Ad Magnificat, Antiphona.
Cùm venerit Paraclitus Spiritus verita-
tis, ille arguet mundum de peccato, &
de juſtitia, & de judicio, alleluja.
FER IA QUA RT A.
Ad Benedictus; Antiphona.
Spiritus carnem & oſſa non habet, ſi-
cut, me videtis habere; jam credite;
alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Adhuc multa habeo vobis dicere, ſed
non poteſtis portare modò : cùm au-
71* . T S tem

34 Infra Hebd. iiij. poſt O. Paſch.
tem venerit ille Spiritus veritatis, do-
cebit vos omnem veritatem, alleluja.
F ER I A QIN T A.
Ad Benedictus;, Antiphona.
Obtulerunt diſcipuli Domino partem
piſcis aſſi, & favum mellis, alleluja,
alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Non enim loquetur à ſemetipſo: ſed
a enarue audiet, loquetur; & quæ
ventura ſunt, annuntiabit vobis, allel.
EFERI, A SEXT A.
Ad Benedictus, Antiphona.
Iſti ſunt ſermones, quos diçebam vo-
bis, cum eſſem vobiſcum, alleluja, allel.
Ad Veſperas, niſi occurrat Feſtum
novem Lectionum, à Capitulo ſit de
ſanctꝗa Maria. .

Ad Veſꝑeras, Capitulum. Fac. 1. d.
MHariſſimi, Eſtote factores verbi, &
non auditores tantum, fallentes
voſmetipſos Quia ſi quis auditor eſt
verbi, & non factor: hic comparabi-
tur viro conſideranti vultum nativita-
tis ſuæ in ſpeculo: conſideravit enim
ſe, & abijt, & ſtatim oblitus eſt qua-
lis fuerit.
Hymnus. Ad regias Agni dapes.
F. Mane nobiſcum. 314.
Ad Magnificat, Antiphona.
Uſque modò non petiſtis quidquam in

nomine meo; petite, & accipietis,

alleluja.
. Ors=⸗

Mritan
0n
nie

Dominics v. poſt Paſcha. 335
. Oratio.
D Eus, à quo bona cundéta proce-
dunt, largire ſupplicibus tuis:
ut cogitemus te inſpirante, quæ recta
ſunt; & te gubernante, eadem facia-
mus. Per Dominum.
DOMINICA V.
poſt Paſcha-
Ad Laudes, Antiphona. Alleluja.
Yſalmus. D ominus regnayvit. cum reli-
uis de Pſalterio, I: Capitulum. Cha-
riſſimi, Eſtote factores verbi. Hym-
nus. A urora cælum purpurat, 7. In
reſurrectione tua. 317.
Ad Benediétus, Antiphona.
Uſque modò. Oratio. D eus, à quo
bona cuncta. ut ſuprà. 335. .
Ad Tertiam, Capitulum. Chariſſi-
mi, Eſtote factores. 334.
e⸗ br. Surrexit Dominus de ſepulchro,
* Alleluja, alleluja. Surrexit. . Qui
Pro nobis pependit in ligno. Alleluja,
alleluja. G loria Patri. Surrexit. 7. Sur-
rexit Dominus verè, alleluja. ge. Et
apparuit Simoni, alleluja. .
Ad Sextam, Capitulum. Zac. 1. d.
Ui autem perſpexerit in legem
perfectam libertatis, & perman-
ſerit in ea, non auditor oblivioſus fa-
ctus, ſed factor operis: hic beatus in
facto ſuo erit.
k. br. Surrexit Dominus verè, *Alle-
uja, alleluja, Surrexit. 5. Et appa-

ruit Simoni. Alleluja, alleluja. Glo-
ria

336 Fetia ij. Rogationum.
ria Patri. Surrexit. . Gaviſi ſunt diſ-
cipuli, alleluja. 3. Viſo Domino ,
alleluja,
Ad Nonam, Capitulum. Jac. 1. 4.
R Eligio munda & immaculata apud
Deum & Patrem hæc eſt: Viſitare
pupillos & viduas in tribulatione eo-
rum, & immaculatum ſe cuſtodire ab
hoc ſæeulo.
gz. br. Gaviſi ſunt diſcipuli, * Alle-
luja, alleluja. Gaviſi. £. viſo Domi-
no. Alleluja, alleluja. G loria Patri.
Gaviſi ſunt. ⅛.ꝶ Mane nobiſcum Do⸗
mine, alleluja. 3. Quoniam adveſpe-
raſcit, alleluja. *
Ad Veſperas, Antiphona. Alleluja.
Pſalm. D ixit Dominus. cum reliquis
de Dominica. 9⁰. Capitulum. Gha-
riſſimi, Eſtote factores. 334. .
Hymnus. A d regias. 7. Mane nobiſ-
cum. 314.
Ad Magnificat, Antiphona.
Petite, & accipietis, ut gaudium ve-
ſtrum ſit plenum: ipſe enim FPater
amat vos, quia vos me amaſtis, &
credidiſtis, alleluja.
Oratio. D eus, à quo bona. ut ſup. 335.
F E RIA SECUUNDA.
in Rogationibus.
Si hodie occuirat Feſtum novem Le-
tionum, fit de eo, cum commemora-
rione de Feria ad Laudes tantůùm, ut
infrà. De feſto autem iij. Lectionum
fit tantàùm commemoratio.
Ad

