mus, per ejus ad te exempla gradia-
mur. Per Dominum noſtrum Jeſum
Chriſtum Filium tuum : Qui tecum
vivit & regnat.
Ad Laudes, Hymnus.
U natale ſolum protere, tu bonæ
Da pacis requiem Chriſtiadum pla-
gis ;
Armorum ſtrepitus, & fera prælia
In fine age Thracios:
Et regum ſocians agmina ſub Crucis
Vexillo, Solymas nexibus exime,
Vindéxque innocui ſanguinis hoſticum
Robur funditus erue.
Tu noſtrum columen, tu decus inclytũ,
Noſtrarum obſequium reſpice mentiũ;
Romæ vota libens excipe, quæ pio

4³⁰ % Feſta Januarij.
Te ritu canit, & colit.
hobis abigas, lubrica gaudia
Tu, qui Martyribus dexter ades, Deus
Une & Trine: tuis da famulis jubar,
Quo clemens animos beas. Amen.
„Diffufa eſt gratia in labijs tuis.
„ Proptereà benedixit te Deus in æ-
ernum.
Ad Benedictus, Antiphona.
Simile eſt regnum cælorum homini ne-
gotiatori quærenti bonas margaritas:
ainventa una pretioſa, dedit omnia ſua,
& comparavit eam.
Oratio. Deus, qui inter. ſuprà. 429.
Veſperæ de S. Petro Nolaſco.
Die xxxj. Januarij.
IN FESTO S. PETRI NOLASCI
Confeſſoris. Duplex.
In Hymno Veſperarum mutatur ter⸗
tius Verſus. Oratio.
Eus, qui in tuæ charitatis exem-
D plum, ad fidelium redemptionem
ſanétum Petrum Nolaſcum Eccleſiam
tuam nova prole fœcundare divinitùs
do uiſti: ipſius nobis interceſſione con-
cede, à peccati ſervitute ſolutis, in
cæleſti patria perpetua libertate gaude-
re. Qui viyis & regnas. .
Deinde fit commem. S. Martinæ Vir-
H & Martyris, Ana. Veni ſponſa
hriſti. 7. Diffuſa. xlj.
Oratio. Deus, qui inter. ſuprà. 429.

In ſecundis Veſperis ſit commemot.
5. Ignatij, ut infra.

FESTA

Feſta Februarij. 4³
FEST A FFBRUARII.
Prima die non impedita dicitur Off⸗
cium Defunctorum. cxij.
Die j. Februarij.
ATIN FESTO S. IGNATII EPISCOPI
& Martyris. Semiduplex.
Oratio. I nfirmitatem. de Commu=⸗
ni unius Martyris. xiiij.
Die ij. Februarij.
IN FESTO PURIFICATIONIS
B. Mariæ Virginis. Duplex.
Ald Veſperas, Antiphona.
O Admirabile commercium! Creator
generis humani, animatum corpus
ſumens, de Virgine naſci dignatus eſt:
& procedens homo ſine ſemine, largi-
tus eſt nobis ſuam Deitatem.
Pſalmus. Dixit Dominus. & reliqui
conſueti de S. Maria, ut in ejus Offi⸗
cio parvo Ixj.
Ana. Quando natus es ineffabiliter
ex Virgine, tunc impletæ funt ſcriptu-
ræ: ſicut pluvia in vellus deſcendiſti;
ut ſalvum faceres genus humanum: te
laudamus Deus noſter.
Aha. Rubum quem viderat Moyſes
incombuſtum, conſervatam agnovimus
tuam laudabilem virginitatenn: Dei
Genitrix intercede pro nobis.
Anha, Germinayvit radix Jéſſe, orta eſt
ſtella ex Jacob, Virgo peperit Salvato-
rem: te laudamus Deus noſter.
Anña. Ecce Maria genuit nobis Salva-

„ torem, quem Joannes videns excla-
1 ma-

432 Feſta Februarij.
mavit;, dicens: ecce Agnus Dei, ecce
qui tollit peccata mundi, alleluja.
Capitulum. Malach. 3.
E Cce ego mitto Angelum meum, &
præparabit viam ante faciem meam.
Et ſtatim veniet ad templum ſanctum
ſuum Dominator, quem vos quæritis;
& Angelus teſtamenti, quem vos vultis.
Hymnus. A ve maris ſtella. Ixiiij.
F. Reſponſum accepit Simeon à Spiri-
tu ſancto. z. Non viſurum ſe mortem,
niſi videret Chriſtum Domini.
Ad Magnificat, Antiphona.
Senex Puerum portabat, Puer autem ſe-
nem regebat: quem Virgo peperit, & poſt
bartum Virgo permanſit: ipſum quem
genuit, adoravit. Oratio.
O Mniporens ſempiterne Deus, Ma-
jeſtatem tuam ſupplices exoramus:
ut ſicut unigenitus Filius tuus hodierna
die cum noſtræ carnis ſubſtantia in tem-
plo eſt præſentatus; ita nos facias pu-
rificatis tibi mentibus præſentari. Per
eumdem Dominum.
Et non fit commemorat. S. Ignatij-⸗
Ad Completorium & alias Horas in
ſine omnium Hymnorum dicitur ] eſu,
tibi, ſit gloria, Qui natus es de Virgine
Ppræterquam in Hymno, A ve maris ſtel-
la. Quod ſemper ſervatur, quando fit
Officium de S. Maria.
Ad Laudes & per Horas, Ana.
S Imeon juſtus & timoratus expecta-
bat redemptionem Iſraél, & Spiri-
tus

