In ij. Veſp. omnia ut in j. Veſp.
Ad Magnificat, Antiphona.
Beatam me dicent omnes generationes,
quia ancillam humilem reſpexit Deus.
Et fit commem. Dominicæ occurrent-
Die j. Octobris. .
S. REMIGII EPISC. ET CONFESS.
Simplex de Præcepto.
Vel Semidupl. ad libitum vide in fine.
Kk 4 Aña.

58 ½ Feſta Qctobris.
Ana. Sacerdos & Pontifex. *. Ama-
vit eum Dominus. xXxviij.
Oratio.
A quæſumus omnipotens Deus: ut
Dbeati Remigij Confeſſoris tui at-
que Pontificis veneranda ſolemnitas, &
devotionem nobis augeat & ſalutem.
Per Dominum noſtrum.
Die iiij. Octobris.
INFESTO S. FRANCISCI
Confeſſoris. Duplex.
Oratio.
Eus, qui Eccleſiam tuam beati
Franciſci meritis fœtu novæ prolis
amplificas: tribue nobis, ex ejus imi-
tatione terrena deſpicere, & cæleſtium
donorum ſemper participatione gaude-
re. Per Dominum noſtrum Jeſum Chri-
ſtum Filium tuum.
In ſecundis Veſperis fit commemo-
ratio ſanctorum Placidi & Sociorum
Martyrum.
Die v. Octobris.
SS. PLACIDI EIT SOCIORUM
Martyrum.
Afia. Iſtorum eſt enim. 7. Lætami-
ni in Domino. xxiij.
Oratio/
DE=, qui nos concedis ſan orum
Martyrum tuorum, Placidi & So-
ciorum ejus, natalitia colere;: da no-
bis in æterna beatitudine de eorum ſo-
cietate gaudere. Per Dominum no-
ſtrum Jeſum Chriſtum.
Die

Feſta Octobris. 58 ½
Die vj. Octobris.
IN FESTO S. BRUNONIS
Confeſſoris. Duplex.
Oratio.
Ancti Brunonis Confeſſoris tui, quæ-
Sſümus Domine, interceſſionibus ad-
juvemur: ut qui majeſtatem tuam
graviter delinquendo offendimus, ejus
meritis & precibus noſtrorum delicto-
rum veniam conſequamur. Per Do-
minum noſtrum Jeſum Chriſtum Fi-
lium tuum.
In ij. Veſp. commemor. de ſequenti.
Die vij. Octobris.
S. MARCIPAP . E T
Confeſſoris.
Anña. Sacerdos & Pontifex. y. Ama-
vit eum Dominus. xXxviij.
Oratio.
Xaudi Domine preces noſtras: &
4 a EirersSnienmte beato Marco Confeſ⸗
ſore tuo atque Pontifice, indulgentiam
nobis tribue placatus & pacem.
Deinde SS. Martyrum Sergij, Bac-
chi, Marcelli, & Apuleij „ Añna.
Iſtorum eſt enim. y. Lætamini in Do-
mino. de Communi plurimorum Mar-
tyrum. XXIIj.
Et in Laudibus, Aña. Veſtri capilli.
y. Exultabunt ſancti. de eodem Gom-
muni. XxV.

Oratio.
Geein Martyrum tuorum nos
Domine Sergij, Bacchi, Marcelli,
le K k 5 &

586 Feſta Oobris.
& Apuleii, beata merita proſequantur:
& tuo ſemper faciant amore ferventes.
Per Dominum noſtrum.
Die viij. Octobris.
IN FESTO S. BIRGITT XX.
Viduæ. Semiduplex.
Omnia de Communi Sanétarum nec
Virginum nec Martyrim. Xlj.
Oratio.
Omine Deus noſter, qui beatæ Bir-
DPdnte per Filium tuum unigenitum
ſecreta cæleſtia revelaſti: ipſius pia
interceſſione da nobis famulis tuis, in
revelatione ſempiternæ gloriæ tuæ gau-
dere lætantes. Per eumdem Domi-
num noſtrum.
In ſecundis Veſperis à Capitulo fit de
SS. Dionyſio, Ruſtico & Eleuthexio „
cum commemorat. S. Birgittæ.
Die ix. Octobris.
IN FESTO SS. MARTYRUM
Dionyſij, Ruſtici, & Eleu⸗
therij. Semiduplex.
Oratio.
Eus, qui hodierna die beatum
Dionyſium Martyrem tuum atque
Pontificem virtute conſtantiæ in paſſio-
ne roboraſti: quique illi ad prædican-
dum Gentibus gloriam tuam Ruſticum
& Eleutherium ſociare dignatus es;
tribue nobis quælumus, eorum imita-
tione, pro amore tuo proſpera mundi
deſpicere, & nulla ejus adverſa formi-
dare. Per Dominum.
Die

Tefſta O Rabris. 587
Die x. Octobris.
INFESTO S. FRANCISCI
Borgiæ Confeſſoris. Semiduplex.
Omnia de Communi Confeſſoris non
Pontificis. Oratio.
Omine Jeſu Chriſte, veræ humili-
LStis & exemplar, & præmium:
quæſumus; ut ſicut beatum Franciſcum
in terreni honoris contemptu imitato-
rem tui glorioſum effeciſti, ita nos ejuſ-
dem imitationis, & gloriæ tribuas eſſe
conſortes. Qui vivis & regnas cum
Deo Patre.
Die xiij. Octobris.
IN FESTO S. EDUARDI REGIS
Confeſſoris. Scmiduplex.
In Hymno Veſp. mutatur iij. Verſus.
Omnia de Communi Confeſſoris non
Fontificis, præter Orationem.
Oratio. .
Eus, qui beatum Regem Eduar-
dum Confeſſorem tuum æternita-
tis gloria coronaſti : fac nos quæſumus
ita eum venerari in terris; ut cum eo
regnare poſſimus in cælis. Per Domi-
num noſtrum.
In ſecundĩis Veſperis fit à Capitulo de
ſequenti, cum commem. S. Eduardi.
Die xiiij. Octobris.
IN FESTO S. CALLISTI PAPM.
& Martyris. Semiduplex.
Oratio.
Eus. qui nos conſpicis ex noſtra
infirmitate deficere: ad amorem
tuum

