Non jar lampas, altare; Seraphi-

"B r g,

ni; fed palez €9 favilla, Job. 21. v. 18. «vbores

NT

infruuofg , Jude v. 1a. pammus meu[hvuate.

l t r

líiz 64. v. 6. uva fellis. Deuter. 32. v. 32. eri-

Bul du

iDusS, in qua nec botrus a putredine immu-

tdmus, Bd

nis reperietur; jobi erimus retris ulceribus

At r d

totO corpore cooperti.

Quid enim aliud

nminione n

funt operationes minus bene peracte, quam

fode fordes, rami íteriles, putres racemi,

tem. l

/c

*

f coryre (j

peítilentes macule;

oimnuem z

li Regis ab 1n-

-

H Dav 1 &

tus glorim & pulchritudinent corrumpentes.

j t domo D

Píal. 44. v. 14. Enimvero vel caci fumus, fi ja-

t l ardr; n

&ure magnitudinem non penetramus; vel

Itulri, (i apniram non prevertimus, O Domi-

tj d n

mdmmW

ne! qui es fuucfus zi ommibus opeributs tuis, Val

144. V. 13. da gratiam, quoridianis pofthac

v w o

nepotiis ita vacandi, ut tibi glorie, proximo

yum D pen

faluti, mihi meriro tint.

oindom Cl

HIL Denique Religiofi qui fumus , tene-

TT

mur füb gravi peccato tendere ad perfectio-

hitn- exrdnt

nem no(ítro ftatui congruentem. — Jam vero

[jenique It*

ex mente Aícetarum remedium fatisfaciendi

4 Qu Qu

huic no(ftre obligationi efficaciffimum & fa-

^

pininem Mf

cillimum eft folers cura opera quotidiana be-

TUNM

ne peragendi; cum hazc fit brevior, facilior,

J

Tj

Tsl

& certior ad fanctitudinem via.

Hac enim

pid $*

confiftit in eo, ut agamus, que Drus &

"Ü fupremuQ!j

quomodo vult; id autem facimus; functiones

yr t

coníuetas accurate obeundo:

Proinde hac

aéctio-

gt m*"æ;

-

i

192

Pars 2E Capüt I

sum/

j

l

Jj

"

j

!

actionum accuratio eft facillimurn &;efïäcac'i'fï

[

!

"

[

i

jj

D

l

d)

fimum fübfidium ad magnam fanctitatem bre-

X;

.. T W.'!ol tdn

[

:

vi tempore & certo perveniendi.

Et hiné

4ugiot

interroganti, qua via quis ad culmen virtutis

ámjgo

expeditius valeat eluétari, hanc ipíam ope-

j

rum integritatem melliffuus Abbas defignat;

qualia enim hac fuerint, tales & nos erinius:

Donmm

perfe&ti, fi perfe&ta: mali, fi maía; curm ipfà

giaopite

Chrifti fanétitudo triginra annorum fpatio in

|

st

fola hac operationum diurnarum bonitate

confliterit. INec alia folertia mulier illa Pro-

«cifem v

ztei pl

verbiorum cap. t3. fortis & leate encomiumi,

ssfondionb.

promeruerit, quam apprehendendo fufu 4,

f prept

quarendo Jaza & hnuun, dando cuariud

vlbm: h à

ancillis fuis, agrim. emendo, vineam plan-

um 4M/ ]

tando. "]Nec alio conatu Aloyfius, Stanis:

A rahmrd

laus; aliique brevitlimo vitce curfü ad ftupen-

dam. adeo fanctimoniam pervenerunt, quam

30 (o li

atfors, lr

communia non communiter agendo.

lpgitur

vere nobismet ipfis inimici fümus, nec levi

D if ,

fupplicio digni, fi adjumenco ram facili &

tv d W

efficaci folerter uti; eoque oblicationi tam

2 n i

gravi ac principi fatisfacere neplioamus cum

DT

irreparabili religiofie perfectionis difpendio.

.:coufænlere IN

Quousque tandem, O Superi! folummodo

MAT

&ieernorum incuriofi erimus, qui Jacturz

*ï:m) li &Ego

teruncii adeo indolemus? Ergone folum ca-

[ CU

leítia ejus generis lucra fint, quix merito vi-

g

lipendantur, & fine detrimento perdantur ?

W ET D

li

Solane perfeétio vilis adeo res fit, ut ne qui-

Wt

l

Whe

dem remedio ram facili comparari mereaturs

N

r

J

& cujusneglectio jurein poítremis habeatur ?

ï

nl f

]

De opevibus quotidianis

195

m M

O Dzus virtutum Pfal. 8. v. 1. qui vis, ut

Ti hn

in ommibus opevibus qmeis precclleus lim, — Eccli.

DRietd, d

33. v. 23. T£vela tandem oculos 1055 Pal. 118.

T gl

v. 18. ut agnito tot lucrorum pretio eorum

ut 1 hme bl

amiífionem jugi dolore defleam, ac deinceps

n st

caveam.

m, uemos(

$. II.

i myt d

Damnuum fecus emergens,

mmaaunorumf

quantopere aliquando mhmmeæterm—

:

m diratim )

tatis conftitutos haec cogitatio rorque-

folria n

bit: potuiffem vivere fancte, i

que ram facili

r s

remedio potuiffem, modo illum in quotidia-

nis functionibus languorem excufliflem : mo-

pyrdintnd

Mil QanQ0

do praícriptas iis perficmndls indu(trias fer-

vallem: modo bonam intentionem fzpius

a, 0a

à dUl Á a

elicuiflem.

