fg:;on;: 3&

)

bus tepidi F. ex con[netudine

f4clis.

ïrpla

j

IT

Wi Qb

Oratio preparatoria folita.

M

Reludium. Contemplare Deum

I-.P

Mi

V'vn

l

in Paradifecreantem , & pro-

i

"W

ducentem omnia non defun&torié

g

fcd perfe&tà.Perfeéta enim funt ope-

. (s

U

ra Dei,& valde bona.

1. 2relud. Pete à Deo gratiam ,

K,

T

f

quá cognofcere poffis, in quo con-

I

t

ftatimperfectio, orania fua defun-

Wt

&orié & tepidé peragendi , ut ab ea

if

confuetudine defciícas.

| :ïa,S,X;y,,

L. Puntlum. A6Giones fuas per-

; t

fun&orié,& ex ufu facere;eft primó,

1 L

fanii

facere quidem fubftantiam operis,

fed fine debitis circumftantiis :

tl

oras, facro interes: at quo modot

fine attentione : quantum ? contra-

his debitum tempus. Cur*? fine re-

&a intentione , ut ab hominibus

facias.

yidearis , ne minu

g cateris

u

léá

Quod

[

356

"Tertitts cïi?ä

uedin aliis quoque a

&ionibus //"

jl

I

ufuvenit, ut fiidcircó compofité in-

cedas,quod alii te advertant. Secun-

n

yi 1

dó,eft ludere inincertum , & aérem

jj

ii

verbare,utPaulusloquitur;cüm nee

i

finem, necícopum debitum actio-

dAetit EOP«

nibus meis proponam ; aux inten-

n

s

'Smli l i

dam id , quod à voluntate Dei eft

!

alienum , etfi in fpeciem bonum

l

m

videatur, Ita Saul armentis optimis

npen&erun*

fit, !

pepercit pratextu facrificii,quá ta-

men re vehementer Deum offendit,

Qumtt

IL?untlym. AGtones fic fa&z tria

*n yofämua

nobis damna inferunt: Primo, fube

alv t

inde nos ad morrale peccatum di- |iiu

fponunt: Diebusferiatis facrum au-

ag

diens oro ex ufu quodam , & omnis

ml

generis di&ractiones admitso , ii

ID

que immoror ; tantundem deinde

n (

aut etiam pejiis facio in facro feftz

hu

diei', & en peccatum mortale , fi

why,

ifta mentis evagatio veluntaria eft,

t M

& «€um morá notabili. Idem acct-

Wtl

dit in Officio Canonico, ei qui jure

Secundó hac

: "ii

ad hoc obligatur.

agendi

!

jj

137

obadins

i m agendi ratione privo rge folatio, &

l tranquillitate animi, quam ii poffi-

dent, quiactiones fuas cum fervo-

rmm)&?(s

re exequuntur. Careo lxtitiá , &

t

meritis San&orum , quz tamen

fumma effe oportet , poftquam an-

dfbl'tllmmr

I

num integrum , imó decem , aut

I D

viginti , aut etiam triginta annos

tit

:

ferventer , fummáque perfectione

n

Tertió faciunt hz

16[1[1'!0PUW

impenderunt.

Áinl;

a&iones , utad perfe&ionem , ad

If

quam tamen obligamur , attingere

ii

non poffimus, Quidquid creatura

iif

producit, conforme eft fini & per-

d

fe&ioni ab ea requifita. Quid aliud.

hm

á malo exfpectas quàm poma f pro-

h k

digium foret, fi produceret faxa.

üih, d

Vide ergo , an fructus feras tuz per-

m d

fe&ionis : cui fané perfpecta effet

Ál

Cogfeffio tua generalis , mira ift-

ii

hic monftra , & portenta depre-

ii

henderet. Admirare , anima mea ,

ia

Dei potentiam , bonitatem & be-

w

nignitatem: fufficiunt illa , ut cor

tue

"La

W;

!

158

Tertius dies

n

tuo durius emolliant , & ad ferva»

rem animum accendant.

h quif'u

;bl

lII. 2426üum. Media adverfüs hunc

;;'gn'DIE n

languorem, aut languidam confue-

ag

tudinem. Primó, Examen particu-

o Md

lare plurimüm proderit,fi per men-

jin J

fesaliquot , & ftatis horis ferió in

"U

iftos defectus inquiras. Secundó

m,'hüuim

afperitate aliquá opus eft; t tibiipf

lum i

peenam imponas , quoties delique-

ris, ÉEx mente Ludovici Granaten-

n t

r;umm, j

fis , cor nobis effe debet filiale ad-

misqu

verfus Deum, maternum erga pro-

SENT

ximum , & Judicis erga nosipfos,

Tertió candidé, & finceré commif-

Mi

Íos defectus aperi vel Confeffario,

!pmi

vel ei, qui animz tux curam gerit,

d

rogande, uttibipcena publica pri-

vataqueimponatur. Quarto exer-

'131

ll

D)

(0n

citium prafentiz Dei , quite ope-

2

E

rantem obfervat. Quintó tibi pro-

pone Jefum,Sanctiffimam Matrem ,

A

AN

aut aliumSanctorum aliquem , &

tir

cenfidera , quá ratione iftud operis

iLl

uN

Peraggrent,

Col«

lj

Solitudinis.

159

ld

n

Colloquium ad Spiritum fan-

1.

&um , quitetus ignis eft & fervor,

D

l

. Etdic: volo,itajita ratum eft, volo,

At

cum fervore mea deinceps exequi,

Wtty

1

& cum graria Divini illius Spiritus

fflt)h P

Wt

fiet.Amen.Veni Crcator.P-a:er.Ave.

