va/ lí. 1. v. 2, que nobis fécerit magnalia

nfe in o*

Dzus. Pfal 165 v. 31 En!! non contentus;

.

quod fe ipfum; & quidem torum tam vili

M

argille, & quidem in cibum, dederit; hoe

rl

In?

ult

preterea beneficio nos emper & ulique beat

O Jssu beneficentiffime! fj uno taptum n re«

D )

£no,unica in urbe; unico in. templo füb pa-

&i

able»nl

nis forma, non dicam , manducandum te , fed

2

M]

EO

Íolmmodo adorandum exhiberes: fi

folum

i

ali-

d

v

D

I

Pars 11 Coput IF.

, lu um

aliquot diebus, menfibus, aut luftris hujus

aof

ratie nobis copiam faceres: fi non nifi füum-

1no Pontifici ad aras litandi poteítatem cone

d

, qUiSO

cederes; quis nihilominus tantam benignita-

tem füper aftra non efferret? Quid ergo erit,

gtbl of

&i m

'e non rantum tuam nobis prafentiam tam

mirabili modo indulgere; fed inftar alimenti

jau: n

labius

fumendum,

molendum denribus,

jigr, t u

faucibus glutiendum, ftomachoque digeren-

u o

siltioS

dum Te pr&bere ? idque ubique locorum,

lm s.

per omnes quatuor munci plapas, ultra fe-

TTV

prendecim jam fzcula ,' tot millibus facerdo-

tum hunc in finem confecratis; & quidem

st hi, h

continuando usque ad interitum mundi pro-

wttidy..

st«

digio, fecundum tuum illud promiffüm: ego

volifcum ero ufque ad. con[ummationem [eeculz.

domdntty t

Matth. 18. v. 2o. O Domine vere nsizis 9 bu-

xit d l

anilis covde! Matth. 11. v. 29. Ah! non eft vi-

r D j

cus tam abjectus, non templum tam vulga-

uf

re, non facrarium tam inops; ubi reponi

Vmictuid

noítri cauíà non feras; quin imo non eft pla-

&il

tea tam fordida, per quam deferri: non tu-

t at

gurium tam plebejum , quod fübire: non

RLT

eegrotus taim foedus & foetidus, ad quem in-

Atdnu gl

vifere non füftineas, ponendó talernaculum tu-

"ia ii

wum in medio nojlvi , €g ambulando iutev 105 , Le-

r

vit. 16. v. 11. quafi umus ex nolis factus; Gen.

T

3. v, 21. nullam pauperiem noftram, vilita-

W

IWIO,qm

à

f g

tem nullam dedignando, miniftrorüm nemi-

Mp p

l

pem repellendo ; & quidem quoties id nobis

allabirum

*But ( g

liomuricionibüs, àc quanidocunque

b

A

fuerit;

n q

xmd

dur

j

[

Je Euchaviflia.

LI

$23

Lut |

m

1

m

lii

faerit; nullum anni menfem, menfis diem;

aut diei momentum , nullas tempeftatum vi-

Ántdin

ciffitudines excipiendo. O Aexvegum ^ Apoce

Mtta n )

17. V. 14. quousque randem te adipet; des

d Em

primetque tibi dorinans noftri amor? En

Vr

ccleíte illud manüa in unica folum arca &

&tb d

quidem aurea: in unico templo eoque au-

sin duj

uftiffimo , in unica civitate eaque regia, ine

k

tra ipfa Sanéta Sanétorum affervabatur, ad

Vg hr

uz foli fümmo Sacerdoti quot annis non ni-

ia h

fj femel acceffus patebat; & tu, ( obftupes

dul

ícite o fidera!) tu, ub quo curvantur, qui

n g

portaut orbein, Job. 9. v. 13. nobis tam vilibus

TO u p

vermiculis .... Heu! rei infolentia attonat

inentem! .

ironint

. Tu nobis in quavis edicula;

m f

nulla non hora, te totum .,, . ah! ftupore

waitl

atronita elinpuis heret vox, (2 halitus meus

Wl ao dv

intercluditur/ Dan. 10. v. 17.. O Dzgus alfcons

diteJ . Mà, 4$. v. v$. fi Cherubinorum quise

T

; Wi gt

piam, mortales tuo juffu exuvias indutus; in

o nondip

aupere caía füi afpectandi, colendique no-

ferri: !

b

is copiatn faceret; aut fi Seraphinorum ali-

T

quis tuz veltis laciniam ; barbe capillum; vel

$ Hd qllfm

fudoris guttulam a te fübmiflam, nobis dono

ii

afferret; magnum id quidem; fed tamen ava-

ras fpes noítras non adeo excedens beneficis

iinri

]

ï

,, )

üm

oret.

At vero; quod, tü ccli terreque

ii W *

moirut'

Monarcha; qui 2on rapinam avbitratus e5, effe

se equalem Patri , Phil. 2, v. 6. quod tu; in-

nv

"

quam, te ipfum, & quidem totum renui ve-

lamine te&tum , in qualibet ara, in obvio

u

n raro linteis impofitutm,

h

Calicek, fordidis .no

^2

non

p

324

Pays II Caput IV

g glGViW

non adorandum imodo, fed etiatn. mandert«

dum.ornnibus nullo:diícrimine offeras; ide

[Wnllmu ü

que non femel tantum, aur uno folum in lo«

« EU

co; fed nullo non tempore, -ubique rerra-

;remr, n

rum , ad unicum myfte, etiam impii nutum;

m

hoc enimvero ejus generis miraculum eft,

suimd Ls

quo-nec tua porentia majus patrare , nec fa-

s Q

pientia illuftrius excogitare, nec amor pre-

ftanrius dare nobis poffe videtur, Hic cer-

st t

.te fi unqnam alias, hic omnino decet;, u illi

p dunt:

viginti quatuor Seniores fepofitis cytharis aure-

DI

lm (;

isque coronis, cadant in facies fuas covam agno,

eique, incenfo thymiamate, canzent canticum

PT

43100u1.

