"W. (o0) gf

773

L

n d

um «

elidio

ADJUMENTUM IX.

Ptoi

— Defiderium celi.

lo

VIVAS,

d promerendum felicem e mundo: ex-

n

À

ceffum non füfficit minuiffe rimorem

:De

mortis, infüper perennis vire defiderium

pief..

auxiffe oportet; fervens enim füpernz fe-

licitatis optatio quieti obitus obrinendi effi-

»fi diià

cax adminiculum efl. Nam ardens amor

t

ac cupidiras finis omnem mediorum afpe-

dore

ritatem vel rollit; vel lenit; facileque red-

u

dit, quod alias durum, & factu vix pofli-

wæäfl&'

bile vidébarur. Cum ergo migratio animae

j .lä"

medium inevirabile fir adeunda bearitudi-

atl

nis eternz, inde fequitur, coeli vehemens

Apeïïj

votum mortis libenter obeunde ingens illi-

sote

cium efle; fediumque beatarum incenfam

vara

defiderationem omnes extremae lu&tationis

reip

jj n

angores placido lenimine potenter mitigare.

Nihilominus homines reperire eft, qui

qunao,

muagna voluntate relinquerent celwn cali

j(aqüe.

Domnino, (3). modo finerentur perpetuo ter-.

n,ne&

xam incolere; adeo nulla ceeleftis patrize cu-

d

pidine tenentur. Tanta incuria profluit ex

i

ignoratione illorum, qua nos in Paradifo

c,x.fpe&aqtz bonorum ;

ignoti enim nulla

P.5

«u-

u

U(a) Pf.1 Iä. v. 16.

Jnumezz;um ]X

f')34

$

cupido. . H""c igitur. malo..ut. remedium

d

affzramus, da nobis, o eternae beatitudi-

nis Au&tor & objectum. Deáüs! 'da ' grat'am

dt

cognof. end zf-lrem per fppculum in enig-

[

macv, qua para(ti ciligentibus te; ut ill üs

l

fürm

bearitatis amore fuc;enfl, iiuc noftra. jam

tend«nt vo'a, quo migrare poft morrem

«

DT

Qgplet anima.

.Porro rrrud'a, que nobis

promittuntur. in cæhs, 1. fuat dafiita : du

D

ii

üm

fuit eterma ; adeoque omni virium contene

uonc ardennlïxme de&deiafwa,,

(&

[is,

ARTICULUS 1

iil

ys

|

fin:

H

Celi gaudia faut infimta.

—

Qmn

nprimis Paradifi g'or:a eft zufinita tura

lii

IN

w

ob infinitarem malorüm, que exclu-

0rn.

dit; tum ob mfimmtem bonm-"m, quæ in-

T

cludit, ac i& fe continet.-

Primo exc'udit

infinitátem materum nam in Coclo nullum

pa

omnino d.tur malum.

Duplicis generis

Tie;

fün

iniferie repenunrw in terra, nempe dolo-

res ccrpons, & aflli &wnes anime; quid-

n

ll

quid enim zrnmrarum in hoc munda eít;

vel corpus crüctat, vel ansm i torquet.

9

Porro in illa celefti pstria nu'ic erunc affli-

0r

&iones animi, nulli dolores corporis; qui

Ihfr

per rurbem erernam illam felicirarem ; nam

tafle facro Codice non erit ibi /uus; eque

€ amor,

(

uT

Defidevium . cali.

235

&diüü&,

elamor , neque dolor hujus exilii evit ultra. (b

rindi-

AVon e[uvieut ,. neque fitient amplius , neque ca-

det fupev 1llos [ol, meque ulluseftus. (c) — Fu-

n

gnir

giet dolor.£g. gemitus ab eis. , (d)

cillt

-.In hac vita nihil eft ex omni parte bea-

2 a

tum; nullum datur gaudium purum, quod

ortem

careat omni armaritudine: non fic in coclo.

E

Ibi erit gaudium purum, beatitudo com-

(h:

pleta, & congregatio perfectiffima omni-

Qn rl

um deliciarum ac voluptatum, fine ulla af-

fli&tione mentis, fine ülla moleftia corpo-

ris,

O quam dulce & fuave erit habirare

in illa civitete fancta, Terufalem coelefti, cu-

jus incolz omnes funt fancli ;; ubi fe omnes

fincerius &tenerius amant, quam fratres; ubi

omnes & finguli magis gaudearde alterius fe.

(; tofB

licitate; quam de propria; unde exulat omne

excli

omnino malum, omnes angores animi;, &

ye Y

membrorum cruciatus; ubi nullusmorbus,

Wil

nulia fames, fitis, frigus, aut eftus; nullae

pulit

perfecutiones, invidie, odia, semulatio-

nes; bella; calumniz; ubi non nili pax

;edü]()'

fumma, ferenitas perpetua, & beatiífima

vranquillitas: regnat!

qüi

IIl. At non folum

jo d

nulla in Celitum Re-

gia erunt mala, fed omnia infuper erunt

1l Pl

bona. . Carleítis gloria non folum excludit.

, qul

ludit.

infinitarem müo.,mm;. fed "ggæ:e.rea— inc

; n

in t

T d

T Aps.33 w d. ) Apag. 16

um

() Jf 51 v.11.

usf

336

AJgumäm*tzm IX. |

infinit;rem bonorum : comple&itur omnes

f9)

excogitan

das, & p tfibiles deliciàs. O ani-

Tés

na eleéta

!

