períecutoribus conciliati füerunt; eodem-

que jam nunc amoris affectu adver(arios

tuos compleclere, qno illos in ccelo zter-

num te complexurum fperas.

Plujusquo-

D

ü

que paradigma Adjumento ultimo articulo

HI. invenies.' Caterum hi enumerati tres

b

actus funiculus triplex erunt; quo fibi mo-

d

ribundus Deum & proximum arétius colli-

j

abit; & cui fors pradeftipationis filum eft

QUO-

ii

alligaltum. Huic firmando non parum

que

e

n

*

Metbodus fe ad mortkm e9r.

93

que;confäretf fequens exercitium pro hujus

i

facre folitudinis ac preeparationis coronide

chris'

obeundum.

(

0s o

EXER CITIUM VI

jntet*

| Sþz'ritualis commeudatio, Q9 deceffio animd..

& d*

famg

'-Flexisad oratorium genibus, & premif-

1000j

fo pro more Hymno: veni Creator Spivitus

erito

&c. finge, te a medicis jamjam depofitum

'qnt&

agoni appropinquare, « tibi ab adflante

j; t

confeflario Crucifixi effgiem una cum ac-

cenfo cereo porripi; fimulque devoto mo-

teftt

derate vocis fono lente acfuaviter dici: pro-

yollt

ficifcere anima Chriftiana de hoc rnundoin

ll'lbUS

nomine Dei Parrís, qui té creavit: in no-

p!'O'

mine Jefu Chrifti Filii Der vivi, qui prote

jm,4

paffus eft: in nomine Spiritus fancti, qui

cot

in te effufüs eft. Hodie fit in pace locus

$ fnt

tuus, & habitario tua in fancta Sion.

i (uis

Ecce, anima mea! pervenimus jam ad

Ydett-

magnum illum tranfitum, qui faciendusno-

farioS

bis fupereft ex hoc mundo in alterum. Mi-

ttef-

grandum eft ex hac vita in domum seterni-

quo-

tatis. Itaque difcedamus libenter & cum gau-

iculo

dio ex ruinofa hujus corporis cafa, ad ha-

dl

birandum perpetuo in aulaDei noftri: ad vi-

m

dendam intuitive infinite pulchram fumme-

olli-

queamabilem effentiamDei: ad poffidendam

jelt

fine intermiffione, & fuaviffimo amoris ne-

W.

xu

quc

M

94

"Adyumentum 117.

*

L

xu complectendam immenfam omnium

qü

perfectionum Infinitatem, O quae felicitas

el

erit, cognofcere potentiam Patris, Filii fa-

pientiam, Spiritus fancti clementiam; an-

f

W

gelovum choris inteve[fe , pre[feutem Dei vul-

£um cevueve : gullo mortis metu affici, iucorra-

if

pirionis perpetuee anunere latavi ! (y). O Jfrael?

dl

quam magna eft domus De

D

j , 69 mgens Iau; pof-

fit

Jeffrosis ejus. (z)

Et hec tamen, o on

ima! brevi poft erit

mb

hibitationoftra.. Modicum adhuc tempus;

Qu

& in domum Domini ibimus.

Aliauot ad-

fin

huc momenta tribulationis; & mox feque-

p

tur &terpüm plorie pordus. | Enimvero

Tie

ad hec audua amavdejcit anitnus ; Jamque il-

U(?g

lic cupis aff feve ,. ubite [peras fite fine gaudere.

qir

(2)

Sed illius necdum es fecura: seterna

hac fel'citate etiamnum excidere potes:eti-

p

amnum potes peccare, potes in peccato

mori, & damnari.

Hinc tibi times, tuae

[

ter

fravilitaris confcia prz» metu trepidas: pro-

pterea inter geminam honc eeternitatem fe-

C

lUa

licem & infelicemconflituta, te conturbas.

Verurm quare triftis es, anima mea, &

if

quare conturbaste? .... Spera in Deo, fpe.

D

rain Domino illo, qui poreft te falvare;

I

ult fal-

cum fit omhipoten;: qui te fcit & v

vare;

t

a

(y) Greg. M. hom. 37. in Evang. — (z) Ba-

ten

Yuch. 3. 9. 24.

(2) Greg, M. ibid.

Metbodus fe aa tmortem £9c.

95

um

vare; cum fit infinite fapiens, & bonus, te-

licitg

que amet amore infinito.

Verum quidem

lii

eít, quod rua fragilitas, tuaque peccara fint

;

magna nimis: fed nihilominus (emper fant

i tl

infinite minora miferationibus Dei; femper

UT

infinite major eít mifericordia Dei.

Parer

ftad!

eft, & plus quam Pater. Jam vero quis

Pater infirmitates filiorum fuorum non mi-

upt

feratur? Erige re igitur in fpem, quia

multo magis divinus Pater nos miferabitur;

1 ärii

npus

quoniam. ipfe cognofcit figentum no-

ftrum. | Deinqui Filium fuum unigenirum

Qu dd

fque

pro nobis in mortem dedit, num cadlum

negabit? quidedit, quod eft amplius, num

m

il ij-

negabit, quod eít minus? Ah! pupillam

Dei ledit, de illius mifericordia qui diffi-

vitt.

(

dit; quia mifericordem efíe ne

gando, ne-

at effe Deurn.

