j yerfcüä [

effabilem ] 6 fuavitatem ! quis mi-

hidet de melle, & oleo humanitatis

s4, m

tux, utomnes actiones mez fimili

t

fuavitate condiantur!

M H:g*ïq

Colloquium ad Jefum , Magi-

;m;lurism

firum manífuetudinis. Reuni te age

Turd

apud illum de afperitatibus & mo-

P

rofitatibustuis , aliisque adversüs

2, i

hanc virtutem vitiis. Propofitum

,»mnihmquet

emendationis.

Defiderium hujus

Tmadf

amabilis admirabilisgue virtutis,

auipr d

18

Pater, Ave,

ET

Recolle&io, Vifitatio Vencrabélis Sacra-

tl T

menti, Examen Conícienca, Pran-

g,

dium. Recreatio. Vifitatio Veneta-

Mi

bilis $acramenti. Tcmpus Ícriptionis,

LcGio.

ümm |

Wequoi

DISSERTATiO POME-

"t

RIDIAN A.

D

Dere[pettibus bumanis.

"tl

Ihil nobilius,nihil excellentius

':ü*-'emis i

N

poteft excogitari,quàm placere

"tlty

. Deo;

"

l

Solitudinis

41

Bü,in;l,

Deo ; oble&are fupremam illam

T. majeüatemquæ nyllo alio , quàm

r

feipfa perfecté oble&tatur , nonne

N

actio eft , omnium imaginabilium

tl

actionum przftantiffima? hanc ve-

ritàtem, Hagiophila, fic apprehen-

7

do, ut pluris facerem unicum opus,

ümæ

uo conftaret me Deo placuiffe ,

t

quàm mille milliones eorum ope-

T

rum , quibus toti humano generi,

hat

i

omnibusque fimul Angelicis fpiri-

ii

]

'

tibus placuiffem , etfi etiam defixif-

UE

fem eos mei admiratione , & me-

ruiffem ab iis per plura fzcula com-

i

mendari. Tam mihi cordi eft pon-

it, h

dus,& felicitas, vel unius actionis,

p t

qu& grata Deo dici mereatur , ut,

i

f1 Ícirem me poffe talem aliquam

exercere,que illi arrideret, illa per-

J

li

a& mori illicó non detrectarem ;

& veró morine poffem gloriofius;

J

quàm placendo, quàm oblectando

Dei viventis adorzndam Majefta-

j

Bv WG

i

tem ? ex hac opinione mea videot

MW'

h

Plurimüm*ab-

errare

merító golïe-. dicere ,

j

342

Sextus dies

errareeos , qui humanis dudti re-

;umioahquä

fpectibus, malunt placere creaturis,

]*:SU:]W; ll

quam Creatori. Videas nonnullos,

Dj gmiaä !

qui non audebunt virtutum actio-

(igitt

1

nes exercere , frequentare Sacra-

aj

H

menta, hofpitalia invifere, ferere

indi

dul

fermbnes de rebus divinis , & fpiri-

tualibus,filentii legem, aliasque re-

u

r

!

gulas,f1 Religiofi funt,obfervare; ne

F;

W (

Itü

ts

vellicentur,ne dicantur hypocritz,

autqui devotulorum;aut Reforma-

wqunh

torum Ordini accenferi velint. Ma-

pz)ert D

lediéctum illud quid dicetuy ? obíta-

Wt

culoiiseft, boniquidagant, & ne

tf

alicuiirreligiofo , aut garrulo di-

3 igm(

Ípliceant , parvipendunt Deo di-

2 u

Íplicere.Aliosreperias , qui écon-

DT

trario incumbent feduló bonis Ope-

W*J(WI;

ribus,obedientiz,humilitati,chari-

Urels

tati, candori & regularum obferva-

lin,

tioni, fed quam ob caufam , &

MULIT

quamdiu ? donec nimirum ille Re-

verendus Pater , eorum erit Dire-

lh LT

Vs

étor, & Superior , quamdiu prxerit

VL

*f in

ea Venerabilis Mater. Accidat enim

W

mu-

ltti

Selitudinis.

343

I)

1

mutatio aliqua,& alter, qui non fit

Qu

"

adguftum, autadtemperatus illo-

T0 Lu)

rum genio & affe&ui , prxficiatur ;

iU 4

2

fialió oprimus ille Superior aman-

lt |

detur,vale obedientia, valete virtu-

tlm

tes,actum eft,fuiflis.An non hzc no-

5,&Iþirl-

ta eft infallibilis, nihil fa&itarum

in.

l

effe puré propter Creatorem , fed

m

propter creaturam , propter hanc

fs

Reverendam Matrem,propter hunc

l

D

egregiam Patremfpiritualem, qui

!

1

majore quàm Deus apud illos pol-

)01)1 i

lebat authoritate ? Iftiusmodi ho-

n

mines pleni fünt refpectibus huma-

od

nis: non fymbolum aliud , neque

Dad

j

aliam cogitationem habent fibi

I

propofitam quàm peffimum illud:

m

quid dicetuy? & verbo , omnesilli

ii

ex Ordine funt (liceat mihi in re ab-

gt

furdiffüima, uti inepto vocabulo)

jn,'

Placentinorum. Quare decrevi pla-

mäï*.&h-

centinis illis in aurem tría verba

o

admurmurare, que probé intelli-

n

m

gent ; nullam injuriam faciam, fo-

làm veritatem ingenué, & fine fuco

;:ida:*iï'iä

W

elo-

Sextus dies

j

344

d

eloquar ; quod dicam,graviffimum

erit,eos effc focoraes , & animalia,

PT.

