vero recalcitrans quedam motio aut perver-

«

p U

fa inclinatio internam quietem tümultuan-

qy

qntta-

k

'do perturbet, per clicitas virtutes C

rias

ZA

i

-

L.

260 |

: Part H.. Caput F- |

ii

j

yías edomare easdem fatage. JVon enim efi

17 commorione Dominus; 3. Reg. 19. v. it.

I

"'Turbas horret pacit Dgus, Rom. 16. v. 3. 3.

$i autem animus cuidam rei creatz arCtio-

fi quodam vinculi genere adflri&us hareat,

tunc Abrahami robur indutus, impera, ut

n p

hunc tuum Ifaac Divino Hofpiti gladio fpi-

ritus amor facerdos immolert.

Id f feceris,

LES

qmen)

yin i

etiam tu cum eodem Patriarcha. multiplici

benedidione repleberis.

Hac attentione

i Yi

vt f

mentis , fervore cordis, mora temporis, &

puritate animze coelefti menfe conftanter

diadfimm

accubuiffe, omnium efficaciffimum a

qllromentur

^

cqui-

lm enori

rende virtutis folida; fübfidium eft.

Buflus, d.

CaruT V,

Atonit, d

fegon l ]

DE

bge Dondr

EXAMINE PARTICULARI,

z nl

at fumm

U P. N. Ignatius, ratione & experientia

L

J. nixus, hanc exercitationem adjumen-

vmdtent

torum omnium , quz a parte noftra ad pro-

* b

ficiendum in fpiritu afferri queunt, prima-

&t di

rium effe ac preítanti(fimum judicavit; tan-

LT

tique fecit, ut oratione eam ac tneditatione

Vtiters

quodammodo utiliorem duceret,

& anti-

mfäüüllæ a

quiorem haberet.

Nec immerito; cum per

ilam executioni mandanda, & opere im-

MUU

NI

lenda fint ea, que in matutina commen-

tatione concepimus, propofita. Ejus ergo

u r

h

ürtggl i

ufüm ut nobis familiarem reddamus , 1. il-

i

il

u$

"

h d

'De ewamitie pavticulavi.

361

li

lus preffamtiam, 2. ilius praxim prafenti

LIT)

|

capite ob oculos ponemus. -

[6.V, N l

!.

At udh

T

bt [

i d

Ejus preflantia,

m

xamen particulare ( ufitatum Afcetis

l,

nomen) eft cura (ingularis peculiare

1 mlbl

quoddam vitium eliminandi, aut aliquam

L attott

fpeciatim virtutem adipifcendi, Quanteid

ts

proftantig fit, inde elucet, quod tanquam

& o j

efficaciffimum eradicandis defectuum loliis

'

n a

"

inürumentum a SS. Patribus infolitis lau-

d

dum encomiis füper aílra efferatur. In Syria

Bafilius : Serm. 1. de renunt. fec, & fpirit. Prof;

Antonius, Sozemenus lib, 1, Hift. tripart. c. 1 1.

Nicephorus lib. 8. c. 4. in Numidia Augufítinus

Lib: «o. homiliarum, hom. 24. illius ufum ve-

AM,

jut inzítimabile vitx fÍpiritalis. arcanum

fuis affeclis (üummo verborum pondere com-

anendarunt.

I[dem fecutis temporibus in Eu-

qoentnt

aljuma

|

ropa praítiterunt Bernardus in Specul. Mo-

nach. Bonaventuta, Caffianus , Collat. $, Abb,

fmdgt [

Serspionis c. 14. aliique cum Dorotheo Doá.

y, t f

10. [tem Serm. i11, de peenit. dum illud velut

jots? |

mellti

latentem ingentis preui thefaurum poftero-

rum cuítodie curzque crediderunt.

De-

:t) &m' 1

mum lgnatius, magnum illud Ecclefie lu-

i m !

od

men, ejus praxin occupationem fuo Ordi-

ni propriam eífe voluit, ac per omnes

il u

?

quatuor mundi plagas Sociorum adminiculo

propagavit.

Ut aurem ef&icacia hujus tam

:.l

mui vh

j

.Z,S

pb

m)

Dg:u

352

Pars I Caput F.

Itf D

praftantis remedii oculos pleno lumine fe:

Wm

qind

!

riat, aC penitus cognofcatur, finge , etiam

tibi accidére, quod Giezi, mini(tro Elifei

«i m i«

olim eveniffe facrz Paginz memorant ; cum

u vo

f

II

confuvgens diluculo, vidit exercitum im. civcui-

|

tu cjvitalis .(-*59 equo$ €9 cuvrrus; 4. Reg. 6. v.

15. finge, inquam, etiam te multiplici aé

$ll 000

djom r

denfato vitiorum agmine temet circumda-

tüm cernere ac infeítatum , fummasque ín

f noos-

anguítias redadtum. ' Nihilominus ,

hujus

11l 'qumum

exercitii prefidio armatus (i fueris, zoli ti-

L ïlihl

inevt ; lbid. v. r6. illad enim erit tibi ga/ea

w domiats

falutis, Y&. $9. v. 17. clypeus fortium , Nah. 7:

aj fotu d

huchodonta

v. 10. £ladius Domini , Judic. 7. v* 2o. quo

fecurus hoftium irasac tela retundes, ani-

Anp 1

mique tui Madianitas, Gedeone major, ul-

trici internecione delebis.

