uamvis rigor reddendz rationis ejus-

Wt

modi cocleftium donorum & annexz

Qintaqel

fan&titatis decoctoribus ingens argumentum

L

trepidandi fit; nihilominus non minus effi-

H mi

i

j

!l

cax timendi , tremendiqueiisratio eft proba-

[i

bile illud perdendz falutis periculum, quod

"

$)u

incurrunt haud pauci, qui virtutis folidz

"'42;

l) k

incuriofi vivupnt. Probabilitas hujus difcri-

ipion)

minis nititur fequenti fundamento, quod

TEU

varia facrz Paginz locaomuino credibilered-

hr

dunt; nempe dantur aliqui, qui nifi fiant perfe-

k Alin

&i, erunt damnati: qui medium non habent:

Annglinpe

aut erunt fan&i, aut reprobi. Utrite percipiar,

iris Qul 3.

uberibus meam explico mentem. Supremus

vum elct

ille humanz fortis Arbiter Dzus aliquas füb-

in animas coelo afferere ftatuit, quafi (ut

fi, Apot.3J.

Tasm]

ita loquar ) disjunctive aliquem illis gloriz

qnpih

gradum affignando, nempe vel hunc fum-

yc meto)

mum, vel iftum medium, aut illum deni-

ia dj P

ue infimum; ita quidem, ut nifi pervene-

dun i?

ritad füblimem gradum gloriz A, decer-

ini, i

nat illis conferre medium gradum gloriz B;

& nifi etiam ad hunc eluctentur , eis defti-

reddendæ r |

ye poan

net infimum gradum gloriz C, non quidem

affe&u (ut ajunt) z/zmnitato: & ad infinitos

a tendei?

m , U?

ejusmodi gradus fefe extendente; intra cer-

Bu

tos , ampliores tamen, limites coar&tato.

Exempli'gratia Aeternum illud Ens ( noftro

ii vf

cogitandi modo ) itadifcurrit: fi Petrus con-

j

5

en-

458

Pars HI. Caput I7.

p n

fenferit omnibus gratiis a me ipfi tribuendis,

i jgfm e]EVZbO' C

dabo ipfi eminentem illam fedem gloriz A;

ex;(eïþn[em |

fi vero aliquibus folum, potioribus tamen ,

refponderit , beabo ipfüm altera illa inferio-

':;JU

:

nr, 100

em el'

ri fede gloriz B. Ejusmodi decreta in Dzo

exiftere, conítat ab inductione.

Wlv

n

Sic pluri-«

d7

mi Bestorum, (i omnibus femper auxiliis

jf

qen n

vquali fidelitate aufcultaffent, finullis un-

j li p Il

quam leves diffenfiffent; majoris nunc feli-

aol n t ;ve

citatis corona in calis redimiti fplenderent.

d ,-egno eel

quia humana fragilitate fuperati , fübinde

«; r al v

ejusmodi inftin&us fürda aure przterierunt,

4 Q]pD,f "

folio minus alto nuncinfident, fublimiore ga-

:

gm i Ut d

vifüri, niti fuis partibus falrem fübin incon-

st a«:"qu

ftantes defuiffent. Igitur hos Drus ita prede-

peninds poeno

ftinavitad excelfiorem vite immortalis thro«

vmdlum

F ODIefl

num, ut (imulad inferiorem eos admittere fta-

à

(UI'TI[HJUSH

tuerit, (iillum eminentiorem non fuerint affe-

f

lo

eli

cuti, Contra vero eademAeterna Mensaliquas

Ua eos

animas fpecialibus donis praveniendas,& quas

[il

peculiartamore z maibus fuis defcriptas,coram

Inai

Q

u

oculis [einper habet ; 1fa. 49. v. 1. has, inquam,;

li

D

ita definite vocat ad excelfüm hunc in indivi-

duo gradum plorie A, ut nifi ad hunc fingil-

latim gradum per excelfam pariter perfectio-

nem eluctati fuerint, ad nullum humiliorem

fint admittendi, Exempli gratia Trinitas illa

Sacrofanéta divino Senatusconíülto ita rem

d LX

(

M

definit: concedam Petro hanc determinatam

dl

Íeriem magnarum prorfus pratiarum, quibus

hl

L

fi bene ufus, huncN. f(ànctimonie apicem at-

Al W]J'Al

tigerig ad hoc.pariter N. beate vifionis culf

men

IT

lil "

l

|

De timore malorum €gc.

459

^

ts

men eundem elevabo. Quodfi vero, prodigae

B hii

DI

o

huic mez erga eum beneficentiz perfide re-

filtendo, excellentem hanc virtutem affequi

'terzi

T

/

temere neolexerit, non tantum illuftrem il-.

oj

lam beatitaris fedem ei negabo, fed fubtractis

Y f

I

infuper efficacioribus auxiliis eundem permit-

nyyt ay

tam labi in gravem noxam, huicque immori, .

a Ul s

ac pe'*n*e.

