N UQ

h

vim fpiritus, a quo attrahebantur; ita feque-

P

bantur,utneque dextrorfum,neque levorfum

(l

"r g.

aberrarint; qua myítica imagine docemur,

nulam corporis conítiturionem, mentisve

3 Qu

BLLT

habitudinem obtinende perfe&tioni obeffe;

nam licet nobis eque iracunda foret nátura.

BEU

ac leoni, eque volatilis ac aquila , eque

3. D

lenta ac bovi, eque tandem inconfítans ac

t i

homini, dui zuzquam im eodem flatu perma-

"n m d

7£f; Job. f4. v. 2. nihilominus tamen fi du-

28 nj

'

etum f'g;gtig; fideli 8exu fecuti fu

erimus, per-

E iepe

Ts

"^ jufo-

W ,

DLT

L.

De [pe. bonorum 9.

531

iil

uftorum femitam reécto curíu ad virtutis

n

!

ravium perveniernus.

Exemplis-res clare-

At

Ícet.

Ws

Quis enim. erat ingenio magis trucu-

lenro quam Paulus? Quis in voluptates ma-

Ti

$.

gis propenfo quam Magdalena? Quis.divi-

tiarum magis avido quam cum Marthao Za-

T lr

d

chzeus ? Er tamen omnes quatuor , infuper

|

habita fua. hac adeo vifcofa ac rebelli pro-

x

!

1

enfione , magnum fanétitudinis gradum:

ls

ii

funt adepti. Sau/us (qui & Paulus) erar [pi-

ienmrüh;ja.

vaus müzavum ac egdis im difcipulos Domini.

f um

Aà. 9. v. 1. Magdalena erat nota 77 czvitate

ts d

eccatvix. Luc. 7. v..37-

Mattheus fedebat ad

ls

telonium, Marc. z. v. 14« eidem non tam cor-

. n

ore quam mente afíixus.

Zachseus erat

I r

OO exs

princeps publicauorum, Luc. 19, v. 2. id eft, eo-

qui iniquis fenerationibus. quz-

n C0

ftum facere confüeveranr.

Er tamen ille

DI (

fit (übito: vas ele£iogit: A&or. 9. v. 15. ifli

inyu f

dimittuntur peccata. multa : Luc, 2 v. 47. ex ul-

vt Qd

timis duobus unus 7poffolus , Luc. 6. v; rg. al-

n

ter filius dLbrabee audit..Luc. 19. v« 9.« :Quis:

qeleytnit

ergo naturam obtendat , quo minus fanétitati;

me dyucu

intendat? Er.quamvis ejusmodi mutationes:

, f

victricis grati& miracula. fint;; non. tamen:

Ttoni d

adeo infrequentia funtj, utfimilia.a nobis fpe-

Toool

rari haud poflint. Percurrantur Ecclefiae fa

qie, W

fi, evolvantur Sanétorum annales , & fuüms

ii

mam virtutem cum indole fanguinea; biliofa;:

jjep

melancholica, & pituirofa. eodem ipfo. nexu:

| [am:ü m,'

compofita reperiemus; quo olitn ab [(aia /w«-

fuia

pus. cum aggo , pavdus:cum: bado:,. léo-cum ovey;

o

P4

[*)

D!f;

532

Pais 11l Caput mf-

& vitulus cum uv[o babitaye fuit vifi. Y&a. 21. v.

geodlord

6. Documento nobis fint Auguítini, Gual-

u

ln |na

berti, Guilielmi aliique'innumeri, qui non

obftante inclinationum perverfitate magna

gomonm

p m p

modo altarium decorafünt. Iraque agzojca-

ln non f

7?4u5 cum Ambrofio in lib. deJofeph, Saz&os

zon fuiffe nature praftautiovis , fed obfervantie

«tum fcore

7najis. Cummque illi^ idem füerint ; quod

varpiu &

nos fümus, fieri etiam nos poffe, quod illi

dtftnlm t Y

nunc fünt; modo eandem, quam ipíi, etiam

snre i Pado

nos ineamus viam,

Certe in illa ingenti

IT

multitudine Ifraélitarum procul dubio plu-

A lt eum.

rimi numerabantur, qui eadem , qua nos

Dopm

veletiam vehementiori, mentis intemperie

It entr e con

agitabantur; qui eque leves ac nos fuerant,

W devies ]

&que iracundi, triíles ac torpidi; & tamen

tisatus, n

etiam hoc & quidem omnes, neminem ex-

cipiendo, renum fcrutator Dzus fanctos effe

Tzï i

nj

1

l

« At

jullit, atque perfeétos, diceus ad Moyfen : logue-

I('IMm

ve ad omnem cotum filiorum Jfrael : fantli eflote,

V MKU

l

quia ego Sancus [um |.Dominus Dzus . Fefler.

MWII !

n

Levit.19. v. 2. Jam autem zquiffimum Nu-

Lt m

men impoffibilia haud imperat. Ergo etiam

llis, qut ejusmodi effrenatis animi motio-

* Oi

20 t m

zibus infeftabantur, perfectio poffibilis erat:

TM

ergo etiam nobis poffibilis eít.

Adeoque

etiam tu o biliofe, non obítante hac tua ad

UR r

URT

iram proclivirate: etiam tu o fànguinee cum

zl

omn1 tua' ad voluptates propenfione: etiatn

(üst

tu o melancholice & phlegmatice cum atra

AT

V Droin

tua bile & dominante pituita fieri fanctus

Q fng :

potes; quid dubitas? potes. Nam etíam ru

W

Viine

ex

0i Gu

"

! De fpe - bonorium €9c.

