
r

apere in tempore n(;luit. Dein perrumpen-

g, ao

da funtomnes remore.

$i enim aliquando,

VDAt, n

cur non modo? Idem , qui poft fecula, jam

Og l

hodie regnat Dzus, eque munificus in mu-

pl D

nerando, ac rigidus in puniendo.

Si res,

IH Ti

qua&a teexigitur, difficilis non foret, me-

&dem nl

rito premioque careret ; quo pravior tui vi-

*qu Hse

&toria, eo major erit gloria.

Age ergo, pa-

! t ;

vorem pone, generola in aufa a(lurge; 'T'o-

DI

bie pifcis eít, quod expavefcis, & ti-

tudi det

mes. Solum audaéter apprebende brancbiam

eiu$. Tob. 6.v. 4. & q.

Mox cum timore

ii

omnis etiam labor evanefcet. Denique beue

dinime voda

coeptis co/ffanter infiftendum eft. Quid enim

QI06$ Imord

juvat incepiffe, & iterum a propofito refi-

EOR j

liiffe ? Quid prodeft edifica(Te, fi quod dex-

tra exítruxit, finiftra iterum de(truat? Quid

n bene copt

jpitandee 1

juvat lapidemin montis verticem protrufiffe,

fi remota manu eundem denuo ad ima de-

ditiem dig

volvi finas? Hsc inconftantia non nifi ma-

is quattop

jori peena te dignum reddit; cum cognitioni

Sulamitis

(lim aptt

non refpondeat effectus, nec talentis nego-

tiatio.

humqe lt

Igitur fedulo iaquire , quid Dzus a

um & t

te repetitis impulfibus cumprimis petat ? cu-

que Ra

jus appetirionis vi&toriam, qualis rei (acri-

ficium ; cujus vitii fugam iterato exigat?

ia t

j

repilin i

qualem virtutis aétum exerceri a te, quod

opus bonum patrari, qualem corporis aflli-

qiaiore t

é&ationem affümi urgeat ; optetque? In fum-

3ugeamr, li

ma: quid fieria te; quid omitti impen(ius

und, I

poftulet? Hic jam fufpenfo graduac dociliau-

ys o

r€, quid mens reponat, aufculta; & (quod

Dd) cumPU[

Apo-

j

]

96

Pars L. Caput Ilf

n

Apoftolus 1. Tim. 4. v. 4. monet) roli uegli-

m

gere gratiam , que data eff tibi, Secus cave,

TU n qüeal. 1

ne etiam tu cum illo fervo nequam, qui ac-

'.;

j durtdt

ceptam nain abiens fodit in tevyam , €g abfcon-

dit . Matth. 24. v. 18.

[2

J

4 i po

Mciavis dm temebvas e?c-

fevioves. Matth..22. v. 13.

Ilt. Ejusmodi enim gratiarum prodigos

s «

Q

Nepotes perdende íàlutis criticum difcri-

T pb

ius :

men incurrere, palamenuncio. Afferto ve-

ritas ex. mox dicendis conftabit.

Nam pri-

g o

ino coeleftes hz motiones divinitus immi(-

-

agtutqum

fe, funt illa fubfidia, quibus ererna Boni-

TO

tas nos & vie lata ac [patiofa, que ducit ad

« qu

perditionem , abducere; & ad aváam alteram

Numen n

anguflamque femitam , que ducit ad vitam, ad-

Mi uut e

ducere

W

Yi

d)

[

onfuevir. Matth. 7.v. 14. His ergo

Ípreris, quid aliud füpereft , quam ut tepo-

ris veterno

immerfi,

tandem evomamur

ex ore Dz, noítrisque infrunitis appetiti-

[

bus perdirte relicti, (inamur adzre pof? veffigia

[

grégum. Cant. z. v. 8.

Praterea qui media

j D qu

negligit; etiam finem refpuit. Nos religio-

A

M

íi qui fümus , fub lethali noxa tenemur ten-

PT

dere ad perfectionem noftro ftatui congru-

entem,; utque in virtute progrediamur, fal-

n

tem conari. Jam vero adjumenta precipua

"9 t

id. exequendi ,

diétumque conatum ex-

"d

Itf

ercendi, funt fancti hi impulfüus ac illuftratio-

nes. His ergo qui paffim & temere aburitur,

DN

gravi huic obligationi füe non farisfacir; id

eft, ad perfectionem non ferio tendit ; adeo-

D

que in eo flatu Verfatur, in quo falutis pe-

ricu-

-nis,qh

h ]

De abufu gvatie.

9?

" ngl)ec

(f & "

riculum incurrit ; cum illa fübfidia abjiciat,

quibus folis res haec, graviter precepta;ri«

WO tequm. ,

te expleri queat.. Ad hzc fine fupernis fidei,

! Itryg, E,

Ípei, & charitatis actibus, per vitee curfum

fmaril il tj

elicitis, coeli gloriam adultorum nemo ac-

quirer; & fine pari ejusdem ordinis dolo«

Igratiarum p

re criminum , condonationem peccatorum

Is criüum d

DUio, Aftn

nullus obtinebit. Hi autem aéctusíine pre-

viis ccleftibus auxiliis elici nequeunt. Ergo

Dfb

ts Qivnins i

qui ifla fibi oblata petulanter rejicit, di&tos

actus nunquam eliciet ; adeoque eterna bea-

1DUS etemt

tirudine nunquam potietur. Item: actum eft

líf, us

dereo, quem, veniam rogantem, iratum

d artm dl

Numen non exaudir. Atqui tefte Gregorio

Ài d i

Magno non exaudiet te, quicunque ejus

DYPS d

voci rebelles ufque obturas aures. Qui Deo

, Quam uceyt

intevius in[pivanti , 6 wouenti mon obedzt , (S.

j eVomi

Giregorii L, 4. Moral. c. 1. verba fünt) Z5 zo«

verzt, fe ad Deum im fuis precibus afpimautem,

Unitis ppe

dirt pj

4on audiemndum, mnec exaudiendum.