Et pro his ajo, medium non da-

s.

asmodi nifi fianr faucti ,

erunt reprobi:

D

UM

1

AW

p

tl

n5 6j

D

l

tales nifi in. vegno ccel

orum fuerint primi,

n , p

erunr nulli; hi nifi evadant perfecti, erunt

O.

damnari, Qvia Drvs eorum perfeverantiam

n

lm

finalem ira ao

folure annexuit huic altiori fan-

D (ibn j

M

lucta-

QHiaris orad«i ut fiad hunc non fuerint e

fs

ti,ob'negandas porentiores gratias nullum in-

4ll

(t«

feriorem alium fint obtenturi;ac ipfà demum

dl

(4lute ob committenda ab ipfis flagitia pri-

fuerintade-

vandi, Quod autem a&

quiffimum fapienfifiï-

fensdiqud

muimque illud Numen ejusmodi decretra de

us d

mortalium qm/fm(fam ab wterno formaverit

tj

divini Libri luculenta tappedirantargumenta.

has us

thaeus c. 13. v. 3. heec

3

Primum depromit Mat

anc inid

de Chriíto narrans; «t

»cans ]esus parvulum,

?02 dico

hx

flatuit eum ig me

dio corum, €9. dixit: an

e7 efficiamini ficut par -

jer o

volis: nifi comver[i fuevitis,

Id eft

; hunitt

vuli, nondutvabitis 12 vognum celovum.

i Ti

( ut inrerpretat

5

ur Lyranus in cap. 18. Matth. )

jj

ucvi

tis ab bac ambitione we[tva , €g

fl i

"

gifi converfi f

, imitantes ejus bumili-

qutem

efficiamini [icut pavvulus

H

sovadum

um t^

tatem : vifi vos [ublimem 1

Itum deinifffoni

7

epnt pey

riegit

acquifivevitis per labovem,

quem pueri ha

j. Enf

"TU

j

qaturam, non z'zz'r(zþz'fis ig vegnn celorui

non

jiam P

460

Pars III. Capus 1L.

n E

. non folum minatur Salvator , eos non fore

jWW

i S

m

TA

primos Re'igionis divine fi

niferos magnos-

ame

ve fanctos, fed ne quidem

j

lvos.

mes

]am fic:

g l (

Apoftoli fi his Chrifti monitis non aufcultaf-

qbi f

,jilit

fent, erernum periiffent; id enim clare figni-

p

[

ficant he voces: sifi efficiamini: non intrabi-

g hum

7i5.Non autem cclo exclufi fuiffent przcife

JIMWWTW

propter illam ambitionem, qua inter fe dif-

gl

ceptabant: quis iovum videretav effe. major;

gOt

hiec enim unanimi Interpretum fententia le-

thalis haud fuerat. Ergo coelefli patria exu-

J?iltTpïll.Hilm'f T

latíent ob neg!ectum celfiorem illum demif-

sidin at d

fionis gradum, ad quem (eéctandum peculiari

frmpé p

iníftinétu impellebantur. Non quidem ac fi

atj d.

folus hic defeétus fufficiens caufa fuiflet, da-

vfno, E Df

1

4

mnationis fulmen in eosdem intorquendi:

uj m d

fed quia Deus illorum beatitudinem huic de-

MWWQW:

terminato perfectionis pradui ita allipaverat,

Aifinmpi)]

ut fi illum confequi omiliflent, in gravia poft-

t [f d

modum lapíi, fempiternum interüffent.

Ex

Aut ia

quo abunde liquet, dari aliquos, qui nifi fiant

xJuni Ators Lib1

perfecti, erunt damnati; cum ex horum nu-

Bndcn

mero ipfi etiam principes chrifliange legis

VU wb

Magiítri ac precones fuerint.

Alterum 1d

) I hiny

aflerendi fundamentum eruitur ex illis Chri-

MO d g

fti; quibus Petrum ante ultimam ccenam allo-

cutus eft, verbis: // zoz lavero te , uon babebis

lo

: 'Ugmumm) tü

partem necum. joan.13.v.8. Nam ex una parte

hac oppofitio Petri dicentis : 767 lavaíis mibi

t lm

pedes i2 eterium:ibidem. omnium judicio mor-

i li

tiferi criminis limites non attipit. Ex altera

Va

vero parte Jesuu per has voces: nou batebis

'.«.:;

M

f2v-

Ri

i

JDe timore malorum tgc.

461

Pt? M

RUP

pavtem mecum , ipfam bearee eeternitatis jactu-

ram intentaffe , poít S. S. Auguítinum, & Ba-

AU

!

|

fiium autumant Salmeron, Lyranus, Simon

pilis HOMUM

de Catfia cum aliis. ( Salneron Tomo 9. Tra&t.7.

Ctin dj

in hunc verfum ; ubi fie: Dis veríis, INOA H.A-

muu * Big

BEBIS PARTEM MECUM , minatur Chri-

lfl

flus amuffionem vei tam defidevatze, quam efl eterna

h uitrid

felicitas , que metapborice dicitur pars [ree beve-

V if r

ditas, juxta illud P[almia: P-ARS MEA DE-

tun (

US IN AETERNUM. dliüi quiem eaem ver-

ts

Jg fic intevpvetautur : non evis particeps comoiclus

Ym lum

& confuetudimis mec: a 1neo te expellain. confor-

m p

110.

