Oratio. Quæſumus omnipotens. ut
ſupra. 268.
Poſt Veſperas dicuntur Veſperæ De-
functorum.
FERIA SECUND A.
Ad Benedictus, Antiphona.
Amen dico vobis, quia nemo Prophe-
ta acceptus eſt in patria ſua.
Deinde dicuntúr Preces, ſuprà. 69.
Oratio.
COrdibus noſtris, quæſumus Domi-
ne, gratiam tuam benignus infun-
de: ut ſicut ab eſcis carnalibus abſti⸗
nemus; ita ſenſus quoque noſtros à no-
xijs retrahamus exceſſibus. Per Dñm.
Hodie dicitur Officium Defunctorum.
Ad Magnificat, Antiphona.
Jeſus autem tranſiens per medium illo-
rum ibat. .
Deinde dicuntur Preces. 106,
Oratio. —
. Obyeniar nobis, Domine, miſeri-
cordia tua: ut ab imminentibus pec-
catorum noſtrorum periculis te merea-
mur protegente eripi, te liberante ſal-
vari. Per Dominum.
FEKR IA T E R T I A.
Ad Benedictus, Antiphona.
Si duo ex vobis confenſerint ſuper ter-
ram: de omni re quamcumque petie-
rint; fiet illis à Patre meo, dicit Do-
minus. Oratio.
E Xaudi nos omnipotens & miſeri-
cors Deus: & continentiæ ſaluta-

Q2 Iis

272 Infra Hebd. ii]. Quadrageſimæ.
ris propitius nobis dona concede. Per
Dominus noſtrum.
Ad Magnificat, Ant phona-
Ubi duo, vel tres congregati fuerint
in nomine meo, in medio eorum ſum,
dicit Dominus.
Dratio
+ VUa nos, Domine, prote ctione de-
fende: & ab omni ſemper iniqui-
tate cuſtodi. Per Dominum.
F E R. I A Q A R T A.
Hodie dij- ur PRImi Gradual.
Ad Benedictus, Antiphona.
Audite & intelligite traditiones;, quas
Dominus dedit vobis.
Oratio.
Ræſta nobis, quæſumus Domine:
ut ſalutaribus jejunijs eruditi à
noxijs quoque vitijs abſtinentes, pro-
pitiationem tuam faciliùs impetremus.
Per Dominum.
Ad Magnificat;, Antiphona.
Non lotis manibus manducare, non
coinquinat hominem.
Oratio.
— oncede quæſumus omnipotens
— Deus: ut qui protectionis tuæ gra-
tiam quærimus, liberati à malis omni=
bus, Lecura tibi mente ſerviamus. Per
Dominum noſtrum,
FERIA QUINT A.
Ad Benedictus, Antiphona.
Exibant autem dæmonia à multis cla-

mantia, & dicentia, Quia tu es Chri-
ſtus

*

Infra Hebd. iij. Quadrageſimæ. 273
ſtus Filius Dei: & increpans non ſine-
bat ea loqui, quia ſciebant ipſum eſſe
Chriſtum. Oratio.
M Agnificet te, Domine, ſanctorum
tuorum Coſmæ & Damiani beata
ſolemnitas: qua & illis gloriam ſem-
piternam, & opem nobis ineffabili pro-
videntia contuliſti- Per Dominum.
Ad Magnificat, Antiphona.
Omnes, qui habebant infirmos, duce-
bant illos ad Jeſum, & ſanabantur.
. Oratio.
S Ubjectum tibi populum, quæſumus
Domine, propitiatio cæleſtis ampli-
ficet: & tuis ſemper faciat ſervire man-
datis. Per Dominum.
F E R I A S E XT A.
Ad Benedictus, Antiphona-
Aquam quam ego dedero, ſi quis bibe-
rit ex ea, non ſitiet in æternum.
Oratio.
I Ejunia noſtra, quæſumus Domine, be-
nigno favore proſequere: ut ſicut ab
alimentis abſtinemus in corpore, ita à
vitijs jejunemus in mente. Per Dñm.
Hodie dicuntur Pſalmi Pœnitentiales.
Ad Magnificat, Antiphona.
Domine, ut video, Propheta es tu: pa-
tres noſtri in monte hoc adoraverunt.
Oratio.
P Ræſta quæſumus omnipotens Deus:
ut qui in tua proteétione confidi-
mus, cuncta nobis adverſantia te adju-
vante vincamus. Per Dominum.
Os 5A B-

274 Dominica iiij. Quadrageſimæ.
8S A B B A TL O.
Ad Benedictus, Antiphona.
Inclinavit ſe Jeſus, & ſcribebat in ter-
ra : Si quis ſine peccato eſt, mittat in
eam lapidem.
Oratio.
P Ræſta quæſumus omnipotens Deus:
ut qui ſe affligendo carnem, ab ali-
mentis abſtinent, ſectando juſtitiam,
à culpa jejunent. Per Dominum.
Ad Veſperas, Capitulum. Galat. 4. c.
Ratres: Scriptum eſt: quoniam
Abraham duos filios habuit: unum
de ancilla, & unum de libera. Sed qui
de ancilla, ſecundum carnem natus eſt:
qui autem de libera, per repromiſſio-
nem : quæ ſunt per allegoriam dicta.
Hymnus. A udi benigne Conditor.
7. Angelis ſuis. 251.
Ad Magnificat, Antiphona.
Nemo te condemnavit mulier? nemo
Domine: nec ego te condemnabo: jam
anpliùs noli peccare.
Oratio.
Oncede quæſumus omnipotens
Deus: ut qui ex merito noſtræ
actionis affligimur, tuæ gratiæ conſola-
tione reſpiremus. Per Dominum.
D O MINICEA IV.
in Quadrageſima.
Ad Laudes, Antiphona.
TVnc acceptabis ſacrificium juſti⸗
tiæ, ſi ayerteris facçciem tuam à pec-
catis meis. Plalmus. Miſerere mei, 64.
2

