tioais initium fünt; hac fcis, nec tamen fu-

d

du

gis. Quz hec prudentia? Q zrvererate dierum

T

malorum ! hzec prava confüetudo te gloriz fta-

la exutum, ftygiis ignibus certo certius man-

1 du

CT

cipabit; hoc ipfetu clare provides, nectamen

emendas: Quz hac ftupiditas? Heu! miferl

Lj

[njos

dehifcit jam rellus, tonat coclum; hiat tarta»

rus; & tu ad orcí marginem fecurus ludis.

ii

if m

Imminens tibi viadéx Juftitia romphga jam

inopinz mortis fatalem intentat idtum, & tu

T

M

animz prodigus dormitans ftertis; hisque ta-

qiz l

nitruis adeo non excitaris, ut potius ferali

veterno profundius indormias ; & tamen zter-

níhlo-

nam tu

uietem fperas. Vah! impiam fpem,;

ttem)

cujus con[ummatio in coubu[lioueém ! Hebr. 6. v.8»

l

m'mnu:

m

At oppones tu mihi , grave nimis ac difficile

tibi accidere, illud vitium corrigere, iftam

gf() n

occafioném fugere, hancconfuetudinem de-

yor

onere. At peto a te ego, ut ftelliferum

n

ilud palatium intuearis , ut illam fempi-

,

que

ternz beatitatis infinitudinem conf(ideres, &

t

qllt n

o

parati tibi folii excelfitatem perpendas. A-

ge

, an ejusmodi afpectus. piaque meditatio

"us

minus €

fficere in Chriftiano poffit, ac olim

j

pt?

eain juvene Machabxo valuit? Dum enim

jl

Rex Antiochus natu minimum ex illa he-

| T

roum flirpe ingentibus tum. promiffis, tum

j p

$ paternas hortare-

[

minis ad Qafqmnäag jege

3

tur,

D

646

Pars III. Caput. P.

t l

'

tur,.mater ob teneram filii etatem de ejus

firmitate folicita eundem in vera fide non ni-

hd j

00 d.

fi fpe:cceleftis.patrie confirmavit, his illum

verbisalloquendo: peto, zate/ ut a[piciasad

d i

celuins.a.Mach. 7.v. 18.

En! hic in altis te

r f

laureatus exfpeGtat fratrum chorus ; his bre-

j

( OT

ä

b morta

vi fociatus, beata pariter vives forte; jibi

momentaneum $. levetvibulationis etermum glo-

expende.

ipent f

"i bondus cenfequetur. 2. Cor. 4. v. 17. Id

unum proin.a te peto , nate! ut ccelum afpi-

semum T

cias, ut ceelum cogites , ut illius feliciratem

ti fob

memori mente revolvas.

Di&um, fa&um:

4j G.

erit, i«

afpexit ;; cogitavit, revolvit, & en! gene-

YOÍA .voce-infultans tyranno , ejusque tor-

rdi

!

lD

jl

menta deridens, fratrum veítigia fecutus;

odco ]

animam 49 covpus tradidz pro patvibus le-

tt; ff

gilüt.f cruciandum.: 2. ;Machabzor.. 7. v

39.

te finez

Quod Machab:ea h: fuo filio ; idem cuili-

V mefo

bet noftrum-Deipara Virgo cceleftis e throno

i eiré

inclamat :--pero-gate;,, ut ^afpicias ad. celum.

fut; dtin

Quando alaftor ftyoius rentationum exerci-

OOT

tu inte irruit; quando fübdola caro füis blan-

n

ditiis tibi pedicas ftruit, aut magico mundus

vaü

fibilo te incantare contenditj-mox radianres

S) C

fiderum orbes conteinplare : promiffam vi-

Ti

&ori lauream intuere: unilanci impone de-

DT

litias plenitudine inexhauftas ,, duratione pe-

Ál

rennes ; alteri vero impone illam volupta-

tem, illud commodum, illumque honorem;

Jf

TDDrords

quem ex-lhloe peccato, ex illa appetentia

!

"H.OH

l

&ut prava motiorie percipere cupis, affectas-

ua

Itl

quleä:quidve 'aleri preponde(et, eq

à

ï)ili

mu?f" T

De celo.

642

t

|

ftatera fedulo expende. :Ad tueemet rationis

tribunal jam appello: ipfus tu judica, an;

ïolïni.

non dicam, Chriftiani, fed-vel' hominis fit;

gaudia infinita & eterniacum: modica dele-

Ti

&atione, eaque tranfitoria commutare? ....

ib

Hic greffum fige; quamque olim fententiam

Y i

fuüb mortem judex anima fit latura; providus

"i.

