peculiaris tali triduo fit exacta obfervatio

k hi m

funétionum pr«ícriptarum, ordinis diurni

"8 g pj

& filentii. 6. Confeffio femefítralis peragen-

ts dund

da eft non folum ex confuetudine, & quia fic

Atb w

moris eít; fed eo fpiritu, quo S. P. N. eam

"ii

peragi vult; eoque fruétu ,. quem ís per eam

MT

intendit, qui triplex eft.

Inprimis ut, confi-

bt &

deratis qualiin cumulo peccatis noftris, difpi-

V d

ciamus,an hucufque in virtute defecerimus

vel profecerimus ? Dein ut intenfiorem inde

Ws

b W þïü ]i

dolorem concipiamus, ac peccari horroiein

tl

augea-

2

De facro feceffu.

39

UT

( m

augeamus. Denique ut inde veniamus in no-

Q

AW h

tinam affectionis animo dominantis , uti & il-

Il d

lius vitii; quod fons eft reliquorum defectuum.

(

M

7. Hanc fpiritus renovationem aufpicemur

MUb i

cum frma perfuafione, nos iila, non &bftan-

It

l

tibus facris o&to dierum exercitiis brevi ab-

t

hinc tempore vcl peractis, vel denuo pera-

gendis, fummopere indigere: item cum ani-

(l

mo liberali & parato ad omnia agenda, quz-

( (?H

A0fb

cunque Dzuw a nobis velle intellexerimus :

NI

Supremo Numini nihil neganco, nil excipi-

QR

Mdl

endo ; fed omne cor noítrum totum , quan-

tum eít, eidem (ine ulla divi(ione aut parti-

rüentüm t

tione offerendo.

8. Relegi etiam poterunt

Ti

MP

propofita tum ii exercitiis, tum in aliis col-

il

le&tionibus fa&a, examinando, num ea fuerinc

"

f(]ügffi

1nfi

effe&ui data? quid Drus a nobis fieri, quid

vitari per frequentiores inflin&tus (ingulari-

Mp il

ter cupiat? quid potiffimum profe&ui in fpi-

onfoete o

ritu obítec? Has obfervationes magna. cum

ero CXl

accuratione executioni mandaffe, colligendo

Ca-

ha od

inde fru&ui maximo adjumento erit.

terum pro gemino ejusmodi triduo przíens

qrdins u

tra&atus abundantem mareriam fuüppeditàt.

hus

Cui vero non vacat tres omnino dies tam fa-

m o

lubri negotio impendere, is faltem unum ci-

sLM

dem confecret; vel fi etiam hoc alicui ni-

pf

yimsuhi

mium videatur, is faltem fingulis menfibus

unam vel alteram horaülam tanti momenti

jl

& queítus occupationi tribuere ne gravetur.

j dfffïeüm.)

gl

Pun&as tum pro meditatione & lectione, tum

pro confideratione & examiee íftatus ex hac

ii

ipfa

ij

400

Pars H Caput FT.

(

ipfa lucubratione copiofe feligere þoterït

Poftquam igitur intelleximus tempus & mo-

sU

dum, quando & quomodo fpiritali huic feceffui

ITl

vacandum (is;id unum füpereft, ut ejus zece/fi-

tate & utilitate permoti, eidem etiam vacemus,

memores effati,S. Bernardi Lib. 1. de confd,

v n

ejusmodi ficram folitudinem fequentibus ver-

i purgarivæl

1 jefimlls ! P

bis excollentis: /c emim, inquit, menteu pu-

q t p

rificat, vegit. ajfe&tus, divigit acfus , covripit exce[-

[us, compontt inores , vitain bonoflat, €g. ov inat,

Amipityum.

Hec eff , qua ageuda praordigat , a&a vecogitat,

^

s d i

ur yibil in mente vef,

14€

at aut incovveghum , aut

a guiti

j

corretHione egens. — Et huic tam pio tamquene-

»

W

li illurn,»v

[

ceffario, ae utili negotio aliquot vitz 'mo-

mepta locare nobis tam diflicile accidst ? no-

M

ü

bis, inquam, qui tot horas & dies vanis oc«

LY

n

cupationibus, inanibus fabulis, fomoo, lufa

& otio prodige perdimus.

