Irigere & ſanctificare, regere &
gubernare dignare Domine Deus
Rex cæli & terræ, hodie corda & cor-
pora noſtra, ſenſus, ſermones, & actus
noſtros in lege tua, & in operibus man-
datorum tuorum: ut hic, & in æter-
num, te auxiliante, ſalvi & liberi eſſe
mereamur, Salvator mundi: Qui vi-
vis & regnas in ſæcula ſæculorum.
. Amen.
v.e Jube domne benedicere. Benedi=
Qti. Dies & actus noſtros in ſua pace
diſponat Dñs omnipotens. . Amen.
Ad Abſolutionem Capituli in Domi-
nicis, & Ferijs per Annum;, ab Octava
Epiphaniæ uſque ad Dominicam pri-
mam Quadrageſimæ, & ab Ocava Pen-
tecoſtes uſque ad Adventum excluſive.
Lectio brevis. 2. The ſj. 3. b.
DOwinus autem dirigat corda &
corpora noſtra in charitate Dei, &
Patien-

Dominica ad Primam. 25
patientia Chriſti. Tu autem Domine
miſerere nobis. . Deo gratias.
A Dominica prima Adventus uſque
ad Vigiliam Nativitatis Domini exclu-
ſive. HMaiæ 33.
Omine miſerere noſtri: te enim
D expectavimus: eſto brachium no-
ſtrum in manè; & falus noſtra in tem-
pore tribulationis. Tu autem Domine.
A Dominica j. Qnadrageſimæ uſque
ad Dominicam Paſſionis excluſive.
IHaix 55. b.
Ueærite Dominum, dum inveniri
Qorei : invocate eum, dum pro-
pè eſt. Tu autem Domine.
A Dominica Paſſionis uſque ad Fe-
riam quintam in cœna Domini exclu-
ſi ve. VHaiæ yo. c.
Aciem meam non averti ab incre-
F pantibus, & conſpuentibus in me.
Dominus Deus auxiliator meus, ideò
non ſum confuſus. Tu autem Domine.
A Dominica Reſurrectionis uſque ad
Aſcenſionem egcluſive.
oloſſ. 3.
I conſurrexiſtis cum Chriſto, quæ
§ ſurſum ſunt quærite, ubi Chriſtus
eſt in dextera Dei ſedens: quæ ſurſum
ſunt ſapite »non quæ ſuper terram. Tu
autem Domine.
Foſt Lectionem brevem dicitur
Z. Adjutorium noſtrum in nomine Do-
mini. z. Qui fecit cælum & terram.
Z. Benedicife. v. Deus. Benedicétio.
. B F Domi-

26 In feriali Offic ad Primam.
Dominus nos benedicat, & ab omni
malo defendat, & ad vitam perducat
æternam: & fidelium animæ per miſe-
ricordiam Dei requieſcant in pace.
. Amen.
IN FERIALI OFFICIO
EXTRA TEMPUS PASCHALE
AD PRIMA M.
P ater noſter. A ve Maria. C redo.
Y. Deus in adjutorium ut ſuprà. 1.
Hymnus.
IAXAm lucis orto ſidere
Deum precemur ſupplices,
Ut in diurnis actibus
Nos ſervet à nocentibus.
Linguam refrænans temperet,
Ne litis horror inſonet:
Viſum fovendo contegat;,
Ne vanitates hauriat.
S int pura cordis intima;,
Abſiſtat & vecordia:
Carnis terat ſuperbiam
Potus cibique parcitas.
U cùm dies abſceſſerit,
—Noctémque ſors reduxerit;,
Mundi per abſtinentiam
Ipſi canamus gloriam.
D eo Patri ſit gloria,
Ejuſque ſoli Filio,
Cum Spiritu Paraclito,
Nunc, & per omne ſæculum. Amen.
Per Annumi, Ana. Beati qui ambulant
Tempore Adventus, Ana de Laudi-
bus Dñicæ, aut ex proprijs Laudibus.
Tem-

In feriali Offic. ad Primam 27
Tempore Quadrageſimæ, Antiphona.
Vivo ego.
Tempore Paſſionis, Antiphona.
Libera me Domine.
Pſalmus 53.
Eus in nomine tuo ſalvum me
fac: *† & in virtute tua judica me.
D eus exaudi orationem meam: * auri-
bus percipe verba oris mei.
Quoniam alieni inſurrexerunt adver-
ſum me; & fortes quæſierunt animam
meam: * & non propoſuerunt Deum
ante conſpectum ſuum.
Ecce enim Deus adjuvat me: * & Do-
minus ſuſceptor eſt animæ meæ.
A verte mala inimicis meis; * ſ & in
veritate tua diſperde illos.
Voluntariè ſacrificabo tibi, * & con-
fitebor nomini tuo Domine: quoniam
bonum eſt.
Quoniam ex omni tribulatione eripui-
ſtime: * & ſuper inimicos meos de-
ſpexit oculus meus.
Poſt Pſalmum, D eus in nomine tuo:
loco Pſalmi, Confitemini. dicitur
n unus ex infraſcriptis Pſalm. ſecundàùm
Ferias diſtinétis Sabb. autem dicuntur *
tantùm tres Pſalmi, ſicut in Feſtis.
F E BRI A SECUND A.
Pſalmus 23.
Omini eſt terra, & plenitudo ejus, *
orbis terrarum, & univerſi qui ha-
bitant in eo.
Quia ipſe ſuper maria fundavit eum: .
B 6 .

