Gi208

— —

021

—
◻
O
—
—
V
—
—
=

UUIIIIII

WIIII

UB Tübingen

. H O R £

DIURN F
BREVIARII
ROMANI,

Ex Decreto ſacroſancti Concilij
Tridentini reſtituti,
S. P1I V. Font. Max. juſſu editi,
CLIE M E N T I S VIII.

ET IH RBANI VIII.

Auctoritate recogniti.
Cum Officijs Sanétorum noviſſimè per
ſummos Pontifices uſque in hanc
diem recitari conceſſis.

2X ObWEALI ECAMPIDONXZYNSI
TYPOGRATHTYO

DRR JTIOANNEM MAYR.
A HN NO DOMINI M DCC. XXI.
G 208:

URBANUIS
PAPA VIII.

Ad perpetuam rei memoriam.

eIVITNAM pſalmo-
diam ſponſæ conſo-
lantis in hoc exilio
Kabſentiam ſuam à
ſponſo cœleſti, de-
8R cet eſſe non haben-
tem rugam neque maculam; quip-
pe cùm ſit ejus Hymnodiæ filia,
quæ canitur aſſiduè ante Sedem
Dei & Agni, ut illi ſimilior pro-
deat. nihil, quantum flieri poteſt,
præferre debet, quod pfallentium
animos, Deo ac divinis rebus, ut
convenit, attentos, avocare aliò
ac diſtrahere poſſit: qualia ſunt,
ſi quæ interdum in ſententijs aut
verbis occurrant non tam aptè
concinnéque diſpoſita, ut tantum
tantiꝗue obſequij ac miniſterij o-
pus exigeret. Quæ cauſæ quandam
ampulêxe ſummos Pontifices præ-
X* 2 deceſ-

deceſſores noſtros felicis memo-
riæ Pium hujuſce nominis Quin-
tum, ut Breviarium Romanum in-
certis per eam ætatem legibus va-
gam, certa ſtatãque orandi methe-
do inligaret, & Clementem VIII.
ur älluchipihm laplo temporis, ac
Typographorum incuria deprava-
tum, decori priſtino reſtitueret.
Nos quoque in camdem cogitatio-
nem traxere & ſolicitudo noſtra
erga res ſacras, quas primam &
optimam partem muneris noſtri
cenſemus, & piorum doctorumque
virorum judicia & vota, conque-
rentium in co contineri non pau-
ca, quæ ſive à primo nitore inſti-
tutionis excidiſſent, ſive inchoata
potiùs quàm perfecta forent ab
alijs, certè à Nobis ſupremam im-
poni manum deſiderarent. Nos ita-
que huic rei ſedulam operam na-
vavimus, & juſſu noſtro aliquot
eruditi & ſapientes viri ſuam ſeriò
curam contulerunt, quorum dili-
gentia ſtudioque perfectum opus
eſt, quod gratum omnibus, Deo-
que & ſanctæ Eccleſiæ honorifi-
cum fore ſperamus: ſiquidem in eo
Hym-

Hymni (paucis exceptis) qui non
metro, ſed ſoluta oratione, aut
etiam rhythmo conſtant, vel e-
mendatioribus codicibus adhibi-
tis, vel aliqua facta mutatione ad
carminis & Latinitatis leges, ubi
fieri potuit, revocati, ubi verò non
potuit, de integro conditi ſunt,
eadem tamen, quoad licuit, ſer-
vata ſententia. Reſtituta in Pſal-
mis & Canticis interpunctio edi-
tionis vulgatæ, & canentium com-
moditati, ob quam eadem inter-
punctio mutata interdum fuerat,
additis Aſteriſcis conſultum. Pa-
trum Sermones & Homiliæ colla-

tæ cum pluribus imprefſis editio-

nibus, & veteribus manuſcriptis,
ita multa ſuppleta, multa emen-
data atque correcta, Sanctorum
Hiſtoriæ ex priſcis & probatis au-
ctoribus recognitæ. Rubricæ de-
tractis nonnullis, quibuſdam ad-
jectis, clariùs & commodiùs ex-
plicatæ. Denique omnia magne
& longo labore diligenter accura-
teꝗue ita diſpoſita & expolita, ut
quod erat in votis, ad optatum

exitum perductum ſit. Cùm igitur
*

3 tan-

tanta tamꝗue exacta doctorum ho-
minum induſtria, ne plane in ir-
ritum recidat, requirat Typogra-
phorum fidem, mandavimus dile-
cto filio Andreæ Brogiotto, Typo-
graphiæ noſtræ Apoſtolicæ Præfe-
cto procurationem hujus brevia-
rij in lucem primò edendie: quod
exemplar, qui poſthac Romanum
Breviarium impreſſerint, ſequi
omnes teneantur. Extra Urbem
verò nemini licere volumus idem
Breviarium in poſterum typis ex-
cudere aut evulgare, niſi facultate
in ſcriptis accepta ab Inquiſitori-
bus hæreticæ pravitatis, ſiquide m
inibi fuerint; ſin minus, ab loco-
rum Ordinarijs. Quèòd ſi quis qua-
cumque forma contra præſcriptã,
Breviarium Romanum aut Typo-
graphus impreſſerit, aut impreſ-
ſum Bibliopola vendiderit, extra
ditione m noſtram Eccleſiaſticam
excommunicationis latæ ſententiæ
pœnæ ſubjaceat, à qua niſi à Ro-
mano Pontifice (præterquam in
mortis articulo conſtitutus) abſol-
vi nequeat; in alma verò IIrbe, ac
reliquo Statu Eccleſiaſtico com-
mo-

morantes, quingentorum ducato-
rum auri de Camera, ac amiſſio-
nis librorum, & typorum omnium
eidem Cameræ applicandorũ pœ-
nas, abſque alia declaratione irre-
miſſibiliter incurrant: & nihil-
ominùs Breviaria ſine prædicta fa-
cultate impreſſa aut evulgata, eo
ipſo prohibita cenſeantur. Inqui-
ſitores verò , locorumque Ordi-
narij facultatem hujuſmodi non
priùs concedant quàm Brevia-
rium tam ante quàm poſt impreſ-
ſionem cum hoc ipſo exemplari,
auctoritate noſtra vulgato, dili-
genter contulerint, & nihil in ijs
additum detractumꝗue cognove-
rint. In ipſa autem facultate, cu-
jus exemplum in fine aut initio cu-
juſque Breviarij impreſſum ſem-
per addatur, mentionem manu
propria faciant abſolutæ hujuſmo-
di collationis, repertæque inter
utrumque Breviarium conformi-
tatis, ſub pœna In uiſitoribus pri-
vationis ſuorum iteiorum „ac in-
habilitatis ad illa & alia in poſte-
rum obtinenda : Ordinarijs verèò
locorum ſuſpenſionis à divinis, ac
F* 4 inter-

