Zempefz'z'vf; pvepavatto ad mortem. —.91

id

fhoüeris : :ääüz'i;'äizim .bomo . figem fuum. '!(y)

()

Ergo dubio caíui integram zrernitatem ex-

n

pones; ergo incerto eventui animam ,. cce-

lum, Deum committes? Morbo laboras:

Yl«

mox medicurn vocas; curita?' nunquid fie-

tig

ri poteft, ut abque ejusopera convalefcas?

(e.

fieriporefl, inquies: f«d (ecuriuscligo, quia

i«

de vira mea apitur. Vah te rationis impo-

t

tém! dum de vita corporis agitur, eligis,

quod fecurius eft; dum de viraanimee agi- *

ul

tür, incerto foríe rem . totam committis.

t

Menento, qu&[o, ( Chryfottomi monitum

lii

eft hom. 22. in 2. Cor. 10.) memento, quefoy

!l

Cs

qzïtgd de anima, de celo, de etevnitate loquatis.

H

)U

Fieri tamen poteft, ut non moriar, in-

quies. Fateor ; fieri poteft. Sed q: id, ( fe-

[

s

cus fiat? quomodo binc exibis, $2 quo? que-

0s

rit. Auguítinus.

Noli, quefo, tibi eter-

10.

num nocere; quodtutiuseft, elipe. Nam

idt

fi etiam diutius te vivere contingat, tead

U

mortem jam nunc praparaffe, nunquam

ü8

poenitebit;. preep«ratio enim ad mortem nul-

la pramaturaeft, nimia nulla. Eam neple-

xifíe & nocuir multis, & penicuit innume-

ds

ros. Interroga Sanctos in ccelo, ullusne fit,

[2

quem marturg ad mortem prseparationis poe-

ls

nitruerir? nullum reperies. Interroca dam-

n! hos

nacps: guid illigemunt

?ahq!. UER

3

poni-

(y) Ecele. 9. 9, 12,

22

djumentum . I.

posnitet ,, penitebirqne eternum. Te ne

(

poniteat, jarn nunc flatue;te parare pro fe-

|.

lici morte, licet etiam ferins fecuturam fci-

;

res, Si nunc id facerenegligas, cum potes,

forte id non poteris, cum voles; íepiffime

1

Deus, quod hodie offert, cras negat. INo-

i

li contemnere Dei mifer'cordiam, monet

lt

Bernàárdus, fi non vis fentire juftitiam. (z)

bl

N'am ad hanc praparationem bene facien-

Qu

am opus eft tempore & (peciali gratia; mo-

MU

do utrumque habes. Si iisnüric ufus non fue-

li.

ris, forfan in pofterum utroque carebis: for-

K

fitan Deus prafentis temporis & eratiae abu-

Q

füm eorum negatione feverus ultor puniet.

J

Proin time; &ad mortem tempefílive, imo

fi

jam nunc ftarim fine dilationete prepara.

i

.. At modo rempus non habeo, ais; nimis

fj

multis diftineor negotiis. Apage cumhoc

i

effupgio: omnia aliaetiam praviflima mundi

l

negoria, negotio eeternitatis comporata, nu-

g« funt; id docer fides.

Ut ergo nugis va-

Ce$, tempus non habeas vacandierernitati?

empe ut parrias, ludas, dormias, te re-

l

crees, tempus abunde fuppetit: ut vero de

anima, de coclo & inferis cogites; ut ad

mortem te pares; tempus non fupp:tit. O

nos mente captos! in expediendis aliis ludi-

cris negoz-iis menfes & annos liberaliter

pro-

l

digi-

n d

(Z) Bern, Serm. 1. in Epiplz.

Tempeftiva prapavatio ad mortem.

23

ne

digimus; íoli negotio &ternitaris vel diecu-

fe-

[cl-

Jam impend«re àvare fübrerfupimus. |. 2457

quando tandemyexclama: Chryfologus; quan-

e$,

do-tautum JDeo , quantum 1ntiüdo: quaade tan-

ma

zum celo , quautum tevre: quasdo tantum vir«

JOf

dul dabunus , quantinm vitiis decünus ? (aa)

Vet

Imotantum jamego non cupio. Non petó;

()

ut tantum tribuamus Deos5' celo, virtutis

J

quantum dedimius mundo; terrz, & vitiis;

RO-

nonniíi diem peto;. quam huic praeparatio-

Je-

ni impendamus.

