méque, dicatur nôſque.
Si pro patre tantùm, dicatur animæ
patris méei, vel noſtri,
Si pro matre tantum dicatur animæ
matris meæ, vel noſtræ.
Pro uno defuncto, Oratio.
Nelina Die aurem tuam ad preces
I noſtras, quibus miſericordiam tuam
ſupplices deprecamur ut animam famu-
li tui, quam de hoc ſæculo migrare juſ-
ſiſti, in pacis ac lucis regione conſti-
tuas, & Sanctorum tuorum jubeas eſſe
conſortem. Per Dominum.
Pro una defunfta, Orfatio.
Uæſumus Domine, pro tua pietate
miſerere animæ famulæ tuæx: & à
contagijs mortalitatis exutam, in æter-
næ ſalvationis partem reſtitute. Per
Dominum noſtrum.
y. Requiem æternam dona eis Domi-
. ne

cxx Officium Defuncorum.
ne. ε. Et lux perpetua luckat eis.
7. Requieſcant in pace. &αε Amen.
Ad Matutinum, Invitatorium.
R egem, cui omnia vivunt, * Venite
adoremus. Pſalmus. Venite, exulte-
mus, Ixix. Et in fine, R equiem æter-
nam doena eis Domine; & lux perpetua
luceat eis.
Hoc Invitatorium dicitur tantùm in
die Commemorationis omnium fide-
lium Defunctorum, & in die depoſitio-
nis Defunféti, quibus diebus dicuntur
tres infraſcripti Nocturni, & Antipho-
næ duplicantur. Alijs temporibus dici-
tur tantům unum Nocturnum cum Lau-
dibus;, hoc ordine: Ferza ij. & v. pri-
mum Nocturnum: Peria itj. & vj. le-
cundum Nocturnum : Feria iiij. &
Sabbato tertium Nocturnum.
IN PRIMO NOCTURNO.
Pro Feria ſecunda & quinta.
Antiphona. Dirige.
Pſalinus 5.
Erba mea auribus percipe Domi-
ne, * intellige clamorem meum.
Intende voci orationis meæx, * Rex
meus & Deus meus.
uoniam ad te orabo, *ꝶ Domine ma-
nè exaudies vocem meam.
M ane aſtabo tibi, & videbo: * quoniam
non Deus volens iniquitatem tu es.
N eque habitabit juxta te malignus: *
neque permanebunt injuſti ante ocu-
los tuos.
di-

Officium Defunctorum. cxxj
Odiſti omnes; qui operantur iniquita-
tent: * perdes omnes, qui loquuntur
mendacium. ,
V irum ſanguinum & doloſum abomi-
nabitur Dominus: * ego autem in mul-
titudine miſericordiæ tuæ.
I ntroibo in domum tuam: * adorabo ad
templum ſanctum tuum in timore tuo.
Domine deduc me in juſtitia tua:
propter inimicos meos dirige in conſpe-
ctu tuo viam meam.
Quoniam non eſt in ore eorum veri-
tas: * Cor eorum vanum eſt.
§ epulchrum patens eſt guttur eorum,
linguis ſuis dolosè agebant, * judica
illos Deus.
Decidant à cogitationibus ſuis; ſecun-
dùm multitudinem impietatum eorum
expelle eos, * quoniam irritaverunt te
Domine.
Et lætentur omnes, qui ſperant in te, *
in æternum exultabunt: & habitabis
in eis.
Et glofiabuntur in te omnes, qui dili-
gunt nomen tuum;, * quoniam tu be-
nedices juſto.
Domine;, ut ſcuto bonæ voluntatis
tuæ * coronaſti nos. E equiem.
Afa. Dirige Domine Deus meus in
conſpectu tuo viam meam.
Anña. Converteré. Pſalmus 6.
Omine ne in furore tuo arguas
LDme eneque in ira tua corripias me.
Miſerere mei Domine, quoniam infir-

mu §

cxxij Offigium Defuncdtorum.
mus ſum: * ſana me Domine, quoniam
conturbata ſunt oſſa mea.
Et anima mea turbata eſt valdè: * ſed
tu Domine uſquequò?
Convertere Domine, & eripe animam
meam: * ſalvum me fae propter miſe-
ricordiam tuam.
Quoniam non eſt in morte qui memor
ſit tui: * in inferno autem quis confi-
tebitur tibi?
Laboravi in gemitu meo, lavabo per
ſingulas noctes leétum meum: * la-
chrymis meis ſtratum meum rigabo-
T urbatus eſt à furore oculus meus: *
inveteravi inter omnes inimicos meos.
Diſcedite à me omnes, qui operamini
iniquitatem: * quoniam exaudivit Do-
minus vocem fletus mei.
Exaudivit Dñs deptecationem meam: *
Dominus orationem meam ſuſcepit.
Erubeſcant, & conturbentur vehemen-
ter omnes inimici mei: * convertantut
& erubeſcant valde velociter.
Requiem æternam.
Ana. Convertere Domine, & eripe
animam meam: quoniam non eſt in
morte qui memor ſit tui.
Anña. Nequando. Pialmus 7. .
Omine Deus meus, in te ſperavi: *
Dekum me fac ex omnibus perſe-

quentibus me, & libera me-
Ne quando rapiat ut leo animam
meam, * dum non eſt qui redimat, ne-
que qui ſalvum faciat. &£

