ne à regalibus ſedibus veniet, alleluja.
Capitul. Fratres, Sic nos exiſtimet. 177.
Hymn. M clara. Y. Vox clamantis. 153.
Ad Benedictus, Antiphona. Ave
Maria, gratia plena; Dominus tecum:
Benedicta tu in mulieribus, alleluja.
Niſi dicenda ſit Ant. Nolite timere.
vel Antiphona. Ecce completa. 173.
Orâtio. Excita, quæſumus. 177.
Ad Tertiam, Ant. Ecce veniet.
Capitulum. Katres, Sic nos. 177.
N. breve. Veni ad liberandum nos,
*Domine Deus virtutum. Veni. v. O-
ſtende faciem tuam, & ſalvi erimus.
Domine. Gloria Patri. Veni. Y. Ti-
mebunt Gentes nomen tuum Domine.
e. Et omnes reges terræ gloriam tuam.
Ad Sextam, Ant. Erunt prava.
Capitulum. 1 Cor. 4.
Nh autem pro minimo eſt, ut à
obis judicer, aut ab humano die:
ſed neque meipſum judico.
brev. Oſtende nobis Domine, *Mi-
Cricordiam tuam. Oſtende. Y. Et ſa-
lutare tuum da nobis. Miſericordiam-
Gloria Patri. Oſlende. . Memento
noſtri Domine in beneplacito populi
tui. ꝶ. Viſita nos in ſalutari tuo.
Ad Nonam, Ant. Omnipotens ſermo.
Capitulum. 1 Cor 4.
Eadu nolite ante tempus judicare,
uoaduſque veniat Dominus: gui
IIIu-

Infra Hebd. iiij. Adventus. 179
illuminabit abſcondita tenebrarum, &
manifeſtabit conſilia cordium : & tunc
laus erit unicuique à Deo.
N. br. Super te Jeruſalem, * Orietur
Dominus. Super. „. Et gloria ejus in
te videbitur. Orietur. G loria Patri.
Super te. “. Domine Deus virtutum
converte nos. g. Et oſtende faciem
tuam, & ſalvi erimus.
Ad Veſperas, Antiph. Canite tuba.
cum reliquis de Laudibus. 177.
Pſalm. D ixit Dominus. cum reliq. 95.
Capitulum. F ratres, Sic nos. 177.
Hymnus. C reator. 7. Rorate. 151.
Ad Magnificat, Antiphona. O.
Oratio. E xcita quæſumus. ſuprà. 177.
Poſt Veſperas diei dicuntur Veſperæ
Defunctorum.
F ERIA SECUND A.
Ad Laudes, Antiphonæ ſecundùm
ſuperiorem Rubricam. 170.
bſalmus. M iſerere, cum reliquis de
Pſaltetio. 64.
Ad Benedictus, Antiphona.
Dicit Dominus: Pœnitentiam agite:
appropinquavit enim regnum cælorum,
alleluja.
Niſi dicenda ſit Antiphona. Noli-
te timere. vel Antiphona. Ecce com-
Pleta. 173.
Deinde K yrie eleiſon. ſuprà. 69.
Oratio Dominicæ præteritæ. E xci-
ta, quæſumus Domine. 177.
Nodie dicitur Officium Defancternen
A

180 Infta Hebd. iiij. Adventug.
Ad Magnificat, Antiphona. O.
Deinde K yrie eleiſon. ſupra. 106.
FERIA T EK TI A.
Ad Benedictus, Antiphona.
Conſurge, conſurge: induere fortitu-
dinem brachium Domini.
Niſi dicenda ſit Ant. Nolite timere.
vel Antiphona. Ecce completa. 173.
Deinde K yrie eleiſon. ſuprà, 69.
Ad Magnificat,Antiphona. O.
Deinde K yrie eleiſon. ſuprà. 106.
F E RIA QCUART A.
Ad Benedictus, Antiphona.
Ponam in Sion ſalutem, & in Jeruſa-
lem gloriam meam, alleluja.
Niſi dicenda ſit Ant. Nolite timere.
Vel Antiph. Ecce completa. 173.
Deinde K yrie eleiſon. ſuprà. 69.
Ad Magnificat, Antighona. O
Deinde K yrie eleiſon. ſuprà, 106.
FEKRIA QUINT A.
Ad Benedictus; Antiphona.

Conſolamini, conſolamini, popule

meus, dicit Dominus Deus veſter.
Niſi dicenda ſit Ant. Ecce completa.
Deinde Kyrie eleiſon. ſuprà. 69.
Ad Magniſicat, Antiphona. O
Deinde K yrie eleiſon. ſuprà, 106.
F E R 1 A S E X T. A.
Ad Benedictus, Antiphona.
Ecce completa ſunt omnia, quæ dicta
ſunt per Angelum de Virgine Maria.
Deinde K yrie eleiſon. ſuprà. 69;
Ad Magnificat, Ant. O Emmanuel,
Rex

In Vigilia Nativitatis Domini. I81
Rex & Legifer noſter, expectatio Gen-
tium, & Salvator earum : veni ad ſal-
vandum nos, Domine Deus noſter.
Deinde Kyrie eleiſon. Iupra. 106.
Si Vigilia Nativitatis Domini vene-
rit in Dominica, Laudes dicuntur de Vi-
gilia, cum commemor. de Dominica. 178.
Similiter & per Horas celebratur Offf⸗
cium de Vigilia.
1 N VIG I L I A
Nativitatis Domini.
Ad Laudes & per Horas Officium fit
Duplex, Antiphona-
ICa & Jeruſalem, nolite timere:
cras egrediemini, & Dominus exit
vobiſcum, alleluja.
Pſalm. Dominus regnavit. cum reliq. r.
Ana. Hodie ſcietis quia veniet Do-
minus: & manè videbitis gloriam
ejus.
Ana. Craſtina die delebitur iniquitas
terræ: & regnabit ſuper nos Salvator
mundi.
Anñia. Dominus veniet, occurrite illi,
dicentes: Magnum principium, &
regni ejus non erit finis: Deus, fortis
dominator, princeps pacis, alleluja.
Ana. Craſtina erit vobis ſalus, dicit
Dominus Deus exercituum.
Capitulum. Nom. 1.
PAulus ſervus Jeſu Chriſti, vocatus
Apoſtolus, ſegregatus in Evange-
lium Dei, quod ante promiſerat per
Prophetas ſuos in Scripturis Dancis e
Filio

