Ana. Illumina Domine vultum tuum
ſuper nos. Pſalm. Deus Deus meus. 2.
Antiphona. Domine.
Canticum Habacuc. Cap. 32.
Omine audivi auditionem tuam, *
. & timui.
D omine opus tuum, * in medio anno-
rum vivifica illud.
In medio annorum notum facies: *
cùm iratus fueris, miſericordiæ recor-
daberis.
D eus ab Auſero veniet, * & ſanctus de
monte Pharan.
ope-

te Feria ſexta ad Laudes. 85
ie, O peruit exlos gloria ejus: * & laudis
ejus plena eſt terra.
nine, S plendor ejus ut lux erit: * cornua in
manibus ejus.
I bi abſcondita eſt foftitudo ejus: * an-
te faciem ejus ibit mors.
Et egredietur diabolus ante pedes e-
jus; * ſtetit, & menſus eſt terram.
A ſpexit, & diſſolvit Gentes: * contri-
ti lünt montes ſæculi.
Incurvati ſunt colles mundi, * ab iti-
neribus æternitatis ejus.
P„o iniquitate vidi tentoria Æthio-
piæ, * turbabuntur pelles terræ Madian.
Numquid in fluminibus iratus es Do-
mine? * aut in fluminibus furor tuus?
vel in mari indignatio tua?
Qui aſcendes ſuper equos tuos: * &
quadrigæ tuæ ſalvatio.
Suſcitans ſuſcitabis arcum tuum, * ju-
ramenta tribubus quæ locutus es.
luvios ſcindes terræ: viderunt te, &
doluerunt montes: * gurges aquarum
tranſijt.
D edit abyſſus vocem ſuam: * altitudo
manus ſuas levavit.
Sol & luna ſteterũt in habitaculo ſuo, *
in luce ſagittarum tuarum, ibunt in
ſplendore fulgurantis haſtæ tuæ.
In fremitu conculcabis terram: * & in
furore obſtupefacies Gentes.
E greſſus es in ſalutem populi tui, * in
ſalutem cum Chriſto tuo.
P ercuſſiſti caput de domo impij: * de-
. nuda-

36 Feria ſexta ad Laudes. 4
nudaſti fundamentum ejus uſque a
collum.
Maledixiſti ſceptris ejus, capiti bella-
torum ejus, * venientibus ut turbo ad
diſpergendum me.
Exultatio eorum, * ſicut ejus qui de-
vorat pauperem in abſcondito.
wiam feciſti in mari equis tuis, * in
luto aquarum multarum.
Audivi & conturbatus eſt venter me: 5
à voce contremuerunt labia mea.
ngrediatur putredo in ofſibus meis; *
& ſubter me ſcateat.
Ut requieſcam in die tribulationis: X
ut aſcendam ad populum accinétum
noſtrum.
icus enim non florebit: * & non erit
germen in vineis.
Mentietur opus olivæ: * & arva non
afferent cibum.
Abſcindetur de ovili pecus: * & non
erit armentum in præſepibus.
go antem in Domino gaudebo: * &
exultabo in Deo Jeſu meo.
Deus Dominus fortitudo mea: * & po-⸗
net pedes meos quaſi cervorum.
t fuper excelſa mea deducet me vi-
ctor: 6in pſalmis canentem.
Antiphona, Domine audivi auditum
tuum , & timui.
Antiphona. In tympano & choro; in
chordis & organo laudate Deum.
Plalmus. Laudate Dominum de cæ-
lis. 6.

BFeria ſexta ad Laudes. 87
Cabitulum. om. 13. d.
Ox præceſſit, dies autem appro-
pinquavit: abjiciamus ergo opera
tenebrarum, & induamur arma lucis:
ſicut in die honeſtè ambulemus.
Hymnus.
Terna cæli gloria,
. Beata ſpes mortalium,
Summi tonantis Unice,
Caſtæque proles Virginis.
Da dexteram ſurgentibus,
Exurgat & mens ſobria,
Flagrans & in Laudem Dei
Grates rependat debitas.
rtus refulget lucifer,
Præitque ſolem nuntius:
A Cadunt tenebræ noctium,
Lux ſancta nos illuminet.
E Manenfque noſtris ſenſibus,
Noctem repellat ſæculi,
Omnique fine temporis
Purgata ſervet pectora.
Quæſita jam primùm Fides
In corde radices agat;
Secunda ſpes congaudeat,
Qua major extat Charitas.
Deo Patri ſit gloria,
Ejuſque ſoli Filio,
Cum Spiritu Paraclito,
Nunc, & per omne ſæculum.
Amen.
y. Repleti ſumus manè miſericordia
tua.
N. Exultavimus, & delectati ſumus.
Ad

88 Sabbato ad Laudes-
Ad Benedictus, Antiphona.
Per viſcera miſericordiæ Bei noſtri vi=
ſitavit nos Oriens ex alto.
Preces quando dicendæ ſunt, haben-
tur ſuprà in Feria ſecunda. 69.
8 A B B A T O⸗:
Ad Laudes:
Antiph. Benignè fac in bona volun-

tate tua Domine. Eſalm. M iſerere: 64:

Antiph. Bonum eſt.
Pſalmus 91.

Onum eſt confiteri Domino, * &*

pſallere nomino tuo, Altiſſime.
Ad annuntiandum manè miſericordiam
tuam, * & veritatem tuam per noctem.
In decachordo, pſalterio; * cum can-
tico, in cithara.
Q uia delectaſti me Domine in factura
tua: * & in operibus manuum tuarum
exultabo.
Q uam magnificata ſunt opera tua Do⸗
mine! *e nimis profundæ factæ ſunt co-
gitàtiones tuæ.
V ir inſipiens non cognoſcet: * & ſtul⸗
tus non intelliget hæc.
& ùm exorti fuerint peccatores ſicut
fœnum: * & apparuerint omnes, qui
operantur iniquitatem.
t intereant in ſæculum ſæculi: * tu
autem Altiſſimus in æternum Domine.
Quoniam ecce inimici tui Domine,
quoniam ecce inimiei tui peribunt:

& diſpergentur omnes; qui operantur
iniquitatem.

