ocer, vitanda indicat, & veluti prolem ge-

t

rulo finu provida mater fovet, ac protegit.

Tj ?r:)ilamm'ïg'-'

O beata folitudo! vere zzfimitus es zbe[aurus

,

f.]l"f li

bominibuss Sap. 7. v- 14. do&rix euim es difci-

Ti

If

quod

En! amatov faéus

T

W^

ln

lzinæ Dzn Sap. ?. v. 4-

-

H

l

3

Jum

266

J n

Pavs II Caput. IIT.

rgo te adduceve smihi

[æxüfe (

onfi

fu. forma tue 5 propofui c

(immà

ad conviveudum ,. $$ fpon[am muibi affümere,

^

T.

Sap. 8. v. 2. 3, & 9. nullo pot(lhac divortio fe-

fgzäs&ilhmæ

P

parandam, nullo tumultu fugandam, /riens,

j

quoniam mecum coumnmunicabis de bouts » que te

li

o 15

'

comitantur ; Sap. 8. v. 9. nec prius quiefcam,

p X

doner introducam te iu domum eg . in cubiculum

qum, 1

mentis mez. Cant. 3. v. 4

Spiritus enim tuus

,a Vi

Juper mel dulcis; Eccli. 24. v. 37. hinc jure -

ss D

socentes €9 vecti adhoe[evunt tibi. Pfal. 24.v. 2 1.

; um o

. IV. Tandem abdita intra cordis penetra-

al j t

lia, fibique invigilans anima colicolarum eft

sls o

emula; quod enim illae agunt in ccelis, idem

ayre us r

hzc füo modo praftat in terris, prodigio eo

yvbe r Q

Nam inftar Electorum

majori quo rariori.

v.fi T

Sacrofanctam Triadem fibi preíentem (em-

[/7

PJ jl

y,

—

]ll'

per intuetur, füper omnia a(limat, & dili-

m

TT TITT

git; intellectu & voluntate, cognitione &

amore geminis veiuti brachiis eandem conti-

a m d. D

nuo amplectitur, libique 77 viuculis charita-

fU CO

1i$ Ofee. r1. v. 4. quam arétiflime unit.

1lla

t um db ii

dileéto, dilectus ei eít omnia in omnibus.

Ejus teffera eft: Drus 6? ego, quafi preter

]

A ]

eos in orbe degeret nemo.

'Tranquillitas,

0T. Qu

amor, folatia, fervor, gaudium , & plena

A t

fiducie fecuritas ravs calicis ejus, Pfal. 10, v. 7-

li

Sicut.beati in codlefti regia, 1ta & hac, no-

[l

il

flras etiamnum ufüurpans auras , anticipata fe-

s

licitate perfüfa, & torrente voluptatis pota-

nj

ta, deliciarum oceano felix inpa:at.

Omni-

ttqi

ü

um perteía, fui oblita, foli Dco immerfía,

"I ni

non uilihunc increaturis, nec has aliter quam

in

U u

LTj

De colk&ione animi.

267

i

jn Creatore confiderar; & a terrenis ab-

firacta, in fuümma folitudine tamen ;fructi-

N*F

um

bus

erfectiffimsae focietatis cum

Amato

'lCam, l

di

ii

beati

ma gauder. *Denique ficut Angeli

ab Altiffimo in has regiones miffi; fuam fe-

)

& ts qui

cum beatitatem inde deferunt; ita & ejus-

si;mmkij ial

Lu.'

!

modi anima, licet negotiis occupata , fu-

D SLII

/

i

um tamen veríatile ceelum femper fecum

M

circumferr, Divinam Majeftatem contempla-

LUC NT

ri, & amare nunquam definit, & in adim-

1

plenda ejus voluntate tanquam in votorum

zmu

meta (uaviffime conquiefcic. Infuper Ceelirum

U

more omnis metus ac terroris expers vivit,

$. DI

Itl

t LefTI

probe íciens, quia oculi Domini fupcy juftos :

m

fl

Píal. 33. v. 16. €9 quouiam adyutor. & protcétor

1]

E L

li

vgzänfeng 1

J

nofler fl.. Pfal. 32. v. 20. Hinc etiam ipfa cum

It &l

G

l

regio Vate generofà exclamat: [ ambulavcro

t COJUOR Q

in inedio ambree iortis , qon timcbo ml quo-

i ondem cont

qgiam tu ecam es.

Pfal. 22. v. 4. Si emerfus

j il dri

ex inferis orcus conjurata rabie in me irrue-

Sola hec cogi-

Mime uti. l

ret , fixum efít; zoz tuncbo.

ia in omo

tatio: quogiam tu T?eCUH 65 viétrix mihi pal-

i, quaü P'

ma erit.

Etiamíi cum Jona in mare, cum

, T

Daniele in lacum, cum Jofepho in cifternam

aut carcerem mitterer, dixi: zo7 zimebos quo-

ulium, &f

wiaim tu. defcendes inecum in. foveam , & uec in

yigston

Sap. 10. V. 13.

X qui-

, i &l

vinculis me dereliuques.

bus patet, colle£tam mentem elfe quafi ce-

yas, 8

Exod. 24. V. 10. Age

yevol

]um , cum . ferenum eff.

ïzrisä

ad hzc quis tibi fenfus? Antantg bea-

j

jam,

titudinis nulla te cupido tangit? Solitaria haec

()i D

cum Superis confuerudo eft antidorum, quo

)UCC li Wï

u-

UT

268

Pars IL. Caput 1IT.