533

V lus

J

u

N

ex numero illorum es;

os tefte Apoftolo

&

Dzus vocavit vocatione fua fau&ia, ut effeut fan&ii.

j

0 qi

VL

2. Tim. 1. v. g. Inanis proin ac futilis eft; petiz

v D

tus ab humorum immoderatione obtentus.

ls

^

u

Precipue cum pergratiam Servatoris na-

J j

rure feritas non minus cicuretur , quam per

fl

infertum feliciorem furculum fylveftris ar-

Wb i

bor corrigitur, & mutatur.

Nam etiam tu,

'Düe) QUOZL

qui infauítam te indolem fortitum quereris,;

Wi

aíferente id Paulo, excifus es ex naturali olea-

n lt s

fivo & iufevius es 3n bonam -olivam, Rom. 11.

J dubioup.':-

v. 24. licet enim ex oleaftrro appareat; quis

m u

fis per naturam, quam recepi(tiab Adamo ; ta-

Mi

men etiam e contratrio ex bona oliva elucet,

tnor ln

quid effe valeas per gratiam.

Es equidem

lj m

fterilis arbos, culture impatiens, ingenio a«

m £j

fpera, nihil preter acrimoniam habens & a-

Áindosel

maritudinem.

At vero quia, cum oleafler ef-

pja h

fes , infevtus es ia bonam olrvam; quia focius va-

ii o

dicis & pinguedinis oliva: fattus e$ 5 Rom. 11. v.

Jas A

17. inexcu[abilis es o bomo! Rom. 2. v. 1. fi tuo

ifimumN. |

tepori humorum temperamentum obtende-

Bo

repergas. Quid enim? an ergo Chrifti vir-

um n

tus in te efficere minus queat ,

quam in

vfbiet

infito fibi furculo fylveftris truncus poteft?

»:

Poteít infititius ramus apreítis trunci natu-

ram mutare; & tuam immutare Chriítus

ye ic

um

non valeat? Quistantam ejus gratie infirmi-

tatem affinpat ? Proin confide; modo illam

Yi &

in te tu agere finas, nec ejus operationem

prohibeas, fenfim ea in omnes animz facul-

i

tates illabetur, eique fuas dotes communi-

Namfïïf"

3

can-

p

$84

- Pars TIL Caput. 17L

cando., eandem penitüs in aliam transforma-

bit. . Sicut enim omnis acrimonia, naturalis

ii d

gj o

amaritudo , cerereque improbe' oleaftri

qualirates per infitionis artem evanefcunt;

ii o

ira eriam .omnis naturce tuae feritas & indolis

du Dux

intemperies ccleftis auxilii füucco mitefcer.

s Y

l, Nnt

Proinde ( concludit Bafilius Homil. 3. ) z7emo

2-vitio confhiturus , féipfum de[perave velit; baud

a lm i

um

ae[vius , agviculiuvam uninutare babitudimem [Hv-

puim ,& vigilem fui curam nevos mentium.

m d ana

Quid ?. quod hominis . temperamentum

ni mf m

quodcunque demum illud fit , acquirende

Ainc(ut o

virtuti non folum nulli fit impedimento ; fed

tiom d) t

infuüper ingenti , fi eo uti quis noverit, adju-

niair u

menro effe poffir.

Ipía imperans menti mo-

iptmpriri

to, queprevalenti humori fuam oricinem

pamsión:

deber;. fi ad. fanétiorem fcopum collinet ,

ndm, qu

fcala nobis erit, & füblimis ad perfectionem

ttütra n

gradus. Documento nobis fint laudati fupe-

L

ryius Sancti.

Sic Magdalena fiam illam ad

o

amandum -propenfionem: quidem retinuit;

i

A

[

folum eandem a profano amore ad cocleftem

1hóm dfrdy

|

deflexit;. Panlus quoque, poftquam ad bo-

"sv

!

nam frugem fe receperat, a'que minax , ar-

* vm qu

dens & zelans, ac ante faerat; permianfit; fo-

T n

lummodo: rei objectum mutavit;. ardorem

illum, quem prius: perfequendae. Ecclefice

D u «

ï;äuiari QUrtN

impenderat; eidem : poftmodum propagan-

da facrando;

Matthaus avare fami, quá

"ts

m t

anre aurum appetierat ,. animarum fitim fub-

füruit,: ^ Ignatius gloriz* militaris appetentize

M g

Itf

m

ütbni

Divinihonoris zelum fübrogavit. Gualbertus

;.2,1

|

tus

"as

l

De fpe Enavuin &

335

dct

édium quo prius hoftem perfäquebätür. in

onia.nazluli 1

feipfum detorfit. Sicque mira metamorphofz

"0 (pis !

M.

eadem ipfà affectio in adminiculum tranfiit,

E

quae fan&itati obtinende obftaculum foré

UT

hh

cenfebatur. Hanc eandem folertiam etiam

K0

orcus ufürpat, ut nos eo facilius in malum

fjl

propella. Nam tefte Cyrillo lib. 6. in Joan.

Mïh l

"3

cap. 16. demiom illuc maxime nos incitat, quó

ïaämd:mi

',;T..

205 pev nos ipfos inclinari per[picit , infirmitatem

O MR

aoflvam ad arma nequitie [ue convertendo ,.

