aperieus fevva os fuumn deglutiit Datbau $g. Abis

MAULT

EX

YoZ ; Num, 16. v. 36; cuiti; inqüami , ultricid

h&c furoris fui monumenta poneret irata

las

Themis, quid aliud puzzt, querit Bernar:

&vl

dus; preter voluutatem propriam ?. Ceffet vo-

d t

luntas proprià peccáre; & plecteré ceflabit

Bs

Dzus.

Iio (pereit Mellifuus Sesm. j. de

"t

L

Afens; Dom.) cefft voluntas pyroprid ; 69 in-

VOf i

fevaus mom erit.

4gp juem eunn ignis ile dez

W;m,-

Jeviet ; wifiig propriam volümtatem $— Étiam

^ l»u)/,(

3 U

nunc cum frigus aut. faiem ; aut aliquid aliud

atimur , quid leditar 5

ifüi volumtas pvopyia $

LU m

f

&c ergo cum princeps &ünicus fpiculorati

mll.fäm ! be

divinz Nemefis fcopus fit, eidem eam tumid

N

Ut i

pariter odio effe; confequens eft; Quam per«

wuii,t

m

Blcigs

UTI

qu

De amore Dei,

607

hiciofüm autem idem hoc monftrum homini

Afj

Vb qui

fit; inde concluditur, quod eum omni fpoliet

d

inerito, & noxia metamorphofi ipfum aurum

j

in plumbum, ipfüm bonum in malum vertat;

Vl

üti teftatur Abbas Claravallenfis (Serm. 72. iu

t

à

San&.) ita te alloquens: grande malum propria

voluntas ef? qua fit,ut bona tua tibi bona mon füut.

Jl

Íagno igitur hujus horrore concepto, dili-

j

genter inquire, an hzc bellua non etiam in-

cagwinïex

tratuz mentis penetralia ftabuletur? Vide,

tll

àn noni etiam 27 nEejejxmz'i tui inveutatur volumis

Nam effrons hoc mon-s

puriüus&

?as tua ? 1a. $. v. 3

ftrum vulpina fimulatione in ipfum etiamSan-

Guarium irrepere furtivo pede non veretur;

hn m

) Wi

Difpice,an non etiamtu in tuo fenfü nimium

ll

ábundes, tuoque judicio tenacius adliereas ?

ul

numfecundum pii Afceteemonitum potius alié-

sj

/

hiàm quam tuam fequi ftudeas opinionem?Per-

pende, quam integre, prompte & cece Prz-

T

jro

n

Qiere Vl

pofitis obedtas? an non etiam tu obmurmus

t Dirn

ranti propriz voluntati pronas nimium aures

prebeas? Certe fi illam intimius nofles; tan-

Of

to affectu ei minime adhzreres.

Nam volun«

Qu a

7a5 uoftvayin pritiri bominis prevaricatione vitia-

i Sgrm. ; j

,

7a, ait S. Profper Lib. 1. de vocat. gentium ) vaga

Il

eft incerta, imperitas infirma ad ageudum, in cu-

11

piditatibus ceeca, ità bonovibus tumida, in curis an-

[h(

xia, [ufpicionibus iuquieta , glorie quam virtutis

il d

eupidior, fame quam [cientiee fludiofior, Et hanc

adeo miferam, rebellem, & vitiofam volun-

QU W

sl

tatem amato Numini victimami confecrare

m uf

:j

tü renuas, tibique grave accidat, illam velut

d

QA

ánás

)

608

Pars LI. Caput IF.

mmgiza

anathema afligere pedi illius crucis, in qua

Dzus- Homo amore tui, abdicata' voluntite

p

fua, eff fa&us obedieus ufgue ad movtem ? Phil. 2.

o

st d

v.$. Tantum a te abíit probrum. Illa Chriíti

verba: Pater, uon mea, [ed tua volumtas fiat, Luc.

; b etü

22.Y. 42. jtem illa: quz fecerzt voluitatem Patvis

sl

oxilefrme

1nei, pfe meus. j'i'"(z;fn ;€g forov,es inater ef ; Matth.

i

9

ia10, Verba tibi ftimulo fint,

TE

12. V. £0. hec,inq

ut & tu illis laudatis ab Augul(tino beatis an-

i terore l

450

numerari fatagas , qui voluutatezn [uam ad

CU-—

viis motlon

hun

2

*

atem Dst diri,

d

?

€7 ad voluntatem divisam,

iproin Dd

n0n ad jimm incurvare comastur.In Enchirid. Mo-

1 Qu nob

rem gere monenti Bernardo, Serm. 7 1. in Cant,

taeille al

ac fuge Jangu

un bauc, & omnia veliquifli ;

omyjllay

baec éAitin omgia trabit ad e

vrebus ardü

: pore Dauc,eg juguim

quam multiplex abecifli. Sic enim atertiaamo-

tnt du a

ris proprii nota, feu a diffen(ione voluntatis

"tUf

propriz cum divina imimunis eris. '4. Quar-

lum vel

tum denique hujus mali indicium in enervi

r

]

!