Finge , te effe

tumi 511y l

n

illum agrum /707121'711':. pii, quém totum veple-

lum f

L-

verant uvticie: aut Mlam vizeam viri. flulti,

tnt atl

x t n

cujus fupevficiemm operuerunt [pine; Prov. 14.

'€*. 3o. verbo :' cordis

tui

aream merum

t f o

*effe (enticetum tot tribulis, quot pravis mo-

tilde ]s

tionibus fylvefcens, Hoc non obfítante, z:ó-

rPl

l; timere ; hajus examinis

farculo ufus fi

1hte, (

'

fueris, brevi erit azima tua quafi bortus. iv-

Vs f

l

TiguH$, jJer. j1-. v. 12. imo quafi Portus vo-

dl T

Juptatis, Jo8l. z. v. 3. feu pavadifus malorum

N

1

pugmicorum. cum pomorum fruclibus , in quo,

ihtiu

lb.x

hw

RTCT

divino flante Auftro. ubertim f/uent avomd-

?a virtutum, Cant. 4. v. r3. & 16.

Demus

"r

denique pravate, feroci, alteram jam in-

r QM

"

""&w

"

duAtg naturam; :eaque multijuga peccandi

con-

Q i

y Quj

De exatnitie pavticulari,

.363

! limiy

confuetudine veluti cateza magza, Apoc. 20.

EU.

v. r..vinctum effe , ac irretitum.

Ponamus

tilo Ej

etiam te cum Paulo ingemifcere: vah! tri-

Yrt tig

ftem captivz voluntatis fervitutem! qua 70z;

1 diti.

uod vole bomum, boc ago; fed , quod nolo ma-

m

lum, illud facio. Rom. 7. v. 15. : Verum solz

il d

Zmere, modo. hanc exercitationem tibi fa-

&t u

miliarem reddas, eadem, quaSamíon, faci-

litate cun&tos funes;

injeGa disrumpes

m f

i, hs

vincula, quomodo fi vumpat quis fülum , de.ftup-

i v i

u

pa fv putanme. Judic. 16, v.: 9. Imo li-

cet dominans tibi dira ryrannide affectio

[ 617

jim, X

quafi flatua. illa magna ac fublanis, quam Na-

nv m

buchodonofor in fomnis viderat, flarez, con-

tlnl d

Es

tra fecum intuitu tevvibiln: Dan. z. v. 3 1. aut

enjjr, *

quamvis ea, velut av/or illa smagga: 63 jortis

in 1edio cordis tui virentes

ramos qua-

r d

iím nj

quaverfum luxurianti faftu protenderet :

qiri f

Dan. 4, v. $. aut licet cum Goliatho tibigi-

ret ;

[ E

&

amen unicum hoc

j Pror 4

gantea rabie infulta

m m

adjumentum fi conftanter adhi^ueris, expe-

Lv

rieris id effe illum lapillum , fecurim , ac

vi&ricem Davidis fundam , qua iftam ftatu-

du ?

o d!

am , arborem, ferumque gigantem levi bra-

if d

chio dejicies , exícindes, profternes. Ratio

wl hi*

in promptu eít ; nam unica hac induftria, fi

TO LO

4"

rite ufurpetur, veluti bellico ftratagemate

hoftium vires dividuntur, arcentur , infrin-

j

4j, !

TTR

guntur; noflrz vero junguntur, augentur,

y

i

animantur. Quo fit, ut qugvis vitia, utut

Li

l

u

f

magna ea fint, & ob aótas jam radices per-

nori tamen molimine debal-

J

g!

"

-timefclcnda , mi

len-

1

j

364

Pars £L Caput V.

il

lentur, hocipfo, quod viritim impugnentur,

dim t

KR ei veritatem teíte hiftoria naturae imitatrix

Ls

,ibn l

ul

experientia docet, Sic Alexander magnus,

untoti

; lsl

cum Euphratem ob alvei vaftiffimi rapidi-

tatem, naviumque penuriam cum füo victo-

u mut

"

,

re exercitu transnatare nequiret, eundera in

[

"T

a

ait [ P

minutos Euphrates diffe&um, | ac plures in

rivos partitum , facili labore füperavit. Pa-

gt ts TO

ri modo etíam ille, qui collectos in fafcem

p ondl

bacillos frangere unico nifu minime' valuit,

"i, m

fingulos mediocri conatu in frufta commi-

m WWAE'

nuit.

Sicut enim vis conjuncta fortior u-

lm ac i

que fuit, fic divifa debilior communi füffra-

m detrus

Idem

gio femper audiit, & etiamnum eft,

Olurmodo f

prefenti in negotio evenit ; cum etiam hic

uden ltun.

rebellans defectuum robur, varias in partes

wuut nf

di(iradtum, haud parum enervetur; in no-

Y m

bis vero pugnax ardor infigniter intendatur,

p

Dum enim intellectus aliquo temporis fpa«

*ttl d

]

tio unum femper idemque vitiüm fugiens

ET T

l

dum defignat3 dum unum illud nominatim

accufat ; reprehendit, damnat; illius unius

::ïn;inexrirpan

n d g

facditatem , malitiam , gravitatem & nocu-

ul q

menta perpendit, ac meditatur; oppofitam-

que illi virtutem unice laudat, extollit,

E?ïï,tznmm |

fuadet; fieri nequit, utnon etiam volun-

u

"

tas ad malum illud declinandum efficacius

Qu

1f

inclinetur , & pia importunitate quafi vi&a,

: Ol |

vitare tandem (ítatuat, quod adverfàndum

: a

effe, intelle&tus tot argumentis docet, tot

L--xl) & þlf)

W UDUm&

ftimulis urget. Contra vero hoc ipfo, quod

;

blandienti noxz a veritate fallax veri larva

t

r

i

L.