2S½ In feriali Offic ad Primam.
& ſuper flumina præparavit eum.
uis aſcendet in montem Domini? *
aut quis ſtabit in loco ſanéto ejus?
Innocens manibus & mundo corde: *
qui non accepit in vano animam ſuam,
nec juravit in dolo proximo ſuo.
Hic accipiet benedictionem à Domi-
no: * & miiericordiam à Deo ſalutari
ſuo.
Hæc eſt generatio quærentium eum, *
quærentium faciem Dei Jacob.
ttollite portas principes veſtras, &
elevamini portæ æternales: * & introi-
bit Rex gloriæ.
Quis eſt iſte Rex gloriæ? * Dñs fortis
ι potens: Däüs potens in prælio.
Attollite portas principes veſtras, &
elevamini portæ æternales: † & introi-
bit Rex gloriæ.
Quis eſt iſte Rex gloriæx ?à * Dominus
virtutum ipſe eſt Rex gloriæ.
FER IA TE RTIA.
Pſalmus 24.
D te Domine levavi animam meã: *
Deus meus in te confido, non
erubeſcam.
Neque irrideant me inimici mei: *
etenim univerſi, qui ſuſtinent te non
confundentur.
Confundantur omnes iniqua agentes *
ſupervacuè. .
Vias tuas Domine demonſtra mihi: *
& ſemitas tuas edoce me.
Dirige me in veritate tua, & doce me: *
quia

in feriali Offic. ad Primam, 29
quia tu es Deus Salvator meus, & te
ſuſtinui tota die.
R eminiſcere miſerationum tuarum Do-
mine, * & miſericordiarum tuarum,
quæ à ſæculo ſunt.
B elicta juventutis meæ, * & ignoran-
tias meas ne memineris.
S ecundàùm miſericordiam tuam me-
mento mei tu: * propter bonitatem
tuam Domine.
D ulcis & rectus Dominus: * propter
hoc legem dabit delinquentibus in via.
D iriget manſuetos in judicio: * doce-
bit mites vias ſuas.
U niverſæ viæ Domini miſericordia &
veritas, *† rcquirentibus teſtamentum
ejus & teſtimonia ejus.
P ropter nomen tuum Domine propitia-
beris peccato meo: * multum eſt enim.
Q uis eſt homo qui timet Dominum? *
legem ſtatuit ei in via, quam elegit.
A nima ejus in bonis demorabitur: * &
ſemen ejus hereditabit terram.
F irmamentum eſt Dominus timenti-
bus eum: * & teſtamentum ipſius ut
manifeſtetur illis.
O culi mei ſemper ad Dominum: *
quoniam ipſe evellet de laqueo pedes
meos.
R. eſpice in me, & miſerere mei: *
Aui unicus & pauper ſum ego.
ribulationes cordis mei multiplicatæ
ſunt: * de neceſſitatibus meis erue me.
Vide humilitatem meam, & laborem
3 meum: *

30 In feriali Offig. ad Primam.
meum: * & dimitte univerſa deliécts
mea.
R. eſpice inimicos meos, quoniam mul-
tiplicati ſunt: * & odio iniquo ode-
runt me.
Cuſtodi animam meam, & erue me: **
non erubeſcam, quoniam ſperavi in te.
I1 nnocentes & recti adhæſerunt mihi: *
quia ſuſtinui te.
I ibera Deus Iſraël, * ex omnibus tri-
bulationibus ſuis.
FERI A QUAR T A.
Pſalmus 25.
J Udica me Domine, quoniam ego in
innocentia mea ingreſſus ſum: * &
in Domino ſperans non infirmabor.
P roba me Domine, & tenta me: * ure
renes meos, & cor meum.
Q uoniam miſericordia tua ante oculos
meos eſt: * & complacui in veritate tua.
Non ſedi cum concilio vanitatis: * &
cum iniqua gerentibus non introibo.
O divi Eccleſiam malignantium: * &
cum impijs non ſedebo.
L avabo inter inocentes manus meas: 8
& circumdabo altare tuum Domine.
W t audiam vocem laudis: * & enar-
rem univerſa mirabilia tua.
D omine dilexi decorem domus tuæ:
& locum habitationis gloriæ tuæ.
Ne perdas cum impijs Deus animam
meam: * & cum viris ſanguinum vi-
tam meam.

I n quorum manibus iniquitates ſunt: *
. dex-

*

In feriali Ofic. ad Primam. 31
dextera eorum repleta eſt muneribus.
E go autem in innocentia mea ingreſſus
ſum: * redime me, & miſerere mei.
P es meus ſtetit in directo: † in Eccle-
ſijs benedicam te Domine.
FERIA QCWINT A.
Pſalmus 22.
Ominus regit me, & nihil mihi
D deerit: * in loco paſcuæ ibi me
collocavit.
s uper aquam refectionis educavit
me: * animam meam convertit.
D eduxit me ſuper ſemitas juſtitiæ, *
propter nomen ſuum.
Nam;, & ſi ambulavero in medio um-
bræ mortis, non timebo mala: * quo-
niam tu mecum es.
V irga tua, & baculus tuus, * ipſa
me conſolata ſunt. .
P araſti in conſpectu meo menſam: *
adverſus eos, qui tribulant me.
I mpinguaſti in oleo caput meum: *
& calix meus inebrians quàm præcla-
rus eſt?
E t miſericordia tua ſubſequetur me *
omnibus diebus vitæ meæ.
E tut inhabitem in domo Domini, *
in longitudinem dierum.
F E R I. A SEXT A.
Pſalmus 23.
D Eus Deus meus, reſpice in me:
quare me dereliquiſti? * longè à
ſalute mea verba deliétorum meorum.
D eus meus cçlamabo per diem, & non
exau⸗