ne

Elkgein,

1790

Dominica iiij. Quadrageſimæ. 225
Anña. Bonum eſt ſperare in Domino,
quam ſperare in principibus.
pſalmus. Ceonfitemini. 13.
Anña. Benedicat nos Deus, Deus no-
ſter, benedicat nos Deus.
Pſalmus. Deus Deus meus. cum
reliquis. 2.
Ana. Potens es Domine eripere nos
Deus noſter.
Anña. Reges terræ & omnes populi lau-
date Deum.
Capitulum. Fratres, Scriptum eft. 274.
Hymnus. O Sol ſalutis. Y. Angelis
ſuis. 253.
Ad Benedictus, Antiphona.
Cùm ſublevaſſet oeulos Jeſus, & vidiſ-
ſet maximam multitudinem venientem
ad ſe, dixit ad Philippum : Unde eme-
mus panes, ut manducent hi ? hoc au-
tem dicebat tentans eum: ipſe enim
ſciebat quid eſſet facturus.
Oratio, C oncede quæſumus. 274.
Ad Primam, Antiphona. Accepit er-
30 Jeſus panes, & cùm gratias egiſſet,
diſtribuit diſcumbentibus.
Ad Tertiam, Antiphona. De quin-
que panibus & duobus piſcibus ſatiavit
Dominus quinque millia hominum.
Capitulum. F ratres, Scriptum eſt. 274.
g. br. Ipſe liberavit me, * De laqueo
venantium. Ipſe. ́. Et à verbo aſpero.
De laqueo. G loria Patri. Ipſe liberavit.

YZ. Scapulis ſuis obumbrabit tibi. . Et
P

ſub pennis ejus ſperabis.

Q4 Ad

276 Dominica iiij. Quadrageſimæ.
Ad Sextaut- Ana. Satiavit Dominus
quinque millia hominum de quinque
panibus & duobus piſcibus.
Capitulum. Galat. 4. d.
1I Ktare ſterilis, quæ non paris:
erumpe, & clama, quæ non partu-
ris: quia multi filij deſertæ, magis
quam ejus quæ habet virum.
2t. br. Scapulis ſuis, *½ Obumbrabit ti-⸗
bi. Scapulis. 7. Et ſub pennis ejus ſpe-
rabis. Obumbrabit tibi. Gloria Patri.
scapulis. ”. Scuto circumdabit te ve-
ritas ejus, ge. Non timebis à timore
nocturno.
Ad Nonam, Antiphona-
Illi ergo homines cùm vidiſſent quod
fecerat Jeſus ſignum, intra ſe dicebant:
uia hic eſt vere Propheta, qui ventu-
rus eſt in mundum.
Capitulum. Galat. 4. d.
Taque, fratres, non ſumus ancillæ
filij, ſed liberæ: qua libertate Chri-
ſtus nos liberavit.
. br. Scuto circumdabit te, * Veri-
tas ejus. Scuto. 7. Non timebis à ti-
more nocturno. Veritas. G loria Tatri.
Scuto. 7. Angelis ſuis Deus mandavit
de te. ze. Ut cuſtodiant te in omnibus
vVijs tuis,
Ad Veſperas, Antiphona & Pſalmus:
D ixit Dominus. cum reliquis, 95.
Capitulum. F ratres, Scriptum eſt. 274.
4s. &O udi benigne Conditor-
y. Angelis ſuis Deus. 251. .

Infra Hebd. ilij. Quadrageſ: 277
Al Magnificat, Antiphona.
Subijt ergo in montem Jeſus, & ibi ſe-
debat cum diſcipulis ſuis.
Oratio. CG oncede quæſumus, 274.
Poſt Veſperas diei dicuntur Veſpetæ
Defunctorum.
FERI A SE COüöüUUND A.
Ad Benedicktus, Antiphona.
Auferte iſta hinc, dicit Dominus: &
nolite facere domum Patris mei, do-
mum negotiationis.
Deinde dicuntur Preces, ut ſuprà. 69:
Oratio.
Ræſta quæſumus omnipotens Deus:
P utobſervationes ſacras annua devo-
tione recolentes, & corpore tibi pla-
ceamus, & mente. Per Dominum no-
ſtrum Jeſum Chriſtum.
Hodie dicitur Officium Defuncorum.
Ad Magnificat, Antiphona.
Solvite templum hoc, dicit Dominus 3
& poſt triduum reædificabo illud: hoc
autem dicebat de temple corporis ſui.
Deinde dicuntur Preces, ut in Pſal-
terio. 206. Oratio.
Eprecationem noſtram, quæſumus
Domine, benignus exaudi: & qui-
bus ſupplicandi præſtas affectum, tri-
bue defenſionis auxilium. Per Domi-=
num noſtrum. .
T ERKIA TERTI A.
Ad Benedictus, Antiphona.
Quid me quæritis interficere, hominem
Qui vera locutus ſum vobis?

Q5 ra-

d. iiij. Quadrageſ.
Oratio.
Aeræ nobis, quæſumus Domine, ob-
ſervationis jeſunia, & piæ conver-
ſationis augmentum, & tuæ propitia-
tionis continuum præſtent auxilium.
Per Dominum noſtrum.
AA Magniſicat, Antiphona.
Nemo in eum miſit manum: quia non-
dum venerat hora ejus.
rãtio.
MrlIſerere Domine populo tuo: &
VTcontinuis tribulationibus laboran-
tem, propitius reſpirare concede, FPer
Dominum noſtrum.

F E B FA UA K T A.
Hodie dicuntur älmi Graduales.

