mo nos conduxit. Ite & vos in vi⸗
neam meam: & quod juſtum fuerit;
dabo vobis.
Oratio. P reces populi tui. 287.
FEKIA SECUNDA.
Ad Magnificat, Antiphona.
Hi noviſſimi una hora fecerunt, & pa-
res illos nobis feciſti, qui portavimus
pondus diei, & æſtus.
F ERIA TERTI A.
Ad Magnificar, Antiphona.
Dixit autem paterfamilias: Amice, non
facio tibi injuriam; nonne ex denario
conveniſti mecum: tolle quod tuum
eſt, & vade. .
F E KR I A QUA K T A-
Ad Magnificat, Antiphona.
Tolle quod tuum eſt, & vade: quia
ego bonus ſum, dicit Dominus, 4
FERI A UI N T A.
Ad Magnificat; Antiphona.
Non licet mihi quod volo facere 2 an
oculus tuus nequam eſt, quia ego bo-
nus ſum? dicit Dominus.
§5 A B-

cum reliquis 11

Dominiga- Sexageſimæ. 241
sSs A B B A T† 0O0.
ante Sexageſimam.
Ad Veſperas, Capitul. 2. Cor. 1r. d.
Ratres, Libenter ſuffertis inſipien-
tes: cùm ſitis ipſi ſapientes. Suſti-
netis enim ſi quis vos in ſervitutem re-
digit: ſi quis devorat: ſi quis accipit,
ſi quis extollitur, ſi quis in faciem vos
cædit. .
Rymnus, & Verſus de Pſalterio. 135.
Ad Magnificat, Antiphona.
Dixit Dominus ad Noë: Finis univerſæ
carnis venit coram me; fac tibi arcam
de lignis lævigatis; ut ſalvetur univer-
ſum ſemen in ea. Oratio.
Eus, qui conſpicis, quia ex nulla
noſtra actione confidimus: conce-
de propitius; ut contra adverſa omnia
Doctoris Gentium protectione munia-⸗
mur. PTer Dominum.
D O MINICA
in Sexageſima.
Ad Laudes, Antiphona.
Ecundum magnam miſericordiam
tuam miſerere mei Deus.
Pſalmus. M iſerere mei Deus. 64.
Ana. Si mihi Dominus Salvator fue-
rit, non timebo quid faciat mihi homo.
Pſalmus. Confitemini Domino. 13.
Ana. In velamento clamavi valdè di-
luculo: Deus Deus meus;, ad te de lu-
ce vi gilo. .
Zſalmus. D eus Deus meus. cum reli-
quis. 2.
0°5 Ana.

242 Dominica Sexageſimæ.
Aſs. Hymnum dicamus Domino Deo
noſtro.
Aña. In tympano & choro, in chordis
& organo laudate Deum.
Capitulum. F ratres, Libenter. 241.
Hymnus. . terne rerum Conditor. 8.
7„. Domine refugium factus es nobis.
g. A generatione & progenie
Ad Benediéctus, Antiphona.

Cùm turba plurima convenirent ad Je-

ſum, & de civitatibus properarent ad
eum, dixit per ſimilitudinem: Exijt
ui ſeminat, ſeminare ſemen ſuum.
ratio. D eus, qui conſpicis. 241.
Ad Primam, Antiphona.
Semen cecidit in terram bonam, &
attulit fructum in patientia.
Ad Abſolutionem Capituli, Lectio
brevis. D ominus autem dirigat. 24.
Ad Tertiam, Antiphona.
ui verbü Dei retinent corde perfecto
&α optimo, fructum afferunt in patientia.
Capitulum. F ratres, Libenter. 241.
g. br. Inclina cor meum Deus, * In
teſtimonia tua. Inclina. F. Averte o-
culos meos, ne videant vanitatem: in
via tua vivifica me. In teſtimonia tua.
G loria Patri. Inclina cor. 7. Ego di-
xi, Domine miſerere mei. . Sana
animam meam, quia peccavi tibi.
Ad Sextam, Antiphona.
Semen cecidit in terram bonam, & at-
tulit fructum, aliud centeſimum, &

aliud ſexageſimum. B
Capi-

4
1

Dominica Sexageſimæ. 243
Capitulum. 2. Cor. rr. E.
T Er virgis eæſus ſum, ſemel lapida-
tus ſum, ter naufragium feci, no-
cte, & die in profundo maris fui.
ge. brev. In æternum Domine, * Per-
manet verbum tuum. In æternum.
F. In ſæculum ſæculi veritas tua. Per-
manet. G loria Patri. In æternum.
J. Dominus regit me, & nihil mihi
deerit. ε. In loco paſcuæ ibi me col-
locavit.
Ad Nonam, Antiphona.
Si verè, fratres, divites eſſe cupitis,
veras divitias amate.
Capitulum. 2: Cor. 12. c.
L Ibenter igitur gloriabor in infirmi-
tatibus meis, ut inhabitet in me
virtus Chriſti.
. brev. Clamavi in toto corde meo,
* Exzxaudi me Domine. Clamavi.
7. Juſtificationes tuas requiram. Ex-
audi. G loria Patri. Clamavi. y. Ab
occultis meis munda me Domine.
3. Et ab alienis parce ſervo tuo.
Ad Veſperas, Antiphona & Pſalmus.
D ixit Dñs. cum reliquis de Dñica. 95.
Capitul. F ratres, Libenter ſuffertis. 241.
Hymnus. L ucis Creator.
7. . Dirigatur. 100.
Ad Magnificat, Antiphona.
Vobis datum eſt noſſe myſterium regni
Dei, ceteris autem in parabolis dixit
Jeſus diſcipulis ſuis.
Oratio. D eus, qui conſpicis. 241.
. 6 F E-

244 Unfra Hebd. Sexagefimæ.
F ERIA SECUNDA.
Ad Magnificat, Antiphona.
Si culmen veri honoris quæritis, ad illã
cæleſtem patriã quantocyus propeérate.
FERIATERLI A.
Ad Magnificçat, Antighens
Semen eſt verbum Dei; ſator autem
Chriſtus, omnis qui invenit eum, ma-
nebit in æternum.
F E RIA Q Z U A KT A.
Ad Magnificat, Antiphona.
Quod autem cecidit in terram bonam;
hr ſunt, qui in corde bono & optimo
fructum eran in patientia.

