Dominicæ 5 8 exageſimæ.

Quinquageſimæ.
Sccunda
Tertia 2 Quadrageſimæ. .
4 Q uarta J
i buüurFLTTICIA MAOkA

PER ANNHM,
Quæ alijs Duplicibus minoribus
præferuntur.

Transfiguratio Domini.
Exaltatio ſanctæ Crucis.
Feſtum Nivis.

Viſitatio 7
Præſentatio 3 B. Mariæ.
Conceptio
Feſtum Nominis 1

Apparitio ſancti Michaelis Archangeli.
Cathedra S. Petri, utraque.
Feſtum ejuſdem ad Vincula.
Converſio S. Pauli. „
Feſtum ſancti Joannis ante portam La-
tinam.
S. Barnabæ Apoſtoli.
Patronorum mins principalium,
Feriz majores „ de quibus ſemper fit
commemoratio.
Ids Adventus,
Quadrageſimæ,
ne Quatuor Temporum, &
Secunda Rogationum.

16

* *π Ü2

SI OCCURRAT.

Duplex primæ Claſſis, &
Duplex ſecundæ Claſſis2
Dup pet annum,

Dies infra KMaQ₰αaα „
Dies Ohavæ,
Semidaplex
Simplex „
§. Mari in Sabbato,
Feria major,
Vigilia „
I. Translatio de primo;: „Officium um de ſe-
cundo.
2. Officium de primo, translatio de ſe-
cundo.
3. Commemoratio de primos, Officium
de ſecundo.
4. Officium de primo, commemoratio
de ſecundo.
5. Nihil de primo „ Officium de ſe-
cundo.
6. Officium de primo , nihil de ſe-
cundo.
7. Officium de digniori, commemora-
tio de minùs digno.
8. Officium de digniori, translatio de
minùs digno.

=211OL—1OLOLOLOLDAGN

Netan-

ca primæ Claſſis.

DoLOIL-LYILOLOLOILOO
IENIILPILolofclbon

ca per Annum.

a ſecundæ Clanhs-

1— — DTTT— [ πBuEX PriINmæ& Clanhis:

αν O1α1απιυπ Duplex fecundæ Clamhs.

õ per annum.

SISIXINIXITIARI11 Dies ira taVam.

**½2

TINInellenee Dies Octane

Nlelalalaelelmlolanlw e duplex.

SlNILXILXILXINIOILXINXNI Simplex.
oOO1ο οωτ ν ε ε π Maria in Sabbato.

TINTINININININILOLOILYIFeria Major.

SltIIIzrlelOIS0.1 Vigilia.

1ſ I=P P I=1 /

Notandum, quòd Duplex quodcumque
etiam Patroni, & Tituli Eccleſiæ, vel De-
dicationis ejuſdem , occurrens in Vigilijs
Nativitatis Domini & Pentecoſtes, in die
Circumciſionis, in die Octava Epiphaniæ ,
in Feria quarta Cinerum, ac in tota majori
Hebdomada, & infra Octavas Paſchæ &
pentecoſtes, in Aſcenſione Domini, in Fe-
ſto Corporis Chriſti, in Feſto Aſſumptionis
B. Virginis, & omnium Sancdtorum, trans-
fertur.
Infra Octavam Epiphaniæ fit tantùmi de
Patrono, vel Titulari Eccleſiæ, & ejuſdem
Dedicatione, cum commemoratione Octa-
væ: alia Feſta transferuntur poſt Odtavam.
Infra Octavam Corporis Chriſti, Semi-
duplex transtertur, neque nt de Duplici
translato; & de ea, quocumque advenien-
te Duplici, fit commemoratio.
Infra illas Octavas, in quibus fit de Fe-
ſtis occurrentibus, Semiduplex occurrens
in Dominica, transfertur in proximè ſequen-
tem diem: quæ ſi fuerit impedita alio ſimi-
lIi Feſto, transfertur poſt Oavam.
De Odtava Nativitatis Domini, Epipha-
niæ, Corporis Chriſti, ſemper fit Commemo-
gatio quocumque Fe ſto in illis occurrente.
De aliis Odtavis, quæ non ſunt in Kalen-
dario, nihil fit à Feria iiij. Cinerum uſque
ad Dominicam in albis, & à Vigilia Pente-
coſtes uſque ad Feſtum Trinitatis incluſi-
ve, & à die 17. Decembris uſque ad Epi-
phaniam
Dies Octavæ numquam transfertur: ideò
quamquam Nativitas ſancti Joannis Bapti-
ſtæ occurrens in die Corporis Chriſti trans-
feratur in diem ſequentem, non tamen trans-
fertur Odava, ſed de ea fit tantùm comemo-
ratio in Officio de Octava Corporis Chriſti.
Si occurtat;, ut Patronus vel Titulus c-
. cle-

cleſiæ deſeriptus ſit eodem die in Kalendario
cum alijs Sanctis, in ea Eccleſia fit tantùm
de Patrono, vel Titulari abſque commemo-
rzatione aliorum. Qui ſi in dico Kalenda-
rio deſcripti ſint ſub Officio Duplici, vel
Semiduplici, transferuntur in primam diem
ſimili Officio non impeditam: & de eis fiat
Officium Semiduplex, niſi tamen ſint de
majoribus Feſtis „ quia tunc de translato
quoque fiet Officium Dupſex, ac ſi proprio
die celebraretur, Si veròô in Kalendario
omnes ſint tamquam Feſtum Simplex, de
alijs nihil fit.
De Ferijs Adventus & Quadrageſimæ »
quando de eis non fit Officium, fit comme-
moratio in utriſque Veſperis & Laudibus cu-
juſcumque Feſti: de Quatuor Temporibus,
& Feria ij. Rogationum, ac Vigilijs, in Lau-
dibus tantàm. Si verò aliqua Vigilia occur-
rat in Adventu, Quadrageſima; & Quatuor
Temporibus, vel in diebus Feſtorum Dupli-
cium primæ Claſſis, ſive Patroni, vel Titu-
li, aut Dedicationis Eccleſiæ „ de ea nihil
fit, nec etiam in Caudibus.

