ciem , Refpe&um nempe humanum cum

^

DI

fuo timido orbis idolo: quid diceuz bomimes ?

Ex illa vero illecebrarum , que fenfibus

yf.l' ff

ff?VLE

Pl

H

ldu

blandiuntur , appetentia pariter pullulare

|

d

noxiam illam in mane furgendo pigritiam,

at

qua ambo invererati teporis , innumerorum

Tif

er diem defectuum , ac gravium non raro

j

J

lapfuum fecunda mater confueverunt effe.

Y

Quod biceps monftrum cum plerumque Íce-

s

J

ptrigero dominatu animi throno infide

at, ac

g im-

|

V

propterea inter primaria virtutis folid

h(& .d |

pedimenra merito recenfeatur

; in illud poft-

J

Eü

TU

inodum fingillatim calamum ftringere con-

N

;

ä

Ítitui.

NO

A

!

AO

&

V.

uarta denique induftria hunc laten-

tem in nerba colubrum in meridiem pro-

æ

IT

ducendi confiflit in: eo, ut advertamus ani-

*1 ag

mum ad tacita quedam, queis.fe prodere

BA Am

folet, indicia. Nam z. inítar aéris undique

1

] ?üæmoxu

em-

l

!

115

De effe&lione deminante,

NTj

f&mper, & in omnia toto fe nifü. intruden-

dul

tis , eriam dóminans affectio inomnes prz-

O QU t r

cipuas faltern actiones fefe inperere, easque

ib quni

fi non imperare, falrem promovere confue-

dU CONGS

Vit,

Ubique fe infinuat: omnes eventus

um ln

fuum in commoduürm vertit: nullibi non,

t o

quo paícatur, invenirt.

Sic ex.gr. cujus

me Qu

cordi füperbia confulari pote(fate praett,is

It Dererem

in omnibus fibi mire complacet: cuivis col-

Yl d

loquio femper aiiquid ad füi commendatio-

neim immiícet; ipfos errores dextre fuam

& t p

du t t

iu landem detorquere novit: ip(a fui con-

temptione intume(cit; in ipfà abjectione fe

ms b

: Dumanm a

erigit.

Vel ipli Servatoris difcipuli eo ipío

7717

tempore fuperbierunt, quo fuperbos fpiri-

, que nl

tus ex energumenis expulerunt; inaniter

glïoriando, quod etiaim. demonia fubjicerentur

nier pultu

£L Lbue IO0Y« I7.

2. In confli&u cum aliis

i pariz

anime appetentiis affectio dominans femper

inumerort

iium nonid

fupernatat; primasnunquam non tenet: huic

TLotiones reliquze omnes fubdito famulatu

[reyeru &

.

.

velut ceraítes

intef

plerumqi

ervire coguntur

viperas perennem dominarum exercet. Po-

yno inüdfäï,!

v f

netibi ob oculos hominem gule vitio de-

ditum; licet id füperbia honori : avaritia pae

rin ii

trimonio: amor proprius fanitati repugna-

1 [h-'mgai V

re; & adveríari clamitent; tamen otmneg

furda aure a gaítrimargo pratereuntur. Ven»

(

tris ingluviesomnibusreliquis, relara victo-

meritt P

Vix odium in Mar-

ria, palmam pr«ripit.

g

docheum Amani pectus pleno jure iníe&-

f P[qöix

;U

eiï

'

s

derat , mox omnis auri fames, glorie cu«

g

Ha

p

"

[4

lm

i16

Pars L Caput IF.

; &

piditas , amicorum adulatio, uxoris blandi-

; t

tie neglecta viluerunt; & cum b«c omnia ba-

ign af

beam , (ingemuit mifet ) zibl me babeve pu-

1 pen'pe&a

:o, quamdiu videro Mardocheum Sfudewm. Etth.

(

1

Qpatit

"

$.v. 13. Imperans filio prodigo libertaris cu-

j

À

jus d

pido omnem patris & patrie affectum , nec

"

; lt M

non periculorum timorem procaci pede cal-

cavit.

1 püüü 7

Sufpicax metus, neregno exueretur;

Herodem Afcalonitam eo impulit, utRome

jr; t

syali

thefauros profunderet, Cafaribus abjecte

blandiretur, domumque redux uxorem, Ari-

T &ï

; nbl

ftobulum, propriosque filios parricidali dex-

tra mactarer.

Avarites , arrogantia, libido,

um f

j n

caro & fanguis loco cedere debuerunt: cun-

finpreu

étis prevaluit dominatrix animi ambitio. 3.

radomm

Illam, qui ad clavum fedet, mentis appe-

ia

titionem mire pra aliis fovemus, tutamur,

]

& folicite excufamus. Potius cujusvis alte-

"

emhq

W

du

T

rius, quam hujus reos nos argui patimur.

f n

Si homini tumore inflato objicias, eum effe

Pe!

lenius id

».h[l»d

ebriofum, avarum , invidum ,

feret. At fi arrogantem voces, hic ulceri

zln PO

ungues immittis , & ftuppe flammam. Mi-

ul

)nf

rum di&du! potius alia omnia volet effe,

r ff

3

uam id , quod eít. Dein non raro noftrá

d

l

a

lus ex inimicis no[fivis eff , eg de manu eovum,

&Al

qui oderust 505. Luc. i. v. 175. Nam ii no-

m

Ítros nobis defe&tus exprobrando, plerum-

L

que illum acrius carpunt, qui reipfa cho-

a n'nA;cuü, i

rum ducit. Attende proin; quodnam vitii

n

genus in te alii vehementius crebriusque

! ütg

u

culpent ; ; nec dubitg,.i;lud ipfum id efle;

H

quo

L

De- affetlioue dominaute.