interdicti ab ingreſſu Eccleſiæ; eo-
rum verè Vicarijs privationis offi-
ciorum & beneficiorum ſuorum,
& inhabilitatis ad illa & alia in
poſterum obtinenda, nec non ex-
communicationis abſque alia de-
claratione incurrendæ. Sub ijſ-
dem etiam prohibitionibus & poæ-
nis comprehendi intendimus & vo-
lumus ea omnia, quæ à Breviario
Romano ortum habent, ſive ex
parte, ſive in totum, cujuſmodi
ſunt Miſſalia, Diurna, Officia par-
va be atæ Virginis, Officia majoris
Hebdomadæ, & id genus alia, quæ
deinceps non imprimantur, niſi
prævia illorum & cujuflibet ipſo-
rum in dicta Typographia per
ceumdem Andream impreſſione, ut
omnino cum Breviario de manda-
to noſtro edito concordent. Injun-
gimus autem Nuntijs noſtris ubi-
que locorum degentibus ut huie
negotio diligenter invigilent, cun-
ctaque ad præſcriptum hujus vo-
luntatis noſtræ confici curent. No-
lumus tamen his litteris Brevia-
ria, alia prædicta, quæ impreſſa
ſunt hactenus, prohiberi, ſed in-
. dem-

demnitati omnium conſulent, ea
tam Typographis & Bibliopolis
vendere, quàm Eccleſijs, Cleri-
cis, alijſꝗque retinere, atque ijs uti
Apoſtolica benignitate permitti-
mus & indulgemus. Non obſtan-
tibus licentijs, indultis & privile-
gijs Breviaria imprimendi quibuſ-
cumque Typographis per Nos ſeu
Romanos Pontifices prædeceſſo-
res noſtros hucuſque conceſſis,
quæ per præſentes expreſsè revo-
camus, & revocata eſſe volumus:
nec non conſtitutionibus & ordi-
nationibus generalibus & ſpeciali-
bus in contrarium præmiſſorum
quomodocumque editis, confirma-
tis & approbatis. Quibus omni-
bus, etiam ſi de illis eorumque
totis tenoribus ſpecialis, ſpecifica
& expreſſa mentio habenda eſſet,
tenores hujuſmodi præſentibus
pro cxpreſſis habentes, hac vice
dumtaxat ſpecialiter & expreſsè
derogamus, ceteriſque contrarijs
quibuſcumque. Volumus autem,
ut præſentium litterarum noſtra-
rum exemplaribus, etiam in ipfſis
Breviarijs impreſſis, vel manu ali-
5 cujus

cujus Notarij publici ſubſcriptis,
& ſigillo alicujus perſonæ in digni-
tate Eccleſiaſtica conſtitutæ mu-
nitis, eadem prorſus fides adhi-
beatur, quæ ipſis præſentibus ad-
⸗ hiberetur, ſi eſſent exhibitæ vel
oſtenſæ. Datum Romæ apud ſan-
cCtũ Petrum ſub Annulo Piſcatoris,
die xxv. Januarij, M. Dc. XXXI.
Pontificatus noſtri anno Octavo.

M. A. Moraldus.

I. Savenier.

LICEN-

LICENTIA ET APPRO-
BATIO ORDINARII.

UPERTVUS Dei & Apoſtoli-
cæ Sedis gratia Abbas, Ducalis,
S. Sedi immediatè ſubjecti, Mo-

naſterij Campidonenſis, & Sacri Rom.

Imperij Princeps, & Auguſtæ Romano-
rum Imperatricis Archimarſchallus,
omnibus has viſuris ſalutem in Dnño.
Cùm à Papa URBANO VIII. Decretum
ſit, ne quæcumque Typographia Brevia-
rium Romanũ (uti & Miſſalia & Diurna
aliave his ſimilia) CLEMENTIS VIII.
primùm, nunc denuò ipſius URBA-
NI VIII. auctoritate recognitum, im-
primat, vel in lucem edat, ſine licen-
tiâ expreſsâ obtenta ab Ordinario loci;
ac niſi priùs ab eodem cum Exemplari
Typis Vaticanis Anno M. DC. XXXII.
excuſo concordare fuerit repertũ. Hinc
eſt, quòd Nos, poſtquam Diurnale hoc
Romanum in decimo octavo, ut vo-
cant proprijs Monaſterij noſtri typis ab-
ſolutum conſpeximus, & per dilectos
noſtros RR. DD. Joſephum à Lieben-
fels, & Carolum Reich à Reichenſtein,
Capitulares ac Theologos Noſtros (ut-
pote quibus id ſpecialiter commiſimus)
fuimus legitimè informati, quod illud
cum ſuo Originali, diligenti facéta col-
latione conveniat (licèt ob majorem
divinum Officium recitantium commo-
ditatem, multa ſuis locis extendantur,
&

& repetantur, atque inſuper Officia no-
va à Pontiſicibus URBANO VIII.
INNOCENTIO X. ALEXA N-
DRO VII. CLEMENTE IX. & X.
INNOCENTIO XI. & XII. ALE-
XANDRO VIII. & S. D. N. CLE-
M ENT E XI. approbata accedant)

dictum Diurnale in decimo octavo exx-

cuſum approbaverimus, evulgandique
licentiam dileéto fideli Noſtro Typo-
grapho Aulico Joanni Mayr, dederi-
mus ; prout per præſentes propria ma-
nu ſubſeripſimus. Datum in Monaſte-
rio Noſtro Campidonenſi die 2. Men ſis
Septembris. M. DCC. XX.

RUPERTUS ABBAS.

Loco *D Sigilli.
De mandato ſuæ Celſitudinis prop rio.

Joannes Petrus Pagen à Conulijs;,
& Secretis.

D ANNO ET KIIIS
P A R T IBUS.

Nnus menſes habet duodecim,
A Eemadd duas & quinqua-
ginta, & diem unum; dies ve-
rò trecentos ſexaginta quinque, & ferè
ſex horas: tanto enim temporis inter-
vallo Sol Zodiacum perluſtrat. Quater
au-

autem ſex horæ ſingulis quaternis an-
nis diem conſtituunt: hinc annus ille
intercalaris, Biſſextus, vel Biſſextilis
dicitur.