Si prædiétæz Antiphonæz ad Magnifi-
cat non potuerint dici in præcedentibus
Ferijs, & in ſequenti Feria v. occurrat

fieri Officium de Feria, dicatur ultima
ex ijs prætermiſſa: alioquin, expletis
omnibus, ſumantur de Pilalterio: quod
ſempér fit „ quando propriæ non ha-
bentur.
sS A B B A Tr O.
ante Quinquageſimam.
Ad Veſperas, Capitulum. 1. Cor. 13.
Ratres, Si linguis hominum lo-
quar, & Angelorum, charitatem
autem non habeam, factus ſum velut
æs ſonans, aut cymbalum tinniens.
Hymnus. Jam ſol recedit.
Yy. Veſpertina oratio. 135.
Ad Magnificat, Antiphona.
Pater fidei noſtræz Abraham ſummus,
obtulit holocauſtũ ſuper altare pro filio.
Orz⸗

Dominica Quinquagefiniæ. 245
Oratio.
Reces noſtras, quæſumus Domine,
Deienseniet exaudi: atque à pecca-
torum vinculis abſolutos, ab omni nos
adverſitate cuſtodi. Per Dominum.
D O MINIC A.
in Quinquageſima.
Ad Laudes, Antiphona.
Ecundùm multitudinem miſeratio-
num tuarum Domine, dele iniqui-
tatem meam.
Pfalmus. M iſerere. 64.
Ana. Deus meus es tu, & confitebor
tibi: Deus meus es tu, & exaltabo te.
Pſalmus. Confitemini. 13.
Anña. Ad te de luce vigilo Deus, ut vi-
deam virtutem tuam.
Pſalmus. D eus Deus meus. cum
reliquis. 2. 22:
Aha. Hymnum dicite, & ſuperexal-
tate eum in ſæcula.
Anña. Omnes Angeli ejus laudate Do-
minum de cælis. —
Capitulum. F ratres, Si linguis. 244.
Hymnus. Æ terne rerum Conditor. 3.
y. Domine refugium factus es nobis.
. A generatione & progenie.
Ad Benediéctus, Antiphona.
Ecce aſcendimus Jeroſolymam, & con-
ſummabuntur omnia, quæ ſcripta ſunt
de Filio hominis: tradetur enim Gen-
tibus, & illudetur, & conſpuetur: &
poſtquam flagellaverint, occident eum,
& tertia die reſurget.

Ora-

246 Dominica Quinquageſimæ.
Oratio. P reces noſtras. 245.
Ad Primam, Antiphona.
Iter faciente Jeſu, dum appropinqua-
ret Jericho, cæcus clamabat ad eum,
ut lumen recipere mereretur.
Ad Abſolutionem Capituli, Ledtio
brevis. D ominus autem dirigat, 24.
Ad Tertiam, Antiphona.
Tranſeunte Domino clamabat cæcus ad
eum: Miſerere mei, Fili David.
Capitulum. Fratres, Si linguis. 244.
.. br. Inclina cor meum Deus, * In
teſtimonia tua. Inclina. . Averte
oculos meos, ne videant vanitatem: in
tua vivifica me. In teſtimonia tua.
loria Patri. Inclina. 7. Ego dixi,
Domine miſerere mei. B. Sana ani-
mam meam, quia peccavi tibi.
Ad Sextàm, Antiphona.
Et qui præibant, increpabant eum ut
taceret: ipſe verò multò magis clama-
bat: Miſerere mei, Fili David.
Capitulum. 1. Cor. 13. c.
Haritas numquam excidit; ſive
prophetiæ evacuabuntur, ſive lin-
guæ ceſſabunt, ſive ſcientia deſtruetut.
Ex parte enim cognoſeimus „& ex par-
te Lophetajlnns.
F. br. In æternum Domine, * Per-
manet verbum tuum. In æternũ. Y. In
ſæculum ſæculi veritas tua. Permanet.
loria Patri. In æternum. *. Domi-
nus regit me, & nihil mihi deerit.
. In loco paſcuæ ibi me collocavit.

Dominica Quinquageſimæ. 24 5
Ad Nonam, Antiphona.
Cæcus magis ac magis clamabat, ut
eum Dominus illuminaret.
Capitulum. 1I. Cor. 13. d.
Unc autem manent, fides, ſpes,
charitas, tria hec: major autem
horum eſt charitas.
p. br. Clamavi in toto corde meo, * Ex-
audi me Dñe. Clamavi. Y, Juſtificatio-
nes tuas requiram. Exaudi. G loria. Cla-
mavi. F. Ab occultis meis munda me
Dñe. v Et ab alienis parce ſeryo tuo.
Ad Veſperas „Antiphôna & Pſalmus.
Dixit Dñs. cum reliquis de Dñica. 95.
Capitulum. Fratres, Si linguis. 244.
Hymnus. L ucis Creator.
y. Dirigatur. 100.
Ad Magnificat, Antiphona.
Stans autem Jeſus juſſit cæcum adduci
ad ſe, & ait illi: Quid vis ut faciam ti-
bi; Domine, ut videam. Et Jeſus aĩt
illi: Reſpice, fides tua te ſalvum fecit.
Et confeſtim vidit, & ſequebatur il-
lum, magnificans Deum.
Oratio. P reces noſtras. 245.
FERIA SECUNDA.
Ad Magnificat, Antiphona.
Et qui præibant;, increpabant eum ut
taceret: ipſe verò multo magis clama-
bat: miſerere mei, Fili David.
F E K I A T ERTIA.
Ad Magnificat, Antiphona:
Miſerere mei, Fili David. Quid vis ut
faciam tibi? Domine, ut videam.
F E-=

