Tempus faciendi Domine: * diſſipa-
verunt legem tuam.
deò dilexi mandata tua, * ſuper au-
rum & topazion.
P roptereà ad omnia mandata tua diri-
gebar: * omnem viam iniquam odio
habui.
Antiph. Alleluja, alleluja, alleluja. um
Temp. Paſch. additur aliud Alleluja. .
Capitulum. Galat. 6.
Aler alterius onera portate, & ſic.
adimplebitis legem Chriſti. g.
H. br. In æternum Domine. Perf-
manet verbum tuum. In æternum.
J. In ſæculum ſæculi veritas tua.
B. Permanet. (»loria Patri. In æter-
num. „. Dominus regit me, & nihil
mihi deerit. ν. In loco paſcuæ ibi
me collocavit.
In feriali Officio per Annum, Ana.
Adjuva me, & ſalvus ero Domine.
Capitulum, A lter alterius.
. br. Benedicam Dominum, * In .
omni tempore. Benedicam. £. Sem-
per laus ejus in ore meo. 3& In omni.
loria Patri. Benedicam. 7*7. Domi-
nus regit me, & nihil mihi deerit.
N. In loco paſcuæ ibi me collocavit.
Quando ad Maturinum dictæ funt]
Preces, flexis genibus dicitur K yrie
eleiſon. hriſte eleiſon. K yrie elei-
ſon. P ater noſter. ſecretò. 7. Et ne
nos inducas in tentationem. “. Sed
libera nos à malo. *. Domine Deus
. virtu⸗

Ad Sextam. 5 5
virtutum converte nos. . Et oſtende
fac iem tuam, & ſalvi erimus. . Exur-
ge Chriſte, adjuva nos. w. Et libera
nos propter nomen tuum. y, Domine
exaudi orationem meam. g. Et cla-
mor meus ad te veniat. ?“. Dôminus
vobiſcum. . Et cum ſpiritu tuo.
Oremus. Oratio conveniens.
Temp. Adv. in ferial. Offic. Ana de
Laud. Dñicæ, aut ex proprijs Laudib.
Capitulum. Ferhn- 23. c.
IX diebus illis ſalvabitur juda, &
Iſraël habitabit confidenter: & hoc
eſt nomen, quod vocabunt eum, Do-
minus juſtus noſter.
g. breve. Oſtende nobis Domine,
Miſericordiam tuam. Oſtende. “. Et
ſalutare tuum da nobis. Miſericor-
diam. G loria Patri. Oſtende. *. Me-
mento noſtri Domine in beneplacito
populi tui. &. Viſita nos in ſalutari
tuo. K Jrie eleiſon. .
ratio conveniens.
Tempore Quadrageſimæz in feriali
Officio, Antiphona. Commendemus
noſmetipſos in multa patientia, in je-
junijs multis, per arma juſtitiæ.
Capitulum. Naiæ E. b.
D Erelinquat impius viam ſuam, &
vir iniquus cogitationes ſuas, &
revertatur ad Dominum, & miſerebi-
tur ejus, & ad Deum noſtrum, quo-
niam multus eſt ad ignoſcendum. .
. br. Scapulis ſuis,“ Obumbrabit

56 Ad Sextam.
tibi. Scapulis. y. Et ſub pennis ejus
1perabis. Obumbrfabit tibi. Gloria Pa-
tri. Scapulis. . Scuto circumdabit te
veritas ejus. Be. Non timebis à timore
nocturno. K yrie ele iſon.
Oratio conveniens.
Tempore Paſſionis in feriali Officio:
Anña. Popule meus, quid feci tibi? aut
quid moleſtus fui? Keſponde mihi.
Capitulum. Jerem. 1. 0
Onfundantur, qui me perſequun-
Cinn, & non confundar ego: paveant
illi, & non paveam ego: induc ſuper
eos diem afflictionis, & duplici con-
tritione contere eos, Domine Deus no-
ſter.
e. br. De ore leonis, * Libera me Do-
mine. De ore. y. Et à cornibus unicor-
nium humilitatem meam. Libera. De
ore. y. Ne perdas cum impijs Deus
animam meam. g. Et cum viris ſan-
guinum vitam meam. Kyrie eleiſon.
Tempore Paſchali in feriali Officio
Anßa. Alleluja, alleluja, alleluja, allel-
Capitulum. 1. Cor. I1 . c.
Ciiridu⸗ reſurrexit à mortuis primi-
— tiæ dormientium: quoniam qui-
dem per hominem mors, & per homi-
nem reſurrectio mortuorum. Et ficut
in Adam omnes moriuntur, ita & in
Chriſto omnes vivificabuntur.
e. br. Surrexit Dominus verè, *Alle-
luja, alleluja. . Et apparuit Simoni.
Alleluja, alleluja. G loria Patri. Sur-
rexit.

Ad Nonam. 57
rexit. “. Gaviſi ſunt diſcipuli, alle-
luja. &. Viſo Domino, alleluja.
Oratio conveniens.
AD NONA M.
Pater noſter. Ave Maria. Deus in ad-
jutorium. 1.
Hymnus.
Rrunm Deus tenax Vigor,
Immotus in te permanens
Lucis diurnæ tempora
Succeſſibus determinans.
Largire lumen veſpere,
Quò vita nuſquam decidat,
Sed præmium mortis ſacræ
Perennis inſtet gloria.
P ræſta, Pater pijſſime,
Patrique compar Unice,
Cùm Spiritu Paraclito,
Regnans per omne ſæculum. Amen.
In Dominicis per Annum, & tempo-
ge Paſchali, Antiphona. Alleluja.
In feriali Officio per Annum, Anti=
phona. Aſpice in me.
Tempore Adv. Antiphona de Laud.
Dominicæ, aut ex proprijs Laudibus.
Tempore Quadrageſimæ, Antiphona.
Per arma juſtitiæ.
Tempore Paſſionis, Anña. Numquid
redditur. Pſalmus.
Irabilia teſtimonia tua: * ideò
M ſcrutata eſt ea anima mea.
Declaratio ſermonum tuorum
illuminat: * & intellectum dat par-
vulis.
D 2 08

