cuſtodiat animam tuam Dominus.
D omi-

dle

nl

Eſalmiĩ Eraduales. cxlix
D ominus cuſtodiat introitum tuum, &
exirum tuum; * ex hoc nunc & uſque
in ſæculum.
Pſalmus 121.
1 Rtatus ſum in his, quæ dicta ſunt
mihi: * in domum Domini ibimus.
5§ tantes erant pedes noſtri, * in atrijs
tuis Jeruſalem.
Jeruſalem, quæ ædificatur ut civitas: *
eujus participatio ejus in idipſum.
I lluc enim aſcenderunt tribus, tribus
Domini, * teſtimonium Iſraël ad con-
fitendum nomini Domini.
Q uia illic ſederunt ſedes in judicio, *
ſedes ſuper domum David.
ogate quæ ad pacem ſunt Jeruſalem: *
& abundantia diligentibus te.
F iat pax in viftute tua: * & abundan-
tia in turribus tuis.
F ropter fratres meos, & proximos
meos, * loquebar pacem de te
F† ropter domum Domini Dei noſtri, *
quæ ſivi bona tibi.
Pſalmus 122.
A Dte levavi oculos meos, * qui ha-
bitas in cælis.
E cce ſicut oculi ſervorum, * in mani-
bus dominorum ſuorum;
icut oculi ancillæ in manibus dominæ
ſuæ: * ita oculi noſtri ad Dominum
Deum noſtrum, donec miſereatur noſtri.
M iſerere noſtri Domine, miſerere no-
ſtri: * quia multùm repleti ſumus de-

ſpectione:
i zij Quia

cI Pſalmi Graduales.
Quia multùm repleta eſt anima no-
ſtra: * opprobrium abundantibus, &
deſpectio ſuperbis.
Pſalmus 123.
Iſi quia Dominus erat in nobis, di-
cat nunc Iſraël; * niſi quia Domi-
nus erat in nobis.
ùm exurgerent homines in nos, *
forte vivos deglutiſſent nos.
Cum iraſceretur furor eorum in nos, *
ſorſitan aqua abſorbuiſſet nos.
Torrentem perrranſivit anima noſtra, *
forſtan pertranſiſſet anima noſtra a-
Juam intolerabilem.
enedictus Dominus, * qui non dedit
nos in capt onem dentibus eorum.
nima noſtra ſicut paſſer erepta eſt *
de laqueo venantium.
Laqueus contritus eſt, *. & nos libera-
ti ſumus,
A djutorium noſtrum in nomine Domi-
ni: * qui fecit cælum & terram.
equiem æternam * dona eis Domine.
Et lux perpetua * luceat eis.
Deinde dicitur flexis genibus, Pa-
ter noſter, ſecretò *. Et ne nos indu-
cas in tentationem. &. Sed libera nos
à malo. Y. A porta inferi. 3ꝶ. Erue
Domine animas eorum. Y. Requieſ-
cant in pace. ε. Amen., Y. Domine
exaudi orationem meam, 3. Et cla-
mor meus ad te veniat. . Dominus
vobiſcum. H. Et cum ſpiritu tuo.
re-

Fſalmi Graduales. elj
Oremus. Oratio.
Bſolve, quæſumus Domine, ani-
mas famulorum famularumque
tuarum, & omnium fidelium defuncto-
rum, ab omni vinculo delidtorum: ut in
reſurrectionis gloria inter ſanéctos &
electos tuos reſuſcitati reſpirent. Per
Chriſtum Däm noſtrum. . Amen.
Poſt Orationem ſtatim dicuntur alij
Pſalmi Graduales, qui ſequuntur: &
in fine cujuſubet Pſalmi dicitur, G lo-
ria Patri. Pſalmus 124.
Ui confidunt in Domino, ſicut
nons Sion: * non commovebitur
in æternum, qui habitat in Jeruſalem.
Montes in circuitu ejus: * & Domi-
nus in circuitu populi ſui, ex hoc nunc
& uſque in ſæculum.
Quia non relinquet Dominus virgam
peccatorum ſuper ſortem juſtorum: æ
ut non extendant juſti ad iniquitatem
manus ſuas.
Benefac Dñe bonis: * & rectis corde.
Declinantes autem in obligationes:
adducet Dominus cum operantibus ini-
uitatem: * pax ſuper Iſrael.
loria Patri.
Pſalmes 125.
N convertendo Dominus captivitatẽ
Sion: * facti ſumus ſicut conſolati:
Tunc repletum eſt gaudio os noſtrum,
& lingua noſtra exultatione.
Tunc dicent inter Gentes: * Magnifi-

z iiij Mag-

clij Pſalmi Graduales.
M agnificavit Dominus facçere nobiſ-⸗
cum: * facti ſumus lætantes.
Converte Domine captivitatem no-
ſtram, * ſicut torrentes in Auſtro.
Qui ſeminant in lacrymis, * in exul-
tätione metent.
E untes ibant & flebant, * mittentes
ſemina ſua.
V enientes autem venient cum exulta-
tione, * portantes manipulos ſuos.
G loria Patri. Pſalmus 126.
Iſi Dominus ædificaverit domum, *
N in vanum laboraverunt qui ædifi=
cant eam.
N iſi Dominus cçuſtodierit civitatem, *
fruſtra vigilat qui cuſtodit eam.
V anum eſt vobis ante lucem ſurgere: *
ſurgite poſtquam ſederitis, qui mandu-
catis panem doloris.
C uùm dederit dilectis ſuis ſomnum: *
ecce hereditas Domini, filij, merces,
fructus ventris.
§ icut ſagittæ in manu potentis: * ita
filij excuſſorum.

