ij pS advertam,& ita fupputabo fin--

fuvuznofmwfg'fgula tum meis examinibus feu ge-

ln neralibus, feu particularibus: tum

i

^

lh

confeffionibus accuratis,ut & ratio-

Of

Wl

T p

nes difpungantur , & errorcs perfi-

TM diávelachrymis & contritione di-

*l

Ütínyj. luantur.

Jilrflümlü u

d

. ÀI. ZunGum. . Tadex erit Chriftus

Ál

.J&sus , tanta fapientiz , ut falli non

;;j Poflit qui excufationes deadmiffis

w'ar.»min;u.rgg

teleribus non recipit , qui occultif-

l

'

t

II

fima cordium arcana perfcrutatur $

dmim ..q

)

4

ui nullius veniam delicti amplius

l

Jl

l

AR

ndulget,qui.gratiamnulli, ne dile-

'

m

i

"

n

lls

AJ

&is quidem fponfis, przftat, quià

hglur

fententia prolata non dimovetur -

!

n

148

"

tantundem tunc tenax juítitie j

l

'.'4

TMM

antüm priüs in mifericordiam

TLT

Inclinabat, Judex magne , quidni

"

Jam promerendis favoribustuis ad-

nj

jil

ii

!l

j

"

l

l

.laboro? quidnite prenfo, ut adfis

fl

It

caufz mez , & caufxtanti momen-

ti? quidni adeó te fzpius in Vene-

w

rabili E,uchari&fa-, in Qratorio ?

ul

l

quid-

918

j

Quartus dies

quidnicontinuó te fequor, ut mife-

I

rumanimz mez ítatum commen-

, n

dem? & dicam : Domine , non in-

yioc

tres in judicium cum fervo tuo ,

ii

quia non juftificabitur in confpe&u

tuó omnis vivens.

al

m

JII. PunGium. Prafentes judicio

gl

adífunt : JEsus, ut me judicet , vel e-

!lv t

juslocoS. Michaél ; inde diabolus,

iio V

ut me aceufet; tum Angelus Tute-

m u

laris,ut proferatopera meabona,&

—

animam meam velin cxlum , vel in

DI

purgatorium deducat , fi ea fenten-

tia feratur ; quemadmodum diabo-

LIj

]us condemnatas animas abripicin Mi

j

infernum. Aderitetiam B.Virgo,

|

sl

cxteri fancti Patroni mei,modó pe-

j

m

culiaribus obfequiis , & fingulari

3![

IT

n

'

M

üItad

veneratione merear hanc gratiam. .

O horribile judicium , etfi particu- "ii

lar&! ab hocenim particulari pen- "tf

det fententia , quz in univerfali ju- |"ita

dicio proferetur ; quóque vel ad "u

dextram , velad finiftram colloca-| "i

bimur.

i'?[lzm, |

Collo: ii

g

Ij

n

lt feq

Z

Solitudinis.

219

'flfïamm(mr Colloquium ad Jrsuw, & Ss.Ma-

n:Domim,mnitrem , inhisenim fumma prahdii

i &t fgm[

j

fpes eft;ne tamen prztereaseosSan-

h i:urmggnfæäos,qui morientibus affiftunt. Ave

"Dj

- maris ftella.

^ Pm?ü'f!iw Recolle&io Meditationis, Vifitatio Ve«

Vs

nerabilis $acramenti. Examen con-

iæ'] Udf dill'»(*:

fcientiz, l'randium, Recreatio, Vifia

tatio Vencrabilis Sacramenti, Exae

j agb

p

men pcculiare. Tempus (ctiptionis,

Lcáio fpiritualis, qua fequitur,

Wirtiny:

d lul

DISSERTATIO PO-

ionti

MERIDIAN A,

tint d

l

1

Prodeffe 4d bene moriendum , Tempus

s

stiliterimpendere.

ib

"NV

Udereémne, Hagiephila, primo

* ftatim adita cibi proponere Pa-

gu g

^

jur t

radoxum aliquod ? id quidem à

]

i

Ti

communi feníu videbitur alienurs,

!

, qQuia tamen exiftimo veriffimum,&

"

h

' J

plurimüm conferre ad ea, qux fum

!

WE f

i

mmmcofx

dicturus , volens lubéafque ribi pa-

tefaciam.

Juvenes opulentitfimi

Ü funt, & inter mortales omnes feti-

€1ili-

Na

i

|

220

nAytus dies

l

—

if

f d

ciffimi, Iftud eft, quod in ipfohujus

, ! ]*gven

diífertationis exordio proferre vo-

lui,neque fidem mihi deroga : nam

j?idS?Ce

tempus poffident , qux res totius

i

quid

a d

mundi pretiofiffima eft ; idque & e-

; ;fmä ii

molumento majori, quàm reliqua

pars mortalium. Non puto teigno-

m vit

|

i

rare pretium Temporis. Familiare

an:qu

TY

o

dictum erat S.Bernardi: N:Pil pri-

!

Et re&é

emïgoï.

Mofius tempore wnvenitur.

quidam Poéta afferuit, minimam

Q

li

ejus portionem etiam cuicumque

C€q90

AUA

pretio anteftare: Noz poterit pretio,

Wmf»'gf'zola

vel breve tempus emi. Ladvicus XI,

Galliarum Rex,fingulis diebusuldi-

!ngi

m2 fuz egritudinis quingentos au-

| tl

Jttstnd

reos Medico fuo numerabar, ut ope

J

l

medicamentorum iempus fibi pro-

rogaret. Optimusille Princepsauro

j

argentoque tempus licitabatur, fed

t r

non poterat pretiovelbyevetempus emt.

