VIHruit cey meum , quia oblitus [um

t dl

'tomedere panem mewmn. Panis eft vitz

17 Q (Ego fum panis vite (b) animam nu-

(* triens , & vitam gratix confervans,

Vf correborans adverfus tentatio-

9A nes, Reipfa experimur etiam fcele-

11í*| ratiffimos, aliquot diebus pofthu-

4!t jus facratiffimi cibi füumptionem , à

jat'?! beccatis fe continere, non aliunde

N

quàm ab efficacia hujus Sacramenti

? Prop'lgiïel |

recens ufürpati, quod animosillo-

rum adverfus hoftiles impetus ob-

g

:loilllflïwmw

firmat. Extra dubium eft , quin ma-

xima hominum pars defe&u fre-

quentis Communionis , in ditio-

;Hummiaï?*

mu

nem. peccati demoniíque rediga-

i mnfilmf

tur. At undeevenit (atque id me te-

net

yj

(3) $/:101. (b)7oan.6.

$56

Decimut Jics

SM

net attonitum ) quód . plures & in i^

fxculo , & in domibus religiofis , (

qui diviná hac efcá fzpiffimé fruan. ;/i//

tur, tam parum in virtute promo- ;i/

veant , poft centenas & fexcentas ;.'t!!

Communioness zqué ac anté fuper- ;j

:

bi, zqué maledici, vani , impatien- jj

tes,equéfenfuum fuorum cupidita- ii

tibusobfequentes,& poft plures an- iil

nosiiídem;imó gravioribus imper- iif

fectionibus obnoxii fint? quis hu- atl

jas malifons? quandoquidem híc ii

panis Angelorum fit panis benedi- sj

éionis, qui omnia gratiarum favo- lii

rümque generacontinet ?. fiftere is T

poteft belluinam paffionem amoris, ,

U

& emendare effrenem vitam homi-

futtgnt

nisdiffoluti, quàd o&avo quoque

T p

die per tempusaliquod fumptus fit; i,

& curare nequit morbos fpirituales ;

L

minoris momenti in pluribus Reli-

giofis , qui eundem bis térvein heb-

Tj n

a

,

Qnianibu;

domada,& fortaífis quotidie, aut in

.:ajbnsïl'm

anno centies ufurpant, Hicignis A-

Pt

moris non confumit illam lingux

"g

licenf

hi,

Solituc?;nis.

557

ficentiam;il

lum affectum vanitatis,

hn

um

i

;

,

'illum humorem propriz zflima-

f . fgp

l

'&ionis , illum contemptum Regula-

mmvinucep

um , obedientiz , minimarümque

g

T

j

ferum , neque inordinatas illas li-

*F*S""Fïm*i bertates; à quibus in vita tepida ne-

"'lin eligentique continentur ? Diviniffi-

l! :uum hoc Sacramentum , quod tam

iil admniranda alibi,. ubi animz reci-

f'tàtt piendis illius affe&tibus minüs aptx

"ll &i videntur,operatur,quidni eadem fi-

"!ii! mili ratione patratiniis , qua me-

iitisi! liorem pra fe ferunt difpofitionem:

umi^ hocprofeéto demiror vehementiffi-

i

. mé,neque fatiscolligere me poffu

InsS

mmm

neque prompté aliquod hujus r

fi

gavutut

'argumentum reperire.

*

e

; dif&uf-

um

2-'Tamen omnibus matur

Ài

fis atque perpenfis, exiftimo O ten-

ld

dendum effe. , ut dicamus caufam

jj

hujus exigui profe&üs , qui extot

gt

Communiozibus percipitur , fiveà

fxcularibus, five à Religiofis , .non

iUSqWäW:

d Hlflgfi**

provenire aliunde , quàm.ab inde-

quo ad

vetiong & modico fervore,

lacrium

g lw

i

ss

Decuntis dies

:

ä

l

facrum hoc convivium acceditur/////

j

Non przmittitur debita prapa-U/

D

ratio , in ipfo a&u Communionis:^'!

torpet tepétque animus ; gratiarumiti!:

actio aut prorfus omittitur,aut per-;i

funé&torié negligenterque fit; atquejiil

hzc unica eftomnium , quz recen-jilli

fuijincommodorum ratio. Ut verà ii

iis occurras , author tibi fum, chara s

Hagiophila, ut modum,quem prz- ;

Ícribam, adhibeas tribus illis parti-;

!

u,quem«

bus,ne tepiditate tuá dedecores hoc ;

itimt

4

adorandum Sacramentum , &ne

!

..

ari!

ï

Ht

—

adnumereris iis perfonis, quz inu-

zi

10 NU

tiliter & fine fru&uillud fumentes, ,

1

At

i

vix effugere potuerunt vindicem j

i

manum Dei omnipotentis, qui ma- jj;;,

l

Jorem in hac facra menfa , quàm uf-

titnmdy

quam alibi, fidelitatem , honoremi

TU

atque reverentiam meritó requirit.

Ptf

- Fac igitur ut przparatio tua fit,

ï*'üiinis dj

qualem effe oportet,' id eft, primó

n

Fervems , per magna ardentiaque

"n

communicandi defideria, cüm ve-

ï

"i

tum :

ET

nfiimum fit D. Auguftini affer

T

Déf-

'ti:m& |

Sclitudinis.

