Bome: Rom. 1. v. 6. fanélis, qui funt. Ephefis

Eph. i. v. 1. fan&lis: qui fumt. Philippis;: Phil.

)

vis Qr

d

1. v. I. per quod mapnus ille Veritatis Preeco

gl

innuit, fancti & chriftiani qualitatem a fe in-

vicem feparari haud poffe; adeoque omnes,

iil

i

)u

w6!

quicunque legi huic nomen dant, eriam fe-

étatores effe folidee virtutis oportere.

Dein

,]Uf

eodem teíte cunéti Chrifto initiati, nemine

ii

(

excepto, Zemplum Dgi fust, in quo Dabitat

i

(

am vero hoc

a

/þiïitzlf D 1 6€or 1 Ye»q6.

templum Dxx fanctum effe debere, ibid. v. 17.

jj

idem ipfe afferit , inculcatque.

Ergo fe-

WF"

"

cundum ejus doctrinam omnes etiam fiecu-

Tl

lares-

"d

m 3.

D

$56

Pavrs HI. Caput IF.

lares fanctitudinis fibi coneruentis decet effe

w('[) If i J

candidatos.

l

Suntque viva hac templa, quae

Hll-

per baptismum fundata, & inchoata (ünt,

indies

Inagis

no-

as f

mapgisque attollenda ,

uum ü[w lw

visque (anöhmomæ incrementis quotidie

n umO

perficienda per gratiam 1lhus, 2n quo (ut at

ubhmwr «

feverar. Gentium Doctor) ommnis edificatio

m mulo M

conflruGa cr c/lzt n templum [an&tum 12 Domino ;

Mh TAU

€9 coedificatur.in babitaculum D. in Jpivizu,

g 1

Eph. 2. v. 21. & 22. Preterea, eodem inítru-

a. D

ente Apo(tolo I, GOL 12- Vi—20. ( COLOIE CT.

g

At

v. 18. Omnes, etiam mundani, funt eembra

iprtar d ln

corporis Ecclefie, cujyus caput eff Chriffus, Ergo,

nlngi

fi auctore Bernardo probrum ett, fub fnmofo

M/Ml /. // F

capite effe membrum delicatum ; quamo màa-

epo rebem

jus monftrum erir, füb capire fàncto dege-

vupue m

neri pravitate improbum effe membrum, &

i Wm

purioris vitee incuriofüm ?

Ex quibus patet,

1N /a 1l

veriffimum effe, quod (üpra ex S. Thoma

1etu11mus, nempe non rantum Relipi:ofos

poffbw 1

La g

fed etiam Seculares obligari tendere ad per-

fectionem fuse conditioni refpondentem ;

W( J li[ yi)

cum etiam hi fint membra. Ecclefue , templim

PU

Dzi, flli Santlorum ; Eccli, 46. v. T adeoque

MT

illa Chrifti verba: f(mä?z eflote, eriam pro iis

*N, VWW U |

M&f

non folum confilii fed prece ti rationem

habere.

.Nam etiam terreftribus curis ad-

mui, anl !

diétos , innocuam decet ac frugi viram

j HOluem

ducerc: etiam hos Evanrrehum vult iracun-

M'IJn Itj j

diam frenare; fuperblam reprimere , car-

AMH

Wt

nem domare, inimicos dili ligere , pauperl-

Vkl'oh

L

bus fubvennc , ac officüs fuis rite obe-

DT ifm

W

XS

l

j

D

De amore. Dei,

$f

undis intentos effe.

Etiam hos Paulus

Q

pieo jufte ;

ac fobvie in

loc feeculo vivere jübet.

EF Iemp

ïe)äs

Ergo etiam iftos Deus &que

um

V |

Tit. 2. V. 12*

ac ceenobitas fieri

fanétos cupit. Quamvis

M

'

his ultimis tum ob ftatus ex-

btl

i

I

fatendum fit;

qua

!

cellentiam, tum ob fübfidiorum ab

undantiam

5 Il

M

n

fh;MAJ l

ad (ublimiorem fanctitudin

is gradum, & for-

tiori ex titulo enitendum e

ffe. Proin eudite

mj

LA m

D

h

celi! audiat terva verba oris divini, Deut. 32.

v

I

ejusq

ue imperium fübdita mente re-

q

lt

&

h

vereatur.

H«ec dicit ille Rex potens , 9 me-

zuendus vimis , Eccli. 1. v.

$. fub quo curvantur,

i (un[ "

(

!l

|

ui portaut ovbem: Job. 9

v. 13.. fanédi effotes.

itis mibi [an&i : Levit. 20. v.

d

ll

Levit, 19. v. 2. €Y1

7. perfeBli. fitis €9

One macula. Deut, 18. v. 13.

n gue:ifoma

iffenfu refragari quis aufit?

e li

His ergo rebelli

precipue cum id jubeat il

le, cui zullus [im-

mremirut,

36. v. 13. cujus

ubos p*

lis in. legislatovibus eff: Job.

omuia mandata equitas [unt: Pal v18. v« 172«

$

a Thon

ubet; imo qui eriam

qui impoffibilia non j

n Mi

dat, quod jubet.