ET

lUt t

Prafens aliquando adfui morienti

Jefuitz (cui moleftiffimum erat ,

UT

quód in xtatis primo flore decede-

fj

re cogeretur) cüm propiüs à morte

ütï;ïmjüxt

a

es

ZT (ö(;

Solitudinis.

221

'abeffet, dixit illi Saperior: Alexan-

Mi der

l

(id juveni nomen erat) quid à

hn

J

"i* me petis? cedo,mi frater,quid defi-

"t deras, quid poftulas? Vitam , in-

"d ii quit, Pater mi. Viram poftulans,ni-

"st bil fané aliud volebat, quàm tem-

A? pus, quo vira longiüs traduceretur.

T

j

i Sed nequeSuperior,neque alius ali-

t

i

Jl

ïüf

quis id dare poterat;cariüseflquàm

l

utemi poffit; Non poterit pretto vel

l m

I^

breve tempus emi.. Chryfaorius ille,

"

]

ii

f

Af f&'/(&'füg.

de quo Magnus Gregorius , cüm à

l:

j M

/

/

h

Ef

/ (/ï

/

]

j

!

demonibus citaretur ad redden-

tl

dam flagitiofiflimz fuz vitz ratio-

]

i

sü

nem , magnis vociferationibus ob-

"

M

W

"giü»":ïh

teftaricospit, ut modicum aliquid

n

temporis indulgerent : Inducias uf-

que man,inductas ufque man. Quid

nón obtuliffet ad exigui temporis

ufuram? non peperciffet opibus &

faculcatibus omnibusfuis , fi tam

D

jj

vili tanta res venalis fuiffet

L

fed

sl

j2

ton pote[! preto vel bvevetempus emi.

110

T

Quod cüm ita fit;quis non videt Ju-

'äE

venes,qui juxta naturz curfum,ha-

WPIWI

N 3

bent

222

Quartus dies

bentin poteftate füa plus temporis, u1

m

effe in. affluuentia rei tàm preuofaz

I

)

|

exteris opulentiores feliciorefque?

p

ego quidem nullusdubito ; aítrin-

, Din

go tamen opinionem hanc, dico-

m

que eos organium effe opulentiffi-

ulun, à

mos feliciffimofque , qui bene tem-

slribo

poreutuntur : abundentenim Ja-

st

niorescopiá temporis , habeantque

lr

annos centum , fi placet, tranfigen-

iriemed

Ü

dos; fi tamen tempus malé collo-

|

IU

17

cant, patianturque interire recté fa-

udt g

ciendi opportunitates , miferrimi

"d

l

funt, atque egentifimi, quantum-

Atj [

eunque vivant , neque finem fortiri

UT

poffunt, nifi deplorandum. Ut di-

T.

éto fidem faciam, in medium addu-

"atf

co duas duntaxat propofitiones ,

iab

quarum hzc prior :

Ed

Quem zfítimas diem anni fere-

"bt

nifimum , optimugque ? Non eft

Vrj

Pafchz dies,neque is,quo fol oriens

T

illuftrioribus radiis emergit ; nec

lus

ille , quo czlum omninube detersá

veftem cxruleam terris oftendit

.

L]

m

ln

Dies

]

[Wu T

l

l

j

Solitudinis,

TM

:g

Ü " Dies anni pulcherrimus & optimug

imj eftille, qui optimé impenditur, &

Unusiubim;

quo tempus congruentiffimé collo-

k;

'catur. Dies omnes, quos decurri-

[ :OnïmH

]

: ]

"

.

iUf

"

4,)

n

' mus, ni

hil aliud funt, quàm portio

j

l

'quzdam, & fpecimen illius unicé

I

1

t

;.

"! pulchri bonique diei , fortunatiffi-

[

7

"! mz zternitatis. Omnes dies , quos

Tt)

i

l

'5 ducimus, autpotiüs, qui continuá

T.

M; Itj ;

! ferie nos ducuntnon funt,nifi vigi-

7 fig quedam & vefperz illius xter-

"3 z diei: quatenus igitur illi refe-

";l runtur ad ferenum illum diem z-

1&t* ternitatis ( qui femper erit in ufü

lus gloriofo, & amabilibus zqué ac ad-

n Qd

mirandis occupationibus) eatenus

hod

dies ferenifunt, &boni. At quem

| owon'um

diem vocas bene impenfum , quod

|

[

tempus recté collocatum ? an quan-

1 ;nnik

do ab aurora in vefperum magná

)

E

i

€ontentione ftudioque operi cui-

m

cumque incumbitur? minimé ve-

itj! 1. Sed quando , quidquid agitur,

4ii propter Deum agitur, ejufque ex,

ji/ amore. Etfi mancipii inftar labora-

)

N 4

res,

[

224

Quarius dies

res, diffluerefque fudore etiam fan. /

q

uamfvl

þgmiüefm ]

guineo,nifi ad Deum refaras, quid-

quid id eft,vanum eft,meriffimaque

ypnt

infania, $i veró Dei causá agis, tunc

i;:;waCü.Uïe

Amnumit

demum ipfius Dei opulentiá te di-

tas. Audi, quid aliquando dixerit

ypins d

|

Jzsus homini comparandis opibus

jm D

|

j

!

