aétu intellectus, quo omnium Conditorem

!ugns Non.

in nobis exiftentem credamus; fed infuper &

ïï

1

a

precipue confiftit in actu voluntatis, quo

n

J5 QU

eum in nobis habitantem amemus , nosque

eidem intime uniamus. JNam etiam damores

infiniram immenfitatem ubique dominantem

TUf M

b

l

credunt , €g. contvemi[cunt; Jae. 1. v. 19.| quia

j

vero non diliguqt, hujus exercitationis fru-

étum non percipiunt.

Proin opus prarerea

f a

^

eft, ut, quem regum Regem intellectus pree-

al

fentem credir; voluntas etiam amert, per bre-

s

N

ves quidem , ardentes tamen , raprim ejacu-

ATT

Qu

latas afpirationes eundem interdiu quam fre-

quenti(firne amplectendo ; exe

mpli graria di-

UT

« Q

li

! Quid

Á

cgndo: Dile&tus meus iibi , 63 ego illi

anibi

.;laacg;um m

Il

De colla&ioge amimi.

303

Rireià

anibi efl in calo, €9 u te quid volui fuper terram ?

UCH

Dominel quid ine visfacere? — Non meay fed 1ua

Minep

voluntas fiat ; vel aliis his fimilibus , anime fta-

lptmids

tui refpondentibus, aut triplici vie fpiritalis

dl

vitze accommodatis affectibus utendo.

San-

RRTO fj

&a ejusmodi fufpiria jure comparantur cum

i Mor v

illo erize col/i, in quo cocleftis Sponfi cor vu-

iugere L

neratum fuiffe legitur.

Cant, 4. v.. 9. Ignita

p f

enim fünt jacula & miffles fagittee , quz fer-

n Qp

venti conatu evibrate, terrenas nubes per-

du

rumpendo ad ipfum Divinitatis thronum pe-

u al

netrant ; ac Mifericordie vifcera oprato vul-

im d

nere fauciant.

Per hos actus perennem il-

tndns 1

lam confequemur orationem, quam in Evan-

cgnümms

gelio Servator nofter a fequacibus exigit his

efefclm

verbis : oportet femper ovare, C? mon deficere.

dplum i

Luc. 18. v. 1. Perpetua enim hzec, & defide-

Condioret

riis aítuans Numinis recordario, optima,

al iil

quia cor immurans, oratio eft. — Preeterea fi

jat, Qu

emiílitiis his precibus diligenrer utarmur ; 4o-

n HOSQUI

füra conver[atio in celis erit: Phil. 3. .v. 20. eri-

um damot

sus civei Sauctoruin €9. domeflici Dxi: .Eph. 2

dopinu

v. 2o. annumerabimur illi Ele£torum.turtng;

m 19I'I.C9

4

qui femper videz? faciem ejus, & qui portanc

Md

tomen eyus n frontibus füis ; Apoc. 22. v.4. per

ops pr[ifä

quod Interpreres perpetuam quandam Divi-

qtcle

W

!

nitatis memoriam, & jugem ejus przíen-

hi

Porro horum af-

m

"

P ,

tiam denotari autumant.

ra[m.x/

".

fe£tuum paradigmata in libris paffim expref-

Tl

fa, & a me quoque collecta, alibi reperies;

inlib, cui titulas: Chriftianus pie moriens vol. z. qd-^

«f

[ 0

"N

u

jum. 1 4.,in quorum tamen ufu fequentia ezunt :

j

9-

n

jl

$94

Povs H. Caput. H

obfervanda.

Miffiles hi actus fint breves;

gf

.f d

& partus non tam ingenii, quami cordis: not

tam ftudii, quam fervoris. Optimes, & ef-

gj

& Nn r

ficaciffime folent effe afpirationes illas,- quas

animus, fuperne motus, per fe ipfe conci«

gt

pit; etíi forte verbis nou tam compofiris, aut

qoptDOOnm f

apeinan d

minus ordinatis proferantur, .2, Ew tamen

non fint nimis multz & diveríte; ne mentem

«autntie D

aut obruant, aut di(ílrahanr.

Sape una ve

y tf Spon

altera, mapno tamen cum ardore ac fiepius

guy IQ

dino dundt d

repetita fuificiet, ut quis votorutm attingat

metam , Hinc plurimum proderit, fi mate-

rie examinis particularis; velconcepto in me.,

NT

ditatione propofito aptentur. 3. Dirigantut

NOTIENTA

ad DeuM, non tanquam in coeli throno refi«

SDCM ER

dentem , íed ut circum ros & intra animi

!

penetralia commorantem. — Qui per conti-

nuum hoc exercitium in divina præfentid

razan f

ambulare ftuduerit, is brevi tempore perfe«

(li

TUf

OA

L

étus eri Hec enim exercitatio /o/rierateim

€? prudeutiaim doceteg jufhitian&g virtuten, qui-

i

bus uibil utilius eft izvita bomimbus. Sap. 3. v.7.

"

Ítaque coz/;dera. femitas domus tug , Prov. 1.

A

fru&cgalïnct

v.47. & vide, an liec obíerves? Expende

T

TE

fedulo, qua pofthac folertia in praxin ea de-

L

ducere velis, INe vero quid rermi(lius agas;

;

*Mm

tecum reputa, eorum confueiudinern ad ac-

J

I

quirendam virturem folidam adjumentum

L

( q

Whe

nen:folum famme proficuum , fed otunino

Bs

j

lN

Tiesaflarium efíe ; .nam (ut ícribit Beatug

V

Laurentius [Juftinianus Lib. 2. de computict. &

NI0n d

&hrifti. patfact.) auxo.ad perfectionem curventi

jugi:

Ü

1l

De colleBlione aninii,

265

LT hh

jugis debet. offe Dxi vifio ac familiaris ejus kllo-

At trü

tutio.

