injunctis muneribus rite fungendi, nil atti-

j prompt v

TU

net hic, fufius depredicare; cum ipía res

hujus remedii efficaciam abunde extollat.

n 1 T€1L

ibet eyerctu/

Ultimum denique adjumentum exerciratio-

mum i

nes, quavis die occurrentes, rite perficiendi

in eo pofitum eít, ut pia nos aítutia fallen-

d p

:Vocändi ) ; i

tes, in praefens folummodo, quod pre ma-.

nibus ef(t, negotium intentionem animum-

f wdili

que defigamus, quafi non niíi hoc perfeéte

y: onat*

nobis exequendum incumberet, mentis ocue

:mlg'

T .;if

los a reliquis fan&ta diffimulatione detor-

j

quentes. Qnuo artificio illi tentationi occur-

»

Ka

nos rei

remus, qua damon Ruüllanimes

jb 5

fucceff

e

210 Pars 1. Caput 1. De opevibus quotidiaris,

(A

fuccetfum defperare jubert, illud indéntidem

-oggerendo: tune omnes aécliones tocus vitie

curfü nunquam non adeo exacte exequi

TO

poffis? tibine tam continua applicario, vi-

rium intenfio, mentis fenfuumque carnifi-

"

viicis

l

cina perpetuo poffibilis fit? Hoc armorum

|

i

l

n

|

genere Alaítor ftygius ipfum etiam fanctum

n il

Parentem Ignatium fuz fanétioris vitae ini-

mand q

tio aggreffus fuerart.

Qui tamen hunc af-

s; n

fultum hoc ipfo, quod fuggerimus , -fubfi-

25 w

dio fortiter repre(fit, ac debellavit

Quo

n (us t

fi etiam nos ufi fuerimus, uni tanrum ac pra-

tOOns D.

fenti folum: fun&tioni inrendendo; futuro-

aLretda v

rum vero temporum operumque feriem à

dohm medud

corde tantifper excludendo , labor immi-

Eb d)

nuetur, t&dium fugabitur, ac animus miro

vigore obfirmatus roborabitur.

Et

hec

dl

!

i,

fi

quatuor documenra funt intignia prorfus in-

Ítrumenta, omnes noftras functiones coelefíti

l

0

& u

artificio inaurandi, ad optate perfectionis

li [

2 df

gradum fuüblimandi, eique fupernam me-

rendi vim tribuendi.

ltaque vide,; num

ilta, & quo modo deinceps exequi ftatuas;

W

ut etiam tu cum Chrifto dicere queas: que

Vg

placita fuunt eàj, (nempe sterno Patri) facio

o t

Jemper. Joan. 8. v. 29.

Id enim fi egeris, eris

l

|

Wtl

j

quaft lignum plantatum fecus decurfus aquavum,

NI

u

|

«

i

J5

quod fru&um fuwm dabit m tempove fuo. Pfal.

d

4

i

l9 V 3.

!

N

*

Atf

(

TET

M hæk

'ü)xü

WRHH

xd IN

4j

t

CA

: Ditiy i

SEP ( 0) GE

21IX

N lil

CaPrurT If..

DiSEnes

5 eden

DE

"t pl

ORATIONIS FERVORE.

Bf z

i? um

] on eff efficacius remedium vitia eradican-

hm m

di, non excellentius fübfidium virtutes

fi fndiorg v

acquirendi, non validius preefidium tartareos

- Qu ml

hoftes vincendi, quam oratio, que mente

hia

peragitur; nam de hac nobis fermo eft.

aE

Unde S. Nilus ad Anaftafium recte ícribir,

QUS, UD ORUA

demonem fíuas machinationes fere omnes

Yiendendt; &

ac tentationes eo dirigere, ut vel impediar,

vel retardet, vel omnino a nobis auferat fe-

) 0perumQue M

yfexo, lr t

dulum medirandi ftudium; probe pnarus,

fe id efficiendo angularem rorius zdificii fpi-

itr, cnimst

ab E

ritalis lapidem luxaffe.

Id ergo ne & in no-

bis perficiat, oftendam I. negleéte oratio-

mugm'a prots

A

nis detrimenta; IL culte orarionis emolu-

fondiones d

menta, ut illiis a tepida precatione. abfter-

yüre pete

reamur; his vero ad fervidam animemu;*.

g fipernit

jaqye vt

$. I

v0S exequiizi

AVegleciee ovatiouis detrimenta.

dice qi

euerno I

rirnum inde emergens detrimentum eft

p

jein 1f

nullus in virtute progrefflus. Quantus

quisque eít in oratione, tanrus eft in perfe-

4 du

TT id

&ione; ubi modicus orandi fervor, ibi exi-

guus pariter; imo nullus in fanétitate pro-

fectus,

Non mea hzc, fed S. S. Patrum fen-

ppu

tentia eft , cui conftans experientia frequen-

p

ü. calculo fuffragatur.

Unde S. Climacus

(

[

2

ex

p

212

: Pars IL. Caput H.

"

i Ü

ex matutina commentatione totíus diei füc-

TL

ce(füm metiri folebat, & jure; qualis enim

, bio r

iheditatio , talis dies; imo talis torius vitee ra-

ais

tio.

Nam (icut ferventis precationis eífe-

,

:

étus eft füavis quaedam ad bonum apilitas, &

a Auglflï

h

TM

colleétae mentis quies, qua omnes fequeutis

« glb

diei actiones animat, & perficit, animam-

que ad (anctimoniam leni flamine provehit;

ys um )

z5 n eo m

ita repidee contemplationis triftes filiee funt

rerum divinarum naufea, torpidus ad bo-

g qe Das

a ureleu

num languor, animiin externa effufio, caeci-

; um

tas , inquies , ficcitas.