588 Feſta Octobris.
tuum nos miſericorditer per Sanctorum
tuorum exempla reſtaura. Eer Domi-
num noſtrum. .
Veſperæ dicuntur de S. Thereſia Vit-
gine, cum commem. S. Calliſti.
Die xv. Ocobris.
INFESTO S. THERESIEF..
Virginis. Duplex.
Omnia dicuntur de Communi Virgi⸗-
num. Xxxvij. exceptis ijs quæ hic pro-
Pria ponuntur.
Capitulum. 2. Cor. 10. d.
Ratres, Qui gloriatur, in Domino
glorietur. Non enim qui ſeipſum
commendat, ille probatus eſt: ſed
quem Deus commendat.
Hyr
REFsis ſuperni nuntia
Domum paternam deſeris,
Terris Thereſa barbaris
-Chriſtum datura, aut ſanguinem;
Sed te manet ſuavior
Mors, poœna poſcit dulcior:
Divini amoris cuſpide
In vulnus icta concides.
O charitatis victima!
Tu corda noſtra concrema;
Tibique gentes creditas
Averni ab igne libera.
Sit laus Patri cum Filio,
Et Spiritu Paraclito,
Tibique ſancta Tri nitas,
Nunc, & per omne ſæculum. NI
Amen. 1

13.

Beſta Octobris. 589
7. Specie tua, & pulchritudine rua.
. Intende, proſpere procede, & regna.
Ad Magnificat, Antiphona.
Veni Sponſa Chriſti, accipe coronam,
quam tibi Dominus præparavit in æter-
num. Oratio.
— Xaudi nos Deus ſalutaris noſter:
ut ſicut de beatæ Thereſiæ Virginis
tuæ feſtivitate gaudemus; ita cæleſtis
ejus doctrinæ pabulo nutriamur, & piæ
devotionis erudiamur affectu. Per Do-
minum noſtrum.
'ro commemor. S. Calliſti Papæ &
Martyris, Antiphona. Qui vult venire
poſt me, abneget ſemetipſum, & tol-
lat crucem ſuam & ſequaturme.
F. Juſtus ut palma florebit. &. Sicut
cedrus Libani multiplicabitur.
Oratio. D eus, qui nos conſpicis. ut
ſuprà. 587.
Ad Laudes, Hymnus, ut in primis
Veſperis. §88.
F. Diffuſa eſt gratia in labijs tuis.-
v. Proptereà benedixit te Deus in æ-
ternum. . .
Ad Benedictus, Antiphona.
Simile eſt regnum cælorum homini ne-
gotiatori quærenti bonas margaritas:
inventa una pretioſa, dedit omnia ſua,
& comparavit eam.
Oratio. E xaudi. e larrn.
Die xvij. Octobris.
INFEESTO S. HEDWI᷑GIS
Viduæ. Semiduplex.
Om-

590 Feſta Octobris.
Omnia de Communi nec vVirginum
nec Martyrum.
Oratio.
Eus, qui beatam Hedvvigem à ſæ-
culi pompa, ad humilem tuæ cru-
cis ſequelam toto corde tranſire docui-
ſti : concede; ut ejus meritis, & exem-
plo diſcamus perituras mundi calcare
delicias, & in amplexu tuæ crucis om-
nia nobis adverſantia ſuperare. Qui vi-
vis, & regnas.
Die xviij. Octobris.
IN FESTO S. LUCX EVAN-
geliſt?. Duplex.
Omnia de Communi Apoſtolorum. j.
præter Orationem. Oratio.
Nterveniat pro nobis, quæſumus Do-
mine, ſanctus tuus Lucas Evangeli-
ſta: qui crucis mortificationem jugiter
in ſuo corpore, pro tui nominis honore
portavit. Per Dominum.
In ſecundis Veſperis fit commemora-
21ο S. Petri de Alcantara.
Die xix. Octobris.
IN FESTO S. PETRI DE ALCAN-
tara Confeſſoris. Duplex.
Omnia de Communi Confeſſoris
non Pontificis, præter Orationem.
In Hymno Veſperarum mutatur ier-
tius Verſus. Oratio.
Eus, qui beatum Petrum Confeſſo-
rem tuum admirabilis pœniten-
tiæ, & altiſſimæ contemplationis mu-
nere illuſtrare dignatus es: da nobis
quæ-

Feſta Oobris- 591
quæſumus; ut ejus ſuffragantibus me-
ritis, carne mortificati, faciliùs cæle-
ſtia capiamus. Per Dominum no-
ſtrum Jeſum Chriſtum.
Die xxj. Octobris.
S. HILARIONISABBATIS
Oratio.
Nterceſſio nos, quæſumus Domine,
[bean Hilarionis Abbatis commen-
det: ut quod noſtris meritis non vale-
mus, ejus patrecinio afſequamur. Per
Dominum noſtrum.
Commemoratio SS. Urſulæ & Socia-
rum in Veiperis & Laudibug, Añna.
Prudentes Virgines, aptate veſtras lam-
pades: ecce ſponſus venit, exite ob-
viam ei. 7. Adducentur Regi Virgines
poſt eam. . Proximæ ejus afferentur
tibi. Oratio.
A nobis, quæſumus Domine Deus
Düeder „ ſanctarum virginum &
Martyrum tuarum, Urſulæ & Sociarum
ejus, palmas inceſſabili devotione ve-
nerari: ut quas mente non poſſumus
MCN celebrare, humilibus ſaltem frequen-
temus obſequijs. Per Dominum no-
ſtrum Jeſum Chriſtum.
Feſtum SS. Urſulæ & Sociarum ſub
Ritu Duplici vids in ſine.
Die xxv. Octobris.
SS. MARTYRUM CHRYSANTHI
& Dariæ. Oratio.
Eatorum Martyrum tuorum, Domi-
ne, Chryſanthi & Dariæx, quæſu-
u-

