& filij Sion exultent in rege ſuo.
Laudent nomen ejus in choro : * in
tympano & pfalterio pſallant ei.
uia beneplacitum eſt Domino in po-
pulo ſuo: * & exaltabit manſuetos in
ſalutem.
xultabunt ſancti in gloria: * lætabun-
tur in cubilibus ſuis.
E zxaltationes Dei in gutture eorum: *
& gladij ancipites in manibus eorum.
A d faciendam vindictam in nationi-
bus, * increpationes in populis.
A d alligandos reges eorum in compe-
dibus: *ι & nobiles eorum in manicis
ferreis.
Ut faciant in eis judicium conſcriptũ: *
gloria hæc eſt omnibus ſanctis ejus.
Hic non dicitur, G loria Patri.
Pſalmus 150. .
Audate Dominum in ſanctis ejus: *
IL laudate eum in firmamento virtu-
tis ejus.
L audate eum in virtutibus ejus: * jau-
date eum ſecundùm multitudinem ma-
Snitudinis ejus.
L audate eum in ſono tubæ: * laudate
eum in pfalterio, & cithara.
f L au-

e Officium parvum B. Mariæ.
Laudate eum in tympano, & choro: *
laudate eum in chordis, & organo.
Laudate eum in cymbalis beneſonan-
tibus: laudate eum in cymbalis jubila-
tionis: * omnis ſpiritus laudet Dominũ.
G loria Patti, & Filio.
Antiphona. Pulchra es, & decora, filia
Jeruſalem, terribilis ut caſtrorum acies
ordinata. .
Capitulum. Cant. 6. c.
VIerunt eam filiæ Sion, & beatiſ-
ſimam prædicaverunt, & reginæ
laudaverunt eam. . Deo gratias.
Hymnus.
OQO Slorioſa Virginum,
Sublimis inter ſidera,
Qui te creavit, parvulum
Lactente nutris ubere.
Quod Heva triſtis abſtulit,
Tu reddis almo germine:
Intrent ut aſtra flebiles,
Cæli recludis cardines.
Tu Regis alti janua,
Et aula lucis fulgida:
Vitam datam per Virginem
Gentes redemptæ plaudite.
Jeſu tibi ſit gloria;
Qui natus es de Virgine,
Cum Patre & almo Spiritu;»
In ſempiterna ſæcula. Amen.
Benedicta tu in mulieribus.
.. Et benedictus fructus ventris tui.
Ad Benedictus, Antiphona.
Beata Dei Genitrix Maria, Virgo per-
Pe-

Officium paryum B. Mariæ. Xcj
petua, templúm Domini, ſacrarium
Spiritus ſancti: ſola ſine exemplo pla-
cuiſti Domino noſtro Jeſu Chriſto: ora
pro populo, interveni pro clero, inter-
cede pro devoto fœmineo ſexu. yrie
eleiſon. C hriſte eleiſon. Kyrie elei-
ſon. y. Dominus vobiſcum.
Oxatio.
Eus, qui de beatæ Mariæ Virginis
D utero, Verbum tuum, Angelo
nuntiante, carnem uſcipere voluiſti:
Præſta ſupplicibus tuis; ut qui vere
ecam Genitricem Dei credimus, ejus
apud te interceſſionibus adjuvemur.
Per eumdem Chriſtum Dominum no-
ſtrum. . Amen.
. Pro Sancsis, Antiphona.
Sancti Dei omnes intercedere digne-
mini pro noſtra omniumque ſalute.
. Lætamini in Domino, & exultate
Juſti.
ge. Et gloriamini omnes recti corde.
Oratio.
Rotege Domine populum tuum, &
P Apoſtolorum tuorum Petri & Pau-
li, & aliorum Apoſtolorum patroérhio
confidentem, perpetua defenſione con-
ſerva.
Mnes Sancti tui, quæ ſumus Domi-
O ne, nos ubique adjuvent: ut dum
corum merita recolimus, patrocinia
ſentiamus: & pacem tuam olr con⸗
cede temporibus; & ab Eccleſia tua
cunctam repelle nequitiam: iter, actus,
Fij

Xcij Officium parvum B. Mariæ.
& voluntates noſtras, & omnium fa-
mulorum tuorum, in ſalutis tuæ pro-
ſperitate diſpone: benefactoribus no-
ſtris ſempiterna bona retribue: & om-
nibus fidelibus defunétis requiem æter-
nam concede. Per Dominum.
A D P K I M A. M.
Ave Maria, &c. X.
Eus in adjutorium meum intende.
g. Domine ad adjuvandum me
feſtina. Gloria Patri. Alleluja.
Hymnus. .
Emento, rerum Conditor,
Noſtri quòd olim corporis;,
Sacrata ab alvo Virginis
Naſcendo, formam ſumpſeris.
Maria mater gratiæ,
Dulcis Parens clementiæ,
Tu nos ab hoſte protege,
Et mortis hora ſuſcipe.
Jeſu, tibi ſit gloria,
Qui natus es de Virgine,
Cum Patre, & almo Spiritu,
In ſempiterna ſæcula. Amen.
Antiphona. Aſſumpta eſt.
Pſalmus G2.
DEus in nomine tuo ſalvum me
fac: * & in virtute tua judica me.
Deus exaudi orationem meam: * auri=
bus percipe verba oris mei.
Quoniam alieni inſurrexerunt adver-
ſum me, & fortes quæſierunt animam
neam: * & non propoſuerunt Deum
ante conſpectum ſuum.