32 An feriali Offie. ad Primam,
exaudies: * & nocte, & non ad inſi-
pientiam mihi.
u autem in ſanéto habitas, * Laus
Iſraél.
I n te ſperaverunt patres noſtri: * ſpe-
raverunt, & liberaſti eos.
A d te clamaverunt & ſalvi facti ſunt: *
in te ſperaverunt, & non ſunt confuſi.
Z go autem ſum vermis, & non ho-
mo: * opprobrium hominum;, & ab-
jectio plebis.
O mnes videntes me, deriſerunt me:
locuti ſunt labijs, & moverunt caput.
S peravit in Domino, exipiat eum:
ſalvum faciat eum quoniam vult eum.
uoniam tu es, qui extraxiſti me de
ventre: * ſpes mea ab uberibus matris
meæ: In te projectus ſum ex utero.
De ventre matris meæ Deus meus
tu, * ne diſceſſeris à me.
uoniam tribulatio proxima eſt:
quoniam non eſt qui adjuvet.
E ircumdedernnr me vituli multi
tauri pingues obſederunt me.
A peruerunt ſuper me os ſuum: * ſicut
leo rapiens & rugiens.
3 icut aqua effuſus ſum: * & diſperſa
ſunt omnia oſſa mea. .
F actum eſt cor meum tamquam cera
liqueſcens * in medio ventris mei
A ruit tamquam teſta virtus mea;, d
lingua mea adhæſit faucibus meis:
& in pulverem mortis deduxiſti me.

Q uoniam circumdederunt me canes
mul-

*

In feriali Offic. ad Primam. 33
multi: * concilium malignantium ob-
ſeédit me.
Foderunt manus meas & pedes meos: *
dinumeraverunt omnia ofſa mea,
Ipfſi verò conſideraverunt & inſpexe-
runt me: * diviſerunt ſibi veſtimenta
mea, & ſuper veſtem meam miſerunt
ſortem.
Tu autem Domine ne elongaveris au-
xilium tuum à me: * ad defenſionem
meam conſpice.
Frue à framea Deus animam meam: *
& de manu canis unicam meam.
Salva me ex ore leonis: * & à corni-
bus unicornium humilitatem meam.
Narrabo nomen tuum fratribus meis: *
in medio Eccleſiæ laudabo te.
ui timetis Dominum, laudate eum: *
umverſum ſemen Jacob glorificate
eum.
Timeat eum omne ſemen Iſraël: .
quoniam non ſprevit, neque deſpexit
deprecationum pauperis.
Nec avertit faciem ſuam à me, * 8S&£
cùm clamarem ad eum, exaudivit me.
A pud te laus mea in Eccleſia magna: *
vota mea reddam in conſpectu timen-
tium eum.
Edent pauperes, & ſaturabuntut: 8&
laudabunt Dominum qu requirunt
eum: * vivent corda eorum in ſæcu-
lum ſæculi.
R. eminiſcentur & convertentur ad Do-
minum * univerſi fines terræ.
Pte

34 In feriali Offic. ad Primam.
E t adorabunt in conſpectu ejus: * uni-
verſæ familiæ Gentium.
Q uuoniam Domini eſt regnum: *† ſ& ip-
ſe dominabitur Gentium.
M anducaverunt & adoraverunt omnes
pingues terræ: * in conſpectu ejus ca-
dent omnes qui deſcendunt in terram.
Et anima mea illi vivet: * & ſemen
meum ſerviet ipſi.
A nnuntiabitur Domino generatio ven-
tura: † & annuntiabunt cæli juſtitiam
ejus populo qui naſcetur, quem fecit
Dominus.
Sabbato nihil additur, ut ſuprà in
Kubrica. 27. 5.
Deinde dicitur Pſalmus 11s.
Eati immaculati in via: * qui am-
bulant in lege Domini.
B eati qui ſcrutantur teſtimonia ejus: *
in toto corde exquirunt eum.
Non enim qui operantur iniquitatem, *
in vijs ejus ambulaverunt.
Tu mandaſti * mandata tua cuſtodiri
nimis.
Utinam dirigantur viæ meæ, * ad cu-
ſtodiendas juſtificationes tuas.
Tunc non confundar, * cùm perſpe-
xero in omnibus mandatis tuis.
onfitebor tibi in directione cordis: *
in eo quòd didici judicia juſtitiæ tuæ.
Juſtificationes tuas cuſtodiam: * non
me derelinquas uſquequaque.
In quo corrigit adoleſcentior viam
ſuam, *† in cuſtodiendo ſermones tue.
n

In feriali Offic. ad Primam. 35
in toto corde meo exquiſivi te: * ne
rzepellas me à mandatis tuis.
In corde meò abſcondi eloquiaà tua: *†
ut non peccem tibi.
Benedictus es Domine: * doce me ju-
ſtificationes tuas.
In labijs meis *† pronuntiavi omnia ju-
dicia oris tui.
In via teſtimoniorum tuorum delecta-
tus ſum, ſicut in omnibus divitijs.
In mandatis tuis exercebor: * & con-
ſiderabo vias tuas.
In juſti ficationibus tuis meditabor: *
non obliviſcar ſermones tuos.
Rbiribue ſervo tuo, vivifica me: *
& cuſtodiam ſermones tuos.
B. evela oculos meos: * & conſiderabo
mirabilia de lege tua.
Incola ego ſum in terra: * non ab-
ſcondas à me mandata tua.
Concupivit anima meaà deſiderare ju-
ſtificationes tuas: * in omni tempore.
Increpaſti ſuperbos: * maledicti qui
declinant à mandatis tuis.
A ufer à me opprobrium & contemp-
tum: * quia teſtimonia tua exqui ſivi-
tenim ſederunt principes, & adver-
ſum me loquebantur: * ſervus autẽ tuus
exercebatur in juſtificationibus tuis.
Nam & teſtimonia tua meditatio mea
eſt; *† & conſilium meum juſtificatio-
nes tuæ.
A dhæſit pavimento anima mea: * vi-
vifica me ſecundùm verbum tuum.
Vias

