impedire, fed nec momento morari valeant.

pato

Et hac potentia pollet Deus; in

t

de Illiu-.sþex-

Vitdi

cellen:iam colligas; licet.

N

. Eja igitür quis tam potens, &, quodex-

ttïar

inde confequitur, quis tam excellens, ut

pre

Deus;cujus thronum circumftant sJ2 mil-

q;

fur.

lium, &9 decies smillies centena milha Angelo-

ctlo

rum & Sanctorum, (1) quorum finguli ad

i

omnem ejus nutum diu noctuaue paratiffi-

feu

mi funt? Er hunc tam potentem Deum tu

tian

offendifti? contra hanc tam ingentem po-

tus infur-

;egtiam rebelli pxjoteirvia tu arma

. rexifti ;

(t

(l) Dan. 7. v. 10.

m m

Doloris Mteþ/ïo.

325

|(ibetn

fexifti; tu, inquam, qui non es nifi guzta

niquett

vovis antelucaui , (yn) pulvis exiguus €9 mibi-

gelorum

lum ? (n) zu tam timeudam. Majeflatem aufus

ariab

es aitare, vilis pulvifculus levi flatu difpevgen-

j qui

dus ? (0)

Poreftne cogirari mapis sudax

TLT

temeritas? "Times laceffere leonem aut ti-

T pO

ridem; & non times irritare Deum, qui

qi fü

poteft illo ipfo; quo peccas, ioftantitg cor-

tot d

pus &8 animam perdere in gebennam ; (p) qua

odl t

hecinfania! Quisergo miretur, tamim-

:manem malitiam nonnili cruoredivino con-

]bmft, (

terta i

dipne elui potuiffe; cum .talis tantaque fit,

qrmbug

prout ex fola potentia patet, offenfi excel-

gmne (

lentia? O Colites! qui, queío, fit; ut non

regafzmm

ad primum quodque peccatum omnia e cee-

je dicam

lo fulmina, creaturg & elementa facto im-

j valeant

petu in peccatorem irruant, leíum Numen

Tliose

vindicatura?

HI. Accedit, bunc tam potentem Deum

uodex-

etiam effe fapientiffimuim.

Nil oblivifcitur

prateritorum ; nil nefcir prefentium: fü-

glenty U

nl m

tura fic provider, quafi coram omniain (pe-

culo intueretur: nil tam occultum, tam

j Ange $.

abítrufum nihil, quod ignoret.

Imagina-

f

j q

re tibi bibliothecam, omnes omnium ícien-

at

Deom t

tiarum ; omniumqqe totius mundi Autho-

3

rum

yem p*

*

p i

OP

(m) Sap. x 1. v. 2.3;

(n) Ifa.'4o. V. 17

l/

(0) S. Bern. Serm. 16, tn Cant.

(p

.Matth. IO. 'U. 28.

326

Adjmnefzmm XL

rum libros continentem: finge, hanc (ciens

Ji;

tiarum cyclopeediam una cum Adami & Sa-

[

Qüi

lomonis notitia; una cum omniom Ange-

lorum & eriam Chrifti fapientia uni inrel-

dar

di

le&tu'infundi. Eren! ignorantia erit com-

9arata fcienrize Dei.

(l à

lid

— Benucoculosinextrem

; Tudiciitheatrum

defge, ibique infinitam

N

iuminis fapien-

ipío

tiam admirare, omnium omnino cuigslibe-tf

fcti

&ctionum certiftmam & evidentem noti-

fiu

Qtu

tiam habentis.. A condito orbe fex jam an-

norum millia numerantur, & forían adhuc

neu

has

aliquot snnorum mi'lia; donec intereat, nu-

merabuntur.

Percenfe jam, quot millio-

&l

&i

nes mortalium per vaftam hanc annorum

inter: apedinem vixerint, vivant, &«sdhuc

fiof

Cur

viéturi fint; compu'a, quantum horum

qu libet per viree curriculum copitarit,dixe-

QXCOg

rit; fecert & omierit.

Et tamen ex ipfi-

Qu

nito hoc numero nec unica e(t autcogitatio,

Qs

aut actio, nullum nec verbulum n:c omis-

Á

fio, quam Deus non intime, & quidem con-

p

tinuo perípe&am habeat; idque clariffima

B

cum perfpicuitare, fine ullis adverfariisaut

Wt

codicibus, absque ullo remiaifcendi cona-

W

tuaut mora. "T'anta ett, opeccator! (apien-

Qu

tia illius Numinis, cujus tu prudentiffimas

tu

leges adco proterve violafti. -

ln

1

Heu! quid e2ifti; dum unicum etiam ejus

1g

mandarum transgrefTus fuiti?. Durante om-

Qu

ab

.. Doloris intenflo. :

327

nefet

si, qu& przcefferat ; zeternitate de illa le-

ia

e ferendaillius prudentia quafi deliberavit:

1 An

tuas illas difficultates, carnis rebelliones ac

damonis tentationes Illius Sapientia provi-

ni i

dit: hujus precepti eequitatem Illius Jufti-

:ri; Q

tia ab eterno prius ponderavit, donec il-

Dettruti

lüd tandem ex decreto Ss. T'riniratislatum;

s t

ipí(o Divinitatis digito tabulis Mofaicis iri-

Ícriptum, & tandem tibi fervandum impo-

rl

m o

firum fit. . Et hoc tu fapientiffimi Dei man-

datum ram temere,; tam petulanter, tam fi-

vjm at

iadtt

ne ullo remor(u quafi per rifüm transpgredi ;

t n

has tu legis tabulas confringere, & pedibus

ealcare au(us fuifti ? O Superi! ftupidum

0t millio-.