592 Feſta Oobris.
ſumus, adſit nobis oratio: ut quos ve-
neramur obſequio, eorum pium jugiter
experiamur auxilium. Per Dominum
noſtrum Jeſum Chriſtum.
Die xxvj. Octobris.
S. EVARISTIPAY E T
Martyris.
Oratio, I nfirmitatem. de Commu-
ni unius Martyris. zXiiij.
Die xxvij. Octobris.
IN VIGILIA SS. APOSTOLORUM
Simonis & Judæ.
In Laudibus dicuntur Preces feriales
Hexis genibus, ut ſuprà. 69.
Oratio.
Oncede quæſumus omnipotens
Deus: ut ſicut Apoſtolorum tuo-
rum Simonis & Judæ glorioſa natalitia
prævenimus; ſic ad tua beneficia pro-
merenda, Majeſtatem tuam pro nobis
ipſi præveniant. Per Dominum.
Die xxviij. Octobris.
IN FESTO SS. APOSTOLORUM
Simonis & Judæ. Duplex.
Omnia de Communi Apoſtolorum. j.
Ppræter Oraticnem.
Oratio.
Eus, qui nos per beatos Apoſto-
los tuos Simonem & Judam ad
agnitionem tui nominis venire tribui-
ſti: da nobis eorum gloriam ſempi-
ternam & proficiendo celebrare, &
celebrando proficere. Per Dominum
noſtrum Jeſum Chriſtum. .
Die

Feſta ORobris. 593
Die xxxj. Octobris.
IN FESTO S. WOLFFGANGI
Epiſcopi & Confeſſoris.
Dupl 4
Omnia de Communi Confeſſoris Pon-
tificis Oratio.
D Eus, qui nobis æternæ ſalutis bea-
tum Wyolffgangum Miniſtrum tri-
buiſti: præſta quæſumus; ut quem Do-
ctorem vitæ habuimus in terris, inter-
ceſſorem habere mereamur in cælis.
Per Dominum noſtrum.
In Laudibus fit commemor. Vigil.
Oratio.
Omine Deus noſter, multiplica
D ſuper nos gratiam tuam: & quo-
rum prævenimus glorioſa ſolemnia, tri-
bue ſubſequi in ſancta profeſſione læti-
tiam. Per Dominum noſtrum.
FESTA NOVEMBRIS.
Prima die non impedita dicitur Offi-
cium Defunctorum. oxij.

1N

1

I

1

—

DIE I. NOVEMEBRIS. s95
IN FESTO OMNIUM

SANCTYORIM.

AD VVVESPERAS.
Antiph. Vidi turbam magnam. cum
reliquis de Laudib. 597. Pſalm. Di-
zit Dominus. cum reliq. de Domini-
ca. 9°. & loco ultimi, Pſalmus. Lau-
date Dominum omnes Gentes. 103.
Capitulum. Apoc. 7.
Cce ego Joannes vidi alte-
rum Angelum aſcendentem
à ab ortu ſolis, habentem ſi-
gnum Dei vivi: & clamavit
6 voce magna quatuor Ange-
lis, qu bus datum eſt nocere terræ &
mari, dicens: Nolite nocere terræ &
mari, neque arboribus, quoaduſque
ſignemus ſervos Dei noſtri in frontibus
eorum.

Hymnus.
Lacare, Chriſte, ſervulis,
Quibus Patris clementiam
Tuæ ad Tribunal gratiæ
Patrona Virgo poſtulat.
Et vos beata, per novem
Diſtincta gyros, Agmina;,
Antiqua cum præſentibus,
Futura damna pellite.
Apoſtoli cum vVatibus
Apud ſeverum Judicem,
Veris reorum fletibus
Expoſcite indulgentiam.
1. 1 2 Vos

596 Feſta Novembris.
Fos purpurati Martyres,
Vos candidati præmio
Confeſſionis, exules
Vocate nos in patriam.
Chorêa Caſta Virginum,
Et quos eremus incolas
Tranimiſit aſtris, Cælitum
Locate nos in ſedibus.
Auferte gentem perfidam
Credentium de finibus;
Ut unus omnes unicum
Ovile nos paſtor regat.
Deo Patri ſit gloria;,
Natôque Patris unico,
Sancto ſimul Paraclito
In ſempiterna ſæcula. Amen.
J. Lætamini in Dno, & exultate juſti.
vt. Et gloriamini omnes recti corde.
Ad Magnificat, Anti 2.
Angeli, Archangeli, Throni & Domina-
tiones, Principatus & Poteſtates, Virtu-
tes cælorũ: Cherubim, atque Seraphime.
Patriarchæ & Prophetæ, ſanéti legis Do-
Gores, Apoſtoli, omnes Chriſti Marty-
res, ſancti Confeſſores, Virgines Domini,
Anachoritæ, Sanctique omnes interce-
dite pro nobis. Oratio.
ORnipenens ſempiterne Deus, qui
nos omnium Sanctorum tuorum
merita ſub una tribuiſti celebritate ve-
nerari: quæſumus; ut deſideratam no-
bis tuæ propitiationis abundantiam „
multiplicatis interceſſoribus largiaris.
Per Dominum noſtrum. 4
AA

Feſta Novembris. 597
Ad Laudes & per Horas, Ana.
Vd turbam magnam, quam dinu-
merare nemo poterat, ex omnibus
gentibus, ſtantes ante thronum.
Pſalm. Däüs regnavit. cum reliq. 1.
Aha. Et omnes Angeli ſtabant in cir-
cuitu throni, & ceciderunt in conſpe-
ctu throni in facies ſuas , & adorave-
runt Deum.
Afia. Redemiſti nos Domine Deus in
ſanguine tuo ex omni tribu, & lingua,
& populo, & natione & feciſti nos
Deo noſtro regnum.
Afia. Benedicite Dominum omnes e-
lecti ejus, agite dies lætitiæ, & confi-
temini illi.
Ana. Hymnus omnibus Sanctis ejus,
filijs Iſraël, populo appropinquanti ſi-
bi: gloria hæc eſt omnibus Sanctis ejus.
Capitulum. E cce ego Joannes. 595.
Hymnus. *
ο uti, æterne Dator
Jeſu redemptis ſubveni:
Virgo Parens clementiæ
Dona ſalutem ſervulis.
Vos Angelorum millia,
TPatrümque cœtus agmina
Canora Vatum: vos reis
Precamini indulgentiam.
Baptiſta Chriſti prævius,
Summique cæli Claviger,
Cum ceteris Apoſtolis
Nexus reſolvant criminum.
Cohors triumphans Martyrum,
LI 3 Almus