tt pref

quodam àd bonumlanguore confiftit, prove-

niente ab horrore difficultatum in via virtu-

AA

Ts p

Í

tis füuperandarum. Nam aJffine, & fufline : ab-

jovlace

M

ftine ab iis, quz fenfibus fünt grata ; füftine

^nS Cl d

ea, quz eisdem fünt ingrata; geminx funt tef-

At;

ferz in pugna fpirirali ufitate. Irem agere, &

"utty i

fati: agere bona, & pati mala, geminum fünt

t C

Ícutum genuini militis Chrifti..— nce te. ip-

fum : veuuntia omgibus : tolle cvucem tuam, dici-

.'[d! W? Ml

5

"I D

pulorum zterne Veritatis vulgare idiomací

*o

V t

ii (Ii

Porro illud omne amori proprio u..-v:r-' te

qQuid, barbarum ac crudele, aróuum nimis

hl [Otu,n

1

IU ad:fr

T".J :

A i.

i'mpofl?bilc videtur. Per iíta fecurim

fer

"l

j

609

^

De amoré Dei;

férrum gulz admoveri, internecinam fibi cla-

dem pararifentit, & vider. Hinc pallet, tre-

l

pidat, horret; & hanc fui refrznationem na-

d

turaliter faftidiens, lethali languore decum-

bit. Etfi etiam fübin voluntas , gratize motu

impulía, fan&itudinis fe&miram inire paret,

mox ille fremens exclamat: /eo eff ip via, &2

leena im itinevibus 5 Prov. 26. v.13. quo pan-

nico terrore fenfus omnes replet, & reliquas

cordis motiones ad rebellandum commovet.

Ut proin Delphica tripode minime indigea-

mus;, quz nobis morbi hujus caufam prodat.

Nempe ille affli&ationüm fui & abje&tionum

horror,illa piarum exercitationum naufea, &

li

in rebus arduis torpor, genimina illius vipe-

Til

re funt, cui amor proprius a fanctis Patribus

I

affimilasur ; utpoteex quibus induübitato colli-

r

gitur, illum velut anguem hac fub herba latere;

ia

D

jam autem przfentiffimum huic malo reme«

i yot

dium efbut quicunqueillo laboras; generofum

'

v iC

concipias propofitum , perenni hunc hoftem

bello laceffendi, & ringente eo , ad perfe-

qu

t

&ionis culmen elu&andi , memor illius effa-

nnzlit

tiThoms a Kempis de im.Chrift, l. 1. c.2 g. Zantumt

h

proficies, quantum tibi vim intuleris.. Nam quid

ena

I!

j

emipu

]

quid obtentat fallax. & mendax tui amor, fo-

uj

lida virtus so; fupra zeeff, meque procul pofitas

u caufevis , €g' dicas: quis ex tobis potevit trans-

TU

fretave mave ?. [ed. juxtate eff fermo valde ; Deut;

jo. v. 12. totumin tua fitum, eft poteftarej

Jan |

D

'"Tempus adeft, occafio favet, gratia urget,

folum fupereft, ut mazum aratro animofeade

qi

q

759

" 410

Pars IIl Caput 1F..

p pfOP'i"

smoveae; nec pofthac refpiciensvetro a cepto de-

'

gt Vl

rtuu'g

fitas , Luc. 9. v. 62. amoris proprii lenociniis

m

pelle&tus; cujus hic ipfe enervis ad bonum

j p!!lïu

languor evidens indicium foret.

j. Cete-

& hl

rum quamvis quatuor illa ha&tenus affignata

;ï:rüo,ïqüa*

jus, n

familiaris hujus mali (igna ejus generis fint ,

ut ex illis hzc mephitis facili negotio olfie-

i opilts

^

jegeiüs l

ri, ac dignofci queat; nihilominus tamen

plures adhuc alios zque noxios producit eí-

tinerrtent

yodentia,

fe&tus, ex quibus ejusdem naturam nocendi-

ue vim acutius diícernas ; licet. Illius enim

ii ii

Amen. fücuy

indoles eft, non folum femet ipfüm amare,

fed fe folum amare ; & quidem f(ine ullo fine

mpriusef

omnia

& modo amareí:

fib honorum;

i erisra

bonorum & voluptatum genera cupere ; ea«

'ü6, Ut n

que fibi uni & propter fe ipfum cupere: fe-

tfelunt, vi

ipfüm rerum quarumcunque centrum ftatue-

t q

re: omnia ad fe unum veluti ad quoddam

ipoprediatu

*5 mdorum

cordis Numen referre: inftar ignis omnia in

fe ipfum convertere: inftar a&ris ubivis fe

n f

intrudere: omnibus & in omnibus dominari

Mon h m

velle.

Cum vero amor proprius quampri-

1 Ciïly[ Eus

mum ac fe prodit , mox in aliis noftri odium

ss i

creet, (tantum enim alii eundem in nobis

Hs g

perhorrefcunt, & averíantur; quantum nos

Ü

£

W

illum in nobis tutamur , & fovemus) adeo-

* MM

que cum verfipellis probe intelligat, nihil eo-

Tl

rum, quz affectat, fe confecuturum, fide-

T:?j' l

: d [

prehenfus, quis fit, agnofcatur; hinc feip-

hi

1s

[f'ü Q t

1

,

W

fum fibi negans, nunquam vult effe, qui eft;

MUU

femper alium a fe ipfo diverfum fe effe men-

*l

]

T

titur. Ipfum fi audias, nihil minus quam

amor

UM

* ii

|

De ainore Dei.

6II

"Ui

Dvi)

amorproprius eft. Er ideo, ut tutius la-

iil

teat, virtutis larvam induit, vitio probita-

j

m

tis pallium circumdat , rectique colorem il-

(s

linit.

