Jis-.— INon es fJantlior , fi laudavis: mec vilior , fi

sauetm aps

vitupevavis. — Syve. enum bene , five male intevpve-

p

£ati fuevint, von es ideoalter homo. Exgo(per-

uulüt:

i

git. concludere idem Auétor 1. . c. 36.) ergo

tf

bumanmum ze metuas judcinan,

Sed porius ge-

AUf t

nerofo neglecu defpice ridiculum illud

um

Ü

hantafma: quid dicemt de me,. quid femtient

r

?

us Dicant fane, & fentiant illi, quod-

&

cunque voluerint; tu effe cura, quem te

,f

exoptat Drus, & tibi ludibrio fir mundus.

i *merumfuga

T'aedeat te ventis aurz popularis,inftar erra-

j

!

)

ticae nubis varie circumferri , & levem in

"N

g;xif

[

n

MUU

!

diverfa abripi non pondere rerum; fed opi-

nionibus hominurm.

Es

Excute tandem perni-

2bl

ciofam hanc ,. quam hactenus animo fovilli,

Vrj t

de aliorum judiciis eftimationem ; -cum ea

LITT

fit fons, li non omnium faltem preccipua-

ryin,

&.Em efm |

i

!

Á

De ve[pettu. bumao.

153

fui Ms

turm , quibus d*uciamur, affülidtionum. Dum

J

enim quis ob locum; in quo degere: aut ob

At P

tnunus; quod cogitur obire; triítis dejicitur ;

W;üang

dum de alterius obloquio; negato honore,

s tf

illara injuria querulus dolet, unica plerum-

AU proym,

que inorbi cauía ett hominum de hac re opi-

* Vrelim i

n10,

Sola hec cogitatio : quid alii zunc di-

j Qim i

ceut , quid de me cogitabunt, & [eutient? eft

L [ngrds

ile nequam artifex, qui plerasque noftras

Qrmins f

cruces, opitulante phantafia, fabricatur , ex-

dte cooln

aggerat, extendit, aggravar, & auget, So-

lts otte t

lummodo ícrutare mentem tuam, ac non-

"TI^W

nihil in motionutn tuarum originem inquire;

TISTNU

& rem me,, unaque ulcus tuum tetigife fa-

lr gum n

teberis.. Quicunque ergo lztos vivere foles

ijr: w

ac aureum cupis zvum; quicunque ftabili

[: ib i

pace perfrui tranquillus optas, execrandum

àmo. Bo

hoc idolum: 4d diceut bomiues? obliviofi

11.636)8

contemptus tenebris fepelias, ac folicite ca-

veas, oporter, ne illud a füperbia ullo un-

Sed p

ridiculum 1

quam tempore in lucem denuo protractum,;

cordis arae imponatur ; & experieris humani

, qui Jf

yiant i, 9

judicii negle&tum , pellendo refpectui hu-

mano, excellens fübfidium effe:

qui, qé

brio lit i*

II. Alterum fugandi hujus mali remedium

ac potens pariter, hominum opiniones con-

uhris t

temnendi, incitamentum eft folidus, ac alte

g, 8

"

animo impreffus, divini illius Judicii metus,

qnun,

quod fuüb finem mundi Zus bominis, veniens

T [andew ?-f

!

àn nulibus celi cum virtute inulta £2 majeflate,

(US animü

Gþ.»

inftituet. Matth. 24. v. 30.

1. Hujus fcenge

g

W

timorem efficax contra tartaream hanc pe-

(l ff

1

f

i.

«,'.'

K 5

ftem

r

!T.

E.

Pavs J. Caput F.

Ttem antidotum effe , teftatur ipfe Gentiüm

"m

n

Doctor Paulus.

Cum enim ad Corinthios

i2

fcripfiffet, /ihz pro minimo e[fe, ut ab eis ju-

im p

dicetur aut ab humano die, rationem, ad

f j :

fpernenda mortalium fenía fe impellentem,

i p

mX exprimit, dicens: zam 4ui judicat mme,

« m

Hn] m qwl

Dominus cfl ; 1. Cor. 4: v. 3. & 4. non zequalis

mihi, erroneus, inconftans, vitiofüus & im-

a, 6 n

4j o

potens homuncio; fed Dominus, & quidem

JDominus omnipotens; Judith. 16. v. 20. cui mon

:f

o Ya

eff fimilis: Pfal. 8g. v. 8. zz cujus mamu . ommis

fapientia: Sap. z. v. 16. qui 1dem [empev eff,

teiti, 9

Pfal. 101. v. 18. magnificus in [autlitate , Exod.

ptmw. l

$. v. r t. foYri$ potentia; Eccli, 1$. v. 19. CH-

A f; ii

qu$ ire memo pote[f? vefiflere ; Job. 9. v. t3. qui

mll

jgoteft perdeve, €9 libevave; Jac. 4. v. 12. hic,

2717

inquam, eos, qui favorem hominum divino

p

2116

pretulerunt, fAatuez 22 judicio vivos; cumque

Arguevit eos, etiam covripiet cos; 4. Efdr. 12.

n M

v. 33. 69 effundet quafi ignewi indignatiouem

vwst

fuarn füper eos. Thren. z. v. 4. Tunc vevela-

-';

Ms iplïs,.

bust cwli imiquitayem ac. ítulütiam refpectus

Q]

humani, & zevra exurget adverfur imptos hu-

E d

v

nj

jus idoli cultores. Job. 2o. v. 27. Ipfimet mi-

Atf

feri illi, oborto lumine, intime perfpicient

iT TT

l

inanitatem mortalis, judicii, ac eternitatis

Vil

radio illuftrati, plena luce cognofcent, quam

"h m

perverfe ac ftolide egerinr, ledendo fupre-

mum Numen, ne offenderent abjectum ver-

UM

"t l

mem: mallendo difplicere Deo, quam inani

focio ; ac potius contriftare curiam coeleftem

'U j

quam leviculum gregalem. Enimvero fola

Mi

hujus

LTA

De ve[pettu bumano.

