Gi2051-1_2

—— —

EE

N-

"

2

E

ntr

&

LY

z*

v*

z

o

"E

"e

.

ais

ha

m

C

U

-

"

3

?h

D

**

V

W

a

EE

w

x

x

LR

N

M

z

E^

W.

rE

:

Av

:

a N

x*

à

N

D

m

£

EE

*

x i

*

$.

AR

$x

E

w

-

A

d

5

21

N

*

5

R

x

P d

l

21

d

"

BAR

*

i

E

U

u

v»e

.W

EE

AR

AE

i

f(

A

*

u

A

Cs

AaV

At

3

$s

-

A

r

Ev

v

S

**

$.

AE

xv

L^

U CM

x

ak

D

E

*

E-

p

r

g

&

m

2

ELRUR:

us

$*

£2

$.

M

iE XPTL L

Xe

E

rare

á

3

[oeem-

o

L

Q

*

Wa

i aid

»æa

ARA

EAU XyeR

J

rea

u

v

A

"

p

€

L^

N

i,

£,

Ü

EC

QUE

fi

78

h

!

B.

E

*

ä

dxx:

j

AA

r

N

j.

J

be:

AX

X

hdÀ

T

s

)

4j

b d

?j

r

.E

m

d

äi

i

r

s

N

*

K Wf

^

g

*

d

j m

——

7

— d

f

7

Á

N

T

RA

z

A

J WE

—

gf

j

d

ff

À

i

»

s

u

* N

P

x

^

5

b d

b

b d

iA

H

N

d

Ü*

A

P

[

F::ï

d

WE

1

E

] N

k*

i

i

&j

|

*

L

NTeS9119r1156 021

zl

ET

*xï

J QIELNTLIINUL

;i

Y

UB Tübingen

d.

LE

;

5

W

UP

N

^.

ä

(

k J

h. :»7

g-&'*ää

Nl

L d

J

E

k-

"x

IU

*

A

2

dl

)xx

)

z

*

T

)

"

äm

—

u

m

4

3

'

N d

.W?« sE ww.w ^

.

l—

(

»

at

——

f£ow

pE

z ...4.!1.1

»

À

.R.W..g

gv

35

-

T

»

" dX

A

2

T.

3

i

$. La

1

; SQCIETATIS

Y

N

jlJ)

!l

4; n

A

LU

MA

LU

E

) ng

P. ALOYSII BELLECII

, SOCIETATIS JESU DOCTORIS THEOLOGÍ

-^pE

IMPEDIMENTIS SUBSIDIIS

INCITAMENTIS -

SOLIDAE VIR'—*UTIS

PARTES TRES

PARS I. ET II.

ALMAE CONGREGATIONI

ACADEMICAE MAJORI

B. MARIAE VIRGINIS

AB ANGELO SALUTATAE

IN STRENAM OBLATA

HVIRCEBURGI ANNO MDCCLXXLI

»

.

p d

B

s5 d

g

NUPAU EU E EUA

:Q)S

wetesae 20

gjä;

Yv

-

E d

u

J

hx CTypogr. Acad, Francifei Ermefti Nitribitt

y

(El

)

D)

ui virtutis culmen. confcendere nititur , prius IM-

PEDIMENTA removeat, quibus ab efcen[u im«

pedizur. S. IGNATIUS DE LOYO&A in apophtheg-

GRAT

matis.

**

*

L

pf

Nif? amotis impedimentis apriora adbibeas virtttis ac«

OM

quirende SUBSIDIA, fimilis avicule es, qu& ab-

vupto libera vinculo zamen in altumy baud evolat.

S. IGNATIUS ibidem,

j

|

* —*

*S

h

Qod igni flabella, id cordi INCITAMENTA fun:*

EUR

quibus ad virtutem. animamur.

Sicut ila flam"

VREUR

mas lxcitaut ,

ita bec ardovem infpiraut illuc

t

eluctandi , quo incitamar.

$, FRANCISC. BoRGIAS

in monitis fpiritualibus.

B

|

*

aK

*

I

N

Qui folida Virtute carez , nibil folidi pro gloria Dzt

unuquam effidies, quid aurem juvat impelleutia ad

NUA

virtutem INCITAMENTA perpendiffe, mifí amoris

COU

IMPEDIMENTIS efficaciora illius acquirende SUBSI-

DIA adbibear? . S, FRANGISGUS XAVERIUS in Epi-

ftola,

| AUR

CA

M

,054

D)

n

mf

|

REVERENDISSIMO,

EXCELLENTISSIMO

TW , priyy

PERILLUS'TRI

14b of

AC'PERQUAM

It apoplid

GRATIOSO DOMINO

D. FERDINANDO

ht umj

CHRIS L'OPHORO

n lu & e

at ty qu

PEILRO

L.B. 4 SICKINGEN,

MENTI ul

ECCLESIARUM CATHEDRALIUM

ieut il fam

WIRCEBURGENSIS ET | WORMATIENSIS

infprant. il

ET EQUESTRIS COMBURGENSIS

o50, DORGUI

CANONICO CAPITULARI

ET RESPECTIVE|

CANTORIET CUSTODI

p glamD

REVERENDISSIMI ET CELSISSIMI PRINCIPIS NOSTRy

inpditni

CONSILIARIO INTIMO ACTUALI

[ yif a

CONSILII AULICI WIRCEBURGENSIS

ïumndæ $u

PRAESIDI

viuu d

ALMAE CONGREGATIONIS

ACADEMICAE MAJORIS

PRAEFECTO

DO MIN O

S U.O

PERQUAM GRATIOSO

CAETERISQUE

REVERENDISSIMJS, ILLUSTRISSIMIS,

RELIGIOSISSIMIS , PERILLUSTRIBUS,

PR-:ENOBILIBUS, PLURIMUM REFE-

RENDIS, MAGNIFICIS, EXIMIIS, CLA-

]

RISSIMIS, CONSULTISSIMIS, EXPER-

TISSIMIS, PRUDENTISSIMIS , SPEC-

at

TATISSIMIS , ORN.ATÍSSIMIS

t

MAGISTRATIBUS

NU

ALMAE CONGREGATIONIS

)l

MAJORIS ACADEMICAE

þmp[i

[ L

DD. ASSISTENTIBUS

il ïven

DD. CONSULTORIBUS

Nis(

UTRIUSQUE STATUS

ECCLESIASTICIzr SECULARIS

Tohn.