Ilalevitas eidem urbanitas eft: illa

Yf

averfio, jufta correctio: ille excellendi appe-

(

UM

titus, divinz gloriz zelus eft: illa gnbernan-

d

di cupiditas, boni publici ftudium: triflior

J Jens]

W

ille genius, folitudinis amor, ille adulandi,

ni

A

iM

u

& in(erviendi caco&thes, prudens futurorum

VRU

!

providentia, & debitaaliic reverentia eft. Ver-

1

ii

UET

bo: ipfa iniquitas hoc judice zquitas eft. Et

Áarea,

tamen fucum, íi abílerferis, merus amor

ul

proprius eft.. Nempe' fcitus is veneficus eft,

| b

qui variasrebus formas indere novit, effice-

at t

reque, ut nobis pror(us aliz ab his, quam

t f

s

vere fünt, videantur.

Difficile quis mente

qmáttu

a2ffeqiatur, quoufque hujus viperz callidi-

l

/

quoddam

|

tas progrediatur; licet enim veríatilis hicPro-

oma t

theus malorum omnium auctor fit, tamen

nunquam reus eíft; mille, queis fe purget,

As

$ äomi.a;

modos habet: mille, quibus fe infinuet, ar-

tes callet.

Ejus fraudes non rninus tectm,

l quam;':-

quam juges fünt: ejus aftutix & metamor-

gf

m d

phofes nec defcribi, nec concipi poffunt:

abytiorum ejus tencbre ,

receptus & cry-

yunma

mj

pte penerrari

nequeunt:

invie

funt

vie illius : unum ejus cuniculum fi evertas ,

n nhf'

—

mox tres alios agit.

Confervatio virium,

turi

valetudo corporis, gloria Dzr , bonus fame

j i

h

[Crkv

(

odor ordinarius ei clypeus fünt, quo inftin-

d

&us divinos prompte retundir. INon tot ver»

D

T m

miculis putridum cadaver.fcatet, quot ma-

n

chinis, obtentibus , & technis vafer hic Si-

D

Qq2a

non

612

Pars LI. Copit. IP"

non affluit & abundat. Imoipfas etiam gratiz

ddnm

j, gl d

operationes adeo callide imitatur , ut ea

dgm non|

nos moveri fingat, quando vel maxime ab

Nec hoc

g folum

hoc fycophanta circumducimur.

contentus . plerasque infüper virtutes com-

m

g eque"

mentitias ille & evanitasreddit, vilem cum

lis mercaturam exercendo; dum nemjpe illis

itíe It

imadantq

plerumque vel gloriz fucum, vel fentüs gu-

ftum nundinatur; aut illis etiam rebus pic-

in fitis

tatis nomen attribuit, quz non nifi tempe-

s; hacaut

ramenti affe&tuumque effectus funt.

uin

at trbu

ione füb(

ipfà fübinde incitamenta fectandz perfectio-

nis a fociis non raro vitiis mutuatur.

Sic

iqu a bo

quando gulam , avaritiem, luxuriam debel-

pt, quuda

ammodar

lare conítituit, ex füperbize pharetratela de-

romit; dum hxc omnia non nifi ex appe-

Aon0 aUtem

titu excellentiz facit, ne fors ob ejusmodi

dl prae

defe&us ab aliis vilipendatur. ' Precipueve-

:Ac o

ro charitati diving perpetuuim infert bellum

w Nonf

& ejus omnes conatus aperta vi eludere

DT

tentat.

Hzc enim hominem a feipfo divel-

20 otut,

lere; & Drzoconjungere fatagit; quía noz ve-

tuli d

uit pacem dare in tervam , fed feparationem, Luc.

X g

12.v. j1. " Coóntra vero amor proprius , ra-

VR t

tionibus omnino oppofitis, hominem a Dro

DT

divellere; ac illum fibi rebusque creatis con-

H qUOdiHC'

jungere allaborat.' Quid? quod infüper hec

Ia Drmv D

peftis ferox ille antagoniíta fit, qui Chrifti

anismum majori cum fücceffu impugnat,

D

ld

E

J

ejusque fundamenta convellit, utpote quae

qu

Ht

l

principaliter in fan&to fui odio confiftunt ; ita

]

m a íe

HCIp

IT

]

ut ChriPculs ipfe profïtcamr, illu

dit

T

De aimore- Déi,

613

g

difcipulorum füorum albo minime infertum

Xu

iri, qui amorem proprium in fanctum fui

tj

odium non converterit.

Accedit , quod

M oc

non folum bonus Chriíti aíffecla nunquam

VT

futurus fit ille, qui immodice fe diligit ; fed

lm

quod neque vir bonus fecundum Politice &

jl

Éthicz leges, bonusque civis effe poffit.

li

!

L

n

Namadhanc qualitatem laudemquepromeren-

m

dam juftitia przditum effe neceffario opor-

m

.;,Qf-

tet;5. hzc autem virtus, hoc ipfo quod fuum

X

cuique tribuat, cum hac proprietaria affe-

p

&ione fübfifterenequaquam poteft. Nam jus

r d

fasque a bono viro poftulat , ut nunquam

ff

agat, quod alterum jure offendat; nec fibi

commodare cum alteríus moleítia ftudeat,

ïrrarc)ade

J

a bono autem cive exigit , ut publicam do-

At verointefti-

etgmod

'

meftice praferat utilitati,

nus hic cyclops omnes has leges fus deque

ClpUCVC

tbelum

vertit.

