e: quid & cu; detur; nempe & prerium rei,

ii n

qua apponitur: & zibilum bominis , Cui appo-

nitur. Geminz enim hz confiderationes mira

. ï;keg. Ia

MT

pollent efficacia ad nos incitandos, ut omnes

M

animi vires in hujus alimenti ufurpatione in-

t i

tendamus.

Jam vero quan taangelici hujus

"tttim d

panis, qui nobis comedendus proponitur,

quamque excellens pree(tantia fir, docuit hu-

N

tioi

jus capitis $. I. quam ima autem noftra; qui-

bus ille mandendus offertur, quamque con-

t lüüren

[

fem-

"g

De Eucharifia-.

341

3

temprä abje&tio & indignitas fit; inde elucet:

u

uod Ecclefia admiratione defixa exclamet;

la |

o vesimivalilis / anauducat. Dominum pauper, [ev-

Wmis

vus €g bumilis, Dominum fervus, Numen ver-

Yenntsf

miculus, Judicem reus.

Quam indigna au-

t hf

tem & execrabilis perverfitas fit, hunc ipfum

d pri.

vilem adeo homuncionem diffipata, & in nu-

l (pr |

gas abftra&ta mente ad divinum hoc epulum

M 1

accedere, ex paulo füperius dictis abunde

u

conítat. Exinde patet, quam ferio intelle-

WO. '

&us huic negotiorum maximo fit applican-

tineig

dus. Nam previa ad facram hanc coenam

TT

préparatio opus grande efl ; ueque enim bomini

1. Paral. 29.

prepavatur balitatio, fed Dso.

tle n

—

v.1. Ad hoc autem plurimum conducent fe-

n dii d-

quentia duo adjumenta. Primum in eo con-

QU

fitit, ut inftar preambuli nobiscum repute-

mus,videre nos cum Apocalyptico Vate cvi-

J n-

u

zatem. fantlam. Sfevufalem de[cendentem de. celo,

Apoc. i1. v. ro, id eft, fupremam Numinis

" ohi('elr

qm dl

Majeftatem ífuo e throno in templi aram

fe demittentem, eamque fua Divinitate, ut

n

at

olim San&a Sanélorum, myftica uebula implen-

Zen.

3. Reg. 8. v. 1o. Pr&terea cogitatione

u

qons t

—

nobis depingamus omnes Colitum choros

univerfi Monarcham comitantes, & in nos

j Qort

m

vigilem obtutum defigentes: nec non An-

gelos turmatim altare circumdantes, & prae

x

i

y

um a

reverentia contremifcentes. . Myfta vero in-

füper fi fis, confidera te tanquam miniftrum

d

n

]

Chrifti, oratorem generis humani , & conci-

lMatorem iratz Nemefis; Dzuw inter & ho-

j g

[

E

-mifxcs

J

342

Pavt H. Coput IF.

(&üs Eqnüd

$nines, velutalterum Aaronem vivos inter &

ag

ymortuos, medium ítantem; Num. 16. v. 48. :

ii

&d quem utraque Ecclefia tum militans, tum

ff a i

purgaas tanquam ad fuum deprecatorem &

Viva

N

fequeítrum fupplices palmas rendat.

nf

horum phantafie impreffà imago nimiam

i a

ejus evacsandi licentiam potenrer coércebir.

jgrimm Q

Cum enim ejusmodi , ut vocantur, preludia

ij qii

colligendi cordis tanta virtute polleant hora

s enud

medirationis, cur minori excellanr tempore

us g

fynaxis? Alterum conciliande attentionis re«

medium 1n eo pofitum eft, ut genuinam me-

g t

a ommi.

thodum feu proprio marte confcriptam, feu

typis impreíffam ad manus habeainus , ia

ln qoit

duifa li

quam, fi fors ariditate ficcemur, vel diílra-

étionibus diffipemur , oculos conjiciamius,

alblcpar

dunpats

Potens enim id eft , figende volatilis nimium

imazinationis, & procurande colleétionis

tn di, d

viint n

fublidium. Ejusmodi praxin varii füppedirant

libri. Ubi tamen notandum; praftare, utexe

igntrri

preffi in iisdem virtutum. actus fpiritu po»

tbf m

tius, quam labiis exprimanrur.

Nifi fors

T

Tninor habiliras animi pro cafu peculiari vo-

L^0

EM

j

€alem eorum enuntiationem prahabendam

d

mi(

il

fuaderer.

"l u

II. Fervorem cordis quod fpectar: qui at-

t

tentonem mentis focio greffu pone fübfíe.

u &t

quitur, 75 quideim ignis efl , (ed tamen, Patriar-

r

clia Veneto Serm, de Eucha. teíte, ejus naturae

MT

qouis eff , quem fubjettis lignis fovere , & admotis

3 M

Ji(;þellix auumave identidem oportet. Porro li-

btl

gua eidem nutriendo idonea fuppeditat in-

teiie-

" l'üpiæ

345

: De . Euchariffia,

,

t

telle&us, confiderando divini. hujus convi-

PT

vii excellentiam & fructus : flabella fübmini-

409, R

flrat voluntas , . illud ardenter defiderando,

Pie confidera-

d 0rem d

& fancta orexi apperendo.

. Vin

tiones intelleétus, ardentia defideria volunta-

u

tisfunt duo fomenta hujusignis, quibusille &

accenditur, & nurtritur.

