
l

hoc in ftadio progreffum faciamus; an vero

te us

eidem limo femper infixi, mifere haereamus ?

olii;/;'un.'. ]

Doéctrina hec omnis non nuper primum re-

Jl

l

r

cens inventa, fed ex SS. Patribus fupra lauda-

j forgtit

tis deprompta eft, fidelirerque colledta, qui

xurlümmo:

exercitium hoc tanquam cczlettem panaceam

Ti t«

contra univeríos omnis generis fpiritales mor-

o

bos füis continuo commendarunt, ejus éon-

dams, t

fuetudinem etiam regulis prafícripferunt,

roviäencf.t»

€hartis confignarunt, & tanquam opimam

hereditatem pafteris reliquerunt.. Et id qui-

m n

nonem 1j*

dem prudenti confilio.

Nam fingulare hoc

examen eft mutus quidam pedagogus. ac

oomug

(

inorum cenfor affiduus, qui noftro a Jatere

i

nunquam difcedit, quavis hora geftorum ra.

tionem expofcit, faciendorum nos commo-

jam?

J äeälü

«

net, & arguit erratorum. Eít illud infigne

zalentum, quod pevegre proficifcens Dominus tva-

P Jü

*

gndE j

didit nobis, Matth. 25. v. 14. noftreque fidei

w»[

j

excolendum commifir; & quo ingentes gra«

llm1 pff

u-

T

380

Pavs Il Caput V.

tiarum virtutumque thefauros lucrari poteri-

At f

D

v

mus;fi modo impigre eo ufi fuerimus. Eítii-

la probatica Solymorum pifcina, cujus ope

dqu

non folum, u prior ia eam poft aque motum

defcendit, fed quilibet & quovis tempore 2

g p

quacunque detinetur iufivmitate, fams fiet , Joan.

qlups d

5. v. 2 modo prafenriffimum hoc, malis reme-

gt

dium conítanter adhibere voluerit

O quam

e;:gra!us [

gravis ergo, quamque fevera ratio reddenda

1 Qu i

erit illi; qui zazquam pullum onagri liberum fe

vfe pro AU

Watum purgns, Job.11. v. 12. 707 audioit vocem,

Tij t

mec fufcepit difciplitam Soph. . v. 2. hujus fidi

fribendis o

monitoris: qui talentum hoc a/zets fodit. i2

oeltmin

tevram, & abj[condit, Matth. 2 g. v. 18. illud fuda-

xit? cuma

rio involutum inutili non ufu computreíce-

gfc.þubs |

re finens; quique zrzgiitta 9 o£fo anuos babens

vrlo,

((]]

i/? i?zfz'rmimfe fuà, Joan. $. v. $. & falutis mar-

UEl

gini affidens, tamen ob temerarium hujus

l

/ag cema

adjumenti negle&ctum nunquam fanatus , ea-

fa

[Ider

dem femper zgritudine laboravit.

O mi-

fer! furgent tunc contra te , furgent ab

oriente & occidente, ab ültimis Indie plagis

tot mercatores & trapezite etiam acatholici

"i ,3

"

& infideles, furgent, inquam, cum füis ra-

A0 |

üonum libris diurnisque commentariis, in

«.]") I

quibus fua pecuniarum lucra & damna nul-

Ye

lo non die ingenti folertia annotarunt, tuam-

"

iv

que in curanda hac fpiritus negotiatione fo-

cordiam condemnabunt.

Surgent tot beati

il

dv

D

"

ceelorum incole, qui füblatis in altum tritis

Une

U

füis hujus examinis libellis, cujus ope ad

tantum fanctimonie ac beatitudinis culmen

T

"

u-

b *.MC'E

i

,

381

De examine pavticulavi.

!^.

; h:m;p

E

"

Mi [

eluctati funt, (urgent, ajo, & füpinam tuain

in ejus praxi vecordiam in ruborem dabunt.

mil Wjüfy;

!

!

"

"t

Surget denique contra te ipíe cacode-

!

mon, qui oftenfis tibi, quos fupervacanea

Dni

[fmpu (

fcriptione per vitae curfurn maculafti, tot pa-

D

l

pyri fcapis tuam tibi defidiam exprobrabit,

qua velchartulam pio hic negotio confecra-

Ü

Jritf

re pipratus es,

Heu ! quz tua tunc confufio

(4yU

erit, cum cernes, illos .negotiatores plus

egiffe pro auro, quam tu pro Dzo ?. cum

Vi d

U

lI

videbis, tantum temporis te perdidifTe con-

fcribendis tot inutilibus adverfariis;' & nec

]

pagellulam infumpfiffe annotandis animze no-

hl

xis? cum confpicies fodales tuos, poenirentes

I:'fälE-

& difcipulos hac exercitatione ad magnum

J

[

1;/

Il

( m

perfe&tionis gradum confcendiffe , illa N. vi-

tia eradicaffe, has N. virrutes animis infevit-

gium hus

fe? cum denique agnofces, idem etiam te

lia

agere, & quidem tam facile poruiffe, fub-

TAU

fidia ad manus habuiífe; nihi| obftaculo,

(ornt d

plüurima incitamento fuiffe; imo ut alii id

lylie p

exequerentur, etiam hortatorem exf(titiff

qm at

tamen (vah! defidiam gravibus poenis

eäig-

T fi h

nam) &tamen id ipfum te ram temere ne-

metai!

