de Martyrologio, nec dicitur Pretioſa.
AD VESPERA S.
Veſperæ, dicto ſecretò, Fater no-
ſter, Ave Maria, inchoantur abſolu⸗
tè& à prima Antiphona ſine cantu.
Anña. Calicem ſalutaris accipiam, &
nomen Domini invocabo.
Pſalmus. CGredidi. 102. .
Ana. Cum his qui oderunt pacem,
eram pacificus: dum loquebar illis;,
Impußnabant me gratis.
ſalmus. &A d Dominum cùm tribu-
larer. 103.
Anña. Ab hominibus iniquis libera me
Domine.
Pſalmus. Eripe me Domine. 125.
Ana. Cuſtodi me de laqueo, quem
ſtatuerunt mihi: & à ſcandalis operan-
tium iniquitatem.
Pſalmus. Domine clamavi ad te. 126.
Anña. Conſiderabam ad dexterã, & vi-
debam: & non erat qui cognoſceret me.
Eſalmus. Voce mea. 127. .
Capi⸗

Feria vj'. in Paraſceve. 303
Capitulum, Hymnus & y. non di-
cuntur in hoc triduo.
Ad Magnificat, Antiphona.
Cœnantibus autem illis, accepit Jeſus
panem, & benedixit, ac fregit, deditque
diſcipulis ſuis. . Chriſtus factus eſt.
cum reliquis ut ſuprà in Laudibus. 301.
Ad Completorlum non dicitur. Jube
domne. nec Lectio brevis, nec Adju-
torium, neque Oratio Dominica: ſed
facta Confeſſione, & Abſolutione, in-
cipitur a Pſalmo, Cuùm invocarem.
Dictis Pſalmis dicitur, Nunc dimittis.
Deinde . Chriſtus factus eſt. cum re-
liquis ut ſuprà ad Laudes. 301.
Sic terminantur omnes Horæ in hoc
triduo, uſque ad vVveſp. Sabbati ſancti.
EFERI A SEXTA.
in Paraſceve.
Ad Laudes, Antiphona.
PRoprio Filio ſuo non pepercit Deus,
ſed pro nobis omnibus tradidit illũ.
Pſalmus. M iſerere mei Deus. 64.
Ana. Anxiatus eſt ſuper me ſpiritus
meus, in me turbatum eſt cor meum.
Pſalmus. Domine exaudi orationem
meam: auribus percipe. 83.
Ana. Ait latro ad latronem: Nos qui-
dem digna factis recipimus hic autem
quid fecit? Memento mei Domine,
dum veneris in regnum tuum.
Pſalmus. D eus Deus meus. 2.
Ana. Cùm conturbata fuerit anima
mea Domine, miſericordiæ memort exis.
an-

304 Sabbato ſancto.
Canticum. Domine audivi. 84.
Afa. Memento mei Domine dum
veneris in regnum tuum.
Pſalmus. Laudate Dñm de cælis. 6.
Z. Collocavit me in obſcuris. Be. Sicut
mortuos ſæculi.
Ad Benedictus, Antiphona.
Poſuerunt ſuper caput ejus cauſam ip-
ſius ſcriptam : Jeſus Nazarenus,; Rex
Judæorum.
J. Chriſtus factus eſt pro nobis obe-
diens uſque ad mortem, mortem autem
Crucis. P ater noſter. ſecretò. Pſal. Mi-
ſerere mei Deus. 64. Oratio.
Rie „»quæſumus Domine, ſuper
hane familiam tuam, pro qua Do-
minus noſter Jeſus Chriſtus non dubita-
vit manibus tradi nocentium, & Crucis
ſubire tormentum. Qui tecum vivit
& regnat.
Ad veſperas, Antiphonæ 8& Pſalmi
præteriti diei dicuntùr fine cantu.
Ad Magnificat, Antiphona-
Cùm accepiſſet acetum; dixit: CGon-
ſummatum eſt: & inclinato capite emi-
ſit ſpiritum. y. Chriſtus factus eſt. &
alia ut ſuprà.
SABBATO SANCTO.
Ad Laudes; Antiphona.
Mors ! ero mors tua, morſus tuus
ero inferne.
Pſalmus. Miſerere mei Deus. 64.
Ana. Plangent eum quaſi unigenitum,
quia innocens Dominus occiſus eſt. .
Pſal-

Sabbato ſano. 305
PFſalmus. Judica me Deus. 71.

Aia. Atten ite univerſi populi, & vi-
dete dolorem meum.
Pſalmus. Deus Deus meus. 2.
Ana. A porta inferi erue Domine ani-
mam meam.
Canticum. Eg0 dixi: in dimidio. 72.
Ana. O vos omnes qui tranſitis per
viam, attendite & videte, ſi eſt dolor
ſicut dolor meus.
Pſalmus. Laudate Dñm de cælis. 6.

Caro mea requieſcet in ſpe. Et
non dabis ſanctum tuum videre cor-
ruptionem.

Ad Renedidus, Antiphona.
Mulieres ſedentes ad monumentum la-

mentabantur, flentes Dominum.
„Chriſtus factus eſt pro nobis obe-
iens uſque ad mortem, mortem au-
tem Crucis: propter quod & Deus ex-
altavit illum, & dedit illi nomen, quod
eſt ſuper omne nomen. p ater noſter.
ſecretò. Pſalm. M iſerere mei Deus. 64.
Okatio.
Eſpice, quæſiumus Domine, ſuper
R hahc familiam tuam, pro qua Do-
minus noſter Jeſus Chriſtus non dubi-
tavit manibus tradi nocentium, &
Crucis ſubire tormentum. Qui tecum
vivit & regnat.
Et ſic dicitur uſque ad Nonam.
Dictis Horis ut ſuprà, 302. dicitur
Miſſa ut in Ordinario: & facta Com-
d munione Sacerdotis 8 Katim pro Veſpe-
. tie