B eatus vir, qui implevit deſiderium dl

ſuum ex ipſis: * non confundetur cum
loquetur inimicis ſuis in porta.
G loria Patri. PAlmus 127.
B Eati omnes qui timent Dominum, *
1 qui ambulant in vijs ejus.

abôres manuum tuarum qui mandu-
cabis: * beatus es, & benè tibi erit.
Uxor tua ſicut vitis abundans, * in la-

teribus qomus tuæ. ili
i

Pſalmi Graduales. cliij
Filij tui ſicut novellæ olivarum, * in
circuitu menſæ tuæ.
E cce ſic benedicetur homo, * qui ti-
met Dominum.
B enedicat tibi Dominus ex Sion: * &
videas bona Jeruſalem omnibus diebus
vitæ tuæ.
Et videas filios filiorum tuorum, *
pacem ſuper Ilrael.
G loria Patri. Pſalmus 128.
S§ Rpe expugnaverunt me à juventute
mea, * dicat nunc Iſrael.
Sæpe expugnaverunt me à juventute
mea: * etenim non potuerunt mihi.
s upra dorſum meum fabricaverunt
peccatores: * prolongaverunt iniqui-
tatem ſuam.
D ominus juſtus concidit cervices pec-
catorum: * confundantur & convertan-
tur retrorſum omnes, qui oderunt Sion.
Fiant ſicut fœnum tectorum; * quod
riuſquam evellatur, exaruit.
e quo non implevit manum ſuam qui
metit, * & ſinum ſuum qui manipulos
colligit.
Et non dixerunt qui præteribant: Be-
nedictio Domini ſuper vos: * benedi-
ximus vobis in nomine Domini.
G loria Patri, & Filio. .
EYoſteà dicitur flexis genibus, Kyrie
eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie elei-
ſon. P ater noſter. ſecreto, F. Et ne
nos inducas in tentationem. . Sed li-
bera nos à malo. . Memento congre-
i v gatio-

cliiij Pſalmi Graduales.
gationis tuæ. &. Quam poſſediſti ab
initio. 7. Domine exaudi orationem
meam. B. Et clamor meus ad te ve-
niat. V. Dominus vobiſcum. . Et
cum ſpiritu tuo.
Oremus. Oratio.
D Eus, cui proprium eſt miſereri
ſemper & parcere: ſuſcipe depre-
cationem noſtram; ut nos, & omnes
famulos tuos, quos delictorum catena
conſtringit, miſeratio tuæ pietatis cle-
menter abſolvat. Per Chriſtum Domi-

num noſtrum. . Amen,
Poſt Orationem ſtatim dicuntur alij
Pſalmi Graduales, qui ſequuntur: &
in fine cujuſtibet Pſalmi dicitur, G lo-
ria Patri. Pſalmus 129.
D E profundis clamavi ad te Dñe: *
Domine exaudi vocem meam.
Fiant aures tuæ intendentes, * in vo-
cem deprecationis meæ.
S i iniquitates obſervaveris Domine: *
Domine quis ſuſtinebit?
Quia apud te propitiatio eſt: * & prop-
ter legem tuam ſuſtinui te Domine.
suſtinuit anima mea in verbo ejus: *
ſperavit anima mea in Domino.
cuſtodia matutina uſque ad noctem, *
ſperet Iſraẽl in Domino.
Qui apud Dominum miſericordia: *
& copioſa apud eum redemptio.
Et ipſe redimet lſraël, & ex omnibu
iniquitatibus ejus.
Gloria Patri, & Filio.
kſal⸗

Pfalmi Graduales. clv
Pſalmus 130.
Omine, non eſt exaltatum cor
meũ: * neque elati ſunt oculi mei.
Neque ambulavi in magnis, * neque
in mirabilibus ſuperme.
si non humiliter ſentiebam: * ſed
exaltavi animam meam.
Sicut abla catus ent ſuper matre ſua, *
ita retributio in anima mea.
5 peret Iſrael in Domino, * ex hoc
nunc & uſque in ſæculum.
G loria Patri. Pſalmus 131.
M Emento Domine David, & omnis
manſuetudinis ejus.
5O icut juravit Domino, * votum vovit
Peo Jacob.
§ i introiero in tabernaculum domus
meæ, * ſi aſcendero in lectum ſtrati mei.
S& i dedero ſomnum oculis meis, * &
alpebris meis dormitationem.
ke requiem temporibus meis: donec
inveniam locum Domino, * taberna-
culum Deo Jacob.
Ecce audivimus eam in Ephrata: * in-
venimus eam in campis ſilvæ.
Introibimus in tabernaculum ejus: *
adorabimus in loco, ubi ſteterunt pe-
des ejus.
5 urge Domine in requiem tuam, * tu
& arca ſanctificationis tuæ.
S acerdotes tui induantur juſtitiam, *
& ſancti tui exultent.
P ropter David ſervum tuum, * non
avertas faciem Chriſti tui.
Jura-

„

clvj Tſalmi Graduales.
Nuravit Dominus David veritatem, &
non fruſtrabitur eam: * de fructu ven-
tris tui ponam ſuper ſedem tuam.
§. i cuſtodierint filij tui teſtamentum
meum, * & teſtimonia mea hæc, quæ
docebo eos.
t filij eorum uſque in ſæculum, * ſe-
debunt ſuper ſedem tuam.
Quoniam elegit Dominus Sion: * ele-
Fir eam in habitationem ſibi.
æc requies mea in ſæculum ſfæculi: *
hic habitabo, quoniam elegi eam.
V iduam ejus benedicens bencdicam: *
Dauberes ejus ſaturabo panibus.
acerdotes ejus induam ſalutari: * &
ſancti ejus exultatione exultabunt.
HIluc producam cornu David, * paravi
lucernam Chriſto meo.
Lnimicos ejus induam confuſione: *
ſuper ipſum autem eſflorebit ſanctifica-
tio mea.
Gloria bPatri. Pſalmus 132.
E Cee quàm bonum, & quàm jucun-
dum, * habitare fratres in unum.
Ficut unguentum in capite, * quod
deſcendit in barbam, barbam Aaron.
Quod deſcendit in oram veſtimenti
ejus: * ſicut ros Hermon, qui deſcen-
dit in montem Sion.
Quoniam illic mandavit Dñs benedi-
Gionem, * & vitam uſque in ſæculum.
Goria Patri. Pſalinus 132.
E Cce nunc benedicite Dominum, *
omnes ſervi Domini. 7*