F X X 4 QA N.

QUANDO.
PDominica maor; Tcu J. & 1). CIa cum
Donminica minor, ſeu per annum,
Duplex primæ Clamis,

Duplex iccondæ Clamns =

vatronus fſeu Titulus Eccleſiæ,

Dauplex per annum majus »

Duplex per annum minus,

semiduplex,
Dies Octavæ,

—— —— -⸗( ——

Pies infra Oſtavam.

I. Totum de ſequenti, nihil de præ-
cedenti.
2. Totum de præcedenti, nihil de ſe-
quenti.
3. Totum de ſequenti, commemoratio
de præcedenti.
4. Totum de præcedenti, Commemo-
ratio de ſequenti.
5. Capitulum de ſequenti, Commemo-
ratio de præcedenti.
6. Totum de digniori, Commemoratio
de minus digno.
Simplex, & S. Maria in Sabbato;
Feria & Vigilia non concurrunt.

Notan-

61 cIIIXIITIPILXIYPYLDominica quacumque-
"— -ISILLol-I-II-1— Houplici primæ Clafſis.
„— (Wτ — — 1 — Duplici ſecundæ Clafis.
„1—Lolnlol--L-L-u- patrone ſeu Titulo Eccſeſæ.
PIeTINITIOIOLAN—1 1 Duplici per annum majore.

BB==–—

le ITITIXIPTLOILYIHIDuplici ber annum minore.
TTITTITTITIXITI PITIT Semiduplici.
TINTLNRLNILNILNINLXI Simplici.

INXTTXIXOAPTDie Oaα.

—

CONCURRAT.

TITTNNITIN&1απ11 Die infra aaαn.
⸗- —

& &ς1α1 τ 1 επÜS. Maria in Sabbate.

=

Notandum, quod in primis Veſperis diei
Odavæ Aſcenſionis & Corporis Chriſti to-
tum Officium fit de Octava, cum comme-
moratione præcedentis Feſti Duplicis, niſi
fuerit Feſtum ſolemne principale, vel pri-
mæ vel ſecundæ Clams, quia tunc de Fe-
ſto fieret Offcium , & commemoratio de
Odctava.
In ſecundis Veſperis diei Octavæ Fpipha-
niæ, Paſchæ, Aſcenſionis, & Corporis Chri-
ſti, de ſequenti Duplici fit tantùm comme-
moratio, niſi illud fuerit primæ vel ſecundæ
Claſſis, ſeu patronus vel Titulus, aut Dedi-
catio Eccleſiæ: quia tunc de Feſto fieret Of-
ficium, & de Octava commemoratio. Ect
ſimiliter die Octava Corporis Chriſti in ſe-
cundis Veſperis concurrente cum die Oda-
va ſancti Joannis Baptiſtæ, Veſperæ erunt
de Octava Corporis Chriſti, cum comme-
moratione Octavæ ſancti Joannis.
Cùm plures fiunt Commemorationes, ſer-
vetur hic ordo. De Duplici, de Dominica»„
de Semiduplici, de die infrà Otavam, de
Feria majori, ſeu Vigilia, de ſancta Maria
in Sabbato, de Simplici.

0

ORATIO
dicenda ante divinum Officium.
peri Domine os meum ad benedicendum
A nomen ſandtum tuum: munda quoque
cor meum ab omnibus vanis, perverſis, &
alienis cogitationibus: intelletum illumi-
na, affectum inflamma 3 ut digne, attentè „
ac devotè hoc Officium recitare valeam, &
exaudiri merear ante conſpedtum divinæ
Majeſtatis tuz. Per Dominum noſtrum.
Amen.
„ Domine, in unione illius divinæ inten-
tionis, qua ipſe in terris laudes Deo perſol-
viſti, has tibi Horas perſolvo.

Orationem ſequentem devotè poſt Officium
recitantibus Leo Papa X. defectus & cul-
pas in eo perſolvendo ex humana frazili-
tate contractat indulſit.

Acroſanctæ & individuæ Trinitati, cru-
S cifixi Domini noſtri Jeſu Chriſti humani-
tati, beatiſſimæ & glorioſiſſmæ ſempérque
Virginis Mariæ fœcundæ integritati, & om-
nium Sanctorum univerGtati, ſit ſempiterna
laus, honor, virtus & gloria, ab omni
creatura, nobiſque remiſſio omnium pecca-
torum, per infinita ſæcula ſæculorum.
u. Amen.
z. Beata viſcera Mariæ vVirginis, quæ por-
taverunt ætermi batris Filium à. Et beata
ubera, quæ lactaverunt Chriſtum Dominum-
E ater noſter. A Ve Maria.

UILDES.

22%E US in adjutorium
meum intende. &. Do-
mine ad adju vandum
me feſtina. G loria Pa-
tri, & Filio; & Spiritui
ſancto. S icut erat in
Beprincipio, & nunc &
ſemper, & in ſæcula ſæculorum; Amen.
Alleluja vel Laus tibi Domine, Rex
æternæ gloriæ, Pro temporis diverſitate.
A Döminica poſt Octavam Epfpha-
niæ uſque ad Septuagceſimam, & ab
Octava Pentecoſtes uſque ad Adven-
tum & tempore Paſchali, Antiophona.
Alleluja. .
Aſteriſcus notat pauſam cantus in
Choro. .

