Nam licet certum fit; quod

aperüt, dlats

fubinde poffit dari vera neceffitudo fopori

jt lo morastt

ultra confüetum tempus indulgendi; tamen

um il

certum pariter eít, quod ab amore proprio

, l goliat

fepiffime depingatur ut neceffitas , quod

NT i

reipfa non e

nifi cupiditas: quod nobis

.eim 1

perfüadeamus effe invaletudinem corporis;

i, 0

TE

quod tamen non eft nifi torpedo imentis:

?

us d

quodque videtur effe fpirituum defectus ,

um i

"T

folum fit teporis effectus; ita ut etiam his

dici poffit: febvis tua . pigritia ef? , morbus

T

tuus blandiens fenfibus mollitia eft, Ne igi-

nexis lt

tur in re tanti momenti, a qua multum de-

fjindai

odl

pendet noítrer in virtute profectus, a fub-

j

dole carnis appetitione fallaci pretextu ne-

, D

v

;

rationes

,Mmum U

'Quiter decipiamur;, allatas fupra.

pon-

d

172

Pars T. Capitt VT.

cuhichO

pondere Sané&tuarii obiter librabimus. . In-

R:in

'f.? !

o

primis enim prarenfà zegrotario illa fzpiffi-

me non nifi imaginaria, folum. in phanrafia

ia P

exi(lens imbecillitas eít;

yg p i

2:5Se&pes - liceh

vera [ir, notabilis tamen non eft, (ed folum-

ID

modo levis, proin nepligenda potius; quam

TL

euranda.

3

Subinde tantum tentatio. dce-

g islm d

imnonis eft, humores: vehementius commo-

s u

ventis , febricitantes commotiunculas imitan-

j clotg

tes; uti expertos novimus $. S. Pachomium;

ag lt

"Therefiam, & alios quamplurimos. Haec au-

«jb fodor

1em &gritudo non pellitur dormiendo, fed ge-

v

nero(e furgendo, & torpidam carnem acri fla-

shidom du

gello; infliétis aliquot ictibus; excitando.

g f

Sed demus non fuca;a nos, fed vera laborare

v fidedum n

fanguinis intemperie ; quid autem remedii

st h qur

afferet inquiera illa & anxia. quadrantis horae

xh trdis, di

aut mediz fpatio produéta in grabato mo-

jj

Ms :' |/

ra? aut (i depelli hec incommoditas b;evi

l

l

T

u 4

adeo cunétatione poteft, cerre notabilis non

.gwlbl,

qi

fuit.

At repones : atqui nondum eft fuga-

T RRE Q

ta, quà incommodor, molettia; indigerem

r t r

adhuc vel maxime lonyiori quiere. Verum

Todbnt n

ain, fi necdum difpulfa capitis gravedine

m w

tainen quadrante aut media ferius e ftrato

te. proripis ex refpectu hominum; curidem

FOFt omy.

Mcq

facere non poflis quadrante aut media cirius

Mrar. N

ex amore Dzi? Mirum certe, majorem vim

curandi ejusmodi morbos ineffe refpectui

faïm&s qu&oïa

t i

humano , quam amori divino.

Sed oppo-

nes: mane expergefactus (udore rorus dif-

m

fluo.

Sudore.autem madidum mox fur-

MP

í

L

4

gere;-

'i"ü[wris

J

be Jocordia in füvgendo.

173

o lrl

gere, in'cubiculo prafertim fripido hu-

Vrouto ij s

midoque , officit (anirati.

At contra eíft;

A m j s

vel hic fudor, protracta in leéto mora; de-

rj 2,833 jl

t el uf

nuo per poros intra cutem fe recipere per-

mitrirur; vel , ut continuer , procurarur ?

d p

hm t

Prius obe!t valerudini; proin id. ne fiat;,

potius is ftatim . abftergendus erit.

Pofte-

ements t

ommotrcd

rius aurem fuürpgendi non tollit difficultatem ;

adeoque nec longiori inrervallo decumbendi

as hn

inducit neceffiratem. INam eriam hic denuo

panplnmes B

prolectus fudor aliquando rergendus erit;

Dordormien

quia aliquando cervicali valedicendum erit;

Yrolmmenwc

cubiculum autem media quinta ex. gr. erit

j idbus; etcs

zque frigidum ac hora quarta,

Quod er-

ao d vea lh

go faciendum media quinra; cur fieri ne-

uid utem ren

queat hora quarta? fudor, qui deterpgetur

t dl

paulo tardius, cur abítergi nequeat paulo

du gb

citius ? Dices: hec ipía in füdando mora

conducir. fanitati.

At nOcet virtuti.

summolius b

Ergo-

cenenotall

me Religiofo , qui vi regule in omnibus

i noum d 1

qu&rere tenetur continuam fuüi afHiictario-

voleltits 'mdlgï»'

nem, potior fit cura carnis quam animee ?

l

,

)

iori u

Modo jactanü hiatu cunétis Europae commo-

"

l

dis rerga vertere , Indicisque miferiis nos

fa cap'uis'

yedia fent

frii

mancipare opramus ; & paulo poft vel pul-

J/

vinum deíerere metu umbratilis eegrimo-

hommum, M

4ye a

nie pigramur. Nos hodie Dso ad fubeun-

w

dos labores Apoftolicos prodigo vitee affectu

y certos

"

li.

plenis buccis offerimus; & altero mox die

j df

"

timore levis moleítie nos ftrapulis immer-

j Givn

gimus.