Inde jam

conclude; in quam magno tales fempiternz

etet Qu m

. Nor dj

perditionis, difcrimine verfentur.

Denique

ya fenemur t

fine dono perfeverantise finalis, ut ajunt, per«

) faui n

ita eft anima eriom fanctiffima.

Ila au-

tem ex fententia Patrum & Doctorum fz-

yredimr

pe habet (a&terna mente rem ita ordinante)

qyenta pre

: conaur ?

fecretam miramque contexionem cum me-

moratis impulfibus divinis; ita quidem ut

(isac il

remire du

i$ proterve neplectis, non raro etiatn

illam fübtrahat ille ipfe ultor Drus, cujus jt

u f

jpte:

dicia funt abyflus multa; in peenam fcilicet

crafli illius ; quem hgrc neglectio in

volvit;

ifü-

1 gU (Jï

MW

;

98

Pavs L. Caput. Ilf.

(4

immenfe Bonitatis defpectus. lItaque, o

TE EE

prodige gratiarum contemptor! his terri-

tus deinceps meliora decerne; cumque vin-

yuMN

dex illud Numen identidem cozzerat multós ,

c? flare faciat alios pro eis , Job. 34.v.24. ti-

ii d

ine , ne eodem turbine etiam tu involvaris.

i (qi

Certe Hebreis Gentes, Grecis Latinos, He-

m a

1

reticis Europeis Americanos & Japones füb-

«l

[—de

ln

ftitutos miramur.

Quod integris nationi-

m unti 19

PELLI

bus contipit, cur non etiam tibi evenire

offit? tibi , inquam , quem tam pertinax

ipi n

tot auxiliorum abufus aliis nocentiorem red-

ji

dit.

Prafertim cum fübtractio gratiarum

sst u

fpoinf r

ena ron minus frequens quam terribilis

ífit. Quinimo & juítiffimam effe Augufli-

vilnaq

T n dl

nus de Lib. Arbitr. enunciat, dicens; juf//ffi-

mum efl, ut amittat, umusquisque illud, quo be-.

IT

EM

ne uti uoluit ; &g , qui [cieus vettum , id tamen

zon facit, equum efhl, ut amittat etiam [cire,

Li

It 5!1

quod vethum eff, Proin, o mortales! Podie

adhuc /i vocem Domini audievitis , uolite , ah !

f'äi'ior.l ,Id z

Q

nolite obdurare corda vefiva. Pf 94. v. 8. Sed

NU

( d.

(quod Bernardi monitum eít) inpofterum

loquenti interius Dro duas aures commo-

date, unam (ícilicet intelligentize , alteram

obedienrie; unam , qua cum Elia in fibilo

"t 7

aure tenuis humiliter audiatis, que f/* volun-

UT

145 Dei bona , beneplacens &g. pevfe&ia , Rom. 12.

Eu

v. 2. dlteram , qua fideliter auditis obíequa-

"r

mini.

ts

M

* fum

C ^-

ul

De abhufa gvatie.

99

f l !

Carvucr-IV.

Ditptgr ! ho

DE

kFemei Qp

TM [

DOMINANTE AFFECTIONE.

2l ) Jüb. DT

Cl4mm (oiny o

peritis afcefeos Mapiflris jure haec pe-

Á

ftis ( quz vulgari voce paffio przdo-

Tecs Lt

0060 pons

minans appellari confuevit) inter precipua

virtutis folidee impedimenta numerartur, illi-

J ts n

etim tbi ev

que dracomi matzo ac vufo aífimilatur, qui

babens iram magnuam , pevfecutus. eff mulierem

Qu tm pet

Is OCRT :

ilam a S. Joanne in fua Apoca]ypfi 12 521

& feq. depictam. Nam etiam dominans men-

Bradio m

ti affectio animam crudeliter vexat, perpe-

105 QUATI 6113

tuo infeétatur, & coronata tyrannide premir;

um ele u

triftiflimasque in ea ftrages identidem patrat.

; diasy u)

Hec enim eít ille fortz; armatus, qui ita

j du g

cuflodit. atrium [uum, vt raro fortior eo. fuper-

ifun, d t

venieni euwm vincat; Luc. 11. v, z 1. cum ejus

ii ia r

note inimicus fit; quo non nocentior alter,

mortales! i

necíevior. Id autem ut clarius pateat, I.

jir, lit;t

oftendam ejus nocendi , II. proponarm, ejus

MR

detegendi artem.

