hunc modum. .
Trie eleiſon. Chriſte eleiſon. Ky-
rie eleiſon.
Sancta Maria, Ora pro eo.
O mnes ſanéti Angeli & Archangeli»
Orate pro eo.

8 ancte Abel, ora.
O mnis Chorus Juſtorum, ora.
S ancte Abraham, ora.
S ancte Joannes Baptiſta, ora.
mnes SS. Patriarchæ & Prophetæ, orate
S ancte Petre, ora.
S ancte Paule, ora.
S ancte Andrea; ora.
§ ancte Joannes, . ora.
mnes ſancti Apoſtoli & Evangeli-
ſtæ, orate.
O mnes ſaucti Diſcipuli Domini. orate.
O mnes ſancti Innocentes, orate.
S ancte Stephane, ora.
S ancte Laurenti, ora.
mnes ſanécti Martyres, orate.
§ ancte Silveſter, ora.

S an-

clxxx Ord. Commend. animæ.

sS ancte Gregori; ora.
Sancte Auguſtine; ora.
Omnes ſancti Pontifices & Confeſſo-
res, orate.
& ancte Benedicte, ora.
Sancte Franeiſce „ ora.

mnes ſancti Monachi & Eremitæ,
orate pro eo.
Sancta Maria Magdalena, ora.
S ancta Lucia, ora.
mnes ſanctæ Virgines, & Viduæ,
orate pro eo.
mnes Sancti & Sanctæ Dei, Interce-
dite pro eo.

ropitius eſto, Paree ei Domine.
Popitius eſto, Libera eum Domine.
Propitius eſto, libera.
Ab ira tua, libera.
Apericulo mortis, libera.
Amala morte, libera.
A pœnis inferni, libera.
Ab omni malo. libera.
Apoteſtate diaboli, libera.
P er nativitatem tuam, libera.

P er crucem & paſſionem tuam, libera.
Per mortem & ſepulturam tuam, libe-
ra eum Domine.
EP er glorioſam reſurrectionem tuam,
libera eum Domine.
Per admirabilem Aſcenſionem tuam,
libera eum Domine.
Y er gratiam Spiritus ſancti Paracliti,
libera eum Domine.
In die judicij, libera.
Pecca-

Ord. Commend. animæ. clxxxj
Peccatores, Te rogamus audi nos.
ei parcas, te rogamus audi nos.
Kyrie eleiton. Ohriſte eleiſon. Ky-
rie eleiſon.
Deinde cùm in agone ſui exitus ani-
ma anxiatur; dicantur ſequentes Ora-
tiones. Orxatio.
Roficiſcere anima Chriſtiana de hoc
mundo, in nomine Dei Patris om-
nipotentis, qui te creavit: in nomine
Jeſu Chriſti Filij Dei vivi qui pro te
paſſus eſt: in nomine Spiritus ſancéti,
qui in te effuſus eſt: in nomine Ange-
lorum & Archangelotum: in nomine
Thronorum & Dominationum: in no-
mine Principatuum & Poteſtatum: in
nomine Cherubim & Seraphim: in no-
mine Patriarcharum & Prophetarum:
in nomine ſanctorum Apoſtolorum &
Evangeliſtarum: in nomine ſanétorum
Martyrum & Confeſſorum: in nomine
ſanéctorum Monachorum & Eremita-
rum: in nomine ſanctarum Virginum, &
omnium ſanctorum & ſanctarum Dei:
hodie ſit in pace locus tuus , & habi-
tatio tua in ſancta Sion. Per eumdem
Chriſtum Dominum noſtrũ. *τ Amen.
Oratio.
LDEus miſericors, Deus clemens,
Deus, qui ſecundum multitudinem
miſerationum tuarum peccata pœni-
tentium deles, & præteritorum crimi-
num culpas venia remiſſionis evacuas:
rJeſpice propitius ſuper hunc famulum
1 tuum

elxxxij Ord. Commend. animæ.
tuum N. & remiſſionem omnium
Feccarornin ſuorum tota cordis confeſ-
ſione poſcentem deprecatus exaudi: Re-
nova in eo, pijſſime Pater, quidquid
terrena fragilitate corruptum, vel quid-
quid diabolica fraude violatum eſt : &
unitati corporis Eccleſiæ membrum re-
demptionis annecte. Miſerere Domine
gemituum, miſerere lacrymarum ejus:
& non habentem fiduciam, niſi in tua
miſericordia, ad tuæ ſacramentum re-
conciliationis admitte. Per Chriſtum
Dominum noſtrum. g. Amen.
Ommendo te omnipotenti Deo,
— chariſſime frater, & ei, cujus es
creatura, committo: ut, cum huma-
nitatis debitum morte interveniente
perſolveris, ad auctorem tuum, qui te de
limo terræ formaverat, revertaris. E-
Srdignr itaque animæ tuæ de corpore
plendidus Angelorum cœtus occurrat:
judex Apoſtolorum tibi ſenatus adve-
niat: candidatorum tibi Martyrum tri-
umphator exercitus obviet: liliata ruti-
lantium te Confeſſorum turma circum-
det:: jubilantium te Virginum chorus
excipiat: & beatæ quietis in ſinu Patri-
archarum te complexus aſtringat: mitis
atque feſtivus Chriſti Jeſu tibi aſpectus
appareat, qui te inter aſſiſtentes ſibi
jugiter intereſſe decernat. Ignores om-
ne quod horret in tenebris, quod ſtri-
det'in flammis, quod cruciat in tor-
mentis. Cedat tibi teterrimus ſatanas
cum

