tl

12"

lt

; :6

ml

SRmitari fan&tü Xaverium, qui , prx-

M

ter veftem & Breviarium , nihil fu-tiuz

perflui apud fe retinebat. Volo cen-itui

tendere ad puritatem religiofiffimiilu

Alfonfi Rodericii, & per totos qua- tlj

4raginta annos,fi Deus vitam eouf- iij

«que proroget, oculos non defigere tlj

in ullius perfonz faciem,qua à fexu injy,

1neo ficaliena. Volo frangere curio- ij

I

fitatem ad exemplum S. Ignatii ,

& lii

án fecum abjicere litteras adhuc ob- ,

wllm

fignatas, ij

ii

(a) Blofius.

1

Wi

Selitndinis.

55

Uimam, |

1 figRáfah » quas judicabo prztes

Á

Aulicum verborum ambitum nihil

Wi

continere. Volo Sanctorum vefti-

Itj

giisinfiflere, eorum more virtuti-

i iW

bus omnibus incumbere: hoc ani-

Y

OU ,

i

iar meam aptabitad fanttitatem,

^ (f

LU

optimis cogitationibus inflruet ,

ts

teddetque acceptam divine Maje-

Vr

ftati. Deusqnon minus f[anclo defiderió

letatuy ,

udm fi tota Amima amore €

inïmïunquz

j

DI

devotione

iquefiat. Tertii argumenti

t à

loco fit,quód qui fcopam , prefer-

bt

tim remótum ; attingere ferirequ&

st

vult;debeat pauló altiüs collimare $

1j "

h&c vehententia defidefia ; etiams

h ht

vires excederitia ; quafi quedant

collimatiomes funt ; quz proindé

vj

Lt

attolli neceíffe eft. — Et cüra. deceaé

hu

hos Dei caufa facere , quidquid fiersi

u

poteft,uti mox dicam, fequitur,no-

j

bis, uteó pertirnigamius ; altiüs effé

collimandum;tentandumque fupra

n

id,quod poffumus : Jpiquum petás a

At equum obtineas,jubet Vetus paroe-

ul

mia; & familiaþxïwis

ufus eft Merca-

!

$

torütd,.

[

$98

| | Deczmm' Jies

.

torumt, qui pto re veni

alidecem WW' j

D

aureos exigent , ut auferant qua- /i//

tüor. Eíto Mercator induftrius in :

got

negotio falutistuz , multum defi-

dera, ut faltem aliquid affequaris ; ://!!

n

majora vitibusaggredere , ut per- ii

venias ad id, quod viresferunt. Ad ii

eum modum Deus nos adhortatur , stj

inquit Auguftinus, quando przci- t

pit: Diliges Dominum Deum tuum ex ii

zoto corde tuo,ex tota antma tHa, CF ex aunij

omnibus viribus tuis , Fieri iftud in g

hac vita mortali non poteft, inter- ij

pellationes.: obftant creaturarum : irá

iíta perfectio (ex Theologorum fen- sj

tentia) fpectat ad vitam beatam, u

cxleftemque : nihilominusillam à jj

nobis Deusexigit , nimirum ut ftu- ij

dio contentioneque noftra, faltem ij

hocaffequamur, ut tantiim diliga- ij

mues, quantüm vitz fragilitas per-

ltitin

mittit. Ejufgem rationis eft illu

.Wa

!

Ej/ate perfethi, ficut Patev coleffis per-ws,

j

fecius eff. Quis queat hanc fummam ;;

D

in comprehenübilemque perfe&io-

*

À

7H

"s Solitudin;s.

589

""*Fhïïzaem confequi 5 nullis hutnanis ea

"rviribus obtineri poteft ; fi tamen

"tl vires omnes tuas impenderis imi-

^;itit tando cxlefti Patri, jam Deo fecifti

idàfaris, & plurimum es confecuta.

(j Magnis igitur incumbe defideriis,

iith| Hagiophila: fi afpiransad magna ,

Iiii| £ó non pertingis , pertinges tamen

|aj|eó , quó Deus tevocavit , &ubite

»in|effe defiderat , &totidem tui erga

iti|| Deum amoris przbebis argumen-

M

n1m

hili| ta,quot defideriis zftuabis ;;

il it! veree charitatis , [untaltiffima

j

;8

j

"de-

«t | Yía.

'Sunt etiam vitz currentis &

wti» | finientis fuprema folatia. Moriens

qW| Bernardus eó potiffimum fe fola-

uit| batur , quódlongémajora defide-

u) raffet «quàm reipfa fuiffet execntus.

qiit| Quaeftüm ex his collige, & cogita ,

«xii| quibus folatiis vellesjilla hora terri-

"

T

T

bili,& anxietatibus plená , delinirt,

u A&;W

m'MW

|

Tempus ef£ , ut tranfzamus ad

alteram veritatem , videamusque

ul

h3

n hacingentia defideria pro-

juin| Paru

v

defle ,

anCP?FM;' '

:

sjo

Decitnus dieb —

$

deffe , nifi prodeant in a&tuim, reds

"

li

danturque efficacia iniis ; qua funiiti

in noftra poteftate. Filiols , tton dili-sih

gamus verboneqne linguá , féd operéyin !

