rum , quz nobis Servator noíter

propofuit;atqui hi dies ad vitam il-

luminativam pertinebunt

Reli-

quum quod erit cemporis , impen-

des, utte unias dile&iffimo Sponfo

gnmarum noftrarum

idque per

!

emá-

z

Pyrimus dies

femitasvic unitivz , quibus te de- )

ducemus. Hxc agenda tibi funt, |j/i

qaamdiu in ifta. folitudine delite-|;j

|

;

íces.

i

Hoc dié, quod neque reliquis die-|,.j

E

bos negliges, primüm faluta Vcne-

Wi

À

rabile $acramentum,(i domi tuz illud

Al

j

j

r'

affervatur ? ab hac vifitatione prapan ,

l

i

T

(

te Íequenti Meditationi.

DN

PRIMA MEDITATIO'

IT

|

PRIMA DIRI,

TU

gnof;:

"

j RUO

|

!

:

De fine & beneficio noftra Creatitni

TO

Rationem przparatoriam i

I

WT

hac Meditatione , & reliquiso:,,;,

:

mnibus comitetur profunda animi,.:

demifüio , qua poftulesà Deo gra- ;;

tiam , ut hora Meditationisbene&,.,,

eum fructu impendatur, ütque 04

Ml

i

mnes animz potentiz rité munett,

X

fuo defungantur : Memoria, fugge

N

rendo quidquid facis ad propofi

AUf [j

tam materiam: Intellectus, pene:

? In

trando occurrentes veritates: Vo

Hl

luntas , refolvendo fe ad ea, qux a

u

Af

majo:

;

t

jj

| Solitudinis.

! quibüm-, v

D

a

)

orem Dei gloriam,& utilitatem

TM

,tu

am eífs videbuntur.

i

üïlldine

ü

I. ?raludium. Ymaginate Regem

[

aliquem , quié viliffimo pagoedu-

T

J

Ut (

&tàm rufticellum aulz 5iiz non tan-

^

(sj mzfu

m proponit , Verüm etiam inter

itigdntimos adoptatur iis afficit hono-

4 ribusdivitiis & favore,qui folisre-

ATT

zni Primatibus donari coníuevére.

II Praludium. Petelamen à Deo,

Ill x& cognofzere poffis gratias, quas te

«utygreando tibi contulit ; eàm ez fine

comparacione m ajores fint,quàm fi

Ws ec aliquis te de luto & fitao fabla-

filiam ad f(ummos honores & glo-

ninitp: a n evexiffet.

UWiM| F PugC4m. Creavit Deus ani-

'

liiman meam eo fine,ut illum amem,

ldïïuhüïqu*:ique ferviam ; &uteum amando

uique ferviendo fiam capax gloriz

lmtizzele ftis , ubieum videam & amem

il eternüm fine ullo ulltus mali pe-

ltelleäüiaF:iculo , imó in po(feüïüne omnis

iitill»oni & felicitatis. Non aliuna ob fi-

TA

fum. O quantum

j

em .in mundo

A

P d

*

hinc

l

$yimts dies

hinc debeo fic amanti Creatori !

n

'ïni(fw

;

!

j

]

|

r

j

j

Angeli propter illum funt, & ego; /

"

Maria fan&iffima illius Mater , &

omnium creatarum rerum nobili£ !

d'wlï'

:

fima eft propter illum,& ego. Deus *

M n

v d

"

ipfe nonalium fibi propofïtum fi-

nem habet, quàm feipfum, ipfe & w

sneus finiseft. O anima mea, inter

creaturas omnes ingratiffima es, fj

tanti beneficii magnitudine non ul

[

tangeris, Es perfidiflinta,fi non per« if

fequeris finem tuum , fi non i£tud :

agis , propter quod in mundo es. ts

Ipfum cxlum,ipfe foljipfa elementa ïffïbüfäqüü

& creaturz omnes Deo. ébtempe- tl

rint, & ad finem fuum contendunt,

przter teunam , ó anima mea ! fed 1

non fic impofterum. A&um eft j

Deus meus , nolo amplius effe deul

numero rebellium tuoram

[4

$

nole'

alias deinceps cogitationes,nolo ii

Vfl

tentiones , quz non ad fervitiu

!tl

tuum dirigantur.

ïï"hquzii

V. Puncium. Quando Deus cr

) Qu

vitanimam meam 6 nihilo, poter

Ftwi

Creare

[

Solitudinis,

5

i Cf!imreare infinitas alias, quastamenin

!t Inihilo fuo reliquit , neque unquam

lotedu&uruseft. Ah anima mea, quo

ieuo opere divinam bonitatem excl-

ut hoctibi beneficium confer-

hitáras,

debe&;

|

üWret ? & nunc quantum illi

lm jpropterea ? an non conftantem ani-

t,mi gratitudinem,fervitium & amo-

lusrem ? fed hzc fortaffe cogitatio ani-

ii maum tuum ha&enus non pupugit ;

)

r]

& jam

Iuimpungat fané impofterum

!,lmnunc obftupefce hanc amabilem

litm bonitatem,hoc opus amorisincom-

llili: parabilis, quo te Deus dilexit, dum

Do i effete voluit, totaliisin fuo nibilo

i reliéis.

m

III. 242€um. Quando Deus ex

3 Jj nihilo produxit animam meam,in-

n

jj Rumeras illas , quas creaze poterat,

ibtl

& quas tamen nunquam productu-

us Tus eft,fuére plurimz, qux me fide-

TP

; litate , fapientià & fanctitate fupe-

ráffent , quz illum amáffent arden-

tiüs, qux minüs offendiffent , qux

Z

m

m

-

í

ajora proillius honore perpetráí-

3

fent;

|

;

Trimus dies

m

fent ; & nihilominus iis negle&is /

J

j

n

meam fzlegit, utillam crearet, &

huiccerpori commodarer. An non

yii

!

dolendum eft,tot támque przclarag

I^

^

j

j

jr

animas, quz tantá vitz f2nctitate,

tantoia Dceum füuum amore floruif-

Wt Plf

ll

Pl

(

fent,creatas non effe ? nonnullz fine

M

dubio illarü zquáffent S.Terefiam,

aliz $. Catharinam Genuenfem , a-

D.