Feſta Februarif. 423
tus ſanctus erat in eo. pſalmus. Do-
minus regnavit. cum reliq. de Dñica. I-
Ana. Reſponſum accepf Simeon à
Spiritu ſancto, non viſurum ſe mortem,
niſi videret Dominum.
Afa. Accipiens Simeon Puerum in
manibus, gratias agens benedixit Dñm.
Ana. Lumen ad revelationem Gen-
tium, & gloriam plebis tuæ Iſraël.
Ana. Obtulerunt pro eo Domino par
turturum, aut duos pullos columbarum.
Capitulum. Ecce ego. 432.
Hymnus. O glorioſa Virginum. Iv.
y. Diffuſa eſt gratia in labijs tuis.
ge. Proptereà benedixit te Deus in æ==
ternum.
Ad Benedictus, Antiphona.
Cùm inducerent Puerum Jeſum paren-
tes ejus, accepit eum Simeon in ulnas
ſuas, & benedixit Deum, dicens:
Nunc dimittis ſervum tuum in pace.
Oratio. Omnipotens ſempiterne
Deus. ut ſuprà. 432.
Ad Primam in g. brevi dicitur. 7⸗
Qui natus es de Maria Virgine. Et ſie
dicitur ſemper, quando fit de beata
Virgine.
Ad Tertiam, Antiphona.
Reſponſum accepit Simeôn.
Capitulum. Ecce ego mitto. 432.
Ze. br. Specie tua, * Et pulchritudine
tua. Specie tua. g. Intende, proſperèe
procede, & regna. Et pulchritudine-
Gloria. Specie tua. . Adjuvabit eam.-
B Ad

434 Feſta Februarxij. .
Ad Sextam, Ana. Accipiens Simeon.
Capitulum. Malach. 3.
Cce veniet, dicit Dominus exerci-
tuum: & quis poterit cogitare diem
adventus ejus, & quis ſtabit ad viden-
dum eum ? Ipſe enim quaſi ignis con-
flans, & quaſi herba fullonum.
. br. Adjuvabit eam. * Deus vultu
ſuo. Adjuvabit eam. y. Deus in me-
dio ejus, non commovebitur. Deus
vultu ſuo. Gloria Patri. Adjuvabit.
V. Elegit eam Deus.
Ad Nonam, Antiph. Obtulerunt.
Capitulum. Malach. 3
E. pᷣlacebit Domino ſacrificium Ju-
da & Jeruſalem, ſicut dies ſæculi ,
& ſicut anni antiqui, dicit Dominus
omnipotens.
W. br. Elegit eam Deus, Et præele-
Fir eam. Elegit. -. In tabernaculo ſuo
abitare facit eam. Et præelegit. Glo-
ria Patri. Elegit. y. Diffuſa eſt gratia
in labiis tuis. . Propterea benedixit
te Deus in æternum.
Ad Veſp. Anña. Simeon. juſtus. cum
reliquis de Laudib. 432. Pſalmi, Capit.
Hymn. & y. ut ſuprà in j. Velp. 431.
Ad Magnificat, Antiphona.
Hodie beata Virgo Maria buerum Je-
ſum præſentavit in templo, & Simeon
repletus Spiritu ſanéto accepit eum in
ulnas ſuas, & benedixit Deum in æter-
num. Oratio. ut ſuprà. 432.
Deinde fit commemorat. S. Blaſ
ie

Feſta Februarij. 4³5
Die iij. Februarij.
S. BLASII EPISCOPI
& Martyris.
Anña. Iſte ſanctus. ?. Gloria & ho-
nore. Oratio. D eus, qui nos beati. de
Communi unius Martyris. Xiiij.
Die iiij. Februarij.
IN FESTO S. ANDREX. CORSINI
Epiſcopi & Confeſſ. Semidupl.
Omnia de Communi Conte ſſ. Pontif.
Oratio.
DE „qui in Eccleſia tua, nova
ſemper inſtauras exempla virtu-
tum: da populo tuo beati Andreæ Con-
feſſoris tui, atque Pontificis, ita ſequi
veſtigia, ut aſſequatur & præmia. Per
Dominum noſtrum.
Die v. Februarij.
IN FESTO S. AGATHX. VIRGINIS
& Martyris. Semiduplex.
Ad veſperas, Anña. Quis es tu. cum
reliquis de Laudibus. 436. Pſalmi, Di-
xit Dominus. cum reliquis de Domini-
ca. 95. & loco ultimi, Pſalm. Lau-
date Dominum omnes Gentes. 103.
Capitulum. PEicl. FYI.
C Snfitebor tibi Domine Rex, &
collaudabo te Deum Salvatorem
meum. Confitebor nomini tuo: quo-
niam adjutor & protector factus es mi-
hi, & liberaſti corpus meum à perdi-
tione.
Hymnus., Jeſu corona Virginum.
V. Specie tua. de Comuni Virg. xxxvij.
b 2

2

43⁰° Feſta Februarij.
Ad Magnificat, Antiphona.
Stans beata Agatha in medio carceris,
expanſis manibus orabat ad Dominum:
Domine Jeſu Chriſte, magiſter bone,
gratias tibi ago, qui me feciſti vincere
tormenta carnificum: jube me Dñe ad
tuam immarceſſibilem gloriam felici-
ter pervenire. Oratio.
Eus, qui inter cetera potentiæ tuæ
D miracula, etiam in ſexu fragili vi-
Aoriam martyrij contuliſti: concede
propitius; ut qui beatæ Agathæ Virgi-
nis & Martyris tuæ natalitia colimus,
per ejus ad te exempꝑla gradiamur. Per
Dominum noſtrum.
Ad Laudes & per Horas, Añna.
Uis es tu, qui veniſti ad me cura-
Q wulnera mea? Ego ſum Apoſto-
lus Chriſti: nihil in me dubites filia.
Pſalmus. Dominus regnavit. cum
reliquis. 1. .
Ana., Medicinam carnalem corpori
meo numquam exhibui, ſed habeo Do-
minum Jeſum Chriſtum, qui ſolo ſer-
mone reſtaurat univerſa.
Aßa. Gratias tibi ago, Domine Jeſu
Ghriſte, quia memor es mei, & miſiſti ad
me Apoſtolum tuũ curare vulnera mea.
Afa. Benedico te Pater Domini mei
Jeſu Chriſti: quia per Apoſtolum tuum
mamillam meã meo pectori reſtituiſti.
Aâ. Qui me dignatus eſt ab omni
plaga curare, & mamillam meam meo
pe cori reſtituere; ipſum invoco Deum
vivum.

