ris. 396. Hymnus. E xultet erbis gau-
dijs. j. “. Annuntiaverunt opera Dei.
. Et facta ejus intellexerunt.
Ad Magnificat, Antiphona.
Cùm perveniſſet beatus Andreas ad lo-
cum, ubi crux parata erat, exclamavit
& dixit: O bona Crux, diu deſiderata,
& jam concupiſcenti animo præparata,
ſecurus & gaudens venio ad te; ſta & tu
exultans ſuſcipias me diſcipulum ejus:
qui pependit in te.
Oratio. M ajeſtatem tuam. 397. cum
commem. Feriæ ſi venerit in Adventu.
7 2 FESTA

0. Peſta Decembfis.
FEST A DECEMBRIS.
Ante Adventum prima die non ime⸗
pedita dicitur Officium Defunct. cxij.
Die ij. Decembris.
IN FESTO S. BIBIAN X VIRGINIS
S& Martyris. Semiduplex.
Officium fit, ut in Rubricis generali=
bus Breviarij notatur de Feſto Semid.
Omnia dicuntur de Communi Virgi=
num. 2xXxvij. præter Orationem.
Oratio. -
D Eus omnium largitor bonorum, qui
in famula tua Bibiana cum Virgini=

tatis flore Martyrij palmam conjunxi-

„

ſti: mentes noſtras ejus interceſſione
tibi charitate conjunge; ut amotis pe-
riculis, præmia conſequamur æterna.
Per Dominum noſtrum.
Veſperæ de S. Franciſeo Xaverio, cum
commem. S. Bibianæ, & Feriæ. .
Die iij. Decembris.
IN FESTO S. FRANCISCI XAVERII
Conſeſſoris. Duplex.
Omnia de Communi Confeſſ. non
Pontificis. xxxij. præter Orationem.
In Hymno mutatur terxtius Verſus.
Oxatio.
D Eus, qui Indiarum Gentes beati
Franciſci prædicatione & miracu-
lis Eccleſiæ tuæ aggregare voluiſti :
concede propitius ; ut cujus glorioſa
merita veneramur, virtutum que que
imitemur exempla. Per Dominum.
Deinde St commemor. 3 BZibianæ
Ana-

Feſta Decembris, 4or
Afa. Veni Sponſa. y. Diffuſa. xlj.
Oratio. Deus omnium largitor. fuprà.
FToſteà de Feria quod & ſervatur per
totum Adventum in Veſperis & Laud.
In ij. Veſperis fit commem. Feriæz »
& S. Barbatæ.
Die iiij. Decembris.
S. BARBARX VIRGNIS & MART.
Commemoratio.
In Veſperis, Antiph. Veni Sponſa.
F. Specie tua. Oratio. Deus, qui inter
cetera. ut in Communi Virg. xxxviij.
In Laudibus, Antiphona, Simile eſt
tegnum. Y. Diffuſa eſt gratia. x.
Die v. Decembris.
S. SAB BK. ABBATIS
Commemoratio.
Ad Veſperas, Antiphona. Similabo
eum. Y. Amavit eum. Oratio. Inter-
cteſſio. de Communi Confeſſoris non
Pontificis. Xxxiiij.
In Laudibus, Antiphona. Euge ſerve
bone. y. Juſtum deduxit. xxxv.
Die vj. Decembris.
IN FESTO S. NICOLAI EPISCOFI
& Confeſſoris. Duplex.
Omnia dicuntur de Communi Con-
feſſoris Pontificis. Xxxvij. præter Ora-
tionem. Oratio.
Eus, qui beatum Nicolaum Ponti-
ficem innumeris decoraſti miracu-
lis: tribue quæſumus; ut ejus meritis
& precibus, à gehennæ incendijs libe-
zemur. Per Dominum.
Z 3 Ad

402 Feſta Decembris.
Ad veſperas, Aha. Ecce Sacerdos.
Ppfalmi ut in ij. Veſperis de Communi
Confeſſoris Pontificis. Xxxj.
A Capitulo de S. Ambroſio cum com-=
memoratione S. Nicolai & Feriæ.
Die vij. Decembris.
IN FESTO S. AMBROSII EPISCOTPI
& Confeſſoris & Eccleſiæ
Doct. Duplex.
A Capitulo de Communi Confeſſorĩs
Fontificis. Xxvij-⸗
In Hymno ad Veſp. mutatur iij. Verſ.
Antiphona. O Doctor optime. ut in
Communi. Xxxij. Oratio.
Eus, qui populo tuo æternæ ſalu-
tis beatum Ambroſium Miniſtrum
tribuiſti: præſta quæſumus; ut quem
Doctorem vitæ habuimus in terris, in-
terceſſorem habere mereamur in cælis.
Per Dominum noſtrum.
Peinde fit commem. S. Nicolai niſi
transferatur, Ana. Amavit eum Dhs.
7. Juſtum deduxit Dominus. XxxXj.
GOratio. Deus, qui beatum Nico-
laum. 401. Poſteà de Feria-
Ad Laudes, & alias Horas, omnia de
Communi Confeſſoris Pontif. Xxix.
Veſperæ de Conceptione, cum com-
memoratione S. Ambroſij & Feriæ
Die viij. Decembris.
INFESTO CONCEPTIONIS
Beatæ Mariæ Virginis.
Ad Veſperas, Antiphona. Concep-
tio glorioſæ. cum reliquis de 1 i-
us.