D

üax

liz S.Benedictum, S.Urfülam, S.Ig-

|

i

natium ; alios alix virtutibus etiam

dl

anteiviíffent. O anima mea,cüm lo-

w

cumillarum occupes, an non dece-

| il

,

"

ret te vivere eo rituquo aliqua illa-

m.yo:'tmr

rum vixiffet? quid 1gitur decernis

alury

impofterum,qua raiione vivere fta-

w

tuis? Aperi mentem tuam Creatori

tl

atl

tuo , &tanti beneficii magnitudi-

m

ncm folidis propofitis & refolutio-

nibus adzqua.

IT

[

Colloquiwm. Primó age gratias

tica|

SS.Trinitaii pro beneficio creatio-

ht

nis. Secundó roga beatiffirnam Vir-

d)

ginem Mariarm, quz tam fingulari-

Wil

terin finem füuum tetendit, ut tibi

atj

adfit

|

ii

Solitudinis.

nusiisncg&dfï: in propofitis tuis. Tertió re-

""ueurre ad aliquem Patronum tuum

"It lhis imilibü(ve verbis : Sic eft, Pa-

Wnrrone mi , vitio meo accidit, quód

litsibifimilis non fim ! utinam parem

"tiamorem , parem humilitatem, &

Wulisarem fanctimoniam haberem ! Pa-

"imirer. Ave.

W&m,Pcu&a oratione inftituenda Recol-

| rïuïmls,] le&iocít, & quzdam revifio Medita-

T

tionis,quomodo fuccefferiz,quem fru-

AR

l

&um haufcris, qui defe&tus fcfe infiz

nuarint. Fieri poteft deambulando per

y i

eubiculum, aut alio quovis commodo

Modiqui

corpotis fitu: plerumque illi medius

gurds

uadrans impenditur. Cencludes il-

( vv

lam denique, deprecando defc&us,qui

um

in orationc admiffi (ant , & pollicendo

Yi w

ufüm corum luninum , que tibi Deus

J n

largicus cít , corumque propofirorum,

que concepifti,

k Recollectione deliges tibi

T effe-

TY

ram aliquam fp

iritalem , quam in die

GT

illa

ufurpes : fervire tibi hodic poteft

atl

D.Auguftiai Deum alloquentis ? Fa

t liugu"f

zempori illi ,in quonon amavi te ? li-

eudir2 [

lam extempló decics itcia ; ac dcinde

[

[

A 4

quoz

$yrimus dies

uoties per diem lubcbit ; lubeat verà

j

ERILI

í

I

equentiffimà, & ubique, ut animum

j

tüum teneat oceupatum , fuggcratque

il

tibi fuaves conceptus , & atuantia ad

li li

illum fufpitia , quem heu! feriüs ama.

Wi

fti. Sihec teffera tibi non arridet , a-

H l

liam tu dclige, ifta boc & fequentibus

diebus arbitrio tuo commiffa libertas

I

i

eít ; (cd delipe pulchram , piam & bic-

l PW

vem, & pluscenties in die repete. A-

l

qu

L)

*

liud ejuídem D. Auguftini di&um

|

bt t

Jomine , inquictuen efd cor etcffyum,

hia

donee requie/Gat in tc ; aKe&tu plenum

eft, & huicdiei opportunum. Videan

d

w

AU

pra altera cibi fapiat.

il

$equitur Orarío vocalis, aut Offcii

l

u

ex obligatione recirandi , aut Precum

i di

aliacum, fiveR ofarii,five Q:ticii B. Vir«

DIRUT

ginis, aut $. Jof:phi, autalterius,

m f

'w

Hincad Sacrum teprzpara , & Com-

[

'ïüm V

munionem , fiforté eaftrui felicitate

LU

dcbca!,

m

EP]

À Sacro lege librum fpiritualem , aut

ATU

banc fübje&am Difífertationem , (nifi

Hg

malis illam differre in tempus recrea-

ln

nis poft (umptum prandium) autaliud

At

aliquid,preut tibi poft Differtationem

r

lu

efiguabo,

1

Fl

DISSER-

i

I

Solitud;inil.;.'

9

ilï Uh!l&h

iqu:,mmiD IS SERT AT[ (6 ieee PIRI'

Uml(u DUL

T UAL I$ MATUTIN A.

""bre Fructu Selitudinis cum vita cot

"

AU i

muni confiflentis.

u V

u (cqumg

Agiophila,cüm jam in folitudi-

Ttyft lihc;

ne fis , & parvo cubiculi tui de-

"wiferto; patieris metribus verbis ex-

"ticarrere in commendationem vitz

Wülie fo litarae , ut tantó faciliüs tuifecef-

!

