ſit de Oct, S. Joannis, fit commem. vi gil-
Apoſt. in Laud. tantam. Oratio.
Eus, qui beatum Leonem Ponti-
ficem ſanétorum tuorum meritis
coæquaſti: concede propitius; ut qui
commemorationis ejus feſta percoli-
mus, vitæ quoque imitemur exempla.
Per Dominum noſtrum.
E c 4 In

492 Feſta Junij.
In Veſperis ſit commemorat. Octavæ
S. Joannis, Antiphona.- Puer, qui na-
tus eſt. 7. Iſte puer magnus. 489.
Oratio. Deus, qui præſentem. 486.
Et in Laudibus, Antiphona. Aper-
tum eſt. y. Iſte Puer. 487.
Oratio. D eus, qui præſentem. 486.
Deinde pro commemorat. Vigiliæ,
Antiphona & y. de Feria currenti, ad
Benedictus, ut in Pſalterio.
Oratio.
Ræſta quæſumus omnipotens Deus:
ut nullis nos permittas perturba-
tionibus concuti, quos in Apoſtolieæ
eonfeſſionis petra ſolidaſti. Per Dñm.
Die xxix. Junij.
IN FESTO SS. APOSTOLORUM
Petri & Pauli. Duplex.
Ad Veſperas, Antiphona. Fetrus &
Joannes. cum reliq. de Laudib. 493.
Pſalmus. Dixit Dominus. cum re-
liquis de Dominica- 95⁵˙. & 100 ulri⸗
zni, Pſalmus. Laudate Dominum om-
nes Gentes. 103.
Capitulum. Act. 12.
Mir Herodes Rex manus ut affli-
geret quoſdam de Eccleſia. Occi-
dit autem Jacobum fratrem Joannis
gladio. Videns autem quia placeret
Judæis, appoſuit ut apprehenderet &
Fetrum. Hymnus.
Ecora lux Æternitatis, auream
Diem beatis irrigavit ignibus,
Apoſtolorum quæ coronat principes,
Reiſ-

Feſta Junij. 493
Reiſque in aſtra liberam pandit viam.
Mundi Magiſter, atque cæli Janitor,
Romæ parentes, Arbitrique Gentium,
Per enſis ille, hic per crucis victor necẽ
Vitæ ſenatum laureati poſſident.
O Roma felix, quæ duorum Principum
Es conſecrata glorioſo ſanguine:
Horum cruore purpurata ceteras
Excellis orbis una pulchritudines.
Sit Trinitati ſempiterna gloria,
Honor, poteſtas, atque jubilatio,
In unitate quæ gubernat omnia,
Per univerſa ſæculorum ſæcula. Amen.
7. In omnem terram exivit ſonus eorũ.
g. Et in fines orbis terræ verba eorü.
Ad Magniſicat, Antiphona. Tu es
Paſtor ovium, Princeps Apoſtolorum,
tibi traditæ ſunt claves regni cælorum.
Oratio.
Eus, qui hodiernam diem Apoſto-
lorum tuorum Petri & Pauli Mar-
tyrio conſecraſti: da Eccleſiæ tuæ, eo-
rum in omnibus ſequi præceptum; per
quos religionis ſumpſit exordium. Per
Dominum noſtrum.
Et non fit commemorat. Sancti Pau-
li, cum Oratio ſit communis, nec Octa-
Væ ſancti Joannis.
Ad Laudes & pPer Horas, Anña.
PEtrus & Joannes aſcendebant in
templum ad horam orationis nonã.
Pſalm. Dñs regnavit. cum reliq. 1.
Anña. Argentum & aurum non eſt mi-
hi: quod autem habeo, hoc tibi do.
Ees5 Aña.

494 Feſta Junij.
AHa. Dixit Angelus ad Petrum, Cir-
cumda tibi veſtimentum tuum, & ſe-
quere me.
Ania. Miſit Dominus Angelum ſuum,
& liberavit me de manu Herodis, allel.
Ana. Tu es Petrus, & ſuper hanc pe-
ram æ dificabo Eccleſiam meam.
Capitulum. Miit Herodes. 492.
. Hymnus.
Eate Paſtor Petre, clemens accipe
voces precantum, criminumque
vincula
Verbo reſolve, cui poteſtas tradita,
Aperire terris cælum, apertum claudere.
Ear sig Doctor Paule mores inſtrue,
Et noſtra tecum pectora in cælum
trahe:
Velata dum meridiem cernat Fides,
Et ſolis inſtar ſola regnet Charitas.
Sit Trinitati ſempiterna gloria,
Honor, poteſtas, atque jubilatio,
In unitate quæ gubernat omnia,
Per univerſa æternitatis ſæcula. Amen.
Yy. Annuntiaverunt opera Dei.
tʒe. Et facta ejus intellexerunt.
Ad Benedictus, Antiphona.
Quodcumque ligaveris ſuper terram,
erit ligatum & in cælis: & quodcum-
que ſolveris ſuper terram, erit ſolutum
& in cælis: dicit Dis Simoni Perro.
Oratio. ?us, qui hodiernam. 493.
Ad Tertiam, Ana. Argentum & auru-
Capitulum. Mſit Herodes Rex. 492.
z:. br. In omnem terram, * Exivit
ſonus

