Plalmus. Laudate Dominum omnes
Gentes. 103. Capitul. S tabunt juſti.
Hymnus. T riſtes erant Apoſtoli.
Y. Sancti & juſti. in Communi Apo-
ſolorum tempore Paſchali. ix.
Ad Magnificat, Antiphona.
Non turbetur cor veſtrum, neque for-
midet, creditis in Deum, & in me
credite: in domo Patris mei manſiones
multæ ſunt, alleluja, alleluja.
Oratio.
Eus, qui nos annua Apoſtolorum
tuorum Philippi & Jacobi ſolem-
nitate lætificas: præſta quæſumus; ut
quorum gaudemus meritis, inſtruamur

exembplis: Per Dominum. .
Et fit commemor. S. Catharinæ.

Ad Laudes & per Horas, Ana.
Omine, oſtende nobis Patrem, &
ſuſlicit nobis, alleluja.
Pſalm. Dominus regnavit. cum re-
liquis. 1.
Ana. Philippe, qui videt me, videt
& Patrem meum, alleluja.
Ana. Tanto tempore vobiſcum ſum,

& non cognoviſtis me? Philippe, qui

videt me, videt & Patrem meum, allel.
Ana. Si cognoviſſetis me, & Patrem
meum utique cognoviſſetis, & amodô
cognoſcetis eum, & vidiſtis eum, al-
leluja, alleluja, alleluja.
Apa.

Feſta Maij. 461
Afa. Si diligitis me, mandata mea
ſervate, alleluja, alleluja, alleluja.
Capitulum. S tabunt juſti. Hym-
nus. P aſchale mundo. Y. Pretioſa.
ut in Communi. x. .
Ad Benedictus, Antiphona.
Ego ſum via, veritas, & vita: nemo
venit ad Patrem, niſi per me, alleluja.
Oratio. D eus, qui nos annua. ſuprà.
Ad Veſperas, Antiphona. Domine,
eſtende nobis. cum reliquis de Laudib.
Pſalmus. Dixit Dominus. cum reliq.
ut in Communi Apoſtolorum. iiij.
Capitul. S tabunt juſti. Hymn. Tri-
ſtes erant Apoſtoli. ix.
y. Pretioſa in conſpectu Dñi, alleluja.
3t. Mors Sanctorum ejus, alleluja.
Ad Magniſicat, Antiphona.
Si manſeritis in me, & verba mea in
vobis manſerint, quodcumque petieri-
tis, fiet vobis, alleluja, alleluja, allel.
Oratio. Deus, qui nos annua. 460.
Deinde fit commem. S. Athanaſij.
Die ij. Maij
IN FESTO S. ATHANASII EPI-
ſcopi & Confeſſ. Duplex.
In utriſque Veſperis, Antiphona.
O Doctor optime. y. Amavit eum.
Oratio. Exaudi quæſumus Domine.
de Communi Confelloris Pontif. xXxix.
Die iij. Maij.
IN FESTO INVENTIONIS SAN-
G Crucis. Duplex.
Ad Veſperas, Anña. O magnum pie-
tatis
—

462 Feſta Maij.
tatis opus? eum reliq. de Laud. 463.
Pſalmus. Dixit Dominus. cum re-
liquis de Dominica. 95. & loco ulti-
mi.,Pſalmus. Laudate Dominum om-
Res Gentes. 103.
Capitulum. Philip. 2.
F Ratres, Hoc enim ſentite in vobis,
quod & in Chriſto Jeſu: qui cùm in
forma Dei eſſet: non rapinam arbitratus
eſt eſſe ſe æqualem Deo: ſed ſemetip-
ſum exinanivit formam ſervi accipiens,
in ſimilitudinem hominum factus, &
habitu inventus ut homo.
Hymnus.
X Exilla Regis prodeunt:
*Fulget Crucis myſterium,
Qua vita mortem pertulit;
Et morte vitam protulit.
Quæ vulnerata lanceæ
Mucrone diro, criminum
Ut nos lavaret ſordibus,
Manavit unda & ſanguine.
Impleta ſunt, quæ concinit
David fideli carmine,
Dicendo nationibus:
Regnavit à ligno Deus.
Arbor decora, & fulgida;
Ornata Regis purpura,
Electa digno ſtipite
Tam ſancta membra tangere.
B eata, cujus brachijs 0
Pretium pependit ſæculi,
Statéra facta corporis;
Tulitque prædam tartari.

Crux

Feſta Maij. 463
Ctux ave ſpes unica;
Paſchale quæ fers gaudium ,
Pijs adauge gratiam,
Reiſque dele crimina.
Te fons ſalutis Trinitas,
Collaudet omnis ſpiritus:
Quibus Crucis victoriam
Largiris, adde præmium. Amen.
Y. Hoc ſignum Crucis exit in cælo, allel
. Cum Dominus ad judicandum ye-
nerit, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
O Crux ſplendidior cunctis aſtris, mun-
do celebris, hominibus multum ama-
bilis, ſanctior univerſis: quæ ſola fui-
ſti digna portare talentum mundi: dul-
ce lignum, dulces clavos, dulcia ferens
pondera: ſalva præſentem catervam in
tuis hodie laudibus congregatam, alle-
luja, alleluja. Oratio.
B Eus, qui in præclara ſalutiferæ Cru-
cis Inventione paſſionis tuæ mira-
cula ſuſcitaſti: concede; ut vitalis li-
gni pretio, æternæ vitæ ſuffragia conſe-
quamur. Jui vivis & regnas.
Deinde commem. 5S. Athanaſij,
Antiph. O Doctor optime. V. Juſtum
deduxit. Xxxij,; Oratio. E xaudi. de
Communi Confeſſoris Pontif. xxix.
Ad Laudes & per Horas, Ana.
O Magnum pietatis opus! mors mor-
— tua tunc eſt, in ligno quando mor-
tua vita fuit, alleluja.
Pſalm. D ñs regnavit. cum reliq. 1.
Ana.

