ni. xxiij.
Oratio.
Mieſtatem tuam, Domine, ſuppli=
ces exoramus: ut ſicut nos jugi-
ter Sanctorum tuorum commemoratio-
ne lætificas; ita ſemper ſupplicatione
defendas. Per Dominum noſtrum Je-
ſum Chriſtum.
3 Die xxx. Auguſti S. Roſæ Virginis
Limanæ vide in fine.
Die xxxj. Auguſti.
S. RAYMUNDI NONNATI
Confeſſoris. Duplex.
Omnia de Communi Confeſſoris non
FPontificis. xxxij. præter Orationem.
In Hymno I ſte Confeſſor. mutatut
tertius Verſus.
Oratio.
Eus, qui in liberandis fidelibus
tuis ab impiorum captivitate, bea-
tum Raymundum Nonnatum Confeſſo-
rem tuum mirabilem effeciſti: ejus no-
bis interceſſioe concede; ut à pecca⸗
torum vinculis abſoluti, quæ tibi ſunt
placita, liberis mentibus exequamur.
Per Dominum noſtrum Jeſum Chriſtum
Filium tuum.
FESTA SEPTEMBRIS.
Prima die non impedita dicitur Offi-
cium Defunctorum. cxij.
Domi-

354 Feſta Septempris,
Dominica prima Septembris
Vel alia die
FESTUM SS. ANGELORUM
Cuſtadum. Duplgx.
Ad v elp. Ana. Angelis ſuis. eum
geliquis de Laudibus. 555. Pſalm. Di-
xit Dñs. cum re liquis de Dnñiga- 95.
& loco ultimi, Pſalmus. Laudate Do-
minum omnes Gentes. ro3.
itulum Exodi 23. d.
e ego mittam Angelum meum,
Eari præcedat te, & cuſtodiat in via,
& introducat in locum quem paravi.
Obſerva eum, & audi vocem ejus.
Hymnus
Uſtodes hominumn pfallimus An-
C gelos,
Naturæ fragili quos Pater addidit
Caæleſtis comites, inſidiantibus
Ne ſuccçumberet hoſtibus,
Nam quòd corruerit proditor Angelus,
Conceſſis meritò pulius honoribus;
Ardens invidia, pellere nittitur
Quos cælo Deus advocat.
H uc Cuſtos igitur pervigil advola;,
Avertens patria de tibi credita.
Tam morbos animi, quam requieſcere
Quidquid non ſinit incolas.
S anctæ ſit Triadi laus pia jugiter,
Cujus perpetuo numine machina
Triplex hæc regitur, cujus in omnia
Regnat gloria ſæcula. Amen.
e In conſpectu Angelorum pſallam ti-
i Deus meus, . Adorabo ad tem-
plum

Feſta Septembris. 555
plum ſanttum tuum, & confitebor no-
mini tuo. .
Ad Magniſicat Antiphona.
Omnes ſunt adminiſtratorij ſpiritus, in
miniſterium miſſi propter eos, qui he-
reditatem eapiunt ſalutis.
Oratig.
Eus, qui ineffabili providentia
D ſanétos Angelos tuos ad noſtram
cuſtodiam mittere dignaris: largire
ſupplicibus tuis, & eorum ſemper pro-
tectione defendi, & æterna ſocietate
gaudere. Per Dominum.
Ad Laudes & per Horas, An
Ngelis ſuis Deus mandavit de te,
A△ ut cuſtodiant te in omnibus vijs
tuis. Pſalm. D ominus regnavit. cum

reliquis. 1.

Aha. Laudemus Dominum, quem
laudant Angeli, quem Cherubim & Se-
raphim, Sanctus, Sanctus, Sanctus
proclamant.
Anfia. Angeli eorum ſemper vident fa-
ciem Patris mei, qui eſt in cælis.
Ana Benedictus Deus, qui miſit An-
gelum ſuum, & eruit iervos ſuos, qui
crediderunt in eum.

Ana,. Laudate Deum omnes Angeli
ejus, laudate eum omnes virtutes ejus.
Capitulum. Exodi 23. d.

E ce ego mittam Angelum meum,
qui præcedat te, & cuſtodiat in via,
& introducatên locum, quem paravi-
Obſerva eum, & audi vocem ejus.
5 Hym-

356 Feſta Septembris.
Hymnus.
Terne Redor ſiderum,
Qui, quidquid eſt, potentia
Magna creaſti, nee regis
Minore providentia:
A deſto ſupplicantium s &
Tibi reorum cœtui ;
Luciſque ſub crepuſculum
Lucem novam da mentibus.
Tuuſque nobis Angelus,
Eleétus ad cuſtodiam,
Hic adſit; à contagio
Ut criminum nos protegat.
Nobis draconis æmuli
Verſutias exterminet 3
Ne rete fraudulentiæ
Incauta nectat pectora.
M etum repellat hoſtium
Noſtris procul de finibus:
Pacem procuret civium,
Fugétque peſtilentiam.
D eo Patri ſit gloria,
Qui, quos redemit Filius,
Et ſanctus unxit Spiritus,
Per Angelos euſtodiat. Amen.
In conſpectu Angelorum pſallam ti⸗
bi Deus meus. G. Adorabo ad tem-
plum ſanctum tuum, & confitebor no-
mini tuo.
Ad Benedictus, Antiphona.
Reverſus eſt Angelus, qui loquebatur in
me, & ſuſcitavit me, quaſ virum qui ſuſ-
citatur à ſomno ſuo. Oa8Rſtio. D eus, qui
ineffabili. ut luprà. 555.