559

QU

Mi

p

devando capax efficerts , ut implea-

uT

Omnes hujus facerrimi panis

oa&ll Com!u E

ha

antes fuüére in fimilibus defide-

"Pt

sádmirandi: B. Agatha de Cru-

l

Wt p incincredibilem in modum lan-

,i

Wil ebat,& S.Catharina Senenfis tam

Witni-lolitam illiusfamem patiebatur ,

"r

üt (i quando cogeretur abftinere ,

ütit inquereturanimo , morique vide-

1425 rerur.An non fas effet;pro amabilif-

"iiin Éimo Jrsu,quem excipere volumus,

tll imitari ardores languorefque eo-

tr/l! tum, quicreaturasamant? quique

ii ad folum rei amatz alpectum con-

lt tinuó fufpirant & languene ? Le&o-

Y

ml rine rnborem incutiam , an potiüs

p cor illius in hunc panem Angelo-

iil rum inflammabo , narratiome ejus;

um quod puellz Communionis defi-

ini9| derio accenfz evenit * Monumen-

: qiib| ta Ordinis divi Dominici produnt

;

iii| B. lxacldam Bononienfem nonnifi

;iil| annorum circiter undecim, fed jam

j facro habitu in

dutam, hoc modo

reli-

mänjg[ïem? atque hae occafione obiiffe. A

]

quis

560

Deeimus dies

ul

quis Sororibus optime inftru&ta dejis

bono Communionis , tanto e;us;,;&näo

u

fruende voto affc&üque rapieba- uf

I

tur, ut moram omnem dllauonem.,fä

fpm

que tolli enixiffimé poftularet, . Ve- jj

rüm, quz illi praerant ,non reban-mmmz

i

tur id tantillz ztati concedendum., j

1 qui

Jtaque ciüm aliquando czterz fa-,

vt

cram menfam accederent , harfitil amc

1l

in chori angulo lachrymxs indul.,,

TU

gens

deploránfque , quàd Capax,,

u

tanti benehcu nonforet. Lachrymæ

tanmpere divinz bonitati placue

xwïm

runt, ut miraculo obtinuerintillud

3 *mcoïoqum

quod Superxorum gratlà non po-

i

A

f

At

f

tuerant adipifci; dum enim fic af-

ln]l(( qu'

fligitur , fscra Hoftia videntibus o-

t dCu

mnibus é Tabernaculo egredxgns

,X 11

al

in aére fufpenfa, füpra caput par-

vulx Imeldz conüftit. Qno prodi-. M"*fbfl

gxo attonitz Sorores monentSacer- J "fJ

dotem illicó,qui acceffit,& Hoftiam "4 u

priüs patene impofuit, deinde di- "

vino inftin&u monitus , tandem " ht

lmeldæ porrexit, Hac, ut erat flexis I

geni- Ug tw

li j

Solitudini.

$61

um

enibus, dum tam (ingulare, tantif-

ln r

--

À

J

lli(w:r

ue votis & ardoribus exoptatunfx

J

Dtori.

(s

f'ene'fïcium capere animo non po-

j

mmfþüfmhr:?

A

cft, fubitó exfpiravit , non fine ma-

Religiofarum;aliorüámque,ad

Tif u gjma

^ ]

t

gugs

brevi fama dimanavit , admi-

|

;uti (hjj

"

TOU t

fatione. En quid fit magno teneri

l ]

i

Communionis defiderio ! Sed prx-

A

j

j

.j

)

A

;v'

"Iter defideria, etiam confiderationes

/

" & induftriz adhibendz funt : qui-

us in rebus B. Aloyfius Gonzaga

tl

:

hon deerat, cüm fetribus anté die-

'/ayllw/þ/m

per preces, per peenitentias , &&

ii

per pium colloquium de Venerabi-

àm

P liSacramento pridie, quàm com-

m

^

municaret, inftitutum , difponerct.

MA

ER

J

d JB:ASatha de Cruce Religiofa S. De-

"i minici;przparabat fe no&u;triplici

p d

peris diverberatione, & prece

i p

rolixá, adcujusfinem humi pro-

i* Rrata extenfifque brachiis in crucis

[

ii2 f m fuorum veniam peccatorum

"

l!* poftulabar. Non ajo fieri tantun-

il ! dem debere, & probé cavero , quis

Cce-

kc;u""ïï enim crederer ? conor tamen efti

reg

j

: Decimus dies

Ü

re, ut appareat nulli parcendum e

f i j

felabori, quo quis divino hoc con- il

vivio dignum fe przítet. Imprimis !

major eo die in furgendo diligentia:t!

adhibenda eft , imó prodeffet felico t

citiüs é le&tulo fe tum proripere, i

Fertur Joanna Antillonia ejufdemyitil

Ordinis (ummo mané fürgere foli-jiir

ta,ut diutiüsorationi vacaret,quane/ittit

do illierat ad facram Synaxin acce-ujliblt

dendum. Secund?, przparatoria fit/Inli

Pura per nitorem Conícientiz, noniddi

folüm à peccatis mortalibus,verümuná

etiam venialibus, ita ut faltem nul-iutity

li illorum fimus affecti, imó ne ipfisin ul

quidem occafionibus,quz ad ea de-jili

ducere nes poffent. Undeinftitucn-mm,

da eft exacta Confeffio , aut fincerusifjfy,

actus contritionis cxercendus , fi fjj

mus folis peccatis venialibus tnfe-iljy,

&i. Deus ipfa puritas eft, an non crjfousopplezi,ri

go Jure metitifimo maximá con«ji

ln

Ícientiz puritate adiri debet? hancj

filll[' !

!

ob rem olimin Ecclefia, priufquan;a![

Cojnmunio diftribueretur , clsrà

VG&CW

1 !

| Solitudinis.

563

UL

"sce clamabat Diaconus : $4nca

Qütd

G. Et Jrsus ipfe Servator no-

tpttd

r

L

r, qui in ftabulo natus erat;& po-

ugnd

'

L.