OEFERT ET CONSECRAT

h

!]

SODALITAS MARIANA.

A

LA

3

PRAEFATiQ

TTR

SINU,

(

edimus anno füperiore Chrg' janurm

(l CLl

D

» DO

pie "orientera, id eft þünem ; l-

9 OH

de zternitas pendet: nunc ut via difcatur

DUIM

tam nobilem exitum certo confequendi,

I

d

SoLIDAE VigTUTIS [MPEDIMENTA, Sunsi-

I0NS

DIÀ ; INCIEAMENTA damus.

Minime

E

prepofterus hic ordo eft: nam etfi finis

DU

in executione fic ultin?us, primüm tamen

ATRU

in intentione effe opoftec. En! operis

i

no(tri Confpecum ; Sed ne confüetam

molem l.ibcr excedat , Pärtem tertiam,

'ULARI

AT

quz de Incitamentis eft, in annum fe-

qücntem differimus.

AN À

CON-

^

CONSPECTUS OPERIS.

D AROSLLE

SOLIDAE VIRTUTIS IMPEDIMENTA.

CAPuT I. Malitia peccati venialis.

pag. 4

-

-

II. Tepor animi.

$9

N

III. Abufus gratiarum,

-

26

P £

IV. Affe&io menti dominans.

99

h

.

V. Refpe&us humanus.

H

128

162

VI. S?cordia in fürgendo.

u

P-A R.S

II.

SOLIDAE VIRTUTIS SUBSIDIA.:

WPRDII

CaPuT.I. Perfectio quotidianorum operuin.,

13$

II. Orationis fervor.

-

-

21I

IvC

III. Colle&io animi.

.

^

255

[

DA

IV. Cultus Ss. Euchariftiz,

$39y

RA

V. Examen particulare,

-

-

360

383

)

VI. S:lxc-er aliquot .dierum feceffus.

^

äFUc

j

P-An5s- H

SOLIDAE VIRTUTIS INCITAMENTA.

v

CArUT L. Viva fides de excellentia folide

-

P

-

virtutis.

404

D

1I. Timor malorum, nifi folidz vir-

- tuti ftadeamus.

-

-

443

i

III. Spes bonorum ex ftudio virtutis,

479

IV. Amor DEI.

-

-

-

$4$

V

617

)

m

V. Felicitas piorum poft mortem.,

-

IN

VI.

Perfeverantia.

^

-

662

'"VIR-

|

*

|

;

PERS

W

S ff

[

2

I

TA

NN

NG

l

((ltis

Md

RU

N

E

$uY

—

r

(^

x

g

2

[ä A—À.

—

|

Í

N

Y *o

VE

EDIMEN]

-

—AÁAR

J

,/"(/W

n

N

u-

A

SS

ES

,

29

SSS

N

$N

z

N

NY

L

NSS

5

Ü

//]

3 xï.),x /k

N

SSONSEES

/

G

VIRTUTIS SOLIDAE

PRAECIPUA

UDSIDIA-

IMPEDIMENTA, SUBSIDIA,

opertp, 1]j

AT

INCI.T;K/IENTA.

5

[]

Dl

$gt

[

V

E)

]

uic lueubrationi argumentum füppe-

dfüs,

jl

B

;

diravit graviffima illa Conftitutio S.

94 P.Ienatii; qua cupit, ut omzes i2

virtutum foliduvumtg perfe&arun fltudium incum-

bamus , inftituti parte 10. $. 2. morem gerendo

TAMENT:

reperitis illis divinee pagince monitis: effote per-

fei. Matth. s. v, 48. Santti effote. Levit. 11. v«

qs (olide

J

n

44. Heac efl voluntas Dei fantfificatio vefiva.. 1.

'Thetfal. 4.v. 3.

Eft autem virtus folida habie

olid yt

tus animi füpernus, multo ufu firmatus, vo-

luntatem inclinans ad actus ejusdem ordinis

0 Vi[!uïis.

conítanter, prompte, ferventer & puro ex

ï

fine eliciendos. Hunc ergo ut menti. infera-

,ortem.

Prima

mgs, preíenti opere laborabimus.

ejus

Vllg

P^

€8» (0) SEP-

ejus parte amovebimus IwPEDIMENTA folide

virtutis.

Altera afferemus ApjuMrNTA foli-

dande virtutis,

Ultima denique perpende-

Il

inus ejus perficiende INcirAMENTA. Prima

ars refpondebit vie , ut ajunt, purgativae:

fecunda illuminativee : tertia unitivae; uti ex

fubjecta cuilibet parti conclufione patebit.