Apoc. $. v. $. Hic profecto con-

At p

venit, ut etiam nos, grate mentis eílu

um fom,

abrepti, cum omgi creatura , que fupev tevvau

um inmodà

s fio j

efl, dicamus voce smagna : dignus efà agnus at«

cipere bonovem, g. gloriam, ( benedicionem.

m

^

n

Apoc. $. v. 12. & 13. Et quidni? fi enim Sa-

y

quA

^

lomon confiderato, quod exftruxerat, tem-

A ,1

l

f

plo attonitus exclamavit: ergoze cvedibile eff,

tinfur n j

ut babitet Dsus cum bominibus fupev tevram ?

jtan d

2. Paral. 6. v. 18. licet ibi Domzzus folum ba-

At Ontin

bitavet. àm caligine; lbid. v. x. fi Miphibofeth

ttita u D

Davidi fibi ajenti:

tu comedes panem 1neum àn

:«,.fs!n. UI

anen[a inea. femper , ftupefaétus repofuit: quis

a vlïör»lf Ti

ego fum fervus tuus , quomiam ve[pexifli fuper Cv

ï]lïïy l Cum Pu

nem movtuumfanilem mei? 1. Reg. 9. v. 7. & 8.

licet is fuerit regius Princeps, filius Jonathz;

regni heres; qua nos,.o Numen immorta-

«Ml,l

FI:FIO b

le; qua nos animo fenía fovere oportet ; qui

NT

non tantum auzein de amen[a vegis , Ibid. v. 13.

non

n ükHæï

4

/

JDe Euchaviflia.

3235

5 m

non tantum gloviam Domisi ; fed ipfuti glo-

* Of

rie Dominum , cibario fíchemate occultum:

Mltminj

non aureo in templo, íed ferdido corde re-

Ugj

cipimus? SiElifabeth , cum a Virgine Maria

ln um

vifiraretur, admiratione defixa in has voces

j

erupit : ude boc mibi , ut veniat Mater Domi-

Arey od

zi mei ad me? Euc. 1. v.. 43. licet hec non ni-

upor ia

AOT r

fi homo, eique 'cognata fuerit; fi /

àr, Hicor

circumdcdit. Simonem. Pervum ,. ut procidens ad

4

QCCT

genua. [esu diceret : exi a me, quia. bomo peccator

X ytrsane

um; Luc..s. v. 8. licet is tunc folam illius na-

us

viculam fübierit; o Superilequos in aífectus

At u

nos exardeícere equum eít? cum Dominzum

pito a

dominantitum Apoc. 17. v. 14. in Euchariflia to-

» pents al

tum fe omnibus , femper, & ubique tam pro-

M/a'/mm

digiofum in modum prodigentem conípici-

gtf t d

mus.

Verum o Jzsu Euchariítice ! zmperfe-

du

&um ineum viderunt oculi tui.

Píal; 13$- v. r6.

[/

f ein

Scis, quod zoz [ufficiente

nus, copitave ali-

yerat, t

quid a. nolis, quafi ex uobis ;

d quod omnis

Juf-

2. Cor. 3. v. $. Da

TT

ficientia noftra ex Dzo fit.

ergo, ut cum Petro credam, quiazu es Chri-

lt Mu

a. n

ftus Filjus Dz vivi: Matth. 16. v. 16. cum Tho-

ma te adorem ut Donminum meum, « DruM

| Miphbte

n

2meUm: joan. 20. v. 28. cum Centurione fatear,

quia zoz f[um dignuus , ut iutves fub telum meum:.

ol

t l

Matth. 3. v. 8. cum Publicano percutiens pe-

£u$, dolens & ego ingemifcam: Dzus propi-

j :Vl?"y

Qd

tius efloinibi peccatori , Luc. 18. v. 13. teporem

As

j

m f

meum ferio execranti, quo hactenus divina

yip

hec myfteriaufürpavi. Fac, ut fiducizple-

t

)

na fpe cum illa Heemorroiffa firmiter confi-

æU 1 W

f

X 3

am,

p

926

Pars I], Caput. IP,

vmmmen(a]t

dam, quía falvus ero; Matth. . v. 23. cum nofi

; ii

tantum.fimbriam veítimenti tui, fed te ipfüm

j t

totjes tet

erim.

Preíta, quefo, ut cum

j

(j ) d

Davide

$

a te Domine Fortitudo wea ; Pfal,

jïquæ lOng [

17. V. I tibique retribuam pvo omnibus , que ve-

i qun i d

pribui[ffi mibi , Pfal. v1$. v. 12. cor contvitum e3

s(uiini ]X

b

umiliatum, Pfa]. so. v. 19. mutuoque tui amo-

j

«f vt

xe füccenfum; utque imitando illam paupe-

T I

yem viduam , qua mifit minuta duo in gazoply-

Jacium, Mar. 12. v. 41, etiam ego hoc N. vi-

& Qu o

gefo lat

tium emendem, hanc'N, virtutem exerceam;

contrariam illi appetentiam , aut finiftram

r a

W

Qu

pmel

animi affectionem gladio fpiritus tibi viéti«

qi m

:

1

fiitr;t

mam generofe immolando,

tyn; ia u

, Dd i

S. IV.

v adnititt d

iaf m

Hujus Sacvificii , & Sacerdotum fumma dignitas.