1l

;o

i^ |

De examine pavticulavi,

365

hp

"tini

detrahatur: a ratione pretenfüm boni pal-

lium eidem eripiatur, ficque nudata, ani-

T Qp

m deteftanda palam exponatur, fieri. ne-

fni m

quit, ut illius lenocinans virus , imminuto

n iowis

nervo non multum debilitetur, ac infracturn

Ton

vanefcat; adeoque ut exinde non plurimum

o

nobis hac in pugna firmitatis accedat, Prz-

, D

terea mens noftra (qu& debilis ejus abje-

fiten

(«zxque conditio eft ) (i rmulta fimul exigan-

tv Wj

turab illa; mox ea impotentíam, neício,

Vil n

1

quám prgetexendo, rem imperatam tepide

W

i ld

folum ac naufeanti diffidentia, quafi even-

m

tum defperans, aggreditur. At vero fiunum

mal, lts

folutnmodo feparatim ei explendum imponas;

m enin

eadem letam in fpem erecta, illud ipfum

i nputa

tanquam poffibile fibi & facile exequi ani-

r D

"EC

mofa conítituit, ac *mulo aufu in rivale

tntatu

as

vitium generofa affurgit.. Quod ipfüm rnag-

yuri B

:

num armis pondus, fperate autem vi&torie

n figte

pernices alas addit. Ex quo examinis hujus

nomiit

maxima in extirpandis nzvorum loliis effica-

Jins u

€ia, adeoque & preftantia abunde elucet ;

m &

cum per illad, quantum hoflibus virium

T

decedit , tantuim. nobis felici auctuario ac.-

Crefcat.

; a

Ts 02

ll Quid? quod ín

f'upef ingenti nobis

m d C-H!

fübfidio (it omnis generis virtutes animis

inferendi.

Cum enim voluntas non poffit

d quälä WTU?

adVCIrEDäE

hon affidi, & plo motü propendere erga

llud, quod unum femper & fingillatim aman-

T

i

dum ei, & fe&andum intelle&us ptoponit;

àc diutiro labore inculcat; manifeGtum eft,

ma-

ZA

p

366

Pars Hl Caput F.

n

maximo hanc praxin adminiculo effe ad ea&

sige n

eminenti in gradu confequendas.

Potens

g, n

autem fpeciatim adjumentum eft ácquiren-

vgre f

di folidam Dt ac noftri ipfius cognirionem,

TL [

feu intimam quamdam tum propriz icfirmi-

tatis ac imbecillitatis, tum divinz bonita-

g um

d

tis ac Mifericordiz notitiam.

Qu notio

ss at

gemina eft baíis, cui tota perfe&ionis moles

innititur.

Quomodo autem duplex hoc bo-

gl

num ex ifto, quod füademus, exercitio eli-

ial

z mo x

ciatur, eX mox dicendis patebit, Ponamus

.

magno conatu huic te oper

i

accingere ;

y miit .

fixumque tibi effe non prius vela complica-

p

i5 ia

re, donec ope hu

jus induítriz etiam tu cum

Ht quum

Saule zg omum alium muteris. 1. Reg. 10. v,

v f i

6

Proin ftatuis (ingulari cura peculiare

Vapeonas

quoddam vitium per diei decur(üm vitare,

TU Dl

aut aliquem adverfz virtutis actum exerce-

g, l

rej Conceptum animi propofitumipfo Chri-

Wi

fti fanguine, immpreffo velut (igillo obfignas:

t fiq

!

Coclites rei telles facis; quin ultro, fi fídem

ioed

fallas , Nemeíi plectendum te offers. Et en!

"mb

inftitura .füb meridiem mentis indagine, de-

t t

prehendis, te nil horum, qux tam firmiter

Eu 'id()üm

decreveras, obferva.fïe ; egiffe, vitaffe. Ita-

Mj.'" J mlrffiw

que doles, . & meliora proponis,

Saltem

Umlmsl l

a prandio rem effe&tui te daturum certo

Vi

fpondes.

Et nihilominus fuüb vefperum

Y hlhd'u, |

ad animi tribunal redux, in iis ipfis ite-

K:.] E[nnm Ena

rato prolapfum te comperís, quzx corri-

p

gere adcbþ fan&te . conítitueras.. - Edic jam,

T f

an

u

li fuig]

De examine pavticulari.

367

HH H

an non hic.tuam .debifitatcm oculis: manri-

4!1 )

u

fefte ufurpas? infidelitatem manibus palpas ?

! At

miferiam , fragilitatem , inconítantiam ip-

MOng,

Ío opere fentis, & exercitate experiris?

An non tet lapfüs deprehendendo, illo-

UY

rum numerum computando, ac inter fe

AU DOf

conferendo ; rubore fuffufus, ingemifcere

n POU

coperis: oardens fanctitatis noílize zelotes

W

Dzus! ah! paulo ante juravi; & flatui cuffo-

d

dire judicia juflitio tue; Pfal. 118. v. 106, &

h

TU

en! mox iterum dcreliqui juflitias ,. quas pro-

pofui mibi: z. Paral. z. v. 19.. Petrum imira-

TC COR

tus, qui eadem noécte Chriítum ter nepave-

P etm

ràt, quocum paulo ante zz carcevem & i5

L

mortem íe iturum promiferat. Luc, 22. v. 33.

n

li

fj

|

Nempe omnis bona voluntas noftra ficut luga

Drips

wutatur, Eccli. 27.-v. 1a. & diluculo fíeuz

m exre

flos egreditur , itatim iterum contevitur , ey fu-

ij Q

ï

l

git velut umbra.. Job. 14. v. 2.

