Falcigerum illum Divi-

ne Nemefis liétorem, fe ad tribunal evocan-

jf lum

tem, paratus fequitur;, cum confcientie ra-

s itntymi

tiones optime compofitas habeat. Ipfi, quos

dhinfin boh

vfmpt, r

in extresnis patitur, dolores eidem gaudii

materia funt;eo quod anticipara folutio ac mite

agaigatit

lyirum fint, queis luenda alias in luítrali car-

iple ij

cere debita expunguntur, ac diuturni imma-

«m rb va

nesque cruciatus levi impendio redimuntur.

amum, qum

Exemplo nobis ficFrancilcus Suarez, illud So-

d e p

cietatis Jzsu fidus illuftriffimum, qui infigni

in ghrinoit

do&rinz excellentem fanctimoniam adeo fe-

adkaf

lici nexu copulare noverat, ut orbem dubium

;

? feln t

reliquerit , quznam alterutri palmam przri-

al q

puerit, Hic ergo agoni proximus in hzc ver-

BU'5 Qpf

ba erupiffe traditur: zugguam putabam , tom

t Int o

fave effe iori. . Similia de aliis quoque . nar-

atfetr n

rantur, qui ad extrema deducti, coeleftibus

tüteonfr (

delitiis innatantes , eucharifticas Numini lau-

NB

des piosque hymnos vel preierunt ipfi, vel

alios decantare jufferunt. Scilicet ftelle erant

t ffr n

ET fl

terreftri vaporeimmunes: gemmz erant na-

tivo cortice exemptz:. aquilz erant infectas

M p

"Ht

'vifco pennas exutz. Verbo: anime erant

omni mundano affectu liberz.

Et hinc tor-

"d

At r

rente voluptatis eo etiam tempore potaban-

?

tur, quo mundi fuique cultores qoriugtur i

ltrify

HHMO

b

;

1, L

amavitudinibus aiue fu. Job.21.v.25. Ter-

d»]

rz pertee(i, ccclorum avidi, appetituum domi-

i

lineto

MT

ni, non niíi illum refpirabant, quem unicé

ama-

k

lt Tif

N

"

De fpe bonovum cse.

515

um

amabant, TIntenfiffimi amoris a&tus, flamman-

A HPETE r

tía ad caclum füfpiria, ardentia Dzr videndi

Y lg

defideria ultimi eorum conatus erant, intet

DN

quos illi inftar lucernz in domo Domini lu-

n

cendo: inftar thymiamatis in ara templi ex«

NT

fpirando: inftar holocaufti charitatis igne le-

m

.....

niter confumpti, furimas inter dulcedines ad

TMM

Superos migrarunt, &ternum coronandi. Ex

Md

his abunde liquet, jufti hominis mortem füa-

ditrinn

"

viffimam fore ob vacuum creatis affectioni-

VOA

bus animum; quam adhuc dulciorem reddet

Qu

Chrifti e.trabe pendentis afpe&tus , cujus

it, giuts

efügies plerumque unica moribundi eaque

Qnm al

obvia füp

ellex eft.

2. O quam plenum fo-

dendic

à

latio fpe

aculum erit Servatoris ligno affi-

um p

Xi fimulacrum iis , qui fecundum hoc exem.

iiv

plar mores compofuerunt.

O quantam in

TT

divino hoc prototypo confolationem mori-

qnoque Ti

ens nancifcetur ille, qui ita vixit, ut vere de

, lia

fe ipfo dicere poffit: Chriffo confixus fum cru-

Numini

Cj. Gal.2.v.9. Nam defixus in ejusmodi ima-

mncii, t

ginem pio cum fenfu intuitus . lenit dolo-

ceelota

res corporis; 2. auget fiduciam animz. In-

ymg t

primis quod is mirs virtutis balfamum fit

ennt ii

allevandis morborum moleftiis aptiffitnum,

; at t

in comperto eft illi, cui latentia ibidem my-

m

fteria diftin&tius funt perfpecta. St enim aquz

g

Marz per immiffum 2 Moyfe lignum zz dul:

8 mm:;;:ulx

cedinem funt vev[e; Exod. 1$. v. 2g. (i Elifeus

d 5

per infperfam pulmento farinam alffuliz, quid«.

us

quid amaritudinis in olla fuit ; 4. Reg. 4. v. 41,

quid non efficiet animata fide memoria pa«

;E qum Ui'l»

[

If

X k

tien-

It W

$14

Pavs 1Ij. Capur. IIf

c:'in,qw,quadfq

tientis pro nobis Dzr? Si afpexiffe jferpentem

eneum pro figuo pofitum Num. 21.v. 9. &gro-

ai; ( qu0

«gpyit) h

tantibus líraélitis tantum levamen attulit;

quid non allevamenti afferet confípeQus il-

«efinctur

lius, cujus, tefte Auguítino Serin. 10 1. de tem-

gydh, &i

pore, eneus ille ferpens [olum figura fuit £ Nem-

d nf

pe oculorum in ejusmodi effigiem conjectus

qpranimiigo

botrus cypri erit, Cant. 1. v. 13. €7 dulcis guttuvi

jrmmaltva

Jvu&us, Cant.2. v. 3. qui coclefti fuavitatequid-

x eomm n

s. d

quid amaroris egrotatio creat, plurimum mi-

tigabit.

