mam ab oculis Sanctorum: & jam non
erit amplius neque luctus, neque cla-
mor,

Commune Conkfeſſ. Pontif. xxvij
mor, ſed nec ullus dolor: quoniam
priora tranſierunt.
Fſalmus. L aucate pueri. 97.
Ana. In cæleſtibus regnis Sanctorum
habitatio eſt, & in æternum requies
eorum.
Pſalmus. Credidi. 102. .
Capitulum & Hymnus, ut in Pri⸗
mis Veſperis. xxij.
Y. Exultabunt ſancti in gloria.
g. Lætabuntur in cubilibus ſuis.
Ad Magniſficat, Antiphona.
Gaudent in cælis animæ Sanctorum, qui
Chriſti veſtigia ſunt ſecuti: & quia pro
ejus amore ſanguinem ſuum fuderunt,
ideo cum Chriſto exultant ſine fine.
C O M M UN E
Confeſſoris Pontificis.
Ad Veſperas, Antiphona. Ecce Sa-
cerdos magnus. cum reliquis de Lau-
dibus. xxix. Pſalmus. L ixit Domi-
nus. cum reliquis de Dominica. 8%5.
& loco ultimi, Pſalmus. L audate Do-
minum omnes Gentes. 103.
Capitulum. Eccl. 44. c.
Oce ſacerdos magnus, qui in die-
Eè ſuis placuit Deo, & inventus
eſt juſtus: & in tempore iracundiæ
factus eſt reconciliatio.
Hymnus.
Ste Confeſſor Damini, colentes
Quem pie laudant populi perorbem,
Hac die lætus meruit beatas 5.
Scandere ſedes.
b vj Si

xxviij Commune Confeſſ. Pontif.
si non eſt dies obitus, dicatur.
Hac die lætus meruit ſupremos „
Laudis honores.
ui pius, prudens, humilis, pudicus,
briam duxit ſine labe vitam,
Donec humanos animavit auræ
Spiritus artus.
Cujus ob præſtans meritum frequenter
.gra quæ paſſim jacuére membra;
Viribus morbi domitis, ſaluti
Reſtituuntur.
N oſter hinc illi Chorus obſequentem
Concinit laudem, cçelebreſque palmas;
Ut pijs ejus precibus juvemur
Omne per ævum.
5 it laus illi, decus, atque virtus;,
Qui ſuper cæli ſolio coruſcans
Totius mundi ſeriem gubernat
Trinus, & unus. Amen.
y. Amavit eum Dominus, & ornavit
eum.
v. Stolam gloriæ induit eum.
Ad Magnificat, Antiphona.
Sacerdos & Fonttken „& virtutum opi-
fex, paſtor bone in populo, ora pro
nobis Dominum,
Pro Doctoribus in utriſque Veſperis.
Ad Magnificat, Antiphona.
Doctor optime, Vcclena ſanctæ lu-
men;, beate N. divinæ legis amator;,
deprecare pro nobis Filium Dei.
Oratio.
A quæſumus omnipotens Deus;:
De beati N. Confeſſoris tui at-

que

Commune Confeſſ. Pontif. xxix
que Pontificis veneranda ſolemnitas, &
devotionem nobis augeat & ſalutem.
Per Dominum noſtrum.
Alia Oratio.
Xaudi quæzſumus Domine preces
E noſtras, quas in beati N. Confeſ-
ſoris tui atque Pontificis ſolemnitate
deferimus: & qui tibi dignè meruit fa-
mulari, ejus intercedentibus meritis
ab omnibus nos abſolve peccatis. Per
Dominum noſtrum.
Ad Laudes & per Horas, Ana.
Cce Sacerdos magnus, qui in die-
E bus ſuis placuit Deo, & inventus
eſt juſtus.
Pſalmus. D ominus regnavit. cum re-
liquis. I. .
Ana. Non eſt inventus ſimilis illi,
qui conſervaret legem excelſi.
Anfa. Ideòô jurejurando fecit illum
Dominus creſcere in plebem ſuam.
Anña. Sacerdotes Dei, benedicite Do-
minum: ſervi Domini, hymnum dici-
te Deo, alleluja.
Ana., Serve bone & fidelis, intra in
gaudium Domini tui.
Capitul. E cce Sacerdos magnus. xxvij.
Hymnus.
Eſu Redemptôr omnium,
I Perpes corona Præſulum,
In hac die clementiùs,
Indulgeas precantibus;
T ui ſacri qua nominis
Confeſſor almus claruit:
Hu-

xxx Commune Confeſi. Pontif.
Hujuùs celebrat annua
Devota plebs ſolemnia.
Qui rité mundi gaudia
Hujus caduca reſpuens:
Rternitatis præmio
Potitur inter Angelos.
Mujus benignus annue
Nobis ſequi veſtigia:
Hujus precatu ſervulis
Dimitte noxam criminis-
S it Chriſte Rex pijſſime
Tibi, Patrique gloria,
Gum Spiritu Paraclito,
Nunc, & per omne ſæculum. Amen.
Z. Juſtum deduxit Dominus per vias
rectas.
„. Et oſtendit illi regnum Dei.
Ad Benedictus, Antiphona.
Euge ſerve bone & fidelis, quia in pau-
ca fuiſti fidelis, ſuprà multa te conſti-
tuam, dicit Dominus.
Ad Tertiam, Anñae Non eſt inventus.
Capitulum. E cce Sacerdos magnus.
ut lupra. xxvij.
br. Amavit eum Dominus, X Et
ornavit eum. Amavit. F. Stolam glo-
riæ induit eum. Et ornavit. Gloria Pa-
tri. Amavit. Y. Elegit eum Dominus
ſacerdotem ſibi. . Ad ſacrificandum
ei hoſtiam laudis
Ad Sextam, Ana. Ideo jurejurando.
Capitulum. Eccl. 44. c.
Sn eſt inventus ſimilis illi, qui
conſervaret legem Excelſi: ideò
jure-