117

! m l

quod in affe&uum republica Magiftratum

LT

gerit.

Poterit infüuper conífcientis arbiter,

1] w li

poítquam cordis noítri intima eidem fuerint

m Pl i

plene perfpeéta, utilem tibi hac in re

Ob eras

navare operam, & dipito indice primarium

Ti aHe&um] l

tibi vulnus detegere. Preeterea, ficut grazum

Jusses

finapis, licet minimum | fit omuibus. [eminibus,

MTO EUa

tamen poftea zmajus eff ommibus olevibus s. £?

Anpult, u

fit avbor ; Matth. 13. v. 31. ita quoque appe-

Ceirins dj

titus regnantis non raro modiciffima funt

eüruren/

initia D]

& primordia in ípeciem levif-

lo r

fima ;

nihilominus ingens laboris com-

pendium fuerit; ad has minutas radices me-

ipanta,

e dehtentmt

dicam íecürim ocyus appofuiffe. Et hec

EO

funt precipua dignofcendz paffionis, utajunt,

Mp

predominantis remedia; quibus firite fueris

TrUs, fQtimi

ufus, imperans tibi vitium facili negorio de-

ajv d

es, detectumque eradicabis.

Age ergo,

fub

ii p

fidio examinis particularis hodie adhuc

(igs, eum

principi appetentie bellum denuncia. Quo

m, ln

gravior erit ac diuturnior certatio , eo major

te manet gloria, & illuítrior corona.

$i

(; hi d

fummn !

dignum Dszo ípectaculum eít vir patiens,

cum.fmala fortuna compofitus; nihil minus

yia vl 2

non tun 1

erit cum indomiris motibus continuo luétans

athlera; & (i ( ut ait Hieronymus epift. $.

Tl

grandis virtutis ef , [ecum pugnare. quotidie, eg

p, Mi

mndo,ïpïfïï

znclufum boflem , rgi (ut fabule ferunt )

ceutum oculis obfervare; quod laudis, & glo-

)

u p

dun

rie faflipium non merebitur ille? ( verba

;q

funt S. Laurentii Juítiniani Libr. de cafto conub,

ts (

j

j

Ó

1]

]

qui im fe ipfo , tauquam in excglfa vefidens vatio-

J

"i

3

[/71 02

dipumguo

!

L

) 4«

y6

(pas L Copus IF.

gt

n o

sali fede, omnem cordis familiam. provida. u-

bevastione caflizat. — Qui buic paffroni dicit : va-

ar«lb DAL

de, 9 vadit : alii veni , & venit: atque. [ervo

corpori , fac boc , €$ facit.. Enimvero homine

L

majus quid, & erhereis Pore(taribus affine

j

(it

merito hunc effe dixero. Imitur morasrum-

pe, arma expedi, hoftem accredere. Nec

g

dicas cum, Augultino Lib. Confsfs, e. $, 1779-

W

m n

do, ecce modo: . .. fie paululu:... nefor-

sde

te eriam apud te/oc modo ; modo riom. babeat

o um

$0dum , & illud fize pauluium , im longum eut,

dglm at

Q Domine! qui imyeras ventiseg mari, Marth,

g p

$. v. 26. mee eriam menri malaciam redde,

En! cor meum eítuat quafi smare. fevvens,

t 1]

en d)

quod q.uefcere nom potefl, Yfa, s. v. a1.. Et. eít

m fe ipfum divifum, Vue. 11.

v Dius

quafl vezuum

ved Qw

—

v. 17. quod fübüítere nequit; m enm

i

goaritia , €p vendicat in me fibi Jedem : ja&an-

zi cupit dominavi mibi: [uperbia vuit mibi eff

ilrus d

detvatti,

H

yex: luxuria dicit: evgo vegnalo ;

/

s

snidia & iacundia certaut in me

[

hfo de me

|r w

P

. Bernar-*

t d

ipfo , cujus ego poriffrmum e[fe videav, S

dus Serm. 4. füper miffaseft, Er fic mifer di.

& jl

ver(as in partes diílra&us , dum cuilibet

FTT

fervio, omnibus mancipor.

At fixum eft,

2 D.

ofthac cum Bernardo ibid. quanrum valeo , €7

CM O

a

*

o

ego vefiflams vemitav, quamum juvor. O Do-

mine TEfu / tibi ane defendam ; quia 1j me ju-

!t Mitm

fïmüüï, 1

vis,ejfe coguo[co. Feni evgoy Domine/ difpevge

illes in vivtute : tua,

Tu folus vegmabis ig. me,

I

quia.tu es Rex meus 7 DEUS theus.. Da, ut

Af

agnità dominants mihi affe&tionis fumma

1 wj

nQo«

dÀ

419

De affetlione domiuante.

"m s

nocendi vi, tandem aliquando, adhibitis aptio-

MUU

ribus induftriis, eandem fedulo detegam, &

Fj i

conjuratis viribus exftirpare contendam.

fumvero h

Moelry 2

g. IIIO

Inyr m

JDe triplici 'evrore im curanda. dominatti affe-

1 anmedes Y

&ijoge admitti folito.

