tet omnia afflictionum & miferiarum genera,

1n] 0pOr(

quibus mortales in hac lacrvmarum valle

nj i

obrui poffünt, actorqueri? folum intremus

at Deus

infanabilium nofocomia, vifiremus Venetos

p ttm hot«

carceres , intueamur Anglorum equuleos,

o quam multiplices & horrendi cruciatus hu-

ex pari

mana hic corpora affligunt! Enumerat Ga-

[oliis; U

lenus plura millia difparium inter fe.dolorum,

ybitate T^

a quibus unicum caput vexari valeat. His fi

w M

addantur illi, quibus reliquum corpus, pra-

gnt innum

fertim fecretiores ac intimz hominis partes

& fiit

cruciari poffunt, quantus afllictationum e-

À omni

xercitus conflabitur? Er tramen (utafferunt

rborum cyIU-

gemina Ecclefie lumina Sancti Caefarius , &

p M

"Thomas) non equabunt vel minimam illius

rumni] hh

ergaftuli paenam. Zle iguis purgatorii (ait Are-

xiblis

latenfis'Hom. $. ad. populum.) durior erit , quarí

i

k

yentaed

quod potef? penarum in boc [zeculo aut videri , aut

ij um

cogitari, aut fentivi. Aquinas in 4. d. 2 1.q. 1. a. 1.q.

3. vero affirmat, penam minimam purgatorii ex-

jl W

cedere maxjmam bujus vite. Mentis, quafo, hie

3

.Vires

38

Part L. Caput . f.

ïnä!hïi[i[l'w

vires collige, quisquis hac legis,ac verborum

"m

fen(a attentius perpende. O Superi! ergone

[

f

i

poffibile (it, ut ia ibi peza cxcedat pre[entis

»

L

gt

vite mxünam? ut ille igais durior fit, quam quid-

g

quid penarum in boc feeculo excogitari potef? ? Ex

tamen ita eft.

Omnes excogitandi cruciatus

gin

vt

in ejusmodi animam velut ad centrum con-

qeiftm

fluent, eamque torquebuntíine levamine,con-

tinenrer fine ulla incermiífione.

Id eft, pur-

ia

vum,

g

ans anima eo doloris genere pro ratione cul-

arum cruciabitur , qui equabit omnes illos,

(tipot

P

Jinsel

queis

ferendis tum corpus morrale in fuis fen-

, t

fibus & organis ; tum animain fuis facultatibus

capax elt; iisque cruciabitur diuturna plurium

|temeodi

b

annorum intercapedine. Adiíta edicire! cui,

quise(o, prae horrore nou rigeanr artus ? At per-

n

gamus. Et haec numero plurima, acerbitate

l'.:'. h'L:Ifäm

maxima, diuturnitate longslima luftrici illtus

105

M

rogi fuppliciainfliguntur ob veniales culpas. ..

t

heu! ob venialesculpas! . .. ob mendaciolum,

ä A, Y

levem iracundiam ,. modicam diftractionem;

[ vv

verbum otiofum , ob perdira temporis mo-

[ ttin

inenta.

Ah! obillas ipfas veniales culpas,

I

ad-

quaram nos innumeras de die petulanter

OT.

mirtimus , per jocum effutimus, cum halitu

at

profïam üs.

Et infliguntur (contremifce o

| *Qlæhæs

eccator!, mentibus polo deftinatis, fpon-

hn

fis Chritti, filis & beredibus ecli; & quidem

a

r

"

infigantur

[^]

WE u

Dzo juítiffimo qui peccatum

1

ii

ulrra meritum punire noa poteft; quique

T

Q

aninias illas tenerrimo &in6inito amore pro*

|

m

fequitur 5

idque (quod horrendum) conü-

I

Q Coeli-

nuajo per plures annos füpplicio.

Ieb].

i

De peccato vettiali.

r

39

vit vtl

tes! his tam infandis doloribus ob unicum

Ut

non raro & levem nevum animcz electe fuüm-

TU n

meque dilectz a mirií mo Numine torquen^

TIyqumg]

tur non una vel altera horula, fed continuato

Mi

per

lures annos cruciatu.

Agite! ex his

ttdi i

d

qui

jam concludimus ? Ergo (fequela vis

I cenmmqn

perpendatur) ergo vel Dzus injuftiffimus &

levaminog

crudeliffimus (quod blafphemum foret vel

lib p

fufpicari) vel parva etiam noxa prorfus tre-

YOrationedd

mendum, & execrandum eft malum.

Ita eft

itomnes i

o Religiofe! o Sacerdos! aut Dzus crude-

"aisf

liffimus eft tyrannus, aut illa tua vara glo-

Yil

ria, mentis evagatio , impatientia profus

turaphru

tremendum & execrandum eít malum.

O

edicite! c

Superi! hec credimus, hec etiom alios

rtus?Atper

docemus ;

& tamen péccamus;

Scimus

j aperbutte

vel unicam tenuem offenfam :mereri lu-

hofrici t

ftrales flammas; & tamen peccamus.

Non

lesculpts.

auderemus vel leviter delinquere, fi certo

endaciolun

Íciremus , nos poít unum vel alterum tale

a hionit

erratüm vivas in foro comburendos effe.