D) inpolz

; aures QU5

$.T

atie, i

Dominanutis affctlionis . fumma nocendi vis.

m El p

nprimis ejus nocendi vis eft uziverfalis

is, (f

I.I

vjin

nam omnia univerfim , & omnes dira

rabie aggreditur. Nemo quippe mortalium

m

eft, quantumvis perfectus, íuis quem infi-

diis non appetat: nullum vire genus autcon-

ditio, cui füum virus non afflet. Dein non

()

G 3

eít

M

102

Pàrs 1. Caput IV.

eft locus, quo non penetret: non virtüs,

'JGE! K pfæ

cui bellum non moveat: nullum eít opus

adeo fanétum , cujus vel initium, vel fal-

jf t

tem finem, aut medium- afperfa labe non

g.

corrumpat: ubique fe infinuat? nullaminfe-

3 podt

rende cladis occafionem negligit.. Omnium

j gt

"T

denique , qua animam fedant, nevorum ,

maximarum, qua orbem inundanr, eruin-

n

m m

Verbo:

narum infelix fons eft & origo.

[

Ts

ejusmodi vehemens ac rerum potens cor-

nl

(im

dis commotio non folum vitiat omne bo-

sin; d

AU

num, fed infuper creat omne malum; non

eít noxa, cujus mater, nutrix, aut patrona

ve n Dd

non fi. Quinimo nec demon ( id quod

j

notari fpeciatim cupio) imo nec daemon,

(

licet ftygia accenfus fame, diu noctuque 7a7-

nl :i,'n

quam leo vugiens, circumeat, quevenus,quem devo-

um

VEl 1. Petr. 5. v. 8. nocere nobis poflet, nifi illa;

an]

l]

tecte colludendo, nos proderet. Tanta tam-

que univerfàlis ejus nocendi eft vis. Singula

UL

depromptis ex S. Codice factis dilucideimus.

) ?

o

W

1. Primo non eft hominum genus, quod

hec lues non infeftet.

Vel ipfos Servato-

At

YU

ris difcipulos eo impulit, ut inter fe ambi-

M UY

tiofi contenderent, quis eorum videretur effe

W

W

znajor ?. Luc. i. v. 24. Ipfum, de fe nimium

prafumentem, Petrum reddidit perjurum.

lQ

l

Proprio judicio plus jufto deferenrem , Tho-

N

ii

À

mam effecit incredulum. . Judam argenti

li

T

nimis cupidum eo adegir , ut ex Apoltolo in

1 hæt [

proditorem, homicidam & orci titionem

degenerari. ln fumma: nec principurf

thro-

T

-

IOI

De 4172362;'0726 dominante.

SERCIS

throni, nec preefulum peda, nec pbntificu'm

^ lm ij

* t v

tiare a peftiferis ejus infidiis immunes fünt.

Sub ipía etiam veíte religiofa non raro ab-

bt l

dita delitefcir.

Untg? pl

Adeo nulli mortalium hec

pernicies parcit; cum nemo unus in orbe

ITl Ü

fit, cui prava quadam affectio non domi-

EOR

netur, vel faltem imperitare non tentet.

! Id an

2. Preeterea nullus eft locus adeo füblimis

togo. T

ETU Dofens

aut fanctus,-quo impudens hzc lena non ir-

rumpat. Cum Heliodoro in ipfum Solyme

1 VUf omme

templum , thefauros direptura, profiliit. a.

Tmte t

Mach.. 3. . v. 234]

Cum Jeroboamo ipfüm al-

I t p

tare in Dethel profano pede calcavit. 3. Reg.

iemon (10 :

T5v IS

Cum Oxdzia ipfum zPuribulum, ut

10. Dec i

adoleret incenfim , facrilega manu arripuit.

iunduguet

2 u Parol. 267 v. 19;

uin imo in ipfüm uf-

frtiyc (t00

que ceelum /uper af]ra D rebellis afcendit;

sl niliil

ubi cum Lucifero //milis altiffimo effe ,. €g im

x Tanta t

anonte teffamenti in latevibus Aquilonis federe, fu-

(v Singi

perba contendit. lfa. 14. v. 15. & 14.

Inde

g dilgcidem

vero in praceps aca,. ipíam poftmodum

Qeusy qu

Chri(ti fan£titatem (furore caufidicum agen-

jps n

te) graviffimorum fcelerum poftulavit; dum

Aner d

eundem ut potatorem vini , populi feducto-

TETLE

rem & everforem 'T'empli publico in foro

Adeo locus

, deut?

accufavit, traduxit, infamavit.

didi perju:uc

e(t nullus, quo non irrepat: fanctitudo nulla,

ferent ""t'

quam maledico dente non laceffat, virtus

yun

nulla, quam inficere afpería fulipine non ni-

r APOüOOE

tatur haec tartari progenies.

3. NNec his

contenta, maximorum infuper,; qua or-

; ord [j.iü&f;

w p

bem corruperunt, criminum triftiflimarum-

[

que

3

T

102

Pars l. Caput. IF.

Pb

que calathitatum infelix caufa eft & fcatu-

4

rigo.

Heé enim Italiam Vandalis, Mau-

gt

ris Hifpaniam, . Afiam Turcis diripiendam

TU

prodidit, & ferro tradidit flammisque depo-

qu

ulandam. Hac Graciam & Angliam a cen-

agintt

tro unitatis diro íchismate feparavic.

Haec

gf

Cainum ad Fratris necem, Davidem ad adul-

g n

terium, Salomonem ad idolorum culrum,

€ro«e

s d

ezabelem ad Nabothi lapidationem,

demad infantium cedem duxirt, impulit, pree-

um

a

cipitavit.

Imperans eorundem animis male-

sst

volentia, ambitio , luxuria, avarities horren-

ao mux

da hec monftra progenuit.