Fefſta Decembris. 40⁰
bus. 4os. Pfſalmi conſueti de S. Maria,
ut in ejus Officio parvo. Ixi.
Capitulum. Eccl. 24. b.
Ar initio, & ante ſæa cula creata ſum,
& uſque ad futurum ſæculum non
deſinam, & in habitatione ſancta co-
ram ipſo miniſtravi.
Hymnus. Ave maris ſtella. Ixiiij.
gZ. Gonceptio eſt hodie ſané Mariæ
Virginis. 3. Cujus vita inclyta cunctas
illuſtrat Eccleſias.
Ad Magnificat, Antiphona.
Glorioſæ virginis Mariæ Conceptionem
digniſſimam recolamus, quæ & Genitri-
cis dignitatem obtinuit, & virginalem
udi citiam non amiſit. Oratio.
Pamalt⸗ tuis, quæſumus Domine,
cæleſtis gratiæ munus impertire: ut
quibus beatæ Virginis partus extitit ſa-
tis exordium, Conceptionis ejus voti-
va ſolemnitas, pacis tribuat incremen-
tum. Per Dominum.
Deinde fit comm. S. Ambroſij, Anña.
O Doctor optime. xxxij. y. Juſtum
deduxit. Otatio. Deus, qui populo. 402.
Poſteà de Feria occúrrenté.
Ad Laudes & per Horas, Aña.
OoOneeptlo glorioſæ Virginis Mariæ
ex ſemine Abrahæ, ortæ de tribu
Juda, clara ex ſtirpe David. Pſalm. Do-
minus regnavit. éum reliquis. 1.
Anña. Conceptio eſt hodie ſanctæ Ma-
riæ Virginis, cujus vita inclyta cunctas

illuſtrat Eccleſias. 6
Z 4 Anña.

404 Feſta Decembris.
Afla. Rezgali ex progenie Maria exorta
refulget: cujus precibus nos adjuvari
mente & ſpiritu devotiſſimè poſcimus.
Anña. Corde & animo Chriſto canamus
gloriam in hac ſacra ſolemnitate præ-
cellæ Genitricis Dei Mariæ.
Ana. Qum jucunditate Conceptionem
beatæ Mariæ celebremus, ut ipſa pro no-
bis intercedat ad Dum Jeſum Chriſtum.
Capitulum. Abinitio. Hymnus. O
Glorioſa Virginum. lv.
y. Conceptio eſt hodie ſanctæ Mariæ
Virginis Ze. Cujus vita inclyta cunctas
illuitrat Eccleſias.
Ad Benedicdtus, Antiphona.
Conceptionem hodiernam perpetuæ
Virginis Genitricis Dei Mariæ ſolemni-
ter celebremus, qua celſitudo thron'
proceſſit, alleluja.
Oratio. Famulis tuis. 403.
Deinde fit commemoratio Feriæ.
Ad Primam in zze. brevi dicitur F.
Qui natus es de Maria Virgine.
Ad Horas, Aña de Laudibus. ut ſuprà⸗
Capitula & g. brevia, ut in Ofhcio
B. Mariæ in Sabbato. lvj.
In ſecundis Veſperis omnia ut in pri=
mis Veſperis. 402.
Ad Magnificat, Antiphona.
Conceptio tua, Dei Genitriz Virgo;
gaudium annuntiavit univerſo mundo:
ex te enim ortus eſt ſol juſtitiæ, Chriſtus
Deus noſter: qui ſolvens maledictio-
nem, dedit benedictionem: & confun-
dens

Feſta Decembris, 405
dens mortem, donavit nobis vitam
ſempiternam.
t ſit commemoratio Feriæ.
Die ix. Decembris.
SECUNDA DIEINFRAOC.-
tavam Conceptionis B. Mariæ.
In Laudibus nt commeinor. Feriæ .
eui in Veſpeiis additur ommem. iancti
Melchtadis Papæ &. Martyris, Ana. Iſte
ſanctus. Y. Gloria & honore. Oratio.
Infirmitatem. ut in Communi umus
Martyris. xiiij.
Die x. Decembris.
TERTIA DI.E INFRAOCTA-⸗
vam Conceptionis beatæ Mariæ.
In Laudibus nt commemor. Feriæ
& S. Meichiadis Lapz & Martyris „
Asuphona. Qui odit animam. Y. Ju⸗
ſtus ut palma. xvj.
Veſperæ à Capitulo de S. Damaſo
FPapa & Contenore cum coMReEMOrat.
Otaιſαι, Feriæ.
Die xj. Decembris.
IN FESTO S. DAMASI PAFP K.
S Confeſſ. Semidupl. Oratio.
HEXaudi Domine preces noſtras; &
interveniente beato Damaſo Con-
feſſore tuo atque Pontifice, indulgen-
tiam nobis tribue placatus, & pacem.
Per Dominum noſtrum.
Deinde fit commemor. Octavæ & Fe=-
tiæ, in Veſperis & Laudibus.
Veſperæ a Capitulo de Octava cum
commemor. S. Damaſi & Feliæ.
Z 5 Die

4⁰⁶6 Feſta Decembris.
Die xij. Decembris.
UINTA DIE INFRA OCTA-
vam Conceptionis beatæ Mariæ.
In Laudibus fit commemorat. Feriæ.
Veſperæ de ſancta Lucia Virgine &
Martyre cum comem. Octavæ & Feriæ.
Die xiij. Decembris.
IN FESTO S. LUCIX VIRGINIS
& Martyris. Duplex.
Ad Veſperas Ana. Orante ſancta
Lucia, ut infraà in Laudibus, Pſalmi;
Capitulum, Hymnus & Y. de Commu-
ni Virginum. zxxvij.
Ad Magnificat, Antiphona-
In tua patientia poſlediſti animam
tuam, Lucia Sponſa C riſti, odiſti quæ
in mundo ſunt, & coruſcas cum Ange-
lis: ſanguine proprio inimicum viciſti.
Oratio.
Xaudi nos Deus ſalutaris noſter: ut
ſieut de beatæ Luciæ Virginis &
Mart)y ris tuæ feſtivitate gaudemus; ita
piæ devotionis erudiamur affectu. Ter
Dominum noſtrum.
Ad Laudes & per Horas, Anña-
Rante ſanéta Lucia, apparuit ei
beata Agatha, & conſolabatur an-
cillam Chriſti. Pſalmus. Dominus reg-
navit. cum reliquis. 1I,
Ana. Lucia Virgo, quid à me petis,
quod ipſa poteris præſtare continuò ma-
tri tuæx?
Ana. Per te Lucia Virgo civitas Syra-
euſana decorabitur à Dño Jeſu chaite.
na.