[j

expende. Et profe&o fi illa primi gradus

d

amentia fuit; qua RexSymmachus integrum

inij.

regnum pro hauftu frigidae; &.Efavus fra-

fRT

tri. lacobo pro leazis eduliozprimspenita vendi-

hm

dit ; Gen. 35. v. 33. quanta: ergo infania non

p

erit;, incomprelienfám ac interminatam pa-

;

J L

radifi gloriam pro' levi?oblectamento; 'pro

PT

s

imodico lucello; pro honoris nihilo dilapida-

7

re, fpernere; & abdicáre? & quidem abdi-

h4

care fine anitni eegritudine, aut pediffequo

cil

fa&ti mdrore. " Symmachus & Eíau rei fo-

hi

lum terrene ac temporarie ja&turam fübie-

Q

rünt; & támen mox poft patratum a fe faci-

vt

! :

nus prior amariffime flevit; alter vero coz-

us bt

fievnatus. irvugiit. clamore 2magno. Gen. 27. v.

| mmdü

34. " Et Chiri(tianus (ah lugete cuftodes An-

nit

geli) "Chriftianus poftquam propzer pugillum

yfun

bordei , €9 frapinen panis , 'Ezech 13. v. 19. ve-

p b

fana temeritare feíe exuit jure ad integram

fümmaee beatitatis infinitudinem, is prono in

qued

T.

jocos ore atque ad faltum pede futurorum

j

improvidus abiz, rem pavvi pendens. Gen. z.

g

v. 33. O ftolide nundinator! fi fervus tuus

"]

Y

P i

ingentis pretii gemmam pro vili vitro com-

Á

mutaret, íava irarum procella in eundem

Ü

l

*

P

&

3&

84

648

- Pavs Il Caput V.

deronares.

fjtify q"i

Interim tu cclum pro ccno

votetüf ;

vendis, & rides! at jam iterum confitebor,

|

&is, damnum irreparabile haud eft:

er poe-

qll

fT

Ve-

) [m

nitentiam recuperari amiffum pote(t.

rum mi bone,- quis de gratia te nec non de

us m

tempore ferio peenitendi fecurum reddidir?

qude

) mupr .

"ergravem noxam jus omne ad- paradifum

perdi, res certa:eft; num autem animum fin-

i radtio

cero dolore fis expiaturus , dubium omnino

Spettiet

ac valde lubricum ett.

m fehcu

]am.vero.-anne pru-

dentis efl; incerto cafüi beatam sternitatem

yulam q

exponere ?:Sed ponamus, benignum Nu-

fis ivOS

VitoQm

men rempus übi.ó eratiam ad retipifcen-

dum gratuito affectá largirurum ; quo cale-

Ri ament

i .oraculo: compertum habes, re utroqua

dangue

hoe dono rite nfuram ? Innumeris jam trem«-

vudqudi

us & gratia ad penitendum negata eít;

i vid

innumeri etiam(i tempus & gratiam ha-»

ipearal

ii (ltine

buerint, tamen utroqug abufi;- fceleribus :

immortyi füunt.

Quod: innumeris: contie

TT

git;, cur non etiam tibi evenire queat?-

j :

Ah! infelix! potes in peccato mori. Ita eít:

nj Qu

o prevaricator! audi, & rotis artubus con-

fümdg

tremifce! pores in peccaro mori. . Id autem

Ts

jufto Dz judicio fi fiat ;; a&um eft de anima;:

qi i

'

actum de ealefti patria, & quidem jactura

m

irreparabili. -Hac credis, nec tamen men«-

tein lethali piaculo feedare horres? O infane!

i

Tn ,d &

non auderes aureorum decadem adeo incer-

fllutinüui[a,

te forti commitiere; & audes coelum? &

hoc audet (ftupete coelites!) non folum Tur-

WHUI', am

Wisile

[ aliquis, Braülius, aut Scytha; fed C;ïïri-

&

n

649

De eclo,

t

ftianus, qui divina certitudine hec fetenere

Xi,

profitetur ; imo qui non raro idiipfum quoe-

s

que aliis pro concione proponit; & incul-

cat.

Enimvero aut fides abjuranda eít , aut

od

mores mutandi:

aut fpei ad paradifum,

aut acte haétenus vite renuntiandum: eft.

m

O magne fiderum Rex! tu fecifti potentiam "

I d

in brachio tuo, & quafi omnes theíauros

m

Sapientie tuz exhaufiítijut mibizeternam infi-

d

nite felicitatis fedem preparares; Chriftus,

[j

W

ut illam mihi compararet, copiofos fangui- -

1N

nis rivos effudit; & ego hunc ipfam glorize

gt

thronum ob crepundia negligo!. At pudet

10

me amentie meae...

Deinceps:cane-pejus

(

&anügue declinabo; fugiam, - & averfabor,

J

quidquid ab illa voluptatum infinitudine ab-

di

ducit; videlicer. omne peccatum , peccan-

du

dique occa(ionem.

Porius jam- nunc fta-

rb

tim fubitanea morte.e vivis-me tolle, o

qui )

vite arbiter Drus! quam me-finas lon-

t

giori evo. attingere infelix- illud momen-

Aud

tum;.quo.me provides; gravi fcelere im-

bis Qu

meníam:Amabilitater) tuam offenfürum.

1

-H-- At non füfficit, folerti cura vitaffe, quid-

IT

quid abducit a coclo ; ingentibus infüper ani-

mis etiam agezdum eít, &in praxin deducen-

m

dum, quidquid adducit ad coclum, urut afpe-

"a

Qu

rum id ac difficile fi... Electorum gaudia

funt infinita, fünt perennia;. ergo ut iis po«

n*

fünt omnia illa fübfidia,

at

tiamur, arripienda

emnes illae virtutes füunt exercende, & om-

u

ori tra-

LA

nes amplectende afperitates, qua tuti

mite

s5

Pav IHI. Cä/)ut t

mite nos illuc perducunt. Id non folum

gilite

g ag

ratio. dictart, fed etiam noítri amor fuadet.