pglexiffe, praftantifimum hoc utiliffimum-

Bd

que exercitium velur fimplices tyronum n&-

yurt, P

nias contempfifIe, poft plura annorum luftra

in facro Ordine tranfacta, nec unicum te hac

tt*

induítria ngevum emendafle , probitatem nul-

t

m a.[üm T

lamobrinuiffe, fub vitee finem & poft refper-

fum multa canitie verticem eeque imperte-

aj

dlms (que

&um tejuno deteriorem nunc efle; ac tyroc: nii

(

"

ICE

l]

li

382

Part Il. Caput F.

qitti du

tempore fuifti.. Àd hec qua tibi tunc mefs

erit? quz tua tünc de hoc examine zítima:

tio? quis ob ejus heglectionem anitri tüi do-

gtl

lor erit? Id ergoó nunc age; que tünc oini-

(

fiffe, (ummo maerrori , egiffe vero ; inpenti

folatio erir. O mague Patriarcha Ienáti! in-

XITAME

W

fonat vox tua iüi auribus imeis; quá de furi-

mo glorie tue& throno illa Salomonis verbá

ii lrie

mihi inclamas : £ mi/ fereá hane de exa:

Q

' rologio,

zi e d

mirie particulari legem ineain quafi pupillam ocd-

li tuii düga eam im digitis twis: Jerié lum i

nri: h

tabulis cordis tui, qg vives

PTOv vl TE

iX n

igitur- o Parer fanéte! data a tede ejus praxi

fibidkt lum

monita; Jigabo ip córde tneo jugiter ; &g circumas

fitonii t

dabo gutturi meo; . um innljulacero , guadienur

1 tf n

mecumz cum doriieros cüffodient aue ; &9 evigi-

buloletem

làns lo.f]zmr CUh ei

Nam hec tua /ex lucer-

V r

54 cfi £f lux ; vitrutüm viridatia pandehs: €7

lfis |

muerepatio tuze bhujüs difciplime efl via vite;

Prov. 6, v, 21; & feq; que& nos àbftráliens à vi-

!U ol

r mrun

tiis, ad futnmum fànétitatis culmen deducit:

T m

Proinde pereat die$ ia uec computelur. in die:

Md

D

£us.aüni, qud deinceps hoc examen negle-

IT

xero; JMVoiem iom tetebrofu$ tuvbo p'qþ"r?mt;

1 lüffmr

l

€y Inoolvatur aiuavitüdige ; íüb cujüs initiui

EE

commiffa contra illud inenda àrinotare con-

Jf

tempfero: Hebdomadein illàm occuper cali;

T

£o; inenfem illum o/fcurezt tcuebtee & dunlyd

nf

gIlortis Job. 3. v. 3. & feq. qüos inflituta inter f&

collatione mutuo comparare ofnifero:

Fi-

li

Xuin eft: zul/a dies mihi pofthac effluet //ie

P häm

/inea, pàárato ad id libello indücendá, ut pef

üns Xif

fre:

j

De exdinine particulari

583

h

frequentátá ejusmodi pun&ta illud áttingam

"t

centrum,aquo lineá ducitur ad circulum bea-

Vi

iee getermitatis.

i Qlv

C pUy VL

du

iil

1 Y

INCITAMENTA RITÉ VACANDI

Id

SACRO SECESSUI.

dting v

^YX uod fàarmienra fuünt igui & pondera ho-

]rd

]

LU

(Q

J

V

rologio, id pia? cormmenratriones fünt

animz: ile niti injettis idenridem lignis

A

nutriatur: hoc nifi revoluris quotidie rotu-

li

is àxi pendulum reddatur , mox languens

fubfidet flamma, & iners quiefcir index. Pari

Jj

Jl

Tsl

fato nifi conceptus ardor animi in (acro füb-

in feceffu prolixioribus cam Dro congret-

fibus folicite inftlauretur, fenfim emoriens fri-

ULP M l

geícet fpiritüs, corruptz náture vitio ac

fucis: 6

ima depreffus.

Hinc perfectioris. vitz.afle-

ETU

clis ufu receptum , ac in focietate no(tra

irdhenit V

etiam lege cautum eít, ut quolibet feme-

a d

ftri colligende menti triduum impendatur;

T

ne hauftus femel fervor detrim.enti quid pa-

v i*

teresur, aut f1 aliquod eft paffus;--ut mox

iterum irtegraretur.

h ]

Ad ejusmodi ipitur

aj

collectionem 'rire inflituendam , . fequentia

fervient incitámenra.

gt

(IL*?

I. Eft fumma ejus ne-

a ul

ce(firas,

II. Maxima ejus utilitas.

^l

QUILAM

&L

(it

i

Sacri fecelus teceffitas.

Of

ummam hanc eífe'probar preefens flatüs

Pl

ICC [2

anima, Nam conítans illa retum cce:

-

i

Jeliiaml' ;

W

]

384

Pars Il. Caput PT.

leftium naufea, inveteratus orationis tepor,

d £j

diffipate mentis continua effufio , preceps

gjspon

ille ac vitiofus confuüeta per diem opera obe-

p m

undi modus, frequentes ille ac periculofze

1 en: &

nimium tenrationes , nullus aut levis admo-

st v

dum peccati timor ; hec far clare teftantur,

sle fübmi

nos proxime abeffe a periculo labendi in gra-

s dbeient

via; cum excuffo culpz venialis horrore,

se n

toti cicures cum offenfà Dri, in ipfis le-

;dypt; Qu

thalis noxe confiniis identidem lubrico-pede

st od

verfíemur.