Punéta harum con-

Quért,

yprehi

fiderationum quod attinet, poterunt ea effe

lt hn |

illa ipfa, quee in prioribus paragraphis fufius

lp

fuerunt explicata, & quorum breve hic com-

pendium fubjunxiffie pon abs re erit.. Sunt

OOT

URT

autem fequentia.

r. Myfterii hujus excelfi-

tas eft fumma ob perfozam , quee latet: ob mo-

n

aQ d

dum, quo latet: ob f/zem; cur latet. 3. Eu-

chariffia eft zbrozus gratie fervidis; qui enim

id d

inilla füfcipitur Deus, omnia fofeff dare ; cum

le(lämüi.

fit omnipotens: omnia vu/// dare; cum enira

Smumim

Jeuomis

Íeipfüm det, quid aliud neget? 3. Eft ta-

men fimul etiam zri/ugal juffitie pro tepidis,

gediun

f s

& quidem terribile; imprimis ob judzceu, qui

erit ille ipfe Jzsus a nobis hic ram viliter ha-

jnit p

bitus: dein ob accufatorem, qui ipfus erit fa-

N

crilego tepore profanatus, & vindi&am ex-

cilir

etens fanguis Chrifti: denique ob reddez-

hii

dam vationem , qu& ob negle&tum tot gratia-

rum feveriffima erit. 4. Chriftus in hocSa-

FTU

cramento dat /ezotum, nil refervando; ommJ-

"T.

2

-

lus, neminem arcendo : femper &9 ubique, nul-

"L

lum anni.tempus nullam orbis plagam exci-

.piendo,

$. Summa eft hujus facrificii emi-

" r ]?A'

mentia ob celfitateun per[one ; aqu

a offertuv : ob

l!

h

z immolatur; ob -

d

jgzï:??imonianæ boflie , qu

*

4

ia

P

r

l

344

Pavs I Caput. Iv.

d

Jeftatem Dzt, cui (acrificatur: ob fublimitatem

at

'

P

(

t0di, quo ea litatur: ob excelleztiam fizis , ob

«t

.

uem offertur.

6. Eminens eít facerdotum

À

1

if

gnitasjj cum poteítatis praerogativa fupe-

rent Angelos: excedant B. Virginem : emu-

p W m's

lentur Chriftum, ipfumque Deuv,

sium d

Ergo &

eminens fit oportet eorundem /az&izas ; ne

snuumpur

fit honor füblimis, £9? vita deformis.

7- De-

fl nl

aj

nique Euchariítia eft ;/omenztum Omnipotentie

Dzi; cum ibi patrentur miracula & numero

qiomt

exclmts

& qualitate ftupenda: eft /peculum San&itudi-

5 Chrifli; cum ibi omnes ab eo virtutes in

ss ic ob

i, D

gradu heroico exerceantur: eft prodigium /4-

Tmor/$ Divini; cüm Servator hoc Sacramen-

il

tum inftituerit pridie mortis füe ob noftra

Torecum t

Ícelera exantlande: providens facrilegum

xing, d

ejus abufüm, & pracfentiens immanes inju-

itms

l

1135 ei in eodem a magis & hareticis inferen-

V

It |

das.

Ex his veritatibus ( quas feptem da-

1m,

i

Lwr'y/

i

ta opera pofui; ut cuilibet per hebdomadam

RL UIUT

diei una femper confideranda füppeteret ) fi

A08 4 R M

1 l

aliquamante facram fynaxin breviter quidem,

d

.J

fevio tamen expenderimus; procurando fer.

J

Ji

Vori magno id adjumento erit.

i[(df

Et quo he

b t

od

«ontiderationes fuerint attentiores , eo am.

i

Is d

plius cumulabitur ardor; fecuzdum enim ligua

W

Á

flve (teftante fàcro Codice) /ic exardefcit igniss

&5:

Eccli. 28. v. 1. ubi vero defecevint beec ligua,

finli

Prov. a6. v. 20.

Vi

extingu.tuv dgnis.

Verum

'.!

h

non füfficit, per breves ejusmodi medira.

ZW'

t u

g

tiones intelle£tum , concipiendo fervori fár«

menta fubdidiffe ; infüper requiritur, ut vo«

fi? TR'dïn', DM

untas

"I

De ',Eïztc"ba-rz'jiz'æ.

$45

[

luntas quoque per füos affe&tus, &defideria

m"ji]]i] j

veluti per totidem flabella glifcentes flammas

gtbf

tque.

Ipfe Chriftus

amplius fufcitet, anime

tit i

defidério defidevavit boc. pa[cba mariducare , Luc.

j

V: m

22. v. 1. Ut nos doceret, per piam ejusmodi

i i

appetentiam animum ad ccelefte hoc epulum

M

optime comparari. Nam (utait Hyponen-

5 nj

fis Praefül in Pfal. 22.) panis ifle efuviem querit

hii

Lominis intevioris, & som mifi defiderando capa-

um

ces efficimur , ut impleamur.

Et certe quo ma-

a od

jor hac fames fuérit, eo amplius fapiet an-

TET

gelicus hic cibus, eoque pluribus ditabimur

Divinus enim hic Hofpes efurientes

jniin d

gratiis.

d

vejlet bomis; naufeantes vero, & folum pro

TU

more cum tzdio accedentes, dimirtit zuanes.

Á

:

Luc. r. v. $3. /Ve forpeamus igirur (concludit S.

