ſcio verè, quia miſit Dominus An-
gelum ſuum, & eripuit me de manu
Herodis, & de omni expectatione ple-
bis Judæorum.
. br. Nimis honorati ſunt, *Amici
tai Deus. Nimis. Y. Nimis conforta-
tus eſt principatus eorum. Amici.
QGoria Patri. Nimis honorati. Y.An-
nuntiaverunt opera Dei. Be. Et facta
ejus intellexerunt.
Ad Veſperas, Antiphona. Herodes
rex. cum reliquis de Laudibus. 520.
Pſalmi, ut in ſecundis Veſp. de Com-
muni Apoſtol.iiij. Capitulſum, Hym-
nus & Y. ut in primis Veſperis. 518.
Ad Magnificat, Antiphona. Solve
jubente Deo terrarũ Petre catenas, Qui
facis ut pateant cæleſtia regna beatis.
Deinde fit commemorat. S. Pauli,
ut ſupra. 519.
Et poſteà S. Stephani Papæ.
Die ij. Auguſti.
S. S T EP H AN I PAP
& Martyris.
Ana. Iſte ſanctus. y. Gloria & ho-
nore. Oratio. Deus, qui nos beati. de
Communi unius Martyris. Xiiij.

Feſta Auguſti. 523
Die iij. Auguſti
IN INVENTIONE S. STEPHANI
Protomartyris. Semidupl.
Ad Veſperas, Antiphona. Lapida-
verunt Stephanum. cum reliquis de
Laudibus. Pſalmus. D ixit Dominus.
cum reliquis de Dominica. 95. & lo-
co ultimi, Pialmus. L audate Domi-
num omnes Gentes. 103.
Capitulum. Act. 6. .
Sp nn autem plenus gratia &
fortitudine, faciebat prodigia & ſi-
gna magna in populo.
Hymnus. D eus tuorum militum.
y. Gloria & honore. de Communi
unius Martyris. ziij.
Ad Magnificat, Antiphona.
Stephanus autem plenus gratia & forti-
tudine faciebat ſigna magna in populo.
Oratio.
A nobis, quæſumus Domine ,
imitari quod colimus: ut diſca-
mus & inimicos diligere; quia ejus In-
ventionem celebramus, qui novit eti-
am pro perſecutoribus exorare Domi-
num noſtrum Jeſum Chriſtum.
Ad Laudes & per Horas, Aña.
LAbidaverunt Stephanum, & ipſe
invocabat Dominum, dicens: Ne
ſtatuas illis hoc peccatum.
Pſalm. Dis regnavit. cum reliq. 1.
Ana. Lapides torrentis illi dulces fue-
runt: ipſum ſequuntur omnes animæ
juſtæ. .
Gg%. 2 Aña.

524 Feſta Auguſti.
Afa. Adhæſit anima mea poſt te,
quia caro mea lapidata eſt pro te, Deus
meus.
Ana. Stephanus vidit cælos apertos,
vidit & introivit: beatus homo;, cui
cæli patebant.
Ana. Ecce video cælos apertos, &
Jeſum ſtantem à dextris virtutis Dei.
apitulum. S tephanus autem. 523.
Hymnus. Invicte Martyr. unicum.
ut in Communi. xv.
y. Sepelierunt Stephanũ viri timdrati.
y. Et fecerunt plandum magnum ſu-
per eum,
Ad Benedicdtus, Antiphona.
Stephanus autem plenus gratia & forti⸗
tudine, faciebat ſigna magna in populo.
Oratio. D a nobis, quæſumus Do-
mine. ut ſupraã. 523. —
Ad Tertiam, Ana. Lapides torrentis.
Capitulum. S tephanus autem. 523.
pt. brev. Gloria & honote, * Coro-
naſti eum Domine. Gloria & honore.
y. Et conſtituiſti eum ſuper opera ma-
nuum tuarum. Coronaſti. Gloria Pa-
tri. Gloria & honore. 7. Foſuiſti
Domine ſuper caput ejus. . Coro-
nam de lapide pretioſo.
Ad Sextam, Ana. Adhæſit anima mea.
Qapitulum. Act. 6. c.
Urrexerunt autem quidam de ſyna-
goga, quæ appellatur Libertinorum,
& Cyrenenſium, & Alexandrinorum;,
& eorum qui erant à Cilicia & Aſia,
diſpu-

Feſta Auguſti. z25
Aiſputantes cum Stephano: & non po-
terant reſiſtere ſapientiæ, & Spiritui
qui loquebatur.
e. brev. Toſuiſti Domine,; * Ssuper
caput ejus. Poſuiſti. 7. Coronam de
lapide pretioſo. Sgper. Gloria batri.
Toſuiſti. „. Magna eſt gloria ejus in
ſalutari tuo. α.ς. Gloriam & magnum
decorem impones ſuper eum.
Ad Nonam, Antiph. Ecce video.
Capitulum. Arl. Z. g.
Oſitis autem genibus, clamavit vo-
ce magna, dicens: Domine, ne
ftatuas illis hoc peccatum. Et cum hoc
dixiſſet, obdormivit in Domino.
g. br. Magna eſt gloria ejus, * In ſa-
lutari tuo. Magna eſt. *. Gloriam &
magnum decorem impones ſuper eum.
In Slatart. Gloria Patri. Magna eſt.
Z. Juſtus ut palma florebit. . Sicut
cedrus Libani multiplicabitur.
Veſperæ dicuntur de S. Dominico;
cum commemoratione S. Stephani;
Antiph. Sepelierunt Stephanum viri
timorati, & fecerunt planctum ma-
gnum ſuper eum.
y. Stephanus vidit cæles apertos.
g. Vidit & introivit: beatus homo,
cui cæli patebant.
Oratio. Da nobis, quæſumus Do-
mine. ut ſuprà. 523.
Die inj. Auguſti.
IN FESTO S. DOMINICI
Confeſſoris. Duplex.
6G % 3 In