1

)

inter bipedesignaviffimia; nulla ra-

yiag

lj*

tione mereri nomen fzrvorum Dei,

us

ho t

quantumvis id effz fimulent ; & pro

conclutione, effe temerarios , & pe-

vihrm:

nitus ineptos.

«t

]

'

t

|

Quod adillorum focordiam, &

m

!

|

$gnaviam attinet,prorfus incredibi-

:eïtpï

32

lisea eft ; nihil talibus amicis fingi

Vi

debilius poteft. Conceperint admi-

unauyd

randa propofi:a poft Confeffionem

bl "

annuam, poítbonam Communio-

Infitda

nem , poft Medirarionem ardenter

lvt

l

|

peractam , in Exercitiis fpirituali-

bus , inaliisoccafionibus ejufdem

Ti

generis; fiillos audias,aut legas eo-

tämgtnue»

rua decreta, jurares fore rupes im-

j

wi J:ï[fpi

mobiles, conítantiz prodigia,nul-

3

«'Jïzyfiv.'((h'

lius ereaturz impetu unquam per-

;fd!hl i

cellenda: & mox verbum unicum,

d

unicum fcomma,unicum,414d dice-

"tbf

iuy ? fübitó efficic, ut tonum mu-

w]

:s'.'.l?UCQUibU

tent , tentationi fuccumbant , &

"

Y

Vlin

onmnium P;"Ggoiitorum füorum

F]:

oe-

i E!P;iu

Soliiudinis,

345

Tiïiämm

oblivifeantur, Tales mihi non vi-

i inimäg'

dentur abludere à Pica Tonforis$

vulty.

cujufdam;qui illamm humanas voces

Wi

imitariperfe&é docuerat ; pronun-

FUI;Xpru

tiabas: hzxec ariiculaté [ymbaium

N

)

Apoftolorum : mille jocos vicinia

ä

& tranfeuntibus faciebat,cantando

in,

Litanias Virginis Lauretarias , alia-

bili-

que 1epidæ garrulitatis arg&umentá

d

proferendo; Dixiffesilliin ormnem

ol

Vvitam aburidé de fcientia provifum

bl

effe, At quid accidi:? die quodam,

ii !

non procul ab edibus Tonforis, ex-

mdina

citatur tumultus ; & folennis qux-

u

dam proclamatio ad tubz foriium,

^

p

"

fic miferam

af

qui cürm infolitus efí

v5

"

(

!

]

p

i

picam perturbavit,confuditque, ut

omnis ltinitas rotaque garrienói

i

n

I

j

peritiajlli excideret,ipfaque naGvae

;uampffq'

ftupiditati reftitueretuz , jam cz-

yitit.

teris fylveftribus par. Pica hzc plu-

rimas habet focias. Omnes illi lo-

g«idd&re- |

at

quaculi , de quibus mibi tecum fer-

mo:inatio eft, fimilibus caibus ob«

bzfïl[oram ) |

noxii funt, Exprimunt optimélin-

01

guam

l

346

Sextus dies

n

j

guamSan&torum , & Apoftolorum

idioma , dum fervore fpiritus ca-

I

qmü m

lent. Nunquam,inquient , verbo

m

vl

lzdam famam ullius, nunquam fu-

::quodc )

perioribus obmurmurabo , nun-

"

aR

quam de victás ratione conquerar,

»lv

r

nunquam talem Regulam violabo,

"u

nunquam me iftorum hominum

confortio , & familiaritati immit-

wunuu'qt

tam.O fermonem elegantem! ó ver-

d

ii

ba non alio quàm San&orum ore

lu bq

iYünt

proferenda ! fed quid ? occurrat per-

[

J

fona , cui difplicere hic non aufit,

nww'r&o;

h

j

iU

quia illa murmurat, obtrec&tat , re-

gulam violat,tantundem ille faciet.

H

Dicatur verbulum adveríus devo-

lt

tionem , adverfus eos, qui majori

U

&t lj

quádam obfervatione res fuas per-

agunt, fübitó iturin antiquam fyl-

tb

vamyin priftinum &laxum vivendi

Vr

]

morem,ne à cxteris diffentiat: uni-

LT

1

H

cus fonus,non tubz,fed joci, efficit,

Ttg,

ut oblivifcantur omnia axiomata

"!t

[

ejus fapientiz, & ad quam afpirare

uw,ä(fgm

videbantur. Miferi mortales, qui

- (omni- |

!

/.13, "

Selitudinis,

T

(omnibus bené perpenfis) nihil ha-

t

i.

bent,quàm verba,quz ventus difcu-

hw

tit! Funefz picz , quz ad tempus

tj

garrire didicerunt, neque opere ex-

», t

plent, quod confcientia , quod ra-

nquenr,

tio, quod Deus docuerat! An non

L

zquiffimo jure tales, debilesin fu-

ii

premo gradu , atque ignaviffimos

lr

pronuntio ? quid enim ? debiliusne

T

aliquid effe poteft , quàm femper

J

trepidare;ibique timere, ubi nulla

Ti

timendi materia eft ?^ hoc eos indi-

T

eio notavit Propheta Regius (4) di-

it, f

cens: Z/;c trepidaverunt timore , ubi

T

nonerattimor, Animosillorum fine

p

caufa timor occupart, fed timor ab-

gumzþari

omínandus , quandoquidem tum

tmeant huic vel illi difplicere,

Ia

quando virtus exercenda,& divinis

u

i

'

s

infpirationibus

obtemperandum

eft. Coger aliquid addere de dam-

u

nis, quz illos fequuntur, & tibiob

;i1 QM )

giom

oculos proponere Ducem horum

pj

vecordium;& ignavorum , quibus

E

(a) 2/13. v.5.

