radifi deliciis exclufus eft, verüm

. pa

"IMi. m tota ejus pofteritas ad mife-

i tiplas peccati,morborum,peüilentiæ*

itttpbelli, reliquorumque incommodo-

m pertotam vi-

Vigmrum & adverfitatu

Centum millia

H,diam damnatur.

i, idamnatorum ardent, & xternum

sülardebunt ob unicuim folum com-

!

miffum peccatum mortale , inquo

wiymorsillos occupavit. Tam horren-

IT PCM

;dum eft mor:ale peccatum. O Deus

meus quas tibi gratias debeo,quód,

lii

ii jcüm eorum i

mitatus fini culpam,

loco cum illis non

ts

eodem tamen

m.

wb

is

H Punthium.

WNihil in mundo

j, &t

r

fndiun d

! odibiliu

s & deteftabilius eft. pec-

Satius foret affligi

m

j, eato mortali.

quacunque alia cala

mitate in bonis

n j

letudinis & vi-

"C

ortunz,honoris ,Và

)UBJ'CW)"

bus om

nibus pofi-

|

k

, t£,irnó dzmoni

j, i

'

; deri przftaret: €

üm nihil execrabi-

vt

j

1

lius d:ci excogitar

ive poffit, quàm

d-

n.

Deus ipfe nihil

Dei cfle ;nimicuz

IDX

'odit

64

Secundus dies,

odit nifi peccatum : ubxque prxfeng W

cooperatur omnibus, przterquam

o

peccato.

Nulla alia re offenditur |

qil

aamD*U*l

quàm peccato , adverfüs aliud non

&g!o j

indignatur quàm peccatum , 1dque

modotam terribili, ut non minus,

y i

quam æterno lncendlo p'.,ll]lat, Cllm

D JdüqU"

eft mortale. Ogl fieri ergo potuit,ut

A.Frz[hn

mfurgerem in Deum meum;in Do: :

il imf q

&amnof

minum,in Patrem 0pt1mum &in :

leges lpf'us & æqu:füma præcepm?

ti n

ob fruftulum pomi Adamum accu- ;

ig

L

emm

fo,& quid hoc, ficum meis fceleri-

u

bus componatur ! Confufio, depre-

!

1

"NT

cauo,propof itum.

dM[

HI. ?unclum. Peccatum mortale.

ft, f

mcredxblhum damnorum caufa eft:

m/o, n

gratiá Dei &illius amicitiá nos pri- &

J'ï Haï?m

vat. Plurxmx, quod gratiá alicujus, ützgm

Principis aut hominis excxdxH'cnt, tl

in fummam animi ægrxtudmem,

quin & mortem ipfam inciderunt: li,

& ego qui toties Dei gratiam perdl Ui

di,minori dolore: commovear! At- Jl

que hanc jacturam plura alxa detn- gf&&u |

men ta.

]

Wm

Solitudinis.

65

bu

entà confequuntur. Privatur pec-

P

aha Id

'cator merito fanguinis Jefu Chri-

$i, curá & fïngularl providentiá ,

dVC t

H.

uám Deusgerit juftorum,jure coe-

li

li,

"l & glor:æ £elici focietate San&o-

TT

rum ; eorundem meritis & fuffra-

UT Jgus tranqmllltate conf'cæntxæ,qua

Il Efg

'nihil przftantius, denique Deo ipfo

LT. rxvaäur , quod damnorum omni-

Ts v damnof H'umum eft. Tantis me

ï"lffmipx-malxs A peccatum mortale involvi-

lum fti! quàm charus Deo nunc efi'em $

( guam me comple&eretur,(ï non in-

nf efcatus à te alió cor meum aman-

]

daffem ! O amabiliffime Deus,rogo

u te . mortem (mmus eft) infernum

m volo, ponus, quàm ut te mortahter

yutiqin offendam.

Suaves erunt zternz

[ugdgn " Hammæ,modo te amem., & indulta

aisl fint illa , quz adverfum te com-

n zaum m1 l.

pfam n

Colloquxum ad $S. Patronos

orando ut dignenturin retanti mo-

: gnum

009

menti adeffe mifella animz mez,

thi["

pro eo affe&u , quo me profequun-

3

tur.

j

66

Secundus dies

ii j

tur. Oratio, fufpir,ia , & proteftátio,

n

Pater. Ave.

J

Recolle&io. Éle&io T'efferz, Accom-

m

moda videtut hzc : 7IMomentum quod

dele&at , eternnm quod cruciat. Aut

'g*:lium,ï

.

9.

l i qmm

illa Davidis

Domine ne meminertt

;j;que (UJ

jniquitatum nofirarum antiquarum,

$equitur. Oratio vocalis , aut Officii,

ydt

autalia; deinde $acrum: tum Le&io

n

fg,i»r'i:qal,igs.'

TAT

at

,D,ISSERT*ATIQ

Ut

)

n

m

MATUTINA,

M

De annua aus extraordinaria,

Fuh

Confe[fiune.

p r

Ts

N

tl

Ncredibile quoddam folatium 1

]

]

Confeffione generali rité fa&

i

j

1]

colligitur , quando omnia dictà

Ti

funt, ingula perfpicuée explicata RT

totus animz nofirz ftatus perfonz/i

idonez , fpiritali & incuftriz com- u

miffus eft. Nequit explicari linguá ij

neque calamo defcribi ea tranquilsj,

litasanimi , illainterea voluptatiig,

,qna

"

j dm

Solitudimis.

