fine vigore: tranquilla , non tamen fine vi-

X ndsi] g

vacitate. 2. Sit /implex, hoc eít, non affü-

AUs f

mantur nimis multz fimul veritates confide-

TT

rande; fed una folum vel altera, abjecta om-

nianxia de reliquisfolicitudine; preeftat enim

n o a

D qui i

unicus ponderofior unio pre pluribus alio-

rum minutioribus frapmentis. FHa autem

lia equs, d

Ti n n

ipfie non fint fubtiles, curiofie, inanes; fed

practice , utiles, folitee, recta tendentes ad

sIten ii

mgena, (

perfüadendum nobis propofitum , in pridia-

na preparatione jam delineatum.. - 3. Deni-

ij apti

Hic enim ordi-

Áoóm rede a

que non fit nimis prolixa.

narius eft fcopulus, ad quem allifus orationis

ao lcliert

v qiid ls

fru&tus perire confüevit, Cum potior me-

) qc atemi 4

ditantium pars utpote formandis concepri-

bus affüeti, novitate eorum aurt füavitate ab-

ugmeam vt

repti; iisdem juíto amplius immorentur.

jur prami

Non quidem decet hoc exercitium efle ni-

; if n

mis precipiratum, deleéctum dogma obiter

qe imles It

tantum percurrendo, & perfunctorio ab uno

ferul dv

ad alterum faltu illud folummodo curfim de-

ymqu d

libando; nec tamen etiam nimis lentum effe

yducen d

convenit ac morofum , avara quadam , & an-

a ishom

xia cupiditate minutiffima queeque rerum ad-

.

hus m

unéta exartuando, omnesque puncti fibril-

a

|

as, ne quid fücci fors pereat, - evifcerando.

eredid

m

Proin tale individendo tempore moderamen

i

Ó

fiom p*

abhibendum erit, ut major hore pars fem-

j

poNe

1

per elicendis affe&tibus impendatur.. Cum

autem

idi

i'

4

D

- Pavs 4I.. Caput 17

943

«fpt[l[

m

aütcm hoc ipfum fit, quod meditandi praxin

i

b

mxl

M

adeo difficilem efficit; huic malo medebitur

zde

lut

'Tertium fructuofe orandi adjumentum, con-

;

fiftens in parata methodo, varios virtutum

Q

r

actus eliciendi.

uem in finem fummopere

jgn l t

eonfultum erit, ut nobis ad manus illorum

auctorum unus vel alter fit, qui ejusmodiaf-

" n'ml

)for.n

"IU

fectus typis mandarunt. (Card. Bona, via ad ce

Jum. Blafius Palma. Thefaurus affectuum.

Avanci»

10

Y

qu )

pus, Graffet, Horftius Merlo.) ltem in meo Chris

TO

fliano pie moriente adjumento ultimo plures ejuse

af u

modi actus invenies.

Cum enim inventis faci-

Apr ts j

le (iraddere , eorum opufculaftilum nobis Ari-

s al

adnaum erunt, quo duce ex hoc difficulta.

yas oj o

tum labyrintho feliciter emergemus.

uods

dioem i n

íi vero his careas, in deítinatum ad id libels

34j t

lum tu ipfíe felecta virtutum paradigmara vel

2 otot 0

ex auctoribus excerpta, vela temet propria

wmir«

marte compofita refer, orationis tempore

h Wi

ufui futura.

Ut autem contler, quales potifs

4

íhmum aétus quove ordine elici debeant ,

'Lwa |

poíteanum, 3. brevem eorumanalyfin füb.

mw

d

jungam, & aliquos fübin fontes detegam,

AT

eosuberius deducendi. Porro utanima majo-

!t

xi cum fructu in tertia hac mentis operatione

L

CA) q

fefe exerceat, fequentia erunt obfervanda,

l

1. Omnes affectus ad firmandum, quod con-

li

J

cepimus, propofitum tanquam ad prefixam

il

ls

fjbi meram , reéto curfu: collineare oportet.

QMH AU

3. Si voluntas in eorum exercitio intepef(cat,

H

of

tunc ea per reaflumptum intellectus officium

am incitas

!M-ümq 1

iigdemg,(queis initio, vel novis eti

PO

&

t

mentis

l Q]

De Oratione,.

249

Mi

mentisad repetitum, quo idem deeern;at,. im-

MTM

Utl mnye

perium impelli debebit. 3. Unde fequitur de-

onendum effe illum timorem, quo angi fo-

R r v

emus , ne ejusmodi affectus nimis cito & an-

At rrem m

te elapfam contemplationis horam abfolvan-

HO a

tur; id enim fi etiam fieret , denuo ii (ut

tt,qi D

ante memini ) forent iterandi. ' Ex altera ve-

T. rl n v

ro parte cavenda etiam eft illa nimis anxia

n deium,

folicitudo, qua fübin timemus, ne fors uni

M J in a

affectioni diutius inherendo, nullum reliquis

um d r

füperfit tempus.

