quas ele&tis fuis preparavit Drus, & queis

hm

illos libere quidem , certi(fime tamen ad glo-

riam perdaucit,

Tunentn

Ex parte hominis catena

sRbf

hae eít continuatio plurimorum actuum

» per

il (

uos his auxiliis fideli

annutu coníentimus,

V. frh

mnes hi affenfus fünt previz hujus, de qua

fftiton

loquimut : petfever

)m ex«

à d

p

fill;iæ actus, quort

Dt

!

ue-

D äpali,

De pevevevattia.

665

lts

tremus, ad quem reliqui omnes referuntut,

felicem illam finalem perfeverantiam con-

'f]"* m

Iu

fituit; & qui, quia ultimus eft, reliquis

omnibus coronidem imponit.

Sicut ergo

Wb

ille, qui priores catenz annulos avida manu

(l

arripit, fibi jure de attrahendo etiam ultimo

TCTM

blandiri poteít; ia pariter ille, qui per vite

d

curfam in exercendis piis operibus. conftans

rv hl

perleveraverit, merito fperare valet, fe etiam

lyid,

íub mortem firmum in eorum exercitio per«

A Gu

manfurum , cum continua virtutum praxis

TT

optima animi comparatio ad confequendam

It um

beatitudinem xternam, ejusque probabili(li-

tinathi

Huic ipíi faundamento ni-

mum pignus fit.

t

xus , vas electionis Paulus paratam juftis glo-

(60 4l

riam certo fibi augurio ominabatur, dum

Id CORl

de rei eventu fecurus intrepide affirmavit:

A

Inedere

vepofita efh. smibi corona jufiitie ;

quam veddet

tander

mibi Dominus inilla die qufius judex. 2. Timoth.

w D

4.v.8. Licet enim alibi /e ommium aborti-

ydedn.

vum effe, 1. Cor. 15. v. 8. & feccatorum pri-

«t df

qum i.'lim, 1. v. 15. enuntiarit; tamen mor-

AGIUS

ti proximior nil hefitans affeverat: Dominis

mpoiinm,

faloum me faciet in vegnum fuum calefte. 2.. 'Tim.

4.v. 18. Scilicet ftabiliras in pietate per plu-

grazizmm,

,Ua

res Jam virz annos continuata , hujus fiduciz

firmamentum erat.,

Bonum cevtamen cevtavi,

ul

n o

*

ajebat, curfum con[ummavi, fidemn [ivvavi , 2 " Yim.

Qu

4. v. 7. id confcientia fideli vadimonio tefta-

tur.

Ex hac autem diuturniore virtutum

Y

j

exercitatione fpe plenus inferebat: ergo eti-

ia a divina largitate do-

iÉ

am üggli perfeverant

vj

naDOFzi

T

666

Pavs IH Caput FT.

nabor: repofrta efl mibi coroma juffitie. — Adeo

git12))

certum nempe conftantia hzc ac indubita-

g um

tum Apoftolo beatz ele&tionis prognofticon

gmodum.

erat.

fepranta

uo autem ftimulo-fàlutis cupida mens

efficacius impelli poffit ad fan&itudinis cal-

aglente

V, Dr

lem conftanter premendum, quam ipío hoc

przíago eternz felicitatis indicio?

tntum CO

qmnium

III. Terrium denique decus, quo excel-

lens hec firmitas eminet, in eo confi(tit,

m ul

quod ea omnibus aliis virtutibus pretium ad-

id infup

dat, earundem rneritum augeat, illasque ad

(in&a «i

perfectionem perducat. Defumpta ex Hyp-

um Jon

poneníi Prafule de&trina hzec eít Serm. fuper

m o

Píal. « 1.dicente: 702 eff maguum iuchoave , quod

ex mente

£omum efls fed coufummnare , boc folum perfe-

fifiiat

um efl. . Huic opinioni fuffragatur Hifpa-

hia

lentis Ecclefie lumen Ifidorus Lib. z. de Syno-

ml

nym. ita differens: zog eff beatus , qui bonumfa-

aradnur

cit ; [ed qui. ince[fabiliter facit.

INon quevuntur

tf

:2 Chrifiianis initia, (profequitur Hierony-

1 exerc

Imnus contra Jovinian.

Item in epift.,ad Furiam. )

& lbors

Jed finis & pevfeverantia, — Paulus smale capit ,

r

ftd bene finivit.

Sude laudantur initia, fed fi-

Qhen, [

"s proditione damnatur,

IVon enim cepiffe, [ed

Qttrobong

permanfilf vivtutis eft.

Ita fentit Hierony-

u idong

musS. Epift. ad Vitalem. Ex his patet, ex men-

Wt

te Patrum folam conftantiam probas actiones

,

perficere, eisque meriti coronidem impone-

re.

| fin&um

Verum quidem eft, quod cuilibet pio

actui fuus glorie ovadus refpondeat; fed hic

l, d

ll p

non nifi perfeveranti confertur.

Equidem

tl

omues virtuies curyunt, (ait Petrus Bleffenfis

Vg

Epift,

De per[evevautia,

667

MT

Epift. 22.) feduna pev[everantia covonatuv.. O-

m

ges quidem virtutes (Bonaventura Diztz e. 2.

Mi

oraculum eít) corozaem meventur , fed fola per-

m

feuerantia coronatuv. Inde illius Pretium ac

ltvl

excellentem preeftantiam colligas, velim.