(

[it

fucantur piacula, & arcentur tedia: eftfocus

9nus; !

quo colliguntur lumina: eft centrum, quo

14

confluunt inflinctus: eft canalis, per quem

TM

infuunt gratie : eít pulvinar, cui incubat

Chrittus, e(t mater fanctitatis, nutrix inter-

(h

Uuemw

ne pacis, paradifus gaudiorum, 4ue ex upe-

um

vant omneiun [enfum.

Phil. 4. v. z. 'Tantee feli-

HKE[

[/

Ü

Ti

citatis ut particeps fias, haud opus eft, ut ad

aftraevoles, aut per equora naviges, aut rerrze

vifcera fcruteris.

j

E

Solum cum Arífenio fuoe

-2

.10(

late, race:

.; Cü'h

.&'

niil

tecum habira: femper de Dso cogi-

18, Cg mens£ua celun cuim angelis füt. -- s. Nii

«l uro ptt

gt DonL i

lus. FHhec audis, & etiamnum fluctuas , ac

wipurfin

"

dubius, quid ftatuas , heres, ftalte! erpgone

f

plenum tzdio exilium prz ipfa eternc pacis

prodroma patria eliges? Quid aoas, attentius,

X I00UO

quefío,perpende. En anima, Dro fibique

inrenta, eft fponfà illa, qua ftupentibus an-

elis afvendit. per defevtuum collecti cordis, de-

jitiis affluens, amnmxa fupra diledum , ficut vir-

h?i

gitla fumi . Cant/^5. v. 6, & 8. v. s. füis defide-

riis fidera conítanter ac recta

petens; & fequi

tu horreas? eft concha, coleftem excipiens

"'Lx

l

n

rorem; eft regnum quietis, omni bonorum

U.S |

W

2

[0)

enere dives: eít paradifus quidam terre-

lii

ftris, omnibus delitiis abundans, & huictutu-

j

multuofum mundi forum vallemque mife-

riarum prahabeas ? O quam alia füb mortem

*

(fed fero nimis) quamque divería de hac

virtute fovebis fenfàá? O ma

II

n

[/

rparitam inafti-

mabilem in folitaria cordis eremo latentem!

&

mf* Llum

.Tu es fioridus ille Divioi Sponfi letulus, in

r

quo

Ltj

De colle&ioue auimii.

269

quo lztus quiefcit: tu eburneus eeterni Salo-

errn

W.

T

monis thronus, ubifolus regnat: tu Porzus

u

[ 0

conclufus , Cant. 4. v. 12. monítra vitiorum ar-

1y QUi

cens: fons figiatu$, lbidem. püritate cryftal-

Wtj

]um vincens.

Charitas te generat, fortitudo

T Nf

fuüftentat! modeítia comitatur, & pretiofze

B

omnium virtutum gemmse irradiant: fecum

^

|

lt

fut divitie 69 gloría; Prov. 8. v. 18. qui teinvene-

!1"0

ul wu; [

"m

]

M

ia

vif, invenietivitam , €g bauriet [alutem a Domino.

) V

Prov. 8, v. 35. O quam prudens eft! qui om-

ln

nia dat, & nihil non agit, ut abícondito in

te theíauro potiatur ; quam demens vero,;

[

h

T dl

qui ranti boni incuriofus vivit! Quam inía-

[l

nus ioi

[o]

tur füiego, dum /a&us quafi columba

Drejpgeme ;

Jedu&a, non babeus cov, illud a me avolare, ac

libere per res creatas extra me vagari permi-

fi? Sed modo converíus , decies tantum vequi-

1 £0 QU

Baruch. 4. v,

» n

Y

ram DszuM, quam evravi ab eo.

Q

Af

l

23. Tu, qui femper z omnibus uobis es Do-

)J^

tmine ! Jerem. 1 4. v. 9. ne permittas; ut pofthacin

T fs deüfä

animo meo prwfens, velut in orco degas,

ubi non nifi turpia videas, ftulra audias , ini-

lu pens; g

Jofl,

qua fentias; potius eum virtutibus & gratiis

p

emen

, omni u

ita exorna , ut S. S. 'Trias fecundum Chrifti

promiffum ad eum venive, & maufionemn apud

fj qin !

eum faceve 1on dediguetur. — Joan. 14. v. 23.

yduns n

-

U)P

1 xq'gïem

G..

dl

r

m a 1U

a(

n

Tuc

Mentis diffipatae mala.

nj

ec in fafciculum colle&ta ipfe Chriftus

l

I.H

per Joannem fic defcribit: // quis 19

jionon

17€

IT

270

Pavs IT. Coput. III.

h

r

«ncledu

yue 5uonm man[evit, emittetur fovas ficut palmes, eg

i

Áir de

aveftet, €g colletumzn iguem mittent, €? avdet.

1

"n

Joan. 15.v. 6. Quibus verbis quatuor diffipate

mentis maJa dittinguuntur, ac trifti calamo de-

"T

gt

pieta, nobis vitanda proponuntur. Primum eft

critica noílriabjeétio ex paterno finu f. ecialis

mOpu

Providentie Dei confequente eam grandi im-

u at

j od

porentia redeundi ad cor.

Mütetur fovas.. Si-

cut enim palmes a vire refectus, a vinitoreex-

«oinge m

tra maceriam negleétus abjicicur, abjectus a

afluinpua

[yecii com

tranfeuntibus temere protricusin lutum calci-

bus extruditur,adempra omni fpe remeandiin

a, u

vineam;ita quoqueanima,;quz folitudinis per-

p tht

rxcía , liberius fe in externa effundir. a ceele(ti

D WW(U (f

Parrefamijias pariter extragremium fue pecu-

qulus o

1

iK

[

j

liaris Providentize cum raufea ejicitur, fuis ho-

Àiy at

ftibus calcanda, vexandaque permittitur, &

] 'a'emum] it

defectuum cceno alte immerfa , affligitur gra-

!

l

CA

[

!

vi imporentia, id eft difficulrate maxima re-

deundi ad cor, feque denuo colligendi. 47iz-

Ti

fctur fovas.