anorum

& vilem vermiculum violare preceprum Dei

fapientiffimi, illudque violare tota ccelefti

fadhu

ll horom

Curia infpectante: qua major impudentia

excogitari poflit! Finge, aliquem in lpfis

grit,dïxö'

n ex

Germanie comitiis, fpe£tantibus &affiden-

tibus Imperii Principibus, ad thronumce-

gt

fareum accedere, ibique Corpus Juris Im-

( C 00115*

idena

peratorii una cum fanctiffimis Ordinum de-

cretis facrilepa manu lacerare, lacerata in

gunfimt

(ariisdt

terram projicere, projecta protervo pede

conculcare.

An non impia hec; fummis-

ld] eonie

que digna fuppliciisimpudentia forec? Idem

| p£

tu;, àc gravius quid agis, quoties peccas.

qyliné

In ipfo Colitum confeflu, coram folio divi-

n Majeftratis , prefentibus Angelis Beatis-

m

que ipíi Ss. Trinitati 'i/n

faciem infultas: in

;

jreot

4

h

e

328

A;üuf;?entü;:z AXL

con

ectu . Legislatoris lepem- violäs?: in

UK

pr.

'

e' tia Judicis: poeuas fpernis:-in oculis

det

Redempror:s redemptionis pretium calcas;

D«eiq:« Omniporentiam cogis, ut ad infa-

u

ine- actus n(tar man.ipiiconcurrat, Ejus-

dip

que immenfi atem , üt eos.coram intueatur;

ts

compellis.:.Quis execranddam hanc effe

$uf

Ampictatem. negabit ?. Quid. ergo mirum;

ctäge

tingo»am injuriám non.alia quam Dei morte

Tec |

pro meritis expiari potuiffe;: cum ranta Le«

finit

gislarorisSapienta infinitam pariter effe of-

mll

$

feníi excellentiam probet ?

LU

IV.. Deus preeterea Saz&iffmmus eft. Nau-

lite

fea, quam v-1 deé levi mendacio corcipit;

&v

major eít.omni gaudio, quod ex omnium

tiffn

Sanétorum heroicis actibus haurit. Singil-

irre

latira. cuncta. & cogitate .perpende. - Pec-

uffa

catüm ob . infitam. ei naturalem malitiam l-

flem

lius..Divinitras. tota fua. infinitate;. effentia,

Wrf

G immenfitate perenni odio nunquam non;

minen

idque. eflentialiter. & /neceffario averfatur;

i

.'(;

abhorrefcit , & execratur, tanquam malum

Tif

omni: bono. íüo (umme contrarium, & in-

hx

d:libili: repugnantia. oppofitum.

Si pser

x

hyp-^thefin nunquam. poftfibilem unica: le«

len

tbalis noxa in Aupoftiffima D«i Matre ap-

Tnje

pareret; mox illa e fupremo coelorum thro-

àdn

n0 . plaudentibus angelis, ;in . orci abyflum

v

precipiraretur aeternis ignibus excrucianda;

üam

ATQQQJ. nempe: fauctiffimum; INNumen €

uni«

Doloris i;ntenjïo.

325

NI

unicam tantum

| oodlg

deteftatur.

graviorem animi laþeig

:

calc

Verum quis explicet, quanto illi fint

d infe

odio impius , $ imptetas ejus? (q). Crucifiki

; Ej

effipiem afpexiffe fufficiat. ^ Vix innocens

uïwmï,

Je(us formam: peccatoris induerat, mox

n d

Sanctitas Dei clamavit; crucifigatur! crü-

mitütt

cifigatur! 'En! fic Deus odit peccatum, ut

i morti

nec proprio Filio parcat. O Sanciras in-

nralis

finita! o quam abominanda fir oportet' illà

d d

1nalitia, cujus rantum in te odium videmus!

Et ramen, ( o fidera! offufis teaebris occu-

LNU

lite radios). & tamen: ego; pugillus cineris

oropl

& vile figmentum; 'ego aufüs füm in'pu-

ynpitt

riffimis oculis fané&tiffimse Divinitatis ea

Sug)

agere, qua' me coram homine patrare pu-

j Pec'

duiflet!! [mpudens eriam ego fi non verbis,

1713

faltem factis dixi; jubeat licet. Dominus ;

(fentid

non faciam: prohibeat licet, non obediam:

n 00f

minetuür, terreat; non timeo: difpliceat illi

eritifs

hoc facinus; non curo. . O ccdli! quod nec

ml

rufticus a fuo fervo roleraret, id ferre a me

debuit Deus, & quidem tam Sapiens, San.

I

p

&tus, ac Potens Deus; cujus infinite excel-

lens Majettas praecipue ex ejusSanctitateim-

a le

feq

meníum elucet.. Enimvero nulla me jam

admiratio tenet, tanti Numinis offen(am

j thfü-

ylim

——

victima non alia quam divina condigne ex-

——

4iom

yh

z5 (9) -Saf.lzl.. V. 9.