Pt

Sabbato ad Lazudes. 89
Et exaltabitur ſicut unicornis cornu
Nmeum: * & ſenectus mea in nmuſericor-
dia uberi.

e Et deſpexit oculus meus inimicos
6 meos: * & in inſurgentibus in me ma-

lignantibus audiet auris mea.
Juſtus ut palma florebit: * ſicut cedrus
Libani multiplicabitur.
Flantati in domo Domini, * in atrijs
domus Dei noſtri florebunt.
Adhuc multiplicabuntur in ſenecta
uberi: * & bene patientes erunt, ut
annuntient.
Quoniam rectus Dominus Deus no-
ſter: * & non eſt iniquitas in eo.
Antiph. Bonum eſt confiteri Domino.
Antiph. Metuant Dominum omnes fi-
nes terræ. Pſalm. Deus Deus meus *
ad te de luce vigilo. 2.
Antiph. Date magnitudinem.
Canticum Moyſi. Deut. 22.
A Udite cæli quæ loquor, * audiat
terra verba oris mei.
Concreſcat ut pluvia docttina mea, *
fluat ut ros eloquium meum.
uaſi imber ſuper herbam, & quaſi
ſtillæ ſuper gramina : * quia nomen
Domini invocabo.
Date magnificentiam Deo noſtro: *
Dei perfecta ſunt opera, & omnes viæ
ejus judicia.
B eus fidelis, & abſque ulla iniquita-
te, juſtus & rectus: *† peccaverunt ei,
& non filij ejus in ſordibus.
F Gene-

410

9⁰ Sabbato ad Laudes.
G eneratio prava atque perverſa: *
Hæccine reddis Domino popule ſtulte
& inſipiens?
N umquid non ipſe eſt pater tuus, *
qui poſſedit te, & fecit, & creavit te ?
M emento dierum antiquorum, * co-
gita generatioônes ſingulas. .
I nterroga patrem tuum, & annuntiabit
tibi: †ßimajores tuos, & dicent tibi.
Quando dividebat Altiſſimus Gentes: 5
quando ſeparabat filios Adam.
Conſtituit terminos populorum * jux-
ta numerum filiorum Iſraéêl.
P ars autem Domini, populus ejus:
Jacob funiculus hereditatis ejus.
I nvenit eum in terra deſerta, * in lo-
co horroris; & vaſtæ ſolitudinis:
C ircumduxit eum, & docuit: * & cu-
ſtodivit quaſi pupillam oculi ſui.
s§ icut aquila provocans ad volandum &
pullos ſuos, * & ſuper eos volitans.
E xpandit alas ſuas, & aſſumpſit eum: †
atque portavit in humeris ſuis.

D ominus ſolus dux ejus fuit: * & non

erat cum eo deus alienus.
Conſtituit eum ſuper excelſam ter-
ram † ut comederet fructus agrorum.
U t ſugeret mel de petra, * oleuùmque
de ſaxo duriſſimo- .
Butyfum de armento, & lac de Oovi-
bus * cum adipe agnorum, & arietuin
filiorum Baſan.
E t hircos cum medulla tritici;* & ſan-

guinem uvæ biberet meraciſſimum.
1n⸗

Sabbato ad Laudes. „1r
I neraſſatus eſt dilectus, & recalcitra-
vit: * incraſſatus, impingugte, dilatatus.
D ereliquit Deum factorem ſuum, * &
receſſit à Deo ſalutari ſuo.
Provocaverunt eum in dijs alienis, *
& in abominationibus ad iracundiam
concitaverunt.
Immolaverunt dæmonijs, & non Deo, *
dijs, quos ignorabant.
Neovi recentéſque venerunt, * quos
non coluerunt patres eorum.
D eum, qui te genuit, dereliquiſti, *
& oblitus es Domini creatoris tui.
V idit Dominus, & ad iracundiam con-
citatus eſt: quia provocaverunt eum
filij ſui & filiæ.
Et ait: Abſcondam faciem meam ab
eis, * & conſiderabo noviſſima eorum,
Oσ eneratio enim perverſa eſt, * & in-
fideles filij.
I pſi me provocaverunt in eo qui non
erat deus, * & irritaverunt in vanita-
tibus ſuis.
1F t ego pravocabo eos in eo qui non eſt
populus, * &in gente ſtulta irritabo il-
los.
gnis ſuccenſus eſt in furore meo: *
& ardebit uſque ad inferni noviſſima.
D evorabitque terrã cum germine ſuo: x*
S montium fundamenta comburet.
ongregabo ſuper eos mala, * & ſagit⸗
tas meas complebo in eis.
O onſumentur fame „ * & devorabunt
Eos aves morſu amariſſimo.
F 2 Den-