;l

Ccato

Ad hec Advocatum habemus apud Pa-

trem Jefum Chriftam. lllius vulnera in-

)

tui

terpellant pro nobis; nobis ille füa merita

T pfOl

effi fe-

cefit. lilius dono tuus ett fanguis Chrifti:

tua fünt vulnera & merita Chrifti. Horum

rbas.

la, &

infinitudine munitus non potes terreri nec

yip"

multitudine nec, graviþate tüorum peccato-

ruim.

Vdte;

Ecce! (prebeudatur manu Crucifixi effi-

|r f

At ,

gie$) Salvator tuus, amor tuus crucifixus

caput inclinat, ut det ofculum pacis. Ex-

tendi; bráchia fua in crüce inamplexus pece

P5

Calge

ass

96

dyumentum . 1 II

catorum.. Latus aperit;ut fir fecurum cun

W,f

/3

étisafylum. n illo itaque fpera.

j

; O Pater eterne! en fervulum illum in-

l

»digniffimum, pro quo Filium tradidifti!

aïc

,hé permittas, ut in me pereat pretiofus

l

, lllius fanguis. .. . Peccavi peccatum gran-

l)l

»de, & multorum mihi confcius fum fl;gi-

)v

»tiorum, non tamen defpero; quoniam,

J;m.

,Uubi abundaverunt delicta, abundabit &

Iu

»gratia. "T'ota fpes meaeft in tnorte Chri-

»iti: mors íllius eft meritum meum,; &re-

»p

yV

» fugium meum ; falus, vita, & refurrectio

»t

, med.

In vulneribus Chrifti dormio fecus

»rus, & requiefco intrepidus.

Quanto ille

»potentior eft ad falvandum; tanto ego fum

sl

i

»fecurior. Uniceitaque nixus infinitis me«

, ritis Chrifti, de profunda abyffo miferia«

m

sl

, rürn mearum clamo ad te, Domine: Do-

,mine exaudi orationem meam! exaudi

ï;n«

J

j benignus preces, quas Ecclefia tua in ot-

"l

j; dine commendationis anima pro tne mo-

»ribundo fundi jubet!

Py

5 O Deus miíericors! refpice propitius

D

»fuper hunc Famulum tuum iN. & remis-

r

» fionem omnium peccatorum füorum tota

»]

; cordis confeffione pofcentern, deprecatus

» (c

», exaudi.

Miferere Domine gemituum;

),A

, mifererelacrimarum ejus: & non haben-

li

, tem fiduciam nifi in tua mifericordia, ad

d

) (us

di

ia

Metbodus fe ad suovtem . czc.

97

d

5tüc& Sacramentam | reconciliationis ad-

*

»mitte.

Jrm It

- Commendo te omnipotenti Deo, cha-

»rillime frater! A ei, cujus es creatura,

icil

xtio(ns

?

e

;committo, ut; cum humanit«ris debitum

» IDorte intervenienre pertolveris, ad Au-

' gfä['ï-

» Corem tuum, qui :e e limo £erre /ormae

lHAgl.

Yniarm,

» Verat, revertüris. 'gredienii iraque ani«

hi &

»ma tuge de corpore íplendidus Augelo-

4rum &íanctorum coetus occurrat. Rederm-

Chn-

&te

»ptorem tuum fazie ad faciem videas, &

»conftiturus inter agmina Beatoruin con«

te0

»temp'ationis diving dulcedine poriaris.

ofect:

nto lt

»Commendamus tibi, Domine, ; ani-

»Iham Famuli rui N., ut, propter quem

ofüm

5 ad terram mifericorditer defcendifti, Pa-

smes

, triatcharum rmorum finibus infinuare non

(eride

Delicta j:ventutis & ignoran-

. Do

,»1ia$ ejus, quafümus, ne memineris, Do-

;Xäüdi

j d

»Thine; fed (e:undum magnam milericor-

» diam tnam memor eftoil'jus in gloria cha-

je m

,Fitatis geternse,

Intercedant pro eo om-

» nes Sanéti & electi Dei, ut vinculiscarnis

;itiusï

» €xutus pervenire mereatur ad oloriam re-

mise

»Bbi cmleftis, preftsnre Domino noflro

m

» Jeíu Chrifto, : qui cum Patre & Spiritu

catus

»fanéto vivir& repnat infzecula f:eculorom.

(juftly

;»Amen. , Dein defixo in crücem ob:u-

iu, quafi propediem moriturus, fübjun-

!b?ü*

&os virtutum actus megno cordis aff-étu

(üe

elice,

G

» Grede

Ld

98

Adjumentum . 1 Il.

» Credoin. te fümme veridicum. — doró;

D f

Huni-

,te (üpremum meum Dom'num.

5j*

»lio me ante te, cum fim nihilum.

Doleo

»propter te offenfüum fummum Bonum.

d

» Propono potius mori, quatn feedari etiam

T

» Veniali peccato.

Spero in te infinite mi-

(l

»íericordem;, fidelem , & porentem in

M

0X

» adimplendis tuis promiflis. : 7:0 te fum-

Qu

»me amabilem unice propter te; füper óm-

»nia, éx omnibus viribus meis.

Gvütias

l$t

»4g0 tibi . f(üamme benefico ob tot per vitee

Vl

»curfum collàta mihi beneficia. J/izo me

Qu

»tibi ; & conformo penitus (apc&iffitna ruee

tüo

»voluntati. JPariar libenter ; & amplius

hoc

» patiar aimore tui, ut tue juftitie pió pec-

; cátis meis jam nunc fáusfaciam. | Defidero

Wl

,te ultimum finem meüm,

:

E

hi?