De anni correctione, ejuſque ne-
ceſſitate, ac Kalendario Gre-
goriano.

VUod dictum eſt, annum contine-
Qe trecentos & ſexaginta quinque
dies, & ferè ſex horas, intelligendum
eſt, ſex horas non eſſe integras, cùm
ad earum eomplementum aliqua minu-
ta deficiant.
Ex quorum minutorum neglectu pro-
greſium eſt, ac ſi annus ultra dies 365.
contineret integras ſex horas, & fa-
ctum eſt, ut minuta, quæ ultra debi-
tam quantitatem annis ſingulis tribue-
bantur, tractu temporis ita excreve-
rint, ut invicem juncta conſtituerint
dies decem, qui cauſam dederunt, ut
Æπ quinoctium vernum ſedem ſuam mu-
taverit.
Cui malo occurrens Gregorius XIII.
non ſolùm πιquinoctium vernum reſti-
tuit in priſtinam ſedem, à qua jam à
Concilio Nicæno, decem circiter die-
bus in anno correctionis 1582. præce-
dendo receſſerat, quod à Concilio ad
xij. Kal. Aprilis fuerat conſtitutum, &
Xiiij. Lunam Paſchalem ſuo in loco re-
pſuit; ſed viam quoque tradidit, &
ratio-

.
rationem, qua cavetur, ut in poſte-
rum & Æπquinoctium vernum, & xiiij-
Luna Paſchalis à proprijs ſedibus num-
quam removerentur.
Ut enim Æά quinoctium vernum ad
xij. Kal. Aprilis reſtitueretur, ſtatuit;,
ut dicti decem dies in menſe Octobris
ipſius anni 1582. eximerentur, ut poſt
quartam diem Octobris S. Franciſco ſa-
cram, ſequens dies non eſſet quinta,
ſed decima quinta Octobris. Et ità er-
ror, qui in præteritum tot annorum
circulis irrepſerat, in momento tem-
poris fuit correctus.
Ut autem in poſterum idem error
vitaretur, ne à viſ. Kal. Aprilis Æ qui-
noctium vernum recederet, ſtatuit idem
Gregorius, Biſſextum quarto quoque
anno (uti mos eſt) continuari depe-
re, præterquam in centeſimis annis 3
qui quamvis Biſſextiles anteà ſemper
fuerint, qualem etiam eſſe voluit an-
num 1600. anno correctionis proximũ;
poſt eum tamen, qui deinceps conſe-
quentur, centeſimi non omnes Biſſex-
tiles eſſent, ſed in quadringintis qui-
buſque annis primi quique tres cente-
ſimi ſine Biſſexto tranſigerentur; quar-
tus verò quiſque centeſimus eſſet Biſ-
ſextilis, ita ut annus 1700. 1800. 1900.
Biſſextiles non ſint, anno verò 2000.
more conſueto dies Biſſextus intercale-
tur, Februario dies 29. continente ;
idemque ordo intermittendi interca-
landique Biſſextum diem in quadrin-
gen-

gentis quibuſque annis perpetuo con-
ſervaretur.

Quatuox Tempora.

Uatuor Tempora celebrãtur quar-
Q & ſexta Feria ac Sabbato poft
tertiam Dominicam Adventus, poſt
primam Dominicam Quadrageſimæ,
oſt Dominicam Pentecoſtes, poſt fe-
Kun Exaltationis S. Crucis.

Nuptiæ quando celebrari non poſ-
ſint, juxta Decretum Concilij
Tridenrini.

Dominica prima Adventus uſque
An diem Epiphaniæx, & à Feria
uarta Cinerum uſque in Octavam Pa-
Khatis incluſivèe, ſancta Synodus ſo-
lemnitates nuptiarum prohibet. In
alijs verò temporibus nuptias ſolem-
niter celebrari permittit.

Tabu-

Tabula litterarum Dominicalium ab
Idibus Oclob. anni corræctionis 1582.
(detractis prius decem diebus) uſque
ad annum 1700. excluſivè.

Jeb eat AS:a c

deſe ſt ſo eſa A6

Uſus hujus tabellæ hic eſt. Anno cor-
rectionis 1582. poſt Idus Octobris (de-
tractis priùs x. diebus) tribuatur litte-
ra, primæ cellulæ, & ſequenti anne
1583. littera b, ſecundæ, & anno 2584.
dentur litteræ A g. tertiæ cellulæ, & ſic
deinceps alijs annis ordine aliæ cellu-
læ tribuantur, donec ad annum propo-
ſitum perventum ſit, redeundo ad prin-
cipium tabellæ, quotieſcumque eam
percurreris. Nam cellula, in quam an-
nus propoſitus cadit, dummodo minor
ſit, quam annus 1700. dabit litteram
Dominicalem propoſiti anni. Quæ ſi
unica occurrerit, annus exit communis;
ſi verò duplex, Biſſextilis; & tunc ſu-
perior littera Dominicam diem oſten-
det in Kalendario à principio anni uſ-
que ad feſtum ſancti Mathiæ Apoſtoli; 3
inferior autem ab hoc Feſto uſque ad
finem anni.

T A-

Tabella litterarum Dominicalium

ab Anno 1S.ι ο uſque ad Annum
1500. excluſivè.

Albis f de b fedſe A
c g b

eE
6 sfecb Ag ede b gef
NNE d f A
— Uſus tabellæ eſt idem „qui ſuperio-

ris tabellæ incipientis ab anno Corre-
ctionis 1582. eo ſolo demoto, quod 1700.
cùm non ſit Biſſextus, in prima cellula
non debent tribui bina littera „dec, ſed
c. Nam in ifta cellula ponitur hæc bina
littera propter ſecuturos biſſextiles an-
nos: ſcilicet 1728. 1756. 1784.