O Superi! fingula expendamus.

p

!

Inprimis diffipata mens indignam fe reddit

Ul

rovido illo cceli oculo ac illa fingulari ture-

u a

a, qua eam haétenus inflar muri tutabatur.

WU 'md

h

Nec mirum; nam raro fibi, rarius Dzo pre-

Ut

fens ad illu(trationes ceca, furda ad in(tin-

]

Htj

étus, gratiis ufque rebellis, fenfim tora ter-

ree

W

A

reítris ac bruta efficitur.

Non cogitat nifi

RT.

vana, non fapit nifi terrena, non vult niíi

LU

!

fenlibus grata. Ejus memoria eft via regia

NI

(

feu forum publicum, per quod omnigenis

cogitationibus & phantafiis liber tranfitus da-

RULIT

Lur,

^ n WEH

HU

2De colle&ioze auimi.

271

rl ftt i

tur. Ejusintellectuseft domus perviaomni ja-

BL

nua & feneílra deftituta, ad quam cunctis

ol o

tenrationibus patulus femper acceffus, quin

Utl d

& ingreffus patet.

Ejus voluntas eft pila,

At r

quam tumultuantes animi motiones pro libi-

haptemo m

ru in gyrum agunt.

Quis ergo miretur ab

At

ejusmodi anirga tandem amantiflima Divi-

A. Htf

ni Patris vifícera ad amaritudinin adduci? Job.

gerefet'mgavimfor;

27. V. 2. itaque irritari, ut fübtracta illa, qua

hii dj

ejus faluti fingulariter invigilabat, cura a fuo

um n

illo fpeciali complexu ejectam, fibi relin-

puom p

quat, finatque eam amLulare per vias difficiles,

imqratn

I

Sap. 5. v. 3. pof? vefHigia gvegum , Cant. 1. v 8.

( CEUHSI! [

uxta proprias concupt[centias, i.Petr. 3. v. 3. a

reniumoep

quibus moleítiarum fpinis injecta, neevorum

"]

dnrlüs

fordibus inquinata, orci infidiis undique ex-

ii permitur

pofita, demum in propinqua gravioris lap-

f ii

füs pericula inducatur.

Q fidera! ad hanc

Kultte maximag

peenam cui auifee aures non tiuiriant? 1. Reg. 21.

v.12. Agnofcit quidem infelix anima per lucida

p li J

fubinde intervalla (nam calamiratem ac lubri-

gl

cum conícientis ftarum ; eundem quoque

um

l:

deplorar, indeque emergere infuper cupit.

«jlo n

In viaillecebrarum]laffata, a rebus creartis faíti-

lm i

dio habita,teediisque affecta;prifting fortis me-

j rrtbud

mor ac prafenti miferie ingemifcens, feip-

fam fibi reddere, &ad dulcem animi eremum

j

I

gum i

fe recipere oprat, quin etiam tentat.

Ve-

, N

rum, cur id (ine potentiori auxilio fieri ne-

Teltdy w

)

queat, idque vindex Numen ultrici feveri-

g

rate negare, vel faltem differre plerumque

g u

u

u

foleat; durum quidem,; juítum ramen. pro-

prii

IT

a55

Pars I1. Caput. IIf.

prii

cordis

exilium — patitur.

Mitte.

:fü:PflL uv

& inflar filii

4

fur foras.

Ubi errabunda,

J: iil

prodigi in regione longinqua procula fe-

ipíà peregrinans, filiquarum jam fàtur ocu-

; gl ]mm-

igenem at

los quidem reflectit, ac avida illius man-

ng, qua beatum illud Spiritus defertum

ii o

du 1

abuadat ;

iluc referre gradum defíiderat;

sstb R h

fed viam vepribus obfeptam inveniens , fe-

ue efficaciori adjumento nudatam gemens,

LAgndtn,

í

[5]

gata a mundo, a Dro repulía, vere (à-

a foumettum

cruminrer & faxum, reditum defperans, hz-

d oim gt

yet.

Menris templum cum leremia per fo-

4u, Stat r

ramen infpiciens, ftabulanten ibi azomanatio-

&t pirind

qem defolationis Marc. 13. v. 14. confpicit. Me-

Adlb) pr d

moriam vaniffimis fcediffimisque ideis, intel-

& À t

t B

le&ctum temerariis erroneisque judiciis, vo-

luntatem perveríis noxiisque appetitionibug

Dd r£ )

contaminatam , ac velut totidem turpibus be-

m

n

[

ftiolis confpurcatam cernit. Hinc pedem in-

TV

1l

v

tro inferre horrer.

Sicque mifera confene-

"N

$

fcente fenfim , & in naturam degenerante

D

evapandi con(uetudine irretita; extra feip-

ET

fam Dzi fuique oblita circumerrando, tora

l«

j

rebus externis ad mortem usque diftracta;

D

immerfaque vivit, nec prius quam viram,

coevum fibi morem ponit.

