capiebat Servator, & nihilominus

üh ]

at

fe refignat. Secundó, obtulerat fe

Deo Patri , ut pro nobis etiam fum-

sinit

mo juftitiz rigore faceret fatis; ah!

l

m

ä

f bum

fi ob unicum peccatum mortale,

tanta tormenta homo fuftinet in in-

!

TU

!

ferno, & ob veniale in purgatorio :

;äreügnm

^

1

quid apprehendiffe JEsuM . cenfes,

|

i,

[]

qui extremum jus luere debebat

M

[

&i

tot

millenorum & millenorum

:;nica"fa.wg l

millium peccatorum ? juxta natu-

QUE

t appetitum eximi quidem voluif-

m«Lml

,

Íet , accommodat fe tamen Partris

E

!

L

2

' um;em

D

voluntati : Pater, ff poffibile eft, tran-

t

Al

feat à me calix ifles veruntamen non f7-

€&t ego volo, fed ficut tu.. Tertió,ulte-

tb

L

"

tius proceffit ; plus paffurus erat;

^

ial

li

quàm mererentur fcelera morta-

UET

lium ; & paffurus dolores adeó in-

'»N*!'QWIHUSVUW

tolefabiles , ut nifi vita miraculo

'äl[i!üme k

prorogata fuiffet , moriendum illi

fuerit folo malorum imminentium

metu, Unde meritó ajebat : 77///s

"ag

r

d

i

Solitudinis..

37

i"bzcviu eff anima m

ea ufque «d mortem. . Et

»'?Vl m

reipfa nifi divina vis animam reti-

Vl

nuiffet , in ifto fudore fanguineo,

obtulm:&

obrutus triftitia , &tormentorum

Nf

apprehenfione,in ifta flagellatione ,

at

& in ifta fpinea coronatione vivere

1 hr

defüiffet. Enimveró formidabat tot,

Müris

tamque enormia fupplicia; fed ani-

i

mi refignatio in Dei Patris volun-

NI (t

tatem, facit , ut ad omnia prom-

t i

tum fe exhibeat. Unico fufpirio,

tilort|

unica fanguinis guttulá fatisfeciffet

jo a

omnibus , at paratiffimus eft ad ex-

ial

trema , fiPatriplacuerit. Quartó,

q Dut

videbat omnem homipum perfi-

lii

|

diam , omnia illorum fcelera ; in-

—

LA

..:

utiliter fanguinem fuum profundi ,

Ti

tot dolores tantáque tormenta fub-

fintit

|

irifine ullo fructu ; hzc incredibi-

J

li mecerore animum percellebant:

O

)!aldöö l lr

nihilominus vult,fi Pater velit.

T

amabiliffime Redemptor! ecquan-

n

do tandem me divinis tuis volunta-

minemiup

tibus accommodabo ? quantumvis

"U

magnz occurrant difficultates , &

|'

$7

Plu-:

!

j

u

374

Septimus dies

plurimüm appetitus meu$ naturáe

»"

v Iwf

u

que reluctetur ?

al

IL. ?unCium. Reígnatio filii Dei

g h

fuit admirabilis in iis omnibus,

, u

quz carnifices voluére, ad torquen-

.mdagzllun

dum fàacrofan&tum illius corpus.

du

Hujus di&i veritatem collige ex eó ;

at

quód ?ilatus tradidit eum voluntati

W

&oriim ; hinc , permifit caput fibi (e-

m

ptuaginta crudeliffimarum fpina-

m euid

rum aculeisconfigi , hinc fuis hu-

u

meris affumpfit pondus crucis in-

l

l

(

tolerabilis ; vellent plura pejora-

l

i

que carnifices , vellet etiam JEsus.

O amabilis Redemptor ! modó

FiiX*.mimï?

n

D

agnofcant homines fe diligi àte, &

maximé tibicordieffe, falutemil-

Collequ'm&j

ld

lorum aternam ! paratus es ado-

Wi

mnia,quz volent hoftes tui, ah ! cur

"ii

non fimili affe&u excipio contradi-

E

mw

étiones hominum, easque, proptef

i

"n ol

amorem tuum , gratas habeo?

ltl

H PunGum. Refignatio Filii

"j

Deieó ufque proceffit , ut paratus

DW

Ui

[ jäm

fueritetiam omnia , quzà dzmo-

At

nibus

Solitudinis, à

375

nibusinferrentur, fuftinere. Ab his,

E

tefte Chryfoftomo , poffeffi fuére

barbari illi milites , qui eum fiagel-

tf

$ Omti

lárunt, Perpende hanc lanienam ;

iftafex, & ampliàs millia icuum;

i r

illam flagellorum mutationem;ite-

li

rationem carnificum cüm pulfando

»lligc t

yydn:

fatigarentur; nihilaliud ifta funt,

quàm furia militum obfefforum &

ii

dzmonumy;quihos fatellites ad tan-

n f

tam crudelitatem ftimulabant. Et

y lii

optimus Jefus ad hec erat promptif-

(

fimus, quin & ad pejora, fiinferre

!

pj

voluiffent.Quid accidere mihi, poft

J

hoc exemplum,;poteft;ad quod non

| i

debeam effe refignatus e

j

:

l

Colloquium ad Salvatorem,cum

luterqiï-

proteftatione: nihil aliud impofte-

p

p

rum volendi , quàm quodipfe vult

wH

& permittit , undecumque id eve-

at

li

W

niat; cum plena deteftatione &ab-

pfdP

negatione noftrz propriz volunta-

i

tis, cüm illa laxet habenas cupidita-

j ll

tibusomnibus,& precipua miferia-

u

rum noftrarum fit origo.Pater. Ave.

i

Recol-

j

—

!