58 Ad Nonam.
Os meum aperui, & attraxi ſpiritum: *
quia mandata tua deſiderabam. .
ſpice in me, & miſerere mei; * ſe-
cundum judicium diligentium nomen
tuum.
Gᷓreſſus meos dirige ſecundùm elo-
quium tuum. * & non dominetur mei
omnis injuſtitia.
R edime me à calumnijs hominum: *
ut cuſtodiam mandata tua.
F aciem tuam illumina ſuper ſervum
tuum: *† & doce me juſtificationes tuas.
E xitus aquarũ deduxerunt oculi mei: *
quia non cuſtodierunt legem tuam.
Fuſtus es Domine: *)q & rectum judi-
cium tuum.
M andaſti juſtitiam teſtimonia tua:
& veritatem tuam nimis.
T abeſcere me fecit zelus meus: * quia
obliti ſunt verba tua inimici mei.
Ignitum eloquium tuum vehemen-
ter: * & ſervus tuus dilexit illud.
A doleſcentulus ſum ego, & contemp-
tus: * juſtificationes tuas non ſum
oblitus.
Y uſtitia tua, juſtitia in æternum: * &
lex tua veritas.
ribulatio & anguſtia invenerunt
me: * mandata tua meditatio mea eſt.
π quitas teſtimonia tua in æternum: F*
intellectum da mihi, & vivam.
Lamavi in toto corde meo, ex-
audi me Domine: * juſtificationes
tuas requiram.

*

C la-

Ad Nonam. 59
G lamavi ad te ſalvum me fac: * ut cu-
ſtodiam mandata tua.
P ræveni in maturitate, & clamavi: *
quia in verba tua ſuperſperavi.
P rævenerunt oculi mei ad te dilucu-
lo: * ut meditarer eloquia tua.
ocem meam audi ſecundùm miſeri-
cordiam tuam Domine: * & ſecundùm
judicium tuum vivifica me.
& ppropinquaverunt perſequentes me
iniquitati: * à lege autem tua longè
facti ſunt.
F ropè es tu Domine: * & omnes viæ
tuæ veritas.
I nitio cognovi de teſtimonijs tuis:
quia in æternum fundaſti ea.
Wide humilitatem meam, & eripe
me: * quia legem tuam non ſum ob-
litus.
udica judicium meum, & redime
me: * propter eloquium tuum vivifi-
ca me.
Longè à peccatoribus ſalus: * quia
juſtisgcationes tuas non exquiſierunt.
M iſericordiæ tuæ multæz Domine: *
ſecundùm judicium tuum vivifica me.
M ulti qui perſequuntur me, & tribu-
lant me: * à teſtimonijs tuis non de-
clinavi.
Widi prævaricantes, & tabeſcebam: *
quia eloquia tua non cuſtodierunt.
Wide quoniam mandata tua dilexi Do-
mine: * in miſericordia tua vivifica
me.
D 4 Prin-

60 Ad Nonam.
Principium verborum tuorum, veri-
tas: * in æternum omnia judicia juſti-
tiæ tuæ.
P Rincipes perſecuti ſunt me gratis: *
& à verbis tuis formidavit cor
meum.
Lætabor ego ſuper eloquia tua: * ſicut
qui invenit ſpolia multa.
Lniquitatem odio habui, & abomina-
tus ſum: * legem autem tuam dilexi.
S& epties in die lIaudem dixi tibi, * ſuper
judicia juſtitiæ tuæ.
Pax multa diligentibus legem tuam:
& non eſt illis ſcandalum.
Expectabam ſalutare tuum Domine: *
& mandata tua dilexi.
uſtodivit anima mea teſtimonia tua: *
& dilexit ea vehementer.
Servavi mandata tua, & teſtimonia
tua: * quia omnes viæ meæ in con-
ſpectu tuo.
A ppropinquet deprecatio mea in con-
ſpectu tuo Domine: * juxta eloquium
tuum da mihi intelleéctum.
Intret poſtulatio mea in conſpectu
tuo: * ſecunduùm eloquium tuum eripe
me.
Fructabunt labia mea hymnum, * cum
docueris me juſtificationes tuas.
Pronuntiabit lingua mea eloquium
tuum: * quia omnia mandata tua æqui-
tas.
F iat manus tua, ut ſalvet me: * quo-
niam mandata tua elegi.
Con-

X**

Ad Nonam. 61
Concupivi ſalutare tuum Domine: *
& lex tua meditatio mea eſt.
Vivet anima mea, & laudabit te: * &
judicia tua adjuvabunt me.
Erravi, ſicut ovis quæ perijt: * quære
ſervum tuum, quia mandata tua non
ſum oblitus.
Antiph. Alleluja, alleluja, alleluja.
Temp., Paſch. additur aliud. alleluja.
Capitulum. 1. Cor. 6. d. .
EMpti enim eſtis pretio magno.
Glorificate & portate Deum in cor-
pore veſtro.
. brev. Clamavi in toto corde meo,
* Exaudi me Domine. Clamavi. Y. Ju-
ſtificationes tuas requiram. z. Exau-
di. Gloria Patri. Clamavi. ?. Ab
occultis meis munda me Dnñe. . Et
ab alienis parce ſervo tuo.
In feriali Officio per Annum, Ana.
Aſpice in me, & mierete mei Domine.
Capitulũ. Empti enim eſtis. B. brev.
Redime me Domine, * Et miſerere
mei. Redime. Y. Pes enim meus ſte-
tit in via recta. Et miſerere. Glo-
ria Patri. Redime. *. Ab occultis meis
munda me Domine. . Et ab alienis
parce ſervo tuo.
Quando ad Matutinum dictæ ſunt
Preces flexis genibus dicitur. K yrie
eleiſon, Chriſte eleiſon. K yrie elei-
ſon. P ater noſter. ſecreto. Y. Et ne
nos inducas in tentationem. . Sed li-
bera nos à malo. “. Domine Deus vir-
D 5 tu-