Qui

er
Domne
lch

atis in domo Domini, * in atrijs
domus Dei noſtri.
In noctibus extollite manus veſtras in
ſancta, * & benedicite Dominum.
; enedicat te Dñs ex Sion, * qui fecit
cælum & terram. Gloria Patri.
Deinde dicitur flexis genibus, Ky-
rie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie
cleiſon. Pater noſter. ſecretò 7. Et
ne nos inducas in tentationem. . Sed
libera nos à malo. . Salvos fac ſervos
tuos. . Deus meus ſperantes in te.
y. Domine exaudi orationem meam.
. Et clamor meus ad te veniat.
y. Dominus vobiſcum. . Et cum ſpi-
ritu tuo.
remus. Oratio.
Rætende Dñe famulis & famulabus
P tuis dexteram cæleſtis auxilij: ut te
toto corde perquirant; & quæ dignè
poſtulant, conſequi mereantur. Perx
Chriſtum Dñm noſtrum. g. Amen.
S8 EP T E M eS A L M I
Pœnitentiales cum Litanijs.
Dicuntur flexis genibus in omnibus
ſextis Ferijs Quadrageſimæ, quando
Officium fit de Feria Litaniæ autem,
omifis Septem Pſalmis, dicuntur in
Litanijs majoribus in Feſto S. Marci, &
in tribus diebus Rogationum: Dicun-
tur autem in Quadrageſima in Choro
poſt Matutinum & Laudes diei, diéto
B enedicamus Domino. Extra Chorum,
pro o pportunitate temporis.

septen Pſalmi Pœnitentiales, clvij
Qui

Anti-

elviij Septem Pſalmi Pœnitentiales.
Antiphona. Ne reminiſcaris.
Pſalmus 6. „
Omine ne in furore tuo arguas
me: *† mnäeque in ira tua corripias mer-
Miſerere mei Domine, quoniam infir-
mus ſum: * ſana me Domine, quoniam
conturbata ſunt oſſa mea.
Et anima me turbata eſt valdè: * ſed
tu Domine uſquequò?
Gonvertere Domine, & eripe animam
meam: * ſalvum me fac propter miſe-
ricordiam tuam.
uoniam non eſt in morte qui memor
ſit tui: * in inferno autem quis confite-
bitur tibi?
Laboravi in gemitu meo, lavabo per
ſingulas noctes lectum meum: * lacry-
mis meis ſtratum meum rigabo.
T urbatus eſt à furore oculus meus: *
inveteravi inter omnes inimicos meos.
Diſcedite à me omnes, qui operamini
iniquitatem: *† quoniam exaudivit Do-
minus vocem fletus mei.
Exaudivit Dñs deprecationem meam, *
Dominus orationem meam ſuſcepit.
Erubeſcant, & conturbentur vehemen-
ter omnes inimici mei: † convertantut
& erubeſcant valdè velociter.
G loria Patri. Pſalmus 31.
B Eati, quorum remiſſæ ſunt iniquita-
tes: *† & quorum tecta ſunt peccata.
Beatus vir, cui non imputavit Domi-
nus peccatum, * nes eſt in ſpiritu ejus

dolus.
Quo⸗

Septem Pſalmi bœnitentialee, elix
uoniam tacui, inveteraverunt oſſa
mea, * dum clamarem tota die.
uoniam die ac nocte gravata eſt ſuper
me manus tua: * converſus ſum in
ærumna mea, dum configitur ſpina.
D elictum meum cognitum tibi feci: *
& injuſtitiam meam non abſcondi.
Dixi: Confitebor adverſum me inju-
ſtitiam meam Domino: * & tu remiſi-
ſti impietatem peccati mei.
P ro hac orabit ad te omnis ſanctus, *
in tempore opportuno.
V erúùmtamen in diluvio aquarum mul-
tarum, * ad eum non approximabunt.
T u es refugium meum aà tribulatione,
quæ circumdedit me: * exultatio mea
erue me à circumdantibus me.
Intellectum tibi dabo, & inſtruam te
in via hac, qua gradieris: * firmabo
ſuper te oculos meos.
Nolite fieri ſicut equus & mulus, *
quibus non eſt intellectus.
In camo & fræno maxillas eorum con-
ſtringe, * qui non approximant ad te.
M ulta flagella peccatoris, * ſperan-
tem autem in Domino miſericordia
circumdabit.
ætamini in Domino, & exultate ju-
ſti, *† & gloriamini omnes recti corde.
G loria Patri. Pſalmus 37.
Omine ne in furore tuo arguas
D me: *neque in ira tua corripias me.
Q uoniã ſagittæ tuæ infixæ ſunt mihi: *
& confimaſti iuper me manum tuam.
on