Nec mirum; dum enim pia mens

ul Qume

um dilettum ex snillibus ele&um , Cant. $. v. 10.

s Quien

flagellis difcerptum; (pinis redimitum, clavis

Dnsbott

perforatum: lancea transfixum mileranti ob-

damrpot

tutu confiderat, pudet eam fub capite fpinofo

eíle membrum tam delicatum.

Dum fuos,

vduimpo p

V'artin

uos tolerat, dolores cum illis erumnis: fua,

t jf

queis fordet, crimina cum illius innocentia

heopofüsim

componit; rubore füffunditur, quod tantil-

^tpln, tj

lum ei tot gemitus exprimat. : O mi ]rsu!

At fj

dolens ingemifcit: tu integrum calicem uno

J q? A L

tractu exhauris ; &refiduam ego eamqueuni-

cam, quam mihi propinas, guttulam forbilla-

al

rerecuíem? maguaef? velut mare contvitio tua ;

Bns i

"Thren. 2. v. 13. & me tenuis hzc (tilla demer-

A t f

gat? Abfit a me tanta tecum diffimilitudo.

RU Q

w confugias.

4Non enim eft major ferous Domino fuo, Joan. 13.

v. 16. nec melior.

Proin hic ure, hic feca;

ITM |

Y

modo in xternum parcas. Adhzc dum Chri-

Tj

ftum audit tormentorum adhuc plura fitien-

.-?..!

,ffvi hs

|

tem, quo fuum homini amorem teftetur: dum

UJ'QDHI][; (

na denuo

1

äqm videt paratum, pro uaquaque anii

Ea li

At t

10Y1,

d ]am)ïü

,

1

!

D fpe lonovum &gc.

.8183

E

l

fitov 1 z'dem?ue, quod femel pertulit, fupplicium ite-

»2.9

Eu

ha.

vato pati ; (id quod ita effe, S. Birgittz divi-

nitus innotuit) hzc, inquam, cum perpen-

! COH[PS&& l

dit, pie fibi irafcitur, illamque divinam fitim

&mmk

vmulando,, etiam ea affliétionum amplius,

Iuj

V

1l ()

amplius infirmitatum expetir , provocatque,

h

Quo ipfo animi vigore etiam corporis crucia-

UM

Ü

ä

tus plurimum.allevantur. Undepater, quam

iL ld

porens eorum lenimen pius morientis Jrsu

i mai

a(pectusfit. Sed nec minorem is animsee fidu«

n anpts

TMEET

ciam addit. Quem enim illa timeat hoc clypeo

munita? Quid nonfperethoc pignore ereéta?

ii u

EcceDausSalvator tuus (cum Ifaia tali moribun-

jn mieta)

!

doinclamari poteít; dum eidemChriftie cruce

bopit p

]

;

penduli imago porripitur) ecce Deus Salvator

. Dim i

zuus/ proin fiducialiter age; quia apfe eff forti-

anunni u

zudo tua5 ipfe fa&us efh t,/à d falutem. Y&. 12,

ii

v.2. Ineo poffides invictam contra tentatio-

, od tint

nes panopliam, univerfalem contra animi

( mi ]s

torbos panaceam.

Si cupiditatum eftus te

vll u

cruciet, fons efb aquee falientis in vitam eter-

p at

80)l, Joan. 4..v. 14, qua profanos ignes vi-

v ib

2

&or reftinguas.

Si ftypius te milvus perfe-

ye n

quatur, ejus vulnera fünt caverza macerie,

"T

€9 foramina petre , Cant, z. v. 14. quo inftar

M

columbe tuta confugias. Si urgeat fuper te

injo P^

puteus os fuum , Pfal. 68. v. 16.. illius cor ciei-

us o

fas vefugii eít; Jofüe a9. v. 32. ubi defenfa

xdhæc m, :

quiefces.

Clavi anchora funt, qua omnis

h

10

tua fpes folidabitur: erux tabula eft, in cu-

jus complexu in beate eeternitatis portum fe-

em [CR

J

uf

,

cura enatabis. Edic jam, an non folida hec fg-

f

2

]u-

Di ['pl |

$16

Pars H Caput. 1.

P

lutis pignorafint ? an.non potentia fiducice

incitamenta ? Ar nondum hic ftitit fui pro-

«gni in 0

agl m p

digus Servatoris amor; ut enim omnem ex

animo tuo diffidentiam pelleret, füeque te

u dous et

qy Quset

Chariratis certum redderet, morituriens caput

inclinat ad. ofculum pacis: extendit brachia

pdficoni

s fudite

in amplexus: latus aperit in afylum, fan-

guinem fundit in anima balneum. Infüper

ais lii

«j a ln

advocatum tuum apud Patrem agens, fup-

plici gemitu veniam tibi his ab eodem ver-

ufedirem o

bis exorat: Puarer dimitte illi::Luc. 13.v. 34.

d i

vrecordare paupevtatis meg , abfyutbii ac fellie,

f IQ CT

& ao d

Thren. 3. v. 19. €9' parce ei fecundum multitu-

digem 1miferationum tuavum. Efdr. 13. v. 22.

aimeex Cond

TL Adhec m

Certe marpefia caute durior es, fi hec tibi

fidentiam non inftillant.. Quid enim? plusne

u d femian

bilotíimoremo

ergo' efficaciee infit fanguini Abelis, quam

voci Chrifti? quis blasphemus annuat? Si

arirdbrem

ergo ille, clamans de terra ad caelum, inde

t Quden;

ultricem poenam detraxit; quanto magis vox

m priding

fanguinis Filii; afcendens e cruce ad Patrem;

ttün bdvref

nobis veniam impetrabit ? Si nec homines

atbl

dant [corpionem. flagitanti ovum ,. aut lapidem

Wi ii

pofcenti pazem; quanto minus Pafer caleffis

" Dttfom qeer

negabit fpivitum. bonum, id eít, gratiam pe-

wms,&udiofusine

tenti eam pro nobis Nato? & quidem füm-

1nos inter cruciatus exfpiranti Nato? Luc,

Ti

V vt

11. v. 1 1. & feq. Si Isa Dzo exauditus efl pro

UI

Jua. veverentia , Hebr. s. v. 7. dum fupplicat

roinimicis; quanto magis omnia obtinebir,

M min

um orat pro anima fideli & virtutis amante?