Unde (it, ut pia pro-

polita evanefcant ; prave affectiones repullu-

imeingird)

lent, tenrationes invalefcant; voluptats, ird,

ml

ambitionis, invidie appetitus reviviícant; ia

I r5 p

ut teporis gurgite retro abrepri, unico die a

m jani

EITIC T

probirate amplius deficiamus , quam prius

in ea aliquot meu(ium fpatio profecimus. Ut

* ORAU

AE d

roin merito S. Chryíoitomus (Lib. 1. de

orando Deum) adicat /7 videam Chr:fliagum, Ke-

3b TLT

I;giofumve lominem 1n ameditaudo vemifJum , uec

1 lm )

2d peufi quicquam babeve, de tll us animo [ic .onji-

a uqm[, l

cio, virtute e[fe pevtemu , perpaucisque D donis

"p fun

ornatum: fim ib . fantfa bujus exercitii ftudio-

AURb

fuin advertevo,, flatim illum droinis charisinatiPus

m

veferrum e[fe intelligo. . Ytaque fruítra quis aliis

LU

Vl

VU'

L

mediis, praxibus & induttriis progredi tentat.

LR

ui non primo inter eas loco hanc anime

m

i

exerceitationem reponit, cribro aquam hau-

a

mlül

us

b

riet; ut fida & vetus experientia docet. Qua-

i

^

Mi

propter fi quisanimee füze ttatum cognofcere

li

li

FM jl pem

cupiat, & rationem confcientiee compendio

dare;

ii

De . Oratione. :

213

M i

dare ; folummodo difcutiat , & declaret, qua-

hr quig

lis in hac functione fit. & fatis fe aperuit,

Dd t

Nam (ítudio precandi quoad omnia refpon-

R p

debit fanétioris vite progreffus. Sicut enim,

ao ia

teftante Auguílino Hom. 4. ex. $o. rcÉfe novit

yaomtes i

vivere, qui recte uovit orave ,.ita nemo bene vi-

T.

vet, qui male orat.

Horum rationem ipfía

ln m p«

orationis natura (uppeditat.

Nam perfecti

tnrs rles fl

ut fimus, in eo rei cardo vertitur, ur femper

Id

i, ts

agamus, quez Drus, & quomodo vult.

vt ub

au'em ut intelleétus agnoícat ; & voluntas fa-

Cciat, commentando. obtinetur.

(nde t i

Ivitur hoc

n ddonstg

uti medioqui refpuit, proficere renuit. Pra-

(anr v

terea ut in juítitie femita quotidie progredia-

gt reuul

mur, geminis opus efít pedibus, fuga mali

& cura boni.

jyepty üncoc

Jam vero ut hzc averfio a ter-

renis, & in fuperna propenfio in nobis jugi

jms, quim pl

conatu conferverur, requiritur, ur illa in-

jo rocimis

citamenra, qua animum eo impellere cone

'mmus (le. il

fueverunt, vivaci memoria perenniter reco-

p Chr f

lantar.

unjo o

Id autem fine prediéta mentis ope-

ratione fieri nequit.

Hac enim eít cauf(ti-

iluranmy

cum illud fpeculuim fine macula, Sap. 7. v. 26.

»rïaucuque n

quodimmiffos ccleftes radios ideli finu ex-

a )

Cipit, ac in orantem pleno lumine transfun-

d d

dit, ut is fciat, & velit reprobave malum ,. €g

uüe ffll[m QD*

eligere bonum.

lfa. 7. v. 16. Ifto fpeculo au-

tris ng"üfl

tem fübmoro, omnia feralibus tenebris ni-

PO

grefcere, & torpido gelurigere neceffum eft.

iro 4

Itaque ubi nullus ardor in ieditatione, ibi

ag

nullus profectus in perfectione. la eít; pro

MLA

dolor! nullà eft mea aut modica in virtute

O 3

pro-

j WDJ

]

214

Pavs 1. Capat 1I.

(

vedientl

" Q

progrefïïd; quia nulla eft mea aut tepida fo-

ul

gl l

]um oratio.

Ah ! aruit cor meum / quia oblitus

]iecoré

um coimedere panem ineum. — Pfal. 101. v. g. De-

WA

at

fecit [pivitus meus ; Pfal. 142. v. 7. quia defecit

«

Juemt

"

2208

Jos: s. v. 1z. Emortue flaccefcunt

N

omnes virtutum plante; quia rore confide-

gl

radonis maturinge deftituuntur.. Verbo: om-

gipi, n

niatepent; quia facer hic ignis friget.. Con-

gaspeatonid

1

tra vero indomirz cupiditates exar[erum ficut

.:rirveuema:(pi

2gnis in [pinis: Pfal. 117. v. 12. quia exficca-

tum eft hoc zrriguum fuperius. — Jofue 15. v. 19.

rj f

ais ia

Q Don ne! aétum eft de meo in fanctitate

1euoys. Ei

progreffu ; nifi animer precandi fpiritu. Fac

m Dun

€rgo, ut nullo non die debiro cum fervore

mf qua

preomiant oculi mei ad te diluculo ; ad meditanda

dl )l

éloquia tua, Pfal. 118. v. 148.

m

l. Secun dum detrimentum eft nullus ani-

inarum fruéctus.