Ita e

ft, o mortales! ut

endese.aä /]

ll cveator omnipotens

t

fimus fan&i , altiffimus 1

p

cujus mamus fecerunt

imperat, Eccli. z. v. 8.

d '

nos, €g plasmaverunt 105 ,

qui pelle & carmibus

lu If. äï.*

ompegit me: Job.

vefliit nos, offibus €g nevvis c

cum fimus opera

/ gt l) ]

Io. v. 8. & feq. qui proin ;

» p

18. V. I.

exigere a nobis,

manuum ejus, Pfal.

iiuz

quacunque voluerit;

poteft. Ut fimus fer-

x f

mceps preecipit, 2-

fetli, fapientiffamus ile pri

:liumvu'.u?i:'

Reg. 23. v. 8. a CHjUS OCUlis 110

2 eff quicquam az-

ui proin cogtto[-

i

ftonditum: Eccli. 39. v« 24. q

cut

«cit figmentum uoflrum, Pfal. 1o2. v.

14-

lipto ïj';;]g.

per-

j 109

m 4

Á

D

152

Pars. Ilf. Caput IF.

ï

1Ih

perfþ&&æ

fünt infirmitates humanz , quem

T

naturd indoles, vitáe conditio, difficultatum

arduitas minime latent; & qui tamen, his

fiily jig

3g f

infuperhabitis, nos eluctari ad. fan&titatem

mandat. Denique ut fimus /7ze macula, vult

g, V

PT

ile fedens fuper tbrouum ac dominans Dtus, Eccl.

m

1. v. 8. QUi fovtiy vobore eff , Job. 9. v. 4. Q9 in

gedol

cujus magu amiüna ommis viveutis efl; Job. 12.

m

!

hp *

v. 19. quatn proin punire , ni obediat, quo-

A

vis momento poteft. Ernihilominus reperire

I;?kïi'i[!äl

[

Htl

1

fit aliquém , qui vanis obtenribus fibimer il-

ü pa[munt l

eqiu, d

ludens, &quiffimis hifce juffis perere mo-

rem renuat? qui folidam pietatem viribus

1rm ontta o

fuis majorem & morrali frapilirate füperio.

i lr

fem ducat? qui precepti afperitare illius

v aufalaredi

transpreffionem excufer? & amplius pre-

lum &

SIDmoe,

cipi dicát; quam noftra imbecillitas ferat ?

O quantopére confionara facris Litteris exem-

.7«!1:]

im o

pla noftraió hanc repugnantiam confugdunt,

HJ& lplä

àc inanés hos preetextus refutant, quantope-

1l

DT

re noftram pulillanimem inertiam defcripta

L

Til

u

ibidem fácinora in tuborem dant! Agite,

V

non nifi tranfeuntem in illa obtutum defipa-

t |

t

mus. ; Drus ad "dbrabam : tolle fliumtuum

i

Ban $

umgeuitum, quem diligis Ifuac ,

. atque ojfer

LT

eum ii bolocauftum in wno momtiumguew ionfhra-

t ib

vevo tb

Et fine mora Sanétus Patriarcha

IN n

de moce confürgeus , C? extendens manum, avrvi-

puit. gladiuin, uz iminolavet filium fuun, Geu. 22.

"fn.m J

f Iempu

v. 2. & 10 .licet providerit, cum Ifàaci capite

" qum prc

ïli'ï.' m

RI

fimul oinnes familice fpes eodem iéctu fücci-

per! &t

'.fumvnfi'. CVix Abimelech füis dixerat: 44

! Q.uæ [&men ïlllO

1H€

|

JDe - amort. Dei.

553

T

N

me vidctis faceve, cito facite, mox omnes, cer-

(if

tatin vamos de avboribus pracidentes, [queban-

r

TA

puy ducem; jud. 9. v. 4$. & 49: licet hoftilem

i

turrim füccenfuri prafens vite difcrimen

M

i

j

adierint.

Vix defideraverat David potum

I/VD

U

aque de cifterna, que eít in Bethlehem; &

UL

mox irruperum tves fortes cafira Philiflinorum,

n iüb ll

)

hauftamque decifferna aquam attulerunt ad Da-

j

ns

'

Mu

vid; 2.Reg. 23. v. 15. & feq. licet fe in evide

MU

animarum peviculum pracipites dederint. — Et

m d

hac patrarunt ifti (ine ulla dilatione, re fum-

me ardua, ad unicum imperantis nutum ;

hg

AURT V

Dr .i

cüm contra nos Chrifítiani Supremo Numi-

[im; fu;;ïï:

ni, longe leviora & quidem fiepius exigen-

ti, aufculrareabnuamus. — Juber [s; ut eidem

BR L

Jl

If

Abrahami exemplo hanc vel illam affectio-

j

ml

nem immolemus, qua perfectioni & gratize

ln serem

precipuum obicem ponit,

& ferre repul-

onfügduct

famcopitur. Illa ipíà Abimelech verba etiam

Chriftus nobis inclamat: quod tme videtis face-

um

Nam exem-

g a

Te, cilo fücite. Exod. z$. v. 40.

plum dedi vobis , ut quemadmodum ego feci, ia

h d

iUl

umt

€7 vos faciatis; Joan. 13. v. 15. & furdis fabu-

]am canit.

Etiam Spiritus Sanétus puriori

)

!

nem noítram,

quam David voto fitit perfectio

!

continuis in-

M

L

puti

utque eandem avide (ectemur,

ftin&tibus nos impellit, urgetque, &nihi

lomi-

s r

nus tanto jam tempore omnem operam lu-

j o

dit, Vah! quam probroía hec virtutis in-

jjum

——

curia eft! quam pertinax divini juffus negle-

Jf

jer I

(l

&io. O Superi: ergone divina tantum man-

data, quev tamen no(trum folummodo bo-

j

i

m

c

nuim

[

32

lj

554

Pars II Caput IF.

pum intendunt, temere defpectui habeantur?

a? n

dynbe

cum ex adverfo humana, licet mapis ardua

fint; & non nifi jubentis commoda fpectent,

TT

TL

tam folicite attenduntur, Jubet Turcarum

Imperator; & mox cohortgs ex tribus orbis

"i äüimajoric

partibusconfluunt, inhofteminvolant, moe-

, Qu

nia fcandunt; fuggeítus fuperant ,. ac turres

T

evertunt.

