lius deliciarum oceani conferantur.

Ita eft,

gimentg oX

o fuavilfime Drus! meliora fumt ubera tua

yc tf

d m m

vizo , Cant. r. v. 1. quod fallaci poculo pro-

inat doemon.

Lac enim cocleftis folatii dul-

Jneida t tdo,

citudine fua omne neéctar hujus mundi emi-

a , a

nenter füperat.

Ad experientiam provoco.

35 Og

O mortales! folum guf/ate , €9 videte., quam

Autonm aA

T

|

i

fuavis fit! Dominus. Pfal. 33. v. 9. Rei expe-

L Dege

rimentum vos ipfi capite, & certus fum,

tj | Jl

n

V

quia etiam vos cum Teíffeo Vate exclamabi-

tis: quam magna eff multitudo dulcedinis tue

1.

JDomine , quam ab[coudifli timentibus 1e / Pfal.

VIF

30. v. 20. etiam voscum T'ertuliano Lib. de

n

"

ul

ponit. affirmabitis , uleioves effe lacrimas pe-

zitentium gaudiis tbeatrorum ; & cum Augu-

LU

vP'l

11

IN

ftino Lib. Conf, cap. 1. mirabimini, £a /ua-

DI

M

ve fubito fattum effe , cavere. [uavitatibus nuga-

vum.

(

Ü

O nos ipitur infenfatos! qui relicto

fonte vivo ciílernas nobis diffipatas fodimus;

qui ethereum hoc?manna nauíeantes ; /E-

ypti cepas efürimus. An non enim (ad

LM'MI ö

h[ll[ï

]

umane raüonis tribunal appello) an non

' fk

ditatum.

"l t

"i

infahnia eü?: huic pïodromo jucun

coelo

iMzuj

UT

Dev Ovatione.

229

RU i

eclo nuntium fmnittere ob ... (vah! pudet

Lirm)

1.l

Qlis hz

eloqui:) ob fomniculofam, ... ('o fidera

f

occulite radios! ; ob probrofam & inquie-

H

. [l

Q f

tam in lecto moram , cujus nos vigiles pu-

P

idrnof, x

det; ob blandimenta gule&, & hominum

VN

b qU v

commercia, qua non nifi gravedinem cor-

VSILUDUTO Qu

pori; & faftidia menti creant.

Enimvero

p d

vecordes fumus, qui gemmam cum vitro,

n

Va v

pro felle mellis favum commutamus.

Hu-

10

d

ulv

FT

jus dementiz o quoties & ego reum me fecit

m t n

Dzus ?u fcis infipieutiam meam / Pfal. 68. v. 6;

DEU

Sed tandem meliora.

Inpofterum devota

vin ceblr f

Diris illa fit actio, fepulta tenebris illa delite-

Á hj x

Ícat fcientia, amarore inficiatur illa volup-

eriam p

tas, ob quam luminibus & deliciis per me«

"NU

ditationem obtinendis a te privari tnerebor.

jj M

Iil. Denique oratio variis mirisque modis

s & r d

perficit animam.

Inprimis ficut miale orans

p Vate erci

eft celut. bortus absque aqua; la. 1. v 30. fic

bene orans erit f/cut Portus ivriguis, Ia. $8« ve

i du.'redhu!f

hinenibus 'l."

11. omnipenis virtutibus florens: erit //cu£

oliva fru&lifeva, Pfal. , v. 10. £ £a

nguan li-

Terdiam X

gnuin, quod plantatum eff [ecus. decuv[us aqua-

j

u if mcrmfxf

n & oum nr"

TUm, Pfal. r. v. 3. füpernis fructibus dives.

ANulla enim ve uos amplius i [anthimonia pvoficeve

n

v uf

quam meditandi avte , Chryfoftomi opinio eft

hom. de orat. in illud. Pf. 7. Confitebor. cum heec fit

aisl Q^

eius generis adjumentum, fine quo perfectio

dlfpte

nunquam acquiretur, & quocum ea certo ob-

Qu

(us

/

H

tinebitur.

Rationem fübdit idem Praful,

n'

À m

1

dicens: zale$ enim cum Dto commervcitmn . ba-

y n

)

b. 1. de

&em,-- binc þz?&i uon effe negueuti. Li

2

Oráll«

j "

330

Pars II Caput. II.

WJIIW ) æqu

1

erando DEUM. Nam, fiis (ut vaticinatur repius

Pfaltres) qui cum fàn&to, innocente & ele-

d

NI

€&to familiarius verfatur, pariter fan&us, in-

mocens, ég ele&ius evit Pf, 17,. v. 26. quanto

'2:]«/3351010 00.

magis ille immaculatus audiet, qui cum ip-

"

bl

fà Sanctiudinis infinitate quotidiana confue-

JJ-'M

pem

tudine conjunctus vivit.

Quid ergo mi-

a

yum, quod ejusmodi mens zenulo nifu parti-

]

EEf

"n

u

:

luiï;tw

ciper deamore Seraphinorum, & Cherubino-

gugerdit

rum.inrelligentia: de conítantia Thronorum,

*-::

Aj

& Poretiatum fortitudine ; de obedientia Ar-

j

j Wl bt

changelorum, & Angelorum puritate ; feque

niltale fufpicantem variisanimi dotibus orna-

s S hg

alijmit)

tam (tupeat ? ita ut, fe refpiciens jure glorie-

tur : cezeruzt inibi omnia bona pariter cum illa,

i iam

VA MA

I(

Sap.7.v.1 .nempecum oratione,que virtutum

abundanne preterea füperaddit excellentif-

IT

t [/)

t je 15

fima gratiarum charifmata. Nam per hanc

ànellettus bumanus fit vevus fpon[us prime Veri-

d tümig

PUf

fatis $. illa maritat animam. Ferbos eflque vere

"-

Jpivitualis fan&ique. conmubii: contvaclus ; imo

m

couplexus eff , unum efficiens e duobus , idem vel-

le, €9 nolle.

