F*. Et adipe frumenti fatiat te, allelude

In feſto Corporis Chriſti. 369
Ad Benedicdtus, Antiphona.
Ego ſum panis vivus, qui de cælo deſ-
cendi: ſi quis manducaverit ex hoc pa-
ne, vivet in æternum, alleluja.
Oratio. Deus, qui nobis. 367.
Ad Primam, . breve. Chriſte Fili.
Z. Qui natus es de Maria Virgine. Et
ſic d»irur per totam Octavam.
In Verſiculis Primæ & Completorij non
additur. Alleluja. ſed in alijs Horis.
Ad Tertiam, Ana. Angelorum eſca.
Capitul. F ratres, Ego enim accepi. 365.
B. br. Panem cæli dedit eis, *Alleluja,
alleluja. Panem. Y. Panem Angelorum
manducavit homo. Alleluja, alleluja.
Gloria Patri. Panem cæli. X. Cibavit
illos ex adipe frumenti, alleluja. g. Et
de petra „Melle ſaturavit eos, alleluja.
d Sextam, Ana. Pinguis eſt panis.
Capitulum. 1. Cor. I1. f.
Uotieſcumque enim manducabi-
1 Qu panem hunc, & calicem bibe-
tis : mortem Domini annuntiabitis .
n donec veniat.
. br. Cibavit illos ex adipe frumenti,
Alleluja, alleluja. Cibavit. 7. Et
de petra, melle ſaturavit eos. Alleluja,
alleluja. Gloria Patri. Cibavit. Y. E-
ducas panem de terra, alleluja. B. Et
vinum lætificet cor hominis, alleluja.
Ad Nonam, Antiphona. Vincenti.
Capitulum. 1. Cor. rI. f.
Qieumgue manducaverit panem
hunc, & biberit calicem Domini
X 5 in-

370 In feſto Corporis Chrifi.
indignè: reus erit corporis & ſangui-
nis Domini.
I. br. Educas panem de terra, * Alle-
uja, alleluja. Educas. . Et vinum
lætificet cor hominis. Alleluja, alle-
luja. G loria Patri. Educas. F. Poſuit
fines tuos pacem, alleluja. . Et adi-
pe frumenti ſatiat te, alleluja.
In ſecundis Veſperis omnia dicuntur
ſicut in primis Veſperis, 365.
y. Panem de cælo præſtitiſti eis, alle-
luja. &. Omne delectamentum in ſe
habentem, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
O ſacrum convivium, in quo Chriſtus
ſumitur: recolitur memoria paſſionis
ejus: mens impletur gratia: & futuræ
gloriæ nobis pignus datur, alleluja.
Oratio. D eus, qui nobis. 367.
s A B B. A T O.
Ad Veſperas, Antiphona. Sacerdos
in æternum. cum reliquis Antiphonis
S&c Pſalmis, ut ſuprà. 365.
Capitulum. 1. Foan. 3. b.
Hariſſimi, Nolite mirari, ſi odit
vos mundus. Nos ſcimus quoniam
translati ſumus de morte ad vitam,
quoniam diligimus fratres.
Hymnus. P ange lingua. 366.
y. Cibavit illos ex adipe frumenti, al-
leluja. . Et de petra, melle ſaturavit
eos, alleluja —
Ad Magnificat, Antiphona.
Puer Samuel miniſtrabat ante Deum
coram

Dãñica infra Oct. Corp. Chriſti. 371
eoram Heli, & ſerme Domini erat pre-
tioſus cum eo.
Oratio.
Ancti nominis tui, Domine, timo-
rem pariter & amorem fac nos habe-
re perpetuum: quia numquam tua gu-
bernatione deſtituis, quos in ſoliditate
tuæ dilectionis inſtituis. Per Dñm.
Deinde fit commemorat. de Oava.
Afa. O ſacrum convivium. „. Pa-
nem de cælo præſtitiſti. 370. Oratio.
Deus, qui nobis. ut ſuprà. 367.
D O M IN ICA
Infra Od. quæ eſt ij. poſt Pentecoſten.
Omnia dicuntur de Odava, præter
Capitula, Antiphonas ad Benedictus;
Magnificat; & Orationem, quæ hic
habentur propria.
Ad Landes & per Horas, Ana. Sa-
pientia. cum reliquis Anis & Plalm.
ut ſuprà, 367. Capitulum. Chariſſi-
mi, Nolite. 370. Hymnus. Verbum ſu-
pernum. 368. Y. Panem cæli dedit eis,
alleluja. g,. Panem Angelorum man-
ducavit homo, alleluja.
Ad Benedictus, Antiphona.
Homo quidam fecit cæxnam magnam, &
vocavit multos: & miſit ſervum ſuum
hora cœnæ dicere invitatis ut venirent,
quia omnia parata ſunt, alleluja.
Orafio. S ancti nominis.
Deinde ſit commemorat. de Octtava,
Aha. Ego ſum panis vivus, qui de cæ-
lo deſcendi: ſi quis manducaverit ex
hoc

372 Dñnica infra Oct. Corp. Chriſti.
hoc pane, vivet in æternum, alleluja.
F. Poſuit fines tuos pacem, alleluja.
g. Et adipe frumenti ſatiat te, alleluja.
Oratio. Deus, qui nobis. 367.
Ad primam, ad Abſolutionem Capi⸗
tuli, dicitur Capitulum Nonæ. Filioli.
Ad Tertiam, Antiphona. Angelo-
rum eſca. Capitulum. Chariſſimi, No-
lite. 370.
g, br. Panem cæli dedit eis, * Alle-
luja »alleluja. Panem. y. Panem An-
gelorum manducavit homo. Alleluja,
alleluja. Gloria Patri. Panem. y. Ci-
bavit illos ex adipe frumenti, alleluja.
ge. Et de petra, melle ſaturavit eos,
alleluja.
Ad Sextam, Antiphona.
Pinguis eſt panis.
Capitulum. 1. Joan. 3. e.
IN hoc cognovimus charitatem Dei,
quoniam ille animam ſuam pro nobis
poſuit: & nos debemus pro fratribus
animas ponere.
. br. Cibavit illos ex adipe frumenti,
*Alleluja, alleluja. Cibavit. . Et de
petra, melle ſaturavit eos. Alleluja,
alleluja. G loria Patri. Cibavit. F. E-
ducas panem de terra, alleluja. . Et
vinum lætificet cor hominis, alleluja.
Ad Nonam,, Antiphona. Vincenti.
Capitulum. 1. Joan. 2. d.
Ilioli mei, non diligamus verbo, ne-
que lingua, ſed opere & veritate.
N. br. Educas panem de terra. * Al-
lelu-

