quique mole&e ferunt , alio- li

HU

rüm cum illis confenfionem ; unde

in

,'-lir)qug, 'aï*

T

Mi

Solitudini.

403

2

in patrem & filios fexcenta peffimz

dGS )

linguz fpicula intorquent ; invidià

lt* & »mulatione rumpuntur & con-

s*It fumuntur , ita uenullum levamen,

!tt! y1i à maledi&tis in infontes vibratis

"M haurire poffe videantur. Reperies

ll inter rebelles illos & occultos par-

iit'át ricidas, qui plané dicere audebunt ;

|itw Ne tali fidas, bene iili cum Superio-

u re convenit; Ó fi zqué tibi atque mi-

^

AU

ii hi perfpe&us foret ! non eft quod

1im? effe videtur,probé cavero,ne me il-

iiri: liadjungam. Infortunati Abfalones

"u quoufque alieno fanguine, & dif-

W& pendio famz alienz pafcetis male-

Addicam fitims veftram ?. ecquando

]

::::oresff;f

tandem veftro fanguini ,in perfona

1.m

xl&]

patris & fratmm veftrorum parce-

tis * aliquidneoptari in domo reli-

L

s

piofa melius & fanctius poteft ,

[l

I

quàm amor & unio menibrorum

ii

A

cumcapite , & filiorum cum pa-

Ts

rente?

] f:rüil P

Ab his notis tranfitum faciamus

ad injurias, quas tales fibiipfis infe-

,Umemeïï

j 4

runt,

W Wl

404

Septimus dies

& ad

""Wl mtm

punt ,

commendatione?

* gt

quam facere tibi inflitui , ne un-'

.

x.h

b Eäl.

quam de ullo, ne minimum qui-

M

.mllr l

.o.

dem,maléloquaris. Injuria, quam ",

lan

fibi faciuntjin eo ccnfiht, quod xRa'*

TY

linguz lubricitate fe przcipitent in^

jl

graviffimas animi anguftias ; incr

e- m ynl

gui , m

dibiles poenz & cruciatus intole-?

randi ab illa maledicendi hcenua'm*&l

romanant, mammäcumtranütln "

confuetudmem,aut ingravia Verbau M 5

erumpit , quemadmodum procthm m

e£ in ufu familiari & quotidiane, "t':

l

ly

Unde Sapientis prxclara fententia

AR

s

l

eft : (a) Qui cuflodu limgnam fnam,cis*

Jlodit ab aneuflus animam fuam ; QW».

WV

»l

preffura, à torturis alii legunt, Præ-Hmemx i

fereamus eas anxietates & angu-!lit

ftias , quas fübeunt hac occafione 4

fzculares five in vita, five in horas ! Ht

mortis; uti mifero ilH accxdlc qui Anj j

maledxcendx vitio dedi:us , cüm pa- *hlwm Q

rüm à morte abeffet, ling uam pro- ii

gruficpalam mtumefcemem, fæpe Wly ha

ite-

WH

(a) Prov, 2

M-,

NI I, W

v

tf

Solitudinis,

mijs iterans voce lamentabili: (/)

Illa ;e?g

lii frma Bingua me damnavit , quz ulti-

'üiim ma fuerunt verba exfpirantis. Tan-

iIri; tüm loquamur de anguftiis,quaz ac-

li eidere poffunt hominibus Religio-

d fis , i forraffishacin re delinquunt,

inj;; Et inprimis video anguftiam effe

mimaximam , verfari in periculo

lnily Deum lethaliter offendendi , & fol-

s licitum effe, num id, quod diximus,

iyi lerhale fit , peccarum. Id maledicis

wumn M uyenit , potefme animz , qu&

ignj; Deum amare debet & cupit, aliqua

4 €rux fingi acerbior aut horribilior!

Á n

poffe autem faciliàüs in hac materia

at

u W

committi peccarum mortale, quàm

; exiftimetur,

certiffimum eft, neque

ii

j Hf

puto idà reignorari. Siveró dubi-

]

p

tas , lege , quz proponit Rodericius

ecundá parte , capite nono Tra&ta-

tüs fecundi , vix enim ea legeris,

i

s

quin illico erumpes in Sapientis

j

verba pauló anté tibicommendata:

"

güi

i

"

d

Qui cuflodit linguam [uam, cuflodit ab

j l

j

,

|

;

i

vl'

Z5

4n gü-*

l

(a) Ex biflor. n gl.

Yil

jirod

406

Septimus dies

"JT KOS-N

anguflis animam [uamn.. Quód fipoft

fcrium examen ejus,quod de altero ,

0!* rllw

dixiíti,judices, aut faltem putes effe

u

mortale peccatum, ó quantz tum ,

vut u lu |

animi anguítiz, quanti cruciatus; ,

F( lmlm

prafertima f ahquo perfectionis ftu-

uW Pï

dio teneris'!

nam confíultum tunc

meltirus

eft , ut non priüs le&to te credas, ;

R?MUQ

quàm confeffione culpam expiave-

.mo(z ii

[

I

ris, peuenfque veniam ab o&enfo,i'

if

N

——

forté lxfa graviter eharitas eft;uti in

ülirn -»r,al

Induftriis fuis monet P Claudlus

J»?L! 'M

Aquaviva. At iftis omnibus obno-

*'!j AT

xium fe reddere , fieri putas fine

T'*]A

A LU

i

tormento ? quin 43Jo, tormentum

Ü

eíle gravifimum , maximé quibuf-

m, (iilw T

dam ingeniis gloriofis , qux natur

UWW j

quadaz propenfione à talibus hu-

ATR

miliationibus eximi percuperent,

QUPf

f

Putas ergo non effe aureum Sapien-

hm

[9 5 pronuntiatum :

Qui cufladit lin-

:

fj

!uj

guam [uam , cuflodit ab dnffïsï/f'.'/S an-

!