E cce

Officium parvum B. Mariæ. xciij
ece enim Deus adjuvat mé: *ι & Do-
minus ſuſceptor eſt animæ meæ.
Averte mala inimicis meis: * & in ve-
ritate tua diſperde illos.
Voluntarie ſacrificabo tibi, * & con-
fitebor nomini tuo Domine: quoniam
bonum eſt.
uoniam ex omni tribulatione eripui-
ſtime: * & ſuper inimicos meos de-
ſpexit oculus meus. Qoria Patri.
Pſalmus 384.
Enedixiſti Domine terram tuam: *
avertiſti captivitatem jJacob.
Kemiſiſti iniquitatem plebis tuæ: *
operuiſti omnia peccata eorum.
Birigalti omnem iram tuam: * aver-
tiſti ab ira indignationis tuæ.
Converte nos Deus ſalutaris noſter: *
& averte iram tuam à nobis.
Numquid in æteruum iraſceris nobis? *
aut extendes iram tuam à generatione
in generationem?
Deus tu converſus vivificabis nos: *† &
plebs tua lætabitur in te.
Oſtende nobis Domine miſericordiam
tuam: * & ſalutare tuum da nobis.
Audiam quid loquatur in me Dòoͤͤminus
Deus: * quoniam loquetur pacem in
lebem ſuam;
Le ſuper ſanctos ſuos, * & in eo qui
convertuntur ad cor.
Veruúmtamen propè timentes eum ſa-
lutare ipſius: * ut inhabitet gloria in

terra noſtra.
f iij . Mſe⸗

xciiij Officium parvum B. Mariæ.
iſericordia & veritas obviaverunt ſi-
bi: * juſtitia & pax oſcçulatæ ſunt
Veritas de terra orta eſt : * & juſtitia
de cælo proſpexit.
E tenim Dominus dabit benignitatem: *
& terra noſtra dabit fructum ſuum.
Fuſtitia ante eum ambulabit: * & po-
net in via greſſus ſuos. G loria Patri.
Pſalmus 116.
Audate Dominum omnes Gen-
tes: * laudate eum omnes populi.
Q uoniam confirmata eſt ſuper nos mi-
ſericordia ejus: *ι ſ& veritas Domini
manet in æternum.
Antiphona. Aſſumpta eſt Maria in cæ-
lum, gaudent Angeli, laudantes bene-
dicunt Dominum,
Capitulum. Cant. 6. c.
Uæ eſt iſta, quæ progreditur qua-
ſi aurora conſurgens, pulchra ut
luna, electa ut ſol, terribilis ut caſtro-
rum acies ordinata? ge. Deo gratias.
y. Dignare me laudare te, Virgo ſa-
crata. . Da mihi virtutem contra ho-
ſtes tuos. Kyrie eleiſon. Chriſte elei-
ſon. K yrie eleiſon. 7. Dominus vo-
biſcunt.
Oratio,
Eus, qui virginalem aulam beatæ
Mariæ, in qua habitares, eligere
dignatus es: da quæſumus, ut ſua' nos
defenſione munitos jucundos facias ſuæ
intereſſe Commemorationi. Qui vivis
& regnas cum Deo Patre.
A D

Officium parvum B. Marix. xcv
D E R TI A M.
A ve Maria, &c. x.
Eus in adjutorium meum intende.
D Domine ad adjuvandum me
feſtina. G loria Patri. Alleluja.
Hymnus.
Emento, rerum Conditor,
M Modri quòd olim corporis,
Sacrata ab alvo Virginis
Naſcendo, formam fumpſeris.
M aria mater gratiæ,
Dulcis parens clementiæ,
Tu nos ab hoſte protege,
Et mortis hora ſuſcipe.
ÿeſu, tibi ſit gloria,
Qui natus es de Virgine,
Cum Patre & almo Spiritu,
In ſempiterna ſæcula. Amen.
Ana. Maria Virgo. Pſalmus 119.
D Dominum cum tribularer clama-
vi, * & exaudivit me.
omine libera animam meam à labijs
iniquis, * & à lingua doloſa.
uid detur tibi, aut H apponatur ti-
R ad linguam doloſam?
5 agittæ potentis acutæ, *̊ cum carbo-
ni bus deſolatorijs.
H eu mihi, quia incolatus meus pro-
longatus eſt : habitavi cum habitanti-
bus Cedar: * multùm incola fuit ani-
ma mea.
Cum his qui oderunt pacem, eram pa-
cificus: † cùm loquebarillis, impugna-
bant me gratis. GIoria Patri-
iiij Pſal-

xcyj Officium parvum B. Mariæ.
Plannas 120⸗
Evavi oculos meos in montes, *
unde veniet auxilium mihi.
Auxilium meum à Domino, * qui fe-
cit cæxlum & terram.
Non det in commotionem pedem
tuum : * neque dormitet qui cuſto-
dit te.
Ecce non dormitabit, neque dormiet, *
qui cuſtodit Iſrael.
Hominus cuſtodit te, Dominus prote-
ctio tua * ſuper manum dexteram tuam.
P er diem ſol non uret te: *ẽ neque lu-
na per noctem.
Dominus cuſtodit te ab omni malo: *
cuſtodiat animam tuam Dominus.
Dominus cuſtodiat introitum tuum, &
exitum tuum; * ex hoc nunc & uſque
in ſæculum.
Gloria Patri, & Filio.
Pſalmus 121.
Ktatus ſum in his, quæ dicta ſunt
mihi: * in domum Domini ibimus.
Stantes erant pedes noſtri, * in atrijs
tuis Jeruſalem.
Jeruſalem, quæ ædificatur ut civitas: **
cujus participatio ejus in idipſum.
lluc enim aſcenderunt tribus, tribus
Domini, * teſtimonium Iſrael ad con-
fitendum nomini Domini.
uia illic ſederunt ſedes in judicio, *
ſedes ſuper domum David.
Rogate quæ ad pacem ſunt Jeruſalem: *
& abundantia diligentibus te.
Hat