64 Feſta Maij. .
474. Salva nos Chriſte Salvator per
virtutem Crucis, qui ſalvaſti Petrum in
mari, miſerere nobis, alleluja.
Ana. Ecce Crucem Domini, fugite
partes adverſæ, vicit leo de tribu Ju-
da, radix David, alleluja.
Ana. Nos autem gloriari oportet in
Cruce Domini noſtri Jeſu Chriſti, allel.
Aha. Per ſignum Crucis de inimicis
noſtris libera nos Deus noſter, alleluja.
Capitulum. Fratres, Hoc enim ſen-
tite. 462. Hymnus. Luſtra ſex. ut in
Dominica Paſſionis. 282.
7 Adoramus te Chriſte, & benedici-
mus tibi, alleluja. F. Quia per Cru-
cem tuam redemiſti mundum, alleluja.
Ad Benedicktus, Antiphona.
Super omnia ligna cedrorum tu ſola ex-
celſior, in qua vita mundi pependit;, in
qua Chriſtus triumphavit, & mors mor-
tem ſuperavit in æternum, alleluja.
Oratio. Deus, qui in præclara. 463.
Commemor. SS. Alexändri, Eventij
& Theoduli Martyrum, ac Juvenalis
Epiſcopi & Confeſſoris hoc loco tan-
tuùm , Antiphona. Filiæ Jeruſalem.
y. Pretioſa. de Communi Martyrum
tempore Paſchali. xx. Oratio.
Pæſa quæſumus omnipotens Deus:
ut qui ſanctorum tuorum Alexan-
dri, Eventij, Theoduli, atque Juve-
nalis natalitia colimus; à cunctis ma-
lis imminentibus, eorum interceſſio-
nibus liberemur. Per Dominum. 4
A.

Feſta Maij. 465
Ad Tertiam, Anña. Salva nos.
Capitulum. F ratres, Hoc enim. 462.
g. breve. Hoc ſignum Crucis erit in
exlo, * Alleluja, alleluja. Hoc ſignum.
y. Cm Dominus ad judicandum ve-
nerit. Alleluja, alleluja. G loria Pa-
tri. Hoc. ν. Adoramus te Chriſte, &
benedicimus tibi, alleluja. g. Quia
per Crucem tuam redemiſti mundum,

alleluja.
Ad Sextam, Anña. Ecce Crucem Dñi.
Capitulum. Galat. 6. d.

Minhi autem abſit gloriari, niſi in
Cruce Domini noſtri Jeſu Chriſti:
per quem mihi mundus crucifixus eſt,
& ego mundo.
e. br. Adoramus te Chriſte, & bene-
dicimus tibi, * Alleluja, alleluja.
Adoramus. *. HQuia per Crucem tuam
redemiſti mundum. Alleluja, alleluja.
G loria Patri. Adoramus. 7. Omnis
terra adoret te, & pſallat tibi, alleluja.
. Pſalmum dicat nomini tuo Domi-
ne, alleluja.
Ad Nonam, Ana. Per ſignum Crucis.
Capitulum. Philip. 2.
H Umiliavit ſemetipſum factus obe-
diens uſque ad mortem, mortem
autem crucis. Propter quod & Deus
exaltavit illum, & donavit illi nomen,
quod eſt ſuper omne nomen.
. br. Omnis terra adoret te, & pſal-
lat tibi, * Alleluja, alleluja. Omnis.
. Lſalmum dicat nomini tuo Domine.
Alle-

466 Feſta Maij.
Alleluja, allelujſa. Qoria Patri. Om-
nis. . Hoc ſignum Crucis erit in cæ-
lIo, alleluja. . Cùm Dominus ad ju-
dicandum venerit; alleluja.
Ad Veſperas, Antiphona. O ma-
Enum. cum reliquis de Laudib. 463.
Pſalmi, Capitulum, Hymnus & ?.
ut in primis Veſperis. 462.
Ad Magnificat, Antiphona.
Crucem ſanctam ſubijt, qui infernum
confregit, accinctus eſt potentia, ſur-
rexit die tertia. alleluja.
Oratio. D eus, qui in præçlara. 463.
Et fit Commemoratiõ S. Monicæ;,
Antiph. Simile eſt regnum y. Specie
tua. xXliij. Oratio. ut infra.
Die iiij. Maij.
IN FESTO S. MONICX. VIDUE.
Semiduplex.
Omnia de Communi Sanctarum nee
Virg. nec Mart. xlj. præter Orationẽ.
Oratio.
Eus mœrentium conſolator, & in
te ſperantium ſalus, qui beatæ
Monicæ pias lacrymas in converſione
filij ſui Auguſtini miſericorditer ſuſce-
piſti: da nobis utriuſque interventu
peccata noſtra deplorare, & gratiæ tuæ
indulgentiam invenire. Per Dominum.
In ij. Veſp. à Capitul, de ſeq. Com-
memor. S. Monicæ.
Die v. Maij.
IN FESTO S. PII QUINTI PAPN
& Confeſſ. SeRidupl. .
Omnia

Feſta Maij. 467
Omnia de Communi Confeſſoris
Pontificis. Xxvij.
Oratio.
D Eus „ qui ad conterendos Eecleſiæ
tuæ hoſtes & ad Divinum cultum
reparandum Pium Quintum Pontificem
Maximum eligere dignatus es: fac nos
ipſius defendi præſidijs, & ita tuis in-
hærere obſequijs; ut omnium hoſtium
ſuperaris inſidijs, perpetua pace læte-
mur. Per Dominum.
Die vj. Maij.
IN FESTO. S. IOANNILS ANTE
Portam Latinam. Duplex.
Omnia de Communi Apoſtoloium-
tempore Paſchali. ix. præter illa quæ
hic ſunt propria.
Ad Magnificat in utriſque Veſperis,
Ana. In ferventis olei dolium miſſus
beatus Joannes Apoſtolus, divina ſe
protegente gratia illæſus exivit, allel.
Oratio.
)Eus, qui conſpicis, quia nos undi-
que mala noſtra perturbant : præ-
ſta quæſumus; ut heati Joannis Apo-
ſtoli tui & Evangellſtæ interceſſio glo-
* rioſa nos protegat. Per Dominum.
In ſecundis Veſperis fit commemo⸗
ratio S. Stanislai.
Die vij. Maij.
INLESTO S. S T A N I S L A I
Epiſcopi & Martyris. Semidupl.
Antiph, Lux perpetua, . Sancti &
juſti. Xix.
Oxra-⸗