Ah! haec omnia tam commode

«*rwvülac(fuur

fieri poterant, non alia; folum aliteragendo. At

modo (o dereftabilem ignaviam!? per illas

paerat

raoendo.

1pfas actiones, facrificia, medirationes, exa-

mina, diviri ochu penfum; confcientie la-

d fumus, T

jeno um [

bes, remoríus & peenas auxi, per quz (i

modo modicam mihi vim intuliffem) fubli-

T obhoauom

mem illum , quem modo ifte collepa thro-

r neahoam

num confcendele licuiffer.

Alii meri in re-

sl LP

hgxone focii id. egerunt;

eorum exemplo

Ü ell [015[5

animatus, idem & ego facere propofui: etiam

10b ql]l !

incepi.

Q utinam contmuaH'em brevi ad-

? Broom: i

huc períeverantia opus fuiffet, & viciffem.

at

l

j

u

qu n

?

Sed turpi inconítlantia victus a caeptis de-

m P

ítitij cum negle&u excelfae illius, ad quam

]eoml

jf

me Dzus vocaverat, perfectionis.

Ah! re-

cordor laborum, iniferiarum & teediorum,

E u

jb

qua

p

m

124

Pars d. Caput f.

TIULA

que in cónfuetis actionibus per viraa curfümr

Occurrerunt.

O qua faíftidia in fcholis, qua-

g m

(j p d

les moleftie in itineribus, quante vigiliz in

ftudiis, quot diflicultates in explendis.mune--

TTE

ribus erant exantlande? Si illas patienter

sjritinm 1

bona cum inrentione tuliffem; fi his rite per-

nomipj

functus fuiffem, inagnam in calis gloriam

$i quii

romeruiffem. Sed modo (o vefaniam !) diu

TT

noctuque operando, ítudendo, fudando ;7

ln li

vainuin laboravi; la. 49. v. 4. meque line me-

vallit,

riro (proh dolor!) pro nuce caíía fatipando:

aym d

vires exhaufi, fanitatem deílruxi, vitam de-

tpt m

am nede n

curtavi; & loco mercedis , nil nifi mul&tas

cumulavi , divinge Nemefíi períolvendas.

lr m

uid ? quod ab ipfis etiam hominibus loco

A I TA

quazfitee laudis & commodi, jufto Dzi judi-

hts ofet

cio non nifi confufionem retulerim, & aífli-

Atytrtitm

&tionem ipfo labore amariorem. Heec erunt

[

íenía hominis moribundi, qui, dum vixit,

11 I

diefum (

l

confuetas functiones ofcitanter depropera-

gl',T'

A o

vit. Cavc ergo, netunc etiam tu cum Huffo

tl

Vate ingemifcere cogaris: babuz motles labo-

viofas, men[es vacuos, Job 7. v. 3. vacuos me-

L d

It dir

ritis, non nifi piaculis plenos; djes mei fuge-

TOF

l

vunt , 69 non videunt bonum Job. 9, v. 25. de-

"

l

Jecerunt im vanitate .. . ficut. fumus, Pfal. 77*

m

V. 3$. & Pfal. 101. v. 4. qui feras modo lacri-

At g

mas exprimit.

MT

Egi parum boni, & hoc

ipfum parum bene.

'Tota vita mea nil aliud

j:.-m uj

*5 ml

erat, quam catena ex meris defectibus trifti

ferie contexta; qua lipatum me domones

n".h ps

U

li

Verbo: nibil [unz. dies.

divino Judici fifjent,

-

7l -

l"*l MP

&(

!L UPWI

De opevibus quotidianis,

195

10t

!

ii

n [l

méi: job. ?. v. 14. cogitationes mee cogitationes

TIt Ruatevi

inutiles : opera wnea opeva. inutilia funtz Yfa. $9.

v. 6, & 7. vacua eff anima 1nea:Y&. 29. v. g.

MM

M ls

mibil iwvenio im snamibus smeis: Pfal. $. V. 6s

vaue fortitudinem eam confimfi. 1. 49. v. 4.

n r

i n lg

Et tamen magnis jamjam umbris imminet fte-

rilis illa sox , quando uemo poteft operavi; Joan,

1669 0 vf

dendo, f

9. v« 4. ubi zempus uog erit aimplius Apoc. 10.

j

v. 7. lucra colligendi, & darnna virandi O

j v QU Lt

quis anibi tvibuet , ut. fun juxta meufes priffinos,

o m ll

pem lg, vt

fecunduim. dies, quibus [plendebat lucerna ejus fu-

pev caput ineumY Job. 29. v. 2. & 3.

]

Verum

Teds, ni il a

cum ne

le£te non revolent gratie, faltem

Naxi p

o Cuflos

)

omigum Job. 7. v. 2o. recogitabo tibi

&t Rol

0e$ anmmos xo0$ 1m amavitudime auime meae,

39 i 1j

lfa 38. v. 1$. offerendo tibi pro perditis tot

y a, d

luftris cor coztritum 9 bumiliatum, quod , fpe-

Toren. Hacet

ro; Dzus voz defpicies: Pfal. so. v. 19. &ca-

,

gi, mv

vendo, ne dierum meorum eriam rvefiZuum

juner depny

comedat brucbus teporis , aut ruligo vanitatis,

jumtu Qub

aut /ocufla illecebrarum. Jo&l. 1. v. 4.