Ita Guil. Avernens, l, r. de Euch.

Se&. 3. ex Bern. Tertüll. Infuper precandi ftudio

1 j

addicti, numerantur a S. Dernardo inter cu-

m(G[U[,

bicularios ceeleftes, quibus concefla eít au-

(f

:

rea clavis ad ipfum cor Dzi ejusque thefau-

TM

tos, ad quos eis omni hora liber acceffus pa-

J ]n

tet. - S. Joanni Climaco Gradu. 28. fünt fup-

Md

ls

ares Angelis; quod enim eft azgelorum opus

A

Deni-

W

$m cmlis, eovum e[) occupatio in terris.

Üj

que S. Bonaventure funt: velur acie cafiro-

vunt

I

L

De Uvatione.

231

lts

vum ordinata , eeque zerribiles orco, Cant. €.

AT ts

v. 3. qui ejusmodi Athletas aggredi timet, &

A. Ml d

vix tentare audet.

Quid? quod precatio

L ü

eos quodammodo omnipotentes reddat; cum,;

&i Wi

quod Dzus imperio, id orans prece poffit.

Iul

Nam ipíe petit, & accipit: quarit, & inve-

WL Qd ey

nit: pulíat, &apertas reperit coeli portas ; ipfe

Iretyemuo al

velut alter Jacob cum Dto per triftem hujus

J ACl

vite noétem luctatur, & amoreapprehenfum

mll

non antea dimittit, donec aperiat a [uam,

yine; d bt

& meditantem animam z pleat omnmi benediéhio-

72e.

Pfal. 144. v. 16. Ut proin merito excla-

o p

isanimi du

met S. Aupufílinus Tra&. de miferia Tom. 10,

fs nj

*

uid eff ovatione preclavius, quid vite noffre uti-

í

[

us, quid apimo duleius , quid in tota moftra

n i jnin

at que t

veligione fublimius ? Et tamen Cobflupecifle ce-

li fper boc, &9 porte, ejus defolamimi vebe-

(s

u Nnyri

muenter! Jerem. 2. v. 22.) & tamen, quod do-

ij

lendum, etiam religiofis non raro nil minus

j

f/w.

i

pn'mæ ]

» fs d

cordi eíft, quam mente orare: pro nulla re

minus, temporis habent, quam pro medita-

TET

tione: non eft negotium tam vile, illecebra

"TA

tam abjecta, gloriola tam futilis, cujus amo-

yumeti, l 19

re hec exercitatio non omittatur, vel de-

perpretó

curtetur, vel ofcitanter perapatur.

Eximius

. Derarbi

Suarez maluiffet fue omnis fcientiee jacturam

jbus conceiuf

facere, quam omitrere unicam ex illis fep-

Dui eust?

tem horis, quas integras contem

plationi

yra lx 7

quot diebusimpendereconíueverat. Daniel

T

maluit in lacum conjici leonum, quam con-

ind

fuetam fibi religionem vel femel praterire.

ginit

Et nos ob fomnum, languorem, ítudium;

)

U

n "i w;

4

nu?as

]i

232

Pafx H. Caput II

nucas, verbo: ob res, quas vülgare puderet,

illdy

prefcriptam commentationis horam prz-

dU

termitrimus,

O que noftra olim confufio

erit, cum nofter precandi tepor cum Danie-

"m

'z.r,:'n.:mz';:m*ff.

lis fervore in extremo judicii die coram uni-

at

verfo orbe a Divino [udice conferetur, ac

Y

fanctiori trutina librabitur.

O Superi! Da-

"

(

jf f0l lf

niel, aule minifter, Regi intimus , ab orando

m JW

feveralege prohibitus, tamen maluit hono-

res, divitias, vitam in füummum difícrimen

p Vpoühabeij

adducere, quam vel unico die affuetas pre-

zi m

^

ces

intermittere.

35 T

wwl

m

|

Et nos (ingemiftite a

cuftodes Angeli!) & nos ad meditandum tot

ia d

!

ss d

titulis adftricti; omni impedimento liberi,

quin imo juffi, nihilominus ... Vah heret

liïlpf'c'üf ;

Wj

lJl

Ü

*Yaeemmt

lngua ...

Et quidem non dignitatum

aut opum , non vite fervandee pratia; fed ob

s 4 if

nihil, ex mera prigitia, ob leve commodum,

zqmr;[öcomh

if

l;

vanitatem , fümum .... idque agimus, pro

pudor! licet fciamus, quin & fateamur, hanc

AU

actionem precipuum effe, imo neceffarium

!

beatitatis obtinendee adjumentum. Ethoc eft,

quod hujus nepleétionis malitiam plurimum

auget. O Religiofe , quicunque hujus exer-

ciüi incuriofus vivis, anime, quaío, vires

intende , ac ferio perpende, quid & quis ne-

Y

gligas.

