quomodo faceves iffud? (r) Sic vive, quafi in

horas moriturus.

Sempev. ante eculos. tuoy

vev[etur ultimus .dies.

Cum . diluculo furvexe-

L

vis, ad vefperum te ambigas percenturum &9,

cum in le&ulum ad. quie[cendum. membra . tua

li

qofuevis , noli coufideve de lucis, adventu. (s)

VMerbo : Sic vive, quaft Dominus bodie veu-

fuvu$[üit; & mom timebis, cum venevit. (t)

Hec tria monita fi in praxin deduxeris, fi

ex infpecto cadavere carnis delicias fugere,

& folum 'coeleftia appetere didiceris,bonam

&«

placidamq

ue tibi mortem certus augur

promitto.

W

lllumina mentem mearm, divine Spiritus,

à

ut difpulía omni caligine, idem , quod aní-

D

ma poft mortem, jam nunc judicem , &

n

appe-

d

N

(r) $. Berhard; in fpäc. Mänach. (s) S. Ba-

d

filius inflru&. ad filium fpiritualem. (t) 5.

j

'4ug. Serm, 265.

—

Exequie [pivituales esc

187

- fetint

apperam

Infunde cordi meo tua dulcedi-

Quod

nis promulfidem , ut concepta rerum ter-

um i

i divint

reftrium naufea, & carnis odio jnceníus,

noxia corporis blandimenra fugiendo, (oa-

wibund

lum cceleítia defiderem. . Da, ut conftanti

at100c

niiu illuc animi tendanr vota, ubi vera fünt

v

gaudia; ac omne iliud mihi deüplat qmd-

o 1.

quid Deum non fapit.

yi

(if f/

od ao Q eotoe i u Qpe o natie d Qp ao

quin

hr du

ADJUMENTUM VII

funes

Exequiee [pirituales, [eu medita-

/ra dl

tio Rituun Ecclefiaficorum buma-

ff

(j

tionem. autecedentum &

jp eul

"i J)

Jubfequeutium,

QU

j

rofe&o nulla in fchola potentius, nulla

Qs

P

e cathedra facundius mundi vaniratem

)

bontt

eonfurat magiítra Mors, qvam e fandapila

pl

& in fepulchro; ibi eniin exefa labra, cor-

yotz genze, extincti ocnli, depaftee aures,

)ltllllS)

abfumptæ nares, totum denique faetidae fa.

y dti

niei innataps corpus elingui f.cundia divi-

ffi;

tias fpernere, honores negligere, delicias

averfari, codeflia sppetere; verbo: bene

a*

yivere fan&eque mori omni Tulliodi(ertius

docenr.

W

Ibi mortuales inter umbras ad o-

(*

culum patet; humanz porentis faftum, de-

, T*

licias

P d

i

133

Adyuemum — JH -

ts

liciarum divitiarumque luxum magnee illi

ftatuae haud abfimilem effe; quam Nabu«

Va

|CIU

chodonofor per fomnium unius lapilli alli-

fione in pulverem: comminutam vidit ; cum

ani

1l5

fimili fato etiam terreftris felicitas lapidi fe-

ulchrali allifa momeénto citiusin cineres

E

hd

abeat, a pulvere folofaetore diverfos. Ut

p:oinde nemo facile inficias iverit, contem-

H

fanit

lationem cadaveris in loculo & fepulchro

inordinar« jlli divitiarum, honorum & de-

tibit

liciarum axpetentig fortiter refrenande, ac

vef

fupgande coeleít

fün

Vium naufeg potens reme-

dium effe.

hus

Nihilominus tamen huic bonz mortisob.

u)

ftaculo animis radicitus evellendo non pa-

fmg

rum conferent exequie fpirituales , feu me-

LE

ditatio illorum rituum, qui ex Ecclefie pre-

CIpla

biler

fcripto humarionem noltram comitari ío-

lent.

Quanto ea res felici obtinendo ago-

NU

ni adjumento fit, expertus eft Carolus hoc

t

nomine quintus.

Is poftquam voluntaria

fl

Ine

sbdicatione fuis fe regnis exfpoliaverat, ne

fcilicet mors inveniret , quod invito rape-

iro

ret; in facra illa, in quam fe abdiderat, ere-

ïml!

mo fibi vivo etiamnum vivus parentavit ;

Tij

fibienim perfuaferat non magis porens quam

pius Cefar, optimum, quo beatum fibi e

vita difceffüm procuraret, medium fore, fi

roprii funeris exequias anticipato luctuip-

a ri-

A

fus Quceret, ac Ecclefiaflicos fepultur

tus

Exequie jþiritualä;', egc.

T

"t il

tus practice meditaretur. . Quippe ex pre-

N

via hac exequiarum anticipatione & parern-

]i al

tationis confideratione catholicus Princeps

t cum

animam pre corpore, codeítia pre terre-

jdi fe

nis, juftorum morrem prae Cefarum vita

qinere

squiore confilio am

mare didicit.

plius, QUip unice æüi-v

x U

SOREI-

Hunc igitur chriítiani orbis Heroem imi-

ylcht

taturus, eriam tu fpirituales pariter exequias

A de-

tibimet ipfi adorna proprius pollinctor &

AE

vefpillo, ipfusque tibi vivo ante funus juíta

j MV

funebria folve: illa fcilicert adjun&ta, 1. quee

bumationem pracedere , 2. queeque eandem

ytis o

fub[equi folent, attente meditando, & ex

on pi

fipgulis aliquid fiuctus decerpendo. Nam

2U fT«

varia füppeditabunt & (anctioris vitee prin-

æpïæ—

cipia & bonea mortis adminicula , que fta-

biliendis proxime dictis & firmandis, qu&é

m o

lo ag

conceperas, propof(itis, uti & fügando re-

fpectui humano plurimum fervient.