Hec tria obtinendz colle&ionis fub-

* Untng, (

fidia qui rite adhibuerit, vororum brevi com-

I lt

pos fiet.

Nam cura filentii per cuftodiam

LITTS

cubiculi amovebit obítacula ejus externa;

W Opts

u1b

fuga occupationum nimis diífipantium arce-

bit impedimenta illius interna; exercitium

N t ii

vero prefentie Dzir animam in füblime ela-

T

tam, colefti Sponfo amoris vinculo intime

od

conjunget, eamque oprato interne folitudi-

i Q dU

nis bono abunde ditabit.

L rl i

Wa

G 4 P U.T. V,

ir. gt

INCITAMENTA NUMEN EUCHARI-

t

STICUM FERVEN'TTER SUSCI-

a t i

PIENDTI.

Qui D (0

upervacaneum foret, multa differere de

j prae

V

enpus p

infigni efficacia, qua S. S. Eucharittia pol-

lerad nosin virtute folida promovendos; cum

i j

id latens ibidem triticea füb nube Verbum

v'atub f

filenti facundia abunde loquatur. Quia vero

lt Sap. i

riig, D

inde fperato fructui affuetus tepor, quo ad

caleftem hanc menfam accedimus, noxium

v b

obicem ponit , rei neceflitas exígit, ut affe-

ia pl

rantur inciramenta, Numen Euchariífticum

j ;emmsgä;

ferventer fufcipiendi, que precipue qua-

yeudite

(int

taor funt. I. Hujus Mytterii excellentia. If.

g &i

Ejusdem effectus. Ill. Chritti inde relucens

im; [fd

claritas. IV. Nec non facrificii; & Sacerdo-

y

VL

tum dignitas.

,jd!(of

1

jj

ï)(,hlw

U

$.L

Pars H. Caput IF.

Ij

306

pl

$. I.

jj RR l

Myflerii: excellentia. :

!

dipeierom d

|. XTec triplici ex fonte ftupenda prorfüs,

g 805 &i

«aulexds,

eminens ac divina eft , nempe r. ob

erfonam , que latet. 2. Ob modum, quo

gymicends.

dinm, eumqui

atet.. 3. Ob finem, cur latet.

Inprimis ibi

cum immenío perfectionum fuarum appa-

a re VrIS

aie, ec d

ratu preefens refidet eeterna infinitee. divini-

tatis Majeftas, una cum Auguftiffimis tribus

qnaue

axnudius du

períonis Sacro(íancte rinitatis. Ibi abfcon-

ditum delitefcit illud ipfum Servatoris pu-

a R. [

riffimum corpus, quod ,ex Virgine natum,

tpet (l

flagellis difcerptum, fpinis cruentatum, in

aol Prbopum

cruce clavis & lancea perforatum , tribus ho-

t, funus t

ris affixum pependit.

Ibidem moratur ían-

tht &t

&iffima ejusdem anima; qua& Verbo hypo-

'uty i

ftatice unita, fummis virtutibus ornata, in-

a5 d d

terminatam Patris Potentiam , Pilii Sapien-

V. A

tiam, & Spiritus San&ti Bonitatem miro nexu

*s af

'participatam poffidet. ]n fümma: illic ade(t

"t l

Homo-Dzrus, Chriftus Izsus beatorum deli-

ATU N

tium, terror deamonum, Jominus dominan-

9. Qj s

"dium, Apoc. 19. v. 16. Salvator tnundi, joan.

4. v. 42. fplendor. glovie €9 figura fubflantie

"08 Md

T

"Dz; Hebr. 1. v. 3. couflitutus judex. vivorum

é? mortuorum: A&or. 10. v, 24. in cujus zo-

"

;'3:2, liöq

du

E

J

"anine omne genu fle&itur celefhum, tevreftrium

€9 infevnorum ; Phil. 2. v. 10. & cui data eff

Mi

d

]

emnis porefias ia celo Qg im terra. Matth. 2$.

À tvl

1

ET

V-. 1$.

II.

| WO M

Vif

J

. De- Euchariflia.

307

.II. Et adeft non ;z fplendoribus fan&orum,

Pfal. 8. v. 10. regali magnificentia vifendus;

fed vili fpecierum lacerna tectus , panis fore

frupendz )

n

mam indurus, & inítar communis de trivio

LUR

cibi mandendus, glutiendus, & in ftomá-

) mün g

chum trajiciendus. Adeftad violentum ani-

i lors;

m ítatum, eumque talem redactus, in quo

2 m

folius natureg viribus nec fentire, nec loqui,

i ifnre n

nec audire, nec videre, nec ullum corporis

iiv

morum exercere valer.

Vi eujus: nifi illius

tits ls

immorralitas obftaret ; ei denuo vita exce-

n

dendum foret.

Et ad hanc impotentiam

t Va

(ftapete o Ceelues!) redactus adeft non in-

j CU

terpofira Principatuum aut poteftatum opé-

CUT

ra, fed tribus duntaxat quatuorve voculis a

m nontur

facerdote, eoque non raro prevaricatore

: o o

prolatis; idque toties & ubique locorum,

V oriti i

quoties & ubicunque ea rite proferre ei-

dem libuerit.

li

Ac in hoc fitu tamdiu duürar,

w m

donec fpecies, queis fübítat, narurali vitio

y: lici

corrumpantur; expofitus innumeris Judaso-

rum, Sagarum, Novatorum, hominumque

um

Yi a

facrilegorum , nec raro etiam murium ir-

m , Y

reverentiis, vexationibus; injuriis; quibus

ii h^

hoc Sacramento ad ludibria, blafphemias,

T

veneficia, aliasque magicás artes impie abuti

pro minimo eft.