En! quod calor eft ftomacho &

?

M

aqua pifci, id meditatio eft tibi.

Sine hac

Y

T

mens tua cadaver religionis, phantasma pie-

tatis, fentina vitiorum, orci ludibrium erit,

A

Et ramen hanc tu nil curas! commentatio eft

]

vt €Mevr

pline

u

TM

i

nervus virtütum, eft primarium c',lifei

ac

n

De Oratione. ;

233

3R t

Qac/: Ordinis propugnaculum , quo fübruto

Wtits Bo

MT

periclitatur gratia; vocatio, falus. Et nihilo-

minus prefinita huicfunctioni hora tu ftertis,

UI

& quidem hecfciens ftertis? JVihil ex bis, que

1 r i m

per banc vitamin pretiofunt, orationi praflat. Gre-

! Mf

gor. Niffen. de orat. Dom. hanc enim quz Z/venit,

t ( Se

Lhefsurum Ecel. 6. v. 14. dtveniet cu1 ommnia, qua

n d

Prov.

3.

cefideraptur, mom valent compavavi.

3 met ml

vores Elee- credis;

& eam tamen

cre-

Vi m d

pundiis pofthabes! Er quidem tu pofthabes,

vnco df

qui ideo facre militiae nomen dedifti, ut fe-

m (

pris monaíterii inclufus, coleftia expeditius

od medids

conremplari poffes: 'Tu inquam, cui Ordi-

i imelinmn !

nis ftatuta hanc exercitationem tor legibus

omnis,., Vi

imperant: tu, qui ejus neglectee detrimenra,

m m d

& culre emolumenta, intime perípecta ha-

bes. Age, (ipfum te tui judicem volo) fa-

Yude r

jb fere commod

tere, an non focordia hec tua relatis füpra

idye gits

ponis digniffima fit; cum & flatus conditio;

in& fueumur;i

rerum cognitio omnem tibi excufationem

adimat.

Prarerea attende, obfecro, quanta

, mo m

tili fit. conce[[a felicitas, quanta. glovia fit attri-

mentum. E

muiiam pl

buia, po[f fabulari cum Dgo ,. cum Chriffo gui-

[cere colloguia , poftulave, quod defideras, &g ob-

punqe uf

zinere , quod poffulas ; at ait Chryf. 1. 1. de orando

ime; Qu T

Deum. Et quidem illud obtinere, quod tefte

yie, tl

S. Bonaventura toti prevalet orbi; idque

"Ti

poffe in ipfo S, S. 'TPriados intimo conclavi,

diili

quacunque hora, toties & quamdiu tibi li-

s

buerit fine metu repulfe, fecundum illud : pe-

! eci i?

$ite, €9' accipietir.

Àn non ergo iners de-

mentia eft, divinum hunc favorem flocci fa.

yel a

5

cere?

P;imarlüm , þ,

»o

234

Pavtill. Caput L.

m

gum d

cere ? O vilis argilla! hanc tibi fortem invi-

"

j

Fur

dent doemones , gratulantur Beati, tibi con-

.'

,

gt

H a nugace

ce(fam mirantur Angeli;..folum tu eam nil

a mexace

peníi habes! Edic: f1 a Rege terreno ad fa-

miliare colloquium evocareris, an ire tarda-

P medta

vg.mi

g

1

res? En! invitat te Rex regum & Dominus

]

TU

dominantium ; & accedere renuis! percam-

pane fonum coleítis Sponfus anima tuz

;ijrnr;;:::rurä

da,ï W

inclamat: /uvge, propera amica mea, colum-

, ia

ba mea, G9 veni! Cant. z. v

IO & für-

«]namus

dum te fingis! fuos tibi thefauros is patulos

offert, pratiarum ararium manu prodiga

pandit; modo ores, & tamen nec iítud a

[tuO réepore extorquere valet.

O Seraphini

Jinyinti

4

)

4

facies veítras obductis alis velate, ne execran-

dam hanc incuriam, ac ram enormem fummae

tn od bo,;jg

rei contemptionem intueri cogamini! at op-

|

m a

pones tritumillud: trempus non habeo. Vah!

s prit

effugium inane! nempe ut garrias , ambules;

gj

finün

[

?

ludas, nugeris, dormias, & te recrees, tein-

(

pus abunde fuppedit; ut vero de zternitate;

D

l

anima, DEo cogites, nec horula vacat:

O

H

d«

W

vecors! ut bis quoditie putridum ventrem

Ü

AU

plures etiam horas fapines, tempus abundat;

u

M

ut animam immortalem brevi fpatio facra

n

J

commentatione reficias , tempus te deficit.

u*:

l:

Sed cave, ne olim & gratia te deficiat. O

wu

T

divineSalvator! qui etiam Apoftolis precandi

20f

ftudium tanto verborum pondere commen-

lu

"

daíti, eodem zelo, quo olim e remplo Soly-

&

1nao émentes, Q9 vendenutes Matth. 21. v. 12,

N

n

m

ejeciíti; ex noftro pariter corde expellas,

gm ünu(h

qmd-

li l]

IRTI

JDe Ovatione.

235

AL f

quidquid ibi tam neceffarium & utile exer-

r .

