«impeto fot

adjmedn:

Lydium eandem periclitemur.

O quam ti-

meo , ne etiam nos illorum e numero fimus,

apfivs, o

ylinentum

qui verbis coufitentur fe noffe Deuw; fa&lis au-

gem negant, Tit. 1. v.16. & quos plurimos re-

RCR

periri Guerricus Abbas Serm. 4.de Epiph. te-

p

ftatur, dicens : /ode quidem ff de wyflevio. fidei

Vrimicolldi,

iuntevvoges, omnes feve imoenies. chriflianiffrmos ; [

i, ii £

confcientiam difzutias, paucos admodum invenies

ii vt

vere chriflianos.

Fox quidem vox 5facob efl ; ni-

Lanto pl

x ao ernd

hil magis catholicum quam verba ; mazus 2u-

zem manus funt. E[fau; Gen. 27. v. a2. noftre

ghatmdooa

f

(

actiones , beu! quantopere ab his principiis

at [

abludunt.

Solum infiftendo illi Religionis

ln ,

noftrae dogmati, quod eminentem pietatis fo-

p n

lide füper extera fablimitatem nobis creden-

L

1

Apünr

dam proponit, quodque Capitis hujus argu-

iär;& m d

mentum efít,o quanta in moribus contradi-

0 t ]

€&io regnat! Aliqua folum fugienti calamo

T rttrg

perítrinxifle füfficiat. Inprimis credimus, cu-

"t hs

ram acquirende perfe&ionis effe negotium

"tl

vere noftrum, unice neceffarium , principale,

MULTT

maximum, cujus cauía a Dzo creati, a Chrifto

"UT n

redempti, a SpirituSanGto illuftrati, & reli-

'f:dm V t

^

giofx militiz-adfcripti fimus: cui comparata

b

N

a

M

VU us

reliqua omnia totius vitz negotia nugz dif:i

|

3

De fide viva.

| 4aI

Ij imbulz.g'

& crepundia poffint.

Bec, inquam, credi-

Du l.

mus; & tamen hoc ipfüm illud negorium eft,

: Bo

uod vix non unice a nobis negligitur; cu-

LT

jus potiffimam vite partem immemores vi-

t in n*m];

vimus.

Praícripte interdiu functiones fa.

trio d

li

Fci

T

crz, przfertim oratio, lectio, & confcientize

jd

h

A

K

erfícrucatio fünt efficaciffimum ilíud perfi-

m ( que

ciendi remedium ; & tamen non eft obtentus

Im e numeno iv

adeo frivolus, non occupatio adeo vilis, non

^ D

N

impedimentum adeo leve, ob quod ez non

quigh

ATU

differantur,truncentur, omittantur; vel fal-

m 4l

tem tepide tantum ac ofcitanter peragantur.

TET

Animicolle&io, aCtionum quotidianarum ac-

fujl!

il

li

curatio , ufüs examinis particnlaris prorfus

d i

infignia virtutis comparandz fübfidia funt;

ar dubf

& tamen ea plurimis vix de nomine funt no-

ta; adeo eorundem ufürpatio obfolevit.

reda; Iu

7 1, i lt

Quid autem hoc aliud, quam difcordans a fi-

j hisprincpi

de fanctitatis negleGio e(t? Praterea fcien-

tia SanCtorum ejus generis cimelion eft, quod

ili Keigi

empiets

unice aSupremo Numine in pretio habetur,

& fine quo profana omnis doétrina inanis

m noois

pitis ujst

umbra & fumus eft.

Vel unica füi Drique

yibus cuttt

cognitio, quz humili idiotz divinitus im-

fürieni d

mittitur, pluris eminenter valet, quam perfe-

nis relimit

&a omnium librorum notitia, quam omnis

omnium daemonum intelligentia. Hancenim

T

rium, p

! (u

hi ip(i cum omnibus mundi thefauris multa

lubentia fine mora prodigerent, fi eorum im-

rl

pendio vel unicam ejusmodi gratiam cum

ilhici "

e

; a (*

aunexo gloriz gradu nundinari poffent. Hec

credimus; & tamen beatz illius difciplinz

negotl

L

Dds

«que

!

423

Pars IH.. Caput I

n [

«que parum cupidi ac algebre vivimus. Di.

vinas ejusmodi motiones, quz tamen Divi-

, [ g

"T l

nitatis radii & beatitatis pignora fünt, ob

, i p

leve commodum, ob vilem guftum, ob nihi-

lum paílim tem«rarii abjicimus, eorumque

g

a odl

jacturam &que parum ac pili eftimamus.

Vah pudor! inutilibus non rzro ftudiis, qui-

j uinm qil

bus fors nunquam indigebimus, cum dam-

At tc

atl

uniam.

no valetudinis diu noéctuque incumbimus;

folum cocleftis Sapientiz faítidio laboramus.

vt

)

fur

gutiaa t

Aeternicatis obliti, de tempore difputamus.

Cali incuriofi terram metimur,

Luminis

;ifüniois

naturam invefligamus ; & animam tenebris

um

involvimus.

hus as

In loci definitionem inquiri-

pus; quis vero locus nobis a morte fit in-

tmdxirld p

w Feeerteamt

eolendus, non providemus.

Qvid quali-

tas (ir & quantitas, profunde exputamus;

su hll i

quanti & quasles nos coram Dro fimus, nihil

utye nf

admodum curamus.