LA

IV. Praterea hzc animi firmitudo non eft

tantum complemenrum , perfectio, & anima

Dl

omnium aliarum virtutum ac conditio, fine

ul

qua nulla earum aeterna mercede donabitur ;

d

fed infüper ipfa quoque /pecialis ab aliis di-

lrl

ftin&ta virtus eff , ( Aquinatis verba fünt) per

[

quam bomo im boneflis opeyibus pevfiftit, quau-

i i

Nam

tum uece[Ja efl, a. 3. q. 137« 8. 1. in C.

ml

ex mente S. Doétoris uli occurit [pecialis vatio

|

Ill

hi

!

difficultatis , ibà eff [becialis vivtus. . jam autem

[

!

diu infifleve alicui difficili, [pecialem babet. diffi-

if

cultatem, — ddeo diu pevfifleve in aliquo bono uf-

T

que ad ejus con[ummatiogem , pertinet ad fpecia-

£U

lem virtuzem. Ergo cumin fanctarum operatio-

t

num exercitatione ipía exercitii diuturnitas

fuiis)

& laboris continuatio fingularem quandam

valdeque magnam fibi annexam habeart diff-

L.

;'jl

cultatem, fineulari quoque opus eft virtute,

qua roborati füperanda huic moleftiae redda-

M

"

muridonei. Talisergo cum prodroma hec

a

períeverantia fit, etiam cuilibet, quam or-

Ti

dinat, actioni peculiare mmeritum tribuit,

[ua

diftinétum ab eo, quod aliis, quas comita.

tur, & animat, virtutibus debetur.

Ex quo

iv

ï)

illius fümme proficua excelfiras luculenter

&il

elucet.

V. Accedir, quod confümmatum redem.

ptio,e

668

Pars IlI. Caput FT.

ptionis noftre opus in accepris referendum

fitinvicteilli conítantiz, qua divinus Salvator

triginta trium annorum fpatio innumeros la-

bores, inauditos cruciarus ac crumnas per-

jattd

]

10f

peffus eft; quin tot miferiarum vel magnitu-

do vel diuturnitas illam ab inccepto deter-

w n

ruerint; ita quidem, ut vere eterno Patri

um Lerr

um el

pridie mortis fuee dicere potaerit : opus confum-

duavi, quod dedifli mibi, ut fuciam; Joan. 17.

(kidis J

icontant

v. 4. & in cruce pofitus exclamare: cozfun-

f.

TPH j

.

Joan..19. v. 3o. Licet enim Scri-

Baüiius [

be & Pharifxi, ur inde defcenderet, eun-

duf ij

dem incitarint; feque in eumtunc credituros

fü m a

promiferint; tamenimmotus perftitit, blanda

Confentit

hec invitamenta promiffague neglexit, &

p p

atrociffima inter tormenta tamdiu duravit,

[7/777

donec omnium viéctorem emifit fpiritum,

luria Ma

Exinde praítantiffima hujus virtutis decora

dpul

&ítimare licet, que profecto tanta fünt, ut füm-

i Chrid

me vecordem effe oporteatillum, qui negle-

tl i

€tis tot (timulis; refpiciensvetro, manum ab ava-

t r

tyo vefrabit, Luc, 9. v. 62. & electam perfe-

hum (ui

&ionis femitam perfido pede profugus de-

ferit.

Vil

Tu igitur o immutabile Numen! fi-

tis m

£6e, quéfo, inconftantis animi levitatem, &

ttmum Qs

pieratis defertionem improvide meditantem,

qua ;

viétricis gratiee adminiculo vie fanctitatis ita

DI

affige, ut inde eum zec tribulatio, uec angu-

Bul v

j'a , mec fames, mec nuditas, wec pev[ecutio , uec

Vf V

gz"znfz'm Rom. 8. v. 35, un

qUe feparet , avel-

latque.

"um X

ïüniUm) ]

S, II,

669

De pevfevevautia. -

| Andum

S. lL

m

FTTM

luconflantie difpendia.

lu Iu

narratis, queis conftantia eminet; prae-

"E

ricum pa-

| mïgü l

ropativis, proferenda in ap

YO .

x mentis qaobilitate tan-

riter funt ea, que e

110 n

quam Lerneo ex fo

nre fcaturiunt, damna.

fj

Primum eít, quod vacillans hec inftabiliras

(lethalis fi fit) omni acquifito

prius merito

ïüm.:n.

J

i

7

Id docet S.

/

inconftranrem exuat fpolietque.

631511'

M.

Bafilius ad Chilonem difcipulum.

Dicens: zul-

i, GUf

hum fuut i

ufumptae [emnel operse prerium relaturi,

cedlny

que fim duraverint-

qui nom ad legiimum uf

fl Ui

Confentit Abbas Claravall

enfis Epift. 129. abs-

qui puguat,

o

que pev[everantia, inquiens , 9Uec,

) d

viloriam: mec palmam victor confequitur... Si

fntitum,

Maria Magdalena a monumento Domini ,

i dU

difcipulis recedentibus, etiam ipíà receílit-

um

fet, Chriflum a mortuis redivivum runc

Sed, quia conítans, re-

ginge

nec ipía vidiffet.

manfíit, prima eunde

m confpicere meruit.

mnab.»vw-

n

Bonum quidem eff viro ,

cum portaveïit jugum.

ab adole[centia. [ua ;

'Thren. 3. v 27.

fed felici-

Ts

tatis cumulus eft, fi continenter illud ad ex-

ii

tremum usque fpirirum gefferit.