Ad Benedikus, Antiphona.
Rabbi, quid peccavit homo iſte, quòd
cæccus natus eſt? Reſpondit Jeſus & di-
xit: Neque hic peccavit, neque paren-
tes ejus: ſed ut manifeſtentur opera
Dei in illo. Oratio:
Eus, qui & juſtis præmia merito-
rum, & peccatoribus per jejunium
veniam præbes: miſerere ſupplicibus
tuis; ut reatus noſtri confeſſio, indul-
gentiam valeat percipere delictorum.
Per Dominum noſtrum.
d Magnificat, Antiphona.
Ille homo, qui dicitur Jeſus, lutum fe-
cit ex ſputo, & linivit oculos meos,
& modo video. Oratio.
Ateant aures miſericordiæ tuæ, Do-

27 Infra Heb

mine, precibus ſupplicantium: & i

ut

Infra Hebd. iiij. Quadtageſ. 279
ut petentibus deſiderata concedas fac
eos quæ tibi ſunt placita poſtulare. Per
Dominum noſtrum,
F. E R I A U I N .
Ad Bene dictus A: oha
Ibat Jeſus in civitatem, quæ vocatur
Naim: & ecce defunctus efferebatur fi-
lius unicus matri ſuæ.
Oiatio.
P Ræſta quæſumus omnipotens Deus:
ut quos jejunia votiva caſtigant, ipſa
quoque devotio ſancta lætificet; ut
terrenis affectibus mitigatis, faciliùs
cæleſtia capiamus. Per Dominum
Ad aehincar »Antiphona.
Propheta magnus ſurrexit in nobis, &
quia Deus viſitayit plebem ſuam.
Oratio.
PObuli tui Deus inſtitutor & rector
Peccata, quibus impugnatur, ex-
pelle: ut ſemper tibi placitus, & tuo
munimine ſit ſecurus. Per Dominum.
F E K I A S E XFT A.
Ad Benedictus, Antiphona.
Lazarus amicus noſter dormit: eamus .
& à ſomno excitemus eum.
Oratio.
Eus, qui ineffabilibus mundum
renovas ſacramentis; præſta quæ-
ſumus; ut Eccgleſia tua & æternis profi-
ciat inſtitutis, & temporalibus non de-
ſtituatur auxilijs. Per Dominum.
. roch dicuntur Pſalmi Poœniten-
tiales.

Q6 Ad

2⁸0 Infra Hebd. i iij. Quadrageſ.
Ad Magnifgat; Antiphona.
Domine, ſi fuiſſes hic, Lazarus non
eſſet mortuus : ecce jam fœtet quatri-
duanus in monumento.

Oratio.
A nobis, quæſumus omnipotens
Deus: ut qui infirmitatis noſtræ
conſcij de tua virtute confidimus, ſub
tua ſemper pietate gaudeamus. Per Do-
minum noſtrum.
S A B B A T O.
Ad Benedictus, Antiphona.
du⸗ ſequitur me, non ambulat in te-
nebris: ſed habebit lumen vitæ, dicit
Dominus. Oratio.
ERilir „Domine quæſumus; per gra-
tiam tuam fructuoſus noſtræ devo-
tionis affectus: quia tung nobis prode-
runt ſuſcepta jejunia, ſi tuæ ſint pla-
cita pietati. Per Dominum.
S X B B A T O.
ante DBominicam Paſſionis.
Ad-Veſperas, Capitulum: Hebr. 5§. 6.
Ratres, Chriſtus afſiſtens Pontifex
futurorum bonorum, per amplius
& perfectius tabernaculum non manu-
factum, id eſt, non hujus creationis;
neque per ſanguinem hircorum, aut
vitulorum, ſed per proprium ſangui-
nem introivit ſemel in ſancta, æterna
redemptione inventa.
Hymnus.
VExilla Regis prodeunt:
kulget Crucis myſterium;

Qua

Infra Hebd. iiij. Quadrageſ. 281r
Qua vita mortem pertulit,
Et morte vitam protulit.
Quæz vulnerata lanceæ
Mucrone diro, criminum
Ut nos lavaret ſordibus,
Manavit unda & ſanguine.
Impleta ſunt, quæ concinit
David fideli carmine,
Dicendo nationibus:
Regnavit à ligno Deus.
A rbor decora, & fulgida,
Ormata Regis purpura,
Electa digno ſtipite
Tam ſancta membra tangere.
B eata, cujus brachijs
Pretium pependit ſæculi,
Statéra facta corporis,
Tulitque prædam tartari.
Crux ave ſpes unica,
Hoc Paſſionis tempore
Pijs adauge gratiam,
Relſſque dele crimina.
6E Te;, fons ſalutis Trinitas,
Collaudet omnis ſpiritus :
Quibus Crucis victoriam
Largiris, adde præamium. Amen.
y. Eripe me Domine ab homine malo.
. A viro iniquo eripe me.
Ad Magninñcat, Antiphona.
Ego ſum qui teſtimonium perhibeo de
meipſo: & teſtimoniũ perhibet de me,
qui miſit me, Pater. Oratio
Uæſumus omnipotens Deus, fa-
Q miliam tuam propitius reſp'e: ut
te

11

282 Dominica Paſſionis.
te largiente, regatur in corpore, & te
ſervante, cuſtodiatur in mente. Per

Dominum noſtrum, . .
Ab hoc Sabbato uſque ad Feriam ij.

poſt Octavam Pentecoſtes, non fiunt
Commemorationes conſuetæ de Cruce,
de ſancta Maria, & aliæ in Pſalterio
poſitæ.
Ad Completorium in g. brevi non
dicitur G loria Patri. in Officio feriali
uſque ad Feriam v. in Cona Domini.
D O MIN I C A.
de Paſſione.
Ad Laudes, Antiphona.
Vide Domine afflictionem meam,
V quoniã erectus eſt inimicus meus.
Pſalmus. M jſerere mei- 64.
Ana. In tribulatione invocavi Domi-
num, & exaudivit me in latitudine.
Pſalmus. Confitemini Domino. 13.
Ana. Judicaſti Domine cauſam animæ
meæ: defenſor vitæ meæ, Domine Deus
meus.
Pſalmus. D eus Deus meus. cum x1c⸗
liquis. 2.
Ana. Popule meus, quid feci tibi, aut
uid moleſtus fui? reſponde mihi.
a. Numquid redditur pro bono
malum, quia foderunt foveam animæ
meæx?
Capitul. Fratres, Chriſtus aſſiſtens. 280.
Hymnus.
L Lara ſex qui jam perégit,
Tempus implens corporis;,
Spon-

