'fe:?c, 3. $. 2. Antoine tract. de act. hum. c. 3. a. 3.

d

3

Gervafius Brifacenfis part. 3. tract. 1. de act. hum.

i

[

Difp. 2.q. 1. a. 3. Lancicius opufcul. 16. N. 73.

T

Et ex his

T

Sylvefter & alii; contra Lugonem.

abunde conítat, venialem nevum omnem

Vl

o

Jl

virtutis actum, communicata lue, penitus

2

inficere, perdereque; íeque habere inítar

*ndxï

|

fermenti, quod totam, cui injicitur, farinee

u

maífam corrumpit. Proin o bone! licet my-

ln

íticaa. contemplationi aífidue intentus vive-

ïiï'lllll!

res, íümmas opes in egenos profunderes,

v

corpus variis cruciatibus emaciares, licet mo-

-

r

LE

rum modeília angelum, concionandi ardore

Seraphinum, in facro tribunali charitate 5a-

1HUN

maritanum vinceres, ac heroica identidem

& (

patientie , demiffionis & obedientie facino-

Ta patrares; nihilominus ifta, fi vel modica

il

veniali labe fuerint infecta; fi in ea amor

;I

proprius, commoditatis ftudium , aut vana

ERE

mentis gloriola fubdolo pede vel tantillum

d fq;

árrepferit, actum eft de éorum pretio ac

itinfn

dignitate. Mox omnes hi aétus degeneri

t

germine ex virtutibus, quz effe potuiffent,

Num f

in vitia rurpiter abeunt, non nifi caíligatio-

ly

ne digna.

Et quamvis puriffimam intentio-

1

Til

nem tuis operibus tempore matutino prz-

IT

mififfes, hacque induítria ipfüm etiam re-

ET

fiduz diei plumbum provide inauraffes; fi

W g

ramen poítea vel unicus talis intercefferit

nsevus,

"]

!

f

D

JDe peccato. veniali.

I9

TM

TT

hevus, tnoX reliqua omnia, abrupto pro«

tinus filo, praemio vacua erunt, & inania

des D

omnino, ac caf[a vilefcent.

Nam (ut bene

hi C ;'Mx

t & l

docet.S. Chryfoítomus Hom. 4o. ad pop.) zi

. poreft fünul ejfo wervitwm $. delitum ; utque

LAX

Ererts

ao fit mala (verba fünt Aquinatis1. 2. q. 18;

8. 3. ad, 3. Item 2. 2. q. 110. &, 3. C.) jigüïcit.

IIT] Ommitn

ut aliquid defitg cum bonum

fit ex éutegra caufa,

w petit

Quid aurem illi actioni n

on deerit, quee talií

bere inli

macula fordet? Unde fequitur, ejusmodi

tur, fntz

corruptos pietatis actus nec meritorios effe

gt n

nec füpernos; cum veniale, emulando illum

lentus Yi*

rofondrs

vermem , qui jercuffit bedevam Sone, Jon. 4.

v. 6. ipfam pariter boni radicem afperfo to-

s Jcetm

ndiardort

Xico enecet, corrodatque; ac zzlar locufie

ac byuchi comedat omuem frutlumf,. Pf 104. v

aritite $t

X

34.alias ex fanctioribus noftris operibus fuüb

jdencidem

vite autumno decerpendum.

Jam age, o

j facino

anima? zequiratis rribunal confcende, & pro-

e| modi

meritam inde in reum, quem tibi fifto, fen-

LE

tentiam pronuncia.

En! fervus hic tuus;

, vent

infufà fellis gutta ,. plurimos mellis cados vi-

] rantile

tiavit: fummi valoris monetam, immixtd

l [C[io i;

furtim fcoria , adulteravit ; fuisque artibus

.

5 degenm

ac dolis impedimenro fuit, ne infingulos dies

T

centum millia aureorum lucrareris.

EdiC5

j dl

quid fupplicii hunc meruiffe jam ceníes?

m ia

Vah! reus eft mortis, exclamas, omniqué

niin p*

Odio ac execratione dignus.

At ecce! of-

u

m Cïi

fenfa levis eft ille predo, quitot gemmas

inquté

js l

ex tua caleíti corona excuífit: tor beati-

(eti

fs

&iernitatibus te privavit, quot aétus vir^

uæVusr

2

tu-

206

Pars 1. Caput. H

tutum fua vafritie infecit, deftruxit, ac de«

eii

o

pravavit. Ethunclatronem odiffe non queas?

quin & amare, tueri, fovere poffis? Apa-

um

st

ge tantam impietatem! potius decreto illi

n

exilio, ornnis ad mentem aditus ei eter-

Dr.euxemr

fum a te fit interdictus.

j

M

MY

. 1l. Verum his non contenta, plus ultra

ferpit levioris noxee perveríitas; alia adhuc

MK

Nam non

-

Y

fünt, qua inducir, nocumenta.

folum corrumpit hec peítis fupernos om-

i,

tb

nes probitatis actus; ac invida calliditate im-

pedit augmentum omne meritorum; fed in-

(wnt

fuper (ut nobis auctor eft Angelicus Doctor

IT

4« p« q. 79- 8. 4. àd 1.) diminuit fervorem cha-

Ws

—

vitatis,criticum in Det fervitio langüorem ia

(

ducendo, creandoque rerum eternarum in-

(nii

folens faftidium, quod tandem ipfi divino

T

cordi naufeám movet.

