Venerabilis $acramenti , & Paffionis

a , q

inà h

memotiam referebat. Nonó, Variz

Orationes jaculatoriz,quibus tota vi-

um i

ta in oblatis occafionibus uteretur,

nife t

hi D [Wl

Decimo, Divería pcenitentiz , fingulis

feptimanis & feftorum pervigiliis fub-

gb t

r t

eundz,cum brevi Teftamento animz,

adimitationem cjus , quod $. Borro-

fa.

maus fecit,concepto. Atque hazcprz-

yin, nf

cipuà libellus ille compleétebatur, Au-

utdciisdiu'rf?

&orique fuo fetviebat loco Diutnalis ,

TTR

Ducis, & Diredorii d (nasdevorio-

u

m

zes

u m

B4.

friïmm dies

52

nesexequendas. Ex iis punctis delige,

Mueü

d€b ]

qua maximé tibi commoda videbun.

o |

tur,& fequentibus diebusiniis , cüm

jl a

fcribendum erit , tc occupa; nuncin

j

u d

hoc,deindein aktero; ut in fine fecetfus

j

ln

rem habeas confectam,

Incipc jam,

^

F

li

"

etfi temporis aliquid tibi fuffuratus

füerim,aliàs emepdabo. me, neque bac

j

m

dercampliüs conveniam.

Afcriptionetransfer te ad LeCtionem fe-

dv

quentis Differtationis,aut corum,que

lm

tibipoftcà notabo;ut liberior fis ; no-

|

tabo autem, qua maximé in rem tuam

iqunty

!

]

ia

faciunt, & repertu (unt facilia,

t

DISSERTATIO POME-

Mrr.

RIDIAN A.

um

De Spiritu Secefsüs €7 Colletiionis 1n-

pwïhq&ü

t

terue,que eft vera, & appetenda

hn

animi f[olitudo.

d

TOU

h

Agiophila , ífi polliceor me

DT

iaf

H

oftenfurum tibi rationem, quá

940

evadas feliciffima , non tantüm in

!Uf

ccelo, ubi omnis beatitudinis & fe-

Al

M»

licitatis cumuluseft ; verüm etiam

zil

ün hac ipfa vita tot miferiis cala-

mitaH-

7

1ii uN

Selitudinis.

3€

n

ii mitatibusque fubje&a , nonne di-

li gnus videbor , quem audias? & an

'wy; non lubens has paginas evolves , in

bwib) quibus hac deratione differo ? ita

", l fa&i dimidium à teobtinui: perfi-

W ll eies, fiea, quz dixero , exequaris.

"!

at

l

'Sed numquid nimia fum fiducia,

Wa

. dum afferere audeo , folitudingm

tl

"

TMM

cordis,de qua nobis fermo eft,/fed-

dere pofi'e te beatam in hac fede la-

gtlb

r €

hrymarum,calamitatumqte? di-

d volent: uti nen

ij Cant 6e me, quo

fum in extollenda cordis folitudi-

l0 N ne, & colle&ione interiori prafi-

W dentifümus, ita nec videri debeo

prz reliquis dignus , qui nomine

IT

reprehendar. Noftro fxculo Martyr

D M Hollandia Cornelius Mufius de

"

ea loquebatur,quando fummo ani-

iulit! yni fenfa affectuque erumpebat in

lii hzc paucula verba , fedomni auro

m ynihi chariora: O beata falitudo Y 8

uU. fola beatitudo!

plané quafi tota vitz

j, t noftra felicitasin ea confifteret , &

rtue-

xpli ia quidem, ut inter omnia info.

s

D

nia,

*

oviniüsdias

jl

34.

nia,& adverfa novo quodam, & in-

u j

audito miraculo non de(inamus ef-

jj

fecontenti. Quam fi femel poffede-

rimus, nulla eritcreatura tam po«

Jïzm ] [uw

tens,nullus cafus tam violentus, qui

j w

nos poffit, nifi ultró przcipites , de

ii

tranquillitate & beatitudine noftra

n (

[WA

deturbare : nulla fortunz.feu blan-

,LOW

j

|

ill

xï

1

dientis , feu adverfantis conditio,

!

M

H

|

ä

At

!

1

movebit, autaflliget, Meritó igirue.

)

,

"

dicere & iterare frequenter poftu-

dul

mus : O beata fülitude! 6 fola beatitu

ïi

ii

do! ut veró majore animi fenfu di-

tir, t

cas,nonne rationi confentaneumi ti«

if 0

bi videtur;ut uie declarem , utcon-

tf

N

firmem propofitionem meam , ut

Mi

um

explicem, quid fit cordis folirudoa.

ut neque hoc reticeam , quàm facilé

bt

ejus ufum tibi poffis reddere fami-

Mmper l

liarem ? id omninó eft , quod pro-

tj

pofuinullam volens illius excellen-

|

f

tiam przterire, Utenim verum fa-

UM

tear, folitudoilla corperis, de qU lt

hodie diíferebam, bGng-,lthil.is 28

d

aliquando optanda eft ; animá ta$

Vi

méen

T

Selitudinis.

t

TO

1

men caret , fi ei hzc. cordis foli-

tudo adjungatur , cüm hxc gra-

mll

oris momenti fit , & meximé

EATY

d

n

Qd

á

eceffiria , füummzque perfectio-

! P

nis ; illa veró non , nifi quatenus

)

Y

p

"N

^

ad aliam difponit.