:l

citium rurbat. Fuga fomniculofum languo-

16l tue

rem, everte nupaces evagationum 726//45,

VLl t

l

confringe mendaces cupiditatum caz/edras;

Plitrs, a

fac. ut no(ítra meditatio deinceps talis fit, quee

Nüsum j

ab illis v;ginti quatuor Segioribus in phialis au-

at x

Ytl$ Apoc. $. v. 8. Offerri divine tuc Majefta-

is fs a

ti mereatur; da, ut orationis fervore fuc-

f w

cenfi, neglecte damna viremus, & cultz lu-

W

It

j

cra fentiamus.

j

—

6. III.

TO

r 05

De impedimentis & adjumentis bone ac fru&uo-

g ovatiouis.

alredt

um exormem i

um orandi hoc genus, de quo nobis fer-

L

mo eft, omnium Patrum judicio fit effi-

i cogümmi,' a

ys nonhabeo.

cacilimum — prafentiffimumque fubfidium

s de-

i pitis, um

períe&ionis femitam giganteis paffibu

ts

eurrendi; mirum (àne eít, plurimos nihilo-

vero de ztet

minus reperiri, qui; licet pia quotidie com-

mententur, tamen adeo parum corrigan-

; honda vid

uridum Y£

tur.

Et, licer virtutis regionem incolant,

tamen iisdem íemper vitiis fcateant.. Verum

; p

ratio in promptu eít: nempe non bene me-

.

breit i?

ditantur, & ideo nec emendantur.

Huic

! [empus [iþu'ï

igitur malo ut occurram,

I. inquiremus in

«t t d

impedimenta bonaorationis: 2. proferemus

nà olïoïäs;ï:f

adjumenra fructuofe orationis; ita tamen,

; ponttt

ut non nifi przcipua fimus delibaturi; cum

)olimelempfif

plenam hac de re inftitutionem hujus tracta-

7) yub ! ,

tus apnguítie excludant.

L Pri-

j 0* e

[

IT

236

Pars H1. Caput. I]..—

g j

l. Primum igitur impedimentum bonze

a, imnante

orationis eft neolectus debite preeparationis;

Huncin nevum íncurrimus tunc, quando

, hm p

"

!

m

fine requifita dnimi comparatione przevioque

"

j mat

punctorum apparatu ad meditandum acce-

T Ut ant

dimus. Quando ueque materiam practicam

p d a

pro nobis fat exquifitam, neque fuas in par-

tes rite divifam, ad dicatum precibuslocum

g ag

afferimus.

p um n

Cum quafi fortuito & tumultua-

rio impetu in precandi exercitium irruimus

atomeat

hia V

fine delecta veritate, quam expendamus.: fi-

ne. prefixo ífcopo , cui intendamus: fine

a gv

h

mb

!

propofito fru&tu , quem inde colligamus.

hgt

"dAnte ovatiouem pvrapava animam tuam : eg moli

j eïiriendus;(

effe quafi bomo, qui tentat DEuM ; Eccli, 18. v.25.

g o p

id per Syraciden nos monet Numen. Et di-

td aE d

vino huic monito vilis vermiculus adverfàari

s dumelnt.

prefumat?

Magnati aut Prepofito locutu-

tll p

J

ri, prius rem, dein & verba raciti expendi-

mus. Et füpremam Majettatem /edentis fa-

UH

E

n

per Cherubün . 1. Reg.4. v. 4. a(faturi, fübito ac

i

imparati coeleftem in aulam involemus? — Si-

n ii

nenfes antequam ad Imperatoris fui alloqui-

"a (rik

um admirtuntur, integro prius anno in fer-

M j

j

vandis ritibus exercentur.

Et nos cum re-

ü

Mnjm

.

gum Rege & Domino dominpantium defüm-

N

LY

mi momenti negotio acturi, a le&to etiam-

AUtne (

num fumantes, ofcitante oris hiatu,

nil

D E&us

preparati, ruftice irrumpamus ? Quid hoc

SELI

f

eft aliud, quam quidam defpectus eternz il-

SU g

A

lius Mentis, coram qua ipfz etiam Potefta-

X

A

l

L

s

tes cum Thronis trementes ptocumbunt;

W üpm

"Ug

in

l ü;a Il

IDe Ovatione,

237

m

^

in quam nec ipfi Seraphini, reverentia ab-

præparp

fterriti,

flammantes obtutus intendere au-

F»LTJ

I5 QUX

dent. Porro przparatio orationi premit-

"t

l1 -UP.no-:

tenda tria complectitur punéta.

UET N

&e precedenti mareria medirationis prele-

T tüeram d

5

-

. Ut ante fomnum brevi tem-

gatur.

1 t o

poris fpatio de eadem cogitetur.

3. Ut

At d

diluculo experrecti ftatim ad rem rmedi-

r n

tandam animum reflectamus.

Arpgumen-

a m m

tum eormmentationis pridie percurrendum

j ul

quod attinet, ut id uriliter. fiat ,

quatuor

, Ql arodny

erunt praevia accuratione determinanda, r.

veritas perpendenda, a. fru&ius eruendus, 3.

qen d d

TTTE

afe&us eliciendus; 4. zefféra repetenda , feu

fepius dein per diem 1n memoriam revo-

7TAT

g Numen. 1

canda; nempe noétu , antequam decumbas:

mane, dum e ítrato furgis: & etiam inter-

rermculs d

a Brapto lx

diu, ante & poft prandium, quando Numen

Eucharifticum de more vifitas. Scrutare mo-

lat p

do conícientiam tuam , ac vide, an & quam

jelaem f

accurate data hactenus documenta obfíerva-

T

veris, vel faltem inpofterum obfervare fta-

n involemus7

enuoris t d

tuas? Nam (ut ait Bernardus Serm. 65. in

Cant) qualem te paraveris Dzo, talis tibi appas

) pnus a o

vebit Dgus; & fecundum ligna fylve , fic ex-

RI

avdefcet ignis. Eccli. 28. v. 12.