Et hinc B. Laiureün-

LT

tius Juflinianus Vite cap. 9. monet, /evo

m

FV 4

Dei etiam pavva effe vitauda. deli&a ,. me cha-

vitas vefvige[cat , ac animum occupet lethalis

D) y

torpor; curn etiam Religiofi (ut ait D. Án-

Euf

felmus Lib. de fimil. c, 122.) per modicarum cor-

— MUÓG

nü

zemptum . culparuum paulatim a fervore fuo deji

g

Ciapt, & in teporem ptolabantur.

Te-

Wt

porem autem dum nomino, heu! monftruni

W

H

nuncupo , quod tam ob malignitatem, qua

L

fÍcater: tum ob damna, que gipnit, vene-

"T

nata malorum Lerna jure appellatur.

Ia

Mil

J

hanc vero nos fenfim per minores quoque

n

labes precipirari, triftis experientia aífidue

:T]

lh

docer.. Nam animo concipe hominem, ejus-

inodi nzvos temere committentem; & en

l

De peccato veniali,

21

il, t

omnia in ejus corde torpido languore mar-

Xonqueg

cefcent: fatifcent opera pietatis, langue-

li

bunt ítudia virtutis, torpebunt exercitia

Rctei ]

$ eay.

volunrariz afflictationis. —|Nihil arduum ag-

gredietur rnens, exipuus erit in ceptis co-

natus, &fimilis conatui fequetur effectus ;

plu; D

nempe vel nullus vel admodum imper-

d dhy

fectus. . Non fapiet nifi terrena, cwleftia

Nm i

cum faftidio audier, taedium fentiet in ora-

UM

jditse i.

tione, horrorem ab appetiruum coércitione,

naufeam in rerum fpiritualium exercitatione.

m edie

Contra vero ad oppofita his vitia, przci-

ct Dodo

pue ad carnis commoda, fenfuumque illece-

Fa (b

bras toto pondere ferri fe experietur.

uis

AIdrem

ergo inficias ibit, per ifta charitatis fervorem

fifüta [«

diminui, attenuari, reftingui? Quis vero

Yi divino

hujus nocumenti malignitatem fat vivis co«

, lautett

loribus adumbrabit? nam Ziffufa im cordibus

n ]eï"co

noffris chavitas, Rom, s. v. s. feu immanens

, fit ib

gratia tantae excellentie bonum eít, ut digni-

gt lethis

tate, pretio ac utilitate omnibus aliis in-

ilt D- An'

genti intercapedine antecellat.

Hujus au-

(arim

tem tefte. S; Thoma 2. 2.q. 24. & 1. C.

(o nate celis animae ad damni, quafo, gra-

yt [no

(üf,

l

vitatem attendite!) hujus, inquam, tanti

tamque eminentis boni dimizurio difpofitive,

! of iif

aiem, Qu

€7 zudiwc&le fit pev peccata venialia. Non quod

per illa caeleftis pratia (quam fanctificantem

;nih vt

du ^

vocant) ex anima flatim expellatur, aut quafi

ea gradatim imminuta decreícat ; fed quia

"ES

immiffo in animum tepore ejus augmentum

impediunt, utque etiam illa tandem perda-

mitnét t

.B3

:2

i ii

22

Pars L. Caput F.

j

f

j

^

tur, pedetentim difponunt; uti tradit Aqui-

l

nas ibid. his verbis: quamquam cbaritas fe-

n

d

cuudum fe ac dire&te mullatenus diminu;

2 poffit ; di-

?

wum

fbofitive tamen $9 indmetie pev venialia peccata

J

diminutionan admittit. Licet enim charitatis

gl

^Jampades cselefti Sponfo fmt lampades igmis

j

atque flaminarum; Cant. 8. v. 6. tamen fi his

d

g

venialium arenam copiofius injicias, fenfim

:

umf

reítingui eas, ac emori necefle eft. Ad hec

IE

4

&urem quis non cohorreícat ?

I[L Imo, ut docere pergit Theologorum

n h

enus cul-

T

Phosbus 3. p. . 87. aà. 1, C.. hoc

parum aliqualiter, etfi imperfe&e [oparat bomi-

Ya

(i

l

»em a Dzo; quia per illas deovdigatur voluu-

ET

£as bominis ob immederatam conver[tonem ad bo-

j

4

zium cveatitm.. O vere fententiam terrore ple-

nam! quid gravius, obíecro, quid aptius dici

D

poffit, ad incutiendum nobis hujus mali hor-

g

rorem? O amans Numinis mens! en! noxa

tür?

levis te non quidem penitus, aliquo tamen

Wt

modo feparat a Dzo: te faltem aliquarenus

—

j ':;mz

abítrahit ab ejus paterno finu , teque ex pro-

u

m

vidis ejus.brachis aliqua minimum ratione

avellit, dimovetque; dum te indignum red-

— M

"]

dit illa fingulari providentia ac amore bene-

IT

volo, quo is mala avertit, bona immittit,

UI

& peculiari affeétu curat, uz juffis oumia co-

rct—

äsMag

eperenzuv in bomum. Rom. $. v. 28.

FHoc au-

D

tem fcuro exuta, quid ages, o mifera? Ah'

tv

hoftium trelis nuda patebis, & irruentibus

1

undique tearationibus expofita, in omnuem

[

cafüm prona nutabis, Hujus quidem pe-

A

nj

Ficus

De peceato vetiiali.

23

di Àyi

rieuli magnitudinem & beneficii jacturam

tht

modo nihil admodum curas; quia triítes il-

!l'

Vbf

lius fequelas & hujus ineftimabile pretiunt

f

Mla a

arum oppido ponderas; fed ve tibi! fi id

| charit

in altero primum orbe docearis.