Néniusste

3as

Adjunestum: XI.

iari poffe; id miror, iratee Nemefis mi-

p

niftros demones, peccarorum non flatim

4

in mille fru(ta difcerprum per aera abripe-

a

re, in inferórum barathro (epeliendum. -

at

-M. Verum ipfinitus fim, fi omnes illas

C

perfectiones . percenfendo profequi velim,

K

ex quibus offenfi excelientia luculentius

Dom

emicat. "Taa:asnim e(t amalilita: Dei, ut,

i

fi. celum vel ad momentum aperiretur,

i

orones orci Spiritus a füummo illo, quo eum

peti

profequuntur, odio puncto temporis in

ttm,

fümmum illius amorem fuavi violentia ra-

Sel

perentur. "Tauta eft Ejus pulchritudo, ut

em

damnati libenter p'ures in infiaitom multi-

quit

I

plicaras gehenuas paíuri effent, fi vel uni-

co inflanti illam intueri poffent.

"Tanta

Viol

denique eft. Ejus Zogitatis dulcedo, üt, fi

hi p

vel unica ejus.guuula in tartarum deflueret,

gt

is momento citiusin ceelum commataretur.

Wi

Et tamen, infelix! hanc odio habuifli.

IK

Summurm amo-em non tanrum non ama-

0

fti; fed infuper Creatorem, fine quo non

D

exifleres: Con(ervatorem, fine quo durare

prc

iinime poffes: Gubernatorem, (ine cujus

Yd

providentia vivere non valeres, offendifti.

h

Juftitiam eternas poenas minitantem derfi-

fer

fti: Mifericordia abufus es ad liberius pece

fe

candum ; Omnipotentiam ad infamesactus

der

eoncurrere, & immenfíam illius Omnipo-

lo

tentiam &o0s intueri coegiíti. ..Et hoc pro-

u

pter

Doloris. intenfio.

331

vl i.

pter quid? age! propter quid Rupenaan*;;

n Rüm

adeo fupremi Numinís excellentiam, quee

E

ex relatis hucusque perfectionibus divinis

ndum,

tanta cum ma

jeftate refulget, adeo proter»

us il

ve irritafti?

j velim,

Edic: cur optimum Patrem tuum, cur

otlentit

Dominum ac Salvatorem tuum contempfi-

: D Ut

fti? quid lucri exinde, quid commodi hau-

(ifti? an forte ut regno aliquo aut Imperio

p,erirem?:

quo Qu

potireris? an ut intentatam a ryranno mor-

pv il

tem, fevilfimosque cruciatus effügeres?

J«ntit T

Sed neque vel fic delinquere debueras. Cur

fif!ld(h UI[

ergo eum laceffifti? cau(am effare: propter

quid peccafti? Vah probrum! Deum tuum,

T

Patrem fummumque benefactorem tüum

- Tantt

violafti propter ( o cceli expavefcite! ) vio-

lafti propter vilem (ah! heret lingua, ftu-

äOx W (l

pent artus) violafti propter vilem volupta-

xotar

tulam, propter leve lucrum, propter mo-

mentaneum honorem , ob pibilum inane.

buill

ynndme

O factum execrabile;ad quod ipfi ceelorum

qno 101

Principstus horrore concuffi tremunt! Ah!

ropter brevem: delectatiunculam , cujus

y dirtis

ne ]l

vel meminiffe pudet; propter paleam &

lutum, proprer pueriles nznias Deum of-

fieni l

"T

fendere, Eumque nullo cogente, ex mera

s

petulantia, actu nobis benefacientem offen-

dere, & quidem ipío prafente & videnre,

mei »

974

hoc cerre tam atrox tamique immane faci-

aus eft, cui pro merids caftigando

" nec

joc ]

pIC

millg

e

Nigas n

33*

Ac[qumerztum ; X]

mille tartara (ufficiunt...O peccatum! o in-.

u

il

juris! o infinite excellens. Numen! hucne.

ergo mea progredi protervia poruit? O

&q

bone Jefu! Te ob peccatum cruci affixum,

poli

mirari jam de(ino; cum tanta fit offezfi ex-

€ont

eellentia, tanta offeudentis inpvatitudo, tanta

mugzn

CLf

tamque dete[tgnda offen[e malitia. gravitqs—w

que.

f

-

flam

.Enimv

tifid

ero —-xn;;:ruiüem, o Deus! ut tua.

Juítitia creaturis eandem jam nunc in me

Exti

«5 m

conferret uliricem. facultatem;. quam . in

noviffimo Judicii die illis datura eft, quaz-

h

do avmalit creatuvam ad ultiouein inimicorumy

(r) ur illatas a. me tuz Divinitati injurias

ulcifcerentur.

Et tu nihilominus non fo-

lum parcis immerenti, fed ultro ad te, ut.

l

xevertar, invitas. Errantem oviculam, Pa-

ftor.bonus, tu. prior quaris; filii prodigi

lat

oprimus Pater tu primus in . amplexus ruis,

Brachia in cruce.expandis ad. me rec

Ipien-

D

dum::caput inclinas ad me ofculandum:

!

Q

latus aperis in meum afylum; undique fan-

m

uinem f(tillas in.animae mea balneum. .O

Btio;

Mifericordiam vere infiniram! ah! tanto

DT

amori obluctari haud amplius valeo.

En!

cmw

redeo ad te; reducem & peeaitentem non

T

repelles, qui fugitivum & peccantem tam

illud

ndi!

amanter tolerafti. — Heu! ego te offe

füpl,

(ah

| (r) Sap » -v Ig.