I.

i Trdenum,

& llara hactenus inciramenta, religiofe

Stonm, d

L & divino hoc pane vefcendi, omnis con-

ditionis hominibus etiam non facris commu-

Titttns Ls

hia funt; quod vero fübjungitur , Mytftis

i, Ü

1

eculiare eft, nempe Sacrificii hujus Sacer-

l

PC

LL

fï]

dorumque excelfitas, utpote qua utrinque

admiranda, excellens, fumma eft,

Tnpri-

1l

bl

n

UT

mis eminens eft hujus Sacrificii preftantia

1. 0b digiitatem pevíone, a qua offertur; cum

Mi

rincipalis immolator fit ipfe Chriftus, a di-

Vrl

vino Patre unétus Sacerdos in etevuum , &

RUT

appellatus poutifex juxta ordinem Melcbifedech ;

*s Vr

Hebr. $. v. 6. & g. nos vero ejus fübftituti tan-

MR r

unt)

tum fimus, ac miniftri (ut Thegjp'gi aj

Q«

TM

|

!

- De Euchariflia.

327.

folum inftrumentales. 2. Ob fantitatem . bo-

DI

! (Cd tt lpfm

füie , que immolatur; heec enim eft ipía pati

TM

nefcia, immortalis, gloriofa, & excelfior ce«

TT

lis fa&la Bebr. 7. v..26. humana Chrifti. natu-

ra, que longe mirabiliori modo in Eucha-

1 n

"!t g

rifia, quam in colo exiftit, nempe indefi-

nite ; ( ut fchole loquuntur) & que.hypofta-

N qpo

m u

tice Verbo unita, 27 aliiffimis babitat, Eccl. 24.

ob þdem' a dextvig virtutis Dei. Luczm 22.

hiü g

N

v. 69. .

ua proin victima in toto rerum

univerfo nulla excellentior , fanétior nulla;

J RUT

T

nulla acceptior ne dicam reperiri, fed nec

excopitari poteft.

3. Ob majeflatem illuis ,

( T

cui facrificatur ; quod (olum eft Numen eter-

num; ita quidem, ut in

lori& hujus fo-

1

verante , nemi-

cietatem , fua Divinitate i

nem admittere etiam omnipotens queat. 4.

i lgt

Ob [ublimitatém, sodi , quo ea litatur , nimi-

rum (ut Tridentinum definit) per trans-

, reigol

ais

fuübftantiationem , - & integrum cumulum ;

omnes rationis limites excedentium ; mira-

Ti um

[uhlm

culorum, folo lingua minifterio, & quidem

momento patrandorum.

s. Ob excellentiam

hyius

ie Ut

finis, ob quem offertur ; cum fit. facrificium ,

q

quod dicunt: latreuticum , €

ucharifticum ;

f

ün lnpï.l'

propitiarorium, & impetratorium. Per il-

g a

lud enim condignus Supremo emnium Do-

d ?

mino cultus defertur, & equales, paresque

Q

pro innumeri:, ab eo collatis; orbi benefi-

n

f"

ii

ciis grates referuntur. Infuper quelibet fa-

J

crificatio habet interminatam, & nunquam

(ubfllm" n

exhauriendam vir tum obtinendi omnià no-

I

l$

H

4

:

UM

!

D

938

Pars II. Capur IF.

T fi

bis bona; tum fatisfaciendi ex equo pro

m

commiffis omniüm mortalium noxis, Ut pro-

gt v*

in valor hujus operationis fit infinitus, licet

q (dris |

applicatio ejüs effectusque finitus folummo-

do fit; cum nof(tris ille meritis ac animi pra-

um r

a, hjl 2

via comparationi , fervata proportione, rez

fpondeat: Et hinc non poteft auguftior,

PT

L maned

aut preafítabilior aéctio ab hominibus exer-

ceri , quam hujus hoftie litatio.

Nai per

a

as Wt

unicam ejusmodi, amplius colitur Divina Ma-

jeftas, quam per omnia in cumulum colle-

: qiiem MC

a fimul peccata inhonoretur; ( fingula mi-

r yiig.

nutatim expendantur ) quamque per cunctos

dlomsl

i, a D

poffibiles , & intenfiffimos durante omni

[j

eternitate eliciendos virtutum actus a. caeli-

'/j&

j

tibus honorari queat, Preterea ibi patran-

tur prodigia & natura füa & numero pror-

m:e:mnbu.», r

j

füs ftupenda.

Ac pertractantur res, & ne-

m at

otia momenti adeo mapni, ut eis compo-

sj eitni

?

te omnes etiam gravi(Iimz aularum nepo-

«:';ir,»ïiimb m

n

tiationes non nifi otia finr & aniles nupz.

u If

Denique oblatio hec (acrifca eft viva imago

Uf

violente illius mortis, quam parientiffimus

Servator olim in Calvarie clivo pro nobis

AYU CRl

obiit, non folum reprefentans trageediam

Dï Vi

)

ibidem peractam, fed eandem denuo reve-

u

Lt

fa iterans , & incruento ritu repetens illud

ipfüm holocauftum, quod is in ara crucis

eruento olim modo explevit, Sacerdos (i-

J

F[G

mul & victima:

Cujus ope peccara deleta,

h

l

l

orcus occlufus, celum apertum, nos re-

dempti, innumerisque gratiis cumulati fui-

" ')' nb&, l

mus

De. Euchai iflia,

325

"

i

j

mus, atque ad fublimem adeo dignitatem

ts

l

l

eve&di, ut filii Dsgi zominemur, €?. frmus. 1.