clx Septem Pſalmi Pœnitentigles.
Non eſt ſanitas in carne mea à facie iræ
tuæ: * non eſt pax oſſibus meis à facie
peccatorum meorum.
△ uoniam iniquitatés meæ ſupergreſ-
S ſunt caput meum: * & ſicut onus
grave gravatæ ſunt ſuper me.
utruerunt, & corruptæ ſunt cicatrices
meæ, * à facie inſipientiæ meæ.
Miſer factus ſum, & curvatus ſum uſ-
que in finem: * tota die contriſtatus
ingrediebar.
uoniam lumbi mei impleti ſunt illu-
ſiônibus: *† & non eſt ſanitas in car-
ne mea.
fflictus ſum, & humiliatus ſum ni-
mis: * rugiebam à gemitu cordis mei.
Domine; ante te omne deſiderium
meum: * & gemitus meus à te non eſt
abſconditus.
CGor meum conturbatum eſt, dereliquit
me virtus mea: * & lumen oculorum
meorum; & ipſum non eſt mecum.
A mici mei, & proximi mei * adverſum
me appropinquaverunt, & ſteterunt.
Et qui juxta me erant, de longè ſtete-
runt: * & vim faciebant qui quærebant
animam meam.
Et qui inquirebant mala mihi, locuti
ſunt vanitates: † & dolos tota die me-
ditabantur.
Ego autem tamquam ſurdus non audie-
bam: * & ſicut mutus non aperiens os
ſuum.
Et factus ſum ſicut homo non au-
diens: *

. Sehrem Pfalm pernitenti es. (lxj
diens: * & non habens in ore ſuo redar-

gutiones.
uoniam in te Domine ſperavi: * tu
exaudies me Domine Deus meus.
uia dixi: Nequando ſupergaudeant
mihi inimici mei: * & dum commo-
ventur pedes mei, ſuper me magna lo-
cuti ſunt.
uoniam ego in flagella paratus ſum: *
& dolor meus in conſpectu meo ſemper.
Quoniam iniquitatem meam annuntia-
bo: *ů & cogitabo pro peccato meo.
Inimici autem mei vivunt, & confir-
mati ſunt ſuper me: * & multiplicati
ſunt qui oderunt me inique.
ui retribuunt mala pro bonis, detra-
hebant mihi? * quoniam ſequebar bo-
nitatem.
Ne derelinquas me Domine Deus
meus: * ne diſceſſeris à me.
Intende in adjutorium meum, * Do-
mine Deus ſalutis meæ.
Gloria Patri, & kilio.
. Pſalmus 50
Iſerere mei Deus, * ſecundùm
magnam miſericordiam tuam.
Et ſecundùm multitudinem miſeratio-
num tuarum, * dele iniquitatem meam.
A mpliùs lava me ab iniquitate mea: *
& à peccato meo munda me.
Quoniam iniquitatem meam ego cog-
nõſco: *q & peccatum meum contra me
eſt ſemper.
T ibi ſoli peccavi, & malum coram te
k feci: *

elxij Septem pPſalmi Pnitentiales.
feci: †–Jiat juſtificeris in ſermonibus tuis,
& vincas cùm judicaris.
E cce enim in iniquitatibus conceptus
ſum: *eò & in peccatis concepit me ma-
ter mea.
E cce enim veritatem dilexiſti: * incer-
ta & occulta ſapientiæ tuæ manifeſtaſti
mihi.
A ſperges me hyſſopo, & mundabor: *
lavabis me, & ſuper nivem dealbabor.
A uditui meo dahbis gaudium & læti-
tiam: * & exultabunt oſſa humiliata.
A verte faciem tuam à peccatis meis: *
& omnes iniquitates meas dele.
Cor mundum crea in me Deus: * &
ſpiritum rectum innova in viſceribus
meis.
Ne projicias me à facie tua: * & ſpiri-
tum ſanctum tuum ne auferas à me.
Redde mihi lætitiam ſalutaris tui: *
& ſpititu principali confirma me.
Docebo iniquos vias tuas: * & impij
ad te convertentur.
Libera me de ſanguinibus Deus, Deus
ſalutis meæ: † & exultabit lingua mea
juſtitiam tuam.
Domine labia mea aperies: *† & os
meum annuntiabit laudem tuam.
Quoniam ſi voluiſſes ſacrificium, de-
diſſem utique: * holocauſtis non dele-
Gtaberis.
S acrificium Deo ſpiritus contribula-
tus: * cor contritum & humiliatum
Deus non deſpicies. .
Beni-

Septem Pſalmi Pœnitentiales. clxiij
B enignè fac Domine in bona voluntate
tua Sion: * ut ædificentur muri Jeru-
ſalem.
T unc acceptabis ſacrificium juſtitiæ,
oblationes, & holocauſta: * tunc im-
ponent ſuper altare tuum vitulos.
G loria Patri. Pſalmus 101.
Omine exaudi orationem meam: *
— & clamor meus ad te veniat.
Non avertas faciem tuam à me: * in
quacumque die tribulor, inclina ad me
aurem tnam.
In quacumque die invocavero te, *
velociter exaudi me.
Quia defecerunt ſicut fumus dies mei: *
& oſſa mea ſicut cremium aruerunt.
P ercuſſus ſum ut fœnum, & aruit cor
meum: * quia oblitus ſum comedere
anem meum.
1 voce gemitus mei *† adhæſit os meum
Carni meæ. .
§ imilis factus ſum pellicano ſolitudi-
nis: * factus ſum en nycticorax in,
domicilio.
Vigilavi, * & factus ſum ſicut paſſer
ſolitarius in tecto.
T ota die exprobrabant mihi inimici
mei: * & qui laudabunt me, adverſum
me jurabant.
Quia cinerem tamquam panem man-
ducabam, * & potum meum cum fle-
tu miſcebam.
facie iræ & indignationis tuæ: † quia
elevans alliſiſti me.
k ij D ies