Nec

jus

lontat

faftidio fit , data jam documenra denuo in

memoriam breviter revocari; hzec enim ad-

j I

[

monitionum, quas magis inculca:as cupi-

mus , iterata repetitio afcefeos Magiílris

j ele

yat;

non minus æüimata? quam frequens eft.

; quit)

ARIICULUSL.

yibi t

Ritus. [epulturam: atitecedentes

for

d 'P*

^wonfidera varia tuae parenrationis & ex-

C

jc t

X equiarum adjuncdta, qu& fepulturam

uj

ahtes

^

190

Adjumen.tum F Il.

antecedere folenr. , A;Uditä cmfümtä ef-

gf

,

ferendo funeri hora compulfantur campa-

pt' u

na, conveniunt amici, confluunt vicini,

lt

Sodalitia quoque & Clerici upa cum Cruce

& u

1

nigrisque vexillis, tedis ac cereis ad defun-

Vitit

éti domutn accedunr,/— Solantur confangui-

AK

neos & affines , àquam luftralem feretro à-

(ucem

fpergunt, triftique filentio moarorern fal-

dlder

tem fimulant; illi vero, quiarctiori cogna-

lm «

tionis, aut amicitid nexu mortuo àd(tricti

tcite

vixerant, fufis etiam lacrimis pàrentant.

i

Verüfn quid tibi proderunt fteriles *

qin

cireumftantium laerime pemitusque? O

tione

q»àm melius effet propriis nünc. lacrimis

Vinbi

peccata delere, quam alienis lupenda relin«

Coltci

quere? — Quod tibi tunc folaium aff.ret;

il «

u

fole erunt Sodslitates, quarum albo nomen

jtec:

tuutn infcribi curaftis fi tamen Sodalis ^on

ts

foclum nomen inani pietate pefferis, fed of-

iyo)

ficium etiam partesque expleveris.

Vide

It

ergo, cuinam Sodalitio (an non etiam illi,

latr

quod de bona morte nomen habet) annu-

d

merari velis; aut; fi Jam alicui adfcriptus

lt

eS$; examina, quomodo prafcriptas preci«

Q

pue Marianis Clientibus regulas obferves.

o

.AL. Tandem d:ftributis cereis & circume

ftid

ardentibus tedis Sacerdos cum affiftentibus

L

Clericis voce lugubri przit Pfalmum: Ze

profundis &c.. cui fübjungit orationem: Su-

incq

Jcipe Domine auimam famuli tui V.. quam de

erga-

Q

V

2

Exequie fl;z'rituales, e7c.

191

ia ef.

evgaftulo bujus feeculivocare dignatus es;. €9 evi-

m

je eam de loco peuarum , ut quietis ac. lucis e-

VICI,

teriig beatitudine pevlruatuv , Q9 intev San&los

Cro«

€7' ele&los tuos in ve[urvettiouis glovia vefufcita-

defur.

vi mereatuy pey Chviffum Dominuin no[flvuin.

fipti

Age anima! finge, te ex putrpátorio re-

fetro d

ucem piis his Ecclefiz ritibus praefentem

em fi.

affiftere, omriem hunc fünebretm appara-

copnt.

tum coram intueri, fufasque pro te preces

dtrid

audire. Quis tunc tibi fenfüs erit? Ah uti-

il

nam! ingemiíces, utinam ipfa epo, quam-

[

diu lucis ufüra fuppetebat, previa expia-

y 0

tione animi noxas deleviffem ; tnihique di-

lrimi

vinum Judicem ánticipato lytro provide

juelt

conciliaffem! o quam con(ültius egiffem!

af

illas enim, qua pro defuncto funduntur,

pomet

preces non raro Deus vel non exaudit, vel

[ig :0fi

aliis in luftrico carcere detentis animabus

fedol-

ápplicat; ea, pro qua offeruntur, anirna fi-

Vidi

ne ullo levamine 1n illis ultricibus lammis

tamdiu reli&a, donec ultimum quadrantem

) anni

diving Tuftitia exfolverit.

Tiptus

Itaque zoli confidere, motet afceta nofler,

pl'æCl'

(a) noli coufideve fuper amicos &g proximos; ..

s

( melius efd enim munc tempiflive provideve,

itcute

quam fapev aliorum auxilio pof? movtem [peva-

ve.

Jam ;nunc; ftatim hodie adhuc,

ontibi

!

'

incipe per frequentes intenfosque pe

rfecti

n/ M

dolo-

j

| ;a) De imz;tat; Chrifli l 1. c. 13.3.- |

"gt

s

192

"djumentum. Il

Ste

doloris a&tus, per obtentas Induïgentïaïä,

»er voluntarias vit& afperitates , perappe-

füric

titus fenfuumque refrenationes aliaque vir-

gin

totum , pracipue mifericordiae opera rea-

aT

|

tum poen

& fi non penitus delere, falrem ita

imminuere ,

ut tibi vel nihil vel parum in

pup

CORl

altero mundo folvendum refítet.

lII Interea funebris pompa intet d

i

egana

tig i

efimi

Quen

tatos alternis vocibus pfalmi quinqua

verficulos meftum progreditur. Effertur

Oculo

Quat

ex illo tuo cubiculo, ex illa tua domo, ubi

toties eheu! ut carnis geniolitares, corpo»

heüt,

orem Deum offendi(ti; effertur,

flate

ris plasmat

inquam, ca

daver tuum, illuc non amplius

DT

ffertur perillasfcalas, atrium;

Vero

rediturum: e

*

es lerhali noxa onu«

& portam: quas toti

Wingi

ftus fübii(ti; in

deque exportatur ad tumu-

il

lum, interdi

&o ei in perpetuum reditu.