5

Ad ?¹

Feſta Septembris. 557
Ad Tertiam, Ana. Laudemus Dñm.
Capitul- Ecce ego mitto. ut ſuprà. 555.
. drr Stetir Angelus. * Juxta aram
templi. Stetit. . Habens thuribulum
aureum in manu ſua. Juxta. Gloria ba-
tri. Stetit. ”. Aſcendit fumus aromatũ
in conſpectu Dñi. ꝶ. De manu Angeli.
Ad Sextam, Anña. Angeli eorum.
Capitulum. Exodi 23. d.
Ec contemnendum putes: quia non
Nainitter cùm peccaveris, & eſt no-
men meum in illo.
v. breve, Aſcendit fumus aromatum,
In conſpectu Dñi. Aſcendit. ?. De
manu Angeli In conſpectu. Gloria Pa-
tri. Aſcendit. Y. In conſpectu Angelo-
rum pſallam tibi Deus meus. g. Ado-
rabo ad templum ſanctum tuum, &
confitebor nomini tuo.
Ad Nonam, Anña. Laudate Deum.
Capitulum. Exodi 23. e.
VUòd ſi audieris vocem ejus, & ſe-
Qaari⸗ omnia quæ loquor, inimicus
ero inimicis tuis, & affligam affligentes
te. Præcedeétque te Angelus meus.
gr. br. In conſpectu Angelorum, * Pſal-
lam tibi Deus meus. In conſpecétu.
g. Adorabo ad templum ſanctum tuum,
& confitebor nomini tuo. Pſallam.
Goria Patri. In conſpectu. . Ado-
tate Deum. g. Omnes Angeli ejus.
In ſecundis Veſperis, Aña. Angelis
ſuis Deus. cum re iquisg de Laudib. 555.
Yſal. Dixit Dñũs. cum reliq.de Dñica.95.
Ii 8

Feſta Septembris.
loco ultimi, Fſalm. Confitebor tibi
Dñe in toto corde meo: * quoniam au-
diſti. 122. Capitulum, Hymnus, &
Verſus, ut ſupra in primis Veſperis. 554.: 3
Ad Magnificat, Antiphona. D
Sancti Angeli Cuſtodes noſtri, defendite NAITII
nos in prælio,ut non pereamus in tre-
mendo judicio. Oratio. ut ſuprà.
Per Oct. & in die Octava ui in feſto.
Die j. Septembris.
S. Ææ GIDI.I ABBATIS.
Oratio. I nterceſſio. de Communi:
Confeſſoris non Pontificis. xxxiiij.
I einde fit comem. SS. Duodecim Fra-
trum Mart. Añna. Iſtorũ eſt enim. y. Læ-
tamini in Dño. de Communi. xxiij.
Et in Laudibus, Ana. Veſtri capilli.
J. Exultabunt. xxv. Oratio.
Fatern nos Dñe Martyrum tuorum
corona lætificet: quæ & fidei noſtræ
præbeat incrementa virtutum, & multi-
plici nos ſuffragio conſoletur. Per Dñm.
Die ij. Septembris.
IN FESTO S. STEPHANI REGIS
Hungarorum Confeſſ. Semidupl.
Omnia de Communi Conf. non Pont.
In Hymno Veſperarum mutatur ter-
tius Verſus. Oratio.
COnerde quæſumus Eccleſiæ tuæ
mſtipotens Deus : ut beatum Ste-
phanum Confeſſorem tuum, quem reg-
nantem in terris propagatorem habuit,

Propugnatorem habere mereatur glo⸗
rioſum in cælis.“ Per Dominum.

ſeinu
: Die bltel

Feſta Septembris. 559
3 Die iiij. Septemb. S. Roſaliæ Vir-
ginis Panormitanæ vide in fine.
5 Die v. S. Laurenti) Jüſtiniani vide
in feſtis ad libitum.
Die viij. Septembris.
IN NATIVITATE B. MARIN.
Virginis. Duplex.
Ad Veſp. Ana. Nativitas glorioſæ.
cum reliq. de Laud. Pſalmi conſueti de
S. Maria; ut in ejus Othc. parvo. Ixj.
Capitulum. Ecl 24. b.
Al initio, & ante ſæcula creata
ſum, & uſque ad futurum ſæculum
non deſinam, & in habitatione ſancta
coram ipfio miniſtravi.
Hymnus. Ave maris ſtella. Ixiiij.
J. Nativitas eſt hodie ſanétæ Mariæ
Virginis. g. Cujus vita inclyta cunéctas
illuſtrat Eccleſias.
Ad Magnificat, Antiphona.
Glorioſæ Virginis Mariæ ortum digniſ-
ſimum recolamus, quæ & Genitricis
dignitatem obtinuit, & virginalem pu-
dicitiam non amiſit.
Oratio.
Amulis tuis, quæſumus Domine,
cæleſtis gratiæ munus impertire: ut
quibus beatæ Virginis partus extitit ſa-
lutis exordium, Nativitatis ejus votiva
ſolemnitas, pacis tribuat incremen-
tum. Per Dominum.
Ad Laudes & per Horas, Ana.
Nativiias glorioſæ Virginis Mariæ,
ex ſemine Abrahæ, ortæ de tribu
1i 2 Juda,

560 Teſta Septembris.
Juda, clara ex ſtirpe David. Pſalm. Do-
minus regnavit. cum reliquis. 1.
Afa. Nativitas eſt hodie ſanctæ Ma-
riæ Virginis, cujus vita inclyta cunctas
illuſtrat Eccleſias.
Anfa. Regali ex progenie Maria exor-
ta refulget: cujus precibus nos adjuvari
mente & ſpiritu devotiſſime poſcimus.
Ana. Corde & animo Chriſto cana-
mus gloriam, in hac ſacra ſolemnitate
præcelſæ Genitricis Dei Mariæ.
Afla. Cum jucunditate Nativitatem
beatæ Mariæ celebremus, ut ipſa pro
nobis intercedat ad Dominum Jeſum
Chriſtum.
Capitulum. Eccl. 24. b.
B initio, & ante ſæcula creata
A ſum, & uſque ad futurum ſæculum
non deſinam, & in habitatione ſancta
coram ipſo miniſtra vi.
Hymnus. O glorioſa Virginum. Ilv.
J. Nativitas eſt hodie ſanétæ Mariæ
Virginis. g. Cujus vita inclyta cunctas
illuſtrat Eccleſias.
Ad Benedictus, Antiphona.
Nativitatem hodiernam perpetuæ Vir-
ginis Genitricis Dei Mariæ ſolemniter
celebremus, qua celſitudo throni pro-
ceſſit, alleluja.
Oratio. Famulis tuis. ut ſuprà. 559.
Deinde fit commemorat S. Adriani
Martyris hoc loco tantm, Ana. Qui
odit animam ſuam. y. Juſtus ut pal-
ma. xvj. Oratio. E ræſta quæſumus
omni-