Zeria ij. Rogationum. 337
Ad Benedictus, Antiphonz.
fetite, & accipietis: quærite, & in-
venietis: pulſate, & aperietur vobis,
alleluja. : Oratio,
PKæſta quæſumus omnipotens Deus:
Pi qui in afflictione noſtra de tua
pietate confidimus ; contra adverſa
omnia tua ſemper protectione munia-
mur. Per Dominum noſtrum.
Hæc Oratio dicitnur ad Laudes & per
Horas, præter Veſperas, & hodie tan-
tum. ⸗Duabus vero ſequentibus PFerij
dicitur Oratio Dominicæ præcedentis.
Deus, à quo bona. 335.
Hoc triduo qui non interſunt Pro-
ceſſionibus Rogationum, privatim poſt
Laudes ditant Litanias cum ſuis Preci-
bus & Orationibus. ſine Pſalmis Pœ-
nitentialibus.
Ad Horas omnia dicuntur ut in feria-
li Officio tempore Paſchali.
Veſperæ, niſi occurrat Feſtum novem
Lectionum, dicuntur de Pſalterio, cum
Oratione Dominicæ præcedentis. Si
verò ſequatur Feſtum Simplex, à Ca-
pitulo fit de Feſto, cum commemor. de
Cruce tantùm,;, ut. ſuprà. 320.
Ad Magnificat, Antiphona. Ane
Ipſe enim Pater amat vos, quia vo
amaſtis, & credidiſtis, alleluja.
Oratio.
D Eus, à quo bona cunéta proce-
dunt, largire ſupplicibus tuis : ut
cogitemus te inſpirante, quæ recta
ſunt;

338 FTeria ij. Rogationum.
ſunt; & te gubernante, eadem facia-
mus. Per Dominum.
FERIATERTI A.
in Rogationibus.
Si hodie occutrat Feſtum Simplex;
ſit de eo ſine commemor. de Feria, ſed
tantùm de Cruce.
Ad Benedicktus, Antiphona.
Opportebat pati Chriſtum, & reſurgere
à mortuis, alleluja.
Oratio. Deus, à quo bona. 337.
Ad Magnificat, Antiphona.
Exivi à Patre, & veni in mundum: ite-
rùm relinquo mundum, & vado ad Pa-
trem;, alleluja.
FENRIA UAR TA.
In Rogationibus. Vigilia Aſcenſionis.
Si hodie occurrat Feſtum novem Le-
Rionum, fit de eo, cum commemora-
tione Vigiliæ ad Laudes, ut infràä. De
feſto autem iij. Lectionum fit tantùm
commemoratio.
Ad Benedidus, Antiphona.
Pater, venit hora, clarifiea Filium tuum
elaritate quam habui, priuſquam mun-
dus eſſet, apud te, alleluj a.
Oratio de Dominica pracedenti.
Deuns, à quo bona. 337.

inn.

taben, . 339
IN ASCENSIONE
ll DO MIN I.
AD VESPE R. A S.
Antiphona. Viri Galilæi. cum reliquis
de Laudibus. 30. Pſalmus. Dixit Do-
minus. cum reliquis de Dominica. 95.
& loco ultimi, Pſalmus. Laudate Do-
Ang minum omnes Gentes. 103.
Capitulum. Act. f.
RIMNM quidem ſermo-
nem feci de omnibus, ⁶
Theophile, quæ cœpit Je-
ſus facere, & docere, uſ-
d que in diem, qua, præci-
piens Apoſtolis per Spiritum ſanétum,
quos elegit, aſſumptus eſt.
Hymnus.
Alutis humanæ Sator,
Jeſu voluptas cordium,
Orbis redempti Conditor;
Et caſta lux amantium.
Qua victus es clementia,
Ut noſtra ferres crimina ?²
Mortem ſubires innocens „
4 A morte nos ut tolleres?
lunle Perrumpis infernum chaos:
Vinctis catenis detrahis 3
Victor triumpho nobili
Ad dexteram Patris ſedes.
Te cogat indulgentia,
Ut damna noſtra ſarcias,
Tuſque vultus compotes
Dites beato lumine.

34 0% in Aſcenſione Domini.
Tu Dux ad aftra, & ſemita,
Sis meta noſtris cordibus,
Sis lacrymarum gaudium,
Ssis dulce vitæ præmium. Amen.
In alijs Hymnis ejuſdem metri uſque
ad pentecoſten in fne dicitur.
Jeſu tibi ſit gloria,
ui victor in cælum redis,
Cum Patre, & almo Spiritu
In ſempiterna ſæcula. Amen.
3. Aſcendit Deus in jubilatione, allel.
. Et Dominus in voce tubæ, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Pater manifeſtavi nomen tuum homi-
nibus quos dediſti mihi: nunc autem
pro eis rogo, non pro mundo, quia ad
te venio, alleluja.
Oratio.
Oncede quæſumus omnipotens
Deus: ut qui hodierna die Unige-
nitum tuum Redemptorem noſtrum ad
cælos aſcendiſſe credimus, ipſi quoque
mente in cæleſtibus habitemus. Fer
eumdem Dominum noſtrum.
Ad Laudes & per Horas, Ana.
Iri Galilæi, qui aſpicitis in cælum?
Hic Jeſus, qui aſſumptus eſt à vo-
bis in cælum, ſi veniet, alleluja.
Pſalmus. Dominus regnavit. cum re-
liquis. 1.
Ana, Cumque intuerentur in cæxlum
euntem illum, dixerunt, alleluja.
Aña. Elevatis manibus benedixit eis,
& ferebatur in cælum, alleluja. 3
Ana-

Domir „ .
Vai In Aſcenſione Demini. 341
ig. Aua. Exaltate Regem regum, S& hym-
funäin⸗ num dicite Deo „ alleluja.
mi „ Ahas- Vigdentibus illis elevatus eſt &
b nubes ſuſcepit eum in cælo, alleluja.
Capitulum Primùm quidem.
Hymnus. Ss alutis humanæ. 339.
y. Dominus in cælo, alleluja.
. Paravit ſedem ſuam, alleluja.
Ad Benediétus, Antiphonz.
Aſcendo ad Patrem meum, & Patrem
veſtrum: Deum meum, & Deum ve-
ſtrum, alleluja.
Oratio. C oncede quæſumus. 340.
Ad Primam. g, breve. Chriſte Fili
Dei vivi, miſerere nobis, * Alleluja;,
alleluja. Chriſte. y. Qui ſcandis ſu-
per ſidera. Alleluja, alleluja. G loria
Patri. Chriſte. “. Exurge Chriſte, ad-
uyva nos, alleluja. . Et libera nos
Q propter nomen tuum, alleluja.
Sic dicitur quotidie uſque ad Pentee.
Ad Abſolutionem Capituli, Lectio
brevis. V iri Galilæi. ut infià ad No-
nam. 342.
Ad Tertiam, Antiphona.
Qumque intuerentur.
Capitulum. Primum quidem. 339.
N. br. Aſcendit Deus in jubilatione 3
Alleluja, alleluja. Aſcendit. F. Et
Dominus in voce tubæ. Alleluja, allel.
loria Patri. Aſcendit. 6. Aſcendens
Chriſtus in altum, alleluja. ., Cap-
tivam duxit captivitatem, alleluja.