Stsdfrn

Tif

[

UM mo-

, m q

Ah! Numiniä pupillam lzdir, qui Jes

rien-

ail&h

Wrmi

n

VIL

It fpe lonovum tge.

517

iet

rientem confiderans, de (ua falute diffidit:

i lii | |

|

cum omnia in eo colefti vadimonio zter-

ROUf t

|

nam nobis vitam promittant.

Proin defpe-

ranter dejectus eft, quem ifla in fpem non

Df

erigunt.

Quis ergo neger, pium Salvato-

"d

ris ligno affixi confpectum lenire dolores cor-

M

otis, & addere fiduciam anime ? adeoque

DRUn. rv

À

ominis jufti tranfirum non folum effe lozum

ts b

ob vequiem a. labovibus preteritis; ífed prete-

m

rea effe meliorem ob fuavitatem folatii prefen-

DPYM

?ij, quod tunc in eum ex triplici fonte fca-

Jl

turiet, nempe ex teftimonio conícientiz bo-

itm n

nie: ex vacuo creatis affectionibus animo:

DT

denique ex . Chrifti e cruce penduli afpectu.

'& L

III. Adhec idem juíti obitus infüper erit

jenm p

optimus ob [ecuvitatem ab auxictatibus futuris ,

lbo, quum

feu ab illo timore noviffimorum, qui homi-

y a? $

nes tepidos in illo rerum articulo horrendum

Nam tria

«elum, n

cruciare confuevit; non fimebis.

jp mgs t

precipue perfectionis incuriofüm fub vitee

finem anxium habere folent, nempe mors,

cead u

v o

judicium, & carcer lu(tralis; illa terret ob om-

y, atl

nium privationem , iftud ob Judicis rigorem,

i

hoc ob paenarum acerbiratem. Nihil ho-

rum virturis ftudiofusin extremis coníftitutus

[ ornf

T

multopere formidat.

1. Cum enim, dum

inte

"iL

2

ora adhuc valetudine gauderet , fibimet

st

ipfi cum Apoftolo quoridie fit movtuus ; 1. Cor.

15. v. 3 1. ld eft, cum indies affectum a rebus

àn

1

terrenis amplius abítraxerit, fuisque fe com-

o

nrr*'i

modis exuerit; cum cor füum a fenfüum

m

blanditiis, & honorum illiciis quovis di

[* ma-

T

j

gis

i

$18

Pars I Caput HI.

p,fpfö

gis ac magis avulferit, & fic animam a cor«

&i D &

';:Uf» Q dium

pore lento difcidio gradatim fejunxerit; cum

per quotidianam ultima hore con(ideratio-

, furit

Y neg()iiäu q

nem fe familiarem mprti cicuremque reddi-

derit, tantum abeft, ut eam metuat, ut etiam

4 orit; m

ambiat; hoc ipfo enim, quod nullius rei af-

qp de; &

fectione captivus degneatur, omnibus mundi

dun, 09

vinculis liber multa lubentia eo proficifcitur,

n pv

quo tot annorum vota jam turmatim preecef-

dnere n f

ferant.

Dein novit perbene ex Tertulliano,

im N

&0n eff tinendumy quod sos liberat ab omnui ti-

"TT

WieHdo, lib. de anima fcilicet a cruciatibus car-

tl d

nis & arumnis animez, prafertim a malo«

anum f

rum omnium maximo nempe peccato. ld

5, Ambrolo li.

ergo cum praítet mors; cum felicem ea im-

t, ulinim «t

porentiam inducat & patiendi, &peccandi,

T JUm m

eandem non folum non horret, fed potius

m f

optat.

Scit ex Seneca, zuilil effe in fatoterri-

mpdrnd

bile nifi ipfum timorem.

Et hinc etiam ip-

199 t 1 1.

fe cum eodem exclamat: foze, quefo, .lare

NONITT,

vam iflun, ub gua lates, $9 flultos tervitas;

HioY$ e$ , quam muper [erous meus €9 ancilla cou-

14 u df

if i g

Lempfit ; Libr. 3. epift. 24. cui tot milites & nau-

1 ]e m j

te imperterrita fronte obviam quotüidie in

tl D

eccuríum ruunt.

Senfüi dolorem inferre

Ug g W. f

poteris, non animo; & quidem talem folum

dolorem, qui reliquis imponat finem, & quo

ïfw, t v ;

"0. t bv

graviorem innumeri jam funt perpeffi. Quis

ergo prudens te metuat? Preterea credit,

W AUs 1 Cor

preíentem hanc vitam effe exilium a ccclo,

PUR m

divortium a füpremo Bono, blandamque

Nütim (

capüvitatem, qua privat perfecta liberta-

"r d

te

il (W!W ) Pgrggyifga

i

x

519

De fpe bonorum &5c.

iX

re filiorum Di:, & que quo longius pro-

l;unxeril;

ducitur, eo diutius.nos 'a coelefli patria:

RUL

arcet.

