falmes , Joan. 1$. v. 6. füccidi, & foras mitti

nj WX

r

jam pridem meritus.

Ego illa ficus mala,

at

Atl

3ola valde, Jerm. 24. v. 3. quaz. Te ad ama-

vitudinem adduxit, Job. 27. v. 2. evomi pri-

guimud

dem digna.

Verum falutari timore & ranti

La æW (

1mali horrore perculfus, priftinum teporem

elim m

p

conítanti fervore compeníabo. "Tu,; qui zg-

zis con[umens e$, BHebr. 12. v. i9. diffolve

v fmms

mentis glaciem, & in me amoris tui flam-

x lre f

b

mas accende, ut deinceps Tibi ferviam eo

ardentius, quo ferius.

atd m

rl

p

Gol

whind

Tepovis effeGtus.

At qd

imus, quem animi remiffio producit,

*5 W

Lpr

effectus eft fanationis difficultas. Nam

Ug

ut quis malo medicamen afferat, opus eft,

D

ut ejus maligniratem agnofcat.

Jam autem

i&l

anima repida non credit fe effe tepidam;

s.

vel faltem egritudinis malitiam nón fat ap-

At

prehendit; cum c«ecitas mentis fit indivi-

lll

o jam

duus «mies teporis , & hujus agniti

L

up-

J

De tepore,

)7

Mu

füpponat fervorem. Verfíatur in fümmis pe-

TT

riculis , & feeuram fe ceníet: mala eft, &

LU

bonam fe putar: zgra eít, nec fentit vim

$ DIf

mali, fanam fe judicat; & hinc de applican-

V5f

dis morbo medelis nunquam cogitat. Cum-

OLT

que quotidiana pieraris exercitia ramen ad-

Jpnt i i

huc, quamvis fegniter peragat, & fubinde

GUCUIT|

aliquid boni, licet male agat, falía virturis

^1.Ile arid

fpecie. illufà - confcientiae miferiam non in-

y Aforgs m

trofpicit: unde fit; ut fibi nec de medicina

il fur u

profpiciat; quod ipfum ejus curationem

ie T at

difficillimam reddit.

2. Praeterea etiamfi ali-

quod malo antidotum adhibeat , tamen ejus

PL

dmore & t

generis eprotus eít, cui ftomachi virio ipíà

eriam medicamenta funt venenum.

Nam

um epoca

Tu, qiite

medirariones, examina, confetliones, facri-

1. dilole

ficia & (ynaxes, facrique feceffus ab ejusmo-

ris 10 fam

modi íine fructu, quia negligenter obeun-

fetvam &

tur ; &fic efficaci(fima pellendi rorporis, & ac-

quirendi fervoris adjumenra a tepido in ani-

m«a difpendium convertuntur. Ipfemet non

raro, licet totus frigeat, in hanc peftem e

függeftu invehirur; alios animat ad praxin

virtutum, quibus ipfe caret, diffuadet vitia,

(fio prodie

d

quibus ipfe fordet;

preícribit remedia,

Similis eftligneo via-

us M

que ipfe nepligit.

, 05*

5

rum indici; qui dum aliis viam monítrat,

m qui

ipfe eidem loco femper affixus heret; eo

If

magis reus , quod viam fervoris calleat, nec

d

rl

tamenineat. Hinc affirmatS. Bernardus epift.

m non til

r

96.ad Abbatem Fontanum, ubi ait: ?2:Uto faciliug

yis ü( yo

id

veperies yultos [ceculaves comverti ad bonum, quam

U agmllü !

5

unmum

:

58

Pars L. Caput. IH

u

pOF, |

um quempiam de. tepidis Religiofis tvanfire in

aeu

(

me/ius. . Longe facilius effe ad frugem conver-

PU

rere hominem mundanum quantumvis fcele-

Va

10 |

ratum , quam defidem Religiofum; eo quod

graviffimi non raro peccatores, folo afpectu

1',3 (( (l

r'uj

;

lj

imaginis Chrifli e cruce penduli, fola mor-

tis memoria, rigore judicii , inferorum s&eter-

MV

n u

!:li?lï*fi31 U

nitate fübito permoti, ferio réfipifcant. Cum

i

1

e contrario ejusmodi ignavus, utpote seter-

nis his veritatibus obiter meditandis jam af-

n i

g,

fuetus, his eeque parum tangatur, ac illi mo-

ribundorum aípectu moventur , qui eisdem

jar at

"

fis RRU

quotidiani affiftunt.

uis ergo neget, hujus

us

morbi fanationem difficillimam effe ? 3. De-

nique ultima huic malo panacea foret fingu-

n (

laris quaedam gratia, cujus victrici impulfü

l .W d

invereratus hic torpor excutiatur.

Verum

Jl

&

torpida mentis fegnities etiam huic re-

moram ponit ;

J Vi

j

cum enim anima langui-

|

da, utpote in externa plerumque eftuía,

&tn

"

|

j

mlgïzn

pre cupiditatum tumultu .ad excitantes Qra-

rl

)

tas animum non advertat, vel eas fur-

TU

jl

)

da aüre pretereat; quid mirum, fi tandem

m

Dzus eam ílimulare definat, & ultricibus

EVTON

tenebris infelicem indormire íinat? Ac-

t

cedit, quod talis etiam bona agendo, male

Vr

agat, ficque continuo peccer; quo fit, ut

| 5 admuk ;

omnem fingulari ejusmodi gratiae viam pre-

1 fs

cludar,

Et licet fubinde mentis cccitatem

f

l vaïgqm

|

cceleftis quidam radius illuftret

; aC animi ge-

lu liquefaciat; tamen momentanei hi fervo-

Mp

H o

res mox iterum evanefcunt ; nec citius pe-

rumes

Wt

f

De tepore,

$$

?flfgloff] m&il

rumque tepor, quam vita deponitur.