24 8½ Yeria Jants Cinerum.
FERIAQART A.
Cinerum
Si hac die, & in Dnicis Quadrageſie
mæ occurrat Feſtum Duplex;, transfer-
tur in ſequentem diem ſimiliter non
impeditam, ut dicitur in Rubrica de
Tranflatione Feſtorum. Alijs diebus
Quadrageſ. uſque ad majorem Hebdom.
Foccurrat Feſtum Duplex, vel Semi-
duplex, fit de eo cum Commem. Feriæ
De Simplicib. fit tantum Commem.
Per totam Quædrag. in feriali Officie
Feria ij. dicitur Officium Defundorum.
Feria iiij. dicuntur Pſalmi Graduales.
Feria vj. Septem Pſalmi Pœnitentiales
eum Litanijs „ præterquam in Ferijs
majoris Hebdomadæ; quæ omnia ha-
bentur in fine Diurnalis.
In hac & ſequentibus Ferijs uſque ad
Veſperas Sabbati, Hymni, Capitula,
& alia omnia dicuntur ut in Pſalterio
per Annum, exceptis Antiphonis ad
Benedicus, & Magnificat, & poſt Lau-
des, Horas, Veſperas, & Completo-
rium dicuntur Freces flexis genibus, ut
ibidem in Pſalterio.
Hodie ante Matutinum in Chore
dicuntur Pſalmi Graduales.
Ad Laudes & Horas omnia ut in
Fſalterio.
Ald Benedictus, Antiphona.
Qùm jejunatis, nolite fieri ſicut hypo-
critæ, triſtes.
Deinde dicuntur Preces flexis enr.

u3.

A Teria quinta poſt Cineres. 249
dus. 69. Et ſimiliter ad omnes Ho-
1as, ut in Pſalterio.
Oratio.
Lxd Domine fidelibus tuis: ut je-
juniorum veneranda ſolemnia „ &
congrua pietate ſuſcipiant, & ſecura
devotione percurrant. Per Dominum.
Hodie & duobus ſequentibus diebus
dicuntur Veſperæ hora conſueta: Sab-
bato veroò, & deinceps uſque ad Paſcha,
dicuntur ante comeſtionem, tam in Fe-
ſtis, quam in Feèrijs, exceptis D i
cis, in gquibus dicuntur hora cor
Ad Magnificat, Antiphona.
Theſaurizate vobis theſauros in cælo
ubi nec ærugo, nec tinea demolitur.
Deinde dicuntur Preces 106.
Oratio.
Tealinante ſe, Domine, Majeſtati
uæ, propitiatus intende: ut qui di-
1 vino munere ſunt refecti, cæleſtibus
ſeymper nutriantur auxilijs. Per Däm.
AN F E R I A QUINT A.
Ad Benedictus, Antiphona.
Domine, puer meus jacet paralyticus
in domo, & malè torquetur: Amen
dico tibi, ego veniam, & curabo eum.
Oratio.
Eus, qui culpa offenderis, pœni-
tentia placaris: preces populi tui
ſupplieantis propitius reſpice; & fla-
gella tuæ iracundiæ, quæ pro peccatis
noſtris meremur, averte. Per Domi-
n num nofſtrum.
A

25⁵ Sabbato poſt Cineres.
Ad Magniſicat, Antiphona.
Domine non ſum dignus ut intres ſub
tectum meum: ſed tantùm dic verbo,
& ſanabitur puer meus.
Oratio
Arce Domine, parce populo tuo:
ut dignis flagellationibus caſtiga-
tus, in tua miſeratione reſpiret. Per
Dominum noſtrum.
J E KR I A S E X T A.
Ad Benediéktus, Antiphona. .
Eùm facis elesmoſynam:, neſciat ſini
ſtra tua quid faciat dextera tu.
Oratio.
Nchoata jejunia, quæſumus Domi-
ne; benigno favere proſequere: ut
obſervantiam, quam corporaliter ex-
hibemus, mentibus etiam finceris exer-
cçere valeamus. Per Dominum. .
Hodie poſt Laudes dicuntur Pſalmi
Pœnitentiales.
Ad Magnificat, Antiphona.
Tu autem cùm oraveris, intra in cu-
biculum tuum; & clauſo oſtio ora Pa-
trem tuum. Oratio.
Uere Domine populum tuum & ab
omnibus peccatis clementer emun-
da: quia nulla ei nocebit adverſitas,
ſi nulla ei dominetur iniquitas. Per
Dominum noſtrum.
8 A B. B A T O.
Ad Benedicktus, Antiphona.
Me etenim de die in diem quærunt, &
ſcire vias meas volunt.
Ota·

Sabbato poſt Cineres. 251
Oratio.
. Deſto Domine ſupplicationibus no-
A ntůaâs „ & concede; ut hoc ſoſemne
jejunium, quod animabus corporibuſ-
que curandis ſalubriter inſtitutum eſt 5
devoto ſervitio celebremus. Per Dnm⸗
§ A B B ATOPRIMO.
In Quadrageſima-
Ad Veſperas, Capitulum. 2. Gor. 6:
11 Ratres, Hoôrtamur vos ne in va⸗
Erunm gratiam Dei recipiatis. Ait
1:: Tempore accepto exaudivi te,
& die ſalutis adjuvi te.

