actionibus

Vonj 8

,ftris neceffitatibus, &

De curiofitate, & dubi-

Ij omnibus.

T

,tatione circa res fideijnon ftatim re-

)

As

ipellendo.

De exiguo zeloin impe-

m Ci'»::;::diönd is

ioffenfis ,, dando noftra

ntia & diffimulatione occa-

emf!cgn!æ:indu :8e

fionem a

nl

JFF.J

liis Peccandi liberiüs. De

& :-epiditate in ex-

]i [

repugnarntta ,

uendis fan

&is infpirationi.bus.

lii d

Secundó.

Circa defe&us adver-

Jj

Aoran,

l

1

us proximum vide, annon pecca-

i t

!

Veriseura V

H

""lipendendo aut in ani-

t Ht

gno,aut et

iam fignis externis,aut illi

7331

nhpla

,

]

45 À

dando,

adulando , aut nimiüm!

&erga&loizn,

4

aut filendo, tum, cüm opportunitas

Ts

M

Dd de

ilio loquendi offerebatuf,

GENOS

J

'P!iflzï, ?

;

t

manitfeliando ejus imj

»erfectiones

J

l

"

. magnas an patvas ,

publicas an oc-

, D*

iosé

; Cu

1tas. Calumniando aut injur

at

(^13

j2

DI

(ndo. Multum aut modicum

l

mali

li

9*

Secundus dies

g

mali illi optando,famz illius detra:

dl il

hendo, non falutando ; faftidiendo,

aut contemptimalloquendo , gra-

i

:uenäOsdeff

D

gt

r

vibus , aut levibusimprecationibus

I.»[(mpedimd

illi maledicendo. Congreffum ejus

yfrmn

declinando,& alloquium. — Volen-

do te leviter , aut graviter vin-

T (s d

s

dicare de injuriis tibi illatis, pro-

!

al

dendo aliisantipathiam , & animi'

"

T

tui ab illo averfionem , carpendo

Aibu n

omnesillius a&iones ; genus, pa-

triam : verbis amarioribus, & acu-

;gnigondmf

T

leatisillum invadendo, petendo il-]

u

lum injuriis, minis, verberibus,

'ï'fia z(us j

Reprehendendo indifcreté , impe-

At m

A f

riosé citra authoritatem 7 expro-

AW

brando illi defe&us fuos ,. & vitiaà

iM

10

naturá infita ; negando illi operam,

^

aut fabfidium poftulatum;inviden-|"!

1

do quód plusaliquid praítet, ma-|"tty

gisque ametur ; illum deridenco "n

illum exempli pravitaie offenden- tj

do,& fcandalizando ; malé illi con-[ia

fulendo, ejus fecreta aliis prodei- Vg

do. Referendo illi;quz ab aliis di-Fu

ta

l

W

Solitudzni.

9$

Ullu&4 ad irritandum; feminando inter

liillum,& alios difcordiam. Menda-

T d,,cu arguendo , dele&andote , dum

Ti ftomachantem vides, neque , cüm

"tnlspoffes , impediendo. G

Gaudendo de

lr ypfius infortunio, de felicitate do-

qugdendo ; illius aftäv&zombus non

!liá.compatiendo ; curiosé indagando,

in . quidquid ad eum fpeétat ; fufpican-

W,,/

.u.

ydo aut temeré judicando de

lpüus

A ,a&ionibus in materia parvi, aut

j,magni ponderis, cum firma adhx-

,jftone, imó illas ipfas fufpiciones,

E

jj & judicia aliis fignificando. Ipfius

ii g O pera in pejorem parcem interpre-

m .tando , zítutiz nomine afficiendo

WN

j;3pfius prudentiam , religionem &

VH

QOU

pxetazem vocando hypocrifim. Cla-

mosé zgré & pertinaciter contradi-

jotai

cendo.Amando perfonam aliquam,

l*ïdrij

potius ut propenhom naturali fa-

m cias fatis quam incommodum ani-

I

duf

jl

mz ; privatis amicitiis indulgendo,

ial! T

nequeabftinendo, etfi eá realii of-

ll)

fendantur ; permittende quibus-

dam

&1

Secundus dies

96

j

dam (ejusdem quidem fexus) ali«-

jj

,

]

quos atus familiaritatis, quos pra '

"

j

qui:s]

!

(ente Coucffario , aut bonz notz !

giu:ioq

homine non permitteres. Contem-

H

|

Lemit

'

nendo Parentes, autalios , quibus

f df

!

myl

»

reverentiam debes : Impendendo

at

te operibus charitatis cuim perfona-

rum acceptione.

;;zi;n g.

Tertió. In iis, quz te contin-

i, m

gunt,cogita, a

n non defuerit tibi in !I

l A&ioqesu

]

tuis bonis propofitis conftantia,ma-

M

[

i

NUA

'

ximé quoad fervitium Dei. Àn non :

,

j

)

[

|

l

I

^

i

faerint recidivz nimis frequentes;

d

j

(

[l

ul

triflitiz quando resé vorco tuo non

?

l

i

)

fuccefferunt ; ineptz nimiz Ixtitiz

g

nullá vel vanáà de caufa ; indigna-

i

lu

N

1

tiones internz ; oftentationes in

M

i

a]t

verbis ; laudestuiipiius,Parentum,

ih"j*.f-ui 1

b

Jeup

& aliorum ad te fpectandium ; pu-

fillanimitas in virtute profequen-

:fgazm,?;:lpug;

«

r

da ; nimia cura,& ftudium commo-

"r

dorum corporis ; amor nimius tui;

fuga mortificattonum ; vana com-

1:;1;um,ebq1

Ml

placentia in donis , & talentis tuis

s

lt

|

j

naturalibus , aut fupernaturalibus;

n

nj

ex-

n Wtj

|

'1'5 4![:

l f

Selitudini.