O quam pra-

ética hac fui agnitio eft! quam fallax mini-

p g

;

1o, i fn

me fpeculum eít, ex quo noftrum impotens

nihilum toto fe, abíterfío omni fuco, tra-

i, D

gt *

lucet.

Contra vero hac ipfa occafione ad-

mirari, & adorare diícimus Z/vitias bouitatis,

um frmit

Rom. z. v. 4. mifericordie , ac patientise op-

vt

[

)nll51 ;

^

!

w

j

M

timi Numinis, qua tot errores noftros cle-

"

mens diífimulat, & toties delinquentes .non

qunm *

reprobat, faftidit, damnat; íed benigne fu-

p i

inet, errantes etiam revocat , lapfos erigit,

TIM

& velut filios paterno finu complexus, aman-

y

Ex hac autem

ter (tringit, fovet, nutrit.

1

, [l

gemina Dzr, fuique notitia, velut ex de-

21

tecto

J

H

T

368

Pars JI.— Caput F.

i

jgy, (

técto paradifi fonté, ubere vena profluit n«

"]

l

fgt at d

tima cordis demiífio; àc omnimoda de pro«

T

priiss viribus diffidentia, qua hofno pro-

jl p

priam iüfirmitarem rnulto ufu expertüs , &

«dium d

de ea plane conviétus, ob inítabilern adeo

um «

vacillantis animi conditionem infra lutum f&

sind; d

abjicit, contetrnitque.

Simul támen: divi-

m

snlget

ii

nam ergaà fe benignitatem conremplando

s Erdumu

mentem attollit, & fpei anchoram iü gratia

gitres n

'

folidando, fe folatur illo Ifaiee vaticinio: gu£

u

QAYT.

Jperaut in Domino, mutabust infirrnitatern iü

at

ä

fortitudinem, a[fament pennas [icut aquild ; cuv«

du tl

rént ad perfectionis braviumi, 69 zo5 labora-

bunt: ambulabunt in virtutis femita; 0 des

Aeemo, (

titte qui

ficient. 1(à, 40. v. 3t.

Preterea ope hujus

XOUpAfelr 4

exercitationis celerius nobis advenit optatá

ipfatm ad

anim puriras, qua à Chrifto intér octo bea-

titudines reponitur illis verbis:

beati mündo

AURT Qd

corde, quomam ipfi D&uM videbunt. Matth. g.

] ":'GUH! E

v; 8«

entem autem puram cutn no

ino;

IOP

"

thefaurtüim indico omni botiorum generé

FxUm

abündáritem.

Hec enim eft illud fpeculum

D hm maJ

füie snacula , Sap. 7. v. 36, quod gratiee radios

mp

fidelius colligit, — Hec illud smare vitveum [i:

t

ii

l

tiile cryflalló , Apoc, 4. v. 6, quod perenni rd«

iij

laciá gaudet.

Hec illa prérzofa' smavgarita;

m

q

Matth. 13. 4$. qua emütür vegnitm Dzi; quod

W

l

eft juflitia , €$ pax , eg gaudium in Spiritu San-

Dl

&ó. Rómi. 14. v. 17.

Verbo:i cordé mündi

T Yi

W

funt illi Zeati, qui foli peculiari preerogativa

! hp

ad canam uptiavuin Jdgni vocati funt. Apoé.

N

"W

13.v. 9. Qui foli fingulári privilegio égutiii«

n PEcuii

7uv

"

De examine pavticulari,

965

pmHUü h

$ur Zomum, quocunque ierit , eo quod fime

qmacula figt ante tbronum D. Apoc. 14. v. 4«

g

TUl D

& $.

En] quanta bona hujus urius exami-

nis induítria pariat, dum folam nobis animi

tüs, Q

munditiam affert.

Jf d

Denique exercitium hoc

permagnum acquirenda fanctitudinis com-

1 lumm [

i (

pendium eft; dum enim uni virtuti hac parti-

VOp4n)

D

culari diligentia ita ftudemus ; omnibusítude-

nitirdi

:1nus. Etdum unam obtinemus, ob fororiam,

: i

qua inter eas intercedit, connexionem om-

Itl

nium

otimur.

Nam perfectionis ftudium

confe

á

14

a ex pluribus annulis catena eft. Quo

fit, ut tracto uno, attrahantur & reliqui.

jàj n

Agire ergo, (ad equitatem veftram appello)

——

edicite, quid, quafo, folidius dici, quidef-

qpe lt

yt p

ficacius afferri ad commendandam hujus pra-

xis proficuam adeo preftantiam poffit? Ita-

w del-

ii nind

que morem geramus S, P. Ignatio, ejus ufum

fudi d

velut unum ex pracipuis virtutis folidze ad«

ii

jumentis tantopere inculcanti, Reputemus

3 od

apud nos, id ipfum hodie etiam nobis eveni-

re , quod olim magno Judz in fomniis ac-.

i a

ij n

cidiflé (acre Pagingee memorant; animis; in-

quam , reprafentemus Ignatium (nam & Zic

TOA

gt

E

vir belatov efl ab adolefcentia fua. — 3.Reg. 12.

v. 33-) proteníae cclis dextera hanc metho-

j n

um nobis velut gladium aareuim porrigens

ipu;

tem, ac illis ipfis, queis tune Jeremias Ma«

1 S,**»'ifl'f'" ,

chabgum, verbis nos animantem: accipe faz-

|

g 0 l

f

ij

&um gladium munus a. Dso , n quo dejicies ad-

ver[arios 1u0$, 2. Mach, 14. v. 16. & 17.

