torem, quem Joannes videns exclama-
vit, dicens: Ecce Agnus Dei, ecce qui
tollit pecçata mundi;, alleluja. 4
44

Offic. B. Mariæ in Sabbato. Hix
Ad Benedictuùs, Antiphona.
Mirabile myſterium declaratur hodie:
innovantur naturæ, Deus homo factus
eſt: id quod fuit permanſit, & quod
non erat, aſſumpſit: non commixtio-
nem paſſus, neque diviſionem.
Tempore P?aſchali, Antiphonis, Re-
ſponſorijs & y. additur Alleluja. Et
ad Magnificat, & ad Benedicus dici-
tur Antiphons, Regina cæli lætare,
alleluja, quia quem meruiſti portare,
alleluja: reſurrexit, ſicut dixit, alle-
luja: ora pro nobis Deum, alleluja.
Oratio. C oncede nos famulos tuos. Ivj.
Non fiunt Commemorationes con-
ſuetæ, ſed tantum de Eruce.
In Veſperxis, Aña. Crucem ſanctam ſu-
bijt, qui infernum confregit, accinctus
eſt potentia, ſurrexit die tertia, alleluja.
Z. Dicite in nationibus, alleluja.
S.. Quia Dominus regnavit à ligno,
alleluja. Oratio. .
Eus „ qui pro nobis Filium tuum
Crucis patibulum ſubire voluiſti,
ut inimici à nobis expelleres poteſta-
tem: concede nobis famulis tuis; ut
reſurrectionis gratiam conſequamur,
Per eumdem Dominum noſtrum.
Ad Laudes, Antiphona. Crucifixus
ſurrexit à mortuis, & redemit nos, al-
leluja, alleluja.
Dicite in nationibus, alleluja.
. Quia Dñs regnavit à ligno, alleluja.
Oratio. D eus, qui pro nobis. ut ſupra.
d iiij OFI-

O EFICIIM

P A R V UI M
BEAT,Æ MARIAM.

On dicitur, quando fit Officium
novem Lectionum, nec in Vigilis
Nativitatis Domini, nec in Ferijs ma-
joris Hebdomadæ, nec infrà Octavas
Paſchæ, & Pentecoſtes, nec in Sabba-
tis quando fit Officium de B. Maria.
Quibus diebus omittitur à primis Ve-
ſperis, & in Vigilia Nativitatis à Ma-
tutino. Cùm:dicitur in Chofo, in
Matutinis & in Veſperis præponitur
Omicio diei, in alijs Horis poſtponitur,
Prima dicitur poſt B enedicamus Domi-
no;, antequam legatur Martytolo=
gium. Extra Chorum poteſt dici pro-
temporis opportunitate.
6 1†11 IU B. M A B. I £
Extra Adventum.
Ad Veſpelas, A ve Maria. ſecretò,
uæ dicitur ſemper in principijs, om-
nium Horarum beatz Mariæx, quan-
do non conjunguntur cum Ofſicio dici
Verſ.
Eus in adjutorium meum intende.
D „Domine me ad adjuvandum
me feſtina. Gloria Patri, & Filio, &
Spiritui ſanéto. Sicut erat in principio.
In fine Alleluja, ad omnes Horas:
per totum annum, præterquam à Sep-
tuageſüma uſque ad sabbatum ſancur;,
cujus

ae Nert

Ofſicium parvum B. Mariæ. Ixj
cujus loco tunc dicitur, Laus tibi Do-
mine Rex æternæ gloriæ.
. nona. Dum eſſet Rex.
F Pſalmus 109. .
utn s. . Ixit Dominus Domino meo: *
raz D Sede à dextris meis:
D onec ponam inimicos tuos, *
ſcabellum pedum tuorum.
Wirgam virtutis tuæ emittet Dominus
ex Sion: * dominare in medio inimi-
corum tuorum.
Tecum principium in die virtutis tuæ
in ſplendoribus ſanctorum: * ex utero
ante luciferum genui te.
Juravit Dominus, & non poœnitebit
eum: * Tu es ſacerdos in æternum ſe-
cundùm ordinem Melchiſedech.
Dominus à dextris tuis, * confregit in
die iræ ſuæ reges.
Judicabit in nationibus, implebit rui-
nas : * conquaſſabit capita in terra
multorum. .
De torrente in via bibet: * propt exeàâ
exaltabit caput. Gloria Patri.
lm Ana. Dum eſſet rex in accubitu ſuo,
nardus mea dedit odorem ſuavitatis.
Anña. Læva ejus.
Fſalmus 112.
L. Audate pueri Dominum: * lauda-
te nomen Domini.
S it nomen Domini benediékkum : * ex
hoc nunc, & uſque in ſæculum.
A ſolis ortu uſque ad occaſum: * lau-
dabile nomini Domini. —
d v X

Ixij Officium parvum B. Mariæ.
E xcelſus ſuper omnes Gentes Domi-
nus, * & ſuper cælos gloria ejus.
Quis ſicut Dominus Deus noſter qui in
altis habitat, * & humilia reſpicit in
eælo & in terra?
§& uſcitans à terra inopem, * & de ſter-
core exigens pauperem:
Ut collocet eum, cum principibus, *
cum principibus populi ſui.
ui habitare facit ſterilem in domo, *
matrem filiorum Iætantem. Gloria.
Ana. Læva ejus ſub capite meo: &
dextera jllius amplexabitur me.
Anña. Nigra ſum.
Pſalmus 121.
tatus ſum in his, quæ dicta ſunt
mihi: * in domum Domini ibimus.
S tantes erant pedes noſtri, * in atrijs
tuis Jeruſalem.
Jeruſalem, quæ ædificatur ut civitas: *
cujus participatio ejus in idipſum.
L. Iluc enim aſcenderunt tribus, tribus
Domini, * teſtimonium Iſraél ad con-
fitendum nomini Domini.
Quia illic ſederunt ſedes in judicio, *
ſedes ſuper domum David.
Rogate quæ ad pacem ſunt Jeruſa-
lem: * & abundantia diligentibus te.
F iat pax invirtute tua: * & abundan-
tia in turribus tuis.
? ropter fratres meos, & proximos
meos, * loquebar pacem de te.
P ropter domum Domini Dei noſtri, *
quæſivi bona tibi. G loria Patri.
Aña.