. Feſta Septembris. 56r
omniporens: ut qui. de Communi
unius Martyris. Xiiij.
Ad Primam in ge. breyi dicitur y. Qui
natus es de Maria Virgine.
Et ſic dicitur per totam Octavam
Etiam in Feſtis. . .
Ad Tertiam, Antiph. Nativitas eſt
hodie. Capitulum. A b initio. 559.
br. Specie tua, Et pulchritudine
fua. Specie. y. Intende, proſperè
procede, & regna. Et pulchritudine.
Gloria Patri. Specie tua. y. Adjuvabit
eam Deus.
Ad Sextam, Antiphona.
Regali ex progenie.
Capitulum. Eccl. 24. b.
ſic in Sion firmata ſum, & in ci-
E vitate ſanctificata ſimiliter requie-
vi, & in Jeruſalem poteſtas mea. Et
radicavi in populo honorificato, & in
parte Dei mei hereditas illius, & in
plenitudine Sanétorum detentio mea.
„ br. Adjuvabit eam. ι Deus vultu
kor Adjuvabit. y. Deus in medio e-
jus, non commovebitur. Deus vultu
ſuo. Gloria Patri. Adjuvabit. . Ele-
git eam Deus.
Ad Nonam, Ana. Cum jucunditate.
Capitulum- Eccl. 24. b.
N plateis ſicut cinnamomum & bal-
ſamum aromatizans odorem dedi:
quaſi myrrha electa dedi ſuavitatèm
odoris.
ge. br. Elegit eam Deus, * Et præele-
11 3 git

562 Feſta Septembris.
git eam. Elegit. y. In tabernaculo
ſuo habitare facit eam. Et præelegit.
G loria Patri. Elegit. 7. Diffuſa eſt
gratia in labijs tuis. . Propterea be-
nedixit te Leus in æternum.
In ſecundis veſperis omnia ut in pri⸗
mis Veſperis. 559.
V. Nativitas eſt hodie ſanctæ Mariæ
Virginis. Be. Cujus vita inclyta cun-
ctas illuſtrat Eccleſias.
Ad Magnificat, Antiphona.
Nativitas tua, Dei Genitrix Virgo, gau-
dium annuntiavit univerſo mundo: ex
te enim ortus eſt ſol juſtitiæ, Chriſtus
Deus noſter: qui ſolvens maledictio-
nem dedit benedictionem: & confun-
dens mortem, donavit nobis vitam
ſempiternam.
Oratio F amulis tuis. 559.
Et fit commemoratio S. Gorgonij
Martyris, Ana. Iſte ſanctus. “. Glo⸗
ria & honore. ziiij.
Oratio.
6 Anctus tuus, Domine, Gorgonius
ſua nos interceſſione lætificet: & pia
faciat ſolemnitate gaudere. Per Do-
minum noſtrum.
D O MXM I N 1 G A.
Infrà Odtav. Nativitatis B. Mariæ Virg.
Officium de Ss. nomine ejuſdem B.
Mariæ Virginis. Duplex majus.
Ad Veſperas, Ana. Dum eſſet Rex.
cum reliq. Anis, Pſalmis, Capitulo &
Hymno, ut in hcio parvo B. Mariz-

vy. Dig⸗

Feſta Septembris. 563
7. Dignare me laudare te, Virgo ſacrata.
Be. Da mihi virtuté contra hoſtes tuos.
Ad Magnificat, Antiphona.
Sanécta Maria ſuccurre miſeris, juva pu-
ſilſanimes, refove flebiles, ora pro popu-
le, interveni pro clero, intercede pro
devoto fœmineo ſexu: ſentiant omnes
tuum juvamen, quicumq; celebrant tui
ſancti Nominis commemorationem.
Oratio.
C Oncede quæſumus, omnipotens
Deus, ut fideles tui, qui ſub ſan-
ctiſſimæ Virginis Mariæ Nomine, &
protectione lætantur; ejus pia interceſ-
ſione, a cunctis malis liberentur in ter-
ris, & ad gaudia æterna pervenire me-
reantur in cælis. Per Dominum.
Deinde fit comm. Dñiceæ occurrentis.
Ad Laudes & per Horas, Ant. Dum
eſſet Rex. cum reliquis ut in Officio B.
Matiæ in Sabb. Capitulum. A b initio.
Hymnus. O glorioſa Virginum.
V. Diffuſa eſt gratia in labijs tuis.
Be. Proptereà benedixit te Deus in æ-
ternum.
Ad Benedictus, Antiphona.
Beata es Maria, quæ credidiſti: perfi-
cientur in te, quæ dicta ſunt tibi àa Do-
mino, alleluja.
Oratio. Concede quæſumus. ut ſup.
Deinde fit comm. Pñicæ occurrentis.
Ad Horas, Anæ: Capitula, & . bre-
via, ut in Officio B. Mariæ in Sabbato.
In ij. Veſperis omnia ut in primis.
1i 4 Ad

