exequebatur. Secundó , ut nos do-

"n

i

ceret optimam vitz partem Dei.

D

bät ]

eculis fubjicere, & fübtrahere ocu- ;

lis

"i

::

[7

Solitudinis.

304

iti ] Á

1

!liishominu

m, qui fzpe eó nós abri-

od

[j

D

RI

piunt, ut opera noftra ex vanitate ,

Mi

d

"|& ob refpectus humanos faciamus.

Ml

Tertió, ut difceremus nos fubduce-

llfnim!'.ämm

1

]

r

re ex ufuhominum, &privátis ex-

a]dd!xærïqrz;;

ercitationibus vacare , priufquam

J

"i^larduum aliquod opus aggredia-

&f LISPEEIT

mur: tribus tántüm annis concio-

!* nandam illi erat ; &totos octode-

FWSM? cimi voluit, ut eó. fe difponeret;

ATA

uartó ut intelligeremus eum fub

"i t'obedientia , &alteriusarbitrio vi-

la* ventem , plus egiffe, nihil agendo

iit L (tefte S.Bonaventura) quàm i quid-

at quid fieri poterat,feciffet, Deus bo-

in^ne, quo: documenta pro mein hae

ii vita occulra !

T

l. 2uncium. Confidera,cur inter

W^Ireliqua officia potifimüm Artem

( fabrilem elegerit. Imprimis , cer-

jj* tum eft, illum zliis quoque dome-

gl fticis obfequiis faifle occupatum ;

,:*.nosdoj:ipfe menfam infiruebat, ipfe Janito-

m rem agebat , ipfe ollas & fcutellas

l

i

4 eluebat,coquebat , aliisque fimili-

[

bus

i

310

Quintus dies

g Liüprn

busfe impendebat, nihil enim de-

al

clinabat ; imó cüm effet adimirabili

ipigh

'

fervore przditus, cuncta ad fc vra- !

Jj

n

l

hurl

hebat munia , ut dilectifimam Ma-

/

trem,& Jofephuin fuüblevaret:

lu.. .mä

gt

rimus tamen erat in officina , ut fa- !j

r

bri officio füngeretur. Hoc enim ! ?

eratilli gratiiimum. Primo,quód if

efft laboriofum & moleftum. Se- ln i

cundó, quàd ita cogeretur exercerg ?i

Qf

actiones abje&tas,humiles, & plenag " ii

mortificatione ; uti erant : deferre Htl [j

ad forum fcabellum, aut fedile, ve- iil

pnalia ; &exítruendis reparandisve Unin

domibus operam coinmodare.T«r-!!

hi, q

idi;

&ó , quód inrer laborandum fre-in

quens occurreret memoria Crucis; llj

pro nobis aliquando tolerandz;!

d d

il ts

cüm quodvis lignum ili trabenr

|

Crucis pra(ignaret. Ah curita milil mj

d

parco ! cur derrecto pluribus offi- li

J

ciis, quibus pareffem , meimpen

AW Ql

dere *

ïmPïl.R r À

il|

H ?«42t1um. Obedientia J

Esudl

lu

l itlimm

iis octodcecim annis fuit a)dmir:æï;

h

i

23

—

bil:sf:.

!

Selitudinis.

jf

il enïmä;

bilis. Fuit prompta, & alacris,quis

ET

!

1

enim non illicó obtemperaret Ma-

Idf

rix,& Jofepho, opem, & fubfidium

ii

poftulantibus? fuit czca,non inqui-

J i

rendo,cur hoc,velillud imperatur?

li, u

cur impendor fedili fabricando,qui

aT.

nutu poffem mundos fabricare?

P

fuit perfeverans, ad octodecim pla-

od )

néannos , etíifüb finem virili effet

AULUR

ztate & annorum triginta. O quan-

tum intereft inter meam & obe-

ii

: lm

dientiam Jzsu! Petitio veniz.

Á t

kKmendatio. Imitatio.

x

Colloquium ad Filium Dei,Gra-

uT

tlas agendo , quód tale tibi exem-

n

plum dederit ; quód animos etiam

yiü t

tibi fubjiciat ad imitandas ejus vir-

T

:

tutes , & obedientiam; denique ,

u

Tf

'

1

quód ifto tempore tam clementer

ii

tui maeminiffe dignatus fit in facro-

jl

J

T

.fan&is fuis precibus. Pater.Ave.

n

- Recelledio.Fortuita Lectio Thomz de

[

Kempis,Rofarium. Vifitatio Vencra-

"

bilis $acramenti, Tandem (emel pro

i

!

l

mc ora, quód fortafsà hactenus à te

fa-

uintài dies

v

|

912

faQum non eft, cüm tamen fimili faba

j

fidio egeam,ut qui maximé, Taanti tibi;

R

non crit ünicum ÀAvs MARIA ; ferviet

tamen,ut memineris , fübinde eos ha-

YT

bere in precibus tuis cornmendatos,

TT

quibonotuo, prefetrtim tua animz,

[7]

ftadent. C&na, Rectreatio , quam á

cum aliquo peragis,omnecolloquium

(rlüt

taum fit deamore Jssu, quamqueime!

tontdiy

metitó ab hominibus non füummé dili-|

atür. Litaniz Sanctorum, Vifitatio .

T

Venerabilis. $acramenti, Preparatio jetugy

Meditarionis craftinz. Examen Quies tlj

cum hac cogitatione, te fore feliciffi- Yl

mam, li illo,quo nune es, paéto difpos v/nii

fita,à Deo evocareris. T anti refett dies ij

bené f&n&teque, & in amore divino ,.

fj

uaduxiffe.