nilbo

intento, quique tempus omne rei

fux familiariamplificandz impen-

pl

debat: Semite, bac noCle repetent ani» al

mam tuam à te ,quaautem para[H,cus m u

144 erunt? Sculti nomine com pella- ini4g

turis, qui multüm defudaverat , mj

tempufque fuum anxiis laboribus "u

infumplerat. Quis vero conferri du

cum hoc ftulto meretur 2 illum de- hu

fignat JEsus,durm fübjungit : Hic eff tiam

^

qui tbefaurixat fibi , €m noneflin Bat

"

tll

dives. Stultasigitur eft, quifquis (i- lia

bi, non Deolaborat ; fed eolabore ij

fe ditat , fed honoribus augetur, fed |tig

authoritatem acquirit,(ed evadicin (tiy,

virum egregiuni;prudentem,admi- [j

randum, idque fuá induftrià, adhi- lg,

bitoqueconatu proprio; non refert, |: iij

quan-

i

Solitudinis;

228

ue.fuc'orela-ü- uanquam fe redderet inter homi—

Ut [ m

1

nes eminentiffimum, mundi oraqu-

"tlum,omnium thefaurorum,opum-

L

,

ique poffeflorem, nifi inter opes fuas

Deum numeret, ejufq; gratia labo-

d

"uttret;delirus eft,& amens ; Hic eff, qut

Watttbe/stry)sat frbi r non efl inDeo dives.

sFruftra laborat,prodigit tempus,fa-

ca

quàn

istiusq; illi foretotio indulgere

tam inani operá fe fatigare. Et hac

.

ratione accipiendum eft illud di-

ll

si&um S. Auguflini, quo afferit omne

;tempus perdi , quod amando Deo

Id L

inonimpenditur. Quafi dicere vel-

L Qu

let; Deum amare , nonin eoconti-

flere , ut tantüm quis a&us divini

N]h !

l;; amoris exerceat : aliàs ad tempus

; bene collocandum opus effet,conti-

"i 'W

; nuó profequi hocexercitium , que

jj in hac mortalitate fieri non poteit;

fed ut quis omnes actiones fuas ad

eum referat , ejusque amori hono-

iM

pl

jj rique ftudear : quisquisid non facit,

j

"

; nullam tem

|

(

:

poris fui habet ratio-

olidiffimé perdit.

Vi-

cf,l'oïmg»:: nem , fed illud ft

(

N $

y

256

ertm dies

Pfo MD

Videre cupis , tempusillud amit

!crl

quod Dei amori ejusque obfequl(

j

non xmpenduure animam adver

Uim n

utt D

b

ad SacrosRegum libros , ubi Sail

mdedeü

nonnnifi duobus annis regnaffe di-

Mj

citur , cüm tamen manifeftum (it

mS]lD

u t

eum diademate coronatum publi.

!

giilo

ecque regem habitum , per annoi

xl

omnino quadraginta. Utrumque

s lt

iftud facer textus afferit , quód t«

nifi D«llosvero,p

men conciliari non poteft ,

Gregorio affentiamur , quod cün.

ii i

Amatnt

Saul duobus tantüm annis amaverit ""

qu

Deum, eique fideliter fervxverxt,re-

lu x

llqul regxmlms nulla in Dei volu.

mine ratio habeatur;ita ut anni tri "W"W'J

gmta octo evanuerint nobxsque in- lw

hm !

figne relictum fit documentum,plu-

res nos vitz annos numerare non| rin;

poffe, quàm quot bené utiliterque r

impendimus. Ex quo in eam opl-W"ïObf

nionem inducor , fxpe nonnullos| "n

exiftimare , quàd diu in Religiofo tügil

ftatu vixerint , qui forté nonnifi "tin

horam, aut diem unicum vixere;|!x

eum

IT

Salitudinis.

257

"Uliàt propter Deum pauca, plurima

D"'lUSquewerö propter ufus fuos , propter

l'ütamorem proprium , tepidé ignavi-

tl terque peregerint.Reperies permul-

ii«os , qui de decem , viginti, triginta

iíijgnnis,in Religione tradu&is,gloria-

"ebuntur, & erunt Tyrones fex men-

uiillos vircute antevertent ,

iz pfium , q

tf ipunde ace

idit, ut Deus hos , triginta

wis,

jaut multorum annorum xítimet ,

paucorum, defpectáea

155j 'iMlos veró ,

*

1 gj etate , qua 1

lliad vanamgloriam,&

lerumque abutun-

115 0ftentationem p

ur, Quz res àÀT

homa Kempenfi

ii E

d w

as Yoces extorfit : 2duits computant

hu

annos conver[ronis ; fed [ape eff parvus

fru&lus emendationw. Per Deum im-

r i

lem ! eur non iftanunc per-

igg; ImOrta

1

hucotium , &

uv

pendimus ; dum ad

tempus fupcrefi ?nu

per demonum

m

ffirmavit;

fiDeus

juna

aliquis ex obfeísá a

^

dicii diem , illi

- n

!

Vs

poít extremum Ju

fpei aliquid & tem

poris ad ccelum

l

j

1

j

endum commodaret ,

fo-

promer

m uni-

[ d

lum fe pro Deo plura , qua

veríos

y

228

Ouarius dies

verfos homines 'pera&urum. Ante

hunc, majora dixerat alius ; cüm

enim rogaretur, quid maximeé il-

mprlmenh |

ain

lum in Inferno affligeret ? heu, re- T

n

fpondit, quod tempusillud , quod'ätïp

amando Deo,& beatitudini meren- pplir

do conceffum fuerat, tam malé col. /0it!

locarim ! pluscamen , quàm horzg ;!

femiffzm , Angelos rebellesnon ha- zi

buiffe , communis fert Theologo- u

rumopinio. Nos, Hagiophila, qui iiviit

tantüm temporis habemus , tot ho- uilii

Yas,tot dies, totfeptimanas , quid

* dul

E

agere nos non oporteret, ut ea bené víir

collocaremus ? non movebunt nos ii

exempla eorum, qui multum , fed

ttà. )

fruftra laborant, iis fimiles,quos D.