Praterea tot rebelles animtni mo-

gedeborent,

tiones necdum domite , a quibus inepti red-

1is etpati

dimur exequendis, qus Drus de nobis con-

ceperat, confiliis: tor pravi ac multa vetu-

suents p

ippitm

flate corroborati mores necdum correcti,

Ámi; qu

qui nos ferreo pondere vitio mancipatos te-

tf dom

nent: tot bona haéctenus omiffa, ad quce

11 l

agenda vel tenebamur, vel impellebamur:

tot mala etiam in terra Sanctorum, in ipfo

;zf:oaistr';glo,

f Drg d

Religionis cclo, inter terreftres Angelos tam

fqhnnori,horu

petulanter adruiffa; prudens denique ac ani-

mum jufto metu excrucians dubium, an fi-

lüükm

—

illyg

mus in ftatu grarie ? an omnes partes injun-

&ti muneris etiam gravioris morenti exple-

GUET!

verimus? an ille votorum ac regularum vio-

RUT

latienes non fuerint mortiferze ?

an omnia

"i

femper & rite debito cum dolore ac propo-

" n

l

fito fimus confeffi? &c. &c, Hac cerre abun-

: H nupig] T

|

de probanr, animam in majori, ac opina-

W (

mur, non folum vocationis perdende, íed

Qf« hl

It

eüam .falutis amittende periculo verfàri;

Ts f

i

1deoque fumnmam eífe neceflitatem , faltem

A nf

AU

V

i

per

QOnin

j

- De facvo jäcqyï).

385

ts

TUb a

per fàcrum ejusmodi triduum confcientie

V

)

ftimulis refpondendi, imminentemque rui-

J

C

nam pra&via morumi correéctione avertendi.

UL

IL. Dein: ex preferipto Inftituri. cujus-

[ C ffn&[.

vis Religiofi oporteret nos effe viros pro-

n

r

i

j

(

!

funde fubmiílionis, ferrec patientim, he-

l

roice obedientie , continuz fui afflictarionis,

mulre & magnee orationis; verbo: vivavirtu-

tis ectypa, quz folo fui afpectu peccati hor-

u

WUl

du

rorem & (anctitudinis amorem cunctis infpi-

1are deberenr.

AA

Etpropudor! non raro pie-

j

f

tatis expertes, devotacuticule mancipia, im-

| v

'MI

patientes; fuperbi , contümaces, iracundi,

apperituum pila, amoris proprii ludibrium

tdüm cumt

mw æ.l

L

fumus; quorum imtnodefíli mores externis

Ícandalo, domeíticis offendiculo , Ordini

q

probro; Eccletig dolori funr.

Excellentia

i

Imul

vocaronis Religiofz exipit viros;qui fibi mor-

«;u;'ä, n 19*:0

tu1, foli Deo & proximis vivant: Illius au-

hodosti

gendo honori; horum quzrenda fàluti, unice

a d

íine ullo ad fe refpec&tu intentos.

Verum

iüblmm) cn !

edicite, quid hucusque pro Dro egimus, tu-

R WF*

limusque? an ullam lethalem noxam impe-

yoment a

divimus? an unam fàltem animam orco erep-

r

tam coelo inferuimus? quam füblimem per-

ræt? q u

fectionis gradum confcendimus? Ah! vivit

dos t

adhuc in nobis, vivit vetus homo, & rationi

Hec o

dorinans vivit.

O quoties gloria divina

") u

vano honori aut humano refpectui cedere

debuit! quoties falus animarum levi com-

yricit

:modo aut fenfuum oble&tationi poftpofira

ii *

füit? Forte omnino aliis occafio gravioris

j

B

IUi'j

]

386

, Pars H Caput FT.

ruine fuimus.

Heu! fi mors inopinata ad.

gt

huc hodie nos e vivis füblatos Divine Ne-

at M

mefi judicandos fifterer; que fors noftra fo-

ag irariol

ret? Vah! fola hec co

4j m

oitatio horrorem in-

cutit.

Et aufit Religiofus vel momento vi-

i

jibts n0

sii vinmis

vere in eo fiatu , in quo nollet mori? En!

zi o l

quam neceffarium fit previo aliquo feceffu

animg rationes iniye.^

almaie

II Denique non folum ob vocationis ex«

s celle

celíitatem deberemus efle fan&ti, fed etiam

TTE

üie n

virtute tot adjumentorum & gratiarum ta-

les effe poffemus, & quidem íacili impen-

aendr

setbo: fors]

dio poflemus.

Sacra fynaxis ejus efficaciee

remedium eft, . ut vel unica fofficiat ad mag-

illenir; b

tap confnt

num íanctimonie gradum brevi tempore

coníequendum. — Et nos licet millies jam fa-

tmpord la

cra dape refeéti fuerimus, tamen nevorum

17 Aprems

cceno immeríi etiamnum haremus.

Sacra

b

1 ap-erf;

exomologefis eft excellens balneum, quo for-

UI

il

des abluantur: eft coelefte balfamum , quo

[77

vulnera curentur:

eít potens antidotum,

tigun, i

quo peccati virus pellatur.