Dominans [a-

AIDXUD

cobi natis invidia erat illa fera pef/nna, que

]

n

!

devoravit Slofepb , Gen. 37. v. 33.. & patrem

Dominans Aaroni

T

ingenti lu&tu proftravit.

J 17

timor fuit ille nefarius artifex, qui opere fu-

at

Jorio fecit vitulum conflatilem, quem adoraverat

l(raél Exod. 32. v.4. & 8.

Dominans Pha-

i LY

ritzis livor, Sacerdotibus odium , Pilato re-

[

IU:,

MI

j

fpectus facrilegus ille carnifex fuerat, qui

Chriítum duos inter latrones medium e cru-

T5 Ul

l

ce fufpendit.

Verbo: ut paucis complectar

DT

iv q

V

omnia ; imperitans herefiarchis fuperbia; dy-

naítis libido,' curionibus intemperies, reli-

J

ll

l)

)

giofis tepor , Europam harefibus, miferiis

Vg

repna, parecias offendiculis, relipiones de-

M uf

fectionibus implevit, afllixit, funeftavit. Inde

rR

jam, hujus mali univer(àlem nocendi vim

nï*)mx

A

ä

dimetiaris licet, utpote a cujus malignitate

I

]

Ítatus hominum nullus, virtus nulla, aut

LP

J

1

T

fubdola

Mi

lo;ug fat tutus eítac immunis, cui

OIci-

"T

De affc&lione domiuatite.

105

ab du

]

orcino ri&u non inhiet.

Et tamen , o fu-

at

turorum improvide! & tamen hoc mon-

!

m

ftrum tuo in corde non folum quiete nidu-

Hünmiqu

lari; fed & impune leges tibi dare permit-

M ml

tis; quamvis magiítra experientia doctus, in-

tf

flicta tibi vulnera, illataque ab eodem damna

Dd

ipfus fentias, lugeasque. Verum edic! quo-

iohnm al

usque tandem impio huic dominatui famu-

Xnirem, D

lum fubdes collum? |quamdiu adhuc tam

At impt

'

vili tyranno noxiam adeo fervitutem fervies?

nüem anmien:

quousque feres, ur appetitus rationem, fer-

yartntis r

vus dominam , us ancille filium libere taza

iniquo mancipatu premat; utque i5, qui fe-

, Duniusj

frujfim, &

cuudum cavuem uatus eff , pevféquatur eum, qui

fecundum [piritum ? Gal..4. v. 29. Age ergo!

4 d p

OInans AC

martios in eftus exardefce. Memento, quia

mom [umus ancille filii, [ed libeve; & tandem

; qep

m r

aliquando excute, 69 folve jugum ejus de cervi-

:

Cibus tuis , Gen. 17. v. 40. ut trifti hac tyran-

Jornnans P

nide exemptus, fruaris //jerzate , qua Chri-

jm, Piot

fius nos liberavit. Gal. 4. v. 31. . O Domine!

x fert, d

qui liberaflà Damielem de lacu Leonum , Dan. 6.

medimed

xis compid

v. 27, eripe me quoque a prava motione mihi

dominante; cum ,hec omni tygride fzevior

gfopeit

fit.

Da, ut perfe&fo odio oderim , Pfal. 148. v.

emperti f

12, & nunquam cicuranda averfione dete-

ellbus Wl

fter hanc malorum Lernam. Hoc eft enim

, religiqn??*ïf

illa (id tua luce illuftratus, nunc clare agno-

find

1ne ri)

íco) hec, inquam , eft illa a Daniele con-

m nocde

fpeé&ta im vifione notlis , beflia tervibilis & for-

qu i

li

z5 nimis, dentes fevreos babens magnos , quibus

us D

M

omne virtutis robur comedi?, commimuizque,

b»

II CUI[

4

u

M

104

Pars F. Caput IP.

& reliqua pietatis femina pedibus fuis proterva

conculcat. Dan. 7. v. 7. Proin caeleftes, quafo,

fuffice vires, queis roboratus,

huic tam

exitiofo hofti bellum victricibus armis ita in-

i

feram, ut-& ego olim merear ftare inter eor,

imi

qui vicerunt be[riam, babentes citharas Dgi , eg

cantantes canticum agni, Apoc. 15. v. 3.

II. Praterea modus, quo perniciofus hic

; f,:.'J'."J oui

adverfarius nos impugnat, valde callidus eft,

ac fumme pertinax. 1. [nftar Vertumni varias

i an t

induens formas, & virtutis larva fe tegens;

nunc zelum fe effe, modo charitatem , nunc

g

difcretionem mentitur.

Profufionem, am-

" amþx i

mr

gt

bitum; lafciviam, forditiem , iram & alias

hujus furfuris noxas libertatis, juftitiie, ur-

f

banitatis, temperantie , magnanimitatis pal-

lio vafre obnubit; feque zransfigurans 22 an-

gelum lucis, 1. Cor, 11. v. 14. intellectui ur li-

m p

citum depingit, quod ramen ip(e in aliis ut

vetitum damnat,

Et quamvis voluntatem

crudeli tyrannide per invia & devia impo-

tens rapiat, ac animee füubdolum prodirorem

alter Sinon agat 5 tamen amicam fe ac inno-

xiam miris artibus fingit.

Quin ipfam quo-

que rationem ira infatuare novit, ut etiam

LU

ea fübin, quafitis coloribus, illius oblinere

feeditatem, ac malitiam tutari , czca laboret.

Hujusfraudulentie monumentainSs. paginis

to

obvia paffim occurrunt.