UL

'1dhlbl'

i

;

Auguftinus ait : Bene currere , fed ex-

tyAYiam ? & paresilli, in quem ve-

ïmpu&qu

tus dicterium : Saltavit bené, fed non

|

LUUI

37 fladio ? plurimi hujus fortis funt,

At N

tum inter fzculares, tum inter Reli-

9

li

!

i.

giofos, qui plurium laboresuni fu-

Í

hj

!

füinent , fed nullo operx fru&u;

M

quandoquidem fibi , fuis cupidita-

hu

tibus,

lj

Solitudini.

228

l

mammtïlaus,fuæ gloriz,non Deolaberant.

"5 'Hclexempla nullum ftimulum no-

A

'

!'à bis impriment , ut rem pretiofiffi-

Ü^ mam utiliter, & cum fruétu difpen-

Ui fomus? przfertim eum occafio fe-

UR

mel neglecta revocari ampliüs non

i

poffit? Olim obtulerat fe miles A-

It qut

lexandro Magno , promittebatque

Atl

artem obtinendi fpatio fex dierum

lii

eanuntia, quz aliàs viginti quinque

Mi

——

diebus vix deferebantur. Ludibrio

d uj

excepit Rex hominem, &à fe repu-

t g

lit.Duabus horispóft , re maturiüs

NT

expenfa , hominem inquiri juffit ;

auY

fed fruftrà, nufquam enim ampliüs

i,l

comparuit. Ahlongé lia temporis

"

ï

ja&tura eft, reperiri hic homo po-

F Wj

L

MII

tuiffst adhibitá diligenti inquifitio-

n

ne : at tempus quod przteriit, nulla

poteft ratione recuperari,recipi cz-

p

j

tera poffunt, non illud:

Xl

y

Damna fleo verum , féd plus. fleo

damna dierum.

rb

!

j

!

Rex potevit vebus fuccuryeye s ntmo

!

:

hii

j

plü

diebus.

Ó

Nz

in-

|

230

Quartus dies

j

ingeniosé quidam cecinit. Et pro-

fecto ita fe res habet: amittam enim

at

deceim aureorum millia , fortunas

ii

"l

omnes;honorem,aliaque ejus gene-

ris: deflere quidem lachrymis pof-

m(gmilm l

Íum jacturam ; verum Rex fua mu-

T.

nificentia reftaurare omnia poteft;

qsiij

"

at ubi dies meos, & tempus perdidi,

megniün

nemo eft, qui damnum refarciat,

m

perditaque revocet. Unde fequitur

(

wl

utendum effe tempore, dumin no-

fira eft poteftate, & quidem ad ani-

f

n

mz falutem utendum ; quo nos in-

T

vitat Apoftolus dicens : Dum tempus

vf

babemus,operemur benum. Ex hic mo-

tdtid,

dus erit comparandi omnia, ad be-

1

nam mortem obeundam,neceffaria.,

At

Vulgaris parcemia eft,4nalis vitasta-

TT

lis mors ; fi ergo vita bena fuerit,

atdt

ex optima dierunf & temporis ufu-

t du

ra,non poterit non e(fe mors bona,

'übyri

gloriofa,talisque, qualem exercita-

Wnyt;

tioneearum actionum , qux vitam

d

noítram illuftrarunt , intendimus.

lm

Verüm enim vero non foelis actio-

WWHP:

nibu$

Htl

Selitudinis.

231

!

nibus tempus re&é impenditur, fed

"fïlmimm

:

etiam cogitationes multüm eó con-

mlllla j "

ü

ferunt,& pariter atque illz ad mor-

t liqugq'm "

tem bonam difponunt. Ut animi

t h[hn'mw

fententiam planiüs explicem ; ve-

"umeifüab

nio ad alteram propofitionem,

UT

!

quam tibi promiferam. Eccum il-

G(Iempuspgl

lam dignitfimam confideratione.

Ut v

Bonitas &fanctitas noftrz mor-

d

!

qüh

tis àcogitationum noftrarum boni-

X GU

tate. fan&titateque dependet, ita ut,

Qu

í

;

fi viventes bonis fan&isque cogita-

TA

tionibus animum occupaverimus,

À BXM((/W

certíffima fpes effe poffit mortis bo-

"ATU

nz, Ratioeft , quéd mors firqux-

iil

dam Echo vitz. Clamesalicubi;ubi

tl

talis Echo refonat : Ezge: remittet

li

illa vocem eandem E«ge , & quid-

v

j

r t

quid illi acclamaveris. Idem mors

T

facit ; & cogitationes, quasper vi-

jarit

tam tantoperé volutavimus,hoc ca-

ao

fu recurrunt ; & omnes affectus

m,quz qu

amoris,vindi&tz,avaritiz , aut am-

m

bitionis,que mentem noftram,dum

j

nm['üiïäi

"

viximus, occupatam tenuére, etiam

!

j

j

um

uU

$22

Quartus dieg

" W

dum moriemur, occupabunt. Un-

de ufüvenit, ut blafphemus, Deique

/ Unü' h

ejurator , moriatur blafpheman-

m

do,ejurandoque ? unde accidit , ut

amens aliquis amator , moriens,

non nifi de fuis loquatur amoribus?