Quis tantz czcitati

t findimon

non ingemifcat ? Nempe ( ut ait Thomas a

*imtmo cun

a

Kempis de imit. Chrift. 1. 1. c. 3. oculos baben-

1

A

4e5$, non videmus.

Duplici

corde monftra

Md n a

fumus; dum aliud credimus, aliud agimus.

At

Equidem (pergit idem Afceta ) zoz efl cul-

t d nl

agda [cientia, que bLona eft in [e confiderata g

"tv vf

Jtd prafevenda eff — [emper. boua. con[cientia &

:-a;vires&com

wivtuo[a vits. Nunquam ob literas fpiritus

"tde n

negligendus , nec quicquam ex fpiritalibus

Tb tem

confüetis a&ionibus intermittendum eít. Se-

"t

us in abditas fyrtes & latentes fcopulos cer-

Q

"ao ;

]j

te naufragi impingemus.

Id quod idem Au-

l

[]

55 lea-

Wi

i

&or affquraz his verbis: quia vero plure

L mm L m

gü

u

]

De fide viva.

413

MIUM

g fu

deit [cire, quam bene vivere y ide

o jepe.er-

QU ts [j

Yant.

Et quia. magis eligunt. magni e[fe, quam

jÀ

pl n d

bumiles; idco evame[cumt im. cogitationibus [uis,

i pulum, d

multique paeunt per vauam [cientiam in. [éculo:

NU t

qm'a n

rum curant den fervitio. ((Thom. Kemp.

: M i

de imit.

Chrift, L 1.c. 3.) Unde fic demum con-

at s

cludic: utigam vita eovum [cientie ip[orum con-

AITS, Qum (

cordavet, tuuc bene ftuduiffent.. O fi tantam adli-

Qu intmlits

bevent. diligentiam ad exflivpauda vitia, 2 virtu-

.

dio lo

165 inferendas, ficuti ad movendas qua[Hones , ton

mort du

fievent tanta mala & [caudala in populo, nec tan-

&mr, g

a diffolutio in ceiobis. Ybidem, Sed quia ple-

Lanfmam t

rumque contrarium evenit, maximz tempe-

tonem i,

li

ui;ï-

ftates, quibus Eccle(iz navis jactatur, a mul-

fs a moreltie

tum do&tis fed parum piis capitibus excita-

; Qui ul

tur, Et certe a nemine lus detrimenti eidem;

d ejpUtamus ,

quam ab illis infertur. . Et quzfo, quid nobis

Drolimi, qihiþ

in agone conftitutis proderunt omnes fcien-

fanty, at

tiz cum fané&timonix przjudicio per vit&

t ait Thomis!

curfum tanto cum labore, vigiliis tantis &

; tl lml:fz-

curis acquifitz? Quid proderunt tot libri

perle&i? tot adveríaria vanis eruditionibus

corde moz

, iib ag

& fententiis infarcita? quid, inquam, p.rode-

runt? ni(i quod tunc fanguineis lacrimis de-

u) m óP

M ;J

ploraturi fimus noftram hauc infániam, qua

"T

omnes vires & copatus, quietem & fanitatem

T

J

illi rei obtinende impendimus, quz nihil ju-

b liters!

vat ad beatam aternitatem.

Contra vero il-

m

lud temere negleximus, quod unum in hoc

quuendun

(opo"

rerum articulo nobis folatio effe poffet. Cer-

T

Wl.

"

")

te advertiente judicii die (memorati Scriptoris

ld qJOdld

H

M

Mi

de imit, Chrifti ]. 1, c. 3. verba fünt.)) 707 quere-

4!(111 WPS

j

,

;

fuv

)

Ddïq.-

J

424

Pavs HT. Caput £.

"T ( fim

tuv a nobis, quid legimus , fed. quid fecimuss ee

'::jfrïä

(diratet

quám beue dixunus, fed quam bene viximus. Quid

ergo prodef? magna cavillatio de occultis 69 ob Jcu-

ts g

vis Vebus, de quibus gon avguemur in judicio? An

, iigr d

,priotis B

non ergo grazdis infipteutia eft,megle&lis utilibus

& nece]laviis, ultro intendere cuviofis £$. damuo-

al at

g m

5;? An non vecordia eft, tam folerter prz-

i, at

meditari, quid in publica difputatione noftra

antagoniítz opponamus, & nunquam cogita-

jgahl a

re, quid illo die furoris Domini divino Judici

E

refpondeamus? An non ftultitía eít, tot ho-

syinbis Qul

ràs & dies, hebdomadas & meníes cum difz

1 a

pendio pietatis inaniter impendere variis li-

u du

d

bris evolvendis, & fele&ioribus inde rebus

j d

l

l

li ) ;

excerpendis, quz tamen poftea nullo amplius

n p

oculo abje&a dignamur; & quz, poflquam

fr: DT

aliquot. annis nobiscum fine ullo eorum ufü

]

i

?JIWPJWIH

& fru&u magnacum mo

eftiaper provinciam

J

Il

jl

circumtulimus, tandem alicubi inter reje&ti-

tias chartas abjicimus.

O vere enormem

F/,

I

)Q

If

i

difcrepantiam fidei noílrz cum vita noftra!

vutyl

Quis Indus hanc eamque tantam inter fide-

(unim.

les poffibilem effe judicaret? O mifer! qui-

3rittuo p d

cunque veritatibus, quas credis, tuis mori-

';hz»:msu[xrz ts a

Itj

bus illudis; en! vel unicus fapernee vircutis

Y

aCctus meretur novum gratie augmentum:

TET

M

huic pariter refpondet novus glorie gradus:

J

iU

minimus ejusmodi gradus omnia mundi re-

]

ii

gna,omnia naturz, ingenii & fortunz dona

]. (Ni

il

immeníum excedit.

