fe David factus eff ficut mélycorax i2 domicilio:

" aiplou

Jécut pajfer folitavius ia teo: & fünilis Pellica-

sf ii

70; 9e gempe in externa. effafüs. avefceret. ficut

um in o

Jemwn. Pfal 1o1. v. 7. & feq.. Ipíe Chriftus

um dt):

fuos difcipulos, ab hominum -frequentia ab-

:'.enshquatizaris

fira&tos ( narrante Marco c. 6, v. 31.) i2 defer-

£um locum abduxit, ut eos taciturnam mentis

riroet, r

eremum amare doceret. Quin imo ipfe Dz-

lo p

amiuvt, n

us fervo fuo Moyfi non ni(i filenti, & a po-

Tmüm dul

puii focietate disjun&to: non nifi in caligine

tttem cur bne

nulis , aut in tabernaculo federis fua fenfa come

municavit, Exod. 19. v. 9;

Non citius info-

st "mf t

"

nuit vox Dilecti in auribus Sponfz, quam il-

rtit t t

Af

m

la tacens latuit velut co/unba im foraminibus

Jetre, in cavernasnaeevig. Cánt. a. v. 14.

Nec

AU

j

n

rälubc!

prius ommipotens forimo. INumimis de calis a ve-

À gt

WH mf

j

galbus [edibus venit, quam cum quietum filen-

1000

fun contmnevent omuia. Sap. 18. v. 14.

(æo

J st

erudiremur, taciturnitatem ac folitudinem

»MH

IN

gemipas effe alas, quarum remigio ad fan-

( i

&itudinis culmen. evolandum fit: duos effe

RUTCTM

car.xales, per quos bonoram omnium fons fü-

H t

as1n nos gratias derivare confuevit, Verbo:

Nl

absque cuítodia linguz ac cubiculi nullam

fïx fü

Ril v

fore.collectionem animi: hac aurem deficien-

j

(

"

tLILim)qw i

te, etiam defanGimonia delperandum effe;

NV i

T

j

E

cuim

LU H

h

M

lj

[

be colle&lione (mimli.

285

j

tll Gu

Ij

l, M

cüm fine hac cum Divino Spiritu nulla poffit

[

e(fe communicatio animz, nulla hujus pro-

ln am

reffio in virtute, fecundum illud facrz pagi-

n effatum: r vevbofus muuquam juflzficavi-

alüm

fur, Job. 11. v. z. id eft, ut exponit Grego-

hn |

E

it i

rius Magnus Lib. 1o moral. c. z., fanctitatem

;

l

tjir Mu

nunquam adipifcetur. Contra vero; qui la-

!

ts arint

biis frzpum injicit, is verbo non offendit;

2 verbo 1on offendit (B. Jacobi c. 3.

i N

qui autem [

v. 2. oraculum eft ) Dic perfelus eff vir.. Adco

m r

TET

potens loquacitatis moderatio, & quz prio-

ris foror eít, folitaria fecum habitatio acqui-

Nj at

rendz perfectionis remedium fünt. Ut pro-

'Quir. i gt

in mirum fit, nos virtutes has velut afperas

iiden u)

hii

"

nimium & incultas adeo fugere , & averfàri,

inalps

Ti

faenboom

Et trandem cur bene valentibus nobis adeo

grave accidat," quod tamen &grotis aliquan-

V d infp-

do volupe erit? tunc enim ingens loquendi

fr ym ,l"

tedium elin

ia

gues nos reddet; nosque con-

Il

(j

fU

clavi inclufos mu

ita lubentia detinebit. Cur

L :*.M- X

"TT

ergo idem modo agere horreamus amore

fan&itatis, quod tàm prompti faciemus intui-

Ut qmäum 31.:;

tuíanitatis? Plus ergo in nobis poffit vale-

nb V

tudinis quam fanctitudinis cupi

do?

Apage

na r()ämdiäfi

Proin vide;

tantam coleftium

incuriam.

n

quam ar&tos & re&or (ecundum Ecclefiaítici

Jm

p (;

C. 28. v. 29. monitum ov £uo fu freior popas;

ommwm j

l)

quamque fedulus (is cubilis tui cuftos? Con-

oniue

ficit !

fidera, an imiteris columbam a Noemo ex

]

« Qd

arca emiífam , qux domeftici latibuli amans;

feí

mox iterum reverí?, ad columbarituim rediit?

9l

W[

Yel num potius fz&teris cotvuim extra pidum

per

D' (s

141

286

Pars I].. Caput IIf

hi

i

T

fjis

per cadavera circumvolantem, & crocitantí

Ti

tarditate red'tum procraftinantem? — Exami-

o dome

l

1

qil com

na, an Gentium DodGtori osfequens, inepias

du sv

€g inanes faiulas devites £ 1. 'Tim. 4. v.2. ac cum

Apoftolis coeaaculo inclufis, adventum Spi-

fyusPeto:

/

) u)

[

ritus Sancti etiam tu cella incola exfpectes?

l

vel num potius fis ex numero illarum anima-

i

j

j ,ïw [

i

4l

lh

ruíin, quas deícribit Sanc&tus Paulus i. Tim. s.

j

notus d

v. 13., & qua non folum otiofce ,. fed & verbofee,

j

f

€7 curiofee , loguentes, que monm oportez, dfcunt

j

li

circaive domos

Defectus (i quos deprehen-

TU Y

Mi

deris, ocyus emenda, ac firmiter (tatue, cu-

biculo potthac non exire, ni(i vel necefiitas,

NT

vel charitas , vel obedientia id exigat. Cum

iij d

"i

»Jm

]L

vero. te inde prodire una ex allatis rationi-

bus coegeric, prius elevata ad coelum rnen-

^ dite 19:';71:1«',:

^ al

iiv

[

te, poftula gratiam vitandi ilia offendicula;

i

ín quz alias incurrifli, vel in quz ne modo

n ;ïf'ü

pedem induas, periculum elt.

z. Dein au-

A

il

'àngtor

fculta monenti Syracide, & /epi aures tuas

Wil j

"

Itil

;fpz:,-zi.r. Eccli. 28. v. 28: — Sepiugtur autem. aures

[pinis, ait Nazianzenus Orstione 9.

uaundo

j

arcemus ab audita moftvo $9 male £ mala

oquen-

Viv

7Te$, aC vàana narrantes.

iVeque egim tantum

propria lingua vimenda efl (Bernardi verba funt

Serm. de affect. divert, anima ) ge male loquamur ;

.L»F.';'

n

T

fed etiam alieua , me snale loqui difcamus, ac in-

UT

utilibus ideis phantafiam repleamus.

Proin

Q n

v N

lillglmm nequam noli audire ; Eccliag.v. 28. nc «

vitatum ac nuntiorum ridiculus auceps ne fi*.

3. Cum regio Pfalte averte oqulos uo$, re videaut

WT

vantatem. Pfal.118. v.37. Cavecum Ecclefi €

KUL

21

ftico;

3

E

De .colletione. animi.

^ n

ftico, ze im pluribus opevibus cuviofut. fis. -c.

u) p

1

3. v. 24. Noli domeflicum exploratorem age-

p i

re, & quid rerum domi tractetur, ocula-

.Hl,q. U.

tius obfervare.

Sed potius (memor illius,

At

quod Chriítus Petro: quid a4 te ? tu me feque-

t tiis

T?. Josn. 2 1. v. 22.) Davidem imitare, qui fa-

^Ol i

&us ejl , ficut bouuo nom audiens : C2 ficuz. mutus

j

"

mom aperiens os [utin. — Pfal, 37. v« 14. Oppor-

ii i Ti

^

V

"m

tune ad rem notus Afíceta: de imit. l. 3. €, 44.

Vi

fili, ait; dm wultis oportet £e effc iufcium , & exi-

Teynts

3

| uqïas

,

AU

füimare. te tauquam mortuum fuper. terram ,

Q

ftone lu

cui totus iuadus crucifixus fit. Multaetiam opor-

al

zet fuyda. auve pertvanfire.

Utilius quoque. e[i ,

Hec ft

iudenga. a

oculos a veius diflicentibus. averteve.

EL

obíervaveris, cuim junmiore "obia bono An-

d n m

gelo duce indemnis, imo meritis ditior do-

li

!

i

ll

l

!

A aftndcth

mum reverteris.

Linguam quod attinet,

]12 m

morem gere cclefti oraculo & facito offiaori

a Dunae

$0.

Eechli: 2$

v

28. Oftium conclavis nee

fj ami f

1

femper claufüm tenetur, nec femper aper-

ut ao a:m;'

tum ;fed pro diverfitate temporis & períona-

rum modo clauditur, :odo aperitur. Pan-

m s. u

g mdrp

ditur amicis, occluditur inimicis. Pari mo-

do etiam noílro in caíu oris janua verbis

u at u*

nardi s

prudentibus, piis ac utilibus referanda erit,

t

J

J

Mif

malis vero ac perverfis obferanda. Cum

autem noftri hoc oris oftium nimis verfatile

lm

fit ac lubricum; hinc, ne in ejus cuftodia er-

lm !

Pri-

UM

res, fequentces regulas in digiros mitte.

ma concernit /e2pi5; quo loquendum; eft

jsaetit

enim (ut ait Salomon) Zempur tacendi , & fem-

"

in HXQ-

pus ioquendi, — Ecclu. 3, v« 7. Hoc aute

a.CCUIF

der-'

IT

288

Pars 1. Caput IIl

deramen noffe, magná fcientia, infignis prü«

1

li

jj p d

dentia eft. Quin nota eít, qua tefte Spiritu

j d

Sancto prudensà ftulto difcernitur ; ficenim

PUULUET

inquit: Pomo [apieus tacebit usque ad. tempus :

PTUET

imprudens auteini o [eroabit tempus.| Eccli. 20;

i [rout eipo

v.7s

Imo; utidem ait: verba z2 zeupore [uo

sv tcs

prolata, funt male aurea im le&is avgemteis,

PETOSY

PTOV 294 Val

Contra vero reprobabitur

at t

paralola uom ditia im tempore fuo. . Eccli. 16. v;

ss ngis f0

21. Tanti refert callere hanc arrem.

Proin

cave, t. ne loquatis; quando filendum ; nor

d Qu «

alb woltum

enim poteris bene fermocinari fine gratia;

ti T

Quomodo autem hanc a Dzo fperes; &i gar-

A Bol

rias eà hora, quais tácere tejubet ? 2 Ne

Et hinc

t a, i

loquaris , antequam loquendum.

(utcmonet Eccleliafticus c. 1 i. v. 8. ) przusquam

Ti j

P

Vi

It

1

audias, ge velbondeag vevbuin: & m medro fev«

.....

V

monum ne adjcias loqui.

