Poris intervallum!

W

"

4

II. Tuntlum. Pcenz fensüs erunt ii

horribiles, Quantüm erit,prz ocu-j in.

lis continuó habere inufitatas da-,inii

monum fpecies, adcó

que horrendzjisi

fpectra , utea nunc fine animi delis m

u

quio fpectare[non poffemus? quid,i

auribus haurire blafphemias & vos «;

Ciferationes eorundem diabolo-a

MT

rum:? quid alia fenfuum aliorum

Jhri

tormenta? uri & peruri eo igne,

st

u

!

i

"

cum quo fi nefter focus compare-

AU

ll

!)

tur, non.alius quàm coloribus ex-

ii

preffus ignis effa videatur ? ma-

) ay

gnam fibiprofe&ó injuriam faciunt

Á

, l

mortales , dum corpus non zffli-.

(s

gunt , neque conantur poenitentiis,

redimere tormenta ufque adeó ter-|

r

hd

ribilia! unius horzx doloribus in- .

um ]1

tegrum annum Purgatorii commu-|.

titboi

tare poffent, At mecum ifta: per-

gámne ego tam effe profundo ftu-|

w

poriimmerfüus,ut mihi parcam,ne-| 7!

lt

que obediam torinflinctibus, qui| "^

clae

]

duf "

]

]

N à

Solitudints.

249

l

|

U iM

lim

I

'

"elamant,tanderm tempus effe,ut ma-

li, £era tionibus corporis , aliifque bo-

j

]

Vutig,

J

'.-:

Inis operibus res measdifponam e

uj

1'7&'.2',',

1

IlI. 24205m. Tormentum prz-

Vi

terea erit maximum,non videre fa-

h Mi

!

Ua

ciem Dei , neque illam B. Matris, &

]

ilm

!

! tot dilectiffimorum 33nctorum,qui

j

]

UM

l

m

,!nos €xX

!

i

l

:nl

i

,

I)

l

!

fpe&ant. Quód fi veróid diu,

:1

vi'

&ad plures annos differatur,Óó quàm

EOR

:1

;t

aq&

'intolerabilis efthzc mora ! effe prz

i

l/ä;

Vr d

D

]

foribus cxli, & tamdiu ingredi non

(

Itg

[

h4

offe ! mortem optáffe idcirco, ut in

du IOID['JI;

confpectum Dei admaittereris,& ex-

i

cludi nihilominüs tanto temporis

D

intervallo ! quisnon fummo com-

mmmiz;.;

miferationis affectu mqveretur,qui

1

M

? NU

er

videret prolem aliquam, quz folo

W

M

arentis videndi defiderio à centum

J

tEu

milliaribus advoláffet,ftatim ab ad-

Vi t

ventu damnari ad panem & aquam,

Mg::orü:om

ad humicubationem, totoque anno

TE

excludi parentisalloquio & confpe-

d

&u? magnó mihi ftabitis peccata,

st

!

imea: fcilicet,licebit olim inter flam-

üïimbï*-"af

ia gemere, &ingeminare: 2frfe-

remnt-

j

256

| uaytus dies

yemin mei,mi[eremini mes faltem vos

j

M

dinisVmet , quia manus Domni tetieit

?5n€ !

uN

RTT

[

Colloquium ad Angelum Cufto-

n

Jl

"T

dem,ut iftotempore me foletur, ut-.

ul

j

que viventes przfertim amicos ex-|

l

Cktet ad orandum pro me , & inipe-

trandum à Deo,ut B. Virgo tempe- t

ret dolores meos;tum ut exaudian- ?W

tur facrificia & preces, qua pro mi- "i

fera mea anima offerentur.

ii

Recolle&io. Le&io fortuita Thoma ds

Icu

"

Kempis, Rofagum. Vifitatio Venera- ?

bilis $acramenti, Ceena, Recreatio, )j

Litaniz $anGorum, Vifitatio Venera« ta*.Ho&iequsl

bilis Euchariftiz. Prapardtio Medita.

!

r'eminfp'm«

tienis cra(tinz. Examen. $omnus,fe

|

LT

priüs Mortis recordare, & quam fit i,

fedem totá zternitate habicura.

l

l

tDil

X x* Y* * »

?

"

*

*

ï«

hj

TT

Omism.

ln

QVIN. *

M*" "

Solitud;nïl.

2ft

!

;

f*(fmmimi&a':n

"

TMl

"

at oOEUR o

!

t Ange

u

.QVINTVS DIES.

.

TWinte De Vavtuti

bus in infantia , &F vita

latente Servatoris nofhri

W[ffm imix

imitandis.

AT

Xceffimus , Hagiophila , viam

If?!c:

ECO!jmm Mj

Purgativam,& Illuminacivam

lus

j

n

[

3

ingredimur , ut trium fequen-

Mf

J

tium dierum fpatio infiftamus con-

rtutibus, quz pluri-

V t

/

j deerandls iis vi

Jl mum in vita &

paftione Jzsu Chri-

(niles fti , optimi Magiftri noftri , eluxe-

1 s runt. Hodie ejus Infantiam & vitam

iil latentem infpiciemus.

lum t

$aluta Venerabile $acramentum;& ad

n L

Meditationem te diiponc.

"M

MEDiTATIO

um

putt

- Quàd Deus mobis dedevit Filium[unumm,

i

p

ut equs virtutes umitemur.

H

Oratio przparatorja confueta,

Reludium. Ymaginare Regem

aliquem , qui de Moderatore

! i

excel-

C —

[

252

szms dies

d

excellenti proipicit filio fuo , ut il.

jj

lum in moribus, & tota vivendi ra. '

"T AW L

tione inftruat. Docet illum igitur.