Ibl

Proin fi jactura unius

talis gradus vafliffimam Salomonis fcientiam

una cum ejus divitiis rcgiaque potcncia cÓtn.

Uäïül ]

N

j

para-

*

i

|

De fide viva,

435

tl f

li

Af

i

parare tibi: fi fummos honores, omnemque

4 "[Um*l

i terris felicitatem obtinere poffes; pretio-

! Q

;

fiffiÉ.nam gemmam, puriffimum aurum pro

"II ]

i

vitro vilique gleba comrnutares; cum infi-

1 E:',l

i

V1 M

;

k

zl

mus perfectionis gradus tanti res pretii fit ,

HUf d o

cui nihil in orbe conferri poffit, & cui pro-

»

Aüm f

(11

eurande labor nullus, nuliique fumptus ni-

!lfputatione

mii fint.

Hzc credimus; & tamen his om-

A

j

'Thf

j

nibus nihil abjectius nobis, nibil negle&tius

U

Qub

eft; & quidem eo tempore eít, quo aliis

Vr lr

crepundiis ftulta ingluvie avidi inhiamus.

Y m n

O Superi! exclamat pius Aíceta ibid. l. 3.

l

penrt v

e. 3. fro modica prebenda loz2a. via cuyvitur z

Orfbus inde x

pro eterna vita, pro acquireadà perfe&tione

d nilbanyis

vix pes feimnel a tevra levatur..— F'ile pretium qua-

vitur: pro uno numifmate iuevdum turvpiter liti-

que, pfnus

ul eonum ul

gatur: pro vaga ve &9 pavva promiffione diu no-

AJC

q

D

p pmvinciam

éuque fatigavi non timetur.

1 pyob pudor / pvo

bouo incommutalili, pro prainio ueflimabili pro

jinter rj

V& enotmmis

fumino bonove €g. gloria. imevinigabilig verbo:

yn vita nolt

pro folida virtute ve] ad modicum fatigavi pi-

vitatur. Quin imo cum in(igni probitatis

yam nter f

( i

injuría etiam in aliis non uifi terrena hzcbo-

nà ac nature dotes attendimus, & zfílima-

elis, ruis'mat;

mus: extollimus, & amamus. . quis fuevit

faerme Ia

j angpts

fortis ((Thomzx a Kempis obfervatio eft 1. 3.

c. 3 1.) dives, pulcber , balilis , vel bonus fcriptor,

s plonz g^

bonus cantov, bouus lalorator iiroefligasur ; quam

ynoia mic *

[

LOTL

pauper fit [pivitu, quam patiens Q5 Htis ,

& fogunz'

devotus & interuus a multis iacetuv.

D

2XTC-

Y )ïï

viora bominis ve[piciumtur, interiora negliguntur.

omonis

i

folum

Quodque pejus eft, pefftïs hec non

À

per

J

426

Pars 1J. Caput 1.

j

I

, f/ft |

per inferiora (acrorum Ordinum viftera ,

j

Ój u[l P l

fedfrequenter per 'ipfa etiam eorundem capita

j f

graffatur.

Dum Superiores (ubditos his na-

ï:f;ffüma qu

turalibus donis przditos (licet defe&ibus íca-

al n

à

teant) tamen prz aliis religiofz pietati de-

ditis-foveont, laudant, promovent.

Quo

a n

o

fit, ut fuis anfam prabeant opina&di; quin

j f

imo & palam jactandi , virtutem in hacre-

TP

í

rum providentia haud amplius effe de pane

m

»ixlt

i,

Jucrando : eidem addictos uitima (olum fub-

Muty

fellia manere :

i fäilüi ihil, o

nativas ejusmodi dotesfin-

&itudini a Majoribus preterri , hisque re-

dimr. 3.

bus apud eos plus momenti ineffe, quam

gl w

accurate regularum obfervantig.

ao quid

m uf

i

aptius a doemone excogitari potuiffet ad ever-

d: nyt mj

rendas penitus etiam facerrimas Religiones?

12 (ejittats €

A lIt

n

þv";'

Plures practicas vitz & fidei noftre anthi-

,::fïllmiz

contradictiones hic

re-

[

Il p

thefes. vivasque

ferre füperfedeo;

cum ex haétenus allatis

3 KO

—

ri

abunde pateat, quantopere dogmata, quz

li

credimus, & mores, quos vivimus, a fe

D

invicem diffideant, difcrepentque; & qui-

,U

dem cum ingenti noílrro pudore differant,

T0 dD

difcordentque.

Tl

mo z

H. Nam quid prodevit fratres imei (3nclamat

l)

W J

Jacobus c. 2. v. 14.) ff fidem quis dicat fe. ba-

2 m

T w

beve ; opera autem non babeat ?. Quid malo catbo-

"U

* "n

N

p

UEco expedit (ait Hieranymus in cap. 16. Prov. )

*m;zu

:

m

M

t

hvitias babeve vere fide s fi [cpiestiam pieani-

TM Wt

me babeve neglexerit ? Quid coofert, perfua-

fum fibi habere , eminentem effe virtutis fo-

LUE

m

lidz fupra ceceras dotes excellentiam; fi vi-

Ut

U

i

De fide viva.