Cf & f

cusque motionis animo imperantis no-

lii nf

Hu

xiam vim ob oculos pofui, ejus dieno-

MLLTTI.

fcende fubfidia in lucem protuli, in idque

Á il

inulto conatu incubui, ut te ad inferendum,

o Y

illi bellum animarem, armaremque.

At ec-

thmadnam f

ce! triplex inimicus piis fe votis opponit

nempe I. ignorantia mali, 2. defperatio

Vf nar f

ffv AL D

curg, & 3. neglectus aptiorum remedio-

a, dus n

rum.

Hi tres modo hoftes viritim funt de-

rj m at

bellandi, ut omnis. obtentus dominans vi-

tium impupgnandi , penitus concidat.

j im: jaïa;

ha od ml

Í. Inprimis aliquos reperire eft, u z0-

luut intelligeve , ut bene faciant : Pf. 3. v. 4. qui

h d

horrent venire in notitiam morbi, ne me-

i m

delam adhibere cogantur: quibus ipfum

yideot, $9

i fic t

etiam malum nihil eft mali: defectus, quos

alii paffim in eis notant, foli ipfi ignorant;

d u

h fune

quin imo ita oZfcuratum eft iufipiens cov eovum,

Rom. r. v. 21. ut rebelles rationi appetitus

um ':J;?:IF;

etiam afylo beent, & juftitie clypeo tuten-

nin. ^

rur.

Ad illorum verba fi attendas ,. neme

j )Jä

i

iis demiffior, maníuetior, liberalior nemo;

[on

Ilf-f '13'1'11

cum tamen,; oppofiti his virtutibus nevi

[ 1(;«74&

)

l WT

Illis fi idem

yi

iniis principatum obtineant,

(5

Il

W

"

nullo vitio magis carent, quam

i

haþeas ;

H 4

,quo

D

120

B.

Pavs L. Caput D'/

" d

quo maxime laborant: quod re?era' elt ira,

ambitio, avaritia, libido, invidia; id ab iis

j " J'um

[

g

Zzelus, aequitas, parfimonia, levitas, religio

nominatur.

Et hoc primum e(t noxe reg-

ii

T:i P Wi

nantis propugnaculum , fcilicer affectara, ut

ajunt, ignorantia mali. Unde fit , ut; cum

g

T

mnorbus ignoretur, nec de medela provi-

deatur ;. ficque egritudo, novis indies incre-

g t

mentis auéta,, omnem denique medicinam

gauem o

refpuat. Difcute jam conícientice tuz fibras,

fierinmi

& vide, an non etiam tu, reus cum fis, in-

ggonem 1

fontem te tibimer ipfi mentiaris? An non

g pill :

ab illa affectione, qua tamen tibi reging in-

jenm, d

& d

Ílar imperitat, immunem te judices, imo

j

]

& jactes? vel fi proditam luem diffimulare

m

ll MIU;M

haud amplius queas; an non ei fictze pieta-

Ji qul"u

tis fucum inducas? Age, lynceis oculis ani-

' f

"

[

mi latebras excute, & explora, an non etiam

tu certum quemdam murmurandi, alios cul-

fflï;rlor

A

pandi, eisque detrahendi pruritum , difcipli-

&NI

Á

nz ftudium reputes? An non illam fupra

à, G9 4

alios eminendi , natura dotes oftentandi,

tl

famamque captandi folicitudinem , fàlutis

aCl

i

!

ll

1

alien , & Dzi glorie zelum eífe preedices?

Mi n

An non illam laborum fugam, commodo-

Rurij gt

yum apperentiam , moleftiarum averfionem,

i

providam in curanda valetudine prudentiam

hnj

,ä

nomines? & fic de aliis.

Ita fi eft, meztita

Q miferi!

g

!

efd iniquitas fibi.. Pfal, 26. v. 12.

IT

ii

quicuuque ld agitis, ah! decipitis azimas ve-

"g

firas, Jerem, 37. v. $. fallentes vogmet ipfos.

ii

Jac. 1,v.22« ddbuc cecatum Dabctis cor ve[iuum,

4

ET

4

T

De affetlione. dominante,

Y21

Wt

t9 oculos babentes zom videtis. Mare. $. v. 17.

"ii h

Verum Zora jam eff, mos de [ommo furgere,

J M

*

Rom. :3. v. i1r. tamque craflas ignorantiz

J d m

tenebras infufà luce difpellere.

Proin hodie

Lt afïet'htz:i

adhuc falfo veri larvam, & malo boni pal-

lium detrahamus; abíterfaque omni ceruffa,

? m J

vitium folaribus radiis expofitum, genuino

NT

obtutu contemplemur, ejusque detectam

Qu nodr

malignitatem totis viribus execremur.