Ofſicium parvum B. Mariæ. xcvij
Fiat pax in virtute tua: * & abundan-
tia in turribus tuis.
Propter fratres mêoο, & proximos
meos, *† loquebar pacem de te.
Propter domum Domini Dei noſtri *
quæſivi bona tibi. Qloria Patri.
Ana. Maria virgo aſſumpta eſt ad
æthereum thalamum, in quo Rex re-
gum ſtellato ſedet ſolio.
Okitulum. Eecl. 24. b.
T ſic in Sion firmata ſum, & in ci-
itate ſanctificata ſimiliter requie-
vi, & in Jeruſalem poteſtas mea.
z. Deo gratias.
V. Diffula eſt gratia in labijs tuis.
Be. Proptereà benedixit te Deus in æter-
num. Frie eleiſon. Chriſte eleiſon.
Kyrie eleiſon. F. Dominus vobiſcum.
Oratio.
Dius, qui ſalutis æternæ, beatæ
Mariæ Virginitate foœcunda, hu-
mano generi præmia præſtitiſti: tribue
quæſumus; ut ipſam pro nobis inter-
cedere ſentiamus, per quam meruimus
auctorem vitæ ſuſcipere, Düm noſtrum
Jeſum Chriſtum Filium tuum: Qui.
A D SE XT A M.
Ave Maria, &c. .
Dius in adjutorium meum inten-
de. z. Domine ad adjuvandum
me feſtina. Qoria Patri. Alleluja. &ι
Hymnus.
Mmente » rerum Conditor,
Noſtri quòd olim corporis,
f v Sacra-

xcviij Officium parvum B. Mariæ.
Sacrata ab alvo Virginis
Naſcendo, formam ſumpferis.
M aria Mater gratie,
Dulcis parens clementiæ:,
Tu nos ab hoſte protege,
Et mortis hora ſuſcipe.
jeſu, tibi ſit gloria;,
Qui natus es de Virgine,
Gum Patre & almo Spiritu,
In ſempiterna ſæcula. Amen.
Ana. In odorem. pſalmus 122.
D te levavi oculos meos, * qui ha-
bitas in cælis.
E cce ſicut oculi ſervorum: * in mani-
bus dominorum ſuorum;
icut oculi ancillæ in manibus dominæ
ſuæ : * ita oculi noſtri ad Dominum
Deum noſtrum, donec miſereatur noſtri.
M iſerere noſtri Domine, miſerere no-
ſtri: * quia multùm repleti ſumus de-
ſpectione:
multùm repleta eſt anima no-
ra: * opprobrium abundantibus, &
deſpectio ſuperbis.
Gloria Patri, & Filio.
Pſalmus 123.
N Iſi quia Dominus erat in nobis, di-
cat nunc Iſraẽëlʒ * niſi quia Domi-
nus erat in nobis.
Cum exurgerent homines in nos;, *
fopte vivos deglutiſſent nos.
Cum iraſceretur furor eorum in nos: *
forſitan aqua abſorbuiſſet nos.
Torrentem pertranſivit anima noſtrar.
vor-

Officium paryum B. Mariæx. xXciz
Forntan pertfanſiſſet anima noſtra a-
quam intolerabilem.
B enediétus Dominus, * qui non dedit
nos in câptionem dentibus eorum.
A nima noſtra ſicut paſſer erepta eſt *
de laqueo venantium.
Laqueus contritus eſt, * & nos liberati
ſumus.
A djutorium noſtrum in nomine Domi-
ni, * qui fecit cæxlum & terram.
G loria Patri, & Filio.
Pſalmus 124.
VUi confidunt in Dño, ſicut mons
Sion: * non commovebitur in æ-
ternum, qui habitat in Jeruſalem.
M ontes in circuitu ejus: 7† & Domi-
nus in circuitu populi ſui, ex hoc nunc
& uique in ſæculum.
uia non relinquet Dominus virgam
peccatorum ſuper ſortem juſtorum: *
ut non extendant juſti ad iniquitatem
manus ſuas.
B enefac Domine bonis, * & rectis
corde.
D eclinantes autem in obligationes,
adducet Dominus cum operantibus ini-
quitatem: * pax ſuper Iirael.
G loria Patri, & Filio.
Ana. In odorem unguentorum tuo-
rum currimus, adoleſcentulæ dilexe-
runt te nimis.
Capitulum. Eccl. 24. b.
E radicavi in Mpulo honorificato,
& in parte Dei mei hereditas illius,
Fvj 8

e Oſfficium parvum B. Mariæ.
& in plenitudine Sanétorum detentio
mea. &6. Deo gratias.
F. Benedicta tu in mulieribus. Be. Et
benedictus fructus ventris tui. Kyrie
eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie elei-
ſon. „. Dominus vobiſcum.
Oratio.
Oncede miſericors Deus fragilitati
noſtræ præſidium: ut qui ſanctæ Dei
Genitricis memoriam agimus, inter-
ceſſionis ejus auxilio, à noſtris iniqui-
tatibus reſurgamus. Per eumdem Do-
minum noſtrum.
A D NON A M.
Ave Maria, & c. F.
Eus in adjutorium meum inten-
de. &. Domine ad adjuvandum
me feſtina. Gloria Patri. Alleluja.
Hymnus.
Emento, rerum Conditor,
Noſtri quòd olim corporis,
Sacrata ab alvo Virginis
Naſcendo, formam ſumpferis.
Maria Mater gratiæ“,
Dulcis Parens clementiæ,
Tu nos ab hoſte protege,
Et mortis hora ſuſcipe.
Jeſu, tibi ſit gloria,
Qui natus es de Virgine,
Cùm Fatre, & almo Spiritu;
In ſempiterna ſæcula. Amen.
Aöa. Pulchra es. Pſalmus 125.
N convertendo Mominus captivitatẽ
Sion: * facti ſumus ſicut conſolati.
. Tunc

