afft&lu &? amore coujuntta

l

quv. — Cognovimus evgo , id efl , niovimus ,

e9 di-

st

h BBW:

ligimus cum, fi m

andata ejts obfercemus. — Et in

!

1j

verfum 4. JVOSS E evgo e[t ,

itamof, ut amt

&

N

h f

Dzuw, eique per o

mma obediat.

His pondus

ME, Ü

addunt illa Chrifti verba:

qui babet mandata

l

vll

UL

qmea , $g. fevvat ea; ille eff , qui diligit me; Joan.

àin

'

!1. .V-

21. a contrario concludens: ergo; qui

ee

J

588

Pars IIf. Caput F.

i !

TL

j

eanonfervat,non me diligit EthincetiamIpfe,

h

ut cognofcevet mundus, quia diligeret Patvem,

i d

j

TUSUAM

Joan. 14. v. 31. que placua evamt ei, fecevat

Jemper.. Joan. 8. v. 29.. Ut proin ex ipfo Spi-

sin 1

ritus Sancti eloquio clare contter, fedulam

jgum d

preceptorum Dzi obfervantiam evidens ge-

f;.)'l]äïjffil | iil

nuini amoris indicium efle

Inquire icitur,

u od

an.etiam tu primz hoc charitaris in te vetti-

f lo

gium reperias? An etiam tua lit forfzs, ut

"YTR d

1001$ dile&lio? ita quidem, ut uec aque multe

n ov d

terreítrium illecebrarum eam extinguere , uec

il Ezech.ï 1

flumina avernalium tentationum i//am obruere

hus vl

poffint? Cant, g. v. 6. & 7. Talis equidem

[rolo vt

fueratDoctorisGentium charitas, qui (tygi in-

y antuv

fültando omnem ejus rabiem omniumque

DEU

adverfitatum panopliam provocabat, auda-

s Ara ]

éter exclamando:

is 1705 [pavabit a chavitate

um Ar

?u

Chrifli? tribulatio

an angu[la? am fames ?

ls &

an uuditas? an periculum? a2 pev[eécutio? Rom.

xturtge (

8. v. 3 . INec minus fortiter egit quam dixit;

*s r

nam eum zec repuggaus in meinivis [ex ,, Rom.

ümed

7. v. 23. fiec fumulus cavnis, nec augelus [athane,

Aqu

À

colaphizaus eum , a. Cor. 12a. v. 7

cum füis

vrliHil

1]

omnibus illiciis, affultibus & dolis ab amo-

ris tramite vel latum unguem in transver-

du

Ei:w,

OT

füm impellere poterat, 77 £s omnzibus fupera-

bat. Rom. 8. v. 37. Age jam, num ralis mens

Ltf

Antidiur

ii

,

etiam tibi fub pectore glifcit? An advería

"g.

eriam tibi oleum & ligna funt, queis in te

coleftis hec flamma nutriatur? An etiam

"Ht

tu Pauli exemplo cerus es,

"t

quia mneque

A

J

1013 ,

ueque — vita ,

neque inflamtia, nmeque

Sgïfmünf q

-

L Mf

Ed

De amore Dei.

589

Atf

j

futura, 2

eque fovtitudoy neque altitudo, meque

imyl)

cveatura alia potevit te fépavave a cbavitate Dst.

;

Jj

Rom.$.v. 58. Hic gradurm fifte; & ad hunc

!

NI

Mv

l

]

lapidem Lydium amorem tuum examina.

O quam triíte foret! fi proprer pugillum bordez

]s )

i

J

& fragmen panis, Ezech. 13. v. 19. Ji pro leutis

edulio Gen. 25. v. 33. &9 folio, quod vento vapi-

LR

l

fur, lfa. 40. v. 17. ff ob paululum mellis 1. Reg.

I»'

l

14. v. 43. derelinqueves DEUM fa&orem tuum ?

UL

!

Deut. 32. v. 15. ff illum projiceves pof? covpus

fuwiny Ezech. z3. v. 3$.. eique veddeves mala pro

"

ä

bonis, £2 odium pro dile&lione? Pfal. 108. v. $-

M:

M

fi reliéto colefti Sponfo anima tua zz[azivct

|

(

Wl

ol

amatores alienos! Ezech. 25. v. $. & Aim-

m

zivet ad res illicitas? Jerem. $. v. 8.

Si de-

ll At

fpecta Arca Dagoni litares, & pro re nihili

TU

fümmam Amabilitatem offenderes? Enim-

z imi!

vero talis fi es, tantum abeft, ut inftar Pauli

j* Nom.

in charitate folidatus fis, ut ne quidem pri-

m nl

mnum ejus gradum confcenderis, qui confi

NI

ftit in horrore & fuga peccati omnisque il-

y i

lius, quod puriffimis oculis infinitee illius fan-

. al

€&itudinis difplicet, & adverfatur. O Domi-

ne! pone [piritum tuum, fpiritum amoris, 25

J AEFW

í u

medio mei,eg fac , ut in praceptis tuis ambulem,

]

J

l

€9 judicia tua cuflodiam. Ezech. 36. v. 16. Strile

mtth

dlla in 1abulis cordis mei Prov. 7.v.3. 60dem dex-

F)ZL"J

tere tuz digito, quo olim illa zaPul;s Japideis

l

)

án monte Sinai infcvipfiflis Exod. 24. v. 14.. id-

n

1f

que tam fortiter, ut nulla pofthac obliviofa

í

L

transpreflione ex eo deleantur. Sola hujus

t

ith

23

teflerze rmemoria: /oc difplicet Numini, contra

Qoimnes

599

Pars Hf Caput IF.