Fatetur, eam ob curas, queis pun-

t

it: ob negotia, queis diftrahir: ob tadia,

TUb t

eis obruit, amori divino ingenti impe-

nuliius1'sx i

ä

imento eíle; eandemque ob violentiam

Vibismi

cupiditatum , ob renebras intellectus, ob

J

corruptelam perverfe voluntatis hominem

nanmp

conítituere in morali quadam neceffitate

d

i

uin imo

opimum Numen offendendi.

hi

certus eft, Íi eam fibi diutius protrahere

]

Qs

contigerit, fe denuo levi faltem piaculo con-

m n

fcientiam fcedaturum. — Ex altera vero parte

pean D

a S. Ambrofio lib. de fide refurrectionis. doce-

lm rj !

tur , ultimum ex hoc mundo difceffum zoz

dpscand

zum uature quam malitie tevminum, mon tam

[gd prüüs

vite quam culpe fiuem , non tam bominis quam

ff

evimninis fapulturam effe.

Ex S. Gregorio Na-

eum

Zianzeno Orat. 18. iü laudem Cypriani audit,

qudn, V

quod aors San&orum non mors, fed, mutato

It &

[

nemine, ad Dzuw difceffus, defiderii cumulus,

auila u

vinculorum [olutio, oneris excuffio [it appellanda.

il

Hinc etiam ille cum Jona hujus aure per-

quiá l

tefus ingemifcit: Domise folle, quefo, tolle

rem Qu

animam meam a wes quia aelior e[ff mnibi mors

vn t

quam vita. Jonz 4. v. 3.

Denique in cem-

n« j A! |

erto habet , nos hic 7 fladio currere , & 11

agone contenderes 1. Cor. 9. v. 24. nam ilitia

erpn,n, u

r o

efl vita bominis [uper terram. . Job. 7. v. 1. Scit,

(

vivendi curriculum difficilem & periculo-

qum

b

l

fam peregrinationem efle; quomiam ; dum fü-

i

"

j

d:

inus 12 corpore, peregrimamur a Dqinigo. 2.Cor,

$.

$20

D;jþli

Pert II]. Capus IIf

$.v 6.. Novit; annorum feriem diuturnum

Pa rigi

if

st

quoddam füpplicium, lentumque marryrium

efle; nam zoza vita Chriffiami crux eft ? mar-

j Numen türi

dyion i

zyrium. (Auguftin. form. 1, de tempore.) Hanc

ergo militiam, peregrinationem, & marty-

g

rium finiri eo impenfius defiderat, quo pro-

g pmpriafxon

ximius a victoria, termino, & corona diftat,

Cumque Dzeun facie ad faciem intueri, eum

jb

perfecto complexu poffidere, eique intimo

um petto

sefemitonen

nexu uniri ardentifIime cupiat; fimul tamen

cognofcat , ad hanc felicitatem alia quam per

& d

obitum via perveniri haud poffe,omni horail-

g emopti

lud momentum adeffe exoptat, quo, pofitis

Teelülbs

exuviis, beata neceffitate amabiliffimum Nu-

m quia

Inen perpetuo amare cogatur. Amandato pro-

riteaummi j

culomni mortis timore cum Da

vide füfpirat:

wrelerimn

concupi[cit, & deficit anima a. àn atria Do-

lt one

ThUDi. Pífalo 83.v. 3. Heu! mibi » quia incolatus

NI /11,9

Af 0U ()

j

zhueu$ prolongatus efl. Pfal, 119. v.. g.

Educ

a d z

tandem o Domine! eZuc de hac cor

poris ca-

ia du

Jfodia auimum méam. Pl 141, v. g

*

NNem-

tv

pe qué levave potevit faciem fuam absque macula

svätümnl t

ad coelum , is tefte HuíIeo Vat

e in agone

evat flabilis ,

Tnt t

C? non tünebit mortem. Job. 1.

tifamy (l

V. I$* . 4. Sed nec formido inftantis judicii

magnam jufto , ad extrema deducto, folici-

10 m ts

"rf

tudinem injiciet,

Meminit quidem ; quod

Jullitia Det ficut m

10 m fv

0Hfe$, ejusque judicia ve-

Íut abyfTus circumvallent judicandum. Pfal. ; z.

Af ii

Ym

Non ignorat, illud tribunal effe (u.

TU n

'

remum , latamque ibidem fenrentiam fore

u h;b

I j

immutabilem. Credit, Judicem effe omnium

m

W

cien-

m

t

]

De fpe bonorum . G.

$2i

m d

h

fcienterh , rigidiffimum , inexorabilem. Sed

[

,

Wt

tamen 1

nfüper etiam novit, illud ipfum in-

Pt

fallibile Numen tum per Ecclefiafticum, tuim

"Ib H&*;

per Apoftolum fancte promififle , ane judi-

ulv

cium intevrogantem [eipfum , 12 con[pectu illtus 12

Hb Q

W'ul.

V

ventuvum j)ropitiationem. Eccli. 18.v. 20. item:

ts

qui. fémetipfos judicavevimt , non e[f judicandos.

t

1. Cor. 11. v. 31. "Cum ergo confcientia ci

Ml

teftimonium perhibeat, fe per accuratam ani-

x u um

mi perfcrurationem in omnes navos inda-

naüaquemp:

gaíffe; & dein per finceram, claram & inte-

r

oram exomologefin omnia errata facro judi-

m

ci rite expofuifle; cumque eadem confcien-

Yil s

tia.interno quodam vadimonio de amicitia

It

divina eum mira fpe fecurum reddat, omni

lr

pavore liber intrepido pede coram eofe fiflit,

t D

dequo facra: Paginee affirmant, effe miferario-

.