463 Feſta Maij.
Oratio.
D Eus pro cujus honore glorioſus Pon-
tifex Stanislaus gladijs impiorum
occubuit: præſta quæſumus; ut om-
nes, qui ejus implorant auxilium, pe-
titionis ſuæ ſalutarem conſequantur ef-
fectum. Per Dominum.
Die viij. Maij.
IN APPARITIONE S. MICHAELIS
Archangeli. Duplex.
Si hoc Feſtum celebretur poſt tempus
Paſchale, Officium fit ut in ejus Dedi-
cçatione menſe Septemb. die xxix.
Ad veſp. Anña. Stetit Angelus. cum
reliquis de Laudibus. 470. Pſalm. Di-
zit Dominus. cum reliquis de Dnica;
& loco ultimi, Pſalmus, Laudate Do-
minum omnes Gentes. 103.
„Capitulum. Apoc. 1.
S Ignificavit Deus quæ oportet fieri
citò, loquens per Angelum ſuum
ſervo ſuo Joanni, qui teſtimonium per-
hibuit verbo Dei, & teſtimonium jeſu uen
Chriſti, quæcumque vidit.
Hymnus.
T. ſplendor, & virtus Patris,
Te vita, Jeſu, cordium,
Ab ore qui pendent tuo, .
Laudamus inter Angelos.
Tibi mille denſa millium
Ducum corona militat:
Sed explicat victor Crucem.
Michaél ſalutis ſignifer.
D raconis hic dirum caput ue

Feſta Maij. 469
In ima pellit tartara;,
Ducêmque cum rebellibus
Cæleſti ab arce fulminat.
Contra ducem ſuperbiæ
Sequamur hunc nos principem,
Ut detur ex Agni throno
Nobis corona gloriæ.
Deo Patri ſit gloria,
Et Filio, qui à mortuis
Surrexit, ac Paraclito,
In ſempiterna ſæcula. Amen,
Y. Stetit Angelus juxta aram templi,
alleluja. 3. Habens thuribulum au-
reum in manu ſua, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Dum ſacrum myſterium cerneret Joan-
nes, Archangelus Michagl tuba ceci-
nit: Ignoſce Domine Deus noſter, qui
aperis librum, & ſolvis ſignacula ejus,
alleluja. Oratio.
D Eus, qui miro ordine Angélorum
miniſteria hominumque diſpenſas 2
concede propitius; ut à quibus tibi
miniſtrantibus in cælo ſemper aſſiſtitur
ab his in terra vita noſtra muniatur.
Per Dominum noſtrum.
Et fit commemor. S. Stanislai, Anña
Sancti & juſti in Domino gaudete, alle-
luja: vos elegit Deus in hereditatem
ſibi, alleluja.
F. Pretioſa in conſpectu Domini, alle-
luja. Be. Mors Sanctorum ejus, alleluja.
Oratio. Deus, pro cujus honore.
ut ſuꝑra. 468.
. D 4d Ad

47⁰° Feſta Maij.
Ad Landes & per Horas, Aa. .
Tetit Angelus juxta aram templi;

habens thuribulum aureum in manu
ſua, alleluja. pſalmus. D Ominus regna-

. vit. cum reliquis. ¹:
Afa. Dum præliaretur Michaél Ar-

changelus cum dracone, audita eſt vox
dicentium : Salus Deo noſtro alleluja.
Ana. Archangele Michaél, conſtitui
te principem ſuper omnes animas ſuſci-
piendas, alleluja.
Ana. Angeli Domini Dominum bene-
dicite in æternum, alleluja.
Ana. Angeli, Archangeli, Throni, &
Dominationes, Principatus, & Pote-
ſtates, Virtutes cælorum, laudate Do-
minum de cælis, alleluja.
Capitulum. s ignificavit Deus. 468.

. Hymnus.
CHaſe „ Sanctorum decus Ange-
lorum,

Gentis humanæ Sator & Redemptor,
Cælitum nobis tribuas beatas
Scandere ſedes.
A ngelus pacis Michael in ædes
Cælitus noſtras veniat; ſerenæ
Auctor ut pacis lacrymoſa in orcum
Bella reléget.
A ngelus fortis Gabriél, ut hoſtes
Pellat antiquos, & amica cælo,
Quæ triumphator ſtatuit per orbem
Templa reviſat.
Angelus noſtræ medicus ſalutis
Adſit & cælo Raphaël, ut omnes

Sanet

Feſta Maij. 471
Sanet ægrotoòs, dubiôſque vitæ
Dirigat actus.
Virgo Dux pacis, Genitrixque lucis;
Et ſacer orbis Chorus Angelorum
Semper aſſiſtat, ſimul & micantis
Regia cæli.
Præſtet hoc nobis Deitas beata
Patris, ac Nati, paritérque ſancti
Spiritus; cujus reſonat per omnem
Gloria mundum. Amen.
Z. Stetit Angelus juxta aram templi;
alleluja. . Habens thuribulum zu-
reum in manu ſua, alleluja.
Ald Benediétus, Antiphona.
Factum eſt ſilentium in cælo, dum dra-
co committeret bellum: & Michaéël
pugnavit cum eo, & fecit victoriam,
alleluja.
Oratio. Deus, qui miro ordine. 469.
Ad Tertiam, Antiph. Dum prælia-
retur. Capitulum. Significavit. 468.
. br. Stetit Angelus juxta aram tem-
pli, *“lleluja, alleluja. Stetit. 7. Ha-
bens theribulum aureum in manu ſua.
Alleluja, alleluja. Gloria Patri. Stetit.
y. Aſcendit fumus aromatum in con-
ſpectu Domini, alleluſa. g. De ma-
nu Angeli, alleluja.
Ad Sextam, Antiphona.
Archangele Michaël.
Capitulum. Apoc. . e.
vi vocem Angelorum multo-
um in circuitu throni, & anima-
lium, & feniorum: & erat numerus
D d 2 eo-