S

e

333

"Ws (0) E

m'oit-

(ah fluite lacrime) ego te! .. fervusDo-

I hyne

minum, creatura Creatorem, homo Deum,

i? 0

& quidetm talem rantumque Deum! . .. .

um

poft tot beneficia ... per tám immanem

—

ff o

contemprum .... Odquis mihi der, utfit

h, tit

magta velut mave cottvátio(S) mea, ut totusin

gravitas-

lacrimas diffluam, quibus, quoad vixero, de-

fleam offenfie salitiam , offcndentis iugra-

E

tifudinem ; offenfamque rànte Majeflatis

cin t

Excellentiam , quz ex nullo alio, quam Cru-

pm ii

cis myfterio luculentius elucent; ficque mi-

b, qu*

hi per praeviam doloris intenfionem

nicort

| | beatgm ymigrätiOnem- promerear.

jnjiná

pon

jie, Ut

ADJUMENTUM XIL

ptodïgï

Viatici matura t ferveus Jufceptio.

æs w's'

edptt

nter adjumenra procurande bone niortis

I

Jandur.

omnium fententia principem facile lo-

cum obtinet Viatici matura & fervens füfce-

jque!an-

üm, V

ptio; quid enim aptius felici confequendee

! qiono

morti Auctore vite omnisque felicitatis

, Bn

eentro? Id cum minime lateat generis hu-

em not

mani hoflem, omnem movet lapidem, ut

efl t

illud vel omnino non,vel non nifi tepide fü-

ofkgdl'!.

neat ala-

fcipiamus. ng)d ut o certius obti

(

.. ftor

CEZSEXUETN

—

L

354

Adjumentum X 11

flor ítygius; id impigre agit, ut per Vità

$

ell

curfüm tepidé eommunicando affueri; in

poeham hujus teporis a Deo vindice füb

w

mortem vel Viatici pratia, vel fali em ejus

Wtj

[ts;

fru&u privemur. Huic tàm noxio bone

mottis obflaculo ut armatis viribus obviam

digr

eamus, nil utilius erir; quam motivà attti-

d

Dens

liffe, quibus tum ad cavendum per vitam

Comtrunionis teporero, tüm ad virandam

tppi

fub mortem Viàtici dilationem atirnémur.

ficen

Eum in finem imodo apemus r, de fummáa

indi

[ets

Fuchariftie excellentia: 2. de modico exin-

de ob noftrum teporem früttu: 3. de Via:

&t

ticiy nec non etterne Un&tionis dilà'ioné,

tlà .

His enim excitabimnr &ad Cormimünionis

que .

fervorem; & ad Viatici àc eXtreme Un-

Fal

&ionis matürationern; quorumn Sacrámen-

fiind

toruim fervens & matura füfceptio àad bo-

Ü t

fam tnórtem acquirendam eéft optima difpo:

tin

—

N

fitio; & exeellens adjümentuüm.

Vil

ARTICULUS L

x

tioi

De funima. Eucharifue excellentia,

N

ümma & ine(timabilis eft excelleatià

1. S

lt

Euchariftie o2 dignitatem i, qui

(

füb illa repreffo radiorum fülgore praefens

delitefcit. Finge triundi machinam centies

iftamajorem; major Deus eft.

Finge mil-

hoä

lies pulchriorem; pulchrior Deus elt. Fin:

ho

&

(

Fiátici matura. ege.

395

p

ge centies rillies meliorem; melior Deng

[uej; d

eft. Cogitando mulriplica, «& accumula

dice fl

pergendo, íi pores, in infinitum; quidquid

hem ey

effe poteft pérf«ctionis, décoris, fortitudi«

o bote

his, bonitatis & majeftatis; infinite perfe-

s bt

&ior; fortior, gloriofior & aupuftior Deus

ptivà tl

eft. " Et hic tantus ac incomprehenfibilis

er inn

Deus cum irnmenfo Perfectionum fuárum

vitutim

appáratu, cum glorid, poreftate ; magni-

jfétt.

ficentia & imegnirud/be iüfinira. refidet in

efntini

fan&iffimo Altaris Sacramento. bi pree-

j st

fens adeft auguftiffime Trinitàtis Majettas,

Vi

eeterna Patris Potentia, infinita Filii Sapien-

diri

tià, immenfaSpirirus fanéti Bonitas, totius-

iil

que Divinitatis intermipàta Pulchritudo ac

iné U

Felicitas, Sub vili fpecierum tegmine ab-

Ltdfnete

fconditus latet Deus- Homo Chriítus Jefus,

rb

Orci terror, mundi vità, cceli totiusque

a d*

l'rinitatis delicium, in quo ormnes glorie

Gótes, prati: orines, oinnisque decor, füa-

vitas, divirie & deliciz continentur. n

l

Oc facro cotivivio confertur auctor falutis

hobis imiferis, fons omnis fanctitatis nobis

ii

péccatoribus, theíaurus omnium divitia-

, d

rfurn nobis epenis 5 ZJeus zotius coujolatiouis

(2) nobis affli&tis.

lu Q

] ]i "

. O Chrittani! quem in facra

Euchariftía

ofter,

ämcentf?s

thpitem fufäcipitnus, eft Advocatus n

geti

U o ag

:

E

i

jj J

V olb

( n Ores.