&/

ia /mzm ? Quande veró inftituen-

da erit confeffio extraerdinaria

"unr

l

mlm Omm

quando exercitiis, renovationi, &

-

re

i

Solitudinis.

407

reddendz confzientiz rationi va-

- Qd

:qUOddBä

candum (quo tempore lumina funt

majora, & velum, quod affectiones

lm

!

noftrz oculis prztexebant, deponi-

0Qui;

Vi n

tur) arbitrare an poenx futurz fint

N

Ti

leves,prcfertim fi notabiliter & fzpe

[

peccatum eft? Agetur dereparando

IT

/

honore Izforum,fortaffe plures exi-

ido a

(

]

ftent, reparatio erit difficilis , igno-

mlgam u

F

l

j

itpiui

h

ll

"

;-

miniofà ; in ipfa etiam confeffione

,

diffizillimum erit fe rité explicare,

Vg

[

"

M

!

"

"

diftinguere, & bene manifeftare ; &

P Chi

urinamin hora mortis ob negligen-

mulhsoln

tiam hac in parte admiffam , nobis

du i

conízientia noflra & dezmon non

| VU

exprobret eam loquendi liberta-

yim d

tem , quódque tam facilé noftrasde

j ul

aliis opiniones protulerimus , & eo

m ub

modo,quo loqui de nobisalios nol-

n

l

W

n

w;

lemus : reverà quà diutiüisanrimum

TU

adverto,eó magis confpiro cum Sa-

; Qiæmi

piente: Qui cuffodit limguam fuam,

It

euffodit ab angu[hns ammam [uam yica

i P0 [

ut firmum ratumque mihi fit, (erit

"

VerO etiam Omnri fapere volenti )

nuna

: rcnov'iïi"ï

et

408

Septimus dies

ia!irüi!(

j

j

nunquam malé loqui de ullo , nuit« ;

]i

F

junt

quam,neque ulláratione, Nec mi-

".

hi dicas, Hagiophila , fubinde tibi

excidere parva quedam maledicen:

gt .^F£ï

m

tiz verba,fed de quibusloqui opera

ul

pretium non (it, Ítane veró? audi

'

Sapientem de fimilibus pronun-

g, p

tiantem : () Verba fafmrronis quaf ciiti

gus M

fempliciaém ipfa perventunt ad intima

|

yentris ; legit Cajetanus: &f ipf/avul

TT

|

x

nera C percu[fones. Modica illa ver-

stiteils

ba , ut implicia videantur, vulnera

ii

funt. Silafuüsinaudierit , abaliena-

D

bitur , ii , quibufcurn communicas,

ftgit

minoris te facient, & tu,nifi cor ha-

Á

beas obduratum, rancorem a&imi ;

fenties , perdefque tranquillitatemy u

& gaudium internum ob violaram liijjj;

proximi charitatem.erba quafi [riia dij, v

plicia , ipfavuluera , €» ipfa perves i,

niunt ad intima ventiis. Ec ut illa des u

eff:nt , exigetàte poenam Deus, aut jj

per defelationes , aut communium ïfztionem;j

grariarum fubtractionem , aut per» »,.

I

ín

di

j

"

"iil:,l 1

R?:

(a) Prev. 26.

U[ZO

I

T

Solitudints,

"

ittll! mittendo , utin aliorum quoq; ore

li X verferis,& de te vera falfaque diffe-

illtt tainentut , aut aliá aliquá ratione.

ii Animz etiam fanctifimz , & cum

ii Deo conjunctifimz , fi hoc vitio

iil linguz delinquant, poenam non ef-

lum fugitnt , juxta peccati qualitatent,

iini; Nartant. Annales Ciftercienfium ,

TT

uendam Religiofum eo favore

uj

;

u

iffe cxlitus affe&tum , ob prclara

od

virtutum & fanctimoniz merita,ut

T

quoties faerá Synaxi reficiebatur. ,

TU

totiesillo,& tribus proximis diebus

Qu

ingentem quafi mellis dultedinem

vll

in lingua experiretur. Áccidit por-

yionm d

ró,ucverbum pauló acaleatius in 4-

liquem intorqueret, & ecce fubitó

v

TT

ceffavit ille folitus favor, tantum-

que abfuit, utin prima fumptione

m,ljfv'þivfqu;?

fentiret priftinam dulcedinem, ut

FH,GW

j rP

etiam expertusfit magham atmari-

Giem in lingua , & in confcientia

m

perturbationem, luctam rebellio-

ml

nemque,quam diétiillius memoria

n

excitabat. Adeó confultum eft,nun-

Z7

qaam

s

410

Septimus elies

us

quam malé de altero loqui,& exifti-

VW"

mare, quàdleviffima detra&ionis ",

d i»w

verba grave nobis adferant detri-"

mentum , difponantque utà dxv-na

manu vapulemus Verba frmplicia,e ".

H(

;pía vulnera € percuffioues.

Nun-

quam aliàs meliüs affecutus füm à-

u

culeos D. Bernardi in rem præ(en-

Q

tem : (a) Levisfermo , qtia leviter vo-

Wl i .u

H

lat,fed graviter vulnevat;leviter pene- ;

l

!

