Capitulum. F ratres, Quanto tempo-
re. 206. .
m. breve. Verbum caro factum eſt,
* Alleluja, alleluja. Verbum. F. Et
habitavit in nobis. Alleluja, alleluja.
G loria Patri. Verbum. g. Ilpſe invo-
cabit me, alleluja. ge. Pater meus es
tu, alleluja.
Ad Sextam, Anña. Angelus ad pa-
ſtores.

Capi-

210 Pfica infrs Oét. Nativipatis.
Capitulum- Galat. 4.
ubi venit plenitudo temporis,
A miſit Deus Filium ſuum, factum ex
muliere, factum ſub lege, ut eos, qui
ſub lege exant, redimeret, ut adoptio-
nem filiorum reciperemus.
.. br. Notum fecit Dominus, * Al-
leluja, alleluja. à. Salutare ſuum.
Alleluja, alleluja. Gloria Patri. No-
tum. „. Viderunt omnes fines terræ,
alleluja., ze. Salutare Dei noſtri⸗ alleluja-
Ad Nonam, Ana. Parvulus filius.
Capitulum. Galat. 4.
Tane jam non eſt ſervus, ſed filius.
Quod ſi filius: & heres per Deum.
. br. Viderunt omnes fines terræ,
* Alleluja, alleluja. Viderunt. J. Sa-
lutare Dei noſtri. Alleluja, alleluja.
G loria Patri. Viderunt. y. Verbum
caro factum eſt, alleluja. z. Et habi-
tavit in nobis, alleluja.
In ſecundis Veſperis, Antiphonz.
Pſalmi, Capitulum, & Hymnus ut ſu-
Pra in primis Velperis- 206.
Verbum caro factum eſt, alleluja.
F. Et habitavit in nobis, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona-
Yuer Jeſus proficiebat ætate & ſapien-
tia coram Deo & hominibus.
Oratio. O mnipotens ſempiterne. 207.
Sed dies poſt Feſtum S. Thomæ fue-
rits „officium fit de Octava
N tatis, hoc modo. In ſecundis
Veſperis S. Thomæ omnia dicuntur ſi-
cuèe

In feſto ſancti Silveſtri. 211
eut in ſecuntlis Veſperis diei Nativita-
tis. 190. (ſed non duplicantur Anti-
phonæx) & poſt Orationem Nativita-
tis fit Commem. S. Thor
Stephani, & aliaruimn Octavarum „ ut
ſupra poſt Orationem Dominicæ. 207.
Ad Laudes omnia dicuntur ſicut in
Nativitate. 187. Et poſt Orationem
ſit Commemoratio des. Stephano, &
reliquis Octavis, ut ſuprà in feſto S.
Thomæ. 205.
Ad Horas omnia dicuntur ſicut in
Nativitate Domini. 189.
Ad Veſp. Ant. Tecum principium.
cum reliquis Anñis & Pſalmis de Nati-
vitate. 190. & Añæ duplicantur. Ca-
pitulum & teliqua de S. Silveſtro.
Si Feſtum S. Silveſtri venerit in Do-
) a minica, agitur de Feſto cum Comme-
IE morat. Dominicæ in primis Ve peris &
Laudibus, ante Commemorationem
omnium Odtavarum.
IN FESTO S, SI LVESTRI
Papæ & Confeſſoris. Duplex.
A Capitulo omnia de Communi Con-
ln feſſoris Pontificis. xxvij.
Oratio.
D*½ quæſumus omnipotens Deus:
ut beati Silveſtri Confeſſoris tui
atque Pontificis veneranda ſolemnitas,
& devotionem nobis augeat, & ſalu-
tem. Per Dominum noſtrum Jeſum
Chriſtum.
Deinde fit Commemor. de Oct. ut
ſupra

212 In Circumeiſione Domini.
ſaprà poſt Orationeni Dominicæ. 207-
Ad Laudes, & per Horas omnia ſu-
muntur de Communi Confeſſoris Pon-
tificis. Xxviij. præter Oratronem. Et in
fine Laudum ſit Commemor. de Octa-

Vis, ut ſupraà in feſto ſanéti Thomg. 204.
I N GPRGU MCISIONE
D %°MINI,
ETOCTAVA NATIVITATIS
Ad Veſperas, Antiphona.
O admirabile commercium. cum reli-
quis de Laudibus. 213.
Pſalmus. D ixit Dominus. cum reliq.
ut in Officio parvo B. Mariæ.,
Capitulum. it. 2. c.
A Pparuit gratia Dei Salvatoris noſtri
omnibus hominibus, erudiens nos,
ut abnegantes impietatem, & ſæcularia
deſideria, ſobrie, & juſtè, & piè viva-
mus in hoc ſæculo,
Hymnus. J eſu Redemptor. 185.
y. Verbum caro factum eſt, alleſuja.
Et habitavit in nobis, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphonas.
Propter nimiam charitatem ſuam, qua
dilexit nos Deus, Filium ſuum miſit in
Kmilitudinem carnis peccati, alleluja.
. Oratio.
D Eus, qui ſalutis æternæ, beatæ
Mariæ virginitate fœcunda, hu-
mano generi præmia præſtitiſti: tribue
quæſumus; ut ipſam pro nobis inter-
cedere ſentiamus, per quam merui-