Hymnus.
Udi, benigne Conditor,
A Noſiras preces cum fletibus ;
In hoc ſacro jejunio
Fuſas quadragenario.
5 crutator alme cordium,
Infirma tu ſcis virium:
Ad te reverſis exhibe
Remiſſionis gratiam.
Multùm quiuem peccavimus 3
Sed parce confitentibus :
Ad nominis laudem tui
Confer medélam languidis.
Concede noſtrum conteri
Corpus per abſtinentiam 53
Qulpæ ut relinquant pabulum
Jejuna corda criminum
10 E raæſta beata Trinitas;
Concede ſimplex Unitas 3
Ut fructuoſa ſint tuis
Jejuniorum munera. Amene, 4
An-

252 Dominica j. Quadragefimæ.
7y. Angelis ſuis Deus mandavit de te.
g. Ut cuſtodiant te in omnib“ vijs tuis.
Ad Magnificat, Antiphonz.
Tunc invocabis „& Dominus exaudiet:
clamabis, & dicet, Ecce adſum.
Oratio.
Eus, qui Eccleſiam tuam annua
LD Quadrageſimali obſervatione pu-
rificas: præſta familiæ tuæ ; ut quod
à te obtinere abſtinendo nititur, hoc
bonis operibus exequatur. Per Domi-
num noſtrum.
DOMINICAPRIMA.
In Quadtageſima.
Ad Laudes, Antiphona.
C Or mundum crea in me Deus, &
ſpiritum rectum innova in viſceri-
bus meis.
Pſalmus. M iſerere. 64.
Aha. O Domine ſalvum me fac: 6⁶
Domine bene proſperare.
Pſalmus. Confitemini Domino. 13.
Ana. Sic benedicam te in vita mea
Domine: & in nomine tuo levabo ma-
nus meas.
Pſalmus. D eus Deus meus. ecum re-
liquis. 2. .
Ana. In ſpiritu humilitatis, & in
animo contrito ſuſcipiamur Domine à
te: & ſic fiat ſacrificium noſtrum, ut à

te ſuſeipiatur hodie, & placeat tibi Do-
mine Deus.
Ana. Laudate Deum eæxli cælorum,
& aquæ omnes.

Capi-

Dominica j. Quadrageſimæ, 253
Capitulum. Fratres, Hortamur. 251:
Hymnus-
Odon ſalutis;, intimis ;
Jeſu refulge mentibus;
Dum nocte pulſa gratior
Orbi dies renaſcitur.
Dans tempus acceptabile;
Da lacrymarum rivulis
Lavare cordis victimam,
Quam læta adurat Charitas:
Quo fonte manavit nefas,
Fluent perennes lacrymæ 5
si virga pœnitentiæ
Cordis rigorem conterat.
ies venit, dies tua;
In qua reflorent omnia:
Lætemur & nos in viam
Tua reducti dextera.
Te prona mundi machina
Clemens adoret Trinitas ;
Et nos novi per gratiam
Novum canamus canticum. Afmen.
*½. Angelis ſuis Deus mandavit de te.
ein ge. Ut euſtodiant te in omnib“ vijs tuis.⸗
Ad Benedidus, Antiphonz.
MtmuDucétus eſt Jeſus in deſertum à Spiritu-
ut tentaretur à diabolo : & cùm jeju-
naſſet quadraginta diebus & quadra-
ginta noctibus, poſteà eſurijt.
Oratio. Deus, qui Eceeſiam tuã, ut ſup⸗
Ad Primmam; Antiphona.
Jeſus autem cùm jejunâſſet quadragin-
Mm Gu ta diebus & quadraginta noctibus, po-
ſteà eſuxijt. .

P Plſal-

254 DVominica j. Quadrageſimæ.
pſalmus. Deus in homine tuo. cum
reliquis, ut in 1Ileri 12.
Capitulum. R Egi æculorum. gc. 20.
Ad Abſolutionem Capituli, Lectio
brevis. Quxrite Dominum. ut in
Pſalterio. 25.
Et dicitur in Dominicis & Ferijs,
uſque ad Dominicam Paſſionis, ex-
cluſivè.
AXA Tertiam, Antiphena.
Tunc aſſumpſit eum diabolus in ſan-
Gam civitatem, & ſtatuit eum ſupra
pinnaculum templi, & dixit ei: §i
Filius Dei es, mitte te deorſum.
Capitulum. E ratres, Hortamur. 251.
B/. br. Ipſe liberavit me. * De laqueo
venantium. Ipſe. y. Et à verbo aſpero
De laqueo. G loria Patri. lpſe libera-
vit. y. Scapulis ſuis obumbrabit tibi.
e. Et ſub pennis ejus ſperabis.
Ad Sextam, Ana. Non in ſolo pane
vVivit homo, ſed in omni verbo, quod
procedit de ore Dei.
Qapitulum. 2. Cor. 6.
Cce nunc tempus acceptabile, ecce
E nunc dies ſalutis. Nemini dantes
ullam offenſionem, ut non vituperetur
miniſterium noſtrum.
„br. Scapulis ſuis, X Obumbrabit
tibi. Scapulis. y. Et ſub pennis ejus
ſperabis. Obumbrabit tibi. Gloria Ta-
tri. Scapulis. y. Scuto circumdabit te
veritas ejus. e. Non timebis à timore
nocturno.

Ad

Dominica j. Quadrageſimæ. 255
Ad Nonam, Antiphona.
Dominum Deum tuum aorabi⸗ „& illi
ſoli ſervies.
Capitulum. 2. Cor. &. b.
CTcaſtigati, & non mortificati:
quaſi triſtes, ſemper autem gau-
dentes: ſicut egentes, multos autem
locupletantes: tamquam nihil haben-
tes, & omnia poſſidentes.
. br. Scuto circumdabit te, *△ Veri-
tas ejus. Scuto. y. Non timebis à ti-
more nocturno. Veritas ejus. G loria
Patri. Scuto. y. Angelis ſuis Deus man-
davit de te. g& Ut cuſtodiant te in
omnibus vijs tuis.
Ad Veſperas, Antiphona & Pſalmus.
Dixit Dominus, cum reliquis de Do-
minica. 95. Capitulum. F fatres, Hor-
tamur. Hymnus. A udi benigne Condi-
tor. y. Angelis ſuis. ut ſuprà in Ve-
ſperis Sabbati. 251. .
Ad Magnificat, Antiphona.
Ecce nunc tempus, acceptabile, ecce
nunc dies ſalutis: in his ergo diebus
exhibeamus noſmetipſos ſicut Dei mi-
niſtros, in multa patientia, in jejunijs,
in vigilijs, & in charitate non ficta.
Oratio. D eus, qui Eccleſiam tuam.
ut ſuprà. 252.
Hymni, Y. & . brevia ſuperdicta
Adicuntur in Dominicis & Ferijs uſque
àad Deminicam Paſſionis excluſivè.
boſt weſperas diei dicuntur Veſperæ
Defunctorum.
* 2 FE-