wondtm f

omnes nzvos impervius mihi clypeus fït "Ài

Jl

f

W

Verum genuinus amor non folum nil agit;

x lm d

quod offendit Dilectum, eique injucundum

ss l

accidit ; fed etiam illa, quze eidem orara (ünt,

qine m

ideo folum peragit; quia ei placen. — Proin

ydariae (

puritas intentionis in operibus fingulis eít al-

(

zeyum fincerce dilectionis argumentum. Nara

2000

? AQdmor

(ut docet Clemens Alexandrinus Lib. 1. Stro-

sytctume

mat.) qui cbaritare pevetfus eff; opus bonum eo fine

7)

c.*-,"l ea

3 Ào

:5 quia DEuM amat;. 1$ operum ejus caufa

aul)uo lt

Lonoe graviffnna, nmo-wiica eff..— Aliud preeterea

gmodom .

qui fuis actionibus intendit, füpremam Do-

niiatem rite non diligit,

Nam fufbe&us Bet-

g a

nafdo ( Serm. $5.in Cant.) eff auor, cuti aliquid

d 16 v L

maofrui

aluud adipifcendi [pes fuffragari videtur. Et hine

eodem auétore amandus ef Deus absque in-

i,f

tuitu premii.

Nam charitas. vera mercena-

jimgfa)ï///D[(

ria non eft; quippe qua zoz querit, que [ua

tnmeríta

fünt.. Fevus Nuwmninis amor ft ipf» conteutus fibi

mulbef

ipf premiuin: efl; ueque. prater amatum . aliud

du

quavit. Haec Abbas melliftuus ibidem, Ex qui-

At Nn,u

bus patet, puriratem intentionis, infallibilem

ii temp

puri amoris indicem effe. Quapropter licet

RU. 1

f

apertis celt catava&tig Gen. 7. v. 11, deciduo in-

L

T

fïilü

L

de diluvio orci incendia extinguerentur ; li-

ZHH;

cet eluétante in altum omni elemento ignis;

A

Qu

empyrei atria comburerentur; tamen verus

1

*

d

1 npn

amator a priítina operandi methodo nil quic-

quam remittet. Licet negotia eriam fanéta,

At r

TU s

& optimo ex fine füfcepta, opratum minime

N ia

fortantur effectum ; ille nihilominus eque

Mp

pácatos vivit .dies,.- ac f conatui feliciffimus

re-

VO

De aiore Dei.

$9t

"ll j

i

re(ponderet füccefus. Contravero fecusqui

f

EU

agunt, fat aperte demonftrant, fuis operibus

non folum divinam fe, fed eciam humanam

At

inrendere laudem, fuasque actiones pravaia-

tentione corruptas fordefcere; fe autem ve-

Proin exa-

Il

ra charirate deftitutos languere.

i

n

mina, an non etiam tu ex hoc morbo decum-

um

bas? Anamor divinus fit unicum principi-

TU

um, incitamentum, & finis tuarum operatio-

]i

num? Annon fübinde incepi cum Dro &

Rhm

pro Dzo labores poitea ex amore proprio ob

)IR:T!

n

commodum privatum conünuentur? Dis-

quire, an & quam accurate illam a Paulo z.

Cor. 16. v. 14. preceptam ferves regulam:

LL

ompuia veftra i. cbavitate fiant ?. [ive mauduca-

E I

1

fijs five bibitis, five aliud quid facitis, omuia

fj

in majorem Dzai gloviam facite ? 1. Cor. 10. v. 3 1.

uam merito autem id a nobis exigatur, in

( f(kl;!'

'1

Il

J

propatulo eft; nam, teítante eodem Gen-

w'

TITRTIT

tium Doctore, zemo noffrum fibi vivit, fid

Domino; Rom. 14. v. 7. & 8. ergo juftum eft,

. D

nl

ut etiam nemo fibi operetur, fed ei, per

— —— ————— ÀÓ

Dein non noftri

j

quem vivit; & operatur.

(

u

fed Domini fumus; ur idem Apoftolus afleve-

M

au

rat Rom./ 14. v. $g.

Ergo cum, fuffraganti-

m g5

bus cunétislegibus, ager fructum ferat fuo

domino, cur non etiam tu Drgo? .O alme

[mmlïïä

"

Q fs

-

mortalium Creator! £otum bominemn jm'e eXÍ-

énme^

gis, qui totum bominem fecifli adeoque mizus

ze amat, qui tecum aliquid amat ; Aug.1.10.Confeff.

qng^

Jf

n

c. 29. minus teamart, qui minimum quid agit,

quod non omne ad te dirigit; qui vel femel re-

i

r

f

fpiraï.

592

Pars 1f Caput IF.

T

,

e qutetm

fpirat, quinteanhelet. O pulchritudo tam anti-

galivolün

qua $9 tam iova! o quam [ero, quam parum,

quam imperfecte ze amavi/ Ibid.

Sed dein-

at jnven

al t

ceps temporis moram atfectuum contentione

compenfabo. Imo jam nunc amo te, o Mens

3 & tam

pareo'ox

perfeétiffima! amo te toto corde, tota ani-

ma, totis viribus meis, idque pure prop-

Mi volunt

«t dir

ter te ac infinitam amabilitatem tuam. INulla

r etom l

fit operatio, que non femper & unice ren-

dat ad te.

Sanétus hic amor omnium dein-

ad. Pret

ibrim el

ceps actionum felix initium , fcopus & anima

fit.

