enedicite ignis & æſtus Domino: *
Penedtctte frigus & æſtus Domino.
enedicite rores & pruina Domino: *
Pecdicite gelu & frigus Domino.
B enedicite glacies & nives Domino: *
benedicite noctes & dies Domino
enedicite lux & tenebræ Domino: *
Pensdisite fulgura & nubes Domino.
B enedicat terra Dominum : * laudet
& ſuperexaltet eum in ſæcula.
enedicite montes & colles Domino: *
Ecnedicie univerſa germinantia in ter-
Ta Domino. .
B enedicite fontes Domino: * bene-
dicite maria & flumina Domino.
B enedicite cete, & omnia quæ moven-
tur in aquis, Domino: * benedicite
omnes volucres cæli Domino.
B enedicite omnes beſtiæ & pecora Do-
mino: * benedicite filij hominũ Dño.
B enedicat Iſrael Dominum: * laudet
& ſuperexaltet eum in ſæcula.
B enedicite Sacerdotes Domini Domi-
no: * benedicite ſervi Domini Domino.
B enedicite ſpiritus & animæ juſtorum
Domi-

Gratiarum aftio poſt Miſſam. ccix
Domino: * benedicite ſancti & humi-
les corde Domino. .
B enedicite Anania, Azaria, Miſaël,
Domino : * laudate & ſuperexaltate
eum in ſæcula.
B enedicamus Patrem, & Filium cum
ſanéto Spiritus: * laudemus & ſuper-
exaltemus eum in ſæcula.
B enedictus es Domine in firmamento
cæli: * & laudabilis, & glorioſus, &
ſuperexaltatus in ſæcula.
Pſalmus 150.
audate Dominum in ſanctis ejus: *
laudate eum in firmamento virtu-
tis ejus.
Laudate eum in virtutibus ejus: * lau-
date eum ſecundùm multitudinem ma-
gnitudinis ejus. .
Laudate eum in ſono tubæ: * laudate
eum in Pſalterio, & cithara.
Laudate eum in tympano, & cho-
r0 : * laudate eum in chordis, & or-
gano.
audate eum in cymbalis beneſonan-
tibus : laudate eum in cymbalis jubi-
lationis: *õ omnis ſpiritus laudet Do-
minum. Sloria Patri, & Filio.
Deinde repetitur, Antiph. Trium
puerorum cantemus hymnum: quem
cantabunt ſancti in camino ignis, be-
nedicentes Dominum.
Poſteà Sacerdos dicit, K yrie eleiſon.
Chriſte eleiſon. K yrie eleiſon. p ater
noſter. Y. Et ne nos inducas in tenta-
tio⸗

ecx Gratiarum actio poſt Miſſam.
tionem. z. Sed libera nos à malo-
. Confiteantur tibi Domine omnia
opera tua. 3. Et ſancti tui benedicant
tibi. F. Exultabunt ſancti in gloria.
Z. Lætabuntur in cubilibus ſuis.
F. Non nobis, Domine, non nobis.
E. Sed nomini tua da gloriam. *. Do-
mine exaudi orationem meam. Bt. Et
clamor meus ad te veniat. . Pomi-
nus vobiſcum. . Et cum ſpiritu tuo.
Oremus.
Eus, qui tribus pueris mitigaſti
flammas ignium: concede propi-
tius; ut nos famulos tuos non exurat
flamma vitiorum.
A Ctiones noſtras, quæſumus Domi-
ne, aſpirando præveni, & adju-
vando proſequere; ut cuncta noſtra
oratio & operatio à te ſemper incipiat,
& per te cœpta finiatur.
A nobis, quaæſumus Domine, vi-
tiorum noſtrorum flammas extin-
gZuere: qui B. Laurentio tribuiſti tor-
mentorum ſuorũ incendia ſuperare. Per
Chriſtum Dominum noſtrü. . Amen.

ccx)

OFFICIA PROPRIA
SANCTORUIM

AD LIBITUM RECITANDA.

Fac. Rituum Congregatio, babita
die 2. Decembris 1673. & 24. Janua-
rij 1652. ſtatuit, ex mandato CLEMEN:
vYIS X. Cσα S. D. N. INNO CENTII XI
Feſta Sanétorum ad libitum in poſte-
rum non eſſe transferenda, ſi eoruni fe-
ſtivitas ncidat in diem Feſtorum mobi-
lium ; ſed tunc illo anno eorum Offcia
eſſe omittenda. E

Die xviiij. Januarij.
IN FESTO S. CANUTI WRTI .
Regis & Mart. Semidpl.
Omnia dicuntur de Communi unius
Martyris. xiij, præter Orationem.
Oratio.
Eus, qui ad illuſtrandam Eccle-
ſiam tuam, beatum Canutum, Da-
norum Regem, Martyrij palma & glo-
rioſis miraculis decorare dignatus es:
concede propitius; ut ſicut ipſe Domi-
nicæ paſſionis imitator fuit, ita nos per
ejus veſtigia gradientes, ad gaudia
ſempiterna pervenire mereamur. Fer
eumdem Dominum noſtrum .
In primis Veſperis, & in Laudibus
ſit commemoratio ſanttorum Marty⸗=
rum, Marij, Marthæ, &c. ut in Pzo-
prio Sanorum. Die

Feſta ad libitum.
Die v. Septembris.
IN FESTO S. LAURENTII W-
ſtiniani Epiſc. & Conf. Semid.
Omnia de Communi Confefſioris
Pontificis. in Hymn. Iſte Confeſſor.
mutatur tertius Verſus.
Oratio. Da quæſumus. ut in Com-
muni. Xxviij.
Die Xxviij. Septembris.
IN FESTO S. WENCESLAI
Ducis & Mart. Semidupl.
Omnia de Communi unius Marty-
zis. ziij. præter Orationem.
Oratio.
D'* qui beatum Wenceſlaum per
Martyrij palmam à terreno Prin-
cipatu ad cæleſtem gloriam tranſtuli-
ſti: ejus precibus nos ab omni adverſi-
tate cuſtodi, & ejuſdem tribue gaude-
re conſortio. Per Dominum.
Veſperæ de S. Michaële Archengelo
fine commemor. S. Wenceſlai.
Die j. Octobris.
IN FESTO S. REMIGII EPISCOPI
& Confeſſoris. Semidupl.
Omnia de Communi Confeſſ. Ponti-
Kcis. Xxvij.

ecxij

Oratio.
Dé quæſumus omnipotens Deus: ut
beati Remigij Confeſſoris tui at-
que Pontificis veneranda ſolemnitas &
devotionem nobis augeat, & ſalutem.
FPer Dominum noſtrum.