*

ibi frueris omnibus poffibilibus

if

gaudiis, iisque frueris fine ulla remiffione;

3

fin

nauía, aut interturbatione. Omries tres ani-

ma tüx faculrates, omues quinque corpo-

Q

lr

ris tai f:nfus liabe! ünt omnes excogitandas

& poffibiles del'cias, quas he faculrotcs,

Quj

fenfüs in coclo habere poffünt; easque ha-

itfü

bebunt in gradu"imenütümo, & continuo,

bj

fine allo onquam fatüidio.

lq[

hi

" O homo,; quicung"e hec legis, en! hoc

ip(um corpus tüüm ; cu

jus triódo appetitus

xanus tuze, qui-

domas: hiipfi pedes; haemn

;

üni

bus :r odo ill citos rac

tus & greffus negas,

:;

tim

nt.

olim !

onge clarius, quam ipfe fol;fulgebu

f

Hoc ipfum corpts ruu

m immortale erit; &

lJ

doloribus ac mife-

ab omnibus erumnis;

d

um: utn

ii dicera. de (übtilirate

T

riis exernpt

j

"

i

j

*

& agilitate ,

qua mftar (prirus. duriffimas

«

re

w

ervader

e, & inftar fulguris in ictu

peiras p

Qu

Ooculi sb uno

ad alterum Amtm.di- polum

hi

tránsvolare poreris.

um

In'uper finguli fzufüs

tuifua gbïlle&am-en t&

n

li tui, quos modo

habebunr. kKiripfi oca

if

illicitis cbjectis claufos

tenes, ine

ffabili vo-

hlnï

contemplando & in-

luptate

recreabuntur ,

0ij

tuendo

Chüiftum, Beatilfimam: Virginem;

itle

& reliquos $a

nétos.

O quis hujus gaudii

Q

magaijudinen

explicabit! Edic, an non

fily

inor-

dAT

Defidevium . celi,

* 5,

omna

mortalium omnium te feliciffimum judica-

A

res, fi tibi modo fub hac ipa le&tione, hoc

bilibus

ipfo in loco Beatiifima Virgo cincta radiis

i(font.

aþpareret ; fi Chriítus fe tibi una eum ruis

CI

finétis Parronis in gloria Majeflatis fuse

qorp

coram videndum, & clare intuendum prae-

gitandas

berer? (O quanta hec feliciras foret! Ar-

It5

qui in coelis eos non rantum videbimus, fed

quebzf-

infüper cum iis famdiariffime & amiciffime

ilinüO

agemus, colloquemur, & converfabimur;

idque quotidie, pro

-

liþ.im, per wr*a'm. ';æt?r—*l

J h

nitatem.

"

mentanea vifio vel

)petïmï

Si ergo unica & mo

m (*

ünius etism Sancti in hic vi:a nos mortales

fs

tám inexplicabili afficerct folatio: quid; quae-

ebuit«

fo, faciet ià altera afpectus clariffimus ; is-

&

Jue non momentaneus tantüm & rranfiezs;

eï'xy,

E

í

fed continuus ac perpetuüs, & quidem tot

»ulite

tamque innumerabiliom — glorificatorum

rf

corporum, precipue Beatiffimae Virginist

j

Quo, qu&^/o, gaudio ocu'os no(tros reple-

po)mri

bir afpectus clariffimus amabiliffimce Hu-

m:nitatis Chrifti, qua adeo pul-hra cfl, ur,

menti

fi nulla alia ibi forent paudia, illa fe fola

medO

fufficeret ad conftirnendum Paradifum. Lt

hinc ex mente Auguftini erunt in caelo quoz

&t

focii, iot gaudia; quot San&ti, rot beatitu-

ineh

dines &terng; dum enim quiliber Besto-

ju

dii

rum inexplicabili puchritudine decorus

| noft

fghnde'bit, tot quivis vPa;'a'di(os 'hábe

bit

g]Ql"

I

38

Adyumentum JX |

Don

quot fps&abit glorie Socios. O vere fe-

füttr

liciatem incomprehenfam!

. Jam veto fi hxec in

folo vifu, quas volu-

q.

oyrates experiemur in reliquis quatuor cor-

[G)]

poris fenfibus? Enimvero ang:lica hic mi-

QUi

hi lingua opus foret.

Age, conjiciamus

in cumulum ,. quidquid in hoc mundo fen-

Vil i

Cet

fus humanos, auditum, odoratum, guítum

& tactum delectare poteft: dein imagina-

(em

elci

tione noftra accumulemus; &. multiplice-

mus in immeníum hancipíam, quam nobis

OR

Necdum contenti,

remï

fingimus voluptatem.

denuo & millies eandem cogitatione noftra

p

t

En!

inrendamus, duplicemus ; augcamus,

huer

tamén hec, utur magna, voluptasnec uma

bra erit; collara illi voluptati, quam reipfa

Tin

W

inilla regione noftri fenfus experientur.

Verbo: nec oculus vidit, nec aurisaudivit,

Titen

$V

nec intell:&us humaaus capere poteít, qua-

r

les quanteque delicie noftros corporeos

Bu

fenfus in illo Divinitatis palatio exfpectent.

Iii.. At pergamus... Magua erunt in c-

lo paudia corporis; ita eft: fed majora ad-

mi

di

huc, & immeníum majoraerun: gaudia ag«

"n&. Si gutta internge confolationis, quam.

lig.

Dor

Deus Xaverio in Indiis dedit, adeo fuavis

fuit: fi tranfitoria mentis dulcedo Martyres.