Pſalmus 92.
Dormunus regnavit, decorem indu-
D tus eſt: * indutus eſt Dominus
fortitudinem, & præcinxit ſe.
tenim firmavit orbem terræ, * qui
non commovebitur.
A Ea.

2 Dominica ad Laudes.
Parata ſedes tua ex tunc: * à ſæculo
tu es.
F levaverunt flumina Domine: * ele-
vaverunt flumina vocem ſuam.
E levaverunt flumina fluctus ſuos, *
à vocibus aquarum multarum.
Mirabiles elationes maris, † mirabilis
In altis Dominus.
eſtimonia tua credibilia facta ſunt ni-
mis: * domum tuam decet ſanctitu-
do Domine in longitudinem dierum.
G loria Patri- Pſalmus 99.
Ubilate Deo omnis terra: * ſervite
Domino in lætitia.
Introite in conſpectu ejus, * in exul-
tatione.
5 citote quoniam Dominus ipſe eſt
Deus: * ipſe fecit nos, & non ipſi nos.
P opulus ejus, & oves paſcuæ ejus: F
introite portas ejus in confeſſione, a-
tria ejus in hymnis: confitemini illi.
Laudate nomen ejus, quoniam ſuavis
eſt Dominus, in æternum miſericordia
ejus, * & uſque in generationem &
generationem veritas ejus.
Pſalmus 62. .
Eus Deus meus * ad te de luce
vigilo.
S itivit in te anima mea, * quàm mul-
tipliciter tibi earo mea.
In terra deſerta, & invia, & inaquo-
ſa: * ſic in ſancto apparui tibi, ut vide-
rem virtutem tuam, & gloriam tuam.
Quoniam melior eſt miſericordia tua
. ſuper

Doôminica ad Landes. 2
fuper vitas: * Iabia mea laudabunt te.
Sic benedicam te in vita mea: * & in
nomine tuo levabo manus meas.
Sicut adipe & pinguedine repleatur
anima mea: * & labijs exultationis
laudabit os meum.
& i memor fui tui ſuper ſtratum meum,
in matutinis meditabor in te: * quia
fuiſti adjutox meus.
Et in velamento alarum tuarum ex-
ultabo, adhæſit anima mea poſt te: *
me ſuſcepit dextera tua.
I pfſi verò in vanum quæſierunt animam
meam, introibunt in inferiora terræ: *
tradentur in manus gladij, partes vul-
pium erunt. .
R ex verò lætabitur in Deo, laudabun-
tur omnes qui jurant in eo: * quia
obſtructum eſt os loquentium iniqua.
Hic non dicitur G loria Patri.
Pſalmus 6.
Eus miſereatur noſtri, & bene-
Dicar nobis: * illuminet vultum
ſuum ſuper nos, & miſereatur noſtri.
Ut cognoſcamus in terra viam tuam: *
in omnibus gentibus ſalutare tuum.
uaanrur tibi populi Deus: *† con-
teantur tibi populi omnes.
Lætentur & exultent Gentes: * quo-
niam judicas populos in æquitate, &
Gentes in terra dirigis.
Gonfiteantur tibi populi Deus: con-
fiteantur tibi populi omnes: * terra de-
dit fructum ſuum.
A 2 Bene-

4 Dominica ad Laudes.
enedicat nos Deus, Deus noſter, be-
nedicat nos Deus: * & metuant eum
omnes fines terræ. G loria Patri.
Tempore Paſchali, Antiph. Alleluja.
alleluja, alleluja, alleluja;, alleluja ;„
alleluja, alleluja, alleluja, alleluja.
Antiphona. Surfexit Chriſtus.
Per Annum, Ana. Alleluja;, alleluja.
Antiphona. Tres pueri.
Canticum trium puerorum. Dan. 3.
Enedicite omnia opera Domini Do-
Bnine : * laudate & ſuperexaltate
eum in ſæcula.
enedicite Angeli Domini Domino: *
benedicite cæli Domino.
enedicite aquæ omnes, quæ ſuper cæ-
los ſunt, Domino: * benedicite om-
nes virtutes Domini Domino.
enedicite ſol & luna Domino: * be-
edicite ſtellæ cæli Domino.
enedicite omnis imber & ros Domi-
no: * benedicite omnes ſpiritus Dei
Domino.
Aenedicite ignis & æſtus Domino: *
benedicite frigus & æſtus Domino.
B enedicite rores & pruina Domino:
benedicite gelu & frigus Domino.
B enedicite glacies & nives Domino: *
benedicite noctes & dies Domino.
enedicite lux & tenebræ Domino:
benedicite fulgura & nubes Domino.
enedicat terra Dominum: * laudet
& ſuperexaltet eum in ſæcula.
enedicite montes & colles Domino: †
bene-

Dominicꝗ ad Laudes. 5§
benedicite univerſa germinantia in ter-
za Domino.
Benedicite fontes Domino: * benedi-
cite maria & flumina Domino.
Benedicite cete, & omnia quæ moven-
tur in aquis, Domino: * benedicite
omnes volucres cæli Domino.
3 enedicite omnes beſtiæ & pecora Do-
mino: * benedicite filij hominum Do-
mino.
; enedicat Iſrael Dominum: * laudet
& ſuperexaltet eum in ſæcula.
Benedicite ſacerdotes Domini Domi-
no: *† benedicite ſervi Domini Domino.
Fenedicite ſpiritus & animæ juſtorum
Domino: * benedicite ſancti & humi-
les corde Domino.
B enedicite Anania, Azaria, Miſaël;
Domino: * laudate & ſuperexaltate
eum in ſæcula.
B enedicamus Patrem, & Filium cum
ſancto Spiritu: * laudemus & ſuper-
exaltemus eum in ſæcaula.
Benedictus es Domine in firmamento
cæli: * & laudabilis, & glorioſus, &
ſuperexaltatus in ſæcula.
Hice non dicitur G loria Patri, ne-
ue Amen. In alijs Canticis diguntuz,
Temp. Paſch. Antiph. Surrexit Chri-
ſtus de ſepulchro, qui liberavit tres
pueros de camino ignis ardentis, alle-
lIuja. Antiphona. Alleluja.
Per Annum, Antiphona. Tres pue-
ri juſſu regis in fornacem miſſi ſunt,
A 3 non