Nam qui prius ve«

ä l

AITGERUC I

qutoni

fpondet , quam audiat , flultum f effe demoäjïrïrf,

& confufioue dignum. Prov. 18; v. 13.

j

[-

Gr:amþziu;w

iil

loquaris diutias, quam loquendum. Ne fis

.*äm

totus rima, per quam pleno gurgire effluat;

u

jl

J

Jj

quidquid intus latitat

Secus, cumi verbis

/r.ga

'1)(,

ün'r:rgm

etiam fpiritus in auras certo cirius evolabit,

" Kil

'Tri

Y

lex hoc filentium tiulta pace folitariam

SH df

j

e

lh

rep

bit mentem; nam (ut habet Sapientis

)'Vl

/l|

M á

effatum) qui cuffodit os fiunn €g linguam fitai

TAR RE

J

"g

cuftodit ab angu[his aninam fuam. Prov. à1. v

m

f

33. Secunda reoula verfatur circamiferiam;

"N "d, [m

Eam determinat Gen-

j

de qua loquendum.

1 i

tium Doétor Paulus Ephef. 4. v. 29: ad Ephe-

I

t

i

fios fic fcribens : oumis fevuo talus ex ore voftro

)Mu

204

ldim [

J

li

De cole&ioue auimi,

289

) lg

tou procedat 4 fad i quis Losus, ad zedificationemfi-

il

e

dei, ut'det grariam audientibus. / ]dem monet

^

lmr rce ,

)

$. Petrüs, dicens: jz'l quis loquitur , 7

afi

ers

Y

il

1/j

ánones D. 1. Petr. 4, v. 11. Proin non fu

A

cit,

l

lil

ut vecedant veteva. dé ove. noffros 1. Reg. a. v

d

Jn M

id eft, (prout exponunt facri Iuterpretes )

dlg;'[f:'.

pt a verbis fuperbis, mordacibus, afperis j

1 hr

verbo! ut ab illicitis abftineamuss fed infu-

TMRT

per requitzur, ut more Ápoftolorum diffe-

Vi P

ramus linguis novis, nemipe de caleítibus

ld

N

àc divinis; idque eo fervore, uteriam de

Jj

M

lr

TL UX U

quolibet noftrum dici poflitj exibat de

Dvf n

üre eju$ gladius ex utraque partetacutus, — Apoe,

vlege? 15

1. v 16. Hoc eít, tales loquelae ex labiis no«

« p

fltis profluant; qu:e inftàr ancipitis gladii

)

/

/

/

p

Htraque acie, amoris fcilicet & timoris, aus

dientium corda peretrént; ac diffindant. '"T'ere

TLT

CT TLL)

tia regula moderatur modum, quoloquendum

€íi quiin eo confiftit, ut circumfpeéte loquas

TT

jb P

mur, Circum/pecte autem loguimur, (ait Pecrug

adun. Mi

BleffentisEpift. 162.)/Leharitas,fi tece[fitass fi utio

m

litas loquendum effe [uadeant, $1 de Dgo; fi de 4üe

gurg'ue d

H

bisyfide proximo congrue Joguamuv ,ue

tpé de utobis

j o V?ï?j

buttiliter, 69 1nodefle :

de proximo adíficative s dé

A

y dits

p t

Dko gloriofe,

Si loquatnur;.(ut ait Apas

l

y

Ítolus Eph. s. v. 3.) /icu£ . decet Sautfor; Quod,

o Vi

quid (Bafilii verba (unt Serm, de inflit. renun£. )

gl

ad animutn teercagdusn dicimus , fit.id fale Evags

!

n

gelicg fapiegtiee , .aut. fefliva intelligentia , ,aut

r

Vatione condituim, Proin fecundum Philofa

phi pronuntiatum aut file; ant-affer meliorá

i

lilentios & .quidem .cum -s,i;:cpmfpïäi.ogge.ä

[

T.

Pavs II. Cap. III.

499

T

"

9t

p

in pondere fermonis, fecundum prüdentie

"

p

|

leges.

Id autem ut fiat, monet Hierony-

Onle Wme l

imus, Epift. de virgín. fervanda. diu ; antequem

N

fl

qu

fermo laxetur, cogitandus eff.. Nam lapis emif-

fenni

U

fus, ferino prolatus:. neuter enim revocari po-

hI

TT

teft; cum [einel emi[fJum. volet. irrevocalile ver-

M

n t

]

bum. Horat. ep. 19. lib. 1.

Proin, ut fuadet

j frui

Bernardus in Spec. Monach. agfequam vcrba

ag du

enunties, bis ad lmam veniant, quam [emel ad lin-

sgum D q

uam. Preterea fis velox ad audiendum, tar-

Jnpitferel n

dus ad loquendum. — fac. 1. v. 19. Imo S. Bona-

ydis, omx

véntura To. z. opufc. lib. 2. de profe&u religio-

Aj n u

foc. ro, te &eque parcum vult effe in profe-

t p t

rendis verbis, ac avarus eft in profundendis

que Dr x

pecuniis. Et cupit te cum eeque magna dit-

ficultate os aperire ad fermocinandum, cum

Spenod net

n d )

quanta avarus crumenam aperitad folvendum.

His perpenfis examina modo, quomodo iíta

m dlitre

R, qui

hactenus obfervaveris? quidve inpofterum

agere velis? fi fapis, verbis zuis facito. flate-

As dl

TYam, Eccli. 18. v. 29. qua prius ponderentur,

'u'mäo,. n

a

antequam proferantur.