Commune Confeſſ. Pontif. xxxj
jurejurando fecit illum Dominus cre-
ſcere in plebem ſuam.
g. bzr. Elegit eum Dominus, * Sacer-
dotem ſibi. Elegit. „. Ad ſacrifican-
dum ei hoſtiam laudis. Sacerdotem.
Gloria Patri. Elegit. . Tu es Sacer-
dos in æternum. . Secunduùm ordi-
nem Melchiſedech-
Ad Nonam, Ana. Serve bone.
Capitulum. Eccl. 4 . c.
FUnsi ſacerdotio, & habere laudem
in nomine ipſius, & offerre illi in-
cenſum dignum in odorem ſuavitatis.
. br. Tu es Sacerdos, * In æternum.
Tues. ”. Secundùm ordinem Melchi-
ſedech. In æternum. Gloria Patri. Tu
es. Y. Juſtum deduxit Dominus per
vias rectas. z. Et oſtendit illi regnum
Dei.
Ad Veſperas, Aa. Ecce Sacerdos
magnus, cum reliq. de Laudib. Xxxix.
Fſalmus. D ixit Dominus. cum reli-
quis de Dnñica, 95. & loco ultimi 5
Pſalm. M emento Domine David. 115.
Capitulum & Hymnus, ut ſuprà in
priinis Veſperis. xxvij.
y. Juſtum deduxit Dominus per vias
rectas.
y. Et oſtendit illi regnum Dei.
Ad Magnificat „ Antiphona.
Amavit eum Dominus, & ornavit eum,
ſtolam gloriæ induit eum, & ad portas
paradiſi coronavit eum.
Sequens Antiphona dicitur ad Ma-

Zni-

.

xxxij Commune Conf. non Pont.
gnificat in ſecundis Veſperis pro ſolis
ſummis Pontificibus.
Antiphona. Dum eſſet ſummus Ponti-
fex, terrena non metuit, ſed ad cæle-
ſtia regna glorioſus migravit.
Si occurrat celebrafi Feſtum pluri-
morum Pontificum & Confeſſorum ,
Officium fit ut ſuprà: ſed in Oratio-
ne, quæ ponuntur in ſingulari, dican-
tur in plurali.
P'R DOCTOò RIBUS.
Ad Magnifſicat in utriſque Vefperis,
Ana. O Doctor optime, ccleſiæ ſan-
Gæ lumen beate N, divinæ legis ama-
tor deprecare pro nobis Filium Dei.
Officium autem in Feſtis Docto-
rum fit de Confeſſoribus Pontificibus,
vel non Pontificibus, pro qualitate

Feſti.
C M M U N E
Confeſſoris non Pontiſicis.
Ad Veſperas, Ana. Domine, quinque
talenta. ut infta ad Laudes. Xxxi iij.
Ppſalmus. D ixit Dominus. cum reli⸗
quis de Dominica, 95˙. & loco ulti-
mi, Pſalmus, Laudate Dominum om-
nes Gentes. 103. . .
Capitulum. Eccli. 31.
atus vir, qui inventus eſt ſine
Biyacd : & qui poſt aurum non
abijt, nec ſperavit in pecuniæ
theſauris. Q eſt hic, & lauda-
bimus eum ? fecit enim mirabilia in
vita ſua.
Hym-

Commune Conf. non Pont. xXxxiij
Hymnus.
Isre Conſfeſſor Domini, colentes

Quem piè laudant populi per orbem,
Hac die lætus meruit beatas
Scandere ſedes.
Si non eſt dies obitus, dicatur:
Hac die lætus meruit ſupremos
Laudis honores.
ui pius, prudens, humilis, pudicus,
Söbriam duxit ſine labe vitam,
Donec humanos animavit auræ
Spiritus artus.
Cujus ob præſtans meritum frequenter
Rgra quæ paſſim jacuêre membra,
Viribus morbi domitis, ſaluti .
Reſtituuntur. .
HN oſter hinc illi Chorus obſequentem
Concinit laudem, celebréſque palmas;
Ut pijs ejus precibus juvemur
Omne per ævum.
S it laus illi, decus, atque virtus,
Qui ſuper cæli ſolio coruſcans
Tôtius mundi ſeriem gubernat
Trinus, & unus. Amen.
. Amavit eum Dominus, & ornavit
eum.
g&. Stolam gloriæ induit eum.
Ad Magnificat, Antiphona.
Similabo eum viro ſapienti, qui ædifi-
cavit domum ſuam ſupra petram.
Oratio.
Eus, qui nos beati N. Confeſſo-
ris tui annua ſolemnitate lætifi-
eas: concede propitius; ut cujus
tali-

XXXiiij Commune Conf. non Pont.
talitia colimus, etiam actiones imite-
mur. Per Dominum noſtrum.
Alia Oratio
Deſto Domine ſupplicationibus no-
Akris, quas in beati N. Confeſſo-
ris tui ſolemnitate deferimus: ut qui
noſtræ juſtitiæ fiduciam non habemus,
ejus, qui tibi placuit, precibus adju-
vemur. Per Dominum.
Si fuerit Abbas. Oratio.
Nterceſſio nos, quæſumus Domine,
beati N. Abbatis commendet: ut
quod noſtris meritis non valemus, ejus
Patyoçinio aſſequamur. Per Dominum.
Ad Laudes & per Horas, Ania.
Omine, quinque talenta tradidi-
ſti mihi: ecce alia quinque ſuper-
lucratus ſum.
Pſalmus. Dominus regnavit. cum re=
liquis 1.
Ana. Euge ſerve bone, in modico fi-
delis, intra in gaudium Domini tui.
Ana. Fidelis ſervus & prudens, ici
conſtituit Dominus ſuper familiã ſuam.
Ana. Beatus ille ſexvus, quem cùm
venerit dominus ejus, & pulſaverit ja-
nuam, invenerit vigilantem.
Ana. Serve bone & fidelis intra in
gaudium Domini tui. .
Capitul. Beatus vir, qui inventus. xxXxij.
Hymnus.
Eſu corona celſior;
Et veritas ſublimior,
Qi confitenti ſervulo 5
Red-