92 Sabbato ad Laudes.
Dentes beſtiarum ĩmmittam in eos, * u
cum furore trahentium ſuper terram; en
atque ſerpentium.
F oris vaſtabit eos gladius, & intus pa-
vor, * juvenem ſimul ac virginem, la-
GRentem cum homine ſene.
Dixi: Ubinam ſunt? *† ceſſare faciam
ex hominibus memoriam eorum.
S ed propter iram inimicorum diſtuli: *
ne forte ſuperbirent hoſtes eorum.
Etdicerent: Manus noſtra excelſa, &
non Dominus, * feeit hæc omnia.
G ens abſque conſilio eſt, & ſine pru-
dentia: * Utinam ſaperent, & intel-
Uigerent, ac nov iſſima providerent.
Q uomodo perſequatur unus mille;
& duo fugent decem millia?
N onne ideo, quia Deus ſuus vendidit
cos, * & Dominus concluſit illos
Non enim eſt Deus noſter ut dij
gorum: * & inimici noſtri ſunt ju-
dices.
De vinea Sodomorum;, vinea eorum: *
& de ſuburbanis Gomorrhæ.
U va eorum uva fellis: * & botri ama-
riſſimi.
F el draconum vinum eorum, † & ve-
nenum aſpidum inſanabile.
N onne hæc condita ſunt apud me, * & 1
ſignata in theſauris meis?
M ea eſt ultio, & ego retribuam in
tempore, * ut labatur pes eorum-
J uxta eſt dies perditionis, * & adeſſe
feſtinant temporxa:

J udi-.

Sabbato ad Laudes. 93
udicabit Dominus populum ſuum, *
in ſervis ſuis miſerebitur.
Videbit quòd infirmata ſit manus, *
& clauſi quoque defecerunt, reſiduique
conſumpti ſunt.
Et dicet: Ubi ſunt dij eorum, * in
quibus habebant fiduciam?
De quorum victimis comedebant adi-
pes, * & bibebant vinum libaminum.
§ urgant, & opitulentur vobis, * & in
neceſſitate vos protegant.
V idete quòd ego ſim ſolus, * & non
ſit alius Deus præter me.
E go occidam, & ego vivere faciam:
percutiam, & ego ſanabo, *eæuö& non
eſt qui de manu mea poſſit eruere.
Levabo ad cæxlum manum meam, &
dicam: * Vivo ego in æternum.
S i acuero ut fulgur gladium meum, * &
arripuerit judicium manus mea.
. eddam ultionem hoſtibus meis, * &
his qui oderunt me retribuam.
I nebriabo ſagittas meas ſanguine, *
& gladius meus devorabit carnes.
De cruore occiſorum, * & de captivi-
tate, nudati inimicorum capitis.
Laudate Gentes populum ejus, * quia
ſanguinem ſervorum ſuorum ulciſcetur.
Et vindictam retribuet in hoſtes eo-
rum, * & propitius erit terræ populi ſui.
Anña. Date magnitudinem Deo noſtro.
Ana: In cymbalis beneſonantibus lau-
date Deum. .
pialm. Laudate Dominum de cælis. 6.
F 3 Capi⸗

94 Dominica ad Veſperas.
Capitulum. Rom. 13. d.
x* præceſſit, dies autem appropin-
N quavit; abjiciamus ergo opera te-
nebrarum, & induamur arma lucis:
ſicut in die honeſtè ambulemus.
Hymnus.
Urora jam ſpargit polum:
A Terris dies illabitur:
Lucis reſultat ſpiculum:
Diſcedat omne lubricum.
P hantaſma noctis exulet:
Mentis reatus corruat:
Quidquid tenebris horridum
Nox attulit culpæ, cadat.
Ut manè, quod nos ultimum
Hic deprecamur cernui,
Qum luce nobis effluat,
Hoc dum canore cçoncrepat.
D eo Patri ſit gloria,
Ejuúſque ſoli Filio,
QCum Sspiritu Paraclito,
Nunc, & per omne ſæculum. Amen.
y. Repleti ſumus mane miſericordia
tua.
g. Exultavimus, & delectati ſumus.
Ad Benedictus, Antiphona.
Illuminare Domine his, qui in tene-
bris ſedent: & dirige pedes noſtros in
Viam pacis, Deus Iſraël. .
Preces quando dicendæ ſunt, haben
tur ſupra in Feria ſecunda. 69.
b O MIN IC A
AD VESPERAS.
Pater noſter. Ave Maria. 5. Deus in
adjutorium. 1. Antl⸗

Dominica ad Veſperas. 25
Antiphona. Dixit Dominus,
Tempore Paſchali, Aña. Alleluja.
Sub qua ſola Ana dicuntur omnes
Pſal. Veiper. tam in Dnicis, quam in
Fexijs. Pſalmus 109.
Ixit Dominus Domino meo: *
Da à dextris meis.
D onec ponam inimicos tuos, *
ſcabellum pedum tuorum.
Wirgam virtutis tuæ emittet Dominus
ex Sion: * dominare in medio inimi-
corum tuorum.
Tecum principium in die virtutis tuæ
in ſplendoribus Sanctorum: * ex utero
ante luciferum genui te.
Juravit Dominus, & non pnitebit
eum: * Tu es Sacerdos in æternum ſe-
cundùm ordinem Melchiſedech.
D ominus à dextris tuis, * confregit in
die iræ ſuæ reges.
JI udicabit in nationibus, implebit rui-
nas: *† conquaſſabit capita in terra mul-
torum.
De torrente in via bibet: * proptereà
exaltabit caput.
Ana. Dixit Dominus Domino meo :
Sede à dextris meis.
Ana. Fidelia. Pſalmus 110.
C Onfitebor tibi Domine in toto cor-
de meo: * in conſilio juſtorum, &
congregatione.
M agna opera Domini: * exquiſita in
omnes voluntates ejus.
onfeſſio, & magnifiçentia opus ejus, *
F 4 &