526 Feſta Auguſti.
In Hymno Veſperarum mutatur tet-
tius Verſus. Oratio.
D Eus, qui Eccleſiam tuam beati Do-
minici Confeſſoris tui illuminare
dignatus es meritis & doctrinis: con-
cede; ut ejus interêſſione, temporali-
bus non deſtituatur auxilijs, & ſpiri-
tualibus ſemper proficiat incrementis.
Per Dominum noſtrum.
Die v. Auguſti
IN FESTO S. MARIX AD NIVES.
Duplex.
Ad Veſperas,; Ana. Dum eſſet Rex.
cum reliquis Antiphonis & Pſalmis 5
ut in Officio parvo B. Mariæ. Ixj.
Capitul. A b initio. Hymnus. A ve
maris ſtella. Ixiiij. . Dignare me
laudare te, Virgo ſacrata. . Da mihi
virtutem contra hoſtes tuos.
Ad Magnificat, Antiphona.
Sancécta Maria ſuccurre miſeris, juva pu-
ſillanimes, refove flebiles, ora pro po-
pulo, interveni pro clero, intercede
prò devoto femineo ſexu: ſentiant om-
nes tuum juvamen, quicumque cele-
brant tuam ſanctam feſtivitatem.
Oratio.
Oncede nos famulos tuos, quæſu-
mus Domine Deus, perpetua men-
tis & corporis ſanitate gaudere: & glo-
rioſa beatæ Mariæ ſemper Virginis in-
terceſſione, à præſenti liberari triſtitia,
& æterna perfrui lætitia. Per Dominũ.
Deinde fit commem. S. Dominici,

E

Feſta Auguſti. 527
Afa, Hic vir deſpiciens. *. Juſtum
deduxit. xxxvij. Oratio. D eus, qui
Eccleſiam tuam. ut ſupra. 526.
Ad Laudes & per Horas, Antiphona.
Dum eſſet Rex. cum reliquis infraà in
Officio S. Mariæ in Sabbato. liiij.
Capitul. A b initio. Hymn. G glo-
rioſa Virginum. Iv. y. Diffuſa eſt
gratia in labijs tuis. 3e. Proptereà be-
nedixit te Deus in æternum.
Ad Benedictus, Aña. Beata es Maria,
quæ credidiſti: perficientur in te, quæ
dicta ſunt tibi à Domino, alleluja.
Oratio. C oncede nos. ut ſuprà. 526.
Ad Horas, Antiphonæ, Capitula,
& ꝶꝶ. brevia ut in Officio B. Mariæ in
Sabbato. lvj.
Veſperæ de Transfiguratione.
Die vj. Auguſti.
IN FESTO TRANSFIGURATIONIS
Domini noſtri Jeſu Chriſti. Duplex.
Ad Veſp. Anña. Aſſumpſit Jeſus. cum
reliq. de Laudib. §s29. Plalmus. D ixit
Dominus. cum reliquis de Dnica. 95.
& loco ultimi, Pſalmus. L audate Do-
minum omnes Gentes. 1o3.
Capitulum. Philip. 3. d.
Sa g expectamus Dominum
noſtrum Jeſum Chriſtum, qui refor-
mahit corpus humilitatis noſtræ, con-
ſiguratum corpori claritatis ſuæ.
Hymnus.
— Uicumque Chriſtum quæritis,
Oculos in altum tollite;
= ſ. G½ 4 Illic

3 Feſta Auguſti.
Illic licebit viſere
Signum perennis gloriæ.
I uſtre quiddam cernimus „
Quod neſciat finem pati,
Sublime, celſum, interminum,
Antiquius cælo & chao.
Hic ille Rex eſt Gentium,
Populique Rex Judaici,
Promiſius Abrahæ patri,
Ejuſque in ævum ſemini.
Hunc & Prophetis teſtibus,
Ijſdemque ſignatoribus,
Teſtator & Pater jubet
Audire nos & credere.
Jeſu, tibi ſit gloria,
Qui te revelas parvulis,
Cum bPatre & almo Spiritu „
In ſempiterna ſæcula. Amen.
Sic terminantur Hymni per omnes
Horas. Y. Glorioſus apparuiſti in con-
ſpedtu Domini. ꝶ. Proptereà decorem
induit te Dominus.
Ad Magnificat, Antiphona.
Chriſtus Jeſus ſplendor Patris, & figu-
ra ſubſtantiæ ejus, portans omnia ver-
be virtutis ſuæ, purgationem peccato-
rum faciens, in monte excelſo glorioſus
apparere hodie dignatus eſt.
Ofatio.
Eus, qui fidei ſacramenta in Uni-
geniti tui glorioſa Trans figuratione
Patrum teſtimonio roboraſti, & adop-
tionem fliorum perfectam, voce delap-
ſa in nube lucida, mirabiliter Praligna⸗
i:

Feſta Auguſti. 529
ſti: concede propitius; ut ipſius Regis
loriæ nos cohæredes efficias, & ejuſ-
dem gloriæ tribuas eſſe conſortes. Per
eumdem Dominum noſtrum.
Pro comem. S. Mariæ ad Nives, Ana.
Beatam me dicent omnes generationes,
uia ancillam humilem reſpexit Deus.
„Dignare me laudare te, Virgo ſacrata.
g. Da mihi virtuté contra hoſtes tuos.
Oratio. Concede nos famulos. 526.
Deinde fit commem. 8S. Xyſti, Feli-
ciſſimi, & Agapiti Mart. Ant. Iſtorum
eſt enim. 7. Lætamini in Domino.
Oratio. Deus, qui nos concedis.
de Communi plurimorum Mart. xxiiij=
Ad Laudes & per Horas, Ana.
ASünnpüt Jeſus Petrum, & Jaco-
bum, & Joannem fratrem ejus, &
duxit eos in montem excelſum ſeor-
ſum, & transfiguratus eſt ante eos.
Pſalm. Däüs regnavit. cum reliq. 1.
Anña. Reſplenduit facies ejus ſicut ſol,
veſtimenta autem ejus faécta ſunt alba
ſicut nix, alleluja.
Ana. Et ecce apparuerunt eis Moyſes
& Elias, loquentes cum Jeſu.
Ana. Reſpondens autem Petrus dixit
d Jeſum: Domine, bonũ eſt nos hic eſſe.
Afa. Adhuc eo loquente, ecce nubes
lucida obumbravit eos.
Capitul. S alvatorem expectamus. 527.
Hymnus.
Ux alma Jeſu mentium;,
Dum corda noſtra recreas,
GgH;S5 Cul-