Fevum praflat priov iuteligentia, ut mine-

Von quin d

tur expulfionem de ceterme beatitudimis pavte, ut

lflb d

"dugufhnus, €g. Bafilius Sermone de D judicio

m iorged:

£X ponunt.,

Lyranus in idem cap. 13. Joannis fic

dem hi d-

commentatur : uia Chriffus volebat funpliciter boe

jainvert,

jfacere. (4d eff lavave pedes ) Petrus. de nece[fitate

Jalutis teuebatur fuflineve 5 alias feparandus a Je-

n yrvapol-

enfem. Bu

su, qui falus intevpvetatur. — Simon de Caffia de

s qui nl

Paffione Domini Salvatoris Lib.15.fol. 7 11. hac ha-

ex horum t

bec: Unde,cum dicitur, NON HABEBIS P.AR-

wrltine

l

|

3j

JEM MECUAM, idem efl ac: non evit. tua beati-

t Aenti

zudo mecum.) Ergo Petrus eterna felicitate

privatus, orco in preedam ceffiffet, nifi hoc

ireri?

m Clïmm [

fanctimonie obftaculum (illam ajo nimis hu-

milem repugnantiam) e medio fuftuliffet :

TL

merut Ü

nifi praeítantem illum caecae obedientize api-

cem confcendi(fet. Ergo funt, pro quibus me-

T

dium non datur: qui 1n calo, ni(i fint primi,

ij

erunt nulli.' Exemplo pariter nobis fit adole-

g, DP

fcensille; qui a Servatore noftro ad magna

);gs: N

l

ï.',',.»

d

an-

[

p n n

462

Pars 41 Caput. 1f

L

n d

fan&itatis culmen invitabatur his verbis: /ivis

ao oon G

pevfectus effe, vade, vende, quee babes,da pauperibus,

lhj

q dl

&$ veni fequere me. Nerum,cum JZis ille auditis,

, jiem f

contviflatus im verbo, abifet suevens, (evat enim

QUP ad que

Dabeus iultas poffeffrones ) circum[piciens |ssus,

spere foera

ait difcipulis fuis : zzuani difficile 1ales ia vegnum

D troibunt.

T LE

]

Pacilius eff camelum per fora-

T

mtei acus tranfire.. Matth, 19. v. 16. & feq. Marc,

J)f ,l'

l:

T. Q

10. v 21. & feq. Qua locutione, veítita carne

j

divini Patris Sapientia, fat aperte fignificabat,

TU Q

juvenem hunc, quamvis runc etiamnum in-

$

ij

W

nocentem , tamen ob contemptam, ad quam

h

a

vy

j

u

vocabatur, perfectionem in fümmo perden-

"

TUf

Jnï ;

14

de íàlutis periculo verfari.

]d enim fàt cla-

L

a, & Iu

n

[

re loquebantur illi Servatoris triílis obtutus

gemitusque; precipue vero illorum verbo-

) n

1777

rum: quamn difficile tales imtrabunt 5 facilius eff

1;

Aiter i

li

j

camelum rvaufire. Quid enim hec aliud quam

ancipitem & periculoíam illius animae for-

. Ngm:hb'. F

tem denorabant? Quin imo non de(unr Au-

1

piei

f

étores, qui illum omnino periiffe conrendant.

il a

Superi! Adolefcens hic coeli cupidiffimus

Ti

j

erat: quid faciam, ajebat, ut vitam cteruam

)

pereipiam ?. Quid adhuc fibi defit , folicite inter-

i

, |

ropabar.

Qiniia mandata a juventute fua cu-

id

z

l: x

Jiodierat: nula adhuc capitali noxa Supre-

tj d

mam Majeflatem offenderat: primam inno-

JUdy

Ü

U

centiz ftolam hucusque illibatam fervaverat;

Ti Mp

propterea zzzuitus eum |esus, etiam dilexerat,

iif

Nihilominus poítea, graviori fcelere conta-

amZP*xL

li

Trm ve

(l

minatus, credibiliter fempiternum interiit;

Qmin

vj

quiaad excelfiorem fanétimoniam appellatus;

tl

caele

1 udi reæ,i

l

De tünove malorum esc.

463

I

hl& ' bu

N

tbrd

cceleftibus monitis obíequi renuit.

Nempe

etiam pro hoc non dabatur medium; cuin

Qm

noluerit effe íanétus, probabiliter evafit re-

MW

probus.

Eadem fuerat fors illius Ephefio-

rum Épifcopi, ad quem Beatus Joannes fe-

i

quentia fcribere fuerat juffus: Pec dicit, qui

il

zeuet feptem [lellas i2 dexteva fua , qui ambu-

! Mreq Mil

lat in medio fejtcm camdelabvorum. | auveovum :

/cio opera tua 5 & uborem , €g patientiam tuaum,

u

€7 quia zon potes fufHineve-malos : quia odifli fa-

AU

&a-INicolaitarum , & fuflinuifli propter. momen

T0j m

meum , €g non defecifhi.

Sed baleo adver[uun te,

t

quod chavitatem tuam primam reliquifdi.

AMe-

&

mov effo iaque, uude excidevis: Q9 age peni-

tentiam , 69 prima opeva fac, fin autem, -

iltonme

l)

4io tibi, €9 movelo candelabvum tuwumn de loco

:

Juos mifi pemitentiam egevis. Apoc. 2. v. 1. & feq.

IU

i

Hsc Joannes illius Ecclefiee Pralato; & qui-

s

i anime f

dem juffu Numinis. Epiícopus hic (ut opi-

n defont d

natur Cornelius a Lapide in cap. 2. verfum 1.

n

Apoc. Joannis, ubi dicit, hanc opinionem effe com-

flcontendt

munem, cum pluribus aliis) S. Timotheus fue-

j aypiülid

vilom d

il

rat, dilectusille Paulidifcipulus. lllius odium,

quo vitia averfabatur: illius ardor, quo pro

, li

Dz gloria laborabat: illius patientia, qua ad-

T

verfitates amore fidei conítanter tolerabat,

Jioou X*

ejusmodi erant , ut ab ipfomet Chriíto mag-

prinine

f

nis encomiis depredicari meruerint.

