Si dedero ſomnum oculis meis, * &
palpebris meis dormitationem.
Et requiem temporibus meis: donec
inveniam locum Domino, * taberna-
culum Deo Jacob.
Ecce audivimus eam in Ephrata:
invenimus eam in campis ſilvæ.
Introibimus in tabernaculum ejus: *
G 4 ado-

*

116 Feria quinta ad Veſperas.
adorabimus in loco, ubi ſteterunt pe-
des ejus.
§ urge Domine in requiem tuam, * tu
& arca ſanctificationis tuæ.
S acerdotes tui induantur juſtitiam: *
& fancti tui exultent.
P ropter David ſervum tuum, * non
avertas faciem Chriſti tui.
Juravit Dominus David veritatem, &
non fruſtrabitur eam: * de fructu ven-
tris tui ponam ſuper ſedem tuam.
S i cuſtodierint filij tui teſtamentum
meum, * & teſtimonia mea hæc, quæ
docebo eos.
E t fulij eorum uſque in ſæculum, * ſe-
debunt ſuper ſedem tuam.
Quoniam elegit Dominus Sion: * ele-
Zit eam in habitationem ſibi.
æc requies mea in ſæculum ſæculi: *
hic habitabo, quoniam elegi eam.
Viduam ejus benedicens benedicam: *
auperes ejus ſaturabo panibus.
S acerdotes ejus induam ſalutari: * &
ſancti ejus exultatione exultabunt.
IIluc producam cornu David, * paravi
lucernam Chriſto meo.
Inimicos ejus induam confuſione: *
ſuper ipſum autem efflorebit ſanctifica-
tio mea.
Ana, Et omnis manſuetudinis ejus.
Aha. Ecce quàm bonum.
ſalmus 132.
E Cce quãm bonum, & quàm jucun-
—☛ dum, *† habitare ftatres in unum.

.

Ricut

—

Feria quinta ad Veſperas. 117
3 icut unguentum in capite, ☚ quod
deſcendit in barbam, barbam Aaron.
Quod deſcendit in oram veſtimenti
ejus: * ſicut ros Hermon;, qui deſcen-
dit in montem Sion.
Quoniam illic mandavit Dis benedi-
ctionem, * & vitam uſque in ſæculum.
Ana. Ecce quàm bonum, & quaàm ju-
cundum habitare fratres in unum.
Ana. Omnia. Pſalmus 134.
Audate nomen Domini, * laudate
ſervi Dominum.
Qui ſtatis in domo Domini, * in atrijs
domus Dei noſtri.
Laudate Dominum, quia bonus Dñs: *
pſallite nomini ejus, quoniam ſuave.
noriein Jacob elegit ſibi Dominus, *
Iſraeèl in poſſeſſionem ſibi.
Quia ego cognovi quod magnus eſt
Dominus, * & Deus noſter præ omni-
bus dijs.
O mnia quæcumque voluit, Dominus
feeit in cælo, & in terra, * in mari, &
in omnibus abyſſis.
E ducens nubes ab extremo terræ: *
fulgura in pluviam fecit.
Qui producit ventos de theſauris ſuis: *
qui percuſſit primogenita Ægypti ab
homine uſque ad pecus.
Et miſit ſigna & prodigia in medio tui
F.gypte 3 * in Pharaonem, & in om-
nes ſervos ejus.
Qui percuſſit gentes multas: *† & occi-
dit reges fortes.
G § Sehon

11¹⁸ Feria quinta ad Veſperas.
Sehon regem Amorrhæorum, & Og re-
gem Baſan, * & omnia regna Chanaan.
Et dedit terram eorum hereditatem, *
hereditatem Iſraël populo ſuo.
Domine nomen tuum in æternum: *
Domine memoriale tuum in generatio-
nem & generationem.
uia judicabit Dñs populum ſuum: *
&& in ſervis ſuis deprecabitur.
Simulacra Gentium argentum & au-
rum, * opera manuum hominum.
Os habent, & non loquentur: * ocu-
los habent, & non videbunt.
A ures habent, & non audient: * ne-
que enim eſt ſpiritus in ore ipſorum.
S imiles illis fiant qui faciunt ea: * &
omnes qui confidunt in eis.
Domus Iſraël benedicite Domino: *
domus Aaron benedicite Domino.
Domus Levi benedicite Domino: *
qui timetis Dñm, benedicite Dño.
B enedictus Dominus ex Sion, *† qui ha-
bitat in Jeruſalem.
Antiphona. Omnia quæcumque voluit
Dominus fecit.
Antiphona. Quoniam in æternum.
Pſalmus 135.
C Onfitemini Dño quoniam bonus: *
quoniã in æternũ miſericordia ejus.
Confitemini Deo deorum: * quoniam
in æternum miſericordia ejus.
Confitemini Domino dominorum: *
quoniam in æternum miſericordia ejus.
Qui facit mirabilia magna ſolus: *
quo

Feria quinta ad veſperas, II9
quoniam in æternum miſericordia ejus.
ni fecit cælos in intellectu: * quo-
niain in æternum miſericordia ejus.
ui firmavit terram ſuper aquas: *
doniam in æternum tiriconlin ejus.
ui fecit luminaria magna: * quoniam
in æternum miſericordia ejus.
Solem in poteſtatem diei: * quoniam
in æternum miſeticordia ejus.
Lunam & ſtellas in poteſtatem noctis: *
quoniam in æternum miſericordia ejus.
Qui percuſſit &Ægyptum cum primoge-
nitis eorum: *† quoniam in æternum
miſericordia ejus.
ui eduxit Iſraël de medio eorum: *
quoniam in æternum miſericordla ejus.
In manu potenti, & brachio excelſo: *
quoniam in æternum miſericordia ejus.
ui diviſit mare Rubrü in diviſiones: *
quoniam in æternum miſericordia ejus.
Et eduxit Iſraél per medium ejus: *
quoniam in æternum miſericordia ejus.
Et excuſſit Pharaonem, & virtutem
ejus in mari Rubro: * quoniam in æ-
ternum miſericordia ejus.
Qui traduxit populum ſuum per deſer-
tum: * quoniam in æternum miſeri-
cordia ejus.
ui percuſſit reges magnos: * quoniam
in æternum miſericordia ejus.
Et occidit reges fortes: * quoniam in
æternum miſericordia ejus.
Sechon regem Amorrhæorum: * quo-
niam in æternum miſericordia ejus.
Et