à

us in fordido przfepi , quique

liniimori ftatmerat in monte Calvariz ,

E Ip

toribus fpurcitiifque referto ,

tl :

ando voluit inftituere pretiofi fui

Qj

Corporis Sacramentum , mandavie

CUR

it id fieret in Czpaculo, locoque

to, nitido, firato & bené difpofi-

icajs

Vmctg

9. (4) Tertió, fit Libera, id eft, ab-

(isilfira&a ab affe&u creaturarum : o-

wiy)mnes enim paffiones affe&tionéfque

iimy|aptivam detinent animam , atque

&dlinpediunt, ne digné & cum fru&tu

apixfüfcipiatur Dei filius, qui cor ab o-

JWismni recreata vacuum effe defide-

jj ais fat , ut feipfo replere pofíit : eadcm

!

t

inimarum noftrarum ratio eft,qux

l

ftomachi laborantis,aut vitiofis hu-

Li? vt

oribus oppleti,fruftra bonum ali-

p5

mentum illi fuppeditas , parüim aut

nihil proficitur;fruftra etiam Chri-

gdg]dcbïïz ;

IC]EïïluF

, niü

jj flum fumis, illum vitz panem

juttt

priüs

(a) Mare. 14.

WDeci-m'm Jies*

[

$64

priüs peccantesillos humores , illas;jji

erga te & aliosaffectiones immode-jh

ratas expellis;nihil hic excellens cidyiy

bus proderit. Imoó uníicus talis affe-*;mmtgd

&us fufficit ad impediendum omri

nem mille Communionum rü^jdr i

&um, bonamque animz fanitatem.;j.

Quid prodeft aquilz , 'avi regiz iunji,

altüm eniti, ut folito volatu 1blenï1m v

proximé contingat, fi exiguo fe fel.lfïbili lt

tit funiculoirretitam ? Anima n MAT

fera,quantumvis regia fis Deique fi-

;WI»

lia, unico minutulo affectuimpedi-,

1

riumin!pcz

ri detinerique potes! parvum iftud

"t i

'

vinculum capaxeít, utnon folüm

P.

t d

acceffum , fed etiam ipfum Solis tui

M t

'

afpe&um tibiferipiat. Indubitatum

"

'

id eft,quifquis voluerit ex Commu-

-

"At

nione fruétum & folatium reporta

i

[

a

At (

re, is animum ab omni re terrena

Bntum, Hl

evacuet , neceífe eft. Ipfe JEsus dua,

D

N

r

M

in rem przfentem B. Agathz (cujus

tradidit :

sj

noníemel anté memini)

1

WEW

primum, ut ab omni creatura fe ab-,

|

Ítraheret; alterum , ut

divinx pro-,.n'mü,ü

videx- "l

J

!mu!m

S'altma'mzs.

56

affe&lonm

'lidentise fe penitüs committerfer ;

gofi hanc inftructionem meliüs fa.

lhl [ce

T0 ]

:æpare t;qui poteft.

li

attinet ad Commumonem,

Y(o mple&endo etiam Sacrum ; quod

QD

riüs auditur, ipfa quoque tribus

ütiitrjc

condmombus Ítipanda eít. Primó,

UJJz, iin

Bumilitatis & annihilationis futip-

lsW jä.q

Iftus,ut quis indignum fe hocincom-

rmr'eug

arabili favorereputet , perconfi-

fu

C lat

derationes ad hunc affe&um.op-

tl Dd 1

portunas tum vitx præ:erltæ tum

w// Ww;m

præfentlum lmperfe&lonum , ttun

ii T

uxmm.um

diorum, qui meliorem animi dif-

Polïuonem ad hanc menfíam adfe-

W Rw*

M^

!

tünt , & rerum fimilium, Secundó,

*1' J Attentloms , amore & reverenui

ii* sleniffimz,exercendo actus Amoris

xlh s" & Fidei circa hoe. Augufiffimum

it' Sacramentum , qui miram in nobis

il attentionem excitabunt,cüm xquif-

i imum fii iteam hic effe magis fingu-

45 larem , majorémque quàm in quo-

yiti !!! vis alio negotio, five ob Majeftatem

nlï DDei viventis , quem fumusexceptu-

ri,

lmh

g66

Decimus dies

j

ti , five obbeneficia & gratias , quagnmü

ab hoc amantiffimo Patre expecta«t?

mus. Circa quod notandum eft j gini

plures Theologosin eam fententiam;i q |

onfpirare, (4) quàd defe&us devoslit

tionis & attentionis actualis in ipfd))u:

Communione , & peccata venialiaj)lui

quz committuntur fumendo illam;; ;

eum animi evagationibus & tepidi-qji

tate , impediant, quó niinüsin animjii

ma effe&um fuum producat, & nejy;.

ullum gratiz gradum illi commu-ji;/

nicet , ob excellentiam hujus Sacra-j;jy;

menti digniffimi , & exigentis quo-;,.

1

dam jure fuo , ut homo fe totis viri-;...

HQ

bus 1lhapphcet Tertió, precum & m

magnarum poftulauonum ab hoe,

i ]

fupremo Rege , & munificentiffimo, wiri

dT

benefactore, qui maximé praftan-,

dis beneficiis delectatur , & qui fe-,

us.Vd

ipíum nobisdonans , cxtera quz;

1 *mOrdu

petemus, recufare non volet, modó

t

fintadipfius gloriam, fpxmualem-

ll"]

(a) Vide Suarex 1n 3. payt. tom. 3- ..