Porro fex precipue funt folidee virtutis In-

f

PEDIMENTA , nempe peccatum veniale, tepor

]

C

l

anima , abuíus gratie , dominans menti af-

j/ii

fectio, refpectus humanus, & fomniculofa

in mane furgendo pigritia. His fena oppo-

W

M

;

nentur illius folidandae ApJUMENTA , (cilicet

s

actionum quotidianarum accuratio, fervens

g

;

oratio , mentis colleétio, Euchari(tiae ardens

P

fuíceptio , examinis particularis conítans ufus,

W

uti & (àcer fal tem ad triduum feceffus. Iuci-

TAMENTA ejus perficiende pariter bis terna

afferentur, videlicet fides eternarum hac de

re veritatum, timor malorum alias incurren-

dorum, ípes bonorum per illam obtinendo-

rums; amor Dei hanc foliditatem a nobis ex-

igentis, & merentis, folide piorum felicitas,

ac denique perfeverantium corona. Etlicet ad-

huc alia numerentur perfectionis obíftacula;

fübfidia &invitamenta; ramen hec felipere pla-

r

cuit, rum quia non nifi de preecipuis agere con-

ftitui ; ( hec aurem poriora e(le videbantur)

IN

tum quia ad iíta velutiadfontes primaria Afce-

feos capita revocari pofle exiftimavi; cum

füb tenui cortice ompem Tbeologiz, ut vo-

t.

cant ; Aíceticae meduUam continean

PARS

D5

$8 (0) $5

3

!

Y

J|

il

FARS:]

T4 [j

Tpend.

VIRTUTISSOLIDAE

Brim

toste

PRAECIPUA

; Ut

IMPEDIMEN T A

tohr

UI

l

N

^

tüts ]

um fructus ex his pagellis colligendus

6, tpit

l

litferium, & conítans ftudium com-

TIntl d

C

!

paranda virtutis folide, prima ftatim

wnicilt

parte przcipua ejus IMPEDIMENTA erunt amo-

o

venda; his enim non füblatis actum agitur;

i f

prefixus finis nunquam obrinebitur. Avi-

, fevti

cule fimiles erimus cavez funiculo alliga-

g ardens

t?&, qua vano nifu in altum avolare conas

i UÍLS,

tur. Porro has inter remoras principem fa-

s It

|g (erna

cile locum obtinent peccatum veniale; tepor

animi, gratiarum abufüs, dominans menti

|hic de

affectio, refpectus humanus, & fomniculofa

curret

illa in mane furgendo inertia, Iftaenim funt

jnendo

illud grati&e venenum, pernicies animae, ti«

jobis 6X«

nea meritorum , excidium perfectionis, queis

felicuas

f'antibus de folida virtute defperandum eft.

xlicecad

Hec ergo tam magna, tam potentia ac pri-

obllcol

maria profectus obítacula ut ex animis no-

ftris radicitus evellantur, prima partis labor

jper p

perta

erit, quz fimul vie, ut ajunt, purgativae.

jebantr)

congruet.

«

u A

l

y; T

;iæ ) um

anb.

CaA-

!s

A2

Part £O Caput £K

C AdPID.T.-L

l SV

DE

*wü

PECACAT

O VENIALI

[

VW

H

[

um noxa lethalis probitatem penitus ex-

n

C

fcindat , Spiritum fanctum omnino ex-

terminet, ab ultimo fine noflro, nempea

i

cxlo & Dzo, ad tartara nos recta abducat ;

Verbo: cum anime peítis, mors ac dam-

matio fir, nimis honorate a nobis ac leniter

yn

haberetur, fi folum fan&imonie remoris

N

accenferetur. Proin pretermiffa hac (tygia

A

malorum Lerna, utpote cujus monítrofa tur-

iM

N

pirudo impietasque fola fui umbra exanimat

u

ias mentes, a peccato veniali tractationem

j

E

anc aufpicari conítirui, tanquam a primario

f

J

(qu& Patrum mens eft) perfectionis obíta-

culo.

Ad hujus vero fupam nos potenter

incitabit ejus malitia attente confiderata i. in

)

y.

fe, 2. in füis effectibus, 3. in fuis fuppliciis.

GU

UW

De venialis peccati malitia confiderata in fe.

l

ccatum veniale eft magnum malum in

LT

?. Pe

. fe, quia.(ut divino admonitu cognovit

g)ï

B. Catharina Genuenfis) e(t pejus quid omni-

b n'l[ï

bus mundi malis colle&tim fumptis, ipía etiam

morte, ipfo etiam orco. In ejus vita c. 27. ubi

hzc: fuit illiin fpiritu demon[Ir. zum , anulto into-

lerabilovem e[fe Dei offeu[am quamlibet exigutff-

ntur €C.

771(1?2 zþf) Luciferi inferuo. His fimila legu

12.

'.(Hy

[

De peccato. veniali.

5

12; & 14. ubi dicir: Omnia aliah

uyus munditor-

menta iibil effe in compavatione talis offenfe. 1d

j

"

concordi fententia afferunt fanéti Chryfofto-

mus, Hom. $. ad Prop. Anfelmus, l. de Simil,

Ditüs t

c. 1909. Dorortheus, Serm. 20. Aquinas, z. 2.

Yino qr

q. 110. 8. 3. ad 4.

Quin imo ipfe etiam Ari-

Dempa

ftoteles folo lumine naturali illuftratus, me-

lius eff mori , ait,. quam facere aliquid. comtre

d

& d.

bonmumn vivtutis. l. 3. Ethic.

Huic au&oritati

ic lenti

convincens ratio fuffrapatur; nam (ut docet:

! Temony

S. Thomas 1. p. q. 48. a. 6.)

lus babet. de

hr lr

vatione iali culpa, quam pena.. Ergo cum ca-

lamitates hujus vitee , nex ac inferorum füp-

[rofi t«

Xanima

plicia non fint nifi mul&z reis infligendze,

hitionen

jure infertur, crimen etiam leve maligni-

Jrimrio

tads amplius obtinere. Precipue cum fupre-

p oblt-

mum Numen cruciatuum illorum creator fity

eorumque cauía (ut ajunt) pofitiva exiftat ;

JOtentet

i 11

delicti vero etiam minimi author effe, Di-

vinitate id. verante, nullatenus queat.