Enimve-

puis i

ro vel ftupidus fir, vel amens oportet; cui

imen f

ifta hujus vitii odium non creant.

Stupi-

, fenlim

dus quidem , fi tam immanium nocumen-

a

torum malitiam non agnoícit; amens autem;

fiea cognita tamen veniale non timet, fu-

,eologorum

git, horret,

Precipue cum infüper ani-

"n )

mam turpiter fedet, ac in oculis divinee

atl

Majettatis valde deformem ; fiedam ac dete-

ftabilem reddat.

g od

Nam exigui etiam nevia

al l.

S. Bafilio in cap. 4. Ifa. fordibus compavantuv

troreple

que animi fplendorem . exterminaut ,. $9 na-

ptius dici

Zivoejyus decovi officiunt.

S. Auguflinus eos

mili hote

appellat /cabiem , moflrum decus ita extev-

en! nv

minantem , ut ab illius f[ponfi , qui [peciofus for-

0 tamea

ma pve filüs bominum eft , caflifffmis amplexi-

bus fepavegt./ Cefario Arelateníi Hom. s. funt

liquateni

u ex p

puftulee, que quidem. animam non octidunt ; fed

ym rat

eam tamen quafi borveuda lepra vepletam . fim-

ignum g

mmopeve deformant. Bernardo Abbati $erm. de

triplici cuftodia, — zminima quelibet imobedientia

more be

à inni

zurpis macula eff.. His fimilia habent Grego-

rius Magnus, in cap. $. Cant, Leo Papa, Serm.

TTR

. Hx

HU;

4. quadrag. aliique Patrum, Ut proin triplici

ere circa pectus is ripeat necefle eft, quem

nf

ifta hujus monftri horrore non complent ;

quique non ultro faterur, magnum id ma-

)

g o

d "

lum effe ob tam noxios, quos gignit, ef-

1

j

4

ee

j

24

Pars ]. Caput [.

ia

fe,&us.' Heu! macule, fordes, puftule,

g

Scabies hac piacula funt, enimam tetrum

í ":SPIUCI

in modum deturpantia; & tamen iis men-

tern pro. re nauci omni ex parte com.-

g

*.m,id

1naculamus! O mortales! tam enorme etiam

vunicum eft tale delictum, ut maluerit Ca-

gl

tharina Genueníis, fe vivam in füccenfam

m

Vite cap. 12. fic lo.

i W

fcrnmacem conjicere:

quitur: certut babe, quod f quis ceruevet, quam e-

qnovme uumtantum peccatusm fit, potius eligeret, a-

"

Mi

eimu g covpove in [uccen[a fovuace vivus confrfiere,

u

quam in fe peccatum tolerave, E1 fiumiver[um mare

[

ignus eljet, ad effugiendum peccatum, [e in medium e«

ususquead fuudum demergeret,neque inde unquam

$

!

fodiret, fl jcivet, quod prodieus peccatum effet iu fe

con[be&luvus, Anfelmusfein orcum demergere,

li

V. de fimil, n. 490. ubi ait; $2 i2e peccati pudo-

l

vem, &j iliimc ceynerem infergi borvovemyt3 nece[-

Jario uzi illovum babevem ümmevgi, prius ue in in-

[

fivaum immergevem , quam peccotum in ine come-

mitterem. Chry(o&omus Hom. 28.inEp. ad Rom,

il

& Hom. z29. ad pop. a Cacodamone poffi-

j

deri, quam vel unico cx illis minoribus er-

f

rstis fe contaminare, que nos in cordis

*gm:i; |

penetualia, patenti porta, turmatim tarmm

AT.

faciles admitrimus.

O cael! ex featentia

L

Patrum minus damoum eft a demone nos

TT

infideri, corpus diriffime cruciari, animam

Eu

tartarorum incendis torqueri, quam eam

if

veniali labe fzedari,

Et nos tamen has of-

*«Wz'in!iþu

fenfiones. arenx inítar in acervos accumue

"]

w

tandem eacum

:?)füæ !

lgnus; nihil folliciti , 1

tüy

InQoe.

D þeafato venrtali,

25

y piit

£nole etiam miferi opprimamur; licet hic

A0V feun

confuetus fit isque terribiliffimus, quem hzc

i ls.

peítis procreat, effectus. Cum ex mente T'heo-

pittt n

logorum variis modis deducat ad lethalem

UT &f

noxam, adeoque ad inferos. JVempe 1. miuu-

itert (

eido timorem Dgt. 2. inducendo verum Religiofa-

B

vum negle&um. 3. impediendo peculiavia quedam

I f l

gratue celeflis auxilia , quibus alioquin bomo ef-

NT

ficaciter a. labe inortifera [ervatus fuiffit, 4. Ge-

ia

ücraudo babitum , quo animus per iteratos in ea-

x nffun

dem anateria aminutos lapfus fenfan inclinatur ad

p

tvïïjlllll Ti

patrauda etiam imajora ejusdem [peciei delicta, Vi-

ipmdum

de Tannerum 1. 2. Difp. 4. q. $. dub. 3. n. $,.

tinqus

& $6. Leflium L. 13. de perfe&ion, divin. c. 15«

n.

225

mein)

hi 01'ger [

IV. Oeffe&umterribilem! Audi o pecca-

t pl

tor! quisquis h:ec piacula fuperbo rifu ex-

n

plodis; audi, inquam, effatum S. Thomaz

T i f

Aquinatis, 1. 2. q. 88. a. 3. C, & contree

1 Cl

mi(ce: homo; ait, multoties peccando. venia-

litcr. difpouetur ad peccatum | mortale ,^ quod

LP Sd N

ne pot

ipfum S. Doétor eodem articulo quinquies

repetit, & denuo a. z. q. 43. a. 7. ad s. ait:

oribus t

in cori

Quaimvis per peccatum veniale gvatia mom tol-

m t

latur, per quam eft bominis [alus, difponit tamen

ad mortale ; 6 fic vevgit in. detvimentum [alutis.