Is I

Chryfoftomus Hom. 85. in Matth. ) fauta digni

Sifetete

charitate $g. bonore putati. — INomme videtis , quan-

m d

ta promptitudime. parvuli papillas capiuut , &

Joridam

quauto ünpetu labia ubevibus infigunt ? Acceda-

yus cum tantauos quoqztealacritate ad banc men-

ee)t

x quits

J , & ad. ubera pocul jþiritali:, Unus nobis

TOU

fit dolor bac efca privari.. Hxc Os aureum.

Broit

Itaque illo, quo facrofan&o Chrifti corpore

reficiendi fümus, die, quin imo jam pridie

s,eom-

T

horis füccifivis fzepius in hzec füfpiria erum-

pamus: qu

is mibi det te fratvem meum , ut inve-

nj

"10

miam :e & deo[culer ?. Quemadmodum defidevat

cerous ad fontes aquavum, ita defidévat. auima

, n

um

mea ad te Dgus/ . Sitivit anima mea ad Dsuw

foutem, vivum| Domine , ate, te e[ff omue defí-

devium qeum, G? gemitus meus a fe uon €

abjcon-

illl" [

'

8

ditus f

m

D

346

Pors II Caput IF.

ditus/ Ygneis ejusmodi fpiculis, magno cum

',,'OEif: anm

affe£tu evibratis, vulnerari amat cor Di-

N

le&ti.

Proin determina, qua ratione data

n p

hec documenta a te in ufüum fint deducen-

«im m

da.

Et ipfus experieris , illatis paulo ante

( i

confiderationibus ,

hifce

ij

& frequentatis

fufpiriis velut totidem lignis & flabellis

se, (V

il dl

concipi, & foveri eucharifticum

fervorem

cordis.

saieln

L. Tertiumkpun&um, quod requiri fu-

j ixl':lþawu l

pra diximus, ut debita cum religione ad cce-

4s, t V

léfte hoc convivium accedamus,. eft con-

adorm tU

grua mora temporis.

Hec autem tres po-

m um

tillimum functiones afficir, nempe 1. prepa:

aeplit i

rationem , 2. ipfam facrificationem , 3. pra-

at

tiarum actionem. 74 prepavatiosem quod at-

miand

tinet, ei minimum quadrantem accurate im-

tuontemicu

pendendum efIe; perfuadet tum vigens apud

d d t

pios confuetudo , tum fuümma operationis

mad, i

hujus ftupendaque excelfitas. Affüs ab Ifraé-

t p

litis comedebatur Agnus pafchalis, non cru-

zitm dl

dus, Si igitur cordi imparato crudam quis

1.1

DT

'

ingerat Euchariftiam, quid mirum, . quod

"n

IT QUi

lU

€a tali plus obfit; quam profit? Pró men-

4 UI

)

fura pravie habilitatis infundi a ccdlo fo-

PU

T

lenr opes divinarum pratiarum.

Quo fer-

URU fütn

venrius quis fe preparaverit, eo plura ma-

joraque referet dona.

Sicuti preecedens ani-

n i

UI

mi comparatio eft neceffaria conditio ad ob-

tinendum felicem meditationis fucceffum ;

LT

ita hic quoque ex fervore pramiffe prepa-

M

utura

"tlb

rationis- praagire licebit fructum fec

lita-

De Euchaviflia.

347

PAb

lt (or [j

litationis, Quam trifte igitur eft videre mi-

niftros Dzt viventis, qui ratione ftatus ad

tone àt

« ld

füblimiffimam. perfectionem tendere tenen-

tur, (nam cum his precipue nunc mihi res

A n

éft) hos, inquam, quam trifte eft videre,

Vs hi

ex ipfo negotiorum tumultu, a ftudiis, col-

t t

locudone, conventiculis , manuali labore;

r

a nugis & vanüis occupationibus: imo non

raro ex ipíis ftragulis adhuc fumantes, ani-

L

110 diffiparo, corde arido, fentbus incom-

du

pofitis ,

fine ulla pietatis fülla in Sancta

, d

Sanétorum tumultuarios irrumpere, & eo-

n

dem vix non halitu a rebus profanis, fine

p p

interpoíita mentis collectione , ad illa my-

m p

fteria pertractanda profilire, ad quee circum-

W CA

ftantes Angeli, rei majeftate ftupefacti, cer-

at I

nui contremifcunt.

An non probrum ett,

u

(colum & terram hic judices volo) an non

erutiong

probrum eít, ipíi etiam orco dereftandum,

j ls

majori cura puellas fe parare ad (altum, quam

n

facerdotem ad facrum? accuratiori diligen-

ar-

vuni

tia hunc ipfum myfítam fe comparare a

m qi

gumenrandam, quam ad facrificandum ? ad

Dd

Mausratis alloqguium, quam ad facrificium ?

102

ad praudium amicl, quam ad coenam Agni?

u

Quid ergo mirum, quod, licet vel unica

0 ]lll'ä[f-:f'

íynaxis facra fufhciat, ut quis in magnum

rultt EEI*

ífubito fanétum evadat; quod nihilominus

jf

f

!

nos, quamvis jam tones divina dape refecti

fj

Wf

W

J

fuerimus, tamen a folida virtute tam ingenti

-adhuc intervallo diftemus : quod Dzo patti;

ag

Chriíto pleni, ipía fanétitare faginati tamen

j IE«EW'

i

ter-

[

348

Pars . Caput V.