4 Nſton.
incotpon,
unt in men

Dominica Paſſionis.
Sponte libera Redemptor
Paſſioni deditus,
Agnus in crucis levatur
Immolandus ſtipite.
Felle potus ecce languet,
Spina „ clavi, lancea
Mite corpus perforarunt:
Unde manat, & cruor:
Terra, pontus, aſtra, mundus
Quo lavantur flumine!
ü Crux fidelis, inter omnes
1CI Arbor una nobilis:
Silva talem nulla profert
Fronde, flore, germine :
Dulce ferrum, dulce lignum;
Dulce pondus ſuſtinent.
Fledte ramos arbor alta ;
Tenſa laxa viſcera,
Et rigor lenteſcat ille,
Quem dedit nativitas;
Et ſuperni membra Regis
Tende miti ſtipite.
S ola digna tu fuiſti
Ferre mundi victimam 3
Atque portum præparare
Arca mundo naufrago,
Quam ſacer cruor perunxit „
Fuſus Agni corpore.
Sempiterna ſit beatæ
Trinitati gloria,
Æ qua Patri, Filioôque;
Par decus Paraclito:
Unius Trinique nomen
Laudet univerſitas. Amen.
7. Eri-

283

Nn i . in

234 Dominica Paſſionis.
Eripe me de inimicis meis Deus
meus.
„*½. Et ab inſurgentibus in me libera
me.
Ad Benedictus, Antiphona.
Dicebat Jeſus turbis Judæorum, & prin-
cipibus ſacerdotum: Qui ex Deo eſt,
verba Dei audit: proptereà vos non au-
ditis, quia ex Deo non eſtis.
Oratio. Q uæſumus omnipotens 281.
Ad Pnimam, Antiphona.
Ego dæmonium non habeo, ſed hono-
rifico Patrem meum, dicit Dominus.
Capitulum. R egi ſæculorum. 20.
. biev. Chriſte Fili Dei vivi, “ Mi-
ſerere nobis. Chriſte. 7. Qui ſedes ad
dexteram Patris. Miſerere nobis. Be-
petitur. Chriſte Fili Dei vivi, miſe-
rere nobis, V. Exurge Chriſte, & fe-
liqua, ut in Pſaltetio. 21⸗
Ad, Abſolutionem Capituli; Lccio·
brevis. Faciem meam. ut in Pſalt. 25.
Et dicitur in Dñica & Ferijs uſque ad
Feriam v. in Cœna Domini excluſivè.
Ad Tertiam, Antiphona.
Ego gloriam meam non quæro: eſt qui
quærat, & judicet.
Capitul. F ratres, Chriſtus aſſiſtens. 280.
B. br. Erue à framea, * Deus ani-
mam meam. Erue. 7. Et de manu
canis unicam meam. Deus. rue
framea. “. De ore leonis libera me
Domine. . Et à cornibus unicornium

humilitatem meam.
Ad

Dominica Paſſi
Ad Sextam,
Amen, amen dico vobis: ſi quis ſer-
monem meum ſervaverit, mortem non
guſtabit in æternum.
Capitulum. Hebr. 9. d.
I enim ſanguis hircorum & tauro-
rum, & cinis vitulæ aſperſus, in-
quinatos ſanctificat ad emundationem
carnis: quantò magis ſanguis Chriſti,
qui per Spiritum ſanéctum ſemetipſum
obtulit immaculatum Deo, emundabit
conſcientiam noſtram ab operibus mor-
tuis, ad ſerviendum Deo viventi?
. brev. De ore leonis, Libera me
Domine. De ore. V. Et à cornibus
unicornium humilitatem meam. Li-
bera. D e ore. . Ne perdas cum im-
pijs Deus animam meam. : Et cum
viris ſanguinum vitam meam.
Ad Nonam, Antiphona.
Tulerunt lapides Judæi ut jacerent in
eum: Jeſus autem abſcondit ſe, & exi-
vit de templo.
tulum. Nebr. g9. d.
T ideò novi teſtamenti mediator
eſt: ut morte intercedente, in re-
demptionem earum prævaricationum,
quæ erant ſub priori Teſtamento, repro-
miſſionem accipiant, qui vocati ſunt,
æternæ hæreditatis, in Chriſto Jeſu
Domino noſtro.
F. br. Ne perdas cum impijs, Deus
animam meam. Ne perdas. 7. Et cum
viris ſanguinum vitam meam. Deus
ani-

2³⁶ Infra Hebd. Paſſionis.
animam meam. Ne perdas. y. Eripe
me Domine ab homine malo. . A vi-
ro iniquo eripe me.
Ad Veſperas, Ant. & Pſalm. Dixit
Dominus. cum reliq. de Dnica. 55.
Capitul. Fratres, Chriſtus aſſiſtens. 280,.
Hymnus. Vexilla Regis.
7. Eripe me Domine. 280.
Ad Magnificat, Antiphona.
Abraham pater veſter exultavit ut vide-
ret diem meum; vidit, & gaviſus eſt.
Oratio. Quæſumus omnipotens. 281.
Hymni, Y. & ꝑ. brevia ſuperdiéta
dicuntur etiam in Dominica Palmarum,
& in feriali Officio uſque ad Feriam
quattam majoris Hebdomadzez.
Poſt Veſperas diei dicuntur Veſperæ
Defunctorum.
FERIA SECUND A.
Ad Laudes, Ant. & Pſalm. Miſerere
mei Deus. cum reliquis de Pſalt. 64.
Capitulum. JFerem. 11. d.
Enite, mittamus lignum in pa-
nem ejus, & eradamns eum de
terra viventium, & nomen ejus non
memoretur ampliùs.
Hymnus. L uſtra ſex qui. 282.
YZ. Eripe me de inimicis meis Deus me“
Be. Et ab inſurgentibus in me libera
me.