Al

ues ejus fuper oxmia opeva cjus. Pfal. 144- v« 9.

j E

Verüm quidem eít, eterna Dzi in eligendis

Vr

ad gloriam, & reprobandis mortalibus de-

T

creta, effe incomprehenía & myfterio plenif-

lr

fima.

Atfimnl etiam verum eít, z//us mi-

n

t

a&w.

firicordiee non e[Je numerum , &2 Lonitatis infiui-

(

uY

!

zum e[fe tbefaurum ; ( Ecclef. in orationibus mif-

Wgz.w "

dunis j

fe,) ex quo cum talis recordetur, tot jam

UW) A

( l

in fe tamque fingulares pratias fuiffe profufas,

Ya

his modo etiam finalem acceffüram magna

fidentia fperat; adeoque non ut hoftem fe,

W

ndum.ü'ä

fed ut amicum, heredem & filium in illo

tribunali habitum iri magnopere confidit.

hii d

n

O Sudex vivorum $9 mortuorumn Aa. 10. v.

guz'tatem

4». fidenter exclamat: equidem. ii

WO

d

m

j

ji

pzb

522

Pars II Caput 1]l

:uod Iæfagi[ ]

seanm egorcognofcc ; tibi peccavi: malum coran

LL

: feci.

Pfal $0. v. $. & 6. Fateor, zgiquita-

g r

p

ht

zates imeee fujevgve[e funt caput meum, Pfal.37.

[

Ui

[

v. s. & multiplicate [unt fuper. capillos capitis

1161.

a

Pfal. 39. v. 13. Sed tamen 7memor.| effo

verbi tui, in quo mibi [pem dedifli. P. 118.

g, j D

iil at

v. 49. 'Tu enim enuntiafti. per Ezechielem:

igiput m

convertunin, eg agite peutestiam ab omnilus

auiquitatibus vofmris, qg. noa evit vobis ia vuiaam.

yielgm

jgs, üfenos

ijiguitay, Ezech. 18. v. 3o. 'Tu proómififti per

Zachariam: comveriümimi ad ime, 9 ego con-

vemBxrliein

veriar ad vos. Zach. 1. v. 3. Habeo chirogra-

« mamum p

phum tuum: teneo verbum tuum.

a

jam

i

j

s"ïllo Chr

/

iüi :

4ll

vero o Pater mifericordiarum; en! egi peni-

DL

!

MU

tentam ; adte fum comver[us; id teftatur.con-

ia m n

fcientia.

Ergo & tu jam cozverzere ad ue, ne

44 D0n at

fit imibi.in vuiam imiquitas; Ezech. 18.v. 3o.

tIetit/ cuma

ne potentia tibi aut fideliras defuiffe dicatur,

sls aimult

quo minus promiílis flereris.

Ah! ftabiss

Vl peue

quis dubitet? etiam me, tuo judicio abío-

t ( Q

lutum, beato pomnitentium choro benipne

Ita fe folatur, & animat

uftus

3 Ép

adjunges.

Atto nl

in limine zternitatis conftitutus.

Illa facri

18 Qdf

Codicis verba: /i peccator egerit peuitentiam,

Tif q

om5ia peccata ejus, que peccavit, mom imputa-

3l

buurur eis [éd vita vivet : Ezech. 33. v. 16. heec,

« Qüocond

J

i

inquam, verba fcuti loco eidem fünt, quo

(

As [l

vibrata Juftitiae tela tutus excipit, & aver-

V i t

tit; illumque, quem alias moribundis judi-

cii hujus rigor incutere folet, terrorem fi

E !xäe;lari tl

non omnino ex animo expellit, plurimum

Neliiqii

! lm

fane minuit allevatque.. Nempe veriffimum

m

i

eít,

«

á

l

De [pe bouorum esc.

j 2'3'

ii: fülig tfà

ve'&,' quod prefagit Bernardus Lib. de interio-

"ämv ifd;ï:;.

ri domo c. 23.. Ponam con[cientiam fore. [ecuram;

!t m

um covpus movietuy : Jecuram, cum. anima co:

LT

vam Dzo prefeutabitur : fecuram, cum utvumque

T t j

1

in die judicià aute tribuual tevvificum yufli r udicis

ij

.1L llj

flatuetur. . 3. Denique ad poenas quod attinet

t Dd

in luftrali carcere fors fubeundas, neque

lm d uj

has nimiopere timet; cum illas anticipato

u

provide lytro per fpontaneas corporis caíti-

uU

ationes, intenfos virrutum actus, & mul-

Dpoy

N

D)

l

tiplicem Ecclefize indulgentiam finon omnes,

li (

1;

l

(l

1

1

U

fallem. maximam partem, przevie exolverit.