O e£

T n

fecium vere funeftum eoque terribiliorem,

QUs "

uo crebriorem! Superi! cui tanta fanatio-

gno(umi t

nis diíficultas peftiferi hujus morbi horro-

t p

rem non incutiat? At non defpero; nant

?U,duji) foläïme;

omnia poffibiia [unt credenti. Marc. 9. v. 23. Q

Dunm

Tisu! cum Lazarum e tumulo jam feetentem

pl (

fufciraveris, tue omnipotenu gratie con(i-

hy UOf at

fus, me quoque redivivo ardore animandum

Xl um

fpero.

Ágnein venitti mzttere i2 terram; nec

XU at m

,aliud vis, zi ut accendatur, Luc. 12. v. 49,

Igitur accende cor meum , ut, quod hacte-

l, us

Do tlj

nus fuerat ílerile fenticetum , deinceps ut

nde? )

myftticusille ru/us avdeat perenni fervoris flam-

t fore m

ma , quin unquam deficiat. Exod, 3. v. 2.

ii impull

II. Alter effeétus eít periculum valde pro-

i Verum

pinquum, labendi in gravem culpam. . Cum

m hyc re

enim ejusmodi anima defectibus affueta vi-

Ya linpu

vat , venialia fine angore committat , de le-

thiferorum gravitate, & moüvis inde ab-

a eful

Yotantes (rt

fterrentibus raro,. & etiam tunc folum oíci-

tanter cogiret; in illa paulatim piaculi mor-

vl eis li

m, i n

talis horror ita imminuitur, ut cum eo con-

fcientia fenfim cicuretur.

Hinc fit, ut dein

( olrict

cum rentationibus etiam impuris fecura lu-

fi) d

dat, inter affenfum & diflenfum temere titu-

agendo; ni

bet,; de admiffa delectatione folum obiter du-

n ql](] 6[) j

bitet, fenfibus nimium periculofa permit-

qig Va p

qtis n

tat, variaque fibi principia formet , vel po-

tius effugia fiugat, ad"excufundas excujarioges

1

Donec tandem

in peccatis. Pfal. 140. v. 4.

"LU

füperveniente vehementiori impulfu in le.

p ais

tha-

n

[

60

Pars L. Caput 11

[

thalem noxam toto nifü preceps agatur. O fi

R

luítrici, aut ftygii carceris fauces apertas cer-

Til

neremus, quot inde voces audituri eflemus;

:'W J

a

hanc verirarem confirmantes, & (uc igna-

via maledicentes. Qui fpernit modica, (seter-

hn

ne Veritatis oraculum eft) paulatim decidet.

sl m[h !

us

Eccli; 19. v. 1. Quis autem protervius hac

nepligit quam tepidus? — Nullus. diu tuzus eff,

j r

(ait Hieronymus ep. ad Fammachum) peviculo

siromen

jn«'oxz'mus.

Quis autem proximior tepido?

NG

Ergo nemo partiter illo vicinior lapfui, eter-

Jeedhm

noque exitio eft.

Documento fit Apoftolo-

Aqie)

rum Princeps Petrus; is poft neglectam in

ao t

horto ordtioaem, fequebarur Chriflum a longe,

w J/

Matth. 26. v. 58. &ancillis immixtus foco af-

T I9

fidebat; quia frigus era£ , Joan. 18. v. 18. ma-

dl

11 d

gis anima ejus quam corpori infeflum.

Verbo: in teporem inciderar.

Et en! an-

T UA

jl

tequam gallus bis cantavit, [rsuM ter nepa-

Y

1

vit.

Infame hoc monftrum vel ipíam Ec-

Jn bon

IQ

J

clefie columnam in ruinam impulit.

ul-

K4

cunque ergo mortiferam divinc Majeftatis

offenfam, & pediffequam orci poenam hor-

. (

re$, excute , ah! excute torporem; fecus

TU

in utramque prono pondere rues.

Audis o

TUl

AR

tepide! (nam veternofo fortius, & repetito

AR

Wl

inclamandum eft) nifi hunc languorem ani-

W

mo expuleris, praeceps in grave péccatum,

X h

& inde in tartarum ibis.

Enimvero cui hoc

R f

fulmen mentis defidiam non excutit, is in

"g

eo jam eít, ut lethalibus noxis quietus in-

A m

O coeli !

dormiat, ac tandem immpriatur.

IT

di

1l

-« De tepore.

! 6 l

"st (

fi tepor vel ipfas cedros flernit; . mihi abieti

A Q

lr

quid fiet? Heu! diffrpata funt offa mea [ecus ia-

n

fernum , Pfal. 140. v. 7. ad cujus fauces exe-

[Uæ n

cranda hac pettis me perduxir.

Sed re/pice

Wa MW, (tt

12 me Domine DEUs meus, & pratia rua torpen-

hn Vij ii

tem excita, e unquam oldoriniam im morte.

pfolemu h

Pfal.