Quid enim? An non fibimet ip(i füumme in-

o r

ivndtn

fen(us eff, qui paratum fibi folium confcen-

f 46, NZ

dere, oblatumque fibi reeonum accipere iona-

(QnatURms

vus tardat, autrenuit? Precipue cum ille,

qui pro tanta mercede exigirar, labor exi-

dinillelp

guus omnino ac facilis fir.

Verum quidem

fugtp

eft; quod ererno divíni Senatus decreto ge-

p5 n 1

cO cofometuv , mifi qui legitime cevtavevit; i.

N folr

g

Tim. 2:v. $. quod nemo avcipiat coronaim vite,

Wift cum probatus fuevit; Jac. 3. v. 12. quod-

[riamant

fie conft

que folum vicenri detur edere de ligno vite,

quod eff im pavudifó; Apoc 1. v. z. adeoque

Chriief

7777

quod pugnandum'nobis, patiendum, ac

triamphandum fit, ut oftegdannts in hanc glo-

um efe

& CUI].

rie palmamy € apprebeudamus fruchum ejus.

Cant. 7. v.'g.

Nihilominus verum etiam eft,

DEU

quod afferit Gentium Do£ctor Paulus, nempe

trumlot

lo

1d quod fupra modm «eterue glorie pordüs ope-

vatur in gobis, in prafenia anomentaneum $ le-

( 05

tdthum

ve tribulatiozis efo; a. Cor. 4. v. 17. "ita qui-

dem ut hec ipfa parvitas laboris; quo tanta

A: Mul

beatitas cotriparatur in rerris, plürimüm 'au-

lfs

gear felicitatem juftórum in coelis.: "Ingenti

) jm'(

enim folatio diffluunt animze beatee, düm vi-

&i

r curfum recolendo, perpendunt, fe infta-

m) 1

810 tam brevi tempore currendo támen bra-

Ti ia

viüm comprehendiffe; 1. Cor. 9. v. 24. fe

Ptné m

'ám'modico füdore Jereditatem incorruptibi-

m

ln g incontininatam & immarcefcililem ac-

cu

Atj

!

'ä.;, L. f

2

iffe j 1 Pen. 1

pens

L

MR fe tam leviim

iQ

/

— *De calo.

6j1

ii (U'um

dio illud ccelefte drachma, . illam inseftimabi-

i2

lem margarirám , illumque tam divitem che-

faurum reperifle, pro quo emendo omniaef-

lummïn.

fe vendenda ipfe Salvator docet Matth. 15.

.*»le'.äl!.

v. 46. Nam quantumcunque- impendamus

u

l

conatum, femper is levis: & parvus eft; fivé

i

D QT

dein ille fpeétetur in fe, five comparetur cum

f

füíceptis pro. mundo laboribus.

1. Inpri-

ATR -

mis enim labor is modicus eft iz- fe fpe&fatus.

2 m

Nam folummodo requiritur, ut apamus id,

0

quod Savpientiffimus eque ac miri(limus; no-

ftri amantiffimus ac human:e frapilitatis intiz

l cuor

14

me confcius Legislator jubet fecundum iilud

il

Chriíti effarum /i vis ad. vitam ingredi, [erva

X 4

qandata, Matth. 19. v. 17. hec.autem Juave

icE

[

jugum effe ac ouus leve, eo minus inficiari li-

Q

^

cet, cum.id ipfüs Servator deceat; Mattti

m d

41. V. 30. 'qui infüper ea omnia, ne .nos eo-

;

v

rum multitudo gravaret, ad duo folum capi-

ta redoxit,; nempe ut. Deuw amemus plus

i

gine

quàm nos, &proximum ficuti nos; nam 27

lii duobus mandatis univer[a-lex peudet €g' pro-

ET

phete.- Matth, 22.v.40. Jam autem vos ipfos

qu i

nmint

hic judices volo, quicunque:hac legitis; edi-

cite, an jure hoc arduum ^nimis ac difficile

.

y r

accidat, ne dicam, Chriftiano ver/is fidez emu-

ffito, 1. Tim. 4. v. 6. fed vel homini fociali

i (eluï"*

vitz affueto? ( nate amoribus mentes! er-

tmt/

one afperum adeo ac durum fit, incompre«

! n u

henfam Pulchritudinem, infinitam Amabili-

umb

tatem,omniumque perfectionum individuam

D f*rinæ

'focieta;em majori charitate amplecti

nlfïïä'

gere,

Ed

652

[Pavs ZT. Caput F.

gere, ac.profequi, quam fàccum flercorum,

s hr

nidum vermium, pugillum Ginerum; quam

od

pus, paleam,; nihilum? (tioc enim es, qui-

j 5

'

cunque homo es) Ergone adeo grave fit, nec

jj ia

proximo inferre, quod tibi. fieri vetas, ' ma-

ag pf

lum ? hoc, inquam, operofüm quid & mag-

gj d

num homini, eique Chriftiano fit? O Amor

v obtine

divine! tu hominem charitate perpetua, eter-

Yomen Tt

na, gratuita amplexaris, ac beneficiorum in-

doim j

finitudine cumulas; & homini ( vah fcelus!)

sum ter

horini ratione pradito, tor beneficiis pre-

h

y: & illa

vento T'e non odiffe, nulla graviori noxa la-

ceffere,.totis viribus te plusquam fe, etiam

ire depi

fidfos

in proximo amare, laborioífum nimis aut

fet diite

omnino impoflibile videatur?. Ah! fola rei

f ambitio

hujus memoria.ingenuam mentem jufta in-

dem 1

dignatione complet, ac luculenter demon-

vu(cender

ftrat, levem effeomnem neceffarium pro coe-

lo conatum,; fi is fecundum fe fpecte;ur. — a.

gt du

d.