Etiamfi quis fümmis natu-

NT

re dotibus ac ornamentis preditus foret, fi

t hrayt a

r

orandi fervor defecerit, erit velut «s fonans

A

Mi

€2 cymbalum timniens ,^ 1. Cor. 13. v. 1. cui ad-

AU H

[

u

AUg.

fcribi poterit illud lemma: zi/ zifi vox ; cujus

j

cum fíono omnia vanefcunt.

ui quidem

1 Nm

E*äntïiï;&

;

pulchrum eft organum; fed, quia fine fpiri-

Ut inftrumenrum ri-

]

N

tu, etiam fine fructu.

«Wö.f

te operetur, manui artificis fit conjunctum

d)

Af

oportet ; fic quamvis calamus fit optime tem-

9Ul 1 4

]A

peratus, nifi aptetur dextere fcriptorís, ni-

Eul "

)

hil literarum effinget. Nos Dzi adjutores fu-

jv

1

l

"u

7IL$, 1. Cor. 3. 9. & inftrumenta ab ipfo ele-

€ta ad curandam proximi falutem. Nexus,

W

N

i

quocum manui diving copulari nos decet;

TU

M

inter

ein]

De Ovatioue.

215

LTMT

interprete obedientiacommentatio eft. Hanc

LL

ergo qui negligit, in re tam ardua nil pro-

i, l0V

movebit.

Licet oratoris //zgua foret calaumus

b t]

Jcribee velociter. [cvibentis Pfalm. 44. v. 2. nifi

. Lorug Dd

meditandi confuerudine conjunétus fit digito

Dti, nullius nomen infcriber libro vitae. -Et,

i i roe

umyr. Vely

quamvis forte aliquis auditorum fubin me-

iif

liora fapiat, id non ejusmodi concioni, fed

alrerius precationi adícribendum erit.

Nul-

Mi m

DT

lum reperiemus (percurrantur Sanétorum vi-

t& ) in revocandis peccatoribus celebrem

thl!. p

[ m ld

exititiffe, qui non fimul fuerit etiam vir mul-

te& orationis.

Ethinc modo tot inrer opera-

presadifin

e dblio um

rios in vinea Domini tam exiguus eft anima-

dlhh; um

rum fruétus; quia modicus elt inter eos hujus

exercitii ufus. Olim unus fuffecit perducen-

4f

umf oudust

dis ad frugem pluribus oppidis, & urbibus;

nunc plures nec reducendo uni pago fuffici-

ul ommis v

unt.

reditus (ut

In promptu caufa eft: multum decla-

mant, fed parum & tepide orant; hinc mo-

i otit d f

res non emendant.

Hos autem non corri-

h. l;,V. 1 Qu

gunt; quia neceffarie ad id grati& eorum

aof

culpa deficiunt.

Nam, o vir Apoftolice!

w Qd

ífine fpecialibus auxiliis nunquam alios ab

A quiafm:t

exitio vindicabis, & etiamfi 24p///o vigaret,

xinfrm

aut ipfe Paulus plautavet ; nifi Dzus dez 1ncve-

"TL

aneutum , — 1. Cor. 4. v. 6. ffulio labore conf[ume-

m i

Yi5; ultra vives tuas uegotium efl. — Exod. 18. v.

yr Ut

18. Jam vero (acra hec mentis exercitatio

vos D

eíft illa conditio, fine qua dari illa non folent.

(ut cum aliis docet fcholarum Phoebus Aqui-

j f

DàS2.2. Q. 83. a. 4. C. & ad 2. ubi ait: Zece[Ja-

g

4

vium

n

216

Pars If Caput II.

PT

vium efl ovave, ut obtineatur noftvis pvecibus,

ais

hä

quod Dzus di[pofuit $gc..) ;Ypfe Chriítus

PU Rif

a Divino Patre falutem Gentium non ali-

,gn n

ter quam fufis precibus promeruit. fe-

aV

.1'8[1'0'

cundum illud regi Vatis: poffula a me, €g

j d

dubo tibi gentes. Pfal. 1. v. g. En! ut Pater an-

nueret, vel ipfi Filio fupplicandum fuit; quan-

ais od

gydio &

to mapis fervo.

Proin aliis prodeffe qui cu-

it interris, frequens animo verfetur'in coe-

o

l

S

Unde merito concludunt Afcete, ílre-

10f Quæm* !

nuo animarum . curatori plus meditandum

g diari N

effe, quam ftudendum, utqua is bene loqua-

s liil

tur hominibus de Dzro, prius ipfi aflidue

ie j

Dzo.

Nifi enim

T Term d

loquendum effe cum

1nens ejus fuerit altare, in quo thymia-

rileppagum

ma contremplationis: diligenter adoleatur ,

i lp (

nunquam dabit Dominus vocz ejus vocem vir-

Ti

"

zuns; qua confringat cedros. Libani, Pfal. é7.

itdri r

:

E

v. 34. & Pfal. z8. v. $. Certe fi Stepha-

Qj a:mh"zgm

nus «non oraffet', Ecclefia Paulum non

a

V

L

AT

haberet.

t un

Si Chriftus non rogaffet,, Petri

fm &t

fides defeciffer.

Ego autem vogavi pvo te,

D

1

s

$)

ut nom deficiat fides fua, Luc. ai. v. 3a. Si

I

etiam nos ferventius & crebrius cum Supe-

lii

ris aperemus, fors etiam inter nos: pauciores

0 (righi

Saulos & plures Petros numeraremus.