"ii

j

moderari greffus, fermonem orna-

re elegantiis , veftes apté compone-"

mfxenfum

V

L me,

re, &reliqua , quz fcire Regulum

oportet.

s

d.

II. ?relud. Cüàm Deus fitifte Rex, at

J

qui nobis Filium fuum prcpofuxt Á

in exemplar actionum noftrarum;

pïum

m

petre grauam uteum proxlme imi-

tando aff: quaris.

r

dmfa(.

Y. 24n&um. Ex pluribus ratwm-]""'"-*xf 1l

LF[ M ( l

bus, propter quas Deus nobis dedlt ,

Flhum fuum, przcipua eít, ut illius'ix lr

1312 mo

verbis & exemplo dxfceremus,quld

lt K

credere, quidque agere ad confe- i Xj

quendam noftram falutem nos o

i

j

A

porteret, fieremufque hac rationt

&

illi quam fimillimi.xon vult nos uti

]

d

J

&Um |

l

alio Magiftro,quàm Filio fuo, undt

At

inmonte Thabor hanc vocem de-

M

E!

u

tonuit : Hic eff Filius meus dile&lusj

lhj

1 quo mibi bene complacui, ipfum at

'W'h-ff

!

h

^

dite. (Matth.i7.) Ecipfe Filiusde f

L

|

Magi

Win

^

Solitudinis;

2€

icitüi'm

tndMagifler, inquit , veffey ugu;

efi Chbyi-

N feus. (Matth. 25.) Et alibi

W lan

(Joan. 15.)

"

J/os vocatis me M,zgi/te;f,

€" Domine s

S? fcrmoiemäggbene dicitis , fum etemi

i^. Nam

pro-

"ii pterea Exemplum dedi yobis

»ttt queysa

Uil adimo dum ego feci , ita &5 yo

5 faciatis,

Dederat olim Deus homin

ibus plu-

iyjrimos eximios Sanéctos » Enoch

iny Moyfen, Toftie, Davidem, & alios

n1jjIn exemplum : fed cüm nemo illo-

1jjj,'um numeris omnibus effet abfo]g.

tus, tandem

placuit eum propone-

dinijTe ; videlicet Filium fuum, in quo

aj ninll carpi poffet , nihil defiderari:

:

ajjta ut. hoc folüm nune defit , ut

:

jj quemadmodum ipf: fecit,ita & nosg

ipi; a elamus, Defiderium, gratiarums

!

, 3CC10,

4

Vi

II. 25nC'um.. Fquiffimum eft, ue

i

NOLT

7 ,wv'm

j

Jisu« Chriftum imitemur. Nam

iil :

!

primó hzc eft amoris certifima tef-

g

u

era.

Qui dicit feinipfó manere , hoc

;x

d;

n

J

;."J

l

li

'efcï

iligere,debet.f/cut ille ambulavir,

;M;

/

l

j

j

e ambulare. Yra filias parentem

?

imitatur , difcipulus magiftrum,

l

!

W

ducem

h

[2

Quintus dies

ducem miles. Secundó in eo fita effiiir

perfe&tto noftra : cüm enim Deus j

perfeiffimus fit, imo ipfa perfe- ls

&io, fieri non poteít, ut ei fiamus (1- ruir

yniles , quin uná eádemque operá, ii

teddamur perfc&ti , expreffione vi-j g

édelicet virtutum ejus , quantüm ea$| ii

exprimere fragilitas humana po-,j j

telt. Tertió defiderat iftud à filiis fuig !

'

N

a

mater Ecclefia, defiderat Commu-ääqlïawl

nitas,in qua vivimus, deüderantfwm

Superiores noftri, ut omnes fiamus,,.

J

Mdf

Chriftuli, juxta illud , quod Gah- ,,

lu

tenfibus vovebat Apoftolus : Don« "

l

lg

formetur in vobis Chrifius.

htcin]

U. ?unCun. Lucifer hinc allicit

!

FE

|

|

M

ht

homines ,ut illum fequantur , pro»,

(per

gnittit voluptates, honores & divi-

1.

ia

tias; omnem agendi libertatern per-

|

tditni

snittit : interim tegit ea, qux po

Viy,

hancvitam illis eventura fünt, inj

]

f"ul j G/;m

tolerabilia per totam aternitatetll, jj

tormenta. Nihilominüs innumeri, ij

xqui przfentia tantüm habent pr4/u,

eculisillum fequuntur, & pereunt/ sj

*

!

L

T

Süli!üdin;/y.

Vi

156

Inde Jrsus etiam homines invitat,

güm tip)

N

d

f

/

ütper contemprum rerum caduca-

Itj i

d

rum , per fuiipfius abnegationem ,

per fernitam virtutum , quam ipfe

ltg

[

tenuit ; illum confequantur, & cz»

vt

lum, «ternamque oninium bono-

t

1

rum poffefioném, mercedis loco

OUY -

k

iromittit. Anima mea , quid fequi

lubet ; an. voluptatem tempora-

NotÜnt

neam, an pOetiam eternam ? con-

It dl

tempturm an honorem ? paupertas

Ts

tem an dívitias? vitium an virtu«

T

iu: D

tem ? Luciferuman Jefum?

Colloquium ad Servatorem ,

usl

quem tibi magiftrum elegifti , & ad

hr i

Ss, Matrem , ut te filiofuo commens

Wl dare digcetur. Pater. Ave,

W* p ecollectio. Ele&io Teffera. Nefcioaa

lbt

h£c tibi artidebit: Zzvae J Ug , vi

ag

vant quotquot VLum Ai/igant. Anfote

a

fan ifta : Goria magna f2qui £romis

us Num feverius illud didtum divi

mzrermtiü'»

j

Pauli?

