qued inde confequitur, collati nobis doni

igieo Domin

?. itatem comprehendere qui cupit, prius

xim gnogte

immenfam Largitoris infinitarem metiatur,

n lbert

neceffe elt.

Denique ccelüm nobis ... . ah!

j

drolbntas

l

)

&t

c'um.... felices illas fempiterrme beatitu-

inis fedes benevola forte deftinat, fideliffi-

tb

me ponum remunerans Numen ; ubi ipfum

LU dl

nob!s erit preemium , corona, gaudium, £

B

" ï&lU

li

&l j

ievces magna us Gen. 15. 'v. 1. ubi nobis

T

unmerita benignitate & propitio fidere com-

Bo s

'unicabir füam pulchrirudinem; nam/Jimi-

A

ADIQP) n

Uf er ernmis: 1. Joan 3. v.2. füam felicitatem ;

U. m

nam edemus, eg. bibemusg cim. co fuper. eandem

*

E[pï*]mc

7: Luc. 22. v. 30. füam quoque glo-

jilr

j

;'i

Ia

tsrm mam dabit nobis fedeve fecum im. eodern

b

lii

27020- Apgoc. 3. v. 2.1-

U of d

Hujus autem beatitu-

imis füblimitatem , fecuramque aeternitatem

M.

Wi

"d Intim

m

Y Wf

o-que vox fatis depreedicet? cum te

fte Apo-

ftolo

?'öDiM:gMoniam

X

De amore - Dei.-

569

LT

ftolo zec-oculus viderit , uec-auris audiverit , uec

d

Ya

N

in cor bominis a[cendevit , qua préparavit Dgus

us

a

iis, qui Jiligunt eum. 1. Cor.;2. . 9. O igitur

UT

quam bomus [/vac Deus his, qui ve&to funt covde ;

T n

Pfal. r2. v..T. :Cum. pracipua quatuor, quaz

ts n

creavit, bonorum genera, & cum his om-

I

nia füa nobis ram prodige concefferit, nem-

lus

pe terram ad noftrum ufum ,.angelos ad no-

MUA

ítram cuftodiam, gratiam ad- noftrum meri-

nox

rum , ccelum in noftrum pramium.

Proin

]lh

laudemus Dsuw , quoniam bonus ; p[alemus io-

D

l

|/

snini eju$, Pfal. 134- v. 3. quoniam ut fcuto bone

h

I 1.

voluntatis fuce covonavit nos, Pfal, s. v. 13. mul-

itünit

tiplici beneficiorum corona nos cingendo.

PT

Itaque o Domine! quía omnia tua mea funi,

j n

viciffim quoque omnia mea tua fint. — "Tua fit

TT Id

univer(ía libertas mea, tua fit memoria ; intel-

li.«

lectus, & voluntas mea; tui fint omnes fenfus

mei. Maledi&ta fitilla in venis gutta, quae ti-

ffe t

YT

bi non bullit, & flüit. Amathema fit; quidquid

meum tuum non eft-

2. Verum non folum

, dipir

we

omnia fua; fed etiam /e zozim nobis benignum

gaud'mm; j

n

Numen infigni munificentia largitur; dum

ofideite

fuas perfectiones, quze vi identitatis ( ut T he-

m nemfl"-**

ologi loquuntur) un

ám eandemque cum eo

rem conílitaunt, modo ram mirabili nobis

meh

j

impendir. Et primo quidem nobis impendit

Ti

fuum effe, feu effeztiam . (ut ajunt) qua in cor-

pore & anima noftra, velut in dicato fibi tem-

( [*

Dlo, femper

& intime prezfens adeít fecun-

aulembf*

dum illud Pauli: cos effs templum D vici ;

fi-

d

t

j

iaim inbalitaboin illis ; 2. Cor.

.um[ff'

Ui ziz'cit: Dzus:4uon

»

A'L

Nn5j

Di

j;79

Pars IHf. Caput. IV.

igyimn

&. v. 16, d ipfo enim vivimus, movemuv , €g fu-

mur; A& 17. v. 28. dein fuam Porezziam, qua

y

1

qye reatan

genm n

nos non folum creat, confervatque, fed in-

fuper continuo ad omnes noítlras actiones

PTTIL

pro noítro libitu a nobis determinatus con-

immalettt

currit; nam Dtus operatur oummia 1n ommibus,

ederar D

1. Cor. 12. v. 6. ita quidem u fize ipfo nihil pof-

m df

fiimus facere ; Joan. 1$. v.$. nec non Providenti-

j ]. v [

,

ai1, qua fingulari affe£tu arcet mala, & provi-

T

Ü

? fU

det bona,faciens vel cum ip[a etiam zemtatioue

: Ti v H

pyoveutum ; 1. Cor. 10.v. 13. 1tem

JufHitum , qua

ttum infupr

,

angelis peccantibus non pepercit , [ed vudentibus in-

a omiatah,

ferui detra&os in tavtavum tvradidit. cruciandos,

[bns füpremi

exemplum eorumy qui impie aGurz funt, poneus ;

tedt, u

2. Petr. 2. v. 4. & 6. denique Azfericordiam, qua

anímode ob

roties & tamdiu diffimulat peccata, bominum

wl Pogs

propfe"r pententiam , Sap. r1. v. .24. Ma ut

tf

merito a Prophera extollatur mzfevicovdia

sb [onddi

ejus fuper ommia opeva ejus. Pfalm. 144. v. 9.