Defe-

JCIl

]

Rnl

!

&us, qui ipfitam amare exprobrabatur, ex

mente Interpretum venialis culpae malitiam

j at

non excefferat: folum irrepens aliquis tepor

tertuf lB'.x..

füerat: levis non nili remiílio erat primi il-

juf

qum

Jv

lius

"

J m v

464

Pars IlI. Caput II

]igioü

gt

lius fervoris, quo initio fefe fervitio Dzr fa-

gt

lutiqueanimarum impenderat. Cornelius a La-

N od 3

pide loc. cit. in vers 4. ubi fic: videtur bic Epi-

fcopus mounibil intepuife :m pwedicando verbo

ag

a, tnen perd

Dzr , znlabore converteudi Epbefios , eo quod vi-

devet Sfudeoseg Gentiles Diane Ephefiee cultoves

jfa, nl mion

fibi pevtinaciter obfifleve.

Uude partim ex pu[il-

aren Ri

ia Du ij

lauunitate Qg tepore, pavtim ex prudentia bu-

mana , [uggerente, quod pacis cauja opovteat ve-

i non f

;; gU

miffius ageve €gc. de pvifftiuo evangelizandi ardore

nonuibil remifit : fuitque boc ejus peccatum ve-

i cum epsmod

niale, non letbale:

Et tamen ni(i quantocyus

u extlbent

languorem excutiat, nifi refümpto priori

tis a qam m

animo ad virrutis culmen coriítanter eniti

g i quadn,

pergat, candelabrum ejus loco movendum

(fim lr

l

effe, eidem divinitus denuntiatur.

Et licet

Mi Jl

T

!

1016 01

per hanc candelabri motionem Explanatores

Wrem eridre

commounius inteligant folam ejus amoztoxeimn

n 4dmnig i

ab epi/i'opam, (Cornelius in verf. s. candelabvun,

1. Pa

id efl, Eccleefiam a. te auferam , ue [is eyus caput

[ïM«' fgg(ï:

& epifcopus.) aliasque temporarias calamitates

vufi

eidem, niíi peenitentiam egerir, immiten-

&j E &

das; tamen non defunt, qui per eam fignifi-

V fe)0

cari velint etiam cceleftis patriee. amiffionem,

lN

(5 per

quam is incurriffer ; f majoris perfectionis

RA

ftudium intermififfet; nifi excuffo tepore ad

ilm

priftinum fervorem rediiffet. Jam vero quid

his reponunr illi animarum zelores? qui, non

EM

1

Ut d

obítante illo; cui immerfi haerent; languore,

tamen cccli fecuros fe ideo credunt, quia

Vi

TT Qen

ro Dzo multum laboranr, malis obfiftunt,

N&m t

IG

f

plurimaque advería tolerant; licer interea

M

V

fuas

i

ifi&ï.;l

i

[

De timore malorum ejc.

465

i

EM

R nj

fuas functiones relipiofas pro inveterata con-

fuetudine tepide folum & ofcitanter pera-

DT

!

/

Itl

i

/

Ilj vj

gant.

Nam omnia hec, imo his plura &

i

majora egit, tulirque memoratus preeful E-

W Dfs]

E

PO]""/»

j

l

VAE

phefinus, tamen periculum perdende fàlu.

ï]i p

tis adüflet, nifi majori conatu & ardore ad

71

:

Tinnyi

! Q

!

excelfiorem íanctitudinis apicem evolaffet.

H

f)ü!h

Nempe judicia Dg abyffus multa; Pfal. 55. v.

T

7. & hinc non folum adoranda funt, fed

'.u:(:g:(fæüdl [

etiam timenda; « quidem eo amplius me-

M

tuenda; cum ejusmodi exempla ultima etiam

MOl ts

hec fecula exhibeant.

Sanéta T herefia, illa

fünpo p

non minus pia quam magnanimis ac prudens

Qorlant

virago, nifi quandam, honetftam licer, pe-

0 ov

riculofam tamen familiaritatem abrupiffet : fi

V, Dl

mediocri Illa virtute contenta vixiflet, nec

pltora

ad altiorem evadere conrendiffet, (ut ipía-

AL didiotn

met divino admonitu inrellexit) ad rartara

.tatdtalnm,

praceps ruiffer.

Proin verum eft, dari ali-

yjrguag

quos, qui nifi fiant fanCti, erunt damnari:

ig clmidt

qui ne quidem partem habebunt cum Dro,

j, innie

l

I

niíi toti fint Dzr.

Et certe fi multi illorum,

uml

qui vocantur ad ftatum religiofum, incur-

g amiliotó

|

runt eterni interitus periculum , nifi invi-

|

i p

tanti obediant Numini; cur non etiam cre-

vflo p

[

dibile fit; haud paucos pariter, qui ad fectan-

am n

cam fanctitatem incitantur , idem difcrimen

ls !

fübire, ífi fürda aure divinam hanc vocem

l'€ïl[)le"g50:.iï

pretereant? Si enim neglectus vocationis ad

crediti

À

r

acrum Ordinem tale periculum inducit, cur

mis obgl:u:!;

non idem etiam accerfere poffit negle&tio

vocationis ad folidam pieratem? Ex his pa-

T U?(':m

"

Gg

[et,

TL

" Pars 1II. Caput 1.