120 Feria quinta ad Veſperas.
Et Og regem Baſan: * quoniam in æ-
ternum miſericordia ejus.
Et dedit terram eorum hereditatem: *
quoniam in æternum miſericordia ejus.
Hereditatem Iſraël ſervo ſuo: * quo-
niam in æternum miſericordia ejus.
Quia in humilitate noſtra memor fuit
noôſtri: *† quoniam in æternum miſeri-
cordia ejus.
Et redemit nos ab inimicis noſtris: *
quoniam in æternum miſericordia ejus.
Qui dat eſcam omni carni: † quoniam
in æternum miſericordia ejus.
onfitemini Deo cæli: * quoniam in
æternum miſericordia ejus.
Gonfitemini Domino dominorum: *
quoniam in æternum miſericordia ejus.
Antiphona. Quoniam in æternum mi⸗
ſericordia ejus.
Antiphona. Hymnum cantate.
Plalmus 136.
S Oper flumina Babylonis, illic ſedi-
mus & flevimus: * cùm recordare-
mur Sion.
In ſalicibus in medio ejus, * fuſpendi-
mus organa noſtra.
Quia illic interrogaverunt nos, qui cap-
tivõs duxerunt nos, * verba canttonum.
Et qui abduxerunt nos: * Hymnum
cantate nobis de canticis Sion.
Quomodo cantabimus canticum Do-
mini * in terra aliena?
&1 oblitus fuero tui Jeruſalem, * obli-
vioni detur dextera mea.
Ad-

Feria quinta ad Yeſperas. 121
A dhæreat lingua mea faucibus meis, *
ſi non meminero tui.
S& i non propoſuero Jeruſalem, * in prin-
cipio lætitiæ meæ.
Memor eſto Domine filiorum Edom, *
in die Jeruſalem.
ui dicunt : Exinanite, exinanite *
AWue ad fundamentum in ea.
Filia Babylonis miſera: * beatus, qui
retribuet tibi retributionem tuã, quam
retribuiſti nobis.
Beatus, qui tenebit, * & allidet par-
vulos tuos ad petram.
Antiphona, Hymnum cantate nobis de
canticis Sion.
Tempore TPaſchal. Antiph. Alleluja,
alleluja, alleluja.
Capitulum. 2. Cor. 1.
Micdictus Deus, & Pater Domini
B noſtri Jeſu Chriſti, Pater miſericor-
diarum, & Deus totius conſolationis,
qui conſolatur nos in omni tribulatione
noſtra.
Hymnus,
Agnæ Deus potentiæ,
Qui fertili natos aqua
Partim relinquis gurgiti,
Partim levas in aêra.
Demerſa lymphis imprimis,
Subvecta cælis erigens:
Ut ſtirpe ab una prodita,
Diverſa repleant loca.
Largire cunétis ſervulis,
Quos mundat unda ſanguinis, 8
el-

122 Fexia ſexta ad Veſperas.
Neſcire lapſus criminum,
Nec ferre mortis tædium.
U culpa nullum deprimat:
Nullum efferat jactantia:
Eliſa mens ne concidat:
Elata mens ne corruat.
F ræſta, Pater pijſſime,
Patrique compar unice,
Cum Spiritu Paraclito,
Regnans per omne ſæculum. Amen.
y. Dirigatur Domine oratio mea.
g. Sicut incenſum in conſpectu tuo.
Ad Magnificat, Antiphona.
Fac Deus potentiam in brachio tuo:
diſperde ſuperbos, & exalta humiles.
Preces quando dicendæ ſunt, haben-
tur ſupra in Veſperis Feriæ ij. 106.
F E R I A S E X T A.
Ad Veſperas.
Antiphoao. In conſpectu.
Tempore Paſchali, Antiphona. Al-
leluja: Pſalmus 137.
Onfitebor tibi Domine in toto
( corde meo : * quoniam audiſti
verba oris mei.
I n conſpectu Angelorum pſallam ti-
bi : * adorabo ad templum ſanétum
tuum, & confitebor nomini tuo.
5 uper miſericordia tua, & veritate
tua: *† quoniam magnificaſti ſuper om-
ne nomen ſanétum tuum.
I n quacumque die invocavero te, ex-
audi me: * multiplicabis in anima mea