Ad Benedictus, Antiphona.
In die magno feſtivitatis ſtabat Jeſus,
& clamabat dicens: Si quis ſitit, ve-
niat ad me, & bibat.

Dein-

Infra Hebd. Paſſionis. 2⁸
Deinde dicuntur Preces ut in PN
terio. 69. .
Oratio.
Anctifica, quæſumus Domine, no-
§ ſtra jejunia: & cunctarum nobis in-
dulgentiam propitius largire culparum.
Pex Dominum noſtrum.
Hodie dicitur Officium Defunctorum.
Ad Primam, Antiphona.
Libera me Domine, & pone me jux-
ta te: & cujuſvis manus pugnet con⸗
tra me.
Capitulum. Pacem & veritatem. eum
teliquis. 36.
Ad Abſolutionem Capituli, Lectio
brevis. E aciem meam non averti. ut
in Fſalterio. 42:
Ad Tertiam, Antiphona. Judicaſti
Domine cauſam animæ meæ, defenſof
vitæ meæ, Domine Deus meus.
Capitulum. Jerem tz. d.
mine; omnes qui te derelin-
D quunt, confundentur: recedentes
à te; in terra ſcribentur: quoniam de-
reliquerunt venam aquarum viventium
Dominum.
J. brev. Erue à framea; * Deus ani-
mam meam Erue. J. Et de manu ca-
nis unicam meam. Deus. Erue à fra-
mea: F. De ore leonis libera me Do⸗
mine. ge. Et à cornibus unicornium
humilitatem meam. .
Deinde dicuntur Txeces, ut in Pſal-
6
texio. 48 Ad

288 Infra Hebd. Paſſionis.
Ad Sextam, Antiphona.
Fopule meus, quid feci tibi ? aut quid
moleſtus fui? Reſponde mihi.
Capitulum. Jerem. 1. c-
— Onfundantur qui me perſequun-
tur, & non confundar ego: pa-
veant illi, & non paveam ego: induc
ſuper eos diem afftictionis, & duplici
contritione contere eos, Domine Deus
noſter.
brev. De ore leonis, * Libera me
omine. De ore. y. Et à cornibus
unicornium humilitatem meam. Li-
bera. De ore. . Ne perdas cum im-
pijs Deus animam meam. . Et cum
viris ſanguinum vitam meam.
Deinde Preces, ut in Pſalterio. 54.
Ad Nonam, Antiphona.
Numquid redditur pro bono malum:
quia foderunt foyveam animæ meæx?
Capitulum. Jerem. 18. d.
cordare quòd ſteterim in conſpe-
ctu tuo, ut loquerer pro eis bo-
num, & averterem indignationem tuam
ab eis.
g. br. Ne perdas cum impijs, * Deus
animam meam. Ne perdas. *. Et cum
viris ſanguinum vitam meam. Deus
animam meam. Ne perdas. Y. Eripe
me Domine ab homine malo. e. A vi⸗
ro iniquo eripe me.
Deinde Preces, ut in Pſalterio. 61.
Ad veſperas, Antiphonæ & Pſalmi
Feriæ ſecundæ, ut in Pſalterio. 197.
Capi-

Infra Hebd. Paſſionis. 289
Capitulum. Ferem. ff. d.
T autem Domihe Sabaoth, qui ju-
dicas juſtè, & probas renes & cor-
da, videam ultionem tuam ex eis: tibi
enim revelavi cauſam meam, Domine
„Deus meus.
Hymnus. Vexilla Regis. 280.
y. Eripe me Domine ab homine malo.
g. A viro iniquo eripe me.
Ad Magmificat; Antiphona.
Si quis ſitit, veniat ad me, & bibat:
& de ventre ejus fluent aquæ vivæ, di-
cit Dominus.
Deinde dicuntur Preces, ut in Pſal-
terio. 106.

Oratio.
D A, quæſumus Domine, populo tuo
ſalutem mentis & corporis: ut bo-
nis operibus inhærendo, tua ſemper
mereatur protectione defendi. Per Do-
minum noſtrum-
Capitula prædicta dicuntur in feriali
Officio uſque ad Feriam iiij, majoris
Hebdomadæ. Antiphonæ verò per Ho⸗-
ras ; uſque ad Dominicam in Pahmis.
F E R 1 A TERTI A.
Ad Benedictus, Antiphona.
Tempus meum nondum advéênit; tem-
Pus àutem veſtrum ſemper eſt paratum.
Oratio.
Noſira tibi, Domine quæſumus; ſint
accepta jejunia: quæ nos & expi-
ando, gratia tua dignos efficiant, & ad
temedia perducant æterna: Per Däm;
R 3 A4

290 Infra Hebd. Paſſionis.
Ad Magnificat, Antiphona.
Vos aſcendite ad diem feſtum hunc:
ego autem non aſcendam, quia tempus
meum nondum advénit. Oratio.
D nobis, quæſumus Domine;, per-
ſeverantem in tua voluntate fa-
mulatum: ut in diebus noſtris & meri-
to & numero populus tibi ſerviens au-
geatur. Per Dominum.
FERIA U AR T A.
Hodie dicuntur Nalmi Graduales.
Ad Benedictus, Antiphona.
Oves meæ vocem meam audiunt: &
ego Dominus agnoſco eas.
Oratio.
8 Anctificato hoc jejunio, Deus; tuo-
rum corda fidelium miſerator illu-
ſtra; & quibus devotionis præſtas affe-
Rum, præbe, ſupplicantibus pium be-
nignus auditum. Per Dominum.
Ad Magnificat, Antiphona.
Multa bona opera operatus ſum vobis:
propter quod opus vultis me occidere?
Oratio.
A Deſto ſupplicationibus noſtris om-
nipotens Deus: & quibus fiduciam
ſperandæ pietatis indulges- conſuetæ
miſericordiæ tribue benignus effectum.
Per Dominum.
FERIA QHTUINT A.
Ad Benedictus, Antiphona.
Magiſter dicit: Tempus meum propè
eſt: apud te facio Paſeha cum diſcipu-
lis meis.
Ora-