Ord. Commepd. animæ. clxxxiij
cum ſatellitibus ſuis: in adventu tuo te
comitantibus Angelis contremiſcat, at-
que in æternæ noctis chaos immane
diffugiat. Exurgat Deus, & diſſipen-
tur inimici ejus: & fugiant qui oderunt
eum, à facie ejus. Sicut deficit fumus,
deficiant: ſicut fluit cera à facie ignis,
ſic pereant peccatores à facie Dei: &
juſti epulentur, & exultent in conſpe-
tu Dei. Confundantur igitur & erube-
ſcant omnes tartareæ legiones, & mi-
niſtri ſatanæ iter tuum impedire non
audeant. Liberet te à cruciatu Chri-
ſtus, qui pro te crucifixus eſt. Liberet
te ab æterna morte Chriſtus qui pro te
mori dignatus eſt. Conſtituat te Chri-
ſtus Filius Dei vivi intra paradiſi ſui
ſemper amœna virentia, & inter oves
ſuas te verus ille Paſtor agnoſcat. IIle
ab omnibus peccatis tuis te abſolvat,
atque; ad dexteram ſuam in eletorum
ſuorum te ſorte conſtituat. Redempto-
rem tuum facie ad faciem videas, &
præſens ſemper aſſiſtens, manifeſti mi-
mam beatis oculis aſpicias veritatem.
Conſtitutus igitur inter agmina Beato-
torum, contemplationis divinæ dul-
cedine potiaris in ſæcula ſæculorum.
B. Amen. J
. Oratio.
G Kipe Domine ſervum tuum in lo-
cum ſperandæ ſibi ſalvationis à mi-
ſericordia tua. F. Amen.
Libera Domine animam ſervi tui ex
1 ij omni-

5„

elxxxiiij Ordo Commend. animæ.
omnibus periculis inferni, & de la-
queis pornarum, & ex omnibus tribu-
lationibus. S. Amen.
Libera Domine animam ſervi tui, ſi-
cut liberaſti Henoch & Eliam de com-
muni morte mundi. α Amen.
Libera Domine animam ſervi tui, ſicut
liberaſti Noè de diluvio. e, Amen.
Libera Domine animam ſervi tui,
ſicut liberaſti Abraham de Ur Chal-
dæorum. gt. Amen.
Libera Domine animam ſervi tui, ſi-
cut liberaſti Job de paſſionibus ſuis.
B, Amen.
Libera Domine animam ſervi tui, ſicut
liberaſti Iſaac de hoſtia, & de manu
patris ſui Abrahæ. g. Amen.
Libera Domine animam ſervi tui, fi-
cut liberaſti Lot de Sodomis , & de
flamma ignis. g. Amen.
Libera Domine animam ſervi tui, fi-
cut liberaſti Moyſen de manu Pharaonis
regis Ægyptiorum. B Amen-
Libera Domine animam ſervi tui, ſicut
liberaſti Danielem de lacu leonum.
F. Amen.
Libera Domine animam ſervi tui, ſi-
cut liberaſti tres pueros de camino ignis
ardentis, & de manu regis iniqui.
. Amen.
Libera Domine animam ſervi tui, ſi-
cut liberaſti Suſannam de falſo crimine.
g. Amen.
Libera Domine animam fervi tui, ſicut
libe⸗

Ordo Commend. animæ. clxxxv
liberaſti David de manu regis Saul, &
de manu Goliæ. B. Amen.
Libera Domine animam ſervi tui, ſi-
cut liberaſti Petrum & Paulum de car-
ceribus. ge. Amen.
Et ſicut beatiſſimam Theclam Virgi-
nem & Martyrem tuam de tribus atro-
ciſſimis tormentis liberaſti, ſic liberare
digneris animam hujus ſervi tui, & te-
cum facias in bonis congaudere cæle-
ſtibus. g. Amen.
Oratio.
Ommendamus tibi Domine ani-
mam famuli tui N. precamuúrque
te Domine Jeſu Chriſte Salvator mun-
di, ut propter quam ad terram mi-
ſericorditer deſcendiſtie, Fatriarcha-
rum tuorum finibus inſinuare non
renuas. Agnoſce Domine creaturam
tuam, non à dijs alienis creatam, ſed à
te ſolo Deo vivo & vero: quia non eſt
alius Deus præterte, & non eſt ſecun-
dum opera tua. Lætifica Domine anima
ejus in conſpectu tuo, & ne memineris
iniquitatum ejus antiquarum, & ebrie-
tatum, quas ſuſcitavit furor ſive fervor
mali deſiderij: Licet enim peccaverit,
tamen Patrem, & Filium & Spiritum
ſanétum non negavit, ſed credidit; &
zelum Dei in ſe habuit, & Deum qui
fecit omnia, fideliter adoravit.
Oratio,
D Elicta juventutis, & ignorantias
ejus, quæſumus, ne memineris
1 iij Do-

clxxxvj Ordo Commend. animæ.
Domine: ſed ſeeundàùm magnam miſe-
ricordiam tuam memor eſto illius in
gloria claritatis tuæ. Aperiantur ei cæ-
li, collætentur illi Angeli. In regnum
tuum Domine ſervum tuum ſulſcipe.
Suſcipiat eum ſanctus Michaél Archan-
gelus Dei, qui militiæ cæleſtis meruit
principatum. Veniant illi obviam ſan-
cti Angeli Dei, & perducant eum in ci-
vitatem cæleſtem Jeruſalem. Suſcipiat
eum beatus Petrus Apoſtolus, cui à Deo
claves regni cæleſtis traditæ ſunt. Ad-
juvet eum ſanétus Paulus Apoſtolus,
qui dignus fuit eſſe vas electionis. In-
rercedat pro eo ſanctus Joannes electus
Dei Apoſtolus, cui revelata ſunt ſecreta
cæleſtia. Orent pro eo omnes ſancti
Apoſtoli, quibus à Domino data eſt po-
teſtas ligandi atque ſolvendi. Interce-
dant pro eo omnes ſancti & electi Dei,
qui pro Chriſti nomine tormenta in hoc
ſæculo ſuſtinuerunt : ut vinculis carnis
exutus, pervenire mereatur ad gloriam
regni cæleſtis: præſtante Domino no-
ſtro Jeſu Chriſto: qui cum Patre & Spi-
ritu ſancto vivit & regnat in ſæcula ſæ-
culorum. *. Amen.
Si anxiatur adhuc anima, dicuntur
hi Pſalmi, videlicet, C onfitemini Do-
mino. 13. & totus Pſalm. B eati im-
maculati. per Horas diſtributus. 15.
Egreſſa autem anima dicitur hoc
e. Subyenite Sancti Dei, occurrite An-
geli Domini: * Suſcipientes animam
ejus:

Benediédtio Menſæ. clxxxvij
ejus: * Offerentes eam in conſpeétu
Altiſſimi. à. Suſcipiat te Chriſtus qui
vocavit te, & in ſinum Abrahæ Angeli
deducant te. Suſcipientes. . Requiem
æternam dona ei Domine, & lux per-
petua luceat ei. Offerentes.
Deinde. K yrie eleiſon. Chriſte elei-
ſon. K yrie eleiſon.
Poſteâ, Pater noſter. ſecretò. y. Et
ne nos inducas in tentationem. &. Sed
libera nos à malo. ?7. Requiem æter-
nam dona ei Domine. . Et lux per-
petua luceat ei. 7. A porta inferi.
. Erue Domine animam ejus. V. Ke-
quieſcat in pace. ꝶ. Amen. . Domi-
ne exaudi. B. Et clamor meus. 7“. Do-
minus vobiſcũ. z. Et cum ſpiritu tuo.
O remus. Oratio.
Ibi Domine commendamus ani-
mam famuli tui N. ut defunctus
ſæculo tibi vivat: & quæ per fragilita-
tem humanæ converſationis peccata
commiſit, tu venia miſericordiſſimæ
pietatis abſterge. Per Chriſtum Domi-
num noſtrum. Amen.
BENEDICTIO MENS K.
Ante prandium Sacerdos benedicétu-
rus menſam. Incipit, B enedicite. &
alij repetunt, Benedicite. Deinde dicit
y. Oculi omnium, & alij proſequun-
tur. In te ſperant Domine: & tu das
eſcam illorum in tempore opportuno.
Aperis tu manum tuam, & imples om-
ne animal benedictione. Gloria Patri.
1 iiij Sicut

clxxxviij Benedictio Menſæ.
S icut erat. K yrie eleiſon. Chriſte
eleiſon. K yrie eleiſon. P ater noſter.
ſecretò. à. Et ne nos. g. Sed libera nos.
Foſteà Sacerdos dicit: O remus.
Enedic Domine nos, & hæcg tua do-
na, quæ de tua largitate ſumus
ſumpturi. Per Chriſtum Dominum
noſtrum. Amen.
Deinde Lector, Jube domne bene-
dicere! Benedictio. Menſæ cæleſtis
participes faciat nos Rex æternæ gloriæ.
Ze. Amen.
Poſt prandium aguntur gratiæ hoc
modo. Dicto à Lectore. Tu autem Dñe
miſerere nobis. g:e Deo gratias. om-
nes ſurgunt. Sacerdos incipit . Con-
fiteantur tibi Domine omnia opera tua.
B. Et ſancti tui benedicant tibi.
Y. G loria Patri. g. Sicut erat.
Poſteà Sacexdos abſolutè dicat:
Gimus tibi gratias omnipotens
A Deus, pro univerſis beneficijs tuis:
Qui vivis & regnas in ſæcula ſæculo-
rum. p. Amen.
Dęeinde alternatim dicitur Pſalmus.
M iſerere. vel
Pſalmus 116.
Audate Dominum omnes Gentes: *
L laudate eum omnes populi.
uoniam confirmata eſt ſuper nos mi-
Ricordia ejus: * & veritas Domini
manet in æternum.
Gloria Patri. Sicut erat. N

K yrie eleiſon. Ohriſte eleiſon. Ky-

rie

Benedictio Menſæ. czXxix
rie eleiſon. Sacerdos dicit, P ater no-
ſter. . Et ne nos inducas in tentatio-
nem. „. Sed libera nos à malo. y. Di-
ſperſit; dedit pauperibus. g. Juſtitia
ejus manet in ſæculum ſæculi. y. Be-
nedicam Dominum in omni rempore.
„ Semper laus ejus in ore meo. , In
ominè laudabitur anima mea. . Au-
diant manſueti, & lætentur. “ Mag-
nificate Dominum mecum. g,, Et exal-
temus nomen ejus in idipſũm. y. Sit
nomen Domini benedictum. . Ex hoc
nunc & uſque in ſæculum.
Deingde ſine Oremus.
Etribuere dignare Domine omni-
R bus nobis bona facientibus propter
nomen tuum, vitam æternã g. Amen.
Benedicamus Domino. g. Deo
gratias. “. Fidelium animæ per miſe-
ricordiam Dei requieſcant in pace.
. Amen. pater noſter. ſecretò Quo
ſnito, dicit Sacerdos. Deus det nobis
ſuam pacem. &. Amen.
Ante cœnam Sacerdos benedicturus
menſam incipit, B enedicite. & alij re-
petunt B enedicite.
Deinde Sacerdos incipit 7. & alij
proſequuntur.
E Dent paupepes, & ſaturabuntur, &
laudabunt Dominum, qui requirunt
eum: vivent corda eorum in ſæculum
ſæculi. G loria Patri. Sicut erat. Ky-
rie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie
eleiſon. † ater noſter. ſecretò. Et ne
1 v nos