2⁵ Dominĩca ad Veſperas.
& juſtitia ejus manet in ſæculum ſæ-
culi.
Memoriam fecit mirabilium ſuorum,
miſericors & miſerator Dominus: F
eſcam dedit timentibus ſe.
Memor erit in ſæculum teſtamenti
ſui: * virtutem operum ſuorum annun-
tiabit populo ſuo.
Ut det illis hereditatem Gentium: X*
opera manuum ejus veritas , & ju-
dicium.
Fidelia omnia mandata ejus: confir-
mata in ſæculum ſæculi, * facta in ve-
ritate & æquitate.
R edemptionẽ miſit populo ſuo: † man-
davit in æternum teſtamentum ſuum.
S anctum & terribile nomen ejus: *
initium ſapientiæ timor Domini.
I ntellectus bonus omnibus facientibus
eum: * laudatio ejus manet in ſæcu-
lum ſæculi.
Aha. Fidelia omnia mandata ejus,
confirmata in ſæculum ſæculi.
Ana. In mandatis. Pſalmus 1III.
Eatus vir, qui timet Dominum:
in mandatis ejus volet nimis.
P otens in terra erit ſemen ejus: * gene-
ratio rectorum benedicetur.
G loria & divitiæ in domo ejus: '* 8
juſtitia ejus manet in ſæculum æculi.
E xortum eſt in tenebris lumen rectis:
miſericors, & miſerator, & juſtus.
J ucundus homo qui miſeretur & com-
modat, diſponet ſermones ſuos in judi-
cio:

Dominica ad vVeſperas. 9 5
cio: * quia in æternum non commo-
vebitur.
In memoria æterna erit juſtus: *† ab au⸗
ditione mala non timebit.
Paratum cor ejus ſperare in Domino,
confirmatum eſt cor ejus: * non com-
movebitur;, donec deſpiciat inimicos
ſuos.
D iſperſit, dedit pauperibus: * juſtitia
ejus manet in ſæculum ſæculi, cornu
ejus exaltabitur in gloria.
Peccator videbit, & iraſcetur, denti-
bus ſuis fremet, & tabeſcet: *† deſide=
rium peccatorum peribit.
Ana. In mandatis ejus cupit nimis.
Anña. Sit nomen Domini.
Pſalmus II2.
L Audate pueri Dominum, * lauda-⸗
te nomen Domini.
S it nomen Domini benedictum, * ex
hog nunce & uſque in ſæculum.
A ſolis ortu uſque ad occaſum, * lau-
dabile nomen Domini.
E xcelſus ſuper omnes Gentes Domi-
nus, *& ſuper cælos gloria ejus.
uis ſicut Dominus Deus noſter, qui
in altis habitat, * & humilia reſpicit in
cælo & in terra? .
S uſcitans à terra inopem, * & de ſter-
core erigens pauperem.
Ut collocet eum cum principibus, *
cum principibus populi ſui.
Qui habitare facit ſterilem in domo, *
matrem filiorum lætantem. .
F K. „Anti⸗

9⁸ Dominica ad Veſperas.
Antiphona. Sit nomen Domini bene-
dictum in ſæcula.
Antiphona. Nos qui vivimus.
Pſalmus 11.
JI N exitu Iſraël de gypto, * domus
Jacob de populo barbaro.
F acta eſt Judæa ſanctificatio ejus, *
Iſraël poteſtas ejus.
M are vidit, & fugit: * Jordanis con-
verſus eſt retrorſum.
M ontes exultaverunt ut arietes: X. &
colles ſicut agni ovium.
uid eſt tibi mare quod fugiſti; * &
tu Jordanis, quia converſus es retror-
ſum?
M ontes exultaſtis ſicut arietes, * &
colles ſicut agni ovium.
A facie Domini mota eſt terra, * à fa-
cie Dei Jacob.
ui convertit petram in ſtagna aqua-
rum, * & rupem in fontes aquarum.
MWMon nobis Domine, non nobis: * ſed
nomini tuo da gloriam.
S uper miſericordia tua, & veritate
tua: *† nequando dicant Gentes: Ubi
eſt Deus eorum?
Deus autem noſter in cælo: * omnia
quæcumque voluit, fecit.
Simulacra Gentium argentum, & au-
rum, *† opera manuum hominum.
Os habent, & non loquentur: * ocu-
los habent, & non videbunt.
Aures habent, & non audient: * na-

res habent, & non odorabunt.
Ma-

Doniinica ad Veſperas. 99
Manus habent: & non palpabunt:
pedes habent, & non ambulabunt: *
non clamabunt in gutture ſuo.
Similes illis fiant qui faciunt ea: * G&
omnes qui confidunt in eis.
Domus Iſraẽl ſperavit in Domino: vad-
jutor eorum & protector eorum eſt.
Domus Aaron ſperavit in Domino: *
adjutor æorum & protector eorum eſt.
Qui timent Dominum, ſperaverunt in
Domino; * adjutor eorum & protector
eorum eſt.
Dominus memor fuit noſtri: * & be-
nedixit nobis.
Benedixit domui Iſtaël: * benedixit
domui Aaron.
Benedixit omnibus, qui timent Domi-
num, † puſillis cum majoribus.
Adjiciat Dominus fuper vos, * fuper
vos, & ſuper filios velktos.
Benedicti vos à Domino, * qui fecit
cælum & terram.
Cælum oæli Domino: * terram autem
dedit filijs hominum.
Non mortui laudabunt te Domine: *
neque omnes, qui deſcendunt in in-
fernum.
Sed nos qui vivimus, benedicimus Do-
mino, * ex hoc nunc & uſque in ſæ-
culum.
Antiphona. Nos qui vivimus, bene-
dicimus Domino.
Tempore Paſchali, Antiphona. Al-
leluja, alleluja, alleluja. .
F 6 Capi-