TT

Quis ergo neget illam Mentem Divinam fe

totam nobis donare; dum íua attributa tam

t m

d li

benigne nobis cummunicat, eaque noftrum

in commodum tam affidue exercet? preci-

2u5 ]b t

"n hr

pue illam. Charitatem immenfam, qua bene-

'tbtdeenum

volo prorfus ac noftrum omne meritum prz-

ITTN

veniente affe&u, nos indigniffimos, non ob-

"int [

ftantibus pravifis tot peccatis, pre tot aliis

multo melioribus & tot gratiis fideliusrefpone

"otbty um

:E.ls ptm,

furis difcrevit, ad perfectionem ftatui con-

gruam vocavit, & ad refpondentem illi glo-

Wi

'

riam elegit: qua falutares amaritudines in-

Ts 3

fperfit illiciris cupiditatibus noftris, varias ad-

Wtl w

N€er-

j qutm ty Pot

JDe amove Pxi.

71

Ufmur ) l' '1'.1

)

LU

verfitates immifit, lapfuum illicia fubtraxit,

!fy Q

Qu

j

rerumque creatarum perfidiam permifit, ut

nobis earum naufeam inítillaret, nosque fu-

Ir ET

QU

ientes a fe iz funiculis /4dam Ofee 11. v. 4.

DI

ad (e retraheret.

Przfertim vero z Poc ap-

Ií

D)

i

bavuit cbavi

ta$ Dris 1. Joan. 4. v. 9. dum /ic

I

[]

dilexit mundum, ut filium [uum unigenitum da-

l

l

véb, Joan. 3. v. 16. qui mos redimeret ab omni

Wi

iniquitate, € murndavet fibi populum acceptabi-

]e; Tit.2. v. 14.. fuumque San&tum nobis

Spiritum infüper mitteret, qui 70 docerct

Á

;;

omuem veritater. Joan. 16. v. 13.. Quo fa&to il-

!

lud Ens fupremüm ob nature divinge, que&

)N

intercedit, unitatem una fe cotum pariter ac

m

q

omnimode nobis tradidit, impendit, ac con-

7707

fecravit. Poftquam enim froprio Filio fuo

E

,

"E

gon pepercit, fed pro mobis ommibus tradidit illum ;

wglfriærdia

quomodo ( concludit Paulus ) quomodo mon

M v5

etiam cum illo oumnuia molis douavit? Rom. 8. v

Disnam

31. Et cum Spiritum San&um feptemplicis

ybua t

gratiz auctorem nobis dedit, quomodo non

Qu lt

etiam cum illo feptem ejus dona conceffit?

i u

O immenfam igitur benignitatem, & miferi-

cordem beneficentiam ! quam ornnes angelo-

1; QU "

m

rum chori , f

i&lo im celis [ilentio, Apoc. 8. v. 1.

m n

attoniti ftupent, & admirantur! Hzc certe

abunde probant, Illum fua omnia, & fe to«

n

d

tum nobis largitum,

adeoque digniffimum

effe, cui nos totos pariter per virtutem

foli-

m

(

!d

ee Ü

dam dedicemus. 3.

Przcipue fi modus in-

d

nobis 2ztegre

"

fuper attendatur, quo füa &, fe

dedit, quem tres potiffimum

condiciqncs

J5

i

pooE-

372

Pars I]I. Caput J.V.

NT

nobiliorem reddunt. Prima eft, quod bene«

cm 0pt

|

ficus ille erga nos affectus fit eferyus fecun-

dum illud Jeremiz effatum: zz charitate per-

Jetua dilexi te$. Jerem. 3 1. v. 3. quafi diceret:

,

]Qäïons

fgï

non prius me dilexi, nec diutius amaturus

füm, quam te benevolailla affsctione corm-

j m 15

n

plexus fim, qua omnia mea meque totum in

gug Diis

te conferre, quin imo profundere tota retro

gternitate decrevi,

Altera efty qnod . hzc

xilum j

evatutías:

qidm

beneficentia fit prorfus

[o]

nam, utait

S. Joannes : z2 /oc apparuit chavitas Dri in mo-

alinde cond

bis, non quaft. nos dilexerimus Dgum, |fed quo-

aqud um

m nos Vl t

niam 1pfe prior dilexit mos; 1. Joan. 4. v. 9. &

quidem cum inimici offemus: Rom. g. v. 10. &

fe rf voly

dilexit 2os fboutanee, Ofee. 14. v. $. (ine ulla

at lndosimm

donem r

no(lri indigentia aut propria fua utilitate;

quoniam tefte regio Vate Lonorum noflrorum

sofanulume

50H eget , Pfal. 15. v. 2. nilque noftrum in no-

1 m p

-! omo m

bis reperit quam nihilum & peccatum, quod

,

potius irritamen odii quam illicium dilectio-

Mad] À

i

nisfuit. T'ertia qualitas munifici hujus amo-

dntm [f

ris in eo confiftit, quod fit zz//zitus; nam eft

*8 Qu nim

ille ipfe fecundum fuam (quod ajunt) enti-

Amorem

tatem fpectatus, quo immenfum illud. Nu-

: '1nggre W0 p

Ü

men feipfum, SS. Triadem, Chriftum, &

LT

Beatos diligit, diligendo te, o anima! toto

bin

ll

i. Ürimg

fe omnique naturz fuz infinitate; ita ut nul-

lt neni

la in Divinitate perfectio, nulla in Trinita-

"h

ercimm h

te Perfona inveniatur, quzx te eadem chari-

X

hei

j

,

Orisd

J

tatis infinitudine non complectatur. Pretez

J hï(-j li

rea beneficus h;lc affedus fe ad mortalium

ïüüdï:] 1q

1;1

m

om-

De.rmzore- Dei.