Alter defeétus

ymininnune

in hac exercitatione committi folitus eft ni-

hn i?

mia, quam inrellectus exercitio tribuiinus,

Inora.

qe us Mf

Sunt enim , qui, licet bene parati

i. v

[

ad orandum accedant, tamen dein toti in

)

du

formandis difcurfibus herent , acin propo-

p

fità veritate expendenda immodici funt; ita

n af

ur

p

238

Pars 4l Caput ij

Y [fdülndl'lm

utvix aliquid horgfüperfit pro eliciendis vir«

tutum actibus;quibus conceptum animi decre-

zj

tum firmius folidetur.

Error hic quam fre-

;Aïmi-'-*d jdig

quens, tam noxius eft; cum precipuam hu-

,f

jus functionis vim enervet, primario ejus

:Jlm [

l

E

fini adverfetur, ac innumeris gratie & glo-

rie gradibus, per fupernos affectus obti-

sqtit, qu

E

nendis, viam preaecludat.

Itaque meditatio

yiramit

in ítudium degeneret, femper plus tempo-

ris affectibus, quam conceptibus, officio vo-

d o

TOR

luntatis, quam intellectionis tribuendum erit.

Er hinc vitande erunt ille folicitudines,

i n dis p

]

queis fubin angimur, ne fors nimis ci-

(isintpo

to ab uno capite ad alterum | tranfeamus.

N

Item reprimenda erit illa nimium avara cu-

i, p

; Mi l

piditas, omnes propofitas in libro veritates

perlegendi, ruminandi, easque ingenii acie

ial d p

exenterandi.

W ä.'fü'."flglz

Si aliquo in puncto preefixus

J

!

inveniatur fructus: vel fi Spiritus Sancli

motio vehementius fentiatur; mox ibi quie-

:j A& QVL

fcendum, & interrupto ratiocinii filo, cor-

i t

dis vela divino Flamini erunt pandenda.

ia

Reliqua poítliminio perlegi poterunt. Imo

r

fjj

fi quis ob nimiam intellipentiae. faecundita-

ty

; ttym

tem primo fítatim intuitu affümprtee marerize

Md

fenfum inüme perfpiceret, hoc caíu mox,

Bo

AUs

omifía ulteriori ratiocinatione ; ad operatio-

A

Tl

h

nem voluntatis pergendum erit, illique af-

"m

fectui, quo quis amplius commoveri fe fen-

M,

tit; liberius vacandum. — Quodfi poftea hanc

xb

anima facultatem cum fuis aétibus in vado

a [mrem

NT

herere contigerit ; denuo ad exercitarionem

ratige

Tur

UT

l PT]

De Ovatione.

239

eydi

rationis redeundum erit.

Disquire. jam,

ASrey m i

uam folers in his obíervandis , quamque

". rl

fedulus fi?? Nam (ut ait Eufebius Emifíe-

o p

nus Hom. 3. ad Religios.) quagtum tu appofuevis

| f prinz

ad diligentiemm, tantum Dzus addet ad gratiam.

AA

z

al

Tertium pii hujus exercitii impedimenrum

fs al

in eo confiftit, quod ejus puncta, affectus

d. fuyen:

& propofita minime aptentur, nec dirigan-

nt lr d

tur ad propriam animze zecefrtatem , eamque

od d

Sunt enim

prafeutem , magisque urgentem.

JeCts trbyris

non raro meditantes, qui fui immemores

enp de f

m

Mi

toti funt in aliis perficiendis; qui non nifi

ur, n fs

vaftis indulgent defideriis pro Chrifto inter

jd dderom r

barbaros moriendi, infideles falutis fonte

t ilnmum

abluendi, peccatores ad frugem reducendi.

ofts ia bro vt

Et interea rebelles animi motiones quieias

fuo in finu dormire permirtunt.

O anima!

j at ingem.*,

j p ret

illi; qua tu precipue laboras, zeceffitati ad-

hibenda funt pharmaca.

Dein (unt, qui

j j nns g

aur, m D

precationis hora, architecto doernone, ca-

Ítella aérea moliuntur: ac nefcio, quie fa-

miocimi

j ennt pud

cinora futuris remporibus patranda defig-

i poteo

nant. Er interim prefentem, quo periculofe

decumbunt, morbum imprudentes negli-

Jhyentg

maflonp

gunt.

O improvidi! prafezti füccurren-

dam eít malo:

futuris futura medebuntur

yt, lr J

luftra.. Sunt denique, qui extrinfecus fuam

ao P

domum [pivitualem (íic mentis penetrale S. Pe-

um 8[1[, b

(l

trus epift. i.c, 2. v. 1. appellat) inductis colori-

commo

bus pinpunr. Er interea ferpentem per tigna

li PolrJl

O tto-

flammám impune bacchari finunt.

[js £

lidi! zagis urgenti occurrendum eft. hofti;

j

illi,

l

240

Pars I Caput If

4

ili, quod debilius languet; providendum

mi

eít membro.