100 Dominica ad Veſperas.
Capitulum. 2. Cor. 1.
Enedictus Deus, & Pater Domini
noſtri Jeſu Chriſti, Pater miſeri-
cordiarum, & Deus totius conſolatio-
nis, qui conſolatur nos in omni tri-
bulatione noſtra.
Hymnus.
Ucis Creator optime;
Lucçem dierum proferens;
Primordijs lucis novæ,
Mundi parans originem.
Qui manèê junctum veſperi
Diem vocari præcipis,
Illabitur tetrum chaos,
Audi preces cum fletibus.
Ne mens gravata crimine;
Vitæ ſit exul munere,
Dum nil perenne cogitat;
Seſéque culpis illigat.
Cæleſte pulſet oſtium
Vitale tollat præmium,
Vitemus omne noxium:
Purgemus omne peſſimum.
Præſta, Pater pijſſime,
Patrique compar Unice,
Cum Spiritu Parachito,
Regnans per omne ſæculum. Amen.
Dirigatur Domine oratio mea.
. Sicut incenſum in conſpectu tuo.
Prædiétus Hymnus cum ſuo ?. dici-
tur à Dñica ij. poſt Epiphaniam, uſque
ad Dñicam j. Quadrageſimæ, & à Dnñica
iij. poſt Pentecôſten, uſque ad Adven-
tum. Capitulum vero prædictum dicitur
in

Dominica ad Veſperas. 101
in eiſdem Dñicis poſt Pentec. & Epi-
phaniam uſque ad Septuageſimam tan-
tuùm. Dicitur etiam in feriali Officio ab
Octava Pentecoſtes uſque ad Adven-
tum, & ab Octava Epiphaniæ uſque ad
Dñicam j. Quadrag. Similiter & Ver-
ſiculi, Antiphonæ autem cum Pſalmis
ſemper dicuntur ut ſuprà, quando fit
Officium de Dñica, exceptis Domini-
cis Adventus, quæ habent Antiphonas
proprias.
Canticum B. Mariæ Virginis.
ucæ& 1. e.
Agnificat * anima mea Domi-
M num. .
E t exultavit ſpiritus meus * in Deo ſa-
lutari meo.
uia reſpexit humilitatem ancillæ
Ræ : † ecce enim ex hoc beatam me di-
cent omnes generationes.
uia fecit mihi magna qui potens eſt, *
S ſanctum nomen ejus.
E t miſericordia ejus à progenie in pro-
genies *† timentibus eum.
E ecit potentiam in brachio ſuo: * di-
ſperſit ſuperbos mente cordis ſui.
D epoſuit potentes de ſede, * & exal-
tavit humiles.
E ſurientes implevit bonis: * & divites
dimiſit inanes.
5 uſcepit Iſraël puerum ſuum, * recor-
datus miſericordiæ ſuæ. .
S§ icut locutus eſt ad patres noſtros, *
Abraham, & ſemini ejus in ſæcula.
G loria Patri, & Filio. Dein-

e2 Feria ſecunda ad Veſperas.
Deinde dicitur Ana, & Orat. pro⸗
PrIa.
FERIA SECUND A.
Ad Veſperas.
Antiphona. Inclinavit.
Tempore Paſchali, Antiph. Alleluja.
Pſalmus 114.
Ilexi, quoniam exaudiet Do-
D minus * vocem orationis meæ.
Quia inclinavit aurem ſuam
mihi: * & in diebus meis invocabo.
ircumdederunt me dolores mortis: *
& pericula inferni invenerunt me.
ribulationem & dolorem inveni: *† &
nomen Domini invocavi.
Domine libera animam meam: *
miſericors Dominus, & juſtus, & Deus
noſter miſeretur.
Cuſtodiens parvulos Dominus: * hu-
miliatus ſum, & liberavit me.
CGonvertere anima mea in requiem
tuam: * quia Dominus benefecit tibi.
Quia eripuit animam meam de morte,
oculos meos à lacrymis, pedes meos à
lIapſu.
P lacebo Domino * in regione vivorum.
Antiphona. Inclinavit Dominus au-
rem ſuam mihi.
Antiphona. Credidi.
Pſalmus 115.
C Redidi, propter quod locut⸗ ſum: *
ego autem humiliatus ſum nimis.

E go dixi in exceſſu meo: * Omnis ho-

mo mendax.

Q uid

Feria ſecunda ad Veſperas. Io3
Q uid retribuam Domino: * pro omni-
bus, quæ retribuit mihi?
alicem ſalutaris accipiam: * & no⸗
men Domini invocabo.
VWota mea Domino reddam coram om-
ni populo ejus: * pretioſa in conſpectu
Domini mors ſanétorum ejus.
Domine, quia ego ſervus tuus: *
ego ſervus tuus, & filius ancillæ tuæ.
irupiſti vincula mea: * tibi ſacrifica-
bo hoſtiam laudis, & nomen Domini
invocabo. .
Vota mea Domino reddam in conſpe-
ctu omnis populi ejus: * in atrijs
domus Domini, in medio tut Jeru-
ſalem.
Antiphona. Credidi, propter quod lo-
cutus ſum. .
Antiphona. Laudate.
Pſalmus 116.
. L. Audate Dominum omnes Gentes: *
laudate eum omnes populi.
Quoniam confirmata eſt fuper nos mi-
ſericordia ejus : * & veritas Domini
manet in æternum.
Antiphona. Laudate Dominum omnes
Gentes.
Antiphoôna. Clamavi.
Canticum Graduum.
Pſalmus 119.
D Dominum cum tribularer clama-
vi: * & exaudivit me.
Domine libera animam meam à labijs
iniquis, † & à lingua doloſa.

