bus neque noctibus à colloquijs divinis
& oratione ceſſabat.
Oratio. Deus, qui nos annua. 513.
Deinde fit commem. S. Clementis;
Antiph. Oremus omnes ad Dominum
Jeſum Chriſtum, ut Confeſſoribus ſuis
fontis venam aperiat.
y. Gloria & honore coronaſli eum Do-
mine. g. Et conſtituiſti eum ſuper o-
pera manuum tuarũ. Statio.
Dus „qui nos annua beati Clemen-
tis Martyris tui atque Pontificis
ſolem-

Feſta Novembris. 617
ſolemnitate lætificas: concede propi-
tius; ut cujus natalitia colimus, virtu-
tem quoque paſſionis imitemur.
Poſtremò fi commem. S. Felicitatis
Martyris „Afa. Simile eſt regnum cæ-
lorum homini negotiatori quærenti bo-
nas margaritas: inventa una pretioſa,
dedit omnia ſua, & comparavit eam.
F. Specie tua, & pulchtitudine tua.
ꝶ. Intende, proſperè, procede, & regna.
Oratio. .
Pe quæſumus omnipotens Deus:
ut beatæ Felicitatis Martyris tuæ
ſolemnia recenſentes, meritis ipſius
protegamur & precibus. Per Dominum
noſtrum Jeſum Chriſtum.
Die xxiij. Novembris.
IN FESTO S. CLEMENTIS PAPX.
& Martyris. Semidupl.
Ad Laudes & per Horas, Ana.
O: e ſancto Glemente, apparuit
ei Agnus Dei.
Pſalm. Dñs regnavit. cum reliq. 1.
Ana. Non meis meritis ad vos me mi-
ſit Dominus, veſtris coronis participem
fieri.
Ana. Vidi ſupra montem Agnum ſtan-
tem, de ſub cujus pede fons vivus e-
manat.
Ana. De ſub cujus pede fons vivus
emanat, fluminis impetus lætificat ci-
vitatem Dei.
Anña. Omnes Gentes per gyrum credi-
derunt Chriſto Domino. 414
M m 3 Capi-

613 Feſta Novembris.
Capitulum. Facobi 1. b.
B Eatus vir, qui ſuffert tentationem:
quoniam cum probatus fuerit, ac-
cipiet coronam vitæ, quam repromiſit
Deus diligentibus ſe.
Hymnus.
IN Martyr, unicum
Patris ſecutus Filium,
Victis triumphas hoftibus,
Victor fruens cæleſtibus.
T ui precatus munere
Noſtrum reatum dilue,
Arcens mali contagium,
Vitæ fepellens tædium.
S.oluta ſunt jam vincula
Tui ſacrati corporis:
Nos ſolve vinclis ſæculi
Dono ſuperni Numinis.
Deo Patri ſit gloria,
Ejuſque ſoli Filio,
Cum Spiritu Paraclito,
Nunc, & per omne ſæculum. Amen.
Y. Juſtus ut palma florebit.
e. Sicut cedrus Libani multiplicabitur.
Ad Benedidus, Antiphona.
Cùm iter ad mare cœpiſſet, populus vo-
ce magna clamabat: Domine Jeſu Chri-
ſte, Sira illuun : & Clemens cum la-
crymis dicebat: Suſcipe Pater ſpiritum
meum.
Oratio. D eus, qui nos annua. 613.
Deinde fit commem. S. Felicitatis „
Ang. Date ei de fruéctu manuum ſua-
rum, & laudent eam in portis opera ejus-
y. Dif-

Feſta Novembris. 619
y. Diffuſa eſt gratia in labijs tuis.
ge. Propterea benedixit te Deus in æ-
ternum.
Oratio. P ræſta quæſumus. ſup. 617.
Ad Horas, Anæ de Laudibus. 617.
Capitula, . brevia & y. de Com-
muni unius Martyris. xvj.
Ad Veſperas, Ana., Orante ſancto
Clemente. cum reliq. de Laudib. 617.
Pſalmus. D ixit Dominus. cum re-
liquis de Dominica. »5. & loco ulti-
mi, Plalmus. Credidi. 102.
Capitulum. Jacobi 1. h.
Eatus vir, qui ſuffert tentationem:
quoniam cùm probatus fuerit, ac-
cipiet coronam vitæ, quam repromiſit
Deus diligentibus ſe.
Hymnus.
Eus tuorum militum
Sors, & corona, præmium;,
Laudes canentes Martyris
Abſolve nexu criminis.
Hic nempe mundi gaudia,
Et blanda fraudum pabula
Imbuta felle deputans,
Pervenit ad Cæleſtia.
P nas cucurrit fortiter,
Et fuſtulit viriliter,
Fundenſque pro te ſanguinem ,
Æterna dona poſſidet.
O b hoc precatu ſupplici
Te poſcimus pijſſime :
In hoc triumpho Martyris
Dimitte noxam ſervulis.

Laus

620 Feſta Novembris.
Laus & perennis gloria toponin
Patri ſit, atque Filio,
Sancto ſimul Paraclito alecnp
In ſempiterna ſæcula. elniin
Amen. erer
7y. Juſtus ut palma florebit. leioni
g. Sicut cedrus Libani multiplicabitur.
Ad Magnificat, Antiphona.
Dediſti Domine habitaculum Martyri
tuo Clementi in mari, in modum tem-
pli marmorei, Angelicis manibus præ-
paratum, iter præbens populo terræ,
ut enarrent mirabilia tua.
Oratio.
Eus, qui nos annua beati Clemen-
LDeis Martyris tui atque FPontificis
ſolemnitate lætificas: concede propi- n
tius; ut cujus natalitia colimus, virtu- *: Am
tem quoque paſſionis imitemur. Per Genln
Dominum noſtrum Jeſum Chriſtum Fi-
lium tuum.

