t-'qüïw qui volet, ego e(fe deinceps nolo.

im, V. Potior eft dies unicus in fer-

w VOre, & actionibus ex Dei amore

r peractis decurfus,quàm mille alii -

i qui fenfuum cupiditatibus, & pro-

s jpriz voluntatis fatisfactioni impen-

»r:pmläqn.tur . quia ex mente Divi Augu-

]

PIWi

L 53

[

ftini,

Á

$396

Teriius dies

ykdd

ftini, quodcumque tempus amando|!/

l

Deo non impenditur;perditur.

*,g lsm*

Adefít jam hora Relazationis, de.de Ofs jj

ficiiaut vocalis O;zationis. Tum visjit

fitationis Veucrabilis Sacramenti, Do- m

,nique Meditarionis przvidenda.

pAet

Hl. MEDITAT11!O

o

l Tif

]

24otiva ad fervorem , r pevfeGiionem

-amod

p a/eqz,mdam.

jj

Oratio przparatoria confucta.

iM 0

Reludium.Ob oculos tibi prox/jn'

P

pone Ifraélitas, qui explora-/iit

tum iverant terram promiffonis , yuil

waita

Num. c. 13. € 14. eamque adverte-

rant omni frugum,;& fructuum ge-

h

nere afliuentem, manantem làéte & m

melle, denique ftudiis omnibus ex- ; ii

petendam :at inipfoaditu , pluri- «l

mis animi concidére horrore diffi- ij

cultatum,quas imaginabantur: Ter-|uyiny

rA illa , inquiebant, devorat babitato-|iw|

res, U pulchra, ut fertilis fitjnimio|ugy

tamen conítabit , nimia funt füb- j

eunda pericula;ut eam adipifcamur. n

LA

hd

Soilitudih'is.

125

|

"t YE. 8yelud. Pete gratiam à Deo,ut

d

u

i

jus generis metus , & tanta animi

t

!

0nm

ll ine

^

pu

fillanimitas, teinvia falutisnon

Q

Impe

diant.

m

hts

- L. funtlun. Mundus, Diabolus,

Ti

Caro,Amor proprius,& Senfualitas

perpetuó nos infectantur, & fugge-

i

v i

!

/

jrunt : nimiisdifficultatibus ; &in-

j

à tommo

dis feptam effe viam perfe-

, &ionis, illam vel iftam virtutem

74 "btineri omnino non.poffe. Quid

tdrfaciam ? aurem przbere iis debeo *

l/ziita videlicet iis adnumerarer , qui

'tliex ignavia femitam falutis deferen-

(üttes , iére in zternam perniciem. Si

tiiteffemus ad portas inferni, innume-

tl ros audiremus , qui non aliud hor--

L

7

tribilài vociferatione clamitarent,

L&gmmb

ii

quàm : lgmaviaos, o5 pufilanum-

"

]

i

il

7l

[

tas, buc dedit pracipites, Ex Purga-

"

torioidem occinitur ; & inter fx-

ii

culares quot fant , qui ob eandem

jf

pufillanimitatem — non adierunt

! fll

j

11

clauftra religiofa , quó tamen Deus

eos vocabat , ut tantó fecuriüs ani-

í

L 4

marum

[

388

Tertius dies

marum fuarum faluti navareni

!llfm i

í r

Operam; atque ucinam ifti non pe-

rirent? Qyin igitur monitus exem-

g

Y

ttati

plis aliorum audeo, & rem ago ma-

s

a

ximi momenti, quzque tam pecu-

liariter ad meattinet?. —

iFCMOW

II. PunCium.Non eft negotium uf-

"m

que adeà arduum, fervire Deo per- I

fecte: fola initia dum quisaffuefcat, ii

l

difficilia videntur, cxtera ufu,& in«

qus p

|

ternis deliciis faciliora fiunt.Chrifti.

lum

l

vox eft : venitead me ; jugum enim gt

meum fuave eft, & onus meumle-

1 gu

t

ve. Quisad hanc amorofam invita-

tionem animos non affumat 2S. An-

DT

dreas crucem fuam appellitabat /o-

LrT

n

nam r diu defideratam. S.Paulus in,

anfirmitatibus , in adverfisjin cruce

t u

poníimum gloriatur. Tot San&i

Wtj

f

ab xtate ineunte (quamvis condi-

tioneprzftantes, habitu tamen cor-

n

[

Wr, N

poris tenero,& delicato) difficulta-

Itl

|

tesomnes ludibrio habuerunt, fece-

Tf;(iüþh

runtque eaomnía , quz facere ego,

ET

vi-

D

poffum, & deþeo,& qux eum di

na

'fi«sf,,,

Solitudinis.

199

1 li

4

L

wga gratia faurus fu. Revoca in

tj

memoriam eos , quorum nofti vir-

;l lt mnm'»

li

J

ægü;cs,eorumqu; ftimulis te anima.

W FHl Pantiwmn. Propone tibi difi-

R, qultates omnes , quz in profequen-

NG

da perfectione fubeuntur : «onti-

"s nuam corporis mortificationem ,

!t oppugmationem paffionum ; indo-

gj lis rebellionem,refpeétus humanos,

iij & ejus generis plura : fed quid hzc ,

ts fi cum pramio, eoque zterno con-

"lss ferantur? fi cum . poenis infernali-

mjbus, quashactui viétorià evadis?

«nr; l cum incommodis , qux mundi

Iuj affeclz fubeunt , utad aliquem ho-

Wi noris, aut divitiarum camulum

13j pertingant? quid hzc denique , f

lij; compares cumiis , quz Jefustuus

;lj pro te? tanti dolores, tantum fan-

5j guinis effufum pro te , facilé pro-

meretur , ut ei rependas aliquid la-

! tifl(lï:"r

boris , finonfanguinem,& vitam.