12. V. 4«

lt di tj

III. Tertius denique effectus, qui ex hac

utbnm) pa,(g

malorum fentina profluit , eít dl(cumen obe-

ünir renidi

unda mortis parum piie. Mors e(t echo vitae..

T lzpfuw, ts

Miraculum proin foret, fi fervide moreretur

rohtApr

ille, qui tepide vixit. Cum ralisnullo coeli de-

f I neonin

fiderio teneatür, nec nifi terrena fapiat, ab his

M d

avelli per lethum horret, cujus vel mentio-

itus od

nem ingetlifle, eum contriflaffe eft. Et licet,

1.v 16 06

de müann apone admohitus, viresdeficere ad-

1 infellom

vertat ; ramen fe j jam nunc fatls conceffüurum

Bren! an

minime putat.

1mo pauculis non raro ante

V CC neoe

obirum horis temeraria fpe de multa fibi ca-

ipm hc

nitie adhuc blanditur.

Et hinc refidua fu-

lt

gientis vitze romenta non procurande bonze

morti, fed recuperande fanitati prepoftere

? Ma]eüau

penam ht*

impendir.

Cum amor füi, cuticula' com-

moda, íenfuum oblectamenta unicum ejus

rm; f

s MUU

ftudium fuerint; morbi moleftias ea impa-

,v repenm

tientia perfert; qua majori nec Brafilus pof-

auorem

fet, qui de Chritti doloribus nil unquam

audivit.

,e eccalumä

Rebe!les animi motiones, utpote

veo at

nunquam füb jugum miffe, liberiori tunc

yali 5 L

ac unquam alias tyrannide dominantur. Mens

ejus, commoris humoribus, ramultuans Eu-

qul g

1 chl.

ripus eít; adeo omnia dlfphcenr &i incom-

mo-

|

62

Pars £L Capuf Zf.

ä

L'x

fit ui[igs

"

modant, ofïenduni, & turbant. Sacerdo.

V;

j

j

jqi)

tem, pios affectus preeuntem, ob defectum

E

*

T

previi hac in re exercitii; vel non affequi-

gi m

tur, vel ob mentis intemperiem, ac dolo-

ramum d

rum vehementiam ad eorum fenfum non ar-

tendit; vel pro inveterata confüetudine ira

x

n u

0nA

fegniter eosdem elicit, ur merito dubites;

d

i

an eorum vel unicus falur

2

aris fit, & füper-

Áum hocïn

ni ordinis celíitatem attingat.

Horror eft

t 1

videre, quam. fripide, quam (ine ullo de-

s nlfcts Q

votionis fenfu fàcris myíteriis, ac ultimis

at tequn

religionibus (nifi ramen illis in paenam te-

«

af m

poris fraftrerur) animam procuret

Con-

RTD

fcientiam expiar, ut nunquam languidius.

à; ia fi

Agnum Dzi, qui ramen leonem mox induet

n T.

& judicem, ita cordis hofpitio excipit, ur

j r

inertius nec harericus pofiet.

Sacro Oleo

"t (ttny f

ita inungitur, ut vel delirus nefciat, quid

aoatur: vel dormitans non attendat: vel de-

(2 Ti

PA

fes non curert.

J

& Dd

Et tamen pr&cipua hac (à-

ifz;is DI

lutis remedia fünt,' & quidem ultimo appli-

TE

carà, qua proin nunquam majori cum fer-

t

1

D

vore ac in hoc rerum articulo üfurpari dece-

Wij

ret. Demum agoni & aternirati propinquat

10 ImeO]

5 t x

totus ad celeftia ftupidus, confcientice (timulis

turbatus, prareritorum dolore, futurorum

t

metu fumme anxius; donec randem poít

t d

m

mortem parum religiofam , quc adítanres

jure folicitos habet, terribili judicio fiftatur,

j 1

wpm [

inde fi non in orcum, fal

tem in purgán-

tes fammas precipitandus; ubi innumeri

mf D lr

€eum; atroces ac diuturnicruciatus manent.

Vay

Et

M

|

j

De tepove.

65

-

" r

Et hi funt triítes effectus dereftandi langu&-

ULICAM

ris, ad quos fi omnis tibi fenfus occaluit,

v nona[[m

time , ne id ferpentis jam gangranse indi-

TR g (j

cium fit, proximi interitus prenuncium. O

ferventium animarum amator DEus! agno-

Htf m

UUR

fco feedam malipnitatem & horrendos effe-

étus teporis.

J dl

Cohorreo totus profpeéctans

horribilia periculorum precipitia, in qua

I ) & fupe[.

]

funeftum hoc mon(trum me adduxit,

Ah!

Torrr d

l

ea fegnitie tibi, o Rex Regum!fervivi, quam

liïne ulo d

5; & lm

nec ruíticus in fervo ruliffet.

Ea inertia

orando tecum epi, qua focio colloqui pu-

I poog t

duiffet.