Domi-

Officium Defunctorum. cxxiij
Domine Deus meus, ſi feci iſtud, * ſt
eſt iniquitas in manibus meis.
S& i reddidi retribuentibus mihi mala, *
decidã meritò ab inimicis meis inanis.
* erſequatur inimicus animam meam
& comprehendat, & conculcet in terra
vitam meam, * & gloriam meam in
ulverem deducat.
xurge Domine in ira tua: * & exalta-
re in finibus inimieorum meorum.
Etexurge Domine Deus meus in præ-
cepto quod mandaſti: * & ſynagoga
opulorum circumdabit te.
6t propter hanc in altum regredere: *
Dominus judicat populos.
Judica me Domine ſecundùm juſtitiam
meam: * & ſecundùm innocentiam
meam ſuper me.
Conſumetur nequitia peccatorum, &
diriges juſtum, * ſcrutans & corda re-
nes Deus.
Juſtum adjutorium meum à Domino: *
Di ſalvos facit rectos corde.
eus judex juſtus, fortis & patiens: *
numquid iraſcitur per ſingulos dies?
Niſi converſi fueritis, gladium ſuum
vibrabit: * arcum ſuum tetendit, &
aravit illum.
t in eo paravit vaſa mortis: * ſagittas
ſuas ardentibus effecit.
Ecce parturijt injuſtitiam: * concepit
dolorem, & peperit inquitatem-
acum aperuit, & effodit eum: * 8S&
incidit in foveam quam fecit.
.. Con-

cxxiiij Officium Defunctorum.
Convertetur dolor ejus in caput ejus: &₰ι
& in verticem ipſius iniquitas ejus deſ-
cendet.
Confitebor Domino ſecundùm juſti-
tiam ejus: * & pſallam nomini Domini
Altiſſimi. R equiem æternam.
Ana. Ne quando rapiat ut leo ani-
mam meam, dum non eſt qui redimat;
neque qui ſalvum faciat.
y. A porta inferi. . Erue Domine
animas eorum. Pater noſter. totum
ſe cretò.
Lectiones leguntur ſine abſolutione⸗,
Benedictionibus, & Titulo.
Lectio j. Job. 7. d.
Arce mihi Domine, nihil enim
P ſunt dies mei. Quid eſt homo quia
magnificas eum? aut quid apponis
erga eum cor tuum? Viſitas eum dilu-
culo, & ſubitò probas illum: Uſque-
quò non parcis mihi, nec dimittis me,
ut glutian ſalivam meam ? Peccavi,
quid faciam tibi cuſtos hominum ¹
quare poſuiſti me contrarium tibi, &
fadtus ſum mihimeripſi gravis à Cur
non tollis peccatum meum, & quare
non aufers iniquitatem meam ecce
nunc in pulvere dormiam: & ſi ma-
ne me quæſieris; non ſubſiſtam.
Lectiones terminantur ſine Tu au-
tem. vel alia concluſione.
. Credo quòd Redemptor meus vi-
vit: & in noviſſimo die de terra ſurre-
Kurus ſum: * Et in carne mea videbo
Deum

Officium Defunctorum. cxxv
Deum Salvatorem meum. „. Quem
viſurus ſum ego ipſe, & non alius, &
oculi mei conſpeéturi ſunt. Et in carne.
Lectio ij. ob. 10.
Ædet animam meam vitæ meæ, di-
mittam adverſum me eloquium
meum; loquar in amaritudine animæ
mex. Dicam Deo: Noli me condemna-
re: indica mihi, cur me ita judices.
Numquid bonum tibi videtur, ſi calum-
nieris me, & opprimas me opus ma-
nuum tuarum, & conſilium impiorum
adjuves ?à Numquid oculi carnei tibi
ſunt: aut ſicut videt homo; & tu vide-
bis? Numquid ſicut dies hominis dies
tui, & anni tui ſicut humana ſunt tem-
pora, & ut quæras iniquitatem meam,
& peccatum meum ſcrutéris ? Et ſcias
quia nihil impium fecerim, cùm ſit ne-
mo qui de manu tua poſſit eruere.
. Qui Lazarum reſuſcitaſti à monu-
mento fœtidum: * Tu eis Domine do-
na requiem, & locum indulgentiæ.
Y7. Qui venturus es judicare vivos &
mortuos, & ſæculum per ignem. Tu
eis Domine.
Lectio iij. Fob. 10. b.
Anus tuæ fecerunt me: & plaſma-
verunt me totum in circuitu: &
ſic repentè præcipitas me? Memente
quæſo quòd ſicut lutum feceris me, &
in pulverem reduces me. Nonne ſicut
lae mulſiſti me, & ſieut caſeum me
coagulaſti ? Pelle & carnibus veſtiſti
h me:

exxvj Officium Defunctorum.
me: oſſibus & nervis compegiſti me.
Vitam & miſericordiã tribuiſti mihi, &
viſitatio tua euſtodivit ſpiritum meum.
. Domine; quando venetis judicare
terram; ubi me abſeondam à vultu iræ
tuæ? * Quia peccavi nimis in vita mea.
y. Commiſſa mea paveſco, & ante te
erubeſco: dum veneris judieare, noli
me condemnare. Quia. 7„. Requiem
æternam dona eis Domine: & lux per-
petua luceat eis. Quia peccavi.
FPoſteà ad Laudes, ut infràa. cxxxix.
quando dicitur unum tantum Noc»t.
INSECUNDO NOCTURNO.
Pro Feria terxtia & ſexta.
Anña. In loco paſeuæ.
Pſalmus 22.
Dmuinus regit me; & nihil mihi
deerit: * in loco paſcuæ ibi me
collocavit.
S uper aquam refectionis educavit me: *
animam meam convertit.
D eduxit me ſuper ſemitas juſtitiæ, *
kropter nomen nan. .
Nam, & ſi ambulavero in medio um-
bræ mortis, non timebo mala: *e quo-
niam tu mecum es.
Virga tua, & baculus tuus, * ipſa me
conſolata ſunt.
Paraſti in conſpectu meo menſam, *
adverſus eos, qui tribulant me.
Impinguaſiti in oleo caput meum: * &
calix meus inebrians quàm præcla-
rus eſt! .
Et