,t u

süsfelicitatem agnofcas , utque de-

AR

lutqm, Y

! inceps majore animo ftatuas fubin-

' dein eremum convertere cellulam

gj tuam , quod medium prafentiffi-

ia murg eft , ad illam cordis folitudi-

"i nem & colle&ionem internam , in

"& qua rerum fpiritualium Magiftri

i, It plurimum giomenti ad profe&um

ii animarum confituunt acquiren-

dam.Nunc de priore feu externa fo-

r

"ilttU,

! litudine agamus, à prandio de alte-

l

ra tecum di(Teram.

Heaptti

d)

Jam nunc fecurus fum, tibi futu-

ram cordi hancviram : qui enim

D

animo perpendit fuavem conditio-

À

nem

J

A 5

!

20

yimus dies

jodtt

Y

em folitarii,& deferti delicias,nom 1

^

poteft non propen(ifimo affectu in

folitudinem inclinart. S. Hierony-

bumid

m

mus, fiquisalius degnftaverat vo-

"n

n

mulierqm

luptatem omnem,quz poffetex ho-

minum ufu & fatuiliaritate prove- -;izlem,emf»

nire : ille tamenipfe fimulatque au

1 apud |

xam deferti delibavit, ah ! nemo,in-

.

n

gum

quit, mihiingeraturbium frequen- j ii

tiam , converfationem hominum, j

fceininarum occurfum, & fimilium j

nl

creaturarumimportuniratem; nul-

weuiro?

ä

Id

lus cum folitudine conferri locus

DT

poteft; hic mille moleftiis exem-

11

hi

f

l:w

prusfum , hicoccafionibus Deum

j

v

offendendi careo , hic fecretó , & ex eu

animi fententia cum Deo meo con-

ET.

verfor. Nullus interpellator avo-

M

cat, nulla redhibenda fünt officia,

tl

nullisliteris petor , quibusrefpon-

Mi

elere fit opus ; nulli attendere necef-

tf

fe eft nifi Deo & mihi : denique hic i&

delicias omnes reperio , híc calicas ;

lttn

przlibo voluptates: Oppidum mibi i

BU]G, i

c«ncer efh, & falitudo paradifus. E; erä [

À

]

!d

ii

Solitudinis;

H

fïïidelicia

"

yera folitudinem gratam effe opor-

l.

il

it| i

"

m

tet,cüm S.TJoannes Baptifta ab incu-

li

I

n

nabulis eam adiverit, pluribufque

'anniscoluerit ; ille; inquam , inter

*q.u.æfn*üï natos mulierum maximus. Sancta

Hll'l.arltlltp

! Magdalena;etfi fingulari jam gratiá

^m

p

M

' i

valeret apud Chriftum , aliam fe-

"st dem non elegit , &fictrigintaan-

b

nos, quireliqui erant vitz , voluit

dom

* tranfigere. Carolus V.hujus nomi-

!4/ti nis poftremus Imperator,poftquam

l!t reena fua in Philippum filium deri«

iil vaffet , eandem non minore gloriá,

Wt quàm animi voluptate amplexus

ii eft ut annalium noftrorum fcriptor

ititti afferere audeat : Carolum majorem

n fuiffe in fua eremo, quàm in Impe-

ww rio. Ejus nepos Philippus Tertius

u reipfa quidem id non przflitit, (-

,ghus pius tamen in hac verba prorupit

ii morti vicinus: ( quantumvis vitam

jj4i; duxiffet innocentem ) Utinam co-

iili) rona caput non cinxiffet! poenitet

.[ii fuiffe Regem! meliüs in aliquo de-

jj fertiangulo , extra mundanorum

!

WM

j

A 6

nega-g

|

32

frnus dies

negotiorum tumultum, extta cotmi-

f«'ï','xplw

mercium homitum vixiíffem. Non-

i

dum lubet, Hagiophila, centies ite-

i.

rare ? Vivat defertum , vivat folitu-

j txigit'i

jn

do! id tamenà te modó non exigo,

non adeuntur ampliüs deferta ; ex-

diset

tra ufum jam ez folitudines fünt :

st

ad aliam te magiíque commodam

i;h,m:.,mdxn

ánvite ; nimirum ad cellulz,ad cu-

i

üty

biculi , ad domáüs tuz folitudinem,

intdy

àn qua fubinde àczterorum homi-

vt

tulta

num commercio fejuncta, cum Deo

« Angelo tuo Tutelari fola verfe-

'.'i';weöu

ris. Nequeau&orfüm , utillicte

ldnr

femper contineas, fed quantum po-

gitit

teris,& quantnm id officium tuum

l

z

W

N

M

mä*'m;a

& occupationes patientur. Si fervi-

ï

n

||

ï

t10 divino mancipata es in domo

Lwïff«/l"

religioía, fingulari affe&u cellulam

| J

tuam comple&ere. Ne fis ex eorum

L

vagorum , inquietorum, & liberti-

fj!,fuavh

1

norum numero, qui in angulis om-

lm

nibus reperiuntur, ad portam fre-

hjf

quentiffimi, ut obfervent intrantes

A: qu]

exeuntefque , ut quid fiat , quid di-

catuz,

W'"umtifel

!

h

3

Solitudinis.

1

VN

"

k

! eatut , explorent.