* Dominica ad Laudes.
non timentes flammam ignis, dicentes 2

Benedictus Deus.
Ahia, Alleluja. Pſalmus 148.
Audate Dominum de cælis: * lau-
date eum in excelſis.
Laudate eum omnes Angeli ejus: *
laudate eum omnes virtutes ejus.
audate eum ſol & luna: * laudate
eum omnes ſtellæ & lumen. .
Laudate eum cæli cælorum: * &ι a-
quæ omnes, quæ ſuper cælos ſunt, lau⸗
dent nomen Domini.
uia ipſe dixit, & facta ſunt: * ipſe
Jn „& creata ſunt. .
tatuit ea in æternum, & in ſæculum
ſæculi: * præceptum poſuit „ & non
præteribit.
audate Dominum de terra: * draco-
nes, & omnes abyſſi.
I gnis, grando, nix, glacies, ſpiritus pro-
cellarum: * quæ faciunt verbum ejus.
A ontes, & omnes colles: * ligna
fructifera, & omnes cedri.
B eſtiæ, & univerſa pecora: * ſeipen-
tes, & volucres pennatæ.
KReges terræ, & omnes populi: * prim-
cipes, & omnes judices terræ.
Nuvenes, & virgines, ſenes cum ju-
nioribus laudent nomen Domini: *
quia exaltatum eſt nomen ejus ſolius.
Æ,onfeſſio ejus ſuper cælum & terram: *
& exaltavit cornu populi ſui.
H ymnus omnibus ſanctis ejus, * filijs
ſrael, populo sPropinduamti ſibi. 1
Hie

Dominica ad Laudes. 7
Hic non dicitur G loria Patri.
Pſalmus 149
Antate Dño canticum novum: *
C laus ejus in Eccleſia ſanctorum.
Lætetur Iſraël in eo, qui fecit eum: *
& filij Sion exultent in rege ſuo.
Laudent nomen ejus in choro: * in
tympano & pſalterio pſallant ei.
Qriis beneplacitum eſt Domino in po-
pulo ſuo: * & exaltabit manſuetos in
ſalutem. .
zultabunt ſancti in gloria: * læta-
buntur in cubilibus ſuis.
Exaltationes Dei in gutture eorum: *
& gladij ancipites in manibus eorum.
Ad faciendam vindictam in nationi-
bus: *† increpationes in populis.
Ad alligandos reges eorum in compe-
dibus: * & nobiles eorum in manicis
ferreis.
Ut facj'ant in eis judicium conſcriptũ: *
gloria hæc eſt omnibus ſanctis ejus.
Hic non dicitur G loria Patri.
Pſalmus r150.
L. Audate Dominum in ſanctis ejus: *
1 laudate eum in firmamento virtu-
tis ejus.
i Laudate eum in virtutibus ejus:
laudate eum ſecundàùm multitudinem
magnitudinis ejus.
Laudate eum in ſono tubæ: * lauda-
te eum in pſalterio & cithara.
Laudate eum in tympano, & choro: *
ii, laudate eum in chordis, & organo.
1 A 4 Lau-

*

1

2 Dominica ad Laudes.
Laudate eum in cymbalis beneſonan-
tibus, laudate eum in cymbalis jubi-
lationis: † omnis ſpiritus laudet Domi-
num. G loria Patri.
Tempore Paſchali, & per Annum,
Antiph. Alleluja, alleluja, alleluja. D
Sequens Capit. dicitur in Dñicis à ij.
poſt Epiph. uſq; ad Septuag. & à Dnñica
tertia poſt Pentec. uſque ad Adventum.
Capitulum. Apoc. Z. o.
Enediétio, & claritas, & ſapien-
tia, & gratiarum actio, honor, vir-
tus', & fortitudo Deo noſtro in ſæcula
ſæculorum. Amen. z. Deo gratias.
Sit reſpondetur in ſine omnium Ca-
Pituiorum.
Quando ad Nocturnum dicitur Hym-
nus, P rimo die, ad Laudes dicitut ſe-
quens Hymnus.
. Terne rerum Conditor;
Noctem diémque qui regis,
Et temporum das tempora,
Ut alleves faſtidium.
Nocturna lux viantibus
A nocte noctem ſegregans»
Præco diei jam ſonat,
Jubarque ſolis evocat.
Hoc excitatus Luücifer
Solvit polum caligine,
Hoc omnis erronum cohors
Viam nocendi deſerit.
Hoc nauta vires colligit,
Tontique miteſcunt freta .
Hoc, ipſa petra Eccleſiæ,

—

Canen-

Dominica ad Lauder. 9
Canente, culpam diluit.
s urgamus ergo ſtrenuè,
Gallus jacentes excitat,
Et ſomnolentos increpat-
Gallus negantes arguit.
Gallo canente ſpes redit,
Kgris ſalus refunditur,
Mucro latronis conditur;,
Lapſis fides revertitur.
Jeſu labentes reſpice,
Et nos videndo corrige:
Si reſpicis, labes cadunt,
Fletuque culpa ſolvitur.
Tu lux refulge ſenſibus,
Mentiſque ſomnum diſcute,
Te noſtra vox primùm ſonet;
Et vota ſolvamus tibi.
Deo Patri ſit gloria,
Ejuſque ſoli Filio,
Cum Spiritu Paraclito,
Nunc & per omne ſæculum, Amen.
Per Annum. . Dominus regnavit,
decorem induit. ze. Induit Dominus
fortitudinem, & præcinxit ſe virtute-
A Septuageſima uſque ad Quadtag.
7. Domine refugium factus es nobis.
. A generatione & progenie.
Quando ad Nocturnum dicitur Hym-
nus. N octe ſurgentes, ad Laudes di-
citur Hymnus.
E Cce jam noctis tenuatur umbra,
Lux & auroræ rutilans coruſcat:
Supplices rerum Dominum canora
Voce precemur.
A § U