!;5

Vr jf

hujus dementiz viva recordatioeorum men-

Lorqum

f w

tem pudore, artus tremore complebit. 2.

'Tunc iratus judex, zzdutus veffimentis ultio-

? Qb Tuftpe

pum, la. $9. v. 1g. (j fonans voce magnitu-

Al frimde

duius fue; Job. 37. v. 4., vilibus his mundi

LIIT

mancipis, quafi infultando, dicet: w funt

DN

du voffri, im quitus balebatis fiduciam? fur-

ls, t

ga;t nunc, €7 opitulentur volis, ac in bac me-

]cminus,&quz:

cefftatc vaodo vos profegazt, Deuteron. 32. v.

TONTCRI

37. l'idtte nunc , cui me affimilaveritis , & ada-.

DL

u

avevitiss Ya. 46. v. 8. imo & poftpofueritis.

1.

f

atemini, quod ego füm [olus, &5 mon ft alius

vf

fïæf c€y TC.

En! ff acuevo ut. fulgur gladium

Fl t n i

yueum , €9 avvipuerit judicium snarus mea: quis

: J gt

veftrum re(fiftet mihi? Aeddam ultionem; 1ne-

J s n

bviabo fugittas meas, & gladius meus devorabit?

hominum d

€g wonevit, qui vos de mamnu mea po[frt evueve.

du o

Deuter, 32. v. 41. & feq. Jta touabit. 1lle i voce

(; 4 E

fua miralilitev./Job. 37. v. 5 O infelices!

q indigde

ad ifta quee vobis tunc mens erit? cum de-

4 Tncr

reli&ti ab illis ipfis, quorum amore divinam

Majeftatem tories irritaftis: cum Dzus quaf

titam rf

bwjt ii

punmentes fuper vos flu&us ingruet; Job. 31. v

23. & roto furoris pondere in vos folos 1n-

M. Ipümem

yime o

[*

!

cumbet: cum is quafi leo ia fpelunca fua Pfal. 10.

"I

v. 9. Vos deprehenfos obruet, omni ope de-

gmofet g

ftitutos: cum nec Sol juftitie: Chriftus, nec

Lunz jubar Maria, nec Cotlites ftellae am-

[gden

dülüy

plius dabunt lumen füum, nec radiis gratiee

aj

aj

lucebunt vobis; quae, inquam, tunc de re-

]s Q

i^

[

[A(

Ípe&tu & judiciis hominum fenfà fovebitis?

curit

quo illa loco per vite curfüm habui

ffe op-

f jimd^

tabi-

n

pj

156

szm J. Caput F.

"

f

jf

rabitis ? Precipue quando videbitis , quod

ili ipfi; quorum .deliramenta vitze veítre

i

erant regula, hzc audientes, £5 videztes, tur-

J

beutuv tunore borvibili, dicentes intva fe: ^ evgo

jl h'»;ma/no

erraoimus a via veritatis , g viam Domini igno-

ing

ravimus * quando cernetis, quod hi ipfi, quo-

rum modo cavillationes vobis funt vivendi

; Bron; f&

norma, quod, inquam, hi ipfi pezizeztiam

3g, WE

«ip d r

agentes, €g pve anguflia [piritus gementes , ex-

clament: en! hi fodales olim ac contuber-

zinhus 4c &*

nales noftri , Ài fugt: quos aliquando ob mo-

s. Q

rum modeíliam virtutisque ftudium /Za£ui-

g meme);

snus in derifum & in fimilitudinem inproperii /

gl tuc d

ips, qun p

ANos. infen[ata vitam. illorum aflimabamus in[a-

niam , & finem illorum [ine bonore

Etce / quo-

imis gt

1uodo computati fumt iuter füios Dsx ,. eg intev

wit, rd n

anétos [ovs illovum efl. Sap. $. v.2. & feq. Nuunc

W (u

fulgent quafi [pleudor fivamamnenti » & quafi [ielle

im perpetuas eetevuitates. Dan. 12, v. 3. Ol quam

N Ls

prudenter egerunt; quod noítras irrifiones

TU

[

4

irriferint; & contemptiones contemferint.

OUS]

Hos;, inquam, talia ululantes, & cum ge-

mitu vociferantes, cum perceperitis, quam

i nnþus,

tunc opinionem de illo veftro idolo: quid di-

cent bomiges? concipietis? quid feciffe defi-

RAUMET]

derabitis? O quis pavor tunc, queve tri-

i

ftitia animum occupabit? 3. Verum nihil hec

"4 qu f

funt, comparata illi confternationi, qua exani-

RT

mabimur; cum divinus Judex opereipfo com-

IN

plebit illas terribiles minas, quas in Evangelii

Ut

librisintentavit his verbis: qui zegaverit me co-

*

vam bominibus, uegabo ef euin ego coram Patve

V mo:bump

]

)

-"15 0

Á

Dc; ve[pe&tu. bumano.