Vs

lia

Joan. 3. V. r.

O excelfam fane, prodigio-

li fo]ummg.

fam ac myfteriis plenam functionem, 4ua

"ii

jma fummüs [ociantur ,. tervega caleffibus jun-

DYtne t

guntur , unumque ex . vifibilibus &2 imvifibilibus

t ügliy

fif. Greg. M. l. 4. dial. «ap. $6.

Y g.

IL. Qum tanta fic Sacrificii eminentia, me-

» Nont

tiri indelicebit etiam Sacrificantium excel-

n

fitatem.

Hi enim plus quam Angeli funt,

um s

non quidem nature excellentia, fed pote-

;(

fiatis privilegio.

Nam ( utait fan&tus Chry-

n p

foftomus l. 3. de Sacerd. c. 4.) Sacerdotibus da-

Qu n

tum eft , quod Deus optimus maxünus nec. civ-

lus a

ebangelis conce[Jum. voluit.

uin imo teíle

ii u

Augufiino caleftes Spiritus, rem divinam

o pnt-

perpetrantibus, quafi famuli affifrunt. CQuod-

fi autem ezetheree Mentes immolantium fün:

15, & 0

famuli; ergo infertSanétus Doctor (allegatu:

is onp

um n

a Molina deinftitut. Sacerd, Tra&. 1. cap. $.) ergo

d

hi conditionis fuüz terminos egreffi, ipíos

Lv m

etiam Cherubinorum & Seraphinorum cho-

xienilin

.ros muneris preeítantia tranfcendunr. Prae-

terea eorum celfiras füperat fuo modo au-

L*'O pl'[) H?:S

4Voia

n

guíiliffimam Deiparentis majeftatem.

enun Illi (ut ait Innocentius IIL) fed &s cla-

d

ves vegni celovum commifit Dominus cum vir-

n

q u [

zute , eundem ubivis & omni bora facramenta-

litev. incavnandi.

Ut proin merito exclamet

Gu

.

[2

Q veve

ecat 6

Hypponenfis Prefuül loc. fupra cit.

veneranda Sacevdotum zfz'gm'm: / in quorumma-

(UUUD

nm I

€ v

lL

uibus Dei. Filu

$ UL

lut z wtevo PFrgimis denwe

j

W""

iHCal-

"

l

pi

33€

Pars 11 Caput IF.

incavndtur : & quidem non fine aliqua, quee

J,[qu;»f? Q]il

NNam Maria

g

Ü

rem exaggeret, prarogaciva.

j

vitam non niíi femel eidem dedit; eamque

ii

j

(

ip) l

injuriisdoloribus, neci obnoxiam ; contra ve-

PT

ro myfta tribuit ei pati nefciam, immortalem,

äi':? lii

gloriofam; & quidem toties, quocies ei Sa-

r 'r"!'lmd? !

L gt

cris operari libuerit.

Denique eminentia

facerdoralis omnes alias res creatas fuper-

M v 3

oreíffa, proxime ad thronum ipfius . Divini-

sl ?

tatis fuze poteftatis excelfitate accedit; cum

ime, m

hi talia patrent , qua foli füpremo Numini

g, d f

convenire T'heologia docet.

Nam peni-

a AU

tentibus in facro tribunali jus dicendo, di-

EE

mirtunt peccata: conficiendo Euchariítiam;

fritun, t

edunt miracula: ipfi denique Chrifto im-

Unsrgd

perant, obediente Dzo voci hominis ; cum

*,gh////,/ hh

ad pauculalitantis verba fine mora e cclo-

n

rum fíummo in quamlibet aram utut vi-

lem cum oimni fuo ipfinitarum perfectio-

A

num comitatu lubens deícendat.

[ta utre-

1

]f

gius Píaltes vatidico fpiritu afllatus jare ca-

;:." E.

vt

nat: dixi: dü effis vos , dii fovtes tevre , 9

Vr r

Jilii excelfi omnes; Pfal. $1. v. 6. & 46. v. 10.

EURT

-utpote queis /fecit magna, qui potens eff: Luc.

Pt

1. v. 49. tribuendo illis zomeg graude juxta

EULT

nomenm magnorum; qui [unt im tevra : i. Reg.

"'*I'&lkfxüi:æ

7- V. 9. imO elevando eos fupra Principatus

,

sR CO

d.

ac Dominationes, ipfamque Apoftolorum

jl

Reginam , ac divinam quandam eisdem po-

w 1

5 Qu

Xf

tentiarm communicando.

Edicite jam,quid

u

l

:w

]

j

majus predicari, quid illuftrius aíferri, quid

f

excel-

fqb-limlus excogitari de Sacerdotum

entia

MLTY

- De. Euchariffiaz

331

: äqüi:qt*æ

lentia poffit? Quid igitur mirum , quod,

m J

teftante Auguftino, loc. cit. fuper Poc , quod

ET

sls conceffum eft , tam infigni privilegio ftupeat

Ui

celum , mivetur tevray bovreat. infermus., con-

tnmdem

iem.fcat. dialolus , & exulteg/ plurimum. ange-

CC

léca celfitudo ?

t enat

III. Huec ergo jam adefte,

o Miniftvi Cbri-

vt i

ijY Cor. i1. v. 23. ac muneris vefiri ftatus-

A

ue dipniratem perpendite. s emim

25

:L»cïxï

um

D

« terre , lux mundi , lueerna fuper. candela-

n N

byumy ciomas fupra monutem po[ita, Matth. $.