472 Feſta Maij.
eorum millia millium, voce magna
dicentium: Salus Deo noſtro.
ge br. Aſcendit fumus aromatum in
conſpectu Domini, *Alleluja, alle-
luja. Aſcendit. 7. De manu Angeli.
Alleluja, alleluja. Gloria Patri. Aſcen-
dit. . In conſpectu Angelorum pfſal-
lam tibi Deus meus, alleluja. g. Ado-
rabo ad templum ſanctum tuum, &
confitebor nomini tuo, alleluja.
Ad Nonam, Ana. Angeli; Archangeli.
Capitulum. Apoc. 12. b.
Acdum eſt prælium magnum in cæ-
lo: Michaél & Angeli ejus prælia-
bantur cum dracone, & draco pugna-
bat, & angeli ejus: & non prævalue-
runt, neque locus inventus eſt eorum
ampliùs in cælo.
. br. In conſpectu Angelorum pfal-
lam tibi Deus meus, *Alleluja, alle-
lIaja. In conſpectu. 7. Adorabo ad
templum ſanéctum tuum, & confitebor
nomini tuo. Alleluja, alleluja. Glo-
ria Patri. In conſpectu. †. Adorate
Deum, alleluja. . Omnes Angeli
ejus, alleluja.
In ſecundis Veſperis, Anriphona.
Stetit Angelus. cum reliquis de Lau-
dibus. 470. Plalm. D ixit Dominus.
cum reliquis de Dominica. 95. & lo-=
co ultimi, Pſalm. Confitebor tibi Do-
mine in toto corde meo: *† quoniam
audiſti. 122. Capitulum. Significavit.
Mymnus. T e ſplendor. ut ſuprà in j. Ve-
ſperis.

. Feſta Maij. 473
ſperis. 468. In conſpectu Angelo-
rum pſallam tibi Deus meus, alleluja.
v. Adorabo ad templum ſanétum tuum,
& confitebor nomini tuo, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Princeps glorioſiſſime, Michaël Ar-
changele, eſto memor noſtri: hic,
& ubique ſemper precare pro nobis Fi-
lium Dei, alleluja, alleluja.
Oratio. Deus, qui miro ordine. ut
ſuprà. 469.
Deinde fit commemorat. ſequentis
Feſti.
Die ix. Maij.
IN FESTO S. GREGORII
Nazianzeni Epiſcopi & Confeſſoris.
Duplex.
In utriique Veſperis, Antiphona.
O Doctor optime. 7. Amayvit eum.
de Communi Confeſſ. Pont. xxvij.
Oratio.
D Eus, qui populo tuo æternæ ſalutis
beatum Gregorium Miniſtrum tri-
buiſti: præſta quæſumus; ut quem
Doctorcm vitæ habuimus in terris, in-
terceſſorem habere mereamur in cælis.
Per Dominum noſtrum.
In Veſp. ſit commem. ſequentis Feſti,
& 88. Gordiani & Epimachi Mart.
Die x. Maij.
IN FESTO S. ANTONINI
Epiſc. & Confeſſ. Semiduplex.
Omnia de Communi Confeſſoris
Pontificis. xxvij.
D 4 3 Ora-

474 Feſta Maij.
Oratio.
Andti Antonini, Domine, Confeſſo-
ris tui, atque Pontificis meritis ad-
juvemur: ut ſicut te in illo mirabilem
prædicamus, ita in nos miſericordem
fuiſſe gloriemur. Per Dominum.
Pro 58. Gordiano & Epimacho Mart.
Oratio.
D A quæfumus omnipotens Deus, ut
qui beatorum Martyrum tuorum
Gordiani & Epimachi ſolemnia coli-
mus, eorum apud te interceſſionibus
adjuvemur. Per Dominum.
Die xij. Maij.
IN FESTO SS. NEREI, ACHILLEI,
8& Domitillæ Virginis, atque Pan-
cratij Mart. Semiduplex.
Oratio.
Emper nos Domine Martyrum tuo-
rum Nérei, Achillei, Domitillæ;,
atque Pancratij foveat quæſumus beata
ſolemnitas; & tuo dignos reddat obſe-
quio. Per Dominum.
Die xiiij. Maij.
S AN CGTI BONIFACII
Martyris. Oratio.
DA quæſumus omnipotens Deus: ut
qui beati Bonifacij Martyris tui
ſolemnia colimus, ejus apud te inter-
ceſſionibus adjuvemur. Per Domi-
num noſtrum.
Die xvj. Maij.
IN FESTO S. UBALDI EPISCOTPI
& Conſeſſoris. Semiduplex.
Ora⸗

Feſta Maij. 475
Oratio.
Uxilium tuum nobis Domine, quæ-
h ſumus placatus impende: & inter-
ceſſione beati Ubaldi Confeſſoris tui
atque Pontificis, contra omnes diaboli
nequitias dexteram ſuper nos tuæ pro-
pitiationis extende. Per Dominum.
Die xviij. Maij.
1 N FESTO S, VENANTII
Aartyris. Semiduplex.
Ad Veſperas, Hymnus.
MArtyr Dei Venantius,
Lux & decus Camertium,
Tortore victo & judice
Lætus triumphum concinit.
Annis puer, poſt vincula;,
Poſt carceres, poſt verbera,
Longa fame frementibus
Cibus datur leonibus.
Sed ejus innocentiæ
Parcet leonum immanitas,
Pedéſque lambunt Martyris,
Iræ famiſque immemores.
Verſo deorſum vertice
Haurire fumum cogitur:
Coſtas utrimmque & viſcera
Succenſa lampas uſtulat.
Sit laus Patri, ſit Filio,
Tibique ſancéte Spiritus:
Da per preces Venantij

Beata nobis Bie Amen.
ratio.