Unum rogo, ut morem

0fe

geramus monenti Chryfologo, & qui hu-

Qu-

cusque dedunus covpori ammuin eg' amnos, demus

.)'xer.

auine [altem. diem : vivamus Deo paululum;

i[fl)

qui [eculo vixunus totum ; ad modicüm teme

,

pus fepezamus doincflicas cura$, (bb5) vanam-

TIlS

que illam futuri remporis fpem ex animis

10€

noítris penitus ejiciamus. Hsc evim vi-

ndi

derur effe lapis ille offenfionis, ad quem

p

plerumque totum preeparationis hujus ne-

.Va

gotium allidi, & allifum evanefcere folet ,

ra[,

qui proin m

a

jori & rgpetito nifu e medio

re

de

tpliendus eít.

ad

III. Enim'i/ero nihil non agit Deus , ut

nobis vanam hanc futuri temporis fpem ani-

(i.

mo eximar penitus, ac evellat. INon con-

(je

tentus deíperate hujus fpei vanitate

m per

4

l.

VPI.'O-X

! (a2) CAvyfol. Serm. x14.

- (bb) Petrus Chryyfol. $erm. 12,

N

24

Adyumeutum A

Prophetas, Apoftolos; & Evangeliftas in

variisScripturzlocis nos edocuiffi

e; infuper

Apocalypfis c. 10;

mifit angelum fortem de

celo amiéfum gube, cinétum iride, vultu fo«

lem, & pedibus columnas iguiis referentem

qui, ut ipfo coFporis fitu ad percipiendam

cceli fententiam mortales attentos redderet,

t

po[uit. pedem fuum. dextrum fupev mare , fii-

Jivum. outem. fuper tevvam , 9. clamavit. voce

T

meena, ut ab:omnibus audiretur, quemad«

t

moduin cum leo vugit ,. at (olo verborum to-

u

nitru torpentes excitaret.

á

)

His non contentus monitor Angelus, /Je-

l

vavit nanum fuam ad celum, ejus incolas in

p

rei teítes adducturus, & juravit per viven-

fp

Tem in [ecula,. qui cveavit celum Q6 tevvam $7

ii

enave , ut interpofita totius Divinitatis maje-

Q

ftate certiffimam dictis authoritatem coaci-

fü

liaret, Et quodnam tandem fuitillud tam

[

magnum ac ceelefte myfterium , quod tanto

cum apparatu Caduceator athereus orbi

promulgavit? Audite, ac diviniSena:us de-

n

cretum trerebundi percipite: clamavit, &

li

juravit, quia tempus mog evit amplius. — Qui

u

fe ad mortem parare in tempore neplexe-

rit huic (« parandi de lege ordinaria tem-

pus uon evit amplius: qui tanti momenti ne-

otium de die in diemn, in meníes & anaos

d

ä

iftulerit, huic fe parandi citra fingularem

Deum

gratiam zempuf izgzz evit amplius.lta per

jurat

Temþefïiviz prapavatio ad movtem, — 23

In

procrafi'igg?tiuæ exqte'r;'nï.inamrxAiig'gï

X

lus.

d

E reperire fir, qui his auditis: dicere fa-

Ío«

lutis prodigus aufit: femper'áchuc érit

1;

tempus me'parardi : finito hoénegotio, ad-

im

veniente illo feftro, peraéto hoc irinere;fub

et;

anni finem, tempore quádragefimée, poft

li

fenfem me parabó? O temerar'as voces!

144

nam qui$;'amábo, de hóc tempore te cer-

7d-

tum; quisd: gratia fecurum reddidit? con-

-

trarium Angeli, Sancti; Chri(tus ipfe jure-

jurando teflanrur; ipíaexperientiainopina-

l

tis quotidie mortibus oppofirum probat ;

;

ipfi damnati, qui vana fpe delufi , & male

Wj

fperatotempore früftrar a morteimparati

intumulum &infernum preecipites funt a&i,

jf

contrarium inde ftycio ejulatu clamant, &

Id

fatentur: folus'tu illud tibi tempus promit-

m

ta$, quo recaBirurum omnis tib! lingua mi-

10

natur ceeleftium, terreftrium &infernorum?