182 In Vigilia Nativitatis Domini.
Filio ſuo, qui factus eſt ei ex ſemine
David ſecundum Carnem.
Hymnus. En clara vox. 153.
Y. Craſtina die delebitur iniquitas ter-
ræ. Ge. Et regnabit ſuper nos Salvator
mundi.
Ad Benedidtus, Antiphona.
Orietur ſicut ſol Salvator mundi: &
deſcendet in uterum Virginis, ſicut im-
ber ſuper gramen, alleluja.
Oratio.
DEas ,qui nos redemptionis noſtræ
annua expecétatione lætificas: præ-
ſta; ut Unigenitum tuum, quem Re-
demptorem læti ſuſcipimus, venientem
quoque Judicem ſecuri videamus, Do-
minum noſtrum Jeſum Chriſtum Fi-
lium tuum: Qui tecum.
Et dicitur per Horas diei.
in Duplicibus: &

apituli dicitur Ca-

Prima dicitur ficr D
ad Abſolutionem
pitulun Nonæ. 183.
Ad Tertiam, Anña. Hodie ſcietis.
3 m. Paulus ſervus. 181.
Be. Pr. Hodie ſcietis, *Quia veniet Do-
minus. Hodie. . Et mané videbitis
gloriam ejus. Quia. Gloria Patri. Ho-
die. y. Conſtantes eſtote. ge. Vide-
bitis auxilium Domini ſuper vos.
Ad Sextam, Anña. Craſtina die.
Capitulum. Rom. I.
Ui prædeſtinatus eſt Filius Dei in
Qviture ſecundum ſpiritum ſane.
ca-

5⁸ Domini. r183
firationis ex reſurrectione mortuorum
Jeſu Chriſti Domini noſtri.
. br. Craſtina die, * Delebitur ini-
quitas terræ. Craſtina die. V. Et regna-
bit ſuper nos Salvator mundi. Delebi.
tur. Gloria Patri. Craſtina die. *. Cra-
ſtina erit vobis ſalus. &. Dicit Domi-
nus Deus exercituum.
Ad Nonam, Ana. Craſtina erit.
Capitulum. Kom. 1.
P Er quem accepimus gratiam, &
Apoſtolatum ad obediendum fidei
in omnibus Gentibus pro nomine ejus,
in quibus eſtis & vos vocati Jeſu Chri-
ſti Domini noſtri.
Be. br. Craſtina „* Erit vobis ſalus.
Craſtina. J. Dicit Dominus Deus ex-
ercituum. Erit. G loria Patri. Craſtina.
J. Craſtina die delebitur iniquitas ter-
ræ. F. Et regnabit ſuper nos Salvator
mundi.

Y

1⁸
IN NATIVITATE
D OQ M IN I.

AD VESPERAS,;
Antiphona.
R Ex pacificus magnificatus eſt, cu-
jus vultum deſiderat univerſa terra.
Piſalmus. Dixit Dominus. 95.
Ana. Magnificatus eſt Rex pacificus
ſuper omnes reges univerſæ terræ.
Piſalmus. Confitebor. 95.
Ana,. Completi ſunt dies Mariæ, ut
pareret Filium ſuum primogenitum.
Pſalmus. B eatus vir. 96.
Ana. Scitote quia propè eſt regnũ Dei:
amen dico vobis, quia non tardabit.
Pſalmus. L audate pueri. 97.
Ana. Levate capita veſtra: ecce ap-
propinquat redemptio veſtra.
Pfalmus. Laudate Dominum om-
nes Gentes. 103.
Capitulum. Tit. 3. b.
6EPrARUTT benignitas & hu-
manitas Salvatoris noſtri
. Dei; non ex operibus ju-
ſtitiæ, quæ fecimus nos,
Eo EE, ſed ſecundum ſuam miſe-
ricordiam ſalvos nos fecit.
Hymnus.
IEſu Redemptor omnium,
Quem lucis ante Originem
Parem FPaternæ gloriæ
Pater ſupremus edidit:
3 Tu

186 In Domini.
T u lumen, & plendor Patris,
Tu ſpes perennis omnium,
Intende quas fundunt preces
Tui per orbem ſervuli.
M emento „rerum Conditor, ſen
Noſtri quod olim corporis, nin
Sacrata ab alvo Virginis 5
Naſcendo, formam ſur mpſeris. Knid
T eſtatur hoc præſens dies,
Currens per anni circulum;
Quod ſolus & ſinu Patris
Mundi ſalus adveneris.
Runc aſtra, tellus, æquora,
Hunc omne, quod cælo ſubeſt;
Salutis Aucdtorem novæ
Novo ſalutat cantico.
Rt nos, beata quos ſacri
Rigavit unda Sanguinis;
Natalis ob diem tui
Hymni tributum ſolvimus.
Jeſu, tibi ſit gloria,
Qui natus es de Virgine,
Cum Patre, & almo Spiritu,
In ſempiterna ſæcula.