Imperat maritimus Rex; & mox

rgam l

s adontuted

apparantur claffes, explicantur vela, fulcan-

tur maria, ridentur procellz, fpernuntur nau-

«t oX

uodü

fragia, & inhofpita litora fubeuntur.

lr findos

illis oggerasinvicta, qua ob(tant, repagula: f1

i g

1

depingas immanes , qua inpruent, erumnee ;

AOTUUS

1N

fi opponas innumera, qua& occurent, pe«

aim fommum

rieula: fi denique eis explices incertitudinem

rdentr d

mercedis, quam fperant: vanitatem honoris,

Macals d d

quemambiunt: tenuitatem lucri, quod pren-

shrenus (

fant: difcrimen anime , cui fe exponunt; ad-

Dateti d

verfüs hec omnia Principis imperium eis

tt; Qu n

impervium eft fcutum.

Jubet vex : impeva-

Zor vult: victrices illis tefferee funt, queis

*tnit, n5 tU

&tf h

omnia vincunt, calcant, perrumpunt. Con-

zi hi.

,

tra vero petit Deus.... Dzus .... o Coli-

"^

1

tes! quantum nomen! petit, inquam , Dzus,

NU

Ti p

l

*2 n jl

ut huic creatz rei nuntium mittamus; ut ifti

appetitui repugnemus;, ut per hanc noftri vi-

"ttm m

€toriam fanéctitati initium faciamus: & tamen

IT

" lmen

Cvah! probrum) lenti pigramur, furdos agi-

mus, moras moris innectimus, ac denique

"Mutin j

omnino;, re infecta, omne negotium abrum-

Vib r

pimus.

O angeli! quid hic amplius mira-

z Rtm e

"

E

!

mini? an proterviam hominis fuo Conditori

l.

4liiüi5 Compn

ia

RTM

De amore Dei.

313

tl

ita infultantis? num vero patientiam Numie

UUT

:

"

[f

nis ifta tam benigne ferentis? Ah! pudet nos,

quod mumdami pavatiores [imt ad perdiriomem,

tT

i

uam 0s ad vitam ; Thom, Kemp. l. 3. c. 4.

um

i

quod illi majori cura ferviant mundo pro pe:

Yl n

Et pro-

cunia, quam nos coelo pro gratia.

TT

fecto auétoritas Dzt impergantis non eft mi-

I

"i

«?

nor quam loquentis. Si ergo propter hanc

|

l

M

4

j

ejus auétoritatem credimus loquenti, cur

m*ulm.mf

M

non etiam obedimus imperanti.

Erpgo cum

i Qodi

508 fieri fanétos velit; uti probant allata ex

z2

il

facris Paginis reftimonia; cur rales effe non

Vrl

laboramus ? Nempe quia non amamus; fi

as p

enim. fümmum illud ac amabiliffimum Ens

mentdin

ardenter diligeremus, mox ruptis omnibus

TTR

obítaculis ad folidam probitatem conítanter

j ag

tenderemus. Utiex inftra diceudis parebit.

QUnUD aq-

Il . Preterea de hac Supreme Majeffatis

yenuüm el

oniam incum-

voluntate ; qua nos ad lanctim

. inpt

bere cupit, nos non minus convincunt ple-

na manu conceffa hanc inrem fubfidia. Cum

fir, i

mw.æ

enim divina Bonitas tam liberali abundantia

o t

tinendz re-

t

nobis fuppediret perfe&ionis ob

um

media, evidens indicium eft,

ejus Provi-

mmi; L^

dentiam eandem quoque tanquam terminum

ha od

intendere, utpote ad quem adipifcendum

n

ejusmodi adjumenta fuapte natura ordinan-

f

tur, Sicutenim ille, qui vult finem, etiam

yr, i?

$ 0

(

de auxiliis eum confequendi profpicere co-

f

ntia

t

gitur; ita etiam e contrario qui pote

mWM

(an&itudinis comparandz adminicula

füb-

i

fcopum refpi-

sl

LE

-miniftrq; J candcm tanquam

cere

$;6

Pars II Caput IF.

aifitUS

$n

ceré & a nobis exigere intelligitur.

Porro

lü

Jl

[

hec fübfidia & numero plurima efíe & efti.

!

cacitate przítantiflima, ex dictis tota parte

i

n

feceunda abunde confítar.

Praterea tot illu-

"A und

m

ftrationes , inftinctus, Sacramentorum per-

ceptiones, piarumrerum meditationes, con-

; ml

Ir1

fcientiz examina, electionum ad facerdotium,

,f';h(

qmap

aut ftatum religiofum aliaque his fimiliaabun-

Trot

dantiffima. effe & efficaciffima adipifcendae

s thtes

fanctitatis remedia, in aprico eft. Undepariter

jejuno.

colligitur, quantopere Drus perfe&ionem

:Iql. &t

noítram ambiat; cum eam nobis tanto. ad-

T

Q um nonn

jumentorum apparatu tam facilem reddat.

Ne vero in his fufius explicandis prolixior

g.

excurram, non nifíi unicum ex illis in me-

u s 0

vir merto D

dium aíferam, tale tamen, ex cujus folius

conceffionelocupletiffime patet , quanto de-

Ji

lis od

fiderio .noflram fanc&titudinem Sacrofanéta

; Mtid j

Trinitas concupifcat.

