dubxto, quin adhuc eorum memi-

*;qi

nerit,quz de confeffione annua,huc /'

lj lllllll',

referenda,dxfceptaw Verfor hlc cir-

caconditiones, quas habere neceffe

"ao

eít

u:lm ! ldqui

!dif;

Selitudinis.

125

M

li ; eft confeffionem illam, quz octonis

| foïtiwdim;

diebus,aut etiam fzpiüisinflituitur ,

lt viziz&ï-:

prout quemque devotio ad ufum

hujus Sacramenti exiftimulat, Va-

rius enim, etiam apud Sanctos, fuit.

u D

. Epiétetus, non nifi femel in heb-

domade fieri volebat. S. Catharina

t

Senenfis, $. Birgitta S. Carolus Bor-

Til

romzus , & $. Patriarcha nofler

:

yt

Jgnatius quotidie ufürpabant ; ut-

10 i

cumque libuerit , ego eas qualitates

wgnamugofjg

t ln

proponam , quas arbitror effe con-

fideratione digniffimas:ad decadem

X

Ti

omnes revoco, & ex occafione dico

quidquid attendi debet, ne erre-

ii

tur,& quid obfervandum fit, ut be-

p n

ab

ne & cum fructu peragatur. Ordia-

mur à przparatione.

mphilammu:

- LPraparanda eft non folàm quo-

t hr

tidianis confcientix examinibus,

; Neque:

ubi defe&tusannotantur, & eo,quod

Tud

riüs pauló , quàm Sacerdoti nos

ii

fiftamus,inftituitur, quando przvi-

hts

demus ea, qux nobis dicenda funt ;

verüm etiam , idque precipua qua-

;habercnzeï.

am

!7hftl«

126

Tertius dies

dam ratione, per actum doloris,&

j

'&Deum I

bonipropofiti , peccatorum confeí-

fioni przmittendum : quod com-

a

mendare fatis non poffum , cüm

,

ejumd

fciam fubinde graviter hic delinqui

gl

etiam à viris probis, qui iftud Sa-

!

cramentum , fine a&u contritionis,

s

aut attritionis accedunt : fatebun-

ii

turquidem omnia, verüm defectu

sgiil

doloris fufficientis, (ive omiffo mo-

at

tivocontritionis,autattritionis, &

N

quia deeft vite emendandx propo-

fenrát

fitum , eorum confeffio erit nulla,

?i:iüïramä:

M

jl

Wi

quin & infigni facrilegio , mortali-

ue crimine vitiata, juxtarationem:

M

H

m

ll

i

admiffz negligentie : accedit huic

UET

Communio , alizque deinceps eo-

um

dem fortaffis pacto inftitutz corsfef-

lm

fiones, & proinde miferrimus ani-

|

"s l

K

mz ftatus: é quo non emergitur,ni-

((ï.,

aj

fi tempore confeffonis annuz,

Itf

quando accuratiüs omnia difcu-

tl

tiuntur. Utveró hictibi aperiam,;

m

quod fit Contritionis , quod Attri-

1

Vnd

tionis motivum;quin jam fcias,nul-

u

Ts

L|

H

Solitudimis.

127

mdo(ogg

lusdubito : quisquis contritus eft,

ït?rumcünffidolet fe Deum offendiffe ob ejus

"W Ibonítatem & amorem ; qui autem

"litteft atrritus , etiam dolet,

fed ob pee-

T d

m

'cati fceditatem,& ratione peenarum

qu'1U5ï'übiiïnpendentium. Dixi, alter-

"s srim horum a&uum effe confef-

Jntx: m

!

' fioni przzmittenduni, gratia fecuri-

"l tatis ; quia illum differre velle, do-

li? nec aut Sacerdos te adhortetur , aut

"miä&'abfolvat,periculo te exponis, aut ut

]i ]o

illius non fis memor, aut ne otium

deficilli vacandi: cüm animus ali-

i nl

ytal

bi diftineri poffit , five an dixeris

TE

omnia , fivein recolenda peenizen-

T

tia tibi à Sacerdote impofita, five

g

aliaquacumquere, Quando veró

hu

z &us ille prxceffit, jam extra folici-

irnyra

tudinem es, & difcrimen facrilegze

;

i

Confeílionis : & in poteftate tua eft,

PUA

eundem in fineiterandi,fi opportu-

j d

nitas & orium fefe offerat.

gt

IL 5:t utilis €» proficua. Nunquam

Wi* enim adire debemus ad Conteffio-

ïläas;nuäl

gem, quin peccatum aliquod depo-

f*.*i

namus ;

tj

328

Tertitis dies,

namus; etfi enim optima fumus vo- |/!/

luntate emendandi omma., tamen

g

eÓ potiflimum conniti debemus, ut

lv] m,ä cul

abuno aliquo peculiariter expedia-

qu nonl

a(

mur, cuideinde poft confeüxonem

üudxoiïusm'cntx, omnes relaben-

jgi

di occafiones evitemus.