mus Auctorem vitæ ſuſcipere, Domi-
num

In Circumciſione Domini. 213
num noſtrum Jeſum Chriſtum Fi-
Jium tuum. Scc.
Et non fit aliqua Commemoratio.
Ad Landes, & per Horas, Ana.
Admirabile commercium! Grea-
O tor generis humani, animatum
corpus ſumens, de Virgine naſci digna-
tus eſt: & procedens homo ſine ſemine,
largitus eſt nobis ſuam Deitatem.
Pſalmus. Dominus regnavit. eum re-
liquis. 1.
Aha. Quando natus es ineffabiliter
ex Virginé, tunc impletæ ſunt Scriptu-
ræ: ſicut pluvia in vellus deſcendiſti,
ut ſalvum faceres genus humanum: te
laudamus Deus noſter.
Ana. Rubum, quem viderat Moyſes
incombuſtum, conſervatam agnovimus
tuam laudabilem virginitatem: Dei
Genitrix intercede pro nobis.
Ana. Germinavit radix Jeſſe, orta eſt
ſtella ex Jacob, Virgo peperit Salvato-
rem: te laudamus Deus noſter.
Ana. Ecce Maria genuit nobis Salva-
torem, quem Joannes videns exclama-
vit, dicens: Ecce Agnus Dei, ecce qui
tollit peccata mundi, alleluja.
Capitulum. A pparuit. ut ſuprà. 212.
Hymnus. A ſolis ortus cardine. 188.
y. Verbum caro factum eſt, alleluja.
g. Et habitavit in nobis, alleluja.
Ad Benedictus, Antiphona.
Mirabile myſterium declaratur hodie:
innovantur naturæ, Deus homo ae⸗
eſt:

214 In Cireumciſione Domini.
eſt: id quod fuit permanſit, & quod non
erat, aſſumpſit; non commixtionem
aſſus, neque diviſionem.
Dratio. Deus, qui ſalutis æternæ. ue
ſupra. 212.
Ad Tertiam, Ana. Quando natus es.
Capitulum. A pparuit. 212.
g. bieve. Verbum caro factum eſt,
* Alleluja, alleluja. Verbum. Y. Et
habitavit in nobis. Alleluja, alleluja.
Gloria Patri. Verbum. Y. Ipſe invo-
cabit me, alleluja. 6. Pater meus es
tu, alleluja.
Ad Sextam, Ana. Rubũ quem viderat.
Capitulum. Hebr. 1. c.
Er : Tu in principio Domine terram
fundaſti: & opera manuum tuarum
ſunt cæli.
. brev. Notum fecit Dominus. * Al-
leluja, alleluja. Notum. Y. Salutare
ſuum. Alleluja, alleluja. Gloria Fatri.
Notum. Y. Viderunt omnes fines ter-
ræ, alleluja. . Salutare Dei noſtri,

alleluja. .
Ad Nonam, Antiphona. Ecce Maria.
Capitulum. Hebr. 1I. d.

IE peribunt, tu autem permanebis,

& omnes ſicut veſtimentum vetera-

ſcent: & velut amistum mutabis eos,
& mutabuntur: tu autem idem ipſe es,
& anni tui non deficient.
. brev. Viderunt omnes fines terræ⸗
Alleluja, alleluja. Viderunt. F. Sa-
lutare Dei noſtri. Alleluja; llie.
0.

In Circumciſione Domini. 215
Gloria Patri. vViderüunt. Verbum
caro factum eſt, alleluja. . Et habi-
tavit in nobis;, alleluja.
Ad Veſperas, Antiphona. O admi-
rabile. cun reliquis de Laudib. 213:
Pſalmi, Capitulum, & Hymnus, ut
ſupra in primis Velpetis: 212.
y. Noôtum fecit Dominus, alleluja-
ge Salutare ſuum, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Magnum hereditatis myſterium: tem-
plum Dei factus eſt uterus neſcientis
virum: non eſt pollutus ex ea carnem
aſſumens: omnes Gentes venient; di⸗
centes: Gloria tibi Domine.
Oratio. D eus; qui ſalutis. 212.
Deinde pro ſancto Stephano, Ana.
Stephanus autem plenus gratia & for-
titudine, faciebat ſigna magna in po-
pulo.
J. Stephànhus vidit cælos apertos.
F. Vidit & introivit: beatus homo;
cui cæli patebant.
. Oratio.
O orens ſempiterne Deus, qui
Primitias Martyrum in beati Levi-
tæ Stephani ſanguine dedicaſti: tribue
quæſumus ; ut pro nobis interceſſor
exiſtat: qui pro ſuis etiam perſecu-
toribus exoravit Dominum noſtrum Je-
ſum Chriſtum Filium tuum : Qui te-
cum vivit. .
De alijs Octavis in his Veſperis ni-
hil fit.

1I N

216 In Ocdtava 5. Stephani-
IN O& CTAVA
S. Stephani.
Omnia fiunt ſicut in die Feſti; præ-
ter Orationem. Et fit commemoratio
de alijs Octavis.
Ad Laudes, & per Horas, Antiph.
Lapidaverunt Stephanum. cum re-
quis. 192.
Pro commemor. S. Joannis, Anña.
Iſte eſt Joannes, qui ſupra pectus Do-
mini in cœna recubuit: beatus Apo⸗
ſtolus, cui revelata ſunt ſecreta cæ-
leſtia.
y. Hic eſt diſcipulus ille, qui teſtimo-
nium perhibet de his. . Et ſcimus
quia verum eſt teſtimonium ejus.
Oratio. E ccleſiam tuam. 205.
Pro ſanctis Innocentibus, Anña.
Hi ſunt, qui cum mulieribus non ſunt
coinquinati: Virgines enim ſunt, &
ſequuntur Agnum quocumque jerit.
y. Herodes iratus occidit multos pue-
ros. Be. In Bethlehem Judæ civitate
David.
Oratio. Deus, cujus hodierna. 206.
In ſecundis Veſperis, Antiphonæ de
Laudibus Feſti, Lapidaverunt. cum re-
liquis. 192. Pſalmus. D ixit Dominus.
cum reliquis de Dominica. 95. & ul⸗
timo locoò, Pſalmus. CrYedidi. 102.
Deinde fit de ſancto Joanne. Capi⸗
tulum. Q ui timet Deum. 196.
Hymnus. E xultet orbis. ut infra. j.
y. Valde honorandus eſt beatus Joan-
nes.