Hic

j "

^

j

enim cum peculiari defectu fingulariter bel-

.-iIegï'Of*'ä

a

an-

370

Pars 1. Caput. F.

!]

landi modus eft glaZiur ille magmis ex: utvaa

us

que pavte acutus , Apoc. 1. v. 1&, & c.. 6. v. 4.

g o

pertungens usque ad divifionem auime ac fpivitus,

"TU

compagum quoque ac medullavum, Hebr. 4. v,

( m

12. erádicans omnes etiam intime infitas nze:

ii

vorum fibras.

Ett quoque mumzus a Dro

prorfüs excellens; cum fit unum ex effica-

at qui

7) 0'31

ciffimis vitia extirpandi remediis. Itaque ficur

I

AK

tunc Jis fermonibus bouis valde exbortati Sfuve-

; 0)

num ayimi [iatuerunt dimicave, g conjligeré

h ffgimaï

fortiter ; 1. Mach. 1$. v. 17. ità & nos Joc gla-

dio fpivitus agmati, Eph. 6, v. 17. hac avma-

wii o

zura foriium muniti, Cant, 4. v. 4. decernae

n o

ino &nt rih

ius animofe praliari prelia Domini , 1. Reg.

hia i

25. v. 28. animique hoftes funditus profli-

gare. JVec zmferamus cvimen glorie. noffre, ut

Va

A 60

jugiamus ab eis;. 1. Mach. 9. v. 16. neque ci-

rius a pugna defiftamus, dozec penitus delean«

ATT

?ür. Deut. 7. v. 23. At dices: quid opus eft

fingulari cum vitiorum quolibet certamine?

Univerfà fimul, precipitata omni mora, jun-

l

ln m

&tim aggrediar, ac una vi; uno impetu fracta;

unico die internecina clade cunéta audax ex:

thqun

terminabo.

Verum o temerarie! etiam tibi

.ä

1'&', m

dictum exiftima, quod olim a Moyfe Ifraeli:

j

m |

z01 poteris eos delere pavitev , fed paulatim , atque

per pavtes con[umcs eos3. Deut. 7. v. aa. najoves

! »0]'

emim , €9 fortiores te funt. Deut. 11. v. a3.. IVon

T

:

vales vefiffeve, uec pugnave adver[us cos, 1. Reg.i7.

(

^

|

v. 33.1n unum manipulutn fociatos. Nifi allatae

R

raxis folertia eorum vires diviferis, actumi

At (gn(

ages: Sifyphi faxum volves.

Poft diutur*—

..e&lou

nugi

B

4f UR

De éxaminé párticulari;

37i

LUDIM

LT

hüi laborem etiam tu cum Chri(ti difcipü-

Qd

lis lamentari cogeris: per fotam mo&em labo-

li

vantes nibil cepimus. Luc. $. v. $.

Sit itaque;

TU g

o perfpicax mentiumi fcrurator Deus] acnitee

Em il

veritati palmam viétus cedo. . Utar deinceps

Dd

quotidie4 quámdiu vixero; hoc tam infigni

EHU

adjumento obtinende brevi teiripore perfe-

lus

&ionis.

Aff J

,

Illud pofthac mihi erit (Superos

ieftes volo) firmamentum vivtutis acquirene

"T

de: fegimem avdori$ concepti; umbraculuim

Á Ml

Contrá pedicas deinonis smeridiami; & adju-

UA

lorium contra periculà gravioris cafus; quia

Dd

i

imo erit mihi gradus exaltans aninum, fidus

iluminans oculos, pharrhacum ans [anitateri

finihs

tg vitam Q9 lenedi&licnem: Eccli, 34. v. 19. faz

Á ff

t fqiéo

üitatem mentis, vitám

grati& ; glorie be-

fiediétionem:

7700

i u d

$. if

t catamite.

jmon t

Examinis pavticulavis ufus feü bvaxis.

n frti

ntequám hànc declarem, ordo poftu-

f a d

n

lar; ut prius explicem, quibus de re-

rl um

1

büs inffitnendüm id fit, Illias érgo materiá

Mo

(elis

erit i. ille fpeciatim defectus, qui pre aliis

aj

|

hos infeflat; cordiqué dominatur; qui vé-

.

LA

utt

uX aliorüm & antefianánus eft: a quo

TUD)

iánqüam radice fere oinnes alii foecundo

jl

f(' [U

berinine enafcuutur: qui màxime nocivti$

ALOS.

nobis; majori confequendze perfectionis imi-

dj

pedimento eft; qui denique nos proxifni

,v:"

D

JZ»

(

ad

, li

"i

àd lechalem noxam

| Pe;ducit , vià

d

anque &

l

W

A d

z

illatri

]

372

Pars JL Cap. V.

ao

illam complanando, infidias eo magis timen-

das, quo minus patentes ftruit.