Feſta Junij. 495
ſonus eorum. In omnem. . Et in fi-
nes orbis terræ verba eorum. Exivit.
Gloria Patri. In omnem. y. Conſti-
tues eos principes ſuper omnem terram.
Be. Memores erunt nominis tui Dñe.
Ad Sextam, Ana. Dixit Angelus.
Capitulum. Act. 12.
Etrus quidem ſervabatur in carce-
re. Oratio autem fiebat ſine inter-
miſſione ab Eccleſia ad Deum pro eo.
g. breve. Conſtitues eos principes-»
* Super omnem terram. Conſtitues.
7. Memores erunt nominis tui Domi-
ne. Super. Gloria Patri. Conſtitues.
JZ. Nimis honorati ſunt amici tui
Deus. . Nimis confortatus eſt prin-
cipatus eorum.
Ad Nonam, Ana. Tu es Petrus.
Capitulum. Art. 12. h.
T Petrus ad ſe reverſus, dixit:
Nunc ſcio vere, quia miſit Domi-
nas Angelum ſuum, & eripuit me de
manu Herodis, & de omni expectatio-
ne plebis judæorum.
. br. Nimis honorati ſunt, * mici
tui Deus. Nimis. Y. Nimis confor-
tatus eſt principatus eorum. Amici.
Goria Patri. Nimis honorati. Y. An-
nuntiaverunt opera Dei. . Et facta
ejus intellexerunt.
Ad Veſperas, ubi non eſt faciendum
Officium' ſancti Pauli in Eccleſia pro-
pria, dicitux Ant. Juravit Dominus.
Pſalmus. xit Dominus. cum reli-
Ec 6 quis

496⁶ Feſta Junij.
ꝗquis ut in Communi A poſtolorum. ziij.
Gapitulum & Hymnus, ut fſuprà in
primis Velperis. 492. .
y. Annuntiaverunt opera Dei.
. Et facta ejus intellexerunt.
Ad Magnificat, Antiphona.
Hodie Simon Petrus aſcendit crucis pa-
tibulum, alleluia: hodie Clavicularius
regni gaudens migravit ad Chriſtum:
hodie Paulus Apoſtolus, lumen orbis
terræ, inclinato capite pro Chriſti no-
mine martyrio coronatus eſt, alleluja.
Oratio. Deus, qui hodiernam diem.
ut ſupra. 493.
Et non fit commemoratio S. Pauli,
nec Octavæ S. Joannis.
UBI VERO FIT OFFICIUM
S. Pauli in Eccleſia propria-
Ad Veſperas, Antiph. Ego planta-
vi. cum reliquis de Laudibus. 428.
Pſalm. Dixit Dns. cum reliq:. de Do=
minica. 95 & loco ultimi, Pſalmus-
Laudate Dominum omnes Gentes. 103.
Capitulum. 2. Tem. 4. b.
Onum certamen certavi, curſum
Beonlntnnar fidem ſervavi. In re-
liquo repoſita eſt mihi corona juſtitiæ,
quam reddet mihi Dominus in illa die
juſtus Judex.
Hymnus. Egregie Doctor, ut ſuprà
in Hinn ad Laudes. 494.
Tu es vas electionis, ſanéte Paule
Poſtole. g. Prædicator veritatis in
univerſo mundo.
Ad

Feſta Junij. 497
Ad Magnificat, Antiphona.
Sancéte Paule Apoſtole, Prædicator ve-
ritatis , & Doctor Gentium, intercede
pro nobis ad Deum, qui te elegir.
Oratio.
D Eus, qui multitudinem Gentium
beati Pauli Apoſtoli prædicatione
docuiſti: da nobis quæſumus; ut cu-
jus natalitia colimus, ejus apud te pa-
trocinia ſentiamus. Per Dominum.
Deinde fit commemoratio S. Petri,
Antiphona. Tu es Paſtor ovium, Prin-
ceps Apoſtolorum, tibi traditæ ſunt
claves regni cælorum.
J. Tu es Petrus. . Et ſuper hanc pe-
tram ædificabo Eccleſiam meam.
. Oratio.
D Eus, qui beato Petro Apoſtolo tuo,
collatis clavibus regni cæleſtis,
ligandi atque ſolvendi Pontificium tra-
didiſti: concede; ut interceſſionis ejus
auxilio à peccatorum noſtrorum nexi-
bus liberemur. Qui vivis & regnas.
Et non ſit comm̃emorat. S. Joannis,
aeque in Laudibus.
Si commemoratio S. Pauli venerit in
die Octava Corporis Chriſti, extra pro-
priam Eccleſiam transfertur in primam
diem infraà Octavam, Dominica vel
Feſto non impeditam, & totum Offi-
cium fit ut in propria Eccleſia.
Die xxx. Junij.
IN COMMEMORATIONE
S. Panli Apoſtoli. Duplex.
A

498 Feſta Junij.
Ad Laudes & per Horas, Ana.
Go plantavi, Apollo rigavit, Deus
autem incrementum dedit, alleluja
Pſalm. Dñs regnavit. cum reliq. 1.
Ana. Libenter gloriabor in infirmita-
tibus meis, ut inhabitet in me virtus
Chriſti.
Ana. Gratia Dei in me vacua non fuit,
ſed gratia ejus ſemper in me manet.
Ana. Damaſci præpoſitus gentis Are-
tæ regis voluit me comprehendere: à
fratribus per murum demiſſus ſum in
ſporta, & ſic evaſi manus ejus in no-
mine Domini.
Anña. Ter virgis cæſus ſum, ſemel la-
pidatus ſum, ter naufragium pertuli
pro Chriſti nomine.
Capitulum. Bonum certamen. 496.
Hymnus. Exultet orbis gaudijs. ut
in Communi Apoſtolorum. j
y. Tu es vas electionis, ſancécte Paule
Apoſtole. &. Prædicator veritatis in
univerſo mundo.
Ad Benedictus, Antiphona.
Vos, qui ſecuti eſtis me, ſedebitis ſu-
per ſedes, judicantes duodecim tribus
Iſraël, dicit Dominus.
Oratio. Deus, qui multitudinem
Gentium, ut ſuprà in Veſperis. 497.
Et fit commem. S. Petri, ut ſup. 497:
Deinde Octavæ S. Joannis, Antiph.
Apertum eſt. F. Iſte Puer. 487.
Oratio. Deus, qui præſentem. 4865.
Ad Tertiam, Antiphona. Libenter
glo-