H

i

Refolutio, Magnanimitas.

Colloquium tecum. Nil ma-

ufmr;:;:

gnum,anima mea, fine labore obti-

mmf'

L 5

netur.

6.90.

Tertius dies

h li

metur. Hoc pretio fcientia, Princi-

ylti

umfávores , &divitiz conítant :

Bïml L

xihil mundani omittunt , quo ad

igip!

honores , & propofitas fibi digni-

üuguïm

n

tates graffentur. Jefus manum ti-

bi porriget , non deerit divinum

al

«

fubfidium, ipfiSan&i tibi aderunt

quickc.

é exemplo , & patrocinio. Pater.

Ave.

necolle&tio Meditationis. Lcäio 'Tho-

mz de Kempis fortuita, Rofarium.

Vifitatio Venerabilis Sacramenti, Cee-

na, Recreatio ,. Litaniz $anctorum.

Vifitatio Venerabilis Sacramenti. Pra-

paratio craftine Meditationis, Bxamen.

Quies: Sed priüs ftatue tecras fore in

furgendo diligentem, neque cum cer*

vicali tuo,ut mos eft,difpuraturum,Ia-

de totius diei fezvor inchoandus cft,

& exiguum fané fru&um hodice retuli-

fti,fi matutinam illam diligentiam non

propofucris. Molcftiz quidem non-

—

nihil fenties,fed quid refert? Angelum

tuura tütelarem ora,utte excitet , aut

Patronum, cui religiofiüs afficeris , ne

a&ionum tuarum primitiz fint tepidz,

&ne

T

Solitudimis.

198

i

r

r

1

L

languentesque. Quam in rem occur-

i

iVidïCOüi;;

rit,aliquando in fefto $,Joannis Evan-

I

J

elifts , à S. Mechiilde vifüm Jefutm

lity i

j

Mij

[

formá pueti decennis, forores é fomne

fingulari quádam paudii teftificatio-

fs

ne excitantem , & $. Joannem uni ali4

tnis

cui affiftentem , quz peculiariter illà

Md

erat devota, Hifce vale, & fcliciter

Kai h

quiefce.

Z

1 Mi

387973

vl

Ht (

B

es

h-

Vfl

C

LE

E2

p

m

k

UX

2

j

I

Busdunt

N

S

"

j

;:r

&

TR

bes

Ls

lm

T

ia

v

1 ;mm:

d

qatt

ijb

L 6

l

QUAR:

Quartus dies

062*&?2—?8?8?&?8?3?*50 u

QVARTV* DIES,

Omu

De iis, qua bominiin extremis accis

dunt.

W

,

Ihil , Hagiophila, potentius

n

jndd

confideratione Mortis, &

Judicit,& Purgatorii, qux

pum

illam confequuntur , ut beneani-

r

mam tuam difponas, emundes , &

j

optimis propofitis munias. Qui

quni

frlni

enim horum cogitatione non evin-

citur, nefcio, quid commovereil-

(

lum poflit. Occupabimur ergo in his

buti If(

hodie, & quàm poterimus modera-

i If

tiffimé ; nullam enim inferni men-

if

tionem facio, à quo te fciofatis , &

at

meritó alienarg. Satisifta j quz di-

H

G&urus furn, ferient

tl

Vifita Vencrabile Sacramentum , &fi

Til

abíque arbitris es , rer terfam deofcu-

j

i

late,nttecá die hamilies, quo agnitu.

ra es tenihilaliud e(fe, quam terram,

trmesa[

Vi

j

& lutum. Faciebat id quotidie à le-

&ulo confutgens B.Francifcus Bor.

It

u

gia. lndcad meditandum te difpoac.,

L]

-

u

Selitudingt.

193

U

i

MEDITATIO I

hl

De Morte.

Wi

IIj

Oratio prparatoria folits.

Relud. Ymaginare te in extre-

?5i09hü1, N

1. P

mis conftiturum, offerri Chri-

:

"ln-81 cruci affixi imÍnaginem , accendi

7f-m'gliorü, cereum facrum, atque intonaritibi

"i à Sacerdote: Proficifcere amima Cbri-

U: f)j)4. plurimis interim circüm

U fj

orantibus,& animz exceffum prz-

n

ftolantibus.

hia

I

II. Prelud. Roga Deum;ut mortis

imurtrgom

l

E

horrore te percellat, quo meliüs ad

(

eam te pares.

D tbnin

I. ?un&lum.Decretum infallibile ;

vtl

Moyiendum e[Jé : hae iter eft omni-

bus , & juvenibus fzpé,& minimé

:lz:isi(u, u

arbitrantibus,& iis qui robore cor-

;::wm'mm

poris, & valetudine plurimüm pol-

wtae

lere videntur ; nemini mors par-

bt

cit,omnes aggredirur, & pleno cur-

i

quäpmt

fu: fingulis enim momentis fit pro-

T

pinquior. Quare eà fzpe adverta-

hii

"T

musanimum , ne incurios adoria-

turj

L ;

194

Quarius dies

tur ;

& jam nunc faciamus ,. quod y ll

tum feciífe vellemus. Sibi benà non Hu,ahud

attenditqui non femper attendit.

m

II. 9unchum. Ut morte nihil cer- «v;hunr,

tius eft, ita eádem nihil eft incertius, i atl

Et annus,& dies,& momentum, & us I

locus , & modus , aliáque omnia

Pw , qu

morti adjun&ta, incerta funt. Per« ,

mm

curre fingula, & fcito ab hac incerti- , i

tudine feriam nobis follxcxtudmem, 'mem |

& vigilem curam indici. Vigilate, ii

monet Dei Filius, quia nefcitis jj

diem,neque horam.