Atque in ;

af

eo noftrar im contefionum fru&us

ullïv ! ml

exl&lt natin,ut corriäamus omnla,

3. m

leic:lIe eft : miferi peccatores fu«

ptitt,

mus, mnumerxs lapf' ibus obnoxii :

m jtU)

tutagr jj

ea tamen animi magmtuame 3 & ;

Ih

propofiti firmitate effe poffamus, |

1G L"l

ut fuperemus illud , quod nobis

EIf AW

præäxerlmus peccatum , aut pe-

U! tlm

nitus non admittendo, aut quàm

n

anteà , rariüs, aut Ialtem minori

Oh&t)

dehberauone, malmaque ; quod |;

q&lïl

maxxmum fané erzt cmolumen-

iajte l

tum: Iietque ut inter paucuios an-|

n

nos,quin & menfes ,

multam de |,

L.Az

perverfis noftrís habitibus, & malá |

lr EE

naturz propenfione vi&oriam re-

Caniu,

portemus.

iO

IIl

"-hlq IS

Itdin

S'akitudinï:.

129

'?PRMQmm

n

IfI. ,faim: fa. Ipfo ftatim exordio

X Of

Jnfj

D

'dicendoid,quod acriüs gravat con-

ü

fcientiam,& cujusnos przcipué pu-

Qüliarte

j

A02

det; idque nontantüm noftro ordi-

Ditui

i

nario Confeffario , verüm etiam il-

h Og [

hm

À

l

li, qui ejuslocum occupaverit , fi

'fortaffe contingat alterum . abfen-

Difonyg

'temeffe , aut zgritudine impedi-

:orrlä

'

SUIU)

u

l

tum: memores,quód quicumque

du

^

" nosaudierit, Deivices gerat. Quo

JJl in genere nonnulli deficiunt , qui-

Wi bus ram zegré eftut altericonfitean-

?CUMtur

ut vel aliqua fübriceant cum

! Qf! periculo facrilegii , vel fui reditum

4 Confeffarii praítolantes , malintífe

i^ t confeffione communioneque priva-

tlltt? re, Qui prof:ctó defectus non leves

lit;! funtiniis, qui virtutem vitamque

Ti z fpiritalem videntur profiteri : mul-

trpu tmque abeunt ab imitatione bea-

, U? tz Mariz Venetaequa fui Confeffa-

il! rii abfentiam xquiffimo animo to-

u lerabat. Confuidíimum quidem

eft, codem uti Confeffario : verün

! ficafus aliquisaccidat , quo mutare

coga-

yi

136

Tertius dies

í mrh

cogamut , generoséid faciendum |

[

fl

vl

eft, & cogitandum , Confeffzrios o.

/

d

mnes divini Numinis effe Vicarios,

PUL

"m

neque gravi culpá vacaturos,fi pro-

qudy

pier illorumzmulationem aut im-

prudentiam libertás nobis demere-

gt

tur alteri cenfitendi.

sf

af u

1V. Brevis. Quia non omniá pec-

ger'm. frü

caa venialia dicenda fütt,neque eó

eífe decreto debemus,ut ne unicum

yiDut,

quidem omittamus : ficenim nul-

TT

m D

lum reperiremus dicendi finem, uf

f

Áv

mus.

Sufücit

f di)

que adeó fragiles

pandino

»s

À.

à

ulla , przcipu&que, cz-

j

teris divinz mifericordis commif-

1f

fis,aut in confeffionem annuam de-

t

at

latis. Nequeetiam ad eumi modum

ET

peccata referenda funt , quo riarràári

hiftoriz folent, plené omnia minu-

:,:brnötxi

timque recenfendo ; aut certis qui

li

bsfdam dicendi formulis,more eo-

n

u

rum , quireliquias publicé often-

"

&oexigl

M

i

dunt, à quibus fi vel minimüm ab-

«.]'

j

m

;

!

M

;d

erráffes , credas te irritam feciffe

j

ï:

iüdy

«onfeffionem : cujus adeó genii re- jj

periüri-

]

Ffr'fiug

!

M

Soelitudinis.

En

ET

dffüïc' eriuntur homines , ut ad alium fe

-). ll

iSacerdotem conferant, quitalibus

1n31n15effe

lhiftoriis & narrationibus patientes

""tanudres accommodet.

Cavendum

lil " vterea eft, ne talia dicantur , quz

"ufum alium non habent, quàm ut

nl

Confeffarium reddant folicitum,ut

'inanonom:;materiam conferendz abíolutioni

"ülreperiat. Erunt,qui dicent:non a-

"ltmavi Deum , quemadmodum de-

1i : cuit ; non oravi, ut debui ; charita-

lii tem nonexercui, quantum opor-

TAT

" I

n | tuiffet, & alialyrz fimilis , quz alió

ii non fpeétant,quàm ut confeffio pro-

iwiz; trahatur , aut utimpatientiá vexe-

m tür Confe Härius , & illi » qUi POR te

vadeutel confeffuri funt, Dic folidum ali-

zi quid , hoc eft , aliquid faétum male,

visir & fpecie bené exprefsà , & mitte in-

; :j utiles illas Litanias, ut confeffio tua

nl brevis fit, & fine faftidio, Nihilomi-

jjjjj nus quando exigo,ut fit brevis, non

lrit

jj intelligo talem effe debere , ut tibi

/

Turi

non fatisfacias , neque animus tuus

fit:

,';äeögä

jl,; plenéConfeffario tuo perfpectus

a

meh

132

Tertius dies

il

ad hoc inftituta confeffio eft , & f ,

quiíquam fefe opponeret , meo no-

qiüdii mhc

mine fignifica , nefas effe, quamvis

Liämisfororl

ipfe tuus Confeffarius foret: munus

gt

ipfius eft, audire te debet, modó di-

:ïäconri:e ]

cas folida (neque eandem cantile-

al

nam perpetuó recantes , aut ifta , de

f:ogärunt,utï

quibus fzpe monita es, ut in cogita-

amit

tionem amplius non admittas) fa-

t

ciafque ea,quz fieri oportet. Quód

Mi

lcumd

fi poenitentibus aliis te fecuturis cuà

y

,

l

confeffio non fatis brevis effe videa-

l

T

tur , quod volent, dicant , modoó tu

00

ul

tibiinte tanti momenti fatisfeceris,

TY

HL

quid curas ? dic , ut patientiam ha-

p

beant ; teillis non adverfari , cüm

tj

lenté placidéque fumunt cibum :

iil

velle te fpiritalgæ iftud alimentum

tita)

caperecum otio , properarete hic

i

non poffe.Ifta mihi revocant in me-

atl

moriam domos quafdam Religio-

[

rum :

farum diveríi Ordinis , in quibus

quzcumque breviffimé confeffio-

w,m']

nem abfolvebat , maximé egregia

v(iu

1:&

'

W

habebatur ;quz diutiffimé , pünge-

i',ilii[

batut |

ln

I dm

OHMHUCH

felitudinis.

133

t n , batur potiffimüm, vexabaturque à

'ascffe

reverendls fcilicet matribus , &

lrlusfom a charxfïimxs fororibus. Ita ufuvenie-

TM ; bat, ut plures nonomnia, nequein-

egndem ,tegréconfiterentur. Quod idcirco

Iarj affirmare poffum , qma nonnullz

I*Wmc ;me rogárunt,uthujus rei querimo-

wonadmnm niam apud eos, ad quos fpectabat,

eponerememendaremque. Quod

'lop rerQ

Tf

; & cum divina gratia faciam

h fcrxpco, ubi demonftrabo ze-

Vif

iT ml -

lum

m , quo volunt adeó breveseffe

li

confefliones , ut fi i paupercula virgo

'fua

protrahat ultra fpatium-unius

tv

tir, i

Mi /erere,oporteat eandem vefítis at-

"m cibam

tra&u moneri, tumultum excitarí

in vicinia , pulfari fedem confeffio-

Va

nalem,ut fciat abundeé fe feciffe, de-

hat Ü

Munitt

inde etiam verbisillam caftigare,&

extorquere lachrymas: neque effe

m lj

]

n

Deo acceptum , neque confenta-

| 1

i

"

$ a ii

neumrationi , quxzvult animasin

haca&ione , qua nulla ad falutem

f lw

gravior eft , quiete fuá & folatio

lmeaF Írui, cetreris(qux forfan redunda-

H

rent)

!

134

Teytius, dies

j

p

dentiz Confeffarii com-

yent) pru

p h!m

j

"T.

miflis,qui fciet providere;finemque

jM

imponere , utlocus aliis conceda-

aU.

tur. Non omnibus una conícientia

th

!

ratio eft. Huic plura dicenda erunt,

.;:';mprohx

illi pauciora ; hic proferet omnia,

J

n

T.

ille mediam & potiorem parte

d

fubticebit; hic magnama moleftiam,

Jr.h'uïqptï

ille nullam experitur : modoó nihil

'iamqul"vo

illi producatur,qued non fpectet ad

uutod

confeffionem , & ad hoc tribunal,

ti t

quis queri meritó poterit ? quod lu-

fndi

bet , obtrectentalii ; ego exiftimo

majorem exhiberi c

haritatem ho- //

ha,

r

mini non poffe, quàm permittendo

.

nius 3nima "."Jlilläl'und

dandoque operam , ut 1

veram pacem tranquillitatemque

od

TOR

confequatur, quantumvis confeffia;

etiam cum naufea protraheretur,

L

imm

Quid prodeft lxtitiam fi&to vultu

"

lenr]fol:

geftuque fimulare , fi eor dolore i

remitur,& pacis eft expers ? valde ij

metuo, neii,quihanc animorum i

tranquillitatem impediunt , infi- a

premo ij

gnem aliquando Judidi fu

ratio-

Jl zfm

Solitudinms.

135

:aneü'ariim tationem reddant , exfolvantque,

lt aut in hac,autin altera vitajid quod

Mi indifcretus & ineptus ille zelus

Ut commeretur. Suaderem nihilomi-

üixy nus , ut qui przvideret fe infolità

Wt quadam prolixitate ufurum , tem-

i pusaliud opportunum deligeret ,

t

ne exfpectantium patientià abuta-

It mir

tur. Abíque hoccafu habeat patien-

dnonfpefte::'

tiam qui volet. Hagiophila , utere

luctth

cominioditate tuà, dic accuraté o-

mnia , & contenta recede ab hoc o-

a ud

pere, fepofizis humanis refpectibus.

ial

g o

Re&a facientem , di&a aliorum cu-

rare non decet. IN:que patere, utte

,ytrm'mend»

yllsai

genio quarundam perfonarum,mi-

nüs pietati devotionique addicta-

ylltum

rum accommodes , ut Sacerdos te

i

|

d

non dirigat , non foletur , non ple-

m

nam (cumiis qug antecedere & fub-

T

fequi folent)formulam proferatab-

folutionis. Bonz enim apprecatio-

yti í

nesfünt, & Ecclefiz orationes pro

lcanimüffï

j P

te,qux id etiam efficiunt , ut omnes

fecutUura actiones tuz & gloriam

j m

^

H

^

cxle-

[

Terthus dies.

