
fraudes.

berrat Thomas de

ü]i

P eque imagis a

" Kempis, dum ait: 24ifer es , tbicun-

TA

at

que fueris , C quocmmque teverteris,

mi[i ad Deum te cenvertas.(4) Res ma-

OPoþ'*L M

nifefta eft , & experientià nimium

W!*

P ro-

ü'ih

(a) De Imit. lib. 1. cap

$24

Nonus dzes

(

j

j

robata,nullam dari creaturam,cux,] t

fidi fecuré pofit , neque ullam efft . "m

idoneam, quz plené animis noün- ii

fansfaozat

Quis ambigit , qulmm&uu

omnesOrbis divitiz cunétzque vo- .digil

-

luprates , mera fint fomnia & deli-'

y

]UJ

ök!

ria? fuit hzc Regii Vatis opinio,qui

uömmck

dzv:txbusloquens ait: Viri divitias.

jf

yum dormierunt [onnum [uumy, €9 m-

mulzuh

E

lazl invenerunt an amanibus fuis.

i Amlm

quotquot recté judicant,in eandepg

Wogbt

fentenuam concedunt Jebl amli-

x,Ku

€us , gaudmm peccatoris ad inftar

mn [In

pun&x effeafferit, & Tertullianus"

voluptates omnes vocat momenta

voluptatum ; & ficut aggregata

A

millepuncta , fi Philofophis credi-

tUt

mus , pun&um unicum non exce-

h"m ii

dunt , ita omnes mundanorum vo-

Ü

luptates,omnes d:gmtdres * omnes"'

l

4l

pompz,omnes honores, omnia de-'i

Su.

niqueillorum bona , cüm pun&ta i

fm,etficoacervent'är non funr nifi t

punétum.In ApnalibusS. Dominici'!

magmw

memorix Pmdxmm eft Rolaudum,-u&umw

gx!— lhk 0 n

VONA

l

foiitttdz;nü.—

335

MWüritus

nl

imium illam Cremóns Do&o-

1[1 Ti

[

p

ll

£m , poftquam diern cum amicis$

U a

j

omni lxdtarüm genere con-

|

Vr

j

iiffnmpfïfï'ev:.,noäw domum revertiffe;

ànto preffusa animi doloreé & fafti-

'zümfomnhiæ

»

[

i

li

i

o,quanto per diem gaudio difiu-

il

[

atl

erat: quó nunc (fecur tacitus aje-

at) ez voluptates,quas hodie cépié

:;wm:«ny(ingä

n

f,

libi epulz,ubi joci,ubi chorez , ubi

/

:

$

lam chara ami

corum focietas, quà

k

|

i

i. a

P

aabiére! ex omnibus inihi nihil

*

diquum eft , nifi naufea de celeri

ETH I

I

ilorum tranfitu , & conícientia

j

&T

1

lé collocato 5

RUO

julnus de tempore ma

*

I

lliisque íceleribus ; qu ibi con-

du

1

j

^

[

at

:

axi, Ha&c adverfio plurimüm illi

x?*vlüuiafri&snr

H

".s

rofuit,nam ftatim decrevit ; ani-

HL'B'CU)F.& IU

|

|

ipum

füum à vanisillis folatiis ab

uym

"

il

lra&um , in:egre Decconfignare;

J

(s

tujus tei graciá Ordinem divi Dos

ïüüim*?ff minici ingreffus eft, Qui$ prxterea

02:1» lenorat , non plus fiduciz in Homt-

^ Ieibns (uti magni póteritefque fint)

illis deliciis cóllo-

ahbuf:fih' quàm in caducis

fidendumi

2" iri debere? non magis

hoini«

l

m

$26

, Nanüs diies:

vfli&äum E(üf

homini, qualifcunque ille fit,

quàm i

j

afferi putrido cariofoque ; innir

:

h

h

st

fubfidio , authoritati , amicitizqu

Vr

-

períonz alicujus,eft inniti ligno pu

m

!

trido , inquit Origenes , ad rém in.

i

alb

geniosé conne&tens duas propofi

it

p

tiones Moyfis & Jeremiz : Maledi-

i

hus qui. pendet in ligm. & : Maledi

ii t

t

hus bomo qui fiditin bomine; (4) qua

ld

fiunum idemque effet lignum ca

"

g

riofum , aut arbor mortis , cui fcili

"

d

cet maleficiaffigebantur , & hoso

"

( mïule [

;

»

UT

qui naturá fuá, & ab animi tgobili:

j

j

/

n

'«

i

tate mutari poteff, & fallere. I nunc

W

A

& fide creaturis, huic homini , huisf!'

L A

Principi,huic amico;huic familiari "

modó memineris afferepa effe ca "lttili

riofum,& lignum, in quo funeftun hu

,,,,,

1

exitum coníequaris , & fort

affe

lni

j

mortem ipfam aut corporis ,aut a-"üg

nimz. Nunquam Domino ferviam."uily

qui rori poffit;ajebat B. Prancifcus'tiy]

Borgia : tu fac ainpliüs aliquid, ócty

dic; Nunquam amabo creaturam, ,

ut"ï'ïïperfou',

(a) Deut.21. 7erein. t3.

Solitudinis,

$r

Ellnquej[j:

5

[

in eaaffectum & fiduciam collo-

of

m , quz deftituere aut fallere me

r

ueat. Reminimá opuseft, ut cor

If

manum immutetur, fufficituna

J

picio,rninima offenfiuncula, ali-

&ens duzs

ua zmulatio;apprehenfiolevis de-

du

cientiz ; ipfa demum temporis

WMiuturnitas fri

ln d-

D

gus aliquod afllat

ordibus amore mutuo maximé in-

TM

u

enfus : & poft hzcà tali inconftan-

Vg

a folidum aliquod fulerum exfpe-

a. Carolus VII. neminem in toto

!