26 Un ſeriali Offic. ad Primam.
V ias meas enuntiavi, & exaudiſti me:*
doce me juſtificationes tuas.
Wiam juſtificationum tuarum inſtrue
me: * & exercebor in mirabilibus tuis.
Dormitavit anima mea præ tædio: *
confirma me in verbis tuis.
Viam iniquitatis amove à me: * & de
lege tua miſerere mei.
Viam veritatis elegi: * judicia tua non
ſum oblitus.
A dheæfi teſtimonijs tuis Domine: *
noli me confundere.
Viam mandatorum tuorum cucurri, *
cùm dilataſti cor meum.
Ter Annum, Antiphona. Beati, qui
ambulant in lege tua Domine.
Tempore Adventus, Antiphona ex
Laudibus Dominicæ, aut ex Proprijs
Laudibus.
Tempore Quadrag-Aña. Vivo ego, di-
cit Dominus: nolo mortem peccatoris,
ſed ut magis convertatur, & vivat.
Tempore Paſſionis, Antiphona. Li-
bera me Domine, & pone me juxta te:
& cujuſvis manus pugnet contra me.
Capitulum. Zachariæ §. d.
Acem & veritatem diligite, ait Do-
mine omnipotens. . Deo gratias.
B. breve. Chriſte Fili Dei vivi, * Mi-
ſerere nobis. & repetitur. Chriſte Fili
Dei vivi, miſerere nobis. ?. Qui ſedes
ad dexteram Patris. &. Miſereré nobis.
Z. Gloria Patr., S& Filio, & Spiritui
ſancto. &. Chriſte Fili Dei vivi, miſe-
rere

in feriali Offie, ad Primdm. 37
tere nobis. Y. Exurge Chriſte, adjuva
nos. . Et libera nos propter nomen
tuum.
TYrie eleiſon. Ohriſte eleiſon. Ky-
rie eleiſon. Pater noſter. ſecretò
y. Et ne nos inducas in tentationem.
Be. Sed libera nos à malo. Qredo in
Deum. ſecretò y. Carnis reſurrectio-
nem. &. Vitam æternam, Amen.
vy.. Et ego ad te Domine clamavi.
tm. Et manè oratio mea præveniet te.
y. Repleatur os meum laude. g. Ut
cantem gloriam tuam, tota die magni-
tudinem tuam. ., Domine averte fa-
ciem tuam à peccatis meis. g. Et om-
nes iniquitates meas dele. 7. Cor
mundum crea in me Deus. ge. Et ſpiri-
tum rectum innova in viſceribus meis.
y. Ne projicias me à facie tua. B. Et
Spiritum ſanéctum tuũ ne auferas à me.
3. Redde mihi lætitiam ſalutaris tui.
S. Et ſpiritu principali confirma me.
Quando ad Laudes non ſunt dictæ
Preces feriales ſtatim dicitur. A dju-
torium noſtrum, & Confiteor Deo, &.
ut inftà. 38. . .
Quando autem ad Laudes dictæ ſunt
Preces feriales inferius poſitæ poſt
Laudes Feriæ ſecundæ, tunc ad Primam
Prædictæ Preces, & ſequentes dicun-
tur flexis genibus.
V. Eripe me Domine ab homine malo.
. A viro iniquo eripe me. 7. Eripe
me de inimicis meis, Deus meus. . *
G a

358 . feriali Offig. ad Primàm.
ab infurgentibus in me libera me.
„. Eripe me de operantibus iniquita-
tem. g. Et de viris ſanguinum ſalva
me. y. Sic pſalmum dicam Nomini tuo
in ſæculum ſæculi. &. Ut reddam vo-
ta mea de die in diem. 5. Exaudi nos
Deus ſalutaris noſter. ,. Spes omnium
finium terræ, & in mari longè. y. Deus
in adjutorium meum intende. g. Do-
mine ad adjuvandů me feſtina. é. San-
Gus Deus, ſanctus fortis, ſanétus im-
mortalis. . Miſerere nobis. 7. Be-
nedic anima mea Domino. g. Et om-
nia quæ intra me ſunt, Nomini ſancéto
ejus. ?. Benedic anima mea Domino.
S. Et noli obliviſci omnes retributio-
nes ejus. „. ui propitiatur omnibus
iniquitatibus tuis. g. Qui ſanat omnes
infirmitates tuas. 7β. Qui redimit de
interitu vitam tuam. z. Qui coxonat
te in miſericordia & miſerationibus.
„. Qui replet in bonis deſiderium tuu.
.Reénovabitur ut aquilæ juventus
da. „. Adjutorium noſtrum in nomine
Domini. . Qui fecit cælum & terram.
Deinde Hebdomadarius facit
Confeſſionem.
Onfiteor Deo omnipotenti, beatæ
Mariæ ſemper Virgini, beato Mi-
chaeli Archangelo, beato Joanni Bap-
tiſtæ, ſanctis Apoſtolis Petro & Paulo,
omnibus Sanctis, & vobis fratres: quia
peccavi nimis cogitatione, verbo &
opere: mea culpa, mea culpa, mea
6 maxi-