Unde ifta eft

;n'uud

Itj

Magni Gregorii maxima vox om-

rtng

nia complectens : Qwid poteft folitude

Wnts (

"

t

ovporis, [f defrt [olitudo cordis ?. cujus

p a

^

di&ti veritatem tunc clariffimé per -

rreq

Wi'f5icies, ubi dixerimus,in quo fita fit

d 6./955'?'1,1356 cordis folitudo, Et dicere para-

Wktusfum , velim tamen prius mihi

Wmdicas: an non aliquando quadam

tnm tanirni propenfione & amore perfo-

mnam aliquam fis complexa ? affir-

uilimabis omninó; itaquec[fe fufpica-

xcam,qw"-'bar. At nonneid temporis creatura

(nirálla femper in corde tuo verfaba-

jl eitur,ita ut aliam nullam admitteres,

l

«sl

l

aut fi qua fe forfan infinuáffet , non

j

—

qillicó excluderes,uthuic unt cogita-

!

Jrei

" grjgc*:.jtiones omnes tuas agplicares? foli

l bonï;

dilli patebat aditus ad cor tuum , illa

I

i d7

Piebant

L

'mïlea,' iftud poffidebat , defi

omnia

|

$6

Syimus dies

gl

omnia , nifiillam verfares animo,

gl

nifi deillaloquerere. Deum eá ra-

m

tione habere in corde , eoque modo

complecti , eft przftans illa cordis

p

lm

folitudo , quamtibi conor perfua-

Dd

dere. Cüm eoufque perveneris ,ut

omnes creaturz flocci pilique fint,

il

(

& ratione dilecti tui defipiant , ille-

que folus fit objectum amorum and

UTR

tuorum, tuarum cogitationum

?

tuarumque voluptatum,tunc nimi-

!:maffcäuüi

rum eá folitudine perfrueris,de qua.

Mi

J

mihi fermo eft.In mundo effe, & vi- /!!tt/

vere , quafinihil illic effet prazter "f

Deum, & te animatam, eo propoft- ia

.;'

to, ut illi uni placere velis, fine cura t

alia,quàm utilli fatisfacias, praefer- t

timinufu & converfatione homi- "i

num, (quz tamen idcirco inculta,& "t

adverfa charitati non erit) hoc de- ltl

l

mum eft habere eam , quam depra-

ub

dico,felitudinem. S.Eucherius fcri-

lii

bens S. Hilario tradit , curiofum

l

(Rtarapo[

quendam , adiiffe períonam faml

J

lurefufcep

virtutis celebrem, fcifcitatum ; u

A

Deu

,

Vrl

Solitudinis;

!« Deushabitaret. Bone vii

; refpondie

f ts

!

alter,fcire hoc compend

iovis ? ma-

x

hg num porrige,meque fequere. IHlum

"m igitur apprehensá manu duxit in

ll« defertum : Hic, inquir, locus eft,ubi

ww Deus habitat. — Innuens eo acto,

iij quód quifquis Deum reperire defi-

lil derat, eundem quzrere debet extra

ljàg; turbam, & mundi tumultum ;&in

1554 Parvo cordis fui; ab omni creatura«

n rum affectu femoti, deferto,

pí Hagiophila, nondum fcire appe-

nnjjfl$;an in omni loco,& in quovis oc-

liC upationum genere fervari poffit

d cordis folitudo? imó veró , di-

at v

cam. Audiigitur, quàd aliquando

(aitay

i

Deus dixerit Philippo Nerio in Me-

vt

[

Iro

poli Orbishabiranri: Philippe,

l

anidirt

.

n urbe Roma tanquam in deferto

vivendum eft. Id enim veró docere

"TO

E

T

.

rat, poffe ubivis locorum haberg

R.

illam cordis folitudinem, ita ut nec

n

im

T

i

pedire eam poflint occupationeg

vai, t

[j

f ydet

J

Xcharitate fufceptz , neque con-

s

Verfatio hominur?a,quam ftatus c

u-.-k

ju£-

]

yimus dies

julqueexigit , &cui fe hic Sanétus ,/

ex inftituro ordinis fuiimpendebat, 5

Yn hoc totius reicardo vertitur, ut !

fcias illam ufu ipfo exercere: &me n

diffimulem , eó pertingere fol& àni- iir

mz regix poffunt, Sic enim , tefle itiu

D. Gregorio, intelligidebent vérba d

illa Jobi: Nunc filerem cum vegibtis n

tevrá , qui adificant fibi fimititudimes : q Y

(4)quati diceret: Viles illx abjectz- s

que animz , qux non habent gene- ijjjj

rofa perfectionis confequendz pro- iij

'

L.

l

|

l

pofita, ad illam collectionis intetnz

felicitatem pervenire non poffunt

|

l

TT

.';:&mn

defectu cordis regii,& füblimia at«

tüm appetentis.Cüm veró tu ex nu- m

N

mero íis earum animarum reg* h,

lium , & defiderare videaris, ut of n

tuum vertatur in folitudinem , qui g,

-id ratione fieri poffit , explanabo kisj

Artem omnem comple&itur D.Beti,,.

nardushisverbis: Dews [jiritus (hs,

»

IJ"Jm

"

2deo [ola tibi indicituy [olitudo mentti,

I

l

Ptgii

noncorporis. Sede folatarius , þcci: 7

(a) /00.3. »13.14.

l ng, i

imus ;f]f;

Selitudinis.

[

35

intentione C devitio-

ünisf:xiä

mk

ïforpor'e , fed

ne. (a) Hzxc quifquis habuerit, ha-

UM

D

bet materiam omnem , & appara-

" tum tali in corde fuofolitudini zedi-

t

i

'

ficandz neceffarium.