530 Feſta Auguſti.
Culpæ fugas caliginem,
Et nos reples dulcedine.
Quam lætus eſt, quem viſitas!
Conſors Paternæ dexteræ,
Tu dulce lumen patriæ,
Carnis negatum ſenſibus.
Splendor Paternæ gloriæ,
Incomprehenſa Charitas,
Nobis amoris copiam
Largire per præſentiam.
Jeſu, tibi ſit gloria,
Qui te revelas parvulis,
Cum Patre & almo Spiritu. „
In ſempiterna ſæcula. Amen.
y. Corona aurea ſuper caput ejus.
B. Expreſſa ſigno ſanctitatis, gloriæ,
& honoris.
Ad Benedictus, Antiphona.
Et ecce vox de nube, dicens : Hic eſt
Filius meus dilectus, in quo mihi com-
placui, ipſum audite, alleluja.
Orat. Deus, qui fidei ſacramenta. 28.
Pro commemor. S8. Xyſti, &c. Mar-
tyrum, Ant. Veſtri capilli. F. Exul-
tabunt Sancti. xxv.
Oratio. Deus, qui nos concedis. xxiiij.
Ad Primam in g. brevi. Chriſte Fi-
li Dei vivi, dicitur y. Qui apparui2
ſti hodie.
Ad Tertiam, Antiphona. Reſplen-
duit facies ejus.
Capitul. Salvatorem expectamus. 527.
Bt. br. Glorioſus apparuiſti in conſpe-
u Domini, Alleluja, alleluja. Glo-
rioſus.

Feſta Auguſti. 531
rioſus. ⅞. Proptereà decorem induit
te Dominus. Alleluja, alleluja. Glo-
ria Patri. Glorioſus. Y. Gloria & ho-
nore coronaſti eum Domine, alleluja.
*. Et conſtituiſti eum ſuper opera ma-
nuum tuarum, alleluja.
Ad Sextam, Antjiphona.
Et ecce apparuerunt eis.
Capitulum. 2. Cor. 3. d.
N Os omneés revelata facie gloriam
Domini ſpeculantes, in eamdem
imaginem transformamur à claritate in
claritatem, tamquam à Domini ſpiritu.
Be. br. Gloria & honore coronaſti eum
Domine, Alleluja, alleluja. Gloria
& honore. V. Et conſtituiſti eum ſu-
per opera manuum tuarum. Alleluja,
alleluja. G loria Patri. Gloria & hono-
re. V. Magna eſt gloria ejus in ſalutari
tuo, alleluja. . Gloriam & magnum
decorem impones ſuper eum, alleluja.
Ad Nonam, Aña. Adhuc eo loquente.
Capitulum. Apoc. 21. c.
S Uſtulit me in ſpiritu in montem
magnum & altum, & oſtendit mihi
civitatem ſanéctam Jeruſalem, deſcen-
dentem de cælo à Deo habentem clari-
tatem Dei: & lucerna ejus eſt Agnus.
ve. br. Magna eſt gloria ejus in ſalutari
tuo, * Alleluja, alleluja. Magna.
V. Gloriam & Magnum decorem im-
ones ſuper eum. Alleluja, alleluja.
loria Patri. Magna. V. Corona au-
rea ſuper caput ejus, alleluja. ge. Ex-
Gg ⁶ preſſa

32 Feſta Auguſti.
preſſa ſigno ſanctitatis, glorlæ, & ho-
noris, alleluja.
In ij. Veſp. Anña. Aſſumpſit Jeſus.
ut ſupra in Laud. 529. Pſalm. Capitu-
lum, Hymnus & Y. ut in j. Veſp. 527.
Ad Magnificat, Antiphona.
Et audientes diſcipuli ceciderunt in fa-
ciem ſuam, & timuerunt valde: & ac-
ceſſit jeſus, & tetigit eos, dixitque
eis: Surgite, & nolite timere, alleluja.
Oratié. Deus, qui fidei ſacramenta.
ut ſupra. §28.
Peinde ſit commemor. ſequentis.
Die vij. Auguſti.
IN FESTOQ S. CAJETANI
Confeſſoris. Duplex.
Omnia de Communi Confeſſoris non
Pontificis. xxxij. præter ea quæ hic
propria ponuntur.
Ana in utriſque Veſp. Quærite pri-
mùm regnum Dei, & juſtitiam ejus, &
hæc omnia adjicientur vobis. 7. Ama-
vit eum Dominus, & ornavit eum.
Be. Stolam gloriæ induit eum.
Oratio.
Eus, qui beato Cajetano Confelſ-
ſori tuo Apoſtolicam vivendi for-
mam imitari tribuiſti: da nobis ejus
intercefſſione & exemplo in te ſemper
confidere, & ſola cæleſtia deſiderare.
Per Dominum noſtrum.
Poſteà S. Donati Epiſcopi & Mart,
Antiphona, Iſte ſanctus. . Gloria &
honore. xiiij.
Ora-⸗

Feſta Auguſti. 533
Oratio.
DEus⸗ tuorum gloria Sacerdotum:
præſta quæſumus ; ut ſancti Mar-
tyris tui & Epiſcopi Donati, cujus feſta
gerimus, ſentiamus auxilium. Per Do-
minum noſtrum Jeſum Chriſtum Fi-
lium tuum.
In Laudibus, y. Juſtum deduxit Do-
minus per vias rectas. . Et oſtendit
illi regnum Dei. Ana. Nolite ſoliciti
eſſe, dicentes: Quid manducabimus,
aut quid bibemus ? Scit enim Pater
veſter, quid vobis neceſſe ſit.
Oratiò. Deus, qui beato. ut ſupra.
Et fit commem. S. Donati Epiſcopi
ι Mart. Anla. Qui odit animam ſuam.
Y. Juſtus ut palma. g. Sicut cedrus. xvj.
Oratio. Deus tuorum. ut ſuprà.
In ij. Veſp. Y. Juſtum deduxit.
Anña. Quærite primuùm. ut in j. Veſp.
Oratio. Deus qui beato. cum com-
memorat. de 88. Cyriaco, Largo, &
Smaragdo Mart.
Die viij. Auguſti.
IN FESTO SS. CYRIACI, LARGI,
& Smaragdi Martyrum.
Semidupl. Oratio.
Eus, qui nos annua ſanctorum
Martyrum tuorum Cyriaci, Lar-
gi, & Smaragdi ſolemnitate lætificas :
concede propitius ; ut quorum natali-
tia colimus, virtutem quoque paſſionis
imitemur. Per Dominum.
In ij. Veſp. fit commem, S. Romani
Mart.