EW

136.

cxleftem mereantur, & expiandis / ;Jümid"w

peccatis tuis ferviant.

uo fru&u wmüm g

u :

prxvarerxs,f itemporis lucrandi gra- ii

| dl,'vflc

tiá, folüm fi implicem abfoluuonem

verbxs pauculis comprehenfam e- j

w

at [

nuntiaret, Ubi otium tibi fuerit, iij u

inquire , quid velintea verba , qua u

abfolunompræmzctuntur &poü a as

Ponuntur ; videbifque non imme-x qilut

ritó tibiàme commendari,ut ea di- ) am.

cià Confeffirio poftules, quemad- Yj

modum communis fertufus, nifi á fliman

obftet poenitentium multitudo.

äl&mgl

V. Prudens , tumin modo confi- qimi

tendi , non nominaris cemplicibus, i

autaliis Perfoms,qt.æ ad peccatum ii

aliquid contulerunt :

tum ratlone .u[adm(

Confcffarii nontam prope acceden- | hi

90 , uteur contmgas deinde non :j,

utendo nimiá cum illo familiarita- EM

te: hducxa adefïL debet non faml

dl ul]

har:tas ; graviter adeundus ePc & j

AU

cum CC"H*SHIS hmwre reverentsu

Wm 1

que plen.s quod esiam extra con-

W h h'c

fefionem obfcrvandum iïcontm

e Rj

] dw

Selitudinis.

137.

ant

atillum adiri oportere: quod ego,

WH.;

ig

uidem iierx velim rarxüïmö & fo-

)nslucra

! m occafione vel dubii ahquus re-.

Ml

" folvendi, vel obtmendæ cujufdam.

P ïlcr

* facultatis, vel ex fingulari quodam

n ll

defiderio profe&üs & divini amo-

lt aserb

! ris augendi,quz fola motiva B. Ma-.

AUNyr ,a

riam Venetam,ut Confeffarium ex-

Wmmn

tra confeffionem convenxret,lmpel-

BIl J fm

lcbant.

o

VI. Seria. Ut te geras tanquam

ll nj

in a&xone maximi ad falutem mo-

Vi

menti, & fi fngula ita peragas, quafi

troloe

|

ftatim poPc moritura: exemplo Re-

tuyi

E

llgxofï illius ex Ordine D. Domini-

za&peccam

ciquiin infirmitate gravxfïima mo-

A fU

nitus , ut ad mortem fefe dlfpone-

Qu

ret, Superxorl refpondzt Ah mi Pa-

* du

ter ! trigintajam anni funt , quibus

D n

quotidie confeffus fum, & Miffam

N

I

celebravi , quafi iis peractis vitá ef-

|

kundu

-i]

fem 1llico exce(Turus. Unde con-

t fita

cludo, omnem actionem co tempo-

vt

re procul abeffe debere , quz ali-

h

qu

quam redoleat levxta«.em.

Repe-

r1un-

giï

H 5

Sffl

Teytius dies

158

riuntur, qui eá nunc funtimmode-

í j ü

ftiá, quafi recreando animo tempus

j

vaniMfiS'

gj(i&ful'hf

concederetur : quin eoufque fe ef-

i

fundunt, utífua apud alios peccata

inquirant , aut aliorum infpicere

gt

1

!

j

gt

confeffionem velint , ut forment

"

|

T

fuam. Quz agendi ratio nequitiam

—

g

à

& animum arguit infolenter diffi-

Junagi

patrum.

VIL Humilis : oportet enim ac-

ifis d

L

cufare fe potiüs , quàm excufare

)

uinit

W

!

tht

vituperare ; quàmadulari: ad ma-

.TC

!

jorem deinde humilitatem & con-

TIUTI

fufionem dici debet,non folüm nu-

gl

Ua

ferus proximus peccatorum ve-

nialium , fed etiam ícelus aliquod

EU

vitz anteactz. Verum quidem eft id

z l

ultimum pluribus eífe in ufu , fed

mpicavit

non hoc inftituto. Satagunt illi da-

[hl'gäfl

re m;aterlam abíolutioni fufficien-

'M

WT

A:n

tem , planéquafi deeff:t, & none-

AUAU

n

mendicaretur à levi aliquo menda-

ili

j

cio , auta&u vanz gloriz aliàs ad-

m

miffe , cujus ad finem mentio fit.

')'.[(ïlim1 li

Magni iftud non facio ,fialiud non

ngï[ïï m 10(

inten-

ldy

Selitudini.

139

n

Mi intenditur, cüm inde poenitenti fic

lil Miqua vanitarisoccafio, fibi dein-

lln.wl,'fquf&l: nocentia fua fic blandienti , ut pro

Vi* materiá confeffionis neceffaria , fit

Ü5 opusrecurrere ad mani£fftum ali-

'[',"ffomf uod crimen przteriti temporis.

"!t OQuare confuetudo quidem illa re-

ts

tineri poteft, fed alio ex motivo

fübeunda,nimirum ut magis te hu-

Wf n

milies, utactiones vitz tuz magis

iT a

magisque deteftere : quo pacto, fa

lr ln

in czteris defuerit abfolutionis ma-

f 0

teria, in hoc ultimo fübjicietur ; &

talmmy

occafio fübtrahetur vanitati.

Z UE

VIII. Fidelis Confeffario : ut non

ousdity

referas aliis, qua illetecum confi-

denter , & ad animz tuz falutem

quiad

TT

communicavit, Non quàd eodem

n

mgumiJ

il

jureobitringaris ; quo 1lletua file-

ii

re cogitur : é retamen effe videtur,

ut non recantes ea , quz ille tibi

f hn

dixerit: aliàs reddes conteffionem

quuom:;i:

arizaüsg

ex parte illiusodiofam , adimesque

gt

libertatem , netibi aliisque ex ani-

mi fententia loquatur, ne re&té fun-

,lïah'Lfdfi

!