. In feriali Offic Primam. 39
maxima culpa. Ideò precor beatam Ma-
riam ſemper Virginem, beatum Mi-
chaëlem Archangelum, beatum Joan-
nem Baptiſtam, ſancéctos Apoſtolos Pe-
trum & Paulum, omnes Sanctos, &
vos fratres, orare pro me ad Dominum
Deum noſtrum. Chorus reſpondet
N Iſereatur tui omnipotens Deus; &
1 1 dimiſſis peccatis tuis, perducat te
ad vitam æternam. g. Amen.
Deinde repetit confeſſionem & ubi
dicitur vobis fratres, & vos fratres;,
dicatur tibi pater, & te pater.
Facta Confeſſione à Choro,
Hebdomzdarius dicit:
Iſereatur veſtri omnipotens Deus,
Mz dimiſſis peccatis veſtris, per-
ducat vos ad vitam æternam. Amen.
Ndulgentiam, abſolutionem, & re-
miſſionem peccatorum noſtrorum tri-
buat nobis omnipotens & miſericors
Dominus. . Amen.
Et proſequitur ?. Dignare Domine
die iſto. .. Sine peccato nos cuſtodire.
7. Miſerere noſtri Domine. g. Miſe-
rere noſtri. *. Fiat miſericordia tua
Domine ſuper nos. g.. Quemadmodum
ſperavimus in te. ⅛. Domine exaudi
orationem meam. . Et clamor meus
ad te veniat. –. Dominus vobiſcum.
. Et cum ſpiritu tuo.
O remus. Ofratio
T Omine Deus omnipotens, qui ad
principium hujus diei nos nos per-
2 venire

40 In fetiali Offic. ad Primam.
venire feciſti: tua nos hodie ſalva vir-
tute; ut in hac die ad nullum decli-
nemus peccatum, ſed ſemper ad tuam
juſtitiam faciendam noſtra procedant
eloquia, dirigantur cogitationes & ope-
ra. Per Dominum noſtrum.
. Amen. à. Dominus vobiſcum,
. Et cum ſpiritu tuo. y. Benedica-
mus Domino. „. Deo gratias.
Dei in Choro legitur Martyrolo-
gium. Et quando dicenda eſt Prima de
B. Maria, præponitur Lectioni Marty-
rologij. Poſteà Hebdomadarius dicit.
v. Pretioſa in conſpectu Domini.
. Mors ſanctorum ejus. Et abſolutè
ſine Oremus. Oratio.
Andta Maria, & omnes Sancti inter-
S cedant pro nobis ad Dominum : ut
nos mereamur ab eo adjuvari & ſalvari,
qui vivit & regnat in ſæcula ſæculorum.
. Amen. yY Deus in adjutorium menũ
intende. . Domine ad adjuvandum
me feſtina. Et dicitur ter: ultimo ad-
ditur: Gloria Patri. Sicut erat. Ky-
rie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie e-
leiſon. Pater noſter. ſecretò Y. Et ne
nos inducas in tentationem. g.. Sed li-
bera nos à malo. Y. Reſpice in ſervos
tuos Domine, & in opera tua, & diri-
ge filios eorum. e Et ſit ſplendor Do-
mini Dei noſtri ſuper nos, & opera ma-
nuum noſtrarum dirige ſuper nos, &
opus manuum noſtrarum dirige.
Z7. Gloria Patri. . Sicut erat.
fe-

In feriali Offic. ad Primam. 41
Oremus. Oratio.
DIigere & ſanctificare, regere &
gubernare dignare Dñe Deus Rex
cæli & terræ, hodie corda & corpora no-
ſtra, ſenſus, ſermones, & actus noſtros in
lege tua, & in operibus mandatorum
tuorum: ut hic, & in æternum, te au-
xiliante, ſalvi & liberi eſſe mereamur „
Salyator mundi: Qui vivis & regnas
in ſæcula ſæculorum. . Amen.
y. Jube domne benedicere. Benedictio.
Dies & actus noſtros in ſua pace diſpo-
nat Dominus omnipotens. &. Amen.
Ad Abſolutionem/Capituli in Domi-
nicis, & Ferijs per Annum, ab, Oct.
Epiph. uſque ad' Dominicam primam
Quadtageſimæ, & ab Octava Pentec.
ſque ad Adventum excluſivè.
Lectio brevis. 2. The/. 3. B.
D Ominus autem dirigat corda & cor-
Pora noſtra in charitate Dei, & pa-
tientia Chriſti. Tu autem Domine mi-
ſerere nobis. & Deo gratias.
A Dominica prima Adventus uſque
ad Vigiliam Nativitatis Domini ex-

cluſive. aiæ 23.

Dine; miſerere noſtri: te enim
expectavimus: eſto brachium no-
ſtrum in manè, & ſalus noſtra in tem-
pore tribulationis. Tu autem Domine.
A Dominica j. Quadrageſ, uſque ad
Dñicã Paſſionis excluſivè. Vaiæ †v. b.
Uærite Dñm, dum inveniri poteſt:
invocate eum, dum propè eſt. Tu
autem Dñ̃e. C 3 ₰ Do-

42 In feriali Offie ad Primam.
A Dominica Paſſionis uſque ad Fe-
ziam quintam in Cœna Domini ex-
cluſiv? Vaiæ po. e.
PF Aciem meam non averti ab incre-
pantibus & conſpuentibus in me.
Domine Deus auxiliatos meus, ideò
non ſum confuſus. Tu autem Domine.
A Dominica Reſurre ctionis uſque ad
Aſcenſionem excluſiveè. Coloſſ. 2.
G I conſurrexiſtis cum Chriſtò, quæ
HDſurſum ſunt quærite, ubi Chriſtus eſt
in dextera Dei ſedens: quæ ſurſum ſunt
ſapite, non quæ ſuper terram. Tu au-
tem Domine.
Poſt Lectionem brevem dicitur
7. Adjutorium noſtrum in nomine Do-
mini. . Qui fecit cælum & terram.
Y. Benedicite. . Deus. Benedictio.
Dominus nos benedicat, & ab omni
malo deſendat, & ad vitam perducat
æternam: & Fidelium animæ per mi-
ſericordiam Dei requieſeant in pace.
. Amen.
IN FERIALI OFFICIO
Temporis Paſchalis, & in
Feſtis per Annum.
Poſt Pſalmum, D eus in nomine tuo,
dicitur tantum Pſalmus, B eati imma-
culati,. & R etribue. 15. Deinde Antiph.
competens, & reliqua, ut ſuprà in Do-
minic. 20. ſed in Duplicibus, & infra
Octav, non dicuntur Preces Dicto B e-
nedicamus Domino. dicçitur Prima de
E. Maria; ſi dicenda eſt, Loſteà legitur
Marty⸗

