O Domine! quid ergo mirum, quod Coli-

b

usv:f:ï

& bonus

q

tes recogitando,

quam fidelis

Vi

cum ipíis per vite curíuüm fueris, tefte

)3'

repio Vate smemoriam abuudamtie [uavita-

Hs fue gratü eruceut ?

Pfal.

144.

V.

7-

Pel

qidf

2. Preterea ob pleztudinem lucis, quam in-

i

fundet Z?ritas Drus, non minor erit felici-

M

tas zzzellettus.

Hic enim non jam eminus

wdllü.c?-

^

i

I

V

per [peculum i cenigmate, íed cominus facie

ad faciem 1. Cor, 13. v. 12. totam illam di«

k

ving Nature perfectiffimam formolitatem

M ;D-ï :

Rr

per-

626

Pavs: H. Caput F.

« p

perfpicaciffimo afpectu intuebitur. Myfte-

irmoltits

rium- S. S. 'Trinitatis omnemque perfectio-

dlinavilo

num ejus incomprehenfam immeníitatem

T qua &

acutiffima mentis acie diícernet ; & thefau-

uicols t

rorum in Chrifto latentium infinitudinem,

umis; (h

uti & omnia etiam intima Numinis arcana,

diducto quali velo, lucidifIima claritate in-

d) um

j,Jutt ].*

trofpiciet.

Nam (ut docet fanétus Veneto-

rum Patriarcha Tra&. de charit) azzma beata

gidorem n

goin o

Dzi Zerbo fecunda , eique clara vifioue imbavens,

J-

lrmgnis

cuntta Dsi. fecreta. uio cognofcet iutuitu.

debit Dsuw. zu [ezpfo €g DeuM zn fe, & fe iu

ts Pid

Dzo.' Fidelit oumes cveatuvas in Dgo £? Deux

iunrf

in creatuvis ; atque inde luce inegfalali ac letifica

& Miferio

ff ilim |

oculus sneztis totus. evit civcumfufus.

O' quis

guftus, qua voluptas hec erit? quanta ex

Bternítten

&mug Orm

hac plenitudine lucis dulcedo fcaturiet? pree-

cipue cum infinita divinitatis pulchrirtudo

gt r

ET

ranta fir, ut íi aperto vel-ad momentum

colo, ea damnatis folum inítar fulguris in-

&firum

tuenda preberetur, mox omnes orci fpiri-

lu d di

tus ab incredibili illo; quo Creatorem aver-

MT

fantur, odio punéto temporis in füummurm

Wntt dj j

iliius amorem dulci violentia raptum irent.

"t hr

"Et hinc miferi illi libenter plures fine fine ge-

Slnng

hennas paffuri effent, fi vel unico inftanti illam

M. NM [ 1

intueri daretur.

Imo ipíi etiam: Beati mal-

FW &

lent millies duplicaras tartari poenas fuftine-

KWWM (/[(g,' dw

re, qnam vel unico oculi nictu ab ejus afpe-

Mi j

€tuceffare. Nempe adeo pulchra, excelleas

a

ac formofà fupremse illius Majeftatis amabi-

am' im-

J'äe f

(Pifiafum

MM

liras et Bten;^o vagima! hujus t

inen

De celo.

622

M.

menfe pulchritudinis, hujus interminatae

j

formofitatis clariffima cognitio ac perfpica-

ycmm

ciffima vifio erit parvs bereditatistue, Pal. 15«

Y

y

1l

v. $. qua aeternum beaberis.

Eja igitur; o

T 3

nati celis animi! previa injubilaleti erum-

Bd

pamus; (nam letandi ratio abundantiílima

e(t) quomam ibi videbimus DsuM , ficuti eff.

ii

ïri:;ze j

1. Joan. 3. v.2.. Hujus afferti ipfum Joannem

iil

auctorem nobis vademque habemus. 74udite

Til

proin ommges, qui timetis DEUM, Pfal. 65. v. 16.

l

ii

il

& magnas in fpes affurgite! en! illam Po-

"u

tentiz, F'idelitatis, & Sapientieimmenfitatem

]

y

videbinus, ficuti ef2; illam Juftitiaee, " Bonitatis,

h.

TO

x

& Mifericordie infinitatem vde/zmus , ficuré

&; ilam Immutabilitatem, Providenuam ,

0i

Qu p

ZEternitatem vzdebimnus, [icuti ef & in eo vi-

debimus omnia.

o pre

Quid enim | mon. videbunt ,

ORU

quarit Gregorius, qui Fidemtem omuia vi-

s

dent? Hom. in Evang. eaque videbimus fper-:

fécliffime ; nam ibi, tefte Hypponenfi Antiftite

J 4

al

Lib. 21. de civita. DEL, g zobi$ evit vevum on-

nium [cieutia fime ervove vel laboves quia Drzx

rv

I

fur

Sapientia de ipfo [uo fonte potabimur.