"Ut

n

4ifl, 64 feE, 4.

l:

M

Solitudinis.

567

MW:* üe animzx

noftrz profe&um. Prz-

"mébue vero poftalabimus tum , &

'finétà quidem importun

itate urge-

lia

i

bimus id

, quod potiffimüm defide-

hi

Á

PW

i

Ü

fiïnus. B. Maria de S.Benedi&o,Or-

xl

dinis D, Dominici non omittebat

:

&pemym

otidie,& maximé cum,cüm com-

Wt

|

]

lünicabat, petere,ut fibiftatim à

iil

oimmunione mori liceret , & voti

iitii m pos £éta eft. Uciliffimum etiam

Ill erit eo tempore, rogare JesuM , ut

tl benedi&tionem füam nobis imper-

liit-uae. Si vitibiliter in domum autcel-

ii'Mlulam noftram ingreder

etur, fubità

litieg ilius pedes proje&i , illam ado-

WWÜrremus., & utnobis benediceret;

W*f jtecaremur. Idem praftemus, quo-

uit! tss oculis fidei cernimus illum ac-

til! cdentem , & jam hofpitio pestoris

Quf W

Vidit aliquando B. Ca*

J

txcepimus.

y, i

ita ejufdem O

rdinis, Cþriüum ab

d

rà benedicentem Sororibus, qu&

l [?H

j

imptá Communione recedebant,

, quam

Supereft gratiarunractío

L

tría: Primo, Perfe-

e;üqienthæc

yerarn-

ji 2

d

s

Dafjm;ïas dies

verantia,utilli minimum hore qua- ((f

drans impendatur; tum grates a-jji

gendo divino huic hofpiti , tumyjin/

com

w

pellando Angelos tantz Maje-jriii:

ftatis ftipatores,tum à San&is ftipemesy

fpiritualem corrogando,ab hoc vir«jaliy

tutem aliquam , ab altero noyant;isjii

gratiam

*

LI

citiüs opinione noflirámil.

quadrans abíolvetur. Sanéti, qui Fi-yn

té hujus beneficii excellentiam COj ii

ceperunt , fuére in ftudio gratitudi-yj, T

nis , recolendáque beneficii memo:

ria admirandi. B. Agatha de Cru-ju

€e nunquam à Communione temeycsi

plum fine mcrore deíerebat, & ab.j.

)

hn

iens, de via identidem refpecta a

j

locum,ubi Venerabile afï'ervabaturq

Vaf

utrelictum adoraret , & deinde to:

^

t d

|

tum diem referendis gratiis confu

j

[

nj

mebat. Secundó, Fiducia , ut cum,

Ej

Chrifto, tanquam cum fponfo an

1'!15' r

l

manoftrz amantiffimo,loquamur.,,

repetendo ; & rurfus proponende

[mmEnPW

l

omnes modicas & magnas noftras,

:

effita:

| 4

lt vi;;

tufn corporis,tum anima n««

l

it

tes

X

Solitudimis.

$69

&, S. Terefiaafferit, tempusiftud;

e negotiis noftris cum illo. per-

li M

a&andis oppo'rtunifümum.. 'Ter-

RLT

5 , Liberalitasex partenoftra; ut

Mil

i

lb

l

H

nferamus przíentemüfque : mu-

Tl

|

s aliquod irigrati animi teftimo-

ld

'

ium. Exempli gratiá, tolerantiam

li Dum

rborum aculeatorum , propofi-

I

ij ltüm nunquam de'ulla: re murmu-

liiria landi , vidtoriam alicujus paffionis,

hbmite i milia ; quz Chrifto íci

"

museä'e

lod

!

E

*

"

lqccepta.

Ill Ad hunc mo

dum, i-ïagidphilä .

"ULTA

Communionés inftituendz funt, fic

wbsccede, aut etiam meliüs; nullam

n

eglige, quin ufurpa , quàm potes;

ii

Ífrequentiffimé ; neque ulliusrei do-

l

lor te magis affiigat, quàm fi ali-

j

:mdisgnäl*:lt

]

juam omiferis.;: Unus, fit dolor bac

DL

t/c2 privart, ait D. Joannes Chryfo-

; i

4:)| fomus; Tuus ómnis profectus& e-

4s|molumentum pendet à modo , quo

yinn|huie facrz menfz accumbes. P.Bal-

igi!| hafar Alvarez vir eximia fan&tita-

am die aliquid boni

s. ei

m&txpd

LI

I1 3

ope-

m

579

Decimtus dies

operis petegiffet ; poftridie fub ora-,jrpl

tióne matutina vidit Chriftum ple-.'

W

nis ulnis ferentem dona , & quafi "

pondere opprimeretur, fublevari. W

poftulantem : Imaginare fic effein. gt

Venerabili Euchariftia , nihilque

)

aliud ab illo defiderari, quàm ut te

^

gWimn.P

|

t

beneficiis cumulet , accipies, modo,.

y a

ut par eft, accedas.

ij

Addehuic Ledioni , fi placct, aliquot

qu pmen

Capita Tractatüs o&avi , fecundz

igmis

Pattis Rodericii , aut aliquot ex Libro

quarto de Chri&i Lmitatione; in his o-

ub

mnibus reperies-, qua d:votionem

ETU

toam erga Venerabilc Sacramentum

flo i

iaflamment,

rbl

A Le&ione renova candem devotio-

t

$;

nem, Ád quam n* onulla fuggero in

1 qiql

mceo /2n&lo Paver. apud JssuM de-

votione fecundà , & o&avá Capitis

n

'odavi.