$73

Rl

omnes fine ulla erga te füi imminutione ex-

tendit; cum optimus ille Patrum fülem fuum

lil [wm-

lt

oriri faciat fuper bonos €y. malos , 9 pluat [uper

Og

f

juftos

Iw

injujios, Matth, $. v. 45. [TuDas iguis

h,

füi amoris- congregans etia.m *

l

^per caput ini-

S r

i g.

mici, Prov. 2$. v. 22. neminem, licet rebel-

Itthtm m

lem, a füa genexali mnnificentia excludendo.

Cum ergo Drus tam ftupenda benignitate

qu 2WI€UU

i

non folum fit2, fed etiam f? nobis & quidem

le

iutegre, id eft, modo tam perfe&to donaverit;

quid inde concludimus? agite, bis intelle-

E

&is, quid (tatuimus? Annonergozquum eft,

etiam nos illi totos vivere, qui totus nofler

01 & 4

e(fe ex affe voluit? Annon meretur is, nos

VTT

!

.f

iE

fieri fan&tos, immolando ei hanc vel illam at-

fe&tionem creatam , qu& precipuum perfecti-

[i

el

onis obítaculum eít ; poftquam fefuaque om-

1 f TOU

m n

nià nobis tam profuía liberalitate facrifica-

vit? Ah! homo non es, tantz largitari nega-

um qu'

m dledie

reíi quid audes? . At non negabis, fi amas;

amabis autem, fi hactenus dicta attente per-

lia

penderis. Quid enim ? Ergone amore profe-

ii um*

qui nequeas amorem ab 4/erzo te amantem?

i

u ld*

ergone diligere non poffis illum , qui przor te

& fpontauee dilexit,& quidem dile&ione tufiuita

Chïll[m ]

toto fe dilexit. O ingrate! Supremum illud oul-

TL

lius indigam Numen integrum contra te bene-

j bt

ficiorum exercitum in aciem educit ad expug-

ilurTe

j

n

nandam tui pectoris duritiem ; cingit, & cora-

p a

nat tein mi[evicordia eg mifevatioribus, Pfal. 102.v.

d

4. ut tandeim aliquando, reciprocante affe-

v

u,

Anl

574

Pars II. Caput IF.

G€u, etiam tu illi cor tuum dones,

Ámat

nf

te immenía Majeítas illa affe&tione fumme

[

simm G

benefica , & fui prodiga omnes füuas perfe-

;.

TE

&iones, fuum Filium, &Spiritum San&um

srtiis

tuum in commodum impendit, unice idco,

g Nunis]

ut amorem amori rependas; & tu lethali

p

'

frigore torpeas ? O mifer! amas hominem

J

pots ll

te diligentem; quin imo blandientem tibi

[ Paripit

canem amas, & benefacientem tibi Dzuw,

Aipdelic n

itaque diligentem non ames? lIt hominem

qui d

benevolentia profequaris, fufficit, ut blan-

0, & N

da tibi fronte arrideat; en! ftringit, fovet,

um el

ditat te paternus ille finus, & innumceris

s o al

gratiis cumulat; nec tamen redames ? Ex-

m hii

haurit amabiliffilma Mens illa quafi omnern

vlis ob

potentiam & íàpientiam fuam, ut fuam ti-

vumde G

bi charitatem per tot benefacta teftetur; ita

vt OtNC

quidem ut fi omnis illius felicitas a tuo er-

MIY I6 jf

g fe affedtu dependeret; (i tu. Drus Det

zi f witm

fores, vehementius erga te affici , amplius

" Hüpetot

tibi facere nequiret: & tu ingrato tepore

*tt otr

defes langueas? vel unico magis generofo

Lb

actu mutuam ci fidem probare iners grave-

ris, & fanctitudinis callem inire vecors

t t

g

horreas? Abfíit tanta a te tamque bruta in-

gratitudo.

Atb .

Potius conjice oculos in ingen-

tem illum bonorum cumulum, quo divina

"n

LT

te beneficentia obruit ; & audi vocem dile-

&i tui tibi per Ecclefiafticum inclamantis:

n LET

HU d

da, €9 accipe , ut juffifices amimam tuam. Eccli.

14. v. 16. Vel (utlegit Hugo Victorinus de

* tj f

erca Mosal. c. z. in Tom. a.) accipe C9 vedde.

M

:

T

li m

cci-

De amore Dei.

p5

W- Áti

"Atcipe lendicium, & redde ol[pgsium : accipe

At n

beviggitatem, & vedde gratitudinem , ut [ic u-

LIS

flifies amimam tuam, novisque fandimoniz

V ndm

augmentis eandem quotidie locupletes. A-

Mi

mor Numinis /ua & fe nobis izte;re donan-

At b

1

tis, & per hoc nof(tram (anctitatem meren-

:

?min;m

tis, potens id agendi tibi ftimulus fir.

K t

II. Przcipue qziaetiam Chriftus fe totum

V D

[

nobis dedit tum zz cruce, tum iz Euchariflia,

j u

id quod

alterum

dile&tionis

argumen-

!

i..

iU

Ü

l

WT

"

tum , & procurande

perfe&ionis inci-

l

l

;ngi[, EWJ

tamentum eít. Hujus autem vim ut melius

l innuq:t;n

penetres o 'anime! immenfamque plenitudi-

t

rem ftupendi illius facrificii, quo fetotum pro

iquin

.....