Tu incubiculo

Nf

! tuo tecontine , & ama feceffirm &

| '

Atj

dm)V

|

M

! folitudinem ,

quando id temporis

|

ratio exigit ; neper domum vaga

mOdO nenu

difcurras, fed ex cubiculo tuo par-

lii

di

vulam eremum conftrue. Si veró

Vg

frzonlaris es , fecede in conclave

T m

tuum, minimüm femel iterumque

MCQMZQ)

per diem, potiüs quàm ut curiofita-

T fl

titux ad portam , in feneftris, in

Ti

horto facias fatis. Recipe te ad o-

ia

randum , ad cogitandum de divinis

Vr hn

tuifquerebus , adlegendumlibel-

EL

lyï

lm n

lum aliquem fpiritualem: age deni-

kiqun

que Eremitam exanimo , urinfi-

Leftum:

gnem aliquam fan&titatem confe-

lr Y

quaris, fruarifque Solitariorum fe-

u

licitate, uná faltem quotidie horá.

[]

tfichol

À multis ftudiosé inquiritur

.

: Nl

ubinam locorum aér fit faluberri-

qrn l

mus , fuaviffimus, jucundiffimus ?

tünagi

alij afferunt in monte Olympo, alii

p

in Arabia felici , alii alialoca affi-

f

gnant: quifque quod volet defi-

niat, mea fententia eft, aérém cellu-

lz

idäi:,qï

À7

[

Qyimus dies

p

lz effe faluberrimum, fuavif&mum,

& maximé utilemilli, qui magnos

4l

facere invirtutibus progre(fuüs , fe

j

Deo penitas tradere contendit : &

quidni?poft Choros, Zidiculas &

jl

uger

4

li

Templa , in quibusServator nofter

«

U

quiefcit;nihil reperio auguftius, ni-

hil preítantius cellulà & conclavi

Amcx&un

MW

alicujus probz animz , modó in il-

r

lud tanquam dile&iffimam fuam

a

folitudinem fubinde fe fubducat,

d

Ut di&is fidera faciam,;audi, Hagio-

Md

du

phila , opinionem meam de cellule

tux excellentiis: quid illem effe ar-

'!WWH

bitraris ! Eremuseft parvulain me-

It i

dio civitatis alicujus,im qua tu ana-

| gamaï:nd

choretam agis,quamdiu tibi libue-

yid

ritillic commorari. lílic fine tefte

(tdei

peragis tuz pietatis opera, tuas de-

t

votiones , nemine obloquente ; illic

jttlo

humiliter terram deofcularis, illic

Ti

adoras Servatorem tuum, ejufque

*f?krfpuu

vulneribus labia affigis, quod alibi,

?JSMESS

& in hominum oculis non auderes.

m

lilicoculosin cxlum extollis,jungis

L

manus,

l

1

[

,

Solitudinis.

L5]

|

-WM míanus, pe&us pulfas abfque meta

d

t humanirefpeétus, ejufque peffimi

ngffml

|

verbi , quid dicetur ?. Denique agis

nl

illicomnia,quz folitarius in eremo

h lt

füua perageret. Quid enim obftat?

X

Quid Cellula? conclave eft divini

P

amoris : in eo mille fufpiria jacula-

l

risincxlum, in dilectum fponfum

T mj

tuum, nemine;extra illum,confcio;

ï&immam L

ineo pandisili minutulas moleftias

"

*df fe (u

J

tuas ,amantia vota tua , innocentes

& caftosaffectustuos ; in eo cum

rm,audi,&s

Md

fan&iffima ejus Matre mifces fer-

tiltmd

mones,cum Angelis,cum illius inti-

puuin

mis , adejusgratiam & favorem

um

promerendnm? in eo extraomnem

i dl

garriendi , nugandi, murmurandi,

. li

detrahendi , mentem tuam diffi-

n

pandi,tempus & confcientiam pro-

Bo

digendi occafionem conftituta , il-

Yal i

lum amanti gratoque animo com-

um i

pellere potes,& dicere: O felicem!

Deus meus, cui ad te offendendum

j pl

j mona

defunt irritamenta ! Quid cenfes

effe cellulam ? ex mente divi Ber-

nardi

exzolh's,;'ug

fiji

16

Prunus dies

nardi cxlum eft.Cel; & Cellejinquit,

n

j

j

babitatio cognatas Cella€r Celum co-

jl n

gnationem babent nominis , [rc €? pie-

tatis c&lum dicitur à celando, €r quod

m

l

l

celatur in celis, boc €r in cellis ;; quod

41

d

ii

quavitur 1n calis,boc & in cellisnem-

y

p* vacare Deo, frui Deo ,. Mdngeli Dei

|

um

cellas babent pyo celo. , r equi dele-

4

g x

Gantur in cellis atque 1n calis , à cella

p

TEQU

inc&lum ajändigw. Cella terra

[ancia

eff & locus [an&lus efl , ibi an$ma Deo

!nirum(grlä

pieitur. Quid gloriofius dici poteft

um

in commendationem folitudinis

?

[ ij n'lffi

quz in cellz cuftodia habetur? quid

tind

optatius , quàm in viaeffe , qua

l

E—1

WY

y

"

Vi

l

ad czlum itur ? à Cella afcenditur

1

M

Y

i

M

M

W

M

!

W

j

li

N

M

in Czlum. Cztera profequamur :

Cubiculum (przfertim animz vir-

nf:äzfpma

tutibusdeditz)templum eft,& facra

Vg

z dicula,cujus,qui in illa conamora-

tl

tur, facerdos eft , & adminifter. O-

o

ratorium vicem fübit arzx princi-

^ Wi

pis,Imagines & pi&urxzChrifti cru-

JiUdOl]'f[lü]

ciaffixi, & B. Matris, aqua luftralis

LT

non defant : eadem prope per-

lfi(l[& It

aguntur,

di

[

Solitudtmis.

