mentum attuliffe fufficiat.

Nam edicite,

que f

amabo, quid vilius quam faf?res, quorum

pn p

duo a[fe veneunt ? & tamen affeverante id Chri-

ia

fto, nec uzus ex illis cadet. fuper terrain. ine

ii

j n

nurn Divini Patris-

Matth. 10. v. 29. Quid

jl

Ll!

Il

negle&ius capillo, quod' bumi abjectum

l

vf

)

pedibus conculcatur? & tamen facra teftan-

il

[te

pi

T

494

Pars ]. Caput. III.

te l'agina, ab eterno ompes 7zumezf/ztz'v/ïmt. ibid;

j Á hos P(

v. 3o. Quid abjectius /i/jo; aut agr? fao, quod

'JWU».IS) db d

bodie efl, & cras im clibanum antttitur ?. & taz

j

jp, téit0n

inen ea Drus fic vefhit , ut nec Saloinon in omz

ff

'V".'

jjsreun

mi gloría fua. coopevius fat , facut. wmum . e iflis.

« lipeunr o

Mattli. 6. V. 29. & 36.

Quid:-denique con:

TU

t i

^

témptius corvis, qui zog femizaut , neque

Á o p

rüétunt quibus noi efd cellavium ueque borreum ?

& tamen quotid:e Dgos. pa[cit illos, Luc; 22. v.

donym fiur

s frme

i4; Si erpo. (qua Chrifti arc'umenratio eft )

iil xixaw

ífi ergo Pater coléflis tantà folicitudine tam

m

Va

gle du t

vilibus animalculis & exfücco gramirii pro-

vidére dignatur , quazro magis vos, Matth: 6

]

a A

H

l

1,

v.3o: O fideles aniimaé! tuebitur, diriget ;

4

p

DI

il

"

Aqli

Mi sl

[

àac fovebit? vos; inquain; quas ij chavitate

perpetua. dilexiti Jerem, ji. v.

j. im. füniculi$

,Adm;»g'ergr

Wi d

b

j

ll

h

j gfl ü

j

Zde iibi ádítri£tas tenet; Ofee, ir/v. 4. &

2 0

"

àn imanibus füis defcviptas circumfert; Ifa; 49.

v. 16. fecundum illud Sapiends effatum:

?j

4

P

AWf

&

iflovum amime in mayü lg funt: Sap. 3. v.

) n

ï

. [u eit o Parer/ (Saloinonis verba funt)

tua Providentia gulermat omnia Sap. i4. v. ;

[

&

C

ii ,w

Z tcun megnua veverentia difboni$ mosj fubefd

T

[

Il

ennn dbi, cum volueris; póffe. — Sáp. ia« v. 18.

VWU ,

dili quidem cura efl de omnibis; Sap. 1i. v.

TT

: 3- fed precipue de illis; quibus perfectio-

hh

l

nis ftadium viciffim cure eft. Tefte Augu-

fiino 1. 3. confeff, e; 11. curar equidemi uzun-

li fl

!! Din

quemqie nofirum tanguam. [olumn ; g ffic omnes

fïJ!*JC [

zanquam finguloss fed tamen illis fpeciatim at-

"

;iïi:ïflitf m

!

rendis,*qui pariter virtuti finpulariter in-

.ucl u ï'j

lj

rendunt; hos enim z fru 1uo portas: :I&ïurm

i

Á

AU Mif [

H

495

|

De fpé: bonovum ,

Wtf

Piv. 1à. hos quafi pupillam ocali cuffodis :

dl ngn' [NK] i

Deut j2, v. 6. hos per varios anfractus fal-

Mf

vos deducis, ab eis offenfionum lapides

X lg "

amolierido, tetitationum laqueos avertendo,

a*vnt h g

ftygios affultus rerundendo, variosque even-

À sins

tus ita fapienter moderándo, ut diligeutilus;

Jf

:)ä.;

fe omiia cooperentuy. i bonum; Rom. 8. V. 28.

IU

Porro quantarum

& ipfi non raro lapíus.

h t

confolationum fcaturigo, quam beata quie-

if

]l

tis, quam firme fpei fandamentum ejusmo-

Atl

n

di Providentie viva fides & experimen um

fit, difficile di&u eft; Quid enim timeat;

R0 p s

h tit M

quarit Auguítinus, l 2. confeti, e, 115 quid

Ivl

"

Juj; (

nmeat bomo is finu Dgi poftus? quanam re

/ ii

[

J

[

indiseat Numine plenus? quid aliud pretes

ile

j

fea delideret, qui cum D

iv

éto fuo omnia

d i fi

IIL

& ln

poflidet? Ah! Dominus vegit e, ( cum Da-

ni&t l4

i

"

Vide leta ejusmodi anima exclamat) -

CIIQLQm,

inimus vegit me, ergo mbi mibi deevit, - Pf.

r

4

1U£

Z2

TRTE

A0 VA. Aizgul/ï.r iij an

' deime, ut cuflo-

i verba u

diaut me; ut ia anagibus [uis portent me. ergo

4

non offendam ad lapidzm pedem meun. P. 9o. v.

| p M ' :j

Yij us

ii. Quin & fuper afpidem 9 bofiliscum . in-

aoxius ambulabo: leonawm $$ dracosem ilefus

ii

calcabo. ibid. v. 12. 1mo efiamff mortiferum

li 3.

quid bibero, mon wibi uocebit. Maré. 16. v. 18.

ibus peft |

!