Infra Hebd. Paſſionis. 291
Oratio.
Ræſta quæſumus omnipotens Deus:
Par dignitas conditionis humanæ per
immoderantiam ſauciata, medecinalis
parſimoniæ ſtudio reformetur. Per Do-
minum noſtrum.
Ad Magnificat, Antiphona.
Deſiderio deſideravi hoc Paſcha man-
ducare vobiſcum, antequam patiar.
4Ar Oratio.
Sto, quæſumus Domine, propitius
lebi tuæx: ut, quæ tibi non pla-
cent, reſpuentes, tuorum potiùs re-
pleantur delectationibus mandatorum.
ber Dominum noſtrum.
F E RK I)/ A S E X. T A.
Ad Benedictus, Antiphona.
Appropinquabat autem dies feſtus Ju-
dæorum: & quærebant principes Sacer-
dotum quomodo Jeſum interficerent,
ſed timebant plebem.
Oratio.
COrdibus noſtris, quæſumus Domi-
ne, gratiam tuam benignus infun-
de: ut peccata noſtra caſtigatione vo-
luntaria cohibentes, temporaliter po-
iůs maceremur, quam ſupplicijs depu-
temur æternis. Per Dominum.
Deinde dicuntur Pſalmi Pœnitential.
Ad Magnificat, Antiphona.
Principes Sacerdotum conſilium fece-
e runt ut Jeſum occiderent : dicebant
autem : Non in die feſto, ne fortè tu-
multus fieret in populo.
K 2 Ora-

292 Infra Hebd. Paſſionis.

Orrio. .
Oncede quæfumus omnipotens

Deus: ut qui protectionis tuæ gra-
tiam quærimus, liberati à malis omni-
bus, ſecura tibi mente ſerviamus. Per
Dominum noſtrum.
8 A B B A T O.
Ad Benedictus, Antiphona.
Clarifica me Pater apud temetipſum
claritate, quam habui priuſquam mun-
dus fieret. Oratio.
Roficiat, quæſumus Domine, plebs
tibi dicata piæ devotionis affeétu:
ut ſacris actionibus erudita, quantò
majeſtati tuæ fit gratior, tantò donis
potioribus augeatur. Per Dominum.
Ad Veſperas, Capitulum. Philip. 2.
Ratres, Hoc enim ſentite in vobis,
quod & in Chriſto Jeſu: qui cum
in forma Dei eſſet, non rapinam arbi-
tratus eſt eſſe ſe æqualem Deo: ſed
ſemetipſum exinanivit formam ſervi
accipiens, in ſimilitudinem hominum
factus, & habitu inventus ut homo.
Hymnus. V exilla Regis prodeunt-
y. Eripe me Domine. 280.
Ad Magnificat, Antiphona.
Pater juſte, mundus te non cognovit:
ego autem novi te, quia tu me miſiſti. in
Oratio. .
Mnipotens ſempiterne Deus, qui
. humano generi, ad imitandum hu-
militatis exemplum, Salvatorem no- .
ſtrum carnem ſumere, & crucem ſubi- N

10

Dominica Palmarum-. 293
te feciſti: concede propitius; ut &
patientiæ ipſius habere documenta, &
reſurrectionis conſortia mereamur. Per
eumdem Dominum noſtrum.
D O M I,. N I C A
in Palmis.
110 Ad Laudes, Antiphona.
Ominus Deus auxiliator meus: &
ideo non ſum confuſus.
Pſalmus. Miſerere mei Deus. 64.
Ana. Circumdantes circumdederunt
me: & in nomine Domini vindica-
bor in eis.
4Pfſalmus. Confitemini Domino. 13.
Ana. Judica cauſam meam: defen-
de, quia potens es Domine.
PIAmur. Deus Deus meus. cum
reliquis. 2.
Ana. Cum Angelis & pueris fideles
inveniamur, triumphatori mortis cla-
mantes, Hoſanna in excelſis.
Ana. Confundantur qui me perſe-
quuntur, & non confundar ego, Do-
mine Deus meus.
Capitulum. Fratres, Hoc enim. 292.
Hymnus. Luſtra ſex. J. Eripe me
de inimicis meis. 282.
Ad Benedictus, Antiphona.
Turba multa, quæ convenerat ad diem
feſtum, clamabat Domino : Benedi-
ctus qui venit in nomine Domini, Ho-
ſanna in excelſis.
Oratio. O mnipotens ſempiterne
„ Deus. 292.