rl'b'i

IV. Enimvero aut fide carear aut ratió-

le

ne, neceffe e(t; qui his perpenfis matura fol.

licitudiae fine amni morà jam nunc ttarim

u

ad mortem parare fe neoligit, totque radiis

fpontanea coecitate mentis oculos claudit;

j

qui virium fuarum vigore, ac juverili eetate

"d

fretus, longarn fibi viram vanus augur pro-

mittit.| 425 fjulté/ exclamat pius Aíceta (cc)

:

B's-

| (]lfl?l

i2

:

(CC) DP Imz'f. Cf';-rijiz"L. 'I,.c'.i*g.

26

AMdyumentum. I

quid cogitat, tediu vi&uram, cummullum diem

babeas hic fecurumn?. quidtibi promirtis diem

craítinum,. cum necde prefenti hora fis cer-

- CT — LILM €e

tus? forfitan febris illa; quae paulo poít te

exrmmaer, ]am jam intra viíceraocculta tabé

ierpït' forte adhuc hodie mesnducando ob-

rigefces, au: inter Indendum morti victima

Q

li

eades

I;,fe (augms, cor, lien, & hepar,

1l

quibus vita dependet, funeri materiam &

N

fomenra prabent ;. quin imo ipfis vitz

' glie

!

mentis, nempe cibis, nobis mortem acclera-

muq

Q quam : multi deceptz /th .ac znüoemtn de

covpore extraéli; pergit citatus Au &or;qui fibi

Neftoreos annos adhuc fallaci omine augu-

:

rabanmr ?. Cave,ne idem etiam tibi contin-

gar; Deetiam de te cras dicatur, quod tu

hodie de aliis divulgas : quefo; quis putaffet

f

buuc, tam cito tamque inopinato. snovituvum s

nempe qui hodie eft fanus, cras poreft effe

i

funus.

Ergo age, age nunc chariffime/ con-

cluömdem Afceta, c/uzdr/uzdugme potes; quia

i

pe[cis, quando moriects,. " T'anti-momenti ne-

f

gotium, uti eít preparsrio ad mortem, ne

remittas in craftinum; cras eff enim dies in-

h

CVIA , & qm fcis, fi craftinum habebis?

Proin ruptis omnibus mo'is te mature,Jam

l

nunc ftatim;ad illum tranfitum accinge; fa.

ma eft enim, ut ex diétis patet, neceffiras

fe pxæparaudx ad mortem, & quidem fe

ftatim

Tempe[liva prapavatio ad mortem,

27

f?em

flatim fine u!la'di-latione preparandi; cum

If

h:;jus preparar'onis neg'ectus fit eque ma-

l-

guuim beari agonis obftaculum, ac ejus fe-

A

lt

(vipia'curatio pii o-bitus-eft adjumentum.

ibé

. O me vecordem! quid '-hucusqu'e egi:ä

i

quot horas, quor diesimpendi preparatio-

iur]

d

ni ad mortem? O mi Deus! quid fi tunc;fi

illo die; illa:hora, in'illo peccato ac infeli-

n«

gl«

ci (latu mortuus fuiffem , ubi nunc effem?

3C

ah! etiam ego cum Auouftino exclamore

poflum : Qwo iviffem, fi ruuc binc abüffem, i-

l0

J in ignem. atque tormenta. digna faclis ameis 2

(dd) Enimverotoruscohorreo, dum copi-

ifb

to, illo ipfo anno, die; hora plures alios

1

Itifl

fuiffe mortuós me multo meliores; quinon

ininus, acego, lonpiffimam fibi adhuc vi-

d

tam promittebant; & tàámen mortui fünt, ac

u

fepulti in inferno.' Quid(i & ego tunc in

?

illo peccáto e vivis exceffiffem, ubi nunc

f

cote

e(lem? quo deveniffem? nempe, zifi quia

Dominus adquvit me paulo anizus balitajfet in

,mz

ne«

dnferno anina wea. (ee) At fixum eft prae-

fenti gratie cooperari, ac oblato tempore

Ine

uti; negoto omnium maximo fine omni

$l

mora me torüm quantum impendam, ac

bis?

preparationi ad mortem hodie adhuc ini-

jam

Iff)*

t'i*um—faciam , ne forfitan neglecti temporis

j[25

s

fe

| —(dd) "lug. L $sf a.

um

iO u 93;v. 1.