Ert tamen poft

At q

tam frequentes confcientie expiationes, eas-

m s

dem íemper labes & anime plagas ad ía-

"tf

crum tribunal aífueta formula deferimus;

lg fum) |

indeque digre(li mox iterum patramus, qu:e

"m

paulo ante vitare flatuimus, non absque

",

q

jufto commiffi facrilegii metu.

Annua S. P.

ær

IN. exercitia primz claffis adjumentum fünt

LT u

Et tamen

Vi d

obtinendz per faltum fanétiratis.

hauíti inde fructus preter rejectas quasdam

f:u;fui ;Je[hali;

toruim

"i

chartas ,. conceptorum .olim propofi

no-

L

fum[

J

De facro feceffu.

387

l

Mib

no fh"æqu&

navie tefles , vix aliud vefti-

il Üitgh

É

gium reftat.

t fic futurorum improvidi, pro-

ii

fectus incuriofi, obligationum noílrarum

Bs

obliti, divinorum inftinétuum negligentes,

Wib

in limitibus noxe lethalis menfes & annos

d!

tepidi vivimus , nihil foliciti de eterna ani-

b gl

m:e in orbe altero forte.

Interim criticumt

illud gratiee filum paulatim preefcinditur ; lu-

J

men coleíte femper tagis obtunditur, di-

af ln

vine motiones fenfim fubtrahuntur, Miferi-

irimt

cordie, vifcera indurantur, Ju(titie furor

km lg

accenditur, mors minaci falee propinquatj

verbo: fors hoc annoadhuc divino tribunali

tanda:

uf du

filemur; ubi reddenda nobis érit ratio de

dren p

tam conílanti tot auxiliorum, .talenterum;

temporis & vocationis neglectu.

Ah! tunc,

nilis m

fnen neyoram

cum Supremus Judex conícientie noítra

librum aperiet, & luce quadam meridianà

m d

um qu 4

clariori zZumigalit ab[condiza. tenebvavum , &

&mm, Q

mauifeflabit coufilia cordiums 1. Cor. 4. v. g.

ny at

tunc, inquarm , illa principia & pfeudo-reli-

prunay!

piofa axiomata, quibus modo nixi nosmer«

ipfos fallimus, velut ignes fatui ad candela

vj

l

'Tunc ab-

u

mortualis fuloorem.evanefcent.

fterfo fallaci fuco; in apricum protracta, áp-

yy s

n purit

parebuntinnurera peccata partim aliena, par-

tim occulta, de quibus nos modo nec fufpi-

g

cio angit, & quze eternitatis radio illuftrati

j u9

pleno lumine diítinguemus.

Tunc cogno-

j

]Um

TUl

Ícemus fuifTe lechalia, qua modo atmore pro-

qid

j Hf

[ Edä Ü

prio decepti inter venialia numeramus. Quis

ergo neget, fümme neceffarium effe; ut

j

n

Bb2

i8i-

p

J

588

Pavs H. Caput 1.

i

fallem per unum alterumve diem de com-

gj

onendis vite ratienibus, de jaciendo foli-

jj d

de virtutis fundamento ferii cogitemus? O

J of

Magne Dzsüs!. victrici lumine offufas menti

od quot

reaebras potens difpelle, ut agnito anima

ahntens

periculo proximum lapfui pedem in tem-

u ol

pore referamus, eoque fervore inftituendo fe-

g orbum.

ceffui nos impendamus , quo illi vacaíIe fub

mortem oprabimus.

4 po(ïemus :

m x

Cl

at m

-

Sacri fece]fus utilitas.

sie preil

3 ml

fullum eft dubium, quin nobis facram

I.E

ípiritus. collectionem bene obituris

um ub fnen

conferendze fintinnumerz & primi ordinis

(num p

gratia, fuüblimes eternarum veritatum co-

tumreinid

um Vij

gnitiones, divina circa nos voluntatis agni-

uones, coleítes inftinétus, & illuftrationes,

sEl pl m

efficaces impul(us ad bonum ac victrices ani-

s femedi

Tni motiones; que ornnia nepabuntur eam

aptidini.

neglecturis, vel tepide peracturis, cum irre-

t (ion

parabili ja&tura ingentium meritorum in hac

zi r d

vita & graduum glorie in altera.

$i didu-

Vfl

]

&o nonnihil velo, Supreme illius Mentis

tj

decreta furtivo obtutu infpicere daretur,

-;fpriahu(um |

fors cerneremus longam auxiliorum feriem

if

aurez inftar catene a brevi ejusmodi folitu-

*s n

dine felici nexu dependere; & qua fruftrabi-

.IQR

hn

1

mur, fi eam omiferimus, vel ei folum obi-

MAT

ter nosimpenderimus. Pors confpiceremus

EM

arduum aliquem virtutis gradum ;

aut

Jrn. Rf

quandam fingularem gratiam rali triduo an-

nexam ;

38 ,

!

De . facro: feeffi

389

d üs

nexam ;&quam haud, hac occafione neglecta,

lii

2mphus obtmebunus.