virtutem.
on-

Feria ſexta ad Veſperas. 123
onfiteantur tibi Domine omnes reges
terræ : * quia audierunt omnia verba
oris tui.
Et cantent in vijs Domini: * quoniam
magna eſt gloria Domini.
eiarn excelſus Dominus, & humilia
reſpicit: * & alta à longè cognoſeit.
S i ambulavero in medio tribulationis,
vivificabis me: * & ſuper iram inimico-
rum meorum extendiſti manum tuam,
& ſalvum me fecit dextera tua.
D ominus retribuet pro me: * Domine
miſericordia tua in ſæculum: opera ma-
nuum tuarum ne deſpicias.
Antiphona. In conſpectu Angelorum
Pallain tibi Deus meus.
Ana. Domine. Pſalmus 138
Omine probaſti me, & cognoviſti
D me: * tu cognoviſti ſeſſionem me-
am, & reſurrectionem meam.
I ntellexiſti cogitationes meas de lon-
ge: * ſemitam meam, & funiculum
meum inveſtigaſti.
E tomnes vias meas prævidiſti: *† quia
non eſt ſermo in lingua mea.
E cce Domine tu cognoviſti omnia, no-
viſſima, & antiqua: * tu formaſti me,
& poſuiſti ſuper me manum tuam.
M irabilis facta eſt ſcientia tua ex me: *
confortata eſt, & non potero ad eam.
uò ibo à ſpiritu tuo ? * & quò à fa-
cie tua fugiam?
S i aſcendero in cælum, tu illic es: * ſi
deſcendero in infernum, ades.
8S i

124 Feria ſexta ad Veſperas.
S& i ſumpſero pennas meas diluculo, *
& habitavero in extremis maris.
B tenim illuc manus tua deducet me: *$
& tenebit me dextera tua.
Et dixi: Forſitan tenebræ conculcabunt
me: * & nox illuminatio mea in deli-
cijs meis.
Q uia tenebræ non obſcurabuntur à te;
& nox ſicut dies illuminabitur; * ſicut
tenebræ ejus, ita & lumen ejus.
uia tu poſſediſti tenes meos: * ſuſce-
piſti me de utero matris meæ.
Confitebor tibi quia terribiliter magni-
ficatus es: * mirabilia opera tua, &
anima mea cognoſcit nimis.
Non eſt occultatum os meum à te-
quod feciſti in occulto: *†qů & ſubſtantia
mea in inferioribus terræ.
I mperfectum meum viderunt oculi tui,
& in libro tuo omnes ſcribentur: * dies
formabuntur, & nemo in eis.

M ihi autem nimis honorificati ſunt

amici tui Deus: * nimis confortatus eſt
principatus eorum.
Dinumerabo eos, & ſuper arenam mul-
tiplicabuntur: †* exurrexi, & adhuc
ſum tecum.
Si occideris Deus peccatores: * viri
ſanguinum declinate à me.
Quia dicitis in cogitatione: * Acci-
pient in vanitate civitates tuas.
Nonne qui oderunt te Domine, ode-
ram: * & ſuper inimicos tuos tabeſce-

bam?
„ er-

1 Ani
II

Jeria ſexta ad Veſperas, 125
erfecto odio oderam illos : * & ini-
mici facti ſunt mihi.
roba me Deus, & ſcito cor meum: *
interroga me, & cognoſce ſemitas meas.
Et vide, ſi via iniquitatis in me eſt: *
& dedue me in via æterna,
Antiphona. Domine probaſti me, &
cognoviſti me.
Antiphona. A viro iniquo.
Pſalmus 139.
Ripe me Domine ab homine ma-
lo: * à Viro iniquo eripe me.
ui cogitaverunt iniquitates in cor-
de: * tota die conſtituebant prælia.
Acuerunt linguas ſuas ſicut ſerpen-
tis: * venenum aſpidum ſub labijs eo-
rum.
uſtodi me Domine de manu peccato-
ris: † & ab hominibus iniquis eripe me.
Qui cogitaverunt ſupplantare greſſus
meos: † abſconderunt ſuperbi laqueum
mihi.
Et funes extenderunt in laqqueum: *
juxta iter ſcandalum poſuerunt mihi.
Dixi Dômino: Deus meus es tu: † ex-
audi Domine vocẽ deprecationis meæ.
Domine, Domine virtus ſalutis meæ: *
obumbraſti ſuper caput meum in die
belli.
Ne tradas me Domine à deſiderio meo
peccatori: * cogitaverunt contra me,
ne derelinquas me, ne fortè exaltentur.
οaput circuitus eorum: * labor labio-

rum ipſorum operiet eos.
H Sa⸗

126 Feria ſexta ad Veſperas.
Cadent ſuper eos carbones ,in ignem
dejicies eos: * in miſerijs non ſubſi-
ſtent.
Vir linguoſus non dirigetur in terra: *
virum injuſtü mala capient in interitu.
Cognovi quia faciet Dominus judicium
inopis, * & vindictam pauperum.
Verumtamen juſti confitebuntur nomi-
ni tuo: *e & habitabunt recti cum vul-
tu tuo.
Ania. A viro iniquo libera me Domine.
Antiphona. Domine.
Pſalmus 140.
D Omine clamavi ad te, exaudi me: *
intende voci meæ, cùm clamavero
ad te.
D irigatur oratio mea ſicut incenſum in
conſpectu tuo: elevatio manuum mea-
rum ſacrificium veſpertinum.
bone Domine cuſtodiam ori meo: * &
oſtium circumſtantiæ labijs meis.
Non declines cor meum in verba ma-
litiæ, * ad excuſandas excuſationes in
eccatis. .
6 um hominibus operantibus iniquita-
rem, * & non communicabo cum ele-
ctis eorum.
Corripiet me juſtus in miſericordia, &
increpabit me: * oleum autem pecca-
toris non impinguet caput meum.
uoniam adhuc & oratio mea in bene-
placitis eorum: * abſorpti ſunt juncti
Perre judices eorum.
udient verba mes quoniam potue-
runt:

Fexria ſexta ad Veſperas. 27
runt: * ſicut craſſitudo terræ erupta eſt
ſuper terram.
D iſſipata ſunt oſſa noſtra ſecus infer-
num: * quia ad te Domine, Domine
oculi mei: in te ſperavi, non auferas
animam meam.
Cuſtodi me à laqueo, quem ſtatue-
runt mihi: * & à ſcandalis operantium
iniquitatem.
Cadent in retiaculo ejus peccatores: *
ſingulariter ſum ego donec tranſeam.
Ana. Domine clamavi ad te, exaudi me.
Anñia. Portio mea. Pſalmus 141.
Oce mea ad Dominum clamavi: *
voce mea ad Dominum depreca-
tus ſum.
Effundo in conſpectu ejus orationem
meam, * & tribulationem meam ante
ipſum pronuntio.
In deficiendo ex me ſpiritum meum: *
& tu cognoviſti ſemitas meas.
In via hac, qua ambulabam, * ab-
ſconderunt laqueum mihi.
Gonſiderabam ad dexteram, & vide-
bam: *† & non erat qui cognoſceret me.
P erijt fuga à me, * & non eſt qui re-
uirat animam meam.
Glamavi ad te Dñe, * dixi: Tu es ſpes
mea, portio mea in terra viventium.
tende ad deprecationem meam: *
Bu humiliatus ſum nimis.
ibera me à perſequentibus me: *
A confortati iunt ſuper me.
duc de cuſtodia animam meam ad
H 2 con-

128’ Feria ſexta ad Veſperas
confitendum nomini tuo: * me expe-
ctant juſti, donec retribuas mihi.
Antiphona. Portio mea Domine ſit in
terra viventium.
Tempore Paſchali, Antiphona
Alleluja, alleluja, alleluja.
Capitulum 2. Cor. 1.
Enediétus Deus, & Pater Domini
B noſtri Jeſu Chriſti, Pater miſericor-
diarum, & Deus totius conſolationis,
qui conſolatur nos in omni tribulatione
noſtra. Hymnus.
Ominis ſuperne Conditor,
HQi cuncta ſolus ordinans;
Humum jubes producere
Reptantis & feræ genus.
E t magna rerum corpora,
Dictu jubentis vivida,
Per temporum certas vices
Obtemperare ſervulis.
B. epelle, quod cupidinis
CGiente vi, nos impetit,
Aut moribus ſe ſuggerit,
Aut actibus ſe interſerit,
„ a gaudiorum præmia,
Da gratiarum munera:
Diſſolve litis vincula,
Adſtringe pacis fœdera.
P ræſta, Pater pijſſime,
Patrique compar Unice,
Cum Spiritu Paraclito,
Regnans per omne ſæculum. Amen.
v. Dirigatur Domine oratio mea.

v. Sicut incenſum in conſpectu tuo.
. Ad

Sabbato ad Veſperas. 129
Ad Magnificat, Antiphona.
Depoſuit potentes, ſanctos perſequen-
tes: & exaltavit humiles Chriſtum
confitentes.
Preces quando dicendæ ſunt, ha-
bentur ſuprà in Veſperis Feriæ ſecun-
dæ. 106.
5 A B B A T O
Ad Veſperas.
Antiphona. Benedictus.
Tempore Paſchali, Antiphona. Al-
leluja. Pſalmus 143.
Enediéctus Dominus Deus meus,
Ba docet manus meas ad præ-
lium, * & digitos meos ad bellum.
M iſericordia mea, & refugium meum:
ſuſceptor meus, & liberator meus.
P rotector meus, & in ipſo ſperavi: *
qui ſubdit populum meum ſub me. .
Domine quid eſt homo, quia innotui-
ſti ei? *] aut filius hominis, quia repu-
tas eum?
H omo vanitati ſimilis factus eſt: * dies
ejus ſicut umbra prætereunt.
D omine inclina cælos tuos, & deſcen-
de: * tange montes, & fumigabunt.
Fulgura coruſcationem, & diſſipabis
eos: * emitte ſagittas tuas, & contur-
babis eos.
Kmitte manum tuam de alto, eripe
me, & libera me de aquis multis; * de
manu filiorum alienorum.
uorum os locutum eſt vanitatem: *
& dextera eorum, dextera iniquitatis.
H 3 Deus

130 Sabbato ad Veſperas.
Peus canticum novum cantabo tibi: *
in pſalterio, decachordo pſallam tibi.
Qui das ſalutem regibus: * qui rede-
miſti David ſervum tuum de gladio
maligno: eripe me.
Et erue me de manu filiorum alieno-
rum, quorum os locutum eſt vanita-
tem: * & dextera eorum, dextera ini-
quitatis.
uorum filij, ſicut novellæ plantatio-
nes * in juventute ſua.
Filiæ eorum compoſitæ: * circumor-
natæ ut ſimilitudo templi.
Promptuaria eorum plena, * eruétan-
tia ex hoc in illud.
ves eorum fœtoſæ, abundantes in
egreſſibus ſuis: †éœDÿ1oves eorum craſſæ.
Non eſt ruina maceriæ, neque tranſi-
tus, * neque clamor in plateis eorum.
Beatum dixerunt populum, cui hæc
ſunt: * beatus populus, cujus Domi-
nus Deus ejus.
Ana. Benedictus Dominus Deus meus.
Aha. Per ſingulos dies.
Fſalmus 144.
Xalbo te Deus meus rex: * & bene-
dicam nomini tuo in ſæculum, &
in ſæculum ſæculi.
Per ſingulos dies benedicam tibi: * &
laudabo nomen tuum in ſæculum, &
in ſæculum ſæculi.
Magnus Dis & laudabilis nimis: *
& magnitudinis ejus non eſt finis.
Generatio & generatio laudabit ope-
ra