4l

Af,

egno agnoícebat, cui magis fidere

pI

!

Lili

uN

joffe videbatur, quàm cuidam mi-

t

tiz Duci. Dederatis talia fidelita-

A

5 fux argumenta, ut Reximmobi-

autr

—

km exiftimaret : nihilominus cepit

TU

n

4

um aliquando curiofitas,ut inqui-

T

eret.forerne ali

Jllh

M

quid, quo poffzt ad

efectionem , aliumque quzren-

j

E

D

um Dominum follicitari ? Serenif-

D

|ime Rex

j

» tefpondit,defpicientia.

Defpicientiajinquit Rex , facereid

o

"

poffet * imo veró, oppofuit, defpi-

a

llentia mez perfonz id faceret , &

Ma-g

nj

Nonus dies

*

*

y

;

Majeftatem tuam rogo , iie lubeal jj

experiri. Si me audis , Hagiophila, /..i

nulli perfonz te dedes,citiüs,aut fe-whmm

Á

riüs mutabitur,& fi te non fallet,ta-

y prmni

men te deftituet aliquando;nifi for-

"

1

TU

l

gitü

té (itimmortalis. Si véró tantüm t

J

M

;

tenet defidérium innitendi alteri;f']"f

WORU

-

amandi ; cor & affe&tum tuiim lar

zl

giendi, innitere Deo; unicé illu

li

ama, & te integre illilargire: in e

g

u

y ia

folo vera quies folidumque ga

s-,gmmquamdb

dium reperitur,quz eft altera illiu

. hu

; qui fe Deo plené tra

-

1

pratro gatiVa

(

dit. Falde avarus e

fl ciui Deus non plfiïfz*äïf"(:

N

P

Vi

fícit ; (4) Ille fupremumi bonum eft

1

d.i orum-m

ht

& ómnium bornorum gau

:?oxïgüd;« !

que excogitabilium fons , & origo;

nullique fubje&tus mutationi; quid "g

te illi donare reformidas?aut quies; li

& pax,& folatium non datur,aut ab

hoc amico datur : Dura fitit. ommia ul

€7 tu, Domine, folus vequies; a ebat $.

Auguftinus : (5) cxtera affligunt , ii*l

au-thi p

N

(a) Fernand. (b) 'Liä; 6, Gnfaf.

$4p. 16,

,Dïlim 3&( &ïü

(

D

*m.e

d

Solitudinis.

amrogo,ä'

529

tüdi

utem qui te fruuntur, tuique funt,

i

t

l

ovam femper in te reperiünt fua-

ltugt

?vita tem.Noftrorum Regum aliquis

tigjolim monile pretiofum dedit mu-

i jnlleri hocinfcriptum lemmate ; Qus

T babet,non /J.z?yez',(/uad ultra de[ide-

Lf

t. Dictum audax & temerarium,

ttit uj

iia folus Deus ita loqui poffit, ple-

4

Qd

leque votis, & defideriis fatisface-

fe. Quiin Mundo funt fortunatiffi-

n

i

!

l

,

l

1

|

mi,quamquam diffimulent, in fpi-

!

b

P pl

j

!

nis funt , & maximis peturbationi-

A,xv

*

üs agitantur,fi illos Deus deftitue-

tD

l

,

]

QU

;

Hit, nequeamicitiz fux compotes

T

|

f

*

.

t

ecerit ; utiécontrario qui Dei eft,

ï'düï

gmümmf

7 WKL

!

lllique omninó deditus,parem cum

'am'ms?

j

!,

Ángelis conditionem obtinet , nec

t

(

i

minoriquàmilli , animi pace per-

m

—

J

l

j

ftuitur, hanc etiam devotionem

gl

|

1

li

]

"I

liaam,minimaque folatia,que Deus.

fimulis fuis impertit, omnibus ter-

M

,

t delitiis, & mille Mundorum im-

4ui

.

j

E

periis anteponit. .O quàm volupe

tft audire egregias illas animas ,

'b) bp, 61

um fuum in Deo

V':q-uæ omnem affec&t

col-

o8

us

9.

Nonus dies

! I

collocárunt, neque alibi,quàm ineo

|

!

uietem repe riunt! Narrat P. Bal-

j

:2;

T

]

thafar Alvarez,fibi Superiori,quen-

l

, »4

u2

gt

dam noftrz Societatis Conclonato-'

T

]

u)

m

!

rem , dum confcientix ratione

m

|

redderet, dixiffe , quód fi Deus gra-

r

ia

sum jucundumque in hac reru

m$ Ü

VN

mvlsfcm,l f

natura condidit , accumularetur,

a

xlimibt,

fieretque zternum,tanti iftud fa&u

rus non effet,quanti folatia , quz ex

jl

J

DKESFUUHUU

peicommunicatione per horz qua-!

Do&iffimu!

lag

drantem hauriebat.

Suarez ex noftro Ordine fuit eju£

i t

dem opinionis,dum afferuit, malleé

ii

fc fuam omnem fcientiam amittereltu

quàm negligere unam horam M e-lillüm

ditationis, & occaftonem cum Dec'uini

conferendi. Quxdam alia perfonziim

m

id frequenter in ore habebat ; noll

ífe permutare illa folatia , qux exi n

unica communione colligeba t,,cumïvem, t

omnibus iis voluptatibus, quas ho«ig q

mincs fimul omnes ex creaturis.CA-piny

piunt. O Deus quies ünica eorum ,

gui te quarunt, immitte nobis

M

tuim

(

l

M i

Solitudinis.