exc Benedictio Menſæ.
nos inducas. Oremus. Benedic Do-
mine. ut ſuprà in prandio. clxxxviij.
Jube domne, Benedictio. Ad cœnam
vitæ æternæ perducat nos Rex æternæ
Zloriæ. g. Amen.
In fine cœnæ dicitur, 7. Memoriam
fecit mirabilium ſuorum miſeſcors &
miſerator Dominus: eſcam dedit ti-
mentibus ſe. Gloria Patri. S icut erat.
Sacerdos dicat:
Enedifctus Deus in donis ſuis, &
ſanctus in omnibus operibus ſuis:
Qui vivit & regnat in ſæcula ſæculo-
zum. . Amen.
Deinde alternatim dicitur Pſalmus.
Laudate Dominum omnes Gentes. &
reliqua ut ſuprà. clxxxviij.
4 Quando ſemel comeditur, omnia di-
cantur ut in cœna. clxxxix.
Prædiktus modus benedicendi men-
ſam, & agendi gratias, ſervatur omni
tempore, præterquam diebus infra-
ſcriptis, quibus Verſiculi & Pſalmi
tantúm variantuar.
In Nativ. Dni, uſque ad cœnam Vigi-
liæ Epiph. excluſivè, dicitur ?y. Ver-
bum caro factum eſt, alleluja. . Et
habitavit in nobis, alleluja. G loria Pa-
tri. In fine dicitur. Notum fecit Domi-
nus, alleluja. Salutare ſuum, alleluja.
Alia ut ſuprà. clxxxviij.
Pſalmus 97.
C Antate Domino canticum novum: *
quia mirabilia fecit.

§ al-

Benedictio Meniæ. exc
S alvavit ſibi dextera ejus, * & bra-
chium ſanctum ejus.
HNotum fecit Dominus ſalutare ſuum: *
in conſpectu Gentium revelavit juſti-
tiam ſuam.
B ecordatus eſt miſericordiæ ſuæ, * &
veritatis ſuæ domui Iſraeël.
V iderunt omnes termini terræ * ſalu-
tare Dei noſtri.
Jubilate Deo omnis terra: * cantate,
& exultate, & pſallite.
Pſallite Domino in cithara, in cithara
& voce pſalmi: * in tubis ductilibus,
& voce tubæ corneæ.
Jubilate in conſpectu Regis Domini: *
moveatur mare, & plenitudo ejus; or-
bis terrarum, & qui habitant in eo.
F lumina plaudent manu, ſimul mon-
tes exultabunt à conſpectu Domini: *
uoniam venit judicare terram.
Judicabir orbem terrarum in juſtitia, *
& populos in æquitate.
G loria Patri. Vel Laudate Dominum
omnes Gentes. clxxxviij. Aqui Pſalmus
ſemper ad beneplacitum dici poteſt e-
tiam in alijs ſolemnitatibus.
In Epiphania, & per totam Ocavam,
Y. Reges Tharſis & inſulæ munera of-
ferent, alleluja. &ι. Reges Arabum &
Saba dona adducent, allel. Gloria Patri.
In fine dicitur V. Omnes de Saba
venient, alleluja. &. Aurum & thus
deferentes, alleluja.
G loria Patri.

Pſal-

Benedictio Menſæ.
Pialmus 71.
Eus judicium tuum regi da: * &
D'nditiam tuam filio regis.
udicare populum tuum in juſtitia, *
& pauperes tuos in judicio.
& uſcipiant montes pacem populo, * &
colles juſtitam.
Judicabit pauperes populi, & ſalvos
faciet filios pauperum: * & humiliabit
calumniatorem.
Et permanebit cum ſole, & ante lu-
nam, * in generatione & generationem.
D eſcendet ſicut pluvia in vellus: * &
ſicut ſtillicidia ſtillantia ſuper terram.
O rietur in diebus ejus juſtitia, & abun-
dantia pacis: * donec auferatur luna.
t dominabitur à mare uſque ad ma-
re: * à flumine uſque ad terminos or-
bis terrarum.
oram illo procident thiopes: * &
inimici ejus terram lingent.
Reges Tharſis & inſulæ munera offe-
rent: * reges Arabum & S aba dona ad-
ducent.
Et adorabunt eum omnes reges terræ: *
omnes Gentes ſervient ei.
QQ uia liberabit pauperem à potente; *
& pauperem, cui non erat adjutor.
Parcet pauperi & inopi: * & animas
pauperum ſalvas faciet.
Ex uſuris & iniquitate redimet animas
eorum: † & honorabile nomen eorum
coram illo.
Et vivet, & dabitur ei de auro Arabiz:

Cxcij

Benedictio Menſæ. cxciij
& adorabunt de ipſo ſemper: * tota die
benedicent ei.
Et erit firmamentum in terra in ſum-
mis montium, ſuperextolletur ſuper
Libanum fructus ejus: * florebunt de
civitate ſicut fœnnum terræ.
S it nomen ejus benedictum in ſæcula: *
ante ſolem permanet nomen ejus.
Et benedicentur in ipſo omnes tribus
terræ: * omnes gentes magnificabunt
eum.
Fenedictus Dominus Deus Iſraeël, * qui
facit mirabilia ſolus.
Et benedictum nomen majeſtatis ejus
in æternum: * & replebitur majeſtate
ejus omnis terra: fiat, fiat.
Gloria Patri, & Filio.
Feria v. in Cœna Domini dicitur ab-
ſolute & ſine nota y. Chriſtus factus
eſt pro nobis obediens uſque ad mor-
tem. Deinde Pater noſter. totum ſe-
cretò. Quo dicto, ſine pronuntiatione
aliqua Sacerdos ſigno Crucis benedicix
menſam;, nec dicitur, Jube domne;,
nec Tu autem.
In fine repetitur “. Chriſtus factus
eſt. ut ſuprà. Poſteà Pſalm. M iſerere
mei. 64. Quo finito ſine ?. Sloria
Patri. ſecretô dicitur Pater noſter.
Deinde Sacerdos dicit abſolute Ora-
tionem. Oratio.
R Eiée „quæſumus Domine, ſuper
hanc familiam tuam, pro qua Do-
minus noſter Jeſus Chriſtus non dubita-
vit