Sabbato ad Veſperas. 131
ra tua: * & potentiam tuam pronuntia-
bunt.
Magnificentiam gloriæ ſanctitatis tuæ
loquentur: *† mirabilia tua narrabunt.
Et virtutem terribilium tuorũ dicent: *
& magnitudinem tuam narrabunt.
Memoriam abundantiæ ſuavitatis tuæ
eructabunt: * & juſtitia tua exultabunt.
Miſerator & miſericors Dominus: *
patiens, & multùm miſericors.
uavis Dominus univerſis: *ι & miſe-
rationes ejus ſuper omnia opera ejus.
onfiteantur tibi Domine omnia ope-
ra tua: * & ſanéti tui benedicant tibi.
Goriam regni tui dicent: * & poten-
tiam tuam loquentur.
Ut notam faciant filijs hominum po-
tentiam tuam: *† & gloriam magnifi-
centiæ regni tui.
R egnum tuum regnum omnium fæcu-
lorum: *† & dominatio tua in omni ge-
neratione & generationem.
Fidelis Dominus in omnibus verbis
ſuis: * & ſanctus in omnibus operi-
bus fſuis.
A llevat Dominus omnes, qui cor-
ruunt: † & erigit omnes eliſos.
O culi omnium in te ſperant Domine: *
& tu das eſcam illorum in tempore op-
ortuno.
beris tu manum tuam: * & imples
omne animal benedictione.
J uſtus Dominus in omnibus vijs ſuis: *
& ſanctus imomnibus operibus ſuis.
H 4 Pro-

132 Sabbato ad Veſperas.
YX ropè eſt Dominus omnibus invocan-
tibus eum: * omnibus invocantibus
eum in veritate.
Voluntatem timentium ſe faciet, * &
deprecationem eorum exaudiet: & ſal-
vos faciet eos.
Cuſtodit Dominus omnes diligentes
ſe: * & omnes peccatores diſperdet.
audationem Dñi loquetur os meum: *
& benedicat omnis caro nomini ſancto
ejus in ſæculum, & in ſæculum ſæculi.
Antiphona. Per ſingulos dies benedi-
cam te Domine.
Ana. Laudabo. Pſalmus 145.
Auda anima mea Dominum, Hau-
dabo Dominum in vita mea: * pfal-
lam Deo meo quamdiu fuero.
N olite confidere in principibus; * in
filijs hominum, in quibus non eſt ſalus.
E xibit ſpiritus ejus, & revertetur in sintt
terram ſuam: * in illa die peribunt om- x
nes cogitationes eorum.
B eatus, cujus Deus Jacob adjutor ejus,
ſpes ejus in Domino Deo ipſius: * qui
fecit cæxlum & terram, mare, & om-
nia quæ in eis ſunt.
Q ui cuſtodit veritatem in ſæculum, fa-
ciht judicium injuriam patientibus: *
dat eſcam eſurientibus.
D ominus ſolvit compeditos: * Domi-
nus illuminat cæcos.
D ominus erigit eliſos: * Dominus di-
ligit juſtos.
D'ominus cuſtodit advenas, Pupillin

Sabbato ad Veſperas. 133
& viduam ſuſcipiet: * & vias peccato-
rum diſperdet.
Regnabit Dominus in ſæcula, Deus
tuus Sion * in generationem & gene-
rationem.
Antiphona. Laudabo Deum meum in
vita mea.
Antiphona. Deo noſtro.
— Pſalmus 146.
Audate Dominum, quoniam bo-
nus eſt pſalmus: *y ̊Deo noſtro ſit ju-
cunda, decoraque laudatio.
Æ dificans Jeruſalem Dominus: * di-
ſperſiones Iſraẽlis congregabit.
Qui ſanat contritos corde, * & alligat
contritiones eorum.
Qui numerat multitudinem ſtella-
rum: * & omnibus eis nomina vocat.
M agnus Dominus noſter, & magna vir-
tus ejus: *†j & ſapientiæ ejus non eſt
numerus.
S uſcipiens manſuetos Dñs: * humi-
lians autem peccatores uſque ad terrã.
Præcinite Domino in confeſſione: *
ſallite Deo noſtro in cithara.
Ani operit cælum nubibus: *† & parat
terræ pluviam.
Qui producit in montibus fœnum, *
& herbam ſervituti hominum.
Qui dat jumentis eſcam ipſorum, * &
kKnlis corvorum invocantibus eum.
on in fortitudine equi voluntatem
habebit: * nec in tibijs viri beneplaci-
tum erit ei.
H5 B ene-

134 Sabbato ad Veſperas.
eneplacitum eſt Domino ſuper timen-
tes eum: * & in eis, qui ſperant fuper
miſericordia ejus.
Antiphona. Deo noſtro jucunda ſit
laudatio.
Anña. Lauda. Pſalmus 147.
LAnd Jeruſalem Dominum: * lau-
da Deum tuum Sion.
uoniam confortavit ſeras portarum
tüarum: * benedixit filijs tuis in te.
ui poſuit fines tuos pacem: * & adi-
pẽ frumenti ſatiat te.
ui emittit eloquium ſuum tertæ: *
velociter currit ſermo ejus.
ui dat nivem ſicut lanam: * nebu-
lIam ſicut cinerem ſpargit.
M ittit cryſtallum ſuam ſicut buccel-
las: * ante faciem frigoris ejus quis ſu-
ſtinebit.
E mittet verbum ſuum, & liquefaciet
eca: * flabit ſpiritus ejus, & fluent
aquæ.
ui annuntiat verbum ſuum Jacob: *
juſtitias & judicia ſua Iſrael.
N on fecit taliter omni nationi: * &
judicia ſua non manifeſtavit eis.
Ana. Lauda Jeruſalem Dominum.
Tempore Paſchali, Antiphona.
Alleluja, alleluja, alleluja.
Capitulum. Rom. 1II. d.
Altitudo divitiarum ſapientiæ, &
ſcientiæ Dei : quàm incompre-
henſibilia ſunt judicia ejus, & inveſti-
gabiles viæ ejus!
Hym-