TE

ll. Fato perfunctos, fole actiones noftrae

UR VaCU(l*f

comitabuntur a4 tribuzal Chriffi , ut ibi vefe-

s; d I

va wnusquisque pvopria covporis, prout geffit

; o

five. bonttn five malum, 2. Cor. $. v. 10.. Ibi

non queretur, quam illuítrem in hoc mundi

j f

theatro perfonam fuítinuerimus; fed quam

a fs

um b

ene ? nec quam fplendida obiverirus mu-

nera; fed quomodo? nec quam commode

ya Vi

li defe&itä

injunctas functiones exolverimus ; fed quam

fancte? In tabula illa, ex qua nos Saran ac-

qum T

,

eufabit; he ipfe occupationes diurnz le-

o j

u]]:i,»

a

M

gen-

p

196

Pavs: 1. Caput L. -

T " j d

entur deícripte. Tbi annotata cérnentur

|

l

dl

j Wm f

aliquot millia meditationum, examinum, le-

; gi li

étionum vel omiffa; vel decurtata, vel ofci-

d

; Qp

tanter deproperata: aliquot centenee confe(-

|

g d

fiones, communiones,

Numinis Euchari-

m

ftici vifitationes tepide fine fructu, ex more

«s pO

folum peracte: innumere corporis refectio-

g, gt

nes, animi relaxationes, ftudia aliique labo:

us ts

res fine bona intentione, ex impetu, vana

ag

loria, aliove vitio exercita.

Verbo nepo-

É

fs i

a quotidiana erunt precipua illius examinis

gim, wtih

materia; cumque ex illis noftra omnis vita

Am; H u

primariam parrem fit compofira, illorum

TT TS

etiam qualitati mercedis magnitudo, aut

ais J

cruciatuum acerbitas potiffimum refpondebit.

uippe Zlius bomimis, a cujus oculis mom ef

UT

t d

quicquam ab[conditum , Eccli. 39. v. 4, Teddet

unicuz'gue jecundum opeva ejzts,' Matth. 16. v. 27.

fron, i

i

F

non fecundum nominis famam, ftatus con-

At gens q

ditionem , aut fanguinis prerogativam; fed

p

l

m

l

ecundum opera : & quidem uricumue, eque re-

1.

A n

—-l Qu i

gi ac fübdito, nobili ac plebeio, religiofo

n

ac mundano, etiam tibi, zoz egim ef? accep-

RUT

CUT

2jo pev[onavum apud DguM. Rom. z. v. 1:1. O

anima! quis tibi tunc fenfus erit? cum in-

ï;EHU) quzm j f

j2)

fpecta tuorum actuum vitio(itate , divinus

L

Judex tibi dicer: en! etfi rem gramdem

ij

dixif[em tibi, & imperaffem , certe faceve

ARU Ut

debuevas.

4. Reg. $, v. 33.

Si te ad per-

hu

fectionem per vite auíleritatem , orationis

lts

affiduitatem, Verbi Dzr predicationem ten-

Ri

fj

e;iam

LU Kïï;hwä;

dexþ vglui(fem, pocul dubio per has

p

ä

IT

De opevibus quotidianis.

19

n

fpinas ad illam eluctari debueras ; quanto ma-

"t ii

gis, cum nil aliud exegerim, quam ut il-

) Wi v

lud, quod alias tibi perficiendum incu-

: GOL Cenfnu

buit, etiam perficeres bene: ut illud ip-

1 Niming

fuüm etiam tu erga me praftares, quod qui-

t n

libet rufticus a fuo fervo petit; & quod boni

opifices fua fponte curant, nempe ut, quod

I2 urort

r ht d

agunt, apant bene.

Quid , quzfío , flagi-

tare minus a te, quid levius poteram? Vo-

i, t

x Vels

cavitead magnam fanctitatem ; adjumentum

ilius acquirende zoz fupra ze erat ; nec longe

pespoulye

lU ol cnt

pofitum , mec im calo fitum, uec tvans mare. po-

fitum; fed juxta te. erat fermo valde in ove tuo

i cmpolt, i

*j magnirudo]

€7 in corde tuo; Deut. 3o. v. 11. fcilicet ut fa-

cienda alias bona, non faceres male,

Ergo

limumreo

p n d H

inexcu[abilis es, o bomo/ Rom. z. v. 1. quod

neglecto-tam facili obtinende perfectionis

ii at

adjumento , ijsdem laboribus auxeris cul-

g M 16v

as & poenas, quibus merita & praemia po-

inum, Ms

tuiffes ; & quidem tam levi impendio potuif-

yerondtvun;

fes.

Quod majori attentione legeris pro-

um

Y

fana, quam facra: luferis, quam oraris:

ldbey T?

ftudueris, quam f(acrificaris.

Quod majori

n at d

"

accuratione alii fervierint mundo pro renui

h Rom 1.v n

lucello, quam tu mihi pro coelo.

Infuper

nfos ert? &

Jervire me fecifli in peccatis tuis , prabuifli mibz

viiotat, 6

laborem in iniquitatibus tuis ,. Yfa. 45. v. 24- co-

ei mf

gendo Omnipotentiam rmneam , ad una ope-

[aiïem ; M!!;

randum; & Sanéctitarem meam, ad intuen-

j

Yi

dam hanc imperfectionum fíentinam. | Age:

r t

ad hzc quid refpondebis? qua excufatione

j

pE

iras Judicis; hoc exprobrantis ; mitigabis ? O

ü m

3

[cru-

n«r

;

L

Jupt

198

Part Il Caput £.