—

p

l

]

i

I

376

ii

Septimus dies

"

Recolle&io, Elige diurnam tefferam;

[

j

T

j

Placebit hzc,cüm fit magniillius Epi-

jnula

Ícopi Genevenfis: 7vat J efus , qui

gl

ger mortem mouflras. amorem nolis

J

g

Jortem. . Yelca S Tetecfia: Iu parj,

aut mori.

,mgus)

Jl

uf

$equitur O fficium,aut alia Precatio vo*

calis. Tum $acrum. Deinde Lectio,

ul

N

DISSERTATIO

CiPKMW

MATUTI N A.

1gm"mxts i

uU

De Mortificatione.

)

|Urum vocabulum eft, Hagio-

vriwf*'/i'ug ;

!

phila,quod veftibulo hujus dif-

li

j

V

T

ii

DE;

fertationis przfigo. Aut nullo , aut

admodum in exiguo amore eftMor-

Wil

tificatio. Plures eam nolunt experi-

Tb

aj

ri, & magni beneficiiloco accipe- "

rent , fi nullus unquam deea fermo

,

E—

nj

inftitueretur. ZEgrifunt, qui cupe-

hd.

]

rentfanitatem, fed remedia , fine'

«ïii, !

up

quibus ea recuperari non poteft ,

"Atnie

oderunt. Laudetur Deus,quód non

M

fis ex eorum numero. Tuumillud

R.

fan&imoniz & perfectionis defide- ,.

1

rium

I

* Selitudzis,

377

tium fatis teftatur te mortificatio-

i t

Mil

nem diligere, tibique placere, ut

i / W.* ;

quid de hac fentiam , liberà profi-

L

tear. Operam veró luderem, fi tibi

eam proponerem, veluti omnibus

mortalibus , cujufcunque fint con-

hr

*

ditionis , neceffariam ; jam pridem

tll

eft; quód fciashominem peccato ef-

TIO

fe depravatum,debilitatumque,cui

M

cupiditates & caro cogtinuum bel-

lum moveant, rebellentque adver-

[

fusfpiritum , ac proinde neceffa-

L

rium illi effe, ut fe mortificet, &

mortificationis frzno fubigat re-

T

il at

belles illos appetitus , rationifque

d

imperio fübfternar, ut idcirco dixe-

rit Job : vitam hominis füper ter-

umexpezi-

940

ram effe militiam,quá feponi arma

n

um

non poffunt, fed femper ad manum

effe debent. Nihilo magisignoras,

»,gu'cug-

quód iij qui peculiare perfectionis

ji,

] PQWR ]

ftudium profitentur,uti tu, debeane

fe huic exercitio impendere,cüm ad

|

gt

*uumiïïü

dï

infignem aliquem virtutis gradum

j

pervenire non poflint, nifi fingulari

curá,

fid

u

Septimus dies

curá, eáque affiduá oppugnentap. j//!

petitusnaturales, feque abnegent;

g

vim perpctuam inferentes naturx

d

l

fuz , & continuóin fenfuum cufto-

g

diam excubantes; unde meriró fan-

at

g

€ti Patres ftatum Religiofum, ve-

rum Martyrium appellitárunt. Scis

T

omnia, & plura quàmego fuggere-

zi

te tibipoffem , de Morrificauonis

äenüsbriïcu

"

neceffitate comprehendis , fi intelli-

iynü

n

gis dictum iftud Servatoris: Regnum

calorum vim patitur , Cf violenii va-

nl

pisnt illud.. Plus hic uno verboin-

|

hdu

titly

finuatur, quàm contineantlibri o-

mnes , qui de mortificatione lo-

d

quuntur, Et cüm jam dudum ifta

,jiuptaüv;sä

didiceris , puto majorem me gra-

N

n

tiam apud te initurum, & unàlu-

UM

"

erum temporis facturum , fi potiüis

f:y::mm;g/i

tibi declarem conditiones verx &

UT

utilis mortificationis, quàm fi iis

(fïv:r/&x;

immorer,quz jam anté cognita per-

UT

fpectaque funr,

;i»:z:es,&jm

Incipiamus ab ea , quz, meo ju-

b

dicio, eft omnium pulcherrima

M

Pulcher—

M.

i

Solitudinis.

379

* ouleherrimam autem cenfeo , quz

W 3bn€g€ univerfalis eft , & ubique reperitur.,

"! $. Ignatius eam continuam vocat :

"m Coptinsam 1n. vebus omnibus. mortifi-

iMj cAtionem.Oportetigitur utfitincor-

lilt; porerefecando amorem illum,quo

lim; 3nid, ejufque commoditates feri-

lr mur , & cujusdefectu , Hofius Cor-

ii dubenfis Epifcopus, ex mente S. Hi-

ijjs Jarii, fe perdidit: Quid fepulchri firi

wip gimizan amans fuerit , id eft , nimis

^i corpusfaum coluerit: totque cum

w 8llo alii eternüm periére , quód car-

alii nem faüam luxu eduliorum & ve-

a. ftium , aliifque fenfuum delitiis &

ii voluptatibus nimiüm indulgenter

TU

tv

&Sl

habuerint , cümobfequi D. Paulo

j li? dehuiffent , dicenti : (4) Semper mor-

gb fificationem fefu in cor.

ore noftro ctr-

yul. eumfeventes ut €P yita efu manifefle-

jl twr 2m carpoïibw nq/ïïä«s. Q&godideo

|

m

i non adfero, ut ingentes quafdam

! aufteritates, & infolitas poenitentias

oram

" fufcipias; ucimiteris B. Eleon

Ter-

g

(a) z. Cor.4.