97

"ii« exenfationes in peccatis, mendacia

rl in colloquiis; verbaotiofa , & in-

ln ( utilia; cogitationes vanz, impatien-

ll «tiz, immoderati ergarem aliquam

8 lm affe&us amor inordinatus, conti-

.JUSCW nuóremamatam menti ob)laens z

evagatio animi in creaturas effufi;

,caæ.e ;fimultates , cupiditates vindictz,

T Wpræterltorum Ícelerum complacen-

üojjtia ; aéctionesvanzglorix, aut ad

in)i , tui æ&:matxonem & amorem dire-

llmlc

y€&x ; prafumptio & nimia tui fidu-

sezow' cia ad res bené gerendas, fi adhibe-

wipreris. Pigritia, nimius fomni ufus,,

jjijaut intempeftivus ; tempus otio

n

lii perditum, aut maléimpenfum ; in-

j gratitudo in Deum , & homines ;

P

x iant l

, ambitio,& appetitus honorum a

H oficiorum. Repugnantia ad benefa-

v p

bdiur

"i cxendum,aut ad emendatmnem, et-

) j

am cüm moneris ; facilior lapfus

,in peccatum, eó quódaliàsid admi-

mV"

j

feris, aut quód cogites eádem operá

avcn'

, etiam iftud confeffione expiandum;

, negle&tus peenitentiarum tüm ex

F

obli-

T

Seeundus dies

98

J

j

i

njäwcai

obligatione fübeundarum , tüm ex

:

Wborib? :

devotione affumendarum ; propo-

, n

n

fitum non confitendi quxdam ve-

vc»lhhüïï'ïmlc

vyVlt

nialia;có quód corrigere illa nolis;

i

!

L

deftruétio valetudinis, nimium fen-

4!

g anl

fualitati induigendo : pimiarerum

j

novarum curiofitas, ut nihil te do-

dMLM

n

1

mi forisque lateat ; Leétio libroruni

Wt

inutilium,jocoforum , periculofo-

rum,& firnilium,qui animum diffi-

pant, & aliquando fpecies minus,

honeftas menti faggerunt ; creduli-

[

tas fomniis & divinationibus adhi-

MN

]v

bita, hypocri(is virtutem fimulans ;

pertinacia tui fensás , & proprii ju-

.ïm

dicii ; immodeftia in inceflu,rifu,

A

TT

[*

clamore, fermone,afpe&tu ; delecta-

P

tioin audiendis obirectationibus ;

hül

vanitas in habitu,ornatuque; pru-

m.l

dentiacarnis, & fzculi ; difhmula-

tiones,utendo in converfatione vet-

r

bis xquivocis , ambiguis, aulicif-

wl

mis, & vanisofficiorum delationi-

bus.

Agendorum cura, aut nimiis

-:Cþam::ra

it fufci-

GT

neg?ti-i.s te imPnCRndO , at

piendo

lii

Solitudinis.

99

W viendo ea,qua à vocatione tua funt

Wwlena, autlaboribuste eximendo.

tlb pratextu feu fanitatis,feu imbe-

tiriysillitatis,nifi fint fpeciofi; & honori-

iyiifici. Contemptus virtutis& virtuti

lidpftudentium ; eos fimplicitatis aut

i, tihy pocrifis arguendo,qui plura prz-

Milftant officia charitatis , quique a

urum,Pgm;omnia funt promptifimi ; €o5 et-

*

quiimd

am afperiusalloquendo , carpen-

ifygdoque tanquam nia

js faciles , &

nolendo

Armgagtäz

!D

Poetunt t Gredï.ïlcs.

:

uini, fequi »

.mec petere aliorum confi-

jainre

bus dubiis , neque patienter

matem :

;,audien

do monitiones tuorum Con-

J

l

Ws

feffariorum,Superiorum , Concio-

natorum,aliisnon cedendo , teque

l,a

E

hdu

iis meliorem reputando & dignio-

!

rem. Gula : Intempeftivé edendo,

prnzmqut,

aututappetitui tuo fatisfacias, aut

tli; u

ne minüs facias quàni cxteri; qu&-

at

rendo cibos veculiares, fpecie qui-

lïbl'glo'islafifi

dem valetudinis, cüm revera aliud

mrunt

non fit , quam cura cuticulz ;effun-

uj

Àavi-

dendo te in cibos ïeofque tànt

TE

B2

ditate

100

Sec undus dies

f

ditate fumendo, ut nequeIc&ioni i

neque fermoni attendas ; conque«- sanm

rendo etiam, fi quid palato tuo non jj

arrideat. Libertas periculo(fa ; nihil :

n

fenfibus negando, vivendo ad arbi- jj

j

trium quafi nullz tibi regalz pra- «

fcriptz forent ; repetendo morem jim

vxvendianmquam & fzcularem ;

$ d

aide

feparanao teà commumtatf' ex per-

tinacia, vel quód italubeat, aut ex;

i. AnDO

affectu aliquo fingularitatis,

uul

AAL

Wq

Quartó, Circa caftitatem confi- ;

w'd n(

dera an non'dederis aliquam occa-

AURT

fonem iflis turpibus fomniis, iftis

f

miferiis, & illufionibus no&urnis,

mll

quz fubinde dormienti accidunt;

DI

& an evigilans aliquam deleéctatio-

nem &confenfum non adhibueris.