cxciiij Benedi Rio Menſæ:
vit manibus tradi nocentium, & cru-
cis ſubire tormentum.
Eft non pronuntiatur, Qui tecum ;
nec FHdelium animæ. ſed ſecretò dici-
tur, Eater noſter. nec additur, Deus
det nobis ſuam pacem.
In Paraſceve eodem modo fit ſicut in
CQona Domini, ſed additur ad 7. Chri-
ſtus factus eſt, Mortem autem crucis.
Sabbato ſanécto ad Benedicendum
menſam dicitur Benedicite. B. Bene-
dicite. . Veſpere autem Sabbati, quæ
luceſcit in prima Sabbati, alleluja, ve-
nit Maria Magdalene, & altera Maria
videre ſepulchrum, alleluja. Gloria
Patri. Sicut erat.
In fine repetitur y. Veſpere autem
Sabbati. cum Gloria Patri. Sicut erat.
Pſalmus. Laudate Dominum omnes
Gentes. clxxxviij. cum Gloria Patri.
Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie
eleiſon. alia ut ſuprà in prima bene-
dictione. clxxxviij.
In die Paſchæ, & deinceps uſque ad
Cœnam ſequentis Sabbati, ad benedi-
cendum menſam dicitur y. Haæc dies
quam fecit Dominus, alleluja, Exul-
temus & lætemur in ea; alleluja. Glo-
ria Patri.
In fine repetitut. Hæc dies quam.
cum Gloria Patri. Tſalmus. Confite-
mini. 13.
In Aſcenſione Domini uſque ad Vigi-
liam Pentecoſtes ecxcluſive y. Aſcen-

dit

Benedictio Meniz, excv
dit Deus in jubilatione, alleluja. Et
Dominus in voce tubæ, alleluja. Glo=⸗
ria Patri.
In fine dicitur ?. Aſcendens Chri-
ſtus in altum, allel. . Captivam duxit
captivitatem, alleluja. Gloria Patri.
Pſalmus 46.
Oper Gentes plaudite manibus: *
jubilate Deo in voce exultationis.
Quoniam Dominus excelſus, terribi-
lis: † Rex magnus ſuper omnem terram.
S ubjecit populos nobis: * Gentes ſub
pedibus noſtris.
Elegit nobis hereditatem ſuam: * ſpe-
ciem Jacob, quam dilexit.
A ſcendit Deus in jubilo, *“ & Domi-
nus in voce tubæ.
Pſallite Deo noſtto, pſallite: * pſalli-
te Regi noſtro, pſallite.
Garar Rex omnis terræ Deus: *
pfallite ſapienter.
Regnabit Deus ſuper Gentes: * Deus
ſedet ſuper ſedem ſanctam ſuam.
Principes populorum congregati ſunt
cum Deo Abraham: * quoniam dij
fortes terræ, vehementer elevati ſunt.
Gloria Patri. vel Laudate. clxxxviij.
In Pentecoſte, à vigilia ejuſdem in-
cluſive, uſque ad cœnam ſequentis
Sabbati excluſve, y. Spiritus Domini
replevit orbem terrarum, allel. ge. Et
hoc quod continet omnia, ſcientiam
habet vocis, alleluja. Gloria Patri.
In fine dicitur g. Repleti ſunt om-
„nes

ecxcvj Benedictio Menſæ.
nes Spifitu ſanéto, allel. g&. Et coe=⸗
runt loqui, alleluja. G loria Patri.
Pſalmus 47.
Agnus Dominus , & laudabilis
Masnis : * in civitate Dei noſtri,
in monte ſancto ejus.
Fundatur exultatione univerſæ terræ
mons Sion, * latera Aquilonis; civi-
tas Regis magni.
Deus in domibus ejus cognoſcetur, *
cùm ſuſcipiet eam.
Quoniam ecce reges terræ congregati
ſunt: * convenerunt in unum.
Ipſi videntes ſic admirati ſunt, con-
turbati ſunt, commoti ſunt: * tremor
apprehendit eos.
ILbi dolores ut parturientis, * in ſpiritu
vehementi conteres naves Tharſis.
Sicut audivimus, ſic vidimus in civi-
tate Dñi virtutum, in civitate Dei no-
ſtri: * Deus fundavit eam in æternum.
Suſcepimus Deus miſericordiam tuã, *
in medio templi tui.
Secundùm nomen tuum Deus, ſic &
laus tua in fines terræ: * juſtitia plena
eſt dextera tua.
Lætentur mons Sion, & exultent filiæ
Judæ, * propter judicia tua Domine.
Circumdate Sion . & complectimini
eam: * narrate in turribus ejus.
Ponite corda veſtra in virtute ejus: *
& diſtribuite domos ejus, ut enarretis
in progenie altera.
Quoniam hic eſt Deus, Deus noſter in
. æter-