2. Quodíi

fÓ eü Y g

nulla vehementior affectio rationis impe-

rium turbet, nullumque nos vitium arétius

,ffï:þüi) ul

m

(j M

Y

fibi mancipatos teneat, inquirendum erit,

[ Ütuntet

ua accuratione perapi foleant praeícriptae

n 4

f

p

iritus functiones? id eft, qua folertia me-

«t &

ditationi, & íacra lectioni vacetur? con-

erdoc m

Ícientia excutiatur ? fenfibusinvigiletur? Nu-

men Euchariflicum quoties, quamque ar-

gisents

ij ext

denter vifitetur? prafertim vero quo fer-

vore Religionis noftre myfteria ufurpari

gt

gdom f

confüeverint? An non tepor aliquis irrepíe-

rit? qua intentionis fanctitare actiones quo-

prinmpe

D

tidiane obeantur ? an non mensin res externas

nimium effufa, raro fecum, rarius cum Drzo

lum dnty.

scomioa

habitet? 3. Si vero nulle ejusmodi vipere

fub herba abdite nidulentur, illi fingillatim

*s Czum

virtuti obtinendee incumbendum erit, qua

ataef

potiffimum indigemus, aut quam certa re-

3À tofir

"2 m

rum adjuncta in praentia prz reliquis ne-

ceffariam nobis, aut íaltem proficuam fore

*f

prefago omine vaticinantur. Sicut enim Je-

aftnr, |

remias non folum confítitutus fuit, ut eve//a7,

t ttg

€9 dellruat, difpevdat, €g diffipet ; [ed etiam ut

18 f p

«edificet , €9 plantet ; Jerem. 1. v. 10. fic neque

; ;defh' IU

nobis conatus omnis in exítirpandis prava-

M

rum cupiditarum urticis eft infumendus, fed

"p )

infüper fragrantes demiffionis viole, purpu-

at

rezs chariratis rofze, candida caílitanis lilia -

cordibus funt inferenda.

b

Precipue cum

ïi'cäici

tl

contrario emula virtutis ftudio non raro.

u Omm Vi m |

ejus-

j

De examine pavticulari.

373

tl

ejusmodi monftra & füuavius expellantur, &

DETT

citius cicurentur. Hujus proin exercitii ma«

Wi

teria eft vel exflirpatio cujusdam fpeciatim

NI

Es

defectus , aut acquifitio alicujus fingillatim

Qu

virtutis.

l

&U ag

. Il. Utautem eo certius

ac expeditius voti

quiletüg

damnemur, felecta, qua fubjungo, docu-

Wetr?

menta erunt apprime notanda.

1. Ille nz-

ol N

vus hoc armorum genere ante alios oppug-

y at

nandus erit, qui proximos notabilius offen-«

nwgn

dit, eisque incommodo, aut fors etiam

ylirà t

peccandi occafio eít.

Cum enim biceps hoe

rdipsimy

malum fit, urpote duplicis caufa lapfus pro-

Id o

prii nempe &alieni, charitas imperat, ut in

2. Caven-

SIDreseltri

ilud primam aciem dirigamus.

risam D

dum tamen, ne in externis ejusmodi vitiis

fedulo corrigendis toti fimus, actempus omne

od at

teramus.

um enim omzis gloria filie vegis,

Jinglim

feu animse i? ab intus, Píal, 44. v. 14. prima-

n a, qu

g m

rius labor nofter eo tendere oportet, ut in-

ternz animi motiones ad recti normam infle-

erelqg t

xe regantur , utque rebelles appetitus coér-

dfiyum t

citi edomentur.

Nam intimis his anime ro-

E

tulis bene ordinatis, etiam exterior horolo-

ij u

gii index rite fuo munere fungetur; aliis-

y; od

que molefti meres füapre natura ad honefti

T

regulam componentur.

3. Cum ideo mul-

ii t

ti tam parum hoc adjumento proficiant,

quia illud non ei, cui oportet, applicant ma»

T

lo; hincritu peritioris medici ipfa morbi ra-

; dliti^

dix folicite inveftiganda, eique uni mox evel-

pac

lenda omni vi infudandum erit, Si enim lu-

Aa35

xuriane

m "Unhï

(

J

374

: Pars H Caput P.

Pa

xuriantes folummodo ramos ,' relida ftirpe,

PT

amputes, paulo poft truncus redivivo vigo-

4 W

re repullulabir, & latius fuccrefcet. Si autem

g

ipfàs lolii fibras inexorabili dextraexftirpes; fi

s u

male arboris radicem vindex fecuris preci-

dar, etiam exrima fübtraéto fucco arefcent, &

*

,tittoti O

«onni

fua (ponre flaccefceat. Rex Syriae, cum Achab

bello decertaturus, preceperat ducibus equ tatus

g Qu

r dia

Jui, diceus: me pusnetis contra minimum ,. aut

contra maximum , mifi cogtva [olum vegem . If-

s n &

v fcle

Y2Cl; 2.Paral r8. v. 3o. ratus, victo, & ne-

catg rege, reliquum vulgus prono Marte

nmadiluy

debellarum iri. "Id ipfum & nos par eft imi»

V Timd j

firotut

1

tari; nam principe vitio fartiter profligato,

eetera facili neeorio fuccumbent, & victa

vitcnts D

cedenr. Proin ficur hoftes arcem ex ea, qua

[s] Rüg!h? [r

debilior eft munimenrorum parte agoredi

a MIIOUE O

OT

ceonfuüeverunt; Íic etiam nobis fedulo ex-

jlorandurmm erit, quonam ex mriorbo anima

1 te d

noftra infirmior decumbat? qua mala con-

n j

fuerudo alrius menti infixa hzreat? quenam

OO

apperitio infolentius ei dominerur? & mox

DT

€ontra Adverfarium hunc noftrum, & qui-

tT

dem contra hunc folum ornnes virium co-

IU m

pias in aciem educamus.