elxiiij Septem Pſalmi Pœnitentiales-
Pies mei ſicut umbra declinaverunt: *
& ego licut fœnum arui.
T u autem Domine in æternum perma-
nes: * & memoriale tuum in genera-
tionem & generationem.
T u exurgens miſereberis Sion: * quia
tempus miſerendi ejus, quia venit
tempus.
Quoniam placuerunt ſervis tuis lapides
ejus: * & terræ ejus miſerebuntur.
t timn ebunt Gentes nomen tuum Do-
mine, * omnes reges terræ gloriam tuã.
Quia ædificavit Dominus Sion: * & vi-
debitur in gloria ſua.
Reſpexit in orationem humilium: * &
non ſprevit precem eorum.
& cribantur hæc in generatione altera: *
& populus, qui creabitur, laudabit Do-
minum.
Quia proſpexit de excelſo ſancto ſuo:
Dominus de cælo in terram aſpexit.
Üt audiret gemitus compeditorum: *
ut ſolveret filios interemptorum.
Ot annuntient in Sion nomen Domi-
ni: * & laudem ejus in jeruſalem.
In conveniendo populos in unum,
& reges ut ſerviqant Domino.
R eſpondit ei in via virtutis ſuæ: *. pau-
citatem dierum meorum nuntia mihi.
Ne revoces me in dimidio dierum meo-
rum: * in generationem & generatio-
nem anni tui.
nitio tu Domine terram fundaſti: *
& opera manuum tuarum ſunt cæli. .
26

2.

*

geptem Pſalmi Pnitentiales. cixv
pſi peribunt, tu autem permanes: *
ê& omnes ſicut veſtimentũ veteraſcent.
t ſicut opertorium mutabis eos, &
mutabuntur: * tu autem idem ipſe es,
E& anni tui non deficient.
F*. ilij ſervorum tuorum habitabunt: *
& ſemen eorum in ſæculum dirigetur.
G loria Patri. Pſalmus 12%.
D E profundis clamavi ad te Dñe: *
Domine exaudi vocem meam.
Fiant aures tuæ intendentes: * in vo-
cem deprecationis meæ. .
S§ i iniquitates obſervaveris Domine *
Domine quis ſuſtinebit?
Quia apud te propitiatio eſt: * & prop-
ter legem tuam ſuſtinui te Domine.
§ uſtinuit anima mea in verbo ejus: *
ſperavit anima mea in Domino.
cuſtodia matutina uſque ad noctem, *
ſperet Iſraẽl in Domino.
uia apud Dominum miſericordia: *
& copioſa apud eum redemptio.
Et ipſe redimet Iſraël, * ex omnibus
iniquitatibus ejus.
G loria Patri. Pſalmus 142.
Omine exaudi orationem meam:
auribus percipe obſecrationem
meam in veritate tua? * exaudi me in
tua juſtitia.
Et non intres in judicium cum ſervo
tuo quia non juſtificabitur in conſpe-
ctu tuo'omnis vivens.
Quia perſecutus eſt inimicus animam
meam: † hurniliavit in terra vitam meã.
k iij Collo-

cixvj Septem P?ſalmi Pœnitentiales:
G ollocavit me in obſeuris ſicut mor-
tuos ſæculi: *†lg anxiatus eſt ſuper me
ſpiritus meus, in me turbatum eſt cor
meum.
M emor fui dierum antiquorum, medi-
tatus ſum in omnibus operibus tuis: *
in factis manuum tuarum meditabar.
E xpandi manus meas ad te: * anima
mea ſicut terra tibi.
V elociter exaudi me Domine: * defe-
cit ſpiritus meus.
Non avertas faciem tuam à me: * &
ſimilis ero deſcendentibus in lacum.
A uditam fac mihi manè miſericordiam
tuam: * quia in te ſperavi.
N otam fac mihi viam, in qua ambulẽ:
Zuia ad te levavi animam meam.
ripe me de inimicis meis Domine, ad
te confug: *q doce me facere volunta-
tem tuam, quia Deus meus es tu.
& piritus tuus bonus deducçet me in ter-
ram rectam: * propter nomen tuum
Domine vivificabis me in æquitate tua.
E duces de tribulatione animam meã: *
& in miſericordia tua diſperdes inimi-
cos meos.
Et perdes omnes, qui tribulant ani⸗
mam meam: * quoniam ego ſervus
tuus ſum.
G loria Patri, & Filio.
Antiphong. Ne reminiſcaris, Domine;,
delicta noſtra, vel parentum noſtro-
rum: neque vindictam ſumas de pec-
catis noſtris.

11T

Litaniæ. „ clxvij.
L 1 T† A Nà I1 XK.
Yrie eleiſon. Chriſte eleiſon.
K yrie eleiſon. Qhriſte audi nos.
Chriſte exaudi nos.
Y ater de cælis Deus, Miſerere nobis.
Fili Redemptor mundi Deus, Miſe-
rere nobis.
§ piritus ſandte Deus, Miſerere nobis.
Sanca Trinitas unus Deus, Miſere-
re nobis.

S ancta Maria, Ora pro nobis.
S ancta Dei Genitrix. ora.
S ancta Virgo virginum, ora.
S ancte Michael, ora.
S ancte Gabriel, ora.
S ancte Raphaël, ora.

mnes ſancti Angeli & Archangeli,
Orate pro nobis.
O mnes ſancti beatorum Spirituum Or-
dines, orate.
S ancte Joannes Baptiſta. ora.
O mnes ſancti Patriarchæ & Prophetæ,
Orate pro nobis.