Feſta Februarij. 437
vivum. Capiz Confitebor tibi
Domine. 435. Hymnus. Jeſu, corona
Virginum. xxxvij. V. Diffuſa eſt gra-
tia in labijs tuis. ι° Proptereà benedi-
xit te Deus in æternum.
Ad Benc §, Antiphona.
Paganorum multitudo fugiens ad ſepul-
chrum Virginis, tulerunt velum ejus
contra ignem: ut comprobaret Domi-
nus, quod à periculis incendij meritis
B. Agathæ Martyris ſuæ eos liberaret.
Orãtio. D eus, qui inter cetera. 436.
Ad Tertiam, Antiphona. Medici-
nam carnalem. Capitulum. Confite-
bor tibi. ut in Veſperis. 435.
z. br. Specie tua. * Et pulchritudine
tua. Specie tua. Y. Intende, proſperè
procede, & regna. Et pulchritudine
tua. G loria Patri. Specie tua. β. Ad-
juvabit eam Deus.
Ad Sextam, Ana Gratias tibi ago.
Capitulum. Eccl. r.
Iberaſti me ſecundùm multitudi-
nem miſericordiæ nominis tui à ru-
gientibus, præparatis ad eſcam, de ma-
nibus quærentium animam meam, &
de multis tribulationibus quæ circum-
dederunt me.
v. br. Adjuvabit eam, * Deus vultu
ſuo. Adjuvabit. . Deus in medio e-
jus, non commovebitur. Deus. Gloria
Patri. Adjuvabit. Y. Elegit eam Deus.
Ad Nonanr, Antiphona.
Qui me dignatus eſt.
B b 2

Capi-

4³⁸ Feſta Februarij.
Capitulum. $Eeccl. y1.
L. laln uſque ad mortem anima
mea Dominum: quoniam eruis
ſuſtinentes te, & liberas eos de manu
anguſtiæ, Domine Deus noſter.
g. br. Elegit eam Deus, * Et præele-
git eam. Elegit. Y. In tabernaculo ſuo
habitare facit eam. Et præelegit. G lo-
ria Patri. Elegit. &. Diffuſa eſt gratia
in labijs tuis. . Propterea benedixit
te Deus in æternum.
Ad Veſperas, Antiphona. is es tu.
cum reliquis ut ſupra in Laudibus. 436.
Plalm. D ixit Dominus. cum reliquis de
Dñica. 95. & loco ultimi, Pſalm. L au-

da Jeruſalem Dominum. 134. Capitu-

lum & Hymnus ut in j. Veſperis. 435.
y. Diffuſa eſt gratia in labijs tuis.
g. Propterea benedixit te Deus in æ-
ternum.
Ad Magnificat, Antiphona. Stans
beata Agatha. ut in primis Veſperis.
Oratié. Deus, qui inter cetera. 436.
Deinde fit commemoratio ſanctæ
Dorotheæ Virginis & Martyris.
Die vj. Februarij.
SANCTNX DOROTHEK
Virginis & Martyris.
Ana. Veni Sponſa Chriſti. 7. Specie
tua. Oratio. I ndulgentiam. de Com-
muni Virginum. xxxviij.
Die vij. Februarij.
IN FESTO S. ROMUALDI
Abbatis. Duplex⸗
In

AI

Feſta Februarij. 4³⁹
In Hymno Veſp. mutatur iij. Verſus.
Oratio. I nterceſſio. de Communi
Confeſſoris non Pontificis. Xxxiiij.
In ij. Veſp. à Capit. de ſeq. commem.
præced.
Die viij. Februarij.
IN FESTO S. JOANNISDE
Matha Confeſſoris. Duplex.
Omnia de Communi Confeſſoris non
FPontificis.
In Hymno mutatur tertius Verſus.
Oratio.
Eus, qui per ſanéctum Joannem de
Matha Ordinem Sanctiſſimæ Tri-
nitatis ad redimendum de poteſtate Sa-
racenorum captivos cælitus inſtituere
dignatus es: præſta quæ ſumus; ut e-
jus ſuffragantibus meritis, a captivita-
te corporis & animæ, te adjuvante li-
beremur. Per Dominum.
Die ix. Februarij.
SANGCTE APOLLONIX
Virginis & Martyris.
Oratio. Deus, qui inter cetera. de
Communi Virginum. xxxviij.
Die xiiij. Februarij.
S. VALENTINI PRESBYTERI
& Martyris. Oratio.
P Ræſta quæſumus omnipotens Deus:
ut qui beati Valentini Martyris tui
natalitia colimus, à cunctis malis im-
minentibus, ejus interceſſione libere-
mur. Per Dominum noſtrum Jeſum
Chriſtum Filium tuum. .
B b ¼ Die

440 Feſta Februarij.
Die xv. Februarij.
SS. FAUSYINI ET IOVIT
. Martyrum.
Oratio. Deus, qui nos annua. de
Communi plummordm Mart. xxiiij.
Die xviij. Februarij.
S. S I MEONIS EPISCOPI
& Martyris.
Oratio. I nfirmitatem. de Commu-
ni unius Martyris. xiiij.
S. Conradi Placentini Conf. Vide
in Ine in teitis ex indulto Apoſtolico.
Die xxij. Februarij.
IN CATHEDRA S. PETRI
Antiochiæ. Duplex.
Officium ſit ut ſuprà in Cathedra Ro-
mana. 413. omiſia commemoratione
S. Priſcæ.
Si hoc Feſtum ante Quadrag. venerit
in Sabbato, vel transferatur in Feriam
ſecundam, & annus non, fuerit Biſſex-
tilis, de Vigilia S. Mathiæ fit commem.
ad Laudes poſt commem. S. Pauli in
Quadrag. autem fit commem. in Laudi-
bus de Feria occurrente, & nihil fit de
Vigilia, niſi in Miſſa.
Die xxiij. vel xxiiij. Februarij.
Anno Biſſextili.
IN VIGILIA S. MATHI—
Apoſtoli.
Si non venerit in Quadrag. Oratio.
D A, quæſumus omnipotens Deus:
ut beati Mathiæ Apoſtoli tui, quuam Iy
prævenimus, veneranda ſolemnitas, &
. devo-