535

wüsinm creaturarum faftidium , ut

a

blandé contpellamur ire ad te! ó

fiyar

amor unicé amande , imple corda

poftra amaritudinibus , & fatura

ii (s

onfnd n

íllaciis , quas inferunt omnes ii,

f ia

q

uos amandos judicamus ! fortaffe

DTVT.

inc difzemus fapere , & tandem

uamvisferó , rapiemuradte, ut

i, um

nm[ W

1

plene fimustui , utque vivamusin

(

mpla illa quiete ; quà fideles tuà

i

|

;amantes per

ficiuntur.

WM

n n

Addamus aliquid de tertia prz-

H

(l togat!

va, quxcomplet felicitatem

ejus

donationis fuiipfius, quz Deo

s

'

j

N

gt : Eftali

quid, exeinptum effe fer-

vitute & f3llaciis creaturarum: plus

p u

!

'eft.eff« in quiete admiranda , & fta-

u

--

i

[4/

TT

Dbiifed

L

IN

o

zaudium inde proveniens,

u

l

&intimé

j

æquo

d quis Deo adhareat,

lgraciam

benevolentiamque illius

iib

pn

llo ftudio ad eam

n

"

r

h

'acquifiverit , nu

p

(Q4J] Occupan

dam omiffo, incredibile

T

Wl« t . pr

zítatque gaudiis omnibus,

i

quz poffent hic in terris obtineri.

)

deEul-

ale gaudium fu : B.Angele

n

Gg 2

g?nio,

u

$32

Nlonus dies,

7

ginio,quo fic afficiebatur, ut dlcerecymg

Ííe non permuraturam cum omni« Wh

bus vel licitis,vel illicitis voiupta.:- egiit

bus omnium creaturarum ; adde-,ji?!

bacque,etü anima illius capax foretjr emnr

triftitiz (uti in hac mortali vita fierij yli, 0

neceffe eft) f nihilominüs illic Wn-A d

clave gaudxorum habere

dum fe, m

Dei filiam ancxllamque reputaret.wm

Magnum difcrimen eft inter gaudia,, W

Mundanorum, & gaudia filiarum;j;;

,.u 1140 V/

Dei : illorum gaudla ficta funt ,

& fpecxem tantüm habent gaudio-,; s

HVH

rum,internosanimi dolores,& vul-

fm i

nera diffimulantium ; at lerumnum "

e

Deifolida fünt, interna, & conti-

mm-w

nua, & itaillis propria;ut folls con-,,

IH*R D

veniant , nullá eorum fpe aliis reli-

qJ'ctcmu

&a ; quamquam fubjeéta fint qui-

? diz

bufdam triftitiz motibus , illata-,

V

n».[',.*j

mé fic ab affluentia gaudii tempera-,

tur,utvix triflitia dici debeat, quo

àj !fuor['q

S. Paulus hisverbis diviné innuit.:,

«fq AU

Quafi trifles,femper autem gaude:

9t65 J

t

án quz fic D. Auguümus : Triffitia

!

416

*l

14ïl

7 dia

UM

Silitudiris.

ium mjizïzh'

i[UHm (

l

qoffra babet quaf) , gaud

l

n

on babet quafi , quiain te [pes cevta

dl

Ls

NT

H

5 €m non dicit JApoflolus , quaft gan-.

! denfes : (a) ià ef Servi Dei capaces

;

li

"t

L

m:ihmy

I

no

n funt verz triftitix, funt autem.

umj

h

folidi gaudii , cüm ab iis gaudii

ons,quieftà Deo, &in Deo folo,

nig, :

;uferri non poffit.

lum An non fentis, Hagiophila , ali-

immlh'merg

! quem hujus gaudii appetitum ? vis

igilt dlud obtinere? affige te Deo : Vis

r.«umæfg lþdbþrggaudizþm fempiternum , inquit

li? Auguftinusadbare illi, qui fempiter-

me*W Ws efl. Mundum mundanis relin-

tUl que.pars tua fic Deus , cui temeliüs

w quàm ante hac configna ; fi iftud

mïïiyUïW nunc obzinere abs te poffis, reperies

qiii!! in illo quietem tuam,tuam falutem,

m[ubk&ii"vä tua g-audia' , &quandam omnium,

iil bonorum complexionem : hoc pre-

ui] tio hunc amicum repudiabis ?

]

ll

jjf| $i Le&tio hzc non fufficit, aoc non arri-

ia

det,profequere ea de Conformitate in

Rodcericio,qua mané defignavi,faltem

Wf*"ä**fä

Gg 3

qua-

Jguiï

[

(fi) In Pptl. 48. |

u

$34

Nonus dies.

W(IW

$o

quatuor aut quinque capita, ad qua g

[

perveneras, Aut lege cap. 57. & 59, |/

!0[5

IM

lib. g, de Imitatione Chrifti.

a'üfüüw

F(W;VN

WW

!

"

$cquitur Examen.

MJ'».'!F-, n

EXAMEN CIRCA TEM-

^

J

.

jany

PERANTIAM, ET $O-

AW f)T;

BRIETATEM.

v

Inc cognofces, an habeas in So- jilii

H

brietate perfectionem.

hn

Primó, Duas duntaxat in die vefe-whii

Giones fumere, nifi neceffitas alzud exi-wu

geret: quam im rem dicere folitus. erat us

S.Petyus Luüxemburgen[is, non comede-yujy

!

ve,effe ,Angelicum s femel 1n die come-

"

"T

m

dexe , effe Sanclorum y duplicem vefe-.

!

Gionem fumere,e[fe bominum , G.ü'*sïgw i

H[i W(

pius id fi flat Brutorum effe. SecundO s.