Si animi collectio-

M Iln; AEU ï

i i qng

nem obtinere cupis, cum Arfenio fage , /ate;

zace ; nam cura filentii per cuftodiam cubicu-

1 n d

li infigne ejus obtinendz fübfidium eft.* O

It (j

tà lr

igitur quis dabit ori meo cuflodiam , €9' [upev la-

bia mea fignaculum certum, ut liugua mea mon

D (Doum q

42

erdat me / Eccli. 22. v. 23. Quis me ducet in [o-

1 Q

u

V (f

ád cov 1neum! Ofee. 2. v. 14.

litudinem , ut ibi me ladtet Domunus , &g loquatyr

t

II. Alterum non minus efficax, quam ne-

;.(S)[,i

U

i adju-

"t

ccfijarium acquirendi þujus thefaur

men-s

1

)

4

JDe colle&ione animi.

291

menrum eft fuga occupationum valde diffi-

[fmdum pfüdg:r

5 t r

antium; utpote fine

uo etiam affignatum

]

aulo ante remedium fuo effectu fruftrabi-

Ils UA

5 Lrpi;&m

tur, Nam (quz Gregorii M. Lib. 5o. Moral,

ET

c. 12. fententia e(t) quid prodef? [olitudo corporis,

PT TT

fi defueviz folitudo cordis

u1d prodefl , ait Se-

hn, u i

neca Epift 6. tofius vegmi fientiums fi tuo in

petlore affeus fremant £. .Quid juvat tora die

I iU

n um jl

cubiculo inclufum harere ; & taciturnitati

r d al

plus quam Pythagoricz linguam devoviffe,

u ImSn

fi tuus interea animus negotiorum mole op-

preffus, omne de cclo cogitandi fpatium

j p

yneeur

fibi eripi pariatur? Si functionibus tuis ita

te mancipes, ut ez temetipfum tibi, tuz-

du

u

e Drguw memorie penitus fuffurentur?

raye n*

É

yuatundum, d

jusmodi mentis feceflu etiam gaudet reli-

gatus ad tranítra Maurus, & transícriptus

ia

; qumolit

domui cafítigatorie reus. "Tria autem potií-

fimum fünt, que nosin actionibus noftris

j molbnt

hij jb j

vehementius diftrahunt, 1. nimia negotio-

rum multitudo.

2. Nimium preceps in iis

g od

explendis folertia, feu vulgo aétivitas. 3. Ni«

uin al

mis anxia de eorum fucceffu folicitudo.

reio f

Primum obruit, alterum fugat, ultimum

od

exficcat fpiritum.

Omnes tres collectionis

pidum & *

Primo, Nimiam

facrae jurati funt hoftes.

jin, P

agendorum copiam quod attinet, ea non

u ligip

minus frequens , quam ftultum folitarize hu-

J M:fnï

"

jus intra fe quietis impedimentum eft. Non

jni

u!,ä*'*ä 4

paucos enim reperire eft, prafertim inter

l

mundanos, qui aífectant effe Univerfale

»mgw (

.quoddam a par:e rei, commune Agens, &

12

pri-

, 0"

ld

l;

j d

29

Pars I. Cap. 1If.

! Wl Mdo fua(k

" rimürh mobile omnium negotiorum, Eo-

a

'

wg/lmul

rum de fe judicio fi fidem habeas , foli illi

PT

TL

rebus perendis fünt apti: nihil bene fieri

sjos, 0

nifi per eos poteft: niíi ipfi rem animent,

sj

omnia languent.

uafi vero omnis dexte:

g, 00

xitatis, ac prudentic foli ipfi, ut ita loquar,

ginaue

depofirarii effent, ac cum ipfis confultrix

dfiro nos t

fapientia omnis eodem fato tumulanda fo-

iil

yet. Hinccuncta, precipue honorificafi fint

vel

roficua, fibi tractanda affumunt. Non

snip d)

g t

charitas id , zelas aut laborum aviditas , fed

palmaris fuperbia, nimiumque fibi prefi-

a um m

m Meinp

dens arrogantia eft: infolens aliorum vili-

A

erifio, imo impudens ftultitia eft, omnem

m ooentone

O vane!

ün, a d

audis furnum fibi foli vendicans,

Mnefcclun

7u im multis fint aCtus tui, Eccli. 11. v. 10. mo-

almy ddiin

netSiracides. Praftat parum apere & bene;

quam multum & male. lIpfacceleítis Sponfa,

m dadoí

'alienis invigilando, fe propria neglexiffe fa-

Tepi d

tetur; dumair: pofuerunt ime cuflodem in vineis;

2 ia hd

"vineam meam of cu[lodivi. Caut, 1* v. $

Nec

R i nl

dpfe Moyfes tot fimul curis fe parem effe

& Qu

judicabar; & hinc confilium cognati fui Je-

TF2 D

N cæ[ï&&s l

thro fecutus; iis fefe maximam partem abdi-

'"Cavit, Exod. rg. v. 18. Tu nec illa folertior;

r d

Proin ambos imitatu-

'nec ifto prudentior.

Vttyp g

rus difpice, quibus te officiis tuo pro lubita

Vi

liberare poffis. Precipue vero ab illis te ex-

LP

'trica, que mundum olent. Nam, utait Ápo-

y lvl.?, l, m

jtolus, zemo militaus Dzo implicat [z uegotis

M

Jeeculavibus. 2. Tím. 2. v. 4. lis folum te oc-

"tsb

máii

€upa , qgibus ut vaces, vel obedientia

at5

! Wïümeüarg

M

JDe colletliogne animi.