In Odtava 8. Joannis. 217
hes. . Qui ſupra peétus Domini in
cœna recubuit:
Ald Magnificat, Antiphona.
Iſte eſt joannes, qui ſuprà pectus Do-
mini in coœna recubuit: beatus Apo-
ſtolus, eui revelata ſunt ſecreta cæleſtia.
Oratio. E ccleſiam tuam: ut ſuprà: 196.
Pro S. Stephano, Antiphona.
Sepelierunt Stephanum viri timorati, &
fecerunt planéctum magnum ſuper eum.
y. Stephanus vidit cælos apertos.
. Vidit & intfoivit: beatus homo;
cui eæli patebant.
Oratio. mnipotens ſempiterne Deus.
aAt ſuprà. 215:
Pro ſanctis Innocentibus, Antiphona.
Innocentes pro Chriſto infantes occiſi
ſunt, ab iniquo rege lactentes interfe-
éctyſunt : ipſum ſequunturAgnum ſine
macula, & dieunt ſemper: Gloria ti⸗
bi Domine.
F. Sub throno Dei omnes Sancti cla-
mant. . Vindica ſanguinem noſtrum
Deus noſter.
Oratio. D eus, cujus hodierna. 206.:
1 N △ G TI X V A
S. Joannis. Duplex.
Omnia dicuntut ſicut in die.
Ad Laudes, Ana. Valdè honoran-
dus. cum reliquis. 195. Capit. Hymx.
J. & Ana ad Benediétùs, ibid. 196.
Pro commemor. S8: Inneçentium „
Antiphona, Hi ſunt; qui cum mulie-
ribus. F. Herodes iratus.
Ors⸗

218 In Ohtava 88. Innocentium.
Oratio. Deus, cujus hodierna. 206.
Ad Horas omnia ut in die Feſti. 197. u
In ſeeundis Veſperis, Ant. de Laudibus
Feſti. Valdè honorandus. 195. Fſalmi,
ut in ſecundis Veſperis de Communi
Apoſtolorum. iiij. Capitulum, & alia;
ut in die. 198. cum commem. 88. In-
nocentium, Ana. Hi ſunt, qui cum ,
mulieribus. * Herodes iratus. Oratid.
Deus, cujus hodierna die. ut in primis iu
Veſperis ipſorum. 198.
I N O& C T A V A
SS. Innocentium. Duplex.
Omnia dicuntur ſicut in Feſto.
Ad Laudes & per Horas, omnia ut!
in die Feſti. 199. omiſſis Commemo-
rationibus. 1
In ſecundis Veſperis Antiphonz de
Laudibus. 199. Pſalmi de Däica. 55.
& loco ultimi, Pſalm. Credidi. 102.
reliqua ut in die. 202.
Poſt Orationem SS. Innocentium fit
commem. de Vigilia Epiphaniæ, Ana.
Puer Jeſus proficiebat ætate & ſapien-
tia coram Deo & hominibus.
y. Notum fecit Dominus, alleluja.
e. Salutare ſuum, alleluja.
Oratio.
ONniporens ſempiterne Deus, diri-
ge actus noſtros in beneplacito tuo:
ut in nomine dilecti Filij tui mereamur
bonis operibus abundare.
Deinde fit commemor. S. Teleſphori
Tapæ & Martyris, Antiphona. d
an-

In vi ia Epiphaniæ. 219
ſanctus. ?. Gloria & honore. Oratie.
Deus, qui nos beati. de Communi
unius Martyris. Xiiij.
1 N VIGI⁊L I A
Epiphaniæ.
Officium fit ſemiduplex.
Omnia dicuntur ut in Octava Nati-
vitatis. 212. exceptis ijs quæ infrà
ponuntur.
Ad Laudes & per Horas, Antiphona.
O admirabile. cum reliquis. 21r3.
Capitulum. Cairn. 4.
Ratres, Quanto tempore heres par-
vulus eſt, nihil differt à ſervo, cum
ſit dominus omnium: ſed ſub tutori-
bus & actoribus eſt, uſque ad præfini-
tum tempus à Patre.
Hymnus. A ſolis ortus. 188.
Y. Verbum caro factum eſt, alleluja.
g. Et habitavit in nobis, alleluja.
Ad Benedictus, Antiphona.
Dum medium ſfilentium tenerent-om-
nia, & nox in ſuo curſu medium iter
perageret, omnipotens ſermo tuus Do-
mine à fegalibus ſedibus venit, alleluja.
Oratio.
Oitnipotens ſempiterne Deus, di-
rige actus noſtros in beneplacito
tuo: ut in nomine dilecti Filij tui me-
reamur bonis operibus abundare. Qui
tecum vivit & regnat.
Et fit commemor. S. Teleſphori Pa-
Pzæ & Martyris, Antiphona. Qui odit
animam ſuam. Y. Juſtus ut palma. xv⸗
N 2 Ora-

229 In Vigilia Epiphaniæ.
Oratio. D eus, qui nos beati.
Communi unius Martyris. Xiiij.
Ad Primam, Antiphona. O admira-
bile. Capitulum. R. egi ſæculorum. 20.
„. br. Chriſte Fili Dei vivi, * Miſere-
re nobis. y. Qui natus es de Maria
Virgine.
Et non dicuntur Ptecez.
Ad Abſolut. Capit. dicitur Capig-
Nonæ. I taque jam non eſt ſervus. 221.
Ad Tertiam, Antiphona. Quando
natus es. Capitulum. Fratres; Quan-
to tempore. 219.
br. Verbum caro factum eſt, * Al-
Tidla, alleluja. Verbum. y. Et habi-
tavit in nobis. Alleluja, alleluja. G lo-
ria Patri. Verbum. y. Ipſe invocabit
me, alleluja. z. Pater meus es tu.,
alleluja.
Ad Sextam;, Antiphona.
Rubum quem viderat.
Capitulum. Galat. 4.
T ubi venit plenitudo temporis:
miſit Deus Filium ſuum;, factum
ex muliere, factum ſub lege, ut eos:
qui ſub lege erant, redimeret, ut adop-
tionem filiorum reciperemus.
j„br. Notum fecit Dominus, * Al-
leluja, alleluja. 7. Salutare ſuum.
Alleluja, alleluja. G loria Patri. No-
tum. F. Viderunt omnes fines terræ,
alleluja. &. Salutare Dei noſtri, al-
leluja.