Eus, qui hunc diem beati Venan-
tij Martyris tui triumpho conſe-
D d 4 .⸗ cra-

4765 Feſta Maij.
craſti: exaudi preces populi tui, &
Præſta; ut qui ejus merita veneramur,
fidei conſtantiam imitemur. Per Do-
minum noſtrum.
Ad Laudes, Hymnus.
Um nocte pulſa lucifer
Driem propinquam nuntiat,
Nobis refert Venantius
Lucis beatæ munera
Nam criminum caliginem,
Stygiſque noctem depulit:
Veroque cives lumine
Divinitatis imbuit.
A quis ſacri baptiſmatis
Luſtravit ille patriam:
Quos tinxit unda milites;
In aſtra miſit martyres.
Nunc Angelorum particeps
Adeſto votis ſupplicum ;
Procul repelle crimina,
Tuumque lumen ingere.
S it laus Patri, ſit Filio,
Tibique ſanéte Spiritus :
Da per preces Venantij
Beata nobis gaudia. Amen.
Veſperæ de S. Petro Gleſtino Papa
& Confeſſ. cum commem. S. Venantij-
Die xix. Maij.
IN FESTO S. PETRI CX.LESTINI
Papæ & Confeſſoris. Duplex.
Oratio.
Eus, qui beatum Petrum Ceæleſti-
num ad ſummi Pontificatus api-
cem ſublimaſti, quique illum humili-
tati

— —

Feſta Maij. 477
tati poſtponere docuiſti: concede pro-
pitus; ut ejus exemplo cuncta mundi
deſpicere, & ad promiſſa humilibus
præmia pervenire feliciter mereamurs
Per Dominum noſtrum Jeſum Chri-
ſtum Filium tuum.
Deinde fit commemoratio S. Venan-
tij Martyris.
Tempore Paſchali, Ana. Sancti & juſti.
7y. Pretioſa. xxij.
Extra Tempus Paſchale, Aña. Qui
vult venire. Y. Juſtus ut palma. xvij.
Oratio. D eus, qui hunc. ut ſuprà. 475.
Poſteà fit commemor. S. Fudentianæz
Virginis, Ana. Veni Sponſa. y. Spe-
cie tua. Oratio. E xaudi. xXxxix.
In Laudibus fit commem. S. Puden-
tianæ Virginis, Aña. Simile eſt regnum.
y. Diffuſa. Oratio. E zaudi. xl.
In ij. Veſp. fit commemorat. S. Ber-
nardini.
Die xx. Maij.
IN FESTO S. BERNARDINI
Senenſis Confeſſoris. Semidupl.
Omnia de Communi Confeſſoris non
Pontificis. xxxij. prater Orationem.
Oratio.
D Omine Jeſu, qui beato Bernardino
Confeſſori tuo eximium ſancti No-
minis tui amorem tribuiſti: ejus quæ-
ſumus, meritis & intercefſione, Spiri-
tum nobis tuæ dilectionis benignus in-
funde. Qui vivis & regnas cum Deo
Patre in unitate ejuſdem.
D d 5 Die

478⁸ Feſta Maij.
Die xxv. Maij,
IN FESTO S. MAKIX. MAG-
dalenæ de Pazzis Virginis.
Semiduplex.
Omnia de Communi unius Virginis
præter Orationem.
Oratio.
Eus virginitatis amator, qui bea-
tam Mariam Magdalenam Virgi-
nem tuo amore ſuccenſam, cæleſtibus
donis decoraſti: da, ut quam feſtiva
celebritate veneramur ; puritate &
charitate imitemur. Per Dominum.
Deinde fit commemoratio S. Urbani
Papæ & Martyris.
Tempore, Paſchali, Anña. Lux perpe-
tua. Y. Sancti & juſti. xix.
Extra tempus Paſchale, Anña. Iſte
ſanctus. Y. Gloria & honore. xiiij.
Oratio.
DeA quæſumus omnipotens Deus: at
qui beati Urbani Martyris tui at-
que Pontificis ſolemnia colimus, ejus
apud te interceſſionibus adjuvemur.
Per Dominum noſtrum.
In Laudibus ſit commem. S. Urbani
Papæ & Martyris.
Tempore Paſchali, Anña. Filiæ Je-
ruſalem. Y. Pretioſa. xXx.
Extra Tempus Paſchale, Anña. Qui
odit. Y. Juſtus ut palma. xvj.
Oratio Da quæſumus. ut ſuprà.
Veſperæ ce V Philippo Confeſſore;

& commem. S. Mariæ Magdalenæ.

Die

E

Yeſta Maij. 479
Die xxvj. Maij.
IN FESTO S. PHILIPPI NERII
Confeſſoris. Duplex.
Omnia de Communi Confeſſoris non
Fontificis. Xxxij. præter Orationem.
Oratio.
Eus, qui beatum Philippum Con-
feſſorem tuum Sanctorum tuorum
gloria ſublimaſti: concede propitius 3
ut cujus ſolemnitate lætamur, ejus vir-
tutum proficiamus exemplo. Per Dñm.
Deinde fit commemorat. 5. Mariæ
Magdalenæ, Antiphona. Veni Sponſa.
X. Diffuſa. xlj. Oratio. Deus, Virgi-
nitatis, ut ſuprà. 478.
Poſteà fit commemor. S. Eleutherij
Papæ & Martyris. .
Tempore Paſchali, Antipkona. Luæ
perpetua. . Sancécti & juſti. xix.
Extra tempus Paſchale, Aña. Iſte
ſanctus. 7. Gloria & honore. xiiij.
Oratio. Infirmitatem. xiiij.
In Laudibus fit comm. S. Eicutherij-
Tempore Paſchali, Antiphona. Fi-
liæ Jeruſalem. . Pretioſa. xg.
Extra tempus Paſchale, Antiph. Qu
odit. Y. Juſtus ut palma. xvj.
Oratio. I nfirmitatem. xiiij.
In ſecundis Veſperis fit commemora-
tio S. Joannis Papæ & Martyris.
Antiphona & Y. ut ſupraà.
Die xxvij. Maij.
SANCTIIOANNIS PATP.£
& Martyris.
Ota-

