s confilium Lib. r. c. 24. de imita. Chrifti.)

J

Hic e-

m

[

quai

n in futuvo pw*ngda refervare.

Uf HU !l

2'11

pim eorunde

m caílipatio & levior eft &

Vilraerital

brevior; ibi vero diuturnior erit & gravior.

fetürdtemon

Porro patratas a. nobis noxas triplici poutfi-

olimeltcue

mum modo expiare poflumus, 1

eliciendo

10,quzau

frequentes ac intenfos perfeéti doloris actus.

4. Per Ecclefisz indulgentiam procurando no-

J pe«

bon omib

bis plenam cul

parum pænarumque Veniam.

;.

luítralia, v.g. largiendo

quima

i

2 Exercendo opera

(s

eleemofynas , patienter

tolerando advería,

In;re

libere fuüfceptas au-

l

n

m

0

recipue morbos: per

Il

leritates corpori eegre faciendo;

videlicet ufu

nod n

uD

cilicii & flagelli; abftinentia & jejunio & qua

alize his fimiles carnis afflictationes fünt.

n-

e uf

jl

quire proin, quomodo circa ifta te habeas?

p prei

us p

,,":'.

Examina, an nil anxio moríu animum cruci-

l:

et? num omnia &rite füeris confeffus? In-

j

fuüper vide, qua ratione deinceps ex

plicatam

PaulQ

!

J m n

476

Pars I]I Caput. 1]

, itis I

,

paulo ante fatisfaciendi methodum in con-

1i, Q

redii

füerudinem deducere velis, ut divinge Juttitiee

g

in hac adhuc vira rum anticipato examine,

ïïïti, Cïimæ.V*

tum maturata folutione, quod debes, perfol-

MU

vas; hacque folertia rigorem feveriflimi il-

TL

lius tribunalis provide mitiges. Er certc Jatis

d QU

delicate nobiscum agit Dsus ; ( Aupuftini obfer-

j Obfm ] COSQUC

vatio eft Serm. 47, deSanáis. &S. Eligii hom. g. )

; li anem

a

dm

cum im nofiva poteflate pofuevit, qualtter judice-

d

Ll.t-.

mur. Án non ergo nobismer ipfis ftolide in-

t adtremis: Y

fenfi fumus , fi tanta hac clementia uti, ve-

cordes negligamus?

Cum ipitur ( ut notat

n

FC

QORIU

E

Gr egoriusMagnus Lib, 1 4.Mor»al.cap, 34)) vitavi

I)

i

/

5

Teryor yud.cis nom mi,

? ante judicium poffits. poft-

]

u

al UEYO if 1'172 io fYemeudo exa

mitie «fedevit,

Il

1l

A I

i

placari non poffit s ergo (concludit Bernardus

H

f

;

in Pfal, Qui habitat. ) judjcemus o5 7,'/)."7! Jvatves,

1UU

€2 tervibilem sllam ea

vJpe&tationem fludeamus prae-

hel f

Jeuti declinare judicio. — i euim i2 Du judicio,

(ut obfervat Chryfoftomus Hom. 41.ad pop.)

quod it0$ n boras imanet , uec evit vefiflendi vir-

m m

4l MM

zu5, nec patieutie locus, uec defenfionis Tempus, nec

effugiendi facultasyuec latendi poffrbilitas, uec ap-

pareudi fécuritas, uec [atisfattionis utilitas ; & in-

DI

J

tev tantas angufHas gil] vemanet in

ifero peccatovi,

nifi lu&us fevalis eg tremor bo

rribilis illius feu-

Il m

tentie fevende,

qua etiam contremifcere fecit cav-

t z:'f::ix;.i

dizes terre, e9 colum;

li

!d

u5 celi, nempe [an&liffimos

J

quosque & fapientiffos vivorum.

w"f]u") le

ltaque hac

in re modo foliciti apamus, quod

tunc egiffe

* Qum fnj

Í

optabimus; &. reddende

Vatioiis afperitatem

llI', A

plurimum leniemus."

(

Ur| ded

II.

De timore malorum £9c.

477

ho.düm t

IL. Altera nobis timendi ratio eft pericu-

r.cia«-inæh

!

|

]jum perdende falutis, quod non paucos pro-

"1049 &

babiliter incurrere diximus , qui ad perfe&tio-

d

NY Dn

nem vocati, divinz voci rebelles obfiftunt.

l

Illud ergo ut eo certius evitemmus, indagan-

DLf

J

l

l

3 D

dum modo, & e medio tollendum princeps

XW,LHII]

obítaculum eít , quod fortiori nifü piis co-

natibus obftat, eosque fperato eventu fru-

V lbl

ftratur.

Id autem duplex eífe confüevit ,

»

X

li

j

nempe vel re

quzdam abdicanda, cui nimio

-

.

affe&tu adheremus: vel a€

t1

o quzdam po-

hi

In hoc

bi

Mi

nenda, a qua maxime abhorremus.

enim confiftit ille Zorror. dificultatis. feu . La-

bor cevtaminis: qui vefte Afceta Kempenfi de

imit. l. 1. c.25. $ultos a profe&tu vetrabiz.. Ifte

enim infamis ille fcopulus eft ; ad quem al-

i

:

Bam/aïcf

lifa tot pia defideria naufragantur: hic ille

i

l

leo i2 via virtutis cf] , Prov. 26. v. 13. quinon

T W-

paucos ab ea tum ineunda, tum profequen-

D

da ementito terriculo abíterret, repellitque.