598 Feſta Novembris.
Almus Sacerdotum Chorus,
Et virginalis caſtitas
Noſtros featus abluant.
Qegnedie in alta ſiderum
egnatis aula principes,
Favete votis ſupplicum,
Qui dona cæli flagitant.
Virtus, honor, laus, gloria
Deo Patri cum Filio,
Sancto ſimul Paraclito
In ſæculorum ſæcula. Amen.
V. Exultabunt Sancti in gloria.
Lætabuntur in cubilibus ſuis.
Ad Benediéctus, Aña. Te glorioſus
Apoſtolorum chorus, te Prophetarum
laudabilis numerus, te Martyrum can-
didatus laudat exercitus, te omnes
Sancti & electi voce confitentur uni-
animes, beata Trinitas, unus Deus.
Oratio. O mnipotens ſempiterne
Deus. uſuprà. 596.
Ad Tertiam, Anña. Et omnes Angeli.
Capitulum. E cce ego Joannes. 595.
B. brev. Lætamini in Domino, * Et-
exultate juſti. Lætamini in Domino.
Y. Et gloriamini omnes recti corde.
Et exultate. G loria Patri. Lætamini.
F* Exultent juſti in conſpectu Dei.
B. Et delectentur in lætitia.
Ad Sextam, Ana. Redemiſti nos.
Capitulum. Apoc. 7. c.
P Oſt hæc vidi turbam magnam, quam
dinumerare nemo poterat, ex om-
nibus gentibus, & tribubus, & Bopulis,

Feſta Novembris. 599
& linguis, ſtantes ante thronum Dei »
in conſpectu Agni, amicti ſtolis albis,
& palmæ in manibus eorum.
4. br. Exultent juſti, *ι In conſpectu
ei. Exultent. Z. Et delectentur in
lætitia. In conſpectu. Gloria Patri.
Exultent. y. Juſti autem in perpe.
tuum vivent. g. Et apud Dominum
eſt merces eorum.
Ad Nonam, Antiphona.
Hymnus omnibus Sanctis ejus.
Capitulum. Apoc. z. c.
Enedictio, & claritas »& ſapientia,
B & gratiarum actio, honor, virtus »
& fortitudo Deo noſtro, in ſæcula ſæ-
culorum, Amen.
Be, br. Juſti autem, " In perpetuum
vivent. Juſti. . Et apud Dominum
eſt merces eorum. In perpetuum. Glo-
ria Patri. Juſti. . Exultabunt San-
cti in gloria. ze. Lætabuntur in cubi-
libus ſuis.
Ad Veſperas, Ana. Vidi turbam ma-
snam. cum reliq. de Laudibus. 597.
Fſalmus. D ixit Dominus. cum reli .
de Dominica. 95. & loco ultimi 5
Pſalmus. Credidi. 102. Qapitalum.
E cce ego Joannes. Hymnus. lacare,
Chriſte. ur ſuprà in j. Veſperis. 595.
7F. Exultabunt ſanéti in gloria.
B. Lætabuntur in cubilibus ſuis.
Ad Magnifcat, Antiphona.
O quàm glorioſum eſt regnum, in quo
cum Chriſto gaudent omnes Sancti,
LI 4 ami-

600 Feſta Novombris. „
amicti ſtolis albis ſequuntur Agnum
quocumque jerit.
Oratio. Omnipotens ſempiterne
Deus. ut ſuprà. 596.
Dicto. Benedicamus Domino di-
Eunth r Veſperæ Defunctorum, incipien-
ab Antiph. Tlacebo Domino quæ
integra dicitur ante & poſt Pſalmum,
ſimiliter & aliæ Antiphonæ, ad m odum
Duplicis, Pſalmus. D ilexi. & reliqua
omnia; ut in Vet beris Defunétorum,
infta. cxij. excepto Pſalmo. Lau-
da anima mea Dominum. qui poſt Pa-
ter noſter. non dicitur: ſed dicitur
tantùm Oratio Fidelium Deus omniu.
cum ſuis Verſiculis, ut ibidem notatur.
Si prima dies poſt feſtum omnium
Sanctorum fuerit Dominica; fit Offi-
cium de ea, ut in Rubricis genere alibus,
& Officium Defun orum tran
in ſequentem Ferie ut p
ſperas Domin nicæ dicantur Veſperæ De-
funkorum Matutinum vero poſt Lau-
des Feriæ ſecundæ, quæ exit tertia dies
znfrà Octavas.
Die ij. Novembris.
SECUNDA DIE INFRA OCTA-
vam omnium Sanctorum,
poſt Laudes diei, dicto Benedicamus
Dowino, ab e incipit Matutinum
Defunctorum ab Invitatorio cum Pſal-
mo, Venite, & tribus Nocturnis;, in
quibus duplicantux Antiphonæ.. Dici-
fur novumn g. Libera me Domine de
mor-