Ofſicium parvum B. Mariæ. Ixiij
Anñia. Nigra ſum, ſed formoſa, Filiæ
Jeruſalem: ideò dilexit me Rex, & in-
troduxit me in cubiculum ſuum.
Aha. Jam hiems tranſijt.
Pſalmus 126.
Iſi Dominus ædificaverit domum, *
in vanum laboraverunt qui ædifi-
cant eam.
Niſi Dominus cuſtodierit civitatem, *
fruſtra vigilat qui cuſtodit eam.
V anum eſt vobis ante lucem ſurgere: *
ſurgite poſtquam ſederitis, qui mandu-
catis panem doloris.
Cum dederit dilectis ſuis ſomnum : *
ecce hæreditas Domini, filij; merces,
fructus ventris.

S icut ſagittæ in manu potentis: * ita

filij excuſſorum.
B eatus vir, qui implevit deſiderium
ſuum ex ipſis: * non confundetur cum
loqueturinimicis ſuis in porta. G loria
Jatri, & Filio.
Anña. Jam hiems tran ſijt, imber abijt,
& receſſit: ſurge amica mea, & veni.
Anña,. Specioſa facta es.
Pſalmus 147.
L Auda Jeruſalem Dominum: * lau-
da Deum tuum Sion.
Quoniam confortavit ſeras portarum
tuarum: * benedixit filijs tuis in te.
Qui poſuit fines tuos pacem: * & adi-
e frumenti ſatiat te.
Cei emittit eloquium ſuum terræ: *
velociter currit ſermo ejus.

d vj Qui

Ixiiij Officium parvum B. Mariæ.
Q ui dat nivem ſicut lanam: * nebu-
lam ſicut cinerem ſpargit. .
M ittit cryſtallum ſuam ſicut buccel-
lam : * ante faciem frigoris ejus quis
ſuſtinebit?
E mittet verbum ſuum, & liquefaciet
ea: † flabit ſpiritus ejus, & fluent aquæ.
Q ui annuntiat verbum ſuum Jacob: *
Ritias & judicia ſua Iſraẽl.
Non feckt taliter omni nationi: * &
judicia ſua non manifeſtavit eis.
G loria Patri, & Filio.
Ania. Specioſa facta es & ſuavis in
delicijs tuis, ſancta Dei Genitrix.
Capitulum. Eccl. 24. b.
Al initio, & ante ſæcula creata
ſum, & uſque ad futurum ſæcu-
lIum non deſinam, & in habitatione
ſancta coram ipſo miniſtravi.
. Deo gratias.
Hymnus.
Av maris fſtella;,
2¾ Dei Mater alma;
Atque ſemper Virgo;»
Felix cæli porta.
umens illud Ave,
Gabrielis ore,
Funda nos in pace;,
Mutans Hevæ nomen.
§S olve vincla reis,
Profer lumen cæcis,
Mala noſtra pelle,
Bona cuncta poſce.
Monſtra te eſſe matrem,

Oſſieium parvum B. Mariv. Ixv
Sumat per te preces,
Oni pro nobis natus,
Tulit eſſe tuus.
Virgo ſingularis,
Inter omnes mitis,
Nos pulpis ſolutos,
Mites fac & caſtos.
Vitam præſta puram,
Iter para tutum,
Ut videntes Jeſum;
Semper collætemur.
§ it laus Deo Patri,
Summo Chriſto decus,
Spiritui ſanégto,
Tribus honor unus, Amen.
7. Diffuſa eſt gratia in labijs tuis.
*. Proptereaà benedixit te Deus in æter-
num.
Ad Magniſicat, Antiphona.
Beata Mater „& intacta Virgo, glorioſa
Regina mundi, intercede pro nobis ad
Dominum. E. yrie eleiſon. Chriſte
eleiſon. yrie eleiſon. 7. Dominus
obiſcum. 7. Et cum ſpiritu tuo.
Oratie.
Oncede nos famulos tuos, quæſu-
mus Domine Deus, perpetua, men-
tis & corporis ſanitate gaudere: & glo-
rioſa beatæ Mariæ ſemper Virginis in-
terceſſione, à præſenti liberari triſti-
tia, & æterna perfrui lætitia. Per Chri-
ſtum Dominum noſtrum. 7. Amen.
Sequens commemoratio pro Sanéctis
Kt tantum ad Veſpetas & Lande in
Ofh-