Deinde fit commemorat. S. Chry-

9 . kan

ſogoni.
Die xxiiij. Novembris.
S. CHRYSOGONI MARTYRIS.
Antiphona.
Iſte ſanctus pro lege Dei ſui certavit
uſque ad mortem, & à verbis impio-
rum non timuit: fundatus enimerat
ſupra firmam petram.

F. Gloria & honore coronaſti eum on
Domire.

Domine.
v. Et conſtituiſti eum ſuper opera ma-
nuum tuarum. un mnn

Ora⸗

Feſta Novembris. 621)
Oratia.
Deſto Domine ſupplicationibus no-
ſtris: ut qui ex iniqnitate noſtra
reos nos eſſe cognoſcimus, beati Chry-
ſogoni Martyris tui interceſſione libe-
remur. Per Dominum noſtrum Jeſum
Chriſtum Filium tuum.
Die xxv. Novembris.
IN FESTO S. CATHARIN. VIR-
ginis & Martyris. Duplex.
Oratio.
Eus, qui dediſti legem Moyſi in
ſummitate montis Sinai, & in eo-
dem loco per ſanctos Angelos tuos cor-
pus beatæ Catharinæ Virginis & Mar-
tyris tuæ mirabiliter collocaſti: præſta
quæſumus; ut ejus meritis & interceſ-
ſione, ad montem, qui Chriſtus eſt,
pervenire valeamus: Qi tecum vivit.
7 Die xxvj. S. Conrädi Epiſcopi &
Confeſſoris. Vide in fine.
In ſecundis Velperis commemora-
tio S. Petri Epiſcopi & Martyris.
Die xxvj. Novembris.
S. PETRI EPISCOPI ET
Martyris.
Antiphona. Iſte ſanctus pro lege Dei
luii certavit uſque mortem , & à verbis
irspiorum non timuit: fundatus enim
erat ſupra firmam petram.
Y. Gloria & honore coronaſti eum
Domine.
. Et conſtituiſti eum ſuper opera ma-
nuum tuarum.

Ora-

622 Feſta Novembris.
Oratio.
Lsrmitarem noſtram reſpice omni-
pPotens Deus: & quia pondus pro-
Priæ actionis gravat, beati Petri Mar-
tyris tui atque Pontificis interceſſio
glorioſa nos protegat. Per Dominum
noſtrum Jeſum Chriſtum Jeſum Chri-
ſtum Filium tuum.
3 Dominica aliqua Novembris cele-
bratur Feſtum Patrocinij B. V. Mariæ.
Vide in fine.

1N
IN

(0 X

—

COMMUNH
SANCTORIHM.

INVIGILI I S.
APOSTOLORIM.

Officium ſit de Feria, ut dictum eſt
in Kubricis generalibus Breviarij, ex-
cepta Oratione, quæ in proprijs locis
notatur.
EC O M M Uι XN E
Apoſtolorum & Evangeliſtarum.
Ad Veſperas, Antiphona. Hoc eſt
ræceptum meum:; cum reliquis de
Waudiban ij. Pſalmus. D ixit Dominus.
cum reliquis de Dominica. 9ö˙. & lo-
co ultimi; Pſalmus. Daudate Domi-
num omnes Gentes. 103.
Capitulum. Epheſ. z. d.
ANDRATRES, Jam non eſtis
̈ hoſpites & advenæ: ſed
IF eſtis cives Sanéctorum, &
) domeſtici Dei: ſuperædi-
—☛ ficati ſuper fundamentum
Apoſtolorum & Prophetarum, ipſo ſum-
mo angulari lapide Chriſto Jeſu.
e. Deo gratias.
Hymnus.
E Xultet orbis gaudijs:
Cælum reſultet laudibus 25
Apoſtolorum gloriam
Tellus & aſtra concinunt-
Vos ſæculorum Judices,
Et vera mundi lumina ;

a Vo⸗

Commune Apoſtolorum.
Votis precamur cordium:
Audite voces ſupplicum.
ui templa cæli clauditis-
Seraſque verbo ſolvitis;,
Nosa reatu noxios
Solvi jubete, quæſumnus.
P ræcepta quorum protinus
Languor ſaluſque ſentiunt;
Sanate mentes languidas:
Augete nos virtutibus
Ut, cum redibit Arbiter
In fine Chriſtus ſæculi,
Nos ſempiterni gaudij
Concçedat eſſe compotes.
Patri ſimuùlque Filio,
Tibique ſancte Spiritus,
Sicut fuit, fit jugiter
Sæclum per omne gloria. Amen.
7. In omnem terram exivit ſonus eorũ.
Be. Et in fines orbis terræ verba eorum.
Ad Magnificat, Antiphona.
Tradent enim vos in concilijs, & in
ſynagogis ſuis flagellabunt vos, & ante
reges & præſides ducemini propter me
in teſtimonium illis, & Gentibus.
Oratio propria.
Ad Laudes & per Horas, Ana.
H eſt præceptum meum, ut di-
ugatis invieem, ſicut dilexi vos.
Pſalmus. Dominus regnavit. cum reli-
quis. I.
Ana. Majorem charitatem nemo ha-
bet, ut animam ſuam ponat quis pro
amicis ſuis.

i)

Ana.