En! quam per-

s

niciofa peftis hrec animi evagatio fit. . Enim-

*l h

vero queis iíta tanti mali horrorem non in-

i

MOUIM

cutiunt; hitimeant, neZempore, quo fuerint

il

diffipati, peveant; Job. 6. v. 17. & ne dum df-

fpautur. cogitationes eorum per mundum, Pro-

i tàg

Wt

'verb. 15. v. z2. etiam d/ffipentur ojja em'gmzvfecus

tl

iufcv-

Q ïïüm.

d

af

]

W

De colle&ioze animá,

273

1 M

NI

infertium , Pal. 1 46. v. 7. exponendo fe difcris

L j &In

lt

i

mini lethalis noxae.-

Ah! fentio, quia a«

QU

AU

f

If

lun g amarum efl, reliquiffe me | Dominum

DeuM zeurü. Jerém. 2. v. 19. Sed o Pafto?

i i r

u

Ws d

bone! fugientem a re oviculami & per ávia &

invià deviantem, fponte fi nolit, immiffisad:

t m dj

verfitatibus invitàm retrahe; ut fibi reddita',

t ivere,

deineeps tibi foli colle&ta vivat:

?D[ü ]

EM

r

li. Secundutn, ex hac fui effufione prove-

^

à w

niens; nocumentum eft ariditás mentis; conis

LU CRURTUN

junctà cum ingénti náuíea rerum piarurm

m RCR

"dre[cet;

Sicut enim palmes a vire refectus

10

arefcit, parifato etiain anima; a tnyftica vite

f Hs OCU

d

(Chrifto) per diffipationem avulía ; arefit

1

tota.

Ad tenerrima fidei tnyfleria; intei*

atj Y

"

delitias Euchari(licas, in ipfo matutine me-

]

lj

d

pnetifon

ditationis trore perítat pumice ficcior. Earmi

i us

nec calum ínagnopere allicir , nec tartará

f pedemt

inultopere terrent; nec Dzi tribunal mul-

r cott

tum angit.

JEternas veritates, movendis

um deped

àlias cordibüs etiàm fàxeis aptas, meditatur;

i, eittt

& legit fine fenfu & motu: tota ftupida ad

um

res coeleftes, folum cerea ád terrena.

Ins

j uqe i

telle&tüm non nifi fpitfie obfcurant tenebras

in voluntare amara folummodo ficcitas reg-

s qun v

, Bo

nat, & infolens perftrepit cupiditatum mure-

fhur. [nde fit, ut quotidiana contemplatio;

iil P

lum

precum precipue fàcerdoraliumi recitatio;

diving hoítie lirario; facrce fynaxes, exos

«:'IHIM', (,;"'j»"

iologefes, & reliqui per diem religiofze

exercitationes non 1int nifi alvearium diftrás

er m

€üonum, [Íenina defectuum , inerüs tofs

j

$

por;

bl

274

Pars II. Caput Hf.

,j m

or. Sumrma: ejusmodi animus eft fimilis

.,; at [

;

edere illi Jong; qua percuffa a Domino,

ad eum

exavuit: Jon. 4. v. 7. Mli aridae ficui,. cui ma-

; Qi

ledixit Chriftus, £9 exaruit: Marc. 11. v. 2 1.

illi Evangelico femini, quod cecidit füupra

pon Agr

Nam

lnig m (

peuam, & zarum aruit. Luc. 8. v. 6.

etüam is non folum nullos folide virtutis

Jitty

til

fructus, fed nec apparentis folia profert;

Jl-;.'fu.

ïoin

?ï

T

1

At f

imo nec pietatis umbram projicit. Sed ficca

fua íterilitate fibi & aliis moleítus accidit;

h

TT

3 T t

are[cet.

Nec mirum: tam parum enim ac

du n

virere poteft [civpus absque bumove, aut. cve[ceve

cave&um [ine agua ; Job. 8. v. 11. eque pa-

. Ptl at

t d

rumhomo in probitate proficiet fine influen»

te gratia ccelefti.

Hiec autem cordi, objecta

Lt Mp n

X Moadid

creata pervaganti, haud facile infundi folet.

Sicut enim urbi Bethuliee imminens //olofer-

17 hij

ne$ aquedu&tum iucidi juffit ; Judith. 7. v. 6. fic

tf

etiam talianimee vindici dextera canales au-

ifN]

[

xiliorum ac füpernarum dulcedinum abícin-

/

*ïmvl L

4 Jrf "

lol

duntur, in penam illius diffolutze leviratis,

413 1

W

)

qua, reli&to fonte vivo, fibi fozz ciffernas dif-

;

]

hi

4

fipatas, quas tamen praemonita fcivit, quia

i

i

eontiuere t01 valeut aquas.. Jerem. a. v. 13.

1

n

t

quoties ccleftis Sponfüs, ítans ad oítium

d

& pulíans blanda voce rogavit: aperi mibi

Lj

"

fovor mea, [pon[a, quia caput meum plenum eff

IT

uttis nothium. Cant. $-

J

vore, €9 cincinnmi mei

Yv 2.

At tu vagabun

&

, &a teip(a peregri-

nans anima, blandientis vocem furda aure

!

excepifti, Et licet ille perrexerit clamare:

1

Teverteve Sulauitis , vevevieve, ut intueamur 1e ,

1

x

D

M.

Caut.-

i

"T Í

H

»

:

T

]

De eolle£ione amm,

27f

i

Cant, 6. v, 1a. tamen auves tue 102 audieruut

MOUTTMM

"

,

linb

verbum pof? revgum monentis ; lfa. 30. v. ài.

QU

nugis intenta; ad eum redire, tecumque ha-

V M v Vi

birare recufaíti.