No g

v 13. & feq.. & difpenfatores myfieriorum. Det.

d

0), Cor 4. v 1.

Vos genus ele&tum ,. vegale

Dudnta,

Jacerdot:um , gens. fan&la ,. populus. acquifitiomis;

- Chrf g

£. Petr, 2, v. 9. quos Spiritus fanétus fepara-

Qmins; of

vit ab omni plele, jungens fibig Num. 16. v. 9-

Va a.

ac fegregavit im mnimiflevium fuum, . Paral.

2 ütt V

i5.v. r. evigens de flevcove pauperes 5 uf collo-

| perfe&ia-

€et vos cum /;rz'ncz'pz/;us: Pfal. 11a. v. 7. V£ dne

f u

guntietis virtutes ejus : 1. Petr. a. v. 19. Uf Jer-

Mda

viretis , & animiflvavetis eà: Num. 10. v.. 9. Uf

"TU

fitis Oratores generis humani, conciliatores

TU

irate Nemefis, & omnipotentis mifericor-

j J

die infirumenta. 1. Jam vero audite cali

gni p

que loquor: audiat tevra verba oris. mei / Deaut.

amt: 9

32. v. r, & fequele, quam hincinfero, &-

d d

quitatem dijudicate. Hec ergo cum itafint;

Miniflvi De!. Joel. 1. v. 13.

tanta, tam au-

jb

Ordinis

guíla ac excellns cum fit veftri

1m wa

iva, vos ipíi decernite quanta igitur

u

rerogat

cordis contvitione &5 fevvo

ve, quamta veverentia

j

er calefle Sacrificium

1

du d"

€9 rünore iMud divinum

(

p

!

332

Pars 1I. Caput. IP.

"m

fit. celebrandum. Ambrof. in*prepar. ad miffam,

"I

"Vos ipfi concludite; qua cryflallo zop oporteat

efft puriorcin. animum , talà. fruentem. convivio

n qu leg

gun rl

quo folari vadio. uon [plendidiorem manum , que

cavnem bauc dividit£ os, quod igue . fpivituali

r amd p

igei, d r

vepletuv ? linguam, que tvemendo nimis [angui-

ue vube[cit ? qua demique ve non [an&iorem effe

dlignct

cogveniat amnnam, que tantum, ilum tamque

gigr proan

diguum recepevit. Dominum ?. Chryf. 1. 6. de Sa-

aulie r

cerdot. c. 3.

Vos ipfi judicate, ( u£ pruden-

ig l!)

Zübus loquov) vos ipfi judicate; 1. Cor. 10.. v.

a Nétmy

ry. an non indigna proríus, -holrribilis &

s Ti

execranda res fit, futorem majori cum fo-

givum Sands

lertia conficere calceum , quam vos hoc Sa-

& giten db

cramenrum: cum majori attentione vos am-

du ctsen

bulantes confabulari focio, quam altari ad-

Llpadt d

ftantes colloqui Dzo : majori cum prerfentia

LT

animi vos ludere, ícribere, ftudere, quam

ürafith

ad aras litare? O Superi! exclamat os au-

üni Qrvani:ar;a,

reum l. 3. de Sacerd. e. 4.: oporteret myflamn

Mi

T C00

liturgie incumbentem, omnem caruis cogitaiionem

Hre n

abycere, e vefligio ad affva tvanfevri, & nudo

",

"

animo, mente puya [olum. circum[picere , que

"

Ti

h

etberea funt... Deberet fic effe purus & atten-

tus, eoque ardoris aítu flaprare , u£ , fi i

al5 -ipfis collocavetuv ,. iutev. calefles illas Fir-

IT

ii

pules inedius. flave po[[ét. Ydem ibidem cap. 3.

BA M

[|

Quam horrendum ergo (hominum hic Ce-

litamque fidem appello) quam fedum,

NI

')ïi*:]ï] m ff à

trifte &abominandum erit tpectaculum; eun-

dem, mentis glacie totum quantum algere:

itüli

cuun ineptis cogitationibus velut. cum to-

u *mhüm "

1

tidem

b Q ü

De Euchariflia.

535

Lr

tidem catellis pueriliter nugari, & quafi ftu-

Ill oþm

pidum non attendere, quid apat: non in-

! agl

telligere, quid legat: in facros calices non

AU. ) m

m

fecus acin pocula irruere; corpus Servato-

! pj

yis velut. cavue$ pecudum matiducave , ut ait S.

Ti [angw'.

Bonavent, de prepar. ad miff. c. 4. & mimicis

mj

geftibus fui gradus ac dipnitatis characterein

7 inye

petulanter profanare; i

(ïjque agere ..,.. 0 fi-

T

dera occulite radios! idque agere ... (vah

u

l.

eloqui horreo!) miniftrum divinitatis, vi-

l'l

?