62 Ad Nonam.
tutum converte nos. &H Et oſtende fa-
ciem tuam, & ſalvi erimus. *. Exurge
Chriſte, adjuva nos. &. Et libera nos
propter nomen tuum. F:. Domine Ex-
audi orationem meam. ε, Et clamor
meus ad te veniat. “. Dominus vo-
biſcum. ε. Et cum ſpiritu tuo. O re-
mus. Oratio conveniens.
Temp. Advent. in feriali Offic. Ant.
de Laud. Dñicæ, aut ex proprijs Laud.
Capitulum. Naiæ 14.
P Ropð eſt ut veniat tempus ejus, &
dies ejus non elongabuntur. Mi-
ſerebitur enim Dominus Jacob, & II-
raël ſalvabitur.
„. brev. Super te Jeruſalem, Orie-
tur Dominus. Super. 7. Et gloria ejus
in te videbitur. Orietur. loria Patri.
Super. Veni Domine, & noli tar-
dare. βι. Relaxa facinora plebi tuæ.
K yrie ele iſon. .
Oratio conveniens.
Tempore Quadrageſimæ in feriali
Officio, Antiphona. Per arma juſtitiæ
virtutis Dei commendemus noſmetip-
ſos in multa Patientia.
Capitulum. Iſaiæ y3. c.
F Range eſurienti panem tuum,
egenos vagôſque induc in domum
tuam, cùm videris nudum, operi eum,
& carnem tuam ne deſpexeris.
g. brev. Scuto circumdabit te,* Ve-
ritas ejus. Scuto. V. Non timebis à

timore nocturno. Veritas. O loria Pa-
tri.

Ad Nonam. 63
tri. Scuto. ⅛ Angelis ſuis Deus man-
davit de te. . Ut cuſtodiant te in

omnibus vijs tuis. & yrie eleiſon.
Oratio conveniens.

Tempore Paſſionis in feriali Offcio,
Antiph. Numquid redditur prò bono
malum, quia foderunt foveam animæ
meæx?
1 Capitulum. Ferem. 15. d.
Ecordare: quod ſteterim in con-
ſpectu tuo, ut loquerer pro eis
bonum, & averterem indignationem
nin ab eis.
Y. brev. Ne perdas cum impijs, Deus
animam meam. Ne perdas. β. Et cu
viris ſanguinum vitam meam. Deus
e perdas. ½. Eripe me Domine ab
homine malo. α.½ A viro iniquo eripe
me. yrie eleiſon.
fatio convenjiens.
Tempote Paſchali in feriali Officio⸗
Ant, Alleluja, alleluja, alleluja, allel.
ſui Capitulum. 1. Pet. 3. d
C Hriſtus ſemel pro peccatis noſtris
mortuus eſt, juſtus pro injuſtis,
ut nos offerret Deo, mortificatus
quidem carne, vivificatus autem ſpi-

ritu.
YX. br. Gaviſi ſunt diſcipuli,* Alleluja,
alleluja. Gaviſi. *ι. Viſo Domino. Al-
Flus „alleluja. G loria Patri. Gaviſi.
T. Mane ehiur Domine, alleluja.
Quoni exaſci eluja.
õ
D 6 Veſpe·

64 Feria ſecunda ad Laudes.

Veſperæ in Dnica, & in Ferijs, haben- emd

tur inferius poſt Laudes Sabbati.
FERIX S E CUDND A.
Ad Laudes.
y. Deus in adjutorium meum intende.
ut ſuprà. 1I.
Tempore Paſchali dicuntur Pſalmi &
Antiphonæ de Dominica.
Capitulum vero, Hymnus Verſus,
& Antiphonæ ad Bened. ut in Proprio
de Temp. Alijs temp, per Annum.,
quando non aſſignantur propriæ Anæ;
dicitur Antiphona. Miſerere.
Pſalmus 5§o.
Mtere mei Deus: * ſecundùm
magnam miſericordiam tuam.
Et ſecundùm multitudinem miſeratio-
num tuarum, * dele iniquitatem meã.
Amplius lava me ab iniquitate mea: *
& à peccato meo munda me.
Quoniam iniquitatem meam ego co-
gnoſco: * & peccatum meum contra
me eſt ſemper.
Tibi ſoli peccavi, & malum coram te
feci: * ut juſtificeris in ſermonibus
tuis, & vincas cum judicaris.
E cce enim in iniquitatibus conceptus
ſum: * & in peccatis concepit me ma-
ter mea.
Ecce enim veritatem dilexiſti: * in-
certa & oceulta ſapientiæ tuæ manife-
ſtaſti mihi.
A ſperges me hyſſopo, & mundabor. *
lavabis me, & ſuper nivem dealbabor.
A udi-