Num fua a&ione incommodet alte-

du

"

N

ri, obfitque bonis proximi? num profit, no-

;?ïo dv

ceatve? placeat, aut difpliceat ? id ei cura-

rum ultima eft. Nullam reipublicz , nullam

]uin d

f

fociorum rationem habet, fed folummodo

0 Ti ,

füi: fuz tantum gloriz & voluprati rufticus

neni:

hic monopola fervit; ita ut de illo dici

ul

queat, quod ille judex nequam de feipío faf-

fus eft: Drunw zoz timeo , €9 bominem nón ve«

J

l

pi

n

vereor: Luc. 18. v. 3. fit aliis male; modo mi-

"n

hi fit bene: viderint ipfi: folum me ego

j um

u

meaquecuro. Ex quibus patet, amoris pro»

g

prii mancipium nec Dzr cultorem, nec Chri-

j

Id 1

fti affeclam , nec bonum civem probumque

|

N 3

Q«

[

Pavs IHI. Caput IF.

614

hominem effe poffe, ac nullum pre eo ho.

qd m

yn pomS, (

ftem nof(trz faluii acrius adverfari; Imo nec

univerfalius.

Nam is in omnibus vitz (tati-

m Q

bus, conditionibus , & etatibus reperitur:

ov

qeocatel 1

ubique vivit, & ex omnibus, etiam ex nihi-

lo vivit: ac ubi vincitur, atque jam deletus

sf

exiftimatur, in ipfo cedis füz triumphoin-

v gt

tat i.

venitur. Nunquam fenefcit: cum annisregni

sdendo; tf

fui invalefcit auctoritas : adolefcentibus non

fise quodam impetu: fenibus etiam. cum

iO in[elï

fpecie quadam tyrannidis imperat. Ipfiquo-

lm quit

amylum,t

que Sancti fub legum ejus feviffimo gemunt

jo25, & contra Inimicum viribus adeo fe-

anicidam

rocem miortis invocant opem.

Cumque

it, t Gir

fpers? u

nonignorent, animam quamdiu in offeo cor-

poris ergaftulo inclufa degit, eodem libera-

Bu quotj

ri haud poffe , jnde quamprimum egredi pe-

altronen,

rennibus voris optant.

Cum ergo ( üt ex

wrfs? (

dictis liquet) hoc, de quo agimus, mon-

ii n

flra*a, matrix Lerna , ae lutulentus ille fons

'tgliuan

fit; ex quo torrentis inítar omnia vitia ple-

ytomditn

no gurgite profluunt; cum rebellium cupi-

t gl

ditatum dux & anima fit, quas contra Det,

Nf )

& Ethicz leges volantibus fignis in aciem

Wl

educ't; cum gratiz excidium, virtutum flra.

TA h

ges, & meritorum tumulus fit; ac fraudu-

FUU n

lento aftu in. omnia ubique fe intrudendo,

Mil x

fanctiffimis etiam a&tionibus peftilens virus

L

afflet, hzc, inquam , cum ita fint , an am-

plius . quid

requiri dices , ut adveríüs

4 ^ 2'» fy

Tb

internecinum hunc hoftem odium conci-

in omnem vitam duraturum ?

Em Ti

pias ,

m

Quid

De amore Dei.

616

)

1

»

Quid enim? ergone illum tu inimicum odiffe

Itong

non poffis, quo infeítiorem non habes, nec

il

feviorem? qui affentando te vulnerat, ofcu-

Vl

lando venenat, jugulatque ample&endo? O

Wtl

excecate! illum tu proditorem odife non

n

poffis, qui licet tecum individuus comes fem-

ii

per gradiatur, comedat, & lateri jun&us dor-

miat; tamen cum carne, mundo & ftyge col-

np:srcgni

QiRtton

]

ludendo, tam- perfide identidem té prodit?

f m

*

Age, o infelix! tu odiffe non poffis latronem

L

illum, qui toties te gratia fpoliavit? tyran-

num illum, qui totieste doemoni mancipavit?

il g&man.

j

»arricidam illum , qui fuis te blanditiis indu-

(unoy

xit, ut Chriftum fratrem tuum denuo cruci

Yoftotü

affigeres? ut Druu P«trem tuum tot vulne-

lr

ribus, quot peccatiscruentares? hunc, edic,

ss

nl p

tu latronem, tyrannum, & parricidam odiffe

non poffis? O zerraytevra,terva! audi fermonem

(itet

mon

Domiii; Jerem. 2 2.v. 29. O homo! qui de ter-

elons

ra fragilique argilla fi&us, ultimi tui finis ob-

x

litus, domeftico huic idolo abje&tam fervitu-

tem fervis, audi fermonem Domini , tibi incla-

um o*

n D

mantis : qui vule venire poft me, abneget femet ip-

fum : Luc. 9.v. 23. qui voluerit apimam Juam fal-

TL

t

vam facere, perdet eam : Matth. 1 6. v. 2.5. qui non

edit animam [uam, non potefl meus effé- difcipulus.

* frul

x

jj

li

"

ass u ia us

-

Luc.14.y.26, Sententia lata eft: wemo poref

m

duobus Dominis fevvire, Matth. 6. v. 4.. Chri(te

j

i.

& Belial, gratie & naturz , amori proprio &

Jl

3)

divino junétim fervire nemo poteft. Itaque

? M

T

alterutri renuntiandum eft. Aut tibi aut 1!lz

d

l

pereundum eft. Nifi tu eum exícindas ,

W'Q'Fx D

€X»

ng&

Q.q4

616

Pars Il Caput IF.

exícindet ille , & perdet te.