1

Mrlig

TU

r

*oxko *X X * X

ln

X XX 16

ji

Tl

'

!

x U K

t

l

KM

TE

hn tlj«

Ü d

lgt ,

ïr:»MElg d

.iiI'Jngm

SEX-

N

S

i

i

:

M

Selitudinis.

313

M nj

"

L i r

ROR 0R BS 220 Se

MARM 3 lm

D

SEXTVS DiES.

Qs

CT

De virtutibus qmitandis 1n vita J/fpo-

l) a

Jlolica Cbrifhi ?ESU,

ilb

On fuit otium , Hagiophila,

u

Ym

confiderandi

virtutes o-

mnes$, quz in Chrifti infan-

na W s

pj f pueritiaque emicuere, Duas fo-

i(4dlm propofui,& tamen Humilitas ,

ii Modeflta;Manfüetudo, & quz non

hi aliz . fuerunt admirabiles,

Iifdem

iil anguftiisconftringor hodie, & ex

W i'i"oþlurimis virtutibus, quz vitam il-

lius Apoftolicam commendant,tres

damtaxat deligam,quz cüm animz

tüix perquàm neceffariz fint , fune

etiam adimitandum faciliores.]am

decretum tibi eft amare Pauperta-

tem, & Obedientiam ; tantundem

de Humilitate , Manfuetudine &

animarum Zelo decerno.

$alutatio Venerabilis Sacramenti, &

praparatio ad Meditationem,.

p

$

lM

j 8j

",

*

!

Sextus dies

$4

l

allivda

L MEDITATIO,

|

l

NU

De Humilitate Fili Dei.

fliuton

Oratio przparatoria confueta,

jorl n

Reludium.

Propone tibi Je«uw

!.P

suM dicentem

APO&OHS fUiSäbgbgtI? m

& tibi: Dijäïe àme, quäfum hüïnil.ä;!gmapuäzli

€orde.

3nmen

1. ralud. Peteà Deo Patre j Ul

tibi manifeftet excellentiam humiji j

fitatis filii fui , ac deinde ejus virtutg o

tis gra.tia

m faciat.

boit i

Y. ?un

&un. Jrsus fuit humilis if jj

verbis. Primó,oprimus erat , & tàyjr.

mien bonus dici non vult.. Quid mt, ,.

'

vocas bonum,reponit illi,

uih

i

f

A n

er b

"

n

i

f

l

r

illum in,terpel

laverat: 274

s

j

|

L

!! hii

babeam vitam MMILPWZ?W

quid faciam , ut

u

l

"am? Secundó,digniffimus erat, c

|

A

i

t

ur,& tà

|

omne Qbfequium'præ&aret

Yi

men dicit non /fe veni[fe mi

mijirari

|

!

!

y

;

ll

ï

s»

í

fa

'

ed miniflrave. 'Yertió, erat

ien,

f

T r

tifsimus , ait nihilominüs: DoC?

o

jl

um lin

h

1

mea nen eflmea, fed ejus,qua mift m

"l

J

n

Vide ut ubique captet. omne

hi Af

Ilo I

Selitudinis.

315

m

hümiliandi

occafionem.

Quartó,

II

tatDei Filius,& tamen plerumque

TM

f Filium hominis indigitat. Qnin-

10,post Transfigurationem , an non

m

meritó ab omnibus coli adorarique

n

ebebat ? at prohibet Apoftolis, ne

ulþm Á

illam apud alios hujus vifionis fa-

jiant mentionem. Sic amabat fupra

hi,

ulgus non eminere.

Oquantum

"n

zc verba diífentiunt à meis! totus

]

--

I9 fum,ut me laudem, ja&item, com-

" mendem , utde me factisque meis

htl Yoquar.At ifte modus non eft hono-

l

t rem Deo deferendi, DEUS 4b bumi-

. ibus benoratur. (Eccl. 37.) neque

lU eratias obtinendi

Humilitag [ola

l

Wilemeretur eratiam.,tefte Bernardo.

45 DL. PunCium. Nullus pretii ver-

i ba, fa&a defünt: fuit jrsus humi-

45* lisin a&ionibus fuis. Primoó, volunt

e,?«fn[ïl'd'ïäiï!um Regem creare,fugit.$ecundó,

?

I^ folennem ingreffum habet in Hie-

j rufalem ; at Afino infidet. Tertió,

]

—

l

—

"

!

* Deus Pater , ex Ruperti fententia,

125

"eptionem filio fecit , ut mundum

1 m

a

re-

I

4

j

16

Sextus dies

*y It

redimeret, aut fübfidio honorum

& Majeftatis , aut per opprobria

sbf

:

é& humiliationes ; at quid ipfe ele

ag;;flffi'fd!f»

it? an non prepefito fibi gaudio fu

Jéimuit crucem confuffone contemptat

:':ïbenigniw

$d egit per omnerm vitam,multoqu

TT

3 ii

amplius tum , cüm fe abjecit ad pe

des Juda praditoris fui,& morivo

DT

luit inter duos latrones nudus i

m

innM

cruce. O gravem & intolerabile

meam fuperbiam ! Ecce Deus to

iilb

tius Majeftatis fe humiliat, & quo

um

:j

dammodo annihilat in omnibus,

m

"

abjectifimus terrz vermiculus, ho

du

m

eft,ego,audeo de me prefumere,m

[

53.&

mm" J

extollere * neque quidquam gra-ni,

viüs timere,quàm humiliari, & abasjj

aliis contemni ? certiffimum inól- yj

cium eft, nullam me habere virtusigg

tem,quandoquidemg tagtum quisqitits

babet Vivtutis quantum Humilitati vt

4

ut ait Caffianus,

n

'

IIl 242&um. Exteriores actionet

m*äni:is

fallere poffunt;fi cor à manu

diffen

tiat.