Qul

o

tanto folatio afficere potuit; uttyrannorum

tormenta etiam cum. gaudio. füflinerent .

QUi

it in Paradifo, ubi deliciaé

N

hoR

quid,

^ Pefderiüii! cali.

«t f

non guttis feofim mánantibus, . (ed idftar

torrentis pleno curg.teafüpdunrür? 07v

$ VOl

— O quis explicabit delicizs) quibus türé

of QUi

difllueratiima, dumfibi in semorianmr reqo-

hic mj

cabit gratías; quibus eonfenfit: tent;tiones,

|cmis

quas vicit: pericwla pecesodi, quae evira-

vit: panirentias, virtutes, boriaopera,quae

ndo fe-

exercut! O mi Deus! éxclamabit , equi-

gu'/fum

dem poruiffetm & ego daminati; poruifferi

nagina*

tiglce

excidere hac felicitate mea.

Ah! fiilli ilie

1 nobï;s

cebrs ceffiflem, fi huc illuftzationi rettitis-

Qntenti

fem, ubi nunc effem ? héu! periiffem, 'Sed

v noftt

per Dei gratiam refliti; vici, beata evafi.

JUS,

l

En! ilifocii & familiares mei vi&ti fücc u-

fec um

buerünt, & perierunt, in peccato mortui

funt: punc miferi ardent ininferno; &egro

1 reipfa

jentut,

beata fum, futcra &eternum. O f-licem pe-

nitentiam ! o fan&as corporis sfflictationes!

ydivis

( Qu

6 beatas vexationes! absque vobis actum

M

rpüteüs'

nünc 'Fähg; (üm,beata fümä

pedhll

eroque eternum. — O feliciras! -

UIV. ]

TU

muüs. Et nihi! eruüt com

Magna hac funt, fateor; at perga-

o d

páratà iis, quad

dicentür.

Autclethuy tüus, o deffinata coe-

dia at

utni

lis anima! intelle&us tuus intuebitur Deuri?

; (navfsï

non per fpecies, non in eenigmate aut fpe-

culo, fed fzcie ad faciem. — Proxime in f&

n

ipfo, modo fcilicer perfecliffimo. O quig-

10f ii

quis hoc audis, arrende, quid dicam! Tu,

gretty

L

Mdicid

tu videbisDeum vifione inioiea, wtTheo-

gi

nol

r340

Adjumentum | IX.

logi ajunt ;

fecundum illud Joannis: 7Ze

bimus eum,

ficuti eff.(e) O verba dulciffi-

fhi

mo fen(u plena: Deum videre; Deum in«

s

tuitive cognofcere; perfpicue intu:ri illum.

Pulchritudinem, Omnipotentiam, Immen-

at

fitatem, Sapientiam : cernere illud mare

p

infinitum Perfectionum divinarum, illude

j

d

que vifione clariffima ,. & perfectiflima in-

tueri! O quis

fe

erit!

X

guítus, quæ volupras hae

t

o

Si Deus Beatis fue Divi

aitatis Effentlad

.

a

gradatim oft

enderet: fi fua

s illis Perfe&tio-

t

nes fenfim ;

& per pártes detegeret: fi fua$

!u;

illis dlicias pedetentim communi

caret; pof-

tU e

fet illos novis femper fpe

étaculis

) allls &

li

inexplicab;libus

aliis femper deliciis, &

ii

]

audiis per

totam sterniratem — pafcere,

Qu

diftinere, & recreare.

Quid érgo érit his

dj

frui: his fpe&taculis

3

omnibus gaudiis fimul

bl

ünó eodemque t

empore p3

fci: bas pulchti-

i

tudines fimul ompnes uno intuitu

videre

lat

poflidere

conjünétim totum hoc immen.

Ch

füm pelaguso

maiurn poffibilium bonorum,

F

LU

& gaudiorum ;

illudque peffidere fine ullo

etu amittendze ütquam hu-

IY

ericulo aut m

thr

jus felicitatis in

finite? Ah! homo non ef-

li.

fem, fi hec capere poffem.

hs

p

- Defidevium coli.

24t

q/7

V. Sed pergamus: majora adhue audie.

hicf

Tus. Folwit.$ tuaà amore beatifico ( quae

prm Y

Scholafticorem phrafisett) poffidebit Deum,

il

mmet

& in Dco boffidebitomne bonüm; imonon

tartum poffidebit omnia omnino bona, fed

d mut

ipfum etiam fontem bonorum omnium.

, lii

Jam ninc ré fingulariter attentum ctipio;

im. i

audi, & obftupeíce! Bearirudo noftra erit

1 hi

ipfe Deus fecundum illud Gen. 15. Ego ero

Wevces tua mugna mimis. Dum hec dico,

omnia dico;

«

Epo ero mercesua, — Q verba

arcano fen(u pleniffima! Ergone tuo Deus!