157

hii

smeo, qui in calis efl. Matth. 10. 33.. Item : qui ane

LUTM

erubuevit eg meos]&wnonex—,/wmcFz'lius bominis eru-

3. U

be[cet ; cum venevit in maje[late fua eg. Patvis, eg

il(a:mc'f il j

fan&torum ZAngelorum: Luc.9.v. 26. quod enim

Pum [ui;

refpe&tui humano mancipati, Chriftum füo

3 g

modo negent, & erubefcant, $. 3. oftenfum

MU fünt v

eft.

Proin,; fecundum relatum fupra ora-

TU

culum, Servator nofter tales illo judicii tre-

T

mendo die coram univerfo orbe , Angelis,

VOU 4 o

Calitibus ac &terno Patre pariter negabit,

i dl d

ac erubeícer. Quid autem horribilius, quam

m ld

frigida mente ignorari ab illo, a quo folo

Ti a

noítra tunc falus dependet? quid terribi-

n df

lius, quam pudori effe illi, a quo noftra

omnis gloria promanat ? INam quorum nos

lun. D

uDu, £'in

pudet, hos & naufeamus, & ab iis oculos

avertimus.

Quid autem funeftius, quarni

xi bf NI

Chriftum íuos ilos mifericordes oculos a

j Eb

m

"

nobis avertere? quam divinum illud Cor

naufeare nos, & abhorrere? Ah! a facie fri-

volras n

s COntemi

goris ejus quis fuftimebit ? Pal 147. v. 17. prae-

cipue fi pulfantibus, & ad c«leftes nuptias

tes, ( m

admitti petentibus, claufa janua ; reponat

rceperitis» Ü

ro x

trifte illud: ze/zio vos; Matth. 25. v. 12. aut

ilud alterum : 202 zovi bominem, Matth. 26.

ud tdit

v. 71. benevola fcilicer illa ac plena amoris

UC quæ;ï]"

Ícientia, qua fideles fibi mentes difcernere

Neningi

confuevit. EHac ergo plaga ne & tu punia-

uiori a

j

ris, £ime D&guM, Prov. 5. v. 7. ejusque judi-

ao

cium metue; hujus enim conftans metus fa-

: uas m Vii.

luberrima eft contra hunc, quem impugna-

um

mï;s, morbum panacea. leitur conjecto in

cGor-

"T W;&'

IT

x8

Pars £. Capuz F.

" ]i

cordis intima acri obtutu, ferio inquire, r.

an non etiam tu illorum ex nurnero fis, qui

ia

v(priomo

(immemores illius Sapientis effati: qui zimet

bominuem, cito corruet. Prov. 29. v.25:) illic tve-

g (

pidaverunt zimove, ubi mom erat tunor? Pfa],

jgurr; i

$2. v. 6. id eít, an non etiam tu ex vano

«l n

aliis difplicendi refpe&tu plurima comimiferis

g p

,im ii

mala? & plura itidem omiferis bona ex fu-

tili iisdem placendi pruritu? Ita fi eft, /cizo,

"TL

TET

quod pro omuibus bis adducet te Dus z2 judz-

cium. Eccle. 11. v, 9.

Proin in tempore te

irim u

emenda, illasque occafiones defigna; in qui-

1 g p

bus huic malo ope examinis particularis oc-

UT

currere ftatuis.

2.Sedulo indaga , an fide

Ti at 14

viva credas fequentia eternse Veritatis ora-

tim t p

cula? ícilicet, zemo potef? duolus dominis [ev-

ve ial

vire, Chrifto fcilicet, & mundo: Martth. 6. v.

ventlr rl

a4. quicunque voluevit effe amicus. bujus feeculi,

5, $ls u

inimicus Dyy conflguitur, jac. 4. v.. 4. item

ag Noran

haec: fi bominibus placevem , Chriffi [evvus non

ls. |

e[fem. Gal. 1. v. 10. Deus diffipalit ofJa eorum; qui

ax lum

bominibus placent. Pfal. $ 1..v..6. Adeoque exa-

RUULU

mina, an non aulico ritu aliis inferviendo, ab-

TT

jecteblandiendo,verbis adulando, fzecularium

MT

mores imitando, hominum favorem aucupe-

r ld

ris? O mifer! quod tam folicite quzris, /2/ugo

Vtum j

!

efl , que a vento tollitur: [puma gracilis eft , que

VTE t

a pvocella

di

qui a vento

ifpevgitur , fumus eft,

.

"UL

diffunditur. $ap. $.. v. 15.

Simi

lis ZEfopico

A:-L; lI quüd me!

cani es, qui rem perdis, ut umbrz inhies:

: tj

qui eterna negligis, ut tranfitoria nundine-

W

ri. Ah! tandem aliquando aliorum dam-

L

niS$

|

E

)

De vefpe&tu. bumano.

159

wm) fCrio ifl Ui.'!,

nis fape." 3. Disquire preterea, an practice

T05 nümn

tibi perfuafam habeas veritatem illius enun-

ts ij .

ciati; a Chriíto nobis per Matthzum & Lu-

pj

M t f

cam intimati: nempe zol/fe ?neve eo$, qui

occidunt corpus; anuimam. autem non po[fuut oc-

It m t«

cideres [ed potius. tianete eum, qui potefl &g ani-

1plrimz conti

mmamn, & corpus perdere in gebenmam, Matth. 10.