1m ii

IH ?unGiwun. Mors corpori ani- ;

mzque terribilis : Corpus dolori- , iil

bus , & debilitate obruitur : quis at

tum modus orandi,peccata rité ex- i

piandi , & attendendi &bi ? Gade&*

tb

fuprema lucta, pejus eft: vifus defi- ,

"uní

cxc,& auditus, frigent extrema cor-

wr j

poris , ipfumque olere jam terram kali

incipit & feetere. Horrent, quino- |;

i

bis ferviunt, &quxbus delicatiores |,,

AR

funt nares , nos deferunt ; cxteril ,

L

j

cum moleftià faftidióque circüm- ln

$

l

m

V

li d'u

Solitudinzs.

195

Mi

'*Aftant. Miferum corpus inutile eft ,

ii

:r if?';-

w

neque aliud movetur quàm manus,

dum cortinas , & linteamina

n qua

DT

"

iemn

l

]

l

il

Ab

4 ;

contrahunt, teftantur, zgrum jam

j

Iim

j

farcinascolligere , & ad abitum fe

T

?

,

parare. lítud tibi fübeundum eft,ó

h) i:;ffï

"Corpus , quid ergo juvat me , tot

n

hh

'

»&fml

'"blanditiis mulcerete ? tum cempo-

ris, fimul atque anima mea te de-

Mil

feruerit , fies vitz expers & motus ,

?mm?:i Í

'

i

;

vermibus ccruptionique obnoxius.

]'l/i, f

"! Y e&o & domo teefferent , ut non

inüs memoriam tui, quàm te hu-

rosmrg

i mo obruant.

Cequs dir

Neque Mors minüs eft cerribilis

:obnmr:.;

animz. Quis dolor,deferere corpus

T

tantopere dilectum, tam molliter &

inil!i

biandé habitum,cujus majorem cu-

ii

hn

l

1

i

ram quàm fui gefferit? qux mole-

grz:fmem'

flia, perpetuum vale amicis dicere,

n

feparariabiisomnibus , qux habe-

[

j

I

bat in deliciis? relinquere opes &

st

honores, quibus affectu tuo incum-

m

bebas? quantx anguftiz ex patrato-

rum fcelerum recordatione;ex afpe-

r "ï

l

u

E

196

Quartus dies;

&u dzmonum extremam pugnam,

!

m

indicentium , & vitx rationes ex-

g

probrantlum, exincertitudine mox

LE

y

m

ferendx fentenuæ, & loa,cux depu-

tanda fit £ merità hzc terrorem ; &

jl m

iW !MM

quidem gravifimum incutiunt. O,

.,m( emïp

felicem eo momento, quiDeofer- |

ldl

viverit, mortificárit carnem fuam ,

g

& hujus voluptates, & delicias con-

xthO

tempferit!

j Dut

Colloquxum ad Sanctos, qui ma-

Ri

gná animi alacritate & folatlo mor-

qu n

temobierunt: utinam morte fimili

T.

defungar ! utinam nihil me.terreat

TOR

Àn hoc vitz exceffu! utinam in hac

luéta mihi adfit prxfidium S$, Ma-.

N

tris , qua toties aliis opportuné ad-

1,

M

fult

Ti

utinam tum tutelaris meus

Angelus converteret in fugam ho-

m &

ftes meos / utinam frui liceret bene-

li

ficio Sacramentorum utmam mo-

T

ffh

riar amando Deum meum, & ex-

EL Eflll

tremis füfpiriisingeminando JEsus,

w W n

MAR1A , JosEPH ! Amen.Pater,Ave.

»hrum, 1

N

jj

NH

QT

Re

LT

CXtremi :

M.

Solitudinis.

197

L

&fVifæ f

h

! Revifio quitationis. Ele8io Teffere

hodiernz : fortaflc arridebit hzc: Mo-

Ut

riendum efl , pofl boc judicium, Ncl

Eæ) a IW,EUIA

illa Thomz Kempenfs : QuiJ £re-

Ut

defh diu vivere Q quando tam . pa-

ts

rum cmendamur ?* Qun proderit et-

iam fzpe infpectis manibus fuis dice-

W: quma

tggi

re: ha aliquando manus à vermibus

rodentur,

ii

Sequitur Oratio vocalis,aut Officii, aut

alia, Deinde sacrum. Tum Ledtiofpi-

ldSmäga

—

l

ritalis,aut ejus differtationis , qu& fe-

tll

!

T

quitur, aut aliorum , que goücä no-

tabo,

4

ii

m

DISSERTATIO MA-

wl

TUTINA.

RTT

,

B

Pluyimim veferreyper[pettas effe

Qu

?Mertis qgual,z'tates..—

i

h

Leum & operam perderem ,

n

lt

O

Hagiophila , fi tibi demonftra-

)! rem,moriendum effe : Tribus faci-

35! busea veritas perpetuö nobis o

$) oculos ponitur : prima facrarum

g litterarum, quzid in omnibus pro-

iq-

nf$

l p? paginis decernunt ; altera rat

Sa

198;

Quartus dies.

nis naturalis , quz luculentiffimé.