Vah ! plumeos athletas! & orco

Qus

(iuc P

]

( Superis iplacer ) formidandos gigan-

j ldüm

*

teg

pan

174

Pars L. Caput PT.

.tes; utpote quos demon fola culcitra, in-

"

;gn!ïdjüfæ IQTPE(

jectis folummodo plumis flernit, ítrato-

eque affixos quaíi catenatos renet. Ex his

"T

ubl

patet, quam porens ratio protrahendi fo-

poris plerumque apud nos corporis infir-

ATUL

« hi sl

mitas fi... Ejusdemque furfuris e(t illud ef-

fugium, quo alii obrendunt , fe ad meditan-

gini

'

'dum & ftudendum inhabiles fore, nifi diutius

& n t

» dormirando, cerebri vapores di(lipent. INem-

jl

i virumq

pe non eít forma , quam protheus fui amor

non induat, non dolus, quem fubdolus hic

s o

Sinon non excogitet ; ut mifere deceptis,

g i, q

etiam füb larva pietatis imponat.

O bone!

fiuen, &

fürgendi alacritas has nebulas omnium opti-

prgm, du

me folvit, & fugat; prolixior fomnus eas

m iiv

Dein fi tamen fler-

;potius auget; & denfàt.

wf

tendum eít; mea pace (alva oratione , apto

ib Pm'mL" [

bonis avibus felle infidens dor-

tempore ;

s

mias.

At melius id fieri in toro ais; equi-

v dl

dem id ibi conmnodius fieri conceffero; | coa-

P OETI

"

venieütiij, nego, & pernego. NNam diem

"rldt o

WU

a

aufpicari a peccato veniali cum neglectu

fm w]

excitantis gratie, cum contemptu remor-

IT

,dentis conícientiz, cum defpectu Chrifti

Atdtt D

"Euchari(tici ad fui adorationem invitantis ;

"n i

idque agere Religiofum ; qui a Regula ad

W n e

primum aeris campani fomnum eo, quo vo«

catur , fe conferre jnbetur ; imo & facerdo-

Pütryug

TP

1

fem , qui illo adhuc die celeftem victimam

litaturus , ipíos etiam angelos cordis mun-

Wïiï.'rgm ]

IT

ditia füperare deberer; hos primitias diei

amori proprio , commoditati, diabolo cone

kïzaxer. Wlpi&

fecra-

fü U i

j CW n

D focordia 11 fimgendo;

V MO

ITM

V5 rj

fecrare ; hos tor gradus pratie & plorie

fomniculofa torpedini immolare: hos. vilia

QH r j

grabati mancipia deemonisque ludibrium

Em

eíle; & ftertere in lecto eo ipfo tempore,

PUL fs o

Wi r d

quo DsuM aítra marutina jam laudant: quo

ejus focii. Sanctiffimum jam adorant: quo

Yi f

mundani quoque homines vel in templis (a-

Thdren

crificio jam interfünt, vel in fuis ofhcinis

ts

labori infiftunt ; hoc certe tam vitiofa, vilis,

Qu probesüc

& noxia virumque religiofurn', eumque fa-

ls; atv

cerdotem adeo. dedecens res eft, ut verba

1 Vrf d

1ne deficiant, quibus hujus vitii malitiam ,

trinpoa. (

feditarem , & damna dignis coloribus de-

Db omnmt

pingam; & que jure meretur , ut Dominus,

griiar m

immiffa tali Endymioni infirmirate, «ivere

; Daoliumenl

Jum . flratum ejus in. le&um .doloris vertat. Pal

Áila ondon , Q

40. V. 4.

Proin fi tua tibi fanitas, perfectio,

(le nldens d

falus cordi eft, Pora furgeudi ue te trices ; Eecli.

TTTE

32. v. 15. fed ftatim , alacriter, religiofe cul-

; coneferos i

citram abjice, ac infüper habito omni pra-

fertim valetudinis obtentu, cum Juvene in-

w N0f

g cum (f

nocentiffimo Joanne Berckmanno e Societate

Jisu etiam tu. fequens propofitum concipe:

quempu f

m de Pef- J

Q lucisconditor Dzus! difrumpar. potius, quam

vel minimam ordimationem aut vegulam etiam

muionem 1

u 2M

illam, qua mane e lectulo mox exilire ju-

ber, voluntarie transgrediar. Potius amittamom-

m hf

' lmo& «9

nem fanitatem, quam ob illam ullam vegulam, vel

"

hanc prarergvediar. 1ta Hermannus Hugo in vita

je lt

Sic mane fomnum

Berckmanni p. 4. fol. 255.

npeos (

conítanter abrupiffe, multam füb vite oc-

p[][[*]lw |

I[;h

diid

«afum animo quietem afferet. lgitur zoz

mo(mlul

n

doramia-

) [aror

176

Pavs LCaput FT.

dormiamus ficut €g ceteri, fed vigilemus ; 1. Thef-

fal. s. v. 6. nam zifericordia D eff quafi nules

d

, at

anatutina, g (].zm/z' ros mane pertranfiens , Ofee

g m

.6. v. 4. que qui fomniculofe neglexerit, Zali-

g u

zabit in ficcitate ; Jerem. 1 7. v. 6. 0 [curabunt eum

g d

zenebve , &g involvetur amavitudine. Job. 3. v.