R 3 A

294 Dominica Palmarum.
Ad Primam, Antiphona.
Pueri Hebræorum tollentes ramos oli-
varum, obviaverunt Domino, claman-
tes & dicentes: Hoſanna in excelſis.
Ad Tertiam, Antiphona.
Pueri Hebræorum veſtimenta proſter-
nebant in via, & clamabant, dicen-
tes: Hoſanna filio David : Benedictus
qui venit in nomine Domini.
Capitulum F ratres, Hoc enim. 292.
ge. br. Erue à framea, Deus animam
meam. Erue. y. Et de manu canis
unicam meam. Deus. E rue. 7. De
ore leonis libera me Domine. zge. Et
cornibus unicornium humilitatem
meam. .
Ad Sextam, Antiphona.
Tibi revelavi cauſam meam, defenſor
vitæ meæ, Domine Deus meus.
Capitulum. Philip. 2.
Vmiliavit ſemetipſum factus obe-
H diens uſque ad mortem, mortem
autem crucis. Propter quod & Deus
exaltavit illum, & donavit illi nomen,
quod eſt ſuper omne nomen.
ge. br. De ore leonis, * Libera me Do-
mine. De ore. . Et à cornibus uni-
cornium humilitatem meam. Libera.
Deore. y. Ne perdas cum impijs Deus
animam meam. g. Et cum viris ſan-
guinum vitam meam.
Ad Nonam, Antiphona.
Invocabo nomen tuum Domine: ne
avertas faciem tuam à clamore meo.
Capi⸗

Feria ij. majoris Hebd. 295
Capitulum. Philip. 2. b.
N nomine Jeſu omne genu flectatur
n,E cæleſtium, terreſtrium, & inferno-
rum: & omnis lingua confiteatur, quia
Dominus Jeſus Chriſtus in gloria eſt
Dei Patris.
„ br. Ne perdas cum impijs, * Deus
animam meam. Ne perdas. y. Et cum
viris ſanguinum vitam meam. Deus
animam meam. Neperdas. 5. Eripe
me Domine ab homine malo. &. A vi-
ro iniquo eripe me.
Ad Veſperas, Antiphona & Pſalmus.
Dixit Dominus. cum reliquis de Do⸗
u minica. 95. Capitulum. & ratres, Hoc
enim. 292. Hymnus. V exilla Regis.
y. Eripe me Domine. 280.
Ad Magnificat, Antiphona.
Scriptum eſt enim: Percutiam paſto-
rem, & diſpergentur oves gregis: poſt-
quam autem reſurrexero, præcedam
vos in Galilæam: ibi me videbitis, di-
cit Dominus. Oratio. O mnipotens
ſempiterne Deus. 292.
Ab hac die uſque ad Ocktavam FPa-
ſchæ, ſi occurrat aliquod Feſtum no-
vem Lectionum, transfertur poſt Oct.
Trium vero Ledtionum à Feria v. in
Cœna Domini, uique ad Feriam iij.
Paſchæ, nulla fit commemorario.
F ERIASECUNDA.
Ad Laudes & per Horas, Ana.
Aciem meam non averti ab incre-
pantibus, & conſpuentibus in me.
R 4 Pſal⸗

296 Peria ij. majoris Hebd.
Pſalmi de Laudibus Feriæ ij. 64.
Anña,. Framea ſuſcitare adverſus eos,
qui diſpergunt gregem meum.
Anña. Appenderunt mercedem meam
triginta argenteis: quibus appretiatus
ſum ab eis.
Anña. Inundaverunt aquæ ſuper caput
meum: dixi, perij: invocabo nomen
tuum Domine Deus.
Anña. Labia inſurgentium, & cogita-
tiones eorum vide Domine.
Capitulum. V enite, mittamus. 286.
Hymnus. Luſtra ſex. . Eripe me
de inimicis meis. 282.
Ad Benedictus, Antiphona.
Clarifica me Pater apud temetipſum
claritate, quam habui priuſquam mun-
dus fieret.
Deinde dicuntur Preces ut in Pſal-
terio. 69. Oratio.
A, quæſumus omnipotens Deus:
Dur qui in tot adverſis ex noſtra in-
firmitate deficimus, intercedente uni-
geniti Filij tui paſſione reſpiremus. Qui
tecum vivit & regnat.
Ad Tertiam & alias Horas, Capitula
& B. brevia ut in præced. Hebd. 287.
Ad Veſperas, Antiphonæ & Pſalmi
Feriæ ij. ut in Pfalterio, 102.
Capitulam. Tu autem Domine Sa-
baoth. 289. 1
Hymnus. Vexilla Regis prodeunt.
F. Pripe me Domine. 280.
Ad

Feria iij. majoris Hebd. 297
Ad Magnificat, Antiphona.
Non haberes in me poteſtatem, niſi de-
ſuper tibi datum fuiſſet.
Deinde dicuntur Preces ut in Pfal-
terio. 106. Oratio.
Djuva nos Deus ſalutaris noſter:
A & ad beneficia recolenda, quibus
nos inſtaurare dignatus es, tribue veni-
re gaudentes. Per Dominum.
FERIA TE R TI) A.
Ad Laudes & per Horas, Ana.
Vide Domine, & conſidera, quo-
niam tribulor, velociter exaudi me.
Pſalmi de Feria iij. ad Laudes, ut in
PFſalterio. 71.
Ana. Diſcerne cauſam meam Domine:
ab homine iniquo & doloſo eripe me.
Ana. Dum tribularer, clamavi ad Do-
minum de ventre inferi „ & exaudi-
vit me.
Ana. Domine vim patior, reſponde
Pro me: quia neſcio quid dicam inimi-
cis meis.
Aha. Dixerunt impij: Opprimamus
virum juſtum, quoniam contrarius eſt
operibus noſtris.
Ad Benedictus, Antiphona-
Ante diem feſtum Pafchæ, ſciens Jeſus
quia venit hora ejus, cùm dilexiſſet
ſuos, in finem dilexit eos.
Deinde dicuntur Preces ut in Pſalte-
rio. 69. Oratio.
QMnipotens ſempiterne Deus, da
nobis ita Dominicæ Paſſionis ſacra-
. RK 5 men-