: (omN'

f

|

48

Sexius dies

ad bené faciendum, idcircó animue ii

decft,quód vermis humanorum re- jj/)!

fpeétuum omne illis robur arrodar, ;

sst

Fortaffe perfpectà hujus hominis ;

«smmuer

miíerià,& infirmitate, deteftaberis

atl

hanc Placentinorum progeniem, ;

eeulrum

neque eorum ritu vivete voles.Dux

MT

mll

igitur illorum & Princeps , & qui,

ut placens viveret , Iepræ perpetuz

ibir

l

per!rulo fe expoüm eft Naaman Sy-

l

I

li

rix Regt charus & ü-premus mili-

t

tiz przfes, laborabatille lepra tam gj

atroci, ut caro prope difflueret :

ut ttrmil

curaretur , mandavera: illi Elifgus, y.

ad quem opis gratiá accefferat , ut u

feprrras in Jordane (e lavaret. Verüm jj

Princeps , quialium valetudini re» jj

cuperandz apparatum exfpe&tave- jj

p

rathoc przifcripto fic attonitus fuit, ,.

t]ä

ut obedire detrectaret : humani re- ,

D

fpectus tantá vi animur illius inva- Mb

femm,utpmpä mallet, per omneni ,,

"u W Al

vitam,leprá cooperiri, quàm in hoc ,

L"Iz !

fluvio fe dlluure

Ognd ? ajebat,, t

aquz noftrz,& Syrix Humxna,falu-h,

"Mi

briraté

|

Selitedinis.

3il'€öm£;rd;

349

britate inferiora (nt , & cedanc

liHOfL'ZFg.

aquis Ifrael , & fluvio Tordanis *

Id

1

l

i

i

quid dicet Rex meus , ubiaudieriz

me tantum iter confeciífa, ut fepties

i

Mn"

ï

me lavem in hacaqua ; qux nulía

nftun

virtute naftram antecedit? quid di-

[

ce: Domina Conjunx , quz profe-

&ionem illam impedire conabatur,

w

maluiffetque me uti domeftico bal-

nmmSy-

Ti tl

neo, quàm hic, interrá peregrina,

omnium oculisexponi * quid di-

f

1

cent Duces mei, quid Milites? ride-

UAU A

bunt me profe&ó, cüm intelligent ,

D

fupremum fuum Prxfe&um , tan-

t

tum viarum difpendium feciffe , ut

o

fepties fe lavet.

Hifce cogirationi-

bus flu(tuabat Naaman, adeóinfir-

tu.di 1

j

IFS&A

mus in propofito curandz valetu-

;

jf

dinis, (quàm quovis pretio modis-

gt

que omnibus quzrere debuiffet) ut

| i

parum abfuerit , quin ob funeftum

,vumnem

illud (auid dicettr?) leprofus, idem-

g

quequiabierat, in patriam rever-

.

p

teretur

?

& nifi Minifler aliquis

m

1af-

w

eumad experiunda; aquas anin

fer.?

l

Sextus dies

259

m,äpsrf;(m

fet,a

&um erat,perierat,omni fpe fa-

ii

"

Jutis depoütä.

Adeoque Naaman ad

um

TR

vivum mihi exprimit placentinos

illos, eorumque debilitatem &

3br:;e[lrf$

v jl

L

igpavi

am ad executionem boni et-

;:sæulïoyaïiic

$amno

n difficilisneque ardui,quan-

M

^

"

"

|

tumcumque folida , atque fan&af

—

:

d

[

!

(

*

.

[

I

propofita pracefferint

W Wl

'

Ne igitur mireris,

fi poft tantam 4

ignaviam aufim affirmare,

eofdem iil

j

|

nullà ratione fervos effe Del.

Non lopteïünni

"

l

i

abeo à fententia Apoftoli

affeveran- it,

Chrifh fer- rJlf

tis: $i bomimibus placerem,

iV

i

ynus non chE-m. Atin

domo Religiofa

I(; 'A"«ïma

RI

N

divinis ob

fequiis me mancipavi ,

1

i, praterquam:

|

M

*1»1

eadem ego, quz ali

diaffe&u , qui:

il

quöd ex ifto placen

mihi quafià natu

ra in(itus eft,ui

emnia faciam ad oculum; & ut pla-t lz

& 'UCE?, qu,*n

ceam aliis precipué familiaribus,

amicis meis, ideone minüs exifti- nj

:

mer fervus Dei ? dic , quidquid vo-

les,Dei fervus non es: pronuntiaviti.

^

Apoftolus,

oraculum eit. A optimis

"ittloy

voluntatibus ,

& defideriis plenusu,.

D

]

j

Solitudinis.

35!