Amen.
Si terminantur omnes Hymni ej uſ⸗
den n metri ulique ad Ephil

y. Craſtina die delebitur iniquitas ter-
ræ. ge. Et regnabit ſuper nos Salvator
mundi.
Ad Magnificat, Antiphona.
Cùm ortus fuerit ſol de cælo, videbi-
tis Regem regum procedentem à Patre
tamquam ſponſum de thalamo ſuo.
Ota⸗

In Nativitate Domini. 187
Oratio.
Oncede quæſumus omnipotens
C Pens : ut nos Unigeniti tui nova
Pper carnem Nativitas liberet, quos ſub
peccati jugo vetuſta ſervitus tenet. Per
eumdem Dominum noſtrum.
Ad La & per Horas, 4
Uem vidiſtis paſtores? dicite, an-
Quuntiate nobis, in terris quis ap-
paruit ? Natum vidimus, & choros
Angelorum collaudantes Dominum,
alleluja, alleluja.
Fſalm. Dominus regnavit. sum reliq. 1.
Ana. Genuit puerpera Regem, cui no-
men æternum, & gaudia matris habens
cum virginitatis honore: nec primam
ſimilem viſa eſt, nec habere ſequen-
tem, alleluja.
Ana. Angelus ad paſtores ait : An-
nuntio vobis gaudium magnum: quia
natus eſt vobis hodie Salvator mundi,
alleluja.
Ana. Facta eſt cum Angelo multitudo
cæleſtis exercitus laudantium Deum,
& dicentium : Gloria in excelſis Deo,
& in terra pax hominibus bonæ volun-
tatis, alleluja.
Anfas. Parvulus Filius hodie natus eſt
nobis, & vocabitur Deus, fortis, alle-
luja, alleluja.
Capitulum. Hebr. I.
₰ Ultifariam, multiſque modis olim
Deus loquens patribus in Prophe-
tis: noviſſimè, diebus iſtis locutus
L 4 eſt

12.

188 In Nativitate Domini.
eſt nobis in Filio, quem conſtituit he-
redem univerſorum; per quem fecit
& ſæcula.
Hymnus.
Solis ortus cardine
AAA uſque terræ limitem,
Chriſtum canamus Principem:;
Natum Maria Virgine.
Beatus Auctor ſæculi
Servile corpus induit:
Ut carne carnem liberans;
Ne perderet quos condidit.
Caſtæ Parentis viſcera
Ceæleſtis intrat gratia
Venter Puellæ bajulat
Secreta, quæ non noverat.
Domus pudici pectoris lin
Templum repentè fit Dei: 3
Intaéta neſciens virum,
Concepit alvo Filium.
Enititur puerpera,
Quem Gabriel prædixerat;
Quem ventre Matris geſtiens;,
Baptiſta clauſum ſenſerat.
F Gno jacéère pertulit:
Præſepe non abhorruit:
Et lacte modico paſtus eſt;
Per quem nec ales eſurit.
Gaudet chorus cæleſtium,
Et Angeli canunt Deo;
Palamque fit Paſtoribus
Paſtor, Creator omnium.

Jeſu, tibi ſit gloria, .
Qui natus es de Virgine,

Cum

en

In Nativitate Domini 189
Cum Patre, & almo Spiritu,
In ſempiterna ſæcula.
Amen.
V. Notum fecit Dominus, alleluja.
E. Salutare ſuum, alleluja.
Ad Benedictus, Antiphona.
Gloria in excelſis Deo, & in terra pax
hominibus bonæ voluntatis „alleluja;,
alleluja.
Oratio. Goncede quæſumus. ut ſu-
Ppra. 187.
summo manè? dicitur Prima : qua
finita, celebratur ſecunda Miſſa in Au-
rora, & in ea fit commemoratio de
S. Anaſtaſia Martyre.
Ad Primam, Ana. Quem vidiſtis.
Capitulum. R. egi ſæeulorum. 20.
B.- Pr. Chriſte Fili Dei vivi, * Miſere-
re nobis. Y. Qui natus es de Maria
Virgine. Et ſic Nicitur quotidie uſque
ad Epiphaniam.
Ad Abſolut. Capit. Lectio brevis.
Ipſi peribunt. ut infraà ad Nonam. 190.
Tertia dicitur hora ſua : qua fini-
ta celebratur tertia Miſſa de die Nati-
Vitatis.
Ad Tertiam, Anña. Genuit puerpera.
Capitulum. Multifariam. 187.
br. Verbum caro factum eſt „ X, Al-
Tinja:allelze⸗ Verbum. YF. Et habita-
vit in nobis. Alleluja, alleluja. Gloria
Patri. Verbum. 7. Ipſe invocabit me,
alleluja. ge. Pater meus es tu, alle-
luja.
L S5 Ad

190 In Nativitate Domini.
Ad Sextam, Ana. Angelus ad paſtores.
Capitulum. Hebr. I. c.
E T: Tu in principio Domine terram
fundaſti: & opera manuum tuarum
ſunt cæli.
e. br. Notum fecit Dominus, * Alle-
luja, alleluja. Notum. y. Salutare
ſuum. Alleluja, alleluja. G loria Pa-
tri. Notum. . Viderunt omnes fines
terræ, alleluja. zt. Salutare Dei no-
ſtri, alleluja.
Ad Nonam, Ana. Parvulus Filius,
Capitulum. Hebr. I. d.
I Pſi peribunt, tu autem permanebis,
& omnes ſicut veſtimentum veteraſ-
cent: & velut amictum mutabis eos,
& mutabuntur: tu autem idem ipſe
es, & anni tui non deficient.
. br. Viderunt omnes fines terræ ,-
W Alleluja, alleluja. Viderunt. 7. Sa-
lutare Dei noſtri. Alleluja, alleluja.
G loria Patri. Viderunt. *. Verbum ca-
ro factum eſt, alleluja. . Et habita-
vit in nobis, alleluja.
Ad Veſperas, Antiphona.
Ecum principium in die virtutis
tuæ, in ſplendoribus Sanéctorum;
ex utero ante luciferum genui te.
pſalmus. Dixit Dominus. 95.
Aia. Redemptionem miſit Dominus
populo ſuo: mandavit in æternum te-
ſtamentum ſuum.
Pſalmus. Confitebor 95.
Ana. Exortum eſt in tenebris lumen
rectis