Plus

)pliciis-

igitur illud de vatzoze mali halere neceffe eft s

cum nec pra tartaro elipi poffit.

Itaque

o Mortales! auvibus percipite , €g audite vocem

iif

ineam, (verba funt Ifaige) atrendite, eg audite elo-

malumit

ulum sneum. Ya. 28. v. 23. En! venialis quili-

j

l cognoul

etnevus quid pejuse(tomnibus mundi malis

gidom

collectim fumptis,ipía etiam morte;ipfo etiam

f i

Orco. Inde.jam quid concludam; attendite.

du lïj 1i

Ergo fi maximas mundi miferias unico tali

muloi

errato impedire : aut fi füumma orbi com-

T

moda unica ejusmodi noxa procurare pof-

fem , illam patrare non.liceret, O quis uubé

| 1,gunfüï :

»

Á 3

£f3

r

ó

Pars L Caput. [.

Ti

det, ut h&c fenfa celte fculpantur in filice cor-

n

dis tui, quicunque Ai/is quafi aquam ejus-

modi zziquitasem / — Job. 19. v. 24. & cap. 1$.

li

v. 16,

Q Chriítiane! fi mendaciunculo om-

Yi

nia bella, fames, incendia, eluviones, mor-

Ml

bos & peíles avertere: íi omnes animi

QU

zerumnas, fame difpendia, urbium calami-

! lk

tates ; familiarum diffidia a genere humano

arcere: fi inferendas ab Antichrifto vexatio-

nes propulfare, & fuccenfos a Divina Ne-

u

meíi altero in orbe rogos extinguere poffes,

nefas foret vel femel mentiri.

Quin imo fi

IT

n

levi iracundia omnes hareticos, Turcas &

W

Ü

Gentiles ad fidem convertere: fi omnes dam-

natos ex inferis, omnes animas ex purgan-

K

tibus flammis eximere: fi omnes, qui mo-

do vitam colunt, & terram adhuc incolent,

K

I

hi [

mortales zterne falutis fecuros reddere pof-

Ita eft:

fes, tamen nec leviter irafci liceret.

non liceret.

Id teftantur, ac unanimi con-

[u]

J

(en(u affirmant omnes Eccle(ice Patres, Theo-

[

logi & Afcere. Unde fequitur, melius effe

totum hoc univerfuüm fub finem mundi de-

Ti (

A

ciduo coelis igne va(ítari; omnium regionum

ATU

I

urbesconjurata ruina fus deque verti; denique

reprobos ultricibus flammis per totam eter-

ZITTU

10

, J

nitatem cruciari, quam unicam a nobis etiam

leviorem culpam admitti.

Et hoc certum

e(t: dogma fidei eft, de quo vel dubitare

Nam omnia hec non niíi no-

impium eft.

1

bis mala funt; peccatum vero, etiam ve-

a

"

niale; maluim Dzi eft, quo is leditur, &

i

M

con-

De peccato veniali.

7

filice [

contriftatur. Cornel. a Lapide & Salmeron Difp.

AVolite con-

1] eju5.

11. in illam textum Eph. 4. v. 3o.

EC

triflave Spiritum Sanctum.

uantum ergo di-

quloon.

ftat Creator a re creata, tantum malitia hu-

$, my.

jus fuperat malignitatem alterius.

Longe

; anin]

enim minus quid eft res condita collata Con-

T um

ditori , quam mufca comparata homini. Er-

human

go ficut minus malum eít mufcam occidi,

Vexatt

quam ab ea hominem moleítia affici; ita

yim N

quoque longe íatius eft, omnes procreatas

rpofls

res uno junctim exitio interire, quam fu-

i m [

remam Dzi Majeítatem tenui offenía vio-

Tures &

)

a

ri.

Er tamen . . . o/flupefcite celi fuper boc !

ane5 d«

Jerem. 2. v. 12. & tamen reperire eft . . . heu!

horrore attonita , elinguisberet vox.. .re-

p

UI m«

perire, inquam, eít non paucos;, fors etiam

acolent,

Religiofos, qui ufurpare audent tritum il-

lud: eft folum leve quid: non ett niíi ve-

tre pof

niale

Vah! temerarias voces! Ah! nubes

T elt:

m con.

lucida íanéta metamorphofi ereas in. lami-

s Toe-

nas vos condeníate, ne impius earum ío-

nus ad vindices ítells penetret. QCuid e-

elius eue

undi

nim? o viles vermiculi* ergone exiguum

mepionum

id malum fit, quod univerfi ruina & tarta-

rorum ponis.quid pejus eft? quo infide-

*ï'haemque

lium converfionem, damnatorum liberatio-

nem, vivorumque fàlutem licitari haud li-

ulisetum

cet? Ergone id leve quid (it, quod univerfi

1 cormum

j r

excidio quid gravius eft? Ubi queefo mens

noítlra, ubi ratio eft? O.quam aliud de hu-

jus portenti gravitate olim. moribundi ju-

2

, eun

diciüm feremus!

j

IL

(

À 4

8

Pavs L. Caput I.

: TI. Tanta minori etiam delicto malitiaineft,

»n u [

irgs !

tanto illud odio Drr Sanétitas execratur, ut

aqodtt

fi in Auguftiffima Ejus Matre, aut dile&tit-

fimo hujus Filio vel unicum appareret, mox

m

qu

jb

illa imo & Natura humana Chrifti, foluta

Md

unione hypoltatica, ab irata Divinitate e

YO

veítigio celis exturbarentur, & excuffo

m 1

fulmine in piaculares rogos preecipitarentur,

tamdiu luftricis ignibus cruciandi, donec il-

ynid

]u

n

lam maculam expurgaffent.