MLA g

Geminum, quo huic malo medeamur, re-

ïfjïfe:z.fi m

médium eífe, idem auctor docet, nempe

pi

á

l mpm.gï;':

1. fabtvabeve fe violenter , ad quod natura vitio-

!

J

Mi

[ j

f£ iuclinatur. 2. vincere viriliter ea, que . fthi

tl

|

W

magis gravia €g contvaria [unt. De imit. Chrifti

m'h]

'!ffFO Wr,:ln

"

ibidj Abruptio vinculi, quo cuidam rei crea-

|

l

j

[

l

1

Wl

'.

tz prava aífe&tione ad(tringimur: executio

*Ufmï.f[m UT "

operis, ad quod exequendum fingulariter

l

!

|

—

3

a Dzo impelimur, fünt illa triumpha-

lg

lis porta, per quam fan&itudinis callem

[

d

)

generofi ingredimur, adeoque & periculum

N

vl

linamus. Infignis

il

;fp

perdendz falutis fecuri dec

*

enium

J m

478

Pars HI. Caput. 11

e;g'Jfï.rï )

q:zm'

enim ejusmodi reportata de fe ipfo vi&oria,

j, It

patratusque heroice actus felix aufpicium

j; Ut

eft obrinendz virtutis folide : uberrimus fons

[

;, (uue

eft fublimium Pratiarum :

eft futurg beatitatis;

. probabile pignus

(s t o j

Hujus reiíilluftria no-

bis documenta íuppeditant Sanctorum an-

nales, quorum p

; Anor t

liabueranr e

H

ietatis primordia plerumque

jusmodi iaitía.

Martnüs , Ca.

wes, lut tj

aies, Cntd

lybita , Gualterus , Borgias, Xaverius, alii:

y exeli tee

que innumeri mclioris vit exordium grati

adleribunt pallii fruftro pauperi donato, res

migl;

j diit;:

Duyc

lidwe domui paternz, venie inimico date,

Ipretis aularum delitiis, ulceri fenfim for-

Al Is

billato. Ut proin dubitari minime pottit ;

t f

Y

n

"Y

heroico tali facinote ; quo vel atimus ab

v

770

Viv

Ofef

li,

amore rei creat* avellitür; vel actio qud-

M lg U

piam valde ardua ponitur, fanCtimonisx ady-

tà aperiri , miros in probitate progreífus

:I?:;n; i ä;s:.*, (

fieri;adeoque probabile illud perdendze (ilutis

Md

periculum, de quo priori pàragrapho actum;

a talibus dextre evitaris hifi fors deriuo, la(-

A

TAT j

MO

fatis fibi remutn eripi ; feque teporis impetu

retro abripi finant.

Itàque generofà in auíá

affurge, & animum Abrahami, fuum Í(aac

(ivr Ml

immolaturi, fortiter inidutus É

á

gladiur*rrque'

li

fpiritus in icdtum

jamjam vibrans, percontas

TOR Y

ré ex temetipío, quznam fit illa res creata

WUY

v. g. quis fit locus, péríona, officium, ho«

hoór, commoditas , cui tniens vehementiori

M

n

P

M

affe&tü adglutinata adhereat, & quam fibi

D£üs a te facrificari in(tantius petat ? mox-

d

que lynceo obtutu' omnes cordis latebras

:

* Vi

acute

f

i

(

LL

Ná,

W

—

De timore maloruim egc

479

bl -0 ]Cir

acute perluflra , quamve expetitionem divi.

I*'N Al Ww

num Pnevma, intento qua(i digito, tibide-

qu

fignec , attende; detectam fancto protinus

'-Q[thk n]

zelo armatus, tuique odio fiimulatus ; ela-

WU[ N

tibulis füis in lucem protrah

protractam

JH».umm

ata crucis lITAPODG

lmpo mun, ut ocyus

l CH '*Hm

vVidimam Amor ficerdos immolet, jube.

Js[

ld fi feceris » fique ejusmodi facrificium (z-

AW us ll

pIUS ltCFaVCI"Q

conhde etiam te cum Ab-

r W

rahamo cæ!efi- D"n'*Glle ne donandum,ac

d

etiam tibi didtum iri: quia feeifli Dane vem ,

ï IHIMILO li

€9 won pepevcifli h

uic affeQioni tug propter

ctr nl at

m 5 benedicain ï;w, eg multiplicabo tibi gra-

VT

tias ficuf. fellas cali , & licut arenam ; quædï

Vt| m

in litore maris; poffidebis ami.nm tuam , 7

] sto qui

þäi!edl entur labores tui, (/HZ/I [/7 F//l fli voci 1ea.

Id ädv

Gen, 22. v. 16. & feq. Cuelema igitur hzc do-

t progte

na ut felicem té beent, commcndaus hacte-

Vtdo Gl

nus induflriis diligenter utere; & nullam

ao n

timendi caufam haocbls, nec vigovem redden-

Ü benao [

de vationis , nec periculum perdeudee falutis.

i

j

pOHS lm,

ncrofa pal

CAPUT.III

; fumdis |

DE

glullum

UM PER VIRTUTEM SOLI-

n5 X

SPE BONORU

jart

DAM ACQUIRENDORUM.

of

x C,],'HF[* [r

erculfa, dejectaque relatorum antea ma-

m

lorum formzame mens , denuo erigenda

e?c fpe lonorum per. virtutem folidam acqui-

) ,'ïh

(l

4f)

tendorum eu;scüc dulcedine ad fan&timo-

orü

niam

p

480

hj h

L

Pavs IIf. Caput. Hl

niam folertius

ag

lenda.