Ixvj Officium parvum B. Mariæ.
Officio B. Mariæ, præterquam in Ad-
ventu: cujus loco tunc alia dicitux, ut
infra.
Ana. Sanécti Dei omnes intercedere
dignemini pro noſtra omniùmq; ſalute.
J. Lætamini in Dno, & exultate juſti.
B. Et gloriamini omnes recti corde.
Oratio.
Pkoree Domine populum tuum, &
Apoſtolorum tuorum Petri & Pauli,
& aliorum Apoſtolorum patrocinio con-
ſidentẽ, perpetua defenſione conſerva.
Mnes Sancéti tui, quæſumus Do-
mine;, nos ubique adjuvent: ut
dum eorum merita recolimus;, patroci-
nia ſentiamus : & pacem tuam noſtris
concede temporibus, & ab Eccleſia tua
cunctam repelle nequitiam: iter, actus,
& voluntates noſtras, & omnium fa-
mulorum tuorum, in falutis tuæ pro-
ſperitate diſpone : benefactoribus no-
ſtris ſempiterna bona retribue: & om-
nibus fidelibus defunctis requiem æter-
nam concede. Per Dominum.
AD COMPLETORIVM.
A ve Maria, &c. Y.
C◻ Onverte nos Deus ſalutaris noſter.
Be. Et averte iram tuam à nobis.
Y. Deus in adjutorium meum intende.
. Domine ad adjuvandum me feſtina.
G loria Patri, & Filio. Alleluja.
Pſalmus 128.
S Kpè expugnaverunt me à juventute
mea, * dicat nunc Iſraẽl.
X.-

Offieium parvum B. Mariæz. Ixvij
s æpè expugnaverunt me à juventute
mea: * etenim non potuerunt mihi.
s upra dorſum meum fabricaverunt pec-
catores : * prolongaverunt iniquita-
tem ſuam.
Dominus juſtus concidit cervices pec-
catorum: * confundantur & conver-
tantur retrorſum omnes, qui oderunt
Sion.
Fiant ſicut fœnum tectorum: * quod
priuſquam evellatur, exaruit.
De quo non implevit manum ſuam qui
metit, * & ſinum ſuum qui manipulos
colligit.
t non dixerunt qui præteribant: Be-
nedictio Domini ſuper vos: * benedi-
ximus vobis in nomine Domini.

G loria Patri, & Filio.

Pſalmus 129.
D E profundis clamavi ad te Do⸗
mine: * Domine exaudi vocem
meam.
Fiant aures tuæ intendentes, * in vo-
cem deprecationis meæ.
& i iniquitates obſervaveris Domine: *
Domine quis ſuſtinebit?
Quia apud te propitiatio eſt: * & pro-
pter legem tuam ſuſtinui te Domine.
S uſtinuit anima mea in verbo ejus: *
ſperavit anima mea in Domino.
cuſtodia matutina uſque ad noctem, *
ſperet Iſraël in Domino.
Quia apud Dominum miſericordia: *
& copioſa apud eum redemptio,
t

Ixviij Oſſicium paxvum B. Mariæ.
E t ipſe redimet Iſraël, * ex omnibus
iniquitatibus ejus. Gloria Patri.
Pſalmu: 130
Omine, non eſt exaltatum cor me-
um: * neque elati ſunt oculi mei.
Neque ambulavi in magnis, * neque
in mirabilibus ſuper me.
& i non humiliter ſentiebam : * ſed
exaltavi animam meam.
8 icut ablactatus eſt ſuper matre ſua, *
ita retributio in anima mea.
3⁸ peret Iſtaël in Domino, * ex hoc
nunc & uſque in ſæculum.
G loria Patri, & Filio.
Hymnus.
M Emento, rerum Conditor,
Noſtri quod olim corporis;
Sacrata ab aluo Virginis
Naſcendo, formam ſumpſeris.
M aria Mater gratiæ, .
Dulcis Parens clementiæx,
Tu nos ab hoſte protege,
Et mortis hora ſuſcipe.
Jeſu, tibi ſit gloria,
Qui natus es de Virgine,
Cum Patre, & almo Spiritu,
In ſempiterna ſæcula. Amen.
Capitulum. Eeccl. 24. c.
E Go Mater pulchræ dileétionis, &
timoris, & agnitionis, & ſanétæ
ſpei. . Deo gratias.
F. Ora pro nobis ſancécta Dei Genitrix.
v. Ut digni efficiamur promiſſionibus
Chriſti.
A 4

Officium parvum B. Mari. Ixix
Ad Nunc dimittis, Antiphona.
Sub tuum præſidium confugimus ſancta
Dei Genitrix : noſtras deprecationes
ne deſpicias in neceſſitatibus, ſed à peri-
culis cunctis libera nos ſemper Virgo
glorioſa & benedicta. k yrie eleiſon.
S hriſte eleiſon. X yrie eleiſon. 7. Do-
minus vobiſcum. ε. Et cum ſpiritu
tuo. Oratio.
Eatæ & glorioſæ ſemper Virginis
Mariæ, quæ ſumus Domine: interceſ-
ſio glorioſa nos protegat: & ad vitam
perducat æternam. Per Dominum.
AD MATUTINUM
de beata Maria.
A ve Maria, & c. F.
Omine labia mea aperies. g. Et
os meum annuntiabit laudem tuã.
y. Deus in adjutorium. G loria Patri,
& Filio. Alleluja.
Invitatorium. A ve Maria, gratia
plena: * Dominus tecum. KRepetitur,
& ve Maria, gratia plena: Dominus
tecum.

Z?ſalmus 94.
Enite, exultemus Domino, jubi-
lemus Deo ſalutari noſtro: præoc-
cupemus faciem ejus in confeſſione, &
in pſalmis jubilemus ei.
A ve Maria, gratia plena: Dis tecum.
Q uoniam Deus magnus, Dominus, &
Rex magnus ſuper omnes deos: quo-
niam non repellet Dominus plebem

