is db omni tepore liber, infüper tartaro fe

10 ex ment

formidandum reddet, Nam (Abbatis Pime-

niid:3«n. 204.

[ optimur

fententia eft) /iruz ad fuccen-

'endi fevor

J ollam. anufeee . iom. appropinquant ; ff vero

i& qué

tepida fuerit , in[ident in ea, &9 faciunt vermes,

w decems

ja Cj animam, divimi amoris igne fuccenfani,

yn peto t

t ferventem. fugiunt demones ;; tepidam. vero

Mudunt , eg injequuntur.

mitna meas

Quicunque ergo

ro ia

flygi ludibrio efie horret , mentis torporem

| pro die

execretur, & allatis vemediis ita utatur, ut

nulla hujus peftis //g

ergion

ha in illo unquam no-

tentur.

dem It

em d

1

paü*.'«."i

)igeah

i[alil 7

(

u

ll

|ep"

!

M

fj

|

j

Pars L. Capus III.

|

m l

Ca»ruT Ill.

j

f i

[

DE

qjn p

GRATIARUM ABUSU.

um !

al

7

od cibus corpori, id gratia eft animee.

,

*

l

:

)

j'amz,]o

Q

Sicut ergo alimentorum ne

olectio eft

**

[

1

URT

hominis perditio; ita & negle

é

tus gratiae

j 0s

d

virtutis exterminium eft, Nifr enim inrelle-

s fl

étus füperne illuftretur, & voluntas ccelitus

) Fj g

excitetur, in perfedtionis femita nec patfum

hn du

promovebis. Inde colligere licet, quam mag-

fime n

num earundem abufus acquirendz fanctitu-

zuii: J

dinis obítaculum fit.

Ne igitur tam potenti

UT

remora in cepto curíü retardemur, rei I.

indignitas, II. peena nobis terrori erunt, &

r

horrori.

1 J Geu

j

j

$iL

kjumtu

hn

Ejus Jndignitas.

&t p

umma eft gratice zece//ta$ ad patrandum

hus

I.S

quodvis opus falutare, quod merce-.

X (ni

dis fempiterne meritorium fit.

Dogma id

vtl

fidei eít contra Pelagianos & Semi- Pelagia-

LE

nos ab Ecclefia definitum , Conc, Araufica. II,

DEUT

éan. 7. cujus hac funt verba: ,,57 quis per ma-

ID

!l

»ture vigorem bonum aliquod , quod ad [alutem

80 n

»pertiuet vita eterne , cogitave , aut eligeve

|

ünf

»polfe confirmet. ab

f

ilumznatione $9 infpiva-

u

hi

di,

t

»tione Spiritus San

beretico fallitur [piritu.

. It

Ti

» Item Conc. Trid. feff, 6. can. 3. // quis dixerit

W

£, atque

Qütya

i p'ræveniente Sparitus S. in[pivation

»€jus

!l

De abufü. gratie.

77

Il

» us adyutorio bominem. credeve , [pevave, dili-

»&gve, aut peniteve po[Je , ficut oportet, ut qu-

[ ABUSQ

»[Hificationis gratia cónferatur , anatbema fit. ,

fundatumque in illo Chrifti enuntiato: /7ze

i mnüdus

7ne, nempe fine meo excitante auxilio, zl

FD od

poteflis f'acere , Joan. 15. v. $. quod viram eeter-

QR r

nam promereatur.

Idem Philippenfes &

Nlam n

Corinthios docet gentium Doctor Paulus,

eisdem fcribens in hanc fententiam : Deos

L Vlnas qolin

&f , qui operatur iu volis €g velle, eg. perficere

m pal

vo boza voluntate. Philip. a. v. 13.

lum

Von quod

ufficientes [iuns. cogizave aliquid a nobis , quafi

urent d.

miurtim a

.ex Hobis: fed [ufficientia moflra ex Dzo eft.

2. Cor. 3. v. s. Quibus verbis fecundum in-

atdemir, v

FT0T UT Y

terpretationem Patrum $. Hieronymi l. 3. con-

tra Pelag. S. Greg. M. hom. 9. in Ezech. S. Aug. l.

de gratia Chriíti cap. 26. ubi ait :

nibi] omnino

boni fine gratia fieri poffe , non dubites ; Apo-

ftolus orbifignificat , nos fine interna pre-

venulente gratia non pofle velle, agere, vel

al at

etiam incipere ullum fiature vires füuperans

quod mut?

Opus.

uin imo, teítantre Auguftino epift.

& Doonii

194.n. 16. fine ea proprio marte ne quidem

semi- D

Orare pro ea, nec ad eam nos difponere po(-

fumus. 'Tanta, tam univerfalis & abíoluta di-

yx, Annít

i qui p*

vini auxilii neceffitas eft.

Illud ergo. qüi

m

oblatum neglipit;, " remedium fümme ne-

all'f ) u f.lgm

ceffarium ad falutariter operandum , temere

abjicit.

Proin o improvide! dum ejusmodi

DOTL

! aUUW /Fn;;a

motionem rejicis, clavem projicis, qua fola

(fecundum fpeciem fpectata) coeli janua ape-

m

jin !

InInor-

*;f[?i)'df

riruvz": talentum prodigis, quo folo i

*

talis

)

j

78

Pavs L. Capst. Ilf

g

talis corona comparatur: gemmam dilapidas,

qua fola ipfe Drus emitur.