Proin alteru.

trum neceffarium eft: vel clades tua auc illi^

lius: vel internecio tua auc illius. H«c vera

SuCm4

effe cognofcis, & adhuc deliberas, quid confilii

capias ? O Superi! fcimus; per amorem pro«

o

prium nos füumma quzque mala incurrere;

eredimus, per eam maximam nos & optimam

j

domint

qylirem, (

gratiarum partem amittere; & quando etiam

alicui p motioni confentimus, experimur,

kilrum bt

y, Uhen

eum mox aliquid inanis glorive aut oblecta-

tionis operi infpergere; ficque eum meliores

vfenti cn

nofítrss actiones inficere, plerasque virtutes

ai od pi

fubdolum corrumpere; hxc,inquam, fcimus,

uf nriam;

vera effe fatemur, imo & dolemus, Ettamen

yde & dmo

tantum abefít, ut immanem hunc hoftem me-

dodum I

rito odio profequamur, ut etiam perfidum

feunde n

foveamus. Nempe fafcinavit nos czcus no-

ftri amor.

11 dnime

At tandem faniora ftatuamus ; &

tmidacqui

pias in iras excande(cendo, illis Bernardi ver-

tl Her

bis mortis in eum fententiam feramus: exur-

tjv f

gat Dzus, pereat caro, cadat, €$ coutevatur inimi-

IT

eus bomo, contemptor D , amator. fui amicus

tin l

ynundi, fevvus diaboli s veus eft mortis: crucifiga-

*git pl

£ur. Et ne denuo reviviícat, ejus tumulo ab-

finttrdod

negationem íüi continuum cuftodem adda-

Üntits

mus, quz nutriendis hujus odii flammis pe-

renne oleum affundat.

t

Secus aCctum eít de

perfe&ione obtinenda, quam tamen amor di-

D

l

vinus adeo potenter

períuadet, totque titulis

l

[

J

fxi.gifg & merezur. Daus-.

ii

. lii

Ca4-

1 mlhi fEEl:i, l

-—. D* calo,

617

n

(C-x- p Uvp M.

il

x

MV;

"DE

]

Arii

FELIC;TATE sO

LIDE PIORUM POST

MORTEM,

It

imurnsf;

us Partis Capite tertio ob oculos pofui

(

T

H

g.

ominum perfectioni deditorum tran-

Vi

quillitarem, qua illi gaudent z ^ac vita; uti

DoINO,

& illorum beatitatem, qua f/ub smortem fruun-

TO

tur.

Ulterius jam. gradum promovendo,

rl

refíenti commentatione adumbrare coníti-.

m

tui folide piorum felicitatem, qua ii beantur

n

pofl imortem ; ut poftquam hactenus Lectorem

, D

fide & timore, fpe &charitate ad fan&timonize

Qftmm:

ítudium incitavi, eundem quoque defiderio

guim

fp

erande in ccelo plorie ad eandem fectan-

105 D

dam animem, impelldnique. Quam efficax

mi, &

autem idacquirendee fanétitudinis incitamen-

ydixet.

tüm fit, Hieronymus explanat, dum ait,

i

onme opus leve fievi, quando ejus preemium cogi-

TU

zatuy s. €9 [pem anercedis folatium c[fe, imo $. [Hi-

anulum labovis. Epift. ad Demetriad; Porro ex

i int

x tf*

duplici potiffimum capite beatorum fors

um

eminens adeo & inexplicabilis erit, nempe I.

D

ob beatitatis, qua conftat, plenitudinem: II.

ob eeternitatis, qua durat, certitudinem.

um

TE

&f p

L]

u

!De beatitatis San&lorum pleuitudzme.

otqucuï*'

os igitur o angelicee Mentes! a beatitudi-

V

nis illius plenirudine initium facturo ve-

ftra mihi fenía, veftrosque ardores prompti

mu

-

C

&1

-05

——

—

618

Pars IIJ. Caput F. .

m

mutuate, ut, cum digae non poffim, faltem

minus imperite loquar de zthereis fedibus,

"

!

m fam

quarum adumbrationem vel ipfe raprus il-

ä;ihff)msw !

as

luc Paulus omnem intelle&tus vim fuperare

fa:etur, & de quibus rite depingendis ipfe in-

j i

g u

geniorum phanix Augul(tinus (Serm. 37. de

San&is) defperavit, dum fcripfit: omzem fer-

j Agit

gcedertemi

monem, atque ommem fenfum buimane mentis ex-

cedere decus illud , illam pulchritudinem ,. illam

gh$ t

loriam, ilamque magnificentiam ac 1najeflatenr.

ii

1

ta quidem ut ex ejus fententia facilius fzt di-

PT

cere, quid ibà mon fit, quam . quid fit. Aug. 1. 3.

(Lenüm il

de Symbolo.

Conati funt quidem S. S. Pa.

Vlgme p

tres füb vario fchemate mortalium oculis

i poneret

paradifum proponere, ut faltem aliquam de

norbeprat

€o, licet dittortam, nobis ideam ingenerarent.

ar; dquid

Sic magnificum illud celeberrimumque con-

vloogtatio.

vivium, quod füis optimatibusolim inftruxe-

V

rat Affuerus Rex, ur offenderet divitias glorie

wultibu

vegni [ui, ac magnitudinem atque ja&antiam po-

ia n

zentie fug, Efh. . v. 4. Chryíoftomo vide-

1r) (s e

batur effe caelorum figura non adeo inepta;

& at l

cum in fàcris quoque Paginis beatitudo coe-

.':';'HUPW Ti

t

leftis füb regalis convivii fymbolo fzepius ex-

hibeatur.