D

$cquitur Prap

.

sl

aratio Mcdmtlc nis (««

gucn tis,

-*-:lmpendtreï

"

"u

x*

At

: tJ L. MÉ

li

ij

Selitudinis,

57?

*'aPORridic.fi;

MEDITATIO

W IT

At ( Bo . Aopoye . quem nos Venerabili $a-

cramento debemus.

t

uj

'

r

Oratio prasparatoria folita,

ltl

li

!

Reludium, Propofito tibi Deo

n

P

Servatore , audi illum dicen-

'"üïüþiö,lt "

4

tem

Irnem veni mittere n terram,

(r quid volo mifr t accendatur * ut ni-

A T

D

mirum ex partenoftra; illi accen-

tgtli

dendo, non defimus.

gl , « 1. Prae

lud. Pete à Deo gratiam,ut

m debeas

j :gnofcere poffis, quantu

Wma|Dei Filio , quód fe inSacramento

Amoris tanto Amore tibi dederit :

unl& u accendat in te illumignem A-

vl

moris, quem luculenter accenfung

p

efiderat.

:

b

"L ?untlum.Fide

lesamantes fem-

| MWW

per defideriis pleni funt. Et cuirei

meliüs impendere poffemus defide-

tla noftra, quamdtu hanc miferam

Vitam degimus ,. quàm anhelando

;d Jefum in alt

ari prefentem,quàm

eu-

n

E«

ys

e7»

Decimus dies

A.

P

] $W

defiderando ad illum adire , faluta-

"

re,recipere € Jefus eft defiderium col- !

1

lium gternórum, etiam defiderium "^

eft vallis miferiarum , pracipué in

ii

altari fepofitus. Spenfaillum vocat ^

tatum defiderabilem , imQ defideria, II

* omnium nofítrorum vororum ! (/

fcopum, Etiam videmus Sanctos in- ?ij

«redibili hujus defiderio arfiffe , 1

quod utileeft confiderare,& lauda- "ii

bili quadam impatientià languiffe , u

quod mirari nos oportet, Abbas Pa- 'tt,i

ftoraffirmat, Religiofosfuos (cümetlpt

iünftaret dies Communionis) fic an- i

heláffe ad cxleftem hunc cibum , ut 1j

ceryis, fontes aquarum defideranti- 4

bus, fimiles effe viderentur. San&a Aj

Catharinà Senenfis tanto : ardebat jj

Communionis,& fe Sponfo fuo Te- i,

fu üniehdi defiderio , at palam are- ij

fceret,& animo linqueretür.Eadem i,

defideria fic S. Terefiamr ftimula - i.

bant, utnullis neque aéris incom- "

modis,aut tempeftatibusjneque pe-

N

riculis ab illo adeundo ; poffe

As

.i n?jïæmm'i(uh

LT

Solitudints.

373

"dr! sediri,

S. Catharina Genuenfis et-

L

!

!^ fam , Communioni proxima admi-

'iti tandam impatientíam,languorem-

f ,

!i que incredibilem patiebatur: citó,

Wil eito, defcende Jefuincor meum, a-

!itji

:

:

jebat. Ocor meum ! cor omni glacie

"w frigidius ! quó tandem ifta hiems

lm

m

animi tui erga hunc cibum Angelo-

r ]

jum , poftquam horum amantiunma

nf

ardores d;&iciitiï declinare Com-

munionem , procraftinare , alios ab

demä!znga:ï:

TOR

illa avertere, ita mifer ero, utheu

M&! Mb

!)

audeani ? Ignofce Domine, & fpon-

Mi

f

deo deinceps te fore Dilectum cor-

UM

dis mei, & defideratiffimum anima

nidinte

mea.

am v

IL. funGum.

i amat Filium

T

Dei , Primo, illum

*s

r fgquenter reci-

M

!

[

j

|

jl

!0[

l

pit per Communionem Sacramen-

),UIFW

telem. Ille Sponfus eft animarum

gt

moftrarum , an non igitur decet, ut

dnim

illi fzpius uniamur, quo teftifice-

mur nos penitüs ad illum pertine-

um

du |

re ? Secundo, fepenumeroó fpiritua-,

1.,

D

d

liwr communicat , ut compenfet:

i

j

"

Com-

F

k

| j

$74

*becz'mus dies

-.mon,cumï

Communionem Sacramentalem

qua toties uti non poteft. Áffirmia-

g

bat B. Joanna dé Cruce feita com-

gt

slidin

municantem iifdem gratiis à Deo

cumularifolitam , quasin reali Sa-

sl :

cramenti ufurpatione acceperat. O

«f

T

praclaram, addebat,communican-

di methodum, in qua neque Con-

thtent

vll

feffario,neque Superiorum faculta-

EL

te, neque ullius 2lloquio opus, prz-

terquam tuo, ó Deusmieus ! Tertió,

,use&Regrms

tlf

dat operam, ut illum videat,vifitet-

[

«ue fzpius in die,non aliá,quàm fa-

touyd

lutandi,adorandi,ave & vale dicen-

dl

di , rogandi , grates agendi, & affe-

UM

^

€&um demonftrandi gratiá. Amici

LT

hocinter fe officio , & erga Princi-

Ti

em Aulici funguntur. Confidera,

! Cnnfulio,l

quid in hiíce tribus facias, & quid

'*'Ponfcimn'g.

facere deinceps velis. Deprecatio,

c.mhm'ohrinmcl

Propofitum , Fervor in tribusiftis

NI

Amoris argumentis.

bgämeädäüdc

IiI. Poncium, Qyi Filium Dei, uti

.Z.Aæjmmm b

par eft, diligit, accedi: ad illum ma-

')i LP*

3imä; qua poteft , animi puritate,

h mdl(lü !

v

f

d

Selitudiuis.