H 4

g2

g

149.

Tertius dies.

Profe&

gx audeat officio fuo. Patereris tu, ?

üt referret ea (non dico fcelera) fed !

»

alia quzdam,qua ex occafione , & 1

tot

fiducià, illihocloco facro commi- !!!

fifti ? quáigitur fronte tu revelas ea, /!!

l Ü

^

quz ipfe arcana e(Ie voluit ? fi me «i!

audis, nihil evulgabis eerum , qua ;f

tibiin hocSacramento dicuntur, ne ii

ponnitentias quidem tibi impofitas: r

difplicet id Confeffario ; prater- ul

quam quód illa etiam ratione ani- yliti

mitui ftatum aliis manifeftas , qui i, il

ia

probé norunt zftimare,quibus cafi-

n

bus ex pcenz debeantur. '

Ub

i

IX. Secreta; Cüm zquum non fit , i

utalteri quàm Confeffario , pecca- iin,i:

tanóflra innotefcant, maléilla cum iil

ullo alio communicantur : neque :j

facilitatem illam nimiam, quà con- /i(yi

feffio feu particularis, feu genera-

lr u

lis fübinde familiaribus , aut aliis,

ni

quantumvis aliquo officii genere !

P

prapofitis, oftenditur, poffum alio,

,

I

u

quàm levitatis,autimpudentiz, aut

A

puerilitatis. nomine compellare,

du

eira-

,

ii

i

Solitudinis.

141

:lod"

] Ti Gfaviü,s; pr

ofe&ó apprehendi de-

"i

OR

[

Ibentex , quxin Deumadmiffz funt

'dnjuriz , etfrexigua videantur.Ne-

Ut

t que mihi probari fimiles commu-

Ti

nicationes poffunt, & quzcumque

i

"! tationesadferantur, nonafiequor,

"it: necur illum agendi modum admit-

"m ram, inducor. Non augetur inde

li contritio , imo contra accidit: nam

! infinuat fe hic tacita peccatorum

It gömpliaqemig, & quzdam appro-

M n batio , quód hoc illudque feceris ,

j

1

| aut quàd vitam minüs perverfam

*

l

d

uxeris : unde vaniras animum ti-

Ym

tillat. Non redditur hine peenitens

ifh, w

inflru&ior, ne quidem , " quando

d

m

Novitia illam Superiori fuz aut

ZTMIT

Hv

Prafectz oftenderet : namillarum

i t

ofücia ad Confeffiones non. ordi-

1

i

LT

nantur, neque folet Deus iis con-

i, at

ferre fpiritum dire&ionis tali ufui

of gt

neceffarium : preterquam quod

phni

affequi nequeant intentiones, qui-

Vdena

bus huic vel illi vitio indultum eft E

gpmpelh::

(&fepene naturam quidemn ho

Inm

pec-

Ü

51/1

142

Fertius dies

peccatorum mtelhgant . fortafíe mmW&*"

nec nomen , cüm primá zxtate Re. j

ligionem ingreffx fint :

itaque di. jiii

fcentea, qux nunquam fciverunt, il

quzque fcire nunquam deberent, jj

Onód valde abfurdum eft, & quàm j

credi poffit periculofius, Arque inde yuty

plurimum anguntur , ut decernant, [&H

quidexiis, quz charte commiffa, ainyi

Íunt , confiteri, aut reticere opor«; uemhu

teat ; nifi eorum intelligentiam n u

fibi velint arrogare , eo ufque ut rj

animas exponant periculo ruinz, ,j

bonamque confeffionem impedi- ;j

ant.

Sed ponamus aliquam hxnc«,mou

hauriri poffe inftructionem , fatius jj

tamenforet eamà Confeffario pro- ii

ficifci, quamquam conftaret aliquo ;; hl

temporis & patientim difpendio)g,

quam talium rerum nortitia nonjj

IT

Ípe&tat. Et Confeffarii (cujus aliàsiur

officium eft) moleftia tanti non eft.

i

momenti, quanti periculum quo

"Ane

alteri ex lecione, nctitià eorum,|,.

'wmlm

quz inarcano confeff onis mbum

nmum

]

n

Solitudinis.

143

riiänt, I'O"fii tantüm tractanda funt,impendet.

!

^

L

"ita ut non videam, cur modus ifte,

]

l

& libertasinfpiciendi confeffiones ,

q mlïll'(yi

debeat rolerari, Quód fiin quibus-

um (

L

L:v

"

idam Religiofis domibus ea vigue-

!fmeü,

Mf*"rlt confuetudo, non fequitur eam

debere eam propagari : non ufus

Id Wt , fed abufus, isque graviffimus

"d dem imprudentia introduxit, fo-

tlrcu'c

"! vitque mala curiofitas earum perfo-

tnrelhgemwnamm , qu& nec confeffionis digni-

"s tatem(pace illarum dixerimjintelli-

lli!tt sebant, neque inftitutum fuum à f

1 li milibus facultatibus alienum ; nes

lU? que incommoda inde emanantia,

!tl neque morfus confcientix , quibus

lt impeti meritó poffent, &à quibus

itt aliquando , ad rem illam confeffio-

1* peexpiandam;adigerentur.

od

Tantüm igitur abeft , ut ille ab-

i p

ufustoleraridebeat , ut écontrario

tj

fit penitüs abolendus, diffamandus-

jumg

que narratione damnorum inde

Ü t

emergentium , qua fané exigua non

J fünt, Primum eftà faerilegiis ; quae

;

aec

yl

Tertius dies.