Ofſicium parvum B. Marix. cjj
Tunc repletum eſt gaudio os noſtrum: *
& lingua noſtra exultatione.
Tunc dicent inter Gentes: * Magnifi-
cavit Dominus facere cum eis.
Magnificavit Dominus facere nobiſ-
cum: * facti ſumus lætantes.
Gonverte Domine captivitatem no-
ſtram, * ſicut torrens in Auſtro.
Qui ſeminant in lacrymis, * in exul-
tatione metent.
Euntes ibant & flebant, * mittentes
ſemina ſua.
Venientes autem venient cum exulta-
tione, * portantes manipulos ſuos.
G loria Patri, & Filio.
. Pſalmus 126.
Iſi Dominus ædificaverit domum, *
in vanum laboraverunt qui ædifi-
cant eam. /
Niſi Dominus euſtodierit civitatem, *
fruſtra vigilat qui cuſtodit eam.
Vanum eſt vobis ante lucem ſurgere: *
ſurgite poſtquam ſederitis, qui man-
ducatis panem doloris.
Cum dederit dilectis ſuis ſomnum: *
ecce hereditas Domini, filij, merces,
fructus ventris.
Sicut ſagittæ in manu potentis: * ita
filij excuſſorum.
Beatus vir, qui implevit deſiderium,
ſuum ex ipſis: * non confundetux cum
loquetur inimicis ſuis in porta.
Glioria Patri, & Filio. .
Pſal-

eij Officium parvum B. Mariæ.
Pialmus 127⸗
B Eatimnes, qui timent Dominũ, *
qui ambulant in vijs ejus.
Labores manuum tuarum quia man-
ducabis: * beatus es, & bene tibi erit.
xor tua ſicut vitis abundans, * in la-
teribus domus tuæ.
Filij tui ſicut novellæ olivarum, * in
circuitu menſæ tuæ.
E cce ſic benedicetur homo, * qui ti-
met Dominum.
; enedicat tibi Dominus ex Sion: * &
videas bona Jeruſalem omnibus diebus
vitæ tuæ.
Et videas filios filiorum tuorum, *
pacem ſuper Iſrael. Gloria Parri.
Ana. Fulchra es, & decora filia Jeru-
ſalem: terribilis ut caſtrorum acies or-
dinata.
Capitulum. Eeccl. 24. b.
JI N plateis ſicut cinnamomum & bal-
ſamum aromatizans odorem dedi:
quaſi myrrha electa dedi ſuavitatem
odoris. . Deo gratias.
7g. Poſt partum virgo inviolata perman-
ſiſti. z. Dei Genitrix intercede pro
nobis. Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon.
Kyrie eleiſon. 5. Dominus vobiſcum.
Oratio.
Amulorum tuorum, quæſumus Do-
mine, delicétis ignoſce: ut qui tibi
placere de actibus noſtris non valemus,
Genitricis Filij tui Domini noſtri inter-
ceſſione ſalvemur. Fer eumdem Dñm.
OFFI-

Offic. B. Mariæ in Adventu, ciij
OFFICIUM B. MARIX.
IN ADVENrTu.
Ad Veſperas, Antiphona. Miſſus eſt.
cum reliquis de Laudib, ut infrà. cvij⸗
Eſalmi. Dixit Dominus. Laudate
pueri. Lætatus ſum. Niſi Dominus
ædificaverit. Lauda Jeruſalem Domi-
num. ut ſuprà. Ixj. .
Capitulum. Haiæ X7.
redietur virga de radice Jeſſe, &
E flos de radice ejus aſcendet. Et re-
quieſcet ſuper eum Spiritus Domini.
g. Deo gratias.
Hymnus 8&& y. ut ſuprà extra Ad-
ventum. Ixiiij.
fad 1 nificat, Antiphona.
Spiritus Acus in te deſcendet Maria:
ne timeas, habebis in utero Filium
Dei, alleluja. E yrie eleiſon. Chriſte
eleiſon. Kyrie eleiſon. “. Dominus
vobiſcum.
OQratio.
Eus, qui beatæ Mariæ Virginis
D utere „ Verbum tuum, Angelo
nuntiante, carnem ſuſcipere voluiſti:
præita ſupplicibus tuis; ut qui vere
eam Genitricem Dei credimus, ejus
apud te interceffionibus adjuvemur.
Per eumdem Chriſtum Dominum no-
ſtrum. z. Amen.
Hæc Oratio dicitur ad omnes Horas „
Ed cum çoncluſione integra, ſcilicęt.
Per eumdem Dominum noſtrum Jeſum
Chriſtum Fillum tuum: Qui, &c.

Pre

ciiij Offic. B. Mariæ in Adventu.
ro Sanctis ad Veſperas & Laudes
cantum „ Ant. Ecce Dominus veniet,
& omnes Sancti ejus cum eo: & erit in
die illa lux magna, alleluja.
J. Ecce apparebit Dominus ſuper nu-
bem candidam.
ge. Et cum eo Sanctorum millia.
Oratio.
C Onſcientias noſtras, quæſumus Do-
mine viſitando purifica: ut veniens
Jeſus Chriſtus Filius tuus Dominus no-
ſter cum omnibus Sanctis, paratam
ſibi in nobis inveniat manſionem. Qui

tecum vivit & regnat.
Ad Completorium, Pſalmi & Hym-

nus, ut ſupra ante Adventum, Ixvj.
Capitulum. Haiæz c.

EGce virgo concipiet, & pariet Fi-
lium, & vocabitur nomen ejus Em-
manuel. Butyrum & mel comedet, ut
ſciat reprobare malum, & eligere bonũ.
F. Angelus Domini nuntiavit Mariæ.
Bt. Et Soncepit de Spiritu ſancto.