Feria ſecunda ad Laudes. 6
uditui meo dabis gaudium & læti-
tiam: * & exultabunt oſſa humiliata.
A verte faciem tuam à peccatis meis: *
& omnes iniquitates meas dele.
Cormundum crea in me Deus: * &
ſpiritum rectum innova in viſceribus
meis.
Ne projicias me à facie tua: * & ſpiri-
tum ſanctum tuum ne auferas à me.
Redde mihi lætitiam ſalutaris tui: * &
ſpiritu principali confirma me.
Bocebo iniquos vias tuas: * & impij
ad te convertentur.
Libera me de ſanguinibus Deus, Deus
ſatutis meæ: * & exultabit lingua mea
juſtitiam tuam.
homine, labia mea aperies: * & os
meum annuntiabit laudem tuam.
Quoniam ſi voluiſſes ſacrificium, dediſ-
ſem utique: * holocauſtis non delecta-
beris.
Sacrificium Deo Spiritus contribula-
tus : * cor contritum & humiliatum
Deus non deſpicies.
Benignè fac Dñe in bona voluntate tua
Sion: * ut ædificentur muri Jeruſalem.
Tunc acceptabis ſacrificium juſtitiæ,
oblationes, & holocauſta: * tunc im-
Tonent ſuper altare tuum vitulos.
ntipnona. Miſerere mei Deus.
mni Antiphona. Intellige.
Pſalmus 5.
Erba mea auribus percipe Domi-
ne, * intellige clamorem meum.
n-

66 Feria ſecunda ad Laudas,
Intende voci orationis meæx: * Rex
meus & Deus meus.
Quoniam ad te orabo: * Domine ma-
nèe exaudies vocem meam.
Manè aſtabo tibi, & videbo: * quo-
niam non Deus volens iniquitatẽ tu es.
N eque habitabit juxta te malignus: *
neque permanebunt injuſti ante oculos
tuos.
O diſti omnes qui operantur iniquita-
tem: * perdes omnes, qui loquuntur
mendacium.
Wirum ſanguinum & doloſum abomi-
nabitur Dominus: * ego autem in mul-
titudine miſericordiæ tuæ.
I ntroibo in domum tuam: * adorabo
ad templum ſanctum tuum in timore
tuo.
Domine deduc me in juſtitia tua: *
propter inimicos meos dirige in con-
ſpectu tuo viam meam.
Quoniam non eſt in ore eorum veri-
tas: * cor eorum vanum eſt.
§S epulchrum patens eſt guttur eorum,
linguis ſuis dolosè agebant, * judica
illos Deus.
D ecidant à cogitationibus ſuis; ſecun-
dùm multitudinem impietatum eorum
expelle eos, * quoniam irritaverunt te
Domine.
Et lætentur omnes;, qui ſperant in te, *
in æternum exultahunt : & habit abis
in eis. ...
t gloriabuntur in te omnes, qui dili-
gunt

Feria ſecunda àd Laudes. 67
gunt nomen tuum, * quoniam tu be-
nedices juſto.
Domine ut ſcuto bonæ voluntatis
tuæ, * coronaſti nos.
Antiphonz. Intellige clamorem meum
Domine.

antiphona. Deus, Deus meus ad te de

luce vigilo. Pſalmus idem ſugra. 2.
Antiphona. Converſus eſt.
Canticum Iſaiæ Prophetæ. Cap. 12.
— Onfitebor tibi Domine, quoniam
C. iratus es mihi: * converſus eſt fu-
ror tuus, & conſolatus es me.
E cce Deus ſalvator meus, * fiduciali-
ter agam, & non timebo.
uia fortitudo mea, & laus mea Do-
minus, * & factus eſt mihi in ſalutem.
H aurietis aquas in gaudio de fontibus
Salvatoris: * & dicetis in illa die:
Confitemini Domino, & invocate no-
men ejus.
N otas facite in populis adinventiones
ejus: * mementote quoniam excelſum
eſt nomen ejus.
C antate Domino, quoniam magnificè
fecit: * annuntiate hoc in univerſa terra.
E xulta, & lauda habitatio Sion: *† quia
magnus in medio tui ſancétus Iſraẽel.
Antiphona. Converſus eſt furor tuus
Domine, & conſolatus es me.
Antiphona. Laudate Dominum de cæ-
lis. Pſalmus idem. 6.
Capitulum ſequens dicitur in feriali
Officio ab Octava Pentecoſtes uſque ad
Adven-

6sSs Feria ſecunda ad Laudes.
Adventum, & ab Octava Epiphaniæ uſ-
que ad Dominicam primam Quadrag,
alijs temporibus habentuzproptia.
Oopirlmn. . vom. 13. d.
X præceſſit, dies autem appropin-
N Aquavit : abjiciamus ergo opera te-
nebrarum, & induamur arma lucis: ſi-
cut in die honeſtè ambulemus.
Hymnuzs.
Plendor Paternæ gloriæ,
S De luce lucem proferens,
Lux lucis, & fons luminis,
Diem dies illuminans.
V eruſque ſol illabere,
Micans nitore perpeti:
Jubarque ſanéti Spiritus,
Infunde noſtris ſenſibus.
Votis vocemus & Patrem, ſe⸗
Patrem potentis gratiæ,
Patrem perennis gloriæ,
Culpam releget lubricam.
Confirmet actus ſtrenuos:
Dentes retundat invidi:
Caſus ſecundet aſperos:
Agenda rectèe dirigat.
Mentem gubernet, & regat:
Sit pura nobis caſtitas:
Fides calore ferveat:
Fraudis venena neſciat.
Chriſtuſque nobis ſit cibus,
Potùſque noſter ſit fides:
Læti bibamus ſobriam
Profuſionem Spiritus.
L. ætus dies hic tranſeat:

Feria ſecunda ad Laudes. 69
pudor ſit ut diluculum:
Fides velut meridies:
Crepuſculum mens neſciat.
Aurora lucem provehit,
Cum luce nobis prodeat
in Patre totus Filius,
Et totus in Verbo Pater.
Deo Patri ſit gloria,
Ejuſque ſoli Filio,
Cum Spiritu Paraclito,
Nunc & per omne ſæculum. Amen.
Per Annum. v. Repleti ſumus ma-
nè miſericordia tua.
5&.. Exultavimus, & delectati ſumus.
Ad Benedictus, Antiphona.
Benediétus Dominus Deus Iſraël.
In Ferijs Advent. Quadrag. Quatuor
Temp. & Vigil. quæ jejunantur (ex-
cepta Vigil Nativ. Domini, & Vigili ac
Quatuor 1 empoxibus Pentecoſt.) poſt
Anhtiphonam ad Benedictus, & in Ve-
ſperis ad Magnif. dicuntur ſeq. Preces
flexis genib. alijs temp. non dicuntur.
Yrie eleiſon. Chriſte eleiſon.
Kyrie eleiſon. Pater noſter. to-
tum dicitur clara voce, etiam in Ve-
ſperis. V. Et ne nos inducas in ten-
tationem. ε. Sed libera nos à malo.
yF. Ego dixi, Domine miſerere mei.
M. Sana animam meam, quia pec-
cavi tibi. *. Convertere Domine uſ-
Aeduè. . Et deprecabilis eſto ſuper
ervos tuos. . Fiat miſericordia tua
Domine ſuper nos. . CQCuemadtko-
1 um

0 Feria ſecunda ad Laudes.
dum ſperavimus in te. v. Sacerdotes
tui induantur juſtitiam. ει Et ſancti
tui exultent. ⅛. Domine ſalvum fac
Regem. ι. Et exaudi nos in die, qua
invocaverimus te. “ Salvum fac po-
pulum tuum Domine, & benedic he-
reditati tuæ. *τ. Et rege eos, & extolle
illos uſque in æternum. 7. Memento
congregationis tuæ. . Quam poſſe-
diſti ab initio. . Fiat pax in virtute
tua. .. Et abundantia in turribus
tuis. y. Oremus pro Fidelibus de-
functis. &. Requiem æternam dona

eis Domine, & lux perpetua luceat eis.

7. Requieſcant in pace. τ. Amen.
V. Pro fratribus noſtris abſentibus.
B. Salvos fac ſervos tuos, Deus meus
ſperantes in te. *. Pro affiictis & ca-
ptivis. ι. Libera eos Deus Iſraëél ex
omnibus tribulationibus ſuis. . Mit-
te eis Domine auxiliũ de ſancto. . Et
de Sion tuere eos. . Domine exau-
di orationem meã. ε. Et clamor meus

ad te veniat. .
Deinde dicitur Pſalmus. De profun-

dis. quæ infrà habetur iu Veſperis Fe-
ria quarta,. & in fine 6 loria Fatri.
in Veſperis ejus loco dicitur PHäl-
mus. Miſerere. 64.
Finito Pſalmo dicitur. v. Domine
Deus virtutum converte nos. E. Et
oſtende faciem tuam, & ſalvi erimus.
V. Exurge Chriſte, adjuva nos. * Et
libera nos propter nomen tuuũ. Do⸗-
mine

Feriâ tertia ad Laudes. 7
mine exaudi orationem meam. . Et
clamor meus ad te veniat. *. Domi-
nus vobiſcum. Et cum ſpiritu tuo.
Deinde dicitur Oratie propria. Et
quando in feriali Officio fiunt Com-
memorationes communes de S. Maria,
de Apoſtolis, & de pace;, ante eas tam
in Laudibus, quàm in Veſperis, fſit
ſequens commemoratio de Ctuce, An-
tiphona. Per ſignum Crucis de ini-
micis noſtris libera nos Deus noſter.
y. Omnis terra adoret te, & pſallat tibi.
„ Pſialmum dicat nomini tuo Domine.
O remus. Oratio.
P Erpetua nos, quæſumus Domine,
pace cuſtodi: quos per lignum ſan-
ctæ Crucis redimere dignatus es.
Quæx commemoratio de Cruce fit
etiam, quando non dicuntur Preces 5
in feriali tantum Officio.
Tempore Paſehali fit alia eommemo-
atio de Cruce, quæ habetuf Peria ij.
poſt Dominicam in Albis, omiſſis alijs
Commemorationibus, ut ſupra.
F E R I A TE R TI A.
Ad Laudes.
Antiphona. Dele Domine iniquitatem
meam. Pſalm. M iſerere. 64. Afa. Sa-
lutare.
Pſalmus 42.
I Udica me Deus, & diſcerne cauſam
meam de gente non ſancta, * ab ho-
mine ini quo & doloſo erue me.
Quia tu e; Deus fortitudo mea: * qua-
xe

72 Feria tertia ad Laudes.
re me repuliſti? & quare triſtis in-
cedo, dum affligit me inimicus?
E. mitte lucem tuam & veritatem tuã: *†
ipſa me deduxerunt, & adduxerunt in
montem ſanctum tuum, & in taberna-
cula tua.
Et introibo ad altare Dei: * ad Deum,
qui lætificat ju entutem meam.
Gonfitebor tibi in cithara Deus Deus
meus: * quare triſtis es anima mea? &
quare conturbas me?
pera in Deo, quoniam adhuc confite-
bor illi; † ſalutare vultus mei, & Deus
meus.
Antiphona. Salutare vultus mei, &
Deus meus.
Antiph. Ad te de luce vigilo Deus.
Pſalm. D eus Deus meus. ut ſupraà. 2.
Antiphona. Cunctis diebus.
Canticum Ezechiæ. Iſaiæ 35 b.
Go dixi: In dimidio dierum meo-
rum *† vadam ad portas inferi.
Qua ſivi reſiduum annorum meorum: *
Dixi: Non videbo Dominum Deum in
terra viventium.
Non aſpiciam hominem ultrà, * & ha-
bitatorem quietis. .
eneratio mea ablata eſt, & convolu-
ta eſt à me, * quaſi tabernaculum pa-
ſtorum.
Fræciſa eſt velut à texente, vita mea:
dum adhuc ordirer, ſuccidit me:
de manè uſque ad veſperam finies
me.
§ pera-