un . Iin Nativitate Domini. 191
„rectis corde: miſericors, & miſerator,
„ S& juſtus Dominus.
Pſalmus. Beatus vir, qui timet. 96.
Ana. Apud Dominum miſericordia,
& copioſa apud eum redemptio.
Pſalmus. De profundis. Ir3.
Ana. De fructu ventris tui ponam ſu-
per ſedem tuam.
Pſalmus. Memento. 115.
Capitulum. Multifariam. 187.
Hymnus. Jeſu Redemptor. 185.
. Notum fecit Dominus, alle luja.
ye. Salutare ſuum, alleluja-
Ad Magnificat, Antiphona-
Hodie Chrintus natus eſt: hodie Sal-
vator apparuit; hodie in terra canunt
Angeli, lætantur Archangeli: hodie
exultant juſti, dicentes: Gloria in ex-
celſis Deo, alleluja.
Oratio.
Oncede quæſumus omnipotens
C Deus: ut nos Unigeniti tui nova
pPer carnem nativitas liberet, quos ſub
peccati jugo vetuſta ſervitus tenet. Per
eumdem Dominum noſtrum.
Deinde pro S. Steghano, Ana. Ste-
phanus autem plenus gratia & fortitu-
dine, faciebat ſigna magna in populo.
J. Gloria & honore coronaſti eum Do-
mine. zz. Et conſtituiſti eum ſuper
opera manuum tuarum.
Oratio.
D A nobis, quæſumus Domine, imi-
tari quod colimus: ut diſcamus &
ini-

len

192 In feſto ſancti Stephani-
inimicos diligere; quia ejus natalitia
celebramus, qui novit etiam pro perſe-
cutoribus exorare Dominum noſtrum
Jeſum Chriſtum Filium tuum, &c.
IN FESTO S. STEPHA NI
Protom s. Duplex.
Ad Laudes & per Horas, Ana.
Lbideverun? Stephanum, & ipſe
invocabat Dominum, dicens: Ne
ſtatuas illis hoc peccatum. Pſalm. Do-
minus regnavit. cum reliquis. I.
Ana. Lapides torrentis illi dulces fue-
runt: ipſum ſequuntur omnes animæ
juſtæ.
Ana. Adhæſit anima mea poſt te, quia
caro mea lapidata eſt pro te, Deus
meus.
Ana. Stephanus vidit cælos apertos,
vidit & introivit: beatus homo, cui
cæli patebant.
Ana. Ecce video cælos apertos, & Je-
ſum ſtantem à dextris virtutis Dei.
Capitulum. Abt. 6. b.
SePhanus autem plenus gratia &
fortitudine, faciebat prodigia &
ſigna magna in populo. .
Hymnus. Invicte Martyr. de Com-
muni unius Mar 8. xv.
X. Sepelierunt Stephanum viri timora-
ti. . Et fecerunt planctum magnum
ſuper eum.
Ad Antiphona.
Stephanus autem plenus gratia & forti-
tudine, faciebat ſigna magna in Populo.
a⸗

“ In feſto ſancti Stephani. 193
Bratio. D a nobis, quæſumus Domi-
„hne. ut ſuprà. 19r.

ρα2. 5 . .
e Deinde fit commem. de Nativ. Ana.
. CGloria in excelſis Deo, & in terra pax
d.

„ hominibus bonæ voluntatis, alleluja,
alleluja. .
. Notum fecit Dominus, alleluja.
E.. Salutare ſuum, alleluja.
„ODratio. Concede quæſumus. 1gr.
Ad Tertiam, Aña. Lapides torrentis.
Capitulum. 5 tephanus autem.
. br. Gloria & honore. *́/ Coronaſti
„eum Domine. Gloria & honore. *. Et
conſtituiſti eum ſuper opera manuum
tuarum. Coronaſti. G loria Patri. Glo-
ria & honore. 7. Poſuiſti Domine ſu-
per caput ejus. *. Coronam de lapide
pretioſo.
* Ad Sextam, Antiphona.
Adhæſit anima mea,
Capitulum. Act. 6. c.
G Urrexerunt autem quidam de ſyna-
goga, quæ appellatur Libertinorum,
& Cyrenenſium, & Alexandrinorum 5
& eorum qui erant à Cilicia, & Aſia,
diſputantes cum Stephano: & non po-
terant reſihtere ſapientiæx, & Spiritui

les

qui loquebatur. .
eer. Poſuiſti Domine, * Super caput

ejus. Poſuiſti. 7. Coronam de lapide
Ppretioſo. Super. G loria Patri. Poſuiſti.
. Magna eſt gloria ejus in ſalutai
tuo. g. Gloriam & magnum decorem
impones ſuper eum. ad

194 In feſto ſancti Stephani-
Ad Nonam, Ana. Ecce video.
Capitulum. Ac1. 7 g.
P Oſitis autem genibus, clamavit vo-
ce magna, dicens: Domine: ne
ſtatuas illis hoc peccatum. Et cùm r
hoc dixiſſet, obdormivit in Domino.
g. br. Magna eſt gloria ejus, * In ſa-
lutari tuo. Magna. . Gloriam & mag- Dam
num decorem impones ſuper eum. In
ſalutari. G loria Patri. Magna. . Ju-
ſtus, ut palma florebit. . Sicut cedrus
Libani multiplicabitur.
Ad Veſperàas, Ana. Tecum princi-
pium. cum Juis Antiphonis & Pſal-
mis de Nativitate, ut ſuprà. 190.
Et dicuntur etiam in alijs Feſtis infrà
hanc Octavam occurrentibus.
Capitulum. S tephanus autem. 192.
Hymnus, D eus tuorum militum. 4
in Communi unius Martyris. xXiij.
y. Stephanus vidit cælos apertos.
g. Vidit & introivit: beatus homo;
cui cæli patebant.
Ad Magnificat, Antiphona.
Sepelierunt Stephanum viri timorati:
& fecerunt planétum magnum ſupermn,
Oratio. D a nobis, quæſumus Do-
mine. ut ſuprà. 191.
Deinde pro S. JOanne, Aña. Iſte eſt
Joannes; qui ſupra pectus Domini in
cœna recubuit: beatus Apoſtolus, cui.
revelata ſunt ſecreta cæleſtia.