"fï.dllïv lnaï l

$. Proin cum mauge vocetm excitantis campani

st p

eris audieritis ,. nolite obdurave covda veflras

janom, dU

Pfal. 94. v. 8. fid expergifcimini. Ecce enim Do-

s ipipi p

adi ib

aninus egvedietuv. de locoy t vifitct. Ma, 26. v.

19. & 2 1. Beati autem [unt. fevoi illi, quot, cum

grirmm t

veiio mutimi

venevit , invenevit vigilautes, . Luc. 12. v. 37.

orationi vacantes.

"nen dico volis, ibid, di-

il od

fponeut. a[ceufiones in. covde fuo, ut eant de viv-

p &

zute in virtutem ; douec oideagt DguM deorum in

vt n Q

5Sion. Pfa!. i3. v. 6.

yun; t d

S. IV.

-

m at

^

sidis d.

Jaduftrie banc in fuvgendo ignaviam pellendi,

vtl

J

j

—

l

Ut

conceprum animi propofirum, omnes

a t

in furgendo moras precipirandi, eo cer«

ï

ETOIT

tius.ac majori cum. facilitate mentisque

li ib h

promptitudine executioni mandemus; quas-

R od

dam hunc in. finem induftrias hic apponen-

rl

das cenfui, qu& obfervande erunt 1. pridie

FR r

ante fomnum, 2. ipfa furgendi hora, 3. cafu,

Nl

quo pigritie viéti ceflerimus.

M

I. Prima induftria pridie, antequam lecto

nos committamus in ufum deducenda, fug-

R. J

Vs d

geritur a S. P. Ignatio ; in fuo lib. Exercit.

ris ho-

n "it

qonü[titq,txe in eo,. ut certam tempo

ram

:' RTM

I T/

: De focordia in furgenda.

177

nni,'äuigilelnm;;,ïz

rä'm -äetärmïnemus, qua altero die plumis

LT "

valedicere conítituarmus.

Hoc autem animi

V bt

decrerum cumprimis firmutm , eífficax ac fa-

dj D)

crofanéturm fit oportet; cui contravenire ne-

tsb tf

fas omnino fit. Hic proderit fapaci oculo

L77308

providiffe illas difficultates, amoris propríi

m &xctadis

rechnas, pratextus ac remords, quibus fub

d m eru

galli cantum , dum e ítraro profiliendum ef-

i, Dans

fet,' concepia pridie voluntas impugnari,

0 1 od s

convelli, ac labefactari confuevir.

Multum-

Vif

Que in rem conferet, mentem contra eas

V, luv

previo munimine obarmaffe , dicendo v. g.

Á d i

o Domine! craítina luce hac N. hora, quamt

ab u u

primum àc ea fuerit audita, fine ulla tergi-

a D m

veríatione me quantocyus e ftragulis pro-

ripiam ; idque etiàm agere fixurm efít, licet

à

caput

ravedinofa torpedine langueat, áut

!

flomachus inedia, fa(tidio, repletione do-

j

Firmando

leat, aut corpus fudore madear.

j iprim pl

huic propofiro, plurimuum roboris ,addet

ropoltum, &

temporarium & levi füb noxa obligans vo«

reopiandt

tum , quo qgis fe obftringat, bidul, tridui

ficlitue m

vel o&idui fpatio fomnum ultra prefixum

Incredibile. dictu

yn mandemis!

tempus non producere.

eft, quantopere fidelis hic conatus Numinis

jofras ic

vndi n

liberaliatem provocet, eamque amica vi

quafi compellar, ut nobis, cum fomniculo-

(rgedi n

l

ío-hoc deemone luctantibus, viétrici auxilio

feimus.

fuüccurrat.

Juverit infüper fanctos Coelites

Tidie» anæqu k

in rei tefítes advocare ,

tanquam fururos

)u

j

olim noftros in extremo judicio accufatores;

i, ?

iM

fi datam Dszo fidem fefellerimus; unumque

TL

M

ex

| ) foN

478

- Pars 1. Caput 1.

m g

e.x ipfis in fingularem Patronum eligere, fuüb

cujus aufpiciis & in cujus honoreirn in fur-

Ngüue (anila

Infig-

u Ht

gendo defidiam vincere ftaruamus.

nem huic induftriz vim ineffe, experientia

y r

docebit.

Ita animo obfirmatus, Morpheo

jp d

utrumque oculum ambasque aures indulpe.

s Nl

II. Alteram induítriam ipfo diei diluculo,

gngun d

adhibendam, inlinuat Ecclefiafticus , dicens :

saptq p

bora fuvgeudi ue te tvices. Eccli. 32. v. 13.. Si

veilisitg

enim tecum ipfo difputare, fi cum amore

x (

roprio altercari, fi fuggeítas a dormiendi li-

j d

b

idine rationes difcutere vel tantillum. oc-

a r Vi

Palmam

ceperis; actum eít de victoria.

DNADLE

focordia indubie referer.

Victus, vinétus-

um du

que culcitrofze inertie certo in pradam cee

girebt TU

des. Verbo: infelix Samíon eris, quem fal-

r

lax hec Dalila feede prodirum, & ceelefti

xbtelreef

lumine orbum fítygiis hoftibus tradet illu-

D

TU CUT

!

dendum.

Ulyfles ni fueris, qui ambas au-

at t

res fancliori cera obturet, hujus fyrenes

UT

blanditiis incantatus, procul dubio inter ip-

^t ht i

fas plumas con(ftantie naufragium — facies.