427

hm D

t»e norma non nifi continua ab hac fide

VORl üm)

ciffenfio fit, ac illius infidelis negledus :

S i

Quos alios fructus ex emortua . hac arbore

U

dccerpemus, quam plurimam erubefcendi;

LT

timendique materiam ? cum grandis infipi-

movet, Qg]

entiv rci ac improbitatis effe palam convin-

Ti i

camur. Et certe magra in[ania efl , (inquit

Tütén i fhy

ingeniorum füo tempore Pheenix Picus de

lts deitro

Mirandola) Evaugelio non credeve, cujus verita-

ln n

zon [12guis Mavtyrum clanat, prodigia probamt,

xmod s

vatio conflrimat , elementa. loquuntuv , danoues

lr lm

coufiteutur. — .Sed longe major in[ania efh, de

cn" ids, a

Evaugeliüà — vevitote gon dubitave ; &9 tamen ita

m Qd

vivere, quafi de eyus falfitate ion dubitaves. Va

.

onuifetzdes

eft: longe maj

or amentia, vera judicare,

n lp

quz de pietatis eminentia dicuntur ; & ta-

pl anti-

menillam ita negligere,ac fi divina hxcoracula

Longe

as Me. T

non nifi poerarum deliria forent,

(lents at

major perver(icas eft, Chriíli axiomata nolie,

bomitay qu

venerari, laudare; & tamen oppofita iplis

Edicite enim; an non ma-

ims, 2

dogmata fequi.

litiofa (tultitia eft, credere Dzuw infinite bo-

x; g

lore df

num; nectamen ardentius amare: infinite

infini-

juftum ; nec tamen amplius timere

te (an&um, ubique prxfentem omnia intu-

T (inclgm:i

entem ; & tamen in ejus confpectu etiam

gicd

ul lllälü.'nï."'.':

leviter peccare? credere, a Servatore veras

opes in paupertate, gaudium in pcenitentia,

',Tcap. s |

17

M

felicitatem in perfe&tione conftitui ; & tamen

þ!;'/.'fldill

r

illam averfari, i(tss perhorrefcere, hanc

:[)Wffn)

il l

dedignari? credere demiffionem fectandam;

g'ïf "i

I

earnem macerandam , voluntatem doman-

]atit

ü

dam

]

428

Pars. II Cap.. L.

ml

dam effe, frangendamque; & tamen hono-

res ; commoda , voluptates tam avide con.

quirere, propriumque fenfüm velut idolum

janiin 0

adorare? Veftram hic zquitatem appello :

j iæns.moie

|

M

IoOFIS d

Ü

vos ipfi Judicaté, . Cor. 11. v. 11. num ratio-

ni ac probitati confentaneum íit, cum tali

';';om';cïlitl |

il [ N

fide talem vitam componere? hecde Chriíti

difciplina credere; & tamen ita immemo-

jj um

"

res ejusatqueincurios vivere? uf prudentipus

ao: o Q

D

D

loquor, vos ip[i'jdicate , ibid. ro. v. 1$. an

i gt

cum regulis prudentiz congruat cum fàn-

ORU

Giffimis hiíce inftitutis tancum tamque con-

Jlen as moné

»fim. Mm

tinuum teporem , gratiarum abufum, re-

rumque fpiritualium incuriam componere ?

t Qu i

O quantopere hanc noítram infidelem im-

iv d

robamque dementiam confundit primorum

Imp

fidelium illuftre exemplum, quorum fides,

d MTOCQU

fieviente olim tvrannide, inter vincula trium-

100 (URC QO

phabat libera, que modo apud nos, in füum-

ATUL

ma Religionis liberrate confítirutos, gemit

"

d d

captiva. Circuzerunt. illà im meloris, im pelli-

m

bus caprimis, egemtes, anguftiati, affliliz infu-

l

L

per ludibria & vincula experti, lapidati [unt ,

hii

u C

QU'

Je&H. funt, temtati fümt, im occifioue gladii mor-

TU n

inie o

VV

nü funt.

Hebr. 11. v. 36. & feq.

& tamen

&

REU

à ccepto virtutis tramite nec latum unguem

z'Nm a

deflexerunt: per gladios & fartagines, per

equuleos & cataítas, per fluctus & flammas

fm Qu D

"n qdlCE

Ti

ccelefti juftitiee inhiarunt.

^

J fame & fiti , 1n

J

lh

l

j'igove Qg nuditste, in peæfecuüonibu; &7 oppro-

] £t

£vizs Doimino feroirunt.

oimnióus venuutiavunt.

MU

ul de mundobabeve CUPAV UAE.

Corporz fervire

etiam

A Qu

"

|

De fide viva,

419

TM r]l

etiam in neceffitate doluevumt./ De imit Chrift. 1.

OT

nc18. In (umma: opere compleverunr,

N vdy iu;?ää,

quod agendum crediderunt.

Et proh pu-

m p

dor! quavis moleftia, minima difhicultas vel

1 n v

umbra laboris a femira perfectionis nos refi-

TT

lire compellit. JLeo eff :2 via: Prov. 26.v. 13*

t ande (v

'

mors efh 1m oüa.

4. Reg. 4. v. 40.

afluetee

Dét t It

nobis paremie vel p.ormS naenie funt.

t ndng

Verbo: noftra omnis vita nil nifi. practica

L" l lt t

fidei negatio eít.