Officium Defiin Qorum. exxvij
Et miſericordia tua ſubſequetur me *
omnibus diebus vitæ meæ :
Et ut inhabitem in domo Domini; *
in longitudinem dierum.
R equiem æternam.
Ana-. In loco paſcuæ ibi me collocavit.
Ana. Delicéta juventutis meæ.
bſalmus 24.
D te Domine levavi animam meã: *
Deus meus in te confido, non eru-
beſcam.
Neque irrideant me inimici mei: *
etenim univerſi qui ſuſtinent te, non
confundentur.
Gonfundantur omnes iniqua agentes *
ſupervacuè.
Vias tuas Domine demonſtra mihi: *
& ſemitas tuas edoce me.
Dirige me in veritate tua, & doce
me: * quia tu es Deus ſalyator meus,
& te ſuſtinui tota die.
R eminiſcere miſerationum tuarum Do-
mine, * & miſericordiarum tuarum,
quæ à ſæculo ſunt.
Pelicta juventutis meæx, *́u& ignoran-
tias meas ne memineris. „
s ecundùm miſericordiam tuam me-
mento mei tu: * propter bonitatem
tuam Domine.
Dulcis & rectus Dominus: * propter
hoc legem dabit delinquentibus in via.
Diriget manſuetos in judicio: * doce-
bit mites vias ſuas.
Univerſæ viæ Domini miſericordia &
h ij veri-

exxviij Officium Defunctorum.
veritas, * requirentibus teſtamentum
ejus & teſtimonia ejus.
Propter nomen tuum Domine probitia-
beris peccato meo: *†ᷓmultùm eſt enim.
uis eſt homo qui timet Dominum: *
legem ſtafuit ei in via, quam elegit.
Anima ejus in bonis demorabitur: *
& ſemen ejus hereditabit terram.
Firmamentum eſt Dominus timenti-
bus eum: * & teſtamentum ipſius ut
manifeſtetur illis.
O culi mei ſemper ad Dominum: * quo-
niã ipſe evellet de laqueo pedes meos.
R eſpice in me, & miſerere mei: *
quia unicus & pauper ſum ego.
Tribulationes cordis mei multiplicatæ
ſunt: * de neceſſitatibus meis erue me.
Vide humilitatem meam, & laborem
meũ: * & dimitte univerſa delicta mea.
B. eſpice inimicos meos, quoniam mul-
tiplicati ſunt, *†âe & odio iniquo ode-
runt me.
Cuſtodi animam meam, & erue me: *
non erubeſcam, quoniam ſperavi in te.
Innocentes & recti adhæſerunt mihi: *
quia ſuſtinui te.
Libera Deus Iſraël, * ex omnibus tri-
bulationibus ſuis. Requiem.
Anña. Delicta juventutis meæ, & igno-
rantias meas ne memineris Domine.
Anña. Credo videre.
Pſalmus 26
L Ominus illuminatio mea, & ſalus
mea, * quem timebo? 5
Domi-

Officium Defunctorum. cxxix
Dominus protector vitæ meæx, * à quo
trepidabo ? 0
Dum appropiant ſuper me nocentes, *
ut edant carnes meas;
ui tribulant me inimici mei, * ipf
Riürmari ſunt, & ceciderunt.
S§ i conſiſtant adverſum me caſtra, *
son timebit cor meum.
5§ i exurgat adverſum me prælium, * in
hoc ego ſperabo.
U nam petij à Domino, hanc requi-
ram, * ut inhabitem in domo Domini
omnibus diebus vitæ meæ:
Ut videam voluptatem Domini, * &
viſitem templum ejus.
uoniam abſcondit me in tabernaculo
R9 „ * in die malorum protexit me in
abſcondito tabernaculi ſui.
In petra exaltavit me, * & nunc exal-
tavit caput meum ſuper inimicos meos.
Circuivi, & immolavi in tabernaculo
ejus hoſtiam vociferationis: *† cantabo
& pſalmum dicam Domino.
E xaudi Domine vocem meam, qua
clamavi ad te: * miſerere mei, & ex-
audi me.
T ibi dixit cor meum, exquiſivit te fa-
cies mea: * faciem tuam Domine re-
quiram.
Ne ayvertas faciem tuam à me: * ne
declines in ira à ſervo tuo.
A djutor meus eſto: * ne derelinquas
me, neque deſpicias me Deus ſalutaris
meus.
h iij Quo⸗

xxxx Officium Defunctorum.
Quoniam pater meus, & mater mea
dereliquerunt me: * Dominus autem
aſſumpſit me.
Legem pone mihi Domine in via tug: *
& dirige me in ſemitam rectam prop-
ter inimicos meos. 4
Ne tradideris me in animas tribulan-
tium me: * quoniam inſurrexerunt K
me teſtes iniqui, & mentita eſt iniqui-
tas ſi bi.
Credo videre bona Domini * in terrs
viventium
E xpecta Dominum, viriliter age: * &
conforte tur cor tuum, & ſuſtine Domi-
num. B. equiem.
Antiphona. Credo videre bona Domi-
ni in terra viventium.
7. Collocet eos Dominus cum princi-
pibus. . .
S.: Cum principibus populi ſui, Eater
mnoſter, totum ſecreto.
Lectio inj. Fob. 13.
R Eſponde mihi: Quantas habeo
iniquitates & peccata, ſcelera mea
& delicta oſtende mihi. Cur faciem
tuam abſcondis, & arbitraris me ini-
micum tuum? Contra folium, quod
vento rapitur, oſtendis potentiam tuam,
& ſtipulam ſiccam perſequeris : Scri-
bis enim eoncra me amaritudines, &
conſumere me vis peccatis adoleſcen-
tiæ meæ., Poſuiſti in nervo pedem me-
um: & obſerbaſti omnes ſemitas meas;
Se veſtigia pedum meorum cenſidena:

4

Officium Defunctorum. cxxxj
ſti: Qui quaſi putredo conſumendus
ſum, & quaſ veſtimentum, quod co-
meditur à tinea.
. Memento mei Deus, quia ventus
eſt vita mea. *ι Nec aſpiciat me viſus
hominis. à. De profundis clamavi
ad te Domine, Domine exaudi vocem
meam. Nec aſpiciat.
Lectio. v. FJob. 14.
Omo natus de muliere, brevi vi-
H vens tempore, repletur multis mi-
ſerijs. Qui quaſi flos egreditur & con-
teritur, & fugit velut umbra, & num-
quam in eodem ſtatu permanet. Et di-
gnum ducis ſuper hujuſcemodi aperire
oculos tuos, & adducere eum tecum in
judicium? Quis poteſt facere mundum
de immundo conceptum ſemine? non-
ne tu qui ſolus es? Breves dies homi-
nis ſunt, numerus menſium ejus apud
te eſt: conſtituiſti terminos ejus, qui
Ppræteriri non poterunt Reçede paulu-
lum ab eo, ut quieſcat, donec optata
veniat, ſicut mercenarij dies ejus.
. Hei mihi Domine, quia peccavi
nimis in vita mea. Quid faciam mi-
ſer? ubi fugiam, niſi ad te Deus meus?
* Miſerere mei, dum veneris in no-
viſſimo die. 7. Anima mea turbata
eſt valde, ſed tu Domine ſuccurre ei.
Miſerere mei. D
Lectio vj. Job. 14. c.
Uis mihi hoc tribuat, ut in'in-
Qnno protegas me, & abſcondas
h iiij . me,

cxxxij Oſſieium Defunctotum. .
me, donec pertranſeat furor tuus, &
conſtituas mihi tempus, in quo recor-
deris mei? Putaſne mortuus homo rur-
ſum vivat? cunctis diebus, quibus nunc
milito, expecto donec veniat immuta-
tio mea. Vocabis me, & ego reſpon-
debo tibi: operi manuum tuarum por-
riges dexteram. Tu quidẽe greſſus meos
dinumeraſti, ſed parce peccatis meis.
. Ne recordéris peccata mea Domi-
ne, * Dum veneris judiçare ſæculum
per ignem. Y. Dirige Domine Deus
meus in conſpectu tuo viam meam,
Dum veneris. y. Requiem æternam.
Dum venerrs.
Poſteà ad Laudes, ut infrà. Ccxxxix.
uando dicitur unum tantùm Noct,
1 TERTIO NOCTURNO.
Pro Feria quarta & Sabbato.
Antiphona. omplaceat.
Pſalmus 29.
Xpectans expectavi Dominum, *
& intendit mihi.
E t exaudivit preges meas: * & eduxit
me de lacu miſeriæ, & de luto fæcis.
E t ſtatuit ſuper petram pedes meos: *
& direxit greſſus meos.
E timmiſit in os meum canticum no-
vum, * carmen Deo noſtro.
V idebunt multi, & timebunt: * &
ſperabunt in Domino.
eatus vir, cujus eſt nomen Domini
ſpes ejus: * & non reſpexit in vanita-
tes & inſanias falſas.
M ul-

Officium Defunctorum. cxxxiij
1M ulta feciſti tu Domine Deus meus
mirabilia tua: *† & cogitationibus tuis
non eſt qui ſimilis ſit tibi.
Annuntiavi, & locutus ſum: *† & mul-
tiplicati ſuper numerum.
Sacrificium & oblationem noluiſti: *
aures autem perfeciſti mihi. *
H olocauſtum & pro peccato non po-
ſtulaſti: * tunc dixi: Ecce venio.
In capite libri ſcriptum eſt de me ut fa-
cerem voluntatem tuam: * Deus meus
volui, & legẽ tuã in medio cordis mei.
Annuntiavi juſtitiam tuam in Eccleſia
magna, * ecce labia mea non prohibe-
bo: Domine tu ſciſti.
Juſtitiam tuam non abſcondi in corde
meo: * veritatem tuam, & ſalutare
tuum dixi.
Non abſcondi miſericordiam tuuam, &
veritatem tuam, * à conſilio multo.
Tu autem Dñe ne longe facias miſera-
tiones tuas à me: * miſericordia tua &
veritas tua ſemper ſuſceperunt me.
uoniam circumdederunt me mala;
quorum non eſt numerus: * compre-
henderunt me iniquitates meæ, & non
potui ut viderem.
M ultiplicatæ ſunt ſuper capillos capi-
tis mei: * & cor meùm dereliquit me.
Complaceat tibi Domine ut eruas me: *
Domine;, ad adjuvandum me reſpice.
Confundantur & revereantur ſimul;
qui quærunt animam meam, * ut aufe-
rant eam.
h v Con-