3. dertium pure charitatis fipnum eft

t

AL

conforiitas voluntatis noftrae cum divina. Nam

(ut docet S. Dionyíius Areopagita de Ecclef,

al at

Hierarch.) amov virtus uiitiva efl non folum equa--

& hac n

liunm cum equalibus, féd etiam inferiorum cum

TiDütit; d

fuperiovibus.. Eiaec autem conjunctio obtineri

d'nim fipre

U

nequit nifi per conformationem voluntatum,

amtay nf

qua muruo amantres idem fentiant, & velint:

Mfis f

idem optent, & nolint. Id aflerit S. Bernar-

3 qunfi

dus Tra&. de vita folit. -ante finem , t//Z^] $ 720fi1'i

TU

Jpirmus, inquiens, cum Dto fum babetur,

i

Dzus

At

uando amima mom folum vult, quo

!)

f

vults fed

uando me quidem potefl aliud eelle,

1

3

Dzus oult.

FU, j

AW

gll(lï'll qtlü

Ex quo fequitur

"t

charitarem in hac mentium confenfione ve-

PU Mf

lut caufam in füo effectu confiftere; adeo-

i

MW

que hanc felici nexu prioris indicium effe.

Atf

Are

Dein (ut conmune adagium fert) amor aut

J

OHC, ilh

fimiles invenit, autfacit; ergo qui perfecte

divinam Majeítatem diligit, fe illi etiam per-

;c

Jj HJHC [

FUi

fecte affimilet, conformetque, neceffe eít ;

[

Nü

Qtom

per-

I

E .

De amnore Dei

595

/i

L)

!

perfe&e autem fe nunquam conformabit,

lI

quamdiu voluntatc ab eo difcordabir.

Ergo

LU ITe

repugnat inveniri genuinam charitatem fine

(

focia hzc unitate.

Nam animis amare, ac

N

n

l |

uniri, & tamen voluntatibus difcrepare, ac

]Uf

d,ve.h, paradoxum eft, Ergo ubi non-appa-

K D

ret hec voluntatum zquabilitas , ibi neque

n N

latet vera chantas Contra vero ubi illa pro-

II«

In

ik,

am hanc intus refidere, neminidu-

1

Ts

i

m e t Przterea verus amor (quz S. Igna-

USSX mml

tiji doctrina eft in lib. exerc:t. in contempla. de

Átmn d

&more) confiflüt. 2n qurua j

F'aculiatum, vevum C2

M

l) )d "l LOIII!IZ'!?ZZC(IUO/W !am autem Ane inté gï'O

noftri arbitrii facrificio non poteft fubfiftere

piena hec Deuw 'inter & hominem bonorum

[

M( l

CO'THI']LXD!O, ergo nec fOUhUS amor.

Quid-

t |

quid enim Supremo Numini dederis, fi illud

!

DQtaum,

—

totum negas,nihil dediíti; cum non tua,fed te

y velint

petat cocleftis Sponfus; te autem nunquam

, Demntt

donabis, quamdiu przcipuam tui partem, li-

!

Id IU

Il

berum nempe arbitrium, refervabis: Denique

l bMJ/.A ,

(ut ait Gregorxus Wagnus Lib. ro, Moral. cap.

ul D

4.) ille pevfe&e Creatorem dl/lUf J qui de fe fibi m-

HW

lil velinquit.

Jam vero principem animz fa-

cultatem tibi retinendo, te tibi totüm fervas.

y n

Ergo eum perfe&e non amas.

Ex quo fole'

i

jf

Clarxus patet fine voluntatis noftre cum di-

(iout P

vina confpiratione genuinam charitatem ha-

beri non poffe; illam vero hujus evidens

]

fignüm effe.

Hanc ergo precipuam rei par-

j qui "

jót

tem ad confcæncre tribunal nunc evoca, eam-

j

que examina, quanam potiffimum re a divina

'nc ,nï,

"

n

P

diffi-

*

L]

4

554

Pavs IlI. Caput IF.

diffideat? Quid Dzus te facere velit, quod

á PIDT

tuagere horreas? quam reculam aut affe&ti:

gl

onem creatam (ibi a te immolari cupiat, &

-;;;;;m!mncor(

uam tu dare avarus refpuas? Án eadem;

n

v

qua Job & Heli, mentis zquitate adverfa ex-

avl

cipas? num illa eorum verba: Zominus de-

sien Sipen

dit, Dominus abflulit: fit tomen Domini benedi-

rinb;etlt

Gum : Job. 1.v. 21. item : Dominus eff ? quod Lo-

mmdo. d

uum e[t in. oculis [uis, faciat ; 1. Reg.3. v. 18. pre«

tf O )

mente finiftra forte, etiámi tibi familiare ícu-

Tj titti

tum fint? Age,anmalles ex Dri voluntate

ln, a enp

potius effe vilis vermicülus, quam fine illa

setutotlüs (

fublimis Seraphinus? num potius eligeres

qutio lh

cum illa nihil agere, & continuo egrotare;

r 1 n

quam fine illa fidei lumine totum mundum

ftim dl j

illatrare? An magis velles ex Numinis nu-

t [f iij

tu quxvis atrocia pati, quam fine illa delitiis

aflluere? . . , Hicequidem inrgemifcis, &

iU f f

LO

ab iíto ce gradu longiffime remotum doles;

Et tamen is perfeétz charitatis inidividuus

Atl

Comes eft. Ergo faltem difpice; ar cadaver

w (

"n i

hominis, & baculus fenis taum pariter fym-

bolum fint, ità uc equali facilitate attolli te;