O

MT

quam flebile tutoribus Angelis fpectaculum

" at

i

foret, fi tuo, qui hzc legis, tepore in medi-

lm

tando, perderes zljuin , pro quo Chriflus mortuus

At g

[

i

€f] , Rom. 14. v. 15. id eft, fi fupremus rerum

i i

Moderator in peenam tuz negligentie fub-

" /

L

!

, m

traheret illas excitantes grarias, quibus alias

[Iuo-

n PTIQ;»W:

|

]

De Ovatione.

zi5

Var ij

tuüorum auditorum, peenitentum,. difcipu-

$) dbf (y

lorum, clienrum, fübditorum unus aut alter

^t Centum o

corrééctus fuiffet.

O mifer! quid refponde-

Itl promtmi

bis, cum olim vindex Numen de his ipfis

L

animabus a te rationem ; ille vero ab ejus

n tb

Juftitia de re vindiétam petent? Vah! exe-

pdunfits

crandam íocordiam. qua non folum pro-

hüspollec

prie perfectioni, fed etiam alienee faluti tri-

tQmo verenr

ftemadeo remoram ponir. O CuftosAnge-

du At

le! cura, quafo, ut deinceps zgzis medira-

hr phs a

tienis iz altari cordis mei femperardeat, eum-

y zi

que diligenter zurriam ; [ubyiciendo ligna. ma-

ft, s ld

me pev fingulos dies. — Levit, 6. v. 12.]

| D. Mit

IIl. Tertium detrimenrum eft periculum

valde propinquum excidendi gratia & voca-

t in qu g

jpener ii

tione religiofa. .Qui precationis incuriofus

ITICT

vivit; eundem proxime abeffe a lapfü in gra-

| [WII/W; ? fal. '[

via & jactura vellis facre , ejus generis veri-

(srte 1.

tas eft, cui omnis lingua fuffragatur celeffium,

a Puolum :

tervefivium $9 infernorum. — Phil. 2. v. 10. Bea-

TOE

tie celo, damnati ex orco, moribundi e le-

€&to mortuali ita fe rem habere unanimi vo-

u o pv

juc 15* ;]

ce proclamant.

Idem veriffimum effe pro-

bat fümma auétoritas , experientia , ratio.

ebriu Qu

Nam ( ut docet Zofimus Papa in fua dog-

ger n p

matica ad omnes orbis Epifcopos epiíto-

youmerare

la ex capitulo 3. Epiítola Cosleítini I. ad Gal-

pUCllS |

pet n

liz Epifcopos fubjedto. )

uemo, etiam bapti-

jj

rl

TL

smatis gratia venovatus , idomeus eff ad fupe-

j.

quo U

;

vaudas diaboli infidias, €9' ad evincendas car-

l

fipt

u;

j

nis concupifcentias , mifüi per quotidianum ad-

j—utorium Dz perfeverau

tiam bone conver[atio-

TC qlhþ 4

j

9345

j«

218

Pavs II. Caput iT.

ii j

gis acceperit... Idem definit Synodus Triden-

tina fef. 6. can. 22. in hunc .fenfum: fi quis

j

H',')

a

IIf

etiem

dixerit y

.. Juflificatum fine [peciali auxilio

l

13

CUlTequ

Dz : acepta. juflitia pev[everare po[f , ana-

o n

zhema fit.

Ergo fine fpeciali auxilio Dri ne-

mnn""d

em

minem juftumin gratia perfeveracurum, ten-

tationes & domonis 1nfidias. füperaturum,

s p

dogma fidei ett.

Jam vero oratio eít ille

siil npmindi

aque-duéctus, per quem coleítes he gem-

jofs n

m ad.- nos deflaunt: oratio eí(tilla conditio,

aE

igbus dl

fine qua ec ordinaria lepe non conferuntur:

oratio eít illud medium a Divina Providen-

g t D

tia feleclum, nobisque prefinitum, fine quo.

dbin a od

auxilia hunc in finem neceffaria non obti-

siam pl

nentur,

Id cumprimis a(leverat. Chriftus

ylto midum

Matth. 26. v. 41. his verbis: ora£e, u 2on 2u-

wuénmi um

tvetis in tentationem ; ac fi diceret ( ut expo-

y a d

nunt Patres ) fi tentationi füccumbere nolue-

srim vins

ritis, orate.

Id affirmat Auguítinus, Lib. de

zil as

perfe&ione juftitiz in fine dicens: qulsquis negat,

ln

rge?nmr

'

52o$ orave opovteve, me intvemus . 1n tentationeu,

N

n

U

ab -auribus omuyium . vemovendum, g ore . om-

N

(j

TU

pium anatbematizandum nom dubito.

Id docet

A

hm

]nnocentius ]. in füa ad Conc. Carthaginenfa

ll

u

Epiftola afferens : zifj magnis pvecibus . gratia

Mi

[

in-mos wmpovata de[cendat , nequicquam | vin-

A

1

cere cogamur :- .. . neceffe efl , ut viucamur, Ita-

!

1

ln

A

que. juftorum nemo: noxa lethali immunis

j

in amicitia cum Dro conftans perfeverabit,

W

A T ('w

ll

nifi coelefti prefidio muniatur; hoc autem

QO

iT

concedi non folet nifi oranti, & quidem me-

n

thodo cuivis pr&fcripta oranti.

Adeoque

13w4

ubi

I!

ij

Clþar[],

De Ovatione.