S ancte Petre, ora.
S ancte Paule, ora.
S ancte Andrea, ora.
& ancte jacobe, ora.
Sancte Joannes, ora.
Sancte TIhoma, »„ ora.
Sancte Jacobe: ora.
S ancte Philippe, ora.
S ancte Bartholomæe, ora.
S ancte Matthæe, ora.
S ancte Ssimon, ora.

k iiij San-

clxviij Litaniæ.

S ancte Thaddæe, ora.
S anéte Mathia, ora.
S ancte Barnaba; ora.
5 angte Luca, ora.
S ancte Marce, ora.

mnes ſancti Apoſtoli & Evangeliſtæ,
Orate pro nobis.
O mnes ſancti Diſcipuli Domini, orate.

O mnes ſancti Innocentes, orate.
& ancte Stephane, ora.
S ancte Laurenti, ora.
S ancte vVincenti, ora.
S ancti Fabiane & Sebaſtiane, orate.
S ancti joannes & Paule, orate,
S ancti Coſma & Damlane, orate.
S ancti Gervaſi & Protaſi, orate.
O mnes ſancti Martyres, orate.
S ancte Silveſter, ora.
Sð ancte Gregori, ora.
S ancte Ambroſi, ora.
Sancte Auguſtine;, ora.
ancdte Hieronyme, ora.
S ancte Martine, ora.
S ancte Nicolae, ora.
Omnes ſancti Pontifices & Confeſſo-
res, orate.
O mnes ſancti Doctores;, orate.
S ancte Antoni, ora.
Sancte Benedicte; ora.
Sancte Bernarde, ora.
Sancte Dominice, ora.
Sancte Franciſce, ora.

Omnes ſancti Sacerdotes & Levitæ,
Orate pro nobis.
Ozsanes

r

Litaniæ. clxix
mnes ſanécti Monachi & Eremitæ,
orate pro nobis.

S ancta Maria Magdalena, ora.
5 ancta Agatha, ora.
S ancta Lucia» ora.
S ancta Agnes, ora.
S ancta Cæcilia; ora.
Sancta Catharina, ora.
S ancta Anaſtaſia; libera.

O mnes Sanctæ Virgines & Viduæ,
orate pro nobis.
O mnes Sancti & Sanctæ Dei, Inter-
cedite pro nobis.
Propitius eſto, Parce nobis Domine.
Propitius eſto, Exaudi nos Domine.
A b omni malo, Libera nos Domine.

Ab omni peccato, libera.
Ab ira tua, libera.
A fagello terræ motùs, libera.
Aſubitanea & improviſa morte, libera.
Ab inſidijs diaboli, libera.
Ab ira, & odio, & omni mala volun-
tate, libera.
A ſpiritu fornicationis; libera.
A fulgure & tempeſtate, libera.
A morte perpetua, libera.
Per myſterium ſanétæ incarnationis
tuæ, libera.
EPer Adventum tuum, libera,
Per nativitatem tuam, libera.
Per baptiſmum, & ſanéctum jejunium
tuum, libera.

Per crucem & paſſionem tuam, libera.
Eer mortem & ſepulturam tuam, libera.
k v er

elxx Litanizæ.
Per ſanctam reſurrectionem tuam,
libera nos Domine.
Per admirabilem aſcenſionem tuam,
libera nos Domine.
Fer adventum Spiritus ſancti Para-

cliti, libera.
In die judicij, libera.
Peccatores, Te rogamus audi nos.
Ut nobis parcas, te rogamus.
Ut nobis indulgeas. te rogamus.
U ad veram pœnitentiam nes perdu-
cere digneris, te rogamus.

Ut Eccleſiam tuam ſanctam regere &
conſervare digneris, te rogamus.
Ut domnum Apoſtolicum & omnes
Eccleſiaſticos ordines in ſancta zeli-
gione conſervare digneris, te roga-
mus audi nos.
Ut inimicos ſanctæ Eccleſiæ humiliare
digneris, te rogamus.
Ut Kegibus & Principibus Chriſtianis
pacem & veram concordiam donare
digneris, te rogamus.
Ut cuncto populo Chriſtiano pacem &
unitatem largiri digneris, te roga-
mus audi nos.
Ut noſmetipſos in tuo ſancto ſervitio
confortare & conſervare digneris.,
te rogamus audi nos.
Ut mentes noſtras ad cæleſtia deſideria
erigas. te rogamus.
Ut omnibus benefactorib“ noſtris ſem-
Piterna bona retribuas. te rogamus.
U animas noſtras;, fratrum, propin-
quo-

Litaniæ. clxxj
quorum, & benefactorum noſtrorum
ab æterna damnatione eripias, te
rogamus audi nos.
Ut fructus terræ dare & conſervare di-
gneris, te rogamus.
Ut omnibus fidelibus defunctis re-
quiem æternam donare digneris,
te rogamus audi nos.
Ut nos exaudire digneris, te rogamus.
F ili Dei. te rogamus.
A gnus Dei, qui tollis pecoata mundi,
Parce nobis Domine.
A gnus Dei, qui tollis peccata mundi,
Exaudi nos Domine.
A gnus Dei, qui tollis peccata mundi,
Miſerere nobis.
Chriſte audi nos. OQhriſte exaudi nos.
Kyrie eleiſon. Ohriſte eleiſon. Ky-
rie eleiſon. P ater noſter. Secretô-.
y. Et ne nos inducas in tentationem.
6. Sed libera nos à malo.
Pſalmus s9.
D Eus in adjutorium meũ intende: *
Domine ad adjuvandũ me feſtina.
Confundantur & revereantur, * qui
uærunt animam meam. .
vertantur retrorſum & erubeſcant: *
ui volunt mihi mala.
vertantur ſtatim erubeſcentes, * qui
dicunt mihi: Euge, euge.
Eultent & lætentur in te omnes qui
quærunt te, * & dicant ſemper: Ma-
gnificetur Dominus: qui diligunt ſa-
lutare tuum.