Et rides? eo-

p

que tempore rides, quo de neglecto tenui

]ucro, de perdito vili numismare, de ja-

ii

i n

étura rei füpervacanee doles. At veniet hora,

quatam impudentem abufüm amare de.

T

n d

flebis, trifte ingemifcendo: cum potui , nolui.

, Q

Etr prefecto que bhec temeritas !

Ícire,

janiia

fine aétu falutari neminem adultum fore (àal-

g, 0

vandum : fateri, nullam ejusmodi actionem

fine cclefti adjutorio elici poffe: hzec omnia

pxm «

zi r

fide divina infuper credere ; & tamen uvi-

'

cum hoe remedium, fumme neceffarium hoc

;m?uemum

vt Trdt

adjumentum , .ultro oblatum, quin & obtru-

fum negligere , averfari, repellere; idque

u

AC LU

per rifum, nemine minis impellente, ex

mera ofcitatione ; haec certe ejus generis in-

ntpad f

dignitas eft, qua Dzi pupillam ledic, & in-

i d n

|

[

finire largitatis fontem jure obítruit. O Pa-

E

l

tev luminum / Jacob. 2. v. 17. heu!

uid feci,

Éa n

tb i

illi dum inftinctui rebellis reftii? Ah! ego

fedens z £enebvis €g umbva imovtis, Píal. 87.

W

v. 7. illam lucem. repuli, qua íola lethales

l'-';f Qf

flïl

tenebre fugari poterant.

Ego; percuffus

ulceve peffüno a plamta pedis usque ad verticem,

E uh]

Job. 1.v. 7. illud pharmacum refpui, quo

M

folo. fanari quiveram.

Radium eeternitatis;

V Pl

pretium fanguinis Chrifti , pignus beatitu-

Hipig.

dinis eterna imprudens contempfi. At po-

Vs

nitet! .... Fac o Damine! ut faltem pre-

E hän(glo

fenti huic, quaz fors ultima eít; gratie con- :

"l

jid

ílanti fidelitate refpondeain.

II.

li

De abefi. gratiec.

79)

Ro d

À

h g

IT. Iofuper fumma eftgratiee dignitas. Nam eft

E

bonum, immenfum excedens omnes terrenas.

* k

dis

|

opes, & preítantius quid omniillo, quod Dzus:

Ws Q

aut divinum noneft. Merces eft laborum, vul-

88 Areri

nerum, ac mortis Chrifti: noftrorum merito-

MU dtgp

rum felix principium eft, incrementum &

J ml/lþüi)[[, f!'ja

preemiuim: e(t femen glorie eterne; juftus

TDérits ! (

enim ,

qui tranfeunti auxilio docili mente

kutom fore

obfecundat,is cum illo fuperne virtutisactum

hod diong

exercendo, novum inherentis gratig addi-

l: lz omi

tamentum acquirit; cuilibet autem ejusmodi

; UUR UO

gradui refpondet quoque gradus gloriz

rf t

fempiternum duratura. 1ta Conc, Araufic. II.

; Qund a

can. 18. Trident. feff, 6. c. 16. & can. 32. Qui-

poere; i

libecergo immiffus a coelo radius eft auípi-

catum initium totidem &ternitatum omnis

ypelent, &

excogitandz felicitatis. Quid auguftius fübli-

t5gereriit

ledt, &i

miusque dici poffit? In cumulum conjice

n 05

omnes totius orbis excellentias, principum

u qid f

diademara, regumque majeílates. — His pre-

tium adde omnium terra marique latentium

EE

fit, Dl D

gemmarum ac thefaurorum, iílis preterea

adjunge omnem fíolis, aurorz , ac ftella-

(ola li

rum lucidiflfimam pulchritudinem ; & en ! mi-

o; p

nima ccle(tis illuftratio , unica mentis divina

TL

motio eminenti intervallo longe excellentius

j refplli: ; g

uid

m at

quid, preüofius ac pulchrius eft.

ergo indignius , quam ineftimabile hoc do-

pui at

n AP'

num , ethereum hunc fructum, incompre-

henfam hanc glorie fementem tam prodige

; fdte p9

abjicere ; idque propter nihil, fine remoríu;

l gmdä p

per jocum, plus dolendo de jactura vilis re-

cule

!

j

29

Pars 1. 'Capu: D//A

g imm

culze quam gratie? Si demonibus vel uni-

cum ex innumeris illis, quae nos tam pro-

I L

)

terve contemnimus, auxiliis concederetur;

quanra fidelitate eidem aufcultarent ? Pro

a.

n

eorum unico màle inferos lubedine maxima

tolerarent, fi his illud mercari poflent. Soli

ia n

nos mortales, licet hujusmodi donorum

TU

. Hs

fumme indigi firnus, illorum tamen maxime

incuriofi vivimus, & ultro obtrufa obttinato

ia It

z M

contemptu negligimus.

Et hoc agunt (ob-

ftupefcite o cceli!) non educati in fylvis bár-

xiuem &

"Rnm,

bari, qui de his rebus nil unquam audierunt ;

fed Chriftiani, imo & Reli

iofi, qui ezutri£z

at qu

i

vevbis fidei, 1. Tim. 4. v. 6.

ciunt, & credunt

qeis o

fummami effe non folum gratiz nece(firatem,

Bl

fed infaper preftannam & excelfitatem,. At

ii Qd

v« nobis! fi ejus meritumtunc primum, zefti-

Jïä€ümmä

mareinceperimus, quando ea carebimus. O

u nünæ

l

coeleftis Samaritane! ego ille infelix fum, qui

l

i

Jerichuntem-profugus zncidi in latroues ,. fe-

T AOQQUI

mivivus plagis impofitis veliius; Luc. 10. v. 3o.

lr j

ego ille cecus. fedens focus viam juftitie , Luc.

tll

18.v. 35. qui lumen cali non video; Tob. $. v.