Cnfi tue D

II. Alter inimicus, qui noftri. capiralis morbi.

ts um s

fanationem impedit , eft curz defperatio,

tntans? n

qua pufilo animo fuam originem debet;

hen tb rermei

'

funt enim, quibus rebelles hi motus appa-

e jdes, a

rent effe monflra quedam de geneve giganteo,

duem difimul

quibus comparati fibi locuflee videntur. Num. 13.

h fde i

V. 34.

ui illud ipfum fibi occinunt, quod

octf culis nl

Saul Davidi: oz vales vefiffere Philifibeo ifli,

, n on a

nuec puguave advevfus eum, quia puer es, bic

andi,alios Q

aute'n vir bellator eff, ab adolejcamtia tua tiþi

uin

dium, dip

dominari aíffuetus. 1. Reg. 17. v. 33.

imo, murtuato a $S. Patribus clypeo, íuàm

yn illem (j

e5 Olentt

hanc delidiam tutari conantur , objedtando

linem; U

ilud S. Cyrilli Lib. adverfus Antropom. c. r. in

Beati mites. effatum : fferi non potefh, ut im-

df prdi

Nec

m tnme

fitam cavnis coucupifceutiam eradicemus.

non illud SS: Dorothei Serm. feu Do&r. r.

m at

jne p

Leonis Serm, 3. Quadrag, & Hieronytni in c,

69. lfaiz. quorum hac funt verba:. baud po[-

d

INullis illecebvig

T (f

[ibile eff omnui careve. paffrone.

j

)

gommoveri , 1102 eft Dujus vita.

Inpoffibile eff,

TM

anim;ï

peviurbatiogum . igitüs. caveve quemptam., His

j 9T

obrentibus ejusmodi vecordes anunz fuam

TULEM

j

"

5

Y

^

Mf

I25

*.Pars 1. Gaput. IF.

J J;':tra

hac in're focordiam palliare contendunt.

"Verum enimvero o boni! cor vefirum pban-

Alfla J[I rg

4

Yafias patituv. Eecl. 34. v. 6.

Equidem his

Patrum oraculis affentior & eoo.

Fateor

PT N

)j

cum S. Dorotheo: : baud poffibile effe ommni ca-

At notanda fünt pariter, quae

N tä: ?' "gg

vere pa[fone.

mox fubjungit fenfa: zoz operari autem ilas;

, ml

PL

)

boc utique non impoffibile eff./ Profe&o eft, ut

|

dicis ,. ait S. Berrrardus Serm. 5 $. in £ant. velis

j ml

At

molis , intva fenes tuos babitabit. Sfebu[ceus.

" j

vero, Jicet is exteviminavi som pofft, attamen

ig o

fübyugavi potefl. — Licet paffiones totalitev non

4io,

poffft tolli, (1nquit Aquinas 1. p. q. 95. a. 2. ad

aylium d

3-) po[funt tamen ordinavi. Nam (ut bene ad-

M Berns;dus |

vertunt SS. Dorotheus loc. cit. & Augufti-

um um

i i

nus Hom. 6. de laud. Pauli ) aliud. eff .peccatum,

"

aliud affetius: aliud. fenfus, aliud confenfus.

[

Jam vero commoveri tefte Chryfoftomo,

ra-

7

j

-

L

7

vosque motus fentire, maluut non efH; fe

vationaliliter commoveri , 3isque confentire, id

H

crimen, hoc fcelus eft.

Porro illud prius

u

humanas vires excedere ultro admittimus.

J

n

At vero etiam hoc pofíterius easdem füpe-

L

IT

IV*

"

rare, hoc inficias imus. , Licet enim Gen-

ttiti

tium Doctor Paülus queratur, fe videre aliam

V len

legem in membris fuis: vepugnantem legi mentis

!U n

Ju25 Rom. 7. v. 25. tamen alibi addit: caffigo

ten|

corpus meum , eg in [ervitutem vedigo. | v. Cor.

m À

9. V. 2y.

Proin fecundum mentem Chryfo-

"trign

i^

ftomi fuligende funt ; ac domande no[ftre a va-

E

tione magis aliene ac belluime affettiones , eavum-

uomode

).

Ut

que dominatus vationi comimittendus.. At 4

fieri

3 Id

hp

Dt njæ&im dominante,

12j

TM

"

füevi potef ,. dicet aliquis, ut beluinam affeclio-

wem quis fubigat ? quid ais mi bomo? (profe-

Qd

!

Ie

m h

quitur idem S. Preful) ez/ leones fubigimus,

h

eorumque amimos cicuves veddimus; & dubitas,

Ü

WZ!B f& omï

HUDE t

an afft&iommn fevitatem. ad. manfuerudinem po[-

fis traducere? — ergoue id efficeve uequeas tua. 12

LU

u

anima , quod pevficis im bellua vatiocinatiomum

experte? im anima, inquam vatione pradita,

n (

Dz zimore impulfa, divinis gvatüs adjuta... IVe,

AU f

qu&fo, bos pr«erextus & excu[ationes pretendas.

LU

L

Itaque

/fy

l

1000 101

il

Hac Chryfoftomus Serm. 2. in Gen.

!

confide in Dgo, Eccli.r1. v. 22. & inde veniet

$p95

auxilium tibi. Pfal. 120. v. 1.

Nam anima,

Nan(atben:

ait Bernardus Serm. $4. in Cant,. zixa fupva

T

dile&um fim, ivam, metum, cupiditatem &

li d fta

gaudium veluti quadrijugum quemdam — animi

ld confenís

curvum boyus auviga veget , eg n captivitatem re-

nfilemo,

U

diget omnem cavualem . affectum.

Et quid ni?

)

, üunitenti fu

€Y €um,

DI

F

INam poffibilia fant omnia

confentte)

qui ommia porefl. Q quamt

e fiducie

/

/

Qc vox

rto il g

efi: ommia po[Jüum im co, qui me confortat!

to ademit

Qu evgo ommipotentes [rut. omues , qui [pevant

: esdem

ineum, €$ ommia pof[bilia fimt credenti; cur

cet enm

folus tu appetentie, dominatricis cuvationem de-

s feuidt

fperes ? Ytaque pufillanimes has diffidentis ani-

m i

mi excute curas. dSpera zn Dxo , Pfal 42. v.