procurandam, fortiter impel-

j

Quam efficax autem comparandz

.qim,; T

fanctitatis incitamentum fit firma fpes emo-

lumentorum , affidua pietatis.cura in hoc

, jl mlf

PTTUD

etiamnum orbe obtinendorum, documento

nobis fünt veteris te(tamenti Patriarchz. &

;USQUE indulgcm

1

a, d

Vates pre(ertim regius, quibus cocleftium

i

ejusmodi proventuum fiducia non folum in

ilan, VOl

adveríis folatium , in laboribus fomentum,

sbnpline ?

in periculis refugtum, in vexationibus fcu-

ayum ho &

tum, in omnibus denique procellis anchora

« lnricum

fuerat, portus & pharos; fed infüper fectan-

i, Q

dz probitatis perenne calcar exítiterat, ac

ie ais

potens invitamentum.

Hxc enim remiflos

j agore d n

animabat, abje&os erigebat, deficientes fü-

luen, n t

ftentabat; & ad proficiendum identidem acri-

ter incendebar.

winz,quga

Hoc igitur ftimulo ut &

funr; , d

^

nos ad progrediendum in via fpiritus inci-

t (o

temur, geminum, qui inde fperandus eft,

I lül' 0

n

hf

l

iil

fru&tum paucis explanabo, nempe beatitatem

MM Ul

TTOS, |

vite, & quietem mortis, qua cales a benig-

vule d

illid

D

Ü

no Numine prenumerata merce etiamnum

vivi munerantur.

ao n d

!

Nam folum animz per-

fe&ionis ítudiofe I. beate vivunt: ll.

pla-

cide moriuntur.

Wt

A

.nlii H;i."i'

.

11 Qs ul

$&L

RUNTTAN

Soli. pevfettionis [ludiofi leate vivumt.

5 Rib qui

o finiftra nonnullorum animis de

*f ag

l. Ad;

iorum vita o

pinio infidec, ut nihil

Wt Quve r

triftius.illis,

icumque

LTA

horridius nihil, tetr

b

,

!

!

magis

l

De jl;oe bonorum Gt.

48t

At

lt g l

magis depingi poffe videztur. Dum enim

COmpar

Al

j

virtutem cogitant , formam fibi firgunt hir-

ifma )

pI

futam, pallidam , rugofam, ciliciis undiqué

bt

cin&tam, flagellis mifere cruentatam, jeju-

l,

niis feede emaciaram , perpetuo lachrymis

i' ii i

gemitibusque indulgentem, pectusque faxis

I takj

aípere tundentem ; a qua omne gaudium ,

HO fl

rifas, folamen , voluptas & ameaenitas om-

Ut

exulentque. At

li

l

|y

nis quam longiffime abtint

vero cezcorum hoc de co

]

oribus judicium

Ui

lnï

i

effe ac fanaticum phantafie ludibrium , ex

ipr i

dicendis conftsbit, queis oftendam, pieta-

eilieg :

ti folidee addictos, in hoc adhuc procellofo

'enin rj

mundi zquore dies mire tranquillos felices-

deftents

que ducere, idque triplicem ob caufam, r,

Jentilematr

ob charismata, queis gaudent: a. ob folaria,

dmulo ut d

queis affluunt : 3. ob providentiam , qua fin-

fs inc.

gulariter proteguntur , foventur, reguntur:

randus el

beante Dzo prxnuntiis ejusmodi futurorum

beatitaten

delitiis fideles fibi fervos, in hac adbuc mi-

]s benj

feriarum valle degentes; non fecus ac olim

e t

lífraelitas , etiamnum in deferto errantes ,

atim r

voluntaria manng pluvia Pfal. 67. v. 1e. inun-

ts L

davit; Chriftique difeipulos in monte Tha-

bor cceleftibus lautitiis faginavit.

Quod at-

tinet ad füperna, queis gaudent, charifmata,

ea refpondent quatuor dotibus corporum glo-

rioforum , qux modo quodam morali ani-

T

mabus perfeétis anticipato munere a cadlo

TL

communicantur; quzve quatuor quafi porta

funt, per quas illa conícientim fax, que

dc[ V

exuperat omuein feu[um , Phil, 4. v. 7- in €ase

g

demn

jj

]i

p! &01

482

Pars 1II. Cap. Ilf

jugodts Q

dem triumphans ingreditur. Sicutenim ob:

,;ïggcrädünïurj |

fcuritas intelle&tus, languor voluntatis, ap-

,agrm VOLU

petitionum rebellio, hebes craffitudo memo-

gumy g

riz- non nifi terreftria recolentis, illi per

Jeremiam defcripti quazuor vemti a quaruor

edntas, r

"" quæmundan

plagis funt , Jerem. 49. v. 3 6. quitantas in mor-

dl vident

talium anirnis procellas excitate , omnem-

u X

que cordis ferenitatern fugare confüeverunt:

dda; ff

ita e contrario claria$ intellectus in cognof-

cendis veritatibus eternis: agilitaf volunta-

;nm àc nme

tis inpatrandis operibus bonis : f/u/tilitas me-

riauid i?

morie in formandis ccleftibus ideis ,

&

Á ut fs

(

quedam mentis (utajunt) zmpaffibilitas ex

ss r Q

mex; Veto

affidua appetituum refrenatione orta; hexc

inquam, funt illi. quatuor fontes Paradifi,

li d

qui animi hortum irriguo tractu foecundant;

t um at

illudque beatz quietis, ac quietzbeatitudi-

s:'w'u lonun

nis regnum conítituunt , quod qui intra (e

C GU vc!

poffident; omnes terre Monarchas felicita-

d dantte m ,

te immenfum antecellunt.