Feſta Novembris. 601
morte æterna. Ad Laudes ſimiliter du=
plicantur Antiphonæ, & in fine Lau-
dum non dicitur Pſalmus. De profun-
dis. ſed dicto. bater noſter, dicun-
tur Preces & Orario, Fidelium, tan⸗
tuùm:, ut ſupra in Veſperis.
Die iij, Novembris.
TERTIA DIE INFRA OCTAVAM
omnium Sanctorum.
Veſperæ de S. Carolo Epiſcopo 8
Confeſſore, cum commemor. Octavæ
& 83. Vitalis & Agricolæ Mart.
Die iiij. Novembris.
IN FESTO S. CAROLI EPISCOTPI
& Confeſſoris. Duplex.
Omnia de Communi Confeſſoris non
FPontificis. xxxij. præter Orationem.
Oratio.
Ccleſiam tuum, Domine, ſancéti
ECaron Confeſſoris tui atque Pon-
tificis continua protectione cuſtodi: ut
ſicut illum Paſtoralis ſolicitudo glorio-
ſum reddidit; ita nos ejus interceſſio
in tuo ſemper faciat amore ferventes.
Per Dominum noſtrum.
Deinde fit commemorat. Octavaæa;,
Ana. O quàm glorioſumeſt regnum in
quo cum Chriſto gaudent omnes San-
cti, amicti ſtolis albis, ſequuntur A-
gnum quocumque jerit.
J. Exultabunt Sancti in gloria.
. Lætabuntur in cubilibus ſuis.
Orat. Omnipotens ſempiterne. 596.
Foſteà fit commemor. SS. Vitalis 8e
I1 Agri-

402* Feſta Novembris:
Agricolæ Mart. Ana. Iſtorum eſt enim
regnum eælorum, qui contempferunt
vitam mundi, & pervenerunt ad præ-
mia regni, & laverunt ſtolas ſuas in
ſanguine Agni.
7. Exultent juſti in conſpectu Dei.
g. Et delectentur in lætitia.
Oratio.
Ræſta quæſumus omnipotens Deus:
Pur qui ſanctorum Martyrum tuorum
Vitalis & Agricolæ ſolemnia colimus,
eorum apud te interceſſionibus ad uve-
mur. Per Dominum noſtrum Jeſum
Chriſtum Filium tuum.
In Landibus fit commemor. Octavæ,
Ana. Te glorioſus Apoſtolorum cho-
rus, te Prophetarum laudabilis nume-
rus, te Martyrum candidatus laudat
exercitus, te omnes Sancti & electi
voce confitentur unanimes, beata Tri-
nitas, unus Deus. .
y. Exultabunt Sancti in gloria.
g. Lætabuntur in cubilibus ſuis.
Orat. O mnipotens ſempiterne. 596.
Poſteà fit ommemor. 88. Vitalis &
Agricolz Marttyrum, Ana. Veſtri ca-
pilli capitis omnes numerati ſunt: no-
lite timere: multis paſſeribus meliores
eſtis vos.
. Læztamini in Dño, & exultate juſti.
e. Et gloriamini omnes recti corde.
Oratio. P ræſta quæſumus.
In ſecundis Veſperis fit commemor.
Octavæ, ut ſuprà. 601.
Die

Feſta Octobrisg. 503
Die vij. Novembris.
SEFPTIMA DIE INFRA OCTAVAM
Omnium Sanctorum.
Ad Veſperas, Duplex: & omnia di-
euntur ſicut in j. Veſperis Feſti. 595.
cum commemor. ſanctorum Martyrum
A enn Coronatorum „Ant. Iſtorum
eſt enim regnum cælorum, qui con-
tempſerunt vitam mundi, & pervene-
runt ad præmia regni, & laverunt ſto-
las ſuas in ſanguine Agni.
J. Exultabunt Sancti in gloria.
. Lætabuntur in cubilibus ſuis.
Oratio.
Ræſta quæſumus omnipotens Deus:
ut qui glorioſos Martyres fortes in
ſua confeſſione cognovimus, pios apud
te in noſtra interceſſione ſentiamus.
Per Dominum noſtrum.
Die viij. Novembris.
IN OCTAVAOMNIUM SAN-
ctorum. Duplex.
In Laudibus pro commemoratione
SS. Martyrum Quatuor Coronatorum,
Antiphona. Veſtri capilli capitis om-
nes numerati ſunt: nolite timere: mul-
tis paſſeribus meliores eſtis vos.
F. Lætamini in Dnño, & exultate juſti.
. Et gloriamini omnes recti corde.
Oratio. P ræſta, quæſumus.
Die ix. Novembris.
DEDICATIO BASILIC £—
Salvatoris. Duplex.
Ad Veſperas, à PPisnie omnia ut in
LI6 Com-

604 Feſta Novembris.
Communi Dedicationis Eccleſiæ. XIvj.
Et fit commemoratio omnium San-
Gorum, Ana. O quàm glorioſum eſt
regnum, in que cum Chriſto gaudent
omnes Sancti, amicti ftolis albis ſequun-
tur Agnum quocumque jerit. . Exul-
tabunt Sancti in gloria. g. Lætabun-
tur in cubilibus ſuis.
Oratio. Omnipotens ſempiterne Deus.
ut ſuprà. 596.
Deinde ſancti Theodori Martyris„
Ana. Iſte ſanctus pro lege Dei ſui cer-
tavit uſque ad mortem, & à verbis im-
piorum non timuit : fundatus enim
erat ſupra firmam petram.
y. Gloria & honore coronaſti eum
Domine.
Be. Et conſtituiſti eum ſuper opera ma-
nuum tuarum.
Et in Laudibus, Antiphona. Qui
odit animam ſuam in hoc mundo, in
vitam æternam cuſtodit eam.
7. Juſtus ut palma florebit. . Sicut
cedrus Libani multiplicabitur.
ratio.
De „ qui nos beati Theodori Mar-
tyris tui confeſſione glorioſa cir-
cumdas & protegis: præſta nobis, ex
ejus imitatione proficere, & oratione
fulciri. Per Dominum noſtrum Je-
ſum Chriſtum Filium tunm: Qui te-
cum vivit & regnat.
In ſecundis Veſperis commemorat.
§S. Martyrum Tryphonis 2 & C.