TU

;. & in eo cum Davide fransgredieris murum,

Pfal. 17. v. 3. /dgonizave pvo anima tta , €9 us-

n t

ynten um

que admortein cevta , g Dsvs expz/gnaþit prote

inimicos Tuos. Eccl. 4. v. 33*

gt

IIL Terrius adverfarius, optatam impe-

st

diens victoriz palmam , eít neglectus aptic-

yum

Jik /l'rw,v'n

hf

24

Pavs 1. Caput IF.

(f

rum remediorum ac genuinz methodi, prin-

wpüüi

a

cipale hoc vitium.impugnandi.

KRes. nobis

ï,

!

h

1

eít cum antagonifta vaferrimo, qui tefte Am-

l

:

J

;

'ium.uim

broíio L. 1. de Ofi. e. 4. prius explorat noflva

s

L

fn

[

avmay, $9 deim primum acuit fua. tela.

Prius

u

siiitn

omnium di[cutit. con[uetudimem , (Leonis Papee

iï"

Serm. 7. de Nativ. oraculum efít) venzilat curas,

ij

YO

Jerutatur affe&ius, & ibi cou[as querit nocendi,

Ó

:c-ar

uhi quemque videvit £udiofius occupari. — Nam

js

utíagax eft, optime zovit , cui «dbileat effus

donrs p

cupiditatis , cui. iecebras gule ingevat , cui ap-

;;pmwh "

pouat incitamenta luxurie, cul infuudat virus

konts d r

invidi. .. INovit , quem morofe conturlet , quem .

p t

fodtr d

gaudio fallat , queim metu opprimat ,. quem. ad-

i

mivatione [educat.

Verbo: externas tentatio-

hus i il

nes interiori animae ftatui dextre accomodat,

v

femperque modo maois periculofo ac debi-

!

fj t

liori ex parte eandem impugnat,: ut eo fa-

O

QU C

cilius eam in ruinam przcipitem det; . Ta-

U sst

lis ergo inimicus noíter cum fit, a nobis pari-

qriim

Jï

ter aprtior pugnandi methodus ufürpanda,

Is

Ípicula magis idonea felipenda, efficaciora

t i

Sunt au-

pugna fubíidia erunt adhibenda.

rem fequentia. 1. Primum in eo confitit, ut

"

li

ipfis appetiruum initiis mox obfiffas, eos-

iil

que quamprimum ac rebelle caput in altim

extulerint, herili dominatu ocyus reprimas,

U [

ac refranes.

l!m

Chryfoftomi in Pfal. 6, hoc

$ mm

monitum eft dicenti$: quagdo parvam auüni

y

:

1

Ym [

pertuvbationem [ufcepevis , me eaim meglexeris,

" ïticägg

quod parva fit; [id coufidera, quanta mala pa-

[ "Ml

vere poffzt , mí mox fupprimatur.

Id quod

Rn

pau-

tj

De affé&lione dominante.

I2$'

ml

paulo poft apta fimilirudine declarat: ita di(-

Wndi Reä)y-

"PO qigl

ferens: ficuz egüm, ait, fi i2 domo parum ali-

uid fluppe accen[um viderimus , mox contur-

Jrur tll

[

VT

amur , tumultum miovemus, e9 ad fopiendum

ignem utut modicum citi accurvimuss quia nem-

31 (

pe non initium attendimus ,. [ed ex imitio finem

Deomtlgs

'«glgfax (Hri g

funeflasque feguelas confideramus; ita quoque

eadem proríus diligentia harum motionum

AU g, X

lh t hg,

primordiis occurrendum erit; cum etiam

ibi omnis pariter morula fümme noxia fit

J r n

ac periculofa. Id autem qui praftiterit, is

y (il

z'i;fwia: 1

&;citius & promptius inimicum profternet,

Mim

91

ac oprata rranquillitate potietur; uti nobis

H

Al f

fponfor eft S. Dorotheus Serm. 1e. fic fcri-

ETO2 00f

bens: qui im principio vim fihi fecevit , aique

YUTe 4o00m004

pugnando peyflitevit , multum [ane proficiet , &5

Kal ac d

deinceps pace boua 9 quiere perfruetur.. Con-

i, üteo f

tra vero, qui fecus egerit, qui primos hos

tm det; .Ti

motus infolefcere permiferit, parvasque bas

I à ls

viperas corde imprudens foverit; is tam pa-

lus vfürpa

rum illefuüs evadet, ac ille; qui ignem finu

da, efin

recondit.

O improvide! ait Salomon , szn-

nda, Suui

quid poteft bomo ab[condere iguem in fümu fuo , ut-

'e0 coni

ve[limenta illius non ardeaut? Prov. 6.27. Jam

- obíls, &

autem quid aliud funt hec appetitionum ini-

p t

tia, quam tenues fcintillule, : magnum mi-

nitantes incendium? & bas tu glifcere finas?

ocyumg:

Porius

in Pl'lj. 6, l

apape tam immanem vecordiam.

du ml

quamprimum ac fe movere inceperint, mox

TE

j

eas victrici calce proteras, volo, extinguas-

u m

que. 2. Alterum rebelles appetitus edoman-

dium in eo eft pofitum , ut occafio-

"EL

di reme

Dos

"

»

126

M

Pars. E. Caput I

j

j

",

du fp

nes, quibus effervefcere confüeverunt; vi«

ag

gili oculo provideamus, ac contra eorundem

)l

m

qun p*

affültus nos previo munimine obarmemus.