Si ejusmodi facro fe-

j (ote

n

L

ceflui rite vacaturis promitteretur illuftre

quoddam officium, aut dives honmarlum,

U

velaliud quodpiam fuüperbiz aut arori pro-

prio blandiens oblectamentum; fi illo, quem

| clf't

i

!

l

Numen tuncexigit, fervore moleftam quen-

hll

dam morbum aur gravem infamiam depel-

lere poffemus ; o! quo ardore hos dies nego-

tiorum maximo confecraremus? & en! DEUS

ipondet immeníà, fempirerna, & dona in-

finite pretiofiora; fuoale licebit lethalem il-

J (op At

lum mentis languorem ; viare ingentem il-

; o d

lum fub finem mundi fübeundum pudorem.

j FHHH (rai

uam probrofum ergo foret, fi folum in his

Vr CO

euam religioía torperent corda, que ad ter-

OUONGUS d7

rena tam vivida funt & prompta? O Reli-

jlifraiones

giofe! plures mundani homines, fi illis po-

idnoes d

tens hoc remedium concederetur , ad excel-

Jabun i e

fum perfectionis apicem e

larentur; plu-

rimi tuorum Ííociorums: talis tridui tempore

mS, Cum

orum. u

magnis e cclo favoribus ditabuntur.

Quid

ergo refpondebis Divino Judici? quid his

m $d

t ilis e

1phs, olim in judicio te accufaturis, & hujus

at ii

adjumenti abufum exprobraturis? cave, ne

fi inftarilliusficulnez (Luc.i 5. v. 8.) tua fteri-

lr t'"

eu)mo I[

litate coeleftis. Patrisfamilias operam iterato

j

Iundas ,

tandem vindici dextra exícindaris

Q

Iu

f

Pluribus id jam eveniffe fafti teftantur.

jl

alus haud melior.

Proin time; nam Dzus

ci

g al

impune non laceffitur; Illius enim ïufhnam

gridil

um

j

W

irritar, qui Mifericordiam fpernit; & ultri-

lsJ

il V

2

Cces

p

I

899

Pars 1. Caput FT.

1

j F

ces tenebras provocat, Illius qui lurnina re-

$1

9 Cor

fvuit. O Domine! eszerribilis 12 confiliis fupev

qnrds

filios bominum, — Pfal. 6$ v. $. Hinc jure ve-

n n

reor, ne talis feceffus fit eriam mihi po//tus

1 P[Obïlm

m vuinam. Luc. z. v. 34. Id ne fiat, te adju-

g m

vante, ferio illi vacabo, 4 judicis emnm tuis

4j p

piuui; Pfl. r18. v. 120. QUi autem timet , nibil

Ecclz. 7. v. 19.

s gt

negligrt.

iL Forífiranatalianimi collectione rite per-

t r

ritdm

acta, dependet vocatio tua ad opus aliquod

valde excellens, pro gloria Dzt patrandum.

,quamndan

2 Qu

Forte correétio quorumdam peccatorum

m du

non aliter acquirenda.

Fors fingularis que-

dam unétio, quam coelum tuis verbis in fà-

tdh quní

(ierts

cro tribunali & fuggeftu dabir, alias negan,

da

Sicur enim Dzus certis quibusdam re«

s xl

o at

mediis, temporibus; locis; ita non raro cer-

zi d

tis eriam perfonis aliorurn falutem adorandao

bf

coniilio alligare confuüevir, non per alios

]

^

I

dedleni

quam per hos fpeciatim homines operan.

dam.

Sic Divina Providentia converfio-

fs d

tém d

nem ]Japonum affixifle videtur per(onz

Xaverii,

forfitan per nullum alium quam

Jl

per

ilum effectui dandam ;

eique affi-

t f

Vr

xiffe ob illam fanétitudinem, cujus is fun-

damentum pofuirin illis, queis ipfum Igna-

15 nm

tius excoluit, exercitiis; & que fi ofciran-

tinn i

tius obiviffer, nunc credibilius Japoniz Apo«

^ um

ftolus non audirer.

Certe plurimas efhica-

l;UU[sm ) Zelü

ces gratias ccelum non paucisauditorum con-

Ws

ceffiffe leryimus ob fanctimoniam conciona-

T

torum , e. g. SS. Vincentii Ferrerii, Antonii

t

e

]

]l

De . facvo þ;qm "

39T

u

Aftnyy

de-Paaua , Francifci Regis/ aliorumque plu-

!t

rium, non conferendas, fi hi paucioribus

me JEHH

virturum. radiis luxi(fenr. Si enim multorum

A f

Jl

í

i

infantium fempiterna felicitas parentum fuo-

t

"

l[ä

rum probitati annexa eít ira; ut illi ob fo-

lam non raro horum culpam facri fontis be-

m i

neficio priventu"'r; ut ait S. Profper lib, 2. de

vocatione gent. c. 23. ubific: qua gratia fi l'ene

"

AV

I

'^f

u

eorum pavoulovum uterentur parentes , etiam ipfi

t

ia

per eosdem juvaventur ; cur verofimile non fit,

a quarundam per(onarum perfectione alio-

us

? p

rum quoque bearitudinem tacito fübinde

Á

nexu dependere? Porro vix dubium effe po«

jj v

teít, quin fümnmus rerum Moderator, con-

T

fideratis tuis tot infignibus talentis, voca-

tionis excelfitate, remediorum copia, & effi-

v

Qon fdto t

cacitate arernam plurium felicitatrem tuae

fanctitati alligarir, qui non aliter nifi per te

madorandt

áílris inferentur.

Forfitan brevis ejusmodi

n r du

feceffus eít criticum illud rempus, quo (nifs

Is (*

obítiteris ) tibi is neceffarias ad id gratias

n on vt

conferre decrevit.