Nequic-

junm, d

vt

!

!

quam operarii illi, qu

i omnium primi a

.:;

diei & zitus fufti-

vius

ll

vineam acceffere, pondus

nuiffent, nifi usque ad folis o

ccafum perfe-

veraffent. Viatoris Tobiz labor

inurilis fuif-

j

"MA

fet;

nifi.continuaro itinere tandem ad viz

j

MW

Fruítra Matthaus

terminum. perveniffet.

Joannes Parrem

telonium, Andreas retia,

re-

h

670

Pars L. Caput 1.

L

po

reliquiffent, nifi poftea TEfum conflanter

im

fecuti, imo & aflecuti füiffent.

Nil enim

!

f habL

prodeft. Chriftum [equi, at S. Bernardus, Epift.

1$2. ad Guerricum Abbatem, /) 7707 continpat €g

n ceff

sero ife

con[equi.

Nempe citra perfeverantiarn quid-

quid boni parratur, quidquid aflli&tationum

oismag

Aite en

allumitur, quidquid injuriarum toleratur,

id omne fruítraneum omnino, inutile &

um du

caffum eft.

(it Domi

Sine ílabilitare enim nihil frn-

étuofüm, perfectum nihil, nihil completum

m lic f

eft.

iftt Euf

Haec fola bonis operibus coronam im-

ponit; per hanc folam ad ftadii meram per-

h) t

venimus, bravium curfüsque pramium rela-

fit nf

etmpni

turi. Licet quis omnes fuas opes cum An-

tonio pauperibus erogaret; licet cum Guiliel-

dum acir

pramidi

1n0 ciliciis fiaprisque corpus fuum dire dila-

niaret; licet omnes füos artus cum Hilario-

Timum .

i ilius

ne perenni jejunio emaciaret ; quamvis deni-

que folus ea omnia tormentorum penera

wl),ï jáf,

exantlaret, quibus omnes fimul Martyres

iaj ff

tyrannorum juffu affecti fuerunt, nihilomi-

; f

j

,nus;fi eum per fummam infelicitatem füb ex-

iti imempe

tremum vite fpiritum conf(tantia defereret;

Í

[7]

hec omnia mifero ad eternam falutem nec

! Qu

l

Ttno:

hilum prodeflent.

Et hoc fidei dogma eft,

tdafrrn

Et tandem quosnam ergo divinus Servator

d

falvandos pronuntiavit? num quicertarunt?

TE um

haud irafane; nam plurimi multo tempore

TU (ote

certarunt, qui nihilominus modo ftyeiis igni-

Wi

bus torquentur. num qui cucurrerunt? ne

WU! chiis j

hi quidem; multi enim in virtutis fladio cu-

lll lnuiffe; [

currerunt, íed quia currendo defecerunt;

lau-

Wl

De pev[everantia.

671

g

laurea fpoliati aeternuminterierunt. Num qui

fï tii

fidem habuerunt? nequaquam; innumeri

lii

!

fidem habuerunt, qui tamen tartaro in fpo*

LUE

lium cefferunt, Quis igitur ele&orum nu«

mero inferetur ?

lingi.

O Dzus veritatis! aperi

idimg

nobis magnum hoctue equitatis myfterium!

TU

Audite ergo o mortales* divinumque ora-

ii &

culum attenti percipite: 44 per[bveraverit ,

Vil

(ait Dominus) qui per[everaverit usque in fi-

p

nem, bic falous evit, Matth, 10. v. 22. lta eft,

WOf

infir Eufebius Emiffenus: (Homil. s. ad Mo-

TR

nach.) fpes ommes uofivee in con[ummatione aique

T d

fine coufiflumt. Ynconítantia omni acquifito

RUE

etiam prius meriro privat.

O ipitur horren-

umGula

dum ac irreparabile, quod inftabilitas affert,

V dredii

pramii difpendium! Quid enim confert plu-

(TIES

rimum in Indiis aurum collepitfe, fi inde re-

]s Qen

dux illius in portu jacturam fubeas?

uid

j genera

mibi prodef? , (.lamentari pergit Eufebius ibi-

Manyté

dem) // [ata viridautia bevbis [pem aneffis offende-

vint ; [i dein me fub ipfo faleis tempore fubita vel

hioni

emlibl

aéris antemperie vel pluviarum inundatione deci-

piamt? Quid prodeft modo Salomoni &

delret

lum t

'Tertulliano tamlzta fanctitatis aurora orbem

dognt Lf

irradiaffe ; cum vitze oceafüm ram faeda eclip-

fi obfcurarint^ Quid modo juvat illum mi-

at

j

litem ex numero illorum quadraginta athleta-

rum (quorum folemnis dies decima Martii

to

li

celebratur) quid, inquam, hunc juvat diu

1

cum fociis in obducto placie lacu marryrium

d

fuftinuiffe; cum pofítea moribundus facra

«t

ejurarit, ficque fempiternum perierit? Quid

T l

con-

u

67

Pavs IHI. Caput 1.

f fpu

confert illis duobus in Japonia Chriftianis

per plures horas lentoigne pro verafide a(Ia-

tjs i 1

ficem D

tosfuiffe ; cum ramen paulo poítab ea defece-

; j (

rint, denuoque in flammasatyranno conjecti,

ii os

ut religionis defertores cremati fuerint, qui

fatam,

ejusdem pennce impendio ut martyres mori

um el;

poterant? Nempe veriílima eít Gregorii

ugo .