Wi n amat Dominum ] E-

OU M anatbema Jih.

d

Scquizut Oratio vocalis,aut Officii,auc

Ámie

alia. $acrum, Lccflio fpiritalis de

x

2

&

Gs

E

256

Ouintus dies

|

[

citiis particularibus,qua magno detri-

"

mento funt illiamori ; quem Chrifto

i

debemus.

eut

mv

DISSERTATIO

!

l

MATUTIN A.

»rl

þ,:i t

:'iäiph':d

ii

De particularibw JImniciniu.

.h I

Il

Iiftud dicerem, Hagiophila, non

Wl

M

^i

ineundas effe particulares Ansici-

tias , fortaffein vultumi mihi invo-

gt

lares, & «gréarcere pofíem violen- pl

tiam tuam, adeó fuaviter 1lli vite w

kumanz commasercio addicta es. Ne

s nimpl

indignare, loquemur ex voto tuo;

"i ;i.ïqhg

& quia ratione duccris, polliceor

t

me nihil in medium allaturum ,

Ü

O QU

quod non fit maximé confenta-

in

100

1

neum rationi; &ícioiitudà tede-

V

fiderari.

Enimveró contrahendz

]

«?ïälieomnes

j

amiüicitiz funt:

u

is enim dubitaté

At |

naturá ad amandum f«rimur,nega-

4

"

hi

rinon poteft , ad hoc habemuscor :

E

ï

Amicitia elementum eft , in quo vi-

Ji',qu] Mi

vimus ; Amor eft fol; qui lucem,qui

!

"1

7

vitam impertit: foli barbari , & ab

Il

l;

D

em.

LT.

l

Solitudinis.

ubu;,q

t

l

257

Itj

,omn

l]

1 hutmanitate alieni, in i'lum

intueri non poffunt. Ipíz fens(is ex-

pertes creaturz hoc fidus adorant,

TIt& amare fatagunt :

DHET

J]

Ipfa [ia5 etiam patiuntur. fideva

E

1

"

iMf

flammas,

Ipf[um etiam ,credo , movit amare

Md

2BAYC.

Wüplurimüm me cepit ingenium il-

Wtifius qui ut hanc veritatem illuftriüs

"ob oculos poneret , fübtili admi-

ltltandoque Emblemate dtos amo-

itIres, Geniorum habitu, ludentes pilá

wüsexprefft: pila hzc Mundi formam

i itfieuramque przferebat;ut hoc prz-

nielaro invento doceret, Mundum, &

uiwquidquid eo continetur, folius A-

liitmoris ta&u impulfuque promove-

donrrirefque omnes,quantüm cujufque

ji vires patiuntur , huic effe affectui

g fubje&as. Profe&o íiid creaturis

um omnibus accidit, quomodo exime-

)li mur nos , quibus cor eft , ubi Amor

|

!

4

jis! refidet,& quod unum ineundis,ad-

[

jl

j mittendis confervandifque, Amici-

tiis

ü

P 3

258

i

[

Quintus dies

tiis eft aptum ? quidquid erit, mife-

Kg:nülihawbi

ri erimus, fi abíque Aniore, fi Ami- i

citiis deftituti, Z foli , ait Sapiens, ii

quiaciim ceciderit , non babet fuble. :mtdumüf?

s a

vantem fe. Quis eft ille folus, exelamag

D. Augufljnusin hunclocum, uj*

e[H ille mifer ? ille, inquit.folus eff , qui j w

Jéne .mico eff.. " Tantieft fidelem ha-

äai(of-d'flinul

bere Amicum, utvel folus illius a- sj

H

J

TT

Ípectus temperandis propulfandif-

que animi zgritudinibus & mole- jilwi

ftiis fufficiat , quod olim Euripides ii (i

quoque cecinit:

TT

J"Adferre amico maximum folatium ii

Prafens amicus vebus afftiGi is folet, i

Bonus amicus incomparabilis the- iui;

fauruseft ; unde Alexander Magnus ii

€üm interrogaretur, ubi thefauros i,

haberet reconditos , demonftrans jj

€0$, qui peculiari amicitiz vinculo ij

illi erant obftri&i , hi, inquit,the-

l,

fauri mei funr. Verus amicus, efl

"t

fumma hujus vitz felicitas, ejufque

Jk'þohm,

jactura fatis defleri non poteft: Hine

D lj

Prometheus, qui olim JEgyptiisle-

l W Judj

ges

|

[141'5225 li

Solitudims.

£

fqui [

Uldt»'f!&

]

es tulit, docebat nihil zqué depio-

W li

^

J

"Irari debere,atque Amici jocturam ?

i

)u

1

lextera omnia effe inftsbilia , & ar-

e

j LT

7'11 N OT

iex aut damüs anguftiis contineri

[2

L.

l

"ihAnicum vero animum atque cor

D

|

occupare. Sed quid pluribus eft o-

i

ij

us? omnia verbo aftruit Sapiens :

t

lia 4mico fidcli nulla eff comparatio , €f

Vil non eff pouderatio digna auri €7 argen-

Wi $ contya bonitatem fidei illius..Amicus

Vr fide[medicamentum vite €r immer-

ln taliratis, Quare non miror, pluri-

mos etiam San&torum fidis Amici-

!