Quid ergo mirum , quod

h QUi crii

"MY m

modo cum Agar ex finu Abrahe expulía

in folitudine evvans, Gen. ii. v. 14. fupero

füy

fäï

ile Vim

omni fücco fpoliata, debilis langueas? &

Rs i nv

cum gemino Vate ingemiícere cogaris: ahl

a. $t

ununa inea eff ficut zevra fine aqua / Pfíal 142.

ts mubds a

v. $.. pofum ine defolatam, tota die muvove cona

Lt p r

l

jfeam? '"Thren. 1. v. 15.

Nempe zoluiflt be«

lm

gedicionem, & en! elongabituy « te. Pfal. toy.

À n ag

v. 18. Fattidifti ethereum neétar; jure nunc

Voluiíti aridicatem,

r hn

ergo exíiccata tabefcis.

Atemcrd, d

& ecce ! . pleno impetu condenfàta veniet

tibi.

T cie ifund

Nam audite! o offa avrida, audite ver-

rinmaes A

bum Domini! Ezech. 37. v. 4. vocavi, ait, exs

f',' J o 6

fpeéctavi, exzeudi manum meam, obtuli de rore

derte as d

ccli, (9 mom fu, qui afpiceret ; jam.ö'* €go

icdinum d

videlos Prov. 1. v, 24.. cum quafi feuum ita ayee

difol lt

Jeetis, la. $1.v. 12. ridebo.

Juflus es Do-

Hüue, Cg veChun judicium fuum / Pfaf. xi8.

yfoit df

yoni fon d

v. 137. Fateor, etiam epo a/Z vagus i? via

hm h vl

vordis mei. Ma. $7.v.18. — Diffipate [unt cogita-

funs d

j

VIoJes meg , torquemes cor smeut,. Job. 17. v. 11.

)

i f

t

Hinc jure avida eff, Num. 11. v. 4. &2 zalefeit

in me anima weu, la. 35. v. T. quaft flipula

J

nyn j

üviditate plena. Nahum. 1. v. 10.

Sed tu, qui

yi t (

imperas fozzibus abyff & catavatlis celi, Gen-

o

9. v. 2. fac, ut que erat arida, migret 77 flage

: o il

a

Wumn, & fuiens i fontes aquavuuis Ma. 3$. v.

72 Pf

7. & quz prius erat fiur uzer 32 pruir

A

11$

i M

-

J ch&'&

1

276

Pars Il Caput 111.

,1iint

[

11$. v. $3. deinceps adipe &? pinguedime ve-

i]

g M

Jeatuy anima ha, Pfal 6a. v. 6. ut coelefti

) um

dulcedine illecta, ad cordis folitudinem re-

at

um a d

deat, inpofterum fola fibi tibique victura.

IIL. Praeterea exulans a fe mens per hanc

TOTIJ

fui diffipationem inhabilem fe & ineptam

ag

reddit, qua Dzus velut inftrumento utatur

«dípr gr

ad operandam aliorum falutem. Z igrem mit-

sinis nl

zent. ld fümme verax Numen ipfum tefta-

j o gt

tur, Ezechielem Prophetam his verbis al-

3rones i

loquens: f//j bominis, quid fiet de liguo vitis *

s o p

(refecto nempe & arido) nuzquid tolletur de

r o

D

ea lignum, ut fiat opus ; aut fabricabitur de illa

jf

N

Y

l

10 [lf[qf [

paxillus , ut dependeat in eo quodcunque vas f .. . .

30 YUO Id

Ecce ! igni datum eflim e[cam: munquid utile

muh, Nn

erit ad opus? Ezech. 1g. v. 3. & 4.

Quid

t ptttr, d

amplius dici poffet ad exprimendam fum-

20 f

mam ejusmodi palmitis ad omnia inurilita-

a dpin

tem , qua major non reperitur z omnibus lig-

PITI

dis nemorum , que [funt inter. ligua [yluarum *

^RURNUORU, f&

ibidem. cum ne quidem aptum fit, ut lig-

:g i g

neus ex eo clavus feu paxillus conficiatur;

& quo fufpendatur , illefumque ferverur te-

Ut i [

R ii

ftaceum aliquot ex doineftica füpellectili vas;

multo minus; ut ex eo fculptoris arte efun-

Puffur t

MULE

gatur effipgies cujusdam Sancti. Nempe (ut

V n i

reécte ait Auguftinus Traá, $1. in Joan.) Jigna

TM

vitis precifa nullis agricolarum ufibus pro[unt,

zullis : fabrilibus. operibus. deputantur.

Quin

M N 1N

j

Il

L

imo tefíte Hiäronymo apud Cornel. a Lapide iit

cap. 1 5. Ezech. v. 4. eX eis (uti tamen ex aliis

fL:*ïlmi!ix lr

igni injectis fuperant lignis) nequidem re-

M W- ïlfï

ind«

!

&l

De colle&ione (mimzf.

277

manent titiones, queis frigens manus cale-

-'a m

DT

fieri queat.

Nam ejusmodi palmitem, fur-

no immiffum, utpote ficciffimum e veftigio

Yib

mox totum depafcitur vorax flamma. Ufram-

dT

que pavtem ejus con[umpfit igmis, eg medietas

sl

ejus reda&la eft im favillam. — Ezech. 15. v. 4.

nf d Itj

O maítam quidem, genuinam tamen homi-

Ltirumeno z

nis diffipati figuram! nam etiam is coelefti

NT

Patrifamilias nulli effe ufüi poteft. Nec

o n

quadrat pro virga Moyíis, qua indurati

hetr s vl

Pharaones terreantur; nec pro baculo Eli-

u g prs

fei, quo peccatores ad vitam grarie revo-

)nagi t

centur: nec pro fagitta falutis, qua inftar

at ii

Aífyriorum tartarei hoftes profligentur: nec

J fziz/rmj.vs at

pro viarum indice, quo errantes ad ceelum

lu nf

dirigantur,

Nam, ut inftrumentum effica-

j 4 M

citer operetur, dexteree artificis fit conjun-

mrinetdm lu

&tum oportet.