Nam (quod

Spiritus Sancti oraculum . eft) zog. zrvabit

C;KW

at |

i1 eum (nempe celeftem gloriam) a//quo2

Wa

coinquinatum. Apoc. 11. v. 27. Ergo nec ma-

culatum quid ibi vel momento fubfiftere po-

äïä

terit.

Eadem enim Numinis Sanctitudo,

D

^

"

que huic pefti ad caelos aditum, eidern quoque

M

omnem inibi moram irrevocabili interdicto

vetat. Jam vero hicfübfifte olevium contem-

[

ycaui

]

ptor audax! ac attentius perpende; quis.. .

[

quem ... propter quid . .. tam terribili fup-

licio affe&turus effet? nempe Pater zter-

TM W

T

nus.... Filium unieenam.... & amboDeipa-

fam.... ob unicam non nifi tenuem noxam.

.folo y

"

Inde jam collige, quam hortendaergo hujus

lil t

portenri malignitas fit; oportet; cum tanto

t |

ilud odio Pater in Filio, Filius in Matre,

Ti

j

idque in tali Filio, talique Martre averfetur,

j

*

ïfmfi

damnet ,

& execretur; & quidem tam

zequus rerum arbiter, ip(a amoris fedes ; &

clementia thronus execretur.

O peccatum

veniale! heu? quam abominandum es mon-

[

]

Et hinc

[

ftrum in ocuiis diving Majeftatis!

jj

Bea-

De peccato. veniali,

9

ii

Beati in calo, data optione, libentius fuis e

AUTETI

thronis in inferorum carcerem defilirent,

: dl

nunquam illuc rediruri ,

quam ut unico

Imo feli-

;n'et, fhot

ejusmodi nevo fe contaminent.

l; folti

citati fibi ducerenr, fi fua in orcum aman-

initate «

datione unicum ejusmodi piaculum impe-

: exuff

dire poffent.

Er jure id quidem; majori

Itrentu

enim injuria (ut graves TTheolopi cenfent.

qdonec].

Petrus de Soto Libro de inftitutione Sacerdotum*

n (qu

Lectione 18. de poenitentia,

Cujus Sententiam fe-

? ia

quuntur multi Recentiores tefte Lugone de In-

) dl

carn. Difp. $. Sed. 7.n4122.) Deum afficit

0 DC ff

unica ejusmodi labes, quam omnium fimul

[ltere p

ele&ctorum eternz laudes eundem honorent.

nélitudo,

Hic ergo jam adeíte, quicunque veniale

1quoque

per rifüm admittitis, hancque veritatem non

yerdido.

populari trutina, fed pondere Santhuarii Levit.

Contett-

s. v. I $. librate.

En! tale Dzus, Chriftus,

QUi ««

Beati de hujus deli&ti gravitate judicium fe-

runt, quod vos ut leviufculum quid teme-

ii fap-

r atet-

rario defpicatu exploditis. O fidera! fola

hujus culpe memoria exanimantur Sandti:

xDap*

[0]

la

p noxam.

folo ejus a(pe&tu conterrentur Angeli: fi

ilius umbra terrefit celorum Regina; &

NU) hujus

qum 00

tamen hac audet vilis argilla Sacrofanctam

Trinitatem quavis hora petulanter laceffere,

j Mars

gt

& veluti rem nauci prorervo contemptu ex-

fibilare... O Superi! ergone poflibile eft, ut

i'ldgm t

folus homo minutum quid putet, quod om-

g(edes ) d

nis lingua celeftium poft lethale maximum

) Peccamm

p

in-orbe malum eífe uno ore profitetur ?

me

hi

ergone fieri poteft, ut Religiofus id nihili

j P

A 5

faciat;

d

10

Pavs. L. Caput A/',

faciat,

de quo tamen divinus Judex tam

L b |

O .ceci

gnit

feveram olim rationem exicet ?

Mortales! Ah! nihil leve eit, quo füumma

l ;mem[

leditur Majeftas: nihil exiguum ; quod

;urgaïïfïu

,e

vt

|

fümma reprobar Sanétitas.

Il]. Verum ut rantz improbitatis abyffus,

;Xl":;r..fu(ä

immiffis folaribus radiis, clarius pateat, fin-

;r,tiElïW |

ge, centum milliones animarum, in ftatu

[

[

^

u?pm:

l

pure naturc conítitutos, rer mille annorum

; gtl

fpatio immania rormenra infigni confítantia

ia

patientiffime tolerare, ac infüper innume-

T

ros naturales virtutum aétus, eosque inten-

jj

fiffimoscontinenterexercere hunc folummo-

Lluaag

do ob finem , ut irare Nemefi pro unico

ylu

tali errato condignum exíolvant litrum. . Et

l

füf

NT

en! fruftra fünt: nihil hec omnia poffunr :

omnes hi cruciatus & opera mere naturalia,

Fw:ïea::

utut optima, teíte S. 'Thoma & Suario mi-

nime fufficiunt expiandze ex vquo vel uni-

J

ce ejusmodi offenfa,

S. Thomas 3. p. q. 87-

| u |

L

a, 3. ad 3. Suarez Tom. 1. in 3. p. Difp. 4. Se&.

1 M

yt

9. $. prima ergo fententia. Quam communiffimam

! h* n

effe dieit Viva de peenitentia. Part. 8. Difp. 2. Queft.

ia

1

6.,a. 1. n. 1. Quin imo finge , cunétos

hæc) [

Calites divine Juttitiae throno fupplici geftu

?Wf l

advolvi, ur eidem pro unico,; a te patrato,

i

ürm

minori piaculo equali expiatione farisfaciant.