177

i,

(Püg(y

-JE: aguntur , quzin Ecclefiis , imó te-

It

j

[]

fte eodem Bernardo : Jj templo 7

|

'qn cella drvina tra&lantur , fed cre-'

Y

(fid r

]

(My

" byinsin cella. Cubiculum eft hortus

C j

Í

" deliciarum , &area praftantis anii-

l

N

M

mz : hic illa xecreat fe fuaviffimo

3

'ufu piarum cogitationum ; nun-

NT

" quam innocentiss fuis affe&ibus

ia

! indulget quàm quando fola eft , &à

a5

D

! creaturarum tumultu fejuncta. Ni-

'

j

7! mirurmni Co

c

$

itationes vobu[H. femper 15

,'Jonusdmp:

abundantia,ait Sapiens,& ut alii ver-

1 f

! tunt :Cogitationes colleGi. Qui enim

uhgb

"! ce]le&tus eft, & feceffum auramque

"i. cubiculi fui diligit, fanétis & piis

4l cogitationibus abundat.

Cubicu-

ii Tuim eft Tablinum animz , ubi illa

titdt! rei fuze fpirituali attendit,ubi omnia

jitdi ad calculos & rationem revocat, ex-

ilit& pendit quid habeat,quid detit ; ubi

ul de componendis fuis imperfectioni-

limy bus , vitiis & affe&ibus deliberat.

u Solitudo fimilibusactionibus maxi-

hag

mé idonea eft, cüm per eam animus

p

P j

in fe facilé redugatur. — Hujus opi-

nionis

lle.

38

Pyimus dies

nionis etiam fuere Ethnici, ex qui-

m

st

bus Poétacanit : Tecum babita, €r

moris quam frt. ub curta. f[uppellex,

"lIPm ul

Conclave eft illi, qui eo veluti foli-

|

adit

' ,vmgl*m»

tudine quadam delectatur,non con-

1

clave, fedaulacongrefsüs & collo- ;

lfl )

quii cum Angelis & fanctis. Quan-

'HH* fl«

m.mr(

tumvis illic quis folusfit , optima ;

tamen Societate flipatur , mini-

" mw

mum quatuor perfonarum, Patris,

Hneaxque(

OUU

Filii,Spiritus Sancti, & Angeli Tute-

laris.Ut meritó dici hic poffit:Ngm-

W i Uh

uam iminus [olus [um, quam cum fo-

Ti

Í

.

$, cüm fruar eorum confortio,

ATRUR

quorum unus multis millibus mor-

|

tht

taliumantecellit; & veró füm cum

MOAT

tanta fatisfaéctione illius , qui cor

n (s

meum poflidet , ut fi alius interpel-

T

lator fe ingerat , przpediatque foli-

d dlfx

tudinem meam zgré laturus fit,

*tYmy

confuetos favores fubtracturus. Vir

W)(if

J

fané&titatis fama celeberrimus fingu-

Aæmnum

lariter Annuntiatis Bituricenfibus

DI

commiendabat, ut ab ingreffa cubi-

lUgl

culi alieni abftineregt, quód à Reli-

Yi

giofa

d

Selitadinis

hnm n

19

rftum m

/ giofa didiciffet: Jesuw illam invi-

fere folitum , noluiffe amplius re-

Uüv G

'l

qu iT i "i

vem,po&quam nonnullas alias in

fuum cubiculum admiíffet ; fa&ti-

M

"que rationem addidiffe; quód fpon-

gfi&u

fus probé zelotypus fit fponfx fuz ,

Lf

neque alteri,quàm fibi przberi adi-

luit,

" tum patiatur.Con:clave,f illud dili-

f

:ügls arx eftadveríus hoftes munita

onarum, P

'&qué atque fecura. Tribus fortiffi-

M Ang

"imis inimicis nos impeti ajebat S.

| l'Po*ïf«.Antomus, Oculis, Auribus, & Lin-

"jf igua. Atficellam meam cuftodiam,

rumconfucum neminem videam ; nihil au-

smilibus Edlam filentium accuratum fit, fum-

WïOfumkma fruor tranquillitate & pace. De-

lt &inique Cubiculum Paradifus eft , &

lüiisquietis locus,de quo jure memtxfü-

5üsmo idem dicere poffumus , quod

'relatum : Hieronymus de fuo deferto ; Mibz

btkaceteva carcer , F fo olitudo 'Pdmm/it/!.

ximi Id faltem nonignoro, pientifimum

kusThomam de Kempis non alibi,

i? quàm in cella fecuriorem quietem,

ul majusque folatium inveniffe, Verba

Ü

l

-

;

ji

zo

Pyimts dies

illius funt,quz grandioribus deferis

M,uhi

! *;Mlcm l

pta characteribus tibi femper ob.

oculos verfàri deberent : Ip omnibus

"

"

vequiem Gna[ri & noninveni , nifiin

uU

j

angello cum libello. Hagiophila,non-

'm. Mluc

meinjuriustibifuiffem , fite celaf-

j ii

fem fingulzres illas przrogativas,

p

)

& felices excellentias, quas ex cubi-

ia

€uli teui folitudine confequi potes ?

g

fatis dixiífe me puto,ut te ejus amo-

W*'

reinflammarem,& ut cognofceres,

od

li

magno fibi damno effe eos, qui con-

t

tinere illic fe nequeunt,feque cujus-

n

vis obvii arbitrio indulgent.Nonne

[/]]

felix es , quód per diss aliquot te

ad celle tux folitudinem obftrin-

n Wä

xeris? fimeaudis , preftabisidem

a ,iz

!

annis fingulis. Imó amplius, fingu-

f(*'ö!wsfw

lis menfibus integrum aut medium

M

AU

diem delige , quo Eremitam agas,

]j

& feclufis tantillo tempore negotiis

t

aM

omnibus , nullam aliam , quàm de

T.