Magni Lib. 1. moral. fententia: zzcaffum [o-

mun agitur, fi amte vite tevmigum defevatuv ;

(, P 1e

nr t

quia fruffra velociter curvit, qui, priusquam a

wiela$ veuerit, defitit; cum inconftantia ferox

tudtmy

»1h

ile predator fit, qui nos omni etiam priori

merito exuit.

ilorum,

]L:;At vero, quod calamitatis caput eft,

i pf

non folum hec peítis nos omni bonorum

n indn

lll $&

cumulo privat; fed infuper etiam malorum

omniumcentro fenfim proximos efficit. Nam

paminlt

ad hanc fub mortem tam noxiam in, bono

yt fübf

inftabilitatem potenter difponit vacillans con-

TT &

tinuo per vite curfüm mobilitas animi. Quid

i,

enim? an illa noíftra inter bonum & malum;

atl

inter teporem & fervorem perpetuo alter-

m N

nans varietas

erfeverantie finalis fecuram

wirari

nobis fpem facere poílit? An non

otius

frm, d

di

plurima timendi ratio fübefl, ne, qui

vina

Ti Qu

gratiz femper infideles viximus, eidem quo-

&tn ( vi

Et hoc

ue perfidi & rebelles moriamur?

Vilreit

eít terribile illud ac principale, quod illa no-

UDne d

ftrain percurrenda perfectionis femita incon-

$r g

Íftans levitas affert, malum; nempe quoc

Bf

hominem íenfim difponat ad triltem illam

ii

funeftramque infidelitarern, quae &eernam a

Dzo

RQO Wi

De peufevevaniia.

673

hnlïram,

Dro feparationem inducit.

Sicut enim fta-

lod

li

bilis illa in pietate firmitas nos perducit ad

Ti

Dhyra

MW

felicem illam in perfeverantia finali flabilita-

tem; ita quoque alternans illa in bono mo-

Xj

Ri

bilitas nos conducit ad illam finalem incon-

Jh i

T

ftantiam, qua fupremum. hominis infortu-

Glf'](l,

nium eft; cum maximi omnium mali infelix

l

Jf

origofit. O Domine! 4wi fimpex idem ipfe

(l

£í, Pfal. 101. v. 28. ne perrmoittas meadnume-

ll

rari zufer illa füdevg evwamtig, quibus procella

&Uïïä

felmx

zeuebvavum, fevvata. eff in etevuumn.

Epift. Judz.

m p

$133

Poriusda, ut & ego fim ex numero

ilorum, quos fecundum. Joannis vaticinium

t di

in perfeverantize praemium. oJim facies colum-

BnOR

zua$ in domno. D.

Apoc, 3. v.. L.

fl

AOCU

IIl Sed ponamus, finalem illam ac fupre-

N

1nam iníftabilitatem pediffequo.nexu non fem-

jn Dono

per fubfequi defültoriam banc?moflram. in

4tS QOf«

virtutum exercirio mutabilitarem 5 tamen.cer-

tum eít, quod hec plurimum augeat, &

j Qui

:,im"&)&llm;

aggravet füfceptum in. fanctiratis tramite la-

borem. Nam ejusmodi homines fimiles fünt

qo dit-

s f

navipantibus. adverfo amne contra:alvei tor-

rentem, füamque.navim magno nifü.contra

Q p

TU

roram aquárum molem. propellentibus; hi

enim.fi viribus fracti, feílas manus.a rvemo

n

vel brevi tempore amoveant, mnox.fecundo

QE.'

;

l."iD'

flumine.abrepti, hore fpatio longiusretroa-

T

gentur , quam diurni conarus impendio funt

mium

a

progrefl. Sifyphi faxum volvunt, quod,, fi

T

ff vilï

a conamine, vel minimum remittarur, pro-

lt

W ^

l

ma ruer, und

e tanto

u

[j

:

91:50 mox pongere ad i

u

'cum -

»

Pars li. Caput FT.

cum füdorein füblime provolutum fuit; non

ifidiqie

folum cum omnimoda impenfz priusoperz

; moroum

jactura, fed etiam cum ingenti ejusdem aug-

wline ad 1

1

jvl

mento; curm abrupta temere tela fit denuo

« ilej -

perrtexenda, & prior omnis contentio repe-

tenda.

Scilicet veriffima e(t illa Eccle(iaftict

ygido la

sum 1tim

fententia: uzus edificaus, & umus defivueus,

dicit recip

quid prodef illis mifWi labor? Eccli. 34. v. 28.

hus deffitut

Si hodierno tepore iterum deítruas, quod

Á, totoqt

hefterno fervore edificafti; fi craftina levi-

; verom (

tate iterum evellas, quod pridiana pietate

ieobed, ctp.

lantafti, quem alium inde referes fructum;

um fend

nifi laborem duplicatum? Accedit, quod heé

m mafi

inconftantia pios habitus hactenus acquifitos

fufe, vum.

iterum deleat , vel faltem vehementer infir-

gn?u:mz [7]

met; aut, fi tales habitus comparati necdum

lomtim r

fint, omnem virm eos adipifcendi infringat ;

ssvicilirud

quin imo gitiofos infüper inducat, fepultos-

itm in

que iterum fuüfciter, & quafíi glifcentes füb

cinere flammas denuo animet, inflammetque,

orum Qf

ücrer?