In oydinarnis vefethiomibus nece&tnt:smm,ä

DN

inodum non excedere, 'Terdió, Nun-y,

Al

I

quam comedere ad. [aturitazem , at

/ïf?r«*'.:

tantumyut ad ludia, ad leGlionem , ad.;

l,

Ill

ddayis;!

n

erationem , aliaque exercitia. ve

EN.

'NfU,

ineptus. . Quartó

, "Mliquantulum fe

R löy fof

guali-

mortificares um qu:m' ciborum

LALETIS

'.!F'?rl'läm:

|

ld

[

Selitudinis.

535

i Yi

latem4ttun quoad quantitatem. Quin-

U

l

l

t0,N.on ifa cibis ymmeygiut qon atten-

damus aut lelioni,qua ad men[am fit 4

)

aut fermombus aliorum, ant pits confi-

II nderatzomibus , quas babeve nosopartet,

n

ldu fols fumus,velab aliis fileiur. Sex-

[j F0 »

Non vorave, neque tantd aviditate

come

dereyut cibüs non vetlé mafhicetur,

st Septimoó,Non appetere delicatiorayme-

ia que in vicluneque in potti, O&avo,/1-

ul num moderatà diluere. NonO, Non bi-

nfusl bere ultra nece[itatem. Decimo, Sne

lnl eAdE , extra con[uettnn vefetdionis tem-

f um pus m manducare, nifi p

permi[fum frt.

K

"T

u ge fen[ualitati,aut 1nopta aliorum con-

um fuetudim obfequaris. Uindécimó,Nog

n andulsere gule . comedendo frucius,

a*.*umff]ï. u

dulciari,aliasque cupedias fve priva-

TT

tim €r furtim , five.publicé , &* cum

J

y lo

| aliis. Duodecimó, Diebus jejunti non

|

i

"2

L'excedere in jimenda cellatione. Deci-

M

MM

i

|

il, M"/ í

| mo tertió , Nou plus idcircà fumeres

1

| quàd fiquenti die jejumandum fit.De-

Y

'cimó quartà, Dicbus efavialibusnon

*

w;AJ'ï;?*

;

Heurgitaye . u COna,

iE

5

,

tá j ein pmndia

xæä 4

etiam

535

Nonus dies

etmm qunv;s alio dze, valftud;ms CAtt-.

jk emitti poffet. Decimo, qw.nto,mrce

canave.Decimó fextó , De viclu nun-.

quam queri,. Decisnó ä: pümó, Non,

doqui de bomitate vini, caborum , alia-

yumque ldutztmrum.D,eclmo o&avo,

Imerdzu de cibis non cogitaye. Decimó.

!

nono, Convivia declinaveyer abfline-

!

[

veab efcis calidioribus , qua aliquod,

k

eaflitati detrimentum aafi*rre poffent.

chm'ur tempus aö aliquam parcem

l

"Officii divini , ayt alterius Orationis

l

vocalxs cxcxpn coufxdenno.

Ài

CON IDERÁATIO.

i

"

L

Uanto £elicitas, exemptum ef-

^l

fe tyranmde msauabxhum

li

defïderzorum, quz fola nos red-

unt mfe'xces ! defderla defiderns

l

ereícunt , & uno, expleto ; qua-

l

tuor,vel plura alia fubitó enafcun-

tur. Unicum eít deüdcrxum rebus

Tt

;

omnibus pretiofius præ&amxufque,

L

fcilicet,nihil aliud velle , neque de-

fiderare, quàm facere Dei volunta-

|

ZeIm,

-

F

W.

»

W dlfy

Sylitudinis.

$32

W

:

W& FH.Placeathominibus , quisquis

eümquw y'olet ego nolo alteri placere quàm

gj D'n,;Dt:O?( üm cercus fim, me ejus famu-

'mmk MY

þno mdxänum fi cupiam placere

LT greaturls, Ma;orem mzhlarrogare

LOT

ratiam non poffum, quàm Paulus

(l

ui dicebat : $2 bominibus /;/.zcerem

(

Nl

brifli fervus non effem. Qaid prz-

j

A

Mi

at , an Chrifto placere,an homini?

m

uisque pro fe judicet, ego , quid

D

-

i

li

;jmihi agendum fitjnovi.

g

IIL Tota vita mundanorum ni-

vnt

hil aliud eft,quam quxdam compo-

lil

fitio vultás affectata : nunquam ri-

n

ummfum & lztitiam magis fimulant,

ii

—

ip i

iquàm quancïo cor lacryris diffluit.

g YT

Formenr ef&gantque, quantum vo-

ii

*lmrmt,nunquam pervenient ad lx-

234 titiam ejus animz,qua nihil przter

[

W*

|Deum quzric, quz re&ainillum

£. €x

tendit , quxque aliud non vult,

AU

)u

quàm obfequi ejus divinis volunta-

:

) nïcïf

tibus.

4 D:HC»

!

IV. Nefcio , quo fpectet eorum

üm ambitio, qui cuperent

.....

j

ä & orxofor

effz,

Nonus dies

i

)

i

$38

eífe eximii, & à nemine dependere;

*

mmw'?m

faceffat hzcinfania : & mibi o

Optio;r m]wn

daretur , ut velàrne uno depende-jit ;er

rem,velin ompibus, & pcr omnia; ]las |

à Deo,ïacxlä dehgm em : vlouofumwmm

mihi foret ab eo dependere, &infes, *m; fi

licifimum,fi mez voluntatisDomi-, mecæhh

nus & aibücrefte permitterer: ceffity i

mihi iftud femper peffimé : Volo;&, i. qa

placet , ut Deus fit unicus mel re4j,

zlb b

rumque mearum moderator.