Unum vel al

UN

rum delibaffe fafficiat, .Cogitabat /VaPuchdo-

uofov Rex omaem tervam [uo fubjugare imperios

cumque nationes externae Qmusej wio ao

(0i-

!

7

De affetfione domz'n/mte,;

105

htl

coutvaicerent , indiguatus quvavit per ?hvonum

iil

&? vegnum fuum, quod defenderet fe deommibus ve -

d. d

g ronibus his. Jodith. 1. v. 7. & feq. - En! quam

TU ts

elum impudentie gradum imperans affe-

Mtarrei,

&io non conícendat, fi libere dominari fina-

1 il ]

rtüT.

Ambitiofus ille regnorum helluo in-

TT

jvfte alios ipfe impugnabat; & tamen fe la-

QU peticolo

ceffirum conqueritur.

Ille jubet incolas oi-

b lle ldu

ze$ occidi , omuia fata fuccendi , omnes avlares

at Veromive

€j vineas incidis lbid. v. 17. & cum ipfe hec

t5 m

agat, cogi fe jurat, ut defenderet fe; licet

)duritem, u

a nemine nec hilo fuerit lefus.

1nfaturabili

Proftfonm,

füc ambitiori & cruente rapacitati juítae fui

m, m d

tutelz titulum obrendit.. Injuftiffima aggref-

t uf t

fio zequa illi defenfio fuit.

Quod manife-

Yi p

ftum fuerat fcelus, regalis illi virtus erat,

if

Adeo vafre imperans motio illudere, ac vul-

irelledi tl

pinari novit.

Huic fimile fa&tum in libro

Numerorum legere eft.

Ibi furrexerunt con-

ipfein glist

As voluntit

ira Moyfin Datban €? AAlbyron , aliique filiorum

k devit i

Jfrael duceuti quinquaginta viri , omnes proceres

[ynagoga. Num. 16. v. 2. & feq.

Ratio rebel-

ym prodi

am at

landi teíte Eccleüiaftico livor erat & ira;

vjinip

gam proptev. imvidiam circumdedevunt. ilum qg

in ivacundia. Eccl, 4$. v. 22.

Hac duo mon-

.]'Om) uE ;

ftra in eorundem animis fceptrum rotabant,

, il

Et tamen his equitraus ceruffam illinunt; ini-

l ; u f *:

quum, quem Moyfes fibi arrogaret, domi.

u

natum pretexentes.

Quod impia feditio

Unum Y*

"nasuias code

erat, zelans ipíis religio fuit.

xtdbt

fcia uxore fua fraudavit de pretio agri a fe ven»

,,!;jugan L

dii, & affereus folum partem quamdam , -ad

qii f w

&

[

"

pede!

Mf

to6

Pars L. Caput IF.

Et en!

"

H

gpedes Apoflolorum pofuit. Act. g. v. a.

quod turpe mendacium fuerat & fordidum

"

DtM

h

jj

proprietatis vitium, illi fapientem curam &

"!1

futurorum providam folicitudinem interpre-

tabantur.

[udas fuam ex avaritia naram in-

)

j [

Ug

$1

dignationem, qua Magdalenam, ob infufum

Chri(ti pedibus unpuentum, reprehendit,

E

P

RI

mifericordie velo palliavit, dicendo, poru-

g

zffe venundari, &? dari pauperibus. Matth. 2 6. v.

s lo Y

9. Furandi cupiditatem pauperum amorem

g &l

appellabart.

Nempe adeo callide fubdolus

s iv

hic hoftis virtutem mentiri novit, ac pieta-

Mf Ü iï»ï[ï

tis larva noxias fraudes ccculere, ut acuto

;efxn mæ |

fit opus oculo, quo doli deregantur. 2.

Mil

Nec minor hac vafride illius quoque, qua

[

n

u

nos ufque impugnat, pertinacia eft. Hu-

(f

jus nobis veftigia Jonas Propheta in fe ex-

preffa reliquir.

Inordinatus proprii hono-

ris amor ejus animum alte infederat.

Ti-

mor perdenda, aut niinuendz faltem famae,

ni pradictioni eventus refponderit, eum

compulit, u fugerer in Tharfis a facie Domini,

qui jufferat eum ire in Niniven croitatem gran-

AX

i

dem , €? predicave im ea. Jon. 1. v. 2. & 3- At

X;

ecce! vindex Nemefis patlibus equis fugien-

l

N

Fit zempeflas inagna in mari :

tem infequitur.

MM

t

cadit fors fuper Souam: muttitur i2 mare: de-

jutituy & pifce s pofl triduum ab eodem demuo

(

evomitur in aridam.

Quis hic non judicaffet,

eum: jam fapere doctum, mox citato gradu

volatarum 22 JVigiven civitatem inagnam , 49

n D

'z);'æ(ïïicatuvum ip ea predicationem, quan

7hi-

t

De affetlione dominarte.

107

r

f

T & (

aninus fuevat locutus ad eum?. Et tamen, (vahi!

0Uf

Lnfem

pervicacem pravz affedtionis morbum) &

Vtulinn wn

tamen non prius illuc conceflerat, niíi poft-

quam /fa&uin eff verbum Domini ad eum fecundo.

eg Waf o

m duj

"'Tunc primum /zrrexit Sogas, €9 abüt in INi-

miven, Jon. 3. V. 1. & feq.