O igi-

] |

tur locum fortunatiffimum! , o regiam lim-

p lt

J

pidiffimarum. voluptatum! vere dzle&a funt

zabernacula 144 Domine vivtutum/! ah! concu-

j

M

ub

pifcit ea, & pre magnitudine defiderii deffcit

anima mea; dum cogitat de atviis tuis. Pfal,

yttt

83. v. 1. O gaudium fuper omue gaudium? (non

TL

IU

Íolum Auguítini, in Soliloqui. fed mea quo-

que fufpiria funt ) guzmdo intvabo in te, ut vi«

du

"

deain DEuM emeum im glowia (ua, ficuti eff ?

u

Rra

quati-

L )Q'

628

I'z;rf H Caput. F.

ul profpe

quando weniet ila dies detitie eg. exultationit,

aipuni

qua ingrediar domum Dziy ut videam videntem

sfhr n

3ne facie ad faciem, €g. [atietur defiderium meum.

st ts

O fanétitas! quis te non ambiat, & amet?

x feltiutt

'cum illa Patriarche Jacob fcala fis, . cujus

j debent,

Oope

per

virtutes

tum — Theologicas

gfot; &

tum morales quafi per totidem gradus

(lrfas f

ad

ilam beatiffimam /ucis

plenitudinem

n? &&

AR

eluctamur, quam conítituit Zevitas Dzus

mitur: m

3. At vero non folum ibi videbimus Dzuw, fi-

yin & d

cuti cf] ; fed etiam amabimus ; & quidem pro

viribus eundem folideque amabimus. Unde

lmll

üine etiam

in voluntatem redundabit fumma plezitudo pa-

cí, quam creabit Charizas Dxus.

Nam per-

[l ia qu

ts & letti

fpicua illius Div:nitatis vifio non erit fimilis

fterilibus illis luminibus, quibus Numen in

tipus & |

iiis &

hac vita ízpius quidem cognofcimus, quin

tamen charum habeamus. Cognitio hzc erit

ibpleu] E

vb itets d

foecunda, & efficiet, ut, quod fentimus, etiam

guítemus: ut, quod videmus, etiam diliga-

dre dvl

mus: ut miris ardoribus inflammati, blanda

i qu

vi in Dile&um rapiamur. Itaque non folum

hais ]

DI

intelle&tus dilucide agnofcet illam Pulchri-

tudinem ac Amabilitatem infinitam, quz fons

tl i

eft omnium pulchritudinum, omniumque at-

TM

fectuum felix meta; fed eam voluntas quo-

Ts n

que ardentiffimo amore profequetur. Inde

Mi

autem inexplicabile gaudium orietur, Nam

TA df

o! quz jucunditas erit, amare bonum adeo

H d v

perfectum, illudque amare tam perfe&te? in-

t

telledu & voluntate geminis veluti brachiis

"Md

s glo-

ar;tifïïrfïc ampledti illul'd Fentrum omni

-

rux

äifbf IflIO,

l

4De calo.

629

il

,

r

l

riz & profperitatis? ei intime vinculo chari-

d)

tatis uniri? omnimode totum poffidere, &

W

inftar candentis ferri in ?llum ignem divinum

Ed

integre transformari? Enimvero fi folum il-

n

la felicitate bearemur , quz naturaliter ange-

lis debetur, ingens nihilominus beneficium

m

gm! 'l |

idforet; quid ergo erit, quod eadem, qua

hm

Chriftus fruirur, beatitate etiam nos donandi

1

fimus? Sed quid dico, eadem, qua Chriftus

fruitur? imo eadem illa (obftupefcite o Che-

j

rubini, & divinam bonitatem adorate!) imo

il

u

eadem illa, qua Trinitas ipía gaudet, beatitu-

ii

dine etiam nos viles vermiculi ditabimur.

Vg

llla ipfa quoad fübftantiam opulentia, digni-

ii

tas & letitia, qua orbis Creator tam dives,

Vinn in

magnus & felix.eft, erit pariter opulentia,

dignitas & latitia noftra.

O verba dulci fo-

i qi

incert

latio plena! Ergone tu o Dzus! tu eris beati-

tudo, (atietas & poffeffio noftra?

Ita eft, o

ii

m d

anima ele&z!in coclo erimus beati illa ipía

beatitate, qua Dzus beatus eft, quamvis in di-

j n

Qon [015.'

verío gradu. Illud ipfum bonum, quod eum

ab omni retro zternitate abundantiífime fa-

plb

turavit , - etiam nos contentiffimos reddet.

nant

d

Illa ipfa veritas & bonitas, que mentem di-

vinam, etiam fatiabit noftram.

Intelle&tus

Jun Q*ï

nofter non alia habebit lumina, voluntas no^

d v

ftra non alios nutriet ignes , cor noftrum non

n

aliis ardebit votis.

Illius finus nofter erit

b

"I

thronus, illius corona noftrum diadema, il-

i

ü »

!]

lius gloria noftra purpura, illius immenfitas

d

apientia erit noftrum

lj

noftrf ditio, lllius S.

y

icl«

l"

x

630

Pars II Caput V.

D

" Vi""[.i

fcire, illius voluntas noftrum velle, illius

Jys dcdüd

otentia noftrum poffe.

Sedebimus cum eo

geidtt

in eadem fede: Apoc. 3. v. 2 1. edemus cum eo

füper eandem meníam: Luc. 22.v. 3o. regna-

j inquar

durimum C

bimus cum eo in eodem regno, nobis pararo

g,v al

a couflitutione mundi. Matth. as. v. 34.