Ad Nunc dimittis, Antiph. Spiritus
ſanctus in te deſcendet Maria: ne ti-
meas, habebis in utero Filium Dei, al-
leluja. Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon.
Fyrie eleiſon. 5. Dominus vobiſcum.
Oratio. Deus, qui de beatæ Mariæ.
ut ſupra in Veſperis. ciij.
Ad Matutinum, Invitatorium, Hym-
nus, Anæ, Pſalmi & Verſiculi uſque
ad Lectiones, dicuntur ſicut ante Ad-
ventum. 1xviij. præter iij. Antiphonam:
tel⸗

Offic. B. Mariæ in Adventu. cv
tertij Nocdturni, Poſt partum. ecujus
loco dicitur ſequens Antiphona. Ange-
lus Domini nuntiavit Mariæ, & con-
cepit de Spiritu ſancto, alleluja.
Abſolutio, & Benedictiones, ut
ſuprà. Ixxxij. .
Lectio j. Lucæ 1. c.
Iſſus d Angelus Gabriel à Deo
in civitatem Galilææ, cui nomen
Nazareth, ad Virginem deſponſatam
viro, cui nomen erat Joſeph, de domo
David, & nomen Virginis Maria. Et
ingreſſus Angelus ad eam dixit : Ave
gratia plena: Dominus tecum: Bene-
dicta tu in mulieribus. Tu autem Do-
mine miſerere nobis. g. Deo gratias.
ge. Miſſus eſt Gebriel Angelus ad Ma-
riam Virginem deſponſatam Joſeph,
nuntians ei verbum: & expaveſcit Vir-
go de lumine. Ne timeas Maria, in-
veniſti gratiam apud Dominum: * Ec-
ce concipies & paries, & vocabitur
Altiſſimi Filius. 7₰. Dabit ei Dominus
Deus ſedem David Patris ejus, & regna-
bit in domo Jacob in æternum. Ecce.
Lectio ij.
Uæ cùm audiſſet, turbata eſt in
ſermone ejus, & cogitabat qualis
eſſet iſta ſalutatio. Et ait Angelus ei:
Ne timeas Maria, inveniſti enim gra-
tiam apud Deum: Ecce concipies in u-
tero, & paries Filium, & vocabis nomen
ejus Jeſum. Hic erit magnus, & Filius
Altiſſimi vocabiturx, & dabit illi Domi-
nus

cvj Ofſig. h. Mariæ in Adventg.
nus Deus Tlen David patris ejus : &

regnabit in domo Jacob in æternum, &
regni ejus non erit finis. Tu autem Dñe
Ave Maria, gratia plena: Domi-
nus tecum: * Spiritus ſanctus ſuper-
veniet in te, & virtus Altiſſimi ob-
umbrabit tibi: quod enim ex te na-
ſcetur Sanéctum, vocabitur Filius Dei.
Quomodo fiet iſtud, quoniam vi-
rum non cognoſco? Et reſpondens An-
gelus dixit ei. Spiritus ſanctus.
Ledio iij.
Ixit autem Maria ad Angelum:
Dromodo fiet iſtud, quoniam vi-
rum non cognoſco? Et reſpondens An-
gelus dixit ei: Spiritus ſanctus ſuperve-
niet in te, & virtus Altiſſi i obumbra-
bit tibi. Ideòque & quod naſcetur ex
te ſanctum, vocabitur Filius Dei. Et
ecce Eliſabeth cognata tua, & ipſa
concepit Filium in ſenectute ſua: & hic
menſis ſextus eſt illi, quæ vocatur ſte-
rilis: quia non erit impoſſibile apud
Deum omne verbum. Dixit autem Ma-
ria: Ecce ancilla Domini, fiat mihi
ſecundum verbum tuum. Tu autem
Domine.
3. Suſcipe verbum Virgo Maria, quod
tibi à Domino per Angelum transmiſ-
ſum eſt: Concipies & paries Deum pa-
riter & hominem: * Ut benedicéta di-
caris inter omnes mulieres. F. Paries
quidem filium, & virginitatis non pa-
tieris detrimentum: efficieris gravida,

Offie. B. Mariæ in Adventu. cvij
& eris mater ſemper intacta. Ut be-
nediécta. Gloria Patri. Ut benedicta.
Ad Laudes & per Horas , Ana.
Mius eſt Gabriel Angelus ad Ma-
riam Virginem deſponſatam Jo-
ſeph.
Pſalmus. Dominus regnavit. cum
reliquis. Ixxxiij.
Aha. Ave Maria, gratia plena: Do-⸗
minus tecum: Benedicta tu in mulieri-
bus, alleluja.
Anha. Ne timeas Maria, inveniſti gra-
tiam apud Dominum: ecce concipies
& paries filium, alleluja.
Ana. Dabit ei Dominus ſedem David
Patris ejus, & regnabit in æternum.
Anña. Ecce ancilla Domini, fiat mihi
ſecundùm verbum tuum.
Capitulum. Iſaiæ 1I.
Eredicti virga de tadice Jeſſe, &
flos de radice ejus aſcendet. Et re-
quieſcet ſuper eum Spiritus Domini.
Hymnus. O glorioſa Vrginum. xc.
Y. Benedicta tu in mulieribus.
g. Et benedictus fructus ventris tui.
Ad Benedictus, Antiphona.
Spiritus ſanctus in te deſcendet Maria:
ne timeas, habebis in utero Filium
Dei, alleluja. K yrie eleiſon. Chriſte
eleiſon. K yrie eleiſon. ”. Dominus
vobiſcum.
Oratio. Deus, qui de beatæ Mariæ.
at ſuprà in Veſperis. ciij.
Pro Sanctis, Antiphona. Ecce Do-
mi-

cviij Offic. B. Mariæ in Adventu.
minus veniet. *. Ecce apparebit.
Oratio. C onſcientia noſtras. ur
ſuprà in Veſperis. ciiij.
Ad Horas, Hymni & Pſalmi dicun-
tur ſicut ante Adventum. xXcij.
Ad Primam, Antiph. Miſſus eſt.
Capitulum. Iuaiæ Z. c. Un.
E ce Virgo concipiet, & pariet fi- Eſin