$ yeritate.Etj Nunquam Dei.Amoy eflain

etiofus , operatur eim magnafi eft , flian

verboperari venuit, finór non e[l. Pro-i

batio Amoris eft exhibitio operis juüwi

nonlinguz. Et f affeveres te ex tO-aiyny

to corde diligere Deum ; fi tamefigyy,

actiones lumilitatis , charitatis jyjj

mortificationis tuorum fenfuum jl

& Amoris proprii; Temperantiz jj

Imitationis Chíifti ; accuratiónis ii jj

rebus minimis; diligentiin omni-j ,

bus , etiam in prompte furgepdö,.mm

refignationis ir omnem Dei difpo«.

fitionem 5 & continuz de suis pa "t

fionibus vi&toriz, tionconfequari4;

fi

turnon induces me, ut Deum tré«4

dig

dam à te amari. Quod fieft , nofi,

m

1

abludis à loquaculis illis ; qui con-j,

T

tinuá garrulitate aures aliorum o£,

d H

"

fcndünt ;—Moliebamur Athenierm,

*mpäl [

w

:

Ql

i

i

"

Solitudinis.

| $91

mm &M

fesilluftre aliquod zdificium, eam-

A

Uque in rem , duos totius Grzciz

RUT

! przcipuos Archite&os in fenatum

Ieüngü,

j'ï!j evocárunt. Prior, ftupendam ha-

"! buit orationem , quà plurimas ele-

""!I Santiffimorum zdificiorum formas

Wt propofuit;artis fux oftentatione fu-

?exhibidug 'cumAuditoribus faciens:Alter pau-

TUtdt

viffimis perorans , Patres , inquit,

Pt

quzcnmque ab illo di&ta funt, ea-

T

dem me fa&urum polliceor , capi-

tit t

tis periculum libens aditurus , nifi

ïmffmn':

Es

fecero. Itaque huic commiffum eft

atl

opus , reje&tusque alter, quitantg

gt

verborums: apparatu , & pulchris

i

idearum formis , fenatum paverat,

umxüï;;

Facit Loquutuleiusille ; ut memí-

|

gt

nerim eorum , quiinter meditan-

dum, in fpirituali exercitiorum fe-

[

h yar

ceffu , & dum annua Conífeffio in-

( :ïh

—

--

ftituenda eft , abundant multis e-

T W

mendandz vitz propofitis, prxcla-

rifque defideriis : quz plurimüm

"

"TL

oble&ant Patrem fpiritualem , fa-

|'eiuntque ut illum impenfx opera

nonm

j

Decimtus dies

592

lntt

nonpoeniteat ; verüm quando ve- "

gt

nitur ad opus & ufum horum pro- ?

p

pofitorum & defideriorum , ecce '

miferilanguent;tepentque , ut anté, *

um

Unicus afpectus , unicum fcomma s

mp.m-t

deridiculum, ipfum cervical, ipfe ! ii

occurfus aliorum, fimilesque occa- 5

ma

*

q .ant

fhutt

fiones , illos abrxpxunt in veterem

licentiam ; & càüm delinquere cce- ^0*

permt, laxant vitiis hábénas , pa- j

rüm referreexiftimantes, paucane ial

an multaconfiteantur ; adiri quo- hi

que poffe alium confeffionis causá , lii

ne ab ordinario illis ignavia,tepor- L

que exprobretur : Itafemperin pe-' mä-;üm-

jus ruitur , proximis quidem exer- ? ftmpor

ciriis rurfus oculos aperiunt, fedad ^/u!

pauculas feptimanas ; & ut przce« ul'fmumu

dentium annorum confuetudinen 3um,,

teneant.

Atque ifta vivendi ratio ufahbu« 1'[

(quod fanguineis lacrymis deplo- "ii

randum foret) ad mortem ufquehn: il

propagatur. Avertat à nobis Deus, Pt

& fanétiffima Mater hancloquendi ! wmþoc

vanitatem. Longe fa&ta verbis prz- i.

t

m

L

Solitudini *'

593

fenïmq*mlc ftant, & excellentius eftbené agere

?

!t* quàm beneloqui ; & quidem ad eà

| erinmm:. :

modum agere quem nos docet Sa-

If

PPC

.lkl

al

piens : Ostodcumque poteff manus tua,

D

an[lanter operare.. San&us Paulusfo-

tung]-

lis defideriis & verbis non acquie-

| rïmilssq:i;

vit, neque iantüm dixit : 77 440 quis

fitiy

atdet, atideo 7 ego. Non', profectó

non, quidquidpoterat, inftanter

mä*bnqu-

j

operabatur: Unus omnum officia, &

us

pe[onus Paulus exercebat. Unus,om-

nibus fiebat omnia,Apoftolus, Vir-.

;itig

go, Martyr,Solitarius , Dominus,

ha

fs

Servus,Opifex ; in campis, in urbi-

t

bus, mari, terra, noctu , interdiu,

ubique & femper snus ommium effi-

gäxümw.-

cia , Cr perfonas Paulus exercebat. O

-

m

hominem eximium ! przclaram in-

ftrué&ionem , quam delicatulis illis

u2

& fenfualibus proponit, qui uni of-

i

ficio,uni rei fic adhzrefcunt, ut, vix

yi?

Cenfuris Ecclefiafticis , ad aliquid

t

zgendum aliud compelli queant,

"

malentes in hoc otio vitam tradu-

d

It

"

ij

cere , quàm miranda laudandaque

f

OPB-.-

I

|:

$94

Decï'mus Jies

&

operari & tamen hi profitebuntur, ,i/

fe ex 10to corde Deum diligere ; jrit

fcilicet credat Judxus Apella , non i

€g0 ; Verus a&ior opere & veritáte, j/jj)

non lingua &verbo demonftratar. ii

Concludasus Hagiophila, hanc «l

differtationem , & reliquas omnesli

diéto Sapientis. () Certtationes vobu- jj

fhi feimper 12 abundantia : quod di-i5,i

ctum: proprié ad te fpectat » aliaiun

enim veríio fic habet : Cegitationes 1]

foüeæi—/ämþer 173 dbundd"tid. leaäy(gm,fipl

diceret : cogitationes & bona defi- ;;j

deriaejus , qui eft in virtute robu-;;,

l

[

ftas , quique fpirituali feceffu fefe s.