Dico: foltum; nam

J

W

£

4. Super una folummodo re hoc examen in-

i D (0

ftiruéndum erit./Sicur enim folares radii, in

Mc)

ununi fpeculi focurn coacti, vehementius

m

urunt: & citius fübje&tam fibi ftupam incen-

Mu

dunt; fic & unitam animt robur eo velo-

iT

cius folirarium ejusmodi fternet inimicum,

j

l

c pecu-

b

l Ro

ác proürgablr Quin imo ipfüm ho

QUi i

liare

!

'

278

»

JDe examine particulari,

l

Jiare vitium non fimul omne totum , fed fuas

fv

l

!

MY

h

l.

in partes ceu gradus difle&tum, erit perfe-

Á lm

uendum; ut divifo hac arte, & infracto

It

hoftili nervo, breviori:via, quod intendi-

s. Denique materia bu-

Mi

(

?

'

mus, aflequamur.

40 df

]U

d

ijus exercitii non facile eft mutanda.

Ideo

V UnAd

Il

enim nonnulli tam parum inde fructusperci-

(

!t

Il

piunt, quia defültoria quadam levitate ab

]

una re ad aliam volatici tranfiliunt, inrerru-

a

|

to folum & femi-ferio impetu hoftem im-

WUA

petunc facileque defatigati ab incepto mox ite-

[ )

rum defiftunt, femper difcentes, (utait Apoftolus

ypritis

2. Timoth. 3.v. 7.) zunquam ad [cienti«m verita-

tis pevveuientes, femper pugnantes, & nunquam

i lm

£lf &ri:h

vincentes, Durare oportet, ac mentem n om-

more qu

nes pugne cafus obfirmare; fique etiam la-

re um

bi, vincique nos contingat, fürgere denuo;

& alacriori aufu contraire nos decet, cum re-

fdui t«

orbo animt

o Vate dicendo:; perfequav imünicos mios ;

T

comprebendam illos , & ton comvertav douec de-

Jïci(mt. Pfal. 17. v. 18.

Porro tamdiu in cce-

r quetit

m &t

to hóc fingulari confliétu pergendum erit,

donec rebellis, quam oppugnas, vipera itá

m AE

s vinm

debilitetur, ut, mox accaput in altum erige-

re tentarit, ftatim iterum levi brachio & qui-

y [

dem fine mora folo rationis imperio , Her-

y m

culea veluti clava, retundi queat.

Quippe

Mi

i

hac defectuum monftra plane omnino & ita;

v

I

ut amplius haud fentiantur , exterminari hu-

ii

w*

VJX

manis viribus non poflünt.

Sufficit ergo ea

o e

ira fraripi, reprimique, ut impediniento etie

m n

Yl

definant in iis, que nos facere par eft, exee

(uf M |

quen-

u

Àa4

lT

$76

Pavt I. Caput F.

A

N

quendis.

His ramen non ob(tantibus, con-

J s

ful'um eft, ur primaria examinis hujus

S

materia fubinde ad breve tempus pro rerum

fà

diverfitate, vel animi difpofinone inter-

rumpatur, tediique levandi cauíà cum alia

$-

n

3|

commuretur. [ta tamen, ut poft aliquot heb-

f

domadas denuo ad prius inítiratum redea-

tur, & capitali antagonifte , refümptis au-

lele

ul

n

&isque animis, bellum acrius inferarur.

6.

Ut autem princeps dominantis nox« caftel.

I

(f

ia

lum eo citius expugnemus, geminus prererea

n

aries adhibendus erit, oratio fcilicet, & fuiaf-

ngm

flictaiio. Casffianiboc monitum eftin hzc fenía

lat if

H

(oe d&

ocinmom

fcribentis Collat. s. Abbat. Serap. C. 14,: /Z/ver-

fw uuin, quem priucipali ceytavüue impuguas ue-

pO CrUCad

qum, qutiduima jejuniorum dirige [picula:contra

h)

illum cun&lis momentis covdis fufpivia, cun&osque

adver[us illum vigiliavum labàres ac sneditationem

"I

tu; corzis impende, indefizentes quoque. oratiogum

ad Dxuw fletur funde, £ ejus extiaslionem ab illo

m

[

Jpecualitev g. jugiter. pofce,

Proin non folum

rempore commenrtationis marutinz aut le-

1

OJ

€ionis quotidianz ejus vitandi incitamenta

funt ferio perpendenda; íed infüper de die

fepius ignea menris rela caelum ver(üs jacu-

n

landa erunt, pie ingemi(cendo: o Domine!

W

da caítitatem, obedientiam aut charitatem.

"u

AURT [

Idem a Numine Euchariflico interdiu fre-

quenrius ac füpplici gemitu inftanter erit fla-

A 1

gitandum. Hunc in finem ipíà quoque po-

tentiffima aíftrrorum Regina peculiari cultu

erit honoranda, alique Sancti fuffragatores

Vx;h':] LA

"d

sdhi-

/

De examine pavticulari,

377

)üanfibug, [

adhibendi.