[

Praterealabor, quoeternum glorize bravium

Matortr

i

acquiritur, facilis quoque & exiguus eft, f

hn

comparetur cum iis, qui pro mundo exantlan-

inobiya

tur, fudoribus vigiliisque.

Pone tibi ob

fhrdion

oculos patremfamilias, mercatorem, advoca-

tum, judicem, aulicum, regiumque mini-

hi d

t

ftrum. O quot no&tes ducunt. infomnes?

quam continuis vexantur curis? quam vanig

LUEUT

m

impalleícunt ftudiis? quot fufpicionibus api-

tantur? timoribus anguntur? anxietatibus

Aitz l

UT

cruciantur, ut opum aliquid aut honorum,

ut dubium aliquem ac nutantem Principis

MLUT

favorem aucupentur,

Confidera infime

quUEFO,w

orti—s

14De. cale.

6$5

Atfüm j

Q

fortis homines; proh! quahtopere' miferi

ro modico lucrodiu no&tuque nonlaborant,

esl qm-

Eüc

m

algenr, &füdant? Derique quid non mole-

ftize, periculi, & miferize hícelli fp& milites &

m

b

d&mio

naurz füperant, tolerantque? — Componan-

tur Jam hi conatus cutn illo conarnine, quod

(lni

lett.

pro obtinendo Coelitum regno fupremum

YU If

Numen requirit: comparetur jugum mun-

di cum jugo Chrifti: conferantur pre&cepra

I

regum terrz cum mándatis áftrorum Domi-

a

ni; & illa hec arduitare fua multum exce-

zl

t t

dere deprehendemus. Certe fi ille' avarus

Euclio a léthali noxa'abftinendo lucrari pof-

Is qi

DT

fet divitem àuri venam arpentique gazam;

fi ambitiofo illi aut voluptuofo homini hac

Jl

QUf

eadem impen(á porentis imperii thronum

confcendere, aut cupito delitiarum regno

II

potiri daretur, tali culpa fibi procul dubio

U. d

interdi&turi effent." "Et en! hac ipfa merce

mvium

thefaurorüm miaximum ,^ perennis regni

R ?-üx

folium, & quandam voluptatum immenfita-

u

tem nobis acquirere poffümus; &tamen de

; iid

conditionis difficültate molles conquerimur;

! adW(

illudque'abnuifus agere pro cclo, quod

TT

alii ram prompte faciunr pro lucello. O Su-

T

peri! quis non illacrimetur tam noxiee mor-

yum

talium improbitati? Pro modica prebenda (pii

ybo!

—

Afceta lamenta (ürtt de imit. Chrifti 1. 3. c. 3.)

i

longa via curvitur; contra vero pro vita dteva

y

ga a iultis oix pes femel a tevva levatuv. (ingu-

It

la; quefo, verbafüis momentis ponderentur.)

Ü

Pro. vaua vedyu votfuque fatigavi non timetur y

(

p

654

Pavs HI. Caput P.

j

[

D

*

j þw 2

Jed prob dolov ! pyo bonoincommmtabili; pro pramio

?

i

!

f

amrel

aueflimabili , pvo fummo bonore

& gloria iptev-

E

LT

:

ï

' (alx'ent

,

aminabili vel ad modicum fatigari pigritatur. Pro

;l

]

ni1j

exiguo proventu nulli làbori parcitur, pro

a

|

eli

;

tenui pecunia eriam Acheronta movenrur;

sngiis, 1

pro pugillo terre non rarolites forenfes ami-

Hvorp()l'e

corum optirmis intentantur ; folum pro calo

de atmes;

Co vocis pondus attendatur!/j. pro coelo il-

syiecori d

lisquefedibus cethereis nihilagitur &tentatur.

O Angeli pacis?. impiam rerricolarum caci-

&lüo eXei

ám 005 0

tatem deflere.

En! clamat Satanas: fervite

l"

hj

lJ

rque d

mihi; & dabo vobis rartarum; & daemoni

fervitur.

Clamar Drüs; amate me; & dabo

&tofruptà

FOU

vobis paradifum ; & Dgus non amatur. Ama-

tur mundus & caro: amantur nupa nupa-

lus aftye

flb ol

rum; folus amor divinus non amatur, licet

inteoram . gaudiorum infinitudinem seterni-

Cintezim.

tatemque diligentibus fe promirrat.

Omnis

z:500]n8]

sms, [

pro füprema felicirate conatus nimium diffi-

cilis,, omnis labor nimis arduus eft; & qui-

topectmm

aone (

dem illis eft; queis graviffimus, quem mun-

um

do exhibent , mancipatus jugum fuave, onus

leve eft. Certe fi vel tripefimam partem

at um

ilius eonaminis; quod pro acquirendis ho-

1 df

noribus & divitiis tam faciles exantlamus,

f;musi & [

obtinendis Beatorum delitiis impenderemus,

t IU

magnis Ecclefiee Sanétis brevi accenferemur;

Tl n

cum tnodo diu noctuque laborando, vigi-

Fl ul

lando, & fudando non nifi ligna accumule-

9 pf

mus, augendis purgantibus flammis fervi-

ïfgilrlw n (

tura. Et profecto inpéns probrumreft, Ju-

MT

tet)

daos plus actitare pro nummis quam Chri-

la-

De celo.