144

hac occafione commicti folent. Pcr. mmw

fona enim , qux novit priüs infpi- jj sallqd

ciendam fuam confeffionem, quam jj

Sacerdoti eam enuntxet, neque.aliis gt

confiderat,non teneri fe , ut eam f i,

fcrxbat, quemadmodum Confeffa- ii i

rio dlcenda eft, ex horrorei 1gnomx- ,Jmmdhb

nie , & ne fuam vivendi rationem jj

pfa pubhcet certó certiüis admittet,

ztemelP

grande facnlegxum, nifi aliud Con-

Mn, nf

feffario dicat , quàm quod infcri-.,

a

ptum eft, cüm omnia non infcri- .

l] I

píerit, quæ confeffione forent ex- , d

n d

fi

pianda , ut fi aliquid mortale in,,

i

confemonmus ordinariis fciens re-

"JH t

tzcu:ffet.

Neque ifta cerebri mei ,

"n

inventa funt , aut finecerta cogni-

LT u

tione prolata. Scio talia facrilegia ,.

Atl

accidiffe , & ad eum quidem mo-

nubus

dum , ut mifera quedam creatura.

f&n

per plures menfes (ne dicam 'annos)|

J*ïd .

& ante, & poft Profaihonem in hoc|

"t tlä D

ftatu damnationis hzferit: & qua|.

hu)us mali caufa ? przclara illa Su-

r

"

perior, quz fcire omnia cupiebat,

omniun

llj

Solitudinis.

145

iif omnium perluftrare confeffiones,

wj Timi;;; quzque iram vultu prodidiffet, &

1fem0nem7:pejus aliquid , (i quzpiam fuiffet

mtier,ngq

/'ejus frontis,& animi, utchartulam

MO

porrigere detrectáffet: at auda&er

LN

j

P

Em

L

,-;

M

!

ifta , inquies , imó verà loquor

'

lum

Em

DA

"audaciífimé, & quidni? cüm malo

p—

Ü

"medicina adhibenda fit, & faculta-

i

l

E

T 1

r

—

h

i

tem habeam hic ifta proclamandi,

d

l.

Vi

I.

texterirefipifcant, & ut multüm

il'

à

icam , non metuo , ne innotefcat $

1 ij

|

!

(

R

J

*

in quem agrum

hic lapis deftinetur.

li ij

t

üm enim me pluribus congrega-

!

tionibus

diverforum . Ordinum

m

ls

lmpe

nderem , quispoterit affequi

ts n

o

conje&turá , unde hic i&tus accidat ?

rxfertim cüm non fit unicus tan-

DAUR

tim Ordo,in quo iftud,quod perfz-

tl ts

quor fuerit ufurpatum. Alterum eft

! à curiofitatibus,, quibus ez confef-

" g

ionum 'infpe&rices in vitam alte-

1 rius intendunt; . & iis, quz (przci-

! pué in materia caftitatis

^

) cogitatio-

)

f h

! nes fuggeruntimpudicas, & tenta-

:clzrailþif; tiones (adeó ut etiam periculo ex-

i

1

ponan-

(nU

145

Tertius dies

Sa!ï.'!l:

ponantur, niíimagna fint przdite

il

virtute) plurium notitiam quxftio-

j

"

Tf

( !

nibus extorquédi,quod facere Con-

xïue

feffarius non auderet,quodq; gravi-

*l Umm

ter eas offendit,quz fuam conteffio-

ho

nem oftendunt: unde rien omittunt

r;

"L

hz conqueri datá opportunitate;uti ;(

reipsà fzpe queftz funt, &

gïetefcatæ

sj t

illam agendi rationé,dolentes quód , yi

aliquando chartam fuam infpicien- ml

dam porrexiffent, aut omnia ádele- ,.5

fcentiz fuz flagitia adnotzffent.Ter- ,5

tium eftà periculo maniteftandi id, ,j

quod hoc pactocognofcitur,aut ex- i

probrandi , ucalicubi factum fcio: [r

05[3!

cüm enim fecretum hic iale non fit, ..

quale in facro tribunali confefüionis, lil

facil limé aliquid excidit,prafertim ,

J

!T l

RRE

apud fceminas , quz fecreti tenaces

52::ef:quor,u

effe non poffunt.Quartum eftà mo-

Y

IT

leftia,quam plerzquein oftendenda

l

.

.

|

| L

"N

fua confefione experiuntur

xgré

(ütdpr

faciunt, quidquid vultu fimulent,

m

LT

faciunt invitz, ne difpliceant , ne

!

TOX

minis cateris praftent,ne incurrant

]

^

E

"'dä'dlïiipï

li

$alitudinis.

"

df

Puqfkindignati*(mem ; nihil adfero, quód

m

noníciam , quodque non multis,

lt

)!

"

gravibusque experimemis didice-

^

;

; Il

m. Nec miror horrorem illum &

Pf

(l

1«

difficultatem : fi enim moleftum fit

UN

x

vitam fuam & occultas actiones

Fj

atefacere Confeffario , qui tantá

Ti

fecretilege tenetur, & qui aliunde

äculm:fsg;

]

La

fupremi Sacerdotis Chrifti locum

upat: quid tandem erit fe mani-

M

fcftare foerninz, ab iftis conditioni-

Nf

!

bus remotiffimz, & cui jus nuliü eft

?:rrfima'i

Í senetrandi abdita conícientiarum,

TET

abunfin

foli Deo,ejusqueVicario referanda?