]

l

u

QU

trat anmam.fed non lemter exzt,fncz- ;

l volat , atque ideo f acilà violat chan- nqu (à

tatem , wlzs vesefl mu[ca moriens , [ed " i W'

exterminatoleum fnavitatis. Alxqu!d fündn

ne verius , & ad perfuadendum effi- " titi,

cacius dici pote? Difcamus igitur "i

commere linguam noftram, & de "ia

iiis nonloqux, nifi optimé. Im9^ i

pg.æ illa dic amus,quorum certam" L

habemus noritiam,ft alterius hono-* :U»W

ri derogare FoFxt

Audifli verbum n

adversits proximum tuum , commorias" Ti

iuy ïfl te , ]ïd?ns '7370777477'1 non te Wf N m

ytltua wm c

(a) Serm. de tripl. mfioa'zd, maniity s

(ardv-,(sf' lingua.

l)t*'/- h:uï

Md

tolo (f

Solitudinis.

41

luijyrgmpet, ait Sapiens. Sed vulgata jam

n

reseft, & notaomnibus: nihil re-

m

(

iamqu

!

l]

ufert,loquantur aliijnon tu, ut etiam

ljjyin rebus periculofis Gilere confue-

f

!

T0

ggm';fcas. S. Ignatius, Patriarcha nolfter

;

/;

, multa fimilia fciebat; non propaga-

IT

l

li, bat tamen ad alios , neque ullam de

Un

'.

iis mentionem faciebat,tam erat illi

g

» [j

il

cordi nullius famam lxdere , & de

»|

)

4

omnibus honorificé loqui , ita ut

//l

quifque crederet, fe optimá effe a-

1

4

"

Ál

/

pud illum opinione. Acilla, qux de

M

]

2773

l

ll

proximo diífzro , jamn antiqua funt,

udnd

& pridem acta, quid accidereinde

m

incommodi poteft , f illa in fermo-

Ym

nibusingeram ? jam przteriére om-

wl

nia , longáque oblivione fepulta

ial

funt: idcircó & tu fepulta non ef-

Ym

fodias,neque iterum proferas in lu-

('ls:r:"a'.-'k

Jl

L

cem & lermonem. Nobifcum fatis

J

hi

negotii habebimus , fi recolamus

propria peccata,ut illa defleamus,&

;;;!:11') utll.

non aliorum , quz ad nos non fpe-

&ant,uti olim optimé dixit 5. Hugo

li

",

Gratianopolitanus. Et $. Joannes

Ale-

m

4n

Sept;mw dies

Alexandrinus Patriarcha affirma«

müüdümf[,z ,l

vit: Iniquum e[fe 4b bomine petulan-

,

ter exprobrarequod d Domino clemen-

il

T

,

zer condonatum efl. Breviter, nullo

a

unquam modo alterius fama velli-

J

cari debet , neillorum quidem , qui

A

P UT

nobis igneti funt , etfi vulgato ru-

more traducantur,

Neapolitanug

atront

Nobilis honorificé de P. Rudolpho

N

z.

MAl

l

L

|

Aquaviva, cüm Chrifti cqusá mor-

tem oppetiiffet , loqui non poterat,

v

neque patiebatur , ut gloriofo Mar-

p

tyris nomine compellaretur, Bar-

DT

barorum crudelitas, ajebat, illi vi-

tam eripuit eodem perfidiz affe&tu,

lmmm.mm

quo plures alios obtruncat, non in

lnd

g

odium fideinoftrz : hic honos illi

tl in

debitus non eftjhabeantilluam Mar-

Vi

tyrem qui volent,nonego. Adver-

;

T

tendum autem eft , huic homini

gïlqucrumgg

nunquam cognitum fui(f: illum in-

Afye

fignem Dei famulum; unde accidit,

Md

ut proximá necte , poftquam facros

:?«HPWXWQ

martyrii honores fummá pertina-

,ï.agfolllri::m"

ciáilli denegaverat, fefe in fomnis

Pater

li

Selitudisis,

413

TT

Pater vifendum przberet , rogaret-

ij

1

ue, utrüm fe defacie, & reliquo

D

lt

corporis habitu neffer? eo negante :

Cur ergo , inquit, de me loqueris r

Ti n

Ego fum Rudolphus ile , cui, judi-

Id

cio tno, Martyri effe non licét ; quid

W Wipi

commifi adversüm te , ut potiffi-

Nl

mum gloriz mez ornamentum mi-

d

hi detrahas? Poftridie, fíummo ma-

siliuir

né Nobilis ad Patresnoftros accur-

g

rit, proditifque omnpibus, quz no-

mpiri

&u acciderant,veniam honoris tan-

lr À

to Chrifti Athletz denegari poftu-

gl

lavit.

v

$cire cupis , quandenam licirum

p i

fit de malisproximi cognitis loqui?

i

tum fcilicet , cüm remedii gratiá,

;eamillum;ïlr

& ex charitate eadem illis manife-

ftamus , ad quos eorum cura perti-

p H

j

net, quique corrigere delictum pof-

funt. Extrahunccatum fi me audis,

ii

J

m

geres te velut elinguem erga qua-

lefcunque proximi tui imperfectio-

m

funlms Penü

nes, & eafollicité obfervabis , que

modo tibi commendavi, ut fisex-

[

L

pers

hi

Mf

414

Septimus dies

|

H*'Im-'

pers illarum , quas maledici fibi ac-

l

cerfunt anguümrum. Etquod ge-

neratim à me prolatum eflintelligi

maximé debet deSuperioribus, il-

s

lifque perfonis,qux nos guübernant,

ut adverfuseas nullz querelz , nul-

t 4

w R '*

lx obmurmurationes inftituantur , ?