p

evincit , cüm é terra, & quatuor

m

clementis fimus compaginati , nos

jim

interitui effe obnoxios ; & tertiá

jf illiusw

experientiz: nam ab Adamo hucuf-

*(;ner«impä

que , hac omnes ivére, & nos ibi-

j,an:mobïiü

mus , & quotquot nos fequuntur,

j

ibunt.Solennis mortis eft profeffio ,

.-;sïoquulm

ad hanc omnes homines fpectant ,

,guïcemo

feriüs, autcitiüs. E4 condittone in-

j W

trayiut.exirem., ait Senecá , nullus,

qUtC'mifl

quantufcumque fit , ab.haclege ex-

t p

imitur. Et Deus poft adventum Fi-

(a h

vt

lii fuijin capite Ecelefiz.mirum hu-.

jus rei argumentum nobis propo-

ii )

fnit.Summum enim illud Orbisca-

L

|

put peculiariter debet huic expe-

zb h

rientiz fuffragari , neexiftimemus

h

[

d

€os,qui dignitatis exteris przftant,

]*!**ebr:

i

[

jnel

extra, mortis i&um quoque. confi-

)qtï

ftere. Elegans hzc animadverfio.

Fl

efzPetri Damiani Cardinalis. Ro-

*nm |

gaverat illum Alexander IL quí fie-

!

j'f-mar

ret, quód ad Sedem Pontificiam

ET

eye&titam citó vivere definerent, ut

N

!

u

nec

I

Solitudimis.

199

,'. quæ hmüü'*

U

]

ttt

n

ec S; Petri annos affequerentur :

9

*

L

. Deum toti Mundo,

iiCOmP; l

:

'refpondit ille

Ü

D

'velle imprimere Mortis memo-

T

]

i

Y

'n

'riam , illiusqueomnesadmonete :

nài

7

! càm enim Papa unicus eam condi-

* ly

tionem obtineat,fitque veluti Orbis

u i

m

Monarcha , ut Bartholus, & Accur-

Af

|

! fiusloquuntur , fimul atqg; mortem.

1

A

i

q

11:1

obit, certior redditur tota Chriftia-

* Uil

Ü

nitas: pertotum Orbem, cüm ubi-

(l jfüfü, [

que Chriftiani fint, fama divulga-

| diios

tur ; itaque omnes mortis memine-

'.ïfu. Wt

runt, facileque fibi perfuadent, hae.

T

omnibus eundum eíf? , quá tantus

t

[

?D-

praceflit. Par ratio Summi Ponti-

tf

ficiseftin terris, quzSolis in coelo.

y m

Quando hic Ecclipfin patitur ;

ls

omnes advertimus: diffufz per Or-

v

bem tenebrz produnt: fj ftella ali-

I

qua lumine fuo privetur, nemo id

!t

percipit,nifi forté aliquis immerfus

ia

Aftrorum ftudio Mathematicus :

Tta fi moriatur aliquis eorum , qui

k

T

minoribus iftis fideribus fimiles

funt, cluis Íciet prater unius U

rbis ,

ddilfriä:b

í .

]

Pro-

200

[

Quavtus dies

Provmcxæ,aut Regniincolas? ceffe-

iil

rit veró fatis Poniifex, jam Sol ocu-

p

T d

lis noftris ereptus eft)nemo id igno-

rat. Quód fraccidat, coníticutosin

A l

eo hongris faftigio non diu vitam

(Mn AUT,*

prorogare , fervit ad hocrenovan-

V Uf

dam mortis recordationem,quzita

At

J M&

frequentiüs fit,quàm fi alia dignita-

te ad annos quinquaginta, vcl octo-

AUE

ginta fruerenwr. Satisigitur notum

tiimen n

eft,moriendum effe ; fed nocet plu-

p

rximüm,non effe fatis naturani mor-

AATON

tis, & qualirares perfpectas ; bujus

([HIJ, l

enim cognitionis defe&u plurimi

MU

inveniun: fe deprchenfos in hora,

M

mortis , hoceft, feriüs , & eotem-

DN

pore, quo provideri nihil amplius

AUR

poteft. Nolim ego te hoc incom-

Og

modo laborare, Hagiophila, & ut

* UI

j

te eximam , quidquid mali animus,

d

meus de Morte mihi fuggerer, dice-

HO

re aggredior ; vivis eam coloribus à

"Wt

planta ad verticem depmgam. Or-

u

dior à pedibus,

Wi

Mors curfor eft, femger eft in via

N q !

-

il Jif;

SOthüdïnif-

201

?[Hlnwlasf"g3

& itinere , utvos affequatur j noctu

rfx'y lmï&*.,)z

lt,nemgm,[

!

diuque properat incredibili veloci-

!

tate, Tria dicuntur eff? figna velo-

h rins

citatis: Primum, fi maturé curfus

AL

inchoetur ; at tam rmaturé incipit

UI

Mors, ut fimul ac vivereincipimus,

i'u*uncm] "

incipiamus etiam mori,Unde,ama-

nrfz!iaä:gmg

bo te,dicebat Job : De utero transla-

Bd

us [um ad twonulum ? Yd veri fimili-

lr

tudine: non habet , Princeps ma-

ln

AU

gne, dum hxc dicis : jam per mul-

tos annos vixifti, regnafti , affiuxifti

4l

deliciis , etiam adverfantis fortunz

p

impetum excepiíti infimo : nullus

Lt

adhuc ferecrum tibi compofuit, &

Mi

aliquotcentenos annos rcliqua tibi

leam*ïiu

vitz o:minamur. Fare,quod lubet ;

u)

ab ipfo vitx mez exordio , ad mor-

j

T

|

tem, ad tamulum abripior: dum te

ij

alloquor,eodem propero : ipla ver-

L

o

[

bajipfx actiones omnes, funt conti-

T

nui ad mortem greffus. Secundum,

j 0 |

ficurfus non interrumpatur morá ,

2ut quíicte;ita prorfus advenit Mors.