Feſta Junij. 499
gloriabor. Capitulum. Eonum cer-
tamen. 496.
„ br. In omnem terram, * Exivit
onus eorum. In omnem. y. Et in
fines orbis terræ verba eorum. Exivit.
Goria Patri. In omnem. Conſti⸗
tuês eos principes ſuper omnem terrä.
ge. Memores erunt nominis tui Dñe.
Ad Sextam, Anña. Gratia Dei.
Capitulum. 2. Cor. 12. h.
Nr magnitudo revelationum extol-
lat me, datus eſt mihi ſtimulus
carnis meæ, angelus ſatanæ, qui me
colaphizet: propter quod ter Domi-
num rogavi, ut diſcederet à me, & di-
xit mihi: Sufficit tibi gratia mea.
g,: br. Conſtitues eos principes, *Su-
per omnem terram. Conſtitues. *½-Me-
mores erunt nominis tui Domine. Su-
per. Qoria LPatri. Conſtitues. . Ni-
mis honorati ſunt amici tni Deus.
. Nimis confortatus eſt principatus
eorum.
Ad Nonam, Antiphona.
Ter virgis cæſus ſum.
Capitulum. 1. Cor. I F.
Eo enim ſum minimus Apoſtolo-
um;, qui non ſum dignus vocari
Apoſtolus, quoniam perſecutus ſum
Eccleſiam Dei. Gratia autem Dei ſum
id quod ſum, & gratia ejus in me va-
cua non fuit.
gr. br. Nimis honorati ſunt, * Amici
tui Deus. Nimis. * Nimis conforta-
tus

500 Feſta Julij.
tus eſt principatus eorum. Amici. S& lo-
ria Patri. Nimis honorati. y. Annun-
tiaverunt opera Dei. & Et facta ejus
Intellexerunt.
Ad Veſperas, Ana. Juravit Däs. cum
reliquis de Communi Apoſtol. iiij.
A Capitulo fit de Octava S. Joannis.
ut in primis Veſperis Feſti. 485.
In fine pro commem. Apoſtolorum,
Ana. Petrus Apoſtolus, & Paulus Do-
Kor Gentium, ipfſi nos docuerunt le-
gem tuam Domine.
J. Conſtitues eos principes ſu-
per omnem terram. Bé- Memo-
res erunt nominis tui Domine.
Otatio. Deus, qui hodiernam diem.
ut ſuprà. 493.
Et in Eccleſia S. Pauli Veſperæ inte-
græ dicuntur de eo, Antiphona. Jura-
vit Dominus. cum reliquis de Com-
muni Apoſtolorum. iiij. Capitulum &
reliqua, ut in primis Veſperis, cum
commemorat. ſancti Petri. 497.
Et Octavæ S. Joannis, Añna. Ingreſſo
Zacharia templum. ?y. Fuit homo
miſſus. Oratio. Deus, qui præſentem.
ut in primis Veſperis. 486.
F EST A JUL I. I.
prima die non impedita dicitur Off-
eium Defunctorum. cxij.
Die j. Julij.
IN DIE OCTAVA S. J, OANNIS
Baptiſt?. Duplex.

Omnia dicuntur ſicut in die. 436.
In

. Yeſta Julij. or
In Laudibus fit commemor. Apoſtᷣ
lorum, Ana. Glorioſi principes terræ,
qꝗquomodo in vita ſua dilexerunt ſe, ita
& in morte non ſunt ſeparati. F. In
omnem terram exivit ſonus eorum.
e. Et in fines orbis terræverba eorum.
Oratio. D eus, qui hodiernam diem. 593.
Die ij. Julij.
IN FESTO VISITATIONIS BEATR£
Mariæ Virginis. Duplex,
Ad Veſperas, Antiphona. Exurgens
Maria. cum reliquis de Laudib. soz.
Zſalmi conſueti de ſancta Maria;, iit in
ejus Officio parvo, infra. Ixj.
Capitulum. Eccl. 24. h.
B initio, & ante ſæcula creata ſum,
& uſque ad futurum ſæculum non
deſinam, & in habitatione ſancta co-
ram ipſo miniſtravi.
Hymnuz. A ve maris ſtella. Ixiiij.
J. Benedicta tu in mulieribus.
. Et benedictus fructus ventris tui.
Ad Magnificat, Antiphona.
Beata es Maria, quæ credidiſti: perfi-
cientur in te quæ dicta ſunt tibi à Do-
mino;, alleluja.
. Oratio.
Amulis tuis, quæſumus Domine,
cæleſtis gratiæ munus impertire: ut
quibus beatæ Virginis partus extitit
ſalutis exordium, Viſitationis ejus vo-
tiva ſolemnitas, pacis tribuat incre-
mentum. Per Dominum.
Et fit comem. S. Joannis, Ant. Puer,

qui

502 Peſta JIulij.
qui natus eſt. v. ſte Puer mag. 489.
Oratio. D eus, qui præſentem diem. 486.
Deinde fit commemoratio Apoſto-
lorum, Antiphona. Petrus Apoſtolus.
7„. Conſtituẽés. 500.
Oratio. D eus, qui hodiernam. 493.
Poſtren. à fit commemorat. 88. Mart.
Proceſſi & Martiniani, Ant. Iſtorum
eſt enim. y. Lætamimiin Dno. xxiij.
Oratio.
D Eus, qui nos ſanctorum Martyrum
tuorum Proceſſi & Martiniani glo-
rioſis confeſſionibus circumdas & pro-
tegis: da nobis & eorum imitatione
proficexe, & interceſſione gaudere. Per
Dominum noſtrum.
Ad Laudes & per Horas, Ana.
Xurgens Maria abijt in montana
Lsa feſtinatione in civitatem Juda.
Pſalm. D ñs regnavit. cum reliq. 1.
Ana. Intravit Maria in domum Za-
chariæ, & ſalutavit Eliſabeth.
Anña. Ut audivit ſalutationem Mariæ
Eliſabeth, exuktavit infans in utero
ejus, & repleta eſt Spiritu ſanécto, allel.
Anña. Benedicta tu inter mulieres, &
benedictus fructus ventris tui.
Anña. Ex quo facta eſt vox ſalutationis
tuæ in auribus meis, exultavit infans
in utero meo, alleluja.
Capitulum. Ab initio. Sor.
Hymnus. Oglorioſa. ut infrà, Iv.
2„. Benediéta tu in mulieribus.
g. Et benedictus fructus ventris tui.