Kiio

1

Ti

tu, quies ipfa felicitas, ipfa bearitudo, &

fupremoni Bonum, tu eri merces mea?

p

tu eris beatitudo, felicitas & pofTeífio mea?

liis

Itaeft; o avima! electa! in caelis eris bea-

b'.hbm

ta illa ipa beatirudine, qua Deus beatus eft,

A(cert

ertli

quamvis in diverfo pradu

: tu ilii ipfi áffi-

debis menfz,

cui Deus affidet: tu cum Deo

:&BCUI.!S

ulcite

bibes eundem volupratis potum, & quidem

ex eodem calice: comedes cum Ss; Trini-

vicdtà

tate eundem cibum ex eade

m quadra, tefte

mine

Chrifto dicente:

Edetis $. bibétis fupev meu-

oruttl

fam meain in vegito meo. (£) ' Sedebiscum Deo

j UM

in eadem felicitacis (ede, in eodem gloriae

m t

throno, fecundum illud Apoc. 3. Zalo ei

fcdeve tnecum in. tbvono qneo ; hoc eft, eris

beara illa ipfa beatitudine, qua Deus bearus

l

Ti

Sed

eüä

"us mET N

242

| Adjumentum. LX.

eft; nam beatirndo Dei confiftit in cogni-

Tl

tione & amore fui ipfius; tua beatirndo pa-

gre

riter confiftet in cognitione & amore Dei,

fote

in diverfo ramen gradu. lllam ipfam pos-

Cun

fidebis felicitat:m quoad fubftantiam, quam

Doi

Deus poffidet: illis !píis abundabis delicüs,

ant

( 0f

quibus Deus abundar: illud ipfüm bonum;

quod Deum ab omni retro a&ternitate per-

li

fectiffime fatiavit, etiam;cor tuum abun-

dtim.

dantiffime fatiabit. — "T'ota in Deum abfor-

infni

ais

tüm.

pta vives in eo; imo non jam tü vives; fed

vivet Deus in te;. & eris velur alter D«us fe-

Ttrail

Cun

cundum illud Joannis: Suniles ei erimus. (g)

Deus in te, &tu in Deo fuaviffimo mutuí

guil

amoris complexu beatiflime conquiefces.

t j

Nullum optabis gaudiutp; quod non ftatim

Deg.

habebis: nullum concipies defiderium,quod

fms,po

Deus non ftaiim implebit. Imo non tan-

i

tum habebisormnia, qua defideras; fed tan-

Ut

ra infüper felicitatis plenitüdine fatiaberis,

tüt (

vt nihil füperfit, quod defiderare poffis.

h(s

Non eris tantum beata, fed eris ipfa beati-

in Ms

tudo.

tür,

O Deus ! quis in terris poterit capere

&x 1]

gaudia Beatorum in coelis?

Tefte repio

Tenti

Píalre Deus non tantum calice, fed zorreg-

&

ze voluptatis [ue potabit e05,

Beati non taü-

0 Cit

tum fatiabuntur, fed igebriabuntur ab ulev-

lüte

ilüi03

—

y

ïf:. yogn*. 3ü

lg

Defidevium cæ?i.

243

cogn'i-

?ate domus Dei : (b) gandinm Domini non in-

p

gredierur. in cor ipforum; ( nàm fpatium

* [

forer nimis angu(tam , oaudinm nimis cir-

1 pos-

cumícripram ) fed. illi zz/rabugz in. gaudium

h quam

JDomugz. (i)

illi fefe toros quantos immer-

ddliis

gent immenío ili omnoium deliciarum

Ondffi;

Ooceango.

o

In quolibet corporis fenfu, in qualibet

j abun-

animae faculrate non tantum erit gaudium

difor-

infinirum , fed erit ipfa infinitudo gaidio-

i d

rum & voluptazum; &hocfineullaunquam

asf

remthone aut faftidio.

Nam Be ti in coelo.

Is (9

erunt femper evidi, Qg Jeuipey plent, at Au-

p muïUl

guítinus. Semper avidi, í:d (ine anxieta-

ulelcà

te: femper plezi, (d finefaftidio; cam enim

jl

Deus fit pulchritudin:s infinite , quo diu-

1qU0

tiuspoflidebitur, eo amplius placebir.

n tafr

O anima; que hiec audi;! fi beara eris,

(rd tl

tahtà, tam exundans, tamque perfe£ta erir

ab

tua felicitas, u ex illa plus volupra i« tu fo-

e p

la fis habitura in genere boni, quam doloris

[z b

in genere mali omnes fimul damnati patian-

tur. Age, fingamüs, vel unicom puitam

ape

ex illo mari tuornm gaudiorum, ex illo tor-

erepo

rente tuz felicitaris in rartarum . defluere;

n

& en! unica hec gutta infernum momen-

to citiusin Paradifüro commntarer, lta efl:

A

(;þ ,'/M'

unica felicitatis tuge gutta in orcam delapfa

;

gcer-

Q'3

À

h) Pf 35, 'v.-g. (i)-Mjfh.zg. 'u.«.r.æx

L

aW

244

'Adjumentuh IX.

Vtt

acerbiffimasillas paenas in fummas deliciaæ,

ilud fel draconum in dulciffimum mel, il-

i

lamque abyílum eeternae defperationisin do-

snicilium maximze fel;citatis pun&to tempo-

D

Tür]

ris converteret.

Non m:a hazc, fed Au*

ouflini fentenria eft: —52 furtre glorie unica

du

itd

guttula ( verba fünt S. Doctoris ) defluevet in

lcet

enfevmum , totam damnatorum amaritudmem

dulcoravet. Conjice in cumulum omnía

omnino tormenta omnium fimul datnnáto-

hu

rum: &en! minimum gaudium infimi &

minimi Deati majus erit omnibustormenti:;

dip.

& cruciaribus omnium fimul damnatorum.