655

jj

ftianos pro Numine: mundanos -p"[l-JS 'agei.-e;

j

Ui

ut fe damnent, quam facratos D50 miniítros;

1.

utíe falvent: mulites duriora fübire pro lau-

Y n

de militari, quam: fübin Relioiofos pro elo-

ria caleíti. . .O mi Dzus! tu nihil intentatum

A LWJ;

fni.

relinquis, " ut nos eterna felicitate bees; foli

nocgh

nos torpore languemus, dormon omnes ad-

tl

hibet artes, ut illa nos patria privet;. foli

Tf

nos fecuri dormimus. Viam preeuntes San«

nay.

&i fuo exemplo fuisque laureis ad fequén-

n

dum nos animant, invitantque; & inertes

ln

pigrique ftertimus. : Pro comparanda nobis

iU

incorrupta ac iunmortali corona nec pedem

Chri-

Y Ang

attoliimus, .nec digitum movemus.

ftus afleverat,. reggum caiorum vim patt, &5

d

m

folum «volentos vapere zlíud ; - Matth, 11.v. 12;

& interim.nos cuticulam: muliebriter fove-

&i

Omni

mus, omnem appetitionibus libertatem con-

cedimus,. libera feníibus fraena laxamus,; om-

n df

niaque commoda in viéctu & veftitu, in ha:

&g

m m

bitarione & fomno femper & ubique foliciti

quarimus: quidquid corpori moleftum ett,

i

—

delicati averruncamus: ad folum nomen ci-

| pmw

gb

licii , abftinentie aurt flagelli molles cohorre -

Ícimus; . & tamen eodem cum Electis deli-

TT

du

tiarum torrente potari cupimus; licet fcia:

mus, alterutro carendum effe, nempe aut

f

gaudiis coeli aur voluptatibus terre ; cum

io,h

nemo. poflit dele&tari bic àm mundo, . & pofiea

veguare : cuu Chriflo. De imit, Chrifti l. 1. c. 24-

n-.6. Qiuis tam difforrnes fidei inores non

h

exetretur? Proin o anima!. hic ftans deli-

jl [,.

)

bcra,.

656

Pars HI.. Caput F. —

ginteim

bera, quidque elipas, ftatue.

Prius tamen

tecum perpende, cuilibet actui, quo intel-

d m

[^]

N

giguii

Jectum fubdis;. fenfüs cohibes, voluntatem

frangis, appetirum refraenas, iracundiam mo -

NT

deraris, autaliam virtutem füpernam exerces;

j pl

s regio

novum infinitee beatitudinis pradum refpon-

dere; Quotiescunque ergo carni blandiendo,

Müproj

ii &

amori proprio indulges; quoties occaíio-

nem tibi vim inferendi tepide negligis; to-

fs tt

lofhtuo.

ties infiniti gaudii novam «eternitatem irre-

parabili jaétura perdis.

Nam (ut acutre ob-

ibLgra

idus:col

Íervat Philo Hebreeus) oblecfamenta vitee pre«

Janzis f'urta [unt oble&lationum vite future. Con-

st q

tra vero ponamus, te exempli caufa oculos

dac&g

a curiofo afpectu continere; & en! per hanc

qieuped

vifus tui coércitionem meritus es in coelo al-

luces, qu

Vr

tiorem nunquam terminandee felicitatis gra-

dum.

Quodque de oculis hic dictum, idem

kortibi n

de aliis quoque corporis fenfibus animique

ljnil pri

motibus intellipas, velim.

His itaque rite

i Mi

expeníis, quid deinceps pro obtinenda bea-

TY

titate eeterna moliri velis, providus decerne.

àtycim.

Nam, cum 774g24 adeo /it domus Dg1, & tam

Tl, Tet

ingeus fit locus po[fiffjonis ejus; Baruch 3. v. 24.

* U pron

ergo nihil non agendum effe, ut ea potia-

Vürà tl

mur , evidens eft.

At forían etiam tu cum

du

Augufítino Confeff. Lib. $. cap. 1. ingemifcis:

Pt

evgone fine «fHs vivere potero? €g a momento iflo

Mngai

zon mibi liceat boc velillud in etevum ?. O bo-

n di&ï: u

MII

(in

1

ne!. non nego tibi; fed differo gaudia. Pe-

Lllf

t

tis delitias?^ bene éft: exfpecta modicum;

At g

& in illa colitum patria abundabis delitiis

Pal

u-

De calo.

657

g

fuavitate immenfis.

Ambis honores? bene

hg,

e(^ ; brevem patientiam babe , & in illo om-

g

nis magnificentiz regno ipfe Dzus tibi thro-

TW

nus, & eorona erit.

Appetis opes? bene

Lt

eft; paululum praítolare , & in illa beato-

intin.

rum regione nunquam defecturo ditaberis

lii

thefauros. Verbo: non nego tibi voluptates,

d

divitias & dignitates; fíed tantum differo.

-

Fluxis & tranüitoriis infinitas ac fempiternas

F

fuübítituo.