g

& ita de cxteris deliris , & nimio

at

rerum mundanarum affe&u impli-

citis. Non aiiunde ifta contingunt

sst

quàm quód Mors fit Echo vita.Un4

sl

n

de eft quód Anglusille, de quo Ve-

d

"

nerabilis Beda (cui vox erat fami-

T

at

liaris : Diabolus me auferat) in voce

N

4

fní

ii

if

eadem exfpirarit? Unde aurifaber

*fgu'i

quidam,qui tota vita nullam aliam,

W

:Lpo

quam de auro argentoque cogita-

H Ml

I)

tionem admiferat , petiit moriturus

';z

|

j

A

1

ab eo , qui auream Chrifti cruci af-

Ti

fixieffigiem , ad pios animi motus

excitandos, offerebat, quanti uncia

li

veniret? Unde ille fznerator (cujus

ftlt

mortem paucis ab hinc annis acce-

Wlï[;:»"g,»ïwmm

pimus)cüm in extremis de peccato-

E

rum confeffione admoneretur , po-

IT

1

ftulavit , viline frumentum vende-

i

|

Pa

retur ,

|

|

Md

Solitudtuis,

133

p

i

J

r

etur , & anbona fpes foret vinde-

'AfthmW

miz ! Unde Pralatus ille , quem

t lf

" fio majorem argentez fupelle&ilis,

g

l; quàm confcientiz curam habuiffe ,

"t nimam exhalavit,contre&ans ma-

Wtj nibus fua falina , pelves, lancesque ;

"!t euas in fupremo agone coram ad-

Ut ferri jufferat ? Unde nobilis ille Sa-

"ii baudus, quiomnem fuum amorem

ATTW !

mulieri cuidam impenderat, obiit

ij lg

dicendo,iterandoque millies; Cor-

Würigin

culum meum, delicie mez , itane

Á o

avellorà te ? nimirum Echo vitz eft

Va

mors. Et,ut alterius quoque generis

Mundin

exempla proferamus,unde eft quod

!y u

quadam S.Urfulz Religiofa,qua in

iytt

longa fex menfium zgritudine,fo-

lia

lenne B. Vi&orie carmen jcerave—

j at

ra

i us

tO fESU, mi dulcis .Amor,m'l'dihgg

f

j a

Tu. (ponfus meus es,vaens mea f[pou-

fa tua ejt,

g

i

proximis annis Camberti obierit ,

qui

hzc verha repetens ? unde eft quod

f

tot

E

[

z;?** : Quartus dies

"n

tot egregiz animz , quz millies ha.

bentin ore: Vivat JEsus, MARIA,

um

JosrEPH , idem in morte etiam fu. ?^

viflimé eloquantur ? totum id ing; !7

accidit , quód Mors fit Echo vitz ; !

adeó verum eft, cogitationes, & af i

fe&us,qui nobis familiares , & j ii

ufu fuerunt,füb id tempus recurfu- ii

ros. Cui igitur bono ez vanz , in-

1 at

m w

utiles, &forfan perniciofz cogita-

tiones , five Amoris, five Vindictz, ^

|

T?

tantoperé infident animis nónnul-

vt

lorum ? Quorfum hzc Caftella in

gt

aére, hz fi&tz machinz, illz voto-

nm(m;oris:o:

rum Chimzrz , illz vagz imagi-

du

nationes, quz multis plurimas bo-

ag

]

nas horas fuffurantur ? nulli rei ifta

"

pE

TT

ferviunt, nifi (przter Dei offenfam

r

ratione perditi temporis) ut mor-

"t apy]

tem quoque producant infelicem,&

"tb [

obitum,in quo minima fit Deo co-

«'gwmorem,

gitatio ; quia enim mors vitz eít

ïfipünnno,

echo, & finistrageediz , quidquid

"t

in theatro comparuerit , iterum fe

"t

fiftet; & ez cogitationes cupiditates

t

qu

Wm

Selitudinis.

zlï

quæ

laue poftremüm recurrent. Nonne

d

"iprzftaret mentem , optimis cogita-

OF[E !

'litionibus 1mbu1ffe, & hác etiam par-

m'"m;te utiliter tempus collocaffe , ut

| MHLvomm modo mortem meliorem ac-

Ml ee tioremque confequeremur ?

Hm 4tj. d

Hzc omnia ftimulant me, Hagio-

* MDU M

hila, utalia , quam fecerim ante-

Xt) LUT

i

ac, ratione tempus meum lmpen-

PHNCIO&WF dam ; nec minuste facturam exifti-

)!l mo, quin etiam ampliüs. Quód ad

!« me attinet , totus horrore concu-

1 (ilij tior,quoties mecum reputo tanti ja-

1l &uram temporis tot actiones, quas

iij ad Deum non retuli , tot vanas in-

Heu ! o-

iirmnty utllesque cogltatlones.

r? lj mnium iftorum rationem exiget à

Q me Deus.Quotidie mihi feré feprem

ii horz funt, aututloquar , autut de

qis| divinis rebus loquentes audiam,

sj aut ut Deum orem, deque illo cogi-

qii tem : elapfo anno, autelapfisannis

qdqa decem, quantus horarum numerus

" ul eft,de quibus exquiret Deus;an, uti

jj par erat,eas expenderim « ? Heume!

i

Quid

q-*

236

Quavtus dieg

r'in

Quid dxc*»:m cüm int *rmaabor de

at IN

decem, aut oumdec-u

illibus

09

At

rarum Oumom

de viginti, vel vigyin!

glüïl qumque mx,,x 3u

Nlmfi E

ETO

P*

o

o

tium Examinis ;

ta de temporg gj

aliorum meorum fpiritaalium Exyi que»o

erc&tiüïuï!*pu,h!"ö1132 atatou Cüä z UI *(

fum in obíequio divino ! fcio quans,

m

to tepore,quantá 'ngdg»mh,-luan-

"

tis diftractionibus, tam bonas ha«

$n-

i

ras confumpíerim , uctaceam rehæ.n,

WTM

vww

hi

quum temporis mihi conceffi. Subit,;

hic cogitatio ,

cuod Deus quartam :

L

fl

horz partem demonibus expro:

bmv:t.qua bené ufi non fünr , ideos,,

avnl

t

que cruciatibus zxternis f'uat addis,.