, O facrofanéta Trinitas; dà 6raiiam fi

-N

lii

,Dalei! [efü, eito mihi Jefu! Marer Dei;

, memento mei! SS. Patrorii mei, orate pro

Vr

»me, ut dignus efhciar prormiffionibus

d

» Chrifti! Domine, cupio diffolvi, & effe

pe

,cum Chrifto in cclo; defidero; te ibi iü-

Dün

»tüeri, & amare eerernum.. O gaudia fere

dis,

»infinita, quee praparavit Deus diligenti-

pii

, bus fe! O-Deus meüs & omnia! quid mi-

li

» hi eft in cclo, & a te quid volui füper

ptü

»terrám? Volo abíolvi, & lucrari omnes

lg

»indulgentias in morte lucrandas.

O Do-

,,&nine, in manus tuas commendo fpiritum

D

,umeum

-

Methodus fe. ad movtem ezc.

99

Áhü

j»meum! Jefu, Maria; Jofepli! jciu']efu'

Tum

def

u!

a) Jh.l

Dus

His virtotum àct bus pw:ir)l ;itis; lmagl-

mum.

narefdbi, re ex(pirafie; jamque relicto hoc

enam

inundo mxglaze in domum zteiniraris; ju-

' i

dicio fifti; & purpatorii ignibus ad.ici;

n i

Moxque flexis adhuc ad orztorium gecibus

füm-

quam brevi(lime fequentia pérpende;

'om

i (luandu ánima corpore egrefía, reli-

rütus

é&is tuis illis táin v

váris rebus; ex cubiculo

I vxfæ

vel domo tua in alrerüm orbeim miprabit,

10 C

qnó tubc ocula afpiciet illás tüás xeculas,

v

tuum illud cadaver? ;

quvomodo tücc

mpli

hoc habailffe, illis vero uf'am fu:ffe optabit?

à. Dutn judicio fifletur, quomodo tunc

j pec

jiiri

vixiffe, quid épiffe; quid caviffe defidera-

bit? quid tuac dà honorxbus, divitiis; vo«

i h

luptanbus fentier ?

j DEI,

3. Quid feiriet ia primo fuó in purga-

torlum mgrefTu dé m.litia peccan venialis;

Ie)

onibus

de volunt;rià vite afperitate;

de virtüti$:

à d

perfectionisque ftudio? Age, quid prodeft

jbi 1

nünc, per vite curfüm omnibus commo-

j fere

dis, dignitatibus deliciis abundaffe,; & fic

reml

purgantes flammas auxiff? contra vero

ld ff

quid nocet miferum , paeperém , contem-

(üptt

ptüm vixiffe; & fic piacularis érg-ftuli poe-

fmne

na$ evafiffe; vel faltem minuifle?

pe-

: 4. Si mortuüo tibi ad vitem redeundi co«

pia fieret; fimulque ab angelo cuftode pree-

um

eutm

A

dice-

ioc

Adjumeptum . 21H.

diceretur, te poft menfem denuo fatis con-

ceffurum, quam brevi hoc tempore viue

normam inftitueres?

His modico temporis fpatio confideratis,

Ü

& renovatis, que haclenus, formaverzs;

(

propofitis, preefenti exercitio fnem impo-

lt

nes illis precibus, quas Ecclefia recitari ab

?

egrefTu animae jubet; quequeOrdini.com-

mendationis animee fuübjunéta reperientur,

fe

Dein poft breve examen, num pofi'as

infra annotationes accurate fervaveris, fine

gulaque hujus praparationis exercitia de»

bito cum fervore peregeris, templum ac-

(

eede, ibique a Deo euchariftico, nec non

ü

a Patronis bonc mortis tibi tuisque propo-

p

fitis benedici pete; pro acceptis vero hoc

]l

In-

die beneficiis grates bumillimas age.

d

de te ad tua negoria rurfuüs tra£tanda con-

fer, tanquam homo a morte redivivus, &

a judicio ac purgatorio redux, cui poft u-

num meníem denuo fit moriendum. Pre-

cipue vero duobus vel tribus primis diebus

concepto fervori vigilanrius attende, &

jam nunc ex factis propofitis unum delige,

quod deinceps. examinis particularis mate-

ria (i. — B.atus ille forous s quem, cum ven«

5

vit Domiwus ejus, imvenerit fic facientem.

"Anen dico volis , fuper omnia bona fua couffi«

zuet eum. . Matth. 24. v. 46.

| Am'lo-

:

Metbodus [e ad movtem &5'c.

1OI

; COT

Aumotationes im bhac ad snortem pre-

E

paratione ob[ervaude.,

L. Firmam concipe períuafionem, hunc

ais

diem effe ultimum tucw vitae; & hinc ftude

|Veros,

omnes actiones eo modo peragere, quo il-

m0-

j ab

las uiimo vire die aliquando pereg:ffe

optabis,

COf

n

]. Ad colle£tionem animi multum COu—

ferer obícuritas cubicull.

Item juvabit fie-

ofitti

pius ( v. g. ad horc pulfum ? manibus pre-

, li

hendere, ac ofculari efhgiem Crucifixi, &

n

interni affectus . inierpretem obrutum in

m ««

eam defigendo dicere: o anima! iterum

c Df

una hora, vel uno quadranre morti pro-

ropo-

pinquiores fümus. .O mi Deus! ft hoc vel

) hoc

illo rempore mortuus fuiflem, ubi nunc

n

effem ?

| C0

IiI. Finito prándio, vel alio commodo

057&

tempore cubiculum ordinabis, tua:que res

li

difpones, prout illas poft obirum ab aliis

pre

inveniri cuperes.

jcbl$

J

IV. Si rubrice id permittant, dici pot-

9)

elige

erit Miffa voriva pro obtinenda bona mor-

te, vel de requiem; vel faltem inferi Col-

nare

w

lecta de fapra di&tis Miffis.