Ah! credimus nos ob illas ipfas, quas com-

emporistt

iues cip

mittimu: :eviores maculas, in illis ignibus ar-

gtolanet t

furos, & tamen eas$ tam audacter augermus,

€9 ipiquitatem velut aquam bibimnus. . Job. 15. v.

g i cum häf

16. Que hacinfania? Ah! tandem meliora

voniremi

fapiamus, & his veritatibus convicti, mapgnurm

fingty PU

j; k a

femper horrorem ac implacabile odium om-

nis piaculi etiam exigui animo foveamus. O

T peccimï

illus cineris teDominum do-

Dzus! ego pu

udt; t

minantium pof

h

(

oliatas mihitot gratias offen-

d

dque per rifum... pro

;endum

j

(gi

di; & quidem totiels i

4

re

ia

!]

;

40

Pars 1 Caput E^

|

j t

re tantillä.. ex mera petulantia; ubi nulla

i

penitus boni fpes, aut mali metus itnpellebar.

4 a

Ah! nec pro obtinendo totius mundi impe-

g i

yio, nec pro evitando eriar gravi morbo

j

autipfa morte; decuiffet Te Summum Bonum

ruTitut

vel leviffime offendere; liecícivi, & tamen

innumera per diem a mane ad ve(peraim us-

gaith p

|

j p

que continua ferie venialia accumulavi ; id«

Q' Cari! jocando Dguw .. ;

aYm c

que jocando.

Àh! Drzuw meum ac Parem optimum...

-

fen.

ob vile commodum, ob inanem gloriam, ani-

[ g

uml

mi exhilarandi cauía offendi.

Ad continia

lethalis noxe,; & orci marginem per leviufz

tf

ol

cula dedué&tus, falutis prodigus etíam rifi;

& debitas iis in luftrico carcere peenas nihili

eytarda

fmmit

feci. O c&citatem fanguineis lacrymis dig-

nam! Sed poenitet.... doleo... deteftor

Ivl

toadnil

,

omne etiam minimum peccatum. [nículpta

cordi adamantino ftilo auréa ill adhereat

ILELUUE

teffera , nullà unquam oblivione delenda;

DI

snalo iori, quam fadavi etiam levi labe,

[ilu-

us d

mina Domine , ah! illwnima teuebvas mneas,

imiy

Pfal. 17. v. 19. ut clarius indies agnofcam ves

ag

nialis culpee graviratem! fpiritum ve&um . in-

T.

10va 12 vi[ceribus metis ,' Pfal. $o. v. r2. ut in-

tily t

genti horrore fugiam , & averfer, quidquid

»ïilhnrin. ]

etiam leviter divine tue difplicet Majeítati,

x

f?t, ä(

| TV

4

n u

?i veni

Dpe pra&ica" peccea

alis ódio, ejusque fodulo

tit

vitaudi [Iudio.

ET

^Wum fructus ex hactenus di&tis colligen-

M

um Jcogf

um

4 dus, non confiftat in fterili fol

nitio-

De peccáto veniáli.

T.

fs

nitione enormis malitize verialis noxe , fed

VM

porius r. in practico ejus odio, 2. illiusque

od im.

ferio cavendi ftudio, prafenti paragrapho

M m

utrumque animis aliius inferere conabor;

um D

& quidem variante ftilo; more inveftigario-

QUi d

nis rem tractabo, ut facre colle&ioni triduo

Yipetin

vacatüris, pro examine ftatus fervire queat.

uml d

Id quod plerumque etigm deinceps in quo-

tdo D.

vis ultimo cujusvis capitis paragrapho ob-

ODfimym .

fervabitur.:

ftudiofe Le&or ,- þoft-

olürim, d

I lraque fàlutis -

A nf

quam levioris etiam piaculi maligaitatem in

mp Ieviu[-

fe ipfà confiderafti; eamque adhuc magis ex

by etim 1

funeitis ejus fequelis, horrendisque füppliciis

exhorrefcere didiciíti; examina modo, quam

penis al

trymi dj

firmus icitur menti dominetur orror offen-

.. deteltot

fie venialis faltem deliberatee, & pleno cum

. Jnículpt

affenfu adimiffze? Perpende, an ferio credas

ab uno aninori deli&to malum majus adveuire, quam

; adherel

e. delenti

& 1010 ./z'mul favrtavo? . S,'Therefia in vita a fe

i, D

feripta c. 25. &5 longe melius effe , covpus ac om.

TTE

aia covporea pevire Junul, quam ladi animain in

ve etiam minima ?. S. Dorotheus Serm, 20. adeo-

soofcim V

n vt i

que mulro intolevabiliorei

n efe Dsi offenfam

Y HI u[ l."*

quailibet: exiguiffimam ipfo. Luciferi inferno ?

B. Catharin. Gen, cap. 27, Perpende,inquam,

2 QUïquäz

a Md

an hec, & qua fide credas? num certa, &

conítanti? an vero dubia folum, aut debili ?

Infuüper inquire , num tanto & pari merore

?)'W ffrff

affligaris, Ífi fors labi te in ejusmodi pia-

culum contingat, quo, & quanto conficis

igis al

tur bonus alioquin

ac tenere mentis Chri.e

TT

C s

185

pit?

42

Pars I.- Caput [.

4:

J

ho

ftianus, qui caít fortuito in crimen morti-

j

il

VWTL

ferum prolabitur? An cum S. Anfelmo Lib.