«ollegit,funt abundantia, & nunte-i)

ro,écomni genere. Interpretor au-iiu

tem hunc locum non de de(ideriis'un

tantüm,verümetiam operibus , ut'ii

Íciatis, quiàfeeeffa & collectione "

egreditur,fefe & his, & illis deberejl[ny

ábundare,quemadmodum hle dua-

Y

i

'

run illarum vericatum propofitio-

t

HO;

ne oftendere fum conatus. H

eem meæ |

. us

Nb f

(a) 2roverb. 21. 30.

Mi

Solitudinis,

li

Wï'

I

ssj

mus , habeamus magna defideria ,

fa

» *

ire

if

gaus contendamufque ad fülr-

'dæuupe

llinaia. Ut maoleftum fiz, non refert,

[ OP!R&p

1

1

i

(

'etiamhi fanguinem tuum impende-

]res: Sanguis tuus. efl tota clavis Pava-

!Higloph

üf'«ftli&änquix Tertuilianus , Rideare,

,,"hq""ï ludibrio habeatur ifta vitz muta-

I! &o. ftulticie nomine profcindatur ;

LUR qz«.

"

quid um , fi Deus fspere te extfti-

lt met? quam dicere poffe cum Apo-

lt Írá

ftolo : Nos flults propter Chrifium ?

n

friicern , fapientemque ftultitiam!

ïmmfff ah utinam fim ex his fapiehtcr ftal-

f tisjut fim zternum fapiens & felix !

(

|8i videsta",profequere ca , quz matuti-

pis hotis in Roderício, aut Thema de

Kempis coepifti , optione eapitum &

m

[

materiarum tibi relicià,

"T5

MMW',"

Pericti veroó lectionc aggredieris hoc

Examen.

T

ts

EXAMEN CIRCA MO-

!

DESTIAM.

!

mldqut&" ,

Eferunt nonnulli ad defe&tum

modeflie a&iones quafdam,

ZR

es à

.sv"guæ potiüs funt imPerfe&ion

na-

]

3

Decimus dies

|

s55

natura,vel maláconfuetudine com;æmüqm*'

paratz, äuäm verz immodelflix ;M,alioru

potiüs civilirati & decoro , quàmt

modeftiz , quà jam Hagiophilamitt

adornare ftudeo, adverfantur. Ta-im!

men ut illa omnibus attendat , pa-;iti

ratus füum aliquam etiam harum fa-anyl

Cere enumerationer.

Hauriri exiiigii

omnibus urilitas poteft, emendan-ri,

doquidquid aliquam fpeciem ha-iiai

betimmodeftiz.

iil

Erunt, qui in communi confeffit; u

tibias decuffabant ; qui genu alte-iyi

rum alteriimponent ; qui fpuent jiig;

aut tuffient indecoré ad naufeamtuyj

"

aliorum ; quiidem verbum centies;

Dl (

iterabunt ; qritricies in die vere-

7

j

"

1

slm

|

rem fabellam , aut quod audierint,

od

recantabunt ; qui continuó & fine,

37

'

cauía ridebunt ; qui continuó &,

QUi

fine caufa ridebunt; qui cxcorum,

Vy

inftlar vociferabuntur ; qui quartá,

T

q "

horz parte duodecies ofcitabunt

.

ET

[

nullo formato Crucis figno

3

quiw

artus diducent more vitulorum;

qui;,

UMT

T^

pruritu

R

[

Solitudinis.

$97

nfugmd

* pruritt quodam fua fenfa manife-

"f Randi , aliorum fermonem inter-

Cj

E

j

!

pellabunt, garrientque continuó ;

n

E—1

fg:

qui ungues dentibus demordebunt:

xfï'ir

[m

]

qui naresemungent digitis, & fine

3t'! frophiolo, autinepte mucum con-

IM

ET

li

av

fiderabunt, quafi de exciufo unione

Mu

folliciti ; qui -perpetuó manum ha-

m

bebunt naífo, auti$ntoadmotam

ut fordes,aut barbam vellicent ; qui

zj

res dictaque fua femper exaggera-

nuiti

bunt; qui os audieutibus tam pro-

7/;:7;faif:

peadmovebunt , quafi ofculaturi,

g,

aut hálitum afflaturi; qui-femper

w

erunt tremuli labiis & inquietis

manibus , quasad Éabilem decen-

p

u

temq; geftum firmare non po(ïunt.

Ü

M

Reperies alios , quibus fit aftridta

n

frons , & morofa vultis compofi-

tio , quiomnium diétis factisque

QH

obtre&abunt; qui ubique candilla-

".

bunt, qui fecum loquentur,, qui

M

j

tam fixo obtutu in vulrum tuum

h

intuebuntur, utterrorem incutere

ecoré de-

vi:uïomsï

?ofiïm ; qui fupercilia ind

mittent ;

[r-

Decimus dies

)

. $98

y

mittent; qui pedibus reptábunt ^

velutide fepulchro folliciti íeues 37

qui ita gradum füfpendent , quaf/^

Matri ovisincubantijinfidiarentur!