Unde fit, ut ad folidam virtutem a tali nun-

IV. Bred

quam perveniatur: ut cum longe majori dif-

i nf

ficultate nunc in opus deducatur, quod ta-

men antea cum aliqua facilitate executioni

"m ontemy

inandabatur: ut cura omnis medica fpiritalis

mms if

&ut difficillima reddatur, aut defperata om-

Sinod 4 v

nino & nulla evadat.

Verbo: vacillans hec

t (

& perpetuo alternans bonum inter & malum

:z:a Tf Y

claudicatio, parta jam & obtenta, iterum

OE

deftruit, füperatas jam in exercitio pietatis

*l lm

f

difficultates rurfus inftaurat, omnemque con-

dUUTT

dimit,

Ug

feguendæ perfectionis fpem penitus a

*f;m

ab-

A

i

Q

De pev[everantia.

675

1fuit; tiof

)riusoperæ

abícinditque.

Imo ficut ille; qui priorem

N

in morbum fi&pius recidit, conclamata vale-

m 9.

Lt n

tudine ad mortis confinia perducitur; ira

DI t

etiam ille; qui a ceepto fervore remittens,

Brceli

Hf

torpido languore retro fe abripi finit, ani-

! dfru

mam totam morbidam reddit, ineptamque

M aj

efhicit recipiendis illis fp

ecialibus gratiis, qui-

bus deflitutos vis Satanze horrendum infe-

1 Qu

zi

ftat, totoque nifü in ruinam impellit, Ita

i p

ut verum dicat Laurentius Juftinianus Lib.

tsf

de obed. cap. 21. dum aflerit: ve/

eciori greffit,

ld

quam a[cenderunt , tales defcendere

; €9 fievi eo-

—

vum noviffana pejora prioribus ; mneliusque . illig

s &qlts

Yenterini

fuile , viam veritátis uon agnovilfe , €g virtutunm

V n

evduui dter non initia[fà, quam pofl agnitum, &

Ti

éncboatum, vetvorfim iviff./ O magnum & om-

nis vicillirudinis expers Numen! quis tam

iputo-

entes füb

leviculam in bono mobilitatem , utpote tot

malorum originem, non fümmo horrore

mnetqu

execretur ?

At n

IV. Precipue cum hec defültoria infta-

maprd

bilitas nos Superum , hominum , & dasmo-

j qui

: eyentt

num contetnptui ac ludibrio e&ponart. Nam

inprimis ipfe fpiritus Sanétus inconftantem

fprid

[

ejusmodi ac vertiginofum hominem appellar

lunaticum & ftultum, dicens: ffulzus ficut

vucllus

]ua inutatur. Eccli. 17.v. 12. Ipfi etiam aequa-

p

les noítri ejusmodi Vertumnos defpectui ha-

TURp W

bent, pia eorum decreta rifü excipiunt, eos-

roto p

que /an£his menflruis , temporaviis Chviflianis,

v?

Juflis titubautibus cum divo Profpero annu-

^mcr'z;nt,

Quid ? quod ipfe deemen a taliurm

ani w

L

pro-

676

Pa 1L. Caput FT.

m hatt

propofitis fibi eque parum ae cautes a ma-

ris ípuma timeat. Dum enim ejusmodi Pro-

st Do

fs

thei optima quaque ftatuunt; dum vitiis in-

ternecionem minantur, virtutisque culmini

-wupom'an!

frotrat t

volática pietate jamjarn imminent; is in an-

gulo quierus ridet, bene gnarus; paulo poft

reteritor

imel n

horarium hunc fanctumantiquam defectuum

fylvam repetiturum.

Nempe (ut bene ob-

einmil

s i

fervat Bernardus) diabolus [oli per[evevautie

igvidet , utpote quam [olam movit a Dowino co-

( virtut

vonari. Epift. 129.

Q infenfatos igitur illos,

preberzdati;

qui, poftquam portarumz poudus diei €g eftus;

irelie

Matth, 26. v. 12. poftquam multo tempore

TifBits.

&emulo vigore /z. fadio cucurrerumt; 1. Cor. 9.

du legitiu

tirme aute

v. 24. poítquam diu & forriter cum aziquo

Jévpente Apoc. 12. v. 9. decertarunt, tandem

t0n perfe

precoci laffitudine correpti; vineam defe-

wu, k

ruht, circo excedunt , clypeum abjiciunt;

a, H

idque agunt fub ipfum diei crepufculum,

ho df

bravio proximi, victoric laurea jamjam co-

iif :

ronandi. Qui, poftquam euztes 2bant, C fie-

L v d

baut mittentes [emina [ua ,^ paulo ante meflem

DI

pigra manu falcem füfpendunt; cum tamen,

in; d

fi paululum duraffent, vezientes venifEnt, por-

bfr] Jcb j

O levi-

zautes imanipulog fuos. Pfal. 125. v. 6.

fip g f

/

cuh! fic ffulti effis , ut, cum [piritu cepevitis,

f?

if (j

gunc cavge coufummeyritii ?. Gal. 5 . v. 3. Ut, poft-

lt

quam tantos labores exantlaflis, tam varia

tl

ia

tamque dura paffi eítis, tot triumphos a mul-

Tif

l nllnqua

tiplici hofte retuliftis; nunc uno vel altero

"t D j

gradu a mera diftantes, imentis mobilitate

Á

J

victi; turpiter fuccumbaris? Qyis demen-

-

ten

677

De þ&/wmmfi;:.