A

carium Redemptoris, internuntium fàcro-

h

J

»

fancte Trinitats, circumdatum Angelis, im-

imon

mixturri Sanctis, tota coeleíti curia ftipatum ;

o

& quidem illo ipfo tempore id agere, quo

Qne W

J&suM coelis evocat, Verbum manibus renet,

p r d

& ítupenda prodigia patrat: quo ChrifZi coo-

yorafnt

perator, Dg adjutor ,. &2 facramentorum di[-

15 Quum

feulator exiflit : S. Petrus Damiani opufc, de com-

jit 05 d

muni vita Canonicorum. quo Ecclefiee caducea-

j m

torem , fidelium conciliatorem , divina hu-

atihoono

manzque nature fequeítrum agit, & coramn

j WM

juftitie throno pro uuiver[o terrarum orbe Le-

T

gatus ac deprecator intevcedit , (ur Chryt. l. de

d

Sacerd. c. 3. loquitur) Enimvero vero verba

me deficiunt, quibus hujus rei indigniratem

H Ils JI.M

T l

pro meritis exprimam. . Clamat quidem hy-

pocrita contra Novatores, in altaris Sacra-

t t

qum hl. b

mento Salvatorem ipfüm prefentem adefle ;

" (aii

& interim ita fe gerit, ac fi ipfus de hoc

fidei dogmate dubitarer : ita tepide ac ofci«

ta(ü]ümj Wf'

od

tanter. facrificam hanc oblationem peragit,

i

J

m

ac fj numen non nifi ligneum aut plumbeum

n

habe

p

334

Pars H, Cap. IV.

4 m

haberemus;, quod ejusmodi irreverentias

,l

nec videar, nec fentiat: facram liturgiam ea

lingue volubilitate deproperat, ac ít latro»

,l

.id (

nes a tergo inítarent, qui necem ei ftrictis

mucronibus jamjam intentent,

Et hzec vi-

a b M

g, p

detis o Poteítates! nec tamen effuudiis fép-

wm phialas zre Det in ferram ? Apoc. 16. vs

s üoitr a

ss Ofum

;. hic cernitis o Dominationes! nec tamen

actápit avinaturam z2ius vefter, armando cYeas

(s tonir

d) M t

:uam ad ultionem?. Sap. $. v. 18. lic Ípecta-

aquids

tis o Virtutes! nec tamen fiunt fulguras £o-

HilYuA, C fevra motus? Apoc.16. v. 18.. Ahl

i g Rn

i hd

tenebre[cant fol, €9 luma! Eccle. 12. v. 1. obit-

nebrentur flelle caligine! . Job. 3. v. 6. ne hanc

1 lt

j

Af i

abominationem defolatiouis, flautem .5 10:0 [antlo;

Matth, 24. v. 14, Oculis ufürpare cogamur,

;."; PM L. h]

Heu! fpectaculum deieitabile! minatur Dzus,

tydptüm d

terret Chriftus, pavent damiones; & en)j

diftractus adítat facerdos, Venerabundi cone

i Iä;erdafaltkn

l

f

tremifcunt Angeli, ardent amore Sancti; op-

refía miferiis

.m:r l

er

q

[o]

gemit Ecclefia; & en! folus

1f

in mrnedio pofitus languet facerdos.

Corpus

zdr n

Servatoris de panis traufubflantiatur matevia : de-

m

fiendit. de calo im cavae erbum: altaris verif-

ïiüflilü IF

f

t

;

?

Tne veperituy in men[a. (verba funt Laur. Juftin,

h

!

H

Serm.'de Euch.) & irreverenti geítu myfterii

!

fl

l

^

celfitatem infamat miraculi patrator tnyíta.

N l"umïäæ |

Obftupefcite coli fuper boc, €y porte &jus defolas

"u ïmd g

snini vebementer/! Jerem. i. v. 12. Horrore

concufía tremant fundamenta terre ; cum ore

N UT

|

NT

)

bis Conditorem a petulanti vermiculo adeo

t

viliter haberi cernant,

PT

$sl

Vj

a. At ve sali animed

W

Aj

viffi-

uT

il

De Euchaviflia.

35

I

5

D

Itl

vetributio eitim manuum

u$ fiet ei. Yfa. 3. v. 11,

15?0!giam :

4

Nam tefte Apoftolo judicium fibi manducat, eg

A ts

bibit, non dijyudicans corpus Domimis 1. Cor. 11.

t« rf

v. 29. id eft; (qua Salmeronis expofitio eft

lleti

Difput. 19. in 1. Cor. cap. 11.) per ejusmodi

fuin j

languorem, prafertim diuturnior fi fit, pro-

A t

xime difponitur ad prolapfionem in noxam

i ctungd

O fulmen terrificum! heu! ad hu-

gravem.

ff

jus ferale topitru cui non zizziapgt ambe au-

T LU

M

Téj? 4. Reg. 21. v, 12, quid enim terribilius,

(

li

quam quod ejusmodi homini pazi$ vize Joan.

i M

$. V. 35. fiat plaga moTtis, Apoc. 13. v. 12, &

J d

calix benediflionis 1. Cor. 10. v. 16.. vertatur

v

in calicem furovis ? Jerm, 25. v. 1$. quod aa-

Lal

&or faluti$ Hebr. 2. v. 10. illi fit cauja pevditio-

] ;'qganiur.

4i$, Phil. 1. v. 28. & fcalaad coelum ei eva-

atutrts

dat precipitium ad orcum ? quod ipfe cha-

s d

racter facerdotalis non nifi fufpenfa e collo

;undi o*

afinaria fir mola, eo profundius illum ad

WT

ima demergens, quo altius füper alios per

at ht

illius precellentiam fuerat evectus ? Proinde

o minifter Dzi viventis! per are, cui adftas,

w Ort

atb

fanctitatem te adjuro, cogita, quafo, 4uali

Jis infignitus bonove ,

uali men[a fruavis; &

du

TT

cave, ne /7 bonor fublimis , & vita deformis;

(Chryf. hom. 6o. ad pop.) ne tuo in facris ope-

p ag

r o

rando tepore fümmze dipnitati labem inuras,;

£9 [pivirui gratie contumeliam facias. Hebr. 10.

i

fpro

v. 29. tmonftrofa enim ves ef? , (aàit Bernardus)

h

gradus fummus, €g animus infunus. Secus, ti-

1

j

ine vindicem Nemefis manum.