k vj 18

clxxij Litaniæ.
E go verò egenus & pauper ſum: *
Deus adjuva me.
A djutor meus, & liberator meus es
tu: * Domine ne moreris.
Gloria Patri. Sicut erat.
y. Salvos fac ſervos tuos. . Deus
meus ſperantes in te. ?. Eſto nobis
Domine turris fortitudinis. B. A facie
inimici. . Nihil proficiat inimicus in
nobis. ge. Et filius iniquitatis non ap-
vonat nocere nobis. “*. Domine non
Wcrn dnen peccata noſtra facias nobis.
g. Neque ſecundum iniquitates no-
ſtras retribuas nobis. Y. Prenus pro
Pontifice noſtro. N. &. Dominus con-
ſervet eum, & vivificet eum, & bea-
tum faciat eum in terra, & non tra-
dat eum in animam inimicorum ejus.
7. Oremus pro benefactoribus noſtris.
. Retribuere dignare Domineg omni-
us nobis bona facientibus propter no⸗
men tuum vitam æternam, Amen.
y. Oremus pro fidelibus defunctis.
. Requiem æternam dona eis Domi-
ne, & lux perpetua luçeat eis. ⅛⸗ Ke-
quieſcant in pace. . Amen. V. Pro
fratribus noſis abſentibus. &. Salvos

fac ſervos tuos, Deus meus, ſperantes
in te. Y. Mitte eis Dominęe auxilium
de ſanéto. 3. Et de Sion tuere eos.
Domine exaudi orationem meame
Be. Et clamor meus ad te veniat.
7Z. Dominus vobiſcum. Et cum ſpi⸗=
Atu tue.

Lre⸗

Litaniæ.
O remus. Oratio.
D Eus, cui proprium eſt miſereri
ſemper, & parcere: ſuſcipe de-
precationem noſtram; ut nos, & om-
nes famulos, tuos, quos delictorum ca-
tena conſtringit, miſeratio tuæ pieta-
tis clementer abſolvat.
Xaudi, quæſumus Domine, ſuppli-
cum preces, & confitentium tibi
parce peccatis: ut pariter nobis indul-
Vei tribuas benignus & pacem.

clxxiij

Neffabilem nobis, Domine, miſeri-
cordiam tuam clementeroſtende: ut
ſimul nos & à peccatis omnibus exuas,
& à pœnis, quas pro his meremur,
eripias.
Eus, qui culpa offenderis, poœni-
tentia placaris: preces populi tui
ſupplicantis propitius reſpice; & fla-
gella tuæ iracundiæ, quæ pro peccatis
noſtris meremur, averte.
O Mnipotens ſempiterne Deus, miſe-
rere famulo tuo Fontifici noſtro
N. & dirige eum ſecundùm tuam cle-
mentiam in viam ſalutis æternæ: ut te
donante tibi placita cupiat, & tota vir-
tute perficiat.
us, à quo ſancta deſideria, recta
conſilia, & juſta ſunt opera: da
ſervis tuis illam, quam mundus dare
non poteſt, pacem; ut & corda noſtra
mandatis tuis dedita, & hoſtium ſub-
lata formidine, tempora ſint tua pro-
tectione tranquilla.
Ure

elxxiiij Litaniæ.
Re igne ſancti Spiritus renes ne-
ſtros, & cor noſtrum, Domine:
ut tibi caſto corpore ſerviamus, & mun-
do corde placeamus.
EIdeliunn Deus omnium Conditor &
Redemptor, animabus famulorum
famularúmque tuarum remiſſionẽé cun-
Gtorum tribue peccatorum: ut indul-
gentiam, quam ſemper optaverunt.
pijs ſupplicationibus conſequantur.
A Ctiones noſtras, quæſumus Domi-
ne, aſpirando præveni, & adju=
vando proſequere: ut cuncéta noſtra
oratio & operatio à te ſemper incipiat,
& per te cœœpta finiatur.
G Mnipotens ſempiterne Deus, qui
vivorum dominaris ſimul & mor-
tuorum, omniúmque miſereris, quos
tuos ſide & opere futuros eſſe præno-
ſcis: te ſupplices exoramus; ut pro
quibus effundere preces decrevimus,
quoſque vel præſens ſæculum adhuc in
carne retinet, vel futurum iam exutos
corpore ſuſeepit, intercedentibus om-
nibus Sanctis tuis, pietatis tuæ cle-
mentia, omnium delictorum ſuorum
veniam conſequantur. Per Domi-
num noſtrum.
y. Dominus vobiſcum. . Et cum
ſpiritu tuo. VY. Exaudiat nos omnipo-
tens & miſericors Dominus. Amen.
J. Et fidelium animæ per miſeri-
cordiam Dei requieſcant in pace.
. Aren.

LITA-

Litaniæ. clxxv
„ L I T A N. I K.
Lauretanæ.
Vrie eleiſon. O hriſte eleiſon. K yrie
eleiſon. Chriſte audi nos. Chriſte
exaudi nos.
P ater de cælis Deus, Miſerere nobis.
F ili Redemptor mundi Deus, Miſerere.
3 iritus ſanécte Deus, Miſerere nobis.
S ancta Trinitas unus Deus, Miſerere.