]am

fl

autem edicite o mortales! ( Bernardi verba

u) deti

fünt Serm. de afcenfione ) quid bac beatitudine

p

beatius ? — quid bac feltate felicius ? — quid

M l'Ojïï».!W

bac fovte pevfettius e[Je poffrt ? quid dulcius , quam

vivere cum Dso, vivere de Dgo, effe cum Dso,

guitü n

h DAl g.

efe in Dzo, qui evit omnia ip omnibus? Quz

Tnajor plemitudo con[olationis, lucis, & pacis op-

b Verbis Di

Jis verbis

tari poffit, ac illa eft, quam 77 memoria. Pro-

videntia Dsgus, in iuteletfu Fevitas Dgus, in

, g

voluntate Chavitas Deus producit, confervat,

nf

ac intendit.

O fatietatem vere beatam! E-

andallt

nl l

nimvero homo non eft, imo bruto hebetior,

dfetonum

petra durior eft,qui his auditis illius patrize de-

"fiderio non flagrat. O fous vite/ ovena aquarum

i at d

i u

viventium/ etiam ego cum Hypponen(i Prz-

fule Aug, in Soliloqui. exclamo, quando veniam

i Nne

ad aquas dulcedimis tuee de tevva bac deferta, in-

LITPT

via, & inaquofa, ut videam virtutem tuam, &

V etqmg,

loriam tuam, e9 fatiem ex aquis mifevicordie

Ti ln

tue fitim meam/ omomentum millies fortuna-

t

natum! quo ad tantam beatitatem admittar;

r d

qu2 hoc ipfo eminens & perfectiffima eft,quod

f

incomprehenía ea, infinita, ac adeo plena

Ming

& fatians fit. O horam exoptatiffimam! qua

MTA

J

mutui amoris dulciffimo complexu tu in me,

ïm fd

m

O fua-

& ego in te fuavif?irgc( f:onquiefcam/.

vem

j

De calo.

63&

4l

N

'vem. virtutis femitam , que re&o tramite

2j

j

illuc deducis! Quis tantz mercedis plenitu-

D

dinead te comparandam non incendatur ? il-

j

N

lius, inquam, mercedis, qua etiam exinde

M

plurimum crefcit, quod timendum minime

fit, ne ea minuatur copia illorum, qui illa

hh

fruuntur,

[

1 Ti

uucoun s atl

4. Nam

ut obfervat Augufti-

l

LA

nus) Awveditas Chrifli, qua. coleevedes. [umus

(

[

j

um

non udinuitur copia po[[offorum , nec frt angu[liov

-

awuerofitate cobavedum 5 féd tanta. efh. wuultus

1

n

quama paucis: tauta fingulis, quanta omuibus.

In Pfal. 49. Quod idem S. Przfül (Serm. 18.

ii

de Verbis Domini) Iterato repetit, & inculcat

lg

TU

his verbis: Acgzum D pariter ab ommibus to-

ros,

nwun, €9 a fiugulis. po[etur.

Aegnum D ,

tonlet

evefcente po[fejjorum mumevo, i0m mimuturs quia

qun! D

7on dividutur,

Unicuique iutegrum efl; quia

concorditev babetur. cum ' snultis.

Imo hec

hdett,

at

ipfa Beatorum focietas ac innumera multitu-

T

do tantum abeít, ut minuat, ut potius

fummopere augeat eorundem latitiae affl'uen-

m

tiam.

Nam ex mente Aurcelii erunt in coelo

at

!

!

quot focii, tot gaudia: quot Sancti, tot felici-

o

tates sterna.

Dum enim quilibet Sando-

ml

rum excellenti pulchritudine decorus fplen-

! mj[W |

,

debit, tot quivis parad

ifos habebit, quot

lisirm

fpe&abit gloriz focios.

Sed nec dictz huic

M

n

jucunditatum fatierati oberit diver(itas gra-

Eunac?

duum in coclo, qua beati inter fe diftinguen-

T)4

Md

tur; licet enim, docente Paulo, ibi 4/iz fit

i

(int

alia clavitas lung, 9. alia clavi-

clavitas. folis,

J

W

ffella dif-

u L

145 flellarum; imo licet etuam fiella a

era£

[./

r4

632

Pars IIL. Caput P.

u (irinu

fevat in clzzrifate; 1. Cor. 1$. v. 41.. tameri

Auguftino teíte ijz on erit. aliqua invidia dif-

«qpiti;

(j 000 f

pavus clavitatiss: quomiam vegnabit im ommibus

uumitas chavitatis.

Super Joannem.

Omnes

gjrihmr

,, Brli

enim inter fe conjun&ti erunt tanquam vivi

*

ejusdem zdificii lapides,

(.que Apofítoli

li in r !

Comparatio eft) quorum alii aliis innitun-

tirs 409

tur, omnes füper eodem fundamento pofiti,

y &i u

Mb 24

Ephes. z. v. 20. & fimul conftituentes mag-

nificum illud templum, in quo divinz Maje-

fergent

ftati perpetuo offeretur facrizficium laudis. Tob.

llrante D)

8. v. 19. Et hinc quisque illorum füa forte

fundum

contentiffimus. crit.

Nulla inter eos regna-

nf pau

bic de(idetiorum; fententiarum, confiliorum

Denttudine

ac intentionum diverf(itas,

Nulla erit fimul-

falem fore

tas, nulla füfpicio, omnes eodem fpiritu

tpptenran

animati felices vivent;

& fümma beati-

fatnobis d

non obfítantc

focio-

10 Detttte

tatis plenitudine ,

rum copia & gloriz diffarentia, perfruentur.

hd ipfün

"

O Superi! quis in terris comprehendere po-

[

burido (

i

terit eminentes illas dulcedines, quibus Ele-

€ti beantur in coelis ? Nam ibi nonfolum ade-

s&s

Inebetmere

rit, quidquid opratur; fed quidquid infüper

) ztmm

requiritur, ne quid amplius optetur.