$ique non t€-

nearis ad Horas canonicas, diftinctis tem-

gt

poribus recitare juverit Officium defuncto-

uj

rum; fi non integrum, faltem unum no-

ture

3

11

d

102

Acüumeiztum H

é&turnum current-i ferig re

iþgndeps unacum

Laudibus.

h

V. Propofita

faltem preecipua deivnceps

obfervanda ícripto annotentur.

Summi

ha mome'ti annotario eft, cujus obferva-

(

tion. m ut daemon impediat, omni vi labo-

0

rat. Regius ile minifter moriens geme-

lr

bat: o me infelicem! tot chartzrum fcapos

Vü

obfcquiis regiis impencïi; cum interim nec

19

f

paginam pro mea anima adhibuerim. Eiiam

tu plures jam papyri faícesinutli ícriptione

p

maculafti; an ergo nimium foret, fi faltem

[

chartulam in

fanctum adco negot um infu-

meres?

'

VI. Cum nihil bene fiat, qvo

d or&inatq

non fit, ordirem diurnum t4lem qu.libet

4

fibi praefcribit, qualem alize occupetiones,

qui differri non poflunt, ei permirtenr.

Cacterum licer accuratio in obfervsnda pree-

fcr.pra horarum & funct'onum di(tributio-

ne exadla effe oporteat, anxia tamen elfe

minime deber. Er hinc fi forte in aliquo

fpirituali exercitio copiofius te a Deo iilu-

minari, ac moveri fentires, abrumpi illud

xi

f.rupulofa follicitudine minime convenitob

metum, ne forfiran aífignatum alteri fuün-

&ioni tempus incorim elabatur: fed potius

j

vela erunt pandenda afpiranti Spiritui fan-

&to, ut nos pro

pitio fuo Hamiqe abæreptos,

ge;fgt » quo vu];

M

VII.

Metbbdus fe ad movtem ec.

105

^qm

VII. Pro materia examinis particularis

hujus diei atfumes accuratam obfervatio-

n

nem harum additionum ; cum illarum ne-

m

glectus non raro impedimento effe foleat,

(irve

quo minus optatus referatur fructus. — Nec

1lb

obítat, quod parvi ee momenti effe videan-

peme

tur; cum fiftendz etiam magnae navi par-

vula füffi-iat remora: etiam pulvifculi ho-

[4pot

n n

rologii rotu'is immixti ejusdem curfuüm

morantur. Licer ergo annotationes hw

Est

j

ytione

prima fronte leve quid effe appareant, ih-

(titeq

tento tamen fini confequendo non levi ob-

zil

ftaculo fünt, fi temgra negliganmr.

vdinte

CONSIDERATIO.

lu»,ïïbü

Ad libitum jro materia aut smatutine

[j0ne$,

iehl,

2ueditationis aut pie interdin

lectionis q[]?æ7ne7;da.

apïæ-

buti

PUNCTUM I.

n ex

Pavelllus iutev fidem moflvam, €3

jliquo

) 11/11

vitatn. noflvain,

illud

errum eft nos morituros; nam zemo

I'.C

nito)

efl, qui [eimper vivat; (4) & quidem

| (un'

inopinato; qua emim bora mom putatis, Pi-

lius bominis vemet. (b) ; Incertum tamets

'otius

j at

cum Chriftus di-

quaqdo , ubi, quomodo;

4

cat*

:P[OS

[ -

YRCIHBSUS

Vil

- (a) Ec;læ. 9. 'u.l4. (b) Luc. 12. v. 4O-

LÀ

104

H um—ekzäm 9723

cat: sefcitis dieu, Beque j boram. (c) : Hac

e

«redimus;

Et ramen vivimvs quafi nunquam mozituri,

(cti rerrenis 1mmerfi, cosleftium iacuriis

E

quaíi virae rerminus jn noflra forer pot-

eïïa:;te, ac Deo manite(tanre cognovifle-

mus, quo leco, tempore, modo deces-

furi fimus.

II. Ce:tum eít, nos non nifi femel me-

1;

r

vros, fecundum illed Apoftoli : fatutum

efl bomiuibus femel mori; (d) & errorem in

morte bene obeunda vel femel admiffum

nec aeternis lacrimis expiari pofle.

Nam.

lignum, in- quocunque.lozo cecidevit ,

2

() Hec credimus;

hr

Et tamen vivimus quafi fiepius morituri;

lllli

Ü

& fecunda morte primam emendaturi;.

Til

aut faltem ejus vitium pofthuma poeni-

D

rentia correcturi; de procurando filici

tránfitu, nunquam anxii.

E

II Certum eft, hoc corpus in purridos

cineres redipendum, & feda putredine

confumendum effe ; gam pulvis cí, €g m

pulverem vevextevis; (£). animam vero. im-

mortalem effe; & sternum vel in orco

li

;ru,'-

LE (CTTHM THDUMUT NUA

i

(e) Ecla.r1.v.3. (f) Gen. 3. V. X9.

e

)!

Methodus fe ad mortem £zz.