M T

tem hanc priorisque lucri tam prodigam le-

n

vitatem non deploret? imo quis non zzcipiat

Ts

illudere eis, dicendo: bi ceperunt edificave, 7

i

015 poterant con[uminave? Luc. 14. v. 350. Itaque

lg.

Pratves imei dileli ( Apoftoli monitum eft)

i

preteritorum rubore füffüfi, in concepto

k

íemel fanctioris vitee propotito /labiles e[tote

b d.

& ümmobiles, [cientes, quod labor ve[ler mon eft

fnrati

inamis im Domimo. i. Cor. 15. v. $8.

In ele-

Duri d.

€&to virtutis ftadio /it curvite , ut bYavium com-

omrdg

prebeudatis ; 1. Cor. 9. v, 24. in genero(a, quam

( ;

ingreífi eftis ; pugna arena fic dimicate, ut

Jtimot

immicos debelletis; zoz ezim coropátur; rifi

T0n

qui legitime certaverit; à. Tim, i. v. g. legi-

gmunin

üme autem non certar, qüí paenando in acie

; lum

non períeverar. Proin effote firmi i2 vià Do-

m de-

mini, Eccli. g. v. 12. ac i ejui Jg/'cijiliiz?z perfc-

Dj cnt;

verae. Hebra. 12. v, 7. mé fütigemini auimis

joum,

'

veflvis defiiehtesg ibid. v. 3. me pevdatis, quee

Nj q.

operati effis; [ed ut mercedem plenam accipiatis.

-

i.joan. v. $. Sit itaque o Pater fancte!

172

Á

m

'ficationem meam , quam cepi tenere , fioti defe-.

ym t

vams donec fupeveft balitus i zhe ,. 100 vecedam*

inyr

üb ea. Job. 27. v. 3. & feq. In pärfc'e'&iohïä

U

^

M

]l

ftudio ero fidelis usqie ad 1nortem, ut & tmihi

TT

detuv coroia oitd&.Àpoc.z.v. 10. Perfeverán-

tie decora, inconftantiz difpendià peminun

mihi incitatnentum erunt, inita virtutis fe-

i,

h

mita nunquam excedendi.

Confiruia 12e Do-

u

mine Dus Jfrael ; ur, quod credeys per fé poffe

mga,gïz:e

feri cqgitavä, pevficiam. judith. 1. v. 7.

9

Eg;;:.l-

1

Uus

S. III.

678

Pav II Caput. FT.

i i

EUR

Jucouflautie vemedia.

qem f

E

ht inql

[t conceptum in bono perfeverandi pro-

um :

U

pofitam eo certius perfiftat inconcuf-

g MW

füm , fuggerenda fünt queedam remedia, qui-

yie.

bus innata mentibus noílris mobilitas veluti

yepenia

clavo figatur; afperitas vero illa & arduitas,

soonftan

qua perfectionis callem adeo difficilem red-

3ono ldb

dunt, vel tollatur omnino, vel faltem miti-

fetuemur

erur. Horum autem precipue tria nume-

m p

rantur, nempe.

1. Incitamenrorum | fupra

p intert

allatorum crebra confideratio.

2. Cum Dra

iner Àp

aífidua communicatio.

3. Difficultatum (à«

tres tánq

gax provifio & efficax contemptus.

aflra d

I. Primum ergo perfüadende nobis con-

futis fem

flantiz fubfidium eft crebra confideratio tum

iroprob

bonorum, queis perfeverantes coronantur;

qum (ab

tum malorum, queis inconftantes puniun-

yoplett

tur; uti & illorum incitamentorum, quibus

trlmfent

hucusque ad fec&tandam virtutem- folidam

n lilada

Lectorem animavi.

Nam (quod Philofo-

WL (i

phorum axioma eít) per qua quid crefícit,

Quconit

per eadem & con(ervatur; adeoque per il-

teplefet

las ipfa rationes, per quas (aunétitatis & per-

Í

feverantie defiderium in animis nofílris ha-

thne d

[

"! Dony

etenus fuit excitatum, per has, inquam, idem

Cum

Wi R

quoque foveri, ac nutriri oportet.

enim eorum movendi vis eundem femper

NIn t

Itb e

vigorem retineat; cum eadem hodie, quz

&'iqm ET

heri, virtutis amabilitas, excellentia ac utili-

Dmtrdi

(as fit5 cum idem femper fit Deus , cujus ma-

i

o

De perfevezantia.

679

N

jeftatis infinitudo ac eminentize excelfitas eo-

dem femper cultu & amore digniffima fit;

hec, inquam, cum itafint, non poteft non

TY

Itl

eorum frequens recordatio ac pia medi-

tatio. fuccenfi

fervoris flammas confer-

DT

vare.

Precipue

fi infüper

attentius

IN

perpendantur exempla eorum, qui vel ob

Atj

inconftantiam perierunt, vel propter fuam im

lrl

I ml

bono ftabilitatem fanétitudinis lauream pro-

meruerunt.

