& nominis fama

.

5

fed etiam ccelefti pratia ;

fcife te ul

majori ploria , ac ipfa non raro falute eterna.

je volunr 2 Qu

Il. Condolemus mifere illorum forti, qui o-

? iloram en

lim, tyrannorum juffu fuis fe thefauris ipfimet

tibus in gyr

exuere, proprios infantes parerna manu tru-

; horas n

cidare , ac denique apertis oculis , ac riden-

in rebus d

ti ore in füccenfüum clibanum voluntario fal-

us r

tu fe conjyicere cogebantur. O mifer! par in

(cente oUa

te fovities eft tui illius idoli ; qud dicent

m detyn:

bomines ? id enim szquali furore te adigit ;

ancfound

ut innumeros grarie pradus íponte a te

.

.

i Nunt

abjicias

ut faroulos ?uo$ ,' nempe optima

dun*

fanétioris viree defideria , a2 perram fcanda-

!

|

gt

l; ipfus aZidas , la. $

v. 14. & in purgan-

tes denique rogos amenti lubentia t: met

? Qui i

Et licer cum Paulo

m ?

ipfus tu pracipites.

fubin , hujus jugi pertefus , ingemifcas : zz-

1 HOUM

Jüix ego bomo , quis me liberabit de covpove

I 5

$/0Y-

J

u

p

134

Pars 4, Caput V

"

4

M

Ym

"

D

!

movtis bujus , id eft ; ex vinculis refpectus hu-

:.fflü"r

L

lus

mani! licet, inquam , fuperno lumine illu-

" U[]iïefa (

firatus , viám & modum confpicias , qua te

[Om'a VCI"

,

potlis /z/erare a feroitute corruptionis , €9 an li-

"Ts

bertatem glovie filiorum Dei afferere ; Rom. z.

Eu Ó

v. 24. & 8. v. 21. tamen , neício , quo fafci-

natus philtro , id renuis , fubipi gaudes , ac

æiugrmteh

a m

etiam amas tyrannum , captivamtem te in lege

Hoc enimvero te quo-

eiad

þecmfi. Rom. 7. v. 23.

ig g

vis fervo deteriorem reddit ; cum te infame

hoc fcelus non folum raátione & liberrate ,

s

fed ipfo etdam liberationis voto fumma ty-

rannide exuat.

yOnrlne:

O quis ecellet de. hoc laquee

& fero inancipatu fedes meos / Pfal. 24. v. 15.

as

ebitonm d

Fac, Domine , ut etiam mibi pro mini«o fit ,

,

pI GACRRTO d

ut ab homine judicer , aut. ab bumano die, 1.

»

Cor 4*y. 3.

fi

Lt

g.' IiI.

]

U.

Refpehus busmani .impz'etas.

Qu

WK (

nique enormis pariter hbujus monftri

I, De

impietas eft. Hanc ut plenius cog-

noícas , repentem humi mentem nonnihil

erige , oculos in ceelumattolle, acrei , quam

Tri

patras, indignitatem perpende. En! hanc

u

ipfam , quam nunc ex vano metu ponere,

vel omitrere copitas , actionem infinita Dzt

]

AL

n

Sanctitas ut impiam , ejus Sapientia ut ftul-

)

b

tam , ejus eequitas ut iniquam improbat , dif-

d

nnutu

I

AUR

fuadet ; vetat. Suffþagatur eterno à

tri-

A

135

De véfpetu. bumauo.

A ref

trina Perfonarum unitas: füb(cribit fuo fan-

fno lum

guine Chriftus: Divinum boc fenatus con-

- Pims ,l

fultum univería coeleftis curia füupplex ado-

TU

rat.

Contra vero. abjectus aliquis ranuncu-

Tilerer

lüs, remere ex vitiorum cano purre exe-

Ib qud

rens caput, id eft, leviculus quidam foci-

us, cujus intelle&tus merus error eft, &

DUE g

[rtz'qnlfalx LT

voluntas vivus Aprilis; in eandem rem, in-

CUT n

terpofitaauétoritatefüa (vah pondus grave!)

; Qnteit

tibi ut generoíam pradicai, füadet, impe-

rat.

ione &

Jam curfüm fiftatis, o fidera! & huic

: Woto (ümm:

fcenz attendaris, velim.

Quid eliges jam,

o Chriítiane?

d d la

En! fpe&taculum factus es

j / Bl uv

ange!s & hominibus, qui ad faciendam a re

Ut

lj r

electionem cupidi menrem intendunt.

coli decreto aufcultes, hortatur cuftos ge-

Hnnd, i

nius, rogant celicole , promiffis Mifericor-

dia,, minis Juftiria infiftit.

Solus hic tuus

familiaris, objecto inani rerriculo, in oppo-

fitam re partem impellit.

Verbo: qui pro-

hiber, Drus eft; qui juber; homo.

]am

Jf

ape, quid ftatuis? cui obfecundabis ? .. .