,

ym, !

n

IlI. O myfterium vel ipfis Angelis admi-

randum! cujus excelfitas immeníum crefcit

at

m P

ex fine, ob quem fe Aex glorie ad humi-

lem adeo, & nihilo proximaàm conditionefn

demittis, deprimitque. Nimiruszi Qmnpipe-

2

tens

p li

$08

Pavs II Caput IF.

[

[

T

tens illud, fibi foli fufficiens, ac nullius in4

ii por

digum Numen tenui nebula velatum, latet

; g iedbja

ulla füi, fed folummodo nofítri caufa &

!]

;

?

J

jj as vef

emolumento; nempe ut fuum nobis amo-

T

(ifnem

rem probet, nofítrumque vici(lim emendi-

ssts ac

cet: ut nos gratie , regnique füi confortes

reddat, orbique palam faciat, fuas deliias

is i iqur

sufams. d

effe , ver[ari cum filiis bominum. Prov. 8. v. 31«

Sacrarii tenebris abditus ideo latitat vere

T

.Dszus al/fconditus, Y&. 4$. v. 15. ut afflictos fo-

gyuirr; uT

letur, tentatos eripat , egentes ditet, mife-

w muirum e

ros protegat, languentes (ànet, omnique bo-

amvero n b

.norum genere immemores cumulet, Preffo

if s pl

radiorum fplendore, idcireo tonantis poten-

i faty nl

tice dignitatem occulit, ut majori cum fidu-

Jdinae m d

cia ad eum adeamus; ut fic aptius vivis fit

tundimdltea

Aami tie du

alimentum, medicamen &grotis, moribun-

dis viaticum ; ut ad perpetuum hofítiz fta-

vitfun u i

tum adduéctus; femper vivat ad intevpellandum

tf

j

.pro nobis. Hebr. 7. v. as.

Verbo: ut fe no-

tin f t

bis & pro nobis in noftros unice ufus totum

&t d

squantum impendat, vere Paítor bonus, qui

.non contentus, Ííemelin ara crucis animam

füam pro ovibus pofuiffe, eas infuper more

u

pelicani fanguine fuo ac corpore continuo

li

paícit.

O Superi! hec legimus, & tamen

Ia [

immani languore torpemus ;. tante benefi-

U t

centize non nifi ingratum gelu rependimus;

tantique myfterii excellentiam adeo non zfli-

1 it n

u

Vah imn-

j

DO&UP 1

mamus, ut etiam vilipendamus.

probos nos! credimus te in altari prafen-

"Mlmï

—5 rb

t;m,-Dsu,s magne:! &tamen in omnes re-

veren-

LT

Q

Á

j

il

305:

.De. Euchaviflia. Y

i*i*; atl

verentiz leges audacter peccamus.

Trepi-

t

dantes adítant

uriffimi Spiritus, & in abyf-

st

fum (üi nihili

e

abjiciunt ccelettis aulee Prin-

LT

cipes; foli nos vermiculi incompofito cor-

tUt

ore adeífe füftinemus tremendo Numini.

* l

ltro nos invitas ad zethereas dapes divinus

It f dl

Hofpes, & filiquarum avidi Angelicum pa-

LULOTRMT

nem naufeamus.

Heu! lanpuidi; diftracti-

TLT

que accedimus,

a d)

]ssu Euchariftice! quid

maois admirer ; tuamne eroa nos bonitatem;

v i, n

an vero noítram erpa te improbitatem?

n Ongen

Enimvero in belluas migrafíe, autfaxa in-

a cmye, !

duiffe nos oportet, nifi hec meliora intel-

CT

lectui fenfa, nifi animis ardorem infpirenr.

O divine triticea füb nube delite(cens Sol !

mjr m

jc iil

ah! tandem diffolve mentium glaciale frigus,

ac flammis tua charitatis ure renes noítros

105 D

qum ho d

& cor noítrum, ut, fugato tepore, fint /am-

j wrfrp:li.md:m

pades ignis atque flammavum, Cant. 8. v. é. ante

atbo: u en

tabernaculum foderis thymiama fervoris

siceufüs QU

conftanter adolentes.

llor us E

, Qs «

& AE

gl

Euchariflie : effcttus.

t

I. lterum Euchariftiam ferventer fufci-

imus, 'VW

piendi incitamentum eít geminus,

j uT

Nam

d n

diverfüs licet, quem parit, effectus.

teíte Angelico Doctore in Hymno, mors ef

TT M

m

Ual , vita bonis; id eít, thronus gratiae pie

accedentibus ; tribunal vero juftitiae tepide

n

u

Quod grarie tbro-

g*

[

aPPï'OPiI?quantibus e(ï..

3

u$

p ü

519

Pars If.. Caput IF.

libes t

»

fi

st religiofe accumbentibus fit; elucet exin-

"T

ial

de, quia per eam recipimus illum , qui, cum

À i [llm. 1

omnipoters fit, dare nobis omnia poreft, &

dare etiam cupit, cum jnfinito amore nos

;eyame ïd reglO

sai d o

profequatur, nosque immortalibus donis

complere, nifi obicem ponamus, non folum

g n

vados 1007

in votis, fed etiam in delitiis habeat.