01 g

Nihilominus tamen omnisilla ter-

firim, f

reítris granditas& delitiarum abundantia,quae

rf

tunc temporis in Perfica Medorum aula reg-

Vtitgjy

nabat, nec umbra eft illius czze magnb, Luc.

ii

h

14. V. 16, quam fuis füper aítra Sanctis appa-

V

[

!]

4

Il

f

l

1

T

,

LT

d

rabit Univerfi Monarcha, utpote ubi ipfe pra-

"gt

ciuget [e, ( 0 mira dignatio! ). ipfe.... non

r gä'fmzmbat

Seraphinorum aliquis aut Principatuum, fed

ipfe

V g

E

DDe calo.

61*5

l

ipfe orbis Moderator inftar mediaftini precin-

;

1

hs

g f

e2 faciet illos difeumbere in aureis fedibus

QUN

ac thronis, u£ 2mo

do quiefcant a laborsLus fuis ;

!Ungme

Apoc. 14. v. 13. infüper fmz7jiens-mim'/z*m//it

illis.. Luc. 12. v. 37. fua omni providentia im-

1 ya

penfe curans, ne quid eis ad profperitatem de-

I

fi. . ZEquiorem adhuc & ad rem proximius

accedentem illius felicitatis effigiem Numinis

du&u S. Joannes in füa Apocalypfi delinea-

tam reliquit; cum eandem nobis füb imapi-

M

i

ne civitatis.fanétze contemplandam proponit.

hi

Ut enim ille locupletiffimam cceleftis illius

M:

Solym«e graphidem vivis coloribus ob ocu-

TOR

los poneret, in cumulum congeflit, quidquid

in orbe pretiofum,füblime ac praftans reperi-

ld

BOERA O

lass

tur ; &quidquid excellens naturze aernula ars,

QU t

vel cogitatio ex ingenii promptuario adjicere

nxee

oteft

Nam inprimis era? fjru&ura. muri

ag

ejus ex lapide jafpide, ipfa vcro cromtas evat aurum

ifm p

guuudum /z'mz'le vitYo muiido. Pundainenta autemn

m v

muri cioitatis ex Smaragdis & faphiris con-

« i

dita, ounique lapide pvetiofo ornata erant.. Duo-

inio d

decim porie evant duodecim mavgarite, eg platea

ii

civitatis aurum mundiffimumn. tanquam vitvum

pellucidum. — Fluvius aque vitee [plendidus tau-

ml

ia

quam cvyflallus, pvocedeus de fede Ds1 €9 agni ,

ul

fluebat 2z medioplatee ejuss $g ex utraque pavte

fluminis conlitee virebant duodecim avbores, pev

upr

H

7gulos veddentes fru&tum fuum. — Preete-

d

menfes [ii

rea ipja claritas De1 omni fole micantior con-

1

t ule

tinuo iluminabat civitatem, (nox enim non

if

etat ibi) totque diviriarum thefauros peren-

pi

cipamuï1

!]

P

6:0

Pars Il. Caput P.

ni meridie illuftrabat,

Ápoc..21. v. 18. G cap,

T ('

22. V, 1. & 2. Talis eratbeare illiusurbis for-

jfnrent

ma. Verum hac omnia utut graphice de-

u ORU F')

,./m(lïm,) /PL'

picta, tamen non nifi mortua veri fimulacra,

—

"

& ruftica folummodo rerum imitamina fünt,

[ ) i

Qdf

a veritate plurimum aberrantia, queis S. Va-

AJU )

tes ideo folum uífus eft, ut (efe ad intellectus

o

mär D

noílri hebetem captumaccommodarer, Nihil

sf cum

fotcadinhr

enim ejusmodi in illo ploric palatio reperi-

tur; fed omnia ibidem multo pulchriora,

*

g a

oraftantiora, mapisque magnifica funt; & ra-

guri m

|

ia, qua nec oculus vidit , nec auvis audivit , uec

gum tim

$1 cov bominis aftendevunt. 1. Cor. 3. v. 9. Ful-

téqu ag

ff OT

gidilfime illee idez , quas SS. Patres de para-

dili pülchritudine nobis.adítruunt, obícura

tcipoq

funt atque humiles, fi conferantur cum eo,

lil f -

quod ille reipfa eft, fcilicet cam perfe&iffi-

tlorom

mo opere Bonitatis diving, in quo illa om-

m

nes petentie fua ac fapientíe opes prodiga

t fntny

exhaufit,

Adeoque ficuti Deus eft Ens in-

ininm pol

comprehenfüm, excedens ommem intelli-

imptüti

gentiam creatam, quod nec ;animo intelli-

fs g

£1, nec verbis definiri poteít; fici etiam

Ípecies minus imperfétta, quam.nobis; de

f ütnd

ïaïem; f

Ceolitum | patria formare . poífumus, eft,

at

quod fit quid aeque incomprehen(üm, inex-

&tb lm

licabile ac ipfe Dzus.