Feſta Julij. 503
Ad Benetlictus, Antiphona.
Cùm audiſſet ſalutationem Mariæ Eli-
ſabeth, exclamavit voce magna, & di-
xit: Unde hoc mihi, ut veniat Mater
Domini mei ad me, alleluja.
OQOratio. Famulis tuis. ut ſuprà. sor.
de fit commemorat. de Ocava
A lorum;, Antiph. Glorioſi prin-
cipes. V. In omnem terram. 501.
Oratio. Deus, qui hodiernam diem.
ut ſuprà. 493.
Et ſanctorum Proceſſi & Martiniani
Martyrum » Antiph. Veſtri capilli.
Y. Exultabunt ſancti. xxv.
Orat. Deus, qui nos ſanctorum. 502.
Ad Primam in g. brevi dicitut
y. Qui natus es de Maria Virgine.
Ad Tertiam, Antiphona. Intravit.
Maria. Capitulum. Ab initio. Sor.
g. br. Specie tua, * Et pulchritudi-
ne tua. Specie. Y. Intende, proſper&
procede, & regna. Et pulchritudine-
Gloria Patri. Specie tua. . Adjuva-
bit eam Deus vultu ſuo. . Deus in
medio ejus, non commovebitur.
Ad Sextam, Anña. Ut audivit.
Capitulum. Eccl. 24. b.
E ſic in Sion firmata ſum, & in ci-
svitate ſanctificata ſimiliter requie-
vi, & in Jeruſalem poteſtas mea. Et
radicavi in populo honorificato, & in
Parte Dei mei hereditas illius, & in
plenitudine Sanctorum detentio mea.
F.. br. Adjuvabit eam, * Deus vul-
tu

504 Eeſta Julij.
tu ſuo. Adjuvabit. y. Deus in medio
ejus, non commovebitur. Deus. Glo-
ria Patri. Adjuvabit. 7„. Elegit eam
Deus, & præelegit eam. . In taber-
naculo ſuo habitare facit eam.
Ad Nonam, Ana. Ex quo facta eſt.
Capitulum. Eccl. 24. b.
Tx Plateis ſicut cinnamomum & bal-
ſamum aromatizans odorem dedi:
quaſi myrrha electa dedi ſuavitatem
odoris.
v. br. Elegit eam Deus, * Et præele-
git eam. Elegit. Y. In tabernaculo ſuo
habitare facit eam. Et præelegit. Glo-
ria Patri. Elegit. Y. Diffuſa eſt gratia
in labijs tuis. gz. Proptereaà benedixit
te Deus in æternum.
In ij. Veſp. omnia ut in primis. .
Ad Magnificat, Ana. Beatam me di-
cent omnes generationes, quia ancil-
lam humilem reſpexit Deus, alleluja.
Oratio. Famulis tuis. ut ſuprà. Sor.
Deinde fit commemorat. de Octava
Apoſtolorum, Antiph. Petrus Apoſto-
lus. ?. Conſtitues eos.
Oratio. Deus, qui hodiernam diem.
ut infra. So§.
Infra Octavam SS. Petri & Pauli;
omnia dicunrur de Communi Apoſto-
lorum, præter Antiphonas ad Benedi-
ctus, & ad Magnificat; quæ dicuntur,
ut infra notantur.
Ad Benedictus, Antiphona,. .
Glorioſi principcs terræ quomodo in
VIta

Feſta Julij. 505
vita ſua dilexerunt ſe, ita & in morte
non ſunt ſeparati.
y. In omnem terram exivit ſonus eorũ.
Et in fines orbis terræ verba eorum.
Ad Magniſicat, Antiphona.
Petrus Apoſtolus, & Paulus Doctor
Gentium, ipfſi nos docuerunt legem
tuam Domine.
y. Conſtitues eos principes ſuper om-
nem terram. z. Memores erunt no-
minis tui Domine.
Oratio.
Eus, qui hodiernam diem Apoſto-
lorum tuorum Petri & Pauli Mar-
tyrio conſecraſti: da Eccleſiæ tuæ, eo-
tum in omnibus ſequi præceptum, per
quos religionis ſumpſit exordium. Per
Dominum noſtrum.
7 S. Udalrici Epiſcopi & Confeſſo-
ris. Vide in fine.
Die vj. Julij.
IN OCTAVA SS. APOSTOLORUM
Petri & Pauli. Duplex.
Ad Veſperas, Ana. Hoc eſt e seer⸗
tum. cum reliquis Antiphonis & Pſal-
mis, Capitulo & Hymno, ut in primis
Veſperis de Communi Apoſtolorum. j.
y. Conſtitues eos principes ſuper om-
nem terram. . Memores erunt nomi-
nis tui Domine.
Ad Magnificat, Antiphona. Petrus
Apoſtolus. ut ſuprà. Oratio.
Eus, cujus dextera beatum Pe-
trum ambulantem in fluctibus, ne
F f mer-

506 ED
mergeretur, erexit: & Coapoſtolum ejus
Paulum, tertiò naufragantem, de pro-
fundo pelagi liberavit: exaudi nos pro-
pitius, & concede; ut amborum me-
ritis æternitatis gloriam conſequamur.
Qui vivis & regnas.
Ad Laudes & alias Horas, omnia di-
cuntur de Communi Apoſtolorum, ſicut
infra Octavam.
In Laudibus, Y. In omnem terram
exivit ſonus eorum. xe. Et in fines or-
bis terræ verba eorum.
Ad Benedictus; Antiphona. Glorio-
ſi principes. ut ſupra. 504. ratio.
Deus, cujus dextera. 505.
In ſecundis Veſperis, Aña. Juravit
Dominus. cum reliquis Antiphonis
& Pialmis de Co ni Apoſtol. iiij.
y. Conſtitues eos. ut ſupra. 505.
Ad Magnificat, Antiphona. Petrus
Apoſtolus. so5. Oratio. Deus, cujus
dextera. ut ſuprà. 505.
Dié viij. Julij.
IN FESTO S. ELISABETH X.
Reginæ Portugalliæ Viduæ.
Semie
Ejus Officium prop mvide in fine
in feſtis ex indulto Apoſtolico.
Oratio.
— Tementiſſime Deus, qui beatam
Eliſabeth Reginam, inter ceteras
egregias dotes, bellici furoris ſedandi
Prærogativa decorâſti: da nobis ejus
interceſſione, poſt mortalis vitæ, quam