Vinculum autem, quocum

|gmii i

manui divina copulari nos decet ; collectio

ais ml

eft.

Hanc ergo qui nepligit, inhabilem

i [j

fe, quo Deus utatur, reddit.

Eredic, ama-

um it, V

bo; quicunque domi tue peregrinus vivis;

jlts o*

qua fronte , quzfo, fperare aufis, te Chrifti

qge n

in falvandis animiabus adjutorem fore ? En!

al

ficut aqua. effufus e5; Píal. 21. v. 1. & tu col-

lp

Qs d*

ligas difpevjos Juda ? velut alter fonas fugis a

n

l NW

jacie Domini; Jon. z. v. 3. & tu congreges pro-

pn pl

Jugos Jfraé] ? Ya. 11. v. 12.. diffipatus es, mec

compun&uss Pfal. 34. v. 16. & tu alios reddas

"T d

jyiati *

compuntlos corde ?. A&. 1. v. 37. Apage: alo-

minabilis ee inutilis bomo e$5 Job. 15. v. 16. vi-

| Cgm?], u [

emia-

(

yius

h pjeve $ Vind

"

lil ex .te Jïgt ope?'ii. Ezec

3

to-

)

[o]

wc'ï"

j; [OMI

278

Pavs II. Caput III.

a i,

ml m

rores Angeli etiam te inftar aridi , & refe

€liavite palmitis Zz iggew mitent.

P

anil

s t

IV. Et ardet.

j 0

em

uod quarrum poenz penus

ü

eft. Nam, teftante Auguítino, ugum de duobus

u non

fit (

$2 in vite

*X

paim.di congrud , aut outis aut ggmis.

i

DT :

son efl, im igne erit. Tra&. gi.in Joan. Id

A M

M

l1

eft, anima vel adharebir Dro per mentis

»» j priUS

collectionem, vel igni immiffa, ardebit flam-

g ümm qi

mis cupiditatum, afflictionum ; & ergaftuli

g a u

piacularis. "Tu diffiparus cum vivas, &a

iyfo uvunte

teipfo extorris, minime conjunctus es illi,

u Oi

.qui de f& dicit: «go fum vit;s vera. Joan. 15.

m C m

v. 1, Ergoardebis, & 1. Quidemaftu zenza-

dionum.

Vana cogitationes, turpes phan-

s t

iif D n

J

tafie, appetirus rebelles in tuo animo ve/u£

1

hi

Jeintille 10 arundineto di[eurvegt. Sap. 3. v. z. Mo-

du

I

do ureris invidia, nunc incenderis libidine, (u-

s M feid

.bin flagrabisira: mox prugzas mumurationurh,

grammat

.detraétionum, füfurrationum cozcregabis, f

1299 00

er caput tuuu, Prov. 25.v. 32.. Zdrdebit. 2. Mit-

teris in clibanum variarüum calanmitatum,. Ani-

& n T

Paf

ma enim diffolura fimilis eft vefpae, quae; dere-

Ji&ta cellula (ua, in cubiculo claufo amens cir-

a p

LC

cumvolitat, & hinc arque illinc identidem

toto nifü impingit.

Unde fit, nt aliorum

a d

* df v lm

dieteriis , cruditate, injuriis leefa , vilipenía,

—

laceffita, incidat in caminum triítitiae , ama-

g

ritudinis & vexationum ; indeque non nifi

M tf

fï;ïF- n Vï&i; |

fel colligat, unde mel exfugere parabar. fr-

dehit. 3. Denique purgautibus vogis horren-

BU TR

dum & diu crucianda dabitur. Porro quam

**ïw» D

intenfi, univer(ales ac diuturni ilius carcee

PA

Li$

ä

]

JDe colletlione animi.

279

ris cruciatus fint, nuper perpendimus. Ja.m

Dhopy h

jj

DT

J

vero hos immenfum fibi auget, & aggravat

anima interni feceffus perteía; cum enim

l

dtunqe

1

j

I

;l

diurna ejus opera ob negle&am fenfuum

L]

X M

h

ul

cuftodiam non fint nifi ligna cumulandis his

"I

ardoribus apra, deflagrabit velut quercus ar-

At n

deztibus foliis: Ya 1. v. 3o. ut. [huppa favilles

W

ibid. v. 31. nec prius inde exiet ,

uam ioi-

ïimïl tb

' J

?

eit.

Et

verit ulimum quadrantem. r

u g

hac funt illa quaruor diffipatae mentis mala;

jb on n

n

hl

ab ipfo Salvatore nobis minaci voce inten-

UT

iM

tata.

O immenfe Dzus! iz quo vivimus , 110-

/msii r j

vemur , €9 fumus, Àc. 7 v. 28. credo wua Te

n

thJ

li

natura , porentia, fcientia & providentia con-

m

tinenter in me prafentem adeffe , & omzes

ul

(l

) n d

omnium gre[fus confiderare, Job. 34. v. a1. uf

If;üä'. Mpb M

veddas umicuique fecunduim opeva ejus. Matth. 16.

nf

v.17. Adoro Te incordis mei penetralibus

(( ymrtot

jugiter commorantem.