"

Solitudinis,

37

ltl

!

Jésus etiam animo & corde

N Qp

]

Wfutthumillimus. Primó, €g0 Yir Yi-

j

1

W

j

!

»t gmd |

D

tdens paupertatem meam , videns me

/iWnihil effe , fed quidquid pofideo,

l

,1/

Watyi e(ïeäbenignitate Dei. Secundó,be-

ittind ne illi erat,fi contemneretur; fipro

u Filio Jofephihaberetur ; fidicere-

d. tur fabri Filius; fi crederetur fim-

um plex,imperitus & vilis,juxta convi-

m tium in Nazareth familiare : Hic

ii* puer idiota eft ; uti. Jofephi Filius,

ijip- qui duoverba protari non poteft,

Y

& neque ad quidquam eft idoneus.

j

Valis

«* (S.Bonaventura.) TertiopacatoIx-

jm toque animo excipiebat omnes in fe

lu* contortasinjurias, ut haberet occa-

iil flionem fe demittendi. Tanta Ser-

jmi Vatoris tui humilitas, Óanima mea,

s? nonidpoterit , ut eum , & illam

T

ames? Qwovyilior , eo inibi cbarior ,

! ajebat Tertullianus,

Coïloquium ad filium Dei,quod

T

il

-—

| ferió jmitaberis ejus humilitatem

I.

g in verbis, factis , & cogitationibus,

j €oque indicio teftari velis amorem

353

tuum

l

Sextus dies

$18

u

tuum:Parvus Dominus,& amabilis

1

as

valdé, ob tantam nimirum humili-

tatem noftri caufa fufceptam, Pater,

Ave.

ii

üm Ptc

ni

Recolle&io, Teffetz diurna cle&io,

$ervire poterit hzc fancti Petri vox;

!

yutit

Domine ad quem ibimus Q verba vita

f

XliïöHdcb

eterae babes. Aut ifte verfus omni

u pui

)

auro ptetiofior$o/a. /;/us fervireDeo,

*

Wü

Juns c&tera fraudes.

E

i

j

Sequitur O:atio vocalis Officii,aut alia,

$acrum. L«ctio fpiritualis,

taluni

Andnci

DISSERTATIO MA

]

Aln ii

m

Jl

TUTIN A.

t

De Man[uetudine.

n

Atendum eft fine fuavitate con- m

fiderari non poffe faavitfimam uj

"

J

illam manfuetudinem, qua emica* x Ij

bat in converfatione dilecti noftri Slyi

Servatoris, quande hicin terris in- At qi

ter homines verfabatur? O quàm tingj

jucundum erat oculis fpe&acuäuma Qim il

videre illum loquentem , ince Cn*mm[&)u

tem , converfantem, incumbentem ,

n W

I

oPeri,docencem,reiþondemem, i

Q^

|

j

Solitudinis.

319

US;&emäää

terrogantem in templo, in hofpitiig

Ihnhri

amicorum, in domo Matris , in iti-

neribus , in campis;in plateis urbis

bepüm,szrf

Hierofolymitanz, ubique! hzc o-

Ü d

mnia erant afpectu gratiffima, quia

t ,

decore admirabili temperata , uti

UT

rzdixiffe videbatur David Rex , &

t i

Propheta: Dominus decorem indutus

227

tfl. Sed,quod decerem hunc redde-

bat admirabiliorem erat incredibi-

(Écgela,

li

lis quzdam fuavitas, & manfuetu-

do,quá non folim audientium, fed

04

etiam fpc&amium animos rapie-

bat.Et tantà fuit taraque flexanima,

1

wt Hebrzxi illum , tefte Galatino,

u t

Suavitatem appellárint ; & Jefum

fur

X:'n

li

adituri dixerincadeamus ad Suavi-

uzemip:

tatem. Fertur D. Petrus propé con-

A I.Hïiï

tinuó lacrymis maduiffe, & putatur

ex dolore , quód optimurm Magi-

j

'UI( 0 q*&L

ftrum abnegaffez; S.Antoninus fate-

: [ Eäawm

tur quidem illam ex rationibus

unam fuiffe , addit nihilominus,

s

pracipuam tantarum lacrym2rum

g

jione

T l

caufam proveniffz à recordat

[U

4

dUI-j

20

Sextus dies

n

li

dulcedinis , & manfuetudinis Fi-

W h

j

xf

Q'

[

lii Dei converfantis , quà fe priva-

i

tum videbat, Nonne diceres Ber-

jf

nardum Chrifto convixiffe,dum il- ;

odadü

:

lum audis íta loquentem ; Dzlcis efl ii

I

D

.E

li

fefus in voce, dulcis in faciedulcis in

uomine 4 CF dulcisznopere. Sed qua

ä

jiun

tendit fuavis hzc, de dulciconver-

] g(

z.

queaäv*

UT

fatione Jefu , confideratio? nimi-

rüm , utaliquid fublime de affe&tu

mSäumunt

manfíuetudinis, de quonunc diffe-

Njn,

rere ftatui,concipiamus. Vivat fuae

d

vitas,& manfuerudo, Regina enim

t

animorum, eft & prxcipua earum

At

m

virtutum,quz cordibus Dei,Ange-.-

lorum , & hominum potenti cum

TET

imperio dominantur.