3 m

"i Is

& abjici: veítiri, & nudari finas? An xque

indifferens ad honores & contemptus, ad

UT tj

commoda vel incommoda, quam fcülpta ex

"t n

marmore ítatua fis? vel nüm faltem ad om-

"At d

I-s:u, iW

]

nem locum & quodvis munus tua fe indiffe-

'rïTlI

fentia extendat? Quantum hac in re deficis;

"t li

tantum ab amoris perfectione recedis. Hu-

()m

^

jus ergo defe&um ut emendes, fepius cumi

' M

ïm

l

5aulo; & eodem, quo ipfe; animo fufpira: Do-

T

fhis

D

Al i

De ainoré Dei;

595

Hf, Uüfl

liuijé, quid me is facere? A& 9. v. 3. moxque

l lm[

intelle&ta ejus voluntate, cum Davide excla-

yit,

T

ina : paratum cor aeum Dus : pavatum cor meum.

Pf.197. v.4. O Supreme Moderatot orbis! guz

W

j eyü j

lt

( d

üppendis tvibus digitis snolem terva, la. 40 v. 13;

eandetn Sapientia veluti totidem digitis gu-

i 'z:v

Wi

!

berrando;en!totumtne tuo nucüi regendum

Comrnitto;

Sicut lutusn in manm figult; fic &go

Vb

AV

Ul

12 muüuiua; Jerem. i8. v. 6.

ra €g rever[d

du i.

ii

jáue pev circultum 5 pavatus a

od fum.

'TThom. à Kemp. l. 3; b. i$. Et hinc in con-

t

Ípectu totiüs curie cocleftis etiami ego cüm

y dite

lgnatio /ertaze privo me , ut [ponte vin&hu$

J ægmuz:,

fequar . iei pvoréflov mibil velle me; mifi. quod

n nundi

Jjt

feiám . velle te. — Fac. inécum ficut [cis j €9. viss

maw [cio, quod amatov [is 4wmore [olo douá

lh

$é, uf égo quoqué améi te;. — Hec dando

jits, d

dalis oinmia; 4. Qüuartum denique generofi

ytdolas

amoris indicium eft; multa pro dile&o ac

ii

j t

inigna ageré,; & pati; quorum ütrumque

operationis notine intelligitur: - Ità fentit

ael

|

m

|

Gregorius magnus Lib. i. in i; Reg; 4. frggumi

X

moris ; inquiens , zoz eff im affetlione aminti

à

U

|

Jed 19 flüdio bone opevatiowis. Tiuic fententis

éfpot

füffragatur Bernardus , ita differens: zuzc

m dhlw

f

m

veré DsüM diligis ; ff pro amore illius bona;

oD

qu& pótes ; opeYavis, moxque füi effati hanc

ul

raüonem fübdit; dicens: zam árór , ff &eré

j

|

nmrf»

".

amor eff , dnagua operatuy 3 [ vero uon opevátur;

s

ümov m ef[f.

Unde im Cauticis Canticorum

)

D

eju$dem Abbatis verba fünt)) Spon[us Chriz

|

j

Q [Ulf ;

u$ ad Spon[atà amimain ait: pone me ut fignücils

Ppai

lul

596

Pavs HIT. Caput IF.

hun fuper cor tuum , ut frgnaculum fuper bra-

F Amot

cbiuwm tuum. iNow [olum cult pomi fuper cor,

iil qui p

fed. etiam fuper bvacbium , quia i covde funt tan-

: dii ] :Jif )

zum coygitationes: at im bvacbio funt operation:s.

4 Hs (

[

Evgo nonm folum fupev. cov, fed pvocipue fupra

gpti

bracbium Spon[ze Dilecus ut figpaculum vult pouis

:)g

lls f

w

2;

quia quamum is ab amima [ané

Ia diligaturs a£iio-

!

dirinis t

Hzc ille , Serm. 5 1.

ze potifimum defignatur.

qum trédab

demodo bene vivendi,

Ex quo fequitur mag-

1n

I

i

g dhtqit

narum rerum pro Dzo patrationem infallibi-

Aï*.'".h

: Troy.:

le charitatis divinz indicium effe. .

Nam

nyhns p

(que pii Aícetm obfervatio eítde imit. Chri-

fila TO5 m

ftil.3.c. $.) qui gom efl pavatus oimia pati ,

& proDiüd

€g ad voluntatem flare. dile&i , non. eft dignus

tim prost

anutor appellavi.. Oportet amantem omnia dura

TL Veram

&j amava pvopter dile&um — libenmzer. ampletti :

00 ampri (

uzec ob contravia accidentia ab eo. deflctti.

Se-

at prop

cus qui fecerit, adhucfortis & prudens ama-

tor non eft.

1 10pUnmem

1

Inquire itaque, qua fidelitate

ss a

auícultes divinis 1nftinctibus ad hoc velillud

LUf o

patrandum, aut omittendum te impellenti-

I

?

A8 IT

[*

S

bus?. Qua aviditate arripias occafiones mag-

f nfb !

num aliquid pro augenda Numinis gloria,

fflJ*.'f.m &mmi; [

aut promovenda aliorum falute explendi ?

n tibi conícius fis ,

te per vitze curfüum

?iïiQTin;;'&hi;

tale quid aut generofe egiffe, aut patienter

MUU

X tiind

tuliffe, quod obtinendz finalis gratiz pru-

dentem tibi fpem faciat ? Tandem difpice,

-..".v'mp[u eü) |

qualem actum heroicum exerceri a te repe-

W:ï[; dfbll

ls

vatmi

titis impulübus petatítans , &pulíans ad

cordis oftium Daus? Hac in re fürdum age-

ï autgm (

re, magnum animi frigus argueret, & in-

hi

r

gen-

9t n

|

- De amore Dei.