An ergo huic cenofo coaxanti ranuncnlo

hojsm

- plents

Cquid enim aliud eft ifte gregalis tuus, INu-

mini comparatus?) an, inquam, huic pre

yem nj

S. S. 'Friade, conculcato ejus mandato, mo-

,« l'ei ! q*v'ï

"

rem geres?... lItaeít, ais: geram, Verum

; B5

adverte, obfecro, quid facias? En! iíte ipfe

m Pm

eu

corrupti judicii focius tuum hoc fa&tum cum

n infai

tempore ipfemet ut illicitum reprobabit,

i

'Tu ipíe füb mortem illud ut faauum dam-

imih^

dicii die univerfus orbis

g

na'bis. Extremo ju

l4

ves-

p

]

i36f

Pz;vr: L Caps F.

i il

vefünze improbitatis te arpguer.... Repro-

n t

bet ille; damnem ego, arguant omnes; nil

,ii o

obeít, ais: ringentibus fuperis fodali huic

meo nunc pratitcabor.,

Vah impium te!

/'j1501 ]mpu

: l n

erpgone petulcam hujus nihili phantafiam ju-

füffimo /Eterne Mentis placito prahabe.

4j IUf

bis? .. preehabebo , inquis.

Sed perpende,

st

j yenisà

quaío, te ob eandem ipíam actionem, qua

cupis placere malis, odio futurum bonis;

TU

od

plusque vituperii ab his, quam laudis ab

llis te relaturum. — Sit, reponis: difpliceam

h divinh ?W

4fo t di

Dro, modo non difpliceam homini: offen.

datur Chriftus, modo non contriftetur ami-

n 'mgenüï

cus :

indipnentur Calites, modo non ir-

tene p

rideant fodales: fim horrori bonis, modo

VAUE

cordi fim malis.

Ita tu non quidem verbis,

yum hg

fed tamen fa&tis.

O coeelum! hzec audis, nec

jn n

tamen excuílo fulmine temerarium e vefti-

(

0

gio punis! quid hic magis admirer ? num

j

infanam mortalium proterviam ; an vera

a(

patientem. Summi entis clementiam ? O Su-

NS

credere orbis Conditorem

infinite

peri !

4

At l

plus prodeffe n obis, ac nocere poffe, quam

t (f

3

omnes fimul res creatas: Eundem adorare

ib win

ur Dzuw, rimere ut judicem , colere ut

l

t f

j

fumme beneficum: palam jactare, nos Eum

? qui

amare ur patrem, in Eum fperare ut uni-

j

l

dul

cum boni fontem ; ad Eum tendere velut

j

n d)

ulrimum finem; & tamen mox eodem vix

"L0Ot vt

non momento Eum ledere, irritare, lacef-

at

fere: homini , qui. putredo 9- vermis eft Job,

ts f

non ut

du

2j. v. 6. poflponere! idque ; agere,

Unle

"

De vefpe&u bumarno.

137

m ]

"

univerfi ruinam impediamus: nec ut a diris

TOE o

nos cruciatibus aut probrofa morte libere-

Aper (sj

mus; fed ( o ftelle occulite radios! ne vili

A imig,

lumbrico, impudenu focio leve faftidium

U hi

creemus : ne in leviculi homuncionis offen-

Bo p

fiunculam incurramus ; ...

& quidem ex

*l* Sed p

mera perulantia , nullo tyranno cogente, ne-

m ii

ex folo pue-

mine praemiis alliciente, . . .

10 forum l

rili refpectu ; ... idque toties, .. . poftag-

y Qu ld

nitam rei indionitatem;... eo ipfotempore,

quo divina, oinne meritum preveniens, di-

tpuus: df

im fonii: d

lectio tot aliis nos prefert, infinito amore

1 contriltr

fovet, ingentibus beneficiis complet; hac

, modo noi:

certe ejus generis malitia eft, cui la(à divini-

tas merito omni fua immenfitate iraícitur, &

Yi Joni, m

1 um verd

quam delinquentium conditio plurimum au-

! lecaudis n

ger, aggravatque. Nam quod falforum nu-

rurum e vel

minum cultores fanatico huic idolo. facrile-

dmirer? ni

gum curvent genu; id mirius ferendum eft.

m an w

At vero quod Chriftiani plus timeant jocu-

nim? 08

lares cavillationes impiorum, quam marty-

iorem. iit:

tes formidarint ignitas fartagines tyranno-

rum; Chriítiani, inquam, qui fidei cauía

re polle, qi

yndem 4ut:

impavido vultu tenentur occurrere torto-

rum enlibus, fübire cataítas, confcendere

m, at

equuleos; quod Religiofi, qui ad necem &

hyre, n

perare U P

tormenta pro Chriíto fübeunda umbratili

fervore ultro afpirant; quod hi, inquam, ad

p rendr

unicum hoc verbulum: quid dicemt bomines 2

yox ent *

toti palleant, & contremiícant; quod hos

gt )

coram nauci focio ob imaginariam con-

? gmi Ü

temptus umbram virtutis pudeat; quod hi

T D?B

f

ami-

p

)

138

Pavs L. Caput F.

amicitiam. humanam cum

jactura. divinze

M 9

mercari non horreant; id profecto tanta tam-

:liengeian

que abominanda perverfitas eft, quam Do-

mious jure caílipat illa talionis paena, per

45; 0 i

Lucam intentara his verbis:. quz zegoverit ine

? Chhlhlm (

.myr nf

covam bominbus, etiam hic zegahsuv coram

angels Dgi:: & qui me eruberit, etiam hunc

i,

filius bominis erule[cet ; cum venerit in naycflate

; il

D

!;1

[

l

Tiane Y

jitfz. Luc. i2. v. 8. & 9. v. 26.: Toties enim

aliquo fenfu illum negamus, ejdsque erube-

lt !

fcimus, quories ex ftulto pudore vel bonum

lum t

omirtimus, vel malum committimus.