Nifi enim focii veniant ad claffi-

"ii j

ca Divi, qui gratize nobis fubfidia exorent, i

D

vanum laborabimus: ad irritum cadet omnis

'«qelsunne u

certatio noftra.

Ut autem hzc defideria eo

Idimi,

facilius nubes penetrent, noftreque orationes

vll

ab illo Apocalypfis Angelo 27 zburibulo auveo

lm n

uper altave aureum ante tbromin Dri Apoc. 8. v.

ye[umpüs i

;. offerri mereantur, modeíta queedam de f&

a f

ipfo diffidentia eas pediffequo greffu comita-

t o df

ri oportet.

Nam (ut vaticinatür coronatus

emï;usmæ;e:

lIN

ï

Pltes Pfalm. 48. v. 7.) qui confidunt iu virtute

l

M

"

J

ua, ? in multitudine divitiavum fuarum , inani

dl

(fuafpe delufi certo deficient. Adjungenda

hocintuitu eisdem preeterea erunt varia cor-

| us i

poris cruciamenta , puta jejunia, flagella, cili-

li

cia, aliaque his fimilia pietatis exercita, quae

/;/a, D

"6.;];3;(

ingens precibus addunt pondus ; uti expertus

dl

e(t Daniel, qui propterea a Gabriele audire

i ao

meruitc: quia fofuifHi cov tuuun, ut te affligeves n

li d d

confpecu Dgi , exaudita funz veria zua, Dan. 10.

V. 12«

m folr

yie u h

III. Porro modus feu ordo inftituendee hu«

j indruma

jus exercitarionis fequentia compleétitur pun-

éla. Inprimis inchoandum eft hoc fpiritale

iüyr a

yvers P

prelium a ferio, ferventi, eoque firmiflimo

Q oDun?

emendationis propofito, mane concipiendo,

& (fub meridiem inítaurando.

Nam (ut do-

y d

cet Kempenfis?) fecundum propofitum. noftrum

; indt

u i

eft cuvfus profe&lus noftri. Ylud ( debile fuerit,

ofcitans & torpens, etiam hic teflitudineo

TM

«iin d

gradu marcefcet. . Imo ff etiam fortiter aliquid

proponens, aibilominus [zope deficit , (t teftatur

y ia

1aem

u

Aals

378

1]

szrs ,-]L,' Czþut F :

idem Afceta Lib, z. c. 19.) quid fiet ilii,

:

d

a

qui vavà

aut minius frxe aliquid proponit ?

T'epida enim

sU

& pigra ejusmodi voluntas vel mox oblivio.

1is

ni dabitur, aut ob varia, qu« occurrent , ob«

i mdt

ftacula facile mutabitur. Ubi tamen notans

atl

dum eft, hoc animi ftatutum non ad univers

d

fum vite tempus extendendum effe; (aliag

aj Id

hac annorum mole obruti,

oU

perterritique cor-

reétionem defperabimus) fed ab uno folum

g

femidie ad alium, nec ulterius proropandum

zi d

erit; ut ipfa more hujus brevitate ad con-

DC

ftantiam in bene ceptis eo porentius anime-

w oltnont

mur.

Nec dubium eft, ideo nonnullos adeo

i fdo

parum hoc in negotio proficere

; quia hujus

idemdimf

documenti utplurimum incuriof

2

i vivunt,

Dodrm hn

Alterum eft, ut vigilans quzedam animo cura

TET

exequendi hujus decreti interdiu foveatur,

IOT C

Qu in eo confiítit, ut perdiei decurfum mo-

[

l

deratam ejus di(cretamque memoriam nutri-

l

05

amus, & in omnesejus perficiendi occafiones

J

AO.

vigili oculo velut efpecula intendamus, non

f:*.:::nc

T etm

folum labendi pericula folicite providendo,

cauteque declinando; fed preterea etiam in-

fl

t

ciramenta , qua ad ejus obfervationem allici-

"Tf t

L

unt; corde identidem ruminando, omnemque

g m

opportunitatem oppofite virtutis exercendae

avide arripiendo.

" eofrf

Quodíi, his infuper habi-

tis, tamen offedas ad lepidem pedemn tuum , Pal

"tükr

"fa.

go-v.12. & datee fideiimmemorem delinque-

n v

re.te contingàt, admotra leviter ad pectus ma-

nu, noxa ponitens'meliora fporide. : 3.Ul

NT

[

") r

timum ef(t, ut bina per diem animi perfcruta-

tuo

)

- De Examine pavticulari,

379

(m

i

[]

tio fiat, qua actionibus noítris in jus' vocatis,

d Ti

fedulo inquiramus, an illud conceprum horis

j

"':'l.'.",

N

I

antemeridianis fingulare propofitum fuerit

s

executioni mandatum? moxque poft elici-

T

fiupn

U

tum de erratis dolorem, promiffamque de-

nuo emendationem, nurmerus mendorum in

DEU

:

"

peculiari libello. hos ad ufüs fpeciatim para-

1

to, annotetur. Cujus induftrie is eft finis, ut

$ (itn

;

dein temporis pomeridiani punc&ta cum ma-

"

T

turinis, dies hodierna cum hefterno; hebdo-

j

EU

mas prefens cum'preeterita comparari, & ex

^fany

hac collatione dignofci poffit; num aliquem

Jl

j