342 In Afſcenſione Domini.
Ad Sextam, Ana. Elevatis manibus.
Capitulum. Act 1.
T conveſcens, præcepit eis, ab
Jeroſolymis ne diſcederent, ſed ex-
pectarent promiſſionem Patris, quam
audiſtis (inquit) per os meum: quia
Joannes quidem baptizavit aqua, vos
autem baptizabimini Spiritu ſancto non
poſt multos hos dies.
. br. Aſcendens Chriſtus in altum,
*Alleluja;, allel. Aſcendens. *. Cap-
tivam duxit captivitatem. Alleluja,
alleluja. Gloria Patri. Aſcendens.
F. Aſcendo ad Patrem meum, & Pa-
trem ventrum, allel. . Deum meum,
& Deum veſtrm, alleluja.
Ad Nonam; Antiphona.
Videntibus illis:
Capitulum. Ac1. 1. b.
Iri Galilæi, quid ſtatis aſpicientes
in cælum? Hic Jeſus, qui aſſump-
tus eſt à vobis in cælum, ſic veniet,
quemadmodum vidiſtis eum euntem in
cælum.
g. brev. Aſcendo ad Patrem meum,
& Patrem veſtrum,; * Alleluja, alle-
luja. Aſcendo. 7. Deum meum, &
Deum veſtrum. Alleluja, alleluja.
S loria Patri. Aſcendo. 7. Dominus
in cælo, alleluja. . Paravit ſedem
ſuam alleluja.
Ad Veſperas „Antiphona. Viri Ga-
lilæi. cum reliquis de Laudibus. 4
al⸗

,

In Aſcenſione Domini. 343
Pſalmi, Capitulum, & Hymnus, ut
ſupraà in primis Veſperis. 339.
„Donſinus in cælo, alleluja,
. Paravit ſedem ſuam, alleluja.
Ad Magniſicat, Antiphona.
Rex gloriæx, Domine virtutum „
qui triumphator hodie ſuper omnes
cælos aſcendiſti, ne derelinquas nos
orphanos: ſed mitte promiſſum Pa-
tris in nos, Spiritum veritatis „ al-
leluja.
Oratio. C oncede quæſumus. 340.
Infra Octavam Aſcenſionis uſque ad
Pentecoſten, quotidie fit Officium de
Aſcenſione, niſi occurrat Feſtum no-
vem Lectionum. De Feſtis verò trium
Lectionum fit tantùm commemoratio.
§ A T O.
Ad Veſperas, Capitul. 1. Pet 4. B.
Hariſſimi, Eſtote prudentes, & vi-
Csitae in orationibus. Ante omnis
autem mutuam in vobiſmetipſis chari-
tatem continuam habentes, quia cha-
ritas operit multitudinem peccato-
rum.
Hymn. Salutis humanæ. ut ſup. 339,
y. Dominus in cælo, alleluja.
Be. Paravit ſedem ſuam, alleluja.
„„Ad Magnificat, Antiphona.
Sùm venerit Paraclitus „ quem ego
mittam vobis Spiritum veritatis „ qui
à Patre procedit, ille teſtimomium per-
hibebit de me, alleluja.
OC 2 Ora

344 Däica infta Oct. Aſcenſionis.
. Oratio.
O nigotene ſempiterne Deus, fac
nos tibi ſemper & devotam gerere
voluntatem, & majeſtati tuæ ſincero
corde ſervire. Per Dominum noſtrum
Jeſum Chriſtum.
Et fit commemoratie Aſcenſionia.
Antiphona. O Rex gloriæ, Domine vir-
tutum, qui triumphator hodie ſuper
omnes cælos aſcendiſti, ne derelinquas
nos orphanos: ſed mitte promiſſum
Patris in nos, Spiritum veritatis, allel.
ꝭ. Aſcendit Deus in jubilatione;, allel.
g. Et Dominus in voce tubæ, alleluja.
Oratio. Concede quæſumus. 340.
D O M I N LI C A.
infra Octavam Aſcenſionis.
Totum Officium fit de Aſcenſione:,
exceptis his, quæ hic habentur proptia.
Ad Benedicdus, Antiphona.,
Cùm venerit Paraclitus.
Oratio. O mnipotens ſempiterne Deus.
ut ſupra in Veſperis Sabbati. 344.
Et fit commemoratio de Aſcenſione.
Antiphona. Aſcendo ad Patrem meum,
& Patrem veſtrum; Deum meum, &
Deum veſtrum, alleluja.
F. Afcendit Deus in jubilatione, allel.
y.. Et Dominus in voce tubæ, alleluja.
Oratio. C oncede quæſumus. 340.
Ad Abſolutionem Capituli, ad PFri-
mam, Lectio brevis. 3 i quis loquitur.
ut inftà ad Nonam. 345.
Ad