His autem qua-

FOU

-

tuor dotibus animas illorum , qui virtutifos

A

1 DUQUQ) f

lidz ftudent, prerogativo ominein hac etiam-

t NOCR

!

(

hum vita excellere, haud difficulter often-

tül

ditur. Nam primo talium intelle&us per

tslb

t itti o

EU

cccleftia, quibusidentidem illuftrantur, lu-

p

]

mina tantam acquirit c/arztazem ; ut intertot

ID'J;] ;]—;.

érroneas, queis orbis obícuratur, de vera

Drüm )

pietate opiniones ; quafi flella matutima ig me-

05 f s

dio mebule refulgeat , Eccli. $0. v.6. verum a

:,'J' Ml.vlul 0

l

ITW:)

It el

n

[

N

falfo , bonum a malo critica luce miputim

diícernendo.

Veritatem axiomatum Evan-

;115 ln Wety.

gelii; inftar pellucidi folis intime penetrantz

s MT

octo

Ri i

l,

ï

l

De fpe bonorum es'c.

483

: hs

"

6&o beatitudines, quz ab aliis magne ca-

)no!um.n,

lamitates creduntur, genuinz ipfis beatitates

fs

fünt; omnium votls ambiepdz.

Latentem

Xltts, 1

in contemptu gloriam.,

reconditas in. pau-

Jj mfl

Hj

m

pertate leltlaS, refultans ex adverfis fola-

qutatrtm

XCI(ETC W

ladum ( quz mundanis repugnantes fibimu-

tuo chimzre videntur ) acutifífima mentis

ATC QORU

acie perfpiciunt; Nominis famam; corpo-

ATT Ti

ris commoda ; fenfaum illecebras vanitatem

! W

vánitatüm ac manc nihilum effe , ipfaque

Yis: [

—

ümbrá quld minus , adeo clare perfplcueque

du 1

agnofcunt; ut fzms mirari nequeant, Chri-

L

[tianos reperiri ; qui ifta aeftiment

(ectentur,

t1OD Of

& ament;

Verbo: ex numero illorum fünt,

fones D

quzbus daturi eff uo[[? myflevia regui Dzi.. Matth,

UT

ij. V. 11; Quantz autem tranqudlltatls fga-

f Detttut

turigo viVa horum cognitio fit; rerum in-

d qut Ita

expcrcb difficile captu ef'c

Porro. ex : hac-

vdus felict

intelle&tus claritate una profluit mira volun-

ls at g

tatis ad quodvis bonum agil;ta$ & felix pro-

| qm W U'Ih"

pen(io omném Dzi nutum placitumque fum-

veintucet

fa cum promptitudine exequendi.

.Ejus-

afeue t

inodi homines folifequia diceres, divini So-

intel

lis ductum famulo flexu continuo achm*antw:e

jl uüramu

Similes éos effe illis angelis affirmares,. qui

faccincdti zonis,; thronum Numinis circum-

iij u[l i

UIEKUT) L

ftant , ad omnes ejus voluntates in mnomen-

fa parati. Pfal, 102. v.21:

Onus, quod aliis

J mil t*'*æ

£ráve; ipíis leve eft.

]ugum, quod: aliis

so,M

g li

durum, ipfis fuave videtur. .

Injariarum fpi-

jiot

itin

has intrepida manu decerpunt: defpeétioni$

abfynthium avidoore exhauriunt: projecto$

num

iü

n

Hhz

pj l

484

Pavs IH Gapur Ilj

m i

in fe calumniarum lapides ut gemmas colli^

jj

gunt.

'Tres actus Theologicos virtutesque

u "t

morales tanta facilitate eliciunt , frequen-

g donm d

tant, intendunt, ut eorum vita non nifi con-

texta ex iis aurea feries fit, & connectens

ii 1002

terrz ccelum catena.

Spontaneas corporis

sj r

atdendique

affli&ationes , confüetas pietatis exercitatio-

nes, congruss ftatui fundiones non afpe-

gl rndtm

s od

rata in rugas fronte, non animo relu&ante,

& quafi triftis mancipatus pertaíi; fed ala-

ais

cres & vegeti obeunt, conítantes & fervi-

ag t

di perficiunt, memores illius Apoftoli fen-

n r

tentie : bilarem datorem diligit Dsus. 2. Cor.

wliturs odl

9. V. 7:

Quz exiftimationi, proprio amori

r Vrfb

& cuticula adverfantur , tantum abeft , ut

filril iw/æfu]/;üi

horreant, ut potius generofi prenfent, fe-

vhrim j n

rioque exoptent.

In fümma : tales (ut ce-

fütimmig, f

ftatur Bernardus Serm. 3. de Afcenfione Domi-

r g t

ni) ad ommia vie &? vite bujus: veligiofie ex-

tiths, m

ercitia uom folum . ambulant , [éd currunt : imo

slndemdut;

jotius volaut, ut eis 7 vigilie breves , €9 cili

n ef

)

dulces, laboves nom folum tolevabiles, fed &2 ac-

V Gd

ceptabiles videantur.