105

H

eruciandam , vel in ceelo beandam; quotiiam

JDeus eveavit. bominam inextertninabilem, (g)

"|türi

Hec credimus;

curi;

Er ràmen modo hoc coagulum Gercorüm;

putrem hanc efcam vermium coceco amo-

3&73 i

re adeo deperimus, ut illius commodis

dCCCSr-

innumeros virturum & gloris gradus fa-

crificare non borreamus; animaque ita

prodigi, ac illius future fortis ità imme-

me-

tidttt

mores vivimus, quafi uzus zutevitus eíTet

bominis €g jumentorum, €9 equa utriusque

m n

conditioy . . . . €g mibil baberet. bomo yumeu-

"1

yfum

zis amplius. h)

Nm

j d.

IV. Poft hanc vitam fequ-etdr alia vita;

nam zoz babemus bic mauentem civitateur,

/

fed

Juturam iaquivimus. ()) Ex hoc mundo au-

ÍtUIT;

di migrabimus in alium; zibil enim intuli-

wïiæ

mus in bunc mumdum: baud dubium, quod

,G:H'ï-.

nec aufevre' quid poffumus. (k) Fiec credi-

'tllici

mus;

-

Et tamen ita rebus terrenis cor noftrum af-

'f(?OS:

figimus, quafi femper in hoc mundo

]ine

manfuri, aut quafi aliquid bonorum tem-

poraiium inde nobiscum .abl,a-turi fifnus.

j"

I

V. Poft mortem fequetur judicium par-

yrco

orzct

u-

ticulare; ommes eniun nc')s:

m;aizz'[e/iaïz' op

$

(IIZT:(?

P. (g) Sap. 2. V. 23.

(h) . Eccla. 3 w 0

TR

n

G) Hebr.13. 9,14.. (K) 1. Tint. & 9. 7

106

- Adjumentum.: 1.

ante tribunal Chrifli, ut. vefevat unu:z]'u'z'sque

l

n

peopria covpovis, prout geftt [iv: bonum f've

inalum. . (l)

Pariácolare excipiet judicium

p

Q

univerfale, ubi hoc corpus noítrum denuo

vefüvget. in vefurvelione in. uoviffino diey (m)

(

velin fupplicium ateviumn, vel in vitam atev-

Il

Ac demum ;bit bomo in domum

Ü

gam. (n)

etevnitatis , (0) que eft circulus carens pria-

Q

cipio & fine, cujus peripheria elt erergum,

f

muiquam, fempev: cojus centrumeeft vel.coe-

t

lum, vel infernus: aut cumu'us omnium

E

audiorum, aut obyifus. omnium tormens

torum.

Hsec credimus ;

Et tamen vivimus, quafi vel il'ud judicium

j

declinari, vel Tadex fraudibus deci;d, aut

recibus flecti, vel ab illius featentia ap-

pellari poffet; quafi a«ternitas non nifi

conficta ab /Efopo fabula, vanumqueter-

riculum foret, cohibend:ze in officio ple-

bi excogirat&m; adeo parum de ultimo

vite momento ancimur, licet ab illode-

!

endeet & fententia ludiglsz & þg,a*gä[ue,

do geternita:s.

4l

V]. Datur infernus.

Infernus eft lcus

"

toymestoruim , (p) ubi fuccenfus eff tzmis afuvo-

D

nd.

e

ve Dei, qui ardebit usque ad infern novi[fc

(q)

"D z.Cor.s. v.10.. (m) Sjosnm. 1 1. v. 24.

(0) Marth. 25.9.46. (0) E«cle 12. . g.

(p) Luc. 16.v. 28. (q) Deut. 32. v. 22,

p

'

Mitbodus fe ad movtem s.

1O7

í

(Ut(u.

(q) Vel unicum grave peccatum mererur

m fat

infernum; nam propter unicum illudque

dicium

primum ron nifi cogitatione admiffum pia-

denu

culum Deus. 74upelis peccantibus non pepevcit.

t j (m)

(r) lnnumeri homines jam fuerunr damna-

t

ti: inpumer! adhuc z erergum pevibunt , (s)

donu

7

;

?

: n profuudiffrmum infermum. defcendent. (t)

p

Qouod innumeris contigit, &adhuc contin-

GA

get, eriam nobis contin

gere poteft. . Haec

(ek(r-

credimus ;

noum

Ertamenpeccamus, — Dilatavit z'n/ew:z'd ant-

ymey

mam [uam ; (Q) & tamen peccamus. n

momenta mori poffümus ; & tamen in

diciuf

peccatis vivimus, nihiltimi:di, ne fors &

peccat/is immoriamur.

Deus continuo

[ia dp*

j Ril

damnat, & noscontinuo peccamus

lB*',

numeri fünt, qui Zucuz£ in bozis dies fuos,

üe t

€9 in punclo ad 1uferua d.fceudunt.(x) Hoec

ïo plea

ultim

ícimus, nectamenaliorum ruina fapimus.

illod

VII. 'Da«t;ur-xcgglum,, ad quod licet fint

multi vocati, ramen funt pauci ele&i. (yynam

htl

angu[la porta eff, g av&a via efl , que ducitad

( hat

vitem, eg pauci [utt , qui imveniunt eaim. (z)

Verbo:

pauci [unt , qua falvautur. (aa3 Hec

qjumt

credimus;

W'[gm(h

Et

:

—

V(r)A 2. Petri a, v. 4. . (s) Shob. 4 v. 2

O.