Hinc

ex mente SS. PP. vel unicus ad facrum illud

ag m

ao «itm $

epulum acceffus füfficeret ad formandum:

fubito maximum ex noílrum. quolibet San-

« t

étum.

NU

Nam qui debita cum pietate ad di-

vinam hanc men(íam advolat, is fedet ad ip-

, s r

1 & amdi;i

fum fan&titudinis fontem; imo poffidet ip-

fuüm omnis fanétitaris authorem, omniaque

agirpttha

im ztat bt

obtinende fanctimoniz fubfidia (ibi obvia, &

largiter obtrufà tenet.

Proin exulta, ac rna-

iri, mj

adi Trdenind

gnas in fpes exurge, o felix anima! en! quem

cordis hofpitio füfcipis DEuw, is potett & vult

d i

te reddere fanctam, & talem certo certius te

ii r n

quoque efficiet, modo eriam tu ipfà id ferio

t ipimi n

velis. Et quidni? Si enim ille calculus, quem .

U. Qnþpch

unus de Sevapbüm forcipe tulerat de altavi, la. 6,

t Uf

v. 6. folo attactu I(àig labia ab omni iniquita-

t i.

te & peccato mundavit: íi fimbria veftis

i,

Chri(ti HemoroitTz: (i umbra tran(euntis Pe-

"t lninrmg

triSolyma incolis incolumitatem attulit ; quid

*0, & lo

non efficiet ipía faius, €g virtus , Apoc. 12. v.

"um o

10. viteque Dominus intra te receptus? ille,

" ln i

inquam, Dominus, qui ideo venit in terram

MlboT

magnus e celo medicus, ut, quod «grotuim,

—

tsf

[asavet: Ezech. 34. v. 4. ut per fuum nos faugui-

f"' mküïï iä |

gem [auclificavet , Hebr, 13. v. 12, omnesque

etiam

S immgn

U

u

De Eucbari/ïiz;.

gil

3l d ü

etiam minimas labes ex animabus noftris lu-

Mnmï()lli,m

firica virtute depelleret.

Et certe, fi fami-

Vüttngel

liariter agens cum fan&o pariter fantfus erit,

T0 r

afleverante id regio Vate: Píal. 17. v. 26. an

hi dj

minus quid effe poterit ille; qui non folum

; n

ingreditur 77 /az&a fanclorum, íed ad quem

ii B

ipíe Sanctus fanétorum divertere, & non

"ET

tantum in ejus domo, uti apud Zachaeum,

! d rmade

fed in ipfo etiam ejus corde man(ionem fa-

m qui

cere non dedignatur? Praterea Eucharifti-

cum Numen ipfas celeftium donorum ar-

a ptedi

i, ld

cas, nobis referatas, prodiga liberalitate of-

fert, & obtrudit, unde accipere cupida ma-

:im pf

Vrem, at

nu quivis poteft, capere quantum válet. Imo

TIPTPTN

Á

cum nos tanti beneficii incuriofos fore pro-

netula,icfte

viderit, omnes fui amoris £hefauros (verba fünt

Concilii Tridentini Seff. 13. cap. 2.)) ultro ín

m en quea

gpad, & vt

nos ipfe profudit ; ita ut vere memortam fecevit

muivabiium . [uorum mifericors eg miferator. Do-

atto ts t

g iphid t

minus , fe ipfüm in efcam dando timentibus [e.

Pfalm. 100. v. 4. Quippe hocdivins Porentiz

j uk Idlü, [i"f"

j i, l!

monumentum, ut recte ait Scholarum Phoe-

bus Aquinas , ( Serm. Féft. Corp. Chrifti) non

.omoi u

ibra v

folum eít beneficiorum, ab ipfo nobis col-

latorum, & miraculorum ab eo patratorum

t

maximum, fed collectio queedam omnium-

ii

que reliquorum compendium, Nam Dzus

If AW'I

hominem

naturam humanam afífumendo ,

u "

quidem ad Divinitatis thronum extulit, ac

v o^

inGnitz charitatis fuze gremio intulit: at vero

I (WX, MM

l

.....

hic iptius majeítas ad noftrum fe nihilum

(F MLA

TL

deprimit: ipíius immenfitas intra noftra fefe "

y

p

4

viíce-

p B

312-

P(mA IL Caput IF.

Ibi

at

vi(cera recipit, coarctat , abícondit.

;f-'l- y Ut

unus folum homo mirabili nexu copulaba-

gl

tur Verbo; hic fe Verbum ftupenda pietate

ho i

cuique noftrum nullo difzrimine unit, con-

j

;äiris vrioribus

jungitque; & quidem eo vinculi genere,

quo nobilius a nobis excoocitari nequit; in

us g

I

aliis operibus fuis hujss vel illius folummo-

do fingularis gratite nos participes reddit;

i, 03

at vero hic ipfius gatiarum fontis pleno jure

EMHWMP

nos dominos efficir.

g fb m

In reliquis religionis

noftree myfteriis (eu Sacramentis quaíi ex ri-

WNW!Mü

dmdi a

vulis tantum , manantibus fenfim guttis; bibi-

mus, Hic autem ex ipía fcaturigine pro-

;)[w.)h ii QW U4f

ruimpentem pleno gurgite alveum largo ore

gt

haurimus.

O vere beneficum in nos viles

w anr, ii

vermiculos Numen! O effectum, quem no-

1 i n

bis morralibus atlierei Spiritus jure invide-

x J

Sed

sHl i? M

rent, fi aemulationis capaces forent.

quis porerit enarrare omnia bona, que para-

iira, u

1 in duicedimetua paupevi Dcus , Pfal. &z. v. 11.