Finge, Seraphinos fuum amorem, Patri-

"

QY

arcbas fuam fidem, Prophetasfuam fortitu-

;

dinem, Apoftolos fuas prezdicationes, Mar-

tyres fanguinem, Virgines caftimoniam, Epi-

m

Ícopos zelum , Confeffores panitentiam,

eni-

D P

De peccato veniali.

TT

IJUdex i

denique Matrem Dei omnem fuam fancli-

n

00 fumm

tatem lefz Divinitati appendere ideo folum,

ut commiffum a te tenuem nevum zequata

", qui

purgatione deleant. Et en! incaffum funt

omnia :

irritus omnis labor eít & conatus.

i dbyfi

Nam (ut docet Lugo de incarn, Difp. $. Sect. 8.n.

ute f

154. Ejus vatio eff, quia de fatlo Deus uou vemit-

1n (

zit culpam etiam ventalem, uifi per aliquem gradum

v dDIorum

gratie [an&lificaittis , quem ei znfundit,. Cum au-

confantz

£em puvus bomo ton poffrt de faéto acquivere alteri

f Innumi.

de condigno gvatiam [auttificamtem, neque poteff a«

u inte

zisfacere de condigno pro culpa veniali alterius. ita

5

[olumm

Luga purpuratum Ecclefiz fidus) nemo etiam

pro uiia

juftus, & gratia fuperna inftructus, pecca-

trum. E

tum veniale a//e2um condigna placatione di-

polln:

luere valet. Lugo loc. cit. Imo nec proprium

natüraldy

poffe acriter tuetur Soto cum aliis. Soto loco

jario. m

fuperius cit. cujus fententiam fequuntur multi Re-

vel Uni»

centíores tefte Lugone de incarn. Difp. $. Sect. 7.

pp. ol

n. 122.

Hic.animi vires jam collige, qui-

NT $8,

cunque ejusmodi maculis fordes, ac verbo-

mnifimam

rum vim fenfumque perpende.

En! tuum

) l uzü.

hoc, quod ridens effutis, mendacium: tua

hzec, qua leviter excandefcis ,

iracundia:

, qund

ylic gl

tuus hic, quo orans languefcis, tepor tantce

( pl

impietatis ac nequitiae monftrum eft, ut nec

fu.

illo celefti Seraphinorum Trifagio eternum

continuando, Ifaie 6. v. 3. nec illorum vi-

4 Pt

g f

ginti quatuor Seniorum fempiternis laudi-

bus, Apoc. 4. v. 10. Dec

jory WF

er illa, que fan&to-

vury ovationes — funt, o

U

oramenta im pbialis

oniutm. r

Apoc.

4-

V.

$*

æn][emlaml

aurei$. pevpetuo offevenda ,

dtn

pari

rz

Parr--I.- Cap.: I.

jl

mll

pari fatisdatione aboleri poffit.

Adeo viru-

quie

lenta in fe, terribilis & execranda peftis eft

M

[

etiam tenuis offenfio INuminis.

Hanc ve-

! W

W

ritatem ipfe Deus Pater bearam Catharinam

3

Senenfem docuit (uti legere eft in ejus dia-

logis) addens, etiam huic peccato nequitiam

U:

W

jl

quodammodo infinitamineffe; quia infinirum

&

offendit bonum. Hos autem dialogorum li-

ü

bros celeffem docliinam divinitus infufam con-

Mu

tinere; declararunt gemini Ponrifices Chri-

hi

ftique Vicarii Pius II. In Bulla Ejusdem Cano-

M

N

il

nizationis, & Urbanus VÍIL in Ejus otlicio di-

lus

vino le&ione fexta.. Ipfa prime Trinitatis Per-

fong/ verba hic retuliffe, opere pretium

&

l

il Ui

h

erit; cum magnum diétis pondus addant;

funt autem hec: ag ignovas fülia mea, quod

omnmes pane ,

uasy anüna . fufhinet , vel fuflimeve

o

digue

potefh i. pveefenti feculoy, ullo .3mo2o con

/

À

K

Jiut ad culbam etiam aninimam vite punieudam,

vel expiandam ? quomiam offen[a, que mili fit,

[

lu

qui fum bomun infiitum , procul dubio. fatis-

faétionem exigit. iufinitam. Lancicius opufc, Spi-

rlt ] 6236:53

Omnia autem juftorum , uti

UM

& Bearorum obfequia finita (olummodo funt

ac circumfcripti valoris.

E

o non. funt. com-

u

Ifj

digua, ad labem etiam lev

nam ex aquo

M

l

delendam. O impiam igitur cacitatem no-

D

ftram!: quibus hzc noxa tamen parvi mo-

menti quid eft; licet fecundum probabilem

'Theologorum fententiam Lanc, l. c. nbi id. ci-

tatis pluribus Audcoribus tum Antiquioribus, tum

L

«

Recentioribus ex. in(lituto, fufe; probat, infinirace

u

qua-

De peceato veniali.

13

Adton.

quadam: malitie fcateat, quc nulla expiatio-

4 pe[ial

ne creara condigne abítergi poffit,

j

aX .

IV. Prarerea minuta hac piacula fünt etiam

At

J

cauía cruciatuum ac mortis Chriftli.