Si enim ul-

u

tis levi

i

trix ir.a-. Numinis, ab Oza & Betlifami

irre-

l

J

3536

Pars 1. Caput IF.

, 'ïrfev,erentïa lefum arce honorem - tantà

D

(m[em 1

, pur OO

ftrage punivit, quid tibi o mifer! fiect? Inde

enun elucet, ait fanétus Thomas de Villas

gi, li

( etd

du

Eu

nova, quautt piaculz fnnul eg periculi ves fit, u-

digne tra&ave , aut longuide fumeve facvofanétum

2j

ggawm:

Chrifli covpus àn boflia [alutavi , cujus is typum

rient. zK

fic viudicavit.

F evgo tepidis immolatoribus !

, i

ualis fiet in veri-

k enim talis ultio ia umbva ,

gudp 1p-

taje ? [i ignovauter aut inpru

4

eutev videntes, aut

j Npemi

tangeutes rypicam illam fimilitudinem tam acerba

xlliphts o

inovte damnati funt, que animadvevfio fiet in

a, ml

contemptores sajeffatis? ita Archipraful Va«

a lo

lentinus Cone. 3. in Feft, Corp. Chrifti, Et jure;

xoo toos f

nam (verba funt Petri Darniani in opufc, de

TY ODUCO

communi vita Canonic.) alias peccagtes ,. quafi dos

t aj d

mimun in vebus ejus offendmuss . o[citauter vero

fj m j

Jacvificantes , veluz im per[onam ejus mamus inji-

Ri nomant d

ceve non timemus. — Quid ergo mirum ; quod

75'*:[//?/1//m/',

teíte Apoftolo pro ejusmodi peccatis jam 10

velinquatuy boflia; Webr. 10. v 36. & Dominus

tf J

iM n

juvaverit' domui Heli, quod iniquitas domus ejus

non expietuy vittimis eg muneribus in eternum?

LU

tUt

1. Reg. 3. v. 13. quid mirum , quod orbem

multiplici malorum cataclyfmo toties inun-

E

o ii

datum cernamus? Nam quce alia eft cauía;

quod in Europa a tumultvente rebelli fero-

MTR

cia hierefi tot vaftata fuerint regna, violata

? rj

templa, polluta altaria, dirrepti calices, pulfi,

n

neécatique facerdotes? verbo: cur facra no-

äfns l'gngi li

fira fuerint data iz coneulcationem , amutatus

NI

colov optumus , €9 difpevfi lapides [autluavü ?

ULTM

Thren. 4. v. 1. quz, inquam ; alia tot dame

TM i

norumn

Ml n

j

337

De. Euchariflia,

Qfem «tl

um

norum (falrem aliqua ex parte) origo fuit,

quam tepor obiter & curfim facrificantium ?

Ll

:

l

Hic- enim, hic erat ille vezzus turvbinis venienf

hu

ab'Aquz.lone, Ezech. 15 v. 4. qui tam atras ers

l

Il

Hl]

rorum , plagarum , & calamitatum nubes pa»

trie invexit.

Hic illas feptem pbialas auveas

TM

Lf a

plenas iracundie D. per exeuntes. de. templo

44ngelos Apoc. 15. v. 6 in terras noftras effu-

[

dir.

Nempe mavult fumma illa nullius in«

diga Majeftas omnino carere victimis, alta-

i d l

M

"

ribus, & templis, quam ea fàcrilego myfta-

rum lanpuore profanata confpicere. Argue

li

dU ix]ünl

ii I

mento nobis fint gemina illa veteris tefta-

menti monumenta , arca fcilicet & templum;

7

14

que ambo ob facerdotum culpas primum

hofüi, demum & igni in fpolium ceffere.

[

TT

Nam (ut narrant divine paginz) non folum

, qu

duo f/zi Heli mortui funt , Opbhuitg Pbinees,

11 n il

utpore ae/ciegtes Domimins — [ed $g avca. Det

& u

capta efl, v. Reg. 4. v» 11r.

Non folum Le«

TO

vitee captivi Babylonem fuerunt abduéti, fed

! hn

ipfum quoque Solyme templum ultricibus

od od

flammis fuit confüumptum. 4. Reg. 25. v. 9.

vyis

Nimirum (ut ait $. Profper de promiff. p. 2.)

d

fic Dzus . Z/raél peccantibus

acrorum inifivis

d

dva[citur , ut etiam [acvatis locis , vafisque noit

[f

Licet enim aurei fint calices, cum

" vic,'ïl

lil

parcat.

ale

tamen vos lignei fitis, o facerdotes! zoz eff

aria

mübi voluntas im vobis,. dicit Dominus exercie

Ils [

"l

l

tuum; Qd munmus non fufcipiam de at veffva,

j j

Malach. 1. v. 10. Licet ecclefie fint magnifis

j

Wi

ces qgia tamen mentes veítre funt fri

gidey

tié

[

338

N

Pars 41 Caput IF.

ze offevatis ultva. facrificium ,. dicit Dommus;

g

l

j

LT

folemnitates enim veftvas odivit auima ea, 9

incenfum abominatio eff mibi. Y&a. 1. v.13. &

D

atl

"u

r4. WV& itaque ilis! qui ea ipfa actione

tantas in iras exafperant leniratem Numinis,

din l

4Hos

3

qua ejus juftitiam placare debuiffenr.

|]

enim manuet tevribilis quedam ex[pe&tatio judi-

v f

cii , €g ignis altem luftrici horrenda emulatio.