Oniens bon a

v.23. item: dico autem vobis amicis 1meis: ue

uyäm? Id

zerreamini ab bis, qui occidumt corpus , G

J

[

n

tDasint

fofl bec. non babent amplhus, quid faciamt.

Briti m

Oflendam autem vobis, quem timeatis: tümete

s i,

eumn , qui, poflquam occidevit , balet. poteflatem

Ri p

mittere in gebeunam.

dta dico volis, buuc ti-

ii ii

mete. Luc, 12. v. 4. & feq. Proin vide, an fixum

r Ventist

animo fedeat, potius omnium odia incur-

dul m f

rere, fociorum ludibriis exagitari, ab eorum

udo: Mmh. f. |

conventiculis excludi, illorum dicteriis ve-

sai du j

ari, ab ipfis contemni, & vitari; quam

í

u

"IN

premum Numen veniali noxa offendere?

(hrfi r

Quid heres?.... Audi monentem Eccle-

ulitu[umm

fialticum: pro bis omnibus sne confundaris, eg

ne accipias pev[omam , ut delinquas propter eam,

(, Adoqit

sinfervitói

Eccli. 42. v. 1.

Nam maledictus , qui confidit in

bomine, &9 ponit carnem brachium fuum; . ica;

ando, (

ut ejus gratia ledat Creatorem. Jerem. 17.

fivorn a

v. $. 4. Demum inquire, an egre feras,

ingr

fi alii frigide tecum agant, tuum confor-

g gl

ufd J ^

tium fugiant, teque averfentur? Hoc ipfüm

)

eft, ais, quod mentem adeo urit, cruciat-

SlmlllS

M

que.

Verum quid doles, quod non falla.

u

I

ris? ... quod plurimorum fons tediorum

st

tibi obtureter?... quod non fruaris iila fo.

o dU

cieta-

IT

160

Pars L Caput F.

" E

cietate, qua caruiffe olim gaudebis?,.. IVug-

quid non Dgus £2b1 melior efl , quam decem (1,

j g

r (

Reg. 1. v. 9.) ejusmodi gregales? imo quam

; Ti t

milleni tales erronei, inconílantes, vitofi

fodales? Latare potius, quia odzz ze mundus;

s entit Ug

T

fignum id eít, quod Ze mundo eligerit te Chri-

ftus : i enim de mundo g[g;, mundus utique, quod

s od

TIL

Juum evat, diligeret 5 quia autem. de muno non

es, prvopierea odit te smundus, Joan. r$. v. 19,

; fcam i

Proin gaude.

Praterea fizzo, quia Chr:flum

Y

priorem 1e odio babuiz ; lbid. v. 18. mom efh au-

TYT

zem. difcipulus fupra Magifirum. Matth. 10 v,

n Bu

24.

Exulta igitur; quod a mundo eodem,

a; ia

quo ille , habearis modo,

Denique tranfi-

BecAftce n

i dgel

torii hi, quibus repidi de afficiunt , defpe-

&us abunde compeníàntur genuina illa ac

ab t t

r n

eternum. duratura exiítimatione, quam de

te probi in terris, ac Eeati in coelis conci-

18 &conrempf,

piunt, femperque fovebunt.

Quin imo illi

"w (

ipfi quoque irrifores tui füb finem vite &

L

orbis te propterea encomiis efferent.

Ipgi-

TM 4 j

tur licet ejusmodi ludificatoribus frozs «rea

t tl um

fif; l&. 48. v. 4. tamen ze £imcas eos, meque

LT

ceruas a facje eoyum: mam dabit tibi Drus

NULT

(modo heroicos fürgas in aufus) facem tuam

tb ii

valentiorem . faciebus eorum ,. & frontem tuam

iT [ fnm

duriorem frontibus eorum. Ezech. $. v. 8

Pri-

mis folummodo diebus eorundem cavilla-

l, lpfe «j

W'Mm: i

tiones cataphracto pectore immotus exci-

" SLP. Kf I l

pia$, oporter, & vicifti.

Hi ipfi poftea

I

Jaudum tibi thura litabunt; & quem prius

Aünins.

fibi fimilem vilipenderunt, nunc diffimilem

Ie£ve-

| Rl

d

(s

De vefpetfu bumatto..

161

1

n

Il

r

I)

ls

j

"j

reverebuntur. Atoppones: non folüm api-

ï)

fun j

Ega

ii

l

j

]

tur hic de fügiendis hominum irrifjionibus,

Hl

fed de vitandis, quaalias inferent, dam-

vtl

nis.

Junendum eniim, we ivàti moceant.

Ve-

Qit oj i

P

[

rum, reponit Auguflinus, zoz nocebunt bouni-

nes, mfi permirtat Dsus. — Dein, ifli [ewper

J

LA

ll

babeut voluntatem — moceudi;: mec fi placen-

( m

Tuv , UJec fi vogentur , defizumt moceve. vel-

TUX J )

le.

Hoc euim malevolentte illorum-vopriim

Ra a

eff. Ergo quid facies eos colendo , uifi ut offeu-

Ti s. . mj

das illumy quo offenfo im iflorum poteflat w da-

Azgïlämm. Wi

beris. — Et qui tili, nibil pojféut facere, illo pla-

D0d a mundos

cato; facient tibi quidquid veleut , illo irato.

i, Denge

Hec Africe lumen Áuguflinus Enar. z. in

dedfunt, d

Pfal. 26.