ſuam, quia in manu ejus ſunt omnes
fines

Ixx Oſſficium parvum B. Mariæ.
fines terræ, & altitudines montium
ipſe conſpicit. Dominus tecum.
uoniam ipſius eſt mare, & ipſe fecit
ad „ & aridam fundaverunt manus
ejus: venite adoremus, & procidamus
ante Deum: ploremus coram Domino:
qui fecit nos, quia ipſe eſt Dominus
Deus noſter: nos autem populus ejus,
& oves paſcuæ ejus. Ave Maria, gra-
tia plena: Dominus tecum.
H odie ſi vocem ejus audieritis, nolite
obdurare corda veſtra, ſicut in exacer-
batione ſecundùm diem tentationis in
deſerto: ubi tentaverunt me patres
veſtri, probaverunt, & viderunt opera
mea. D ominus tecum.
Quadraginta annis proximus fui gene-
rationi huic, & dixi, Semper hi errant
corde: ipſi veroò non cognoverunt vias
meas, quibus juravi in ira mea, ſi in-
troibunt in requiem meam.
A ve Maria, gratia plena: Dñs tecum.
G loria Patri, & Filio, & Spiritui ſancto.
S§icut erat in principio, & nunc, &
ſmper, & in ſæcula ſæculorum. Amen.
D ominus tecum. A ve Maria „gratia
plena: Dominus tecum.
Hymnus.
) Uem terra, pontus, ſidera
Colunt; adorant, prædicant
Trinam regentem machinam
Clauſtrum Mariæ bajulat.
Cui luna, ſol, & omnia
Deſerxviunt per tempora;

Officium parvum B. Matiæ. Ixxj
Perfuſa cæli gratia,
Geſtant puellæ viſcera.
Beata mater munere,
Cujus, ſupernus artifex
Mundum pugillo continens;
Ventris ſub arca clauſus eſt.
Beata cæli nuntio,
Foœcunda ſancto Spiritu,
Deſideratus Gentibus
Cujus per alvum fuſus eſt.
Jeſu, tibi ſit gloria,
Qui natus es de Virgine,
Cum Patre, & almo Spiritu;,
In ſempiterna ſæcula.
Quando fit Officium novem Lectio-
num S. Mariæ, dicuntur tres ſequentes
Nocturni cum ſuis Pſalmis & Antipho-
nis; niſi aliæ Antiphonæ aſſignantur.
TP R E S PS A L M I
ſequentes dicuntur Feria ij. & V.
ad Nocturnum.
Antiphona. Benedicta tu.
Pſalmus 8.
Omine Dominus noſter; * quam
LDdmirabile eſt nomen tuum in uni-
verſa terra!
Quoniam elevata eſt magnificentia
tua * ſuper cælos.
Ex ore infantium & lactentium perfe-
ciſti laudem propter inimicos tuos,
ut deſtruas inimicum & ultorem.
Quoniam videbo cælos tuos, opera di-
gitorum tuorum: * Iunam & ſtellas,
quæ tu fundaſti.
Q uid

Ixxij Oficinm parvum B. Mariz.
Quid eſt homo, quod memor es ejus? 1t
aut filius hominis, quoniã viſitas eum?
Minuiſti eum paulò minus ab Angelis,
gloria & honore coronaſti eũ: *τ & con-
ſtituiſti cum ſuper opera manuum tuarũ.
O mnia ſubjeciſti ſub pedibus ejus: *
oves & boves univerſas, inſuper & pe-
cora campi.
Volucres cæli, & piſces maris, * qui
perambulant ſemitas maris.
Domine Dominus noſter, * quàm ad-
mirabile eſt nomen tuum in univerſa
terra! G loria Patri.
Ana. Benedicta tu in mulieribus, &
benedictus fructus ventris tui.
Antiphona. Sicut myrrha.
Zſalmus 12.
Kli enarrant gloriam Dei, * &
opera manuum ejus annuntiant
firmamentum.
Dies diei eructat verbum, & nox no-
cti indicat ſcientiam.
Non ſunt loquelæ, neque ſermones, *
quorum non audiantur voces eorum.
Inomnem terrã exivit ſonus eorum: *
& in fines orbis terræ verba eorum.
In ſole poſuit tabernaculum ſuum: *
& ipſe tamquam ſponſus procedens de
thalamo ſuo.
E xultavit ut gigas ad currendam
viam; † à ſummo cælo egreſſio ejus.
Et occurſus ejus uſque ad ſummum
ejus: * nec eſt qui ſe abſcondat à calo-
re ejus.
ex

Oſficium parvum B. Mariæ. Ixxiij
Lex Domini immaculata, convertens
animas: * teſtimonium Domini fidele,
ſapientiam præſtans parvulis.
Juſtitiæ Domini rectæ, Iætificantes
corda: * præceptum Domini lucidum,
illuminans oculos.
Timor Domini ſanctus, permanens in
ſæculum ſæculi: * judicia Domini ve-
ra, juſti ficata in ſemetipſa.
Deſiderabilia ſuper aurum & lapidem
pretioſum multum : *† & duleiora ſuper
mel & favum.
E tenim ſervus tuus cuſtodit ea: * in
cuſtodiendis illis retributio multa.
Delicta quis intelligit ?à ab occultis
meis munda me: * & ab alienis parce
ſervo tuo.
§. i mei non fuerint dominati, tunc im-
maculatus ero: *́ö & emundabor à de-
licto maximo.
Eterunt ut complaceant eloquia oris
mei: *F & meditatio cordis mei in
conſpectu tuo ſemper.
Domine adjutor meus, * & redemptox
meus. G loria Patri.
Ana. Sicut myrrha electa odorem de-
diſti ſuavitatis ſancta Dei Genitrix.
Antiphona. Ante torum.
Pſalmus 2⅞.
Omini eſt terra, & plenitudo ejus, *
D orbis terrarum, & univerſi qui ha-
bitant in eo.
Q uia ipſe ſuper maria fundavit eum: &
& ſuper flumina præparavit eum.