Commune Gonf. non onn xxxvV
Reddis perenne præmium :
Da fſupplicanti cœtui,
Hujus rogatu, noxij
Remiſſionem eriminis,
Rumpendo nexum vinculi:
A nni reverſo tempore,
Dies refulſit lumine,
Quo Sanctus hic de corpore
Migravit inter ſidera.
H ic vana terræ gaudia;
Et luculenta prædia;
Polluta ſorde deputans;
Ovans tenet cæleſtia.
T e, Chriſte Rezx pijſſime;
Hiec confitendo jugiter,
Calcavit artes dæemonum ;
Sævúmque Averni principem.
V irtute clarus, & fide,
Confeſſione ſedulus,
Jejuna membra deferens ;
Dapes ſupernas obtinet.
P roinde te pijſſime
Precamur omnes ſüpplices 3
Nobis ut hujus gratia
Pœnas remittas debitas.
P atri perennis gloria;
Natoôque Patris unico;
Sanctôque fit Paraclito
Per omne ſemper ſæculum. Amen.
z. Juſtum deduxit Dominus per vias
rectas.
. Et oſtendit illi regnum Dei.
Ad Benedictus, Antiphona.
Euge ſexve bone & ſidelis, quia in pau-
ca

xxxvj Commune Conf. non Font.
ca fuiſti fidelis, ſuprà multa te conſti-
tuam, intra in gaudium Domini tui.
Ad Tertiam, Ana. Euge ſerve bone.
Capitulum. B eatus vir, qui inventus
eſt. xXxxij.
. br. Amavit eum Dominus, * Et
ornavit eum. Amavit. ?. Stolam glo-
riæ induit eum. Et ornavit. G loria Pa-
tri. Amavit. . Os juſti meditabitur

ſapientiam. . Et lingua ejus loque-

tur judicium.
Ad Sextam, Ana. Fidelis ſervus.
Capitulum. Eccl. 329.
Aus cor ſuum tradidit ad vigilan-
dum diluculo ad Dominum, qui fe-
cit illum, & in conſpectu Altiſſimi de-
precabitur.
br. Os juſti,* Meditabitur ſapien-
tiam. Os juſti. 7. Et lingua ejus lo-
quetur judicium. Meditabitur. G loria
Patri. Os juſti. ”. Lex Dei ejus in cor-
de ipſius. . Et non ſupplantabuntur
greſſus ejus.
Ad Nonam, Ana. Serve bone.
Capitulum. Sap. 10.
I Uſtum deduxit Dominus per vias re-
Gtas, & oſtendit illi regnum Dei, &
dedit illi ſcientiam Sanctorum: hone-
ſtavit illum in laboribus, & complevit
labores illius.
. Dr. Lex Dei ejus,* In corde ipfſius.
Lex Dei. 7. Et non ſupplantabuntur
greſſus ejus. In corde. G loria Patri-
Lex Dei. ?. Juſtum deduxit Dominus
per-

60

Sommune Virginum. XxxXvij]
per vias reétas, . Et oſtendit illi reg-
num Dei.
Ad Veſperas, Antiphona. Domine,
Auinque talenta, cum reliquis de Lau-
ibus AXXAiij- Pſalmi Cabitulum &
Hym nus, ut in primis Veſp. xxxij.
7. Juſtum dedurit Dominus pervias re-
ctas. . Et oſtendit illi regnum Dei.
Ad Magnificat; Antiphona.
Hic vir deſpiciens mundum & terrena,
triumphans , Divitias cælo condidit
ore, manu.
Si oceurrat celebrari Feſtum plurium
Confeſſorum non Pontificum, Officium
fit ut ſup ſed in Oratione, quæ ha-
bentur in ſi ng ulari ; Qicantur in Plurali.
C O MM U N E
Vi um.
Ad Veſperas, Ana. Hæc eſt Virgo ſa-
piens. cum reliquis de Laudibus. xxxXix.
Eſalm. D ixit Dominus. cum reliquis
ut in Officio parvo B. Maxiæ. Ixj.
Capitulum. 2. Cor. 10. d.
Ratres, Qui gloriatur, in Domino
glorietur. Non enim qui ſeipſum
commendat, ille probatus eſt: ſed
quem Deus commendat.
Hymnas.
Eſu, corona Virginum,
Quem Mater illa concipit 2
Quæ ſola Virgo parturit ;
Hæc vota clemens accipe.
Q ui pergis inter lilia,
Septus choreis Virginum,
c Spon-

xxxviij Commune vVirginum,
Sponſus decorus gloria;,
Sponſiſque reddens præmia.
Quocumque tendis, Virgines
Sequuntur, atque laudibus
Poſt te canentes curſitant
Hymnoôſque dulces perſonans.
Te deprecamur ſupplices,
Noſtris ut addas ſenſibus,
Neſcire prorſus omnia
Corruptionis vulnera.
V irtus, honor, laus, gloria
Deo Patri cum Filio,
Sancto ſimul Paraclito
In ſæculorum ſæcula. Amen.
y. Specie tua, & pulchritudine tua.
Be. Intende, proſpere procede, & regna.
Ad Magnificat, Antiphona.
Veni ſponſa Chriſti, accipe coronam,
quam tibi Dominus præparavit in æter-
num.
Oratio.
D Eus, qui inter cetera potentiæ tuæ
miracula etiam in ſexu fragili vi-
ctoriam mattyrij contuliſti: concede
propitius; ut qui beatæ N. Virginis
& Martyris tuæ natalitia colimus, per
ejus ad te exempla gradiamur. Per Do-
minum noſtrum.
Alia Oratio.
I Ndulgentiam nobis, quæſumus Do-
mine, beata N. Virgo & Martyr im-
ploret: quæ tibi grata ſemper extitit
& merito caſtitatis, & tuæ profeſſione
virtutis. Per Dominum.