DT

ah! nulla lingua par explicando eft, nullus in-

"Riimdna

tellectus capere fufficit, quz ibi prepararis

IT

diligentibus te. . Dum enim fidelem tibi ani-

A qum inoy

mam z4agelorum efca nutvivifli , fimul panem de

tj d

celo pr.eflas illi, omue dele&amentum in fe babest-

Vs ]

tony g omnis fapovis fuavitatein.

Sap. 16. v,

: hititina

1o- Infüper orreute voluptatis tue potas eam,

LT

Pfal.3$. v. g. & introducis z cellaria tua, ia

cubiculum Cant. 1. v. 3. intimae tecum confue-

UT |

w

L

tudinis: ubi myftico tibi connubio defponfa-

»

M

Mn;

ta, tu folus ei omnia in omnibus es: ubicum

l,[;-M

TT

ll

Q

Paulo tertium in calum rapto , te ea fibi

W

fh

Rn

verba

v;ï

[

J

7

De Euclhari[lia.

313

At

verba ad cor loquentem audit , guæ Qon licet

Wij

lLoinini loqui.

1. Cor. 12. v, 4. Leva tua fub

ii

capite ejus, intelle&tum multiplici lumine il-

At j

Juftrando, dex:ra tua amplexatur eam, afte-

Duleis

LT

&us miris ardoribus inflammando.

J t

ef fru&tus tuus gurzuvi ilius, Cant. a. v. 3. &

t n

»

omnes fenfüum illecebras ei infipidas

kgniripes feli

reddendo.

O Sponfe! vere candide &

TT

rubicunde, candide triticeo fub orbe, rubi-

iiv

cunde füb vini colore.

O quam pinguis

]

UTTTM

eff panis tuug / — calix tuus inebviaus o quam

tinptsl

vieclarus eff / Pfal, 22. v. g. O vere facrumcon-

[

viviu, in quo ubertim mens impletur gratia,

fetm t

quin & praterea future etiam £lori nuobis pi«

um j 00 (

«; datur ; Ecclefia in off. S. $. Sacr. (ecundum

i, Q

ila Joannis verba: qui ma;ducat burc panem,

yjrt n

vivet 14 «tevnum.

]oan. 6. v. $9. Ita eft, o

i d

Dzus faluzis anee /. Pfal. 37. v. 23.. Mifevicovdia

zua [ubfequetur ne4 hoc cibo digne refe&tum;

NU

Pfil. 67- vll

omnibus dielus vita meg: iubabitabo in. domo

tua j2 longitudinem dierum, — Pfal, 13. v. 6. Ae-

dl as

|

D r

pofita eft bac [pes mea 32 fimu meo.

job. r9. v.

lm tb

27. Nam quem timebo? Parafli in con/pe-

&u ao meu[am advev[us eos ,| qui . tribulant

j ii

Pfal, 33« v*

$

& infidiantur animat

TOU

me ,

Jl Sgp, 161'

mea.

Proin fi etiam coz/iflaut adocv[um me

callra, zon tünebit. cov meum,

Pfal, 26. 9. 3.

t ii

Si enim Elias ambulavit in fortitudize cibi il-

ii

100

ius fübcinericei quadracimta diebus t7 qua-

draginta uoclibus ufjse ad inontein Dgi Horeb,

nuhwdfl-]æï

hn

:

4. Reg. 16. v. 6. qui figura folum & umbra

ys 6

orum; Gen, 49. v« 16, quan-

À ü

erat -col/ium &iv

to

P

u t

Us

p B

314

Pars I Capu; lr

[

W

uf D

ro mapis nos hoc coelefli viarico roborati, in

clivam coeleftis Sion. eluQabimur.

Si fàn-

sst

guis illius Agni: Pafchalis, qui tamen hujus

I

quem 4

led

dl

lnde

noftri non nifi typus fuit, fuperliminavibus

domorum . Exod. 12. v. z. illitus, extermina-

T

torem Anpgelum ab Ifraelitis avertit; fi fari-

ydnim r

PTO

'

ra Elifei mortem ex olla fugavit; 4. Reg. 4«

v 4. quanto rmagis divinus hic porus, alimen-

giure nl

tum bhoc vitzenos ab inreriru vindicabit. O ita

E

dis fs n t

que effe&tus terque quaterque beatos, qui hoc

jgrem Ra

myfterio velut ex paradif! fonte divite vena

um r

profluunt! Quis ergo neget Euchariftiam effe

à, qt, il

thronum gratie pie ufürpantibus illam?

a dtmar

I[. Contra vero tepide ad eam accedenri-

s. ONIm N;melia

bus tribunal juftitite erit; & quidem ripidi(-

tmmo; qui

fimum ob perfonam tum judicis, tum rei.

J Dare vid

Heu! quis poterit flave , attonitus. exclamat

iem epettur

Apocalypticus Vates, quando vezict dies mag-

v gure lr

;;

4

[:

nus we gf Apocd. G. v. 17. nota: agis

ETFT

non fere typgridis aut fzvientis urfe vaptis

tb m a

catulis; 2. Reg. 17. v. 8. fed agni & quidem

tehurinm f

ilius agni, qui olim obmutuit etiam coratm

a,

ipfo tondente z. k&or. $. v. 32. Ah! tunc ejus-

tb d aim

modi dicemt montibus Qg petrie: — cadite fupev

Vil

105,€9 abfcondite nos ab iva agni, Apóc, &: v. 16.