N I

"

Adhec Dominus illuminatio mea g falus mea ;

t, T;lieä

ä

AqQLit

igicur quem . tinebo? Dominus. protetfor, vitee

"

iee ; itaque a quo ftrepidalo? Pf.16. v. 1. Ah!

lls ^"

nibil mibi evenire permittet, ( Auguítini oracu-

[

li

n

lum eft Soliloq. c.15.) zift quod mihi pvofit. etiam-

qi

Jimefciun ; quia ueio-tam pater ac ide, at affe-

ve

iij

I

D! [;[ IIW

496

Pars II Caput. II

L

verat Tertullianus-lib. de penit. Scit; quid mi-

L

l

jg m

ht melius congruat; cum fit fapientiffimus:

m

illudque mihi etiam dare poteít; cum fit po-

tentiífimus.

d s g

Ergo illud. etiam certo dabit;

cum mei.amantiffimus fit; Igitur conjiciam me

g feguontr

jieon il

in eum , zon fübtvabet [e , ut cadam.. ( Aug.l. z.

i

[)nmun

Con£.ci11.) Qmaem [olicitutdinem meam preojici-

EH

am imetimygqueniar ipli cuva eff demue.1. Petr.g .v.7.

T

qu. ii«

Nam 2ilecfus sneus smnibi; & ego il/1 Cant.1.v. 16.

O fortem profperam! ille mihi .... cgoil-

wenim norutl

ET

lHi....ille mihi in delitiis? ego illi in . amo-

ribus.

lile mthi faluti: egó illi curg füm,

tui TT

Ergo vótorum compos quid aliud petam?

mapfi s.

ts rondete.

omnium fatur quid amplius optem? quid

aliud fuperett, quàam ut timoris expers, om-

DT CO

nium fecura, 2 pace àn id ipfum dormiamy&3 ve-

TM QJOW

quic[cain ? Pf. 4. v.. Ita fentit dedita fanctitari

malrpomp

L

(/ld

mens. O profe&o felieitatem ftupendam! o

atinedim

Wfe a

providi Numinis favoórem immenfíum, qui

perennis gaudii perpetuus fons eft. 5 Enim-

mmr

fff

! f

vero fi mihi lingut centufn forent; fi'manus

A Df

& calami centumi,; emananti inde bearitudi-

«".LC.or.vivc.

usl

ni pro merito extollendz fufficiens-haud fo-

ts t t

rem ; uti nec excellentiz aoimi, qua ejusmo-

sp idn hm

di heroes adveríos fibi cafus defpiciunt. L

EITTM

'

cet enim (id quod Jobo evenit) ventorum

Afl

I

turbine cozcuffa quatuor angulis domus-vepente

*j i

corruat: licet iguis D cadat e calo , &2 tatlas

C of j

oves puerosque confumat: licet hoftiles rurma

"m d

invadant omnia, auferant, difperdantque j Job«

77 lii

"

nitf, one

1.v 15. & feq, quamvis denique flu&tus maris

t

naufragas hauriant opes, & cazavatha celi

apev-

]

l

Il

l

De fre bouorum tec.

497

h g

gpertee, vuptique fontes alyffi Gen. 7. v. 1 1. cun&ta

$

inundent, evertantque ; nibilominus impavi-

Ib

dos tales ferient ruipze: etiam inter procel-

NI

las velut acus magnetica diving voluntatis

i Q

cynofuram fequuntur: inftar folifequii etiam

AL (l

nebulis tectum [uftiti folem proni adorant.

i M

ADominus dedit, Dominus abflulit x ficut Domino

.:'ewg.q.Peu.;

flacuit, ita faétum cfl s. fit nomen Domini benedi-

lC

&um , (Job. 1. v. 21.) confueta eis paroemia eft,

q

[

oöï

Probe enim norunt, hzc omnia ejusnutu fie-

il

ri;qui zuperat ventis & 1navi: Luc.8. v. 25. quz

WTL

ligat aquas i uubibus fuisy Job. 2 6. v. 3. babens

i d ts

clavem abyffr. Apoc. 12.v. 1. Sciunt,de ejus cle-

j epïemï r]

|

mentis Providentie zbvozo procedere fulguva

nisttpn,

€9 zuritrua , Apoc. 4. v. $.. ( flammuas ignis devo-

m

vaitis. Ia. 29.v. 6.. Quodfi epotandus eis mor-

al ii

borum calix porrigatur, hunc minime naufe-

fiptum

ant certi medicam Numinis manum f(ibi eun-

dem mifcuifle.

Si conjuratus contra eos

nenmm, Q

di gEnim»

confurgat tartarus, infracti perítant; fciunt

en; at

enim: quia //delis Drus faciet cum tentatioue pro-

veytum. 1.Cor.10. v. 13. Unde fit, ut nullas tri-

gip i

destut?

ftitiz hyemes, nullos inconftantie apriles vi-

vant; fed placidum femper decurrant evum;

fl u

cum íerenus eis etiam inter nubila rideat

klpot: ^

Phobus.

jt) v

Illa Jeffiadis verba : Domirzus folici-

Zus efl mei ; Pfal. 29. v.13. illa Ignatii füfpiriaz

j m

T d

gulevaa, [icut fcis 69 viss mam [eio , quod amator

g If

/5, famillares eisdem teffere funt, queis ve-

m

i^j lv'v"

"

il

lut clypeo muniti, omnes curarum aculeos

erm

"

"

procul arcent, fugantque. Et hec beata foli-

hii

de piorum in hoc adhuc orbe conditio eft.

Ii

Sed

^

I

Nj

498

Pavs L. Cap. IH

" I]ObiS .[bi

Sed nota: folide piorum ; foli

enim perfe.