Dnidr
7211 e 12 F oFeb. 26 Feb. I3 Apf.
1722 d 13 kxij IFeb. 13 Feb. SApr.
1723 Cc 14 xiij 24 Jan. 10 Feb. 28Mar.
172 b 15 iiij I13 Feb. IMar. 16Apr.
172 s 16 v 26 Jan. Ia: Fcb. IApr.
1726 f 17 xxj 17 Feb. 6⁶Mar. 21Apr.
1727 e 18 vij Peb. 26 eb. 13 Apr.
172 d c 19 xviij 25an. 1t1peb. 26 Mar.
1729 b 1 ſesreb. 2Mar. 17 APr.
1730 A 2 kxj 5SFeb. 22 Feb. 9Apr.
1731 g 3 xxij 21 Jan. 7Feb. 25 Mar.
1732 f e 4 ſiij 10OFeb. 27 Feb I3 ApPf.
1733 d 5 xiiij IFeb. I8 Feb. 5Apr.
1734 C xxX 21 Keb. 10 Mar 25 Apr.
1735 b 7 vi 6Feb. 23 Feb. 10Apr.
17364 8 — x vij 29 Jan. I5 Feb IApr.
1737 9 xxviij 17 Feb. 6Mar. 21APr.
173 e 10 ix 2 Feb. 19 Feb. 6Apr.
1739 d II xx 25Jan. IFeb 29 Mar
a e b I4 Feb. 2Mar. 1APr.
1741 A 29 Jan. I5 Feb 2 pt.
1742 g 14 xxiij 21 Jan. 7Feb. 25 Mar.
1743 f 15 ſiiij roeb. 27 Feb. I4 Apr.
1744 d 16 xv 26 Jan. 12 Feb. 5Apr.
1745 C 17 Xxvj 14 Feb. 3 Mar. r3 Apr.
1746 b 18 vij 6Eeb. 23 Feb. 10Apr.
17427 4 19 xviij 29 Jan. 15 eh 2 Apr.
174 † r* IIFeb. D I4ApPr.
1749 e 2 cj 2 Feb. 19 Feb 6Apr.
175 b1 3 3 Ixxij 25Jan. 1IIFeb. 29 Mar.

RB⸗

FBSTODRUHM MOBILIuIM.

- ente- Sorpus Indi-
io. coſtes. ο hriſti. Qio. aadrent.
—

22 Maij r Juniz 12 Junij 14 20 Nov-.
13 Maij 24 Maij 4 Junij 15 29 Nov.

6⁶ Man) 16 Maij/27 Maij 1 26 Nov.
25 Maij 4 Junij 15 Junij 2 3 Dec.
10 Mai' 20 Maij 31 Manj 3 2 pecc.
—
30 Maij 2 Junij 20 Junij 4 j] I Dec.
22 Maij I Junij 12 Junij S 30 NovV
6 Maii 16 Mai' 27 Maij 6& 2 ⅞ Nov
26 Maij 5 Junij 16 Junij 7 27 Nov.
18 Maij 28 Maii 8 Junij 8 3 Dec
3 Maij 13 Maij 24 Maij 9 2 Dec.

22 Maij I Junij'12 Junij 10 30 Nov.
14 Maij 24 Maij 4 Junij 1I 29 Nov.
3 Junij 13 Junij 24 Junij 12 2⁸ Nov.
19 Maij'29 Maij 9 Junij 13 27 Nov.

— — — — —
10 Maij 20 Maij 31 Maij 14 2 Dec.
30 Maij) 9 Junij 20 Junij 15 I Dec.

16 Mai) 25 Maij 5 Junij) 1 30 Nov.
7 Mai' 17 Maij 28 Maij 2 29 Nov.
26 Maij 5O Junij 16 Junij 3 27 Nov.

II Maij21 Maij 1 Junij

4
3 Maij13 Maij24 Maij 5
23 Maij 2 Junii/13 Junij 6 I Dec.
7
8

14 Mai'24 Maij 4 Junij
27 Maij 6 Junij 17 Junij

—

19 Maij 29 Maij 9 Junij 9 27 Nov.

11 Maij 21 Maij 1 Junij 10 3 Dec.
23 Maij 2 Junij 13 Junij II I Dec.
15 Ma'j 25 Maij 5§ Junij 12 30 Nov.
7 Maij 17 Maij12 Maij 13 29 Nov.

„X 2 JANUA

JANʒuIARIIuS.

Cycles D.
Epact. M,
„ IEircumciſio Dsi. dupj.
Xxix 2 Ocftct. S. Stephani. dupol.
cum comw. OMμιaa.
XxviTj c iij 3 Odt. S. Joannis Apoſt.
dupl. cum comm. Oct.
sS. Innocent. ,
XX vij d prid 4 Oοαπt. ss. Innocent. dupt.
xXxvj e Non] S[vigiliaEpiph. ſemidupl.
cum comm. S. Theleſ-
pꝓhori Papæ & Mart.
25xR † viij 6Epiphania Domini. dupl.
XXiiij g vij 7Oe Octava Epiphaniæ.
XXiij .A vi 8 De Octava.
Xxij b v 9 De Octava.
xXxj c iiij 1oρρ Oaa.
xXx d iij oe Otaa & comm. §.
Hygini Papæ & Mart. —
xXix e prid ſteoe Octava.
xX viij f Edib ts OGMavaEpiphaniæ. dupl,
xXvij xix 14 Hilarij Epiſc. & Confefl.
ſemid. cum commem.
S. Felicis Presb. & M.
xvj 4 xvii) I5Pauli primi Eremitæ.e-
midupl. cum comm. .
. 8. Mauri Abbatis.
XvV b xvij 1Ié6 Marcelli Papæ & Mart.
ſemid ex. 4
xiii ij c xvj 1I7 Antonij batis. dupl.
xiij d xv iü8 a ra S. Petri Romæ.
dupi. & comm. Priſ-
cæ Virg. & Mart.
xij e xiiij i9 Marij, Marthæ, Audifa- .
cis, & Abachum Mart.
xj f xiij 20 Fabiani & Sebaſt. Mart.
anpien⸗
* e xij 21IAgnetis Virz. & M. dupl.
iz 4 xj 22 Vncentij & Anaſtafj
Mart. ſemidupl

Rayv-

J A N H ARI.II. S.
viij b x 2 ¾ Raymundi de bennafort.
ſemidupl. cum comm.
S. Emerentianæ Virg.
& Marrtyris.
Ti c ix 24 Timothei Epiſc. & Mart.
.. ſemiduplex.
vj d viij ony e g. PanliApoſt.
dup lex.
„ e vij 26 noheamt Epiſc. & Mart.
ſem lex.
riij f vj apoannis Chryſoſt. Epiſc.
& Con eſ. uplex.
iij vV 2 Agnetis ſecundèò.
i; iiij 29 ra: 1
4 ſoris.
j 80 Martinæ Virg. * Mart.
ſemidu ex.
* Cc Prid 31 ppetri N bie Conf. dupl.
FEBRUIARIUS.
Cyclus TL. D.
apact. R- M.
vu Kal. I Ignatij Epiſc. & Mart.
ſemiduplex.
xxviij e iiij 2 purihcatio B. Mariæ Vir=
zinis, duplex.
zxvij f iij 2 Blalſi Epiſcopi & Mart.
25 K & Prid 4Andreæ Corſini Epiſc. &
ſemidug!l.
25. xxiiij à Nonj s AMathæ Vimzinis art.
uplex.
xiij b. viij 6 Dorothe Virg. & Mart.
xXxxij c vij 7Romualdi Abbatis. dupl.
xxj 4 vi JCnis de oter. Confeſ-
ſoxis
eyvy 29 Asolloniæ Vius. & Mart.
xix iiij 10
zviij ⁸ iiz II
xXvij a brid I2