Non ftatuo

widmd

tibi ob oculos ponere omnem ejus

a:udmislïii:w

pulchritudinem , & perfectionem,

'Ul id fäm

quz ampliffimé fe extendit, nimis

uf

parum temporis habeo, ut hanc te-

rï;b:ätpepmg

lam adoriar; Sufüieit ut dicam,qued

At

ad animztuz falutem,& fpiritalem

Liiigml 0»

rofe&um eít utilifüimum , & utti-

n

imagnam imprimam hujus man-

Áuetu-

Mi

Sibrndinii.

$4

i uetudinis exiftimationem, prafer-

lii in fermone , quz elt prxcipua

]

(

"hkortio dulcis gratxque converfa-

ld

dad meattinet , tanti

Wiioni. Quo

n

]i

lam facio,ut arbitrer , à

b hoc or-

diri debere illum ,

qui converfa-

ponere

! *dqüo)?s*:ioni (ux debitum modum

lm vulr, feque ad virtutum & fanti-

ilii- tatis acquifitionem praparare. To-

jlíài tum Salomonis templum erat ligno

i. Cedyino, &laminis auri purifümi

lii« veftitum,exor

natumque : portæ ta-

d $an-

Wá) men , per quas aditus erat4

a SaSanclorum nonalio , quàm oli-

N* varum ligno conflabant. Voluit

w Deus hoc faéto nos docere , quan-

jià! doquidem oliva dulcedinis & man-

ui

m fuetudinis fit fymbolum, quódq

(an&itatem cupit , &

d ingredi ad

qi; virtutum po

ffeffionem adire, tranf-

!

'

l

À

In'y 1re debeat pe

r manfüetudinem , &

]

0.

"

ab illa virtute prxcipué acquiren-

:

lu

da,imchoare. Ob hanc eandem ra-

&fplrmlem

n

l

J

tionem Dei Filius vult

À fe primum

difci manfaerudinem ,

deinde hu-

p

ji

Imli-

[

I

j

312

Sextus dies

'

:ur,qflï

militatem ; Difciteà me, quia m

ii

f(m , €& bumilis corde.

At miaximáé'

m j

fif IUI

neceffaria humilitaseft ,. nil referz, ?f

porta illius eft manfuetudo, & ep ii

hanc illa aditur.

Atque hinc ad-1f^

qui

Verto, primam tin&uram virtutum "

omniuin , ilii quirite proficere de- ? H"iïf

fiderat , effs rnanfuetudinem ; ug iA

opus aliquod architectonicum be- ii

né inauretur , pluribus tin&uris eft ii

opus : ut animz noftrz inaurentur j

"

perfectifimé , una fufficit , quam !

[

u

nunc commendavi , smanfuetudo, )

Sed ne te diutius fufpenfam teneam, ithi

dico fuavitatem fermonis effe om- jiu;

nium aptifimam , ut formet nu- ii

merisque omnibus animam perfi- stl

ciat , aut eam faltem difponat ad u

magnas opes fpiritales faciliüscom- «

parandas.,

Vivat Apicularum Re-

mj

gulus, qui nulla arma, ne fpiculum

75müm N

quidem, gerit, fed bené mel in ore.

il

Dicamus aliquid aiplifi$ : Regnet

j

Ex—

Md

Deifervus , quinullis aliis armis

p ïiibü& Paä

nullo alio regiarum virtutum sp

-,-

P arat ü, «.'m"ll;1 (h

|

S

Solitudinis.

323

P i

atatu utitur, quàm mellein ore,&

M

m

"

l verborum fuavitate. Hac dulcedi-

hls [ne integram illzfamque confervat

hiblcharitatem , componit animi fui

Wi motiones, corda aliorum fibi fubji-

ii

'cit , votorum denique fuorum fit

lilt| compos. Lingue placabilus, lignzm

!

i v yit, (4) inquit Sapiens , reipsà vir-

^

'

tl

. tutibus animam addit, & tum au-

iif dienti, tum proferenti folatium , &

1 alacritatem. Magnus ille Dei fervus

Á qu

Moyfes, qui Spirizüs fan&ti teftimo-

.

nio

ttlttd

, Diletius Deo bominibus, cu[us

[

! memoria in benediClione efl; (b) qui-

munm,

ilim| bus potiffimüm gradibusad tantam

du Vita fanctimoniam afcendic ? àqua

virtute initium fecit ? profe&ö non

i

T 1

aliaquàm m

anfuetudine ; Jn fide ?*

AE

bonitate ipfrus [anClum fecit ilum y &

j

ut fciremus id à fermonis fuavitate

j pot

ifümüm proceffiffe , addit Sa-

gue| piens : z imverbu

/ is mon[ira FldCd,-e

yit, verbismelle & manfuerudine

j

ilisalin g

manantibus paíliones omnes fuas,

ua

A

Wl

(ä) Prov.15. (b) Eccl. 4$.

Fa'f!m

324

Sextus. dies

ii

quz vera monftra funt animarum ,

s; Dont

fuperavit;quin & flexit durascervi-

sttun

ces, & illa portenta crudelitatis &

st

barbariei, qux inerant duobus mil-

(rteatt

lionibus perfonarum , quibus im-

perabat : fermonis fui dulcedine

a, V

st

totam illam gentem (ibi fubjecit, ut

li

ab omnibus mirum in modum a-

ts [e'xmg

maretur. Quàm fuavitas 1n verbis

eftefficax ! flu&uem aliquo irz,vin-

fhmdid

*

ial

di&z, invidiz , triftitiz affe&tu

D

f

fl

loquor , (i refpondeo fuaviter, jam

componi tota ifta tempeftas poteft :

tl

CF in verbis meis monflya placabo. Yn-

if Hagfolgf

1

!

vtdlos

furgatin meoffenfusaliquis, dira-

l

que comminetur , fi manfueré allo-

(?urumï u

quor, leniam, ejufque aver(ionenr

Vi d

!