Feſta Martij. 441
devotionem nobis augeat, & ſalutem.
Per Dominum noſtrum.
Si autem venerit in Quadrageſima,
nihil fit de Vigilia, niſi in Miſia.
Die xxiiij. vel xxv. Februarij.
Anno Biſſextili.
INFESTO S. MATHINX
Apoſtoli. Duplex.
Omnia dicuntur de Conimuni Apo-
ſtolorum. j. Præter Orationem.
Oratio.
Dens „qui beatum Mathiam Apo-
ſtolorum tuorum collegio ſociaſti:
tribue quæſumus; ut ejus interven-
tione, tuæ circa nos pietatis ſemper

viſcera ſentiamus. Per Dominum.
Si hoc Feſtum venerit in Quadrageſi-

ma, fit commem. Feriæ occurrentis.
FE ST A MA R TI I.
Ante Quadrag. prima die non impe-
dita dicitur Offic. Defunct. cxij.
Die iij. Martij.
IN FESTO S. CHUNEGUNDIS.
Imperatricis Virginis. Duplex.
Oratio.
Dus „qui beatæ Chunegundi Virgi-
ni tuæ terrena deſpicere, & ad eæ-
leſtis Imperij culmen anhelare tribuiſti:
concede quæſumus, ut ejus imitatione;
calcatis mũdi illecebris, ad gaudia æter-
na ſecuri pervenire valeamus. Per Dñm.
Die iiij. Martij.
IN FESTLO S. CASIMIRI
Confeſſoris. Semiduplex.
B b 5 Omnia

42 Feſta Martij.
Omnia de Communi Conſeſſoris non
TPontificis. xxxij. præter ca quæ hic
habentur. Oratio,
Eus, qui inter regales delicias, &
mundi illecebras, ſanctum Caſi-
mirum virtute conſtantiæ roboraſti:
quæſumus; ut ejus interceſſione fide-
les tui terrena deſpiciant, & ad cæle-
ſtia ſemper aſpirent. Per Dominum.
Deinde ſit commemoratio Feriæ, ſi
in Quadrageſima venerit.
Poſteà S. Lucij Papæ & Martyris,
Anña. Iſte ſanctus. “ Gloria & ho-
nore. Oratio. D eus, qui nos beati. de
Communi unius Martyris. xiiij.
Et in Laudibus, Antiphona. Qui odit
animam. Y. Juſtus ut palma. xvj.
Die vij. Martij.
IN FESTO S, THOM X. DE
Aquino Confeſſoris & Eccleſiæ
Doctoris. Duplex.
Omnia de Communi Confeſſoris non
Pontificis. Xxxij. Pæter ea quæ hic
habentur.
Ad Magnificat in utriſque Veſperis,
Ana. O½& Doctor optime, Eccleſiæ ſan-
tæ lumen, beate Thoma, divinæ le-
gis amator, deprecare pro nobis Fi-
lium Dei. Oratio.
Eus, qui Eccleſiam tuam beati
Thomæ Confeſſoris tui mira eru-
ditione clarificas, & ſancta operatione
fœcundas: da nobis quæſumus, &
quæ docuit, intellectu conſpicere, &
quæ

Feſta Martij. 443
quæ egit;, imitatione complere. Per
Dominum noſtrum.
Deinde ſit commemoratio de Feria
poſtea ſanéctanmim Martyrum Perpetuz
& Felicitatis.
In Veſperis & Laudibus, Antiphona
Iſtarum eſt enim regnum cælorum, quæ
contempſerunt vitam mundi, & perve-
nerunt ad præmia regni, & laverunt
ſtolas ſuas in fanguine Agni. Y. Glo-
ria & honore coronaſti eas Domine.
t. Et conſtituiſi eas ſuper opera ma-
nuum tuarum. Oratio.
A nobis, quæſumus Domine Deus
noſter, ſanctarum Martyrum tua-
rum Perpetuæ & Felicitatis palmas in-
ceſſabili devotione venerari: ut quas
digna mente non poſſumus celebrare,
humilibus ſaltem frequentemus obſe-
quijs. Per Dominum.
In Laudibus fit commemor. Feriz
& Sanctarum, ut ſupra.
In ij. Veſp. fit commem. ſeꝗ. & fer-
Die viij. Martij.
IN FESTO S. I0OANNIS DE
Deo Confeſſ. Semiduplex.
Omnia de Communi Confeſſoris non
Pontificis. Oratio
D Eus, qui beatum Joannem; tuo
amore ſuccenſum, inter flammas
innoxium incedere feciſti, & per eum
Eccleſiam tuam novà prole fœcunda-
ſti : præſta, ipſius ſuffragantibus me-
ritis; ut igne charitatis tuæ vitia noſtra
curen-

444 Feſta Martij.
curentur, & remedia nobis æterna pro-
veniant. Per Dominum.
Die ix. Martij.
IN FESTO S. FRANCISCÆ
viduæ Romanæzæ. Duplex.
Omnia de Communi nec Virginum
nec Martyrum. xlj. præter Orationem.
Oratio.
Eus, qui beatam Franciſcam fa-
mulam tuam, inter cetera gratiæ
tuæ dona, familiari Angeli conſuetudi-
ne decoraſti: concede quæſumus ; ut
interceſſionis ejus auxilio, Angelorum
conſortium conſequi mereamur. Per
Dominum noſtrum.
In ſecundis Veſperis fit commemora-
tio SS. Quadraginta Martyrum.
Die x. Martij.
IN FESTO SS. QADRAGINTA.
Martyrum. Semiduplex.
Afia. Iſtorum eſt enim. . Lætami-
ni. xXxiij. Oratio.
Ræſta, quæſumus omnipotens Deus:
ut qui glorioſos Martyres fortes in
ſua confeſſione cognovimus, pios apud
te in noſtra interceſſione ſentiamus. Per
Dominum noſtrum.
Die xij. Martij.
IN FESTO S. GREGORII PAPR
Confeſſoris & Eccleſiæ Docto-
ris. Duplex.
Ad Magnificat in utriſque Veſperis
Anña. O Doctor optime. de Communi
Confeſſoris Pontiſicis. xxviij.
Ora-