293

A

nmh ïti

dat, velratio fuadet; memor illorum Pauli

M

bm) M 1

verborum: rogamu$ vos Pratves, ut verum ne-

m

'.-.:,

E

lf

gotium agatis, 1. Theffal. 4. v. 1 1. fcilicet proprie

1 DL i

erfectionis, utpote quod omnium precipu-

LW ts m

um & excellentiffimum eít; cui comparata re-

DT

liqua omnia, non nifi aniles nuge funt &

12 f (

pueriles ngniee, | Secugdo. Caeterum in iis, quae

Á od

neceffario nobis explenda incumbunt, fu-

pbl

ienda eft inconfiderata quaedam folertia, feu

x N

(ut vulgo dicitur) activitas ac preceps im-

Sunt enim nonnulli, qui

n s

etus in agendo.

j B p

dum cuidam muneri, quod wel arridet, vel

urget, fefe impendunt, id eo animi nifu,.vi-

Ql dim v

n l, n

rium contentione, & appetentie pruritu.fae

ciunt, quafi ab eis tota ccli moles cum

u (

VTRU

Athiante füccollanda foret.

Dumque om-

nem fimul actionem uno hiatu abligurire fa-

mure l

al pl

tagunt, ab eadem ita fe abforberi finunt, ut

fui impotes velut vortice haufti, toti int ftu-

j

dium , mufica, lectio.

MMMMwW

Quam noxius hic

navus fit, fat explicari nequit.

Pravenit

T

enim omnem divinam motionem, corrum-

Ls

it puram intentionem, fugat animi pacetm,

yeytit

impedit ccleftes gratias, & dignitatem ope-

g

Iaf [

rum meritumque vel tollit omnino, vel fal-

gecil

i

tem plurimum attenuat.. Nam fu//flantia fe-

14

myior

linata (ait Sapiens) smimuetur ; que autem pau-

i t p[(]p J

latim. colligitur mamu , bec multiplicabitur.

vero d!

IW

Prov. 13.v. 11 Quod vero pejus eít;. men-

tem ad diurnam, de qua agimus, collectio-

m]f Il

jj )!

nem penitus inhabilem reddit; cum omnetm

fs "

enuem obliterer. Pia

du

9

DEII Inemoriam etiam t

-

3

tail-

4

IT

294

Part IT. Caput. IJ.

"T

talium hominum defideria conceptaque ín

ll

nud t

meditatione propofira diffipantur, ac pe-

mþgne l

reunt fjcut. pulvis , tuvlane vaptus ex area eg fi-

$ &qül (

ut fuinus de fumario. Ofee. 13. v. 3.

Dumque

Y

Hhip hd

miferi füb vite crepufculum a labore fetli

j ügililï IN

ceífabunt, etiam ii (ficut 2//j vivà divitiarum)

di h;ifnfia. !

zluminati mivabiliter a montibus etevuis , mibil

grjri t

invenient im mamnibus fuis. Pfal.75. v. $. & 6.

d i

prater paleas , quas Chriftus judex, cum pur-

RRM

(

bit aveam [uamn , coimnburet igui. Luc. 3« v. 17.

b

i, ts

orro induftria moderandiprecipitem hunc

j Bo

operandi modum fünr fequentes. 1. Anre-

i fnis i

quam ejus generis occupationi te accingas,

Tei t

prius concipe propofirum, ab hoc nzvo fal-

um d

tem hac vice tibi cavendi; idemque tibi,

sflonos n

quod olim Esdre, a coelefti Genio dici finge,

V ments ol

fclicet: zoli feflümave. 4. Esdre. 6. v 34. 2.

RTWT

Dein quamprimum ac in decurfü functionis

a n

a nimio aítu te abripi fenferis, imaginare

E n

tibi ab Angelo Cuftode minanter inclamari:

s

;mm,quifm

efinas inanttev; 4. Esdra. 4. 34. moxque pau-

lulum fubfifte, bonam iterum iütentionem

Ayn, t

"du r

riusque decretum, fublatis in ceelum ocu-

is, pie renovando.

3. Quodfi nec hac arte

*5 g

jl equem&

imporens pruritus franari , franpgique poffit,

inanum a tabula tantifper remove, ceeptum

A n i

opus aliquantulum interrumpe, faltem ali-

t g [

quot horz minutis ab eodem ceffando. Nec

Amitg)

* (s

tibt doleat levis heec temporis jactura; hec

enim compenfabitur majori merito:

Sed

ffäpm Y

nec feftinando quicquam lucraberis; nam

? ïl E" amäehü dw

( ut ait Ecclefiailicus ) eff Domo Jaborans, &5

en-

J

[

295

JDe sgl]eä?z'on'e' anitli. -

j Ts

feflinaus; 49 tamto magis uon abundabit. Eccli,

li

A1I,. V.

II.

uod enim. properanter fit, nun-

M u

WU u

quam bene fit. Sicut enim qui feftizus eft pe-

dibits , ita & qui feftinus eft manibus, offezr-

'W' j Dumcä

IT

dit. Prov. 19. v. 2. Solum in mora confilium;

(ait. Salomon) ve-

L d

ui autem agunt in corfilio ,

Lt

unituv jfapientia. Prov. 13. v. 10. " Et hinc illa

muliev fortis ot encomiis a Spiritu Sancto ex-

LLDET

a,

tollitur ; quia operata eff confilio mamuum [uavuna.

Prov. 31. v. 13. id e(t, cum moderata, pru-

H lg

Ittl)

li

denüi, fedata, ac nil precipitante foler-

vtl

tia.