306 Sabbato ſancto.
zis dicitur Antiphona. Alleluja, alle-
Iuja, alleluja.
Pſalmus 116.
Audate Dominum omnes Gentes: *
laudate eum omnes ouli :
uoniam confirmata eſt ſuper nos mi-
ſericordia ejus: * & veritas Domini
manet in æternum.
Gloria Patri, & Filio. Sicut erat.
Et repetitur Ana. Alleluja. Capitu⸗
lum Hyimnus & y. non dicuntur.
Ad Magnificat, Antiphona.
veſpere autem Sabbati, quæ luceſcit
in prima Sabbati, venit Maria Magda-
lene, & altera Maria, videre ſepul-
chrum, alle luja.
Canticum. Magnificat. 10r. cum
Gloria Patri. Et tepetitur Ana. Ve-
ſpere autem Sabbati.
Deinde Sacerdos dicit ;: Dominus
vobiſcum.
Oremus. Oratio. .
Srintum nobis, Domine, tuæ chari-
tatis infunde: ut quos Sacramentis
Paſchalibus ſatiaſti, tua facias pietate
concordes. Per Dominum. in unitate
ejuſdem Spiritus.
Deinde Dominus vobiſcum.
Poſtea Diaconus dicit? Ite miſſa eſt,
alleluja;, alleluja. :. Deo gratias, al-
leluja, alleluja.
Extra Chorum dicto, Pater noſter,
& AVe6 Maria. Veſperæ inchoantut
ablſolute ab Ana. Alléluja. cum reli-
quis

Sabbato ſancto. 307
quis ut ſuprà. 3206. & loco Ite miſſa
eſt, alleluja, alleluja. dicitur y. Bene-

dicamus Domino, alleluja, alleluja.

t. Deo gratias, alleluja, alleluja.
Deinde additur ? ater noſter, & ni-
hil aliud.
Ad Completorium. ube domne.
Lectio brevis. F ratres, Sobrij eſtote.
J. Adjutorium noſtrum. F ater noſter.
Et facta Confeſſione & Abſolutione;
dicitur *. Converte nos Deus. ?7. Deus
in adjutorium. G loria Patri. & c.
Et ampliùs non dicitur, Laus tibi
Domine Rex æternæ gloriæx. ſed ejus
loco deinceps dicitur, Alleluja.
Deinde ſine Antiphona dicuntur Pſal-
mi conſueti. Capitulum, y. & Hym-
nus non dicuntur.
Ad Nunc dimittis, Anña. Veſpere au-
tem Sabbati, quæ luceſcit in prima
Sabbati, venit Maria Magdalene, &
altera Maria, videre ſepulchrum, allel.
Oratio. V iſita, quæſumus. 144.
In fine Antiphonàâ. Regina cæli. uè
in Pſaltenio. 147. Et non fledtuntur
genua toto tempore Paſchali.

2£ DOMI-

DOMINICYX

RESHRRECTIONIS.
A D LAUDE S.
Antiphona.
6NSELusS autem Domini
deſcendit de cælo, & acce-
2 dens revolvit lapidem, &
ABé ſedebat ſuper eum, allelu-
Sja, alleluja.
Pſalmus. Dominus regnavit. cum
reliquis. 1.
Anña. Et ecce terræmotus factus eſt
magnus: Angelus enim Domini deſ-
cendit de cælo, alleluja.
Anña. Erat autem afpectus ejus ſicut
fulgur, veſtimenta autem ejus ſicut nix,
alleluja, alleluja.
Anña. Præ timore autem ejus exterriti
ſunt cuſtodes, & facti ſunt velut mor-
tui, alleluja.
Anña. Reſpondes autem Angelus, di-
xit mulieribus : Nolite timere: ſeio
enim quod Jeſum quæritis, alleluja.
Capitulum, Hymnus & ?. non di-
cuntur: ſed eorum loco, Antiphona.
Rac dies, quam fecit Dominus:
exultemus, & lætemur in ea.
Ad Benedictus, Antiphona.
Et valdeè manè una Sabbatorum ve-
niunt ad monumentum, orto jam ſo-
le, alleluja. Oratio.
Eus, qui hodierna die per Unige-
nitum tuum, æternitatis nobis
§ 3 adi-

310 Dominica Reſurtectignis,
aditum devicta morte reſeraſti: vota

noſtra, quæ præveniendo aſpiras, etiam
adjuvando proſequere. Per eumdem
Dominum noſtrum Jeſum Chriſtum Fi-
lium tuum.
Dominus vobiſcum. y, Benedica-
mus Domino, alleluja, alleluja.
ge. Deéo gratias, alleluja;, alleluja.
Sic dicitur in Veſp. & Laud. tantùm
uſque ad Veſp. Sabb. in Albis excluſivè.
Ad Primam, Tertiam, Sextam, &
Nonam, poſt D eus in adjutorium. &
G loria Patri. dicuntur Pfalmi conſue-
ti: ad Primam tamen ut in Feſtis ;,„
ſcilicet, D eus in nomine tuo. 12.
B eati immaculati,; & R etribue. 15.
Aibu⸗ finitis dicitur Antiph. Hæc
ies. Foſtea Oratio, quæ ad Primam
dicitur, ut in Pialterio. Domine Deus
omnipotens, 23. P retioſa. cum reli-
quis: & ad Abſolutionem Capituli:;
Lectig brevis. S i conſurrexiſtis cum
Chriſto. ut in Pſalterio. 25.
Ad alias autem Horas, poſt Anti-
phonam , Hæc dies, dicitur Oratio
quæ ponitur in Laudibus.
Ad Veſperas, Antiphona. Angelus
autem Domini. cum reliq; de Laudi-
bus. 309. & Pſalm. D ixit Dominus.
ecum reliquis de Dominica. 95.
Et ſic dicitur uſque ad Vęſp. Sabbati.
Poſea Antiph. Hæc dies , quam
fecit Dominus: exultemus, & læte-
mur in ea.
Ad