Itinetatium Clericorum. cxcvij
æternum, & in ſæculnm ſæculi: * ipſe
reget nos in ſæcula.
Gloria Patri. vel Laudate Dominum.
ut ſupràâà. clxxxviij.
ITINERARIVUM.
Lericus in ipſo itineris ingreſſu,
ſi ſolus fuerit, dicat quæ ſe⸗
quuntur in ſingulari, ſi cum ſo-
cijs, in plurali.
Antiphona. In viam pacis. Canti-
cum. Benedictus Dominus Deus 1ſ
raëél. 10. in fine. Gloria Patri.
Poſteà dicatur Antiphona. In viam
pacis & proſperitatis irigar nos omni-
potens & miſericors Dominus, & An-
gelus Raphaël comitetur nobiſcum in
via, ut cum pace, ſalute, & gaudio re-
vertamur ad propria. Kyrie eleiſon.
Chriſte eleiſon. Kyrie eleiſon. Pater
noſter. ſeczxetò. „. Et ne nos inducas
in tentationé. . Sed libera nos à malo.
F. Salvos fac ſervos tuos. . Deus
meus ſperantes in te. 7. Mitte nobis
Domine auxilium de ſanéto. . Et de
Sion tuere nos. 7„. Eſto nobis Domine
turris fortitudinis. 3. A facie inimici.
y. Nihil proficiat inimicus in nobis.
Be. Et filius iniquitatis non apponat
nocere nobis. 7. Benedictus Dominus
die quotidie. &ι. Proſperum iter faciat
nobis Deus ſalutarium noſtrorũ. *. Vias
tuas Domine demonſtra nobis. g. Et
ſemitas tuas edoce nos. 7F. Utinam
dirigantur viæ noſtræ. &ε½. Ad cuſtodi-
m endas

excviij Itinerarium Clericorum.
endas juſtificationes tuas. y. Erunt
Prava in directa. ge. Et aſpera in vias
pPlanas. F. Angelis ſuis Deus manda-
vit de te. 6 Ut cuſtodiant te in om-
nibus vijs tuis. 7. Domine exaudi ora-
tionem meam. e. Et clamor meus ad
te veniat. ?„. Dominus vobiſcum.
7. Et cum ſpiritu tuo.
O remus. Oratio.
DEus „qui filios Iſraël per maris me-
dium ſicco veſtigio ire feciſti, qui-
que tribus Magis iter ad te ſtella duce
Pandiſti: tribue nobis quæſumus iter
proſperum, tempuſque tranquillum;
ut Angelo tuo ſanéto comite, ad eum
quò pergimus locum, ac demum ad
æternæ ſalutis portum pervenire felici-
ter valeamus.
Eus, qui Abraham puerum tuum
de Ur Chaldgorum eductum, per
omnes ſuæ peregrinationis vias illæſum
euſtodiſti: quæſumus, ut nos famulos
tuos cuſtodire digneris: eſto nobis Do-
mine in procinctu ſuffragium, in via
ſolatium, in æſtu umbraculum, in plu-
via & frigore tegumentum, in laſſitu-
dine vehiculum, in adverſitate præſi-
dium, in lubrico baculus 5in naufra-
gio portus; ut te duce, quò tendimus,
Proſpere perveniamus, & demum in-
columes ad propria redeamus.
Ael quæſumns Domine, ſuppli-
cationibus noſtris: & viam famu-
lorum tuorum in ſalutis tuæ proſperita-
te

Itinerarium Clericorum. excix
te diſpone; ut inter omnes viæ & vitæ
hujus varietates tuæ ſemper protega-
mur auxilio.
Ræſta quæſumus omnipotens Deus:
Pi familia tua per viam ſalutis in-
cedat, & beati Joannis præcurſoris hor-
tamenta ſectando, ad eum quem præ-
dixit, ſecura perveniat, Däum noſtrum.
Z. Procedamus in pacçe.
j.Be. In nomine Domini. Amen.

PRAPAXRAIIO

APD M I'S S A M,
pP. R O
OPPORT IHNITA TE
S ACERDOTIS
F ACIEN D A.
Antiphona.
E reminiſcaris Domine dilecta no-
ſtra, vel parentum noſtrorum; ne-
que vindictà ſumas de Perenei⸗ noſtris.
Quæ Aña in Feſtis Duplicibus tan-
tůùm duplicatur & tempore Paſchali
additur in fine. Alleluja, Deinde di-
cuntur ſequentes Pſalmi. .
Pſalmus 83.
Uäm dilecta tabernacula tua;
O Domine virtutum! * concupiſ-
cit & deficit anima mea in atria
Domini.
Cor meum & caro mea * exultaverunt
in Deum vivum.
m ij E te-

4
ce FPræparatio ad Miſſam.
E tenim paſſer invènit ſibi domum, * &
turur nidum ſibi, ubi ponat pullos ſuos.
A Itaria tua Domine virtutum: *“ Rex
meus, & Deus meus.
B eati, qui habitant in domo tua Domi-
ne: * in ſæcula ſæculorum laudabunt te.
B eatus vir, cujus eſt auxilium abs te: *
aſcenſiones in corde ſuo diſpoſuit in
valle lacrymarum, in loco quem poſuit.
E tenim benedictionem dabit legiſla-
tor, ibunt de virtute in virtutem: *
videbitur Deus deorum in Sion.
Domine Deus virtutũ exaudi orationem
meam: * auribus percipe Deus Jacob.
Protector noſter aſpice Deus: *S & re-
ſpice in faciem Chriſti tui.
uia melior eſt dies una in atrijs tuis *
Kber millia.
E legi abjectus eſſe in domo Dei mei, *
magis quam habitare in tabernaculis
peccatorum.
Quia miſericordiam & veritatem dili-
git Deus: * gratiam & gloriam dabit
Dominus
Non privabit bonis eos, qui ambulant
in innocentia: * Domine virtutum,
beatus homo, qui ſperat in te. Gloria
Patri. Püislmus 34.

B Enedixiſti Domine terram tuam: *
avertiſti captivitatem Jacob.
Remiſiſti iniquitatem plebis tuæx: *
operuiſti omnia peccata eorum.
Mitigaſti omnem iram tuam : * aver-
tiſti ab ira indignationis tuæ.