Jotd

|

Salubre hoc confilium fuggerit S. Ambrofius

i

g p

L. 1. Offi. c. 1. cavere deleunus, inquiens, ze i5

pertuvbarioues prius. incidamus , | quam . animos

Q15 0

j i

Exanunat emim meus

;fæmferocibus

mofivos vatio componat.

zenm plerumque aut iray aut dolor , aut formido ;

;;cntemplmq

quia improvifo percelluut ittu.

Ádeo pravenire

j d!

pulcbrum. efl cogitatioue, ue mens imparata ve-

j ünus

pentinis

aufefletur — commotionibus.

Hujus

g x

induílri& eíficaciam ipíüs Seneca De con-

dyg x

folat, ad Helvi. cap. $. folo lumine naturali il-

vrüls a

luftratus, agnovit, dum ait: Poffium adven-

dalre p

N

n

£us illos folutm pvoflevueve, quos iopusato occupat

qID4Jmpur T

1

4 qui futuro [e bello ante. Lellum pavaverunt

ii lii

compofiti, pavatique: pvimum; qui tumulruo-

tm p

füfgmus efh, ium fovtiter excipiust. 'T'ela enim,

p p

qu&, dum advolant, obíecvantur, provid

!«;:rfzmr, n

Ei

corporis flexu facile declinantur. Ne erpo

[EDufrt

improvifo te fériant, erunr prius fedulg

m

profpicienda.

3. Modum quod arttinet &

1in ls

ESJ

ordinem, in ipfo confli&tu tenendutn, id cutm-

48l

primis curandum erit , ut pugnam aufpice-

t i

mur a debellanda principaliori affectione fot-

T

nj

tiorique vitio. Documentum hoc authorem

[

:

DN

!

habet Abbatem Serapionem, quem Caffia-

j

h u

1

nuS Collat. $. cap. 14. fic loquentem inducit:

1 arm

)

ralis latebras füi cordis perluítrer, & felipat

UWtt n

fibi ilam;, quam inter reliquas perfpexerit

Wtl

diriorem, atque adveríus eam fpecialius om-

"tb

nia fpiritus arma commoveat: & ira fempet,

vali-

J

*l» Ws

w

u

De uffctlione dominante.

127

Mi

R,

validioribus fuperatis, celerem de refiduis

habebir facilemque victoriam; quia & mens

Atre dl

P

gt nb

triumphorum proceffu reddetur fortior, . &

infirmior pugna füccedens, promptiorem

u inquicns, l

ei faciet , proventum praliorum; ut fieri

, (

folet ab iis, qui coram regibus mundi hu-

LUPT

jus cum ferocibus congredi beftiis praemio-

Álr, t r

rum contetnplatione confueverunt. Hi enim

T

ilas feras, quas fortiores robore, velferita-

j Md Ti

tis rabie diriores confpexerint, adverfus eas

MM H

prime congreífionis certamen arripiunt;

is n Duc

ylümire du

quibus extinctis , dein reliquas, que minus

terribilles minusque vehementes funt,. exitu

i if

Eodem modo etiam

faciliore profternunt.

j lii r"r////ifä [

vitia femper robuftiora primo loco funt im-

j

"

lm

pugnanda ! his enim fuperaris, infirmiora

NT

poítmodum promptiusexpugnabuntur. AI-

1*

c pertiner, documentum in

jj Teh n

terum, quod h

I.A—t

AUL PTOWL

eo verfatur, ut precipug prirnarii appeti-

m N

tus feu vitii cau&e ac fcaturigines invefti-

: prits ts

gentur, atque e medio tollantur. Id denuo

aod arinti

docer idem Abbas Serapion apud Cafífianum

Collat. $. cap. 10. hacíimilitudine ufus: ficur

endumjdi

popum ab

emm facilius cujuslibet. avboris moxia latitudo

vafetinist

ac procevitas exareftit , fi amtea. vadices . ejus,

quibus imuititur , vel mudatee fuerint , vel fucci-

iC aumüx'f

qeu

M

Je. Et ficut infeflantes bumoves aquavum . cono

(

Mi

zinuo ficcabuntur, cum earum genevator fous,

entem !

jl u

lr

ec profluentes vene folevti. indufHia fuerint ob-

zuratg; ita & prevalentes pravi affeétus fa-

s o

jl

g"

cili negotio domabuntur , Íi detectas eorum

fUM

cauías ac radices generoía manu fuftuleris,

[ &llï(

uH u

!

v

| IT

128

fufs L Caput P.

4

13

Quam ob vem (uïi inftruere pergit idem au-

h"

étor) u7 acedia vincatur , prius tviflitia , uude

, i r

illa profluit, fuperanda efl ; €9 uz tviflitia pvopel-

a gt

latur , ira , que tviflitiam pavit ; prius extruden-

NT

da eff 5 & ut exivudatur ira, philargmia , id

, ii

cfl, auri g. bonovum cupido, calcanda ef ; ut-

j iïägemx &

pote quorum jaéctura iracundiz flammas fuc-

T

*

cendit; & fic de reliquis; fubtractis enim

fae il

cauíis profluentes inde affectus füa fponre

lj a

deficient, €9' extin&lione pracedentium vefiduee

paffiones. absque labove emavce[cent. ldem ibidem.

sNuninis d

1 w us d

Hac ratione funiculus ille triplex, qua de-

mon nos dominanti appetentize mancipatos

j m D

w ? tnidum

tenet, nempe ienorantia mali, defperatio

cure, & neglectus aptiorum remediorum

T

hi

haud difficulter rumpetur.