Hanc ergo imitare, ut & tu fapiens,;

iquis L

i

1

& fortis audias , ac intra te colle&tus vivas.

p t

T

Tertio. Denique nimia folicitudo de negotio-

y Blxumt

rum íucceffu, eft ultimus ille hoftis, qui nos

j; ienge

in actionibus noftris vehementius diítrahit,

od

Hac enim an«-

d h1 1

& a mentis folitudine arcet.

xietas ac füturi eventus timor funt illae fping

avf findion

qua

divinam fementem , &thereos nempe

r5 itgi

inftinéctus, arida mole fuffocant.

Sunt ille

mterindtmit

ventus uvens , qui ficcat

fru&tum operis omnem.

^

, i p

Ezech. 19..12.

Sunt 1

lla tinea, queze modaci

m n

cura vite filum arrodit, & functionis meritum

um

corrurpit.

Eftque hoc malum

etiam inter

ii

ut etiam illi

pios adeo frequens & commune,

iv

noa raro cum Antiocho ingemifcere cogan-

yovt,

)

[

tur, dicendo receffrt fommus ab oculis meis, con-

cidi, €9 . corrui covde pre folicitudine. 1. Mach.

q li

em anxia hec in-

6. v. 10. . Quantopere aut

or at

J

quies pacato Numini difpli

ceat, ipfe Chri-

dum ob eandem

ftus in Evangelio declarat,

dcte

u$

Martham reprehendit his verbis:

folicita e$y

/

n

hm

)

4

256

Paort 1. Cipus H

l fü!le«

j o

£9 twvbaris éfga pluvima. Lae, 1e. v, 4v.. Ytn!

g

fidélem hanc animam nec operis fanctitas,

nec bona voluntas, nec urgens neceffitas ab

(n POH m

liac reprehenfione immunem preftare potes

ii h08

iánt; qui noítri ramen ordinarii prerexrus

i g

idlrs o

& effugia fünt , quibus rímidas hasenxietateg

Éoftras palliare foletnus.

Nof(ltra quidem

« fucin

opinione folum Numinis, & aliorum cura

à g ul

nos angit,

Intereà fi animi receffus, im.

rifos t

miffo cclefti radio, penitius infpiciamus, nori

g,

gloria Detr, (ed noftra: non honor Ordinis, fed

tiem, tims

s hum

roprius: non judicium Calitum , fed ho.

minüm adeo rürbar, nosque folicitos habet,

ine nimim d

Verum quaecuüque demum illà fit caufà,

« ipr d

medi filuhrm

&uz& nos cruciat,morem geramusChrifto hor«

tánti: zol;tefoliciti efft; Mattli, 6, v. 5 4. nam Dzus

srde aov

fovid»bit , Gen, 32, v g. omniaque fagax ad

vl

Toftrum quoque emolümenram difponet,

m

Laque excuffis his tiinoribus vanis, eriam

ILBpEnadumh

fos curi Maria optimam párrem eligamus,

r

& 1. generofo jaftu i& divinum Providen«

r qundtd

tib finum fios cótjiciamus, rerumque no«

2b (hng

ftrárüm füccetfum omhem eidem indifferene

a m

ti fiducia eomtnittamus, omzem folicitudinem

RUA

tofirain proycientet n DzuMs

quotiam ipfi cuva

*

Omnipotens

IT

OOT

enim, órmhium fciens, aofttique amantiffi«

Afv v«

1us cum fir; (ciet, poterit, & volet nobis«

cüim hoe ià negatio efficere id, quod fu:e

nl i

"ütiinn

Tiajohi glóri& (qua fola a nóbis fpectanda

ia

€rít) hotttaéque (àluti magis conpruet, Id-

nit, cum

t

hi

Qué €0 &pliue agäre« hó$ cohve

d

lii

Nuti-

u

297

! De foüe&ione animi,

W hat

Numinis bonitas conatum, non fncceffum:

U nf

labores, non fruétus pramiare confueverit,

TW

2. Cum potiffima hujus morbi origo judi-

W

cii humani metus fit, ac infanus timor il-

Mistigs

lius idoli: quid dicent bominey? horum om-

Til

nium illuftris contemptus efficax antidorum

! Mirgi

erit,

Hunc in finem juverit attente perle-

^ t dtnms

giffe, que parte r. cap. s. $, 4. de hac ma-

i ttfi à

h

teria fufius pertractantur.

Hec tria ergo

Ia

obftacula, nempe nimiam negotiorum mul-

r (rins d

tirudinem, nimis precipirem in iis explen-

(eint,

dis folertiam feu vulgo activiratem, & de-

ht r

nique nimiam de eorum fucceffü folicitudi-

um J d

nem fi per aífipatas fuperius induítrias e

w of

medio fuüftulerimus, occupationes noftrz,

TT

fabricande cordis eremo, non folum nulli

Mi

hia

amplius impedimento , fed porius adjumen-

yin d

to erunt.

3

(fmner.

Vuns, end

III. Explicandum fupereft ultimum, idque

recipuurm comparande folitudinis internae

m du

u

i od

f

bfidium, quod eft conftans exercitium prae-

rtumqus ^

fentie Dzi..

u

am excellens id, quamque

necefTarium ex

si

m n

truende, in qua mens abdi-

U fslïiï i

ta fecum moretur, portatilis celle remedium

(it; abunde patet ex ejus defcriptione; eft

n(onidmi "

OmmPOM

enim perennis fides & amor prefentis Dzt.

Cum igitur animi collectio nil aliud fit, quam

riax n

j t

W

continuata & affectus plena attentio ad exi-

ftentem in nobis immenfàm Numinis Maje-

TT

ftatem, evidens eft, efficacius hujus pofterio-

ii

ris obtinendw adjumentum a(*gnari haud

; a

Hl

ioris exercitationern.