NNec hic ftitit ob-

TUn, ferdy

ftinatum animi malum. [terato aílultu fuam

, Q r

exeruit nocendi vim. Cum enim Ninivite

'r;:näa!, Mtthi

ejus: hortatu. permoti, effent couverfi a via

DAUTUR a

Jua mala, . & mifevtus eorum Dzus, urbem

ho alide f

non fuübverteret , afflifus eff. Jonas affliélione

lr ao

Gcctlre, u

magna, & ivatus efl adeo vebementer , ut peti-

verit anima fuz mori, & dixerit: oniue

J detum

zolle, que[o, amimam imedm a me; melior eft

lus qugu,

enim inibi movs quam vita. Jon. 4. v. 1. & feq.

ia 6 D

Superi! qüz obfecro, cauíà tanti maroris

ha if et

exítiterat? Audiat terra, & imperitantis ap-

propri ho

petirus pervicaciam admiretur. Ratio haud

infedera, 7

alia fuerat, quam eadem nimia, ut ipfe Jo-

v filtem f

nasc.4. v. 2. fatetur, propriz exiftimationis

onderit, &

cura, qua doluir ob non fecutam , quarmn

pafic D

predixerat, civiratis ruinam falfum modo fe

TW

varem audire,

Vah! indomitum hujus pe-

"l

n

ftis virus, quod neque per tumidos zquo-

y agbl

ris fluctus ,

neque per projectionem in

fhare, nec per vivum in ceto carcerem ex-

rmquit

uin imo Domino

TTR HMW,: /

pelli poterat, ac fanari.

T

fibi dicenti: putasme , Leue arafcevis tu ?. repo-

p

nere eít aufüs: Jeue iafcor ego ufque ad mor-

y; d

ten, Jon. 4. v. 9. & feq. Videlicer veriffimom

4

eit illud S. Auguftini epift. 1o. effatum: zuZ

j

/'.'J"ïrp'»

utfz

iva[centi fua. iva videtuv &

d LL ILI

a.

Ufque adeo

gt * f

,

,

T

per

hr

108

Pavs L Caput IF.

j

n

pertinaciter predominans paífio. intimis in-

TOU

haret fibris, ut etiam efficaciffima, que ei

ytt

curande adhibentur, non raro eludat phar-

i

maca.

Nempe mandatrix hzec motio eo ex

agmine hoftis eft, qui nec cedendo emolli-

[01001

tur, nec blanditiis mitefcit, nec annis ener-

vatur: qui ex ipfis, quas retulit, plagis vi-

res & incrementa capit: qui centies victus,

millies ad pugnam redit: quocum lucta non

q'H.

li

mQA

nifi cum vita finitur; imo nunquam pericu-

lofius cum eo, quam in ultimo agone de-

Wi

certatur; cum illius opera tunc daemon uta-

IN

tur, utin affuetum nos vitium facilius propel-

anel

)

lat. Quis ergo infidiatorem tam univerfalem,

u

!

Vi

"u

lls

m

fubdolum, . & pertinacem non execretur?

J

Il Et tamen (Qquis non ingemifcat?)

is ipfe eft , quem tenere fovemus, & per-

dite rutamur: cujus notitiam acquirere, &

fraudes detegere, fimulata ceecitate, fübter-

fugimus: a quo decipi, vincique gaudemus:

a quo inflicta nobis vulnera etiam amamus.

!s

Quin ocplos infuüper glaudimus ; ne videant

precipitia, in qua incautos nos hzc per-

nicies inducit: aures obturamus, ne audiant

remordentis confcientie latratus , & inter-

nam Numinis vocem percipiant, qua diícri-

D.

minis admonemur. Et hoce(t; quod ejus de-

bellandi difficultatem ,

noftrique periculi

minjl»,

magnitudinem tantopere aucet,

Antapo-

nifta enim, qui placet;, & diligitur, nun-.

quam ferio laceffitur ? leni femper brachio

feries, cujus internecionem times. . Nempe

M

W

fimi-

D

faþw y

JDe affeflione dominaute.

109

L

fimiles fumus egroto , cui morbus in deli-

tf

ciis eft;. qi non nifi dulcia, licet parum

1 r d i

falubria, admittit medicamen:a, mallens cum

T h m

fuavibus eegrotare , quam per amara fanari.

Wi

Interea malum altiores femper radices agit;

"b D

firmatoque robóre, fuum quotidie domiua-

ib tj Ti

tum profert ;

contra' vero indies volun-

In-

* QU a

tas languidior, graria debilior redditur.

m

de patet, quanta fit neceffiras, hoc mon-

D Tüjum v

ftrum fine mora in apricum producendi, &

Id enim ni

1 ülim Q

continua caíftigarione domandi.

fàlunedempnt

feceris; nullos facies in virtute progreffus:

Proin

umf

veteri femper limo infixus harebis.

1 r Unlyert

generofa furpge in aufa, ;bellum denuncia,

DOD ERE

arma expedi, clafficum infona, quis ut Deus?

militaris tibi teffera fit.

1 ipeníca

Age, noxias quid

mores neéclis?..;

Sub te evit appetitus ejus,

rtms, dpi

ca-

1 &qirere i

t2 u dominabevis ilius; .Gen. 4. v. z. i

lum jubet..

Pof concupi[centias 1uas mon eas;

actate, fübte

Eccli. 18. v. 30. id ratio vetat.