Nosque , agnita

ff aim

rei malitia, fpe in DEuM erecti, ! per fubli-

JIIULISD

l

J

J*

z5

d

dia magis idonea dominantem nobis pafílio-

nem , ufurpato hactenus dominio, tandem

amm&nr&fi

ul

exuemus , viétamque in triumphum du-

h a;parea( [

cemus.

l Qis, TO

UM

CapruT V.

(

DE

)

lii

RESPECTU HUMANO.

"

[

d

am maenum folidee virtutis impedimen-

I

Qu

tufn, quin imo exterminium fit, emer-

A t

fum illud ex inferis monítrum, Refpectus

m) (& t(

bumanus, nullis coloribus fat depingi ; -nul-

hi L

lo fermone íat exprimi poteft. Is enitn eft

m

?ims. j

execrabilis ille Zeus filiorum ^4mmon ,. Molocb

.Hg

À ]

D

diétus

E

r TA

De ve[pe&fu. bumano.

129

M E

di&tus 5. Rep. 11:. v. 33. cui olim filii Ifrael

atf

tefle Jeremia 33. v. 5 g. initiaverunt filios fuos eg

u frii

j þ

fihas [ua$; cum eriam huic innumeri pratize

MT

".

partus, pia fcilicet propofita, victimse immo-

L pbriarg f

lentur. [s eftillud idolum zomine Bil

Duno

3

A la

14. € 2. quod non minorem modo anima-

u m

rum ftragem, ac illud olim ciborum edere,

i fmdi

tartarea inpluvie confüevit.

Dan.

14. V.

$e

diedus i (

]

l

Denique eít ille draco magmus , quem cole-

patintimil

bant Babylouíi. Dan. 14. v. 21. & cui ipfe Cy-

Tij ln

rus Numinis aliquid ineffe excors crede.

P tps, g

bat. Dan. 14.v. 22. Cum turmatim cci mor-

Vfetti m

tales etiam huic portento: quid dicemt bomiü-

i ndi, ais

n ? timidum flectant. genu.

At Danielis

TU fematir

14. vi. 23. exemplo & ego huic flygio fetui

Mgeg; larvam detrahere conabor, ejusI. ítultitiam,

d rl II. tyrannidem, lI. impietatem omnium con-

1 idbs p

fpettui exponendo; oftendamque , quod,

licet commentitius hic deus, alter veluti Bel,

mino, tX

fiumphun

Jfovimfecus, appareat ereus ; intvinfecus, tamen

Jit luteus, Dan. 14. v. 6. & «ordato nemini

4 formidandus.

i

S. I

Refpe&ius. buimani. flultitia.

|NAM

Re

fpectus humanus eft vitiofa cupido ho-

minibus placendi , eisque difplicendi,

;

'rulisimpedjf"ï

umilis metus, nos impellens ad plurima

niatom

rala agenda , & bona omittenda, uc alio-

rum, Mf*

rum gratiam vel aucupemur, vel vituperium

fudpd

declinemus.

Summam hujus vitii ftultitiam

4 18

Ilj

efe; ex ipía rei natura elucet.

Quid enim

A

Ítul-

i^

)2

140

Pavs 1. Caput F.

J

ftultius, quam nunc erubefcere ob bonum,

qUE

de quo eternum gloriabimur; & gloriari de

j

malo, cujus:nos aternum pudebit; plus ti-

asf

mere diéteria mundi, quorum ineptiam nos

st 1

ipfi explodimus; quam judicia celi, quo-

"m qUOd J

rum.aquiratem adoramus? malle perdere

T2

trium millionum gemmam, quam fuule vi-

qunos t

trum ; id eft inregram majoris gloriz & fe-

rj Rinimyn

liciratis eternitarem, quam diurnum homi-

nis favorem? malle offendere DrzuM, 4u

zif icuna

appendit tribus digitis molem . terva ; Yfa, 4o.. v.

«dfe, tbi

ziv ott

1:. quam vilem homunculum, qui rion eít

nifi v or ad modicum pavens? — Jac. 4 v. 1$. nol-

iuts, 90

le videri bonum, ne difpliceas malis; licet

j m&igendam

ob id ipfam difpliceas bonis. Ia fumma: nol-

As o

le fe falvare; quia alii fünt ira amenres, ut

nj

J

velint damnari, Quae h«c in(ania! O fame-

ul

r

lice popularis aura captator! fatere; quod

res eít. .Ain', an ignominia afficeres ami-

divitem ;

ut

, *W [

cum potenrem ,

munificum ,

gratiam ineas apud lacerum, imporentem,

T

ulcerofüm , turpem mendiculum ? An lacef-

N

feres repem, ne contriíles ejus ftabularium ?

AU

O infane! injuriam, quam nec homini face-

res, füpremio Numini infers; cu

m eminens

DI

W

]llum & te;

ter major intercedar diítantia inrer 1

AO Ti

quam regem & fervum. — Er hanc infers illi

AT

Dro: a quo omnia habes, & unice depen-

!

]

des: qui te eo ipfo, quo hec agis, momen-

IN

|

to eadem, qua mufcam, facilitate conterere

hg

poreft; & quidem amore vermiculi, qui

At ;n

ipía impotentia, miferia; indigentia eft; cum

A y. l

irre-

T

De ve[petfu. bumano.