'

f

poltle, quam aífiduam Pt

Proin

;oas'enfl

!

i

:

j

5

Ja

298

Pais Il Capit. LT.

g

y lfa im

Proin fi-colle&tus, fecumque habitans; ani-

Aumtir j

mus nos a variis defectibus liberat: .fi pre-

fentiffimum eft procurande perfectionis in-

i Ju?m/n'f Wt

4

ftrumentum:. fi denique fublimium gratia-

«j

Mi

|

rum fcaturigo eít & terreítre quoddam cce-

ii D v

:,Wnuj'ltaf.

lum (ut fupra oftendi) horum o:mnium pra-

fentie divinge confideratio nobile fundamen-

d

turn eft, nutrix ac fulcimentum. lllius exer-

gritinmet

citium hoc ipfo , quod in perenni cognitione

gi l:

& amore Numinis fitum fit, eft functio adeo

g gome

fublimis, ut excellentior actio nec a Cherubi-

u a at

nis excogitari poífit; cam fit unica occupa-

BC

tio non folum Beatorum in calis, fed etiam

& Diyitut o

Chrifti; imo ipfius SS. Trinitatis , que /s-

; x ls

cem inbabitans inacceffibilem, 1. Tim. 6. v. 16. in-

umj

1

wo/

J

l

l.

tegra eternitate fola fui contemplatione ac

H'D D

ag&f] [7

-

dile&ione fe felix occupabat; & etiam poít-

LL

1f

p

hac eternis temporibus fe diftinebit. In hac

i

d

Uæï [

exercitatione omnis coelitum felicitas eft po-

a, m

fita ; ac etiam noftra olim beatitudo confiftet.

z nl), ii

Cur ergo jam nunc incipere in terris renua-

Md

mus, quod tamen perpetuo continuare in

&f lm

ccelis optamus? . Vah! probrum humane

ticom i fj

mentis! Fatemur nos ab illo Ente Supremo

h ( um

velut fpongiam ab equore, terram ab aere,

"tl d

corpus ab anima ambiri, penetrari, animari.

"E'-fl WHdC[ j 8

Credimus , quogiam auris zeli itlius audit om-

nia, Sap. 1. v. 10.. & quopiaur omnia videt ocu-

g&mewa t

EOTTA

lus illius.. Eccli. 23. v. 27. Credimus, quod fit

N

Dominus [cvutans cor, . probans venes : qui dat

ET

UM

unicuique quxta viaun (uatm,

gj

uxtayvutium auiti-

veutionum [uaruim.

Ut l

Jerem. 17. v. 10. Et ta-

men

lr

d

De celleflioné. autini.

292

n hah f

]EUNT

men illius ità immemores vivimus, ac fiz:u-

« flm

bes latibulum ejus fovet j uec noffva confidevaret :

lcïp

TAIOD

TY Q

P

& quaft nibil poffet facere Ommifotens, ac folum

pv caligmem

udicavet.

job. 22. v. 13. & feq.

tl

quodda?n:g

|

O Superi! Ille rezum teffis, [erutator cordis ,

X um

€? lingue auditor Dzus Sap. 1. v. 6. coram me

O f

eft, ut me confideret, mecum efít, ut me

Wa t

ubernet:in me eft , ut me animet: mecum

r

audit, & videt: guítat , & fentit: loquitur

Ab ndn d

oO

&agit: pro me femper laborat: de me nun-

quam non cogitat: me continuo intenfiffime

m ib r

amat. Etego vilis vermiculus ejus immen-

ivcts, i

fze Divinitatis omni vix non vira oblitus vi-

[raigs, i

vo; nec illius prefentie prius recordor,

ii n ht

quam dum ejus bonitatem offendo.. O Do-

wrirpltines

mine ! cajus oculi bominum corda intuentur us-

diün pl

que ia abfconditas partes, Eccli. 13.v. 28. ergone

fohi

f

poffibile eft, ut eodem te, quo capitalem

feicits

]

l

Q

inimicum, habeam loco ? utpote quem ob-

j

It

dtio nl

vium mihi, intime & continuo prafen-

intms m

tem , amico mentis obtutu vel refpicere de-

) connmutt :

dignor! & quidem eo tempore dedignor,

brom hunt

quo debitum tibi foli amorem tuis hoítibus

E n

prodigo. O anima! templum Domini es:

edes & thronus es, in quo is habitat,

pnund

ejus

getard

mfmä.'f

quiefcit, refidet ; & tame

n ilius confortit

j lu

!

l

I

rte(à extra te ipfam fponte exul vagaris.

g antt

[

n

!

M

emoria tua deberet efle federis arca, af-

p

«edimis]

Gïf;

fervandae ejus imagini deftinata; & alvearium

elt tot vilibus fucis plenum , inanibus phanta-

f

fiis fpurcum.

Intelleétus tuus emulari de-

I

beret candelabrum illud aureum, non

n'gü

I^

j

oven-

j

!

Ti

300

Pars 14. Caput- LT.

fimil

fovendis de ccelo luminibus, ac divinis cogi-

ïvunhl

rationibus dicatum ; & non ni(i obliviofas Dzt

jj

( aäum

tenebras nutrit,

Voluntas tua deberet eífe

: griitm t

altare mundiffimum ,

non nili

ccleftibus

P

QUl

?

QD !

flammis & affetctuum holocau(tis confecra-

x dl

iij vyrtl

tum; &Conditorisimmemor tepida friget,nec

nifi pravis appetitibus ardet.