, 1i0t

terreni, animales, & fordidi peceatores fi-

&m[) n

mus? nempe tepida, oícitans, deproperata,

g

nimiumque brevis, vel nulla preparario hu-

jus mali fons eft & oripo.

j t

Hoc ergo tam

ii inmn

magnum optati fructus obftaculum ut e me-

s p

dio tollatur, nobis przevie colligendis quar-

s uml

tam horz partem fideli conítantia, & nun-

quam violandalege impendamus. Ah!non

Áeglt f

fatisfaceremus obligationi noftra, (ait Tho-

i, t

mas a Kempis) etiamfi per integrum annum

a, fite

nos prapararemus, ac nihil aliud in mente

1ipit 0

haberemus; & nobis difficile accidat, huic

hr f

g mulus

negotio hoc temporis pugillum dicare ? Quis

rantum animi frigus non horreat! 2. Ad mo-

vobron t

ram temporis quod attinet, 25// facrificationz

r u

confecrandam , femihoram eidem tribuen-

adipe r

dam effe declarat piorum ufüs, fuisque im-

tll

perat Parens Ipnatius.

Et certe hoc tem-

ts hml

poris fpatium exigere fümmo jure videtur

tmoí

tum operationis majeítas, tum operantis dig-

(x

L

nitas, Nam o facerdos! inftrumentum es,

Vnpla?

& vicarius Chrifli tanquam immolatoris pre-

'tdrifm

cipui: ampliffima leoatione ad Druw pro

lg,

Ecclefia fungeris: conciliatorem agis inter

T.

Numen offenfüm, & rebelle. genus huma-

Elrim] m

num,: En! quem manibus tenes, univerfi

ET

Monarcha, Dominus tuus, Judex eft : fun-

€tio; quam obis, omnium poffibilium fan-

rj

éLiffima ,

aviffima eft: coelorum 'Throni

M T

V d

:

& Dominationes, prefentes circumftant, mo-

tus omnes ceníorio obtutu obfervant.

Er

UT

cis mo-

M

interim tu profano languore ;. mimi

'

QDH S;m

ribusv

" De. Euchaviflia.

349

KC f

ribus, indecoris geftibus, inter continuas

um

(ut vocant) rubricarum violationes formi-

Ptf

dandum hoc fàcrificium ita deproperas, ac

^ 0 t

filictores tergori, latrones capiti jamjam

Wt m.

proximi imminerent. . O Superi! procum-

dsqur.

1

bunt Principatus, pavent Poteftates, ado-

& m |

rant Cherubini, deficiunt pre rei admiratio-

. A ;

ne Seraphini. Et eodem tempore Sacrorum

mini(ler, inter illos medius , veredaria ce-

j iT

T m

leritate, fine ullo pietatis indicio ita actiones

m |

precipitat, orationes deblaterat, tremenda-

il

que hec myfteria tráctat, ac (i folum fictile

dQ

pre manibus haberet Numen.

Quis tam

!d

probrofam templis execrationem non dere-

J

fterur! Quid enim? an non pudor eft, ea-

Vf

dem lingue volubilitate facratum myfítam

a

u

recitare epiftolas Pauli in ara, qua puer Ci-

ltc tem-

ceronis declamirat in fchola? eadermn incitatio-

v videtr

ne & verborum fyncope eundem perlegere

us df

Evangelii paginas, qua alii bajulas rerum no-

entum &

varum pagellas ? eadem fermonis agilitate ab

gonipre

eodem decurri fymbolum fummis fidei dog-

ä

Doy

matibus plenum, qua narratur commentum

l

inanibus fabulis fartum? Profeéto fi quis il-

«*

| agis ]i

|

$.

n ht

l

|

latam ruftico injuriam eodem modo depre-

caretur, quo talis enunciat AZyrie eleifoz, in-

T

a "

dignaretur is potius , quam mifereretur. $i

j

quis ab homine beneficium eadem labio-

rum velocitate, &.quafi vocis protervia pe-

um Thmül

teret, qua is Orationem Dominicam przci-

lme mo

pitat, certo repulfam ferrer. Ad illud cce-

u

efte trifagion: San&us; San&us, Santtus , in-

mmmä n

icto

*

f

]

359

Pars I. Caput ÍIF.

;'J';t'?lf"ftrddj?

dicto cclis filentio, illi qautuor & vioin.

TL

ti Seniores, detraclis vertice coronis, co-

go p

ram fedente in throno in genua procidunt;

g Vetto

phialis aureis füum adorationis thymiama

&dolentes.

Et interim hec eadem verba li-

us f

qi at

tans ad aram myfíta, adeo feflinanrer con-

lobando accelerat, ac fi "Frinitatis fanétita-

um

tem , Atheiftis exfibilandam propinare vel-

gniipl

let.

IT

VoX facerdotis, alrari adítantis , Pfíal.

mographo teí(te deberet efle vox virturis, Pfal.

sf hat

3, figmem

67. v. 34. latentem corde relipionem pro-

dentis, eamque in affiltentes medio fervore

nb

seelnsb

propagantis.