466

tet, veritati omnino confentaneam effe con:

"

üI:J]

[ fli

/

clufionem illam, quam inirio probandam af-

!

I

l

l /

j

fümpíi, nempe probabile effe, exiítere ali-

j, u i

!

quos, pro quibus medium non datur: qui

mj *

nifi fiant perfecti, erunt damnati: qui, nifi

, ilce VEl

fuerint fanéti , erunt reprobi.

4 iil

II. Jam vero ex horum numero probabili-

ter etiam te effe, qui hzc legis, luculenter

virorem pat

convincunt tot tamque fingülares naturz do-

sicieeíduna

tes, queis excellis: tanta copia tot excellenti-

grijs l;

um pratiarum; queis affluis :tot tamque pre«

; framan If

ftantia acquirende virtutis prafidia, queis

iO t

abundas: illa denique peculiaris Providentia;

A muinpum C

quz re ab ineunte tate per tot diícrimina,

ftis d d mondts

& mirabiles eventus, per tam varios anfra-

togefi. d

€tus ac precipitia ad illud vite genus per-

M

if hi

duxit, in quo vi vocationis tue ad fummam

pifii

perfectionem eniti fub gravi noxa teneris.

Id preterea fat clare probant fupera illa lu-

mina, quibus perpetuo illuftraris: continui

illi inftinctus , queis ad fanctimoniam impel-

leris: illi morfus animi ac terrores, quibus

tepens identidem corriperis ;

angerisque.

Hec,inquam; magno certe indicio funt; Su-

premum Numen armiplius quid a te prze aliis

(Lll

petere; & ni morem geffzris, amplius quid

tibi eriam minari.

Sicut enim Dzus, utpote

qui di[ponit omuia fuaviter, 62 attingit a fine. uf-

"

ue ad figem fortiter, Sap. 8. v. 1. ficut, inquam;

Dzus teíte S. Bernardino Seneníi, quando

aliquem ad magnum quoddam facinus ex-

Al

li de neceffariis ad

p!endqm deflinat, etiam il

l

! QU

id

n

Q

W

G

ïl

De tüinove malomm eg'e.

467

TUm d

Ws

1d prefidiis providet; Quandocuzque diviná

ngtia eligit' alzjguem ad aliquaim gratiam ff*

7p s

&i

lavem, feu ad aliquém fublimem flatum, omnza cha-

j

D d

vifmata dojat , que ii pevíonz fic elette , €g. eyu$

TM

officio neceffavia [unt. Sermone i. de S. Jofeph. iti

J

procemio. [rà vice verfa, duim queimquami

I rj

ejusriodi fubfidiis inftruit, fignum eft; mun-

38 lr

di Moderatorem pariter a tali fingulare quic-

lstire

quàm àc genetofum exigere. Sic dum Moy:-

t exde

fen fu legis latorein; Jofue populi fui du-

lt

cem,; Jeremiam Ifraelis propherati, Joans

pral

l

j

iem Chriíti precurforem; Jofephum ejus-

mep'tor

dem nutritiüm conflituit, in eos quoque re-

tordiat

!

l

Qquifitas d id muneris prarogativas liberali

Vaf nf

inanu congeffit.

Sed tamen viciffim etiani

? us p

àb iis magnam fanétitudinem ; heroicam fi-

&t fommam

delitarem ; infignemque in bono conflantiam

Joxt feneris

tequifivir: Et quis fcit, a non forte eeterná

put i ]i

beatitüdine orbati fuiflent; fi divinamn inten-

:

m com'mp'

D

AA

tionem fuo effe&tu fruftraffent.

Certe eos

JRUm 1

flioc cafu aliquod falutis periculum incurfu-

yres; Qu

fos fuiffe, a probabilitate adeo alienum norn

Mp

€ft. Atqui etiam re maenis e cclo adjürnens

ciolur

tis ditatuim fuiffe, gratra mens inficiari haud

]

na;

I

poteft.

Naim exempla. que vides: inftiui-

|

tiones; quas aüdis: libri, quos legis: an-

umlb t

D

huaà exercitia; gemins collectiones; affidua&

inghii

ádmonitiones; quotidiane meditatones, &

W;lnq*

j

confcientie perfcrutationes, ramqüue frequerie

3

ICBH) Ü

;

fes facrorum mylfterioruim ufürpationes affá-

mljx [

tim demonítrant, abundarete remediis ío-

n

n

pl

ïeiändæ virtutis.

" Cum ergo providum il

lud

J

468

Pars IlI. Caput 11.

lud omnis boni Principium media fübfidia ad

n

rimete

li

aliquem conféquendum finem non conferat,

H

du

0 m

uin hunc ipfum etiam finem intendat, quis

L;gors dementa

dubitet? illud a te magnam quoque perfe-

a lm

étionem expof(cere ?

uis ergo neget? infu-

igagor V

er credibile effe; Dguw fors etiam tibi ex-

«finids imm

celfüm aliquem beatitudinis gradum ita defi-

aptemes at

nite deftinaffe, ut nifi ad illam in individuo

fvz[eeiusmodl K

fedem per fublimem pariter (anctitatem elu-

sidus: i

étatus fueris, ad nullam inferiorem fis admit-

sm g d

tendus; fed quod, fubiraclis efficacioribus

i d

auxiliis, in gravia poftmodum fcelera lapfus,

l, ov

Y

seternurm fis periturus.