Quam fevera igitur ra-

r v

tio tibi reddenda foret, fi ob pravos mores,

» din d

; W

per talem folitudinem non correctos, inep-

tum te redderes, quo Drus cum tempore

»y Cullus :

tamquam inílrumento utatur ad procuran-

sst

dam aliorum falutem.

Quam infelix effes,

quiit

f ob continuatum etiam ejusmodi triduo

y p

languorem , zelotypum Numen, te abjecto;

] lurimïö ïl

alium eligeret, quo deinceps tui loco, in

st

yeducendis peccatoribus, miniftro & adju-

gt Feü(fj

tore glorietur.

Si ob appetitum non domi-

4

tumy.

je^,

J

392

/ Pars I[: Caput FT.

Ó Ejusmüdi

tum , ob fuperbiain non repreffam, ob com-

fi ob

gguaim folï

modorum ítudium non frenatum ;

refpectum humanum, vanarm gloriolam; car-

s ietta

u) Á l&fli

nis illecebras, fen(üum oblectamenra falvan-

ii

dz alias per te animz , fempiternis ipgnibus

manciparentur.

Quam gravem vindictam

TTTE

de te effent expetiture ha ipfie animz tuo

grangn

8

vitio perditee: fanguis Chrifti in eisdem tua

Mu

qquig

ignavia fruftratus: cuftodes Anpeli , quo-

igingi;

d Ms

rum clientes, tuo tepore ccelo exclufi, tar-

tareis in flammis eternum pement.

Enim-

xum (

vero fi haec te ad fectandam ferio virtutem,

d dcurür

y Wep

& quidem nunc ftatim per inftituendam col-

leé£tionem , fe£tandam non movent, indio-

iodun n

nus es, quem ille Ordo íinu foveat, qui

malinum df

pro fine precipuo alienàm quoque falutem

?m fatope

fibi praeüxam habet.

O cordium fortis zz-

rj i

T

lotes/DEus! Exod. zo. v. 4

en!

viétas 'do

gm e

IN

II

!

N

[

manus. Fixum eít paucorum dierum impen-

dio redimere tot perditos mifere annos. Mo-

xl id

rem gerens lfaig monids, zgtrabo in cubi-

atequtdnt

culum eum» claudain offium meum fupev 1me:

i n

ab[condav snodicum ad womentum , la. 26. v. 2o.

t (

ut ibi concepto ardore liquefiat proprie

At alyfe?

Tentis gelu,. ne fors alii ob illud cogantur

"t

babitare cum - ardoribus Jempiterzis. Yai. 33. v.

14.

dlmmemf

n

V« enim mihi! f per meum languo-

"ittrdims

rem, quem rali triduo expellere potuiffem,

ä:f,mr,uncia;

aliorum ruinz occaíio forem.

O Domine!

M

d

quam timendum mihi effer, ne juftus ultor

us!ïj.zmku.ï' fül

repetas ag/mam. pro amim, Exod. ii. v. 23.

MT

& difperditum 1in aliis Chrifti fazguigem d

U f

tHaua 6a vequiras, Exech, 3. v. g«

Ur.

L

De . facvo - [éceffa.

3

9

?'Hemv Ub [l

. III. Ejusmodi facro feceffui bene- vacaffe

". i

fumrno olim folatio erit; magno erenim me-

It

tu alias fubeundo nos liberabimus.

Nam.

ln

z

lii

cui amultum datum eft , multum quevetur. ab. eo:

€ , cui commendaverumt anultumy plus petent ab

J

£0. Luc. 12. v. 48. Pro menfüraauxiliorum cre-

Wenimy

Ícit etiam ripor reddende rationis, Cui data

Ls

M

'5!

2

fuerant quinque talenta, iisdem lucrari debuit

u

alia quinque ; minus fi egifTer, fervus piger au-

düffet. Matth. 2 $. v. 26. INova ejusmodi pet tri-

A U

duum folitudo nova eft gratia; veritares per

fro m

cjus decurfum proponendze nova funr talen-

JIUSTOR v

Ia.

Vz ergó nobis; fi illa uti, cum «his ne-

Vi I

gotiari neglexerimus; magnam id moritüris

t orat, g

maítitiam afferer; contra vero quanto men-

apeÁlttn

|

tem. gaudio perfundet felix recordatio illius

fezvoris, quod illi nos impenderimus? O fi

n r

| vids d

V

aureum ejusmodi triduum concedererur his

num impet

velillisIN. N. olim neétis,qui nuncin purganü-

mos, o

bus flammis ardenr, & fors ob has ipfas colle-

v ii d

&iones quondam tepidiusa fe peractas ardent;

m at

quo ardore eam effent obituri! quantopere

nunc dolent, fe hoc £eupus acceptabile negh-

, ib

genuus coluiffe? .

.« Hos dies [alutis. a, Cor.

|

gt qIU

&. v. . Oofcitantius tranfegifle, eriam nos ali-

ilud nf

"a

quando & fors opinione citius inluftrico car-

!t

meum

hn

cere deplorabimus, Ergo pena digniflimi

fumus, ni nunc faciamus, quod tunc negle-

Kal

us

xiíle tantopere lamentabimur.

Forte eunm

] ODGir

Y

fecuris 3am ad vadicem . pofita eff ; Lue. 3. v. 9.

g u

fors ultima hac animi colle&tio eft ; cum plu-

o

]

rimos jam pramatura falce poft hyemaslem

li

j

j

,,g!grjdv

2ut

l

3

i

I

394

Pars I Caput VI.

sut eftivam ejusmodi folitudinem mors fa.