Igitur audito eris campani (ono aut excita-

AU

«

st it

toris voce , íftartim fine mora , excuffa omni

J

pigritia, generofo faltu e lecto te proripes

a

M (Opüfem [

!

"

idque age eadem omnino velocitate , qua

ff Àty

ïnd; profilires, fi maculofus ferpens aut vene-

i TRTRL OR

^ d

natus fcorpio in eundem irrepfitfet; aut fi

QU

voraxflamma fubito incendio ftragulum cor-

f*äe! a

fors :

ripuiffet.

Nam, crede mihi; hec quoque

. g

in furgendo defidia, & ftertendi cupiditas

Mi

1pfa /7

blande quidem ingwïedz'zur,. fed etiam

fliovi]-

*

T

De focodia in furvgendo.

179

r d

A r

üovzyïmo mordet ut coluber. Pzov. 3. v. 53.Haee

N mys

i

quoque fcintilla eft; qua cyprios ignes, fi

Wtf p

non creat, falrem nutrit, & fover.

Cavé

ergo, ne & hazc tibi verratur z2 colubrum,

l M

Diqe at

Exod.7. v. 9. & mifere adurat innocentiz fto-

i f d

lam. Nam hac in mora periculum & qui-

Lsbl d

dem magnurm eft.

Ur autem eo alacrius

promptiusque pulvinum abjicias, mane ex-

1. lo fj

um La g

pergefaétus, finge ab Angelo Cuftode e fom-

no te excitari, ac eriàm tibi, ut olim Petro;

Moreasdumit

pere v totn.

ab eodem dici: furge veloctter: A& 12. v. 7.

tibi ultima vitze illuxit dies: hodie emorieris

d d. D

$u; Cj uon Viv€i: 4. Reg. 20. v. 1. TO desque

, Vidus, vt

Vationem villicatiomis tue. Luc. 16. v. 1

*

Re-

r j prada.

verentia Tutori Genio debita, vicing mor-

umón n Qu

)

tis judiciique memoria potens utique fünt

yadtum, du

j

hac in re (trenue fe vincendi, incitamentum ;

hofibus d

r

&cipue cum mera hec figmenta non fint.

as qui mb

N

am séthéreus tui lateris comes reipfà nori

« hus 1*

raro te excitat, & ad pellendam hanc torpes

dinem folerter animat.

xl dub'.xo iM

Quid enim aliud

naframum 4

funt illi remordentis confcientiz aculei,, illas

gj o at

iluftrationes & impulfus, quibus ad excu:

a, i

"

tiendum foporet acriter impelleris, quam

e ledo 9

ona fuaforis Angeli monita, piique hor-

lmo VelOC'l[l[?n l

tatus? Preterea prefens hewc dies tibi ulti-

fus p

mà vite absque miraculo facillime pof-

k il

jf

4

fet effe ; & fors etiam erit.. Quam multi

E

z3

n j

?

j

jam íàni vegetesque rmatutino tempore e

!

/

Ítrato furrexerunt, canam fenectutem fom«

( mll jæ"

—

N

fenci

':

l

niantes , quibus tamen diei crepufculum

m fuit! Quod aurerm

ütuïJfJWä

æteyniza,ti-s diluculu

M a

ins

iBo

- Pavs Z, Caput VT. -

r

l

innumeris contigit, evenire etiam tibi pof-

db

fe, num inficias ibis? Dein fi etiam fuper-

|

J

y

if

1 JW

ftitem effe detur, lucis primordia Dzo con-

geits?

Pudebit au-

fecraffe certe &on poenitebit.

g at

tem, & dolebit vel maxime , fi conícien-

UL

te

tia tibi moribundo exprobrare queat;

irdconmo

prima ultima diei momenta peccato veniali

um lls

confpurcaffe, amori proprio facraíle, tur-

vuuine

pique focordiz litafle.

Pigebit, fi quarenti

um d

olim divino [udicis si eras, cum me lauda-

a pl

vent [umul afiva matutina, eg juþz'l/zrent OIes

f QIme, Q

fiüü Dz? Job. 58. v. 4. & 7. reponere coga-

m afipt

ris: inledlo, plumis immeríus , turpiter

fs um

ftertebam. Igitur nunc age, quod tunc feciffe

dm :

gaudebis, omitifle autem, ferio quidem, fed

íefo nimium deflebis.

um t

sttj; £

[I. Tertia denique indu(lria illum con-

Y dier m

cernit cafum , quo quis pigritia& victus cef-

ferit, ac in fpontanea contiftit muléta, quam

' fih [

J

(

l1

propterea exolvendam quis fibimet ipfíi im-

OXT f

ponit, proprius judex & ultor. Vindex

.Hl] D

hic in feipfum rigor tria precipue affert

Ll

«smim

m

emolumenta. Inprimis in fervando hoc ani-

H

mi decreto pofthac nos caurtiores. reddit.

t Gj

:

Dein offenfum Numen citius placat.

Deni-

ULLT

ue ampliorem meretur pratiam, inpofte-

N D I;CUm

rum promi(fis (landi. In fimilium cafítigatio-

'g'»faver'm, dl

num exempla, Sané&torum hiftorias evol-

vendo, paílim incurres; éasque varias pro

N

re nata ac fini, qui intenditur, aptiores per-

if,m.de Wïiikm

fpicax fervor facile inveniet , fuggeretque.