Doleo fan-

NY

" X&tum hunc Abb

atem pluribus men-

imeHig"d

i

t tem fuam non ex

LULTTTOT

plicuiffe: quz mea

fit;, & quomodo illum tintelligam,

jl

" expono. Aci

mprimis arbitror , in-

f Vi

'tentionem illam requifiram ad cor-

nl s folitudinem,& collé&ionem in-

tíy teram in eo confiftere, utin omni-

iil&ti bus aétionibus noftris folum Deum

lialt ! mobis

propofitum habeamus,utque

iMl hac przcipua & folanoftra intentio

iünwi! fit,adeó,utcor noftrum fitab omni-

r anmu

bus creaturis abftra&um,nudum &

r

Vacuum, itaque orinem rerum ter-

vrinii

renarum affectum exuerit, ut inter

ii

n

homines, in recreationibus, in oc-

L

cupationibus, & negotiis fit nihilo-

u

f&iïf

!

minüs íolàm illi uniattentum , ni-

dir D

UI "

hil quzrens nifi ipfum , ipfiufque

li

gloriam,nihil aliunde fatifa&tionis,

C .:z

aut

(a) Serm.4o. z'rn Cant.

'M !1 ,41

[

9yrimus dies

40

m

aut commodi mendicans. . Hac rá;

;mdo OPUS

tione conftitutum cor non tantüm

l

l

fupffüm

mané,& in principio actionum fua-

gt

rum de Deo cogitat, ejus opem im-

u

j

plorat , eiqueoffert quidquid ag-

dl

,!

J

,

,'

l

1gumg

greditur: verüm etiam nullum a-

MW

M

,itn

lium fuorum operum , cogitatio-

jndi

num, & dicorum fcopum habet,

"

"um

quàm Deum ejufque beneplacitum;

Ya n

eo plané modo , quo architectus

anmd

murum erigens continuó regulam

n j lïw

& perpendiculum fingulis lapidi-

TT

bus, quos xdificio applicat, adhibe-

tl

re confüevit.

!

il

Hagiophila, fiiftud agis, jam no-

"]

NT

fti ex corde tuo folitudinem con-

LT

!

W.

J

& n

ftruere, quz tantüm Creatorituo

l

"

tibi ferviat. Z/Edificium profe&ó, h

W)il:

11 g

quantumvis exiguum , fuperbiffi

1

It tin]

mis tamen Regum palatiis przftan-

tius! & ne exiftimes opus effe ar-

ïäiüffübym

duum moleftumque , patieris ut f'f"f;qrin:z,

narrem. przclaram illam attentio-| "!

nem, qua actiones omnes fuas per2- ")

gebat (uteas in Deum referret) ís'tis

(

Ana-

!dy

Solitudints.

41

t Anachoreta, de quo VítzPatraum :

It« quando opus aliquod aggredleba-

ls tur ieu precum,fcü laborxs,feu con-

li verfationis, autalterius rei cujuf-

ij cumque paululàm confiftebat , ac

Mi

veluu quid ageret,rogaretur : vide,

IT a)ebat actiones noftrz nullius pre-

iníys £ii funt, multum faltem iis decedit 3

[ i fieó non ;oïh'namus quó oportet.

qUOIþ Revocat 1d iaihi in memoriam re-

iij Í fvonfum illud obfervatione dignif-

T nnum à quod non ita pridem dz-

Al

mon a!iquis dedit.Intellexeris affli-

&ionem Religiofarum Laudunen-

fiumi, quas maligni fp:rnus pofüide-

olarisa ii

ant, Acciditaliquando;ut inter fa-

foidint

cros ritus,qui pellendis demonibus

m r

dmclum .

adhibentut, proponeretur pulcher-

1ma D. Dommx umago* vix . appa-

g, i

fw;

ruerat, cüm fubitó poffeffz omnes

Palä']l!l"

terga illi obvertunt , neque adduci

iniqyi

offunt , utin eam oculos deügant ;

g :andem vi exorcifmorum coaétz

UE

Antuentür , unicá CX»CPta quz mi-

/7^ rum in modum reluctabatur : ni-

u Ü

f

E

hilomi-

l

45

2yimus dies

hilominus eádem virtute compul

m

"

fa non folüm afpexit, verüm etiam

!

i

obtutum defixitin imaginisoculos,

"T.

uti Sacerdos diabolo przceperat.

His peractis exigitur à dxmonera-

'l 1 m]hFu

"]

tio , curtantá difficultate pióturam

hancintueri detrectáffec ? vix obti

"m

quH

neri refponfum potuit ; tandem ex-

—

tortz hz voces: Ha, inquit,cüm hic

MC

U

Sanctusinter mortales degeret,íem-

i

perin Deumintuebatur, in omni-

bus actionibus füis oculos habebat

u I

in illum obverfos nos veró noi»ïp-

VaArd)

u

fas afpeximus , & quia afpeximus,

&in hanccoenditionem

p

pernmus

m

mlferrlmam delapfe fumus. Poft

hgc maturé confiderata fierine po-

Wt

terit , ut non flagremus defiderio

Mi P

A0

Deum femper habendi prz oculis,

*-Mlmluf

eum alloquendi, & in nobx(ipf's il-

lum prazfentem continuó intuendi?

Lluvr R

longéillud przíftat, quàm in fe ocu-

Thin

^

!

los convertere , quàm opera omnia

D

AR

propriz fatxsfa&loms ; commodi,

"t

vanitatis & lubentiz vitio labefa- |jj r

étare,

lj diæ

Selitudinis,

:

ïirnne "

1

'&are. Utinam, Hagiophila,habere-

At'vfmmïmus oculos divi Dominici.utinam

.

linunquam nofipfos refpiceremus !