Feria tertia ad Laudes. 72
§ perabam uſque ad mànè, * quaſi leo
ſic contrivit omnia oſſa mea.
De mané uſque ad veſperam fnies
me: * ſicut pullus hirundinis ſic cla-
mabo, meditabor ut columba.
A ttenuati ſunt oculi mei, * fuſpicien-
tes in excelſum.
Domine vim patior, reſponde pro me: *
quid dicam, aut quid reſpondebit mi-
hi, cùm ipſe fecerit?
B ecogitabo tibi omnes annos meos: *
en in amaritudine animæ meæ.
D omine ſi ſic vivitur, & in talibus vi-
ta ſpiritus mei, corripies me, & vivi⸗=
8 ſcabis me: * ecce in pace amaritudo
mea amariſſima.
Tu autem eruiſti animam meam ut non
periret, * projeciſti poſt tergum tuum
omnia peccata mea.
τι Q uia non infernus confitebitur tibi, ne-
Dque mors laudabit te: * non expecta-
bunt qui deſcendunt in lacum, verita-
tem tuam. .
len VWivens vivens ipſe confitebitur tibi 5
ſicut & ego hodie: * pater filijs notam
faciet veritatem tuam.
D omine ſalvum me fac, * & pſalmos
noſtros cantabimus cunctis diebus tæ
noſtræ in domo Domini.
Antiphona. Cunttis diebus vitæ noſtræ
ſalvos nos fac Domine.
Antiphona. Omnes Angeęli ejus lauda-
te Dominum de cælis. Pſalm. L auda-
te Dominum de cælis. 6.
E Capi-

74 Feria tertia ad Laudes.
Capitulum. om. 13. d.
X præceſſit, dies autem appropin-
N quavit: abjiciamus ergo opera te-
nebrarum, & induamur arma lucis:
ſicut in die honeſtè ambulemus.
Hymnus.
Les diei nuntius
Diem propinquam præcinit:
Nos excitator mentium
Jam Chriſtus ad vitam vocat.
Auferte, clamat, lectulos,
Kgro ſopore deſides:
Caſtique, recti, ac ſobrij;
Vigilate: jam ſum proximus.
Jeſum ciamus vocibus,
Flentes, preécantes, ſobrij:
Intenta ſupplicatio
Dormire cor mundum vetat.
T u Chriſte ſomnum diſcute:
Tu rumpe noctis vincula :
Tu ſolve peccatum vetus,
Novúmque lumen ingere.
Deo Patri ſit gloria,
Ejuſque ſoli Filio,
Cum Spiritu Paraclito,
Nunc, & per omne ſæculum. Amen.
7. Repleti ſumus manè miſericordia
tua. 5s. Exultavimus, & delectaii ſu-
mus.

Ad Benedictus, Antiphona.
Erexit nobis Dominus cornu ſalutis, in
domo David pueri ſui.
Preces quando dicuntur, habentur
ſupra in Feria ſecunda. 69.

FE-

41
Ajn. Ampliùs lava me Domine ab in-
juſtitia mea. pſalm. M iſerere. 64.
Ana. Te decet. pſalmus 64.
E decet hymnus Deus in Sion: * &
1 tibi reddetur votum in Jeruſalem.
E xaudi orationem meam: * ad te om-
nis caro veniet.
Verba iniquorum prævaluerunt ſuper
nos: * & impietatibus noſtris tu propi-
tiaberis.
B eatus, quem elegiſti, & aſſumpſi-
ſti: † inhabitabit in atrijs tuis.
E. eplebimuf in bonis domus tuæx: *
ſanétum eſt templum tuum, mirabile in
æquitate.
E Xaudi nos Deus ſalutaris noſter, *
ſpes omnium finium terræ, & in mari
longè.
P ræparans montes in virtute tua; ac-
cinctus potentia: * qui conturbas pro-
fundum maris, ſonum fluctuum ejus.
T urbabuntur Gentes, & timebunt qui
habitant terminos à ſignis tuis: * exi-=
tus matutini & veſpere delectabis.
y iſitaſti terram, & inebriaſti eam: *
multiplicaſti locupletare eam.
lumen Dei repletum eſt aquis; pa-
raſti ceibum illorum: * quoniam ita eſt
Præparatio ejus.
R. ives ejus inebria, multiplica genimi-
na ejus: * in ſtillieidijs ejus læ tabitur
germinans.

E 2 Bene-

76 Feria quarta ad Siules⸗ . .
3 enedices coronæ anni benignitatis
tuæ: *õ & campi tui replebuntur uber-
tate.
„ ingueſcent ſpecioſa deſerti: *. & exul-
tatione colles accingentur.
I nduti ſunt arietes ovium, & valles
abundabunt frumento: * clamabunt,;
etenim hymnum dicent.
Ana. Te decet hymnus Deus in Sion.
Ana. Labia mea laudabunt te in vita
mea, Deus meus.
Pſalm. D eus Deus meus * ad te. 2.
Antiphona. Dominus judicabit.
Canticum Annæ. 1. Reg. 2.
Xultavit cor meum in Domino, *
& exaltatum eſt cornu meum in
Deo meo.
Dilatatum eſt os meum ſuper inimicos
meos: * quia lætata ſum in ſalutari tuo.
N on eſt ſanctus, ut eſt Dominus: ne-
que enim eſt alius extra te, * & non
eſt fortis ſicut Deus noſter.
N olite multiplicare loqui ſublimia, *
gloriantes.
R ecedant vetera de ore veſtro: quia
Deus ſcientiarum Dominus eſt, * &
ipſi præparantur cogitationes.
XK reus fortium ſuperatus eſt, * & infir-
mi accincti ſunt robore.
R epleti prius pro panibus ſe locave-
runt: * & famelici ſaturati ſunt.
D onec ſterilis peperit plurimos: * &
quæ multos habebat filios, infirma-
ta eſt.
D omi-