M

nobis obtulit, rite cognofcas : vade ad mon-

T

zem vmryrrba Cant. 4. v. 6. feu Calvariz, & ibi

tht t

amanti obtmtu refpice im faciem . Chrifft fui

5000 0*

Pífal $3. v. ro.. in ara crucis voluntario ho-

; Dus Dt

locaufto fe victimam immolantis.

Ibi enim

j, ml

Eum per paupertatem propriis veftibus, per

yup t

contemptum omni honore, per dolorem

)

ipfa etiam vita in noftri gratiam exutum ;

s

: pes g

|

l

privatumque cernes; quz tria chariffima

inc

homini & pretiofiffima bonorum genera funt.

que a?

I. Inprimis enim, ut perditam nobis inno-

T

centiz ftolam redderet, ex/poliavit fe cccle-

ftis hic S'ozatbas tuuica, qua erat indutus; di-

ld

ligebat enim mos velut anumam fuam: 1. Reg.

18.V.3. & 4. nec alia quam cruoris purpura

;

j

te&us apparuit hic /ponus [anguitrum. Exod.

l m L» j

Y

4. v 3. 1n die defponfationis feu. mortis . fue;

i

tate . ar-

D

|

Capr. j* YV. 11. turn ut corporis nudi

"

deq-

!

576

Pars L£ Caput IF.

T

dentes intus charitatis vítus leniret ; tum

ut etiam nos ei cor nudum & rebus terre-

ij hi

nis vacuum in dotem afferremus.

Quo cer-

a m l

te facto illius füi erga nos ítudii magnitu-

inyraponts

dinem luculenter oftendit. . Nam quodftabu-

ssvl d

m (

lum palatio , laciniam purpurz , mendicita-

p

tem opulentiz prgtulerit, doGtrinz e

jus con-

qurados a

d Domints

forme exemplum fuerat, qua pauperes fpi-

Quod oblata fibi a

vexibus efe

ritu beatos enulnriavic.

dzmone mundi regna contempferit , adeo,

ilce ifamis

mitum non eft ; cum fuerit prepotens coclo-

3 üL OT

p

rum Dominus.

Quod pro fatellitio non nifi

iiplum i

egenos habuerit, equidem capi poteít ;cum

Ts o

vegnum ejus 102 fuevit de boc muudo. . Joann, 18.

Ti confog

AZS C

At vero quod noítri amor, fruítra

i urin

reclamante virgineo pudore: alterum hunc

m Dhuron

füumme verecundum Adam omni omnino ve-

gleng, n

l

fte & quidem pleno die infpe&ante procaci

LUA TT

plebe, noftri caufa (poliarit; 1d profecto fum-

5 (itt r

mi ilius erga nos affectus prodigium eft,

A0bf CO

Hacvides; o anima! & inanirecula te abdi-

]

Ej

m d

care gravaris ? ut/Chriftum. induas; veteri

homine, vilibus crepundiis te exuere tardas?

FORT

i

* ia

& natum coelis cor circumfers, futili glebae

MUU

terreis.compedibus adítri&tum? At cave, ne

(quod minatur Prophera) pro fiola glorice

"tf

U d hx

Eccli. 1$. v. $- 2uduas analedi&hionem ficut. vefüi-

melitum , Pfal. 1o8. v. 18. nifi nuda nudum fe-

"Rnf

qui decernas.

2. Verum hoc minime con-

Hl

SM

AU

I

ientus hominum amator Jrsus, füam quo-

que famam , qui Do&tore S. Thoma 2, 2. Q-.

T

,

129.3. 1. in C. Zufer ves, exteriores fanpliciter &

RUN N

tl

De amore Dei.

$77

hii

abfolute maximum bouum efl , cum virtuti pro-

H tv

ximum fit: hanc, inquam, fümmo vulnere

)us." Wff

integram nobis hoítiam jupulavir; dum il.

QUl

lud mortis genus elegit, quo nullum id cem-

]j

oris vilius erat, nullum fervilius. NNam pa-

I',m»*

!' n

l)

tiebatur (fiftite curfüm o (idera! ac refugo

Bexu radios occulite!) patiebatur, inquam,

orbis Dominus in monre & ftipite eminenti,

ut omnibus effet ludibrio: in loco capitali, ut

1j

publice infamis haberetur: duos inter latro-

nes, ut omnium fceleratiffimus repuraretur:

W

füb ipfüm meridiem, ut omnes adeffent: in

M

ipfa Paíchatis folemnitate, quatota natio So-

lymam confluebat, codum inter & terram

mor. r

^

medius, ut in eum tanquam in fcopum &

"

i

metam Pharifzeorum calumnie, Scribarum

[

Qe

blasphemic, populi opprobria (ine obítacue

y

lo ob loci eminentiam eo rectius collineare

QU

poffent.

Certe omnia omnino adjuncta in-

um d

eniofus amor conjunxiffe videtur, qua hoc

Lu?a d

amg facrificium difficilius reddere, ejus-

qus, Y

que pretium extollere poterant; &aupere.

3

p

Et ramen his infuper habitis, eam nobts in-

)

dul

tegram humillimus Salvator liberali mente

W.

La

immolavit eo folum fine, ut etiam nos eidem

TO LA

delicatum illud honoris punétum & omnis

Bul

difcordie pomum fàcrificaremus. Et fit, qui

fl

his auditis fuperbire aufit, contemni doleat,

Jl

Mi

Qd

injurias vindicer; imo & honorari prenfet?