'"iutinam tandem faperemus inftru-

Y1

l'itt» &i admirandá hac feritentiá , quam

Vi veriffimam Deus à diabolo (men-

"ll daciorum aliàs patre) voluit enun-

Wiwweiari! quin fructum aliquem ex

ii hac hiftoria perceptura fis, nullus

*mlf!drgärr,: dubito.

Ht

Sed quis modus perven

iendi aci

tlj hanc colle&ionem tam fublimenr,

;itit) tamque arduam, qux tantá occupa-

tionum multitudine , tantà nego-

quu

icondi

tiorum varietate;t2ntá licentià ima-

ftlmy.

ginationis noftrz non perturbetur ?

k

aptiorem non invenio, quàmillum

S.Bernardi przcipientis,ut nonnul-

agremusc'cä-ä

n

ladevotionisexercitia ufurpemus , *

ho ynt

ii

quibus mirum in modum fucceffus

ille interior redditur facilis: Seceae

nb

sen corpore

, fed wmtentione & devotio-

r,quäm!nä:

dis folirudoex duabus

ne , quaficor

impat

folitudine 1n-

) u

alis conrponeretur :

a nobis hactenus

j f i;?:

tentionis , de Bu

fermo

f

4

44.

$rimus dies

fermo fuit

j

,

; &lolitudine devotio.

iiäip

di

]

nis. , dequa nunc loquerdum eff,

giit

04

Has . devotiones ad quatuor capita

gf

refero , quz unita , imó veró etiam

unmääm*]

fingula fpiritum noftrum facili ne-

TU

Y

gotio, colle&um confervant: eaque

HPEJ(CI«I

tantó libentiüs hic comniemoro ,

st

"

quód Sanétisin ufu fuerintad finem

j

À

j

l

eundem aut confequendum , aut !

lp

confervandum. Primum eít)habere

^

quzdam quafi refügiiloca, ad qua !

quisferecipiat , quibufque animo, "//

femper inhzreat :fed ita fuaviter,ut fu.

Propterea negotium,quod pra ma-

wf

nibus cft, nihil detrimenti patiatur,

—

t

|

li lT

Sic Religiofifümus Berchmannus

recurrebat ad vulnera Seryatoris,&

| ll

m

ad pallium Matris Deipatz , ut illic

N

]

protegeretur. Sic S. Catharina Se-

iiy.'aïraao:;a

nenfis ex providentia divina fibi

V

ftruxerat conclave , quo fe recip'ie-l um

bat.Ita S.Paulus juxta mentem divi

nf

Gregorii , ex occupationibus , quz |*iy|

állum in terris detinebantanimoin ïäüilbciusjix

€xlum evolabat, Nof/rajnquit,con-

* i

vtr-.

LT

Solitudinis.

M

! vevfatioin celiscfl. — Alterum eft, ut

h

". Deiprafentiam ubique,& in omni-

"t bus ribi reddasfamiliarem regiiVa-

hls eis e»xvevmplo,, qui eum femper 4 dex-

Wt 5y;; imaginabatur. Tertium eft ab

"!t Orationibus jaculatoriis, brevibus,

'tte fed fxpe iteratis, que mentem no-

lilti: ftram accendaánt. Aut À teffera qua-

Mi dam fpiritali, quam fingulis dicbus

ij deligere oportebit. Novi virum,cui

lg hzcfrequentifiméin ore : Nallum

tbl bomum , mifi etermum s nullum malum,

ia 2fe eternum.

Alterifuithzc com-

ingijymuniffima teffera : ro ZEM quidvis

timiy 4gere, C pati decet. Sanéto Xaverio

t ii

lla : Mater Dei imementome?. . His

jmyilli fententiis manebant continuó

b m;;,(:olleä'.i & fui. Quartum eft,quod ex

SlcSCazh:r'siPHS occupationibus defumitur. Ita

ii u

S. Catharina parentibus , aliifque

n

8 3

lomefticisinferviens, JesuM , Ma-

n qui

riam,

& Apoftolos fibi proponebat.

: juxumm:

J

lta pientiffimus P. Faber (primus

'cupatiomhw

]

"

;

S. Ignatii focius)in itíneribus Ange-

ii

p

ln

loslocorum , & hominusn Tutela-

M

,

C ;

I685

Trimus dies

46

,

res , fibi comites adícifcebat, iifque

clientes commendabat.

Ad eum

j

h

modum , quotieshora audiebatur,

Müämi

S.Ignatius animam citabat ad exa-

men a&ionum fuarum, ut perfpice-

xet,recténe effenromnia. $. Terefia

a

refricabat memoriam mortis , &

diii

venerabilis Buzo Sancti alicujus ex

j

lis, quos peculiari cultu veneraba-

a

tur. Hacratione alii, fiin oculos in-

gt

curratcreatura formz przftantis

'biel?, ;

ah!inquiunt, quàm formoftor Jz-

40

sus eft, quàm Maria amabilior! f

T

funt in hominum converfatione ,

bt

autab ea digrediuntur , tacité di-

] yitin

cunt : ah! amantiffimé Servator ,

| Wt

quantó fuavior eftilla, quaz tecum

yid

Anitur neceffitudo & familiaritas ! fi

i

adeffe coguntur perfonis deformi-

t

bus,incultis,afperis, aut aliquá cor-

ïïmparie

poris vel animi moleftià laborant:

ttlr

ah ! ajunt,quàm hoc dulce & jucun-

dum eft, fi cuminferno purgatorio-

Tl

[

que conferatur, quz loca toties pec-

hi

catis meis promerui ! Ita illi pro oe-

eupa-

'Ws li

Sslitudinis.