V. Accidat quidquid evenire po«.;.

teft;peftilentia,bellum, fames, infa-j;..

mxa,vxtuperlum,calumma, )a&ura i

gam

bonorum , valetudinis , vitz: plut;,.

'IIHDL

oculis meisifta diligam , quód illi

n m::e:m

reperiam divinam voluntatem .

d

VN

Til

Ll

inopiam ofcularer,fi me adiret;am-,.

IM n'

plecterer ambabus ulnis omn

G**

3]1&1'1

Crucesuniverfi, f1 eas Deus impo-

nere dlgnaretur ; poftquam didici -l

nihil citra divinam , voluntatem, ing)

hs

tota rerum natura acc:xdere7 quam-*"'

quáta caro Oblu&etur, mole&eque':«ml

J

ferat,.

IM: ([m

Sobtudimis.

itgir ed

539

ä*ac » animo tamen lzto alacrique

li

'XCIPIO omnia,& complector.

'chm Jn

VI.Sumne major Dominus quàm

nihi i

"bhrl&us jefus ? fumne dignior

fhg

500

Prmceps quàm Seraphlm ? fumne

'*"*Monarchaexcelf or, quàm omnes

eges Regni cxlorum ? athiomnes

'*'hon alio nomine maom;dxgm, ex-

FE; Püü]f

"æï[ïque funt ,

quàm ob magnam

s. bmlmonem, qua fe omnibus Dei

uol. oluntatxbLsfub;ecerum Dixere :

hi Tu3 voluntas fiat, Ó Deus : hac fem-

WW er ufijin hac omne ftudium fuum ,

w i

emnemque gloriam collocarunt.

W

aol

" Quz ifthzc foretimpudentia;ut ali-

ïm W ter facere velitterrz vermiculus , &

n ümu x xquo cum divina, fuaque Volun-

qniitate pacifci j nihil fapientiüs, quàm

j

u( v

fapxen:es imitari.

bapum -

Hora relaxandi animum, deinde Officii

i

1

; polï

divini, aut aliasum Precum vocalium,

p 1

Vifirationis Venerabilis S$acramenti ,

" |

tum przparationis ad fequentem Mc-

ditationetm,

i ur)æw

I

HiI.

yn

149

Nonus dies

gt

gind

III. MEDITATIO,

mü! Iidiü NP

De exemplis San&lorum in bac Con- p

formttate,

i jl&uf (m

Oratio przparatoria folita,

tv

I.P

Reludium. Propone tibi an,i-äm l

mas nonnullasad tantam glo-15

riamevectas , ut inter Sera hinogcmnulhhivi:

confideant, easque interroga, qu

E

^

ratione illum gloriz gradum fint

j

Wa

D

confecutz. Refpondebunt : confor/

J

Xa;::e

l

mando voluntatem noftram cum

pl

]

divina:; quemadmodumaliquz re-"

f

.

j

l

l

-

fponderunt aliquando B. Stephanäm

"

l

N

li

:

Q

deSoncino, in quadam illi facta re-ili

|

r

velatione,

(

[

T

1. ?rzevlud.v Pete gratiam, ut fan-lmi

m

Gorum exemplo ftimuleris ad nihilitdlj;

Vo!mdum,niü quod vult Deus.

ii Din

l. Puntium. Confidera primo. ;

opt:imi Haaci Refignationem , quiti;

etfi przvideret paterni animi decre-tgi.

turmpoffetque fugàá fefe eripere, utkij "

jam perfeéta ztate & viginti quinAdy

W

que

|

Ui

Solitudisis:

»

queannorum vir, acquievit tamen

Tif H

lomnibus modis , «& flexisgenibus

Parentis gladio caput fübjecit. Se-

'E:nf?mmimï

L

/

TW

[

undó Davidis;dicentis Deo : U; jsà

TO fj

entum fa&hus [um apud te , quaeft

priffinia fimilitudo ad veram in-

T

differentiam fignificandam, Ju-

lUA

mentum enim obfe

8

quio prom-

ii

i

ptum eft;nulla habita temporis, aue

W in:ermgz,

loci;aut vectoris;autoneris ratione;

Tertió Jefu Chrifti, cuinihilinte-

ff

TM

Ierat , feuin Nazareth fabri offigio ,

VT

& colligendis lignorum farmentis

txercetur , feu Concionibus per Ju«

odumdiquære

us

dzam habendis, patrandisque mi-

AT

aculisinfudaret.O infignem fuper-

jiam meam ! qui femper id volo ,

ts

[quod honorificum eft,quaíi aliquid,

ignius nobiliusque fit eo; quodeft

m

L.

H,ym

j, lecundum Dei voluntatem?

n

A

J Y

!

lL ?unum. Attende primo ad.

^

w

1

M

fl

|Ifignationem alicujus Angeli, cui

l

j

[

i

ura miferrimi homuncionis com-

uj*

u

miífà eft: (it improbus,fit deformis,

jl

!

!

.|ft

minis : sum curate

mon&rum ho

H

'1;

Án-

(I[IWI

$42

Nonus dies

Angelus per totos quadraginta , ,j

quinquaginta & plures annos , eá ,;[mll i

promptitudine & veluptate , atque ;j il

fi foret fan&us quifpiam,;aut aliquie iU

ex terrz moderatoribus. Secundó ij ü

adillam excellentis iftius fervi Dei , .jijii':

qui dicebat ; malle fe ex Dei volun-wm

tate,ut verm:culum, repere per ter-/;iyri

ram,quàm ex fua , inter Seraphinos,|ir;

€on(idere. Ad 1llam$ Gertruds,dcsu,m -

qua Dei filius aliquando Mechtildi,i.

revelavit, illam adeo prompt& foli-,

tam confentire omni nutui dwmamm Ihi

II

voluntatis , ut magis membra cum

h lt Ms

corde non confpxrarent. Quid ad,

l

k»'

lt

hze cor meum ! nonne iítz le&ionet

TU

V

tl

'funt,quibus omne meritó Pcudmmm

NDI

operamque impendas?