Nan

i qii

effe quidem pios, nolle tamen videri, ne ri-

jmus n

deamur ab impiis; odiffe quidem vitium, id

aftone m

Ttamen tegere,

ne virtutis cultores habea-

dimirm di

mur; quid hoc eftaliud, quam profiteri qui-

a i,

j

g frl'f (f

dem Chriftum, fed erubefcere Evangelium ?

ejus doctrinam quidem recipere, (ed praxin

vajr d

refpuere? effe Chriftianos ore, fed trans-

A p

fugas opere, ac in gratiam hominum pro-

ttnt t

dere caufam Dz ?

Qti

II. Et certe vix ullum aliud crimen ma-

u

AUAU

jorem cum mere externo, meruque extorto;

j

deorum cultu affinitatem habet ac. prefens

haec animi labes.

Prioris enim delicti enor-

M

miratem Apoítolus in eo conílituit, quod

)

]

1

l

gentes coluerzgt , &9' [evvierint potius cveatura ,

|

l exle

|

N

quam Creatori, Rom. 1. v. a5. Quid autem

iLf

minus hi faciunt; dum fupremam Majetta-

D

ittümy

tem offendunr, ne gregalem ledant? Quid

'fïf':ïmm fp

enim hoc eft aliud, quam colere ceenum

pre colo, & (ervire potius creaturae quam

b ï.m?yeï;

]

Crea-

tl

t

De ve[pettu Bumano.

139

Y j 1

o t

Creatori ? Nec obeít, quod folum extrinfe-

cus tales fe fimulent ; mente vero debitam

MTC

Licet

Superis clientelam femper deferant.

UOR a

enim is ; qui folum ficte Jovi thus adolet ,

B (u Mp

corde Chriftum adorer ; quia tamen aliquod

LUR

Ui n

huic trunco numen ineffe exterius ipfo ope-

re Tloquitur , id jam fufficit ; ut défertor au-

JXTTM

diat, & graviffimi flacgitii reus ; nam quam-

M. Totis

vis chriftiane fentiat , tamen ethnice agit.

Is Cfsue

Idem praítat , qui ob noxiam ejusmodi ve-

prre vl

Nam etriam

mmitims. N

recundiam remere delinquit.

ille non quidem affenfu interno ( alias blaf-

T0 viden, n

phemus foret hareticus ) fed tamen ipía

Mucem vitm

a&dtione externa palam oftendit , & declarat,

autores

digniorem effe füum hunc contubernalem ;

49 profer gb

cui fatisfiat , quam DruM ; minoris facien-

Drangdum.

dam effe offenfam .hominis, .quam Numi-

& fl p

nis ; majora effe bona , ob quae in gratiam

re, fed r

amici peccatur , quam illa (inr mala , quibus

Vominum p

he noxe puniunrur; & quaim illa funt prae-

mia, qua in celis fperanrur. Ut proin re-

d erimen t

fpectus humanus propter eam , quz inter-

cedit, fimilitudinem. , non minori jure: ac

tüque eu

jet &c prre

avavitia — fünulacrorum | fervitus, nuncupetur.

m delidi

Coloff, 3. v

$.

Edicite jam ; quid de hac

animarum pefíle fodius dici , quid de ejus

ytirut,

agj u

malitia execrabilius concipi mente poffit ?

Es

IIIL. Verum erramus , dum fumma hec

N

W

effe credimus.

Geminas adhuc fcenas or-

emam

[edtt

i

bis theatrum fpectandas exhibet , quz hujus

portenti impieratem coloribus genuinis vi-

colet !

j

vacius adumbrant.

Primam nobis pandit

qu

(

ille

]

146

Pars L. Caput F.

jl

ille ammeo atque. verlatili gladio armatus Cl»-&-

p

fa. üt

vu/m , qui agte paradifum voluptatis cuttos a

d

Dzo collocatus , Gen. 3. v. 24. inde primos

»it

Parentes in flebile exilium , interdiéto srer-

V

jBore

Confidere-

V

num reditu , triftes propellit.

Tict

K

mus jam pediffequas hujus. profcriptionis

,,,,,

MU

i

f

miferias , nempe apertas orci fauces ; clau-

gt

fas celi portas , terram omnium maloram

'W'Zm agendu

alluvione oppreffam ; & tam univerfali mor-

i. lngenE

talium clade attoniti ; quis illas aperuerit ,

PT

iftas clauferit , hanc opprefferit , perconre-

MAm

]

mur ? Ah ! aperuit , claufir, oppreflit re-

TOE

fpectus humanus ; dum in Adamo vetitum

^

vuns, 1ny

lutiit pomum ,

ne uxorem contriítaret.

[

I

sis eftille predo , qui genus humanum [Je-

euni. M

richuntem profugum immortalitate; juítitia ,

j |

gratiis, appetitionüm dominio privavit ; //a-

;ïzgsrd?li'b

J

j

jl

gis impofuis [einivivo veli£fo ; Luc. 10. 30. &

1(

horum loco mortem, peccarum , cupidita-

|

tum rebellionem plena eluvie in mundum

k

invexit.

Vah! monftrum execrabile !

TT

IV. Alteram feralem tragoediam nobis re-

n

prefentat Calvarie clivus

Intueamur hic

':."v.'?;x.rü

"

r

unigenitum eterni Patris Filium , probrofae

trabi tribus clavis affxum , duos inter latro-

i

[

At

nes medium , ab omnibus derelictum, toto

|

l

,

Mi

]

corpore faucium , horrendos inter cruciatus

r

& calumnias cum clamore valido exípiran-

l.