"i

"I

fcrutmzs covda €$ veues Drus! Pfal, y. v. te.

i

':l]geü K

quid füm mifer tunc diéturus ? z potero

j «

ve[pondere upum pro anilles &, . i eriam suftifi-

,

,'r:e*.n lrc o

care mevoluevo, Job. 9. v. 3. & 20. ipfaopera mea

condemnabunt me. , Nulla toto vitze curíü

a n

deberet aétio numerari, qua puro amore

ii

non tendat ad te; & inter tot vix ullam re-

'gperml.

perio, quae plurima labe non fit vitiata.

D

g qie v

gaam x

"Toto vix non die mecum /a/orare te feci, Ma-

Jach. 2, v. 17. in defectibus meis, tuo concur-

yinuis d

fu, fenfibus corporis ; & animz viribus, (que

i um

tuum tamen beneficium fünt) in tui offen-

genonis, V

fam indelinenter abutendo.

Et hac Te ma-

ipris, a n

i m m

liria ego offendi, qui tot vinculis ferous zuus

£2 Ailius ancille tue (üm , Pfal. x15. v. €. mille

fatis m

nomiaibus ad tibi perfecte ferviendum devin-

t i 0 f

xtdr, a

€tus,. Sed paenitet! .. . fanctiora promittenti

donum fac vemi/flouis ante diein vationis ;; Ecclain

s re o d

miffa defan&. & da, ut modo fblicite agam,

d i p

à

qua in illo rerumarticulo egiffe optabo, ac

TT QVl

neglexifle multis, fed feris lacrimis deflebo,

t fs q

I

l

HI. . Denique o quanro terrore percelle-

n

mur,; dum finito judicio videbimus, nos tot

(

d

laboribus noftris loco pramii non nifi cru-

UL

ciatus meruiffe; & actiones noftras, ob quas

i

11]

l

nobis non raro vane complacuimus, aliisque

Wi

J

il

tll

pritulimus , ob imperfectum, quo peracta

Y

s

funr, modum in oculis Dat non nifi paleas

A

g

x

fuiffe piacularibus rogis devotas. Labor &

Ts

dolor gemini fünt cardines, circa quos om-

Müsa

nis vita conftanti eyro circumvolvitur. Quam

ndo, fu«

1

mifexfuxn ergo elt; laborando, curre

"n

F

"

dan-

Ün]

De operibus quotidianis.

199

LU

dando toto die nil nifi ligna & ftipulas com-

:dx:ïurus? "

portaffe , augendis luftralibus lammis aptas?

" &1 6 elimnä

quam flebile, exantlatis tot miferiis; quce

MT

certe in hoc mundo exigue haud fünt, ad

LERROETM

extremum non nifi luftricum carcerem pro-

Dy qui puo

meruiffe? & quidem promeruiffe ob negli-

M viy ul

gentiam in perfecte obeundis occuparionibus

m fs

confuetis, que ram facile vitari poruiffet. Et

mijemt f

tamen an non hec dementiía pa(fim etiam a

J 065 0 q

Religiofis admittitur, quorum functiones

Vav

diurnie plerumque laborant vel defectu puree

n lin) a hi

intentionis, vel debiti fervoris & applica-

v Bo

meritum tollit;

tionis, .aut alio, qui operis

i il r

vel faltem. minuit, nevo.

O mifer! quid

Biugsét

fenties ad primum illius ergaftuli ingreffum?

fernendümden

cum te fübito videbis medium in ignibus;

dl romtter

tenebris, cruciatibus, dereliéctum ab omni-

pritunr. E

bus, fine ullo dolorum levamine aut inter-

jo (licte at

miffione; idque propter illas actiones; qui-

bus has flammas evitare , & catli gaudia cu-

af opbn

crimi d

mulare debuiffes, ac etiam tam facile po-

tuiffes. .Edic: quomodo tum illas expleffe

terrore p

.

At fruftranea tunc erunt

defiderabis?

debimus, t*

vota; nunc fi fapis, cum adhuc zepus eff ac-

i o

cejtabile; dum lucent dies [aiutis, 2. Corinth.

; noftis

6. v.

-

2

O fi purganti

hoomus, ?

. tibi fedulo provide.

animee redeundi in mundum copia fieret,

hum QU

qua fedulitate operationes quotidianas effet

)u mf

peractura? Crudelis ergo dementize rei fu-

at

mus, nifi & nos apamus , quod illa anima

"N F*'fr'

ageret, & quod omififfe etiam nos aliquan-

ïumVOIViM;,V

do m piaculari carcere

amare deplorabimus:

4

w

200

]

operzl;

Povs H Caput 1.

O Domine, cujus opeva univevía funt per-

,

f

g P

il

fé&la valde, Eccl. 39. v. 21. da, ut tot dam-

"

Ti

Jm;

as

M

nis territus, deinceps non agam niíi bona,

eaque bene,

nempe cum pura zzfentioge

n

& debito cum fervore.

Ah !

mille: titu-

M

lis totus fum tuus ; formaíti enim 7e ex utero

m

LIgrs fet

ferowin tibi. Yai. 49. v. $.. Unice propter te

vivo, omnia a te habeo, a te in cunctis de-

g. ltt*

[ ?(1"0) W ea) |

pendeo. Maledicta ipitur illa fit actio, quae

ex alio fine quam ex Tui amore . perage-

sdficenfean

tzur.