256 IUnfta Hebd. j. Aer eſimæ.
F E K I A S C U N D A.
Ad Laudes, Añia & Pſalmus. M iſe.
rere. cum reliquis de l Erio. 6⁶4.
apitulum. niæ 5S.
Lama, ne ceſſes, quaſi tuba exalta r
C vocem tuam, & annuntia populo
meo ſcelera eorum, & domui Jacob
peccata eorum. SB
Hymnus. 8 ſol ſalutis. ut ſuprà, 253.
y. Angelis ſuis Deus mandavit de te.
Vt cuſtodiãt te in omnibus vijs tuis.
Ad Benediétus, Antiphona.
Venite benedicti Patris mei, percipite
regnum, quod vobis paratum eſt ab ori-
gine mundi.
Deinde dicuntur Precey, 6⁶9. Oratio.
Onverte nos Deus falutaris noſter
C & ut nobis jejunium Quadragefi-
male proficiat, mentesnoſtras cæleſti-
bus inſtrue diſciplinis. Per Dominum
Poſt Laudes dicitur Officium De-
functorum.
. AN Prim „Antiphona.
vivo ego, dicit Dominus: nolo mor
tem peccatoris, ſed ut magis converta-
tur, ι vivat. 3
Capitulum. acem & veritatem. cum &
xeliquis, ut in Pſalterio. 36. .
Ad Abſolutionem Capituli, Quan.
te Dominum. 41.

Ad Tertizam;, Antiphona.
Advenerunt nobis dies pchnitentiæ ,d

Be.

6

redimenda peceata, ad ſalvandas ani⸗
mas.

4

Capi⸗

Infra Hebd. j. Quadrageſimæ. 257
Capitulum. Jool. 2. c.
Onvertimini ad me in toto corde
veſtro, in jejunio, & fletu, &
planctu. Et ſcindite corda veſtra, &
non veſtimenta veſtra, ait Dominus
omnipotens.
.. br. Ipſe liberavit me. * De laqueo
venantium. Ipſe. V. Et à verbo aſpero.
De laqueo. loria Patri. Ipſe libera-
vit. y. Scapulis ſuis obumbrabit tibi.
n. Et ſub pennis ejus ſperabis.
einde dicuntur Preces ut in Pſalt. 48.
Ad Sextam, Ana. Commendemus,
noſmetipſos in multa patientia, in je-
junijs multis, per arma juſtitiæ.
Capitulum. Haiæ . b.
D Erelinquat impius viam ſuam, &
vir iniquus cogitationes ſuas, &
zevertatur ad Dominum, & miſerebi-
tur ejus, & ad Deum noſtrum: quo-
niam multus eſt ad ignoſcendum.
y. br. Scapulis ſuis, Obumbrabit
tibi. Scapulis. . Et ſub pennis ejus
ſperabis. Obumbrabit. Gloria Patri.
Scapulis. . Scuto circumdabit te ve-
ritas ejus. &. Non timebis à timore
nocturno.
Deinde Preces, ut in Pſalterio. 54.
Ad Nonam, Ania. Per arma juſtitiæ
virtutis Dei commendemus noſmetip-
ſos in multa patientia.
2 Capitulum. Iaiæ „S. c.
uu Range eſurienti panem tuum, &
egenos vagôſque induc in domum
. P 3 tuam:

25⁸ Infra Hebd. j. Quadrageſimæ.
tuam : cùm videris nudum operi eum,
α£ Grnem tuam ne deſpexeris. .-
. br. Scuto circumdabit te, Veritas
ejus. Scuto. . Non timebis à timore
nocturno. Veritas. Sloria Patri. Scu-
to. V. Angelis ſuis Deus mandavit de
te. &. Ut cuſtodiant te in omnibus
vijs tuis, . .
Deinde Preces, ut in Pſalterio. gr.
Ad Veſperas, Antiph. Inclinavit
Pſal. D ilexi. cum reliquis de P'alt. 101.
Capitulum. vel. 2. d.
INter veſtibulum & altare plorabunt
Sacerdotes miniſtri Domini, & di-
cent: Parce Domine, parce populo tuo:
& ne des hereditatem tuam in oppro-
brium, ut dominentur eis nationes.
Hymhnus. A udi, benigne Conditor. 25r.
Y. Angelis ſuis Deus mandavit de te.
B. Ut cuſtodiant te in omnibus vijs
t

Antiphonæ & Capitula ſupradica di- .
cuntur in feriali Officio uſque ad Domi⸗
nicam Paſſionis.
Ad Magnificat, Antiphona.
Quod uni ex minimis meis feciſtis, mi-
hi feciſtis, dicit Dominus.
Deinde dicuntur Preces. 106.
Oratio.
Bſolve, quæſumus Domine, no-
ſtrorum vincula peccatarum:
quidquid pro eis meremur, propitiatus
averte. Per Dominum noſtrum Je-
ſum Chriſtum.

F E-

Feria iiij. Quat. Temp. Quadr. 259
FERI ATE RTI A.
Ad Benedictus, Antiphona.
Intravit Jeſus in templum Dei, & eji-
ciebat omnes vendentes & ementes: &
menſas numulariorum, & cathedras
vendentium columbas evertit.
Oratio. .
REſpiee Domine familiam tuam, &
præſta: ut apud te mens noſtra tuo
deſiderio fulgeat, quæ ſe carnis mace-
ratione caſtigat. Per Dominum.
Ad Magnificat, Antiphona.
Scriptum eſt enim, quia domus mea,
domus orationis eſt cunctis gentibus :
vos autem feciſtis illam ſpeluncam la-
tronum; & erat quotidie docens in
templo. Oratio.
Scendant ad te, Domine, preces
noſtræ: & ab Eceleſia tua cunctam
repelle nequitiam. Per Dominum.
F E R I A UAKTA.
Quatuor Tinporum.
Hodie dicuntur Pſalmi Graduales.
Ad Benedictus, Antiphona.
Generatio hæc prava & perverſa ſignum
quærit: & ſignum non dabitur ei, niſi
ſignum Jonæ Erophetzx.
ratio.
Reces noſtras, quæſumus Domine,
clementer exaudi: & contra cuncta
nobis adverſantia, dexteram tuæ maje-

ſtatis extende. Per Dominum.
d Magnificat; Antiphona.