Verbo: proprie neceffitati &

n

ra.lfüdaa

quidem prafenti, ac maois urgenti, medi«

tationis panacea eft applicanda.

Proin exa.-

3 ]d, p

mina, an tua precandi merhodus fit practica ?

jimoo:

-

id eft, an incumbat fanande illi, qua jam

Nl

silo l

nunc maxime premeris, infirmitati ? vel num

DT

potius fteriles conceptus foveas; non nmiíi

i p

fera etate pariendos? aut malapma minus

- qufons T

eprote parti imponas? Si te reum hic de-

dul

prehenderis, line mora defetctus emenda,

s g

Quartum denique, quod hujus actionis fue-

208; j!ljïi d

ceílum impedit, obftaculum in eo verfaàtur,

v a d d

quod vel noftra oratio careat propofito, vel

rofetoils

ropofitum debiris deftiruatur condiuoni-

h, mdnedd

us.

Et hoc eít illud impedimentum, quo

nipfrmiund

perniciofius nullum ab orco nobis injiciturj

u ib

Wil

cum he&c omiílio ipía commentationis fun-

fif

damenta convellat.

Nam meditatio viduata

M

l!

l

propofito , eít corpus fine anima,. arbor

&

)

fine fruétu, concha fine unione, annulus

x

'

fine gemma.

Propofitum vero, requifitis

N X',L;LE'IEJ

dotibus orbatum, eít lamma volaulis ftuppas

m

Ti

isi

lux fine calore, ignis fatuus, oculis aliquan-

Ts

Q

tum iludens, & mox iterum difparens:

J

i[ti

D

Unde patet; quantopere curandum lir, ne

Tl

!i

LU

yj

meditationi unquam propofitum, aut huic

"

b

JX

W

N Xlila

debite qualitates defint. Hz autem fünt fe-

quentes, Imprimis concipiendum animi de-

d

ls

ID

eretum non multiplex , generale & vagum ;

UT

ld

- Mited

fed unum illud & /izgulare fit oportet

Y

»

eft, non multa ümul divería ac difparata

*

:

"i

i

erunt

t

À

|

De Ovationé,

YT

fl )

Ua d

ä'füh't' propohenda; fed una vel alterá duhta «

Xat particulatim res deterfninanda erit, deiri-

Vr

d

l

éeps velfaciendá, vel viranda: defignando

adjuncta loci; temporis, & modi: ubi, quan-

isity

do & quomodo: rnec non feligenda remedia;

&t ll q

quorum auxilio illa executioni mandanda fit.

Ifu),

d N

i Eoveas,vnc'

4. Débet illud eo ipfo adhuc die vel faltem

proxime in praxin deduci poffe. Precipuus

& Q p

enim orátionis fructus in eo confiflit, ut

uy t

prafenti potiffimum, qua fruimur, luce f&«

hr dfäe&ug t

M.

fb

cundum A poftoli ad Tit. 2. v. 12. monitum pie

i

cum. Dso; juf7e cum proximo , fobrie nobif-

Ym i

cum zvantus i boc feeculo.

Nam propofir&

i CZIBa:'Pl'OPO';L

pro remotioribus folum & feris temporibus

defítudur t

fatta, machina& curulis bellicae fragorem iri-

] impe:'zmenmm.

tantur, fertea glande caíTum, a quofibi demon

o ob ij

non timet.

3. Denique (quod quidem fü«

commenttons

pra jam infinuatum, nec tamen unquam fae

mmediatio V

tis incülcári poteft) collineare illud oporte£

(ne animi,. t

ad pellendam egrotationem illam, qua pra

ye unione , d

cipue vexamur , neripe vel ad emendandumt

i wo, T

illud vitium, quo magis infeftamur; vel ad

acquirendam virtutem illam, qua armplius

a voluls :

Qs ocuïislg.lï

indigemus.

Cum vero tefte Thoma a Kern«

pis de Init. 1. 1. c. 19. n. 2. jusfta propofitum f0«

| jenm 07

e a

JPrum fit cuv[us profe&dus noffri, ac morum Cotres

&io ab ejusdem efficacia ut plurimum depen-

opolitum P

deat ; hinc ad tribuendam ei optaram firmitas

. g"

tem fequentes induftrize hiaud parum corifes

g

gb

rent. 1. Concipiatur illud quafi in confpectu

tótius Curia coeleftis, coram folio divine Ma-

*ït!m'z j

jéftatis, audientibus & applaudentibus Angee

dei*,

is;

lu

242

Pars 11 quäty Jf

i ii ,

iis, minutim nominando actionem ponendam,

vel omittendam ; eamque /upev. ;llud altavé

:.

j t

1

aureum , quodeft ante tbvonum Dx1, . Apoc. s. v.