AU

carpendo gubernationem,aut agen-

tinh ]

Wi

di modum. Cuflodite vos 2 murmura-

tione , Cr Àdetrathione parcite lingue, :

d utni

Sxmul ac Judzi contra Moyfem, du-

M wtin

cem & gubernatorem fuum mur- tj

H

590

murabanrillicó Deus ab iispcenam !

fumebar,alia fcelera negligere vide-

ii

batur, fed hoc fine przfenti caftíga-

H

i

tione non przxteribat,neque id levi- :

ter ,fed ad plurima millia, fine ullo :u| lüm

perfonm um refpectu;ne earum qui- w.mpuacmm

dem , quz fanguine erant cum dile- tii;

&o fuo Moyi'e conjunctiffimz.Teftis : .«eu li

,

eft Maria illius foror,quam mox le- ij

prá percuffit, cüm fratris a&tioni- »lnguz;«

bus obtre&áffet ; & adhucclemen- Wgre

tercum illaa&um eft, quandoqui-i|

)lün T.

dem plures alii ldem vitium mortei uj

lue-

d

Selittidinis.

45

Vditnerint. Nunquam Deusiis parcit,

H Eïqäo:qui in Superiores & Przpofitos ine

t

fïüm Cf.þinrf

l

furgunt , adeó ut contumeliam il«

Ut am velutfibi, noniisillatam vin-

lUt dicer. Argumento eft hifteria,quam

lw $. Bernardus de maledica muliere,

CR pof'teris reliquit. Peffima hzc aíf-

ittiy fueta quibusvis obtre&are, aufa eft

hus

aliquando in publicá plurium co-

foná calumsniari fanctum Mala-

Yi

rj

chiam, & prafentem injuriis petere,

m

calvurmn,hypocritam , aliisque pro-

dipeu

brofis nominibus compellans./4/ ;l-

Wi

z

d

le nibil vefbondit , àinquit S. Bernar-

ol

dus, quiamitiserat, CF verecundus,

dl

fid Dominus ;*e/fïona'it' pro eo , fervi-

nilia i

que fui ea:fam ica complexus e£ut

yunté

Íftatim impudens mulier in amen-

tizm inciderit, pauloque poft infa-

:frzn:;smäj

p

",

( TCA

mi morte fit defun&ta. Bomznus au-

Aufit fubditus

i

tem vefpondit pro eo.

aliquis linguzx fþiculo Superiorem

fuum configere : Dominns re[ponde-

u

bjt pro eo, fesiüs , aut ocituis poenam

M

qHZUUh

(

expoftet ; easn libertatem vindica-

ij

bit:

"

416

Septimus dies

at

bir ; culpaefl;quamn non relinquet ,j

impunitam. E:hinc difce, Hagio.

i

phila,quid iis,qui tibi prefunt, de-

beas; fed five Superior (izfive alius

memineris nunquam malé de illo .

p

lequi, nunguam, etfi perpetuó effeg.

viétura, Atque iftud 3apientis con- ,j

filium eft,quodbellarii loco tibi res w

linquo.

Unusquisque — preximum -&Qm,i»,,

1ium non d??g!l;/flääil in eteruum,

Jl

MA

"

l

/

$i hzcLe&o foffiot, autdifplicen per- .

il

if

M

!

,

L.

l

i

gc ealegere inRodericio,que mznà ia-

[ !f

m

ecpifti , aut lege cap. 19. & 52, lib.g.

de Imitatione Ch:.fti.

i

$equitur Examen virtutis Patientiz ,

«,'n;'rW:J:::m

omninó hodiead rem;quando de ma-

YU d

xima Chrifti Panentia agitur.

m;')] fäx:,:ï],

EXAMEN

CIRCA PA-

:fï'fiäif)x?.ilï

XIENIIAM

ïfüfd.'.fmm. (

äWUr )

!

N figna verz & fublimis Pa-

U

E

tientiz. Primo, Sileutio prater-

"]

L DO[P'"

ireneque rgf/)gncffij;', At pay pari Ye-

N

Q

ferveyquanda iipurit s of imur aut ac-

h

Vl d

li

cu[amur. Secundó , Omneindiciuum

Aff

Hlll

éracundia,Cr indiguarionis compefce-

r

*«

L

!N

il

UT

d

417

Y df

, Vélé eyimpat, Tertió, ?Moleflias idlas

)

4

tibinmy

I

['w)

ecum dirigere,neque queri, nift aman-

Forin

/| tey apud Deum,orationts tempove y nes

Wi

que ullo fjguo externo lefronem prodeves

m TE

uartó, Eadem animni vultusque con-

f:i;;c:pc:gd; f

antia ivriffones,defpe&lusqcalumniass

HJ:&FHHK

l

" deleres

, Agritudines, omtiaque málo-

:Tmmccr:,

um genera, quin & morteimip[am to-

^i

f

n

levare.. Quintó,Eoafhinaye fe diznumi

MLA

(f promeritum quavis inalasob [celera

rbl

yita anteatla , ideoque emti folatio &*

:

UT

wiete indisnum , 1mà gravióra acer-

R

[

iovaque mcrevi,quam patiamur. Sex-

n at

tó , Dacem & latitiam imternam non

g

dimitteye , quidquid advevfi accidat,

Septimó, £m aflliétionibus Deum lau-

j

]

[

-

dare veibis $. Job: Sit nomen Domi-

"u

(i

|

hibenedictum. Q&avó,ires ad te^

]

leranduim à Deo poftulares cum ea fidu-

1 :';:äi'mfï !

TT

4

Cla,quod emtia po[imus in eo s. qui nos

confoyrtat ; Dorine , vim patior, re-

fþ(;'nde prome.