Commune Apoſtolorum. jij
Aña. Vos amici mei eſtis, ſi feceritis
quæ præcipio vobis, dicit Dominus.
Anña., Beati pacifici, beati mundo
corde: quoniam ipſi Deum videbunt.
Ana. In patientia veſtra poſſidebitis
animas veſtras.
Capitulum. F ratres, jam non eſtis.
Hymnus. E xultet orbis. ut ſupra. j.
F. Annuntiaverunt opera Dei. ge. Et
facta ejus intellexerunt.
Ad Benedictus, Antiphona.
Vos qui reliquiſtis omnia & ſecuti eſtis
me;, centuplum accipietis, & vitam
æternam poſſidebitis.
Ad Tertiam, Antiphona. Majorem
charitatem: Capitulum. F ratres, Jam
non eſtis. ut ſuprà. j.
. br. In omnem terram, * Exivit ſo-
nus eorum. In omnem. F. Et in fines
orbis terræ verba eorum. Exivit. G lo-
ria Patri. In omnem. 7. Conſtitues
eos principes ſuper omnem terram.
F. Memores erunt nominis tui Dne.
Ad Sextam, Añ̃a. Vos amici mei eſtis.
Capitulum. Act. f. b.
P Ef manus autem Apoſtolorũ fiebant
ſigna & prodigia multa in plebe.
g. br. Conſtitues eos principes, * Su-
per omnem terram. Conſtitues: Yy. Me-
mores erunt nominis tui Domine. Su-
per. G loria Patri. Conſtitues. . Ni-=
mis honorati ſunt amici tui Deus.
. Nimis confortatus eſt principatus
eorum. 2
a ij Ad

iiij Commune Apoſtolorum.
Ad Nonam, Ana. In patientia veſtra.
Capitulum. Act. . g.
TLbant Apoſtoli gaudentes à conſpectu
concili), quoniam digni habiti ſunt
pro nomine Jeſu contumeliam pati.
St. br. Nimis honorati ſunt, *Amici
tui Deus. Nimis. 7F. Nimis conforta-
tus et principatus eorum. Amici. Slo-
ria Patri. Nimis. 7⸗- Annuntiaverunt o-
era Dei. . Et facta ejus intellexerunt.
In ſecundis Veſperis, Antiphona.
Juravit Dominus, & non pœnitebit
eum : Tu es Sacerdos in æternum.
Pſalmus 1029.
Dii Dominus Domino meo: * Se-
de à dextris meis.
Donec ponam inimicos tuos, * ſcabel-
lum pedum tuorum.
Virgam virtutis tuæ emittet Dominus
ex Sion: * dominare in medio inimico-
rum tuorum.
T ecum principium in die virtutis tuæ
in ſplendoribus Sanctorum: * ex utero
ante luciferum genui te.
Juravit Dominus, & non pœnitebit
eum: * Tu es Sacerdos in æternum ſe-
cundùm ordinem Melchiſedech.
Dominus à dextris tuis, * confrtegit
in die iræ ſuæ reges.
udicabit in nationibus, implebit rui-
nas * conquaſſabit capita in terra mul-
torum.
De torrente in via bibet: * proptere
Gxaltabit caput.
Aiia.

ten

n

Commune Apoſtolorum. v
Ana. Juravit Dominus, & non pœni-
tebit eum: Tu es Sacerdos in æternum.
Anas. Collocet eum Dñs cum principi-
bus populi ſui. Pſalmus 112.
Audate pueri Dominum: * laudate
nomen Domini.
it nomen Domini benedictum, * ex
hoc nunc & uſque in ſæculum.
A ſolis ortu, uſque ad occaſum, * lau-
dabile nomen Domini.
E xcelſus ſuper omnes Gentes Domi-
nus, † & ſuper cælos gloria ejus.
uis ſicut Dominus Deus noſter, qui
in altis habitat, * & humilia reſpicit in
cælo & in terra?
S& uſcitans à terra inopem, * & de ſter-
core erigens pauperem.
U t collocet eum cum principibus, *
cum principibus populi ſui.
ui habitare facit ſterilem in domo, *
matrem filiorum lætantem.
Aña. Collocet eum Dominus cum
principibus populi ſui.
Ana. Dirupiſti Domine vincula mea
tibi ſacrificabo hoſtiam laudis.
Fſalmus 1Ir5.
Redidi, propter quod locutus ſum: *
C ego autem humiliatus ſum nimis.
E go dixi in exceſſu meo: *l Omnis ho-
mo mendax.
uid retribuam Domino: * pro omni-
bus, quæ retribuit mihi!
C alicem ſalutaris accipiam: *† & no-
men Domini invocabo.
a iii V ota

vj Commune Apoſtolorum.
Vota mea Domino reddam coram om-
ni populo ejus: * pretioſa in conſpectu
Domini mors Sanctorum ejus.
Domine, quia ego ſervus tuus: * ego
ſervus tuus, & filius ancillæ tuæ.
Dirupiſti vincula mea: *† tibi ſacrifica-
bo hoſtiam laudis, & nomen Domini
invocabo.
Vota mea Domino reddam in conſpe-
ctu omnis populi ejus; * in atrijs do-
mus Domini; in medio tui Jeruſalem.
Ana. Dirupiſti Domine vincula mea:
tib i ſacri ficabo hoſtiam laudis.
Anña. Euntes ibant & flebant;, mit-
tentes ſemina ſua.
Pſalmus 125.
Nconvertendo Dominus captivitatẽ
Sion: * facti ſumus ſicut conſolati.
T unc repletum eſt gaudio os noſtrum, *
& lingua noſtra exultatione.
Tunc dicent inter Gentes: *†ꝶ Magniſfi-
cavit Dominus facere cum eis.
M agnificavit Dominus facere nobiſ-
cum: * facti ſumus lætantes.
Converte Domine captivitatem no-
ſtram, * ſicut torrens in Auſtro.
Qui ſeminant in lacrymis, * in exul-
tatione metent.
E untes ibant & flebant, * mittentes
ſemina ſua.
Venientes autem venient cum exulta-
tione, * portantes manipulos ſuos.
Ana. Euntes ibant & flebant, mitten-
tes ſemina ſua.
Anña.