Qu

Nam Deus, licet damnatos in inferis po-

dep

tenter puniat, tamen puni

t infra condi-

per

, infra meritum, ut

Scholaftici lo-

il

gnum

quuntur; at in ccelo beat El

ectos füpra con-

ni,

M

dignum, ulrra merirum. n inferno a

cruciandos reprobos íola con(ürpit Juftitia;

Q

at vero in coelo omnes omnino Perfectio-

ln

nes diving concurrunt, ut nos felices red-

pn

dant. Concurrit Juftitia Dei, ut nos beet

fecundum merita: Mifericordia Dei, ut nos

0

M

beer fupra merita:

Magpnificentia Dei,ut nos

beet ultra omnem fpem & vo

ta.D'eus, ut bea-

I

tos nos reddat, exhaurit, ut ita dicam,otn-

lat

nes thefauros Porentie , & Sapientise fuz ;

du«

nam licet Deus fit, tamen illius Omnipo-

Q

tentia non poteft, illius Sapientia non to-

dic

"

vit nobis dare meliorem & majorem felici-

tateim

N-

9

JDefidevium. cali.

245

kici

tätem quoad íübítantiam, quam Beatis re

r il

ipfa det dando f& ipfum;

Ego merces tua.

(

Sint-

Ex his patet, izfizira e(le gaudia, quee

temp?

Deus praparavit diligentibus fe. Infinita

tüm ob infiniterem malorum, que exclu-

(id Àb

jeut

dunt; tum ob infiniratem bonorum, qua

includunt.

Ita eft, o anima! dubi:

daku

et o5 r

non

hat i

TT

licet; articulus fidei eft: 1ufimta; qu&

m Deus ia calo dabit.

| áni-

omnia

náto-

VI. Enimvero ftupenda hxc

fülnt : | quæl

fimi &

hucusqne audiv:ífti; nam dixi in compen-

t

dio, quidquid iütellectus niofte: de hac üüü-

AUL

quam comprehendendi f: l:cirate fibi animo

depingere, aut menie fiogzre poteit, — At

r

(0n0»

perfuafum tibi liabeas velim, me nihi', ni-

j l-

hil dixiffe. ' Qutdquid omnes cloquen iffi-

mi, & doctiffimi Oratores, "Theologi &

fa cot

no !

Aícerz de caleí(ti vira dicunt, dicent, & di-

D

(l

cere poffunt, umbra eft; imo nihil eft col-

yr

latum illi, quod reapfe eít,

tf

An'mo concipe gaudia, quentumvis ma-

p r

gna & maxima: Beatorum gaudia femper

|

r

omni cogitatione tua infinite majora erunt,

u no$

Mualtiplica, auge, intende fine modo & fi-

)

p

ne; quidquid delectare cor tuum poteft; &

ub

tamen nec minimam paucii illius partem,

m

quod ibi te maner, tibi effingere poteris,

g u

Quod S. Dionyfius de Deo, 1dem de ccclo

p

dici poteft:: Nempe non efl boc, neque eft il-

jj 10

lud, [ed efl omnia.

Coclum nec eít hoc, quod

felici

^

oU

—

Qcitur

* o

46

Acäuläfenium X

dicitur effe; neque: eft illud', quod nobis

jut

fingimus effe;. fed omzia, fed eft quid lon-

gau«

ge dulcius;: longe excellentius,: & melius.

Vi, |

Sicuti Deus eft Ens incomprehenfum , «ex-

Tttr

cedens omnem intelligentiam . creatam,

[

quod nec mente intelligi, nec verbis defi-

(pt

niri poteít:. fic etiam i'ea minus imperfe-

ll

é&ta, quain nobis de Coelirum patria formare

leo, :

poffumus, eft, quod fit quid e&que incom-

hn

prehenfüffn;eque inexplicabile;ac ipfe Deus.

Q

O momentum itaque: millies. fortunatum,:

[

quo ad rantam gloriam admittemur! o gau-

b

dia infinita! o inexplicabilem felicitaiem!

quam dulce eít fe ipfum perdereinimmen-

ï)'lïï

cif

Ío hoc mari infinite beatitudinis! .

fü

;Ergone tu, o Deus! eris merces mea;?

0 merces magna nimis! Enimvero eft ma-

gna nimis pro tam vili creatura, quae tam

parum te amavit: ; eít magoa nimis pro

tam gravi peccatore, qui tories te offenditz

:

eít magcna . nimis. pro tam ingreto . ho-

l

muncione; .qui tot beneficiis. non. nifi

i

O Deus! coli

ingratitudines rependit.

r

gaudia funt inbnira: & ramen illorum tam

d

modicum me defiderium tenet; quin imo.

p

ea pro turpi etian voluptate d&fnoni ven-

&

dere non dubitavi.

Hen! quid egi, duin

de

iliilecebrae cetli? a5, juri ad. coclum re-

nuntiavi! Contremiícani cólumna firma-

Cid

menti; & tremant füundainenta terre! ego

juri

W

f

-

P d

j

ag*

Defidevium. : celi.

247

| tobis

jüri ad ceelum renuntiavi : ego; 'qui ejuä

*id hu-

gaudia effe infinita credo, ccelo me abdica-

tnelis,

vi; & quidém non pro regno aliquo autin-

1 6

Tegro imperio; fed pro nihilo, pro re, &u-

eafafhy

jus vel meminiff: pudet. " Ah! confufio'co-

s def.