564 Feſta Septembris.
Ad Magmificat, Antiphona.
Beatam me dlcent omnes generationes,
quia ancillam humilem reſpexit Deus.
Oratio. Concede quæſumus. ut ſup.
Et fit commem. Dnñicæ occurtenkis.
Die viiij. Septembris.
SECUNDADIE INFRA OCTA-
vam Nativitatis B. Mariæ.
In Laudibus fit comem. S. Gorxgonij
Mart. Antiph. Qui odit. Y. Juſtus nt
palma. de Communi unius Mart. xvj.
Orat. Sanctus tuus. ut ſuprà. 562.
Veſperæ de S. Nicolao cum comme⸗
morat. Octavæ Nativitatis B. Mariæ.
Die x. Septembris.
IN EESTO S. NICOLAI DE
Tolentino Confefſoris. Duplex.
Oratio. Adeſto Domine. de Com-⸗
muni Conteſſoris non Pontif. Xxxiiij.
Deinde fit commem. Oct. Nativit. B.
Mariæ, ut ſupraà in ij. Vefp. Feſti. 562.
In ſecundis Veſperis fit commemor.
Nativitatis B. Mariæ. 562.
Poſtea SS. Proti & Hyacinthi Marty⸗=
rum, Ant. Iſtorum eſt enim. y. Læ-
tamini. xxiij. Oratio.
Barlnn. Martyrum tuorum Proti
& Hyacinthi nos Domine foveat

pretioſa confeſſio, & pia jugiter in-
terceſſio tueatur. Per Dominum.
Die Xj. Septembris.
QARTA DIE INFRA OCTA-
vam Nativitatis B. Mariæ.
In Laudibus fit commemor. ſando-
rum

Feſta Septembris. 56 ⁵
eum Proti & Hyacinthi, Anña. Veſtri
capilli. ?. Exultabunt Sancti. xxv.
Oratio. Beatorum Martyrum. ſupri.
Die xiiij. Septembris.
IN FESTO EXALTATIONIS
§. Crucis. Duplex.
Ad Veſp. Ana. O magnum pietatis
opus! cuùm reliq. de Laudibus. 5§67.
Pſalmus. Dizxit Dominus. cum re-
liquis de Dominica. 95. & loco ulti-
mi, Pſalmus. Laudate Dominum om-
nes Gentes. 103.
Capitulum. Philip. 2.
Ratres, Hoc enim ſentite in vobis:
Flucd & in Chriſto Jeſu: qui oùm in
forma Dei eſſet, non rapinam arbitra-
tus eſt eſſe ſe æqualem Deo: ſed ſemet-
ipſum exinanivit formam ſervi acci-
piens, in ſimilitudinem hominum fa-
ctus, & habitu inventus ut homo.
B. Deo gratias.
Hymnus.
VEiIH Regis prodeunt:
Fulget Crucis myſterium , „
Qua vita mortem pertulit ,„
Et morte vitam protulit.
Quæ vulnerata lanceæ
Mucrone diro, criminum
Ut nos lavaret ſordibus,
Manavit unda & ſanguine.
Impleta ſunt, quæ concinit.
David fideli carmine,
Dicendo nationibus:
Regnavit à ligno Deus.
1i 5 A rbor

566 Feſta Septembris.
Arbor decora, & fulgida;,
Ornata Regis purpura,
Electa digno ſtipite
Tam ſanéta membra tangere.
Beata, cujus brachijs
Pretium pependit ſæculi,
Statéra facta corporis,
Tulitque prædam tartari.
OCrux ave ſpes unica,
In hac triumphi gloria;,
Pijs adauge gratiam,
Reiſque dele crimina.
Te, fons ſalutis Trinitas,
Collaudet omnis Spiritus:
uibus Crucis victoriam
Largiris, adde præmium. Amen.
. Hoc ſignum Gracis erit in cælo.
S. Cum Däs ad judicandum venerit.
Ad Magnificat, Antiphona-
O Ctux ſplendidior cunctis aſtris, mun-
do celebris, hominibus multùm ama-
bilis, ſanctior univerſis: quæ ſola fui-
ſti digna portare talentum mundi: dul-
cedignum, dulces clavos, dulcia fe-
rens pondera: ſalva præſentem cater-
vam in tuis hodie laudibus congregatã.
Oratio.
Eus, qui nos hodierna die Exalta-
tionis ſanctæ Crucis annua ſolem-
nitate lætificas: præſta quæſumus; ut
cujus myſterium in terra cognovimus;,
ejus redemptionis præmia in cælo me-
reamur. Per eumdem Dominum no-

ſtrum Jeſum Chriſtum. .
Et

Feſta Septembris. 567
Et fit commemorat. de Octava Na-
tivitatis beatæ Mariæ, Ant. Nativitas
tua,. . Nativitas eſt hodie. 562.
Oratio. Famulis tuis. ut ſup. 559.
Ad Laudes & per Horas, Ana.
O aenuin pietatis opus! mors mor-
tua tunc eſt, in ligno quando mor-
tua vita fuit.
Pſalm. D is regnavit. cum reliq. 1I.
Aha. Salva nos Chriſte Salvator per
virtutem Crucis, qui ſalvaſti Petrum
in mari, miſerere nobis.
Ana. Ecce Crucem Domini, fugite
partes adverſæ, vicit leo de tribu Ju-
da, radix David, alleluja. G
Afa. Nos autem gloriari oportet in
Cruce Domini noſtri jeſu Chriſti.
Ania. Per ſignum Crucis de inimicis
noſtris libera nos Deus noſter.
Capit. Fratres, Hoc enim ſentite. 56 5.
Hymnus. Luſtra ſex. ut in Domini-
ca Paſſionis. 282. .
y. Adoramus te Chriſte, & benedici-
mus tibi. Be Quia per Crucem tuam
redemiſti mundum.
Ad Benedictus, Antiphona.
Super omnia ligna cedrorum tu ſola
excelſior, in qua vita mundi pependit,
in qua Chriſtus triumphavit, & mors
mortem ſuperavit in æternum.
Oratio. Deus, qui nos hodierna. 566.
Poſteà fit comimemorat, de Octava
Nativ. B. Mariæ, Ant. Nativitatem ho-
diernam. V. Nativitas eſt hodie. 559⸗
1i s6 Ora⸗