Wl

I

li

"10 n

éti.Ecego, qui centuriacim centurias ,

5 W

prodegi,quó deveniam, (i Deus tam ;

M. i

infolentem exa aggerare la&uram in-

t r

cipiatf revgc

hicin mentem,pluris ,.

/A,'l'uodn

mos effe inter damnatos, qui idcir-

"lüpttr

€Ó perierint , quàd uhquo femi- ,

lr

quadrante , & momentis aliquot|,.

As

temporis abufi fint :

& ego abutl

*'HEL.

Pergo feptimanis i integris , menfi-

bus, a

!

M

Cülit!lds!?ïf.

237

Ui l

$, -J*"W.S P imó vitam omnem in-

!

mliter

confumo , nihil propter

]

Jl

Deuai .dam , ad merefcroomnia ;

V

m

fj'ïubiqz.ze & in omnibus me FJE&O:

eam )M co-'muomcw $, quas$ no-

&u maque hoï—ü

re vix pf:fïum.

!

&Rkri

m

Millenz &

llenz evolant, & ple-

M

Irque vanz omneS$, Ornnc es ridicu-

DI

[ d

;interim Deo , ut

), [

"g omnes inc

d.

q 1e cem-

d

par foret, non fervitu

pus mihiindultum , utioporteret,

Vi

bené collocatur. Qsändüällxïïq&le

hg Wühif(te confSderationibüs animum

i W adverto ,

fateor contremifcere me,

ii & pæne à tpxchenf'ü'*vxm. divino-

nl rum judi rmm-n abforberi. Erigor

lil tarmen & folatio perfundm,quoucs

uj *"3 intelligo , poífe me prateritam Ja-

m.mrm &uüram refardire bono ufü ejus

tempons,quod mihi füpereft,quan-

! tumvis exiguum & breve fit: tama

i

! utiliter collocareiftud potíum , ut

!

Mu

T

HIH opes 1ngpntes,1pf':qu(? rui ts mde

[ mnthm*wnmt Medius horz qua-

, m drans imenentum unicum ten

L'*)"*

v' '

bt

x1S

i

238

u

Quartus dies

ris bené ufurpatum,magnos produ-

u!iqumdo |

Á

TL

cere affe&tus poteft. Teftis eft ille,d

C

f

.-,4/

4 n pl

'

quo facrz paginz affirmant : Cog

frmmatus in brevi explevit tempoya!

".

idt

amulta. B. Stanislao Koftke Tyroni, '*si'md'j"w

novem menfes fuffecerunt , ut fan. !

li

Á

J

Gitatem — affequeretur ; Aloyfius ""

|

T

Gonzaga, quatuor,aut quinque an- p

[

!

norum fpatio Beati titulum condi- '

il

M

C

tionemque promeruit,

Hz tortu-,

[

qmdumu

natiffimz animz modico tempore

um

laborárunt , fed adeó impensé at-

gt

que utiliter, ut magnosapud Deum lotih

favores, & füblimem inter Coelites stj

locum fint adepti, Qux profe&à i

animadvería me plurimüm folan- AA C

tur,unaque animas addunt

, utrem pv

omnium pretiofifüimam bene di-

À

fpenfem , nequein aliud crebriori ,.

cogitatione , majoricurá, & affe- f&

&u incumbam , quam in utilem i,

quxftuofumque ufüm temporis, "!t

mihi à Deo adhuc concedendi ; cre- ij

dens mihi inculcari illud à D. Ber-!

nardo , quod euidam amicorum "l;

Íuo-

Vi

Solituding

239

n

M

aliquando fcripfit : Effo, tibi

dT

tfhw

Ita anmorum cmrricula veflent , quid

! lt llïïrman.

ieffe babes amitteve tanta tempora,

pta lucra? mibil pretiofrus tempore.

ls 4 kuulz

J

Nranfeunt dies (alutis , €& nemeveco-

*"MI]' u« tat

W ; iBihzc non fufficiant, lege cap, 21. & 25.

T

!

tract. 8. vol. 3. p:rt primz Rodcncu,

del h]

vel cap 16.17. &

18. lib. 3. de Imita-

tione Chrifti.

l'H;

o i

u

"IScquitur Examen circa virtutem : ea;cir-

ca quam hedie te examinabis,erit Hu-

wdco pm

militas,prorfus à re: quandoquldcm :

tgpmy MJUII

Mortis confideratio, multum ad hanc

r (s

virtutem accendat, Hinc agnofíce,num

(Lz n

humilis fis

WRBUEXAMEN CIRCA HUMILI-

T

)

TATEM NOBIS NECES-

E

SARIAM,

M AUAV

Prlmo. Exi[limare [e vilem, i ab-

jniid

» €& abaliis talem baberi velle,

Ml

Iwmdo ex negotis , €F occupationi-

t u

lol

bus ea , qu& viliora , atque mole[loya

J funt.

"n

ïmmr

Secundó. Cateres omnes fibi pya-

ferres

j

240

Quartus dies

g

E

feévre , attendendo iniisy dona Dei $

&pnma M

va

gratias,G obfiu pefcendo , quàd aliqui

T. W*

veperiatur, qui no[lri dienetur memiz,

bnit T i

an'e, aut etiam alzq,m HO5 amore profe- ss

ii li

1t2.