$75

à

"i'tienmy amore , cum humilitate, cum

""&Mfeverentm cum fide, cum optima

Atl denique mentis corporquued:fpo-

"Ini fitione. Hinc olim communicaturis

h Wiyaeclamabatur : JÁccedite cum . fide,

ii remore , €r dileHione.. Si adeundus,

W | aut falutandus eft Princeps, maxi-

t mácurá attentionéque in ornando

'ig; torporeadhibetur : quid facere il-

!oqm

lum convenit , qui hofpitio fuo ex-

T cm tepturuseft Regem cxli & terrz £ an

W,j,,,m, n0n omni fané&itate animusinftru-

;M W/ ndus exornandüfqueeft? hincet-

zledun iam olim Diaconus dicebat iis ; qui

»:Muä torpus Salvatoris 1ec1plebant $an-

i ulllla fantZis. Vide, aneá rationejiftif-

lgt

w|que virtutibus inftructus aecedas.

rl

jj| Pador , Confufio , Defiderium pu-

||fitatis Confcxemxæ & Vi&oriz de

f ms) &quf

IPaffionibus obtmendæ.

1

Colloquium cum Filio Dei. O

u h

amabiliffime & defideratiffime om-

hium Amicorum meorum ! totíes

Flh j

dlco,quod te amem , curnon igi-

[udll

tur 'AIXquo indicio pr odo Amorem

1

meum ?

in

i

576

Decimus dies

!

meum ? quibene amat,id folüm co-

MIR([

gitat , quod amat , & quomodo illi ,

UJ

'nl

placeat Nonne hic 0ppr1mere me .

dolor deberet , quód videam tá exi-

þmr |

lelnd di

guo me ferri inteamore! Creatura

- ,;1 s,exc

aliqua fefe ingerit in animum me

eamque depereo ; & cun&abor te* ammum,

amare, te fzpius excipere, altaribus' qut; q

lsD.lfnl.

tuis adeífe ? ad eum modum ego te 2

te, qui omnibus czli terrzque a.,ll Wa

moribus digniflimus es ? .O ro- i u

brum mihi , cui ea gratia eít, u:m'm"m

recenfear inter fervos tuos,& in nu-"

mero amantium tuorum ! Pater.^ 0,,,;.

Ave.

QUW

Rccollc&xo. V:Et:tlo Venerabilis Sa

J]J ) 1[m

cramenti;per orationem illam: Axi- r

MA CHRI$TI SANCIIBCA Ms ; qua?mfülradm

in fimili Vifitatione deberet effe f:-üffger Àl

miliatiffima, Examen, Prandium, Re«j )

IW(

creatio, Tempus fcribendis denique;,

legendi , aut id quod fcquuu:, aut,

dfu[

aliud,

I

-4( Q

DISSERs

imm dif! ,

Solitudinis;

Wi DISSERTATIO PO-

h u

MERIDIAN A.

lk OPP(im

|De defideriis ad [anGlitatem, €7 profes

TM

Gum [iritalem efhirantium.

V6nyy)

——

Atendum eft.fuiffe San&tos, qui

lt

actiones, externàfpecie , &in

tj oculis hominum, admodum ftultas

Mj

ixercuerint: quin exdem fuerint

xj |in oculis Dei fapientiffimz,non du-

ij |bito ; nil tamen obftat , ut non illas

ij )|infaniffimas homines | judicárint,

Mez opinioni accedet D. Bernar-

'aptil

ial

lus : 25 audire infamam $ inquit,ec-

m D

teillam , Optabam anatbema e[[? pro

fratribus meis. Nonue infania efl, pro

[

Goriflo, velle amatbema effe à Chri[lo ?

A

ial

velle ne alii pereant, perire ; cüm

primam fui rationem habeat chari-

TRU

1

il »

s? pergit S, Abbas : 7s aliam? att-

di

pl

2Moy[en : fi non dimittis , dele me de

Qp libro vite. Qux infania propter

Deum, adveríum Deum infurgere,

jgilt

velleque adigere' ad decretorum

fuorum tetractionem ? deinde, Q«

in[ania e[i bac, qud

Mar-

i

nämi erant

p

1

£yres

Decuinmus dies

j

$78

Lyres intey tormenta videntes ? f0« n

riuntur,patiuntur,& cruciatus fuos ;;

qF

irrident ; dum ipfi carnifices horro-u.w,a "H

re pïumbx liquati, rotarum , igni$y«)

bullientis olei, aliorumque fupph.m "

ciorum.,quæmferum , Concutiun-,

tur ; iili fine metu (unt, quibusinfe-, nll:d

runtur , & nuptialibus delitiis vis,.. ;

denturintereffe. An non illz funlwm dy

infanige * imo vero , fed fan&amhh

infanix , hoeeft, fümmx fapientia .

I

molitiones. Et, fi fcrutari velipau:

annona&

reltquorum San&orum monumen;,,

BM I

ta,& res geftas, plurimas tales in,

m«loni" ü

fanias reperiemus , unde meriti,

Tl

S.Paulus ; Nos f/ulti propter Chriflum

nmnas hY

Conjicit fc B. Jacoponus inlocum ,.

, elhue

"

quem audire nolint honeftz aures

W«u

!