Pro

Commune vVirginum. xXxxix
Pro Virgine non Martyre. Oratio.
Eie di nos Deus ſalutaris noſter; ut
ſicut de beatæ M. Virginis tuæ fe-
ſti vĩitate gaudemus, ita piæ devotionis
erudiamur affectu. Per Dominum.
Si fuerint plures, in utriſque eſpe-
zis ad Magnificat, & in Laudibus ad
Benedickus, Ana. Prudentes Virgines
aptate veſtras lampades : eece ſponſus
venit, exite obviaàm ei.
7. Adducentur Regi virgines poſt eam.
v. Proximæ ejus afferentur tibi. .
Oratio.
A nobis, quæſumus Domine Deus
LDéder ſanctarum Virginum &
Martyrum N. & N. palmas inceſſa-
bili devotione venerari: ut quas digna
mente non poſſumus celebrare, humi-
libus ſaltem frequentemus obſequijs.
Per Dominum noſtrum.
Ad Laudes, & per Horas, Ana.
..c eſt Virgo ſapiens, & una de
numero prudentum. Pſalmus. Do-
minus regnavit. cum reliquis. 1.
Anña. Hæc eſt Virgo ſapiens, quam
Dominus vigilantem invenit.
Ana. Haæc eſt quæ neſcivit torum in
delicto : habebit fructum in reſpectio-
ne animarum ſanctarum.
Aha. Veni elefcta mea, & ponam in
te thronum meum, alleluja.
Anña. Iſta eſt ſpecioſa inter filias Jeru-
ſalem.
Capitulum. Fratres, Qui gloriatur.
. c ij Hym-

21 Commune Virginum.
Nymnuæs. Jeſu, corona Virginum. xxxvij.
„. Diffuſa eſt gratia in labijs tuis.
.. Proptereà benedixit te Deus in æter-
num. 5
Ad Benedictus, Antiphons
Simile eſt regnum cælorum homini ne-
gotiatori quærenti bonas margaritas:
inventa una pretioſa, dedit omnia ſua,
& comparavit eam. .
Ad Tertiam, Antiphona. Hæc eſt
Virgo ſapiens. Capitulum. Fratres,
ui glöriatur. xXxxV.
3 br. Specie tua, * Et pulchritudine
tua. Specie tua. 7. Intende, proſperè
Procede, & regna. Et pulchritudine.
Sloria Patri. Specie tua. 7. Adjuva-
bit eam Deus vultu ſuo. g. Deus in
medio ejus, non commovebitur.
Ad Sextam, Antiphona.
Hæc eſt quæ neſcivit.
Capitulum. 2. Cor. II.
. ulor enim vos Dei æmulatione.
LDeſpondi enim vos uni Viro virgi-
nem caſtam exhibere Chriſto.
. brx. Adjuvabit eam, * Deus vultu
ſuo. Adjuvabit. 5. Deus in medio e-
jus, non commovebitur. Deus. Glo-
ria Patri. Adjuvabit. y. Elegit eam
Deus, & præelegit eam. ye. In taber-
naculo ſuo habitare facit eam.
Ad Nonam, Ana. Iſta eſt ſpecioſa.
Capitulum. EZccl. 1 F. V.
D Omine Deus meus, exaltaſti ſuper
terram habitationem meam, &
pro

Commune non Virginum. xlj
pro morte defluente deprecata ſum. In-
vocavi Dominum Patrem Domini mei,
ut non derelinquat me in die tribula-
tionis meæ, & in tempore ſuperborum
ſine adjutorio.
. br. Elegit eam Deus, * Et præele-
git eam. Elegit. . In tabernaculo ſuo
habitare facit eam. Et præelegit. G lo-
ria Patri. Elegit. 7. Diffuſa eſt gratia
in labijs tuis. g. Proptereàa benedixit
te Deus in æternum.
Si fuerit Virgo & non Martyr dicitut
ſequens Capitulum. Jap. 4.
O Quàm pulchra eſt caſta generatio
cum claritate! immortalis eſt enim
memoria illius: quoniam apud Deum
nota eſt, & apud homines.
„.. breve. Elegit. ut ſuprà.
Ad Veſp. Anæ, Pſalmi, Capitulum
& Hymnug, ut in j. Veſperis. xxxvij.
J. Diffuſa eſt gratia in labijs tuis.
ge. Proptereà benedixit te Deus in
æternum.
Ad Magnificat, Antiphom.
Veni Sponſa Chriſti, accipe coronam,
quam tibi Dñs præparavit in æternum.
C O M M U N E
Sanéæ Martyris tantàm, & nec
Virginis nec Martyris.
Ad Veſperas, Antiphona. Dum eſſet
Rex. cum reliquis de Laudibus. Xliij.
Eſalmi, D ixit Dominus. L audate
pueri. L ætatus ſum. N iſi Dominus.
L auda Jeruſalem. Ixj.
c iij Pre

xlij Commune non Virginum.
Pro Martyre tantum.
Capirulu Eccl. r.
Onfitebor tibi Domine Rex, &
( & collaudabo te Deum ſalvato-
rem meum. Confitebor nomini
tuo: quoniam adjutor & protector fa-
Kus es mihi, & liberaſti corpus meum
à perditione.
Pro nec Virgine nec Martyre.
da itulum. Prov. 21. b.
Ulierem fortẽ quis inveniet? pro-
M cul & de ultimis finibus pretium
ejus. Confidit in ea cor viri ſui, & ſpolijs
non indigebit. Hymnuz.
Frtern virili pectore
Laudemus omnes feminam,
Quæ ſancétitatis gloria
Ubique fulget inclyta.
H g ſancto amore ſaucia,
Dum mundi amorem noxium
Horreſcit, ad Cæleſtia
Iter peregit arduum.
Carnem domans jejunijs,
Dulcique mentem pabulo
Orationis nutriens,
Cæli potitur gaudijs.
R ex Chriſte virtus fortium,
Qui magna ſolus efficis,
Hujus precatu quæſumus,
Audi benignus ſupplices.
D eo Patri ſit Laari⸗ .
Ejuſque ſoli Filio,
Cum Spiritu Paraclito,
Nunc, & per omne ſsenlum. Amen.
„ Spe-