Ah! non eft mo.

um al 151(»

mentum, quo mei benevolo affectu non re-

l A.

corderis, & ego "Tui tueque pracfentiz in-

Val l

tegros menfes immemor vivo, non nifi nu«

vt gut

garum tenax. lmo i cbariate perpetua di-

o dfo a

lexifli me , Jerem, 2, v. 20. femper memov Ih6f,

Pf :13. v. 14. uf benefaceves mibi. Gen. 32.

yclicit!

i fr,

v.12, Etego, vah brutam ingratitudinem?

fs læ[gï,.xþfthpf

& ego oblitus fui tui diebus innumeris . Jerem.

nom t

2 y. 32. quin etiam feci malum in oculis tuis. 1.

Reg. 15. v. 19. Vixi, quafi nullum Te aut

mdeque A

f

Ti

mj

abfentem, aut ceccum & fürdum putarem.

!

si

Sed doleo, Deinceps /i oblitus fuero tui ; ob-

AA

livioni degur dextera mea adbareat lingua fau-

gpituh

m

ciUus

4

j m«

j wü:"fh'

sBb

Pars 0. C'qþut p///

yüm

j

D

i:z'þw meis, fi som meminmevo fui, Pfal v3f, v,

l

$. & 6. Saltem refiduum vite mee Tui me.

IU

TA

gnorie ac amori confecrabo, — Quir qihi det,

o Dilecte mi! ut zzveziamte (olum in eremo

qgin o d

al w5

cordis mei; Cant. 8. v. 1. Quis mihi det, u

fedeam tecum zz pulchritudine pacis , in taber-

gt i t

PUL

gaculis juflitie , €9 in vequie opulentag 1. 32. v,

19. & Jam me nemo perturber.

Ut i:à

« at

sj punm:

quea fit ab[condiza tecum , Coloft, 3. v. 3. donec

yne voces z pavtem fort s [anctorum Coloff, 1,

ivl m

$m u1

v i12. übi Jerabitur deferta , & exultabit folitute

do.

Ifa. 3 5. v. 1.

& o ul

a, Dant

AT.

Subfidia acquivendi colle&hionem animi,

lr ntn f

vl od n

nimi collectionem effe margaritam quo«

Á

£. X vis pretio comparandam, Olympum hu-

n tf Dott

jl

4 l

[

ganis nubibus fuperiorem , paradifum coaele-

fti ne&are abundanrem , ex hactenus dictis

]

RTRUR

A

W

J

in comperto eft. Potiundi hujus thefauri

m; w'u'uæ [

rocul

dubio etiam nos cupido incefferit.

Deime bl

!

N

Bu

Noftra quoque anima fola foli, una uni Dro

alii

(

1

conjungi per beatam hanc folitudinem arde-

tunw W

i

x

bit. Non nifi alas nobis ambire videmur,

11 Gu

quarum be-nveficio in altüm fublati, ad opta-

tam hanc mentis eremum evolemus, cum

dl

T d n

regio Vate füfpirantes: ah! quis dabit mibi

Mi

enuas ficut columnbe? 9 volabo, eg requie[cam,

t nj

ï:

i

lm

Pfal $4. v. 7. Has igitur preefens parágraphus

"ütng D

fubminiftrabit, tria acquirendi hujus boni

Pt í

fubíidia füppeditando.

n

I Primum eft cura filentii per cuftodiam

i

ithy

€ubiculi.

.....

Qua duo ob fororium , quo mu«

tug

Em

g:xGï.L

l

i

De colletfione animi.

281

um

tuo fociantur, nexum hic quoque copulari,

rmwtfræmeæ Ttp

& in fronte agminis poni merentur; cum

393 (f wl

ejus generis adjumentum fint, fine quo voto-

H i

Nam intimus

rum metam non attinpgemus.

Kiniii

hic noftri intra nos receptus eít (ingularis

JLUMTES

quzdam ac primi ordinis gratia. Hzc zz ma-

Ptj T

levolam animam uon intvoibit , uec balitabit n

M. x

Anima lo-

corpore fubdito peccatis, Sap. 1. v. 4«

(v , d

quax & vaga plurimis nzvorum maculis cer-

ïi*änfrnmm'. (it

to fordebit; nam z multiloguio z0n deerit pec-

nj

dl

cüfum., Prov.ro.v.19. Ergo nec deerit fui ef-

fufio, Ergo talis caclefti hoc dono ininime

J

ditabitur,

Dein fi etiam illud gratuito con-

d um

cederetur , tamen fine fubmiffis coclitus au-

"

"

xiliis delicata hec virtus confervari ne uit,

P miinin (

im Oympuni

am vero tefte Dorotheo Doárin. 13. multilo-

pradlm n

g

tium bec auxilia impedit ; dum fanttas illufiva-

v hudenis d

tiones , ac

divinas motiones fuffocat, g extingtit.

j lups r

Ergo ubi hoc vitium regnat, illa exulet, ne-

neífe eft. Denique folitaria hzc fecum ha-

upióo IK

jj, um u

bitatio ac familiaris, qux eam fubfequitur,

cum Creatore confuetudo requirit previam

xindinen d

hi vt

hominis internj comparationem & quandam

fpiritus habilitatem; exigit fui incolam, tur-

m

bis vacuam, & coeleftium avidam mentem;

evolem *

opus eft cordis puritate, orationis affiduita-

j r

te, affe&uum miffilium frequentia & ardo-

!dba ! U 'f'ïw'

re. Hec autem ex Patrum fententia, & fuf-

fs p

fragante experientia;

fine accurata lingue &

od MA^

conclavis cuftodia haberi nequeunt,

Ergo

fine hac nec di&ta animi decora obtineri pof-

qi g (Uu:

i

funt, Adhzc Reiigiqfus extra cellam per do-

j

"

j

mus

'

;ä'

*e

Db

282

Pars 1. &r?þztt L.