Et-hec tam proficua comrmuta:

DT

tio tibi gravis accidat ? An non melius eft,

MM

fructus.collisere maturos & uberes ; licef

t Q

tardius? quam citius quidem , fed acerbos

Ali x

adhuc.& paucos?. An non prudentius agit,

qui exfpectart autumpum ut uvas deguítet

Jpr

nab d

dulces, quam qui media eítate pracoci ma-

nu iminaturas decerpit? Cum ergo hec po«

ii gt

T

fterior tibà mora tam difficilis haud fit;. cur

folum illa prior adeo ribi intoleranda videa-

mimqt

iqi nt

tur? Mirum fane, nos folum hoc in nego-

tio talparum inítar cecutire, qui aliis in re-

ia

y d

bus lyncium more adeo acute videmus.

lil. Tertio denique nihil non fa/zezdum

yu b

CUA

eft, ut promiffa colicolis felicitate beemur.

Gloria cocleftis eft infinita, eft eterna.. Ergo

[ a

FGI'P

pro ea obtinenda, & augenda omnia adverfa

m

u u

patienti anímo ac libenti funt toleranda ;tum

Quia paradifus omnia meretur: tum quia ra»

n

Wgün

tio di&at, ut momentanea ac levi tmoleftia

liciremur gaudia plenitudine inexhaufta, du«

yt

ratione ipterminata. Ettamen fünt, qui nihil

j modw!

quibus quslibet srurte

i

j

pro coclo pgcivoluntr;

t

naà

*

6;8

Pars. III. Caput V.

)2 Calamitasque gravis nimium ac intolets«

videlüs

bilis videtur. Aegroti ut vitam mortalem

i5 180

innumerisque miferiis obnoxiam ad breve

POR

tempus producant, amariífima non raro me-

ss o

dicamenta ridenti ore admittunt, fecari fe,

Quntà Cur

ac uri virili conftantia patiuntur; atque chi-

yis, füt !

rurpgis medicisque caram fervitutem fervi-

jeire?

unt. Contra hi ipfi pro comparanda fibi vita

suue füpo

femper duratura omne afperum horrent, ac

jylol

averfíantur.

Quis delicatam hanc timidam-

'atanant

que focordiam non deteftetur? Audite ergo

itétg pet

o pufillanimes! quibus illaDztr regia adeo vi-

vnillies f

leícit, audite, quid íumme veridicum Numen

ha! vos t

er Gentium Do&orem Paulum enuntiet, ac

tobis debe

interpofita falli nefcia authoritate fua itera-

t Yobis a

to confirmet, 707 funt cordigue, inquiens, paf-

'sperQua

froues bujus temporis ad futuram gloriam , quee

At füms,

vevelabitur 3n nolis.Rom. $. v. 18.. Hujus veri-

xitolef

tatis teftes numeramus omnes duodecim A«

vtepdiltee

[

poítolos, plus quam octodecim myriades mar-

a w

tyrum, infinitam multitudinem Confefforum

tmesei

ac Virginum , denique Ele&torum innumera-

tlld tj

bilem exercitum, qui omnes nobis unanimi

jf&bni, fj

.

!

voce ex aftris inclamant: ita eft,o morcales!

202 funt condigue ; omnes erumnz & calami-

Af m

"t f

!

tates, omnes cruciatus & dolores zoz fun con-

MN

digue ad futuram gloriam, que revelabitur in

n Jan

Eu ]

t

zolis. Nihil funt, momentaueum quid es leve

unt ad eteruumn glorie pondus, quod operantur in

Eu 1

d

A r

7z|0lis. 2. Cor. 4. v. 17.

Et hoc fidei dogma eft,

de quo dubitare nefas e(t. O quantoperc

RUT

Qüntip

Tl tf Ce

tur Ca-

modo in illQ beatitudinis regno latan

lites

VO

659

"t

Wi

lites de füis per. vitze curfum exantlatis labo-

n

tibus, anguítiis, & angoribus. Quantopereé

ho

AV

W

I n

de füis afllictationibus, & voluntariis zfperi-

tatibus. modo gaudent San&i Poenitentes?

:

Quanta cum letitia nunc füa vincula & ca:

ld.

taftas, füa vulnera & equuleos diffuaviantur

ln n

Martyres? Quo affectu fui cruciatus extre-

UE

mique füpplicii inftrumenta complectuntur

Ua d

Apoftoli?

O beatz egritudines & miferiz!

du

(exclamant modo infert& fideribus animz

Mittey

o beatg perfecutiones fortunzque naufragia!

(

o millies fortunati moerores, penuriz & ludi-

n

bria! vos tantam nobis letitiàm peperiftis

fitj

vobis debemus noftre& fortis eminéntiam : fis

J

ne vobis actum erat de nobis: vos fcala fui-

u

ftis, per quam ad hujus throni cel(itatem elu-

4l W

Gati fümuüs.

Talia modo fenfa füpernz civi-

jus vt

tatis incolz fovent.

Tantum abeft, ut illos

jem A

nunc poeniteat vitam humilem; aufterám, mi-

as u-

feramque varias inter zrumnas & carnis ves

nf

xationes egiffe, utpotius immenfum exültent;

IOT

ac illud regii Vatis ingeminent: Jezat fumus

j u

pro diebus , quibus os bumiliafli: ummis & quibusg

o

vidimus mala.Pfal. $9.v. 15.. Imo fi in ipfis tri-

TC

ftitiz locus foret, id illos affligeret, quod non

u

plurà pro paradifo eaque graviora fint paffi.