Commune non virginum. xliij
Z. Specie tua, & pulchrituaine tua.
g.. Intende, proſpere procede, & regna.
Ad Magnificat, Antiphona.
Simile eſt regnum cælorum homini ne-
gotiatori quærenti bonas margaritas :
inventa una pretioſa, dedit omnia ſua,
& comparavit eam.
Pro una Martyre tantùm. Oratio.
Eus qui inter cætera potentiæ tuæ
miracula etiam in ſexu fragili vi-
ctoriam martyrij contuliſti: concede
propitius; ut qui beatæ N. Martyris
tuæ natalitia colimus, per ejus ad te
exempla gradiamur. Per Dominum.
Pro pluribus Martyribus tantàm,
Oratio.
A nobis, quæſumus Domine Deus
noſter, ſanéctarum Martyrum N.
& N. palmas inceſſabili devotione ve-
nerari: ut quas digna mente non poſ-
ſumus celebrare, humilibus ſaltem fre-
Peenteinu obſequijs. Per Dům.
ro nec Virgine nec Martyre, Oratio.
audi nos Deus ſalutaris noſter: ut
ſicut de beatæ N. feſtivitate gau-
demus, ita piæ devotionis erudiamur
affectu. Per Dominum.
Ad Laudes & per Horas, Ana.
LDm eſſet Rex in accubitu ſuo, nar-
Pſ

dus mea dedit odorem ſuavitatis.
almus. Dominus regnavit. cum
reliquis. 1.
Ana. In odorem unguentorum curri-
mus, adoleſcentulæ dilexerunt te mimis.
c iiij Aña.

xliiij Commune non Virginum.
Anfia. Jam hiems tranſijt, imber abijt,
& receſſit: ſurge amica mea, & veni.
Ana. Veni electa mea, & ponam in te
thronum meum, alleluja.
Aha. Iſta eſt ſpecioſa inter filias Jeru-
ſalem.
Capitulum & Hymnus, ut ſuprà in
Veſpenis.
Y. Diffuſa eſt gratia in labijs tuis.
g. Proptereà benedixit te Deus in
æternum.
Ad Benedictus, Antiphona.
Date ei de fructu manuum ſuarum, &
laudent eam in portis opera ejus.
Ad Tertiam, Ana. In odorem.
Pro Martyre, tantùm, Capitulum.
Confitebor. ut ſupra. Xlij.
Pro nec Virgine nec Martyre, Capi⸗
tulum. M ulierem fortem. ut ſupra. xlij.
r. br. Specie tua, * Et pulchritudine
tua. Specie tua. ́. Intende, proſperè
procede, & regna. Et pulchritudine.
G loria Patri. Specie tua. ”. Adjuva-
bit eam Deus vultu ſuo. . Deus in
medio ejus, non commovebitur.
Ad Sextam, Ana. Jam hiems tranſijt.
Pro Martyre tantùm.
Capitulum. Eccl. Fr.
L Beraſi me fſecundàùm multitudi-
nem miſericordiæ nominis tui à ru-
gientibus, præparatis ad eſcam, de ma-
nibus quærentium animam meam, &
de multis tribulationibus quæ circum-
dederunt me
PrO

Commune non Virginum. XxIv

C V ne Martyre.

Pre 1
Pr.

Capitulum. Prov. 321. c.
Anum ſuam aperuit inopi, & pal-
M mas ſuas extendit ad pauperem.
Non timebit domui ſuæ à frigoribus
nivis.
z. br. Adjuvabit eam, * Deus vul-
tu ſuo. Adjuvabit. . Deus in medio
ejus, non commovebitur. Deus. Glo-
ria Patri. Adjuvabit. y. Elegit eam
Deus, & præelegit eam. . In taber-
naculo ſuo habitare facit eam.
Ad Nonam, Ana. Iſta eſt ſpecioſa.
Pro Martyre tantùm.
Capitulum Eecl. yr.
L. Audabit uſque ad mortem anima
mea Dominum: quoniam eruis
ſuſtinentes te, & liberas eos de manu
anguſtiæ, Domine Deus noſter.
Pro nec Virgine, nec Martyre.
Capitulum. Prov. 21. d.
M Ultæ filiæ congregaverunt divi-
tias: tu ſupergreſſa es univerſas.
Fallax gratia, & vana eſt pulchritudo:
mulier timens Dñm, ipſa laudabitur.
y. br. Elegit eam Deus, * Et præele-
git eam. Elegit. . In tabernaculo ſuo
habitare facit eam. Et præelegit eam.
G loria Patri Elegit eam. y. Diffuſa
eſt gratia in labijs tuis, &. Propterea
benedixit te Deus in æternum.
Ad Veſperas, Antiphona. Dum
eſſet Rex. & alia ut ſupra in primis
Veſperis. Xlj.

c v F. Dit-

xælvj In Dedicatione Eccleſiæ.
y. Diffuſa eſt gratia in labijs tuis.
St. Propterea benedixit te Deus in æ-
ternum.
Ad Magnificat, Antiphona.
Manum ſuam aperuit inopi, & palmas
ſuas extendit ad pauperem, & panem
otioſa non comedit.
Si fuerint plures non Virgines, idem
ſit Officium ut ſùpra.
C O MM UN E
Dedicationis Eceleſiæ.
Ad Veſperas, Antiphona. Domum
tuam. cum reliquis de Laudibus. xlviij.
Pſalmus. D ixit Dominus. cum reli=
quis de Dominica. 95. & loco ulti-
mi, Pſalmus. L auda Jeruſalem. 134.
Capitulum. Apoc. 21.
V Idi civitatem ſanctam Jeruſalem
novam deſcendentem de cælo tà
Deo, paratam ſicut ſponſam ornatam
viro ſuo. Hymnus.
Q Kleſtis Urbs Jeruſalem,
Beata pacis viſio,
Quæ celſa de viventibus
Saxis ad aſtra tolleris,
Sponſæque ritu cingeris
Mille Angelorum milibus.
O ſorte nupta proſpera;,
Dotata Patris gloria,
Reſperſa Sponſi gratia,
Regina formoſiſſima,
Chriſto jugata Principi,
Cæli coruſcat Civitas.
Hic margaritis emicant,
Paten-