Commune Apoſtolorum. vij
Anña. Confortatus eſt principatus eo-
rum, & honorati ſunt amici tui Deus.
Pſalmus 132.
Omine probaſti me, & cognoviſti
me: * tu cognoviſti ſeſſionem
meam, & reſurrectionem meam.
Intellexiſti cogitationes meas de lon-
ge: * ſemitam meam, & funiculum
meum inveſtigaſti.
Et omnes vias meas prævidiſti: * quia
non eſt ſermo in lingua mea.
Ecce Domine tu cognoviſti omnia no-
viſſima & antiqua: *† tu formaſti me,
& poſuiſti ſuper me manum tuam.
Mirabilis facta eſt ſcientia tua ex
me: * confortata eſt, & non potero ad
eam.
Quo ibo à ſpiritu tuo? * & quò à facie
tua fugiam.
Si aſcendero in cælum, tu illic es: * ſi
deſcendero in infernum, ades.
Si ſumpſero pennas meas diluculo, *
& habitavero in extremis maris.
Etenim illuc manus tua deducet me: *
& tenebit me dextera tua.
Et dixi;; Forſitan tenebræ conculca-
bunt me: * & nox illuminatio mea in
delicijs meis.
Quia tenebræ non obſcurabuntur à te,
& nox ſicut dies illuminabitur; * ſicut
tenebræ ejus, ita & lumen ejus.
Quia tu poſſediſti renes meos: * ſuſ-
cepiſti me de utero matris meæ.
Confitebor tibi quia terribiliter magni-
2 iiij fica-

viij Commune Apoſtolorum.
ficatus es: *†àã mirabilia opera tua, & ani-
ma mea cognoſcit nimis.
Non eſt occultatum os meum à te,
quod feciſti in occulto: *.c & ſubſtantia
mea in inferioribus terræ.
I mperfectum meum viderunt oculi
tui, & in libro tuo omnes ſcribentur: *
dies formabuntur: & nemo in eis.
M ihi autem nimis honorificati ſunt a-
mici tui, Deus: * nimis confortatus
eſt principatus eorum.
D inumerabo eos, & ſuper arenam mul-
tiplicabuntur: * exurrexi, & adhuc
ſum tegçum.
S i occideris Deus peccçatores: * viri
ſanguinum declinate à me.
Quia dicitis in cogitatione: * accipient
in vanitate civitates tuas.
Nonne qui oderunt te Dñe, oderam: *
& ſuper inimicos tuos tabeſcebam?
E erfecto odio oderam illos: * & inimi-
ci facti ſunt mihi.
P roba me Deus, & ſcito cor meum: *
interroga me, & cognoſce ſemitas meas.
Et vide, ſi via iniquitatis in me eſt: *
& deduc me in via æterna.
Ana. Confortatus eſt principatus eo-
rum;, & honorati ſunt amici tui Deus.
Capitulum. F ratres, Jam non eſtis.
Hymnus. E zultet orbis. j.
Y. Annuntiaverunt opera Dei.
B. Et facta ejus intellexerunt.
Ad Magnificat, Antiphona.
Eſtote fortes in bello „ & pugnate cum
anti-

Commune Apoſt. temp. Paſch. ix
antiquo ſerpente: & accipietis regnum
æternum, alleluja.
C O M M UÜU N E
Apoſtolorum & Evangeliſtarum.
Tempore Paſchali.
Ad Veſperas, Ana. Sancti tui. cum
zeliquis de Laudibus. x. Pſalmus. Di-
xit Dominus. cum reliquis de Domi-
nica, 95. & loco ultimi, Pſalm. Lau-
date Dominum omnes Gentes. 103.
Ca Znlum. Sap. .
abunt juſti in magna conſtantia
Srcent⸗ eos, qui ſe anguſtiaverunt,
& qui abſtulerunt labores eorum,
Hymnus.
T Pile⸗ erant Apoſtoli
De Chriſti acerbo funere;
Quem morte crudeliſſima
Servi necarant impij.
Sermone verax Angelus,
Mulieribus prædixerat:
Mox ore Chriſtus gaudium
Gregi feret fidelium.
A d anxios Apoſtolos
Currunt ſtatim dum nuntiæ;,
Illæ micantis obvia
Chriſti tenent veſtigia.
Galilææ ad alta montium
Se conferunt Apoſtoli;
Jeſùque, voti compotes »
Almo beantur lumine.
Ut ſis perenne mentibus
Paſchale Jeſu gaudium,
A morte dira criminum .
a v Vitæ

X Commune Apoſt. temp. Paſch.
Vitæ renatos libera,

Deo Patri ſit gloria,
Et Filio, qui à mortuis
Surrexit, ac Paraclito,
In ſempiterna ſæcula. Amen.
„Sancti & juſti in Domino gaudete,
alleluja. . Vos elegit Deus in heredi-
tatem ſibi, alleluja. .
Ad Magnificat, Antiphona.
Lux perpetuà lucebit ſanctis tuis Domi-
ne, & æternitas temporum, alleluja.
Oratio propria.
Ad Laudes & per Horas, Ana.
Ancti tui Domine florebunt ſicut li-
S lium, alleluja: & ſicut odor balſami
erunt ante te, alleluja.
Pſalmus. Dominus regnavit. cum
reliquis ut in Pſalterio. 1.
Ana. In cæleſtibus regnis Sanétorum
habitatio eſt, alleluja: & in ætefnum
requies eorum, alleluja.
Ana. In velamento clamabant ſancti
tui Domine, alleluja, alleluja, alleluja,
Ana. Spiritus & animæ juſtorum hym-
num dieite Deo noſtro, alleluja, alleluja.
Ana. Fulgebunt juſti ſicut ſol in con-
ſpectu Dei, alleluja.
Capitulum. S tabunt juſti, ut ſuprà. ix.
Hymnus.
Aſchale mundo gaudium
Sol nuntiat formoſior,
Cum luce fulgentem nova .
Jeſum vident Apoſtoli.
In carne Chriſti vulnera
Mica-