Eft auten; id unige-

na xterni Patris Filius, quem ille ideo . de

ccclis in terram miferat, uz zobis e[fet exem-

OIt Y

AUl

glum virtutis. Ruth, 4. 11.

Non enim [s car-

It A g

nem eo folum fineaffump(erat, ut effet Ser-

ff f

vator, fed etiam ut effet exemplar. Et hinc

Vr p

Omnes, quas patravit, aCtiones eo direxit,

titylin ft,

ut iis non tantummodo nobis promereretur

2 r w

falutem, fed etiam doceret pietatem. Juffe-

"m

rat quidem in veterilege Supremum Numen,

^

Cl

ut ejus fanctimoniam emularemur; fed quia

18 d f

excellens ille;, ac omnis materix expers

Spiritus, in glorie íüz ftatu permanens ,

lDeria

l

!

"tretu

nobis vitx idea effe haud poterat, ideo ait

Augu-

De amore Dei.

557

Dzus

"

Auguüinusk Serm. 13. de Tempore.

d

Jactus. . eft lomo , at - exliberetur | bomitti ,

älS Wt

u

quein fequevetur bouo. Proprerea etiam Chri-

ftus, ut datüm (e orbi exemplar effe pro-

j

ffïlüïüfr; )

baret, vix mundum hunc fuerat ingreffus,

li

cum mox ccpit facere , &9 docere A&. 1. v. 1.

UT

ut qui preceptis mon acc

endimur , interprete

(nllidu.

Gregorio in Job. cap. 1. altem exemplis pro-

vocaventtyv.

Probe enim noverat noftri pro-

sihitwfiæ

l

l

AL

fii

fe&tus zelotes [isus , ( ut advertit $. Leo,,

'»

"

,'-

AW

&

j

]

Serm, de jejunio.) validiora effe exempla. quaim

verba, eg plemius o[pere docevi quam. voce. . Cyuin

imo eum nonnifi ultimis: vitz annis Ccc.pii'-

:cila [

m ,

Q

fet docere, fuctre jam. incepit primo ftati

inomento

Ut

mr

quo bas auras ufürpaverat ,

cu;L;s Wi&s

proin merito Divinus Pater , ex alto into-

quitode:

nans , nobis inclamet: en! Jic eff filjus me-

dedi eum - volis 12

Ririnda

us dilefiugs Matth./ 3. v. 17.

TO

exeinplum , Num. $. v. 27. Uf qummdmodum ip-

ec

lo d

fo feit, ita

I)

vVO0$

uciatls. Joan. 13. v.

I1$4;

eft enim vzz:

TT

Ejus- proin veftigia premite;

enm t

ipfam audite; eít enim verz/as: ipfi adhz-

am ve-

rete; efít enim c//a. Joan. 14. v. 8.

ydel

ro quam efficax perfectionis fübfidium hoc

lr Ezhirlwc

TT

Chri(ti exemplum fit, € contrario elucefcit.

Si enim Servator nofter regio diademate

pomrtt

"

0 ,. auli-

Ó

redimitus, gemrmeo infidens thron

p

D

co ftipatus famulatu, opibus & delitiis. af-

n

li

M

Quens, nos ad fe&andam contemptionem,

mu; &

:

ij

|

voluntariam pauperiem., acappetituum mo-

at d

l

derationem hortaretur ; fi fatur ipfe, dives;

I

u

::;ï

honoratus & felíx beatos pronuntiarct ; qui

(2 *k

t

l |

r

pau-

"

I

5;8

Pavs HL Caput IF.

, gb

pauperes fpiritu efüriunt, lugent, & perf&«

PT

cutionern patiuntur; (i Ipfe ad illius, in quo

, ldtinum

virtus re(idet, montis pedem commode ref(i:

dens, ducentem ad ejus apicem ,viam tanitum-

«opmind

g rdtt

modo nobisdigito defignarer, vocedelineare

.

kume m

illiusque afpericatem folo verborum lenimi-

dim vt

ne complanaret; tunc fortaffis noítra illa

T

fan&itatis naufea leniori conniventia dig-

nior foret.

At vero cum ipfe ompiumegens

a t eopi

s C

& abjectus , mifer, affli&ctus tolerantize facem

aylis moriba

przferat; cum ipfus in fronte agminisomni-

A eete tum

um ducem agat; nilque nos facere aut pati

1 & difori

velit , nifi quod ab eo fieri , aut tolerari

ipfi viderimus, omnis omnino obtentus

ol uto

irus adimt,

evanefcit, exemplique vis cum fümmo pu-

dore noftro immeníum augetur.

Nam euri-

wram i

dem cruce onuítum preeuntem cerhere j

At r

i

& tamen fequi nolle: videre illum eo indi-

W prünp

gentiz deveniffe, ut ze quidem Jafeat , vli

du ag

caput veclinet; Luc. 9. v. $. & tamen divitiis

1 metjj

inhiare: intueri , quodis ex/nagiedo fomet-

t i mj

ipfum Phil. 2,v. 7. vermis fit (g. nom bowo , op-

b

Ntj, Q

probrium bominum eg al;je&lo plebis; Pfal, 11;

* um nj

v. 7. & tamen honores ambire: 'contemplas

* um d

ti eundem trabi affixum, fagellis lacerum;

"tht

fpinis faucium , virum dolorum effe, fcientem

3 n

infirmitatem , l. $3. v. 3. & tamen cuticu-

lam fovere.