4⁸0 Feſta Junij.
Oratio. D eus, qui nos beati. ut in
Communi. Xiiij.
Die xxx. Maij.
SANCTI FELICIS PAPE.
& Martyris.
Oratio, I nfirmitatem. ut in Com-
muni. xiiij.
Die xXxxj. Maij.
S. PETRONILLXX VIRGINIS.
Oratio. Exaudi nos Deus. de Com-
muni Virginis. Xxxix.
5 S. Ferdinandi Regis & Confeſſ.
Vide in fine.
FEST,A 7 UNII.
Prima die non impedita dicitur Offi⸗
cium Defunctorum. cxij.
Die ij. Junij.
SS. MARCELLINI, PETRI,
atque Eraſmi Martyrum.
Oratio.
Eus, qui nos annua beatorum Mar-
tyrum tuorum Marcellini, Petri
atque Eraſmi ſolemnitate lætificas:
præſta quæſumus; ut quorum gaude-
mus meritis, accendamur exemplis.
Per Dominum noſtrum.
Die v. Junij.
IN FESTO S. BONIFACII
Epiſcopi & Mart. Duplex.
Omnia de Communi unius Martyris.
Oratio. D eus qui nos beati. xiiij.
Die vj. Junij.
I N FEST O S. N ORBERTI
Epiſcopi & Confeſſoris. Duplex.
Ota-

Feſta junij. 4⁸1
Oratio.
Eus, qui beatum Norbertum Con-
feſſorem tuum atque Pontificem,
verbi tui præconem eximium effeciſti,
& per eum Eccleſiam tuam nova prole
fœcundaſti: præſta quæſumus; ut
ejuſdem ſuffragantibus meritis, quod
ore ſimul & opere docuit, te adjuvante
exercere valeamus. Per Dominum.
Die ix. Junij.
SS. PRIMI ET FELICIANI
Martyrum. Oratio.
Ac nos, quæſumus Domine, ſancto-
Fum Martyrum tuorum Primi & Fe-
liciani ſemper feſta ſectari: quorum
ſuffragijs, protectionis tuæ dona ſen-
tiamus. Fer Dominum.
Die x. Junij.
S. MARGARITN. REGIN
Scotiz Viduæ. Semiduplex.
Omnia de Communi, nec Virginum,
nec Mart. Oratio.
Eus, qui beatam Margaritam Sco-
D torum Reginam eximia in paupe-
res charitate mirabilem effeciſti: da
ut ejus interceſſione & exemplo, tua in
cordibus noſtris charitas jugiter augea-
tur. Per Dominum.
Veſp. de ſieg⸗ commemor. præced.
ie xj. Junij. .
IN FESTO S. BARNA B .
Arpoſtoli. Duplex.
. Omnia de Communi Apoſtolorum

kxxter Orationem.
Ora-

4²2 Feſta Juniijj.
Oratio.
Eus, qui nos beati Barnabæ Apo-
ſtoli tui meritis & interceſſione læ-
tificas : concede propitius; ut qui
tua per eum beneficia poſcimus, dono
tuæ gratiæ conſequamur. Per Däm.
In ſecundis Veſperis ſit commemor.
SS. Baſilidis & Sociokäfh-
Die xij. Junij.
SS. BASILIDIS, CYRINI,
Naboris, & Nazarij Martyrum.
Anña. Iſtorum eſt enim. 7. Lætami-
ni. xXxiij. Oratio.
Anctorum Martyrum tuorum Baſiſi-
dis, Cyrini, Naboris;, atque Naza-
rij, quæſumus Domine, natalitia no-
bis votiva reſplendeant: & quod illis
contulit excellentia ſempiterna, fructi-
bus noſtræ devotionis accreſcat. Per
Dominum noſtrum.
Die xiij. Junij.
IN FESTO S. ANTONIIDE
Padua Confeſſoris. Duplex.
Oratio.
Celeſiam tuam, Deus, beati Anto-
nij Confeſſoris vui ſolemnitas voti-
và lætificet: ut ſpiritualibus ſemper
muniatur auxilijs, & gaudijs perfrui
mereatur æternis. Per Dominum.
Veſperæz à Capitulo de S. Baſilio,
cum commemorat. S. Antonij.
Die xiiij;. Junij.
IN FESTO S. BASILII MAGNI;, „
Epiſeopi & Confeſſoris. Dauplex-
In

Feſta Junij. 4⁸3
In Hymno veſperarum mutatur ter-
tius Verſus.
In utriſque Veſperis, ad Magnificat,
Antiphona. O Dôctor optime.
Oratio. E xaudi, quæſumus Domi-
ne. de Communi Confeſſ. Pontif. Xxix.

Deinde fit commemor. 5. Antonij,
Ang. Hic vir deſpiciens. y. Juſtum
deduxit. xxxvij. Oratio. E ccleſiam
tuam. ut ſuprà.
In ſecundis Veſperis ſit commemo-
ratio 58. Viti & Sociorum.
le xv. Junij.
538. VITI, MODESTI
atqge Creſcentiæ Martyrum. .
Ana. orum eſt enim. y. Lætami-
ni in Domino.
Oratio.
A Eccleſiæ tuæ, quæſumus Domi-
D ne, ſanctis Martyribus tuis Vito;
Modeſto, atque Creſcentia interceden-
tibus, ſuperbe non ſaperè, ſed tibi pla-
cita humilitatê proficere: ut prava de-
ſpiciens, quæcumque recta ſunt, libera
exerceat charitate. Per Dominum.
. Die xviij. Junij.
S88. MAB.CI ET MARCEL-
liani Maxtyrum. Oratio.
Ræſta quæſumus omnipotens Deus:
Pur qui ſanctorum Martyrum tuorum
Marci & Marcelliani natalitia coli-
mus, à cunctis malis imminentibus »
eorum interceſſionibus liberemur. Pex
Dominum noſtrum.
Die