&ionis ftudiofi tanta ;beatitate in hac etiam-

P non i

gt mque

num vita fruuntur.

O igitur felicem illius

anime fortem! que; miffo rebus.creatis nun-

q s t

ru, unan À

tio, fe Dzo ex affe confecrat, devovetque,

-a ln

que nilfibi, quod Conditori non offerat,

3 leonum;t

aut avara refervat, ^ aut diffidens excipit.

s f

qu& propriz voluntatis expers.non nifi ex

nutu divino vivit.

Hec enim Numini con-

gt p

a. 0

fifa nil querit, vel optat preter gratiam.

nil horret, autfugit preter peccatum, nil

vumpie lgt

Dile&o

fire, q i

timet, vel odit przter feipfam.

fuo innixa nihil non audet: omnia fperat:

sd, um

i n 1 j

imo cum Davide zz Dro j/Wo etiam 7rags-

veditur. murum.

Pfal.

17 w

30.

füperno

Temis df

ardore flagrans, in virtutis femita volat,

fitboigünein

& liberam tediis auram fpirans, paternzque

UT

Providentie finui indormiens, inter Patris

A m i

eterfii brachia auream vivit pacem, coeleftis

il r

illius, quam in eois exfpecat, prenun-

MUET

tiam.

Nempe quia illa fe totam Dzo, vi-

E C

ciíffim etiam Dzus fe totám illi communicat.

40 uj g

quo fit, ut ejusmodi homo ín hoc adhuc

Lt G

mundo per omnem partem beatus vivat,

um mgimus) iU (

tum ob charisata, queis gaudet: tum ob

i

folatia, quies aflluit; tum denique ob prov;-

IN

denmtiam, qua (ingulariter protegitur, fove-

Q?lüümusä li

A

tur, & regitur, Ad hec jam quis nobis fen-

ia

J npr

fus? his perceptis, quz modo animum fen-

tentia fübit? Enimvero aut nobis frons om-

jiaziem'a

Fub.tr.ahis;

98 Mi

nis periit, (í vera hec eífe inficiamur: aut

o nul-

,'ï., T f"mus,a

££5 c?rca pe&tus riget, fi tanta beatitud

lam

D CDUSR

[

l

|

De fpe bonorum.

499

l i

lam in nobis fui orexin movet.

Quid

N

enim?.an non in faxum obriguifle oportet,

I t

fi nos tot tamque excellentia, qua fancti-

Nb

moniz affeclis etiamnum . vivis promittun-

l, n

tur bona, tamen ad procurandam [(anctita-

DT

tem non animant? Ah! fro vevagza. (Kem-

il s

penfis lamentum eít) pro perca promifJione

X n

diu uocluque fatigavi nou tinciurs & ánterim

inNaiic

pro obtinenda proitate vix . pes femel a. 1erva

Wt v

levatur.

O. Superi! pro uzo numismate intev-

Ht i

dum tuvpitey liüzgatur; & pro acquirenda illa

iim;: D

felicirate, quz 1n hoc adhuc orbe pietati co-

- m r

mes eít, ve] ad modicuin fatigavi pigritatur. De

imit. Chrift. l

3. C. 3.

Vah nos infenfatos!

li m

)d [wa

cifternis diffipatis, nuci caíTg,..ZEgypti ce-

[ vt

pis ftultaingluvie inhiamus ; & torrentes vo-

luptatis, qui in hac quoque lacrimarum val-

j ptemtq

, t Dar

le pias mentes inundant, amentes refpui-

tem, cel

mus.. Illa charismata negligimus, qux bea-

dit, yelt

torum corporum beatitatem ?mulantur:

an D!

ila folatia contemnimus , quorum unicá

| commixt

guttula omne mundi nectar immenfüm ex«

in D iü:ï-ï'

cedit: paternum fingularis illius . Providen-

tie finum fugimus, in quo qui recumbit ;

Menus m

ul n ?

terreftri paradiío fruitur.

An non ergo no-

bismet ipfis infeníi fumus, qui lutum pro au-

ais

xo commutamus? Equidem o Domine! his

vt

g

gratiis caremus, quia non toti tui fümus. Tu

nobis cceleftia fubtrahis; quia nos tibi terre-

lpmni?

Átria negamus.

Minus liberalis es erga nos;

g

guia.nimis avari fumus erga te.

Sed pudet,

j

I'ng: [

&am,fordide hactenus tecum egifle: . piget,

ab

u

i2

per-

l

ïuïr

] WO

$09

Pavs IlI. Caput LH7.

gan r

perfe&ionem in poftremis habuiffe. Spes bo-

norum per virtutem folidam in hac adhuc

qiifgnttt

qigo o

vita acquirendorum potens deinceps illius

fe&andz incitamentum erit. Tuo Jzsu, qui

ag nf

4 y;quiil)l!l AX

nos cupis perfectos effe, ficur Parer celeffis per-

N

fé&us ef, Matth. g. v. 48.. da, ut forti aufu tan-

ï«

s eim t d

suri m d

dem aliquando rumpamus vincula, quz nos

terrz aliigatos, a previo hoc coelo arcent:

ighiju p

süpics p

& vitiis mancipatos a probitatis femita ab-

ftrahunt.

Da, ut afferti in libertatem filio-

tss eorpors

siuid enim en

rum Dzr, anticipato fanctitudinis przmio in

hoc jam mundo beate vivamus.:

-t eupiscr

at; itque non

g. II.

aof

Soli pevfe&Hiouis ftudiofi placide anoviuntur.

elfa hts

I.

uam placidus probi hominis fit obitus;

sfereqyat d

inde pater, quod is in facris Papinis

A at

fomnus appelletur. $; dormieris, (ait Salo-

"p

h j,

M U

Til

j

/

mon, talem alloquens) // dormieris , nou ti-

LU

anebis: quiefces, fi fuavis erit fomnus tuus. Prov.

i& r qui

Hov; 24.