e* Quis

Ixxiiij Officium parvum B. Mariæ.
uis aſcendet in montem Domini? *

aut quis ſtabit in loco ſancto ejus?
Innocens manibus & mundo corde, *
qui non accepit in vano animam ſuam,
nec juravit in dolo proximo ſuo.
Hie acéipiet benedictionem à Dno: *
& miſericordiam à Deo ſalutari ſuo.
Hæc eit generatio quærentium eum, *
quærentium faciem Dei Jacob.
Attollite portas principes veſtras, &
elevamini portæ æternal&s: * & introi-
bit Rex gloriæ.
Quis eſt iſte Rex gloriæ? * Dominus
fortis & potens: Dominus potens in
Prælio.
A ttollite portas principes veſtras, &
elevamini portæ æternales: * & introi-
bit Rex gloriæ.
uis eſt iſte Rex gloriæ? *́j Dominus
Virtutum ipſe eſt Rex gloriæ.
Gloria Patri, & Filio.
Aña. Ante torum hujus Virginis fre-
quentate nobis dulcia cantica dramatis.
7. Diffuſa eſt gratia in labijs tuis.
. Proptereà benedixit te Deus in æter-
num. Pater noſter. cum Lectionibus
S& reliquis ut infra. Ixxxij.
Sed in Officio novem Lectionum di-=
citur Y. Specie tua, & pulchritudine tua.
ꝶ. Intende, proſpere procede, & regna.
TR E SVSAL MI
ſequentes dicuntur Feria iij. & vj.
ad Nocturnum.
Antiphona. Specie tua.
Pſal-

Officium parvum B. Mariæ. Ixxv
Piſalmus 44.
Ructavit cor meum verbum bo-
num: * dico Bopeta mea Regi.
Lingua mea calamus ſcribæ, * veloci-
ter ſcribentis.
Specioſus forma præ filijs hominum,
diffuſa eſt gratia in labijs tuis: * prop-
tereà benedixit te Deus in æternum.
A ccingere gladio tuo ſuper femur
tuum, * potentiſſime.
5 pecie tua & pulchritudine tua * in-
tende, proſperè procede, & regna.
P ropter veritatem, & manſuetudinem,
& juſtitiam: * & deducet te mirabili-
ter dextera tua.
§ agittæ tuæ acutæ, populi ſub te ca-
dent, * in corda inimicorum regis.
S§ edes tua Deus in ſæculum ſæculi: *
virga directionis virga regni tui.
Dilexiſti juſtitiam, & odiſti iniquita-
tem: * proptereà unxit te Deus, Deus
tuus oleo lætitiæ præ conſortibus tuis.
M yrrha, & gutta & caſia à veſtimentis
tuis, à domibus eburneis: * ex quibus
delectaverunt te filiæ regum in honore
tuo.
A ſtitit Regina à dextris tuis in veſtitu
deaurato: * circumdata varietate.
A udi filia, & vide, & inclina aurem
tuam: * & obliviſcere populum tuum,
& domum patris tui.
Et concupiſcet Rex decorem tuum: *
quoniam ipſe eſt Dominus Deus tuus,
& adorabunt eum.
e ij Et

Ixxvj Officium parvum B. Mariæ.
Et filiæ Tyri in muneribus * vultum
tuum deprecabuntur, omnes divites
plebis.
mnis gloria ejus filiæ Regis ab in-
tus, * in fimbrijs aureis circumamicta
varietatibus. 1
A dducentur regi virgines poſt eam: *
proximæ ejus afferentur tibi.
à fferentur in lætitia & exultatione: *
adducentur in templum Regis.
P ro patribus tuis nati ſunt tibi filij: *
conſtitues eos principes ſuper omnem
terram.
M emores erunt nominis tui * in omni
generatione & generationem.
roptereà populi confitebuntur tibi in
æternum, * & in ſæculum ſæculi.
G loria Patri, & Filio.
Ana. Specie tua & pulchritudine tua
intende, proſperè procede, & regna.
Anña. Adjuvabit eam.
Pſalmus 45.
D Eus noſter refugium, & virtus: *
adjutor in tribulationibus, quæ
invenerunt nos nimis.
roptereà non timebimus dum turba-
bitur terra: * & transferentur montes
in cor maris. .
S onuerunt, & turbatæ ſunt aquæ eo-
rum: * conturbati ſunt montes in for-
titudine ejus.
EF luminis impetus lætificat civitatem
Dei: * ſanctificavit tabernaculum ſuum
Altiſſimus.
D eus

Officium parvum B. Mariæ. Ixxvij
P eus in medio ejus, non commovebi-
tur: * adjuvabit eam Deus manè dilu-
culo.
Conturbatæ ſunt Gentes: & inclinata
ſunt regna: *† dedit vocem ſuam, mo-
ta eſt terra.
D ominus virtutum nobiſcum: * ſuſcep-
tor noſter Deus Jacob.
Venite, & videte opera Domini, quæ
poſuit prodigia ſuper terram: * aufe-
rens bella uſque ad finem terræ.
Arcum conteret, & confringet arma: *
& ſcura comburet igni.
Vacate, & videte quoniam ego ſum
Deus: * exaltabor in Gentibus: & ex-
altabor in terra.
Dominus virtutum nobiſcum: * ſuſcep-
tor noſter Deus Jacob. Gloria Patri.
Ana. Adjuvabit eam Deus vultu ſuo:
Deus in medio ejus, non commovebitur.
Ana. Sicut lætantium.
Pſalmus 26.
FGadamehte ejus in montibus ſan-
ctis: * diligit Dominus portas Sion
ſuper omnia tabernacula Jacob.
Glorioſa dicta ſunt de te, * civitas
Dei.
Memor ero Rahab & Babylonis *
ſcientium me.
Ecce alienigenæ, & Tyrus, & popu-
lus &Æαthiopum, * hi fuerunt illic.
Numquid Sion dicet: Homo: & ho-
mo natus eſt in ea: * & ipſe fundavit
eam Altiſſimus?
e iij Domi-