Cor

t ij

erir plenum, mens contrenta, anima fatur;

TT

hec ipfa ramen /afurizas (ut ait Gregorius

titis f

Magnus Hom. 18.inEvang.) Pafebit appetituui,

f

€9 appetitus paviet [atuvitatem.

Ervunt femper

piem: tefte Auguítino, Lib, z 1. de civit. DEI

F. (s

UT

cap. 24. 67 [emper avidis quia ibi ec defiderium

Dzus

A

penam genevat , mee — [atietas faftidium.

SiU&Gmm fäl

m eca«

non tgntum eis ex ambulante in circu

lce

: De.calo.

633-

Ti

lice divinum ne&ar paulatim forbillandum

idmäf[.

propinabit; fed zorrente voluptatis potabit cos.

li

Unde non tantum fatiabuntur, fed omnino

s

inebriabuntur ab ubertate domus i. Pfal. 39.

i

v. 9.

Et hinc gaudium Domini non intra-

l

Ayi

ul

bic in cor ipforum ; (nam fpatium foret

fu.

nimis anguítum , letitia nimis circumícrip-

o

ta) fed spfi intrabunt im gaudiwm Domint.

Matth. 2$. v. 21.

Ipfi fefe totos quantos

t5t)

tl

immergent illi omnium delitiarum oceano ;

i

dilarante Drzo per miraculum cor fervi, ut

f n

fecundum toram plenitudinem fuam capere

Q fCQ0d

bj

poífit gaudium Domini. Quce omnia certe

niliin

beatitudinem illam omnino pleniffimam ac

r m

talem fore demonftrant, ut Numinis Om-

y j

nipotentia non poffit, & illius Sapientia non

lat

fciat nobis dare meliorem & majorem quoad

fd«

rem beatitatem, quam Electis revera det;

Ventt

daado feipfum: ego merces 285 Gen. 15. v. 1.

du

exhauriendo (ut ita dicam) ómnes theíau-

ros divinitaris fuze, folum ut eos abundantit-

jb B

dun d

fime bestos reddat; idque (o plaudite Cerli-

j

tes!) aternum.

O vere ftupendum bene-

ficientie prodigium! O mortales! en! im-

w U

nl

menía illa & nullius indiga Bonitas omnes

divinitatis fue thefauros exhauriet, ur nos

D

plene & etermum beatos reddat ; pleze & «ter-

lii

qnum.

Q voces fuaviffimo fenfu refertas! ge-

Íni

mini vos cardines eflis, circa quos omnis

[1

1

Carlicolarum gloria circumvolvetur. Et hinc

"( d

lr

Sanétorum laetitiaa Davide nunc forrentis

j

nomine , nunc /oz/is exprimitur; Pfal 3 $. v.

qu

j

94

"

634

Pars II Caput F.

9. & 1e. torrentis quidem pfopter volupta-

gt P

tum affluentiam, eorum corda inundanrem:

jdi a

gtv t

fontis vero propter ilarum perennitatem,

nunquam arefcentem. — Unde fequitur, feli-

" X en

citatem anime virtutis ftudiofze (ümmam om-

ijindo, t

nino ac inexplicabilem fore tum o£ /eautatis,

m d dl

perd a Ul

qua conftat, plezitudrzaem ; u hactenus otten-

fum:. tum oP «tergitatis, qua durat, cerzzu-

yo lo bt

dinein; quod alterum eft beate illius fortis

lii h

complementum.

ginam (d

ütir prop

gt predi

S. II.

oledamen

De beate eetevuitatis. cevtitudine,

fitem dur

Accedit, q

[. deftinatee c&lis anime! gratas in lau-

winie ftüe

des, pia in jubila crebri erumpire!

( promif

nam, quz vobis parantur,; gaudia eternum

ternlto j

durabunt.

Ita ett: delitie , qua juitos 1bi

t ]

manent, erunt aterna&,

perennes, perpe-

1 dcdo:

tuz. In illo enim jucunditatisregno nulla un-

yat atl

quam exiftet caufa, quee exigat animee fpirita-

19: [ ) v

lis deftru&ctionem: necullum unquam dabitur

u d

peccatum, quod poftuletejus ejectionem: nec

!^l ln

unquam deficiet finis, qui expetat ejus con-

fervationem

Cum enim is fitus fit in ob-

tjrleüis pam'æ

p

lectatione Numinis videndi, amandi, pofli-

nE li

dendi; hoc aurem felici neceffitate non pof-

fit non femper exiftere; etiam-ratio confer-

fl ']Umm

A

vandi animam nullo unquam eventu ceffare

Unde curm ea íit immortalis, fzm-

vy i

poterit.

fortem,

iU

'pitgrn-am pariter effe beatam ejus

,

opor-

De calo.

635

lp

oportet. Aldhæc parata Sanétis gloria fo-

ts

tl effe ceterna; cum Dzi potenna nullis li-

ii !

mitibus fit circumfcripta: dein decet eíTe aeter-

hu il

nam; id enim exigit tum divini amoris in-

ID

finitudo, tum largitatis ejus magnificentia:

ht

imo debet effe eeterna; alias non refponderet

DT

merci a Chrifto pro ea expofite.