& iracundiam in mej amorem

;;erh

! t

commutabo: €v ;2 verbas mezs mon-

Vil

Jfra placabo. Mulier quxdam videns

tl

egregium illum in Scotia Marty-

m

rem, P. Joannem Ogilbaum, ccepit

iij

in illam maledictis & contumcliis

MT

invehi,explofo etiam oculorum er-

'jt:»nu&illusir

rore, qui-obliquum intuebantur :

"ii

cui

|

It

Solitudinis,

$2$

u |tui Dei fervus blando & ameno

tss |vultu : Domina ,inquit, Deuselee

"l lgantena tuam formam tueatur,diu«

li Ique confervet incolumem. Adeó e-

i, | mollivit ea vox ferocientem mulie-

]

f

(l

jj ri$ animum , ut publicé fateretur,

;; injurià fe in virum illum infurre-

ii |xiffe, & facti poenitere ; conteftando

u przterea fe impofterum de illo non

iij | nift honorificé , & debita cum reve-

jj j tentia locuturam. Adeó verum eft,

an'.*:r,jzm; [ufficere blandius verbum ad infle-

?Jspoæ

jj &enda corda maximé exacerbata,

;;; Quare , Hagiophila , author tibi

um , utabítineas ab omni genere

ib

mïuazgzh

vetborum, qus manfuetudini ad-

*D.'W

verfantur , ideoque nunquafn uta-

y n

ris verbis mordacibus , contume-

um

liofis,faftuofis & aufterissnunquam

g

refponfionibusacribus, impatien-

gj

tibus & ficcis ; nunquam dictis,que

|

audaciam ,infolentiam , impuden-

p

g

tiam,& animirancorem redoleant;

p

cave tonosillos imperiofos,illos ac»

centus authoritatis, eos fermones,

du

1

j

qui

i

"

226

Sextus dies

l

l

l

!

qui geftibus, proprià cui fiduciá, a-

!

!

l]

l

n

'Wü

liorum contemptu defpicientiàque

jM

l

-€

qontt

corrumpantur. Hec omnia digna,

»

aidin

ao

vituperio lunt , & à fpiritu dulcefii-

nis manfuetudinifque aliena ; cüm ,.

fociabiles fimus, vitzque commu-;

propi!m

nione dele&emur , converfationem,

m

noftram perpetuá quadam fuavita-

h g

te & gratiá condire debemus ,

, qini

nulli moleftam, nulli tzdium adfe-

20. Dl

ramus,ne minimüm quidem chari-

Mu

tas violetur,non contriftetur proxi-

i

p

j

mus, fed eáloquendi refpondendi-,

1001

i

j

que formáutamur , quam ab aliis

Iav

exigimus. Imó etiam tum adhiben:

l

[

da fuavitas eft verborum, quan

do

atl

devitiis & defectibus alienis ferm

Q,

dty

i

l

l

anftituitur , etíi vitia forent manife-

As

fta. Nunquam de alio dici debet,fu- t

M

ii

h

perbus eft; ineptus;fatuus. At talem

A

!

effe,nemo ignorat. Nil refert ; equfWOW

modi verba tolerari poílint in ore Mig

aliorum , non :iuo, quz virtutem "Aj

profiteris, quzque Chrifti manfue- "j

rudinem defideras im?tgri. Verü

mïg*?o";por

]

14 mfff) N

l

!

ibl

Solitudini.

3?7

Fl(l l

u'("me Izfit ,

fi me invafit injuriis ,

- de fpe&u,contumeha, nonerit mihi

]

"licituza de illo queri, & fa&i info-

lpmr lii

mm

"lentiam exprobrare, aut meritis co-

"Moribus a

Iq PUf

pud alios depingere ? ergo

mel illi propinare debebo, qui tam

m

copiofo felle me proluit? urges me

w ts

rofectó. Ataudi:

ne tumi quidem

Q UJU ut

T m:t

^

alis , quàm füavibus verbis uten-

dum eff.

Dic: te minüs blandéab

Al

MLH

illo acceptam , adhiberi modum a-

'rütmr

m

mkl

ium & gratiorem ab illo potuiffe ;

U

um

;Iä

2!1

fed cave ne de illo malé loquaris,ne

'Vocem acerbam «& aculeatam ufur-

It

dhus

es. Lzfuserat Jacob, & perfidéà

" ii

ocero fuo deceptus nullamtamen

vl mo

in illum injuriam intorquet. Com-

j d

ellare porzrat impoftoré , fraudu-

;Oülfï i

?-

ij lentum;caliidum : abftinuit;paucu-

MU

' lis verbis dolorem fuum teftatus eft

'hvr J r

, Quid eff quod facerevolmfli:quareim-

* pefon ls mibitS.Michaelarchan gelorü

p :

g lï

Qu

hr

Prmceps cum fatanacontendens de

lemm .Moyfi corpore, poterat illum male-

mllWl- *'; di&is obmere, vocare damnatum,

L

!.nferm

a.

fextus die$

sl

228

Vi

inferni titionem, reum lf divinz !!