;&illï'i*.

Ubiqu: quietis aliquid coneeditur ,

pra-

li

202

Quavtus dies

!

|

h

praterquàm in Mortis itinere: Bella J"if"'

[

jp

l;j

fuas habent inducias,paufasMufica

:

1*11

?

|

u

;

—

j l

Viatores fua intervalla, & hofpitia,

ï

M,f U

Rabulz fuas ferias , fuas vacationes

&:* m

ftudiofi, quietem opifices : fed nihil

|

i qUi ,

Kai

horum Mors habet: five comedam,

h

T

qit

five vigilem, five quiefcam, femper

|

illa pergit , acceditque. Quotidie

!

ml

morimur, quotidie pars aliqua vita ! "'!!

noftrz demetitur, C^ du crefcimys, 1

vitanoflra decrefcit , ait Seneca, Ter--

um

tium, fi fumma diligentia conatus-

a

que adhibeatur. Neque hoc Morti 30&;2,17&1

deeft. Olim fegniüsire videbatur , IT

|

& pede quafi plumbeo. Centum,, t

U

ducentis;quingentis annis, aliquan- ?

do etiam diutils , vita ducebatur,

LT

1

|

üi

nunc omniaintra fexaginta & octo-

,lïiS:,q

gintaannos peraguntur. Quid mi- "u

rum ? nunc equo Mors utirur.

Ita "t t

illam equitantem vidit 5. Joannes t

cap. 6. fuz Apocalypfeos. Seire vis; | "a

quàm feratur celeriter ? plané inftar Ut

curforis: D:es znei veloctoree fuerun "tl

C

n

Mij

"Solitudinis,

203

Pfliiiu'ugm

Y

--

V'eurfore. (4) Inftar navis vento im

n

1

pulfz : Pertranfierunt quaft naves po-

P j

.ma portantes. Ynftar aquilz volan-

"n Vmäï:

tis : Sjcut aquila wolans ad efcam. Solis

'

titgi

j

!

inftar , qui minutis fingulis novies

"t

mille , & quingentas leucas, & uni-

qw'el?am, b

]

€à horá quingenta & feptuaginta

ul

leucarum millia decurrit : Dzes mes

W Jrcut. umbra pretereunt. (b) Vixerat

V f

Mathufalem annis quingentis, fed

A

]

eam ztatem,quód tam citó defluxif-

;

!

TT

fet, nihili pendebat ; hiftoria ejus-

n

modi eft , fidei Authoris commiffa :

T

Poftquam tot annos vixiffet , ferunt

N

ab Angelo monitum , utex Dei vo-

luntate domicilium fibi conftrue-

d

ts

ret, totidem omninó annis adhuc

il

vicurus ; quid,inquit, Gomicilium

i

"

]

ad vitam annorum quingentorum?

"

yutt, :

ad xtatem tantillam ? fi plus non

i

reftat , quàm vixi, operz manum

nonadmoveo. Quidquid ha&enus

a A

vitz fuit , tantáceleritate przteriit ,

:fplanäinfx

ut nonnifi diem vixifífe mihi videar,

m

( [

Non

L

(2) fb 9. (b) Pf 14

204

Quartus dies

j

1

illud fafed.

Noninducor , ut opus

g'a!, n

piam,quinenixérogo , ut excufa-

qüä

tum me apüd divinam Majeftatem!"

b 1

)al

(irà

velis. (4) Egregia vox magni Epa

minondz, affirmantis tam effe cele-

;

?IOPCFC

«s njur

rem vitz humanz curfum,eumque!

gwcede [n

tam brevem , ut przter tria verba

11

l

(hb

:

vix dici quidquam viventi poffit,

U

A Nativitate ad annum tricefimum,

T

quid aliud dices, quam J/ve , ab an-

l

no tricefíimo ad quinquagefimum!

"

JAdes : po& quinquagefimum ver

9t

,

Pt

dicilli /zle , ad occaíum enim fpe-

44

lg:w:. f

&at , neque aliam, quàm de difceffu

NI

fuo admittere clebet cogitationem.,

iiri d

OptimäThOï.xas de Kempis : 2Modi-

iulonie

cum efl , 0:od cum tempore tranfit.

Utinam, Fiagiophila , quá par eft

»lnr,Omm

titum

attentione , hunc inevitabilem &

celerrimum mortis acceffum ex-

VP

penderemus ! Cogita , obteftor te,

EuE

z2

Atl

neque ampliüs anhela , ut menfes

feunt enim-

annique tranícant;tran

?,WH dun

N

veró,etiam voto citiüs. Iftud

velim"

A m

fata!]'*u j

I

V

(a) In fafciculo temporum.

DT

Oi

Selitudini;.

205

1 1uzevmagas , üit tam prompté ad Deum

"tlieftines, quam prompté Mors ad te

VOXmag;r,ccedlt. Certatim aglte, tu an Mors

"ajeleriüs properetis,illa ad te , tu ad

WaDeum. Imitareillam, maturéi inci-

m'tige, procede Áine interruptione , &

"ifimmá adhibitá diligentiàá ,

&ita

u5jimere illam define , nocere enim

mpjn poteft, niífi iis, qui gra-

Bu M.dum fiftunt , aut vitam ducunt in-

binur

srtem.

J mf

Ab hoc inceffu ad illius dolos

dd,m[[tranfeamus Fraudulenta Mors eft,

juincfà it, cireumvenitque mortales &

;yruri;& domi,& ubique. Fruftrà de

pl

fopnt t '

]

ofpitio homines folliciti funt, ve-

jl

|

!

j;;lint,nolint,omnes ad mortem dolo-

ml

am hofpitantur ; fi ignum hoc dOw

uN n

!