Preítantior enim eít ac

Cumenim iv

utilior unicus ejusmodi intenfior cordis mo-

uml

tus, quam mille remiffi, Proin dandus erit

du ex ho d

locus moiioni Spirirus San&i, ubi illam am-

pliorem illabi Íenferimus. . Ultimum deni-

r (

dlinaumadi

que adjumentum efít breve aliquod examen

T0 i adimtt

finite orationi mox fubjungendum , quo

admiífos inea nzvos difcutiamus, & hauftum

vdatemet proy

Ortins (mpt

exeafruétumexpendamus, "Tanti momenti

hzc reflexio eít, ut afcefeos Magiftri; fiqui-

vrln quits t

( eli (

dem pro ea inftituenda aliud füppeteret nul-

lum, malint aliquid temporis ex ipfà con-

eoromenayut l

z foncs C

templationis hora decerpi, quam ut ea peni-

tus intermittatur,

Licet enim hoc orandi

orroutanuc

T

genus fit lucidus Sol, qui intelle&tum medi-

tantis divino lumine illuftrat, ejusque volun-

eror od

tatem amorisigneinflammat; tamen etiam,hoc

wmändum) qqu

fidus (uos patitur manes, fuisque nigrefcit ma-

uf

culis.

juze nifi inftituto examine obfervens

y od o,

tur, ac emendatz diffipentur, femper ma-

r

gis aucte, tandem hoc aftrum triftibus umbris

T

inquinabunt. Propterea commiffi in orationg

-

'Q;

eie-

d ü.ovistim?ff

j

150

Pavs 1] Cajut J/A

ii

itd

defe&us folicite erunt inveftipandi , propofi-

&

UA

tum vero ab iis cavendi füb initium proximee

y

i

]uver

dum erit.

sneditationis magno cum fervore renovan-

J

ii

fs re

III. Caeterum (utie

X di&iä conftat) cum

A

officium voluntatisfit, cognitam ab intelle-

st i

€&u veritatem amplecli, per convenientes

; (l t

cordis motiones in eandem rapi , ac genero-

xnldidscrew)ehf

fo animo ejus executionem decernere; idau-

gusintn

rtem fàtis efficaciter fieri nequcat, nifi prom-

hgt

g mbl

pta nobis methodus ad manum fit, que no-

bis ejusmodi actuum exercitationem facilitet,

etus d p

ideo brevem hic analyíin inftar appendicis

inficcomt

fübjungam , qua nos ordinem doceat & ar-

feciptft

de adtro 0

tem , laudatos affectus expedite eliciendi.

Sunt autem fequentes.

Inprimis poftquam

i lt

per exercitium intelle&us, quid vitandum

aetmitond.

nobis, quidve faciendum fit, clare agnovi-

hET

mus, & propofitam veritatem fide viva ap-

12 u

prehendimus, natura rerum exigit, ut ante

^

ïA.

J

omnia ob illam rem commiffam, vel ornif-

N

A *

) j

]

fam coram divina Majeftate profunde nos de-

ul

mittamus;,ac etiam impeníe doleamus. Pri-

Nh d

n

ma igitur, cui indulgendum, aftectio eft men-

Afl

AA Ut

tis demiffto, atque dolor, quo. noftram igna-

viam erübefcentes , nos coram Caelitibus in-

r

in

E

]

fra omnes abjiciamus ; ac poenitenti animo

f h

:."l ?

culpa veniam rogemus. Has poenitentiz

MTM

n

teftes lacrymas mox fequitur propofitum, il-

h Wml [i

lud, de quo agitur, punctum deinceps ob-

fervandi, vel cavendi.

Quod propofirum

t v

Zmu OHEH(!& j

tum, füg.

fi relatis fupra num. 1. Eio:ibusü orna

geftis-

m

lts

De ömione.

2f

U r w

eftisque dein índuftriis roboratum fuerit,

"n

;

Ui t

rmanda in bono voluntati ingens momen-

tum afferet.

Juverit etiam coram Dzo per

modum affectus repetere, & quafi enarrare

Uif Qd

!

precipua incirame^ta, qua nos ad hoc pro-

1 tpem d

t

onendum efficacius permoverunt Secun-

0 v m

do. Obfirmato hac ratione recens concepto

n g

mentis decreto, eliciatur diffidentia de fe ip(o,

m m

ac metus inconftantie in bene coptis, palam

du il

confitendo propriam debilitatem, importen-

TET

tiam & mutabilitatem, qua nobis relicti certo

a

T

IT

TT

cértius facta promif(fa fimus violaturi, nifi di-

nj r gt

vina füccurrente gratia potenter füftentemur,

v ardnen d

Heec ipitur folicitanda erit per fupernam fpem

dy eyrdit di

de adfuturo nobis hunc in finem auxilio j

; [prins p

fimulque poftulanda per actum fetitionis fe-

dng qid v

quentem in modum: 1. Patre &terno per

Chrittum. 2. a Filio Divino per ejus mife-

mít, dre ao

qaem fe vv

ricordiam. 3. a Spiritu Sancto per ejus amo-

n exgt, Ut

rem. 4. a Servátore per ejus fanguinem,

amifim, VU

plagas, mortem.

s. a Deàátiffima Virgine,

ge profondea

Sanétisque Patronis; praíertim quorum

memoria illo die recurrit, eos per illorum

merita obteílando, ut coram Divina Maje-

ium.,a:"xe&ïoeü;

yo mf

ftate proftrati, juncta opera neceffariam no-

bis opem exorent, pia propofita inviolate

corim Cff]i:

euié

fervandi,

Proderit etiam Dgo, Chriíto; ac

K p

Beatis mendicabulorum more no(ítram mife-

us

Bs

riam, pauperiem, ac frapilitatem exaggera-

gir p

;

re, peccatorum vulnera veluti totidem ani-

n &^

o

ro;&:'

mze ulcera oftendere, fummamque indigen-

tiam gemenii facundia extollere ; nón ut il-

lo-

'gioxmus Om*f)

[/1

2;2

Pars II...Caput 17.

lorum mens ad commiferationem comm'o'..