;:acfhrixi. ]i

3. Sacrofanéte "Trinitati offerendo.

2. Vo-

sjnbdnus O

centur in teítes formati a nobis decreti Coeli-

i

(itur

j m

)

fü

tes illius diei, Patronique no(tri, eos ropan-

MH

do, dignentur pro nobis vadimonium obire;

T;ïïu'

q

;:

j m

)

futuri olim totidem accufatores, fi pacta infre-

m

P&'üüm. |

gerimus, quot nunc fponfores. 3. Oppigno-

piput

xentur Dro fanitas, honor, vita, corporis

s ii l

fenfus, & anim«e facultates, fponte coníen-

as Qmo

tiendo, & quafi ultro cum eodem pacifícen-

d us qui

do, ut immiffo aliquo vel membrorum do-

; t p i

lore vel fame difpendio, aut alia quapiamil-

aublemedí

lata calamitate, relabentes e veftipio ultrici

L lr i

feveritate caftigpet. 4. Pium hoc animi con-

Xj du fipt

"

ftitutum pretiofiffimo Chrifti fanguine velu-.

x f m

ti figillo obfignetur, illudque facerrimi late-

ris vulneri facrofanétum inferatur, ibidem

Atl

i

!

phu

velut in tabulario affervandum, ac olim in

Um','

e,m'm

X UDI

die judicii contra nos , fi fidem fefellerimus,

m

ab Angelo Cuftode producendum.

i- ])e"l

M ameg

nique determinetur certum quoddam piacu-

tulr

o g

li & muléte genus, illo ipfo adhuc die vo-

lïfü.

l1

]

Juntario rigore nobis imponendum, fiqui-

'

Htg|

TM

dem a promiífis fedifragi difcefTerimus:

Ejusmodi propofitis fi noftra conftanter ex-

Ts r

MT

celleret oratio; o quam magnos brevi term-

pore in perfectionis fernita progreffus facere-

b

4as

3

1nus! Igitur fedulo disquire, quomodo cir-

lr

ca iftate habeas, & qua methodo deinceps

*: "RC

h

Iis.

At«

A:E"

* Qw

bgc -in confaetudinem deducere ve

tenae;

bl Wütt

i

II.QM

De Qvatione,

243

-

ndnzäoiem "

n

tende, ne etiam tu, yuod "uuc cgvere. Dxopas

';,.'MDH) I

wis, pof] boram agas, quafi mibi]. propofuiffes,

d

De imitat, Chrift, l. i. c. 22. n. 6.

t profecto

s n

recenfira hactenus obftacula feu quatuor dg-.

rvl x

fe&tus jure dicuntur effe illa per Jeremiam

defcripta zu/es,

Vodmmn:

quam 10 iffi golis Oppoutmus,.

5ue trauseat oratio nollra, Thren.3.v.44. COR«

k d

losque penetret. Hac enim infler concreti

Dulns 4

fpilique vaporis cceleftem nobis lucem eri-

!homr, , o

piunt, divini Solis calores heberant, & vir-.

ts

|

Qu

0O«

j

tutum plantis omne adimunt incrementum.

m

Unde patet, quantum ad rem noftram refe-

00 VE r

rat, ut pro virili intermedias has nebulas

jo, adai

emulo fervore diffipemus.

us vt

IIl. Igitur fublatis e medio

impedi-.

D doc anin

mentis /oge, fuggerenda quoque fünt ad-

A ln

jumenta fra&uo[e orationis.

Primum eft

;dqueläcmimi;

fedulusac prudens ufüs preeludiorum, ut.vo-

iíar, i

cant. Cum enim phantafia, freení impartiens,

ndm, « 0

volucri levitate per omnes quatuor mundi

fdem t

plagas circumvolare amet, niífi injectis fan-

€tioribus vinculis conítri£ta teneatur; hine

lgcemdum. J

m qUOd f

P;

-

idearum beneficio certz cuidam rei alligans.

ifo du

a erit, ne volatilis tam facile evagetur ; aut

mponet jf

fi fors levisa fcopo aberret, utcitius ad or-

bitam reducatur. Plurimum infüper heec in-.

g d

gflri qon

duítria conducit; ut animus aptior reddatur

Wi

n

ad omnes argumenti partes expeditius

maguos

W

j

ponderandas, & majori cum motu pene

u

r

trandas.

Hac autem preambula plerurm-.

üil'Cl (

que tria effe confueverunt.

Primum eft.

P

"

p

breviflima rei contemplandg. recordatio,.

dcducm

[

"

L

2

€gn-

]i

-

. Part II Ckþut II

444

nnd-em*

J

j

confiffens i eo, ut in medium proferatur

a

M

mol

arabole fententia vel myfterii; de quo agi-

'mggwf

tur, hiftoria.. Secundum eft imapinariacon-

am

g

ftructio illius loci, ubi res confideranda fue-

«uintts VC

rat gefta.

"Tertium eít petitio fructus inde

g d

eruendi.

Porro hec praludiorum compo-

at

fitio debet efe z. /revzs: fecus nihil differet

s m

a meditatione.

Eidem bina hora minuta im-

i5 u

endiffe abunde füfficiet, 2. clara5 perinde

ac fi oculis coram , aut quafi in tabula vivis

ul

ss Q

coloribus cum omnibus adjunctis depictum

a, lg

cérnéretur totum rei contemplande myfte-

m, nxn

rium. Quo enim vivacior talis reprefenra-

t n

tio fuerit, eo minus mens noftra diftrahetur,

aduotun

& extra fe ipfam evapans exulabit.