O igitur mortales vere

18 lt ,

beatos! qui adeo prompti ad bonum, agi-

lesque falebrofam virtutis femitam pervola-

!B ln

AE d.

tis! O quis emanantem inde beatitatem ,

ii .

quis portatilem hunc veftrum animi para-

"i

L m

difüm dignis coloribus adumbrabit? Prz-

terea hanc voluntatis agilitatem comitatur

:'. [æ 2quzbi]i h

E li lr

ATT

infignis quzdam & fpiritalis memoriz /z/-

£ilita$ , qua prefentem fibi DruM adeffe, in

'älfe l

AXf o

PU g &

cordis templo morari , omnia audire, & in-

tue-

Lj Wimd

i

d

l

De [pe lomorum esc.

485

F

tueri, ejusmodi anime continuo recolunt :

UM

qua iluftrationibus divinis & impulfibus

m

internis nunquam non vigiles attendunt, &

IUTN

confícientiz ftatum identidem acute riman-

V t

tur. Praecipue autem mire fübtiles funt in

FIYCS Qs

detegendis appetitibus pravis, in rememo-

lii

randis deflendisque lapfibus przteritisiin per-

DI

fÍcrutandis eorundem principiis, in amoven-

im t

dis denique obftaculis, quz morum emenda«

p

tionem & fpiritus profe&tum prz aliis impedi-

hr fs

unt,aggravant, ac remorantur;idque cum tan-

iAl

ta dulcedine, ut interiorem qua diffluunt , pa-

,Tf( Di at

cem proditores oculi vultusque amico fidere

Bo

loquantur. Iítam'fübtilitatem pone confequi»

um t

tur felix illa zempaffililitas mentis, qua tales

p l

animz /oricam fidei indutz, fcuto fidei ce&z,

tdes (ut t

galea [alutis munitz, €9 gladio [pivitus armatae

vf Duni

Ephef &. v. 14. & feg. omnes mundi fallacias,

nigit v

flygis affultus, carnis illecebras victrici ni-

Qu« i;;;

fü cataphra&te retundunt; ita ut nullus il-

m d

licitz cupiditatis fenfüs, nullus vetitz rei

amor, vitiofa cupiditas nulla gravius ani-

ilef j w E;"'

totils t

mo vulnus inferre queant.

Quin imo ita

| bonum, !

plagis imperviz redduntur, & ufque adeo

yum p

malis füperiores evadunt, ut inter profpe-

ra & adverfa fibi femper conítent, ut nec

k hus

p um

adverüis dejiciantur , nec profperis effe-

hii

rantur; fed zxquabili moderamine fuis uf-

que affe&ibus magnanime — dominentur.

j 52

i?

Rem ita fe habere teftatur Chryfoftomus

f5 n

Eom. r. in z. Corinth. & Hom. . in Genes. ità

T

Eü'v' 'x..

u

diffcrens: virtus zam eff iuvitla, tam mibil ce-

Ia

3

[17^1

"L

486

Pavs Ill Caput HI.

T

dens bujus amundi vavietatibus , ut fuper qmalitie

1]; a

g

velia volitans, quafi e quadam . fubliini [pecula

T

p du

omua bumana de[piciet, mibil, quod alus mo-

lofium efl, [entiens.

Et ficut 1$, qui fupra ex-

N

p din t

celaim. petvaim. flat , fluctus videt, quos cidet ad

i at

petram wagno ünpetu disyumpi, ac pvotinus im

fpumam [olvi ; ita 9 vivtuti vacaus , in fecuro

lr

gs; t

conftitutus loco , uibil infuave fert a vebus turbu-

leatis, [ed twamquillus animo €9. quietus fecet. O

älm;rg ,':tiäime' |

igitur vere fupparem Angelice impatibilita-

ss tum

qpurdidt V

tem, que eo oloriofior, quo ob nature

conditionem difficilior eft. At nondum hic

i dgot; dl

fiftit Solis aemula virtus; infüper teíle eo-

d quaþym ii

dem Sanéto plage imi&los fucit [uos, comtinuam«

du p

que prebet. voluptatem , ita ut ne quidam feztire

i, d.

| Hanmdo g

£os. [nnat vevuin ifflaviim inequalitatem.

Quen-

admodum enim fl exiguami. [cintillam in. inag-

i, qieloo

num pelagus imjicias, eum pwotinus extinxeris ;

shenp, g

eodem 1nodo. moleflia omuis, quamlibet 1ugein, fi

SRTUTIQUE COJ?US

f

2 animam beue [ibi cou[ciain incidevit ,. coujc-

l

AT OOX

E

flim perity €g evane[ciz.

Pun

[»

xemplo uobis [it B.

Bd d

Paulus ,'qui, cum videret ; quafü. mivis. cumulos

Itb yraten)

tentationes quotidie iugvuentes , nibilominus non

&T 1j

abter , quam fü im medio paradifo vixift , ita

n Froxi

gau-ebat , ge/liebatque.

Hec S. Archi- Prae-

DIUTTT

ful.Conitantinopolitanus. Ibid.

Ex quibus

»"

Ht

hs

luculenter patet, homines perfectionis con-

[

"

J

b

»

Sinim s

ftantertftudiofos quatuor dotibus corporum

^

L

À

iMl uf

glorioforum modo quodam morali in hoc

ID

j

!