Mpf

fum,fi perfpectum me haberes, non

uj

tam IBCIHS expungeres inc ex nume-

lt

ro fervorum Dei ; fi meintuereris,

lttr

nihil reperires dignum vitupera-

"m

tione; in ferie meliorum me collo-

]

gt

cares,nullo alio vitio laboro, quàm

ts

ifta placendi omnibusque fatisfa-

ciendi cupiditate , quà fubinde de-

du

linquo: hzcuna noxa mea eft , ne-

L

que dealiaà multo tempore me in

j u

Confeffionibus meis accufo. Nihil

.

refert , fan&i Pauli decretiora fen-

Jcklïü

Ali-

i

tentia eft: lervus Dei non es.

f

Áin

quid forfan tibi prx D. Paulo arro-

T

gas ? fübire hoc debes,velis,nolis. Et

xü?ü

qum

tu quoque Hagiophila patiere,ut ti-

m

bi denunciem , fi forté hác imperfe-

&ione laboras, te Deinon effeancil-

d

I)

lam. Verum bonifervi argumen-

hDUs,a

tum eft, quando omni contentione

T

fatagit placere Domino fuo,ejufque

ao

j

obfequium , & beneplacitum obfe-

i

J!

quio anteponit aliorum , quos

omnes prz illo parvipendit. Ad rem

N

facit , quod notant Phyficarum,re-

j

[

u

p

Ium,

5*

Sextus dies

Q

rum invefligatores , quando de A-

ii

^

quilarum natura differunr. Ajunt

j !!g.flum]

mumenf

Aquilas, utexperimentum faciant,

explorentque , quinam pulli fui

ii

finclegitimi, & à patria virtute nii-

(inf a

nimé degeneres, folereillosadhuc

i znnq

implumes unguibus attollere in al-

m

tum,& foli opponere, quem fi fixa ,

M

i

i

immotaque oculorum acie incuen-

l:

]

u)

"

tur, habentur prolegitimis , &in

erimyenm

nidumrevecti , velut fincera fobo-

nh:ispro:

"

n

les, educantur. Hoc eodem experi-

|

[

T

mento filij & fervi Dei agnofcun-

J t

tur ; fi re&tà in Deum oculos d«fi-

E t

gunt, nonm veró detorqueant in ter-

n

ram,& creaturas,illa optima fervo-

At

rum Dei nota eft ; fi conritrà accidat,

:h*usproüze:

falsó tanti dignitatem nominis ar-

Tltrly

rogabunt. $i obtemperetur Domi-

UT

l

no,fiSuperiori , non ob prxclaras

a

Ulbus [

illas dotes , neque ex naturali erga

ï

WT

]

EA

illos propenfione , autaffc&u , fed

T

DI

quia in iis Deus,cujus perfonam ge-

ATU

runt,agnofcitur , nonattenta illo-

rum gratia, vel ut nobis propceres

"*»'ïm 1ingm

lan-

||

Selitudinis

53

tl

[j

blandiantur , noslaudent, colant-

l D

que ; fignum perfpicuum eft, divi-

)

n

Mm,

num numen fpe&ax , neque aliud

l

l li

inrendi , quàm ut illi foli placeatur.

H

Talem fe exhibuit Religiofus ille ,

|

(

TT

qui per annos duodecim obfequx-

tj

j

um fuum feni morofifime , à quo

]

»przter dura & afpera verba, (forté

D

&chbera) nihil referebat,conüan-

j, tf

terimpendit. (4) Ea fané conítan-

W

tía fatis prodebar , ilium nihil aliud

p

fpe&taffe,quàm ut placeret fupremo

j

j

Domino , cujus pcrfonam in hoc

nid

fene intuebatur ;

& vesó quando

i

Ui

felicem animam efllavit, ceactus

um

fuit moleftus hic Superxor prafen-

TA

tibusprofiteri , & dicere

: Fratres

j

mei,non homo hic,fed Angelus eft

]

quandoquidem totis annis duode-

THULA

cim,quibus mihi fervivit, & zgro-

m

tanti adfuit, etfi afperrimé tractare-

j H

tur à me, nihilominüs omne obfe-

if

quium, &obedientiam mihi prz-

au

ftitit, cum hngularx dIIzbenua , in-

fU

n

ere-

M

. (a) In prat. /fu,;t,

4.

Sextts d;es

vt

|

credibilique alacritate. Illeeratves

iiun:scäa;

rus Dei fervus,non autem placentie

"

ni illi,qui malé ob humanos refpe-

é&us agunt, aut qui bonum non pu-

yim

hN

Ui

ré ob Dei amorem , fed propter

/!

A0

l

r

creaturas 0perantur.

Riniamus: Non hoc folüm da-

1l

3j

mnum & detrimentum eft : inepti

M

(

jl

NI

funt,& reverà temerarii, cüm fupra

vires & facultatem aliquid molian-

CA

AU Uf

tur,& quod fieri non poteft, facere

tamen ipfi velint. Modum accipe :

ii

lii

nunquid certiffimum eft, nullum

wl

adhuc hominum 1n rerum natura

d

extitiffe, quiomnibus omninó fa-

tisfacere potuerité fac optimo,quo

lN

D

|

potes,modo , femper aliquisrepe-

TET

rietur , quifactum carpet, cui ali-

ii

vnii

quid difplicebit. Agas bené, fatui

vituperabunt ; malé damnabunt fa-

UT

,

pientes ; ceffes ab opere,ut nec ma-

"8

E

M

lum agas, necbonum , jam hi & illi

l

tibiilludent. Imó nonnulla ingenia

aid

ficà natura corrupta funt, ut repre-

l

hendant omnia fzu bona,; feu mala;

*"thi

n1S

Solitudtnis.

355

ht

his videut placeas , ut facias fatis.

Pliizlïi-

A&iones etiam fanéctiffimz vellica-

tionibus obnoxiz funt. Abbas Po-

losn;;;.

RUT

u

ponius magná & munificá charita-

PWFi

te pauperes peregrinos excipiebat.