Dñᷣica infra Oct. Corp. Chriſti. 37 3
leluja, alleluja. Educas. . Et vinum
lætificet cor hominis. Alleluja, alle-
lIuja. G loria Patri. Educas. 7. Poſuit
fines tuos, pacem, alleluja. . Et adi-
pe frumenti ſatiat te, alleluja.
Ad Veſperas . Antiphona. Sacerdos
in æternum. cum reliquis Antiphonis
& Pſalm. ut in j. Veſperis Feſti. 365.
Capitulum. Chariſſimi, nolite mirari.
ut ſupra. 370.
Hymnus. ange lingua. 366.
Y. Cibavit illos ex adipe frumenti, al-
leluja. zet. Et de petra, melle ſaturavit
cos, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Exi citò in plateas & vicos civitatis: &
pPauperes ac debiles, cæcos & claudos
compelle intrare, ut impleatur domus
mea; alleluja.
Oratio. S ancti nominis. ut ſuprà. 371.
Deinde ſit commemorat. de Octava.
Ana. O ſacrum convivium. y. Fa-
nem de cælo. 370. Oratio. D eus, qui
nobis. ut ſuprà, 367.
FERIA QUART A.
Ad. Veſp. omnia t in primis Veſp.
Feſti. 365. Et ſi hac die fuerit Feſtum
Duplex; in Veſperis fit tantm com-
memorat. de eo, niſi fuerit ex ſolem-
nioribus, ut dicitur in Rubrica de
Commemorat.
F ERIA UIN T A.
„Odtava Corporis Chriſti. Omnia ſi⸗
cut in Feſto. .
A N-

374 Añæ in Sabb. poſt Pentecoſt.
ANTIEHO N, .
Dicendæ in Sabbatis poſt Pentecoſten
uſque ad Adventum.
3 A B B A T O.
Ante Dñicam iij. poſt Pentecoſten.
Ad Magnificat, Antiphona,
Cognoverunt omnes à Dan uſque Ber-
ſabée, quòd fidelis Samuel Propheta
eſſet Domini.
Oratio. Protector in ſe ſperantium.
quæ habetur infrà poſt Antiphonam ul-
timæ Hebdomadæ Novembris cum alijs
Orationibus uſque ad Adventum. 32.
Sabbato ante Dominicam quartam
Poſt Pentecoſten.
Ad Magnificat, Aptiphona.
Prævaluit David in Philiſthæum in fun-
da & lapide, in nomine Domini.
Sabbato ante Dominicam quintam
poſt Pentecoſten.
Ad Magnificat, Antiphona:
Montes Gelboë, nec nec ros pluvia ve-
niant ſuper vos: quia in te abjectus eſt
clypeus fortium, clypeus Saul, quaſi non
eſſet unctus oleo. Quomodo ceciderunt
fortes in bello? Jonathas in excelſis
interfectus eſt: Saul & Jonathas ama-
biles, & decori valdèe in vita ſua, in
morte quoque non ſunt diviſi.
Sabbato ante Dominicam ſextam poſt
Pentecoſten.
Ad Magnificat, Antiphona.
Obſeero Domine, aufer iniquitatem
ſexvi tui, quia inſipienter egi.

Sab-
ab

Afiæ in Sabb. poſt Pentecoſt. 375
Sabbato ante Dominicam ſeptimam
poſt Pentecoſten.
Ad Magniſicat, Antiphona.
Unxerunt Salomonem Sadôc Sacerdos,
& Nathan Propheta, regem in Gihon;
& aſcendentes læti dixerunt: vivat
rex in æternum.
Niſi ponenda ſit Antiphona pro Do-
minica prima Auguſti, quia tunc omiſ-
ſis Anis de libris Regum, ponuntur de
libris Salomonis: quod etiam ſervatur
in ſequentibus Hebdomadis.
Sabbato ante Dominicam viij. poſt
Pentecoſten.
A Magnificat, Antiphona.
Exaudiſti Domine orationem ſervi tui,
ut ædificarem templum nomini tuo-
Sabbato ante Dominicam ix. poſt
Jentecoſten.
Ad Magnificat, Antiphona.
Dum tolleret Dominus Eliam per tur-
binem in cælum;, Eliſæus clamabat:
Pater mi, currus ſrasl, & auriga ejus.
Sabbato ante Dñicam x. poſt Pentec.
Ad Magnificat, Antiphona.
Fecit Joas rectum coram Domino cun-
ctis diebus, quibus docuit eum Joiada
Sacerdos.
Sabbato ante Dñicam xj. poſt Pentec.
Ad Magnificat, Antiphona.
Obſecro Domine, memento quæſo,
quomodo ambulaverim coram te in ve-
ritate, & in corde profecto, & quod
placitum eſt coram te; fecerim.
⁸ A EB-