ïoï

ä

tem.

i

.1.

JE?

il

O coli ! quis , quafo, tyrannus , quae

pafta rigride bellua crudele hoc facinus pa-

T

il

travit? Ah! refpondent azgeli. pacis amave

äïïi LU

fen(e: -

lfa. 33. v. z. inimucus bomo boc fccit

R

Matth,

tny

Mi

De vefpethu bumatio.

141

;

j [ o

LU

Matth. 13. v. 28. refpectus humanus eft illa

A. ide r

fera peffima , Gen. 37. v. 33. quie per Pilarum

2 imerdiäfo h

tragicum hoc ípeétaculum edidit.

Cupido

DPEJJI[ CUHIV

placendi Hebraeis , Caefarique difplicendi ti-

lts profr.

mor, hic Servatorem flagellis difcerpfit: hic

S Of as à

homicide pofthabuit , & contumeliis affecir:

hic furibundz plebi innocentem tradidit , in

Omnitm ij

O nefas horrendum, im-

fmnverln

furcam agendum.

mane , ingens! ad cujus confpectum me-

J u n

rito fol obícuratur , petre fcinduntur,; &

r p

ipfa tremunt fundamenta térre. — Hic certe,

li, opnd

n Admo vl

fiuuquam alias , hujus peftis ftultitia ; ty-

rannis , improbitas orbi expofita patuir ; hic

Oremm Contrs

fuum illa virus ante omnium oculos palam

s Rümanun

exeruit.

Nam Pilatus hunc oblatum fibi a

tájtate; t

facerdotibus hominem criminis purum effe

i priani; l

lus 1030 0

ipfus agnovit : fciebat, quod folum per invi-

diàm . tradidiffent eumn . Matth. 27. v. 18. publi-

m, cupidi

( jn mundi

ce fatebatur , fe zullam im eo mortis caufam

invenire: Luc. i3. v. 22. quin imoetiam que-

xcriblle!

At en!

veiat. dimitteve eum. Joan. 19. v. 12.

diam no0s?

vix Judei clamavuit , dicentes : fl bunc dimittis ,

Jorpeami !

gon es amicus Cefaris; Joan. 19. v. 12. cum ec-

m , p

ce! mox in alium abiens virum, zquitatis

yos inte d

repente oblitus , fine mora adduxit JEsuM

relidun, !

dedit pro tribunali 5 Joan. 19. v. 13. di-

fovas ;

inter u

miffoque Barraba

, volems [atisfaceve populo ,

ao«l

Marc. 15. v. 15. JesuM tradidit voluntati eorun.,

[ m

ur cvucifigeretuv. Luc. 23. v. 2$*

Vix refpe-

étus humanus media e turba impium extu-

hoc f

u

lerat caput 5 vix vocem intenderat ; Prai-

J

um

mox omnis ju-

177

disque animum perculerat ;

Ítitige

m

)

142

Pars . Caput. IF.

d. f!ïl j VM

ftitie amor, incuffus ab uxore terror, con-

ceptus de M.ffia timor momento citius eva-

j [' ii

; jg d

nuit: mox omne lumen intellectus, con-

fcientiee. ftimulus, füturorum metus fübito

i 03!*

:

C'H

ll

interiit. Tanra tamque fceleífta, amens, &

i

[

[

(M [

tyrannica hjus vitii rabies eíl.

Huc ergo

jam adcfte, o delira aliorum phantaíiz man-

Mx It lu

cipia! hanc montem confcendite, ad crucis

lt (iü

ul d

pedem accedite, & hac decempeda hujus

flagitii perverfiratem mertimini.

En!

illud

ag d

ipfum fícelus, quod in Pilato execramini,

ziqd ]

hoc in veftro jam fíinu velut: afylo fovetis ;

à, u t

eidemque idolo, cui Pilatus Dri Filium,

man, Y

vos animam immolatis; & quidem hac cre-

im, g

[r:ï*;

(

——

!

dentés, reique malignitatem cognof(cenres

immolatis. Quze haec temeritas! Quid ergo

ia gc".* |

mirum? quod olim divinus Judex, cum

1. [njs

agnum exutus, leonem induerit, & torto-

t rarz'aagsl 1';;

J

res flamme ultrices fuas exerent vires, tali-

lii

ld

bus infulraturus fit, dicendo: u/i fuut dii ve-

j

Jfevi, àm. quibus babebatis fiduciam ? quorum fa-

Oi

vorem mez gratic pratuliftiss furgazt inodo;

J

5 d

g opitulentur volis; Deut. 32. v. 37. & 38.

er

eruant modo vos e manibus Omnipotenrtiz

mea, quam toües offendiítis, ne illos affli-

ARIS Uf

geretis. Quid mirum? quod tales polt mor-

TU5 GN

tem non participent fuffraeia Eccle(ie , qui-

bus Lancicius illos

privari cenfet, qui, dum

D

viverent, pluris faciebant homines, quam

AK

Dzuw. Tom. 1. Opufe, 6. cap. 4. hzc babet: pru-

N

m

mdlS

denter vem pouderando, uom vuemur ii mereri

] htw

poj? moviem [ujvagiorum. auxilia, qui

du 'vi-

Qd

vtYeut ,

i! *

i

De vefetfu. bumano,

143

A t

verent, pluris f?wie;þmlt Lomiges quam Deum,

Tonento cin.

ced n o bumais ve[bett.bus. Ex his pater, quan-

n inlelfe&us., l

ta in oculis divine Majettatis, quamque de-

TR n

teílabilis ac noxia hujus deliéti nequitia fit.