Jtrsí

Recollectio. Vifitatio Venersbilis $a-

ms' Sx Yi

cramenti, Examen.Prandium Recrea-

Sfü.uzu

!

tio. Vifitatio Venetabilis Sacramenti,

mriesdeüq&;

Examen particulare, Tempus fcriptu»

a, nofti, quid fctibendum fit. Lectio

m

'Mlliilüd.

fpiritalis, aut differtationis proximz,

aut ejus quod poíteà notabo,

nerg: j

i

DISSERTATIO POME-

T

RIDIAN A.

ao

De fpivitu fervorts evga atliones

lm

etiam beroicas.

publiæpnï

TO

Agiophila, Nonne magni favo-

H

ris loco numerares , fitibi pan-

quif:qp(-

derem fecretum aliquod fummi ad

d

falutem tuam momenti ? candidé ;.

Jut

quid fcire averes in hoc gravifhimo

i,

ii

negotio ! polliceor me tanzam tibi

daturum fatisfactienem , quantam

e€x-

(i

'160

Tertius dies.

fah!

exigere vixauderes. Non petesau- "

tem , ané numcero fts prædeümato- " L

rum ; namreverà id à me intelli-

dsfüm

gerenonpotes ; & Deus avertat;ut

Deum i

id perfpectum habeas. $i enim iftud

g m

tibi manifeftaretur , netu per dies

u&muml

T

aliquot cum $. Francifco , À mente

abalienaris! prz gaudii vehemena

rmü j

tia contineri non poffes,quin ad in-

D) (ïuw

ftar Menadis alicujus per domum,

n

per porticus , per cornpita difcurre-

gf

res. Iftud nuntium avertat Deus.

gt

Et quis fcit , an non de falute tuá ,

hi

reddita certlgr, inciperes negligere

Aimdn,

fudium virtutis, & magnz gloriz

m [

$n cclo confequendæ defiderium ?.

d

Pejus veró foret , fi fi gmfïcaretur,

p

te effe reprobatam, tuncenim füb-

II 1

duci omnes funes deberent ne ali«

UO p

quo gulam tibi frangeres defpera-

T

bunda ; nifi fortaffis animus tibi fo-

A

ret Abbaus ; quem malue Angelus à

reproborum effe numero affevera-

L CD]E(ES,

tlf

verat. Reproborum ? inquit Ab-

bas : nen obíifto : fiat Dei voluntas.

*!llgerel

L

Ve-

lj

161

g

istædeü

im::

Verüm quid agendumayihi fit, no-

u

!

jX

i : quandoquidem aternüm da-

l

Dtli;iavm

]

" mnandus fum , & privandus feli-

j

!)

! citate Deum femper amandi , reli-

!) Sl Enimj

äi,'

quum vitz mezx impendam in ar-

MU

dentiffimum illiusamorem,& quia

1] u ] lh

beatitudo cxleftis in amando Deo

TM

confiftit,fi amareillum in altera vi-

^i

|

M n

J

tanon poffum;in hac amabo; &hoc

[

exiguo tempore, qued mihi reftat,

ii

Á

]

l

fD

cxlo fruar. Quam aliá curiofitatem

)

l

fcire defiderares? (nam quoadillam

TT

li

credo tibi excidiffe agpetitum) vel-

snegligmw

les fcire diem, annum, & locum

hia

mortis tuz ? atillius rei notitia ad-

dbrtn

huc alterá perniciofior eft. Si enim

nl

tempus proximé inftaret , inconfo-

vario

labili animi zgritudine opprimere-

m

ris; finvero procul abeffet,eo fervo-

T

'T)

rem tuum,& bonorum operum ex-

pl

ercitationem differres, Quoad lo-

igll

cum,fremeres,quoties illius memi-

vt

niffes: quid fi adire cogereris ? fime

yi )

audis , elige rem aliam fcitu utilio-

TL

l

?S,

xem.Voles fqrfanvin.te;llig*ere,ldimif-

ane

yii

162,

Tertius. dies

fane fintpeccara tua ? At hzc æqug.'.*wfümwf"

inepta curiofitaseft. Si enim nege,

;;u[qllf.

tur, jam defperationi proxima es; fi

Jg:uwm L

p

!

E

hl

-

-

Ya

À f

aíferatur,frueris aliquot dierum fo-

E

latio;fed poftea follicitudo eadem te

ämgrc&iunl

!]

x

-

"T

aflliget: novis enim fceleribus ad-

i

g m

mifíüs, nefcies an hzc tibiindulta

fint. Optimé igitur renuntiabis om-

[

( agud ]

nibus ils curiofitatibus,& arcani fe-

a

gf

cretifimi loco require à me viam,

quz rectà deducis ad cxlum. Sic, fic

n

loquendum eft, ifta placet curiofi-

silanpt

tas, cujus avidos effe mortales om-

st

nes oporteret : lubens illi fatisfaciá,

um n

& refpondere paratiffimus fum. Si-

ii d

ne dubio reperiuntur recte ad cclum

a n

"at

vic, alioquin non diceret Sapiens

cap.10.Quód jufIum deduxit Deminms

NT

per vias vecias, « oflendit 1l vegnum

B qj

Dei. Neque debet à me difceptari,

tlin

quaxnam viz fint rectz , fiverum ef

, ig:bores |

eas eífe rectiffimas, quz funt brevit

"t w

—

fimz. At breviorem non invenio,

Ti

neque proinde rectiorem , quàm fit

ïïch

illa fervoris fpiritalis, modó ea,qua

T

di&u-

j Jia;

Salitudinis.