Is enim,;

m

pro illa hereditate nobis comparanda, fuo

it n

Patri exfolvit lytrum valoris infiniti, fàn-

guinem fcilicet vitamque fuam. Ergo, ut

detur proportio inter laborem & mercedem,

inter pretium. & mercem, debent paradifi

oblectamenta, cum intenfione non pollint

7

faltem duratione infinita effe ac interminata.

Accedit, quod fapientiffimus ille Dzus , qui

TT

inhnire fidelis & porens eft in adimplendis

fynpi

aíe promiffis, tum in veteri tum nova lege,

AU

interpofito jurejurando, ac repertitis vicibus

ls ]i

enuntiarit , Electorum premia fore peren-

,W

nia, dicendo: juf/i iz perpetuum vivent , Sap.

jl

g. v. 16. evit letitia fempiterna [uper capita eo-

velpr

]

qum: lfa. 3 g. v. 10. fulgebunt quafi flelle 12 per-

a

petuas ctermitates: Dan. 1a. v. 3« vegnabunt. in

yonem

feecula. [agculormm.. Apoc. 22. v. g.

Ut proin

u

caleftis patrie perennites unum ex prima-

r

——

-,

ris fidei noflre dogmatis fit; de quo vel

l

!

1andi: l.

,

dubitare impium , temerarium, hareticum

j m

/

eft. . Jure igitur &uguftinus Lib. 1. c. 15. So-

liloqui. exclamat: o reguum beatitudinis cter-

T 04

ne! ubi juventus nunquam [ene[cit amov mun-

Venm 'E*W

u

quam tepe[cit, [amitas munquam marvce[cit , le-

ij

efcits

g"

te

m

n(z'a vïzunguam decve[cit , wita teriigum n

636

Pars Ill Caput F.

te indubitanter credo , firmitet fpero, ar-

j t

denter defidero.

O quando tandem inftabi-

v millà

lis animi miferas viciflitudines conítanti im-

qynarttt

mutabilitate folidabis? Equidem omnis ex-

yimum i

cellentia mundi paulatim iaterit, & cum mor-

y. N

ralibus ipfis tumulatur. Omnes illi terreítres

T

dii ac orbis monarche, quos olim ut terrze

qom &

numina adulantes colebant aulae, cum omni

JfanfUL,

purpurea majeítate füa fceptrique potentia

inperíli

vix totam fuo cinere nunc implent urnam;

fimma b

quique olim erant univerfi terror, nunc

tite ! fet

funt magnum inane, ac oblivionis caligi-

ETE

ne oblitteratum | nihil.

Aliquantisper qui-

uideb

dem eorundem fama percrebuit; íed quo-

eiontud

niam tempus eorum füis limitibus conrine-

TOribus in

batur, perüz memoria eorum cum [onitu. Pfal.

w erit p

9. v. 7.

Quot fummi viri & antiquitatis he-

a $ un

roes nunc in tenebris jacent; de quibus nemo

tl eni

amplius loquitur, nemo cogitat. Omnis eo-

"i qum

rum pompa ac omnis fplendor inflar ignis fa-

A00m if

,tui aut tenuis fumi evanuit.

At vero, o

myalm,

amantes virtutis animee! claritas juftorum

in illa fiderum regia nunquam interibit. Do-

tilo df

1 Md

nec Drus erit Dzus, teíte regio Pfalte me-

moria eorum in benediéctione erit: iz menuo-

atl

BUIETT

via ceterua evit quflus. Pfal. y11. v. 6 Adve-

P r

[

niet extremi judicii dies: interitione peri-

'bit univerfa hec orbis machina: poít mun-

pf

di

interirum affluent centum millia anno-

Tütfend

-rum, ac poft hos denuo elabentur plures

W æïeml

centeng myriades annorum; & ramen nec

lm

a aetex-

;'Wiïl, CuiuS :

:un?cum adhuc momentum a fortunat

-

nita—,

mmruw; li

n

De celo.

V

7

10 d

nitate decerptum erit.

Denuo preteribunt

lii

"T

tot millia fzculorum, quot arborum folia

numerantur; & Colitum beatitas tunc quafi

a.

primum incipiet, & quodámmodo renafce-

r

tur.

Necdum (atis : 1immenía hac annorum

Amds

ferie elapfa, iterum tot fzcula eflluent; quot

Is

atomi in aére , quot arenule in terra coim-

o

putantur; & en! Beati femper erunt beati,

p

femper felices; & quidem (quod reicaputett)

Is

fumma beatitudine felices.

Si enim o Do-

l,

mine! fecundum Davidis effatum: melzor ef?

Y mg

dies uga im atriis rwis fupev wnillia, Pal. 83. v.

lp

1 1. id eft, fuper mille luftra, que in omnibus

du

excogitandis & poffibilibus delitiis ac ho-

05 COf

noribus in his rerris viverentur; quid er-

/iïm H

go erit perpetuo hac ipíà felicitate per-

Qsl

frui? Si unica dies, imo unica hora in illa

|

J5 O

codlefti regione transacta melior eft ac. fua-

mise

vior, quam optimorum in hoc mundo an-

rimiste

norum infinitudo; quid erit, feculum,

AW0, l

myriadem , aut mille myriades annorum

pl

inillo delitiarum mari naufragum exegiffe ?

vl D

Et tamen immani hac luftrorum intercape-

j

dine ac f&eculorum ferie evoluta, necdum ad

exitum zternitatis, imo nec ad ejus princi-

d

J

m

pium pertigimus; illius enim menfüura noa

d f

j

tempus, fed unicus Dxus éft, qui nullam ha-

| []OH

d

bet 1in exiftendo menfuram, initium nullum.

mlui [

O beata eternitas! cujus peripheria eft abs-

vt

j

que rermino, cujus linee fünt femper & zua-

jue

quái, cujus centrum eft cumulus omnium

1

onorum; tu mihi pofthac vororum, A ad

W

ecan-

538

Pars M. Ciput F.

fectandam perfectionem perenne inciramen-

y; g

tum eris.