15I

r ) "

irreparabili ja&tura inaftimabilis lucri.

uid

UTO

ucfío , amentia eft, fi hec non eít ?

1 Dd

II. Sane fi mercator etiam ditiffimus cer-

lqrqm IQ69g;

to fcirer, fe non affecuturum mille aureorum

Jilc qte

feenerationem , negligendo illud ipfum opus

! mde p

bonum, quod tu modo tam temere , ne fo-

1 quim fj

cium offendas , pretermittis ; nullo id mo-

iprs dul

do ob vanos timores intermiffurus effer. ' T'u

im diumum

credis minimum gratie & glorie gradum

ndere Diu

hac ipfà pecunie fumma infinite pre(tantio-

n ts la

rem effe , tibique pro omni eternitate longe

Vum, qu

utiliorem fore, quam omnes torius orbis the-

1 i

fauros. Scis, poenam , ob ejus neglectum ti-

fs mdi

bi infigendam fore acerbiorem omnibus füp-

; fnlmmtt

'

liciis hujus mundi , & ramen in gratiam

- &I060068,

l

ominis , qui pu/vis exiguus ef & milum ,

nni! ( m

Ifa. 4o. v. 17. illum negligis , hanc incurris.

1 neres Qd

Quz hac dementia! O Deum immortalem;

| aficers d

ergone folum coeleftia ejus generisbona fint,

, diviem,

qua jure prodigantur ob futilem quemque

, Impotar

refpettum ,. ob quem nec terrena neglipge-

»hlm? hi

rentur.

Edic , fi quis fibi pedem abfcin-

as (ubuirt

deret, domum incenderet , gulam frangeret,

ut leverh culicis morfüm effugiat ; an non

x hu

; ond

mente caprus diceretur? Ah ftulte! quidaliud

inrer U

apis, dum animam ledis ,.gratiam fpernis ,

luítrales flammas fuccendis ; ut mordax ali-

x harcitt

quod verbulum , inane ludibrium, momen-

&onc

taneg irrifionis pulvi(culum excutias ? quis;

[Wf

obfecro, infanire te neget ? O Domine! aa-

jj

vermo

Jer umnquitatem férvi. tui 5 quia. infipienter egi s

1. Paral, 21i. V. $. dum humanum favorem di-

.

p

'

la

Vi-

J

Pars L Caput F.

1532

m m

m

vino pretuli.

Pudet me 2 facie infipientie

"

Val

yms p

1

mez! Pfal. 37. v. 6. Plura effari pudor vetat.

at V

0f

n

f y

$. W.

g

Refpe&us. bumani £yvanis.

T .J/*ïï"' l

hec noxie hujus erubefcentie non

im W

I. Ad

folum ingens ftultitia , fed fumma in-

ul

vyem Of

fuper tyrannis eft.

uid enim durius gra-

viusque , quam liberum te alieno impetu

al y

regi? rationalem te alterius errorem via du-

s qumtss

srvs ol

cem fequi ? virtuti natum habere pro recti

norma aliorum vitia ? finere tein quamvis

m

f nomin d

partem pro libitu flecti a lunatica eorum

opinione , qui cras denuo feciffe te culpant,

EU

T. Condotm

quod ramen , ut facias, hodie volunt ? Quid

inclementius , quam fübeíle illorum cceca

ia

affectioni , qui contrariis motibus in gyrum

&& t

inftar pilz aguntur ,

ac in horas ridiculi

j]

[

(

i

mutantur ? Ét huic fübeífe in rebus fümmi

stf

momenti , animz ac zterniraris ? reclaman-

:Ii;".'jlm (

te intelletuslumine, ingemifcente confcien-

T d n

tia, & Codlitibus Nemelis iram denyncianti-

tl g

bus ; &quidem huic fübeffe tunc (olum, quan-

do agitur de fervitio & gloria Numinis; qui

"Ut w

5 W m

1

idem juzum mox excutimus , dum periclita-

I g d

tur favor aut gratia principis , aut alterius,

L n

quem reveremur, füperioris ? Quid inhuma-

s

W

nius, quam hominem animanrium regem, Dzt

ia

li

filium, celi heredem non folum fecundum bo-

nafortunz , (ed omnino animi, non imperato-

VR

" klm

ris cujusdam aut monarcha , fed equalis íibi

focii

h J

De vefpe&u . bumato.

133

nl

t fiti jl

A

focii turpe mancipium effe ; füamque ratio-

[

r

pl

nem ac libertatem , quae maxima ejus decora

funt, alterius phantafie fpontaneo famulacu

]I

mancipare , ac omnem praterea, qua apud

alios pollebat ; exiftimationem talis fungi

l fyumj.

ftultee lubidini . vidimam immolare; ira ut

: erbefento:

venuncatus fub peccato , non jam , quod pro-

bat , /ogum boc faciut , fed. quod damnat ma-

lt , d (ünn

lum , boc agat ? Rom. z. v. 14. & 19.. O vere

t enm dimy

fervitutem omni Turcica crudeliorem ; illa

1 fe dieno i

S errorem v

enim folum privare nos poteft bonis terre-

nis, externis , temporariis ; hec vero iníu-

1 lire p

per nos fpoliat bonis interioribus , füperunis ,

nere t qu

immortalibus : non folum corporis fanitate

4 lunatia ex