ni
eenbie

te

Feſta Decembris. 407

NEMAE Afa. Benedico te Pater Domini mei

Jeſu Chriſti, quia per Fillum tuum ignis
extinctus eſt a latere meo.
Ana. Soror mea Lucia, Virgo Deo de-
v”ta, quid à me petis, quod ipſa pote-
ris præitare continuò matri tuæ.
apitulum & Hymnus de Communi
Virginum. XXXVij.
y. Diffuſa eſt gratia in labijs tuis.
B. Propterea benedixit te Deus in æ-
ternum.
Ad Benedicdus, Antiphona.
Columna es immobilis, Lucia Sponſa
Chriſti: quia omnis plebs te expectat,
ut accipias coronam vitæ, alleluja.
Orafio. E zgaudi nos. ut ſuprà.
Et fit commemorat. Oct. & Feriæ.
Ad Horas, Antiphonæ de Laudibus,
Capitula & . br. de Comuni Virg. Xxl.
Ad Veſperas, Ana. Orante ſancta
Lucia. cum reliquis ut fuprà Pſalmi;
GSapitulum, & Hymnus, de Communi
Virginum. æxxxvij.
y. Diffuſa eſt gratia in labijs tuis.
. Proptereà benedixit te Deus in æ-
ternum.
Ad Magnificat, Antiphona.
Tanto pondere eam fixitspiritus ſan-
ctus, ut Virgo Chriſti immobilis perma-
neret. Oratio. E xaudi nos. 406.
Deinde fit commemor. Oct, & Feriæ.
Die xiiij. Decembris.
SEPTIMA DIE INFRA OCTAVAM
Conceptionis B. Mariæ.

Si

08 Feſta Decembris.
Si hac die ocenmat Feria iiij. Quatuer
Temp. de ea fit commem. in Laudibus.
Ad Veſperas, duplex & omnia di-
cuntur ſicut in primis Veſperis Feſti-»
cum commemorat. Feriæ, & S. Euſbij
Epiſcopi & Mart. Antiph. Iſte ſanus.
y. Gloria & honore. Oratio. D eus, qui
nos. de Communi unius Mart. Xxiiij.
Si dies Octava Conceptionis B. Mariæ
Virginis inciderit in Dnicam ij. Adven-
tus, fit Officium de Dñica, hoc modo.,
Veſp. de Sabbato præcedenti dicuntur
de Fexia, ut in Pſalterio, ſcilicet Ana.
Benedictus, Pſalmi de Sabbato: & à Ca-
pitulo fit de Dñica, cum commem. diei
Octavæ, ut in ꝑrimis Veſpꝑeris Feſti, Ana.
Glorioſæ Virginis. y. Conceptio eſt.
Oratio. F amulis tuis, ſine Suffragijs
conſuetis, & precibus propter Octavam.
Sequenti die fit de Dominica prædida
cum comem. Octavæ in Laud. & ſecun-
dis Veſperis, & non dicuntur Suffragias
nec preces ad Primam, & Completoriũ-
Die xv. Decembris.
OCTAVA CONCEFTIONIS
B. Mariæ. Duplex.
Si hac die occurrat Feria iiij. Quatuot
Temporum, de ea fit comm. in Laud-
& S. Euſebij Epiſc. & Mart. Ana. Qui
odit animam. Y. Juſtus ut palma. xvj-
1 Feſtum Exſpe iont . V. Ma⸗
riæ. Vide in fine, in feſtis ex indulto
Apoſtolico.
De vigilia S. Thomæ Apoftoli nihil
Kt niſi in Miſſa. Die

4

Feſta Decembris. 402
Die xxj. Decembris.
IN FESTO S. THO M .
Apoſtoli. Duplex.
Omnia de Communi Apoſtol. j. ex-
septis ijs quæ hic ſunt propria.
Ad Magnificat, in utriſque Veſperis.
& ad Benedictus in Laudibus , Ana.
Quia vidiſti me, Thoma, credidiſti:
beati qui non viderunt, & crediderunt,
alle luja. Oratio.
A nobis, quæſumus Domine, bea-
ti Apoſtoli tui Thomæ ſolemnita-
tibus gloriari: ut ejus ſemper & patro-
cinijs ſublevemur, & fidem congrua
devotione ſectemur. Per Dominum.
Deinde pro commemoratione Ad-
rentus, Ana. O clavis David, & ſcep-
trum domus Iſraël; qui aperis, & ne-
mo claudit; claudis, & nemo aperit:
veni, & educ vinctũ de domo carceris,
ſedentem in tenebris, & umbra mortis.
F. Rorate cæli deſuper, & nubes pluant
juſtum. g. Aperiatur terra, & germi-
net Salvatorem.
Oratio ut in Adventu. Si contingat
Feſtum transferri in ſecundam Feriam,
tunc dicitur alia ſubſequens Antiphona,
O oriens, ſplendor lucis æternæ;, & ſol
juſtitiæ: veni, & illumina ſedentes in
tenebris, & umbra mortis.
7. Rorate cæli.
In Laudibus pro commem. Advcntus,
Aa. Noli timere; quinta enim die
veniet ad vos Dñs noſter. 7. Vox cla-
man-

410 Eeſta Januarij.
mantis in deſerto, Parate viam Domini.
. Rectas facite ſemitas ejus.
Oratio ut in Adventu. Si hoc Feſtum
transfertur, tunc Antiphona. Nolite
timere; dicitur ad Benedictus, in Do“
minica, loco Antiphonæ, Ave Maria.
& in Officio S. Thomæ pro commemor-⸗
Adventus ponitur Antiphona Feriæ ſe-
cundæ. Dieit Dominus: Pœnitentiam
agite: appropinquavit enim regnum cæ-
lorum, alleluja. ⅛. vox clamantis, & c,
F E ST A J AN UARIIJ⸗
Prima die non impedita dicitur Offi⸗
cium Defuncéctorum. cxij.
Die xj. Januarij.
S. HYGINI PAFX ET MARTYRIS
Eit commemor. infra Octavam
Epiphaniæ.
Ad Veſp. Anña. Iſte ſanctus. Y. Glo-
ria & honore. Oratio. Infirmitatem
noſtram. de Comuni unius Mart. Xziiij.
Ad Laudes, Ana. Qui odit animam.
y. Juſtus ut palma. xVj.
3 Feſtum 8. Nominis Jeſu. Vide in
ñine in feſtis ex indulto Apoſtolico.
Die xiiij. Januarij.
IN FESTO S. HILARII EPISCOPI
& Confeſſoris. Semiduplex.
Anña. Sacerdos & Pontifex. 7. Ama-
vit eum. xXxviij. Oratio.
Eus, qui populo tuo æternæ ſalutis
beatum Hilarium Miniſtrum tri-
buiſli: præſta quæſumus; ut quem