XCCJEHH) A

O JDomine! qui vite g moviis bales por.fla-

T

1e, €g deducis ad portas movtis, €9 veducis:

m phantd

Sap. 16. v. 13. coram quo zanquam momentuus

endit, adim

flateve, fic efl ovbis tevravthm, Sap. 11. v. 23.

dcempedi j

heu! quid feci? dum ex vano refpectu aut

n fl i

bonum aliquod omiíi, ne riderer; aut ma-

Bo us

lum aliquod patravi, ut laudarer; rum te

velt ho f

lefi, qui potes corpus €g auimain. perdere i2 ge-

lat ] F

benuam , Matth. 10. v. 28. ne hominem con-

t qudm hecc

triftarem, qui non eft nifi gurza voris antelu-

t copo

Cani. Sap. 11. 23. Agnofco tandem hujusnoxe

nius! Qum' D

ftultitiam, odi ryrannidem, abominor impie-

j ]ucer, aum

tatem.

Infpectante coeleíti curia univerfa,

ttt, &t

pleno rationis fenfu & voluntatis, confenfu

ent vires, t

1maginariumillud idolum: quzddzcem boinines 2

T (ii )

ex cordis ara jam nunc deturbo, conculco,

execror.

Obmutefcat potius lingua, exa-

|! quonum

re(cant citius manus; quam ut pofthac ali-

; fm'gam n

uod hunc exe-

, w gmnd

quid agant, aur loquantur ;

crabilem affectum fàapiat.

Jeinceps übi, o

(ymnipotez

Dreus! placere unus fit labor meus, tibi dif-

; ne Is

(tües p

[

l

plicere unus timor.

»

Eccdit,

$. IV.

fet qi

n

M

Refpetus bumairi antidota.

ymine &

um refpectus humanus (ut fuperius di-

1 hi

m

C

&um ) fit vitiofa cupido hominibus pla-

UTRL

cendi, eisque difplicendi humilis zmetus, pa-

li 1

lam

a

144

Pars L. Caput F.

i lT

i.'fim» m .I.u

lam eft, eum füperbie fuam genefin debere,

g n

ex qua ille timor contemptionis , & amor

ee(timationis enafcitur.

Quod biceps mon-

ao d

1 CM) don

ftrum poítmodum cauíà eft, ut plurima pa-

trentur mala, & omittantur bona ideo fo.

ag

4j vt

lum , ut vel aliorum gratiam & laude$ au.^

cupemur, vel dicteria & defpectiones evi.

« B

1

temus. Gemipum huic malo antidotum op-

, 200

pono, r. humani judicii contemptum, a. di-

gpims d

vini judicii . metum.

ilius enim impiam

BO

inanitatem ; hujus vero fummum rigorem fi

a, n eni

rite perpenderimus; illud idolum: quid di-

11 QUi

cept bomines? victrici pede calcabimus, ei-

Amiionem d

qua area fronte audaces infultabimus.

aibr) qu

I. Primum igitur quod attinet, fcilicet hu-

2 , d

mani judicii conremptum ; ut is altas in ani-

YUs ( &f

mis radices agaf, fufücierillius vanitatem acu-

Dd

i

tiori oculo infpexiffe.

Hanc autem, ut ple-

li

m d g

na luce cognofcas, folum confideres, velim,

]

quinam ergo fint illi zozrum dü, 3. Reg.

Wb QUP

j

20. v. 28. filii Titan €9 excelfi gigantes , Judith.

Wi

m d

16. v. $. quorum deliramenta vivendi uübi

M

"

w l

regula fünt? nempe homines fünt natura tibi

D

fimiles; conditióne «quales, dotibus fors

[:'3][1;

miïeite

í

Ti

]

A

inferiores ; iique erronei , inconílantes, vi-

ï;ü.su:nma i

tiofi, quorum opinionibus error, affectibus in-

"y, (

conftantia , exemplo improbitas omnes pon-

dus adimit & momentutn.

7»IE';^Q[53[[,/ (

Singula brevis

ter expendamus,

1. Imprimis illi ( fi Supe-

Wa ü

MT

ris placet) 4e genere giganteo heroes, Num.

hi

13. V. 34. quorum arore leges . violas, ani-

mam ladis, DsuM irritas, z40rjafes funt ex

Vi

€O.«

' Vij

T

JDe refpettu bumano.

145

:

[

fni

"Iotoni , d

eodem, quo tu, limo compacti iisde.;m.

; leüd li H

queis ru, miferiis fübjecti: in eundem, quem

tu, cinerem redigendi.

Sunt urbis ejus.

il Ut lr

r bont il

dem cives, domus ejusdem.incole, reli-

gionis ejusdem membra, quos ru forfiran

riim & hg

d ll

profapia, virtute, fcientia anrecellis, fupe-

rasque.