Itaque ficut auctore

j

)

EM

ionyfio Supremum illud Numen zeque of

lil

boc , neque eff ilud , fed eff omiia; ia quoque

[

L

l

1

pl

UL 77

cclum nec eft hoc, quod dicitur effe, ne-

D]

l

*)Md

lm

que eít illud, quod nobis fingimus effe; fzd

omiias fcd eft quid longe dulcius, longe ex«

h igm"*) m;

Cei-

li,

;

l

BU

De calo,

621

|

ly

&eïlemïus, & melius. Vera proin eft Aure-

liifententia, dicentis Serm, 253. de Sanitis,

*:'Cï

i

quod Dzus parat diligentibus [e , fide n compre-

beudituy , fpe nou attingitur , cóaritate non capi-

tuvr, defigevia €g vota transoreduaurs optari po-

tef] , acquiri potefl ; eftnari, deferibi mon poicfr.

"AU

i

N

ec mirums eaudia enim 1lla ex una pairte

VX:

infinita cum fiac; ex altera vero parte cum

finiti ad infinitum nulla fir proportio, confe-

a

quens eft, humange menrus anoguftias illius

maris immenfitatem capere haud poffe. Hoc

V T

ipfum tamen luculenta probatio eft, hauc,

de qua agimus; Électorum bearirarem fum-

J

PM'

mam omnino, eminentem ac divinam.efíie,

g

hoc ipfo quod incomprehen(ía ea & inexpli-

TE

cabilis fit, -Infinitam autem ( ut antea dixi )

(

Juttorum feliciratem effe, conítar rum ex iz-

It om-

finitate malorum, quae excludit; tum ex znf-

rdgt

mitudime bonorum, qua includit. Mala, que

Énsit

hominem poflunt affligere, fant.& numero

a |

& perpetuitate infinita ; zuwzero quidem, quia

vt

plures femper & plures erumnz inexhautta

ferie faltem ab intelle£tu angelico excogitari

jd elim

nubïs;c;!

valent; perpetuitate autem, quia iis zeternum

cruciari faltern in tartaro poffumus. Jam au-

ji, &

in d

tem ab his omnibus imméníà intercapedine

j at

Colires liberatilla beate fortis conditio. INam

authore Auguftino Lib. 3. de Symbolo, 707 eri£

p .

ia

D)

ibi mors , non laffitudo, nom infirmitas, non fa-

Ü

d

mes, nulla ibi evit fitis nec eflus, xulla corruptie

l ü

néc indignatio, uulla triflitza nec imvidia. 'Ye-

u

em

fte Joanne ibi zeque /u&tus neque clamor erit, fed

L

"

5 eorutn.

W

abfievget D'eus ompem Zacrimrzm ab oculi

Apoc.

622

Pars LII. Caput F.

Apoc. 21. v. 4. Secundum Ifaiam fugiet. dolor

"

& genitus ab eis..— lfai, g 1. v. 1 1. Nulla ibi erit

perrurbatio in voluntate, nulla repugnantia

:Wïü&)

J

ii

in appetitu, inquieratio nulla in imaginatio-

]

ne, nullus in inte!

1

eétu tumultus, nullà deni-

p, It OIII

que in externis feníibus vexatio erit,

Ratio

la n d

p

TA

in promptu eít; nam nulla ibi exiílet carnem

inter & fpiritum pugna, nulla arbirrii noftri

il

Zl,

;

l

[

[Hl

a ratione diíIenfio, nulla cupiditarum rebel-

gt ?

lio.

Verbo: inde exulabit omne peccatum,

airmidi d

quod cunctarum in orbe calamitatum infelix

Eaf

eluvieseft; & hinc etiam ibi miferiarum nihil

]. Porr

reperietur.

Adeoque beactitas illa erit infini-

ao fütu

ta ob zgfimitateim malorum, qucee excludit; non

aj

minus ac ob zzfzurudinem bogorum , quae in-

cludit.

af

Nam (ex Doétio docet Aquinas 1.

hn 38 D

2. Q. 3. & 81. ) (empiteroa felicitas eff fiatus

wwitenolfr

oimium bonuoruia agzvegatioue perfetiui ;

ubi

tefiratom d

teíte Hypponeafi Praefule L. 3. de Trinit. c. 4.

2oit tf

beata mens po[[i Jet , quidquid cupit, mibilque iifi

^; qio m

bouu:n cupit. Hocipfo enim, quod Dguw ha-

1tàt s

beat, qui infinite bonus in fe & infinirorum

f

fiimulbonozum fons eft; hocipfo, inquam, in-

* Dictrtg

finitaz'em bonorum dominanti beatitudine po(-

Ae a

fidet. Quod profecto eminentiam illius gloriae

Mu

luculeater demonítrat; cum non folum incom-

prehenía ea, fed etiam infinita fit ob infinitu-

F Ut j

t

dinem fcilicet tum malorum, quz excludit ;

"

jlalli

U

l

!

rum bonorum, quz includit. Gaudete pro-

in, &exulute, quicunque virtutis folidze

*5 H

TU s

ftudiofi vivitis; nam reéto tramite ad coeli

Ti

atria tenditis optata hac gaudiorum immenfi-

tàte

TPH r

DC

625

De cælq.

y(f Z/w'

tate beandi.

O caleflis Sevufalem / (etiam vos

ln

cum ills terre(tribus Seraphinis fufpirare

Bu

poreftis) o civitas fan&la Dzi/ fe umat cor meum?

Ms

agdrmi

?.

pulcbritudinein tuam nimium defiderat mens mea?!

Aug. in Soliloquiis. O ugimam ais Zdugeloruim

choris jam inteveffom /. utigamn cum Leatiffimis

i

Spiritibus illis tbvono Conditoris um affftcven !