7*. Valde honorandus eſt beatus Joan- ,
vVes⸗

In feſto ſancti Stephano. 19 5
nes. Br. Qui ſupra pectus Domini in
coœna recubuit.
Oratio.
Celeſiam tuam, Domine, benignus
illuſtra: ut beati Joannis Apoſtoli
tui & Evangeliſtæ illuminata doctrinis,
ad dona erveniat ſempiterna.
Poſteâ ſit commem. de Nativitate,
Ana. Hodie Chriſtus natus eſt: hodie
Salvator apparuit: hodie in terra ca-
nunt Angeli, lætantur Archangeli:
hodie exultant juſti, dicentes : Gloria
in excelſis Deo, alleluja.
J. Notum fecit Dominus, alleluja.
.. Salutare ſuum, alleluja.
Oratio. CQoncede quæſumus omnipo-
tens Deus. ut ſuprà. 191.
IN FEESTO S. JOAN NIS
Apoſtoli & Evangeliſtæ. Duplex.
Ad Laudes & per Horas, Ana.
WVAldè honorandus eſt beatus Joan-
nes, qui ſupra pectus Domini in 0
cœna recubuit.
Pſalm. Dominus regnavit. cum reliq. 1I.
Ana. Hic eſt diſcipulus ille, qui teſti-
monium perhibet de his: & ſcimus
quia verum eſt teſtimonium ejus.
Ana., Hic eſt diſcipulus meus: ſic eum
volo manere, donec veniam.
Ana. Sunt de hic ſtantibus, qui non
guſtabunt mortem, donec videant Fi-
lium hominis in regno ſuo.
Ana. Ecce puer meus electus, quem
elegi, poſui ſuper eum ſpiritum meum.
. Capi-

196 In feſto ſani Joannis.
Capitulum. Eecl. 15.
VUi timet Deum, faciet bona: &
Qa continens eſt juſtitiæ, appre-
hendet illam, & obviabit illi quaſi ma⸗
ter honorificata.
Hymnus. E xultet orbis. ut in Com⸗
muni Apoſtolorum. j.
y. Hic eſt diſcipulus ille, qui teſtimo-
nium perhibet de his. B. Et ſcimus
quia verum eſt teſtimonium ejus.
Ad Benedictus, Antiphona.
Iſte eſt joannes, qui ſupra pectus Do-
mini in cœna recubuit: beatus Apo-
ſtolus, cui revelata ſunt ſecreta cæleſtia.
Oratio.
Cceleſiam tuam, Domine, benignus
illuſtra: ut beati Joannis Apoſtoli
tui & Evangeliſtæ illuminata doctrinis,
ad dona perveniat ſempiterna. Per
Dominum noſtrum.
Deinde fit commem. de Nativitate⸗-
Ana. Gloria in Excelſis Deo, & in
terra pax hominibus bonæ voluntatis:,
alleluja, alleluja.
y. Notum fecit Dominus, alleluja,
. Salutare ſuum, alleluja.
Oratio. Concede quæſumus omnipo-
tens Deus. ut ſuprà. 191.
Pro ſancto Stephano, Antiphonæz
Stephanus autem plenus gratia & forti-
tudine, faciebat ſigna magna in populo-
7. Sepelierunt Stephanum viri timora-
ti. . Et fecerunt planétum magnum
ſuper eum.
Ora⸗

In feſto ſancti joannis. 197
Oratio. Da nobis, quæſumus. 191.
Ad Tertiam, Anña. Hic eſt diſcipulus
ille. Capitulum. Qui timet Deum. 196.
y. brev. In omnem terram. * Exi-
vit ſonus eorum. In omnem. y. Et in
fines orbis terræ verba eorum. Exivit.
Gloria Patri. In omnem. y. Conſti-
tues eos principes ſuper omnem terram.
. Memores erunt nominis tui Dñe.
Ad Sextam, Antiph. Hic eſt diſci-
pulus meus.
Capitulum. Eccl. 1 .
C Ibavit illum pane vitæ & intelle-
ctus, & aqua ſapientiæ ſalutaris
Potavit illum Dominus Deus noſter,
v. br. Conſtitues eos principes, * Su-
Per omnem terram. Conſtitues. . Me-
mores erunt nominis tui Domine. Su-
er omnem. G loria Patri. Conſtitues.
Nimis honorati ſunt amici tui Deus.
E. Nimis confortatus eſt principatus
eorum.
Ad Nonam, Ant. Ecce puer meus.
Capitulum. Eccl. 15.
l IN madio Eccleſiæ aperuit os ejus, &
implevit illum Dominus ſpiritu ſa-
pientiæ & intellectus »& ſtolam gloriæ
induit eum.
., brev. Nimis honorati ſunt, Ami-
ci tui Deus. Nimis. y. Nimis con-=
fortatus eſt principatus eorum. Amici-
u & loria Patri. Nimis. y. Annuntia-
ung Verunt opera Dei. z. Et facta ejus in-
tellexerunt.