'Jlf

if

i.cur DEUS homo c. 21r. toalis 7e zz ovcum de-

ii

d

T

mevgeve, quam talem culpam | committeve; ac

um

g

porius. puvum , €9 üpnoceutem gebenuam iutvare ;

ri

j

quam peccat. bwjus forde pollutuim celorum veg-

al

at

zatenevre.? Percontare ex temetipfo : quid(i

levi mendacio lethalen morbum, gravem

Lkgd-l

gtl

l

infamiam, ferale fupplicium a me amoliri ;

aut honorificum quoddam munus, vel cen-

ia n

tum aureos acquirere, aut erumpens fübito

n

lr

proprie domus incendium extinguere pof-

fem, an non mentirer?

.. fi aut leviter

i ne

peccandum, aut re valde amata carendum

quamor (

foret, quid agerem?.... Ad hunclapidem

um

lydium illud ; quo ejusmodi nevos averfa-

um

ris, odium periclitare; & cum Eleazaro

F

fortiter decerne, premztti te malle in. iufev-

ml

/Wm; 2. Machab. 6. v. 23. quam levi etiam

L: TU

noxa feedari

Secus manum Qnuipotentis nec

ET

vivus, uec defuntius efugies. Ybid. v. 26.. Nam

,

lv

peceata etiam. pavva vmpumita effe mon poffuut.

S. Profper in fent. $. Aug. Proin cura, ut (em-

L

per animo alte immiffus infideat horror om-

kd

nis peccati venialis faltem deliberati, preecipue

m

UI

illius, r.1in quod frequentius laberis; namcre-

ROA

At

brius nosinfe(ítans morbus primam Mediciex-

Tl

jd

"

pofcit manum. 2. Quod aliorum defectuum

15

fons eft & origo; fuccKa enim radice, fua

w qum

inl

4

fponte arefcent ftolones rami. 3. Quod ad

v&wamcn dD

lerhalia proximius deducit; qui enim pre-

li

cipirium ferio timet, etiam femitam, quze

Wi

$Q

'

M

De peccato veuiali.

43

t i

eo ducit, horret. — /Voz cito ad majsva pro-

ï- Ano t

veditiv , ait Hieronymus epift.. 14. ad Pauli-

LT TM

num, QUi pavva forinidat.

Cura ergo levia,

COR Ü

uoad levia (uut, ie graviora fiaut ; (San& Do-

TU r

pothei Serm. $. monitio eft) fucle emim ab bis

7 vtælorum [

[arvis ad magna committenda delabimur. . Nam

MbO: qu

(ut obfervat S. Gregorius Papa L. 31. Mo-

JUTDy Brstr

ral. c. 9. al. 12.) i unoquoque lapfu a miiinis

t fne molin

femper incipitur ,. €g fuccve[centibus defe&lilus,

Inus, veln

tandem ad iovtifera devenitur.

ünpons (

.. Verum non füfficit ingens hujus mon-

ftri concepi(fe odium, nifi huic folers pari-

Minpure p

[ at leute

ter, in eo virando , focietur ftudium; quod

at curentn

quatuor capita comple&titur, nempe firmurn

hunc lpiden

propofitum, affiduam vigilantiam, prom-

»V09 dVtrli-

ptam repugnantiam , & charirati jun&tum

m Eleuato.

orationis fervorem.

Cum vero propaþtzmz

li uf

cavendi futura, nequeat eífe far f/rmumi, nifi

Jevi. etum

ardens de admiffis pracefferit dolor. 1. Exa-

mina, quam incenfus is efíe (oleat? Nam te-

m'potemis [

vi N

fte V. F. Alphonfo Rodriquez in ejus vita l.

t 0. , CHl unicum tale delium mereturs ut

f0 pqämr.

ura, QU

tota vita defleatur.

Proin vide, an & quam

fervens fir illa deteftatio, quam de commif-

: hortor o

fis levioribus erratis examini noécturno fub-

rati,præcipuf

xris; Damet

jungere, & facra exomologeíi pramittere

affueviíti? Sique inrerdiu leviter te labi con-

m Melca

m du

tingat, num mox doleas, vel dicendo cum

i radice

Il

Repio Pfalte: peccavi; a. Reg. 12. v. 13. vel

exclamando cum illo ceco: ;[esu Fli David/

[

r.

nfereve tei ; Marc. 10. v. 47. vel ingemifcen-

1ui enim

u

do cum illo publicano: Dzus Propitiu; efzo

btl

qmiot

44

Pars "L Caput L.

j

!

müibi petcafori. Luc. i$. v. i;. Priteres in-

fw

TOU

quire, quam firmum tunc & efficax fit, illa

d (

fU

deinceps cavendi decretum ? an femper

i

(

fj

unum aliquod finpillatim defipnes, inpofte-

gilit)i

rum usque ad proximam tui in fàácro tribu-

du Qd

nali accufationem peculiari cura corricen-

';mrinfp&ciaw

dum? Numque hoc confeffionis propofiïum

Mi

renoves horis fuccifivis, quibus alias latens

vf

triticea füb nube Dgus adorari a te confue-

jando d

vit? quot jam hujus generis noxas per to-

st D

ties repetitas confcientiz expiationes emen-

daris? vzilli; cujus vitio coelefte hoc phar-

Al

macum vertitur in toxicum. . Ut auterà me-

dm fufe

ieo f

moratus dolor debito cum fervore deinceps

TITT

"

eliciatur, dictumque propofitum optata ef-

Wij

)

Ás Bj

ficacitate non careat, ea, que de levis pia-

Wi

TTT7Y

culi malitia hucusque prioribus $$is fuerunt

inculcata, vivaci memoria erunt retinenda,

vf ia

n A

& vel füb mediratione , vel alias fzpius re-

colenda.