Yalb

llli tuse chare

fupelle&ili, illis tuis bonis

ho

thefaurisque cum tan

to anime derrimento

Wi

corrafis eeternum mo

do vale dicendum eft.

bomini pacem baben-

O triftem feparationem

; in [ubflantüis fi

u

1

i5/ (b).

l

lo fubfe

quens funus animá

f

uo tunc ocu

P

n

hec omnia intue

bi

tur? quomodo tunc do-

f

fuiffe defiderabit? quo a-

Qui

ini füge verfatam.

nimi af&

ectu hec fu

abonadeferet? quomos

g!'te,

do tunc

de illis difpofuiffe optibit? .. .. -

Sié

A-N

P. a

fui]

&lg

W(b) | Eccl;'. 41'0 li

Exequie. [pivitualer, egc.

193

Eüüä$

Sic érgo nunc domi tuz te gere, prout

"

appe

tunc ge

fliffeté voles; eunded jam nuncer-

c W

ga res terrenas affectum indue,

quo tunc

(3U

anima in illas feretur.

em ità

- ]V. At pergaimus, elátümque domo co

r-

ürm 1

pus per plateas ad ceemeterium vel templum

comitemur. Er ecce! nova lugendi mate-

ecte

ries in via occurrit. ma(tem' agmen infe-

;efimi

quenti animae, dum trifti objectu ei (ub

ertut

oculos cadunt illa loca & per/óne, ubi, &

y ubl

quarum amore toties Numen. füpremum

lefit: En!(rorvum muens exclamabit) en! ibi

u

fertufy

ftatexecrabilisilla domus, ibi eft dercftabilis

illa occafio, qu& olim tor peceatorum, nunc

mphw

iriuty

vero tot cruciaruum infelix-caufa exritit. O

0nü«

urinam illam (ocietatem fogiffem! — utinam

u-

illam perfonam nunquam ocülo, minus

edit)

verbo dignata fuiffen! — Fa erpo, fi fapis,

bont

nunc omitte, que tunc feciffe dolebis; eà-

meu

que nunc cautus nge,A quae tunc: vitaffe

2

m eü;

gaudebis: fimulque

iþükü

V. Obferva, quid homines, p

recipue fl-

li; qui longo ordine tuas exequias cohone-

nimá

ftant, tuumque corpus ad fepulchirum ge-

mina ferie ultimi honoris ergo comitantur,

cde

yo &

quid, inquam, hi de te nunc fentiant, co-

omo

gitentve? Quemdiu vixeras, idearidem

DO

& ore & mente volvebas fámofüm illud:

quid diceut bomines ? vaniffimum hoc terri-

La

culamenwm ;i—bi idolum erat; cui tóti

esfos

difra.

e

» d

194

Adumentum. F L. "

Tglg;if;'agum curvaíti genu;. Age ergo, vi-

pit

fü&t

deamus modo, quid de re poít morremdi-

«ant homines; quid in.te nunc &fiiment;

Qu

L07

culpentve?

*

Itaque:propi

us ad cdmï:aniem funus tur-

fs

hon

bam accede,. & fufpenía'aure, quid inrer

fe muffitenr , aufculta. .. Age, quid.jam di-

fj |

tl

cunt de te homines? dicunt, te quidem

uiífe egregie doctum; fed parum humilem:

ul

tinti

valde eloquentem, fed nimis. mordacem:

blande modeítum, íed proprii judicii. ni-

([90;

3nium tenacem ; denique.tam tibi benignum

Vesq

te, quam aliis rigidum exttiff. . Dicunt,

fis.

te fuifIe. divitem, avarum, munerum,cupi-

dum, perfonarum acceptatoreo:, honorum

ürdc

& dignitatum aucupem ; re(pectus humani

Quià

3mancipium, hominem fordide parcum, fui

QO

Apfius rerumque fuarum ftolidum zeftima-

f«

.torem.

Dicunt, te fu ffe . laudis .avidum,

!t

T

laboris.oforem, commoditaiis ftudiofum,

merendarum amaniem, ab dominis férvum,

ïsqw

fen

nemini denique, nifi fibi amicum..

- Quod modo. homines in te fufpiciunt,

pa

Q

non funt dores nature, quibus pree aliis lu-

xifti; non fcienria, qua fupra alios eminui-

NU

fti: non ho»orifi. a officia, ad quae promo-

ili

tus fuifti: non denique laudes & plaufus,

hd.

quos per vite corfíüm tuli(ti.

nj

te.nunc.:zeftimant homines non folum boni;

&

eft,

«

at

fgigi'etiam tepidi malique; fola. virtus

":

pie-

f

n

Exequie [pmitualets 85'0

195

0 V

pietasque. . Nunc neio te laudat, quod

endi-

fueris dives, nobilis, aut doctus; bene vero

inieat )

quod fueris obediens, humilis, patiens, ora-

t:oni fuique ipfiusaffl &arionideditus.Nemo

18 (üt*

te eeitimát; quod vitam placide transegerisz

| jntet

honoribus & commodis abundaveris: pri

im (l

ma ubique fübíellia tenueris; fed quod

jiden

multa pro Deo egeris, tulerisque: quod.

milem:

mulrum faboraris: corpus caíligaris: pa«s

|icem:

tientia excellueris, largasque eleemofynas

di n

érogaris; quod. varias perfzcutiones,.gra-

ignum

Vesque contemptiones forti animo pertules

ris.