Ixxviij Officium parvum B. Mariæ.
Dominus narrabit in ſcripturis popu-
lorum, & principum, * horum, qui
fuerunt in ea.
3 icut lætantium omnium * habitatio
eſt in te. G loria Patri.
Ana, Sicut lætantium omnium no-
ſtrùm habitatio eſt in te, ſancta Dei
Genitrix.
Fy5. Diffuſa eſt gratia in labijs tuis.
. Propterea benedixit te Deus in æter-
num. bater noſter. cum Lectionibus
& reliquis ut inftà. Ixxxij.
Sed in Ollicio novem Lectionum di-
citur g. Adjuvabit eam Deus vultu ſuo.
„. Deus in medio ejus, non commo-
vebitur.
T R E S PSA L M I
Sequentes dicuntur Feria iiij. 8&&
Sabbato ad Nocturnum.
Antiphona. Gaude Maria Virgo.
Pſalmus 95.
Antate Domino canticum novum: *
C cantate Domino omnis terra.
Cantate Domino, & benedicite nomi-
ni ejus: * annuntiate de die in diem
ſalutare ejus.
A nnuntiate inter gentes gloriam ejus, *
in omnibus populis mirabilia ejus.
uoniam magnus Dominus, & lauda-
bilis nimis: * terribilis eſt ſuper om-
nes deos.
Quoniam omnes dij gentium dæmo-
nia: * Dominus autem cælos fecit.
Confeſſio & pulchritudo in conſpectu
ejus: *

Officium parvum B. Marixz. Ixxix
ejus: * fanétimonia & magnificentia
in ſanctificatione ejus.
fferte Domino patriæ gentium, affer-
te Domino gloriam & honorem: * af-
ferte Domino gloriam nomini ejus.
T ollite hoſtias ,& introite in atria
ejus: *† adorate Dominum in atrio ſan-
Gto ejus.
ommoveatur à facie ejus univerſa
terra: * dicite in Gentibus quia Domi-
nus regnavit.
Etenim correxit orbem terræ qui non
commovebitur: * judicabiʒ populos in
æquitate.
Lætentur cæli, & exultet terra, com-
moveatur mare, & plenitudo ejus: *
gaudebunt campi, & omnia quæ in eis
ſunt.
T unc exultabunt omnia ligna ſilvarum
à facie Domini, quia venit: * quoniam
venit judicare terram.
J udicabit orbem terræ in æquitate,
& populos in veritate ſua.
G loria Patri, & Filio.
Aña., Gaude Maria virgo, cunctas hære-
ſes ſola interemiſti in univerſo mundo.
Ana. Dignare me.
Pſalmus 96.
Ominus regnavit, exultet terra: *
lætentur inſulæ multæ.
Nubes, & caligo in circuitu ejus: * ju-
ſtitia, & judicium correctio ſedis ejus.
1gnis ante ipſum præcedet, * & in-
Hammabit in circuitu inimicos ejus.
e iiij IIIu-

*

Ixxx Officium parvum B. Mariæ.
Liluxerunt fulgura ejus orbi terræ: *
vidit, & commota eſt terra.
Montes ſicut cera fluxerunt à facie Do-
mini; * à facie Domini omnis terra.
A nnuntiaverint cæli juſtitiam ejus: *
& viderunt omnes populi gloriam ejus.
Confundantur omnes, qui adorant
ſculptilia: *†q & qui gloriantur in ſimu-
lacris ſuis.
Adorate eum omnes Angeli ejus: *
audivit, & lætata eſt Sion.
Et exultaverunt filiæ Jjudæ, * propter
judicia tua Bomine.
Quoniam tu Dominus Altiſſimus ſuper
omnem terram: * nimis exaltatus es
ſuper omnes deos.
Qui diligitis Dominum, odite ma-
lIum: * cuſtodit Dominus animas San-
ctorum ſuorum, de manu peccatoris li-
berabit eos.
ux orta eſt juſto, * & rectis corde
Iætitia.
ætamini juſti in Domino: * & confi-
temini memoriæ ſanctificationis ejus.
Gloria Patri, & Filio.
Ana. Dignare me laudare te, Virgo
ſacrata: da mihi virtutem contra ho-
ſtes tuos.
Aña. Poſt partum.
Pfalr

97⸗

Antate Domino canticum novũ: *
quia mirabilia fecit.
Salvavit ſibi dextera ejus, * & bra-
chium ſancétum ejus.

NRo-

Officium parvum B. Mariæ. Ixxxj
Rotum feeit Dominus ſalutare ſuum: *
in conſpectu Gentium revelavit juſti-
tiam ſuam.
R. ecordatus eſt miſericordiæ ſuæx, * &
veritatis ſuæ domui Iſraël.
Viderunt omnes termini terræ * ſalu-
tare Dei noſtri.
Jubilate Deo omnis terra: * cantate,
& exultate, & pſallite.
ſallite Domino in cithara, in cithara
& voce pſalmi: * in tubis ductilibus;
& voce tubæ corneæ.
Jubilate in conſpectu Regis Domi-
ni: * moveatur mare, & plemitudo
ejus: orbis terrarum, & qui habitant
in eo.
Flumina plaudent manu, ſimul mon-
tes cnnltabunnt à conſpectu Domini: *
uoniam venit judicare terram.
Judicabit orbem terrarum in juſtitia, *
& populos in æquitate.
Gloria Patri, & Filio.
Aña. Poſt partum Virgo inviolata per-
manſiſti, Dei Genitrix intercede pro
nobis.
7F. Diffuſa eſt gratia in labijs tuis.
Z. Proptereà benedixit te Deus in
æternum.
Sed in Officio novem Lectionum di-
Gitur Y. Elegit eam Deus, & præelegit
eam. ι. In tabernaculo o habitare
facit eam. Eater noſter. ſeeretò Y. Et
ne nos inducas in tentationem. -Sed
libera nos à malo.