162

uaim,"ïdi&urus fu

m, ratione accipiatur,in-

).llenymrgtelligaturque. Duo folüm genera

Pl

ll

Wfinteorum , quiferventin divine

1

nei

Om"ft'üffervitio. : fed utrique in via ad cz-

Jtlum

progrediuntur incredibili ve-

Ti

]

'

"ilocitate: unde in eam opinionem

"llivenio, fervorem animi plurimüm

"h valere apud Deum, & mirum in.

Wt modum accelerareiter ad egregiam

"itit(an&itatem. De primis loquamur.,

"n Preftantiffumus fervor eft eorum,

4ti quidant operam actionibus heroi-

tàtt eis ; generofis , & ita fublimibus , ut

lt

radiorum fuorum ífplendore con-.

ttlm,

fuetudinem obfufcent vulgariumy

T

rilt

actionum. Fertur natura in finu fuo,

u Siplc

geftare reconditas quafdam produ-

ht

&iones extraordinarias, & cffectus

Mi

gloriofos, qui vulgi judicio prodi-

inu

gia miraeulaque exiftimar:ur. In,

lr

India arbores funt poriferz , qux

annt

identidem non nitt unicum fru-

mim'enig

&um producunt, fed ejus imagnitu-

X

dinis atque ponderis, ut robuftiffi-

g

mi hominis vires , non dico, feren^

do,

N

bfi

164

Tertitis dies

il

do.fed vix levando oneri fint pares, j

Tale pomum naturz nifus eft, qui (! 8""

fpe&tatores in admirationé rapxtög " d

ftuporem. Interra promiffionis tan j

,qm

grandes & graves botri mlhgeban-

tur,ut unicus duorum fortiffimo- j Wf*m

rum virorum humceros fatxgarxt,

W m (mw

Botrus iftiufmodi erat naturz mi-

ge;nii

raculum , quod Ifraélitas ad illiug zi

terrz dpf derium inflammabar. In qum

Parquaya, Occidentalis Indiz pró-

w

VIDCXS, reperltur gemma qua una

r]g Tj

reliquarum omnium gemmarum :

NEUS j

elegantias complectitur. In ea ada- :

AUA (qlr

mn Ti

mantes, amethyfti, rubipi, carbun- ;

culi ,fmaragdx : aluque hmnles ita |

3) ukt

infiti, ut in granato pomo grana.

m

n

M

AOT

Tam elegans gemma , ut ob forma. ;

"

T

&i n

Præ&ammm gemma admlmbxlls,&

unio fexaginta elegantiarum no-

ii

minetur. Habet id quoque com-

mrd

modi, quód é terrz vifceribus tan-

TT

to impetu tumultuque gignitur , ut

um

crederes nubem aliquo tonitru dlf-

g.hrlpu»

filire, xdque incolis indicium eft, ut

UET

hanc

Il

Solitudinis.

165

JOneri

)

'hanc tot pretioümmarum gemma-

"i HHUS;

It

pum congeriem coiligant. Atque

'

!

!ifta magnum profe&ó naturz pro-

o

ldigium eft ,

quod in pluribus

X

oque aliis oftendi poffet. Ad eum

"5 modum gratia fe habet ; habet ip-

WU£ »roductiones & nifus fuos , a-

"t & ones nimirum heroicas ; ied quz

ii duntaxat ad eosfpe&ant, qui fer-

!I*kvent magno animi fpiritüfque ar-

li dore, & calent alio fanguine, quàm

"//! vulgus commune moctalium. Ut

murclariüs mentem meam a(fequaris,

tid dico ationss hafce potiüs Angelicas

i effo;quàm humanas, X effe adeó ex-

ii cellenres, utfi Deusinter homines

Wt verfaretur,non aliter eas exerceret ;

!

1l a&iones omnino altas,fublimes;ge-

Itl nerofas, ferventes, angelicas, & di-

41* vinas, quibus quicumaque incabue-

«t* rit, fructum refert incredibilem , &

t!^ tam fingulares in fapientia progref-

ii fus facit, ut homines, Angelos, &

w Deum abripiat in fui admiratio-

i! nem & amorem. Ejus generis fuit

)

]

'

L]

g

J

*

I

166

Tertius dies

ïidibDf !

'

!

S.Alexii fuga,qua fe é demo paterna!

mw

ïc

ï

proripuit, primánocte nuptiarum "

fponíam intactam relinquens , pau«

ï;li .

du

pertatis propter Jefum experiendx'

*

ftudio, & amore caítitatis. Eratift-

L

T

dinni

hzc actio heroica, fervens & gene-

:

!

i

jim

rofa , effe&ufque infignis ejus , quo'

4

á

n

N

zítuabat, fervoris, T'alis fuit etiam

'

defpicientia dignitatum mundana-'

f

rum in $. Ludovico Gallici fan: ui-v-v'*WïwF

nis Principe, qui deferuit omnia, ut i

S.Franciíci vilem pauperemque ha- iniun

bitum indueret. Similis præterea,(m""'"m"/""

fuitin S.Cafimiro Polenici Re gis fi« m

(

lio amor integritatis. Vitz pericu- "

lum adibat is,nifi matrimonium in- Pt

iret. Caftitate valetudinem labefa- "m

IT

j

&ante: at maluit vitam amittere,

|

fiQ[llllGSö(

quàm virginitatem. Hzc fané actio,

1 i

& fexcentz alia' huicpares , quas,

-Eïüliüm li

ubi occafio fefe obiulit, magni no-

ïvl'mf][]ng[

minis Sancti exercuére , omnino a-

iniim7

&iones funt heroicz , gratiz prodi-

"r

già, & germina fpiritalis illius fcr-

MT

yogi,sq. Yerüg enimyero, quia nihil gj

Cgl e,w

!dy

Salitudiuis.