I*

,":m Vs n

veàtur. ('id enim beata eorum conditio vetat )

Pulit

lmïum

fed ut voluntati noftre major efficacitas ad-

, ii

datur.

'Tertio. Hac obtinendi caleftis auxi-

;;:doiaïeïl:&gl

li fiducia ere&i, in ardentiffimnum Dzr

ii p

amorei erumpamus, 1. fupremum Numen

, güämmeh f

preferendo, ac eítimando fupra ilam de-

jght 0

lectationem aut difficultatem, quam in ex-

g, p

plenda, vel omittenda re decreta experimur.

"m Avdle

2. gaudendo de immenía ejus gloria tum

nus d

intrinfeca, ut vocant, nempe quod fit, qui

st u

eft: tum extrinfeca, quod tot Beati in cc-

aeaon Va

lo, tot jufti in terra infinitam ejus bonita-

tem tanto conatu laudent, revereantur, ac

m t itq

T TTT/T

honorent: tum etiam de illa;, qua ex hoc

10 aum at

noftro opere bono in eum redundabit.

3.

a ub s

dolendo, quod immenfàm ejus pulchritudi-

ii m

nem tam fero & tam parum amaverimus,

3 nlt, f

quin & per neglectionem prefentis puncti

toties offenderimus.

]

4. Statuendo & palam

n H";

!l

conteftando, noftrum nos erga eum amorem

ts

teftari velle fa]tem per obfervationem facti

ii

'rin

modo propo(iti- s. Denique omnes Beatos

d

äï) JA;M ïo

1*;3 l

ad diligendam Divinitatem invitando, ac Se-

"

raphinorum flammautes eftus ad . fupplen-

] zmli:q

[

f

&

"

J

dum frigus noftrum eidem offerendo.

uar-

m

to. Hunc charitaus aétum velut filia matrem

Vf

comitatür intima anime conjunctio cum co-

«3 b Pmda dU

lefti Sponfo per quinque fenfus & tres ani-

n m d)

ma facultates, fefe ia illum (ut vulgariter

* ul

loquar) quafi transformando.

Id quod tri-

g L

ndo

"l

plilci.via perficiendum erit— z. Expejle

€

BUT

] &W

De 01';121;0715.

253

Ti h

)Eäfa [

e methofiä. vanas mundi ideas per affiduam

"0 dj

I

!

Dt f

rerum aternarum recordationem & conti-

|

nuam ad Dri preefentiam attentionem. 2. Ex-

.

Kl

» Ltenfümg

pargando intelle£tum a falis opiaionibus, &

voluntatem a pravis appetitionibus, curando,

L

ut is nil eftimet; nec vilipendat; hec vero

ib f d

nil amet nec averfetur, nifi quod Coelites

[l

h Qum t

ainant, ac vilipendunt: cfítimant, ac aver-

d Duad

atl u dhr

faptur.

3. Avellendo fenfus noítros ab om-

nj minus ordipata affectione ita, ut in rerum

1 tryt i

t qui t d

creatarum pulchritudine, blandimentis, fua-

vitàte non videant, guílent, audiant, odo-

Tif u

tdent, rtre

rent, nec aliad quidquam palpent nifi Di/e-

&um ex. millibus ele&tum; Cant. $. v. 10. idque

1 h, qie «

tanto cum ardore, ut cum veritate dicere

1 & redndai

cum, Paulo Gal.2. v. 2o. poffimus: vívo ego;

f £s puri

jam

2

om ego, vivi; vero, cogitar, fapit, amat,

yrum n4yetimt

fentit, guítat, videt, loquitur zz :me Cibri-

m prabats p

fu. Quinto. Hanc intimam cum ccelefti

gt & d

Sponfo conjunéctionem quaíi ex re nata con-

get um amo.j:

fequitur familiaris quaedam, reverens tamen

dhfervaionm $

cum eodem fermocinatio ac focialis con(ue-

nique omn i

tudo, agendo cum illo nunc tanquam cum

m ii

patre, amico, autfratre: modo quafi cum

al d r

medico, judice, aut magiítro: cum eo de

of V

animz negotiis tractando : tentationes & mi-

g v P

férias eidem pandendo: in dubiis eum con-

ndo

n

fulendo; auxilium ab illo & folamen poftu-

k M

!

jit

lando.

Ubi tamen folicite cavendum erit,

iljm (*

ne nos femper loquamur; fed ut etiam il-

iqu

lum nebis loquentem, , & minantem: nos-

o !

ente au-

wf'l[v ]

que increpantem, & monentem att

Ex.w'ï

diam-

li

2$4

Pars ZL. Capus [f

e:'lïfm) H]m i

diamus. Quin imo ut nobis fuam volunta-

b

tem manifeffare dignetur, ultro rogandus

d u

erit, exclamando cum Samuele: /oguere Do-

il

(

mine! quia audit fervus tuus. 1. Reg, 3. v. 10.

i p

O Dzus cordis mei! quid eft, quod tibi in

g n

me poti(fimum difplicet? quis nevus, qua

sinn G

motio;.quod vitium? 2. Quid primario a

uam rern

dgulridig

me vitari, quid fieri cupis? 3.