O FFI-

OFFICIA PROPRTA
SANCTORUM

Celebrando ex indulto Apoſtolico
in aliquibus locis & Provincijs.
Um ſubſequentia Officia à Summ i
Pontifcibus ordinata, Eccleſiam
univerſalem non obli gent, utpote in
certi quibuſaam regnis & provincijs,
ex indulto eorumdem recitanda; hic en
fine, extra aliorum ordinem, pro ma-
torz recitantium commoditate, eadem
addenda putavi.
Die xiiij. Januarij.
IN FESTO SANCTISSIMI
Nominis Jeſu. Duplex.
Ad Veſperas, Antiphona.
O n⸗ qui invocaverit nomen Do-
mini, ſalvus erit.
Pſalmus. D ixit Dominus. 95.
Ana. Sancdtum, & terribile nomen e-
jus: initium ſapientiæ timor Domini.
Pſalmus. Confitebor tibi Domine.
Ana. Ego autem in Domino gaudebo,
& exultabo in Deo Jeſu meo.
Pſalmus. B eatus vir.
Ania. A ſolis ortu uſque ad oceaſum,
laudabile nomen Domini.
Pſalmus. Laudate pueri Dominum.
Ana. Sacrificabo hoſtiam laudis, &
nomen Domini invocabo.
Pſalwons. Credidi. 102.
. Capi⸗

ccxiiij Feſta ex indulto Apoſtolico. Mui
Capitulum. Philip. 2.
Ratres, Chriſtus humiliavit ſe-
Prelhfun factus obediens uſque
ad mortem; mortem autem cru-
cis; propter quod & Deus exaltavit il-
lum, & donavit illi Nomen, quod eſt
ſuper omne nomen: ut in Nomine Jeſu
omne genu flectatur.
Hymnus.
IEcᷣ dulcis memoria,
Dans vera cordis gaudia,
Sed ſuper mel, & omnia ,
Ejus dulcis præſentia.
il canitur ſuavius,
Nil auditur jucundius,
Nil cogitatur dulcius,
Quàm Jeſus Dei Filius.
Jeſu ſpes pœnitentibus,
Quaàm pius es petentibus!
Quàm bonus te quærentibus?
Sed quid invenientibus?
ec lingua valet dicere,
Nec littera exprimere:
Expertus poteſt credere,
Quid ſit Jeſum diligere.
is Jeſu noitrum gaudium ,
Qui es futurus præmium :
Sir noſtra in te gloria;, 5
Per cuncta ſemper ſæcula.
Amen.
J. Sit Nomen Domini benedictum,
Alleluja. é. Ex hoc nunc & uſque in
ſæculum, Alleluja. .
Ad

Feſta ex indulto Apoſtolico. ccxv
Ad Magniticat, Antiphona.
Fecit mihi magna, qui potens eſt, &
ſanctum Nomen ejus, alleluja.
Oratio.
Drenddnn Unigenitum Filium tuum
conſtituiſti humani generis Salva-
torem, & Jeſum vocari juſſiſti: con-
cede propitius; ut cujus ſanctum No-
men veneramur in terris, ejus quoque
aſpedtu perfruamur in cælis. Per eum-
dem Dominum noſtrum.
Fit com̃em. Oct. Epiphaniæ tantùm.
Ad Complet. & per Horas diei , in
ſine Hymnorum, dicitur J eſu tibi ſit
gloria, qui natus es de Virgine, &c.
Ad Laudes & per Horas, Ana.
Leum effuſum nomen tuum, ideò
adoleſcéentuiæ dilexerunt te.
Pſalm. Dñs regnavit. cum teliq. 1.
Anña. Scitote, quia Dominus ĩpſe eſt
Deus, cujus Nomen in æternum.
Anña. Sitivit anima mea ad Nomen
ſanctum tuum Domine.
Anña, Benedictum Nomen gloriæ tuæ
ſanctum; & laudabile, & ſuperexalta-
tum in ſæcula.
Anña. Juvenes & virgines, ſenes cum
junioribus laudate Nomen Domini,
quia exaltatum eſt nomen ejus ſolius.
Capitulum. Fratres, Chriſtus hu-
miliavit. , &c.
Hymnus.
Eſu, decus Angelicum;
In aure dulce canticum;,
In

/

ccxvj Feſta ex indulto Apoſtolieo.
In ore mel mirificum ,
In corde nectar cælicum.
ui te guſtant, eſuriunt,
Qui bibunt, adhuc ſitiunt,
Deſiderare neſciunt,
Niſi Jeſum quem diligunt.
O Jeſu mi dulciſſime,
Spes ſuſpirantis animæ:
Te quærunt piæ lacrymæ,
Te clamor mentis intimæ.
Mane nobiſcum Domine,
Et nos illuſtra lumine,
Pulſà mentis caligine,
Mundum reple dulcedine.
Jeſu, flos Matris Virginis,
Amor noſtræ dulcedinis,
Tibi laus, honor nominis,
Regnum beatitudinis. Amen.
V. Adjutorium noſtrum in nomine Dui.
e. A fecit eæxlum & terram.
d Benedictus, Antiphona.
Dedit ſe, ut liberaret populum, & ac-
quireret ſibi nomen æternum, alleluja.
Oratio. Deus;, qui Unigenitum.
Poſteà fit commem. S. Felicis Presby=
teri & Marcytis hoc loco tantùm. 411.
Ana Qui odit. y. Juſtus ut palma. xvj.
Oratio ut in Propr. Sanctorum.
Ad Primam. g. br. Chriſte Fili, &c.
Y. Qui natus es de Maria Virgine.
Ad Tertiam, Antiphona. Scitote.
Capitulum. F ratres, Chriſtus hu-
miliavit. ut ſupra.
Be, br. Sit nomen Domini benedictum.
* Alle-