67

Wi*ï&mm—*-

qua fruitur is , qui moleftum con-

ícientiz onus depofuit, Novi prz-

dignitatis virum, qui,poftea-

Ms cipua

illus quam

fimilem de tota vita non opti-

feffionem inftituif-

"l; mé traducta,con

"i fet, ad quam fe magno ftudio dili-

AHf i

M

entiáque (uti rei momentum exi-

ii oit) przzparaverat, dicere erat foli-

Wti? tus : Montem videri fuis ab hume-

risfemotum , neque quinquaginta

annorum fpatio , quosin omni de-

LT

liarum genere tranfegerat , fe tant&

IT I

[

|

voluptare atque animi lxtitià fuiffe

u

oruim

atrri

pertufum, quantam illiifta f

peecatorum exoneratio attuliffet.

iin.

Hanc autém fpiritüs tranquillita-

l

witn z

tem illico confequuntur ferventia

!

generali

!

defideria Deum amandi , & aliam

melioremque vitam inftituendi,

q a "

B. Maria Veneta puella nobilis fue-

fidas

d

rat,utquz maximé tum ante , tüná

j

in matrimonio dedita vanitati. Ac-

cidit,ut marito abfente & bellis de-

m

iriiut

tento, ftatuerit audiendis conciont-

jinni

bus tenipera.e cdium & 15cro-

reinm

D 4

8

Secundus dies,

,

rem fuum ; quod ipfi plurxmum

nnlW"w

imó fummum profuit: namitata- j

arfu

&usxllxus animuseft , ut ommno

decreverlt vanitati fuz valedxcere, «ruuaax.c

feque feriá coufemone generaliex- jj

plare ; quod & fecit tam generosé, ii

talique propof to , utaconfemone nremqw

domum regreffa , eonfcenderlt in ,nqn

fupeuorem ædlum

.....

partem , ubi

IN ardm(

uniones, catenulas, annulos, fpecu-

u qm

la, cxteraque vanitatis & fuperbxæ

M Itj

inftrumenta ita diffregit. » ut ufui

va'ncf l

ampliuseffe non poffent ; cumque

erg ll

mater, quz fortuitó, acceH'erat, eum

1 m"' *d

ETRU

mundum mulxebrem fororibus ,

donec adolefcerent . » fervandum

& Bo

fux(TeaHïrmaret- ah mquxt foro-

N mk

res mezx plus mmgo lis aHiuent

m 2n| gn

quod egl , feci eo inflituto-

?

ut

"H il

mihi omnem occaf'onem Præfcm-

W n

derem repetundarum mearum va-

4:1

nitatum, &pr:mum gradum feriz

"

COnverGoms mez & fanctitatis, ad

W W

TU

n

NI

quamconterdo folidarem. led

W.

HF»I

ad hzc , Haglophxla? cred:s forfi-

T

tan

hii

j

Solitudims,

69

UGdl H

!

1 j

hi

l

]

! tanà metantopere genusiftud con-

t

il

|

T

feffioniscommendari , ut eam tibi

' modó perfuadeam ? r'rxxirx;i;n*ïäw iftud

wimifu;

D

"

, €

ft, quod àteexigo. Suppono pri-

E

Mi

d

Xfec

lts €

em à te generalefn factam confef-

lo tj

l0nem ,1mo e jus Op.i'ï,l*iö.nitsxfu,mi ut

u

h

'nementem qu

idem amplius adver-

l, nj

h

t

' tas

PO

, neque implices cor temporis

'.lmp

iéri recordatione , nifi urgens adfit

mhs)mn l[t'

,

! neceffi

?

Litlaïs;-jqukalïisf:ozret,ü.deäi:äþpe-'

Vatat dj

l

li

J d

,

rà peccatum aliquod in confeffioni-

ïdlffregi:

! bus particularibus conticuiffss , ac

t

! deinde in generali non declaráffes

miröacce(fe

! pumer

Y

um,neque fpecies differentes

n .

eccatorum lethalium;aut debitum

t

"d& fufficiens confcientiz examen

g

non pramififfzs. Abíque his ratio-

n d

ni^us necogita quidem de tali con-

i as

fcifione iteranda.Reperiuntur non-

0cuäanem;:i

nulli Confefi:rii , qui auditá femel

at

iterumque aliquá perfoná ftatim

l'mumgnd:»aï

bancilli mentem injiciunt, aut zelo

v lnl

fupervacuo & imprudenti ; aut fpe-

yaliee.

cie imbibendznoddiz melioris , ut

Phih? (

C gmmam'u: animas reganrjaut aliis

L

Secundus dies

j

79

j

qU!

de caufis , quasipfiquidem fciunt,

fed quas Deus nón probat. $1 xales

gt

tibioccurrunt, nemoveare , & de.

p

g

labore , quem impenfüm ub* vel-

gt r

-orbum ,

lent, gratias habe maximas. Sunt

veró etiam nonnullzanimz fic con-

, i

ftitutz,quz quotannis, fiearumar-

l jinat

bitrio res permitteretur,duodecim

I!

atl

confeffiones generales peragerent,

fingulis menfibus unam , aut quo-

mlln f

tiefcunque novos Confeffarios nan-

"eälr at

Cifcerentur , fiveex tacita quadam

k er!gm

juti? 01

& occulta complacentia vitz prz- |,

teritz ,five ex Ícrupulisconfcientix |

l

l]

s

femper anxig , &ne poftcentum

*llt'

R

A

l

quidem ejuímedi confeffiones pa- .

| " ümlL.Am

candæ,cum fidem habere nolint iis,

-

lt

qui prudendffimé monent , ne prze

Mu (

teritorum recordentur. Cave, fis ex jj

D"""

earum mumero , & acquiefce 1lhm

) ux.

gratiz,quam tibi Deus P[æfhtlt Ut l

!

unam feriam faceres. Quà fi fingu-.:

1'ül

h

lariaffecta capereris , aut ad animil.