lium, & vocabitur nomen ejus Em- u

manuel. Butyrum & mel comedet, ut
ſciat reprobare malum, & eligere bonũ.
7. Dignare me laudare te, Virgo ſa-
crata. . Da mihi virtutem contra ho-
ſtes tuos. K yrie eleiſon. C hriſte elei-
ſon. K yrie eleiſon. 7. Dominus vo-
biſcum.
Orat. D eus, qui de beatæ Mariæ. ciij.
Ad Tertiam, Ana. Ave Maria.
Capitulum. Iaiæ 1I.
E redietur Girga de radice Jeſſe, &
flos de radice ejus aſcendet. Et re-
quieſcet ſuper eum Spiritus Domini.
y. Diffuſa eſt gratia in labijs tuis.
e. Proptereà benedizit te Deus in æ-
ternum. K yrie eleiſon. C hriſte elei-
ſon. K yrie eleiſon. 7y. Dominus vo-
biſcum.
Orat. D eus, qui de beatæ Mariæ. ciij.
Ad Sextam, Ana. Ne timeas Maria.
Capitulum. Lucæ 7
Abit illi Dominus Deus ſedem
David patris ejus: & regnabit in
domo Jacob in æternum, & regni ejus
non erit finis.
y. Be-

Offic. B. Mariæ poſt Nativit. ciæ
7. Benedicta tu in mulieribus. ge. Et
benedictus fructus ventris tui. yrie
eleifon. Chriſte eleiſon. Kyrie elei-
ſon. Y. Dominus vobiſcum.
Orat. Deus;, qui de beatæ Mariæ. ciij.
Ad Nonam; Anña. Ecce ancilla Dñi.
Capitulum. Naiæ c.
Cce Virgo concipiet, & pariet fi-
lium, & vocabitur nomen ejus Em-
manuel. Butyrum & mel comedet, ut
ſciat reprobare malum, & eligere bonũ:
yF. Angelus Domini nuntiavit Mariæ.
*. Et concepit de Spiritu ſanéto. Ky-
aie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie
eleiſon. –. Dominus vobiſcum.
Oratio-, Deus, qui de beatæ Mariæ. ciij⸗
POS NATIVITATEM
uſque ad Puriſicationem incluſivè, Offi⸗
cium B. Mariæ dicitur ut ante Adven-
tum:; exceptis his quæ ſequuntur.
Ad Laudes, & per Horas, Ana.
QOAdmitabile commercium! Creator
generis humani: animatum cor-
pus ſumens, de vitgine naſci dignatus
eſt, & procedens homo ſine ſemine;,
largitu eſt nobis ſuam Deitatem.
ſalmus. Dominus regnavit. Ixxxiij.
Ana. Quando natus es ineffabiliter ex
virgine, tunc impletæ ſunt Scripturæ:
ſicut pluvia in vellus deſcendiſti, ut ſal-
vum faceres genus humanum: te lau-
damus Deus noſter.
Ana, Rubum, quem viderat Moyſes
incombuſtum, conſervatam agnovimus
g tuam

cx Offic. B. Mariæ poſt Nativit.
tuam laudabilem virginitatem: Dei
Genitrix intercede pro nobis. .
Ana. Germinavit radix Jeſſe, orta eſt
ſtella ex Jacob Virgo peperit Salvato-
rem: te laudamus Deus noſter.
Anha. Ecce Maria genuit nobis Salva-
torem;, quem Joannes videns exclama-
vit, dicens: Ecce Agnus Dei: ecce
qui tollit peccata mundi, alleluja.
. Ad Benedictus, Antiphona.
Mirabile Myſterium declaratur hodie:
innovantur naturæ, Deus homo factus
eſt : id quod fuit permanſit, & quod
non erat, aſſumpſit: non commixtio-
nem paſſus, neque diviſionem. 2
K Pyrie eleiſon. Ohriſte eleiſon. Kyrie
eleiſon. 7. Dñs vobiſcum. Oratid
D Eus, qui ſalutis æternæ, beatæ Ma-
riæ Virginitate fœcunda, humano
generi præmia præſtitiſti: tribue quæ-
ſumus; ut ipſam pro nobis intercedere
ſentiamus, per quam meruimus auctorẽ
vitæ ſuſcipere, Dominum noſtrũ Jeſum
Chriſtum Filium tuum. &. Amen. 1
Et dicitur ad omnes Horas, & in
eis additur, Qui tecum vivit. &.
Deinde pro Sanétis, Antiphona.
Sanécti Dei omnes intercedere dignemi-
ni pro noſtra omniumque ſalute.
Lætamini in Dnño, & exultate juſti.
B. Et gloriamini omnes recti corde.
Oratio. .
PKotege Domine populum tuum, &
Apoſtolorum tuorum Petri & kau⸗
1„

Offiç. B. Mariæ poſt Nativit. cxj
li; & aliorum Apoſtolorum patroci-
nio confidentem, perpetua defenſione
conſerva.
Mnes Sancti tui, quæſumus Domi-
ne, nos ubique adjuvent: ut dum eo-
rü merita recolimus, patroceinia ſentia-
mus: & pacẽ tuam noſtris eoncede tem-
poribus, & ab Eccleſia tua cunétam re-
pelle nequitiam: iter, actus, & volunta-
tes noſtras, & omnium famulorum tuo-
rum; in ſalutis tuæ proſperitate diſpone:
benefactoribus noſtris ſempiterna bona
retribue: & omnibus fidelibus defun-
Gis requiem æternã concede. Per Dñm.
Reliquum Officium in alijs Horis, ut
ſuprà ante Adventum. Xcij.
Ad Veſperas, Antiphona. O admi-
rabile, ut ſupra in Laudibus. cix.
Pſalmi conſueti de B. Virgine. Ixj.
Ad Magnificat, & ad Nunc dimittis»
Anña. Magnum hereditatis myſterium:
templum Dei factus eſt uterus neſcien-
tis virum: non eſt pollutus ex ea car-
nem aſſumens: omnes Gentes venient
dicentes : Gloria tibi Domine.
TEMPORE PASCHALI
Officium B. Mariæ dicitur ſicut ante Ad-
ventum; ſed ad Bened. & ad Magnif. &
ad Nunc dimittis, dicitur ſequens Anña.
Regina cæli lætare, allel. quia quem me-
ruiſti portare, allel. reſurrexit, ſicut di⸗-
Xxit: allel. ora pro nobis Deum, allel.
Antiphonis autem, Verſibus & Re-=
ſponſorijs non additurin fine Alleluja.
7. 2 ij OFFI-

cxij
O FEELCIHHM
DEFUNCTORUM.