Feſta ex indulto Apoſtolico. iEcxvij
*Alleluja, alleluja. Sit nomen. „., Ex
hoc nunc & uſque in ſæculum. Alle-
luja. G loria Patri. Sit nomen. 5. Af-
ferte Domino gloriam & honorem, al-
leluja. . Afferte Domino gloriam no-
mini ejus, alleluja.
Ad Sextam, Antiphona, Sitivit.
Qapitulum. Philip 2.
N nomine Jeſu omne genu flectatur,
cæleſtium, terreſtrium & inferno-
rum: & omnis lingua confiteatur, quia
Dominus Jeſus Chriſtus in gloria eſt
Dei Patris.
e. brev. Afferte Domino gloriam &
Ronorem „ * Alleluja, allel. Afferte.
„. Afferte Domino gloriã nomini ejus.
Alleluja, alleluja. Gloria Patri. Af-
ferte. ⅛. Magnificate Dominum me-
cum;, alleluja. ge. Et exaltemus no-
men eſjus in idipſum, alleluja.
Ad Nonam:; Antiphona. Juvenes
& Virgines.
Qagirulum⸗ Colloſ. 3*
S ne quodcunque facitis in verbo,
aut in opere, omnia in nomine Do-
mini Jeſu Chriſti facite, gratias agen-
tes Deo & Patri per ipfum.
g. br. Magnificate Dominum mecum,
* Alleluja, allelujſa. Magnificate.
Y. Et exaltemus nomen ejus in idip-
ſum. Alleluja. G loria Patri. Magnifi-
cate. 7F. Adjutorium noſtrum in no-
mine Domini, alleluja. . Qui fecit
cælum & terram, alleluja.
n In

ccxyiij Feſta ex indulto Apoſtolico.
e undis Veſperis omnia dicuntut
Kcn in primis. 1
Ad Magnificat, Anti phona.
vocabis nomen ejus Jeſum, ipſe enim
ſalvum faciet populum ſuum à Peccatis

co „ alleltjja.
Oratio. ut fùprà.

Deinde fit commemor. S. Pauli pri-
mi Exemitæ.
Die xxiij. Januarij.

IN FESTO DESPON 54 EIG NIS
B. Virginis Mariæ, cum S. Jo-

ſeph. Duplex.
D VESPERAS,

Antiph. PDeſponſatio glorioſæ. cu
reliquis de Fah gldrioſe. Pixit

Dominus. cum reliq. de bæata Maria,

ut in ejus Officio parvo. Ixj.
Capitulum. Ap initio.
Hymnus. Ave maris ſtella. Ixiiij.
7. De ſponſatio eſt hodie ſanctæ Mariæ
Virginis.
*9 Cuſus vita inclyta cunctas illuſtrat
PEceleſiq8:
Magnificat, Antiphona.
Glorioſæ Virginis Mariæ Deſponſatio-
nem digniſſiwam recolamus, quæ &
Genitricis dignitatem obtinuit, & vir-
ginalem pudicitiam non amiut.
Oratio.
Amulis tuis, quæſumus Domine,
cxleſtis graiæ munus impertire: ut
qubus beatæ Wirginis partus extitit ſa-
lutis exordiume, Deſponſationis ejus
voti-

Feſta ex indulto Apoſtolico. ecxix
votiva ſolemnitas, pacis tribuat incre-
mentum. Per Dominum noſtrum Je-
ſum Chriſtum.
Deinde fit commemorat. SS. Vincen-
tij & Anaſtaſij] Mart. Antiph. Gaudent
in cælis. V. Exultabunt.
Oratio. A deſto. ut in Propr. San-
Korum. 420.
Poſteà S. Emerentianæ Virginis &
Martyris „Antiphona. Veni ſponſa.
J. Specie tua. Oratio. I ndulgentiam.
Ad Laudes & per Horas, Ana. 7
õ glorioſæ Virginis Ma-
riæ, ex ſemine Abrahæ, ortæ de
tribu Juda, clara ex ſtirpe David.
Pſalm. D ñs regnavit. cum reliquis. 1.
Ana. Deſponſatio eſt hodie ſanctæ
Mariæ Virginis, cujus vita inclyta cun-
ctas illuſtrat Eccleſias.
Ana. Regali ex progenie Maria exor-
ta refulget, cujus precibus nos adjuvari
mente & ſpiritu devotiſſimè poſcimus.
Anña. Cofde & animo Chriſto cana-
mus gloriam, in hac ſacra ſolemnitate
præcelſæ Genitricis Dei Mariæ.
Ana. Cum jucunditate Deſponſatio-
nem beatæ Mariæ celebremus, ut ipſa
pro nobis intercedat ad Dominum Je-
ſum Chriſtum.
Capitulum. A b initio.
Hymnus. O glorioſa Virginum.
Y. Deſponſatio eſt hodie ſanctæ Mariæ
Virginis. w. Cujus vita inclyta cun-
Ckas illuſtrat Eccleſias.
n ij Ad

ccxx Feſta ex indulto Apoſtolico.
Ad Benedictus, Antiphona.
Deſponſationem hodiernam perpetuæ
Virginis Genitricis Dei Mariæ ſolem-
hiter celebremus, qua celſitudo throni
proceſſit, alleluja.
Orat. Famulis tuis. ut ſuprà. ccxviij.
Deinde fit commem. S. Emerentianæ
Virginis & Martyris, Ana. Simile eſt.
y. Diffuſa eſt.
Oratio. I ndulgentiam.
Ad Primam in . br. dicitur 7. Qui
natus es de Maria Virgine.
Ad Horas, Anæz de Laudibus ut ſu-
prà Capitula & :. brevia, ut in Officio
B. Mariæ in Sabbato. IWwj⸗
In ſecundis Veſperis omnia, ut in
primis Veſperis.
Ad Magnificat, Antiphona.
Deſponſatio tua, Dei GenĩtrixvVirgo, gau-
diũ annuntiavit univerſo mundo: ex te
enim ortus eſt ſol juſtitiæ, Chriſtus Deus
noſter: qui ſolvens maledictionem, de-
dit benedictionem: & confundens mor-
tem, donavit nobis vitam ſempiternam.
Orat. Famulis tuis. ut ſuprâ. ccxviij.
Et fit comem. S. Timothei Epiſc. &
Mart. Ant. Iſte ſanctus. y. Gloria &