:'f(üüdilquos

ftulerit;, quibus corporis vires canam (íene-

gilimis;

&utrem promi(eranr. -

Ergo íi fapimus, id

i U

gt

nunc providi aeamus, quod tunc, omi(i(fe

dolori; egifie folatio erit:

O Domine, ne

g ^

permittas, ut illud ipfum remedium, quod

o if

tot aliis jam fuit, & etiamnum erir adjumen-

LK tenpis

tum magnee perfeetionis; mihi fit occafio ma-

jl

^

joris derelictionis; indeque fugam inortem,

4 sl

unde alii vitam.

Da, ur tandem tibi vzvam.

sst i

paululum ; qui hactenus fceculo vixi. totum:; ut

sfmis QO

dem anime pauculos faltem dies, . qui hucus-

y 'xmïampri

que fovendo corpori menfes & anzos prode-

[

9 d

gl

( Petr. Chryfol. ferm. 12.) Ah! fors zen-

[z'

pus non evit amplius , Apoc. 10. v. 7. prafentes

,imw:,.

ífi gratixe horas fàluris prodigus neglexe-

qiim/fne m

1

TO.

Fixum proin eít, unico & fumm: mo-

:

i

ll

:

fonp

menti negotio tota mentis contentione per

j

l i

l

,

triduum vacare, ac non nifi dzes antiguos an1os-

duf

que etevmos mente vevolvere; Pfíal. 76. v..6, ad

nj Mu;h. l

omnia, quecunque te vellecognovero, exe-

tetumid d

quenda paratus. Itaque vza5£uas demonflra tnibi,

iil p

€9 femitas ruas edoce 1ne. — Pfal. 24.v. 4. NNotam

t V

fac mihi voluntatem tuam, z fczam , quid de-

"Idm n

fft mibi ; Pfal. 38. v. s.

2

quodque dederis velle;da

^ rH

tl

& perficere.

)

"r

*5 Hb

LT

Documenta

£

jurmodi. collettionem fpevato cum

f itneo

ïf*üig

Mi

Jru&u. tvanfigendi.

:

"m

oftquam generofüm firmumque decretum

P

concepimus , folitarie pietati dies aliquot

W ln

AL

COn-

J

De facvo . feceffu.

Jes,

( t

eonfecrandi, quos corrigendis moribus fedu-

lr

if

lo impendamus ; omnesque eo tempore ani-

xl

m

K Q

ll

mi vires intendendi, ut divinz grarie pro vi-

rili refpondeamus, duo declaranda fuperfunt.

0n

1. quando,

4. quomodo ejusmodi fpiritus

bmkp(

collectio fit inftiruenda.

!

]. Ad tempus quod attinet huic negotio

lil

f

dedicandum, illius càmprimis ra'io.habenda

LUf

erir, quo nos fingulariter impelli, & ad facram

ejusmodi folirudinem divinitus inftigari fen-

O Hx

[

ferimus, nobisque 4lla fatrae Paginge verba in-

rus inclamari perceperimus: /urge columba

a l E)lxwü' J

qea, 07 veni ad foramina petra,ad cavernam ma-

) !f

Ceri: Cant. a. v. 14.. veni fcorfum ad. defertum

l er

1j2

j

D

locuu, é? vequte[ve pufillum. Marc. 6.v.3 1. "Tunc

?

enim fine mora invitanti Dzo eadem, qua Sa-

W

( mo

muel, promptirudine re(pondendum erit: eca

feniore Qit

ce ego / quia voca[li me : x. Reg. 3. v- 9. deduc 1ne

ii t

in via eterna: Pfal.138.v. 24.. fequar te, quocuin-

Indicium enim mi-

NAXT

que ieris, Matth, 8. v. 19.

oyero, 9

nime dubium 1

d eft, Supremum INumen per

hmj

rales inftinctus piamque eremum fingulare

um

quid intendere, & magnas in eo gratias prze-

ter ordinem nobis de(tinare, quas negligere

, (

dederstet

plena periculialea fi. Huic divino impul-

fui annumerari etiam poteft vox Superioris,

ejusmodi feceffum vel communi regula vel

peculiari preecepto imperantis: nec non con-

fcientize Arbitri eundem fpeciatim fuadentis.

ii

].

2. Aptiffimum quoque eidem vacandi tem-

pus erit illud, quo vel aliud vitee genus aufpi-

w

camur, vel de eodem eligendo deliber

amus;

g

y«l

J

«t d

nl

396

Pays ZI. Caput FT.

i "

gt

vel graviori nos muneri accinpimus, aut dubii

Í

heeremus, quid in certis quibusdam altioris

j &t

l

momenti negotiis fit concludendum. Sienim

"unquam alias, profecto tunc indigemus con-

sl

j 'ïïlpïl'n"'

filio & equitate, prudentia & fortitudine.

Ubiautem hzc certius inveniemus, quam ex-

i

"

l m:e

13

tra mundi rumultum apud eum, qui de fe ip-

olvi

1Que at

fo dicit: seum eff confilium £* equitas , anea eft

prudentia 5 fortitudo. Prov. 8.v. 14.

Ab hoc

nepe

eaim nobis in facra folitndine communicabi-

i u

tur cozfüum €$ prudentia pxo decernendis re-

PT

bus: equitaseg fortitudo pro iisdem exequen-

ia qu

dis. Ad illum ergo runc locum nos prompti

R 16 d.

conferamus, ubi Sepiemtia balitat in con filío,

tm ptitr:

Prov. 8. v.14. & ubl zzdueunm vivtute ex. aito.