Nügg, o

336

Adjumentum .—X'[l.r

qui ad tribunal Juftirize diving noftramcaue

di

fam aget: eft Medicus nofter, qui certam

|

gt

vulneribus noftris ( modo velimus) mede-

prel

am

lam afferet: eft Amicus nofter, qui nobis

fÍcit & poteft opitulari;. cum omn:potens ac

Faten

l

fapienriffimus fit: quique nobis ( modo obi-

cem non ponamus) cerro opitulabitur; cum

excl

noítri amaniiffimus fit, tamque incredibili

ám,

in nos amore feratur,, ut, fi noftra falusid

10 "m

exigeret, denuo in crucem agi fe fineret.

tj

Verbo: adeft. in hoc amoris Sacramento

DT

Deus majeftatis & gloriz, qui appendit tri-

hd

bus digitis molem terve ; (b) adett Chriftus Je-

tem

fus.Dominus domimantium , (c). Salvatov mun-

men

&i

di, (d) [plendor olorie, $9 fizura fubflantie

JDei , qui

tebri

Jédet ad dextvam Majeflatis n excel-

fs. (e)

yrete

;j

O magne

Deüs! cceli cæ!bruni te non Ca-

Vl[, i

w

piunt: & capiunt te humiles panis fpecies!

'Throni & Principatus in ccelis te proni ado-

ddin

rant; & füb vili conopzo , obfcuro inclu-

|

C

fus fanctuario noftris in templis inglorius

!,q

Lotün

lates! Mille Angelorum millia ferviunt ti-

bi; & decies centena millia affiftunt tibi; &

lirg,

ades hic inter mifellos & pauperes! Enim-

(

vero verba me deficiunt, quibus predicem

N

m

'ma

hi

tanti Myfteri exceilentiam-, T fu

redeg

; eftþ

(b)' Ifa. 40. v. 12. | (c) Apov'. 19. V. IC.

(d) Josn.4. v.42. (e) Hebr. 1. v. 2*

ü

T d

EPT

"gatici matura. ejc.

337

Tam dl

eft.ob illius, qui ibidem abfconditur, di-

] Cettam

gnitarem. .O Domine! credo, te adeíle,

L]

) mde

prafentem adoro, latentem ain

d

laudo &

ui no

admiror immeníam tuam erga nos boni-

.

Dutenid

tatem.

Qd 0i

lI. Summa iníup

gr & inæüimabilie .eff

tür; um

excellentiia Eucharitie o pr.digiofum to-

voredirl

dum, quo füb ea Chriftus adeít, Enimve-

ra s

IO memoriam fecit mivabilium fuovum mifevi-

c [ine

cors cg mifevator Dominus, dum (« ipfum i2

TAf06000

efcaim dedit tüimnentibus [e. (£ — Fecit potentiam in

vt

dvacbio.[u0 5 (quis dübitet?) dum divinita-

tem humili fpecierum velamine texir, im-

wtule

xtfort

menfita em teouibus hoftie rerminis coar-

&tavir, mag"ificentiam vilibus (in&tuarii re-

jühm

nebris occuluit.

Fecit potentiam, dum rot

'rsz

prater omnes narure leges miracula patra-

"T

vip; ut unum hoc amoris miraculum ope-

(peciESf

raretur; nempe miraculum in. pane, qui

deftruitur;. miraculum in quantitate, quae

ioniud

t ird

caret fübje&to: miraculumin corpore Chri-

fti, quod totum exiítit in to:a hoítia, &

ingloriqf

totüm in qualibet illius parte; tametfi mi

nima.

1

- Omnes potentiz thefauros exhaufiffe vi-

Bu

edic

detur omniporens Amor, dum gloriof.m

Ch.i(ti Humanitatem in eum victimz ftatum

(umo!

d

redegit, in quo naruraliter nec videre; nec

audire,

—

J (

; ' »(f) Pj-. IIOO W. 4'

. LA 2,

338

ZAdjumentum. X1L

n

audire, nec loqui, necfentire, nec ullum

corporis motum exercere valet; eamquein

t

1j

iftum adhuc quotidie ftatum redigit; idque

non interpofita Seraphinorum aut Principa-

Atj t

T T)

tuum opera, fedtribusduntaxet quatuorve

voculis a facerdote, eoque non raro pecca-

lingu;

tore prolatis; & quidem toties; quo'ies, &

Á

ubicunque ea rite proferre eidem lubuerit.

faten

eíto

Ac in hoc ftatu tamdiu perfiftir, donec fpe-

cies, queis tectus fübfítat, naturali vitio

ll

U

corrumpantur.

Nec hoc contentus ;

fe infuper in cibum

QUo

nobis offerr, inftar vulgaris de trivio panis

Qu

l

utiendum. . Si Chriftus ecoe!o in arasno-

c

j

ras defcenderet radiorum luce folis inftar

PA

coruícans , ftupendum id omnino divine

ludir

inflj

Bonitatis prodigium foret. At vero quod

s ip(e re&ta. fplendoris majeftate füb vili

! 10jj

fpecierum tegmine delitefcat, formamque

W

anis induat, 3 nobis cibi inftar (umendus,

Q .

die

mafticandus, glutiendus, ac in ftomachum

trajiciendus: id enimvero ejus generis mi-

10)

raculum eft, ad quod patrandum omnes X

dlfc]

fingulas Dei perfeé&tiones, utut infinitas,

tüto

concurrere neceffe fuit.

h;l

Q admiranda diggatio G

brifli, exclämät

hic S. Bonaventura, (g) Deus meus, Spon-

le

San-

Quo

fuis meus, gtorreus fattus e[fl cibus meus !

ovum

assneti

T Q P.3. fmul. div. amor. . id.