568 EYeſta Septembris.
Oratio. Famulis tuis. §59.
Ad Tertiam, Antiphona. Salva nos.
Capit. Fratres, Hoc enim ſentite. 565.
g. brev. Hoc ſignum Crucis, * Frit
in cælo. Hoc ſignum Crucis. Y. Cùm
Dominus ad judicandum venerit. Erit
in cælo, Gloria Patri. Hoc ſignum.
y. Adoramus te Chriſte, & benedici-
mus tibi. . Quia per Crucem tuam
Yedemiſti mundúm.
Ad Sextam, Anña. Ecoe Crucem Dñi.
Capitulum. Galat. 6 d.
Ihi autem abſit gloriari, niſi in
Cruce Domini naſtri Jeſu Chriſti:
per quem mihi mundus crucifixus eſt,
& ego mundo.
. br. Adoramus te Chriſte, * Et be-
nedicimus tibi. Adoramus. Y. Quia
er Crucem tuam redemiſti mundum.
t benedicimus Gloria Patri. Adora-
mus. Y. Omnis terra adoret te, &
pſallat tibi. ꝶ. Pſalmum dicat nomini
tuo Domine.
Ad Nonam, Anña. Per ſignum Crucis.
Capitulum. Philip. 2.
Hmiliavit ſemetipſum factus obe-
diens uſque ad mortem, mortem
autem Crucis. Propter quod & Deus
exaltavit illum, & donavit illi nomen,
quod eſt ſuper omne nomen.
S. brev. Omnis terra adoret te, * Et
pſallat tibi. Omnis terra. Y. Pſalmum
dicat nomini tuo Domine. Et pſallat.
Glona Patri. Omnis. Y⸗ Hoc ſignum
Cru-

Feſta Septembris. 569
Crucis erit in cælo. &. Cum Dominus
ad judicandum venerit. 2
In ſecundis Veſperis, omnia dicun-
tur ut ſupra in primis Veſperis. 565.
Ad Magnificat, Ana. O Crux bene-
dicta, quæ ſola fuiſti digna portare re-
gem cælorum, & Dominum, alleluja.
Oratio. Deus, qui nos hodierna. 566.
Deinde fit comm. diei O&. Nativ. B.
Mariæ, Ana. Glorioſæ Virginis Mariæ.
7. Nativitas eſt hodie. Oratio. Famu-
lis tuis. ut in primis Veſp. Feſti. 559.
Poſteà ſancti Nicomedis Mart. Ant.
Iſte ſanctus. Y. Gloria & honore. xiiij.
Oratio.
A Deſio Domine populo tuo: ut bea-
ti Nicomedis Martyris tui merita
præclara ſuſcipiens, ad impetrandam
miſericordiam tuam ſemper ejus patro-
cinijs adjuvetur. Per Dominum.
Die xv. Septembris.
IN OCTAVANATIVITATIS
B. Mariæ. Duplex.
In Laudibus fit commemorat. S. Ni-
comedis Martyris, Antiphona. Qui
odit. Y. Juſtus ut palma. xyvj.
Oratio. Adeſto Domine. ut ſuprà.
Et in ſecundis Veſp. fit commem. de
538. Cornelio & Cypriano, & alijs.
Die xvj. Septembris.
IN FESTO SS. MARTYTRUM
Cornelij & Cypriani. Semid.
Antiphona. Iſtorum eſt enim. 7. Læ-=
tamini. xxiij.
Ora-

570 Feſta Septembris.

Oratio. .
☛ Eatorum Martyrum, paritérque
Pontificum, Gornelij & Cypriani
nos quæſumus Domine;, feſta tuean-
tur, & eorum commendet oratio ve-
neranda. Per Dominum.
Commemor. SS. Euphemiæ, Luciæ
& Geminiani Martyrum.
In Veſperis, Antiph. Gaudent in
cælis. . Exultabunt. de Communi
plurimorum Martyrum. Xxvij.
In Laudib. vero Ana. Iſtorũ eſt enim.
7J. Lætamini. xxnij. Oratio.
Ræſta, Domine, precibus noſtris
P cum exultatione proventum: ut ſan-
Glorum Martyrum Luphemiæ, Luciæ,
& Geminiant, quorum diem paſſionis
annua devotione recolimus, etiam fidei
conſtantiam ſubſequamur. FPex Dum.
Si Feſtum SS. Gornelij & Cypriani
venerit in Dominica, transfertur in pro-
zximam diem feſto ix. Lectionum non
mpeditam. Commem. autem 8S. Eu-
nemiæ, Luciæ, & Geminiani;, fit in
J. Veſpens & Laudibus Dominicæ:, &
Antiphonæ & Y. non variantur.
Ssi venerit in Quat. Temp. fit com-
mem. Feriæ occurf. ad Laud. tantum.
Veſp. à Capitulo de equenti cum
comm. SS. Cornelij & Cypriani Mart.
Die xvij. Septembris.
IN FESTO IMPRESSIO NIS SA-⸗
crorum Stigmatum in corpore bea-
ti Pranciſci. Semidupl.
Om-

Feſta Septembria. 571
Omnia dicuntur de Communi Con-
feſſoris non Pontinicis. xxxij. excep-
tis ijs quæ hic propria ponuntur.
Ad Veſp. Capitulum. Eccl. 31.
Eatus vir, qui inventus eſt ſine ma-
cula: & qù poſt aurum non abijt,
nec ſperavit in pecuniæ theſauris. Quis
eſt hic, & laudabimus eum? fecit enim
mirabilia in vita ſua.
Hymnus.
Iete Confeſſor Domini, colentes
Quem piè laudant populi per orbem,
Hac die lætus meruit beata
Vulnera Chriſti.
Qui pius, prudens, humilis, pudicus,
Söbriam duxit ſine labe vitam,
Donec humanos animavit auræ
Spiritus artus.
Cujus ob præſtans meritum frequenter
K.gra quæ paſſim jacuére membra,
Viribus morbi domitis , ſaluti
Reſtituuntur.
Noſter hinc illi Chorus obſequentem
Concinit laudem, celebréſque palmas;
Ut pijs ejus precibus juvemur
Omne per ævum.
Sit laus illi, decus, atque virtus,
Qui ſuper cæli ſolio coruſcans
Totius mundi ſeriem gubernat
Trinus, & unus. Amen.
In utriſque Veſp. & Laud. y. Signaſti
Domine ſervum tuum Franciſcum.
. Signis redemptionis noſtræ. .
ra-