* * 3 Valen-

ib13 †
xXV C xVj 1I4 Valentini Presbyteri &
Martyris.
Xiiij d xV I5Fauſtini & Jovitæ Mar-
tyrum.
Xiij e xiiij 16
Xij f ſxiij 17
Xj g xij 1 Simeonis Epiſc. & Mar-
. tyris.
X A xj 19
1XX b X 20
viii c ix 21
Vij d wviij 22 Eathedra S. Petri Antio-
. biæ. duplex.
vi e ſvij 23 Vigilia.
v f vj 24 Mathiæ Apoſtoh. dupl.
iiij s v 25
1 ſiiij 26
; b ſiij 27
1 c ſoridi28
In anno Biſſextili Februarius eſt die-

vum 29. & feſtum s. Mathiæ celebratur 25.
Fepruarij, & bis dicitur, Sexto kalendas.
Iſt eſt, dic 24. & die 255. ⁸ littera Domini-
aff pta fuit in wenſe Januario
. item : ut ſi in Januario
litrera, Dominicalis fuit A, mutatur i præ-
cedentem, quæ eſt gs & littera gy his ſer-
VIt 244. 25.

Cyelus
Apact-
*

XXiXx

xXxviij

XRXRi)
Xxj

XX

.0° △

b0e

n ςWοα ohdanenn

Nocosp

2
3

4
5
6
7

8

9

—

ahunezundis Imperatri⸗
cis Virgini guplex.
Caſimiri cConf. edid. de
OaÜ⁄⁴Ss. Lucij P. & M.

ra Oomæ de Aquino conkt.
dupl. com.SsS, per-
petuæ & Felicitati .

Joaſis eDeo Conf.
aſis s HS

u. duplex. .
Quadraginta Mart. ſem.
Kegorij Papæ & Conf.
&£ Eecleſæ Ood. dupl.

batritij Ep. & Conf. ſem.

Joſeph Cor Aduplex.
him C nfeſſt dupl.
nediqi Abbatia.- dupl.

Annuntiatio B. Mariæ
VrBII. duplcx.

**4 AFEI

Cyclus
EBpact.
XXiX
XxXViij

xXxvij
e5.XXν
E5. xXxXiii)

XXiij
Xxij
XKX
XX
xix
Xviij

Xvij
X7)
XV

Xiij
xij

xz

1X
Fiiz

vij

A zi

△D dee
2

—o

15
16
17

19
20
21

22
23
27
2⁸

29
30

i de Paula Con⸗
5. duplex.

Vincentij Ferrerij Con-
feſſoris. ſemi dupl.

Leonit Papæ & Conſeſſ.
duplex.

Hermenegildi M. (omi.
Tiburtij, Valeriani, &
Maximi Martyrum.

Anicçeti Papæ & Marzyr.

An ſelmi KRpiis. & Coen⸗-
ſeſſoris. duplex.
Soteris & Caij Pontifich
& Mart. (emidapl.
Georgij Mart. duplex.

MzciEvangeliſtæ⸗dupl.
Cleti & Marcellini Pont.
& Martyrum. ſemid.

Vitalis Martyris.
Petti Martyris duplex.
Catharinæ Seneafis Virg-

duplex.
M A-⸗

Cyelus
Fpact.
xXxviij

„xvij
„xvVj

25. *Xν
Xxiiij

XXiij
xXxij

xXxj

em i

xz

24
L.
D.
b Kal.
c vj
4d v

e iiij

—

£ Prid

—

iiij

iij
Prid
dit
ari

△D ο

d xvj
e xV
f xiii]

A 7 U s.
D.
M.
Tphilippi & Jacobi Apoſt.
duplex.
2 Athana ſij Ep. & C. dupl.
3 AnvVentio S. Crucis. dupl.
α ⅓½. SS. Alexandri,
Eventij, & Theodu-
li Mart. ac Juvenalis
Epiſc. & Confeſſ. in
Läudibus tantòw.
4 Monicæ Viduæ. ſemid.
5ſoij Quinti Papæ & Con-
feſſoris. ſemidupl.
6oannis ante portam La-
tinam, duplex.
7 stanislai Epiſc. & Mart.
ſemidupſex.
8 Apparitio S. Michaelis
Archangeli. duplex.
9 Gregorij Nazianzeni E-
piſc. & Confeſſ. dupl.
10 Antonini Epiſc. & Con-
feſſoris. Temidupl.

12 Nerei, Achillei, & Do-
mitillæ Virg. atque
pancratij M. femid.

13
14 Bonitacij Martyris.
15
16 übaldi Epiſcoꝑi & Con.-
feſſoris. ſomidupl.
17
1 Venantij Mart. ſemid.
19 Letri Cæleſtini Papæ &
Conf. dupl. cum com,
S. Pudentianæ Virg.

g½ Xiij 20 Bernardini Senenſis Con-

feſſoris. ſemiduplex.
* 5 Ma-

Mariæ Magdalenz de
Pazzis Virg. emidupi.
cum comm. s. Urbani
. Papæ & Mart.
ii; f vij 26 %C hilippi Confeſt. duplex.
cum com-S. Eleutherij
Papæ & Mart.
ij s vi 27 Joannis Papæ & Mart.
1 A v 2
* b iiij 29
xXxix c iij 30 elicis Papæ & Mart.
KXVIIjI d Pridle3 petronillæ Virginis.
u N I U 8S
D.
M.
Kal. 1

XvVj
XV

Xiii)

iiij 2 Marcellini, Petri, atque
Eraſmi Mart.
iij 3
Prid 4 .
Nonf s Bonifacij Epiſc. & Mart.
duplex.
c viij 6Norbherti Epiſc. && Con-⸗
feſloris. duplex.
d vij 7
e vj 8
fv 9 Primi & Feliciani Mart.
g iiij 10 Margaritæ Reginæ Sco-
. tiæ Viduæ. ſetidupl-
A ijj II Sarnabæ Apoſtoli. dupl.
b TId IZ Baſilidis, Cyrini, Naboris
ſ & Nazarij Mart.
CTIdib13 de Padua Con-
Orite duplex.