,mibus omnibus præügx oporteret ,

p

jj feriüs enim aut ocyüs Mors fallet

omnes mquxlmos. Errare Vemas

xmenf

non potuit, dum dixit illam furis

[*1!11! d

Wln ar, cüm minimé putabimus,

jlrrupturam, Veniat Mors füperillos ,

€* defcendant in iafevnum viventes :

&

*

Slf'i.fr

206

Quavtus dies

[in) K |

H

& juxta aliam verfionem : Decipia

at

|

3dlos Mers , inquit regius Propheta,

/

,j

Et veró.tam dolofa Mors eft, ut ne

k,"' '

(*

xno illius dolos evitare p

oifit. Deci- "

nsilo

i

T

d

pit Juvenes, quia licet plurima co

avorum fuorum funera prz oculi

g^* ,

habeant, fortem tamen illam ad fs

:

i l mor:.u*

;mnuiol

nondum fpe

&are arbitrantur.Fallit: a

"N

g m

?i

fenes,nemo enim ufque.adeó decr

pituseft , quin fperet vit

am füam

g,onic&onen

& ubi i&gmmliti ini

adhuc anno prorogandam,

Ü

w:iï'ummï fl&u

affecutus fuerit, etiam fequentis an-

mvenit infir

()JEUSVMJSI

ni fpe fe la&abit. Circu

znos,quia adulantur iis

Medici , re- " n

vt

cuperandzque valetudinis opinio-

neimbuunt. Ipfe humani generis

g d

hoftis potiüs Medici perfona

m in- [

.

ficio tinil

duet, quàm ut fallendi aru

Mors deftituatur. In Francifcano- !

xum monumentis proditum eft, "n

miffum aliquando Maffiliam àDivo|*tm

Erancifco FratremChriftephorum, "u

virum fanáitate illuftrem : accidit Fïmsdeci[

hic , ut zgrum adiens duos Medi- At

cos offenderet (erant pace tuà , filay

Pef'

lü!dff,

Solitudinis.

$07*

itygrfonati,Cacodxmones) qui zgro

:

Wihoerfuadebant levem effe xgritudi-

llj gem,minimeque periculofam, bre-

uwyievafurum : Agnovit vir fanétus

llïice:.;lmvete.ra'cqres illos , eorumque verfu-

Ugtlam , quih & zgrum inftatu effe.

"

mortalis: quare figno Cru-

igpeccatt

kwids manu forma:o , languentem,

iij commonefacit, & ícelerum fuorum,

[

.

Intereà

[40)

j4;Confeffionem extorquet.

«ementid illi Medicievanuére , &

al

feuat

;

.otium mozibundo füit, ut felicitet.

prau t

ebiret ; vide igitur , fidesne haben-

jj da fitrali

bus Medicis,autaliis, qui

j mortis periculum diffimulant? fed

uY

puii

qui maximé decipiunt infirmos,

»

5

?i[WMH]J

|propi

nquifunt, qui difcrimen ce-

n

m

l

lant, ne fortéillius gnati Teftamen-

fini

tum;aut Codicillos conficiant , vel

Yi

aliquid immutent, legentque aliis.

Infortunati amici , qui Proditerum

d)

T

officio funguntur, quique has mife-

WPWK

g i

ras animas decipiunt ; quafi abíque

iis Mors faris fraudulenta non fo-

J lr

:

multó infor-

oger verüm,vos gt

A

tuna-

n j

j

208

[

Quarttis dies

tunatiores , quibus tam barbari , & jqi

ab omni humanitate alieni propin- jri?

qui funt , ut pluns faciant cengum jl

aureos, quàm animam, quz una o- ,Moram

mni auro , cunctifque terrz opibus jl

abl

præftamxor eft! In ipfo etiam fupre-

mo articulo, Mors mifsro p(menn at

imponit perfuadetque fatis virium

jiy

fupereffe,ut evadat;aut faltem vivat gf

in craftinum. Adeó ut fi de confef- i j

fione loquaris: ah, inquiat,quietem

i

Vuimi

u

mihi modó cedxte,cras ifta. At cras

illud ei non conceditur , nifi cras x- SWM

ternum , quod illum in fupplxcla, p

fuis fceleribus debita prxcipitat. Et jj *N

poftea, opportuné fcilicet, dicetur: |;sj, i

Prareptus eft herus , przrepta eft ii

domina, confitendi facultatemn non uj

habuit: multum ez lamentationes|; !t

A

illorum malis medebuntur.

&trlg

quäm praítatfemper paratum eff,

-T

& viverein amore Dei,ne mors im- at

paratos circumveniat! Felicem tej

WT

Hagiophila , qua talibus occafioni- ,

f

bus exceffifli ; Deo fida es, illum a.

lr

more

ii

Vgl

i

Solitudimis.

tint

299

mtate lii

Wore conftanti profequeris , inter

mrm

"as verfaris perfonas, qua tibi adu-

Ti v

"r nefcient,fed candidé fuggerent,

&llqu; 'H 1 2

'adeffe horam optatam,qua abeasin

'amplexus fponfi tui,te fiftas incom-

'lmgg

ET

müparabxh Mariz , &reliqua Beato-

Nf

u

n

"I'tum focietati adi jungas.