TT

12. tu vulneribus oleum,; oculis collyrium;

*s g

"

li

& quidem pretio infinitum, utpote tuo fàn-

à lsf

uine comparatum , ultro idque fzepius of-

robrum!

medicam uf-

t

ers, & ego, vah

"B

que pertinax repello manum, meis miferiis

1 t

imputreícere malens.

Sed mece me pudet

IT

ralitie, Tu Domine, qui ami&us es lumine

I

N l

fieut. veflimento, Pfal. 103. v. a. illumina oculos

Ti

citantis

meosl, Pfal. 12. v. 15, Ut agnofcam ex

"$

li

gra-

il

De abufa. gratie,

81

tl

-!u

-gratie divinam dignitatem.

Fac, ut pre-

WU£ 0s t

—

lUt Coced

W

ponam ilam veguis Q9 füdibus, 9 divitias mi-

bil eff ducam im compavatioue ilius. Da, ut

ld!

tl n

firmiter credam, quoziam omte auvum in com-

pavatione illius aveua efl exigua, & £anquam lu-

Fari of

Bd domy:

zum &f mein avgentumin con[peGu illus. Sapient,

7. V. 8. & 9.

ID n aj

atf obf

II. Praterea grati& nobis collate fünt

mocme, nempe vocatio ad fidem Romanam,

t g u

Ítatumque Religiofum: ele£tio ad facerdotii

tllb

dignitatem & animarum curam: mec non

um

tyrocinium , annuus octo dierum feceffus,

la

ii

Beminee quot annis animi collectiones, fre-

lin & r

quens adeo fàcrorum ,myfleriorum ufus,

ie necfftuen

hauftusque inde fructus.

celaem, À

Infuper funt coz-

?ijwe, quotidiana fcilicet facrificia , medita-

rimum el

tiones, examina , lectiones, exempla, ad-

aebims. (

bortationes,.& horarii inftinétus interni. De-

nique funt efjzcaces in fe «&

Rifum g

quoadíuam, ut

T

Theologi loquuntür, congruitatem fpecta-

[uc, 10 !

I25 cum he i

pí& numero gratie , Íi aliis

jumliæ; li

collatz fuiflent , maximos ex iis fanctos e£

jn; Tib

feciflent, ac convertendis ad frucem fcele-

Jig colynis

ratiflimis hominibus efficienter fäfï'ecifï"ent:

ypote 02

quaeque ideo folum in nobis fuo effe&tu

cariture a. Dgo fünt provite , quia libere a

melicn *

nobis repudiantur.

Proin auxiliis tam mag-

nis, tam continuis, & in fe tam efficaci«

, m

ye m

bus tàmen refiftere: eaque propter nihil, ex

mera petu'antia , pec jocum conteminere :

niuu

viliori loco ccclefles has gemmas ac vitrum

f

il

O, eorum abufüm ma.

habere ; jd enimver

[an W"*:H

F

litio-

^

p

$2

Pars I.. Caput II[ ;

litiofiffimum reddit. Itaque v« fibi Corozain /

dgleit

4 m

ve tib) Babfaida! ve tibi Religiofe! quia f

in aliis fa&e fuiffent virtutes, . que fate [unt

J t

i-;, M

in té, ad magnam perfectionem perven'i-

l

)

fent. Lue, 11. v. 13, . In die judicii vezzezt ab

I

P

.

ig tj

4

ii

j

Oriente eg Occidente Matth. $. v. 11. Turce &

p

haretici; furgenr tui illi difcipuli, peeniten-

A

hij

tes & auditores tui, quos ad fidelem grauie

ufüm animaíli ; furgent, inquam, & accufa-

bunt tede tam horrendo earundem defpicatu.

"Vindiétam a te exiget fuo fine fruftratus fan-

p

!

guis Chrifti, utpote quo is tibi tot fpretas

gt

à te illu(trationes & inftin&tus comparavit.

Secd d

O mifer! quid olim refpondebis divino Ju-

ulilint, o

dici, dum orbem univerfüm conteftando,

fu; qu

Faf NT

minaci voce dicet; zuzc ergo babitatores coe-

leftis Zeru/alem ,. judicate inter me. & vineam.

d qa

Edicite, quid efl, quod debui ultra faceve vi-

dtlinm )

zi mee, animse huic, 69 zon feci 4 poft tot

MP

[

impenfos illi favores, an non jure ex/pedavis

p

ut faceret uvas?. & en! feciz labru[cas. 16i. s.

(püng é

v.4. & g.

Tot curis, laboribus, & vigiliis

MT

non niíi vepres ingrata rependit.

Ad hzc

t

qua tibi tunc mens erit? O Domine, , 7:

3j UT

autves iu judicium cum [evvo tuo? Pfal. 142. Y*

R

2. Fateor , ego füm illa infelix terra, arida,

BI

petrofa, fpinis horrida, cui hactenus im-

) [*.L,["bünuh

miffum gratie femen ve/ cozculcatum evanuit;

Mu l

vel natum avuit, velab exorvtis fanul [pinis

u)

fuffocatum interiit. Matth. 8. v. s. E.go illa fte*

| Ug

Af

rilis ficulnea, Luc. 15. v. 7. aífidue culta;

T*lhel

folicite ripata , tor radiis fota; & tamen

N

[OMI

fructi-

3

J

De alufü giatie.

