Eus, qui ſalutis æternæ, beatæz
Mariæ Virginitate focunda, hu-
mano generi præmia præſtitiſti: tribue
quæſumus; ut ipſam pro nobis inter-
cedere ſentiamus, per quam merui-
mus Auctorem vitæ ſuſcipere, Domi-
num noſtrum Jeſum Chriſtum Filium
tuum. . Amen.
Poſt Purificationem, id eſt, à fine
Completorij illius diei incluſivè, uſque
ad Feriam v. in Cœna Domini excluſi-
ve, Antiph.
ve Regina cælorum,
Ave Domina Angelorum:
Salve radix, ſalve porta,
Ex qua mundo lux eſt orta :
G aude Virgo glorioſa,
Super omnes ſpecioſa:
Vale valde decora,
Et pro nobis Chriſtum exora.
y. Dignare me laudare te, Virgo ſa⸗
crata. ⁶ Da mihi virtutem contra ho-

ſtes tuos.

Oratio.
Oncede miſericors Deus fragilitati
noſtræ præſidium : ut qui ſan-

&æ Dei Genitricis memoriam agimus,
interceſſionis ejus auxilio à noſtris

iniquitatibus reſurgamus. Per eum-
dem

A Gorpletorium. 147
dem Chriſtum Dominum noſtrum.
„Amen.
A Completorio Sabbati ſanéti uſque

ad Nonam Sabbati poſt Pentecoſten in-

cluſivè, Antiphona.

R Egina cæli lætare, alleluja.

Quia quem mexruiſti portare, allel.
Reſurréxit ſicut dixit, alleluja.
Ora pro nobis Deum, alleluja.

y. Gaude & lætare Virgo Maria, al-

leluja. . Quia ſurrexit Dominus ve-
re, alleluja.
Oratio.
Eus, qui per reſurrectionem Filij
tui Domini noſtri Jeſu Chriſti
mundum Ilætificare dignatus es: præſta
quæſumus; ut per ejus Genitricem Vir-
ginem Mariam, perpetuæ capiamus
gaudia vitæy. Per eumdem Chriſtum
Dominum noſtrum. z. Amen.
A primis Veſperis feſti SS. Trinitatis
uſque ad Nonam Sabbati ante Adven-
tum, Antiphona.
Alve Regina, Mater miſericordiæ,
vita, dulcedo, & ſpes noſra ſalve.
Ad te clamamus exules, filij Hevæ.
Ad te ſuſpiramus gementes & flentes
in hac lacrymarum valle. Eja. ergo
advocata noſtra, illos tuos miſericor-

des oculos ad nos converte. Et Jeſum

benedictum fructum ventris tui, nobis
poſt hoc exilium oſtende. O clemens,
⁶ pia, 6 dulèêis Virgo Maria.
1 2 7. Ora

143 Ad Completorium.
y. Ora pro nobis ſanéta Dei Genitrix.
S. Ut digni efficiamur promiſſioni-
bus Chriſti.
Oratio.
O Mnipotens ſempiterne Deus, qui
glorioſæ Virginis Matris Mariæ
corpus & animam, ut dignum Filij tui
habitaculum effici mereretur, Spiritu
ſancto cooperante præparaſti: da, ut
cujus commemoratione lætamur, ejus
pia interceſſione ab inſtantibus malis,
& à morte perpetua liberemur. Per
eumdem Chriſtum Dominum noſtrum.
B. Amen.
F. Divinum auxilium maneat ſemper
nobiſcum. B. Amen.
Deinde dicitur ſecretò, Pater no-
Ker, A ve Maria; & Credo.
Sic dicitur Completorium per totum
Annum præterquam in triduo majoris
Hebdomadæ, & per Octavam Paſchæ,
ut ſuo loco dicetur.
Si poſt Completorium immediatè ſe-
quatur Matutinum;, tune bis dicatur,
F ater noſter, A ve Maria, & CIedo.
quia Completorium, quod eſt finis Offi-
cij, ſic terminari debet: & ante Matu-
tinum iterum repetitur pro princi pio
Officij ſequentis diei.
Antiphonæ prædictzæ dicuntur etiam
in fine Laudum, quando diſcedendum
eſt à Choro, ſed ſi immediatè poſt Ma-
tutinum ſubſequatur Prima, vel alia
Hora, dicuntur in fine ultimæ Horæz-
ita

Ad Completorium- 149
ita ut dicantur ſemper, quando termi-
nata aliqua Hora diſcedendum eſt .4
Choro: & tunc poſt v. Fidelium ani-
mæz, & P ater noſter. ſecretò, dici-
tur 7. Dominus det nobis ſuam pacem.
Et vitam æternam, Amen.
Beinde una ex prædictis Antiphonis.
& in fine, D ivinum auxilium maneat
ſemper nobiſcum. g, Amen.
Extra Chorum autem dieuntur in fi-
ne Laundum, ſi tunc terminandum ſit
Officium: alioquin in fine ultimæ Ho-
rz Pon alias verò Horas, quande
„terminatur Officium, dicitur tantum,
P ater noſter. ſecreto.

1 3 PRO-

151

PROQPRIUM

D E IT E MPO RE.
S8 A B B A T O
Ante Dominicam primam Adventus.
Ad Veſyeras, Spiculum.
om. 13. d.
RATRES, Hora eſt jam nos
de ſomno ſurgere. Nunc
F enim propior eſt noſtra ſa-
BVzz lus quàm cùm credidimus.
e. Deo gratias.
Sic ſemper reſpondetur in fine om-
nium Capitulorxum.
Hymnus.
Reator alme ſiderum,
terna lux credentium,
Jeſu Redemptor omnium,
. Intende votis ſupplicum.
QAi dæmonis ne fraudibus
eriret orbis, impetu
Amoris actus, languidi
Mundi medela factus es.
Commune qui mundi nefas
Ut expiares, ad Crucem
E Virginis Sacrario
Intacta prodis victima.
Cujus poteſtas gloriæ,
Noménque cùm primùm ſonat 3
Et cælites, & inferi
¹ Tremente curvantur genu.
Te deprecamur ultimæ
Magnum diei Judicem:
I 4 Armis