Nixus illo Chrifti affato : wzfericordes. sumfevi-

D g |

j

,a

DN

cordiam con[équentur ; Mattb. $. v. 7. item : qua

K teunr

menfura. inenfi fuevitis , vemetietur volis: Marc.

ninz if

4. V. 24. non adeo fibi ab ignis illius acer-

d oj

birate metuit; cum enim derentis i. purgan-

tibus lammis animabus magno femper ardo-

if at

Ab b

re & conílanti pietate füccurrerit, indeque

ilas eximere omni conatu ftuduerit;. firmi-

wico d

Q bt

.ter fperat, fe propterea innoxium per illos

ximx J

ultrices rogos tranfiturum; idque beneficio

ilus, qui, quod fuis exhibetur, charitatis

n ln

l

opus fibi impenfüm exiftimat; cum dicat:

, m

quod feciflis uri ex bis, . .. mibi feciflis. Matwh.

25. v. 4o. Ex quo concludit, fieri haud pof-

T r

m f

[:]

fe, ut Chriftus iisdem vinculis indui finat

illum, qui.eum iis toríes exolvit, quoties

T

alios inde libertati reftituit.

Quodfi etiam

oribunfäïuä'

J

Divine Nemefi aliquid debiti perfolvendum

n

ij

ab eodem fit; fi etiam cum illo fonte Villico

J

I con-

i

in igneum illud ergaftulum miti eu

HPH

tin-

j

m

$24

Pavs IH C;zpuf l.

u

furri

ringat, ibidem tamdiu excruciandum , dorc

m fl

veddat noviffirmum quadrantem; Matth. g. v. a6,

jnit

»

g

tamen magnopere confidit, fe per aliorum

gyelitut: !

facra precesque piaculares, per Sanctorum

vordidtb

fuffragia & Beate Virginis füpplicationem

brevi inde liberatum iri.

ifos oD

Precipuam vero

« m Qu

fiducie fue anchoram firmat in meritis Chri-

legg]ents 1

fti; que non folum valore infinlita, fed Il-

lius dono etiam noftra fünt.

Hec ergo pe-

ia rf

sis d o

culari confidentia eterno Patri in lytrum of

fert certus ea rejicere nec Juttitiam poffe,

ument aL

nec Mifericordiam velle; cum illa exhibendo

an du i

eminenter plus folvat, quam debear.

Et

dtte & auris

demum, fi etiam ultor Drus absque omni

yptt, , b

venia eum jufli rigoris hoftiam efle jubear;

adüuevd p

fi vindici fuo furori eundem plene facrificare

1m cInens qi

implacabilis decernat: fi etiam contraétas la-

aicum nels

bes feverus judex quam diurtiffime illis cru-

gt M

T0 0mns

ciatibus expiari ab eo iratus cupiat; pronus

adorat imperium Numinis: ofculatur cafti-

990 u

gantem Patris manum, &equiffimz ejus fen-

tf dlnon

tentiz fe promptum fübmittit. Gaudet, quod

"ts

fibi Mifericordia abufo, faltem Juítitiam ex-

iünsimdm

tollere detur, & patiendo fupplere, quod

uml j

agere neglexit, Qua ipía voluntatis füzge cum

t dudg, (

Divina conformitate nimium ignis illius me-

"tf

tum baud parum mitipat, fedatque.

Quo*

fit, ut non folum mortis & judicii, fed nec

"tl

[

ïfæ

qb*tonuPüI.m

luftrici carceris fupplicia magnopere timeat ;

D

i

l

ä

;1

!

1d rj

adeoque ejus obitus omnino placidifIimus fit

j

3irnd

T

etiam propter fecuritatema timore noviífimo-

li

Utb jo

rum. Oigitur mortem Jufti verebonam prop-

ter

"t inps

J

De . fpe. bonovum ggc.

$?

Eiandllm! J'.';(

ter requiema futuris: quiefcet; meliorem pro-

j wb,]',g "

ter füavitatem folatii praefentis: fuavis erit

B l

denique optimdm propter fecuritatern ab an-

Wt od

xietatibus futuris: zon timelit.

Unde mani-

Iizie

,

fefte concluditur, homines pietatis genuince

ftudiofos non folum beate vivere, fed etiam

p v

Denjs Q

quiere mori. Quo quid urilius promitti,

dul i

quid excellentius in hac adhuc vita fperari,

W

quid ad perfuadendum perfectionis ftudium

tithmg

t

efficacius afferri poffit? An non ergo enor-

iltun.

mis amentiz rei fumus, fi tam infipnium boe-

Vi

norum jacturam inertes facimus? i hac vitze

du ]

beatitate & mortis quiete privari nos finimus

DT

propter . . . vah! pudet eloqui; propter cre-

m f ,

pundia, que vel propalare horremus; ob pu-

enelAriat

gillum cineris, qui cum vento in auras abit:

ob modicum mellis , quod guftatum affevt nor-

Qntads

m il c

?ün. Job. 6.v.6. Agite, in unam bilancem

j pront

conjiciamus omnes illas fenfuum voluprates,

xlv at

carnis commoda, mundique illecebras; qua-

rum amore fanétimonie callem deferirnus ;

mequle

alteri vero imponamus illa folatia, queis ani-

ts g

ia

ma perfectionisavida tum in hocadhuc mun-

do exiftens, tum inde in alium migratura gau-

yle,

yurs d

det, fruitur, abundat. O quanra intercapedi-

ne pofteriora hzc, illa priora dignitate & fua-

on Tl

vitate füperant exceduntque ; & nihilominus

g V

ldiClh fe" lj

flumina Babylomis Pal, 13 6. v. 1. huic delitiarum

mari ftolide anteponimus. Comparernus la-

ao

lr

borem in acquirenda fanctitate exantdlandum

cam illa fatigatione & conatu; quem obtinen-

M

dis rebus creatis impendimus; & patebit, jure

etiam

rebonzm,ïï?'