28

Azifumentum I[

ponas eeternrm luam , meaque parirer rui-

pl

na tragicos ptocraümannum annales au-

t

geam.

Ü

Qüäää&&äöööä&ö*ää

(

"IADJUMENTUM l.

V agilaus cura-, ue differatur buec

fk

ii

. preparatio n tempus ultimi.

I«

morbi. -

fioi

l

is rationibus conw&n omnes facile in

Qu

H

eam concedimus fentenriam, rein effe

gl

f

pericul! plenam, impie remerariam, fidei-

fif

que regulis (ümme oppofitam, inermem u

qu

premu:n cerramen inire, ac imparatum ex

[

hac vita migrare; hinc mori etiam nos non

li

nifi parati cüpimus. -At, quee de'monis fraus

IU

eft; fere omnes hanc preparationem remit-,

!

timusad illud tempus,

quodforte nunquam

habehxmus ad rale tempus) ubiad omnia

p

Ti

mæ;pn erimus; & non primum parandi, fed

fii

jam reipfa parati effe deberemus.

b

Ultimus morbus, extrema vitte momen-

in

ia, dies ill; dolorum « anouülarum, ubi

[er

terror appropinquantis mortis & aternita-

Dl

ris phanrafiam & judicium perturbat, & mor-

i

bivis aciem fenfaum bebetat, eftillud ipfum

lo

tempus, quod nos huic exercitio deftina-

maus.

r d

I'/Zgz'langc)m*a, & differatur (?c.. — a9

E

mus, Sed veílram fidem! eftne hoc tem-

n

pus proprium & opportunum curando, &

d

tractando .tanti momenti negotio? nempe

quando ad omniaaliainepti erimus, ad hoc

d

unurr felicirer expediendum fürnme diff-

l

:

tatis opusnos idoneos 'fo'r'e, Íperamus,.

d Exfpectamus tempus mortis, Gt fios di-

4

Íponamus àd mortem, . Àt quis.nos fecuros

reddidit, nos tünc in illo-rerum articulo

neceflarium pro pramittenda hac praepara«

tione tempus;babiruros? Dein etiamfi certi

lem

eflemus; nos-aliquid remporis pro eainfli«

tuenda tunc-habituros; modicum illud fu«

u[ïe

girivae &.jamjam exfpirantis vitze fpatium

(dei«

fufficietne peragendis otnibus illis. rebus;

lt«

quasin illas horaram anguítias rejicitmus? &

mäx

fi hoc tempus etiam foret füfficiens, eftne

.not

tempus propriüm & aprum bene tractando

A

tantimorent! nepotio ?. Contrariim quo-

fl

tidiana nos expertentia docet,, Verbo: tern-

juarm

pus 'ultimi morbi pro. hac procuranda ani-

7iiid

rhi ad. mortem comparatione 1. eft tempüs

d

nimis zzcertum, ..2 e(t tempus nimis /ree;

3. efttempus n mis izeptum...|. An aónergó

ef

incredibilis: imprudentie.nora eft,. in tale

ubl

tempusdifferre.omniumditlicillimumsaerer-

jitde

nitatis.nepotium? — Contrarium perfuafic-

10f*

fe, & in ufum deduxifiz, procurande morti

[:mn

|f1ó

bonæ ingenti adjueienro erit.

AÀR-

M

4

E a

30

-dem;zentum IP*

ARTICULIS:-L

Ef rempus incértum.

ncer:um eft, urrum in ultimo morbo

ä

I.I

l

()mus habitüri necefTarium.tempus pro

nobis ad mortem rite difponendis, Sed

[

quid dico, incertum? imo certume(t, nos

ilud deleoe ordinaria non. habituros, quia

[u

certum eít, nosinopinsto morituros; cum

t

ipfe Deus, qui eft Dominus vitae & mortis,

in cujus poteftate. pofira funt. tempora &

moment3, G apud quem definitus ett nu-

m:.rus dierum ac' virze noítrae; clari(Timis

verbis iterato dicát; fe ven:urum tanquam

fuürem,. media nocte , nobis dormienribus,

& nil;minus quam mortem fomniantibus:

l

illaipfahora, qua nos fato conceffuros, mi-

f

nime pu'abimus, : Zeziet' Domixus [evvi il-

1

l

lius i die, qua non [perat , €g bova, qua ae-

fcit: (3) quid clirius? Dies Domimi, ficut

fur in,noEe, ita veniet:: (b) quid diftinctius?