QUs

ingenii moffri movlbo adverjus mos ipfos utendo,

m

Et hinc(ut notat S. Leo Serm. 7. de Nativitate.)

ATR

emnium difcutit. con[uetudimem , ventilat tutass

i

vrutatur. affe&us , $g. ibi cau[as quevit viocendts

105m^018

uli quemque viderit fiudiofius occupari.. Quidni

im anji

ergo & nos idem remedium adhibeamus a

alaftor tam feli-

ym coune

proficiendum , quo ftygius

vrfedionem

citer utitur ad nocendum. — Efficacitas hujus$

induftrie vel ipfum Ariftotelem advertit,

axc pe

m hm d

dum a.Ethic. cap. ultimo. fcribit,./þe&andüä

tm tl

e[fe, ad que 10s procliviores ünus , atqie inde 2

al

anclius obje&um abftrabendos. — Ymo aliqua ex

duf

parte optabilius videtur , potius fortitum ef-

a

fe indolemafperam quam pacatam , & ad bo-

ais

num ceream flexilemque. Dantur enim vn:-

il ?ïi*"ir*?

tutes quedam , quze adeo naturalem habent

cum peculiari quorundam hominum genio

fimilitudinem, ut omnes ferme fucata fanctita-

m

i i

tis fpecie decipiantur, atque naturám pro

ietate fufpiciant. Sic non raro dominans

n

j

bhlegma manfüetà lenitas, melancholica tardi-

n

j

tás, prudens gravitas; affabilis comitas proxi-

n

! U'r;

j

nj

ss

Pars ]. Caput UT

p

mi charitas tnendaci nomine appellatuf.;

uo

fit, ut pleraque ejusmodi hominis opera d-

T

m

du

perni ordinis dignitate, merendique vi dé.

ftituantur, & füb mortem appareat vitrum

ag

2,

st

, NB

fuiffe, quod is gemmam putavir, Ab hac au-

s d

tem deceptione eo remotiores erimus, quo

fs lvm t

Tmnagis indomitas motiones nacli fuerimus.

àdfeinonj

Unde patet, easdem acquirende perfectioni

non folum nulli impedimento, fed magnoin-

«pribasfolm.

st m a

füper adjumentofore, fi rite eas cicurare no-

verimus. Utproin ob naturg indolem de af

sinfetoout lx

fequenda fanctitudinenulli fas fit de(perare.

261 x

II. Uti nec ob vitz conditionem. Sunt

orvlvrem

equidem, qui cenfent. perfectionem non con-

a8, üputa;

ruere omni mortalium flatui, nec cuilibet

fi

$ m tDon

h

*

ominis zetati.

Eandem exiítimant effe fru-

r enttns

aolb li

&um quendam peregrinum , qui mon nifi

in anachoretarum defertis crefcar, aut in Re«

xum, Qu j

ligioforum cdnobiis pullulet. lllam ejus ge«

Mput lj

neris unionem aut thefaurum eífe arbitran-

10 00 fl

P

tur, quem in mari efítoantis fieculi , aur in

t s m

apro fylvefcentis mundi reperire haud fit.

ts l (

Ob rurbarum ftrepitum, negotiorum tumul-

tum, curam familie fànéctitatis femitam mun-

dl r

18 K n

danis imperviam effe opinantur. Juventu-

'

tl

Ü

lt

tem ob aetatis tenerítudinem, f(enectutem ob

virium de

a

bilitatem: confcendendo virtutis

;Vhom iCf

l

j

N

l

&0, W

monti impares effe aütumant.

Unde infe-

h

ff

runt, fanctimoniam nec cuilibet hominum

1]

Ítatui convenire, nec omni eetati. Et hinc

J

Ti

AU

I mv

-'imaginaria .hac impotentia freti: eandem

]

tht jn (

tranquilli negligum.. Juvenes illam reific-

l'm

|

'tunt

M P

VIetr

337

De fpe bonovum ejc,

t

A

tunt in fehe&äm; Senes dolent, eam nil cu-

Tl (fes

raffeinjuventa, Pauperes invident divitibus

N

Wt

li

tot adjumenta ad fanétirudinem perveniendli.

DC

Divites gemunt, tot impedimentis fe ab ea-

u d

dem arceri.

Nobilis aulam ; judex curiam,

3

lt

miles arma: ftudiofüuslitteras, civis opificium,

Ial

l!

ruíticus ftivam effe caufam , quo minus fancti

Y

"

pridem effe&ti non jam miracula patrent. Om-

nes inanibus folum votis confcientiam & tem-

A

pus fallunt; dum non raro ingemifcunt: o fi

du

alio in ftatuaut loco forem , fialio munere oc-

cuparer,aut meliori fortuna fruerer, quam

li, d

perfeGior viverem! ofi redirenrillianni, occa-

Qem

fiones, & gratie , quam fidelius illis ufurus;

l, & li

his vero refponfurus effem! Et fic quilibet

irmnre!ïei:.fl

omnem tepidioris vite culpam vel in munus,

Qu d

quod obit: velin etatem , quam agit: vel

in locum, quem incolit: vel in perfonas,

l zuz.m l

i4m €[US 2

[d

quibuscum degit, imprudens & falfus con-

llv

ulp.

" L

jicit; cum non fortis conditio, fed volun-

a

uïe

taüis inertia hujus mali fons fit & origo.