Die

Feſta Novembrig. 605
Die x. Novembris.
SS. MARTYRUM TRYPHONIS ,
Reſpicij, & Nymphæ Virginis.
Aäia. Iſtorum eſt enim. y. Lætami-
ni in Domino. xxiij.
Dratido.
Ac nos, quæſumus Domine, ſancto-
rum Martyrum tuorum, Tryphonis,
Reſpicij, & Nymphæ ſemper feſta ſe-
ctari: quorum ſuffragijs, protectionis
tuæ dona ſentiamus. Per Dominum.
Die xj. Novembris.
IN FESTO S. MARTINI EPI-
ſcopi & Confeſſoris. Duplex.
Ad Veſperas, Antiphona. Dixzxe-
runt diſcipuli. cum reliquis de Laudi-
bus. 607. Pſalmus. Dixit Dominus.
cum re Anicça. 95. & loco
ultimi, Pſalmus. Laudate Dominum
omnes Gentes. 103.
Capitulum. Eccl. 44. c.
BG Sacerdos magnus, qui in die-
„bus ſuis placuit Deo, & inventus
& juſtus: & in tempore iracundiæ fa-
ctus eſt reconciliatio.
Uy! nn
Ste Confeſſor Domini, colentes
Laen piè laudant populi per orbem,
Hac die lætus meruit beatas
Scandere ſedes.
Qui pius, prudens, humilis, pudicus
Sobriam duxit ſine labe vitam,
Donec humanos animavit auræ
Spiritus artus.

605 Feſta Novempris.
Cujus ob præſtans meritum frequenter
Kgra quaæ paſſim jacuéêre membra,
Viribus morbi domitis, ſaluti
Reſtituuntur.
N oſter hinc illi Chorus obſequentem
Concinit laudem, celebréſque palmas:
Ut pijs ejus precibus juvemur
Omne per ævum.
S it ſalus illi, decus, atque virtus,
Qui ſuper cæli ſolio coruſcans,
Toôtius mundi ſeriem gubernat
Trinus, & unus. Amen.
Amavit eum Dominus, & ornavit
eum. . Stolam gloriæ induit eum.
Ad Magniſicat, Antiphona-
O beatum virum, cujus anima paradi-
ſum poſſidet: unde exultant Angeli,
chorus Sanctorum proclamat, turba Vir-
ginum invitat, Mane nobiſcum in æter-
num. Oratio.
D Eus, qui conſpicis, quia ex nulla
noſtra virtute ſubſiſtimus : conce-
de propitius ; ut interceſſione beati
Martini Confeſſoris tui atque Pontifi-
cis, contra omnia adverſa muniamur.
Per Dominum noſtrum.
Commemorat. S. Mennæ Martyris,
Ana. Iſte ſanéctus pro lege Dei ſui cer-
tavit uſque ad mortem, & à verbis im-
piorum non timuit: fundatus enim e-
rat ſupra firmam petram.
y. Gloria & honore coronaſti eum Do-
mine. ge. Et conſtituiſti eum ſuper ope-
ra manuum tuarum.
Ora-

Feſta Novembris. 607
Oratio.
Ræſta quæſumus omnipotens Deus:
Pa qui beati Mennæ Martyris tui na-
talitia colimus, interceſſione ejus in tui
nominis amore roboremur. Per Domi-
num noſtrum.
Ad Laudes & per Horas, Aña-
LDRerunt diſcipuli ad beatum Marti-
num: Cur nos bater deſeris, aut
cui nos deſolatos relinquis ? invadent
enim gregem tuum lupi rapaces.
Fſalm. Dñs regnavit. cum reliquis. 1.
Ana. Domine, ſi adhuc populo tuo
ſum neceſſarius, non recuſo laborem,
fiat voluntas tua.
Anha. O Virum ineffabilem, Hec labo-
re victum, nec morte vincendum, qui
nec mori timuit, nec vivere recuſavit!
Ana. Oculis ac manibus in cælum
ſemper intentus, invictum ab oratione
ſpiritum non relaxabat, alleluja.
Ana. Martinus Abrahæ ſinu lætus ex-
cipitur: Martinus hic pauper & modi-
cus, cælum dives ingreditur, hymnis
cæleſtibus honoratur.
Capitulum. Ecce Sacerdos. 605.
Hymnus. Jeſu Redemptor. infrâ. xxix.
y. Juſtum deduxit Dominus per vias
rectas. g. Et oſtendit illi regnum Dei.
Ad Benedictus, Antipkona.
beatumvirum. Oratio. Deus, qui
conſpicis. ut ſuprà in Veſperisa 66.
Et ft commemor. S. Mennæ Mart.
Ana. Qui odit animam ſuam in hoc
mun-

608 Feſta Novembris.
mundo, in vitam æternam cuſtodit eam.
y. Juſtus ut palma florebit. g. Sicut
cedrus Libani multiplicabitur.
Oratio. Pzæſta, quæſumus omnipo-
tens. ut ſuprà. 607.
Ad Tertiam, Anña. Domine ſi adhuc.
Capitul. E cce Sacerdos. ut ſuprà. 605.
br. Amavit eum Dominus, * Et
ornavit eum. Amavit. Y. Stolam glo-
riæ induit eum. Et ornavit. Gloria Pa-
tri. Amavit. . Elegit eam Dominus
Sacerdotem ſibi. z. Ad ſacrificandum
ei hoſtiam laudis.
Ad Sextam, Antiphona.
O virum ineffabilem!
Capit :mlum. Eccl. 44. e.
N eſt inventus ſimilis illi, qui
conſervaret legem Excelſi: ideò
jurejurando fecit illum Dominus creſ-
cere in plebem ſuam.
br. Elegit eum Dominus, * Sacer-
dotem ſibi. Elegit. =. Ad ſacrifican-
dum ei hoſtiam laudis. Sacerdotem.
Gloria Patri. Elegit. „. Tu es Sacer-
dos in æternum. g. Secundum ordi-
nem Melchiſedech.
Ad Nonam; Antiphona.
Martinus Abrahæ ſinu.
Capitulum. Eccl. 4. e.
Ungi Sacerdotio, & habere laudem
in nomine ipſius, & offerre illi in-
cenſum dignum in odorem ſuavitatis.
. br. Tu es Sacerdos, * In æternum.