M A

198 In feſto ſancti Joannis.
Ad Veſperas, Antiph: Tecum prin-
cipium. cum reliq. Antiphonis & Fſal=-
mis de Nativitate. 190.
Capitulum. Qui timet Deum. 196.
Hymnus. E xultet orbis. ut in Com-
muni Apoſtol: j. y. Valde honoran-
dus eſt beatus joannes. , Qui ſupra
pectus Domini in cæna recubuit.
Ad Magnificat, Antiphons.
Exjit ſermo inter fratres;, quod diſci-
pulus ille non moritur: & non dixit Je-
ſus, Non moritur; ſed; Sic eum volo
manere, donec veniam:
Oratio. Eccleſiam tuam Domine. 196.
Deinde pro ſancétis Innocentibus 5
Antiphona. Hi ſunt, qui cum mulie-
ribus non ſunt coinquinati: virgines
enim ſunt, & ſequuntur Agnum, quo-
cumque jerit. 7. Herodes iratus occi-
dit multos pueros. . In Bethlehem
Judæ civitate David.
Oratio.
D Eus, cujus hodierna die præconia
Innocentes Martyres non loquen:-
do, ſed moriendo confeſſi ſunt Gomnia
in nobis vitiorum mala mortifica; ut
fidem tuam, quam lingua noſtra loqui-
tut, etiam moribus vita fateatur.
Deinde fit Commemor. de Nativit.
Antiphona. Hodie Chriſtus natus eſt:
hodie Salvator apparuit: hodie in terra
canunt Angeli, lætantur Archangeli:
hodie cxultant juſti, dicentes: Gloria
in excelſis Deo, alleluja. 7,. Notum
fecit

In feſto SS. Innocentium. 199
. fecit Dominus, alleluja. e. Salutare
ſuum, alleluja.
Oratio. Goncede quæſumus. 191.
Pro ſancto Stephano, Antiphona.
Sepelierunt Stephanum viri timorati,
& fecerunt planctum magnum ſuper eũ-
. Stephanus vidit cælos apertos.
g. Vidit & introivit; beatus homo,
cui cæli patebant.
Oratio. D a nobis quæſumus. 191.
I N F E S T Q
SS. INNOCENTTUIM Duplex.
Ad Laudes, & per Horas, Antiph.
H Erodes iratus occidit multos pue-
ros in Bethlehem Judæ civitate
David. Pſalmus. D ominus regnavit.
eum reliquis. I.
Apa. A bimatu & infrà, occidit mul-
tos pueros Herodes propter Domi-
num.
Ana. Angeli eorum ſemper vident fa-
ciem Patris.
Anha. Vox in Rama audita eſt, plora-
tus & ululatus, Rachel plorans filios
ſuos.
Ana. Sub throno Dei omnem ſancti
clamant: Vindica ſanguinem noſtrum
Deus noſter. .
Capitulum. Apoc. 14.
Idi ſupra montem Sion Agnum
ſtantem, & cum eo centum qua-
draginta quatuor millia, habentes no-
men ejus, & nomen Tatris ejus ſcrip-
tum in frontibus ſuis.
M z Kym-

2 0 In feſto SS. Innocentium.
Hymnus.
Alvete flores Martyrum,
.₰ Quos lucis ipſo in limine
Chriſti inſecutor ſuſtulit,
Ceu turbo naſcentes roſas.
Vos prima Chriſti victima,
Grex Immolatorum tener,
Aram ſub ipſam ſimplices
Palma & coronis luditis.
Jeſu tibi ſit gloria,
Qui natus es de Virgine,
Cum Patre & almo Spiritu
In ſempiterna ſæcula. Amen.
y. Herodes iratus occidit multos pue-
xos.
. In Bethlehem Judæ civitate David.
Ad Benedictus, Antiphona.
Iſti ſunt, qui cum mulieribus non ſunt
coinquinati: Virgines enim ſunt, & ſe-
quuntur Agnum quocumque jerit.
Oratio.
D Eus, cujus hodierna die præconium
Innocentes Martyres non loquen-
do, ſed moriendo confeſſi ſunt: omnia
in nobis vitiorum mala mortifica; ut
fidem tuam, quam lingua noſtra loqui-
tur, etiam moribus vita fateatur. Per
Dominum noſtrum Jeſum Chriſtum.
Deinde fit Commem. de Nativitate,
Antiphona. Gloria in excelſis Deo, &
in terra pax hominibus bonæ volunta-
tis, alleluja, alleluja.
J. Notum fecit Dominus, alleluja.
g. Salutare ſuum, alleluja.
Ora⸗

In feſto SS. Innocentium. 201
Oratio. Concede quæſumus. 191.
Pro ſanéto Stephano, Antiphona.
Stephanus autem plenus gratia & forti-
tudine, faciebat ſigna magna in populo.
Z. Sepelierunt Stephanũ viri timorati.
ze. Et fecerunt planctum magnum ſu-
per eum.
Oratio. Da nobis, quæſumus. 191.
Pro ſancto Joanne , Antiphona.
Iſte eſt oannes, qui ſupra pectus Do-
mini in cœna recubuit: beatus Apoſto-
lus, cui revelata ſunt ſecreta cæleſtia.
y. Hic eft diſcipulus ille, qui teſtimo-
nium perhibet de his.
3:. Et ſcimus quia verum eſt teſtimo-
nium ejus.
Oratio. E ccleſiam tuam. 196.
Ad Tertiam, Antiphona. A bimatu.
QCapitulum. Vidi ſupra montem. 199.
ge. brev. Lætamini in Domino, *& Et
exultate juſti. Lætamini. y. Et glo-
riamini omnes recti corde. Et exultate.
G loria Patri. Lætamini. J. Exultent
juſti in conſpectu Dei. z. Et delecten-
tur in lætitia.
Ad Sextam, Antiph. Angeli eorum.
Capitulum. Abpoc 14.
I ſunt, qui cum mulieribus non
TIRnt coinquinati: Virgines enim
ſunt. Hi ſequuntur Agnum quocumque
jerit.
brev. Exultent juſti, * In conſpe-
u Dei. Exultent. “. Et delectentur
in lætitia. In conſpectu. G loria Patri.
M 3 Exul-