219

d

1 ff

ubi deficit oratio, ibi quoque perfeveran-

tia in ftatu gratie , & quod inde tacito nexu:

TR

,

fj

confequitur , etiam conítantia in relipioía

h

vocatione pediffequa ruina deficiat, neceííe

ii

1 au.x

eft. Er licet laudatis Auctoribus fpec:xatim

TtrU

TU

fermo non fit de meditatione, feu tacita &

[

ts fuþera

mente concepra precatione, tamen hacte-

YESORTET

nus diéta nominaiim etiam de bac, faltem a

tknqueles hs

Religiófis, przecipue Socieratis, intelligenda

ao d u

elle, triftifimi nec infrequentes eventus a

hy m n

pluribus feculis abunde probant; cum ejus

1ma Dira D

negle&z rei in fediffima prolapfi fcelera,

épriun

fubin a facro füo Ordine, nec raro ab ipía

p nf m

etiam fide turpi transfugio defciverint. INec

j dfeverat C

adeo mirandum

id eít.

Meditatio enim

Jj du T

confervatilla lumina, que inrellectui gravi-

dier (at &ij

tatem peccati, judicii rigorem, inferorum

Qcombere ol

atrocitarem vivis coloribus depingunr: &

lugulfinus, li

nutrit illos morus pios, quibus voluntas

ts: QU UM

ample&titur bonum, & horret malum. Ex-

"TT

tinéto hoc igne dominentur tenebrae in in-

telle&tu, & frigus in voluntate, necefle eft.

jm, € t

jduis. k

Cum ergo S. 'Thoms Aquinati, in ejus vita

cap. 11. Aeeligiofus Dae pauoplia deffiturus, fit

Coc, Q

miles inermis &2 fupevatu facilis , .quid mirüm ?

jj palt

! nequlcqusz

fi talis, " ingravefcente tentationum nocte,

(j u o

lubrico pede in lapidem fcandali impingat,

; lii

& in lapfüm alias pronus randem toto pon-

dere ruat.

uid mirum! fi defipiente re-

nitans

l perlfï '

(

J

gulari Ordine," & arridente mundi liberta-

pigtufy

te, demum füperveniens ab Aquilone turbo

g, &

uat? Ut

)

j (ra

facra in(uper veíle transfugam ex

proin

lT

220

Pavs II Capuz [T.

j

M ïEl [[UQC

proin veriffimum dicat Lancicius, dum feri-

bit: quotquot in religione labuntur in ali

,.-6 6 " [ i

f,;d:æ tapntro ;

quod lethale peccatum, vel ftatum religio-

4 (f

fum deferunt, aut aliquod fcandalum edunt,

- l

ceroffimum argumenrum effe, . eos medira-

[ DUTIRE

g 08

tionem vel omiliffe, vel decurtaffe, vel negli-

gentiffime, folummodo ut'oculis fucum fa-

a ee

cerent, eandem expedivitle.

l1mo ut inre-

gig [

aprjumé

ger Ordo a veteri legum feveritate defcicat,

& labante: difciplinz in exitium. procumbat,

«gsren ial

Auctore S. Bonaventura folus diéte oratio-

saim t !

nis neglectus certo efficiet.

Igitur faciant

st Ononem

Sacre familiee

nos aliorum ruinza cautos.

nmgarenmr? j

alumni licet fimus, adhuc graviter labi, ac

duur at

vocatione noftra excidere poffumus.

Pri-

qors r

viudianiatda

mum qui horret, oret: alterum qui timet,

orer ; & quidem nulla non die ac ferventer

ntien d

oret, feu meditetur.

Secus, a neutro malo

Ji;um at

fecurus erit.

Nifi enim aícenderit noftra

;emnd

?i

cratio, non defcendet D.1 miferatio.

Ofi

n

AU

N

cehifcente terra, orci fauces apertas cerne-

remus, & damnatos ibi Religiofos interi-

ftt

.iä

] Fw.lf!l'

tus fui fontem percontaremur , unanimi ge-

]i

1

mitu refponfuri effent: ah! neglecta medi-

VMU

"m

UI

tatio in hanc abyífum precipites nos dedit.

JlJ UTV

H:ec audis fomniculofe! nec evigilas ad

LT

orandum ? Cernis hanc/vecordiam tuam re-

ii

4

,[

éto tramite ad tartara ducere, nec pedem

tl

retrahis? experiris ipfus, eam graviffima-

rum tentationum fcecupndam fcaturiginem ef-

fe, nec tamen obftruis?. Satan nihil non agit,

cl mm.[wæm Q

ut meditationem tuam vel impediat, vel

füg li

turbet,

T

IDe Oratione.

22I

'lv[ llnticills, dum

turbet, vel truncet ; folum tu Gerris, te-

0* lum

ue a doemone inítar vilis jJumenu , injecto

l VEI llamm ü'.

focordie capiítro , ad ejus libitum verfari

Bdl

finis? O futurorum improvide! noli, quc-

i ag

ío, (per vulnera Chritti te obteftor) noli

äï duf vis

grauam divino fanguine partam, noli voca-

3 Utculs f

tionem xeterna electionis arrham tam remere

df Iu

prodigere, conculcare, contemnere;. idque

nfv d

proprer plumas & carnis blandirnenta, prop-

1&0f0m p

ter inerrem delidiam. & pueriles nanias ;

fs dde v

quid enim aliud funt ille occupationes, ob

h. r

quas oraüonem omittis, fi falutis negotio

TT

comparentur? Time, ne (i hec monita fur-

Vr tl

da aure pretereas, etiam Dsus olim fuas tibi

re pofumus !

aures obturer, tibique dicat: vocavz £e per

aleum qui ts

orandi contuerudinem ad intimam mecum fa-

n d 4cferreni

miliaritatem, ég vezui[li : extendi inanum, meamy

; 4 U d

auxilium offerendo: modum, libros, locum,

deendert m

tempus fuppeditando; £9 zom fuut, qui a[pi-

mixaio, (

«eret: increpationes meas, tuam tibi ignaviam

s gt t

exprobrantes, zeglexiffi.