Bu

I j

àdhuc orbe anticipato beari. Quanta autem

3l

1

felicitatis órigo, quamque folidce pacis prin«

1

5 jm in

amo ex-

Rol

cipium ha C.h.a.tismgra: fint, non cal

AC Omm

pr

1l

h

i

'Hl

—Ó:

487

De fpe bouorum &,

) llïl].l(*gr tl

n

rimi, fed fola experientia percipi poteft. .

! fl

O igitur animas terque quaterque beatas,

'llq

L

quibus in hac adhuc lacrymarum valle feli-

hi

Mi

ces illae conceduntur pr&rogative, queis

1 Qu

Sanctorum olim corpora per totam zterni-

[l r

tatem dorata fulgebunt; cum ez inrellectus

ïaülil!

j Ma

clavitate Archangelos , voluntatis agilizate Se-

ith atj

L

raphinos ; memoric fubtilitate Cherubinos,.

1

mentis impaffibilitate feu eequabili femper fta-

d

MU

bilitate ipfos etiam 72rozos xmulentur. Quis

QU Qd

ergo contradicat Chryfoftomo Hom. 2o. in

Atnondins

Matth. dicenti ; £ales iz ferrarum adbuc vegione

T

inl'qper [

W

degentess quafi j

am in calis vivere? Precipue

j

!

j

Jttt

fi infüper perpen

dantur ftupenda illa, queis

U

affiuunr, folatia.

II. Horum duo genera numerantur ; pri-

D

"

j]

I IMie

D

moillorum, que folo animo concipiuntur,.

i

[

..

TTE

fecundo eorum , qua inde etiam in noftros

lil

J

Igö:!.',]?

fenfus eorumque corpus propagantur. Heec.

ul t

ultima quam magna fübinde, quamqueinten-

il aol

fà exiftant, argumento nobis funt (ut plures

h s a

alios filentio prateream) Sancti Antonius,.

Tom. 3. Serm. de vita religiofa) Igna-

m.'tz.*q;n'z,:':-u;;;

Ephrem, (

J

10 us

tius, geminique Francifci Seraphicus & Xa-

l

verius, qui tanto non raro dulcedinis torren-

$. Af

m

QU

te inundabantur, ut his ad fatietatem guftan-.

dis noctes iis nimium breves;

recordia ni-

vríedinti

mis anguíta, Solis curfus nimium pracceps

ius d

fuerit vifus. Imo fübin, ram copiofis volu-

moni l

pratibus ferendis jam impares ,

eisdem mo-

1

Qu P

fancte-

Jl

jl

u

dum a ccelo poni ardenter petierunt;

que confefli (unt, omnes tolerantias, labores,

g d

—

4

j ];e D

488

Pars H Capue II

(oiron

, Uif

& erumnas in virtutis paleftra pluribus la.

liA

s

(uü

firis exantlatas, unica ejusmodi ourrula cen-

Qu P

p

ruplici fenore compenfari; nec immerito.

guancum

INam ha caeleftes delitize prznuntium quod-

; r

gaüum 3

daim divine illius menfie nectar funt, cuz com-

r

gen p

porata omiis aliuade jucunditas, tefte Bernar-

smuic

j

do Epift. r14. mevor cff: ommis fuavitas dolor

n v p

eji : ommme dulce amavum efl : omne poftremo, quod-

TE

cuique dele&are poteft, molefhwmn eft. Ex. profe-

5

€to fi Archimedem tanro ramque fingular

1

uppo D

gidor quoqu

gaudio affecit invenra fübiro mechanica qua-

dam demonítrario, ur illico e balneo avolans,

muveru

inítar deliranus ciraro greffü domum

pi-'ope-,

Qu 0 bean*.izyj

rarit; illad

identidem füummo clamore inge-

1iy Rummagie

ninando: reperi / veperi/ O qualis ergo quan-

1 p lecen

taque volupras ea erit, quz ex contemplatio-

ia

t

ne veritatis cujusdam eeterne in noítro cor-

il

( f

If],

fit

(l

de pleno flumine redundabit? Quis expli-

care poterit teneros fenfus gaudiaque limpi-

,mr&mare

di(lima illius animz, qu«e Dilecto (üo amoris

Qgi

W

vinculo intime unita, cum Sulamitide excla-

&

[

u

Inare poteft: ipvemi; imveui, quem diligit aui«

?HQ died: denui eum, uec dimittam. Cant. 3. v,

XDTIT

4

Ah! Philippos Nerios nos effe, "There-

n

fias, Stanislaos, Catharinas Senenfes opor-

A9 r

teret, ad has delectationes rite penetrandas;

"tf lg,

precipue cum ipfe Ecclefiafticus affeveret,

48 Is

204 elJe obleamentum füper. cordis gaudium.

ii l

Eccli, 3o. v. 16.

Verum cum pofterius hoc

i xäl; tuyrg

genus confolationum non omnibus etiam

Vere piis, nec femper communicetur; imo

,'nempe N

IT

quim periculi aliguid non raro admixtum ha.

vt YT

beaat

itttum W

!

l

De fpe bonorim . €9c.

489

1 h

beant, hinc folatiorum primee claffis, quae

l glmu':a u

(olam mentem afficiunt, queve ab omnibus

W i

& femper percipi poffunt , major habenda

T

eít ratio, curandumque , ut potius illorum

it[ü i

fpe ad fe&tandam fanélitatem impellamur.

i ln

Duo autem precipue funt fontes, ex qui-

il ftgy

bus germana hzc folamina in m

ortalium cor-

JHW;, i

da uberiori vena profluere folent, nempe

—

z

: p

gorie preflantia, & tbefauvorum abundantia,

amue ii

uo copiofiora hec fuerint & excelfora,

ndiia

eo folidiora quoque emanantia inde gaudia

bdnenati

effe confüeverunt; uti videre eft in ccalico-

dqmum n

lis, qui ideo beatiflimi vivunt; quia fumma

fummoque //efauro potiuntur, . fam

COR I

T

gloria ,

il o u

vero pemina hac emolumenta in hac adhuc

contnid

vita eminenti gradu poffidere animam virru-

Liee

tROl COR |

tis folidae ftudiofam , in aprico eft.