Quibus verbis fapientiffimus re-

"titrnt, t

gum denotat, ejusmodi tranfitum r. fore

t Trrenn gl

tranquillum: 4uiefié$5 2. jucundum: fuavis

x

erit ; 3. fecurum: $oz ftimebis.

Hanc tripli-

cem ob caufam (ut commentatur Bernardus

L I Ín

MM

epift. 105.) erit tnor$ jufli bona , melior , optima ;

éona propter vequiems melior propter. fuavita-

TP b

"3 mlf

£en: optuma pvopter fecuvitatem; gropter re-

quiem a laboribus prarerizis: propter fuavi-

"Ut que o

RELTUM

tatem folatii prefeztis: propter fecuritatem

ab anxietatibus futuris.

Ob trinam hanc ra-

At tf

'-.'A:fn1 q

tignem etiam nos pie anima migrationem

lt

p

At

Percnni; l

!

!

De fpe bonorum &9

$Of

B

lacidiffimam fore afferimus, quam tamen

TU l,

fortem foli fperare queant ii qui pietatis fo-

j m

lide: ferio ftudioíi vivunt.

Inprimis ; sors

RU

Ditra

jufti, virtutique fingulariter addicti, erit Zozz

J

propter vequiem a laboribus prezerzzis: quiefces.

t orat

'Talibus enim in hoc:.rerum articulo con-

'

VUl r

flitutis aztodo- jam dicit [pivitus, ut. vequie[cant

J t a

Hi autem la-

a laboribus fuis. Apoc. 13. v. 14.

Qs f

bores duplicis precipue generis fünt, nem-

rtins

pe dolores corporis ,. & afflictiones animi.

uidquid enim erumnarum in hoc mundo

TU

udini; m

eít, vel corpus:cruciant, velanimam tor-

quent; itaque non raro accumulantur, ut

etiam generofos fubin viros, & in patientia

j m

paleflrra exercitatos athletas cum Paulo in-

min f

emifcere.cogant: izfelixego bomo^ qui$ me

liberabit de corpove mortis bujus? Rom 7. v. a4.

ts D

i (it d

;

Verum: hoc ipfo ex capite Bernardo tefte

As R )

pretiofa eft. anovs fan&torum ; quia efd fizzr Labo-

m fu. Br

Yili, epift, 1o5. quibus ii per vitee curfum

entfimis t

tum in corpore, tum in anima conflicta-

sfum 1.

bantur.

'Tunc enim talium auribus allabe-

undun: p

tur dulcis illa Dileéti vox: fimge, propera ami-

ca mea, columba smea, formo[a mea , €9' veri,

. Pt

us

Sam enim biems traufüt , imper abüt, 9 ve-

ceffit. Cant. 2. v. 10. & 1 1.

Jvanfüt biems il-

nim t

yt I

larum corporis moleftiarum , morborum,

& cruciatuum , quze tot arcerbitatum & af-

p w*

fli&ionum fertilis tibi caufa fuerat. 24bf im-

T

ber illarum adverfitatum;

vexationum ,

&

yer d

yd

anxietatum , qua tot tzediorum, curarum,

r d

& merorum perennis tibi fons exftiterat.

£2

p

Ii5

i

p

fo2

Pavs II Caput. II7.

Ril

ia Y

Receffit denique ille nimbus segrotationümi,

iM

u d

T JCat

ila nox fcrupulorum, quorum ille carnem

3 lii d.;

tot angoribus afflixit; hec vero mentem tot

gl tv

tenebris involvit,

tor morfibus dilaniavit,

jn

onentutii

tot terroribus complevir.

i

Proin furge emica

im

l

lrc m

]

mem ex hoc le&£fo doloris Pfal. $o. v. 4. & valle

s dinu U.

lacrimarum, Píal. 83. v. 7. ex bac tevva teue-

:nnes&fenfuum

brofa €8 operta anoYtis caligine. Job. 1o. v. z.

.ufünentg

d

Egredere o columba imea/ ex hac caveraa ma-

z il

(erig , Cant. 2. v. 14. tot türbinibus pervia.

i Eresm

propera exire o formofa mea/ de hoc laca ii-

dets conf n

[erie eg. luto feecis. Pfal. 39. v. 3. tuo candori

tam noxke,

a fi u a

Feni o fponfa mea/ veni de cu-

rxde vinr f

Bilihus leomumy $8 de montibus pardorums Cant.

]

: i feir

4. v. $. id eft, de tor infidiis, occafionibus,

v m n

& periculis peccandi, quibus hic mundus

veluti totidém pedicis obrectus horret ,. &

QUT 6202 10

)

1 UM

inter quas trepido pede coninuo incedere

debuiíti, veni ergo , veni , €j coromaberis, Cant.

1 jen, 11

4.v. $. Nam repofira eff tibi corona ju[Hitice,

uj

i

quaim Yeddet modo tibi Dominus in hac die ju-

Ó

U

u$ jüdex. i. Tim..4. v. s. Tempus enim pata-

fioni adoemit , Cant. 1. v. 12. quo tanquam

MW

flos campi , & lilium convalium , Cant. 2. v. 1,

a mortis falce a terra avulfüm , celefti para-

V DI

: n rra;.'(

difo infereris.