" i

qui judiciaria cum poteftate, iridi infidens,

:mdo) w (

ftipatus Angelorum choris, minaci voce ir-

J

iT

rugiet ut leo; vere magmis, potens, & tervi-

b qui perfonaim mon accipit ,. mec. muneva.

* R f

Deut, 10. v 17.

O mifer! quo tunc rerrore

Ts

j HCIU

mqu; Y

pércelleris, dum ab illo ipfo te judicandum:

"

liter, ac

N«W

AURT

cernes, quermin huchayiiti& tam. vi

- indi-

AT

J

De Euchariffia,

315

Pf

indigne habuifti.

Dum ab inexorabili hoc

mr, j

I !

J

uxíitore fulminanti tonitru audies: ego fum

h

ile |rsus, quem ad te divertentem , tam

i

V

!r!iïlliü«lff.;'z

languide ac diítraéte füfcepiíti:s cui tor de-

y E

j

n

Ípeétus in altaris Sacramento intulifi: cu-

jus puriffimum corpus non aliter ac com-

t |

R&g'.ln

munem de trivio panem toties impuro ori.

glm,»ï-

tumultuarie injecifti; Epo fum ille non jam

h

äc:uoEus,

i

)

1[0

a

Íponfuüs,fed ultor: non jam agnus, fed leo,

(

Y

qui cruorem meum , irrevereni repore pro-

]l

WUM

dinew

fanatum, ultrici peena vindicabo.

Ad hec

x Drntand

quis, quafo, tibifenfus erit? Si enim cla-

itibunn

maus de tevra vox [anguinis Abelis Gen. 4. v.

dmitis

1o. divinam Nemefin ad tantam iracundiam

Va

commovit ; quid;non efficiet fanouis Chrifti

uu- [/]jd

a Dro Patre vindictam de te ob füi profa-

TOi

nationem expetentis? Preterea quis terror

[«

[/

:

tunc, quave conílernatio tua erit? dum a

0

t ngily

judice ad reum oculos deflectendo cogitabis,

te in ipfo gratiarum mari ufque ficcum, ad

"T il

ii qiit

füpernum hunc ignem femper fripidum, in-

jp etum t

ter divinas opes medium , tamen pauperem

Ah! at

;

permanfiffe, & quidem ob tuum in fu(ci-

jt M(fl!f)*;f

iendo coeleíti hoc cibo languorem perman-.

iffe. Dum confiderabis, teipíàm hanc da-

i) Apui. M

.iniids

pem gufítando, /Epgypti cepas famelica in-

gluvie appetiiffe: poft hauftum roties far-.

gina

élitatis

fontem ,

tamen vitiorumr« cano

jeitih

yl

LA

immerfüm, Babylonis flumina aut. óri-.

!

1

no meretricium ejus poculum fitiiffe; Apoc.

Q n

17.v. 4. & pofít tot fynaxes nihilo : melio-

p

rem evafifle , nullum defectumi correxiffe;

j u

nul

»

p

316:-

Pavs If Caput 1F.

u

galleo

nullam virtutem acquifiviffe. Demum que

tua tunc confufio, quis dolor erit? dum re-

a

'jvim&peccan

cordaberis, potuiífe te ad fummum fan&i-

moniaz apicem eluctari, idque tam facili re-

EUEHSEUChHriïüI

j g (

medio potuiffe; & tamen noluiffe: in tor-

j u v m

poris veterno ufque fepultum putruiffe.

aj m

Áge, ingrata anima ! quid oppones Chriíto

vindici? quando tuam hanc inertiam illis ul-

gun g ]

tricibus verbis tibi exprobrabit: uid eff,

g. Ol

g as d

quod debui ultra facere viuee mez, & non feci ?

lfa. $. v. 4. quid pretiofius dare,; quod non

d tvl

a hii U

dedi? cum dicet: nunc ergo Dalitatoves e-

vu[zlem. judicate inter me, $9 vineam meam ?

vlibnum demo

Iífa)-sve s

Ecce filios enutvivi, & exaltavi;

tens hu

ijpfi autem [preverunt me. Va 1. v. 2.

Qui fi.

fui, adic

mul dulces secum capiebamt cilos, Pal, $4. v.

w pn d

15. imo queis ipfus ego eram cibus, hi

int K':rto:.l)

violabant me propter puoillum. bovdei e . fr.

ü

I

Hien panis. Ezech. 13. v. 19.

Jucraffnius. eff

Ea

il

leus, impinguatus, $9 dilatatus; imcra[fatus

T$ d

|

carne mea , Zmpinguatus cruore meo; €7 en7

ELUTITT

vecalcitravit , .Deut. 32. v. 15. veddendo 1nala

r

fro bonis , €g odium pro dilctlioue: Pfal. 108. v.

ïüüglüjüdkio[v:r

$. Age, infelix! ad hec quid repones? Xh

Aj nl

fateor! n potero ei ve[pondere uzum pro mmille ;

lgl

,f juflificave ime. voluero, ipfüm os meum

V t ts

tianti teporis confcium condemmnabit me. Job. 9.

Mil

v, 3. & 2o. . Nam inexcufabilis eft, quisquis

W

!

W M

*þ,"'*m"ö

Numine paftus, adhuc tepidus, quisquis

!

merus fervor none(l. Heu! toties jam om-

1 pIl

li

J Mf. m

nis puritatis authorem cordis hofpitio exce-

emper

bt P

t D)

pi ,& Jramen tot ngvorum fordibus f

b

ina-

J

[

f

De: Euchariflia..