376 Anæ in Sabb. poſt Pentecoſt.
S A B B A T O.
Ante Dominicam primam Auguſti.
Ea autem dicitur prima Dnñica men-
ſis, quæ eſt in Kalendis; vel proximior
Kalendis illius menſis: ita ut ſi Kalen-
dæ fuerint j. iij. & iiij. Seria, tunc pri-
ma Dominica menfis eſt. ea quæ Præce⸗
dit Kalendas. Sin autem v. & vj. Feria »
vel Sabbato, eſt ea quæ ſequitur. Et in
Sabb. præcedenti ad Magnificat pona-
tur Ant. illius hiſtoriæx, omiſſa- alia
quæ forte occurrerer.
Ad Magnificat, Antiphona.
Sapientia ædificavit ſibi domum, exci-
dit columnas ſeptem, ſubdidit ſibi gen-
tes, ſuperborum & ſublimium colla
propria virtute calcavit.
Oratio quæ contingit in ordine alia-
mim Dominicarum, ut infra.
Sabbato ante Dominicam ij. Auguſti..
Ad Magnificat, Antiphona.
Ego in altiſſimis habito: & thronus
meus in columna nubis.
Sabbato ante Dominicam iij. Auguſti.
Ad Magnifiçat, Antiphona.
Omnis ſapientia à Domino Deo eſt, &
cum illo fuit ſemper, & eſt ante ævum.
Sabbato ante Dominicam iiij. Auguſti
Ad Magniſicat, Antiphona.
Sapientia clamitat in plateis: Si quis
diligit ſapientiam, ad me declinet, &
eam inveniet: & cum invenerit, bea-
tus erit ſi tenuerit eam.
Sabbato ante Dominicam quintam
Au-

Anæ in Sabb. poſt Pentecoſt. 377
Auguſti, niſi hæc fuerit propinquior
Kalendis Septembris: quia tunc iſta
omittitur, & ponitur Antiphona pro
prima Dominica Septembris, ut infra-
Ad Magnificat, Antiphona.
Obſerva fili præcepta patris tui: & ne
dimittas legem matris tuæ, ſed liga
eam ſemper in corde tuo.
S A B B A T O
Proximo Kalendis Septembris.
Ad Magnificat, Antiphona.
Cùm audiſſet Job nuntiorum verba, ſu-
ſtinuit patienter, & ait: Si bona ſuſce-
pimus de manu Domini, mala autem
quare non ſuſtineamus? In omnibus
his non peccavit Job labijs ſuis, neque
ſtultũ aliquid contra Deum locutus eſt.
Sabbato ante Dñicam ij. Septembris-
Ad Magnificat, Antiphona.
In ornnibus his non peccavit Job labijs
ſuis, neque ſtultum aliquid contra
Deum locutus eſt.
Sabbato ante Dñicam iij. Septembris.
Ad Magnificat, Antiphona.
Ne reminiſcaris Domine delicta mea,
yel parentum meorum: neque vindi-
ctam ſumas de peccatis meis.
Feria iiij. Quatuor Temporum Sep-
tembris.
Ad Benedictus, Antiphona-
Hoc genus dæmoniorum in nullo poteſt
exire, niſi in oratione & jejunio.
Deinde dicuntur Preces ut in Pfal-
terio. 69. .
1 Ora-

378 Anæ in Sabb. poſt Pentecoſt.

Oratio.
Iſericordiæ tuæ remedijs, quæſu-
M mus Domine,; fragilitas noſtra ſub-
ſiſtat: ut quæ ſua conditione atteritur,
tua clementia reparetur. Per Domi=
num noſtrum.
Et dicitur per Horas diei tantùm.
Ad vVeſperas, ſi fit de Feria dicçuntur
Preces feriales. 106, cum Oratione Do-
minicæ præcedentis.
Feria vj. Quatuor Temporum.
Ad Benedictus „Antiphona.
Mulier, quæ erat in civitate peccatriæ,
ſtans retrò ſecus pedes Domini, lacry-
mis cœpit rigare pedes ejus, & capillis
capitis ſui tergebat, & deoſeulabatur
pedes ejus, & unguento ungebat.
Deinde dicuntur Préces ut in Pſal-
teriog. 69. Oratio.
Ræſta quæſumus omnipotens Deus:
ut obſervationes ſacras annua devo-
tione recolentes, & corpore tibi pla-
ceamus, & mente. Per Dominum.
Et dicitur per Horas diei tantàùm.
In Veſperis, niſi fiat de Feſto novem
Lection. dicuntur Preces feriales. 106⸗
& Oratio Dominicæ præteritæ.
Sabbato Quatuor Temporum.
Ad Benedictus; Antiphona. .
Illuminare Domine ijs qui in tenebris
ſedent, & dirige pedes noſtros in viam
pPacis, Deus Iſtaël.
Deinde dicuntur Preces ut in Pfal-
tsrio. 69.
Ora⸗

Añæ in Sabb. poſt Pentecoſt, 379
Oratio.
ig, O Mnipotens ſempiterne Deus, qui
pPer continentiam ſalutarem, cor-
poribus mederis & mentibus : Maje-
ſtatem tuam ſupplices exoramus z ut
pia jejunantium deprecatione placatus,
& præſentia nobis ſubſidia tribuas, &
futura. Per Dominum.
Et dicitur per Horas diei tantùm.
Sabbato ante Diicam ilij. Septembris.
Ad Magnificat, Antiphona.
Adonai Domine Deus magne, & mi-
rabilis, qui dediſti ſalutem in manu fe-
minæ, exaudi preces ſervorum tuorum.
Sabbato ante Pestean v. Septembris.
Ad Magnificat, Antiphona.
Domine Rex omnipotens, in ditione
tua cuncta ſunt poſita, & non eſt qui
poſſit tuæ reſiſiere voluntati.
S A B B A T
Ante Dominicam j. Octobris.
Ad Magnificat, Antiphona.
Adaperiat Dominus cor veſtrum in lege
ſua, & in præceptis ſuis, & faciat pa-
cem Dominus Deus noſter.
Sabbato ante Dominicam ij. Octobris.
Ad Magnificat, Antiphona.
Refulſit ſol in clypeos aureos, & re-
ſplenduerunt montes ab eis „ & foxtitu-
do Gentium diſſipata eſt. .
Sabbato ante Dominicam iij. Octobris.
Ad Magnificat, Antiphona.
Lugebat autem Judam Iſraél planctu
magno, & dicebat: Quomodo ceci-
1 2 diſti