honore. Oratio. Infirmitatem.
Die Xxviij. Januarij.
"N FESTO S. CAROLI MAGNI
Imperatoris & Confeſſoris.
Duplex.
Omnia de Communi Confeſſoris non
Pontificis præter ſequentia.

Ors⸗

Feſta ex indulto Apoſtolico. ecxxj
Drati.
O Mnipotens & miſerieors Deus, qui
à gloria tua nullam conditionem
excludis, te ſuppliciter exoramus: ut
ſicut beato Carolo Confeſſori tuo poſt
terreni culmen Imperij cæleſtis regni
ſolium contuliſti; ita meritis ejus &
precibus nobis quoque famulis tuis
æternæ felicitatis præmia largiaris. Per
Dominum noſtrum.
Fiticommemor. 53. Agnetis ſecundè.
At in EBreviario.
Eodem Die
IN FESTO S. IULIANI EPISC.
& Confeſſoris. Semiduplex.
Omnia de Comuni Confeſſi. Pontificis
Præter Orationem.
Oratio.
E Xcita quæſumus Domine, in popu-
lo tuo ſpiritum charitatis, quo bea-
tum Julianum Confeſſorem tuum atque
Pontificem replere dignatus es: & con-
cedeʒ ut cujus feſtivitatem celebramus,
per ejus ad te exempla gradiamur. Per
Dominum noſtrum. in unitate ejuſdem
Spiritus ſancti Deus.
Deinde fit commemor. S. Agnetis ſe-
cundò. Veſperæ de S. Franciſco Saleſio
Epiſc. & Conf. commem. præced.
Die xix. Februarij.
IN FESTO Ss. CoNRADI
Placentini Confeſſ. Semidupl.
Omnia de Communi Confeſſoris non
Fontificis, præter ſequentia.
n iij Ora-

ccxxij Feſta ex indulto Apoſtolico.

Oratio.
Deſto Domine ſupplicationibus no-
Aſtris „quas in beati Conradi Con-
feſſoris tui ſolemnitate deferimus; ut
qui noſtræ juſtitiæ fiduciam non habe-
mus, ejus, qui tibi placuit, precibus
adjuvemur. Per Dominum noſtrum
Jeſum Chriſtum Filium tuum: Qui
tecum vivit & regnat.
Die xviij. Martij.
IN FESTO S. GABRIELIS
Archangeli Duplex majus.
Si celebretur in Quadrag. fit com-
tnemoratio de Feria.
Si vero celebretur poſt Paſcha, addi⸗
tur Alleluja.
Ad veſperas, Aña. Ingreſſo Zacha-
ria. cum reliquis de Laud. Pſalm. Dixit
Dominus. 95. cumm reliquis de Domi-
nica, & loco ultimi, Pſalmus. Lauda-
te Dominum omnes Gentes. 103.
Capitulum. Dan. 9.
BEB ce vir Gabriel, quem videram
in viſione à principio, cito volans
tetigit me in tempore ſacrificij veſperti-
ni, & docuit me: & locutus eſt mihi,
& dixit : Daniel, nunc egreſſus ſum,
ut docerem te, & intelligeres.
Hymnus.
Hriſte, ſanctorum decus Angelorũ,
Gentis humanæ Sator & Redemp-
tor,
Cælitum nobis tribuas beatas
Scandere ſedes.

Ange-

Feſta ex indulto Apoſtolico. ccxxiij
A ngelus pacis Michaèl in ædes
Cælitus noſtras veniat: ſerenæ
Auctor in paeis lacrymoſa in orcum
Bella releget
Aà ngelus fortis Gabriél ut hoſtes
FPellat antiquos, & amica cælo,
Quæ triumphator ſtatuit per orbem,
Templa reviſat.
A ngelus noſtræ medicus ſalutis
Aduit e cælo Raphael ut omnes
Sanet ægrotos, dubioſque vitæ
Dirigat actus
V irgo Dux pacis, Genitrixque lucis,
Et ſacer nobis Chorus Angelorum,
Semper aſſiſtat, ſimul & micantis
Regia cæli.
P ræſtet hoc nobis Deitas beata
Patris ac Nati, paritérque ſancti
Spiritus, cujus reſonat per omnem
Gloria mundum.
y. Stetit Angelus juxta aram temppli.
g. Habens thuribulum aureum in ma-
nu ſua.
Ad Magnificat, Antiphona.
Ingreſſus Gabriél Angelus ad Mariam
Virginem, dixit: Ave gratia plena;
Dominus tecum: benedicéta tu in mu-
lieribus. .
Oratio.
Eus, qui inter cæteros Angelos,
ad annuntiandum Incarnationis
tuæ myſterium Gabrielem Archange-
lum elegiſti: concede propitius; ut
qui feſtum ejus celebramus in terris,
n iiij ipſius