Yi 008

[

[f

Lac. 24. v. 49. 3. Quando nos major aliqua ad-

Titepiridt

verfitas premir,aut vexatio urger, velcalami-

s h

D

tas cruciat, aut neceflitas angir; tunc laudata

f DIOVIS TO

hac occupatio vel maximelocum haber. INam

l

$(

inreligiofo ejusmodi deferto reperitur apta

EAU

M

^ dl

j

his plagis panacea, quae in foro apud amicos,

if

J

inter diffipationes, per querimonias minime

i

h

reperitür.

Id fe expertum effe , ipfe regius

i od

Vates fatetur his verbis: contviflatus [umin exer-

eitatioge mea: (en ficcitatem mentis!) €9 coz-

Xj qu

* Ti

zuvbatus a voce inimici, €g- a tribulatione peccato-

.....

^faa

l

tvl

vi:: ( en perfequentis malitiam hoftis!) zzmor

[

L

]

TL

€g tremor veuerunt fuper sne, 9 comtexevunt me

zenebra : (en anguftias cordis!) Quis magnas

TW d

has fuifle miíerias neger? — Verum tot malis

MU

quid remedii adhibuit fap&tus Rex? Id ipfe

,W UR

!

E

: G7 dixix quis

i

-

i

1

: ïtfiamm-f

mox declaraz,' fic fari pergens

dalu

lit

De fucro fécf.

397

[l lg

p£

dalit mibi penzas ficut columb

[

& volalo, £$

Tl

M

reg-zzi(y'imn.

Ecce / elongdvi fugiens , eg ananft in

Jf

D

En! ad folitu-

fotitudine, Pfal. $4. v. 2. & feq.

l

dinem confugit, in eam fe abdidit, haec illi in

2:&-5::.&:5,

liac tempeftate pharos, portus, & anchora fu-

^

Af

fl

.

Hic invenit turbis quietem, angoribus le-

J

LEU

vamen, curis folarium, tenebris lucem, cun-

Tl

étis deniqueanimi morbis medelam & operm.

Ablo

U N

lisdem ergo effectibus beari qui cupit, eo-

dem utatuür adjumento; oporter. 4, Denique

N

quando gelidus tepor lethali frigore mentem

I

glaciat: quando anima; extra fe ipfam e£ufa

m

LU

n

n

W

»"

per res crearas diffipara, proprii cordis exili-

um patirur: quando confeffio languet, fyna-

[

xis tepet, oratio friget, & coeleítium naufea

i.

z,färsi;;iz í

vitz fpiritalis tedium generat: quando turpi-

i GA

bus ideis phantafia, vanis cogitationibus intel-

fünc ndtà

le&us, pravis motionibus voluntas, rotus ho-

i. N

mo periculofis tentationibus infeftatur; tunc

petur d

enimvero, ah! tunc tempus eít, & quidem

pud ais

urgentiffimum terpus eft, per facrum ejus-

yius ii

modi feceffum huic malorum torrenti aptuma

.a

obicem ponendi. Tunc certe . omni in mmora

d

m

periculum, in quavis dilatione timendum exi-

at

tiumeft. Tunc//vocem Domini audzeritis, (per

Id

falutem vos veítram obteftor, nolite;) ah! zo-

h

lize obdurave corda veflra. Pfalm, 49.v.8. Secus;

1. hoüii

:, A;

etiam vos aliquando audire cogemini trifte

Qu

]^

illud: vocavi,eg veuuiflis: ego quogue im dntevitu

fenmit

veffro ridebo. Prov. 1. v. 24. & 2 6. Hoc igitur ful-

mine ne feriamur, confugiamus fub umbram

s

HbE

22f1

f.

[2

2

VY?UI.

alarum illius z4uile :magne vola

$g del

T

Ápoc.

W

398

Pars H. Caput FT.

TU Degi(

Apoc. 12.v. 14. Haecde tempore, quoin facram

ii

ejusmodi eremum nobis concedendum fit,

diéta fufficiant.

*U, o ii

jg; r

lí. Quomodo autem talis animi collectio

s p

tranfigenda ii"t-, yt opratum exinde fruéctum

decerpamus, íequentia docamenta docebunt,

3 WS [j

1. Abflineatur ab omnibus aliis occupationi-

g tenpt "

ais lummor

bus, quantum fiert porerit ; ita ut nil (cribatur,

lepatur, nec aliud quid fiat, quod non condu-

slbedi ]

cat ad finem bujus facri fece(lus. a. Actiones

n D

m N

quotidiang peragantur majori cum accura-

tione & mentis fervore fecundum eam, quam

14o; (edor

quisque fibi delegit, methiodum,

3- Solicite

um l t

terveturfolitudo externa per filentium &cu-

tione oferen

itodiam fenfuum; nec non interna per aiten-

propolutüm

tiorem animi collectionem, & ferventiores

k

aípirationes ad Drux.

4. Propofita ícripto

f

annotentur, eaque non fint vaga, fed fingula-

i rf

ria, determipatis adjunétis loci, temporis, ali-

tapit qui

isqueremediis. 5. Augeantur con(uetzcor-

gt Hs

poris caíligationcs.

Materia vero examinis

Rttnt ejet