Sabbato ad Veſperas. 135
Hyminus.
Am ſol recedit igneus:
Tu lux perennis Unitas,
Noſtris, beata Trinitas,
Infunde lumen cordibus.
Te manè laudum carmine,
Te deprecamur veſpere;
Digneris, ut te ſupplices
Laudemus inter Ceælites.
FPatri, ſimúlque Filio,
Tibique ſancte Spiritus,
Sicut fuit, ſit jugiter
Sæclum per omne gloria.
Amen.
y. Veſpertina oratio aſcendat ad te
Domine.
. Et deſcendat ſuper nos miſericor-
ia tua.
Ad Magniſicat, Antiphona.
Suſcepit Deus Iſtaẽl puerum ſuum: ſi-
cut locutus eſt ad Abraham, & ſemen
ejus: exaltare humiles uſque in ſæ-
culum.
Capitulum. O Altitudo- dicitur in
Veſperis Sabbati, ab Octava Penteco-
ſtes uſque ad Adventum & ab Octava
Epiph. uſque ad Septuag. Hymnus, &
Verſic. etiam uſque ad Quadrag. Anti-
phona ad Magnificat, ab Octava Epi-
phanæ uſque ad Septuag. tantum: poſt
Antiphonam dicitur Oratio propria.
Deinde fiunt ſequentes commemora-
tiones Communes ſeu Suffragia Sancto-

rum, quæ dicuntur etiàam ad Laud.
COM-

136 Sabbato ad Veſperas.
COM MEMORATIO
de Cruce in feriali tantum Offieie.
Ad Ve-peras & Laudes, Antiph. Per
ſignum Grucis de inimicis noſtris li-
bera nos Deus noſter. “. Omnis ter-
ra adoret te, & pſallat tibi. e. Pſal-
mum dicat nomini tuo Domine.
Oremus. Oratio.
P Erpetua nos, quæſumus Domine,
pace cuſtodi: quos per lignum ſan-
ctæ Crucis redimere dignatus es.
COMMEMORATIONES
Communes, ſeu Suffragia Sanétorum.
De ſancta Maria, quando non dici-
tur ejus Omicium parvum. *
Ad Veſp ras & Laudes, Antiph. San-
ta Maria ſuccurre miſeris, juva puſilla-
nimes, réfove flebiles, ora pro popu-
lIo, interveni pro clero, intercede pro
devoto femineo ſexu: ſentiant omnes
tuum juvamen, quicumque celebrant
tuam ſanctam commemorationem.
2. Ora pro nobis ſancta Dei Genitrix.
F. Ut digni efficiamur promiſſionibus
Chriſti.
remus. Oratio.
C Oncede nos famulos tuos, quæſu-
mus Domine Deus, perpetua men-
tis & corporis ſanitate gaudere: & glo-
rioſa beatæ Mariæ ſemper Virginis in-
terceſſione, à præſenti liberari triſti-
tia, & æterna perfrui lætitia.
Ab Ocava Epibhaniæz uſque ad Pu=
gfifigationem aucitur y., FPoſt partum
Vir-

Sabbato ad Veſperas. 137
Virgo inviolata permanſiſti. g. Dei
Genitrix intercede pro nobis.
O remus. Oratio.
D Eus, qui ſalutis æternæ, beatæ
Mariæ Virginitate fœcunda, hu-
mano generi præmia præſtitiſti: tribue
quæſumus; ut ipſam pro nobis inter-
cedere ſentiamus, per quam meruimus
auctorem viræ ſuſcipere, Dominum no-
ſtrum Jeſum Chriſtum Filium tuum.
De Apoſtolis.
Ad Veſperas, Antiph. Petrus Apo-
ſtolus, & Paulus Doctor Gentium, ipſi
nos docuerunt legem tuam Domine.
Y. Conſtitues eos principes ſuper om-
nem terram. 3. Memores erunt nomi-
nis tui Domine.
Ad Laudes, Antiphona
Glorioſi Principes terræ, quomodo in vi-
ta ſua dilexerunt ſe, ita & in morte non
ſunt ſeparati. 7. In omnem terram
exivit ſonus eorum. . Et in fines or-
bis terræ verba eorum.
remus. Oratio.
Eus, cujus dextra beatum Petrum
ambulantem in fluctibus, ne mer-
geretur, erexit: & coapoſtolum ejus
Paulum tertioò naufragantem de pro-
fundo pelagi liberavit: exaudi nos pro-
pitius, & concede; ut amborum meri-
tis, æternitatis gloriam conſequamur.
De Patrono vel Titulari Eccleſiæ'fiat
commemoratio conſueta ante vel poſt
Commemorationes prædictas, pro dig-
nita⸗

133 Sabbato ad Veſperas.
DRitate illius, & ultimo ioco, de Pace.
Ad Veſperas & Laudes, Antiphona.
Da pacem Domine in diebus noſtris,
quia non eſt alius qui pugnet ProO no-
bis, niſi tu Deus noſter. . Fiat pax
in virtute tuu. α. Et abundantia in
turribus tuis.
Oremus. Oratio.
D Eus, à quo ſancta deſideria, recta
conſilia, & juſta ſunt opera: da
ſervis tuis illam, quam mundus dare
non poteſt, pacem; ut & corda noſtra
mandatis tuis dedita, & hoſtium ſub-
lata formidine, tempora ſint tua pro-
tectione tranquilla. Per Dominum.
„. Dominus vobiſcum. . Et cum
ſpiritu tuo. ́. Benedicamus Domino.
. Deo gratias. Y. Fidelium animæ
per miſericordiam Dei requieſcant in
pace. ε.. Amen.
Deinde dicitur ſecretò, P ater noſter-
Sic terminatur Offigcium, ubi alia
non ſequatur Hora ut dicitur in Rubri-
ca de Oratione Dominica.
Dictz Commemorationes, ſeu Suf-
fragia dicuntur ab Octava Pentecoſtes
uſque ad Adventum, & ab Odctava
Epiphaniæ uſque ad Dominicam Paſ-
ſionis, exceptis Duplicibus, & infra
Otavas.
Quando dicitur Officium beatæ Ma-
Mæ, non fit alia commemoratio de ea.
In feriali Officio ante Commemora.
riones de ſanckta Maria, & de Apoſio-
lis:,