Sicut fuit Jonas in ventre ceti tribus

260 Feria vj. Quat. Temp. Quadr.
diebus & tribus noctibus, ita erit Filius
hominis in corde terræ.
Oratio.
M Entes noſtras, quæſumus Domi-
ne, lumine tuæ claritatis illuſtra:
ut videre poſſimus, quæ agenda ſunt;
& quæ reéta ſunt, agere valeamus. Per
Dominum noſtrum.
FE RI A Q UINT A.
Ad Benedictus, Antiphona.
Egreſſus Jeſus ſeceſſit in partes Tyri &
Sidéônis: & ecce mulier Chananæaà à fi-
nibus illis egreſſa, clamabat dicens;
Miſerere mei, Fili David.
Oratio.
D Protionem populi tui, quæſumus
Domine, benignus intende: ut
qui per abſtinentiam macerantur in
corpore, per fructum boni operis refi-
ciantur in mente. Per Dominum.
Ad Magnificat, Antiphona.
O mulier, magna eſt fides tua: fiat ti-
bi ſicut petiſti.
Oratio.
De „quæſumus Domine, populis
Chriſtianis: & quæ profitentur
agnoſcere, & cæleſte munus diligere,
quod frequentant. Per Dominum no-
ſtrum Jeſum Chriſtum.
FE KIA SEXTA.

orum.

Benced. 5, Anhtiphona:
Angelus Domini deſcendebat de cælo,
& movebatur aqua, & ſanabatur unus.
Ora-
.

2

Sabbato Quat. Temp. Quadr. 261
Oratio. S
E Sto Domine propitius plebi tuæ: &
quam tibi facis eſſe devotam, be-
nigno refove miſeratus auxilio. Per Do-
minum noſtrum.
Hodie dici

gZnificat, Antiphona.
Qui me ſanum fecit, ille mihi præcepit:
Tolle grabatũ tuum, & ambula in pace.
Oratio.
E Xaudi nos miſericors Deus: & men-
tibus noſtris gratiæ tuæ lumen
oſtende. Per Dominum.

emporum.
Ad Benedictus, Antiphona.
Aſſumpſit Jeſus diſcipulos ſuos, & aſ-
cendit in montem, & transfiguratus eſt
ante eos.
Oratio.
4 P Opulum tuum, quæſumus Domine,
propitius reſpice: atque ab eo fla-
gella tuæ iracundiæ clementer averte.
Per Dominum noſtrum.
Ad Veſperas, Capitulum. 1. Theſy 4.
Ratres, Rogamus vos, & obfecra-
mus in Domino Jeſu, ut quemadmo-
dum accepiſtis à nobis, quomodo vos
oporteat ambulare, & placere Deo, ſic
& ambuletis, ut abundetis magis.
Hymnus, A udi, benigne Conditor.
y. Angelis ſuis Deus. 251.
Ad Magniſicat, Antiphona.
Viſionem quam vidiſtis, nemini dixeri-
P 5 tis;

262 Dominica ij. Quadrageſimæ.
tis, donec à mortuis reſurgat Filius
hominis. Oratio.
Eus, qui conſpicis omni nos vir-
tute deſtitui; interiùs, exteridſ-
que cuſtodie; ut ab omnibus adverſita-
tibus muniamur in corpore, & à pravis
cogitationibus mundemur in mente,
Per Dominum noſtrum.
D O MIßNIß FEA II.

In Quadrageſima.
Ad Laudes, Antiphona.
Omine labia mea aperies, & os
meum annuntiabit laudem tuam.
Pſalmus. Miſerere mei Deus. 64.
Ana. Dextera Domini fecit virtutem:
dextera Domini exaltavit me.
Plalmus. Gonfitemini Domino. 13.
Ana. Factus eſt adjutor meus Deus

mens.
FPfſalmus. Deus Deus meus. cum re-
liquis. 2.
Aha. Trium puerorum cantemus hym-
num: quem cantabant in camino ignis,
benedicentes Dominum,
Aha: Statuit ea in æternum, & in ſæ-
eulum ſæculi: præceptum poſuit, &
non rxteribit.
Ccqpitulum. Fratres, Rogamus. 261r.
Hymnus. OSSo.! ſalutis. 7. Angelis
ſuis Deus: 253 .
Ad'benedicdus, Antiphona.
Aſſumpfſit Jeſus diſcipulos ſuos, &
aſcendit in montem, & transfiguratus
eſt ante eos.
Ora-