Puk;fï'

Shla'h

380

Septimus dies

k WU li

Tertii Ordinis $. Dominici, cu

iulffj

nl ;,fn

1111"

victus ordinarius pane &aquác

Oon-',

k

371».

l

ftabat, & lauticiarum loco , coctis

J

Afl

herbis; que nudis hyeme pedibus

PT

if

ambulabat, quz humicubabat, au

(

in aífere, faxo cervicalis loco füb-

jenit

eunte ; cui cilicium diu noctuque

i

ii

z

Pi

humeris affixum (fcalprum illud e-

::curgmr

ratex ferro , quod ira carnem pene-

trabat, utà morte avelli non potue-

i

P

rit, quin fimul corporis partesab-

:

N

DT

ftraherentur) qux modico fomno

utebatur , ut longiüs orationi vaca-

.

ret

3

cui frequens per feptimanam

flagellatio,& plerumque cruenta,ut

omittam eas , quasin honorem Pa-

1

uLJl*

tronorum, & aliorumSanctorum

celebrium adhibebat. Non ago, ut

ljhmzm

tali ratione tractes corpustuum , a-

vertat Deus, N? quidem ut facias,

al

P

l

qund B. Maria d: $. Spiritu ejufdem

T

!

3

Ordinis , qux copus fuum triginta

j ,W

,

lm

quatuor diveríis locis candelulá ad-

(i(i

DOI:[]

urebat, ut Chriftum pátientem imi-

lc"

taretur ; & folatium aliquod pur-

ganti-

l *zr ï.

i

Solitudinis.

381

ii gantxbus animabusadferret ; ;neque

ia Ut ufurpes cilicium infolitz afperi-

mlofo. tatis , aut fupponas crinibus infi-

!u gnem fpinaruvc numerur, uti fecit

nlfthha., B. Maria de Purificatione, itidem

H:l

j €jus Ordinis , invento ad maximos

danor cruciatos idoneo. Non conor talia

tibitormenta perfuadere , quando

hais

(ttég

te ad corporis mortificationem in-

dl

vito. Ád Spiritum fanctum fpectat

eafuggerere : fufficit mihi, utdi-

DHP

cam, macerandum & mortifican-

Vdio d

IOT

dum effe corpus cum prudentia &

moderatione ; non concedendo il-

pumm

Ii;quidquid poftulat, & tantum pce-

RU

nz & dolorisilliinfligendo , quan-

t

n

tum ratio nobis dictabit, &ii, qul

Nnad

]Bijos regunt, pertiittunt: fruftra

niw: exiftimamus obtineri cæï.xm

J

m

poílz,nihil patiendo, & carni indul-

MuLI

l

J

gendo quidquid appetit: (4) Mortz-

v! luu

g

ficate membra veflra , qua [unt fapev

terram.

Ut credamus nos deliciis

ul

deditos , nolentefque ut vel mini-

T 1

munai

[

"

(4) Celoff. z. $

gnt-

IM

382

5*0;1!5»:2&3 dies

mum corpori defit,quo ejus cupidis

T

]

tatibus fatisfiat , perventuros ad

j

M

N

d

[

culmen virtutis & perfectionis , ni«

mia &infana fiducia eft, fieri hoc

3entrt

vpxio

nequit ; Sapientia non inyenitur in

m

terva [Havitey viventium.

Mortificatio hzc non tantüm cor-

titg

pus , fed etiam fpiritum afüicere de-

gt n

bet,ut rationi fubjiciatur: frznan-

ibl

t t

da igitur voluntas eft,deponendum

judicium proprium,frangenda per-

FTT

tinacia, non ftandum füis fententiis

ia

!]

hm

t

& opinionibus : omines affe&tusirz,

1

odii,vindictz,doloris, amoris,gau-

A l

dii,invidix, avaritix, ambitionis

ll

d h

compefcendi, Ubique effe & domi-

nari debet mortificatio, nbique fibi

ob

vim adhibere oportet, ne hoftis hu-

il

mani generis aliquod de nobis Íu-

r l

crum refcrat, & ut generofis noftris

U n

certaminibus eam recuperemus iu-

i

Md

j

iMf

nocentiam , quam vitio primi pa-

M

T

i

rentis ami(imus

tali ufu mortifi-

"

Q

T

cationem przítabimus univerfa-

l

lem , & maximé gloriofam. Sed ut

j

cla-

]

V

T

Solitudinu,

385

Witclaritis me explicem , vide quo fieri

Jervcnwmodopoiütumverfalxs. A fummo

tiimané , à prima cagxtatxone quz e-

i, i Vlgllantl occurtit , ufque ad ulti-

!!j,mam, cüm fomnus initur, mortifi-

» Catio fit continua. Neque ulla prz-

tnptereat actio aut opus , ubi affirmare

májnon poffim , me mortificationem

m aqu&fiviffe,faltem in aliqua circum-

imftantia, Excitaris mané ut furgas,

WH.,nullo confilio eum cervicali inito,

i qjproripe te ftatim , & te mortifica,

i, Prima diei momficatxo eft; has Deo

n qprimitias offer. At non edormxvx,

T WDOH fatis quievi,adhuc pauxillum,

((Un[i

ufficiet. Heus! furge, & admitte

),,Uw,,m anc mortificationem.