Á

An cuftodierisita oculos , ut nihil

u

"

hs

L

f

?n M

lafcivum , nihil nudum przrer ma-

Uhdl üne

nus,& faciem, five in aliis, five in te

IU

^

li

videris

An ab obfccenis imagini-

xmua v(a

bus,à vultibus formofis, aliisq; ob-

E

ii

1

W

)eäls,quæ ad incontinentiam allici-

unt,& impuras cogitationes, & mo: .

tu$

"i l'lig

li dpgr

Solitudin.

10I

W ts uaï-i

€na tusp

ericulofos generant, averteris?

"Annon commiferis, aut permiferis

M

«g

(

;actum aliquem indecorum, & huic

Vll'tlltl contrarium five tecuti , fVB

H

"eum alia perfona,& quà intentione,

ïtllr

"cüm nulla bona fit, nifi qux eft ne-

f nn(g

L

'Ceffitatis.An non facilé vultum, ca-

T.

"our, manus altermsconueöaverzs,

N

"" & anid exlevitate, an veró ex vo-

dH IU

"uptate. An non blandioriquádam

gar

agendx ratione, aliosin tuiamorem

ii excitare volueris.An non minus ca-

lil &o, &nimis ardenti affe&u dilexeris

um 'aliquam creaturam , illam pafcen-

Wundo verbis mollibus & amarorus,

n d munembus, litteris, nimià familia-

um d ntat»,eaque pmvata,commbo de il-

n la cogitans.

An diligenter cogita-

iil ? tiones inhoneftas repuleris, & tenta-

An

d* tionum occafiones vitaveris.

»mzlu* verba pxorulerls miniüs cafta, eaque

Àn nomn

(eit! libenter audieris ab aliis.

iijit habeasturpes libros, an eos legeris,

(mii turpia cecineris, aut cum voluptate

uim! attenderis aliis legentibus ; aut can-

tanti-

h

P3

(/l'

402

Secundus dies

i

& decora / ya

tantibus ea,quz puritati,

nguU

adverfabantur.

mu( jl

uintó. Quód ad obedientiam |

mml

attinet,fi in ftatu es Religiofo,revo

s

l

355

]f (

ca in mentem , an prompte fine ob-

t

locutione & murmure obediveris,

o

An non voluntatem Superioris per-

.m'lfe

traxeris in tuam. An non malé de u

illo (is locuta , an debitam reveren- ii

tiam ei detuleris , cüm Dei loco te ii

regat

An non declinaveris illius j

occurfum. vel ad fovendamaver- :

ubhuo i

fionemtuam abillo, vel ne tibi ali- ;

10j L)7 ii

quid mandaret. An candidé pate-

«s

fecerisilliomnia , quz fcire illum

nu(& gu'aï'

oportebat. An eum non contrifta-

Ej AU

(

[

AC

veris tuá agendi ratione,pervicaciá,

murimurationibus, diétis aculeatis,

20l

repulsá aut obtemperandi difficul

od QE

tate , aut fimilibus fuperbiz & ir-

obedientix actonibus.

IN

w

S

extó. Supereft paupertas, fi ejus

Lt

vototeneris, Nilneaccepifti,

dedki

*m (Llhm e

Í 1 commodáfti in: facultate 3mhl Vi

Labesincubiculo, aut alibi fuperdüy

ml

fAuuist

|

'us die;

!

Solitudinis.

102

uritati, l

"luum? an non fatagis, ut optima

0

|

'ad ufustuos concedantur $ an ea,

m

i

uorum ufus tibi permiffus eft,bené

N

-

i

lliconfervaveris , an rem domefticam

1

prodegeris, corruperis,& maléim-

Wt enderis?annonimmoderato affe-

üiit&u adhazrefcis reialicui, itau* xgré

iimálla tibi eriperetur ? nihilr;e habes

"t reconditum , ne reperiar 3uperior?

; iti nihilne eft, quod tibi proprium fa-

iludicis, five pecunia , five aliud aliquid

lifit n cubiculo, autalibi fine facultate

ltl & feitu Superioris?

h a

Se ptimö. Adde his omnibus exa-

lii men circa Regulas tuas,fi esin Reli-

nmi: gione,autSocietate,Congregatione,

Confraternitate : circa

officium

:a:igpelp T

5

l

tuum,ftatum & conditionem ; circa

:

mpmm' i

przcepta Dei,& Ecclefiz, cafuquo

l

hu

iniisdeliqueris, Hazcenim omnia

SUF!]

J

ubi ftudiosé perpenfa difcuffaque

p

fuerint, maximé fi acceflerit etiam

infpectio eorum examinum , qua$

pl

h

d

n

J

circa virtutes,& tria vota hicin fin-

[

i

4l

iUl

&

ulos dies addidi,dubitari non d' «

E 4

b*t:

f

104.

Secundus dies

"

bet,quin anima,quz aliquo Dei ti-

moretangitur, inveniat fibi factum

"

i

fatis, utbonam integramque Con-

feffionem annuam inítituat, Amen,

Confeífione juxta hanc diflertationem

patata,& defctipta,fitempus adhuc le-

Qioni fuppetit;lege cap.8. & 9, wact.7,

; o

vol,2 part.t Rodetrici,aut cap. 2 4. lib,r,

(hisim

& c$e

/

.&6. li;b. 2. dc Inntatione Chri-

fti.

f

$cquitur examen circa charitatem pro-

DI

i

ximi,quod codem modo inftitues,quo

hefternum hac eádem hora.

EXAMEN DE AMORE ET

CHARITATE PROXIMIS

IMPENDENDA.