Plurimus hac dere inter Monachos

li

fermo, multi ajebant prodigum ef-

fe,bonaque monafterii dilapidare,

ii

mfupra

alii contra affirmabant bene illum

tUl«

facere , & ejus charitatis intuitu

Deum fortunare rem familiarem.

j

Quid effe melius potuit,quàm quod

4

us

clamabat czcus Evangelicus : /ESU

hat lï

fila Davidmifevere inei. Acceptus erat

inif

hic Chrifto clamor, nonitem aliis,

qui hinc indignabantur, €7 qui pra-

m

ibantyincrepabant eumsut taceret. Ipfi

a

: "

Angelici fpiritus fatisfacere omni-

bus hominibus non poffunt: Quan-

Y

do Angelus,folaris coeli motor , fo-

"

j

y n

lem ftitit,ut vociJofue obediret;ipfi

|

jii

j

Jofue placuit, ejufque exercitui ;

l

at alii,quicladem patiebantur,egré

ferebant hanc ftationem , & folem

n

diris

devovebant.

motoregpique

[eum*h,f

Chri-

u 7

|

56

Sextus dies

Chriftus Jrsus u: Filius Dei foret,

; nnäripiz«

ád confecutus non eft : tota illius vis

v,ïunï,ä([ä

taquafi fcopus fult contradictionis ; !

"

Nleve(

verba ad homines facit , dicunt ali-

M

Atl

qui nunquam fic locutum effe ho-

g»:m»:.-ku

minem,alii obtrectant , effe feditio- !

fum, aptumque ad plebem in Do- ;wf::&ibns?*

minos animandam, Sed quo pa&o /!)':

Angeli,velSanéti , vel Jefus omni- 3l

bus placuiffent , cüim ne Deus qui- a'mimb"*Pl

dem eà poteftate, quá eftjid faciat? "n

teftatur Alphonfus decimus , Rex t

Hifpaniarum , di&us Aftrologus, "n

cui cenfurahze aliquando excidit; um

fi Deus mundum conditurus fe in

j

--

d

confilium adhibuiflet , fe multa

lrges

oftenfurum fui(fe, quz ordine me-

hij

:

liori difponi potuiífent,

Teftatur

hij

pretereà aliusille , qui hominem,

*j

ajebat , przclarum effe Dei artifi-

dty,

cium, deeffe tamen in pe&ore fene-

u

ftcllam , quá cordis arcana penitiüs

"t

infpicere poffemus.

Res certa eft ,

M

fieri nihil poteft , quod ad guftum

At

fitomnium , & tamen eó connitun-

;

tur

Solitudinis.

357

DEI 7

tur noftri placentini, Deo placere

At

volunt, & creaturz , quod poffibile

l

Iq[ j

nonefít. Neeosimitere, Hagiophi-

lii

Ja,temerarii fun:; Deum fpe&a, huic

M

fac fatis , & confcientiz tuz , & cz-

bt

tera omnia flocci pende. Hlli, qui

tire

refpectibus ducuntur humanis,nul-

d

los!à Deo favorcs confequuntür ,

ïlsumqi-

imó Deus dffipavit offa eorum, qui

bominibus placent ; càm écontrario

n

l

h

in eos munificentiffimus fit, qui-

bus animus eft , ut illi placeant, pa-

rum curantes , quid di&uri, aut co-

Ti

YCU

gitaturi fint mortales. Przclarum

3

hujus rei teftimonium eft in beata

i

Margareta Iprenfi, Religiofa fancti

Dominici

adhuc puella obvium

habuit adolefcentem fatisà naturz

y

dottbusinftru&um , ejufque amore

5:' zr:id-ä

peroculos adiiffo capta eft ; & ali-

r f:üö "

quamdiu amicitiam illam fovit in-

tra terminos omnis decentiz & ho-

;eni:iüä

"

:

neftatis , non quód ullo conjugii

cum illo contrahendi defiderio te-

u

notetur , fed ucaffectui fuo , nat

ura-

i

liter

[

P

Sextus dies

358

raliter in illum propenfo fatisface-

1

j

|

!

s

ret. At Deus, qui folusamari ab il-

yra

lacupiebat, tam validé perculit il-

g

lius animum, ut decreverit fe pe-

u

nitüsamoreillo exuere, & adole-

ii

confuetudinem devitare.

fcentis

m

lul

Peracto hoc propofito , accidit poft

pauculos dies, uteidem illa in pla-

W [

teis Occurreret, jamque in eoerat,

Jb

Jthin

ut confueto more alloqueretur

verüm propofii memor, & femo-

du

!

to omnirefpectu humano , tergum

a"

illi, fatis inurbané , obvertit , in-

j

J

lll

n

curritque in proximam ecclefiam ,

utad pedes Chrifti cruci affixi pro-

IN

^W

voluta meritas de hac victoria gra-

"ii

tias referret. Tantoperé id DeiFi-

lll qi

lio placuit , ut vifendum fe prz-

44l T

bens, illam infigni coroná conde-

4f

u

coraret. Sufficeret forfan una ta-

l

l

l

j

lis actio , & fimilis humanorum

W

reípe&uum centemptus , ad conci-

n

liandos nobis divinos favores, & ,,

l

fanctitatem comparandam. Cur fol- |, :

"TA

licid erimus ; ut placeamus crca-

fuik*fml (

turis;

|

Solitudinis,

359

l.LHg

turis,quz nos non judicabunt, neq;

. debitam noflris acionibus mer-

U. cedem redhibebunt ? nonne praftat

ymfïf'ï placere Creatori , eoque uti fymbo-

[

(

)

^

lo : Dum licita faciam ; quod lubet;

*

"5 alüdicant.

iil

Nifi hzc Lectio fufficit , profequere ea

I

apud Rodericum,quz mané de humi-

Mi

licate incocpimus,aut cap.2.3. &5 lib.z.

de Imitatione Chrifti, Deinde fequitur

M

AO

Examen.