Vah! in

ruborem nos

fümmze

rei

Wt qn (

det tam

Vecors

neple&tio.

J tamque u

Pudeat nos nonaliam quam diabolicam habe-

rum abulim,

re fidem.

i

N

"

am tefle Marco etiam demnones

fU Commont

credunt ; quin infüper 9 coztremifcunt. Jacob.

1m infdebm n

a, v. I9. At quia opera de£ciunt, iis hzc

Id r

fides non íaluüs pignus, íed folum vere-

quum fds;

cundie rerrorisque materia cít.

O infelix!

TTR

quz tua tunc coníternatio erit, quando olim

y

i, in um

divinus Judex fulminanti voce & truci af-

peétu tibi dicet: de ore

zuo ie judico ferve ue-

itudi, gt

u i g

a.

Dueid 09v 22.

En! Aec credidifi , &

[

j, ii m

ec fecifli: bac tua fides, & bi tui mores. Quid

j lpidti i

refpondebis?. Quid animi tibi erit, quando

hec ipfa tua nunc quidem mortua, fed tunc

fn giad&! W

refufcitanda fides accufatoris vices eft obitu-

$51 $um

ra? Nam $. Auguílini opinio eft, eandem

- lum gt

aliquando apud Dzux jus füum períecutu-

firaits f

hs i

ram, non quidem contra tyrannos; Janguis

t UI

eniim Martyvum femen eyat chriflianorum : Ver-

lj h

t

ii

tull. adverfüs gentes circa finem.

non contra

(Jt TUMP n

ethnicos; hos.enim ignorantia multum ex-

i

Q

ceufabits non contra þeteroc*iæxozf, qui euim

41;5

0H

j

430

Pars ]le. Caput l,

non credit, jam judicamus efl: Josn. 3. v. 14

'MCP[EW (

,'xf.l ]

fed contra domelticos fidei, contra

feudo-

TL

fideles; contra ze, verbis fidei emutritum, 1.

J

IT

Tim. 4. v 6, litem movebit; contra te, in-

Adit

j Bede

quam , in quo illa mortua tot annis, & quafi

T

fepulta delituit: qui illam apud alios diffama-

àj quæ[O: Feä

fii; qui omnem erapud mundanos zftimatios

v 41

faria bt

]

nem abítulifti? ihil enim virtutem apud

glgui i

exreros maeis denierat, deprimitque:; nihil

snlium d

ear viliorem reddit ac defpectiorem, quam

fi eaudem vilipendi, negligique cernant ab

A |

u

TR

iis, qui vi ftatus a(fiduam ejus culturam pro-

Í

? wwl

firenrur, & quorum vita perenne ac praéti-

j

V

'«mul

cum perfectionis ftudiume(Teoporteret. Quid

w5 d

!

autem triftius, quam fi illi ipfi. degenerent

"]

férumunita

,

IH

in petras [candali, 1. Petr. . v. 6. qui debuif-

T

fent ef

j

e lapices aggulares in domo Dii? . Ibid,

i, d acore

v. 8. Quid periculofius, quam fi frutum | fidei

QU mir v

Ephef. 6. v. 16. tran(eat z lagucum diaboli? .

s dolunttem

Tim. 3. v. 7. Quid terribilius, quam fi falu-

v gemdde

tis preefidium vertatur in accufationis ar

Pe)

ota

x ümitam

mentum? Equidem vel ad folam hujus rei

2080 vt

VM

l

l

memoriami roti pudore fuffufi cohorrefcimus;

omrtnn

é&tameu (oimmanem focordiam !) &tamen

IU

de vita fidei conformanda non cogitamus,

"100: f0

O Domine D&us virtutum! Pfal. 3. v. 6. qui

"i d

n

roties difcipulis tuis exprobrafli incvedulitatem

-

od :

üvets

€oY unn Cs

duritia:n cordis ; Mare. 16. v. 14. ah!

a

I

T

da nobts augmentum fidei, ut , quam lingua u-

Jira. loquitur, tandem aliquando-eziam moribut

Ym ipoäï

Mi

vita fateatur.

Ne permittas, ut dogmata;

qus de fanctira

*áÀs

r

L

vtl

l

excellentia crediinus, actio«

UT

1

num

1

ZT

1

hi ]

De fide viva.

431

I

d

|

l

,

Ju, '

nutm difcreprantia denuo inficiemur. Porius

* Qf j

fac, uz fpiritus rui fervore concepto in fide inve-

! i L

piamuv flabiles €g m opere ejfcmcs , ut, que

Vl qur

ES

j

Je Juétore facienda cognovimns, Ze opevante

AL (0t Hmui]

üunjleamus.

Ecclefia in orationibus miffz,

Pro-

Mpoddingd

Dundiogal

hibe, quafo, ne fides no(tra nobis füfpenfaà

e collo afinaria fit 100la, cujus pondere eo pro.

Q vt

fundius usque ad infermum , vel (altern in car-

ii

li

m. f

cerem luítricum demergaumtr. — Luc. 1. v« 15*

"

»

y5

IT

J GTT

Veuscuhng

Caufce $7 vemedia /J 45, que intercedit intev vi

| E?I*?!TEP en

tam eg füem noflram, difcvepantia.

:

l

/

[j

uod Sol, ille affrorum princeps, in hoc

m

;

Bic

G

rerumuniverío, id fides e(t in homine

DT

chriftiano.