4

nduqmdcm

Majeftatis, infamem, & fexcentise- !

juímodi nominibus, quz is com- "

siurt

merebatur. (4)

At noluit , & zog i

efl au[us judicium inferre blafpbemie, d

féd dixit : imperet tibi Dominusnullo 19

afperiore verbo ufuseft , & ratio- 9t

nem adfert S. Hieronymus: 2deres tiite

batur diabolus malediflum , féd. pey ii

VIngeli os blafpbemia exire non de-iity

buit (b). Ydem tibiinculco: etíi o- fl

primo jure videreris polffe alium xitr

linguz flagello profcindere, fifte ca- :

men impetum. l/ta linguz licentias zin]

& fermonis libertas te non decet, ii

Angelos tibi in exem plum vitztuz (

propofuifti , eorum igitur verba ii

imitare; & quamvis aliqua perfona uj

tanto digna odio , quantum dialbo- s;

lus aliquis incarnatus commerere- ;

tur, te injuriis affeciffec, diffimula iij

r

neque aliter de illa loquere (fi mo- ij

dó loquendum eft) quàm blandéat- um

que maníueté.

u

hd

Adjice«.

"

"

l

'mäææwamew

j

Selitudinis,

349

T

Adjicere hic monitum oportet ,

lisguandoquidem te tantopere ad fer-

ii monis faavitatem invito ; eftque il-

ii ilud,ut attendas nehazc fuavitas (five

"!infin converfatione, fivein colloquiis)

wdlabeat in quandam affectationem ,

lin|nimiumque verborum dele&um ,

t:l»|aut adulationem, & ftudium aliis

»im|placendi : ille enim modus aulam

ts redoleret , nón Religionem, Con-

didv| verfatio noftra & fermo degenerare

jds non debec in illum placendi affe-

FO

iib

l &um, ut Ípecie affabilitatis & urba-

|

Qieiy nitacis fiamus Religiofis regulam,

quid

"confuetudinem , aut communem

umad

'ordinationem evertentes. Ad filen-

gl

[

!

|tium violandum invitor,ad ingref-

I

fum cubiculi alieni,ad hoc vel illud

i,qupgx

ANm

l

i«

faciendum, quod voto , quod regu-

u

i

lerepugnat; &, prztextu urbani-

Uh1

tatis affcctatz inducor ad voti, ad

1

ln

,titt

regulx tranfgreffionem. Non eftifta

mhhhd

j urbanitas , non in eo fpiritus man-

- fuetudinis , & fan&z benevolentiz

Wl confiftit, przftat Deo placere

quàm

homi-

um

3

Sextus dies

g

2j0

YT

homini, & confcientiz fuz fatisfa-

cere , quàm acquiefcere hujus crea- diitih

turz voluntati, $. Magdalena roga- «t

ta ab Angelis lacrymarum caufam : «

2Mulier quid ploras 1 vefpondit: Quia sl

tulerunt Dominum meum. Etcbac cim at

dixiffet , convería e[f vetror[um ,. dor- ii

fum illis obvertit, Quz ifta morum «

civilitas eft à puella hujus conditio- (

nis beneque inílitute ? faltem erga jui

Angelos urbaniorem exhibere f& wj

l

debebat , quid verebatur ? Ejusloco a

refpondet Origenes: Nolo .Angelas

1 hia

|

j!

videre , nolocuim Jngelis manere , f

n

L

L

d

i

ceperint mbi multa narrareycr volue-

TU

yo il5 adomuiavefporndere, timeo ne

h Qu M;

amoyem metm magis unpediant ,quàm

a EUR

expediant. Sà hzc Dei amatrix ita

intta]

n

Mi

Angelos deferit, quid non facere nos

l

Oportet, ut expediamus nos ab eo

Wi

Á

i

placendi ftudio,quo regulz violan-

1l

tur, & amor Deo debitus imminul-

(

tj

Á

tur, talibus perfonis occurrentibus,

Wl

At

quz nec Augeli funt, nec propiüs ad ,

j

T f

ilorum moresaccedunt? omnino ,

l;" lr :

gene-

J

$

Selztudinzr.

33Y

ïiäfu

J

t generofis Magdalenz veftigiis infi-

!

Weftere debemus, & potitometu lz-

Lgdsjf"*mzb dendze manfuetudinis aut ita nos

"I! eontineamus, aut etiam recedamus,

;

IN ut intelliganr nos male integrumm

lii divini Numinis amorem conferva-

zz

ü

It d

rejillefis regulis,quàm illorum gra-

"m

lw tiam cum aliquo noftrz perfe&tio-

N

i

Itj

nis detrimento aucupari. Ut autem

lg q

Religioni nomen non dederis;zqué

at

tamen obligaris ad devitandos hos

r

placendi affe&us,qui in oculis fzcu-

larià videri quidem poífent actio-

l //rä'f/:;'w

u

nes urbanitatis & manfuctudinis,

Il

T

tüm tamen reverà affentationes

I

, inti

fint, quzculpá non vacent. Nun-

quam eó comitas tua progrediatur,

i

m

ut fapiatadulationem , ut falfum

Yil

proferat.

Prudenter exprimenda

!