Jam vero, ver-

Mil i

tente fcena, égo quoque in imteritu 1u0, quem

yr, u

tibi hujus rémedii neglectione accerfivitti,

V agl

videbo 5 quin €g fub[anmabos cuin tili id, quod

ztunebas, accidevit ; cum in gravia prolapfus,

cipiles nosrfrï-

pc g

ipía etiam vocatione tua excideris; cum in

te ex $. Ordine profugum :rruerát vepentiua

xordin

ngvuevit,

j

calumitas , eg anteritus quafi tempeflas i

ts m

5

n

[uria

videbo, & fubfannabo ; eo.quod. exo[am baluevis

p

difciplimam Proverb. 1. v. a4. & feq. religio-

nf

C

fam, meditationem quoridianam tam folicite

"

"M

imperantem, O Dzus; eujus ir& nemo poteft

j

Te/1-

n

[jh

Ti

222

Pars I Caput. 1.

&

^i munih

vefifleve ! ]ob; 9. v. 13. Zervores fui contþrbave—

4qu |

Y

yunt me. Pfal.$7. v. 17. Heu* in que pre-

!

;,;,öfï* p a

cipitia precandi tepor me adduxit!.... Sed

L

ij 0l

adoro reducentem manum. Deinceps 77 ma-

tulinis medmabor in.te. Pfal 62 v. 7.

Fixum

MT

y hæellï

eft: i2 tuis juflificationibus meditabor , Pal. 118.

Qrai il

1

v.16. & quidem ferventer ac quotidie me-

, gomunimul

ditabor.

'Tu fac, u£ im meditatione mea ex-

x

*.'w.u;.a: d

arde[cat ignis, Pfal.38. v. 4« & nullo non die

iqe N

divigatur oratio mea fuut incen[um in conjþe-

;

V

&aï qei

u Yu0, Píal. 140. v. 2.

x V:l

6; d

ao gt

Culte orationis emolumenuta.

a um

ii

/

ndisin V

uam noxia fünt neglectz orationis de-

ais

-I. Q

trimenta, tam proficua funt cultee ora-

9] gqnäär l

Y

tionis emolumenta.

Inprimis enim fervens

Al

(

T s

oratio fugat mala.

Craffa codle(ítium igno-

rantia, falfa confícientia principia, erronea

(

bel

de virtute fenfa, inepte aut turpes phanta-

M

e

!

WV

K

jl

If

fiae fünt grande malum intelle&us. Invidie

pallor, luxuriz febris, arrogantig tumor;

Al

N

:

1 l:ülüï fk

iracundie phrenelis, tentatiónes, triítitie,

ï.FLU

languores, alizeque animum pungentes cura

d

funt trifte malum volunratis-

Et en! ora-

, hoc

1»nnd

tio, quz mente peragitur, illud pellit

reprimit; dum, inrelle&tum a. mendacibus

t

^

ideis purgat, eternis veritatibus imbuit,

u

ulfisque errorum tenebris, eundem divi-

nis notionibus implet.

Voluntatem vero a

moleítis angoribus liberat, contra ftygios

mmä, Qu

aiui-

]

De Oratione.

25

J j g

affultus munit, & rebelles appetitus 77 virga

!t B n

fevvea vegere docet. Pfal. 2. v. 9. Nam ex men-

dl

te S. S. P. P. precatio eft zurris David ,. ex

D. Dencyi

ua ;endent nille ciyjpei, Cantic. 4. v. 4. queis

N us ]

tegimur contra omnigenos hoítes: eft civi-

thrwdido,

£as vefugil, Jofüe z1. v. 36. qua tutamur con-

D t Qub

tra fübdolas orci iníidias: eft antidorum cce-

Va

leite, quo munimur contra peftifera amoris

TE nug

proprii toxica: eít pharos, que fido fidere

f imim ia

latentes undique fyrtes detegit: eft denique

"

cynofura, que fecuro tramite ad portum

ducit.

Verbo : integram malorum iliadem

J

hec fola fugat, retunditque.

Preterea (ut

ex primo hujus Capitis paragrapho abunde

f m

liquet ) nullus in virtute ptofectus , exiguus

t Qrttnt

animarum fructus, periculum propinquum

excidendi eratia & vocatione relipgioía, ejus

iyünr lo

rimis m

eneris mala funt, que folo füi metu cceli

ftudiofum fuümmo terrore percellunt. Hunc

j celeltum

autem trifaucem Cerberum fanétior Hercules

ripit «t

meditatio domat, & e medio beara promulfi-

r p p

de rollit.

Haujus enim ope exorantur illaau-

iletus. 1

xilia; fine quibus nec prtopria virtus, nec alie-

imonur H

na (alus obtinebitur: nec lapfíüs in gravia,

v P

nec jaétura religionis virabitur.