Excute igi-

que pudeng

etiam amym

tur impii tandem dominatus jugum; ac ani-

mam debite liberrati reftitue.

imperans

ys, ne v

s nos hat

hzc menti affectio zortuofus ille colubev ef, Job.

26.v. 13. qui quo lenius habetur, eo am-

mus, Tedid

plius.fevit; quo plus ei ceditur, eo mágis

us du*

infolefcit: quo ferius, eo difficilius curatur;

i g

cum carcinoma fit, latius indentidem ferpens.

Á tt*

Ergoad rem: vindices exere vires ; hodie ad-

yqi p

-

huc fecuris ad radicem ponatur. -Animofe

juott A"ügä

incepiffe, erit viciffe. Secus,/i preffes anima.

dmgiwh [!

v

tue concupifcentias eyus, facier 1e in gaudium -imi-

femp

a

E

!

f

f

HHCHS Tuis. Eccli. 18. v. 3 1.

Sit ergo: forziffeme

yime

Á

n

' JJEUS

Ily

Mf

110

Pavs L. Caput IF.

ii

Deus fpirituum univer[e cavnis! Num. 16. v. a,

l

r

tua fretus gratia epo fervus zuus vadam ; €9 pug-

u

ul

zalo adverfus Philiflbeum bunc. — Et licet. ille

'.;'aväü'ïï*ïïfi j

ad me veniat im gladio €g bafia & clypeos ego

veniam ad eum 12 zomiüue D exercuuum. 1.

j

ag

j appe:m

Reg. 17. v. 32. & 45.

Nec prius infefta illi

fipgna inferre defiftan, donec fuperbus ho-

4 gt [

j p

füis criftas' pofuerit, & viétus obedire didi-

cerit.

,.,ximm [þem

Tu Domine, virtus falutis mec , obum-

bva coput meum im die beli , Pfal. 139. v. g.

4jis n

ut poft gloriofum certamen victor acie ex-

U

cedam.

;ys,

Aahlis d

G. II.

ATU

"

Dominantis affettionis detegendee /As.

,

h

I Qu

L. f9orro methodum, viperinum hunc ni-

M

A05 400

dum excutiendi, docebunt fequentia.

TRU Jjg

1

jl

Que , ut planiora fiant, prius breviter de-

tcu

clarandum erit, quid, & quotuplex motio,

MW

!»1(&0

T

feu (ut vuleus loquitur) animi paílio fit?

:

hu

Wf

)

Hec Dottor Angelico 1. 2. q. 22. a. 3. eff

motus [eufibilis poteutiee appetitivee (feu irratio-

IN

If

nalis animae) ob imaginationem boni, vel al

f tüntn;

pvoveniens.

(

Nam opinio boni movet ad ejus

l ïlïlha

1

J

defiderium & amorem; opinio vero mali

m

Eodem Auctore

ad ejus odium & fugam.

&ohn d

1.2. q.23. & 33.2. 3. C dantur inappetitu concu-

Qd

À

picibili tres. conjugationes paffiomum , fcilicet

"

L

dQ

A

"

i

!

ä

1

x

(

]

aov $9 odium, defiderium $g fugay gaudnum

.',

[4

Y

äl

& trifitia, — Similuter in iva[cibila [unt tves, fci-

(

W Q

!h

I

d

licet [pes €g. de[peratio, tinov. & audacia, ac ira,

l

IN

T

cui nuba alia paffto opponituv; g fub bis omnes

'; XA' lï' i l-c.

paj-

u

Ili

De affctlione daminante.

UOE n

T It lg

paffrones. continentur. . [am vero tria preci-

pue celebrantur illecebrarum genera, quze

hs. p

"

N

l

appetitus concupifcibilis (ut ajunt) folet ama-

re, deíiderare, & de iis prafentibus gau-

UzeyDu ttr

iruxä'

dere; nempe divitie, honores, delicie. Quae

CUT r

ipfa etiam appetitus (ut vocatur) irafcibilis

u

Íperat, audacter preníat, & de iis obtinen-

Ls dl

dis fubin defperat.

]tem tres numerantur

A du et i

1

miferiarum fpecies, quas appetitus concu-

Hl M n

pifcibilis confuevit odiffe, fugere, & de iis,

Imen vt

íiingruant, triflari; nempe egeflas, con-

temptus, dolores.

uz pariter appetitus

,

ira(cibilis timet; & ob ea,fi depelli nequeant,

Arafcitur.

dgniA.

lI.

uiergo cupit venire in notitiam af-

perinum l:

fectionis animo imperantis, ei fubjuncte ad-

xelunt(equa

hibende erunt induftria.

Prima eft, ut fi

riüs Dreviter

quis triftiorem fe fentiat , aut folito lzrio-

rem, fedulo inquirat , quodnam illud fit ma-

yioupler m

gimi pdfo:

lum , ob quod intenfius dolet; vel quodnam

illud fir bonum, cujus caufa vehementius

19 t

'

tjog (iImt

gauder. Illud enim incommodum , ob quod

--

angirur, etiam timebit, fugiet, & odio habe-

m loti, ?

i moved

bit; ob illud quoque iraícetur.

Adeoque

horum id affectuum origo erit. Contra vero

yoinio vt £

blandimentum illud, quo quis delectatur,

Boden At

etiam defiderabit, adeoque & amabit, fpe-

rinti

rabit, & audaécter prenfabit; vel, fi obtineri

ifium, j

nequeat, de eo acquirendo defperabit. igi-

E/' [| lïfg*

ma'?f

tur, quod confequens eft, horum id mo-

" (;qugr 1r,r,-',;:;"

tuum fons erit.