Ire a

Er certe omnes hos fplendide falli Sancto-

prm x

rum annales luculenter oftendunt. Nam (ut

emituca

^

ex infinitis paucos recenfeam) Henricus in

t

hrono, Radegundis in aula, Euftachiusin ca-

y, o

du

ftris, I|vo in curia, Crifpinus in officina, Ifido-

"

a

h:

rus agros colendo, Wendelinus greges pat-

U

cendo infignem fanctitudinis lauream funt

Y

g

confecüti. Preeterea Stanislaus in adolefcen-

j l-

tia, Aloyfius in juventute , Ignatius in virili

Bll

erafe, Auguflinus in fenecture (ancti evafe-

: u

inando, Aquinas ftüs

lnïm Wx

runk Pairicius peregr

en«

n

j

Mr

$18

Part HE Coput IH

3

4l

dendo, Hermannus egrotando, Blandina an.

cillando magnum fanétimoniz apicem con-

IT

4ar jb

fcenderunt. Queis docemur, perfe&tioni ob-

tinende nullam flatus aut etatis, nullam vi-

ss n

'i;;eD «t Ut

tee aut fortis conditionem magnopere obeffe.

Adhec quis pluribus negotiis obrutus fuerat

du : v

quam Moyfes,

j i pefan

Jofüe, Samuel? quis majori-

us familiee curis diftentus

quam Abraham,

sstfv

Ifaac &Jacob? quis or

avioribus injuriis ve-

sgemibitn

xatus quam David, Jeremias ac Job? Et ta-

m p Qu

men hi Beatis immixti modo /gc

ent ficut flelle

& Qus n

n perpetuas cetevuitates, Dan. 13. v

23

Potue-

sliüia d

runt ergo ifti & quidem in v

etere Lege, non

gtl

obttantibus his remoris, ad

virtutis bravium

vibdhamq

sTeroes nünete

pertingere; curtuid nequeas in Lege gra-

tie ubi copiofior longe fortiorque eit divini

A ACCUIDEDIUID,

auxilii affluens ubertas? Sed, milfis exemplis,

ii d p

fola ratio de rei veritate nos convincit. NNam

1 Yi legl

genuina pietas confiftit in eo, ut quis rite im-

as dile,

pleat omnes injuncti a Dszo muneris partes:

a9pntrm r

ut recurrentes quotidie actiones obeat bene;

2 cuendoe

nilque patret, vel omittat, quod fieri lex u-

*rad n

bet aut vetat. Jam autem id (ub quovis fide-

ssl lr

re, quocunque in ftatu, quavis premente for-

tuna, a quovis preflari poffe, abunde decla-

*

m ts h

ratum eít hu

dB u

jus operis parte ]

I. cap. L $. E

num. IIT. Ergo etiarn quivis,

ubivis, quod-

ub

"itim vj

cunque demum urgeat fatum,

vivere perfe-

€tuspoteft. Equidem fi

fanctitudo íii excel-

"h

lr

':ïmmm Tores:

fo contemplationis vertice conftitura hzre-

ret. Si in tetrico folitudinis deferto, àut cru-

:—*ïkrebouorum]'

ento &fperitatum vepreto, aut iu pfocellofa

fwm)amicqrum

maris,

A Dj (n

!

De fpe bonovum. €gc.

539

ts

j

N

t

'

snaris infula exul-lateret; tum enimvero ha-

1 apl(fm;:.

*

NUA

beret, quod diétis opponeret ille aule mini-

:

fter & curiz judex, ille tenellus juvenis & de-

Il

I

"

4

bilis egrotus. At vero cui arduum adeo ac

difficile accidat, ut opera alias peragenda eti-

;lbr

am obeat bene ? ut ipfe faciat amore corli,

Qu

quod alii preftant amore lucri? ut eadem

um A

i r

eccuratione ferviat Dro, qua alii mundo ? ut

J 'mjurL i

denique amabiliffimum Numen haud amplius

r

"

a ]()bï l

faltem pleno cum fenfü offendat , irritet, la-

)immrlämj.i: |

ceffar? Quis pervicax adeo fir, uthec fibi

tUj n

impoffibilia dicat? Ergo nec vitee conditio,

tbrt [

[j

quzcunque ea fit, acquirenda perfectioniob-

QTT

flaculo eft; cum quodvishominum genus fü-

snben

os heroes numeret, quorum probitas eft evi-

meel r

dens argumentum; queml

ibet in quolibet fta-

tu fieri fan&tum poffe. At dices: qui fieri

Jlsetenp

Vitct, N

queat, ut quis fzeculi tumultu diftrattus, fa-

milig curis diftentus, variisque negotiis ob-

quidteim.

ne p

rutus, puriorem virtutis refpiret auram? At

en i

ob D

V. [

'tiam hunc contendo ego, non adeo difficul-

d ferng

ter eluctari ad fan&titatem poffe. Nam vita

bqui h

penitens eft breviffima ad fanctimoniam via;

peméntt

quinam autem plura habent, qu& patiantur;

abl

quam mundani, urpote queis cruces vel do-

mi füee diu noctuque ubertim germinant. Pa-

D.l

hr

tienter enim ferre triftiorem uxoris genium,

refra&ariam liberorum indolem , indociles

,et

iilb

domeílicorum mores; magnanimo filentio

concoquere bonorum ja&uram, creditorum

oxfltit t

infolentiam , amicorum inconftantiam ; hec,

!6[6[(0» EWE

yi

inquam, & alia his fimilia patienti conftantia

* toie-

f

,

k

549

Par:v L. Capus 1H.

tolerare,

g

magni profe&o ad pietatem paffus

funr.