)uid * om-

'1' IU i

niane corporiindulgebis? Sed non

--

uccedet oratio, novime, & expe-

l M gHientiá didici , toties me fru&um

vtl

jAullum ex Meditationibus retiilif-

fe.quoties plené non edormiveram.

prlml J

j

eus ! proripe te , & magno animo

m»

,e mortifica, plus meriti hzc morti-

,icatio adfert , quàm unius ho rz o-

»f

ratio

Ü

334

Seþtzmw dies

uh

ratio. Surgam equidem, fed com- j

modé, feu ut frxgus declmem,feu Ut i

convenientiiüs me lavem , feu ut in- d

d Fm

D

ter veftiendum aliquas precauones " maw

perfolvam. Heus! prompté fac, & ,«

diligenter, etiamin hocte momü- lwnmm

ca, &feftinaad falutandum Vene- ;

,

rabile Sacramentum , fi in tuiszdi-

tl r

buseft , utczteros eo falutationis ,

i

officio antevertas. Quid dicet aliàs ,

dmni

Angelustuus Tutelaris,qui ftudiosé ,

dcur

attendit , an Deus diei primitias àte

u j

fitobtenturus? quid dicet , ubivi

Iu

derit corpus tuum prævalere ^. R

At

hoftem de tua defidia & immorti-

i [*mw

ficationelztari? Ain' Forta(ï'e., tan-.

t

tiilla ab Angelo non curari ? xmö*'d

ltha.,c

ver^ , majore eum folatio afficere,

lii

non poffzs : ab hac prima mo'*tlfl—

lfrum

catione de totius diei eventu bene,

ominatur. Nimis quàm certum eft, N

hinc vim ,

& fanctam furgendl mofmm

prou ptxrudmem illi effe accepufïï-z ^l

mam;, Plenz funt Sanctorum hifto-, "'*Wü

rix, & üdem faciunt, ipfoseriam M

Ange-"'""f,m

(it

Solitudinis.

55

em, MW

!

Angelos Tutelares non raró Exci-

t

i

atorum officio functos, idque tam-

Q

]

diu geffiffe , donecSanétiilli minüs

at

i

fe in furgendo promptos exhibue-

Yutyy

l

,runt

, tunc veró , quafitalem defi-

Q

hat

h-

diam deteftarentur, poftridie non

ex

citáffe , aut quamdiu culpam il-

, ii

lam clientes non expiáffent : quod

lia

evidens argumentum eft, illos non

i

arüm fimili negligentià offendi,

du

D

m

Inftar omnium erit quod xvo no-

/fIIMI['aïïï ftroaccidit. Devota AnnaSantoni-

/^/! c1 & Sodalitate Urfulinarum , eana

15;' eratiam à Deo obtinuerat,utab An-

X umori

gelo fuo femper his verbis: J4nna,

.

u

j

q

urge, exci

taretur. Vix Angeltvo-

tem audiebat,quin ftatim, & admi-

Fä;

j5 vabili diligentiá fe proriperet &le-

5 &ulo, Verüm evenitaliquando , ut

i* paululüm tergiverfaretur,& fenfim

44 iterum indormire t cüm rediit qui-

1f* dem Angelus, fed voce folitó acer-

fUf* biore: Dominajinquit,mon placet fur-

i^ rere? Suffecitea monitio , utillicó

fj.obtemperarct , culpamque a

gno-

? lP[USZI'

L

Y

Ícens

396

Septimus dies

Vi

fcens & pcenitens ftatueret, inpoftes jj

rumnon tergiverfari,

PUL

Mm IHIN

Hagiophila ,

hane mortificatio- ;;j

pem tibi potiffimüm ad exemplum ij

roduxi , quód ignorem , quas alias ;;

j

ujus exercendz occafiones habeas, ;;;

& certus fim hanc tibi non defutu- ,j fj

ram. De catero per diem continuo , aligi

mortificationiintenta fis,neque tibi , a

parcas.Dum egrederis in ) publicum, j qaïï*x

oculorum cohibe curiofitatem, ne , m

afpice quod defiderare non licet , i

JH 7

vifum depreffum & modeftum ge- ,

l" [

re. Magdalena Redonia tertii Ordi-

JMI Hmm

nis Dominici Profeffa, qux paucis ,

M tmm

ab hinc annis fan&:moma Tolofz ,

ü'

claruit , per urhem incedens mhll

prater filices & lutumintuebatur,

* d 'hhixh

& qua moleftius iter erat;gradieba-

u Qu

tur. Dum verfaris inter homm eS

! "Vl

in eorum faciem ne obtutum defi-

tiHOn:*

Fe)

L2

a5, feu reverentiz , feu modeftiz ,

H"nquau

tufofïmeba.

ratiá. Vldltal:quandos Mechtil-

dis , dum fcftoS. Joannis Evangeli- ,' Wt

äæ facns intereft, B, Vlrgmem - d WWUL

hung Hfls gr

r

J

7

Solitudinis.