)iauy

Hxc modo landis materia fünt.

?

Henricos, Ferdihandos, Ludovicos, Edus

norum

&rdos & Leopoldos modo veneramur,non

5

umáti

uià Principes, fed quia fün&i.fuerunt.

À

m i

Antonii, KHilarionis, FKrancifci emortui$.

(tim

pedibus a Ducibus etiam & Dynaftis certa-:

jidut)

tim ofculafigebantur. Velipfi piorum hos

Bofüm

minum cenrones intercinelia numerantur;

aVl

isque cultus pauperibus eorum exuviis de-

fertur, qui vix Regibus Caefaribusque ims

jciun;

penditur. Cum aliorum cadavera putri

foore omnibus horrerem; metuim nau-

iis lu-

ninu

fearnque incutianr,.horum corpora occulto

'orno«

illicio cun&tis reverentiam, gaudium, fpem,

aufüfæ

fiduciamque. infpirant. Ea nempe virtuti

magnetica ine(t vis, ut, quae viva non rare

gd Vi[l

-

boni,

conremptui. fuit, pofthuma d:in ferrea

eriam corda in fui admirationem & venes

| eib

tationem rapiat,

Pieo

N2

Quaü«

L

» d

196

Addjunenta. VT.

: .Quanta erga ftultitia eft, diverfum modo

In0t

de pieiate, piisque hominibus fovere judi.

lisí

de n

cium ; illudque nuác sftimare, quod unice

tunc contemnemus; idque modo contem-

qui

fj

M

nere, quod folum runc eítimabimus!

Quanta amentia eft, nunc illa vivum am-

Y

fong

bire, ob qua homines te mortuum vilipen-

ent; eaque viventem negligere ; que fola

lügn

lim

in defuncto magni fient! Que hec caci-

tas eft, ex refpeétu humano ea nunc facere,

pho

vel oinittere, qua poít rnortem facta a te,

L

vel omiífa iidem homines damnabunt; id

t

u

nunc vivum agere, ne difpliceas homini-

[ci

bus, ob quod ipfum iis mortuus difplice-

f

bis! Ergone hoc principium: Qu dicent

hr

botnines? (olum poffit nos avocarea virtute,

[i

ii

non autem a vitiis; folum impellere ad ma-

lum, non autem ad bonum?

dj

Itaque Crucifixi pedibus advoluti, inanes

"N

illas mundi ideas, opiniones & phantafias:

N

ftulta :lla corrüpti fzeculi di&tamine, vel re-

t

&ius deliria: pueriles illos refpectus hu-

n

mani timores generofi coremus; folumque

lor

illud nunc vivi eftirhemus prenfemusque,

tií

quod folum in nobis vita fun&tis homines

tiq

eeftimabunt, laudabuntque; quodque etiam

lh

nos, poftquam vira excefferimus, per ejus

bo

eurriculum aftimaffe, & prenfa(Te optabi-

N

mus. 1llos nunc defectus corrigamus, quos

l6

losque

'tunc homines in nobis carpent: il

mores

Exequie [pivituales, 'ag'c.'

!97 1

]udo

mores fectemur , quos tunc homines in no-

j

bis füfcipient. Verbo: illud axioma: Qui2

unie

de me smortuo dicent bomines? fit panacea;

ntem

qua & a vitiis curemur, & in virtutibus

ymus!

folidemur. Singularia propone.-

1 4

ft longiorem .circuituäl

VI. Tandem po

liptt-

funebre agmen caemeterium vel Ecclefiam

æ'fol'a

ingreditur, ibique ad deftinatum tibi tumu-

ca

lum greffum fi(lit, orantre fequeatem anti-

jCefs

phonam Sacerdote: Subvenite Santli Dei,

16

occurrite /4ngeli Domini , [uíciptentes animam

w d

ejuss offerentes eam in con[pe&tu AAltiffimi . fu-

iom'mi-

fcipiat te Chbviflus, qui vocavit te, &5 in fi-

fplite

num /dbvabe A ngeli: deducaut 1e..— Santlifice-

!dl

ztur iffud [epulcbvum in. nomige Patris, . 69

rtüte,

l e Spius fan&ho dmen.

dmt

.O anima!. dum in hunc modum a Sacer-

dote Angeli & Sancti tuum in fubfidium

iab

evocantur, quomodo tunc Angelum Cufto-

yoft:

dem honoraffe , quo cultu fanc&tos tuos Pa-

vdte

tromos, precipue B. V. pro(ecutam fuiffe

j hi

optabis! Minus efficaciter poft mortem il-

mque

lorum auxilium ab aliis pro te imploratur,

squo

nifi in vita confítanti, & quotidiana devo-

mine

tione illos tibi demereri ftudueris.