cexxiiij Eeſta ex indulto Apoſtolico=
ipſius patrocinium ſentiamus in cælis.
Qui vivis & regnas. .
Ad Laudes & per Horas, Ana.
T Agreſſo Zacharia templum Domini,
apparuit ei Gabriel Angelus, ſtans
à dextris altaris incenſi. Plalm. Domi-
nus regnavit. eum reliquis. r.
Anña. Ait autem Angelus: Ne timeas
Zacharia, quoniam exaudita eſt depre-
catio tua.
Aña. Ego ſum Gabriel Angelus, qui aſto
ante Deum, & miſſus ſum loqui ad te.
Anha. Gahriel Angelus loçutus eſt Ma-
riæ, dicens : Ecce concipies in utero,
& paries filium: & vocabis nomen
ejus Jeſum
Aña. Dixit autem Maria ad Angelum:
Quomodo fiet iſtud, quoniam virum
non cognoſco? & reſpondens Gabriel
Angelus, dixit ei: Spiritus ſanctus ſu-
perveniet in te, & virtus Altiſſimi ob-
umbrabit tibi.
Capitulum. E cce vir Gabriel. ccxxij.
Hymnus.
Lacare, Chriſte, ſervulis
Quibus Patris clementiam
Tuzæ ad Tribunal gratiæ
Patrona Virgo poſtulat.
Et vos beata per novem
Diſtinéta gyros, Agmina:
Antiqua cum præſentibus;
Futura damna pellite.
A uferte gentem perfidam
Credentium de finibus

Feſta ex indulto Apoſtolico. ecxxv
Ut unus omnes unicum,
Ovile nos baſtor regat.
D eo Patri ſit gloria;,
Natoque Patris unico,
Sancto ſimul Paraclito,
In ſempiterna ſæcula. Amen.
XY. Stetit Angelus juxta aram templi.
.. Habens thuribulum aureum in ma-
nu ſua.
Ad Benedidus, Antiphona.
Gabriel Angelus deſcendit ad Zacha-
riam, & ait illi: Uxor tua pariet tibi
filium „ & vocabis nomen ejus Joan-
nem, & multi in nativitate ejus gau-
debunt: ipſe enim præibit ante faciem
Domini parare vias ejus.
Oratio. Deus, qui inter. ut ſuprà.
Ad Teruam, Anña, Ait autem. Capi⸗
tulunn E cce vir GSabnel: ut ſupra.
t. Stetit Angelus, * Juxta aram
Empli. Stetit. ⅛. Habens thuribulum
aureum in manu ſua. Juxta. Gloria
Tatri. Stetit. *. Aſcendit fumus aro-
matum in conſpectu Domini. g. De
manu Angeli.
Ad Sextam, Ana. Ego ſum Gabriel.
Capitutum. Dan. 9.
—Go autem veni, ut indicarem tibi,
quia vir deſideriorum es: ſeptua-
ginta hebdomades abbreviatæ ſunt, ut
finem accipiat peccatum, & impleatur
viſio, & prophetia, & ungatur Sanctus
ſanctorum.
.. br. Aſcendit fumus aromatum, * In
n v con-

ecxxvj Feſta ex indult Apoſtolico.
conſpectu Domini. Aſcendit. y. De
manu Angeli. In conſpectu. G loria Pa-
tri. Aſcendit. , In conſpectu Ange-
lorum pſallam tibi Deus meus. g. Ado-
rabo ad templum ſanctum tuum, &
confitebor nomini tuo. .
Ad Nonam, Ana. Dixit autem Maria.
Capitulum. Daa. 9.
Cĩto ergo, & animadverte ab exitu
S ſermonis, ut iterùm ædificetur Jeru-
ſalem, uſque ad Chriſtum ducem heb-
domades ſeptem, & hebdomades ſexa-
ginta duæ erunt.

br. In conſpectu Angelorum, * Pſal-

am tibi Deus meus. In conſpectu.
Adorabo ad templum ſanctum tuum,
E confitebor nomini tuo. Pſallam tibi.
G loria Patri. In conſpectu. y. Adora-
te Deum. Omnes Angeli ejus.
Veſperæ de S. Joſeph Confeſſ. cum
commem. S. Gabrielis, Ana. Archan-
gelus Gabriel ait ad Mariam: Non erit
impoſſibile apud Deum omne verbum.
Dixit autem Maria: Ecce ancilla Do-
mini, fiat mihi ſecundùm verbum tuũ.
Et diſceſſit ab ea Angelus. ?. In con-
ſpectu Angelorum pſallam tibi Deus
meus. g, Adorabo ad templum ſan-
ctum tuum, & confitebor nomini tuo.
Oratio. Deus, qui. Ccxxiij.
Et fit commemoratio Feriæ, ſi cele-
bretur in Quadrageſima.
Si feſtum S. Joſeph transfertur, in ij.
Veſperis S. Gabrielis, omnia ut in pri-
mis:;

Feſta ex indulto Apoſtolico. ecxxvij
mis, & loco ultimi Pialm. Confitebor
tibi Domine in toto corde meo: quo-
niam. y. In conſpectu Angelorum.
Ant, ad Mapniſieat & Oratio ut ſuprà.
ſe xxj. Martij.
IN FESTO B. NICOLAIDE
Flue Eremitæ Confeſſoris.
Duplex.
Differtur in primam diem non im-
peditam.
Omnia de Communi Confeſſoris non
Pontificis. Xxxij.
In Hymno. Meruit ſupremos Laudis
honores. .
In utriſque Veſperis. Y, Cibaſti Do-
mine, ſervum tuum Nicolaum. e, Pa-
ne vitæ, & intellectus.
. Oratio.
Eus, qui beatum Nicolaum Eremi-
tam Angelorum eſca mirabiliter
nutrire, & Sanctiſſimæ Trinitatis viſio-
ne illuſtrare voluiſti: concede quæſu-
mus ; ut ejus interceſſione Domini-
cum Corpus & Sanguinem dignè ſume-
re in terris, & glorioſum conſpicere me-
reamur in cælis. Per eumdem Domi-
num noſtrum.
In Quadrageſ. commemor. Feriæ.
RIA SEXTA.
FZoſt Dominicam Paſſionis, Officium
Septem Dolorum B. Mariæ
Virginis. Duplex. *
Si hoc feſtùm oceutrat cum alio feſto-
Dupꝑlici primæ vel ij. Claſſis, transfer-
tur