óperit faciem " meam ; indigous füm; qui

erfe

illam cceleftem patriam refpiciam! .. Do-

onmue

leo, o Condifor fiderum! deteftor infaniam

incott-

hanc meam!:ratum eft non ampliüs pec-

(Jetif

care; cum toto corde deliderem te videre,

tUtf

te amare; & tui poffeffione immenfum,

Ü g&ü-

beari. Q hora-exoptatiífima! o moómen-

|

'

t

tum feliciffimum, quo motui amoris dul-

imrmá

ciffirno complexu tu in m

e; & ego' i;'; te

ma?

ïþïa**mmä conquiefcami!

ATRTICULÜUS.

[ mite

p

0s li. igandia. [unt-«terua, -

is p

L (C*oli gaudis non folm infinitz; fd in-

Tenol

fuper cefevia fünt. Nota: eterna

tp. hi

funt, eterma. O vocem fono quidem te-

o mh

nuem, fed fenfu gravem! cccli gaudia xter-

! culi

na fünt, nulla unquam temporum viciffitu-

n t

dine amitrenda.

O anima electa! in colo

y imo

poffidebis gaudia infinita, eaque poflidebis

jv

aternum, fine ullo metà ea un

quam per.

du

dendi. O qu felicitas"

g

Ergone o Deus, quas nobis paras deli-

j*

cias, ecernum durabunt? femper fübfiftent?

ur?

| egO,-

t

H

per totam &ternitatem continuabunt

Juïl

Et-

Bu

N

?o9

248

"yumnentum. IX.

Érgone, qui aliquando beatus eff; eternum -

Tut

beatus erit? Ita elt: aterne fünr;, peren-

&i

nes, & perpetuz funt; quas Deus Juftis de-

lictas preparat. Eít id airiculus fidei in

Qere

Syifibolo Apoftolorum cantentus: coeli

Quir

gaudia eterna effe, eft primarinm dogma

fim,

carholice veritátis, de qa0 vel dubitare hz-

ia

reticam eft. Id teftarur. ipe Spiritus fin-

Pofü

étus variis facre Pagine locis, uti Sapien-

Intg

T

tiz $. Juflhi in pevpetuum viveut: Xem I(aie

35. Erit letitia [empiterna, fuper. capita eo-.

N

m

vuin : denique Apocalypfis 23. Sfufferum l-

zitia fempiterna ervit , àn perpetuum gaudebunt z

9j

l

vegnabunt. in [acula [eculorum z.. per. totam

£eiernitatem felices erunt, nunquam immi-

Qui

nuenda beatitudine. . Quamdiu De

d i

us er.i?

Deus, tamdiu Beati erunt. beati,:

Ti

Adveniet extremi Judicii dies:-interibit

l$(

vniverfa hac orbis machina: poft mundi

Deet

interitum effluent centum. millia annorum,

0v

& poft hos denuo elabentur plures millio-

nes annorum, & tamen nec unicum ma-

qu

mentum a beata eternitate decerprum erit.

Dlp

Denuo przteribunt tot milliomes fieculo-

elt

im

rum, quot arborum folia numerantur, &

tua beatitudo tunc quafi primum incipier X

Tri

quodammodo renaícetur.

Necdum fatis:

aK

immenía hac annorum ferie elapfs, iterum

lic

tot fzcula eflluent, quor atomi in aére,

per

quot pulvifculi in terra nunerantur: & en!

f

Beeti

4

N a

e *

t

Defideriumn. celi.

249

]

Beati femper erunt beati, femper felices;

pittt-

& infüper certi erunt,. fe id femper fore,

i i

. O mi Deus!. quale gaudium erit poffi.

at i

dere te fine metu te unquam perdendi! o

cel

quam dulcis erit;hec copitatio: beatus

domt

fum, in ceelo füm ; eroque eternum: om-

Jirelte

nia habeo, quaecunque defiderare, ac oprare

t5 f

offum; & habebo eternum: cor meum

innarat mari: puri(fimarum, & perfectiífi-

Säpieüe

M

marum deliciarum;. eique innatabit eter-

TE

num: inexplicabilem , -& infinitam felicita-

'umfæ.

tem polfideo; & eam poffidebo aternum,

TU

Q jubilus! o felicitas! o gaudium!

u

, M. Sed pergamus ulterius; fi tamen ali-

Tun

quid eft, quod ultra dici queat. Coeli gau-

In eri

dia infinita funt, eterna fünt; & haec infi-

nita, haec aterna gaudia funt infuper no-

u

bis cev'a, O 'anima! coeli gaudia fünt.infu-

n

per tibi certa: .coelum eít certo tuum, mo-

Q

do. velis.

gt

,. Do rationem ; nam Deus immutabilis eft ;

u

quod feme! vult,.femper vult. . Deus om.

Ti

nipotens eft; quod vult dare, etiam pot-

eit-dare.

cuite

Infüper infinite fidelis eft in ad.

implendis füis promiffis; quod femel pro.

I &

of

mifit,- hoc certiffime praftabit. . [am vero

(utit

audi, & exulta! atqui hic immotabilis Deus,

gl

hic infinire fidelis & poteus Deus juravie

4él

per thronum & fceptrum füuum, ac facro-

;enf

fancte .Pr*omiütz daturum íe ccelum [uftis

hii

DIMI

.0

5ro

Adjumentum - 1X.

diligentibus: T& perfeverántibus in g*m&::,;f

((

& moricntilsüs'(ine pecedto?mortali.