387

ueer,, 'hunc S. Apoftolum,

illuftrem radio

1cmom

fplenduns admirabili , qui ex ocu-

" lisemicans in faciem Deiparz diri-

T m

ebatur ; dumque hzret ifto prodi-

JCUMUT q U

Aonst)

!gio attomta,audxt à Joanne : Illum,

dum inter mortales viveret, eá fuif-

blnon

"feerga Virginem Matrem reveren-

17* $4 ut defigereinillata oculos nun-

*"1'1"'9*" uam fuerxt aufüs. Saltem eorum

! vultum, qui fexu differunt, ne afpi-

l! ce. &ea fit aliquando tuz mortifi-

!". cationismateria. B. Aloyfíius Gon-

Wi zasa'in vultum faminarum nun-

:eruOrm uam intuebatur, ne Imperatncm

UW yudt

uidem , etfi aulicis officiis eidefer-

MW viret. S. Clara de Montefalco hae et-

vtl 3am in re ftadebat mortificationi,&

1:J! oculos à viri facie abftinebat. Offert

1

m rrA

* fe ahqua curiofitatis oecafio ? adhi-

l

be mortcificationerm.S. .Carolus Bor-

n W romaus nunquam per ullam fene-

: ftram profpiciebat. Pia Magdalena

iM* Redonia,cujus etiam anté memini ,

nwl

D

quando ad illam filii litterz defere-

p em' bantur,ad tres quatuorve dies tene-

2

at

[

388

Septimus dies

bacobfignatas, um ut curiofitatem

i iuucuþ

fuam frznaret, cum ut teneritudi-

d

nem affectüs materni compefceret.

kiNd

Id fuübinde imitari, cümà charis e-

vin, t

piftolas accipimus , foret morcifica-

m D

£

1

A

)

ht

X

tio Deo accegtiüïma.'femPeRaS fri-

l

gida eft? ampla mortificationifeges

ET

offertur, fi totics ad 1ignem non ac-

slsv

cedimus, quoties cupiditas eó nos

itdhtxi

fdevn

rapit. B. Joanna de $. Catharina Re-

ligiofa OrdinisS.Dominici pené ig-

IY

niperhyememirafcebatur , quód

TT

1

carnis fuz delitiis tam effet accom-

:

a

l 1

—

!

TT

modatus : undein afperrimis frigo-

N

i !

ribus tot przceptis adigi ad focum

DICN

debebat, quot adhibenda funt , ut

f&

delicatulus quifquam & otiofus in-

:o!loquiim

de avellatur. Aliquis te verbo, re-

df l beS [

pulsá, contemptu , autaliá ratione

"t

offendit: optimé, jam przclara ad-

:!uroribus,n

eft te mortificandi occafío, fi taces;fi

non quereris, fipro eo deprecaris,

qui injurià teaffecit. Soror Maria

MT

'fu "

de Afcenfione , Religiofa Hi

fpali,in m

monafterio B. Vir;inis de Grat

ia ,f a

mole. "" "

|

fj

Solitudiis.

89

Ut CUrtbn

molefto, aut acultato aliquo diéto

nlunenm':.

"

erftringeretur , ^illicó. fe prori-

]l comp

" piebat ad SS. Euchariftiam , gra-

| Acnma

" tiasactura , & tumcandidé , fim-

fgrcrmowi

plicitateque admiranda dicebat:

a.iemps lll

En,Domine mi,munus , quod ad te

"u5 defero, ut acceptum fit precor , &

$111 ienofce fororimez , cuinon cogi-

Wli!! tanti talia exciderunt.

Verfarisin

(t! periculo violandi filentiijaut Regu-

u1* lz alicujus, aut przftandz inucilis

,& &otiofz urbanitatis ? generofo

K receffü , & mortificatione decli-

if na.

Memoriz proditum eft , de

jit! Yoanna Celerfía Atrebati religio-

m&ä Wxg [

fa,quód raró ad locum congrefsüs ,

Va

& colloquii adirct,neque unquam ,

Ti

nifi de rebus omninó neceffiriis,

gt

loqueretur. Unde ab aliis quibuf-

l nini

dam fororibus , majori licentia de-

ditis , foror [íylveftris appellaca

Y

eft, fed illa talà convitio immobilis

e?dc f

ww[ x il

à fua . confüetudine non receflit,

i

i

J

J

j

femper feria & accurata in omni-

"

bus, quz illi mortificatio fugge-

g

r-3

rebat.

r r

l

99

Septimus dies

rebat. Cibum fumis ? etiam hic, in

yH!(qudiifPf

quo frangas appetitum tuum , re-

jault

T

peries,five à qualitate ciborum, five

"

à quantitate, Nunquam fine aliqua

d

W

victoria recedendum eft. Nolim ta-

ag

sl od

men ut folicitudinem Magdalenz,

Redoniz imiteris,quz eo tempore ,

at

fic in emnes mortificationis occa-

jn n

fiones intendebat , ut rogata ali-

titio

quando à Confeffario , quot viéto-

qiumur

riasin uniusovicomeítione , defe

mutdi;

nl

reportaífet; minimum oécto recen-

fuerit,Omitto cxtera, in quibus ex-

mmwm

erceri hzc virtus poteft, ex his que

lgqmuümmor

attuli , facilé de reliquis judicabis.

LT

Gradum faeiamus ab univerfli t

mortificatione ad particularem , jj

uz eft omnium maximé necellas dyj;

rla,intelligo illam,quz eft vitiorum

1

)

r

l

|

noftrorum & affectionum.

Quis-

"i r

"

que ab una przcipué paffione di-

L

vexatur : Nemo [ime defetiu,nemo nge

d

LL

enere , inquit Thomas de Kempis i,

AT

Etin ea mortificanda , & debellan-)ly

hor

M

da potifium ftudium COllocaï*i"nu,i

ln

Selitudinis.