Ad Completorium. 135
lis, primò fit commemoratio de Cru-
ce, quæ habetur ſupra. 136.
AD COMFPLETORIVUM.
Lector incipit ?́. Jube domne bene-
dicere. Benedictio. Noctem quietam,
& finem perfectum concedat nobis Do-
minus omnipotens. g. Amen.
Lectio brevis. 1. Pet. T. c.
Ratres, Sobrij eſtote, & vigilate:
quia adverſarius veſter diabolus
tamquam leo rugiens circuit, quærens
quem devoret: cui reſiſtite fortes in fi-
de. Tu autem Domine, miſererc nobis.
gze. Deo gratias.
y. Adjutorium noſtrum in nomine
Domini. ge. Oei fecit cælum & ter-
ram. F ater noſter, dicitur totum ſe-
cretò.
Deinde fit Confeſſio Communis al-
ternatim, ut ſupraà ad Primam, pag. 22.
Et facta abſolutione dicitur 7.
— Onverte nos Deus ſalutaris noſter.
C t. Et averte iram tuam à nobis.
X. Deus in adjutorium meum intende.
Be., Domine ad adjuvandum me feſtina.
G loria Patri. S icut erat in principio.
Antiphona. Miſexere.
Tempore Paſchali, Anña. Alleluja.
Pſalmus 4.
Um invocarem, exaudivit me
4 Deus juſtitiæ meæ: * in tribula-⸗
tione dilataſti mihi.
M iſerere mei, * & exaudi orationem
meam.
Filij

140 Ad Completorium.,
ilij hominum uſquequò gravi corde?*
ut quid diligitis vanitatem, & quæritis
mendacium?
t ſcitote quoniam mirificavit Domi-
nus ſanéctum ſuum: * Dominus exau-
diet me, cùm clamavero ad eum.
y raſcimini, & nolite peccare: * quæ
dicitis in cordibus veſtris, in eubilibus
veſtris compungimini.
acrificate ſacri ficium juſtitiæ, & ſpe-
rate in Domino: 7 Multi dicunt:
quis oſtendit nobis bona?
ignatum eſt ſuper nos lumen vultus
tui Domine: * dediſti lætitiam in cor-
de meo.
A fructu frumenti, vini, & olei ſui, *
multiplicati ſunt.
I n pace in idipſum * dormiam, & re-
quieſcam.
uoniam tu Domine ſingulariter in
pe * conſtituiſti me.
Pſalmus 30.
N te Domine ſperavi, non confun-
dar in æternum: * in juſtitia tua li-
bera me.
I nelina ad me aurem tuam, * accelera
ut eruas me.
ſto mihi in Deum protectorem, &
in domum refugij, * ut ſalvum me
facias.
uoniam fortitudo mea, & refugium
meum es tu: * & propter nomen tuum
deduces me, & enutries me.
E duces me de laqueo hoc, quem ab-
ſcon-

Ad Completorium. 141
ſconderunt mihi :K quoniam tu es pro-
tector meus.
Un manus tuas commendo ſpiritum
meum: * redemiſti me Domine Deus
veritatis. Pſalmus 90.
Ui habitat in adjutorio Altiſſimi, *
QC in protectione Dei cæli commora-
bitur,
D icet Domino, Suſceptor meus es tu,
& refugium meum: * Deus meus ſpe-
rabo in eum.
uoniam ipſe liberavit me de laqueo
venantium, * & à verbo aſpero.
capulis ſuis obumbrabit tibi: * & ſub
pennis ejus ſperabis.
cuto circumdabit te veritas ejus: *
non timebis à timore nocturno.
A ſagitta volante in die, à negotio per-
ambulante in tenebris, * ab incurſu,
& dæmonio meridiano.
C adent à latere tuo mille, & decem
millia à dextris tuis: *†ͥ ad te autem non
appropinquabit.
V erumtamen oculis tuis conſiderabis: *
& retributionem peccatorum videbis
Q uoniam tu es Domine ſpes mea: *
altiſſimum poſuiſti refugium tuum,
N on accedet ad te malum: * & flagel-
lum non appropinquabit tabernacu-
lo tuo.
Q uoniam Angelis ſuis mandavit de te: *
ut cuſtodiant te in omnibus vijs tuis.
In manibus portabunt te: * ne fortè
offendas ad lapidem pedem tuum.
§ uper