"Haájas'divtii promilfi nobis teftes funt

m

omnes Próphe:s* antiqui Téftámenti : teftes:

-T

dinhes quaráor Evanpelift&? novi Teffa--

TUI

menti: teltes"Apoftoli Befrus; Paulus, '&

C0f|

au

]oa^nes in (ats Epiftolis? feftes tór Sancti/

Mirtyres, Conifeffores; Painitentes, & Vir-;

—

lu

gines; qui'omnes fianc promifTionem in fe

Quid

adimpletam* füiffe teftaatur!* Ergo, qui-

"

cuüqüe im etratia! moritür;- falvus erit; &

li

hoc certüm eft, articulds$ fidei'eft ;; dellioc'

3

vel dubitare nefas eft.

Q ''Chriftianet Si-

ü

Tiat

absque peccato eravi, gratia fanctificarite

ofbatus-moreris, cérto beatus eris ; ccelumt

Ieq

idrlm

certo tüunveft. — Hac ipía Paradifi gaudia,.

quz infinità & sterna 'effe vidimus, nobis

àr,

certa fütit ; certo mea, certó'tuá fünt, mo-

Their

db 1

do velimus. : Et fit; qui langueat, qui tor-

peat, quií non ommnía agat, ut coelum ac-

COT;

T

quirat? Si reperire Chriftianos, qui nullo

proríüs, vel retiui nitris

Inq

: cæl*e(ti? patrig de-

fiderio flaprent?

j

"

t

Enimvero ccelum n

on me;r'etur, quinon

I fu

inoenri illius " cupiditate ardefcit. ^ Quid

iPpa

enim?' an non probrum eft, coeli a(pectum.

ley

non majorem in nobis, acin brutis; illius

Í5y

te]

cupidinem excitare, hominemque equali

curn beftiis fenfa coeleftes illas fedes afpice-

UT

rg?, Erumpamus i

girur quam £epilfimein.

j

e

L

actum

* a

e€9

Defülevium cah.

2f

aéctum intenfiffimum ardentiffimi- defiderii

(CULA

caeleftis. patrias;. is enim lenier. horrorem

s fmt

mortis, efficierque, ut egreífus ex hac vi-

teftas

ta placidus nobis (omnus fit futurus. — Fír-

Te

mum concipiamus animi propofitum, 1.

d5 d

conítanter fugiendi, quxd quid a ccelo abdu-

$0041

cit: 2. genem(«a amplectendi, quidquid ad

wWir-

celum perducit:

3.

forürer. tolerandi,

nf

quidquid:coeli glorism auget.

Credo, Domxm, infinira efle & sterna

; Qu

j

cmli gaudia, que parafti diligentibus fe.

jehyc

Spero, illis eriam .me pontu:um cum cer-

us

M

ta fint amanribuste.

Defidero intueri glo-

fcene

riam pukhmudmem tuam. .

CüplO amo-

re complesti,. & sternüm potlidere amabi-

agl

lifhmam. Bonritatem & effentiám cuam;.

E.

nobi

duc,.o0 Domine, .de- hoc carcere animam

mearn ad.confitendum in calis Nomini faa-

p mo

&o' tuo.- O felix hora;'qua liberabor de

&m i()

um «

corpore-mortis hujus;. & volabo ad.te ultiz

mum finem meum ; ubi non

!'2'?' f

eculum

j o

r d

in enigmate, fed facie ad faciem videbo te;

& ; fuaviflimis affcfiuum.nexibus ampze&ar

te fümrham bearitudinem mésm, nunguam

yiaon

de

Íeparandus a *e!- O- quando anima mea in-

ter amplexus tuos uawm req

: iilefe

Hactu

:ens ab-

t

forbeb: tu£- tota in tes s feliciffime fr

erur

, Ts

te Deo amatore (fuo? O1

201e

efuï ne per-

gqü&lï

miitas inein hora VQUTHS Pæ-i. DQCLEEüiü [fe-

fpio

paxarz aie, icd in gratia confirmatum jube

mun

ine

um

[4

*

.e

2j2

Adjumentuüi Xx.

me venir* d ré/^ Fac bonitateth ceum fervo

[7

l

T

2

do,

ut inli3bitem-in domo- tüa.; omnibus

f

C

,

à

Q

icbus vitz meg, ibique^cum Sanétis te

inl

]aä-:g»,:m'in fa:cula.

T

VC

lu

.ADJUMENTUM X.

D

tls

« Xecurgta coufeffo.

li

motis principalioribus beati rranfirus

4 X obítaculis, affignanda quoque funr

U:

propinquiora bonz mortis fübfidia, qualia

1l

font accurata confeffio, doloris intenfio ;

fe

matura & fervens (acri Viatici & extrema

Déi

i

Unctionis fufceptio, denique previa inve-

ftigatio & emendatio eorum, qua& nosin

Qn

fie

illo rerum articulo pree aliisanxios reddereé

confüeverunt, . Quam efficacia hecad (an-

Q

éte moriendum adminicüla fint, ex dicen»

«

dis patebit.

[

^A p?imo rei probandz ini-

tium dabo.

[

Malumin orbe max

imum poft peccatum,

qu

fummumque bone mortis obílaculum efe

"W

mala & manca confeffio; nam poft factum

innocentie naufragium unica, qua in falu-

d

tis portum enates, füpere(t poenitentis ta-

K

bula; in hac ergo debito modo arripienda

"fi erras, toro ceelo aberras.

Licet enim te

jejuniis;. afperitatibus & vigiliis penitusema-

.

h]

Cid-

e?

F

Es ial

253

Atcuiata eonfz[fio.