Dein cui plures occurrunt occafiones

apete m

frangendae voluntaris, fubj

iciendi intellectus,

&umqup

z Aitertum

exercende fubmiflionis, & repr

imendi appe-

titus, quam mundi fervitii:

rpancipato homi-

agampx lr

ni? Si hec omnia amore D

E ageret, ac pate«

a mimque

retur ; fummis Ecclefiz (ideribus annumera-

vt conj

rerur. Si ille opifex diurnos labores füos bo-

um ODtQUS

na intentione inauraret, tenebricofam fuam

4

l

Ü

!

udvie

officinam in ill

1]

uftrem virtutum paleítram le-

3j

que füs s

vi brachio transformarer. Verum, cum id fa-

ais fU

cere neglipgant, vivuntquidem miferiin exer-

f o lt

citio peenitentize, fed moriuntur fine merito

faor ia

pauentie. Fiunt mart

yres deemonis, qui po-

s phrcli d

tuiffent effe Numinis;

& cum füis omnibusg

745 Rn

miferiis,

laboribus & srumnis loco rofarum

Arendig efe ]

non niíi fpinas colligunt, ac praemii loto fo-

stl

lum augent peenas in luílrrali carcere. exfol-

"ii

vendas. Hicc

um ita fint, quis etgo jam fan-

Citudinem ífuis

atinmde? [np.

viribus fuperiorem,

füoque

BY

genio nimium adverfantem finget ?

Át ne-

"85 ccft f

queo;ais, mulra bona apere; er

go faltem pa-

tiare modicum illud, quo cruc

laris, malum.

"ttej rf

bj

l

M

1

Si non vales patra

re magna; ergo faltem ca-

Y

MTR fïeptru

:

"m

ve,ne negligas parva; nam cura minimorum

eft trita ad maximam perfectionem via. Si

BRT

Ti s

non potes proximum fol

ari eleemofynis , fal-

tem aedifica exemplis.

Si tibi non licet relin-

N

quere opes, faltem exue affectum erga illas;

:

MU

M

f

T

D

10 (

& in ipfo honorum apice conftitutus, dome-

Atf

fticee vilitatis tuique nihili memor , infra om-

lts

nes te abjice, Nam hac quoque via ad folidae

)

l

A

Wtf

pie-

De fpe bouorum tjr.

j41

a

&

pietatis pervenies culrnen. Unde patet, perfe-

ht Ü

étioni obtin

dae nullam vite condirionem ita

QT

obeffe, ut magno potius effe fubfidio nequeat.

TUf

N

Ill. Ad tertium denique obrentum quod

attinet, nempe laboris arduitatem, etiam hunc

3g*ï€h t

inanem nullumque eífe ad oculum demon-

Uij

ftrat velobiter conjectus in mundi hujus uni-

wth l

Jj

^

;

verfitatem obrurus.

Quis enim eft ftatus in

WW

J

Orbe, quod vite genus, aut que fortis con-

1 pl

ditio, qua fuis iisque gravibus & quidem

TT QU

plurimis difficultatibus circumfepta ; oppleta,

ln

& infarcira non fit? Quis aulicus, miles,aut

t n

mercator eft, qui non ftentorea voce conten-

U

J

(

dat, plura fibi faftidia devoranda, majores e-

! l"ms.orfm:;l

rumnas exantlandas, acriores curas & metus

Tocovm

perferendos efífe quam cuilibet. coenobitae?

i o f

Quis caufidicus, opifex, magiftratus fuo mu-

jctre exf

neri non ingemifcit; piamque Religiofis quie-

tem non invidet? [mo quis Regum ac Impe-

oj

im, füogt

ratorum eft, qui non queratur, regni COro-

u) M

nam fuis,quas occulit, fpinis horrendum pun-

gere ? Et tamen rariífimus eft, qui proprerea

n

,

!

a, ub

a cceptis defiftat: fceptrum, arma, aut mer-

ces abjiciat: vel animum pufillanimis defpon-

yp n

1 Dit

eat. Cum eroohos laborisarduitas non de-

onem v 4j

terreat aterreftrium cupiditate, cur te abíter-

reat a folida probitate? cum hi propterea ab

emolgbs

yn It

inito femelcalle non referant pedem, curtuab

arrepto femel aratro timidam retrahas ma-

hn t

Q

num ? Etcertefugitivus e mundo exeat neceí-

fe eft, vivusque fepulchrum ingrediatur , qui

mOhm*&,ä,o? |

omne arduum delicatusfugit; cum labor

& do-

T

gfgxcz |

[

lor

j

b

pj

$42

Pavs Il Caput LL

s

lor gemini illi cardines fint, circa quos nofltra

j dj

omnis vita conílanti gyro cigumrotatur,

atun) 00

Inde colligas velim, quam vana hec & levis

qtir? d

excu(atio fit. Dein fi res equiori oculo con-

fideretur; pietatis femita adeo laborioía haud

vfllut omn

any nimts t

eít, prout illam amor proprius erroneis co-

iobüredm

loribus & mutuatis ab orco umbris depingit.

,

j

u g

iNam ut fanctus fis, fufficit, uteodem horrore

P

M

!