NNam (ut docert S. Thomas

ii !

I. 2. q. 25. &. 1. C.) omnes cordis motiones

I bij Gn';r,

folent

ul

J

Mf

I12

Pars .. Caput IF. .

d

folent £ermizari, feu ultimo definere in 7vz-

flitiam , vel gaudium. Letamur enim, fi ma-

d

lum, quod fugimus, timemus; odimus, fe-

4 d

g bt

curi evadamus; aut fi bonum confequamur,

quod fperamus , diligimus, optamus.

Si

s a uT

vero illud effugere, hoc adipifci nequea-

.;egrehendem

mus, contriftamur. Proin folerter indagaffe

s]pns t

in illud, ob quod quis vel merore depri-

i um

mitur, aut letitia effertur, efficax fubfidium

i Qu

29

erit, retrogrado per reliquos af

rectus preffu

ssium (

detegendi paffionem, quam vocant, przdo-

i p

minantem.

lta ex. gr. qui de laudum enco-

ER

miis, delatis honoribus, vel fpeciofis mune-

vhata t d

ribus impenfius exultat; aut ob fui defpe-

DT O

&um, vituperationem , aut ludibrium animo

n Bs

nimium dejicitur, facile colliget; fuperbiam,

Vptr ia

ufürpato temere imperio, mentis clavum

moderari

WT.

Sic dum ]Tonas triftatur, quod

lx;r:'zu.;m

ll

[.

Dominus Ninivitarum penitentia placatus;

ts

pradictum a. fe urbi excidium non intule-

|

l

!b d

rit; caufa hujys triftitiee fuerat nimia pro-

ii

prii honoris cura, ex fuperbia fuam origi-

nem trahens.

^f q

Contra vero dum ob proje-

éctam ab hedera umbram valde latatur, &

"m

"t g

ob eam dein exficcatam vehementer iraíci-

tur, fons harum affeétionum erat inordina-

"ut iij

tus füi amor, imimoderate de commodis gau-

:975 ts Ó

dens, ac de moleftiis dolens.

Wünyye

IL, Alterum remedium eít, ut diligenti

ii

examine perfcrutemur , cujusnam rei amor,

MT

'

vel odium , de(iderium vel fuga, fpes aut ri-

»'!ngu

s

mor nos pelliciat ad comittenda illa peccata,

MT

qua

(X

|

Á

Dé afpiote dominante.

115

Ui

que ordinaria confeffionum noftrárum ma-

EL

ld

teria effe folent? an non cupido alicujus ho-

noris, commodi, aur voluptatis? an non

J COlzfiqaamu;

? O 6

horror fübeundi cujusdam laboris, mole-

ftie, aut contemptus? .... & facili nego-

K us

ertr ia

tüio deprehendemus, plerumque nimiam cu-

h

ram proprie exiílimationis vel confervan-

TITOfe (sj

at fl

de, vel augende, aut minus ordinatum

amorem cuticule ac commoditatum vitae

fs o

geminam fcaturiginem efle, ex qua quoti-

Kl prad

ddum o

diana piacula largo impetu profluunt. Ex

rimo enim, nempe ex fuperbia emanar illa

Xnls n

jactantia & oftentratio: illa alienee famae in-

ob fb

videntia & obtrectatio: ille ambitus , odis;

Ibriur ao

rixe, Ex altera, fcilicet ex philautia, pro-

t üpstiam

nti Cv

rumpunt illa acedie, libidinis, & gule vi-

tia: illa mendacia, contentiones, murmuraz

duury qui

illa furta occulta ac vororum violationes, nec

tit at

non aliz hujus geniminis viperz, qua om-

vonn n

nia nimio ad gloriam & carnem affectui

"

i r pt

uam genefin debenr.

a fnum ori

IV. Tertium ac primo affine fübfidium

jum 02 t

eit, ut attendamus, quanam de re frequen-

u

tius cogitemus: quenam potiffimum res an-

Til m::

xios nos & timidos, letos & cupidos, in-

Tb

;

j

:

quietos, triftes & turbidos reddar.

Sic ex.

m

gr. qui animo plerumque veríat fenfüuum &

corporis obleétamenta; vel quem timor in«

1k UI

Jl

j

valetudinis, aut moleíti muneris vehemen«

gpumIi Ü

tius angit; aut quem aliorum defectus &

" (g;äüf.

Tores frpius turbant; indicium eít, huic

M

nimium íüi ftudiofum amorem proprium

H

domi-

y

M

Parp L Caput IV. .

114

Ht &' i

dominari, per fas & nefas omnia incommo-

gndnl

da averfantem , cunétisque commodis avide

aime

nimis inhiantem.. . Contra vero qui non nifi

) jmpmfsu

T

applaufüs & honores fomniat, quem ífuc-

N

Ms

ceífus difputationis ex. gr. aut concionis, vel

z i atl

alterius negotii nimis folicitum habet ; qui

Mdl

officia & loca minushonorifica horret : huic

aiptit

ambitionem imperare palam eft. Quodfi de-

vnsl

in -ulterius noftra indagine perrexerimus,

a n

& promoto gradu ad fingularia defcenderi-

a immict

mus , mox comperiemus, ex illa caprandae

d d

ab aliis vanz laudis cupiditate tacito ortu

j

fcaturire famofam illam omnis boni perni-

!

NU ä'm

j

)"

&

|