ſup-

I1810

. Feſta Julij. 507
ſuppliciter petimus „ pacem; ad ærer-
na gaudia pervenire. Per Dominum
noſtrum Jeſum Chriſtum.
Die x. Julij.
IN FE.STO SS. SEPTEM FRA-
trum, ac Rufinæ & Secundæ Virgi-
num & Martyrum. Semidupl.
Omnia de Communi plurimorum
Martyrum. Xxij. Oratio.
æſta quæſumus omnipotens Deus:
P. qui glorioſos Martyres fortes in
ſua confeſſione cognovimus, pios apud
te in noſtra interceſſione ſentiamus. Per
Dominum noſtrum.
In ij. Veſperis fit commemor. S. Fij.
Die xj. Julij.
S. PII PAPX ET MARTYRIS.
Antiphona. Iſte ſanctus. y. Gloria &
honore. Oratio. Infirmitatem. de
Communi unius Martyris. xiiij.
Die xij. Julij.
IN FESTO S. JOANNIS.
Gualberti Abbatis. Duplex.
Omnia dicuntur de Communi Con-
feſſoris non Pontif. xxxij. Oratio.
Prder eelli⸗ nos quæſumus Domine,
eati Joannis Gualberti Abbatis com-
mendet: ut quod noſtris meritis non
valemus, ejus patrocinio aſſequamur.
Per Dominum noſtrum.
In Veſperis & Laudibus fit commem.
SS. Naboris & Felicis Mart.
In Veſperis, Antiphonadſtorum eſt.
y. Lætamini.

—

Ff 2z Ora-

503 Feſta Julij.
Oratio.
Ræſta quæſumus Domine: ut ſicut
Pnos ſandtorum Martyrum tuorum
Naboris & Felicis natalitia celebranda
non deſerunt, ita jugiter ſuffragijs co-
mitentur. Per Dominum-
In Laud. Ana. Veſtri. . Exultabunt.
In ſecundis Veſperis fit commemox,
S. Anacleti Papæ && Martyris.
Die xiij. Juliſ.
IN FESTO S. ANACLETI PAPEE.
& Martyris. Semiduplex.
Oratio. Deus, qui nos beati. de
Communi H Martyris. xiiij.
Die xiiij. Julij.
IN FESTO S. BONAVENTURX.
Epiſcopi Confeſſoris & Eccleſiæ
Doctoris. Duplex.

Ad Magniſicat in utriſque Veſperis

Anña. O Doctor optime. ut in Commu-
ni Confeſſoris Pontificis. Xxviij.
Oratio.
Eus, qui populo tuo æternæ ſalu-
LDis beatum Bonaventuram Mini-
Krum tribuiſti: præſta quæſumus; ut
quem Doctorem vitæ habuimus in ter-
ris; interceſſorem habere mereamur in
cælis. Per Dominum noſtrum Jeſum
Chriſtum Filium tuum.
Deinde fit commemor. S. HH
Ana. Qui vult venire. y. Juſtus ut
palma. xvij. Oratio. Deus, qui. xiiij.
In ij. Veſp. à Capitul. de ſoꝗ. com-
memor. præced. Afa. O Doctor. .
Die

14

N

Feſta Julij. 509
Die xv. Julij.
IN FESTO S. HENRICI IMPER A-
toris Confeſſoris. Duplex.
Omnia dicuntur de Communi Con-
feſſ. non Pontif. præter Orat. propriam.
In Hymno Veſperarum mutatur ter-
tius Verſus. Oratio.
Eus, qui hodierna die beatum Hen-
ricum Confeſſorem tuum è terreni
culmine imperij ad regnum æternum
tranſtuliſti: ſupplices exoramus ; ut
ſicut illum, gratiæ tuæ ubertate præven-
tum, illecebras ſæculi ſuperare feciſti;
ita nos facias, ejus imitatione, mundi
hujus blandimenta vitare, & ad te pu⸗
ris mentibus pervenire. Per Dum.
5 Item dié xv. Feſtum Divifionis
Ss, Apoſt. Vide in fine.
5 Die .Feſtum commemoratio-
nis Sole B. M. V. de Monte Car-
melo. Vide in fine.
Die xvij. Julij.
1N FE S T O S. A LEXII
onfeſſoris. Semiduplex.
Oratio. D eus, qui nos beati. de Com-
muni Confeſſoris non FPontif. xxxiij.
Die xviij. Julij.
S5. SY MPHOROSX. CUM SEPTEM
Filijs Martyribus. Oratio.
Eus, qui nos concedis ſanctorum
Martyrum tuorum, Symphoroſæ
& Filiorum ejus, natalitia colere: da
nobis in æterna beatitudine, de eorum
ſocietate gaudere. Per Dominum.
F f 3 Die

510 Feſta Julij.
Die xx. Julij.
S. MARGARITE VIRGINIS
& Martyris.
Oratio. I ndulgentiam. de Commu-
ni Virginum. XXXViij.
Die xXX. Julij.
S. PRAXEDIS IRKGINIS.
Oratio. E xaudi nos Deus. de Com-
muni Virginum. XxxixX.
Die xxij. Julij.
INFEESTO S. MAR I K.
Magdalenæ. Duplex.
Ad Veſperas, Antiphona. Dum eſſet
Rex. cum reliquis de . audibus. sSII.
Pſalmus. D ixit Dominus. cum reliquis
in Officio parvo beatæ Mariæ. Ixj.
Capitulum. Prov 321. b.
Ulierem fortẽ quis inveniet? pro-
cul, & de ultimis fin bus pretium
ejus. Confdit in ea cor viri ſui, & ſpo-
lijs non indigebit.
Hymnus.
Daner ſuperni luminis,
Cùm Magdalenam reſpicis,
Flammas amoris excitas,
Geluque ſolvis pectoris.
A more currit ſaucia
Pedes beatos ungere,
Lavare fletu, tergere
Comis, & ore lambere.
A dſtare non timet Cruci,
Sepulchro inhæret anxia,
Truces nec horret milites
Pellit timorem Charitas.
O vera,