ia

i'tiis adhzfiffe. S.Cyprianus Epifco-

lii pus. Carthaginenfis complexus eft

muül! Cacilium fuum. Bafilium Grego-

Iu

/rius Nazianzenus , & (ne diuuüs

1,lili ámmorer rei manifeftz)Petrus Pau-

y, umi

lum , de quibus prope quotidie ca-

at

nit Ecclefia : Gloriofi Principes terra,

n

quomoedo in vita [ua dilexerunt fe » itá

inyaid.

r in morte non funt feparatt.

dul

Hifce pofitis, qua fronte particu-

j

quii laribus

Amicitiis bellum indice-

udicio eas condemna-

WS!FH;: rem , quo j

4

rem?

|

Es

260

Quintus dies

[/

-

rem? non facio. Omnino amas-

)

j

dumeft , fidelis amicus habewdus g At

eft. Abnuere nemo poteft;nifi forté

Timon ille Athenienfis, ille Mifan-

thropus,hominum efor;ille de quo

J igr.oremu

sneritó vox : Nec amat uec amatur ab

biunttd

vllo. Fidus & fincerus Amicus qux-

b q

eendus eft , & in hoc particularis A-

um

imicus confiftit. Itaque factum tibi

TU

Batis, Hagiophila, uterque noftrüm

Àv o

opinione & fententiá confpirat. Se

b ii

audi reliqua qux di&urus fum,for-

yelirii

€affe minüs confentire videbimur.

t

Verum e&, conceffas effe Amici-

t0001 00

€ias etiam particulares,cüm fidelem

D

"

yi

i

i

h

Amicum habere permiffum fit: fed

hn

Éin co vertitur cardo difficultatis , Ui

I

ia

talem aliquem nancifcamur, cum

^

d

h

UM

(fiN

j

quo iniri contrahique fincera pofíit

ANOgd

Amicitia :

m

Melopepones Jdmici

ETUM

Nunc temporis videntur,

u.[fk;&:»):h

Sunt plurimi probandi,

"t j

Ut unus approbetur.

Malum Amicum reperire , proclive

.:a*.&lkxta :

N

mïäï':uä [

&

j

MW li

*

!

Solitudints.

261

i:ü;amilcnuïïg

'Wt,at bonus,ne in Centuria quidenx

"

.1

:

Óvenitur; &indeele&io difficilli-

h

o

;

M

j

"fa eft,quód intentiones & propofi-

i

Rj

!

:h

Ti

taeorum;qui fenobisamicos fimu-

L

"lant,

ignoremus. Nonnulli amici-

VM "

"tlas ineunt ex quadam naturz in-

fntey

MU

" dinatione , quàd exterior tua fpe-

Iu

"

lell. fl

L

l

"

!]

.4

(

! des,tua forma, tua indoles & comi-

i

li

;

Mi

as , tuus convictus & fermo illis ar-

m

tident ; lxto jucundoque ingenio

i::.w'äcanfpm

$ , facetiis , jocis , epulis,tempore-

Mï&'ü!fuay,(&

ue hilariter ducendo delectaris ,

tid]

f

n

C

" hinc te comple&untur. At ifta veri

!' amici nota noncft , Amor ifte eft

ar::xlcüm

!

ti concupifcentiz , non bona fincera-

g

j

"15 eue amicitia; fimul atque forma de-

Qs B xcrit

, pericritdecor, copla & va-

1521 letudo,, difluet peribitque Amicus.

it3* YHli veró amici non funt, qui tam

facilé amicitiis renuntiant , àmó fe-

i — ecundüm Ariftorelem: Noz eft JAmi-

MM cuus quifquas amare defiit.,

'1

h

l,

Wy j

Aliiamantideoó, quia amantur.

l

d

[

. Maledi&a lex;ajebat $. Terefia, ideo

&re-

ij redamare velle , quod amer !

j

ipfa,

P5

—

2

y

Quintus dies

ipfa fatisnon eft , uceum deligani ii

Amicum,qui me amat : quid enim gt

fcio , an habeat conditiones vers,gic

amicitiz £abiliendz requifitas? an m

non perverfo aliquo ad meaman- j i

dum affe&u compellatur? an non ii

Amorem externá fpecie tantüm fi.,.ciy

mulet £ priüs falis modium cumil. dsnd

lo cemede , utillum explores ,

af

tunc demüm , citrapericulum,ali-

,

- n

quid de amicitia decerne,

m

J

. Alii alios diligunt , quos repe-

Q

l

siunt promosin omnem vivendill

dti

bertatem , qui fceleratus Amor eft

wirip: d

hominum libertinorum,qui Deum

ia

fon timent , qui unà nequitiis fe

COU

dedunt,quorum ufus eft aliis obtre-

alht i

étareomurmurare , coire in conven-

m

d

ticula,à communibus officiis,& Re-

—

l

RY 1

gularum obfervatione fecedere ,

quandam morum infolentiam &

dur g

"h

imraoderationem induere , verbo ;

Eu

qui funt inferni pabulum : Szupa col-

Vi

deGia, Jnagega peccantiwm. Perni-

r (f

eiofiftima ifthze Amicitia eft , qua-

lem

Wïisru(

a

n

Wima Látrohes ineunt, nulló nixama

A

li

d

Tundamento, quàim malitiz; & fla-

i

litiorum , in qux confpiranc.Nun*

m*

m fabearifta animum tuum co-s

i,

j

a

NI -

itatio , inter eas perfonas veramt

T

, Wlfe amicitiam,qu& Deitimore nori

M

anguntur.Nor potcf/^jinquit D. Ams

Ittno

brofius, bomo bomitii effe Amicus,qus

!