4⁸4 Feſta Junij.
Die xix. Junij.
SS. GERVASIIETPROTA-
ſij Martyrum.
Oratio. Deus, qui nos annua. ut in
Communi. xxiiij.
Die xx. Junij.
S. SILVERIIPAPD &.
& Martyris.
Oratio. I nfirmitatem. de Communi
unius Martyris. xXiiij.
Die xxij. Junij.
S. PAULINIEPISCOPI
& Confeſſoris.
Oratio. Da quæſumus. de Com-
muni Confeſſoris Pontificis. xxviij.
Die xxiij. Junij.
IN VIGILIA S. J0O ANNIS
Baptiſtæ.
Ant. ad Bene dictus, ut in Pſalt. & poſt
Antiphonam dicuntur Preces feriales
flexis genibus. 69. Oratio.
PRéda quæſumus omnipotens Deus:
ut familia tua per viam ſalutis ince-
dat; & beati Joannis Præcurſoris horta-
menta ſectando, ad eum quem prædi-
xit, ſecura perveniat, Dominum no-
ſtrum Jeſum Chriſtum.
Die xxiiij. Junij.
IN NATIVITATE S. JOANNIS
Baptiſt?z. Duplex.
Ad Veſperas, Antiphona.
TLiis Ppræibit ante illum in ſpiritu &
virtute Eliæ parare Domino plebem
Perfectam. Pſalmus. Dixit Dominus.
EuN

Fefta Junij. 4⁸5
um reliquis de Dominica. 95. S& loce
ultimi, Pſalmus. Laudate Dominum
omnes Gentes. 103.
Anña. Joannes eſt nomen ejus: vinum
& ſiceram non bibet, & multi in nati-
vitate ejus gaudebunt.
Anfa. Ex utero ſenectutis & ſterili
Joannes natus eſt Præcurſor Domini.
Anña. Iſte Puer magnus coram Domi-
no ? nam & manus ejus cum ipſo eſt.
Aña. Nazaræus vocabitur Puer iſte⸗
vinum & ſiceram non bibet, & omne
immundum non manducabit, ex utero
matris ſuæ.
Capitulum. Haiæ 49.
APt inſulæ, & attendite populi
de longè: Dominus ab utero voca-
vit me de ventre matris meæ recorda-
tus eſt nominis mei.
Hymnus.
CI queant laxis reſonare fibris
Mira geſtorum famuli tuorum,
Solve polluti labij reatum,
Sancte Joannes.
N untius celſo veniens olympo,
Te Patri magnum fore naſciturum,
Nomen, & vitæ ſerjem gerendæ,
Ordine promit.
I Ie promiſſi dubius ſuperni,
Perdidit promptæ modulos loquelæ:
Sed reformaſti genitus peremptæ
Organa vocis.
Ventris abſtruſo recubans cubili,
Senſeras Regem thalamo manentem:
Ee Hinc

4⁸6 Feſta Junij.
Hinc parens, Nati meritis, uterque
Abdita pandit.
§Hit decus Patri, genitæque Proli,
Et tibi compar utriuſque virtus
Spiritus ſemper, Deus unus;, omni
Temporis æο. Amen.
Z. FTuit homo miſſus à Deo.
m. Cui nomen erat Joannes.
Ad Magnificat, Antiphona.
Ingreſſo Zacharia templum Domini,
apparuit ei Gabriel Angelus, ſtans à
lextris Altaris incenſi.
Oratio.
Eus, qui præſentem diem honora-
bilem nobis in beati Joannis Nati-
vitate feciſti: da populis tuis ſpiritua-
lium gratiam gaudiorum; & omnium
fidelum mentesfdirige in viam ſalutis
æternæ. Per Dominum.
Ad Laudes, & per Horas, Anña.
Liſabeth Zachariæx magnum virum
genuit , Joannem Baptiſtam Præ-
curſorem Domini.
Pſalm. Düs regnavit. cum ręliq. 1.
Ana. Innuebant patri ejus, quem vel-
let vocari eum: & ſcripſit, dicens:
Joannes eſt nomen ejus.
Anña. Joannes vocabitur nomen ejus;
& in nativitate ejus multi gaudebunt.
Ana. Inter natos mulierum non ſur-
rexit major Joanne Baptiſta.
Ana. Tu puer, Propheta Altiſſimi vo-
caberis: præibis ante Dominum para-
xze vias ejus.

Capi-

Feſta Junij. 48
Capitulum. A udite inſulæ. 485.
Hymnus.
Nimis felix, meritique celſi,
O Neien- labem nivei pudoris,
Præpotens Martyr, nemorùmque cultor,
Maxime vatum.
Serta ter denis alios coronant
Auctor crementis, duplicata quoſdam;
Trina te fructu cumulata centum
Nexibus ornant.
Nunc potens noſtri meritis opimis
Peétoris duros lapides repelle,
Aſperum planans iter, & reflexos
Dirige cailes.
Ut pius mundi Sator & Redemptor,
Mentibus culpæ ſine labe puris,
Ritè dignetur veniens beatos
Ponere greſſus.
Laudibus cives celebrent ſuperni
Te Deus ſimplex, paritérque trine 3
Simplices & nos veniam precamur:
Parce redemptis. Amen.
g. Iſte Puer magnus coram Domino.
gꝶ. Nam & manus ejus cum ipſo eſt.
Ad Benedidtus, Antiphöna.
Apertum eſt os Zachariæ, & prophe-
tavit, dicens: Benedictus Deus Iſraël.
Oratio. Deus, qui præſentem diem.
ut ſuprà. 486.
Ad Tertiam, Antiphona.
Innuebant patri ejus.
Capitulum. Audite inſulæ 485.
g. br. Fuit homo, * Miſſus à Deo.
Fuit homo. Y. Cui nomen erat Joan-
E e 2 nes.