Feſta Julij. 511
0 vera, Chriſte, Charitas,
Tu noſtra purga crimina;,
Tu corda reple gratia,
Tu redde cæli præmia.
P atri, ſimuúlque Filio,
Tibique ſancte Spiritus;,
Sicut fuit, ſit jugiter
Sæclum per omne gloria. Amen.
y. Diffuſa eſt gratia in labijs tuis.
. Proptereà benedixit te Deus in æ-
ternum.
Ad Magnificat, Antiphona.
Mulier, quæ erat in civitate peccatrix,
ut cognovit quod Jeſus accubuit in do-
mo Simonis leproſi, attulit alabaſtrum
unguent', & ſtans retrô ſecus pedes
ejus, lacrymis cœpit rigare pedes ejus,
& capillis capitis ſui tergebat, & oſcu-
labatur pedes eins „& unguento un-
ebat. Dratio.
8 Eatæ Mariæ Magdalenæ, quæſu-
mus Domine, ſuffragijs adjuvemur:
eujus precibus exoratus, quatridua-
num fratrem Lazarum vivum ab inferis
reſuſcitaſti. Qui vivis.
Ad Laudeè & per Horas, Ana.
Um eſſet Rex in accubitu ſuo, nar-
dus mea dedit odorem ſuavitatis.
Pſalmus. D ominus regnavit. cum
reliquis. 1.
Aha. In odorem unguentorum tuorum
currimus, adoleſcentulæ dilexerunt te
nimis.
Khaä. Jam hiems tranſijt, imber abijt,
Ff 4 &

512 Feſta Julij.
& receſſit: ſurge amica mea, & veni.
Anña. Veni electa mea, & ponam in
te thronum meum, alleluja.
Aña. Iſta eſt ſpecioſa inter filias Jeru-
ſalem. Capitul Mulierem fortem. 510.
Hymnus.
S. ni Parentis Unice,
Vultu pio nos reſpice,
Vocans ad arcem gloriæ
Cor Magdalenæ pœnitens.
A miſſa drachma regio
Recondita eit ærario?
Et gemma, deterſo luto;
Nitore vincit ſidera.
Jeſu, medela vulnerum,
Spes una pœnitentium,
Per Magdalenæ lacrymas
Peccata noſtra diluas.
Dei parens pijſſima,
Hevæ nepotes flebiles
De mille vitæ fluctibus
Salutis in portum vehas.
U ni Deo ſit gloria
Pro multiformi gratia;,
Peccantium qui crimina
Remittit, & dat præmia. Amen.
Y. Elegit eam Deus; & præelegit eam.
g. In tabernaculo ſuo habitare facit
eam.
Ad Benedictus, Antiphona.
Maria unxit pedes Jeſu, & exterſit ca-
Pillis iuis, & domus impleta eſt ex odo-
re unguenti.
Orafio. Beatæ Mariæ Magdalenæ.

Feſta Julij. 513
Ad Tertiam, Antiphona. In odorem.
Capitulum. M ulierem fortem. 5§10.
B. br. Specie tua, * Et pulchritudine
tua. Spgcie tua. F. Intende, proſpere
procede, & regna. Et pulchritudine.
Gloria Patri. Specie tua. 7, Adjuva-
bit eam Deus. ſ●
Ad Sextam, Antiphona.
Iam hiems tranſijt.
Capitulum. Prov. 21. c.
M Anum ſuam aperuit inopt, & pal-
mas ſuas extendit ad pauperem.
Non timebit domui ſuæ à frigoribus
nivis.
„br. Adjuvabit eam, * Deus vultu
Rro Adjuvabit. Y. Deus in medio ejus,
non commovebitur. Deus. Gloria Pa-
tri. Adjuvabit. “. Elegit eam Deus.
Ad Nonam, Aña. Iſta eſt ſpecioſa.
Capitulum. Prov. 2r. d.
Mit* filiæ congregaverunt divi-
tias, tu ſupergreſſa es univerſas.
Fallax gratia, & vana eſt pulchritudo:
mulier timens Dominum, ipſa lauda-
bitur.
Ze. br. Elegit eam Deus, * Et præele-
git eam. Elegit. &. In tabernaculo ſuo
habitare facit eam. Et præelegit. G lo-
ria Patri. Elegit. 7. Diffuſa eſt gratia
in labijs tuis. 3. Proptereà benedixzit
te Deus in æternum.
Veſperæ à Capitulo de S. Apollinari;
cum commem. S. Mariæ Magdalenæ;
& S. Liborij.
Ff5 Die

6514 Feſta Julij.
Die xxiij. Julij.
IN FESTO S. APOLLINARIS
Epiſcopi & Martyris. Duplex.
Oratio. .
Eus, fidelium remunerator anima-
rum, qui hunc diem beati Apolli-
naris Sacekdotis tui Martyrio conſecra-
ſti: tribue nobis quæſumus famulis
tuis ; ut, cujus venerandam celebra-
mus feſtivitatem, precibus ejus indul-
gentiam conſequamur. Per Dominum
noſtrum Jeſum Chriſtum.
Deindé fit comm. S. Martiæ Magda-
lenæ, Ania. Mulier, quæ erat in civita-
te peccatrix, attulit alabaſtrum unguen-
ti, & ſtans retrò ſecus pedes Domini,
lacrymis cœpit rigare pedes ejus, & ca-
pillis capitis ſui tergebat. . Elegit
eam Deus, & præelegir eam. &. In ta-
bernaculo ſuo habitare facit eam.
Oratio. B eatæ Mariæ. ut fuprâ. SrI.
& S. Liborij. Epiſc. & C Ana. Sa-
cerdos. V². Amavit. Ofatio. Da quæ-
ſumus. de Comuni Con Xxxviij.
In Laud. fit eti iborxij.
In ij. Veſp. fit commem. S. Chriſtinæ
Virg. & Mart. Ana. Veni Sponſa Chri-
ſti. V. Specie tua. Oratio- ndulgen-
tiam. de Commumi Virginum. xxxviij.
Die xxiiij. Julij.
IN VIGILI4 5§. IACOBI
poſſtoli.
Ad Laudes ut i Pſ
tur Preces feriales flexis genibus. 69.
Sa⸗

lterio, & dicun-

Oratio.
A quæſumus omnipotens Deus:
ut beati Jacobi Apoſtoli tui quam
prævenimus „veneranda ſolemnitas, &
devotionem nobis augeat, & ſalutem.