152 Sabbato ante Dñicç. j. Adventus.
Armis ſupernæ gratiæ
Defende nos ab hoſtibus.
Virtus, honor, laus, gloria
Deo Patri cum Filio,
Sancto ſimul Paraclito,
In ſæculorum ſæcula. Amen.
J. Rorate cæli deſuper, & nubes pluant
Juſtum.
B. Aperiatur terra, & germinet Sal-
vatotem.
Ad Magnificat, Antiphona.
Ecce nomen Domini venit de longin-
quo, & claritas ejus replet orbem ter-
rarum.
Oratio.
Eeita „quæſumus Domine, poten-
tiam tuam, & veni: ut ab immi-
nentibus, peccatorum noſtrorum peri-
culis, te mereamur protegente eripi,
te liberante ſalvari. ui vivis & reg-
nas cum Deo Patre in unitate Spiritus
ſancti Deus, per omnia ſæcula ſæcu-
Tlorum. . Amen.
Commemorationes, (ſeu Suffragia
Sanctorum non fiunt per totum Adven-
tum, etiam in Officio de Sanéctis: nee
de Cruce in feriali Officio.
In Adv. non fit de Feſto, niſi fuerit
Dupl. vel Semid. quod ſi occurrat in
Dominiça, transfertur in primam diem
ſimili Feſto non impeditam’, ſecun-
dum Rubricam de Translatione Feſto-
rum. De Simplici verò fit tantum
Commemorat. ,
DOMI-

Dominica j. Adventus. 153
D OMINICAFPRIM A
Adventus.
Ad Laudes, & per Horas, Aña.
IN illa die ſtillabunt montes dulcedi-
nem-, & colles fluent lac & mel,
alleluja. Pſalm. Dominus regnavit. I.
Ana. Jucundare filia Sion, & exulta
ſatis filia Jeruſalem, alleluja.
Eſalmus. J ubilate Deo. 2.
Ana. Ecce Dominus veniet, & omnes
ſancti ejus cum eo, & erit in die illa
lIux magna, alleluja.
Pſalmus. D eus Deus meus. 2.
Ana, Omnes ſitientes venite ad aquas:
quærite Dominum, dum inveniri po-
teſt, alleluja.
Canticum. Benedicite. 4.
Ana, Ecce veniet Propheta magnus,
& ipſe renovabit Jeruſalem, alleluja.
Plalm. Laudate Dominum de cælis. 6.
Capitulum. Fratres, Hora eſt. ut ſu-
Pra. 151. Hymnus.
Ex clara vox redarguit
Obſcura quæque perſonans:
Procul fugentur ſomnia:
Ab alto Jefus promicat.
Mens jam reſurgat torpida,
Non ampliùs jacens humi:
Sidus refulget jam novum,
Ut tollat omne noxium.
En Agnus ad nos mittitur
Laxare gratis debitum;
Omnes ſimul, cum lacrymis
Precemur indulgentiam: .
15 Ut:⸗

154 Dominica j. Adventus.
Ut, cum ſecundò fulſerit,
Metuùque mundum cinxerit,
Non pro reatu puniat,
Sed nos pius tunc protegat.
Virtus, honor, laus, gloria
Deo Patri cum Filio,
Sancto ſimul Paraclito,
In ſæculorum ſæcula. Amen.
Z. Vox clamantis in deſerto, parate
viam Domini. g. Rectas facite ſemi-
tas ejus.
Ad Benedictus, Antiphona.
Spiritus ſanctus in te deſcendet Maria:
ne timeas, habebis in utero Filium Dei,
alleluja.
Oratio. Excita. ut ſuprà. 152.
Ad Primam, Tertiam, Sextam, & No-
nam, Anæ de Laudibus dicuntur pex
ordinem, quarta prætermiſſa. Quod
ectiam ſervatur in alijs Dñicis Advent.
Ad Primam Hymn. J am lucis orto ſi-
dere- 12. Anña. In illa die. Pſalm. Deus
in nomine tuo. cum reliq. de Pſalt. 12.
Capitulum. R. egi ſæculorum. 20.
B. br. Chriſte Fili Dei vivi. * Miſere-
re nobis. Repetitur. Chriſte Fili Dei
vivi, miſerere nobis. F. Qui venturus
es in mundum. Miſerere nobis. . Glo-
ria Patri, & Filio, & Spiritui ſancto.
Chriſte Fili Dei vivi, miſerere nobis.
Z. Exurge Chriſte, adjuva nos. g. Et
libera nos propter nomen tuum.
Sic dicitur quotidie uſque ad Nativi-
tatem Domini, etiam in Ofücio de za,
„*

Dominica j. Adventus. 155
Ris, præterquam in die & infra Oa-
vam Conceptionis B. Mariæ.
Deinde Nrie eleiſoh. hriſte elei-
ſon. Xyrie eleiſon. kter noſter.
Gedo. Y. Et ego ad te Domine cla-
mavi. cum reliquis, ut in Pſalterio. 21.
Ad Abſolutionem Capituli, Lectio
brevis Domine, miſereré, 25 quæ di-
citur in Dominicis & Ferijs uſque ad
Vigiliam Nativitatis Domini excluſive.
Ad Tertiam, Hymnus. Nunc ſan-
cte. 43. Ana. Jucundare. Pſalm. Le-
gem pone. cum reli quis. 43.
Capitulum. Frafres Hora, eſt. 11.
g. br. Veni ad liberandum nos, *Do-
mine Deus virtutum. Et repetitur. Ve-
ni ad liberandum nos, Dñe Deus virtu-
tum. Veni. y. Oſtende faciem tuam, &
ſalvi erimus. Domine Deus virtutum.
J. Gloria Patri. Veni ad liberandum
nos, Domine Deus virtutum. Y. Ti-
mebunt Gentes nomen tuum Domine.
e. Et omnes reges terræ gloriam tuam.
Sic repetuntur Verſus in omnibus
Zt. brevibus Horarum.
Ad Sextam, Ana. Ecce Dominus.
Capitulum. Rom. 13. d.
Norx præceſſit, dies autem appro-
pinquavit: abjiciamus ergo opera
tenebrarum, & induamur arma lucis
„br. Oſtende nobis Domine. * Mi-
ericordiam tuam. Oſtende. F. Et ſalu-
tare tuum da nobis. Miſericordiam.
Gloria Patri. Oſtende. . Memento
no-