UT

IIl Psn&sm. Expende primó,/

jl

eonformitatem , quam habuit cum

Pa

d:hi

divina voluntate Catharina Ge-,

nuenís ,

exclamare folita : volcc

Ti

quldqmd Deus vult, & ferio ani

ml m ma(

n mær[il

decreto optarem , ut pars illa me:l1

quz Deo vel in minimis contradi- "j

cerer«h" WJ

Hh

IN

Selitudinis.

tomw

543

ret , in pulverem redacta ventis

T

li

adererur,aut annihilaretur potiüs,

MT

m

!$ecundó illam hujus Religiofi ,. de

WUs

"Quo meminit Czfarius , dicenris,

trütrh

uód ( Deus condemnare ilium

enme fgm

yellet, nihil fe refragaturum , imó

"m

Ui ge impediturum quidem , e:fi id

lin

w

ffec unica Oratione Dominica re-

liiv

ata: Id dumtaxat poftularurum,

lr

tnullam tota xternitate cogitatio-

dipai

contrariam divinis difpofitio-

iinty mbus admitteret, — Tertio,Et hane

t2 viri illius Deo devoti, qui,tefte Sal-

j merone

, loco precationum decur-

n i

fis A]

phabeti litteris , Deum roga-

w bae

, utcüm fciretomnem illarum

T.

litterarum collectionem cembina-

Penänl

ionemque,id ex iis colligeret,quod

uExpeerfFf ret ad ipfius arbitriü & volunta-

037 tema: nihil aliud fe velle,quàm quod

j 09 effec ii confentaneum.ODeus con-

m fentientium amator voluntatum !

gf tur non in mentem mihi veniunt

, ijf) fimiles fententiz,invehtiones , qui-

mnibus , & per

p

L

;bus approbem i«n o

^

5

omnia;

t

Nonus di?s

$44

omnia , divinz voluntatis tux di-

|

!

fpofitiones?

:

h

Colloquium ad fan&os , ut tibii

KM

donum hujus fanctz Conformita-

[

tis obtineant. Pater.Ave.

u nä

i

Recolle&io, Ledio Thomz de Kempis

Rofarium. Vifitatio Venerabilis $a-jiii

cramenti, Caena. Recreatio. LiumiæH2

giophila

San&Gorum. Vifitatio Venerabilis Sa-

cramenti, Przparatio Meditationis

Viæunitiv;

craftinz. Examen. Qyries fed prius tri«n r

plici genuum fl-xionc honora imagi-cii/

inem B.V irginis, qu in cubiculo tuol

expo(ita eft. Cultus ille magis tibi pro«i)

derit , quàm exiftimas; delcctatur co,

N

TT

!

Deipara, & mirum ín modum com-

J

,

At

"

peníat.

Tij

"tanDe

* x aE

n r

* * Xa4

| ur,»igncmmn

Aqi

i

N

l

N

|

d-

1

«j H

IL

i

A.QDEO

DE

W

If

Solitudinis.

$45

""llrim

**&äæa APE

ün&z (nis-

! DECIMVS DIES.

Pmr j

- De Jtmore erga lenembzle Sacra-

(

m

anentum.

AA hn

Roximé ad metam coniïRxs,

30 V

Pt

Haglophlla , & in tertio die

tj Mb

Vizunitivz. Et quamws non

WQW

j ignorem, Orationem , Exercitium

ivima Prafentia Dei,

& devotionem erga

siddd Virginem Matrem, eff« media effi-

itj'l!M caciffima ad nos Deo uniendos; quia

15 tàmen omniasfpatio octo vel decem

i? diernm traétari non poffunt, & cer-

tifimum fit , nulla re facilius hanec

Internam cum Deo communacatio-

TE

pE

nem, & quam profequimur in hac

21l

vita, unionem cum fummo noftro

£5

4

bono acquiri,quàm confideratione,

amore & frequcnmtwne divinx

Eucharifliz , quz merito nomine

Communio , tanquam unio homfi-

his cum Deo appellatur,hodlernum

diem

3

u

$46

läecimus a'ies(

diem illi concedemus ; fru&us

3

(nyt

quem inde hauries , clariüs patefa-^

gl

i

ciet rationem 1nflituti mei.

Vifitatio Venerab. Eucnatiftie, Bt pre.

" tlelihrcm!

páratio ad mcdirandum,

v Wïf

s

IL, MEDIAATIO.

jllism

j

De Jfmore , quem Deus in Venerabili

d

Sacramento nobis teflaiur.

dborgn

Oratio przparatoria confueta.

tnna,

'p

R&lud. Reprzíentabo mihi vi-umu

fionem illam,S. Catharinz Se-t dj

nenfi perquàm familiarem, Intuensituj

facram Hoftiam in manibus Sacer-'níut

dotis, videre fibi videbatur forna- tl

cemardentem , ad inflammiandos ii

omnesillos,qui propius acceffiffent, üim|

idoneam.

"ii

W. ?relud. Utinam accendar hoc lujy

m

igneamoris , qui eftin diviniffano iij

Sacramento! quandoquidem illie jj

Deusfe collocaverit , uteum ama- i,

l

rem.

nj T

L. Puntlum. Quantum fieri poteft, ij

i

!

h

Amicus Amico prafeps effe defide- |

t

m

$

j

LT

Solitudinis.