572 Feſta Septembris.
Oratid.
Omine Jeſu Chriſte, qui frigeſcen-
D te mundo, ad inflammandum cor-
da noſtra tui amoris igne. in carne bea-
tifſimi Franciſci Paſſionis tuæ facra
Stigmata renovaſti: cêncede propitius;
ut ejus meritis & precibus crucem ju-
giter feramus, & dignos fructus pœni-
tentiæ faciamus. Qui vivis & regnat.
Deinde fit commemor. 88. Cornelij
&W Cypriani Martyrum, Anña- Gaudent
in cælis. y. Exultabunt. xXxvij.
Oratio. Beatorum. ut ſuprà. 5§570.
Hymnus ad Laudes.
Eſu corona celſior,
Et veritas ſublimior;,
Qui confitenti ſervulo
Reddis perenne przmium:
Da ſupplicanti cœtui,
Hujus rogatu, noxij
Remiſſionem criminis,
Rumpendo nexum vinculi.
Anni reverſo tempore
Dies refulſit lumine,
uo Sanctus hic de corpore
Chriſti recepit Stigmata.
Hic vana terræ gaudia,
Et luculenta prædia
Polluta ſorde deputans,
Ovans tenet cæleſtia.
Te Chriſte Rex pijſſime
Hic confitendo jugiter,
Calcavit artes däemonum,

Sævúmque Averni principem.
Vir-

Mecam
Wds
8
1

Feſta Septembris. 573
Virtute clarus, fide,
Confeſſione ſedulus,
Jejuna membra deferens,
Dapes ſupernas obtinet.
proinde te pijſſime
Precamur omnes ſupplices;
Nobis ut hujus gratia
Pœnas remittas debitas.
Patri perennis gloria,
Natoque Patris unico,
Sanctôque ſit Paraclito
Per omne ſemper ſæculum. Amen.
Si præſens vel ſequens Feſtum vene-
rit in Quatuor Temporibus, fit com-
mem. Feriæ occurr. ad Laud. tantum.
Die xviij. Septembris.
IN FESTO S. THOMX DE VIL-
lanova Epiſc. & Conf. Semidupl.
Omnia de Communi Confelloris
Ponrtificis. Xxvij. præter ea, quæ hic po-
nuntur propria.
.„ In Hymno. Iſte Confeſſor. tertius
Verſus dicendus: Hæc die lætus me-
ruit ſupremos Laudis honores.
Ad Magnificat in utriſque Veſperis,
Ana. Diſperſit, dedit pauperibus: ju-
ſtitia ejus manet in ſæculum ſæculi.
Oratio.
Eus, qui beatum Thomam Ponti-
Dfcenm inſignis in pauperes miſeri-
cordiæ virrute decoraſti: quæſumus;
ut ejus interceſſione in omnes, qui te
deprecantur, divitias miſericordiæ tuæ
benignus efſundas. Per Dominum.
Dein-

Feſta Septembris.
Deinde fit commemorat. SS. Stigma-
tum in corpore S. Franciſci.
Ad Benedictus, Antiphona.
Elemoſynas illius enarrabit omnis
Eccleſia Sanctorum.
Veſperæ de ſequenti, cum comme-
Mmorat. S. Thomæ.
Die xix. Septembris.
IN FESTO SS. MART. JANUA-
rij & Sociorum. Duplex.
Oratio.
Eus, qui nos añua ſanétorum Mar-
tyrum tuorũ Januarij & Sociorum
ejus, ſolemnitate lætificas: concede
propitius; ut quorum gaudemus meri-
tis, accendamur exemplis. Per Däm.
Veſperæ à Capitulo de SS. Euſtachio
& Socijs Martyribus cum commemor.
SS.Januarij & Sociorum Martyrum.
Die xx. Septembris.
IN FESTO SS. EUSTACHII ET
Sociorum Martyrum. Duplex. *
Oratio.
Eus, qui nos concedis ſanéſtorum
Martyrum tuorum, Euſtachij &
Sociorum ejus, natalitia colere: da no-
bis in æterna beatitudine de eorum ſo-
cietate gaudere. Per Dominum.
Pro commem. SS. Januarij & Socio-
zum, Antiphona. Gaudent in cælis.
Y. Exultabunt Sanéti. xxvij.
Oratio Deus, qui nos annua.
In Laudibus fit commemoratio Vigi-
liæ ö. Mathæi, ut in Pſalterio.

§i

Feſta Septembris. 575
Si hæc Vigilia venerit in Quatuor
Temporub. nihil fit de ea niſi in Miſſa.
Oratio.
en A, quæſumus omnipotens Deus:
De beati Matthæi Apoſtoli tui &
Evangeliſtæ, quam prævenimus, vene-
randa ſolemnitas, & devotionem nobis
augeat & ſalutem. Per Dominum.
Veſperæ de S. Matthæo Apoſtolo,
cum commemor. præcedentis feſti.
Die xXxj. Septembris.
IN FESTO S. MATTHEI APOSTO-
li & Evangeliſiæ. Duplex.
Omnia dicuntur de Communi Apo-
ſtolorum. j. præter Orationem.
Oratio.
B Eati Apoſtoli & Evangeliſtæ Mat-
thæi, Domine precibus adjuvemur:
ut quod poſſibilitas noſtra non obtinet,
ejus nobis interceſſione donetur. Per
Dominum noſtrum.
Deinde fit commem. SS. Euſtachij
& Sociorum Martyrum, Ant. Gaudent
in cælis. 7. Exultabunt. Xxvij.
Oratio. Deus, qui nos conced is. 574.
In ſecundis Velperis fit commemox.
33. Mauritij & Socioxum Martyrum-
Die xxij. Septembris.
SS. MAURITII ET SOCIORUM

Martyrum.
Antiph. Iſtorum eſt enim. ?. Læta-
mini. xxiij. Oratio.