O Seraphini!

apitoi C

quis audivit unquam tale , aut quis vidit buic fi-

"NOIUI

Wüle? la. 66. v. $. Cognovit bos po[fefforem

i, &t

fuum , & afimus prafepe. Domini fui; Jfvael au-

zürim, q

Zei Hie 4on coglzovzt.

Ifa. 1. v. 3. S$ola tu o in-

& modo f

grata amima/ oblita es Dri Servatovis ui, £2

j Vr m

fortis adjytori; tui 02on es vecordata. — lfa. Yg. v.

vim f i

Jo0.

t time, ne viciffim etiami tui ejus mife-

g d

ticordia oblivifcatur: & fola ejus juftitia tui

irtt od

recordetur, Id ergo ne fiat , omuilus diebus vi-

vellourcn

te tue iumente babeto DguM , Tob. 4. v, &. ac

*mtiríemà

in omnibus viis tuis cogita illam; nau ipfe divi-

sre ldu

git greffus tuos. — Prov. 3. v. 6. Et quidni? ah!

1800 um

gullum efl momentum,. quo boino nog uzatur, vel

N Ut COR

[/

,,,,,

"

Juatur ilius bouitate.

Ergo uullum paviter de-

M

1

ii qu

bet offe momentum, quo eum prefentem mon La-

beit in memorvia.

ETF

Ita arpumentatur Ambro-

Til

fius Lib, dedignit. cond, hum. Ergo zon um e-

MIUT!

pe vefpirare, quam illius meminiffe debemus. " 1ta

LC

infert Nazianzenusin orat. t, Theolog. Ergo

"t

n omii atfu vel cogitatu fuo quisque fibà DguM

adelJ 1memovet , $9 ome tempus , quo deipfo

ts (

i.:fämibus) |

qoi cogitat, perdiculje fe compstet. . Sic conclu-

w V h

dit Bernardus in Spec. Monach. r. Has proin

i

tam ]egitimas conclufiones in uf(um deducere

l«

).

pofthac flatue, . Hunc in finezm ferjuentes.io-

Al I

u-

D

!

De colle&ione atiims.

361

! & Hmbu

d

éuftrias tibi familiares redde.

1. Seepius in-

Oil

A

terdiu elice aétum fidei, Univerfi Dominum

LT

tibi prefentem adeffe.

Dico fidei; nárn ejus

ii

prefentia ef

otius credenda, quam imagi-

"tl ts

nanda; aut

j

b vatiis conceptibus vel ideis

Flb

X

phantafie reprefentanda. Hec enim pluri-

5ï

l

hL

mum fatigant; caput ledunt, vires attenu-

d p

[

M

1 u

n

ant, & ad alias occupationes nos inbabiles

reddunt. Et hinc non multum probo pra-

ssf

xin illorüm, qui Chriftum Salvatorem no-

W .'

ftrum modo fub forrna juvenis: modo füb

BN

"

il

fpecie viri: nunc ut patientem: alias ut glo-

ulm;

riofum fibi depingunt, & pone adftantem;

Bd

autintra fe refidentem figurant. Nec adeo

iaj

arridet methodus illorum, qui ceeli terre-

E

que Monarcham, incomprehenfumque Spi-

WoTDEOTA

ritum,ut iridem; aut annulum triplicicolorum

Ij If,f? d

genere lucidum; vel ut oculum; folem aut

z u) d

triangulum commentitia repraefentatione in

TU

cordis ara commorantem fingunt.

lNam

lm arind

preterquam quod hec periculofa, fanitati

m w

noxia, & non raro illuíionibus (faltem in ty-

wunr A

ronibus 4c minu$ expertis) obnoxia fint ; in-

füper a veritate aliena funt.

Licer enim

109 03

«;;ffy ib !

"Chriftus íua ,

quam nobis protneruit;

tum immanente ,

tum tranfeunte pratia,

Thealog: : !.;

alisque tirulis (veluti caufa in produétis

;;nim:j:h ;

4

e effectibus) in nobis habitet ;

td«

ju, ^

T N

Ten in fola Euchariftia corpore & anima

Dzr vero, mareriae

q

J

coram reapíe moratur.

'cum expers fit;' corporea imaginatio genui-

j hi'md"

Proin fimplici

ju

num efíe fpeculum nequit.

La

intel-

l roüe&t

5ca

Pais II Caput Lf

-fr W*

Üj

intelle&tus affenfü credamus , quod reipfa eft

UV

i

quodque verum effe nos fides docet ; nempe

m

eternam Mentem illam nobis intime prafen-

iab

ul

tem adeffe: undequaque nosilla plenosab ea-

demcircumcingi, &ambiri: pervadi, & pene-

gt d

^

UL

i

1

Ü

[jrà

trari fecundum illud Apoftoli effatum: 27 z//o

vivunus, imovemur; eg fumus. A&or. i7. v.

inqu

7. Qua in re nihil opus eí* fingere, aut vio-

u

d od

lenta confideratione fibi imaginari, fed fo-

lum fimpliciffimo aétu attendere oportet

s r

ad id, quod in nobis effe, & agi rum rario,

d igum

tum fides demonílrant; idque eadem pror-

m Mi

fus facilirate; qua quis amicum fibi adftare

eUnonr, D

credit, quem de noéte in tenebris fibi lo-

mouqimur o

quentem audit. 2. Verum hic gradum mini-

slogmatritl

me fipamus, oportet. Nam exercirium hoc

dj gtf

prafentic diving non folum eft pofitum in

t