Doctorem vitæ habuimus in terris, in-
ter-

de⸗

Feſta Januarij. 41II
erceſſorem habere mereamur in cælis.
TPer Dominum noſtxrum.
Si hoc Feſtum venerit in Dominica
transfertur in alia 2, 6
morat. S. Felici n Dominica: quod
& in ſimilibus ſervatur.
Commemoratio S. Felicis Presbyteri
& Martyris, Antiphona. Iiſte ſanctus⸗
7. Gloria & honore, de Communi
unius Martyris. xiiij. Oratio.
Oncede quæſumus omnipotens
Deus: ut ad meliorem vitam ſan-
ctorum tuorum exempla nos provocent;
quatenus quorum ſolemnia agimus -»
etiam actus imitemur. Per Dominum.
In Laudibus, Ana. Qui odit. . Ju-
ſtus ut palma. de Communi. zXvj.
Oratio. Coneede quæſumus. ut ſuprà.
Die xv. Januarij.
IN FESTO S. PAULIPRIMI
Eremitæ. Semiduplex.
Officium à Capitulo fit de Communi
Confeſſoris non Pontificis. Xxxij.
In Hymno Veſperarum mutatur ter-
tius Verſus.
Oratio. Deus, qui nos beati Pauli.
ut in Communi. Xxxiij.
Pro S. Hilario, Aña. Amavit eum.
ut in Communi. xxxj. Y. Elegit eum
Dominus Sacerdotem ſibi. ge⸗ Ad ſa-
crificandum ei hoſtiam laudis.
Oratio. D eus, qui populo. 410.
Deinde pro commemorat. S. Maur?
Abbatis, Antiphona. Euge ſerve bone.

v. Ju-

n.

e, & comme-

412 Feſta Januarij.
y. Juſtum deduxit. de Laudibus in
Communi Confeſſ. non Pontif. Xxxv.
Otatio. Interceſſio, ibidem. XXXiiij-
Sed ſi feſtum S. Pauli transteratur ob
diem Dominicam, non variantur Anti-
phona & y. ſed dicuntur ut in eodem
Communi.
In Laudibus pro commemoratione
ſancti Mauri Abbatis, Antiphona. Si=
milabo eum. y. Amavit eum. ut in
primis Veſperis de Communi Contfeſ-
ſoris non Pontificis, XXxiij.
Oratio. nterceſſio. ibidem.
In Veſp. à Capitulo fit de S. Marcel⸗
lo, cum commem. 8. Pauli Eremitæ.
Die xvj. Januarij.
IN FESTO S. MARCELLI PAPX.
& Martyris. Semiduplex.
Oratio.
PRece⸗ populi tui, quæſumus Domi-
ne, clementer exaudi: ut beati Mar-
celli Martyris tui atque Pontificis me-
ritis adjuvemur, cujus paſſione læte-
mur. Per Dominum.
Pro commemotat. S. Pauli Eremitæ;
Antiph. Hic vir deſpiciens. 7. Juſtum
deduxit. xXxXxvij.
Oratio. Deus, qui nos heati. xxxiij.
Die xvij. Januarij.
IN FESTO S. ANTONII
Abbatis. Duplex.
Oratio. Interceſſio. de Communi
Confeſſoris non Pontificis. Xxxxiiij.
Deinde fit commemor. S. Marcelli=
Anña-:

D

Feſta Januarij. 413
Afa. Qui vult venire. y. Juſtus ur
palma. xXvij. Oratio. P reces Ppopuli.
Die xviij. Januarij.
IN FESTO CAIHEDKX. S. PETRI,
qua Romæ primùm ſedit. Duplex.
Ad Veſp. Ana. Ecce Sacerdos. cum
geliq. de Laudib. 415. Pſalm. D ixit
Dominus. cum reliq. de Dñica. 95.
& loco ultimi, Pſalmus. L. audate Do-
minum omnes Gentes. 103.

apitulum. Eecl 44. c.
Pee Sacerdos magnus, qui in die-
bus ſuis placuit Deo, & inventus
eſt juſtus : & in tempore iracundiæ fa-
ctus eſt reconciliatio.
Hymnus.
Uodcumque in orbe nexibus re-
Q vinxeris,
Erit revinctum, Petre, in arce ſiderum:
Et quod reſolvit hic poteſtas tradita,
Erit ſolutum cæli in alto vertice:
In fine mundi judicabis ſæculum.
F atri perenne ſit per ævum gloria,
Tibique laudes concinamus inclytas,
terne Nate, ſit ſuperne Spiritus
Honor tibi decuſque: ſancta jugiter
Laudetur omne Trinitas per ſæculum.
Amen.
Tu es Petrus. , Et ſuper hanc
Petram ædificabo Eccleſiam meam.
Ad Magnificat, Antiphona.
Tu es Paſtor ovium, Princeps Apoſto-
lorum, tibi traditæ ſunt claves regnä
cælorum.
A a Ora⸗