15'6 Dominica j. Adventus.
noſtri Domine in beneplacito populi
tui. &. Viſita nos in ſalutari tuo.
Ad Nonam, Ana. Ecce veniet.
Capitulum. Rom. 13. d.
Icut in die honeſté ambulemus:
non in comeſſationibus & ebrie-
tatibus, non in cubilibus & impudi-
citijs, non in contentione & æmula-
tione : ſed induimini Dominum Je-
ſum Chriſtum.
„ br. Super te Jeruſalem, * Orietur
Pominus. Super. F. Et gloria ejus in
te videbitur. Orietur. Gloria Patri.
Super. y. Domine Deus virtutum con-
verte nos. z. Et oſtende faciem tuam,
& ſalvi erimus.
Ad Veſperas, Antiph. In illa die.
cum reliquis de Laudibus. 153. Pſal-
mus. Dixit Dominus. cum reliquis de
Dominica. 95. Capitulum. Fratres,
Hora eſt jam. Hymnus. Creator alme
ſiderum. y. Rorate cæli. ut ſuprà in
Primis Veſperis. 151.
Ad Magnificat, Antiphona.
Ne timeas Maria, inveniſti enim gra-
tiam apud Dominum: ecce concipies,
& paries Filium, alleluja.
Oratio. B xcita, quæſumus Domine.
nt ſuprà. 752.
Hymni, Verſiculi, & ꝶ. brevia hu-
jus Dominicæ dicuntur in alijs Domi⸗
nicis & Ferijs Adventus.
Poſt Veſperas diei dicuntur Veſperæ
Defunktorum.
FE-

Infra Hebd. j. Adventus. 157
FER IA SECUND A.
Ad Laudes, Ana & Pſalmus. Mi-
ſerere. cum reliquis de Plalt. 64.
Capitulum. Iaiæ 2.
V Enite, & aſcendamus ad montem
Domini, & ad domum Dei Jacob,
& docebit nos vias ſuas, & ambulabi-
mus in ſemitis ejus: quia de Sion exi-
bit lex: & verbum Dñi de Jeruſalem.
Hymnus. En clara. y. Vox cla-
mantis in deſerto. 153.
Ad Benediétus, Antiphona.
Angelus Domini nuntiavit Mariæ, &
cçoncepit de Spiritu ſancto, alleluja.
Deinde dicuntur Freces. K yrie elei-
ſon. P ater noſter. “. Ego dixi, Do-
mine. ut in Pſalt. 69. Oratio. E xcita,
quæſumus Domine. ut ſuprà. 252.
Oratio Dominicæ præteritæ ſempez
dicitur per Hebdomadam in feriali Offi-
cio, quando propria non aſſignatur.
Et ad Horas Antinhonæ ſumuntur de
Laudibus Dominicæ præcedentis „
quando ad Laudes Feriæ non aſſignan-
tur propriæ,
Hodie dicitur Officium Defuncto⸗
zum. 6
j Ad Primam, Antiphona. In illa
die. 153. Capitulum. P acem & veri-
tatem. ur in Pſalterio. 36.
B. br. Chriſte Fili Dei vivi. *& Miſe-
fere nobis. Bepetitur. Chriſte Fili Dei
vivi, miſerere nobis. y. Qui venturus
es in mundum. Miſerere nobis. 7. G lo-
. ria

158s Infra Hebd. j. Adventus.
ria Patri. Chriſte Fili Dei vivi, miſerere
nobis. “. Exurge Chriſte, adjuva nos.
. Et libera nos propter nomen tuum.
Deinde Preces, ut in Pſalterio in fe-
tiali Officio. 37.
Ad Abſolutionem Capituli, D omi-
ne miſerere. ut in Pſalterio. 41.
Ad Tertiam, Antiph. Jucundare.
Capitulum. erem. 2¾.
Sce dies veniunt, dicit Dominus,
& ſuſcitabo David germen juſtum:
& regnabit Rex, & ſapiens erit: & fa-
siet judicium & juſtitiam in terra.
. br. Veni ad liberandum nos. * Do-
mine Deus virtutum. Veni. 7. Oſten-
de faciem tuam, & ſalvi erimus. Do-
mine. G loria Patri. Veni. 7. Timebunt
Gentes nomen tuum Domine. . Et
omnes reges terræ gloriam tuam.
FToſt , breve, dicitur K yrie elei-
ſon. C hriſte eleiſon. K yrie eleiſon.
Z ater noſter. 7. Domine Deus virtu-
tum. ut in Pſalterio. 48.
Ad Sextam, Ana. Ecce Dominus.
Capitulum. Jerem. 23.
I N diebus illis ſalvabitur Juda, &
Iſraël Habitabit confidenter: & hoc
eſt nomen, quod vocabunt eum, Do-
minus juſtus noſter.
. br. Oſtende nobis Domine,* Mi-
ſericordiam tuam. Oſtende. y. Et ſa-
lutare tuum da nobis. Miſericordiam.
G loria Patri. Oſtende. . Memento
noſtri Demine in beneplacite populi
tui.