Immenío amori, quo me in Eu-

Xüret (m.

chariftia complecteris, non nifi gelu repen-

1 ldu

di; licec Tu redamanti ingentes gratias

OX od

fponderes. TT'eipíe, quamvis dominanrium

ercpit üt

Dominator, & neminis indigus fis, mihi ta-

Sicro Oleo

men continuo fervis, me confervando, in

, qui

aciones meas influendo , neceffaria mini-

: velde-

ftrando, & martris inflar finu fovendo; id-

QUi hec (

que facis amore infinito, fempiterno", gra-

timo pl

tuito; & ego .. . (vah! frigus ultoribus ro-

r um R

gis dignum ) in tuo fervitio tepens langueo ;

orpari d-

& eo ipfo tempore langueo, quo laboribus

ropinqu

vanis, amore rerum creatarum,; ob nihil

nriellimii

vires confümo. At penitet! ... Stat, re-

, furroni

fiduos vitz dies fancto ardori impendere.

m p

Vos celorum Principes, qui veftrum illud

ye adfune

trifägion irrequieta voce &trernum concini-

jcio at

tis, feraphico alarum motu mutui amoris

E

ammas in me fuccendite, ut pofthac cor

bi ln

meum lam

is ipgne

pas fit, perperuo fervor

. IH

g

anjmata.

]

64

Pars A. Caput II.

T l rEfHCdla ]

&. III.

De fignis , $9 vemediis teporis.

d

yoris 9

"t vero ne fors vane tibi blandiaris, ha-

étenus dicta nihil ad te pertinere; cum

yabkt d

[ ,Niü i)) ]

t'epidum te efe minime credas, breviter

modo & obiter hoc tibi monítrum delinea-

;;ïj.'almi |

s d

bo.

Eft ergo tepor animi fpecies quaedam,

&infelix partus capitalis illius vitii, acedia

» 6(('/!'1[")1 ii

di&ti.

Nam , ;ut docet S. 'Thomas 2z. 2.

D

p

RU

ul

[

35. a. 1. C. acedia imfovtat quoddam tediuin be-

i '[ine lii

ue operandi , s eff tovpor seutis bona. neghizen-

!is, inducens quaudam triflitiam , que ita gra-

ii d

Tent df

vat, &9 deprimit bominis animum , ut mubil

boni ei ageve libeat. Ut ipfi omnia exerci-

ss

a(

j

j

(

tia fpiritus & virtutis quafi cruda & infipida

H

[

videantur, atque in grave faftidium conver-

tantur.

Quis áutem . teporem ,

juratum

i

illum omnis fanétimonize hoftem , 1n hac ta-

OF(I,

bella depiétum non videat; horreatque ?

im, N

quis fuüis eum coloribus expreflum non di(-

^

cernat? Eít enim is ex fententia $. S. Pa-

rj

1

trum vehemens quidam lethargus, quo op-

Ti ;

reffa anima, & in perfectionis femita pipre

ETU

confidens, tota languet, rtabeícit, torpet.

| ltl qg

Eft febris hectica fpiritum lenra tabe fenfim

( pmiï

depafcens , eumque ad omnes pietatis exer-

| ini

citationes enervem reddens.

Eft aér mor-

aT

IN

bidus, creans fatalem . caleftium . naufeam,

j mqm[e)

& fpuriam terreftrium famem. Ab hoc ergo

uf

tam peítilenti morbo ur te velliberes, vel

1lqu

itmmunem ferves , 1. figna, quibus dignofca-

Qd

tur?

J

De tepore.

6$

tur: 2.

remedia , quibus fugetur, füppedi.-

i Ilþoyifl

tabo.

I. Signa, quibus dignofcatur, enumerar

j ld

S. Bernardus Serm. ad Fratres,

t i :

dum tepidos

ira defcribit: 9f

iuvenive im cla

uflris bomines

T lr

pufilamines 6 vemiffos ,

OTRUR d

defivientes fub. onere,

.

virga €9 calcavibus iudqentes ob pigritiam

?

U0

DiCis uade

vuin brevis €g vava collc&lio qg

compuntlio fpiri«

I5 ii 4l

fus; quorum animalis qg

Jen[ualis cogitatio, im-

lia 1 il

anodefta & fcandalofa comver[atio ;

quorum obe-

ml

dientia fine devotione ,

Jirmo fine circuin[betfione,

T i

oratio fine debita atteutioue, le&io fine fui con-

a n

Jideratione; quos vix gelenue metus iabilet, vix

UE

frenat vatio, vix difciplina co&rcet. . Hiec Ab-

OR0n)d eterc

bas mellifluus.

Clariores adhuc notas affio-

( dl

nat Caffianus Collatione 22. cum ait, zepidos re«

Jl conver

!

ligiofos facile laborare & alio loci, im quo ba-

) Juritüt

bitant y faflidire cubiculum , coufvatres a[pernari,

, inhacté

Anevtes effe ad operandum ,. fréquester vagos effé

:

yorretque

extra domum , negle&um verum

Ü

ivirualium zon

um non d

apprebendere , neque curaves. fenfualitates fe&ari,

//

x $59

ad externa facile effundi, impevtinentibus 776g0»

EUS) quovop

Ts occupavi, confabulationibus otiofis effe. ad-

femit pit

diclos , monitiomes egve Jufcipere ,^ & contra

(dt, ton:

eas in malo magis olfirmavi: impatientes effe

difcipline , patriam $$ cognatos inordinate ama.-

tbeftt

jenuns

ve, familiavitatibus. periculofis mifceri.

His

confideratis , eequus in teipfüm ac ferius

Eft 8 m

"

arbiter inquire, an in aliquo preedictorum

r ho

reum te confcientia arguat? Precipue vero

inveftiga, 1. qua atrentione meditationi vae

|jber "

T d

e€es, caleíti viétima lites, aut ejus litationi

p

21e

66

Pavs L. Caput I[.