Commune Apofſt. temp. Paſch. xj
Micare tamquam ſidera
Mirantur, & quidquid vident
Teſtes fideles prædicant.
R. ex Chriſte clementiſſime;
Tu corda noſtra poſſide;
Ut lingua grates debitas
Tuo rependat nomini.
Ut ſis perenne mentibus
Paſchale Jeſu gaudium,
A morte dira criminum
Vitæ renatos libera.
Deo Patri ſit gloria;,
Et Filio, qui à mortuis
Surrexit, ac Paraclito;,
In ſempiterna ſæcula.
Amen.
J. Pretioſa in conſpectu Domini „
alleluja.
g. Mors Sanctorum ejus, alleluja.
Ad Bencdictus, Antiphona.
Filiæ Jerufalem, venite & videte Mar-
tyres cum coronis, quibus coronavit
eos Dominus in die ſolemnitatis & læ-
titiæ, alle luja, alleluja.
Ad Tertiam, Antiphona.
In cæleſtibus regnis.
Capitulum. 5 tabunt juſti. ix.
5 br. Sancti & juſti in Domino gau-
ete, * Alleluja, alleluja, Sancti &
juſti. Vos elegit Deus in heredita-
tem ſibi. Alleluja, alleluja. Gloria
Patri. Sancti & juſti. *. Lux perpetua
lucebit Sanctis tuis Domine, alleluja.
gu. Et æternitas temporum, alleluja.
Ad

xij Commune Apoſt. temp. Paſch.
Ad Sextam, Ana. In velamento.
Capitulum. JSap. .
Ccée quomodo computati ſunt inter
Filios Dei, & inter Sanctos ſors il-
lorum eſt.
. br. Lux perpetua lucebit ſanctis
tuis Domine. △ Alleluja, alleluja. Lux
perpetua. 7. Et æternitas temporum.
Alleluja, alleluja. & loria Patri. Lux

perpetua. „. Lætitia ſempiterna ſuper

capita eorum, alleluja. . Gaudium
& exultationem obtinebunt, alleluja.
Ad Nonam, Ana. Fulgebunt juſti.
Capitulum. Rom. S. e.
S§ Cimus quoniam diligentibus Deum
omnia cooperantur in bonum, ijs,
qui ſecundàùm propoſitum vocati ſunt
ſancti.
ge. br. Lætitia ſempiterna ſuper capita
eorum, * Alleluja, alleluja. Lætitia.
„Gaudium & exultationem obtine-
unt. Alleluja, alleluja. G loria Patri.
Lætitia. “. Pretioſa in conſpectu Do-
mini, alleluja. e. Mors Sanctorum
ejus, alleluja.
Ad Veſperas, Antiphona. Sancti tui.
cum reliquis de Laudibus. Xx. Pſalmi,
Dixit Dominus. L audate pueri. C re-
didi. In convertendo. D omine pro-
baſti. ut ſuprà. iiij. Capitulum. S ta-
bunt juſti. Hymnus. T riſtes erant
Apoſtoli. ix.
y. Pretioſa in conſpectu Domini, allel.
. Mors Sanétorum ejus, alleluja.
A d

(Re
un

W

Commune unius Martyris. xiij
Ad Magnificat, Antiphona.
Sancti & juſti in Domino gaudete, al-
leluja; vos elegit Deus in hereditatem
ſibi, alleluja.
C O₰½

M M UN E
unius Martyris extia tempus
Paſchale.
Ad Veſperas, Ana. Qui me confeſſus.
cum reliquis de Laudibus. xv. Pſal-
mus. Dixit Dominus. cum reliquis de
Dñica. 95. & loco ultimi, Pſalmus. Lau-
date Dominum omnes Gentes. 103.
Capitulum. Jacobi 1I. b.
Eatus vir, qui ſuffert tentationem:
Baenin cùm probatus fuerit, ac-
cipiet coronam vitæ, quam repro-
miſit Deus diligentibus ſe.
Hymnus.
Eus tuorum militum
Sors, & corona, præmium,
Laudes canentes Martyris
Abſolve nexu criminis.
Hic nempe mundi gaudia,
Et blanda fraudum pabula
Imbuta felle deputans ;
Pervenit ad Ceæleſtia.
P Gnas cucurrit fortiter;
Et ſuſtulit viriliter,
Fundénſque pro te ſanguinem;
Rterna dona poſſidet.
b hoc precatu ſuppliei
Te poſcimus pijſſime ;
In hoc triumpho Martyris
Dimitte noxam ſervulis.
4 Laus

xiiij Commune unius Martyris.
Laus & perennis gloria
Patri ſit atque Filio,
Sancto ſimul Paraclito;
In ſempiterna ſæcula.
Amen.
y. Gloria & honore coronaſti eum Do-
mine. w. Et conſtituiſti eum ſuper o-
pera manuum tuarum.
Ad Magnificat, Antiphona.
Iſte ſanctus pro lege Dei ſui certavit uſ-
que ad mortem, & à verbis impiorum
non timuit: fundatus enim erat ſuprà
firmam petram-
Pro Martyre & Pontifce,
Oratio.
Nfirmitatem noſtram reſpice omni-
Lotens Deus: & quia pondus propriæ
actionis gravat, beati N. Martyris tui
atque Pontificis interceſſio glorioſa nos
protegat: Per Dominum noſtrum Je-
ſum Chriſtum.
Alia Oratio.
Eus, qui nos beati N. Martyris
tui atque Pontificis annua ſolem-
nitate lætificas: concede propitius; ut
cujus natalitia colimus, de ejuſdem
etiam protectione gaudeamus. Per Do-
minum noſtrum.
Pro Martyre tantüum, Oratio.
P Ræſta quæſumus omnipotens Deus:
ut qui beati N. Martyris tui nata-
litia colimus, interceſſione ejus in tui
nominis amore roboremur, Per Do-
minum noſtrum.
Aliæ-