Certe fi Saulem;, Judam, Ori-

Ti us

enem perfeverantia non deftituiffer, ille mo-

m f

d

o inter Sanctos IfraélisRepes, ifte duodecim

C i

inter Apoftolos, hic divos inter Ecclefiz Pa-

D i

tres tanquam gloriofa primae magnitudinis

aítra radiarent; qui modo, quia ceeptam vit-

VU C0«

tutis femitam leves transfuge deferuerunt,

TT

O

in reproborum maffa abjecti deliteícunt.

n

quam fublimi in throno modo fulgeret ille

YU

propheta, quem Dzus ad Jeroboam in Be-

qubus

"

thel miferat cum preecepto, ze comedevez panem,

[j

l

l

lm

uec bibevet aquam 1 locoi[fo, nec veverteretur per

Thiblo

viam, pev quam venevat; 3.Reg. 13.v. 9. fieadem,

| crefcjr,

qua ccepit;animi firmitate impofita fibi manda-

J k

taexpleffer. Nam initio nulla regis habita ra-

p

tione audaéter exclamavit coutva altave in [ev»

dfrs

monze Domini: oblata fibi ab eodem munera

lalïbijem

rejecit: regium, ad quod vocabatur, convi-

".

vium recufavit: omni cibo & potu diutiffime

] li

àbítinuit: etiam per aliam, ut juffus fuerat;

( QE

viam ad (uos rediit.

O quam przclara hec

i^

TU

——

primordia fuerant, quam heroiciactus, quam

cmm p

obfervans Numinis religio! At en! mobi-

l

de

Uu 4

680

Pas HI. Caput VT.

g, o

li levitaté viétüs, omne hoc ram gloriofe in-

ceptum corrupit opuss a falfo prophera re-

j

djando

p

tjo h

dectus & feductüs, contrá quam veétuerat

HLIS Ul (

Dzvs , covuedit pameim i2 domo ejus , bibiz aquam;

quó factó priàs omné reritum ità oblitera-

rihus

g (iti

vity Wt zradideyot éum. Domiuts leoni , qui con-

firtgit éulm , cy GeCldg i via. 3. Reg. 13. V. 26.

u n

Cóhntra véro o qüántam fibilaundem, quam

c;iianto D

u

imnmortale nomehn fua in fervandis lepibus

firimitete promerüit Eleazarus ille us de pri-

sinein [

viovibus fevibafum qui etatis ac fone&tutis Juce

vero 4doi

qon mini

emientiam izïyifi? a puero optimig convev[ationis

niébus YECOgiTaD G9 gloviofam mortem magis quam

præfentia

odibilém efiam comple&ens, rna'ait voluntarié

danis 41

firmitite

ad fuppliciifa ife, cg duros corporis cvütiatus fu-

jfimtré, quam propter tit dmorem illicita ad-

ficum 6j

Wiferty & vel fimulare, fe cárnem porciuam

]s né

tnnaid

manduca[fe.- Univer[ce gesiti imemoviam mortis[uce

dd exeüplum virturis C? foviitudimis derelin-

i frm

quéüy. i. Mach&bi 6..V. 1. & feq. Hiec & alià

DUDTTT

lm $

ejusmedi prácipue S. S. Martyrum aliorum-

jue Cliriftiane lépis Heroum eketfpla ad

aoj

dinülandam eofüm conftantlám hos fortiter

,. Bre

allicient, rtióvebuht, & impellénr. Génerofa

ts r

ejustnodi Facta, fi fidéli merioria crebrius re-

M: pO

colantür, etidin tiobi8 eandem in bono ftabi-

m

st

litatem pérfüadéBunt. Id quod propriá ipfus

experietitia docebéris; fi primo Hóc £8rfiedio

ha

]

ufüs dilieetite£ fueris.

|

ap'e.rir'eïco

II Alteruii fati&te hujüs fieraitàtis acqur-

k

RA

ténde adjumentuüf eft affiduaà éorhitiünicatio

f

Wt

cum Dxo prefértim Euéhatiftico tum pet

vota

De perfevevantia.

681

h

Wg.

vota, pro pérfeverantiz dono ei fzpius füp-

L

plicandos tum per fynaxin, eundem cordis

RUE

Si enim

hofpitio frequentius excipiendo.

D

Elias in fovtitttdiue cili illius ( qui tamen divi-

Qp

ni hujus alimenti folum figura fuit) quadra-

a

guna diebus g. quadr.

apigta motlibus ambulavit

[5

TRU

!

ufque ad montei D

loreb; 3. Reg. 19. v. 8.

j QUut

quanto mágis hic panis fortium nobis robur

h

"

N

& vires addet, queis animati, impigró moli-

M

|

l

mine in perfectionis culmen elüctemur? Ft

Tij

Ji

vero addet, ne dubitemus, & quidem vires

ii

non minus uberes quarm efficaces áddet. Ad

mgijq;um

przfentiam divinz hujus Arcz in(tabiles Jor-

n

"

danis aquz mobilem curfum fiftent, & muri

Jf

l

!

l

Brmitatem fluidó nifüzmulabuntur. Euchari-

l/fü'!i/hf-

ftícum ejusmodi cultorem necindolis volubi-

ij

litas, nec rentationum torrens, nec c.pidita-

tum rapiditas a fàcro propofito dimovebunt,

riifi

dl

Stabit firimus füper cuffodium uamyts figet gradum

edt

"

fuper munitiosnem fuam. HWabacuc z. v. t. Etiam

il

ille cum S. Paulo generofà voce exclamabit:

iij

omuia poffuim n eo, quime confortat. . Phil. 4. v-

r

13.