Obmutefcat citius lingua, exare(cant

dipimi »i

Tanus, tota potius miens afe aliena aberret,

v isgetst

sewr vl

quam vt inpofterum quicquam agam, loquar,

aut cogitem, cujus T'u principium non fis

Aficinuadond

& finis.

Cumque indignum fit, ut illa, quce

te; vl

fiunt propter Te, tam magnum Monarcham,

DT U

fiant male & ofciranter; imo cum Tu ipfe,

jgunrietupr

o Dzus! cuncta, que difponis circa me vi-

4 fagen: Ti

lem vermiculum, opereris z mumero, pondere

RR LOV

^

€g men[ura; Sap. ri. v. z. ingratitudinis

VRT p

monítrum forem, fi lanouida tibi & manca

« u.,ex.(aïum

u

rependerem opera.

Proin pone Te velut

IH

dUj

Q

fismaculum fuper cor meum, ur puve:. velut

(

1

j

x nc

fgzaculum . fuper bracbium meum , ut ferventer

d ea

ii

i

j

tibi pofthac ferviam, actiones quotidianas

d ibgs

perfecte obeundo. Cant. 8. v. 6,

;gpimcca;;ax*äi

ighigy

"A0 r

Metbodus a&iones quotidianas pevfette obeundi.

Wtf

"fl

oftquam, allatis fupra ínciramentis, vo-

-

MTM

luntatem impulimus ad concipiendum ef-

MT

e ope-

ficax propofitum , occurentes quoti/di

ra-

DT

*

ul

201

Dg operibz;; quotz'Liz'anü.

j mvnjh [m

rationes, fecundum perfeéctionis regulas per-

1 G tht

agendi, reftat, r. ut etiam intellectum do-

MT

ceamus methodum , easdem perfecte obeun-

I pürt s

di, 2. ut eundem inftruamus (übfidiis ; hanc

Àh! gj

e

in rem profuturis. Porro modus, eas bene

lenm n

explendi, in fequentibus confiftit..

: Unte p

l. Inprimis requiritur, ut opera, qu&

i a und

fiunt, fint Zoza, iisque fungamur etiam /e-

ritit do,

n Porro, ut ea, quz agimus, etiam in fo-

Ti u p

ro celefti cenfeantur bona, non folum opor-

b u

tet illa patrari in ffaru gratic ; fed debentinfu-

tb t du

per z jusgeneris effe,qua ab obedientia velim-

qumpay

perenrur, vel faltem permittantur. Non enim

fuflicin, utaétiones noftrz natura fua fint hone-

priapim a

umírutil g

Ítee ; vel fi indiíferenres lint, ut per puram in-

num Monct

tentionem meriroriz reddantur ac fpiritales,

n aum Tu i

Sicquanivis excipere confeffiones, viitare z-

Yi cirqa mev

grotos, legere volumina Patrum, optima

fecundum fe functiones fint; Ííi tamen ab

qunarspon .n

| ingramudm

Dbedientianon prefcribantur, vel faltem dif-

funulentur, ex falutaribus redduntur vitio-

; t ( mi:

one Te Y

fie, przmiique loco caítigatione dignz. Pro-

in ut occupariones noftre ad füpernum or-

u ut:

dinem elevari queant, opus eft, ea vel im-

n ufn*

ynes qui 5

perari ab obedientia, vel faltem permitti.

Quee enim contra vel preter Superiorum im-

h 60

peria fiunt, proprie voluntatis aut fingula-

riratis vitio infecta, ex bonis in mala noxia

metamorphofi degeneranr. Dein minime fuf-

ficit, utea,queis vacamus, negotia fint 2074 fed

um

infuper exigitur, ut etiam exerceantur /ene.

o

i zon tam verba attendun-

Nam in curia cæl'e;&

c

1ur

y quouwtär

N

2

pori

202

Pavs IL. Caput [

g

zuy, quam adverbia: Gerfon lib. de vit. folit, nec

L

j]

æeum [

j

tam res , quc fiunt; quam modus, quo fiunt,

divine lanci impofita pondus habent.

Cum

!

Til

vel ipfo Seneca teíte, zoz im futto laus fit , fed

" üqon J

j E

ineo, quam bene fs. n Epift. ad Lucil, — Et

Jlero

merito, nam ut ait S. Cyprianus; /an&um

mm

do

uon eff, quod fan&le non fit. 'De orat, Dom. Imo

mi

ipfum Zogum , nifi bene fiat , boni. nomen amt-

[

jl

.

Elias Cretens.

Et hinc ipfe Dzus in fa-

Af fentt

cris paginis, ut juffe, quod julum efl, extqua-

r (

7HUY , monet, Exod. 16. v. zo. cupitque, ut

m ommibus opevilus moflvis pvacellentes. jünus.

Agtrem pnin

,

Beccl? 332 v. 136

H«c autem excellentia qua-

POT

w AMriqu

3

tuor complectitur dotes, nempe ut, que

a nobis aguntur, perficiantur r. pure, a.

p f::u.ï'o,'

n

[

ferventer, 3. ingegre, 4- & tempore prz-

Ícripto. Prima igitur dos zafeztionis puvitas

li

eít, qua major Dzi gloria femper, & in om-

^

nibus pureac unice intendatur.