Proin

efitfi

atue , quo cultu deinceps tuos, prefertim

(j

bonz mortis Patronos, quove honore affi-

cere velis, memor illius moniti Chrifti Luc.

ytbie

u0ó

16. V. 9. Facite volis amicos, ut, cum defe-

Qque

cerjtis, vecipiagt vos im atevma taberiacula.

ec

ore

[

198

Zduneuum | FT.

Hec de ritibus

4

humationem anteceden-

vl

Dor

tibus.

Y

inJ)

g

Rius Jipulturam fulfffi;*ü?üæï?'

Yb

$.

X.

Tnterea inclufüm loculo corpus demit-

ltin

I

1

& titur in fepulchrum, dicenteSacerdo-

"

!

«e: Sume ferra, quod tuum eft ; [umat Deus,,

inter

. quod fuum eft; covpus de tevra. formatum. efo,

Ti

Jpirirus de. fuvfum infpiratus. efl. — O. verba.

filti

trifii fenfu pleniffima!: corpos de terra for-

matüm , fpiritus de fürfüm infpiratus eft;

l

m

& tamen iminortalis fpiritus luteo corpori

qua

indignam fervitutem fervire debuit; herum.

piqg.

mancipio, rationem appetirui, animam car-

i

ni femper & ubique cedere oportuit. ^ E-

nimvero terreflre himis, animale & bru-

Ql

[

rümrerat hoc corpus meum;. (umat ergo,

terra, quod füum eft: in. putres favillaSab--

a

e

€eat; quod non aifi pulviseft, & cinis. Ar

vero an etiam Deus aflumet, quod- füum.

r

fe

eít, vel (altem effe deberer?' ah anima! cu-

jus es? Dei,an deemonis?: Chrifti an mun-

V-ir

Vl

Xi? cujus eft imago, quam vita & mori-

1

;bus refers? cujus es fervus? Ecclefiae aut

Mammong ? ad quem pertines? .... ex-

ol

Ve

pulfà ex corpore , €jecta e mundo, a quo.

& in quam zrerniratis domum aflumeris?:

V« nobis! fi ad illas Sacerdotis voces: $u-

?na£

Exequie [pivituales, €9c.

199

xdete

enat-Dess, quod fuum . cfl, audire cogamur

trifle illud:- /Vuzquam t07t vo5; (c) nec ego

Dominus; nec vo: fervi; qua vobis. pars

inBeo?.,.. . O Domine, tibi fervire re«

gnare eft; tuus.fum, ruus effe eternumi

m

volo

P

,

l

-devota flammis illa (it a&t'o; quze bo-f

naintentiose ad te non referetur.

:

(efti

»«2. Poft haec fandapila una cum :

fepul:

LE!'dO-

chro.«aqua bened.cta afpergitur a Saccrdote:

WR

ioter haec verba: Aove cele[li weficiot animarm:

n if

um Deus in nomine Patvis , g Filireg Spi-

verba

vitus JnsRi dmen. Nerum - facre hujus

lr

lymphe afperfio :parum tunc refrigerabit

IM eü

luftrales rogos ilius anime,;qusz:eaim,

orpon

quamdiu inter vivos numera»atur, fine ullo

erumm

| CaL-

piet.itis fenfu non nifi ex morre ufürpabat.

Diin incenfo.thure pergit Sacerdos dicen-;

l-

brü

do:- Odove calefli pafcat amimam . tuam. Daus,.

2n xomine Patris, €9 Pili, eg. Spavitus- [aue!

«

i. A4men.. O homo; poftqüam in.vivis;

lu52

effe- defieris, 'corpus tuum non nifi-feeto-

A

rein fparget; fed anima tua; quam.illa poft.

fünm

íe odorem relinquet?. num boni exempli:

lCl

virtutisque; an vero potius évz? pro [uavt.

p

edore fetor? . (d)

Va illis; qüorum con-

j0ri«

foripti libri; depictee imagines , cantiones

j 3[1[

obícens, immorigeri 6lii pravi mores,

r

mina Íunt peccans

quo

,v»erþa, actiones, dicta

NA

pec-

'159

st

Oti-

- €co) Matth.7.v.23. - (d) Tfaie 3. 9.24.

u

9

" d

200

: Adyanestum II

pe-citum, quod eriam poft eorum mor-

pH

tem contagiofo feetore mundum fcekribus;

rm

or.um damügats replct. Sic itaque viva-

Áüp

mus, ut mortui cum Apoftelo ecam. nos

m

dicere polfimus : Chrufla bonus odor f[umus.(e)

:3..DDemum S:cerdos ter pala arreptam

Vül

humum locslo tüperinjicit his verbis: 4Mes

&X

iesto bomo, jüra pulvis es, C? in pulveranm

Qf

vevertevig; | Audis? pulvis es; & tamen fu-

LU

perbis? in puiverem reverteris; & con-

Hl

temnirefugis? palvises; & omnipotentiam

d

fit

laceffis? ia pulverem rcverteris; & cuticu-

deri

lam curas,ut vermes amplius habeant,quod

füet

rocdant!- /Equumne eft(te ipfum compello)

Inin

ut immortalis fpiritus propter hunc pulve-

r e

rem pereat * O deftinata cocdlis animia! er-

qu

one tibi eternum.male fit; uc huic argiillae

(ie

ad-tempus bene fit ? ah! memento, quafo,

figr

homo, quia pulvis es, & in. pulverem re-

u

verteris.

"

Dum ergo inani fuperbiz, ambirion

,..