Veritas eft verbis honore , fuavitate

j

gogabso

j

]

i

& reverentià pleniilimis. Proponi

ia

illa aliquo fermonis lenocinio po-

gl

teft, nihil intereft, modoó abillo,

T

quem alloqueris,capiatur.Et quam-

vis foret aliquis ex primis terrz mo-

iutil

ECS'

T 4

dera-

ETD

'Sextws dies

j

deratoribus,fi exofficio tuo monere t!^

&llum debes, aut opinionem tuam :

álli declarare , càm confcientiz tua i

legestranfgredi non poffis , fac iftud 9

generosé cum debito refpectu , ne-

stl

que putes te aliquid à fpiritu fuavi-

ssl

tatis alienum admittere, Propone

UT

tibi Danielis exemplum , incumbe- ii

bat illi , utingratam aliquam veri- ii

tatem Regi Nabuchodonofor ape- ii

riret : fecit profe&ó cum honore, i

reverentia & dulcedine ; nihil ta- jiui

men eorum quz dicenda erant,prz- iij;i

termiüt. H.f('l:/i i"t?ï/)ïf!dliü Jlltm" at

mi , que pervemit faper. Deminum iij

meum Regem. Quid fuavius ? fuum uj

allum Regem & Dominum compel« i,

lat. Sed fübjicit : Ejzctent te ab bomi- Iul

mibuscr cum befIns ferifque erit babi- hus

tatio ta, C? feuum ut bos comedes,

h,

Propofueram quidem adferre re- ij

I

gulas nonnullas , qux ad hanc man-

"Mi

fuecudinem in occafionibus maxi-

Vi

mé periculofis confervandam vide-

"if

.f

bantur opportunz ;fed quis modus

üllasexplanandi,cüm ad differtatio-

Di$

l(,b

jx

!

Solitudints.

333

li^ wis metam pervenerim? hxcuna ta-

lt men eritinftar omnium , quz erat

n B.Francifco Salefio familiaris: N;-

li bi] contra Deum. Tantum comitatis,

/

W tantum hilaritatis, tantum urbani-

!

Iu

tatis dulcedinifque,quantum voles,

d

modó fit Nzbil contra Denm , nihil,

itni-

uo Ixdi offendique poflit.

hu

Poft hzc nihil fapereft, Hagio-

t

phila , nifi ut te orem, cujufcumque

i,

ftatüs aut conditionis exiftas , utin

;MW

fpiritu manfuetudinis des operam

p

faluti & perfectioni tua,quod ut fa-

iAj

ciliüs & efficaciüisàte obtineam,utar

Duntt

verbis S.Pauli : (4) Ob/ecro vos,ut di-

ul

gné ambuletis vocatione , qua vocat e-

T

[hs, cum omni man[uetadine. Ya Apo-

T d

ftolusloquitur , quàd virtus hzc,

ii

poftquam cxteris virtutibus páte-

v;:ra!/!f.

feceritaditum, eafque in animam

iintt

noftram introduxerit , eafdem illic

confervet ac tueatur,earumque vel-

n

y n

;l

uti jure hzreditario acquificarum

st

f L:

poffztfionem afferat : (5) Bieati mites;

7140-

1u1sm0

ii

ïï

(a) Epbef.«. (b) ;Tdï*äbw'i-

yu

Sextus dies

al

d

quoniam ipfi po[fidebunt terram.. Vir

i

tutes apud marifuetos tanquam in

folo patriocommorantur: melan-

gmüm[mlït j

)

1l

cholicis,invidis, fuperbis, & quibus!lli

fimiles affe&iones dominantur,fugi!!

mürzv

fübinde virtutes funt;minimum ta-//! l

men eft, quod illos de earum poffef-iiit

fione dejicit , facillimé ipfx elabun-uinli

tur;foli mites & fpiritu manfuetu-i

iij

dinis prditi perftant, ipfa animaunil

pax & tranquillitas illosin perpetuo t

viéctoriarum & felicitatis ufu con- ititri

ftituit. (4) Manfueti autem baredita- Yil

bunt tevram, &f deleBabuntur in mul- uiyà

titudine pacis.. Qui hunc fuavitatis ii

affe&um non habent, occupant vir- ii

tutes (fi modóà aliquas occupant ) jia,

non quafi proprias, fed velut aliun- d

de fibi elocatas;quid mirum £ facili ul

negorio eripiuntur! fi verbum afpe- tu;

rius,fi contemptus aliquis, fi modi- iij

€a vanitas illas auferat ? alia penitus

manfuetorum ratio eft , mortificati tj

funt, viétoriis zqué ac virtutibus "i

abun- -ffw':mlm

U

(a) 9/: 3.

[

Solitudinis,

,

*

"mt abundantes, hareditaria illis virtu

Wi tum exercitatio eft. Et ad hoc po-

D

tiffimüm fervit fuavitas verborum ,

Bl bi&,&qufggi

effe&us gignit mirabiles,tum in iis,

Itimyj

ui eá utuntür, tum in aliis,ad quos

U

dirigitur: & ficuti fufficit verbum

unicum acre &aculeatum ad exa-

Atl

Aj

fperandum,& imbuendum perenni

VTE

rancore alicujus animum : ita unica

vox blanda & fuavis fatis eft ad ani-

jl

Ht

mos exafperatos,& maximé à nobis

TTTE

averforum conciltandos. Quidam

Orientalium Rex fertur hoftiles ci-

r

hii

vitates in poteftatem fuam redegif-

furuj

fe;non alio ftratagemate , quàm af-

wgann'ir-

fufo ad portasoleo : fed aftirmare

m

ego poffum, majorem adhuc vima

Md

ineffe verborum faavitati,illa a&io»

nibusnoftris dominatur, & Czlt-

gitd

ii

tum juxta ac mortalium corda íuae

;

,gn'modi-r

fubjicit ditioni,

$i labet praterea alteri ledioni vacare;

jl

i

at

lege cap.18,19. 30. & 224 traGt, 3. vol. 16

& part.Rodericii, ubi de humilitate lo^

(jnutihil»*:

i

quitür ? aut Imit, Chrifti cap.a,7. & 21

J bg l.