!

Deo & cenícientia tua cogitatio-

ll

fl

nem admittas. Principio cujufque

]]'ü[ l

&(q

menfis tempus ad hop opportuniffi«

4

munm

ln

i

Solitudimis.

21

[

i

"

'$nutà eft , übi fru&us referes exi-

b

.

tht

.'fnaï mi

os ; faltem perfpicies ftatum ani-

'

!t

w.n

NT

"n

! imz tuz, nurn in propofitis tuis fue-

!

fisconftans, num ad mortem,quz

Hig P

Im. |

?!

z* jnagnis patfibus àccedit, fis prepa-

IATR

Pata. Atque is affe&tus annuz &

25P g

" inen

ftruz feceffionis procedet à

U Qu

Q

Quotidiana illa celle cuftodia ,

e Cünïcqui »

quam hac differtatione þroPofui.

lïo,uneeluä;

Quo utefficaeius te permoveam, fi-

T

hio verbis elegantiffimis S. Bernar-

we[feeow

di: O anima fantla, folacflo , wut fol

Iu

/

omnium [erves tespfam,quem ex omn-

lp

bus tibi clezifH ; fage publicum , fuge

d d

€ ipfos dome[licos. n ne[cis te babe-

Xintm od

gt

W-

ve fpon[aüm verecundum ,

1

m

uaguam. füam . tibi velit. indulgere

us

prafentiam, prafentibus ceteris ? Qu

Ym

monitum hoc artidet ? optimé ju-

nlrentar

dicio meo £acies , fi fidera adhibes

M

verbis tanti Abbatis,& Spiritui San-

Vdim g

&o , quotiesteinterno inftinctu ad

cubiculuminvitaverit,obtemperas.

TT

incipioö-ï-?äf Simul atque ea cogitatio in ani-

r

n

pete,

[

iium tuum incurrit , reci

quam-

22

$yimus dies

m

quamcumque

focietatem — interi

rumpe, nullo habito hominum re-

r

at

fpe&u, defere omnia , nifi mune-

mmsh

'

ris tui ratio aut obedientia alibi te

j

habeat occupatam. — Imitare Tho-

——

"

mam de Kempis, qui impelli fe fen-

l Wg!, f

tiens , ucincellam orandivel fcri-

igrit

bendi gratia fe reciperet, plané fra-

T

tribus dicebat , & iis quibus cum

r

ii

verfabatur : Chariffimi Fratres, opor-

tet mevecederes. eff emim in Cella, qui

qüoäzma

! at

ene ex[peiat. Cellam veró ingreffus

| D

demittebatfefe in genua , opusque

g

fuum his Samuelis verbis : Loquere

! jneht

Domine,quia audit fervus tuus,

aufpi-

m

cabatur.

UT

Habes, Hagiophila, Differtationem $

um

quam tibi promiferam; fi aliam le&tio-

)

í

nem defideras, legc príora quinque

p

capita primi Tractatus Rodericii in

Ul

prima patte ? Aut nonum , decimum

& whdecimum caput libri tertii de

r

Imitatione Chrifti,

Abfoluta hac Lectione renova propofi-

(ti !

l]

tatua circa devotionem , quam debes !

Augufifüime Tiinirati:hzc devorio ij

deyo-

Jlfi

Solitudinis.

:3

i

mtatem

[

devotionum cít,quam tibi prz reliquis

o

N

omnibus commendo , przíertim , ut

niï* h

fzpius iteres Gloria Patri, &c. & sctios

j lemia i'&

ncs tuas bonaquce opera facias numes

to ternario in honorem trium divina«

! Imim; .

rum Perfonarum, Ét ne cogat dicta

ls

repetere , vide nunc (fi otium eft) aut

bout

à meridie tempore recreationis,quz de

NU

ea devotione dixi in. Sancto Favore

* HS qi

spud Jc(um Cap.7, przcipué prima

& quatia devotione, & ftatue majore

(

m.! er!:,;

,

ft/9ji

uodam affz&u, qnàm hactenus, ferri

in hoc facrum myfterium.

TL

;

!

u

, Deinde para te ad Meditatiónem fes

PUA Q

b

li

quentem : cüm enim ad amandum &

ferviendum Deo conditi fíimus, ut co

Wi

fic aliquando perfruamur, fciri neceffe

eft,quid fiteum amare , quidiilli fervi-

h Ui

re,& circaca ctiam binz Meditatio-

m n

nes verfabantur, quas adhuc hodie per

lcg» pg.

8agi oportet,

w

H, MEDITATIO,

Qttt,

LU

De JAmere , quem DEO debemu.

Oratio przparatoria ut füprà,

1 mow

Relud.Y. Ymaginare bonam ali-

, g*

P

quam & prudentem matrem,

ais

,

"

qux

24

byimus dies

Ji

.....

que filiam ad amorem follici

tàt,

h

ia

l OCüll

cuique refpondeat Filia , fe officio

fuo nunquam defuturam , e adigi

TT

pluribus nominibusjin illam unam

Vfjeot

tendere omnes affeétus fuos.

m

Trelud.i. Roga Deum; ut cum

mdpt

fimilia à te poftulet,det tibilumen ;

T'undn

ut agnofcas inimenfum illud defi-

n at

derium,quo amari cupit à te.

s

l. Puncium.Deus nos condidit, ut

lii

eumamemus, & ut amemus przci-

ii

Pit.Coniïde-mAmorem illum titulig

musi

omnibus ei deberi : tum quia Pater

V

noftereft , cujusbeneficio vivimus

i

& fumus.