U

O quam dignus is foret, u£ ficuz. diploide ope-

Th

viatuv confuftone| Pfal. 108. v. 18« 3. At vero

fufiffima in nos charitas

]ij

hic necdum ftitit pro

"

Qo

Ser-

575

Part I1J. Caput. iF

Servatoris. Totum infupercorpur fuum victi-

jj

mam obtulit, dum illud fummis angoribus,

l (of h v" |

fuppliciis, cruciatibus affligendum, dilanian-

us pro

dum, torquendum tradidit , ut hac ratione lee-

? nngäomn i

vinam J

fam a nobis Dzi juftitiam placarer, & luendas

nobis penas ipfus exfolveret. ln hoc ergo a-

1 1

moris fimul & doloris theatrum, molles ocu-

j dnfi

los paulifper defigamus. En! o anima: Di-

; plit;à

lecti tui pedes & manus clavis acerbe tere-

tqiem o

j

brantur, vene & nervi violenter exten-

ii Qus d

duntur; caput fpinarum aculeis alte perfo-

ais tomq

ditur, labia propinato felle impie amarican-

mo, d vit

tur: latus lancea barbare transfoditur.

De-

i Bg

nique fumma inter artuum tormenta & in-

nern, ut il

fandas animi anguítias Filius a Patre dereli-

As Gd s

€tus, Magifter a difcipulis defertus, Domi-

tarila ha

nus a Petro negatus; verbo: |ssus innocens

IDl Q

carnificum rabiei a judice traditus ; parentan-

DEU

te natura, falvatorem orbis emifit fpiritum.

(üum ditty

In fumma: nullum eft in corpore membrum:

, d tj

nullum in membris officulum, arteria, ner-

, m

vulus aut fibrilla nulla, quam pro nobis di-

..vaominls, Á

vinge INeme(íl non obtulerit cruciandam ;

boud

ne nof!ram nos (aures arrigite o abjecti vo-

tU r

luptatum |aucupes? )

ne noftram nos

T

cuticulam foveremus.

"h

Í

Omnes corporis

fenfus

& anima facultates lubens ob-

"n r

3 frtor

tulit; in nofítri gratiam peculiaribus fup-

pliciis afficiendos ; ne carnis nos illecebras

lii

"1 QOT

fectaremur.

Ipíam denique vitam nobis in

m

?

E

Íummi amoris pignus irrevocabili munere

cenfíecravit folum ideo, ut -pofthac uon jam

Ms

/10-

Vi

Ü

JDe aimove Dei

$79

V

Robis viveremus, fed éi, qui pvo tobis mortuus

D

TU

bf1.—.13. Cor. $, v. 13«

O vere magnum diving

charitaris prodipiurn. Cerre fi tefte (àcro Co-

TT

dice wiajorem bac diletlionem memo Dabet, quam

al

ut animanm [uam ponat quis pro amicis fuis, Joan.

] no;e;ög/f

15. v. 13. quis maxima Chriftum flagraffe ne-

d.

um

I

gabir; dum füblimern illam divinamque ani-

|

mam pofuit; & morte tam' cruenta. pofuit;

( r

|

1

& quidem pro-inimicis ac rebellibus fervis

pofuir? Quis inficias ibit, illum fe nobis in

11

cruce torum quantüm donaífle5 dum veltes;

D

famam , & vitam adeo large noftri caufa pro«

m

degit ? Et proin Eundem omnibus titulis

m |

mereri, ut illius fanctitatem semulando, toti

Dire d |

ejusetiam nos fimus. 4. Praecipue cum in

tis, D«

Euchariftia haec donatio perenni miraculo

yinnce

continuetur; quin.imo immeníum augea-

t

tur; ac nobilitetur.

fbi enim amabilis Jgsus

Ls

non folum dat tunicam humana manu con-

membrur

textam , fed triticeum, quo prodigiofe ob-

(

tegitur, velum; non folum prodigit famam

! i*

Filii- Hominis, fed quaíi proftituir dignita:

cnudddd

tem Hominis-Dzr:; dum ejus Majeftatemi

tam vili fpecierum tegmine occulit, totqué

oügir

nl P

injuriis palam exponit ; non folum tradit cor-

gs 0

l

pus morti & doloribus obnoxium, fed pati

nefcium , immortale, gloriofuin.

Praterea

l

j .mbix

ibi non tantum nobis offert carnem in facri-

Tl

"l

æk

ficium, fanguinem in lavacrum, feipfüm ini

[

4

3

vitif

l!

exemplum; fed infuper in cibum, potum;

& medicamentum.

u

Íbi denique dum in

talem íe viétime ftatum redigit in quo nas

s U

Qo 2

£ura-

LP

]

Pars HI. Caput IF.

589

In j!

j s

turaliter nec videre, nec audire,

nec lo-

a at

]

il

qui, nec fentire, nec ullum penitus mo-

s

(«J

At

tum exercere valet; dum, inquam, hoc a-

a d

git, fuorum fenfuum omnem ufüm ac exer-

ag t

citiam nobis cumulate facrificat, continuan-

df

do ad finem mundi prodigio; ita quidem , ut

Md

non rantum nihil in eo fit, quod nobis non

ss

pleno jure cefferit; fed necalius perfectior

1nodus fe nobis dicandi ab angelico inrellectu

xmenpris

[ Qucet

excogirari poíhi.