380 Apz in Sabb. poſt Pentecoft.
diſti potens in prælio, qui ſalvum fa-
ciebas populum Domini?
Sabbatõ ante Dnñicam iiij. Octobris.
Ad Magnificat, Antiphona.
Exaudiat Dominus orationes veſtras,
& reconcilietur vobis : nec vos deſe-
rat in tempore malo Dominus Deus

noſter. .
Sabbato ante Dominicam v. Octo-

bris, niſi ſit omittenda, quia hæc pro-
ximior ſit Kalendis Novembris.
Ad Magnificat, Antiphona.
Tua eſt potentia, tuum regnum Domi-
ne, tu es ſuper omnes Gentes: da pa-
cem Domine in diebus noſtris.
8 A B B A T Q .
Ante Dominicam j. Novembris.
Ad Magnificat, Antiphona-
Vidi Dominum ſedentem ſuper ſolium
excelſum, & plena erat omnis terra
majeſtate ejus: & ea quæ ſub ipſo erant,
replebant templum.
abbato ante Dnñicam ij. Novembris.
Ad Magnificat, Antiphona.
Aſpice Domine, quia facta eſt deſolata
civitas plena divitijs : ſedet in triſtitia
domina Gentium: non eſt qui conſo-

letur eam, niſi tu Deus noſter.
Si November habeat tantùm quatuor

Dominicas, tunc Sabbato ante Domi-
nicam ij. ad Magnificat dicetur Anti-
phona, Muro tuo. & duobus ſequen-
tibus Sabbatis dicuntur ſequentes =
Antiphonæ.
Sab⸗

Anæ in Sabb. poſt Pentecoſt. 381r
Sabbato ante Dominicam iij. No-
Fembris.
Ad Magnificat, Antiphona.
Muro tuo inexpugnabili circumeinge
nos Domine, &- armis tuæ potentiæ
protege nos ſemper.
Sabbato ante Dominicam iiij. No-
vembris.
Ad Magnificat, Antiphona.
Qui cælorum contines thronum, &
abyſſos intuêris, Domine Rex regum,
montes ponderas, terram palmo con-
cludis: exaudi nos Domine in gemi-
tibus noſtris.
Sabbato ante Dominicam v. No-
vembris. .
Ad Magnificat, Antiphona.
Super muros tuos Jeruſalem conſtitui
cuſtodes: tota die & nocte non tace-
bunt laudare nomen Domini.
Sabbato poſt ultimam Dominicam
Novembris.
Ad Veſperàâs, Antiphonæ cum Pſal-
mis de FPſalterio. 129. Capitulum,
Hymnus, y. Antiphona ad Magnificat,
& Oratio, ut in Sabbato ante Domi-
nicam primam Adventus. 1Iz1.

1 3 ORA-

GRATIONHES

ET
ANTIPHON £
IN DOMINICIS

Fer ordinem diſpoſitæ, à tertia poſt
FPentecoſten uſque ad Adventum.
DOMINICA III.
FPoſt Pentecoſten.
Oratio.
Rotector in te ſperantium Deus,
Pk quo nihil eſt validum, nihil
ſanétum: multiplica ſuper nos mi-
ſericordiam tuam ; ut te rectore, te
duce, ſic tranſeamus per bona tempo-
ralia, ut non amittamus æterna. Per
Dominum noſtrum.
Ad Benediéctus, Antiphona.
Quis ex vobis homo, qui habet centum
oves, & ſi perdiderit unam ex illis,
nönne dimittit nonaginta novem in
deſerto, & vadit ad illam quæ perſje-
rat, donec inveniat eam? alleluja.
Ad Magnifſicat, Antiphona.
Quæ mulier habens drachmas decem &
ſi perdiderit drachmam unam, nônne
accendit lucernam, & everrit domum,
& quærit diligenter donec inveniat?
DOMINIGA IV.
poſt Pentecoſten.
Oratio.
A nobis, quæſumus Domine, ut &
mundi curſus paciſice nobis
ordi-

Dñica v. & vj. poſt Pentec. 383
ordine dirigatur, & Ecclefia tua tran-
quilla devotione lætetur. Per Däm.
Ad Benedictus, Antiphona.
Aſcendens Jeſus in navim, & ſedens
docebat turbas, alleluja.
Ad Magnifcat, Antiphonz.
Præceptor per totam noctem laborantes
nihil cepimus, in verbo autem tuo la-
xabo rete.
DO MINICA V.
poſt Pentecoſten.
Oratio.
D Eus, qui diligentibus te bona inviſi-
bilia præparaſti: infunde cordibus
noſtris tui amoris affe tumz; ut te in om-
nibus, & ſuper omnia diligentes, pro-
miſſiones tuas, quæ omne deſiderium
ſuperant, conſequamur. Per Dñm.
Ad Benediktus, Antiphona.
Audiſtis quia dictum eſt antiquis: Non
occides; quia autem occiderit, reus
erit judicio.
Ad Magniſicat, Antiphonz.
Si offers munus tuum ad altare, & re-
cordatus fueris quia frater tuus habet
aliquid adverſus te, relinque ibi munus
tuum ante altare, & vade priùs recon-
ciliari fratri tuo : & tunc veniens offe-
res munus tuum, alleluja.
DO MI NICAVI.
poſt Pentecoſten.
Oratio.
D Eus, virtutum, cujus eſt totum
quod eſt optimum: inſere pecto-
ribus