298 Fexia iiij. majoris Hebd.
menta peragere: ut indulgentiam per-
cipere mereamur. Per eumdem Domi-
num noſtrum.
Ad Magnificat, Antiphona.
Poteſtatem habeo ponendi animam
meam, & iterùm ſumendi eam.
Deinde dicuntur Preces ut in Pſalte-
zio. 106. Otatio.
Ua nos miſericordia Deus, & ab
omni ſubreptione vetuſtatis expur-
get, & capaces ſanctæ novitatis efficiat.
Per Dominum noſtrum.
F ERIA A R T A.
Ad Laudes & per Horas, Ana.
Ibera me de ſanguinibus Deus Deus
meus: & exultabit lingua mea ju-
ſtitiam tuam.
Pſalmi de Feria iiij. in Laudibus. 75.
Ana. Contumelias & terrores paſſus
ſum ab eis: & Dominus mecum eſt
tamquam bellator fortis.
Ana. Ipfi verò in vanum quæſierunt
animam meam;, introibunt in inferio-
ra terræ.
Afia. Omnes inimici mei audierunt
malum meum: Domine lætati ſunt,
quoniam tu feciſti.
Ana., Alliga Domine in vinculis na-
tiones Gentium, & reges earum in
compedibus.
Ad Benedictus, Antiphona.
Simon dormis ? non potuiſti una hora
vVigilare mecum! .
Deinde dicuntur Preces, ut in Pſalt. 69⸗
Ora-⸗

Feria iiij. majoris Hebd. 299
Oratio.
Ræſta quæſumus omnipotens Deus:
P ut qui noſtris exceſſibus inceſſanter
affligimur, per unigeniti Filij tui Paſ-
ſionem liberemur. Qui tecum vivit
& regnat.
Ad Magnificat, Antiphona.
Ancilla dixit Petro: verè tu ex illis es:
nam & loquela tua manifeſtum te facit.
Deinde dicuntur Preces ut in P?ſalte-
rio. 106. Oratio.
Eſpice, quæſumus Domine, ſuper
R hanc familiam tuam, pro qua Do-
minus noſter Jeſus Chriſtus non dubita-
vit manibus tradi nocentium, & Crucis
ſubire tormentum. Qui tecum vivit
& regnat.
Tubus ſequentibus diebus, dicto ſe-
cretò. P ater noſter. A ve Maria. & in
Principio Primæ, C redo. omnibus alijs
prætermiſſis, abſolutè incipitur Offi-
cium ad Laudes & Veſperas ab Ai
mi Pſalmi & Anæ duplicantur, ſicut in
Feſto Duplici.
In fine Pfalmorum non dicitur. G lo-
ria Patri. per omnes Horas.

FERIA

300

FERIA QuINTA

I N
COENA DOMINI.

AD LAUDES;
Antiphona.
Uſtificeris Domine in ſermonibus
Te „& vincas cum judicaris.
ſalmus. M iſerere mei Deus. 64.
Ana, Dominus tamquam ovis ad vi-
ctimã ductus eſt, & non aperuit os ſuum.
Pſalmus. D omine refugium. 78.
Anha. Contritum eſt cor meum in me-
dio mei, contremuerunt omnia oſſa
mea. .
Pſalmus. D eus Deus meus. 2.
Ana. Exhortatus es in virtute tua, &
in refectione ſancta tua Domine.
Canticum. C antemus Domino. 80.
Ana. Oblatus eſt quia ipſe voluit, &
peccata noſtra ipſe portavit.
Pſalmus. L audate Dam de cælis. 6.
Capitulum, & Hymnus non dicuntur.-
y. Homo pacis meæ, in quo ſperavi.
Ze. Qui edebat panes meos, ampliavit
adverſum me ſupplantationem.
Ad Benedictus, Antiphona.
Traditor autem dedit eis ſignum, di-
cens: Quem oſculatus fuero, ipſe eſt,
tenete eùm.
Interim dum dicitur Canticum. B e-
nedictus, extinctis priùs omnibus can-
delis in candelabro triangulari, præter
unam

Beria v. in Coœna Domini. 23201
unam quæ poſita eſt in ſummitate can-
delabri extinguuntur paulatim ſex can-
delæ poſitæ à principio ſupra altare, ita
ut in ultimo verſu extinguatur ultima
candela: ſimiliter extinguuntur lam-
pades, & luminaria per Eccleſiam.
Cùm repetitur Antiphona, Traditor
accipitur ſuprema candela ex candela-
bro, & abſconditur ſub altari in cornu
Epiſtolæ. Repetita Antiphona poſt Be-
nedictus, dicitur ?. Chriſtus factus eſt
pro nobis odiens uſque ad mortem.
Secunda nocte additur Mortem autem
Crucis. Tertia nocte additur. Propter
quod & Deus exaltavit illum, & dedit
illi nomen, quod eſt ſuper omne nomen.
Et ſic dicçitur etiam per omnes Ho-
ras diei.
.Cum incipitur y. Chriſtus factus eſt,
omnes genuflectunt & eo finito dicitur,
P ater noſter, totum ſub ſilentio: po-
ſteà Pſalmus. Miſerére mei Deus. 64,
aliquantulum altius: quo finito ſine
Oremus dicitur ſimili voce. Oratio.
Eſpice, quæſumus Domine, ſuper
R hanc familiam tuam, pro qua Do-
minus noſter Jeſus Chriſtus non dubita-
vit manibus tradi nocentium, & Crucis
ſubire tormentum. ſed Qui teeum »„
dicitur ſub ſilentio.
Finita Oratione, fit fragor & ſtrepi-
tus aliquantulum : mox profertur can-
dela accenſa de ſub altari, & omnes
ſurgunt, & cum ſilentio diſcedunt.
A D

302 Feria v. in Cœna Domini.
AD HORAS.
Prima, Tertia, Sexta, Nona, dictis
ſecretoò, Pater noſter. Ave Maria, &
ad Primam, Credo. abſolutè inchoan-
tur à Pſalmis conſuetis, qui ad Primam
ſunt; ut in feſtis: quibus finitis dici-
tur .-Chriſtus factus eſt pro nobis. & c.
flexis genibus; & dicitur ſecretò, Pa-
ter noſter. Pſalmus. Miſerere. Oratio.
Reſpice, quæſumus. ſicut in Laudibus.
In hoc friduo non annuntiatur aliquid