4

lil

]

eupationum varietate alias atque

lendahu,

-('

—

alias, fed femper pias & fanétas co-

Vr

gitationes eliciunt,non minore fru-

z

Itr Qd

é&u,quàm animi voluptate.

Habes , Hagiophila ; modum;

0 uarum,mg

t

quem ad facilitandam illam inter-

nam colle&ionem tibi promiferamg

MUf nv

qualis veró foretea tibi & mihi fe-

NY

r

licitas, fiejuscompotes fieri poffe-

mus? Cave rem xftimes difficilem

ii u

utenim taliseffet;minüfne animi tí-

t g v

bicft quàm fuerit tot aliis , qui id

rf

DMart m

confecuti funt? quique, quod vel

femel firmo mentis propofito dixe-

Vr Conr

rint:iftad volo, ut cor meum fem-

dintt ,

perin Deum dirigatur : eó tandem.

atb

pervenére , ulumque fibi reddidére

xdili g

perfacilem. Neque pertimefcas,ne

l m

hzxcattentiote morofam reddat &

g i i

trifliorem , quin écontrario lzti-

rlþen'gauuüg

tiam pariet & alacritatem. Nullum

nj

enim lxtius cor, quàm quod amore

ghuil

divino faucium eft,quodque liberis

m

& crebris cogitationibus verfari

; gtf

poteft circa id , quod caítiffimé fan-

eufü-

üe[ulljlmwïï

[

48

Primus dies

Jgnttmhi

&ifiméq; amat, Nullam alibiqua-

j

re voluptatem;in hac fede mortali-

Nth

tatis non eft ulla fincerior. Iterum

jn

"Y

inculcare placet : O beata folitudo !

o

p

8 fola beatitudo! Scire exercicium hu-

3

jus devotionis , eftin hoc miferia-

!

mmfjdlf*

T

lu

rum loco beatum effe, & inchoare

felicitatem zternam : eft Angelo-

szemivolw

rumrituvivere , quinoflrz tutelz

jribt

apa)i

deputati fünt ; quantumvis enim

opinobis ferendz , & curandis no-

j,Lu

ftris negotilsintentiffimi fint , non

h

d ii

omittunt tamen Deum afpicere , de

( a

illo cogitare, illum continuo ftabi-

!Ml

lique amore complecti. Irelicet, &

D

hoc votote dimitto , ut Raphaelem

h

vivendo exprimas. Hic Angelus ,

Ml

Tobix comes,& inter hominces ver-

l(

Muf

fatus, omnia peragebat more alio-

rum,differebat,loquebatur, tracta-

zl

bat negotia, cibum fumebar, crede-

Mt,qm

! Mp

baturque in hzc ferri cogitationi-

:

bus omnibus, veluté trivio homo.

lfgtj&mlj»

|

Interim verfabatur ille cum Deo,

& n

'eundem fibi femper propofitum &

LO

pra-

ïmusdiu

Solitudints.

49

LT

l

s

rxfentem habebat,4lio cibo €7 peti,

Dbb

L.

ui ab bominibus videyi non. pote|! ,

I

'

!

'utebatur,& Angelus erat.Ejufmodi

iA

:

l

! .Jures in domibus Religiofis, etiam

Wt

r

t in fxculo vivunt, quos fi occupatos

VHl C exeris, dices ipfis negotiis abfor-

W^lb eri. nullamque aliam , quàm dere

"ii | ^ efenti volvere cogitationem. Ni-

';Ui hilominus cor alibieft, nimirum

; Mi eum Deo.Dicentur,omniía facere;ut

4imalii, & tamen plus longéfaciunt,

Wwüh quia faciunt omninó ut Angelus

lum "Tobiz , omninó ut tu . factura es.

lmms Amen.

)mple&i. ]i

SihzcLectio difplicet , aut non füfficit,

i, ul

lege cap. 6. 7. & 8. partis primz Rode-

N

rici tra&t. 1. vel cap. 1. lib r. de Imita-

j

tione Chri(ti , aut cap 22, & 34- lib. 3.

Poft Ledionem applica te Examini vir-

megebme:i

m,]oquehz:z»';

tutis alicujus,ut difcas ,qualis in fchola

Dci fis, qüantumque proficias: ut eru-

funiana

beícas,te tam parumin virtute promoe

ii

vifle; & majora cjus impofterum ex-

viniti

ercendz defideria concipias. Examen

iftud inftrui debet fuaviter ad mo-

rb

dum Leáionis, fingulis tamen punctis

:mperprowäï

e 7

pauxil«

!]

?rimw diés

pauxillum inhzrendo. Deambula , fi "

placet ; aut prope Oratorium tuum in-

u

tereà coníifte,

W v'b]

J

!

J

EXAMEN CÍRCA AMOREM

ET CHARITATEM DEO .

wz'

t

DEBITAM.

/,f

4 N vicenás notas finceri amoris

lnn'

Ti

,'u? Mi

DiVinia

N

Prima. Nwllum unquam mortalt

u

peccatum.| admitteve ,, qualifcumque

(

!

fefe. offerat occafio , imb. mori malle,

DT

quàm fe in labendi occafronem demii- m

£eve.

|

um

]

J

Secunda. Ne venialibus quidem

"u

peccatis. deditd operd &v deliberan ini

confentire.

At

|

Tertia. Dolere €* deteffari ommià . y,

]

delicta, f inagna ,. feu parvasqua ad- hij

yer[us Deumncommittuntür.