àg; f

creatam aut aífeCtionem tibi a me facrificari

m &mäa.

petis? Dein brevi aliquo tempore, fufpenfo

a W d

trium anima facultatum exercitio, fuümma

cum demiílione, filentio & quiete ad divi-

sl

aj j i

num intus refponfum attende.

Confide;

egrandia non raro verba eternum tibi Ver-

jui a v

4

um ad cor loquetur.

Hic pariter locus

"TI Ini

"i

j

eít, pertractandi nepotia quaedam peculiaría

te

15

':- ls

!

160 000

tum noítra, tum aliena, circa quze, quid

Va

ftatuendum fit, dubii heremus; Numinis

vidlratrid

ramen volunratem ; quid agere nos velit,

cognofcere optamus, Quibus fübjungi po-

(inU.

N

terunt, fi tempus fuperfit, patientie, con-

ormarionis, obedientie, gratiarum aéctio-

TC

nis; áliique adhuc ad fcopum orationis col-

hl

limantes actus, queis voluntas nofítra in

]

Md i

|

.;3

un])

]

concepto propofito amplius obfirmetur. Hac

ln

affectuum analyfi, hisque induftriis eorun-

:

'm) u Il:f il

TU

h

d

À

dem filum protelandi fi rite ufi fuerimus,

1

L

2

fique infüper etiam reliqua füperius recen-

]

W

)

NEUT

Ul

l

fíia orationis adjumenta' in con(uetudinem

j

lm (

deduxerimus, genuinam meditandi artem

h n

It

fdöl]e affequemur, que inter omnia perfe-

h

"i, [

Q

üm |

Mgnis, qtipiceuda, remedia ob fusm rum

"pnecef-

a

JDe Ovatiene.

255

Utj futyy

neceffitatemn , tum utilitatem facile printipa-

* UttO t

tum obtinent.

Hzc enim (ut ait S. Diony-

Ui

J

fius in epift. sd Tit.) eft illa ruez[a, quat i

Wt 1

RE iy

edificata fibi domo (Proverbiorum capite 9.) di-

h qui

vina Sapientia propo[uit , apponens in. ea panem

A i temg

€? vimum, mnempe pamem vite & inteletus:

! AU p

pauem [olidarum g. eternarum veritatumz. pa-

1009 ) D

gem [yivitualis i72!el(igentiæ ; g vinum fau&lorum

D Lt f

affetiuum ac de[ideviorum : vimun letitue, 67 gau-

düi in Spiritu Santfo.

Proin morerm geramus

mutanr (f

hn a, f

ztheree voci, ad hanc meníam nos invi-

tanti illis regum Sapientiffimi verbis: vezife,

t

ia (s

comedite parein meum ,. $9. Dibite vinum, quod

t etermuo (

mi[cui volis ; velinquite iufantiam, & amjn-

t D p

late per vias pvudentie, Prov. 9. v. $. & 6.

quas meditando docebimini, fi Zoze oratio-

i m a

( i Qu G

nis impedimeuta amovere 5 fru&uofee vero ad-

jumenta diligenter adhibere ftudueritis.

g N

j at ts v

C PU. II

ubus fbngi g

DE

; prima, d

COLLECTIONE ANIMI.

, grüamum d

ppm ortionic

nimi colle&tio eft affidua attentio ad prze-

ouns d

fentiam Dzr, cujus nutrices füunt: cuíto-

Ms

dia cubiculi, cura filentii; & fuga occupa-

e indris

tlonum nimis di(trahentium.

u

am necef-

)

rite Ui

farium ea acquirende virtutis folidee quam-

[uperius

ï,*

que efficax fübíidium fit, prefens hoc Ca-

p

Ya

rin conus

put docebit, cujus paragraphus l, mentis

Q m It

]i

collectz bona, 1I.menris diffipatee mala ob

Wt

r oni ll2

wf h

oþules poner.

d

N

W

8T

U( CUW

256

Pars IH Crzput Ài

yi WJPEH",

ij

il

!

eT

! nm' 9,

:'.

Mentis colle&ee Lona.

",eXummis 0

imi colle&io nos liberat a pluribus

I. An

-Mi) moru

Dz:i offenfis & gravibus teediis. INam

TL

illa

rimario confi(tit in vigili attentione a

i, diqu

pre(ens ubique Numen ; hanc autem a variis

agapenta

lapfibus nos confervare quis neget? vivd

1

:j'g';:a,.s [

enim fides hujus veritatis: Deus coram adeft;

]

f (i

Dzus, qui acuet ut fulgur. gladium fuwnz cum

AU

u

arripaerit jztdz'cium ananus 1llius? Deuter. 33. ve

1] Ldl ij

41. isactionum mearum individuus teítis ac

W

omnium fcientiffimus arbiter eít: is loquen-

d lm ededa

tem me audit, operantem 'videt, cogitan-

tem confíiderat, ac fua immenfitare totum

D

quantum ambit, àc penetrat: is fua potentid

A

me fuftentat , (cientia perfpicit, fapientia gu-

bernat, amore complectitur, nutrit; fovet ;

r

W

verbo: füpremüs ille cocli terreque Monar-

cha cum univerfo fuo perfectionum cornita-

:]

tu mihi intime prefens eft: inítar illius vir^

ge vigilautis Jerem. . v. 11. cenforio oculo a

fingula perpetuo attendit: cun&ta aufcultat;

D

l

r

ac una mecum, meo nutui obfequens, nihil

(

non agit, perficitque; futurus omnium mer-

ces vel ultor.