N tibi nunc quindenas notas

fl

E

finceri amoris erga proximum,

PT

i

Primo.I/lumn a'i[igere ]ï(lft feipfiun.

oj P

Secundó.Nzbilillt f acevesni[ft quód ve-

limts nobis fieri.. Tertió. Gaudere de

omuti lus feluitate ,. 8 commodo.

Quartó. J///us incommodis €f adverfis

addolere.Quintó.Non o flendere,neque

Wa , vel mimima moleflia. afficeve,

ääïiïügmä

Sextó.

ud,s

Solitudinis.

105

lqg

Sexro Nullo indicio feu abféntem , fzu

Væ/fntem vilipendere.Septimó.Nun-

! gmmq

gmzm Llum veprebenderenifrid mune-

f Unï) l

Vyis nofIrs vatio pofltulet.. Q&avó. Nul-

'Ir

Hw""lzmz z/lv denegare /;Jy/v!zzmz con[enta-

"neum leiü??l

Nonó. szzz//ms exctt-

'th &

nh,ilhü I«

þzrc. Decimo. I//; 2on oblur,umanzm-

Undecimo, Cordatécr mrrmue

1 lmmnw» lZ 0 S(

cum illo agere. Duo docxmo fulum'e

a:mm:p; P dcf(blu'ä € imperfethiones.! De-

Wily cimo tertió. Honore, 9 officiis buma-

'JM[I

nitatisillum præwm; e.Decimo quar-

,tó. Non invidere , /cd illius laudibus

LUW

eblelari, Decimo quintó. Patzentey

VOT

fiflineveyquidquid nobis imole[lie inta-

N

rit

ii

Hagiophila;hinc arbitrare, num

ND M:

zgre prlmam,

proximum diligas :

ATA

// & ultimam notam in te reperies :

At

fed ne deje&to (isanimo, &has , &.

nf t

alias fufficere poteü Deus, quando

f U[M

prc»mp*am reperit

voluntatem ,

w

qualem tuam eF* non diffido. N.mc

n(w:d

-

I

f

J

/

-gzuvefce, quód ram parum inftru-

W d

A

€&a fs vero pr oximi amore,& ftatue

M

p

Mil T

jo6

Secundus dies

l ti

pecu;xarl ftudio deinceps illi ma.wa

cumbere.

T u

Examen excipit Orstio vocalis , aut Of-. mmumhf

ficii,aut alia ; hanc (equitur conf;dcm. Hm gomi

tio,

'-i.;'ï:':ï'äülïäll.,l

j gt d i

CONSIDERATIO

] ODcLS

l.

Mnis Theologia confentit,. m

nullum effe dolorena tamni Lu

Jb

queD

acerbum , xullam tam moleftam,,

vt d

tormentuni

ægntudmem

nullum

W F?" 1f

neque rotz , neque ignis , neque, iiyem

plumbiliquati, aut ahud effe cam

MH

terribile, ut majora non mereatut, . MJJW

etiam unum peccatum veniale. Cut

tipm

iftud igitur non expendo , qui tami|,

Jntmuy

facilé in ea peccata labor , quique ]W

tam zgré inducor ad peenitentias|, u

quld

delenms & expiandis vitz praterk

Jf

t peacam ncce ffariis.

iL Ah!

lïm

! qui animo affequeretur,

mlül'qu

quaniüm Deo dif phceat minimum|:

'm ül M

peccatum veniale, quàm fe ftudiosil,

»m fl

continerec ! exigua Davidis Regl&('

tf

vamtas,qua fubditorum numerug]

MT

inirà

T

Selitudinis.

^.

30*

dCIDC(P

lïhniri jufferat , trium dierum p

efti-

W

entia , & jacturàá feptuaginta mil-

lrlewc:lis,,-g

N

L

i

&

ium hominum caftigata fuit. Poft

axc au

fim ego aliquando me per-

mittere vanitati , aut minimo ve-

iT miali peccato indulgere*

hj (

Il O Deus! quàm immerità

ur deadveríis, quz fuftine-

i ;oïorxml Qquerim

W

mus , quzque Deusnobisimmittit,

1 nj

l,

ln

E:

f

i advertamus animum ad fcelera,

uz perpetravimus , & ad poenas,

kipi, «

HT

uz ifta promerentur. Etiamfi non

udufa

admififfemus nií(i peccatum uni-

OO CA

cum , divina Majeftas (quz eolzdi-

mnatds G

tur)tanti eft, utomnes totius mun-

;'?iïü*'cïmdi cruciatus præPcandæ fatisfatctioni

T

äï?ïühi'*]mï'legicimæn(m fufüciant. lrruat igi-

!7 tur jp me,quidquid durum , quid-

m quid afperum , non querar , quin

h

ubique & femper profitebor , me

!

l

n

|

! duriora,afperioraque mereri.

j

fiat Di

IV. Hertur divina bonitas visá

ii noftrorum peccatorum, etiam ve-

Duitdil

| nialium, multitudine, plurimum

ia

!

* remittere de amore erga;nos fuo ;

li

li

Io8

Secundus dies

í Veredlä

& prote&loms fux , & auXIhOïUm Genuenh,

gratiam fubtrahere, quà deficiente, T

proniffimus in ruinam & lethale, "

:

j PEW

peccatum eft lapfus. Heu! & iftud:

atl

mihiinfortunium,zternzque dam-|

gt

nationis periculum accidere poffet;

a

propter lnfgtaenï illam licentiam,,

n pOllüSl

quá minutis iftis me noxis obruo

m ii

Mortem, Ó amantiffime Deus,

amemtar ,,ll

tem xpfam flagito , aut veró g

" mb

tiam qua à vitiis iftis venialibus fim

UMMUGJ

immunis.