$47

"j isat.idque unum eft Amicitiz argu-

"'iiimentum. Omnia Deus excogitavit;

üWslegitque ,'ut fuum erga homines

"n Amorem teftaretur ; cumulavit il«

"i^ [los beneficiis, contulit nasuram vi-

Jrimr ts fensás, rationis participem , il-

. lam ipfe fuis manibus ad imaginem

ml)m;,fxi

" & (imilitudinem fuam efformavit :

l

l

OU

" |dedit illis cor proclive propenfum-

i'sh| que ad Amorem , addidit pratereà

inhil| feveriffimum mandaturn,ut toto il-

ii lum corde.diligerent : & ut nihil

iitim| omitteret (ne objici ab hominibus

ulii poffet,rem effe arduam, illum ama-

jwimfe, qui füb afpectum non caderet)

j oculis noftris & fenfibus vifibilem

aui| palpabilemque fe przbuit fua In-

)KO

i

tarnatione : Verbum care fatlum eff ,

qugti| & babitavit in nobisyut, Tefte Augu-

jua flino ,. Familinrins diligeretur ab bo-

u

,j|ine , & quia hoc tantüra efat a

: D

,j 'tiginta tres annos , ut fe futuris

quoque fzxculis prafentera fifteret,

Ti j

Jábdidit fe (ub fpeciebus panie & vi-

|

fe eosamare,quibuf-

".

! ill;ut indicaret

J

Hh 4

eum

u

$48

ADecimus dies

«um effecontinuo volebat ; idque//"

i

ynodo tam admirabili, ut non fit in/^

|

uno dumtaxat Orbis loco, uti dun!

viveret;fed in omnibus regionibus,?liïlmjo"

quacumque terra hominibus cyltatU'

$e porrigit , ut prefentiam fuamm"

!

|

omnibus indulgeat ; illudque bene-2!

fcium ufque ad mundi finteritum(WïP['

prorogabit,

O Deus hominum/in

zmantiffime ! quis te viciffim nonitii

amet! meritó te Filium hominisin-im

digitabas, cum tanto in hominemmnüj

amorerapereris. Qua in re animumiuin

^

um

$

eum;& ingenium occupo, fi nomiri/

€xcogito modos , quibus tefificeruii

3me diligerete, nihilque mihi effem

xquéin votis, quàm:ut femper fimila i

tfecum ?

"i ij

II Pun(]um. Amico nó fuffcit prz-ujj,

fentia,fed quoad fieri poteft;con jun*nj,

gi urüiriq; de(iderat.Ubi vera amici-, Ts

tiaeft, ibiunum cor , una voluntas;;:zuniri, T

utia res eft. Jefus in hacunloneex-uyj;

ceffit omnes amantes, ut fciremus,

"t

"

Qu

gggnfo;nos | diligergc affectu.

HBAN

ii

Solitudinis.

$42

meit

nj

N V unanelacat meam carnem , €r bibit

fanguimem , 10 me manet , €r ego in eo,

OIhiSIOm,Q

iEn unionem, cui par effealia non

Vrl

QWMpoteft; majoreft , inquit Cyrillus,

Ti n

quam íi duz cerz liquefa&a in

'!:istnam comraifceantur. Hac unione

"ii vitam Dei vivimus. Qui enim man-

Injiedtcat meyCr ipfe vivet prepter me. Yta

/giiut fufceptum Chrifti corpus idem

ii án animabus noftris operetur,quod

idnj $n corpore cibus altus in ftoma-

«ll &hum demiffus : hinc nobis vitam

iil gratia confervat. Ego/[um panis vi-

i m 4402 de celo de(cendi,.Quisunquam

iij aliàs audiit (imilem unionem ? tales

i f amores?nunquam Amicus fuübítan-

aum tiam fuam, feu totum fe dedit, ut

hutriret fuftentaretque Amicum.

iii| O eximie in Amore ! nunquam te

v

Vi

)

i*| tantóimamabo, quantüm amarete

"a

vellem. — Vellem fifieri poffet, me

0[ NM*

tibi ita uniri, ut in permiftione hu-

jus tam amabilisunionis , me ipfe

ii

perderem,neque ampliüs eíTem nifi

In te:

[i [

Hb5

IIT.

,

$50

Ofvus diet

IH. 9unuc&ium.

i

Tandem Amiculw

jl

dat omnia fua & cum Amico faciz*"mï

1

(

sommunia. Facirid Jefus in Sacra./^

I

mento,tam mirabili, quàm amabi-

li profufione. Dat nobis corpus,ani-jji

mam,vitam,fanguinem , quo nihili n

in rerum natura przítantius eft/i///

cüm fit pretiiinzftimabilis. Da: dj-/!!tà

vinitatem fuam , veniens cum Patre!/"

€ Spiritu San&o ; participes nos fa-jil

l

citíuz gratiz,& virtutum nobis ne-Iit

ceffariarü,juxta difpofitionem, qua""W

Sd hoc Sacramentum aecedimus.

L

Nenit etiam inftru&us fuis perfe-

|

&ionibus : nam Amor illius, illius

Clementia, Patientia, Humilitas, j

Omnipotentia mirum in modum fe

produntinhác diviniffima Eucha- /nij

riftía. Majorine Amore communi- tuii

care fe quis poteft ! O Deus liberali- Vi

tatis infinitz ! defidero te amare 'iy;

plufquam ulla unquam Creatura te jj

amavit : imó Amore infinito opus ij

foret , ut Amorem «rependerem ^ij

Amori.