Feria quarta ad Laudes, 77
Dominus mortificat & vivificat, * de-
ducit ad inferos & reducit.
Dominus pauperem facit & ditat, *
humiliat & ſublevat.
guſcitat de pulvere egenum, * & de
Nſtercore elevat pauperem.
Ut ſedeat cum principibus, * & ſo-
lium gloriæ teneat.
Domini enim ſunt cardines terræ, * &
poſuit ſuper eos orbem.
Pedes ſanctorum ſuorum ſervabit, &
impij in tenebris conticeſcent: * quia
non in fortitudine ſua roborabitur vir.
Dominum formidabunt adverſarij e-
jus: * & ſuper ipſos in cælis tonabit.
Dominus judicçabit fines terræ, & da-
bit imperium Regi ſuo, * & ſublimabit
cornu Chriſti ſui.
Ana. Dominus judicabit fines terræ.
Ana. Cæli cælorum laudate Deum.
Flalm. Laudate Dominum de cælis. 6.
Capitulum. Rom. 13. d.
N Ox præceſſit, dies autem appropin-
quavit, abjiciamus ergo opera te-
nebrarum, & induamur arma lucis: ſi-
cut in die honeſtè ambulemus.
Hymnus.
Ox, & tenebræ, & nubila,
Confuſa mundi, & turbida :
Lux intrat: albeſcit polus:
Chriſtus venit, diſcedite.
aligo terræ ſcinditur
Percuſſa ſolis ſpiculo,
Rebúſque jam color redit,
E 3 Vul-

73⁸ Feria quinta ad Laudes.
Vultu nitentis ſideris.
Te, Chriſte, ſolum novimus:
Te mente pura, & ſimplici,
Flendo, & canendo, quæſumus;
Intende noſtris ſenſibus.
§S unt multa fucis illita,
Quæ luce purgentur tua:;
Tu vera lux cæleſtium
Vultu ſereno illumina.
D eo Patri ſit gloria,
Ejúùſque ſoli Filio,
Cum Spiritu Paraclito;
Nunc, & per omne ſæculum. Amen.
„.. Repleti ſumus manè miſericordia
tua. Exultavimus, & delectati ſu-
mus.
Ad Benediétus, Antiphona.
De manu omnium qui oderunt nos, H-
bera nos Domine.
Preces quando dicuntur, habentut
ſuprà in Feria ſecunda. 69.
F E RIA UINTA
Ad Laudes.
Antiphona. Tibi ſoli peccavi, Domine
miſerere mei. Pſalm. M iſerere. 64.
Anña. Domine. Plalmus 29.
D Omine, refugium factus es nobis, *
à generatione in generationem.
P riuſquam montes fierent, aut forma-
retur terra, & orbis: *† à ſæculo & uſ-
ue in ſæculum tu es Deus.
Ne avertas hominem in humilita-
tem: * & dixiſti: Convertimini filij
hominum.
Quo.

Feria quinta ad Laudes. 79
Quoniam mille anni ante oculos tuos, *
tamquam dies heſterna quæ præterijt.
Et cuſtodia in nocte, * quæ pro nihilo
habentur, eorum anni erunt.
M anè ſicut herba tranſeat, manè flo-
reat, & tranſeat: * veſperè decidat,
induret, & areſcat.
Quia defecimus in ira tua, * & in fu⸗
rore tuo turbati ſumus.
Poſuiſti iniquitates noſtras in conſpe-
ctu tuo, * ſæculum noſtrum in illumi-
natione vuitus tui.
Quoniam omnes dies noſtri defece-
runt: *† & in ira tua defecimus.
A nni noſtri ſicut aranea meditabun-
tur, * dies annorum noſtrorum in ip-
ſis, ſeptuaginta anni.
Si autem in potentatibus, ectoginta
anni: * & ampliùs eorum, labor &
dolor.
Quoniam ſupervênit manſuetudo, *
& corripiemur.
Quis novit poteſtatem iræ tuæ, * & præ
timore tuo iram tuam dinumerare?
Dexteram tuam ſic notam fac, * &
eruditos corde in ſapientia.
Convertere Domine uſquequò? * &
deprecabilis eſto ſuper ſervos tuos.
B. epleti ſumus manè miſericordia
tua: *† & exultavimus, & delectati ſu-
mus omnibus diebus noſtris.
Lætati ſumus pro diebus, quibus nos
humiliaſti; * annis, quibus vidimus
mala,
. E 4 eſpi-

80 Feria quinta ad Laudes.
Reſpice in ſervos tuos, & in opera
tua: * & dirige filios eorum.
Et ſit ſplendor Domini Dei noſtri ſu-
per nos, & opera manuum noſtrarum
dirige ſuper nos: * & opus manuum
noſtrarum dirige.
Antiphona. Domine refugium factus
&S nobis
Ana. In matutinis meditabor in te.
Fſalmus. Deus Deus meus. 2.
Antiphona. Cantemus.
Canticum Moyſi. Exodi 1.
Antemus Domino: gloriosè enim
magnificatus eſt, † equum & aſcen-
ſorem dejecit in mare.
Fortitudo mea, & laus mea Domi-
nus, * & factus eſt mihi in ſalutem.
Iſte Deus meus, & glorificabo eum: *
Deus patris mei, & exaltabo eum.
Dominus quaſi vir pugnator, omnipo-
tens nomen ejus: * Currus Pharaonis
& exercitum ejus projecit in mare.
Electi principes ejus ſubmerſi ſunt in
mari Rubro: * Abyſſi operuerunt eos,
deſcenderunt in profundum quaſi lapis.
Dextera tua Domine magnificata eſt in
fortitudine: dextera tua, Domine,
percuſſit inimicum: * & in multitudine
Sloriæ tuæ depoſuiſti adverſarios tuos.
Mifiſti iram tuam, quæ devoravit eos
ſicut ſtipulam: * & in ſpiritu furoris tui
congregatæ ſunt aquæ.
Stetit unda fluens, * congregatæ ſunt
abyſſi in medio mari. .
Dixit