Feſta Martij. 445
Oratio.
Eus, qui animæ Famuli tui Gre-
gorij æternæ beatitudinis præmia
contuliſti: concede propitius; ut qui
peccatorum noſtrorum pondere pre-
mimur, ejus apud te precibus ſubleve-
mur. Per Dominum.
Die xvij. Martij.
IN FESTO S. PATRITII EPISCOPI
& Confeſſoris. Semiduplex.
Omnia de Communi Conteſioris Pon-
tificis. Oratio.
Eus, qui ad prædicandam Genti-
D bus gloriam tuam Beatum Patri-
tium Confeſſorem, atque Pontificem
mittere dignatus es: ejus meritis, &
interceſſione concede; ut quæ nobis
agenda præcipis, te miſerante adimple-
re poſſimus. Per Dominum.
Die xix. Martij.
IN FESTO S. JIOSEPH SPONSI
B. M. V. Confęſſoris. Duplex.
A Sacra Rituum Con gregatione recog-
nitum & approbatum.
Ad Veſperas, Antiphona,
Acob autem genuit Joſeph virum Ma-
Iais „de qua natus eſt Jeſus, qui vo-
catur Chriſtus. pſalmus. Dixit Domi-
nus. cum reliq. de Dñica; & loco ultimi,
Pſalm. L audate Dñm omnes Gentes.
Ana, Miſſus eſt Angelus Gabriel à
Deo ad Virginem deſponſatam Viro, cui
nomen erat Joſeph, de Domo David-
& nomen Virginis Maria.
Anña

44⁰ Feſta Martij.
Ana. Cm eſlet deſponſata Mater Je-
ſu Maria Joſeph, antequam conveni-
rent, inventa eſt in utero habens de
Spiritu Sanécto.
Ana. Joſeph vir ejus, cùm eſſet ju-
ſtus, & nollet eam traducere, voluit
occultè dimittere eam.
Ana. Angelus Domini apparuit Jo-
ſeph dicens : Joſeph fili David noli ti-
mere accipere Mariam Conjugem tuã;
quod enim in ea natum eſt, de Spiritu
Sancto eſt: pariet autem Filium, &
vocabis nomen ejus Jeſum.
Capitulum. Prow. 25. & 27.
Ir fidelis multum laudabitur: Et
qui Cuſtos eſt Domini ſui, glorifi-

cabitur. Hymnus.
T* Joſeph celebrent agmina cæ-
litum:

Te cuncti reſonent Chriſtiadum Chori:
Qui clarus meritis junctus es inclytæ.
Caſto Fœdere Virgini.
Almo cum tumidam germine Conjugẽ
Admirans, dubio tangeris anxius,
Afflatu ſuperi flaminis Angelus
Conceptum Puerum docet.
Tu natum Däm ſtringis, ad exteras
. gypti profugum tu ſequeris plagas,
Amiſſum, Solymis quæris, & invenis
Miſcens gaudia fſetibus
roſt mortẽ reliquos mors pia conſecrat.
Palmâmque emeritos gloria ſuſcipit,
Tu vivens Superis par frueris Deo.
Mira ſorte beatior.
Nobis

„

Feſtza Martij. 447
Nobis ſumma Trias parce precantibus»
Da Joſeph meritis ſidera ſcandere:
Ut tandem liceat, nos tibi perpetim,
Gratum promere canticum. Amen.
„. Conſtituit eum Dſim domus ſuæ.
. Et Principẽ omnis poſſeſſionis ſuæ
Ad Magnificat „ Antiphona.
Exurgens Joſeph à ſomno fecit, ſicut
præcepit ei Angelus Domini, & accepit
Conjugem ſuam.

1t1ο.
Anctiſſimæ Gen Ailcis tuæ Sponſi,
Sanaiumus Domine, meritis adjuve-
mur: ut quod poſſibilitas noſtra non
obtinet, ejus nobis interceſſione do-
netur. Qui vivis, & regnas, &c.
Si celebretur in Quadrageſima fit
tommemoratio Feriæ.
Ad Laudes & per Horas, Ande
Bant Parentes Jeſu per omnes annos
Iin Jeraſalem »in die ſolemni Paſchæ.
Pſalmus. Dominus regnavit. cum
reliquis. I. . .
Anßa. Cùm redirent, remanſit Puer
Jeſus in Jeruſalem, & non cognoverunt
Parentes ejus.
Anña. Non invenientes Jeſum, regreſſi
ſunt in Jeruſalem requirentes eum: &
poſt triduum invenerunt illum in Tem-
plo ſedentem in medio Doctorum, au-

dientem, & interrogantem eos.
Anha, Dixit Mater ejus ad illum: Fili
quid feciſti nobis ſic? Ecce Pater tuus,
& ego dolentes quærebamus te.

Aña

448 Feſta Martij.
Aña. Deſcendit Jeſus cum eis, & ve=
nit Nazareth, & erat ſubditus illis.
Capitulum. Prov. 25. & 27.
Ir fidelis multum laudabitur; Er
WVqui Cuſtos eſt Domini ſui, glori-
ficabitur. Hymnus.
Ste, quem læti colimus fideles,
TGujns excelſos canimus triumphos,
Hac die, Joſeph, meruit perennis
Gaudia vitæ.
nimis felix, nimis 6 beatus,
Cujus extremam, Wgiles ad horam
Chriſtus, & Virgo ſimul aſtiterunt
Ore ſereno.
Hinc ſtygis victor, laqueo ſolutus
Carnis, ad ſedes placito ſopore
Migrat æternas, rutiliſque cingit
Tempora ſertis.
Ergo'regnantem flagitemus omnes,
Adſit ut nobis, veniamque noſtris
Obtinens culpis, tribuat ſupernæ
Munera pacis.
§ int tibi plauſus, tibi ſint honores
Trine, qui regnas, Deus, & Coronas
Aureas ſervo tribuis fideli
Omne per ævum, Amen.
y. Os juſti meditabitur ſapientiam.
g. Et lingua ejus loquetur judicium.
Ad Benedictus, Antiphona.
Ipſe Jeſus erat incipiens, quaſi anno-
rum triginta, ut putabatur, filius Jo-
ſeph. Oratio.
Andiſſimæ Genitricis tuæ Sponſi,
quæſumus Domine;, mexitis adjuve⸗
mur:

Feſta Martij. 449
mur: ut quod poſſibilitas noſtra non
obtinet, ejus nobis interceſſione done-
tur. Qui vivis, & regnas, &c.
Ad Tertiam, Antiph. Cùm redirent.
Capitulum. Vir fidelis. ut ſupra.
„br. Conſtituit eum, *$ Dominum
domus ſuæ. Conſtituit. y. Et Princi-
pem omnis poſſeſſionis ſuæ. Dominum
domus ſuæ. Gloria Patri. Conſtituit.
J. Magna eſt gloria ejus in ſalutari
tuo. 5., „Gloriam & magnum decorem
impones ſuper eum.
Ad Sextam, Anña. Non invenientes.
Capitulum. Eccl. 4.
Tectus Deo, & hominibus, cujus
Demmorj- in benedictione eſt. In
fide & lenitate ipſius Sanctum fecit il-
lum;, & elegit eum ex omni carne.
. br. Magna eſt gloria ejus, “In ſa-
lutari tuo. Magna eſt. =. Gloriam, &
magnum decorem impones ſuper eum.
In ſalutari tuo. Gloria Patri. Magna eſt.
y. Juſtus germinabit, ſicut lilium.
y. Et florebit in æternum ante Do-
minum.
Ad Nonam, Anña. Deſcendit Jeſus.
Capitulum. Sap. 10.
Rofugum juſtum deduxit Sapientia
per vias rectas, & oſtendit illi Reg-
num Dei, & dedit illi ſcientiam San-
Gorum, honeſtavit illum in laboribus,
& complevit labores illius.
br. Juſtus germinabit, * Sicut li-
ium. Juſtus, y. Et florebit in æter-
Cc num

45 Feſta Martij.
num ante Dñm. Sicut lilium. Gloria
Patri. Juſtus germinabit.
y. Plantatus in domo Domini. N. In
atrijs domus Dei noſtri.
In ij. Veſperis, Aña. Ibant parentes.
ut in Laudibus.
Pſalmi, Capitulum, & Hymnus;, ut
in primis Veſperis.
y. Gloria, & divitiæ in Domo ejus.
Et juſtitia ejus, manet in ſæculum
æcculi.
Ad Magnificat, Antiphona.
Ecce fidelis ſervus, & prudens, quem
conſtituit Dñs ſuper familiam ſuam.
Oratio. S anctiſſimæ Genitricis, ut
ſupra. 448.
Poſteà fit commemor. S. Joachim, ut
infrà, & Feriæ occurrentis, ſi celebre-
tur in Quadrageſima.
Die xx. Matrtij.
IN FESTO S. IOACHIM CON-
feſſoris Patris B. Virginis Ma-
riæ. Duplex.
Omnia ut in Communi Confeſſoris
non Pontif. xxxij. exceptis ijs quæ
hic habentur 7. & Ana in primis Ve-
ſperis ad Magnificat & ad Benedictus,
Ana. Laudemus virum glorioſum in
generatione ſua, quia benedictionem
omnium Gentium dedit illi Dominus,
& teſtamentum ſuum confirmavit ſu-
er caput ejus.
» Potens in terra erit ſemen ejus.

ÿ. Generatio rectorum benedicetur.
— ra⸗

Feſta Martij- 451
Oratio.
Eus, qui præ omnibus Sanctis tuis
beatum Joachim Genitricis Filij
tui patrem eſſe voluiſti: concede quæ-
ſumus; ut cujus feſta veneramur, ejus
quoque perpetuo patrocinia ſentiamus.
FPer eumdem Dominum noſttum.
Et fit commem. Feriæ occurrentis ſi
celebretur in Quadrageſima.
In ſecundis Veſp. omnia de Commu-
ni, & à Capitulo fit de S. Benediéto,
cum commem. S. Joachim, & Feriæz
occurrentis, ſi celebretur in Quadrageſ.
Die xxj. Martij.
IN FESTO S. BENEDICTIAB-
batis. Duplex.
Omnia ut in Communi Confeſſoris
non Pontificis. xxxij.
Oratio. Interceſſio nos. de eodem
Communi. xXxxiiij.
Pro commemoratione 8. Joachim,
Antiph. Hic vir deſpiciens. y. Ju-
ſtum deduxit. xxxvij.
Oratio. D eus, qui præ omnibus.
Die xxv. Martij.
IN FESTO ANNUNTIATIONIS
beatæ Mariæ Virginis Duplex.
Si hoc Feſtum venerit in majori Heb-
domada, vel infra Octavam Paſchæ,
transfertur poſt Octavam, juxta Kubri-
cam de Tranſlatione Feſtorum: & tunc
in fine Antiphonarum verſ. & Reſp.
additur. Alleluja, quod etiam fit in
omnibus Feſtis, quæ celebrantur tem-
pore Paſchali. Cc 2

452 Feſta Martij.
Ad Veſperas, Ana. Miſſus eſt Ga-
briel Angel'. cum reliqꝗ. de Laud. 452.
Pſalmus. Dixit Dominus. cum reliq.
ut in Officio parvo B. Mariæ. Ixj.
Capitulum. Haiæ . c.
Cce Virgo concipiet, & pariet fi-
lium, & vocabitur nomen ejus Em-
manuel. Butyrum & mel comedet, ut
ſciat reprobare malum, & eligere bonũ.
Hymnus. A ve maris ſtella. Ixiiij.
y. Ave Maria, gratia plena.
3. Dominus tecum.
Ad rzenitea „Antiphona.
Spiritus ſanétus in te deſcendet Maria,