414 Feſta Januarij.
OQratio.
Eus „ qui beato Petro Apoſtolo
D tuo, collatis clavibus regni cæle-
ſtis, ligandi atque ſolvendi Pontifieium
tradidiſti: concede; ut interceſſionis
ejus auxilio à peccatorum noſtrorum
nexibus liberemur. Qui vivis, &c.
Deinde fit commemòôr. S. Pauli ante
alias quaſcumque commem. etiam Fe-
ſti duplicis aut Dominicæ. Quod & fer-
vatur in commem. S. Tetri quzæ in
Feſtis ſancti Pauli, Antiph. Sancte Pau-
le Apoſtole, prædicator veritatis & Do-
ctor Gentium; intercede pro nobis ad
Deum, qui te elegit.
F. Tu es vas electionis, ſancéte Paule
Apoſtole. . Prædicator veritatis in
univerſo mundo.
Oratio.
DrEeas „qui multitudinem Gentium
beati Pauli Apoſtoli prædicatione
docuiſti: da nobis quæſumus; ut cujus
Commemorationem colimus, ejus a-
Pud te patrocinia ſentiamus. .
Poſteàâ ſit commemorat. S. Antonij=
Ant. Hic vir deſpiciens. y. Juſtum
deduxit. ut in Communi. Xxxvij.
Oratio. I nterceſſio,/ibidem. xxxX
Poſtremo fit commemorat. S. Priſcæ
Virginis & Mart. Ant. Veni ſponſa
Chriſti. “. Specie tua. de Commmuni
Virg Xxxxviij. Oratio.
D A quæſumus omnipotens Deus: ut
qui beatæ Priſcæ Virginis & Mar-
tyris

Feſta Januurij. 415
tyris tuæ natalitia colimus, & annua
ſolemnitate lætemur, & tantæ fidei
proficiamus exemplo. Per Dominum-.
Ad Laudes & per Horas, Aña.
Cce Sacerdos magnus, qui in die-
bus ſuis placuit Deo, & inventus
eſt juſtus. pᷣſalmus. Dominus regna.
vit. cum reliquis. 1.
Ang. Non eſt inventus ſimilis illi, qui
conſervaret legem Excelſi
Afa. Ideò jurejurando fecit illum
Dominus creſcere in plebem ſuam.
Ana. Sacerdotes Dei benedicite Do-
minum: ſervi Domini, hymnum dici-
te Deo, alleluja.
Ana. Serve bone & fidelis, intra in
gaudium Domini tui.
Capitul, Ecce Sacerdos magnus. 413.
Hymnus.
Eate Paſtor Petre, clemens accipe
Boce Precantum, criminümque
vincula
Verbo reſolve, cui poteſtas tradita,
Aperire terris cælum, apert claudere.
Sit Trinitati ſempiterna gloria;
Honor, poteſtas, atque jubilatio
In unitate quæ gubernat omnia;
Per uhiverf æternitatis ſæcula. Amen.
V. Exaltent eum in Eccleſia plebis.
g. Et in oathedra ſeniorum laudent eu.
Ad Benediétus, Antiphona.
Quodcumque ligaveris ſuper terram ,
ri nn & in cælis: & quodcum-
que ſolVris ſuper terram, erit ſolutum
A a z &

416 Feſta Jannarij.
& in eælis: dicit Dominus Simoni
Petro.
Oratio. Deus, qui beato Petro. 414.
Deinde ft commemoratio S. Pauli
At ſupra. 414.
Pollea S. Priſcz, Antiph. Simile eſt
regnũ. y. Diffuſa eſt gratia. de Com-
muni Virginum. XI.
Oratio. Da quæſumus, ut ſuprà in
Veſperis. †14:
Ad Horas omnia dicuntur de Com-
muni Conteſſoris Pontificis. XXxX.
excepta Oratione, quæ dicitur ut ſu⸗
pra in Veſperis. 414.
Ad Veſperas, Ana. Ecce Sacerdos
magnus. cum reliq. de Laudib. 415.
pfalmus. Dixit Dominus. cum reliq.
de Dominica. 95. 8z-loco ultimi a
Palm. Memento Domine David. 115.
Capitulum & Hymnus, ut ſupraà in pri⸗
mis Veſperis, 413. .
7. Elegit te Dominus Sacerdotem ſibi.
Ad ſacrificandum ei hoſtiam laudis.
A4 Magnißcat, Antiphona.
Dum eſſet Snimnus Pontifex, terrena
non metuit, ſed ad cæleſtia regna glo-
rioſus migravit.
Otatio. Deus, qui beato Petro. 414.
Pollea fit commemorat. S. Pauli, uf
ſupra in primis Veſperis. 414.
Deinde de sS. Mario & ſocijs, nè
infrà.
5 In feſto S. Canuti Daniæegis &
Mart. Vide in fine in feſtis ad Hi itenge⸗
ie

Ni⸗
1 Ml,N
A
1

Feſta Januarij. 417
Die xix. Januarij.
SS. MARII, MARTHK, AUDIFA-
cis, & Abachum Martyrum,
Antiphona. Iſtorum eſt enim regnum.
J. Lætamini. xxiij. Oratio.
Eaudi Domine populum tuum, cum
Sanétorum tuorum patrocinio ſup-
plicantem: ut & temporalis vitæ nos
tribuas pace gaudere, & æternæ reperi-
re ſubſidium. Per Dominum.
Die xx. Januarij.
IN FESTO SS. FABIANI ET SEBA-
ſtiani Mart. Duplex, Oratio.
firmitatem noſtram reſpice omni-
potens Deus: & quia pondus propriæ
actionis gravat; beatorum Martyrum
tuorum Fabiani & Sebaſtiani interceſ-
ſio glorioſa nos protegat. Per Dominum.
In ij. Veſp. à Capitulo fit de S. Agnete.
Die xxj. Januarij.
IN FESTO S. AGNETIS VIRGINIS
& Martyris. Duplex.
Ad Veſperas, Capitulum. Eccl. 1.
Onfitebor tibi Domine Rex, & col-
laudabo te Deum Salvatorem meu.
Confitebor nomini tuo: quoniam ad-
jutor & protector factus es mihi, & li-
beraſti corpus meum à perditione.
Hymnus. Eeſu, corona Virginum.
J. Specie tua. de Comm. Virg. xxxvij.
Ad Magnificat, Antiphona.
Beata Agnes in medio flammarum ex-
panſis manibus orabat : Te deprecor
omnipotens, adorande, colende, Pater
A a 3 me-