Qu Q

fugias peccatum, quo colubrum; ut eadeim

mtüncands :

velocitate excutias tentationem , qua fcintil-

g r

lam; eadem attentione ores, qua ludis; eo-

dem fervore íacrifices , qua ítudes, Plus

tv p

ninr gt

non requiritur, quam ut eadem diligentia

fupputes confcientie labes , qua examinas

veltes Qu

um m C

cconomi rationes; ut eadem cura íerves

munditiam rmentis, qua veítis ; ut pari fo-

yfein a q

,

3 dareerind

[

licitudine invigiles fenfibus, qua opibus;

ut denique non minori apud te loco fit fan-

vtf mit

étiras quam íanitas, fpiritus quam corpus,

Vg dnp

anima quam efca.

Et hoc quis nimis ar-

"t r

duum efle difüicileque dicat? Ergone una ea-

d ün d

demque res íolum tunc tibi impoflibilis ac-

ATf qu

cidar, cum illam exigit Dzus; quze tamen ram

bt lg

facilis. videtur, dum eam expetit mundus?

g D

n

O Superi! ergone magni adeo moliminis

Vi q

res fit interdiu fzpius meminiffe illius, qui

QU tl

noftri nunquam oblivifcitur? Ergone ope-

Val t

rofum adeo negotium fit toto corde amare

J gl

y n

illum, qui eft infinite bonus in fe ob in fini-

t ringente |

tudinem füarum perfe&ionum, & infinite bo-

M

nus erga nos ob collatorum nobis bencficio-

N

lei 1

rum infinitatem? Ergone gigantei roboris

ope-

LW hUic (

z

De fpe louorum. &.

545

MTM

l

operatio fit, exuere feipfum, ut quis induat

t

Chriftum? abjicere glebam , ut quis accipi-

d

n

at gratiam? contempere coenum, ut obti-

Utl

neat ceelum? abdicare fe affe&ione creata,

odl

ut poffideat omnium Conditorem ? Quis

EU

N

"

wi

prudens animus ejusmodi fenfa non horreat?

W

.l.i,f

Si ad obtinendam perfectionem cumulandze

J

forent opes , augendi honorum tituli, mun-

i d

di voluptates occupande, omniaque adver-

"

2 qui

fa averruncanda ; tum equidem excufatio-

quids

ni locus foret,

At vero cum fanc&titas ex

ts

parte in eo pofita fit, ut divitiz deferantur,

(em d

fpernantur dignitates, delitiee fugiantur, &

D)

Qu &

adverfitates querantur; cumque fciamus,

etiam nos Chriftum indutos cum Paulo om-

n a d

niapoffein eo, qui nos confortat; hoc pro-

j pl

Qu pb

fe&o clare evincit nullum effe, quem a la-

]oco .

boris arduitate mutuamus, obtentum. Ac-

cedit, longe durius effe jupgum mundi quam

i i

Chriíti , multo gravius effe onus carnis quam

j QUs «

oOne Wt

crocis; cum tam afpera non de(iderentutab

affeclis virtutis, quam vanitatis. Nam po-

E)olïïbïhs "

ne tibi ob oculos hominem, qui melioris

ye um

eti t

fortunz faber fibimet effe cupiat, vah! quot

injurias diffimulare, quot aculeos conco-

po ndii

quere , quot repulfas ferre miferum opor-

fc lls

tet. Non eft adulatio tam abjecta, non fer-

PT

vitium tam. vile, non labor tam fpinofus ,

o euri 2

nf Vfj

]u

Qv "n fubire, ringente licet mente, non co-

gater.

O quot curz huic parenti non funt

| &m['

I

perferendz, ut liberi habeant , quod rodant:

o x

T

,100 [

quot angores huie cliegti fünt tolerandi, ne

perdat

[

hj

$44

Pars II Caput III..

g q.'l/l ti!l

perdat Mxcenatis favorem : quot tedia huic

[

m /4? )

J

U

T

debitori funt glutienda ; uc corrodat, quo

creditoribus fatisfaciat? Quodfi etiam Amal-

iif

thea inverío copiz cornu talem beet, quan-

«ire minttr

topere ei non algendum eft, & fudandum,

IT2d

l

ü

ne iterum fugacia bona dilabantur? ne de-

i

!

j

H

!

hh

J

nuo, variante fortuna, honori contemptus,

i

ii

)'püï f?

abundantie egeítas trifli. viciffitudine füb-

TP NCI

rogetur? lIt proin etiam de talibus dicereli-

TR

ceac, quod Joapnes de damnatis afferit : zoz/a-

a t

ent vequieun die ac nocfe. Apoc. 14.v.11. Et ta-

ZORU

men (quod mirandum) fusmo nihilominus

smgfnc

conatu coeptis infiftunt, nulla difficultate ,

tl d

quantumvis magnaea fit, a concepto propofi-

dl

toabíterrentur. Licet jaculis pluat; aut nin-

ftatmii, g

gat frendentibus haítis, tamen impavidi per-

Jr fj

J Mi

^

1/

unt, quo futilis rei appetitio cecos im-

[à

j

D

pellit.

Et nos, vah probrum! nos cujuslibet

:;«n:.jlïuää'!

moleftia umbra a. fectanda perfe&tione mox

QUE

AU

[

J

retrahat, deterreatque ? Ergone (Hierony-

mi Epift. $. ad Demetr. verba funt) fervezti[-

Mr du

fümi in tevremis, mom mifi im caleflibus fii-

& t r

idzf[imi fümus? Evgome tamta cura mundami

"&t d

;

omines zemporalibus inbient; licet maxima ei$

"fdin dl

füperanda fomt | vepagula? . Et mos dioinam 'Sa-

LUTTMA

pientiam , caleffes divitias , immovtales! bouo-

;?enelu&ati, !

ve$ ob levem vemoram pigra quadam diffimula-

;r:l.i].v.x,gjusd

tioze negligamus ? Utimam fvames/! (ngemi-

ícit Bernardus Serm. 1. de alt. & baff. cordis. ))

utinam 0s fic effemus cupidi gratie [pivitualis,

quemadmodum [ceculaves. bomines. pecuniee tem-

N-

goralis ^. Utipam eadem . conflattia. zeudevemus

4

ln

J

$45

De [pe bosovum &«.