Ad Tertiam. 43
ologium in Choro. Deinde ài-
tur Y. P retioſa. cum reliq. ut ſup. 23.
Ad Abſolutionem Capituli in Feſtis
dicitur Capitulum Nonæ.
A D TER TI A M.
P ater noſter. à ve Maria. D eus in ad-
jutorium. Hymnus.
N Unc ſancte nobis Spiritus,
Unum Patri cum Filio,
Dignare promptus ingeri,
Noſtro refuſus pectori.
Os, lingua, mens, ſenſus, vigor;
Confeſſionem perſonent,
Flammeſcat igne charifas,
Accendat ardor proximos.
P† -ræſta, Pater pijſſime,
Patrique compar Unice,
Cum Spiritu Paraclito
Kegnans per omne ſæculum. Amen.
In Dominicis per Annum, & fem-
pore Paſchali, Antiphona. Alleluja.
In feriali Officio per Annum, Anti-
phona. Deduc me. .
Tempore Adventus, Antiphona de
Laud. Dñicæ, aut ex propxijs Laudib.
Tempore Quadrageſimæ, Antiphona.
Adyvenerunt nobis-
Tempore Paſſionis, Antiphonz.
Judicaſti Domine.
Pſalmus.

J Egem pone mihi Domine viam ju-

ſtificationum tuarum: *† & exqui-
ram eam ſemper.
a mihi intellectum, & ſcrutabor le-
C 4 „Zgem

44 Ad Tertiam.
gem tuam: * & cuſtodiam illam in toto
corde meo.
Deduc me in ſemitam mandatorum
tuorum: * quia ipſam volui.
Inclina cor meum in teſtimonia tua: *
& non in avaritiam,
A verte oculos meos ne videant vanita-
tem: * in via tua vivifica me.
S tatue ſervo tuo eloquium tuum, * in
timore tuo.
A mputa opprobrium meum, quod ſu-
ſpicatus ſum: quia judicia tua jucunda.
E cce concupivi mandata tua: * in æ-
quitate tua vivifica me.
Et veniat ſuper me miſericordia tua
Domine: * ſalutare tuum ſecundùm
eloquium tuum.
Et reſpondebo exprobrantibus mihi
verbum: * quia ſperavi in ſermonibus
tuis.
Et ne auferas de ore meo verbum veri-
tatis uſquequaque: * quia in judicijs
tuis ſuperſperavi.
E t cuſtodiam legem tuam ſemper: * in
ſæculum & in ſæculum ſæculi.
Et ambulabam in latitudine: * quia
mandata tua exquiſivi.
t loquebar de teſtimonijs tuis, in con-
ſpectu regum: *† & non confundebar.
t meditabar in mandatis tuis, * quæ
dilexi.
Et levavi manus meas ad mandata tua
quæ dilexi: * & exercebar in juſtifica-
tionibus tuis.
MM emor

4

. Ad Tertiam. 45
8 1 Emor eſto verbi tui ſervo tuo, * in
VL quo mihi ſpem dediſti.
H æc me conſolata eſt in humilitate
mea: * quia eloquium tuum vivifica-
vit me.
8& uperbi inique agebant uſquequaque: *
à lege autem tua non declinavi.
M emor fui judiciorum tuorum à ſæcu-
lo Domine: * & conſolatus ſum.
D efectio tenuit me, * pro peccatori-
bus derelinquentibus legem tuam.
Cantabiles mihi erant juſtificationes
tuæ, * in loco peregrinationis meæ.
M emor fui nocte nominis tui Domi-
ne: * & cuſtodivi legem tuam.
H æc facta eſt mihi: * quia juſtificatio-
nes tuas exquiſivi.
Portio mea Domine, * dixi, cuſtodire
legem tuam.
D eprecatus ſum faciem tuam in toto
corde meo: * miſerere mei ſecundum
eloquium tuum.
Cogitavi vias meas: *† & converti pe-
des meos in teſtimonia tua,
Paratus ſum, & non ſum turbatus: *
ut cuſtodiam mandata tua.
unes peccatorum circumplexi ſunt
me: * & legem tuam non ſum oblitus.
M edia nocte ſurgebam ad confitendum
tibi, * ſuper judicia juſtificationis tuæ.
articeps ego ſum omnium timentium
te: * & cuſtodientium mandata tua.
iſericordia tua Domine plena eſt ter-
fa: * juſtificationes tuas doce me.
C5 Boni-

46 Ad Tertiam.
Onitatem feciſti cum ſervo tuo Do-
mine, * ſecundùm verbum tuum.
B onitatem, & diſciplinam, & ſcien-
tiam doce me: * quia mandatis tuis
credidi.
Yà† riuſquam humiliarer ego deliqui: *
roptereà eloquium tuum cuſtodivi.
onus es tu: † & in bonitate tua doce
me juſtificationes tuas.
M ultiplicata eſt ſuper me iniquitas ſu-
perborum: * ego autem in toto corde
meo ſcrutabor mandata tua.
Ooagulatum eſt ſicut lac cor eorum:
ego verò legem tuam meditatus ſum.
B onum mihi quia humiliaſti me: * ut
diſcam juſtificationes tuas.
B onum mihi lex oris tui, * ſuper mil-
lia auri & argenti.
M anus tuæ fecerunt me, & plaſmave-
runt me: * da mihi intellectum, & diſ-
cam mandata tua.
Qui timent te, videbunt me, & læta-
buntur: *† quia in verba tua ſuperſperavi.
ognovi Domine quia æquitas judicia
tua: * & in veritate tua humiliaſti me.
iat miſericordia tua ut conſoletur
me, * ſecundùm eloquium tuũ ſervo tuo.
eniant mihi miſerationes tuæ, & vi-
vam: *† quia lex tua meditatio mea eſt.
C onfundantur ſuperbi, quia injuſtè
iniquitatem fecerunt in me: * ego au-
tem exercebor in mandatis tuis.
onvertantur mihi timentes te, * &
qui noverunt teſtimonia tua.