Sicut enim ille f(na luce omnia

domo Du? I

illuftrat, & ardore cuncta calefacit; ita baec

l um f

quoque mira vi intelle&um illuminat, ut

um dhdi? i

Íciat: & voluntatem inflammat, ut velit age-

s qum f l

re, qui agenda effe ejus magiflerio coce-

vufiions y

mur.

Ut proin merito a S. S. Partibus ani-

me ocellus vocitetur.

[olem hoj

Et hinc alaftor íty-

;coorrelin

gius Ammonirarum regem INaam r, Reg. 1 1.

qiam!) u

v. 2. imitaturus , omni aítu allaborat, ut dex-

trum hunc nobis oculum eruat, vel faltem

qon ag

offufis tenebris ita obícurer, uractionis ex-

Píd, j* H

uf ii

pers inftar cadaveris iners langueat; probe

!J.;C. l

DI

gnarus, nihil his umbris humano cordi per-

niciofius immitti pofTe. Hujusigitur morbi r.

NU [

j

jj

caufasinveftigabimus; 2.remedia afferemus.

aElSOf

1

t P

I. Duplex hujus egritudinis origo eft,

nempe oj/ecuritas intelletius ob iluftrationis

a

]i

R:Ubd—

,

432

þnrs IIl Caput Í.

". ",

jt

negationem: nec non perverfztas voluntatis 6B

;

appetituum rebellionem.

"T

(te 10

Ílla impedir, ne;

quod re&tum eít, agnofcamus: hac prohi-

a jimot, *

bet, ne etiam agnitum exequamur: utraque

j cmdd d

facir, ur nulla moribus cum fide conformi-

sigun 1

tas fit.

Ad obfcuri

tG.

rar

em intellettus quo

igmáinem d

átrinet, facile omnes adítipulantur, hanc meri:

sss df

sputi

i, 0

)

!

ii

K

s noétem infauftam illam fcaturiginem effe,

a as g

(

cui mortua fides viteque pravitas fuam ex

a

rfe

i

-

d

p

:

genefin debeant.

i

enim aperte fà-

vmittontur d

:

752

era P'agina afferit, dicens: 4

€ jä'-

cit. fanttus , quos

m umen ia

nunn dunizune juut vevitates a. fs. bominum

sums r

Pfal. 11. v

I.

ulaut ia vauttate [enfus f5

vt o t

L

i

l

i

ia £fenebvis o^fcuratum — babent. intelle&umn.

nonun, Tinc

1

;ph

&f 4. V. 19 RE g.

]

ly

Evanuerant 1u Cogitatio-

nemus 4f

:

bt fuiss quia o/fcuratum eff infipiens cor cos

an/det: r

Tut. Rom; 1. v, 31,

Ut proin dubium effe

AT &ICULUT

nemini pojTit, hane diviat laminis abfentiam

u

kastodi d

hujus, de quoa;

mus;navi concomitans prin-

rl

cipium elle. Vcrum hoc difilcile captu vide-

i, [i

"i

tur, quomodo huic caligini ia Chriftianis;

aT.

ur:?'

precipue Religiofis ; locus effe poffit? in

U;lfüï

N

Chriftianis, inquam, & Rel

igiofis, qui fe-

t

"

m*, IACXPUUS;

dent a4 fogtew folis: Jofae. 15« v. 7. qui pra-

"t i

éticas has de virtutis excellentia veritates in

ET

libris legunt, e cathedris audiunt, in folitu-

MT

dine medirantur: qui in ip(à lucis regia iden«

tidem medii ver(antur.

"I Qtgtm

?

Hujus igitur mali

d Vs

l

radiees derexi(e, opere pretumerit. Sunt

" t g

autem fequentes, videlicet.

1. Hae ipfee fan-

"Ut i

étiones facra , per quas illuftres hae pra:iaé

tanquam per canales ad nos defluere de5e-

an' [

i

Ien$

* Utl

*

J

De fide viva.

433

wrjï;

!

45;0]

rent , vel negliguntur, vel folum ofcitanter,

Hlï ln

ATU h

-----

adeoque fine fruétu peraguntur; & hinc

j

^ Uil

etiam lumina,; alias concedenda, negantur.

iequm- ,

i

2. Dein cum £ affuetis uon fiat paffo, ut ve-

mf

V U

T I

D

tus adagium habet; nos vero quandam jam

l

affuetudinem conrraxéerimus; pia ejusmodi

D h

"

placita diffimulanter audiendi, languide con-

ATU

templandi, obiter legendi; hiucíit, ut di-

"

E

vina hec fülgura, quando etiam divinitus

K

immittuntur, animum quidem feriant, pa-

rum tamen faucient.

3. Denique cum hor-

reamus fincere converti, etiam declinamus

Jl

remedia ferio refipifcendi.

Neinpe amamus

morbum, hinc refpuimus medicinam: ti

/ / Ál

tnemus agnofcere malum, quod corrigere

1 (l

If

nonlibet: averfamur illa tonitrua, quale-

1n

1e

thargum excutiunt: odimus illos fplendores,

js abfentam

qui dilectas nobis umbras depellunt: indig-

mitins p

namur fubtrahi pulvinar, cui ram moiliter

kleapu vt

incubamus,

ld eft, naufeamus illa preefidia

ii Conlta

externa, quibus uti folet Dzus ad nos inte-

T

rius illuminandos; dum vitamus illos con-

cionatores , íecefius, libros , medirationes;

:hgl()üS, qm

s p QU

conícientige arbitros, qui ulceri ungues im-

mnittunt, latentes fub cinere flamrmas pro-

lnria v

gdion, t

dunt, nidulantes intus viperas detegunt.