ccxxviij Feſta ex indulto Apoſtolicos.
tur in Sabbatum ſequens. Quod ſi fit
impeditum alie feſto ix. Eectionum ,
illo anño omittatur, & numquam tranſ=
feratur ad tempus bPaſchale.
Ad Veilperas, Antiphona.
VAdam ad montem myrrhæ, & ad
collem thuris.
Pſalmus. Gredidi propter quod. us
in Pſalterio. 102.
Aha. Dilectus meus candidus & rubi-
cundus: comæ capitis ejus ſicut pur-
pura Regis vincta canalibus.
Pſalmus. Ad Dominum cùm tribu-
larer clamavi. 103.
Anña. Quo abijt dileéctus tuus, é pul-
cherrima mulierum? Quoò dilectus tuus
declinavit ?
PlIalmus. Eripe me Domine ab ho-
mine malo. 125.
Ana. Faſciculus myrrhæ dilectus meus
mihi, inter ubera mea commora-
bitur.
Pſalmus. Domine clamavi. 126.
Aña. Falcite me floribus, ſtipate me
malis, quia amore langueo.
Pſalmus. Voce mea ad Dominum
clamavi: * voce mea ad Dominum de-
precatus ſum. 127.
Capitulum. Iſaiæ 3.
D Uis credidit auditui noſtro? & bra-
— Schium Domini cui revelatum eſt ?
Et aſcendet ſicut virgultum coram eo,
& ſicut radix de terra ſitienti.
Hym-

Feſta ex indulto Apoſtolico. ccxxix
Hymnus.
S Tabat Mater doloroſa,
Juxta Crucem lacrymoſa;,
Dum pendebat Filius.
Cujus animam gementem,
Contriſtatam, & dolentem;
Pertranſivit gladius.
O quàm triſtis & afflicta
Fuit illa benedicta
Mater Unigeniti!
uæ mœrebat, & dolebat,
Et tremebat, cùm videbat
Nati pœnas inclyti.
uis ec homo qui non fleret;,
Chriſti Matrem ſi videret
In tanto ſupplicio?
uis poſſet non contriſtari,
Tiam Matrem contemplari
Dolentem cum Filio ?
Y 10 peccatis ſuæ gentis
vidit Jeſum in tormentis,
Et flagellis ſubditum.
V idit ſuum dulcem natum
Morientem, deſolatum,
Dum emiſit ſpiritum.
E ja Mater fons amoris,
Me ſentire vim doloris
Fac, ut tecum lugeam.
F ac, ut ardeat cor meum
In amando Chriſtum Deum,
Ut ſibi complaceam. Amen.
Ora pro nobis Virgo dyloraſiſſima.
g. Ut digni efficiamur pron iſſionibus
Ghriſt.

ccxxx Feſta ex indulto Apoſtolico.
Ad Magnificat, Antiphona.
Tuam ipſius animam (ait ad Mariam
Simeon) pertranſibit gladius.
Oratio.
D Eus in cujus paſſione, ſecundàùm
Simeonis prophetiam, dulciſſimam
animam glorioſæ Virginis & Matris
Mariæ doloris gladius pertranſivit :
concede propitius; ut qui transfixio-
nem ejus & paſſionem venerando reco-
limus, glorioſis meritis & precibus om-
nium Sanctorum Cruci fideliter aſtan-
tium intercedentibus, paſſionis tuæ ef-
fectum felicem conſequamur. Qui vi.
vis & regnas.
Et fit commemoratio Feriæ.
Ad Laudes & pex Horas, Ana.
V Adam ad montem myrrhæ, & ad
collem thuris.
Pſalmus. Dominus regnavit. cum
reliquis de Dominica.
Ana. Dilectus meus candidus, & ru-
bicundus: comæ capitis ejus ſicut pur-
pura Regis vinéta canalibus.
Ana. Quò abijt dilectus tuus, pul-
cherrima mulierum? Quò dileétus
tuus declinavit?
Ana. Faſciculus myrrhæ dilectus meus
mihi, inter ubera mea commorabitur.
Afia. Fulcite me floribus, ſtipate me
malis, quia amore langueo.
Capitulum. IMuaiæ „3.
Dis credidit auditui noſtro? &
brachium Domini cui reyelatum
eſt?

4

Feſta ex indulto Apoſtolico. ccxxxj
eſt? Et aſcendet ſieut virgultum coram
eo, & ſicut radix de terra ſitienti.
Hymnaus.
VIrgo Virginum præclara,
Mihi jam non ſis amara,
Fac me tecum plangere.
Fac ut portem Chriſti mortem,
Paſſionis fac conſortem,
Et plagas recolere.
Fac me plagis vulnerari,
Cruce hac inebriari,
Ob amorem filij.
Inflammatus, & accenſus,
Per te Virgo ſim defenſus
In die judicij.
Fac me cruce cuſtodiri,
Morte Chriſti præmuniri »„
Confoveri gratia.
Qnando corpus morietur,
Fac ut animæ donetur
Paradiſi gloria. Amen.
V. Ora pro nobis vVirgo doloroſiſſima ,
Be. Ut digni efficiamur promiſſionibus
Chriſti. Ad Benedictus, Antiphona.
Cùm vidiſſet Jeſus Matrem ſtantem
juxta crucem, & diſcipulum quem di-
ligebat, dicit Matri ſuæ: Mulier ecce
filius tuus. Deinde dicit diſcipulo:
Ecce Mater tua.
Oratio. Deus, in. ut ſuprà. ccxxx.
Et fit commemoratio Feriæ.
Ad Completorium & per Horas in
ſine Hymnorum diciturx, J eſu tibi ſit
gloria, Qui natus es de Virgine, S&c.
Ad