In Dedicatione Eccleſiæ. xlvij
Paténtque cunctis oſtia:
Virtute namque prævia
Mortallis illuc ducitur,
Amore Chriſti percitus
Tormenta quiſquis ſuſtinet.
⁸ calpri ſalubris iétibus,
Et tunſione plurima,
Fabri polita malleo
Hanc ſaxa molem conſtruunt,
Aptiſque juncta nexibus
Locantur in faſtigio.
D ecus Parenti debitum
Sit uſquequaque Altiſſimo,
Natôque Patris unico,
Et inclyto Paraclito,
Cui laus, poteſtas, gloria
FSterna ſit per ſæcula. Amen.
. Hæc eſt domus Domini firmite r
ædificata. εͤ. Benè fundata eſt ſupra
firmam petram.
Ad' Magnificat, Antiphona.
Sanctificavit Dominus tabernaculum
ſuum : quia hæc eſt domus Dei, in qua
invocabitur nomen ejus, de quo ſcrip-
tum eſt : Et erit nomen meum ibi, di-
cit Dominus.
In ipſo die Dedicationis Eccleſiæ, &
per Octavam, & quando varianda eſt
Oratio, ob concurſum Dedicationis al-
terius Eccleſiæ. Oratio.
Eus, qui inviſibiliter omnia con-
tines K tamen pro ſalute generis
humani ſigna tuæ potentiæ viſibiliter
oſtendis: templum hoc potentia tuæ
in-

xlviij In Dedicatione Eccleſiæ.
inhabitationis illuſtra, & concede, ut
omnes, qui huc deprecaturi conveniunt,
ex quacumque tribulatione ad te cla-
maverint, conſolationes tuæ beneficia
conſequantur. Per Dominum.
In Anniverſario Dedicationis Ecele=-
ſiæ, & per Octavam. Oratio.
D Eus, qui nobis per ſingulos annos
hujus ſancti templi tui conſecratio-
nis reparas diem, & ſacris ſemper my-
ſterijs repræſentas incolumes: exaudi
preces populi tui, & præſta; ut quilſ-
quis hoc templum beneficia petiturus
ingreditur, cuncta ſe impetraſſe lætetur.
Per Dominum noſtrum.
Ad Laudes & per Horat, Ana.
Omum tuam Domine decet ſancti-
tudo, in longitudinem dierum.
Pſalmus. D ominus regnavit. cum
reliquis. 1.
Anaz. Domus mea, domus orationis
vocabitur
Ana. Haæc eſt domus Domini firmiter
ædificata, benè fundata eſt ſupra fir-
mam petram. .
Ana. Bene fundata eſt domus Dñi ſu-
per firmam petram
Aha. Lapides pretioſi omnes muri tui,
& turres jeruſalem gemis ædificabuntur.
Capitulum. V idi civitatem. Xxlvj.
Hymnus.
Lto ex Olympi vertice
A Summi Parentis Filius,
Ceu monte deſectus lapis

Ter-

In Dedieatione Eccleſiv. xXxlix
Terras in imas decidens:
Homus ſupernæ, & infimæ,
Utrumque junxit angulum.
Sed illa ſedes Cælitum
Semper reſultat laudibus,
Deumque Trinum & Unicum
Jugi canore prædicat:
Illi canentes jungimur
Almæ Sionis æmuli.
Hæc templa, Rex cæleſtium;
Imple benigno lumine:
Huc 6 rogatus adyeni,
Plebſſque vota ſuſcipe,
Et noſtra corda jugiter
Perfunde cæli gratia.
Hic impetrent Fidelium
Voces precéſque ſupplicum
Domus beatæ munera,
Partiſque donis gaudeant:
Donec ſoluti corpore
Sedes beatas impleant.
Decus Parenti debitum
Sit uſquequaque Altiſſimo,
Natôque Patris unico,
Et inclyto Paraclito,
Cui laus, poteſtas, gloria
Miterna ſit per ſæcula. Amen.
J. Hæc eſt domus Domini firmiter æ-
dificata. &. Benè fundata eſt ſupra fir-
mam firmam.
Ad Bencdistus, Antiphena.
Zachæe feſtinans deſcende, quia hodie
in domo tua oportet me manere: at
ille feſtinans deſcendit, & ſuſcepit il-
lum

1 In Dedicatjone Ecclęſiæ.
lum gaudens in Jonmän uam. Ho-
die huic domui ſalus à Deo facta eſt;,
alleluja.
Ad Tertiam, Ana. Domus mea.
Capitulum. Vidi civitatem. xlvj.
pe. br. Domum tuam Domine, *⅝ De-
cet ſanctitudo. Domum tuam. x., In
longitudinem dierum, Decet. Gloria
Patri. Domum. y. Locus iſte ſanctus
eſt, in quo orat Sacerdos. g. Pro deli-
ctis & peccatis populi.
Ad Sextam, Antiphona.
Hæc eſt domus Domini.
Capienlum- Apoc. 21. .
audivi vocem magnam de throno
dicentem: Ecce tabernaculum Dei
cum hominibus, & habitabit cum eis.
Et ipſe populus ejus erunt, & ipſe Deus
cum eis erit eorum Deus.
ge. br. Locus iſte ſanctus eſt ; * In
quo orat Sacerdos. Locus. xy. Pro de-
lictis & peccatis populi. In quo. Glo-
ria Patri. Locus. Hac eſt domus
Domini firmiter ædificata. ge. Bene
fundata eſt ſupra firmam petram.
Ad Nonam, Antiphona.
Lapides pretioſi. .
Capitulum. Apoc. 21. b.
Tabſterget Deus omnem lacrymam
E ab oculis eorum: & mors ultrà non
erit, neque luétus, neque clamor, ne-
que dolor erit ulttà, quia prima abje-
runt. Et dixit qui ſedebat in throno :
Ecce nova facio omnia.
Be. bf.