. fencti

gone nà

Duces is fecutus illuflria orbis fidera Augu-

flinum, Serm. 88. de tempore; ubi: dum bomzuet

j, n

vegligeuter de[piciunt peccata fua, que pavvafuut,

um n

n has t

evefcentibus aninutis peccátis, adduutur etiown cvi-

m

min,quecu

WLUÓ

ni fatiuat, eg demergunt.Chvy.

lj

«

foftomum, in cap. 1. Galct, ubi: Quemadmodum

p

Bs

1f

Q*

26

Pàávs L. Caput F.

T

im corpovibus vulgera que bomimes neglexevunt,

fehves gignunt, €g putvefa&liones, ac mortem deni-

ym

»pmmUS f

que; itidem in aniinis, qui puffrlla diffimulant, majo-

vainvitant. IYidorum Hifpalenfem, L. 2. fent. c.19.

PT

Contempfu mingorurm P?CC(IIOVWII 717(2j07[l commit-

sU !

zuntur. Damafcenum, C.19. in vita Barlaam, & Jo-

»;jju( yi

gf

faphat, ubi: Qui mintima vitiaes peceata mibili pen-

dunt,graviora fibi inveburt. & Gregorium m

gt

nurn, L. 3 1. mor. c. 9.al. 12. /nunoquoquela

?

| M

a minimis femper incipituv, 9 fuccre[centtbus de-

g

m

fetlibus ad graviora devenitur. concordi oratione

VA

idem alfeverantes.

s

Itaque ( heu! trepidate

pie mentes! itaque ex mente fanctorutn Ec-

qur

üi

clefie Doctorum, quin imo ipfo etiam illo

divini Spiritus oraculo: qui fpermit modica,

qi

lii

aulatim decidet, Eccl, 19. v. r. veniale difpo-

nit ad lethale. Enimvero cui hoc fulmen

u

T

hujus mali horrorem non incutit, is ruine

proximus eft. Nemo repente fit peffimus;

h

quisquis damnatus eft, is primo per levio-

bnd

ra tanquam per gradusad graviora, & inde

| g

ad tartara defícendit. Verbo: damnatio &ter-

( Qj

na fiepe ex unico minori navo trifli ferie

| i

dependet. Non quafi ipfe ftygis incendia

i

Vs

mereretur; íed quia deducit ad mortifera

sternis ipnibus digna. Exemplo fit S. 'The-

ul

ä

refia , que perpetuis cruciatibus addicta fu-

J

ïfnuerc ;

iffet, nifi teouem defectum viraffer. Licet

L*LD) qUU

enim illa (uti ipfa de fe fcribit in vira fua ab

Eu

ipfamet confcripta c. 1. & 32. Item Lanciciüs opufc,

ithg

16.c. 4. n. $8. & feq.) nullum unquam ajfettum

» W

babuerit ad ullum grave peccatum , €g ab tubone-

; N

- flis

l

Y

De þcccaia vinidli,

27

Mb

is natuvaliter abhovruevits gg lice punquam a

Wt j

Jeo. fuevit- fepavata per culpam mortalem ; i-

L "Wj-i-

hilominus o oriofas €g letas comvev[atioues cum

Lt

alüs immature ctatis 6 virtutis hominibus

TAT

inftitutas ,. orans ipvenit fe pofitam im infevuo,

Brlun)

ilique vidit locum, quem ei demones. prepa-

n

voverztt , & quo perveniffet ; nifi huac

!

Vrmm

u

errorem correxiffer.

Q- Calites

*

tantilla

!

1N

]

hjl

l

:

labecula tam fanétam Virpinem paulatim

Ht

j

Tl

precipitaffer in orcum! quid ergo agenr tot

YdLonstin

alii noftri longe magis periculofi defectus?

t m

uis ergo fibi ab ejusmodi maculis non ri-

dorum B

meat? ÓO Religiofe! forte ex illa tua focor-

) etim ih

cia in furgendo, ex illo tepore in orando,

1l od

ex illa liberiori curiofitate, aut lubrica fami-

ige df

liaritate , ex iilo refpectu humano dependet

x fülmen

tua perditio.

Certe non minora hec funt

llocutiones dive "There-

fs roing

ac ille otiofe co

effmus;

fie. Nec dicas: fortaífis non dependet beaci-

erleu

tas mea abexilibus ejusmodi rebus; nam for-

taílis dependet.

Érgone incerto eventui

fl Ü int

matiogtt-

eeternitatem , animam ,

celum expones?

Profecto fiS. 'Theretia fic argutata fuiffet mi-

vt n

jg ii

fere decepra eternum periiffet. Quod ergo

S, 'T herefiz accidiffet, cur nobisevenire non

i mortit

i $ Tht'

poffit? Va ergo nobi

s! fi pufillas labes con-

lloipfo de

;addi&a )

temnere pergamus. lNam forte ex i

li&o, quod modo ut Jeviufculum fpernimus,

«an'e[' LiCil

"T

noftra pariter beatitudo dependet, Vah!im-

rovidam levitatem noftram! ut mortein ca-

wanciciuwPï*f"'

Yeamus, etiam ab iis abítinemus; qua rmor-

m

bos creare folent, KEtinterim exigua piacu-

!WM

a

L

;1;&

f?