Przecipue poft-

min)

KE Y

n

quam Optimus Maximus Pontifex o-nedictus

4

j

UWT

"

XIV. nuper plenam posnarum veniam (üm-

rma poteftate & clementia non folum per de-

:»'.mævïx[wpuse

cem vel quinque dies exercitiis S. Ignatii va-

gt n

caturis, fed etiam per integrum folummodo

ao d

diem exercitio, quod dicitur , preparationis

tl

ad mortem fe impenfuris, liberaliffime con-

"n

j:

ceflit per fpeciale decretum, in forma Brevis

tty f

Anno Salutis 1753. 'editum.

Certe in(ignis

"m

hzc, quam Sandtiffimus zque ac DoGiffimus

ETU

hic Pontifex de emolumentis hujus facrz

I

exercitationis mente fovet, opinio hactenus

"ib fm t

di&is ingeàs pondus addit, cum luculenrer

r

demonftret, illam acquirendz virtutis folidz

Vil

excellens prorfus adjumentum effe.

CON«

Yl

D

401

De j?:&*o W]u i

r n

CONCLUSIO

)

Bl

]

SECUNDJZE PARTIS.

AU o fs

A*WE]U l

Uli offenditur , eandem vie illuminatite

ve[poudeve.

ï;eliam TWtthk

| le. l d; W.Ei

,

um primam hujus operis partem viae

Mib

C

purgative ( ut vocant ) permeande im-

Mib j

promovendus fecunda ejus

penderimus ;

n

parte fuerat gradus ad

eam, quam Afcetz

iluminativam appellanr, qua ideo hoc no-

mine ab aliis diflinguitur; quia anima per

eam gradiendo omnigenis virtutüum ra-

n

diis illuminatur. Sicut enim in purgatica a

(

peccat

o tanquarm Zermizo a quo ( qu& fchola-

(

(

I

íftica p

hrafis eft) fugitivi recedimus; fic in

illuminativa per varios pietatis actus ranquam

:X'äf;s D D

no, li

l

zevinimum per quetm tamdiu pro

gredimur; do-

nec randem per viam azitivam ad DruM ve-

Ipüc pOi

i «US

luri ferminum ad quem perveniamus , eidem

Ceterum ficuti

; ventam lum

perfe&ta charitate uniendi.

prime

viz fcopus eft animz purgatio;

fui ip-

m d

js Ia

fius cognitione,

peécatorum dereftatiane, &

cupiditatum

caítigatione acquirenda; ita quo-

vum (ohmte

que finis fec

undé& hujus femire eft virrutum

h Dræplïah**iï

moralium felix poffeffio,

pesdilint t*

folidarum preecipue

I.

fequentibus fubfidii

s obtinenda, nempe

infomi "

convenienti earum notitia ac

füblimi eftima-

n

tione, 2. crebra earundem X fe

rvida poftu-

T Doi:u*;f'

latione, 3. af&idua ill

arum per aétus tum in-

ais 7

ternos tum externos exercitatione.

Jam ve-

die medi-

opinio ?*

ro per attentam &

ardentem quoti

J

tationem & facrum

fubin feceffum, qua duo

tUL

a^

!Aæ v

Irl'

j U

e

j

.

402

P. II. C.F]. de facvo feceffa.

Capite 2. & 6. inculcavi

) m

mus , digna de illis

idea cumprimis imbuim

ur. Per feryorem in

frequenranda S

ial

citabamur,

ynaxi, ad quem Capite 4.in-

exoramus,

neceffarias hunc in finem gratias

Denique accuratio in perficien-

dis operibus

quotidianis, precipue fi mentis

l

collectio &

ufus examinis particularis (qua

Capitis 1. 3.

& 5. materia erant) foróriam

|

i

junxerint operam, ad earundem exercitium

ingens conferent ad

etiam altera hazc Pars

jumentum. Ut proin

Fie Illuminative quam

—

optime refpondeat; ut

pote qua Lectori pre-

cipua füppeditat reme

tatem rite zeftimandi,

dia, genuinam probi-

ADA

ardenter poftulandi, &

aífidue exercendi.

Sicque demum eam in

radu etiam perfecto

acquirendi, qui ultimus

J

ij

ujus femitee fcopus

eft. Quicunque ergo

[

li

allatis x ADJUME

NTIS conftanrer ufus

fuerit, is per congru

entem viz illuminativae

4 N

conatum brevi tempore aptum fe reddet, ad

N

ï

intimam conjunctione

m cum Dtro per foli-

l

dam virtutem obtinen

dam, cujus perficien-

jl

LUR

de INCITAMENT

À vie unitive conve-

nientia, Partis tertiae argumentum

erunt.

sï,

|

Finis jächndæ Part?'s.

b

3

PARS

——

h

ht

n

— -

Pa

IU

MX

ais

DN

L m -

'NM

R

a

E.