Ad

In Vigilia Epiphaniæ. 221
Ad Nonam, Ana. Ecce Maria.
Capitulum. Gal. 4.
Taque jam non eſt ſervus: ſed filius.
G150 ſi filius: & heres per Deum.
. Deve. Viderunt omnes fines ter-
1zE, * Alleluja, alleluja, Viderunt
y. Salutare Dei noſtri, Alleluja, al-
ſeluja. Gloria Patri. Viderunt. F. Ver-
bum caro factum eſt, alleluja. . Et

habitavit in nobis: alleluja.
Veſperæ de Epiphania. Duplex.

IN EPIPHANIA

DOMIN I.

ADVESLPERASZ,
Antiphona. Ante luciferum genitus.
cum reliquis de Laudibus. az3. Pfſal-
mus. D ixit Dominus. cum reliquis de
Dñica. 95. & loco ultimi, Pſalm. L au-
date Dominum omnes Gentes. 103.
apitulum. Iaiæ 60ο.

u R6 E, illuminare Je-
ruſalem: quia venit lu-
men tuum, & gloria Do-
M mini ſuper te orta eſt.

Hymnus.
Rudelis Herodes, Deum
Regem venire quid times ?²
Non eripit mortalia,
Qui regna dat cæleſtia.
bant Magi, quam viderant,
Stellam ſequentes præviam:
Lumen requirunt lumine:
Deum fatentur munere.
Lavacra puri gurgitis
Cæleſtis Agnus attigit:
Peccata, quæ non detulit,
Nos abluendo ſuſtulit.
Novum genus potentiæ:
Aquæ rubeſcunt hydriæ,
Vinúmque juſſa fundere,
Mutavit unda orginem.
Jeſu, tibi ſit gloria,

In Epiphania Domini. 223
MHA) Qui apparuiſti Gentibus,
* Cum Patre & almo Spiritu,
UINI In ſempiterna ſæcula, Amen.
Sic terminantur Hymni per totam Oct.
„. Reges Tharſis & inſulæ munera
offerent. . Reges Arabum & Saba do-
na adducent.
Ad Magnificat, Antiphona.
Magi videntes ſtellam, dixerunt ad in-
vicem : Hoc ſignum magni Regis eſt:
eamus & iniquiramus eum, & offeramus
ei munera, aurum, thus, & myrrham,
alleluja. Oratio.
Eus, qui hodierna die Unigenitum
tuum Gentibus ſtella duce revela-
ſti: concede propitius; ur qui jam te
ex fide cognovimus, uſque ad contem-
plandam ſpeciem tuæ celſitudinis per-
ducamur. Per ceumdem Dominum.
Ad Laudes, & per Horas, Ana.
A Nte lueiferum genitus, & ante ſæ-
cula, Dominus Salvator noſter ho-
die mundo apparuit. Pſalmus. D omi-
nus regnavit. cum reliquis. I.
Ana. Venit lumen tuum Jeruſalem,
& gloria Domini ſuper te orta eſt: &
ambulabunt Gentes in lumine tuo,
alleluja.
Ana. Apertis theſauris ſuis obtulerunt
Magi Domino aurum, thus, & myrrham,
alleluja.
Ana. Maria & flumina benedicite Da⸗-
mino: hymnum dicite fontes Domino,
alleluja.

4
N

N 4 Ana.

224 In Epiphania Domini.
Añna. Stella iſta ſicut flamma coruſcat,
& Regem regum Deum demonſtrat:
Magi eam viderunt, & magno Regi
munera obtulerunt.
Capitulum. Surge, illuminare. 222.
Hymnus.
SS Magnarum Urbium
Major Bethlem, cui contigit
Ducem ſalutis cælitus
Incorporatum gignere.
Quem ſtella, quæ ſolis rotam
Vincit decore ac lumine,
Veniſſe terris nuntiat
Cum carne terreſtri Deum.
Videre poſtquam illum Magi;
Eôa promunt munera;
Stratique votis offerunt
Thus, myrrham, & aurum regium-
Begem Deùmque annuntiant
Theſaurus, & fragrans odor
Thuris Sabæi, ac myrrheus
Pulvis ſepulchrum prædocet.
Jeſu, tibi ſit gloria,
Qui apparuiſti Gentibus,
Cum Patre, & almo Spiritu ;
In ſempiterna ſæcula. Amen.
Adorate Deum, alleluja.
. Omnes Angeli ejus, alleluja.
Ad Benedidus, Antiphona.
Hodie cæleſti Sponſo juncta eſt Ecele=
ſia, quoniam in Jordane lavit Chriſtus
ejus crimina : currunt cum muneribus
Magi ad regales nuptias, & ex aqua
facto vino lætantur convivæ, alleluja.
Bra⸗

In Epiphania Domini, 225
Oratio. Deus, qui hodierna die. ut
ſupraà. 223.
Ad Primam, v. breve. Chriſte Fili
Dei vivi. Y?. Qui apparuiſti hodie.
Et ſic dicitur per totam Octavam.
Ad Tertiam, Antiphona, Venit lu-
men tuum.
Capitulum. Surge, illuminare, 222,
. br. Reges Tharſis & inſulæ mune-
ra offerent, * Alleluja, alleluja. Reges.
y. Reges Arabũ & Saba dona adducent.
Alleluja, alleluja. Gloria Patri. Re-
ges, „. Omnes de Saba venient, alle-
lIuja. Aurum & thus deierentes „
alleluja.
Ad Sextam, Antiphona.
Apertis theſauris ſuis.
Capitulum. Haiæ 6ο.
Eva in circuitu oculos tuos, & vi⸗
de: omnes iſti congregati ſunt, ve-
nerunt tibi: filij tui de longe venient;
& filiæ tuæ de latere ſurgent.
⸗ br. Omnes de Sabba venient, * Al-
leluja, alleluja. Omnes de Saba. 7. Au-
rum & thus deferentes. Alleluja, al=
leluja. G loria Patri. Omnes. Y. Ado-
rate Dominum „ alleluja. . In aula
ſancta ejus, alleluja
Ad Nonam, Kntphona, Stella iſta.
Capitulum. IHaiæ 60.
Ones de Saba venient, aurum, &
thus deferentes, & laudem Domi-
20 annuntiantes.
, br. Adorate Dominum, * Allelu-
N ja⸗