I)

qui fic properabunt, quafiaccenfj)"

domus feftinato iliorum fubüdiciun

indigeret; qui fempper circumfeii i

rentoculos,etíam inter bibendumihi

qui cubitis irfnixi eomedent,& hogjjn

rendum dentibus &ridorem excicattim

bun t

um

Quando,Hagiophila , affero inttni,

ftitnendum efíe de modeftia exainm/

amen,nenintendo , utin hasinur ij

banitatis a&iones oculos conjictasnany

Ício enim ab'illis plurisndm abeflinin

D

niorestuosd folium volo, ut ad fety

quentes modefíiiz notas te difcutiasün]

PrimO, Non huc illucque leviteà

caput 4a&bare.Secundo, Contineve oci Nl

los fuas , &v demiffó potiis, quàm 4[&FRHHH dj

Jitu. Tertió, Obrutum in eos non dcula

Jigerecum quibus loquimur. Quarcóli

Sereno e/Je vultu non verà frontem., ati, il

pa[um corrtzarg, Quintó , Labia tlj

nv

Md

Solitudinis.

599

lsss

"T

j

m

l

umás comprimere, nec nimis diducere,

M

I Sexto,€Manuum gefius neque vafis frnt.,

fllfpm i

:

eguie 4]feClati, Septimo , Inceffus frt

X t

moderatus,nifi nece[ftas ,| aut chavitas

X

|

|

liquam fefhinatimem po[lulet.. Octa-

lml vo, Tota corperis compofitio gravis fit

ii

€ decora. Nonó , Sermomodeflus €

iib bumilis. Decimo, Ita quoquesncum-

if

bendum eflut maxima decor? vatio ba-

tiithga

lbeatur,ac proinde non [rne indufío , [ed

ficut qui nos obfervaret 4 nullamaliam

li hn partem corporis quàm faciem oculis ex-

niagpofrtam videret eo fitu , ut non fupi-

t

nyaut proui , [ed laters 3nctibantes fr-

iig| mment, um amove pueicitia , tum mode-

qush i ubique obfervanda,gratia.

.

g

$equitur cempus Officii , aut alterius

u

Orarionis vocalis , tum hujus Confi.

n

derationis,

K

n

CONSIDERATIO.

yt

i

LTjRuftra afpiras ad unionem

j

*- cum Deo , intimosque illiug

TUL

hifi Oratdo tibi cordi fir. Fruftra,

y

"

"LUb

inquam , finehac , qua familiare

) I

jun illo eft golloquitu, & gratiofg

"

$9s

-

600

Nonus dies

| [

communicatio ; quz claviseft cæle-'w

w

r

ftium donorum, omniumque quz

i

n

deüderare , autfperare poffumus; ii

/

quz thefaurus eft, quem tantó affe-

l

üzs[pezies;

é&u fanái quxfivere , ut propter

UI

hunc abdicaverint fefe omnihuma

-!L

T

náàconveríatione, autin deferta lo-j

J hn

ca Íe abdendo, aut noctes diesque

1

i

ii Toc

confumendo,ut cum tanta Majefta

^"

1

;4

ll

tetractarent. Verüm, finosca

derium.

tll

aliquod hujus exercitii defi

^ m d

nihil meliüs promptiusque eft

.

^il

quàm adire Venerabile : hic eni

m

j

|

AOT

P

Al ngm

rogantibus;adorantibus, fufcipien

TM

Y

tibus,& fepe vifitantibus,ea orand

d

At d

arsinftillatur.

Et fateor me nun

*üm

3

quam vidiffe hominem Oration

(

IURT

!

j

deditum, qui non devotiffimé hui

Augufliiimo Sacramento afficere

V

tur ; neque affe&u

m huic Amorii ":

j*ïe:vcmbit)

compendio , qui non intimé pel

Amorem Deo COIljUIIgETGIUF.

J?:!Hquibus

I1. Dei affertum eft, ad perfe&io;mm(fmaiju

nem requiri,ut quis cora

m Deo, at 'ty

bulet. Cj

que in ejus prafentia, am

Deus$

Mil

| quzclamg«

Solitudins,

6of

Deus !

poffumne ad votum meum

iosde

magis habere prefentem,quàm f

demm W

"*;&

díim tuis altaribus, & ad adoran-

li

Mi

j

das illas fpecies acsedam ! aut hic,

miftlu mL

ut nullibi divinz prafentiz exer-

Jritium difci poteft.

&i

ii

. III. Inculcatur mihi, u*fæPeAn-

n

geli mei Tutelaris meminerim , &

"n

quód i ample&ar affectu illos , qui

[j

nos cuftodiunt,inflammandus quo-

[l Uwuw

1

que fim amore Domini Angelo-

pm;j!hg

um:ah!iftudeft , quod animitüs

Á

ftulo,volo igitur celere Angelum

| Jt( PW

j t

meum,volo conftantem illius habe-

re memoriam , illum alloqui , cum

m

.Jillo Famthanter converíari; minüs

a

hcere non poterit,quàm ut me red-

"

dat Arhantem mei

]efu, & fameli-

lmx tm

t

um panis Angelici ; occultis me fti-

tum, ulmj)

mulis exc:tabxt, ut falutatum eant

| n ]Mmu

ta loca;in quibus quiefcit , có fe mi-

nunk[ iU

hi comitem adjunget ,

& interea

T

l i

|dum agetcum czterís Angeha » qui

dorandam hanc Aram turmatint

ma Ó

j

ld

F

Ll

füpant,

i

602

Decimus dies

ftipant, patietur, ut cum eo falutis

M iü* i

i

mez negotia pertractem.