Et reverá ccclefti hoc nütrimento muni-

yit

6

dUl

tus; porerit vincere illam virtutis folids ardui-

I

ij

tatem : poterit fuperare illá amoris proprii

Vi

blandiméstá: poterit effugereillas mundi pe-

ts

WW

dicas tartárique fraudes, ad qtiás velut ad fco-

pulos allifà mentis conftantia hattenüs naufra-

;

i

dàperireconfuevit, Pérfeveraritia & fortitu-

do géminz illi comites in via probitátis erunt"

"

qu& ipfum usque ad éterriitátis portum felici

u

u j

?

omi-

pu

f

1

4481

Parí Hll. Caput V1

omine comitabuntur.

r |

Ex his autem admini-

culi hujus effieacia luculenter elucet.

gincala

lII. Tertium remedium confiftit in provi-

yoris

dentia quadam fpiritali: qua partim fagaciter

P

provideamus,

quid nos ín exercitio piarum

(imentur

actionum inftabiles reddere poffit, aut foleat;

partim folicite curemus, utanimum contra e-

ígent

jusmodi obftacula & levitatis illicia fortiter

y repfü

;U!umm0w

obarmemus.

Duo autem przcipue fünt,

joram C

qui. noitram in Dtzi famulatu perfeveran-

tiam difficilem reddere amant, nempe 1. ar-

trmpore

ginl IT

duiias operis, quod explere oportet; & a.

diuturitas temporis, per quod illud conti-

qumpara

nuare neceífe eít. Prior hoítis debellatur

pors lo

acri quadam magnaminitate, qua reluctanti

te ex[pe

naturae vim inferendo omnes actionis mole-

longillin

ftias generofi fpernamus; eamque eoaudacio-

wanelce

i, evul

res agorediamur, quo pluribus illa aculeis

hirfuta riget.. NNam inimicum hunc audaéter

àdom It

impetiife, viciffe: opus ejusmodi animofe

s fiee

incepiffe, finiiffe: obftacula hec fortiter con-

d men

remliffe; complanaffe erit.

Proin precipi-

s f

D

]

15 VITCU

tarà omni timida deliberatione ejusmodi ne-

gotium ocyus magno cum aufü aufpicemur ;

tftme

Q mee

atque Samíonem amulando, hunc eatulum

leonis , qui fiéto rugitu timidos terret , mento

o ]

apprehenfuüm

profternere, dilacevave , eg quafi

t (ici

1

bedum in frufla difcevpere ftudeamus. . Id fi

firiment

egerimus, etiam nobis de comederte cxilit ci-

Airemo

us , ac de forti egredietur dulcedo; Judic. 14. v.

files

9 & 6 illudque promptum & facile repe«

lQs

rie-

(Uo miyr

De pervfeverauntia.

683

g

riemus, quod prius factu arduum nimis, ac

]

impoflibile videbatur.

Alterum conítantiz

iüþmvi.

obítaculum, nempe enatum ex apprehenía

| !gïc'uer

temporis diuturnitate vedium, ortumque in-

T t

de virtutis fzítidium, hoc, inquam, impe-

Ll

dimentum expeditius füperari nequit, quam

MT

fequentibus induftriis. Imprimis nece(le eft,

r

ut teipfum pie decipiendo, actionem illam

folummodo ad unum vel alternm dierm aut

t f

UT

horam continuare decernas, & a fecuturo

HPE IT

tempore menrem abílrabas.

Magno leva-

d

--

]

ia

mini rerum peritis hec folertia ett.

Deia

yd

compara hanc,-quæ adeo te exanimat, tem-

Bbl

poris longinquitatem cum illa premii, qua

du

te exfpectar, perennitate; & omnis etiam

f

)

)

m

longitlima annorum periodus. inftar bullee

ii

evanefcet.

Praterea quis certum te reddi-

KUl

dit, &evum tuum ad canam fenectutem pro-

dder

ductum iri? Forfitan mors vite tue filo mi-

imyfe

paci falce jamjam imminer.

Forte paucos

intra menfes flebile funus eris.

Ergo refi-

a

duos falrem eosque tam breves & paucos

m

Yi

dies virtuti confecra. , Quodfi etiam quam

diuriffime adhuc te vivere contingeret, an

(v

(

non meretur Dreus, ut omnem, quem re-

)m

JJ

ífpiras, halitum ejusdem fervitio dedices?

fn

dum íacro fonte, abluebamur, folemni au-

tl

:

]J

3

thoramento nos per patrinos obítrinximus,

fupremo omnium Domino, quoad vita fu-

It

perítes fugrit, fidelem nos famulatum exhi-

bituros. Quin illo ipfo temporis punéto,

"

1 m

quo mentis ufum adepti fumus; debirum

f

VUe

694.

Pars 1. Capus FT.

[ ade*

Numini hóma

oiüm per amoris a&tum prz-

gmadis

ftare debueramus. Et en! proh dolor! vix

rationis compotes peccáre noveramus, cum

lie v05.

1ox optimi heri rebelles fervi jugum excuf-

fimus, & s&que ,turpi quam nefaria defer-

T

tione eodem fere morento nocentes, quo

rationales effecti fümus; atque poítea nobi-

(it gj