41⁸ Feſta Januarij.
metuende, quia per ſanctum Filium
tuum evaſi minas ſacrilegi tyranni, &
carnis ſpurcitias immaculato calle tran-
ſivi: & ecce venio ad te, quem amavi,
quem quæſivi, quem ſemper optavi.
Oratio.
Mnipotens ſempiterne Deus, qui
infirma mundi eligis, ut fortia quæ-
que confundas; concede propitius; ut
qui beatæ Agnetis Virginis & Martyris
tuæ ſolemnia colimus, ejus apud te
patrocinia ſentiamus. Per Dominum.
Deinde fit commemor. SS. Martyrum
Fabiani & Sebaſtiani, Ant. Gaudent
in cælis. . Exultabunt ſanéti. xxvij.
Oratio. I nfirmitatem noſtram. ut
ſupra in primis Veſperis. 417.
Ad Laudes & per Horas, Ana.
Ngreſſa Agnes turpitudinis locum,
IAngelum Domini præparatů invenit.
Pſalmus. Dominus regnavit. cum
reliquis. I.
6a. Mecum enim habeo cuſtodem
corporis mei, Angelum Domini.
Ana. Annulo ſuo ſubarrhavit me Do-
minus meus Jeſus Chriſtus, & tam-
quam ſponſam decoravit me corona.
Afa. Benedico te Pater Domini mei
Jeſu Chrifſti, quia per Filium tuum
ignis extinctus eſt à latere meo.
Afia. Congaudete mecum, & congra-
tulamini, quia cum his omnibus luci-
das ſedes accepi.
Capitulum. Gonfitebor tibi. 417.
Hym-

Diä

) Mopten

Feſta Januarij. 419
Hymnus. Jeſu corona Virginum. ut
in Communi Virginum. xxxvij.
xy. Diffuſa eſt gratja in labijs tuis.
Be. Proptereà benedixit te Deus in æ-
ternum.
Ad Benedictus, Aña. Ecce quod con-
cupivi, jam video: quod ſperavi, jam
teneo: ipſi ſum junéta in cælis, quem
in terris poſita, tota devotione dilexi.
Oratio. Omnipotens. 418.
Ad Tertiam, Ana. Mecum enim
habeo. Capitulum. Confitebor. 417.
Be. br. Specie tua. * Et pulchritudi-
ne tua Specie. Y. Intende, proſperè
rocede, & regna. Et pulchritudine.
loria Patri. Specie tua. β. Adjuva-
bit eam Deus vultu ſuo. à. Deus in
medio ejus, non commovebitur.
Ad Sextam, Ana. Annulo ſuo.
Capitulum. Eccl. 1.
L. iberaſti me ſecundùm' multitudi-
nem miſericordiæ nominis tui à ru-
gientibus, præparatis ad eſcam, de
manibus quærentium animam meam,
& de multis tribulationibus quæ cir-
cumdederunt me.
g. br. Adjuvabit eam, * Deus vultu
ſuo. Adjuvabit. F. Deus in medio e-
jus, non commovebitur. Deus. Glo-
ria Patri. Adjuvabit. „. Elegit eam
Deus, & præelegit eam. g. In taber-
naculo ſuo habitare facit eam.
Nonam, Antiphona.
Congaudete mecum.
A a 4

4²⁰ Feſta Januarij⸗
Capitulum. ccl. 1.
Audabit uſque ad mortem anima
L.aca Dominum: quoniam eruis ſu-
ſtinentes te, & liberas eos de manu
anguſtiæ, Domine Deus noſter.
. br. Elegit eam Deus, * Et præ-
élegit eam. Elegit. y. In tabernaculo
ſuo habitare facit eam. Et præelegit.
Gloria Patri. Elegit. v. Diffuſa eſt
gratia in labijs tuis. . Propterea be-
nedixit te Deus in æternum.
Ad veſperas, Ana. Ingreſſa Agnes.
Pſalmus. Dixit Dominus., cum reli-
uis de Dñica. 95. & loco ultimi,
Pſalm. Lauda Jeruſalem. 134. Capi⸗
tulum & Hymnus, ut in primis Veſpe⸗
ris. 417. Y. Diffuſa eſt gratia.
Ad Magnificat, Antiphona.
Stans beata Agnes in medio flammæ,;
expanſis manibus orabat ad Dominum:
Omnipotens, adorande, colende, tre-
mende, benedico te, & glorifico no-
men tuum in æternum.
Oratio. Omnipotens. 418.
Deinde fit commem. Feſti ſequentis.
Die xxij. Januarij.
IN FESTO SS. VINCENTII
& Anaſtaſij Mart. Semiduplex.
Antiphona. Iſtorum eſt enim. ?. Læ-
tamini in Domino. xxiij.
Oratio.
Deſto Domine ſupplicationibus no-
Anſtt : ut qui ex iniquitate noſtra
reos nos eſſe cognoſcimus, beatorum
Mar-

Feſta Januarij. 421
Martyrum tuorum Vincentij & Anaſta-
ſij interceſſione liberemur. Per Dñm.
Veſperæ à Capitulo de ſancto Ray-
mundo, cum commemor. SS. Vincentij
& Anaſtaſij Mart. 3c 8. Emerentianæ ,
Antiph. Veni ſponſa. y. Specie tua.
Oratio. Indulgentiam. xXxxviij.
5 Feſtum Deſponſationis B. V. M.
eum S. Joſepho. vide in fine in feſtis ex
Indulio Paltole0.
ie xxgiij. Januarij.
IN FESTO S. RAYTMUNDIDE
Pennafort. Semiduplex.
Omnia de Communi Conteiloris non
Pontrficis. XXXij.
ratio.
Eus „ qui beatum Raymundum
œnitentiæ Sacramenti inſignem
miniſtrum elegiſti, & per maris undas
mirabiliter traduxiſti: concede; ut ejus
interceſſione dignos pœnitentiæ fructus
facere, & ad æternæ ſalutis portum per-
venire valeamus. Per Dominum.
In Laudib. fit com. S. Emerentianæ,
Ant. Simile eſt regnum. y. Diffuſa eſt
gratia. xl. Oratio. Indulgentiã. xxxviij.
Veſperæ à Capitulo de S. Timotheo
Epiſcopo & Mart, cum commemorat.
S. Raymundi. .
Die xxiv. Januarij.
IN FESTO S. TIMOTHEI EPISCO-
pi & Martyris. Semiduplex.
Oratio. Infirmitatem. de Commu-
ni unius Martyris, Xiiij.
A a 5§ Dein-