8

tf (v

fructibus femper vacua. - At illufum fatis eft,

À lgt

!

'm, qlü]a&ï:

Tandem finem faciam refi(tendi, ne Tu ini«

tium facias puniendi. JDa ergo fevvo tuo cov

DN n

Je ii

docile, 3. Reg. 3. v. 9. me im vacuum gratiam

poíthac vecipzam. a. Cor. 6. v. t.

Fac, ut

Lt Tug

difcipuü, p

deinceps illius femen cadat 27 zerram Logattiy

&7 ortum faciat fru&um ceutuplum, Luc. . v. $«

m p

inqun, t

$. Il.

Yunadfi

Eju: peua,

fie irins

b

cena gratiis mere füfficientibus abutentis

jjotpa

infligifolita ; eft efficacium fübtraétio:

Vl commait

Et hzc eft ultionum omnium terribili(fima;

Xb dinn

juftiflima ; ordinaria.

Inprimis eft zerrzdi-

p contelan

liffiz; quod fic oftendo.

jl d

Caflipatio ome

nium in hoc mundo terribiliffima & maxima

m o

eft illa,

que nos omnium maxime abs

ulya f :

ducit a fummo Bono nempe Dzo; & quae

ifat pol

nos omniurm proximius conjungit cum füm-

Wre QXWI.

mo malo, nempe peccato & orco. Id autem

a T

facit gratiarum efficacium fübtractio; ha

enim ex Numinis decreto funt medium fim-

bus, & VigL

ndit, - A02

pliciter neceffarium ad operandam f&lurem;

íine quo nun

? Domiii.

quam poffidebitur Dzus, nec

pà M

vitabitur tarrarus.

Cum mere füfficientibus

li r ?

poffumus quidem íàlvari; fed reipía nun-

yi bt

quam falvabimur, certo peccabimu$; certo

[

damnabimur,

Ergo priorum ademptio. nos$

al

Vil lel

l

a Summo Bono nempe Dzo ac cclo ome

Tb

nium maxime abducit; contra vero fümmo

j o

malo ícilicet peccato & inferis proxime

conjungit; fociatque; adeoque eít omnium

fott; &T

A

iere

hiU

D

$84

Pars 4.. Caput. H

EULU .&

terribiliffima maximaque in hoc mundo pc-

ii

na. Nam ipíà etiam mors in gravi noxa,

jug procul dubio omnium in hac vita cala-

j

M ngd !

initatum facile princeps eít, jam involvit

negationem auxilii efficientis, ut quis per

b n J

raevium dolorem vel amorem fiat amicus

v d

Dz. Accedit, quod omnium judicio illud

jte at

w

füpplicium cenfeatur effe graviffimum, quod

hominem in malitia magis obfirmas, exco-

linm!

cando fcilicet illius intelle£tum, ne pericu-

EDRD

lofüm anima.ftatum agnofcat; & ligando

z D 6v

voluntatem , ne ex illo. fe extricare velit:

m dUr

"um

quod ex una parte peccatori potentiora re-

fipifcendi remedia fübrrahit; contra vero

sindimm/

viam ad maxima fcelera complanar, facilem

ftr f [j

& expeditam reddit.

Jam vero id facit

m ,

dictorum luminum motuumque negatio.

[ Preen

Nam, quando nos Numen infamia premit,

ss

Tiatrs

morbis cruciat, vexationibus affligit; plaga

Vs t

quidem eít, fed füumma non eft; quia his

ii uroi

nos a malo avertere, & ád fe convertere

EU

MUS|

I5v

fàtapit; patrem tunc , non judicem aut vin-

»

j

t

ff

)

|

ll

dicem agit, qui peccantis correéctionem per

w di

peccati ultionem intendat,

At vero dum

[88! (

intelle&um peccatoris in fua ceecitate obfir-

Es

;nat , & voluntarem in fua pravitire indu-

| 18 vl

rat; dum illuttrationes negat, qu vitii fa-

36 f

A

sT

"

diratem detegant ; & divinos inftinctus adi-

YT

mit, qui ad illud deteftandum moveanr; dum

RI

(ut ait Auguítinus) fpargit. penales cacitates

u;

l

lst

uper illicitas voluptates eorum , & illos tradit in

VNl

defideria cordis eorum : in pq(']ïoize; iguo

minie ;

ïïinæfüma

om.,

|

Tl

De alufu' gratie. |

8;

10: m

Rom? tv 24. & à16. tunc enimvero fzvit

Bo

T vt

quafi uv[a vaptis catulis; Ofee 13. v. 8. tunc

omniporens furor ejus plaga in[auabili, la.

EE

14. v. 6.. plaga iuimici , cafligatioue crudeli per-

15 Q L]ULS t

Cufit; Jerem. 3o. v. 14. & quidem tali, qua

Vrem f a

terribiliori in hac vita punire haud poflet.

i d

O vere paenam horribilem ! O iracundiam

iilimm :

fine mifericordia, cujus confummatio im com-

Vtma,

buflionem/ Webr. 6. v. $. O Dzus ultiomum /

ln v pra

Pfal. 93. v. 1. Ah! ze zz hac ra tua . corripias

r b Ignd

! eynor vt

7hc. Pfal. 6. v. 2. ure hic, & feca, afflige, &

E

crucia; dummodo gratiam tuam non aufe-

r o t

ras a me.