167

'Cödgmm

1

sgiffe videbor, niíi hoc iterad cz-

"lum effe rectifimum breviffimum-

À "Whgue demonftrem : ajo id adeó cer-

ll&tum effeut unicus fubinde actus he-

fmris. liroicus fufficiat,non folüm ad aucu-

"h pandam divinam gratiam , fed et-

"t dam ad illum ipfum fervorem de-

ll incepsobtinendum confervandum-

Um,que. Sic accipio illud Cantici Can-

(lijj ticorum, ubi fponfus affirmat fe ab-

tig, reprum effe unicá cogitarione illius:

v Palneraflt cor meum foror mea[jon[a

lag 11 0 crine colli tui. Prima B. Vir-

igi ginis cogitatio,qua fe fab ipfam im-

ij maculatam conceptionem fuam in-

Wij tegré Deo dedicabat, fic divinum

ij €0r & affectum raputt, ucillicó fa-

gg; VOres omnes & gratias in illam con-

;; gelferit. Maria eximia eft, fine pari

«; elt nimiüm faprà mortalitatis no-

rz conditionem eminet: Mariam

tl

!

aliam adeamus, videlicet Magdale-

D

nam; abunicaheroica & ferventi

gmizproe';

actiorte infolitum illum Chrifti fa-

lhimmif(('

N

1

Y

erein

beneyolentiamque eft con-

n

;«.

í

Íecu-

j

v168

Tertius dies

ul

fecuta. Videte puellam nobilemi,

/

Ay t

Z

(quà nulla Jerefolymis naturz do-/

joneit

tibus inftructior , que pompá l

u: )l

jnt)

"ll

!

.

xuque czteras omnes anteibat) hu-

vl

mi proftratam ad pedes viri , intet'

epulas, przfentibus convivis ; ut il-:

semgu

3, il

lum , quem Deum fupremumque

du

Dominum faum credebat, (ibi con- !

ciliaret , nonne efthoc, habere agl

u

|

oculis ipfam fervorisidzam, &a

&ionum heroicarum archetypum Pituiti

|

Pid impudentid , inquit Auguftinus

,»!ridm'umcrau

quafrvit [amtatem , iryuens ymportuna nuium

convivio , opportuna beneficio. N ocat jïmlföwa'im

ille piam impudentiam , ego fervo-

at

CUT

rem indigitare malo, & aífero hoc

unicum opus heroicum fuiffe fon-

ag

tem , exquo admirandi illi divini

lm

amoris rivi, quibus deinde affluxit, 'ttijig

emanárunt. Deus à creaturis fuis g

vinci humanitatis officio non vult: "j

amat illas , blanditur, & longe alià i,

1

ratione,quàm foleantterrarum DO- [ny

mini fuorum fübditorum agnofce- 'j,

re obfsquia, remunerat. Difcimus i,

$X "ii

Á

li,

LT

l

Solitudina.

46j

J

iex hiftoriis Ottomannoram, quen-

M]Uäp

tidam Mahometem, qui intimus &

nmsinteibix;mharifïimus Solymanno fuit, non

ht aliter perveniffe ad tantoshonorune

inii.& favorum gradus, quos fub Soly-

"immanno , &aliisduobus Turcarum

fedebzt,ribiglmper:toribus occupavit , quàm a-

" iin&ionis unius fervore , animofoque

lisiplenz offieio. Epiftolam legebat So-

iiydymannusinnixus feneftrz , qua im

lp viridarium erat afpe&us,hsc legen-

y;m»Wtis manibus excidit,viridarioilla

jiWmeft : illicó tota nobilitas aulz ad

p gradus currere , volare ad chartam,

kágiut quifque prior referendarum lit-

vjj teraram honorem occuparet. Quid

ii fecit Mahomet, utanteverteret czz-

jj tero9 ? prcipitem fe de feneftra de-

;;j dit, füblatamque epiftolam primus

aj Principi fuo retalit,. A&usille tam

iil acceptus fuit Solymanno , ut ftatim

n

ahometem authoritate dignitate-

p que proe caxteris auxerit , atque per

l

jj omnem vitam habuerit in delitiis.

| Tantum potuit hac affectüs & fer-

K

voris

hil

170

"evitus dies

jium

1f

.

voris in Princi

pem devotiffimi te.