In Dedicatione Eccleſiæ. 15
zt. br. Hæc eſt domus Domini, * Fir-
miter ædificata. Hæc eſt. y. Benè fun-
data eſt ſupra firmam petram. Firmiter
ædificata. Gloria Patri. Hæc eſt. . Be-
nè fundata eſt domus Domini. . Su-
prà firmam petram.
In ſecundis Veſperis, Antiphonæ,
Pſalmi, Capitulum & Hymnus, ut in
primis Veſperis. xlvj.
y. Domum tuam Domine decet ſancti-
tudo. z. In longitudinem dierum.
Ad Magnifcat „Antiphona.
O quàm metuendus en locus iſte! verè
non eſt hic aliud, niſi domus Dei &
porta cæli.
Infra Octavam Dedicationis Eccleſiæ,
& in ejus die Octava, omnia ut in die.

OFFI-

OFFICI U M
BEAT,ÆKÿ MARIAM.
I N SABBA TO.

O— Mnibus Sabbatis per annum, præ-
terquam in Adventu, Quadrage-
Kma, Quatu emporibus, & Vigi-
1 ium fieri debeat de
ter Officium alie ine Domi⸗

dicinur in R ubrica de Domini s, ac niſi
Feſtum novem Lectionum oec urrat, fit
Officium de S. Maria modo infraſeripto.
In Veſperis Feriæ vj. dicuntur Pſ almi
Feriales in Pſalterio poſiti, niſi fuerit
Feſtum novem Lectionum: quia tunc

de ſancta Maria fit tantùm commemor.
in dictis Veſperis cum Antiphona, y.
& Oratione ut inftà: quæ commemo-
ratio omittitur, quando Feria vj. oc-
currit Feſtum Purificationis, vel aliud
ejuſdem beatæ Mariæ Officium.
Capitulum. Eccl. 24. b.
B initio, & ante ſæcula
creata ſum, & uſque ad fu-
turum ſæculum non deſi-
AQnam, & in habitatione ſan-
cta coram ipſo miniſtravi.
Hymnus. 5
Ve maris Stella,
Dei Mater alma,
Atque ſemper Virgo;,
Felix cæli porta.

Ofhic. B. Mariæ in Sabbato. liij
sumens illud Ave,
Gabrielis ore,
Funda nos in pace,
Mutans Hevæ nomen.
Solve vincla reis,
Profer lumen cæcis,
Mala noſtra pelle,
Bona cuncta poſce.
Monſtra te eſſe Matrem,
Sumat per te preces;,
Qui pro nobis natus;
Tulit eſſe tuus,
Virgo ſingularis,
Inter omnes mitis,
Nos culpis ſolutos,
Mites fac & caſtos-
Vitam præſta puram,
Iter para tutum,
Ut videntes Jeſum,
Semper collætemur.
Sit laus Deo Patri,
Summo Chriſto decus,
Spiritui ſancto,
Tribus honor unus. Amen.
J. Diffuſa eſt gratia in labijs tuis.
„Proptereà benedixit te Deus in
ternum.
Ad Magnificat, Antiphona.
Beata Mater, & intacta Virgo, glorio-
ſa Regina mundi, intercede pro nobis
ad Dominum. y. Dominus vobiſcum.
Oratio.
C Oncede nos famulos tuos, quæſu-
mus Domine Deus, perpetua men-
. 4 tis

.

liiij Offic. B. Mariæ in Sabbato.
tis & corporis ſanitate gaudere: & glo-
rioſa beatæ Mariæ ſemper Virginis in-
terceſſione, à præſenti liberari triſtitia
& æterna perfrui lætitia. Per Däm.
Vel alia pro temporis varictate, ue
infra notatur. lvij.
Poſt Orationem fiunt Commemora-
tiones conſuetæ de Apoſtolis & de Pa-
ce, ſuprà. 137 vel de Cruce tempore
Paſchali. lix,. Si autem occurrat Fe-
ſtum Simplex, de eo fit commemoratio
ante ipſa Suffragia.
Completorium ut in Pſalterio. Et in
fine Hymni, Te lucis ante terminum.
dicitur, Jeſu, tibi ſit gloria, Qui natus
es de Virgine. etiam ſi in Veſperis facta
ſit tantm Commemoratio de B. Maria;
niſi Hymnus illius Feſti, quod Feria vj.
celebratum eſt, aliter coneludendi ſint;
ut in Transfiguratione Domini.
Ad Laudes & per Horas, Anña⸗
Um eſſet Rex in accubitu ſuo, nar-
dus mea dedit odorem ſuavitatis.
Pſalmus. Dominus regnavit. cum
reliquis de Dñica, ut in Pſalterio. 1.
Ana. Læva ejus ſub capite meo, &
dextera illius amplexabitur me.
Aña. Nigra ſum, ſed formoſa, filiæ
Jeruſalem ideò dilexit me Rex, & in-
troduxit me in cubiculum ſuum.
Ana. Jam hiems tranſijt, imber abijt,
& receſſit: ſurge amica mea, & veni.
Ana. Specioſa facta es & ſuavis in de-
licijs tuis, ſancta Dei genitrix.
CLopi-

„ℳ. N.