D;fp(l

526

Pars HI. Caput 11

üfo of

etiam nos cum illo Afíceta ( Thom. Kernp. 1.3,

;ävl]ül'us V). [i,

c.44-) ingemifcere poffe: o Domine/ quomum

"11] ma;"!g J:uji

venunus £. ecce / dammum deffetur temporale; pro

j

]

iM þmllm. j

modico queflu laboratur, $g curyitur j t fpivitu-

jf oeqqet

ale detrimentum in oblivionem tranfit, g vix fex

gt

vio reditur. — Quod parum vel mibili prodeft ,. at2

d

[

us Vi

suri ln

terndituy ; 9 quod. fumme- neceffarium eff , megli.

allis r dit

gcnx*er pretevauv.

Omnes quidem cupimus

UT

felices vivere: nemo eft, qui non fummis vo-

tis ambiat beate mori.

Porro ad terreftrem

3alum fu.

TILUUS

hanc beatitudinem unica deducit via, nempe

conftans virtutis cura. Hac fcimus; imo eti-

ipropon 1

am credimus; & tamen ipíiffima hiec virtus

n dl m

, qu lt

eít; que vilipenfa tantopere aegligitur, & quis

buslibet nupis poftpenitur. An non fangui-

TU

neis digna lacrimis haec focordia eft? Igitur

$

tandem aliqando domeítico huic ac coevo

nobis errori larvam detrahamus , & ad fe.

etandam probiratem folidam nos identidem

] v/fv/fv/(g(

[

incitemus fpe bonorum per eam tum in vi-

d lt j

vis, tum in agone acquirendorum. jam

"0 us D.

nunc preftemus , quod tunc in illo rerum

Vg hf

articulo feciffe optabimüs; cumque horrea-

Aontt btf

mus, fatis concedere cum tepidis, ztatem

Piairnj

apamus cum fervidis.

Nam mors eft echo

vite: qui vult mori in Domino, non vivat

at pl

MTM

nifi D)z0; illique fanus confecret omne id,

"r ii

quod ei obitum reddere inquietum poffit.

O fortis noftre Arbiter Dzus! jure affeve-

t

RTO g

ra&i, beatos elfe immaculatos in viz, Pfal. 118.

v. 1. Cj fimenti te lene fove in extremiss Eccli.

"ii

Mi

Itl

e) quia

q

l9 $: h;iII"!C credo; (Te id afferent

m hjflC t

pve-

ü

Il

De fpe bouorum €2c.

527

vhum. Kempw ( i

preriofa. eft. im con[peGu. tuo. vita. & mors San-

LU

&orum, Pfal. 115 v.15.

AMoriatur igitur eriam

Ts

anüuna mea .wevte juflorum , &9 flaut moviffima

T

N

[

:

Verum

!

!

sea bovum fimilia. Num. 23.v. 10.

Ui s

cum id fieri nequeat, nifi etiam mores mo-

u

ribus refpondeant; fixum eft, hodie adhuc

71 f

aufpicari fan&tius vivendi genus per facrifi-

m a

cium illius rei aur affectionis, qua« hucus-

Yu m

que majoris in virtute progreffus princeps

Fsl

obítaculum fuit.

Tu, fige cujus INumine ni-

KR |

bileft in bomine, (Ecclefiain oration.) exequendo

NT

huic propofito nece(farias fufhce vires; ut

Ti hao

& ego effe merear ex numero illorum ele-

&orum, qui beate vivunt, & placide mo-

vipimdg

,

i n g

riuntur.

juel?

g. IiI.

7

J 40

De oppofito [pei vitio, feu . de perfettionis

y, af

defper atione.

y dentiem

m nv

uidem fatemur, virtutem folidam- ad

E

fümmz nos beatitudinis apicem evehe-

m j

in lo r

re

Concedimus Jufli fortem tam in vita

ml

quam in morte feliciffimam effe; illumque curz

Mariaoptimam partem elegi[e, Luc. 10.v. 42, qui

yds, at

mosde

ejus acquirendz ftu

dio fetotum addicit. Ad-

miramur miram ejusmodi hominis etiam in

j i

adveríis quietem: füfpicimus in eo mentem

qe o

terrenis omnibus fuperiorem : invidemus ei

uitun n

mortem omni fomno tranquilliorem. . At ve-

TII

ro femita, que illuc tendit, hec nimis arcta

h i Hä

!

u

7

"l

j '1 .df.jwï

nobis & anguíta: hec confragofa nimis &

emus.

d

afpfära videtur: hinc eam, inire" horr

H

Si-

T

j

528

Pars 1. Caput 11j

lj d

Similes fümus illis exploratoribus; qui míffi

fuerant, ut repionem, quam Dzus Tfraelitis

« il um

s; 0f d

promiferat, infpicerent ; quique inde reverti

coram omni populo faffi funt ,

j

-i/(lC

zervam quidem

fe €g melle qmanare,fructus ejus effe uberri-

g m

sige duf

inos, glebam feliciffimam; attamen eam devo-.

vavre babitatoves Juos: urbes baleye

« p ag

Yandes atque

emtvatas ; ibique monfhra quedam efje

de genere gi-

,j A0

u p)'ona'jui;r |

£s27c0; unde defperati concludebant: nequa-

quaum valemus obtinere eam. Num. 1

310V02:77. &feqo

l npsappetn

E

T

1j ) H

iec, inquam, figura eft ill

orum, qui, licet

;Lg'no[bant,

vita? beatitatem & mortis tran

quil

nl d

liratem; qua fanctitas fuos affeclas in ho

c ad-

ETOEUIT

huc mundo coronat, effe füummam; tamen

iil qupr

eam , nefcio,

queis portentis circumfepram

fumpci

effe fíomniant,

qua inftar Colchici illius dra-

irfetomtia t

conis omnem illis aditum ad vellus hoc aure«

o g,

am precludant. Porro triplicis potiffimum

stl

generis folent eífe illi obtentus, quibus no.