mus ambulacra aut urbis plateas frequenter

W(v:jgrni I

o

circumcur(ans, & garrula loquacitate ubivis

cum quovis colioquia miícens, fi.vilis eft my-

4

20

rothecz, operculo carenti, balneo identidem

w'ns dii

:

reclufo, & fornaci femper apertz, unde in-

m qyills

clu(us omnis fpiritus, atque calor fa&to impe-

gt at

In tali nullus con(cientiz ni-

tu diffugiunt.

qiipmi at

tor, fervor nullus , nulla quies , aut attentio

ad przíentiam Dei vigere pote(t; cum nugz

ii D

£

nugarum phantafiam, co

(s

"itationum turbo in-

ts ag

tellectum, appetituum tumultus voluntatem,

g um

glacialis torpor animam pleno jure occupent,

v f

diftrahant, vexent, & plurima labe inficiant.

Md Sequemi ír

Sicut enim, teítante (acro Codice, v&, quod

i

i

zon babuevit opevculum uec ligaturam defu!)ezf,

"

l

]

D

mi

ll

jj

immundum erii; Num. 19.v. 1. ita pariter

UL

i

MU

Íi

cor femper patulum atque diffolutum innu-

3 d a d

meris defectibus, txdiis, & perturbationibus

veluti totidem fordibus ubertim replebitur.

iput r

Vr Aj

Ín ejusmodi autem pe&ore pretiofa; quam ex-

"ia d

tollimus , gemma latitare nulla ratione po-

terit.

Ergo (ine folitudine, & (ilentio nulla

pinfa um

MT T

dabitur fpiritus colle&io. Proin qui imtendit

[

ad imteviora Q9 [pivitualia pervemire ( monet

4

t at

Qtifbtmm

pius Afceta de Imit. Chrifti 1. 1. c. 20.)) opovtet

Nam azüima

eiim cum S Efu a. tuvba declinave.

A

devota tanto Creatori fuo familiarior fit ,

1101110

MT

longius ab omzi faculavi tumultu degit.

tcetr-

, ho

te nullibi lilia animi fecurius florent, ac pu-

i

J

u

V lg

]

rius nitent, quam in facro lioc deferto; faci-

ï"vï M. M

|

lius euim ef ( ut idem Auctor ibid. c. 20. & 1a.

ia

Y

fatetur.) ouuizo tacevey quam vero monm exce-

*-z:n:ar.mnma!ris

[

deres

IT

Y

(

!

]

]

l

l

d.

Il

IDe colleflioue animi.

283

Mif

dere: 9 demi lateve, quam foris fufficientev fe cu-

i h;wcigarc [

l

l

d

odire ; quia varo fiue lafione confcientie ad flen-

1iumn veditur,

Er plerumque nil aliud inde,

oeudeyi

uam mens diffipata, piaculis fordida, fti-

Ttro m

(Sn»

(

j

ridoim

mulis anxia, tzdiis, meeíta, vaniffimisque

ideis onerata refertur.

Quz omnia fumme

Vs nf

vin

noxia interni receffus obítacula funt.

lia tatet

:

fe t

Qu

imo vagus ejusmodi & loquax agyrta a lap-

fu in graviora haud procul abeft. Nam (ut

l

j

i

Ti

D

Mu tnt

ait Albertus Magnus, Lib. de virt. c. 3 1.) ubi

n

non eft. taciturnitas, ilà. bomo de facil. ab ad-

lton

AV UM

Aj

verfario fuperatur. . 3Ydem Salomon Prov. 25.

fnima l i

Y Code,

v. 23. fequenti fimilitudine confirmat: ficut,

inquiens , urbs patens €g. absque wuvovum. am-

litu facile expugnatur; ia vir, qui won po-

Iu

tef? m doquendo cobibeve [pivitum. fuum , levi

: iftbtum n

negotio ab orco debellatur. Rationem hu-

gerut

jus affignat Gregorius Ma

nus Lib. 7. moral.

atin rl

:

c 17. dicens: /zcipies qui

em a bonis vevbis,

veiofa quamd:

tiofis ad joco[a :

fed ab bis perveuies ad otiofa , ab o

vila tone

inde gradum facies ad mendacia, vixofa , perm-

lluro Yi

ciofu. Fevbo; incipies a. pavvis, &g defines im

Proin i 6

]

ghis. Quis autem credat cum his defe-

[mülï

| u

&uum monfiris etheream hanc, de qua agi-

1 «9)ff

mus , progeniem fubfiftere poffe? Ergo fine

jn, MP

l,

folitudine, & filentio nulla obtinebitur ani-

ï

/

lo:l

mi colle&io. Ipía Sulamitis; quamdiu Dile-

f;)

plateas quafivit, eandem mi-

i

u

Gum per vicos Q9

DO

nime invenit.

Nec prius fuavi ejus allo-

lOy CCt

q

oftquam fe rece-

[

quio recreata eft, quam

C

;

pit Z2 domum matris fud ,

C

ip cubiculum geni-

i

cfegc

Q*

micis fa. Fa:xr. g. v. 4 EÉt hinc (ut r

284

Pavi-ÍH. Gaput L

D' !,be

Thomas a Kempis (L.. 1, deimit. Chrifti c. 20. )

TMIL

m i

maxumi fan&orum buinaua confortia, ubi pote-

yatio at

rant , vitabant , & Dzo n ficreto vivere elige-

r

i [

Lbamt; probe gnari, in mundi foro & garru-

NI !/I' [«l

los inter cachinnos nec cceleítes fufürros per-

ld.

ii

cipi, nec perfedionis (emitam reperiri. Ip-

!

]ib, 10.!