& ln gtl

Verbo: quia nolumus emendari; binc etiam

per hos nolumus illuftrari.

4. Et quando

Hoys *

etiam fubiu redivivos ejusmodi Saulos nil

n'exiumeï?f*ï, x

tale opinantes, itno & invitos füubz£o dé celo

Yaf

j

In]

emcumfulget. copiofa lux, A&.22. v. 6, irá ut

Q08 dïl

clare/ cognofcant. incomprehenfam- virtu-

[2]

[

tig

l

Pars IHHl. Caput T

414

"T

tis folide eminentiam pulchritudinemque ;

du

quando.etiam infixus menti aculeus eisdem

di(crepantes a fide mores querulo murmure

dit p d

at t

exprobrat; tamen agnite veritati praefracte

ie df

refi(tunt.

En ne fors eidem fuaviter viécti

js qe!

tandem cedant, varia mox conventicula qua-

w d

1'.'.'Uml l

runt, vel negotia affumunt, aut diffipatio-

nes procurant, queis accenfà in animo fax

ai p

g p

denuo diffletur, extinguatur, & fuffocetur.

Ài renmls QU

Quid ergo mirum, quod anima etiam Chri-

2 d

ais )

ftiana in 1pfo gratiarum ac illuftrationum me-

gf Denu u

ridie adeo c&ca & tenebricofa permaneat?

uid mirum, quod etiam Religiofi de pra-

E

um Verbtr

ifes Chnlom

&Hicis hifce Chrifti placitis inftar mundano-

rum fentiant; & loquantur? Quid denique

il

YOnptor o

mirum , quod Juftitie Sol apud plurimos

noítrum tam conítautem eclip(íin patiatur ?

Nempe omnes vie precluduntur, quibus

&i

coeleftes radiiad nos deriventur; & hinc ani-

ma perpetuo tenebris obvoluta jacert.

Ex

his patet, quatuor hec capita primos effe

lj

mog

fontes illius o/fcuritatis intelle&tus, quae pra-

cipua origo eít mortuz fidei noftrae, adeo-

que & terribilis illius difcrepantiee , quee in-

ter hanc noftramque vivendi methodum

jntercedit.

Alrera eft volugtatis perverfitas,

orta ex vehementia pravorum, qui animo do-

minaptur, affectuum.

Licet enim non mi-

j Mi

nus verum fit, colorum nobis aditum in-

4 ]

terclufüm iri, nifi nobismet ipfis vim fece-

1]f

rimus ;; nifi mundi inítituta oderimus; nifi

Mdl

N

sheec

inilfxicos .dilexeri-mu.s;. licet ; inquam

non

"EM Mp

-

i

De fide viva.

435

)ulchr'uudineuw::L

non minus verafint, quam verum eft, nos

Bul ol ts

paradifo exclufum iri ; nifi facro baptisma-

tb

tis fonte luftrati fuerimus, nihilominus haud

EWl s

pari facilitate; nec eequali promptitudine utri-

lm ;

que doctrinz affentimur. 1lllis facree Paginee

NU

oraculis, qua folum ab intellectu affen(üm

It qi dj

exigunr, haud zgre adeo fubfcribimus. Ar

Ketl i d

vero illa, que infüper a voluntate congruen-

T

xtr, f

rem eis praxin requirunt; que vit actiones

dLnim e(:

fidei regulis conformari volunt heec enim-

AT

vero difücilius perfuadentur.

Sit exempli

ol pv

caufa, DguM natura unicum effe ac Perfonis

mMlpridg

'n

trinüm: Verbum affüumpta carne femet exina-

$ infur m

niffe:; Chriftum in Euchariítia prefentem

"

1 Qui d

Ü

latere, & quee his fimilia funt; iftis equidem

) p plrim.

promptiori confenfione füíftragamur. Verum

beatos effe, qui lugent : qui efuriumt,eg fitiunt quftz-

edpfn p

fnr, qu

ztiam : qui pev[ecutionem patiumtuv &'c. Matth. $. v.

3. & feq. J fore divitibus : vee, qui vident : Luc. 6.

tr; &nincae

[

v. 42. & feq.ve, qui ducumnt in bosis dies [uos, Job.

j j P

ia yrumié

QuIS V. 1,3.

uinimo etiam oculuim e/f? evuendum,

maium pedemique ab[cindendum, &à animae offen-

edu, qum

a nolz,

diculo fint. Marc. 9. v. 42. & feq. hzcc; inquam,

epantit, £

credere: hac vera profiteri: n his judicium

Evangelio füb jugum mittere; enimvero

odl n

hoc opus, hic labor eft. . Porro tanti. criminis

jupait n

in promptu ratio eít; nam priorum fides

a^

folum theorica cum fit. diftortas. appéetitio-

M

es non adeo inquietat ; amorem proprium

; noos

non jtra infeftat;

nec adeo moleflta.fenfibus

um

x p

adveríatur.