F^olo, iva[caris snibi , Patev mi[c-

p; cont Wt

vicovdiarum / [ed illa iva, qua corvigis devium,

pini ii

son qua extrudis de via. Bernardus Serm. 42.

ver id f

in Cant.

yue t

II. Preterea eft poena juffiffrma.

Nam

finia pren

gratia amoris teffera eít, qua caleftis Spon-

flirt; 94

fus, ftans ad oítium cordis humani, amice

d quii

pulfat, intromitti petens, acurgens. Non

(e convett

aperis, ejus voci atüres occludis, ingreffum

dicem aV

negas.,

Feffus tandem pulfando Dominus

redioren?

urgere ceffat, & contemptus abit.

Quid

Av

juíitius ? Gratia fax eft lucens, & ardens,

cedeil

cujus lumine Dzus intellectum illuftrare, &

Tu

nb

radiis voluntatem inflammare cupit.

. que t

cordis fenef'ras claudis, non nifi umbras

; lia

quaris, . ac inítar noctue ejus calorem &

lucem fugis.

Ergo tandem Juftitie Sol,

qovett h

yil

"

votis toties fruftratus, lucere defíinit, ac ra-

llj

dios occulit.

Quid equius ? Gratia eft do-

gl

u

num ineftimabile: eft gemma corona Chri-

LE

l:

F3

j

86

Pars 1, Caput LIJ.

r

fti: eft pignus eterne gloriz.

Divinus Pa-

4

fer ultro id offert, quin & obtrudit; ut ac-

'ïHjHOIiOgIAP

ceptes, etiam flagitat, idque repetito, poft

jteratas repulfas,

'Tu vero hoc donum re-

-

i,

:n m in VI(

fpuis, hanc gemmam accipere renuis, hoc

pignus flocci pendis,

'Tandem ergo divi-

«, n

Q

nitaris Majeítas toties fpreta illud offerre de-

thiü

finit, & obtrudere ceffat.

Quis iniquum

d. Y

mmal

id dicet? An non ergo pratiz toties abjectae

privatio juftiffima ultio eft? O vindex Nu-

n

Q Y

EJ

men! eft utique, eft juftiffima.: Millies eam

t n

romeritus fuüm. . Ego enim füm illa infelix

&

k f0

.

j

erufalem ,. quam toties voluiíti cozgregare,

m &

quemadmodum galiina. conzregat. pullos fuos [ub

nlins, D

Glas, Matth. 23. v. 37. & nolui . Hinc jure

m d

vereor, ne tandem & mea domus mihi velin-

foa, 4

Hoc falutari ti-

quatuv. defévta, Ybid. v. 38.

& (l

more confixus a tribunali Juftitie. confugio

n NI I

ad thronuin Clementiz, Parce meliora fpon-

1 i

denti. Quacunque alia volueris plaga ; fo-

Vr

lum iíta ne punias me.

1 (

IlI. Eft denique ordizaria, . Nullum fup-

| "t

l

plici

enus irara Nemeíis in facris papinis

j r d

per ?

M

oyfen ,

Vates & regium Pfalten (ze-

Mpl

pius interminatur, quam hanc ipfam coele-

| N

ftis adjutorii ademptionem: dimifi eos fecum-

?Hip.anö:fcr

duimn . defidevia cordis. eorum x ibunt n adumven-

A

tionibus fuiss Pfal. g, v. 13. excacaviz oculos eo-

ä n CUHfCF

vum, 67 iuduvavit cov eorum, Joan. 13. v. 40.

| d

ut videgtes non videant, $9 audientes nom intel-

eguum

| Pt

ligaut : Mare, 4. v. 12. auferetur a volis v

Wliet

4

1vini

Dgrj Matth, A h&c & fimilia

rütos

| D

ll

87

De abufu. gratie.

. D

furoris fulgura in facris lireris paffim in ig-

u

genüum oculos incurrunt.

Ipfa, qua fa-

ID

cri Hiftoriographi recenfent, exempla abun-

C dümh

de probant, hanc auxiliorum efficacium ne-

M nl

D t t

gauonem in veteri & nova lege commu-

nem, ordinariam ac nimis quam frequen-

ld ofenet

tem fuiffe.

us i

uin irno eriam nunc frequen-

w

[

tiffima eft.

$zepe miramur, quod omni-

ls dj

tuens Numen tor tepidos tam patienter fü-

( virdr

ftineat, qui infuüper habitis rot mediis, ta-

. Milb ez

men tam parum adimplent obligationes fui

m n

ftatus; fuisque diffolutis moribus domefticis

hii m

probro, exteris offendiculo funt! ait Au-

i du

guítinus, Dzus fecreta eos ultione punit, eo

p Bicy

graviori, quo occultiori; dum gratias iis

mit i

fubtrahit, ac fuo tepori quietos indormire

oc ior &

finit. Unde fit, ur illi ipfi; quos olim vel

f confun

j

]

umbra nox& terruit; modo neplectui ha-

mdlora fpm

beant periculofas cogitationes, tactus &

spim i

afpectus ; ut inter levia numerent animi aver-

fiones, amicitias, familiaritates, odia, fu-

Nulun i

furrationes, iras, & detractiones, de qui-

àcr p

bus jure dubites, an non (int lethales, ut

y Pa*

graves injuncti muneris neglectiones, voto-

rum violationes, & ortos inde aculeos tan-

; ipam d

TE

1] Wl.ff-

quám inanes fcrupulos explodant, & varia fibi

;

"TT

ífophifmata forment, quibus dolofe obla-

T

trantem confcientiam fopire conantur. Men-

an U.

tes, qua& olim ad bonüm fuerant cerez; X

quovis pio moru flexiles, nunc petra durio-

j ln

res & filice ficciores noviffimorum memo- '

quiitf

ria, Dzr.judiciis, Ecclefiz religionibus nil

ii

jl

4

angun-

j

$8

Pars L. Caput. IIT.

anguntur, moventur, emendantut.