-

ti

& vansglorie vento in alrum . exrolleris;

pe

memento; quia pulvis es, & in pulverem

Tif

reverteris. " Dum iracuadiz, livoris, eut

W.

vindictz aeítu abriperis; memento, quia

tio

pulvis es, & in pulverem reverreris. Dum

T0

nimio proprii aut alieni corporis amore li-

fum

bidinofe incenderis; memento, quia illa,

pit

& in

quam ad—co deperis; caro pulvis eft,

u

p

(e) 2. Cor. 2. U. 1.

(

e

*

;:x:quiæ fpirituales , 29*:

201

fhor

pulverem revertetur. O fi fiepius pulve-

T1bos,

rem hunc glifcentibus cupiditatum flammis

V.

füperinjiceremus, quam

. l$

cerneremus!

*

brevi eas gxün&æ

M

9

:4. Ultimo denique Sacerdos, fümpta par;

um

vula cruce lignea, fignat ter fepulchrum;

lr

eamque eidem infigit, dicens: Szggum Sal-

qu

2

vateris Domini nofiri Jefu. Chriffi: fenatum

Á

fít fuper te , qui ia bac imagitie vedemit 10 ; uec

COl

permittat introire Zdngelum . pevcutientem du

Mu

etevnun. — Pax tecum. — Sed quid tibi pro-

u

derit impofita tumulo Crux, fi ex numero

quà

fueris illorum, quos Apoftolus flens vocat

pdi)

inimicos Crucis Chrifti, quorum Deus vei«

l id2d

ter ef]: (£) qui inftar demonum quamcun-

l efs

que etiam levem fugiunt crucem; qui ob

adverfüm ;quemcunque cafuüm mox in

gülæ

ygd0

murmura &

lamenta parum chriftiane

u

erumpunt? -

Itaque vide, qua animi zequitate immiffas

njonit

tibi a Deo recipias affli&tiones? ha enitis

hs;

genuing fünt Crucis Chri(ti particulae ; fir-

rem

miterque propone, illas deinceps de ma-

ut

nu divini Patris füfcipere patienti cum filen-

"

tio: cum gaudio euchariítico : cum defide.

n

rio psura adhuc patiendi: cum firma per-

1

fuafione, ea, que tu pateris, nihil effe come

l,

parata poenis purgatorii, quas es meritus ;

In

cmciatibusChriRi ; quos pro te pertulit;

il

f

gau-

(f) Phi!o 3. 'U.i 8- ü 19-

^

20

d

Adjumentum. PH..—

audiis cceli, qua fic auges;^"Ac demumr

dit

apidi fepu'chrali ep taphirdoco: vitae. tuae

flic

compend um ia hnc fenfim infcribe: hic:

Aeii

m.trous jacer, qui, dum vixir, egit mul-

(ni

D

tum mili, -

IC)U«

rum - bene.

Qüjus

Säcerdoä* cum C I.el"tchI m

tunci

facrarium ; reliqua vero torba ; amici; affi-

VOl

nes, confanguirei in fnam quique:domum;,

dott

concedunr...|. Qui-tibi in fepulchrum velad:

ln

judicium com:es.ear, nemo unus reperitur.

Mtle

nequidem ex illis; qui individuos fe fore.

Dib

focios profeffi funit. & quorum amore toties:

ne

Deum offendittis& animám peccatis-onera«

(

fti. - Fug:unt omnes; omnues avolant , om-

1d

[

nes ru$ inemoriem deporunt.

Cum cam-

)

h

paue fonitu omnis quoque defun&i recor-

üy

datio evanefcir :« peraiz memovid.eovum. eutm.

Gu

fouitus (g) cum extin&torum fünalium fu-

Q

mo omnis páriter amiciria im auras abir.

fiom

Corpus putrefcere in fepulchro, ánimam

ahq

veto ardere in'ptirgatorio.otunes quieti-fi-

ln gi

nunt. lod ipfum tui focii«nunc dicunt.

lleg

tibi, quod olim:Phari£ei udae :proditori::

Ony

Quid ed gos? tu videris ? (n) quid: Deo re-:

-

pm

P

ondeas, quomado illius manus efïugtas,

quid ad nos?;tu videris. :

i

am cum' m-

Rim

: : Et fit;

ui-amicitiam human

m

n-.

&ura di vjnæ meïfcari velit; qui Deurn ofte

at

-'ïg) P9g w7 .«b Math.27. .4«

(

e9

v

Exequie [pivituales; : £9c.

203

b

dat, ne hominem laedar; qui' Chrifto 'dis-

? t

plicere non curet, ut modo fociisplaceat?

: D

Asgite. o vilia refpe&tus humani mancipia:

L mu

(nam hanc peftem repetito aífàltu proflrga-

u p

rejuvat) cum incideritis in manus illius Deiz

cujus gratiae favorem hominum pretuli

"

ftis

*

r

z

V

"

tuncillos focios & amicosveftrosin suxiliu

jl

vocate, dum f(uccenfis tortoribus flam

is

ymum

velad

iratus Judex vobiscum judicio contehdet,

furgant tinc t? opirulentu volit;/ tg in ii

o«

antür

m

fate vos Drotegant ;(1) eruant modo vosei

. (ore

nibus Omniporentis, quemt

riüïiö:

*

ü

ne illis difpliceretis.

;

Y

one

— O blafphemas voces!

"difpficem Deo;

T

modo 6on difpliceam homini: fim inimicus.