Infra Hebd. j. Adventus. 159
tui. . Viſita nos in ſalutari tuo.
Deinde K yrie eleiſon. ut ſupt.
Ad Nonam, Antiph. Ecce veniet.
Capitulum. IHaiæ 14.
P Ropè eſt ut veniat tempus ejus, &
dies ejus non elongabũtur. Miſerebi-
tur enim Dñs Jacob, & Iſraẽël ſalvabitur.
J. br. Super te Jeruſalem. * Orietur
Dominus. Super te. “. Et gloria ejus
in te videbitur. Orietur. G loria Patri.
Super te. 7. Veni Domine, & noli
tardare. G. Relaxa facinora plebi tuæ.
Deinde K yrie eleiſon. ut ſhpra. 61.
Ad Veſperas, Antiphona. Inclinavit.
Pſalm. D ĩlexi. cum reliq. de Pſalt. 102.
Capitulum. Geneſ. 49. b.
N On auferetur ſceptrum de Juda, &
dux de femore ejus, donec veniat
qui mittendus eſt, & ipſe erit exſpe-
ctatio gentium.
Hymnus. C reator alme. y. Rora-
te cæli. 151.
Ad Magnificat, Antiphona.
Leva Jeruſalem oculos tuos, & vide
potentiam Regis: ecce Salvator venit
ſolvere te à vinculo.
Deinde dicitur K yrie eleiſon. cum
Precibus ut ſupra in alterio 106.
Capitula prædicta dicuntur in feriali
Officio uſque ad Vigiliam Nativitatis
Domini excluſive.
F E RI. A T E KTI‚ A.
Ad Benedictus, Antiphona.
Antequam convenirent, inventa eſt
Ma-

160 abe Hebd. j. Adventug.
Matia habens in utero de Spiritu ſan-
cto, alleluja. .
Deinde K yrie eleiſon. ut ſuprà. 69.
Ad Magnificat, Antiphona.
Aerite Dominum;, dum inveniri po-
teſt: invocate eum, dum propè eſt,
alleluja.
Deinde K yrie eleiſon. ut ſuprà. 106.
FIENT A QUA RI A.
Ad Benediédtus, Antiphona.
De Sion exibit lex, & verbum Domini
de Jeruſalem. . .
Deinde K Frie eleiſon. ut ſuprà, 69.
Ad Magnificat, Antiphona-
Veniet fortior me poſt me, cujus non
ſum dignus ſolvere corrigiam calcea-
mentorum.
Deinde K yrie eleiſon. ut ſuprà. 106.
FENK I A Q U 1 NN A.
Ad Benediéstus;, Antiphonz. „
Benedicta tu in mulieribus, & benedi-
ctus fructus ventris tui.
Deinde K yrie eleiſon. ut ſuprà. 69.
Ad Magnificat, Antiphona.
Expectabo Dominum Salvatorem meũ,
& præſtolabor eum dum propè eſt, al-
leluja.
Deinde K yrie eleiſon. ut ſupra 106.
F ER IA S E T A.
Ad Benediéctus, Antiphona.
Ecce veniet Deus & homo de domo
David ſedere in throno, alleluja.
Deinde K yrie eleiſon. ut ſuprà, 69.
A

Dominica ij. Adventus. 16
Ad Magnificat , Antiphona.
Ex Æιgypto vocavi Filium meum: ve-
niet, ut ſalvet populum ſuum.
Deinde Kyrie eleiſon. ut ſuprà. 106.
S Aà B B △ T O.
Ad Benedictus, Antiphonz.
sion noli timere, ecce Deus tuus ve-
niet, alleluja.
Deinde K yrie eleiſon. ut ſuprà, 69.
Ad Veſpgras, Capitulum.
.I5..

nen om
PKRatres, Quæcumque ſcripta ſunt, ad
ehe PFnoſtram doctrinam ſeripta ſunt: ut
Lper patientiam, & conſolationem Scrip-
turarum, ſpem habeamus.
Hymnus. Creator- y. Rorate. 151.
Ad Magnificat, Antiphona.
Veni Domine viſitare nos in pace, ut
læremur coram te corde perfecto.
4. Oratio.
BKcin Die corda noſtra ad præpa-
randas Unigeniti tui vias: ut per e-
jus adventum, purificatis tibi mentibus
ſervire mereamur. Qui tecum vivit, & c.
DOMINICA II.
Adventus.
Ad Laudes & per Horas, Ana.
Coe in nubibus cæli Dominus ve-
E niet cum poteſtate magna, alleluja.
Pſal. Dominus regnavit. cum relig. 1.
Ana. Urbs fortitudinis noſtræ Sion „
Salvator ponetur in ea murus & ante-
murale: aperite portas, quia nobiſcum
Deus, alleluja.

K Añ

162 Dominica ij. Adventus.
Afa. Ecce apparebit Dominus, & non

mentietur: ſi morã fecerit, expecta eum,
quia veniet, & non tardabit, alleluja.
Afa. Montes & colles cantabunt co-
ram Deo laudem, & omnia ligna ſil-
varum plaudent manibus: quoniam ve-
niet Dominator Dominus in regnum
æternum, alleluja, alleluja.
Aña. Ecce Dominus noſter cum virtute
veniet, & illuminabit ocu los ſervorum
ſuorum, alleluja.
Capitulum. F ratres, Quæcumque. 161.
Hymnus. E n clara. 153.
y. Vox clamantis in deſerto, Parate
viam Domini. . Rectas facite ſemi-
tas ejus.
Ad Benedidus, Antiphona. .
Joannes autem cùm audiſſet in vinculis
opera Chriſti, mittens duos ex diſcipu-
lis ſuis, ait illi: Tu es, qui venturus es,
an alium expectamus?
Oratio. E xcita Domine. 161.
Ad Tertiam, Aſa. Urbs fortitudinis.
Capitulum. F ratres, Quæcumque. 161.
ge. br. Veni ad liberandum nos, * Do-
mine Deus virtutum. Veni. “„. Oſten-
de faciem tuam, & ſalvi erimus. Domi-
ne. G loria Patri. Veni. 7, Timebunt
Gentes nomen tuum Domine. ½. Et
omnes reges terræ gloriam tuam.
Ad Sextam, Ana. Ecce appatebit.
Capitulum. Rom. 15.
D us autem patientiæ & ſolatij, det
vobis idipſum ſapere in alterutrum
iecun-