Et horum tu criíes adeo anxie for-

mio antidoie

mides, horum tu fenfis facrileeum: thug

Ltnenpun;

moX pronus adoleas? horum tu verba ve-

lls &nim j

]luti verbera tam pavide timeas,. horum; in-

um ripoe

quam , tu cenífüram adeo pertimefcas , - qui

i m

tamen tuam, quam tu de ipíis foves, 'exi-

xe cratimi,

ftumnationem flocci faciunt , & füperbo rifü

Tufülabimus

exübilant? qui tuam de ipíis fententiam

atinez lt

&eque parum, ac mufce ítridorem curant?

TTTE

quibus tu eodem, quo funpus, es loco?

i Vaniatemao

& horum de te judicium tibi fit adeo facro-

cam, u

fanttum? & quidem tibi ? cum tamen illis

nlideres, vt

tua de ipfis opinio non nifi nugz fint & ani-

i di, 3

les gerrze.

Qu mentis, quafo h:c vilitas?

[ É

Quidcunque Tu de illis fentias, dicasque,

a. viVena !

proprerea illi nec latum unguem ab arrepto

x fant n

teporis tramite deflectenr.

Sive fuo agendi

s, doiu!

modo tibi placeant, five difpliceant;.id cu-

incondne

rarum illis altima eft,

Propter te nec capil«

ror as

lum curvabunt, QCur ergo tu eos adeo füp-

jins um

plex reverearis? cur tu eorum caufa Nu-

Singyi

men offendas? cur tu propter eos definas

visili(

I

efle bonus ; cum tamen ii propter te minime

j a

omittant effe mali? Illis non plus juris in te;

quam tibi in eos comperit, cur ergo tu illorumx

o 05

m habi-

1

älorm!:; 1€;

pha.nfaiiæ mancipium fis? cum eoru

lita-

l

]

| Mi

146

Pars L. Caput F.

"

^

litatem prze tua defpicias; cur non & eorum

; 5 Homm |

judicium pre tuo contemnis? cum in aliis

j

a.

rebus te eisdem preferas; cur non & in hac?

"

cum te illis cenfeas meliorem, cur non &

:g

d Wt

prudentiorem ? Age ergo , & humiles hos

g !

abjice refpectus; hic enim füperbias, licet.

Par pari repende: contemptui conremptum

i nl

« qu

repone: ridentes te, etiam tu , fed fan&tius

ride.

uod enim illi funt, etiam tu es, e-

idun d

g

quali forte beatus.

2. Idque eo magis te fa-

cere convenit; cum non folum ejusdem re-

a du |

ane qbun

cum fortune omiges, íed erronei infuper

, qiit:

opinationibus obnoxii hominesfint. Nam

3fn eulen

hocipío, quod ii, pietati deditos, oblo-

!

!

li

l

i d

!

quiis vexent; liberioris vero genii troffulos

pro femi-deis habeant? hoc ipfo quod fer-

vjdinr

ieladhu j

vidos fugiant, tepidos ament, virtutem hor-

reant, vitio blandiantur , probanda culpent;

Q6 R,

p

& culpanda probent, manifeftum eft, eos

illorum ex numero effe, qui, facra teftante

'au

Vi

j

Papina; non [apiunt ea, que Dzi funt s. [ed que

I

bominum, Marc. 8. v. 33. 69 que cavuis funt,

d

VRO f

Rom. $. v. $. diceutes bogum malum , €g ma-

Rüttqm

Jjum bomum; ponentes tenebvas lucem , €g lucem

J

l

QU

tenebvas: poneutes amavum im dulce , & dulce

i, W

4d amavum.

lfa. $. v. 20.

uorum proin

RUR

Japientia flultitia efl apud. DruM, 1. Cor. 3. v.

üdlïmw fä*(

19. & merus error.

Nam cum contraria

H

Chrifto fenía foveant; sterna vero Sapien-

Nüigy

tia falli nequeat; ergo eos in fuis ideis er-

WHE T

rare, evidens eft.

Et horum erroneam tu

Pt

1

argutationem cacug adores? tu; inquam,

1u W

li t

qui

Hj

De vefpettu bumauo,

142

j n dj

1

qui etiam in rebus fidei fübin dubius he-

its? eimi

res.

Horum dicteria Delphice Tripodis

BU ton d

;tibi oracula:

horum erratice delirationes

dem, r

vite tibi regula fint? Obfecro, que Circe

, & lunis

te fafcinavit; ut omnem tibi rationem adeo

in fiperis i

fede incantari finas? Quis enim prudens

TR contog

literas nepligit; quia ha ab indoctis vili-

amm, d f

penduntur? quis fame fe conficit; quia fu-

o m

riofi cibum effe venenatum vociferantur ?

lr eo gt

quis argentum abjicir; quia ab imperitis ftan-

m s

num dicitur? Et tu fcientiam Sanctorum,

[ amma

animz cibum, virtutis curam temere fper-

aminesdnt. À

nas; quia ifta a deliris homuncionibus ftulto

ji dedits, d

rifu exfibilantur? qua hec prudentia! 3.

19 nl t

Quid? quod erronei hi cenfores in fuis quo-

( )pfb quod [:

que judiciis mire zgcoz/Jautes (int.. Namquem

n Virtutm

y hodie laudibus füper athera tollunt, inge.

banda u

ftis cras vituperiis, infra tartara deprimunts

quod hodie approbant, cras denuo impro-

felum &l €

i, ia tll

bant: qui hodie ab ipfis heros ,. cras audiet

fungus.