142 Ad Completorium. nte
Super aſpidem & baſiliſeum ambula-
bis: * & conculcabis leonem & dra-
conem.
Quoniam in me ſperavit, liberabo
eum: * protegam eum, quoniam cog-
novit nomen meum.
lamabit ad me, & ego exaudiam
eum: * cum ipſo ſum in tribulatione:
eripiam eum, & glorificabo eum.
Longitudine dierum replebo eum: *
& oſtendam illi ſalutare meum.
Pſalmus 133.
Cce nunc benedicite Dominum, *
omnes ſervi Domini.
Qui ſtatis in domo Domini, * in atrijs
domus Dei noſtri.
In noctibus extohlite manus veſtras in
fancta, * & benedicite Dominum.
B enedicat te Dominus ex Sion, * qui
fecit cælum & terram.
Antiphona. Miſerere mihi Domine, &
exaudi orationem meam.
Tempore Paſchali, Antiphona. Al-
leluja, alleluja, alleluja.
Hymnus.
E lueis ante terminum,
Rerum Creator poſcimus;
Ut pro tua clementia
Sis præſul & cuſtodia.
Procul recedant ſomnia,
Et noctium phantaſmata;
Hoſtêmque noſtrum comprime:
Ne polluantur corpora.
Præſta, Pater pijſſime,

Fatri-

Ad Completorium. 143
Fatrique compar Unice,
Cum Spiritu Paraclito,
Regnans per omne ſæculum. Amen.
Capitulum. Ferem. 12. b.
T autem in nobis es Domine, &
nomen ſanétum tuum invocatum
eſt ſuper nos, ne derelinquas nos Do-
mine Deus noſter. ,. Deo gratias.
Be. br. In manus tuas Domine, * Com-
mendo ſpiritum meum. In manus tuas.
y. Redemiſti nos Domine Deus veri-
tatis. GCommendo. Sloria Patri. In
manus tuas. F. Cuſtodi nos Domine
ut pupillam oculi. s Sub umbra ala-
rum tuarum protege nos.
Antiphona. Salva nos.
Canticum Simeonis. Lucæ 2. c.
Unc dimittis ſervum tuum Domi-
N ne, * ſecundàùm verbum tuum in
pace. .
Quia viderunt oculi mei * üÄlutare
tuum.
Q uod paraſti * ante faciem omnium
populorum.
Lumen ad revelationem Gentium, *
& gloriam plebis tuæ Iſraẽl.
G loria Patri, & Filio. .
Antiphona. Salva nos Domine vigilan-
tes, cuſtodi nos dormientes: ut vigi-
lemus cum Chriſto, & requieſeamus
in pace.
Sequentes Preces ſemper dicuntur;
Præterquam in Officio duplici, & infra
Octaανa quæ in feriali Officio, tempo-
1e

144 Ad Completorium.
te Adventus, & Quadrageſimæ, &
Quatuor Temporxib. quando dictæ ſunt
Preces in Veſp. dicuntur flexis gehibus.
7. Yrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Ky-
K rie eleiſon. Pater noſter. ſecre-
t. . Et ne nos inducas in tentatio-
nem. e. Sed libera nos à malo. Ore-
do im Deum. ſecretò. F. Carnis reſur-
rectionem. . Vitam æternam, Amen.
y. Benedictus es Domine Deus paàtrum
noſtrorum. g. Et laudabilis & glorio-
ſus in ſæcula. à, Benedicamus Patrem
& Filium cum ſancto Spiritu. ge. Lau-
demus, & ſuper exaltemus eum in ſæ-
cula. „, Benedictus es Domine in fir-
mamento cæli. . Et laudabilis, &
lorioſus, & ſuperexaltatus in ſæcula.
Benedicat & cuſtodiat nos omnipo-
tens & miſericors Dominus. e. Amen.
y. Dignare Domine nocte iſta. ge. Sine
peccato nos cuſtodire. 5. Miſerere no-
ſtri Domine. ge. Miſerere noſtri.
YV. Fiat miſericordia tua Domine ſuper
nos. B. Quemadmodum ſperavimus in
te. V. Domine exaudi orationem me-
am. g. Et clamor meus ad te veniat.
7. Dominus vobiſcum. g. Et cum ſpi-
ritu tuo.
Oremus. Oratio.
V Ita „quæſumus Domine, habita-
tionem iſtam, & omnes inſidias
inimici ab ea longèe repelle: Angeli tui
ſancti habitent in ea, qui nos in pace
cuſtodiant : & benedictio tua ſit inter
nos

n

Ad Completorium. 145
nos ſemper. Per Dominum noſtrum.
Dominus vobiſcum. Et cum
ſpiritu tuo. y. Benedicamus Domino.
„Deo gratias. Benedictio. Benedi-
cat & cuſtodiat nos omnipotens & mi-
ſericors Dominus, Pater, & Filius „&
Spiritus ſanctus. . Amen.
Et non dicitur, Fidelium animæ.
ſed immediatè dicitur una ex infra⸗
ſcriptis Antiphonis, pro tempore.
A Veſperis Sabbati ante Dominicam
primam Adventus uſque ad Purificatio-
nem incluſive; Antiphona.
Lma Redemptoris Mater, quæ
A pervia cæli.
Porta manes, & ſtella maris, ſuccurre
cadenti,
Surgere qui curat', populo: Tu quæ
genuiſti,
Natura mirante, tuum ſanéctum Ge-
nitorem,
Virgo prius ac poſterids, Gabrielis
ab ore .
Sumens illud Ave, peccatorũ miſerere.
In Adventu, 5. Angelus Dñi nuntia-
vit Mariæ. g. Et concepit de Spiritu
ſancto. remus. Orxatio.
Ratiam tuam, quæſumus Domi-
G ne, mentibus noſtris infunde: ut
qui, Angelo nuntiante, Chriſti Filij
tui incarnationem cognovimus, per
pPaſſionẽ ejus & crucem ad reſurrectic-
nis gloriam perducamur. Per eumdem
Chriſtum Dñm noſtrum. . Amen.
1 5 A pri-

146 Ad Completorium,
A primis Veſperis Nativitatis, d
deinceps, Y. Poſt partum Virgo invio-
lata permanſiſti. Be. Dei Genirrix in-
tercede pro nobis.
Oratio.