534 Feſta Auguſti.
Maärt. Ana- Iſte ncus. y. Gloria &
honore. Oratio. P fæſta quæſumus om-
nipotens Deus: ut intercedente. de
Communi unius Martyris. Xiiij.
Die ix. Auguſti.
IN VIGILIA S. LAURENTII
Martyris.
Dicuntur Preces feriales, ut ſuprà. 69.
Oratio.
Deſto Domine ſupplicationibus
A noſtris: & interceſſione beati Lau-
rentij Martyris tui, cujus prævenimus
feſtivitatem, perpetuam nobis miſeri-
cordiam benignus impende. Per Do-
minum noſtrum.
Deinde fit commemor. 8. Romani
Martyris, Antiphona. Qui odit animam
ſuam. y. Juſtus ut palma. xvj.
Oratio. P ræſta quæſum us omnipo-
tens Deus: ut intercedente. xiiij.
Die x. Auguſti.
IN FESTO S. LAURENTII.
Ad Veſperas, Antiph. Laurentius in-
greſſus eſt martyr. cum reliquis de
Laudibus. 535. Pſalmus. D ixit Domi-
nus. cum reliquis de Dominica. 95. &£—
loco ultimi, Plalmus. L audate Domi-
num omnes Gentes. 103.
Capitulum. 2. Cor. 9. b.
PRatres, Qui parcè ſeminat, parcè &
metet: & qui ſeminat in benedictio-
nibus, de benedictionibus & metet.
Hynmus Deus tuorum militum. xiij.
7. Gloria & honore coronaſti eum Do-
mine.

Feſta Auguſti. 53
mine. ze. Et conſtituiſti cum ſuper
opera manuum tuarum.
Ad Magniſicat, Antiphona.
Levita Laurentius bonum opus opera-
tus eſt, qui per ſignum Crucis cæcos il-
luminavit & theſauros Eccleſiæ dedit
pauperibus. Oratio.
A nobis, quæſumus omnipotens
Deus, vitiorum noſtrorum flam-
mas extinguere: qui beato Laurentio
tribuiſti tormentorum ſuorum incendia
ſuperare. Per Dominum.
Ad Laudes & per Horas, Ana.
L enein ingreſſus eſt Martyr, &
confeſſus eſt nomen Domini Jeſu
Chriſti Pſalmus. Dominus regnavit.
cum reliquis. I. Anña-. Laurentius

bonum opus operatus eſt, qui per ſi-

gnum erucis cacos illuminavit.
Ana. Adhaæſit anima mea poſt te, quia
caro mea igne cremata eſt pro te, Deus
meus. Ana. Miſit Dominus Angelum
ſuum, & liberavit me de medio ignis, &
non ſum æſtuatus. Ana. Beatus Lau-
rentius orabat, dicens: Gratias tibi ago
Dnñe, quia januas tuas ingredi merui.
Capitul. Fratres, Qui parce ſeminat.
ut ſupra. 534. Hymius. Invicte Mar-
tyr. de Communi unius Mart. xv.
V. Diſperſit, dedit pauperibus.
ge. Juſtitia ejus manet in ſæculũ ſæculi.
Ad Benedictus, Antiphona.
In craticula te Deum non negavi, & ad
ignem applicatus, te Chriſtum onkek⸗
us

536 Feſta Auguſti.
ſus ſum: probaſti cor meum, & viſita-
ſti nocte: igne me examinaſti, & non
eſt inventa in me iniquitas.
Oratio. Da nobis, quæſumus om-
nipotens Deus. ut ſupràâ. s35.
Ad Tertiam, Antiphona. Laurentius.
Capitulum. F ratres, Qui parcé. 534.
z. br. Gloria & honore, & Coronaſti
eum Domine. Gloria & honore. Y. Et
conſtituiſti eum ſuger opera manuum
tuarum. Coronaſti. Gloria Patri. Glo-
ria & honore. Y. Poſuiſti Domine ſu-
per caput ejus. g. Coronam de lapi-
de pretioſo.
Ad Sextam,Ana. Adhæſit anima mea.
Capitulum. 2. Cor. g. b.
IRutauiſgue prout deſtinavit in cor-
de ſuo, non ex triſtitia, aut ex ne-
ceſſitate: hilarem enim datorem diligit
Deus.
ge. Preve. Poſuiſti Domine, Super
caput ejus. Poſuiſti. 7. Coronam de
lapide pretioſo. Super. Gloria Patri.
Poſuiſti. “. Magna eſt gloria ejus in
ſalutari tuo. . Gloriam & magnum
decorem impones ſuper eum.
Ad Nonam, Antiphona.
Beatus Laurentius.
Capitulum. 2. Cor. 9. C.
Otens eſt autem Deus omnem gra-
tiam abundare facere in vobis: ut
in omnibus ſemper omnem ſufficien-
tiam habentes, abundetis in omne o-
pus bonum: ſicut ſcriptum eſt: Diſger⸗
ſit,