TTui obunendi fpes in virturis fe-

glice cout

mita omne afperum lene, omne amarum fua-

ig bb

fns inex

ve, omne ponderofum leve mihi reddet ju-

cundumque.

fpiqe it

li. At vero quod ingens his pondus addit;

t inpit

eft vite hujus gloriofc fecuritas ac cerzitudo

;erfectianu

de illa nunquam in omne zvum amittenda.

incum D

Id quod inhnitz illius ac &ternz felicitaris

s. |

qont f

fingulare quoddam condimentum eft ac emi-

nens complementum.

Nam fícire, felicem

psrennitate

hanc fortem fempiternam fore, & de hac

j r no

veritate eeque fecurum vivere ac de T'rinira-

fiafrt

tis immortalitate; id enimvero ccleítis co-

dutiudou

ronz pretiofiffimum margariton efl.

Lapis

M. Tim

]

'autem angularis, cui hec fecuritas tanquam

(

d 2v

fundamentum innititur, eít ipía fallere, ac

BU (C'IHPOI

falli neícia authoritas divina, qua interpofita,

tl

Supremum Numen id amanübus fe, facro-

R

UT

fanéte promifit.

Id quod fidenti voce teíta-

hia

buntur quatuor Evangelii fcriptores, nec

h, qim

non gemini hinc Apoítolorum, inde Pro-

TR ts

pherarum chori, qui unanimi affenfu aflie-

WDpd

mabunt, hanc eterni Senatus fponíionem

1GU nl

tum calamo, tum lingua per omnem rerram

Q Vr

|

aíe ceeli ju(fu evulgatam fuiffe. Imo Beati

e;enn:ngzz.inln

in ipfo Dzo velut 1n fpeculo, Eundem id

i gfet.

pollicitatum eífe, clarillimo ac omne du-

MLIT

bium excludente intuitu ipfimet confpicient.

Jam autem perfectiffimam Mentem illam his

1 Hf

fuis tam folennibus prormiflis ftare vel nolle,

QUi

repug-

) Obp

1

^i

vel nequir:cf, utrumque luculenter .

nat ;

W

De calo.

6359

Ü

nat; hancque repugnantiam Coelites eviden-

rm:LsAL'e.

ti luce cognofcent, nixi geminis illis fpei no-

l.

ftrae balibus ac columnis fcilicer. Majeftaris

N

At 1[1.

illius inexhaufte potentia , qua femper potef/;

Ejusque inrerminate fidelitati, qua certo &o-

T

let implere, quicunque fpopondit; quarum

k

perfeetionum immenfitatem ac infeparabi-

TU

lem cum Divinitate nexum Eleéti intime per-

At

A

no(cent.

Ergo certitudine omni evidentia

d)

certiori. fecuriffimi erunt de íua beatiratis

* a

perennitate.

Et profecto de hoc dogmate

n

fi certi non effent, nec beati forenr. . Nam

&T

(ut afferit Auguítinus Lib. 2. de civit Dz1. 7//a

li de

beatitudo vera non e[l,de cujus eetevuitate dubita-

d ln

Zuv.

'Timor hac profperirate denuo exci-

u

dendi, a vifione hujus tantz pulchritudinis

i, t

cum tempore ceffandi: ab amore hujus tan-

T

t amabilitatis aliquando remittendi, hic, in-

b, lo

quam , metus foret gutta fellis, quae omne

W b

illud voluptatum mare amaricaret: foret acu-

g, d

leus, qui mentem perenni vulnere fauciaret:

U

foret tinea, que glorie ftolam edaci dente

fani d

corrumperet.

Verbo: codum defineret effe

(

coelum, nifi ceelicolze de ejus perpetuitate fe-

m fne

curi viverent: nec forer Sanéctorum . zzerces

J

adeo magua mimis Gen. 1$. v. 1. fi ea hac qua-

i

litate careret.

pyrt

Abfit igitur, o Bonitas infi-

0

nita! abfit tam parca de tua largitate füfpi-

Cio.

Potlidebunt re Coaelites fine ulla formi-

t (

dine te unquam perdendi.

lllorum condi-

qm

Wf

e

tio ob perennitatis, qua ea continuabitur,

j

Íecuritatemm bgazi(flma exit.

Amaena hæc-co'*-

»

gru

—

640

Pavs HIL Caput F.

g fnitt

gitatio fempér eorundem memorie obvería:

j, ii

bitur: beatus fum, in ccelo fum, eroque eeter-

num: cor meum innatat equori puri(fima-

wii. V/

p at

rum delitiarum ; eique innatabit eeternum:

inexplicabilem. ac- perfectiffimam beaütudi-

qeitus pcO

ln nf

nem pollideo, eamque poffidebo sternuin!