Dominica ij. Adventus. 163
ſecundùm Jeſum Chickun : ut unani-
mes, uno ore honorificetis Deum, &
Patrem Domini noſtri Jeſu Chriſti.
v. br. Oſtende nobis Dñe, * Miſericor-
diam tuã. Oſtende. y. Et ſalutare tuum
da nobis. Miſericordiam. Gloria Pa-
tri. Oſtende. 5g. Memento noſtri Do-
mine in beneplacito populi tui. Be. Vi-
ſita nos in ſalutari tuo.
Ad Nonam, Ana. Ecce Däs noſter.
Capitulum. *Rom. I. c.
DEns autem ſpei repleat vos omni
gaudio & pace in credendo: ut
abundetis in ſpe, & in virtute Spiritus
ſancti.
. br. Super te Jeruſalem, * Orietur
Dominus. Super te, y. Et gloria ejus
in te videbitur. Orietur. Gloria Patri.
Super te. y7. Domine Deus virtutum
converte nos. . Et oſtende faciem
tuam, & ſalvi erimus.
Ad Veſperas, Anña. Ecce in nubibus.
cum reliquis de Laudibus. 161. Plal-
mus. Dixit Dominus. cum reliquis de
Dominica. 95.
Capitulum. Fratres, Quæcumque. 161.
Hymnus. Creator alme ſiderum.
J. Rorate cæli. 151.
Ad Magnificat, Antiphona.
Tues, qui venturus es, an alium ex-
pectamus? Dicite Joanni quæ vidiſtis:
Ad lumen redeunt cæci, mortui reſur-
gunr, pauperes evangelizantur, al-
leluja.
K 2 Ora-

164 Infra Hebd. ij. Adventus.
Oratio. E xcita Domine corda no-
ſtra. ut ſuprà. 161.
Poſt Veſperas diei dicuntur Veſperæ
Defunctorum.
5 ERIA SE CUND A.
Ad Laudes, Antiphona & Pſalm. Mi-
ſerere. cum reliquis de Pſalterio. 64.
Capitulum. V enite. ut ſupraà. 157.
Hymnus. En clara. 5. Vox claman-
tis. ut ſupra. 153.
Ad Benedictus, Antiphonz.
De cælo veniet Dominator Dominus, &
in manu ejus honor & imperium.
Deinde dicitur Kyrie eleiſon. 69.
Oratio. E xcita Domine corda. ut
ſupra. 161.
Hodie dicitur Officium Defuncto-
zum.
Ad Magniſicat, Antiphona.
Ecce veniet Rex Dominus terræ, & ip-
ſe auferet jugum captivitatis noſtræ.
Deinde K yrie eleiſon. ut ſuprà. 106.
F ERI A T-E R T 1 A.
Ad Benedictus, Antiphona.
Super te Jeruſalem orietur Dominus, &
gloria ejus in te videbitur.
Deinde K yrie eleiſon. ut ſuprà. 69.
Ad Magnificat, Antiphona.
Vox clamantis in deſerto: Parate viam
Domini, rectas facite ſemitas Dei noſtri:
Deinde K yrie eleiſon. ut ſuprà. 106.
PFERIA ανa½⁰Ur à.
Ad Benedictus, Antiphona. .
Ecce ego mitto Angelum meum, qui
præ-

Infra Hebd. ij. Adventus. 165
Præparabit viam meã ante faciem tuam.
Deinde Kyrie eleiſon. ut ſuprà. 69.
Ad Magnificat, Antiphona.
Sion renovaberis, & videbis Juſtum
tuum, qui venturus eſt in te.
Deinde K yrie ele iſon. ut ſuprà. 106.
FEKIA Q vUIN T A.
Ad Benedictus, Antiphona.
Tu es, qui venturus es Dñe, quem expe-
ctamus, ut ſalvum facias populũ tuum.
Deinde Kyrie eleiſon. ut ſuprà. 69.
Ad Magnificat, Antiphona.
ui poſt me veniet, ante me factus eſt,
cujus non ſum dignus calceamenta ſol-
vere.
Deinde Kyrie eleiſon. ut ſuprà. 106.
F E R I A S E X A.
Ad Benedictus, Antiphona.
Dicite, Puſillanimes confortamini :
ecce Dominus Deus noſter veniet.
Deinde K yrie eleiſon. ut ſuprà. 69.
Ad Magnificat, Antiphona.
Cantate Domino canticum novum:
laus ejus ab extremis terræ.
Deinde K yrie eleiſon. ut ſuprà. 106.
—5S A B B AT 6.
Ad Benedidus, Antiphona. .
Levabit Dominus ſignum in nationi-
bus, & congregabit diſperſos Iſraẽl.
Deinde K yrie eleiſon. ut ſuprà. 69.
Ad Veſperas., Capitulum.
. bilip. 4.
Ratres, Gaudete fin Domino ſem-
per: iterùm dico gaudete, Mode-
K 3 ſtia

166 Dominica iij. Adventus.
ſtia veſtra nota ſit omnibus hominibus:
Dominus enim propẽè eſt.
Hymnus. Creator alme. Y. Rora-
te cæli. ut ſupra. 151.
Ad Magnificat, Antiphona.
Ante me non eſt formatus Deus, & poſt
me non erit: quia mihi curvabitur om-
ne genu, & confitebitur omnis lingua.
Oratio.
AVe tuam, quæſumus Domine,
precibus noſtris accommoda: &
mentis noſtræ tenebras gratiâà tuæ viſi-
tationis illuſtra. Qui vivis & regnas
cum Deo Patre, &.
DOMINICA III.
Adventus.
Ad Laudes, & per Horas, Ana.
Eniet Dominus, & non tardabit,
& illuminabit abſcondita tenebra-
rum, & manifeſtabit ſe ad omnes gen-
tes, alleluja.
Pſalmus. Dominus regnavit. cum
reliquis. 1.
Anña- Jeruſalem gaude gaudio magno,
uia veniet tibi Salvator; alleluja.
na. Dabo in Sion ſalutem, & in Je-
ruſalem gloriam meam, alle luja. .
Anña. Montes & omnes colles humi-
liabuntur: & erunt prava in directa, &
aſpera in vias planas: veni Domine, &
noli tardare, alleluja.
Aña. Juſte & pie vivamus, expectantes
beatam ſpem, & adventum Domini.