Nam quod

oculus eft corpori, id intenrio eft operi.

l

Sicut enim, docente Chrifto, /ucerza corpo-

vis tui eff oculus tuus, ira anima operis tui eft

intentio tua. Sicut eroo, fi oculus tuus fuerit

fimnplex , zotum corpus zuum lucidum evit ; con-

J

W

j

IN

tra vero, fi fuevit Hequam , tofutii corpus zuum te-

(f

ne^vofum erit,

Matth. 6. v. 22. .Pari modi eti-

a&m exercitationes tuze fuum omne pretium

li

ab intentionis excelfirate nancif(cuntur. Pro-

ine fpecula mentis vipili oculo explora, an

Á

non préter divinam, etiam tuam nequiter

quzras laudem? an non tacite aliquod com-

s

EU

mociï-um, propriam voluptatem,- aut quod-

am

]P FH(« ü

M

]

De opevibus quotidianit.

203

T Yl f

dam obléctamentum , furtivo obtutu fpe-

m

!

Ts Qu

€tes? Cavendum enim fedulo eít, ne amor

fs

fui, pietatis larvam indutus, (-fe fubdole in-

Pit fl

finuet; &, finoninitium, faltem medium

: il o

actionis, aut ejus finem venenata afpergine

jprns [

corrumpar.

Id ergo ne fiat , cuiliber exer-

Deont, D]

citio fingillaim bonam femper intentionem

MYM

premitte ; eamque füb eadem fundione,

irc pl Dnx

precipue fi illa diutius continuara duraverit,

tlj

'

aliquoties renova.

Secus reliqua opera, ob

4 QUE

interrupram. (quod plerumque & facile fit )

r pednn )

influentem prioris vim, maximam partem

tm exderit

merito vacua, adeoque & pramio cafía vilet-

, DOj

cent.

Altera qualitas anitni f/ervor eft , qui ir-

repentem, neício , quem in operationes no-

Vf 1 p

drtempore )

ftras languorem, ocyus expellat, fupetque.

f n

Ea enim noftri genii indoles eft, ut cum ho-

moer, &ino

rologii pondere femper ad ima roat, & cuin

effervefcente flamma mox iterum emoriens

p Mng

fubüidat; nifi eethereus quidam ardor fuüppe-

enio el v

, lum

tias veniat, confiftens in difcreta mentis at-

m optst

tentione, & prudenti ejusdem ad prefens

opus applicatone.

Ubi tamen genuinus,

, lr uj

hum at

quem requirimus fervor, bene diícernen-

dus erit a quadam inconfiderata (ut cum vul.

um us

I*]

£o loquar) precipitantia & inquieta activita-

i, Bu

te, qua guz's (Hugonis in quazft. ad Hebr. ver-

g on f

ba (unt) zd, quod agit; depropevat, €$ ad id, quod

malant

gondum a2it , fefliuat.

Unde fit , ut nec pre[en--

bt

ti, nec futuro fatisfaciat.

Recteoperatur, qui

m umf

ita fervet, ut nil precipitet: ita properat, ut

yie d

quafi nil

w *

Qil depropcret: & ita quidvis agit,

quod

p

204

Pars, II Caput 1. . ,

Porro. homo fervidus

a

quod agat, fuperfit.

j

in bene obeundis occupationibus quotidianis

brevi temporis fpatio illum virtutis gradum

m

j

affequetur, ad quem piger & languidus plu-

p

riumannorum intercapediíne teftudineo pref-

1»1

l

T

fu vix adrepet.

Sicut enim (ut ait S. Gre-

i

gorius Nazianzenus Orat. 1. ) prefat parvum

Apintio p

]

auri snultis plumbi libvis; fic etiam exercitatio

q'ïl'**ï!di

j

npo

ferventer expleta, quantumvis exigua, innu-

j v m

merisalüs repide peractis immenfüm pra-

viletum j

ponderar.

Tertio requiritur zztegritas qua-

àd; quina

dam operis ac cou[lantia, qua caveatur, rie

ARU n

in illius continuaüone deintentionis puritate,

r

)IHES

,

i

n

aut concepro calore quidquam remittatur,

Alum n

lll

n

aut res omnino imperfecta, abruptaque in-

od

li

!

(

termittatur.

Sepe meditationem., facrifi-

)

[

l

rl

^l

bj:l'c

cium, plam]lectionem, penfüm canonicum

UII

hr

AM [

recta cum intentione, magno cum ardore au-

(

Ípicamur. At dein, nefcio, quo füpervenien-

2l

t? teporis Auftro, in media aclione languidi

maccefcimus, & cumlanguore finimus; quod

h

i

cum fervore iacepimus

Item uon raro aut

negotii faltidio correpti, aur laboris affidui-

tate fracti; inchoatum & pendens relinqui-

ln

1jus, quod magnis animis agoreífi fümus.

;'

Cum Sulamitide illa a/cegdimus quidem iz pal-

N W

10i4; Íed feffi a conatu mox iterum defifti-

d a

s

wh,

1

mus; & fic, nunquam apprebendimus fru&tus

-

e

J

4f Cant. 7. v. 8. Jrio etiam impenfz prio-

ris opera? mercede fruftramur.

Proin ada-

j

lt

gium illud alte menti impreffum hareat: be-

[:

m aky

ne cepra 27 f/je me corvumpas; nam.corona

a

non

1 n

J

! J

De operi&uk* quotidiais.

205

n lunpís

non nifi perfeverantibus datur. Quarta de-

!mmbusquo:a

nique operis conditio eft, ut fiat zempore pre-

A Vituts k

n

"

fcripto.. Nam (ut ait Ambrofius in Pfal. 11$.)