3, t

V. O quanta harum animarum

af

felicitas,quz coelum incolunt ! nul-|

I

^l

:

tftm

fl

lo unquam fcelere offenduntDeum,

D

M

O quàm illas vel inde comple&or,

lLL.L

quód zternum ccelo excludi mal-

Hm

lent,cáque aflluentià, & ngmtudl

ne gloriz, quá fruuntur , privarij|-

quin & præcspwn in æternnsmfe- n

rorum cruciatus , aut annihilari, Emmw

quàm minimam venialem noxam '*W' L.

ämw

committere,Is modus eft,quo vive-

re de:nceps defidero,& eligereinfet-

num, & in nihilum meum reverti

PO(ILAS quam peeecare,

vVÍ

'n!l/l/,i fï)if!

Solitudinzs.

10

|

fiæ,&

lj

VI. Veré di&um oltm à S.Catha-

"a

WE, !

d

VA

; rina Genuenfi ,

j

quód fi homo co-

1j gnofceret,quanto dignum odio, fu-

Jl R

L

j gaque effet

peccatum vel uni

J/

eum,

i, eXiftere mallet in ardenti for

nace,

1 ibique vivusconfumi , quà

m illud

lllgj, admittere : & fi totum mareforet

, gneum, potiüsinillud ad fundum

1j ufque fe demergeret , neque un-

/, , quam enataret,fi crederet fibiemer-

;j furo obvium fore peccatum , eoque

fe contaminandum. Nihil illo ve-

g, H U$ , cüm nihil in mundo prater

l

It g

peccatum,& offenfionem Dei time-

folnD

ri debeat : fi fcirenc iftud homines,

Q QU

y

iM

&ego, ut pareftiftud apprehende-

^

hatj

rem , in alium fané virum ab eo ui

^ (V ftN

m

M L

fum,evaderem, & omnes fan&i effz-

us.

M

n

n

i

— Adeft hora relaxationis : Deinde Officii

jt um

st orationis vocalis , tum vifitandi

!)l

Venerabile , d

J'li

enique przparandi fc.

i

quentem Meditationem,

t

?

Jgere

!r

[1|

IN

ä'

IILME-

Secündus dies

[

116

Il

I)

1

in f

HI. MEDITATIO.

l Jdï

J

De frutlibus vera. pemtentia,

od

Y du

Otatio przparatoria ut aliàs.

NI

4

i

Relud. Propone tibi ob oculos Wiwggcz'l

I.P

S. Joannem. Baptiftam UT

voce clamantem : facite fru&us di- i

gnoe poenitentie ; & quidem hat

tibi denunciari cogita,cüm maximt jj

ex ufu tuo fint.

SONT

II. ?relud. Pete à Deo peculiate;,;..

fubfidium,quo poffis penetrare hosfæm&gäri:r'fi

fru&us , & ut eofdem in animáj|.,

M.

tua producere & confervare digne: ,

tur.

".RD*J;&

N

L ?un(um. Ynfignis pænitenti.æbmj

fru&tuseft, contritio & dolor habi',,.

tualis de offenfo Deo, quem fi to- TT

ta vita continues , fic ut paffim ii

tlj

aétum erumpat,indicio eft,fructum

elfe maturum.. Confidera variis id

m

modisfieri poffe , ejusque exerdi

"i

tium e(ï'ei utiliffiimum.Recordor m

L*IL. 05

|J

Deum offendiffs, &

quid vetat , n

Wf

fufpi-

hd

Solitudinis;

111

T füfpiriolum , ne oculos in caélum

' dirigam , nelevi pugnocontingam

j P

tj pe&us ? quid prohibet,ne fübmiffa ,

hügy auteciam elata, fifine arbitris fum ,

du

Yoce contefter: Deus meus propitius

"efto mihi peccatori; deli&a juven-

iil

"

Ti

'"Ututis me

&

x & ignorantizs meas ne

i

'memineris Domine? O dulciffime,

i

""mallem mortuus effe quàm te of-

ia

WE ndiff.? Statueigi*tur uti fimili ex-

j

.ercitio , fine quonulla tibi diesab-

3 N

" eat ; & jam nuncincipe juxta inftin«

! fs

'&um Spiritu:

San&ti, En a&um per-

mina

Hv

!fe&z Contritionis , quo nunc &

laliàsuti poterís; Dulciffime Jefa ,

Vere Deus & Hormo ,diligo teex to-

u

3

ænithm corde meo, & quia infinité bonus

lt eg ; deteftor & execror omnia pecca-

jWlta rmea fupra quidquid deteftabile

T)

I* & execrabile eft, & propono me

i4! punquam amplius te offenfurum ,

! fuccutrente gratiatua , & meritis

i? mortis &

affionis tu€

, inquarurmi

f«

i

$

" unione offero tibi omnes actiones

ii meas, Amgn,

j

G2

1.

l

$12

äecunäw 'äz'e's

!

II. PunCum. Alterfructus l:tænïi--*ï«'m,"s

d

tentiz (atisfa&tio eít, cui idcirco ^

p

danda opera , quód in domo Dei'

omnia perfolvantur feriüs aut qu

ociüs. Et veró przítat , ut nos ipfi!"

un (

folvamus Deo,dum vivimus, quànt

MA

ii

u

h

ut in Purgatorio tradarnur torto» i

w

ribus infernalibus , donec de no- i

vitfimo quadrantc fatisfiat. Sta- 'HWW.

tuam igitur & decernam poeniten- jitt

tias, quibus tota vita conftanter j Dut

d

uti volo delendis tum przfentibus

peccatis, tum prateritis : in heb-[urly

domade vel menfe tot difciplinas , u

toties cilicium , toties jejunium ,2

toties abítinentiam, & alia , ad quz i

'

:

me Deus ftimulabit , & quz non| li

j

negligam nifi coactus adverfa vale- |tti

tudine.