391

"tl debet, isque diis periiffe exiftim

an-

"* duseft;quo nihil adverfus hunc ge-

m ftum , nulla vi&oria relataeft. Un-

ii de utiliffimum eft, non folàm ma-

M né, ftatuere quoties oppugnare il-

ij ]am velis , verüm etiam przvidere

25$ hujus pugnz occafiones, ut animus

Wismajori generofitate przparetur.

t5 Nimis prolixus forem , fi vellem

i,j pluribus mortificationis hujusmo-

lin,i mentum tibi commendare,fufficiet,

w fi universé de hac , & quavis alia

w affirmem,tantum tehabituram vir-

Aig tutis,quantum mortificstionis, nec

ns'gu&'xcabil hilo amplius: & deinde in ceelo

)u tantum teglorizadepturam, quan-

qii$, tàm retuleris de appetitibus, deaf-

j55 fe&ibus tuis vi&oriarum.

j

$i noafufficiant hzc, legeptima quin-

n def

que capita Tract. 7. qu de paffione

!

r

nll

Chriftifant, infecunda parte Roderi-

j

cii.Aut cap. 132,1,2. de Imitatione.Poft

j.

le&tionem renova devotiones tuas, er-

u

ga paffionemServatoris,Dluras in /az-

|

T

&Ze fervere, à rc confcripto,reperien -

7 g

M

4

!

1

tqi.

qu

$

Septimus dies

tur,Lectio. 45, Devotionis fervite pos |

lia

terit pro praparatione Meditationig

j

fequentis.

D

m

a

ÓH MEDITATIO,

'.hd*l

N

Dn j

1

De.Amore Filii Dei erga proximum .

j

d

zempore Paffionus.

Mu k

Oratio praparatoria folita,

W

ht

Raludium.Propone tibi Serva-

A Yl

I.P

torem difcipulis fuis dicen-

m vt

vt J

:tem : Baptifmo babeo baptizari ,F

f d

quomedo coarclor donec períiciam! Ba-

prifmus hic fanguiniseft, quem in

1

|

paffione fua pro nobis effundere

DN

defiderabat.

ao

ll. 9relud. Pete gratiam perno-

It nj

fcendi iflum Amoris exceffum ,

0f, fty

quem Dei Filius,poftremis vita fuz

t m

horis , erga homines teftatus eft,

Tif

quafi per triginta tres annos non fa-

JWog

tiseum declaráffet.

|

g

L Puncium. Nullo certiüs indicio

;üe

il

"

l

proditur Amor , quàm fi Amans ;

j ,2]

j

AA.L

:

l

i

n

li

l

pati defideret pro Amato. Votum ,.

I

j

f'

hot | j

7

Solitudinis.

395

"hoec fuit maximum Servatoris no-

Vs r , unde nulla loca declinabat ,

quibus przvidebat fe aliquid paf-

furum. lta adiit hortum Olivarum,

ATII

ubicapienduserat , ita rogare no-

1

i

'

im»luitPatrem , ut ad tutelam fuam

Jf

mitteret legiones Angelorum ; ita

facultatem fe invadendi dedit mi-

T j

litibus, quos verbo in terram pro-

Qd

ftraverat ; ita nullum apud Hero-

j

dem miraculum patravit , ne li-

n/;/fy»'ï;/,'.,ï

beraretur. Deníque ex vi hejus de-

fiderii Cruci affixus fe fitire di-

nftum

NT

xit: $/5:10. Veré quidem iftud de fi-

s nl

ti corporali, multó tamen magis

fignificabat fitim fpiritualem ani-

at

marum noftrarum , &falutis ho-

!

Tj

minum. Et verofimile eft , poft

« ï'jf.?li!

fingula tormenta dixiffe illum :

Tona

Sido pati hzc & ampliüs, tumex

.

TOU

AI

amore , quo erga Patrem feror

P

tum ex vehementi defiderio fal-

eraiüsiu&äcf:

vandi genus humanum.

O quis

mihi det tzle defiderium , tantam

pl

TT

|

fitim patiendi pro Jzsu in fignum

ïoïuï

M

aiiec-

[

Septzmw dies

394

I«ïMmï

affe&us mei,&

& fatisfactionem meo- :

—

J

|

rum deli&orum ! ah quid eft quod PWH

M

m

deüdero , fi non deádero pro Jzsu, wnq

quod ]Lsus tantopere defi deraviz ii

st

prome! !

IL. Q«z&um, Eà ilum abripit ii

Amor,erga homines ardentiffimus , qzlin

ut defideraverat pati omne genus c,qühw

toleraudorum,omm loco, & omni ^

tempore ; etiam ufque ad mundi : dqu a

finem , fiita Deo Patrivifum fuif- i

fet. Atque huc referri poffunt ver- lj

bailla; DEUS, DEUS meus,quareme "i

dereliquifli ? Tibi placet,ut Clemens :

i

Ancyranus longum plurium anno- *ji;

!

|

rum Martyrium fubeat , ut in crati- au

cula torreatur Laurennus , ut Bar- mj ,

tholomzo eutis detrahatur ; lapi- iij

dibus obruatur Stephanus ; totque iij

alii crudeliffimis dxuturmsque eru- ii

ciatibus torqueantur , imó ufque ij

ad finem mundi , erit continuus g

ordo patientium ; cur mihi iftam * *'w

w

i

l

gratiam non facis,ó Pater,uteorum :

J

un

loco folus omnia (i ingulorum tor- ; ,ä

ä

,

menta

[

ilb

Solttudinis,

lt menta fuftineam , ad diem illum

qut li extremum ? abnuishoc, Pater , &

il fic me derelinquis ;

me unicum &

Mh;. dilectum Filium tuum ? Mundi re-

rumque terrenarum amatores$ , ce-

lin dite rihi amorem n*fauab:!cm ut

"iX nunquam faturari poffit pauendo

A OR PI'O €Oo, quitanta pro me patx vao-

lyle Juit,& vobis cedam delicias omnes,

tqueadmu omnes quas velvoto, offerre mihi

tiisi poffetis.