IV. Ne quidquam laboras te Deo ii

SZPU

r

tradere, fruftrà ad illum rectà ten- m

dis, nifi priüs Mariam diligas, illiu g

ägHUE

Matrem. Hocunicum & fupremum/^

arcanum eft ad devincendum fibiiidb

jefum. Repudiat Deus, neque vultl ii

!

hoftros Amores , fi eorundem nontuljun

M

a h

eft particeps Maria. Et nunquam fi-

lium aliquem agnovit Maria , quiniii

eundem quoque Jefusin filíum ad-yim

optárit. Et quó major eft in Matrenrijr

amor , eoeriteriam in Eilium at

dentior. Tantüm dilige Mariam, &i

illicó fenties inflammari te amortny.

ejus, quem ipfa unicédiligit ; Ougy

quia ftatim in czlum evadere noMjj,

potes , ubilegitimis ardoribus tlj

fatisfacias ; poteris difficulter aba RUT

h

taribus avelli, ubi illius filius,

.-lil*nllnquam

unicus amor, depofitus eft.

|

"

V. Nil magnum, nihil admira

"g

dum in hoc mundocít: quidqu

i

à

Or,e

ï

)

ll

u

T

"ll

ego exiftimo,quidquid adiiir

adq "t

|

ub

Solitudinis.

605

UWiedorandus iileorbis locus, ubiin

!& Aris noítris Jefus abfconditus re-

li quiefeit, Szpsus audivi, fublimes a-

lt nimnos nihil adzmodum magnirepe-

itl/ rire,extra Deurn: & perplacet,quód

tlj nihil magaum fit , nihil dignum a-

li:| nimis affe&tibüfque noftris,nifi ille.

m

(

IN

: VI. In vita devota & fpirituali,

iri;|tam exiguum níhil eft , quod non

is|mereatur inerementum gratiz ,

us quodque i» cxlo inzítimabili glo-

üin|riz pretio non compenfetur ; uni-

lii cam fufpirium , unicus in exlum a-

j fpe&us , uniea oculi propter Dei a-

GW morem à creatura averfio , ah quid

4 tanders erit! quanta igitur merces

i/| a&tuuxm amoris , adorationis , fidei,

m

v AA

Ípei,& obfequiorum Deo füb panis

3

T.

i|fpeciebus abícondito oblatorum,&

L

cultüs ipfius perfonz exhibiti! pro-

j

fíctó nunquam adibo illum, quin

|

j

f

tàle$ aCtus,magno numero cumula-

y

n

/

;

|tosilli exhibeam atque prxfentenr

l

d

|

Hora quictis & rclaxationis antmi, Of-

j : !

j

l;

;

"

1

i

l

qllldn

fcii divini , aut alterius Orationis vo-

;;

[

&

Cgï;i!o

[ 4

i

É04

Decimus dies

calis. Vifitationis Vener. $acramenti,

ul

Ét tandem Przparationis ad fequens :5l

tem Meditationem,

g m

Til MEDITA Tf O.

N

;.mpn'u'fn

M

l

TR

Detribus admivandis Qualitatibus Ve-

Al

.1,1

i

J

neralilis Sacramenti , que nobis

l)

[

f

i, (

iMlud veddunt amabile.

fietat

Oratio przparatoria confueta,

ud,

Ralud.Proponam animo meod ii

I.P

filium Dei effe in Venerabilit k:

Sacramento,& in faera theca velutilji

/

Captivum amoris, fimili omnino/: (

,

l

ratione , qua $. Joannes Chryfofto-li;

ï

mus dicit : Chriftum effe obhidem àuiy

Deo Patre nobis datum.

Ut

1. fralud. Poftalaboà Jefu gractij

[

tiam beneagnofcendi, quid illumigzhhgh

l

in hoc Amoris carcere reddat gm'a'äf

bilem.

[

hh

j

l

I.Puncium.Hoc

diviniffimum Sa«':

il

;

cramentum torum ex Amore Cümïiïïeofüïün

-pofitum eft , nihil in eo manifeftitig,,

apparet , quàm Dei erga hominey,

Amor: unde $, Thomasillud,Sact2;, "

meu-

TR

Solitudinu.

60

ïv'.wfhämentum Amoris;appellat.Et S.Ber-

li nardus: Amorem amorum , dulce-

u

dinem omnium dulcedinum. Et

Tl nonita pridem dzmon ipfe ex ore

|

offetfi hominis coram fscra Hoftta

i

confeffus eft:illicignem effe Amoris

Wt

IAM

pronobis , &proillisigner jufti-

tie.. Et reverà , illic finceri Amoris

us fcarurigo cft, illic hauritur Amor in

ll

uf

l

l

:

Deum, illicà Deo Amor propina-

filg|fur. Etfortaffisinde eft, quód non-

?

]

illan

"ii Bulli Jefum dixerint effe mamn

d) Dez Patr;s. Qui enim hinc fugunt,

ESCNX'

!

j

j

nift obicem aliquem objiciant , ve-

é o

heimentiflimo amore accenduntur,

ii

& tànquam leonesignem fpirantes,

& facti hoftibus terribiles ab hac

[]

menfa , abhac, inquam màmmilla

" Tecedunt, Nequeraró accidit; ut ab

! hoc Amoris igne tantum animoro-

Wl

bur adverfus tentationes accrefcat,

ut non €o folüm die;quo recipimus,

ln

t

fed pluribusetiam poftea invidti in-

colaméf4ue conferveraur. O Jefa

Vl

1l

j

J

.plufquam amabilis! poft tanvum

Qu

mv

L17;5

Av mo-

od

Decimus dies

l

606

Amoremnon apnsabo te / autnon a«

l

g.

mabo te inteníttis, quàm aliqua tua-

!

T

tf

rumcreaturarum ! imó , in ceftifica-

fil

n

(

tionem hujus Amoris vellemomnes

execderem ce amando ! unde non

gpatum

ünvideo Seraphm:s gradum ilium ;

i

I

gloriz, quem in cxlís obtinent ; fed iwi

h

quód plus , quàmego, te dzhnant, n

hoc demum invideo, & doleo.