IT

L

mh

l )

tij

lifm

Addo przter ea, qux dixi , Mor-

'tem effe contentiofam rlxquue de-

TM

"ditam. Eo tempore mxfer infirmus

ï)l gw: 9w

"plurimis in anima jurgiis & expro-

"l ltbrationibus impetitur : 4b te qui

l

rrur,n

Il bortat Coronam , ufque ad eum qui ope-

Utltiyiruy [550 cv ur'o,tumulfw fls&hnatio n[-

WUlane 15 diem fepuliura,Cr timor mortis

h*m»d" "(v contentio mmutat. (cientiam. (a)

P[ZIE

Deusnos objurgat, exprobratque

VTT

gratias & infpirationes , quas nobis

ul

er omnem vitam largiflimé con-

um

ceffit: totbona verba, quz nobis

F ts

fuggefïit, ut inaliorum utilitatem

Diopmt

loqueremur, erunt totidem tefti-

li ehm

monia,quz nobis opponet. Toz coz-

TRU

vincar teffabus , quot me /)rqïwu fer-

Imnonie-

i

p

(a) Eccli. 40.

V

210,

Quavrtus dies

monibus «dquvi[li. Sed moleftifima

c',(!lmm j

eft cum propria confcientia; prior

illa in nos infurgit, & jurgiorum a-

gai

cerbitate potifimüm exagitat. Ju-

:,SDDDHCI'GC

venem novi genere, quàm moribus

a

ij

nobiliorem , quem mors, interea

dum ocreas inducit amicu m aditu-

asdim:

IN

l

l

a

|

rus,fic adorta eft , ut intra femiho-

At

j

ramconfecerit : nullum illi octium

mb

aliud fuit, quàm ut conícientiz ex-

äwu& Yi

probrationes exciperet. Non ad-

a onmd

fuit tempori Confeffarius. Ex fo-

ajstua

]

làm voces,teftes mortis,& confcien-

l

1

vt

tix repgehemdentium auditz : 2;-

;irä:guiæpn

v

fella amima , quà ibis ?. Ympetit etiam

nj

nos dzmon , & ftolidiffimis imagi-

nibus mentem noftram divexat, af-

itt,

'

ferit nos in confeffionibus nofítris

tz dj

[

multa reticuiffe , & càm viventibus

;

' ur,tü[b&

magnam partem indulferit, mori-

r'x;äamred

turosconatur perturbare, & ampli-

u

ficare peccata , quz priüs levia effe

lii

& exigua perfuaferat, Ne dubites,

tünnif

Hagiophila , tumultus & objurga-

Werare

tionestum effe graviífimas, paucof-

i Hntalig

que

!t

Sollaudinis:

LEU

! Sfd mglel "

ue.earum expertes effe. Invadun-

n

l

MT

"

li

tui' fzculares: Heu miferum me!

du

wxclamabat fub mortem Secreta-

"t s nonnemo , viginti quinque pa-

"Mirsvri volumina impendi literis fcri-

"Wbendis, & obfequiis Domini mei ;

Uttt;& medium folium bonz confeflio-

lltlthi fcribendg non impendi.Ah quàm

!

MT

lliiforem beatus (ajebat moriensPhi-

"

n

t Q

DA

g'lippus lII Hifpaniarum Rex) fi vi-

' litam omnem in angulo deferti ali-

lii ii cujus traduxiffem ! Impetuntur Re-

3inis ligiofi : teftis e& ille;qui cüm adver-

"rlfus Regulz prafcriptum in menífía

iniirmicarum colle&ionem neglexiffet ;

lii vidit morti vicinus diabolum hor-

um ribilifpecie, qui faceum micis re-

ii fertum . objiciebat oculis , ut eum

isit terreret, turbaretqae, & fi fieri pof-

ji: fet, etiam redigeret in defperatio-

jsiz nem, àqua parüm aberat, nifi cxte-

j rorum Religioforum vota precef-

,j que fubveniffent. Teftis praterea

ii llein Societate noftra adolefcens ,

.

ab hinc aliquot annis in Gallia

M 4

ifzmasplüï qui

!

Naf:;

J

[17

|

Quartus dies

Narbonenfíi fato proximuscum ge-

u

mitu dicebat : Quid profuit Pinda-

UL

rum tanto ftudio pervolvi(fe ? quà

yurr

|

nunc tot curioíz lectiones ? itáne

i

priüs evocor , quàm legerim eádem

jglitl

contentione & affiduitate libros ad

j pit

L;y;fvi/,'amm

animz falutem facientes , quique

amore Deiimflàmmare potuiffent?

i i

D:nique San&i ipfi divexantur :

al

S.Elzearius hàc lit ; hac S$.Hilarion,

RO

qui ut fe tutaretur,ajebat : Egredere

f;iciam;dpi

n

anma mneayquid times €. feptuaginta

annis ferviflt Deo ,. €& adbuc mori ti-

14

anes ? Breviter: Qmzibus mors obmur-

n

-

].

L

murat. Quó tendunt ea morientium

fufpiria, hi incxlum projscti afpe-

s

&us , illz vultüsdiftorfiones, hzc

du

dubia refponfa, hx voces interciíz ?

TT

quid fignificant ea manuum figna?

Myet

is tremor membrorum ? impetus

in

funt hujus contentiofz mortis, di-

Vs n

Íputat, provocat , conteftatur. O

al

molefta Jurgia ! ó graves exprobra-

BLLT

tiones ! ó intolerandam provoca-

!ire:, m

:i,c?nem,ï ah! in fupremo mortís a-

"Mx Cüm :

&

50!16

!j di"

Solitudinis.

213

Ipone mihi jam eífe videor, &cum

D

!

]

tponfcientia mea coliu&ari , videor

'likofte me invadente obmutefcere ;

nj

"ll deficere verba,quibus me tuear,ne-

J

'it qne aliud fupere(fe, quàm utcum

"g

!'Tobo Judicem meuwn compellem :

Wm»qlt: Qcuflos bomimum , quid faciam tibi ?