Verum pro dolor! non raro

m u

eít proditor interni teporis , quem, parirer

ited o

contagiofo exemplo circumílantibus afflat:

p

€ft index dominantis intus juvenilis prurie

rtus pre aliis citius abfolvendi; ajo: juveni-

sitis dl

& kl

lis pruritus! quid enim? an non puerile id

& pretexrarum quid 'eft; puerorum in(tar

du

TAR

J

facriticando ludere par impar, & mutuo quafí

'-eertare , quis palmam alterutri in depropes

hr

randa liturgia preripere queat? idque agere

"Ut

:

présbyteros Altiffimi, adjutores Chrifli , po-

AK m

puli patres: & quidem coelefti curia infpe-

Val

étatite; eoque ipfo tempore id agere, quo

Vi

Eccletie apud Dzuw in re füummi mornenti

"um

legatorum tmunere funguntur.

Enimvero

lmhïïä fl[)v

vel folis his vocibus tantus ineft horror, ut

EY

DP

' rem fidei lumine perluftranti, arrus ftupo-

M

i

ré, animum dolore compleri, neceffum fit.

NU

******

g

At dices : mundani homines ej«modi lentu-

tj cev0s

los avexf(an:ur, eorum facra rezug;un

zulos

p !

*

De Eucbariflia.-

351

' g

fulós , cevi- perdas, fevupulofos vocitant. Dan-

]f(]f]is, Ncg. l

dum aliquid etiam mundo efít; itaque fer-

Brütid, |

viendum pietati proprie, ne.offendiculo fit

UO

alienz. Verbo: fingulares ne fimus, qua

d erb

itur, eamnus: fequamur communem, qui jam

X Qu

invaluit, morerm.

Vah! devovendum mille

r nb

diris refpetctum humanum , qui facrilega re-

v

s

meritate in ipfa etiam SanétaSanéctorum, ipías

in aras impius irrepere non veretur. Itaenim

m H

vtl

fi res fe habet,ergo imprudenter egitS, Ipna-

tius, fuis rem divinam facturis, femihoram

n

ib

prafcribendo. Ergo infigniter defipiunt tot

r

excellentes Przlati, hujus regule obfervatio-

-

nem urgendo.

Ergo aperte errant tot alii

i p

fus df

virtute & fcientia préflantes viri, ad altarefe-

mihoram explendo.

Sed quid dicent homi-

Ài por

' )uveni:

nes, inquis, ad podagrofam ejusmodi, elum-

j

bem, & teílitudineam facrificationem ?

At

Yeriel

m inlà

(

quid dicet Dzus, ajo ego, ad curforiam ejus«

modi, hiftrionicam , precipitemque litatio-

m

nem? Quid Chri(*us olim in judicio fentiet

d

quat

de tot vocibus precipitatis, actionibus inde-

COriS,

e

[0)

eftibus mimicis: de tot irreverentiis;

hl'lfll 1 ?]'

qri i

evagationibus, immodeftiis , tamque petulanti

rubricarum neglectione?

'Tuam hic fidem

p m

il

appello; quisquis tam immaniter ineptis ; edic,

an non ftulritia fir, velle difplicere Numini, ut

f

u

Qf

y

)]

placeas homini? an non infania fit, flammas

luftralis rogi per illam ipfam funétionem au-

ol

n

j

gere, qua ille extingui debuiflent? mandu-

u

care fibi,'& bibere judicium divinum, ut evi-

iij

"a

TU

ntia bi«:

j

ul

tcshgmanum? Vah! ipía rei impude

lem

n

il

l

352

Pars .. Caput IP.

rl

jem mover, & filentium imperat, Quid?

u ) H

quod ipfi etiam fectatores mundi veredarios

«iains

ejusmodi facrificulos, irreligiofos curfores;

facricolas mimos; & venaticos myflas potius

ais n

ssixpt

vilipendant, teporis arguant, & impietatis

condemnent , utpote qui fua fcurrili fe(tina-

d p

:;z;wmt;

tione hereticis fcandalo, Catholicis offendicu-

lo, Ecclefie probro funt. ]taque cum (àcri-

iv B

stl o

ficando fiamus (pe&faculum Dso , zingelis, &9

bominibus , 1. Cor. 4. v. 9. firmum concipiamus

u

nj Opïl

propofirum huic tam fanéte operationi femi«

horam accurate impendendi, & obfervaudas

od t

ani o

in-ea rubricas certis per annum temporibus

iterato relegendi; nefors eze culpauda ob/i-

T [77.

vione ex animo deleantur.

LOT

3. Poit receprum

cordis hofpitio Chriftum, graziarum | attioni

A fimtp

T

minimum horz quadrantem tribuendum ef-

quirit J

fe füadet urbanitas, ratio, fides.

Et cerre fi

stl

fubditus divertenti ad fe regi tergum obver-

titu tlj

teret, & reli&to hofpite regio, mox iterum fe

».».un'soHasAeg

ad confuetas occupationesconferret, profecto

RTT

digna fupplicio rufticitas foret, Quam ruíti-

; quf

cum ergo ac inurbanum erit, ccli terreque

A lii

Monarcham mentis noítre penetralia ingref-

g g

fum, fubito folum deftituere, & abrupra reli-

"B

gione, mox iterum a facris ad profana fugi-

C Msl

rivo impetu avolare? ' Adeít intra te, o ho«

MT

mo! magnus ille e ceelo Medicus , animi tui

MT

vulnera curaturus: adefít ipfa Patris zeterni

"Id

Sapientie;ignorantie tuz tenebras fugatura :

adeít cum fuis omnibus thefauris infinita.Do-

3 T

3 Mïam ü

lt

nitas,fuis te donis ditatura; & tu faciem aver-

hig

O

[9t-

t

De Eucharifiia,

353

t Qj

tis, opem refpuis, foletn fugis , rieglecto fon-

Meretng

te cifternas fodis; deferto Creatore poft res

P qufürs

ereatas curris, — Illud morz fpatium; quo coe-

|

!