Ctffl»

D:i; tnodonon fim inimicus hominis: per-

ecote

datur gratia & amicitia Dei; modo norper-

- Cttti

datur gratia & amicitiahominis: offendarur

mfll

Deus, modo non offendatur homo. Quis.

s g.

m

non exhorfeftat ad hac verba? & tamen

aliqua faltem rationetua hec erant ; quories.

"

in gratiam hominum offéidifti Deum; quo-

jcunt

ties excvano refpectu aut bonum aliquod:

yori:

omififti; ne ridereris; aut malum ali

5

auod

0 f&

parrati,, ut laudar.ris:

"

ug?äi;

Domine! quid feci? dum tuce homi-

^

*; BILEA

num: gratiam prauli? deteftor in(anidtis

j d*

meam mille cruciatibus aigmm, dum

eum

&Eüt'

—

Ioeft,

iat

. (ï)* D,eät.gzv,. V. 38. 1

204.

Adjume-ntuni F. :^2

Ql

l;æü(, qui poteft c$ animam 9 covput perdere

E

ip gebeuzam ,(k) ne homini difplicerem, qui

Eu

non.eft nifi vapor ad modicum pavens , (I) Poe-

nitet, o Jefu! mea . me impudentie,. abo-

pit

ii

minor ftulrum meum de tua & humana ami-

citia jodicium. ^Tu, tu Domine, tu folus

culn

[ito

verus amicus es; tu folus in neceffitate non

deferis. "Tibi foli deincepsferviam, tefo-

p

faor

lum amabo, tui folius amicitiam pre cun-

&is mundi the(auris eftimabo. . Rideant &

fim

Inte

illadantalii: modone tu ininteritum meum

rideas. |Supoillent, traducant & fannisex-

gu

&

cipiant focii; nocere quid poterunt? mo-

VIV

do tüme ames,. protegas, eftimes. |Uni-

verfamcaleftem Curiam teftem invoco, me

and

jam nunc omnem refpectum humanum de-

Qrat

ponere, execrari & ejurare. . Infpe&tante

Qiin

Nf

divina Majeftare pleno rationis fenfo & vo-

luntatis confenfu, fponte & libere illi ido-

Wi

lo: Quiddicent bomtnes? p:rpetuum renun-

b.

tio.. Nihil amplius omitram boni, ne ho-

(

minibus difpliceam ; nihil patrabo mali, ut

hominibus pliceam. . Adhereat lingua fau-

g

fiy

cibus meis potius, quam verbulum profe-

rat ad captandam ab aliis laudem : exare-

T

hn

Ícant citius manus, quam aliquid agant;

quod hunc execrabilem rcfpectum fapiat.

fj

6. Denique. poft confideratos Ecclefiee

ritus aliaque adjuncta, qua humatio

nem

Qu

no-

""(k) x Matth. IO; v. 28. - (b jacob. 4« 9. 35*

e

*

205

,Exequ'iæ fpirituales, esc.

pdm

noftram comitari folent, finge, mortuo ti-

bi ad vitam redeundi copiam fieri. Finpe,

im, u

)9

animam tüam ab Angelo Cuftode e purga-

eatorii carcere ad fepulchrum reduci, tibi-

f) abo'

ia

que dici: en! cum defcripra Luce 13. fi-

t ol

culnea fueris fructibus vacua, qua non ni-

d& 000

fi noxiam aliis umbram projecit, inutilique

pondere terram occupavir, hinc vindici

, ltl

g

mortis falce füccidi te juflit cceleftis Pater-

familias , ultricibus flammis- cremandam.

n

meum

Interceffit pro te Mater mifericordie, lon-

yisede

gius merendi tempus, opratum ad corpus

Q m

& vitam reditum tibi fupplex exoravit ; ad

vivos remeandi melioremque vitam incho-

m

At cave, nova hac

0 me

andi tibi poteftas fit.

mde-

gratia aburaris; fecus: irreparabile exci-

dium time.

Cuote

Securis advadicem pofíta eff. (sn)

Ni(i fruétus dignos ponnitentiae feceris, nifi

T0

priorem vitam correxeris, &fàanctius dein«

j

ceps vixeris, actum eft de te; exícinderis,

fenit

n bo-

& in ignem mitteris: time!.. Age ergo,ad

corpus revertere; membr-is unire; tumulo

mzfi; u

egredere, & ex alio in huinc)f'modum redux

p fit-

fiovam vitam, eamque fan&tam aufpicare.

ol

Vive, prout viverer a mortuis redivivus

exit

homo; certus, te poft unum

mgnvfem de-

3gafïf;

fiüo moritürum.

H

;pidt

-Ad bsec quisanima tuc fenfüs, quae mens,

dl

Lrür-

o

quis animüs foret '? age; fi qlortuo tib

f0

.fum

"

(m) Luc.3.*.9.

g, H

206

- nddyunentum- F -

fíamad vitam redire daretur, .qui deinceps

ii

£*

viveres ?. .. Si fcires, te poft menfem ite-

rum moriturüm; quomodo.illum tranfige-

&12

ef

res? ..,:quo, qu&ío, fervore-novam hane

viram ánchoares? qua devotione quemvis

T0n

Inca

diem hujus ultimi menfisexigeres? qua at«

tentione orares ?.quo ardore fàcram Exo-

Isl

Tüm

mologefin. & Synaxin frequentares? . qna

modeília & charitate cuin proximis ageres?

Bo

n

quomodo corpus tractares, tempusimpen-

dercs, aliaque nepgotia perageres?