MM

^

ad virtutem , qua illi ad bonovem; tunc equidem

Wtrod

4

beati effeus.. t prob dolov ? magna confufio eft,

^)(.)

lt

nl

& quidem magna valde , quod avdentius. il &

nb

conflauntius peruiciofa defiderant, quam nos utilia.

h

Atj

Hinc jure minatur B. Laurentius Juítinianus

ATU

Libro de obedientia cap. 9. nos olim a5 :fhs

Jieculavibus viris, qui modo, ut [ua vota perficiant,

leto aniino corpus periculis €g animum perditio-

h

Wgenut

IU

ni exporunt, acriter accufatum iri. Confa

1

eyim;inquit, cozfurgenttales uobiscum in judtic2o,

f

l4l C

€g9 merito coudemnabunt uos , qui tam levitev a

Á

0 i

l

jietatis tramite. defle£

Timus.. Obyicient nobis, quos

l df

T

M

A

ob vilem guftum & leve luevum pevpefft funt

, la-

EO Dnyn

Wt

boves quotidianos, auimi auguflias, inanem. [pem

€2 diuturma certamina. — Cuim econtva. uos fucovis

um

umbra extevviti, &j bouorum caleflium. incuvz

l

[

( 00

quanus pigvas finui. immnifevimus.

Ipitur ne id

T

fiat, concludit S. Patriarcha, evigilemus cotde, 9

ilUs

QCCIOR ml

mentis aciem evigamus ad Dominum Dzuw no-

ffrum , pofcentes bumiliter clementiam ejus, quate-

: (Hþro*«»

gus dignetur. dominantem nobis propullava inev-

u

ii

ziam, ibid. ut infuper habita naturze indole,

vite conditione, & laboris arduitate,adeoque

(ll'«';? n

fugata perfectionis defperatione, femper ez-

91

miu$ de vivtute in virtutéin, donec tandem ad

T

ejus culmen eluctati, videamus Deuw deorum

1

n

in Sion, Pfal. 83. v. $. ejusdem intuitu geternurmi

Wl'

beangdi.

u (

d

&b

M

J

f

"

C A-

Mm

p

f46

Pavs IHl. Caput. IF.

CAMEDT IV

bE

us al

DE AMORE DEI VIRTUTEM SOLI.

pl

DAM EXIGENTIS A NOBIS, ET

0

fri; Tf

MERENTIS.

um

g Qf n

ure in facris Papinis fortis ut-mors dile&lio

atonliion

J

Cant, $. v. 6. praedicatur; ficut enim offe-

« Bf

us ille Nemefis lictor omnia vincula, quibus

sls ul

terre afhixi heremus, ceca falce unico ictu

ag & dure

abrumpit, omniaque impedimenta, qua ma-

vredsquetr

no illi ad eternitatem itineri obítare poffent,

aife, m

1l

eroci nifü fine mora perrumpit; ita pariter

iElus u (

j

dile&ctio Numinis illas omnes catenas ac fu-

D7 rjm) li

nes, queis Dalilee imitatrix caro nos fibi de-

"

t

vincit, viétrix disrumpit ; omniaque obftacu-

i, Lqäzsiag

LTPE [j i

j|

la, que nos a comparanda fanétitate remo-

l)

li

Ü

;

rantur, Samíone major aut eliminat, aut vin-

1!£p

| J04

:

cit.

Ut proin efficacius potentiusque inci-

)

AU

Ilf ;(ï/'

tamentum fectande perfectionis afferri in

l

J

ihedium haud pofífit hoc ipfo amore Dzr,

4l duj

virtutem folidam a nobis l. exigentis, Il.

merentis. Nam gemine huic veritati: Deus

P"H.lg

[

vult. 505 fieri fauctos: Dzus meretur, zos frevi

t i

fan&los, magnetica quzedam ineft vis, ferrea

G

& a

etiam corda ad fanétimonie culmenattrahen-

qu (

uf

di, fiquidem focia charitas füam operam jun-

AX (

xerit.

Hac enim certo referet victoric pal-

ia

mam , quam forfiran fides, timor & fpes ha-

MO

étenus folum dubiam reddidere.

Md i

N

S. L

',«Zf?.qu& elx

Ü

ln

j

De attiore Dei.

$47

Esl

Däus vul? ,

soi fieyi fantlos.

UA

od Prec fit volumtas Drx fantlificatio no-

(

W

L Qu

]

ítra; Theff. 4. v. 3. quod Is velit, £

exbibeamus omnem bominem pevfetum in Cbvifto

Tl

]rsu; Coloff 1.v. 38. quod Is jubeat, wf 4

omi comvev[atione moflva [antfi fimus , i. Petr.