O Zz-

neys d

geli pacis denuo amave flete, 1ig 33. v. 7. &

D

ireratis gemitibus divino funeri parentare.

t infnim

O peccator! audi! & contremiíce. En! tua

oporum j

hec, que ur minuta fpernis, piacula funt

fifun cu.

etiam caufa cruciatuum & mortis . Chrifti.

fes Chr

iNam (ut facre paginz perhibent ) zpfe vulge-

dem C

vatus eff propter aniquitates uoflras etiam leves:

n oficio d

attvitus ef? propter [celera zo?va. etiam minora:

nitats D

lfa. 55. v.. g. & 6. mortuus ef? pro peccatis noffris

? pretm

etiam venialibus; 1. Cor. 15. v. 4. cutn pro

j adant;

his quoque sterno Patri per acerbamnecem

Itaeft

ini, fl

fuam abundanti folutione fàtisfecerit.

o peccarrix animá! vulgeratus eff. Agnus ille

d fifr

0j

dlane

immaculatus etiam propter illas tuas locu-

TU

i

il

tiones vanas, mendaces, otiofas. 74trizus ef?

lj

Y

etiam propter illam tuam irreverentem, te-

ijio ii

pidam, di(tractamqueorationem. Cum fcele-

opit p

vatis veputatus eff 1. $3. v. 12. etiam propter

ilas tuas vanitates , invidias, detractiones,

nm, Ui

modo/t

fuperbias & smulationes.

Verbo: pertulit

y f

24 covpove fuo 1i.Petr.2. v. 24. poenas crimi-

nibus tuis etiam leviufculis debitas.

Quoties

j ex d

iuem n

igirur ( heu! concuffa tremant fundamenta

terrze ! ) quoties, inquam; licet leviter fo2

ii m

yob'Mem

lum peccaíti , tories pofuifti id; quod aliqua

ex parte fuit cauía dolorum ac vulnerumChri-

mwmä

íti. Toties patrafti illud deli&tum; quod eun-

yorius "

M

vinxit,

; I

w

demunacum lethalibus grratis funibus

ca-

qüi-

14

Pars £. Caput L.

ii

catenis oneravir, flapellis difcerpfit , fpinis

cruentavit; ac denique facrilega tyrannide

qU

in furcam egit.

Age jam, ad hec :ue ti-

DA

bi mens? ... oinfelix! hec audis, nec ta-

men peccatum hoc execraris? audita etiam

credis , nec pectus tibi pree. marroris vehe-

p i

mentia in fruíta diffilit? O utinam modo

AU

cor faxeum tibi foret, ut pariter medium

cum illis Solyma petris difhnderetur! At

nondum hiciftit hujus vitiiimprobitas ; nec-

L LR

T

iE m

dum quiefcit ejus

ivino fanguine ingurgi-

ratus furor; cum illa feralis trageedia, cujus

It

caufa olim ol/cuvatus efl [ol , momunenta aperta

hgm D)

funt , &g . valum templi fciffum efl , . Luc. 23. v.

j

J Y

4$. & Matth. 27. v. $2. noítro eriam tempore;

Nam ficur Ser-

p

repetita rabie , inftauretur.

vator noíter, docente gentium Doéctore Pau-

lo; Hebr. 6. v. 6. per lethale crimen cruci

denuo afügitur, ita ex mente SS. Patrum

per veniale rurfum confpuitur, vellicatur,;

illuditur. O rem deteftandam, ac vel audi-

Pl

tu terrificam! Ah! divinus Servator per ve-

niale rurfüm confpuitur, vellicatur , illudi-

tur. Id aflerunr Eccleíi:e Patres

Et aufit

] Hi

l

humana temeritas ejusmodi culpam leve quid

nTlp l

r

dicere ? o calites! ergone leve quid fir,

venerandam Chriíti faciem fputis fceda-

fe , colaphis cedere, crinibus veliere? O mi

Jssu ! ergone tibi infultare, probra ingere-

re, oftentui te habere, parum quid , imo ni-

hil fir? & hoc Chriftianis?

.. O fulmina !

uz manus vos, qua nubes morantur? Q

"Mlià bomimuim mendaces in [latevis, P. 61.v. 10»

:

De peccato veniali.

nls

Itf

qui dieitis malum bonum , eg lomum snalum: fo-

Tyrtnmie

nentes tenebvas lucem , g luceui teuebvas 5 1. s.

ETO

v. 20. ut quid o miferi ! ur quid diligitis,ino

5 Nol.

& quaevitis mendacium ? Pf. 4. v. 3. Ah! tan-

Xdia t

demaliquando totoraculis fidem habete, uno

Orls ve

orcenunciantibus, magnumin fe, & ingeus

m moj

omnino malur effe piaculum etiam parvum,

t mnedin

quod ramen non raro (o porte celi dzfolami-

reur! 4

ni vel'ementer / Jerem. a. v. 12.) quod, inquam,

non raro etiam Relipiofi, quin & Sacerdotes

DI n

t inpum.

fine horrore, finemetu, jocí caufa ridenres

&t u

perpetranL At wel! qui trabiis imiquitotem

hanc zz funiculis vanitatis , & quafi viuculum

[f apem

lus 1.5

plaufiri peccatum leve. 1. $. v. 18.. Vee vobis!

émmpon

quia vindex ultio veziez: veniet, & montarda-

fcur $et-

but. Habac. 2.v. 3. O Domine! exztus aquarum

orePat.

deducant oculi mei, Jerem. 9. v. 1. ut jugi do-

en cud

lore defleam, que fuper capillos capitis Pf 118.

Patrom

v. 136, accumulavi delicta.

Peccavi! &9 ma-

Jicatur s

lum , imalum . grande Ezech. 16. v. 10.. nimis,

vel aidie

eüam venialiter peccando coram ze feci. Píal.

r r ve

$9. v. 6. Sed doleo, & intimo corde doleo

ob folum tui amorem. .. 'Territus enormi

[3 Mudl'

gravitate hujus culpe, ítat animum ea haud

E at

amplius faltem pleno cum affenfü contami-

nare.