ccxxxij Feſta ex indulto Apoſtolico.
Ad Primam, Antiphomn. Vadam ad
montem. in g. br. dicitur 7. Qui paſ-
ſus es pro homine.
Ad Tertiam, Ana. Dijlectus meus.
Capirulum. duis credidit. ccxxx.
. breve. Poſui me, & Deſolatam.
oſuit. . Tota die mœrore confe-
ctam. Deſolatam. Goria Patri. Poſuit.
y. Facies mea intumuit à fletu. ge⸗ Et
palpebræ meæ caligaverunt.
Ad Sextam, Antiphona, Qud abijt.
Cabpitulum. Iſaiæ †3. b.
Pſe vulneratus eſt propter iniquitates
Inoras „attritus eſt propter ſe-lera
noſtra. Diſciplina pacis noſtræ ſuper
eum:, & livore ejus ſanati ſumus.
B. breve. Facies mea, * Intumuit à
fletu. Facies mea. y. Et palpebræ meæ
caligaverunt. Intumuit. Qoria Patri.
Faeies mea. y. Deus vitam meam an-
nuntiavi tibi. . Poſuiſti lacrymas
meas in conſpectu tuo.
Ad Nonam, Ana. Fulcite me floribus.
Capitulum. Maiæ 53. c.
— Enerfationem ejus quis enarrabit?
G quia abſciſſus eſt de terra viventiũ
propter ſeelus populi mei pereuſſi eum.
Be. br. Deus vitam meam, * Annun-
tiavi tibi. Deus vitam meam. y. Po-
ſuiſti lacrymas meas in conſpectu tuo.
Annuntiavi. Gloria Patri. Deus vitam
meam. y. Ora pro nobis Virgo dolo-
roſiſſima 5. Ut digni efficiamur pro-
miſſionibus Chriſti.
In

Feſta ex indulto Apoſtolico. ccxxxiij
In ij. Veſperis, omnia ut in primis.
Ad Magnificat, Antiphona.
Cùm vidiſſet Jeſus Matrem ſtantem
juxta crucem:, & diſcipulum quem di-
ligebat, dicit Matri ſuæ: Mulier, ecce
filius tuus. Deinde dicit Diſcipulo:
Ecce Mater tua.
Et fit commemoratio Feriæ.
Feria Sexta poſt Octavam Paſchæ.
FESTUM SACRF LANCEK,
& Clav i. Duplex.
Ad ꝑ 1 Antiph. Haſta
Regem gloriæ. cum reliq. de Laudib.
ſalmus. D ixit Dominus. cum reliq.
de Dñica. 95. & loco ultimi, Pſalm.
Laudate Dominũ omnes Gentes. 103.
Capitulum. Lap. F.
S Umet Dominus ſcutum inexpugna-
bile æquitatem: acuet autem du-
ram iram in Lanceam, & pugnabit cum
illo orbis terrarum contra inſenſatos.
Hymnus.
Pange lingua glorioſæ
Lanceæ præconium,
Quæ recluſit pretioſæ
Cataractæ fluvium,
Paſſo Chriſto dolorosè
Pro ſalute Gentium.
Haſta gazis præoptata
Mundi pandit pretium,
Cordis tactu præparata
Fit ſagitta fortium:
Arma Clavi ſunt beata
Contra vires de'monum
0 Pul-

ccxxxiiij Feſta ex indulto Apoſtolico.
Pulcis Haſta Dei latus
Spoliaſti ſanguine,
–Dulces Clavi, qui reatus
Expurgäſtis flumine;
Ut ſit mundus emundatus;
Et ſanatus vulnere.
Maſta fulcit Viatores;
Et timentes animat;
Et oſtenſo bellatores
Cordis ſucco roborat,
Clavus firmat & dat rores »
Fuſilloſque recreat.
Jeſu victor inferorum;
Qui triumphas Lancea;
Et virtute qui Clavorum
Reſtauraſti omnia:
Fac, ut horum nos armorum
Muniant præſidia. Amen.
y. Accipiet armaturam zelus illius,
alleluja. e. Et armabit creaturam ad
ultionem inimicorum, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Gaude piàâ plebs juſtorum, omne genus
Germanorum, tantis de muneribus:
nam clenodia ſalutis, tibi dedit Rex
virtutis, ſuis de vulneribus; Clavos,
Lanceâ & Crucem; ut ſequaris Chri-
ſtum ducem, alleluja.
Oratio.
Eus, qui in aſſumpta eafnis infir-
mitate Clavis affigi, & Lanceâ
vulnerari pro mundi ſalute voluiſti:
concede propitius; ut qui eorumdem
Clavorum & Lanceæ ſolemnia venera-
mur

dulto g,
laus
e „
lui tern
ine
mündeng
ie. i
nt,
btes
at,
cet lane
t.

5

Feſta ex indulto Apoſtolico. cexxxv
mur in terris, de glorioſo victoriæ tuæz
triumpho gratulemur in cælis. Qui vi-
vis & regnas.
Ad Laudes, & per Horas, Ana.
F ILaſia Regem gloriæ Chriſtũ cruen-
tavit, dum Crucis in arbore Do-
minus regnavit, alleluja.
Pſalm. Dñs regnavit. cum reliquis. 1.
Ana. Hanc tremendam Lanceam om-
nes adoremus, & in ejus laudibus ſem-
per jubilemus, alleluja.
Anha. Unus militum Lancçea latus ejus
aperuit, & continuò exivit ſanguis &
aqua, alleluja.
Aha. Fui mortuus, & ecce ſum vivens
in ſæcula ſæculorum, alleluja.
Ana. Sempiterna gaudia Chriſtus tunc
donavit, cuùm Clavis & Lancea mortem
ſuperavit, alleluja.
Capitulum. Sap. F.
S Umet Dominus ſcutum inexpugna-
bile æquitatem: acuet autem du-
ram iram in Lanceam, & pugnabit cum
illo orbis terrarum contra inſenſatos,
Hymnus.
VErbu ſupernum prodiens
Salvare quod perierat,
Haſta Claviſque moriens.
Complevit ad quod venerat.
O glorioſa Lancea!
Timor tremorque deæmonum ,»
Regna pandis ſiderea,
Per ſanétæ necis meritum.
De Clavorum ſtigmatibus
o ij Ema-