Duica infra Oct. Aſcenſionis. 345
Ad Tertiam, Antiphona.
Cumque intuerentur.
Capitulum. hariſſimi, Eſtote. ur
ſupra. 343.
. br. Aſcendit Deus in jubilatione „
* Alleluja, alleluja. Aſcendit Deus-
F. Et Dominus in voce tubæ. Alle-
luja
luja, alleluja. G loria Patri. Aſcendit.
J. Afcendens Chriſtus in altum „ al-
leluja. g. Captivam duxit captivita-
tem, alleluja.
Ad Sextam, Ana. Elevatis manibus.
Capitulum. 1. Pet. 4. D.
H citales invicem ſine murmura-
tione. Unuſquiſque, ſicut accepit
gratiam, in alterutrum illam admini-
ſtrantes, ſicut boni diſpenſatores mul-
tiformis gratiæ Dei.
g. brev. Aſcendens Chriſtus in alrum,
*Alleluja, allel. Aſcendens. Z. Cap-
tivam duxit captivitatem. Alleluja,
alleluja. G loria Patri. Aſcendens.
F. Aſcendo ad Patrem meum „ & Pa-
trem veſtrum., allel. . Deum meum,
S& Deum veſtrum, alleluja.
Ad Nonam, Ana. Videntibus illis.
C.apitulum. t. Pet. 4. c.
§ I quĩs loquitur, quaſi ſermones Dei:
ſi quis miniſirat, tamquam ex vir-
tute, quam adminiſtrat Deus: ut in
omnibus honorificetur Deus per Je-
ſum Chriſtum Dominum noſtrum.
4. U 2: g. brev.

3 46 Infra hmNtavam Aſcenſionis.
Aſcendo ad Patrem meum, &

Bitrets Feitrum, xX Alleluja, alleluja.
Aſcendo. Deum meun,, & Deum
veſtrum. Alieluja „ alleluja. G loria
Patri. Aſcendo. Dominus in cælo,
alleluja. „ Paravit ſedem ſuam, al-
leluja.
d Magnificat, Antiphona-
Hæc locutus fum vobis, cùm vene-
rit hora eorum, reminiſcamini quia
ego dixi vobis, alleluja.
Oratio. Omnipotens. 344.
Et fit commemoratig de Aſcenſione,
Antiphona. Rex gloriæx, Domine
Virtutum, qui triumphator hodie ſuper
omnes cælos aſcendiſti, ne derelinquas
nos orphanos: ſed mitte promiſſum pa-
tris in nos, Spiritum veritatis, alleluja.
2. Aſcendit Deus in jubilatione, allel.
Et Dominus in voce tubæ, alleluja.
ratio. Concede quæſumus. 340.
5 PA QUAR T A.
Ad Veſpgras. Duplex, omnia ut in
Pprimis Veſperis Feſti. 339:
In Octava Aſcenſianis, omnia ſicut
in die. 340.
In ſeçundis Veſperis non fit comme-
moratio Officij ſequentis diei.
Duobus ſequentibus diebus Officium
ſit ſicut infra Octavam Aſcenſionis»
exceptis Capitulis, Antiphonis ad Be-
nedidtus & Magnificat, & Oratione;:
quæ dicuntuxr de Dominica infra Oca
vVam

Infra Octavam Aſcenſionis. 347
vam Aſcenſionis, ſupra. 344. Et nonꝶ
dicuntur Preces ad Primam, & Com-
pletorium.
Si vero Feria vj. occurrat Feſtum no-
vem Lectionum, fit de Feſto cum com-
memoratione Officij ejuſdem diei, niſi
illud Feſtum fuerit ex ſolemnioribus,
ut dicitur in Rubrica de Commemo-
rationibus.
A vVigilia Pentegoſtes uſque ad Fe-
ſtum Trinitatis incluſivè, ſi occurrat
Feſtum novem Lectionum, transfertur
poſt prædictum feſtum Trinitatis.

. 4342
1NFESTO
PENTECOSTES.
A D VESVPEF. AS,
Antiphona. Cùm complerentur. ue
infta in Laudibus. 350. Pſalm D ixit
Dominus. cum reliquis de Domini-
Ga. 95. & loco ultimi, Pſalmus. L au-
date Dominum omnes Gentes. 103.
Capitulum. Act. 2.

diſcipuli pariter in eodem
loco: & factus eſt repentè
99 de cælo ſonus, tamquam
advenientis ſpiritus vehementis, &
replevit totam domum , ubi erant ſe-
dentes.

Hiymnus.
V Eni Creator Spiritus,
Mentes tuorum viſita;
Imple ſuperna gratia,
Quæ tu creaſti, pectora.
Qui diceris Paraclitus,
Altiſſimi donum Dei,
Fons vivus, ignis, Charitas,
Et ſpiritalis unctio.
Tu ſeptiformis munere,
Digitus Paternæ dexteræ,
Tu ritè promiſſum Patris,
Sermone ditans guttura,
A ccende lumen ſenſibus:
Infunde amorem cordibus:
U 5 In-

3592 Dominica Pentecoſtes.
Infirma noſtri corporis.
Virtute firmans perpeti.
Roſtem repellas longius:
Facémque dones protinus 2
Ductore ſic te prævio
Vitemus omne naxium.
per te ſciamus da Patrem;,
Noſcamus atque Filium 3
Téque utriuſque Spiritum
Credamus omni tempore.
Deo Patri ſit gloria;,
Et Filio;, qui à mortuis
Surrexit, ac Paraclito;
In ſempiterna ſæcula. Amen.
Sic terminantur Hymni uſque ad Ve=
ſperas Sabbati ſequentis.
y. Repleti ſunt omnes Spiritu ſanécto,
alleluja, e. Et cœperunt loqui, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Non vos relinquam orphanos, alleluja:
vado & venio ad vos, alleluja: & gau-
debit cor veſtrum, alleluja.
Oxatio.
DE . qui hodierna die corda fide-
lium ſancti Spiritus illuſtratione
docuiſti: da nobis in eodem Spiritu re-
cta ſapere, & de ejus ſemper conſola-
tione gaudere. Per Dominum. in uni-
tate ejuſdem.
D O MIN IC A.
Pentecoſtes.
Ad Laudeis ,„& per Horas, Anña.
QCn complerentur dies Penteco-
ſtes, erant omnes pariter in eodem
loco,