Uti-

[

, hr

pnàm hzc íatis ordinaria etiam in canobiis

x

(

jj ie

eífe , triftis experientia non doceret. O quo-

ties edam ibi ingemifcere licet: heu! 4uo-

j

:'Ni. Ij m.

modo obfcuvatui ejd aurum, . inutatus. cff color

?

optimus: en! qui nutrie^antur im crocti$, am-

[ Jl

plexan fuut flevcora: & , qui eradt IVazara

mua

candiiores mve, ah! quomodo deuizrata efd

te

Japer cavbomeg facies eorum.

Thren. 4. v. 1. &

WSNU

"TT

feq.

Solum oculos nonnihil circumféramus,

:,J., 'nerm'tï

ac plurima eaque viva allate veritatis teíti-

1nonia coní(biciermus.,

Et demum pro do-

paio, en

lor! quid aliud fünt ill. graviores lapfus &

9 um

n..& ] |

ruin& ; quid ille Ordinum defertiones ac (u-

bin omnino defectiones a fide, quam toti-

[V,I';'.I At

dem riiítia fübtractee eratie monumenta, a

1 zr'h'lc»'om

divina Nemefi noítra atate, ut nobis terrori

J

fl

forent, hinc atque illinc erecta?

Nos ipfi

z

l

fj

l

imenus ihtuma fcruremüur ; & videamus, an

h

non etiam nos hanc auxiliorum fübrractio-

Yi 1

nem variis in occafionibus jom experti fue-

M

QU

U

rimus? Argumenro fint fàcra exerciria, ani-

D

mi collectiones; tyrocinii curriculum, alii-

1

]

M

que ejusmodi dies falutis; an non fateri co-

fM

" i

gimur, plurimas nunc nobis illu(trationes

l

piasque motiones ab illo tempore fuifle

Y

ademptas , ex quo una cum illis operari ne-

l ,ïþl

leximus? Nempe Dzus zon mrideturs; Gal,

AT

6. v. 7. deferentes íe tandem & ipfe de-

!j

ferit.

Proin cave o anima! ne quod aliis,

p

etiam tibi eveniat.. Nam aultor Doinius Jerem.

BA L[

UA N

;I,v. $6. avcum A/itzgm jam fetendit , Pfal

ï

af

f

13«

j

De abufü ;gm?iæ'.

89

Dd I

13. 67 exacuit ficut. fulgur gladium fuum, Deu.

m j u)

32. v. 41. Forfitan res in eo jam eft, ut de-

qUCCR t

ftinata tibi favorum catena , virtutis ftola, &

tnt; lf

glorie corona a te ablata,. alteri conferatur

L

Itaque time; nam Dzi judicia

digniori te.

ir jj WAJJJ l

abyffus snulta; Pfal. $3. v. z. licet enim haec

U g t Jng

ca(tigatio ompnium terribiliffima fit, ordinaria

i l/f/i/;wm:

tamen, fimulque juftiffima e(t. Dan. 9. 4. O

hn 4v 1

Dsus magne & fervibilisJ timor Q3 fvemov ve-

lOttimféramm

yerant fuper ine.. Pal .$4, 6.' Metuo; ah! me-

us t

tuo , ne me eodem quo Saulem fulmine fe-

demyn yd.

riendo, etiam mihi dicas: pro eo, quod abje-

iürs ia

ciflà. fermonem ineum ,. abjeci 16 , 1. Reg 15$. v.

efrtire

T

vvvvv

!

2;. & tui loco. alium ' quefivi mibi virum

i qum

juxta cov ThCH, 1. Reg. 13. v. 14. paratam-

TOnument

que tibi donorum feriem fradidi proximo

! DODIS (eCrOI

fuo sneliovi te. Ibid. 28. Vereor, ne in pa-

U Nep

nam tam projecti abufus awferatuv a me veg-

rideamus,

gum Dzrn, deturque genti, (animae) facientz fru&us

m fübr

equ$. Matth. 21. v« 43.

1! quis non totis

| expett li

àrtubus contremifcat? dum Heli Samuelem,

X

Sauli Davidem , Judiz Mathiam in regno

neulum, &

gratie fubropatos lepit.

Nam, fi bec in

qon gt

j

viridi, quid im avido? Lucm 21.v. 31, fi haec

j

ontiici, regi, difcipulo? quid mihi fiet ?

; il

i

empolt i^

Vah! infelix momentum, quo illi impulfui

reftiti.

Ah! ingítimabilis thefauri irrepa-

]i o

rabilem jacturam feci. —Quis ergo dabit oculis

at *

j t

qmeis foutem lacrymarum , Jerem. 9. v. 1. queis

defleam tam flagitiofüm divinz bonitatis con-

g u

temptum. Utinam neglecta redirent lumina?

f

dignus

yji,

0 quam fidelius his aufculrerem ! in

]

$

qui—,

E

J

$o

Pars [ Caput L.

| alälh qüäf

quidem fum, o Dzus miferatiogum/ | a. Etdr.