Feria quinta ad Laudes. 81
Dixit inimicus, perſequar & cçompre-
hendam, * dividam ſpolia, implebi-
tur anima mea.
Evaginabo gladium meum, *interficiet
eos manus mea.
F lavit ſpiritus tuus, & operuit eos ma-
re: * ſubmerſi ſunt quaſi plumbum in
aquis vehementibus.
uis ſimilis tui in fortibus Domine? *
quis ſimilis tui, magnificus in ſanctita-
te, terribilis atque laudabilis, faciens
mirabilia?
Extendiſti manum tuam: & devoravit
eos terra: *́ Dux fuiſti in mifericordia
tua populo quem redemiſti.
Et portaſti eum in fortitudine tua; *
ad habitaculum ſanctum tuum.
Aſcenderunt populi, & irati ſunt: *
dolores obtinuerunt habitatores Phi-
liſthijm.
Tunc conturbati ſunt principes Edom,
robuſtos Moab obtinuit tremor: * obri-
uerunt omnes habitatores Chanaan.
rruat ſuper eos formido & pavor, * in
magnitudine brachij tui.
Fiant immobiles quaſi lapis, donec
pertranſeat populus tuus Domine: *
donec pertranſeat populus tuus iſte,
Jnem poſſediſti.
ntroduces eos, & plantabis in mon-
te hereditatis tuæ, * firmiſſimo ha-
bitaculo tuo quod operatus es Do-
mine.
S anctuarium tuum Domine, quod fir-
E 5§5 mave-

82 Feria quinta ad Lauses.
maverunt manus tuæ: * Dominus reg-
bit in æternum, & ultrà.
I ngreſſus eſt enim eques Pharao cum
curribus & equitibus ejus in mare: * &
reduxit ſuper eos Dominus aquas maris.
B ilij autem Iſraël ambulaverunt per ſic-
cgum * in medio ejus.
Anña. Cantemus Domino gloriosè.
Ana, In ſanctis ejus laudate Deum.
Pſalm. Laudate Dominum de cælis. 6.
Capitulum. . Kom. 13. d.
NoôE* præceſſit, dies autem appro-
quavit; abjiciamus ergo opera te-
nebrarum, & induamur arma lucis;
ſicut in die honeſtè ambulemus.
Hymnus.
L Ga ecce ſurgit aurea:
Pallens faceſſat cæcitas,
Quæ noſmet in præceps diu
Errore traxit devio.
H æc lux ſerenum conferat,
Purôſque nos præſtet ſibi:
Nihil loquamur ſubdolum:
Volvamus obſcurum nihil.
S ic tota decurrat dies,
Ne lingua mendax, ne manus-»
Oculive peccent lubrici,
Ne noxa corpus inquinet.
8 peculator adſtat deſuper,
Qui nos diebus omnibus,
Actúùſque noſtros proſpicit
A luce prima in veſperum.
D eo Patri ſit gloria,
Ejúùſque ſoli Filio;,

Feria ſexta ad Laudes. 83
Cum Spiritu Paraclito:
Nunc, & per omne ſæculum. Amen.
y. Repleti ſumus manèe miſericordia
tua.
g. Exultavimus, & delectati ſumus.
Ad Benedictus, Antiphona.
In ſanctitate ſerviamus Domino;, & li-
berabit nos ab inimicis noſtris.
Preces quando dicendæ ſunt; haben-
tur ſupra in Feria ſecunda. 69.
FE RI)A SEXTA
Ad Laudes.
Anfa. Spiritu principali confirma cor
meum Deus. Plalm. M iſerere. 64.
Anña. In veritate.
Pſalmus 42
Omine exaudi orationem meam:
auribus percipe obſecrationem
meam in veritate tua: * exaudi me in
tua juſtitia.
Et non intres in judicium cum ſervo
tuo: * quia non juſtificabitur in conſpe-
ctu tuo omnis vivens.
Q uia perſecutus eſt inimicus animam
meam: †:humiliavit in terra vitam meã.
S ollocavit me in obſcuris ſicut mor-
tuos ſæculi: * & anxiatus eſt ſuper me
ſpiritus meus, in me turbatum eſt cor
meum.
M emor fui dierum antiquorum, medi-
tatus ſum in omnibus operibus tuis: *
in factis manuum tuarum meditabar.
E xpandi manus meas ad-te: * anima
mea ſicut terra ſine aqua tibi.
. Welo-

34 Feria ſexta ad Laudes.
Velociter exaudi me Domine: * de-
fecit ſpiritus meus.
Non avertas faciem tuuam à me: * &
ſimilis ero deſcendentibus in lacum.
A uditam fac mihi manè miſericordiam
tuam: * quia in te ſperavi.
Notam fac mihi viam, in qua ambu-
lem: *† quia ad te levavi animam meam.
Eripe me de inimicis meis Domine, ad
te confugi: * doce me facere volunta-
tem tuam, quia Deus meus es tu.
Spiritus tuus bonus deducet me in ter-
ram rectam: * propter nomen tuum Do-
mine vivificabis me in æquitate tua.
E duces de tribulatione animam meã: *
& in miſericordia tua diſperdes inimi-
cos meos.
Et perdes omnes, qui tribulant ani-
mam meam: * quoniam ego ſervus
tuus ſum. .
Ana. In veritate tua exaudi me Däñe.