C on⸗

Præparatio ad Miſſam. ec;
& onverte nos Deus ſalutaris noſter: *
& averte iram tuam à nobis.
N umquid in æternum iraſeeris nõbis? *
aut extendes iram tuam à generatione
in generationem.
D eus tu converſus vivificabis nos: * &
plebs tua lætabitur in te.
ſtende nobis Domine miſericordiam
tuam: * & ſalutare tuam da nobis.
A udiam quid loquatur in me Dominus
Deus: * quoniam loquetur pacem in
lebem ſuam;
3 t ſuper ſanctos ſuos, X* & in eos qui
convertuntur ad cor. .
Verúmtamen propè timentes eum ſa-
lutare ipſius; *† ut inhabitet gloria in
terra noſtra.
Miſericordia & veritas obviaverunt ſi-
bi: * juſtitia & pax oſculatæ ſunt.
V eritas de terra orta eſt: * & juſtitia
de cælo proſpexit.
E tenim Dominus dabit benignitatem: *
& terra noſtra dabit fruétum ſuum.
JYuſtitia ante eum ambulabit: * & po-
net in via greſſus ſuos. Gloria Patri.
Pſalmus. 85.
Nclina Domine aurem tuam, & ex-
audi me: * quoniam inops & pau-
per ſum ego.
Guſtodi animam meam, quoniam ſan-
Rus ſum: * ſalvum fac ſervum tuum,
Deus meus, ſperantem in te.
Miſerere mei Domine, quoniam ad te
clamavi tota die: * lætifica animam
m iij ſervi

ccij Præparatio ad Miſſam.
ſervi tui, quoniam ad te Domine ani-
mam meam levavi.
Quoniam tu Domine ſuavis, & mi-
tis : & multæ miſericordiæ omnibus
invocantibus te.
Auribus percipe Domine orationem
meam: * & intende voci deprecationis
meæ.
En die tribulationis meæ clamavi ad
te: * quia exaudiſti me.
Mon eſt ſimilis tui in dijs Domine : *
& non eſt ſecundùm opera tua.
O mnes Gentes, quaſcumque feciſti, ve-
nient, & adorabunt coram te Domi-
ne: * & glorificabunt nomen tuum.
Quoniam magnus es tu, & faciens
mirabilia: * tu es Deus ſolus.
Deduc me Domine in via tua, & in-
grediar in veritate tua : * lætetur cor
meum;, ut timeat nomen tuum.
Confitebor tibi Domine Deus meus in
toto corde meo, *u & glorificabo no-
men tuum in æternum.
Quia miſericordia tua magna efſt ſuper
me: * & eruiſti animam meam ex in-
ferno inferiori.
eus, iniqui inſurrexerunt ſuper me,
& ſynagoga potentium quæſierunt ani-
mam meam: *† & non propoſuerunt te
in conſpectu ſuo.
Et tu Domine Deus miſerator & miſe-
ricors, * patiens, & multæ miſericor-
diæ, & verax.
eſpice in me, & miſerere mei: * da
. impe-

Præparatio ad Miſſam. cciij
imperium tuum puero tuo, & ſalvum
fac filium ancillæ tuæ.
Fac mecum ſignum in bonum, ut vide-
ant qui oderunt me, & confundantur: *
quoniam tu Domine adjuviſti me, &
conſolatus es me. Gloria Patri.
Pſalmus. 1I5§.
Redidi, propter quod locutus ſum: *
ego autem humiliatus ſum nimis.
Ego dixi in exceſſu meo: * Omnis ho-
mo mendax.
Quid retribuam Domino: * pro omni-
bus, quæ retribuit mihi?
Calicem ſalutaris accipiam: * & no-
men Domini invocabo.
Vota mea Domino reddam coram om-
ni populo ejus: * pretioſa in conſpectu
Domini mors ſanctorum ejus.
O Domine, quia ego ſervus tuus: *W ego
ſervus tuus, & filius ancillæ tuæ.
Dirupiſti vincula mea: * tibi ſacrifi-
cabo hoſtiam laudis, & nomen Domi-
ni invocabo.
Vota mea Domino reddam in conſpe-
ctu omnis populi ejus; * in atrijs do-
mus Domini, in medio tui Jeruſalem.
Gloria Patri.
Pſalmus. 129. .
183 profundis clamavi ad te Dne: *
Domine exaudi vocem meam.
Fiant aures tuæ intendentes, * in vo⸗
cem deprecationis meæ.
Si iniquitates obſervaveris Domine: *
Domine quis ſuſtinebit?

m iiij Quia

eciiij Præparatio ad Miſſam.
Q uia apud te propitiatio eſt: * & pro-
pter legem tuam ſuſtinui te Domine.
Suſtinuit anima mea in verbo ejus: *
ſperavit anima mea in Domino.
A cuſtodia matutina uſque ad noctem, *
ſperet Iſraël in Domino.
Q uia apud Dominum miſericordia: *
& copioſa apud eum redemptio.
Et ipſe redimet Iſraël, * ex omnibus
iniquitatibus ejus. Gloria Patri.
Deinde repetitur Antiphona. Ne re-
miniſcaris Domine delicta noſtra, vel
parentum noſtrorum: neque vindictam
ſumas de peccatis noſtris. .
Poſteà Saçerdos dicit, Kyrie eleiſon.
Chriſte eleiſon. Kyrie eleiſon. Pater
noſter. y. Et ne nos inducas in tenta-
tionem. g: Sed libera nos à malo.
z. Ego dixi, Domine miſerere mei.
, Sana animam meam, quia peccavi
tibi. „. Convertere Dñe aliquantu-
lum. . Et deprecare ſuper ſervos tuos.
J. Fiat miſericordia tua Domine ſuper
nos. g. Quemadmodum ſperavimus
in te. ”. Sacerdotes tui induantur ju-
ſtitiam. „. Et ſancti tui exultent.
J. Ab occultis meis munda me Domi-
ne. „. Et ab alienis parce ſervo tuo.
y. Domine exaudi orationem meam.
ꝶ. Et clamor meus ad te veniat. Y. Do-
minus vobiſcum. . Et cum ſpiritu
tuo. Oremus.
Ures tuæ pietatis, mitiſſime Deus,
Ainclina precibus noſtris, & Eretin
an-