Cum ergo Chriftus (o

ul quoq f

Angeli noftram nobis felicitarem ne invidea-

ao D t

tis!) cum ergo Chriftus tefte Bernardo totus

nobis datus, totus noftros in ufus fit expen-

m Bicau

nice Letor

fus; cui frons tanto ere aut ferro rigebit,

tuminpiin

ut negare aufit, par pari reddendum, amo-

ri reípondendum effe? Cum olim pellem pro

: Affto i

nnárs i

pelle, deautem pro dente,ovulum pro oculo Job. 2. v. .4

lex Talionis exegerit; quis inficiasibit,lege cha-

b

ial

riratis cor cordi: totum toti rependendum

e(fe? pracipue Dileéto toties roganti: prele

t

?

nm al

T

!

1 FOf

!

fili cov zuuim mübi. Prov. 25. v. 16. O morta-

les, vim, quzío, dictorum perpendite, En!

Z

nihil eft in Chrifto, quod noftrum non fit.

nmdi a

Noftrum eít illius corpus; quia pro nobis

TT

vulneratum. — Nofter illius fanguis; quia pro

n

nobis effufus.

Noítra illius vita; quia pro

s

U

W

ij

[

—

nobis in necem dara.

Noftra illius merita;

Mf

d D

quia nobis füb mortem teítamento legata.

l AU üunl

Infuümma, fíe totum nobis dedit in cruce;

RT

totum in Euchariftia; ubi (interprere Syno-

jk![ürum,: qu

do TridentinaSefs. 15.cap. 2 ) diuziias divimi fus

At r

erga Domines amoris velut effudit 5 ita quidemy

^^ Bftnm

ut

(

De amore Dei.

581

") N j

ut amplius quid vel melius dare nec poten-

M

tiffimus queat, nec fàpienüiffimus fciat; quid

i, hr

enim melius potevat dare [eipfo vel ipfe? Bernard.

"a

Serm. r1. inCant. Haecergocum ita fe habeant;

y Ctrpa.

cumque Salvatorinoftrum viciffim amorem,

quo ad fectandam perfectionem impellamur,

['icf

r

tanro affectuzelet, totque nominibus merea-

:

d

tur; quid nobis jam agendum fit, decernamus;

p

u

Illud ramen prius diligenrer perpendamus.

Qiitso

IIL. Quod etiam torum dando, parum de-

E

mus; id quod rertium eft per virtutem foli-

dam nos Dzi fervitio confecrandi incitamen-

II

tum.

Hic aurem fpeciatim te attentum volo

st

m T.

amice Lector, utque dicenda non tam legas ,

quam fingillatim expendas, vehementer exop-

im, i

n

to. Allero itaque, nos etiam totum dando

parum dare, idque ob fequentes, quas in pug-

jhind

d

num contraho, rationes. INam primo parum

eft, quod damus, i fpectetur vilitas illius, qui

qedun.

ii u

dat; quid enim elt homo, quam ?nomentutm

[latere, gutta voris antelucami, Sap. 11. v. a3.

()myrt |

[lilla fitule, g. pulvis exiguus? lfa. 40. v. 15.

aisl

]tem parum eft, fi confideretur nullius indiga

n

Majeítas ac omniporens fufficientia illius, cui

u

datur; nam quid prodeft Dso, fi juflus fueris ?

;uis;qllïäi |

aut quid ei confers, fuimmaculata fuevit vita tua ?

u g

0b. 225v 132.

hus

Praterea parum eít, quod

damus, fi illud ex una parte comparemus ma-

x

gnitudini & copie beneficiorum a cclo no-

j ")

bis collatorum ; ex altera vero parte fi equi-

erp[i[?

paremus cum numero & gravitate fcelerum

8 nobis patratorum.

Profecto firuf panuus

7/6ti»

!;viïaq-

u

93

$8*

Pais 11 Caput V,

9 M Cl'go

men[fivuate univer[e juflitue moffve erunt, Its.

ZJ(v

mulun q

!

64. V. 6. & tanquám hRihilum evanefcent in

gufti nl

confpeétu illius beneficentiffimz Infinitatis.

iil

Denique parum imo nihil eft, quod damus,

UT

fi aenferatur cum eo, quod Gculares agunt

pro mundo, quod Sancti patrarunt pro Dzo;

PrUUE

yeai d

quodque meretur celum; eum fecundum

st d

Pauli oraculum zon fint. condigne paffones bu-

gun st

qu: temporis ad futuram gloriam, que revelabitur

ju uobis:

Rom, $. v. 18. Itaut jüre, alto cum

dag, vt

ais nomnà

gemitu fateri copamur, nos etiam totum dan-

do, parum imo nihildare. [am vero fi ita res

amfacude d

fe habet; fietiam totum dando parum da-

ahin n

mus; etiam omnia agendo nihil agimus, ac

m 46 p

nii ne hum

Jeroi imutiles fumus ; Luc. 17. v. 10.. quid ergo

erit, etiam hoc parum negare, vel partiri in-

v pirition

ter DguM & rescreatas velle? ertiam hoc mo-

spimus i

dicum feu nihilum Supremo Numini litare

cipifimi;

nolle? O Superi! f1 Saulcu projecit, ue fit vex:

t dmis 1

s m d

Jucev Mfeacl ; quia pepevcit "dgagé. 1. Reg. 1$. v«

9. & 26. fi lapidatus eff. "dcban, eg cuntla, que

tl

slius erant, igue con[uinpra [umt ; quia. tulit ali-

y;lle tOtmyd

quid deanatbemate, quod integrum erat coram

NTP

Arca offerendum? Jofue 6. v. 19.& eap. 7. v. t.

t

&i;.(i Ophni & Phinees gladio percuffi

* fs

c

*

orruerunt, quia ex victima holocaufti cru-

ts

dam fibi partem retinuerunt, nec iptepram

"t

immolarunt? z. Reg. z. v. 14. & cap. 4. v 17*

"ts

Quid nobis fiet? qui pariter duplici corde EccHi

LOT

2. v. 14. 1 duas pavtes claudicamus? — 3. Reg. 18.

y- 21. & modo huic appetentiz, modo illi ve-

lt s

"ts

i

luti totidem. Ammonitis parcim

us?