Sicut enim (ut docet S. 'T'homas

Kntil |

5

I. 2. q. 77. & 2.) OfHe peccatum contingit ex

J

Wij

defe&lu cognitiomis, qua ejus turpitudo, gra-

vitasque rite cognofcitur; fic e contrario

LT

ejus perfpicua notio porens, & efficax eít,

" uj

quo a péccando retrahimur , freenum,

Et

m Tlin

ficut cognitio veneni, quo turget ferpens,

u j jr,

effiit; ut eo vel longius vifo, ftatim quis

"u

pedem referat, declinetque ; ita viciffim 7az-

UT

quam a facte colubri fugiet peccatum Eccleti. 2 1.

" ii

v.2. etiam pufillum, quicunque ejus fcedi-

U

s

ratis perfpicaci jugique notitia preeditus fue-

.

RY

ri

t. Et hine S. Edmundus Archiepifcopus

V, ütfn

r

De peccato vmiah:.

4j

' Præt&m«';

Cantuarienüs (in ejus vita)) hac quia claruit,

MIat f g

im vogum avdemtem infllire. maluit , quam

deli&uimn ullu:

n Íciens admztteve.

Contra vero

P U i

Bs ib

nos (Chryfoftomi Hom. de $.S. Martyribus.

r

verba funt) quia non celeriter. anime lucernam

T o

Curt uj

acceadimus , qua illuftrati hujus vitii malieni-

D Proofre

tatem-infpiciamus, /mgulis diebus offendimus.

U5 dis j

2. Nihilominus nec iíta quidquam proficient,

14 t conft

nifi accefferit perpetua quaedam vigilantia &

Ws r

folicitudo affidua, ne a nobis ullo pacto of-

fendatur Dzvus.

Hoc remedio S. Patriar-

4'OtNs eme:

Mf hoc nl

chamjIgnatium fuo fingulari emolumento

Utate m

ufum fuiffe, teftatur Maffejus L. s. c. 1. fic

de eo ícribens: eraz im perpetua quadam vigi-

Are deinon

lia coutra omzues verum mortalium. illecebvas &g

Im opii d

otiofam mentis evagatiouem ; mec mhimus accu-

de li piz-

Wi freron

vate animum ab omni labe tuebatur , quam qui

! retinendi

pretiofis ovnati. veflibus via lutulenta. coguntur

epius

incedere, . Aurea certe, & peraccomoda hec

$. "Thonz

a veftimentis petita fimilitudo efít; ficu£ ezim

Vetingi t

(ait Macarius fenior) fi focors aliquis 9. iggma-

vus per loca fpinis & luto plena no&tu gradiatur,

indo, g*

e contttm

vefiisque ejus. binc iude negletim. defluat , . ea vel

[pinis. lacerabitur , vel luto. polluetur ; ad eun-

& efird

"mm 2

dem fere modum anima noffra cum corpore fue

zranfieus per [pinas, & lutum bujus vite , mifi

nd feris

ex ommi parte cum feudio &^ diligentia. coerceat

, lum d

Jé ipfam; mox fpimis gg luto vaviorum. deje-

ivicifim

&uum fedabitur, & ledetur.. Rofweid. i. vit.

m El

Patrum.

Preterea cum (ut enunciat Chryfo-

ftomus Hom. 6o. in Gen.) boflem habeamus pev-

d

petunn ,. ac faderis se[cium ;; mamifeflum eft,

magiz ü

,rchiBPïfC:F""'

l

46

-'Paw I Caput [

;»Whis,

magia uobis vigilantia opus eff , ut ejts frau-

m

des vincere poffmuis.

ltaque examina, qua

ln

providentia quinque fenüibus, ac tribus

p

anime' faculratibus invigiles ?

Àn caute

s f

(ut monet idem Macarius Loc. fupra cit.)

oculum . aquevtas, me prava videat? auvem fub-

«

gnu;

ducds ,

ne moxia audiat4 linguam vefra-

vj f

ne$, Ut vaua loquatur? cor deumue confevves,

D72 cogitatio;zef aut (/e/z'dn"ïia per muudum un-

dom X

'

pune volutentuv.

uid enim mirum ; quod

) B.um

hinc atque illinc in offendicula impingss , fi

Y

jl

n

cunétis appetitionibus & phantafiis liber ac-

"

J

N

|

ceffüs ad te ac tranfitus pareat? fj illos acii-

mi proditores (fenfus inielligo) licenter va-

gl

gari finas? prafertim oculos & linguam;

jti r)awf.

nam ovigiis zoflvis per oculos via «fl , ait Quin-

gt f

rilianus Declamat 1. pro caco, eosque coY He-

u ] "

javie [equi folet. S. Greg. Nazianz.

Per illos

0A g.

h

veluti per feneítras mors furtim in animam

intrare, eique gratie theíaurum diripere

d

copfuevit.

M

"

1

Lingua vero, teíte Apoftolo Ta-

|

d

:l

N

N

ij

cobo, zgmis efl : umiverfitas iniquitatis eff , que

maculat totum | covpus :« inquictum. malum. eft

VAU

""

plema veneno mortifevo. Jae. 3. v« 6.