Profeíto fola heec cogitatio

TOüfnto

quemvis a

potens eít ac efficax frenum ;

quavis noxa conítanter retrahendi.

Quis

enim peccator illud facinus, cujus ipfum co«

NMS (

ram homine puderet, in oculis infinite illi-

À. o

V

us Sanctitudinis patrare auderet , fi illam po-

j

neexcubanrem firmius erederet ?. Ah! 708

W

[4

Xl

h

-

Ls

De collctione auimi.

257

J

&f Dzus im confpettu ejus , ingemifcit regiu's

I

Vates; & hinc zzquinate funt vie illius in om-

si tempore. . Pfal. 9. v. 26.

Ex impia hac ru-

j 's

i

fticaque Numinis oblivione emanat peftilens

!

;

d ts

illa

laxitas,

morum levitas,

procacitas-«

]

HU ACI

li

que: mordax illa. lingua prorervia; fenfu-

us CO

um libertas, aliaque íine numero piacula;

qi ag

quibus confcientia identidem confpurca:ur.

m

AORU

Dicit. enim infipiens 1. corde [uo: Pfal. 13. v t.

H'lru

UR

quis me videt 2 quein veveor ? mueuo ctwumfpi-

Pa

D

]

cit me: deliétorum aneorum non memoralbitur AT.

dum u

I

fl

j

fiffünus: Eccli. 25. v, a6.. nules latibulum ejus

Tr-tdi

uec goffva confiderat. Job. 2a. v. a4.

Et en

n 1 df

vah triftem e&ectum! expellit a fe timovem

[u iometia t

/ D. Eecli. 23..v. 27.

Hic fruétus eft ex hoc

Et inte-

af iirptt

Machiavell| pomario decerptus.

rim mifer z0z. zntelligit , quoniam ommnia vid«t

víiiipitog

fur türt,

oculus illius , ibid. qui malos inale perdet. Matth,

jj remeqi M0

21. V, 4I. Contra vero perennis menioria

hujus dogmatis: Zomizus cidet ; Gen. 22. v,

deliomm U

d infar t

14. & quidem ille Dominus, z cujyus femore

Jeviptum efl: Rex vegum & Dominus dominan-

,f

"du. Apoc.19. v. 16.. a con[peGu ffo illius Ju-

dicis, 4. Reg. 3. v. 14. qui de quovis verbo

yj df

etiam otiofo feveram a me rationem exiget,

s

( *

me quovis momento mitrere in orcum

poteít; Matth. 12. v. 36. haec, inquam, con-

renum ; l

(

lideratio eft c/ypeus falutis, 3. Reg. a2. v. 36.

gera

cupidinis rerundens tela : eft zurris fortitudi-

h

Q uj

n

Ji5, Pfal, 6o. v. 4. propulfans affultus ftygis£

hi UCU

]s müï;:

elt civitas vefugii, Jofue a 1. v. 3. arcems 1nfi-

as

dias mundi.

Cum enim divina infiden$

R

türos

quii Í

»

pl

258

Pars 1. Caput. I1I.

g 0

thronis Majeftas merus fit oculus ac immenfa

ht d IUU ]

auris, fola hujus veritatis recordatio tem-

"

erat affe£ctionum aítus: inhibet incautas

"T

manus, reprimit effrenem linguam , & mo-

Summa: non efít

g d

deratur procaces nidtus.

4pRl

mee n

tentatio, quam non füperet: non cupiditas,

s bt

quam non refranet: non illicium, quod noa

m

retundat: non prolapfio, a qua non abftra-

310, rumorum

har.

"Ad hanc lucem (ut teíftatur S. Ephrem.

Tra&. de virtutibus c. 20.) fzdiffume pa[frones

/mum, que

al Rn

s»x evame[cunt , &9 diffugiunt in[lav latro-

qum ex manibus lilorum, Tob. 2.

Et quidni?

3 merrbus

fi enim oculus Heri animat dexteram labo-

4s, u um

li od

rantis fervi: fi prafentia Ducis accendit pe-

€tora exercitus pugnantis: fi afpectus prin-

3 mprt $ [

cipis ad reverentiam componit mores aulz

p

famulantis; imo fi adventus juvenis Bernar-

, que (tu

dini focios aequales modeítos reddidit; quid

a, OXT 4

non efficient oculj Domimi, qui multo luci-

iTimsclmg

diores funt fuper [olem; qui circum[piciunt. om-

fi

T )

;

qe$ via$ bominum; C eorum corda intuentur

:1 J h

[781

1

àn abfconditas pavtes ?. Eccli. 23. v. 28. lta eft,

UM

, N

odivine, & zquiffime morum Cenfor! fi

A g

HUR

Te nobis femper invigilantem viva fide cre-

QUE DA

deremus, etiam nos ad cujuslibet tenratio-

Is

nis occurfüum mox cum Jofepho exclamare-

A

W

mus: quomodo poffum , ah! quomodo po[fun

i

boc malum facere? Gen. 3 9. v. 9. in conpe&u ocu-

i

LTI U L;'vm

kf;n

lorum ejus , Pfal. 17. v. 25. qui reddet unicui-

Hs (

que [ecundum opera [ua juítus judex? Apoc.

j"fwug,ï'mkïï&

1

22, v. I2. Certum proin eft, affiduam pra-

4,110

LT.

fentiis Dzt memoriam, adeoque & amini

Co1-

Vk t

l

(b

li

De colle&Hionte anini,

259

CT

colle&tionem , utpote qu in illa potiffimum,

VR tordi

confiítit; a pluribus nevis immunes nos fe-

LE

curosque praltare.