226 In Epiphania Domini.
ja, alleluja. Adorate. ?. In aula ſancta
ejus. Alleluja, alleluja. G loria Patri.
Adorate. ⅛. Adorate Deum, alleluja.
y. Omnes Angeli ejus, alleluja.
Ad veſp. Ana. Ante luciferum. cum
reliquis de Laudib. 223. Pſalm. D ixit
Dominus. cum reliquis de Dñica, 95.
Et ſic dicitur per totam Octavam.
Capitul. S urge, illuminare. Hymn. &ru-
delis Herodes. . Reges Tharſis. 222.
Ad Magnificat, IEntiphona,
Tribus miraculis ornatum diem ſan-
ctum colimus: hodie ſtella Magos du-
xXit ad præſepium: hodie vinum ex
aqua factum eſt ad nuptias: hodie in
Jordane à Joanne Chriſtus baptizari
voluit, ut ſalvaret nos, alleluja.
Oratio. D eus, qui hodierna. 223.
Si Epiphania venerit in Sabbato, in
ſecundis Veſperis fit commemoratio
Dominicæ infra Octavam, Antiphona.
Remanſit. 7½. Omnes de Saba. Oratio.

Vota. 223.
Infra Octavam Epiphaniæ ſi occurrat
Jeſtum Duplex, vel Semiduplex, trans-
fertur poſt Oct. niſi fuerit Patroni vel
Titularis Eccleſiæ, vel Dedicatio ejuſ-
dem, ut dicitur in Rubrica de Octavis;
de Simplicibus verò fit commem.
Ad Laudes, per Horas, & ad Veſpe-
ras, omnia ut in die Feſti. 223. Pfæ-
ter Antiphonas ad Benedictus & Mag-
nificat, quæ ſingulis diebus habentur
Propaiæ, ut ſequitur.
. De

Infra Octavam Epiphaniæ. 227
De Dominica infra Octavam, in
duameurndut diem Octavæ inciderit,
* Officinm ut infrà ordinatur. 229.
Toſt Dominicam vero continuantut
dies Octavæ eodem numero, quo no-
tantur, perinde ac ſi Dominica non in-
terceſſiſſet. Exempli gratia. Si Domi-
nica venerit in tertia die infra Octa-
vam, prima die poſt Dominicam Anti-
phonæ ad Benedictus & Magnificat di-
centur de tertia die infra Octavam, &
ſie deinceps de alijs.
S E C UNDADIE
Infra Octavam Epiphaniæ.
Ad Benedictus, Antiphonz.
Ab Oriente venerunt Magi in Bethle-
hem adorare Dominum: & apertis the-
ſauris ſuis, pretioſa munera obtulerunt:
aurum, ſicut Regi magno; thus, ſi-
cut Deo vero; myrrham, ſepulturæ
ejus, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphonz.
Videntes ſtellam Magi, gaviſi ſunt
gaudio magno: & intrantes domum
obtulerunt Domino aurum, thus, &
myrrham, alleluja.
TER TIAD IE.
Ad Benedictus, Antiphona.
Tria ſunt munera, quæ obtulerunt Ma-
gi Domino, aurum, thus, & myrrham,
Filio Dei, Regi magno, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Lux de luce apparuiſti Chriſte, cui Ma-
gi munera offerunt, alleluja, allel. allel.
QA“a R-

228 Infra Octavam Epiphaniaæ.
U ARTADIE.
Ad Benedictus, Antiphona-
vidimus ſtellam ejus in Oriente, & ve-
nimus cum muneribus adorare Dñm.
Ad Magnificat, antichone.
Interrogabat Magos Herodes: Quod
ſignum vidiſtis ſuper natum Regem:
Stellam vidimus fulgentem;, cujus
ſplendor illuminat mundum.
UINTAD IE.
Ad Benedicdtus, Antiphona.
Omnes nationes venient à longè, por-
tantes munera ſua, alleluja.
Ad Magniſicat, Antiphona.
Omnes de Saba venient, aurum &
thus deferentes, alleluja, alleluja.
58 EXTADIE.
Ad Benedictus, Antiphona.
Venient ad te, qui detrahebant tibi, &
adorabunt veſtigia pedum tuorum.
Ad Magnificat, Antiphona.
Admoniti Magi in ſomnis, per aliam
viam reverſi ſunt in regionem ſuam.
S A B B A T o.
Infra Octavam Epiphaniæ.
Ad veſperas, Capitulum. Rom. 72.
Ratres, Obſecro vos per miſericor-
cordiam Dei, ut exhibeatis corpo-
ia veſtra hoſtiam viventem, ſanctam,
Deo placentem, rationabile obſequium
veſtrum. Hymnus. C rudelis Herodes.
y. Reges Tharſis. 222. .
Ad Magnificat, Antiphona.
Remanſit puer Jeſus in Jeruſalem, &
non