384 Däica vj. & vi'. poſt Pentee.
ribus noſtris amorem tui nominis, &
præſta in nobis religionis augmentum.;
ut quæ ſunt bona, nutrias, ac pietatis
ſtudio, quæ ſunt nutrita, cuſtodias.
Per Dominum noſtrum.
Ad Benediédtus, Antiphona.
Cùni turba multa eſſet cum Jeſu, nec
haberent quod manducarent; convoca-
tis diſcipulis, ait illis : Miſereor ſuper
turbam: quia ecce jam triduo ſuſtinent
me, nec habent quod manducent;, al-
leluja. .
Ad Magnifcat, Antiphona.
Miſereor ſuper turbam: quia ecce jam
triduo ſuſtinent me, nec habent quod
manducent: & ſi dimiſero eos jejunos,
deficient in via, alleluja.
D O M I N I C A VII.
poſt Pentecoſten.
Oratio-
Eus, cujus providentia in ſui di-
ſpoſitione non fallitur: te ſuppli-
ces exoramus; ut noxia cuncta ſubmo-
veas, & omnia nobis profutura conce-
das. Per Dominum.
Ad Benediétus, Antiphona.
Attendite à falſis Prophetis, qui ve-
niunt ad vos in veſtimentis ovium,
intrinſecùs autem ſunt lupi rapaces: à
fructibus eorum cognoſcetis eos, allel.
Ad Magniſicat, Antiphona.
Non poteſt arbor bona fructus malos
facere, nec arbor mala fructus bonos
facere: omnis arbor, quæ non facit
ru-

Dũñica viij. & ix. poſt Pentec. 285
fructum bonum, excidetur, & in ignem
mitteturt, alleluja.
D O MINICA VIII.
poſt Pentecoſten.
Oratio.
Argire nobis, quæſumus Domine,
ſemper ſpiritum cogitandi quæ re-
a ſunt, propitius & agendi: ut qui
ſine te eſſe non poſſumus, ſecunduùm
te vivere valeamus. Per Dominum.
Ad Benedictus, Antiphona.
Ait dominus villico: Quid hoc audio
de te? redde rationem villicationis
tuæ, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Quid faciam’, quia dominus meus au-
fert à me villicationem? fédere non
4I valeo, mendicare erubeſco, ſcio quid
faciam, ut cùm amotus fuero à villica-
tione, recipiant me in domos ſuas.
D O MINICfA. IX.
poſt Pentecoſten.
Oratio.
P Ateant aures miſericordiæ tuæx,
Domine, precibus ſupplicantium:
& ut petentibus deſiderata concedas;
fac eos, quæ tibi ſunt placita, poſtu-
lare. Per Dominum.
Ad Benedictus, Antiphona.
Cùm appropinquaret Dominus Jeruſa-
lem, videns civitatem flevit ſuper il-
lam, & diait: Quia ſi cognoviſſes &
tu: quia venient dies in te, & circum-
dabunt te inimici tui vallo, & circum-
15 da-

36 Däica x. & xj. poſt Pentec.
dabunt te, & coanguſtabunt te undi-
que, & ad terram proſternent te: eò
quòd non cognoviſti tempus viſitatio-
nis tuæ, alleluja.
Ad Magninſcat, Antiphona.
Scriptum eſt enim; Quia domus mea
domus orationis eſt cunctis gentibus:
vos autem feciſtis illam ſpeluncam la-
tronum : & erat quotidie docens in
templo.
DO MINICA X.
poſt Pentecoſten.
Oratio.
Eus, qui omnipotentiam tuam par-
cendo maxime & miſerando ma-
nifeſtas; multiplica ſuper nos miſeri-
cordiam tuam; ut ad tua promiſſa cur-
rentes, cæleſtium bonorum facias eſſe
conſortes. Per Dominum.
Ad Benedidus, Antiphona.
Stans à longè publicanus, nolebat ocu-
los ad cælum levare, ſed percutiebat
pectus ſuum, dicens, Deus, propitius
eſto mihi peccatori.
Ad Magnificat, Antiphona.
Deſcendit hic juſtificatus in domum
ſuam ab illo: quia omnis qui ſe exal-
tat, humiliabitur: & qui ſe humiliat,
exaltabitur.
DOMINICA XI.
poſt Pentecoſten.
Oratio.
QMnipotens ſempiterne Deus, qui
abundantia pietatis tuz & me-
rita

Dñica xj. & xij. poſt Pentec. 387
rita ſupplicum excedis & vota: effun-
de ſuper nos miſericordiam tuam; ut
dimittas quæ conſcientia metuit, &
adjicias quod oratio non præſumit. Per
Dominum noſtrum Jeſum Chriſtum
Filium tuum.
Ad Benedidtus, Antiphona.
Cùm tranſiſſet Dominus fines Tyri,
ſurdos fecit audire, & mutos loqui.
Ad Magniſicat, Antiphona.
Benè omnia fecit, & Hurdhs fecit au-
dire, & mutos loqui.
DO MINICA XII.
poſt Pentecoſten.
Oratio.
Oinipotens & miſericors Deus, de
cujus munere venit, ut tibi à fide-
libus tuis digne & laudabiliter ſervia-
tur: tribue quæſumus nobis; ut ad
promiſſiones tuas ſine offenſione curra-
mus. Per Dominum noſtrum Jeſum
Chriſtum Filium tuum.
Ad Benedictus, Antiphona.
Magiſter, quid faciendo vitam æter-
nam poſſidebo ? at ille dixit ad eum:
In lege quid ſeriptum eſt? quomodo
legis? Diliges Dominum Deum tuum
ex toto corde tuo, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Homo quidam deſcendebat ab Jeruſa-
lem in Jericho, & incidit in latrones;
qui etiam deſpoliaverunt eum, &
plagis impoſitis abjerunt, ſemivivo
relicto.
1 6 D O-