Mu

1N

folatium,autad majorem confufio"|

nem & contritionem elicienda. m

mcuen

!

dla

idfe;

Selitudinis.

71

[

autad alia , quz Deus tibi fuggere-

ob

t u^

ger, per me

licet, itera. Temporis

movemw

L

Pt

tamen habe rationem , ut exfpectes

: :

a

ut fingulare aliquod Jubilzum ;

Ddj

aut morbum fatalem , quando plu-

'lzanimz&;

ribus id eft inufu,& eo quidem pa-

tUt du

nnis,lie*"ï&o,uc folüm ea repetas,quz gravio-

ra funt, & momenti majoris, neque

n "'venias ad ifta minuta, qua & egri-

I!^;'tndini innommodum adferrent , &

Unnief impedirent devotionem.

tdug Non eft igitur confeffio genera-

t vi:.z; lis, quamàte poftulo , fed annua.

Wi Quód veróin illiuscommendatio-

u POH'*'-*'pEm excurrerim , feciut fimili ra-

La tione tibi annuam & extraordina-

W riam perfuaderem , de qua nunc

an1) differo , occafione illius , quam ho-

au i die & cras facere propofuifti. Dixi,

du fimili ratione, quia fru&us maxi-

D plzlkl?'

mus,& ineflabilis animi latidia eol-

& Q ligitur , fifiat ab anno, vel ultima

jj, ii

generali, uti oportet. Simul enim

atque peracta eít, tantz mentem in-

j

q d

vadunt voluptates, tan. feria emen-

datio-

il

|

l (Ul

72

Secundus dies

dationis & novz vitz defider1a oc-

n

T

cupant , ut nihil magis luberet ,*:,aexmw

quàm o&o diebus in eo ftatu pera-

f'l AU

Ji WOlul

&is,ftatim emori, ne confuetá levi- .

UHJLH

tate inantiquum torporem perfi- :

diamque(cujus adhuc recens eft do-

'JUUHM.

m*h

WS

lor) relabamur. Atque hoc adeó ve-

J

rum eft,ut pro ufü,quem earum re-

mmohg

rum habeo , teftari poffim me repe-

1

!

Y

1l

1

MU

riífe ammas pe& cenfeffionem an-

1 qamf

il

Vndi

f

fj

nuam, five extraordmarxam, ita

NU M

l

contentas, & in talibus melioris vi- ;

71"— J

tz decretis, ut elicerent mihi laery- j li

mas folatii teftes, & unà tacitos fen- W

fus ingererent : fore me feliciffi-

" '.m

mum , fi vel femel talem confeffio-

ANYY &

nem pari Fru&u fimilibufque affe- ;;; lus

Nf

&ibus poflem peragere. Hagiophi- ;

L

] gFra

la,uti przíagit animus , ab his tua ,

i ff fïl

non abludet. Et cüm viribus omni—

bus commodo tuo Pcudeam habe|,

P l(lf

nj

wuz in przfentem materiam velxm h

UM

J

àtecon(iderari, duobus capmbusm

uid attenden-|,

k

diftiné&ta. Prim^ ,

Am ,Iav |

dum, ut confemo amnua bene infti-

tuA.

Solitudinis.

(j

tuatur. Secundó , Qui accidere de-

fe&us poffint;ut eos devites, Quan-

Mint

" tum ad examen attinet , etfi huic

!^ Diffzrtationi Videatur anne&i de-

Fs p ni(fe,

fepofui tamen in pomeridia-

)

u

QT

nam : duoiíta puncta hic fuüfficient.

V t

Primum facilé expediam, cüm

Qu

Wi fatis intelligas, quidrequiratur, uc

Wt confeffio feu parttcularis, feu annua

Wt bona validaque fit. $

ufficiet igitur,

IOR

itut de quibufdam moneam , qua

prdimrizm,; reddere poffuntillam perfe&iorem,

Wimit & numeris fuis magis abfolutam.

t Primo. In i pfo confeffionis exordio

w accufa te de iis , qux ab ultima par-

t Eüticnlari commififti, tum ad confu-

umiifionem peculiarem , tum ad evitan-

aliitidam aliquorum aftutiamr , qui füb

j lterminis generalibus peccatorum a-

1,l/liàs confeffornm fuaviter infinuant

1íitea, quz paucis anté diebus patravé-

lia re : quo modo Confeffariis occafio-

uitinem przfcindunt numerum & fpe-

atf ciem indagandi , quod tamen forfi-

n-

Quid

attendftan res exigeret. Sgcundö. Dic dei

I

E

de

beneiïï

[

Secundus dies

(

74

fimüm confcientiam

de ea,quz poti

.

i infz:uh;

tuam cruciant

3

quz te in divino

fm'moliocapw

fervitio maximé przpediunt , &

|

M

ii

"

gt

3norantur, & quz, opinione tuà, eft

l

vitiorum tuorum origo. Íta fuffi-

i-'l.ï hi

:

!h

cientem accipict tui notitiam Pater

T

fpiritualis, maximéfieo ordinarié

u i!lqaod

n

uteris , ucnulla futura fit neceffitas

I'-'

a

aperiendi peccata , qux confeffione

gemerali aliquando expiáfti. Tertio.