cxxxiiij Officium Dgfunctorum. =
Convertantur retrorſum, & reverean-
tur * qui volunt mihi mala.
F erant confeſtim confuſionem ſuam, *
qui dicunt mihi: Euge, euge.
E xultent, & lætentur ſuper te omnes
quærentes te: & dicant ſemper: * Ma-
Znificetur Dominus: qui diligunt ſalu-
tare tuum.
E go autem mendicus ſum, & pauper: *
Dominus ſolicitus eſt mei.
A djutor meus, & protector meus tu
es : * Deus meus ne tardaveris.
B equiem æternam,
Antiphona. Complaceat tibi Domine,
ut enpias me: Domine ad adjuvandum
me reſpice.
Antiphona. Sana Domine.
Pſalmus 40.
Eatus qui intelligit ſuper egenum
& pauperem: * in die mala libera-
bit eum Dominus.
D ominus conſervet eum, & vivificet
eum, & beatum faciat eum in terra: *
& non tradat eum in animam inimico-
rum ejus.
Dominus opem ferat illi ſuper lectum
doloris ejus: * univerſum ſtratum ejus
verſaſti in infirmitate ejus.
E go dixi: Domine miſerere mei: * ſa-
na animam meam, quia peccavi tibi.
nimici mei digerunt mala mihi:
Quando morietur, & peribit nomen
ejus? .
Et ſi ingrediebatur ut videret, vana
loque-

Officium Defunctorum. exxxv
loquebatur, * cor ejus congregavit ini-
quitatem ſibi.
E grediebatur foras, * & loquebatur in
idipſum.
A dverſum me ſuſurrabant omnes ini-
mici mei: * adverſum me cogitabant
mala mihi.
V erbum iniquum conſtituerunt adver-
ſum me: * Numquid qui dormit, non
adjiciet ut reſurgat?
E tenim homo pacis meæ, in quo ſpe-
ravi: *† qui edebat panes meos, magni-
ficavit ſuper me ſupplantationem.
T u autem Domine miſerere mei, & re-
ſuſcita me: * & retribuam eis.
I n hoc cognovi quoniam voluiſti me: *
uoniam non gaudebit inimicus meus
uper me.
M e autem propter innocentiam ſuſce-
piſti: * & confirmaſti me in conſpecu
tuo in æternum.
B enedictus Dominus Deus Iſtaeël à ſæ-
culo, & uſque in ſæculum: x* fiat, fiat.
B equiem æternam.
Antiphona. Sana Domine animam
meam, quia peccavi tibi. .
Antiphona. Sitivit.
Pſalmus 41. .
Uemadmodum deſiderat cervus
QQ ad fontes aquarum: * ita deſide-
rat anima mea ad te Deus.
§& itivit anima mea ad Deum fortem vi-
vum: * quando veniam, & apparebo
ante faciem Dei? .
h vj Fue-

cxxxvj Officium Defnnétorum.
Fuerunt mihi lachrymæ meæ panes die
ac nocte: * dum dicitur mihi quotidie:
Ubi eſt Deus tuus?
H æc recordatus ſum, & effudi in me
animam meam: * quoniam tranſibo in
locum tabernaculi admirabilis, uſque
ad domum Dei:
IL n voce exultationis, & confeſſionis: *
ſonus epulantis.
Quare triſtis es anima mea? * & quare
conturbas me?
5 pPera in Deo, quoniam adhuc confite-
bor illi: * ſalutare vultus mei, & Deus
meus.
Ad meipſum anima mea conturbata
eſt: * propterea memor ero tui de ter-
ra Jordànis, & Hermoniim à monte
modico.
A byſſus abyſſum invocat, * in voce
cataractarum tuarum.
O mnia excelſa tua, & fluctus tui * ſu-
er me tranſierunt.
In die mandavit Dominus miſericor-
diam ſuam, * & nocte canticum ejus.
A pud me oratio Deo vitæ meæx, * di-
cam Deo? Suſceptor meus es.
Q uare oblitus es mei: *& quare contri-
ſtatus incedo, dum affligit me inimicus.
1 um confringuntur offa mea, * expro-
raverunt mihi qui tribulant me inimi-
ci mei.
PD um dicunt mihi per ſingulos dies:
Obi eſt Deus tuus? * quare triſtis es
anima mea? & quare conturbas me?
§ pere

Officium Defunctorum. cxxxvij
⁸ pera in Deo, quoniam adhuc confite-
bor illi: * ſalutare vultus mei, & Deus
meus. B. equiem æternam.
Ana. Sitivit anima mea ad Deum vi-
vum: quando veniam, & apparebo
ante faciem Domini.
Ne tradas beſtijs animas confiten-
tes tibi. . Et animas pauperum tuo-
rum ne obliviſcaris in finem. β ater
noſter. totum ſecretò.
Lectio vij. Job. 17.
Piritus meus attenuabitur, dies mei
breviabuntur, & ſolum mihi ſupe-
reſt ſepulchrum. Non peccavi, & in
amaritudinibus moratur oculus meus.
Libera me Domine, & pone me juxta
te, & cujuſvis manus pugnet çontra me.
Dies mei tranſierunt, cogitationes meæ
diſſipatæ ſunt, torquentes cor meum.
Noctem verterunt in diem, & rurſum
poſt tenebras ſpero lucem. Si ſuſtinue-
ro, infernus domus mea eſt, & in tene-
bris ſtravi lectulum meum Putredini di-
xi: Pater meus es, mater mea, & ſo-
ror mea, vermibus. Ubi eſt ergo nunce
præſtolatio mea, & patientiam meam
quis conſiderat. .
g. Peccantem me quotidie, & non me
pœnitentem, timor mortis conturbat
me: * Quia in inferno nulla eſt re-
demptio, miſerere mei Deus, & ſalva
me. y. Deus in nomine tuo ſalvum
me fac, & in virtute tua libera me.
Quia in inferno. .