9. 14

( 3ob.17. v. 16.. (u) Ifa. $. v. 14.

" ;U f'

Q) Sob.21.v, 13.

(y) Matth. 20..16.

V.2

(z) Matth.2..14. (aa) Luc. 1 3. V, 23.

e

108

äzäz:znentztm 41l

uU

Et tamen bonz mortis ita negligentes vivi-

f

mus,.quafíi de ceelo accepto inde chiro-

rapho illius fezuri effemus; & quatino-

e

u

mina noít:a l.bro vitee indelebili littera

infcripta legiffemus.

Til

ff

Hac uoffra fides , & heec noflra vita.

fém

PUNCTUM Il.

en

Aaimadorrfto fupra difcvepentiam vitie

o9n

nofive cuu fide no[ira.

W

Quis ad hec j:m tibi fenfus? fr h«c non

M

credis, hereticus es; fi vero credis, necta-

dff

men aliter vivis, profecto ftultiffimus es.

hT

An nonenim malitiofa flultitia eft, ifta cre-

pa

dere de morte, nec ramen aliter vivere an-

tdi

te morterm ?

Q infelix! Fi:des tua tüibt fu-

(ï/;,

fp:níà e collo afinaria erit mola, cujus pon-

I/C(

dere eo profundius usque ad wfernum demer-

lh

geris, (bb) Age, quando d&mon ia ulti-

hi

mo agone geminas has tabulas, fidei unam;

hq(

alteram vitz tibi ob oculos ponet; quando

de

remordens conícientiaillud Auguf(tiniincla-

My

mabir: ZLec tua fides: beec tua vita; quafo,

quis tibi tunc animus erit? . Quando olim

h

divinus Judex fülminanti voce ac traci afpe-

Qr

&u tibi dicer: en, o homo! /«ec credidifft,

£? bec fecifli; qaid-refpondebis? ah mifer!

quid tunc fenties de tuà vita cam tua fide

com-

(bb) Lac. 140. . l.

Metbodus fe. ad. smostem . egc.

109

s VIVI

compofita? . Subfifle hic paululum, & fu-

du

fpen(a nonnihil aure au(culta, quid coníci-

gali -

entia refpondest .... Equidem velad ífo-

liten

lam rei hujus cogitationem toti cohorre(ci-

mus; & tamen, o immanem focordiam! &

lt

temen de vita fidei conformanda non copi-

temmus,

Verum vos ipfi judicates (cc) num rationi

J

cenfeotaneum fit cum tali fide talem vitam

componere? hec de morte credere, &ta.

men ira ante mortem mortis immemores

lv

cnon

vivere? Ut prudentibus loguar, cos ápfi ju-

«

dicate, (dd) an cum regulis prudentigcon-

mus &

pruar, futurorum improvidum, ccco im-

ia f

peru, iriparátum lethi f& retibus induere?

ereàn.

celut ff avis feflinet ad laguewum, €9 tie[cit, quod

bi fuü-

de peviculo animee 1leus agituv. (ee) At vefi-

gpon-

jemct

&i Corozain/ (fF). vae ralibus chriftianis! quia,

fi harum veriratum hotitia data fuiffet homi-

QV

, ult

ni gentili aut barbaro, cerre mores (uos ad

jundn

has fidei regulas conformaffet.

Soli nos fi-

güändo

deles atheittico lamguore futurorum incurii

J HCJG

yivimus , quafi pevcufEffemus fedus cum mor-

judio

te, Q9 cum infermo patlum ; feciffc

mus, ( gg)

)ohm

Jvnbefce Sidom, ait mare. (hh)

Erubefcat

iape

orbis chriftianus tantam vel in ipfis eriam

l

jf

"

d

z

m:feï'

Cäzhoe

; fit

(ec) 1. Cs 11.9.13.. (H) 1. Cor 101j«

com

€ee) Proverb.7, v.25.

(f5 Marth. 1.

?021. (gg) ]/21«3830. I 5. khl]) 11-40230:084-0-

e

Ms

i1o

Adwimnentum | 1F.

Catholicis eeternorumi incuriam; & vite 4

aj

fide d'fcrepantiáiri;

.

t

L]

be

O fupreme mortis ac vi

&& arbirer Deus!

Ql

da nobis augmentum fidei, ut fidem, quam

Wil

linpua noftra loquitur, tàándem aliquando

etiam inoribus vita noílra fateatur.

Da;,ut

l

Ü

veritates, quas de morte credimüs; etiam

durante vita operibus exprimámüs, üt ante

dMi

do,

mortem correctiori vita evitemus; & affe-

Qui

quamar illa, que tioftra nobis fides timeni-

lid

da poft mortem ; & fperanda proponit.

K

Q

o Qesdon s eeoDodos o o hao oD

duf

Qi

ADJUMENTUM IV.

QU

d

Coufideratio ftatus auimee poft

i

4orienu.

ho

"

oftquani apnovimius, fürimam effe nec

N

d

ceffitatem. feíe parandi ad agonem &

quidem tempeftive àc fine mora fefe paran-

l

fe

di; poftquatü itidem edocti fümus inerho-

düin id effectui levi brachio dandi, anteéotn-

n

f

nià e medio tollendaà occürrunt precipua

bons&é inorris obítacula nempe nirmiurn aue

Vi

&us per vite curfum culpe & poenge rea-

[r

tus: nec non prapof(terus ad divitias; ho«

NI

neres & delicias affectus, uti & inordina-

cceli

tus lethi inetus; ac modicä vel nullaà

Gupi:

um

Em

I!.»fä('

C onäa'e?atio flatus anime gc.