44».

j

1

r

ftificatio. Ament fané Solymanni,&

I

sl

orbis moderatorés tam illuftrem

vv ,

j

U.

amore pl-enam

actionem ; facilià'

Ml

ml

L.

i

a

tamen & admirabiliüs capizur di-

.M

|

il

ul

vina bonitas : opus unicum plénum

i..

|

j

j

i

"

affe&u & fervore, & aliquá notá in-

*

]

il

q»fäde j

D

figne,obítum in ipfius fervitio,eam

TAE

!

devincit , utralesarnantes non fo-/

al

lüm in hac vita fingularibus favo:

.l:S

faï

ïx.

m j

xibus, verüm etiamin altera magno

A0

glorie incremento profequatut,

Shfry

Pertexamus telam , quam orfifu-

1 per:inga:

mus: unus actus heroicus, & extra

lf

ordinem fervens, divinam Majefta: "

fiita loqui liceat) rapit in ad-

Retit.

tem (

f.

mirationem ,

& incredibilia elicit 9

Ob u

reciproci amoris argumenta.

hanc rationem furrexit é tbrono

If

"

D

jrsus,ftanfque 5. Stephanum pro(

*lämfupl

M rfx

inimicistanto animi ardore fuppli/

)

jus ftu- «;

cantem fpectavit , velutihu

tus. Fecerat &|"ii,

pore pro.digii attoni

liquando S. Terefia i

lluftre & fer- "t

"n

vens , nefcio quod opus : credere

Deurnt

lii

Salttudtnis,

121

evouämDeum fibi imperare non potuiffe ,

arem,w quindiceret: Terefia, fi mundum

xlmülu»- non condidi(Iem, illum ; jam tui gra-

WOH

j tià, & ex propenüiümæ erga te affe-

il w &u crearem. Vides, Hagxoph ia

mhmu quid fit ferri in a&tiones infignis a-

ii llcu;usfervorxs. Et nonne gratum

dbni eft,quod de iistecum differam ? ad-

amme dam igitur : equidem mihi perfua-

al des,te fieri fan&am velle, &

& ad fub-

'naf M

üimem perfectionem afpirare: imo

veró dicam , unico folo actu heroi-

PFO qur

Va t

co & 1lluPcr1 opus effe , ut ad fancti-

T

tatem pertingas : & huc animum

ag

meeum adverte, Sanctorum vitas

i UPH Vi

Percurrendo plerumque reperies,

psincipium fin&imonix ipforum

vl

TR

!

--

ab aliqua generofa & illuftri actio-

]

jl T

(il]

t

ne promamar

Unde coeperxc S. A-

lexius,jam fupra retuli, & peculiari

us

Y

^

animadverfione dignum eft , quód

LU!F(UF

in Ecclefía Dei nullus colatur San-

Tl

x]üutu"

&us aut Sandta, Generofi vel Gene-

t

vofz nomine, nili ipfo die S. Alexii,

I)

((

quiin ascamum feprimum Juliiin-

ï

z

cidit :

[

122

Tevtius, dies,

[

l

m

cidit : quafi Deus permxutendo, ut (

l&hoc folàm die $. Generofus , & Lubeoi

S.Generofa mortem oppeteren t,in-

(,llllff j

unyl

dicare vellet, eos viros, qui pié Ge-

neroü effe defiderarent ; & mulie- ,

d

res,quz. etxam Generofæ en'e cupe- ,(it d

rent, incipere debere ab a&ionibus ;j

heroicis $. Alexii exenaplo. AdeQ j giths

verum cPc ab una generofa ferven- a |

tique a&ione dependere fan&ita- jm;

tem. Eximiusille vir Czfar Buzius Ma,nv

evafitin fan&tum, tali(que effe per- iun.

rexit,fimul atque (uti alio loco nar- tigi

ravi) hoc à fe obtinuit, ut auguihf- m

fimum S$acramentum nudato capi-

Al()qllü

ADsgn

te , & facem manu przlucens , con-

tempto nobilium famlhanum oc-

Mif T

curfü , à quibus fe ridendum vili-|

u mm !

pendumque pravidebat, ad adet (

&groti deduceret. Notum eftomni|

mlIh&

bus, quid Imperatorem Theode-

T

fium ad tantam vite fanïtxmomam

1

ZUVT

perfe&tionemque evexerit. Adula|

wEIm]

batur fibi Eremita nonnemo, quód ;

"Md

in alxquem perfectionis gradum e;

m

1 "d

vafi.

l aïa

Solitudinis.

175

P Ty U

Genm

!

! vafiffet, cümab Angelo moneretur,

Cmüpp

M

j

", Yghgé ab eo abeffe ; & Theodofium

uantumvis fæcuh

& Cæiareä di-

hi li

IZIEHI

nitate implicitum , majora habere

merof g*

fan&xtans & perfectionis argumen-

a. Quare ftatuit is adire adlmpe-

ZA

ratorem, &in e)us IDnores vxtamque

Atl

L

inquirere , quid tandem illum in

RTM

numero penfe&orum collocaret.

tirn f

Obtento aditu : facratiffima,;inquit,

Md

Majeftas tua dignetur mihi fuum

Áf

vivendi modum , fuas devotiones,

lil

&rehqua fua pxetaus exercitia pa-

ag

tefacere, Pater mi,reponit Theodo-

Nint

fius, facio quod alii, ftatutis tempo-

AT

ribus Deum oro , mané , Vefperi, &

lr

in Miffa. Tineo div:nam Majefta-

(

tem , quam , ne propofitis quidem

totius Orb

Mu

coronis, offenderem.

260

Studeo caftitati, & conjugaliconti-

T

nentiz. Hz devotiones mez [funt,

d

hzctota vivenciratio. Non acquie-

n i

vitiftis Eremita , fecum reputans,

Md

quod non illa tantüm, fed etiam

ugM"J'

majora praiftaret, utpote matrime-

Ó

nii

j

Wi

Yz4

Tevtius dies

u

nii expets ; adeó, ut ftatuerit urgere

(f !