PDñica infra O&. Epiphaniz. 229
non cognoverunt parentes ejus, exiſti-
mantes illum eſſe in comitatu: & re-
quirebant eum inter cognatos & notos.
. Oratio.
Ota, quæſumus Domine, fſuppli-
cantis populi cæleſti pietate proſe-
quere: ut & quæ agenda ſunt, videant;
& ad implenda, quæ viderint conva-
leſcant. Per Dominum.
Deinde fit commem. Epiphaniæ pet
Antiphonam, quæ occurrit ſecundum
ordinem dierum infra Ocavam.
y. Omnes de Saba venient, alleluja.
p. Aurum & thus deferentes, alleluja.
Niſi dicta ſit Antiphona. Omnes de
Saba. tunc enim dicitur 7F. Adorate
Deum;, alleluja. z. Omnes Angeli e-
jus, alleluja. Oratio. Deus; qui ho-
dierna die. 223.
D O M I N I C A.
Infra Oavam Epiphaniæ.
Totum Officium dicitur de Epiph.
præter Capitula, Anas ad Benediétus,»
& ad Magnificat, & Orationem.
Quando Epiphania in Dominiea ve-
nerit, Sabbato ſequenti fit Officium de
Dominica, & Feria vj. Veſperæ à Ca-
pitulo de Dominica, cum commemo-
xatione Octavæ. . .
Ad Laudes, Capitulum. F fatres, Ob-
ſocro vos. 228. Hymnus. O ſola mag-
narum. 224. J. Adorate Deum, alle-
uja. . Omnes Angeli ejus; alleluja.
Ad Benedidus, Antiphona. Remanſit
puer

230 Däica infta Oct. Epiphaniæ.
puer Jeſus. Oratio. Vota quæſumus Do-
mine. ut ſuprà in Veſperis. 229.
Deinde fit commem. de Ephania
Ana. Hodie cæleſti Sponſo juncta eſt
Eccleſia, quoniam in Jordane lavit Chri-
ſtus ejus crimina: currunt cum muneri-
bus Magi ad regales nuptias, & ex aqua
facto vino lætantur convivæ, alleluja.
y. Omnes de Saba venient, alleluja.
Be. Aurum & thus deferentes, alleluja.
Oratio. Deus; qui hodierna. 223.
Ad Tertiam, Antiphona. Venit lu-
men tuum. 223. Capitulum. Fratres,
Obſecto vos. 228.
. br. Reges Tharſis & inſulæ munera
offerent, * Alleluja, alleluja. Reges.
F. Reges Arabum & Saba dona addu-
cent. Alleluja, alleluja. Gloria Patri.
Reges. Y. Omnes de Saba venient,
alleluja. . Aurum & thus deferen-
tes, alleluja.
Ad Sextam, Antiphena.
Apertis theſauris ſuis. 223.
Capitulum. Rom. 12.
Dico enim per gratiam quæ data eſt
mihi, omnibus qui ſunt inter vos:
Non plus ſapere quàm oportet ſapere,
ſed ſapere ad ſobrietatem.
. br. Omnes de Saba venient, *Al-
leluja, alleluja. Omnes. 5F. Aurum
& thus deferentes. Alleluja, alleluja.
Sloria Patri. Omnes. F. Adorate Do-
minum, alleluja. 3. In aula ſancta
ejus, alleluja.

Dñica infraà O&. Epighaniæ, 232
Ad Nonam, Ana. rchla iſta. 224
Capitulum. Kom. 12. b.
Icut enim in uno corpore multa
Suembia habemus, omnia autem
membra non eumdem actum habent:
ita multi unum corpus ſumus in Chri-
ſto, ſinguli autem alter alterius mem-
bra, in Chriſto Jeſu Domino noſtro.
nt. br. Adorate Dominum, XXAlleluja,
alleluja. Adorate. y., In aula ſancta
ejus. Alleluja, alleluja. Qoria Patri.
Adorate. „. Adorate Deum, alleluja.
. Omnes Angeli ejus, alleluja.
Ad Vefperas, Antiphona. Ante lu-
Dciferum. cum reliquis Antiphonis 8&
Tſalmis, ut in ſecundis Veſperis Epi-
haniæ. 226. Capitulum. Fratres, Ob-
ecro vos. 22 8. Hymnus. Crudelis He-
rodes. Y. Reges Tharſis. 222.
4 Ad Magnificat, Antiphona
Fili, quid feciſti nobis ſic? ego & pater
tuus dolentes quærebamus te. Quid eſt
quòd me quærebatis ? neſciebatis quia
in ijs, quæ Patris mei ſunt, oportet
me eſſe.
Oratio. Vota, quæſumus. 229.
Et fit commem. de Epiphania, Afia.
Tribus miraculis ornatum diem ſan-
ctum colimus: hodie ſtella Magos du-
xit ad præſepium: hodie vinum ex a-
qua faétum eſt ad nuptias: hodie in
Jordane à Joanne Chriſtus baptizari
VINVoluit, ut ſalvaret nos, alleluja.
7.. Omnes de Saba venient, alleluja.
BR. Ak-

232 Däica infra Oét. Epiphaniæ.
y. Aurum & thus deferentes, alleluja.
Oratio. D eus, qui hodierna. 223.
Si Octava Epiphaniæ venerit in Do⸗
minica, nihil fit de Dominica in ipſa
die Octava, ſed tantùm in primis Ve-
ſperis diei Octavæ fit commemorat. pro
ſecundis Veſperis Dominicæ infra Ota-
vam, de qua celebratum eſt Officium
eo die Antiphona. Fili;, quid feeciſti⸗
y. Omnes de Saba. qui Verſus etiam
dicitur, quando Octavæ Epiphaniæ ve-
nerit in Feria ij. pro commemor. Domi-
nicæ in primis Veſperis diei Octavæ.
IN DIE OCGTAVA
Epiphaniæ. Duplex.
In primis Veſperis omnia dicuntur ſi-
cut in primis Veſperis Epiphaniæ. 2228
excepta Oratione, quæ dicçitur ut ſequi⸗
tur. Oratio. .
D Eus, cujus Unigenitus in ſubſtan-
tia noſtræ carnis apparuit : præſta
quæ ſumus; ut per eum; quem ſimilem
nobis foris agnovimus; intus reformari
mereamur. Qui tecum vivit & regnat:
Ad Laudes & per Horas; & ad Ves=
ſperas, omnia dicuntur ſicut in die Epi-
phaniæ. 223: excepta Oratione, quæ
eſt, D eus, cujus Unigenitus. ut ſuprà⸗
Si Octava Epiphaniæ venerit in Sab-=
bato, in ſecundis Veſperis Octavæ fit
commemoratio Dominicæ ij. poſt Epi-
phaniam. Quando autem Septuagef-
ma venerit in j. Dominica poſt Oa-
vam Epiphaniæ, tune in primo Sabba-
19

ihkeu
kelentes,
ubollem.