Mp

EXAMEN CIRCA MAN-

l

SUETUDINEM,.

dum,

Rimo,Subinifsé loqui, & bumili-

j

ter C frne [lrepitu. Secundó, Non

figt

st verbis au[leris,pervicacibus, gmpe-

[

riofis,aut qua contemptum aliorum ve-

t

doleant. "Yerdó, Nenm cantradicere

"

aliis,neque cum ullo conteflari. Quar-

äll

u n

tó , Nullum contriflare five verbo frve

"u

effu, frve ope vecu[atd, quantummyis vi-

[

1 G abjecius videatur. Quintó , De

( l

nullo queva ,. eif injuria nos affeciffet ;

|

Qu

qua fi eft , frat id verbis blandioribus,

|

')

qua& excujent, €r elevent refutando il-

Wi

4

60

Sextus dies

TT

qb l

j

4

m. Sextó, $ qui[piam nos lafit, nm

hn

;,ï",ä

I!

exfpeClemus , donec ille culpam agno-

n

féat , eqn[que veniam à nabis poflulet, |

;glü l

»

M

féd ipfiillum. praveniamus , € depre- '

i

TE

cemur , quàd indignandi occafionem (

I

)

j

dederimus.Sepiimó,Non reprebende- '

d

!

11

ve aut increpare alios [rme gvavi canfa.

Wl

i

l

Qétavoó, Aliorum defeGlus r 1mfrymi-

l

L

n

1ates beniene tolerare , neque admo-

TU

dum curare , quód noflri defetlus aliis

Ql

frnt noti, Nonó, Nullo indicio demot-

(l

Jfrare antipatbias quasdam , feu aver-

Jr

It

ffones à nonnullis, [ive 1lle à natura in-

1j

!

!

Il

|

dita ffut; five u[i comparate.Decim,

:zfriiqm

Nunquam exbibere fe faffidiofim , [éu

1N

"l

MM

l

veltufeu eeflu, feu alid quAdam vatio-

^ahjy,

ge. Undecimó, Facilà concedere 1n

At

fententiam,dr opinionem altoyum , ve-

;JIOOMU (

feGo proprio 4udicio, Duodecimó,

Nunquam im pepovem partem verba

j'f?& h

aliorum intevpretari.. Decimó tertio, t

Buodam commi[erationis affetlu fevri li

2n a[fliflos,earumque miferias €r cala- nj

mitates fentire. Decimó quartó , In flng

cofia negotiærum 4 occupatz'

onumy !iz;k's,a'g,gj

tran-

Solitudinis.

261

atyanquillitatem €r bilavitatem ammi

p

U.W;';;.

|

qrefeferreyvultu feveno,e& compofita.

Hagiophila, hz przcipuz man-

uetudinis notz funt,da operam , ut

ff*l illas obtineas, & fru&um reporta-

j

" bisincredibilem.

Tempus cft jamOfficii,aut precum alias

Wi

rum vocalium, deinde hujus Confide-

If

rationi$.

Ll

ll

h

CONSIDERATIO.

!

1. Ui bono cxtera,nifi perexere

h

T

citium,& acquifitionem vir-

tutum fiamus veri Dei miniítri ?

J m)

tj

prezcipuum hoc eft, cuiattendi de-

et, reliqua tantüm accefforia fünt,

efam&a

Id

Dofitheus in fuo Monafterio patra-

bat admiranda , in converíatione

laimAlrLk

l

fua eratamabilis,in egrorum obfe«

quio obítupefcendus: at hincaliqua

li]dh

j

,t!

Ub

"

gloriz & vanitatis titillatio illum

"

invafit, quam adverrens $. Doro-

m

y

j

. 'theus)hoc dic&to,quod pluribus con-

(

il

wl venire poteft,illum perftrinxit: Do-

W(

u

f

. fithee, infignem aliorum famulum

te Præ&as, & egregium complacen-

H

PW

u

a

H

Sextus dies

J

462

tem ,

fed nondum Dei fervus effe:

at

é&us es.

MT

II. In tua fitum eft poteftate, ut

st

maximas przítantiffimasque virtu-

;zï:mvis |

'

tes confequaris,gratia Divins 1obis

220

non deeft, fed nos defumus gtatiz,

T

Vult Deus nos ad fublimem perfe-

at

&ionis gradum evehere , nos nori

! i

aliam,quam mediocrem, virtutem

a

volumus.Quis Aulicus dignitates &

IN

favores fibi à Rege oblatos recufat ?

ii

at moleftia in virtutis acquifitione

dtn

reperitur: quisignorat ? fed neque

M

.1,',11"

[iri

hocignoratur , rofam effe fpinis fe-

ag

pram,in concha,unionem. Hac mo-

!

TT

leftiá coelum emitur , an pretio ni-

"J

1

äh'

|

mio,& pcenitendo ?

;]v

1 n

III. Non advertunt homines , &

;

At

nihilominüsverum eft, acquifitio-

nem uniusvirtutis , & exercitium

LT

$U

unius a&us virtuofi , majoris pretii

e(fe,plurisque xítimandum , quàm

S'Hio i g1

fi celebrem aliquam de hoftibus vi-

i

l

&oriam reportaffes , aut acquifivif-

fescentum millia aureorum annui

cen-

u W

!

4

j]

301;206/;";30

363

[

j

' éensüs,autregni alicujus fceptrum,

& diadema obtinuiffes. VirtusChri-

4f

ftiana bonum Dei eft,cujus intuitu,

um

ul

quantumvis exigua fit , omnibns

tamen totius naturz donis anteftat,

ju,

üt omittamus mercedem , qu erit

lFEHC

OOf

fempiterna.