Mero

tiares: licet te tyfannis pro fide in frufta di-

nirious

fcerpendum offerres; nifi habita confeffarii

ia

copia bene confitearis, a&tum agis. INam

in di&o cafü aut rite confitendum auteter-

num eft ardendum ; fic enim d. vinaac irre-

vocabili lepe cáurum effe, definiit Conci-

liam Tridentinum. (a)

Proinde confeíffio

M

eft illa bafis, cui innixa ftat &terna peccato-

rislalus; fi hecfueritbona, in tuto eftres;

!

fin vero mala, actum eft de anima,

snftus

Ex quibus facile patet ,. nullius confcien-

» (

tiae (tatum magis effe deplorandum, quam

illius anime, quz poft male peractam con-

) quaüa

meniwx

fellionem, falío errore illu(a, tamen febe-

Nam dum alii pec-

iljdn

neconfeffam opinatur.

jv

catores, patratorum fibi criminum confcii,

confcientiz arbitrum anxie conquirunt, illa

nos

editt

facerdoti fe fiftere fupervacaneum cenfet ;

gl

cum fe a lepra peccati jam mundaram judi-

o

cet: & fic mifera indormir fallaci melacie

animi, quz pejor eft omni procella, Cer-

xdfä iril-

te nulli egroti magis funt defperandi; quam

4f

qui fanos fe judicant, ipfasque etiam medi-

m*

: cinas ftomachi vitio in venena vertunr,

Et tamen hoc malum (quis afirmanti fi-

Onm

j (l

dem haberer, nifi multiplex experientia de

fei veritate nos convinceret? ) & tamen

rl

ntiffi-

jeid

'hoc malum setate noftra longe freque

murimn

jiu *

P

"

—

p

(a)-- Sq/] 14- c d.

cu

,.

"ia

254,

djumnentum .X |

mut'n eft. Namconfelfio.eft quidem gem-

|(-

ma; fed ral's, quz a fpuriis difficile digno-

[

Ícitur,

Non raro evenit, ut modica illa ia

tf

premittendo examine diligentia, remiffus

ls

ille in eliciendo. dolore conatus, inefficax

ü

ilia fefe emendandi velleitas a nobis genui-

bd

na cenfeaniur ac lepitima; quae tamen San-

tid

&uarii pondere poítimodam lbrata, mini-

me [u(licientia fuiffe d:tecto virio deprehen-

ha

duniur.

Et licer ( quod mali caput eft ) fu-

jui

binde remordensanimnus de valore fimilium

fj

confeflionum . anxie dubirer, hi tamen re-

tot

a

morfus mox iterum ur inanes fcrapuli de-

fpiciuntur, Neve per tempeftivamomnium

[*

erratorum exomologefin promprum 10alo

pri

remedium afferatur, plurimos abílerret

dex

horror diíficultatis, quae in retexenda totius

ii

vitze tela (abeunda forer,

Unde fit, ut £l-

lis

fis dictaminibus fopita, & de valore pera-

d

&tarum confeffionum fibi vane blandiens con-

Ícientia, fuis erroribus fecura indormiat, do-

4

M

nec fub mortem quafi e lerhargo evigilans;

Í

tremebunda videart,

3

& agngfeaf defolazionetm

t

abominuatiouig.

fü

Jam vero quis explicabii terrificos ango-

res, & de(perabundos. terrores, quibus

j

auima moribunda. difcruciabitur, quando

P«

ad faralem mortualis candele lucem, didu-

€to veluti fipario , attonita flupebit, pera-

étas hactenus afe confeffiones mejorem par-

[]

| tem

e ?

:

«ceurata. corifeffto.

255

tem

rem malas, facrilegas, null;s.fuiffe ; quas

(loO0

taren illa; fslfo dictamine decepta, lepi-

dian

ümascrediderat? quando trifti obrutu Cer.

millus

net, omnem faluris fpem, quam in pera-

EfHCcX

élis confeffionibus hactenus repofitam ha-

'enut

bebar, (fubrütofundamento, una ruina con-

bn Sanl

eldere 2

i

Certe turbulenra illa conflernatio i impii

rehtt

Balthafäus, dum.vifa quefj amagu — bominis

m

Jevibentis coniva candelabvum in fupevficie pavic-

jl

ti$ qulg vegi , (b), pallore exanimara facie,

u

toris artubus coniremuir; illa, i ingnam, fa-

j d

crilegi regis confternatio non nifi umbra eft

mriut

perturbarionis illius animze mor ibunds, cui

li

propria cofifcientia tanquam | fui ipfius Ju-

ferrat

dex;, teflis; & carnifex male peractas con-

(oLUS

feffiones expmbrab:ï illis ipfis myfticis ver-

ANumeva

El

bis: Nuinera, poudera, divide.

depofias per virae curfum .confeffiones.

Qeïä

s cofte

- Pondera, pum babuerint omnes requifitas

condmones.

Dzvzde;am bonas a malis, &

"

1j MF 57

fepone in cumulum errores in iisdem depo-

juni

-nendis commi(los, & deprehendes virram

fmffe, quód gemmam exiftima(ti.

an(ï 0.

les tunc terror, qu& deíperario tua

erit, quando anticipato, planztu, forfiran

mbuS

per totam zternitatem congnnando, inge-

Jandü

didl*

miícere cogeris mP*e lllud Ergo évvravi-

mus?

e

"

| päï

(b) Dan. $. 9.5

n

920

g

"

256

! szjanuæ:tu?n w :

2m$? (c) ergo erravi infelix, & quidetn in

L