[ tind

i. v 15.. gemini Eeclefie Principes Petrus

Til

& Paulus, allegatis paulo anté verbis, adeo

f u

parenter & clare teftantur, ut in dubium id

Rn g

vocare absque temerirate nemini liceat. Quirt

d

imo ipfe, mortali carne veftirus, zeterni Pa-

pj

$ G

tris Filius, qui (utpote //eudor glorie ac figurá

"1

fubflantie ejus ) Hebr. 1. v. 3. fummus orbis

0005 10

Magiíter, Lecislator ac Judex eft; hic ; in-

i

quam, omzu la, que ei 2 celo $9 in éevvá

Vaf rem

data ef] , poteflate Maxth. 28. v. 18. fuis difci-

f LV

pulis, ace per hos etiam nobis denuntiàt;

fisqu i

mandarque: effote pevfe&i , ficut Pater vefzev

js af

celefiis pevfetdus eff ; Matth. $. v. 48. quoniami

y uml

Jeviptum eff: [an&ii evitis , quomiam ego [auctus

ii

fu. 1; Petr, i. v 15.

uid fignificantius

vinui. D

dici? quid apertius imperari? quid enixius

m

cominendari queat? cum fimul & ratio affe-

g

ratur, ob quam debeamus ad perfe&tioneri

Jmentti

eniti;, nempe quoziam ego [an&ius füm: & fi-

noy

iul fanctitudinis gradus indicetur, ad quemi

ia

eluétari nos oporteat, nimirum J//cu£ Parei

mor&'fï*ïï*"

vefler cele?is perfe&tus efl ; quantum fcilicet vi-

Iu

tium hamanarum infirmitas permiferit. INec

inirum; nam auctore Apoftolo ideo Dzus £9'

j

|

M m a

d-

)

548

Pavs IIf. Caput IF.

a ditih]

Pater. Domini noftvi Yesu. Chrifli . - . . vocavit

a

1

705 vocatione fua faucla: 2. 'Tim. 1. v. g-'1ideo ele-

[

? uo$ iu Chriflo ante mundi conflitutionem , ut

ficque v

jrbiem

f

cilicet. effemus fancti eg immaculati in cou[pettu

li de,

ejus ia charitate. Ephef. 1,v.4. Itaefto piae men-

tes! ideo illud nullius indigum ac fibi foli

. n

jjren p

fufficiens Numen pra tot barbaris, hetero-

doxis & mundanis vocavit 0s ad fidem Chri-

j aqe d

a o

ftianam & Romanam : ideo ad ftatum facer-

vpndiiool p

doralem aut religiofum, « effemus [agdi:

sl non m

ideo elegit nos pre tot aliis, in fuo nihilo

4, Omntqie

aut peccato reliétis: ideo a tot periculis mi-

feriisque nos iberavit, ut effemus zmmaculati

ttos mortils

LMaten veri

in con[pe&lu ejus, & quidem z charitate, cu-

jus praxis in virtutis folidee exercitio con-

Panlignon m

fiftit. Hoc compendium intentionis divinz,

viprins i

hic finis vocationis & eleétionis noftre, quo

à Qu fequ

omnes tendere toto conatu obftringimur.

auir: nf

In fümma: fanéctimonia hominis eft voluntas

T80: 1 ( 1

Numinis, Dzus vul? 7105 freri [ancfos ; 1d abun-

tl 11 ( /,'

í

z

h

de probant allata ex facris Papinis oracula.

lil f.l/';;

!

j

Et hoc non tantum confilium , fed omnino

TOX

preceptum effe, & quidem non tantum Re-

Qthn.lq

!

Tipiofis, fed etiam mundi incolis impofitum,

GPT

aperte docet S. Thomas z. 2. Q 186. a. 6. in

t r n

C. & ad 2. ubi fic loquitur: 7//e; qui ffatum veli-

EEl v

giofum a[fumit, non tenetur Dabere pevfeam cha-

"i at

vitateim ; fed tenetur ad. boc tendeve , €7 operam

Et ad

l fünpäam Dn

dare, ut bobeat perfetlam. chavitatem.

li, (

]4

2. Omnes tam Religiofi quam Swculares teuentuy

4

l

]

^

1f d

eequaliter faceve , quidquid boni poffuut.

Eji Za-

di, quo

ï,ïe i, ia

men aliquis modus Doc preceprum implen

Attdrg

pec-

N

De amore. Dei.

$49

ORUA

peccatum vitatur , fcilicet fi bomo faciat ,^ quod

.V,

(

potefl , [ecundum. quod vequirit conditio füi [la-

W

ii

Zuf.

Per qua afferit, etiam his eque ac il-

i lf

lis ad probitatem fuo ftatui congruam elu-

Wi

ctandum eífe, torumque inter ambos difcri-

M

J

men folum in eo verfari; quod votis lipati

hu

ad altiorem perfeétionis apicem quam mun-

em CL

dani, atque ex fortiori ritulo illuc eniti te-

Fgatum 19

neantur.

Et certe ianctitatem , qua cujus-

vis conditioni propria eft, cuilibet Chrifti

i

Qu

affecle non minus ac lucem Soli naturalem

p

effe, omnesque etiam mundi negotiis im-

n m

plicitos mortales ad illam fectandam relatis

d

ex Mathaeo verbis adítringi, pluribus locis

Vrl t

S. Paulus non tam affirmat , quam fupponit ;

Va d.

nam inprimis plereque ejus ad primos Fi-

deles , qui fzeculares erant, epiftole ira in-

nl u

frigmt

fcribuntur: fan&is, qui fuut Ecclefue Dsi, que

efl Covintbi: i.Cor. a. v. i. [andis, qui [unt

d(lvolunt

ii