(

m

Jiatici matuva: ejc,

339

Y ullun

&orum premiumn , gaudium augelorum;, Dei

impit

Patvris F'erbum efl. nutrimcutaam snewi / Lux

t t

mundi, [olceli, Sipienia Dei (f vefetlioani-

Jrincije

ani mei/. Quid ultva offetlo?. quid uitra me po-

1efi alliceve «

O utinaim nille corda, mille

R

Qtuom

1 pet

linguae mihiforent, quibus te;. o acabilis-

pottes, d

fime Jefu, amare, huju:que Myfteriicigni-

| mhuefitc

tatem extollere poflem, qua certe maxiuma

joneci

eft ob modum , quo ineo prafens ade:!

jul v

. ]Hl. Summa denique & i«eítimab lis eft

excell.-ntia Euchariftiee o/ emmnenfum amevem;

dbur

quo Chrit'us ho« Sacramenium inftituit,

Sriopa

quique ex tribus potiffimum elucet: 1. ex

circumítanti- temporis, quo illud inftituir;

j 4rsto

foliginiat

2.exingrata vi itate hominum;pro quibusil-

p d

lud inftituitChriftus; 3. ex fine,ob quem illud

v qu

infti uit Chriftus. Primoingens fuit hicamor

je fb

ratione temporis , quo illud inftituit. Nem-

pe fciens elus, ;uia veuit bova ejus, ut trau-

m

(omett .

feat ex boc mwude: ad Patrein : (h) fciens u-

de perfidiam, & facerdotum farguinarias

Romadïlll?

geperi

molitiones: previdens Petri perjurium, &

difcipulorum vecordem fügam: pra(cia fu-

s o

;

t

urorum mente coram conremplans flagel-

| infin'?ms,

la, columnam , fune- , clavos, lanceam;

edit

hec, inquam, /czeus Jefus, tamen mirabi-

) *W

le illud & amabile Sacramenrum inflituit,

s incibum, fanguinem

"ml

quo tibimfuum corpu

Ya

iu

hn

(h) Seann. 13. v. X.

340

Adyumentum - XTI.

ttt

in'potum heroica charitate præbuit:,.täbi,

inquam, ob cujus peccata fe poftridie fla-

fen

gris dilacerandum,

(pinis coronandum, cru-

cique affigendum pranoverat. Quis im»

"

dj

mernífum fuiffe hunc amorem negabit?

Secundo infinitus fuit hic amor ob vilitatem

fier

fur

eg ingvatitudinem illerum , pro quibus hoc

Sacramentüminftituit Chriftus. Nam quid

tity

ted.

efl bomo, o Domine! quod memor es ejuss

aut filius bominis, quomiam viftas eum? . (1)

N

ft)

Liq

Ah! quid agis; o bone Jefü! En! non fo-

' lum viles, cceci; ignorantes, ad bonum |len-

IQUI

ti; ad malum proni, mille miferiis, pet-

ie

Con

perue mutationi, ipfique corruprioni ob-

noxii homines fünt, quibus te (umendum

Ío]o

p

. offers; fed, quod magis borrendum, fri-

gidi, irreverenres, ingrati, petulantes,

quin

frlün

MU

etiam facrilegi non raro peccatores & redi-

vivi Jude fünt, quibus angelico hoc ciboad

Wi

fit

infanda quaqueabuti luduserit... O Amor

divine! hec fcis, nec tamen a propofito

Qm

tnu

abfterreris? Si pro fola B. V. aut Apofto-

lis caelefte hoc convivium inftruxiffes, ftu-

in r

penda nihilominus dignatio fuiffet ; quid

ergo erit, illud apparafle.pro tam vilibus

ii

ebjectisque vermiculis, pro ingratis pec-

catoribus, & perfidis orci mancipiis, quos

$s (

hoc Sacramento ad veneficia; facrilegia, &

magl-

—

(

à) Pf g. ". 5.

p

- Niatici matuva £9c,

341

itt i

mapicas artes abufüros previdifti? oamo-

idie

tem vere inf&initum! o Deum, fi fas eft diei,

prodigum füi pre. defidevio bominis / (k)

lts i

*^» Tertio incomprehenfibilis fuit/hic amor

i?

ob finem, propter quem Chriftus hoc Sacra-

il

mentum inflituit - fcilicet u orbi palam te«

us hoc

flaretur,- fuas delicias effe vevfavi cum filüs bos

Nnti

minum; (L) ut in pérpetuum hoftize ftatum

TIS

tedactus mortui in(tar femper viveret ad 14«

m

zevpellandum pvo nnbis; (m) ut fefüaque ome

g f

nia modo tam mitrabili nobis dando, inu-

munlete

tüum a nobis amorem cxtorqueret, ac fe«

tlf Peï'

inedpíum exinaniendo nos bonis omnibus

Yionl 4

compleret. .. O anima! Omnipotens ille; fe

m m

folo beatus & nullius creature indigus Deus

in Euchariítia prefens adeft nulla fui, fed

Jff [ri

res,qüïfl

folummodo noftricau(a & emolumento ; ut

nos amet, foveat, recreet ac pafícat; utaf-

& reth

T

fli&tos foletur, tentatos erigat, egentes di-

tet, miferos protegat, languentes fanet;

( Ant

ropüüm

omnique thefaurorum. genere ingratos :cu-

mulet.. Verbo:adefl,ut (e nobis & pronobis

T

in noftros unice vfüs totum quantum im-

f

pendat. O vim amoris incomprehenfam,&

q; Q

gid

inzílimabilem Euchariftize excellentiam! .