IIL. £ugtium. Tantus fuit illius

t

sjur dn prommum Amor, ut aflixus

zUm; Cruci oraverit pro inimicis fuis;

nummw Pater 1gnofce idlis , uon emim [ciunt ,

d qid faciumt. Quà progredx ulterius

às, rl Amürpmefc , quàm ut oretur pro

W.W usgqm maleficio nos 1mpetum., qui

j; hobis injuria fumma , ignominia-

p m

p que . crudelitatibusinaudids , &

mwüfq iabolicis vitam eripiunt , & dein-

p[ qu

jj €e,optima qua fieri poteft ratione ,

excnfentur ? fecitid Deifilius. Ex-

il

mr,uuo'w

pende quàm foret aétus ille geriero-

j

fus,& condonaremus culpam , non

a

j

[

396

Se/mmus dies

TY

uniautalteri, quiin nos deliqui

M

at

fzt, fed pluribus,maximé,fi forecin " j

Ti

qL

poteftate noftra,eos punire,aut vin-

W

:

pro !

dicare ; ficonditione dxgmtateque iT

excelleremus ? Servator eximius'

ll f ll[

Y

fuitinhisomnibus , &in teftifica- if

tione amoris fui mcomparabxlxs um

Mu

Quando tam benevole excepit Ju- '

3 ii

dam proditorem fuum appellan

o ""

TY

Amicum :

JAmice ad quid vemi[h

nhn fucdtot

quando ignovit Latroni peccata

Eut H J

injurias , quibus illum petierat, ij

Paradifum promittendo , & aliis |y, i

qulbufdam occafionibus fatis de- i,

claravit benignam animi fui in ho- !ting

ftes propenfionem. O Deus boni- i

tatis infinitx! concede mihi gra-

tiam , ut ignofcam hoftibus mels,

1

eos benevolo animo excipiam ; il- )

]

losamem. Quod fi à me ha&enus

negleétum eft,ignofce ó Deus mife- .

UT

ricordiarum , neque enim fcivi, "

W:dm

quid facerem.

Colloquium ad Patrem zter-"ilj

nums"i g

i

m

Sobiudinii;

39?

hmj Bu ut melabearinnufmiero eo-

!

ij ru

m , proquibus Filius ipfiusora-

ttij;; Yit ; deinde ad Filium gratias ageri-

u dig

j do ; quod pro ine Pattem oraré

diguatus fit. Patef,& Áve;

PO

ii

Recolle&ió, Vifitatio Veüerabilis $áa

m

I!

&raménri.Examen conícientiz. Prares

I tj

dium. Recreatío, Tempus fcriptionisg

Qquod, fialia defit thateria , iinpendes

T appcüc

D

dnly

hotaándis corum aotminibus , qui fin-

£ulari aliqua injuria te nonnüaquari

füi p

aftccerunr,aut quos á tefcis avéríos &

It p

aliénos ; utfübinde , miaximé diebus

y, d

Vénéris , pro cis oresnominadm,eas

i ls d

qué tátione oftendas te iis ignofceré

propterillum ; qui Crücifixioribus fui$

mïïui'mhp

D

ignovit. $équitüt hora leionis;

( D fk

Miatá

RTAT!O POMBs

.DISSE

RIDIANA,

IEXU?W ] ü

j

"

De Linguái

fa.

j

1]

A Dmirabilis Prüdéntii Poeta

i qit

f

geniuseft ; duimm verba faciens

€ getierofa Machabzorum Matte ;

i ï»

I

inetuente üne fljtijpf &ruüciatiüund

igüá-

$98

Septimus dies

"

nl

ignavam aliquam 6 filiis vocem ex-

rimeret, fimul atque priori lingua

eft exfecta, introducit eam praclaré

41

exclamanterm: fazis : 44m parta nobis

Poft amiffam linguam

glaria €fpl.

optimum fucceffum , & gloriam li

MATM

cetominari.

W

:

Linguam Tyrannus amputari u-

Al::(vïi::ïä

fcérat

"

Y 4v

n

!

I

Uni ex Epbebis ; Mater. ajebat : fa.

^m d

l.

Mi

N

!

atj

dam pavta nobis gloria eff.

al

M^

Videbatillum exemptum pericul

]

fidei abnegandz, neque poffe qui

quam linguà profiteri , quod ill

adverfaretur ; unde magnis ince

debatlatitiis, &malebat elinguen

N

ü

iM

filium habere, quàm ejus periculol

'

Tl ) Asj

As |

membri damnis vitiisque expoïï*,'ï*ï.f,

E

ld

V

tum.lnicum verbum impertinent.

unicus linguz lapfus corrumpenf","säfmhä?ä

porePc omnia. Lingua gladius emgfj-c:qüfadf;;

fed furiofiffimus, fed periculofïiïïf*m;mzxiæ:ä

mus, fed quovis enfe acutior.2/i

.:z:j;e;ümmæ

ti ceciderunt in ore gladii , [ed non [f

.'1':!537&

t

2 .;.ngr:di&u:ask:

l

It

li,

Solitudinuz.

399

pnortn

quafi qui imtevierimt pev [inguam [nam.

hF

Plaures una occidit, quàm omanes to-

'M

U

f;'

tius orbis acinaces. ngdame expe-

&as , Hagiophila, poft hanc ampu-

(in n

tatz ngux felicitatem ? forté ut di-

&gwmg

cam ad evitanda innumera mala.&

ad gloriosé vivendum , morien-

MW ',1;,

dumque, carere linguá oportere ?