Greg. M.hom. 37.in Evang. Jeu mibi/ quia in-

lil

colatus sheus prolongatus eff. Pfal. 119. v. g. P

V

quis mibi dabit pe;ï;m; ficut columbee .? £2 volabo;

£g quie[cam. Pfal. $4. v. 7.

RUT QU

ÍII. Porro quam plena infüper hsc beati-

AUE

tudo fit futura, ipfe Chriftus declarat, dicens;

L

quenfuram bonam,eg confertam, $9 coagitatam €g.

|

Qu

I

fupereffluentem: dabunt v2 finuim vefirum ,/ Luc,

i

If

6. v. 38. Erit quidem calefte hoc preinium

mceritis noftris ( ut vulgariter loquar) com-

n

menfuratum & conforme; nihilominus ta-

titit. ( 4

men erit ezfura bona, imo conferta g coagi-

d

1sa, quin omnino fuperefflueus erit.. INam

z

Daut

Cutait Abbas Cláravallenfis) erit ezfura

Vinktr

fine menfura, & valis, quae non folum labori-

u

bus Electoram & defideriis refpondebit;

"-

TTTE

fed qu:e preeterea munificam illam immenfze

ia

benignitatis infinitatem adaequabit.

Quip-

Yununé

pe Dzus erit vationi plenitudo lucis:. ( prote-

1

o

—

quitur Bernardus |Serm. 11. inCant.) voluutatz

gt

ia

plenitudo pacis: memorige plenitudo confola-

r d

tionis. Primum faciet Feritas Deus: fecundum

Charitas Dgus: tertium Providentia Dzus.

j

gtl

Ex hocautem triplici Jucis, pacis, &cor/olatio-

ais plenitudine neceffario profluer illa, de qua

u

IC

624.

Pars 1. Caput P.

hic agimus, plezitudo beatitatis, in. qua felici-

igis r

s "

tas fanctorum poft mortem coníiftit in ccelis j

utpote ubi anima quoad omnes füas faculra-

a ij t

il i

tes perfecte eít faturanda fecundum illud

Davidis: fatiabor, cum appavuerit gloría tua. Pfal.

soeeltsn

16.v. I$.

1. Et imprimis ad plenitudinem

;lidre pra

confolationis quod attinet, qua Providentía

v f

Dsus memoriau Deati explebit, isleta forre

uifm &

ehrcfelicta

totus quantus 4z/rabiz zn ipfas poteutias Doini-

ni, &ita immergetur in abyffuüm Divinitatis

fninlo, 1

ejus, a? memorctur tlius yuflitize folius.. Pfal. 79

dvl dh! d

v. 16. lNamíacrofanctam Trinitatem fibi fem-

alraillen

per fumma cum luce prefentem habens;

nmutem o

grare recordatione reminifcetur illam feriem

m (v

gratiarum, quibus eterna Donitas eum pra«

efictlis

vertit; mente recolet illum ordinem faluiis,

m cea

variosque cafus, per quos eum Dzi Providea-

IT

ria tam .mirabiliter deduxit; ejus animo ob-

51145 r

verfabuntur tentationes, periculà & lapfus;

520 D

ex quibus fuprema Sapientia occafionem

ttrum; (

fumpíit eum in virtutis (emitam revocandi,

if tü

Quam puro autem exinde folatio ejusmodi

Coelicola fit afficiendus

"i qi

; quiserit fat explican-

gt

do? Si enim Patriarcha Jofeph adeo fuavi

IT

folamine perfufüs fuit, quando, aéta repe-

1 t

tens tempora, recordabatur, fe per fratruin

1 Wm

D)

lm

invidiam, per Putipharis calumniam, & car-

L

!

1

l

rætere;ub L

ceris fquallores ad regiam dignitatem eve-

;

&um fuiffe; quauto folidiori gaudio diffluet

5

Jj

T

anitna fancta, dum cernet, fe per iitos dolo-

j

ttly

It gj

res, perillas &erumnas, per hanc pauperiem

J

xrfä&riamquc ad fummas delitias, gloriam &

u ]

divi

P n

De calo.

625

divitias provido ductu, nil tale opinantem,

NI

petrveniffe; dum leto lumine de.coelis defpi-

ciet illos tot naufragiis infames fcopulos ,

M

fcyllas & charybdes, quas horrendas inter

proceilasin e&ituofo hoc mundi pelago feli-

ci fidere praternavigavit.

O! quali volup-

tate vel fola hec cogitatio eam replebit: ah!

potuiffem & ego damnari! potuiflem excide-

re hac felicitate mea! o quantum illo anno ;

illo inloco, in illa focierate falutis difcrimen

adivi! ah! fi, illi illecebrae cedendo, tepori

indormii(fem; fi, illi illuftrationi refiftendo,

virtutem folidam neglexiffem; íi, in illo

QU H

ftatu. (vah! horreo imeminiíle) mortis fal-

eriit-

J re

ce fuccifus, fubito exfpira(lem , heu!

TAT

íem ; ccel.o sternum extorris modo alita-

Tordte

veni cum igue devorante, cue avdoribus fempi-

jf Q

zeviis. lfa. 33. v. 14. At (qui Dzr favor eft )

rl

refliti, vici, beata evafi, nunc felix fum, ero-

Al

gt

]

que eternum: O beatitudo! . .. Quis pro-

u

AK

!

dU

fluentis inde gaudii plenitudinem declarabir?