"MÉ gua ratione pacaoo ?* Ó benigniffi-

:

Püns me & manfueduffime Servator , me-

/tlis Jiüs non

offum, quàm ut me ab-

H

"t Wciam a

pedes tuz tremendz, fed

''/m unà etiam mifericordiffimz Maje-

"ii ftatis , totoque cordisaffectu excla-

Wm* mem : Domine vim patior , re/jzondq

Utl pro me.

n

Hagiopþila, hxc omnia attentá

r )

confideratione expendenda funt ,

OU

]

u

idque maturé. Et,finos fapimus,

TT

tu & ego,ne exfpectemus tempus il-

al

lud,utad bene moriendum nos dif-

tfeont

ponamus; non erit tunc otium ea de

u

re cogicandi. Frullya parantur veme-

gmcs

P

j

dia, càm imortis imminent periculas

W

p

ícilicet, tempus fit tunc arma po-

nitum

u

r

ligndi, cüm ad tympani fo

!

hoftis

sl

214

Ouartus dies:

hoftis invadendus eft ? tempus fit.

lii

excavandi tum terram, puteumque.

m

perfofsá rupe quarendi , quando,

l: a

m

hauftus fiti pellendx petitur * tum,

!j

fcilicet Medicus voceruz,quando x-.

41

T

pic p

ger animam exfpirat! fera 1lla funt,

:

rl

alio tempore difponenda : l*'g-*ujim,'

v

parantur vemedia , CHm inoy ls tnmi«.

l

Y

»ent pericula. Mifey bomo., exclamat,

) rr[

Bernardus, quaye omni.aporá te non.

difponis & cogita.te am mortuumqtem,

Quto j

feis nece[fuate moriturum. Hxc no-

ï

j

l

"m

bisagenda funt, & fzpe revocan-

|

tipdy

dumin memoriam, quód Morsfit

t cxigxt:

curfor,fit deceptrix,fit eontentiofa :

ts

nihilque fatiüs effe , quàm fecurzum.

t K

reddere negotium [íuz faluüis &

t n

perfectionis , quandoquidem de x-

UARU

sernitate agatur $: Nu4/a. fatzs magná,

lt

fecuntasubi periclitatur eiernitas.

CUU

Placet àlia aliqua Lc&io ? lege cap. 19,,

Fainm

20. tta&. 8, volum, 2. part, 1. Rodii-

g ]

ET

cii, vel cap. 25. primi libri Thoma de

[

*

Kcmpis.

M

tlni

|

À Lcüione renova devotionem. &rg&

l

€o$

V n

Mg

Mi

Selitudinis.

i

"M

!

l eos €xlites , qui fuüb mortem fuis.

| m"Pummïi Clientibus adeffe confueverunr, Quó.

BIN

]

j fpectat caput undecimum F«ederis à

W me confcripti. Maximi momenti cít c&

Vi devotio,vide ne negligas,

*?jiitffcrailiug chuit;u: grægaxniq fc.qzucn.ti,s.Mc.digg.

ii n

tioni$,

^ Uj

1l, MEDITATIO,

IN

MU.

!

w

Jl

l]ï

T j

De udicio pavticulari.

MH

Oratio praparatoria coníueta,

j D D]

Reludium. Ymaginare Domi-

p

L

num aliquem ,quià fervo ra-

Witionem exigat decem millium au-

jiireorum censüsannul , quorum ad-

( miniftratio penes illum fuerit ab.

iiilannis omnino triginta : rationem

lififiveró tam accuratam petit, ut fcire.

T iiw; etiam cupiat, quem in ufum mini-.

jit?t mus teruncius expenfus fit. Eodem

n

D

|

j

J

g Pa

j

&o cum hominibus aget Deus.

j

Á

H. ?r«lud. Pete à Deo gratiam,

jl i

.

j

Mu uti

tanuncrationes tuas ineas, ut

^

reprehendi nihil in iis poflit.

lgt

L Puntlum. Yn. judicio partieu-

g

,Jaria

J

2id

Quartus dies

^i d

lari,quod tum fübitur,quando ani-

gt

ma excedit é corpore , exiget Deus

gjztummei!

rationem totius vitz noftirz , etíi il-

df

la ad centum ufque annos produ&a

T

fuiffzt, omnium,inquam,a&tionum

!

g

noftrarum ; ah omnium! omnium

|

jtitoy

verborum etiam otioforum ;ah in-

|

AU

numera funt ! omnium cogitatio-

].b

num ; ahinfinitz funt ;ezque tam

jpi

fatuz, ridiculz,& ineptz ! atqui vel

wl

idcirco fubeundum eít judicium.

fehtun

Jdcirco ad diuturniorem in purga-

"tidrdun

torio pcenam damnabimur ; deni-

Juliny

que ratio reddenda eft omnium ,

quz nobis acciderunt ab eo tempo-

i

re,quo utiratione ceepimus, quz

"nf

At

interdiu;quz no&tu; quz bona,quz

—

ï'ï.'ndem l

mala, fecundum intentiones , qui-

bus ad operandum indu&i fuimis ;

T Wi

quorüm etíi apud nos nulla extet

.:*wlba?' ju

Rs

memoria, nihilominus omnia in

arcanis Dei tabulis notata reperien-

M

tur. Huie ationi, fi fübinde morta-

[-Zmeæ)&

Ti

les anim :m adverterent , tantáne

DT

viverent Kibertate procaciáque , ipfi

vide-

T

Selitudinus.

217

übi(uïWA

t« Viderint ; ad me quod attinet,dein

i

-

fpore)