Q uid

104 Feria ſeçunda ad Veſperaa.
nid detur tibi, aut quid apponatur
Ar : * ad linguam doloſam?
§ agittæ potentis acurà, * cum carbo-
nibus deſolatorijs.
I eu mihi, quia incolatus meus prolon-
gatus eſt: habitavi cum habitantibus
Eedar: * multum incola fuit anima
mea-
um his qui oderunt pacem, eram pa-
cificus: * cùm loquebar illis, impug-
nabant me gratis.
Antiphona. Clamavi, & exaudivit me.
Antiphona. Unde veniet.
Pſalmus 120.
Evavi oculos meos in montes-
L unde veniet auxilium mihi.
A uxilium meum à Domino, *† qui fecit
ecælum & terram.
N on det in comotionem pedem tuũ: *
neque dormitet qui cuſtodit te.
E cce non dormitabit, neque dormiet, *
qui cuſtodit Iſtael. .
D ominus cuſtodit te, Dominus prote-
Gtio tua* ſuper manum dexteram tuam.
P? er diem ſol non uret te, *† neque luna
per noctem.
D ominus cuſtodit te ab omni malo: *
cuſtodiat animam tuam Dominus.
D ominus cuſtodiat introitum tuum, &
exitum tuum; * ex hocnunc, & uſque
in ſæculum.
Antiphona. Unde veniet auxili mihi.
Tempore Paſchali;, Antiphona. Al-
leluja, alleluja, alleluja.

„.

Capi-

Feria ſecunda ad Veſpe a8. 105
Capitnlum. „CLor. 1.
Enedictus Deus, & Pater Domini
B noſtri Jeſu Chriſti, Pater miſericor-
diaxrum, & Deus totius conſolationis,
qui conſolatur nos in omni tribulatione
noſtra.
- Hymnu'.
Mmenſe cæli Conditor,
I Qui mixta ne confunderent,
Aquæ fluenta dividens,
Cælum dediſti limitem.
Firmans locum Cæleſtibus,
Simuúlque terræ rivulis;
Ut unda flammas temperet;,
Terræ ſolum ne diſſipent.
Lnfunde nunc, pijſſime,
Donum perennis gratiæ:
Fraudis novæ ne caſibus
Nos error atterat vetus.
J. ucem Fides adaugeat:
Sic luminis jubar ferat:
Hæc vana cuncta proterat:
Hanc falſa nulla comprimant,
P ræſta, Pater pijſſime,
Patrique compar Unice,
Cum Spiritu Paraclito
Regnans per omne ſæculum. Amen.
„. Dirigatur Domine oratio mea.
ge. Sicut incenſum in conſpectu tuo.
Ad Magnificat, Antiphona.
Magnificat anima mea Dominum, quia
reſpexit Deus humilitatem meam.
In Ferijs Advent. Quadrag. Quatuor
Temp. (exceptis Quatuor Temp. Pen-
teC.

x106 Feria ſecunda ad Veſperas.
tec.) poſt Antiphonam ad Magnif. di-
cuntur ſeq. Preces flexis genibus, ſi di-
cendæ ſint.
Yrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Ky-
rie eleiſon. Pater noſter. totum
dicitur clara voce. à. Et ne nos indu-
Fas in tentationem. gs. Sed libera nos
à malo. y. Ego dixi, Domine miſere-
re mei. pe. Sana animam meam, quig
peccavi fibi. “. Convertere Domine
uſquequò. g:. Et deprecabilis eſto ſu-
per ſervos tuos. y. Fiat miſericordia
tua Domine ſuper nos. . Quemadmo-
dum ſperavimus in te. . Sacerdotes
tui induantur juſtitiam. g. Et ſancti tui
exultent. *. Domine ſalvum fac Re-
gem. „ Et exaudi nos in die, qua in-
vocaverimus te. à. Salvum fac popu-
lum tuum Domine, & benedic heredi-
tati tuæ. ge. Et rege eos, & extolle il-
los uſque in æternum. 7. Memento
congregationis tux. . Quam poſſe-
diſti ab initio. . Fiat pax in virtute
tua. B. Et abundantia in turribus tuis.
y. Oremus pro fidelibus defunctis.
. Requiem æternam dona eis Domi-
ne, & lux perpetua luceat eis. ⅞. Re-
quieſcant in pace. . Amen. Y. Pro
fratribus noſtris abſentibus. . Salvos
fac ſervos tuos, Deus meus ſperantes in
te. YV. Pro afflictis & captivis. . Li-
era eos Deus Iſraël ex omnibus tribu-
lationibus ſuis. . Mitte eis Domine
auxilium de ſancto. ge. Et de Sion tue-
16

Feria tertia ad Veſperas. 107
teeoòs. *ν. Doômine exaudi orationem
meam. g. Et clamor meus ad te ve-
niar.
Deinde dicitur Pſalm. M. iſerere. 64.
S& in fine, G loria Patri:
Finito Pſalmo dicitur 7. Domine
Deus virtutum converte nos. Be. Et
oſtende faciem tuam, & ſalvi erimus.
y. Exurge Chriſte adjuva nos. g. Et
liberà nos propter nomẽ tuum. ?. Do-
mine exaudi orationem meam. Be. Et
clamor meus ad te veniat. y. Domi-
nus vobiſeum. e. Et cum ſpiritu tuo.
Oratio quando propria non aſſigna-
tur, itur de Dominica præcedenti;
uit habetur in Proprio de Tempore.
Añæ cum bſal. ſemper dicuntur ad Veſpi
in Offic. feriali ut hic in Pfalt. Hymni
veroò ab Octava Pentec. uſq; ad Advent.
& ab Octava Epiph. uſque ad Domini-
cam j. Quadrag. Antiphonæ autem ad
Magnificat, eiſdem temporibus, uſque
ad Septuageſimam.
F E RIA T E R TI A.
Ad Veſperas: .
Antiphona. In domum Domini.
Tempore Paſchali, Ant. Alleluja.
Pſalmus 121