(usegli

enim (ut calefília perhibent oracula) Chri-

fti foror & mater eít, ejusdem amica & fpon-

lu p

y(üo amort

fa eít.

ui fecevit ooluntatem Patvig met , apfe

cg muier eff, Matth. 12.

ts t

meus fraier, e9 fovot ;

y. ult,

Fos amici mei eflis, fi feceritis, qua

n d

1), C«

pracipio t0)i5. Joan, 1$. v 14- Spon[abo te mibi.

Ofeg . v. 19. óoror imea [pon[a. Cant. 9. v. T««

efe, Ti

eqenia g

hac autem cognatione quid eminentius eít?

l

i—

a peneqavw

Preierea &eguum celorum , Matth, 3. v. 2«

Wi

vitie falutis, Dzus ipfe tbefaurus ejus. eff ; 1fa.

n ii

i

fl

33. v. 6. ita ut etiam illa cum Salomone af-

firmare poffit: venerunt mibi omnia bona pari-

olit

mb i

jer cum illa, (nempe cum perfectione) £2 in-

gumevabilis boueflas pev inanus illius. Sap. 7. v«

gt

11 hac autem rerum copia quid locu

[)ius,

qie*

j

)

c

H

g

2

*

Dgfp!b(

430

Pavs HI. Caput II

]

g

eft? Certe omnis opulentia Abigailis & Ber-

st

fabeze: omnis maguificentia Eftheris & Judi-

l*ïil'«. qoi m d

the non nifi umbra fünt, collata excellentice

gt

& opibus talis animee. — Non folum ea par-

P

tieipat inzeftimabile illad margaritum amici-

jlinermt

tie divine, fed infuper propter arécti(fimum,

qui illam inrer & Chriítum intercedit, ne-

s qui ii

g*umamcuucuf

xum contrahit quantam affinitatem , «& my-

fticam conjunéctionem cum ipía Sacrofancta

at

4qgl, conatus

'Trinitate, & communem quandam ineffabi-

liam bonorum (ocietatem.

x hocfclcet

Quis ergo ne-

et, folide probos glorie praeftantia, e the-

; Bacinf

[

8

urorum abundantia plurimum excellere?

us puen

, t zi.*g:

Quid igirur mirum, quod ii quoque exul.

tent letitia inenavrabili g. glovificata? 1. Petr,

D mbsrum, à

I

v

8

ittt Á

o

quod npaufraei innatent. delitiarum

oceano; & anticipato jJam zmula illi pace

lnuon. dps j

1fDa VIUT.

fruantur, qua Colites eternum gaudent?

Nam quo quis excellentior eft honore & di-

a«

Md

T

D

vitis auétior ; eo & felicior in. hoc orbe

500

propr n

3

cenfetur; gloriofior autem nulla, nulla di-

A u

tior condito in his terris reperitur, ac illa

i od (l

talis animae eít; ut ex dictis abunde pa-

ttmy line d

[et:

Ergo nemo pariter terricolarum am-

iL CUT

"r

plioribus affluit folatiis ,

quam ' genuina

tts fone.

pieraris candidatus; adeoque & nemo eo-

A IQlD QURty

dem in hoc adhuc orbe beatius vivit,

w egi'm t

Nec mirum; nam in ejus pectore geminee

1 t

ille omnium turbarionum fcaturipines exfic-

ETU

catz arent: duo illi omais tranquillitaris ho-

qutty

fles depreffi jacent, nempe voluntas propria,

I)

d

1

i

.trum

inild

amorque proprius. .-( juod bicepsmont

lr

Vü

[«

LI

1

De fpe bonorum &sc.

491

Ti

interni omnis belli infauftam origine.m effe

Vg J;'-J

uid enim

N

multiplici experientia conftat.

tl ts

il

aliud eft, quod tam turbidas in nobis tamque

tnfilne x

frequentes excitat tempeftates, nifi quod fu-

WE t

bin aliquid fiat, quod commiffam noilemus:

Ril

aut aliquid intermittatur, quod factum vel-

1 g

r

lemus? quod quippiam eveniat aut honori

Ti d

adverfum aut cuticula ingratum ? quod con-

n Sarrofaji:

filia noftra everti, defideria impediri;, com-

ER

jUdt

moda tolli, conatus infringi, eludique cer-

(

Q n

namus? hoc fcilicet eft, quod urit, mordet,

ra

A&

fanta

ungit.

Hc infelix illa querelarum Lerna,

Z

mhüm exclr

hic itygius ille puteus eft, unde emerguut zz

i qunq d

terram , & exeumt ilee locuflie curarum, ango-

1

rum, turbarum , & afllictionum, quarum

eruciatus [unt. ficub cvuciatus fcorpil, cum per-

[ dal./.fnarmin-k

m ii p

cutit Doinigem. Apoc. 9. v. 4. & 3.