]

firam in

Umfni

procuranda virtute folida inertiam

o

l

palliamus, & ob quos de perfectione defpera«

^ ( m

inus: nempe r. natura indoles, 2. vitz con-

l m;get 1 m

ditio; 3. laboris arduitas; quorum inanita-

imit if

tem prefens paragraphus

ob oculos ponet,

í

ang

LE

l

& oftendet, licet pietatis v

ia fpinis obfita fit,

ramen eas haud ufq

d.j

lt

ue adeo pungere: licet

W, qui Ob dC

arcta ea fit,

tamen adeo anpguítam haud efífe

NT

nec afperam, ut generofo pede perrumpi ne-

queat; illaque monttra non nifi inania phan-

Tif

tafize ludibria,

n

| proprüque amoris figmenta

TA

Ó

€lie.

M

Nl

IT

Vil

Q

|

if

hjj

!

W

Atl

.....

^l (

D

"

l

l

De [pe bonorum t5«

529

'

X

T

L. Ad primam igitut excufationem quod

LUg

:'i

attinet, nihil communius eít hac ,nenia, di-

QU nj re'.';g

centium : o felices illos, qui cum Salomone

TM

Jovtita funt animam Louam, Sap. 8. v.19. velcum

d

Saule egregiam . indolein/ 1. Paral. 12.'v. 28.. hig:

Tk

enim facile eft, a//umere peunas ficut aquilee, am«

^ fl

bulave, €9 202 deficere in via perfe&tionis. Ifa,

nj

40. v. 31. Át vero ego, cujus fen[us Q9 cogitatio

libboy

àn malum prona [unt ab adole[centia 3. Gen. $. v

u

21. & cujus apperitus a/zeruzt pof? pravitatem,

ii g

D

COYdi$ ; Jerem. 9. v. 14. ego; qui caprrvazus 2n le«.

LOOr g

ge peccati, que efl i membris meiy, quod uolo ma-

fs

lum boc ago; ego inquam, zfeix bomo Rom.

Id

7.V. 19. & feq. qui potero, terram exutus, non

niti coelum refpirare ?

Ita eft, ait alius , non

Trm

bticdus d

omnis ferr omnia tellus: non cuilibet glebse

lts c d

inferi flores queunt, nec quolibet ex trunco

Sputimur

fan&tus exfculpi poteft. Sunt enim, quibus

ipía humorum & inclinationum diverfiras in-

; (UUS o

Jiis inet

genti obftaculo funt.

Qui enim fieri poffit,

ut ille; qui ob fervidam bilem finu leonem

ttne d

TU

nütrit, migret in mitem apnum? qui ob

rm i£

ebullientem in venis fanguinem vivum hy-s

drargyron eft, fiat //cuz. sy&licovax im domici-

| ocplo

Spwüiä

d

pmls 0

l

i

Hio, aut ficut. paffev Jolitavius m te&lo ? Pal. 101.

o i

v, 7. & $. ut is, qui ob dominantem fibi me«

Ut

Ym d

j

láncholiam ingenita affeétus triftitia eft, in-

nubi fronte adverfa ferat? Aut qui ob abun-

T

jl g

dantem pituitam totus limaceus ac teítudi-

neus eít, coleítibus flammis ardeàt, & ad

m p

f3nétimoniz culmen fimilis c

apree , [aliens in

1

mbuynwl/zz;,-ag*'trazg/./z'e;zs colles , elu&etur? Cang

A.

l

530

Pars 1. Caput.III.

p

2. Y $:

uis aluteo homine id miraculi fpe-

TT d

ret? Nempe quam parum mu/gre poref] -

ao

zbiops pellem fuam , aut pardus varietates fuat,

| j enm (

fer.13. v. 23. 2eque parum talis congenitum fibi

squn Pa

vitium exuet, ac oppofiram virtutem induet.

sb qui

Nihilominus his infüper habitis , ajo, & con-

a m

tendo nature indolem, five ignea ea fit five

a um

terrea, pituitoíà aut fanguinea , fanttitati ac-

a fs h a

quiréndz non folum nulli impedimento, fed

e, mapni

ingenti etiam (modo quis artem calleat)adju-

I

m

d. ll

rnento fore. Id quod innuere videntur illa qua-

t nynam &t (

tuor animalia Ezechieli olim often(ía, quorum

TOR

rimum hominis fpeciem gerebat, alterum

a. D

eonis, tertium aquile, quartum denique fimi-

itin, Yar. 1.

litudinem bovis prefeferebat.

Hec enim

Yt Qu neb

quatuor animalia, per que (ut interpretes

volunt) illi quatuor humores nobis exhiben-

sfrjnma

t, 0i lg

tur, qui varia hominum temperamenta con-

Liee ao

ficiunt; hec , inquam, quatuor animalia co-

500 M L

vam facie [ua ambulalant , uli erat impetus fbi-

vitus, iluc gradiebantur ; Ezech. 1. v. 12. ideft,

587 Ht m