In ipí(orum mente non ratio, fed

)u juts i

a t

dominans affectio pro tribunali feder, quae

pro varia temporum viciffitudine, aéris mue

miun, £

tatione, humorum agitatione, bilis commo-

TU

tione abfolvit, vel damnat: eligit, vel re-

j dilt; &^

ao ! -

probat: laudat, vel vituperar, non quod

zquitas dictat, fed quod impetus fuadet.

Y !

u

Et hi errone$ omni momento mutabiles:

hi ignes fatui quovis flatu mobiless he ani-

otna

v

matee lung vivique Apriles vivendi forma

gIn fulsl

vieque ad ccelum tibi duces fint ? Horum

xm «

ceníoria virgula tibi altera Moytis virga fit

e»

8

18

K

-

qua

(

xj

M

148

Pars I.. Caput. F.

«

que minaci cufpide omitrenda tibi agen-

f).']h

4

daque defigner ? vah! pudeatte tui , &, (i

vel unica judicii fcintilla tibi fuperftes plifcir,

u ima

faniora decerne.

i Ve[llm (

4. Accedit, quod incon-

ítantes hi Vertumni infuper oiziofi fint 5. va-

gun d

riisquz nevis contaminati ita vivant ; ut jure

danm &

vilipendi ab aliis, contemnique mereantur.

y; at

h

Et de hac illorum vitiofitate tibi conítat ;

m zl

nifi enim tales eos efle tu ipfeexiftimares, nec

emdfedu!

per vitium te illis placirurum fperares, nec

Àre Qino V

ob virtutem difpliciturum timeres. Utrum-

&glm o

que ergo cum fperes , & timeas, patet, il-

fs nl

los etiam a te imperfectis annumerari, &

n lnl

robitatis parum ítudiofos cenferi.

E ifti

jtm; Md

jam tibi fint norma recti ? horum judicium

v (l

tuum fit Deuteronomium? horum vita mo-

AU RUT

rum tibi fpeculum fit?

Que hesc amen-

2 d

tia! fcire eos homines effe tibi aequales, er-

15 t

roribus obnoxios, inconftantie devotos, de-

s (b) m

feétibus plenos; id; inquam, fcire, imo & fate-

1 duis

ri; nec tamen eorum deliramenta contemne-

us Wi

re; quin eaetiam pertimefcere, revereri, ac fü-

,..L

um

t

fpicere ; id enimvero improbafatuitas & fatua

A. n

i,j

IT

improbitas eíl, luftrico carcere & flammanti-

hJ

prus n

bus catenis digna. Atdices: agnofco quidem

A

?

It

rei indignitatem, ingemifco ipíus ego miferze

x'n

Ulte

forti mee ; quin &irafcor durz ferviruti. Sed

n

i

ferendum eít; quod vitari nequit: ex hoc

j*o

hs

f

l

morbo non folus decumbo: ferviendum tem-

f

]

li

pori: connivendum praxi: exfpectandum,

donec íanétiora redeant fecula.

Aliorum

| u p

écteriis

| jm) DI

enim genio ni me conformavero,; di

car-

[ Mi

v

u^

149

De wjþe&ft bumaro..

indt i

]

:

Ül

carpent, cachinnis explodent, farcafmis o-

!

Atle tj

B fiperi

bruent? eroque meta, in quam aculeata

verborum jacula omni ex parte convola-

Mb quis

bunt.

Verum 0 bone! fecus fi feceris, fi

Ptf n

hominum tibi eequalium, erroneorum, in-

D vv

conftantium ac vitioforum ineptas opina-

Tüue meng.

tiones defpexeris, pii te encomiis efferent,

Ite tj i

fumme aeítimabunt Coalites , Chriftus ipfe

iettlmas

paterno affectu te complectetur, & coram

W fs

Patre divino totaque coelefti curia fuum te

münetes. Ur

e(le palam profitebitur ? memor fcilicet fui

Linasy pit

ilius promiffi: ommis, qui confitelitur me co-

l 40n0mttd

vam bominibus , confitebor C9 e:o eum coram Pa-

s B

fve mco; Matth, 10. v. 32. apud quem nec

? horm jdi

mundi flilus, nec temporum iniquitas, nec

! horum vt

reorum numerus te excufàbit.

Hic ergo

t lac a

jam delibera, & cuinam parti odiofus effe

jo aquale t

eligas, determina; nempe an piis, Coeliti-

fig devos/

bus, Chriíto? num vero infülfis quibus-

(ireimodt

dam, lunaticis & probitate carentibus foci-

jenta conte

is? quitamen ipfi olim füum hoc judicium

damnabunt, teque, quod fecutus id fueris,

st

b aisl

culpabunt. Anrequam tamen quidquam de-

are ( lu

cernas, prius ferio perpende, an non fer-

reis digna clathris mania fit, velle difplicere

agl

n

bonis, ne difpliceas malis ? malle offendere

cuftodem Angelum ipfumque DeuM, quam

g

| neqii: *

pauculos quosdam effrontes , tepidos ac pe-

tulantes focios? licet prevideas, te nec his

o

omnibus fatisfacturum. Bene, inquam, prius

j CX[W&F:

j

confidera, az nom cordatis bominibus (verba

fec

b

fünt Gregorii Nazia

nzeni Oratione 2.) pluris

at

P

ü

K 3

Jacien-

p

150

Parr 1. Caput V

"

d

[j

1 gu

faciendum , magisgye curandum i juditz'um- Na.