AU

Si aliquid occurrit, quod nunquam

es confeffa , idipfum Confeffario fi-

W

gnifica, utte circaid interroget, fi

il

opuseft. Quartó. Multó magis ma-

£uré declarandum eft , fi forté in,

confeffione parcdiculari peccatum -

CEW.[

liquod (ilentto preffzfïäs five ex. V€-

recundia , fivealia quacumque r2

!

tione 1d accidiffzt. Hoc enim cafu|,

l

(

Confeffarius attentior erlt ad fin-|

l

güla, ut te juvet, & farisfiat confef

UM

fionibus,quz potuerunt effe vitiofz

i)*:uimggh |

& inutiles.. Quintó. Si Confeffario

]

Al

nondum innotuifti, conditio & ftz

n

tus vitz tuz manifeftandus eft. $l

.?;;1

eniü

i

de

Sol

[2

Iu

dints.

lm COnf Mi

75

ij enim in feculo es, unde fciet te effe

ls matrimoio ccpuxat m , aut adhue

leWlxbcram? fi in ordine religiofo , un-

Oflg! € con;e&:o'c 5 proflis,a,ne fis, an

j QOttd) "mn

Àn vis 1ftud onus illi mcum-

P'efleoor ere, ut quotiefcumque aperis pec-

N

ca:um aliquod contra votum ad-

iffum, te continuó percun ; tur,

qhæ Cünh

dnexpl f

,an Novma fis , an veró feceris pro-

f (ll w1»[-«1

quod fieri etiam neceffe

Jt,quodn*"

um Conf

;forerin quibufdam aliis peccatis ,

aid lm

u iþ..cxe differunt » grav ioraque

Y

Mi

AUtO h4

"fantinuno a;iqdo,qa m in alio, ob

*ad;un&zm

Sextó

ncü

i*gatxmmw

L P*cc ati

$tus etlam venialibus adji-

ia

ce numerum,quantum fieri pot erit,

viles t

uttantó masgis erubefcas., $i modó

Se

"" Winunmerusfre 'quens eft

*

pnmo Ex-

l h(h

l

It

r"

z

D

phca tein nm-n materia vernis de-

at t

"

centil i: 1

[

&

5 POH—..M,

1

ifque, ut cæl**edurus

Mil aof m. i ii offendi non poffint, aut

ii fe:g jeriimaginationesimpurz; u-

i tere tamen talibus,ut te perfecté in-

j a telligat,

O&tavó. Perfice denique

T ""'ta i animi tui fatisfacttione hanc

E2

con-

Secundus dies

76

[l

li

m

confeffionem, ut poft abfolutionem

W

Ti A

Emh ütc

il

paratiffima effes mortem obire , fi

Deusita ftatueret. Verbo, ita pera-

l

ge omnia, quafi poftremüm in vita

I

z

tua confitereris. Arque hzc ad pri-

ii

j

[

mum caput fpectant ; fiquid hic de-

Vr

ii

:sï

fit, fupplebit Diffzrtatio de Confet-

1

!

2 104000

fione ordinaria, quam aliàs propo-

t

nam.:nünc ifta fufficiunt.

Amidtonm

Ad alterum progrediamur , de

ts t

defectibus,qui in confeffione annua

I

Eofdem fateor

E,Aguic

poffunt accidere.

ol

committi poffe in aliis quoque con-

iv

fefhonibus : video nihilominus a-

)

T

dN

N

.ïm

ptiffimé hocloco referri ,'quando

AA

u

nobis propolitum eft , per illam

Ti j

A

füpplere przcipuos ordinarix con-

Qu

J

Ml

feffionis defectus. Primus eft, quan-

EL

&t

i

do adfcruntur termini generale

o

ts

ambigui , ex quibus Confeffarius

Uf

"

Perfe&am fceleram admifforum

ï::iailta It

cognitionem aíf:qui non potcft. Ut

fi dicas : feciffe teactiones immode-

f?'göffr:mf!m

Ítas. At quas ? fortaffe inftar famuli

AU

l

*:]u )& Cu

4

à pedibus;porticumaliquam,aur ad

!

modu:mn

J dm

Solitudinis.

77

ljjj, modum cuniculiortum velaream

"l

t

Percurrifti? forté calceos induens

exceffifti decentiz modum ? an pro-

Verho,inþ

h!

tuleris obícura. & ambigui fensüs

Vg

AU r

verba , quz ineptas audientibus

imaginationes imprefferunt? an a-

tilgil

lium traxeris, tet

ice

ttro d

aba

ris, percufferis,

aut indecoro aliquo geftu lzferis

Wmähäs;:s

caftitatem ? hzc aliaque fimilia im-

TC

modeftixz nomine veniunt. At non-

) a"diimü[

Vlv

ne vides, ita Confeffarium affequi

fo

)

f

(

'

I;l

non poffe, quid velis? Angitur ta-

meninterea, &íi diffimulat, inde

lisqu

eft,quódarbitretur ea àte incontef-

yiont

fionibus particularibus efle clariüs

UM

explicata. Pariratione dicet alius,

d

!

Irtt

malas fe habuiffe cogitationes :

TR

quid ? voluitne nafo mutilare Tur-

n g

carum Inïperztorem? an prcximo

i gener:»i:

malam crucem & imortem optavit

pus n

anconfenfit inhoneftis aff«&ibus ?