Dominica ij. Quadrageſimæ. 263
Oratio. Deus, qui conſpicis. 262.
Ad Primam, Afltiphoni. Domine,
bonum eſt nos hic eſſe: ſi vis, faciamus
hic tria tabernacula, tibi unum, Moyſi
unum;, & Eliæ unum.
Capitulum. R egi ſæculorum. cum
reliquis. 20.
Ad Tertiam, Antiphona. Domine,
bonum eſt. ut ſupra ad Primam.
Capitulum. Fratres, Rogamus. 26 1.
F.. br. Ipſe liberavit me, De lagqueo
venantium. Ipſe liberavit me. . Et
à verbo aſpero. De lqqueo. Sloria Pa-
tri. Ipſe liberavit. V: Scapulis ſuis ob-
umbrabit tibi. ι. Et ſub pennis ejus
ſperabic Sextam, Antiphona.
Faciamus hic tria tabernacula; tibi
unum, Moy ſi unum, & Eliæ unum.
ißitulum. 1. Theſſ. 4.
HEE eſt enim voluntas Dei, ſancti-
ficatio veſtra: ut abſtineatis vos
à fornicatione, ut ſciat unuſquiſque ve-
ſtrům vas ſuum poſſidere in ſanctifica-
tione & honore.
. br. Scapulis ſuis, Obumbrabit ti⸗
bi. Scapulis. Y. Et ſub pennis ejus
ſperabis. Obumbrabit tibi. Gloria Pa-
tri. Scapulis. ”: Scuto circumdabit te
veritas ejus. ⅛̈* Non timebis à timore

nonung.
A onam, Antiphona. viſionem

quam vidiſtis, nemini dixeritis, donec

à mortuis reſurgat Filius hominis.
Capi-

264 Infra Hebd. ij. Quadrageſimæ.
Gapitulum. 1. Theſſ 4. b.
On enim vocavit nos Deus in im-
munditiam, ſed in ſanctificatio-
nem, in Chriſto Jjeſu Domino noſtro.
g. by. Scuto circumdabit te, * Veritas
ejus. Scuto circumdabit. y. Non time-
bis à timore nocturno. Veritas ejus.
G loria. Scuto circumdabit. “*. Angelis
ſuis Deus mandavit de te. . Ut cu-
ſtodiant te in omnibus vijs tuis.
Ad Veſperas, Ana & Pfalmus. Dixit
Dominus. cum reliquis de Dnica. 95.
Capitulum. Fratres, Rogamus. 261.
Hymnus. A ndi, benigne Conditor.
. Angelus ſuis Deus. ut fupräà., 251.
Ad Magniſicat; Antiphona.
Viſionem quam vidiſtis, nemini dixe-
ritis, donec à mortuis reſurgat Filius
hominis.
Oratio. D eus, qui conſpicis. 262.
Poſt weſp. diei diguntur Veſperæ
Defunctorem.
FE RIA SECUNDA.
Ad Benedictus, Antiphona.
Ego principium, qui & loquor vobis.
DPeinde dicuntur Preces ut in Pſal-
terio. 69,
Oratio.
P Ræſta quæſumus omnipotens Deus:
ut familia tua, quæ ſe, affli endo
sarnem, ab alimentis abſtinet; Sctan-
do juſtitiam, à culpa jejunet. Per Do-
minum noſtrum.
Hodie dicitur Offic. Defunctorum.

Infra Hebd. ij. Quadrageſimæ. 265
Ad Magnificat, Antiphona.
ui me miſit, mecum eſt, & non reli-
quit me ſolum: quia quæ placita ſunt
ei, facio ſemper.
Deinde dicuntur Preces. 106.
Oratio.
Deſto ſupplicationibus noſtris om-
A nipotens Deus: & quibus fiduciam
ſperandæ pietatis indulges, eonſuetæ
miſericordiæ tribue benignus effectum.
Per Dominum noſtrum.
FERI A TER TI A.
Ad Benedictus, Antiphona.
Unus eſt enim magiſter veſter, qui in
cælis eſt, Chriſtus Dominus.
Qratio.
Erfice, quæſumus Domine, benig-
nus in nobis obſervantiæ ſanctæ
ſubſidium : ut quæ te auctore facienda
cognovimus, te operante impleamus.
Per Dominum noſtrum.
Ad Magnificat, Antiphona.
(EDx Omnes autem vos fratres eſtis: & Pa-
trem nolite vocare vobis ſuper terram:
unus eſt enim Pater veſter, qui in cælis
eſt: nec vocemini magiſtri: quia magi-
ſter veſter unus eſt Chriſtus.
Oratio.
Ropitiare Domine ſupplicationibus
noſtris, & animarum noſtrarum
medere languoribus : ut remiſſione
pereepta, in tua ſemper benedictione
lætemur. Per Dominum noſtrum Je-
ſum Chriſtum.
F E-

266 Infra Hebd. ij. Quadrageſimæ.
E A Q A N 1 .
Hodie dicuntur Pfalmi Graduales.
Ad Benedidus, Antiphona.
Ecce aſeendimus Jeroſolymam: & Filius
hominis tradetur ad crucifigendum.
Oratio.
POpulum tuum, quæſumus Domi-
1 ne, propitius reſpice: & quos ab
eſcis carnalibus præcipis abſtinere, à
noxijs quoque vitijs ceſſare concede.
Per Dominum noſtrum.
Ad Magnificat, Antiphong.
Tradetur enim Gentibus ad illuden-
dum, & flagellandum, & crucifigendum.
Oratio.
Eus innocentiæ reſtitutor & ama-
tor, dirige ad te tuorum corda ſer-
vorum: ut Spiritus tui fervore concep-
to, & in fide inveniantur ſtabiles, &
in opere efficaces. Per Dominum no-
ſtrum. ejuſdem.
F E R 1 A UI N T A.
Ad Benedictus, Antiphona:
Fili, recordare quia recepiſti bona in
vita tua, & Lazarus ſimiliter mala.
Oratio.
Ræſta nobis, quæſumus Domine,
P auxilium gratiæ tuæ: ut jejunijs &
orationibus convenienter intenti, libe-
remur ab hoſtibus mentis & corporis.
Per Dominum noſtrum. .
. Ad Magnificat, Antiphona:
Dives ille guttam aquæ petijt, qui mi-
cas panis Lazaro negavit.
Ora-⸗