O enim vero fenía divinam

Atelm df

pacem ftillantia! Quid ergo mirum, quod ejus-

3ttt ofe:

modi moribundus fruatur quiere otrini ma-

* Duhm

lacia tranquilliore? Quod olorum more pa-

if

yentali voce litus concinat illud repii Vatis

* Ob

carmen: letarus fum i bis, que didla funt mi-

Nütitrs b

bi: in domum . Domizi ibimus; Pal 121. v. &

illa-

li

!

503

De fpe bonorum &c.

erba ufürpando, cir-

UUTM

illaque. Ecclefiaftici v

i

TM

cumítantbus dicat: v7

dete oculis vefivis: quia

737

Ufs

eg ipveui mibi multam ve-

TU

"

modicum . latora

ht d

quiem, Eccli. $1. v. $3. En! omnis retro vita

tinj

LU

j

1]

non nifi momentum modo fuiffe videtur.

'Tranfierunt illate mihi injurie; contermp-

ATT

LU

tiones, calumnie: uanfierunt ille carnis ca-

tiones: illa je-

Jb

ftigationes & fenfuum refrana

|

|T

'Tranfiiffent modo etiam

junia & abftinentige.

QT

:

v

honores, illecebrae &.commoda; fi illis in-

hiaffem. Ex eis modo nil reftaret nifi re-

lxl

|

» Q

mordens confcientiam ftimulus; cum e con-

'l

lll

trario fuavi nunc gaudio diffluam, quod ac-

(t,

quirendz virtuti folidae me

torum impende-

^ Xlnto -

rim: quod non fecerim malum; quod facere

t cmundi

potui; & egerim bonum , quod agere debui.

O! q

uam magnze nurc pECiS argumentum

horer, &

, que in mundo

o inosdere

eít, zon dilexi[e mundum , suec ea

font ;

1. Joan, 2. v. 15. 2072 qttefiviffe propriam

n C

(f

Afl

: loviatn,

Joan. z. v. 18.zzc primos accubitus pveu-

l

,

vi[fimo loco: Luc, 14. v

t

Jaffe ; féd accubuiffe in no

4

7- fed covpus caffig

ajft ,

2 in fervitutem redcgil[e:

Y enm o

[/

d imemetipfum. abuegaffe , 8

U. Cdr. 9. V. 2 Zu t

quo

erucem ineam quotidie portaj. Luc 9. v. 23.

,) Cam. POT

O quante nunc

mihi tranquillitatis materia

, dine

eft, illam contumel

iam diffimulaffe: ad illam

fonf

vilipenfionem filuiffe: illam calamitatem pa-

wng

tienter tuliffe: multum laboraffe pro proxi-

jer d

n

mo, plurima tolerafle pro f)ro. O beata

um o

afperitates ,

contemptus, & erumne! O ge-

lod (

nerofum in adverfis filentiur

n! felicesque fa-

t

zigationes! vos mih

i .clavis ad codlum, vos

Du

"m

li4

a

^"

ngþtli

$04

Pars TII. Capuz. IIf

*

m irin

ad celfiorem gloriam füblimis! fcala fuiftis,

ïnm [empons

JEterng fint Numini grates, quod ejus

; qf

ope cum illo Juvene etiam epo ormzia

g em

precepta cuflodierim a juventute'mea. Mátth. 19

*

."ïaz&a (jimdin

v. 1o. quod cum BDavide etiam epo inte-

ag r gere

re veddidevim vota mes, que difhinxerunt

sf m

labia mea: Pfal. 69. v. 14. pro admiflis ve-

i

ro culpis :z ciliio €9 cimere penitentiam

TAT

egerüm, Matth. 1i:. v. 214 quod denique per

Loua opera certam mcain vocationen, eg ele&ionem

; Arvero d

CCOYLHI, a. Petr. 1. v, 19.

O quam prudens

1 QU defmit

füi, quod per fan&tiorem vivendi normam

rf obi; 0

prevenerim illos timores, quós morituro

silisec bt g

creare folet vita tepidius acta: quod caverim

n

illos angores, quos nunc paterer , fi illi in-

iij G

ftinctui obftitiflem. Ah! illi rentationi potuif-

atre at

u iU.

fem & egoconfentire ! quin &a lapfü jam pro-

l,

xime abfui; fed adhuc reítiti, Heu! íi illi te.

(etQ

1 J

i

ALRfe LUC

poriindormiiffem, quo deveniffem? fed ex-

cuífi: (àlutem meam füm operatus: (udavi,

l

fgO

& alfi in vinea Domini.

H

,L

Proina ccelefti Pa.

x

]

i at t

trefamilias promiffum nunc denarium & ego

"n ts d

l

fidenter exfpecto.

Et hoc e(t, quod meam

m

Mi

271

l

Vr n

nunc mentem fümme tranquillam reddit. [ta

t d mdnrm

tals moriens: h&c fub mortem fünt fenfà

m

Md

Qd du

Jutti, qui virtutis folidz ftudiofus vixit. In-

ij

il

de patet, quam dulce fit meminiffe laborum,

Dd

"

i

4

& ]

»Jde L

difcriminum & erumnarum, quos conftan-

li

ul

ter obivimus, provide vitavimus, fortiter

1 dilty

$.

pertulimus ; quantopere horum memoria

? r t

tranquillent animum. Superi! o quam fà-

km"]

ii

CURU

niug de perfectione (üb vita finem, quam (uh

L

ejus

n fed j

li

l

De fpe bonorum esc.