Lore- ſum in his;, quæ dicta ſunt

mihi: * in domum Domini ibi-
mus.
tantes erant pedes noſtri, * in atrijs
tuis Jeruſalem.
eruſalem, quæ ædificatut ut civi⸗
. tas: *

108 Feria tertia ad Veſperas.
tas: * cujus participatio ejus in idip-
ſum.
IIluc enim aſcenderunt tribus, tribus
Domini, * teſtimonium Iſraél ad con-
fitendum nomini Domini.
uia illic ſederunt ſedes in judicio, *
ſedes ſuper domum David.
B ogate quæ ad pacem ſunt Jeruſalem: *
& abundantia diligentibus te.
Fiat pax in virtute tua: * & abundan-
tia in turribus tuis.
Propter fratres meos, & proximos
meos, * loquebar pacem de te.
P ropter domum Domini Dei noſtri,
quæſivi bona tibi.
Antiphona. In domum Domini lætan-
tes ibimus.
Ana. Qui habitas. Pſalmus 122.
D te levavi oculos meos, * qui ha-
bitas in cælis.
E cce ſicut oculi ſexrvorum, * in mani-
bus dominorum ſuorum.
S icut oculi ancillæ in manibus dominæ
ſuæx : * ita oeuli noſtri ad Dominum
Deum noſtrum, donec miſereatur noſtri.
M iſerere noſtri Domine, miſerere no-
ſtri: * quia multùm repleti ſumus de-

*

ſpectione.
Quia multùm repleta eſt anima no-
ſtra: * opprobrium abundantibus, &
deſpectio ſuperbis.
Anfiphona. Qui habitas in cælis, mi-
ſerere nobis.

Antiphona. Adjutorium.
Pſal-

unal

Feria tertid ad Veſperas, top
Pſalmus 123. .
Ni quia Dominus erat in nobis »
dicat nunc Iſraẽl: * niſi quia Do-
minus erat in nobis.
Cùm exurgerent homines in nos „ *
fortè vivos deglutiſſent nos.
Quùm iraſceretut furor eorum in nos: *
forſitan aqua abſorbuiſſet nos.
Torrentem pertranſivit anima noſtra: *
forſitan pertranſiſſet anima noſtra a-
quam intolerabilem.
B enediétus Dominus, * qui non dedit
nos in captionem dentibus eorum.
Anima noſtra ſicut paſſer erepta eſt *
de laqueo venantium.
L aqueus contritus eſt, *“q & nos libe-
rati ſumus.
Adjutorium noſtrum in nomine Domi-
ni, *† qui fecit cælum & terram.
Antiphona- Adjutorium noſtrum in
nomine Domini. .
Aña. Benefac. Pſalmus 124.
Ui confidunt in Dño, ſicut mons
Sion: † non commovebitur in æter-
num, qui habitat in Jeruſalem.
M ontes in circuiru ejus: * & Dominus
in circuitu populi ſui, ex hoc nunc &
uſque in ſæculum.
Quia non relinquet Dominus virgam
Peccatorum ſuper ſortem juſtorum: *
ut non extendant juſti ad iniquitatem
manus ſuas.
Benefac Domine bonis „ * & rectis
corde.
G Decli-

110 Feria tertia ad Veſperas. .
Declinantes autem in obligationes, ad-
ducet Dominus cum operantibus ini-
quitatem; * pax ſuper Iſraeél.
Antiphona. Benefac Domine bonis &
rectis corde.
Anña. Facti ſumus. Pſalmus 125.
N convertendo Dominus captivita-
tem Sion: * facti ſumus ſicut con-
ſolati.
T unc repletum eſt gaudio os noſtrum, *
& lingua noſtra exultatione.
T unc dicent inter Gentes: * Magni-
ficavit Dominus facere cum eis.
M agnificavit Dominus facere nobiſ-
cum: * facti ſumus lætantes.
C onverte Domine captivitatem no-
ſtram, * ſicut torrens in Auſtro.
Qui ſeminant in lacrymis, * in exul-
tatione metent.
E untes ibant & flebant, * mittentes
ſemina ſua.
V enientes autem venient cum exulta-
tione, * portantes manipulos ſuos.
Ana. Bacti ſumus ſicut conſolati.
Temp. Paſch. Aña. Alleluja, allel. allel.
Capitulum. 2. Cor. 1I.
B Enedictus Deus, & Pater Domini
noſtri Jeſu Chriſti, Pater miſericor-
diarum, & Deus totius conſolationis-

qui conſolatur nos in omni tribulatione
noſtra. Hymnus.
Elluris alme Conditor,
Mundi ſolum qui ſeparans,
Pulſis aquæ moleſtijs,

Ter-

Feria quarta ad Veſperas. III
Terram dediſti immobilem.
Uit germen aptum proferens,
Fulvis decora floribus,
Fœcunda fructu ſiſteret,
Paſtümque gratum redderet.
M entis peruſtæ vulnera
Munda virore gratiæ;
Ut facta fletu diluat,
Motuúſque pravos atterat.
Jufſſis tuis obtemperet:
Nullis malis approximet:
Bonis repleri gaudeat,
Et mortis ictum neſciat.
P ræſta, Pater pijſſime,
Patrique compar Unice,
Cum Spiritu Paraclito,
Regnans per omne ſæculum. Amen.
xX. Dirigatur Domine oratio mea.
q. Sicut incenſum in conſpectu tuo.
Ad Magnificat, Antiphona.
Exultet ſpiritus meus in Deo ſalutari
meo. .
Preces ſi dicendæ ſunt, habentur ſu-
prà in Veſperis Feriæ ſecundæ. 106.
FEERIA U A R T A
Ad Veſperas.
Antiphona. Non confundetur.
Temp. Paſch. Aña. Alleluja.
Pſalmus 126.
Iſi Dominus ædificaverit do-
Nrm „* in vanum laboraverunt
qui ædificant eam.
N iſi Dominus cuſtodierit civitatem, *
fruſtra vigilat qui cuſtodit eam.
G 2 V a-