[

28

Pars L. Caput 1

la pleno haufltu ablipurimus ; licet per ea

plano pede deducamur ad mortifera. Pudeat

|

,

li

ij

nos tandem aliquando, majorem gerere cor-

"

poris, quam animae curam; ne admiffum

errorem etiam nos olim apud inferos deplo-

gt

(

]

Ti

rare cogamur.

Proin timeamus , ac eiam

venialia folicitudine fumma fugiamus. Vipe-

y um

ial

rarum enim genimina fünt, que fi crefcere

finantur, animz lethales ictus certoinfligent.

i

Heu! vita mea iuferuo apprepinquavit; & ue-

fïxld*

[civi/ Pf. 87. v. 4. Item Pf. 72. v. 22. Ad orci

W

marginem per ha minuta deductum jamjam

ïxz*,*ieï

afflaverat inde a[cemZens fwmus tormentorums

jlv

Apoc. 14. v. 12. & neglexi! Ah! nifitu Do-

il

mine! adjuviffes me; per illa leviora in gra-

via fors pridem lapfus, jam ZLalitevem cum

r

izme devorante: cum avdoribus fempitermis. 1.

t

23 V Id*

Verum o cuflos Lominum Job, z.

v. 1o. qui odif]i imiquitatem etiam . tenuem,

Wi

Pf 44. v. 8. opevi mamngn tuavum porvige dex-

*SJ:

I m

$evaU!, Job. 14. v. 15. & de porzis mortis V.

ll

: T

9. v. 15. abflradtum, Zuc me fuper femitas

Suflitig, Pf. 22. v. 3. utambulem in eis, de-

;

n

li

clinando a malo etiam parvo. — Ante januam

jj

cordis mei co/oca Cherubim, habentem flam-

UE

ieum gladium , atque vev[atilem , ad cuflodien-

Ws Q

dam viams Gen. 3. v. 24. ne àdillud his vul-

lr

fibus parvulis, que demoliustur mentium vi-

um

4£85, Cant. 2. v, 1$. ullus po(thac acceífus

$T

pateat.

n

Wl

xmc

G. III.

De peccato veniali

29

if r

& nf

i b

1Otfetety

Malitia peccati veuialis confiderata in. [uis

F tlrifg

fupplicis.

ftryier

enique peccatum veniale eft malum

4 G

a

magnum in fuis, queis tum in hoc

us Vr

orbe, rum in alteró mul&tatur poenis. Quam

e[ cren

fevera caftipatione vindex Numen hoc culpae

toitfion

genus in hoc adhuc mundo punire confue-

ii B a

verit , documento nobis eft Zzleus DEo, £?

u Ador

bouimibus Moyfer; Eccl. 4s. v. 1. ille, inquam,

mj

Moyfes, quocum loquebatur Doiminus . facie ad

UT

faciem , ficut loqui folet bomo ad amicum fuum :

if n D

Exod. 33. v. 11. quem fmilem fecit in. gloría

r in p

Saniorum , glorificavit im con[pedu Regum,

1/127877

Ecclefi, 45. v. 1. & feq. conffituitque DguM Pha-

ftntit. l,

YG0Ui$, EXod. 7. v, 1.

&

cui fimilis propheta

1 J n

52on [urvexit ultra im Jfraél. Deut. 10. v. 10.

tenuen,

kic, inquam, Prizcipum Priuceps €g' Sacer-

do

»tie

?H

m Sacerdos Moyfes, Gregor. Nazianz. orat.

Trig db

morni Y

2:. qui, üt ait Ambrofius lib. r. de Cain &

Abel c, 2i. vi&or paffionum ommium; mec ul-

) femim

i el d

lis feculi captus illecebvis , ceeleflis. puvitate

coacev[ationis ad Dgt fimilitudinem fe pevfetie

qe j

ntefm '.ml-

viviutis ulevtate formaverat ; Hic (obftu-

pe(cite o celi!) ob levem diffidentiam,

j at

hd fs

quam tamen non nifi venialem noxam fuiffe

um v

Auctorum plurimi graviffimique teftantur.

yc

Aug. Tomi 4, q. $j. in lib. Num. Abulenfis q,

f. & I4. in c. 20. Num. Bellarm, Serm., $. de

juft. Dei. Lorinus, Cornelius, Bonfrerius, Ty-

rinus in c, 20, Num. & plures alii citati a Lan-

€icio

i

30

Pavs L. Caput £,

rl6 D]

cicio opufc, 16. c. 7. ni r21. 0b levem ,- inqüam;

m]'lühe

dubitationem & diffidentiam, qua fpercuriens

gäüo

VH

bií vivga filicem Num. 20. v. 11. tefte Aupu-

sl 3UMU

füino Q. 19. in Num. timidus hefirabar, an

D

j

non forfian ob fcelera populi, promiífa

h

divinitus aqua foret neganda? hic prop-

Tereas

M

l

ah ítupet lingua! ab irata Divini-

tatis Majeftate audire debuit tremendum il«

"

p

b L

lud feralis fententie fulmen: Alcende in sun-

tem) [Nebo, & inoreve i monte. Deut. 32. v. 49.

T

n

lVom imtvoduces bos populos im tevram , .quam

dabo éi$. Num, 1o. v. 10« Pidebis quidem zer«

Y

Yamj at üom ingvedievis in eams Deut, 32. v,

)Nl

325

M

$1. fed jusgevis populis tuij. Deur.

j

l

]

j

v. $o. vdtenditque. Moyfes , €9 inevtuus. of

;w

ML Deut 14. v. 4. & $.