PT

affiftas? 'Quo rigore tua dicta & facta quoti«

die gemino examine tum generali tum parti-

qude «

gl I

culari difcutias? Quo ardore vocales confue-

t l Cüul

tas preces, preceipue Sacerdotales, perfol-

vas , fàcra exomologefi mentem expies, fy-

x l& qu]

m g

naxique reficias? Has enim pietatis actiones

fi obiter tantum & negligenter obeas, argu-

TRUE

mentum minime dubium erit; ad illorum te

g. (utt

claffem pertinere, quos Dzus jamjam zzczpit

yadit, p

bt cul

evomere ex ore [uo. Apoc. 3. v. 16..2. Perquire,

an non etiam tibi familiaria fint laxa queedam

i

tepidorum axiomara , quibus ii fynrerefis fti-

Miovtuo

mulos fopire conantur? qualia fünt: 707

RTT

licet aliis, cur nom & mibi.

um aumplius 2yvo;

s ts

Concedendum aliquid uvente.

Ultronea fui ve-

tdmigin

xatio mocet valetudini.

Praflat cum multis er-

i

rare , quam folum fapere. . aflituti [authumonia

W'Es, detti

eff pia [peculatio.

Proprie fortune fuus quisque

At

o vitu coleudi funt illi, qui no-

! ARU

at faber ; binc aulic

" bis prode[je po[Junt ,

vel obeffe ; borum affeclionem

[ s (

eblauditus ft fuevis, ve.

liquis elato fupercilto in[ultes,

od

licet. Quis

que feipfum curet, quia non eff, qui curat ;

Aptni

2deo vitan

da jedulo, €9 dextre in alios conjicienda

l

tl

illa fuut munia, que commodiori vite , altiorive

[ "ütiti

gradui olflaculo furt. x quae alia his fimilia mu-

n

tuata ab Epicuro apophtegmata fünt. Enim-

i

|

N

vero ex tepentium te numero effe, quicunque

I

italoqueris, /oquela tua manifeftum te fucit ;

^ i

Matth, 26. v. 73. cum hec ethica prudentiam

UT !

carnis fapiat, non fpiritum. 3. Denique indaga;

Tl t

an non otium, prolixior fomnus , cuticule

Vb

amor, aut nimia commodorum cura; an non^

lnhp

ino-

"n ün

*.

l

De tepove,

67

d f qi

TR um p

inordinata efculentorum. & poculentorum,,

Gdb

variarumque recreationum appetentia , alia«

Utl x

que paria his monftra in tuo corde ftabulen-

tur? lra fi eft, ne dubita; quia tepidus es,.

1180 l

pitti d

Apoc. 3. v. 16. quia magnus ille jacens in terra

it Ob a

&grotus es, qui magno páriter medico in«

t dl

diget, a quo íalutaria ei remedia prefcri-

bantur. Quorum primaria funr fervens ma--

Fj iaj

Á a D

ne meditatio, pia quotidie ledio,

brevis quo-

vis mienfe collectio.

Dixi:

vimavia; füa

t gnecia

enim efficacia minime carent

á

il

uentia,nem-

pe fagerelaxos, converfari cum fervidis, ama«.

5

idia i n

r gl

re cubiculum, loqui religiofa, caftigare cor-

pus; crebrius vifitare Numen Eucharifticum,

[

7)

"m

Af DA £

i

ad horologii pulfüm, uti & alias certos elice-

re virtutum actus, His nihilominus prater-

iif

mifhis, de tribus folum prioribus tanquam-

4jus uf

de pracipuis hic agere eftanimus. Nam

j il g

Il. Sicut inter pr&cipuas perniciofiffimni -

if

teporis caufas cenfetur effe neplectus ora-

vtl

tionis feu medirationis quotidianz; ita inter

jf g

prima preftantiffimaque, pellendi hoc.ma-

jor i

lum, antidota'eft conftans & indefeffum hu-

j m

jus exercirationis ftudium. Cum fine illa:

hia

&que parum fervor fpiritus, quam fine ali«:

n E*

mentis vita corporis confervari queat, Aue:

f gt

guílini Serm. 112. de témpore. hzc compara-

ifun tj

tio efl dicentis: /icut ex cavgalibus efcis ali-

4 ondetté

TMY cdYO, ia ex [piritu ovatiomis & alloguio.

fl u [

Dzi zuzerior bomo nutritur , €y pa[citur.

ua-

$) qu

fimilitudine aperte indicat S. Doctor, queme-

yart

j

admodum corpori (uftentando, pane quo-.

li

2

tidia-

68

Pavs L. Caput If

gt

tidiano nihii fit conducentius; ita mentis

|

epnh

ardori fovendo, nil magis proficuum effe

T du

aíffiduo meditationis exercitio.

uin imo

gj

ut fümmam ejus vim clarius nobis ob ocu-

; li

los poneret Hypponenfis Prafül, Loc. cit.

i præpzm

mox fübdit: gec quicquam aliud efl, quod vi-

g

vere faciat amimam vationalem , quam cum

m

anmitt

Dzo per oratiomis fludium jugiter comverfari.