Feſta Auguſti. 337
ſit, dedit pauperibus: juſtitia ejus ma-
net in ſæculum ſæculi.
M. brev. Magna eft gloria ejus, * In
ſalutari tuo. Magna. Y. Gloriam &
magnum decorem impones ſuper eum.
In ſalutari. QGoria Patri. Magna eſt.
Z. Juſtus ut palma florebit. . Sicut
cedrus Libani multiplicabitur.
In ij. Veſperis, Ant. Laurentius in-
reſſus eſt Martyr. cum reliq. de Lau-
Aißus. 535 Pſalmus. Dixit Dominus.
cum reliquis de Dñica. 95. & loco ul-
timi, Pſalmus. Credidi., 102. Capitu-
lum. Fratres, Qui parce ſeminat. 534.
Hymnus. Deus tuorum. de Communi
unius Mart. xiij. Y. Levita Lauren-
tius bonum opus operatus eſt. . Qui
per ſignum ciucis cæcos illuminavit.
Ad Magnificat, Antiphona.
Beatus Laurentius dum in craticula ſu-
perpoſitus ureretur, ad impijffimum ty-
rannum dixit: Aſſatum eſt jam, verſa
& manduda: nam facultates Eccleſiæ,
quas requiris, in cæleſtes theſauros
manus pauperum deportaverunt.
Oratio. Da nobis. ut ſuprà. 535-
Deinde fit commem. S8. Tiburtij &
Suſannæ Mart. Ant. Iſtorum eſt enim.
y. Lætamini. Xxiij. Oratio.
Anctorum Martyrum tuorum Tibur-
tij, & Suſannæ nos Domine foveant
continuata præſidia: quia non deſinis
propitius intueri, quos talibus auxilijs
conceſſeris adjuvari. Per Dominum.
Die

538 Eeſta Auguni⸗
Die xj. Auguſti.
SECUNDA DIE INFRA OCTA-
vam ſancti Laurentij.
In Laudibus fit commem. ſanctorum
Tiburtij & Suſannæ Martyrum, Ant.
Veſtri capilli. “. Exultabunt. xXxv.
Oratio. S anctorum Martyrum. 537.
Veſperæ de S. Clara cum commem.
Octavæ 8. Laurentij.
Die xij. Auguſti.
IN FESTO S. CLARF VIR-
ginis. Duplex.
Omnia dicuntur de Communi Virgi-
num. XxXxXxVIj. Qratio.
Amulos tuos, quæſumus Domine,
F beatæ Virginis tuæ Claræ votiva nata-
litia recenſentes: cæleſtium gaudiorum
ſua facias interventione participes, &
tui Unigeniti cohæredes. Qui tecum.
Et fit commem. Octav. S. Laurentij⸗
Ant. Beatus Laurentius. y. Levita
Laurentius. 5337. Orat. Da nobis. 535.
In Laudibus fit commemor. Octavæ
S& Laurentij, Ant. In craticula. *. Di-
ſperſit. Oratio. D a nobis. ſup. 535.
In ij. Veſperis fit commemor. Octa-
væ, Ana. Beatus Laurentius. “. Le-
vita. 537. Oratio. Da nobis. 535.
Poſteà fit commem. SS. Hippolyti &
Caſſiani Mart. Ana. Iſtorum eſt enim.
y. Lætamini. xxiij. Oratio.
D A quætumus omnipotens Deus: ut
beatorum Martyrum tuorum Hip-
polyti & Caſſiani veneranda ſolemni-
tas,

Ae .

Feſta Auguſti. 539
tas, & devotionem nobis augeat & ſa-
lutem. Per Dominum.
Die xiij. Auguſti.
Q T— D IE INFRA OCTA-
vam ſancti Laurentij.
In Laudibus fit commem. 88. Hip⸗-
Polyti & Caſſiani, Antiph. Veſtri ca-
pilli. y. Exultabunt. xXxxv.
Oratio. Da quæſumus omnipotens
Deus. ut ſuprà. 538.
Et in Veſperis commem. S. Euſebij
Confeſſoris „ Antiph. Similabo eum.
y. Amavit eum. xxxiij. Oratio.
DEas „qui nos beati Euſebij Confeſ-
ſoris tui annua ſolemnitate lætifi-
cas: concede propitius; ut cujus nata-
litia colimus, per ejus ad te exempla
gradiamur. Per Dominum.
Die zxiiij. Auguſti.
WVIN TA DIE INFRA OCTA-
vam ſancti Laurentij.
In Laudibus fit commemorat. Vigi-
liæ, Antippona & 7. de Feria occur-
rente, ut in Pſalterio.
Oratio.
Eus, qui Virginalem aulam beatæ
Mariæ, in qua habitares, eligere
dignatus es: da quæſumus; ut ſua nos
defenſione munitos, jucundos facias
ſuæ intereſſe feſtivitati.
Deinde fit commemorat. S. Euſebij
Confeſioris, Antiphona. Euge ſerve
bone. Y. Juſtum deduxit. xxxvV.
Oratio. Deus, qui nos beati. ſupra,
DIE

INN.

UIINIS
10 V1
el

DIE XV. AUGUSTI. 541
I N

ASSUMPFIONE
B. MARIEÆ VIRGINIS.

AD VESTPTEKRAS.j.
Afa. Aſſumpta eſt Maria. cum reli-
quis de Laudibus. 542. Pſalmi de B.
Virgine, infrà. Ixj.
Capitulum. Eel. 24.
„ N omnibus requiem quæ⸗
S ſivi, & in kectditate Do⸗
VY mini morabor. Tunc præ⸗=
. cepit; & dixit mihi Crea⸗-
Er tor omnium: & qui crea-
vit me, requievit in tabernaculo meo-.
Hymnus. A ve maris ſtella. Ixiiij.
Y. Exaltata eſt ſancta Dei Genitrix.
*Superf chofos Angelorum ad cæle-
ſtia regna. .
AA Magnificat, Antiphona.
Virgo prudentiſſima; quo progrederis,
quaſi aurora valde rutilans? filia Sion
tota formoſa & ſuavis es, pulchra ut
Luna;, electa ut Sol.
Oratio.
F Amulorum tuorum, quæſumus Do-
mine, delictis ignoſce: ut qui tibi
placere de actibus noſtris non valemus,
Genitricis Filij tui Domini noſtri inter-
ceſſione ſalvemur. Per eumdem Do-

minum noſtrum. 8.
Et non it comm. Octavæ S. Laurentij

in utriſque Veſperis, nec in Laudibus.