Le⸗

„

cxxxviij Officium Defun gorum.

Lectio viij. Fob. 19. c.
Elli meæ, conſumptis carnibus ad-

hæſit os meum, & derelicta ſunt
tantummodo labia circa dentes meos.
Miſeremini mei, miſeremini mei, ſal-
tem vos amici mei, quia manus Domi⸗
ni tetigit me. Quare perſequimini me
ſicut Deus, & carnibus meis ſaturami-
ni ? Quis mihi tribuat ut ſcribantur
ſermones mei? quis mihi det ut exaren=
tur in libro ſtylo ferreo, & plumbi la-
mina, vel celte ſculpantur in ſilice?
Scio enim quod Redemptor meus vivit,
& in noviſſimo die de terra ſurrecturus
ſum: Et rurſum circumdabor pelle mea,
& in carne mea videbo Deum meum.
Quem viſurus ſum ego ipſe, & oculi
mei conſpecturi ſunt, & non alius: re⸗
poſita eſt hæc ſpes mea in ſinu meo.
gt. Domine, fecundum actum meum
noli me judicare: nihil dignum in
conſpectu tuo egi: ideo deprecor ma-
jeſtatem tuam, * Ut tu Deus deleas
iniquitatem meam. y. Ampliùs lava
me Domine ab injuſtitia mea, & à de-
licto meo munda me. Ut tu.
Lectio ix. Job. 10. 4d.
— VUare de vulva eduxiſli me? qui
utinam conſumptus eſſem ne ocu-
lus me videret. Fuiſſem quaſi non eſ-
ſem, de utero tranſlatus ad tumulum.
Numquid non paucitas dierum meorum
finietur brevi? Dimitte ergo me, ut
plangam Paululùm dolorem meum;
An-

4

„

Ofſicium Deſunctorum. cxxxix
Antequam vadam, & non revertar, ad
terram tenebroſam, & opertam mortis
caligine: Terram miſeriæ & tenebra-
rum, ubi umbra mortis, & nullus ordo,
ſed ſempiternus horror inhabitat.
. Libera me Domine de vijs inferni,
qui portas æreas confregiſti; & viſitaſti
infernum, & dediſti eis lumen, ut vi-
derent te: * Qui erant in pœnis tene-
brarum. “. Clamantes & dicentes:
Adveniſti Redemptor noſter. Qui erant.
y. Kequiem æternam. Qui erant.
Sequeéns ꝶ. dicitur ſolummodò in die
Comniemorationis omnium Defuncto-
rum, & quandocumque pro Defunctis
dicuntur novem Lectiones.
„.. Libera me Domine de morte æter-
na, in die illa tremenda: * Quando
cæli movendi ſunt & terra: * Dum ve-
neris judicare ſæculum per ignem.

x. Tremens factus ſum ego, & timeo?

dum diſcuſſio venerit, atque ventura
ita. Quando. Y. Dies illa, dies iræ,
ealamitatis & miſeriæ, dies magna &
amara valdè. Dum venerxis. Requiem
zternam. Libera me, uſque ad pri-
mum verſum.
ADLAUDES
abſolutè incipitur.
Antiphona. Exultabunt Domino.
Pſalmus 5o. .
Iſerere mei Deus, * ſecundàùm
magnam miſericordiam tuuam.
Et ſecundum multitudinem miſeratio-
.. num

cxl Officium Defundtorum.
num tuarum, * dele iniquitatem meam.
A mplius lava me ab iniquitate mea: *
& à peccato meo munda me.
Quoniam iniquitatem meam ego cog-
noſco: * & peccatum meum contra me
eſt ſemper.
T ibi ſoli peccavi, & malum coram te
feci: * ut juſtificeris in ſermonibus
tuis; & vincas cum judicaris.
E cce enim in iniquitatibus conceptus
ſum: * & in peccatis concepit me ma-
ter mea,
Ecce enim veritatem dilexiſti: * in-
certa & occulta ſapientiæ tuæ manife-
ſtaſti mihi.
Aſperges me hyſſopo, & mundabor:
lavabis me, & ſuper nivem dealbabor.
A uditui meo dabis gaudium & læti-
tiam: * & exultabunt oſſa humiliata.
A verte faciem tuam à peccatis meis: *
& omnes iniquitates meas dele.
Gor mundũ crea in me Deus, * & ſpiri-
tum rectum innova in viſceribus meis.
Ne projicias me à facie tua: * & ſpiri-
tum ſanctum tuum ne auferas à me.
B. edde mihi lætitiam ſalutaris tui: * &
ſpiritu principali confirma me.
Bocebo iniquos vias tuas: * & impij
ad te convertentur.
Libera me de ſanguinibus Deus, Deus
ſalutis meæ: * & exultabit lingua mea
juſtitiam tuam.
Domine, labia mea aperies: * & os
meum annuntiabit laudem tuam.
Quo⸗-