n

:

ii

uibus verbis inevitabilem ejus neceffitatem

fediqo i

lüculenter demonftrat. Namni hoc ipfo, quod

t o d

ipfo tefte nil aliud fit, quod animam vivere fa-

k

ciat, fequitur, folam orationem effe id, per

rv

uod ea vivit. Id quod, propria experien-

tia doctum fe effe, regius Vates teítatur; di-

hurs de

er? Ài t

cens: aruit cor mewmn, quia oblitus fieni. come-

guna

deve panem meum. Pfal. 101. v. g. En! quam-

vte nb

primum ac ifto

nutrimento caruit , continuo

animus aruüit,. Nempe quod nervi funt cor-

äm&.Ri:

s

P

ori, fanguis animali, aurum potabile cor-

LT

di, id o anima! mediratio eft tibi; ita qui-

J

dem, ut f7;e illa (aferente id Auguftino Tra&.

tl

t p

in Joan. c. z1.) ompis via ad vitam [piritualem

occlufa. fit.

Huic effato ipfa quoque ratio

ET

Nam ut animi fervor indemnis

EDor

füffragatur.

fervetur, neceífe eft , ut inrellectus verita-

T

voluntas

tes eternas identidem rimetur;

ä»!hlbem;

vero ad eas in praxin deducendas per

etuo

bt t

;

-

animetur; id autem fieri nequit, ni

per

REU

eam, qua mebte peragitur, orationem;

ET

que propterea a S. Ambrofio Serm. 7. in

ET

P&l. t18. anime moffre vitalis. fa'flautia. ap-

:s,'vin'nib,

pellatur.

Inde pátet, quam preeftans ea,

quam-

Wt (

1

D tepore.

69

UE

quamque neceffarium pellendo tepori adju-

dosmqn

mentum fit.

Vide igitur, an quotidie medi-

M Q

teris 27/egre quoad tempus: veverenter quoad

lU tol bt

fitum: fervezter quoad applicationem, ut vo-

Preíl, x à

cant. Infüper indaga, an debiram huic ex-

ïllW/ (p ] W [/

ercitio prparationem pramittas, eoque fi-

M Mn []

nito illius fucceffum breviter examines ? Num

r tj

conce

rum in eo propofitum interdiu reno-

st

ves,

[

atisque horis illius tefferam repetas?

!nc i qui

Si te aliquo in punéto deprehendas defecifle,

dmmvverelt

Carterum uberiorem

errata mox corrige.

vndei pt

hac de re inílitutionem invenies parte 2.

qprà d

Cap. 2. $. 3-

2. Preterea inquire, an füuum

ies la

quovis die quadrantem piz lectioni confe-

cres? An non etiam tu ex illorum numero

liurfm n

, n qun-

fis, qui oculos babent, G9 nonm videzt ; Pfal. 113.v.

TO

f.id eft (uti hec Pfalmi verba exponit Victo-

vj fünt COf

rinus a S. Ricbardo de fomno Nabuchodo-

nofor) qui iis non utuntur ad evolvendos

ottbile cyr

ibi; u qU

tractatus pios. Quorum neglectio ficut te-

yyltinoTré

poris peítilens fcaturigo eft; ita e contrario

eorum diligens tractatio, torpori fugando,

i fpifituah;

potens remedium eft. Nam volumina Afce-

aoqe t

vor indent

tarum ex mente Patrum funt conífcientiae

morumque fpecula, que corrigendas animae

Jedusit

labes exhibent: fünt fubmiffze e caelis literae,

"r VO)W

digito Drzr confcripte , que íalutis monita

Vs p

3

i

j

continent: fünt in hoc mundi equore phari

ES

ui[ ) m

amice, que latentes fcopulos & fcyllas fi-

i omione[ü,r

do lumine deregunt.

Denique funt moni-

$um 1

tores, vitia libere carpentes: Medici, phar-

ffhu

TA

maca dextre aptantes: Archiftrategi nos ar-

Præ[hns

3

mis

quim

'

yio)

Part:I. Caput II

[

/

H

inj

misþ folicite munientes. Verbo: piohoéexer-

Üj

1

dt

vj

eitio tentatis fortitudo, tepidis fervor, ju-

ftis profectus, fervidis conftantia communi-

n W [ïg

ii ub

catur; precipue vero meditandi praxis mire

juvatur, ac promovetur. .Quis ergo neget,

A du

g uml

fanando teporis malo, excellens id antidorum

effe? Et tale cum fit, quis eo uti pigretur?

(.

i 1,ä€ im'

Precipue cum Paulus Timorheum expreffe

u u

moneat: a£eude le&liogis "Tkm. 1. v. 4. & Hie-

TM

ronymus ad Celantiam fcribat : wumuwmn, il/ud

p t

qedis M:

zbi pre omuibus pradicoy €g veperos illud ire-

vumque moneo, ut animum tuumn facve lecfionis

ndvis d

s hbt

Jüudio affidue occupes ; maximum egim ad omucin

juftitie perfettionem medium efl... Optatum au-

Qigr

P

tem ut inde referas fructum , perpende fe-

fpmiba

j

dulo, quales & quomodo perlegas libros.

t

^

Ml

( Mi

qhy,

Nam non quivis, cuivis, ad quodvis pro-

poíitum femper idoneus & conveniens eft.

Illi

Singulari proin delectu hic opus erit.