ut ſantorum Martyrum tuorum

A Nnue, quæſumus omnipotẽs Deus:
. Mau-

3576 Feſta Septembris.
Mauritij & Sociorum ejus, nos lætificet
feſtiva ſolemnitas; ut quorum ſuffra-
gijs nitimur, eorum natalitijs glorie-
mur. Per Dominum.
Die xxiij. Septembris.
IN FESTO S. LINI. PDAPX ET
Martyris. Semiduplex.
Oratio. Deus, qui nos beati. ut in
Communi unius Martyris. xiiij.
Commem. S. Theclæ Virg. & Mart.
Ant. Veni Sponſa Chriſti. Y. Specie
tua. de Communi Virginum. xXXViij.
Et in Laudibus, Antiph. Simile eſt
regnum. Y. Diffuſa eſt. ibid. xl.
Oratio.
DA „ quæſumus omnipotens Deus:
ut qui beatæ Theclæ Virginis &
Martyris tuæ natalitia colimus, & an-
nua ſolemnitate lætemur, & tantæ fidei
proficiamus exemplo. Per Dominum.
Die xxiiij. Septembris.
INFESTO B. V. MARIX. D E
Mercede. Duplex.
Omnia dicuntur ut in feſto ad Ni-
ves. §26. Oxatio.
DEus „qui per glorioſiſſimam Filij
tui Matrem ad liberandos Chriſti
fideles à poteſtate Paganorum nova Ec-
cleſiam tuam prole amplificare digna-
tus es: præſta quæſumus; z ut quam pie
veneramur tanti operis Inſtitutricem 2
ejus pariter meritis . & interceſſione à a
Peccatis omnibus, & captivitate dæ-
monis liberemur. Per eumdem Däm.
Die

Feſta Septembris. 577
Die xxvj. Septembris.
SS. CYTPRIANI ET JUSTIN &£
Martyrum. Oratio.
Eatorum Martyrum Cypriani & Ju-
ſtinæ nos Domine foveant cçonti-
nuata præſidia: quia non deſinis pro-
pitius intueri, quos talibus auxilijs
conceſſeris adjuvari. Per Dominum.
Die xxvij. Septembris.
IN FESTO SS. MARTYIRUM COsS-
mæ & Damiani. Semidupl.
Oratio.
P Ræſta quæſumus omnipotens Deus:
ut qui ſanctorum Martyrum tuorum
Coſmæ & Damiani natalitia colimus,
à cunctis malis imminentibus eorum
interceſſionibus liberemur. Per Dům.
5 Die xxviij. Septemb. S. Wences-
lai Ducis & Mart. Vide in feſtis ad
libitum in fine.
Die xxix. Septembris.
IN DEDICATIONE S. MICHAELIS
Archangeli. Duplex.
Ad Veſperas, Ana. Stetit Angelus.
cum reliquis de Laudibus. 579. Pſal-
mus. D ixit Dominus. cum reliquis de
Dñica. 95. & loco ultimi, Pſalm. L au-
date Dominum omnes Gentes. ro3.
Capitulum. Apoc. I.
S Ignificavit Deus quæ oportet fieri
citò, loquens per Angelum ſuum ſer-

vo ſuo Joanni, qui teſtimonium perhi-
buit verbo Dei, & teſtimonium Jeſu
Chriſti, quæcumque vidit.
K k

Hym⸗

57³ FTeſta Septembris.
Hymnus.
ſplendor, & virtus Patris,
Te vita, Jeſu, cordium,
Ab ore qui pendent tuo;
Laudamus inter Angelos.
Täbi mille denſa millium
Ducum corona militat:
Sed explicat victor Crucem
Michaêl ſalutis ſignifer.
Draconis hic dirum caput
In ima pellit tartara;,
Ducêmque cum rebellibus
Cæleſti ab arce fulminat.
Contra ducem ſuperbiæ
Sequamur hunc nos principem,
Ut detur ex Agni throno
Nobis corona gloriæ.
Patri, ümuúlque Filio,
Tibique ſancte Spiritus
Sicut fuit, ſit jugiter
Sæclum per omne gloria. Amen.
Y. Stetit Angelus juxta aram templi.
Be. Habés thuribulu aureũ in manu ſua.
Ad Magnificat, Antiphona.
Dum ſacrum myſterium cerneret Joan-
nes, Archangelus Michaél tuba ceci;
nit : Ignoſce Domine Deus noſter, qui
aperis librum, & ſolvis ſignacula ejus,
alleluja.
. Oratio.
Eus, qui miro ordine Angelorum
miniſteria hominumque diſpenſas:
concede propitius; ut a quibus tibi mi-
niſtrantibus in cælo ſemper aſſiſtitur,
a

Feſta Septembris. 579
ab his in terra vita noſtra muniatur.
Per Dominum noſtrum. .
Ad Laudes 8& per Horas, Anña.
Sierir Angelus juxta aram templi,
habens thuribulum aureum in ma-
nu ſua.
Pſalm. Dñs regnavit. cum Kliq. 1.
Ana. Dum præliaretur Michael Arch-
angelus cum dracone, audita eſt vox
dicentium: Salus Deo noſtro, alleluja.
Anña. Archangele Michael, conſtitui
te principem ſuper omnes animas ſuſ-
cipien das.
Aha. Angeli Domini Dominum be-
nedicite in æternum.
Ana. Angeli, Archangeli, Throni, &
Dominationes, Principatus, & Pote-
ſtiates, Virtutes cælorum, laudate Do-
minum de cælis, alleluja.
Capitulum. Significavit Deus. 577.
⸗ Hymnus.
CIiriſe, ſanétorũ decus Angelorum,
Gentis humanæ Sator & Redéptor,
Cælitum nobis tribuas beatas
Scandere ſedes.
Angelus pacis Michaêl in ædes
Cælitus noſtras veniat; ſerenæ
Auctor ut pacis lacrymoſa in orcum
Bella reléêéget.
Angelus fortis Gabriél, ut hoſtes
Pellat antiquos, & amica cælo,
Quæ triumphator ſtatuit per orbem,
Templa reviſat.
Angelus noſtræ medicus ſalutis
K k 2 Ad-