! admiu'g:,

omnia ifta malz cogitationes funt.

jnmpt

Hinc difce meliüsdeclararete , &

'

Qoresltfi

nominatim dicere actionem;ut ejus

l

foutit

Ípecies,& qualis fitagnofcatur. Se-

cundus

jj

É j

n

78

SFcäna'uJ dies

[

cundus deféctus eft,quando cogitur

gl

Confeffarius interloqui, & interro-

ji in

gare;eó quód peccata, non ut opor-

bt

tet, proferantur. Dices habuiffe te.

um

LJ

fufpiciones & judicia temeraria

3

',a:'wssfï:dïï

noníuHicit. Addendum eft, anin

T

n l

ag

materia gravi,an levi:an deliberaté

itajudicaveris, an inadvertentema

s m

€a opinio perftrinxerit. Accufabig

m

te diftraciionibusinduifífe in offi-

diemd

cio aut Sacro,ad quod obliegabaris:

IT

fialiud nondicis, unde divinabit,

s

fuerintne longzjan breves; exiguz,

afpuni

'

ancapaces peccati mortalis ? Proh

g Dl

Deum immortalem ! quidni ita te

d.

explicas,ut ftatim intelligat,an gra-

!

vi,anlevicriminete obítrinxeris £ [

u

Miqt

[

F

IOF

an deliberaté,an inadvertenter, aut

li

1

modicá quadam admifsá negligen-

k

tià? Tertius eft, inter confitendum,

Mil

abuti verbis quibufdam & modis

&tnd

oquendi , qui affe&arionem fa-

W f

piunt & vanicatem, Ifte fuüi amor &

* a

complacentia ubique comes eft, et-

iï,'fi

|

t

iam in hoc facro Tribunali. At ani-

t

mo

Wdrfs

Solitudints..-

73

T.

"

à

[)

M

«

mo fimplici accedere oportet,feque

Oql

t

!

Á

l!

[

h

m

laris & figniflcantibus terminis

3)0

li

r

J

! explicare. Et oprima hic eloquentia

i

"We

ft, quam candor & dolor exornat.

icää t !

" Quartus eft , deligere fibi Confeffa-

!

^! rium, qui nobis aduletur , qui vitia

) I [ Ci,';;-a

noftra non carpat , aut cui fimus

l mg

J

" ignoti ; ctim tamen hic ad eum mo-

dum nos gerere deberemus , quo in

Id

"

[

ele&ione medici corporum noftro-

u

( Obïägigg'

rum;hunc volumus fctentiffimum,

Ink dj

longo ufuü experientiáque proba-

*bffl'f(,' g

tum, & gnarifümum noftrí, noftra-

Bol

rumque omnium infirmitatum.

! quidi

Tanti profe&ó anima eft, quanti

Mil

h

corpus , &aliquantó praftantior.

ttüb

iUl

dU

Quintus eft, proprio Marte fibi for-

iv

mare confcientiam,nimis facile de-

dnjing)

cernendo non petitá ullius Auctoria

OL

idonei fententiá , actionem hanc

foam d af

peccatum non effe , aut non effe le-

j

"

]

sf

thale,cüm tamen e)ufmodilüt;unda

J

eveniat animam aliquando eífe

g um

mortali peccato infe&tam , nec rité

TE

confiteri,aut facram Synaxim acce-

[/

K 4

deres

f

$o

Secundus dies

[

j

dere,exponique periculo intali fta

1

T Tif

tu moriendti, zternümque pereun- |

HIWPOHMU

'Hm( ]vm

di. Quareconfultiffimum eft , eos

.aeq u

audire, qui doctrinápollent ; qui a-

nimarum falutiincumbunt,quique

um

A

W

hoc negotium peritétra&ant, non

nb d

Hïyb

veró fibi fidere , & fuisaffe&ibus

dam

J

blandiri,qui fzpe,quod revera pec- :

catum eft, & fübinde mortale, rem :

P m»th

effe licitam , aut aliàsindifferentem ,

m

proponunt. Memini,quantüm aliàs

MT

laboraverim , ut quibufdam homi-

trtrdta

nibus perfuaderem,resàtota Theo-

Ttedft

logorum fchola peccati damnatas,

RATON |

effe mrnalas, & periculi plenas, neque

JgHï

| "tl

fatis fcio , an fidem obtinuerim,

ä

ET

Nonnelepidum eft , quód creaturx

allquæ quz nunquam ftuduerunt,

"gf

bt

nullius rei , quàm garrulitatis funt

ET

peritz , queque nullumin Ecclefia

Vdbor

munus obtment , agant Doé&trices, |

t i

velintque refolvere & determinare |

Wu

HWDHO

punca, folifubje&a judlcio Cla- |

Nl'ïmmm

vium , quas Deus Efclef'æ,fulfque

u

admxm&rzs concredidit, Sifuà iilà

L

loqua-

l

H d

Solitudinis,

$r

HCUIOlntn

Q

loquacitate ; nimiáque fiducià per-

l mam d.

"^ diderint nonnullas animas,;aut plu-

'rimorum fcelerum fuermt autho-

ily,

"t res, vide qualem ab iis,aliifque,qui

umj UH'

V confcxenuam fibi fingunt,rationem

nerraal ahquando exacturus fit fupremus

l&i Tudex. Hzc ha&enus : à meridie re-

Wd frt lx ua ad annuam confeffionem at-

ii 'tinentia

profequamur.

i Wmdlfk

$ialiam cupis leclionem, legecap, 9. &

iticuni

10, & II. trat. 4. primi voluminis, pat-

ubf

tis tertiz Rodericii : aut 21. & 24, cap.

Lt

)

zz

!