Por

pre aliis fünt eligendi, qui prafenti, qua

zl

j af

potiffimum laboras; necef(litati curanda , ap-

iil

tiores funt: qui plus habent unctionis quam

Hens n']lï

eruditionis ; id eft, qui non ram intellectum

115 il

dele&ent, & ingenium paítant;s quam af

|

t

fectum inflammenu,

& moveant volunta-

l

tinign

tem.

ui appetituum coércitionem per:

T HIW ]

fuadeant, vitiorum odium ac virtutum amo-

rem inftillent,

uT

Nam (ut monet Bernardus

| &i

in fpeculo Monach.) qui ad legendum accedit, uon

LI

tam querat, oportet [cieutiam. quam . faporem.,

| bt

Rarionem aíliguat $. Hieronymus Epift, sd

ET

Celent, dicens: f/uis ezim legendi pia €$. [acva,

£0X

L

"J

De tepore.

71

erbp:piohocug

yn ef? fcive , fed ageve: uon loqui, fed proficere ;

Es f

nibi] enim prodefl , agenda. didiciffe . fi qua di-

1

Mlttü

dieimus , non agmus , €? Dsus (Auguftino te-

nnandi Dritie

fte Epift. 143. ad Demetr. Virg.) Jegem fuam non

Ub h n

olum vult [civi, [ed etiam adimplevi. Unde

&O5 I antts

bene concludit Thomas a Kempis L. r. c.

S60 U p

$. n. 1. de imit. Chrifti fic fcribens: potzus ergo

M ttm trd

debemus. queveve. utiltatem in [cripturis quam

ET

Jfubtilitatem. Quare mihi non admodum pro-

ht: um

bantur adveríaria, feu vulgo notata, qua

pniy dida

ex lectis Afcetarum libris, tempore iisdem

n nelis

evolvendis deftinato, excerpuntur. Id enim

d tj

plus habet de litera quam de fpiritu, red-

- ptna

dirque lectionem potius fcholaíticam quam

fpiritualem.

pepeuce f

Lege , ut fias fanctior, non ut

nb Dons

oétior. Nam (ut appofite notat Hugo Vi-

&orinus Lib. 3. de clauff, animz c. 12.) Pile-

quodtis pro

nveniens el

fopho Chriffiauo le&io delet e[fe exbortatio, nom

evuditio.

usenr, ]i

Porro ad legendi modum quod

a, q

attinet, huic actioni vacandum erit a7/e7fe;

qurandz ?

veligiofe, conftauter.

Qualis quantaque atten-

Klionls qut

tio eandem animare oporteat, declarat Au-

m intells

guítinus epift. 145. ad Virg. Demetr. dicens:

optime uteris le&ione divina, fl eam tibi adbi-

n qum L

'eant vat

Jeas [peculi vice, ut ib auima velut ad imaginem

um ve[piciat , €g vel feda.queque corvigat , ve

3rionem f

Id autem ut fiat, illud

jrtotum 4f

pztlc-þra plus ornet.

ipfum quod a Dzo Joanni, etia

m tibi dictum

yr Dent

lm at

exiftima: nempe accipe librum, & devora il-

lum, Apoc. 10. v. 9. atque in vifcera tua de-

u i

mitte. Hoc autem ut rite prafítes, auctore

vmmus p

o requi-

Gregorio Magno in Apoc. e. 10. du

4

run-

ij '"f

72

Pavs L. Caput I7.

7u

u

runtur, r. ? confidevate legas, 2.ut lea bi

; Dd

aptes.

Imprimis ergo ejusmodi volumina

j

H]M(

non feftinanter & curfim, inítar canis Ni-

Jum lambentis, fünt percurrenda; fed expen-

m n ul

jlb I,'.Of

denda fünt cum magna mentis confideratio-

J

ne, & cum aliqua fübin interpofira quiete,

4

r ftod

1

galiinas bibentes imitando, ut diving mo-

j

tioni locus detur.

Dein. documenta inde

Lm f0

àspi

haufta infüper nobis applicanda, no(trosque

in ufus derivanda erunt, practica inter le-

zi |

endum, lectisque coníenranea concipiendo

um W

propofita, eaque ordinando nunc ad hos

d tunpt

vel illos virrutum aétus exercendos: modo

ab

pl

ad hos vel illos defg£tus emendandos; aut

ad officia noftra & munia perfectius obe.

$d n

unda.

Scrurare jam, quemodo circa ifta

m

te habeas? Examina, num tua lectio more

"]

Jf

Jenis pluvie íenfügm humec&dando mentem

.L

b f

focurdet? vel an.non potius rorrentis in.

ad, d

fiar flerili ftrepitu memoriam folum inun-

m w

det? An cum matura quadam perceptee rei

tht ff

difcuffione te identidem reflectas, quomodo

niale impg

data ibi monita fint. executioni mandanda?

QU m

In fümma: perpende, an non etiam tu fi-

n

mili: fis viro confideranti vultum nativitatis fue

TY

i2 [peculo, qui, poftquam confideravit fe, aliit,

pl d.

&? Jlarin omnium o//tus , manet, qualis fuit.

:

Jac. 1. v. 3«

Saltem cave, ne talis modo

fis, dum hec legis.

n p

ua vero corporis

Af

modeítia & mentis pietate exercitatio haec

obeunda fit; ur re/;giofé peragatur, iterum

LT

lïg:aao Í

Demetr,

docet Augu&inus epift. 143. ad Virg.

dum

v Q

7!