1 viïlbuï

O coli ! Deus dilexiz me, Deus... me!

i p

us

fé

186, (n)

JiS; q

quin imo & zmdidz';t

3

fm-eïipfum pro

modo-

j

:

4

XK) Guerr. Abbas in feft. Pent. Serm. x. in-

m

m

ter op. 8. Bernard. ï(i) Prov. 8. v.'31.

— Qm) Helr. 7. v. 25.

(ü) Gd!l 20 W. 29-

e

342

l

A/Z;';umentum XII;

modoque tam mirabi'i tradidir, fümmoque

vdl

cum affectu & amore tradidit! & tamen

Sjn

langueo; totus frigeo, tam igneisamorum

quo

flummis non nifi gelu rependo. Ah miferos

(5

nos! credimous re in fanctiffimo Sacramefie

Qu

to prefen:em, Deus magne! & tamen.in

Qu

It

omnes rcverentie lege: audacter pe:camus.

'Trementes ad(tant puiffimi Spiritus, & in

f

aby(fum humiliratis íe demirtunt coeleftis

1107l

aulae Principes; folis nos vermiculiincome

tia|

potito corpore adeffe füftinemus Deo terri-

Qüe

bili

Exfpeétat nos in Auguftiffimo infini-

f

ta Diviniraris Majeffas, ut invifentes ad fe

Wj

ceeleftibus donis cumulet; & accedere pi-

gt

gr! neg'igimus;

integros dies Chriftum in

ara absque cultufolum deflituimus. — Ardet

am/re noftri nobiliffimum Cor Jc(u; folum

D

co/ noítrum immani rorpore friger. Ultro

nós invitat ad etheress dapes divinus Ho-

Íbes; & venire r:cufamus, filiquarum avidi

ll

dngelicum Panemi naufeamus,

:O Jefü Enchariftice ! - quid magis admi-

eí

l

fer? tuamne erga hominesbonitatem, an

Vero hominum erga te improbitarem ?

n

Enimvero in bellu:s migraffe; aut faxa in»

t

duiffs nos oportet; nifi heec meliora nobis

*

fenta infpirent.

Vide itaque, qua corpo-

&

ris modeftia, & animi reverentia in templis

compareas ? Determina, quoties deinceps;

ifitare

quave hora Deum Eucharifticum - v

velis?

ï

843

Piatici matura £.

o

velis? quoties pofthac, quove die ad facram

t famen

Synaxin accedere ftatuas ? Difpice, an, àe

Amortra

quos virtutum actus, pracipue Theologi-

mifertt

cos ante- & . poít facram Communionem,

A tameh

quove fervore elicias ? an non utiliori ali«

vimenit

qua & perfectiori methodo uti poílis? Er«

le-camUS'

ratacorrige, neetiam tu minus digne com-

, &t

municando zuZicium tibi manduces , €9' bibas,

ll

z0n dijudicaus corpus: Domini , (o) teque gra»

[Lircofr

tia bone mortis indignum reddas.

Certe

eofeftl

quem -confiderata ineffabilis heec Euchari-

p infini

ftig excellentia ad ferventem illius cultum

m e

non animat, is jure füb. mortem ' Viatici

s

s

gratia privari meretur.

ii

hum i

— OAri

ARTICULUS iI.

"H [O)Um

De q0dico. noffro ex . facra ' Commupnios

r Uro

. me ob nojtrum teporem fructu.

s U

umaïl l

umma eft, ut paulo ante vidimus, Eu-

n

chariftiae dignitas; & tamea vix ulla

eít: noítra, quam inde capimus.;, utilitas,

p n

Ex mente Thomz a Kempistantee efficacice

Jfaft u

juarem

unica. etiam Communio eft, ut, nifi mali-

tia noftra obicem poneret, vel unica (ufti-.

n

ceret, ut quis in magnum fübito Sanctum.

evaderet.

Et tamen (quae noftra ignavia.

4 n

yenpa

eít) poft tot per vite decurfum perceptas

4

om-

Vififäm

(O) Ic COT. Ilo vg 290

viii

!

344

ä&[yumentum XII

Communiones tantum abeü,ut fïmüs fan&ti,,

hf

ur ne quidem fimus Chriftiani mediocruer

fur]

boni: quin imo mali füumus,tepidi ac variis

TitfT

id$

f

vitiis atque nzevi: irretiti peccatores f(ümus.

Si Barbaroalicui au: fndo media varsillarutm:

lj

grátia; um collata fuiffer, quas Euchari(ticum:

p

Quse

Numen inhoc amorisSacramento t»tn pro-

d'ga manu in' nos, tamque frequenter ef-

lic

lomi

fudit,..n magnum isSanétum evaliffer ;cum

interea nos, Chriftian: licerfimus; Religio-

Quer

fi, aut ^acerdo'es, te

poris veterno faede

ho

immerfíi hzrreamus.

pf

O mi Devs! quæmäa confufio erit in

K

cha

extremo judicio, potuiffe ad (ümmum fan-

&litaris apicem eluctari, idque tam facili

femp

medio potàiffe:- & tamen noluiffe! Quis

dcpe

terror, queve, coníternario erit moribun-

tionil

di facerdotis, dum recordabitur, fe toties

a

!u

facr.ficando ad fontem & (catur ginem om-

"m

filum gratiarüm fedi(fe; Chr ftum hasüber-

wïpu

tim ultro infinito cumamore ob:rufifle;.&

(

ïpg

tàmen his ob teporem fe uti. neglexiffe:

lit: :

J

fij (

dum cog'tabit, fe toties Agnum immacu-

latum omnisque puritatis Auctorem rani-

tl

bus tenuiffe; & tamen tot peccatorum for-

ERE

"

dibus femper maculatum fqual'uiffe: dum

i

perpender, Deum inSacramento akaris mi-

Mul

racüla miraculis camulaffe, ac femetipfum

tug,

exinaniviffe, ut vel micam mutui »smoris

emendicaret; & tamen -'vf'e tanta charitati

[

non

Faatici matuva egc.