L—

lib.s.Thomz de Kcmpxs,

tati n

A lc&lione renova propofita tua erga

Al

cultum D. Virginís. Non dubito,quin

hm ob

habeas certa honoris & pietatis obíe-

quia quotidieilli exhibenda. Vide ho-

ii

qumdi

dic, an nonofficio tuo defis, aut quid

imrofterum exhibere velis, decerne $i

1 OCC

8d manum eít Paradifus apertus cen-

TOU

tum devotionibus erga Deipatam , ne

geröu

pigeat idum oculi commodare Libel-

ld

li P.pxlogo, Monitóque illi , quodagit

de pctfc verantia in cultu Virginis 51e-

& d

pcties in ufum tuum opportana. Aut

j

lege devetionerm quintam in oCtavo

»

Puri-

W

!

$2

Secundus dtes

, ma&P

Purificationis ; caqne obfirma ani-

mum tuum, ne aliam Matrem velis,

,nilti

u lht It

quàm Mariam Dci parentem.

Hinc

ad fcquentem meditationem tepara,

g

|

Il. MEDITATIO

W j

ge!os

De conditione Beccatorum venialium

lil Mue

«v quanto ea fludio declinanda

jj w

þmt

i lt

sR !

Reludium.Imaginare cymbam,

r

in quam f& quotidie infinuant

at

plurimz guttz aquz, vel arenz gra-

fittn

JqH AO

nulajà quibus tandem fic oneratur

1 LUOAU

ut verfetur in proximo demerfíio- |

mis periculo. Par ratio animz eft, -

Jh D

quz indulget peccatis veni slibus.

dU

[

j

Il. Prelud. Roga Deum, wt agno-

fcere pofüs detrimenta aniunz tuzá

| ^ leq]

peccatis veniadibus illata, & pericu-

2

lum,cui illam expofuerunt.

-*w.wergnt

l. 9untlum. Peccata venialia di-

E qud

fplicent Deo , quia funt immodera-

IT

tiones quzdam voluntariz five co-

EUTTE

gitationis, fiveverbi , five operis

"TT

contra, rationem , contra Dei vo-

J'Eï Ü 1

lunta-

|

1h

Solitudinss,

83

"h 1antatem, & przcepta, — Et quam-

i vis non adzquent malitiam peccati

N

L

mortalis, uttamen funt, Deusilla

lt

! vehementer averfatur,adeó ut prz-

ÁAll), ftaretomnes homines mori,annihi«

lari Angelos , & perire mundum

N

l

"T

lh

univerfum, quàm unico levi pecca-

to veniali, verbulo aliquo otiofe ,

[

offendi fupremam — Majeftatem :

ginareqm&

cüm minima injuria Creatoris, &

M nj

Dei prz malis omnibus, quz crea-

Xj it

turas afficere poffunt , magis me-

mítonr

tuenda fit , & omni conatu impe-

Imo duy

dienda. Unde confequitur,hzc pec-

tioani.

cata venialia effe totidem parvas

ben ls

contumelias,parvas injurias, modi-

Dun v

casrebelliones , modicos contem-

Va at

prus divine Majeftatis : qui ferió

m

amat, nullà in re difplicere vult

ia

amico.Cur ergo toties Deum meum

venialiter offendi ? innumerz funt

zzaveniüi;

mripms

ez parvz contumeliz , quibus te

vt

laceffivi ; nolo ampliüstibi difpli-

N

cere ,^nolo ne minimum quidem

temnere ,

ó amabilifime , Deus

yi D

u

E 6

meus !

f

$4

Secundus dies

meus! an non fatis eft,quód alii peé-

n

r*ie ['UA[ur

catoresinjuríam tibiinferant,nifi &

"

ego;qui me tui amantem profiteor ,

QU

I Hlm

contumelias adjiciam ? ah nimis

g 0U

U

|

quàm perfidumescor meum, cüm

)

metuas iis difplicere,quos in hac vi-

j d

tacharoshabes , & potueris toties

1onfu.

difplicere unicé amabili !

La

II. 24ntdum. Peccata venialia funt

MGD P[.lmo-,!

diveríi generis,alialeviafunt , alia

ïZPE « 0i

graviora; aliaper malitiam , alia

;.miferamzm:

per inadvertentiàm ; alia ex con-

t periw:'oi

"

Íuetudine, alia exfragilitate; alia

AUM

j

U

i

coram hominibus , alia clàm ; alia

w f

cogitationis;alia operis,. O infelicif-

| f::ü&iwtfela

fimum me , qui omnium fum reus!

; IU

"

tantó deterius , quód prz ftupore

odl

D

ä

ifta vulnera nonfentiam,quafiDeus

TE

At

hifce non offenderetur , & quafi

|

"2 n

non aliquando meritas de iis peenas

Vi t

effem daturus , cüm tamen cerriffi-

ä&k

|

mum fit, Deum ifta, non folüm in

N

hac vita, per morbos , afllictiones,

WW

i

defolationes , dereli&iones , per

lapfus in alia peccata venialia , &

&j T

[

non-

Ij

lf

r

Salzmdinis.r

$5

»EH

f

Wil

!

l

l

^

! nonnunquam permittendo , ut in

lt

l

]

lt

a

! mortale ruatur ; verüm etiam in

APRRENL

]

Wl

l

" purgatorio flammis ardentitfimis

!

caftigare. O chariffime Deus,aperi

mihi nunc oculos, fubveni rmoihi

M

eratiis tuis , & efto mihi mifericors.