4

i

Inm

hic ul-

tum

- Idem jam.nuncage. Si prefens

timus re ipfa vitee tug menfis fuerit (utifors

i

erit) id egifle gaudebis. Sin minus; non

litm

peenitebit. .. Certum te volo, non ponite-

jetla

bit,. Maximapars vitee jamabiit:. parva re:

o

íftat; hanc ergo ferventius exige. Labora

ltll

pro coelo ; labora pro &ternitate, — Nullum

T

diei momentum vacuum abire permittas.

t

A&um tempus inflanter redime, prereriti

W

i

ja&uram.prafentis ufu compen(ando.. Via-

torem fequere, qui, quod per diem forte

DUIS

àm;

neglexit, füb velperum duplicato fervore

füpplet. : Quidquid operari poreft manus

Wt

tua, inftanteroperare; precipue vero con-

Te]

cepta propofita conftanter exequere ; tuam-

Qu

que converfionem ab actu quodatn heroico

I

aufpicare; .Age, audealiquid; ac meliori

tt

Viiee per heroicum quoddam facinus iniriuga

ipfa

valet

flacito. Ve; unicus ralxs l—aläqius plus

Qe,

^

mile

Y

Exequie [pivituaki ,-&9'c.

207

incepi

mlllems aliis remiíToribus..

Dæmldæum fa-

f

li habet, qui animole incepit.

anlipe

Huncin finem medium tibi fsppeduo

n hat

e&icacæfïimum Áimul ac.nobilillimum, nec

Jem Vi

non animó generofo accomiodati(fimum,

mceufum videlicer De1 amorer.

Nihil

qua at

j E

enim grave eft amanti, nildurum autafpe—

1 qna

rum dlho-enn.

Po:ro morivum, quo, divinum in teamo-

ul CS

mpet-

rei füccendas,. tibi gemipum. propono, 1,

Immen( beneficia Dei erga te;. 2. Infini-

hicul

mm amorem Dei erga te.. In prsmls Deus

in te comulxt beneficia numero plurima; ütle

uufom

pj 0

lirate. maxima pretio.infinita ,. qua ob mas

jeftatem donantis, ob vilitarem donati , ob

Iæ jl [o

Jure

mapnitudinem..doni, ob modum dcnandi

mæfhmabxha funr.

Deia Deus te amat, ;

ibor

M

: Deus ,. llle, inquam, fibi foh. fuff-

cxens fe ('Glmnfïmte beatus & nulhus crea-

Qs

ture mdugus Deus amar, & quidemte,. qui

«t

non es, nifi pugillus ciner.

& ex meris vi«

; Vi

Üuis& (celenbus conflatum,n bxlum.

Ille te

forté

rfare

amat (ine.-ullo tuo: merito, etiam . prævms

tot ruis pec.cans ; & quidem preror aliiste

as

) coni

melioribus, . eique fervepuus fervituris; te-

que amat amore «ferzo ; ita» ut fe nec: Cl

tuart

101

tius dilexerir, nec diurius amaturus fiq quaim

te; eoque; m)ïmm, nempe .illo i ipfo;. quofe

eliot

riBi

ipfüm diligit, diligendo te toto fe, omni

que efentise fuge infinitate ; mexeque eratui-

valez

10

ga

m^

208

Adjumentum. FTI.

lus

1o fine ulla tui indige

;

ntia, aut prqpria uti-

litate.

,

f

Et huic tanto

pere te amanti , tamquebe-

ie

nefico erga te Numini actu quodam heroi-

ll?g

co tuüm pariter amorem teftarirenuas? O

Qu

ingrate! Deus contra te integrum exerci-

t

tum beneficiorum in campum educit ad ex-

pugnandam tui pectoris duritiem; cingit&

91

coronat te in imi[ericordia £? mifevatiomibus,(n)

d

i

ut tandem aliquando reciprocante affectu

Itfi

tuum cor illi dones.

Prateiea-amat te a-

Dey

more fümme benefico, ac nihil non agit,

fica

nihil. non patitur amabiliffimus cordium

Tem

Deus, unice ideo, ut amorem atmori re-

f

pendes: & tamen lethali frigore torpes.

dmo

Amas hominem te diligentem, quin imo

Dong

blandientem tibi canem amas: & benefa-

b

cientem tibi Deum , fummeque diligentem

lh

amas.

Ut hominem amore profequaris,

(Mw

füfficit, ut tibi blandiatur. Enftringir, fo-

Qd

vet, amat te Deus, & innumeris beneficiis

u

obruit ; nec tamen redamas.

Mundum

fgo

creat, mortem Ífübit, Euchariftiam infti-

&m

tuit & miracula miraculis cumulát, ut mu-

Tsl

tuum a te amorem ermendicet; nec tamen

N

redamas.

Exhaurit quafi omnem poten-

&nit

tiam & fapientiam füam, ut füurn tibi amo-

s il-

U!

rem teftetur, itaþ quidem, ut; fiomni

es

l(

n

| .(n)' Df.162. v. 4.

LÀ

ïx"egafae ]þirfituaïä ; £v 209

n qti-

lius felicitas a tuo erga fe amore dependeret,

fi tu Deus Dei fores, vehetnentius te ama-

que

re, amplius tibi facere nequiret; & tamen

herg

us 0

ingrato tepore laugues; vel unico mapis

generofo a&tu .

exat

rem gravaris.

^

»

genuinum «gi probare amo-

Itdete

.. Q Superi!. Deus amat

hömïn-*em . &. ho-

ingit