Infra Odavam FPaſchæ. 311
Ad Magnihcat, Antiphona.
Et reſpicientes viderunt revolutum la-
pidem: erat quippe magnus valdè, al-
leluja.
Oratio. D eus, qui hodierna. 309.
Ad Completorium, diſdto y. Jube
domne. k ratres, Sobrij eſtote. 7. Ad-
jutorium noſtrum. p ater noſter, S
gadta Confeſſione & Abſolutione, poſt
Converte nos Deus. „. Deus in
adjutorium. G loria Patri. Alleluja.
dicuntur Pſalmi conſueti. 139. qui-
bus finitis dicitur, Alleluja, allelu-
ja, alleluja, alleluja.
Deinde Canticum Simeonis. N une
dimittis. 143. Poſtea Antiphona. Hæc
dies. & Oratio. V iſita, quæſumus
Domine. 144.
Prædictus modus Horarum ſervatut
nſque ad Veſp, Sabbati in Albis.
ERIA SECUND A.
Ad Benedifktus, Antiphona.
Jeſus junxit ſe diſcipulis ſuis in via;,
& ibat cum illis: oculi autem eorum
tenebantur, ne eum agnoſcerent: &
increpavit eos, dicens: O ſtulti &
tardi corde ad credendum in his, quæ
locuti ſunt Prophetæ! alleluja.
Oratio.
Eus, qui ſolemnitate Paſchali,
mundo remedia contuliſti: popu-
lum tuum, quæſumus, cæleſti dono pro-
ſequere; ut & perfectam libertatem
conſequi mereatur, & ad vitam profi-
5 4 ciat

312 Infra Oavam Paſchæ.
ciat ſempiternam. Per Dominum no-
ſtrum Jeſum Chriſtum.
Ad Magnificat, Ana. Qui ſunt hi
ſermones: quos confertis ad invicem
ambulantes, & eſtis triſtes? alleluja.
F ERI A TER TI A.
Ad Benedictus, Antiphona.
Stetit Jeſus in medio diſcipulorum ſuo-
rum, & dixit eis: Pax vobis, alleluja,
alleluja.
. Oratio.
D Eus, qui Eccleſiam tuam novo
ſemper fœtu multiplicas: concede
famulis tuis; ut ſacramentum vivendo
teneant, quod fide perceperunt. Per
Dominum noſtrum.
Ad Magnificat, Antiphona.
Videte manus meas, & pedes meos,
quia ego ipſe ſum, alleluja, alleluja.
FERIA QCUARTA.
Ad Benediéctus;, Antiphona.
Mittite in dexteram navigij rete, & in-
venietis, alleluja.
Oratio.
Eus, qui nos reſurrectionis Domi-
nicæ annua ſolemnitate lætificas:
concede propitius, ut per temporalia
feſta quæ agimus, pervenire ad gaudia
Xterna mereamur. Per eumdem Do-
minum noſtrum.
Ad Magnificat, Antiphona.
Dixit Jeſus diſcipulis fuis: Afferte de
piſcibus, quos prendidiſtis nunc. Aſ-
cendit autem Simon Petrus, & traxit
rete

Infra Octavam Paſchæ. 213
rete in terram plenum magnis piſcibus,
alleluja. .
FERIA QUINT A.
Ad Benedictus, Antiphona.
Maria ſtabat ad monumentum plorans,
& vidit duos Angelos in albis ſeden-
tes, & ſudarium quod fuerat ſuper ca-
put Jeſu, alleluja.
Oratio.
Eus, qui diverſitatem Gentium in
Decanfeſſlone tui nominis adunaſti:
da, ut renatis fonte baptiſmatis, una
fit fides mentium, & pietas actionum.
Per Dominum noſtrum Jeſum Chriſtum
Filium tuum.
Ad Magnificat, Antiphona.
Tulerunt Dominum meum , & neſcio
ubi poſuerunt eum: ſi tu ſuſtuliſti eum,
dicito mihi, alleluja: & ego eum tol-
lam, alleluja.
F ERIA SE KFT A.
Ad Benedictus, Antiphona.
Undecim diſcipuli in Galiſæa videntes
Dominum adoraverunt; alleluja.
. Oratio. .
O Mnipotens ſempiterne Deus, qui
Paſchale Sacramentum in reconci-
liationis humanæ fœdere contuliſti: da
mentibus noſtris; ut quod profeſſione
celebramus, imitemur effecdtu. Per
Dominum noſtrum.
Ad Magnificat, Antiphona=-
Data eſt mih omnis poteſtas in cælo &
in terra, alleluja.

§ § § A B-

314 Sabbato in Albis.
S A BBATO IN ALBIS.
Ad Benedictus, Antiphona.
Currebant duo ſimul, & ille alius di-
ſcipulus præcucurrit citiuùs Petro, & ve-
nit prior ad monumentum, alleluja.
Oratio.
Oncede quæſumus omnipotens
Deus : ut qui feſta Paſchalia vene-
rando egimus: per hæc contingere ad
gaudia æterna mereamur. Per Dominu.,
Ad Veſperas, Officium fit Hublex:
Antiph. Alleluja, alleluja, alleluja.
Pſalmus. B enedictus Dominus Deus
meus. cum reliquis de Pſalterio. 129.
Capitulum. 1. Joan. F.
C Hariſſimi, Omne quod natum eſt
ex Deo, vincit mundum : & hæc
eſt victoria, quæ vincit mundum, fi-
des noſtra.
Hymnus.
AN. regias Agni dapes
Stolis amiéti candidis
Poſt tranſitum maris Rubri
Chriſto canamus Principi.
Divina cujus Charitas
Sacrum propinat ſanguinem,
Almique membra corporis
Amor Sacerdos immolat. .
5parſum cruorem poftibus
Vaſtator horret Angelus;
Fugitque diviſum mare:
Merguntur hoſtes fluctibus.
Jam Faſcha noſtrum Chriſtus eſt,
Paſchalis idem victima,