530 Feſta Septembris.
Adſit & cælo Raphaél, ut omnes
Sanet ægrotos, dubiéſque vitæ
Dirigat actus.
Virgo Dux pacis, Genitrixque lucis,
Et ſacer nobis Chorus Angelorum
Sempey aſſiſtat, fimul & micantis
Regia cæli.
P ræſtet hoc nobis Deitas beata
Patris, ac Nati, paritérque ſancti
Spiritus, cujus reſonat per omnem
Gloria mundum. Amen.
. Stetit Angelus juxta aram templi.
v. Habés thuribulũ aureũ in manu ſua.
Ad Benedictus, Antiphona. Factum
eſt ſilentium in cælo, dum draco com-
mitteret bellum: & Michael pugnavit
cum e0, & fecit victoriam, alleluja.
Oratio. D eus, qui miro ord. 578.
iam, Afa. Dum præliaretur.
tulum. Significavit Deus. 577.
zu. br. Stetit Angelus, * Juxta afam
templi. Stetit. . Habens thuribulum
aureum in manu ſua. Juxta. Gloria
Patri. Stetit. 7. Aſcendit fumus aro-
matum in conſpectu Domini. z. De
manu Angeli.
Adse Sa. Archangele Michaél.
Cap m. Apoc. J. c.
„Udivi vocem Angelorum multo-
rum in circuitu throni, & anima-
lium, & ſeniorum, & erat numerus
eorum millia millium, voce magna di-
centium: Salus Deo noſtro.
brev. Aſcendit famus aromatum»
* In

Ad Te

Yeſta Septembils. 581
* In conſpectu Domini. Aſcendit.
De manu Angeli. In conſpeétu.
G loria Patri. Aſcendit fumus. 7. In
conſpectu Angelorum pſallam tibi Deus
meus. p Adorabo ad templum ſan-
ctum tuum, & confitebor nomini tuo.
Ad Nor Ana. Angeli, Fel.
Apoc. 12.
Adum eſt prælium magnum in cæ-
lo : Michael & Angeli ejus prælia-
bantur cum dracone, & draco pugna-
bat, & angeli ejus: & non prævalue-
runt, neque locus inventus eſt eorum
ampliùs in cælo.
. breve. In conſpectu Angelorum,
* Pfallamstibi Deus meus. In conſpe-
ctu. 7. Adorabo ad templum ſanctum
tuum, & confitebor nomini tuo. Pfſallä.
G loria Patri. In conſpectu. y. Ado-
rate Deum. ? Omnes Angeli ejus.
In ſe eſperis, Antiph. Stetit
Angelus. cúm reliq. de Laudib. 579.
Pſalmus. Dixit Dominus. cum reli-
quis de Dominica. 95. loco
Tſalmus. Gonfitebor tibi Domine in
toto corde meo: † quoniam audiſti. 122.
Capitulum 8 ignificavit. Hymn. Te
ſplendor. ut ſuprà in primis Veſp. 577.
In conſpectu Angelorum pſallam ti-
i Deus meus. g. Adorabo ad tem-
plum ſanctum tuum, & confitebor no-
mini tuo.
Ad Magnificat, Antiphona.
Princeps giorioſſſime⸗ Michael Archan-
K k 3 gele,

nam

mi⸗

582 Feſta Ocobris.
gele, eſto memor noſtri: hâc, & ubique
ſemper precare pro nobis Filium Dei,
alleluja, alleluja.
Oratio. Deus, qui miro ordine. 578.
Deinde fit commem. S. Hieronymi,
ut infrà.
Die xxx. Septembris.
IN FESTO S. HIERONYMI
Presbyteri Confeſſoris & Eccleſiæ
Doctoris. Duplex.
Ad Magnificat in urriſque Veſperis;»
Anña. O Doctor optims. de Communi
Confeſſoris. Xxxij. Oratio.
Eus, qui Eccleſiæ tuæ in exponen-
D dis ſacris Scripturis beatum Hiero-
nymum Confeſſorem tuum? Doctorem
maximum providere dignatus es: præſta
quæſumus; ut ejus ſuffragantibus me-
ritis, quod ore ſimul & opere docuit,
te adjuvante exercere valeamus. Per
Dominum noſtrum. .
In Veſperis fit commem. S. Remigij.
FESTA O CTO B R. I8.
Prima die non impedita dicitur Offi-
cium Defunctorum. cxij.
Dominica prima intra Calendas Oco-
bris, celebratur.
FESTUM SS. ROSARII B. MARIN.
Virginis. Duplex Majus.
Ad Veſperas, Ana. Dum eſſet Rex.
teliqua omnia ut inOfficio Sabbat. liiij.
exrceptis quæ ſequunturx.
y. Dignafe me laudare te Virgo ſacrata.

Bt. Da mihi virtutem contra hoſtes tuos.

Feſta Otobris. 583
Ad Magnificat, Antiphona.
sancta Maria ſuccurre miſeris, juva pu-
ſillanimes, refove flebiles, ora pro po-
pulo, interveni pro clero, intercede
pro devoto femineo ſexu; ſentiant
omnes tuum juvamen, quicumque ce-
lebrant tuam ſanctam feſtivitatem.
Oratio.
Olemnitatem Roſarij beatiſſimæ
Virginis Mariæ Genitricis tuæ cele-
brantes, quæſumus omnipotens Deus,
benigno favore proſequere: quatenus
ita ipſius ſacra myſteria contemplemur
in terris; ut poſt hujus vitæ curſum, eo-
rum fructus percipere mereamur in cæ-
lis. Sri vivis & regnas cum Deo Patre.
Et fit commem. Dominicæ occurrent.
Ad Laudes & per Horas omnia dicun-
tur ut in Officio Sabbati. liiij.
Ad Benedictus, Antiphona.
Beata es Maria, quæ credidiſts : perfi-
cientur in te, quæ dicta ſunt tibi à Do-
mino, alleluja. .
Oratio. S olemnitatem. ut ſuprà.
Et fit commem. Dominicæ occurrent.