Imperatorem , ne quid clam habe-

p

ret. Videns igitur Theodofius rur-

j

ER

g

fum fe peti ab hochomine , aíferuit

s i

fe nullà difimulatione uti, dunta-

xat habere fe illam praterea con-

aims,Simul

gilis

fuetudinem , inludis theatralibus

:

ia

Írznandi oculorum licentiam &

J

—

T

curiofitarem : quotieícumque enim

occurreret aliquid afpecu jucun-

gmm

ia

dum gratumque;& populus magnis

——

i

m u

lztitiz vociferationibus fpectacule

vt

acclamaret, tum fe demittere , aut

omnino claudere oculos folere, ne

wrtut

qüid eorum cupiditati imdulgeret.

W:zrmzmïni:

Quod cüm audiiffz: Pater, iftud;in-

a dl

AUMTRLU

quit,erat quod volebam , abunde

/

máihi fatisfactum eft.. Abiic , & tam

t

|

excellenti virtute attonitus , majori

il mlld

MT

quàm hactenus ftudio decrevit ap-

TAT

plicare animum actionibus heroi-

cis,ferventibus & generofis,cüm ab

DT

iis homines tantopere attolleren-

T

tur. Nonne ergo recté dixi, Hagio-

3

Oonpus

i

phila, usicá folüm a€ ione tali

efr., |

!'lh' (175

Solitud:mis.

175

Lt

t effe, ut fan&itatem confequaris ?

qlfidc!am

! unica fufficit, utin rebus diffcilli-

N

mis, quzque fenfui tuo maximé ad-

l

verfantur, non dico nullam mole-

0f u"') UL

ftiarn , verümetiam facilitatem ex-

r

I

—

]

eriaris. Simul atque S.Xaverius os

lgl

ulceri illius affli&i hominis admo-

! lii

vit , ut pus exfugeret, nullum dein-

ceps naturz horrorem fenfit in a-

od

I

fpiciendis contre&andifque xgris ,

OPL

Ál

qüalicum que demum morbo labo-

j

!

rarent. Una actie fatis eft; ut fpecta-

tores omnes permoveas , rapiafque

lt

[lv

animos eorum, ad quoshujus noti-

tla permanabit. Socius S. Xaverii,

indl ïgcr;

tlbl

cüm im publico foro apud Indos

concionaretur, in vultu contume-

i, d

hi

liosà defpuitur à pratereunte Ido-

l

J

h

T

M

lolatra. Quid egit? an infolens fa-

n

l

li

1l

)j

cinus juftà iracundiá & indignatio-

1j

Mi

ne profecutus eft ? filuit,& immoto

J

N

!

It

animo vultuque faciem fudariolo

j

Y

deterfit , &inchoatam Catechefim

j

peregit. A&usille heroicus patien-

rix, incredibiles peperit animorum

gmliec'*'

motn"ns

[

K 4

l

j

Tertius dies

!

)

$76

V

motus & converfiones. Adcó ve. gt

T

rum eft , unam folam illuftrem a. "

n

&ionem omnibus ingentia adferr: !

j r

emolumenta, & illis przfertim,qui |

eam exercent. Unde nonimmeritó, /

VTE

,

dixit Sapiens, egregios & ferventes iU

viros fuis operibus opesprazftantif. :/9!'

'

fimas colligere: 24anws fortitim di- gnt

yitias payat.. Ah quàm promptum ii

eft;brevi ditefcere! quàm eft facilé gm:,ghïïf)l

confequi fan&itatem ! nullo enim niit!

apparatu opus eft alio , quàm gene- g

rofitate fervoreque horum divino-

qat:

fg

rum Amantium , & hujus viz in- !

H

greffu , qux rectà fecuriffiméque ad tfänolit'al;&ew

cxlum deducit.

bvf

"

Addamus aliquid de fecundi ge-

us

neris ferventibus, qui quoque rectà

tieh

ad cxlum gradiuntur: fortaffe prio-

At q

resanimum tibi evertunt, & diffi- Mi

culterinducipotes , urtalem de te s;

reportes victoriam : infifte igitur t

veftigiis aMorum , nec me priüs de- M

fere , quàm accenfam te fentias ho- i

(üv

ram vel illorum fervore,| De hif i

N

!t

Solitudims,

177.

lg

"

A ee loquitur Sapiens, cum ait: Fidi-

olaml

jv

ff virum velocem in opere [4o . coram,

Wi Reeibus fMabtt, nec evit inter venobiles.

li

]

" Quafi diceret

obfervafhine ali-

lii uando egregfxos.i)lo.s Principis af-

Wib (eclas, quitantáanimi promptitu-

"" dine omnibus illius mandatis ob-.

"/n fequuntur? five resimperatafit dit-

'À ficilis , autfacilis; magna , aut cxi-

E

Qün

li

gua ; gloriofa, vel abjecta, prompti

tlf

zqué paratique funt , eamque exe-

ts

quuntur incredibili celeritate atque

Id

alacritate : eoque pacto fibi devin-

DI

ciunt Principis animum , ut eos ab-

ïäïïmequg;

effe nolità latere fuo , quin ad nobi-

[

liffima officia evehat, przcipuafque

S

|

i

il

Mi

dignitates. Advertifae etiam perfo-

1

p

nas in Dei obfequiis promptas , &

lii

if

ij

h

ad omnia , qua illis Ggnificantur &

u

i

præcipiunfui' , ita paratas , utneque

Mp

excipiant , neque obloquantur , ne-

hi

que differant , neque cogitent: cur

zFI'USC

Mtud mihi, & nonalteri? nonat-

ï

Mul

zendant conditionem perfonz im-

-

j

)

ägz;gzghgi.sz.äyg ea Ear,fyg inferier,

ve

ul

178

Tevtius dies.