Nono,2dajores à Deo

fit 4d illius glaa

ajfli&hiones peteve , fi

ron,€ falutem noflram, [ed und , ut

rml.f!"w"ff'r"

tobur 9. patientiam nece]Jariam fnb-

minífe«

n

j

l

i

A1$

?epfzmu' eies

'&m &J

miniflvet,exemplo Pii . Domine;au-/

PT

gedolorem , fed auge patxentlam.

n

z m]

Decimó, Suaveter « þrcna voltu ii5

D

ïe/porderc, qui te ledunt, fi modo me-

T

ce/ïzrm,:zut stilis frt vefpon[ro. Unde-

Jartu

cimo , mare r ifficia cbaritatis ex-

P[*l

bibere offendentibus, veddendo bonum.,.

L

|ónh

MM

promalo. Duodecimó, Ovmelþeru-

gl

liariter prollis,qui msaj

Ugunt , aut,

ag

anuno fint à nobis mzemare

At

Adceft tempus Officii, autalicujus Pre. W

lj

cationis vocalis. Deinde hujus Conf£ . iliy

derationis,

n

CONSID

R ATIO

I

Uale iis probrum,qui Chti-

.fto Crucem porianti fevre

[

1

IY

V

opem rf*cvüm Hoc crücis extre-

mnd».

mum non adimodum eravat, g.».gaï tüfn

eccaliones funt7 quas tibi offer ï'-)dtl"' üg

proillispatiaris. Siid exigeretà te al

ut manibus pedibusque angererls, quzc

ut fexies mille ictus flagellorum ex-";i

ciperes , à iquid foret argumemx, «100;,1

quo te difficilem przberes ; tanto-'*lümþ

A

peré veró rergiverfari , ob extre

H

mu;fx

Id

Selitudinus.

419

Piil*,ngmil.:mum Crucis , & propter tantilla ,

i. qua nobis in comparationem eo-

6»

l

i, ru&, quz ille fuftinuit , toleranda

)'!

Wil

)

u

occurrunt,nefcio fané quid excufa-

;f TM

VA

!]

l,

;f;'

l

; tionis pratexere aliquando poteri-

N

7

, mus , ubieamilleignaviam meritó

A

lil

, nobis exprobraverit,

i (j

II. Ex mente D. Bernardi , multa

M"!'[P"M

bonaagere, & mala pati Chriftia-

num eft. Unde igitur ego , qui pecu-

[

]

]

i

liari quàdam ratione virtutem , &

hii

v;m

nomé iftad profiteor, mihi magno-

pere blandiar ? ubi bona, qua egi?

Yi

If

ubi mala, quz paffus fum ? ingens

abufus eft,credere soultnm praftari,

ia

wroni l

cüm nihil,aut quafi nihil, praftatur.

N

N

(

Il. Milesad patiendum fe refol-

vit, id enim militiz ratio poftulat;

Civis, utloci more vivat , oportet

i

enim aptare fe confüetudinibus pa-

(

i

j

triz, in qua degitur. Militia hu-

Á

jusvitz , fine tolerantia non eft, &

UM

jf

confuetudo civium Mundi eft bona

'u'i[ a[gum'x

malaque fuflinere. In ccelo nil ni-

9.

fi bonum eft , in inferno nil nifi

X

Imna-

r

l

456

Septimus does

,EMVW

maluti : Tertia, que

his irterjacet,

l

TA

j myt

utriusque extremi particeps eft. In-

'l

|

yip

"

|

,

juriane ergoà te exigitut , ut ftatuag.

M

j

l

[

vivere móre aliorum ? prafertim

gt

cüm id lubenti animo faciens ,

"

ni'

nyut

j

& pfó

expiatióne

'pe'ccatc')ru

m

Qu

tuorum 4 cclüm quoque prome

Jlv

rearis!

n

1V. Nihtil abíque Dei voluntaté

ts

Contingit , quod modo difplicet;

n kj

placebitaliquando. Militiz , qu

dud i

plus moleftiarum & vulnerum fub-

"

;

li

irmr,eó plusgloriz accedit ; manus

M

,um

! .'

Chirurgi dumfecat ; ingrata eft,at

3

ubi vulius curaviceana

eiii deofcu:

ii

!]

lamur;fartor corrumpere tmnate

- ! mml&?

ni

g o

riam videtur , dum in pattes illa

!I[üfl&f&) |

deffcindit dum ferico infligit vulne:

E

ra,& tet incifiones,diceres rem pef

MU

g ul

di,fed paulifper exfpecta; & videbi

W

'

'

I)

'eftemn inide pulcherrimam prodi-

te, Praítolare tu quóque tempus À ts

!

Deo deflinatum , & magriam ab

!

lïiem,

onnibus afflictionibus tuis g

loriamiiinï&qujc:

hi

íe por:abise

V,

J

[(Iïll

"

l

|

A

lilsJ;ff

QUi

Solitudinis.

42

lupy — V. Qu fronte querimus hujus

fïigiwr,umvitæ voluptates, & delicias, poft-

am fcimus, & ferió comprehen-

ho png"

]

| qin; , mu

s Jefum mortuum effe, & noftri

raufa mortuume? S.Elifabetha Hun-

lii p

arica,auditá mariti morte , quáni-

T ?L'ä

1

il funeftiüis illi accidere potuiffet,

TO

manusin ccelum fuftulit, erupitque

^.

i midi

d

In

hac voces ; quandoquidem mihi

j Vi

frater , & dile&iffimus amicus de-

fun&us eft, jam mihi mundus effe

:

df

defiit, nullz voluptates miferz Eli-

ii R

fabethz reliquz funt ! dicamus &

, i

j

nos ; fi Jefus mihi omnia eft, & Pa-

at

l

ter,& Amicus,& Spenfus , & unice

quyt

r

:deliciæ cordis mei, & fiille pro me

gl

mortuus eft, quid aliud poffum,

n

quàm ferió conftanterq; mundo, &

ïfzdi*'f"'fmf omnibusillius voluptatibus valedi-

j* eeree vale igitur Munde , valete vo-

,ns:mï"mF'v luptates valete creature omnes,

yMp

" ! quandoquidem, Jefus meus mor-

I^ tuus eft, & quidem amiore mei

'

j

jl mortuus eft!