Iiiumexplar

! Deo fkerit inimicur. Aliqui amanty

ts

l J

üt amicorum copiá & authoritaté

bt

ftabiliant res fuas, itaque fe;& emo-

lumentum fuum fibi propoficum

M mail

Atj

habent, vel ut fatisfaciant genio , &

prurituifuo : non tam amare ipfty

m

'

quàm amari ab aliisvolunt, fimis

DN

T

wl

*10

' lescáni villofo, qui obviisomnibue

blanditur , adulaturque ; vel deni-

t

;

MM

"

m?m

que ob aliamotivá à tramite bonz

u

jl

l

i

I

fincerzque amicitiz aberrantia.

Quis nunc modus é tantà permi-

Dlvk

m v

ftione variarum intentionum, qui-

HUUEIF]W

bus duci homines poffunt , inter tot

iil

|

l(

fraudes & inconíftantias, verum fin-

j

cerumque difcernere & deligere

amicum* vis modum illum tibi pa-

ameü,ï

P é

F€ a-

—

l

|

264

szw dies

j

|

tefaciam ? utbene deligas ,. nullus n[mn"""

deligenduseft. O, Hagiophila , (ci-

sz i

)

j«

res, quantis damms & periculis fe-

irut mm;

p fiac amiciiz particulares, nun-

quam crederes te illis , fed veneni

bt QO

inftar, &peftis devitares. Tribue

f

hocmihi, ne te iis coramittas , nifi |;

yntqu

velis libertatis tuz jacturam facere,|

apdocd

& cor tuum redigerein fervitutem. li

Em

SUCS V

An non eft effe mancipium vin-

ij q

umque , femper mentem habere

gj

uni creaturz obnoxiam ? ad illam

i, at

zo&u diuque anhelare ? iis defide-

ATAUR

riis indormire ? fzpe no&em in-

attri

l

fomnem ducere? fi prefens adfit,

jam deferinon poteft , defigi in il-

Q d

lam obtutus debent , tangere opus

t omii

eft;manum appre hendere, teftifica-

iln i

ri, quód illani amemus, exprobra-

V t

re illi frigus affectüs fui;permittere,

äefi "

ut vivat arbitrio fuoliberé , neque

T thnm

tarpere audemus vitia xllxus, ne of-

-LA.U dn fw

fenfa aliquid de fuo erga nosamore

t

remjittat. Si evvgxlamus,pmma ani-

UM

N

m occumr,f 1 dormimus;ejus ima-

$u inll

k)«»;l.*

g9

ul

Solitudinis.

26$

3F€dtlig

'

liso fomniantibus objicitur. An non

)Hg

"isfta infolens quedam fervitus eft?

li 4

" Ex hifce malis ruiturig pejora, ex

l

]

Ut &rvitute in ingens tormentum de-

"^ lw laberis, Quod rtormentum gravius

"

l

"i

.5 CTf

a

tffe poteft , quàm quando divelli

UT oportet ? quando accedit zmulatíe?

!t quando credis te non amari? quan-

jitliv do langues expectatione ejus, quema

"Ui diligis ?* quando longiis abeft id,

'I!ti quod amas,& metus e&, ne non re-

Ui deat, aut nonnifi poft diuturnum

ii temporis intervallum ? quando co-

?tliti geris ad conferenda munera, & no-

gtl va affe&tüs tui argumenta ? quando

ii diutinam abfentiam ferre non po-

nuyii teS, & nimiá follicitudine nuntium

x deillo expetis , vix rei alterius me-

]

I

s

j

mor? nonne hoc infigne tormen-

jj tumreft ? fediftatanti non forent,

]

sli;s nifi confcientia quoque lederetur :

m

! quando unà funt, liberé animus e£-

Wmmmnj

funditur ; maledicitur,obtrectatur,

u

( murmuratur, judicia & fufpiciones

!

eferuntur, confpi-

mu;'e]ui

m" -d'cwhilke aut illisr

P;

Iatur,

u

566

Ouintus dies

ratur,Violatur filentii lex, regula &

ytih "

j

ordinationescommunitatis ? tem«

"

ii

pus teritur,de rebus fuis multus fers

"TO

mo,mutua adulatio, excufatio reci-

ii

proca fuorum vitiorum , de rebus

TT

divinis altum filentium;aut fi ab hig

gt

acum initium eft , tanderm defle-

at

&itur ad colloquia inepta nugato-

ria, vana, teftantia mutuum affa-

lia

d

&um, & cujus fatisamplam fignift-

a

cationém dare non poffunt. Ipfa

eiam fxzpe Caftitas peticulo expo-

p a

p

nitür,przfertim inter juniores: ifti

blandi afpeétus & diu defixi , hac

atrny

fufpiria , hz vocestruncat& , quá

!t us

ii

primo aditu omner perfonarum

affectum prodere nonaudent , illi

Uytiny

ttn )

geftusalii , qui etiàám fine voce lo«

quuntur,vim inferunt,flammas ex-

r D

citant , & inordinatis cogitationís

t

ii

bus aniraum , & corpus pravis mo-

tionibus affligunt.Quàód fi hec atni-

Vs

citia vigeat inter perfonas diverfi

o T

fexüs , v ! longé certius difcrimeu

.I'Fmülnum

eft.Et qui non effet; quandoquidem

li (

ipter

T

Solitudinis,

26

"ihw $ntereós , qui ejufdem fünt fexus,

pmm

i

d

nimis quàm fit manifeftum ? con-

um

ftat aliquos eoufque exorbitaffe, ut

t

a&iones admiferint igme publico

expiandas.

m

u

Et ut ifta non effent , profeétus

Ipon

animz, propria perfe&io, & virtu-

tum exercitium negligitur.