Denique

m

ungenrblif:

quam magnum fit malum mentis tepor, quam

us B*

horrendum ac ingens moníftrum, affatim con-

I dllld j

ftat ex Partis primae Capite fecundo. Is enim

i*

r d f

eftz.zea, quee ipfüm non raro vitee eeterng fi-

vet

quous

lum in ipfa etiam veíte religiofa corrodit :

;bqg] eye

Matth. 6 v. 19. is eft illa vulpes, que demolitur

j

Dl

vigeam animg , Cant. a, v. 15. & ipfà pietatis

Ti

qu

un-

)

224

Pars Il Caput [H.

NT

fandamenta fübruit: is eft illud deemonium,

4 p

quod hominem /zpe 22 ignem lafciviee, crebro

P

im aquam defperationis precipitem agit; &

.;Wis',v.l,. ülb n j

non niíi difficillime curatur. Matth. 17. v. 15.

n id iü» Qmn

Nihilominus licet orcina hec pefítis vere 7zo-

P

bis efficiatur in Satans a.Reg. 19. v. 12. ex eo

tamen deemonum genere eít, quod, teftante

«uin gl

s p d

Chrifto Matth. 17. v. 19. ejiciatur pev orationem;

aiponfienta

adeo porens hac eft.. Proin fi zriffatur aliquis

zums Q]

veffrum , oret: Jacob. $. v. 13. fi tentatur, te-

b

at0n8 um

et, turbaturs oret; fi in virtute propredi,

& certam . facere fuam : vocatiouem g ele&tiosem

n d

d ag

CUpit , 3. Petr. 1. v. 10. oret ; fed reverenter,

ferventer, conítanter oret; & preefens malis

TTI

n

]

49 I

!

M

m á

remedium certo inveniet. Id nobis ipfe Chri-

v ag f

ftus per Mattheum fcripto promittithis ver-

3700j 0i

"i

"

J

Jj

j

bis: Perae; & dalitur volis: querite, & inve-

li

nietis: pulfate, eg apevietur volis. — Ommis enim,

E

;

(ntont t

L

AUX DUTIQU

qui petit , accipits 6g, qui quavit , invenit ; 69

[

UL

$

pullanti aperietur. Matth. 7. v. 7. & g. Quid ex«

AR UE j

pretlius dici, quid amplius promitti, quibus

verbis efficacitas orationis melius exprimi

l0

potuiffet? O quam rigida igitur ratio a no-

RCR

bis olim reddenda erit, tam facili remedio a

W

AR

tot malis eximere nos potuiffe, idque ex me-

ra focordia defides omififTe!

"g

Quis aegrotus;

pauper, captivus preces intermitterert, fi il-

m li

T

j

lis eegritudinem, inopiam , vincula a fe re-

pellere poffet?

uz hec ergo noftra eft ve-

M"&J

m

iTl

fania, quod hac ipía panacea folum tunc uti

!

pigremur, cum agitur de pellendis anim&

Mly

malis; & quidem nos pigremur , qui in fa-

uj &i

nan-

l

-

QUt]|

De Ofatiane.

224

ÜTl m

nando corpore tam feduli fumus?

ue hec

"f li

inertia? 22 pifciie Jerofolymitanse ripa fteri(-

Ia

)

Itm g

Íe , Joan, $. v. 2. penes fogzem fapientiee fediíTe,

:m

Mh i.

Prov. 18. v. 4. fub zrLore vite cubaffe, 4. Efdr,

r plie

$. v.52. id efít, omnia meditandi fubfidia ad

1l lv

manus prompta habuiffe; & nihilominus

d quiy

hoc exercitium neglexiffe; idque neglexiffe

h(l(hl'ür ;f)' (

ex pura puta defidia, nemine prohibente;

Poifan

quin imo conícientia & obedientia ad oran-

V. t

dum urgente.

Q Meditatio! o efficax con-

Hivtue p

tra omnes animi morbos pharmacum! quam

fero propria tibi decoraagnovi,quam parum

Qu $

t d r

&flimavi, amavique! Sed deinceps /pon/abo

ie inibi im fempitevnum; Ofee a. v. 19. dotis

nt; dprattt

t lii

loco intelletum & voluntatem eeterno tibi

.

jure mancipo.

j pmmim(hisï

Pofthac curarum tu prima;

tu mentis ocellus eris.

j Wr/fs,ä:l',

i, (mtirt

1I. Oratio non contenta fupaífe mala, oran-

tem infuper fublimibus ditat bonis.

Impri-

uf ia

155 QUi

mis intelle£tum tantis tamque eximiis illu«

Ítrationibus illuminat;, ut íolis inftar pellu-

ceat.

Nam animam , confítanti fervore com-

us &

mentationi fe impendentem , Kex codleftis

ipitur r

fua quafi manu arreptam zzroducit in cellaria

m&cli t

Jua; Cant. 1. v. 3. ubi fumt ommes. 1befauri fa-

li[ïe) idqufil:

pieutie & [cientie ab[condii. Colofl. a. v. 3;

4 Quitf

Ibi eam immirttit zz omzes divitias pleuitudi-

nrermitit*

vis iutele&us , &? im aguitiomem myftevii Dri

, Vi

"1

Patris & Jusu Chrifli ; Coloff. 2.v. 2. manifeftan-

um

golté

do ei mira luminis claritate divinarum per-

jisi M"m IL"?"

fectionum incomprehenfam pulchritudinem;

] EHdeEï

Hominis-Dzi eminentes praerogativas, fapien-

Bf

gremun f

J

226

Pars 1. Coput IL.—

t

"I

tiffima Providentig& confilia, aliaque Theo-

^

[j

:

i (

logie myfticae & afcefeos arcana , qui/us com-

;n

que

avata maturals [cientia etiam vafliffima teíte

Auguítino Confeff. lib. 11. cap. 4. ignorantia

7

jonenir d

at

efl. 'Teítes hebis funt Sancti Francifcus,

t

'Therefia, Felix, &Nicolaus a rupe; nec

al d

g t

non Rodericius, Ximenez, ZEgidius aliique

n

plurimi, qui, licet literarum rudes, tamen

ss u

fola illa, quam ex contemplatione hauferant,

z gt

codleftium notitia omnes theolopos ingenti

intervallo füperarunt.