Itaque Pauli monitum fecutus, ob-

VUr p [

verfo tergore ;o/um tibi mundum crucifite,

matóney quim

Gal. 6. v. 14. ridentem ride, fpernentem

ati n ts

fperne; & contemptis ejus judiciis , non nift

a. Qunim

divinum mertue,

Cura, uf gon jam defide-

[jb fem v

viis bominum, fed voluntati Dzi, quod veliquum

jig eferen

efl im carme, vivas femporij; 1. Petr. 4. v. 2.

qoribus ]

$ecus, v& tibi! nam /orrendum erit inciderg

n mauus Dsi viventis; Hebr. 10. v. 3 1. tum

"TTTE

m db

quia zoz ef? [antlus, ut efl Dominus, qui ejus-

modi vanos timores infinito odio aver(àtur ;

vayfus a?

tum quia z0z eff fortis, ficut Deus noffers 1.

, £m

paerh. 5*) |

Reg. 2. v. 2. ipfe enim eft, qui vite €9 mor-

7is habet poteflatem: qui deducit ad inferos, €3

eorond "

j

Yeducit: Sap. i6. v. 13. &9' mom efl , qui effu-

ore i

guat manmun 0LC T55 51j ."v. at

Igitur hu-

! Hs

jus judicium time; hominum vero judicia

jnts

k

contemne ; & gemino hoc antidoto munitus,

, 9

lr

-

L

refpe-

jj

:163

Pars L. Caput VT.

refpectum omnem humanurn facili nego-

H

tio fugabis.

-

CAPUT VVI.

j aol

|

frgait p

DE

s nl mmm

SOCORDIA IN SURGENDO.

eididoa pit

gglio T !

'jeut tefte Ecclefiaftico vizum mocerate po-

N

tatum , exultatio efl amimae, eg [amitas cor-

a D

sl T

pori: contra vero multum potatum , eff ama-

vitudo amma, atque ivvitationem , tram , &9 rui-

g, 1

ial p

mas multas facit. Eecli. 31. v. 3 6. & feq. fic quo-

que fomnus remperanter admiffus , laffos

pn':imrt Titrh

Qs a

artus menremque reficit; ultra prafícriptos

aurem limires productus, non folum merito-

ao p

j dorco]

'rum augmento, obtinendzque perfectioni

'vehementer incomumodat; fed infuper plu-

n dl a

rimain animum mala fzecundo comitaru in-

"8 Qu p

ducit. Hanc enim fomniculofam in furpendo

"HO t

tretrun m

inertiam uberem effe fcaturiginem, ex qua

innumeri per diem defe&tus perenni ferie

Tormm

profluunt, zque triftis ac frequens expe-

Ab ii dj

rientia docet. Ut proin inter perniciefä vir-

Pt u

tutis folide obftaculanon ultimum fibilocum

WWWM&

hec fepnities merito vendicet.

Ejus ergo

g

fugam ut efficacius perfuadcam, I. illius ma-

AUf ii

liriam, 1l|. vilitatem, 1II. damna ob oculos

R i

breviter ponam ; probando, eam effe pec-

ïzzm flljm 1l

catum, & quidem turpe, valdegue no-

3jb ol i

Xium.

' LT

n H*ïmif,

& I

.'ï

34l

De focordia in furgendo,

163

Itium fidli'g

$.R

EfW Peccatuim,

/

'TW.

imum quod artinet, inprimis hec in

!

I. Pr

furgendo pigritia eft piaculum inter

tinora non minimum.

SULGDN

Conítat id luculens

ter inducto a pari argumento. Nam auctore

) 00 od

Aupuílino Tom. 1. Serm. 4. in die animarum,

i, C r

cui gemina Ecclefie lumina $. Gregor. M. lib.

im ym, d

3o. Mor. c. 7. S. Thom. 2.2. . 148. a. 1. & 4.

j uf

fuffragantur , quoties aliquis iu cilo £9 potu

Lj i

plus accipit, quam nece[fe fit, ad minuta peccat

t adoifi, i

pertiuere. noverit.

Ergo etiam quories ali-

b dra at

quis fomno amplius tribuit, quam corporis

mtftm mer

habitudo poítulat , levi errato fe obftringet.

Si enim Angelico Doétori (Loc. fupra cit.) ma-

geque p

f inlper g

nifetum eft, zzordimatum edeudi appetitum effe

peccatum; qua prarogativa minus ordinata

gndo comitt

pfimin n

dormiendi appetentia a fimili culpa exime«

tur? prefertim cum par utrinque militet ra-

ygnem d'

tio

ls pet!

Nam fecundum Aquinatem 2. 2. Q.

141.2. 6. ommia deleabilia , que in ufum bo-

c frequii ?

aninis veniunt, orvdinautuv ad aliquam bujus vitee

i pemiap:'iï

nece[ftatem , ficut ad finem. . INota, omaia. dele-

jmni/

]

Gabilia: evgo etiam fomnus. Ergo ordo &

jen MP

finis a natura inflirutus exipir, ut is folum

qaamt l iüiiif

admitratur propter neceffitudinem. — JVeceffee

. dmna !

n

H

as enim bujus vite (verba fünt S. Thomse

d CUK

i

Ibidem.) eff regula . dele&tabilium; que vult , ut.

"

)

t Wd

pvecife tantum eis. utamur , quautum necefftas

"js vite veguirit. lgitur qui neple&ta hae

regula. tamen ul

tra, quam necefIe fit, fopori

;l

2

indul-

Dg jb[m

164

Pars L Caput FT. -

MT

indulget, finem naturz & ordinem perver-

at

pl i

tit:: contra legem rationis agit ; proinde pec-

cat.