Wil

gl

qninis ,

uam ommmum aliorum in unum coatfo-

D

giqu

vun? Et quidgi? (pergit idem Sanctus) z

j

ergo judicium ceci de coloribus preferes judicio

if

oboam, sudicia

q ii

oculati? m evgo, velut altev

jucenum praferes judicio fenum ? - Et cum Dsus

s Mf li

D Eï (c aof

€7 bomines intev [e e.

enduntuv , an evzo judi-

,

ces, qumn Dzi?. homi-

, Qs

cia bomimim potiora

g u i

num, inquam, & quidem ralium, quos ut

omnes tibi & conílanter faventes habeas,

m at

g fenion

nunquam obtinebis.

s. Id enim qui inten-

lhb

dit, qui omnibus & femper placere cupit,

em ddre!

is hircocervos venatur, vulpanferes aucu-

t gt

patur , f/ulto labove confimitur.| Exod. 18. v. 18.

uidcunque agas, o vane! quacunque gra-

ET puri

Ra d

diáris via, in quamcunque te flectas partem,

cenforiam mortalium ferulam nunquam &

ET

EU

nufpiam effugies

Nam (quod pii Afcetae

de imir. Chrifti 1. 3. c. 36. n. 1. effatum eft)

a m

oumibus placere nom eft. poffibile. — Et licet Pau-

MRU 9

jus omnibus omuia factus efl ; tamen ne ab alits

Cs

aliquando judicaretur , vel nou defpiceretur , co-

alzt (

1

jilere nom potuit.

RI Q

Ne quidem illis gregali-

'bustuis omnibus &femper probaberis. Cum

st

s

* (

V

enim illi ob difcordantes, quas nutriunt, af

fe&tiones regnum inter fe divifum fint, di-

)

Ls

verfa fentiant, &.mutuo contraria velint;

MA fubeunäl

quidquid facias, apud eorum aliquem de-

nupd

:1 Hbo

linquas, oportet; unique velificando, hoc

"r

fo alterutrum contriftes ,

neceffum efít.

RTT

ïä

umque infuper ii utpote pravis motioni-

r

e etiam

bus obnoxii , fe invicem plerumqu

A Q,ud !

aver-

us

D ve[pefu bumatio.

IS&

t P d

avérfentur ; ut uni injucundus accidas, fatis

9 1 d j

erit, arrififfe te alteri.

Quin etiam illos ip-

T lemfty

fos, apud quos hodie cum reliquorum of-

i

ä

] emjn

fenía gratiam iniifti, cras tibi pariter ob vem

v J

nauci offenfos fenties.

Imo ut nemini pla-

h? D]

ceas;, fufficiet hic tuus aliis difplicendi me-

ltr, a

tus.

Et fic non folum apud Coelicolas &

T

probos, quos tamen ob tepidos fpernis: fed

m diom,

etiam apud tui furfuris fodales, quorum

r fs D

amore confcientiam maculas, juíta T'alionis

x m quit

cena offenfionem incurres, Hec ergo cum

Tpt pl d

ita fe habeant, te ipfum modo judicem volo,

, pf

an non deliree mentis indicium fit, füi ipfius

d. Ed 1f v

tortorem agere, demonis martyrem ac ftul-

! qringie

te aliorum phantafiee mancipium effe: quin

imo propriam animam, pios omnes, ipfám-

te d p

lm nonqaem

que adeo aterni Numinis Majeíftatem audaci

protervia leedere, irritare, laceffere; ut ef-

il pi At

, 1, um*

fugias judicia mundi, quz ramen hactenus

-

nemo unus nec ipíe Chriftus declinare po-

j Bl

hm m *

tuit? ipfus, inquam, tu judica, an non in-

gens hac dementia fit? Cum ergo cribro

; df

aquam haurias, quicunque criticos aliorum

m lr

dentes te eváfürum fperas; folum (fupereft,

robiti V

ut generofe contemnas, quod, ut devites,

adipifci non vales. Ipía hec infelix, aliorum

divifum h

j

cenfuras fubeundi, neceffitas te illas animo

onudt

fancte fuperbo defpicere doceart.

6. Et tan-

ym d

qUC!B

ia

dem quid mali tibi inferre, vel quid boni

v

afferre, ha aliorum de te opinationes pof-

TOU

ece jj L

fünt ? ee nec meliorem te, nec deteriorem

u

ais

reddent. Quid confert Soli; eundem ab In-

j

is

plerufW"

aWF

4

IT

152

Pars. 1. Qzþut V.

st

dis coli ut DeuM ? & quid nocet Luna,

Cl

a5X

eandem a canibus allatrari? Quid decedit

,*3

30

n

auro, fi a coco credatur plumbum? aur

i

quid pretii accedit vitro,

íi ab. imperito

cenfeatur gemma? Pone , agaíonem pu-

zi g

PT

tari repem; num is regium propterea con-

NT

Ícendet thronum? Finge, Crafum judicari

Codrum, aut vice verías num ille propte-

Í I:M ;'( |4

sst t

rea egentior, hic ditior erit? Improbus fi

es, talis manebis ; licet homines te fanctum

s5, tl

srit, N

jurent.

Probum autem fi te conícientia cla-

s k

met, ralis eris; licet aemulus livor te impro-

bum jactet. Quod es, boc es (ait Thomas a

ghi motot

f m u

Kempis de imit. Chri. l. 2. c, 6 n. 3. & l. 3. c.

28.n.2.) mec major dici vales, quam Dko teffe

sleny. Qu