597

Vf

gentem amoris defectum.

O Domine

[rsu ! qui igmem vemiffü muttere im tevram,

ncc aliud wis,

mifi ut accendatur Luc. 1i2.

v. 49. muftr, quefo, a me hoc cor lapideum,

quo hactenus tot amoris tui fpicula dura cau-

rtes elu(i; £2 da mibi corv cavueum, Ezech. 11.v.

m

19.

divinis motibus aptum: & omnem ad

putum tractabile.

Succende

in eo illum

diving charitaris zggems qui mumquam dicit,

h.

fufficit ; Prov. 3o. v. 17. fedfemper in altum

evolans plus ultra tendit.

Da; ut eo ani-

du

mata mens mea generofos aífurpat inaufus,

& proLilecto magnaoperandofe vere aman-

tecm

robet.

:

,

[/|

J

II. Verum fruftra dignofcendo, & acqui-

rendo amori divino nos impendimus, nifi

*

amorem proprium continuo certamine ala-

Jinsame

cres impugnemus.

Hic enim prioris jura-

fddhtat

tus eft hoftis, emulus & rivalis; ita quidem

evel

j

u

ut oriente uno, alter occidat: ftante uno,

mgeïten:i.

alter corruat: prevalente uno, alter fuccum-

Qons m

bat, neceffe fit,

Nam teíte Augufítino Lib.

j

de fpiritu & anima, agima per odium fui proficit

D

12 ainort Dg1; & hinc quantum te oderis, tan-

I

j

0

tum Numen amabis; nec poterit ad te intrare

n;x "

Ratio

ul

amor Dzi, nifi inde exulet amor tui.

qu

in promptu e(t, quod enim charitatem divi-

Ti

nam impedit, debilitat, expellir, fünt gratiee

ï

url 1

fï

neglectus, animi tepor, & graves lapfus.

j

]am autem amor proprius eft gratie obfta-

(uti

culum , fervoris excidium, & fcaturigo pec-

catorum. Eít radix omnium morborum ani-

W

qu

IB

ma,

f98

Pavs. HHT. Caput IF;

TmueE nutrlx quorumhbet in orbe vmorum

ff mun flt

« Intetti

anteüonanus cuneétarum rebellium cupldxta-

Qntdfy

tum : principium, cuftos, & fulcrum omnium

pravarum molitionum. — E(tinimicus perni-

tin Qu

i o

ciofiffimus, ( quia domefticus) qui in cordis

medio fua caftra metatur, quem infitum na-

f quHHa

rure nobifcum 1nd1v1du1c:1rcum€er1mus Eft

qtions corT

inimicus callidiffimus, & ad fallendum apn('

yn & n

fimus zque ac pertinaciffimus.

Eft inimi-

Sum (ontta.

cus non ni(; maxima cum difficultate fupe-

u prop

randus qui infirmari, & fübiei potett, om-

rouOl' pïOX

niro deleri non poteft.

Denique eft inimi-

n w vittur

cu: infeafiffimus Dro, cui debitam affectio-

ys Leme p

nem preripit: m.e[hfïlmus homini, quem in

Adprimm

preens exirium impellir; cum enim arcis,

fert omni &

quam obfidet, quodammodo dominus fit:

Dodor Dapl

czxcara fucis ratione,. voluntetem dominam

TOR Val

futs

rlanditiis fafciner, & innita cum carne

fU f

& fenlibus confpiratione, cum doemone col.

VP

D

emanann

ludar ;. neceffario animam fibi mancipatam in

«Mffl 1, lïfx

f'J «nmum difcrimen. adducit.

Unde veriffie

LURT

ma Auguftini f'enrenra eft C

Cap. 26. Manual,

'Tlm;»1(

dicenris; ficut. totwum. bominis bouum eff. amare

TRU t

DsuM ; « torum bowinis malum fji amave [eips

15 WO It

fu.

Adeoque vitium boc ( at Idem tra&.i12 3.

1

H

yi

ii

in Joan.concludit ) maxime cavendurm eft , utpo-

N d

jea quo tanta mala proc edut.

Magnum pro-

um df

in operz pretium erit genuina, queis hzc

eflis difcernitur ,

1]

figna in medium attuliffe,

;dque eo magis, cumplemtxs]al vam induere,

ndocrm

Uüu [ h

ä& virtutis palho fe obtegere eidem familiar-

riíli-

"n f

pf

p j qw

l

De amove. Det.

599

T

riffimum fit.