Baſilij

Xxviij
Kxvij

d xviijlià Baſilij Magni Epiſcopi&
tis duplex.
e xvj' iI5 Viti, Modeſti atque Cre-
ſcentiæ Martyrum.
xvj 16
XV 17
xiiij 1I6 Marci & Marcelliani M.
b xiiꝭ 19 Gervaſij& Protaſij Mart.
c xIj 20 Silverij Papæ & Mart.
d xj 21
e x 22 paulini Epiſc. & Conf.
f ix 23 Vizgilia. .
g viij 24 Nativitäâtis S. Joannis
aptiſtæ. duplex.
Imi Abbatis, dupl.
mm. Od&ct.
b vi 26 Joannis & Pauli Martyr.
ſemidupl. cum com.
ON. Nativ. S. Joannis
vV 27 De Odt. Nat. S. Joannis.
iiij 28 Leonis Papæ & Confeſſ.
ſemidupl. cum comm.
Odctavæ & Vigiliæ.
c iij [29 Petri & Pauli XKp. dupl.
f ſorid 30 Comr .S. Pauli Apoſt.
dupl. cum comm. O&.
Nativit. S. Joannis.

4 vij

△ .°ι

Cyelus
Epadt.
XxVj

25. XxV

Xxiiij
XXiI)

7 u I I u s.
L. b.
D. M.
ͤ Kal. IOG.S. Joan. Bapt. dupl. &
comm. Oct. Apoſtol.
A vj 2vViſitat. B. Maxiæe dupl.
cum com̃. Oct. Apoſt.
&SSS⁸. Proceſſi & Mar-
tiniani Martyrum.
b v 3 be OdſavaApoſtolorum

c ſiiij 41le Octava.

* 6 De.

XRVIij

X„v
25 *

3 U LI8.

d ſiij
Non
viij
vij
vj

☛ —n

△ 0°ι

iiij

e iij

TE
g bid

xvij
b xvi
Cc xv
d xiiij
e xiij
xi

kij

d vij
eſvi
v

2 iiij

A liij

Prid]

5De Oava.
6Oct. Apoſt. Petri & Pau-
7 (Ii. dupl.
8 Eliſabethæ Reginæ Por-
tugaliæ Viduæ. ſemid.
9
IOoSeptem Fratrum Mart. &
SS. Rufinæ ac Secundæ
Martyrum. ſemidupl.
II Pij Papæ & Martyris.
R annis Gualberti. Abb.
dupl. & com. SS. Na-
boris & Felicis Mart.
13 Anacleti ?. & M. ſemid.
I4 Bonaventuræ Epiſe. de
Confefſſoris. dupl.
IS5S Henrici Imp. Conf. dupl.
16
17 Alexij Confeſſ. ſemid.
18 Symphoroiæ cum ſeptem
19 (Filijs Mart.
20 Margaritæ Virg. & Mart.
21 Praxedis Virginis.
22 Mariæ Magd 12 ſens *. dupl.
23 Apollinaris E. & M. dupl.
24 Vig. & com. S. Chriſtinæ
Virg. & Mart.
25 Tacobi Ap. dupl. & com⸗
§. Ehriſtophori Mart.
ſ

eéëkKnnæ M4. B. Mariæ, dupl.
27 Pantaleonis Martyris.
28 Nazarij, Celſi, & victoris
Mart. & Innocentij
Papæ & Conf. ſemid.
29 Marthæ Vemid. & come
SS. Felicis P. Simplicij,
Fauſtini, & Beatric. M.
30 Abdon & Sennen Mart.

b Prid isrzgnatij Confeffſ. dupl.

AUGU⸗

Cyelur
Epact.
25. Xxiiij

α

1

b

*

iiij
iij

Prid
Non

viij

vij

xvj

i ad vinculz. dupl.
& comm. SS. Macha-
bæerum Martyrum.
2 Stephani Papæ & Mar-
tyris.
3 Inventio ſandti Stephani
Protomart. ſemidupl.
4 dominici Confefl. dupl.
5 Hedie B Mariæ ad
Nives. dupl.
6 Franshguratio Domini.
dupl. & commem. SS.
Xyſti Pap. Feliciffimi,
& Agapiti Martyrum.
7 gajetani T! i
dupl. cum
Donati Epiſc.
8 Cyriaci, Largi,; & Sma-
ragdi Mart. ſemidupl.
9 Vigilia & comm. S. Ro-
mani Mart.
IOLaurentij Mart. dupl.
:IDe Odct. S. Laurentij. enm
comm. SS. Tiburtij &
Suſannæ Martyrum.
12 laræ Virg. dupl. cum
comm. Octav. .
13 De Oct. & comm. S. Hip-
polyti & Caſſiani Mart
14 De Oct. cun com- Vigil.
& S. Bauſebij Confeſſ.
I5 Aflumptio B. Mariæ Vis-
is. dupl. dup.
yacinthi Conf, dupf.
neſe⸗ um comm. Octav. Aſ-
ſumpt. & 8. Lanrent.
17OG. S. Laurentij. dupl.
G. O&ε. Aſſumpf.
De

AuCGusTuS.

vij xVY Ie DeOct οſ+S. Agap. M.
v g xiiij 19 De Odav.
A xiij 20 BernardiAbb. dupl. cum

comm. Oct. Afſumpt.

p xij 21 oe Odayv.
c xj 22 0n. Afl. B. Mariædupl.

cum co
ij d x 223 hilippi Beni
. dupl. & com. Kailia:
1 e ix 24 Bartholom
*

Rom. c
Ludovici ete Franciæ
Conf. ſemid. Rom. 26.

*
—„
£
dO„
—„

xXxXi g vij 26 Zephyrini Papæ & Mart.
xxviij [I vi 27
KXxvij b v 26 Auguſtini Epiſ. Confeſſ.
& Eccleſ. Doct. dupl.
&ι comm. S. Herm. M.
XxVj c ſiiij S. Joan. dup.

&ι com. S. Sabinæ M.
25. XXν d ij s0 Felicis & Adaucti Mart.
NXxRiii) Nonnati Con-

dupl.