tra tempus Paſchale prima
ſis die, non impedita

& Quadrageſ. Feria ij.
adæ fimiliter non
impedita; p n in majori Heb-
domad. In Choro dicitur poſt Offhicium
diei; id eſt, Veſper ſt V eſperas „S
Aatutinum poſt Laudes diei, niſi alia-
ſit conſuetudo Eccleſiarum extra Cho-
Ium vero pro opportunitatotemporis.
Ad Veiperas abſolutè incipitur ab
Anña. Placebo Domino.
Pſalmus 114.
Ilexi;, quoniam exaudiet Domi-
nus * vocem orationis meæ.
Quia inclinavit aurem ſuam mihi: * &
in diebus meis invocabo.
Circumdederunt me dolores mortis: *
& pericula inferni invenerunt me.
T ribulationem & dolorem inveni: *
& nomen Domini invocavi.
Domine libera animam meam: * mi-
ſericors Dominus, & juſtus, & Deus
noſter miſeretur.
Cuſtodiens parvulos Dominus: * hu-
miliatus ſum, & liberavit me.
Convertere anima mea in requiem
tuam: * quia Dominus benefecit tibi.

Quia

Oſſicium Defunctorum. cxiij
Quia eripuit animam meam de more, *
oculos meos à lacrymis, pedes meos
à lapſu.
P lacebo Domino in regione vivorum.
In fine omn norum di citur:
B. equiem æternam * dona eis Domine.
E t lux perpetua * luceat eis.
Aha. Placebo Domino in regione vi-
vorum.
Ana. Hei mihi Däe. I
D Dominum cùm tribularer
AA vi: * & exaudivit me.
D omine libera animam meam à labijs
'iniquis, * à lingua doloſa.
Qne detur tibi, aut quid apponatur
tibi *† ad linguam doloſam?
§ agittæ potentis acutæ, * cum carbo-
nibus deſolatorijs.
H ei mihi, quia incolatus meus pro-
longatus eſt: habitavi cum habitanti-
bus Cedar; *† multùm incola fuit ani-
ma mea.
Cum his qui oderunt pacem, eram pa-
cificus: * cùm loquebar illis, impug-
nabant me gratis.
BR equiem æternam.
Ana. Hei mihi Domine, quia inco-
latus meus prolongatus eſt.
Ana. Dominus cuſtodit te.
Pſalmus 120.
L Evavi oculos meos in montes, *
unde veniet auxilium mihi.
A uxilium meum à Domino, * qui fecit
cælum & terram.
g üiij Non

mus 119

clama-

exiiij Ofhigium Defunkorum.
Non det in commotionem pedem

tuum: † neque dormitet qui cuſtodit te.
cce non dormitabit, neque dormiet, *
qui cuſtodit Iſraęl.
Dominus cuſtodit te, Dñs proteétio
tua * ſuper manum dexteram tuam.
Per diem ſol non uret te, * neque luna
per noctem.
D ominus cuſtodit te ab omni malo: *
cuſtodiat animam tuam Dominus.
D ominus cuſtodiat introitum tuum, &
exitum tuum; *† ex hoc nunc, & uſque
in ſæculum.
B. equiem æternam.
Aña. Dominus cuſtodit te ab omni ma-
lo: cuſtodiat animam tuam Dominus.
Ana. Si iniquitates. Pſakhnus 129.
E profundis clamavi ad te Domi-
ne: * Dñe exaudi vocem meam.
F iant aures tuæ intendentes, * in vo-
cem deprecationis meæ. .
S& i iniquitates obſervaveris Domine: *
Domine quis ſuſtinebit?
uia apud te propitiatio eſt: *. & prop-
legem tuam ſuſtinui te Domine.
§ uſtinuit anima mea in verbo ejus: *
ſperavit anima mea in Domino.
A cuſtodia matutina uſque ad noctem, *
ſperet Iſraẽl in Domino.
uia apud Dominum miſericordia: *
& copioſa apud eum redemptio.
Et ipſe redimet Iſraël, * ex omnibus
iniquitatibus ejus.
R equiem æternam.

Aña.

Ofligium Nefaß orum. cxv
Afa. Si iniquitates obſervaveris, Do-
mine, Domine quis ſuſtinebit?
Apa. Opera.
. Pſalmus 137.
Onfitebor tibi Domine in toto cor-
de meo: * quoniam audiſti verba
oris mei.
In conſpectu Angelorum pſallam tibi: *
adorabo ad templum tuum, & confite-
bor nomini tuo.
Super miſericordia tua, & veritate
tua: * (quoniam magnificaſti ſuper om-
ne, nomen ſanctum tuum. .
In quacumque die invocavero te, ex-
audi me: F† multiplicabis in anima mea
virtutem.
Confiteantur tibi Domine omnes reges
terræ: * quia audierunt omnia verba
oris tui.
Et cantent in vijs Domini: * quoniam
magna eſt loria Domini.
uoniam excelſus Dominus, & humi-
liã reſpicit: * & alta a longè cognoſcit.
Si ambulavero in medio tribulationis,
vivificabis me: *q & ſuper iram inimi-
corum meorum extendiſti manum tuã,
& ſalvum me fecit dextera tua.
Dominus retribuet pro me: * Domine
miſericordia tua in ſæculum: opera
manuum tuarum ne deſpicias.
Kequiem æternam.
Ana. Opera manuum tuarum Domi-
ne ne deſpicias. .
y. Audivi vocem de cælo dicentem
iiij mihi.