Dein comedeve, Q9 bubere ob folam. vo-

j d !

luptatem:etiam moderate, eít levior offen(a

g

Dii , ut fufe & doécte probat Cardenas, Dif-

suonnun *

fertatione 8. C. 1. 8. j

i

commenrtando in

at « [

propofitionem VIII. ab Innocenrio XI. dam-

POT

natam ; ubi oftendit, folum hoc membrum,

s gt à

reliquis eriam omiffis, fuiffe monivum fuffi-

rütus conten

ciens , illam the(in nigro thera notandi. Quis

gtonerm t

ergo inficias ibit, par delictum effe, diurius

Mi ]. 6

dormire ob folam voluptatem ? Licet enim

lemis, vertn

.ejusmodi dormiratores fuz huicdefidize aliud

alhac J i

Áemper' & aliud palliolum prarexere con-

menedr r

fueverint, tamen folam rei füavitarem uni-

w d

cum eis incitamentum efle, ipía noitri pro-

WTR

ditor confcientia clamat, ut inf;a pluribus

.oÍtendetur.

laaque quam parum appet.ius

tden, g.

maturalis edendi, seque parum apperitus na-

a, um

turalis dormiendi [zte fuis a&bus fruitur,

At t g

i d a

blandimentum inde ortum ulrimo ac unice

2&tmehnfin

fpectando; cum ob rationum paritatem utra-

;j

"l

que affertio, utpore füb illa octava virtuali-

qo d

|

A0 p

ter (ut ajunt) contenta , equali fulmine Va-

—

ficana ex arce perculía fit; atque profcripta.

t

Pt dn

Dixi: fruur; nam fomni dulcedine licet

quidem i, ad altiorem eam finem velut me-

MT

dium dirigendo, non ramen frui , in ea fo-

IT

la qua(i in fine quiefcendo.

uo fenfu cui-

dam Epicuri alamno Seneca (libro de vita beata-)

uT

repofuiffe fertur: u voluptaze fruevis , ego

g

Ti

üt?ï.

II.

i|

|

ÜnJL.

De focordia. im fuvgeudo.

165

Ut l rlreme

II. Neé opponas, vacare noxa, audire

UO ij

muficam, olfacere florem, venari, ambulare

Ti fojn;

ob íolam delectationem his actibus pro-

V;me, d m

riam; adeoque nec malum fore, diutius

b

lp Crbu

erere in lecto ob folam, que hanc iner-

. 1 CO

i

iam comitatur , (enfuum illecebram.

Nam

d t

-

inprimis etiam hanc propofitionem , tan-

Áolm he m

quam in illa thefi octava virtualiter conten-

x fülf um

tam,, pariter ab [nnocentio XI. damnari,

mordicus contendit Cardenas ,. hanc fuam

o um (

rddidun df d

opinionem turans auéctoritate S. Thome

Differtatione8 c. 1.a.3 q. 2. n. 37. & 38. Sed.

Aupiem Lt

x foe odl

demus, verum efle; quod objicitur; tamen

m pretevt c

adhuc lata inter meam & allatam pofitionem

7 r li

intercedit diverfitas;

Nam enarratz actio-

nes a natura ad hunc finem fünt ordinaree,

fb uf

ut animum relaxent. Unde fequitur, quod:

, t ifa p

g um ij

illa obleétatio, que in hac animi relaxatione

confillit, (tanquam intentus a narura finis)

irüm appenst

ratione fui appeu poffit... Contra vero illud,

jj ais J

ex fomno; uti & ex cibo proveniens, oble-

m ültimo & U

é&tamentum eít inftirutum, ut folum fit me-

gm paritren?

dium, quo alliciamur ad noftras vires per

ii od

moderatum eorundem ufíum confervandas.

e uüh fulmi"?*

Proin inverteretur ordo nature, íi hujus-

P[O i

t d jl

modi lenocinia directe & ratione fui qua-

yi dul

rerentur; fique in annexo eis blandimento

m n

tanquam in fine fifteretur.

Accedit, quod

us

jucunditas ex mufica refültans, ad füperna

Ts

)

"

f

J

,

mentem potius elevet, quam inde abfira-

(

o

hat; cum e contrario prolixior fomnus bru-

"

LU

tis fimiles nos, totosque hebetes reddat. Un-

r

9

,

b

J ]atoni

166

( Pars F Caput V1

G

de concluditur , inter non neceffarium fopo-

[jl pe;

rem, ac relatas exercitationes ingens inter-

f

veaire di(crimen, & ex poíteriorum hone-

; nj

ftae minime inferri poffe innocentiam prio-

|

ris; adeoqué focordiam in furgendo non

^m o

giggiis!

minus piaculum eífe, ac intemperantiam in

comedendo.

s n

dirdiny m

- H Praterea qui fponte & £emere ponit

ejus generis actionem , quam previdet

gicen v

ademut q

turpiffimis tentationibus lubricam occafio-

perm preebituram , peccat.