O quis ergo mihi da-

tl

bit alus iZius aquie imagne , ut volem in defers

1 mj

fui Apoc. 12. v. 14. illud beatum ! ubi folug

A: Qon p

ille mentis meze incola fit; cujus delicie fuzt

hrilcim, qui

effe cum. filiis bominum. Prov.. $. 51.

Prate-

Án, um d

rea cuítodia cubiculi, cura filentii, fuga nun-

hr D

tiorum, rumorum, & occuparionum nimig

/

Í

) hi fur

f

Il

diffipantium,; que tres hujus virtutis nutri-

ifos

J

i

uj i

ces funt, liberant animam ab ipnumeris tae-

n D

dis, maeroribus, moleíliis, & afllictioni-

AOj demnin

bus, quas horum neglectus & liberior cum

Nam

Vi oc at

aliis confuetudo gignere confuevirt.

ubi mortales, ibi & viria; ubi lingue, ibi

ij: Leng

p o

& verborum jacula; adeoque & mentium

vulnera, qua denuo ad fe reducem mire

yoy jarens r

[ceredddt; qU

urunt, contriftant, affiigunt.

Ipfe venera-

TL

bilis 'Thomas a Kempis , 4uotics intev baumnes

fuit, emper aninor. boino. vedüt. Lib. 1. de imite

a d

Chrifti.

c

20.

yn aurdt i

Ipfa celeítis fponfa non

nifi plagis faucia, verberibus mulétata, pal-

as D

yorum Q

lioque exura domum fe recepir. Cant. $. v. 7*

'Tu nec illo fortior, nec ifta fanétior ; quid

yem v i

aisb 67

ergo mirum, quod eriam tu in colloquia

effufus, loco folatii, quod aucuparis, non nifa

o(ephO a

|

]

faítidia invenias; & nil exinde mf gravita-

[

T

iL

tem confcientie , €g aniun di[pevfionem veportes £

i

J

'Thom, Kemp. de imir, Chrifti, 1. 1. c. 20. $i igitur

J )W P

tibi innocuus e(Ie cupis, fubtrabe £e a fupevfluis

u

uf

f

Ü

locutiomilus €g. otiofis circuit;ionibus, nec mou 4

TU

[j

tiovitatibus Cg vuioribus audiendij, Idem ibidem,

"T

7na

u

Ra

260

hl

Pars 1. Caput IIf

Z"hna lateve: iutva conclave tuum, Q9 exclude

Ijäifæfpeäüm?

zumultum. muudi.

Sicut emiüm cella continuata

qhil 13 amP |

dulce[cit, fic male cuflodita tedium gemevat; ut

';'. GUOd agls )

; glb

propría tibi experientia conflar.

Negare

enim non potes, ejusmodi confortia ple-

r

i

I.

|

T

?

hi

rumque etiam tibi plurimi moeroris fzecun-

dam matrem exítitiffe.

TOA

Certe // culili uon

exü[fes , uec quicquam de vumovibus audüffes, me-

m

";un;o

lius in bona pace pevmanfifs?* . Verum ex quo

Ámpt

7z:0va dele&abat audive , opovtuit te exinde etiam

:TO &f

Proin tuo damno fà-

duvbationem . tolevave.

sim a t

pere do&tus, claude fuper te offium tuum; &2

35 a

velinque vaua vanis. Idem ibidem.

Quid enin

xuntmo Qu

juvat noffe, quidnam rerum agatur in orbe,

vl d

fi nefcias, quid intra te geratur in corde?

3 p t

Denique ne te implices negotiis nimis mul-

[ lp

tis aut alienis , vel minus neceffariis.

Noli

'tc:;fenn

I(ïmum |

omnibus omnia facere, nec fenfu preepofte-

151

D

t

pf

roillisfieri. Secusirrequieto moleftiarum Eu-

TCCU

ripo te improvide immerges.

Illorum vero

«

.&:»Jml;

i

"nunerum, que tibi peragenda ex officio

1

Q

Til

incumbunt, dominus fis, non fervus; iis re

;

n

K

commoda, non dona; nec unquam permit-

te , ut te tibieripiant ; nec ita pro homini-

N gud(

(l IT

bus labora, ut Dzuir oblivifcaris.

Hac ra-

1]

jl

j

tione curis fuperior, faftidiis liber, femper

l,

quietus ;. in tuo cubiculo pacis regnum in-

!

Wi

venies.

Y4s !

Age igitur, o vage! animi pene-

trale quid femper fugis? usque circumfo-

»n!ml

L ,x

raneus, & a te ipfo extorris, ut quid amas

xilium mentis? tecum habita: te tibi redde:

qï

MU

vac

In hoc mundi theatro proprius

nbx váca.

tu

hmæ l defe&m

1

Cür«'ftï)f,f

261

De ;ol(ef?ione animi.

T

"

HVA

n Cj :

H

tu tibi fis fpectator & a&or. Dro vive tenis

[

1 (j

1 AU t

magnum is amphitheatrum ett.

Huic foli

age, quod agis, eique vire tue com«e-

Q

diam ita exhibe, coeleftes ut plaufüs feras.

d enori

f morors

Sit ergo; deinceps a cunctis me diffipanti-

bus nugis elozzabo fugieus, $ manelo in foli-

m j ii

h

Tudige. Pfal. $4. v. 8. — Sedebo folitavius , & ta-

Lfmmsï;

Ll

telo. Thren. 3. v. 28.