Verbo: quis inficias

[

ibit, probabile te perdende fíaàlutis pericu-

lii f

meure! forte d

lum incurrere; nifi'acquirende pierati fo-

lide pro viribuste impendas? Adeoque eti-

DA T

1 s? q

am te illorum ex nutero effe, pro quibus

inedium non datur; qui, niíi fiant perfeécti,

11, atim um

erunt damnati: qui, nifi in coelo valde fubli-

:f:ra:ïumim;mdm,

mes fint, erunt nulli.

A

ITUU

]

]àm autem in tanti

momenti negotio nihil dubio eventui com-

r

hh.

ii

t )

mirtendum eíle, ratio fuadet; ubi agitur de

zeternitate, tutiora efle felipenda, fides jubet:

^" hunhf, lh

f

ubi damnum irreparabile eft; nihil pericli-

T n d

tandum efíle, fui amor dictat.

Licet ergo

N

certum non fit, mediocri cum probitate te

lr

falvandum haud effe ; cum támen credibile

D

1

000, Qu

fir, in eorum te claffe verfari, qui, niíi fue-

U upüfl g

Jj

rint fan&ti, erunt reprobi; impia temeritas

1

NG

m

VN

foret, ancipiti aleze rei füummam exponere.

Md Qu

Quid enim ? an non temerarium quid eít,

N

Vs

difcriminis hujus gravitatem agnofcere, illius

o

Q-

N

V

|

t

4

(

i

|

De ?imove qalovum esgc.

469

:diafubüdïa;f

I

l' Ton cGUfE[g: |

fequelas pertime(cere , eas etiam horrere; &

lnl&nda[] C'J.ä

tamen in illud ceco impetufe conjicere? An

Ui

non vecors demenria eít, has veritates fci-

O i

re, eas firmiter credere, etiam alios doce-

um d.

re; &tamen teporis veterno immerfüum , pro-

m ] (

fectus fpiritalis immemorem vivere? Quid

Litidiiy

tandem demens vecordia eft, fi hec non eft?

NT

At forte ejusmodi decretum,; ais, de me non

ten (s i.

concepit Dzus: forte Is meam beatitatem uni

olummdo gradui non ita alligavit, ut ad

fu.

^i

f

M

nullum inferiorem alium admittere ftatuerit,

eiepa j

^i

Forte! .... o vox lacrimis digna! forte non

"

ita allipavit: forte nonita ftatuit. At forte,

Ms p

o temerarie! forte ita anexuit : forte ita de-

? pitii

crevit. Ergone fortuito cafui integram eeter-

ldogr i

Jro qubus

nitatem expones ? ergone incerto eventui

animam , coelum committes? Vah! precipi-

J t

alce fnbl

tem mortalium imprudentiam! In pangendis

federibus, ineundis contractibus , elocandis

m in t

ent CU

pecuniis , domibus; pradiis, certiora ubique

& tutiora prenfamus. Solum hic incerta &

bigrd

periculofa fectamur, — Aliorfum profe&uri,

fs

fecuriorem viam ingredimur: per pontum

tl

navipaturi: firmiorem navim confcendimus:

]i

pobttet

r

medicinam fümpturi, faniorem praferimus:

Solum hoc in negotio, quod obícurum, an-

m at

l

yi, n )

ceps, & in cafü pofitum eft, amplectimur.

|

Vah! prodigas cceli mentes! quandonam tan-

yt a

dem eadem coeleftia, qua terrena, folicitudine

curabimus? Noli, quzfo quicunque hec legis;

m qui[ tl

l

tibizeeternum nocere.

j

Mefi audis, quod pru-

) CW)("

Á

J |

dentiuseft elige. Nam, licet fors eorum ex

L

l

& 3

nume-.

pym!

470

Pars. I]]. Caput 11

(

T Z)UI PO

numero haud fis, pro quibus medium nog

datur; licet fors Deus mitiora circa te decre-

",w"xmm qu i

p P "

ta formaverit; tamen conítanti conatu com-

i

paranda perfectionite impendiffe , nunquam

pc,t tti

penitebit; neolexiffe autem, fors fempiter-

,*

NT LE

num dolebit. Certe eam neolectui habuiffe,

& nocuit multis, & poenituit innumeros.

I-

i at

dem ne tibi quoque eveniar, meliora propo-

hi polï &

ne, & fequenrem veritatem aureis litteris

a quanïüïïllf

cordi infcribe: nempe danrur nounulli, qui,

DL

PTO

qift füvit fanéli, evunt vepro/i.. Ex horum claffe

etiam me efle, fpectaris tot ramque copiofis

um fmen:

f

L

nature & gratize donis probabile eft.

Erco

s r

probabile éft, me fore damnandum, perfe-

n Dd 16

étus ni fiam

His ferio perpenfis, quid fta.

tuas, vide.

Res, quae iü difcrimen vócatur;

!

eft 1p(ía anima.

Remedium eam in tuto po-

hw mj

/

nendi eft folida virtus, Huic procurande nifi

impeníe labores, periculum perdende falu-

""

tis non evades.

inde, quid agendum tibi

&

fit; conclude.