Imo credere, hunc [esuw effe

"n Iqi

Dzux, Regem ac Dominum noftrum, aquo

LT

l

Tutyyy

omnis noítra falus, ac felicitas dependet

LUPT

eumque hzc omnia amore noftri ideo age-

n

M

re, & perpeti, ut nos ad füi fequelam ani«

Jl

h

met;

"tin "j

l

lii

/

De amore Dei.

$59

ATE

met, ut nobis contemptus, egentie , & a-

Hl ïMU)

fperioris vitz defiderium inftiller5 contra

n

vero delitiarum, honorum divitiarum vi-

Tüttgy.

lipenfionem indat, ac ingeneret; hzc omnia

Votlte

inquam, credere, memori cultu etiam adora-

X r

re5 & tamen mammonz,; mundo & carni ad-

T

dictum vivere: quz [esus odit, amare: quz

It d

ille amat, odiffe, ac de eo proximius imi-

tando nec cogitationem admittere; idque

miumggens

i

facere Chriftianum , qui tefte Tertulliano

l

MU

ii

!j

emulis moribus deberet effe alter Chriftus,

Wt w

Hzc certe tam probrofa, infidelis , ingra-

ta, & diícordans inter fe fidei & vite dif-

, tb

jno d

fenfio eft, ut omnem excufationi locum pe-

nitus adimat.

Sola hec antithefis noftram

n lm

. Nnaut

ignaviam ita confundit, ut fi vel guttula

&T GIOCRC ;

adhuc generofíi fanguinis in venis fluat , ad

qnap ide

hujus prototypi imitationem inflammari

lu

j!

[

li

nos oporteat.

Exinde hujus fübfidii ef-

ficacitatem metiri licet.

qen dv

Quid enim? er-

gone minus in nobis efficere poffit exem-

n i

l

"ID

um Salvatoris, quam in milite Ducis?

E

inge amatum milii Ducem in hoftiles

ij n

mox

omnis

i n

muros primum eluctari ,

exercitus preeuntem pleno impetu fequetur.

di I

Et folos Chriftianos infequi Chriftum pige-

T0

nmat Wll(i'

at? Chriftum, inquam, cu data eff ommis po-

teflas im celo $9 àn tevya € Matth.23.v.18. Chri-

yx [

flum, z cujus zamine omne getu flellitur cale-

T ij

[t3

f

j

flium, tevve[lrium, 9 iuferuorum ?. Phil. 1. v. 10.

Qui pro momentaneo & levi tvibulationis noftvae

nolti

Jupra imodum in fublimitate etermum glorie pou-

J Qu

r&,

fj

j

$66

Pars L. Caput. ZF.

gt et

du$ promittit? z. Cor 4. v. 17. Quique tibi,

o Chriftiane! modo velis, etiam vires da-

qàt OE

& i

4

(aat

bit, queis poffis omzia tela nequiffumi ignea

"

qui

T

ext:; uguere,

Eph. 6. v. r6. Quis nili ignavus

& vecors füb tanto Rege ftipendia mereri ,

NI

G

ejus vefligia premere, virturem fectari,

[

s Bruris

preliavi prelia Domini recufet? 1. Reg. 1$.

[$ (.;'»l?u' !

v. 17. pre&cipue cum Ille, pravenientis gra-

J uv

0«

Arie

da balfamo labores leniat, dolores mitiget,

& faciat, uf fimt prava in. direla $g. afpera i2

u

m

ia planas. Luc, 3. v. $.

Profecto nulla dig-

w

e

T

ni venia funt, qui ad tantum hoc tamque

alicrens exemplum immoti perftant; qui

hük

UA

hec audiunt, nec tamen efurzuut ; $g fitiune

jufitiam.

Matth. $

v. 6. Enimvero etiam

de talibus coeleftis Magifter dicere poterit,

quod olim de Jud:is afürmaverat: /7 202 ve-

nflem, €g locutus fuiffem eis; fi non Ipfus Ego

fanciitudinis callem eis preiviffem, peccatum

non baberent; nunc autem cum vitee meg ac

D

mortis hiftoriam (acris expreífam Literis to-

TUl [

ties lecerint; cum nudum me in crucis ef-

figie; doloribus & opprobriisopplerum quo-

T gf

tidie viderint, excu/ationem uon bal'ent de pec-

if

cato fuo, Joan. 1$. v. 22. Ita eít, cum miferia-

AU

rum & contemptuum aciem primus ipfe fre-

n

gerit; cum ex torrente afflictionum primus

E

ff

lpfe biberit; verbo: poftquam illecruentum

Torculav calcavit folusy Ya. 63. v. 3. excufa-

Q

*ionün on babeut, quicunque eum imitari

Ut

detrectanr.

Age erpo o ingrate! quisquis

xl ganc l

fanctimonis incuriofus vivis, & intuere pen-

TU

q us

olclmm,(i]u

Ml

De amore Dei. -

$6t

(

dulum t&um e trabe Drguw. Áudi eundem

AT IN

moribunda voce exclamantem : coz/ummatuim

il (

T'

ef; quali diceret: o Parer eterge / opus com-

J l]]ll lmaw

fummazi ; quod dedilli mibi , ut facevem. Joan.

T a

17. V. 4. perfeci tuum circa mortales confi-

lium.