Providebo Dominum inm

frim t

confpe&u meo fempey. Pfal. 15. v. $. Nunquam

u e,x:;»'fe

non memor ero, o vigil Moderator orbis!

Bo

li

Q m

quoziam a dextris es mili, in actiones meas

IT

m f

omnes perpetuo intentus.

Hunc in finem

TM

J

ilv

inintimo cordis mei cellam mihi mobilem

Rerumiptr bt

conítruam, cui inclufus tediis liber , ; fcele-

t gt It a

ris purus, mortuus Tibi foli vivam.

fenus DI

Il. Infüper internus hic anima' receptus

yners. N

eft prafentiffimum acquirende brevi tem-

vf prap

pore fanctitatis remedium. — Nam fànctimo-

vomoldtarum

nia confiftit in accuratione funétionum quo-

« Dlv

tidianarum 5 eas enim bene peragendo faci-

yagenda e o

mus, que Drus vulr, & quomodo vult.

non &i

Quid autem magis ad id praeftandum nos ha-

cunun

biles promprosque reddit, quam animi col-

sc ita ? harf

letio, confiftens in amorfs plena attentione

vifcar

E

ad prafentiam Supremi Judicis, a quo refe-

dig lbt

Tet ugusquisque, prout ge[ftt five bonum frvema-

WIn? 2.Cor.$g. v. 10.

Sola hec teffera: JDo-

y pids I

g

inus intuetur: 1. Reg. 16. v. . teffis eff Deus,

m Ls

qui prejens ve[bicit: Gen.31. v. go. füperna vi,

M

neício, quam mira prorfus ac potentilanguo-

yris

l

j

rem excutit, fervorem accendit, intentio-

xbie:

nem elevat, defectus arcet, & actiones no-

j

Ítras

R3

IT

5645

Pars IJ. Caput. HI.

;,»'WGS |

y!l.a

flras etlam tenues ac indifferentes Superis

n st

fümme acceptas, nobis vero merirorias ef-

ficit.

Proin eít efficaciffimum adipifcendae

m

fanctitudinis remedium ; quin tefte Seraphico

sgnia 107

Do&tore (In proleg. med. víte Chrifti.) omnino

a i p

y

neceffarium eít; ita enim. pronuntiat: fa-

1

"

"

præþlpl

fpiritualis exercitii. fludia. Loc magis

pe omnmia

j dnim

necefJavium vvedos 62 quod uos od aliiorem gradum

yimis du

erducere poffit. Imo, utaffevevant Afcete, fine

j g p

hoc fub(íidio de ea coníequenda penitus

jj um d

defperandum eft. Cum enim ex fententia S.

du 'üla., '5

S. P. P. demettica cordis eremus mater . fit

& nutrix virtutum , nulla fine ea in perfecto

, qu i

j , t

radu unquam obrinebitur, nulla conferva-

à

itur

Nemo hác deltitutus, ad perfectio-

vt d.

hr r u

nem hactenus pervenit , nemo perveniet.

2014

uo quis vero illius (tudiofior, eo majo-

x ttidut

res progreffus facier; ut con(tans experien-

W

&l

/

ii

j

i

Wil

l

tia docet ; cui ipía quoque rario fuftraga-

tur.

Nain intellectus niíi coelefti lumine il-

i Üne

tf

luítrerar, & voluntas niti | celitus exciretur,

divinisque motionibus impellatur, in via

iav

probitatis nec paffum promovebu. ld do-

TM dj

cet fides. Cone. Afaus. II. can. 7. Trid. feff 6.

t

Wi

NT

can 5, . Jam vero folum habitans fecum ani-

At) ye

ma, que im confpectu Dti tanquam mare vi-

n

"TAV

zréum fimile cvy(lallo Apoc. 4. v. 6. tranquilla

TM p

quie(cit, recipiendis ejusmodi gratiis idonea

eft. Ergo etiam fola hec religiofi profectus

capax eít. Diffipata enim & exulans a fe

3 Expem "

inens, cum tumultuans oceanus, bonarum

e voci

M i

"m

üluitrgtionum cha;yädis, Numinisqu

OoD-

|

I

De: colleSione. animii

265

!

N

t

!EW

AU

l

ATRT

d.

obftrepens/ íÍcylla fit; immiffos cceli radios

o miriqr

nec coeca videbit, nec afflatus furda perci-

Jf ais

[.

N

ier, nec motus prefracta admittet; fümma

V tl

.

[

proin remedia caffa difperdet. Cumque in

t Oi u

falutis femita. non. progredi fit regredi, non

Lt ronunt:

folum nullas in pietate progretliones faciet,

i lu l

fed potius preecipiti cafü mifere ad ima ruet.

/

Contra vero animus interioris feceffus amans

MGEDAOT gl..'.,'

tlb m

in virtutis ítadio non tam curret, quam vo-

labit; plusque proficiet uno die, quam dif-

T

l

J eume ts

oluta centum annis.

Exemplo nobis fit

Sulamitis illa, Salomonis epithalamio cele-

Qrds erems u

mulelneet a

brata, qua initio zigra, parva, & ita debi-

eju, nj

lis erat, ut Jazguens fulemi floribus, | f'ipavz

malis debuerit.