ecxxxvj Feſta ex indulto Apoſtolico. Mn
Emanat mundi pretium, *— K
E cunctis aromatibus Etl,
Spirans odorem cœlicum. Mn
In corde Chriſti mergitur
Mucro leone ſævior:
De forti fons exoritur
Cibuſque melle dulcior.
In Natum Pater phialam
Effudit iracundiæ,
Ut nobis cœnam maximam
Gratis ſuæ det gloriæ.
O Chriſte, noſtrum gaudium,
De vulnerato latere
Da lac, & vinum depluum
Ardente corde ſugere.
Precamur, Auétor omnium,
Tu noſtra ſis refectio:
Tuorum quoque meritum
Armorum ſit protectio. Amen.
Z. Per ſanctam Lanceam de inimicis
noſtris, alleluja. g&. Libera nos Deus
noſter, alleluja.
Ad Benedictus, Antiphona.
O felix & omni laude digna Lancea Sal-
vatoris „ quæ pertranſiens latus ejus Un
chirographum peccati affixit patibulo
Crucis, alleluja. Oratio.
LDrus „qui in aſſumptæ carnis infir-
mitate Clavis affigi, & Lancea vul-
nerari pro mundi ſalute voluiſti: con-
cede propitius; ut qui eorumdem Cla-
vorũ & Lanceæ ſolemnia veneramur in
terris, de glorioſo victoriæ tuo trium-
pho gratulemur in cælis. Qui vivis.

Feſta ex indulto Apoſtolico. ccxxxvij
Ad Pranam, Antiphona.
Haſta Regem gloxriæ.
Pſalmus. Deus in nomine tuo. cum
reliquis de Pſalterio! 12.
Capitulum. Regi ſæculorum.
„br. Chriſte Fili Dei vivi, miſerere
nobis, * Alleluja, alleluja. Chriſte
Fili Dei vivi. y. Qui vulneratus es pro
nobis. g. Alleluja, alleluja. F. Glo-
ria Patri. g. Chriſte Fili Dei vivi.
Ad Abſolutionem Capituli, Lectio
brevis. Ego ſum primus. ut infra ad
Nonam.
Ad Tertiam, Antiphona.
Hanc tremendam Lanceam.,
Capitulum, Sumet Dominus.
gr. br. Apprehende arma, & ſcutum,
* Alleluja, alleluja. Apprehende.
1. Et exurge in adjutorium mihi. Al-
eluja, alleluja. Gloria Patri. Appre-
hende. y. Foderunt manus meas &
pedes meos, alleluja. ze. Dinumera-
verunt/omnia oſſa mea, alleluja.
Ad Sextam, Antiphona.
Unus militum.
Capitulum. Apoc 1.
Katia vobis, & pax ab eo, qui eſt,
G= qui erat, & qui venturus eſt, &
à Jeſu Chriſto, qui eſt teſtis fidelis, pri-
mogenitus mortuorum, & Princeps Re-
gum terræx: qui dilexit nos, & lavit
nos à peccatis noſtris in ſanguine ſuo.
br. Foderunt manus meas & pedes
meos, * Alleluja, alleluja. Foderunt.
0 iij F. Di-

ecxxxviij Feſta ex indulto Apoſtolico.
y. Dinumeraverunt omnia oſſa mea,
Alleluja, alleluja. G loria Patri. Fo-
derunt. y. Quem tu percuſſiſti, per-
ſecuti ſunt, alleluja. . Et ſuper do-
lJorem vulnerum meorum addiderunt;
alleluja.
Ad Monam;, Antiphona,
Sempiterna gaudia.
Capitulum. Apoc. 1.
E Go ſum primus & noviſſimus, &
vivus & fui mortuus: & ecce ſum
vivens in ſæcula ſæculorum.
F. br. Quem tu percuſſiſti, perſecuti
unt, * Alleluja, alleluja. Quem tu
percuſſiſti. ꝶ. Et ſuper dolorem vuß-
nerum meorum addiderunt. Alleluja,
alleluja. G loria Patri. Quem. y. Ipſe
vulneratus eſt propter iniquitates no-
ſtras, alleluja. z. Attritus eſt proptey
ſcelera noſtra, alleluja. 4
In ſecundis Veſperis, omnia ut in pri-
mis, & loco ultum-. .
Pſalmus. Credidi.
Ad Magnificat, Antiphona.
Collaudemus Chriſti clementiã, qui per
Foneie- Clavos & Lanceam dat Eccle-
iæ de inimicis victoriam, & in cælo vi-
tam & coronam perpetuam, alleluja.
IN FESTO S, RAFPHAELIS
Archangeli. Duplex.
Quod in aliquibus 'ocis celebratur
PDnica iij. poſt Palcha, & tunc idditur
Allel. & in alijs loc's Dnica uj. Otob⸗
A Velperas, Ana⸗ Miſſus eſt Ange-
Ine

.

Feſta ex indulto Apoſtolico. ecxxxix
lus Raphael. iun teliquis de Laudibus
Pſalmus. D ixit Dominus. 95. cum reli-
quis de Dnñica, & loco ultimi. Pſalm.
Laudate Dominum omnes Gentes. 103.
Capitulum. Tobiæ cap 12.
ando orabas cum lacrymis, &
beliebe⸗ mortuos, & derelin-
uebas prandium tuum, & mortuos ab-
Korell per diem in domo tua, &

nocte ſepeliebas eos, ego obtuli oratio-
nem tuam Domino.

Hymnus.
Ibi Chriſte Splendor Patris „.
T Vita, virtus cordium:
In conſpectu Angelorum
Votis, voce pſallimus:
Alternantes concrepando
Melos damus vocibus.
Collaudamus venerantes „
Omnes cæli principes,
Sed præcipuèë fidelem
Medicum, & comitem
Raphaelem, in virtute
Alligantem dæmonem.
Q uo cuſtode procul pelle ,
Rex Chriſte pijſſime,
Omne nefas inimici,„
Mundo corde, & corpore?:
Paradiſo redde tuo
Nos ſola clementia.
G loriam Patri melodis
Ferſonemus vocibus:
Gloriam Chriſto canamus .
Gloriam Paraclito:

o liij Qui

ccx! Feſta ex indulto Apoſtolico.
Qui trinus & unus Deus
Extat ante ſæcula. Amen.