4⁸8 Feſta Junij.
nes. Miſſus. Gloria Patri. Fuit. F. In-
ter natos mulierum non ſurrexit major.
g. Joanne Baptiſta.
Ad Sextam, Antiphona.
Joannes vocabitur.
Capitulum. aiæ 49.
T nunc hæc dicit Dominus, for-
mans me ex utero ſervum ſibi:
Dedi te in lucem Gentium, ut ſis ſalus
mea uſque ad extremum terræ.
g br. Inter natos mulierum, * Non
ſurrexit major. Inter. J. Joanne Ba-
ptiſta. Non. Gloria Patri. Inter natos.
Z. Eliſabeth Zachariæx magnum virum
genuit. s. Joannem Baptiſtam præ-
curſorem Domini.
Ad Nonam, Antiphona. Tu FPuer.
Capitulum. Iaiæ 49. b.
R Eges videbunt, & conſurgent
principes, & adorabunt Dominum
Deum tuum, & ſanctum Iſraëél, qui
elegit te.
. br. Eliſabeth Zachariæ, * Magnum
virum genuit. Eliſabeth. J½. Joan-
nem Baptiſtam Præcurſorem Domini.
Magnum. G loria Patri. Eliſabeth.
y. Iſte Puer magnus coram Domino.
. Nam & manus ejus cum ipſo eſt.
Ad Veſperas, Antiphona. Eliſabeth
Zachariæ. cum reliq. de Laudib. 486.
Pſalmi, Capitulum & Hymnus: ut
in primis Veſperis. 485.
y. Iſte Puer magnus coram Domino.
g. Nam & manus ejus cum ipſo en.

Feſta Junij. 4⁸9
Ad Magnificat, Antiphona.
pPuer, qui natus eft nobis, plus quàm
Propheta eſt: hic eſt enim, de quo Sal-
vator ait: Inter natos mulierum non
ſurrexit major Joanne Baptiſta.
Oratio. Deus, qui præſentem diem.
uar ſupràä. 486. Commem. ſeq.
Die xxv. Junij.
IN FESTO S. GUILIELMI
Abbatis. Duplex.
Oratio. I nterceſſio nos. de Com-
muni Confeſſoris non Pontif. xxxiiij.
Die xxvj. Junij.
INFESTO SsS, MARTYTRUM
Joannis & Pauli. Semidupl.
Omnia dicuntur de Communi pluri-
morum Martyrum. Xxij. exceptis his,
quæ hic ſunt propria.
uod ſi feſtum hoc venerit in Domi-
nica, transfertur in ſequentem diem.
Ad Magnificat, Antiphona.
Aſtiterunt Juſti ante PDominum, & ab
invicem non ſunt ſeparati: calicem Do-
mini biberunt, & amici Dei appellati
ſunt. Oratio.
Uæſumus omnipotens Deus: ut
OQQa geminata lætitia hodiernæ fe-
ſtivitatis excipiat, quæ de beatorum
Joannis & Pauli glorificatione proce-
dit; quos eadem fides & paſſio verè fe-
cit eſſe germanos. Per Domiuum.
Deinde fit Commemor. de Octava 5.
Joannis, Ana. Puer, qui natus eſt.
. Iſte Puer magnus. 488. Orat. Deus,
E e 3 qui

499 Feſta Junij.
qui præſentem diem. ut ſuprà. 486.
Ad Laudes & per Horas, Ana.
Aulus & Joannes dixerunt Juliano:
Nos unum Deum colimus; qui fe-
cit cælum & terram.
Pſalm. Dñs regnavit. cum reliq. 1.
Ana. Paulus & Joannes dixerunt Te-
rentiano: Si tuus dominus eſt Julianus,
habeto pacem cum illo: nobis alius
non eſt, niſi Dominus Jeſus Chriſtus.
Ana. Joannes & Paulus agnoſcentes
tyrannidem Juliani, facultates ſuas
pauperibus erogare cœperunt.
Ana. Sancti Spiritus & animæ juſto-
rum hymnum dicite Deo; alleluja.
Ana. Joannes & Paulus dixerunt ad
Gallicanum: Fac votum Deo cæli, &
eris victor melius quam fuiſti.
Capitulum. Juſtorum animæ. Xxij.
AHymnus. Rex glorioſe Martyrum.
y. Exultabunt. de Comuni Mart. xxiiij.
Ad Benedictus, Antiphona.
Iſti ſunt ſancti, qui pro Chriſti amore
minas hominum contempferunt: ſan-
cti Martyres in regno cælorum exul-
tant cum Angelis: quam pretioſa eſt
mors ſanctorum, qui aſſiduè aſſiſtunt
ante Dominum: & ab invicem non
ſunt ſeparati.
Oratio. Quæſumus omnipotens. 489.
Neinde fit commemorat. de Octava
S. Jognnis, Antiph. Apertum eſt os.
y7. Iſte Puer magnus 487.
Oratio. Deus, qui præſentem. 68
5

Feſta Junij. 491
In ſecundis veſperis, Ant. Paulus &
oannes. cum'reliq. de Laudib. 490.
ſalmus. D ixit Dominus. cum reli-
quis de Dnica. 9ů˙. & loco ultimi,
Fſalmus. Credidi. 102. Capitulum
& Hymnus de Communi. xxij.
. Exultabunt ſancti in gloria.
. Lætabuntur in cubilibus ſuis.
Ad Magnificat, Antiphona.
Iſti ſunt duæ olivæ, & duo candelabra
lucentia ante Dominum: habent pote-
ſtatem claudere cælum nubibus, &
aperire portas ejus, quia linguæ eorum
claves eæli factæ ſunt.
Oratio. Quæſumus omnipotens. 489.
Deinde fit Commemorat. de Ocſtava
S. Joannis, Antiphona. Puer, qui na-
tus eft. F. Iſte Puer magnus. 489.
Oratio. Deus; qui præſentem. 486.
Die xxviij. Junij.
IN FESTO S. LEOMIS PAPX.
Confeſſ. Semidupl.
A Capitulo fit de Feſto, cum com-
memoratione Octavæ S. Joannis.
Si tunc Feſtum venerit in Dñica trans-
fertur poſt Oct. Apoſtol. & insabb. in quo