Fiwit Dzus; in cujus cor

j[pe£fu ffo ; quia

3 quid lt

donec fupeveft balitus

7p me, Spiritus Dzi im

a

pavibus mets, mon loguentur lalia imea . iniqui-

4el'eï0ml

y n

tatem , nec lingua mea seditabitur mendacium.

Job. 27. v. 3. & feq. Potius omnia perdam bo-

ld) I"mo 1

na, & feram mala, quam ut denuo eriamle-

) f

viter deluquam in agimam meatmn, Eccli. 19. v. 4.

g

Ve-

"T

16

Pars ]. Caput. £.

st

Verum cum ex me nihil poffim, nifi pecca»

re, & perire, confirma boc Deus, quod opeva-

PO MC SUESPARNS

W

W

st

qus e$ ip me ; Pf, 67. v. 29. €g quod dcdifli velle,

j g

f0l

da €9 pevficeve. Auguxfï. Serm. 256. de tempore.

m

- ID

n

Q

Malitia peccati veuialis confidevata in fuis fequelis,

u

agnum praterea malum eft ejusmodi

lg

I.M

culpa in fuis effectibus. Nam inpri-

tguvn'tm

mnis peccata venialia actus virtutum cor-

m

rumpunt, dum eos venenata afperpine ita

DT

inficiunt ,. ut illis (que plurium Theologo-

(uni

rum concors opinio eft) fuperni ordinis cel-

DT

fitate dejectis celeftem vim omnem merendi

t',iimnl

adimant penitus, auferantque; cum fint illae

iil

mulce movientes , quae teíte E:cclefiafte perduzz

J nl

Juavitatem uugutmti. Ecclef. 10. v. 3. Primum

huic afferto fundamentum prebet illa Chri-

Íti admonitio Matthzi 6, v. t. diceritis:

af

ll

[

H IMW

zendite , ue juflitiam veflvam faciatis covaimn bo-

ts

M

)

f

suinibus , ut videamini ab eis; alioquim imercedem

il

Wi

1l

zon babebitis apud patrem, qui im celis eff.

[

Quibus verbis divinus Maogiíter aperte

intinuat, juftiam ex vana /gloria exer-

!

"m

citam carere sterna mercede.

Cum au-

g

tem inanis ejusmodi gloriola leve fo-

D if

*

l

DT

lummodo piaculum fit

2

Quod ibi Chriftus

eh

N

loquatur de vana gloria folum leviter culpabili; do-

i

il

cet S. Thomas 2. 2. qQ. 132. 4 3. ad 1. item Tour-

nely tract, de act. hum. cap. 6. fect. 2. Concl. 1.

ubi is infüper docet, circumfítantiam finis veniali-

ter mali totum virtutis actum penitus corrumpere,

j5

4

J ]m

L

De peecato veuiali,

17

D

*

J

ure infertur: ergo actus tali noxa infectus

Wi

ï

difi

omni merito pramio

ue fundirus exuitur,

privaturque, ira qui

:

em,; ut teítante Hie-

* fépon,

ronytno; marzyriuim ipfum, frideo fiat, ut admi-

"aionem 9 laudem a fratvibus baleamus , fra-

t

[iva fanguis effufus fit. In cap. 1. Epift. ad Galat,

lIdem expretfe docet Theologorum phobus

Lejumi

Aquinas, 2. 2. q. 132. a. 3. ad, 1. ita differens:

Vartinp:

opus vivtuofum ainiitit vim mtvendi vitam eter-

QO qut

éam, fipropter imamem cloviam ft, etiamfi

p i

E

Theolo

ia danmis gloria zon. fit peccatum movtale.

Qrdinisce

(Quam eandem doéclrinam i» a. difl. 58. UR

m merend

^. 4. tradit, czz aliguis, inquiens, vult dare

eleeimofynam propiev inanem gloriam, bic eft unus

m int il

í

L//f/

o fyf

7)

adus volumtatis, €g Bic atfus zotus efl malus,

licet non ab omgi eo, qi

tod ip eo efl, malitiam

Drimum

lmþcat *

jlla Chri

Adeoque licet ejusmodi actio 50

Gb ommi eo, quod im ea efl, malitiam babeat

mto: d«

quram l

id eft , licet adhuc bona fit fecundum quid

anrcodot

Qut fchole loquuntur) tamen quia non e

bona fimpliciter & fecundum ormnia rerum

udis d

er aper[ä

adjuncta, ex mente S. Doéctoris non eft me-

ritoria cceleftis gratie nec felicitatis zternge.

ya d

um 4*

Quod enim ejusmodi rrunca bonitas mini-

me fufficiat ad füperam merendi vim; fed

je f

Ji Chrits

quod actus ex omnibus & fingulis, quize

conüuunt, circumílantiüis bonus effe opor-

aiptil iv

teat

poft Angelicum docent graviffimi Theo-

, ien T

lo.

S. Thom. 2. 2. q. 1 10. &. 3. in C. übi fie:

m

g:-!;fa ad Doc, quod aliquid fit Lonum;requiritur, quod

f m

u

ompia vele concurrant, Bonum enim eft ex integva

T

"

eouja ; máluimn vero eff ex fiagulavitus defettibus, ut

dicit

18

Pars L. Caput L.

W n

dicit Dionyfius cap. 4. de divinis tominibus. Ym

jj

1. 2.q. 89. 8. 1, ait : peccatum veriale impedit a&us

3400

virtutum.

Gonet. Difp. 4. a. 1. Rhodes Difp. 4.

mm]' [

N