Et hinc etiam male aftectiones

o

WU

li

At

"

noítre his non adeo obmurmurant.

g

"

Ee23

vero

]i

436

Pavs 1lI. Caput [.

um d

vero poflteriora Religionis noftra dogmata,

P

cum praética fint; cum confentaneam fidei

. rnum 1

operationem expofcant; cum, quod credi-

u1d mil'llml

tur, etiam imperent exerceri: hic enimvero

conjurati infurgunt omnes rebellis appeten-

g j

"i

tite motus; hicamor proprius, caro & fen-

fus arma corripiunt, claíficum infonant, ac

af mimorti

) Dom !

voluntatem focium in fcedus eo citius per-

trahunt, quo pronior illa eorundem leno-

3 Ro5 |

ciniis decipi amat corrumpique.

Quo fit,

gt

g,t g

ut princeps hec anime facultas mifere per-

vería, cum iisdem contra tam incommo-

am D f

nium quià

dam fibi fidem pariter confpiret. ut cupiat

e(Te falfüm, quod intelleétus credit verum;

xem r d

Qhrfm d la

quia horret damnare ut malum, quod car-

nalibus oculis arridet ut bonum: ut perfe-

weretena. D

xumcommatir

&ionem ideis Platonicis annumerando, vir-

tutem folidam ad luna incolas amander, Ert,

atf dcon

ne interpellans ratio ludum fors turbet, etiam

"r r p

hanc fuas in partes, offufis nebulis, facile

adducit.

figtium r

N

il

Nam quando cor füorum affe-

ts u

étuum aliquando mancipium eft, brevi etiam

"j g

mentem ita fafcinar, ut hac affenrando illud

25 g

judicer reé£tum, quod cuticule eft gratum:

Hfv

iludque dicat equum, quod carni eíft com-

ET

modum: ut omnes ingenii exerat vires, ne

33:1[11 Lülm [

confictum a fe phantasma veritatis radio dif-

UM 51( q

fipetur.

Quin imo his non contenta fero-

23 Rtt ( 1

ciens voluntas, intelle£tum infuper compel-

MLUUT

lit; ut is facrilego aufü, alieni f& fori quefi-

"h

j

torem con(tituens, ipfam quoque fidem ve-

ii í "

luti ream in jus atque ad examen vocare, fi-

bique

UP

s

Jl

De fide viva.

437

B tlree,

b

QOtinros

bique fümmum de eajudicium afrogare non

n l

vereatur. Cumque in hoc tribunali non alia

Qn, um

quam pravorum motuum fuffragia rogen-

Veri h &t

tur; quid mirum, quod coeleftis hec vir-

IS dl

tus, terra judice, cauía cadat? quod exula-

Iri cm d

reea, vel faltem in animi angulo obfcura;

Icum infngg

otiofa, femimortua latere, & elinguis tacere

KU5 0. s

jubeatur? Dum interim amor proprius, di-

I ii

étatorem agens, Chrifíti axiomata füam in

p (

rem interpretatur, Evangelii rigorem miti-

QUs nl

gat, pietatem genio feculi accommodat, fpi-

[rt m Iu

rirum Dzi fpiritu mundi vafre temperat; &

uf u a

amicum quoddam pactum conventumque

At d v

lucem inter & tenebras, Arcam & Dagon;

ilum, gud a

Chriftum & Belial, gratiam & naturam com-

Ym at p

ponere tentat.

Ex hacautem rerum tam diffi-

Vumertido, Vi

milium commixtione, quidaliud quam mon*

samander, B

ftra nafci, & continue mores inter & fidem

ystorbet t

repugnantie oriri poffunt? Quis igitur ne-

nebuls, fid

get, appetituum rebellionem, & ortam in-

uide,

: fionm d

de voluntatis perverfitatem alteram la

dl brer i

corrupte ac proflipare fidei noftra

l:

aturi-

ffemandol

ginem effe? Ipía infidelitatis, idololatriee

a d

ac herefis repetatur origo: nec alia eorum

X r duf

fuiffe principia innotefcet, quam hunc ipfum

vitiorum in dictam anima voluntatem do-

eyeti virf;»?

ennuis t*

minatum. Sic ex. gr. inter Jud&os (ut re»

fert S. Joannes c. 12. v. 42.) multi ex prin-

y o

cipibus crediderunt im Chriftlum ,. fed pyoptev

infoper

Phavifeos non profitebantur. — Quse caufa hujus

enle r

fimulationis? fuperbia fuit vanusque homi-

j

quo qe

l]

num refpeétus; dilexerunt egim. gloriem be-

un i

e3

minim

v

,

j

Pavs II. Caput L.

438

:XiXP

d

fjg p

minum magis, quam gloriam Der. Ybid. — Ili

"

ipfi Ethnici, quorum luxurie; ambitioni &

ü

m inte E

avaritize mylterium crucis tefte Apoftolo f7ul-

;g[miS ]

W

fitia fuerat, 1. Cor. 1. v. 25. haud repugnan-

a moicet

ter Jovi adultero, furaci Mercurio, libidi-

j ho

nofe Veneri thus adolebant; quia horum

) Qnimus d

flaeitia amabant. Imperans eis affectio, prin-

g M

ceps horum numinu m facrificuluserat. Etiam

rl

herefis, licet fedem fuam habeat in intel-

? st

le&u, fuüum tamen ortum & progreffum

Ex affectuum vitio-

z ivilute

cordis nequitiae deber.

fitate ranta dogmatum improbitas diverfitas-

p um

aqylus p

que profecta eft,

Libidini, invidie , furori

emeríte recens ex orco feéte fuum horoíco-

venda l0R

3iosdedicend

pum in acceptis referunt. Sy&ema nov re.«

antce t

lipionis femper erat partus cujusdam effre-

TT

hate cupiditatis.