Adeo nullam ro-

—

D"f ;

Md

nants juffa ferebant moram.

O fatum

T

T

trifte! hic jam u/u/a abies, quia cecidit cedrus.

D

[

Zach, 11. V. à.

Et quidem cecidit ipfa Nu-

l4

minis excifa manu, in confiniis promiffae

VM f

lw

regionis, oculis-jamjam ufürpans, totoque

Vr,

|

L

k

inentis áfféctu amplexans terram,.....a

41 qh

terram ! /aCle & mielle manautem: . Deut. & v.

h

3

terram tot votis Optáram, tot annis qua«

:

fitam , tot laboribus ac erumnis inventam ;

:'

[4

|

idque ob unicum, heu! unicum tamque

W u

exile placulum.

LpT,

Et cecidit (quod ftupen-

j

dum!) inter plurimá , que füpplicium hoc

U d

Nam, n$

i

aggravabant, rerum adjunéta.

Moyfes iram Nemefis füis precibus mitiga-

Ti t

rer, D£us, nerogaret, vetuit, dicens ei:

V

nequaquam ultra loquavis de bac Ye ad ine: Deut,

DRT,

3:

De . pexccato veriali,

31

Ti

3. v. 26. 'hie ille fpe venize dolorem folaretur,

Ut fetin

immurabile Numen latam mortis fententiam

OT

gu.

jurejurando firmavit: juravit, wf mom fran-

at «

firem Sfordanem; Deut, 4. v. 21. utque vulnus

l pruni

1

exulceraretur, etiam smulus nominabatur,

At

ui ejus loco £erram Sfraeli fovte divifurus e[-

ii i

[

1: non fu ingredievis aluc , fed Sofue, & qui-

Thendun j

dem Jofue Migiffer tuus , ipfe amtvabit pro. te,

min i.

Deut. 1. v, 37. & 38. denique ad augendam

t jlv

muléte acerbitatem ,. cacumeg. Phasge a[cen-

h, gut

dere, &$' oculos ad Occidentemm, $. ad Adquilo-

qudem

nem, /duftrumque & Orientem circumferre Deut.

Dut, j i

3. V. 27. jubetur cum di&to: /«ec eff terra,

acob :

Deut, j

pro qua quravi /Abvabam, dfaac Qg

hu j

vidifli eam oculis tuis, & non traufibis ad illam.

Deut. 34. v. $2.

nullm to«

O graves profecto, qu&

( fium

hoc funus circumfítant, animi plage! o ver-

il i

ba acerbo fenfu pleniffima! viZuH, &9 sgon

tranfibis: uou tu, fed Sofue Miniflev tuus ipfe

i Ne

promiü'æ

intvabit . pvo te.

Ab! zes quefo, indigneris

Domine , fi loquar ad te ,. cum fin pulvis &

; (Qtoqu

Ci$. Gen. 18. v. 27. & 30,

En! fervus hic

pratt

[

Deut & v

tuus, quem ob tenuem adeo culpam tanta

afflipis

ais i

cna, eft ille Moyíss, qu negavit

Je ejfe füium Pbharvaonis ,^ enagis eligens. affligz

jaentutt

um um

cum populo Dzi, quam temporalis peccati ba-

bere qucuzditatem: Hebr. 11. v. 24.

ul arvi-

)d f

olicium ^

pieus vitulum. auveum . combuffity é9 contrivit

u[que ad

ulvevem: |Exod, 32, v. 20. de cujus

Namym

Jpiritu. tu

j

hi

ut fopruagiuta ReGoribus com-

i nl

THUDICOYOS. - Gregor. M. z. part. Pafloral, c. «

, d

ltem Num. 11, v. 17.

Eít ille Moyfes, u.

wl

L

erat

l

323

far: L. Caput L.

i 1 |

erat vir mitiffimus fuper omues 6052:'723, qui

movabantur i2 ievvd, Num. 1a. v. 7. quadra-

M Wmïl

ginta annorum fpatio tres miliiones hormi-

g

J

ü mag

I

num, iafigni patientia fuftinens: qui calutrs

'

[

niis laceffirus, opprobriis irritatus, lapidi-

u

j

bus appetitus, tamen laefam digniratem noa

folum non vindicavit, fed infüper pro rebci-

T

I

j m

libus eo ardore interceffit, ut exclamarit : au?

dimitte eis banc noxam, aut. dele me de libvo, queim

uj

n m

fcvipfifli. Exod. 32. v. 32.

Eft denique ilie

Moyfes ;

uem ipfe tu fervum tuum in ouni

FTTT

J

domo tua

[

ü

]e

liffunum vocaíti, Num. 12. v. 7,

& hic, o Dsus clemens/ Jon. 4. v. 3. hic ta-

v

[

Cue

lis, tantusque Propheta....a Te;

WR ! |

tsj

jus mifericordie non eft numerus, & boni-

n

tatis infinitus eft thefaurus , ob unicam hanc

ä Mf

offenfiunculam nullam veniz gratiam, imo

nec caftigationis prolationem mereatur? ío-

a

LU

line ergo illi non parcas, quitoties a te; ut

aliis parceres, impetravit? memento, qua&-

It

fo, memento Domine maníuetudinis tuc?

4

Ml

At fruftra fum: juravi? Don

£$b

72

üj, t* facli

- prfl

»on penitebit eum. Pf, 109. v. 4.