R li

)

J

lene operantem , 99 divina tYattantem oportet 1

Kaetefud

j

/

At (ut at

l

l

'

diflvibutione teimporum maznam fervave. accura-

?ionem.

Ad quod plurimum conducet exa-

1 fjl

I enum eyez

&ta obfervatio prefcripri jam fibi, vel certe

prefcribendi inpofterum ordinis diurni, cu-

vt

rando, ut omnia peragantur non folum mo-

itmanün.

do, fed etiam tempore prafinito. Incredibile

D

iétu eft, quanti rmomenti hec monitio fit,

1, Q GV

quantumque conferat ad perficiendas opera-

i

uones noftras; quidquid enim ex ordine fit,

lum rent

etiam ordinarim fit. Accedit; quod hujus fpon-

/u, r

tanec difpofitionis diligenscura fitcontinnum

jtnonem; li

proprie voluntatis holocauftum, füam: in a-

anom m

'endoliberrarem hac arte indefinenter facrifi-

TT ardore'e

cantis, Qu litatio non poteftnonefle & Dro

H

yo füpev:

gratiffima, & nobis utiliffima. F

i

is quatuor

adüone lag

doribus ornate aétiones no(tra fi fuerint,

re us

erunt ez (ur Apoftolus ait 1. Cor. 3. v. 12.)

m non d

auvum , avgentum, eg lapides pretiofi, ac diguae,

p lborgdi

quze fuper altare aureum , fédenti 12 tbvono, ab

endens I

Angelis offerantur.. Apoc. 8. v. ;. Secus erunt

j aggreffl [

ligna , feuum, flipula, ultricibus flammis de-

i qui

vota.

Nam teíle eodem Doctore Gentium

yx irenne

1. Cor. 3. v. 13. & feq. umiuscujusque opus ,. qia-

le fit, igmis pvobabit.

Sz cujus opus manlerit

: rel*:;;.f:mu?f'

velut aurum , zzercedem . accipet , i cujus opus

gnint

av[evit velut feenum, detrimentum acciptet , i-

g. M

ludque in fumurmn abibit, fíeras lacrymas

um u

Proincum Huflieo Vate eti-

expreffurum,

j W

am

m

206

Pars IT.. Caput 1. -

(j a n

)

am tu verere ompia opera tua , feiens, . quod di-

i-i

j

gj

vina Nemefis moz parcet deli/zz]zgenfi 3 xJebz:5;

( mhnf

1

v. 28. & cordis intima ingreffus, inquire , qua

;;;:R du

intentionis puritate; mentis ardore, quam

integre ac ordinate occurrentes quavis die

qi gelidts

"

u

a

exercitationes obire confueveris ? Vide, an

[

non euam Dsus tibi, quod olim Epiícopo

dumol

Sardicenti exprobrare poilir, dicendo : soz

CU

j

invenio opeya 1ua plenas Apoc. 3: v. 2. cumina-

nis gloria, mundi vanitas; refpeétus homi-

;m du

num; cuticule amor, carnisque commodi-

2015, quæï)

tas laneo pede adrepentes, eorum meritum

xpmiumum.

omne tinearum more invido dente arrodant,

ss ncem

1

]

corumpantque ? O infelix! quid animi tibi

.zchirid,

erit, cum ad mortis confinia deductus, inge-

mifcere cogeris: heu! dies smei fugerumt, eg

Ántd

AUL

192 videvum bouum / Job. 9. v. 2 g. i vamutn labo-

u

Vavl, Cy vane fortitudinem imeam confumpfi 1.

jl

^l

49.v. 4. ah! me miferum?! pertotam vitee no-

€tem laborando nihil cepi, & judicio mox fi-

ftendus, virruris nullum fignun offencere valeo,

J

in malignitate 1ea con[umptus: Sap. g. 13. itas

inquam, cum lamentari cogeris, quomodo

tunc functiones quotidi

anas peregiffe opta-

il

]

bias? i

h

irurin tempore tibi confuüle, antequam

b

Ti

!

(

j

Q

contenebve[cat , 69' antequam — offeudaut — pedes

Üt

1ui ad montes caligmofos ; Jerem. 13. v. 16. id eft,

ET

ad ultima vitee tempora variis infirmitatibus,

w

lN

acífenioimpotentiobnoxia. Audiensefto mo»

niti Salomonis, & ze des anuos tuos crudeli,

J

fcilicet vanitati

j "e forte gemas in ttoviffimis y

qued i?

nfumpfevis cavues. tuas Q9 corpus zuumy

j5

"WO

W

N

nempe fanitatem & vires; /iue utilitate,

L

De'operibus quotidianit.

207

Tt, f v

-TI. Ut autem concepta propofita eo' cer-

LU

tius executioni mandentur, aliqua függeram

lts g.

fubüdia hunc in finem plurimum profutura.

lmmsnardore, i

Primuin eft; ut ex probatis Auctoribus ex-

VDICS QUs

cerpatur methodus occupationes , quotidie

QURV

ers?

V

occurrentes ; fecundum f(àanétitudinis leges

i lm Dj

perficiendi; unam exercitationem ,

poft al-

Wüt, diend

teram ad íanctimonie repulas amplius eli-

"

V. 1 0E

mando, ac fucceffü temporis etiam'in con-

Yus, reedhnt

fuetudinem deducendo.