J'w:umgfa [

Hebr. 10, v. 27.

Si enim magnus ille Avila,

d r

[

audita morte inopina cujusdum juvenis my-

dul

Ji

fte , qui unica folum vice.ad aras litaverat;

t mrar j

attonitus exclamavit: heu! multum defert

FUUE

ad judicem! 1íi unicam eamque primam &

iif

hoc ipfo magis fervidam facrificanionem tam

l

nf

rigida olim disquifitio maner; oSuperi! quam

t d

fevera , terribilis, & meruenda ratio erit red-

ii D

denda pro tot tanto cum torpore inter me-

msanil

ras diffipationes precipitatas litationes? Ipi-

[2

lt

tur quicunque fuper. Anpelos cclique Re-

D

Ilf

vinam evectus, & quafi Dzus terreítris ef-

y ht

ecus, fupreme dienitatis culmen obtines,

cave, ne tremendum illud facrificium irre-

QOb

O hn

ligiofe peragendo , 2zducas fuper ze maledittio-

Noli

3UNm nb

m pvo benuedifiiome. Gen. 17. v. 12.

cum Nadab & Abiu filiis Aaron offerre ig-

nem alienum, rubricas (ut vocant) temerarie

|

neolipendo; ne ultor zgzis egreffas a. Domino

devoret etiam 1e; Levit. 10. v. 1. & a.

(fkgl Wo |

Potius

Sanéta fancle traéta; oleum quippe facre un-

:

Uiöem Qh

éHionis ef [uber te5 Levit. 10. v. 7. & morem

.;:Mäsninvane

.gerendo Venetorum Patriarche Juíliniano

"sl

de caflo connüb. c. 24; n. 6.. 2Hupda. fe computne

"At

éfi0-

ü müimi» &

"De Euchaiifiia.

339

!Diy

&iotis Kä lacrymarum lavacro cariis lumbos

1f V

caflitatis funiculo fuccimge?. devotionis affettu. te

l LOA

compones viriutum te orua. gemmis; ficque sies

À dl

ov Dominice paffronis ad [anttum accedas al«

n

bt D

tave , divina fufceptuvus anyflevia.

O Puonti-

fex mague, jssu füi D&il Hebr. 4. v. 14. quié

A .

TU

me famulum- zuum qgullis fuffragantibus ancvitàs,

Jed imunen[a clementue tue larggare caleflibus

d

uryfleriis. [evvive tribujflt duggum, quejo, fa-

AT

evis. altavibus fac aninifiyum ,. ut tue Majeflati

tiün,

vife TheYeav. famulavi.

Prefla, ut boc tuum

jhn d

Sacramentum $on fit mibi Yeatus ad peuam;

rund

Jed. interceffro falutavis ad veniomg ut fit ablutio

J

Jcelerum , fortitudo fragilium, e$ -comtva omnid

pangpa

mundi pericula firmamentum. Ecclefia in Oratio«

patt r

MEAEEME Aee —— —— ÁHÜ

nibus.Miff, Da, ut fervoris s&eftu & ego cons

5

jf D

flaerans cum illis Seraphinis lfa. 6. v.

-

c'duas

! b

bus alis velem faciem; fumma demiffione

iqe V

inabyffum nihili me dejiciendo: duabus ve«

r &

lem pedes, intenfo dolore commiffos des

O

fectus execrando:

duabus vero volem ; itis

telle£tus & voluntatis exercitatione animü

gumure

T d

R

a;l tui amorem jnfiammando..

u M

n

E

j um

-

Celefli épulo pie ve[zendi vatio.

m

5

. Df

& J'aftusquidem fe hic pandit oceanusaxatig

|

V

yjm

carbafisiri varias praxes excufrendi; ve«

fum ne prefens hoc caput' in nimiatn excre«

Af

nllüo

?

ii

f:at molem, contraéctis velis non nifi littus le

TA

/

eviter'documenta quas

il

fere cnonüirui, ác br

[

X a

datii

l

340

Pars 1. Caput IV'.

» ib]'c&io j

dam fupoerere, pie divina hac dape fe re-

creandi.

Nullus enim duüubito, quin allatis

MIUL

P

fuperius incitamentis permoti, nil avidius

quam inftitutionem quamdam expetamus,

r

j n

Numen Eucharifticum pofthac ferventius fu-

fcipiendi. Ut igitur facram hanc hoftiam

giasaot

d ton

'ea, qua par eft; pietate ac fructu vel profa-

ni fumamus, vel facerdotes litemus, opor-

sl

I-

g, « [

tet, ut cceleíti huic meníze accumbamus.

Debita cum atrtentione mentis,

2. Magno

sl Bu

cum fervore cordis, 3. Congrua cum mo-

5 ln n

ratemporis, 4. Denique cum anime fingu-

i Mp

lari puritat

H

ej ejusquef fejunctione a cun&ig

yeprbn

rebus creatis.

ponar li

v Adbcu

L Attentionem mentis ; quod attinet, hanc

in gradu valde eminenti exigit tum cibi di-

watidiodj

gnitas, tum cibandi vilitas. Hujus nos com-

& ttüfity

monet Salomon, dicens: curm fedevis , ut.come-

EUR

das cum principe, diligenter attende, que appo-

altin n

zuntuy tibi.- Prov.23. v. 1. Id efít, non obiter

H

duntaxat ac ofcitanter:

fed fedula cum dili-

£m [b t

entia, & perfpicaci folertia heec duo expen-

"N