9. V. 31. cui Vel unicum denuo auxilium con-

.1,.';;5(1'3 " ,l

feras.

uia tamen etiam tunc, cum iratus

m

um gl

[

Juevis , mifericordie vecordabevis , Wabac. $. v. a.

j

!

fpero ab infinita clementia tua victricem gra-

;:n n mm

«

TT

tiam, que vite priori finem, & fíanctiori

Y QU

)

M

iqiciqm faciat.

IUO

[f

G lbe-

" gt

n u

Regule .divinos inflin&us diguo[cendi , iisque

jgn, Q

aufcultandi amodus.

s

atiarum abufüs quam horrenda indigni-

N ïM(? ï:

G'

tas, quamque terribilis fir, qua plecti

is noum

]

confüevit, poena, paulo ante, mutuatis ex

bxingu

orco carbonibus, ita adumbravi, ut nullus

Atl

dubitem, quin firmiter decreveris, divinis

p

ejusmodi vocibus morigeras pofthac aures

«sl

te prebiturum.

Proinde folum fupereffe

stl

videtur, ut te paucis edoceam r. artem eas

"T

L

|

[ ?fþä

dignofcendi , 2. modum docili mente iisdem

TM

finibu|

obfecundandi; 3. adjectis hunc in finem no-

l

vis incitamentis,

f qm

I. Primo itaque ut facilius divinos inftin-

itmo qu

&us rite cognofcas, fequentes adhibe indu-

ftrias.

Eb

Inprimis animi collectioni interdiu

Ed

ftude, ur repreffo affectionum tumultu, di-

m d

vini Pneumatis füfürros facilius percipias.

IbwT

Quam parum 'enim ac 7z malevolam animan,

:'ïi)x h u

&que parum in diffipatam zztroibzt fapientia,

Vi

A

st

S2p, 1. v, 4. Spiritus Sancti magiílerio docen-

Mi

da; nec [airi filia excitanrem Chrifti vocem

"

"

J

"n

prius

J

De abufu gratiz,

9;!

LTMT l

prius audiit, quam is eje£tam domo furbai

400 ii

tumultuantein vidit. Matth. 9. v. 25. Dein ge-

m

minos eosque juratos caleftis afflatus ho-

PT R j

íftes rempe cuticule amorem & animi re-

H n

porem pro viribus excute.

Ile enim intel-

n &(8!13;5

le&tui nebulam objicit; hic voluntati com-

edes injicit; quo fit, ut gratiz ductum nec

ille cognofcat, nec hic fequatur. Denique

fiepius przfertim füb mediratione , & poít

exceptum cordis hofpitio Numen Eucha-

t il

Jl

ritticum, cum Saulo exclama: Domine, quid

17 vis facere? A&. 9. v. 6. Ne dubita; gran-

p

dia non raro verba tibi loquetur Dzus, qui-

f qujt

bus notam faciet voluntatem fuam, Ne vero

fe, mütidt

hoc in negotio /razsfguraus fe Satanas in 4dn-

, üt nl

geluim lucis, 2. Cor. 11.'v. 14. bonique larvam

er, divi

pretexens , fallaces tibi pedicas ftruat; illud

Joannis Apoftoli monitum tibi habeas'appri-

paffhac au

um üperd

me commendatum : zolite credere omni [pivi-

| [ arema

tuiY fed probate [piritus , füi ex Dso fiur. i.

mente ii

Joan. 4. v. 1.

Idcirco regularum de difcer-

: in ünent

nendis fpiritibus hoc tibi compendium- habe.

1. Atrende, num hi, quibus impelleris, mo-

divinos t

tus animum confolatione, l&titia, pace re-

pleant, magisque te ad fectandam perfectio-

adhbeid

dionl i

nem accendant? vel num e contrario potius

mentem difítractionibus, turbatione, nauíea;

y uml é

tedio, triftitia obruant: pravas motiones ex-

jis p

citent, teque in virtutis ftudio tepefcere fa-

n i

[

u

ciant? Pofterioris notz impulfüus daemonem

à

vili/

[

ol

habere auctorem in comperto eft, INam te:

ite Elia goz ef? in commorione Dominus; 3. Reg,

Qs

19.

pnu:

j

92

Pars 1. Caput IIl.

(

19. v. 1. Cum fit Daus confolationis , Drus pa-

;".«';'D?b"ïf

u

£U

C)5 As COE, . . 3. ltem.cap«- L3-.V) T E« for-

PU

ii |

manu$ lucem, & fugans fenebvas. Y&a. 4$. v. 7.

2. Adverte, num fíentias tibi ab Omnipo-

,c f J

tente promitti tantum pecunie fpiritalis feu

jgpin d

virium, quantum ad exequendum, quod

j g v

H

moliris, opus exigetur; ze; po[leaquam po-

5

m d

"

ij

Juevis fundaientum , & mon potueris perficere,

onnes , qui vident , incipiant illudere tili , dicen-

;ys D

g

165: quia bic bomo capit edificave , €g mon potuit

o tl

con[ummave, Luc. 14. v. 29. & 30.

Ejusmodi

«s

autem fuperna pollicitatio, opisque fuffe-

T gerieïü

éture fpes divinz vocis indicium eft. 3. No-

sytum, dl

ta. num hi inflinétus perfeverent, pergant-

que femper & conílanter te incitare ad bo-

gerageuä&sf [

(

!)

num? Nam inconftantia fipnum mali eft &

ml

levis fpiritus, qui fimilis flu£tui maris a vento

[U

v[l

movetur, og circumfertur. Jacob. 3. v. 6.