miniea Pentecoſtes. 35v1
loco, alleluja. Palmus. Dominus reg-
navit. cum reliquis. r.
Afa. Spiritus Bomini replevit orbem
terrarum: alleluja.
Anña. Repleti ſunt omnes Spiritu ſan-
cto, & cœperunt loqui, alleluja, allel.
Ana. Fontes, & omnia quæ moven-
tur in aquis, hymnum dicite Deo, allel.
Aña. Loquebantur varijs linguis Apo-
ſtoli magnalia Dei, alleluja, alleluja,
allelujaà. .
Capitulum. Cüm complerentur. 349.
Hymnus.
B Eaa nobis gaudia
Anni reduxit orbita,
Cum Spiritus Paraclitus
Illapſus eſt Apoſtolis:
1gnis vibrante lumine
Linguæx figuram detulit,
Verbis ut eſſent proflui,
Et charitate fervidi.
Linguis loquuntur omnium:
Turbæ pavent Gentilium:
Muſto madére deputant
Quos Spiritus repleverat.
Paträta funt hæc myſticè,
Paſchæ peracto tempore,
Sacro dierum circulo,
Quo lege fit remiſſio.
Te nunc Deus pijſſime
Vultu precamur cernuo;
Illapſa nobis cælitus
Largire dona Spiritus.
Dudum ſacrata pectora
U6 Tua

352 Dominicâ Pentecoſtes-
Tua repleſti gratia:
Dimitte noſtra crimina †
Et da quieta tempora.
Deo Fatri ſit gloria,
Et Filio, qui à mortuis. 2
Surrexit, ac Paraclito,
In ſæculorum ſæcula. Amen.
g. Repleti ſunt omnes Spiritu ſanéto,
alleluja. . Et cœperunt loqui, allel.
Ad Eenedictus, Antiphona.
Accipite Spiritum ſanétum: quorum
remiſeritis peccata, remittuntur eis,
alleluja.
Oratio. Deus, qui hodierna. 3 .
Ad Primam, g, br. Chriſte Fili Dei
vivi, miſerere nobis, * Alleluja, alle-
luja. Chriſte. “. Qui ſedes ad dexte-
ram Patris. Alleluja, alleluja. Gloria
Patri. Chriſte. 7. Exurge Chriſte, ad-
juva nos, alleluja. . Et libera nos
propter nomen tuum;, alleluja.
Ad Tertiam, Hymnus. V eni, Creator
Spiritus., ut ſupra in Veip. 349. Adut
dicitur ad Tertiam per totam Otavam,
loco Hymni, N unc ſancte. Ana. Spi-
ritus Domini. Capitulum. Cùm com.
plerentur. 350.
P. br. Spiritus Domini replevit orbem
terrarum, * Alleluja, alleluja. Spiri-
ritus. 7. Et hoc quod continet omnia,
ſcientiam habet vocis. Alleluja; alle-
luja. Gloria Patri. Spiritus. Y. Spiri-
tus Paraclitus, alleluja. g&. Docebit
vos omnia, alleluja.
Ad

Dominica Pentecoſtez. 353
Ad Sextam, Antiphona.
Repleti ſunt omnes.
Gapitulum. Act. 2.
Acta autem hac voce, convênit mul-
F titudo, & mente confuſa eſt, quo-
niam audiebat unuſquiſque lingua ſua
illos loquentes.
zg. br. Spiritus Paraclitus, *Alleluja,
alleluja. Spiritus. . Docebit vos om-
nia. Alleluja, alleluja. G loria Patri.
Spiritus. β. Repleti ſunt omnes Spiri-
tu ſanéto, alleluja. . Et cœperunt
loqui, alleluja.
Ad Nonam „Antiphona.
Loquebantur.
apitulum. Act. 2. b.
I Udæi quoque, & Proſelyti, Cretes,
& Arabes: audivimus eos loquentes
noſtris linguis magnalia Dei.
YV. br. Repleti ſunt omnes Spiritu ſan-
to,* Alleluja, alleluja. Repleti.
J. Et cœperunt loqui. Alleluja, alle-
luja. G loria Patri. Repleti. y. Lo-
quebantur varijs linguis Apoſtoli, alle-
luja. . Magnalia Dei, alleluja.
Ad Veſperas, Antiphona. Cùm com-
lerentur. ut ſuprà in Laudibus. 350.
ſalmus. D ixit Dominus. cum reli-
quis de Dominica. 95. qui dicuntue
quotidie per Octavam.
Capitulum. C ùm complerentur.
Hyannus, V eni, Creator. 349.
„ Toquebantur varijs linguis Apoſto-
li, alleluja. 3,. Magnalia Dei; lei⸗
A

354 Infra Octavam Pentecoſtess
Ad Makniſiear „Antiphona.

Hodie completi ſunt dies Bentecoſtes,
alleluja: hodie Spiritus ſanctus in igne
diſcipulis apparuit, & tribuit eis cha-
riſmatum dona, miſit eos in univerſum
mundum prædicare, & teſtificari: qui
crediderit, & baptizatus fuerit, ſalvus
erit, alleluja.
Oratio, Deus, qui hodierna. 350.
Infra Ocavam FPentec. fit Officium
ſicut in die, exceptis Anñis ad Bened.
& ad Magnificat, & Orationibus.
Si infra Octavam occurrat Feſtum
noyvem Lectionum, transfertur poſt
Odavam. De Simplici autem in hog
triduo nulla ſit commemoratio-
F E RIA SECUND A.
Ad Benedictus, Antiphona.
Sic Deus dilexit mundum, ut Filium
ſuum unigenitum daret: ut omnis,
qui credit in ipſum, non pereat, ſed
habeat vitam æternam, alleluja.
Oratio.
Eus, qui Apoſtolis tuis ſanéctum
DGedini Spiritum: concede plebi
tuæ piæ petitionis effectum; ut quibus
dediſti fidem, largiaris & pacem. Per
Dominum. in unitate ejuſdem Spiritus.
Ad Magnificat „Antiphona.
Si quis diligit me, ſermonem meum
ſervabit: & Pater meus diliget eum, &
ad eum veniemus, & manſionem apud
eum faciemus, alleluja.
Oratio ut ſuprà⸗

.