XII

E

cupido. Horum affedtionum coercitio; ac

impedimentorum amotio quam potenti ad

Jeus!

bene morienduim àadtniniculo fint; ex mox

juat

d'cendis pat:bit.

A primo rei probandee

iudo

initium dabo.

Dl

Moriemür, & poft morteti ibit oinoiz

etlai]

domum élernitati ; (2) ibi anima fiftetur ju-

t ante

dicio; ubi cotmerito vel addicetur füppli-

alle-

cio, vel coronabitur premio. QCadaver

quidém tnandsbitur terr&; ibi cárneum il-

men'-*

[

lud arnoris proprii idolam in faetidos cine-

Interim

ré3 , & putres favillas redigetur,

animá; poltquam füerit judicatà; fi non iri

x

inferno; fal.em in purgatorio ardebit. .O

quam alia tunc mente fenfa. concipiet! in

quam diverfos ab his, quos modo fovet,

D

dffc&us erumpet; precipue primis flatim

ab obitü momeatis, uernpe in jüdicio, pri-

inoque fuo in ptirgatorium ingreffü. Haec

li Lepius attente perpenderemus; exconfi-

fTe i

en

defato Ítatu anima poft mortem; difcere-

T

iius (aüctiüs vivere ante mmortemi: doce-

remur jam nunc pisevia folutione fatisfáce.

ho

jofm

re pro noxis preeteritis, & caverea füturis;

jjput

ficque imrmiinuere nimis au&tum a nobis per

j 0U

vit& curfüm culpe & paina reatum ; qui

qu

precipuurn bona: mortis obílaculum eft;

cui proin auferendo plurimuim fervier con-

| .h'(l'-

]int«

M

e

li

: 1(3') Ecdla. 12. v. s.

op»

r l

II2

Adyumnentium 4F.

fideratio animee 1. in judicio. 2.in þm'g/:n-

«

vio. 3. uti & geminainde formanda conclu-

Qu

f1o.

T

fit

ARTICULUS D

list

Anima im judicio.

quo

o ipfo; quo exfpirabis momento, mox

d

L Fl

eodem in loco, in quo animam exha-

(üfe

lafti, ad judicium ciraberis, ac divino tri-

bunali fi(teris ad dandam de torta vita ratio-

&if

Tevo

nem; o fulmen! ad accipiendam pro totà

Ceth

terernitate fententiam; o tonitru! o quam

alia hec, quamque terrifica erit fcena! Lo-

dgtx

Tilb

cus judicii eririllud ipfum cubile, ille ipfe

lun

lectus, in quo fortefepius graviter peccafti,

fine

Ille ipfe Deus, quem toties cffendifli, &

( |

cui difplicere, ut horminibus placeres; non

tig |

timuifli. lleipíe Chriftus, cui tor irt Eu-

chariftia defpectus intulifti, ille tuus tunc

*

fity

J

udex erit; & quidem jodex omnifcius,

quem [nec minima tua cogitatio latet: u-

?&g

pu

dex inexorabilis,. qui fec minis rerreri;

Dec ullis tinc precibus flecti poterit: Judex

-'

lor

LOI

rigidiffimus, incujus oculis nec cceh mun-

di fünt, & qui etiam zoviffmnun quadvatitem

ii

p

tefte Matthao (b) implacabilis ;xa&or re-

Detet.

Cür

de«

Accufatores erunt Cuftos Angelus, cujus

fnonità contemipfíifti: hoftis ftygiüs, cui

pita

pec-

(b) Mgrri;.g;æ-.zs*; |

(

|

a

Coufidevatio flatus amime tsc.

113

lw'gl" []

peccando ferviili : propria confcientia;

condi«

quam toties etiam graviter lefifli, & con-

tra cujus teftimonium excipere non poteris.

Ratio reddenda erit de tota vita, de finpgu-

lis cogitationibus, de omni verbo, (c) de

quolibet opere, detot omiffionibus, etiam

t0, 0f

p exhte

de acceptisa Deo pratiis: ipfs& quoque vir-

(no tri-

tutes, & operabona ad Sanctuarii pondus

THU

examinabuntur.

Sententia ferenda erit ir«

revocabilis, inevitabilis, sox & quidem

'o totd

certo exequenda; cuim ab hoc tribunalinon

quari

detur appellatio. Anima erit fola, ab om-

4! 10

nibus dereli&ta, inter duas eeternitates cce-

o if

lum inter & inferos media, fine patrono,

?€CCüm1

fine advocaro, imo fine ulla jam mifericor-

(j, à

dia fecundum omnem omnipoteatis jufti-

5,n0n

tie riporem judicanda.

n Eu

Tunc infufo fupernaturali lutnine claris-

s tune

Íime cognoíces multitidinem, varietatem,

Vci0s,

ac gravitatem tuorumi deli&torum, praci-

Ü Ju

pue horum N. . O quam aliud tunc de il-

rerreïi)

lorum malitia & fcdirate . judicium feres !