MTM

II Peniium. Jzsus in facratiffima aj

Euchariftia eft admirabilis , 1mo,nm.n-ou

juxta Damaftenum eff admiratiociuis

Miraculum eft , portentum eft ; ad-ini;

miratio cft hommum & Anötïo'uïmorm

rüm. Primó,ob admiranda,qua ift-uj. j

hic repermntur

Co-pus in fpatiorj r

tam exiguo ; Corpus in lucis pluri-yji..

bus conítitutum ; Lor;us,ouoa tO-pirg.

tum eftintota Hoília, & orum inj

41

Ia

Se'h

parte quahbec , pluráque alia.

D!

?WW

ii

!

cundó, ob Deificationem , ut fic di-w.»],pr

i

EMelr

cam,carnisnofilrz, qux quodam &

j

l

modo per hanc manducationem dii;

QM

;

Y

vina efficitur : Zdanducabts me, nec thy,.

m

7me mutabis in te. , aic Chriftus ori

mïh

xg d.

S. Àu

I

Solitudints.

óog

m

f

$, Auguftini, fedtu imutaberis va me,

W Tertio, ob Epitomen & Anacephv-

t lxofin omnium beneficiorum ävgeo

lilt in nos collatorum,omniümque ad-

!3 mirandorum : 2demorz4m fecit mii 4-

li

n

!

]

rf'ä;m,

ilium fnorum , inquit David,, efcam

j

H

dedit tàmentibus [é.. Etafferit S. Ire-

JH

L

nzus , JEsux effe recapitulationess o-

mpium bonorum,qua à Deo fa&ba fs

idem afferere poífum de Venerabils

m

i

$acramento,ubi Jefus cum nov?

s.

2enus.

J

anté inauditis miraculis eft.O *

(

, exccf-

uj

qui creaturas otenes tua$ o

k'AngeEy

fura Amoris cui admiracione ftapo-

Y

aM

réque defigis. Nihi! deinceps admi-

(

y

rarivolo, quàm tua inventa Anio-

j

ris , nifi fozcalfe cogar obftupefcere

u

frigus fneum , & modicum illud A-

M

MLA

moris,quo inte feror!

lL ?ustlum. Venerabile Sacra-

mentum eft Paradifusterrefris:co

, (

nomine Jefus apvpeï.ïaz-.;r à Petro

"

J

Damiani, quidni etiam ia 52

men:o exiftens? lMiic verus et-

il

j

m

ii

j

n

dam;illic gaudium eftj q

4

Li4

608

Decimtis dies

ïm

mz:idcirco Chriftushoc $acramen-

g

tum vefpere & in cxna inflituit ;

At

st

nam à;jentaculo itur ad prandium ,

à prandio ad cenam,czna veró non

ujstl

alió fpectat,quàm ad quietem & fo-

adiyt

mnum. Etqdó majore quis curádi-

$, ti

ligentiáque fe difpofuerit,eó majori vt

quiete & folatio cumulatur. Te-

ftgmr b

ftantur id S. CatharinaSeneníis, &

x

l

n

tot aliz felices animz , qux ab illius

i

d

afpe&tu aut fumptione deliciis in-

al

credibilibus perfündebantur. O

d

Deus totius confolationis ! Non erit

p

impofterüm gravisilla mora,qua te

D

1

od

facie ad faciem videam in cxlis,cüm

n

tefxpius adire, excipere , &inte

FOMT

cqzïquiei'cere poflim interris. Efe-

LOT

m pa[fer invenit fibi domum , & tur-3

Dl

1ur midum fibi, ubirepona: pullos [uos : LT

VAltaria tua, Domine, übitu es, nidu-dijy,

lus meus eritjyhuc fecedam;ut lever "ia

faftidia mea , confolérque me in o- ll;

mnibus,quz paterna tua providen- Ut

tia mihivoluerit evenire.

hr

Colioquium. O Deusinfiniri A- Pt

i i

moris!

"t

Nj

4

Solitudini.

609

AO

l

n

Qp

"moris! nunquam debirágratitudi-

"ne affzquemur mag

nitudinem be-

M

"! neficiorum tuorum : fieri non po-

j

jm" teft ut fatistelaudemus , ut parem

id qui

i

T

"u)

UT

", meritis tuis gratiarum actionem re^

" £ramus , etiamfi officio ifti totam

lw'::

l

impendererus xterníitatem. Süfü-

(l il

dat igitur bonitati tux hecinipa-

ris, adeóque ingrati animi confcflió

du

noítra , eáque debitz laudis & gra-

U

tiarum actionis vices fungatur , il-

[

lóque nomine fit divino tuo Ainork

IT

acceptá gratáque.

|

AW

l

1

u

(

" Recolle&tio, Le&io Thomz de Kempis

libello temeréaperto. Rofatium. Vifi-

u

M

a

zatio Ven. $acramenti, Caras. Recrea-

[I'

tio. Litaniz Sanctorum cum Hymno:

"

'Te Déum laudamus , ad referendas

o gratiss pro felici Excreitiorü fuc-

ce(lu. Vifitaio Ven. $2cramenti, Éxa-

men confcientiz, Quies. Hlcte valere

jubeo, & abeo, poftannum tediturus,

n'f;ig

':f[]l

"

ut videam,num conftanter optimis tuis

py'

propofitis decreti(q, irhzferis. Author

J

interea fam, ut eadé fingulis menfibus

a Coemmunione íemel perlegas , eo-

u

: mmque recotáadonem tibi inculces.