422 Feſta Januarij.
Deinde fit commem. S. Raymunckis
Antiph. Hic vir deſpiciens. y. Ju⸗
ſtum deduxit. xxxvij. & Oratio ut
ſuprà.
Veſperæ de Converſione S. Pauli.
Die xxv. Januarij.
IN CONVERSIONE 8. PAULI
Apoſtoli. Duplex.
Ad Veſperas, Antiphona. Ego plan-
tavi, cum reliquis de Laudibus. 423.
pſalmus. Dixzit Dominus. cum reli-
quis de Dominica. 95. & loco ultimi,
Plalmus. Laudate Dominum omnes
Gentes. 103.
Capitulum. Act. 9.
Aulus adhuc ſpirans minarum, &
cædis in diſcipulos Domini, acceſſit
ad Principem Sacerdotum, & petijt ab
eo Epiſtolas in Damaſcum ad Synago-
gas : ut ſi quos inveniſſet hujus viæ vi-
ros ac mulieres, vinctos perduceret in
Jeruſalem. Hymnus,
EkEreti Doctor Paule mores inſtrue,
EEt noſtra tecum pectora in cælum
trahe:
Velata dum meridiem cernat Fides,
Et ſolis inſtar ſola regnet Charitas.
Sit Trinitati ſempiterna gloria,
Honor, poteſtas, atque jubilatio,
In unitate quæ gubernat omnia,
Per univerſa æternitatis ſæcula. Amen.
y. Tu es vas electionis, ſancte Paule
Apoſtole. g. Prædicator veritatis in
univerſo mundo.
Ad

Aln
ſae Aneni

Feſta Januarij. 42 ⅔
Ad Magniſicat, Antiphona.
Vade Anania, & quære Paulum: ecce
enim orat: quia vas electionis eſt mihi,
ut portet nomen meum coram Genti-
bus, & regibus, & filijs Iſraẽl.
Oratio.
Eus, qui univerſum mundum bea-
De Pauli Apoſtoli prædicatione do-
cuiſti: da nobis quæſumus; ut qui ejus
hodie Converſionem colimus, per ejus
ad te exempla gradiamur. Per Dñm.
Pro commemoratione 5. Petri, Ant-
Tu es Paſtor ovium, Princeps Apoſto-
lorum, tibi traditæ ſunt claves regni
cælorum.
y. Tu es Petrus. ge. Et ſuper hanc pe-
tram ædificabo Eccleſiam meam.
Oratio.
Luus qui beato Petro Apoſtolo tuo,
collatis clavibus regni cæleſtis, li-
gandi atque ſolvendi Pontificium tra-
didiſti: concede; ut interceſſionis ejus
auxilio, à peccatorum noſtrorum nexi-
bus liberemur.
Deinde fit commem. S. Timothei 5
Anña. Qui vult venire. Y. Juſtus ut
palma. xvij. Oratio. mfirmitatẽ. xiiij.
Ad Laudes, & per Horas, Aña.
Eno plantavi, Apollo rigavit, Deus
utem incrementum dedit, alleluja.
Pſalm. Us regnavit. cum reliq. r.
Aña. Libenter gloriabor in infirmita-
tibus meis, ut inhabitet in me virtus
Chriſti.
Aa 6 Ana⸗

42⁴4 Feſta Januarij.
Aña., Gratia Dei in me vacua non fuit,
ſed gratia ejus ſemper in me manet.
Ana. Damaſci præpoſirus gentis Are-
tæ regis voluit me comprehendere: 4
fratribus per murum demiſſus ſum in
ſporta, & ſic evaſi manus ejus in no-
mine Domini.
Aña. Ter virgis cæſus ſum, ſemel la-
pidatus ſum, ter naufragium pertuli pro
Chriſti nomine.
Capitul. Saulus adhuc ſpirans. 422.
By mnus. Ezultet orbis gaudijs. as
in Communi Apoſtolorum. j. Y. Tu es
vas electionis, ſancte Paule Apoſtole.
g. Prædicator veritatis in univerſo
mundo.
Ad Benedicus, Antiphona-
Vos, qui ſecuti eſtis me, ſedebitis ſu-
per ſedes, judicantes duodecim tribus
Iſrael, dicit Dominus.
Oratio. Deus;, qui univerſum mun-
dum. 423.
Et fit commem. S. Petri, ut ſup. 423.
Ad Tertiam, Antiphona. Libenter
gloriabor.
Capitul. Saulus adhuc ſpirans. 422.
P brev,. In omnem terram, * Exivit
onus eorum. In omnem, Y. Et in fi-
nes orbis terræ verba eorum. Exivit.
Gloria Patri. In omnem. y. Conſti-
tues eos principes ſuper omnem terrã.
ge. Memores erunt nominis tui Dne.
Ad Sextam, Antiphona.
Gratia Dei.
Capi⸗

Zeſta Jannarij. 425
Capitulum. „9. b.
Urrezgit autem Saulus de terra, aper-
Seiſgae oculis nihil videbat. Ad ma-
nus autem illum trahentes, introduxe-
runt Damaſcum. Et erat ibi tribus die-
bus non videns, & non manducavit,
neque bibit.
gr. breve. Conſtitues eos principes;
* Super omnem terram. Conſtitues.
Z. Memores erunt nominis tui Domi-
ne. Super. Qoria Patri. Conſtitues.
F. Nimis honorati ſunt amici tui Deus.
y. Nimis gonfortatus eſt principatus
Zorum. .
Ad Nonam, Ana. Ter virgis cæſus ſum.
Capitulum. Act. 9. d.
Aulus autem multò magis convaleſ-
ebat, & confundebat Judæos, qui
habitabant Damaſci, affirmans quo-
niam hic eſt Chriſtus.
br. Nimis honorati ſunt, *Amici
tui Deus. Nimis. z. Nimis confor-
tatus eſt principatus eorum. Amici.
Qoria Patri. Nimis honorati. Y. An-
nuntiaverunt opera Dei. ge. Et facta
ejus intellexerunt.
Ad vVeſperas, Antiphona. Ego plan-
tavi. cum reliquis de Laudib. 423.
Pſalmi de Communi Apoſtolorum. iiij-
Capitulum. Sulus adhuc ſpirans.
Hymnus. Egregie Doctor. Y. Tu es
vas. ut ſupra in primis Veſperis. 422.
. Ad Magnificat, Antiphona.
Sancte Paule Apoſtole prædicator veri-
tatis,

4²⁶ Feſta Januarij.
tatis, & Doctor Gentium, intercede
ro nobis ad Deum, qui te elegit.
Oratio. Deus qui univexſlum. 423.