70 Dominica ad Laudes.
ο t reos culpæ miſeratus, omnem
Pellat angorem, tribuat ſalutem,
Donet & nobis bona ſempiternæ
Munera pacis.
& ræſtet hoc nobis Deitas beata
Patris, ac Nati, paritérque ſancti
Spiritus, cujus reſonat per omnem
Gloria mundum. Amen.
Per Annum. . Dominus regnavit,
decorem induit. &. Induit Dominus
fortitudinem, & præcinxit ſe virtute.
In Adventu, Hymnus E n clara vox.
J. Vox clamätis in deſerto, Parate viam
Domini. ꝑꝶ. Rectas facite ſemitas ejus.
In Quadrageſima , Hymnus. O Sol
ſalutis. “. Angelis ſuis Deus manda-
vit de te. . Ut cuſtodiant te in om-
nibus vijs tuis.
Tempore Paſſionis, Hymnus. Lu-
ſtra ſex y. Eripe me de inimieis meis
Deus meus. Ee. Et ab inſurgentibus in
me libera me.
Tempore Paſchali, Hymaus. 4 u-
rora cælum purpurat. . In reſurre-
ctione tua Chriſte, alleluja. „. Ceæli
& terra lætentur, alleluja.
Canticum Zachari?z. Lucæ I. g.
Enedictus Dominus Deus Iſraël, *
quia viſitavit, & fecit redemptio-
nem plebis ſuæ.
E t erexit cornu ſalutis nobis, * in do-
mo David pueri ſui.
S icut locutus eſt per os ſancto-
rum, * qui à ſæculo ſunt, Propheta-
zum ejus. 3 alu-

Dominica ad Laudes.
galutem ex inimicis noſtris, * & de

manu omnium qui oderunt nos.
Ad faciendam miſericordiam cum
patribus noſtris: * & memorari teſta-
menti ſui ſancti.
Znarandum „ quod juravit ad Abra-
am patrem noſtrum, † daturum ſe
nobis.
t ſine timore, de manu inimicorum
noſtrorum liberati, * ſerviamus illi.
In ſanétitate & juſtitia coram ipſo, *
omnibus diebus noſtris.
Et tu Nuer, Propheta Altiſſimi voca-
beris: * præibis enim ante faciem Do-
mini parare vias ejus.
A d dandam ſcientiam ſalutis plebi e-
jus: * in remiſſionem peccatorum eo-
rum.
P er viſcera miſericordiæ Dei noſtri:
in quibus viſitavit nos, oriens ex Uo.
I Iluminare his, qui in. tenebris & in
umbra mortis ſedent: * ad dirigendos
pedes noſtros in viam pacis.
loria Fatri, & Filio.
Deinde dicirur Antiphona, & Ora-
tio propria, & poſt eam, ſi occurrat eo
die aliquod Peguin Ssimplex, fit de eo
commemor. Poſtremoò (ſi id tempus
requirxit) fiunt Commemorationes de
ſancta Maria, de Apoſtolis, & de Pa-
trono Eccleſiæ in ordine aliarum com-
memorationum, ſecundùm illius dig-
nitatem, & ultimo loco de Lace, ut in-
frà in Veſperis Sabbati.
Een In

122 Dominica ad Laudes.
In fine, ſi diſcedendum ſit à Choro,
dicitur una ex Antiphonis beatæ Mä-
riæ, ut habetur infra poſt Completo⸗

zium. .
DHD O M I N I C A4
A D P h I. M A M.
Zater noſter. ve Maria. CGredo.
„. Deus in adjutorium, ut ſuprà. I.
. Hymnus.
Am lucis ortd idere
TSe precemur ſupplices,
Ut in diurnis actibus
Nos ſervet à nocentibus.
Tinguam refrænans temperet;
Ne litis horror inſonet.
Viſum fovendo contegat ,
Ne vanitates hauriat.
Sint pura cordis intima,
Abſiſtat & vecordia :
Carnis terat ſuperbiam
Potus cibique parcitas :
Ot cùm dies abhelſartt
Noctémque ſors reduxerit s
Mundi per abſtinentiam
Ipſi canamus gloriam.
Deo FPatri ſit gloria,
Ejuſque ſoli Filio,
Cum Spiritu Paraclito
Nunc, & per omne ſæculum.
Amen.
In Däicis per Annum, & temp. Paſch.
Ana. Alleluja. Pſalmus 53.
Eus in nomine tuo ſalvum me
fac: *gq & in virtute tua judica me.
Deus