num. Tu es. 7„. Secundum ordinem
Mel-

Feſta Novembris. 609
Melchiſedech. In æternum. Gloria Pa-
tri. Tu es. 7*. Juſtum deduxit Domi-
nus per vias rectas. . Et oſtendit illi
regnum Dei.
Ad Veſpe
puli. cum re
Pſalm. Dixit Dominus.
de Dominica, 95 & loco ultin ſa
mus. Memento Domine David. 1I15.
Capitulum. Ecce ſacerdos. Hymnus.
Iſte Confeſſor. 6ο5.
7. Juſtum deduxit Dñs per vias rectas.
Ze. Et oſtendit illi regnum Dei.
Magnifigat, Antiphona.
beatum Pontificem, qui totis viſce-
ribus diligebat Chriſtum Regem, &
non formidabat imperij principatum:
O ſanctiſſima anima, quam etſi gladius
perſecutoris non abſtulit, palmam ta-
men martyri) non amiſit.
De fit commemorat. S. Martini
Papæ & Martyris.
Die xij. Novembris.
IN FESTO S. MARTINI PAPEE.
& Martyris. Semidupl.
Iſte ſanctus y. Gloria & honore.
Deus, qui nos. de Communi
Martyris. ziiij.
undis Veſperis à Capitulo fit de
nti, cum commemorat: S. Mar-
tini Papæ & Martyris.
Die xiij. Novembris.
IN FESTO S. DIDACI CON-
feſſoris. Semiduplex. .
. Om-

Dixerunt diſci-

610 Feſta Novembrig.
Omnia de Communi Confsſſoris
non Pontificis, præter Orätionem.
nHymno Veſperarum mutatur ter-
tius Verſus. Oratio. .
Mnipotens ſempiterne Deus, qui
diſpoſitione mirabili infirma mun-
di eligis, ut fortia quæque confundas:
concede propitius humilitati noſtræ;
ut pijs beati Didaci Confeſſoris tui pre-
cibus ad perennem in cælis gloriam
ſublimari mereamur. Per Dominum.
Deinde fit commemorat. S. Martini
Papæ & Mar yris.
Antiph. Qui vult venire. Y. Juſtus
ut palma. Oratio. D eus, qui nos. ue
in Communi umius Martyris.
ie xv. S. Leop Idi Archi-Ducis
Auſtriæ Confeſſ. Vide in fine.
Die xvij. Novembris.
IN FESTO S. GREGORII THAU-
maturgi Epiſcopi & Confeſſoris.
Semiduplex.
Oratio. D a quæſumus omnipotens.
de Comuni Confeſſoris Pontif. Xxviij.
Veſperæ de ſequenti Feſto Dedica-
tionis cum commem. 8 Gregorij.
Die xviij. Novembris.
IN DEDICATIONEBASILI-
carum S8. Apoſtolorum Petri
& Pauli. Duplex.
Omnia de Communi Dedicationis
Eccleſiæ. xlvj.
Pro commem. S. Gregorij, Antiph.
Amayvit eum Dominus. . Juſtum de-
duxit

Feſta Novembris. 611
duxit Dominus. xXxviij.
Oratio. Da quæſumus. Xxviij.
Veſperæ à Capitulo de S. Eilſißeth 5
cum commemorat. Dedicationis „ &
S. Pontiani Papæz & Martyris.
Die xviiij Novembris.
IN EESTO S. ELISABETH
Viduæ. Duplex.
Omnia de Communi Sanckarum nee
Virginum nec Martyrum. xlij. præter
Orationem. Oratio.
TUorum corda fidelium Deus miſe-
rator illuſtra: & beatæ Eliſabeth
precibus glorioſis fac nos proſpera mun-
di deſpicere, & cæleſti ſemper conſo-
latione gaudere. Per Dominum.
Deinde fit commem. Dedicationis ut
in Communi Dedicationis Eccleſiæ.
Poſteà S. Pontiani Papæ & Martyris,
Antiphona. Iſte ſanctus. Y. Gloria
& honore. Oratio. I nfirmitatem. de
Communi unius Martyris. xiiij.
In Laudibus fit commemor. S. Pon-
tiani, Ant. Qui odit. . Juſtus ut pal-
ma. xvj. Oratio. Infirmitatem. xiiij.
Die xx. Novembris.
IN FESTO S. FELICIS DE VA-
lois Confeſſ. Duplex.
Omnia de Communi Contfeſſoris nonm
Fontificis. xxxij.
Oratio.
Eus, qui beatum Felicem Confeſ-
ſorem tuum ex eremo ad munus
redimendi captivos cœlitùs vocare di-
Ena⸗

612 Feſta Novembrir.
gnatus es: præſta quæſumus; ut per
gratiam tuam ex peccatorum noſtrorum
captivitate, ejus interceſſione, libera-
ti ad cœleſtem patriam perducamur.
Per Dominum.
Die xxj. Novembris.
IN FESTO FRXÆSENTATIO-
nis B. Mariæ Virg. Duplex. 1
Ad Veſpe la. Dum eſſet Rex.
cum reliqui is & Pſalmis, ut
in Officio p æ. Ixj.
Capitulum. A b initio. Hymn. Ave
maris ſtella. Ixiiij. „. Dignare me lau-
dare te, Virgo ſacrata. e. Da mihi
virtutem contra hoſtes tuos.
Ad Magr. At , Antiphona.
Beata Dei Genitrix Maria, Virge perpe-
tua, templum Domini, ſacrarium Spi-
ritus ſancti, ſola ſine exemplo placuiſti
Domino noſtro Jeſu Chriſto, alleluja.

»honis

vo beatæ

( .