*

&

D

AT

l

fE.

L

?ï;

y

"

MP*

:

i

V

ï«

s

"

2

d

s

E

L

i

o

4

EU

,

M

P

DA

1

f

As

s

L

]

r

t

i

jj

L^

*

2

.

.

)ïä:

z

»

xX

E

v

h i

L

T

VAE

T

ml

m

$

X

Ü

T/

$

P.

A

"

äyh

*

FE

i.

t

A

E

"

d

,

d

L

T

Q

s

3

N

7&«?&&

L.

y.

L

EUX

"sl

m

uY

^

À

s

NT

Ó

LE

(l

N

M

g.

1

-

f

3*

4

Eul

B

V

j

D

p

ä

yr

3»

*

a

2

d

wz

E

t

g

P d

L

2

5r

ï*:'

^R

gF5

R.

d

x

*

"

M

"

À

N

N

ia

r

«;Aï

[pta.

M

2

A

f

P

i

g

a

N

Ky

A

N

t

v

Y N

VN

s

E

x

Z

.TA

-

m df

A CM

i

2:-

p

:'

u

m

^

o

E

^

M

$

g

E

—

ia as s n — a

ais Mi tl ii

n

qEeTEES

x

*

2

»

*

D

ES

R3

5

PA

v

E.

Ed

*

t

v

m

x.d

"A

$E

ER

dl

:

9e

As

x

e

EC

hx

d

"

id

$.

j

j

-

$EEE

]

"

-

a at

iE

u

OE

*

u-

41

£2

CRRA

z

6

x

x

E

MO

D

g

]

EM

*e

«s

L

"

»

3

—

*

M

CM

4

T

H

at

1

$d

..h

i

,w.

M

3

Pa s

w

13

22

T

i

1

d

-

-

P

w

;

D

. od

ia

W

D

s

p

o2

*

o

T

s

i

ip

.M

i

$

h

$.

J

21

Md

*

t

*

-

h

,,u

p

1

4

3

.M

M

1

:

A

"*

"

4

um

T

E

D

( n

*

E

Es

r

$

uf

5»

r

*

ha

?

:

.W

j

W

i

*

*f

s

^E

4

Ó

dpst i

aT

"m

;

"

&h

j

E

P

u

Wm,

*

2

p

..æn

5

t

,

s

378

E

C

x

PA

2É

;

-

D.

Mi«

MT

p

x

*

-

a

us

re

53

r

-

u

p

j*

9

E

5.

g

£

x

[

w.ä«

x

*

*

A

U

M

-

*

U

r d

2

d

*

d

: wi(w

$

Xv

d

s

k

s

O

A

s

[

j

o

st

E.

z is

29 . 20 21

18

W

z

|

E

l!llll Il !IIIIIH TETHLEL 'III | III!HII

17

2

16

to

P. ALOYSII BELLECII

VierFarbSelector Standard* - E kala Offset

SOCIETATIS JESU DOCTORIS THEOLOGÍ

15

E

r

DE

LMPEDIMENT

IS, SUBSIDIIS,

14

ä

ä

E2

INCITAMENTIS

13

SOLIDAE VIRTUTIS

12

PARTES TRES.

11

s

PARS L ET II.

10

ALMAE CONGREGATIONI

9

ACADEMICAE MAJORI

)

B. MARIAE VIRGINIS

8

AB ANGELO SALUTATAE

IN STRENAM OBLATA

7

ZVIRCEBURGI ANNO MDCCLXXL.

6

WI[HTITIHIFHIIIlllI'lHIIIIII,HHHH!,IHHHII!IIHIIIII!IlHWWIIIIIII!IHIIIIII(IIIIIIII I

pv d

v

5

85

ä

-

J

*f

L. 1

keeï

Y

4

;

E

RT NUA

QPU

E

$o

3

E d

[

WHHIIIIIHW IHIIIWI

st EEE R U RPE

IHJ

pE Em

Ill

4b Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

Ill

lHHHïllHHlli

1

EHHIH

WIHHDIIHWLHIHHH!H "W;"'Wl W

3

15

l