,

Dominica ad Primam. 1
peus exaudi orationem meam: * au-
ribus percipe verba oris mei.
uoniam alieni inſurrexerunt ad ver-
ſum me, & fortes quæſierunt animam
meam: * & non propoſuerunt Deum
ante conſpectum ſuum.
E cce enim Deus adjuvat me: † & Do-
minus ſuſceptor eſt animæ meæ.
A verte mala inimicis meis: * & in ve-
zitate tua diſperde illos.
V oluntariè ſacri ficabo tibi, * & confi-
tebor nomini tuo Domine: quoniam
bonum eſt?
uoniam ex omni tribulatione eripui-
ſi me: * & ſuper inimicos meos deſpe-
xit oculus meus.
Sequens Pſalmus, Confitemini Do-
mino, dicitur tantùm in Dominicis ,
quando fit Officium de Däñica, ut in
Pſalterio, præterquam in Dnicis à Pa-
ſcha uſque ad Pentecoſten. A Septuage-
ſima vero uſque ad Paſcha ejus loco di-
citur Pſalm. Dominus regnavit. ut ſu⸗
pra in Laudibus. 1. P almus 117.
C Onfitemini Domino quoniam bo=-
nus: * quoniam in ſæculum nu-
ſericordia ejus.
Dicat nunc Iſraël quoniam bonus: *
uoniam in ſæculum miſericordia ejus.
icat nunc domus Aaron: * quoniam
in ſæculum miſericordia ejus.
Dicat nunc qui timent Dominum: *
uoniam in ſæculum miſericordia ejus.
e tribulatione invocavi Dominum: *

14 Dominica ad Primam.
& exaudivit me in latitudine Dominus.
Dominus mihi adjutor: * non timebo
quid faciat mihi homo.
Dominus mihi adjutor: * & ego deſpi-
ciam inimicos meos.
Fonum eſt confidere in Domino, *
quàm confidere in homine.
Bonum eſt ſperare in Domino, *
quam ſperare in principibus.
Omnes Gentes circujerunt me; * & in
nomine Domini quia ultus ſum in eos.
Circumdantes circumdederunt me: *† &
in nomine Dñi quia ultus ſum in eos-
Circumdederunt me ſicut apes, & ex-
arſerunt ſicut ignis in ſpinis: * & in
nomine Domini quia ultus ſum in eos.
Impulſus everfus ſum ut caderem: *
& Dominus ſuſcepit me. .
Fortitudo mea, & laus mea Domi-
nus: * & factus eſt mihi in ſalutem.
Vox exultationis & ſalutis: * in taber-
naculis juſtorum.
Dextera Domini fecit virtutem: dex-
tera Domini exaltavit me, * dextexra
Domini fecit virtutem.
Non moriar, ſed vivam: *j & narra-
bo opera Domini.
Caſtigans caſtigavit me Dominus.: *
& morti non tradidit me.
Aperite mihi portas juſtitiæ, ingreſſus
in eas confitebor Domino: *† hæc porta
Domini, juſti intrabunt in eam.
Confitebor tibi quoniam exaudiſti
me: † & factus es mihi in ſalutem.
Lapi-

Dominica aàd Primiam. 15
Lapidem „quem reprobaverunt ædifi-
cantes, * hic factus eſt in caput anguli.
A Domino factum eſt iſtud: † & eſt mi-
rabile in oculis noſtris.
Hæc eſt dies, quam fecit Dominus: *
exultemus & lætemur in ea.
O Domine ſalvum me fac, 6 Domine
benè proſperare: * benedictus qui ve-
nit in nomine Domini.
B enediximus vobis de domo Domini: *
Deus Dominus, & illuxit nobis.
Gonſtituite diem ſolemnem in conden-
ſis, * uſque ad cornu altaris.
D eus meus es tu, & confitebor tibi: *
Deus meus es tu, & exaltabo te.
onfitebor tibi quoniam exaudiſti
me, * & factus es mihi in ſalutem.
Confitemini Domino quoniam bo-
nus: * quoniam in ſæculum miſericor-
dia ejus. Pſalmus 118.
Ban immaculati in via: *† qui am-
bulant in lege Domini.
Beati qui ſerutantur teſtimonia ejus: *
in toto corde exquirunt eum.
N on enim qui operantur iniquitatem, *
in vijs ejus ambulaverunt.
Tu mandaſti * mandata tua cuſtodiri
nimis.
Utinam dirigantur viæ meæ, * ad cu-

Hſtodiendas juſtificationes tuas.

Tunc non confundar, * cùm perſpexe-
10 in omnibus tuis.

Confitebor tibi in directione cordis: *

in eo quòd didici judicia juſtitiæ tuæ.
Juſti-

16 Dominiga ad Primam.
J uſtifieationes tuas cuſtodiam: * non
me derelinquas uſquequaque.
In quo corrigit adoleſcentior viam
ſuam? * in cuſtodiendo ſermones tuos.
In toto corde meo exquifivi te: * ne
repellas me à mandatis tuis.
In corde meo abſcondi eloquia tua: *
ut non peccem tibi.
B enedictus es Domine: * doce me ju-
ſtificationes tuas.
In labijs meis: * pronuntiavi omni ju-
dicia oris tui.
In via teſtimoniorum tuorum delecta-
tus ſum, * ſicut in omnibus divitijs.
In mandatis tuis exercebor: *†q & con-
ſiderabo vias tuas.
In juſtifieationibus tuis meditabor
non obliviſcar ſermones tuos.
R Erribue ſervo tuo, vivifica me: *
& cuſtodiam ſermones tuos.
R evela oculos meos: * & conſiderabo
mirabihia de lege tua.
Incola ego ſum in terra: * non abſcon-
das à me mandata tua.
Concupivit anima mea deſiderare ju-
ſtificationes tuas, * in omni tempore. .
ncrepaſti ſuperbos : * malediéti qui
declinant à mandatis tuis.
Aufer à me opprobrium, & contemp-
tum: * quia teſtimonia tua exquiſivi.
Etenim ſederunt principes, & adves-
ſum me loquebantur: * ſervus autem
tuus exercebatur in juſtificationibus
tuis.