Deus avertat illam à rme mentem &

I

intentíonem. Án potiüs ut te mo-

1ii

neam, fi vivere fan&té, religiose , &

in fecura perfetionis femxta cupias,

p

enofeii

neceffarium omnino effe , ut fæpe te

geras quaü elinguem, & cui lingua

qii

exfecta fir ?

qui " profe&o faceret,

MW n

evidens haberet fuz falutis argu-

hmr' T

mentum, &cumilluf&riilla Matre

l

Ar* *I

Wi

dicere pof

[]"0» W

S4fis , fam parta nobis

eloriaefl. Facilé adverteris , me illa

TU

ha&enua attulíffa in di(fertationi-

j U [IHW

bus meis, quz ad fplr:talem tuum

alaalu fj

ncul

profe&um,maximé videbantur op-

porcuna; verüm tibi perfuadeas ve-

OM Df

lm , tanti effe momenti illud, quod

|Ih)

i

modà de ligua dicturus fum , ut de

(

Z2

coni-

| SM

460

Foptimus diés

l

KV 1

commodo « utilitate nulli alteri

nupt |

materie concedat.

ab

Plurima delingua proferriin mes

iw"l

(

jl

li

dium poffent, fed quis modus ran*

'l;

i

'g:.::

W

l

'

tillo otio , quod mihi tecum conce-:

h

n

M

j

:

"L

y

ditur,cuncta pertexendi ; quare fuf:

M

ficiet , f1 tibi commen

dem , ut mald

TM

de nullo loquaris, teque per mo«

$t tf

dum querelz aut murmurationis,

N

)

i Vi

neque per calumniam aut injuriam,

hi

Atque hac in re potiffima cura ad-

ïüï)

J

n

^

hibendaeft , ut finelisgua effe vi-

W

Lt veró mentem mearnt'

i

deamur.

meliüs affequaris , duo notandá

"

premitto, quz circa hujus rei c'efes

J

J

M

:

"

V

&um in Communitatibus animad-*?

4fi]

t

verti. Multorum annorum ufus &

experientià, magnus & f-iens :nadlag

gilter eft, qui (epe plura nos docctg ln

*

"

quàm fcire defideraremus.Animad-

]

"A 2[9

verti igitur nonnullos ad fucorunfij;

& apum naturam proximé accedecur

re, dum mordent, & linguz fpiculo*uig

"

eos configunt, qui volunt auferre'iy

€

!

À

iel , illumque dulcem liquoremtuj

j

fuge-

!

T

Solitudiuts,

401

it jl fugere virtutis , tantopere Deo &

Angelis acceptz. Ira nimirum ali-

gíi, qui ram malé à natura compofitd

d fünr, ut nihil illis fit familiarius,

lii quàm pungere , vexare , & convitiis

jpro [equi eos , qui virtutum exerci-

zP

Mi

D

[

tio, & regularum obfervationi ftu-

diose fe dedunt , quique nihilaliud

IN

D

NI

t

il

,quarunt, quàm mel devotionis &

fan&itatis. Illi hominestantis acu-

ia

)

T

u

J

;leis bonos illos Patres & Fratres ,

TU TT

"

bonasillas Marres & Sorores impe-

gt

CURU

qunt , ut res fit commiferatione di-

J

niflima. $i quis in rebus fuis pera-

IT :

hi gen

dis exactu$ accuratufque fit , di-

X

l

(enre

OO

ffa ícrapulofum ; fi pauperta-

M

lis fit amans,de animi abjectione &

gt P

t

"U

d

tenacitate criminabuntur ; (iprom-

c:nusälv'ï

7

,prum

m

J

(

& obedientem fe prxítecajent

i

l ;v'.

J

; effe fimplicem atque fzrvilem ; fibi

)

r

LU

"

!

dngeniunmaeffe liberalius,non ad fer-

J i

j

m

yirutem natum ; & quifquis Ovem

n roxlmfæ' fe fecerit,eundem facilé à Lupo de-

,&ünguzi yorari. Adeó quidquid agant ii qui

i^ virtutum ftudio

(quia

i

jncum.bunc

Z

3

j

taci-

j '?u

Ü

"

402

Septimus dies

tacité per bonam vitz füz rationem

um & 51[0(1

mores aliorum chmüs & liberio-

res reprehendunt) alii continuó Qb-

m J"w um

,

tre&ant,improóbant, é&in pejorem

AU

LIW

parcem interpretantur, donet vel--

uti inrabiem acti

effima quzeque

'4" noa SIL

fcu clam , íeu palam , indi&o nelïo,

M M lOQ

moliuntur , & involvunt vefparum

a utghn;

at

inftar venenatarum , aut tanquart

UE

fpinz igni inje&z perftrepunt,in-

folentibus & detractoriis verbis ;

T

quemedmodum olim à nonnullis

V

adverfus probum Davidem fattita-

ML 14 'm.

tum eft:Grcumdederimt wie Jécint apes, i .h[lf

€r exar[erunt Fcut 19 1n [pinis.

ts

Alteruza quod : otav:, eft, plures ais

reper:rs Abfelonis imitatores, qui ; tb

malé volunt Davidi, & iis omnibus jj

I

qui cum illo confentiunt , illique

C'JMF

adhzrent ; aut qui (altem continnó li

d

1is obcreäanc

Funefti & ingrad ,

UT

Abfolones! qui amare neque

ünt 51 I

Nre &

neque bene qu ui de fuis Super:orl-

bus ;