Ln

En! ut iis folidze pietatis amorem, ut

UET

fanctitatis deliderium perfuaderem, nec ían-

&

AU 0

guini nec viribus peperci, neanima hac viam

li

]

teporis decurrerer, Ne dextram ad /Egvypti

cepas extenderet, permifi, ut manus hi

ib

pedesque clavis terebrarentur; ut ea horre-

Mu

ret füb capite fpinofo membrum efífe delica-

tum, huic dumeto divinum verticem indui;

ne fpreto ea fpiritu carnem foveret, totam

ITO U.

corpus flagris difcerpendum tradidi.

Htb

t p

men- Cobffupe[cite celi fuper boc/) Jerem. a. v.

12. & tamen, que utilitas in [anguiue meo ?. Pfal.

; [fo

2195 -V.« kO»

Ah! fruftra laboravi! fruítra pau-

NU

perrimus in ftabulo natus, perpetuos inter

fre m d

contemptus delitefcens vixi, fümmisque cru-

A

f

ciatibus immortuus exfpiravi! hec eadem

nLüerþ

j

j d

anima, his infüper habiris, opum hujus mun-

l]

) J

Jet

|

di, honorum & delitiarum eque avida fuit;

TUUUL

tritemque fuis cupiditatibus fervitutem fer-

cyn d

s

vire perrexit. Nil.cruoris in venis, nil anhe-

liras in pulmonibus, nil virium in artubus;

j

]j

oun g

nil vite in corde mihi remaníit,.quod non

prodige effuderim, expenderimque; folum

ii

i

ut ipía perfectioni obtinendz fe toram impen-

Y

e a

l

deret; & tamen hanc unice ea & femper in

poítremis habuit, tot inter adjumenta, tor-

n

j

ha«

jl

poris coeno immerfa

[

iNn

, usque immobilis.

[«

w

l

$62

Pars HHI.. Caput IF-

Ut

fit

Edic jam, o infelix! hzc Chrifto olim

UE

exprobraturo quid repones? quis mifero ti-

ssdmum

bi tunc fenfus erit? cum cernes efficaciffi-

a

mum acquirende fanctitudinis adminiculüm

fuo in te effectu caruiffe? 'Tanta Chriftum

| qucä "T

4 qii mll

egifTe, tam immania toleraffe, ut fanctum te

efficeret; & tamen operam lufiffe? non ob-

na u D7

s Uchrc n

ftante divino hoc Archetypo, tamque peten-

ti ejusdem exemplo, tamen te vanitatis ecty-

dnii, f

: t O

pon permanfiffe? cum experieris, afpectum

Salvatoris e cruce penduli, qui folatii füb

m m i

mortem fcaturigo efTe debuiffet, moribundo

& at

tibi non nifi terroris ac pudorisargumentum

m et? N

fore; teque loco gaudi;, quod Paurire alias

10 qo t

lum inptrare

ex plagis Salvatoris tanquam ex fontibus potui[-

[é5, 1a.:12. v. 3. non nifi timorem te & an-

Wipreetnen.

gorem percepturum; ad haec, inquam, quz

iftd a

7Tibi tunc mens erit?

Heu! que alia erit?

A rendm

quarf qua& olim Regii Vatis fuerat; cum do-

titdn; re

lens ingemuit: zoza die verecundia mea contra

"gt du

7ne ef], €9 confufio faciei 1nec cooperuit 1ne.. Pfal.

"m o

43. v. 16. Nam coelum vult nos fieri fanctos,

& flmiy

id Dkus declarat precepto: id Chriítus do-

ïff &i

cet exemplo: id teftantur allata ex facris Pa-

"ii

ginis teftimonia, nec non collata hunc in fi-

nemtam liberaliter fübfidia, preecipue Jesus

:*:;:.'r.wneomþnl,

"Uf

TtDor

j

nobis exemplar datus; & tamen tantum abeft,

t eo, quo par eíl, conatu comparanda per-

fï"ll

il

l;

fectioni ftudeamus, ut potius eam vix non

hd i j

omnis vite curriculo neglectui habeamus.

"TM

lg

l )(H«

Non poterat Omnipotens Pater nobis con-

lt

"o f

li dj

cedere effcacius virtutis prefidium quam

uum

ts i

A

De amoreé Dii,

563

rf

íuum Uni

id

W

enitum Filium : conceffi ,

$n

|

fuadente

l

ü

a charitate infinita; |if(übmiffum

T^

cadlis divinum hoc prototvpon nobis imitan-

t

dum propofuüit; ita ut jure dicere poffit, 4u;2

nl

efl , quod potui ultva faceve , €g zon feci $. 1ía. g.

ul

v. 4. quid melius dare, quod non dedi? Et

Em

tamen qua& utiitas m utvisque ? Eccli. 41. v.

p

17. Ut hunc imitaremur, ejusque exemplo

LE

animati, fanéctitatis femitam 1niremus hucus-

i

Is

n

T

'dgm

que a nobis obtinere nec interpofito füo

j

)

tam folemni imperio. potuit.

Qus;, obfe-

cro, cauíà hujus mali, qua tanti languoris

särg:m&:».:c

[

oripo eft? Nempe nec Druw nec Chriftum

| m

€0, quo decet , ardore amamus; & hinc nee

illum imperantem audimus, nec iítam infe-

fa.

emeda.

qui preeuntem curarmus.

Si utramque de-

bito affeétu complecteremur, amor adderet

um Qu

p dia et

alas ad fequendum: amor fufficeret vites ad

obediendum ; redderetque leve, quidquid

jj amo

TU

in mandato durum,

quidquid in imita-

tione afperum occurrit.