Confu(io ob przteritam tj

ignaviam.

O anima mea! quis ij

fenfus Dei tui & SanQerum , qui|ui ;

vident tam parum te ad hzc atten- |unjj

diffe, tam nihil te motam confide- i,

ratione talium. flammarum Pur-|uy

18 te- i

!

gfmtium? i.nauditus hactenv

por

l J

Solitudinis.

113.

[""Nläu-o

or tuus eft. Centum anni Pur-

Mlllu. zatorii, & füppliciorum, éafpe-

"icrus darnonum , & ardentmm

*'"llr b flammarüm tibi minimüm deben-

1 À

! tur ,

neque commoveris? Ó Deus

T. m!femcordmrum, quid tandem

""mf'erxt de me ?. loco caftigationum

;l quas corpori deberem , blanditiis

'Biriilud mulceo , & otines pa:lendx

VTA t occafiones declino.

Largxre ml-

"us hi, Deus meus, cet aliquod Da-

ii vidis contritum & humlhatum,

(ikda cor Magdalenæ , quod trigin-

"dis ta annis egit poenireniam : Hic

W

Ü

esmunuu ure, hic feca modó in xternum.

i li d t Parcas,

!

T

UL ?unüum. Excellens etiam

q"?

t i

Ws

]!L

eft fru&us poenitentiz , horror pec-

lp €ati , prafertim mortalis , & metus

TE vel levitfimá offenfione Deum pro-

mfanit

vacandx.

Plurima me ad hunc

anFa

timorem iníligant , ac imprimis

ïncon&ans naturz noftra condi-

Qu

tio ; tot przclari viri poft tam fin-

muattt !

n

gulares conyerfiones & peeniten-

FC

G 3

tias,

!

l l

114

Seeundus dies

p

w

1 yin

tias, poft tam feria bene vivendi

j

propofita , poft tot illuftrationes

" M

Wif

animi , poft exercitationes fpiri-

4n.

d

tuales tam accuraté obitas, tan-

:

yir

dem defecere , & fortaffis periere;

vUS L*'q

I!

ipfe ego íxpius mores mutavi;

Tj

adeó ut qui totos quinquaginta an-

Eubl

yt

nos divino fervitio impendiffet,

u&ï& M

nullam fibi fecuritatem poflet pol-

n

u r

liceri , & ego eaxtare juvenis non

metuam ? maximis præditi virtu-

& at

bus deficere poffunt , quid ego,

j n

j

Ml

".

qui nullam habeo, aut admodum

(

I

exiguam ? Angelus fimili carne ,

parique naturz genio indutus ti-

ul

I

meret : & ego confcius rebellio-

v

u

nis & violentiz , qua me caro la-

l

A

'W.* '*':

TT

ceflit , cujus indoles miutabilis ,

fuperba , & impatiens , non ve-

bt

rebor * quid ício, qualis mea

w

iT h

poft annum , poft decennium , fi

eo vi prorogerur , futura fit vo-

t

luntas ? fufpectam igitur anima

hi

mea habe inconftintiiar:

tüam ,

tl

l

& rcdlapfum , & ruinam tüime. O

l

, |

fal-

*.din'

Selitudisis.

115

!

.

moriar

J,be,ne*'ï'!iïalvator animz mez

"heunc; fipericulum eft, ut aliquan-

'cuaïi'gpm'gtdo te deferam , aut ab hifce pro-

Permitti-

"lüofitis meis difcedam.

Tij te ajebat B. Aloyfius Gonzaga mor-

"!m proximus, & vigind quinque

ÜMitantum annos natus , permittite,

11

üut moriar ; fi enim vixero diu-

hi tius, quid de me futurum fit ; igno-

]

m J

Whro. Ita omnino forfitan fatius tibi

WMüeffet ó anima , ut hinc difcederes

;iig ociffimé , quàm ut vitam longiüs

14 trahendo , degeneresin deteriora.

i.

Colloquium ad tres Perfonas

ii Auguftifimz Trinitatis , que im-

( vbl

mutabiles funt , & conftantes in

t tl

amore & decretis fuis. Utinam eas

b at

xmularer ! utinam de conftantia ;

i, n

verz poenitentiz comite ; forem fe-

.....

1h j

cura! dabis mihiillam, 9 adoran-

,u

J(C !

AU

1

da Trinitas: hác ipsá vivo , & fic

rb

t

mori fpero, Pater, Áve.

lb

D

(iid

[

pl

Recolle&io Medirationis.Lectio Tho-s

i

temete libro aperto.

mz deKempis ,

Rofarium. Vifit

atio. Vencrabilis $a-

" .Ir;ïr

L]

G 4

CrA-

J

t

!

316

Tertitia. dies

cramenti , Coena, Recreatio , Litanig &2&

i

r

$S, Vifitatio Venerab, Sacramenti,

l

Praparatio Meditationis in fequen- |

teim diem,Examen. Quies: fed memi-

|

d

neris prius à B. Virgine petere benedi-

(

&ionem obvertendo te ad aliquam

ejus facram zdem.Fuit hecolim Re. MP

ligio B. $tanislai Koflke Tyronis in

:

O

.

Socictate noftrá , quam tu imitabe.

W

ris, uttantó fecuriüs dormias. Quid

j

!

!

quid enim B. F;

Pgo benedinerit , eria .