Ixzxij Officium parvum B. Mariæ.
Abiolutio.
Recibus & meritis beatæ Mariz
P ſemper Virginis, & omnium San-
ctorum, perducat nos Dominus ad regna
cælorum. „. Amen. y. Jube domne
benedicere. Benedictio. Nos cum prole
pia benedicat Virgo Maria. g. Amen.
Lectio j. Eccl. 24.
N omnibus requiem quæſivi, & in
hereditate Domini morabor. Tunc
præcepit, & dixit mihi Creator omniũ:
& qui creavit me, requievit in taberna-
. cul-meo, & dixit mihi: In Jacob in-
habtta, & in Iſraël hereditare, & in ele-
ctis meis mitte radices. Tu autem Do-
mine miſerere nobis. . Deo gratias.
Sancta & immaculata Virginitas,
quibus te laudibus efferam, neſcio:
* Quia quem cæli capere non poterant
tuo gremio contuliſti. ?. Benedicta tu
in mulieribus, & benedictus fructus
ventris tui. Quia quem. y. Jube dom-
ne benedicere. Benedictio. Ipſa Virgo
virginum intercedat pro nobis ad Do-
minum. zzr. Amen. Lectio ij.
T ſic in Sion firmata ſum, & in ci-
E vitate ſanctificata ſimiliter requie-
vi, & in eruſalem poteſtas mea. Et
radicavi in populo honorificato, & in
parte Dei mei hereditas illius, & in
plenitudine Sanctorum detentio mea.
Tu autem Domine.
. Beata es Virgo Maria, quæ Domi- 0
num portaſti Creatorem mundi: * Ge-
nui-

en.

Sclum varrum B. Mariæ. Ixxxiij
nuiſti qui te fecit, & in æternum per-
manes Virgo. . Ave Maria gratia ple-
na: Dominus tecum. Genuiſti. „. Ju-
be domne benedicere. Benedictio., Per
Virginem matrem concedat nobis Do-
minus ſalutem & pacem. z. Amen.
Lectio iij.
Uaſi cedrus exaltata ſum in Liba-
QQ no, & quaſi cypreſſus in monte
Sion : quaſi palma exaltata ſum in Ca-
des, & quaſi plantatio roſæ in Jericho:
Quaſi oliva ſpecioſa in campis, & quaſi
platanus exaltata ſum juxta aquam in
plateis. Sicut cinnamomum & balſa-
mum aromatizans odorem dedi: quaſi
myrrha electa dedi ſuavitatem odoris.
Tu autem Domine.
. Felix namque es ſacra Virgo Maria,
& omni laude digniſſima: * Quia ex
te ortus eſt ſol juſtitiæ, * Chriſtus Deus
noſter. y. Ora pro populo, intervent
pro clero, intercede pro devoto fœmi-
neo ſexu: ſentiant omnes tuum juva-
men, quicumque celebrant tuam ſan-
ctam commemorationem. Quia ex te.
G loria Patri. Chriſtus.
AD LAUDES,.
Eus in adjutorium meum inten-
de. &. Domine ad adjuvandum
me feſtina. G loria Patri. Alleluja.
Anña. Aſſumpta eſt. klalmus 92.
Ominus regnavit decorem indutus
D eſt: * indutus eſt Dominus forti-
tudinem, & præcinxit ſe.
E te-

Ixxxiiij Officium parvum B. Mariæ.
Etenim firmavit orbem terræ, qui non
commovebitur.
Parata ſedes tua ex tunc: * à ſæculo
tu es.
Elevaverunt flumina Domine: * ele-
vaverunt flumina vocem ſuam.
Elevaverunt flumina fluctus ſuos, *
à vocibus aquarum multarum.
Mirabiles elationes maris, * mirabi-
lis in altis Dominus.
Teſtimonia tua credibilia facta ſunt ni-
mis: * domum tuam decet ſanctitudo
Domine in longitudinem dierum.
Gloria Patri, & Filio.
Ana. Aſſumpta eſt Maria in cæxlum,
gaudent Angeli, laudantes benedicunt
Dominum.
Anña. Maria Virgo. Pſalmus 29.
Ibilare Deo omnis terra: * ſervite
Domino in Iætitia.
Introite in conſpectu ejus, * in exul-
tatione.
citote quoniam Dominus ipſe eſt
Deus: * ipſe fecit nos, & non ipſi nos.
Populus ejus, & oves palcuæ ejus: *
introite portas ejus in confeſſione, atria
ejus in hymnis: confitemini illi.
Laudate nomen ejus: quoniam fuavis
eſt Dominus, in æternum miſericordia
ejus, * & uſque in generationem &
generationem veritas ejus. Gloria.
Ans. Maria virgo aſſumpta eſt ad
æthereum thalamum: in quo Rex re-
gum ſtellato ſedet ſolio.

Ana-

.
.