Ts g

leftis Sponfus intra te abditus moratur; e

d

tempus ácceptabile, dies vitee ; horaá fàlütis;

i fl

moinentum pratie; hujus Jozi dogi ve partis

TOR

um f

5

cula te pretereat; hortátur Spiritus Sanctus Ec«

cli.i4.v.14. Hec credis, & tamen coimpers

/i Hgl/ll j

Ü

]

diario cultu contentüs; Judàm imitàris; Qqui;

IN

1

um accépiffet. buecellain, éxivit comtimuo. joans

ib m

15.v.39. O prodiga eternorum anima! en!

x

"

duin recturm triticed nübe récipis Deuw; vé

j temponb

Wiunt tibi oimiia boná paritey cuimn illo? Sap. 7.;

ia d

in Eyué delie funt eff cum filiis bomimum

irpu

Prov. $; v. 3 1; füas tibi mercés divinus Trapes

nin i

zita palam exponit; teque ad nundinandurü

ndum dl

largus invitat illis Ifaise verbis e: $ $. v: 1: verzis

fr crte

fe; enife ab$que argento, & ab «que ulla commütás

imowt.

Hone vinum $9 lac.

Ettu hec omhia faftidis

'denm f

ens; efüris ollas Aegypti, fitis poculum Baby

;(,profet*yp

lonis; collipis páleas luti: tantique Macenatis

3

tedio ca

m r

tà ; quàfi Julerét. asaavitudinem couz

] aj

verjatio ilids, Sap: . v. 16. ek ejus te cotmiples

Xibüs ektricare fugitiva.laboras. Edic; ád

misinp

dnpat

hon barbara hec; infaná ac infidelis inpràti-

tudo fit? At non liábeo tetnpüus, àis, diu po

pf

t

U

fümptàm Angelorum dapem rilii vàcandis

5 n Jl

álià tne ocyus avocaátit negotià. At véro nés

furi

Botium ánimz eft etiám negotiüm, & quideiii

n

u

oinhiümi maxirmuim; ae ünice neceffariutn j

tempus facram fynáxiü proxitne fubfequeris

j

u

—

j

litie tra&tando eft omnïum epportuniffimutt;

;

i

Pars I. Caput. IP.

354

Et quenam tandem eft illa adeo urgens. oc-

ipd

gsiquse

cuüpatio , propter quam vel ipfe convivator

Chriftus fit relinquendus , & cui procuratio

«qiundo

T

beatm eterniratis fit' poftponenda ? produ-

centur in apricum illa nepotiola, conferan-

at d

n d

tur hec cum íalutis cura; & patebit, nos vi-

tro gemmas, durum arene , nugis feria poft-

i don t

vinitan.

babere., Sed demus, variis te officiis obru-

tum, eorundem mole vehementer premi ; ta-

sa rl

inen inficias haud ibis, ut iis te rite expedias,

iylt, f

opus tibi effe & coz//ljo & auxilio.

Et en!

t &nd

]

utrumque facilis offert latens intra te magzi

&f -

M

(f

(ZOIZ/i/ii Angelm ; (Eccla in Miffa de Octava Nat. Do-

15 d C

/

mini ) £2 fortis DzUs 51fa. 9. v. 6. modo illa cum

Qiri Qient

€o communicare ne praveris.

Confulendo

tb

a:ternam Sapientiam, edoceberis modum: in-

JJ"'JDIEPJI&H»

vocando intinitam Potentiam , obtinebis vires

at r

injunctis muneribus bene füngendi. An non

^5410[rev

ergo dementia eft, cumSaule, relicta Arca, ad

T

Pythoniffam confugere, . Paral. 10. v. 13.

Rab r

& fpreto exercituum Domino, ponere cavzem

V uradni

bracbium fuum ? Jerem. 17. v. $.

uid ergo mi-

"V gt

rum, quod etiam nos cum Jofuea Gabaonitis

decipiamur? nempe o; Domzni uon zntevr

09«

o

ï?fü,fvefczmur,

l Bmsqug (U'W

giuí;]Jof 9.v.14. hinc ab hoftibus toties vin-

li

(l

cimur; hinc noftri conatus fperato eventu

It

IOR

plerumque fruftrantur. Examina proin, quo-

inodo circa hactenus diéta te habeas? difpice,

wnq

U N

an nonIfraelitarum more etiam zuaazimazau-

MU

*f?ïtnï lf

Jeet fuper cibo iflo leviffano?. Num. 21. v. s. De-

termina temporis moram, agendis deinceps

MIIT

? t

gratiis impendendam: defigna affectus tunc

elici-

"n

Wt

De Ez:cl;arifliæ

955

[

n

eliciendos : cura, ut ferhper ad manus tibi fit

libellus aliquis ejusmodi virtutum actibus di-

od

ves, qui arido tibi fübfidio effe queat. . Cre-

CM

de, dole, fpera, grates age, dilige, adora, vul-

À r

nera pande animz , donaque (àn&ta pete.

xï;HGHTL-

Amoris &ftu abreptus cum Sulamitide excla-

J

M

"

ma: Jgveni, quem diligit auima mea z tenui eum,

nl

A

li

ec dimittam. Cant. 3. v. 4. Cogita, quod ille,

quem cordis hofpitio excepifti, rex tuus, &

[

i

jl

Dsus fit fponfus & medicus, pater & frater

l LEU*

du

fir; & non deerunt, que ei animus pandat

fenfa.