Porro ficut fuga peccati,

d.

puritas intentionis, conformitas cum divina

WR

voluntate, & grandium pro dilecto rerum

p

operatio quatuor precipua amoris divini in-

Mu

dicia feu comites fünt; ita e contrario lapfü-

nf;mmr;a-,

um frequentia orta ex cecitate mentis: in-

IUS, [

J

tentionis corruptio profluens ex nimia ho-

110

noruimn & commoditatum appetentia : noftri

AT

abitrii contra divinum rebellio füfcitata a vo-

tl

luntate propria; denique enervis ad bonum

TR

laneuor proveniens ab horrore difficultatum

Il

d ini

in via virtutis füperandarum , domeftice hu-

T d

jus Lernze proditorii indices ac focii funt.

l qd

Ad primum quod attinet, de eo teftimonium

DIf

fert omni exceptione majus ipfe Gentium

l

[

Do&or Paulus; dum enim, ad Timotheum

50m:n;n;

ícribens, vaticinatur, fore bomines feip[os aman-

u

?55; mox texit inpentem nevorum ex hoc

Qnecoh

D ia UPs

fonte emanantium feriem , fübjungendo:

um i

evunt. cupidi, elati, Juperbi, blasphemi, 1ngrati ,

w

1

inquieti, criminatoves , incontinentes, immnites,

m:.

f, Mb

2. Tim. 3. v. 2. Quorum omnium amorem

proprium unicam originem effe, clare tefta-

(

tur his verbis initio pofitis, nempe: erun£f

ml

bomines Jeipfos amantes; quo innuit; hoc mor-

"a

bo laborare, & frequentibus noxis fcatere

Huic Apoftoli fententize

q

fynonymum efíe.

a

fuffragatur Theologorum Phabus Aquinas ,

um

dum docet r. z. Q. 77. a. 4. ad s. matifefhum

e[fe, quod inordinatus amor fui fit cau[a omuis pec-

um

n

cati.Quin imo ipfe jam eft omne nefas & pec-

j/g

catum ; quiaineo (tanquam in fonte mvu-

Y

p

600

Pavs II Caput IF.

li ) cetera omnia continentur, nullumque

j r

in terris flapinum eít, quod inde (üum non

j eiäflï

[

ducat initium.

[ u

l

Proin quicunque hoc mon-

i

.flrum in finu fovet, omnia fecum piacula cir-

qdi

figls

cumfert, qua, licer explicita non íint, fünt

g, n

fnkelï nond

tamen ( ut Philofophi loquuntur) in poten-

.tia, & quodammodo inchoata; quz, quam-

vv d-

; vis nos.non-femper noxios afficiant, reddunt

st (

s ori

.tamen. nunquam non calamitofos.

Accedit,

.quod.inteítina heec lues pravis cupidiratibug

qu

u B

omne robur.íuppeditert, deemonis fidelem

J

?

Qdum

miniftrum agat, mundo fümme amicus fir,

d dpinpt

fenfibus.omnia permitrat, carni in omnibus

Bndimr, f

,connivear. Quisergo neget, eundem omnium

pino. defphi

,Vitlorum marricem lacunam effe ? Nec mi-

;im'rus Gd

J

rum;/icut egninominisaybor mala malos feu&tus fa-

!

p

eit, nec (oteft. mifi malos proferre ; Matth. 7. v. 17.

RUE 0 Je.

& 18. fic quoque ex vitioía hac radice non

Cont

T

ic

ire confueverunt.

njfi pl'urimi:defeé&tus pullü

-

Ex quorum copia tanqu

1 füis ex fructibus

TA W [!j

IIU:*X l

nfelhx hac arbor facile

onofcirur. Fiujus

J

I

t

!

lle.Pontifex Gre-

rationem af(fignat magnus

ag

gorius, Lib. 3. Moral. c. 1.,& Homil, 4. in Ezech.

( QU

ita difflerens: vehemernter claudit oculum cordis

TW

lj

ainor privatus s boc autem claufo, facilein quodvis

i, Q

l

analum precipites ferimurs cum , quo vuamus ,

zon agno[cumus:,Unde fit, ut talis caeco impe-

1 AAVHW'

tu pergens, improvido pede in obvios often-

j

L

!

fionum lapides. identidem incurrat, & fic

À

innumerabilium culparum ífe reum conftiruat,

Itdelo

:l

M

;

Heaecautem cecitas mentis , quam prafens,

BU

de quo hic apitur , morbus in animam indu-

Cit;

A ipp i

JIn '

^

De amore Dei.

601

(Ia

cit , Auctore Tertulliano; geminos effectus

arit; I. efficit, uz zalis gom videat , quod eft :

a. ut videat , quod gon efl. Inpryimis ergo ejus-

Wab

modi fui ipfius idololatra zoz videt , quod eff ;

hoc eft; non videt, fuos errores, queis reip-

fa (catet: non agnofcit fuas cupiditates, queis

)

VUill

revera ardet: non diftinguir füorum lapfuum

gravitatem; copiam, & foeditat

em , queis

"

turpiter fordet; ipía fua vitia effe virtutes

Ex altera vero parte videt, quod

repurat.

uontfl; dum feipfum fibimet longe alium

efle depingit, quam qualis eft;..dum fibi

1(

Iml

hw

nere

nere ,

queis om-

Lblanditur, fe dotibus emi

nino deflituitur: meritds preítare, queis

penitus caret :

habilitate & induítriz ex-

Verbo:

nor

cellere,; qua plane deficit.

hMT

obfervat in fe maculas, queis tamen fade

i 0T.

Íquallet.

Contra vero cernitin fe praroga-

UI

:

tivas, quarum nec umbram habet, & ob

OU

quas tamen varios honores & commoda fibi

r T

N

.u

j

pr« aliis deberi exiftimat; & hoc ideo , quia

ov

uv

(

nempe 777 videt, quod e[f ; & illufüs videt, quod

noii fl.. Id quod exitialis füi ipfius amorls ef-

n *e

fectus & fignum ett.