Capitul. Pratres, Gaudete. upra. 165.
— Hym⸗=

Dominica iij. Adyventus. 167
Hymnus. En clara. y. Vox cla-
mantis. 153.
Ad Benedictus, Antiphonz.
Super ſolium David, & ſuper regnum
ejus ſedebit in æternum, alleluja.
Oratio. Aurem tuam. 166.
Ad Tertiam, Anña. Jeruſalem gaude.
Capitulum. Fratres, Gaudete. 165.
. breve. Veni ad liberandum nos.
* Domine Deus virtutum. Veni.
y. Oſtende faciem tuam, & ſalvi eri-
mus. Domine. ?. Gloria Patri. Veni.
y. Timebunt Gentes nomen tuum Do-
mine. g. Et nomnes reges terræ glo-
riam tuam.
Ad Sextam, Anña. Dabo in Sion.
Capitulum. Philip. 4.
Ihil ſolieiti ſitis: ſed in omni ora-
tione, & obſecratione, cum gra-
tiarum actione petitiones veſtræ inno-
teſcant apud Deum.
. br. Oſtende nobis Domine, * Mi-
ſericordiam tuam. Oſtende. . Et ſa-
lutare tuam da nobis. Miſericordiam.
Y. Gloria Patri. Oſtende. . Memento
noſtri Domine in beneplacito populi
tui. e- Viſita nos in ſalutari tuo.
Ad Nonam, Antiphona. Juſtè & piè.
Capitulum. Philip. 4. b.
T pax Dei, quæ exuperat omnem
ſenſum, cuſtôdiat corda veſtra, &
intelligentias veſtras, in Chriſto Jeſu
Domino noſtro.
. brev. Super te Jeruſalem, * Orie-
⸗ . K 4 tur

Au

1568 Dominica iij. Adventus.
tur Dominus Super. Y. Et gloria ejus
in te videbitur. Orietur. Gloria Patri.
Super te. 7. Domine Deus virtutum
converte nos. &. Et oſtende faciem
tuam, & ſalvi erimus.
And Veſperas, Antiphona. Veniet
Dominus. cum reliq. de Laudib. 166.
Pſalm. Dixit Dominus. cum reliq. 95.
Capitulnm. Fratres, Gaudete. 165.
Hymnus. Creator. 7. KRorate. 151.
Ad Magnificat, Antiphona-
Beata es Maria, quæ credidiſti Domi-
no: perficientur in te, quæ dicta ſunt
tibi à Domino, alleluja.
Oratio. A urem tuam. ſuprà. 166.
Poſt Veſperas diei dicuntur Veſperæ
Defuncdtorum.
Hæc Antiphona prætermittitur ſi ho-
die ejus loco ponenda ſit una ex Anti-
oli majoribus, ut infrà: quibus
emper cedunt Antiphonæ propriæ alijs
diebus ad Magniſicat aſſignatæ.
Sequentes Antiphonæ majores ad
Magnificat inchoantur die xvij. Decem-
bris, & ſingulæ ante & poſt Magnificat
integræ ſicut in Duplicibus dicuntur
per ordinem uſque ad diem ante Vigi-
Jiam Nativitatis.
Si vero Feſtum fuerit, dicuntur poſt
Orationem Feſti, pro Commemoratio-
ne Advent.
Die 17.
Ana. O Sapientia, quæ ex ore Altiſſimi
prodijſti, attingens à fine uſque ad fi-
new

Dominica iij. Adventus. 269
nem fortiter, fuavitérque diſponens om-
nia: veni ad docendum nos viam pru-
dentiæ.
Die 18.
Ana. O Adonai, & Dux domus Iſraël,

1 ui Moy ſi in igne flammæ rubi apparui-

i, & ei in Sina legem dediſti: veni ad
redimendum nos in brachio extento.
Die 19.
Anña. O Radix Jeſſe qui ſtas in ſignum
populorum, ſuper quem continebunt re-
ges os ſuum, quem Gentes depreca-
buntur: veni ad liberandum nos, jam
noli tardare. .
Die 20. 4
Aha. O Clavis David, & ſceptrum do-
mus Iſrael, qui aperis, & nemo claudit;
claudis, & nemo aperit: veni, & educ
vinctum de domo carceris, ſedentem
in tenebris, & umbra mortis.
Die 21. 7*
Anña. O Oriens, ſplendor lucis æternæ
& ſol juſtitiæ: veni, & illumina ſeden-
tes in tenebris, & umbra mortis.
Die 22.
Ana. O Rex Gentium, & deſideratus
earum, lapiſque angularis, qui facis utra-
que unum: veni, & ſalva hominem,
quem de limo formaſti.
Die 23.
Aha. O Emanuel, Rex & legifer noſter,
Expectatio Gentium, & Salvator ea-
rum: veni ad ſalvandum nos, Domine
Deus noſter. .
K S Se-

179 Infra Hebd. iij. Adventus.
Sequentes Antiphonæ ad Laudes &
per Horas dicuntur in ſex Ferijs ante
Vigiliam Nativit. incipiendo die xvij.
Decembris ab Antiphonis, quæ Feriæ
illius diei aſſignantur. Similiter & aliæz
dicuntur in proprijs Ferijs.
Quod ſi dies xvij. fuerit Dominica,
Antiphonæ inchoantur ſequenti Feria
ſecunda: quæ erit dies xviij. Quæ au-
tem dicendæ eſſent die, in quo ccur-
rit Feſtum S. Thomæ, dicuntur in Sab-
bato cum Pſalmis Sabbati, quarta An-
tiphona prætermiſſa: cujus a diçitux
Antiphona. Expecétetur ficut pluvia
eloquium meum : & deſcendat ſuper
nos ſicut ros Deus noſter, niſi Vigilia
Nativitatis venerit in Dominica: tunc
enim in Sabbato dicuntur Antiphonæ
de Laudibus Dominicæ, quarta præter-
miſſa, cujus loco dicitur Antiphona.
Expectetur. Antiphona ad Benedictus,
& Oratio dicitur ut in Sabbato Quatuor
Temporum ponitur. 177⸗ Anzæ verô
de Laudibus, quæ occurrunt in die- S.
Thomæ, eo anno prætermittuntur, & in
Dominica tunc dicuntur Antiphonæ de
Vigilia, ut infra dicetur in RKubrica de
Vigilia. 181I. Similiter omittitur An-
tiphona. Expectetur. quando illud