F E-

ubekrnen
IIIA!

Infra Ocavam Pentecoſtes. 355
F E K IA T E R FTI A.
Ad Sfnedictu⸗ Antiphonz.
Ego ſum oſtium, dicit Dominus : per
me ſi quis introierit, ſalvabitur, &
paſcua inveniet, alleluja.
Oratig.
Dſit nobis, quæſumus Domine 3
Arvittus Spiritus ſancti: quæ & cor-
da noſtra clementer expurget, & ab
omnibus tueatur adverſis. Per Domi-
num. in unitate ejuſdem Spiritus.
Ad Magniſicax, Antiphona.
Facem relinquo vobis, pacem meam
do vobis: non quomodo mundus dat „
ego do vobis, alleluja.
F E RIA QöUAR ʒT A.
Quatuor Témporum.
444 Bencdictus, Antiphona-
Ego ſum panis vivus, dicit Domi-
nus, qui de cælo deſcendi, alleluja,
alleluja.

Oratio.
Entes noſtras, quæfumus Domi-
Myre Paraclitus, qui à te procedit,
illuminet: & inducat in omnem, ſicut
tuus promiſit Filius veritatem. ui
tecum vivit & regnat in unitate ejuſ-
dem Spiritus ſancti Deus.
d Magnificat, Antiphona.
Ego ſum panis vivus, qui de cælo de-
ſcendi : ii quis manducaverit ex hoc
Pane, vivet in æternum: & panis;
quem ego dabo, caro mea eſt pro mun-
di vita, alleluja,
. F E-

556 Infra Octavam Fentecoſtes
RI A U I N T A.
Ad Benedidus AAntiphona-
Convocatis Jeſus duodecim diſcipulis
ſuis, dedit illis virtutem & poteſtatem
ſuper omnia dæmonia, & ut languores
curarent : & miſit illos prædicare re-
gnum Dei, & ſanare infirmos, alleluja.
Oratio.
Eus, qui hodierna die corda fide-
lium ſancti Spiritus illuſtratione
docuiſti: da nobis in eodem Spiritu re-
Ga ſapere, & de ejus ſemper conſola-
tione gaudere. Per Dominum. in uni-
tate ejuſcen Spiritus.
4 Magnificat, Antiphona.
Spiritus qui à Patre procedit, alleluja,
ille me clarificabit, alleluja;, alleluja.

F E RI A SEXTA.
Quatuor Temporum.

Ad Benedictus, Antiphons.
Dixit Jeſus: ut ſciatis autem, quia Fi-
lius hominis habet poteſtatem in terra
dimittendi peccata, ait paralytico:
Tibi dico, ſurge: tolle lectum tuum,
& vade in domum tuam, alleluja.
Oratio.
A, quæſumus, Eccleſiæ tuæ miſe-
ricors Deus: ut ſanéto Spiritu con-
gregata, hoſtili nullatenus incurſione
rurbetur. Per Dominum. in unitate
ejuſdem.
Ad Magnificat, Antiphona.
Taraclitus autem Spiritus ſanctus, quem
mittet Pater in nomine meo, ille vos
doce-

Infra Octavam Pentecofters. 557
docebit omnia, & ſuggeret vobis om-
nia, quæcumque dixero vobis, alleluja.
S8S A B B A. T O.
Quatuor Temporum.
Ad Benedicktus, Antiphonz.
Charitas Dei diffuſa eſt in cordibus no-
ſtris, per inhabitantem Spiritum ejus
in nobis, allelua.
Oratio.
M Entbus noſtris, quæſumus Domi-
ne, Spiritum ſanéctum benignus
infunde: cujus & ſapientia conditi ſu-
mus, & providentia gubernamur. Per
Dominum. in unitafe ejuſaem⸗ .
Poſt Nonam celebrata Milla termi-
natur tempus Paſchale.

558
I N F ESTO

SS. TRINITATIS.

AD VESYPYERA S.
Antiphona. Sloria iibi Trinitas. cum
Beri de Laudib, 359. Pſalm. Dixit
inus. cum reliquis de Domini-
te & loco ultimi. Plalm. Lau-
ate Dorigind omnes Gentes- i83
Kom. 11. d.
Qbizulu . uDoO divitiarum ſapien-
tiæ & ſcientiæ Dei: quam in
comprehenſibilia ſunt judicia
ejus, r arel alles viæ ejus!

Tan ſol tecelid ian lgneus :

Tu lux perennis Unitas,
Noſtris, beata Trinitas,
Infande amorem cordibus.
T manè laudum carmine,
Te deprecamur veſpere ;
Digneris, ut te ſupplices
Laudemus inter Cælites.
Patri, ſimúùlque Filio,
Tibique ſancte Spiritus »
Sicut fuit, ſit jugiter
Sæclum per omne gloria, Amen.
. Benedicamus Patrem & Filium cum
ſancto Spiritu.
„Laudemus & ſuperexaltemus eum
ſæcula.
ag ntiphona.
Gratiisad icär: AaG vera &
una

Dominica Trinitatis. 559
una Trinitas, una & ſumma Deitas,
ſancta & una Unitas.
Oratio.
Q'Mnipotens ſempiterne Deus, qui
dediſti famulis tuis in confeſſione
veræ fidei , æterne Trinitatis gloriam
agnoſcere, & in potentia Majeſtatis
adorare Unitatem: quæſumus; ut ejuſ-
dem fidei firmitate, ab omnibus ſem-
Per muniamur adverſis. Per Dominum.
Et fit commemoratio Dominicæ pri-
mæ poſt Pentecoſten ut ſequitur.
Antiphona. Loquere Domine, quia
audit ſervus tuus- .
7. veſpertina oratio aſcendat ad te
Domine.
Y. Et deſcendat ſüper nos miſericordia
tua. Orãtio.
DEus in te ſperantium fortitudo,
adeſto propitius invocationibus
noſtfis: & quia ſine te nihil poteſt mor-
talis infirmitas, præſta auxilium gra-
tiæ tuæ ; ut in exequendis mandatis
tuis, & voluntate tibi & actione pla-
seamus. Per Dominum. .
Ad Laudes & per Hloras, Afa.
GLoria tibi Trinitas æqualis, una
Deitas, & ante omnia ſæcula, &
nunc & in perpetuum.
Fialmus. Dominus regnavit. cum
reliquis. I.
Anña. Laus & perennis gloria Deo Pa-
tri, & Filio, ſancto ſimul Paraclito, in
ſæculoxum ſæcula. .
Anña,