Dom. j. Septemb. Angeli
Guſtodit. duplex.

XXnj f Kal. 1 Egidij Abbatis. & com⸗
8Ss. duodecim Fratrum
. Martyrum.
XXiz g iiijz 2 Stephani Regis Hunga-
tiæ Conf. femidugl

xxj A iijz 3
XX b prid 4
Xix Cc Nonf s
Xviij 4 viij 6 5
XVi) e vij 71

S BPTEMBER.
vj 2 Nativitas B Mariæ Virg.
dupl. W com. S. Adri-
ani M. in Laud. tane.
Dominica infra Oct.
ſtum SS. Nominis B.
Mariæ. dupl.
g v 9 e Oct. B. Mariæ. && comn.
S. Gorgonij Mart.
4 iiij IoNicolai de Tolent. Conf.
dupl. cum comm. Odt.
Nativit. B. Mariæ.
b rij II Oe Ocav. & comm. SS.
Proti & Hyacinthi M.
Prid 12 e Octava.
Idib 13 oe Oſayva.
x viij 14 &altatio S. Crucis. du-
plex. cum comm. Oct.
xvij I5/O&. Nativitatis B. Ma-
riæ. dupl. cum comm.
8. Nicomedis Mart.
xvj 6 Cornelij& CyprianiPont.

„ ◻△⏑ *%

„

d

& Mart. ſemid. cum
comm. SS. Euphemiæ,
Luciæ, & GeminianiM.
A xV 17 Impreſio Stigmatum 8.
Franciſci. ſemidupl.
b xiiij ta Thomæ à Villanova E-
piſc. & Conf. ſemid.
c xiij I9 anua rij Epiſc. & Socio-
rum Mart. dupl.
d xij 20 Eaſtachij & Soc. Mart⸗
dupl. cum comm.
Vigiliæ.
e xj 21 Mathæi Apoſt. & Evan-

seliſtæ. dupl.
f x 22 Mauritij & Soc. Mart.
3 Lini Papæ & M. femid.
” cum comm. S. Theclæ
Virg. & Mart.
Yeiſbum

SXKix b vij 25
xxviii c vj 26 Cypriani & Juſtinæ M.- en
XxXvij 4 27 Coſmæ & Dam. M. ſem.
25αν e iij 28 ⸗
duplex.
xxiij 2 Prid SoHieronymi Presb. Conf
& Eccl dupi.
— I
O C T O EE R. ſ. 1
cCyclus L. . . en
Epact. b M, en
bom.j. Otob. peſtar s.
Koſaxij B. M. dupl.
Xxij Akal. 1Remigij Epiſc. & Cont.
XXij b vi 2
„x c v 2 1
xix d iiij 4 Pranciſceig J. dupl.
Xviij e iij Solacidi & Socior. Mart. “
xXvij f vrid 6EBrunonis confeſt dupl.
xXvVj 32 Non 7 Marci Papæ & Confeſlſo-—
ris. cum c0οαιS- Ser-
gij, Bacchi, Marcelli,
& Apuleij Martyrum.
XV „viij s Birgittæ Viduæ. Temid. 1
niiij b vij 9bionyſij, Ruſtici & Eleu-
therij Mart. ccmid.
Xxiij c vj toFranciſci Borgiæ Con-
feſſoris. ſemidupl.
ij 11 *
xj 12
* 13 EBduardi Reg. Confeſſo-
118. ſemiduꝑi.
ix g½ rid 14 Calliſti Papæ & Marty-
ris. ſemidupl.
vini 8 Idib I5 Thereſæ Virginis. dupl. 1

xvij 16

Hed-

„—.

Xxix
xxviij

xXxXvij
XXVj

△ C
c xvj
d xv
e xiiij
f xiij
3 xi

xj
X
ix
viii

*

T O B Eàu.
1I7 Hedvvigis Viduæ. ſem.
1I8 Lucæ Evangehſt. dupf.
I9 Letri de Alcantara Cone-
Ielloris, duplex.
20
21 Hilarionis Abbatis. &
comm. SS. Urfulæ 6
Sociarum Virginum &

..
c vij
† vj

25.xxV g V

a iiij
b iij

c prid

Martyrum.
22
2³
24
25 Chryſanthi & Dariæ Mar-
tyrum.
26 Evariſti Papæ & Mart.
27 Vigilia.
28 sgimonis & JudæAp. dup-
29
30

31 Wolfgangi Fp. & Conf.
dupl. dum Com. Vigil.

Xxj

XX

xix
Xviij

xXvij
XVI

Cyclus
Epadt.

NOVE MBER.

L.
D.
4 Kal.
e iiij
tiij
& Prid

A Neon
b viij
c vij

D.
M.

IFeſtum omnium Sando-
rum. duplex.
2 Commem. omnium Fide-
lium Defunct. duplex,
de Odct. omn. Sanct.
3 De Octava.
4 Caroli. Epiſc. & Confeſſ.
dupl. cam comm. O&.
SS. Vitalis & Agrico-
læ Martyrum.
5§ De Octava.
6 De Onctava.
De octava.

Oda-

. NOVE MBER.
Kiiij d vj s Odava omnium Sand.
S dupl. & comm. SS. 4. er
Coron. Mart. e
e v 9

KXii) edicatio Baſil. Salvat.
dupl. & commem. S.
. Theodori Martyris.
xij k iiij 10 Tryphonis, Beſpicij, ℳ
. R Nryymphæ Martyrum.
X1 2 iij II Mariini Ep. & C. dupl. &
Ccohm. S. Mennæ Mart. “
*„ A ſorid 12 Martini Papæ & M. ſem.
3X½. b Idib 13 Didaci Confefſ. ſemid.
vii⸗ xviii 14
VII d xvij I5
vVͦ e xvj 16
v fxV 17 Gregorij Thaumaturgi
7:. Epiſc. & Conf. ſemid.
11; g xiiij 18 Dedicatio Baſilicarum-
. petri & Pauli. dupl.
411 4 xiij 19 †l th viduæ. dupl.
cum comm. S. Pontia-
.: ni Papæ & Mart.
b xij 20o elicis de Valois Conf. ,n
. duplex.
7 xj 21præſentatio B. Mariæ
Virg. duplex.

ix 23 Clementis Papæ & Mart.
ſemid. cum commem.
. . S. Felicitatis Mart.
XXviij viij 24 Chryſogoni Martyris.
XxvVij g vij 25 Catharinæ Virg. & Mattt. 8
. duplex.
25. XXV A vj 26 Petri Alexandrini Epiſe.
. & Martyris.
25. xxiiij b v 27
XXiij c iiij 2
Xxij d iij 29 Vigilia & comm. S. Sa-
turnini Martyris. ln
rid 30 Andreæ kpoft. duplex-
5 E-