...8317

U'i Dfmumg

maculatus fqualleo. "Toties Angelica dape

At d

refcétus tamen adhuc pravis animi morioni-

Vg i

bus , imo & peccatis obnoxius vivo.

Erli-

LITSM

cet Dzus Eucharifticus, íemetipfum exinà-

"m li llltpd. iü [t»'

niviffe non conientus, miracula miraculis

n pumg

cumulet, ut vel micam mutui a me amoris

Oonis (hà

emendicet; tamen tante charitati non nifi

K irtanilsi

ingratum frigus rependo, íemper remiíIus

mo: qii

torpeo.

O caeli! deberemus. tamquam . leones,

f Paf

iguem . fpirantes, ab la men[u vecedere fa&

yt, qui

diabolo tevribiles; ut ait Chryfoft. hom, 16. ad

l

l

4

pop. Antioch, & toti frigidi recedimus, facti

h

[

du

TT

ludibrium dcemonis.

Ah! Agnum come-

frj, £ u

dentes; adhuc lupi íumus; Anpelorum pane

faturati, adhuc filiquas efürimus: | coletti

TM

4 B j

nectare potati, adhuc lutulentas mundi aquas

n a, d

fitimus.

Verbo: Dzro refecti, adhuc ter-

£m

ram fapimus: Chriíto pleni poft res creatas

! /*7!;?:

J

j

T

currimus: ipía (anétitate faginati , innume-

iil

qjit

ris adhuc nevis fcatemus.

O Seraphini!

7f

em t

coeleftes oculos alis veftris contegite, ne tan-

tam indignitatem intueri cogamini. Heu! in

n

pyr Db

tremendo illo judicio (verba fant Chryfoft, ibid. )

du

quemam eviz uobis excu[atio; cum' talibus -paflis

zalia peccemus ? At vee! vee! nobis a/ ira 4gii.

TULULA

TL

Igitur falubri metu correpti, a tribunali ju-

ftirig , quod tepidis imminet, confugiamus

TM

cum fiducia ad sbrouum gratie ut mifericord.am

jj d f

con[equamuy , g grariams inveniamus in auxi-

jdu5s q

ljo oportuno , Mabr. 4. v. 16. quod Chriftus in

ul ts

Euchariítia

u

)

hu

bus offert.

pie accumbeþtibus plgnis mani-

Á

j

$. IIL.

D7

318

Pars II Caput JV.

jtait

EX

, m n

a n d

Chriffü Eucbaviffici evga s5 amor.

at u

ertium incitamentum divina hzc my-

nl

U

I.T

fteria ferventer fufcipiendi eft emi-

PT

nens illa ac incempreheníà bonitas Chritti

AV ö j '13[

erga nos, quaíe in Euchari(tia 1. totum,

st dl

2.o0mnibus, 3.íemper & ubique dar. O

1 Dimy

vere Sacrarmentum amoris, in quo ]rzsus no-

shiny Pa

bis non fiderum radios, teiluris opes , aut

a Dd v

maris gemmas; fed Sg dat, & quidem /e zo-

-l;. n duin

Ti dat; totam füum corpus, toram animam,

a Angli d

totamque divinitatem cum univerfo, licet

D

n um nj

infinito, meritorum the(auro: nil fibi refer-

Kai n d

vando, excipietdo , negando; fed totum

il

fe hbentiffme impeudendo , €$ fuperimpendeudo

M M

hl

/u// fiJn

4

L

pro anmnabus noffris 2. Cor. 12. v. 15. non

i fl P

folum cum dilecto illo inttar fa/ciculi uyrrbee

Al amggt

intey ubeva commorando; Caut. 1. v 12, ied in

i

ipfa noítra viícera inftar alimenti fe demit-

j

JPLd CH

tendo.

[]

Quis tantam cbaritatem attonitus

nili j

non obftupelcat? Ah! vere zoz eff alia uatio

zam grandi , que babeat Dsos adeo intime af-

Mistr

bj

propinquantes fibi , ficut Dgus nofler adeft. nol'is,

;im m

TY

Deut. 4. v. 7. O ingens noftri nihili amator

1

,"3 AU qc

Dszus! an non ergo fufficit, quod nobis ftel-

T

las ad fplendorem, terram ad ufum, Ange-

f;ï-;mlu

UR d

los ad cuftodiam dederis? quod luto noitro

.;;fadmlrabüimïü

ruam imaoinem imprefferis? genus noftrum

h:';:.wf) a

ad, Auguitiffimee 'Triadis thronum evexeris,

, t t

tuaque tam cruenta nece ab inferis redemp-

N

Q Qu

ros , celi harredes nos fcripferis? ut etiam

W'(J, (l

te

t

v De. Euchariflia.

319

|

.té ipfum, & quidem totum quantum,. mo-

doque tam mirando impendere, donare,

EL

prodigere non dedigneris.

Quis, obfecro,

quis audivit unquam tule, quis vidit buic fanile ?

Df

"

Atl d

lía.:66. vo - 8:

O Cherubini! tanti portenti

ts Q

admiratione defixi, veftrum illud trifagium

Rl 1 t

fufpendite, & fa&oiterum zm celis füentio,

y

4

r d

Apoc. $. v. 1. infolitze rei miraculum adorare.

En! Domingus ineus. factus eff cibus aneus/. di-

stj

vin Patris Verbum eum efh gutrimentum 7

L

t ho

Sapientia Dgi e[?. vefehio animni inez/. Bonavent.

p. 3. :Stimul. divini Amor. c. 14. O Mortales!