VI. Quisque cor fuum ubi volue-

Aa

rig -

D

f:W'f?

F

422

Septimus dses

u

d pedes :

rit, defigat , ego meum a

Crucifixi affigere volo,neque patiar

indeavellianimum , & cogitatio-'

nes meas. Etan non jure meritiffi- '

mo? cüm antequam effem,& quam

wü

100

,lw

mereri poffem, Jefüs in monte Cal- l

variz mei meminiffe voluerit, tan- i

ï.

taque attentione & am

E

ore diviniffi- i

mam faam mentem m1

hi applicuit, ao

EU

quafi prxter me nullus in reru

]

natura extitiffet, pro quo pati ; &T:mqarign

m?;

fanguinis fuüi meritum accommo-

m

i

r

dare debuiffit.

Orationit:

Hora quetis, tum Officii feu

vocalis, Vifitationis Venerab. Sacraeuy

menti, & przparationis ad feq. M«cdi«

tationem.

nlll.m

Hl MEDITATIO.

)U

De patientia Filii Dei tempore a[- :

f

"

./iom.s.

Oratio przparatoria folita.

.

Al

d

hl

Raludium. Propone animo

Jo:

i

ai:ïs, W

p

bum in fimeto fuo fedentem i.

miraculum iftud Patíentic in feremis,

P

!

dis contumeliis, injuriis, & dolori;

U!

1;

f,

J

bus acrociffimis.

17

Solitudini.

423

mpd Il Pralud. Pete à Deo,ut tibicla-

volo,nequeä;rä manifeftet Paientiam Filii fui,

Gnu

1 kogcujus folüm

'

PT b us

ra Jobus fuit.

L ?untlunm. Conüdera Patien-

o

aémtiam Jefu in fufferendis contume-

lhmsliis. Prima, ;ïbneg:r;riä Petro. 2.à

n ]uda pmdi. 3.Vendi triginta argen-

imejitels. 4. à cateris Apoítolis deferi.

l

]

,

:

/5. Cxdialapá. 6.Poftponi homici-

n

nl g

d &latroni Barrabz. 7.Sine caufa

myn

damnari ad mortem , & mortem

Crucis,nudum, & inter duoslatro-

AU 400

nes medium. O Pater xterne,refpi-

g n

cein faciem patientis Filii tui ; &

o

quandoqnidem hafce contumelias

k

"I

tolerat propter peccatores ; & me,

quiilloraza prxcipuus fum.ignofce

m]'lü

illis,& mihiingradam eorunt, qu

p

pro nobis Filius cuus fuüftinuit.

lL. Puntlum. Confidera patien-

l

tiam FiliiDei in tolerandis injuriis;

[

;;jfcli;l. :

& calumniis , quibus impetebatur.

a

1. Caiphas Pontifex illums publicé

j

j

m

blafphemum nominat, quàd fe effe

Eilium Dei dixiffet. z. Milites t

otà

eá

Aa;

414

S??!Z"?HS digg

UM

eá nocte , quá apud Caipham fuit, tj

non omiferunt anii

T N

a

quas ilii inju- j ii

rias recantare , vocando Samarxta-mlvver&

pum,Dæmon,.Wm Voracem , Po- «t

i

tatorem, Pablicanorum amlcum,nfmgüab

Sed: cmfum,N lagum, & his fimilia, gj

3. Quando fuit Cruci affixus,tota 11- dv

lainnumera, & pr æfentlum homi- , D'fiï.wu

num turba n'rldebar illum, & mille j

m)urus profcindebat. Tibi grauas, ii

ni

ó dulciffime Tefu , quód patientiá i

admirabili toleraveris abominan- ,

Pm" j

das hafce injurias, & per eandem,

ch mw

rogo te fupplex ut fimilem mihi, ; "m

M

dum occafio exiget,largiri digneris, .,,

MM

quin etiam ignofcas fcelerlbusl

meis , quacaufa fuerunt omnium,

y rofu.

iftarum injuriarum.

IlL. 242um. Confideratio Pa li

J L,]i

tientiam Filii Dei in fuis doloribus, ,,,

& tormentis. Primo,quando fpue- x j;,

batur in faciem illius, a. Quancïo L

atrociter velabantur oculi.

(kl an-^ COD'[JW :

do genz alapis cedebantur. 4 ONuan- Tj

do barba & capilli evellebantur, "

""Im

s.Quan-

j

tdi

j

Solitudinis,

425

W Alp

Fllauas

Mij

Q5

Quande pugpnis calcibusque im-

petebatur. 6.Quando Hagellabatur

Jl.anLQD

* fexies mille verberibus. 7.Quando

)

Qf

ADOf| 'm' äm.