*

N am

Dominica ad Primam. 17
Nam & teſtimonia tua meditatio mea
eſt: * & conſilium meum juſtificatio-
nes tuæ.
A dhæſit pavimento anima mea: * vi-
vifica me ſecunduùm verbum tuum.
Vias meas enuntiavi, & exaudiſti me: *
doce me juſtificationes tuas.
Viam juſtificationum tuarum inſtrue
me: * & exercebor in mirabilibus tuis.
Dormitavit anima mea præ tædio: *
confirma me in- verbis tuis.
Viam iniquitatis amove à me: * & de
lege tua miſerere mei.
Viam veritatis elegi: *† judicia tua non
ſum oblitus. .
A dhæſi teſtimonijs tuis Domine: * no-
li me confundere.
Viam mandatorum tuorum cucurri, *
cum dilataſti cor meum.
Sequens Symbolum dicitur in Däicis
tantùm, quando fit Officium de Dnica „
ut in Pſalt. & in feſto SS. Trinitatis.
Symbolum ſancti Athanafij.
Uicumque vult ſalvus eſſe, * ante
omnia opus eſt, ut teneat Catho-
licam fidem.
Quam niſi quiſque integram inviola-
tämque ſervaverit, * abſque dubio in
æternum peribit.
Fides autem Catholica hæc eſt, * ut
unum Deum in Trinitate, & Trinita-
tem in unitate veneremur.
N eque coufundentes perſonas, * ne-
que ſubſtantiam ſeparantes.
B

A lia

18 Dominica ad Primam⸗
A lia eſt enim perſona Patris, alia Filij, *
alia Spiritus ſancti.
5& ed Patris, & Filij, & Spiritus ſan-
ti una eſt divinitas, * æqualis gloria,
coæterna majeſtas.
Qualis Pater, talis Filius, * talis Spi-
ritus ſanctus.
I ncreatus Pater, increatus Filius, *
increatus Spiritus ſanctus.
Immenſus Pater, immenſus Filius, *
immenſus Spiritus ſanctus.
. ternus Pater, æternus Filius, æter-
nus Spiritus ſanctus.
t tamen non tres æterni, * ſed unus
Xternus.
S icut non tres increati, nec tres imęn-
ſi: fed unus increatus, & unus imenſus.

3 imiliter omnipotens Pater, omnipotẽs
Filius, † omnipotens Spiritus ſanétus.

Eit tamen non tres omnipotentes, *

ſed unus omnipotens.
ta Deus Pater, Deus Filius, * Deus
Spiritus ſanctus.
Et tamen non tres Dij, * ſed unus
eſt Deus.
Ita Dominus Pater, Dominus Filius,*
Dominus Spiritus ſanctus. .
EBttamen non tres Domini: * ſed unus
eſt Dominus.
Quia ſicut ſingillatim unamquamque
perſonam Deum aut Dominum confite-
ri Chriſtiana veritate compellimur:
ita tres Deos aut Dominos dicere, Ca-
tholica religione prohibemur.
Fatet

Dominicz ad Primam. 19
p ater à nullo eſt factus: * nec creatus,
nec genitus.
F ilius à Patre ſolo eſt: * non factus,
nec creatus, ſed genitus.
§$ piritus ſanétus à Patre & Filio: *† non
factus, nec creatus, nec genitus, ſed
procedens.
nus ergo Pater, non tres Patres:
unus Filius, non tres Filij: *† unus Spiri-
tus ſanctus, non tres Spiritus ſancti.
Eit in hac Trinitate nihil prius aut po-
ſterius, nihil majus aut minus: * ſed
totæ tres perſonæ coæternæ ſibi ſunt, &
coæquales. .
ta ut per omnia, ſicut jam ſuprà di-
ctum eſt, * & unitas in Trinitate, &
Trinitas in unitate veneranda ſit.
Qui vult ergo ſalvus eſſe, * ita de Tri-
nitate ſentiat. .
S ed neceſſarium eſt ad æternam ſalu-
tem, * ut incarnationem quoque Domi-
ni noſtri Jeſu Chriſti fideliter credat.
E ſt ergo fides recta, ut credamus &
confiteamur, * quia Dominus noſter
Jeſus Chriſtus Dei Filius, Deus & ho-
mo eſt. .
D eus eſt ex ſubſtantia Patris ante ſæcu-
la genitus: * & homo eſt ex ſubſtantia
matris in ſæculo natus. 1
P erfectus Deus, perfectus homo: *† ex
anima rationali, & humana carne ſub-
ſiſtens.
Wι qualisPatri ſecundùm divinitatem: *
minor Patre ſecundùm humanitatem.
B 2 Qui

20 Dominics ad Primam.
Qui licet Deus ſit, & homo: * non
duo tamen, ſed unus eſt Chriſtus.
U nus autem non converſione divinita-
tis in carnem, * ſed aſſumptione hu-
manitatis in Deum.
U nus omnino non confuſione ſubſtan-
tiæ: * ſed unitate perſonæ.
N am ſicut anima rationalis & caro u-
nus eſt homo: * ita Deus & homo unus
eſt Chriſtus.
ui paſſus eſt pro falute noſtra, deſcen-
dit ad inferos, * tertia die reſurrexit à
mortuis,
A ſcendit ad cælos, ſedet ad dexteram
Dei Patris omnipotentis: * inde ven-
turus eſt judicare vivos & mortuos.
A d cujus adventum omnes homines re-
ſurgere habent cum corporibus ſuis, *&
reddituri ſunt de factis proprijs rationé.
Et qui bona egerunt, ibunt in vitam
æternam: * qui verò mala, in ignem
æternum. . .
H æc eſt fides Catholica, * quam niſi
quiſque fideliter firmitérque credide-
rit, ſalvus eſſe non poterit.
G loria Patri, & Filio.
Antiph. Alleluja, alleluja, alleluja.
Tempore Paſchali additur aliud Al-
leluja.
Capitulum. 1. Tem. 1. d.
R Egi ſæculorum immortali, & in-
viſibili, ſoli Deo honor & gloria
in ſæcula ſæculorum, Amen.
*ν Deo gratias.
ge. br.