Raró

l incptanugr,

m

videbis eas perfonas,quz hifce affe-

&ibus adhzrefcunt,ad aliquem vir-

Mpj

pl j

tutis gradum promoveri. E« fieri

non poteft, quandoquidem Dei a-

Vi )

jutiten d

mor apud illos exiguo loco pretioq;

fit. Hzanims non amant Deum ex

fs t

toto corde , quantumvis id externá

t w

| yer(umm

fpecie przfeferant , verboque mul-

.:,;r

tüm proteftentur , non inducent

pais;

mipni

me,ut credam.Divifum cor illarum

€ft , partem Deus, partem Amicus,

yinttt

vel Amica occupant: quod creatura

T

fupereft, Deusobtinet, nam diutur-

,

wuf?flïii"

niores, & inspenfiores cogitationes

:

il

;

j d

u o

illam fpectant , reliquum Dei eft ;

"T

cüm certifimum fit , tantundem

j

"

amoris demi Creatori , quantum

umdoq

im-

V

WI

268

Quintus dies

ial

impendimus creaturz. Optiqié S,

gt

Auguftinus amorem manui com-

]m;onl.cifntiï

parat : ?utate , inquit , amorem be-

at

minis,quafi manum anima ; fi quid te-

g

wet , teneve aliud non pote[t ; 1de qui

«imat aliud Deum amave non potell, oc-

":

p 1

cupatam babet animam, Manu teneas

ET TM

aureos quinquaginta , fi eàádem ap-

aurii, x

prehendere manum meam velis,

illamque ftringere, neceffarió aurei

iopi

illi dimittendi funt; ita prorfus fa

aguipi

v m

habet, quamdiu manus amoris ali-

qua creatura ,. quam diligis, occu-

m u

patur,fieri non poteft , ut amabilif-

at

fimus Deus debitum ibidem locum

t

obtineat. Quareiterum te obteftor,

T

Hagiophila, ut hifce particularibus

Tij

amicitis te expedias.Infana es (prz-

»

tl

Vitig

fertim (i adhuc ztate flores) nifi

miffas facis ineptas hafce animi tuí

:F

f

iif

occupationes, Id ajo, quód fciam

UT

hoc proprium effe juventuti, utfi-

milibus ftudiis affe&ibusque dent

Ufï&largs T

operam. Exime,exime te his omni-

Rij

bus,affere libertatem tuam : ne ul-

"t

trà

LT

li

Solitudinis.

269

"! ltr& te tormentis,& horur indifcre-

" t iorum perturbationi fubjice , gere

mqu

«uram confcientiz , & perfectionis

JETTO

z , neque puritatem tuam difcri-

li

i

j

miniexponas : fac ut amor Dei in

MUU

i te dominetur, & in cordetuo ve-

itly;« lutà throne fuo refideat ; f aliqua

j

n W pratereà amanda perfona eft, ame-

TT H,! Itur moderaté, non esz&xm , non

li, anxté, fed eo pa&o ut Communi-

n.hl nn

tasjin qua degis , carpere nil meri-

AUAT

t poffic , neque offendi ; cum illo

jl g" D!

Deitimore, utnullum, neveniale

V

quidem,peccatum admittatur,nun-

quam ulla Regula violetur; eà com-

Vi

AO

il

pofitionemorumque modefha,quæ

3

Angelis fit admirationi ; eá cautio-

d

l

ne, utnihil propales corum , quz

Jl

hi

ad .conícientiam tuam attinent,

hii

quzque foli Confeffario , aut iili,

(4&00

M

qui animam tuam regit, debent ef-

j

| feperfpecta. Hzcenim Hamlco,vel

W !1

amicze revelares , tentari forfitan

h j

I, nb mm

poffet, atque ea difcere , qua hacte-

mm E-

nus bené 1 igaoravit. vaerfa Arca-

J

ROruinmi

l

$70

Quintus dies

norum ratio efít, Arcana animi &

cordis intima, nulli patefacienda i^

funt,quàm Deo , ejufque Vicariis, 0

qui nos illius nomine gubernant, i?

Volefne poftilla ommnia talibus im- "UM

ofterum amicitiis, de quibus no- si[/

L

is haétenus fermo fuit, indulgere £ inii)

At forté objicies , me nunc longd unil

alium à me videri : priüis me dediffe sli,

bona verba , eaque vifum approba- iil

re, quznunctantopere rejicio, d& u

damno ; te magno quidem, fed bre- ii

vigaudio perfufam,cüm plurimüm u

abíis ab eo, quod putáras. — Nihil

k ln

aliudeft , quod opponas? iterum

K

dico & repeto: Nihil meliüs, nihil

ähmu

feliciüs eft , quàm fidelem habere

a lindi

amicum. Jeíus fuum habuit Joan-

"t Ti

nem , fuum Paulum Petrus: in eo

Atl

momentum eft, ut bené deligatur.

1

iij

Benédelige, & adítipulatorem me

i

habebis. Nonne oportet, uttibi fin-

N

[

(

H

gula fuis nominibus indigitem , &

j

Pt

M

quodbonum eft bonum vocem,

i^

Wt

malum , quod malum eft ? ne ter-

reant

!]