Ut evgo

W 1]

](

mens munda im cogitatione [wrvetur , monitore

'-ivznnon'iuï

Hieronymo in cap. 3. Thren. depvimendt [unt

NT

ceult, quafi quidam vaptoves ad culpam , ori

* s

vero fuo poze cu[todiam, g offlnum circum-

ld

fiantie labus tuis ,

Ze cor tuum 4ecliet ia

u t r

verba mualitie, YPfal. 140. v. 3. & 4. prgci-

MTM

pue in murmurationes, ftultiloquia, detrz-

"Q t

éHones ,

litigia ,

fufurrationes ,

menda-

cia-

f

|

JDe peceato veniali..

47

n !j!lt h

eaa & ïalia his fimilia viperarum .genimina.

"imi,

1

juverir etiam fuüb meditatione, vel poft exo-

5, & g

mologelin, aut facram Sypaxin animo revol-

Ti A[[ u

vere occafiones & illicia peccandi leviter; v.

lat ii à

g.illaloca, perfonas, negotia, quaz uberio-

1 m

rem ejusmodi lapfibus anfam prabere con-

Iigum tj

fueverunt; feque previo horrore, ac pra-

'.f/m/w (f

miffo diflenfu, aut fugee propofito contra

TAf

lapfionem obarmare.

Nam tefte Chryfo-

nium; qu

Ítomno Hom. 1:$5. ad pop. comfideratione laqueo-

Ls

vuz», dp quibus imcedimus, peccata vitantur.

al lr

Jufidiantis eniin culpe evadere gladiummequeugt,

fs

(Greporii Magni in Jobi c. 9. effatum eft)

) licentr v

qui nom [olicito quotidie timore contra ifla men-

£eun munmunt.

Paciis efl enim annmus viuci

ETU

, at Quin

unparatus , fi baud accin&lus devepente ineat. cer-

Vpte CUf f

puuep. — Expedit evgo pravideve pevicula , que

, Der il

fovmides, uz egregie preemumitus. prodeasy in

jn animat

eciei, *]ta Sanctus Theodor. Studita Serm.

116.

Confidera igitur , quomodo circa ifta

m dinpe

Apoltoo )

te habeas? 3. Precipue vero, an mox pri-

TEUM

mordiis prompta vepugnantia obnitaris, & ip-

faetiam piaculorum initia provide vites? Age,

7) mahqn j

,& UR

Jcrutare Sevu[alem im lucevnis, Soph. 1. v. 12. &

vide,an non fübin tentationi femiplena volun-

yr, mf

jrimid f

tate füccumbas? inter affenfurmn & diffenfum

dubius titubes? & aliquid faltem hoftis intra

j aljim

cogdis caítellum admittas? ( temerarie! fi

dftm od

í

um d!

J

animz te cura, fi ceeli te amor tenet, per

tuam te falutem obteftor , vel umbram fuge:

a

(

ipía etiam tuta time: ad primum ini-

qii

]

mici confpectum mo x ad armaconclama.

nó L

o

J

|

48

Pars [ Caput £.

|

x fiah D

ubet enim- Dominus, (ait Palladius in Hifte

g

zia Laufiaca c. $2.) uf obfeïvemus caput [E*r/)en—

fygutte

fis contrito emim eyu$ capite zotum 'corpus . eff

i

snorzuum. . Quique principiis audax obftite»

IT

P

rir, is indubie viétor .erit.

Rationem dat

n.

rttt

;'Hlf(

B. Laurentius Juítinianus Lib. de inftit. & re-

u

p Tj

gim. Preletorum cap. 4. íic fcribens: quia

4

lum

quo quisque magis firenue-ab. iuitio pugnaverir

ins Qul

eo .vobujiior evadet , — inajoribusque. auxilis a

du .

Dzo adjuvari folet. Secus (crede mihi) ne-

lecta fcintlla, magnum excitabit' incen-

um o Qu

at tl

:

ium, Levem negligentiam turpis fequetur

TO

lapfus. Sicut emim parva (Oris Aurei compa-

ratio eft hom. 19. ad pop.) iz veflumentis facía

1 M H

NT

Jeiffura , nec veavcita , - magnam facit. difrup-

4l

/

4onemj Q3 -.[z'cut TovVentes , jz' v uniumuun ce-

pevint ingvel[um , anox totum introducunt fluen-

iuin 5 ità quoque ceraftes flygius, modo per

I

m UI

rimulam caput immittere fuerit permiffus;

mox reliquo cotpore finuofà fraude fecutus;

TAUR

T8 t

li |

ommium potietur.

Nempe nimium vafer

ett: an

uilla glabrior eft; fiíti, teneri impae

M ,UCA

1j

tiens e

]

; fi vel digitum ei porrexeris, moX

z

U

totam admordébit manum; viétusque certo

Jl, [4)

cades , nifi affultus primordiis generofe re-

1 p

l)

ftiteris, — 4. Id autem .ut. fiat, vnulta €7 fer-

27

venti orationé ,

Dzique amore euniendus eff

,

A'

G,

avimus , (ait S. Ifidorus Pelufiota Lib. 2. Epift.

?i t

164.) ne a demone per

eccata fugoeíta

NU wj

vincatut.

Oratio enim eft illud arimamen-

TT

tarium , unde opportuna vincendis hoftibus

Amor Dz vero eít

uT

As fplq

a:rrgg depromumur.*

ille

Í

De peccato vetiali.

49

lr

ille focus, ubi illa ancipiti acie inftruuntur,

TE j

& maecis exácuuntur.