& virtus Altiſſimi obumbrabit tibi.
Oratio.
Eus, qui de beatæ Mariæ Virginis

utero Verbum tuum, Angelo nun-
tiante, carnem ſuſcipere voluiſti: præ-
ſta ſupplicibus tuis; ut qui verè eam
Genitricem Dei credimus, ejus apud
te interceſſionibus adjuvemur. Fer
eumdem Dominum noſtrum.
Si hoc Feſtum celebretur in Quadra-
geſima, fit commemoratio de Feria in
utriſque Veſperis & Laudibus.
Ad Laudes & per Horas, Ana-
M Iſſus eſt Gabriel Angelus ad Ma-
Hriam Virginem deſponſatã Joſeph.
Pſalmus. Dominus regnavit. cum
reliquis. 1.
Ana. Ave Maria gratia plena Domi-
nus tecum: Benediécta tu in mulieribus.
Ana. Ne timeas Maria: inveniſti gra-
tiam

Feſta Martij. 453
tiam apud Dominum : Ecce concipies
& paries filium.
Ana. Dabit ei Dominus ſedem David
patris ejus, & regnabit in æternum.
Anha. Ecce ancilla Domini: fiat mihi
ſecundùm verbum tuum.
Capitul. E cce Virgo concipiet. 452.
Hymnus. O glorioſa Virginum. Iv.
J. Ave Maria, gratia plena.
. Dominus tecum.
AQAd Benedictus, Antiphona.
uomodo fiet iſtud, Angele Dei, quo-
miam virum non cognoſeo à Audi Ma-
ria Virgo: Spiritus ſanctus ſuperveniet
in te, & virtus Altiſſimi obumbrabit
tibi. Oratio. D eus, qui de beatæ Ma-
riæ. ut ſuprà in Veſperis. 452.
Ad Primam in g. brevi dicitur,
y. Qui natus es de Maria Virgine.
Ad Tertiam, Antiphona. Ave Maris.
Capitulum. E cce Virgo. 452.
„. br. Specie tua, * Et pulchritudine
tua. Specie tua. “, Intende, proſperè
procede, & regna. Et pulchritudine.
G loria Patri. Specie tua. y. Adjuva-
bit eam Deus.
Ad Sextam, Afa. Ne timeas Maria.
Capitulum. Lucæ 1I. d.
D Abit illi Dominus Deus ſedem
David patris ejus: & regnabit in.
domo Jacob in æternum, & regni ejus
non erit finis.
m. br. Adjuvabit eam, * Deus vultu
ſuo. Adjuvabit. ;. Deus in medio
Cc 3 ejus,

454 Feſta Aprilis.
ejus, non comovebitur. Deus. Gloria
Patri. Adjuvabit. ”. Elegit eam Deus.
Ad Nonam, Ana, Ecce ancilla Dñi.
Capitulum. Haiæ 1II.
E Gredietur virga de radice Jeſſe, &
flos de radice ejus aſcendet. Et re-
quieſcet ſuper eum Spiritus Domini.
F. br. Elegit eam Deus, * Et præ-
elegit eam, Elegit. Y?. In tabernaculo
ſuo habitare facit cam. Et præelegit.
Gloria Patri. Elegit. Y. Diffuſa eſt
gratia in labijs tuis. e. Proptereà be-
nedixit te Deus in æternum.
In ſeçundis Veſperis omnia dicuntur
ut ſupra in primis. 452.
Ad Magnificat, Antiphona.
Gabriel Angelus locutus eſt Mariæ,
diçens: Ave gratia plena: Dominus
tecum: Benedicta tu in mulieribus.
Feſtum Septem Dolorum B. V. M.
vide in fine in feſtis ex indulto Apo-
ſtolico.
FEST A APRILIS.
Die ij. Aprilis.
IN FESTO S. FRANCISCI DE
Faula Confeſſ. Duplex.
Oratio.
Eus humilium celſitudo, qui bea-
tum Franciſcum Confeſſorem San-
ſorum tuorum gloria ſublimaſti: tri-
bue quæſumus; ut ejus meritis & imi-
tatione, promiſſa humilibus præmia
feliciter conſequamur. Per Dominum
noſtrum Jeſum Chriſtum.
Die

N

e

W

W

Feſta Aprilis- 455
Die v. Aprilis.
IN FESTO S. VINCENTII FER.-
rerij Confeſſ. Semidupl.
Omnia de Communi Confeſſoris
non Pontificis. æXxxij.
Oratio.
Eus, qui Eccleſiam tuam beati
Vincentij Confeſſoris tui meritis
& prædicatione illuſtrare dignatus es:
concede nobis famulis tuis; ut & ipſius
inſtruamur exemplis, & ab omnibus
ejus patrocinio liberemur adverſis. Per
Dominum noſtrum.
Die xj. Aprilis.
IN FESTO S. LEONIS PAPE.
& Confeſſoris. Duplex.
Oratio. E Taudiquæſumus Domine.
de Communi Confefl. Pontif. xxix.
Die xiij. Aprilis.
IN FESTO S. HERMENEGILDI
Martyris Semiduplex.
Omnia de Communi unius Martyris,
Præter ea quæ ſequuntur. xXiij.
In utriſque Veſperis & Laudibus.
Hymnus.
R Egali ſolio fortis Iberiæ
Hermenegilde jubar, gloria Mar-
tyrum,
Chriſti quos amor almis
Cæli cœtibus inſerit,
U t perſtas patiens pollicitum Deo
Servans obſequium! quo potius tibi
Nihil proponis, & arces
Cautus noxia, quæ placent. .Z
Cc 4 U1