»

l;meaiiäum'..

j

j

gem'n

J

q'd

|

M

ny

p hi

um

* o* X * » x

tuniy

* oX xX oX

gt

'

At

Mu

bl

L

!

Demg?zz/n

: Ozm'op

)

"T

|

hi

TER.

! dy

Sohtudims.

117

h Rc"mfu, lw

j

) (

E

oOEUR CROEoSe

BA

I

UM

TERTIVS DIES

t Demiferiis vita tepide, & in [crvitie

0," i IEQ

divino lauguentis.

M

LD 1 TH

l

Rigo peccatorum no-

ftrorum maximé pro-

L. wlm

venit ex languore fpiri-

Wmmiu, i

/ MMZ l

tuali , & ex tepiditate

ne giigäntia

que, quà Deo fervimus.

Illam igitur.meritiffimo jure oppu-

gnabimus hodie , & fic indagabi-

mus calamitates, quibus animam

noftram depopulatur , uteam reli-

quo vitz tempore velimus exclufife

fimam.

' More tue adi Venerabile Sacramentum;

inde adM cditationem hancte difpone.

MEDITATIO I.

De mi[eriis €r dammis vita tepide.

Oratio przparatoria ut aliàas,

Relud. Statue tein confpectu

N s

Dei,veluti hominem , cujus

G 5

mem-

lh

»

!

Tertius dies

$18

i [!Pl

j

menmbra omnia inutilia fint, fine

1

ii

an

auribus,fine nafo,fine labiis, corpo-

hi

)

re toto ulceribus & plagis operto,

sl

$ta tamen ut nullalethalis fit.. Talis

4 "It

proximé conditio eft anim , pluri-

jj

misdefectibus, & tepiditati fubje-

,;*;gror

fgsini

ex.

|

D]

modh

II. 2relud. Ora Deum, ut videre

ii i

pofüis , antalis conditio fit anima

od

tuz.

|

l. ?un&um. Yofelix eft vita tepi-

gt t

A

l

j

da in Dei fervi:io,,quöd Deum pro-

vtl

vocet ad faflidium,naufeam, & in-

6

dignationem adversüs animas tor-

,&:dmr" l

|

A fs

pentes,ufque eó , ut parum abfit ah

RI

illo vomitu , de quo Scriptura lo-

!

,

quitur, plane quafi obnoxius illi ef-

D

ET

l

fet,& adinftar ejus , qui potá aquä

tepidá , vix vomitum cohiberet:

b

Qd

Quia tepidus es , inquit , ego1mcipram

£€ €vomeve ex ore meo,

Ut ut eft, fta-

ER

tus hic plurimum Deo difplicet, &

at

maxima damna inducit.

Primó

tnttyt

ln

hebetat fplendorem & pulchritudi-

nem Qommunig;is Dco fervientis.

L

Unus

li

gült-tü&ünäö"'.

i19

ilih! t2nnis tepidus fuficirad turbandani

"i^ dedecorandamque domui inté-

Wm gram,; Par infolenti imiliti, qui or-

li* dinem militarem dilfolvit ; frmilis

]

m

amico perfido , filio inobedienti;

nj

fpon

[x infideli. Secundó anima te-

pida pror

füs ingrata eftmalum bo»

AT

no rependit ; & amori injuriam;

" ertió à cominuhitate benigna$

Wtf

þrbvidehtiæ divine difpofitione&

hi

avertit , & fontem donoruin coe*

leftium , tum fpiritualium ; tumi

llD

ia (j

tempotalium obftruit. Quartó fem-

v*

er divinis infpitationibus refiftit:

TT

d

x

uintó valetudine corporis; quamt

Deus ad ferventer fibi ferviendum

n

NT

impettit ; abutitur;

Sextó decipit

eos, qui five in ccelo , five in rerris

L

inira à nobis fperant & exfpe&ants

a a

Quid tibi videtuf anima imea ; nott»

lit,(gai»(ä&;r

he examuffim hifce coloribus depi-

T

&a es,& uti vixifti

: eXpreffa? vetbo

mdifplicer.:

Dic Duci thóo; Pa-

w N

tantüm opus eft:

tri & fponfotuo,

quid iinpofterum ?

äïulchriw;

tibi

Ts

ut vel preteritas þegäigæ:mias

in-

[

Tertius dies

u

120

indulgeat, vel omnino te defhtuat,

" ol

Ó

.m&mlml

indignam tali Principe,tali Patre, &

[oce(ï i

fponfo tali, quem nihil dele&tat, nifi |

fervor,& alacritasbonz vita.

y-greff :

IL PasnGum. Tepidus injurtam

elig

riutas

facit Eccle(iz, & iis quibufcum vi-

vit. Primóalter aliquis,millies me-

gl

lius ageret quàm ego : curigitur lo-

ia

I^ m qkltm

cum illius occupo & abfumo pa-

nem ejus,qui effet fervens ? Secun-

gt

[

dó, Vana funt omnia auxilia , qux

Deuslargitur per Sacramenta Con-

At

feffionis & Communionis, per pce-

vtraumi

lu

nitentias, perlectiones & colloquia

ls

fpiritualia, per adhortationes, per

TA

exercitia : fruftra his omnibus tem-

km

pusterirur. Tertió. Communitas,

m

quiy

!

[

inqua vivo,magnumfamz, & ex-

iftimationis paticur detrimentum:

I) u

cüm enimex toro habitu corporis

b

méei, exverbis, & actionibus meis

3 M

appareat tepiditas , facilé de Sodali-

BUf

bus meis concipitur eadem opinio.

quw

li

!

Quartó, Tantundem alii meo abre-

f,ml

p exemplo faciunt,facientque , &

-mfPf[ig d

1*

4

räir's

Sal:tudmu.