J

eumque Chriftus diceret , eum in

f/f.

fanire,quód iftic confideret , repo. :

"nere aufus eft; illum longé magi."

d L'Uld

l

TU

Vi

jnfaniviffe, quando infamem ii

£ruce mortem fubierat, idque nu "t

duscoram innumera mulmudme MT

& pleno meridie propter Jacopo* Ws

num,

lvlaflm;þ"

hd

Solitudinis;

379

T lg

I frnd

Fhum,cæzerosque homines.S.Cátha-

[

" rina Senenfis plané ferió fic Deum

À

t

'compellabat :

O Amor mi! quàm

'"1 Qtg

fentirem me tibi devinctam , fi nie

ahorum j

ancilam tuams in aditu inferni

Ifün

n '€ollocatores ,

porræque vices fun-

tlj

ii

Nnd

gerer,ne ulla demceps anima poffet

eó penetrare, folaque pro ómnibus

NT

luerem ? a&usilli & millé fimiles

M

IMn Annalibus ZEcernitatis confcri-

um

F* pt , quibus San&orum vita emi-

f cuxt, an non actus ftulritie munda-

WW//W:'

mis videntur , quamquam divind

i

" eftimatione fint fapx».ntlmmn ? uni-

W enseritinftar omnium;quem etiam

W^ omnibus unà acceptis &quivalere

WM i )udlco

e:chuv S. Pauli afferentis?

T E quo quis audet , ininfpientia dico ,

n d/«!(!cü €? ego. (4) Stulte loquor , nil

wl refert , quidquid aggredi potuére

uf aliijeo znimo füm , utzquéaufim.,

Amtimml Cui unquam San&o vox erupit fi-

j q

dentior ? & fi San&orum actiones

nf | ftultz cenfentur, an nonhxc; qux

Kka

Omncs

Pum ,

*o(2)xCoritban

l

580

Decimus dies

|

omnesillas comple&titur , erlt co- i

ram hominibus omnium ftultifi- (5

ma;, & faplentxüïma omnium eo. iill!

ram De03 nefcio fané , an excogira- i ii

ri poífit animus hoc excelüox. Og:d stl

Paule! visergo manum & affe&um : TT

extendere ad omnia,per quz hacte-i: m

nus tot egregu & magnammxtatemm

pollentes viri iére ; ibuntque impo- t

fterum ? In quo quis eudet , audeo ego.impi

Quid ?ergo paratuses, cum Abra-,. vt

hamo caputilli perfonz amputare st

quz tibi eft chariffima,ut illam Deo lyue;w]

immoles? ergo promptus es fubireum

tormenta & cruciatus omnes, quosijs

generofi Chrifti Athletz. fuftinne-ily

rünt , & ad finem Mundi fuüme-uw

bunt? excorlau,lapxdlhus opprimi,iij,

torreriin roram agifufpendi,com-iyj

buri , membratim fecari equis di-; [dm,,,

ftrahi , & quodvis aliud fupplicit:

genus pati, eoufque , ut etiam,cum; ii

1

D. Bonaventura, optes totcrudelif-i,

fimas mortes oppetere, quot ammæw !

hactenus conditz fant, ut omnium. W

i

('f

D

Wg

Solitudinis.

$81

)le&m"

" faluti cautum fit ?^ Expeditus ergo

Wit! es conficere & exeqm,quldqutd ex-

lit: 3mii & nobiles Dei fervi fufcepére,

iiàn ant toleravére, aut faltem ob amo-

Vg

rem Magiftri & Domini fui defide-

Ilj ravére? Imo vcrö,mqthaulus.,non

mi,D'; q"f

ifta tantàm ominia ,. fed filiceat et-

kmm lam majora ; defipere quidem vi-

.lb qu. deor, eótamen Amor meus me ra-

u pit: Inquo quis audet , 3n infiptentia

»,æm À| dico , audeo r ego. O fan&tum in-

gt HammatumAmorem' ultrane ten-

ii dere aliquis poffet? non arbitror:

hune

st fed neque miror amplius ,

s Paulum àB. Petro Damiano Hhum

ul Solis , & cor Amorisappellari: in

iil| hoc enim unico actu gloriofx ma-

j gnanimitatis füz , ipeendet ut fol,

j W fimilisque eft Cordi Amoris, quan-

mï gi

doquidem nemini cedere vult in

ii

Py,u Amore.

o

—— Oceafione hujus eximiz magna-

nimitatis & rari Amoris D.Pauli

dl

üatuo,ï-lgompmia (quandoquidem

lmq Q.U

pm*;xme inmetaes ruorum e).ercx-

u[, HWDJ*

l

Kk 25

tiorüm)

"

Decimus dies

j

452

T

in menmmam gt

tiorum)revocare ibi i

duas luculen:as virtutes, quz p

umuäf""

, gt

müm in anima tua efïïucnt,x ü

43 l üsh m mi

tead magna & füblimia pm,

sb

defideria (qui magnus no

umb h

folitudinum fructus e W)ns

int, arintut

Or . J"

Ordiorabea , quz credgmm

eft. Non nocet,imo veró iuvat x

g, fiNf

rlmum,de[ïderare & conari fu

s vj D

ribus majora. Valde honor

ic n du

eft,animcpei amore flagranri, ut éo- t

gitationes fuas & defideria extena wüme li

ultra id, quod unquamt fa&ur

a eft zil

m

& ut facere velis, quidquic

À

fe- Qillq ul

€ére. Ea mens erat S. Apolic!

u

[ 011

. m.umdm

quaquis audet,auideo r ego.. Àc cona-tWil

tus illijsinquiet,temerarii funt, fant'it|

improvidi exceffus : Illos, mqu:w,!m;äumu

exigit divinus Amor. JAmorem vrve-j

re exce[fibus , jam olim $. Diony&usly

affirmavir. At (tultum eít appetcr OUU

quz obtineri non poffint ; hoc^ *oqu(

ipfum eft, quod requiritar in t6^« mellmc

ram finceri Amoris : /frporéin :

d. 47 i W.

mam pmfium effe s ait D. Berna: .Lus.agn,rom(f

Solitudinis.