Infra Hebd. ij. Quadrageſimæ. 267
Oratio. .
Deſto Domine famulis tuis, & per-
A petuam benignitatem largire poſ-
centibus: ut ijs, qui te auctore & gu-
bernatore gloriantur, & congregata re-
ſtaures, & reſtaurata conſerves. Per
Dominum noſtrum.
F ERI A SEXTF A.
Ad Benedidus, Antiphona.
Malos malè perdet, & vineam ſuam
locabit alijs agricolis, qui reddant ei
fructum temporibus ſuis.
Oratio.
A quæſumus omnipotens Deus: ut
Daco nos purificante jejunio, ſin-
ceris mentibus ad ſancta ventura facias
pervenire. Per Dominum.
Hodie dicuntur Pſalmi Pœnitentiales.
Ad Magniſicat, Antiphona.
Quærtentes eum tenere timuerunt tur-
bam, quia ſicut Prophetam eum habe-
bant. Oratio.
A; quæſumus Domine, populo tuo
ſalutem mentis & corporis: ut
bonis operibus inhærendo, tuæ ſemper
virtutis mereatur protectione defendi.
Per Dominum noſtrum.
8 A B B A T OCO. T
Ad Benedictus, Antiphona.
vVadam ad Pattem meum, & dicam ei:
bater, fac me ſicut unum ex mercena-
rijs tuis. Oratio. .
D A quæſumus Domine, noſtris effe-
ctum jejunijs ſalutarem: ut caſti-
gatio

268 Dominica iij. Quadrageſimæ.
gatio carnis aſſumpta, ad noſtrarum ve-
getationem tranſéat animarum. Per
Dominum noſtrum.
Ad Veſperas, Capitulum. Epheſ. y.
Ratres, Eſtote iĩmitatores Dei; ſicut
filij chariſſimi: & ambulate in dile-
Gtione; ſicut & Chriſtus dilexit nos, &
tradidit ſemetipſum pro nobis oblatio⸗
nem & hoſtiam Deo in odorem ſua-
vitatis. .
Hymnus. A udi; benigne Conditor.
y. Angelis ſuis Deus. 251.
Ad Magnificat, Antiphona.
Dixit autem pater ad ſervos ſuos: Citè
proferte ſtolam primam, & induite il-=-
lum, & date annulum in manu ejus; &
calceamenta in pedibus ejus.
Oratio.
Uæſumus omnipotens Deus: vota
Ahumnilun reſpice; atque ad de-
fenſionem noſtram;, dexteram tuæ ma⸗
jefſtatis extende. Per Dominum.
DO MINICA III.
Ad Laudes, Antiphona.
Ac benignè in bona voluntate tua;
ut ædificentur Domine muri Jeruſa-
lem. Pſalmus. Miſerere mei. 64.
Anña. Dominus mihi adjutor eſt, non
timebo, quid faciat mihi homo.
Pſalmus. Confitemini. 13.
Anha. Deus miſereatur noſtri; & bene-
dicat nos.
Pſalm. D sus Deus meus. cum zeliq-. 2.
Ana-

Dominica iij. Quadrageſimæ, 269
Ana. Vim virtutis ſuæ oblitus eſt ignis:
ut pueri tui liberarentur illæſi.
Afa. Sol & luna laudate Deum: quia
exaltatum eſt nomen ejus ſolius
Capitulum. Fratres, Eſtote imitatores
Dei. 368. Hymnus. OSol ſalutis.
y. Angelis ſuis Deus. 253.
Ad Benedictus, Antiphona
Cùm fortis armatus cuſtodit atrium
ſuum, in pace ſunt omnia quæ poſſidet.
Oratio. Quæſumus omnipotens Deus
ut ſuprà. 268.
Ad Primam;, Antiphona.
Et cùm ejeciſſet Jeſus dæmonium, locu-
tus eſt mutus, & admiratæ ſunt turbæ-
Ad Tertiam, Antiphona.
si in digito Dei ejicio dæmonia, profe-
tρ pervénit in vos regnum Dei.
Capitulum. HKratres, Eſtote imitato-
res Dei. 268.
zg br. Ipſe liberavit me. De laqueo
venantium. Ipſe. . Et à verbo aſpero.
De laqueo. loria Patri. Ipſe libera-
vit. “. Scapulis ſuis obumbrabit tibi-
. Et ſub pennis ejus ſperabis.
Ad Sextam, Antiphona.
Qui non colligit mecum diſpergit: &
qui non eſt mecum, contra me eſt.
Capitulum. Epheſ. v. b.
Oc enim ſcitote intelligentes-
HA omnis fornicator, aut im-
us, aut avarus, quod eſt idolo-

mun

rum ſervitus, non habet hereditatem

in regno Chriſti & Dei.
CQ . brev.

270 Dominica iij. Quadrageſimæ,
. brev. Scapulis ſuis, * Obumbrabit
tibi. Scapulis. “. Et ſub pennis ejus
ſperabis. Obumbrabit tibi. G loria
Patri. Scapulis. 7. Scuto circumdabit

te veritas ejus. . Non timebis à tis iIl

more nocturno. —
Ad Nonam, Antiphona.
Cùm immundus ſpiritus exjerit ab ho=-
mine, ambulat per loca inaquoſa, quæ-
rens requiem, & non invenit.
Capitulum. Epheſ. . e.
E Ratis enim aliquando tenebræ,
nunc autem lux in Domino. Ut
filij lucis ambulate: fructus enim lu-
eis eſt in omni bonitate, & juſtitia, &
veritate.
. brev. Scuto circumdabit te, * Ve-
ritas ejus. Scuto. Y. Non timebis à
timore nocturno. Veritas. G loria Patri.
Scuto. 7. Angelis ſuis Deus mandavit
de te. . Ut cuſtodiant te in omnibus
vijs tuis. .
Ad Veſperas, Antiphona & Pſalmus.
Dixit Dominus. cum reliquis de Vo-
minica. 95.
Capitul. Fratres, Eſtote, ut ſuprà. 2685
Hymnus. A udi benigne Conditor.
y. Angelis ſuis Deus. 251.
Ad Magnificat, Antiphonz.
Extollens vocem quædam mulier de
turba, dixit: Beatus venter qui te por-

tavit, & ubera quæ ſuxiſti. At Jeſus
ait illi: Quin immô beati qui audiunt
Verbum Dei, & cuſtodiunt illud.

Ota-

Infra Heb. iij. Quadrageſimæ. 271