125

ninUtEdefh'

i'dicent , iftaolim in me fuiffe ditti-

'C.ipt,taüp

! mulata &tolerata. Quintó, Non fit

l]i

( iäi

ullus proceffus ad virtutem, fed po-

htj

tius regreffus,.cümin domo Dei non

t

rogredi,regredi fit. Sextó,Tandem

Usquih Íe

]

obduraturcor, neque amplius ad-

TA

vertit ad confcientiz morfus, quas

J

pridem neglexerat;ut nihil jam pro-

Hdlg;

pius fit, quàm ruina in gravem ali-

A

uam noxam.

kiri

IIL PunGum.Vita tepida eft febris

(

he&tica , qua, qui laborat,dum cre-

I M

dit plurimum adhuc vitz fupereffe,

:s&collequ'u

ita paulatim confümitur, ut fubito

t y

extinguatur : unde tepido idem in-

Qub

culcari poteft , quod Angelus cui-

ntmuit

dam in Apocalypfi objicit : Dicis

t l

qnoddivesfis, &locupletatus, &

ia

nullius egeas ; & nefcis quia tues

ii dy

mifer,& miferabilis, & cxcus,& nu-

Blrihss

dus. Nomen habes,quód vivas, &

du

€8 mortuus.

Mortuus ! Ó Deus

m

meus, quid erit de me? en paratiffi-

fimoi:

mus fum , ad omnia deinceps fer-

;ienrqllf»j

venter pera genda.

L

G

COl:

"

yi

322

Teytius dies

4

Colloquiura ad fanctos , quo$ !

meminero in vita fua ferventes

"

fuiffe, Pater, Àve.

uquut |

Recolledio, Ele&io. Tefferz. Idonea

mhuluurt

hodie videtur hec: Ma/edictas brino ,

.u wld

Aut

qui facib opus Dei neg ligetiter,

*Izp

enoaha

ifta $, Gregoril : Dominus vigilat ju-

"

s

JFis, dorinis tepi dir,

-*uznuuh

Deinde Oratio voealis , aut Officium; '

M mmx

$acrum, Spirtaalis leGió.

g

DESSERITAIIS

od

MATUTINA

vínud

Be Confeffione ardznarm,quæ bebdotmas

fl

tim, aut. frequentins an[Hituttur.

l

n

Y

j fHM

Bripior ftupore ; Hagiophila;

vt

A

quetxes mecum reputo, tot per-

M Wl

fonas,qu£ fivein religione , fivein

a

íxculo., virtutis & devotionis ftu-

T

dium profitentut , càm progredi

l t

maxime deberent, tardiffimé retró

tU

ferri,& vitam in Dei fervitio duce-

bng

re penitus tepidam, fegnem & igna-

u W

vamy,ita ut pluribus annis hoc pacto

p

decurfi s,f int 1mperfe&mres minu$

W ln

dedits pieratis exercitiisquàm ipfo

t

W n"'

Sdm

Solitudinis.

123

näos

!'eonverfionis exordio; quin & vitiis

"Rn 'fcateant crebrioribus, & graviori-

bus, ngxsque periculofzs, Sæpe

10 Tt tfl. l«

'caufam hujus indagavi curiofiüs, &

J DN lh

WX At

poftquam. verfavi animo plunma,

non reperio aliam , quantum ego

Wïw Mi

j

uidem )udlco,fohdlorem quàm à

;

i T^

requenti ufu Sacramentorum, fine

[

debita animi difpofitione.

Itur

enim ad Confeffionem , ad Com-

LA

Mj

munionem ex more quodam , €X

]

confuetudine, & defunctorié, ani-

HT'

u

(l

—1

'! mo non praeparato,fine fervore, &

if/

fontyt

! ne ferio (quod tamen requirere-

D

tur) émendationis propofito : unde

CY

otpx'

accidit , ut Sacramenta , qux non

ngt

!

l!

óperantur nifi juxta difpofitionem

ln

)

]

füfcipientie, careant effe&u fuo,

(

i

ij

PFO Ü

hommemque relinquant Xifdem vi-

uj t

tüisobnoxium, &immerfum : ea-

(frriit

dem femper in Confeffione profe-

n n

runtur,& in pejora prolabimur, eo-

mislt

dem frigore, & ariditate communi-

d oret I

camus $

& é malo ruimus in dete-

j

nus,ubx écontrario,fi accederemus,

Gr

uti

y

nk

Tertius dies,

j

m

uti par efl,eas reciperemus gratias,

quz bonz difpofiioni admenfu-

,4

"I [lim

4ll

rantur, & fingulari fortitudine ro-

gmqüe |

boraremur adverfus vitia & pecca-

Slc Atl

ta, quorum feriam Deo genero-

j ii

famque promiferamus emendatio-

jus, o

nem.

dirirot

Quamobrem differtationem hanc ,

j ii

aecommodo confemom ordmar:æ :

T

quandoquldem ea , fi malé mfiuux-

quoudle

tur,fit ignavix noftræ, & tepldæ vi-

IU

tx,quam hodie impugnamus;origo.

[ quas 1

Alibi de Commumonc loquemur,

nf

a

decimo nimirum die , quando de

n a

religione erga diviniffimüm Sacra-

umi d

mentum diífzrere propoful. Obvia

AUMRV

tamen (,onfeiiïoms fundamenta

Ri

attmgo : fuppono, enim ab 1is fa-

A

tisinflructam Hagxophllam meam,

n

neque ignorare quid huic Sacra-

mento efï'emlale fit.

| r

Neque etlam

lüBO'»Zn