345

findi

non nifi ingrá'o fricore refpondi(fe, inipío

O CTURE

grararüm mari ficc;m, cam bonorumom-

C Vatit

nium: rhefauro egenum ; uuerdwmasepu.

(ümus,

las famelicum: perinanfiffe!

Waoni

Enimvero inex. ufabilis eü,qmsqms Deo

rldicum

paítus ,. taraen adhuc profanus & vtiis ple-

pI

nus eft; quisquis Euchariflia refectus, ad-

qeé

huc rebus creatis addictus vivit.

.Et. nihi-

ena

lominus hoc mon(tri genus n mis qoam fre-

quens eft.:

Chriftus in facra Synaxi omnes

Rehgw-

fæde

atnóris in:nos, ac bonitatis füz thefauros

profundit , nihilque non agir amabili(fimus

TAU

hic cordium Deus, ut nos per delicias.Eu-

chariíticas fao amore inflammet; .& tamen

um t

y fil

femper tepidi torpemus, & toties Angelica

d;pe refeéti, tamen adhuc-pravis animi mo-

Qui

ribute

tionibus, imo & peccaris obnoxii vivimus;

Heu mibi/ exclamat S. Chryf'of'tom"s, (p)

totió

beu mili !

m of

quot- ad falutem uobit vie/ .4Vos

covpus [yum effecit , mobis [unm. communicavit

g

108,

c:wþus, t borum mos mibil a. malit. aver-

t; adhüc peccamus.

laxiee

San&is cavnibus. fuis

ynicu»

5noj dedi.impleyi; & /Egypti: cepas appe-

timus.

(hite

Semetipfum appofuit. immaculatumg

m fot

& peccatorum maculis fordefcimus. : Quæa

nam igituy erit uobis excufatio; cum talibus

dort

paffa , talia peccemus ?. cum lupi fiamus, agnum

rism

comec/eme: d (q)

jj

$

De-

»mf)l'ïs

arwï

(p) Hom. 16. ad pop. Antioch. (q) Hom,öo.

nol

d pop. Antioch.

346

Adjunegtum- X IH.

- Deberemus; pergit citatus Pater; (7)721-

S

fru

quam lones ignem fprvantes ab illa menfa. veces

pet

deve , fa&i diabolo tevribiles; & tori frigidi

recedimus ,

fa&i . Tudibrium ; daemonis.

qui.

pECu

Agnum comedentes adhuc lupi fumus: pa-

Ml

ne angelorum faturati adhuc filiquas efuri-

(defe

mus; cclefti ne&tare potari adhue'fee:ulen-

tas mundi aquas fiximus; Verbo: Deo pafli

filon

adhuc terram: fapimus: - Chrifto pleni poft

fipr

creaturas corrimus: ipía San&titáte fapinati

tnot

ob(

adhuc peccatores fumus. ^O Seraphini!

coeleftes oculos avertite, ne hanc abomina-

at

lam«

tionem defolationis intueri; cogamini.

rill

Repeto: vere inexcuf(abilis eft,. quisquis

Deo paítus; sdhuc profanus & vitiis plenus

Dec

C0r (

eft ; quisquis (an&tus non eft. Qualis tu

ess ..

. Age, fcrutemur conícientiam :

pufio

lus

edic, quot vitia hucusque ope facrae Com-

munionis depofuifti? quot pravos habitus

phor

eradicafti? . quot-nevos correxifti? Plus-

T

OY

quam centies cale(ti meníe accubuifti, &

tamsen fortaífis nec unicum defectum emen-

CQ

f'as,

dafti. — Qualis ad San&a Sanctorum acceffi-

fti, talis-denuo receffifti, zque fuperbus

r

i

M

a

cavarus, aque iraeundus ac adverforum

p

impatiens, z:que commodorum (tsdiofus

Q

f

& voluptatum:cupidus; nihilo factus mee

lior, & utinam non pejor: totuscereos a

m

Q

vitium nannifi ad bonum cautes fuifti.

€

mtemuiir

Q

(vr)' Hom. 61. ad pop. Amio&h. |

p

fïatici imatuva €jc.

341

n

Sed quid in pofterum facies? Sicne fine

kj vt

ru&u etiaín deinceps divino Pane veíci

erpes?...,

Hic ítans delibera.

Age,

yi -.fügidi

demons

quid ftatuis? Sicne perges? ...

Id ne fiat,

peccatum aliquod, feu defectum,; qui coe-

Imus; p

m efiti

lefti Sponío in te magis difplicet, figillatim

c(ele

determina, deinceps ope facrze Commu-

Denaf

nionis ftirpitus.eradicandum. — Solerti in-

leni l

fcper indagine inquire, quanam precipue

t (aginaxi

motio; aut finiftra mentis affectio majori

eraphiniï

obftaculo fit, quo minus tibi Deus fua gra-

dbormint