Et

Sabbato in Albis. 315
Et pura puris mentibus
Synceritatis azyma.
O vera cæli Victima,
Subjecta cui ſunt tartara;»
Soluta mortis vincula,
Recepta vitæ præmia.
V ictor ſubactis inferis
Trophæa Chriſtus explicat,
Cæloôque aperto, ſubditum
Regem tenebrarum trahit.
Ut ſis perenne mentibus
Paſchale Jeſu gaudium,
A morte dira criminum
Vitæ renatos libera.
D eo Patri ſit gloria,
Et Filio, qui à mortuis
Surrexit, ac Paraclito,
In ſempiterna ſæcula. Amen.
Sic terminantur omnes Hymni ejuſ-
dem metri uſque ad Aſcenſionem, præ-
terqúam in Omcio beatæ Mariæ, & in
Hymno 53. Crucis ad Vefperas.
7. Mane nobiſcum Domine, alleluja.
g. Quoniam adveſperaſcit, alleluja.
d Magniſicat, Antiphona.
Cùm eſſet ſerò die illa una Sabbato-
rum, & fores eſſent clauſæ, ubi erant
diſcipuli congregati in unum; ſtetit
Jeſus in medio, & dixit eis: Pax vo-
bis, alleluja. Oratio-
Ræſta quæſumus omnipotens Deus:
ut qui Paſchalia feſta peregimus,
hæc, te lagiente, moribus & vita te-
neamus. Per Dominum.
. § ⁶ F. Be-

316 ominica in Albis.
y. Benedicamus Domino „ deinceps
dicitur ſine, Alleluja.
Completorium dicitur ut in Pfalte-
rio. 135. omiſſis Precibus : & loco
Añig. Miſerere. dicitur Anña. Alleluja,
alleluja, alleluja. Etin fine Antipho-
næ. Salva nos. additur Alleluja.
Sic dicitur uſque ad Dominicam Tri-
nitatis excluſive;: & quando non eſt
Duplex, nec infrà Octavam, dicuntur
Preces, ut in Pſalterio. 144. Ad -ge.
brevia; & Y. per omnes Horas, jungi-
tur Alleluja. uſque ad Sabbat. poſt
Pentecoſt. præterquam in y. ad Preces
Primæ & Completor. quando dicuntur,
Et quandocumque, Alleluja. jungi-
tur ꝶ. brev. duplicatur; ſed in Verſicul.
Aicitur ſemel.
DOMINICA IN ALBIS,
In Ocava Paſchæ. Duplex.,
Ad Laudes, Antiphona.
Lleluja, alleluja, alleluja, alle-
luja, alleluja, alleluja, alleluja,
alleluja, alleluja.
Pſalmi. Dominus regnavit. Jubilate.
Deus Deus meus. 1.
Afa. Surrexit Chriſtus de ſepulchro ,
qui liberavit tres Pueros de camino
ignis ardentis, alleluja.
Canticum, Benedicite. 4.
Ana. Alleluja, alleluja, alleluja.
Plalmus, Laudate Dominum de cæ⸗
lis. 6.
Capitglum Chariſſimi, Omne, 314.
Bym-

Dominica in Albis. 317
Hymnus.
A cælum purpurat,
ther reſultat landibus,
Mundus triumphans jubilat,
Horrens avernus infremit;
Rex ille dum fortiſſimus
De mortis inferno ſpecu
Patrum Senatum liberum
Educit ad vitæ jubar.
Cujus ſepulchrum plurimo
Cuſtode ſignabat lapis,
Viétor triumphat, & ſuo
Mortem ſepulchro fanerat.
Sat funeri, ſat lacrymis,
Sat eſt datum doloribus:
Surrexit extinctor necis,
Clamat coruſcans Angelus.
III Ut ſis perenne mentibus
Faſchale Jeſu gaudium,
A morte dira criminum
Vitæ renatos libera.
Deo Patri ſit gloria,
Et Filio, qui à mortuis
Surrexit, ac Paraclito,
Et ſempiterna ſæcula.
Amen.
Y. In reſurrectione tua Chriſte, allel.
St. Cæli & terra lætentur, alleluja.
Ad Benedictus, Antiphona.
Cùm eſſet ſerò. Oratio. Præſta quæ-
ſumus. ut ſuprà in Veſperis. 315.
Ad Primam, Hymnus. Jam lucis. 12.
Ant. Alleluja;, alleluja, alleluja, allel.
Plalmi. D eus in nomine tuo. 12.
B ea-

318 Dominica in Albis.
B eati immaculati. R etribue. 8e Q ui-
cumque. 15.
Prædicti Pſalmi dicuntur Dominicie
diebus uſque ad Aſcenſionem-
Capitulum, K egi ſæculorum. 20.
g. br. Chriſte Fili Dei vivi, miſerere
nobis, * Alleluja, alleluja. Chriſte.
y. Qui ſurrexiſti à mortuis. Alleluja,
alleluja. Gloria Patri. Chriſte. . Ex-
urge Chriſte adjuva nos, alleluja.
.Et libera nos propter nomen tuum,
alleluja.
Et ſic dicitur &. breve uſque ad Aſ-
cenſionem. Et quando non eſt Duplex.:
aut infra Octavas, dicuntur Preces de
Dominica;, ut in Pſalterio. 21.
Ad Abſolutionem Capituli, Lectie
brev. S8 i conſurrexiſtis cum Chriſto.
ut in Pſalterio. 25.
Ad Tertiam, & alias Horas, Antiph.
Alleluja, alleluja, alleluja, alleluja.
Capitulum. C hariſſimi, Omne. 314.
z. br. Surrexit Dominus de ſepulchro,
*W Alleluja, alleluja. Surrexit. *. Qui
pro nobis pependit in ligno. Alleluja,
allel. G loria Patri. Surrexit. 7. Sur-
rexit Dominus verè, alleluja. ge. Et
apparuit Simoni, alleluja.
Ad Sextam, Capitul. I. Joan. 5.
Uis eſt autem, qui vincit mun-
dum, niſi qui credit quoniam Je.
ſus eſt Filius Dei? Hic eſt qui venit
per aquam & ſanguinem, Jeſus Ehri⸗
us:

Dominica in Albis., 319
ſtus: non in aqua ſolum, ſed in aqua
& ſanguine.
br. Surrexit Dominus verè, * Alle-
S alleluja. Surrexit. *. Et appa-
ruit Simoni. Alleluja, alleluja. G lo-
ria Patri. Surrexit. à. Gaviſi ſunt diſ-
cipuli, alleluja. . Viſo Dno alleluja,
Ad Nonam, Capitul. 1. Joan. y. b.
Iteſtimonium hominum accipimus,
Steſtimonium Dei majus eſt: quo-
niam hoc eſt teſtimonium Dei, quod
majus eſt, quoniam teſtificatus eſt de
Filio ſuo. Qui credit in Filium Dei,
habet teſtimonium Dei in ſe.
br. Gaviſ; ſunt diſcipuli, * Allelu-
ja, alleluja. Gaviſi. ,. Viſo Domino.
Alleluja, alleluja. Gloria Patri. Ga-
viſi ſunt. y5. Manè nobiicum Domine,
alleluja. . Quoniam adveſperaſcit,
alleluja.
Ad Veſperas, Antiphona. Allelu-
ja, alleluja, alleluja.
Pſalmus. D ixit Dominus: cum reli-
quis de Dominica. 95. qui ſub una
tantüm Antiphona dicuntur. Capitu-
lum Chariſſimi, Omne quod natum.
Hymnus, A d regias Agni dapes. ut ſu-
prà in Veſperis Sabbati. 314.
J. Manè nobiſcum Domine, alleluja.
g„. Quoniam adveſperaſcit, alleluja.
Magnikcas, Anriphonz
poſt dies oto januis clauſis ingreſſus
Dominus dixit eis: Pax vobis, allelu-
ja, allelnja.

Orae

pſalinus. D ominus regnavit. cum re-

320 Infra Hebd. j. poſt Oct. Paſchæ.
Otatio. V' ræſta quæſumus. ut ſup. 315.
Hymni, V. & B. brevia hujus Do-
minicæ dicuntur uſque ad Aſcenſio-
nem, etiam in feriali Officio.
F ERIASECUND A.
Ad Laudes, Antiphona. Alleluja.

Iiquis Antiphonis & Pſalmis de Pſalte-
xio, ut in Dominica. 1I.
Capitulum. Rom. 6. b.
C Hriſtus reſurgens ex mortuis jam
non moritur, mors illi ultrà non
dominabitur. Quod enim mortuus eſt
peccato mortuus eſt ſemel: quod au-
tem vivit, vivit Deo. &
Hymnus. A urora cælum pupurat. 317.
7. In reſurrectione tua Chriſte, allel.
B. Cæli & terra lætentur, alleluja.
Ad Benedictus, Antiphona.
Surgens Jeſus manè prima Sabbati, ap-
paruit primoò Mariæ Magdalenæ, de
qua ejecerat ſeptem dæmonia, alle-
Inja.
Deinde dicitut Oratio Dominicæ
præteritzæ. 315. Poſteàfit commemo-
ratio de Cruce: quæ commemoratio
quotidie fit in Laudibus & Veſperis uſ-
que ad Aſcenſionem, tam in Officio de
Tempore, quàm de Sanctis, niſi ſit
Duplex, aut infra Octavas. Aliæ Com-
memorationes de S. Maria, de Apoſto-
lIis, & de Pace, non dicuntur tempore
Paſchali.
In Laudibus, Antiphona de Cruce.
Cr.

n-⸗

Infra Hebd. j. poſt Oct. Paſchæ, 321
Crucifixus ſurrexit à mortuis, & rede-
mit nos, alleluja, alleluja.
7Z. Dicite in nationibus, alleluja;
.. Quia Däs regnavit in ligno, allel.
Oratio.
Eus, qui pro nobis Filium tuum
Crucis patibulum ſubire voluiſti,
ut inimici à nobis expelleres poteſta-
tem: concede nobis famulis tuis; ut
reſurrectionis gratiam conſequamur.
Per eumdem Dominum noſtrum.
Ad Veſperis, Antiphona.
Crucem ſanctam ſubjit, qui infernum
confregit, accinctus eſt potentia, ſur-
rexit die tertia, alleluja. Y. & Oratio,
ut ſuprà.
In feriali Officio, Prima dicitur ſieut
in feſtis Simplicibus toto tempore Pa-
ſchali.
Pſalmi Horarum dicuntur cum qua-
tuor. Alleluja.
Capitulum. R egi ſæculorum. Preces
de Dominica; ut in Pſalterio. 20.
Ad Tertiam, Capitulum, Chriſtus
reſurgens. 320.
Sgr. brev. Surrexit Dominus de ſepul-
chro, * Alleluja, alleluja. Surrexit.
Y. Qui pro nobis pependit in ligno.
Alleluja, alleluja. Gloria Patri. Surre-
xXit. F. Surrexit Dominus verè, alle-
luja. Be. Et apparuit Simoni, alleluja.
Ad Sextam, Gapitul. 1. Cor 1 c.
C Hriſtus reſurrexit à mortuis primi-
tiæ dormientium: quoniam qui-
dem

322 Infta Hepd. j. poſt Oct. Paſchæ.
dem per hominem mors, & per homi-
nem reſurrectio mortuorum. Et ſicut
in Adam omnes moriuntur, ita & in
GChriſto omnes vivificabuntur.
„br. Surrexit Dominus verèe, * Alle-
uja, alleluja. Surrexit. β. Et apparuit
Simoni. Alleluja, alleluja. Gloria Pa-
tri. Surrexit. *. Gaviſi ſunt diſcipuli,
alleluja. . Viſo Domino, alleluja.
Ad Nonam;, Capitul. I. Pet. 3. d.
Hriſtus ſemel pro peccatis noſtris
mortuus eſt, juſtus pro injuſtis, ut
nos offerret Deo, Horcincarus quidem
carne, vivificatus autem ſpiritu.
br. Gaviſi ſunt diſcipuli, * Alle-
uja, alleluja. Gaviſi. *ν. viſo Domi-
no. Alleluja, alleluja. G loria Patri.
Gaviſi ſunt. y. Mane nobiſcum Do-
mine; alleluja. ge. Quoniam adve-
ſperaſcit, alle luja.
Ad Veſperas, Antiphona. Alleluja.
Pſalmus. D ilexi. cum reliq. de Pſal-
terio. 10o2. ſub una Ant. Alleluja.
Capitulum. Rom. 6. b.
C riſtus reſurgens ex mortuis, jam

non moritur, mors illi ultrà non

dominabitur. Quod enim mortuus eſt
peccato, mortuus eſt ſemel: quod au- &
tem vivit;, vivit Deo.
Hymnus. A d regias Agni dapes. 314.
y. Mane nobiſcum Domine, alleluja.
. Quoniam adveſperaſcit, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.