ts

Pabl

IlL. Punium. Ex peccatistuis ve-

nialibus animz tuz conftitutionem

atv

agnofce. Primo,fi ex malitia libere ,

lialeviafun:,

& Íxpe ea committis , indicium

Itl

eft , miferam animam tuam in ftatu

; din

verfari periculofo , & in proxima

r

difpofitione peccati mortalis; tan-

y la di,

dem hydria frangitur , quà frpe

V, Oi

aquatum iifti. Secundó, quando ex

itm p

inordinato animi affe&u venialia

I rl

graviora admittuntur ; Exempli

ag

gratià, obtre&are alicui , violare

r g

charitatem , nonobtemperare, &

rluis

fimilia, ex occulto quodam odio ,

TOA

ex pervicacia , item non agnofcere

bl

defe&tus fuos,auteos tanti non face-

N

re,ut corrigere quis velit,velconfi-

teri ; malum fignumeft ,. & condi-

[iint

tio metuenda, Terrió, non cohibe-

:aveuüüh;

re

W

E 7

l

36

Secundus dies

gexszuu.-'b

re peccata venialia, fed quavis da»

u Lt&iü

tá occafione illa committere,fignum

j

A

eft,quàód quisnulla profectüs fui, &

perfectionis cupiditate teneatur,

g

hID

cüm hzc requirat amitti potiüs vi-

tam , quàm vel unicum deliberaté

g Eu

admitti, & velit eádem animi forti-

[QE;( j !

tudine, minima atque mortalia ex-

cludi.

[

[

il

uä

D

(0my

Colloquium ad Spiritum San-

&um. O divine Confolator anima-

in i

idmuüm,

rum , quid tandem fiet de animá

meá tot x fa vulneribus ? quá fron-

[

*:mþrirz.'fn

teinter tot imperfe&tiones dicere fe

tl

audet fponfam tuam ? quo modo in

J MY

ii

tanta deformitate diligere illam

poteris? deprecare, proteftare , &

j?.:n"zsPerfc

ora. Pater. Ave.

tï:ens, )

Recollecio Meditationis.Vifitatio Ve-

n

nerabilis $actamenti. Examen. Pran-

]ifiiis f

dium. Recteatio. Vifitatio Venerabilis

nl

$acramenti,& exsmen particulare.

*ï;iliunde Ü

Scquitur tempus fcriptionis, quam ho-

die velim te impendere fcribendz con-

Q

EO

feffioni annuz,ad illam te difponendo

€,j

^^ juxta infttuctionem ín proximé fubje-

DT

&o

[

Selitudinis.

$7

rdth

éto examine tibi oblatam , quod erit

Iter

Mi

tibi loco Lediionis , & admiíforum

P Wfdii ll

pcccatorum memoriam refricabit,

Mi [»l g

äml'fl

DISSERTATVO POME-

RIDIANA

HCdm th

MTAU

Continens Examen ad in[lituendam

Qiua BU

Confe[fionem annzam.

Iffertatio, Hagiophila, quz vix

E D

aliud complectitur , quàm ex-

vj mm amen ad annuam tuam confefífio-

1 fdg

nem dire&um , facilé zquabit le-

lbUs ?q

&ionem fpiritalem, &i noveris fru-

tones di

&um hunc colligere , ut memineris

IU0T

omnium tuorum vitiorum , ad

confeffionem rité faciendam.

Utd

üligt

l l

veró diverfías perfonas alloquor,ita

non mireris , me tangere plures

TT

chordas,. Excerpe,quz tibi propria ,

j Dunt

cxtera aliis relinque. Qnód f1 Me-

At Tutt

thodus hzc & Examen tibi non ar-

ajiti J

rideat, aliunde tibiprofpice, plu-

jp1h,

reslibrifunt , qui hac in re te ju-

eebaii

vent ; fed vide , ne illam imiteris,

g d

qua generalem totius vitz confef-

Pmnmm*

L]

fionem

$8

Secundus dies

il

jl

fionem peracura , omnia genera

p

peccatorum , quz talis libellus pro-

:(IL(

Til ]

ponebat, nullo adhibi*o delectu an-

hu

notavit, neque omifit deinde co-

ram Confeffario enuntiare ,. quid-

jl

quid chartz mandaverat ; ille qui

jurma

U Jünü

aliunde perfpe&am habebat hujus. :

mT )

Virginis virtutem, &innocentiam,

cüm audiret opinioni Íux tam con-

100

traria, prlmum obítupefcere, de-

v

mum etlam mtermgare feca(ïetne

']' !u

w]]'

m

.v,q

It

illa omnia , de quibus fe accufabat ?

Ah non, inquit, miPater , avertat

1 m mIM

tantum malum Deus! Cur ergo ifta

li 3' ,

uni

confiteris , fübjungit Confeffarius?

R

quiaitain libello meo reperi , ,in-

'

quit , & exiftimavi ex demiffione

m

animi & virtute omnia profcrrl de-

Ti t

bere. Quidfieret * proximum fuit,

l IIl ] Ig j

ut lacerato imprudenti fchediaf-

j Of d

mate , ipfa fua peccata boná fide

UP f

enuntiaret , quod fecit paucis: vi-

knf(ï[rf

l

tam enim vivebat Angehcam quam

d

]r

d annum ztatis

etiam produxit

] :j Wf']ü[ l

quinquagefimum, virginitate [em-

LT.

li

PC['

Ts

Solitudinis.

$9

) Of

*

j

J peri

iil

ltibats, & infigni opinione fan-

! &itatis, cujus prezmium aliquot ab-

ltedi

Qul

14

hinc annis in ccelo confecuta eft.