Iu

Quarta. Publicé profiteri 4m-ogf.em(,

tj

virtutis oditmn Cujuscnumque vitu.

Ut

Quinta. jfmare Deum ex toto cor«,,

T

dejintegrum illud ei confecvando , ne.,

!

lu

,

l

'

quein creaturas cum prequdicio veyee

L

|

fgrgtiæ,l

:

(

Solitudinis.

$1

f D

Mi

N

N

yentie, bonoris , & obedientia Creatori

debita differtiendo.

Sexta. Jmare Deum purà propter

V Mif , lo imtento proprio commodo,

eqnue

Tülheuamvis nullam neque :2 bac , n

I 22 alteravita bugus. , Aimoris merceaem

Á

"

.e[fem relaturus.

Xuns f

1

Septima. J/mare quidquid Dei eff,

—

!

J

€rinillo, €v propter lum creaturas

iij im?

ii

,Ü

mnes , m non aliter.

lts

O&ava. Jmare quid*quid Deus

hw

amatypr[evtim ipfius mandata , cou[r-

d m

filia,G virtutes.

B

.

Nona. 2Majort

amore ferrivin £05 ,

Yi euos ipfe plus diligit, ut efl [anhiffma

UE Virgo,San&li alii,viri probi, & qui pe-

- culiariter ipfusobfequis dediti [unt.

v d

Decimó. Dareoperam, ut ametur,

i s eloria illius amplificeu qmd oiues

WIWM. Creatuxas ,dimorts capaces.

j Undecima. Jfmare r approbare,

ütni! qtid circa nos &i alies operatur, aman-

jini! ter omtria de manui paterna [na bonit4-

I! 125 acceptando.

m

Duodecima, Vellec delehari $m

y M*f"ï

!

emuui-

[

$32

Primus dies

yn

emnibus,qua ipfe vult , fveilla fatlu

u

facilia frnt, fve toleratu moleffa.

Decimatertia. Privare fe creatu-

J

yu,earumque folatiis, Cr voluptatibus

'ggioph'lhmï

i

propter ejis amorem.

Decima quartra, Sepesllum ver[a-

ab

g

ve animo ,&v libentins , 7u2m creatu-

345.

T

Decima quinta. Libenter de illo

gv

loqui,

t

Decimafexta. De ejus Majeflate,

st

€7 adorandis pevfectvombus gaudere.

ingi

n

Decima feptima. P/urz facere mi-

nimum gradum gratie ejus , Cr mimi-

ii ts

mum donorum CT favorum iMlius,quàm

n

omnes totius Ovbis bonoves Cf delicias.

(

Decima octava.Optare quocumque

[ UTY

pretio JAmorem illius, etiam tolevantia

m

incommodorum — €f

LOm

quorumcunque

!

cruciatuumnon tantum ad tempus vi-

tllniy

—

]

tin jj

16 mortalis , fed etiam ad millia anno-

| L*:cgum ]

yum, fr Deus ea nobis lavgsvetur.

Decima nona. J4d viffenem ejus

Pt

gj

ferventer anbelare.

j t

Vigeíima. Qe[cere in dies in Jfmo-

re;

li

Solitudinis.

53

m

ge €7 afpirare ad. avdenti[jmam , &

n

idie auge[centem [ui Creatoris di-

4

Prlwrffff.,, quot

h Uy

il

lecitonem.

]

Hagiophila,ut verum fatear, cre-

M

, doteattonitam , dum vides, te plu-

dl

i!

rimüm aberráffe eà opinione , quà

ms, 7

hü

rebariste Dei amantem , dumque

adeó paucas divini amoris notas in

. D

te animadvertis. Habeas fortaffe

H

primam,pratereà nihil. Aggredere

T

D

nunc , & intraanpum pluresobti-

du [

'nebis ; quin Deo & Virgine Matro

]

iij

opem ferentibus , omnes.

ts (

Succedit Examini Oratio vocalis , feu

il

J

w

Vefperarum alicujus Officii, feuPre-

lh

cum aliarum ex obligatione,aut devo-

.Optaïtgïg:

tione recitandarum, "

Vr

Hinc aggredere Confiderationem hic

MMIHMW

propofitam. Quid in ca agen dum jam

tndlini

in Monitis Generalibus declaravi. $i

gt

nimium tibi videtur horam impendi

integram , prudenter nunc & aliàs di-

ir(;rgirm;x

gere tempus tuum, & tantüm femiho-

T d

ram impende, $ic fum , ut voluntati

tux mc penitüs accommodem.

vtl

CON.

44

Prim,(:s dies.

UT

!j

J

CONSIDERATIO,

:

!

i

st

Y. Uz tibi felicitas, Hagiophila,

o&o.,, vel decem habere dies

y

qod

integros , quibus nullam aliam,

qap

u

quàm de Deo atque animatua cogi-

u

»

H

tationem,curamque fufcipias? Mil-

"!

i

I

leni Ethnici funt , & totidem Chri-

ftiani,qui mirabiles in virtute pro-

L

greffus facerent, magnamque vitz

i

fan&imoniam confequerentur , (i

M

ii

tali otio , (imilibus cogitationibus,

;)

& luminibus fruerentur , quibus

jam tu abundas, & qux Deusin hoc

feceffa tecum adhuc communica-

i1)

bit.

D

II Fatere verum, nunquid ànu-

TM

Doir

mero earum animarum. es, quaz ve-

lg

lut in tenebris palpantes ad Deum

z'

'ü i

accedunt ? nondum ruifti in ejus

::::ir.':!?äuuic

amplexum , neque de omni jure

.