ve füperiorfit * bic auda&er prey 0

nuntia,tales effc ceoS,quos imitari te j m |

oporteat, & nifi im iis fit fervor fþh , I

ritüsnefcire te ubinam locorum il , j nlïd(

le reüdear $, Patriarcha noüerlg, m,roxune

natius aliquando obvium habuit a gt

jquemé fuis, qui tepidé fegniter- .wum[

i

que commiffum fibi negouum per "

d

agebat:; cujus , inquit , graua inj «j

Frater , laboras? cumque is refpon- . ia

diffet : Dex; itane Veró, ait S. Pater.

st

z

Dei opus tam negligenter? nz lon-' ;;j

gé alio fervore & alacritate tanto

dfll*ld. (

Domino exhibendum obífequium |,

uv

€ft! queties in memoriam mihi re-

1 V

VOCo , quantá promptitudine beata

4 U

Magdalena furrexerit, (imul atque

TU

sntellexit à forore , fofe à Jzsu citari

'kl.hft

(M;:gz/ier ade[t, & vocat te. Illa ut ait-

Wa

divit, [urgit cito, & venit ad eum. ) to-

h

ties mi nparfuadeo , eum effe &r-

':lixm lhl

ventium morem : arbitrantur à ]þ

! .m&uu

su fe vocari ad bocilludve peragen-|,

-

quau

dum, & ualccumque fit, eó ten-|

1 DIW

dunt, ferunturque eá lætma & fer-

At

VOl'Ca)

E.

T^

À

179

! ïüd

vore,quem meretur is, cujus gratià

)s'.qu(mm

^

^

i

J

l

!

l

l

j

'üwv.'

'"fuas aétiones fufcipiunt & profe-

Mi

tl

.Nv:

D

quuntur. Ha giophila, nonne fas ef-

i

H.

(et zmulari ftudium illorum , aut

«'l;affha Ij

Mi

N

]tem proxime facere , quod mun-

ïbï'i ii hgï

"n

h

l

iil

i

!

-.l

di amatores, & Aulici infnorum

is ardentiffimé

À

d

W

i

llj

A Principum ferviti

ä

! exhibent? an. minus obfequii pro-

Ti

eretur Jesus à te , quz te illius

TT

l.

1

' fponfam profiteris ? quando dili-

1j

ht.

gis creaturam aliquam (quz ut plu-

It

]

rima habceat amoris incitamienta 9

IU

non eftaliud, quàm terrz vermicp-

Q

lus) tanto affeétu ardoreque rape-

bt

ris,curris, volas, ut illi adüisjillique

nl

]

fervias, autut aliquam.tuiin illam

id

amoris teftrficationem demonftres;

i

an

quid igitur te facere non oportet?

J

M

imó quantó. ardentiort amore fer-

If

voreque debes fequi qmnes gutus

tui amabiliffimti Serv3toris; eju$,

inquam;quitibi millies teneriüs af-

fiditur , quàm afficipoKent omnes

p

totius orbiscreaturz , quamvis Q-

"T

;ni amoris lenocinio abundares ?

ad

m

l

180

5ertiuydies

(l

ad fervorem , ad fervorem, Hagio- ff

phila,ego te invito; ifticegregiu; "!^

g

amor eftjiftic decus, & perfectio di.

gini

vini amoris confiftit : & fi ejusa.

atl

moris habes focias, piá quadam a-

.fw'k:gnolct

mulatione fatagant fingulz, ut alte-

us

at

ra alteri generosé heroicéque ope-

J

rando, lauream praripiat. Tu czte-

rasfervorefupera, & prafíta te di-

| Mi

gnam Alexio filiam , quitotos tri-

ANündid

ginta fex annos continuis a&ioni-

TT

n

bus heroicis ferventibufque im-

atl

m

pendit. Tarn hincà temporibus De- |,

m

borz certamen fuit , quifnam fer-

; '€m.M:inz

voris & magnanimitatislaudem re-

!

Yij

PH

portaret: Cum Debora fatla eff con- ,

Lentio magnanimorum. Revocare ifta

€

à

| ï*.qluda. (t

tempora non poffzmus, & fzn&a

LL

|

quadam ambitione czteros in fta-

Nurif

dio fervoris pravertere? faciesid |

UT

chara Hagiaphila , quandoquidem

:.NA

"

L

non fruftra ftudiosé inquifieris re-

Vi"

étam & brevem viam

, qua feliciter ï;w;m |

ad calum pervenires,

Vil

$i Ic&io l

Mj

183

(CWO[g A.

!

$i ledtio ifta non fufficit,lege cap, ó

,7.&

8, Tra&t, 2,

prima partís Rodericii Aut

DT

!

cap. 20. & 11 13, Thomz de Kempis,

u

Adeft jam tempus Examinis circa dili-

u d(llJ

gentiam fpiritualem,quam habere nosg

li

l

ääL:

oporteret ; & ecce rmateriam , ex qug

i.'hngu]æ, u

facilé agnofcemus an fpiritualis fervoe

Mj ue;

in nobis ha&enus fuerit.

"tit

EXAMEN,

4 Pflfh i

De diligentia fpiritals.

l Q

"Uj d

Uindecim notas tibi przfigo à

quibus advertes,num habeas il-

*.'iöuüf

i 1am

diligentiam , quam Dei aman-

npqribus?

tes tantoperé ambiunt.

glll ld

Prima. 2dagno ferri defrderio,ut in

ttdg

A

Yita fpiritali proffcias , teque penitis

Deo confecves.

|

du

Secunda. Generos? fuperare eayqua

HU, lia

proprius amor maximé formidat; Con-

;z:;mlszïwþ

]

temptusconfufiones, bumiliationes er

omne genus mortificationis ,. & abne-

UM

d

j

1»I

M

id'r

!

gationis voluntatis proprie.