Per Dominum noſtrum.
Deinde fit commemor. 8. Chi
Ana. Simile eſt regnum cælorum.
7. Diffuſa eſt gratia. xl. Oratio. I n-
dulgentiam. de Communi. xxxviij.
Die xXxv. Julij.
IN FESTO S. IACO B I
Apoſtoli. Duplex.
Omnia de Communi Apoſtolorum. j.
præter Orationem. Oratio.
E Sto Domine plebi tuæ ſanctificator
— & cuſtos: ut Apoſtoli tui Jacobi
munita præſidijs, & converſatione tibi
placeat, & ſecura mente deſerviat. Per
Dominum noſtrum.
In Laudibus tantum fit commem.
S. Chriſtophori Martyris, Ana. Qui
odit animam ſuam. V. Juſtus ut pal-
ma. xvj. Oratio. P ræſta Aurdinnus
omnipotens Deus: ut qui. de Com-
muni unius Martyris. Xiiij.
In ſecundis Veſperis, fit commem.
ſanctæ Annæ.
Die xXxvj. Julij.
IN FESTO S. ANN F. MATRIS
B. Mariæ Virginis. Duplex.
Antiph. Simile eſt regnum cælorum.
y. Specie tua. de Communi nec Vir=
ginis nec Martyris. Xliij.

X*;

Ora-

516 Feſta Julij.
Oratio.
D Eus, qui beatæ Annæ gratiam con-
ferre dignatus es, ut Genitricis uni-
geniti Filij tui Mater effici mereretur:
concede propitius; ut cuſus ſolemnia
celebramus, ejus apud te patrocinijs ad-
juvemur. Per eumdem Dominum.
In ſecundis Veſperis fit commemo-
tatio S. Pantaleonis.
Die xxvij. Julij.
S. PANTALEONIS MARTYRIS.
Antiphona. Iſte ſanctus. 7. Gloria
& honore. Oratio. Præſta quæſumus
omnipotens Deus: ut intercedente. de
Communi unius Martyris, xuiij.
Die xxviij. Julij.
IN FESTO SS. NAZARII, CELSI,
& Victoris Martyrum, ac Innocen-
tij Papz & Confeſſoris.
Semidupl. Oratio.
Anctorum tuorum nos, Domine,
Nazarij, Celſi; Victoris, & Inno-
cenrtij confeſſio beata communiat: &
fragilitati noſtræ ſubſidium dignanter
exoret. Per Dominum.
In ſecundis vVeſperis à Capitulo fit de
ſancta Martha.
Die xxix. Julij.
IN EESTO S. MARTHX
Virginis. Semiduplex.
Oratio. E xaudi nos Deus. de Com-
muni Virginum. Xxxix.
Poſteà fit commemorat. Sanctorum
Nazarij, Celſi, & c. Ana. Gaudent in
cælis.

Feſta Julij. 517
cælis. £. Exultabunt ſanécti. de Com-
muni plurimorum Mart. xxvij.
Oratio. Sanctorum tuorum nos, Do-
mine. ut ſuprà.
Et commem. 88. Felicis, Simplicij,
Fauſtini & Beatricis Martyrum, Ana.
Iſtorum eſt enim. ?. Lætamini in Do-
mino. de eodem Communi. xXxiij.
Oratio.
Ræſta. quæſumus Domine:, ut ſieut
Ppopalus Chriſtianus Martyrum tuo-
tuorum Felicis, Simplicij, Fauſti-
ni, & Beatricis, temporali ſolemnita-
te congaudet, ita perfruatur æterna:
& quod votis celebrat, comprehendat
effeétu. Per Dominum.
In Laudibus fit commem. SS. Mart.
Felicis, Simplicij; &c. Anña. Veſtri
capilli. “. Exultabunt Sancti. xxv.
Oratio. Præſta quæſumus. ut ſuprà.
Et in ij. Veſp. SS. Abdon & Sennen.
Die xxx. Julij.
SS. ABDON ETSENNEN
Martyrum.
Afla. Iſtorum eſt enim. y. Lætami-
ni in Domino. xxiij.
Oratio.
Eus, qui ſanctis tuis Abdon &
Dsennen ad hanc gloriam veniendi
copioſum munus gratiæ contuliſti: da
famulis tuis ſuorum veniam peccato-
rum; ut Sanctorum intercedentibus
meritis, ab omnibus mereamur adver-
ſitatibus liberari. Per Dominum.
Die

513 Feſta Auguſti⸗
Die xxxj. Julij.
INFEFESTO S. 1 GNATII
Confeſſoris. Duplex.
Omnia de Communi Confeſſoris non
Pontificis. Xxxij. præter ea quæ ſe-
quuntur. . Oratio. .
—Eus, qui ad majorem tui nominis
loriam propagandam, novo per
beatum Ignatium ſubſidio militantem
Eccleſiam roboraſti: concede; ut ejus
auxilio & imitatione certantes in ter-
ris, coronari cum ipſo mereamur in cæ-
lis. Qui vivis & regnas.
F EST A AUGUS TI.
Prima die non impedita dicitur Offi-
eium Defunctorum. cxij.
Die j. Auguſii.
IN FESTO S. PETRI
ad Vincula. Duplex.
Ad Veſperas, Ana. Herodes rex. cum
geliquis de Laudib. 520. Pſalm. Dixit
Dominus. cum reliquis de Dñnica. 95.
& loco ultimi, Pſalmus. Laudate Domi-
num omnes Gentes. 103.
Capitulum. Act. 12.
Iſit Herodes rex manus ut afflige-
Mer quoſdam de Eccleſia. Occidit
autem Jacobum fratrem Joannis gladio.
Videns autem quia placeret Judæis, ap-
poſuit ut apprehenderet & Petrum.
Hymnus.
Iris modis repentè liber, ferrea
Chriſto jubẽte vincla Petrus exuit:
Ovilis ille Paſtor, & Rector gregis,
Vitæ