Pax vobis, ego ſum, alleluja: nolite

timere;, alleluja. Capi⸗

Infra Hebd. j. poſt Oct. Paſchæ. 322
Capitula & . brevia ſupra ſcripta
dicuntur in feriali Officio uſque ad Aſ-
cenſionem.
EKIA T ERTI A.
Ad Benedictus, Antiphona.
Præcedam vos in Galilæam, ibi me vide-
bitis, ſicut dixi vobis, alleluja, alleluja,
Ad Magniſicat, Antiphona.
Mitte manum tuam, & cognoſce loca
clavorum, alleluja: & noli eſſe incre-
dulus, ſed fidelis, alleluja.
FERIA QUAR N A.
Ad Benedictus, Antiphona.
Ego ſum vitis vera, alleluja: & vos
Palmites veri, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Quia vidiſti me, Thoma, credidiſti 3
beati qui non viderunt, & crediderunt,
alleluja.
F E RIA U I N T A.
Ad Benedictus? Antiphona.
Ardens eſt cor meum, deſidero videre
Dominum meum: quæro, & non inve-
nio ubi poſuerunt eum, alleluja, allel.
AMagnifcar, Antiphona.
Miſi digitum meum in fixuras clavorũ,
& manum meam in latus ejus, & dixi:
Dominus meus, & Deus meus, allel.
F. EK R I A § E X T A.
Ad Benedictus, Antiphona.
Venerunt ad monumentum Matia Mag-
dalene, & altera Maria, videre ſepul-
chrum, alleluja. .
Ad Veſperas niſi occuxrat Feſtum no-
vem

324½ Dominica ij. poſt Paſcha.
vem Lectionum, à Capirulo fit de ſan-

cta Maria.
S A B A T O.
Adeſperas „ Antiphona. Alleluja.
Pſalm. Benediétus. cum reliquis. 129.
Capitulum. 1. Pet. 2. .
Hariſſimi, Chriſtus paſſus eſt pro
„nobis, vobis relinquens exem-
plum, ut ſequamini veſtigia ejus: Qui
peccatum non fecit, nec inventus eſt
dolus in ore ejus.
Hymnus. Ad regias Agni dapes.
7y. Mane nobiſcum. 314. .
ſh Magnißez „Antiphona.
Ego ſum paſfor ovium: ego ſum via;
veritas & vita: ego ſum paſtor bonus,
& cognoſco oves meas, & cognoſcunt
me meæx, alleluja, alleluja.
Oratio.
Eus, qui in Filij tui humilitate ja-
Drecntein mundum erexiſti : fideli-
bus tuis perpetuam concede lætitiam 3
ut quos perpetuæ mortis eripuiſti caſi-
bus, gaudijs facias perfrui ſempiternis.
Pereumdem Dominum.
Deinde fit commemoratio de Cruce:;
ut ſupra in Laudibus Feriæ ij. 320.
D O½ INICA II.

poſt Paſcha.
Ad Laudes, Antiphona- Alleluja.
Pſalmus. D ominus regnavit. cum e=
liquis Añis & Plalmis de Pſaltegio. I.
. ſ. Capitulum. G hariſſimi, Chriſtus paſ-
us eſt.

Hym-

Dominica ij. poſt Paſcha. 32 5
Hiymnus. Aurora cælum. y. In re-
„ Urrectione tua. 317.
te 44 Ad Benediétus, Antiphona.
Egxgo ſum paſtor ovium. Oratio, Deus,
qui in Filij tui. ut ſupgaà. 324.
Ad Tertiam, Capitulum. Chariſſimi,
Chriſtus paſſus eſt. 324.
g. br. Surrexit Dominus de ſepulchro,
* Alleluja, alleluja. Surrexit. Z. Qui
pro nobis pependit in ligno. Alleluja,
alleluja. & loria Patri. Surrexit. . Sur-
teit Dominus verè, alleluja. 3. Et
apparuit Simoni, alleluja.
Ad Sextam, Capitulum. 1. Pet. d.
Radebat autem judicanti ſe inju-
ſte: qui peccata noſtra ipſe pertu-
lit in corpore ſuo ſuper lignum: ut
peccatis mortui, juſtitiæ vivamus
cujus livore ſanati ſumus.
Ge. br. Surrexit Dominus verè, * Alle-
luja, alleluja. Surrexit. Y. Et appa-
ruit Simoni. Alleluja, alleluja. Gjo-
ria Patri. Surrexit. *. Gaviſi ſunt diſ-
cipuli, alleluja. à. Viſo Domino „
alleluja.
Ad Nonam, Capitulum. 1. Pet. 2. d.
E Ratis enim ſicut oves errantes ; ſed
converſi eſtis nunc ad paſtorem, &
epiſcopum animarum veſtrarum.
y. br. Gaviſi ſunt diſcipuli, * Alle-
luja, alleluja. Gaviſi. Viſo Domino.
Alleluja, alleluja. G loria Patri. Gaviſi
ſunt. . Mane nobiſcum Dñe, alleluja.
1e. Quoniam adveſperaſcit, alleluja.
T Ad