Pesd

T 6

y

Sextus dies

!

j

j

fcra&a L

eQione renova devotionerü

erga. Patronos tüos $$. Jofephum ,

g g

i

"

Alexium , lgnztium , Benedidum;

l

Francifcum, Urfulam, Terejam , aut

TL

alios,qui tibreruntpeculiares, $inul«

qua

]eft

lum bhactenus dclegifti, hodie incipe,

|

minimum faltem renova devotionis

15

lmrlumr

yinidl

affectum erga Angelum cuum Tutcela-

i Untol

rem, $uper hac re videri poffunt ea,

quz in Anno fan&o dixi ad feftum $.

al

at

Michaclis. Denique para te ad fequen-

tem Mediiationem,

v

u i

UEOMEDIJAATIO

j (

De Comitate & man[uetudine Fili

gt

De:.

DT

Oratio preparatoria confueta.

du

mll

R«ludium. Propgone animo $.

jj

I.P

Ninii

Joannem Baptiftam, qui dum

loquitur de 'ilio Dei,eumque digi-

t |

to commonílrat,ei nomen Agni at-

MH]ffus

tribuit: Ecce /fenus Dei,qui tollit pec-

W

Cata mundi, Non temeré fed dedita

ul

'

opera, fic compellans ob fuaviffi-

i (/(

L

mam comiitatem , & innocenteti

mian

Nb

!

Solitudimis,

337

inis

fnan(uetudinem, qualis in Ágno ef-

du

fe confuevit.

h

täiä:],

1L.?ralud.Pete gratiamà Deo Pa-

Ttíg u

tre , ut bené addifcas hanc Lectio-

i

boi»':m.':;t,

nem4quam Jefuste docet.

1. PunEum. In verbis habebat Je^

! od

tTl

sus admirabilem fuavitatem. Pri-

mó, Unico alloquio animum au-

at

(linf,

dientis (ibi devinciebat,tam eratin-

fluens fermo,melle dulcior, & gra-

t

tior ccelefti ne&are. d quem ibi-

mus? verbavite eteyne babes.Secun-

|

[j

dó. Czcus aliquis importunis ma-

vt

2

gnisque vociferationibus efflagitat

ab illo oculorum curam : quivis in-

dignaretur alius,extra Jefum , qui

mhtu

-

füaviffiméinterrogat : Qed Yis ) u£

Tua

faciam tibi ? Tertió. Simon , qui Je-

hqw

füni convivio exceperat,& alii, ad-

!

verfabantur Magdalenz ; at tam

q vl

IU

ii :

bonus eft Jefus , ut eam adversüs

l

omnes tueatur,eam foletur , & re-

j

pleat melle, & füavitate verborum

fuorum : adein pace,fides tua te f[al-

I

W;entzm

Yam fecit, O probrum,qu

od in vet-

7

D)

b.is

u

l

238

Sextus dies

m

bis adeo fim afper & morofus! Ru- "

]wemlcml

bo fimilis,attingi non poffum, quin '

,mmn i

pungam aliquem, &aliquo indicio

Wf 8 llïl

prodam paffionem meam. O Rex '

dndia

manfuetiffime, rege & moderarefic

yerba mea , utàtualoquendi man-

vmgrlta«

TT

fnetudine non difcedam !

a

W. Puntiwum. Manfuetudo Jefü

eminebatexvultu , & toto habitu

, d

corporis. Primó, Refertur;afllictos

g

ii

& Melancholicos ejus temporis, ut

ffy(ïl/l!

aliquod folatium ex faciebenignif-

fimi Servatoris colligerent;ita invi-

wHI 64!]1»1 j

ATA

tare fe folitos: Vifum eamus filium

EL

Mariz. Secundó,Ingens illa multi-

tudo , quz eum in defertum

1fà

.aus Mu

mentem,& ubique fequebatur, fa-

fl ts

tis afpicere;amare, & admirari tan-

i ROU

tam e)us fuavitatem non poterat ;

Jr,öur

& cüm non continuó concionaree

t a j

tur , foloillius afpeéta (ic pafceba-

Vi

tur,ut ne cibi quidem,;aut viétus ne-

J'frmaeu

ceffarii meminiffet : Ecce fam triduo

&l

fufiinemt me, nec babent,quód mandu- *

þiï W

cenr. Terdó , Comitas deniqueac |

A!mnmu

bc«

——

s

Solitudinä&.

339

Wi

benignitas Servatoris maximé tum

'ml M

in vultu emicuit , quando in morte

Mi

Lazari fudit lacryimas. Bené dixe-

1 Ul

ras,Ó benignitfime Jefu , adeundum

i

te effe, ut difcatur vera manfuetudo

i.

& benignitas.

Ill. ?unélum. Manfuetudinem et-

jam faétisipfis Jesus demonftravit.

J

f

i'

!

T

Primo, ab hac proceffit infignis illa

Ll

erga aflictos commiferatio. Hinc

Wa

panes miraculo multiplicati : Mife-

reor fuper turbam ; hinc , innuptiis

fm'gnif-

hu *

Canx Galilez , aquam in vinum

commurtare non recufavit ; hic ran-

f

um

dem voto mulierisCananez factum

TO

eftfatis. Secundó , Cogitillum be-

u :L1

TM

nignitas , ut magnis promiffis com-

i

penferexigua officia ; vitrum aqua&

poftulat,& in vicem totum ccelum ,

,'lFUHH';

g

& vitam zternam promittit. Ter-

jb

tió, Quin & ad peccatores fe exten-

dit:Malier in adulterio deprehenfía,

j

"T

in ejus clementia afylum invenit:

[

duti

24ulier ubi funtqui te accu[abant, ne-

mo te condemnayit ! refpondente illa:

No&s

i

W

il

$40

Sextus dies

Non Domine ; neque ego, inquit,

s at

te condemnabo. O clementiamin-

gt