Ti ü

|

" Rem hanc tantó fecuriüs retuli,

n

T

,

lquöd ex ipfius ore didicerim. For-

hverat;

l! raffis tamen melius coram te filuif-

1 hd

! fem , quód non videaris ejusgenii,

*imt « velin Tribunalifacro , velalibi

I! Mlura contra te dicas, quàm feceris.

M"P*afff"-l At fi non tibi , aliis certé prodeffe

(*5 soterit, faltem ut nihil dicant quod

n ii non re&té intelligunt. Nam nego-

lp.m

^j gotium mihi fuit aliquando cum

T

,

II

L

—

j

!

(

nonnullis, qui adferebant termi-

rtlt nos autrepertosinlibris , autfug-

X reperi.

| geftos ab aliis, quorum verum fen-

r d

! fum nonaffequebantur, unde eve-

um niebat, ut Confeffarius hoc, aliud

yit: illi intelligerent. Nihil dicere de-

$li bes, quin fcias quid fit , neque am-

n b

]

plius quàm feceris. Quod me atti-

(

!

(

net, fpero me ufürum iis verbis , &

terminis, qui capi ab omnibus pof-

:gelicam]qïlf

qnnum f

fint; addenda tamen fuit hzc mo-

njtio pro iis, qui alià quàm noftrá

1rgin1't2:iff

j

)

1n-

!

9o

Secundus dies

inftru&ione funt ufuri. Etiam hoe !

! t

1

'

fs

predico , Examen futurum faris ^

breve, neque pené aliatra&turum

ll.iïäf

[apif

peccata quàm venialia : non enim Ü

|

|

credo te tam effe infelicem , ut mor- ;lf»iümy

talibus te obftringas. Sitamen qua- 7127

dam propiüs eàó accederent , tantüm f

dicam , ut eorum poffis recordari, )u

Tui muneris erit diligenter atten- 'Mägïfïïï'xï

dere, & fingulis paululüm immo- du

rari, expendendo numiin iis levi- vt a

ter, angraviter deliqueris,& quo- itijr

w

ties proximé,ut deindeannotes, &

^M

!

Ti

!

fcribaspeccata tua. Ordinis veró 9j

mei ratio facilis eft, exordior à pec- !u

catis contra Deum , contra proxi- !nir

mumscontra feipfum ; deinde enu-itün

mero cxtera , prout fefe offerunt. Murnegk

Incipio *

Mp

EXAMEN PRO ANNUA /hi

CONFESSIONE.

"m

? Xamina te primócircaea , qu& iij

-proximé ad Deum pertinent, &j

incipe ab exercitiis fpiritualibus,fa- *j

cro Officio, Rofario, Oratione tum i

V()G?i-)l

!]

Solitudinis.

9tf

" "*ocali, tum mentali, Confeff'o

ne,

"ih"ommunione , 'examine confcien-

: Mu

idx generali, & particulari, quá ra-

" tdone omnia peracta fint: quz iniis

"Iidiftra&tiones, longz, an breves, vo-

Muruntariz an indeliberatz ? quz in

"Uwllis omaiffiones , an tempus contra-

Wizeris, an ex eorumr ufu profeceris,

litran peregeris fine feria applicatione

Wiltsanimi, & ex confuetudine ? Fuitne

uwiConfefio cum dolore , & emen-

lwiidationis propofito, fincera & fufüi-

lm eienter prepárata * Communio ha-

(dibuitne fuam praparationem, & de-

aviiánde actionem gratiarum ?. & lectio

,afpiritualistempore menfz, & alibi

n pperacta cum fructu, & attentione?

uiiiNihilne negle&um in ufuIndulgen-

tiarum,aquz luftralis, invocationis

) N(S. Patroni menfirui, & annui;ora-

jy; $onum pro iis,quibus promifimus,

Dirtud,

,aut quibus debemus ? De gratiarum

acione poft cibum fumptum , de

]

mprrt

TA

Aríti

ij

benedi&ione illum przecedente. De

j

u poenitendarum publicarum ,

| Orztioaff

!

autb

Secundus dies

T

Vl

9*

aut privatarum , autin Sacramento 4j

Confeffionis impofitarum. DeRes i

p

ligione erga Augufliffimum Sacra« , ]

N

mentum , & Patlionem Servatoris

M

erga Deiparam , Angelum T'utela-

Dq

l

rem, & alioselectos Patronos.

Verbo Deiinconcionibus , aut ex«

i

hortationibus , illi non attendendo,

.u.

"Ti

iM À

M

AR

dormiendo, fabulando , non ad«^

KU.

V

eundo. Demodefliain templis fers'

J

m

ïgD;'.gä

vanda, per filentium , & debita

reverentiam.

De colloquhüs in re-

creatione, & congretfionibushomi-

num. De exercitío divinz prefen-

tiz. De matucina oblatione actio-

A C

num noftrarum ad Deigloriam , &

-

E

:

quoties aliquid majoris momentf?

!

aggredimur per diem. De devotio-

neerga Salutationem Angelicam ad

Y

pulfüm campanz, & erga Rofarium

De cura dies feftos

quotidianum.

majorifervore , &pierate, quàm|'

feriatos peragendi. De gratitudine|-^i

erga divina beneficia.

Deo rariüs|'

« 3DS

NI

& tepidiüs gratias referendo

ïgflo:iaþ h Wi

JJ (äfj

Solitudinis.

93

Mi

Däï&fumi 3

nda, de bonis fuc-

!

gloria Deo redde

veró illam fibi vané

|

i

lmsceffibus , non

De fiduciain Deum,

lonP N

attribuendo.

hno

nimi, tum

D)

ïmm

jin aflüictionibus tum a

is.De refugio adilium in no-

ii corpor