J'r.onrepe

penitüs illi ceffifti ; dudum eft, quód

L

ftn

cum illo licitaris, Tantane tergi-

"d

verfatione opus, ut tibibonum cu-

ris! !

hm

T

|

!

Selitudinis.

5y

(] das? ah quantam tibi ja&uram pa-

'ris! Tandem aliquando infifte ve-

ïaäägiopb;;&igiis eorum Sanétorum , qui ar-

làcdentiffiméea comple&tuntur , qua

lnjtu tantoperé metuis ; quique tantó

mwferventius profectum fuum perfe-

(iig| quuntur , q.uantö propius abeffe fe

)

a(j Vident à fine, propter quem conditi

,:

:

l

!

n funt.

i

JIL Nonne jucundius & tran-

puy:

T quillius eft Dco fervire, quàm mun-

gt

do,& fibi? quid tibi nunc prodeft,

j Jaxaffe habenas cupiditatibus tuis,

g quem fru&um retuliftt ab amore

tj

ujus,vel illius creaturz & nihil me-

iuse

ft, quàm Deum diligere , ilti-

ue fervire : c&cera omnia vanitas ,

1W"Mi£& afüictioanimi. O anima mea to-

"i ties perfidià' creaturarum decepta

i & affi&a , nonne tandem in finu

lf"imï' cqonquiäfces unici & fidiffimi aman-

&tl tis tui ? nonne pertzfa infaniz.& va- ,

if nitatum tuarum, omnem curam &

i!! amorem transferes in Deum fince-

ibiboW ré amicum é unicé aimabilem ! qui

nurn-

$grimtus dies

£

nunquam fallit , aut deftituit fuos j

nifi quando contemptu legum fua- (jm u

rum ignaviflimé deferitur.

f] .Um

IV. Ubi eram ante centum an- j

nos? xternitas przceffit. Ubi eris m»ruäf*

poft annos centum* ? fequetur zter-

fü(t

nitas, & quidem brevi: cunéta W

enim incredibili celeritate praeter-

egouum

volant :

fola tu anima mea teftudi-

&optzde

neo paffu gradens & lenté repis in '

divino fervitio , cüm plurimum iti- dix

umm/ nl

neristibi reftet peragendum,

quas , p

siam (

V. Omnes illz voluptates ,

MT

nunc hicnunc illic decerpit animu

$ ï*'*

.j.mbon

meus,quzque non totz, fed dxvxü'n |

d (

fuccedunt, relinquuntin fine quen- ;

dam cordxs amarorem & occultas Iuhu

anxietates : unde xfcud? nifi quód | j

animus ad finem fuum anhelat, ex-

J

fpe&atque vifionem Dei , qui fo-|

Tn,qual

Jus uti ob)e&um infinitum ,explere

uvmm

poteftanimz & amoris mei capaci- |

Wum.

tatem , nunquam /faturandam iis, [

poïoïum

quibus ha&enus cum falutis meg|

ld

Penculo intendi,

mfr

VI,

LEU

Md

Solitudinis.

57

u dtüm

V. Hocfortaífe ultimum tuum

KU TN

lii etium eft ; hzc poftrema exercitia ,

la quibus incumbes. Siid tibiconfíta-

Yà ret,quid ageres? hocage nuhc,omni

1j ; pofito metu & refpe&u, age progier

iz |jj,Deum & te: ne tibi blandiaris , ne

lii procraftines. Negotium hoc tuum

ln e

, negotium maximi momenti ,

xderis,&lzn:e'-& d

do prædefünationis tuz.

hü Peracta confideratione trade horam

l

animi rclaxationi ; declaravi ad finem

at

ikvofup:am.

monitorum Generalium,qua ratione

lii

tranfigi illa poffit : fi integra redundat,

impende femihoram: ita denique tem-

TM

»us difpeíce.ut omnibus fufficiat,

igmi! 1nde ora Officium, aut alias preces vo-

"

mv t

cales. Vifita Venerabile, ac demum

mie i

prepara Meditationem.

ml

1

I!l MEDITAT!O.

d

De fervitutequam DEO debemus.

wj

Otatio prz paratoria confueta.

dumtinty

&fludium. Vide & admirare

u

h

'

Apoftolum Paulum, qui per-

vis

fonam fuam alio ritulo noluit exor-

j mrä,quäm fervi Jefa Chridti : Pas-

8

Pypnwus dies

lus fevvus ?ESU Chrifli , hoc potiffi-

j

N

a

mum elogio utitur, non dicit fe pa-

[

tracorem mirabilium, non Apoftto-

lum Nationum,non Genülium Ma-

j

D

giftrum,fed fervum Jefu Chrifti.

dinl

IL. Prelud. Pete à Deo gratiamy ! i

ut cognofcere poffis ; in quo fita fit ijil

felicitas , excellentia & materia fer- xiti

vitutis Deo debice , ut ex hujus remeo[

cognitione tranfesmusad ufum ejus ii

rei, propter quam conditi fümts, u

l. ?u26Clum. Ymunenfam effe Dei !

majeftatera neceífe eft , cüm illi fer-')i

vire,regnare fic & maximus titulus ii

quem homines etiam honore &E&'l*ül*ws

fan&imonia

præ&anufïml am-M,.k.v

biunt, fit effc fervos Dei. Et veró ni-ksi

hil excelfius de aliquo dici poteft, ii

quàm, magnus eft fervus Dei , hacílnj

bona Dei ancilla eft ; multoque ame« |

pliüs, quàm fi dicatur : Princeps cflufy,

Regina efl;przflans creatura eft, ho«j

mo fàpientiffimus eft. Malé mu ndo r

& omnibus qui illi ferviunt! Vivaly t

Jefus & fervi ejus Anima mea, quüj,

tan-.