Fixum eíl;

) d

his infuper habitis, moriendum Moyli, viro

Ej ngæ,

tot miraculis claro, tot virtutibus predito;

; Utngy

1noriendumque ob modicum adeo ngevum ;

tl

l

& quidem in monteNebo; unde triftis, qui

"MM

|

'dolorem exafperaret, profpe&tusinfubjectam

"n

promiffionis terram patebat. Utnempe poíte-

V

ii ex füpplicii magnitudine venialis otten(ze

Aitry

ravitatem metirentur. Heu! miferos ncs; f

ïiduam

baz in viridi ligno, iu avido quid fiet . Lue. 23.

T

Ya

l;

De peceato veniali.

83

lat

w $n Si hec Moyfi, & quidem ob uni«

V Qui

cum, eéumque tam parvum errorem, quid

Lines h

nobis eveniet? nobis? ,.. qui. tot, tam-

$ qiiate

ue maligna, indies accumulamus delicta?

405 aj

Lí

;D

Superi

(exclamat Sanctus. Pafilius Orat,

Bu r

3. de peccato.) cutn videam Moyfen fumutan lum

Rt pro

veri Dz cultorem veniam deprecavi, nec vamen cotis

ioamariti

Jequi $. cum videain buic poff tot, . tamque egre-

ii

:gia fa&la uullam vegiam dari, plane pev[picio,

deniue U

ilam [everitatem celi , quam de[cribit Apofto-

At 1 U

lus ià [ua ad Romanos epiflola, diceus: fi enim

Vum 1. 54

Dominus natuvalibus vatnis not pepercit , times

Y jict

me fevte nec tibi pavcat , idque eo amplius

Te j

ü

time , cum ultori Dso frequens fit; in hoc

g, d o

inündi theatro ejustnodi tragoedias orbi fpe-

nicm Ant

€&andas dare. Fugacem folummodo men-

jtam, img

tis obtutum in obvias Syriee pla

as defige,

eir? o

& muinplex mortis fcena mox

]

umina fe-

riet.

& te U

Hic enim videbis feptuaginta duo

nto, QUi

millia virorum pefte confumptorum ; 2. Reg.

ylinis u

i4. v. 15. ibi quinquaginta millia Bethfamis

5 fl

tarum repentina nece punitorum; 1. Reg. &

Fixundi

v. 19, illic omzes zhefauros domus. Dz1 €9- dos

mus vegie ,- omnem Jeru[alem, 69 omnes for-

Moy[i, n

x at

fey exevcitu$ ,. ipfum Aegern. cum matré ,. wxos

vibus 69 liberis in captivitatem de Sferu[alem inà

lo pv

etrili, V

Babylonem abduci cernes; abftrabique; 4. Regs

24.V.13. & 15, jam vero in hos cadave-

iij

p

rum cumulos, in illas Solymee ruinas, in heec

captivorum agmina fi oculi intendantur; fi

nidls dl

sféo o

tot. viduarum , ac pupillorum lacryme,. &

üfpicari

lam?n.ta attendantur; an non jure fi

*

quis

ul L?**:i

4

34

Pars £. Caput. T.

quis poffet, Hebreos denuo vel vitulos

gt

adoraffe; vel rebelles contza Dominum mur-

DA

inuraíle; aut iterata temeritate pravi(limas

; j

;-'.[) N Fem

leges conculcaffe; vel certe alia quaepiam

ravioris notz facinora perpetraífe , queis

gj

g d

caleites iras adeo exaiperarint. Et en! non

nifi levis fupe:bia Davidis, vana oítentatio

gimum

Ezechie, preceps irreverentia Bethíami-

g

tarum tot calamitatum , tanteque ítragis

q o

—

un cus fons & origo fuit.

Quee tainen pia-

j

cu/a folum- venialia fuiffe Auéctores commu-

s lm

nius autumant. Ita Ambrefius lib. de poenit, c. 9.

j cin

Gregor. M. in 1. Reg. c.4 fub. finem. Theodoretus

h

q.14. Salianus A. M 3324 Num.32. & 33. Sera-

hg

riusin 4. Reg. & 2. Paral. Lancicius Opufc. 16. c. 8.

EE

Wi i

n. 133. & € 12. n. 21o. /7/fi enim Dominus

p

I |

peliilentiam i Jjracl . 1. Paral. 21. v. 14. quia

David jufferat Joabum zumerare populum, ut

Tas i

B. ezb-

V

Civet nuimevum . ejuj. 1. Reg. 24. v. a.

VWM L

Jamitas percuffit ,. eo quod vidiffent. arcam Do-

de RUPT QUH

$

(

müli, i. Reg. 6. v 1$. eamque curiofius in-

Ípexiflent.

"dilata denique fugt ommia, que

UT

il

erant. im domo KRegw , Q9 mom vemanfit quid-

m

lu

quam; 4. Reg. 20.v. 17. €0 quod non nihil exal-

g

tatum . fuiffet cor Ezechig, 2. Paral. 32. v. 26,

Tj fbthm l

Hisque ponis tefle (acro Codice gemini hi

b E*Hua, [

Reges, eorumque fubditi fuerunt caftipati,

d

i

non obítante, quod David alias fuerit vir

If

WT

Jicuadum cor Dgi: 1. Reg. 13. v. 14. & A&or.

"41(1

33. v. 21. Quod zoz fuerit. fimilis. Ezechize de

* m

cuntlig vegibus Juda: 4. Reg. 18. v. 6. &feq.

; MOKI

quod Zefamite obtulevimt. bolocaufla , & im-

1 Q

10la-

De peccato sieniali.