H h Ad

542 Feſta Auguſti.
Ad Laudes & per Horas, Aña.
Sſumpta eſt Maria in cælum, gau-
dent Angeli, laudantes benedicunt
Dominum.
b̈ſalm. D nñs regnavit. cum relig. I.
Ana, Maria Virgo aſſumpta eſt ad æ-
thereum thalamum, in quo Rex re-
gum ſtellato ſedet ſolio.
Anña, In odorem unguentorum tuo-
rum currimus: adoleſcentulæ dilexe-
runt te nimis.
Ana. Benedicta filia tu à Domino,
quia per te fructum vitæ communica-
vimus. Ana. Pulchra es, & decora fi-
lia Jjeruſalem, terribilis ut caſtrorum
acies ordinata.
Capitulum. n omnibus requiem
quæſivi. 841. Hymnus. O glorioſa Vir:
ginum. Iv. 7. Exaltata eſt ſancta Dei
Genitrix. e. Super choros Angelorum
ad cæleſtia regna.
Ad Benedictus, Antiphona.
Quæ eſt iſta, quæ aſcendit ſicut aurora
conſurgens, pulchra ut luna, electa ut
ſol, terribilis ut caſtrorũ acies ordinata?
Oratio. F amulorum tuorum. 541.
Ad Primam, Anña. Aſſumpta eſt.
. br. Chriſte Fili Dei vivi. F. Qui
natus es de Maria Virgine.
Ad Tertiam, Anña. Maria Virgo.
Capitulum. I nomnibus requiem. 541.
H. br. Exaltata eſt, *ỹ Sancta Dei Ge-
nitrix. Exaltata. *τ. Super choros An-

gelorum ad cæleſtia regna. Sancta.
G lo-

. Feſta Auguſti 542
Gloria Patri. Exaltata. -, Aſſumpta
eſt Maria in cælum, gaudent Angeli.
. Laudantes benedicunt Dominum.
Ad Sextam, Afa. In odorem.
GoCapitulum. Eccl. 24. h.
T ſic in Sion firmata ſum, & in ci-
vitate ſanctificata ſimiliter requie-
vi, & in Jeruſalem poteſtas mea. Et ra-
dicavi in populo honorificato, & in
parte Dei mei hereditas illius, & in
plenitudine Sanctorum detentio mea.
. br. Aſſumpta eſt Maria in cælum,
*† Gaudent Angeli. Aſſumpta eſt.
Z. Laudantes benedieunt Dominum.
Gaudent. Qloria Patri. Aſſumpta eſt.
J. Maria Virgo aſſumpta eſt ad æthe-
reum thalamum. ge. In quo Rex re-
gum ſtellato ſedet ſolio.
Ad Nonam, Ana. Pulchra es.
Capitulum. Eccl. 24. b.
N plateis ſicut cinnamomum & bal-
ſamum aromatizans odorem dedi:
quaſi myrrha electa dedi ſuavitatem
odoris.
. br. Maria Virgo afſumpta eſt, * Ad
æthereum thalamum. Maria. v. In
quo Rex regum ſtellato ſedet ſolio. Ad
æthereum. Gloria. Maria. y. Digna-
re me laudare te Virgo ſacrata. . Da
mihi virtutem contra hoſtes tuos.
In ſecundis Veſperis, Ana. Aſſumpta
eſt Maria, cum reliquis de Laud. 542.
Pſalmi, Capitulum & Hymnus;, ut ſu⸗
Prà in primis Veſp. 541.

h 2 y. Ex-

544 Feſta Auguſti.
7. Exaltata eſt ſancta Dei Genitrix.
e. Super choros Angelorum ad cæle-
ſtia regna.
Ad Magnificat, Antiphona.
Hodie Maria Virgo cælos aſcendit: gau-
gete, quia cum Chriſto regnat in æter-
num. Oratio. Famulorum tuorum. 54
Deinde fit commemoratio de ſequen-
ti Feſto.
Die xvj. Auguſti.
IN FESTO S. HYACINTHI
Confeſſoris. Duplex.
Ana. Similabo eum. „. Amayvit eum.
Oratio. D eus, qui nos beati. xxxiij.
In Laudibus fit commemor. Octayæ
Aſſumptionis, Antiphona. Quæ eſt iſta.
Y. Exaltata eſt. 542. Oratio. Famu-
lorum tuorum. ut ſuprà. 541.
Et ſancti Laurentij, Antiphona. In
craticula. 7. Diſperſit dedit. 535.
Oratio. Da nobis, quæſumus. 535.
In fecundis Veſperis à Capitulo fit de
die Octava ſancti Laurentij, cum com-
ſancti Hyacinthi, & Octa-
A1 nrronis⸗
ie xvij. Auguſti.
IN OCTAVA S. LAURENTII.
Omnia dicuntur ſicut in die Fe-
ſti. §35. præter Orationem.
Oratio.
E Xcita Domine in Eccleſia tua Spiri-
tum, eni beatus Laurentius Levita
ſervivit: ut eodem nos repleti, ſtudea-
mus amare quod amavit, & opere exer-
cere

Jeſta Auguſti. 54 5
cere quod docuit. Fer Dũm noſtrum.
in unitate ejuſdem Spiritus ſancti.
Pro S. Hyacintho, Anña. Hic vir de-
ſpiciens. y. Juſtum deduxit. xxxvij-.
Oratio. D eus, qui nos. ut inftà. xxxiij.
Pro Octava Aſſumpt. Ana. Hodie
Maria Virgo. Y. Exaltata eſt. 544.
Oratie. Famulorum tuorum. 541.
Et in Laudibus, Aña. Quæ eſt iſta.
⸗ Exaltata eſt. 542. Orado. Famu-
orum. ut ſuprà. 541.
In ij. Veſperis poſt comem. Octavæ
Aſſumptionis fit comem. ſancti Agapiti
Martyris, Ana. Iſte ſanctus. à. Glo-
ria & honofe. xiiij. Oratio.
Laru Eccleſia tua, Deus, beati
Agapiti Martyris tui confiſa ſuffra-
gijs: atque ejus precibus glorioſis &
devota permaneat, & ſecura conſiſtat.
Per Dominum noſtrum,
Die xviij. Auguſti.
QW¼äARTA DIE INFRA OCTAVAM
Aſſumptionis beatæ Mariæ.
In Laudibus fit commemor. S. Aga-
piti Mattyris, Anña. Qui odit animam.
V. Juſtus ut palma. xvj.
Oratio. Lætetur Eccleſia.
Die xix. Auguſti.
QINTA DIE INFRA OCTAVAM
Aſſumptionis beatæ Mariæ.
Veſperæ de ſanéto Bernardo.
Die xx. Auguſti.
IN FESTO S. BERNARDI
Abbatis. Duplex.
Hh 3