At vero vix eam intvoduxit

finos, a peit

j, I n

Rex in. cellavia fua, Cant. 1. v. 3. id eft, vix

eam ob fui collectionem ad familiarem fe-

idiolor, 60 i

ls t

cum confuetudinem admiferat; cum mox

effecta e(t fortis uz mors, alta ut turvi:, fo-

u ao [Utr

; gl lumin

rida u£ Cavmelus , pulchra ut luna, electa ut ol

tevvibilis ut caffvorum acies ordinata , Cant. 4. v.

j qius exut

9. En! quami preefens acquirend perfectio-

mpelitr, !

nis ac porens adjumentum fit avulfio noftri

ooveol l.J

Et

a rebus externis abdita fecum habiratio.

a. T*

hibiuns at

certe qui continuo verfatur cum infinita Po-

tentía , Sapientia ac Sanctitate, neceflario de-

g t nui:'

bet obtinere vires, ut poffit: lumen, ut

AA 6^ lu

fciat, ardorem, ut velit eluctari ad fancti-

PT

moniz culmen; nec poterunt non fugari a

KR

M

nobis, expellique primarie tres caufz no-

j

l

j d

l

[Eril:

flri teporis ac fpiritus inopiz, fcilicer im-

YT

potentia, ignorantia & negligentia.

Hinc

" NWI(

4

etiam

Lïa (oül

264

Pavs IL Caput i.

RAU.

o 0

etam caleftis Sponfus per Ofeam diferte

Num

enuntiat; dile£ctam animam non alibi quam

ii

in hoc deferto fcientiam Sanétorum a fe edo-

a

cendam effe: ducam eam im foltudinom, g

m

ibi Joquar ad cor cjus. Ofee. 2. v. 14.. O im-

peya of

menfe Drus! qui exeelfior cmlo, profundior

[

penw

iufevnoy lomgior tevra, &g latior mari e$3. Job,

11. V. 8. & 9. fonat vox tua im auvibus meis,

P

MP

Cant. 2. v. 14. qua mihi inclamas: ambula co-

vam me., €g efflo perfeéius. Gen. 17. v. 1. Sed

g, CU]'JS 1

quia oblitus fum tui, Deut. 32. v. 18. deftcit

cso

(prv.fus meu:, Pfal. 76. v. 4. €9 dereliquit qme

n inc'*fäna:)

vivtus meq. Pfal. 37. v. 11.

Hinc jure timeo,

j sgcqrdeuo

[

ne etiam me atronet il'ud tonitru: effufus es

l

cut aqua , non cve[cas. Gen. 49. v. 4

ld ergo

ne'fiat; pofthac zz 110 con[beétu ambulabo "N

nius diebus vitee meg , Gen. 34. v. 40o. ut fic

af enfiones im corde mco di[jonam , camque de

virtute im virtutem, Pfal, $3. v. 7. & 8.

III. Praterea vigilans hzec fui cuftodia eft

li

"

ille paradifi fozs (eu fluvius, egredieus de loco

voluptatis, Gen 2. v. 6, & 10. unde innumera

eaque eximia in animam profluunt bona,

fcilicet ». incomprehenía quedam conjun-

(

W

€tio , familiaritas & communicatio cum Dro;

cujus delitias. & pretium nemo ni(i exper«

H

tus novit.

Nam teíte Thoma a Kempis de

imit, Chrift. l. 3. c.. z. frequens il vifitatia

1l

eff cum bomine interuo, dulcis [ermoeinatio , gra-

24 coufolatios snulta pax ,. familiaritas flupen-

Ql !

;

da nimis.

2. Teítimonium quoddam tacitum

)

firmqa

^]

«l

vlf [

Sgiräcg? Sancti & vox interior, ialem

pe

LT

De colle&ione amimi.

265

LIUM ts

fpe confolans de obtenta peccatorum venia,

J p i

de benevolo Numinis erga fe amore flatu-

um

f

5

que gratie ac amicitie divine; quod dulce

21 d

!T

l

U..

!

vadimonium aurea quedam quies, inexpli-

;,

2

" [

cabile folatium ac angelicum cordis jubilum

(t])

)[W!

individuo nexu confequitur. 3. Exinde quo-

il

LE

que oritur ftupenda quadam facilitas, gene-

1l

rofa promptitudo & alacritas in exercitio

& t

virtutum; pracipue in voluntario corporis

M

L

cruciatu, cujus rigorem fuavi bal(amo le-

D

t

L

M

rit: nec non nobilis quedam proclivitas &

-

uU

propen('a inclinatio ad fupera, quorum ob-

i B

via recordatio ejusmodi pectora mox fur-

Jud nl i

füm abripit, ac eorundem amore inflammat.

4114

(

Inde pariter fcaturit maxima teneritudo con-

Yi 9

fcientig, qua vel umbra

Ig01 ul

iaculi fugiunt:

. UL J

heroica fortitudo in adverfis, qua nil timent:

L

i m [

indifferens ad omnia eequilibrium, vi cujus nil

M

ambiunr, nilhorrent: immiffa coelitus nau(ea;

n

s f ld

qua celeítium avidires omnes terrenas mire

TOLLL

faftidiunt, &averfantur. 4. Haec collectee men-

; ünde n

tis charifmara comitantur fuperni inftinctus

protount

innumeri, illuítrationes continuge, sterna-

rumque veritatum cognitiones fublimiffime,

qedum (X

clariffime: una cum magifterio quodam per-

ynicato 0^

; nefo nl

petuo Spiritus Sanéti, quo is rali homini

dubia declarat, abícondita revelat, facienda

homi L