O quis jüubilas, quod gaudium; qua pacis

nofo veli

ginibus CO

ubertas hec'erit? Ex his abunde pater, il-

lam, qua Juíti poft mortem in coelis per-

qmium D)

TTE

fruentur; gloriam"inpgentem omnino ac in-

comprenhen(íam-fore *non folum oP Peatita-

m fidel

7is, qua cohítars plegirudinem ; (ed etiam «rer-

Q nobis

Qitatis .qua durat; cextirudineu.

Id quod bi-

i profte

tio credim

partitum Lhüjus 'capitis' aryumentum erat.

Áine catíat

Hxc igitürcum itafint ;- ergo omni conatu ad

folide vitatis cdlmen eft elu&andum , utilla

Que tnim.

voluptatüm fede'eo certius & copiofius po-

tempnf

tiamur, ergo Omnes afperitates, qu& Ipi-

v tunin

nofam perfcctionis viam' decurrendo molles

trelpo v

offendunt plantas, ob tantz mercedis-fpem

P*Wf [MJW |

funt flocci pendende. -Ergo immaniter ítul-

V fl

ti, ac fibimet 1pfis infenti funt, qui tot-gra-

a 0 qu

dus zternz illius felicitatis negligunt, quot

t lii

pios actus omittunt, aut gratiis rebelles dif-

n

d

cemmas ex illa coele(ti co-

fentiunt ; qui tot

[»]

rona irreparabili jactura perdunt, quot eas

t

T^

augendi occafiones ftolidi fpernunt. Verbo:

m

cum tanta fit illius regiz pulchritudo, ergo

ATf |

** N

homines non funt, quinon majori ac bruta

Ml j

ftg

illius patrige defiderioflagrant; nec merentur

i

celum, qui indifferentiillud oculo afpiciunt:

à HuV n

qui non conftanter fugiunt :- generofe agunt,

íni Q

iDe colo. — ;

641

: 05&'9:

?'

& fortiter tolerant, quidquid ab eo abdu-

cit, ad illud perducit, aur illius lztitiam in-

nuwkw;

tendit.

O mortales ! oculos, quafo , in al-

m

turm attollite? en! datur paradifus , isque eft

!t

creatus pro nobis.

Hujus paradifi gaudia

lu

funt infinita, fünr eterna, nobisque certa;

(

modo velimus.

Pretium, quo ille ab ho-

pit

minibus comparatur , eft modicum; nam

it .

omnium Dominus pro sibilo [alvos jaciet eos.

TOE

Pfa.s$5.v. $. Hecin fíacris paginis affirmat

T177]

eque fidelis ac. verax Dzus.

Ad hec jam

404

quz nobis mens? Equidem hoc fidei dogma

ore profitemur ; fed num etiam corde id fe-

gtl

LURTA

rio credimus? De hoc dubitandi plurimam

itityal

fane caufam fuppeditat noftra vivendi ratio.,

n, iil

Que enim hec fides eft, iis, quz de illius

aule magnificentia narrantur, affenfum prebe-

jis p

u

re; & tamen ita illius immemores fempet

,uvmonü

acprodigos vivere? fcire, moz effe condignas

iiv

paffroues bujus zemporis ad. futuvam . gloriam ,

miter u*

que wevelabitur. i5 nobisy Rom. 8. v. 18. &

jage

tamen ob quamlibet difficultatem arctam ,

eui d

quzg illuc ducit, femicam relinquere? ÓO Su-

1

UF(

;Ebtlki D]

peri ! dementes terrícole continuo. queri-

mur de miferia mundis & tamen nil folici-

ld

s u d

ti fumus de beatitate poli. «Aefopici ioftar

canis umbre fupacis boni inhiamus; & fum-

"

f'l(lldoaf.']

mé Ronitatis fontem confequi negligimus.

Multo füdore opes coacervamus in terris, &

ia

yim

'

contemnimus?efaurum non deficientem in celis.

|

j

Luc.12. v. 33. Quis huic torpori non inge-

ii

M

mifcat? Quin reperire eft non paucos , qui

eo

642

! Pars Il Cajut. F*

eo vefaniz prolabuntur ; ut immetfum illud

d

beatitudinis regnum pro turpi illecebra, vili

spast n

"

recula, honoris fumo, cineris pugillo :doe-

!

jnm «t

moni venderenon vereantur.

Imo invenire

afirnum,

Ü

eít Chriftianos , qui juri ad illam caleftem

|

aol d

patriam renuntiant; licet gaudia illius infi-

J

(dero QU

nita effe ac &terna credant; licet fuum inde

g t o

exilium cum .fempiternis tartarorum rogis

Veritet

conjun&um effe cognofcant, & quidem....

w p

ah! contremiícant -columnz firmamenti, &

inpitem.

tremant fundamenta .terre ! & quidem pro

i du g

re.... o fulmina! qux manus vos moratur?

TUNA

vah! vocem reforbet

pro momentanea. .

pudor! Quid ergo mirum; quod dilater zzfer-

Jj

us amfnam fuam Ma. $; v.14. ad deglutienda

hzc orbis monftra? & . quod 7gzis &? fulphur

titüm;

C

t2 fpiritus procellarum. fit pavs: calicis. eorum ?

fncellet

Pfal. ro. v; 7.

Domine! ne igitur fimili

* fintb

fato etiam ego. involvar, cum illa muliere

tobum )

accendam fidei lucermam , evevram. confcientis

tritb

domiuimn , canteque felicitatis defiderio incen-

DT

fus, quevam , domec, imveniam :hanc. fümmi

n d j

pretii dracbmam. : Luc. 15. v. 8.