Feſta Auguſti.
vVitæ recludit paſcua, & fontes ſacros,
Oveſque ſervat creditas, arcet lupos.
Patri perenne ſit per ævum gloria,
Tibique laudes concinamus inclytas,
Æterne Nate;, ſit ſuperne Spiritus
Honor tibi decuſque: ſancta jugiter
Laudetur omne Trinitas per ſæculum.
Amen.
V. Tu es Petrus. z. Et ſuper hanc pe-
Kam ædificabo Eccleſiam meam.
Ad Magnificat, Antiphona.
Tu es Paſtor ovium, princeps Apoſto-
lorum, tibi traditæ ſunt claves regni
cælorum. Oratio.
Eus, qui beatum Petrum Apoſto-
lum, à vinculis abſolutum, illæ-
ſum abire feciſti: noſtrorum, quæſu-
mus, abſolve vincula peccatorum; &
omnia mala à nobis propitiatus exclu-
de. Per Dominum.
Deinde fit commemoratio S. Pauli,
Ana. Sancte Paule Apoſtole, prædica-
tor veritatis, & Doctor Gentium, in-
tercede pro nobis ad Deum, qui te ele-
git. y. Tu es vas electionis, ſanéte
Paule Apoſtole. g. Prædicator verita-
tis in univerſo mundo.
Oratio. 3
Eus, qui multitudinem Gentium
beati P'auli Apoſtoli prædicatione
docuiſti: da nobis quæſumus; ut cu-
jus Commemorationem colimus, ejus
apud te patrocinia ſentiamus.
Et S. Ignatij, Anña. Hic vir deſpiciens.

F. Ju-

520 Feſta Auguſti.
7. Juſtum deduxit. de Communi Con=⸗
feſſoris non Pontificis. xxxvij. Oratio.
Deus, qui ad majorem. 518.
Poſteà SS. Martyrum Machabæorum,
Ana. Iſtorum eſt enim. ?. Lætamini.
de Communi plurimorum Mart. Xxiij.
Oratio.
Raterna nos, Domine, Martyrum
tuorum corona lætificet: quæ &
fidei noſtræ præbeat incrementa virtu-
tum, & multiplici nos ſuffragio conſo-
letur. Per Dominum.
Ad Laudes, & per Horas, Ana.
FHrodes rex appoſuit ut apprehen-
deret & Petrum: quem cùm ap-
prehend ſſet, miſit in carcerem, volens
poſt Paſcha producere eum populo.
Pſalm. Dñs regnavit. cum reliquis. 1.
Ana. Petrus quidem ſervabatur in car-
cere; oratio autem fiebat ſine inter-
miſſione ab Eccleſia ad Deum pro eo.
Ana. Dixit Angelus ad Petrum: Cir-
cumda tibi veſtimentum tuum, & ſe-
quere me.
Anña. Miſit Dñs Angelum ſuum, & li-
beravit me de manu Herodis, alleluja.
Ana. Tu es Petrus, & ſuper hanc pe-
tram ædificabo Eccleſiam meam.
Capitulum. Miſit Herodes. 518.
Hymnus.
Byat Paſtor Petre clemens accipe
Voces precantum, criminumgque
vincula
Verbo reſolve, cui poteſtas tradita,
Ape-

Feſta Auguſti. 521
Aperire terris cælum, apertum claudere.
Sit Trinitati ſempiterna gloria;,
Honor, poteſtas, atque jubilatio,
In unitate quæ gubernat omnia,
Per univerſa æternitatis ſæcula. Amen.
y. Tu es Petrus. . Et ſuper hanc pe-
tram ædificabo Eccleſiam meam.
Ad Benedifctus, Antiphona.
Quodcumque ligaveris ſuper terram, e⸗
rit ligatum & in cælis: & quodcumque
ſolveris ſuper terram, erit ſolutum &
in cælis : dicit Dominus Simoni Petro.
Oratio. Deus, qui beatum Petrum. 519.
Et fit comem. S. Pauli, ut ſuprà in Veſp.
Et SS. Machabæorum, Ana. Veſtñi
capilli. *. Exultabunt Sancti. de
Communi plurimorum Mart. XxvV.
Oratio. Haterna, nos Dñe. 520.
Ad Tertiam, Ana. Petrus quidem.
Capitul. Mſit Herodes. ut ſuprà, 513.
g. br. In omnem terram, *† Exivit ſo-⸗
nus eorum. In omnem. y. Et in fines
orbis terræ verba eorum. Exivit. Glo-
ria Patri. In omnem. y. Conſtitues
eos principes ſuper omnem terram.
v. Memores erunt nominis tui Dfie.
Ad Sextam, Ana. Dixit Angelus.
Capitulum. Act. 12. b.
Pörrne quidem ſervabatur in carcere.
Oratio autem fiebat ſine intermiſ-
ſione ab Eccleſia ad Deum pro eo.
. br. Conſtitues eos principes, * Su-
per omnem terram. Conſtitues. y. Me-
mores erunt nominis tui Domine. Su-
Gg per.

522 Feſta Auguſti.
Per. Gloria Patri. Conſtitues. 7. Ni-
mis honorati ſunt amici tui Deus.
3t. Nimis contfortatus eſt principatus
eorum.
Ad Nonam, Ana. Tu es Petrus.
Capitulum. Acv½.. 1II1. b.
T Petrus ad ſe reverſus, dixit: Nunc