202 In feſto 585. Innocentium.
Exultent. . Juſti autem in perpetuum
vivent. . Et apud Dominum eſt mer-
ces eorum.
Ad Nonam, Antiph. Sub throno.
Capitulum. Apoc. 14.
Hi empti ſunt ex hominibus primi-
tiæ Deo & Agno, & in ore ipſorum
non eſt inventum mendacium: ſine ma-
cula enim ſunt ante thronum Dei.“
Se. brev. Juſti autem, * In perpetuum
vivent. Juſti. . Et apud Dominum eſt
merces eorum. In perpetuum. Sloria
Patri. Juſti. F. Exultabunt ſancéti in
gloria. &. Lætabuntur in cubilibus ſuis.
Ad Veſperas, Antiph. Tecum prin-
cipium. cum reliquis Antiphonis &
Pſalmis de Nativitate. 190.
Capitulum. Vidi ſupra montem.
Hymn. S alvete flores Martyrum. 200.
7. Sub throno Dei omnes ſancéti cla-
mant.
. Vindiça ſanguinem noſtrum Deus
noſter.
Ad Magniſicat, Antiph. Innocentes
pro Chriſto infantes occiſi ſunt : ab
iniquo rege lactentes interfecti ſunt:
ipſum ſequuntur Agnum ſine macu-
la, & dicunt ſemper, Gloria tibi
Domine.
Oratio. Deus, cujus hodierna. 200.
Deinde ſit Gommemorat. S. Thomæ
Cantuarienſis, niſi fuerit Sabbatum.
Antiph. Iſte ſanctus, „ Gloria &
honore, de Communi unius Martgiiij.
Ore⸗

.

In feſto SS. Innocentium. 203
Eus, pro cujus Eccleſia glorioſus
D) Foutites Thomas gladijs impio-
rum occubuit: præſta quæſumus; ut
omnes, qui ejus implorant auxilium,
petitionis ſuæ ſalutarem conſequantur
effectum.
Er fit Commem Nativit. Antipk.
Hodie Chriſtus natus eſt: hodie Salva-
tor apparuit: Hodie in terra canunt
Angeli, lætantur Archangeli: hodie
exultant juſti, dicentes: Gloria in ex-
celſis Deo, alleluja.
y. Notum fecit Dominus, alleluja.
g. Salutare ſuum, alleluja.
Oratio. C oncede quæſumus r9r.
Pro ſando Joanne, Antiphona
Sepelierunt Stephanum viri timorati, &
fecerunt planctum magnum ſuper eum.
J. Stephanus vidit cælos apertos.
„. Vidit & introivit: beatus homo,
cui cæli patebant.
Oratio. D a nobis, quæſumus. 191r.
Pro ſanéto Joanne, Antiphona.
Exijt ſermo inter fratres, quod diſcipu-
lus ille non moritur: & non dixit Jeſus:
Non moritur: ſed, Sic eum volo ma-
nexe, donec veniam.
y. Valde honorandus eſt beatus Joan-
nes. z. Qui ſuprà pecftus Domini in
coœna recubuit.
Oratio. E ccleſiam tuam. 196.
Si feſtum Nativitatis Domini, S. Ste-
Phani, S. Joannis Evangeliſiæ., SS. In-
M 4 nocen-

de N

204 In feſto S. Thomæ Mart.
nocentium, & eorum dies Octavz ve-
nerint in Dominica, ipſo die nihil fit de
Dèminica, ſed die proximo poſt feſtum
S. Thomæ Mart. fit de ea, ut inftà. 206.
Si feſtum S. Thomæ venerit in Do-
minica, transfertur in Feriam ij. & in
Sabbato poſt Orationem SS. Innocen-
tium dicitur Ana, Y. & Oratio Dnñicæ
nuæ paulo infra habetur. 206. Deinde
41 commemorat. Octavarum: & in ij.
Veſperis Dominicæ fit Commemorat.
S. Thomæ, & OG
In ſecundis Veſperis S. Thomæ, An-=
tiphonæ & Pſalmi de Nativitate. 190.
que duplicantur. Capitulum & alia
de S. Silveſtro, cum commem. S. Tho-
mæ, & Octavarum.
I N F ESTO S. T H C M
Epiſcopi & Mart. Semiduplex.
Omnia de Communi unius Martyriss
præter Orationem. xv. Oratio.
LDus- pro cujus Eccleſia glorioſus
Pontifex Thomas gladijs impio-
rum occubuit: præſta quæſumus; ut
omnes, qui ejus implorant auxilium,
petitionis ſuæ ſalutarem conſequantur
effedtum. FPer Dominum.
Ad Laudes fiunt Commemorationes
de Octavis.
De Nativitate, Ana. Gloria in ex-
celſis Deo, & in terra pax hominibus
bonæ voluntatis, alleluja, alleluja.
y. Notum'fecit Dominus, alleluja.
. Salutare ſuum, alleluja.

Ora-

In feſto S. Thomæ Mart. 208
“ Oratio.
l Couvecde quæſumus omnipotens
ete Deus: ut nos Unigeniti tui nova
per carnem Nativitas liberet, quos ſub
peccati jugo vetuſta ſervitus tenet.
Pro ſancto Stephano, Antiphona.
Stephanus autem plenus gratia & forti-
tudine, faciebat ſigna magna in populo.
y. Sepelierunt Stephanum viri timo-
rati. . Et fecerunt planctůũ magnum
ſuper eum.

Oratio.
De nobis, quæſumus Domine, imi-
n tari quod colimus: ut diſcamus &
inimicos diligere; quia ejus natalitia
ucelebramus, qui novit etiam pro per-
ſecutoribus exorare Dominum noſtrum
Jeſum Chriſtum Filium tuum.
Pro S. Joanne, Antiphona.
Iſte eſt joannes, qui ſupra pectus Domi-
ni in cœna recubuit: beatus Apoſtolus,
cui revelata ſunt ſecreta cæleſtia.
y. Hic eſt diſcipulus ille, qui teſtimo-
nium perhibet de his. &. Et ſcimus,
quia verum eſt teſtimonium ejus.
Oratio.
Cceleſiam tuam, Domine, benignus
illuſtra: ut beati Joannis Apoſtoli
tui & Evangeliſtæ illuminata doctrinis,
n ad dona perveniat ſempiterna.
. Pro 58. Innocentibus, Antiphona.
Hi ſunt, qui cum mulieribus non ſunt
coinquinati: Virgines enim ſunt, &
ſequuntur Agnum quocumque jerxit.
M 5 y. He-