:;uirïcrisfe

Tertia. Sape facere bona ,firmaque

quzfehci:t

€" conflantia propofrta.

Quarta.Operibus prateritis G pro-

puen

[

392

Tevtius dies

J

pier Deum perattis non attendere , fài gj

eragendis [Inderey&r ad anteviova, at

j

Ipellolus ait, fe extendeve.

yiin

Quinta. Labores [nos , etfi affidui, i,

fint&m nota alicupts , tamen modicu

giïiïjfll!jïm; |

exifHmare, parvique faceye.

Ji

«f

Sexta. Declinave s[um eariim . per- v

f

fónarum, [rve faculares , five rel'gi?.æ.giakiil»4u

fint , qua uos difrabunt , & negotin « ia

«tit cogitationibus , ab vecolleGione in

-|

m

xrr.uer

[

terna alienisimplicant.

!

Septiraa. Nullam ab ordinarits ex.

/

ymww

ercitiis exemptionem aut immunimtem;

Pa

quavrere aut admitteres ut liberius ar-

ä':l'lf!fl.(i/fm |

bitrio noflhro vivamus.

"

Oétava. ,fmare JanClam illam c« hi

ptivitatem , quà multarum verum mi

4WWH

"

At

nutaruin obfervationi ad[lyimgimur.

Nona. J[ffici [l'udto Oratiomis, eaun

]

que cum gu[luGr ammiattentione pen

l

i rlof

(')IZ

ngere.

Deci

ma. Facià. vevocare animu . li,

ad inteyiora, fibique attendeve.

s

ïiimgna.

Undecima. $edul examinave con

T

fcrentiam . cim animadverfione defi

uti

IT

[

FM

H

Salitudinis.

183

[

!d

l

Buum fuorum, &* emendationis propo-

", fue.

^

LT

Duodecima. 2eleff? fe extertort-

g D65 impendere y nife [rt 4d opeim proxi-

jg, tmo fevendam , aut boni alicuus operis

eXxerCttationem.

Wl [

,ï

Atf

Decima tertia.,Zmare difciplimam

f

d

ligiofam , aut antiquas moflras devo-

"tlones , eodem ajjeGu , quoillas imitio

!

,Converfionzs noflye profequebamur.

Ui

Decima quarta. Zjbenter fife oc-

( €

hn

/

i

npare,Gr otium f'ugere.

Decima quinta. Impensé im falu-

W /fäf/ /

em amimayiin incumbese,

us

Peradto hoc Examine fequitur Oratio

7

vocalis, Officii , velalia. Deindchac

TT

[

if

j

J

Confderaito.

í

[

;migiw

(hi

CONSIDERATIO.

Mff?inmf

I.Q'ic eft profe&usnofter , utnul-

*7]um illi comparando negligi

VO

tempus queat; continuó profequen-

vt

dus eft,magnaque affiduitate,neque

p

in itinere bené ccepto fatigari, aut

j

W

lentefcere nos oportet, ln cateris

L z

onmni-

SJL

194

Tert/us dies

omnibus fua fint intervalla, & temj/!"

pora quietis,hic nulla conceduntur, ia

1. In arbitrio meo eft, magnany!!'

(

confequi fanctitatem : folius defegminvinut

&u fervoris gloriofam illam coros//"

nam , quam Deus offert, amitto

)

dpia

Multum perdo per i.gnaviam m«

Id

x

am,utinam non omnia!

que[uam*

III. Quid fervus meretur,quil

Qu

co laboris,quem impendere Domi: m

:

no fuo deberet, totos dies confumifumi

rifu,nugis,otio,defidiaque? quid il«tami

le dicet Dominus,operz fuz merceditü

dem exigéticah,ego fervus ille fumlit)

IV. Przcepi: Dei Filius,ut arborjii!

quz non facit fruétum bonum , ex4fiuj.

fcindatur , & in ignem mittaturiiur

Utinam anima mea fit arbor bonajfau

qua firmas agat radices,ut quácum-!tn

que occafione extendere, & impen- ii

dere virtutum exercitio me poffun;

t

il

ut undequaque crefcam per inten-[*i

V

tionem , & fervorem actionumly

mearum ; ut non producam fru-['u;

$us yanà gloriá , aut amore pro-

WW

prio,

|

]

du

Solitudinis,

185

"'ihiriohumanoque quaftu corrüptos!

Vifin

V. Omnia nos ftimulant, ut tan-

d

iplem pigritiz noftre pertefi , ma-

Y

num in virtutibus progreffum fa-

4l iHam lt

€

:

re fatagamus.Primoó : Crefcit cor-

"hapus , &juftam fuam perfedionem

Wiawffequitur , quidni & anima mea

! quoquefuam? Secundó : Laude di-

"'mignus mercator eft , qui maximum

titmquzftum facit, & labore fuo ampli-

itttislicat rem familiarem : opes ego ma-

yue/'qaia'iijpres comparare mihi poffum. Ter-

linotio : Sufpicitur Prince p5quiarmo-

ilistum virtute juftoque bello novas

uditioni fuz Provincias , novaque

m»dgegna adjungit : & impedire nihil

imume poteft,quin exiguo laboreregna

ii occupem excellentiora. Ignavus (it,-