Certe ftygios cruciatus lubenti animo füfti-

m

T

nerent, fi eis per hec tormenta vel unicum

j UW.')

majoris glorie gradum promereri daretur;

ado-f )j

Quid? quod ipfi etiam damones(ur aliquan-

u

do ii tefte Cantipratano palam ex energume-

It

no confe(Ii fant) multa lubentia tartari ro-

,U

Tt.

gos

666

Pars 1. Capus, F.

os ad extremum ufqu& judicii diem perp&fï

"T

furi effent, fi dein illis vel unico momento

jrejoni

amabiliffimam Numinis pulchritudinem con-

M C&a q

eprum J

fpicere daretur.

O Chriftiani! ad hzec jam

quz vobis mens? ah! tandem aliquando vel

sgtns TO

g, 4 1

ipfo ab orco ccelum zftimare difcamus. En!

dcemones ad finem ufque mundi infernos ig-

sre DObl

i! ifin

nes promptiffimi fuftinerent ; modo dein mo-

mento illa beatitudine perfrui poffent.

Et

w it g

nos ( vah probrum! ) nihil adverfi perferre

in inqu

volumus, utfupremum Numen zternum in-

w d

finc opor

tueri , ac poffidere poífimus. — Quis ad tan-

tum fempiterng beatitatis contemptum non

ttite m

exhorreícat? Quid obfecro, olim refponde-

Tisateath

bimus Satanz de hac vecordia nos accufatu-

Wi

ro? quid divino Judici ob eam a nobis

UNUCTET

rationem expetituro? Certe vel San&i fue-

um di

runt amentes, quod tanta pro paradifo to-

vilum qi

lerarint; vel nos vehementer fallimur, dum

tfe Cont

omne aíperum refugimus; & tamen eadem,

gf 9

qua illi , forte beari cupimus. Enimvero

at dl

o magnpe fiderum conditor Drzusí (i proilla

tàm d.

quam ípondes, beatitudine mandares omnia

wtgt,

nobis bona auferri, oculos erui, manus &

um

pedes abícindi, cutem abítrahi; fi nos im-

Ht D

manibus tormentis aut omni morborum ge-

* codofi

nere juberes cruciari, certe immodicum non

!t beri

exiperes, cum. ila immortalitatis regio

hd

omnia mereatur, & pro ea acquirenda

nec fieri.nimium, nec peti poffit. Éttamen

Ugo l, fllgif

tefte Apoftolo z. Cor. 4. v. 17. non poftulasa

ial

mobis nifi zmomenzaueum €9 leve £ribulationis ;

nanm

ü 'iUger g

De calo.

661

il

nam /eve eft , quidquid tolcrämus, fi eevuo

I

glorie ponderi comparetur 5 momentaneum quo-

Énn

que eft, quidquid perpetimur; cum omnis

At

annorum.feries zternitati collata , nonnifi

ifv

fugiens momentum fit.

Et tamen hoc tam

i i

lee, ac momentaueum tvibulationis nimium

infcmosfg.

rave nobis moleftumque accidat? O delica-

hinms

tuli! ipfum Chriffum opovtuit pati, 7 ita in-

, D

pare in gloriam . [uam: Vuc. 24. v. 26. Chri-

gt

ftum inquam, qui peccatum mon fecit , nec in-

^m

ventus efü dolus tm ove ejus, 1.Petr. 2. v. it.

CTPITT

hunc oportuit pati & quidem cruciatus di-

II

ritate immanes, copia innumerabiles, va-

T

rietateatroces; & vos prevaricatores,quorurm

$ acttt

éuiquitates multiplicatee fuut. fuper capillos capi-

j 2

Fis, Pfal. 39. v. 13. VOS pro illa beatitudine

ii fue

füuperna durum quid experiri abnuitis? vos

xf t«

er aliam quam regiam crucis viam illuc per-

i, du

venire contenditis? At fruftra mentitur ini-

x d

quitas fibi. Pfal, 26. v. 12. Lata jam pridem

Dnimve

fententia eft: aut patiendum , aut c&elo exu-

p l

landum eft. Quisquis pati renuit, illuc non

i

pertingit, nam divina lege cautum eít : quo-

at

tiam per smultas 1vibulationes oportet nos intrave

(at?

in vegnum Dzri, A& 14. v. 21, Ex his fequen-

d

tes conclufiones naturali nexu profluunt ,

Xios

|

nempe beatiffime illius vitz gaudia funt

u v

plenitudineinfinita: fünt duratione perennia.

qui

Ergo r. fugieudum eft, quidquid abducit a

codo. 2. ergo agendum eft , quidquid con-

du

k

jl

n PEI.

r 1

Qucit ad coclum. 3. ergo patiendum eft, quid-

quid auget gloriam cocli. Proin o animaál

ww,f !

Qs

u

l

"[ 23

662

Pavs III. Caput F T.