Jam au-

nima virtuti dedita omnem fuam

jp gt

tem cum

lonore & d

voluntatem exuta, non refpiret niíi divi-

nam; cum proprie exiftimacdoni fenfuum-

i ht orbeE

ili; li

que oble&tationi fponte renuntiaverit; cum

nullius rei condite defiderium. fir unicum

entut, uH

g dutp

ejus vorum, fuique dominium fir ampli-

ronnm t

fimum ei imperium ; a duplici hoc om-

I

nis perturbationis fonte quam remorifíiima

um p

m

degit, & in ipfo quie

us palatio fecuriflima

[

|

vivit,

Cum enim nil in orbe fine Numinis

bernüs V

I

nutu eveniat; illa autem nihil, quam quod

du

,

Dsus, velit, hinc ei quoque nil unquam con-

rrioin

anth,ln

tra accidit, quam optar. Hoc ipfo quod con-

temni cupir, fuique afflictionem amet; nec

dunrs ^

5j

yiligsnüonc :uz:baim;'; nec adverlis a

fï*lig:;ur.

K

.

Et

D«/pel/

492

Pavs ]. Caput II

al

j Cint

Er quia aut nihil defiderat , aut modicum

& etiam hoc tantum modice

TU coleli f

1

precife :

qupd n

prenfat, contrariis caüibus mentis tran-

j

j Proy. !

quillitate nunquam dejicitur.

uo fit, ur

tam puro intus tamque conílanu folamine

" TU 100 jf

f.

w

;5:*'31

K

j um

Ü

gaudeart, ut nemo id capere nifiexpertus pot-

it.

uis ergo neget , folas animas virtutis

folide ttudioías in hac adhuc miferiarum val-

efru; P 1

d m

le ob folatia; queis afluunt, beatas omnino fe-

& appeiamus.

licesque vivere ? Etquidni? cum enim ez

(ut ait Auguítinus in Pfal. $4, ante medium.)

[ Acdit, qu

i iJogaudeaut ,. qui non poteft perive, ili inni-

j üngularis Dtor

zoyent, t

tantür, qui non poteít corruere? illi confi-

dant; qui non pote(t fallere; neceffario genui-

n d upe pra

afinfimoo la

na voluptate perfunduntur, mira felicitate

beantur? & inf

"

L

as

' Olympi omnes terrenas

riünyla

nubes toto vertice egreffie, conftanter fere-

)

D

!

nos numerant dies.

Ut proin jure exclamet

olb

tiats i t f

Bernardus Epift. 57 3. o felix funétee confcientia

juczmditz::! quid illa i vebug ditius vel dulcius ?

FT iil

Quid in tevra quierius atque fecurius ? Certe fl

qau, dpom

eft gaudmin in mundo, boc uti

que po[fidet puri

um d j

eordis bomo.1. 2. c. 4. deiinit, Cl

rift. Si reperire

"'ii;ri"e;fe&u ly

eft beatitudinem in terra; hac profecto gaudet

74 ( t C

fanctitudinis appetensanima, Et ramen (quis

ts inqm

poflibile id credat) & tamen invenire fit ali-

Nttetrcum

m

l

n

quos, qui fine ullo motu pioque fenfu hac

1(

f

Wil

N

legant? qui ifta confiderent, quin per ea ad

T

,

u

Ts u

ll

fectandum pietatis ftudium inflammentur?

m

ä

;men;

quibus difficile accidat, fummitatem frondium

1

lil (

i

avellere, ut aufevant snedullam cedri ?. Ezech. 17.

: Q

& )

t

v. 4. In palinau a[vendere, ut appvebeudant. fru-

u$

qu

o

VM M/

Il

De fpe bonovum . G.

493

EIY

Qus ejus ?. Cant. 7. v. $. /Egypni ollas fpernere,

hum mïüi

ut potiantur cclefti manna? O fuperi! cre-

8 R

dimus , quod fan£tiratis avida eeus fit quafi ju-

J QUO ] ï,f

& comvivium; Prov.1$. v. 15. tamen malumus

n [ls,

cum filio prodigo inter porcos farere, & fi-

Wi

liquis paíci, quam divinis hiíce cupediis nos

O Domine! i/umina ten-

2 anjmïfï'j'lug

dignos reddere.

'.C Ti

ebras nofiras5 Píal. 17. v. 29. immitte nobis

Vs tOnym

naufeam mundanorum, ut tandem aliquando

l! ag

T !

fuperna appetamus.

H

III. Accedit, quod addiétos probitati ani-

YU

mos fingularis Providentia Numinis fpecia-

(f

j

erre." jiï!

!)

tim foveat, tutetur, & regat; id quod ter-

Ils

li

J

I

d

tium eft atque precipuum rterreftris hujus,

"

j

T

VM

Il

qua fanctimonic fectatores in hoc jam mun-

ATR 0180

beatiratis fuüundamentum:.

do triumphant ,

onfanter r

Tales enim providis Dur brachüs inferti,

jrercme

inftar pupillorum füb tutela fidi tutoris: ve-

luti infantes in finu folicitee matris: quafi

j uf

qor dl

hofpites in navigio vigilis naute tuti vivunt,

Ti Cett r

fecuri quiefcunt, & portum fàlvi ingrediun-

tur.

Certum enim eít, illam Menrem «eeter-

egpit g

il t

nam peculiari affe&tu invigilare commodis

rontt

illorum, qui fedulo conatu acquirende per-

fe&ioni conftantes incumbuünr.

Huic veri-

Brun

tati probande unicum ex innumeris argu-

myetinds