!

(

[

ii

Selitudinis.

59

^

lixnta honorum ambitione teneris ,

It

!Icui vis fervire'?

T

W. fun(lum.Servire Deo,eft pri-

RTR nió Deum Magiftri & Dominiloco

um]e["Cï':habc-:re. Dominus arbitratu fuo de

"w vebus ad fe fpectantibus difponit.

"t Qui agri dominuseft, poteft illum

'ittt divendere,illum colere,illum negli-

IT gere,in eo ferere triticum, legumi-

"mlb na, plantare arbortes , illas evellere,

iftt & comburere utcumque libitum il-

umalifuerit. Eodémne pa&o ad arbi-

id,it trium Dei difpofita es anima mea ,

um liber& de te difponit ? producisne

n r fra&tus quos requirit à te? multüm

dinis abeft,etfiproptereaab eo condita fis.

wily Secundó eft confumere fe omnino

dQ

1

Mi

ad voluntatem ejus , qui Magifter

& Dominus eft omnium Creatu-

3eül":rvusDef!

rarum. lIta Domino candela fervit

j m

jl Pria"f.

fe confumens ; ita cibis fervit fal,

bastutti

dumconfumitur. Quz ea felicitas

mihi foret, fivita mea,quead mo-

d At

ii

dum candelz deficit , quz diffluit

falis inftar, pro Deo confumeretur ?

lsïAnimmi

,

quan-

éo

Oyimtus diei

uando anima mea cum Regio

Pfalte exclamabis : O Domine ,. quia

?

m

l;

«go fervus tuus ?. Tertió eft. vivero

j

jl

li

[

(

cum refpectu in ejus przfentia , ei-

jb

que prompte , hilariter,& ad mini-

mum nutum voluntatis ejus ob- Wþ

temperare..

IH. ?unGum. Yriagenera fervi« u

tiorum funt: Primó Mancipii,

l

quod penis & verberibus ad offi-

cium urgendum eft. Secundó Mer- |

l

cenarii, qui mercedem fpe&at & lu-

)

crüm. Tertio Filii, qui ex amore ,

l

fervit Patri; Quo pacto ha&enus

l

ego Deo meo fervivi , qua ratione jj

deinceps ferviam ?

Cm'hgzs D |

Colloquium ad SS5. Virginem,qua s

fe Ancillam Domini nominabat,& jj,

Atf

ad alios Sanctos , qui przcipuo affe- j,

j

j ]

é&u Deo ferviverunt. Pater. Ave.

:

!

Recolle&io, Le&io obvia| Thoma de l

|

Kempis. Rof(arium. Vifitatio Venera«

|

|

nj

l

bilis $Sacramenti. Coena, Recreatio,

Litaniz $$. Vifitatio Venerabilis $a-

L

14"

!Im

L

eramenti, Praparatio cra(tinz medita:

|

Wonis, Examcn. Quics.

$ECUN

|

i dlh

mea Qm

Solitudinis.

éí

' OD lhlm

Temog& ao n ananandamn unags

Anis «0$ JROROR OROR OR o

aner,a ,GQag d9 w oo u g u eeoe v a

U "T

SECVNDVS DIES

Tm&mr( De Panitentia vite tran[at]a , qua

tii )

Deum offendimus.

Yebry,

1. hg

Agiophila, peccata im-

cedemfpen

pediunt, quó minus ad

ll qia

finem , propter quem

( pz&o |

creati fumus , pertinge-

llU valeamus.

Idcirco hunc diem

n(

tranfiges in confideratione peccati

M"E tum mortalis, tum venialis , ut

.mmmnuml»mde horrorem , compun&uonem,

MHUPé vere poenitentiz íructus eli-

i, D l*cxas.

"TLIN

Y t VW

Inchoanda dies eft à Vifitatione Vene-

y ( i

rabilis Sacramenti , indetc para huie

(ut Va

M«ecditationi.

bt

J

Ye-

j

é?

Secundus dies

f'i[)&!

j

d

li

MEDITATIO K,

u

De borrore peccati moyrtalis.

Mi t

Oratio przparatoria confueta,

R«lud. Statue te coram Deo

m

l. P

m

z

veluti reum aliquem graviffi-

T

morum criminum , qui ftet anie

Jl

r

I

TOR

j

Judicem catenatus, viné&tus & ma-

du

i

'nibus pedibusque ar&tillimé con-

2 pi(üï

ftrictus.

H. 9r«lud. Pe

'te, à Deo lumen,

nilltié

at

.quo recté miferiam peccati morta-

"

lisagnofcas,& uti

llud tibi ignofcat, ':&æquasd'qi

fifortaffis eo animam tuam ali- u

OM

quando contaminaveris.

L ?an&lun. Peccatum.| mortale

tam terribile eft , & tantopere Deo| Id

fontü omnis fan&itatis diíplicet, Qdl

cüm a&us rebellionis fit, & injurisjumu

adverfus divinam illius majeífta-

MT

trtinn

tem , ut velobunicum, é coelo de-

trufi fint Angeli , & in Infernum

tatm

przcipicati, ubi etiam divinz Jufti-

ln

ftiriz carnifices effe&ti lunt.. Adam

m"tiexcogiz

hominum Princeps & Parens unu

d

ad

I

[

T^

Solitudinis.

£

idmiferat, & illico non folàm ipf

IU