$o5

AT.

eius exordium fentimus; . Si-enim jilla fegun-

S) QW h

dum eam.temporis feriem fpecterur, qua

LEU

incipit ; enimvero terribile -quid. horri-

n

J

n

dumque videtur effe, viginti vel triginta an-

ham m") 5

nos in arcta folitudine, & conftanti corporis

l

sfllictatione tranfigere, decem vel quindecim

01

luftris adverfus carnem €g. [anguinem luétari:

adver[us ve&loves tenebvavum barum 9 contra [pi-

h

12. continuo pugz-

vitualia nequitig Eph. 6. v.

nare.

At vero fi hec eadem vira confide-

Qitm y

retur eo , quo deíinit, momento; in ipfo fci-

n

licer Jufti obitu; o quam pulchra ea, quam

(

Dl

optabil

is ac beata apparet! Tunc enim ani-

QO

ma, que car

zem [uam crucifixit cum vitiis t9

ro

lt'h

concupi[centiis [uis , Gal. g. v. 14.C

um mofribun-

do Servatore pariter exclamat : coufummatur

A CO

cfl. oan, 19. v. 5e. Equidem (i preterita re-

AILÍ

d J

35

RUT

fpicio,

(exultans perget ill

magna mihi

certam

ina fuere füftinenda, plures obices fu-

m feder

ndi.

Sed im-

: du

perandi, magni conarus exere

i Cde"& f l

mortales-Dio fint grates : cozJirammatum cfr.

miferiarum tempus abiit nunquam rediru-

um d

u n

rum: tranfiere labores non amplius reperen-

Nulli am-

mreiit l

di: pertexta eft malorum tela.

r fün

pliuserunt morbi;

advería nulla, nulle cru-

Nulla mihi pofthac

rLl:

ces: panirentia nulla.

erunt coércenda de(ideria, nu!

lee affectiones

ll

[Te I

fubigendz, nulli

affültus repellendi. — Ver-

qu

. Graves quidem & plu-

mi,

bo : cozfum:natum ef

ed jam

n

res exantlandze faerant tempeltates;

um m

-

quidem & dif£-

!ot

tuta teneo portum: diuturnum

ficile erat e

i.

X

dium, fed jam fe

lix confpicio

"m

(

;

1$

, Pa!ï 12

il

D( fp? M

506

Pars HI. Capuz. LII.

!

patriam : poft longum arduumque cur(üm

;Ifi? Dnaro

gdit|

randem attigi ftadii metam : per zerram defer-

jb

g um "

jam inviam 69 zmaquolam Pal 62..v. 1, tandem

]

perveni ad. fontem omnium voluptatum.

gt

Paulo poft comprehenfura füm, quod ha.

aj s que

i, Wh «

&enus cum difficultate credidi: brevi pof-

feffura fum ,. quod cum, anxietate Íperavi :

sdfevidt

" /rjm, Dll

mox gternum amanda viciilim impeníe ama-

bo, quod hucusque tam repide dilexi, Sum-

ii rl

inum Bonum. FPinis miferiarum mundi erit

elfiiurena

fimul initium delitiarum cali.

Q felix ante-

*ïerer 'Jeat-

aéctorum recordatio! tu fuave illud balfamum

s ion

es, quod afpera queque mira ducedine lenit,

& fümma quiete morituri perfundit men-

hOUU

tem. . Quis ergo inficias ibit, ejusmodi ani-

mea tranfirum fore tranquillum ob beatam,

quam tot ceriationibus imponit, cosoni-

prtt J

dem?

M

vf

Il. Verum non folum erit Zoga mors jufli

::;n'mm D

B

"i

VUl i

ob vequiem a laboribus pretevitis: quiefcet ; íed

&t URU

etiam erit zzelioy propter f[uavitatem folacii jre-

9f i ürqor

Jentis: fuavis evit. Hoc autem folatium extri-

plici potiffimum fonte tunc in ejusmodi mo-

Y qihoe v

ribundum emanabit. r. ex teftimonio bonz

*ilts qifim

conícientiz, 2. ex vacuo creatis affeCtioni-

m od

bus animo, 3. exafpe&tu Chrifti e cruce pen-

atl

duli.

l

l

!

I. Ad primum quod attinet, etiam de

DN

tali dici poteft, quod S. P'aulus de Henoch

m tre

"i

ainrmat, nempe azfe trauslationem teflimonium

tinj

&i

,"'qUOdP

M

babuiffe, placui[fé Dgo. Hebr. 11. v. . Nam eti-

L :3*3

Ait [oc t

am 4$ babet teflimomium con[cientie [ue , quod in

j Qrntime

YRli

"t infile

þ'uzg(icz'mz*e cordis, €g' uou iu [apientia ca

[47

Roj üy

]l

De fpe bonovum t2c.

507

n

Umqlu

v

IULVJ.,

féd in gratia Dex converfatus fit in boc mundo. .

R lg i

Cor. 1. v.12»

Audit in intimo fui cordis re-

n lj

fonantem quandam vocem, qua preterite

1 J

j

(

1

vitz vnula jam echo eft; hzc ipfum de Nu-

(um, (

M

i

ii i

míinis amicitia ea, quam Synodus Tridentina

Q.L

admittit, morali fecuritate certumi reddir.

It

Mi

Hzc fidum ei fe vadem prebet, omhia illum

ln

rite confeffam , Drr filium jam effe coelique

du

heredem, qui perfeverantiam finalem zter-

m

^

pamque felicitatem a divina Milericordia fir-

miter fperare queat.

Hzxc eidem affeverat;

eum denumero illorum effe, quorum ex Chri-

fti fententia eff vegrmum calorum , Mattb, s. v. 3-

&q

iibus Tudex divinus aliquando dicet: ve-

l

74te

! Panvig mti. Matth.24. v. 34. Haud

amdiu vita füperftes in la-

d Eea:a',r,)

quidäm ignorat, qu

TU

brisheret, gratiw ja&turam facere fan

&itf-

Attamen etiam no-

mum quem que

potfe.