Quid

tl

enim ?

J

t

De amove Dei.

588

A

enim? Án ergo fo'ummodo nobis impune

j

d |

cedat, mutilum quid & mancum Regi regum

confecraffe? An folum nobis liceat, ex devo-

ATU |

ta ccelis hoftia quicquam facrilega manu de-

I UO

hi

cerpere, & inita qua(i naturam inter & gra-

1

tiam compofitione, tantum aliquid boni ope-

|LAQUDCORY

ris pietati dicare, & interea animi domina-

(JQ

tum perver(e cupiditati relinquere? nobis,

inquam, quos ftatus fan&itas , vocationis ex-

m

celfitas, votorum conditio totos ejus effe

QOUR

fümmis nominibus obligat, & adftringit? O

v

quam facunde contrarium nobis Ananias &

r

Saphira emortua voce praagiunt, & omi-

nantur! A& ;. v. 3. & feq. Igitur facrz The-

ls

um

midi ne etiam nos poenas demus , omnem a-

nimz partitionem execremur; cum multa

*i pzr:iri ]lv

n m |

non poffimus, faltem agamus illud modicum,

nini lt

quod poffumus ; cum grandia non habeamus,

uf

fallem. demus illud parum , quod poffide-

mus ; fed tamen hoc parum demus totum;

Mp

t

"ET

idque triplici ex capite demus,; 1. quiaetiam

Dzus fe totum nobis donat.

2. quia etiam

n r

Chriftus fe totum nobis dedit. 3. quiaetiam

äu«ï

totum dando parum damus. "Tres hz ratio«

htio

nes fint funiculus ille triplex, quo fibi li-

)

W

|

gatos amor divinus ad virtutem folidam per-

trahat, quam a nobis non minus exigit, quam

w

a

meretur Dtus: Itaque o ardens humani emu-

lator cordis! qui nec ejus dimidium acce-

]

[Xhh

Ij

ptas , fi integrum negetur; illudque aut to-

tum cupis, aut omne refpuis; ah! quid ti-

AU

Yi

bi rctribuam pro te ipfo, nifijme ipfum?

M9 4

eum

A

584

Pars. Ill Caput. IF-.

ag m d

cum mihi dederis totum te, quid minus re-

p p

pendere poffum quam me? Statutum proin

ff qlllæ gül

eft, (teftes mihi Caclites (int) tuus impo-

ftce:um totus ero 5 deinceps folus tu cordis

yutum

mei dominator eris.

"L

Nihil jam juris in il-

lud mundo , nil amori proprio competat:

p pitit

ETU

dejiciatur mentis throno imperans eidem af-

dequtrmum

fectio: moriatur pravus ille appetitus, qui

215; qüï l

animum hucusque mifere captum tenuit,

KRebzlet licet caro, & ringens obluctetur

s t dl

orcus: licet complices obmurmurent fenfus;

n; D

fixum eít : moriatur; folus in anima regnet

wrter la

Dzus : folus in medio mei vivat Chriftus ,

uo gl

& divinus triumphet amor.

Amor Numi-

v r

nis, noftram (anQitatem merentis, omnia

voico hod

obftacula tollat, cunctas difficultates per-

gtor. ]i

rumpat, planumque reddat , quod acclive

lt gt

videtur ; perfe&ionis ftudium deinceps fum-

vlun, &

murm imo unicum mihi negotium fit. Quid

n p odtre

hxres o

anima ?

nutas,

quid

auceps

v t

aut anXia tardas? tam magnum ergo malum

ta, lt

fit, totum Dzr effe? Ergone tu fufficias Dro,

ia a

nec Dzus fufficiat tibi? Que conveutio. Chrifa

ad Belial? aut qué focietas luci ad tenebvas ?

2. Cor, 6. v. 14, & 15. Verbo : quz comparatio

lii 4

hujus humani refpe&us , aut creatz affectio-

nis cum Supremo Numine , ut & illis ali-

ls

DÀ

quem in animo angulumreferves ? Si cciam

j

du

totum dederis, an offers e«quivalens illi,

Qtm D

quod accepiíti? Vah! omnia tua nihil funt;

URU tm

hoc nihilum confecrare dubites? Si milletibi

"

;'EH

corda forent, ei digne amando non fufficeres ;

unti-

A n ijS

De amove. Dei. .

585

lt

h

unicum cum habess , idque tam anguftum,;

Hn

etiam hoc partiri audeas? Qua hec zquitas

It

foret, qux grarirudo? Vicifli, o amabilifli-

a

me cordium Dzus! vicifti, victas amori do

t

Tnanus.

'Tibi foli debetur cor meum , nullus

0t

in eo pofthac erit locus peccato , nulluste-

Id

i

.