*

Eiat

Ad Tertiam. 47
iat cor meum immaculatum in juſtifi-
Un cationibus tuis, † ut non confundar.
Antiphona. Alleluja, alleluja, alleluja.
Temp. Paſch. additur aliud Alleluja.
Sequens Capit. & alia in alijs Horis,
dicuntur in Dominicis, à ij. poſt Epiph.
uſque ad Septuag. & à iij. poſt Pent. uſ-
que ad Adv. Bete. brevia etiam uſqu
Dominicam j. Quadrag. ſimiliter & quæ
ſequuntur in feriali. Officio.
Capitulum. 1. Foan. 4. c.
Eus charitas eſt: & qui manet in
D charitate, in Deo manet, & Deus
in eo.
y. breve. Inclina cor meum Deus,
* In teſtimonia tua. Inclina. *. Aver-
te oculos meos, ne videant vanita-
tem: in via tua vivifica me. In teſtimo-
nia tua. G loria Patri. Inclina.
F. Ego dixi, Domine miſerere mei.
. Sana animam meã; quia peccavi tibi.
In feriali Officio per Annum, Ana.
Deduc me Domine in ſemitam manda-
torum tuorum.
Capitulum. Jerem. W. b.
Ana me Domine, & ſanabor: ſal-
vum me fac, & ſalvus ero: quoniam
laus mea tu es.
. breve. Sana animam meam. * Quia
peccavi tibi. Sana. *. Ego dixi, Do-
mine miſerere mei. . Quia. G' loria
Patri. Sana. 7†. Adjutor meus eſto, ne
derelinquas me. 3:. Neque deſpicias
me Deus ſalutaris meus.
C 6 Quan⸗

48⁸ Ad Tertiam.
Quando ad Matutinum dicdtæ ſunt Gi
Preces, ad Tertiam, Sextam, & No-
nam, flexis genibus dicitur K yrie elei-
ſon. Chriſte eleiſon. K yrie eleiſon.
Pater noſter. ſecretò . Et ne nos in-
ducas in tentationem. z. Sed libera
nos à malo. ?. Domine Deus virtutum
converte nos. g. Et oſtende faciem
tuam, & ſalvi erimus. ?. Exurge Chri-
ſte, adjuva nos. g. Et libera nos prop-
ter nomen tuum. y. Domine exaudi
orationem meam. g. Et clamor meus
ad te veniat. 7. Dominus vobiſcum.
Be. Et cum ſpiritu tu.. O remus.
Oratio conveniens.
Temp. Adv. in feriali Offic. Antiph.
de Laud. Dnñicæ, aut ex proprijs Laud.
Capitulum. Brya. 23.
Cce dies veniunt, dicit Dominus,
& ſuſcitabo David germen juſtum:
& regnabit Rex, & ſaplens erit: & fa-
ciet judicium & juſtitiam in terra.
ι. Deo gratias.
B. breyve. Veni ad liberandum nos,
* Domine Deus virtutum. Veni.
. Oſtende faciem tuam, & ſalvi eri-
mus. Domine Deus. Gloria Patri.
Veni. 75. Timebunt Gentes nomen
tuum Domine. B. Et omnes reges ter-
ræ gloriam tuam. K yrie eleiſon,
Oratio conveniens. .
Tempore Quadrak In ferial offc. 4
Advenerũt nobis dies pœnitentiæ, ad re-
dimenda peccata, ad ſalvandas anima.
api⸗

Ad Tertiam. 49
Capitulum. Fosélis. 2. c.
Onvertimini ad me in toto corde
veſtro, in jejunio, in fletu, & plan-
cu. Et ſcindite corda veſtra, & non
veſtimenta veſtra, ait Dominus omni-
potens. .J
F. br. Ipſe liberavit me, * De laqueo
venantium. Ipſe. ?. Et à verbo aſpe-
r0. De laqueo. Gloria Patri. Ipſe libe-
ravit. “. Scapulis ſuis obumbrabit tibi.
. Et ſub pennis ejus ſperabis. Kyrie
ele iſon. Oratio conveniens.
Tempore Paſſionis in feriali Officio,
Ana. Judicaſti Domine cauſam animæ
meæ, defenſor vitæ meæ. Domine Deus
meus.
Capitulum. Jerem. 17. b.
Omine, omnes qui te derelinquunt,
Dvufundentur. : recedentes aà te;,
Win terra ſcribentur: quoniam dereli-
querunt venam aquarum viventium
DDominum.
. br. Erue à framea, Deus animam
meam. Erue. 7. Et de manu canis
unicam meam. Deus. Frue à framea.
V. De ore leonis libera me Domine.
B. Et à cornibus unicornium humili-
tatem meam. &yrie eleiſon.
Oratio conveniens.
Tempore Paſchali in feriali Officio,
Ana. Alleluja, alleluja, alleluja, allel.
lose Capitulum KRom. 6. b.
Hriſtus reſurgens ex mortuis jam
non moritur, mors illi ultrà non
domi-