! coronabatur fpinis, $.Quando Cru-

cem fuam geftabar.9. Quando Cru-

It d

ci affixus fuit, 10, Onando illic trí-

1

bus horis vivus perpendxt.Admxra-

l

h

lia tio. Deteflatio impatiétiz noftrz,&

iij

confufio,quédinferédis exiguis do-

ia Tl lr

loribus tam (im delicatus,d tener.

ii pt

Colloquium ad Angelos hujus

«tj rl

tantz Pauemxæfpe&amres, ut ali-

J(p:rmm

quem doloris fui & comiferationis

fntenmi

Ífenfum nobifctum communicent,

nj

! peinde ad animam noftram utfe rc-

ia

folvat ad tria illa malorum genera

WU

generofo animo cü Jefu toleranda.

l,

Recollectio,Le&io Thomz de Kempis

MA T

ib

i

1

Rofarium. Vifitatio Venerab. $acra-

Inenti

aena. Recreatio.Litanig Saa-

vjl

Gorum.

iftatio Venerab Sacramen-

(i LOIF

l! QLJ

ti, Przparaco craftinz Meditauon s.

Examen conícientiz, Quies,ad quam

þhl (l

te componens di:gito exprime in fron-

il MQ

te nomen Jeíu. Javat fubinde foctie,

i elleb

quod D« [ervis cft ip ufü.

Aa j

OCTA-

i

-

i

426

OGavus dies

| M:

DiT

l

49/828/8 2878 78 7900 50 .

"

L

(

/

l

O (JT AV V » DIES. Iu

De JAmore, quem Deo deoemus.

f

^

]

u l

"

i

|

, Uandoquidem , Hagiophi-

:äm;ïicälem.i

n

la;jam anima tua,uti opor- 5i/

j

tuit, à morbis fuis fpiritua- ht

libus purgata fit , ac deinde divinis

luminibus, quz ex vita virtutibus- t

que Salvatoris emicant;illuftrata;id:

unicum deeft,ut te Deo unias,quód:

hoc duobusque fequentibus die-!

bus, modó in dies decem folitudi-

nem tuam protrahas,cum ejufdem

MM

gratia fa&uraes,. Ut veró fscias fe-

N

liciffime, nihil, meo judicio , aptiüsi

eft Amore divino. Conformationel/g

fux voluntatis cum Dei beneplaci-itigy]

to, & devotione erga Auguftiffi-ulin

mum Sacramentum. Per ifta te de-uly;

ducam ad vitam unitivam,initio ab::;:eüsq

Amore facto.

UFR,N

"nb

4

Vifitatio Venerabilis Sacramenti , &y

!

"

tj an

|

|

& preparatio ad meditandum,

Mg

M

1

!

ME "^

din

Solitudinis.

&

L MEDITATIO,

De Motivis ad amandum Deum.

hD

Oratio przparatotia contueta.

adin

Raludium. Imaginare Paren-

m

I.P

J

E

i j

tem aliquem,qui omnia media

T 0a

!

adhiber,ut affe&tum Filii fui fibi de-

or'bisfuiä:::

vinciat; rogat illum,blanditur, be-

neficiis obligat , hzreditatem ad-

[ ;»Einäecæ

dU

AA

promittit, nihil denique negligit ut

ame:ur. Án non naturam omnem

TAT

i

exuiffzt Filius,& ram benigeum Pa-

Dyounig

trem non amaret t

qr:nr!bus (

l

jem o

II. ?ralud. Pete à Deo gratiam,

gsïc-.mmta;;i;r

ut bené agnofcas exceffum Amoris

Vorl

h

N

ii

illius,quo erga te níus eft, ut ifte er-

[

ga filium fuum Parens.

p

1

Mul

t

(ffi

L. Puntlum. Deus excepto, quód

violentiam nullam adhibuerit li-

J i u

bero arbitrio , fecit quidquid po-

j d P

tuit,utab homine amaretur;omnia,

p ia

ri-

ut hoc affequeretur , tentavit. P

pitiut

mó,creatum é nihilo confervat , &

momentis omnibus proroget illi

d

vitam,quod perinde eft,atque £ no-

mcdl!imïï ;

14

va

m

428

Ofavyus dies

va continuó crearione illum reftau- jl

raret, fine quáinnihilum füum re- :

forberetur. Et quo hzc , nifi ug/

otium ficillum amandi : neque tam. 1

tüm confervat, fed confervat cum uj

follicitudine & amore, veluti pu« ii

pillam oculi fui , velut oculos fuos ;

Qui vos tangit , tangit .ngillam CU

oculi mei : imó huic officio impen- s

dit Angelos,Aulx fux Principes,no- u

ftrüm viliffimus habet aliquem ex duj

;

:h

,

iis Principibus continuó fbi affi- i!

J

M

l

i

!

ftentem,& advigilantem no&u diu- ii

queper triginta , per fexaginta an- agj

nos, quamdiu vita proerogatur. Se- m

i

ceundó , homini przcipit, utamet, i

przceprumque illud minis mortis , lt

:

& mortis zternz ftabilit; adeó ut jjjj

ATR

omnis generis malaindícat, íinon

rply

amet, Terüó, illum rogat , & cor

]

d

illius poftulat , nimirum ad amo-

hmc"

rem : Fiz,prebe mili cor tutan ; & af-

tj

At (lj

feverat ifthic eff delitias fuas: De-

i

MP

nrenn"uus.f;

htie mes effle cum. filiis bomimua.

AMQnR

ficiig

J

!

Quartö,ï innumeris illum bene

u

"AU

"N

fol- -

U,l

t d

Solitudinis.

419

hricotlicitat ad

Amorem fuum ; iftis

litltot recreationibus,tot pulcherrimis

Va tobje&is, iftà corporis valetudine,

Umiftáà Amicorumturbá , & pofthzc,

A 0n AW

rzparatione glorix interminabi-

MM

i

lis ; r1odótantüm ametur. Anima

Itidii mea , non ifta fatis potentia funt in-

t Weitamenta, utte donestam amanti

,uicofäcioim;:Deo " utqüe deferas omnem amo-

fuzPrin:i;fs; rem earuim creaturarum, qua te ab-

kls ftrahere poffent ab hoc unicé ama-

tll bili? & non fum rupes duriffima ,

umb quin te deincepsamem , óomnium

f

Vi

Hbl

i amabilium amabiliffime! Protefta-

wgritio. Fervor. Confufio quód tam

" D

u

feró.