9tam d

m uedt

quod Jugel videmtes. borrefcunt , meque. libere

audent iutueri propter emicantem . inde Julgorem,

Vro: nl

boc nos pa[cimur , buic nos uaimur. Chryf. hom.

; Ed t

0. ad. pop.

/fingaia

Q Numen! fifas efl dicere, veve

qrodigum tui pre. defiderio bominis/ | Guerricus

TAU

Abbas in Feíl. Pent. Serm. 1. inrer opera S. Ber-

l

myr[f:

nardi. Ah! cum jam totum me tibi debeain

TTE

Ccreanti, torum me redimenti, quid repen-

vai f

dam te totam mihi in epulum offerenti!

hm d

.Vah! quam ingratus forem, íi mutuum ti-

TE

bi amorem frigidus negarem; fi his flammis

v n

torpidum mentis gelu rependendo non nifi

n ii

tepide ad has epulas accederem.

r alb d

IL. At nondum hic fiftit optimi Salvatoris

aX*

l

benignitas; infuper ouzibus nullo difcrimi-

g ii

i

fl:

ne in hoc admirabili myíterio fe donat. . 7-

d ]uw:iï

"ite ad me oumes , exclamat, omnes, & €go v£-

lP

ficiam vos.

! geüuw.('*j

]

Matth. 11. v. 28. Àh! quid agis;

]I.Onum i

MA

bone [rsu; quo tuus te amor impellit?

pI

NNam 4uid efl bomo , quia ia magizificas eum ,. at

etiam

lp(enV Ü

W

J

320

Pars 11 Caput. 1.

" ]fd 40 pfO

etiam apponas evga eum cor tuun ?. Job. 7.v. 17,

j p

r

)

& quid eft filius bomimis , quia fic vifitas eum ?

a Qþln

Pfalm 8. v. $. Ecce pulvis, & cinis, €9 univer-

u vamitas ommis bouo vtvens.

4 inpics

Pfal. 38. v. 6. E?

n m6p

diguum. ducis fuper. bugufcemodi. aperive: oculos

[j

AIndtOs

1

fuo$? Job. 14. v. 3. Heu! non folum viles,

Apxrum p

cceci, ignorantes ad bonum lenti, ad malum

Jegifas i

proni, mille miferiis, perperug mutationi;

PTO

jpfique corruptioni obnoxii vermes fünt;

sih, n t

quibus te fümendum prebes, fed (quod ma-

PTENE

gpis horrendum) frigidi, irreverenres, in-

od

9rati, petulantes, quin etiam facrilegi non

TINSTON

raro & redivivi Jude fünt, quibus Augeli-

vt b

co hoc cibo ad infanda queque abuti jo-

cus eft.

Hwc fcis, nec tamen a propolito

Jus bf

nupi. Jl

abfterreris! Omnes nihilominus, omnes fine

deleétu ad te invitas, cunctis inclamando: ce-

at nafkr Af

"uv

gpite, comedite pauem meuim, $9. bibite vinun ,

j

Fs

j

Ed

j

1

1] p

n

quod mifcui volis. Prov. 9. v. s. Imo ad cezam

hanc magnam pauperes, ac deliles , ceecos eg clatt.

'..;igiusulua, l

dos imtroduci; quin infüper, ut intrent, ami-

ca vi compelli imperas.

Bucr4:v. 21. 36235

iyï;mr.'u:'zt!rdi,

O certe admirandum propenfe in nos cle-

f

MT

mentiz portentum! O Amor Divine! fi pro

!

AL

At

folis Angelis, aut pro fola eorundem Regina

,

l

i

'coelefte hoc convivium apparaffes, ftupenda

i g

nihilominus dignatio fuiffet. Quid ergo erit

Af

T0

illud inftruxiffe pro hominibus; hominibus,

H

inquam, qui non nifi turpes, abjecti, fceten-

Vs

tes vermicüli, pugillus cineris, faccus fter-

)

A dm

IN

corurm funt.

AR

Et quidem inítruxiffe non fo-

i

lum pro horum monarchis, nobilibus, do-

éetis;

t

De. Euchevifia;

321

LULTM

&is;. fed etiampro maxime ftupidis , agrefti-

Wi

bus; barbaris, pro extremi ingenii & infimae

i, f

fortis fece.

ios folum-

Quin & ex his non

? Mu

modo, fimplices & fervidos fe

j

egiffe ; fed

j

üe crirmninis

LTUN

nec íceleratos. repulife, fodisq

!tit :

bus contaminatos ; imo nec eos arcuiffe, quo

Ti d

hoc Anpelorum pane ad veneficia, facrilepia

19902 od

& magicas artes abufuros providifti.

Ver«

I W

m lr

bo: omoe invitaffe; idque affectu fumme be«

m

lr

nevolo, non tantum ultro ad Divinum hoc

(uis

It

epulum accedentes benigne admittendo ; fed

eiiam naufeabundos folicite vocando : amans

fun n

ter alliciendo, & impofito quoque praecepto

t od

gt d)

invitos cogendo. Hoc enimvero eít, quod

hujus beneficentie magnitudinem immene

iij

fum auget.

f anmeut

Hic certe; fi unquam alias, hie

iounando:

Divinus noíter Affuerus d/fezdit, divitias ve«

f ib

g fui, Eth. 1. v. 4. & generofi amoris mds

nihicentiam prodir; qui támen nec hic fi-

Jno d crnt

d

; ag

it ;

fed plus ultra limitum impatiens , ten«

&lit.

yinmen d

u H-Sïnï

IlI. Igitur audite codi, & auribus. percipetere