456 Feſta Aprilis.
Ut motus cohibes, pabula qui parant
Surgentis vitij non dubios agens
Per veſtigia greſſus,
Quo veri via dirigit!
Sit rerum Domino jugis honor Patri,
Et Natum celebrent ora precantium,
Divinumque ſupremis
Flamen laudibus efferant. Amẽ.
Oratio.
DfEus „qui beatum Hermenegildum
Martyrem tuum cæleſti regno ter-
zenum poſtponere docuiſti: da quæſu-
mus nobis ejus exemplo caduca deſpi-
cere, atque æterna ſectari. Per Domi-
num noſtrum.
Si celebretur in Quadrageſima, fit
commemoratio Feriæ in utriſque Vs-
Sen & Laudibus.
OMMUNE SANCGTORUM
Martyrum tempore Paſchali habetur
cum alijs Communibus infrà. zvij.
Die xiv. Aprilis.
SANCTORUM MARTYRUM
Tiburtij, Valeriani, & Maximi.
Oratio.
Ped quæſumus omnipotens Deus:
ut qui ſanctorum Martyrum tuorum
Tiburtij, Valeriani, & Maximi, ſo-
lemnia colimus, eorum etiam virtutes
imitemur. Fer Dominum.
Die xvij. Aprilis.
S. ANICETI PAPE ET MARTXYRIS.
Oratio. Deus, qui nos beati. ut in
Communi unius Martyris. zxiiij.
Die

Feſta Aprilis. 457
Die xxj. Aprilis.
IN FESTO S. ANSELMI EPISCOPI
& Confeſſoris. Duplex.
Omnia de Communi Confeſſoris
Pontif. Ant. ad Magnificat in utriſque
Veſp. O Doctor optime. Ixxviij.
Oraãtio.
E Celeſiam tuam, quæſumus Domi-
ne, benignus illuſtra: ut beati An-
ſelmi Confeſſoris tui atque Pontificis
illuminata doctrinis, ad dona perveniat
ſempiterna. Per Dominum.
Die xxij. Aprilis.
IN FESTO SS. SOTERIS, ET CAII
Pontif. & Mart. Semidupl.
Oratio. Beatorum Martyrum. ut in
Communi plurimorum Mäart. xXxiij.
Veſp. de ſanéto Georgio.
Die xxiij. Aprilis.
IN FESTO S. GEORGII MARTY-
ris. Duplex. Oratio.
Eus, qui nos beati Georgij Mar-
tyris tui meritis & interceſſione
lætificas: concede propitius; ut qui
tua per eum beneficia poſcimus, dono
tuæ gratiæ conſequamur. Per Dominuũ.
Deinde fit commemor. S5. Soteris
& Caij, Antiphona. Sancti & juſti:
Z. Pretioſa. de Communi. xxij.
Oratio. Beatorum Martyrum. xXxiij.
Die xxv. Aprilis.
IN FESTO S. MARCIEVAN-
geliſtæz. Duplex.
Omnia de Communi Apoſtolorum
C cS5 tem-

453 Feſta Aprilis.
tempore Taſchali. ix. præter Oratio-
nem. Oratio.
Eus, qui beatum Marcum Evan-
geliſtam tuum Evangelicæ prædi-
cationis gratia ſublimaſti: tribue quæ-
ſumus, ejus nos ſemper & eruditione
proficere, & oratione defendi. Per
Dominum noſtrum.
Hodie qui non interſunt Proçeſſioni
Litaniarum, dicant illas privatim poſt
Matut, cum ſuis Precib. & Orat. ſine
Pſalmis Pœnitentialib. etiam ſi hoc Fe-
ſtum rransferatur in aliam diem.
Si Litaniæ majores occurrant in die
Paſchatis, transferantur in Feriam ter-
tiam ſequentem,
In ſecçundis Veſperis fit commemo-
ratio Feſti ſequentis.
Die xxvj. Aprilis.
IN FESTO SS. CLETI ET MAR-
cellini Pontificum & Mart.
Semiduplex.
Antiphona. Lux perpetua. 7. Sancti
& juſti. xix.
Oratio.
B Eatorum Martyrum, pariterq; Pon-
tificum Cleti & Marcellini nos,
Domine, foveat pretioſa confeſſio: & pia
jugiter interceſſio tueatur. Per Dñm.
Die xxxiij. Aprilis.
SANCTI VITALIS MARTYRIS.
Oratio. P ræſta quæſumus omnipo-
sens Deus, ut qui. ut in Communi
unius Marryris. xiiij.
Die

NE

Nel
u
tonpru
tjuſaen
mam

m Hiu
e pred
ue qu
Mdition
li, N

Feſta Maij. 45⁵9
Die xxix. Aprilis.
IN FESTO S. PETRI MARTYRIS.
Duplex. Oratio.
P Ræſta quæſumus omnipotens Deus:
ut beati Petri Martyris tui fidem
congrua devotione ſectemur; qui pro
ejuſdem fidei dilatatione Martyrij pal-
mam meruit obtinexe. Per Dominum.
In ſecundis Veſperis à Capitulo fit de
S. Catharina, cum commem. S. Petri.
Die xxx. Aprilis.,
IN FESTO S. CATHARIN &.
Senenſis Virginis Duplex.
Oratio.
D A quæſumus omnipotens Deus: ut
qui beatæ Catharinæ Virginis tuæ
natalitia colimus, & annua ſolemnita-
te lætemur, & tantæ virtutis proficia-
mus exemplo,. Per Dominum.
Pro commem. S. Petri, Antiphona.
Sancti & juſti. y. Pretioſa. xxiſ. —
Oratio. P 1æſta quæſumus.
5 Fer. vj. poſt Dom. in Albis, Fe-
Rum de Lancea & Clavis Domini. Vide
in fine in feſtis ex indulto Apoſtolico.
5 S. Raphaelis Archangel. Vide
in ſine.
FE E S T A M A II.
Prima die non impedita dicitur Offic.
Defuncét. extra tempus Paſchale. xvij.
Die j. Maij.
IN FESTO SS. PHILIPPI ET JA-
cobi Apoſtolorum. Duplex.
Ad Veſperas,Ana. Domine, oſtende
Cc 6⁶ nobis.

460 Feſta Maij.
nobis. eum reliquis de Laudibus.
Romns. Dixit Dominus. cum relig.
de Dominica. 95. & loco ultimi »„