Credo, me,

vinpof

fi in hac tibi vita fideliter ferviero ac virtu-

tis folide amans vixero, poft mortem zeter-

1 0: 1

T.l

na jucunditate perfruiturum, atque ingreffu-

rum in zdem gloriwe tuz, ubiadimplebis me

V tkn d

ETU

letitia cum vultu tuo; Pfal?15.v. 11. ubi ade-

runt:cunCta, quecunque opto ; & aberunt

"ib

"It um

ómnià, quecunque metuo; ubi erit voluptas

fine dolore , pax(ine bello, quies fine tumul-

Ut n

- w:ita fine fine.

Verbo ; ubi erit. Jeatita-

u

$15

De c'a'lq.

643

hr

V

tis plenitudo, & eternitatis ! cevtitudo, Spero

w

ii

|

o Dzus! in te me vifurum, quidquid pul-

chrum eít: amaturum , quidquid bonum:;

Ut

hn

guítaturum, quidquid füave: auditurum

quidquid harmonicum fpoteít | excogitari.

D

luri

Defidero cum ccelicolis te videre, te dilige-

re, te poífidere, te frui; videre primam

t jj

iln....

Veritatem, diligere amabiliffimam Pulchri-

tudinem, poffidere fümmam bonitatem, frui

nai, t

Q'!

m m

fempiterna Felicitate.

dando 7vanfibo

i

T

in locum tabernaculi y tgm 4 mz'rj(:zl)ilz's? Pfa;.

i

m

41. V. j

$.. III.

litor

jhtioi

Conclufiones inde deducende..

rhr

é&clitum gaüdia, prout ex hactenus di&tis

AE

C

intelleximus, fünt incomprehenfa & in-

r Ül

finità; funt s&terna & certa, "Elecorum Zeazi-

mylett

143 ob füam plemitudinem'e(t perfe&ta. Paradifi

foletiz

deteriditas ob fuam certitudznem eft confüumma-

j o

ta

Verbo: revces Sanétorum ( Bernardi ora-

"Tj

culum eít Lib. de confiderat.) zam smagua cfb

UA

quod u9 pot.

meg[uvavi: tam copio[a, quod sotz

yiiti

gotef? fruiri: tam pretio[a,quod mon poteft eflimae

v

i. Jam autem ex his quid concludimus? Er-

d

go (infert: Hieronymus in Epift. ) zullus labor

d

duvus, mullum tempus longum videri debet , quo

fremium pevegne acquiitur.

Et merito; cum

h yi J'

& p

enim Beatorum gloria tum ob felicitatis fuz

n yii

fatietatem, tum ob exploratam ejus perpetui-

|

(

tatem inexplicabilis fit: ergo | 1. nihil non fu-

giendum:, 2. nihil non agendum: 5;. nihil

^

L

$s2

non

644

Pars III. Caput F.

at

non patiendum et, ut tam gloriofa forte po-

a W

tiamur.

TTres has conclufiones nonnihil at«

ii

tentius prefenti paragrapho expendemus.

ihrisimy

I. Juitorum in coelis delitiz fünt infinite,

qoois ii

fant &ternx. Ergo nihil non fugiezdum ett,

gis, Qll'æ |

ut iis beemur; id eft: ergo vitandum eft om-

PTUTTA

fie ilud , quod abducit a ccclo; quamvis id

hexutum

manu & pede utilius, oculo & vita charius

trait; o

foret. Íta expreffis verbis divinus Legislator

ais

jubet, dicens : f mamus tua vel pes tuus [candali-

zat 16 tibique lapfus illicium eft, e/fcinde eum,

atj

n, &t

£y projice abs te.. Et fi oculus tuus fcaudalizat te,

[nninens

erue eumy, & pvojice abs tes. Lomumn tihi eff , cum

ipine n

uno oculo debilem vel elaudum im vitam intvave,

animzro

uam duos ocilos, duas manus , vel duos pedes ba-

j

e

ttrujs d

utem, mitti in gebennam iguis. Hec novz le-

"sT

gis Auctor Chriftus Matth. 18. v. 8. Et nihilo-

u

TT

fninus (vah protervam hominum czcitatem!)

W

JH

;

& nihilomiuus invenire eft mortalium innü-

Mp

meros, qui licet hoc eredant, tamen impavidi

gl

peccant ; qui pro vili lucro infinita, pro mo-

mentanea voluptate tetnz,pro dubio hono-

t

Ms d

re certa Electorum gaudia infami nundinati-

one vendunt,ac alienant; qui beatas fedes

iil gl

ttmg b

illas tam parum àc baram curant$ itaque vi-

vunt, ac fi illa immortalitatis regio non nifi

petit

pro brutis creata forer. O Chriftiane! fen-

89, L ejus[

fus, quifo, collige;ac divino làümini meptem

Ti i

pande! en! peccatum lethaletejüre ad ccelum

Fit t

rivat; he'c credis, & tamen delinquis. Qus

& nf

&cfides? OReligiofe! illa venialis noxa te

TA n

fenfin àd rortiferam perducet, & fic a Ceeli-

ET

tum

645

lg.

tum focietate abducet ; hzc vides, nec tamen

tl

caves. Quz hecReligio? o mundane! hxc

hs

familiaritas, hic vitz ftatus, hoc officium tibi

mïnï».r,iræ,

falutis impedimentum, ruinz occaíio, perdi-