„

326 Infra Hebd. ij. poſt Oct. Paſch.
Ad Veſpetas, Antiphona. Alleluja.

Pſalm. D ixit Dominus. cum reliquis de 2

Dominica. 95. Capitulum. Chariſſi- ah
mi, Chriſtus paſſus eſt. 324.
Hymnus. Ad regias Agni dapes.
. Mane nobiſcum. ut ſupri. 314.
Ad Magnificat, Antiphonz.
Ego ſum paſtot bonus, qui paſco oves
meas, & pro ovibus meis pono animam
meam; allelu a.
Oratio. Deus;, qui in Filij tui. ut
ſuprà. 324. *
F EKIA SECUND A.
Ad Benedictus, Antiphont.
Euntes in mundum, alleluja: docete
omnes Gentes;, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona-
Paſtor bonus animam ſuam ponit pro
ovibus ſuis, alleluja.
FERIA TERTIA.
Ad Benedicdtus, Antiphona.
Euntes in mundum, docete omnes Gen-
tes, baptizantes eos in nomine Patris,
& Filij, & Spiritus ſancti, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Mercenarius autem, cujus non ſunt o-.
ves propriæ, vidit lupum venientem,
& dimittit oves, & fugit, & lupus ra-
pit, & diſpergit oves, alleluja.
F E. R I A QU A R FT A.
Ad Benediétus, Antiphona.
Ite, nuntiate fratribus meis, alleluja:
ut eant in Galilæam, alleluja, ibi me
videbunt, alleluja, alleluja, alleluja.

Ad

Infra Hebd. ij. poſt Oct. Paſch. 327
Ad Magnificat, Antiphona.
Sicut novit me Pater, & ego eognoſeo
Fatrem, & animam meam pono pro
ovibus meis, alleluja.
F E RI A QUIN T A.
Ad Benedictus? Antiphona.
Tu ſolus peregrinus es, & non audiſti
de Jeſu; quomodo tradiderunt eum in
damnationem mortis? alleluja.
Ad Magniſicat, Antiphona.
UhH Alias oves habeo, quæ non ſunt ex hoe
ovili: & illas oportet me adducere, &
vocem meam audient: & fiet unum
ovile, & unus paſtor, alleluja.
FERIA SE XFT A.
Ad Benedictus, Antiphona.
Nöonne ſic opportuit pati Chriſtum, &
ita intrare in gloriam ſuam? allelnija
Ad Veſperis, niſi occurrat Feſtum
ATIA novem Lectionum, à Capitulo fit dg
ſancta Maria. .
6 S A B B A T O.
Ad Veſperas, Capitulum. 1 Pet. 2.c.
Hariſſimi, Obſecro vos tamquam
advenas & peregrinos abſtinere vos
carnalibus deſiderijs; quæ militant
dverſus animam.
Hymnus. Ad fegias Agni dapes.
5. Mane nobiſcum. ut ſupra. 314.
Ad Magnificat, Antiphona.
Modicum, & non videbitis me, dicit
Dominus - iterům modicum, & vide-
bitis me: quia vado ad Patrem, alle-
luja, alleluja.

+ 2 Ora-

32 ³½ Dominica iij- poſt Paſcha.
Oratio. 1
Eus, qui errantibus, ut in viam
poſſint redire juſtitiæ, veritatis
tuæx lumen oſtendis: da cunctis qui
Chriſtiana profeſſione cenſenrur, & illa
reſpuere, quæ huic inimica ſunt no-
mini, & ea quæ ſunt apta, ſectari. Per
Dominum noſtrum.
DOMINICA III.
poſt Paſcha.
Ad Laudes, Antiphona. Alleluja. k 6
?ſalmus. D ominus regnavit. cum te-
liquis Añis & Pſalmis de Pſalterio. 1. 8
Capitul. Chariſſimi, Obſecro vos. 327. 1
Hymnus, A urora cælum purpurat. A
z. In teſurrectione tua. 317.
Ad Eenediétus, Antiph. Modicum.
Oratio.D eus, qui errantibus. ut ſuprl. (aft,
Ad Tertiam, Capitulum. Ghariſſi-
mi, Obſecro vos. 327.
g. br. Surrexit Dominus de ſepulchro, ie
*Alleluja, alleluja. Surrexit. Y. Qui n,
pro nobis pependit in ligno. Alleluja,
alleluja. Gloria Patri. Surrexit. Z. Sur-
rexit Dominus verè, alleluja. . Et
apparuit Simoni, alleluja.
Ad Sextam, Capitulutn. 1. er. 2. c 111 6)
S Ubjecti igitur eſtote omni humanz dt
creaturæ propter Deum: ñye regi 5 N.
quaſi præcellenti ; ſive ducibus, tam-.
quam ab eo miſſis ad vindictam male.
factorum, laudem verò bonorum.
. br. Surrexit Dominus verè, *
lua, alleluja. Surrexit. .

u

Infra Hebd. iij. poſt Oct. Paſch. 329
Simoni. Alleluja, alleluja. G loria Pa-
i tri. Surrexit. à. Gaviſi ſunt diſcipuli,
ie,t alleluja. ν. Viſo Domino, alleluja.
Ad Nonam, Capitulum. 1. Pet. 2. c.
Ervi, ſubditi eſtote in omni timo-
re dominis, non tantùm bonis
u & modeſtis, ſed etiam dyſcolis. Hæc
eeſt enim gratia in Chriſto Jeſu Domi-
ICAII no noſtro.
. br. Gaviſi ſunt diſcipuli, * Alle-
HIuja, alleluja. Gaviſi. 1. Viſo Domi-
no. Alleluja, alleluja. G loria Patri.
Gaviſi ſunt. 5. Mane nobiſcum Do-
mine, alleluja. τ. Quoniam adveſpe-
raſcit, alleluja. .
Ad veſp. Aña. Alleluja. Plalmm. P i-
zxit Dñs. cum reliquis de Daica. 25.
apitnl. C hariſſimi, Obſecro vos. 327.
Hymnus. A. d regias Agni dapes.
J. Mane nobiſcum Domine. 314.
. Ad Magnificat, Antiphona.
Amen dico vobis, quia plorabitis &
flebitis vos: mundus autem gaudebit,
vos verò contriſtabimina: ſed triſtitia
veſtra vertetur in gaudium, alleluja.
Orario. D eus, qui errantibus. 328.
A FERIA SECUUNDA.
4 Ad Benedidus, Antiphona-
Et incipiens à Moyſe & omnibus Pro-
phetis, interpretabatur illis Scripturas,
quæ de ipſo erant, alleluja.
Oratio Dominicæ præcedentis. 328.
Ad Magnificat, Antiphonas.
„Triſtitia veſtra vertetur in gaudium,
. T 3 alle-