313

vriþ L

W

o

H. Pantlum. Magna mihi Deus

bbl

peculiariter contulitut me ad amo-

h" l]

jiid,

rem fuum pelliccret. Fecit mibi ma-

T n

£na,qui poteus e[f. Primó, voluit me

g u

effe familiz honeftz , &piz. Ah,

1 u

quid fi ortum duxiffem in Turcia,

il

H

l8

autex parentibus impiis , qui nul-

jam educationis bonz curam ha-

"d

M

J

o

- uiffent ! Secundó , dedit mihicor-

n

[

pus

m

430

Otlavus dies

.

pusintegerrimum, in quo ani

ma fe, [:m;CIUSIümhib

y

i

idoneam experitur ad illum cogno-

;

Ícenaum, & amandum; cüm tot aliiygrir?

naturz infortunio priventur eà fe-,f:rumlcoxmm

licitate. Tertió non fum extinctusyjliili

in utero, autpriüs, ratione quàmy ijun

uterer. Vitram mihi & tempus quojpii

illum amare poffam,imperuit ; ubiiji

tot alii prius interierunt,quàm fun«; m

!

gi poffent iftis officiis. O Deus omní,

À

M t

lh l

M

amore digniffime , vellem te amar; ;;

mille millibus cordium, fi tot habesj;;

rem! quaz igitur foretimpudentia s;

fiiftud unicum & miferum , quod,,-

2200

habeo , non totutd. integrumque;... ,

"B

impenderem,& confecrarem amo:,

Ml

li

li

& 1j

rituoc

T

j

[

]r

IlI. Pun&um. Deus mihi demon;

!f, qi

Ui

ftravit fingularia quzdam Amoris;,,

&

"

r

& Benevolentiz argumenta , qu

.

, Pg;g;h

nonaliis ; autin modo, aut in cit

cumftantiis , aut intuitu mcorum u

meritorum. Quisque novicin quCIfar

peculiariter fit Deo obftrictus. Tiigj,

tua nunc expende, anima mea ; $n uj

genterag

I

Solitudwmi.

433

hitgna

i

"

'entem numerum habes particula-

ET

h

m beneficiorum , vocationis ,

3

*j'üum;(umz[ïl

ifcriminum fuperatorum, mifcri-

ïO?N'

"ordiarum poft tam gravia & toties

: !hmrïïï"e etita delicta, & aliorum innume-

Mi -um. O Deusamoris! non fallo

I

i

d

kfl

j

: lu)

me,fi me fateor inter omnes creatu-

WMirs effe obligatifimum ad aman-

T

l

jl

Es

Udum te.

Dignus fum totinfernis ,

E

D

.ï

"Iquor ftellz in ccele micant , finon

"ipermitto , uttocum cor meum tibi

iniidedicatum fit, & ut nullius alterius

tifliireiamore tangatur , quàmtui, aut

n&.rumïqum otek te,

j Colloquium ad tres

erfonas

du Augufiffüume Trinitatis , agendo

fingulatim

Ee)

eratias de beneficiis &

uffvoribus,, quibusanimam meam

giri affecerunt , ut eamn ad amandum

j invitarent. Pater. Ave.

!f

Recolledio,Diutnz tefferz electio,for-

j i

T w',.H*'

taílis hzc prolixior videbitur :

u ,

- M

"

Ti

-JFiüx divinus efl Amot , felix Amoris

jj [

vulnus eff,

,21&!53"31 ï

$4

gtf,lu

a ,

O8avus dies

432

tt PT

dod multum ef felieior , qui femper Ib i

Lefus eff.

NT

Illa brevior ex Auguftino dcfumpta,

" lum ;4

diro te amasi, f..lcbrztu.!o t&atn an-

ul .U»

tiqua,tam nova , fer? te amavi, Aup

alia ejusdem : Ce/um Ó terra clamasi nudíni

Domine, ut amem te.

NWS WU

$cquitur aliqua pars Officii , aut Oratiojm

vocalis. Deinde $acrum, Tum Ledio; u»hnm»

velhac,vel alia,

p W

DISSERTATIO MAWJH"

MIU

TUTINA,

d .W: )

De ctra verum minimarum,

4' OW l

V]QE'

Mor divinus,Hagiophilaquem "

A

lg

exercere tantoPerä defideras,

non tantüm magna molitur ,

fed[ M*m*

etiam ad res minimas fefe d:mxmt

PIO [g*

Quarein harum commendatxonem'u"ï Wlmi

hodie mihi tecum differendum «f

Etr imprimis affirmo , eas ma;orl hg pl

zftimatione dignas efTe quá pafüm*")mm

putetur,five illas intuearis,ut àDee ! uj

ànatura,& abarte 1ndu&rxaque ho-*g 4

minum procedunt ; five ut in eMpang

funt,

!

wdm

Solstudinis:

fum, confideres, Qnid minus eft ca-

e/!.

plllo ? & tamen nullus omnino eft a

ld Uro 4quem Deus in numerato non ha«

hii beat ,

& cujus non gerátcuram pes

TT mharem. Quid vilius Corvi pullo,

'"'*niqui ovo exclufus deferitur à paren-

n

tibus, & ingratà crocitatione viótüe

tf j fub f

diunt implorat? & nihilomi-

um T

]

nüs fe Deus illi impendit,cibumque

praparat : qui dat efcam pullis corvos

ATID I