Ofſ'cium Dęfunctorum. exlj
uoniam fi voluiſſes ſacrificium, de-
Rnem utique: * holocauſtis non dele-
ctaberis.
S acrificium Deo ſpiritus contribula-
tus : * cor contritum & humiliatum
Deus non deſpicies.
B enignè fac Domine in bona voluntate
tua Sion: * ut ædificentur muri jJeru-
ſalem.
unc acceptabis ſacrificium juſtitiæ,
obationes, & holocauſta: * tune im-
ponent ſuper altare tuum vitulos.
Requiem æternam.
Ana. Exultabunt Dno oſſa humiliata.
Ana. Exaudi Domine.
Pſalmus 64.
— E decet Hymnus Deus in Sion: *
T & tibi reddetur votũ in Jeruſalem.
E xaudi orationem meam: * ad te om-
nis caro veniet.
V erba iniquorum prævaluerunt ſuper
nos: * & impietatibus noſtris tu pro-
pitiaberis.
Beatus, quem elegiſti, & aſſumpſi-
ſti: *einhabitabit in atrijs tuis.
B. eplebimur in bonis domus tux: *
ſanétum eſt templum tuum, mirabile
in æquitate.
E xaudi nos Deus ſalutaris noſter, *
ſpes omnium finium terræ, & in mari
longè.
P ræparans montes in virtute tua, ac-
cinctus potentia: * qui conturbas pro-
fundum maris, ſonum fluctuum ejus.
Tur-

exlij Officium Defunctorum.
Turbabuntur Gentes, & timebunt qui
habitant terminos à ſignis tuis: * exi-
tus matutini & veſpere delectabis.
V iſitaſti terram, & inebriaſti eam: *
multiplicaſti locupletare eam.
F lumen Dei repletum eſt aquis, paraſti
cibum illorum: * quoniam ita eſt præ=
paratio ejus.
KRivos ejus inebria multiplica genimi-
na ejus: * in ſtillicidijs ejus lætabitur
germinans.
B enedices coronæ anni benignitatis
tuæ: † & campi tui replebũtur ubertate.
P ingueſcent ſpecioſa deſerti; * & ex-
ultatione colles accingentur.
I nduti ſunt arietes ovium, & valles
abundabunt frumento: * clamabunt,
etenim hymnum dicent. Requiem
æternam.
Antiphona. Exaudi Domine orationem
meam: ad te omnis caro veniet.
Antiphona. Me ſuſcepit.
Pſalmus 6⁶2.
Eus Deus meus * ad te de luce vi-
gilo.
§S itivit in te anima mea, * quàm mul-
tipliciter tibi caro mea.
Interra deſerta, & invia, & inaquo-
ſa: x ſie in ſancto apparui tibi, ut vi-
derem virtutem tuam, & gloriam tuam.
Q uoniam melior eſt miſericordia tua
ſuper vitas: * labia mea laudabunt te.
S ic benedicam te in vita mea: * &
in nomine tuo levabo manus meas.
i-

Ofſſicium Defunctorum. cxliij
sicut adipe & pinguedine repleatur
anima mea: * & labijs exultationis
laudabit os meum.
§s i memor fui tui ſuper ſtratum meum,
in matutinis meditabor in te: * quia
fuiſti adjutor meus.
Etin velamento alatum tuarum exul-
tabo, adhæſit anima mea poſt te: *
me ſuſcepit dextera tua.
I pſi verò in vanum quæſierunt animam
meam; introibunt in inferiora terræ: *
tradentur in manus gladij, partes vul-
pium erunt.
R ex verò lætabitur in Deo: laudabun-
tur omnes qui jurant in eo: *† quia ob=
ſtructum eſt os loquentium iniqua.
RHic non dicitur, R equiem.
Pſalmus 66.
Eus miſereatur noſtri;, & benedicat
nobis: * illuminet vultum ſuum
ſuper nos, & miſereatur noſtri.
Ut cognoſcamus in terra viam tuam, *
in omnibus gentibus ſalutare tuum.
Confiteantur tibi populi Deus: * con-
fiteantur tibi populi omnes.
ætentur & exultent Gentes: * quo-
niam judicas populos in æquitate, &
Gentes in terra dirigis.
Confiteantur tibi populi Deus: con-
fiteantur tibi populi omnes: * terra
dedit fructum ſuum.
enedicat nos Deus;, Deus noſter, be-
nedicat nos Deus: * & metuant eum
omnes fines texræ,. Requiem.
Apa.

exliij Officium Defunctorum.
Afia. Me ſuſcepit dextera tua Domine.
Antiphona. A porta inferi.
Canticum Ezechiæ. Haiæ 35. b.
Go dixi: In dimidio dierum meo-
rum * vadam ad portas inferi.
uæſivi reſiduum annorum meorum. *
Dixi: Non videbo Dominum Deum in
terra viventium.
Non aſpiciam hominem ultrà, * & ha-
bitatorem quietis.
G eneratio mea ablata eſt, & convoluta
eſt à me: * quaſi tabernaeulum paſtorũ.
P ræciſa eſt velut à texente, vita mea:
dum adhue ordirer, ſuccidit me: * de
manè uſque ad veſperam finies me.
5 perabam uſque ad manè, * quaſi leo
ſic contrivit omnia oſſa mea.
Dee manè uſque ad veſperam finies
me: * ſicut pullus hirundinis ſic cla-
mabo, meditabor ut columba.
A ttenuati ſunt oculi mei, * ſuſpicien.-
tes in excelſum.
Domine vim patior, reſponde pro
me, * Quid dicam, aut quid reſponde-
bit mihi, cùm ipſe fecerit?
R ecogitabo tibi omnes annos meos *
in amaritudine animæ meæ.
Domine ſi ſic vivitut, & in talibus vi-
ta ſpiritus mei, corripies me, & vivi-
ficabis me. * Ecce in pace amaritudo
mea amariſſima
Tu autem eruiſti animam meam ut non
Periret, * projeciſti poſt tergum tuum
omnia peccata mea.
Quia

Officium Defungtotam. exlv
Quia non infernus confitebitur tibi,
neque mors laudabit te: non expecta-
bunt qui deſcendunt in lacum verita-
tem tuam.
Vivens vivens ipſe confitebitur tibi,
ſicut & ego hodie: *† pater filijs notam
faciet veritatem tuam.
Domine ſalvum me fac; * & pſalmos
noſtros cantabimus cunctis diebus vitæ
noſtræ in domo Domini. Requiem.
Antiphona. A porta inferi erue Domi-
ne animam meam.
Antiphona. Omnis ſpiritus.
Pſalmus 143.
Audate Dominum de cælis: * lau-
date eum in excelſis.
Laudate eum omnes Angeli ejus: *
laudate eum omnes virtutes ejus.
Laudate eum ſol & luna : * laudate
eum omnes ſtellæ & lumen.
Laudate eum cæli cælorum: * & aquæ
omnes, quæ ſuper cælos ſunt, laudent

nomen Domini.