.;.i*l N Pmlm a

jl

UM

indaga proip, an non etiam tu Zórg furgen.l

f€

l *f f

a

UE

D

I8I

De focordia in fuvgendo.

t timi

j!

?t fYICe$ ?. Eccli. 32. v. 15. & ficut offium verti-

Xl m

fuy in cavdine [uo, ita etiam tu. piger 2n le&ulo

"s

n

ia D.

Zuo te volutes ? Prov. 26. v. 14. num non etiarrt

(

d

MUf

)

o

:

tu in tui perniciem ingeniofus íis 47 exctt-

Yi

audas excufationes im peccatis; Píal 140. v. 4.

n quu,

id eft; ad confingenda varia, quibustuam hanc

ia DO V

moro lrl t

inertiam pallies, effugia? Decerne, an, &

qua ratione fuppeditatas hactenus induftrias

]

Ht u

T IT

in ufum deducere ftatuas ? fi unquam alias,

nunc profecto magnanimum te cupio.

Se-

ày ( n

cus time, ne ultor Drus tuam hanc focor-

&r. r

diam caftigaturus, immiffo tibi morbo, diu-

inmedis, N

Et tan-

tius quam optes, te culcitra affipat.

g g

dem 4uousque dormies piger?. En! niff confur-

) b quám;

gas e[omno tuo, veniet tibi quafi cur[or egeftas

mentis; & mendicrtas fpiritus quafr vir arma-

duf um o

Üu.

Si vero impiger fueris in furgendo, ve-

ii vidus c

t tibi ut fons meffs virtutum, €8 egeflas ani-

jicmióa, Qu

"ue longe fugiet a te. Prov. 6.v. 9

Item 2 6.

g n pl

v. 33. Sique cor tuum tradideris ad vigilandum

; i. W

diluculo ad Domiuum, €g . in con[pe&tu JAltiffimi

| ao d

aperueris oy tuum in ovatioue; ipfe [piritu 1ntel-

ferndoliti

ügentie veplebit te, 9 diviget confilium tuum.

iudores. f*

Eccli. 39. v, 6. & feq.

Nam , qui mane vigi-

laverint ad :e , iuvenient me , dicit Dominus

ios pl ?

gratim ]F'?"

Prov. 8. v. 17. Contra vero, fi ftragulis exire

tardaveris, coleíte manna aique parum ac

ii

dul

m Diüte

j

ili fegnes Ifraélitee reperiés, & cum illa Su-

lamitide codleftem Sponsum jam declinaffe

h

ag*

?

t

dolebis. Proin furge, qui dormis ; fecus, hora

t

medirationis zoz il/uminabit t Chriftus. Eph.

'enlety

f

I)

$. v. 14.. Quoniam oportet preveuive folem ad

u O

beut-

3

183

Pars L. Caput FT.

J [ocor

gt "

benediclionem caleflem , & in templo ad ortum

| )

lucis DEuM Eachariiticum adorare. Eccli, 16.

yitth

M

i

j

g

vt I!

v./ 23.

ii B

a

$1

CONCLUSIO

g n

PRIM/EPARTIS.

"T mphcem

Uli offenditur, vie purgativa candem congruere,

ss D*

sdiuuncd

um füb initium primz hujus partis viee,

jgo t

C

i mot

urajunt, purgativze eandem congruere

enuntiarims

declarandum . füpereft, quo-

mriuis

qu vinuts

modo igitur hec ei,, quamque perfecte re-

fpondeat.

Id quod fequentibus praftabo.

(pondem ia

Via purgativa trinum fibi fcopum habet pre-

pudó; al

i n

fixum , nempe 1. füi ipfius cognitionem, 2.

f

peccatorum detettationem , 3. cupiditatum

auma, que d

caítigationem,

Nam ulceri, quod ignora-

fEnquemnæiUm

tur, aptum malagma applicari nequit; ergo

l]

neceffaria eft mali cognitio, Dein morbo,

qui amatur, medicina non quzritur; ergo

le.f Pn

opus ett illum deteftari. Denique nifi egro-

tationis caufie e medio tollanrur, id eft, ni(

rebelles appetentia edomentur, fanitas nun-

quam plene recuperabitur; ergo neceflaria

eft harum coércitio; Jam vero remedia cog-

nofícendi feipfum , defectuum fontem, nec

non affectionem animo dominantem füppe-

:

diravit hujus partis caput 4. — Argumenta

de:e(tandi peccata etiam levia, & eliminan«

di pracipuas eorum radices, nempe teporem

grauaque abufüm, fuggeffit caput L2X

*

AT

183

De focordia iri [uvgendo.

Attmp d

3.

Incitamenta vero pravas appetitiones

trge, b

coércerdi, nominatim refpectum humanum

& focordiam in furgendo, fuübminiftrarunt

0

caput 5. & 6. Ex quibus patet, quam apte

prima hec pars vie purgativee refpondear,

ALTIS

utpore que Lectorem , quafi manu prehen-

fum, ad triplicem ejus finem, fcilicet ad fui

f u

cognitionem , peccatorum deteítationem, &

cupiditatum caftigationem compendiaria me-

n tj p

thodo perducit. Quicunque ergo fena hec

rendem u

defectuum monítra allatis prima hac parte

i p d

exercitationibus fortiter debellaverit, is prae-

n p

cipua virtutis folidae / ImPEDIMENTA per re-

uentius a

Ípondentem viz purgativa laborem füblara

ypum ht

gaudebit; callemque complanatum inveniet

ls copninta

ad. deducenda in ufum ejus acquirendae Ap-

JUMENTA , quz fecunde partis argumentum,

j 5 apitie

j (IWd. igna.

ac fimul femite illuminauva felix aufpicium

erunt,

ari Xqui; &

o Dun m

Pinis prime partis.