Jl

Index

u Mi

T

959 8088 099 08 50 0v

,

jun

"

!l

j

]

LON D E X

iil Cü [

m

MATERIARVM

* aj a

Cedisin fervitio divino, fol.117, 155 484

, a

187. Vide Zepiditae.

"A iones omnes in Deum ditigendaihodm

40. &c, AGio minima apud Deumm ma- u

Xima 4s33, 60$, &c. vid, Miniena. 43802

v« Tepiditas V, 165. &c. fervens gene- al

Xofitate brevior ad celum via eft 163, lu)

actionis heroice przftantia 165. v Z2r-u

£u5, Meroicus Tutcza&tus 569. v. ial

2cculia 389, aGiones Sanctorum ftulrae:i hi

apud Dcum fapientiffimz 577. maguasiu]

defiderare,etfi non perficiantur, Deo ta-i l

men funt gratz 580, v, De/zerare, amot m

'

actione,non verbis probatur 190

CT

h

"Eternitati laborandum 24j. Camin,

nobis mors patefacit 244

"Ut

"Affetsbus creaturarum debet effe licis v

ber communicans 585

IT

' ZHmicitiz particulares cavendz 256.

3

Jv

bona eft colenda, ibid, Amicus fidelisu,

9'.4!,](

l

l

T

/F'W

E

uj

theíaurus cft incomparabilis 248, amtcii

,*l

;'X

ï»'?'i'?ïh

füt varii 261. qui(nam gcznicio(us'zfïz-a.;-

:

Y

*9":";.4

26

"2

Materz'afcm.

$

&c, talisderclinquendus 268, qua-

i

eligendus 269. &c. QP,timqs eft ami«

!

[ leus Jefus, 233

"Amandus eit Deus. z4.

amoris in -

F[ Deum exerceodi examen & infiructio 50,

MP

amoris divini pauxillum quanti fit 4$1.

ii gus conditiones 4$1. creícens fir & at-

À |dens 453 varii func amantium ordiocs,

i23|478. Amor Dei ficilluftrans fe & alios,ac

iilo | quantis fplendeat virtutibus 454. amo-

il |tem qualem D«o debeamus 426.. moti-

ímj|va ad Deum amandum 427,. vid, Dzw,

»i/j| quanti illam Deus faciat 479. amor Dei

jil*]omniainaurat 480.. confervat in pratia,

$i

ibid, Sanctii quantumamaverint Deum,

u tut

Abraham 482. Paulus , Aníelmus 435.

J

"n

Catharinaa $enenf. Therefa, 484. Ale»

Mhm

jius, Francifcus , Auguftinus 485, amor

ml !j

/

Dei in Paulo exceffivus £81, majora viri-

bus amor defiderat $82. $85, & c. eftin(a-

It

"T

.Bi» fandia 577 $582. opeic , &on verbo

probatur j9o, amoris affectui cuncta funt

[

bjecta »;7, amorinproximum 104

j

Ü

h.(u

Amor Jefa exga proximum . tempore

' gaæonis 39« v.Jefus. Qualis in Veo. $a-

T)

pti

ttamento 546. v. Eucbariflia.

D

M

Amor proprius vitiorum & gaffionum

;

j

!

!

j

p

; eft oxiso. 499« V. Ve/tas.

Aage

-

)

! Index

"m

"EIngeli Tutelares varios 8 fomno ex

d

citarunr 58€. Venerandi funt óor

Aptita

Auimerum (alutem quantum Jefus, ii

zelaverit 365.&c, v. Jz/us.

tsend

"rberes gxandium in India fructuum

T

165

àn

- Candoris animi examen & inftrudio

02. & C,

PUST

V wl

Carolus F. Ymp, folicudinis amator i

j

f

C4flisatis cxamen & infttuctio 476

:

vs Extchartiflia.

fmiu

Cathbarina Genuenf,qoantum horru

cä*,gu'mmm

J

rit peccatuzn Ito. ácneníis in Deum a-

fíniln

mor 484. defiderium Euchariftiz $$9

Celie commendario 9.i2, eft celam

r

:

-

Ó t

16.3:1, folusinhabitaus aullum admitta

24l

i

18 eftparadifusi9, v.J»/rtudo,

Charitas Dei, v. Amor.

M

Chrifiu; nobis à Patre datus ut ini ta/nn

l

femur z52, quod eft zquiffimum :6j!

Chrifti patieotia in pa (lione 42j . v. fmor'

l

L f-ckmon

NI

"W

M

iN

Deus, J efus. Patientia.

Cogitationcs per vitam bonz [unt præäätï&ff0514;l

nuntiz fclicis mortis 1 ;1

"h tl

Communic. v, F.uchariflia.

73

Cencione Matia Veneta convettitur 6'.;'"3.::0[-1:151,»

Confzffonii commoda 66 &e, gene'i

i

h

ralis non facilà repetenda 63.

annuiy

cot

li

I

AV aseriarum.

"lümmosl

€

ommcndazur 17. quomodo inftituen-

d

mmüdl -T.

da7;.12$ &c. ejusdefectus 76. examen

ilmun

d illam inftituendam 87.90, v. Iucba-

üu

jffia fit cum firmo propofito emendz

Wdlummm 1.8. fitanimofa 129. brevis 1j0. integra

r fi neceffario prolongetur , non cu«

tndum 132, fit prudens & (eria 136. 137.

lU tb

l

umilis, fidelis 138.139. fecreta, & quo-

h?o M Hl

modo 140, nulli alii aperienda ibid. &c,

T [f

non fcrupulofa 149

v

]

Cenformitar fux cum Dei voluntate

--

l

|487. quàm fitexcellens j11, 512, vid, "7-

,:M" ^th Ju jj

L

luntaf.

il

1

J

Confcientia fcrupulofa quid? 149, du-

t Àddoy

ja 151, puritas ad communionem 562.