388 Düica xiij. & xiiij. poſt Pentec.
DOMINIC A XIIIT.
Poſt Pentecoſten.
Oratio.
OAMnibotens ſempiterne Deus, da
nobis fidei, ſpei, & charitatis aug-
mentum: & ut mereamur aſſequi quod
promittis, fac nos amare quod præci-
pis. Per Dominum noſtrum.
Ad Benediétus, Antiphona.
Cùm tranſiret Jeſus quoddam caſſel-
lum, occurrerunt ei decem viri lepro-
ſi: qui ſteterunt à longe, & levaverunt
vocem, dicentes: Jeſu præceptor, mi-
ſerere noſtri.
Ad Magniſicat, Antiphona.
Unus autem ex illis, ut vidit quòôd
mundatus eſt, regreſſus eſt cum magna
voce magnificans Deum, alleluja.
DOMINICA XIV.
poſt Pentecoſten.
Oratio.
Uſtodi Domine, quæſumus, Eccle-
ſiam tuam propitiatione perpetua:
& quia ſine te labitur humana morta-
litas, tuis ſemper auxilijs & abſtraha-
tur à noxijs, & ad ſalutaria dirigatur.
Per Dominum noſtrum.
Ad Benedictus, Antiphona.
Nolite ſoliciti eſſe, dicentes : Quid
manducabimus, aut quid bibemus?
ſcit enim Pater veſter, quid vobis ne-
ceſſe ſit, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Quærite primam regnum Dei, &
i-

Dũñica xv. & xvj. poſt Pentee. 389
ſtitiam ejus, & hæc omnia adjicientur
vobis;, alleluja.
D O MINI CA. XV.
poſt Pentecoſten.
Oratio.
Ccleſiam tuam, Domine, miſera-
tio continuata mundet & muniat:
& quia ſine te non poteſt ſalva conſi-
ſtere, tuo ſemper munere gubernetur.
Per Dominum noſtrum.
Ad Benedicdus, Antiphona.
Ibat Jeſus in civitatem, quæ vocatur
Naim : & ecce defuncétus efferebatur
filius unicus matri ſuæ.
Ad Magnificat, Antiphona.
Propheta magnus ſurrexit in nobis, &
quia Deus viſitavit plebem ſuam.
D O M I N ICA XVI.
poſt Pentecoſten.
Oratio.
SS Ua nos, quæſumus Domine, gra-
tia ſemper & præveniat & ſequa-
tur: ac bonis operibus jugiter præſtet
eſſe intentos. Per Dominum.
Ad Benedictus, Antiphona.
Cùm intraret Jeſus in domum cujuſ-
dam Principis Phariſæorum Sabbato
manducare panem: ecce homo quidam
hydropicus erat ante illum: ipſe veroò
apprehenſum ſanavit eum, ac dimiſit.
Ad Magnificat, Antiphona.
Cùm vocatus fueris ad nuptias, recum-
be in noviſſimo loco; ut dicat tibi qui
te invitavit: Amice, aſcende ſuperius:
&

39 0 Däica xvij. & xviij. poſt Pentee.
& erit tibi gloria coram ſimul diſcum-
bentibus, allelnja.
D O MIN I C A XVII.
poſt Pentecoſten.
Oratio.
D A, quæſumus Domine, populo
tuo diabolica vitare contagia: &
te ſolum Deum pura mente ſectari. Per
Dominum noſtrum.
Ad Benedicktus, Antiphona.
Magiſter, quod eſt mandatum magnum
in lege? Ait illi Jeſus: Diliges Domi-
num Deum tuum ex toto corde tuo,
alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Quid vobis videtur de Chriſto ? cujus
filius eſt? Dicunt ei omnes : David.
Dicit eis Jeſus : Quomodo David in
ſpiritu vocat eum Dominum, dicens:
Dixit Dominus Domino meo: Sede à
dextris meis!

DO MINICA XVIII.
poſt Pentecoſten.

Oratio.
Irigat corda noſtra, quæſumus Do-
mine, tuæ miſerationis operatio:
quia tibi ſine te placere non poſſumus.
Per Dominum noſtrum Jeſum Chri-
ſtum Fifinm tuum.
Ad Benedidus, Antiphona.
Dixit Dominus paralytico: Confide fi-
li, remittuntur tibi peccata tua.
AA Magnificat', Antiphona.
Tulit ergo paralyticus lectum ſuum, in
guo

omnis plebs, ut vidit, dedit laud Deo.
DO MINICA XIX.
poſt Penteecoſten.
Oratio.
Mnipotens & miſericors Deus,
univerſa nobis adverſantia propi-
tiatus exclude; ut mente & corpore
pariter expediti, quæ tua ſunt, libe-
ris mentibus exequamur, Per Dominu.
Ad Benedictus, Antiphona.
Dicite invitatis: Ecce prandium meum
paravi, venite ad nuptias, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Intravit autem Rex, ut videret diſcum-
bentes;: & vidit ibi hominem non ve-
ſtitum veſte nuptiali, & ait illi: Ami-
ce, quomodo huc intraſti, non habens
veſtem nuptialem?
PD O MINIC X XX.
poſt Pentecoſten.
Il Oratio.
L Argire, quæſumus Domine, fide-
libus tuis indulgentiam placatus &
pacem: ut pariter ab omnibus munden-
tur offenſis, & ſecura tibi mente de-
ſerviant, Per Dominum,
Ad Benedicdtus, Antiphona.
Erat quidam regulus, cujus filius infir-
mabatur Capharnaum; hic cùm audiſ-
ſet quòd Jeſus veniret in Galilæam,
rogabat eum, ut ſanaret filium ejus.
Ad Magnificat, Antiphona.
Cognovit autem pater, quia illa hora
erat,