exvj Officium Defuncdtorum.
mihi. . Beati mortui, qui in Domi-
no moriuntur.
Ad Magniſicat, Antiphona.
Omne quod dat mihi Pater, ad me ve-
niet: & eum qui venit ad me, non eji=⸗
ciam foras.
Preces infraſcriptæ dicuntur flexis ge-
nibus, Dmiliter & ad Laudes, P ater no-
ſter. 1ccIetO. Y. Et ne nos inducas in
tentationem. . Sed libera nos à malo.
Pialmus 14 5.
Auda anima mea Dominum, lauda-
bo Dominum in vita mea: * pfal-
lam Deo meo quamdiu fuero.
Molite confidere in principibus; * in
filijs hominum, in quibus non eſt ſalus.
E zxibit ſpiritus ejus, & revertetur in ter-
ram ſuam: * in illa die peribunt omnes
cogitationes eorum.
B eatus, cujus Deus Jacob adjutor ejus,
ſpes ejus in Domino Deo ipſius : * qui
fecit cæxlum & terram, mare, & omnia
Qquæ in eis ſunt.
Qui cuſtodit veritatem in ſæculum fa-
cit judicium injuriam patientibus: *
dat eſcam eſurientibus.
Dominus ſolvit compeditos: * Domi-
nus illuminat cæcos.
D ominus erigit eliſos, * Dominus di-
ligit juſtos.
Dominus cuſtodit advenas, pupillum
& viduam ſuſcipiet: * & vias peccato·.
zum diſperdet.
R egnabit Dominus in ſæcula, Deus tuus
Sion *

Officium Defuncorum. cxvij
Sion * in generationem & generationẽ.
Cujus loco ad Laudes dicitur Pſal-
mus. De profundis. ut ſupra, cxiiij.
qul Pialmi non dicuntur In die omnium
ſdelium Defunctorum.
In fine Plalmi K equiem æternam *
dona eis Domine. Et lux perpetua *
luceat eis.
Deinde Y. A porta inferi. e. Erue
Domine animas eorum. 7. Requieſ-
cant in pace. . Amen. y. Domine
exaudi orationem meam. g. Et cla-
mor meus ad te veniat. ?. Dominus
vobiſcum. z. Et cum Spiritu tuo,
Oratio.
Eus, qui inter Apoſtoliços Sacer-
dotes, famulos tuos Pontifiçali,
ſeu Sacerdotali, feciſti dignitate vigere:
præſta quæſumus; ut eorum quoque
perpetuo aggregentur conſortio.
Eus, veniæ largitor, & humanæ
ſalutis amator: quæſumus cle-
mentiam tuam, ut noſtræ congregatio-
nis fratres, propinquos & benefacto-
res, qui ex hoc ſæculo tranſierunt, pea-
ta Maria ſemper Virgine intercedente
cum omnibus Sanctis tuis, ad perpe-
tuæ beatitudinis conſortium pervenire
concedas.
Idelium Deus omnium Conditor &
Bedemptor, animabus famulorum
famularumque tuarum remiſſionem
cunctorum tribue peccatorum: ut in-
dulgentiam, quam ſemper optaverunt;

g v pijs

exviij lheian Defuncorum. .
pijs ſupplicationibus conſequantur. Qui

vivis & regnas in ſæcula ſæculorum.
3, Amen. .
In die vero Commemorationis om-
nium fidelium Defunétorum : quando

dicitur hæc ultima tantum Oratio dici-
tur; Qui vivis & regnas cum Deo Pa-

tre in unitate Spiritus ſancti Deus, per
omnia ſæcula ſæculorum. g,. Amen.
In Pſ lebofitionis Defuncti, Oratio.
olve, quæſumus Domine, ani-
mam famuli tui. N. ut defundtus
ſæculo, tibi vivat: & quæ per fragili-
tatem carnis humana converſatione
commiſit, tu venia miſericordiſſimæ
pietatis abſterge. Per Dominum.
Si fuerit fæmina, dicatur Animam
famulæ tuæ N, ut defuncta.
R anniverſario die, Qratio,
us indulgentiarum Domine, da
animabus famulorum famularum-
que tuarum, quorum anniverſarium de-
poſitionis diem commemoramus, refri-
gerij ſedem, quietis beatitudinem, &
luminis claritatem. Per Dominum.
Si pro uno tantùm fit anniverſarium,
dicaturin ſingulari numero.
Pro uno Epiſcopo defuncto.
Oratio.
Eus, qui inter Apoſtolicos Sacerdo-
tes, famulum tuum N. Pontificali
eciſti dignitate vigere: præſta quæſu-

mus; ut eorum quoque perpetuo ag-
gregetur conſortio. Per Dominum.

Si

Officium Defunctorum. cxX'X
zi ſugit Sacerdos, dicatur Sacerdo-
tali feciſti, &c.
Pro fratribus verò & familiaribus vel
benefactoribus dicitur Oratio. Deus;,
veniæ largitor, ut ſupra. Ccxvij.
Pro patre. & matre. Oratio.
Eus, qui nos patrem & matrem
LDhonorare præcepiiti: miſerere cle-
menter animabus patris ac matris meæ,
eorumque peccata dimitte: meque
eos in æternæ claritatis gaudio fac vi-
dere. Per Dominum.
Si fit pro pluribus, dicatur animabus
parentum noſtrorum: & ubi dicitur