De tepere.

75

M h l

ISntd vj

dum ait: zta feripturas fantfas legey ut fémper

aeniuevis , Drilla verba effe. . Sunt enim quafi

) r n

! ..'

liteve de patvia noftra mobis [ubmif[z. Serm, $.

T i

8d Fratres in eremo.

uin imo teíle S; Am-

VIIIS COR

brofio Lib. 1. Offic. 2o. ipfum Chriflum uobis

r u

loquentem audunus , cum divina legimus ovacula,

» U dne n

Hinc fitu modeíto, levatoque in coelos ani-

dhrumcng

mo huic negotio vacandum erit; variique

Id nitog

affectus pii fanctaque defideria ei identidem

prida i?

immifcenda. Denique, cozf/ans fit hoc exer-

IX od

citium, oportet tum quoad modum , tum

0 QX (

i

d

lu

quoad zempus.

Inprimis cavendum, ne in-

ercds: d

ftar apis ab uno volumine aut voluminis fo-

Dencandos; d

]io ad aliud defültoria levitate tranfiliamus,

perfedis o

Sed unus idemque liber ab initio ad cal.

nodo airct il

cem ufque conítanter evolvendus erit. Se-

x lo mote

cus plus diftractionis quam uriliratis inde

ndo mentet

hauriemus.

Faftidientis enim ftomachi in-

: Orrentis

dicium efít, air Seneca, multa & varia de-

folum ii

guftare.

Dein certum emporis fpatium,

perepte

uod huic functioni ftata lege nulla non die

ts n

acrofancte impendas, cogitato defiona. Ean-

y mandati

dem mox meditationi fübjunxiffe, conful.

yn etum ?

tiffimum erit. ( )uadrantem vero eidem im-

qontutt

m

W

NH

*l

pendiffe adeo nimium. non efl, ut Hiero-

lt f

nymo epift. ad Paulam porius nimis parum

vt (

videatur, utpote qui fummam hac in re af-

fiduitatem petit; cum cupiat, u£ zezenti Co-

ne ts 1

dicem f[omnus obvepat, &2 cademtem faciem pa-

w a^

gia fanda fuítipio , quamvis hec verba

xerdt

cum grano falis fint intelligenda, cum

408tULy i

[:)

ex ejus mente viran

q

«dlis hic alius quoque

M^

Es

co-

74

Pars £. Caput 11.

T

"U

)

fcopulus occurrat, videlicet ut legendi avi-

j

/a[Uum

dirate abrepti, nom equo prolixius eidem

(

i

inhgereamus; ne (cilicet fatietas faftidium pa-

Md

riat.

Hinc idem S. Doctor ep. ad Euftoch.

9 p

monet, ut //t le&io temperata, cui fiuem con-

um d

mumq

|fülium , mon laffitudo imponat. — lraque deter-

ii at

mnina, quam attente , religiofe , conftanter,

g

quamdiu & qua hora facre huic occupa-

tionl deinceps vacare ftatuas, utpote quae

; um

s t

apüiffimum — fugando

languori remedium

ett.

Cum SS. Patres illam orationi equi-

xins tor

ii

parent; concioni prehabeant, cibum anime,

lumen & vitam nominent; eamque nobis

geato Durt

S. Patriarcha Ignatius velut rem maximi mo-

W d

fipeis d

menti fümmo verborum pondere commen-

der, inculcetque.

3. Denique cum brevis

xdumity

Bu

quoliber meníe animi colle&tio ex mente

Aícetarum ac experientia tefte fit optimum

La

profligandi teporis, & acquirendi fervoris

)gy

fuübfhidium, animo conftirue, an & quo die

:J

hoc tam fàlubri adjumento uti decernas?

QU

Geminas horas (nam plures non peto; unam

fcilicer pro confüeta alias matütina medira-

tione; alteram vero partim pro inftituendo

NT

ii

pridieexamine ftatus, partim pro obeunda

hu

alrero die accommoda coníideratione) duas,

j

M

üll)us !

inquam, has horulas , reliquis negotiis fub-

I

tractas ,. Dzus meliori eorundem fucceftu,

aliisque coeleftibus beneficiis cerro & abunde

compenfabit, Ne igitur te pigeat, paucula

hec momenta animz , eternitati, Deo con-

OS COF*

fcg:yare ; qui rot dies, menfes & ann

pori,

Ji

D

. De tepore.

7$

N lgtl

pori, nugis & otio. tam prodige impendis.

M rl

Plura hic argumenta, quibus id perfuadeam,

Ti a

hujusque receflus medicam . vim.. demon-

UETES

ftrem, referre fuperfedeo; cum banc ma-

LUTUTN

teriam. parte 2. cap.6. feparatim traétem.

a

V. [

Plurimum quidem adhuc in rem conferret,

OUfb ls

& ad exterminandum languorem condu-

1 Dj Q

ceret generofa fui & fpontanea corporis ca-

15 U0f q

flipaio; cum hoc genus armorum mira

BUX feedi

virtute pollear, ad fugandum hujus zpri-

D du g

tudinis faurorem orcum.

Véerum cum ne-

t dionaim

gotium mihi cum repido fit, cui fola horum

; t

meutio horrorem creat, ab eorum tracta-

Guf

tione prudens abftineo.

Correrum relara

Ydere comm

fuperius documenta, qui in ufum redegerit,

pe com orev