Proin fi eadem animi

cccirate etiam tu labores; fi te quoque de-

l

ip i

prehendas efle fime ajfe&fione, fine pace ,. [ie

benigmitate, pvotervum, incomtuuentem, tumi-

C0

1090

tdzwz, eg volzl,üf(ztzmz amatorem, 2. Tim. 3. v. 3.

y

35

o

ftd

j

aut aliis fimilibus noxis plenum; ne dubit

te quoque effe hominem fui amantem a

Pau-

nl

lo .deftriptum, cui fànando. non alia melior

1l

medicinà applicari pote

ít, ac illafic; quam

p i

Chri-

Pp ;5

602

P/m II Caoput IF.

af

Chriftus in Evangelio prefcripfit , dicendo:

.

q

qui amat amimam fz'tqm , perdet ean

p

g Cämpis

(g qui

iym b m

odit animam [uam, im vita

m eternam cuftodit

€471; Joan. 12. v. ig. QUi vero mou odit ani-

g, a

mau [uam , non poteff sneus effe difcipulus, Luc,

vt

jpe QUf

14. v. 26. Et hxc mentis cecitas, quz tot

defectuum mater audit, amoris proprii fi-

ss omnis of

j

slht

o Sinone

lia, ejusque principalis index eft.

2, AL-

terum eft inrentionis depravatio: & diftorta

eys inrent

ejusdem ab ultimo fine aberratio ex nimia

ris fpnis v

diu, M

honoris & cuticule cura profluens. Cum

enimamor propriuscarnis commoda & nomi-

gt arte &

nis excellentiam venatica fagacirate in cun-

gus p

&tis folicite aucupetur; neceífario omnem in-

, t n

rentionis puritatem , virtutis perfectionem;

lliqus lum

tfcu, d

& charitatis lorem vafre deftruit, pe(Tumdat,

& corrumpit.Unde fit, ut, quemadmodum

1 emjtis p

axalto lol

ille Jraco maguus , a Joanne in Apocalypfi 14.

v. 4. defcriptus, fia cauda tertiam pavtem [lel-

üms, ial

lorum celi poft fe in ruinam traXit; ita quo-

As t onf

que venenata lizc lues potiffimam actionum

madis t

noftrarum & meritorum partem vitiet, per-

nf r

dat, & depravet. Et quia cum Lucifero /i-

IG0tt n

milis effe 4itiffimo ambit 1. 14. v. 14. inanis

t nj ln

heec bulla & turgidum nihil; etiam fe in om-

ï:M n lj perf'

nibus mira dexteritate ac ver(ütia quarit, &

ü ,f ! ix mïbif

proultimo operum fine conftituir, Sicut enim

1t)

MY

Va d

wuver[a proptev. femetipfum operatur. Dominus,

^ Quf

Prov. 16. v. 4. fümmamque gloriam ac felicita-

mme) W t

tem in omnibus fpectat; ita quoque hac pe-

" tmy] Bs

ftis omnia propter feagit, füam exiftimatio-

at fj a

nem & commoditatem ubique prenfan

h

"n Umnium ti

De amere D.

603

ts

[nflar flatuce illius aurez ; a Nabuchodono-

fore in campis Babylonicis pofitae, etiam hoc

idolam ab omnibus cernuo poplite adorari

cupit ; erecta fibi in medio cordis ara cum

D

hac epigraphe: modo mibi. Appetentia ex-

cellentiae , cura cuticule funt duo poli, circa

Ncn

quos omnis operationum moles ab hoc do-

|

l

i

imeltico Sinone circumvolvitur, & quo oin-

&&Vi

^:f

l

nis ejus inrentio dirieitur.

Unde etiam ille

Bu

ex his fignis veluti ignis ex famo facile dig-

M

nofcitrur,

Nihilominus tamen cum non fiae

M

multa arte & fübdola vafricie exequi foleat,

EUA

opus pariter eft acuto prorfus & lynceo ob-

KOR

tutu, ut flexuofe ejus fraudes detegantur.

Aliquas folummodo noras hic obiter indica£

nj

fe füfficiat, Sice. g. fi aliquid boni agas; vel

(imodum

mali emittas publice vel coram alis, quod

in occulto folus effes intermiffurus, aut com-

aïypfl l

miffurus, Siad opera arbitraria prompriori

at

o

alacritate te conferas quam ad ordinaria, &

a preepofitis prefcripta; vel í1in his peragen-

Vi

m

i P

dis omnino tardus, difficilis, & ignavus fis.

Si de optato negotiorum fücceffu fingulari-

D

M

ter leteris; de finitro autem nimium triíte-

ris, aut in iis perficiendis nimia folicitudine

mkr

['e«t«

angi te , & turbari finas. Denique fi folum

3 u

[

u

iv

a

tunc imperatam actionem magna fedulidate

Jl

obeas , quando per eam fperandum quid ab

I

rror

homine, vel timendum imminer. Secus vero

KL

ubi ejusmodi fípes aut timor abe

ft, fi eam

Q W

ln

ofcitanter folum deproperes; nullus dubita,

)u

horum omnium amorem tui ipfius primumn

Inoto-

lj

A

604.

Pavs- H Caput. IF.

cys

yüis a.

motorem elíl.

Nam fimilia p

lcc

dictam in

f ;Lf

animo hydram nidulari abunde probant. Ut

f, lid

Jl

rl

ergo intentio tua ab omni finiftro affectu de-

1

'qn

il

lls

,

fecata, ficur virgula fumi ex aromatibur myr-

ii Qptity

f

b

vbe & thuris. n

inquam non recta ad cclum

|

t

fdixreïn ] u

^

afcendat. per ;

riutm hujas mundi, Canr. 5.

v. 6. aQionum tuarum

jnom füdo

principia & fines San-

gutor a

€tuarii pondere fzpius examina.