Præparatio ad Miſſam. cov
ſancti Spiritus illumina cor noſtrum: ut
tuis myſterijs dignè miniſtrare, teque
zterna charitate diligere mereamur.
Eus, cui omne cor patet, & om-
nis voluntas loquitur, & quem
nullum latet ſecretum: purifica per in-
fuſionem ſancti Spiritus cogitationes
cordis noſtri: ut te perfecte diligere, &
digne laudare mereamur.
TIRe igne ſanéti Spiritus renes no-
ſtros & cor noſtrum, Domine: ut
tibi eaſto corpore ſerviamus, & mun-
do corde placeamus.
Entes noſtras, quæſumus Domi-
N ne, Paraclitus, qui a te procedit
illuminet: & inducat in omnem, ſicut
tuus promiſit Filius, veritatem.
Dſit nobis, quæſumus Domine,
A virtus Spiritus ſancti: quæ & corda
noſtra clementer expurget, & ab om-
nibus tueatur adverſis.
Eus, qui corda fidelium ſancti
Dspiritus illuſtratione docuiſti: da
nobis in eodem Spiritu recta ſapere,
& de ejus ſemper conſolatione gau-
dere.
Onſcientias noſtras, quæſumus Do-
mine, viſitando purifica: ut veni-
ens Dominus noſter Jeſus Chriſtus Fi-
lius tuus, paratam ſibi in nobis inve-
niat manſionem. Qui tecum vivit.
O KRATIO N E 8
Dicendæ cum Sacerdos induitur ſacer⸗
dotalibus paramentis.
m v Cum

Præparatio ad Miſſam.
Cùm lavat manus, dicat:
A, Domine, virtutnm manibus
meis ad abſtergendam omnem ma-
culam: ut ſine pollutione mentis & cor-
poris valeam tibi ſervire.
Ad Amidtum, dum ponitur ſuper
A „dicat:
Tpone „»Domine, capiti meo gale-
am ſalutis ad expugnandos diaboli-
cos ineurſus.
Ad Albam, cùm ea induitus.
DEalba me, Domine, & munda cor
meum: ut in ſanguine Agni deal-
batus, gaudijs perfruar ſempiternis.
Ad Cingulum, dum ſe cingit.
Ræcinge me Domine, cingulo pu-
ritatis, & extingue in lumbis meis
humorem libidinis ut maneat in me
virtus continentiæ, & caſtitatis.
Ad Manipulum dum imponitur
brachio ſiniſtro.
Erear, Domine;, portare manipu-
lum fletus & doloris : ut cum ex-
ultatione recipiam mercedem laboris.
Ad Stolam, dum imponitur collo.
Rkdde mihi, Domine, ſtolam im-
mortalitatis, quam perdidi in pro-
varicatione primi parentis: & quam-
vis indignus accedo ad tuum ſacrum
myſterium, merear tamen gaudium
ſempiternum.
Ad Caſalam, cùm aſſumitur.
Domine „qui dixiſti, j—ugum meum
ſuave eſt, & onus meum leve: fac,
ut

ccvj

Gratiarum actio poſt Miſſam. ccvij
ut iſtud portare ſic valeam, quòd con-
ſequar tuam gratiam. Amen.
G K EGORIUS XIII.
Pont. Max. conceſſit cuilibet Sacerdoti
dieenti ante celebrationem Miſſæ quæ.
ſequuntur, So. annorum Indulgentiam.
E Go volo celebrare Miſſam, & con-
ficere Corpus, & ſanguinem Domi-
ni noſtri Jeſu Chriſti, juxta ritum ſan-
Romanæ Eccleſiæ, ad laudem om-
nipotentis Dei, totiuſque Curiæ trium-
Phantis, ad utilitatem meam totiuſque
Curiæ militantis, pro omnibus qui ſe
commendaverunt orationibus meis in
genere, & in ſpecie, & pro felici ſtatu
ſanctæ Romanæ Eccleſiæ. Amen.
Gaudium cum pace, emendationem
vitæ, ſpatium veræ pœnitentiæ, gra-
tiam & conſolationem ſancti Spiritus,
perſeverantiam in bonis operibus tri-
buat nobis omnipotens & miſericors
Dominus. Amen.
GRATIARUM ACTIO
Poſt Miſſam.
Antiphona. Trium puerorum cante-
mus hymnum: quem cantabant ſanéti
in camino ignis, benedicentes Dominũ.
Quæ Antiphona in Feſtis Duplicibus
tantum duplicatur, & tempore Paſcha-
li additur in fine. Alleluja.
Canticum trium puerorum. Dan. 32. e.
Enedicite omnia opera Domini Do-
mino : * laudate & ſuperexaltate
eum in ſæcula.
m vj Bene-

ecviij Gratiarum actio poſt Miſſam.
B enedicite Angeli Domini Domino: *
benedicite cæli Domino.
enedicite aquæ omnes, quæ ſuper cæ-
los ſunt, Domino: * benedicite om-
nes virtutes Domini Domino.
B enedicite ſol & luna Domino: * ber
nedicite ſtellæ cæli Domino.
B enedicite omnis imber & ros Dnño: *
benedicite omnes ſpiritus Dei Domino.