Verbo: amor Dzr

m

pietatem folidam a nobis exigentis ; hujus fe-

fl

étandz efficax inciramentum foret. Nam te-

Chrilsi.

fte'Thomaa Kempis de imit.Chrifti l, 3. c.5. a70Y

h

rind

]eve facit omne onevofum;t9 fevt equaliteromne ine

quale: omusfine onei

re portat,ac omue amavum . dulee

m

4

1 mn[um!ïf-x

ac [apidum efficit: a

magna operanda impellit egad

d fidevanda [emper pevfétliora. excitat, lalores nom

yut

gnu

veputat,plus affeétar quam valet : de impo[fftbilitate

705 caufatur, cun&a fepo[fe , € licere avbitvatur.

l ln

u

j

p

O quis ergo mihi dabirt pennas, queis evo-

r

em ad flammanres illos Ceelitum throno ?

üdlum k'm

n

lu3

quig

564

Pavs IlI. Caput IF.

j

quis incendet gelidum hoc pectus illis beata-

TL

rum mentium ardoribus? O) Seraphini! mo-

lj digne d

tu alarum veítrarum vel fcintillulam caeleítis

ii gl

ilius flamme in me fuícitate, que Sanétis

g at M

perfectionem adeo fuavem reddidit, facilem-

soost

que.

Verum huic affectioni inflammandae

d ul

fequens paragraphus ampliora fomenta fup-

on, celm.

peditabit.

r Al

. II.

st i

D

jurüm C0

Deus merguur , 10s fievi fantlos.

olide pium fanctumque effe, idem eft,

aripotentm

I.S

ac totum Dkzr effe.

Id autem ut fimus

5 fintqea

Supremum Numen a nobis mereri, tres

3 u

precipue rationes evincunt, qua totidem

yynrm

pariter incitamenta divini amoris erunt,nem-

kre, CUTTeDU]

pe 1. Quia etiam Dzus fe integre nobis do-

tizt of

nat.

2. Quia etiam Chriítus íe totum no-

t0t47 centum

bis dedit,

3. Quia etiam totum dando pa-

aoctnfgn, ]

rum damus.

Unde concludemus: etiam nos

tnud lr

viciffim, exigente id charirate, fanéctos effe

At fl

feu totos Dzi oportere; adeoque amorem

E

1l P 1o j

Numinis fanctitatem noftram promerentis

"t m

efficax effe ejusdem procurande incitamen-

LUb

tum. 1. Primoigitur debemus nos penitus per

. Niitn

virtutem folidam divina Majeftati fine ulla

exceptione jugi facrificio confecrare; quia

NU

g, a

etiam Illa non folum omnia fu2, íed etiam fe

Süe

nobis, & quidem zzzegre feu modo valde

At )

fublimi donat.

MU

r

Ah! advolet, quafo, etiam

nunc Cherubinorum aliquis, qui, íublato

! Fs

AO

RI

ex illo altari aureo carbone, meatm quoque

JYUT,

Wt l

Ij y

lifuguam, uti olim [faig ; calculo mund

et io-

IMe

L

j 4

De: amore: Der.

565

NI

1

M

nito, Ifa. 6. v. 6. ut magnalia Dzi Exod. r4.

| hll]*.l D i

Is

v. 13. digne eloqui valeam. — Vere enim fe-

cit nobis magna, qui potens efl ; Luc. 1. v. 49.

l

rll

|

H) A

dum eterna ac immutabili lege nobis dedit

res corporeas ad noftrum ufüm, angelos ad

Ti

noftram cuftodiam , gratiam ad noftrum me-

I9

ritom , colum in noftrum premium. Nam

terra, Angeli, gratia, ccelum res inter crea-

tas (ant quatuor precipua bonorum genera,

M

quorum creatione fummus Conditor fuam

Tori

omniporentem munificentiam orbi palam fe-

RUT

cit, füntque ea illis quatuor fluminibus fimi-

n

lia, que egredielantur. ex. fonte paradifi , irvi-

yz tll

gantes uuver[am fupevficiem terres Gen. z. v. 7»

V |

& 10. cum etiam ea ex creatrice finu infinitae

150

boniratis proflua, tandem omniain hominem.

f0 fo-

velut ad centrum divina beneficentie divite

ünh p

alveo confluant. Inprimis ergo potentiffimus

etm noi

ille mundi fabricator Dzus, quz fundavm tev--

d d

vam [uper flabilitatem fuam ,. extendens calum.:

p um

ficut pellem , Pfal. 103. v. 3. & s. omnem. hu-

od l

jus univerfi molem folis mortalium ufibus.

i

non minus provide aptavit, quam prodige

conceffit.

Nobis enim fol lucet, nitent ftel-

)spenimspï

Q i

lg, fuosque per orbes varie gyrant planete..

Nobis vinez , agri & prata, uvis frugibus:

j P

|

, f

& plantis florent,

Nobis maria unionibus;,

!

montes auro, antra metallis, pifcibus fluvii,

j m

Uæibl EF"

campi pecoribus, aura avibus affluunt, &

" 1]

abundant. llle, .iz cujus mamu funt virtutes

clymentovum ,. Sap..7. v. 16 & 17. per ignem

ml

W

s

,

j

nos calefacit ,. per aquam humectat, per a&

j

n3

rem

|

g66

Pavs IH Caput. IP.

usj

rem refrigerat, per cibos nutrit , & füflen.

a m

tat; ita üt jure recius Vates dicat: zerram

i i

dedit filiis bominum Pfal. 113. v. 16, habitan-

qgtii

dam, poffidendam, fruendam; eonffituendo

TO

eos fuper opera manuuin fuayum : e9 [ubjicieudo

si, ln

eis ovey. & Loves umev[as ,- infuper $7 pecora

campt,. volucres ceis & pifces snavis. Pfal. g. v.