Ita pronunciant

gt g

ais lnm]

communi affenfü omnia Theologorum füb-

fellia. Jam vero ralia (tragulorum mancipia per

g um

nl quut

füam hanc precipue infomnem in toro mo-

yam ftudiofe dant anfám variis imaginibus, &

uipo nlb

dir, Elon

^

uidem faediffimis, periculofiffimis ; idquetri«

iexperienria doctioptime norunt, Ergo pece

st puntum

Vil

cant; faltem fi fit periculum confenfus, & qui-

dem lethalem in modum, fi illud omnino pro-

Pelrori,

tiar dl m

ximum exitat; leviter vero, fi minus propin«

quum id fir. Deniquecontumax hac & leno-

xm d d

& 0

einans in ftrato pigritia, eft caufa deliberate &

quidem prerer jus & fas remerarie volita effe:

u Id

étus leviter mali, nempe diurni illtus teporis;

Pb n

qui precipuas, imo omnesrorius diei functio-

Pt Q

nes vitiat, deftruit, peffuündat.

Ergo etiam

r n

illa ejusdem malitie rea erit.

Cuicunque

ïnpïlere,

WU

:

ergo Dzus eít cordi, ejusque offenfa hor-

d

rori; quicunque ea credit, que de maligni-

äü inhabihsn

tate ; .effectibus & pceenis peccati venialis in

MT

prima commentatione perpendimus, is toto

MT

eordis affedtu malitiofam hanc in furgendo

focordiam fugiat ; & deteftetur.

r

.

'.ä?meï D

,

j

l

t

)

167

De focovdia z fuvgendo.

m

S. Il.

T g

Ef? peccatum vile.

"OM j

A ROm

i. Ne

c minor hujus ignavize. vilitas eft,

1 t i.

Nam ejusmodi Endymiones & luci-

TE

fage talpze a füis moderatoribus propterea

acriter reprehenduntur, ab equalibus non

fine farcafmis carpuntur , ab inferioribus non

Q & immu

l, Qu p

raro in faciem vilipenduntur, & ab ipfo tan-

i m od

dem deemone , quod rei caput eft, turpiter

& hum

ludificantur; utpote qui fingularem quan-

dam in illorum phantafiam, humores:& ca-

i Thohrni

hromusq

put.poteítatem exercet, non adeo abfimi-

fummemin J

lem illi, qua in circumfeffos dominatur ; il-

iib

lud pro fuo libitu, nefcio, qua gravedino(a

torpedine, & fomniculofa membrorum laf-

hm u

noram, Bo

fitudine plumbeum reddendo; ac inftar vi-

lis beftize foporis capiftro culcitr affigendo,

vtf & Qu

Judorinino r

ita ut hi tenebricofi vefpertiliones jure fimi-

les dicantur illi mulieri, quam al/g.verat

Jimings proy

nux hac 8

Satanas decem 63 o£lo amuis adeo mifere, ut

amclimata omuimo mom potuevit fuv[um ve[piceve.

T

vearie il

Lue 13. V. I 1. G 16.

Nam etiam tales ab

orci genio ira pulvino agglurinantur, ut ad

—

hanc communem cum feris illecebram toto

od d

homine incurvati, nequeant mentem ir al-

du E

mv

tum attollere, qua una cum corporis trunco

erit

plumisimmerfía ita ftertit, ut ad tractanda de-

d

i

1]

1n cceleftia inhabilis reddatur; idque Zecezn esg

u

o&o non raro ezzis, imo totius vitee cuürri-

a

culo: vitioía confuetudine in naturam de-

1

Ti

irus

qna-

geperante*, non íine mapno animge rati

c

lis

4

d ^

W

-

]

J fotor

168

. Pars I Caput FT.

r

h V?l(üm

lis probro, quse infra (uam dignitatem feede

depreffa vilefcit: nec fine inuíla parte exi-

m

A j i

Ítimationi macula, que propterea paffim &

znerito vapular.

jgys k

lI. Quid enim in

dignius, quam effe vile

mancipium fomni, qui nos brutis equales

s U

24 Hæblf'

reddit? e(fe mediaftinum illius carnis ; que

nonnififaccus (tercorumeft & efca vermium?

LAeide

e(le probrum illius abjecte; commoditartis;

"

Fuiäe jirus:

cujus nos poítea vipiles pudet? effe ludibri-

H

m prnis

sj us die t

um cacodemonis, qui omnia noflra, quae

in contrarium tam firmiter concepimus, pro-

inlns, cund

polita uno rhonco aut halitu difflat, & pro-

ii ddn

brofo rifü noftram hanc inconítantiam exíi-

p pu

bilat? profecto fola rei hujus vilitas honefte

peei wf

indoli culcitrofe hujus inertiae horroremin-

nemyá p

cutere deberet.

Ane ln

(

ld incuq

J'UIIJ

- 6. TiI.

]

10, 0

À

C

"

Efl valde noxium.

tindn

Mu m

amna vero, quz ex mala hac humili—

1 h |

I.D

que defidia fcaturiunt , gravia fane &

h(

valde noxia funt.

?

]

Primus hujus peítis effe-

idoliy.

&us eft malus meditarionis fücce(fus;. dum

enim alii luminum Patri fervida orationis

3 m g

1

t

b

tributum fümmo mane flexis genibus perfol-

. m

(

vunt, talis in toro fterrens, turpi difcordiae

4.0319& li

N

vecors indulger.

Aut Íi etiam, timore hu-

u

l

ii

mano ftragulis extraétus, in odeo comparet,

" AMUQA

folum corpore non animo prefens eft; cum

lg

carnei inftar trunci pulpitum pleng pondere

| "Q W

pre-

Ti

De focordia im furgendo..

169

n d

L TM

premens , vel fomniculofüs toto fe langueat,

vel innumeris evagationibus in diverf(à diftra-

m M

€tus, hinc inde per domum, urbem & or-

bem vapetur.