O. It

Tertió. Credeve fe ineptum ,. & ins, a

utilem ad. bomi aliquid facienc um,WH "

plurima mbilominus praflares[ed 1ndt,

n ml

nullo mado tflw iAY1.

(1 ]fq

Qgrro $epe amimum advertail]

1*(1"*1 [ g* [

ad [uas mifevias , velapfus r imperfe-

» nmo

Giones mclcþzmmda accafronem fe d-

Wi

mittendi,payvique pendendi ; peccatos

Af (

Ysm [HOyuwn gv "AYvitatem, u1 merenuturs , jui

»,m

amo/ cendo.

M fw

- Quintó. Inomnpibus achionibus no- ;

Jfrisyguantumvis bone videautuvyr e/:e-

w y]'

yire quod carpamus, utqua vefevta [m

dclmo

ymperfeclionibus,qua oculos no[!vos fu.

j Qy WJ/)

74?2!

Sextó. Elmerefm,öer incommodif- |

Jinain corporis commoditatibus 7mzf W

aelioribus e[femus mdlgnz C* commiw|

Q J mo

UT

mi4 onera lbenter exacleque /Zabm*,

d

HMF

nullam immuntatem 4 aui exemptto-

nem admittentes,

Ij

l

IS

Selitudinis.

?4?

dU

P

Septimó. Nunquam fe ant fuaja-

U((:

:

T :J:n;;

are , neque de ullaveloqui tanquam

Uu M'

autboritatem babentes,ne de rebus qui-

Mem [piritualibus.

Otavo. Fwgere omnem curiofita-

M( W lh í f

i

Vm,q44 ad anima noftya bonum.cr

/;(-

j fizm

u

item non jþefiat

Nonó. Nb umquam in alies f bi

il,

"wn fwogare,neq,æ fafluosà , aut affeClat

quádam gravitate incedere.

Decimó. Sefe alis propter Deum

Ál

[

fubricere, prafertim fuperioribus.

)

Undecimó. Omnem bonorem , &

V pona quee mobis confersmtur, ad Deum

, Vefarre , indignosnos veputando , P

z» M "1

Uþ Ha

4verjkndo 35] fortà binc ab aliis laude-

'nur,aut eflimemur.

Duodecimó. Noz exiflimare. frbà

1

[ j

w

4lzgtmm prarogativam » autt benorem

deberi , fed in congreffibus poflremum.

M

LL

* locum occupare.

Decimo tertió. Non turbari aut

M

ajligi, quid aliquid i nobis ft, unde

s

reddamur contemptibiles , aut quàd fr-

]

u

M

mus intey eos qui [unt 4!7;;»:57& conditio-

j 82.

Deci-

[

242

Quartus dies

L

Decimó quartà. Non excu/are a

miffJam culpam, [td e

am candidé agnuit

',6.2

p DI

fceve.

Decimó quintö. Omnia aliorun)

lnlïgnis:

sf

di£ia fa&laque approbare.

Decunó fextó. Decligare. omneniut"

lequendi, aut agendi modum , quo vjl

deamuy bonefto loco nati , aut aliquagatat

unin

doin f&culari dignitate fuiffe.

Decimó feptimó, $1510b propriap

d

impeijcclionesma[ct ,. fequé [éri vetun

Í

jnt [

prehbendere,&r gaudeve , quàd aliis m«

Jffra eifeyia frnt per[pecta.

d

Peracto hoc Examine recita Officium, m

aut 4lias Orationes vocales. Inde agl

gicdieris hanc Cenfiderationem.

l vam'miqu

CONSIDERK A TI1O.

UM

hii )

hn

'M

Irabiliora verba non reperio,«mmgm

quàm hzc tria :Semper ,

"'ttinhn

vum, Kternitas ; quó plus ea medbs,,

tor, eó magisme angunt. Futuru,

i

n

!

hi

"

h

fum femper , & in Aivum futurul,

*

ibofi

"

fum corpore, & animà, vel in ztet

'N

i

nitate tormentorum , vel xternita!

W Ti

deliciarum, idque pendet ab arbr:

trió

"W W

Md

Selitudinis.

2453

artö.Nthrio & electione meá.O míira ver

ba!

lMili) femper ! 6 zvuin * Ó xternitas !

nunquam animo meo excidite !

WövO»My H Infignis amentia eft, laborare

if

rorebuscaducis , & quz pereunt

i imiunà cum tempore.Optimus is labor

I!l seft, qui Z&ternitati impenditur.Quis

/!igjam nteminit fortium illorum, qui

"

(j vitam & fanguinem in bellisjin Re-

iij 4gum obfequiis prodegerunt ? quis

i u recordatur eorum Divitum;qui tot

/,Mdfudores periculaque congerendis

!

|

Mil

opibus exantlárunt ? quis jam lo-

uuil: quitur de formofis illis , quz omne

iil ftudium fuum colendz pulchritu-

um dimi, vanitatique fe&tandz impen-

ul

derunt ? hzcomnia fepelivit obli-

iiny vio: nonne igitur fatiüs eftjiis actio-

TOo d

nibus incumbere, quz vitam pro-

SEW'[ N

inerentur carentem fine, quzque à

D«o approbabuntur,& notabuntur

' mgum. Fjif

T.

inannalibus feliciffimz xternitatis?