Ora-

546 Feſta Auguſti.
Oratio. Interceſſio. de Communi
Confeſſoris non Pontificis. xxxiiij.
Deinde ſit comem. de Oct. in Aſſumpt.
Ana. Hodie Maria Virgo. Y. Exalta-
ta eſt. 844. Oratio. Famulorum. 541.
In Laudibus commemoratio Octavæ
Aſſumptionis, Antiphona. Quæ eſt iſta.
y. Exaltata eſt. 5842. Oratio. Famu-
lorum tuorum. 541.
In ſecundis Veſperis fit commemor.
e Otava Aſſumptionis, Ana. Hodie
Maria Virgo. y. Exaltata eſt. 544.
Oratio. Bamulorum tuorum. 541.
Die xxi): Auguſti.
IN OCTAVA ASSUMFPTIONIS
Beatæ Mariæ. Duplex.
Omnia ut in j. Veſp. Feſti. 541. cum
commemor. 8S. Timothei, Hippolyti;,
& Symphoriani Martyrum, Ana. Iſto-
xrum eſt enim. y. Lætamini. Xxiij.
Oratio.
Uxilium tuum nobis, Domine quæ-
ſumus, piacatus impende: & in-
tercedentibus beatis Martyribus tuis,
Timotheo, Hippolyto, & Sy phria-
no, dexteram ſuper nos tua peopitia-
tionis extende. Per Dominum.
In Laudibus fit commem. SS. Timo-
thei, & Sociorum, Ana. Veüri capilli.
Yy. Exultabunt ſancti. xxv. Oratio. A u-
xilium tuum.
In ij. Veſp. comem. S. Philippi Benitij.
34 equens feſtum S. BEartholomæi
celebratur ſecundum conſuetudinem
loco-

Feſta Auguſti. 547
logorum xxiiij. vel xxv Auguſti, Romæ
celebratur die xXxy.
Die xxiij. Auguſti
IN FESTO S. PRILIPPI BENITII
Confeſſo Duplex.
Oratio.
Eus, qui beatum Philippum Con-
feſſorem tuum eximiun. nobis hu-
militatis exemplum tribuiſti: da fa-
mulis tuis proip-ra mundi ex ejus umi-
tatione deſpicere, & cæleſtia ſemper
inquirere. Per Dominum.
Die xxiij. vel xxilij. Auguſti.
IN VIGILILA S BARTHOLOMXI
Apoſtoli. Oratio.
De quæſumus omnipoteus Deus:
ut beati Barcholomæi Apoſtoli tui,
quam prævenimu⸗, veneranda ſolemni-
tas, & devotionem nobis augeat & ſa-
lutem. Per Dominum.
Reliqua de Feria occurrente, & di-
cuntur Preces feriales flexis genib. 69.
Die xxiiij. velxxv. Auguſti.
IN FESTO S. BARTHOLOMK. H
Apoſtoli. Duplex.
Omnia de Communi Apoſtolorum. j.
Præter Orationem. Oratio.
Oniporene ſempiterne Deus, qui
hujus diei venerandam ſanétamque
lætitiam, in beati Apoſtoli tui Bartho-
lomæi feſtivitate tribuiſti: da Eccleſiæ
tuæ, quæſumus, & amare quod credi-
dit, & prædicare quod docuit. Per Do-
minum noſtrum.
H h 4 In

543⁸ Feſta Auguſti.
In ij. Veſp. Commem. 5. Ludovici.
Die xxv. Auguſti.
IN FEESTO S. LUDOVICI
Confeſſoris. Semiduplex.
Ana. Similabo eum. y. Amavit eum
Dominus. xXxxiij.
Oratio.
Eus, qui beatum Ludovicum Con-
feſſorem tuum, de terreno regno
ad cæletſtis regni gloriam tranſtuliſti:
ejus quæſumus meritis & interceſſione,
Regis regum Jeſu Chriſti Filij tui facias
nos eſſe conſortes. Qui tecum vivit &
regnat.
Reliqua de Communi Confeſſoris
non Pontificis. XxxXiiij.
In ſecundis Veſperis fit commemor.
§. Zephyrini Papæ & Martyris.
Ubi vero feſtum S. Bartholomæi ce-
lebratur die xxv. de ſancto Ludovico fit
die xxvj. & in Hymno, Iſte Confeſſor.
mutatur tertius Verſus.
Die xxvj. Auguſti.
S. 2EPHYRINI PAPAX. ET MART.
Ana. Iſte fanctus. . Gloria & ho-
nore. xiiij. Oratio.
Pd quæſumus omnipotens Deus
ut beati Zephyrini Martyris tui at-
que Pontificis, cujus gaudemus meritis,
inſtruamur exemplis. Per Dominum.
Die xxviij. Auguſti.
IN FESTO S. AUGUSTINI
Epiſcopi Confeſſoris & Eccleſiæ
Doctoris. Duplex.
Ad