'Thomz a Kempis de imit. Chrifti, .3.c, 47. mo-

nitum fecuta, /cribe, lege, cagta, geme, tace ,

ova , fufine oiilitev contvarias. digua eft. bis

frim ?

emuilus eg 7.7z/zjow'þm prelüs vita eterna,

bono

CapPuT VI,

du ditin

valhuc

DE

inpofte

PCER SEVERANTIA.

v ab

ullus dubito , quin hacktenus explicata

sc eonde

N

cceieftium delitiarum infinitudo, zterni-

tebirmus

tasque.non tantum iageus in nobis illius

anftantes

fdioe f

glorie de(iderium excitzrit ; fed infuper ad

procurandam pietatem folidam, utpote quzil-

tlb p

luc manu ducit, nos vehementer incitarit,

mandato ]

Ux autem utroque hoc thefauro, nempe &

vut, Drol

probitatis foliditate & cccli beatitate, fecuri

immodo.

potiamur, perfeverantia opus efl; nam folus

ts Du; a

ile, qui per[everaverit ulque ad fiuem , hic per-

lbrtitte

fe&us, bic falvus evit. Matth. 1. v. 22.. Hzc

DT

enim felix illud beate electionis fignum &

ls tele

eleétorum nota eft: hec omnium virtutum

u j

anima, proprius caradber, lapis Lydius, &

DUUUTT

vi&trix corona eft, (ine qua iil nec pretium

tmen perío

habent nec meritum. Tanta ergo conftantiz

Hl d

in bono nece(fitas cum f(it ad perfectionem &

Itqo v

beatitudinem confequendam, pro coronide

Vlperli

hujus operis ob oculos ponam I. (tabilitatis

* ne m

decora, II inftabilitatis difpeadia, ut ambo-

Al du

rum confideratione fortiter impellamur ad

ff «

fanGtitatem non folum aliquamdiu fed perfe-

"t .

Xeranter fectandam,

" QU

i f'g! I(i

Bie Pev[evevantia,

€63

tl

nN

S-L

Ht

Perfeverantice decova.

if

1N

ima prerogativa, qua perfeverantes in

T Pr

bono juítiab aliis lunz zmulis erro-

nibus diftinguuntur,in eo confiftit, quod vi-

vi adhuc eleventur ad ftatum fimilem illi, quo

olim poft extremum judicii diem revivifcen-

A.

tes beabimur; utpote ubi immutabili felici-

^ li

tate eundem perpetuo vitze & fortis curfum

d) ztnk

tenebimus. Nam etiam illi, qui in probitate

VU

conftantes funt,omni lunatica morum vicif-

Ial

fitudine füperiores, in zequabili femper jufti-

ytqas

tix libra perenne folftitium celebrant, & a-

TU

mandato inconftantiz Aprili, ftabili gaudent

a d

vere. Preterea tales per hanc virtutem quo-

t, i

dammodo participes fiunt ipfius immutabili-

m s

tatis Dri; cum etiam apudipfos, licet diffimi-

li beatitate, non fit zvansmutatio, nec vici[fitudi-

,hicgt

u ln

vi$ obumbratio. Jac. 1.v. 17. Quatnvis enim a-

lias tefte Huffaeo Vate izzevr Sanéos nemo im-

üggum l

y vtl

mutalilis fit, Job. x$. v. 15. & homo natura fua

[yi d

nunquam 1m eodem [latu permaneat ; Job. 14. v. 2

vt

tamen perfeverantiz adminiculo ad aliquam

ftabilitatis divinz fimilitudinem füblimatur.

ulat

d

Ex quo virtutis hujus eminentem preftantiam

colligere licet, utpotequz nos Beatis, glorio-

o qni

n

R

||

t lh

fà carne amictis, nec non ipfi Supremo Nu-

mini aliqua ratione fimiles reddit; & quz

WE

If

j

propterea eo potentius ad füi amorem nos

incitat, quo alti

us ea fuos affeclas elevat.

T

d

]L. Altera lau

datze haCtenus firmitatis dos$

64

€

L|

664

Pavs HT. Caput P

eít, quod noftrz ad xternam beatitudinem e-

rimus, i

dnm Il

le&ionis figaum minus dubium fit.. Fatentur

quidem Theologi, hac in vita quaedam nu-

ii ; &

merari indicia, per que cognofci , vel filtem

mlb (

conjici poffic; quinam mortalium fint electo-

i qip

rum albo inferendi, & coclefti gloriz afferen-

yipit; i

findiri o

di; fed tamen iidem unanimi quoque con-

fenfu teftantur, pleraque bzc figna effe equi-

m 10

voca,errorique obnoxía; cum non raro fal.

seleveravt

lant. Nihilominus has inter notas fiqua eft,

jb morter

cui certiorem habere fidem liceat, ex eorum

nanforum

fententia hzc, de qua agimus, previa inbono

gpüma al

perfeverantia e(t. Haxc enim vatidico omine

heaitadir

& prodromo nifü jam nunc incipit in nobis

mum pig

exprimere illum felicem eternz immutabili-

XUS, Vasí

tatis ftatum, quz infiritz beatitati adeo patue

niam cert

lerel cve

ralis & propria eft. Imo hoc ipfo, quod con-

ftanti quis. greflu Solymam verfus incedere

wWitd 1

pergat, pra(aga fpe folari (e poteft, fe tandem

vj u

etiam beatz illiusciviraris incolam fore. Pa-

d. Lin

tres enim cum de przdefítinatione feu de divis

tmefe ,

no falutem. noftram deceraente decreto diffe.

B y, Tim,

runt, eam nobis exhibent tanquam catenam ex

iyrotini

pluribus infertis invicem annulis compofitam,

d wf

Ex parte cceli catena hac feries e(t gratiarum,

vat. g