330 Infra Hebd. iij. poſt Oct. Paſch.
alleluja: & gaudium veſtrum nemo tol-
let à vobis, alleluja, alleluja.
F ERIATERTI A.
Ad Benedictus, Antiphona.
Et coëgerunt illum, dicentes: Mane no-
biſcum Domine, quoniam adveſperaſ-
cit, alleluja.
Ad Magniſicat, Antiphona.
Triſtitia implevit cor veſtrum: & gau-
dium veſtrum nemo tollet à vobis, alle-
luja, alleluja.
FERIA QQUAR T A.
Ad Benedictus, Antiphona.
Mane nobiſcum, quoniam ad veſperaſ-
cit, & inclinata eſt jam dies, alleluja.
„Ad Magniſicat, Antiphona..
Triſtitia veſtra, alleluja, vertetur in
gaudium, alleluja.
FFERIA QUINT A.
Ad Benedictus, Antiphona;
Et intravit cum illis: & Aum eſt, dum
recumberet cum illis: accepit panem,
& benedixit ac fregit, & porrigebat
illis, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona-
Amen, amen dico vobis, iterùm vide-
bo vos, & gaudebit cor veſtrum, &
FEiudiun veſtrum nemo tollet à vo-
is, alleluja. .
F ERIA S E X T A.
Ad Benedictus, Antiphena. .
Cognoverunt Dominum Jeſum, alle-
luja, in fractione panis ,alleluja.
Ad Veſperas, niſi occurtat Feſtum
10°.

Dominica iiij. poſt Paſcha. 331
novem Lectionum, à Capitulo fit de
ſancta Mania.
S A B B A T o.
Ad Veſperas, Capitulum. Zac. r. c.
Hariſſimi, Omne datum optimum,
„& omne donum perfectum deſur-
ſum eſt; deſcendens à Patre luminum,
apud quem non eſt tranſmutatio, nec
viciſſitudinis obumbratio.
Hymnus. Ad regias Agni. 7. Mane
nobiſcum. 314.
Ad Magnificat, Antiphona.
Vado ad eum qui miſit me: & nemo ex
vobis interrogat me, Quò vadis; alle-
luj, alleluja.
Oratio.
Eus, qui fidelium mentes unius
efficis voluntatis: da populis tuis
id amare quod præcipis, id deſiderare
quod promittis; ut inter mundanas
varietates ibi noſtra fixa ſint corda,
ubi verba ſunt gaudia. Per Dominum
noſtrum Jeſum Chriſtum.
DO MINICA IV.
poſt Paſcha.
Ad Laudes, Antiphona. Alleluja.
Pſalmus. D ominus regnavit. cum re=
liquis Añis & Pſalmis de Pſalterio, 1.
Capitulum. Chariſſimi, Omne datum.
ut ſuprà Hymnus. Aurora cælum.
F. In reſurrectione tua. 217.
Ad Benedictus, Antiphonz.,
Vado ad eum. Oratio. Deus, qui fide-

u lium mentes. ut ſuprà, 3312
4 4 A

332 Dominica jlij. poſt Paſcha.
Ad Tertiam, Capitulum. Chariſſi-
mi, Omne datum. 331.
g. br. Surrexit Dominus de ſepulchro,
* Alleluja, alleluja. Surrexit. ?. Qui
pro nobis pependit in ligno. Alleluja,
alleluja. Gloria Patri. Surrexit. 7. Sur-
rexit Dominus verè, alleluja. &. Et
apparuit Simoni, alleluja.
Ad Sextam, Capitulum. Fac. 1. c.
S Citis fratres mei dilectiſſimi. Sit au-
tem omnis homo velox ad audien-
dum; tardus autem ad loquendum, &
tardus ad jram. Ira enim viri juſtitiam
Dei non operatur.
„br. Surrexit Dominus verè, * Alle-
uja, alleluja. Surrexit. J. Et appa-
ruit Simoni. Alleluja, alleluja. lo-
ria Patri. Surrexit. 7.. Gaviſi ſunt diſ-
cipuli, alleluja. . Viſo Domino,
alleluja.
Ad Nonam, Capitulum. FZac. 1. d.
PRopter quod abjicientes omnem
immunditiam, & abundantiam ma-
litiæ, in manſuetudine ſuſcipite inſi-
tum verbum, quod poteſt ſalvare ani-
mas veſtras. . .
y.. br. Gaviſi ſunt diſcipuk, * Allelu-
ja, allelnja. Gaviſi. 7. viſo Domino.
Alleluja, alleluja. Gloria Patri. Ga-
viſi ſunt. . Mane nobiſcum Domine,
alleluja. . Quoniam adveſperaſcit,
alleluja. —
Ad 'vVeſperas, Antiphona. Alleluja.
Flalin. D ixit Dominus. cum reliquis de
K.5. Domi-

Infra Hebd. iilj. poſt Oct. Paſcha. 333
Dominica. 9½. Capitulum. Chariſſi-
mi, Omne datum. 331. Hymnus. A d
regias Agni. *⅛. Mane nobiſcum. 314.
Ad Magnificat, Antiphona.
Vado ad eum qui miſit me: ſed quia
hæc locutus ſum vobis, triſtitia imple-
vit cor veſtrum, alleluja.
Oratio. Deus, qui fidelium mentes.
ut ſuprà. 331.
FERI A SEC ND A.
Ad Benedidtus, Antiphona.
Nonne cor noſtrum ardens erat in no-
bis de Jeſu, dum loqueretur nobis in
via ? alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Ego veritatem dico vobis: expedit vo-
bis ut ego vadam: fi enim non abiero,
Paraclitus non veniet ad vos, alleluia.
FERNI A TE R FTI A.
Ad Benedictus, Antiphona-
Pax vobis, ego ſum, alleluja: nolite
timere, alleluja.