Offic. B. Mariæ in Sabbato. IvV
tulum. Eccl. 24. b.
B initio, & ante ſæcula creata ſum,
& uſque ad futurum ſæculum non
deſinam, & in habitatione ſancta co-
ram ipſo miniſtravi.
Hymnus.
O Sibrioſa Virginum ,
Sublimis inter ſidera;
Qui te creavit, parvulum
Lactente nutris ubere.
Q uod Heva triſtis abſtulit,
Tu reddis almo germine;
Intrent ut aſtra flebiles;,
Cæli recludis cardines.
Tu Regis alti janua,
Et aula lucis fulgida:
Vitam datam per Virginem.
Gentes redemptæ plaudite.
Jeſu, tibi ſit gioria,
Qui natus es de Virgine,
Cum Patre, & almo Spiritu;
In ſempiterna ſæcula.
Amen.
J. Benedicta tu in mulieribus.
. Et benedictus fructus ventris tui.
Ad Benedictus, Antiphona-
.Beata Dei Genitrix Maria, virgo perpe-
tua, templum Domini, ſacrarium Spiri-
tus ſanéti ſola ſine exemplo placuiſti
Domino noſtro Jeſu Chriſto: ora pro
populo, interveni pro clero, intercede
pro devoto fæmineo ſexu.
Vel alia pro varietate temporis, ur
infrà habetur, lix.
. d ij Ora-

Ivj Offic. B. Mariæ in Sabbate.
Oratio.
Oncede nos famulos tuos, quæſu-
mus Domine Deus, perpetua men-
tis & corporis ſanitate gaudere: & glo-
rioſa beatæ Mariæ ſemper virginis in-
terceſſione, à præſenti liberari triſtitia,
& æterna perfrui lætitia. Per Domi-
num. vel'alia ut infrà. lviij.
Deinde fiunt Commemorationes us
ſupra. 137.
Ad Horas Hymni & Pſalmi, ut is
Pſalterio., ſed in fine Hymnorum dici-
iur, J eſu tibi ſit gloria, Qui natus es
de Virgine.
Ad primam, Aña. Dum eſſet Rex-
Capitulum. R egi ſæculorum.
In . brevi, Y. Qui natus es de
Maria Virgine. Alia ut in Pſalterios
Ad Abſolutionem Capituli. In plateis.
Ad Tertiam, Antiphona. Læva ejus.
Capitulum. A b initio. lv.
g. br. Specie tua, * Et pulchritudine
tua. Specie tua. “. Intende, proſperè
procede, & regna. Et pulchritudine.
G loria Patri. Specie tua. β. Adjuva-
bit eam Deus vultu ſuo. 6 Deus in
medio ejus, non novebitiir.
Ad Sextam, Antiphona. Nigra ſum.
Capitulum. Eccl. 24. b.
T ſic in Sion firmata ſum, & in ci-
vitate ſanctificata ſimiliter requie-
vi, & in Jeruſalem poteſtas mea. Et
radicavi in populo honorificato, &
in parte Dei mei hæreditas illius,
&

Offie. B. Mariæ in Sabbato. Ivij
& in plenitudine ſanéctorum deten-
tio mea.

g. br. Adjuvabit eam, * Deus vultu

ſuo. Adjuvabit. 7. Deus in medio
ejus non commovebitur. Deus. &lo-
ria Patri. Adjuvabit. *ν. Elegit eam
Deus, & præelegit eam. ze. In taber-
naculo ſuo habitare facit eam.
Ad Nonam, Antiphona. Specioſa.
Capitulum- Eccl. 24. b.
N plateis ſicut cinnamomum & bal-
ſamum aromatizans odorem dedi:
quaſi myrrha Ee dedi ſuavitatem
odoris.
gr. br. Elegit eam n Deus „ * Et præ-
elegit eam. Elegit eam. y. In taber-
naculo ſuo habitare facit eam. Et præ-
elegit eam. Sloria Patri. Elegit eam.
F. Diffuſa eſt gratia in labijs tuis.
ge. Proptereà benedixit te Deus in
æternum.
Ad Veſperas, Añæ & Pſalmi feriales,
Capitulum & reliqua omnia, ſi non
occurrat Feſtum Duplex, de Dominica.
In fine, Commemorationes conſuetæ,
ut in Pſalterio. 136.
POST NATIVITATEM
uſque ad Puriſicationem Officium bea-
tæ Mariæ dicitur, ut ſuprà S exceptis
his, quæ ſe quuntur.
Ad Magnificat, Antiphona.
Magnum hereditatis myſterium: tem-
plum Dei factus eſt uterus neſcientis
virum: non eſt pollutus ex ea carnem
iij aſſu-

lviij Offic. B. Mariæ in Sabbato.
aſſumens: omnes Gentes venient di-=
centes, Gloria tibi Domine.
Oratio.
Eus, qui ſalutis æternæ, beatæ Ma-
riæ virginitate fœcunda, humano
generi præmia præſtitiſti: tribue quæ-
ſumus ; ut ipſam pro nobis intercedere
ſentiamus, per quam meruimus aucécto-⸗
rem vitæ ſuſcipere, Dominum noſtrum
Jeſum Chriſtum Filium tuum.
Ad Laudes & per Horas, Ana.
Admirabile commercium! Crea-
tor generis humani: animatum
corpus ſumens, de virgine naſci digna-
tus eſt : & procedens homo ſine ſemi-
ne, largitus eſt nobis ſuam Deitatem.
Pſalmus. D ominus regnavit. cum
reliquis de Daminica. 1.
Ana., Quando natus es ineffabiliter
ex virgine, tunc impletæ ſunt Scriptu-
ræ : ſicut pluvia in vellus deſcendiſti,
ut ſalvum faceres genus humanum: te
laudamus Deus noſter.
Anña. Rubum, quem viderat Moyſes
incombuſtum, conſervatam agnovi-
mus tuam laudabilem virginitatem:
Dei Genitrix intercede pro nobis.
Ana. Germinavit radix Jeſſe, orta eſt
ſtella ex Jacob, Virgo peperit Salvato=
rem: te laudamus Deus noſter.
Aa. Ecce Maria genuit nobis Salva-