setptt o

fímper

7.& 8. Quis, quzefo; tam magnificam li-

beralitatem pro merito depredicet? O Do-

gf

Ám hi f

mine! quid'eff bomo, quod memor es ejus ? aut

fiius bominis; Pfal. 8. v. $. quia tot bonis in-

silhntys Qu

ais erpo Qu

gratum cumulas? Praeterea magnus ille fz-

dens i folio Dominus , cui omnis exercitus cali

geam fl

& dextris 5 a finiffris. affiflit , 1. Paral. 18. v.

ni of (

)l pl

18. nobis dedit Angelos ad cuftodiam. Om-

zes enim, beato teítante Paulo, admiuifiva-

t Nanri r

a4nt a

zorii [pwritus im mumiflevium muffi funt. proptev

eos, qui baveditatem capient falutis, Hebr. 1. v.

Jf:'i(;'//j At ,

14.

Ita eft, o mortales! caleítes illi Princi-

ttftcm

pes nobis datifunt pedapogi, ut viam ve-

39 QT f

ritatis nos doceant: duces, ut per eam nos

Eu

deducaut: defenfores, ut in ea ab hoítibus nos

tyfmdt a a

tueantur. O anima! ille Aex regum, Apoc. 19.v.

tlnim D

36. qui fedet [uper Cberubim, Vfal. 98. v. 1. ange-

Vs x

lis fuis zmnaudaoit de te , ut cuflodiaut te in om-

Ti

mibus vit$ tuis. Pal. 9o. v. 1 1. O mira dignatio ^

tisum.

((tuporedefixus hicexclamat Dernardus Serm.

"t fimm

12.Ífüper Pfal qui habitat.) o vere magzua dile-

"u r 4

&io chavitatis Y [l'udiofe emim confideremus, Fvatves,

t

quis ? quibus ? dequo? &2 quid mandavit ? Summa

"t

i

exgo Majeflas maudavit angelis, & amgelis [uis

MLA

n bea-

i

wmandavit; ilis utique tam fublimibus , ta:

a N mïiä ld

Ziïg

b

De amore Dei.

567

) &M&m

1

tit, tam familiavitev fibà adbeventibus , & vere

Wt n

domeflicis mandavit de te; de te, inquam, o

É h

homo! mandavir, qui putredo es €9 vermis, pul-.

(

vis 9. cinis ; €g quidem mandavit de te , ut cu-

"

ftodiant te; ut dubium dirigant, tepidum ex-

m

]

citent, lapfum erigant, languentem fanent;

f an', ]i

idque agant non folum fübinde aut alicubi,

fed femper & ubique iz ommibus viis tuis , in

iian l

2 0Dt

quovis divev[orio, in quovis angulo. O filii Adce?

veftram hic fidem appello; quid poft DeuM

tila

n

excellentius dari, quid utilius potuiffer? Sub

!

Jl

rantis ergo cuftodibus quid timeamus? pree

"]

"

TT

cipue cum fideles fint , prudentes ac potentes fitrts

Bl i

qui poflunt, fciunt, & volunt nos rutari,

Xur: f

O! Superi! pro tam nobili cuftodia quis dig-

uf

[

nas Numini grates referat? Ergo faltem de

manu Zdngeli cuftodis, coram Dzo afcendat fus

j jji!

Hebf- n

mus incenfi, Apoc. $. v. 4. feu gratiarum actio-

nis in facrificium laudis pro tam infigni be-

[ rinc

Vi Ve

neficios cum pares reddere hominum infir-

mitas nequeat, Infüper o! quanta liberali-

T

rate profundit in nos füas uberes pratias

iib |

eternus luminum Pater; dum cecos illumi-

al w

nat, torpentes excitat; nunc minis terret,

U

nunc praemiis allicit; atque centies repulfus,

t

[]

j

J'

centies & millies urget, &inflat. Et quam-

If

vis illa auxilia füummi valoris fint, utpote

u

Divinitatis radii ac pretium fanguinis Chri-

p

fti; tamen coeleftes has gemmas divinus Tra-

mufii

pezita non raro etiamante porcos plenamanu

j 39

Fugientem a 1e

;

abjicere non dedignatur.

Í

?

Mg;',;lïïïf

oviculam per invia & devia perdiu & pernox

D

,

!

Al [

1niee

"

M

W.

1','1«

iNDA

568

Pars. IlI. Caput IF.

, lh(hl«

infequirur Paftor bonus ;

& licet rebellis

homo amicam vocem fürda aure pretereat ;

[

"

fi

ramen vocare, blandiri, & alle&tare non cef-

/:f

u:ll

j 1

fat

Licet fauciatus medicam refpuat ma.

num; tamen vülneribus vinum & oleum af-

,v 4 O

3

doton

f un

GC

re pergit melior Samaritanus.

Imo;

f

.f 00 ff

affeverante id Apoftolorum Principe Petro,

maxima & pretiofa nobis promiíTa donavit,

ramadn

nos per immanentem gratiam divige co[or-

m xflodum

z. m i

?'$ ncfure efficiendo ; 2.Petr. 1. v. 4. ita ut

erito, rei novirate attonitus, fcribar [oan-

1 i,

»

vicete, qualem chavitutem nobis dedit. Pa-

& s Pl t

$

x t

ut füii Dei gominemuv , Qj fünus. 1. Joan.

;. v r. Porro hujus excellentie dignitatem,

j bf