392 Däica xXxj. S& xxij. poſt Pentee.
erat, in qua dixit Jeſus: Filius tuus vI-
vit, & credidit ipſe, & domus ejus tota.
D O MINICA XKXXI.
poſt Pentecoſten.
. Oratio.
Amiliam tuam, quæſumus Domi-
ne, continua pietate cuſtodi: ut à
cunctis adverſitatibus te protegente ſit
libera, & in bonis actibus tuo nomini
ſit devota. Per Dominum.
Ad Benedicdtus, Antiphona.
Dixit autem Dominus ſervo: Redde
quod debes. Procidens autem ſervus il-
le rogabat eum, dicens: Patientiam
habe in me, & omnia reddam tibi.
Ad Magnificat, Antiphonæz.
Serve nequam, omne debitum dimiſi
tibi, quoniam rogaſti me: nonne ergo
oportuit & te milſereri conſervi tui, ſi-
cut & ego tui miſertus ſum? alleluja.
DO MINICA XXII.
poſt Pentecoſten.
Oratio.
D Eus, refugium noſtrüum, & vir-
tus: adeſto pijs Eccleſiæ tuæ pre-
cibus, auctor ipſe pietatis, & præſta:
ut quod fideliter petimus, efficaciter
conſequamur. Per Dominum.
Ad Bencdictus, Antiphona.
Magiſter, ſcimus quia verax es , &
viam Dei in veritate doces, alleluja.
Ad Magnificat, Antiphona.
Reddite ergo quæ ſunt Cæſaris, Cæſa-

ri: & quæ ſunt Dei, Deo, alle luja.
Si

Dñica xxiij. poſt Pentec. 393
Ssi ſequens Dominica fuerit ultima
poſt Pentecoſten, ejus loco ponitur
xxiiij. ut infra: & Officium/hujus Do-
minicæ poniturin Sabbato præcedenti,
non impedito Feſto novem Lectio-
num, alioquin Feria vj. vel alia ſimili-
ter non impedita.
DOMINICA XXIII.
poſt Pentecoſten.
Oratio.
Bſolve, quæſumus Domine, tuo-
rum delicta populorum: ut à pec-
catorum nexibus, quæ pro noſtra fra-
gilitate contraximus, tua benignitate
liberemur. Per Dominum.
Ad Benedictus, Antiphona.
Dicebat en'm intra ſe: Si tetigero fim-
briam veſtimenti ejus tantùm, ſalva ero.
Ad Magnificat, Antiphona.
At Jeſus converſus, & videns eam;
dixit, Confide filia, fides tua te ſal-
vam fecit, alleluja.
Dominicæ poſt Pentecoſten non poſ-
ſunt eſſe pauciores viginti tribus, ne-
que plures vigintiocto. Cum autem
fuerint plures vigintiquatuor, tunc poſt
xxiij. Dominicam reſumuntur, quæ eo
anno ſuperfuerunt poſt Epiphaniam,
quoad Orationem & Antiphonas ad
Benedictus, & Magnificat, hoc ordine.
Si Dominicæ poſt Pentecoſten fue-
rint xxv. Dominica xxiv. poſt 'enteco-
ſten erit quæ eſt vj. poſt Epiphaniam.
Si fuerint xxvj. Dominica Xxiv. erit
quæ

394 Däica xxiv. & ult. poſt Pentee.
quæ eſt v. poſt Epiphaniam, & xXxvV.
quæ eſt vj.
Si fuerint xxvij. Dominica xxiv. erit
quæ eſt iv. poſt Epiphaniam, xXxv. erit
v. & KXVj. erit vj.
Si fuerint xxviij. Dominica xxiv. erit
quæ eſt iij. poſt Epiphaniam, xxv. erit
iv. & xXxvj. erit v. & Xxvij. erit vj. &
ultimo loco ſemper ponitur, quæ ſe-
quitur hic in ordine xxiv.
DOMINICA XXIIII.
ultima poſt Pentecoſten.
Oratio.
EXcita quæſumus Domine, tuorum
fidelium voluntates: ut divini ope-
ris fructum propenſius exequentes,
Pietatis tuæ remedia majora percipi-
ant. Per Dominum.
Ad Benedictus, Antiphona.
Cùm videritis abominationem deſola-
tionis, quæ dicta eſt à Daniele Prophe-
ta, ſtantem in loco ſanéto: qui legit,
intelligat.
Ad Magniſicat, Antiphona.
Amen dico vobis, quia non præteribit
generatio hæc, donec omnia niant: cæ-
lIum & terra tranſibunt, verba autem
mea non tranſibunt, dicit Dominus.

395

PROPRIII M
SANCTORUM.

Die xxix. Novembris.

S. SARTIRNINI MARTYRIS
Commemoratio.
Ad Veſperas, Anña. Iſte ſanctus.
7. Gloria & honote. xiiij.
Oratio.
Eus, qui nos beati Sarturnini Mar-
tyris tui concedis natalitio per-
frui: ejus nos tribue meritis adjuvari-
Per Dominum noſtrum.
De Feſtis occurrentibus in Adventu
non fit Officium, niſi fuerit Duplex,
vel Semiduplex. Quod ſi venerit in
Dominica, transfertur in Feriam ij. ſi-
militer non impeditam. De Simplici-
bus autem fit tantùm commemoratio:
quod ſervatur etiam in Quadrageſima,
Quatuor Temporibus, & in Vigilijs,
ut in Rubricis generalibus Breviarij di-
Kum eſt.
1 N VICGIL. I A.
S. Andreæ Apoſtoli.
Si hæc Vigilia venerit in Adyventu,
nihil fit de ea, niſi in Miſſa. Si vero
non venerit in Adventu, fit Officium de
Feria, ut dictum eſt in Rubricis genera-
libus Breviarij, cum Oratione devigilia,
ut infrà. Quod etiam ſervatur in alijs
Vigilijs occurrentibus in Adventu, Qua-
rageſima, & Quatuox Temporibus.
Si

396 Feſta Novembris.
Si feſtum S. Andreæ venerit Ferxia ij-
de Vigilia Offic. in Sabbato præcedenti,
& Commem. S. Sarturnini in Dnica.
Ad Laudes ut in Pſalterio; Et di-
cuntur Preces feriales flexis genibus,
ſupra. 69.