Feſtum in Sabbato venerit.
EFEEKRIA SECUND A.
Ad Laudes, & per. Horas, Ana-
Cce veniet Dôminus, princeps re-

gum terræ: beati, qui parati ſunt
oocur-

Infrg Hebd. iij. Adventus. 171

2
occurrere illi. Pſalmi “S Ferix. 54.
Afa. Cum venerit Filius hominis,

putas inveniet fidem ſuper terram?
Anñg. Ecce jam venit plenitudo tem-
poris, in quo miſit Deus Filium ſuum
in terras.
Ana., Haurietis aquas in gaudio de
fontibus Salvatoris.
Ana. Egredietur Dis de loco ſancto
ſuo : veniet ut ſalvet populum ſuum.
FERIATEKRTIA.
Ad Laudes, & per Horas, Ana.
Orate cæli defuper, & nubes plu-
Rent Juſtum: apetiatur terra, & ger-
minet Salvatorem. pſalmi ejuſdem
Feriæ. 71.
Anña. Emitte Agnum Domine Domi-
natorem terræ, de petra deſerti, ad
montem filiæ Sion.
Añia. Ut cognoſcamus Domine in ter-
ra viam tuam, in omnibus Gentibus
ſalutare tuum.
Ana. Da mercedem Domine ſuſtinen-
tibus te, ut Prophetæ tui fideles inve-
niantur.
Anña. Lex per Moyſen data eſt, gratia
& veritas per Jeſum Chriſtum facta eſt.
FEKIA QUVARTA
Ad Laudes, & per Horas, Ania.
PRodhere prædicaverunt naſci Sal-
vatorem de Virgine Maria. pſalmi
ejuſdem Feriæ. 75.
Ana. Spiritus Domini ſuper me, evan-
gelizaxe pauperibus miſit me.
K 6⁶ Ana.

172 Infra Hebd. iij. Adventus.
Aña.. Propter Sion non tacebo, donee
egrediatur ut ſplendor juſtus ejus.
Ana. Ecce veniet Dominus, ut ſedeat
cum principibus, & ſoliũ gloriæ teneat.
Anña. Annuntiate populis, & dicite:
Ecce Deus Salvator noſter veniet.
F ERIA CCU I. N T A
Ad Laudes, & per Horas, Aña-.
D' Sion veniet Dominus omnipo-
tens, ut ſalvum faciat populum
ſuum. Pſalmi ejuſdem Feriæ. 78.
Anña. Convertere Domine aliquantu-
lum, & ne tardes venire ad ſervos tuos.
Ana. De Sion veniet, qui regnaturus
eſt Dominus, Emmanuel magnum no-
men ejus.
Ana. Ecce Deus meus, & honorabo
eum: Deus patris mei, & exaltabo eum.
Ana. Dominus legifer noſter, Domi-
nus Rex noſter, ipſe veniet, & ſalva-
bit nos.
F E R I A 5 E X T A.
Ad Laudes, & per Horas, Aña.
Ouſtantes eſtote, videbitis auxi-
lium Domini ſuper vos. Pſalmi
ejuſdem Feriæz. 83.
Ana. Ad te Domine levavi animam
meam: veni, & eripe me Domine ad
te confugi. .
Ana. Veni Domine, & noli tardare:
relaxa facinora plebi tuæ Iſraêl.
Afia. Deus à Libano veniet, & ſplen-
dor ejus ſicut lumen erit. .
Aha. Ego autem ad Dominum aſpi-
ciam,

Infra Hebd. iij. Adventus. 173
ciam, & exſpectabo Deum Salvatorem

mm. 170.
Ad Canticum verò Anña. Expectetur
ſicut pluvia eloquium meum: & deſ-
cendat ſuper nos ſicut ros Deus noſter.
Pſalmi ut in Laudibus Sabbati. 88.
In Feſto S. Thomæ pro commemora-
tione Adventus ad Benediéctus, Anti-
phona. Nolite timere, quinta enim
die veniet ad vos Dominus noſter.
Si verò contingat Feſtum S. Thomæ
transferri in ſecundam Feriam, Anti-⸗
phona prædida dicitur ad Benedictus in
Dominica, loco Antiphonæ. Ave Maria.
Ultimo die ante Vigiliam Nativita-
tis, ad Benedictus., Antiphona. Ecce
completa ſunt omnia, quæ dicta ſunt
per Angelum de Virgine Maria.
Quibus Antiphonis cedunt aliæz An-
tiphonæ', in proprijs locis ad Benedi-
ctus aſſignatæ.
F E R I ASECUND A-.
Ad Laudes, Ant. & Pſalmus. M iſe-
rere: cum reliquis de Pſalterio. 64.
niſi dicendæ ſint Antiphonæ ſecundùm
ſuperiorem Rubricam. 170.
Capitulum. V enite. ut ſuprà. 157.
Hymnus. En clara. . Vox claman-
tis. 153.
Ad Benedictus, Antiphona.
Egredietur Virga de radice Jeſſe, & re-
ple-