Nam, mnifi charitas

Mi p j

B at qiis

bellicos ardores indiderit, noftra omnis pug-

na.languebit. Er gifi meguis precibus gratia

atOnm

in nos unplovata. defcendat , "equicquam vinceré

Àb dbl g

conamur ervoves Qg ïentrztiones; cum paves 1o$

feibtn:

d eis vefiflendum, mon liberum. avbitrium fed

i jigun

Dz folum faceve poffit auxilium; $. Ynnoc. Papa

Ht u

ad Conc, Carthaginenfe. quod ramen non datur,

Tte m n

nifi oranti,

Inquire itaque, quam ardenter

oltbit indt

etiam tu cum Machabaeo ores, ut Domina-

Qu

Zov celovrum inittat "dugeluin fuum bozum . ante

vAtercumg

fe in timore g. tremore magnirudinis lvachü fui?

f

2. Mach. 1$. v. 253. An imiteris Judam, &

n ft d

Socios ejus, qui imvocato D&o per oruti-mes,

ETA

cum [uis boflibus congvefft funt, manu quidem

idunt fua-

pugnantes , fed Doimmum cordibus ovantes. Ibid,

, mxdope.

v.26. & 27. Indaga, an per felectos; & cer-

; permili

tis tremporibus eliciendos charitatis actus,

vde (ecuti

contra frequentiores,. mapis periculofos &

imiüm Vi

familiares tibi lapfus praemunire te labores ?

veneri Ij

ex. gr. audito horologii pulfü, dicendoz

amo te mi Dgus! fuper ommia; e$ hiuc malo.

rexeris, t

&ugque cu

ipfamavi, «egrotave, mori; quam fed..vi ve-

mali mevo, prefertim iflo N.;5 aut conteftan-

genatoie f

do: o Domine! etiamfi poffim levi ivai undiay .

ml

u '

mendacio , — diflra&lione — cvuvifragium , infa-

h

muam, movhum, aut morvtem

A

eclimave, vel

ulb

j

fimmain. mili fcientiam ,| ee&imationem . boini-

yati RU

f

]yd r

mum $9 amor.m procuvave , mollem. delinquere,

j

l

Ejusmodi affe&us' & vibrata celum verfas

cendis W j

!

fas etiam

).

D[l yn

n

T

charitatis fpicgia ; contra Dz1 offen

j

inino«

5o

Pars L. Coput. ].

minores potens antidotum effe, teftatur S.,

quit 'in

Profper Lib. 5. de vite conít. c. 15. dicens: f

TT

DzuM ex 7oto corde diligamus , mibil evit in

ig m

ziobis , unde peccati defidevüis [erviamus. 1taque

n ääff&uu"

defcripto fuperius odio, fi levium etiam no-

URRU

xarum 774l;fàan execrati fuerimus; fi rela-

;l aimi

tis quatuor. remediis ufi, illas evitare con-

ftanter ftuduerimus, beati erimus; quia

j d t

mundi corde.

J Donin

Nec erit, quod nobis ab

s gl

earum effeclibus aut fupplicis timeamus/.

A a

AC PAU cdL

r m

m dvl

D^E-T-E-P-O' R E.

Tudne: ]

um animi languor levis offenfe fpuria

T m

C

proles fit, & mali corvi malum ovum

irotz (l

audiat; jure füo primum a veniali locum

14 i

in trifti hac obítaculorum ferie fibi vendi-

xiz df

€at. Sicut enim gravior corporis agritudo

T qe.

greffum omnem pedum moratur, ita & ani-

250 nj

m tepor omnem virtutis progreffum fiftit.

Uj

Ex quo abunde patet; eum poít minuta pec-

jf hn

]

cata impedimentorum .effe maximum , ac

Aj

Á

W

j

veluti primipilum.

Verum I. illius malig-

"jntlg

nitas , [I. ejus effe&tus potens incitamentum

erunt, hanc

Aut ]

peitem noftra ex mente ocyus

'cmmmwj

cxcu;iendi.

a ln

]

&. I

W t

D

Tiporis Malignitas.

;nnïmpn |

tepide! tu es ille agef bominis pigri,

-0

Proverb. 24, v« 3e. quem /orum vepie-

- verunt

[In

1 na[

D

J

p tepore..

5X

hst

48 digyi

z;emnt urtice indomitarum a&'e&iönum

B

; tu

1 nl j

ila vzzea viri flulti, Ibid. v. 3o. 6

[/j

(us fuper-

TU

W

J

NU n

:

Jiciem operueruzt. fbiue. innumerabi

lium

er

l)

diem defectuum, conrinua ferie adtnifIoru

ID5

Vi [

tu illud vinetum, cujus maceria lajidum,nex

npe

l ET

colle&tio animi, & peculiaris tutela IN

umie

RUDIS; qi

nis, ablata penitus, atque deffru&a eft.

Ibid.

QU noli d

Nend T.

Dominans menti te

por eít ille aper.de

l

[y/va , & fingularis fevus ,

rimeamug.

Pfal. 79. v. 14. qui

depafíuy eff animam tuam

ita, ut cordis 1n-

[

tüma ingreffus, remeri

píum ítupere cogaris

p

torum diverfum ab ill

[o)

qui olim tyro fuifti.

Ficulnea illa ffzzs fecus

via3:370 non habens

ofenle f

gifi folia tantum fimulat

& virtuti

3, que& diris.

malüm oyum

7

renial Jocum

devora a Chrifto, arefa&fa eff co;

£iuo , Matth.