Ofſicium parvum B. Mariæ. Ixxxv
Afña. In odorem. almus 62.
Eus Deus meus * ad te de Iuce
D vigilo.
5⁸ itivit in te anima mea, * quàm mul-
tipliciter tibi caro mea.
In terra deſerta, & invia, & ina-
quoſa: * ſic in ſancto apparui tibi, ut
viderem virtutem tuam, & gloriam
tuam.
uoniam melior eſt miſericordia tua
uper vitas: † labia mea laudabunt te.
5 ic benedicam te in vita mea: * & in
nomine tuo levabo manus meas.
§ icut adipe & pinguedine repleatur
anima mea: * & labijs exultationis
laudabit os meum.
§5 i memor fui tui ſuper ſtratum meum,
in matutinis meditabor in te: * quia
fuiſti adjutor meus.
Et in velamento alarum tuarum exul-
tabo, adhæſit anima mea poſt te: *
me ſuſcepit dextera tua.
I pſi vero in vanum quæſierunt animam
meam, introibunt in inferiora terræ: *
tradentur in manus gladij, partes vul-
pium erunt.
F. ex verò lætabitur in Deo: laudabun-
tur omnes qui jurant in eo: *† quia ob-
ſtructum eſt os loquentium iniqua.
Hic non dicitur G loria Patri.
Fialmus 66.
Eus miſereatur noſtri, & benedi-
D cat nobis: * illuminet vultum
ſuum ſuper nos, & miſereatur noſtri.
t

*

Ixxxvj Offeium parvum B. Mariæ,
It cognoſcamus in terra viam tuam,
in omnibus gentibus ſalutare tuum.
Confiteantur tibi populi Deus: * con-
fiteantur tibi populi omnes.
Lætentur & exultent Gentes: *†U quo-
niam judicas populos in æquitate, &
Gentes in terra dirigis.
Confiteantur tibi populi Deus: con-
fiteantur tibi populi omnes: * terra de-
dit fructum ſuum.
enedicat nos Deus, Deus noſter, be-
nedicat nos Deus: *“ & metuant eum
omnes fines terræ. Gloria Patri.
Antiphona. In odorem unguentorum
tuorum currimus, adoleſcentulæ dile-
xerunt te nimis.
Antiphona. Benedicta.
Canticum trium puerorum.
an. 32. 6.
Enedicite omnia opera Domini Do-
PBmins: * laudate & ſuperexaltate
eum in ſæcula.
Benedicite Angeli Domini Domino: *
benedicite cæli Domino.
Benedicite aquæ omnes, quæ ſuper
cælos ſunt, Domino: * benedicite om-
nes virtutes Domini Domino.
Benedicite ſol & luna Domino: * be-
nedicite ſtellæ cæli Domino.
Benedicite omnis imber & ros Domi-
no: * benedicite omnes Spiritus Dei
Domino.
B enedicite ignis & æſtus Domino: *
benedicite frigus & æſtus Domino.
ene-
₰

Officium parvum B. Mariæ. Ixxxvij
Benedicite rores & pruina Domino: *
benedicite gelu & frigus Domino.
Benedicite glacies & nives Domino: *
benedicite noctes & dies Domino.
genedicite lux & tenebræ Domino:
benedicite fulgura & nubes Domino.
Benedicat terra Dominum: * laudet
& ſuperexaltet eum in ſæcula.
Benedicite montes & colles Domino: *
benedicite univerſa germinantia in ter-
1à Domino.
Benedicite fontes Domino: * benedi-
cite maria & flumina Domino.
Benedicite cete, & omnia quæ mo-
ventur in aquis, Domino: * benedici-
te omnes volucres cæli Domino.
enedicite omnes beſtiæ & pecora Do-
mino: * benedicite filij hominum Dño.
Benedicat Iſraël Dominum: * laudet
& ſuperexaltet eum in ſæcula.
Benedicite Sacerdotes Domini Dño: *
benedicite ſervi Domini Domino.
Benedicite ſpiritus & animæ juſtorum
Domino: * benedicite ſancti & humi-
les corde Domino.
B enedicite qnania, Azaria, Miſaël,
Domino: * laudate & ſuperexaltate
eum in ſæcula.
„ enedicamus Patrem, & Filium cum
ſancto Spiritu: * laudemus & ſuper-
exaltemus eum in ſæcula.
Benedictus es Domine in firmamento
cæli: * & laudabilis, & glorioſus, &
ſuperexaltatus in ſæcula.

Ixxxviij Officium parvum B. Mariæ.
Hic non dicitur G loria Patri. ne=
que. Amen. .
Ana. Benedicta filia tu à Dno: quia
per te fructum vitæ communicavimus.
Ana. Pulchra es. Pſalmus 148.
Audate Dominum de cælis: *†+ lau-
1. date eum in excelſis.
Laudate eum omnes Angeli ejus: *
laudate eum omnes virtutes ejus.
Laudate eum ſol & luna: * laudate
eum omnes ſtellæ & lumen.
L audate eum cæli cælorum: † & aquæ
omnes, quæ ſuper cælos ſunt, laudent
nomen Domini.
Q uia ipſe dixit, & facta ſunt: * ipſe
mandavit, & creata ſunt.
§ tatuit ea in æternum, & in ſæculum
ſæculi: *q præceptum poſuit, & non
præteribit.
Laudate Dominum de terra: * draco-
nes, & omnes aby ſſi.
I gnis, grando, nix, glacies, ſpiritus
procellarum: * quæ faciunt verbũu ejus.
M ontes, & omnes colles: * ligna fru-
ctifera, & omnes cedri:
B eſtiæ, & univerſa pecor: * ſerpen-
tes, & volucres pennatæ.
R eges terræ, & omnes populi: * prin-
cipes, & omnes judices terræ.
Juvenes, & virgines, ſenes cum ju-
nioribus laudent nomen Domini: *
quia exaltatum eſt nomen eſjus ſolius.
onfeſſio ejus ſuper cælum & terram: *
& exaltavit cornu populi ſui.
H ym-

Officium parvum B. Mariæ. Ixxxix
A ymnus omnibus ſanctis ejus, * filijs
Iſraeél, populo appropinquanti ſibi.
Hic non dicitur, G loria Patri.
Pſalmus 149.
Antate Domino canticum novum: *
C laus ejus in Eccleſia ſanctorum.
Lætetur Iſraël in eo, qui fecit eum: *