Amor proprius

pori , aut vitio dominanti

f i

inde zternum exulabit.

Nullus in eo erit

o tog,

Ge-

motus, qui non unice tendat ad te.

minz hz teílerz:

Dzus vult me fievi [an-

&uwmn ; Drus meretur , aue fievi [anctum , duplex

in via virtutis dupli-

pariter calcar erunt,

n

i

D

cato greífu quotidie proficiendi.

Utque

i

:;Xi'

verbis fa&a refpondeant, abhoc N. a&u he-

T0 (00à

roico hodie adhuc correctiorem vitam au-

Id folutn a tua infinita Bonitate

Yi t

fpicabor.

t acive

füpplici gemitu peto, ut hoc cordis mei ho-

g ln

locauftum , & comparandz virtutis propo-

fitum in odorem fuavitatis admittere dig-

( Qui

neris ; & ficut ad illud offerendum volun-

.55 QU

o nd

tatem , fic etiam ad hoc explendum gratiam

uberem largiaris.

[uä;iiï D

il

$. III.

i

Indicia Almovis divini €9 proprii.

l"

)

AV

iis, quz hacdtenus przfenti hoc ca-

y t

Ex

m

pite difputavimus, luculenter conftat;

amorem Dzi, perfedionem a nobis tum

quX

exigentis, tum merentis, non folum po-

j

tens illius fe&andz incitamentum:; fed eti-

am efficax ejus acquirendz allevamentum

mot

o

[*

[

]

586

Pars ']Il Caput IF.

s

effe. Nam (ut ait Przfül Hypponenf(is Serm,

, ii

4 de verbis Domini.) ubi amor efl, ibi labor uom

gnitgd

cfi; fed fupor &g dulcor, qui emollit, quid-

;

Ti qcura

quid afperum, ac dulee & facile reddit, quid-

imi g

quid amarum & arduum in fanctitatis femi-

ta exantlandum occurrit.

Quam excellens

Vi 6

autem ejusmodi dile&io (it, inde patet;

àj

quia virtutum regina, vinculum perfettionis,

qieMotIS T

M

Coloff. 3. v. 14. plenitudo legis, Rom. 13. v. 10.

)

x

& perfectiffima qufHitia efl , Aug. in Soliloq. l. 2,

]

*'ävE

fidem , & fpem füa eminenti dignitate tran-

;

Ícendens fecundum illud Pauli

effatum:

(

JMJjOV autein bovum e[ff chavitas. . 1. Cor. 13. v.

1

Imo teíte Bernardo Serm. 9. in Canrica,

j

5

m

Tola amimne pray

Tamtur a chavitatig snenfuva. de-

n

fumnitur , qualis amor efl, talis bomo efl..— Ta-

Jis vero amor cff , ( profequitur Auguí(tinus,

"

in folileq. l. 2.) qualis res. amata ef?, fi bo-

I

gum amay, bonus es ; fi malum , malus es : fi

fiinmuim bonum, optimus es..— dmas vanitates ,

P

h

vOHHS €$53 amas fevvena , fevvenus es:

Qmas

f]lüx

j

Dzuw, divizus es.

Ex quibus virtutis hujus

j

füpra cateras excellentia, & przftans füblimi-

ll

N

tas abunde clucet.

Á

Porro hzc ip(à dilectio-

nis eminentia in caufa eít,

uod ftygius

V UM (

hoftis omni aftu. allaboret, ut coeleftem hanc

f

M

H

gemmam fpurio colore adulteret , nobisque

N

Il

amorem proprium pro divipno venditet. Ne

i

QT.

itaque etiam nobis fucum faciat, ob ocu-

t

los ponamus indicia amoris :r.divini, 2. pro-

Anf

prii, ut genuina eorum notitia imbuti, eo

MT

j

d-

Mi

De amore Dei:

587

m

faeilius pretiofum a vil; Jerem; 1$. v. 19. di-

fcernamus, ac etiam feparemus.

|. Primum iraque veri amoris fignum eft

conítans & accurata ojfercatio mandatorum

Dz, non folum graviter fed etiam leviter

N

obligantinm ; ita ut quis religioni fibi duc

at;

[

v j

fupfemo

Numini etiam in re minima ple-

Primariam hanc

no cum aflenfu difplicere,

divinz dile&tionis notam effe, geminis tum

is teftibus compro-

Ícripte, tum novz le

batur, nempe Ecclefia

(

i

i

co & Joanne , quo-

LU

rum ille hec habet: qui diliguut ilum, con-

hh

em Z//;u$; Eccii. 2. v. 18«

Jercabunt viam feu leg

n

bic vero fic fcribit: ig boc fcümus, quomam

us) eum , fà mandata

cogno[cimus ( feu amam

T

/

cyus obfervemu:. . Contra

vero qui dicit; fe uof?

piluss

(five diligere) eum,

e

manudota ejus 1207 cuflo-

í

dit , mendax e(l 5 &

in loc vevitas (feu chari-

h

j^

jü

T

tas) som efl ; qui autem ftvvat verbum ejus, veve

lat

jn boc chavitas Dri pevfetta efl. 1. Joan. 2. v. ?»

g. n

& feq. Ita to cogzofcimus, & noJe

exponit Cor-

UO-

vt i

nelius, a Lapide in hunc locum,; dicens :

NIAM COGNOFIMUS eum cognitione T0f

lr

)

:

zantum [pecul

ativa , [ed e9 pra&ica, que cum

dileft;.c-

eft , ac in opus deriva-

u -ftyg;:i