Oratio.
)Uaſumus omnipotens Deus, ut
beatus Andreas Apoſtolus, cujus
prævenimus feſtivitatem, tuum pro
nobis imploret auxilium : ut à noſtris
reatibus abſoluti, à cuncétis etiam pe-
riculis eruumur. Per Dominum no-
ſtrum Jeſum Chriſtum.
Deinde pro commem. S. Sarturnini;,
Ana. Qui odit. y., Juſtus ut palma. xvj.
Oratio. D eus, qui nos. ut ſupxàa,. 395.
Extra Adventum fit commemoratio
de Cruce, cum reliquis. 136.
Die xxx. Novembris.
IN FESTO S. A N D RE
Apoſtoli. Duplex.
Ad Veſperas, Antiphona. Salve crux
pretioſa. cum reliquis de Laudibus-
Pſalmus. D ixit Dominus. cum reliq.
de Dominica. 95. & loco ultimi.
Plalmus. Laudate Dominum omnes
Gentes. 103.
Capitulum. Kom. ro. b.
F Ratres, Corde enim creditur ad ju-
ſtitiam : ore autem confeſſio fit ad
ſalutem. Dicit enim Scriptura: Om-

nis, qui credit in illum, non confun-
detur.

Hym-

Feſta Novembris. 397
Hymnus. Exzultet orbis gaudijs.
Fg. In omnem terram. infrà in Com⸗
muni Apoſtolorum.
Ad Magnificat, Antiphona.
Unus ex duobus, qui ſecuti ſun? Do-
minum, erat Andreas frater Simonis
Petri, alleluja. Oratio.
MAielatem tuam, Dñe, ſupplici-
ter exoramus: ut ſicut Eccleſiæ
tuæ beatus Andreas Apoſtolus extitit
Prædicator & Rector; ita apud te ſit
pro nobis perpetuus interceſſor. Per
Dominum noſtrum.
Si venerit in Adventu, fit comme⸗
moratio Feriæ occurrentis.
Ad Laudes & per Horas, Aña.
S Alve Crux pretioſa, ſuſcipe diſeipu-
lum ejus, qui pependit in te magi-
ſter meus Chriſtus. Pſalmus. D omi-
nus regnavit. cum reliquis. 1.
Anña. Beatus Andreas orabat, dicens:
Domine Rex æternæ gloriæ ſuſcipe me
pendentem in patibulo.
Ana. Andreas Chriſti famulus : dig-
nus Dei Apoſtolus, germanus Petri, &
in paſſione ſocius.
Anfa. Maximilla Chriſto amabilis tu-
lit corpus Apoſtoli, optimo loco cum
aromatibus ſepelivit.
Anña. Qui perſequebantur juſtum, de-
merſiſti eos Domine in inferno, & in
ligno crucis dux juſti fuiſti.
Capitulum. Fratres, Corde enim cre-
ditur. 3965.
2 Hyms

393 Feſta Novempris. „
Hymnus. E ultet orbis gaudijs. de

Communi Apoſtolotum. ..
7. Annuntiaverunt opera Dei. e. Et
facta ejus intellexerunt.
Ad Benedictus, Antiphonæz.
Concede nobis hominem juſtum, red-
de nobis hominem ſanctum, ne interfi-
cias hominem Deo charum, juſtum,
manſuetum, & pium.
Oratio. Majeſtatem tuam. 397.
Deinde fit commemoratio Feriæ, ſa
venerit in Adventu.
Ad Tertiam, Ana. Beatus Andreas.
Capitulum. F ratres, Corde enim. 396.
. Pr. In omnem terram. * Exivit ſo⸗
nus eorum. In omnem. x. Et in fines
orbis terræ verba corum. Exivit. Glo-
ma Patri. In omnem. . Conſtitues
eos“ principes ſuper omnem terram.
. Memores erunt nominis tui Dñe.
Ad Sextam, Ana. Andreas Chriſti
Ffamulus.
Capitulum- Rom. 10. c.
On enim eſt diſtinétio Judæi &
AGræci: nam idem Dominus om-
nium, dives in omnes qui invocant il-
lum. Omnis enim, quicumque invo-
caverit nomen Lomini;, ſalvus erit.
g. br. Conſtitues eos principes, * Su-
per omnem terram. Conſtitues. *. Me-
mores erunt nominis tui Dñe. Super.
Gloria Patri. Conſtitues. *. Nimis
honorati ſunt amici tui Deus. &0. Nimis
confortatus eſt principatus eorum.

Feſta Novembris. 399
Ad Nonam, Antiphona,
ui perſequebantur juſtum.
apitulum⸗ om. 10. c.
Saias enim dicit: Domine, quis
credidit auditui noſtro ? Ergo fides
ex auditu, auditus autem per verbum
Chriſti. Sed dico : Numquid non au-
dierunt? Et quidem in omnem terram
exivit ſonus eorum, & in fines orbis
terræ verba eorum.
br. Nimis honorati ſunt, * Amici
tui Deus. Nimis. ?, Nimis conforta-
tus eſt principatus eorum. Amici. G lo-
ria Patri. Nimis honorati. ⅛. Annun-
tiaverunt opera Dei. ge. Et facta ejus
intellexerunt.
Ad vVeſp. Ana. Salve Crux pretioſa.
cum reliq. de Kudib. 397. Pſalm. D i-
xit Dñs. cum reliquis ut in ij. Veſp. de
Communi Apoſtol. iiij. Capitulum.
F tatres Cotde enim. ut ſuprà in Veſpe-