Hifte ergo rationibus & incom-

TAT L

5

^

modis impulf5s effe arbitror Supe-

hod

riores Ordinis cujufdam Rligiofa-

üguin

rum , quas magno affectu nonore-

hu t

que profequor,ut ad evitendam no-

um dir

tam , qux à taliconfuctudine ilüs

n od

immanobat , ftatwerent , vellent-

T

que promulgari in omhibus pro-

]i

mulgariiu omnibus fui infticuti do-

ii

micilis: non effe mentem fuam ,

Ordinem profer-

uciuclflï utea facultas pet

lz

p3t»

Sah!M

»

Tertius dies

i!':m ; M]Pem

pat, & fialicubi abufus aliquis aut

imprudentiacirca illam accidiffe,:,mbuungl:

illicó remedium adhibeatur, neque«lüf"*mteno

|

ulla Superiorum Directricum , aut iil

Novitiís Przfe&arum fit tans teme- jl

j

raria, ut deinceps defectum tam ii

I

perniciofum , qui infamare Ordi- ii

nem,& multiplici culpá Deum pof- iil

fet offendere , admittat. Spero illa- iib

rum exemplo cateros Ordines,con- Liui/

,

fuetudini huic obnoxios , pariteriinm!

profpecturos, & opportunis occur- mlj

furos edi&tis ex fententia fuorum impuü'sbom

Przlatorum , quos propenfos ex- jinit

perientur. Quod ad teattinet,Ha- g

giophila, ne tuam alteri quàma um

Confeffario confeffionem indices ,

T

aut oftendas,veto.

Si alicui teftari

STRON

velis fincerum, & confidenterg ani-

hp

mum tuum,per me licet;teftare, fed u

in negotio alio : in hoc, iterum ve-

t n

to,& ut mihiafcultes, rogo. Utut

fl

"tiin

fum,fi eriam pofteà quàm mihi por-

riges chartam tuam , certó tibi per-

At

fuafüm habeas, me «à &icultatenon

LT

Mfü-

di

Selitudinis.

us

u

'

lmfurum ; acciperem quidem eam

KT

'

dïfwgd comburendunt, non veró ut eam

.

3 wr) Hhr.—

jn

fpicerem, etfi omnium per te jam

iforem confcius. Et quando eam de

J "l* ficultate tua legiffem, non obftante

"It áfla bona veniá,iftud vitium confite-

"ll ver : tam à re , &ratione abhorrem-

"t tem exiftimo illam alienz confef-

" ?P"Uii"& fionis infpectionem.

um

X. Pacata ,€7 tranquilla. Condi-

lUt to hzc non fervit nifi animabus

lii fcrapulofis ; idcirco, Ha giophila ,

VEU fcrupulis non angaris , non ef,

ii« quód ultra intendas huic differta-

"h tioni , quz jam nunc modum &

lrl qi propofitam menfuram excedit. Si

m hw

veró fcrupulofa es, primi moniti

iliisdr

loco tibi author fum, utfcrupulos

o

eamque cogitationem , quz te red-

d)

dit anxiam , in diem confeffioni de-

ftinatum feponas. Faciebat id B.

At

y n

Aloyfius Gonzaga, eaque ratione

T

animum neceffariá ad reliquas pie-

tatis exercitationes quiete compo-

Ti

cem

T

nebat ; ubi é contrario fi men

ad-

il

ii

"Tevtius dies

yl

15o.

u

li

H

advertiffst ad fcrupulum fuum,

i

f

continuàfolicitudine , foretne pec-

"

catum , an plenus adhibitus con^

»

j

j

ym

fenfüs , an confeffione exprimen-

l

|

PU

dum, fimilibusg; curiscaput & va-

gt

letudinem labefactaffét. Alterum,

quod tibi offero, monitum «f ,ut,

siri

utaris punctis fequentibus, quz vi«

:fomïW

j

N

ri zqua fan&itatis , & doctring,

j

a N

laude florentes przefcribunt, &

m jam [

Quxego dedit? opera ad opem

fcrupulofis £rendam collegi. Sed.

m

priüsquam illam pertracdtem, ex-

famit

iflimo przmitti debere

quid fit

ipfrpf.'m'i:

anima fcrupulofa, & quandonam

SQHPH[HU,

mlv

cenfeatur capax eorum , quz dictu-

xusfum. Animam ergo affero fcru-

i,

x«jy

pulofam effe , quz perplexa,dubia,

dl

l

Tiv

& in affidua anxietate eft , urrum

tl

peccaverit, annon, confenfzritne

h d

Cogitationi, an non, & fic de cacteris,

Wil

"

Quando veroó perfona aliqua fic eft,

Vldr

talisque à Confeffario, & aliisido-

ia

neis viris judicatur , &aliunde ge-

[

[

n

)

ritcuram animz füx , cum propo«

ET UT

7

fito,

! a'les

Selittidinis.

1ggi'

RUT

f

bffto , Ut nolit Deum ullà ratione

l

ha

?