S ancta Maria, Ora pro nobis.
5 ancta Dei Genitrix, ora.
S ancta Virgo Virginum, ora.
M ater Chriſti, ora.
M ater divinæ gratiæ, ora.
M ater puriſſima, ora.
M ater caſtiſſima ora.
M ater inviolata, Oora,
M ater intemerata; ora.
M ater amabilis, ora.
M ater admirabilis, ora.
M ater Creatoris, ora.
M ater Salvatoris, ora.
Wirgo prudentiſſima, ora.
Wirgo veneranda, ora.
VWirgo prædicanda, ora.
Virgo potens, ora.
Wirgo clemens, ora,
Virgo fidelis, ora.
3 peculum juſtitiæ, ora.
S edes ſapientiæ, ora.
auſa noſtræ lætitiæ , era.
VW as ſpirituale, ora.
Was honorabile, ora.
V as inſigne devotionis, ora.

R. oſa

elxxvj Litaniæ.
Roſa myſtica, ora.
Turris Davidicça, ora.
Turris eburnea, ora.
Domus aurea, ora.
F œderis arca;, ora.
Janua cæli, ora.
&ϑ tella matutina;, ora.
& alus infirmorum, ora.
E efugium peccatorum, ora.
Gonſolatrix afflictorum, ora.
A uxilium Chriſtianorum, ora.
B. egina Angelorum, ora.
E. egina Patriarcharum, ora.
BR. egina Prophetarum, ora.
Regina Apoſtolorum;, ora.
P. egina Martyrum, ora.
. egina Confeſſorum, ora.
B egina Virginum, ora.
B. egina Sanctorum omnium, ora.

Agnus Dei, qui tollis peccata mundi,
Parce nobis Domine.
Agnus Dei, & c. Exaudi nos Domine.
Agnus Dei, & c. Miſerere nobis.
Chriſte audi nos.
Chriſte exaudi nos.
Ave Maria.
S tuum præſidiũ confugimus ſan-
&a Dei Genitrix, noſtras deprecatio-
nes ne deſpicias in neceſſitatibus no-
ſtris, ſed à periculis cunétis libera nos
ſemper Virgo glorioſa, & benedicta Do-
mina noſtra, mediatrix noſtra, advocata
noſtra, tuo Filio nos reconcilia, tuo Filio
nos comenda, tuo Filio nos tetiaenen.
Ora

Litaniæ. cixxvij
F. Ora pro nobis ſanéta Dei Genitrix.
. Ut digni efficiamur promiſſionibus
Chriſti.
remus.
G Ratiam tuam, quæſumus Domi-
ne, mentibus noſtris infunde, ut
qui Angelo nuntiante Chriſti Filij tui
incarnationem cognovimus;, per Paſſio-
nem ejus & Crucem ad Reſurrectionis
gloriam perducamur. Per eumde Chri-
ſtum Dominum noſtrum. β Amen.
F. Ora pro nobis beatiſſime Joſeph.
. Ut digni efficiamur promiſſionibus
Chriſti.
remus.
S Anctiſſimæ genitricis tuæ Sponſi,
quæſumus Domine, meritis adjuve-
mur, ut quod poſſibilitas noſtra non ob-
tinet, ejus nobis interceſſione done-
tur. Qui vivis & regnas in ſæcula ſæ-
culorum. Amen.
Alia Oratio de B. Maria Virgine.
remus.
P lIetate tua, quæſumus Domine, no-
ſtrorum ſolve vincula peccatorunt;
& intercedente beata Maria cum omni-
bus Sanctis, nos famulos tuos, bene-
factores, atque loca noſtra in omni
ſanctitate cuſtodi: omneſque gonſan-
guinitate, affinitate, atque familiari-
tate nobis conjunéctos, à vitijs purga,
virtutibus illuſtra; pacem & ſalutem
nobis tribue, hoſtes viſibiles & inviſi-
biles remove; carnalia deſideria zehel
c „

clxxviij Litaniæ.
le, aérem ſalubrem & fertilitatem in-
dulge; amicis & inimicis noſtris cha-
ritatem largire: atque urbem iſtam
(locum hunc) N. cum omnibus in ea
(eo) habitantibus ab omni peſte, in-
fideliumque feritate & potentia illæ-
ſam (illæſum) conſerva, & omnibus
fidelibus vivis & defunctis in terra vi-
ventium vitam & requiem æternam
concede: & Pontificem noſtrůũ N. An-
tiſtitem noſtrum N. omnes Prælatos
Imperatorem noſtrum N. cunctumque
populum Chriſtianum ab omni adverſi-
tate cuſtodi, & benedictio tua ſit ſuper
nos ſemper. Per Chriſtum Dominum
noſtrum. g. Amen.
A D §. BENEDICTUM.
Pro felici morte.
B. Benedictus dicebàt ad B. Gertrud-.
Quigçumque me admonere ſtuduerit il-
Hus dignitatis, quod ſtans & orans ob-
jerim, huic ego in hora mortis ſuæ tali
ſidelitate volo adeſſe, quòd opponam
me illi ex omni parte, quà videbo inſi-
dias inimicorum nocivius contra ip-
ſum ſævire. Il. 4. c. 21.
PAtriarcha glorioſiſſime, ſancte Pa-
ter benedicte, admoneo te illius
dignitatis, qua te Dominus tam glo-
rioſo fine dignatus eſt honorare, quòd
ultimum ſpiritum tuu inter verba ora-
tionis efffaveris: ex quo adhuc tam
ſuaviter ſpiras Præ alijs Sanctis, quèd
Oomnes in afflatu tuo mirificè delectan:
tur:

1AC

Ordo Commend. animæ. clxxix
tur: rogans ut iu hora mortis meæ tali
fide litate mihi velis adeſſe, quòd oppo-
nas te ex omni parte, quàâ videris inſi-
dias inimicorum nocivlùs contra me
ſævire: ut tua præſentia munitus la-
queos inimicorum evadam ſecurus, ac
cæli gaudia petam ſine fine beatus.
Amen.
ORDOCOMMENDATIONIS
A N I M .
Primùm dicuntur Litaniæ breves in