O Domine, zerribilis in com«

filüis fuper filios bominum / Pül. 65. v. s. timto mi«

:crmafa;um i

Mi

l

1

T Quf

hi a judiczis ?uis; Pfal. 118. v. 120, quia funt

n

ia

?(þ)'fw imulta. ^ Pfal, 35.v. 7. Sed amplius mihi

ml

timeo a perverfitare mea , cujus pariter eft

MW

abyffus multa. Nam ea ni foret, non effet,

cur Juíliiam tuam formidarem; hec e-

TT

" u

him *exafperat rigorem reddendae ratio-

nis Hac inducit'in periculum perdende

m

^

i, f

I

L

N

M

dni

falutis; dum facit, ut penuinam pietarem in

N

oftremis habeam. Sed en! a/y[[is malitice

CU r

meg 4zvocar abyf]un. Mifericordise tug. — Pal,

N

^

cüdidi&üm |

"Y

4l

n

De timore malorum &jc.

471

JN mal,u

"

1 It

41. v. $. Da, ut pofthac fecundum Apoftöli

Lt

tui monitum cum netu g. tvemove faluzem me-.

ul Qd

am operer , Phil.2. v. 12. 67 per bona opera cev-

»lle,n

h D

tam meam ad ceelum vocationem faciam. . 1. Petg.

1. v. 160. Fac , at caute ambulem , non quaft inft-

20'e»hll

pieus , fed ut [apiens, vedimendo tempus; quomi-

EU

;

am dies vitae preteritee 1l2 fumt. Ephes. . v.

15. Da, ut pofthac acquirende perfectiont

Tl dUrely

AT |

me totum quantum impendam. — Ne forte

D

mm

ego gemam in soviffimis ; Prov. $. v. 1. ac eti

am me attonet illud tuum per Ezechielem

Amaye

intentatum fulmen: Ecce/ ego extendam ma-

num meam fuper te , &g" auferam a te jufHificatio-

nem a. Ezech, 16. v. 27.

i

G. IIl

Jnduflvie mitigandi bunc vigorem veddenda va-

"Ten

Wl

t ia

tiouis, €g evitandi boc periculum per-

qu

dende [alutis.

Till

ttimor fnalorum ob neglectam virtuter

Xxm

U

incurrendorum , quem hucusque incul-

1o, QUI

cavimus, falutaris ac efficax fit; eundem non

Am

mii

f

fterilem effe, fed practicum oportet & talem;

qui intelle&um inducat; ut fcrutetur: & vo-

jus pari.

n nor

luntatem impellat, ut amplectatur illa reme-

em. »

c timentur, detrimenta eo

dia , quibus ea, qu

(

nE i

certius declinari, & fortius repelli queant.

M

m

Hunc infinem quasdam fuggeram induftrias,

It

1. mitigandi hunc rigorem reddendee ratio-

nj

li)

nis;.2. avertendi dictum periculum perden«

$ [M

de (alutis.

(i

g

I. Ad

Gga4

p

472

Pars II Caput I7.

;äw);:lmninar, |

—I. Ad leniendam illius curie coeleftis fe-

1 ,

j

)

veritatem , multum conferet diligens obfer-

g

qrio do

vatio fequentis documenti, nempe ut quod-

eat

;.;L;,omHESQU

libet opus ita peragzamus, ac fi eo finito mox

dg j

ab illo offeo Lictore, lethali fpiculo feriendi,

icin i

& ad illud Chrifti tribunal rapiendi effemus,

5ira(cendiuPe e

-ubi veferet. unusquisque propria corporis, prout

ol , fioe bomum five malum. 3. Cor. $. v. 10.

a Mu

Admonitionem hanc fuis olim fübditis de-

Qurftoris ii

derat magnum illud Africe lumen Cypria-

M r

m rb

nus: in fymboli expofitione: a&u5 moffros, in-

gtl s. DT

quiens, a peragamus , veluti imminenti jam

Sudici mox vationem. veddituri.

Quam utilis

s indumdlo n

$)

fimoo p

vero hec praxis fit, nobis déclarat S. Hila-

rius in Pfal. 118. his verbis: Jecatus evit, quis-

t (pinim u

quis uon [ine memoria inflantis judicii omuia ge[-

millidevmeo r

a

[ Es certe zihil eff , tete Ambrofio lib.

de ofüciis, guod magis pvojiciat ad vitam boue-

.j

am , Q quod ad leue operaudum mos amplius

ampellat, quam fi credamus , bujus. ipfius a&ionis

; mg;uier

eum judicem futurum , quem occulta mon fallunt,

1

TT

sudecora. offendumt , €g. bonefía dele&ta;t. — Quis

enim adeo mentis inops erit, ut fciens &

D

M

demy of

prudens ea ipía operatione lzedere audeart il-

at refeng

um a quo propterea fe brevi judicandum,

ii

ac fevere puniendum efíe, viva fibi fide per-

fuafüm habet? Quod autem id nihilomínus

MUET

1l m

:

paffim fiat, tefte regio Vate inde provenir,

?DM dlimitg

"

quia nemo eft , qui haec vecogitet corde; Pfal. g7.

I

l

J

ts

v. 1. qui ferio perpendat terribilem illam ve-

t M

ritatem a Chrifto per Matthzum orbi pro.

15l t

mulgatam , nempe ; omge vérbum otiofuin; quod

1J

H

i

N

locuti

"

LE

J

De timove malovum Q5c.

473

T i

locuti fuevint bomines , veddemt vationem. de eo.

ib

Matth, 12. v. 36.. Hoc ergo touitru perculfi,

WE

l

dato prius monito dociles modo aures pre-

19 fl W

beamus, omnesque a&tiones noftras ita obea-

Rictnfs

mus, quafi flatim de illis fupremum refpon-

od

furi.