; queniut; &

u li?

iour, 66

jtuts [amxasgf

n

n m

ä

veto remtl

C

BR

um of

:

orngt u

a

W

J

u

V(f

e5

MTM

PARS

M 4

|

8

184

"TT5T-3

|

a

t rgme'

PUA-R«SA* EE

f

P]

m

"

VIR'TU,

TIS SOLIDANDAE

lx

*

PRA'ECIPUA

à

((l pa P

fec s

1

nua u

ÀDJUMEN T A.

A0f

motis'e via precipuis virtutis folidee

t

(

Á

impedimenns adhibenda modo funt

aptiora ejusdem folidandae ApjuMENTA:

inrer quae fequentia eminere videntur, nem.

pe operum quoridianorum. perfectio , ar-

QOOT

QREU

dens quotidie oratio feu meditatio , conftans

animi colleétio, fervor in füumendo Numine.

l

1 opemion

j

[

Euchariitico,

conítans ufus examinis par-

|

TULTUT

ticulariS , nec non facer aliquot dierum fe-

ceffus.

T

Hec enim fünt ille aje, Ezech. 10.

v 21 quibus anima ad fanctimonie culmen

&Uf (

o d

expedito volatu perveniet; nec non ille ro-

:e volubiles , ibid. v. 9. quibusillaad bravium

jv

i.

ï(

;

214

i

facili curfu devehetur ; /piritus enim vite cfd

22 eis. lbid. v. 17.

Nam in aéctionum diurna-

L

l

r

rum accuratione confíiflit noftra perfeétia.

Oratio eft oleum , quo folo pietatis flamma

l

Rov

IT

mmtritur. Collectio vero mentis eít fidelis

[

:;q

1?4 M

HU

j i I-WH

cuftos , fine qua conceptus ardor nunquam

confervabitur.

'Tandem Euchariítize cultus

UA

(

eft aurifodina,. ex cujus divite vena illa uber-

kj Á

üim gratie eruuntur, fine quibus qualita

lm

folidiras. neutiquam obtinebitur.

Quantae

vero ad eam acquirendam efficacize peculia-

Pn n

ris ilia füi per(crutatio, uti & religiofa foli-

e patet

|

'

At

tudo fit; ex dic.cndi.s)conüabin Und

alli-

[nni

i)g

BP (0 ) GE

185.

I

affignata hac femedia inter efficaciora per-

L

ficiendze virrutis prefidia merito recenferi.

.AND;;

Hec ergo ut in confüetudinem deducantur,

1N

fecaunda hec pars perfuadebit, qua propte-

W

rea.etiam vig, ut vocant ; illuminativae re-

i

fpondet.

?b ii

epes

L

UCHEICUNE

-

hw mio t

'o!idandæävju J

CAP..UT L

DE

yere n t

ACCURATIONE IN PERAGENDIS .

nn esdo,

omedido, t

OPERIBUS QUOTIDIANIS.

iofümendo Vr

x operationum noftrarum perfe&io;w

tfos exmni

E

noítram quoque fanétirarem depende-

raio d

re, ita quidem, ut is folum perfectus dici

jledi, In:

mereatur, qui illas accurate exequitur, a

vdimoni gu!m

SS. Patribus afferta communi calculo veri-

; Dec oD [

taseft.. Quin ipfa Chrifti fanctimonia Mar-

xsilad rar

ci Cap. 7. V. 37. tota his verbis comprehenfa

rl t WA

definitur; Jege omnia fecit.

Ut ergo eriam

düimmdur

nos precipuo hoc acquirendze perfeéctionis

gola ts

fubfidio rite utamur, afferam gemina actio-

p pistti us

nes quotidianas bene obeundi inciramenta.

neis d

Primumef(t, lucrum alias ceffans, 'Altgrum

« ador if

eít, damnum íecus emergens.

rl

&l

aevent üiæuiï

Lucrum alias ceffans.

m qubUS f

T

L:r'.

ygbltut

'i'ï

ortalium. vita non eft nifi catena ex re-

st l

M

currentibus quavis die actionibus

2

j Ó re]i.gl'o.ü«lï

tione ex-

€ontextas h& fi debita cum perfec

M 5

erce-

ii .

|

| Dmþ!fü

186

Pars IH.. Caput 1.

" ;Eun';&ü |

erceadtur , füunr actus virtutum.

Proin no«

Ítra omnis vita erit catena aurea continua-

5;[] neg])&lonem

fum felici ferie (ubfequentium .fe mutuo

, ais n

gt

virtutum , fi ille fanétiori modo perfician-

tur.

Cumque fecundum Theologiae placi-

gt n

qun i

ta fàlutari cuiliber actui, fi a jufto patretur,

refpondeat gradus gratie inherentis; &

st

cum cuilibet gradui talis gratiae etiam com-

T momg

a d toumi

petat gradus glorie in cclo seternum du-

ratur& , fequitur, quod opera quotidia-

ag frems

g ;

na accurate obira, fint catena aurea non fo-

lum innumerabilium virtutis actuum, fed in-

nl perdis, D

fuper innumerabilum graduum gratiz in hac

ihnc; qung

vita & dein glorie 1n altera, beata feriea

ywen, hd

fe invicem dependentium. Ita Conc. Trid.feff.

o

atte Vutrelo

6. can. 32. Si quis dixerit .. . ipfum quflificatum

bois opevibus ... mom vere meveri amgmentum

mj

gratie... atque etiam glovie augmentum, ana-

s i

ibema fit.