IV. Quàm me olim pcenitebit,

(s

quando videbo me propterea eífe

i

wit

non affecutum eum gradum virtu-

' tum & meritorum, quem Deus mi-

j

. hideftinaverat : quód nimium rei

fnveq

[j

7^ alicui creatzadhaferim, aut quód

repudiaverim Divinam gratiam,

lHW'

eique non omni modo fuerim obfe-

i

cutus. Ah! quàm charo mihi fta-

! buntez commoditates & deliciz ,

)' quibusnunc,cüm graviffimz virtu-

* tum negatiationi ftudere oporteret,

g indulgeo ! utinam folo purgato-

MM UT pretio & gloriz imminutione

$! Iuam !

bt

!

V. O virtus ! quifquis perfpe-

1uil'ïïilj"-&um haberet valorem & meritum

1 tgum , illires omnesterrenz vileg,

W

X5

&

364

Sextus dies

& fuo affe&u indignz viderentur :

&utnulloaliojadillam amandam, !

ftimulo compellerer, quàm quod jjjj

!

quód Jzsus & MaARIA eanderm tan-

toamore profecuti , complexique LT

fint,volo amare, &credere, nihil 3

i

effe amabilius eo obje&o , quod

!

4

ambo illi fapientiffimi rebus omni-

bus prztulerunt. Tantis ducibus

ZT

1

w

aberrare non poffum.

þx

Hg

tiny

VÍ. Vah rerum terrenarum amo-

julim

res! dumguftantur, defipiunt. Vi-

wp:ï:diw(;

vat virtus, il!a, illa eft aqua Samari-

Ti

tanz propofita , quam qui biberit

friet irerum , quz ipfo fuiufu ap-

1

T

"

M

!

!

:

!

petitionem accendit.

JIHaua efl fa-

5l

|

|

]

liens i Yitam eternam.. Q Doimnine,da

.W

drij)

D

l

mibi banc aquam.

MU

5

$cquitur hora quietis,deinde Offl,

tl

!

/

il

j ïfhf

& aliatum Orationum, tum Vifita:ioe

N

l

nis Venerabilis Sacramenti, & gra«|

on.:joüeg

parationis ad fequentem Meditatio: "l;

nem,

l

"41 l

iffdh'

'Im()]

ld)

L

i

iA

4

"n

Selitudinis.

t

365

m

Il MEDiTATIO.

il q

"

De Zelo Filii Dei evga falutem ani-

(

maytum.

À

li

Oratio preparatoría confueta.

o

h Q

!.P

Reludium. Imaginare paíto-

rem,qui quxrat aliquam àgre-

A

U

u

ge avulfam & aberrantem ovicu-

lam; pervagatur omnia, furfum,

deorfum,per valles,per montes,per

D

ii

l

jl

planitien: , nullum denique locum

:m

non ftudiosé perluftrat. Jrsus talis

paftor eft,qui venit idcircó in mun-

1//])

l

dum, ut hominem ad verum ovile

il ZP

reducat.

ii

J

i

li. ?ralud. Pete gratiam , utex

hac divini Paftoris charitate profi-

cias,eandem fic agnofcas,ut in amo-

I,l

rem illius vehementiiis aecendaris,

"|

& pro ratione ftatíis tui , te pereun-

lts

tibusanimabus impendas.

viui

l. Puntium. Filius Dei zelo in-

credibili fertur in falutem anima-

rum.Priró,illeeft Pater filii prodi-

.

.

?

gi

quidquid enim Parens perdito

mm

fuo

3

S

6

Sextus dies

qim

fuo filio exhibuit , cüm recepit in

gratiam,id omne Jrsus praftititho-

yitia

minibus.Secundo, Jzsus eft magnus

"n

v

ille Medicus, qui defcendit de coelo,

utcuraretur magnuszgrotus , qui

as

jacebat in terra , ut ait Auguftinus,

us

us

quiideó corporibus medicinam fa-

t

€iebat , utanimz fanarentur : pro-

n

pterillas , erantinfignesillz cura-

t

u)

tiones; & morbicorporis, quibus

medebatur,animz morbos,febrem,

NT

furditatem , cxcitatem, paralyfim,

dhoi

duj

fimilesque affectiones repraíenta-

(

bant.

Attentiüis perpende fingula,

üg ho

& follicitum ftudium hujusaman-

It n

tiffimi Medici; N« egent , qui [ani

at)

fént,Medico. Teriià,illeeft, quife

p

meritó comparat Galline pullis

Vi

fuis addictiffimz : Quoties voluit con-

L

misPo(!ggq

gregare filios tuos , ficut. Gallina con-

LT

gregat pullos [uos [ub alus , & noluifi?

Xb a

O Pater amaniüffime , ego fum Fi-

l fohcp

lius ille prodigas! O Medice dili-

n

(l

gentiffime , ex affli&ifimis illis

NI Q

&grotisunus fum ! Ó Pater, qui ma-

terno

Solitudinis.