21. V. 19. animz tue penitus arida, fterilis,

k Ij vendi

lánguidz infelix typus ett.

Hsec enim eft

ri agriud

ila zerra ,

qua fzpe vementem fuper fe Bülens

f i &i

ratiarum Zmbrem, zon frofert nifi vitiorum

vefim 1

[pinas ac tribulos, Hebr. 6 v. g. & qu2 propte-

mninuta p

rea maleditio pvoxima eít. Hsec timilis e(t il-

imum, &

lis fépulchbris dealbatis, , Matth. 23. v.27. que

,illiss mde

4 foris parent bominibns fbeciofa , vefte fcilicet

incitermettuf

nomine Religiofi; zzfus autem pleza fuut

meye &y

offtlts snortuorum Q9 omni [puvcitia.

Ofi con-

cientiam hominis te

pidi diducto fipario in-

Ípectare daretur,

eveniret nobis, quod Eze-

chieli; per foramen in templum infpicere

!

Juio; nempe attoniti videremus abominatio-

nes pefjrias veptilium 9. animalium in circuitu

li

Ptv Zofum. Ezech. 8. v. 9. & 10.

gt

Quid enim

stl

aliud fünt falfa illa principia,

queis ille ni-

D a

Xus

L2

$2

Pa;f;, L Caput IT.

xus mentis aculeos fopire conatur? quid

Vf

[

n

j l

'

aliud illa mordax lingua , & litigiofa: ille

averfiones, invidie, amulationes, & fu-

d t

[« du

perbiae: ille fpiritus murmurationis , & acri-

igge I

monie: occultus ille amor proprius, qui

tacite ferpendo, omnes actiones fuo veneno

, at (

us q

inficit, & corrumpit? quid aliud illa pec-

l

dim r

càta occulta, quibus tepentis animus inftar

li

utrida carnis acervatim verminat ?

|

J

xem, (

I[. Et profeéto videre ejusmodi hominem

Sacris operantrem, vel menfe Euchariftice

inutis

ERN

accumbentem , idem eft, ac videre a/omma-

3008 Y

zionem defalatiozis , flantem im loco [ancto, Marc.

15. v« 14

Nam incubans anime languor

.

ine d

ex oculis, vulra, moribus, ex i

pfo gr'exiï'u,

ftiy, a

& voce rtriíti fripore promicat.

'Trementi-

f?('lþ Of

bus pre reverentia Cherubinis; & ardenti-

LU p?(ägü

L g

bus prae amore Seraphinis, ille inter hos

medius indecoro geítu ftupidum mentis gelu

E

undique proflat; ac illo ipfo tempore ; quo

mel q

myltica verba profert, aut cceleíti pane re-

'l 'lj. U

ficitur, cum vanis cogitationibus velut cum

J ttn

totidem catellis pueriliter ludit, omni pie-

-Conícientiam facra

r fEip

tatis fenfu deítitutus.

Ut

3b N

exomologeíi mundaturus, ejus generis pra-

parationem , tram ofcitanter deproperatam,

VN

premittit, ur hec ipíà expiatio irerata con-

|!

emap

feflione fit expiandà; & inftar camis, qui ve-

MT

vertitur ad voinitum , Proverb. 26. v. 11. po

D

DJ

r

r

horam denuo perpetrat, quod paulo ante

I

ünöo, |

fe viraturum promifit.

Ea corporis immo-

Mirin t

dettia ; linguge volubilitate ,. fpiritus inertia;

l »mllum)

l

De tepore.

33

QOf i

& diffipatione vocales preces perfolvit , ut

( ligg

accerfita Íibi Regiis Pfaltis maledictione,

i, d

ipía ovatio ejus illi fiat in féccatum ; Pfal. 108.

Yif s

v. 7. dum attentius ludit,' quam orat; De-

o d

Ones f v

umque irritat illa ipfà actione, qua ejus

iram placare deberet. Prefcripta Relipgionis

FTET k

ls animtsle

exercitia, que fine nora omitti nequeunt;

folum ex confuetudine, refpectu humano,

mminyr?

a ominer

aut dura neceffirare compulfüs, non nifi in

fpeciem, oculis illufürus, obit cum fuümma

fe Edl

languentis anime naufea.

Conhfieri fine

videe n

emendatione , accedere ad fynaxin fine de-

i fa.

votione , vacare facris collectionibus animi

nine hp

fine fractu, opera quotidiana fine debita in-

X 1;90) grel]ül

rentione, methodo, ordine, folum ex im-

, [remente

petu, commodo, aliove vitiofo fine, ac

, ardent

modo perapere, ufitatum ei eft. Unde fit

le iner hd

ut cum illo egroto friginta €$ otfo auuis hee-

ymenrs p

reat penes frobaticam pifcinam , affidens fonti

mpore; q'

gratiarum ; quin ramen aj imfirmitate fua

lii p t

Joan. g. v. 14. unquam fanetur.

Dzos illi

defpit, exerrat a íemitis divine Provi-

ys velut t

I ) ) Pji

denti& , a feipfo exulans, horret in feip-

füm reverti.

jentim 4

Verbo: femper effufus in

externa ,

raro fibi & Dzo prafens,

la-

gpenri

(e roperalä?

boris fugiens, nec nifi commoda , otium,

oble&tamenta prenfans, eadem facilitate venia-

r r

p i

qlll f

lirer DEuM , qua mufcam ledit ; idque (ine

ullo ángore, ob fragmez panis, Ezech. 13. v.