Quolibet die minimum viginti

timpimumf

circiter divertz actiones peraguntur ; adeo-

at

pue per hebdomadem ejusmodi funétionum

inccttr

pumerantur minimum centum fexaginta :

TTIUM

ujenfís autem fpario fexcentie quadrapinta,

TU

Itaque his, fi perfecte fiant, lucramur men-

J:

i

l

11

[

TU

fis fpatio fexcentos quadraginta gradus gra-

At ii

rie in hac vita, & totidem gloriz in altera.

At

$i autem imperfe&te, tepide, male perfici-

MT

antur, omnium horum irreparabilis jactu-

'KJEUUS [ u f

rafi. — Eft autem unicus talis gratize & glo-

ET

rke pradus res tanti pretii, ut pro unico

eru

sinodi obtinendo, deemones libentiffime

IT

, i

"uies multiplicata inferorum fupplicia ef-

.

fent

;r

Ut t

t

De operibus quotidianis,

187

t hi

fent paffuri; & fi Beati capaces dolorisxfo-

"LU t

rent, neglectionem etiam unius glorie gra-

m (v

dus sternis lacrymis : effent profecuturi.

fodo pemf;

Nunc quidem hoc lucrum ceffans ,' inzfti-

M.Theologiæ '

mabilem hanc.ac nunquam reparandam tot

il i jUIïO fim

raduum gratie & glorie ami(lionem infe-

hat

f

cirifü cecicontemnimus. At o quamaliam

L tz lm

in articulo mortis, quam diverfam in ju-

tb ewmun i

dicio de horum irreparabili difpendio fen-

Àl n qnià

tentiam feremus! Proin, o deílinata caelis

uml

anima! mentem, queío, collige, & lucri;

Y us d

quod perdis, magnitudinem perpende. En!

hum r

fihanc, quam pre manibus habes, medira-

r al

tionem ,

lectionem ;

aut aliam occupa-

p. f Cons T

tionem rite compleveris , incomprehenfam

" .

ií

!

Ü

/

n

divine Naturz formnofitatem clariori obrutu

eeternum intueberis : intenfiori eandem amoa-

D'uh /I;'?WM

£ ii

re perpetuo complecteris, majorique beati-

-

minimum vt

tate fempiternum frueris. Nam quemlibet fu.

virur ; d

perne virtutis actum a juíto politum; mereri

mod fundio

novum caleftis glorie gradum, docer fides,

Conc. Trid. feff. 6. can. 3a.. Contra vero (1 ean-

apum feu

nte quit

dem male & ofícitanter perfeceris , &mittis

integram eeternitatem majoris cujusdam bea-

, licumré

titsdinis: perpetuo perennem illam Divi-

m p

nitatis amabilitatem uno gradu minus intens

ygrit ul

fe amabis, minus clarecognofces; quotque

ldea mi pf

!]

jreptr? ;

s

haétenus opera negligentius deproperatti ,

J

tot aternitates clarioris. cognitionis . Dit,

talls df

ejj, U

p

intenfioris ejus amoris ac. majoris felicitaris

"i

perdidifti, Ad hzc jam quetibi mens? ah! to-

p

fa aternitate majori beatitatis gradu carere,

Qu

"]

"i

)u

188

- pavs H. Caput i ;

J CUWI; a

& quidem ob nihil: fieculis eternum dura-

.'

:rendun

m

l"

turis Deum minus amare:.Deum infinite

;aäiqüaænus |

bonum in fe, infinite beneficum erpa te ;

n

hunc minus amare: infinitam illius venuíta-

PU

tem aternum minus perfpicue intueri; id-

que ob turpem ignaviam, qus tam facili

g ü

s d

negotio excuti potuiífet.

EÉnim vero .coe-

ais qui

lis dignus haud eft, cui tanti lucri jactura

non dolet. Ah! dolet, o Condiror fiderum!

« n

an us vid

heu! quid egi, dum illud opus imperfecte

; lp à

peregi? Vah! inrepra eternitate majoris fe-

licitatis prodige me abdicavi.

Occalionem

a ln g

perpetuo Te,; o Amor pulcherrime ! aper-

As as Q

tius intuendi, & ardentius amandi temera-

3um 4 inb'mugp

rie neglexi; & (o fluite lacrimz ! ) ob levem

] m d

s Bd

comroditatem neplexi.

O Deus ulcifeens!

]

quzuina

Píal. 93.v. 8. f1 ob actionem diurnam fegnius

;-n'ï,

[

stl

exacétam me oculo privares, vel manu aut

1*

pede. murilares, dolerem; huicque calamii-

?]i*l".'

tati multo gemitu parentarem, En! obean-

OE

1000

i

U

n(dot

dem: negligentiam fpolias me nova pratie

i V

MAV

Mi

M

ftola ;; fublimiori glorie corona, altiorique

throno; & rideo, difpendii magnitudinem

àu;

N

U

A

vilipendens. Er hoc acit ( obítupefciteSe-

!