Commune unius Martyris. XvV
Alia Oratio.
Ræſta quæſumus omnipotens Deus:
Pur intercedente beato N. Martyre
tuo, & à cunctis adverſitatibus libere-
mur in corpore, & à pravis cogitationi-
bus mundemur in mente. Per Dñm.
Ad Laudes & per Horas, Ana.
Ui me confeſſus fuerit coram ho-
Quminibus „ confitebor & ego eum
coram Patre meo.
Pſalmus. Dominus regnavit. curn
reliquis. 1.
Ana. Qui ſequitur me, non ambulat
in tenebris, ſed habebit lumen vitæ;
dicit Dominus.
Ana. Qui mihi miniſtrat, me ſequa-
tur: & ubi ego ſum, illie ſit & mini-
ſter meus.
Ana. Si quis mihi miniſtraverit, ho-
norificabit eum Pater meus, qui eit in
cælis, dicit Dominus.
Ana. Volo Pater, ut ubi ego ſum illie
ſit & miniſter meus.
Capitulum. B eatus vir. xiij.
Hymnus.
INrice Martyr, unieum
Patris ſecutus Filium,
Victis triumphas hoſtibus 5
victor fruens cæleſtibus.
Tui precatus munere
Noſtrum reatum dilue,
Arcens mali contagium,
Vitæ repellens tædium.
5 oluta ſunt jam vincula .
Tui

xvj Commune unius Martyris.
Tui ſacrati corporis:
Nos ſolve vinclis ſæculi
Dono ſuperni Numinis.
Deo batri ſit gloria;
Ejuſque ſoli Filio;
Cum Spiritu Paraclito
Nunc, & per omne ſæculum.
Amen.
y. Juſtus ut palma florebit. . Sicut
cedrus Libani multiplicabitur.
Ad Benedictus, Antiphona.
Qui odit animam ſuam in ſoe mundo;
in vitam æternam euſtodit eam.
Ad Tertiam, Antiph. Qui ſequitur
me. Capitulum. B catus vir. xiij.
. br. Glofia & honore, * Coronaſti
eum Domine. Gloria & honore. F. Et
conſtituiſti eum ſuper opera manuum
tuarum. Coronaſti. Gloria Patri. Glo-
ria & honore. Y. Poſuiſti Domine ſu-
per caput ejus. e. Goronam de lapide
pretioſo.
Ad Sextam, Antiphona.
ui mihi miniſtrat.
Capitulum. Eccl. 1/.
QIbavit illum pane vitæ & intelle-
ktus, & aqua ſapientiæ ſalutaris
potavit illum Dominus Deus noſter.
. br. Poſuiſti Domine; * Super caput
ejus. Poſuiſti. 7. Coronam de lapide
pretioſo. Super. Gloria Patri. Poſuiſti.
V. Magna eſt gloria ejus in ſalutari tuo.
. Gloriam & magnum decorem im-
pones ſuper eum.
Ad

1

Commune Matt. temp. Paſch. xXvij
Ad Nonam, Antiphona. Volo Pater.
Capitulum. Kcol 39.
I Vſtus cor ſuum tradidit ad vigilan-
dum diluculo ad Dñm, qui fecit illũ,
& in conſpectu Altiſſimi deprecabitur.
e. br. Magna eſt gloria ejus, * In ſa-
lutari tuo. Magna. 7. Gloriam & mag-
num decorem impones ſuper eum. In
ſalutari. G loria Patri. Magna. Y. Ju-
ſtus ut palma florebit. ꝶ. Sicut cedrus
Libeni multiplicabitur.
Ad Veſperas, Antiph. u me con-
feſſus. cum reliquis de Laudibus. xv.
Zſalm. Dixit Dominus. cum reliquis
de Dominica,. 95. & loco ultimi ,
Pſalm. Credidi. 102. Capitulum. B ea-
tus vir. Hymnus. Deus tuorum. xiij.
y. Juſtus ut palma florebit. z. Sieut
cedrus Libani multiplicabitur.
Ad Magniſicat, Antiphona.
Qui vult venire poſt me, abneget ſe-
metipſum, & tollat crucem ſuam, &
ſequatur me.
C O MMUNE
Martyrum tempore Paſchali.
Ad Veſperas, Ana. Sancti tui Domi-
ne. cum rellquis de Laudib. xix. Pfſal-
mus. D ixit Dominus. cum reliquis de
Dnica. 95. & loco ultimi, Pſalm. L au-
date Dominum omnes Gentes. r03.
Capitulum. Jap. F
STabunt juſti in magna conſtantia ad-
verſus eos, qui ſe anguſtiaverunt, &
qui abſtulerunt labdtes eorum.

Hym-

xviij Commune Mart. temp. Paſch.

Hymhus pro uno Martyre.
Eus tuorum militum

Sors, & corona,; præmium;
Laudes canentes Martyris
Abſolve nexu criminis.
H ic nempe mundi gaudia,
Et blanda fraudum pabula
Imbuta felle deputans,
Pervénit ad Cæleſtia.
P onas cucurrit fortiter;
Et ſuſtulit viriliter;
Fundénſque pro te ſanguinem;
terna dona poſſidet.
b hoc precatu ſupplici
Te poſcimus pijſſime:
In hoc triumpho Martyris .
Dimitte noxam ſervulis.
D eo Patri ſit gloria,
Et Filio, qui à mortuis
Surrexit, ac Paraclito,
In ſempiterna ſæcula. Amen-.
Pro pluribus Martyr. dicitur Hymnus.
Ex glorioſe Martyrum,
Corona tonfitentium ;
Qui reſpuentes terrea
Perducis ad Cæleſtia :
A urem benignam protinus
Intende noſtris vocibus:
Trophæa ſacra pangimus:
Ignoſce quod deliquimus.
Tu vincis inter Martyres 5
Parciſque Confeſſoribus:
Tu vince noſtra erimina;
Largitor indulgentiz.