T

à

m

L

iiVeniamus ad rationes, & hane vir-

(f o

t

:'utem illuftremus. Tria potiffimüm

Q ld)

"

"t arguamenta reperio,propter qux vi-

lini

N

! ribus noftris majora aggredi, renta-

Pj

V

MW

N

/| reque debeamus.Primum;q uia hxc

uU Amorisnaturaeft, quz jubet,u fic

un

ametur . Quod jrerà non pote[t, boc fa-

T h

cere vult.Amor Anquit poft Platonem

T

D.Bonaventura.Et Regius Prophe-

lr

ta: Beatus virqui timet Domsinum,m

tiptzi

mandatis ejs volet nimis.N1mis com-

Rs

mentante Richardo de S.Viétore,

tálod:

qia etfi plus poffe. [uà , nontamen velle

s fwo. Quisquis Deum amar, fic agit :

Xïæ&'&x j

plus vult quàm poffit, & quod fieri

non potefl,illi poffibileadeoque fa-

j M

"

'

i

Vk

i

)j

cile videtur , dicitque um Paulo:

m

Omnia po[[um in eo , qui me cenfortat.

Etcum Davide ; /slt nimis.Et fi car-

L

ho

*

t

w

pere illum volueris , refpondcbit:

m»l

M

Vmorem vivere exct[fibus. Ex, Quod

!

fieri nan pote[] boc f aceve velle amorem,

u

Volo humilitate cxteros omnes ho-

JJ

mines füperare;ajebat B. Francifcus

en non fupera-

DX

Borgia, fortaffc cam

Kk 4

Vit,

-

$94

Decimus dies

j

vit, & certumeft , illum procul ab jj

humilitate Filii Dei, & Deiparz ab-qii

fuiffe. Cur ergo tam profundzmuini

humilitatem fibi proponebat? Q«odjnti

Jreri non pote[l boc facere voluit /Amov.jguk

S. Anfelmi vox fuit: Ego do me ti- j

i totum,Domine , €V plufquam me fo-dgi

£m ex toto corde meo, €7 plufqmmjmmnql

toto :atqui, plufquamfe totum Gj

plufquam extoto corde ? fieri nequy

quit. Tamen qwod freri non. potef! a

Poc facere vult JAmor. Non praterqip.

eamus noftrum Apoftolum , illu m

Ál

cor Amoris ; facere non poterat

"a

quidquid fecerantalii, faéturiqu

CY

EM

erant, nihilominus cogitatione

affectu eó contendebat ;

uod fre

tf

ïafïi//?äar.!

non pote[L boc frevi vult Jdmor.. Si

h

T

ecres hodierno die,Hagiophila, fe-,

1

MOLQ ff(

rióte velle impofterum orare fin

ullis animi evagationibus ; nolle t

€

E

M 30"!13)1]1

1

Ril

ampliüsaffici, aur adhzrefcere ill

i

D

Q

LE[VeröN

perfonz,quam nofti,quzque conti-

-

nuo

mentituz obfervatur ; te

fami- Pa

Deo:ïmm") l

liaricolloquio , dumtaxat de

di- ""

l

?;us (

Solitudinis.

|ilg

$85

'divimisque rebus locuturam ; te ex

D)

eiüf

!]

amore pudicitiz cohibituram om-

u

t

mem tactum cujuívis perfonz , &

i

]

!

'quidem jocofum & levem ; tetota

""*'i*f vita fore candidam apertamqueiis,

:u1r:ïiä.-g;x

uibus oportebit ; te nunquam ne-

Vl que de perfonis , neque deinjuriis

""!^ tibi illatis conquefturam ; nonma-

"W"*mf-fïï £noperé admirarer, etfi fcirem illa

ii omnia vixà teobfervanda, aut om-

/? !D Bino non : càüm enim inflammato

! A jam fis in Deum Amore, non dubi-

!

fir ib to,quin defiderares aggredi omnia,

!II quantumvis ardua fint, & fpeciem

,&* etiam aliquam præferant impofli-

,w»;m;g

| bilitatis : Owod fier? non potefi,boc fa-

;

"

cere vult JAmnor. Alterum Argumen-

"»E! /&M

l

[

tum eftquod magna hzc defideria ,

,Hzgio;hülx,f

etfi de eorum effe&u non conftet ,

g

nutríant animam, ftabiliantque in

i

ÁmoreDei,qui iftis vehementer de-

u

le&atur.Et veró Nantii funt Jfmoris

[h',qvj W

intimi erga Deum , ut loquitur D.

qi"| Bonaventura , & parvi Chrifti Sa-

g gittarii, ut vult S. Clara,qui rectà in

Kks

| di-

$86

Decimas dies

divinunicorcollimant, Etnon ví- W' |

des ea cohoneftaffe Danielem ma- !/'

n

ifico hoc tituloJ/7r: defrderiorum ? '*m

b

eus, inquit eximius rerum fpiri- !^

1ualium — Magifter, (4) Nez migu; 0^

fantio defiderie letatur , quàm fi tota

atiima amore 4 €7 devotioue lique]ïatqfims Yj

Quantillum operz erit; Hagiophila tl

fi dicas : Volo tam exacta effc, atque! As

lil

B. Aloyfius, qui nihil unquam finet!!

facultate faciebat, ade9 ut fine illa,

|

gl((

W

ne folium quidem charte alteri l

tommodaret. Volo in paupertate