]uüverit initium fa-

| L'ärï:ksqu: CO2

cere ab iis, que Dsuw: dein progredi ad ea;

DIe5, ORU (

qu& proximum: demum finire per illa, quee

W

(18l

Ti Aff

nos ipfos concernunr. (Vid. P. Chrift. Mayer

Enchirid.

P. Natalis converfatio. coeleftis.

D. Ler-

! gum &tj

x

chenfeld Horologium Spirituale.) Nam ejusmodi

ipftitutiones funt dives aurifodina, unde ge-

&j Ri f

pag Iu a

nuinge pieratis aurum levi brachio eruitur.

umf

Sunt thefaurus, ubi variarum praxium fe-

Xrtotm vitet

lecti uniones, ac copiofa induítriarum gem-

& judico m

m aífervantur, quibus operum noftrorum

Sunt denique illee,

m gjat

corona preüofe ditetur.

quem Ezechiel vidit, fumiculus lineus, €g cala-

jj &ip. g. 1

2

mnus nen[ura , Ezech. 40. v.

2

. quibus actiones

yers, qu

noflrze fecundum omnes quatuor. charitatis

i g d

dimenfiones perpoliuntur, & ad perfeéctio-

confüle d

Alterum fübfíidi-

nis apicem perducentur.

p diit !

um eít, ut cuilibet functioni, faltem diutius

" 1;.V«I 1

duranti, fübjungatur breve quoddam quafi

isinftmi

examen, conjecto unico oculi nictu in nevos

, hii

operationis pofitae, 'cum fübjunéto efficaci

T !uoifl

dolore & emendationis propofito.

Quod

(l

t !

[]

tunc denuo renovandum erit , quando idem

tll

Ü

C?,

nego-

)

Jii Dd

l

] npff ii

208

Pars II Caput 1.

P k

negotium.repetito explendum occurret. Se-

fumerito

cus fimilés erimus viatori, eandem femirtam

j

C

idlentidem decurrenti, qui continenter o/fez-

ml

dit ad lapidem pedem fuum ,. Pfal. 90. v. 12. me-

dium vige occupantem ; quin unquam cauto

af QOf

ss X nl

obtutu refpiciatin petram tot offendiculorum

caufam. Niíi enim in commiffos defeéctus fo-

»

,j

l

g

Mi

Af

lerti indagine inquifiverimus, iisdem easdem

j (

exercitationes denuo inquinabimus; &erunt

dR

D

hee quafi papgus menfivust in oculis Domini.

qr s

lía. 64. v.6.

g, um qui

Ejusmodi cenforie actionum

noítrarum disquifitiones apte comparantur

qolt v

illis mulievum fpeculis , ex quibus Moyfes fe-

ylienum f

v fs m

cit labvum eneum cum baft f4a y Exod. 38. v. 8.

vt in iis Sacerdotes fbas, queis forderent,

o a fnd

11 gT

maculas obfervarent , & mox prafenu aqua

abluerent.

Nam etiam hz invefítipgationes

t dimum j

illas nobis labes fideliter detegunt, queis ope-

Mdtragr d

rationes no(tre infecte fcatent. Cui noritice

*ditm )

l

'

fi acceflerit eas corrigendi prompta volun-

ti*ämen

QU T

ras, brevi lucebunt omuia opera n flra. velut

3, r

|

Sol 11 cou[pe&hu Dgi. Eccli. 17. v. 26.. "Tertium

I i

in eo confiftir, ut quodliber exercitium ita

NI

peragatur, ac fi forer ultimum vitae, & quafi

Ro

ilo finito. ftatim eflemus ad füpremum tri-

^

bunal a divino Judice evocandi ,. feveram

1

l

du

Præifïlïümm[

de eo rationem exacturo.

Melliflui Abba-

id,

Is

"

"

J

tis (in fpecul. Monach.) hoc monitum eft, ita

EXrl

hortantis: 27 ompi opeve tuo dic tibi tpfi: fi

T

"i

lii

1odo moviturus effes, an g quoimodo faceres iftud ?

xrl

idem, ut agamus, T'homas a Kempis de imit.

V gfm

Chrifli. l. 1. c. 23. n. 1, fnadet, dicens: /ic fe

W

[

L

Ls

De opevibus quotidiauis.

209

Dünoqe

in omni fa&fo deleves teueve , äluzzþ mox e[fes-ino-

1f tadim f

viturus.

LISETT

Et merito: nam , cum queliber

occupatio poffit effe ultima vite , etiam quae-

U FORT

vis ea. accuratione obeunda erit, ac íi ea

1 n u

confecta mox in domum eeternitatis migran-

Tk ofendo

dum forer.

Si enim auétore Auguftino in

immilos d

Cimus isdémt

cap. 1. Joan. ideo o/fervandi funt omnes dies, quia

latet ultimus dies ,^ & quia calis quilibet effe

tyindims

poreft; erpgo ob rationis fimilitudinem , cum

nuttin ol

pariter quavis exercitatio poflit effe nobis

d enfong d

extrema, etam quzlibet ea ipía perfectione

Yi ipte g

exequenda erit, qua illam perageremus,

er quiis s

fi poftremam fore certo fciremus.

Dein

jj [uj ul

licet ea fortaffis omnium noviffima haud fit,

i, qui as

tamen cum fíemel admiíli in ea defectus

tota

&rernitate emendari

haud

kronpretna

amplius

de if

queant, damnum inde emergens, lucrum-

eguunques

que ceffais a&eque utrumque irreparabile eft,

gen. u

Quam potens autem hoc incitamentum fit,