"U

I1I. O quantus ille eft , cui fervio ,

& quam tremendus , quandoqui-

,j

dem etiam cogitationum mea

rum

l ptüd

r!a'ui"

O z

fibi

p 'v

244

erms dies

M

fibidariveli: rationem ?* Verüm 1d

t I[IC n

ita effe, vehementer gaudeo. Mil-

etym, m

lies raillenas concipizm , quz illi|

eruntacceptz, quaqueillius amo- s

«ü] Zl] W

rem benevoleusiamque mihi con

r

ciliabunt :

nullam unquam cogita.

tionem admictam, quz illum à me LWF li

avertat.Nimium,heu ! antehactem. ! RL

UOR

pus perdidi , nolo , nolo perdere "?

bmeü.lo

eternitatem.

V. O Deus;aliquane ftoliditas eff, lii

quz cum noftra debeat c:ompar;mcl b

Mortem timemus , qux nobis ad-' W*f Í

itumad pulchram zternitatem pa- !

tefacit; horremusillam , qux not' *ïavw

carceris noílri calamxtaubus libe- !V

rat ; & illam; fugimus , etfi nos ex- "

rg 'ON T

imat occafionibus offendendi De- li,

Adefdum

]

um noftrà perverfitate.

Qu

amoena, amanda , & defiderabilis? d

Mors. Nunquam mihi przmaturi

q

in

aderis. Nunc quando te perfpectam

l OU

A

habeo,de te potiffimüm cogitabo, t

UT

amabo. Vituperet quifquis voletj'ij

volo mortem amare , ut amer|u

Deum.,

V. Vix

L

Solitudinis,

245

NU vffff

V. Vix adducor,ut credam mihi

ïifïxïä[

'4| non fuiffe locum jam in inferno de-

1

fgnatum , meque alicujus fan&z

t

Wl

"

animz patrocinio effe revocatum in

IMAOUe h

1 B

fpem czli confequendi. Digitis

dl

duobus abfui ab inferno , & proxi-

l

mus,ut perpetuó privarer afpectu

ll

DO ul

]ssu & Manaar. Ah quid me facere

N

non oporteret,ut gratus forem tan-

h

to beneficio ! fzró nimis morior,ni-

Qd

mis diuignoro, cui debeam hanc

inzftimabilem charitatem. . Scio

j d

TT

quid loquar , fum filius lachryma-

t !

rum & fufþiriorum : fed cujus ?

ln quz

iftud eft,quod adhuc nefcio,

iam'mvjb.us [

VI. Multüm eflet, fi evitare pof-

, n

em Purgatorium , & flammas illas

i d

incredibiliter excruciantes;fed quis

modius ? quandoquidem me tanto-

peré reddam obnoxium peccando,

i s

N

& tam parüm fatisfaciam patien-

j

!

do? faltem illic parüm detinerer

*

gt

fed audio divinitüs manifeffatum,

[ d

quód é nofira Societate quidam

La

quatuor annos illic detentus fuerit,

!

"

9 3

etfi

y

246

Quartus dies

etfi in magna virtutis opinione vi-

tam traduxiffet ; & nobilem quan-

i

dam puellam totis quingentis an-

sp m

glu.

nis,ob aliquam vanitatem , qua ju-

venum animos offenderat. Quod (

J

l

"d

ita eft, jam ad triginta vel quadra-

gt

um

ginta annos , quin forfitan ad finem

[yd.

M

ufque mundi, flammis illis terribi-

libus deputatus fum,nifi mortifica-.

, qi

,

tione, aliifque pcenis vitam meam 2

l

[

T L

m

expiem.

i

"

Adeft hora quietis, & deinde Orationis wiil

vocalis,vel Officii. Vifitationis Vene- ij

T

rabilis $acramenti, & dcmum ad fe- at

quentem Meditationem,

:onequede[pe

a) Ex Jdnnal.Societ.

itDani

(b) Ex /dlano Ord. S.Dominici.

tiimum

Ill, MEDITATIO.

ïiiïgnump

^

li

De Purgætario.

tth

.ï:*iaccipltin

Oratio przparatoria confueta.

AWidtrQn

Reludium. Ymaginare ingen- u

I.P

tem lacum plumbi , vel xrit ij

fufi, & prorfus igniti, qualis fo- ii

let effe materia fundendis campani

fö *'Inälhüigil

r2

|

ul

Solitudinis,

247

Vinqtis

Üisreparata, & in hac ardentiffima

li Iebete vide plurimasanimas mife-

"um in modum cruciari. O trifte

Wt s Deétaculum !

j o?ïcnd:ra

M

U. 2relud. Petelumen, ut agno-

"Ti fcas, quis fit hic ignis ; & quinam in

E

Eili

t'eo torqueantur.

ll

Y. PunCium. Pcenz Purgatorii , &

*znjmïüi

Jximbeorum, qui hoclacu continentur ;

um funt ezdem , qux inferni, prater-

quam quód zternz non fint , quód-

ilítilis que is , qui illas patitur ; non fit Dei

iaiilt hoftis , neque privatus donis & gra-

j m

tiis , quas vivens confecutus eft: id-

R,

circó neque defperat,neque maledi-

"

&isin Deum & alios infurgit, imà

ii ia

ne minimum quidem impatientis

IÍ——

animi fignum przbet, fed cum in-

tl

credibili refignatione cunéta de ma-

.:j]'f)'rw;"-l

nu Deiaccipitin iatisfa&iongm fuo-

".

rumpeccatorum. Ahquidnicorri-

go mores meos ! quidni defero par-

jj

vamillam & vanam agendi liberta-

| ;Lum

"

Inllhq

p

tem, quadivina bonitas fic irrita-

j

tur, vt me huic incendio fit adjudi-

ndendiitiff

j

f

eatue

[

O 4

yl

248

Quartts dies

gacura,& quis fcit ad quantum tem,;:/'