560 Dominica T:initatis.
Ana. Gloria laudis reſonet in ore om-
nium Patri, genitæque Proli, Spiritui
ſancto pariter reſultet laude perenni.
Ania. Laus Deo Patri, parilique Pro-
li, & tibi ſancte ſtudio perenni Spiri-
tus, noſtro reſonet ab ore omne per
ævum.
Ana. Ex quo omnia;, per quem om-
nia, in quo omnia: ipſi gloria in ſæcula. „
Capitulum. O altitudo. 358.
Hymnus.
U Tnnitatis Unitas,
Orbem potenter quæ regis,
Attende laudis canticum-
Quod excubantes pſallimus.
Ortus refulget lucifer,
Præitque ſolem nuntius:
Cadunt tenebræ noctium:
Lux ſancta nos illuminet.
Deo Patri ſit gloria,
Ejuſque ſoli Filio,
Cum Spiritu Paraclito,
Nunc, & per omne ſæculum.
Amen.
Z. Benedicamus Patrem & Filium cum
ſancto Spiritu.
g. Laudemus & ſuperexaltemus eum
in ſæcula.
Ad Benedicdus, Antiphonz.
Benedicta ſit ſancta, creatxix & guber-
natrix omnium, ſancta & individua
Trinitas, nunc & ſemper, & per infi-
nita ſæcula ſæculorum.
Oratio. O mnipotens ſempiterne. 359.

„

Dominica Trinitatis. 361
Et fit commemoratio Dominicæ 5
Antiphona. Eſtote ergo miſericordes,
ſicut & Pater veſter miſericors eſt „ di-
cit Dominus.
„. Dominus regnavit, decorem induit.
n.. Induit Dominus fortitudinem „ 8
præcinxit ſe virtute.
Oratio. D eus in te ſperantium. ue
ſuprà. 359.
Ad Primam, Pſalmi ut in Feſto Du⸗
plici, cum Symbolo S. Athana ſij.
Ad Tertiam, Antiphona. Laus &
perennis gloria.
Capitulum. O aſtitudo. 358.
. br. Benedicamus Patrem & Tilium,
Cunm ſancto Spiritu. Benedicamus.
F- Laudemus & ſuperexaltemus eum
in ſæcula. Cum ſancto. Gloria batri.
Bénedicamus. „, Benedictus es Do-
mine in firmamento cæli. . Et lau-
dabilis & glorioſus in ſæcula.
Ad Sextam, Ana, Gloria laudis.
Capitulum. 2. Cor. 13. d.
G Ratia Domini noſtri Jeſu Chriſti,
& Charitas Dei, & communicatio
ſancti Spiritus ſit cum omnibus vobis .
4. Amen.
g: br. Benedictus es Domine, * In
firmamento cæli. Benedictus. J. Et
laudabilis & glorioſus in ſæcula. In
firmamento. && loria Patri. Benedictus.
y. Verbo Domini cæli firmati ſunt.
. Et Spiritu oris ejus, omnis virtus
eorum.

X Ad

362 Dominica Trinitatis.
Ad Nonam, Ana. Ex quo omnia.
Capitulum. 1. Joan. . b.
Kes ſunt, qui teſtimonium dant
in cælo: Pater, Verbum, & Spi-
ritus ſanctus: & hi tres unum ſunt.
g. br. Verbo Domini, * Cæli firmati
ſunt. Verbo. „. Et Spiritu oris ejus,
omnis virtus eorum. Cæli. Gloria Pa-
tri. Verbo. F. Sit nomen Domini be-
nedictum. α. Ex hoc nunc & uſque in
ſæculum.
Ad Veſperas, Ana. Gloria tibi Tri-
nitas. cum reliquis, ut ſuprà in Lau-
dibus. 359. Pſalmus. D ixit Dominus.
cum reliquis de Dominica. 95.
Capitulum. O altitudo.
Hymnus. J am ſol recedit. 358.
y. Benedictus es Domine in firmamen-
to cæli. . Et laudabilis & glorioſus
in 1acula.
Ad Magniſicat, Antipheng.
Te Deum Patrem ingenitum, te Filium
Unigenitum, te Spiritum ſanctum Para-
clitũ, ſanctã & individuam Trinitatem,
toto corde & ore confitemur, laudamus,
atque benedicimus: tibi gloria in ſæcula.
Oratio. O mnipotens ſempiterne. 359.
Pro commemoratione Dominicx ⸗
Ana. Nolite judicare, ut non judice-
mini: in quo enim judicio judicaveri-
tis, judicabimini, dicit Dominus.
J. Dirigatur Domine oratio mea.
. Sicut incenſum in conſpectu tuo.
Oratio. Deus in te ſperantium. 381.
F E-

5

Infra Hebd. j. poſt Oc. Pentec. 363
F ERIA G„E C N D A
Omnia dicuntur ut in Pſalterio, cum
Oratione præcedentis Dominicæ.
Oratio.
Eus in te ſperantium fortitudo a-
deſto propitius invocationibus no-
ſtris: & quia ſine te nihil poteſt mor-
talis infirmitas; præſta auxilium gra-
tiæ tuæx, ut in exequendis mandatis
tuis, & voluntate tibi & actione Pla-
ceamus. Per Dominum.
FER I A U I N T A.
Celebratur feſtum Gorporis Chriſti.
Si ea dice occurrat Feſtum Duplex,
vel Semiduplex, transfertur poſt Octa-
vam : Si Ssimplex, nulla fit de eo
commemoratio.
Infra Octavam non fit de Feſto, niſi
füerit Duplex: Semiduplicia transfe-
runtur poſt Octavam,: de Simplici fit
tantùm commemoratio.
n die Octavæz non fit niſi de Nativi-
tate S. Joannis, & de Feſto Sanktorum
Apoſtolorum Petri & Pauli, vel de alio
ey ſolemnioribus, ſi occurrant, cum
somimemoratione Ockavæ.