50 Ad Sextam.
dominabitur. Quòd enim mortuus eſt
peccato, mortuus eſt ſemel, quòd au-
tem vivit;, vivit Deo.
gr. Pr. Surrexit Dominus de ſepul-
chro, * Alleluja, allel. Surrexit. „. Qui
Ppro nobis pependit in ligno. Alleluja,
alleluja. loria Patri. Surrexit. y. Sur-
rexit Dominus verè, alleluja. n.. Et
apparuit Simoni, alleluja.
Oratio conveniens
A D SE XT A M.
paternoſter. Ave Maria. Deus in ad-
jutorium. 1.
Hyinnus.
R Ector potens, verax Deus,
Qui temperas rerum vices;
Splendore manè illuminans,
Et ignibus meridiem.
Xxtingue flammas litium,
Aufer calorem noxium,
Gonfer ſalutem corporum:
Veràmque pacem cordium.
ræſta, Pater pijſſime,
Patrique compar Unice,
Cum Spiritu Paraclito,
Regnans per omne ſæculum. Amen.
In Dominicis per Annufn, & tempore
Taſchali, Antiphona. Alleluja.
In feriali Officio per Annum, Aña.
Adjuva me,
Tempore Adventus, Ant. de Laud.
Dominicæ, aut ex proprijs Laudibus.

Tempore Quadrageſimæ, Antiphona.
Commendemus noſmetipſos.

Tem-

Ad Sextam. 51
Tempore Paflionis, Antiph. Topule

meus. Pfalmus. .
Efecit in ſalutare tuum anima
mea: * & in verbum tuum ſu-

perſperavi
Defecerunr oculi mei in eloquium
tuum, *† dicentes: Quando conſolabe-
ris me?
uia factus ſum ſicut uter in pruina: *
Atificationes tuas non ſum oblitus.
uot ſunt dies ſervi tui: *† quando fa-
cies de perſequentibus me judicium?
Narraverunt mihi iniqui fabulatio-
nes: * ſed non ut lex tua.
mnia mandata tua veritas: iniquè
perſecuti ſunt me, adjuva me.
baulò minùs conſummaverunt me in
terra: * ego autem non dereliqui man-
data tua.
secunduùm miſericordiam tuam vivifi-
came: * & cuſtodiam teſtimonia oris
tui.
In æternum Domine, * verbum tuum
permanet in cælo.
In generationem & generationem veri-
tas tua: fundaſti terram, & permanet.
Ordinatione tua perſeverat dies: *
quoniam omnia ſerviunt tibi.
iſi quòd lex tua meditatio mea eſt: *
tunc fortè perijſſem in humilitate mea.
in æternum non obliviſcar juſti ficatio-
nes tuas: *† quia in ipſis vivificaſti me.
ruus ſum ego, ſalvum me fac: * quo-
niam juſtificationes tuas exquiſivi.
Me

52 Ad Sextam.
Me expectaverunt peccatores ut per-
derent me: * teſtimonia tua intellexi.
O mnis conſummationis vidi finem: *
latum mandatum tuum nimis.
Uomodo dilexi legem tuam Do-
mine? tota die meditatio mea eſt.
Super inimicos meos prudentem me
feciſti mandato tuo: * quia in æternum
mihi eſt.
S uper omnes docentes me intellexi:
quia teſtimonia tua meditatio mea eſt.
Super ſenes intellexi: *†e quia mandata
tua quæ ſivi.
Ab omni via mala prohibui pedes
meos: * ut cuſtodiam verba tua.
A judicijs tuis non declinavi: * quia tu
legem poſuiſti mihi.
Quàm dulcia faucibus meis eloquia
tua, * ſuper mel ori meo!
Amandatis tuis intellexi: * proptereà
odivi omnem viam iniquitatis.
Lucerna pedibus meis verbum tuum: *
& lumen ſemitis meis.
Juravi, & ſtatui * cuſtodire judicia
juſtitiæ tuæ.
Humiliatus ſum uſquequaque Domi-
ne: * vivifica me ſecundum verbum

*

tuum.
Voluntaria oris mei beneplacita fac
Domine: * & judicia tua doce me.
Anima mea in manibus meis ſem-
per: *† & legem tuam non ſum oblirus.
Poſuerunt peccatores laqueum mihi:
& de mandatis tuis non erravi.

H exe-

Ad Sextam 53
Il ereditate acquiſivi teſtimonia tua in
æternum: * quia exultatio cordis mei
ſunt.
Inclinavi cor meum ad faciendas juſti-
ficationes tuas in æternum, * propter
retributionem. .
Niquos odio habui: * & legem tuam
dilexi.
Adjutor, & ſuſceptor meus es tu: *
& in verbum tuum ſuperſperavi.
Declinate à me maligni: * & ſcrutabor
mandata Dei mei.
Suſcipe me ſecundùm eloquium tuum,
& vivam: * & non confundas me ab
expectatione mea.
A djuva me, & ſalvus ero: * & medita-
bor in juſtificationibus tuis ſemper.
Spreviſti omnes diſcedentes à judicijs
tuis: * quia injuſta cogitatio eorum.
Prævaricantes reputavi omnes peccato-
res terræ: * ideò dilexi teſtimonia tua.
Confige timore tuo carnes meas: *
à judicijs enim tuis timui.
Feci judicium & juſtitiam: * non tra-
das me calumniantibus me.
Suſcipe ſervum tuum in bonum: * non
calumnientur me ſuperbi.
O culi mei defecerunt in ſalutare tuũ: *
& in eloquium juſtitiæ tuæ.
lac cum ſexrvo tuo ſecundùm miſericor-
diam tuam : * & juſtificationes tuas
doce me.
Servus tuus ſum ego: * da mihijintel-
lectum, ut ſciam teſtimonia tua.
Tem-

54 Ad Sextam.