! dm

Solitudinis,

as

r a nt tediéta mea , ficor reperis

po-

Iu

|

|

,

iP"«*fäfic ulatis conditionibus inftrué&

um ,

VWilylud ama:fed fecura fis,quódDeum

llomme g

"W rxz omnibus timeat, quód in amo-

( gmniu

li reconftabit

|

, quód te non amet fui

:IUIS.,' eqm

mu

L

commodi gratia , fed puré propter

V9 Deum, &in Deo; quodque tu et-

"ls jam non aliis ftimulis ad amorem

lXimi impellaris , non fubjiciendo teiis

"t fervitutibus,tormentis & periculis,

!l qux malas amicitizsconfequüntur.

Ya

$1 occurritfie difpofitus animus, &

(intis t etiam eodem pacto przparata fis,

ii Nj audacter & fine fcrupulo contrahe

]

yuu' lm

amicitiam,non repugno.$i reperire

ii poffes, qui re non alió quam ad

nl Deuss ftimularet, maximé id foret

u

éretua. Talis fuit Terefia quedam

hr

Bernardina, qux hocfoedere ami-

m

n

Á

gH

cam fuami obftrinxerat, ut quoties

"

una alcerius meminiffet , toties ani-

f

mas fuae divinz providenriz re-

ii

gt

gendas penitüscommitterent. Ta-

g

lisille, qui monuerat amicum, ut

jdr

quandocumque , & ubicumque ob-

viue

[

Mh

272

Quintus dies

a

vius fieret , continuó fuggerete

T iïli

iftud : Ilcne es? ut divinz prefentia

femper recordaretur. Tales magn

igreo

tibi forentemolumento. Plura ;am 7

dicendanon occurrunt,

Vellefne

D)

r hi

ut tibi defignarem perfonas , qua

jiomn

eligere deberes ? facerem id nomim

invitus , ficognitam haberem com-t (

munitatem tuam & dicerem ; ne/inui!

huic perfonz te credas; totain jo-, d

ces & garrulitatem effufa eft, eft in-lnnui

conftans,deceptrix, dicax, cui furg-ilz)

ma & unica virtus fit, aliqua urba- v2

Í

l,

nitas ; tenere fecretum nequitjinvi- d

l

L

u

da eft, füperba, fui amans, tibi ifta :

;k T

n

l

AUR

nonfervit. Atque hzc tibi fuggere-

rem: fiautem aptam aliquam repe-

il

D

h

rirem , quod quidem mihi prodi-

|

ili

l

W

D

gii inflar effet (cüm re&té olim non-

iUR

nemo dixerit, centum annos mi-

?:f?tï(äl'dfi

nimumrequiri , utduo, perfe&á

T

l

t

numerisque omnibus abfolutá a-

4 t

;:

micitiá,colligentur) liberé, pro eo;

D]

Qit

quoincemmodum tuum feror, af-

j«l

AOIOI

Ácctu , & ut me tuzad amandum

-4;

b P

pro-

!ht d

Selitudinis,

273

Wij

m

Mironitati accommodarem,effem ti-

"

author, ut illi animum, & cor

r ]'3

'tuum affigeres. Sed càm perfonasil-

"It

j

5,cum quibus verfaris,non norim,

m v

E n

ac in re fatisfacere tibi non pof-

-e!nfrfrfomL

gm. Nihilominus quia urgere per-

" ttrids ut nominem tibi perfonai ali-

lii

"sqam , quam diligas, & quacum

:

l üwfinctam amicitiam ineas, non mo:-

"huyr, cedo voluntati tuz: Delige,&

"iliia charum amicum affume Jefum ,

i

l

Mariz filium, huicunianimum &

Muiamorem tuum dedica ; fümme

nuiamabiliseft, & unicum verz fince-

willreque amicitim objectum.

Quid

tl amare hic potes,quod à proditioni-

uigty bus; fraucibus, inconftantiis , fifü-

atinj diis & fp'nis ficimmune? nihil ho-

1

müm|rum habec Jefus : Nuila vo

mptas

a t amare crearuram , vix uniuntur

jl m dividioportet : non pro voto

yiiis fatis frequens congreffus eit, ne

li-

jips mutui quidem afpeétus omninó

al beri funt,arbicros habentalios , &

jgi: &adem mors ipfa perpetuum di-

vortium

Ff?

l

274

yi

— Quintms dies

D

vortiumindicit , & ut aliqua effa

m

voluptas, mille moleftiis & dolori. ,

,

IT

i

Phih,m

bus animus labefactatur. Amicitia"

|

qmp

n

cum Jefu, & amabili Maria, volu.

j

ignlnin

ptatem adfert puram & defzcat

AA g

fi lubet fcmper illi adfumus :

ad- ii

imus & alloquimur , quando &j

quantüm lubet. Ipfa mors amori. ii

bus noftris patrocinatur : velugn ii

enim fubducens , ut perpetuo ejus i t

afpectu fruamur,efficit, Tam ergo ?

delirabis , Hagiophila , ut alteri, "!

quàm Jefü , cor tuum largiaris?"

nonne anima tua fponfa illius eft? LIfDI

euiigitur potids confecrabis Amo-iij

remtuum, quam fponfo tuo?I

T hi

Jefum Mariz filium amicum habe

m

illum prz omnibus ama, & omni

;?!gh;dim. |

in illo,& propterillum, Ec tali lzta "j

Íponfo jam nunc concine m dein-a?""Pfïftj

€eps quoad vives, millies & millics "n

sum B. Vi&toria:;

CT

v

ESU, mi dulcis JAmer.

ynil dihga ïïäïj

quam LE

m

a d

1

"

1

w

j

1

LTA

Solitudinis:

)

TT

gu«'

l

Tu. fpenfus meus es, mens mea [pon-

n]ol

f&iis&q

Al

A tua e]l !

i l

L—J

i

Hagiophila, fi le&tio hee non füfficit,le-

E

1

Aill

!