$67

"ii eerno homines affe&u complecte-

li ris. pullus fum aberrans, qui de finu

J"&Wgnufï tuo me abftraxi, ut ceterorum mo-

"ilti! re ruerem in perniciem! per zelum

$9. (

1

X

illum,quo totam Galilzam, & fini-

ipins

timas regiones peragrabas, mifere-

ln

re operis tui , -& obje&ti primorum,

UC MO

& veterum amorum tuorum. Gra-

Al at

tiarum actio protel, &toto genere

Ti t

humano : Propofitum.

j

H. $untlum. Filius Dei

fuqbibat

m

labores ineffabiles,ut Evangelium ,

':przfen:i-

& amoremlegem przdicaret. Op-

bl

pidatim ibat pedes, eleemofynis

u

piorum hominum fe fuftentans ,

mïgnigïm

contemptu,injuriis & contumeliis,

( ol

appetitus, continuando moleftias,

i g*ilïiï

& fatigationesillas , tribusintegris

uuuu

Mb

villi

annis pofteaquam quadraginta die-

D)

rum jejunio ad hoc fe przparaffet.

u

/l/

Expende anima mea hujus divini

Ü Id

Paitoris folicitudinem erga popu-

j )

lumillum , quin & erga nosillius

n

l

J

fucceffores: die pafeitillos verbo,&

ex-

l[ lm

r

X 4

r

6

Sextus dies

j

D

f

exemplo, no&tevigilat , uteofdem g'naünm,li

precibus fuüis tueatur.

[

qquad

Ill Pantium.Semper patuit zelus'

illius, fed przcipué in converfione 4j

mulierisSamaritanz : fatifcebat ex ii

itinere,& inedia:loco tamencedere

|

f eta

m

priüs non vult, quàm przdam co-

perit, fatigatus ex itinere fedebat fic 1

M

fipra fontem. De cibis injicitur

u

"

fermo: JAIum,inquit, cibum babeo

t

manducaye , quem vos uefcitis : Hie

il

cibus meus eft,hzc quies, converte-

reiftàm animam. Totconverfiones.

aliz ; tot ardentitlimz przdicatio-

nes ; ut de iis diceretur : Nwnquam

Ü

fic locutus efl bomo : quarum uni cef-

9

fit Magdalena ; hz minz inferni,

judiciijeorumque , qux ad alteram

vitam fpectànt; iftz Parabolz , feu

Hiftorix de vinea, de divite Epulo-

&e,& aliis, manifeftiffimé zelum il-

lius teftantur.

Colloquium ad Jrsuu, ut digne-

tur nobis largirizelum füuum , tum

ad

Solitudinis.

369

m

adneflram, tum aliorum falutem

procurandam, Pater.Ave.

t Ht

^

MOR

Recolle&tio, Le&tio Thomz de Kcmþic,

flb

fortuita. Rofarium, Vifitatio Venera-

Utl

bilis Sacramenti, Cosna. Recteatio,

Litanig $anótorum, Vifitatio Vene«

yatur

bilis Sacramenti, Przparatio Medita-

d

li aj

tionis in craftinum, Examen coníciena

tiz. Quies ; adquamte.componens

d

cordi tuo imprime Mariz nomen , ut

ii

cjus illa Cuftos fit.

5 (

rl

radiato

-

;Nunqu:m

(

l

muit

«

WA

pe t

-b $w

7

^

P

TU

E

A

t

;rbalz,fä

n

if 'Umü'.

um

T d

II m'

X $

SEPTI-

j

370

S;e/:timz?s dies

«9 8288 IRIRRSe I

SEPTIMVS DIES,

tf 4(!&',[;'2!!

Qe virtutibus in Pa[fhoue. C* Morte

o

ChrifAi imitandis,

4

|

Deft,Hagiophila, dies mole-

v

ftifümus Servatoris noftri ;

i

A

"

hi

m

Viginti quatuor poftremz

./!'x';.:w

i

horz continent Epitomen eorum

ia

omnium , quz per annos triginta

hi

tres geffit. Szculisopus foret,ut per-

lj

penderentur fingula , qux paucis

hifce horis acciderunt. Inprimis,

—————— i

virtutes omnes , quàm alios illu-

zi c

flriores apparuere.Verüm duas po-

tiffimum attendo : Refignationem

L

allius, & patientiam ; fi aliz etiam fe

T

anfinuant , tuum eritillas xquéat-

ï-ft]üld!läfig

que alias,quas tibà propono , imi-

li ]

taríi,

4

4

Viütatio Venerabilis Sacramenti , &

At í

yr;garatio ad medicandum,

ïC

" ng [

UUH

I. ME-

g

1

du

Selitudinis,

375

i

I. MEDITATIO,

DI

De refignatione Filis Dei tempove

2allonis.

l

Oratio przparatoria confüeta,

i,

Reludium, Propone animo

I.P

,lism)

Servatorem in horto oran-

(t

tem,humi proftratum,& dicentem:

1 poürm

Pater,fi poibile eflytran[cat à me calix

f05 (

ifle ; veruntamen non mea voluntas 4

n

ed tuia fiat,

&

1l ?relu

T

d. Pete gratiam à Deo

(Ul PäUCL

ut bené intelligas, quanti momenti

Iprimi

fit hzc refignatio Setvatoris noftri,

1 l

ut eam oblatis occafionibus imi-

tereo

D

TT

L $untdum. Maxima fuit hzc filii

igmtio;'zg

Jixitt

Dei in Patrem refignatio : velle

lu

quidquid ille quoad paffionem vo-

WP IMI x'

lebat.

Primó quod patiendum illi

erat, fuit tam atrox & infolens , ut

"

.'.'

S. Hieronymus afferát, nernini ha-

&enus innotuiffe omnia ,. quz ille

!

tolerarit ; doloresillius fuiffe inef-

)

fabiles, neque magnitudinem illo-

X 6

rums,

r

72

eptimus

7es

lorum;ab ullo hominein hac vita, j

m

concipi poffe.Omnia przvidebat,&

::gi'aä

"LU

"

; i