TE

1o. jocando, ridendo.

) d Paulo [

IiI. "Tanta ergo cum teporis malignitas fit,

onpo

r

quid mirum, quod teépidus maledicto pro-

'(piriws jf-

3

ximus,

54

Part J.. Cap. J;I.

a

ximus, ac in eo jam fit, ut ex divino cor-

äg Elfaæ ) q

de rejectus, a Dso cum naufea evomatur.

Et certe nil manifeftius execrabilem hujus

ggim d

y l t

peftis malitiam ob oculos ponit,. ac illud fa-

Ti

cre pagine fulmen: quia tepidus es, incipiam

1 g&lu hq

1e evotneve ex ore 1mto. Apoc. 3. v. 16.. O poe

du

nam terribilem! Audire vilia teporis man-

[

g as

cipia, & totis artubus contremifcite! En!

g at

Dzus vos ex ore füo evomere incipit; ille,

st at

inquam , Dzus, qui ipfos etiam peccatores

guluns

folicite querit, amanter recipit, cum eis

g t

amice manducat ; is tepidos tanquam cibum

$VX n

fibi omnino contrarium, quem fibi aptare

irbent

non poffit, naufeat; & quidem tanto cum

w, ij

horrore naufeat, ut eos illata cordi (amoris

L

Íedi) violentia, ex ore fuo evomere paret.

Cfinrdy

Quid horribilius de fervoris remi(lione dici

BI

poífit? nam res, que evomitur, precordia

*f

gravat, creat dolorem , extinguit fui amo-

1de, |

rem , inducit fui odium, tandemque ex ore

1l

rojecta, tanto omnibus eft horrori, ut non

| .

folum labiis nunquam amplius admoveatur;

j

Et hzc eft o te-

|

tutr

fed nec oculis ufurpetur.

u

pide! viva tui ítatus imago.

Sordes evo-

180 m

mite, quarum vel memoria ftomacho fafti-

D]

dium movet, teftante facro Codice, tui

O infelix! cordi divino mo-

Hitiby

e&typa funt.

("lree

leftam creas; nec doles? paterna illa. chari-

| "nf

tatis vifcera ad tui naufeam commoves; nec

times ? in eo jam es, ut a Dro cum qua-

Ms p

/ I'Oineg

dam peéctoris fui violentia evomaris; nec

am

DT

;repidas? O mifer! nil propius eft , qä

t

j lempm

[

De tepore.

$5

t d

ut toti Curiz celefli inftar rei, per vomi-

UR n

kl s

tum ejecte, execrabilis evadas; nec horres?

Quin imo hec lepis fine ullo (enfu aut mo-

l, lhj

tu; lecta etiam credis, quin tamen animi

LT

Yvf Opg

tui gelu li.quefiat, ac in peenitentize lacrimas

'difluat; ipfam hanc confiderationem lan-

lEu

puide peragis.

O piger! quid tandem tor-

Temifote! B

porem excutiet, fi hec tonitrua torpentem

Tticpi;

non excitant? Et hoc denique eft, quod

m p

hujus ftatus execrationem auget; quia ejus

ts n

curationem tanquam mali difficulrer fanabis

tuqum aDur

'ü

lis vix non deíperare jubemur a S. Paulo,

I E

v

fcribente, impo/fi/ile effe (id eft, valde difficile)

jem tanio

eo$ , qui femel funt illumimati .... eg $rolapfi

cordi (amus

fuat ,

vur[us regovari. Hebr. 6. v, 4. Certe

VORmere par CI1

S. Bernardus in epift. -96, ad Abbat. Fontanum

emfione dig

rem prodigio accenfet.

Er hinc licer ftatus

; pracori

frigiditatis, nempe peccati lerhalis, fit om-

nj fü m

nis miferie, & infelicitatis deteftabile cen-

mqie ex o

trum, tamen languori füo modo prahabem-

tori, UL D

dus videtur.

uia quamvis prior fuapre

admoveati

natura majus fit malum, eít tamen minus ob

hac dot

triftiores quosdam, quos alter parit, effectus.

Sordt t

Hanc ob rem ipfe Dzus ingemifcendo.ex-

üomacho fa['

optat, wuemam frigidus efes^ Apoc. 3. v. 16.

Codic, !

quo abunde prodit, quanta fpirirus inertiam

di du

averfione execretur ; cum illamcum vomitu,

m il]a dí

re omnium fadiffima; comparet, & nos potius

frigidos peccatores effe, quam repidos cu-

m

Dro a f

piat. Proin o anima! perfpecta horribili hu-

jus ftatus malignitate, mentis defidiam ex-

onats; P

cute, tempus redime, inftaura fervorem;

gs 43

;ü

ac

D 4

$6

- Pars 1. Caput. 11

u

n

"

Ac memor , unde excidevis , age pamitentiam , es'

TL

j'ima opera facs fin; time, ne ultor Dsus

".

veniat tibi , & moveat caudelabrum tuum de loco

h !d

Jfuo, Apoc. 2. v. s. teque a f& projiciat non

Laro m

amplius affumendum., O Dzus miferationum !

s d

$. E(dr, 9. v. 31. ah! ge projicias me a facte tua ;

Pfal $0. v. 13. a. fucie emum . fvigorts tui quis

VP]» 1 quamf'iä

ij t

Juflinebit ? Pfal. 147. v. z. Fateor; ego fum

illa fterilis //culzez , Luc. 13. v. z. ille aridus

FTT