At quid naturz confor-

n

T

1

mius, quam amare parentem ? tum

f"um

[

quia nofter benefactor eft,qui de vi-

&u,veftitu,habitatione , de omini-

J

m

bus denique providet nobis; at quis

H f

itanaturam exuit , ut eosnon dili-

i

JP

lu

T

gat, quorum beneficiis fruitur ;

Ed

tum quia Princeps nofter eft , &

W |

Dominus,& Rex ejus clementiz &

u

j

affe&tus , ut maximé velit nos parti-

jj

d

dpes & hzredes efficere Regui füi

)

l

)

j

fem ll

Slitudbiis.

2$

;j

ha,

fc Ol.

& coeleftis , & zterni ; atquisnom

qferret in oculis eum Principem ,

1&11 'llthuzque

m fciret amicis fuis talia defti-

j nare !* Hifce omnibus titulis & aliis

j

" Deus amandus eft. O amabiliffime

T

M

Creator qui potes omnia, jube ut te.

':

j

Atj

(

ametcor meum , &da quod jubes,

rebellem meam compellendo vo-

t

r

M0 CO

luntatem /ó mihi fint corda mille &

"millies

*

ATR

mille, eaque omnia plena

a

]

ls affectibus , quibBus abundavit

milum

lu

!

cor maximi Sanctitui , ut defideriia

U qui

meis &

2

D

meritis tuis refPondea:

ciovivam orme

us.

u CQI

II. PurGum.Deus amari vult ,fed

" fine modo & menfura,id eft ex toto

DO

"'corde : cüm enim cor noftrum , etf

, i

"exiguum , femper poífit amorem

iill/fuum dilatare, non vultterminum

iDeus; neque unquam dicat amans;

(idi i fufficit, & hucufque,non ultra ama-

uireillum volo. Primó, quiaaliter

sifitra&andus eft Deus, quàm res ab

iimillo creata : atqui in his amandis

tlf modus eft: Dzliges proximum tuum ,

B

Jficut

!

26:

Pyimus dies

j

[icutteipfum : en menfuram. Secun-:

J

1

dó, Deus infinitéamabilis eft ; cüm'

!

gt

ergo reponere amorem non poftfis:

'M thwül'

infinitum & reciprocum,quod pra-:

p

fcribunt amantium leges , repone

í

i

nl

quàm potes maximum continuá /

]

TE

!

;

[

1

noviamorisacceffione , uti S. Au- f

E

!

guftinus, S. Francifcus , S. Terefia, "

l

j

l

!y

i

& tot fecere alii, Confundi igitur *

1"

meritó hic potes anima mea, qug "!

toties menfüram prafixifti amori !

I)

tuo, dum diceres,id quod patrabas u

nonomninó effé mortale, effe ex le- [ Im

vioribus venialibus ; iftud confi- !

lium, iftam regulam ,iftam ordina- 19

tionem non graviter obligare. Tu x

Vi

ne deinceps loqueris€ tam parum

TCT)

amabis ?

.,4,('.

t.h

n

$

WL ?»snGwm. Confidera , quid

impofterum facere poffis , & velis 'siu;

uteum ames, ubiaq uando, & quor tada

modo , juxta facultates & omnenj

vires tuas.Percurre fin gula, & ubi- Qbxcin

que accende ignem ansoris ardentisi: g

"

;mgr.q $San&

orum;& potiffimum e

lQ[llg

empl

Solitudimis.

2

"! hemlo San&i San&torum Jrsu Chri-

IMAfti, qui tanta facit pro falute noftra,

"itiguam procurare vel unico fufpirio

"Wipotuiffet.Luculentum teftimonium

"mdederat amoris erga nos fui, quan-

ïUmconfizdo. carne noftrá indutus jacuit in

hlitiprzfepi : fed an iftud ei fufficit ! Mi-

MIwnimé, Etadhuc torpefcit animüs,

miun&ngigpequ.e flammz mei Jesu patientis

i, & morientis, poffunt depellere per-

lil ginax frigus cordis mei ?

w] Collog. Ad Deifilium , cujus cor

lifsfornax eft immenfi amoris. Ora il-

li lum , ut teflammarum füarum fa-

imwiclat participem , faciat tein amore

lig Seraphizum. O Deus,dignifimum

Ug gpotius Bnris-obicdtumi« embn

ardenter ab omnibus hominibus

|

[jj idiligeris ? utinam ex illis effem, qui

i

ävg»;e unicé amant! Tempus erat , quan-

f

u iodo 2on ama

baun te: atvetempori illi ,

upquo mon. amayi te. Serió emendan-

jjdum hoc crimen eft : effe volo inter

i

Yi

;amatores tuos , volo etiam cum

ez, &

ii

V

?iæändig fan guinisfg ii

quid-

2

|

28

Pyimus dies

7

"m

quidquid in hac vita charum poffi-

jui)

J

|

'

deo. ltaconteftor : aut moriendum,

yoitt

autamandus Deuseft , & quidem ,j

fine menfüra,ad morem Seraphino- |, i

rum eftamandus. Pater, Ave.

u fi'ïä

Recollectio Meditationis. Viita deinde j:li

Yencrabile , inftitue & onícientiz Ex-

|

st

amen,& prande.