DPñica j: & ij. poſt Epiphanism, 233
20 poſt Octavam, non impedito Feſte
noem Lectionum; alioquin prima die
poſt Octayvam, fiat Officium de Feria „
cum Antiphona ad Benedictus, & Ora-
tione Dominicæ ij. poſt Epiphaniam.
feſtum vero Semiduplex in ca occur-
rens transfertur in primam diem fimili-
rer non impeditam.
D O M I N I C A I.
3Foſt Epiphaniam, quæ eſt infra Oca-
vam, dicitur Officium ſecundum ſupe-
ziorem Rubricam. 229.
S A BBATOTPKXRIMoO
10011 Poſt Octavam Epiphaniæ.
Dee . Ad Veſperas omnnia pPræter Oratie-
nem, ut in Pſalterio. 129. quod ſex-
vatur in alijs Sabbatis uſque ad Septua⸗
zgeſimam. Oratio.
O Mnipotens ſempiterne Deus, qui
cæleſtia ſimul & terrena modera-
ris: ſupplicationes populi tui clemen-
ter exaudi, & pacem tuam noſtris con-
cede temporibus. Per Dominum no-
ſtrum Jeſum Chriſtum.
Delinde flunt Commemoerat., ibidem
tn goſitæ in Pſalterio, 136.
DOMINICA II.
Poſt Epiphaniam.
Ad Laudes, omnia ut in bPſalt.
Ad Benedidtus, Antiphenz,
Nuptiæ factæ ſunt in Cana Baillææ „ S&
erat ibi Jeſus cum Maria Matre ſua.
Oratio. O mnipotens ſempiterne Deus-
ut ſupra. .

0 Dein⸗

7

23¼. Dfica ij. & iij. poſt Epiph.
Deinde fiunt commemorat. ut ſupri
in Veſperis Sabbati. 136.
Ad Horas, & Veſperas, omnia ut in
Yſalterio de Dominica.

Ad Magniſicat tiphona-
Deficiente dno ,. zafi e impleri
hydrias aqua, quæ in vinum conver-
ſa eſt, alleluja. Oratio. O mnipotens
ſempiterne Deus. ut ſuprà. 233.
Deinde fiunt Commemorat. ut ſu-
prà in Veſperis Sabbati. 2362
Poſt Otav. Epiph. uſque ad Qua-
drageſ. quando oceurrit fieri de Feria,
fit Officium ut in Pſalterio, exceptis
ijs quæ ſunt propria. Oratio verd dici-
ritur de Dominica ꝑpræcgdenti.
8 A B 3 A T O.
Ad Veſperas. Oratio.
Onporene ſempiterne Deus, in-
firmitatem noſtram propitius reſpi=
oe: atque ad protegendum nos dexte-
ram tuæ majeſtatis extende. Per Do-⸗
minum noſtrum.
DOMINICGA III:
poft Epiphaniam.
Ald Benediéctus, Antiphona-
Cum deſcendiſſet Jeſus de monte, ecce
leproſus veniens adorabat eum, dicens:
Domine, ſi vis, potes me mundare: &
extendens manum, tetigit eum, di-
cens: Volo, mundare.
Ad Magnificat, Angphona-
Domine; ſi vis, potes me mundare: &
ait Jeſaus: Volo mundare.
S⁸ A B-

Dũica iiij, & v. poſt Epiph. 235
S A B B A T O.
Ad Veſperas. Oratio.
Eus, qui nos in tantis periculis
conſtitutos, pro humana ſcis fra-
gilitate non poſſe ſubſiſtere: da nobis
ſalutem mentis & corporis; ut ea, quæ
pro peccatis noſtris patimur, te adju-
vante vincamus. Per Dominum.
D O MINICA IV.
poſt Epiphaniam.
Ad Benedictus, Antiphona.
Aſcendente Jeſu in naviculam, ecce
motus magnus factus eſt in mari: &
ſuſcitaverunt eum diſcipuli ejus: dicen-
tes: Domine;, ſalva nos perimus.
Ad Magnificat, Antiphona.
Domine, ſalva nos, perimus: impera;
& fac Deus tranquillitatem.
8 A B B A T O.
Ad Veſperas. Oratio.
Amiliam tuam, quæſumus Domine,
continua pietate cuſtodi: ut quæ in
ſola ſpe gratiæ cæleſtis innititur, tua
ſemper protectione muniatur. Per Do-
minum noſtrum.
D O M I)/ N I C A V.
poſt Epiphaniam.
Ad Benediétus, Antiphona.
Domine, nonne bonum ſemen ſemina-
ſti in agro tuo? unde ergo habet ziza-
nia ? & ait illis : Hoc fecit inimicus
home.
Ad Magnificat, Antiphona.
Colligite primùm zizania , & alligate
⏑ 2 S

236 Pominica vj. pofſt Epipk.“
ea in faſciculos ad comburendum: tri-
ticum autem congregate in horreum
meum, dicit Dominus.
8s A B B A T O.
Ad Veſpæras. Oratio.
Ræſta quæſumus omnipotens Deus:
Pur ſemper rationabilia meditantes,
quæ tibi ſunt placita, & dictis exequa-
mur, & factis. Per Dominum.
D O MINICA VI.
poſt Epiphaniam.
Ad Benedictus, Antiphona.
Simile eſt regnum cælofum grano ſina-
pis, quod minimum eſt omnibus ſemi-
nibus; cùm autem creverit, majus eſt
omnibus oleribus.
Ad Magnificat, Antiphona.
Simile eſt regnum cælorum fermento,
quod acceptum mulier abſcondit in fa-
rinæ ſatis tribus, donec fermentatum
eſt totum.
Si aliquod Feſtum Duplex celebretut
in Sabbato ante Septu am, in ſe-
cundis Veſperis poſt Orationem Feſti,
fit Commemorat. de Dominica:: & in
Ene dicitur B enedicamus Domino, al-
leluja, alleluja. & c. ut infrà-
5 A B B A T O.
ante Septuageſimam.
Ad Veſperas, Capitulum. 1. Cor. 9. d.
ERaties „Neſcitis quòd ij, qui in ſta-
dio currunt, omnes quidem cur-
runt, ſed unus accipit bravium? Sic
currite ut comprehendatis.