E

e,ut magis excitetis ad cligendum ,

hii

Jefum in Amicum , cap, 7,& 8. lib, .

de Imitatione Chrifti, & cap, 8. lib r,

llidig

l

H

sut Rodericii cap. 18 1 9. & 30. Tract,

limuf, ii

art. r.

"im"s Peracta Le&ione renova devotiones

"ühir . tuas erga filium Dei , adquod fervire

i. peterit Caput j. & y. mei fandli favo-

di[g risfiforté ad manum eft.

VNT'

j Wequitur przpsratio fcquentis Medita-

i

!)

1

11

|

hÀ

m /lrg

ii

Il, MEDITATIO.

h) De paupertate lii Dei Infants.

il

Oratio praparateria folita.

lmmicumäbj

!

Reludiwm. Propone tibi ob

iutug

ip

dhe hd

oculos Jefum recens natum,ja-

tentem in przfepio non in cunis ;

.

;wminc, l li

in ftabulo,non in domo ; inter in-

münimlüü

opem Matrem & $. Jofephum, qui

ne quidem impetrare potuerint, ut

jj illi domicilium in Bethleem con-

c:deremp.

,

l

276

W!l

Quintus dies

II frelud. Pete gratiam bene in;, o

telligendi illam filii Dei pauperta-, "m

tem,ut eam imiteris;faltem cor non;, &mï

angendo divitiis , aut commodu" E

hujusvitz.

gwd ratæ u

l. Punclum. Extrema fuit pau—

dint.

pertasfilii Dei , inejus nativitate ;,,

'lu |

nam,etfi foret rerum omnium , &

21009t [ E

umværfï Dominus, tamen in mun-,

il a

dum áingrediens, ad deferti R:.:bull]m lr

lj

vilem angulum rejicitur ;

Matrem.

Mi

habet pauperem ; pa—upertmzspan-

m

niculisinvolvitur ; Le&us eft fconl,

l

pauxillum & firaminis,qualis ani- ;

zM

mialibus fub£ernifolet, Omne fub- .

"»0'0210"1) ;

"i

fidiumilli e& ab inope fabro , quem

TpUd000

przíens omnium rerum penum

graviterafüciebat ; deinde à fancta

1rtwn

Virgine Matre, cui neque famulus;

iU

neque ancx!la parturienti affifte-

!

D

!

banc. Admiratio fuper his,ac deinde

"MF "

t

invefligatio, quorfum hzc tanta Fi-

-— —

lii Dei paupertas.

Primó,utadmi- *"Wmï

»ml i

raidone complerentur Angeh , dum|

'ident eum;cui ceclum thronus eft,

E

|

E

U

nm

qu i-

L

Solitudiris.

Lä Vij

277

quxquc decore fuo induit omnes

TL Dd :

fleh " creaturas, Jacere in przfepijumen-

com;n

, & malé fartie panniculis

lnvolvx Secundó, ut damnarentue

immoderate cupiditates filiorum

LT

Adam, & divitiarum vanitas dete-

llundw

PT m "

eretur. Tertió,ut ejtis virtutis pre-

T

^tlum innotefceret hominibus , ea-

ue illius exemplo pmrfuaderetur,

il f n

n

maximé Religiofis, qui meritó pa-

lt

m

"56 Senter

ferent modica corporis 1m-

HLH li]

'*(ïü!rf(

(temmoda,atque al .quam victu, ve-

"Ifitu, & habitatione

geflatem , fi

j Vlderlnt Servatorem fuum maxi-

& n

mis incommodis , reramque om-

H][D Gmm

nium inopia laborafíe.

TU s

" iL Pf'ncï'ffm Non fuit hzc pau-

äem "

l

; perras Filii Dei fortuita, aut à . Jo-

a1uf

iil

|ftpho,vel B. Matre procurata , fed.

.w;u » deügnata à Deoabzterno , &tan-

at "3' 'dem in tempore mandata executio-

du I ni. thue hzc meliüs ex decreto di-

" ii vini confilii , (uccederet; fuere Pa-

g'"z " rentes , etfi famihanob hmmi , re

D

thüW tamen familiari

egentesg

.

eurn-

j

-

aunm

l

279

Quintus dies

tl

dum iie fuit in Bethleen, ubi neg, r

diverforio reciperentur. Neque ig-,.iig

norabant Angeli , hze omnia fic efft .

divinitüsdeftinata : nam cüm nati- ;j

vitatem hujus Infantis paftoribus,;

2

annuntiárunt, meminerunt panno:

|

1

at

rum,quibus involvebatur,& prafe-

at ]

-

piijin quo jacebat. Gaudete à

1i, p

luntate affectuque pauperes, ducem

r

habetis Jsum ! confolamini preffz

fumadi

affli&xque animz , nihil fortuitó

aut cafu vota veftra & defideria in-

TET

D

MT

tercipit : omnia nutu & decreto D

7

accidunt.

Mi

il

Tidimg d

H ?enGum.

Hzc voluntaria

D

U

-entmt

Chrifti paupertas fuit prima virt

tüm , quas in exordio vit

z fuz ma-

"p

m

nifeftavit, eandemque tot

à vitá fud "ll

conftanter exercuit. Fuit egems in Wi

Nativitate , fuit & pauló p,öü':; nam "t

tres Reges veluti pauperi in fumma 'tig

egeftate conftituto, &ipem erogá- "i

Wlp

runt. Egeus fuitin Preefentatione:

zag ciüm Matti facultates deeffent|'g,

emendo agno , offerri turt

ures de-['j i

bucie ïWJmi:z:

|

Wi