p

Hagiophila, reverteris à fumpto pram du

dio : s&n non huc rediens fubmifsá vo- Wt

cc recitafti ?. De profundis! pro de. WWl

fun&is benefactoribus tuis, qui fuáli- ts

beraliate & munificentià fumptus, fl

quibus alereris, neceffarios zeliquere? ii

Laudabilis illa confüetudo eft, eidem uj

affuefce , féu adiens,feu rediens à mem- rin

fa , certóque hujus officii grariam à t

Deo exípecta. Quid veró punc , qui ij

rationc hanc horam perages ? ejut| hij

omhino íententiz fum , ut animum m

xelaxcs aut ambulatione per cubict:

TE

ljum , per porticum aliquam com-.;';*mmü,

modam , per hortum, fi tempeftas 3« a

|

ni & a&ris permittat, fisque extea alioc'iy)

rum occuríam,ut centies repetas te(fa;!äh*gtrcm]

ram tuam, qua fortaffe jam nunc mestin

moriá excidit ; aut collecutions

-- RTM

tf

Wij

Selttudinis.

29

ULTS

1áli pafona,quz nullos, quàm derc-

Qf At munr

bus fpiritualibusfermones miíceat;nifi

Deuseü, h

tantum animi tibi fit , ut velis te mo-

VUots

dico hoc folatio privare; autle&tione

tïh,

u

matuting differtationis, vcl feptimi

capitis ex /zn&o favore,nifi ea jamle-

Sdilztionig.ï;g,

éta fint. Saltem aliquo horum modo-

lt j

rum te occupa, deinde nos revifemus,

cl

Hagiophila,jam horarecreationis per«

iif

acta cft, & tempus adcundi Venerabile

t

$acramentum , ut intcr cxtera cam

Jf

quoquc gratiam poftules pomeridiani

temporis bené impendenái.

idonbos D

w"5iwi; Hincapplica te Examini particulari, in-

V artelaroni

de Íctiptioni corum , quz idoncea judi-

otetdoi

cabis, ut tantifper te occupcs, aut qua

dexfavela

voles proptia manu cxarata tibi impo-

hi of

fterum deíervire , aut utfomnolentia

Qw

tc expedias : cui pellendz fcripcio per-

l.

opportunacít. $ed agc, nunquid in-

m l, t

dulgere tibi ante vel poft fcriptionem

imydnme v

debebam , ut. femihorg quadtanre

paullulum oculis connivezcs , quà ad

a d

yrat ftoi

Orationcm rcddaris aptior 2 nullum

mihi jus in oculostuosufurpo. Scient

n us

illi exigere neceffitates fnas, & tuejus

Qu

T

Rrudentiz es,ut plusiisnon concedas,

Ad meho: folüm petüinuit,[ut figni&-

*aumW

Cairgm

B 3

5!1

[*]

Prinus dies

carem hoccempus effe Icriptioni com:

110 M i

modiffimum.

-

jn Q

Qued ad fcriptionis ma:criam attinet ,

plb

o , cümnefciam ,

gtavat& illam defini

d

cujus tu genirfis , quid tibi arrideat,

:MWM

quibus devotionis exercitiis fis/addi-

1f;mblm*

&s. Verüm ututes,fusdeo , quotidie

at

fcribas ea lumina quz tibi Deus largiti

n

;

TU

dignabitur ;tum bona propofita , quat

f

;

t

feceris, deindequodlibuerit Neque

A

dubito,quin libellum babcas, inquo

n

fecretiffirnas tuas devotiones , & fan-

hum

£tiotes affectas annotes, & quem fuüb-

inde , prafertim fcftis Íolennioribus,

A

yiity

aut (emel in menfe pervolvas ad reno:

i& l,

vandam tuorum propofitorum metno-

[

riam : libellum azcanum , queinque

non facil&alispandas. lnhocigitur "k

notari debebunt omnia, Similem me- | ?i

mini me nupcet vidiffe , (pcctantem ad | i,

hn

eximium quendam Dei fervum ; iB

quo hzc continebantur. Primó Lita-

Ruat

l

niz (uorum Patronorum , ut eas quo-

gd'z,cumbr:

tidierecitaret. $ecundó , Beneficio- [

rum tum communium , turm privatoe ii

ut de iis divinz boni-

d

xom Catalogus;

tati gratias fzpiüs referret.

Te:tié,

l 'I mluofm

m& N

Gs us b:ncfactoro

du

antc

I d

Solztudinik.

s

mmlüipüm

amicorum , quibus preces fuas , aut-

ro $acro, aut pro finc Examinum

Hii m:üiimm

addixerat. Quartó, Res plures, quas

lip , g*w

à Deo poftulabat quotidie, veluti (alu-

h quidie

ti fuz coníequenda neceffarias. Quin-

Ui n

to,Nomina amicorum defundorum,

"tfad

quos (perabat in coelum admiffos, ut

i tdiDs

eos invocarct, aut effein Purgatorio ;

nbonxptopc&

ut cos juvaret fuffiagiis fuis, — Sextà,

TOTOT

Nonnulle virtutes, circa quas particue

xlnkiny,

Jare examen inftituere volebat ; un

iintou )

cum vitiis,quz codem exercitii generc

od

ftstuebat oppugnare. Septimó, Opcra

dieolenz

pictatis , quz ad honorem Deipar

fingulis diebus,menfibus , & annis ex-

ov

popilun

ercuit, Octavo, Alia, que ad cultum