AUE

rapbini!) Religiofus, Sacerdos, qui fcir, &

:zurj g,

fatetur; unius: talis gradus ademptionem,

j REQUIEIEL? b

z

fenfüuum omnium acipíius etiam vitzeamiffio-

9 u

nem immenfum excedere,

Et hoc ett, Di-

T

vine Judex! quod capitalem mereddit; (7am

N d

confitcbor adveyfum - me ajuflitiam 1neam. | Pfal,

atl

31. v. -) Quod enim homines mundani, fa-

i,

In€rnns

mfgläæ, negotiis diftracti; ejusmodi detri

ta

ht

M

De operibis quotidianis.

189

Hlig r

ta minus cürent , culpabile quidem eft , mi-

Hs D 1

tius tamen ferendum ; cum ob vite condi-

mgreggneäcnm i

tionem aliquatenus excufari mereantur. At

"It f ï&ä

vero quod Relipiofus ego , cujus omnis vi-

* MOlcte i

ta non nifi conrinua gratiee amplificatio efle

EEE

oporteret; quod facerdos, quicoelorum gau-

U m W

dia infinita efle ac eeterna credo, idque alios

Q t hi

etiam doceo ; quod, inquam, ego non ma-

iO ndtr

jori defiderio fiaorem, 'l'e ultimum finein

meum clarius videndi, ac intenfius amandi;

hi i

Crenrd

quam ftupidus & rudis Indus; quod mihi

d. C

plus doleat jactura vilis reculee, quam al-

Vr püberit

üioris plorie ; quod mihi perinde üit ; pri-

intis od o

mum ac infimum in coelo locum obtineam;

ehine!) ob

id enimvero indigna, turpis, execranda, &

sb Epicuro afflata rerum ccleftium vilipen-

.T

fio eft, qua ultricibus flammis quam diutií-

m diram r

g, Ve m

fime caftigari rneretur. Verum,; o Domine!

cum- concefleris lumen, quo agnofcerem rei

1; hucque d

indignitatem , da quoqueauxiltum, quo ad-

qem, En! d

jutus, etiam emendem agaitum errorem.

me n f

l]L. Preterea quodlibet opus ,, debita cum

qoron, dl

perfectione patratum, affert divinee Majefta-

vdji mipnt

ti honorem, Écclefie triumphanti gaudium;

j ais

militanti meritum, . purganti levamen. Sin-

xcerios; (

gula minutatim expendantur.

Quotidiana

ss d!

ejusmedi operatione , prafertim facrificio

us etiamvitæ;:f

aur penífo facerdotali recte perfoluto , poffe-

j Bs

mus modo obtinere alicujus peccatoris con-

j

verfionem: modo impedire innocentis cujus-

yiimt

dam corruptionem: nünc mereri piacularis

.

i

animg liberationem. .O quanta hinc merita

D

T

dw

pyri

199

Pars Hj Caput f.

"d

ia nos quoque redundarent! poífemus non

lii

a

raro avertere publicam quandam calamita-

jum i

tem ; impendentem Ordini vexationem , ha.

as Nj

refüm propagationem, morbos,' incendia;

i

luem ; niti irrepens tepor aliusve nevus

j W in

Ü

i

actionem vitiaret, & fuperna merendi virtu-

te-:exueret.

&l N

uod enim operibus bonis

s u

:

ejusmodi mala propul(are, & falutaria etiam

n

;

yratt; J

aliis dona promereri valeamus, fidei dogma

r «

eít, conttanti Ecclefiee praxi confirmatum;

1

TT

,

C

fundatumque in communione Sanctorum,

quam in fymbolo profitemur.

Infuper ani«

d

[

Q

i, r

Uentes m

ma, íüis actionibus accurate obeundis in-

|

uad

::

|

Munbpi

tenta, eí(t /ampas iguem. Dan. 16. v. €.

TOPTIIUT

cháritatis oleo animata, in domo Dezr aliis

;'uræ n

quoque conítanter lucet, & ardet; nam fer

bona opcra proximis uoffvis luzis exempla 1nons

Vg

firamus.

Greg. M. hem. 15. in Evang. iít

T

H ü P

altave aureum , 3. Reg. 7. v 34. ex quo thy.

miama orationis ad thronum Dzrt perperuo

a(cendit; tunc quippe fecundum Chri(ti mo-

nitum, Luc. 18. v. 1. füe intevmiffione ova«

"H mlu

AO

mus; cum opeva Deo placita. exercemus.

8.

l

Hilarius in Pfal. 1. v, 2.

L

N

l

Denique fimilis eft

ls

illis Serapbinis, 1. 6. v. 3. qui nunquam in-

TIs Mi

Wi

termiflo alarum motu, Divinam Majetftaterm

continenter laudant; oprimum euim DruM

"t

V

zota die laudaudi inedium eft ,. quidquid egcris ,

W

i

ageve bene, Aug. fuper Pfíal, $. v. 4. concios

DL

ne 2. in fine' Jam vero fupremum'/ Numen

wl[m& Q

L

i

affidue laudare, femper orare, aliis pralu«

! xh

cere, juítitiae flapella arcere, meriris in ho»

| Mi

(l

TaS

ll C,pï l

De epevibus quotidianis.

121

duüü]mt

h

il

ras ditefcere, quanta hec lucra,; méntisque

K n

Ht

decora funt? & en! omnia bec perdira cef

W R vt

fant, fieasdem functiones negligentius exple-

Pt mb i

verimus.