Et ne vel

yinans La

fic vulpino aftu circumveniaris, blando ni-

mamoltt; d

mium ne crede colori: nihil non füfpectum

habeas: in omaes etiam occultiffimas cordis

jb Vi

moriones argus efto.

Precipue vero illud

? Gs copit

B. Magdalenz de Pazzis monitum tibi habeas

amdecerpl

cor

[

nr

a Nomen

nendatum 4. Parte vite c. 34. docentis:

VC

duos cffe oculos (adeoque figna) amoris-proprü

271

o]uilf. J

"n

alteva

UL

h dl

bonoris veputatioueu, alterum caynis u-

(

DAoL.

D

Ieer

fualitatem ; quift evuautur ,amorem proprium,nec

[:

non pronuenrer

n inde intentionis deprava-

i m

&

QUS, C

p

tionem, qua ejus indicium eft, Zau4 mul-

ztuin timendaim effe. Proin effo morzificatus (mo-

l

M

net pius àáfcera) ac butuilis, G n ommibus pu-

ïpïum

lol

vai intemtiogein babebis ; amovis infuper proprii

victor evis.

3. Tertium fymptoma, ex quo

ittm W

l

|

hic morbus detegitur, eít di(fenfio arbitrii

Va

noftri cum divino, creata a voluntate pro-

!H t g

Pria; qua amoris proprii fpuria foboles,

BEU

adeoque & ejus index eft.

Nam hec, an-

TR o

I De

cillante appetitu, folum illa vult, qua per-

ugq

MU

f

verfe fui ipfius affectioni blandiuntur. Con-

l

eldn &

tra vero illa horret, quz eidem adver(anturs

!

in

ac proin illud exitiale inftrumentum eft,.quo

tl

)

pravus erga fe ipfum affectus pracipue uti-

i

1

tur,

Jj:

De ameve Dei.

605

!

tur, utfuis cupiditatibus velificet. 'Quod

enim ifte füadet, illa appetit: quod dif-

uadet;

illa

ugit :

quod

íte

defide-

j

j

Cw:i

rat, per illaam fieri imperat; quod vero

s

omitti optat, per illam averruncari mandat ;

ita quidem , ut ficut ifte, eft omnium in orbe

malorum fuafor & auctor, itailla eorundem

h

iX

12X

EXEE

fit patrator &actor. * Sic exempli gratia, v

A

dominans Lucifero füi amor. /

C

l

üflimi thro-

num ambiit, mox voluntas propria clafficum

infonuir. Vix ille in Progenitoribus fimilis

efle diis:cupiit, mox hec vetitüm fibi po-

^

mum decerpfit. Vix ille Nabuchodonofori

d

eum Numen ef(fe perfuafit, mio

&

ifta adorart

voluit.

272

of

Jubeat.licet Deus:

fub.1e evit app

£us tuus, €g u dominaberis iij

f::Gen. 4. v. 7.

l

n

precipiat licet Chriftus: difpzte a me, quia

/

mis [um Qy bumilis corde; Matth. 11. v. 29.

deufa*:a-

nihilominus, cum ccleítis hac doc

tiL

rin

ia do-

haud n

meíticee huic Sireni minime arrideat, mox ei

notUs (v

confenriens voluntas propria; jugi impatiens,

i p

prorervarecalcitrat. Exinde patet, voluntatem

F fUd

propriam amori proprio fidelem in omni-

n dQ

bus mini(tram, adjutricem; & fociam , ver-

nf ar'n,f»i:

bo: mali corvi malum ovum , adeoque &

Jut

I

)

Nl

J

fignum effe, unde ille indubie cognofcitur.

Quantopere autem ea divine repugnet,

( LL

E

?.

quantaque petulantia eandem oppugnet, in-

D

xmwi

de manifeftum eft, quod 7ezquam pullum

u

onagvà libevum [e natum. putans, Job. 11. v. 12*

J

cum obfílinato Pharaone füperba etiam ipfa

i

1

[ 'L'Oc;'ffh'l

T

percontetur : quis eff Dominusyur aucdia:

u

ej"ï'ï

|

j

6cG

Pavs II Caput 1F

DEU

ejus ^ iefeio Dominum ;

Exod. $, v. 1. egoþlþ

: as (ond

nullius vedigav poteflate: 1. Cor. 6. v. 12; mon

«in t o

Jerviam. Jerem. à. v. 26,

Quid ergo mirum;

j:]'dmbumu ]F

quod irritata Numinis juflitia, & ommem for-

tlnur b

tium aymatuvain induía, Cant. 4: v. 4. acuat duz

vau iata ii lanceain j Sap. g. v. 21. & in folum

U t ï]

il

hunc hoftem omnem fuüuroris füi nimburi

üri

exoneret; quod folumi "hoc vitium caftipet;

& damnet? folum dico; nam, cutii vindex

stingi

AE Toentl

ícelerütn D&vs rebelles angelos e ceelo vudez-

tibus inferni dcivadloss in tavtarura tradidit cyus

anon etiam.

DITTQATIT

clados , a. Petri 1. v. 4« cum temporibus Noà;

^m rulpia

plueis quadraginta diebus eg quadYaginta notli-

bus füper zerram . delevit omnueim Julftantiam ab

m r

bonine üfque ad £

ectis ; Gfan, 7i:V. 4.& 23.; cuni

Alpitn 16

Aundes t

denique cuvrus Pbaraonis cum éxercitu ejus pro«

jecit m mare , Nxod; ig. v. 4.. ejusque juffü

mfecundu,