J

"ii

[

Wuft |

Solitudinis.

m

! Tj

lnmm

.. Colloquium ad tres Perfonas SS.

rinitatis de tanto collato benefi-

adtidjtfwia jio. Admirando , Obftupefcende,

mbi"aqüäm mando. Pater.Ave.

tvl

* Recolle&io Meditationis, Eledio Tef-

mgumm] u

fere , apta erit hezcex D, Auguftino:

T n

Vi eft ab féenditus pulcher , quem de-

Üh).. JAoro ? autilla fan&i Bernardi :Zelde

Wal« -- 4varus cffscui Deus non fufficis.

itim - Lege partem Officii , suralterius Oraz

WW .. tionis vocalis, Audi facrum ; deinde

Mi Yaca le&tioni fpirituali.

]

l

TT

FL

!DISSERTATIO POME-

X

M *

RIDIANA.

vl d

|

t n

De Communone.

m

i,

valrcit

]

Romió tibi , Hagiophila, ali&

Ia

$

quem de Communione fermo-

nem,& opinio mihi pridem infixa ,

IQb —

j

quód origo noftrarum, imperfe-

gt

&ionum,& fru&tüs exigui, quem in

vita fpirituali colligimus , zqué à

TU

:

Communionibus tepidé, & ex con-

Y '*';,

tque à malé in-

fuetüdine fufcepgis,a

é

ftitu-

j

j

$52

Decinus dies

ys

ftitutisConfeffionibus oriatur, facit, /"

ut in re tanti momenti , & quàm :

maximé velim tibi impreffam, ftem ii/t'

promiffo , di&ique mei fidem ex- 4/tl/

equar, (4) Sumo exordium à fa&o init

memorabili, quod Civi Ferrarien(i lii

accidit: traduxerat ille adolefcen- ij

tiam in magnis difficultatibus pu-aini

dicitiz fuz , imó ad probrofos la- ia

pfus,atque inordinatam vivendi li- a

centiam | devenerat ; nihilominus ij

defiderium falutis magnos in ani- «itin

ma ftimulos, & metum damnatio- ir,/jj

nis xternz excitabat, unde confilii lvt

gratiaadiit Confeffarium füum,pe- um

tiitque, qua tandem ratiene poffet ij

ab hac miferia, & iftis peffimz con- li

fuetudinis occafionibus emergere: tl d

Viamjinquit Sacerdos, compendio-

lg

fiorem non video,quàm ut uxorem

n

[

At

ducas, duc, & modóilla nen abuta-

ttly

risjin falvo es. Obtemperavit confi-

lio, uxorem duxit , & confcientite

LT

MT

pace fruitus eft. Verüm,quia Matri-

m

ET

(a) In frinnlo virtut,

D

hi

Solitudims.

Ql

553

"Mi imonia zterna non funt, 1

Intra annos

AOkti

'laliquot uxor fatis coriceffit: & en ve-

" U 'teres rediére moleftiz , eadcmque,

I tuig

utolim , carnis pugna ; itur ergoin

Dd

"iantiquam filvam , & novz infamef-

ii

f

que libidines magis, quàm antehac,

Ut Dd

"! animum ipfius lancinabant. Quare

"irerum ftatuit virum Religiofum

T (j confülere , ut animz remedium in-

dmum T

yeniret; rationem przteritorum illà

uh, [ !MJ

reddit, & exiguo fe teneridefiderio

hii

novz ducendz uxoris, ne in malam

ii ineideret, & neiifdem prorfus pe-

tititi] ricalis exponeretur, quæ)a&uram

wum(wm 4 falutis adferrent. O

Optimá fortuná

wins] Pater hicaliud omninoà priorime-

üjim| dium fuggeffit : Domine mijinquit,

uj fl aliquid tribuis fidei mez , fre-

d

w

iil

quenta facram Synaxim , fzpius ad

gt :en hanc menfamaccede, octavo quo-

io lu

que die iume hunc panem Angelo-

ii rum , & intra paueulas feptimanas

7

&Iu W

| ab hxfce tentationibus liberaberis ,

ulaN

/

nulläque inter virtutes omnes tibi

charior erit , caftitate, Acceptiffi-

inunm

l

Hh 7

y

.Decimus dies

mum illi fuit iftud confilium " eo» j

que ufus per aliquod temporis in« zli!!

tervallum, ita fe levatum fenfit ab jimi

eo amoris appetitu , omnibüfque jj

carnis rebellionibus , ut in novo gl

quodam folatiorurfi orbe vivere fi- z

bi videretur,dicerétqueidentidem : j

Heu cur unquam uxorem duxi ! ah jjjy

cur in primis meis difcultatibus j

homo non occurrit , qui mihi frea,qg,,w;m

quentationemSacramentorum fua- vl

deret ! .non periiffem , nunquam,j

matrimonio me copuláffem , & pet jj

cupiditatum mearum moderatio-;

ytiq

nem reddidifferm me parem Ange-|

.]

itünd

ls. Utinam reperiffem tum tempo^

*utlgy

ris Confeffarium , qui talem xgro

1

.

ag

inihi medicinam propiniff.t | v

1

verem nunc hominum fortunatiffi

m

E

tf

mus;nontamenomnino mifer fum,

d

quandoquidem poft tot toleratas

Vi

miferias jam caftum me, & ex ani-

ECH

mi voto continentem experior.

"at

Ab hac hiftoria tranfeamus ad in-

l

folitum ftuporem,quo fzpe defigor, "

€

"f

iij

E

Selitudinis.

555

lnl

Veriffimum eft , & hac proximá ex-

iperientiáluculenter comprebatum,

Ul

'$dcircó mundanos homines diu in

em

'

i "fordibus füorum fcelerum voluta-

]W,utk

'ri , femperque in pejus ruere , quód

Of

Sacramentorum,& maximé Eucha-

Rn

riftiz frequenti ufü abftineant : ()

Iu -