JIT

y, Euchariflia, conícientiz cexamen 125,

i M

li

IN

Hv Confefto.

Contritie yy1.. multis dectraó ..

Y

Contumclie maufuctudmc tcmpcran«

[

UL

, de 327.

Cvr di folimado vera beatitudo 33 48,

T

tam Deus inhabitat 37. quomodo nun-

77

uam deferenda 43.44. Y. $o/2tudo,

Wl* K[

Corpus continuó mortificandum 375,

ms

v. Mortificatio.

ïih

vide

j l Corre&io quahs effc debeat 5;1.

Tttto

uti|

| Maa fuctudo. F;rbum.

T

CA

Crzaticnu Íux

bencficium quanti de-

U

vL]

m

$at

|/

Ándes

4 en

beat homo zftimare g. &c. atque ideciiy

Deum amare24

:*.OF I

Creature omnes propter Deum defe.,; j

rendaz 521.$24, v. Deuwr.

,I L.H D

Cruces Religioforum leviores, quém,

Yi

inundanorum 45:, crücem cum Chnüc, ij

ferre debemus 41g. v. Paszentza.

gt fO J

Damnati vémpus deplorant. negle,

l Ixm

&um z38. v. Zempus,

JCl u

Deftderare majora viribus eft amantx.

Qï

$9:. ftabilitin amore Dei , quieo dele^"

iiy

&atur «8$.. Defideria in Deum akius e-:

At

levanda $87. ca licét non perficiantur *

actu ta-

ICWM

Deo tamen funt accepta $89.

if F.

men, fi poffunt;perficienda 590. v.Amn?*

Detracio. v, Lingua.

Dzus amandus cft 24. quomodo zf" n

&c, inomnibus proponendus adtionibu?

M sl w

39. Dei przfeniia 4$. jucundius Dco,TX

quam mundo fervire €4. 55.. Y. dervire^

Mepiditas. Minima curat maxime, & :e:!

munerat 433, 439. quaniüm unxcum*""'fu

virtutis actum lieroicum remuneret 179. "t

Dceo fe, fuaqucxmpcndcrclucrof[fmum u

TE

234. Quis verus Dei fervus 3;2. magnis ^

Deus hominis delectatur defideriis $2 . "1.

Deus filium nobis dedit,ut imitemur,241"

ïl

g. Chrifius, Dco placere nihi] cft pretio- * q

u$

li

! M

Mdterz'ari:m.

lrpjus ;47. quantum debeamus Deum a«

!

harce,& ad hoc motiva 426. 427. ftuduit

mnuW,;mari ab homine 427. idco magna ci»

^ ltm contulit dona 4:9. monflravit fine

ularia amoris argumenta 430. Dei a«

Wtl

&

W

l

or erga homines in Euchariftia £46.

Eucbariflia. Deivoluntatiin o-

d

[

Z

j

47. *

j

MWI

mnibus

fe conformare quàm fit excellens

Ilmpül [

0(1

l

i

j & feqq, felices qui Deo. fetotos tra-

^f

dunt $16.. Dei venatio à Macedonio in-

titut

fituta, ibid. Quid eft Deo fe tradere ; 19.

j

"

, qui

d ab hocimpediat 520. (cilicet omnes

h'/l

l

i

deerenda cresture ;21, Deo fe tradens

lberaturà creaturarum fervitute 523. $3T.

uf n

&repletur verá pace & gaudio 52$8, $39*

p

ul

'0 gjïl.f'

& Deminicus omnia 1n Deutre

fere-

" W&;

hat , hinc ejusimaginem refugit diabo-

,qtmmäg

i

üS 41

D

; À

FEicho vitz eft mors 251

TM

Euchariflia c& fornax accendensom-

mmrajm:i

npesaccedentes «46, quantus Deiin hos

mines fir amorinea, ibid. defideratho-

D

(55

mini uniri q48. vitam Dei in ca vivimus

:M'

[

49. omnia fua homini Deusinea com-

yi

frudtus unde ?

municat &50. exiguus ejus

du

$51.. eft medicina libidinis e$2, fovet ca-

jus

ftitatem $553.. ex tepido ejus ufu virtutum

m à

cfe«

QFCFF&:."]F

|

Jandex

defe&us, & lapfus in vitia $55. 9. ejus

i

"

effeus ;;6. lumenda cum ferventi defi-

derio $58. 571. exemplovariorum $$9, n

$71, pr ejus de&derio B.Imelda eft mor- i

li

tua $6o. fingularis variorum ad eam pra- /!/

paratio £61. confcientiz prafertim pu- iil

Xitas 5$2. $74, eam Chriftus inftituitin Jl

ccnsculo nitido 563, communicans K- J

ber fit ab affe&u crearurarum $65. adácuim

humilitas, atcentio , reverenria , devotioili/)

$65« deprecatio donorum s56.. Chriftus Iu

in ca (2 dona profandit;&4.;7o, gratia- !

rum adio , & qualis agenda $6». fre- |liny

quenter füfcipienda $75. fa. pius falutan- Isj

da $o2. datut nobis Chriftusà Patre ob- w gt

fes $04, eft fons amoris, ibid, robur con- T

tra hoftes 6og. miraculorum portentum j;

606.omnium collatio bencficiorum 607

m lg

€(t paradifus terreftris 607.

T

Examen confzffionis 87. 9o, fetvoris

hd

& diligcntiæ fpirirualis 181

)

Faérilem cur Deus attem in vita ele:

.

AUf n

gcrit309