Quam magna anutem fint,

hs qun d

quamque lethalia remiffe aut omiffa? medi-

Q t

tarjonis detrimenta , . ex fecundz partis ca-

o us cani

ite - 2. patebit.

mel ov

1l. Alrer inde proveniens effectus eft te-

Dpde ammoli

por,ille juratus amoris divini hoftis , virtu-

hp dl

tum pernicies ; & vitiorum fons, qui in om-

Jiomi vlni

nes totuius die actiones fefe inftar veneni dif-

TO

fundens, cunéctas corrumpit; efficitque, ut

hia d d

illis ipfis actionibus quotidianis , quibus in-

neiconanum «

genres grariz & plorie thefauros nobis pro-

as gt

mereri potuiffemus , non nifi culpas accu-

l6tb ortrm

mulemus & panas, in luftrali ergaftulo diu-

tiffime luendas.

Lernez huic hydra fua

pariter incunabula debent diftracta facree Ho-

]

Ítie litatio, ofcitans precum fàcerdotalium

t

recitatio, folitudinishorror, & fugata men-

tis colle£tione, continua fui effufio in exter-

c mj hic

na; quam pone pleno agmine fequuntur

negleeétus operum peenitentie , intemperan-

Ut s gmiü ï-

u hp o

tia in cibo & poru, effroenis lingue morda-

ciras , morum laxitas, fcurriles Joci, fenfu-

ais od

i f t

um libertas , laborum fuga , & tedium di-

fcipling. Porro quam periculofa, quamque

lexs gbl

perniciofa hzec mala fint , abunde liquet, par-

e$ wrpl, "

( ejum, 107

tim ex jam dictis, partim ex adhuc dicendis.

d

III. Denique ex hac dormiendi lafcivia

j

«t

emanat illa illuftrationum, füpernorumque

d

diving & fpecialis

jiun p

impglfuum negatio : illa

circa

j

fand

| M

170

Pars L. Caput FT.

j il

circa nos providentie fübtractio , qua nos

l

^

4

j

Dzus alias foviffet, turaffer ; rexiffet, & ve-

lut infertos paterno finui infantulos, geru-

« m "

, g quid

lo amore a /agitta volante iu die , a megotio

perambulante du tenebris ,| ab incuv[a eg. dee-

1:4

u

'

1:0510 meridiauo innocuos. ferva(fet. . Pfal. 9.

g at n

v. 6. Unde fit, ut provida hac & fingula-

ag

TL

ri tutela nobis fübtracta, ingraves poftmo-

dum perturbationes, cum Superioribus di-

g

fenfiones, cum fociis altercationes , fadas-

sn &t

que carnis tentationes prolapti , a ruinain le-

inqrmuo

thalem noxam proxime diftemus. Preter fre-

[ N di;as

quentem experientiam hujus veritatis lucu-

sj ais

lenta nobis probatio eft Sulamitis illa; cujus

gem d

fatum coele(*is epithalamii carmine narratur.

sefittm, Qu

Cantic, $.v. 2. & feq... Heec, quia non (tatim, ac

Vemp um

audita eft vox dile£li pulfantis , eidem, excuffo

ht X

prompre fomno, fores aperuit, allatisque

i r

variis obtentibus, pigra in lecto moras tra-

n ttinumtm

xir, hanc fuam negligentiam multiplici poe-

tegit d

na expiare debuit.

Nam, licet poítea facti

i

at

ponnitens tamen faurvexerit , ut aperivet. dilecto

PT

|

ul (

fwo, $9 peffulum oflii [ui etiam removerits

T

tamen i//e- jam decligavevat , atque tranfievat.

Ya n d

Caleftem quidem Spon(üm inítituta medita-

IT

tione mox folicira qweffvit, fed mom imvenmt:

LOT

vocavit , fed son ve[pondit e15 tepore toto ni-

MOULT

fu obflanre. . Inde per mentis diffipationem

Ui i

in. creaturas eífuía ; & folirudinis impatiens

foras egreffa, civitatem cvcumivit, ut a filia-

"Ut t

z'—xI

Wt n

bus Jerufalem: quicquam: folatii emendicae

marorum ( nempe da«

W

l V

ret. Seda cujiodzþ

P

à

&

^

:

*

inon-

"RR

Lüpm»

De focovdia. in furgeädo.

171

: mbmioy Yi

!

Qub i

[, &

monibus , qui affidue cireumeunt, queventes,

Wem. devorent ) i.Petr. g, v. $. percuffa &

L mfamulos,gs

vulnerata, ipfo denique pallio fuo privara

MULT TT

fuit; quod quidam Interpretes grarie fto-

UEL

lam denotari autumant.

En! in quas mi«

000 ervaftr N

)

|

ferias catenata ferie fenfim animam hac feg-

Dd ac & i

á

-

]

nities precipiren? det. Ut proin veriffimum

d hg u

^

fit, deteftabilem hanc in furgendo inertiam

um penond

i.effe leve peccatum;, 2. & quidem valde

p dertons, f

abjectum & vile , 3. fummeque noxium ;

p du

&deoque omni horrore averíandum.

necilems Prevr!

IV. Nec dicas, ftomachi infirmitatem,

n hj v

capitis gravedinem, membrorum laffitudi-

Á fsl a

nem inducere manifeftám longioris fomni

mi irmine nitt

neceffitarem , qua hanc actionem non folum

z; ia od

ab omni labe immunem reddat , fed infüper

jij, éden era

cohonefter.