Commune Mart. temp. Paſch. xXix
Deo Patri ſit gloria,
Et Filio, qui à mortuis
Surrexit, àc Paraclito,
In ſempiterna ſæcula. Amen.
Y. Sancti & juſti in Domino gaudete,
alleluja. z. Vos elegit Deus in here-
ditatem ſibi, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Lux perpetua lueebit Sanctis tuis Domi-
ne, & æternitas temporum, alleluja.
Oratio, ſi non adſit propria, ſumitut
de Communi unius vel plurimoxum
Martyrum extra tempus Paſchale.
Ad Laudes & per Horas, Ana.
§ Ancti tui Domine florebunt ſicut li-
lium, alleluja: & ſicut odor balſa-
mi erunt ante te, alleluja. Pſalm. D o-
minus regnavit. cum reliquis. r.
Ana. In cæleſtibus regnis Sanétorum
habitatio eſt, alleluja: & in æternum
requies eorum, alleluja. .
Ana. In velamento clamabant Sancti
tui Domine, alleluja, alleluja, alleluja.
Anña. Spiritus & animæ juſtorum hym-
num dieite Deo noſtro, alleluja, alleluja.
Aña. Fulgebunt juſti ſicut ſol in con-
ſpectu Dei, alleluja.
Capitulum. Sap. y.
Tabunt juſti in magna conſtantia ad-
verſus eos, qui ſe anguſtiaverunt, &
qui abſtulerunt labores eorum.
Hymnus pro uno Martyre.
Nvicte Martyr, unicum
Patris ſecutus Filium,
b ij Victis

xx Commune Mart. temp. Paſch.
victis triumphas hoſtibus,
Victor fruens cæleſtibus.
Tui precatus munere
Noſtrum reatum dilue,
Arcens mali contagium,
Vitæ repellens tædium.
Soluta ſunt jam vincula
Tui ſacrati corporis:
Nos ſolve vinclis ſæculi
Dono ſuperni Numinis. 4
D eo Patri ſit gloria;,
Et Filio, qui à mortuis
Surrexit, ac Paraclito,
In ſempiterna ſæcula.
Amen. 4
Pro pluribus Martyribus. Kex glo-
rioſe Martyrum. ut ſupraà. xviij.
y. Pretioſa in conſpectu Domini, alle-
luja. z. Mors ſanctorum ejus, alleluja.
Ad Benedictus, Antiphona.
Filiæ Jeruſalem, venite & videte Mar-
tyres cum coronis, quibus coronavit
eos Dominus in die ſolemnitatis & læ-
titiæ, alleluja, alleluja.
Ad Tertiam: Antiphona,
In cæleſtibus regnis.
Capitulum. Stabunt juſti. xix.
g. br. Sancti & juſti in Domino gaude-
te, * Alleluja, alleluja. Sancti. Y. Vos
elegit Deus in hereditatem ſibi. Alle-
luja, alleluja. Gloria Patri. Sancti.
g. Lux perpetua lucebit Sanétis tuis
Domine, alleluja. . Et æternitas tem-
porum; alleluja. .
Ad

Commune Mart. temp. Paſch. Xxj
Ad Sextam, Ana. In velamento.
Capitulum. Sap. .
Cce quomodo computati ſunt in-
ter filios Dei, & inter Sanctos ſors
illorum eſt.
ge. br. Lux perpetua lucebit Sanctis tuis
Domine, Alleluja, alleluja, Lux.
7 Et æternitas temporum. Alleluja,
alleluja. Gloria Patri. Lux perpetua.
F. Lætitia ſempiterna ſuper capita eo-
rum, alleluja, g. Gaudium & exul-
tationem obtinebunt, alleluja.
Ad Nonam, Anña. Fulgebunt juſti.
Capitulum. Rom. S. e.
SOns quoniam diligentibus Deum
omnia cooperantur in bonum; ijs, qui
ſecundùm propoſitũ vocati ſunt ſancti.
g. br. Lætitia ſempiterna ſuper capita
eorum, * Alleluja, alleluja. Lætitia.
Gaudium & exultationem obtine-
unt. Alleluja, alleluja. Gloria Patri.
Lætitia. g. Pretioſa in conſpectu Do-
mini, alleluja. 6. Mors Sanéctorum
ejus, alleluja.
Ad Veſperas, Aña. Sancti tui Domi-
ne. cum reliq. ut ſup. in Laudib. xXix.
Plalmus. Dixit Dominus. cum reliq.
de Dominica, 95⁵5. & loco ultimi.
Pſalmus Gredidi. 102. . .
Capitulum. Stabunt juſti.
Hymnus pro uno Martyre, Deus
tuorüm militum. xviij.
. 9 luribus Martyribus, Rex glo-
riofe Martyrum. Xviij.
b iij J. Pre-

Xxij Commune plurim. Mart.
7. Pretioſa in conſpectu Domini, allel.
g. Mors ſanétorum ejus, alleluja.
Ad Magniſicat, Antiphona-
Sancti & juſti in Domino gaudete, al-
leluja : Vos elegit Deus in heredita-
tem fibi, alleluja.
1 N C O M MUNI
Confeſſorum, Virginum, & non Vir⸗
ginum, & Dedicationis Eccleſiæ tem-=
pore Paſchali, Officium fit ut inferius
in alijs temporibus: ſed in fine ad An-⸗
tiphonas,Verſiculos, & g. brevia ad⸗
Altur. Alleluja.
O M M U N E
Plurimarum Martyrum extra tem⸗
pus Paſchale.
Ad Veſperas, Antiphona. Omnes
Sancti, cum reliquis de Laudib. xXxiiij:
Eſalmus. Dixit Dominus. cum reli-
quis de Dominiça, 95. & loco ultimi.
Pſalmus. Laudate Dominum omnes
Gentes. 103.
Capitulum. Fap, 3.
Uſtorum animæ in manu Dei ſunt,
I non tanget illos tormentum mor-
Atis. Viſi ſunt oculis inſipientium
mori: illi autem ſunt in pace.
Hymnus.
Anctorum meritis inclyta gaudia
Pangamus ſocij, geſtaque fortia:
Gliſçens fert animus promere cantibus.
Victorum genus optimum.
M i ſunt quos fatuè mundus abhorruit;
Hunc fructu vacuum, floribus aridum