[udex

tunc agnofces, fuiffe mortifera, qua ex

'-.'mtm

ignorantia aKectata aut falfo di&tamine dece«

pattte

prus venialia reputafti: deprehendes cir-

bor It

cumftantias fpeciem & numerum rnutantes,

de quibus. nunquam. in. facro tribunali co-

cuis

alie«

^ cul

—gitaüi: apparebunt innumera peccata

na,

pee

[

i

ii

) Matth, xa, v 36

114

Adjumentum. IF.

na, de quibus nec fufpicionem habuifti:

f

videbis infinita numerobona, qua vel omi-

fiíti, vel male fecifti; de quibus nil anxius

li

vixifti:

Heu! furget tunc.illa anima a te

feducta, & vindi&ctam petet: clamabit con-

li

t

tra te vox fanguinis Chriíti in tot animabus

perditijquasfalvare potuiffes. Age,quid repo-

nil

nes Deo, vindici feveritate de hoc velillo N.

ite

fÍpeciatim rationem petituro ? O mi[ervime 9

t

fi

ánfipieus peccatov! (exclamat/Thomasa Kem-

pis) quid vefpondebis divino judicà omuia mala

ü

D

zua fcienti, qui intevdum fovmidas vultum bo-

minisirati? (d) Nempe, ut Huff:eus Va-

|

tes vaticinatur, (e) «on

f

potevis gi ve[pondere

unum pro mille.

*

:

f&

II In hoc rerum arti

culo x.!'-quid fenties

[

de peccati malitia, de tuis illis dictarninibus

Q

f

politicis, de peractis confeffionibus? 2.

Quem tunc ftatum elegiffe, quam vivendi

N

normam tenuiffe, quid in hac vel illa occa-

1

fione, inhoc vel illo negotio & munere, in

his vel illis circumftantiis egiffe, quid omi«

fifle optabis?' verbo; '

Íe-defiderabis?

quomodo tunc vixis»

N

Si fapis, modofac; quod neglexi(le tan

l

topere tunc dolebis, ne hiecipía rei cogni-

tio, fi inutilisfaerit, futuri judicii rigorem

dh

novo'fu peraddito-pogder? ageravet, &

pra-

entis

Qu

nlb

Ü

'(Ad) L.1. 6244 (e) f]ob;. 9 V. 3

um

d

Confideratio : flatus atime €gc,

115

ul

fentis gra'iv abufus divini Judicis furorzm

]omi.

mapis exafperet, quide hac ipía coníidera-

TOX

tione rigidam a te rationem peter.— Proin

at

quz deinceps vitare, vel agere v«iis fingil-

iL Cofl

latim jam nunc derermina. . Nam propofi-

nabos

ta penera!ia ignes fatui (unt,qui lucis parum,

mepe

nihil caloris habent, brevique extinéti mox

lloN,

iterum difparenr.

H«c ipfa tamen propo-

fita nonnimis mnlta fint oporret.

Pauca &

i

Kem-

fingularia fint, ne fua multitudine propofi-

u mila

ti efficaciam enervent, fructumque immi-

"

Cavendum infeper erit ab illo mul-

us V

torum errore, qui fe hoc ipfo jam refipuis-

j

Íe purant, eo. quod refipifcendi neceífita-

tem agnofcant, non diftioguentes inter de-

^ntie$

fiderium correctioris vite; & ipam morum

nibu$

correctionem. . Non emendationis propo-

Pa

fito; fed ipfi emendationi venia promitti-

wend

tur. Donis defideriis plenus eít infernus ;

aft celum non nifi bon

r occ

?

proftat.

is operibus. yenale

ett i

jomi

A RISVECILLU:S:.IE

vitis

"Anvma in purgatorio.

« tif

maginare tibi, tandem adivino Judice

:ognï'

-

lata finali fen'entia, rremendo huicju-

ore

z

dicio pro tota eeterairate finem imponi, te-

que falvari quidem,; fed prius tamen jufto

entió

m damnari, moXx-

P n

Dei dïgcr.eto ad purgatoriu

2

que

e

al

116

Adyumentum . 1H1.

que illuc cruciandum raptari. . O quee tibi

j

li

tum mens, quis fenfüs erit ad primum il-

lius carcersingreffum ! prius in molli lecto,

!

commodo cubili, circumdatus amicis, füb-

d

levarns.a domefticis nunc fubito vertente

Qi

fcena, in ignibus, in tenebris; in cruciati-

bus: dereliétus ab omnibus, fineullodolo-

(

10

rum levamine, autintermiffione. Oquam

tremenda hac fortis mutatio! prius molli

Ij

k

eulcitre impofirus, nun

c igneo illi ftagno

Nihileítin

ü

totus quantus immerfus ardes.

Ó

te, quod nonai deat, patiatur, doleat. lgnis

fupra te, ignis infra te, circum te nil vifi

b

ignis; & oqualis ignis! cujus vel unicafcin

tillula füfficeret comburendo toti orbi: cui

comparatus nofter hic igtiis, non nifi ros

lr

eft : cui injectus monsferreus inftar globuli

cerei momento conlumptus evanefcerer. Et

p

bt

in hoc immaniclibanojamardes. O quam

aliud runc, quamque diverfum de malitia

p

MU

peccati eriam .venialis judicium feres!

T

Tior

Pone piacularís rogí fünt atrociffimee,

& majores omnibus tormentis Marryrum :

[M

(fingula minutim expende) otnibus füpe

pi

pliciis latronum: omnibus morborum crue

ciaribus fimul & colle&tim fuümptis,; ita ut

(in

hi

adftipulante unanimi fan&orum Patrum &

"Theologorum fententia S 'Thomas doceat;

peuam minittiam purgatorii excedere maximam

paugimn

CQn/iäemtz'o ]ïam aume t Y

e tib

. penam bujus vite. (£) Ei adftipulatur S. Ju-

m