IN

I1

140

865
T ESTO

I N
CORPORIS
CHRISTI.

AD VESPER A S.
Antiphona.
Acerdos in æternum Chriſtus Domi-
nus ſecundàùm ordinem Melchiſe-
dech, panem & vinum obtulit.
Pſalmus. Dixit Dominus. 95.
Aha. Miſerator Dominus eſcam dedit
timentibus ſe in memoriam ſuorum mi-
rabilium.
Pſalmus. C onfitebor. 95.
Ana. Calicem ſalutaris accipiam, &
ſacrificabo hoſtiam laudis.
Pſalmus. Credidi. 102.
Ana. Sicut novellæ oliyarum, Eccle-
ſiæ filij ſint in circuitu menſæ Domini.
Pſalmus. B eati omnes. 112.
Ana. Qui pacem ponit fines Eccleſiæ,
frurnenti adipe ſatiat nos Dominus.
Pſalmus, L auda Jeruſalem. 134.
Capitulum. J. Cor. rI. e.

RKarg , Ego enim ac-
cepi à Domino, quod &
V. tradidi vobis, quoniam Do-
minus Jeſus in qua nocte
8 „ tradebatur, accepit pa-
nem, & gratias agens fregit, & dixit:
Accipite, & manducate: hoc eſt cor-
pus meum, quod pro vobis tradetur:
. X 3 hoc

366 In feſto Corporis Chriſti.
hoc facite in meam commemoratio-
nem. Hymnus.
PAnge lingua glorioſi
Corporis myſterium;,
Sanguiniſque pretiofi,
Quem in mundi pretium
Fructus ventris generoſi
Rex effudit gentium.
N obis datus, nobis natus
Ex intacta Virgine,
Et in mundo converſatus „
Sparſo verbi ſemine,
Sui moras incolatus
Miro clauſit ordine.
In ſupremæ nocte cœnæ
Recumbens cum fratribus,
Obſervata lege plenè
Cibis in legalibus,
Cibum turbæ duodenæ
Se dat fuis manibus.
V erbum caro, panem verum
Verbo carnem efficit:
Fitque ſanguis Chriſti merum,
Et ſi ſenſus deficit:
Ad firmandum cor ſincerum
Sola fides ſufficit.
T antum ergo Sacramentum
Veneremur cernui
Et antiquum documentum
Novo cedat ritui:
Praſtet fides ſupplementum
Senſuum defectui.
S enitori, Genitéôque
Laus & jubilatio,
Salus,

In feſto Corporis Chriſti. 367
Salus, honor, virtus quoque,
Sit & benedictio
Procedenti ab utroque
Compar ſit laudatio. Amen.
y. Panem de cælo præſtitiſti eis, alle-
luja. . Omne delectamentum in ſe
habentem, alleluja. .
Ad Magnificat, Antiphona.
quàm ſuavis eſt Domine fſpiritus
tuus, uur dulcedinem tuam in filios
demonſtrares, pane ſuaviſſimo de cælo
ræſtito, eſurientes reples bonis, fa-
Ridioſos divites dimittens inanes.
Oratio.
Eus, qui nobis ſub Sacramento mi-
rabili paſſionis tu?æ memoriam
reliquiſti: tribue quæſumus, ita
. nos Corporis & Sanguinis tui ſacra
4 myſteria venerari; ut redemptionis
tuæ fructum in nobis jugiter ſentiamus.
Qui vivis & regnas cum Deo Patre
in unitate. —
Ad Completorium, & per Horas in
ſine Hymnorum diçitur, Jeſu, tibi ſit
gloria, Qui natus es de Virgine. Et ſi-
militer per totam Otavam.
Ad Laudes & per Horas, Ana.
. SaApientis ædifreavit ſibi domum ,
miſcuit vinum, & poſuit menſam,
alleluja. Pſalmus. Dominus regnavit.
cum reliquis. 1.
Ana. Angelorum eſca nutriviſti popu-
lum tuum, & panem de cælo præſtiti-
ſti eis, alleluja.

X 4 Ana.

368 In feſto Corporis Chriſti.
Anpa. Pinguis eſt panis Chriſti, &
præbebit delicias regibus, alleluja.
Ana. Sacerdotes ſancti incenſum &
panes offerunt Deo, alleluja.
Anña. Vincenti dabo manna abſcondi-
tum, & nomen novum, alleluja.
Capitul. Fratres, Ego enim accepi. 365,
Hymnus.
VTrbum ſupernum prodiens,
Nec Patris linquens dexteram,
Ad opus ſuum exiens,
Venit ad vitæ veſperam.
In mortem à diſcipulo
Suis tradendus æmulis„
Prius in vitæ ferculo
Se tradidit diſcipulis.
Qunibus ſub bina ſpecie
Carnem dedit & ſanguinem 5
Ut duplicis ſubſtantiæ
Totum cibaret hominem.
Se naſcens dedit ſocium,
Conveſcens in edulium,
Se moriens in pretium,
Se regnans dat in præmium.
Ofalutaris Hoſtia,
Quæ cæzli pandis oſtium:
Bella premunt hoſtilia,
Da robur, fer auxilium.
ni Trinoôque Domino
Sit ſempiterna gloria :
Qui vitam ſine termino
Nobis donet in patria. Amen.
V. poſuit fines tuos pacem, alleluja.