3$

) V i

wmolavevint vi&imas illa ipfa die Domino. 1. Reg,

Üiüm

It rf

6. v. 19. Quis lhic, o DsuM immortalem !

quis juftinze Diving rigorem non admire-

V Qu

tur, X pertimefcat? quis parva etiam noxae

iil qi

malignitatem inde non colligat, & execre-

L Ealm

tur ? Ar dices: tantumne ergo criminis fit,

A olfent

infirmum hominem lubrico pede in leveui

Lt Dethin.

quandoque nevum incurrere, ut propte-

tiqie (rng

rea mox coelum in iras, aér in fulgura, nu.

& Qunen u

bes in tonitrua erumpere debeant ?

Apage

ORSS CO

tot fulmina! leniora Creator fovet fen àj

Aipeni tj

dpfe eniim. cogmo[cit figmentum noftfrum.. Pf. 102.

m Thedonta

v. 14.. JVec Datemus Pontificem , tefte Apoftos

1651 00

lo, qui non poffit compati auffrmitatibus ncffris,

if 16 el

Hebr. 4.v. 15.. Magna füpplicia magna füp-

109//777]

ponunt crimina; minora ejusmodi non me-

rentur.,

r Ui

Enimvero ira íi eft, ergo di-

um w

vinus Judex gravis injuftitie fe reum fecit,

AOT Bgt »

Moyíen, Ezechiam, Davidem, Berhfami-

aram D

ta$, & Ozam ob tenuem culpam tam fe-

xriofius t

vere puniendo,

Ergo iniquus morum is

ompd, (

cenfor fuit; uxorem Loth ob femineam

aj

curiofitatem , duos & quadraginta parvue

yn nb

los ob puerilem petulantiam, re omnium

" 3. ?'.lj

terribilium rerribiliffima, nempe fübira morte

( emut d

afficiendo; dum illa verfa eff iz flatuam falis,

n at

quia ve[pexit pofl [e s Gen.. 19. v, 26. hos vero;

as f

egrefn . duo uvfi ce faizu. laceraverunt ; 4. Rege

" &A.w

2. v. 24, quia klieo illu(erunt.

Ergo in

ji Eu

nova edam lege rieide nimis, injuíteque

orbis Moderator egit, dum Abbatem Moy-

TM

T

T

fen, quem Caffianus .collat. 7. c. a7.fingulas

[

P

TéfH,

:

36

APars J. . Caput £.

T

J

qem, e9 incompavabilem virum appellat ,. ob

r]h

i

gprolatum im. quadam . di[putatione, contra ^dbba-

(j ii

ï

?

tem: Macarium paulo duvius verbulum , tam diro

fjl

confeflim tradidit demoni poffidendum , ut. bu-

sl

|

manas egefliones ovi fuo , ab co impul[us, inge-

u

veret , licet hic lingue. lapfus leve

iaculum

&TR

à

ore fen-

[

non excefferit? tam blafphema pe

i

fa quis foveat? Abfit, ait Huffzeus Vates

l5

!

l

34« v. 1o. abfit ab Omnipotente iuiquitas. . 'eve

b

euim nom coudemnat frufiva. Job. 34. v. 11. &

ii

A

I12.

Potius venialis delicti immanem ma-

H

Qu

litiam ex vindictee hujus rigore metiri dif-

fj

camus,; indeque arguamus, :nagnum Orne

W

nino, & execrandum effe malum oportere

qui

etiam exile peccatum; cum id mifericors ille

tj

€9 clemeus , patiens eg. multee mifevationis Dsus

l

7

AUL

Éxod, 34.v. . in hoc adhuc mundo tam hor-

Qtt$

rendum plectat ; caftigetque,

L

l

II. Quod ipfum magis elucet ex pcnis,

tt

l

J

altero in orbe propterea infligi folitis; ut-

E

j

I

Ph

pote qua& numero plurima ; acerbitate ma-

|

T

n

Ximsa , diuturnitate longiffimee funt. Nam

I,L 'lm'

!

cruciamenra piacularis carceris funt innume-

'W.r

"

ra, & atrociffima; quia plura & feviora

|

v

ii

omnibus

omnibus tormentis Martyrum ,

j A0l f

fuppliciislatronum, omnibus morborum cru-

ciatnibus fimul & collectim . fümptis. Non

r

il )n

jf

mea hec, fed Sanctorum Auguítlini, in Pf.

h

37. Anfelmi, in 1. Cor. 3. & Venerabilis Bedae

mcu

Tom. $. 1.3. expofit, in Lucam, fenrtentia eft; di-

i W ]

centis : purgatorii correttio gravior ef] quam quid«

h

quid uuquam paffi furt latvones,vel Janclà Marty-

ft$,

waäï

&

W,'(L

g D pe:mi'o veriali.

TT

du j

vet, vel gui.

d

QUl Aj

j

uid bomo gravius poteft excogitave,

As f (

Cui adfüpulatur S. Julianus Archiepiícopus

"Toletanus L. . prognoft. c. 1 9. italoquens: gra-

tn üm, 4 üv

li, i

vior eff ivuis purgatorii, quam quidquid bomopote]

W

pati in bac vita. O voces terrore plenas! heu!

ii

1

j

Qre(t

ex mente Patrum ille ignis gravior eft, quam

tf Va

quidquid umquam paffi junt latrones a jüdici-

Lus, Martyres a Tyrannis, s«prorantes a

ipula. T

morbis.

uin imo gravior eft, quam quid-

Mv tl

QOT T

quid bomo potefl pati in bac vita. Et proh!

quantum non poteft pati homo, vitalem re-

t netr d

fpirans auram? Quis noftrum in dipitos mit-

A82Q0R]. (