Hac enim ratione divine Nemefi po-

T

tiorem irafcendi, ple&tendique materiam fub-

1 Cot,

trahemus.

Alteram induílriam , tremendi

In [i

li

i

ilius Queefitoris iram placandi , fuggerit,

m (

Hv

onenfium Praful Auguftinus, dicens:

cende tu tribunal mentis tug: eftotuipfe tibi ju-

141 3

j

rf*v

!

tx, in Pfal. 49. propriusque fimul actor &

(una

reus: in domeftico conícientiz foro tu ipfus

n

in te , femoro partium ftudio, fententiam

"n

ferto. Optimam hanc methodum efle, ri-

gidum illu

d examen præveniendi, docet ipfe

li

T

l!

li

0 1

Apoftolus;

hec ad Corinthios fcribens: /i

At lat

mosinet ipfos dijudicaremus, non utique

judicave-

qmuv:-i. Cor. 11. v. 31. nec non- Ecclefiafti-

t ampl

"

cus, ante j

udicium, inquiens, imferroga feip-

f adm

m fl

[un, & im cou[p

c&u De invenies propitiatio-

4H&l. Eccli, 18. v. 260.

Id autem ut rite exe-

fu. (

w (osd

cutioni mandemus, necefle eít, ut nunc pree-

1

ere dU

(il^

via accuratione praftemus ea omnia, qua

illo furoris die fapientifi

imum &que ac Ju-

qudnts

Nam

Lbf

ftifimum Numen in opus deducet.

tuncomnia Zi/cutiet, omnia puriet. Ibi enim in-

] nbl

cidemus in Drvw ilumizatum , qui fingula co-

T vat:.ä l

in DsuM érritatum; quiilluminati ma-

od

gnofcet :

lum quodvis plectet. Mutu

emus nunc ergo il-

n

sum on.

1

f

lius judicii radios, iis noftros omnes n&vos

ili

P

:

o nosmet

viti

inatura indagine deregamus, mod

m

& 5

ipfi

p

474

CPars IH]. Caput. W.

juni

m

ipfi pro' ultricibus telis irritati hujus Tudicis,

Qïumümus in

fpontanea ulüone de nofílris piaculis vin-

,ai

dictam jam nunc fümamus; & non erit, quod

tunc timcamus.

agoneq

Primum effe&tui. dabimus,

m UX

fi poít accuratam animi perfcrutationem, ap-

d df

to tempore locoque folitario inftituendam,

g

curaverimus, ut confcienticz arbiter per fin-

gl punto

ceram, claram, integram exomologefin in

noftree mentis cryftallo videat omnia, quo-

grous m

Mi

CH M

rümilla nos arguit: omnia, que Dzus ibi cer-

jiom j

l

nit: omnia denique, qux fub finem mundi

3

UI

14

71

l

in valle Jofaphar univerfíus ibi orbis videbir,

j

[

& quidem eodem prorfus modo, eadem.

m 1

que claritate ac diftin&tione quoad fpeciem

»Ol'.h

IT

& numerum, (quamtum fas erit) qua ibidem

omnium oculis expolita patebunr. Huncin fi-

«rndm d

nem iisdem omnino phrafibus noftra errata (à-

.51) hf']l

W

04&

]

A

61

'Gfl

Q5

cro Judici exponamus, quibus utetur doeemon,

quando nos de hocillove deliéto olim eftaccu-

WO CXDI

J

faturus. Ac (imul omnia oinnino , quzecun-

f&

(snt

que animum angunt, & pungunt, peccata

x

etiam aliena & occulta, etiam boni omiffio-

us

nes, ac muneris neplectiones ejusdem auri-

bus fingillatim committamus. Incredibile di-

,..l..:äoäpe:zfuzfza';

l

I

!

i

r [

&u eft, quanto morituris folatio, & judi-

:WQJ )

»

f

candis prafidio previa ejusmodi inquifitio

N

g

d

t

j

"

gï

noítrique accufatio fit fütura. Secugdum quod

d

—

l

f

n

attinet, praemifa fatisfactione Juftitiam pla-

ii

care conemur in hac vita, ut prenumerata

lomyo

folutione mulétam effügiamus pendendam

[]

^O my

il

in altera; ceffat enim viuditla divisa, (ut no-

&WC T

bis (ponfor eft Anfelmus) /f coaverfío c$ deliti

:x;i;,qua xatiohe

i

»0 li

l

De 4imove malovum €gc.

475

h

,I&.[

i

nUäUS U&l 1

f

Q

lu,tio'præcuymz Dumana. — Peccata quidem.(ut

h pi&CUlS €

docet Auguftinus in Pfal. 44.) impugita c[fe non

n

lo

jolfunt : punienda fuut aut a te, aut a Dgo; ni-

VOl

hilominus cum equiffimum INumen in eun-

ftis

dem ob idem nunquam bis animadvertat;

rj

1rxo ii

4

(i admiffa offendicula fuerint a te caftigara;

non amplius vapulabunt a Drzo. Ergoípon-

exemhiogg,;

tanea tuiipfius punitione quidquid poeenarum

It Omp)

reftat ;

ultroneus modo vindex exfolve.

Ql

Nunc /ponte peccata tua

pusias, (Chryfoftomi

moni[um eít Hom. 31. 1n Epift. ad Hebr. c. 10.)

D OLl

die pendas zom [ponte [upplica.

Nam nelius eft

BU

wodo vitia purgare, (ífecundum "Thome a Kem-

fl

J

BU

04