Deinde fit commemoratio S. Petri
ut ſuprà. 423.
Et S. Eoly carpi, ut infrà.
Die xxvj. Januarij.
IN FESTO S. POLYCARPI EPIS-
copi & Martyris Semiduplex-
Antiphona. Iſte ſanctus y. Gloria &
konore. Oratio. D eus; qui nos beati
de Communi unius Martyris. zxiiij.
Veſperæ de S. Joanns, cum comme⸗
moratione 3. Poly Carpi.
Die xXxvij. Januarij.
IN FESTO S. IOANNIS. CHRY-
Toſtomi Epiſcopi & Confeſſ.
Duplex.
In Hymno Veſperarum mutatur ter
tius Verſus.
In utriſque Ve peris, ad Magnificat »,
Antiphona. O Doctor optime, Ecele-
ſiæ ſanctæ lumen, beate Joannes Chry-
ſoſtome, divinæ legis amator;, depre-
care pro nobis Filium Dei.
Oratio.
Ccleſiam tuam, quæſumus Domi-
ne, gratia cæleſtis amplificet: quam
beati Joannis Chryſoſtomi Confeſſoris
tui atque Pontificis illuſtrare voluiſti
glorioſis meritis, & doctrinis. Per Däm.
Deinde fit commemor. S. Poly carpis
Ana. Qui vult venire. . Juſtus. xvij.

Otati&. Deus, qui nos beati. ziiij-
In

Feſta Januarij. 427
In ſecundis Velperis fit commemo-
ratio S. Agnetis, ut infra.
§ Juliani Epiſcopi & Confeſſ. vide
in fine ex Indulto Apoſtolico.
Die xxviij. Januarij.
SANCTX. AGNETIS SECUNDO.
Ad Magnificat, Antiphona.
Stans à dextris e'us Agnus nive candi-
dior, Chriſtus ſibi Sponſam & Marty-
rem conſecravit.
J. Specie tua, & pulchritudine tua.
ge. Intende, proſperè procede, & regna-
Oratio.
Eus, qui nos annua beatæ Agnetis
Dvirzins & Martyris tuæ ſolemni-
tate lætificas: da quæſumus; ut quam
veneramur officio, etiam piæ conver-
ſationis ſequamur exemplo. Per Do-
minum noſtrum.
Ad Laudes, Ana. Ingreſſa Agnes.
cum reliquis ut in die Feſti. 418. Si-
militer & ad Horas omnia dicuntur, ut
annotatur in Feſto, præter Orationem,
Jquæ dicitur ut ſuprà , & deinceꝑs poſt
Nonam nihil fit de ea.
Die xxix. Januarij.
IN EESTO S. FRANCECI SALESII
Epiſcopi & Confeſſ. Duplex,
Omnia de Communi Confeſſoris
Pontificis. Xxvij. exceptis his quæ hic
ſunt propria.
In Hymno ad Veſperas dicatux: Hac
die lætus meruit ſupremos laudis ho-
nores.

Ora-

4²⁸* peſta Januarij.
Oratio.
Eus, qui ad anĩimarum ſalutem bea-
tum Franciſcum Confeſſorem tuum
atque Pontificem, omnibus omnia fa-
Rum eſſe voluiſti: concede propitius;
ut charitatis tuæ dulcedine perfuſi, ejus
dirigentibus monitis, ac ſutfragantibus
mentis, æterna gaudia conſequamur.
Per Dominum noſtrum.
In ij. Veſp. commemorat. de S. Mar-
Hina Vilgine & Mart.
Die xxx. Januarij.
IN FESTO S. MARTINX. VIRGI-
nis & Martyris. Semidupl.
Omnia de Contuni Virginum Xxxvij.
præter ea quæ aſſignantur xOPria.
Capitulum. 2. Cor. 10. d.
atres, Qui gloriatur, in Domino
glorietur. Non enim qui ſeipſum
commendat, ille probatus eſt: ſed
quem Deus commendat.
In Veſperis, Hymnus.
Artinæ celebri plaudite nomini
Mives Romulei, plaudite gloriæ:
Inſignem meritis dicite Virginem,
Chriſti dicite Martyrem.
Hæc dum conſpicuis orta parentibus:
Inter delicias, inter amabiles
Luxus illecebras ditibus affluit
Fauſtz muneribus domus;
Vitæ deſpiciens conimoda;, dedicat
Se rerum Domino, & munifica mann
Chuyſti pauperibus diſtribuens opes,
Quærit præmia cælitum.

Ano⸗

Feſta Januarij. 429
A nobis abigas lubrica gaudia
Tu, qui martyribus dexter ades, Deus
Une & Trine, tuis da famulis jubar,
Quo clemens animos beas.
Amen.
y. Specie tuâ, & pulchritudine tua.
g. Intende, proſpere procede, & regna.
Ad Magniſicat, Antiphonz
Veni ſponſa Ehriſti, accipe coronam,
quam tibi Dominus præparavit in æ-
ternum.
Oratio.
Eus, qui inter cetera potentiæ tuæ
LDmkaciila etiam in ſexu fragili vi-
Goriam martyrij contuliſti: concede
propitius: ut qui beatæ Martina Vir-
ginis & Martyris tuæ natalitia coli-