ku

Commune plurim. Mart. xxiij
Contempſere tui nominis Aſſeclæ
– Jeſu Rex bone Cælitum.
Ri pro te furias, atque minas truces
Calcarunt hominum, ſævaque verbera:
His ceſſit lacerans fortiter ungula,
Nec carpſit penetralia.
Cæduntur gladijs more bidentium:
Non murmur reſonat, non querimonia;
Sed corde impavido mens bene conſcia
Conſervat patientiam.
uæ vox, quæ potexrit lingua retexere,
Quæ tu Martyribus munera præparas?
Kübri nam fluido ſanguine fulgidis
Cingunt tempora laureis.
Te ſumma Deitas, unaque poſcimus,
Ut culpas abigas, noxia ſubtrahas,
Des pacem famulis, ut tibi gloriam
Annorum in ſeriem canant. Amen.
Y. Lætamini in Domino, & exultate
juſti.
g. Et gloriamini omnes recti corde.
Ad Magnificat, Antiphona.
Iſtorum eſt enim regnum cælorum, qui
contempſerunt vitam mundi, & perve-
nerunt ad præmia regni, & laverunt
ſtolas ſuas in ſanguine Agni.
Pro pluribus Martyribus Pontificibuzs.
Oratio.
Eatorum Martyrum, Paritérque
Pontificum N. & N. nos, qua ſumus
Domine, feſta tueantur: & eorum com-
mendet oratio veneranda. Per Domi-
num noſtrum Jeſum Chriſtum Filium
tuum: Qui tecum.
b iiij

xxiiij Commune plurim. Mart.

Si non fuerint Pontifices. Oratio.
Eus, qui nos concedis ſanétorum

Martyrum tuorum N. & N. na-
talitia colere: da nobis in æterna bea-
titudine de eorum ſocietate gaudere.
Per Dominum.
Alia Oratio.
Eus, qui nos annua ſanctorum
Martyrum tuorum N. & N. ſo⸗
lemnitate lætificas: concede propitius;
ut quorum gaudemus meritis, accen-
damur exemplis. Per Dominum.
Ad Laudes & per Horas, Anña.
Mnes Sancti, quanta paſſi ſunt tor-
menta, ut ſecuri pervenirent ad
palmam martyrij.
pſalmus. D ominus regnavit. cum re-
liquis. I.
Ana. Cum palma ad regna pervene-
runt Sancti, coronas decôris meruerunt
de manu Dei.
a. Corpora Sanctorum in pace ſe-
pulta ſunt: & vivent nomina eorum in
æternum.
Anña. Martyres Domini Dominum be-
nedicite in æternum.
Anha. Martyrum chorus laudate Do-
minum de cælis, alleluja.
Capitulum. Juſtorum animæ. xXxij.
Hymnus.
Ex glorioſe Martyrum,
Corona confitentium,
Qui reſpuentes terrea
Perducis ad cæleſtia:
A u-

Commune plurim. Mart. xzxvV
Aurem benignam protinus
Intende noſtris vocibus :
Trophæa ſacra pangimus:
Ignoſce quod deliquimus.
Tu vincis inter Martyres,
Parciſque Confeſſoribus:
Tu vince noſtra crimina ;
Largitor indulgentiæ.
Deo FPatri ſit gloria;,
Ejúſque ſoli Filio,
Cum Spiritu Paraclito,
Nunc, & per omne ſæculum. Amen.
y. Exultabunt Sancti in gloria.
e. Lætabuntur in cubilibus ſuis.
Ad Benedictus, Antiphona.
Veſtri capilli capitis omnes numerati
ſunt: nolite timere: multis paſſeribus
meliores eſtis vos.
Ad Tertiam, Ana. Cum palma.
Capitulum. J uſtorum animæ. xxij.
. br. Lætamini in Domino, * Et
exultate juſti. Lætamini. y. Et glo-
riamini omnes recti corde. Et exultate.
G loria Patri. Læramini. ?. Exultent
juſti in conſpectu Dei. . Et delecten-
tur in lætitia.
Ad Sextam, Anña. Corpora Sanctoru.
Capitulum. Sap. 10. c.
ddidit Deus mercedem laborum
ſanctorum ſuorum, & deduxit il-
los in via mirabili: & fuit illis in vela-
mento diei, & in luce ſtellarum nocte.
.br. Exultent juſti, * In conſpectu
Dei. Exultent. ?. Et delectentur in
b v læti⸗

xxvj Commune plurim. Mark.
lætitia, In conſpectu. G loria Patri.
Exultent. ?„. Juſti autem in perpe-
tuum vivent. z. Et apud Dominum
eſt merces eorum.
Ad Nonam, Antiphona.
Martyrum chorus.
Capitulum. Fap. 3.
Ufgebunt juſti, & tamquam ſcin-
tillæ in arundineto diſcurrent. Ju-
dicabunt nationes, & dominabuntur
populis: & regnabit Dominus illorum
Iin perpetuum.
. br. Juſti autem, * In perpetuum
vivent. Juſti. y. Et apud Dominum
eſt merces eorum. In perpetuum. Glo-
ria Patri. Juſti. „. Exultabunt ſanéti
in gloria. g&. Lætabuntur in cubilibus
ſuis.
. Ad Veſperas, Antiphona.
Iti ſunt Sandti, qui pro teſtamento
Dei ſua corpora tradiderunt, & in
ſanguine Agni laverunt ſtolas ſuas.
pſalmus. D ixit Dominus. 95.
Anña. Sancti per fidem vicerunt regna,
operati ſunt juſtitiam, adepti ſunt re-
promiſſiones.
pſalmus. Confitebor. 95.
Ana. Sanctorum velut aquilæ juven-
tus renovabitur: florebunt ſicut lilium
in civitate Domini.
Pſalmus. B eatus vir. 96.
Anha. Abſterget Deus omnem lacry-