Dominicà ad Primam. 21
v. br. Chriſte Fili Dei vivi, *“ Miſerere
nobis. & repetitur. Chriſte Fili Dei vi-
vi, miſereré nobis. „. Qui ſedes ad
dexteram Patris. ,, Miſerere nobis.
y. Gloria Patri, & Filio, & Spiritui
ſancto. ze. Chriſte Fili Dei vivi, miſere-
re nobis. . Exurge Chriſte, adjuva nos.
Et libera nos propter nomen tuum.
Sequentes preces non dicuntur in
Duplic. nec intra Octav. ſed tunc dicto
br. dicitur Dñs vobiſcum. Orat. D o-
mine Deus omnipotens. ut infrà. 23.
Yrie eleiſon. C hriſte eleiſon. K y-
F rie eleiſon. P ater noſter. ſecreto
uſque ad Y. Et ne nos inducas in tenta-
tionem. ze, Sed libera nos à malo.
Credo in Deum. ſecretò uſque ad
J. Carnis reſurrectionem. ge, Vitam
æternam æternam, Amen. y. Et ego
ad te Dñe clamavi. g. Et man? oratio
mea præveniet te. ?. Repleatur os
meum laude. g. Ut cantem gloriam
tuam, tota die magnitudinem tuam.
J. Däüe averte faciem tuam à peccatis
meis. g, Et omnes iniquitates meas
dele. 5.. Cor mundum crea in me Deus.
g. Et ſpiritum rectum innova in viſce-
ribus meis. Y. Ne projicias me à facie
tua. e. Et iritun ſanctum tuum ne
auferas à me. &*. Redde mihi lætitiam
ſalutaris tui. . Et ſpiritu principali
confirma me. ?. Adjutorium noſtrum
in nomlne Domini. ge. Qui fecit cæ-
lum & terram.
B 3 Dein-

22 Dominica ad Primam.
Deindé Hebdomadarius facit
Confeſſionem.
Onfiteor Deo omnipotenti beatæ
C Mariæ ſemper Virgini, beato Mi-
chaéli Archangelo, beato Joanni Bap-
tiſtæ, ſanctis Apoſtolis Petro & Paulo,
omnibus ſanctis, & vobis fratres, quia
peccavi nimis cogitatione, verbo, &
opere: mea culpa, mea culpa, mea
maxima culpa. Ideò precor beatam
Mariam ſemper Virginem, beatum Mi-
chaélem Archangelum, beatum Joan-
nem Baptiſtam, ſanctos Apoſtolos Pe-
trum & Paulum, omnes Sanfctos, &
vos fratres, orare pro me ad Dominum
Deum noſttum.*
Chorus reſpondet,
M Iſereatur tui omnipotens Deus, &
dimiſſis peccatis tuis, perducat
te ad vitam æternam. . Amen.
Deinde repetit confeſſionem & ubi
dicitur vobis fratres , & vos fratres;
dicitur tibi Pater ; & te Pater.
Facta Confeſſione à Choro,
Hebdomadarius dicit:
M Iſereatur veſtri omnipotens Deus,
& dimiſſis peccatis veſtris, per-
ducat vos ad vitam æternam. g. Amen.
I Ndulgentiam „abſolutionem, & re-
miſſionem peccatorum noſtrorum tri-
buat nobis omnipotens & miſericors
Dominus. g. Amen.
Et proſequitur ”. Dignare Domine
die iſto. ꝶ. Sine peccato nos cuſtodi-
re

Dominica ad Primam. 23
ge. 5. Miſerere noſtri Domine. . Mi-
ſerere noſtri. ?. Fiat miſericordia tua
Domine ſuper nos. g. Quemadmo-
dum ſperavimus in te. . Domine ex-
audi orationem meam,
3. Et clamor meus ad te veniat.
v. Dominus vobiſcum. „?ß . Et cum
ſpiritu tuo.
O remus. Oratio.
Omine Deus omnipotens, qui ad
D Pprincipium hujus diei nos perve-
nire feciſti: tua nos hodie ſalva vir-
tute; ut in hac die ad nullum decline-
mus peccatum, ſed ſemper ad tuam
juſtitiam faciendam noſtra procedant
eloquia, dirigantur cogitationes & ope-
ra. Per Dominum.
. Dominus vobiſcum. g. Et cum ſpi-
ritu tuo. “. Benedicamus Domino.
g. Deo gratias.
Deinde in Choro legitur Martyrolo-
gium. Et quando dicenda eſt prima de
B. Maria, pra ponitur Lectioni Martyro-
gij. Poſtea Hebdomadarius dicçit
. Pretioſa in conſpectu Dñi. è&. Mors
ſanckorum ejus. Et abſolute ſine Ore-
mus. Oratio.
S§ Ancta Maria, & omnes Sancti inter-
cedant pro nobis ad Dominum: ut
nos mereamur ab eo adjuvari & ſalvari.
Qui vivit & regnat in ſæcula ſæculo-
rum. g. Amen.
Y. Deus in adjutorium meum intende.
. Domine ad adjuvandum me feſtina.
B 4 Et

2 Dominica ad Primam.
Et dicitur ter: ultimo additur G loria
Patri. Sicut erat. & yrie eleiſon. Chri-
ſte eleiſon. Kyrie eleiſon. Pater noſter.
ſecretò *. Et ne nos inducas in tenta-
tionem, . Sed libera nos à malo.
. Reſpice in ſervos tuos Domine, &
in opera tua, & dirige filios eorum.
z. Et ſit ſplendor Domini Dei noſtri
ſuper nos, & opera manuum noſtrarum
dirige ſuper nos, & opus manuum no-
ſtrarum dirige. Y. Gloria Patri. . Si-
cut erat.
Oremus. Oratio.