Rym-

Neken

Dominica Septuageſimæ, 237
HEymnus., Jam ſol recedit. y. Veſper-
tina oratio. 135.
Ad Magnificat, Antiphona.
Dixit Dominus ad Adam: de ligno quod
eſt in medio paradiſi, ne comedas: in
qua hora comederis, morte morieris.
Oratio. .
Reces populi tui, quæſumus Domi-
ne, clementer exaudi: ut qui juſtè
pro peccatis noſtris affligimur, pro tui
nominis gloria miſericorditer libere-
mur. Per Dominum.
yJ. Benedicamus Domino, alleluja ,
alleluja. .
r. Deo gratias, alleluja, alleluja.
Et deinceps non dicitur. aileluja.
uſque ad Sabbatum ſanctum ſed poſt
Deus in adjutorium. ubi dicebatur
Alleluja. dicitur Laus tibi Domine,;
Rex æternæ gloriæ.
si in Dominicis à Septnageſ. uſque
ad Dominicam in Albis occurrat Fe-
ſtum Duplex; vel Semidupl. transfer-
tur in primam diem ſimiliter non im-
peditam, ut dicitur in Kubricam de
Tranſlatione Feſtorum.
M I N I C A
in Septuageſima.
Ad Laudes, Antiphona-
MGerere mei Deus, & à delicto mee
Lmunda me: quia tibi ſoli peccavi.
Pſalinus idem. 64. Anaz. Confite-
bor tibi, quoniam exaudiſti me.
Yſalmus. Confitemini. 13.
△ 3 Aäa.

238 Dominica Septuageſimæ.
Aäs. Deus Deus meus;, ad te de luce
vigilo, quia faétus es adjutor meus.
Pſalmus idem. 2.
Ana. Benedictus es in firmamento cæ-
li, & laudabilis in ſæcula;, Deus noſter.
Canticum. B enedicite. 4.
Ana. Laudate Dominum de cælis.
Pialmus idem. 6.
Pſalmi ſupradicti ſemper dicuntur in
Laudibus Dominicæ uſque ad Paſcha.
Capitulum. F ratres, neſeitis- 236.
Hymnus. terne rerum. 8.
y. Domine refugium factus es nobis.
N. A generatione & progenie.
Ad Benedictus, Antiphona.
Simile eſt regnum cælorum homini pa-
trifamilias, qui exjit primo manèe con-
ducere operarios in vineam fuam , di-=
cit Dominus.
Oratio. ? reces populi tui. 237.
Ad Primam, Aakiphona- Conven-
tione autem facta cum operarijs ex de-
nario diurno, miſit eos in vineam ſuam.
Jſalmus. D eus in nomine tuo. cum
zeliquis, ut in Pſalterio. 12.
Ad Abſolutionem Capituli, Lcctis
brevis D ominus autem dirigat. 24.
Ad Tertiam, Antiphona. Ite & vos
in vineam méam:; & quod juſtum fue-
rit, dabo vobis.
Capitulum. Fratres, neſcitis. 236.
y. br. Inclina r meum Deus. * In
teſtimonia tua. Inclina. Arverte
oculos meos, ne videant vanitatem:
in

Dominicea Septuageſim?. 2 9
in via tua vivifica me. In teſtimonia
tua. G loria Patri. Inclina cor. . Ego
dixi, Domine miſerere mei. ge. Sana
animam meam, quia peccavi tibi.
Ad Sextam, Antiphona.
Quid hic ſtatis tota die otioſi? reſpon-
derunt, & dixerunt: Quia nemo nes
conduxit.
Capitulum. .. I. Cor. 9. d.
nis autem, qui in agone conten-
O dit, ab omnibus ſe abſtinet: & illi
quidem ut corruptibilem coronam ac-
cipiant, nos autem incorruptam.
. br. In æternum Domine, Per-
manet verbum tuum. In æternũ. Z=. In
ſæculum ſæculi veritas tua. Permanet.
G loria Patri. In æternum. y. Do-
minus regit me, & nihil mihi deerit.
z. In loco paſcuæ ibi me collocavit.
Ad Nonam, Ana. Voca operarios,
& redde illis mercedem ſuam, dicit
Dominus.
Capitulum. 1. Cor. 10.
B ebant autem de ſpiritali, con-
ſequente eos, petra: petra autem
erat Chriſtus: ſed non in pluribus eo-
rum beneplacitum eſt Deo.
Bg. brev. Clamavi in toto corde meo,
* Eyxaudi me Domine. Clamavi.
y. Juſtificationes tuas requiram. Ex-
audi. G loria Patri. Clamavi. . Ab
occultis meis munda me Domine.
. E ab alienis parce ſervo tuo.
Ad Veſperas, Antiphona & Pſal-
4 mus.

Nein ſun

geſimæ.

240 Infra Hebd. Septua
mus. Dixit Dominus.
ut in Pſalterio. 95:
Capitulum. F ratres, neſcitis, 236.
Hymnus. Lucis Creator optime.
„.. Dirigatur. 100.
Ad Magnificat, Antiphons.
Dixit paterfamilias operarijs ſuis :
Quid hic ſtatis tota die otioſi ?à At
illi reſpondentes dixerunx: Quia ne-