112 Feria quarta ad Veſperas.
Vanum eſt vobis ante lucem ſurgere: *
ſurgite poſtquam ſederitis, qui mandu-
catis panem doloris.
Gùm dederit dilectis ſuis ſomnum: *
ecce hereditas Domini, filij, merces,
fructus ventris.
Sicut ſagittæ in manu potentis: * ita
filij excuſſorum.
Beatus vir, qui implevit deſiderium
ſuum ex ipſis: * non confundetur cum
loquetur inimicis ſuis in porta.
Antiphonz. Non confundetur cùm lo-
quetur inimicis ſuis in porta.
Aña. Beati. Pſalmus 127
OEati omnes, qui timent Domi-
um, * qui ambulant in vijs ejus.
Labores manuum tuarum quia man-
ducabis: * beatus es, & benè tibi erit.
Uxor tua ſicut-vitis abundans, * in la-
teribus domus tuæ.
Zilij tui ficut novellæ olivarum, * in
eircuitu menſæ tuæ.
Ecce ſic benedicetur homo, * qui ti-
met Dominum.
Benedicat tibi Dominus ex Sion: * 8
videas bona Jeruſalem omnibus diebus
vitæ tuæ.
Et videas filios filiorum tuorum,
pacem ſuper Iſraél.
Aña. Beati omnes, qui timent Dñm.
Anña. Sæpè. Blalmus 1288.
.pè expugnaverunt me à juventute
mea;, * dicat nunc Iſraêl.
Szpe expugnaverunt me à juventute
mea: †

*

Feria quarta ad Veſperas. 113
mea: * etenim non potuerunt mihi.
upra dorſum meum fabricaverunt pec-
catores: * prolongaverunt iniquitatem
ſuam.
D ominus juſtus concidit cervices pec-
catorum: * confundantur & convertan-
tur retrorſum omnes, qui oderunt Sion.
F iant ſicut fœnum tectorum: † quod
priuſquam evellatur;, exaruit.
B e quo non implevit manum ſuam qui
metit, * & ſinum ſuum qui manipulos
colligit.
Et non dixerunt qui præteribant: Be-
nedictio Domini ſuper vos: * benedixi-
mus vobis in nomine Domini.
Antiphonz. Sæpeé expugnaverunt me
à juventute mea.
Ana. De profundis. Pſalmus 129.
D E profundis clamavi ad te Domi-
— ne: * Domine exaudi vocem meam.
F iant aures tuæ intendentes, * in vo-
cem deprecationis meæ.
S i iniquitates obſervaveris Domine: *
Domine quis ſuſtinebit?
Q uia apud te propitiatio eſt: * & prop-
terlegem tuam ſuſtinui te Domine.
5 uſtinuit anima mea in verbo ejus: *
ſperavit anima mea in Domino.
A cuſtodia matutina uſque ad noctem, *
ſperet Iſraël in Domino.
uia apud Dominum miſericordia: *
& copioſa apud eum redemptio.
Et ipſe redimet Iſraël, * ex omnibus
iniquitatibus ejus.

G 3 Anti-

114 Feria quarta ad Veſperas.
Antiphona. De profundis clamavi ad
te Domine. .
Aña. Speret. Plalmus 130.
Omine, non eſt exaltatum cor
meu: * nequeé elati ſunt oculi mei.
Neque ambulavi in magnis, * neque
in mirabilibus ſuper me.
S i non humiliter ſentiebam: * ſed ex-
altavi animam meam.
S icut ablactatus eſt ſuper matre ſua, ?*
ita retributio in anima mea.
S peret Iſraél in Domino, * ex hoc
nunc & uſque in ſæculum.
Antiphona. Speret Iſraël in Domino.
Temp. Paſch. Ana. Alleluja, allel, allel.
Capitulum. 2. Cor. I.
Enedictus Deus, & Pater Dñi noſtri
Jeſu Chriſti, Pater miſericordiarum,
& Deus totius conſolationis, qui conſo-
latur nos in omni tribulatione noſtra.
Hymnus.
li Deus ſanctiſſime,
Qui lucidas mundi plagas
Caſßdore pingis igneo,
Augens decoro lumine.
Quarto die qui flammeam
Dum ſolis accendis rotam:
Lunæ miniſtras ordinem ,
Vagéôſque curſus ſiderum:
Ut noctibus, vel lumini
Diremptionis terminum,
Primordijs & menfium
Signum dares notiſſimum.
E xpelle noctem cordium:

Feria quinta ad Veſperas. 115
e Avbſterge ſordes mentium .
Reſolve culpæ vinculum:
Everte mores criminum.
Præſta, Pater pijſſime,
Patrique compar Unice,
Cum Spiritu Paraclito,
Regnans per omne ſæculum. Amen.
y. Dirigatur Domine oratio mea.
. Sicut incenſumi in conſpectu tuo.
at, Antiphona.
Reſpexit Doikinus humilitatem meam,
& fecit in me magna, qui potens eſt.
Preces quando dicendæ ſunt, haben-
tur ſuptâ in Veiperis Feriæ ij. 106.
FERIA QUINTA
Ad Veſperas.
phona. Et ommis.
Tempore Paſchali, Antiphonz. Al-
leluja. Pſalmus 131.
Emento Domine David, * &
M omnis manſuetudinis ejus.
Sicut juravit Domino, * vo-
tum vovit Deo Jacob.
. Si introiero in tabernaculum domus
. meæ: * ſi aſcendero in lectum ſtrati
mei.