Id fi feceris, veriffimum effe experie-

W m T

:

Odüijfi n

ris illud Chryfoftomi effatum Hom: 24. in r,

Corinth, dicentis: Dum in bac vita fumus, ut tev-

(taflen

va uobis calum fit, facit boc myfleriun. — Heec,

Bul i

quam prweparationi, facrificationi, & grartia-

1895 0

rum actioni tribui cupimus, triplex morà tern-

j, Annon

poris erit preevium pignus eternz beatitatis.

ial

Secus: quo pieras noítra fuerit brevior, eo

10 v, 1

carcer luftralis erit diuturnior.

r um

IV. Quarta denique, ac precipua condi-

jl ermn

tio, ut pie, optatoque cum fru&u coclefti

ii

hoc pane vefcamur, eft fingularis animz pu-

yinm

riias, ejusque fejunétio a cunctis rebus cre-

s (Qr *

atis. . Illa dicit immunitatem ab omni 'etiam

o d

venlali labe: hec vacuitatem ab omni fini-

j pron g

ftra, minusque pura affectione.

Inprimis

ocaS? i

J

fj

f

ergo libera mens fit oportet ab omni prava ,

mmnmnif

quz in prefens rebellet , cordis motione ;

prafertim ab ompnibus inimicitiis & aliena-

wl

tionibus: ab omni vindid, &odii eftu:

l

rl

2 cuþ.&is malevole

ntiz, ambitionis & invi-

Ü*

|

Z 2

diae

P

356

Pars 27 Ctlþ!lf IF.

i i Obi

díz motibus: a quibusvis demum periculos

,

fie arnicitiz aut amoris profani nexibus. 2.

g i

Preterea immunis ea quoque fit ab omni

^g

propenífa in vitium inclinatione, przcipue

gl n

ab omni fenübus blandiente affe&tu, atque

4 minus ordinata commodorum & hono«

$at t

vrltm

fum appetentia.

3. Denique exempta illa

fit, neceffe eft, ab omni nimia ad rem quam-

gj

iriono

h

cunque creatam etiam piam adhaefióne. Hos

TT

enim munditiz gradus in nobis exigi, de-

:Jmm

M

t

notat tum nitor zuptialis illius veflis , Matth.

i (

[*(

1i. v. rt, Quam irü corivivis hujus epuli E-

Mher, Sanm,

vangelium depofcit: tum exemplum Chri-

quti D

fti, ante coenam ipfos etiam Difcipulorum

pedes abluentis, per quos minores nzvos

uj

) Ti 16, t

defignari, Bernardus Serm, de cena Domini au-

tumat, qui pulveris inftar animz plantis ad-

AT UAU

herere folent. Et certefi in illis. pueris ;

LT

quos Nabuchodonofor rex de cibzs fuis emu-

2 ls

zrivi juffevat, zulla qmacula e[fe debuit: Dan. v«

"n t

v. 4. fi panes propofitionis /uper snenfam pu«

tf

Tifsnmam reponere: Exod. 2$. v. 24. fi man-

T

na in arca aurea affervare tam folicite opor-

"r

tuit; quid mirum , quod refte Dionyfio

PT

1

Areopagita fümmse puritatis amator Drus

5 p

etiam a nobis faltem tunc expetat exfremart

E.

anunditiam, quando illum famimus, 4t£ pafci»

d

zuY intev liha, imo qui ipfe flos campi ett,

VA D

& lilium comvallium. Cant. 1. v. 1. & 16. .Ac-

"M N)

cedit, quod , licet veniales nzvi noXixque

Wi

affe&iones augmentum gratie non exclu.

BL IT

o *

N

^

ul

l

dant; tamen ex fententia S. Thomz, 3- &

ihlls Aggq

q. 72*

De Euchariffia,

257

l

|

ol

l

q. 79. &. $. objecto obice, abundantes illog

"

copiofosque donorum fru&us impediant,

nj

quem alias hujus Sacramenu efficax vis in

j p

[

mundioribus animis operari confuevit.

In-

Md

füper hz animi fordes & vitiofi affectus

j & bün[& l

obítant precipuo fini, quem Chriftus per

TE

Euchariftiam intendit, fcilicet intimz noftri

F QUf

cum eo conjunctionl. Propterea enim tefte

ine D

Chryfoftomo Hom. 62. ad pop. Antioch. femet-

ijjum mebis immmifcuif, €8 covpus fuum m mos

dj |

Nec

li M

copmtemperavit , ut unum . cum. eo fimus.

aliud ( S. Leonis verba íunt Serm. de Sacr,

T

lin (f

Altar, Sacram.) agit participatio corporis C? [an-

£uinis Dominici, quam utin id, quod [umimus,

f |

CIUN

tvanfeamus,

Et hinc idem Servator Augufti-

Jonini dl

no Lib, 10. conf, cap. 19. dixit: c//us fum gramu-

ln

dium: won tu ie mutabis ia te ficut. cibuum cav-

uis tues fed 1u mutaberis in 1ne,

Unde patet

piti,

iif dl

ultimum hujus myfterii finem noftram hanc

: Dinu

in JrsuM transmutationem , feu (ut loqui-

tj

!