Feſta Auguſti. 549
Ad Magnificat, Antiphona-
O Doctor optime, Eccleſiæ ſanctæ lu-
men, beate Auguſtine, divinæ legis ama-
tor, deprecare pro nobis Filium Dei.
Oratio.
Deſto ſupplicationibus noſtris om-
Arictene Deus: & quibus fiduciam
ſperandæ pietatis indulges; interceden-
te beato Auguſtino Confeſſore tuo at-
que Pontifice confuetæz miſericordiæ
tribue benignus effectum. Per Dñm.
Et fit commemor. S. Hermetis Mar-
tyris, Ana. Iſte ſanctus. Y. Gloria &
honore. xiiij. Oratio.
Dus „qui beatum Hermetem, Mar-
tyrem tuum, virtute conſtantiæ in
paſſione roboraſti: ex ejus nobis imi-
tatione tribue, pro amore tuo proſpera
mundi deſpicere, & nulla ejus adverſa
formidare. Per Dominum.
In Laudibus fit commemoratio ſancti
Hermetis Martyris; Ana. Qui odit ani-
mam. y. Juſtus ut palma. xvj.
Oratio. Deus, qui beatum Hermetem.
In Veſp. à Capit. de ſequenti Feſto.
Die xxix. Auguſti.
IN DECOLLATIONE S. JOANNIS
Baptiſtæ. Duplex.
Capitulum. acobi 1. .
Eatus vir, qui ſuffert tentationem,
quoniam cùm probatus fuerit, ac-
cipiet coronam vitæ, quam repromiſit
Deus diligentibus ſe.
Hymnus. Deus tuorum militum.
Hh 5 F. Glo-

550 Feſta Auguſti.
J. Gloria & honore. de Communi
unius Martyris. Xiij.
Ad Magnificat, Antiphona.
Miſſo Herodes ſpiculatore, præcepit
amputari caput Joannis in carcere: quo
audito, diſcipuli ejus venerunt, & tu-
lerunt corpus ejus, & poſuerunt illud
in monumento. Oratio.
Sene Joannis Baptiſtæ, Præcurſoris
& Martyris tui, quæſumus Domi-
ne, veneranda feſtivitas, ſalutaris au-
xilij nobis præſtet effeétum. Qui vi-
vis & regnas cum Deo Fatre.
Deinde fit commemor. S. Auguſtini.
Ana. O Doctor optime. 549. Y Ju-
ſtum deduxit Dominus per vias rectas.
ve. Et oſtendit illi regnum Dei.
Oratio. A deſto ſupplicationibus. 549.
Foſteà S. Sabinæ Martyris, Aña. Si-
mile eſt regnum cælorum. Y. Specie
tua. Oratio. Deus, qui inter cetera.
de Communi non Virginum. Xliij.
Ad Laudes & per Horas, Aña.
EHErodes enim tenuit & ligavitoan-
nem, & poſuit in carcerem prop-
ter Herodiadem. Plſalm. Dominus reg-
navit. cum reliquis. 1.
Ana. Domine mi rex, da mihi in diſ-
co caput Joannis Baptiſtæ.
Ana. Puellæ ſaltanti imperavit Mater:
nihil aliud petas, niſi caput Joannis.
Ana. Arguebat Herodem Joannes
propter Herodiadem, quam tulerat fra-

tri ſuo Philippo uxorem. .
Anaà

Feſta Augufti. 551
Afa. Da mihi in diſco caput Joannis
Baptiſtæ: & contriſtatus eſt rex propter
jusjurandum. Capitulum. Beatus vir,
qui ſuffert. 549. Hymnus. Invicte Mar-
tyr. xv. Y. Juſtus ut palma florebit.
zt. Sicut cedrus Libani multiplicabitur.
Ad Benedifctus, Antiphona
Miſſo Herodes ſpiculatore, præcepit
amputari caput Joannis in carcere: quo
audito, diſcipuli ejùs venerunt, & tu-
lerunt corpus ejus, & polſuerunt illud
in monumento. Oratié, Sancti Joan-
nis Baptiſtæ. ut ſuprâà. s50.
Pro commemorat. S. Sabinæ, Ana-
Date ei de fructu manuum ſuarum, &
laudent eam in portis opera ejus.
7. Diffuſa eſt gratia in labijs tuts.
e, Propterea benedixit te Deus in æter-
num. Orat. Deus, qui inter cetera. xliij.
Ad Tertiam, Aña. Domine mi rex.
Capitulum. B eatus Vr, qui ſuffert.
ur ſupra. 549.
. br. Gloria & honore, Coronaſti
eum Domine. Gloria & honore. * Et
conſtituiſti eum ſuper opera manuum
tuarum. Coronaſti. Gloria Patri. Glo-
ria & honore. *. Poſuiſti Domine ſu-
per caput ejus. B. Coronam de lapide

pretioſo.
Ad Sextam, Ana. Puellæ ſaltanti.
Capitulum. Eccl. 15.

Clbarit illum pane vitæ & intelle-
us, & aqua ſapientiæ ſàlutaris

potavit illum Dominus Deus noſter.
. br.

552 Feſta Auguſti.
Be. br. Poſuiſti Domine, * Super caput
ejus. Poſuiſti. ?7. Coronam de lapide
pretioſo. Super. Gloria Patri. Poſuiſti.
. Magna eſt gloria ejus in ſalutari tuo.
g. Gloriam & magnum decorem im-
pones ſuper eum.
Ad Nonam, Ana., Da mihi in diſco.
Capitulum. Eccl 29.
Uſtus cor ſuum tradidit ad vigilan-
dum diluculo ad-Dominum, qui fecit
illum, & in conſpectu Altiſſimi depre-
cabitur.
ze. br. Magna eſt gloria ejus, * In ſa-
lutari tuo. Magna. „. Gloriam &
magnum decorem impones ſuper eum.
In ſalutari. Gloria Patri. Magna eſt.
F. Juſtus ut palma florebit. . Sicut
Gedrus Libani multiplicabitur.
Ad Veſperas, Ana. Herodes enim.
cum reliquis de Laudibus. 550. Pſal-
mus. Dixit Dominus. cum reliquis de
Dominica. 95. & loco ultimi, Pſalmus.
Credidi. 102. Capitulum. Beatus vir.
Hymnus. Deus tuorum militum. de
Communi unius Marr. Xxii.
y. Juſtus ut palma florebit. ge, Sicut
cedrus Libani multiplicabitur.
Ad Magnificat, Antiphona.
Miſit rex incredulus minilzos deteſta-

biles, & amputari juſſit caput Joannis
Baptiſtz.. Oratio. Sancti Joannis. ut
ſuprà. 550.
Et fit commemoratio ſanctorum Fe-
licis, &c.

Die

Feſta Auguſti. 558
Die xxx. Auguſti.
SS. FELI CIS ET ADAUCTI
Martyrum.
Afia. Iſtorum eſt enim. . Lætami-