174 Infra Hebd. iij. Adventus.
plebitur omnis terra gloria Domini: &
videbit omnis caro ſalutare Dei.
Deinde K yrie eleiſon. ut ſuprà. 69.
Oratio. A urem tuam. 166.
Hodie dicitur Officium Defuncto-
zum.
Ad Magnificat, Antiphona.
Beatam me dicent omnes generationes,
quia ancillam humilem reſpexit Deus.
Niſi dicenda ſit Antiphona. O.
Deinde K yrie eleiſon. ut ſuprà. 106.
TERIATER TIA.
Ad Benedictus, Antiphona.
Tu Bethlehem terra Juda, non eris mi-
nima: ex te enim exiet Dux, qui re-
Zat populum meum Ifraél.
Deinde K yrie eleiſon. ut ſuprà. 69.
Ad Magnificat, Antiphona.
Elevare, elevare, conſurge Jeruſalem:
ſolve vincula colli tui, captiva filia Sion.
Niſi dicenda ſit Antiphona. O.
Deinde K yrie eleiſon. ut ſuprà. 106.
FERIA QUART A.
uatuor Temporum.
Ad Benediétus, Antiphona.
Miſſus eſt Gabriel Angelus ad Mariam
Virginem deſponſatam Joſeph.
Deinde dicitur K yrie eleiſon. ut ſu-
prà. 69. Oratio.
P Ræſta quæſumus omnipotens Deus:
ut redemptionis noſtræ ventura ſo-
lemnitas, & præſentis nobis vitæ ſub-
ſidia conferat, & æternæ beatitudinis
præmia largiatur. Per Dominum.
Et

Infra Hebd. iij. Adventus. 175
Et dicitur ad omnes Horas, præter-
quam in Veſperis.
Ad Magnificat, Antiphona.
Ecce ancilla Domini, fiat mihi ſecun-
dum verbum tuum.
Niſi dicenda ſit Antiphona. O.
Poſt preces. 106. dicitur Oratio De-
minicæ præcedentis. A urem tuam. 166.
F E R I A QUI N T A.
Ad Benedictus, Antiphona.
Vigilate animo, in proximo eſt Domi-
nus Deus noſter. .
Niſi occurrat feſtum S. Thomæ, quia
tunc ea prætermiſſa, dicitur Ana. Noe
lite timere; quinta enim die veniet ad
vos Dominus noſter. quod etiam ſerva-
tur in ſequentibus Giebus „quando il-
lud Feſtum occurrit.
Deinde K yrie eleiſon. cum precibus.
ut ſupra. 69. .
Ad Magnificat, Antiphona.
Lætamini cum Jeruſalem, & exultæ-
te in ea omnes qui diligitis eam, in
æternum.
Niſi dicenda ſit Antiphona. O
Heinde K yrie eleiſon. ut ſuprà. 106.
FERI A SE XTA
Quatuor Temporum.
Ad Benedictus, Antiphona.
Ex quo facta eſt vox ſalutationis tuæ in
auribus meis, exultavit in gaudio in-
fans in utero meo, alle luja.
Deinde K yrie ele iſon. ut ſuprà. 65*
ra-

176 Infra Hebd. iij- Adventus.
Oratio. .
E Xcita: quæſumus Domine, poten-
tiam tuam, & veni: ut hi, qui in
tua pietate confidunt, ab omni citius
adverſitate liberentur. Qui vivis &
regnas cum Deo Patre.
Et dicitur ad omnes Horas, præter-
quam in Veſperis.
Ad Magnificat, Antiphona.
Hoc eſt teſtimonium, quod perhibuin
Joannes: Qui poſt me venit, ante me
Kactus eſt.
Niſi dicenda ſit Antiphona. O.
Deinde K yrie eleiſon. ut ſuprà. 106.
Oratio Dominicæ præcedentis.
S A B. B A T O.
Quatuor Temporum.
Ad Benedictus, Antiphona-
Quomodo fiet iſtud, Angele Dei quo-
niam virum non cognoſco ? Audi Ma-
ria Virgo: Spiritus ſanctus ſuperveniet
in te, * & virtus Altiſſimi obumbra-
bit tibi.
Niſi dicenda ſit Ana. Nolite time-
re. 175. & niſi hæc fuerit dies ante
Vigil. Nativit. quia tunc ea prætermiſ-
ſa dicitur Ana. Ecee completa ſunt om-
nia, quæ dicta ſunt per Angelum, de
Virgine Maria. quod etiam ſervatur (ſi
idem contingat) in ſequentibus diebus.
Deinde K yrie eleiſon. ut ſuprà. 69.-
Oratio. .
D Eus qui conſpicis, quia ex noſtra
pravitate affligimur: concede pro-
pitius;

Dominica iiij. Adventus. 177
pitius; ut ex tua viſitatione conſole-
mur. Qui vivis & regnas.
Et dicitur per omnes Horas. .
Ad Veſperas, Capirulam. 1. Cor. 4.
Ratres, Sic nos exiſtimet homo ut
miniſtros Chriſti, & diſpenſatores
myſteriorum Dei. Hic jam quæritur
inter diſpenſatores, ut fidelis quis in-
veniatur.
Hymnus. Creator. z. Rorate. 151.
Antiphona ad Magnifieat, una ex
majoribus. O. Oratio.
Xcita, quæſumus Domine, poten-
tiam tuam, & veni, & magna no-
bis virtute ſuccurre: ut per auxilium
gratiæ tuæ, quod noſtra peccata præpe-
diunt, indulgentia tuæ propitiationis
acceleret. Qui vivis & regnas.
DO MIN I CA IV.
Adventus.
Ad Laudes, & per Horas, Ana.
Anite tuba in Sion, quia propè
eſt dies Domini: ecce veniet ad
ſalvandum nos: alleluja, alleluja.
Pſalmus. Dñs regnavit. eum reliq. .
Afia. Ecce veniet deſideratus cunétis
Gentibus: & replebitur gloria domus
Domini, alleluja.
Anla. Erunt prava in directa, & aſpera
in vias planas: veni Domine, & noli
tardare, alleluja.
Afia. Dominus veniet, occurrite illi,
dicentes: Magnum principium, & re-
Eni ejus non erit finis: Deus, fortis,
. domi-

178 Dominica iiij. Adventus.
dominator, Princeps pacis, allel. allel.
Ania.,. Omnipotens ſermo tuus Domi-