Nempe /urgust in-

af n t

sst u

do&i egy vapiunt calum , intima ejus adita me-

ditandi arte penetrantes ;

& 105 (tefte Aug.

clvtigietr

Confeff. 1. g. cap. 8.) cum dottrinis noftvis voluta-

gun r

mur (i non zz cavue €g fanguine, faltem in te-

vois d 14f

i

pore, quem diítra&tus nugis animus preca-

d M M

tionis hora toto corpore exhalat.

Unde fit

i AA)J

ut eo ipfo tempore, quo oritur Dominus fu-

AT

E

!

ln

M

d

iMv f

h

j

l

/

per alios, nos operiant tenebre € caligo: la.

»

6o. v. 2. ut in fchola virtutis (tupores fimus,

u (

]u

qui in aliis magni nobis doctores videmur.

W

O mifer! quid prodeff ingemium pev omnes do-

b

WEU

&vinas agile, fi im do&tvina pietatis erres: . Aug.

Vi UT

Confeff, l. 4. cap. 1&.. Edic: fi fcires totam Li-

Enin

|

i

m

bliam exterius , & omnium Philofopborum ditla,

"

quid totum prode[fét , wui cognitione fi careas?

"

j

RU

]

Lib. de imit, Chrifti, c. 1. $7 fcires omnia , que

lcand

TRtte

,2n munzo fuut, quid te juvavet coram Dso;. qui

P

ze judicaturus efl ex fatto ?. 'Thom. Kem. l. 1. c. 2.

Ml I'; V

i

i

& folum interrogaturus, quse bona feceris,

; ïäglüt]dm M

non quam multa fciveris? Profe&o melior eff

s,qu£

TF fm M'M Vi

N

)

pumilis vuflicus , czm Dzo fervir, & anu

ene

I)

De Oratione,

227

"Ép bene orat,

uam [uperbus philofopbus, qui fe

iv zïca.m

] ffl!ï

ueglelos cu

v[um cali confiderat; idem 1. 1. c. 25

f

4l Q ]?W ]

ÀN

Pl

m

cum unica, quae confiderando acquirirur;

fuperna cognitio bumanam omnem fàpiene

At fre

tiam immenfum antecellat; & animam lon-

d

1405 1 UY

ge magis fatiet, quam omnium artium cy«

n

J

gal

dlll:»

clopadia. An non ergo ftultiria eft tot dies

f

(

& hebdomadas, tot menfíes & annos literig

,

tte h

profanis cum. derrimento valetudinis cone

i-

iM

A

(00s

^

fecrare; & acquirendz fanétorum fcientias,

qua fola beati efficimur, nec horulam rite

-R

Jpwore

impendere; quin imo & hanc fübinífuffurari,

me; $n

ut ítudiis litetur ? nec dicas, id te agere, ut

i

J

p

n i

aptum reddaris inflrumentum augendi ho-

fileni

noris divini; nam, docente Apoftolo, Drzus

pb

idoneos oj faciez mimiflvos movi teflamenti non

liteva, fed [pivitu ; liteva enim occidit, fpiritus au«

T

zem vivificat. 1. Cor, 3. v. 6. Ergo fimilia prae-

TA Q;wy;m

46 ag

texendo fplendide eeztitur inquitas fibi. Pfal,

LL

260: VI LO

'u:ist

O fons Solis/ Jof. 18. v. 17. oYiatur

tupore.sïfff

taudem lux tua bis teuehris noflvis / . . .. 1. $g.

doQores vt

atj p [

v. r6, Sed hec de luminibus; quibus mee

ditans illuftratur, ftri&tim delibara fufficiant,

pim

mï ao

i

.I'I1

Quid vero dicam de confolationibus ; qui-

VML ;Hï

bus mens precandi avida perfunditur ? f

ju.

l

hk

linguis "4agelorum loguar , 1. Cor. 13. v. 1. elg

ooritom

explicandis par non ero. Sunt enim zu/974

ETUL.

ab[conditum , quod uemo [cit , uifi qui. accipit,

gt

Apoc. 2, v. 17,

Nam orantis non ráro anie

Tio I^

mus (fecundum illud Dzi promiffum: — Zeri-

5 Q

D.

ficabo eo$ in donm oratiouis la. $6. v. 7.) tane

(it)

p

to divina dulcedinis dilavio inundarur, u£

3

jure

)jn"l:) &A:

DT

228

Pars H. Caput IT.

m

p i

jure ab Auguftino vocetur aula gaudiorum,

g o

paradifus voluptatis, mare fuavitarum; cui

3 niit | j?

anima, Numine ebria, & oblita homani

jo trorem

portus, naufraga lubens innatat. Id fe ex-

pertos farentur A wonii, Prancifci, jgnatii,

, od

*

Xaverii, aliique fine numero, qui unanimi

ii

1l

i

[2w

j IIX

voce teílantur, omnes in unum congefítas

i, C

fenfaum, carnis & appetituum illecebras ab-

finthium fore, fi vel uni guttula vafli il-

nelis &