T

vit, eventum ejusmodi rariíimum effe: al-

[

bisque corvis annumerandum. Scit, quia f

T

at

delis Deus ef , 1. Cor. 10.v. 13. qui non finet

udun dit

male mori; qui bene vixit: nec ad Babylonem

jusmod

appellere illum, qui Solymam verfus iter in-

monio ia

ftituit, Notum ett ei illad Joannis oraculum:

m

d

ff cov uofirum nos non veprebenderit, fiduciam ha-

T

»r'lf

bemus adDEuM, 1.]Joan.3. v.21. nempe eum

Qu

fore, nec permiffurum nes

intt,t

nobis propitium

Td:

!

tentari füpra id, q

uod poffumus. Porro quam

)!

[/

i n

liquido folamine

hzc teílificatio ejus men-

n

w

quamque firmam

tem perfundat, quantam ea;

?D

falutis fpem eidem inftillet;

inde-patet, qued

f

.

..

i

talis doemoni, timi

dos angores ingerenti, il-

)

H

508

Pavs II Caput 1.

"T

Ü

Jud ipfum fidenter refpondeat, quod olim Pa.

p a

triarcha Jacob perfequenti.fe Labano repo-

fuit, feilicet: ferurare, fiquid tuorum apud sne

u

d 0

invenevis. Gen. 51. v. 32. Scrutare, luftra, per-

quire, quantum libet ; nilhabeo, quod tàum

g i n

agfiat o

eft: nil.tuz fuperbiz Gcambitionis: nil tuze

malitie & fraudum apud: me. deprehendes.

g amim p

Imo illis ipfis S. Martini verbis eundem au-

g inguam !

hi

il nf

dacter alloquetur; dicens : quid adflas cvu-

enta beflia ? nibil in ane funcfle vepevier. -Nem-

m de

:

(

d eideo

pe jufiws moriens ,- guafi comfideus , absque

zerrore, damnationi$- ériz; Prov. 28; v. 1

Et

d conditins

licet. tunc dialolus. defcezdat ad. eum , Daleng

^

vll ghri

wam mgouguam,

Jciens , .quia inodieum. tempus

ts derdign

labet $ Apoc. r2. v. 12; nihilominus ille cc/uf

gendt Dulis du

acies caftvovum ovdinata, Cant. 6. v. 9. quafi

dyo ]u vt

ctoitas mzmz'fa, Pfal. 3o. v. 22. aut urus eveus

1 quis ia

Ifa. 1$.. v. 2o. ftypis affultus victor.retundirt,

t d

j

coufortatus in Domiuo $9 in potemtia vivtutis

Wj

,,,,,

fieltte f

ejus , ac iudutus armaturam Dir, ftat adverfus

n dQ

infidias dialoli , omuia tela e

quiffmi hoftis: :g-

TRU

zealevi flatu extinguens.

Eph. 6; v. 11. & feq.

rv f M

Praterea tot anni fervitio Numinis coníe-

crati: tot dies, quorum fingula momenta

It t

BLUTT.

in quaftu faerunt pofita: tanta congeries

meritorum, locupletiffimi inftar thefauri in

:::q(:äolexcutere,

T if

alterum orbem pramifforum, hec, inquam,

G fem erp

exquiffimasin fpesejus erigunt mentem. Cum-

que Chriítus enuntiarit, pauperum fpiritu effe

, qu g

t Ab

Af

veguum calovum : mifevicordes mi [evicordiam con-

Jecutuvos : zuzdos corde DguM viluros:

;

^ W'lþ

nl

facificos

um paffis propter

:*3 fyfi]fnl fm:,

jilz*ofr Dxr vocagdos: perfecutiome

JH i-

R ls

ll

De fpo.bouorum tgc.

$09

|

jufiitim

x mercedem fore copio[am in calis.Matth.

!

A

$v2 *

&.feq. cum affeveraverit , eos, qui

Hriy lf

fe humiliaverint, fore exaltandos* Luc. 3. v.

F-Fï,lu!hl- ]

s. qui luxerirt, confolandos: quiefurierint,

Ff:(')qm ]

faturandos: qui denique omnibus relictis fe-

ln ln

cuti eum fuerint; hos centuplum accepturos,

Cütin

& vitam eternam poffeffuros ; Matth. 19. v.

| »is'gun

19. hec, inquam; cum Divinum Servato-

U

:

fl

rem interpofira infallibili fua authoritate pol-

t

n

licitum effe fciar; ex altera vero parte cum

n

N

confícientia eider .teftimonium. perhibeat ,

^ aj

fe illas conditiones impleviffe, quibus zm-

[/

All,

n

aavce[cibilem. glovie coroman? 1. Petr. $. v. 4-

Itj

fg

juftus [udex alligavit, etiam de hac fibi im-

DI J

onenda nullus dubitat, cum in fuo vite

DT

i

catalogo illas virtutes. Drzr digito expreflas

UP

videat, quibus cumulatiffima hac premia

infinitá

n

fuere promifla, eadem quoque;,

at t

Numinis fidelitate fretus, mira fecuritate

fut lo

exípectat; cumque de oleo charitatis fibi in

iil

tempore providerit, a celefti Sponfo cum

y, 1

ilis Z'vgimibus fatuis Matth. z5. v. 12. ex-

yrinis t

cludi nullatenus metuit; fed admittendum

Yl d

fe ad Agni nuptias ea fiducia fperat, quam

nulla tentatio excutere, nullus angor tur-

u at

a d

bare, nullus juftitiae timor imrminuere po-

"

í

teft.