'imortaliter offendere , habeatque il-

l

U

l

a

W) W:

M

lam experientiam ,quódab eo tem-

1

)

hpore, quo propofuit divino fervi-

i

x

Ji(

M.CZP

l

litio fe mancipare, nullum unquam

" l peccatum mortale , aut vix ullum

"l fciensadmiferit ; quando,inquam,

HU perfona ejusmodi eft, fecuré, & fine

hd

ullo metu , poterit uti hifce punctis,

üls! Primóo : Perfona fcrupulofa , qua-

I m

lem jam defripfi , nofi obligatur

(Wh

confiteriid, de quo non aufit jurare

fl

Al Q

4

fuiffe mortale peccatum , quando

: QUi fj

illud perpetravit, aut effe mortale ;

Y

u

Nngg

quod perpetratum eft..— Atque hze

n

regula multó verior eft circa pecca-

VU

tavenialia , de quibus dubitatur,

PH/

li

fuerintne dicta in Confeffione : &

, Wt

enim non auderes juramento affit-

Wbnlrn

mare, quod nunquam illa dixeris,

Md

nulla confitendi obligatio eft. Se-

m

cugdó : Si circa przterita dubitat,

TT

confenferitnean non,utrum adver-

terit, annon ; utrum confeffa fit,

MUI]LES«

cientlas

Ji

annon ; utrum contra cenf

p

di&z-

14

y

152

Tertins dies

p

dictamen egerit, an non ; utrum

J

"

allud femoverit, an non; judicaref

m'

[u que

debet, & credere,fe in nullo horu

: gtm

j

deliquiffe, autpeccaffz,neque con

-

;M quz

feflióne opus effe , & debere fe effg

!

gj

tranquillà fecuráque conícientiá ;

f

adeó ut etiamfi reipfa peccatum

|

dnn

ü

£uiffet, Deus camen nullam ab ipfa

vll

rationem exacturus fit, neque quód

áta determinaverit , neque quàd il-

i qii

ln j

lud in Confefüione reticuerit. Ter-

rl

tió : Si inter anxias dubitationes,

quz animz f£rupulofz occurrunt,

gimln

st

accideret aliqua hujufmodi , an ni-

mirum peccaret, an non iftud di-

LT

cendo, vel faeiendo , aut hanc vel

g

illam rem omittendo peccatum fie-

ii

retquamdiu tam manifefte illi non,

m

h

hr

proponitur;ut jurare poffit effc pec-.

p

j

j

m

catum,hoc cafu debet affirmare pec-

22

catum non effe, nequeillud patran-

L. li

do f& peccaturam. Tutiüs tamen

| 1:im, pn

tum foret, probéin rem inquirere ,

L

eamque omittere, donec perfpecta

P

|

fit , modó omitti commodé pofíit :

|

nihil- |

l

l

;difj,

Sslitudinis.

1355

"t »wihilominüs fi fecerit , non erit pec-

"weatirea. Quartó: Fidem habere de-

"Mi.bet. fuumque judicium fübjicere

V diétis & confilio Confeffarii in iis

hi omnibus, qux ad confcientiz dire-

! tij» &ionem pertinent. Silubet, prater

Wim, hzc , fübinde pervolvere poterit

lyj; Tractatum de fcrupulis , qui inter

HQnequg , Opera Rodericii reperitur, & Íin-

nfqufq

jj galari quádam Religione ferri im

(j , cultum $. Jofephi, & S. Ignatii fun-

ljjy datoris noftri , eorum opem quo-

ij tidie implorans, utà fcrupulorum

!

iaj mo

leftia liberetur: faciet, quod erit

iij ére fua , & cemmodo ; quam quo-

iiy; quegratiam poftulare poterit, quo-

at

ties in Miffa populo Sacratiffinsa

Hoftlia demonftrarur.

IT

Atque hzc de ordinaria Confef-

lr

1947

fione dicenda oceurrerunt , proli-

xiorem me fuiffe fateor ; fed cüm

I pnir

i t

copiffem , preterire nihil volui,

winqm'rm

aliàsero brevior, neque tam multie

te detinebe.

ii

pl

l5

si

i

l

354

"Tevtius dies

$i hzc Ledtio non placet,lege cap,.4. & LE

$. tta&t. 2, part.1. Rodericii,aut cap 19,

& 21. lib. 1. áe Imitatione Chnfh.

ynl

Peractà Lc&xonc renova devotionem

[] !fflaf

erga animas in Purgatoms Hemmls

exiftentes : iftas cà tepiditas pracipi-

tavit. Aptiffimé hodié , quo damna |

nuo l

ü' T

ignaviz fpiritalis confideras , earum

nMaa

recordaberis; ut deinceps opem,& fo-

Pmü'

latium conferas. declgltur, quid ha-

Ym o

&enusillarum gratia egeris, quid ape-

| tid

Ie impofteram decernas

Confulere

ii

potesea, quaadiaitium Novembris,

J

in Anno $andioà me concinnato,pro-

mwgnof l

ponuntur, autipfa modos (ubfidii fe-

rendi excogita. Divus Dominicus plu- |

m:pf 1

'cxrenld«

rimas proillis peenas & corporis ma-

€crationes fabibat, $, MalachiasMiffa-.

AL

zum illis applicabat facrificia,S. Xave-

TT

rius merita indulgeatiarum ; Alexan-

L

der Lufacius multas preces , & facpe

numcro defünctorum Officium iis li.

tl

: d

berandis recitabat

(

iti

Difpone te jam ad fcquentem Medita-

sxoncm.

ARTA

j

m

r

"ts

l, ME. "'

li

»

ib»litudins.

155

Q

4

W.

M;ric

Il, MEDITATIO.

l'lmïm

W (

WT

?'":v :D.e damnis, qua provenimt ex athioni-

"M[