.
1 dſx 22 CGæciliæ Virg. & M. dupl.
c

XXj c

c vorid
d Idib

e xix
f xviij

2 E MBER
D
M.
1)
aibiana V. & M. ſemid.
Conf. dupl.
4 Eepaiw ds & M. comm.
5 Sabbæ Abbat. commem.
duplex.
7Ambroſij Ep. & Conf.
EcCcI. Dodt. dupl.
8 Con ti0O B. Mariæ Vir-
„duplex.
4be ta*âα Conceptionis

B. Mariæ.
I0 Ue Odav. com.- S. Mel-
chiadis Papæ & Mart.
II Uamaſiap. & M. ſemi.
cum comm. Octavæ.
12 De Odtava.
13 Luciæ Virg. & Mart- du.
plex. cum com. Oct.
I14 De Octava.
15 Octava Conceptionis B.
Mariæ. duplex. cum
com. S. Euſebij Ver-
cell. Epiſc. & Mart.

xvij 16

xvj 17
xV 18
xiiij 19
xiij 20 Vigilia.

Thomæ Apoſt. duplex.

Vigilia.
MNativites Demini noſtri
Jeſu Chriſti. dupl.
praptan Protom. dupl.
comm. Ohav.

Joan⸗

DECEMBER.
XNiiij dvj [27 Oannis Apoſt. &
dupl. cum co

Xxiij e ſv 28 88. Innocentium. dupl.
ſ caum comm. O&.
XXij; iiij 29 Thomæ Cant. Ep. & M.
ſemid cum com. Oct.
Xx; 2 iij 30 De Dominica infra Ock.

Nativ. vel de Octav.
4 cum comm. Oct.
19. A Prihs Silveſtri Epiſc. & Conf.
dupl. cum com. Oct.
Hæc Epaſta 19. nigra numquam eſt in
uſu niſi quando eodem anno concurrit cum
Aureo numero. xix.

DUI Æ TABELL £
E X R U B RIC I S8
BREVIARII ExCERPT.

In quarum prima ſtatim videri poterit,
de quo celehrandum erit Officium & ſi plura
ecodem die Feſta occurrant.
1 cunda veròà, quomodo Officium
præcedens concurrat in Veſperis cum Offi-
cio ſequentis dies.
Ex utraque Tabella hoc ordine reperie-
tur quod quæritur.
Primùm inveniatur numerus poſtus in qua-
drangulo illo, in quo Feſta, de quibus eſt cõ-
troverſia, ſibi invicem occurrunt: deinde le-
gatur Regula juxta dictum numerum deſcrip-
ta, & ex ea clarè videbitur quid fit agendum.
Exempli gratia. Quadrangulus, in quo
Gibi invicem occurrunt Duplex primæ Claſ-
s, & Dominica primæ Claſſis, erit qui
eſt in angulo ſuperiori primæ Tabellæ
in quo ſignatus eſt numerus 1. quia ſi
ad eum tam Duplex, quam Dominica præ-
dicta ex eorum locis recto tramite per-
serent , in eo ſibi invicem occurrerent.
Regu-

ezgula aufem juxta didtum numerum appo-
ſita ſic habet. I. Translatio de primo Offi⸗
cium de ſecundo. Id eſt, Duplex primæ
claſſis prædictum transferatur, & Officium
fiat de Dominica primæ Clafſſis: quia cùm
in his Regulis dicitur, De primo ſeu præ-
cedenti, intelligitur de Feſto in ſuperiori
parte tabellæ appoſito, ut Dupiex prædi-
dum: cùm de ſecundo vel ſequenti, de
Feſto inferiori parte ſub numeris appoſito »
ut Dominica prædicta.
n i In aliquibus autem Quadrangulis nullus
appoſitus eſt numerus, vel quia nullus oc-
curſus neque concurſus eſſe poteſt 3 vel
quia in proprijs locis annotatur in Brevia-
rio quid ſit agendum.
Scire tamen oportet, quæ ſint Duplicia
primæ & ſecundæ Clafſis i, & majora per
annum, & quæ Dominicæ & Feriæ majo-
res dicantur.

DUPLICI.A PRIM K.
CLASSIS.
In quibus nulla f commemoratio quo-

zumcumque Feſtorum occurrentium » niſt
prout in Rubricis.

Nativitas Domini.
Epiphania Domini.
paſcha Reſurrectionis, cum tribus ante ce-
dentibus & duobus ſequentibuùs diebus.
Lſcenſio Domini.
Pentecoſtes cum duobus ſequentibus die-
bus.
Feſtum Corporis Chriſti.
Nativitas 8S. Joannis Baptiſtæ.
Feſtum ſandtorum Apoſtolorum Petri &
Pauli.
A Aumptio Beatæ Mariæ Virginis.
Feſtum omnium Sandtorum.
X* * bedi-

P edicatio propriæ Eccleſiæ.
PF atronus, Vel Titulus Eccleſiæ.

DurPLICIASECuüuND B£
C LASSIS.
In quibus de Simplicibus fit commemora-
tio in Laudibus tantùm.

Irceumciſio Domini.
B eſtum ſanctiſmſimæ Trinitatis.

P urificatio 7
A nnuntiatio * B. Mariæ.
Nativitas

Natalitia xij. Apoſtolorum.
F eſta Evangeliſtarum.
TInventio ſanctæ Crucis.
F eſtum ſancti Laurentij.
D edicatio ſanéti Michaelis Archangeli,
F eſtum ſancti Joſeph.

DOMINIC £ MAYJORI
dividuntur in duas Claſſes.
Dominicæ primæ Claffis, quæ
numquam omittuntur.
P rima Adventus.
P rima Quadrageſimæ.
Paſſionis.
P almarum.
P afſchæ.
In Albis.
P entecoſtes.
T rinitatis.

DOMINICÆE SECUuNDGB£
CLASSIS.
Quæ non omittuntur, niſi occurrente Pa-
trono vel Titulati Eccleſiæ, & ejuſdem
De icatione: & tunc de iis fit ſempet
Sonmemoratio in utriſque Veſperis & Lau-
dibus.

38 ccan-

Secunda 33
Tertia Adventus.
INI Quarta J
4 1 Septuageſimæ.