Quia ipſe dixit, & facta ſunt: * ipſe
mandavit, & creata ſunt.
Statuit ea in æternum, & in ſæculum
ſæculi: * præceptum poſuit, & non
præteribit.
Laudate Dominum de terra: * draco-
nes, & omnes abyſſi.
Ignis, grando, nix;, glacies, ſpiritus
procellarũ: * quæ faciunt verbum ejus:
Montes, & omnes colles: * ligna fru-
ctifera, & omnes cedri:
Be-

exlvj Officium Defunctorum.
B eſtiæ, & univerſa pecora: * ſerpen-
tes, & volucres pennatæ:
R eges terræ, & omnes populi: *† prin-
cipes, & omnes judices terræ.
Juvenes, & virgines, ſenes cum ju-
nioribus laudent nomen Domini: X*
quia exaltatum eſt nomen eſt ſolius.
Gonfeſſio ejus ſuper cælum & terram:
& exaltavit cornu populi ſui.
Hymnus omnibus ſanctis ejus, * filijs
Iſraẽl, populo appropinquanti ſibi.
Hic non dicitur, Kequiem.
Pſalmus 149.
Antate Domino canticũ novum: *
laus ejus in Eccleſia ſanctorum.
Lætetur Iſraeël in eo, qui fecit eum: *
& filij Sion exultent in rege ſuo.
Laudent nomen ejus in choro: * in
tympano & pſalterio pſallant ei.
Cuia beneplacitum eſt Domino in po-
pulo ſuo: *glDS& exaltabit manſuetos in
ſalutem.
E xultabunt ſancti in gloria: * lætabun-
tur in cubilibus ſuis.
E xaltationes Dei in gutture eorum: &
& gladij ancipites in manibus eorum.
Ad faciendam vindictam in nationi-
bus, * increpationes in populis.
A d alligandos reges eorum in compe-
dibus : * & nobiles eorum in manicis
ferreis-.
Ut faciant in eis judicium conſcrip-
tum: * gloria hæc eſt omnibus ſanctis
ejus. .

Pſalmi Gradualeg. cxlvij
Hic non dicitur, Requiem.
Pialmus 150,
Audate Dominum in ſanctis eſus: *
laudate eum in firmamento virtu-
tis ejus.
Laudate eum in virtutibus ejus: * lau-
date eum ſecundùm multitudinem ma-
gnitudinis ejus.
Laudate eum in ſono tubæ: * laudate
eum in pſalterio, & cithara.
Laudate eum in tympano, & choro: *
laudate eum in chordis, & organo.
Laudate eum in cymbalis beneſonanti-
bus: laudate eum in cymbalis jubila-
tionis: *†e omnis ſpiritus laudet Domi-
num. E. equiem æternam.
Ana. Omnis ſpiritus laudet Dominum.
Audivi vocem de cælo dicentem mi-
i. . Beati mortui, qui in Domino
moriuntur.
Ad Benediétus, Antiphona.
Ego ſum reſurrectio, & vita: qui cre-
dit in me, etiam ſi mortuus fuerit, vi-
vet, & omnis qui vivit, & credit in
me, non morietur in æternum.
Deinde ? ater noſter. pſalm.D e pro-
fundis. cxiiij. cum Precibus & Oratio-
nibus, ut ſuprà in Veſperis. cxvij.
PSALMI GRADUALES
dicuntur in Dsdengeiina Feria quaxta
cujuſlibet Hebdomadæ, non inpedita
aliquo Feſto novem Lectionum: in
Choro, ante Matutinum diei, extra
Chorum, pro opportunitate tempoxis.
1 3 Pri-

cxlviij Pſalmi Graduales.
Primi quinque Pſalmi dieuntur fine
Gloria Patri. Sed in fine ultimi dicitus
equiem æternam.
Incipitur abſolutè ſine Antiphona.
. Paligus ſ
D Dominum cùm tribularer clama-
vi: *“ & exaudivit me.
Domine libera animam meam à labijs
iniquis, * à lingua doloſa.
uid detur tibi, aut quid apponatur
tibi * ad linguam doloſam ?
g agittæ potentis acutæ, *†ꝝ cum carbo⸗
nibus deſolatorijs.
Heu mihi, quia incolatus meus pro-
longatus eſt: habitavi cum habitanti-
bus Cedar: * multùm incola fuit ani-
ma mea.
Gum his qui oderunt pacem, eram pa-
cificus: * cùm loquebar illis, impug-
nabant me gratis. Yſalmus 120.
Evavi oculos meos in montes, * un=
de veniet auxilium mihi.
uxilium meum à Domino, * qui fe-
cit cælum & terram.
Non det in commotionem pedem
tuum: * neque dormitet qui cuſtodit te.
E cce non dormitabit, neque dormiet, *
qui cuſtodit Iſraẽl.
Dominus cuſtodit te, Dñs protectio
tua * ſuper manum dexteram tuam.
er dlem ſol non uret te, * neque luna
per noctem.
Dominus cuſtodit te ab omni malo: *