h

tur Synodus Florentina in decreto pro Arme-

nis.) adunationem bominis ad Chviffum eff 5 ut-

, lm

j

gote cui bomo per. boc. Sacramentum iucovpora-

twr. jJam vero principali hoc fructu per re-

Dhuri

yor D

cenfita füperius obítacula omnino fruftra-

mur, Nam, quamdiu inter INumen & ani-

a

i

N

[

,

mam ejusmodi affeCtio intermedia vigue-

j

rit, tamdiu zoz adbervebunt fibi , ficut. ferrum

(

Quam

d

mifceri mom potef teflg. Dan. 2. v. 43-

parüm ac Iíimaél cum Ifaac, Sara cum Agar,

n

j qu

9d

ld

Dagon cum Arca combinari poterapt, xque

W

parum alliis Aegypti cum coclefti : hoc man-

)mïu ;

na

r

3

$

358

Pavs ]L. Caput IF.

WUJ &

na conveniet

Dzus eunnu nofler Dzus zele.

T 'i qUIde )

*s5 eff , Degus emulator efl , Exod. 20. v. $. &

t4.

non ferens rivalem.

Solus

ln

cap. j4. V.

v Ms

vult in cordis throno regnare : folus in ara

ais qu

mentis adorari :

divifüm refpuit umpel ium:

nifi muadum

afli,

emulum non patitur idolum ;

'UECUH ]

ipfü habitaculum, & a proFamc affectibus

commo

vacuum ptæpamvens, manfionem apud 16

wäus, ni

minime f»cicet, fed gratiis orbum te eciam

ipfe relinquet.

Quid ? quod leves ejusmo-

anp xor W

fl hn

di noxe , moleque appeunonee fint exe-

erabiles macule omni carcinomate ac livi-

fus, Q

do ulcere fcdiores , quze coclefti Sponfo

idi, at W

enormem naufeam & horrificum noftri fafti-

f li d

dium creant, nosque intimam cum €o con.

tl m

1007 11

ju:Gionem penitus defperare jubent.

ita-

r d

que tui interiora mgrefïus, fine palpo inqui-

re , an IMllad Sacri Codicis vaticinium :

JHlb

Tpa (

I0,,V. 6.. ID Ul-

x d

ta^evis in viriun alium ,

Reg

u g

vum pevfe&hum ; Eph. 4. v. :3. an, inquam,

illud poft tot facras fynaxes in te habuerit

A

locum ? an dicere cum Paulo poffis : vivo

Q ii

autém jam uom ego, vivit vero. iu 1me C lw(?mf*

hqo

Gal. 2.

v. 2e. vel num potius in te vivat

t fox:dom

mundus, rebellet caro, & vetu(ítus Adam

Hs.pqu

idem Ííemper in te. corroboratis moribus

V

vigeat? Vide, an fecundum Apoftoli mo-

"n tj

nitum , ex/poliaudo te. veterem . bominém. cuma

MUTIT

aGibus fuis ,

Colofs. 3. v. 9. induevis Dommuin

num

W 2l r,q 'f(f

9 Efum (,/*ï:,;zfm( Eph. 4

Va vel

4 IMILP"HS

potius illa mploblatm Aggmi Prophcn ti-

bi aptari queat:

omediflis , &;* uog eflis farts

WWI ;

7/![;! *

cDe Eucbkrijiia.

359

)u j

vati: ibiflir, & mon eflis. inebriati?. Agg. 1. v.

Md

6. ita quidem , ut etiam Drus- Homo tibi

L Ml

illud Pfalmi obje&are poffit: que utilitas 2

isinan

Janguime ineo ? Píal. 29. v, 10. cum talisdenuo

Werim:

recefferis, qualis ad angelicum hoc epulum

ii

acceífifti, nempe &que fuperbus ac avarus:

du

eque iracundus aut adverforum impatiens:

i

UC t

&que commodorum fítudiofas & voluptatum

Meetm

cupidus ; nihilo fa&us melior, & utinam

non pejor: totus cereus ad vitium , nonni-

S twmo

"9.

M

fi ad bonum cautes.

Aut age!

enumera

W '. il

j

defe&us , quosopehujus Sacramenti emen-

daíti, aut virtutes, quas per illud ha&enus

di n

noft d

u

infevifti.

Heu! time, ne etíam in te ca-

dat illa maledictio Davidis: fiaz mera eorumm

1f 00 000v

—

en. It

coram ipfis im laqueum,

Pfal. 68. v. 23. quO

-

peine

z

capiantur, & pereant.

Quid enim? an non

im . fl«

E.

miferrima fors.tua foret, (i flygius auceps

f.Intf

bac ipfa cocli efca pro illicio uteretur , quo

teíua in retia pertrahat? Ne ergo 5/c pa-

inqmm'

hb

mij vite Joann. €. v. 3$. tibi (it. fPinpulus mor-

"

(i:

J

Ji$, 1. Cor. 14. v. $6. fequentia obferva. I.

Si piaculo quodam veniali, prafertim crue

p Cri

j t

diori, ac folido majori contaminatum te de-

prehenderis, prius poenitentis lavacro in tri-

lus 41

bunali facro, aut perfectiori doloris a&ü con-

y m nHu;

Ícientiam emacula, Nam (ut docet Aqui-

T

Ü

nas 3. P.q. 79. s. 8.) a&fualis vefe&io [piritualis

J/

dulcediuis pev peccata veuialia impeditur. : a. Si

j J