Quis autem explicabit confolationum

has f

menten us

magnitudinem , quz inde in ralem animum

,

redundabunt? Ah! Zeatum illum divitem etfe,

[ f«;h.J j

"

[

qui potuit transgvedi, & mom e(i transgreffus :

n (.!7*

w

"

[]

i

L

«

jfaceve mala, & mon fecit. Eccl. 31. v. 8. & 10.

Ti

'fidelem illum prudentemque fervum effe ,

I

quem

i

T

li

. 510

Pars 111 Caput LT.

uiait,

quem cozfltuet Dominus . füper omnia bLona |

[ua; Matth. 24. v. 47. imo non folummodo

[

j, a

2

fervum, fed amicum Chriíli, quin & filium

j :anroFff

£0

^

J

aV

D heredemque eífe; idque -tacito quo-

dam vadimonio teflari confcientiam; eam-

:fdiic&lt n

que id te(lari in articulo mortis, in limine

g Ltl cum'

eternitatis, pauculis ante tremendum illnd

iliügto d

judicium horis; id e(t, eo tempore, quo

jur adüm

omnis reguin :cognatio,. cun&ta honorum

gv o (]IW

vocabula, omniumque regnorum h:redita-

v(Hiron

tes noftra etiam opinione fumus, umbra,

gum prehyerüm.

t Quidenim

nihil funt: & quo fola Numinis gratia; favor

ac amicitia aliquid fünt; hoc enimvero homi-

n ia t

|

nis pii ex hac vita migrationem jucundi[fi-

dm p t

!

[

mam reddit dulciffimamque o^ fuavitateu

dinidtsals w

nempe folatii prefeéntis, quod eidem bone

w Ugl n

confcientize teftimonium függerit, füppedi-

Sperteid f

tatque.

2. At non minus eílicax erir illud

r

ii

fl

alierum ejss folamen, quod ex íecundo

r am 90

fonte fcaturiet, ícilicet ex vacuo creatis af-

d

"

fD CUROA

fectionibus animo.

u

od enim mortalibus

Q ais f

in fubflautis fuis pacem balemtibus: Eccl. 41. v.

*

2 a Catui d

1. fupremum ex hoc orbe diíceffum, imo

vel folam ejus memoriam adeo triftem afficit

"iaf ho

Atl p b

ac amaram,; eít avulfio ab illis rebus, qui-

* d

bus anima nimio aífe&tu, apolutinata adhae-

ret.

Prepoíterus enim terreítrium amor,

Ua f

d Bing qy

ac dominantes nobis cupiditates funt illud

difcordie pomum

MITTM

» quod mentibus ipjectum

Balthaflari; Ezechie, Epuloni aliisque in-

«HUUC Arpus f

RI

numeris tranfitum ex hoc mundo adeo acer-

!O gc

:' l

Ukm 4

0 d fipim

bum reddidit ac lu&tuofum, tantasque in eis

tute

" m lin

]

[

* De fpe bonorum €gc.

EEI

i

um

NI

turbas excitavir, tot lacrimas ipfis & lamen-

Nam decedere illis honorum

l

ra expreflit.

j Q

fubfelliis rantopere amatis: excedere illo pa-

lqL

Ü

latio tam magnifice ornato : deferere illasopes

It

"

adeo folicire congeítas, relinquere illas vo-

noms,,'

mv

luprates tanto cum zeftu queefiras, hoc eft,

DDon

quod illi fuperbo, diviti, ac vol

uptuario ho-

Mp

mini cor rmiedium 'lethali plaga

difündit.

Xl l

Contra vero o quam magnma cum fiducia mo-

QORU ha

l

ritur , (Hieronyii fententia eft Epift. ad Cy-

ii

ur*

prianum presbyterüm.)' Quem muls vei ajfeciio

J

J

detinet.. Quid enim eum turber, affligatque ?

:eninïycrog::,

an gaze ionotis relinquendz? verum has il-

o u

le jam pridem vel reipfa vel affectu abjecit.

Á

4

K d

an dignitates aliis cedende ? fed has non fo-

( em h

lum nunquam ambiir;'íed femper fprevit.

v p

num: perdendae fenfuum deliriw? at his pri-

ert ii

dem fibi fevera lege interdixit. Sed nec con-

|et fun

triftabunt eum negotia abrumpenda; cum

Q Ut d

his fe folum mutuaverit: nec amici abdican-

jm mottibi

di; cum ejus amicitia fe u)tra aras non ex-

u Ed i

tenderit: nec caro incineres redigenda; banc

yfefum g

enim diu jam hoftis loco habuit: nec mun-

o rl

dus deferendus; nam femper confideraverat

fe tanquam advenam & peregrinum fuper

]i rb

terram , 207 babeautem bic ananentem civitatem.

glminara D]

yirim 2

Hebr. 13. v. r4. Hinc morti voraciffimo illi

mortalium hellaoni ultro intrepidus occur-

j

TL j

rit, fuumque corpus fponte illi devorandum

obtrudit, ut vivo hoc carcere deftruéto ,

onl

)

mens tandem ad fupera eo citius avolet li-

unda Ó

tato

g

bera.

Imminentem illum latronem- offeum

Iu

ige-

pj

512

Pars Hf Caput. 1.

g hradfn

letus excipit, irridetque; cum previa om«

nium abdicatione, nil illi, quod rapere queat,

jedn i

reliquum fecerit.

aj ilini &