Prae-

n f

[

terea (ut Author nobis S. Ipnartius eft) .ob-

!

fervabis quoque principium, medium , &

fnem horum animi motuum. Eorum Zzi-

x a

1iun feu originem quod attinet, animad-

n g,

verte , num eosdem fentire incipias , quando

nl 141]

fervore accenfus, confolatione perfufüus, pace

beatus, fuavi malacia frueris ? vel num af-

'.

furgant tempore amaritudinis, triftitiae , te-

Tity

'poris vel altérius pravz affectionis, que re-

l

Item

belli ramultu animi regnum rurber.

num tempore non füo, fíed impertinenti

NT D)

Ü

in animam irruant? dum nempe alio opere

vel negotio, ab obedientia injuncto , occu-

paris , quocum' he motiones non folum nul-

& n

i

lam

d

De. abufu. gratia.

93

m;"a!miani:, ]

"

-

lam habeant connexionem , fed riec combi--

hlþ l]. V,H'J

nari queant; itaà ut el rite exequendo ; irü-

Av

'

:

1

J

!

pedimento fint? Praepofterus ejusmodi im-

5 tl d

(

.lj

!

petus e coelo non eít; cum nil ceelefte hete-

Vi f

roclyton fit.

Dein zedio tempore, quo ta-

rl n

les impulfus durant, obíerva, num in-

V Mfagn

teriori quiere voluntatem tranquillent; &

"f

intelle&tum füperna claritate illuftrent? vel

an potius hunc tenebris obfícurent ;

il-

! '4"* Atl d

NT

lam vero tzdiis inquietent? Denique füb eo-

A. D

rum //zem attende, num menti infixum re-

linquant falutarem ftimulum, qui te impel-

h, Qpne if

dium N

lat ad perfectionis femitam alacrius decur-

Yf p

rendam, ad actiones quortidianas perfectius

t Inciure d

peragendas , ad refranandos fenfus ; men-

num mal al

tisque collectionem accuratius confervan-

TTE

dam? vel num te coeleftium naufea; virtu-

pvé D

tis faftidio , triftique acedia afficiant, diffi-

pent, affligant; tepidumque reddant? Pri-

ais e1) t

mum boni.erit genii; alterum vero mali

. meun,

indicium.

, Bonni

Nam (ut fapienter norat S. Der-

nardus Serm, 32. in Cant.) agima Lono fpiritu

ipet, dU

intevius afflata, fan&e in[pirationis certa babet

cipis; qu

indicia, fervovem [cilicet , pacem eg. bumilita-

] pel'fu I9)l

7E11.

Si enim, demiffum te, ferventem, pa-

;? vl n

s, ts

carum & magis indifferentem reddant; ge-

nuinum id aurum effe indubius judica. Pre-

Tionis, Q

terea caleítes inftin&tus facre paceine &

s. 4

Theologizc placitis , receptis Ecclefie mo-

s n

ribus, familie religiofe uíbus, ítatus no-

J d

ftri oblipationibus & minifteriis confentanei

m'un&hl-, V

fünt ac conformes.

lidem quoque noftre

1n-

W

li

94

Pavs E. Caip. IIf

p g

indoli & ingenio, nature viribus & habili«

ao f

tati, nec non conditioni, officio, ztati feme

/

gl m .)

per accommodari funt ; & aptati.

Qua ipfa

g(fgüül EE

diviai Spiritus comis adeo facilitas, benigna-

d &6

que humanitas nos reos amplius magisque

TT

inexcufabiles reddit, Ííi Zura cervice $

2nctr-

gX

cumctfis covdibus €g' auribus eidem nihilominus

véfiflere pergamus. A&. 7. v. 1.

His ergo

DO

va pl B

regulis ufüs , /i feparaveris pretiofum a vili,

y g;»(cis d

quafi.o$ D eris; Serm. 1$. v. 19.. & fpiritus

^ Soïum '»

meudax mom decipiet , mec pravalebit adver(um

t2 3. Reg. 22 22

j T5 b

ais eAm|

Il. Porro poítquam his induftriis cogno-

;

cepibtu n

viffi, divinitus te inftigari, divine voci auf-

cultabis 1. prompte, vitando omnes moras:

at

& u

2. geuerofes rumpendo omnes remoras: 3.

coullauteY , cavendo omnem in bene captis

altui, f

tipemi

remiíTionem.

Inprimis precipitande íunt

omnes zore; biaerem enim datorem diligit

A0 R

iiay f

Disusi 3. Cof, 9. v..7,

Morofus quantopere

Ei difpliceat, experta eft illa Sulamitis; Canr.

qeuty

?. v. $. qu&; quia pulíanti non ftatim aperuit;

d

lentam cunctationem diu multumque luere

3 pyri

debuit. Nempe grandis nimium & excelía

"fs

Oi

B

Domini exercituum , regumque Re

IS -fTia-

jeítas eft, quam ut a vili vermiculo; a

d

quem

3 d

fua pratia invifere dignatur , repulíam inul-

r

tusferat, Accedit, quod hac dilatione favor

i D Y

ceeleftis minuatur, difficultas augeatur, füme

"tl

mumque anima difcrimen incurrat, ne po-

m

.

flea. perficere ob defeclum opis & occitio-

8

!

Dis haud amplius queat, quod, cum potuit,

ii

T

[

age—

J

De abüfü ngtz'a'ä.;

95