Qua ta-

men in re cavendum eít iis, quibus tenuior

mibmi d

dngis? QU

eft imaginandi virtus, ne vim inferendo ca-

r upop

piti illud per diétam loci fabricationem ob-

B

tundant, feque ad bene meditandum ine-

a ;qaääfnm

ptes reddant. Quin imo i cuiifte preludio-

1 MA

inn.

h p

rum apparatus non arridear, aut diffcilior

if

accidat, is eisdem penitus omiffis, actum fi-

ïegmþ

[ l]ilïu.

ii

dei de Dzo fibi prefente, & cunéta arbitran-

te eliciat; opemque petat ex affumpta ora-

ts d

]

D G

tionis materia proficiendi, Alterum attenta

1nente orandi fübfidium eft prompta habili-

t

Qsf

tas inrellectum fuo in officio rite exercendi;

,*'i A

id eft, dogma propofitum bene perpenden-

T

di , illud hodierno animee ftatui applicandi,

1hy fum

El [n "

& conclufiones praélicas inde . deducendi.

Bu

z

A

Hujus enim artis ignorantia plurimis hane

exercitationem moleítam , inutilem & odio-

Vk

[

T

al

H.d,w;,

245

.De Omtione.

Ui w

fam reddit, eandemque eis fuis effe viribus fu-

periorem fingit. Sed immerito.

uíd enim?

nb

deq;

Vs um

tantzne igitur molis fit; veritatem eeternam,

pridiana preparatione jam definitam , ferio

Bol

I i fníg

apprehendere, fecumque expendere? Ade-

one ergo difficile fit, relexum dein obtu-

Ealv

1. bus a

tum in cordis intima defigere, difpiciendo,

dl r n

an fidei etiam mores refpondeant? id eft,

ifit, s d

num vivas, prout vivendum credis? . De-

niquean Herculeo igitur robore opus habeas,

yatqudit i

ut determines, quid agendum tibi inpofte-

us dl

rum fit, defignando rem aliquam peculia-

i p

rem , deinceps fingillatim ; certo tempore &

Victral t

loco effectui dandam? hsec, inquam, adeo

meny nora du

ardua ergo & impervia tibi fint? tibi, ajoy

yendi. (

qui idem in aliis terreftribus negotiis iden-

d qn

tidem agitas?

uis fibi perfuadeat, folum-

g vim Jfrena

modo tibi haud poflibile fore, quod tamen

yifritiom

quilibet rufticus preítat, qui ex hac propo-

j medi um

fitione rite confiderata: zj/; ruri opw$ fecevo,

jl r

alimentis carebo, provide concludir: igitur

ilei, at Q

aprorum culture infudandum eft; moxque

y onifls,

ad fingularia defcendendo, hoc nominatim

. at

tempore fülcandum, alio ferendum; & occan-

"EO

dum effe decernit. Quam ergo colonus ar-

i, Aeun?

gumentationem circa fruges, cur tu circa

virtutes formare nequeas? Nihileminus ut

)d prompüïf

fico rietl

omnes effupgio vias precludam, quosdam

modos füppeditabo, filum difcurfus prote-

un

]

m f d

/

landi, Inprimis ergo juverit per fequentes

quaftiunculas ingenii aciem acuere, & re-

j p *

videlicet 1. quid per-

yutt

Pl [

r«m fpecies exgitare ,

du

3

eetutmm

, D

D

546

Pais IL. Ciput I1.

n

n

" C&l

je&umi módo pun&um proponit eredezdum,

4 m

")

Vel/ciendum? — a. Quid eruta inde veritas di-

€tat. faciendum ?

3. Z illud hactenus feci ?

a v

1qt

-

uoiodo,

-

n

4. Quid inpofterum faciam ?

g ^

T

Ubi, quando, quibus mediis i faciam* Item

[i pérpendantur caufz, finis, effectus & ad-

n ul

a i

juncta myfterii vel doctrinee affumpte, va-

MT

ftüs ad difcurrendum fíefe aperiet campus.

gaypottrt

Dénique exfequendi, quod concepimus, de-

« nutond

€reti neceífita:, utilitas, cequiras, dignitas,

j

jucunditas, & faciliras; nec non damna fe-

&us emerfura, & lucra inde obtinénda, uberem

sflice, t

gatiocinandi materiam fuggerunt. Quam ea

þet[uadendum !

parirer, qua mox fübjunoam, capita abün-

m pgutot

Ro

dantér füppediranr, fiquidem recte expen-

dantur. Nempe quidamico hac füper re con-

w p

ilium expetenti füaderem? quid ipfus ego

acpeim at

ub mortem, in judicio ac eternitatis aditü

3600 s

3091 DO

€legifle oprabo ? quid augmentum prafen-

tis meriti, magnirudo futuri pramii, tot col-

* ia h

lara à Dxo beneficia circa it'a nunc agendum

Medint ]

dictant? .. .. Hz, alieque fimiles induftris,

D

Wi

)

l

juas magiffer ufüs fine ferula docebit, ad

Wt

excitandum, continuandumque intellectionis

mlb

exercitium plurimum conducent. Etcerte nifi

MA n

pinguis omnino Minervz (is homo, tot tam-

P

jue varie methodi , vel una fimul, vel muta-

t

tis vicibus adhibir&, hanc exercitationem non

Mu

poffunt non facilemi ribi expeditamque redde-

tlf

Ab

re,omneque illius faftidium procul averrun-

RE

TR

J

j

care. Ceterum hac intelle&tüs operatio tribus

p

j

t t.

p*dgimmqm dotibus excellat, rieceffe e

A Md

Sit

Lhq

De Ovatione,

247

t

Sit modevata, id eft, nion fit nimis intenfa, ut

tb

caput ledat: nec tamen etiam nimis remiffa;

J Hl

ut tepore langueat; fed fit (edara; non tamert

Uf fï*u*ä! v