Eus, qui beatam Mariam ſemper
Virginem, Spiritus ſancti habita-
culum, hodierna die in templo præ-
ſentari voluiſti: præſta quæſumus; ut
ejus interceſſione, in templo gloriæ
tuæ præſentari mereamur. Per Domi-
num noſtrum. in unitate ejuſdem.
Commem. S. Felicis, Antiph. Hic
vir deſpiciens. ”. Juſtum deduxit.
Oratio. Deus, qui beatum. ut ſuy r.
Ad Laudes, & per Horas, Antiph.-
Dum eſſet Rex. cum reliquis infra in
Officio ſanc Mariæ in Sabbato. liiij.
. Capi-

Feſta Novembris. Srz
Capitulum. Ab initio. Hymn. Oglo-
rioſa Virginum. l. Y. Diffuſa eſt
gratia in labijs tuis. g. Proptereà be-
nedixit te Deus in æternum.
Ad Benedictus, Antiphona.
Beata es Maria, quæ credidifti : perfi-
cientur in te, quæ dicta ſunt tibi à Do-
mino;, alleluja.
Oratio. Deus, qui beatam Mariam.
Ad Horas, Antiphonæ, Capitula,
& . brevis ut in Officio B. Mariz in
Sabbato. lvj.
In ij. Veſperis omnia ut in primis.
Et fit commem. S. Cæciliz Antiph.
Efſt ſecretum Valeriane, quòd tibi vo-
lo dicere: Angelum Dei habeo amato-
rem, qui nimio zelo cuſtodit corpus
meum.
Z. Specie tua, & pulchritudine tua.
.. Intende, proſpere procede, & regna.
Oratio.
Dr „ qui nos annua beatæ Cæciliæ
irginis & Martyris tuæ ſolemni-
tate lætificas: da, ut quam veneramur
officio, etiam piæ converſationis ſe-
quamur exemplo. pPer Dominum.
Die xxij. Novembris.
IN FESTO S. C. CILIE. VIR-
ginis & Martyris. Duplex.
Ad Laudes & per Horas, Ana.
Cneanriln⸗ organis Cæcilia Domi-
no decantabat, dicens: Fiat cor
meum immaculatum, ut non confundar.
Pſalm. Dñs regnavit. cum reliq. 1.
Mm Ania.

614 Feſta Novembris.
Ana. Valerianus in cubiculo Cæcili-
am cum Angelo orantem invenit.
Ana. Cæcilia famula tua, Domine,
quaſi apis tibi argumentoſa deſervit.
Ana. Benedico te Pater Domini mei
Jeſu Chriſti, quia per Filium tuum
ignis extinctus eit à latere meo.
Ana. Triduanas à Domino popoſci
inducias, ut domum meam Eccleſiam
conſecrarem.
Capitulum. 2. Cor. 10. d.
Ratres, Qui gloriatur, in Domino
Falotietur. Non enim qui ſeipſum
commendat, ille probatus eſt: ſed
quem Deus commendat.
Hymnus.
Eſu corona Virginum,
Tnfern Mater illa concipit,
Quæ ſola Virgo parturit ;
Hæc vota clemens accipe.
Qui pergis inter lilia;,
Septus choreis Virginum,
Sponſus decorus gloria,
Sponſiſque reddens præmia,
Quocumque tendis, Virgines
Sequuntur, atque laudibus
Poſt te canentes curſitant,
Hymnôſque dulces perſenant.
Te deprecamur ſupplices,
Noſtris ut addas ſenſibus,
Neſcire prorſus omnia
Corruptionis vulnera.
Virtus, honor, laus, gloria
Deo Patri cum Filio,

Feſta Novembris. 615
Sancto ſimul Paraclito
In ſæculorum ſæcula. Amen.
„. Diffuſa eſt gratia in labijs tuis.
g. Proptereà benedixit te Deus in æ-
ternum.
Ad Benedidus, Antiphona.
Dum aurora finem daret, Cæcilia ex-
clamavit, dicens: Eja milites Chriſti,
abjicite opera tenebrarum, & induimi-
ni arma lucis.
Oratio. Deus, qui nos annua. 6⁶13.
Ad Tertiam, Antiph. Valerianus.
Capitul. Fratres, Qul gloriatur. 514.
. br. Specie tua, * Et pulchritudi-
ne tua. Specie. ?. Intende, proſperè
procede & regna. Et pulchritudine.
Gloria Patri. Specie tua. F. Adjuva-
bit eam Deus vultu ſuo. „Deus in
medio ejus, non ormaeehter.
Ad Sextam, Ana. Cæcilia famula tua.
Capitulum. 2. Cor. I1.
Mulor enim vos Dei æmulatione.
CLDeſpondi enim vos uni viro Vir-
ginem caſtam exhibere Chriſto. .
. br. Adjuvabit eam, * Deus vultu
Ro⸗ Adjuvabit. 7. Deus in medio e-
jus, non commovebitur. Deus Gloria
Patri. Adjuvabit. Y. Elegit eam Deus,
& præelegit eam. . In tabernaculo
ſuo habitare facit eam.
Ad Nonam, Ana., Triduanas.
Capitulum. Eecl. 41. b.
Gmine Deus meus, exaltaſti ſuper
terram habitationem meam, & pro
M m 2 mor-

5 Feſta Novembris. .
morte defluente deprecata ſum. Invo-
cavi Dominum Patrem Domini mei,
ut non derelinquat me in die tribula-
tionis meæ, & in tempore ſuperborum
ſine adjutorio. .
x. br. Elegit eam Deus, * Et præele-
git eam. Elegit. . In tabernaculo
ſuo habitare facit eam. Et præelegit.
Gloria Patri. Elegit. Y. Diffuſa eſt
gratia in labijs tuis. g. Proptereà be-
nedixit te Deus in æternum.
Ad Veſperas, Ana. Cantantibus or-
ganis. cum reliq. de Laudib. Pſalmi de
Virginibus. Ixj. Capitulnm. Hatres,
Qui gloriatur. Hymnus. Jeſu, corona
Virginum. ut ſuprà in Laudibus.
Z. Diffuſa eſt gratia in labijs tuis.
„. Propterea benedixit te Deus in æ-
ternum.
Ad Magnificat, Antiphona.
Virgo glorioſa ſemper Evangeliũ Chri-
ſti gerebat in pectore ſuo, & non die-