206 Dñica infra Odt. Nativitatis.
7. Herodes iratus occidit multos pue-
ros. . In Bethlehem Judæ civitate
David. Oratio.
Eus, cujus hodierna die præco-
nium Innocentes Martyres non
loquendo, ſed moriendo confeſſi ſunt:
omnia in nobis vitiorum mala mortifi-
ca; ut fidem tuam, quam lingua no-
ſtra loquitur, etiam moribus vita fatea-
tur. Per Dominum.
si feſtum S. Thomæ non venerit in
Dominica, Officium Dñicæ fit die im-
mediatè ſequenti Feſtum ipſius, ni ſi fue-
rit Sabbatum : quia tunc de Dñica fit
tantüm commemor. in die S. Silveſtri,
& in Sabbato fit Officium de Octava
Nativitatis, ut inferiuùs ponitur. 210.
D O M IN 1I C A
Infra Octavam Nativit.
In ſecundis veſperis S. Thomæ, quan-
do non venerit in Dominica, Anña. Te-
cum principium. cum reliquis Añis &
Pſalmis de Nativitate. 190.
Capitulum. Galat. 4.
Ratres, Quanto tempore heres par-
vulus eſt, nihil differt à ſervo, cùm
ſit dominus omnium: ſed ſub tutori-
bus & actoribus eſt uſque ad præfini-
tum tempus à Patre.
Hymnus. Jeſu Redemptor. 185.
„. Verbum caro factum eſt, alleluja.
. Et habitavit in nobis, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Dum medium ſilentium tenerent om-
nia;,

Dñica infra Oct. Nætivitatis. 207
nia, & nox in ſuo curſu medium iter
perageret, omnipotens ſermo tuus Do-
mine à regalibus ſedibus venit, alleluja.
Oratio.
Mnipotens ſempiterne Deus, diri-
ge actus noſtros in beneplacito tuo:
ut in nomine dilecti Filij tui merea-
mur bonis operibus abundare. Qui te-
cum vivit.
Deinde fit Commemor. S. Thomæ „
Antiphong. Qui vult venire poſt me,
abneget ſemetipſum, & tollat crucem
ſuam, & ſequatur me.
yJ. Juſtus, ut palma forebit. z. Sicut
cedrus Libani multiplicabitur.
Oratio. D eus, pro cujus Eccleſia. 204.
De Nativitate, Antiphona.
Hodie Chriſtus natus eſt: hodie Salva-
tor apparuit: hodie in terra canunt An-
geli, lætantur Archangeli: hodie exul-
tant juſti, dicentes: Gloria in excelſis
Deo, alleluja.
y. Notum fecit Dominus, alleluja.
. Salutare ſuum, alleluja.
Oratio. C oncede quæſumus. 205.
Pro ſancto Stephano, Antiphona
Sepelierunt Stephanum viri timorati; &
fecerunt planctum magnum ſuper eum.
J. Stephanus vidit cælos apertos.
. Vidit & introivit: beatus homo,
cui cæli patebant.
Oratio. Da nobis, quæſumus. 205.
Pro ſancto Joanne, Antiphona.
Exijt ſermo inter fratres, quod diſcipu-
M 6G6 lIus

208 Däica infra Oct. Nativitatis.
lus ille non moritur: & non dixit Jeſus,
Non moritur; Sed;, Sic eum volo ma-
nere, donec veniam.
y. Valde honorandus eſt beatus Joan-
nes. g. Qui ſupra peétus Domini in
cœna recubuit.
Oratio. E ccleſiam tuam. 205.
Pro S8. Innocentibus, Antiphona.
Innocentes pro Chriſto infantes occiſi
ſunt, ab iniquo rege lactentes interfe-
cti ſunt: ipſum ſequuntur Agnum ſine
macula, & dicunt ſemper: Gloria ti-
bi Domine.
y. Sub throno Dei omnes ſancti cla-
mant. ge. Vindica ſanguinem noitrum
Deus noſter.
Oratio. Deus, cujus hodierna. 206.
Ad Laudes & per Horas, Antiph-
Uem vidiſtis paſtores? dicite?
Qunnntiats nobis, in terris quis ap-
paruit ? Natum vidimus, & choros
Angelorum collaudantes Dominum;
alleluja, alleluja.
Pſalmus. Dominus regnavit. cum re-
liquis. 1.
Ana. Genuit puerpera Regem, cui
nomen æternum, & gaudia matris ha-
bens cum virginitatis honore: nec pri-
mam ſimilem viſa eſt, nec habere ſe-
quentem, alleluja.
Ana. Angelus ad paſtores ait: Annun-
tio vobis gaudium magnum: quia na-
tus eſt vobis hodie Salvator mundi,
alleluja.
Anña:

Dñ̃ica infra Oct. Nativitatis. 209
Ana. Facta eſt cum Angelo multitu-
do cæleſtis exercitus laudantiũ Deum,
& dicentium: Gloria in excelſis Deo,
& in terra pax hominibus bonæ volun-
ta tis, alleluja.
Ana. Parvulus Filius hodie natus eſt
nobis, & vocabitur Deus, fortis, alle-
luja, alleluja.
Capitulum, Fratres, Quanto tempo-
re. 206.
Hymnus. A ſolis ortus cardine. 188.
y. Verbum caro factum eſt, alleluja.
g. Et habitavit in nobis, alleluja.
Ad Benedictus, Antiphona.
Dum medium ſilentium.
Oratio. O mnipotens ſempiterne. uè
ſupraà in Veſperis. 207.
Et ſit Commemorat. de Octava Na-
tivitatis, & alijs Octavis, ut ſupra in
Fefto S. Thomæ. 204.
Ad Primam, Ana. Quem vidiſtis.
Ad Abſolutionem Capituli dicitur
Capitulum Nonæ, ut infra.
Ad Tertiam, Ana. Genuit puerpera.