Qua ne[citis bora, ^ Filius bominis venturus eft :

(c) quid minus zequivocum dici. poffet?

l

Proinde quam certum eít, nos'non nifi fe-

l

mel morituros;'tam cerrum pariter eft; nos

Nam eadem Veritas

inopinato moriwms. |

j

L

:iïäæterna";,

GD Lue 12. 9. 46 (b) I*Th

€€) Matth. 24. 9. 44.

q/]"y'üz

e

H

$

Fgilaus cuva , ue difevatur Sjc

31

eterns, Gua dixit: flatutum . eff. bominibus

femei movi , etiam afferuit: qua bora non pu-

tatis , Filius bominis vemet; (d) fübjungene

do: quod volis dico, omidbus dico; ut often-

tbo

deret neminém excipi. Efgo certim eft;nos

.prO

inopinsto moritüros; ddeoque certüm pa«-

Sed

riter.eft, nos tunc de lege ordinaria necet-

n03

farium tempus pro nobis ad illud iter bene

comparandis minime habituros.

Fatum

quia

cum

enim, quod infperato ingtuit, ad illud tunc

j

difponi ob tempo

1

ris deff;&um iic obrums

r ö(

nequ:t;

L ou

(mis

; A. Ad ha praete r effatum Chrifti ipfa

qüäüï

quoque experientia demonflrar, nos vita

nil tale opinantes exceffuros...Nam non tan-

'buS,

rbus:

tum illi repentina morte defunguntur, qui

fulmine tacti, aut ferro confo(fi) vel catar-

jml

yiil

rho uffocati (übito intereunt : etiam illi; qui

i

j

in le&o ex morbo decedunt, non raro ex

improviío nature concedunt. — Verumquiz

|

htl

&lius

dem eft, agrorationes cffe mortis precur-

idf

fores fecundum illam S. Gregorii M. fen-

tentiam:- Pal/at: Dominus, cuim jam per egri-

»H'et?

ifife

tudinis smoleflias effe mortem vicinam defignat:

(e): Sed hic mortis pulfüs ple: umnque furda

m

erituS

aure preterirmur; ad hos lethi prodromos

1 ani-

etnó

nc')nfattendi»tur. INam prater illos, qu

morn

"üo pH

(d) Luc. 12.9.40. (e) Hom. 13. i'f? 'Ei!::'ng.,

"

n

32

ddumentum LL

mam agunt fine. previa infirmitáte, quot

Ó

non.in lecto viram finiunt ex morbo,; ante-

p

quam imorbus vocerur periculofus? quot

l

non alii de ejus periculo nimis fero admos

p4

nentur? queor nonalii eriam de inftanti fato

ü

admoniti, tamen monentibus fidem non ba«

a

bent? (perantes contra omnem fpem;, ía

(f

breviin priftinum reftituendos ; licer iis ani-

Si«

ma jam]am in labris haereat !

fo

l

Verum quis in digitos mittet omnes ile

Vet

los modos; . quibus homines etiam ex diu»

turno languore diftumbentes, improviío

l

& fübito e v ta difceffu vix non quotidieop-

tiy

primuntur? iNempe fentenria:làta. eft; : ab

fng

bacappeliari nequit. Licerpravia egrotatios

tün

ne lc&to affipámur; ramen morierur hora;

Q

Qua non purabimus, nos jàrh nunc ex hoe

Qïg

morbo , vel faltem tam cito. extinpuendos:

n

Velis, nolis, etiam tu occumbes morte re-

lx

penrina & infperata; Chriftus enim tnonet

W

omnes; : Ztrendite volis, ne fupevveniat in vos

vepentima dies illa,tauquam laqueus enitn [upey

veniet ipommes.(f) .Nota? in omnes; ergo

Q

etiam.in tej dJam vegiam ad te, . at Servas

&

tor, ad retanquamfur ,. €9. ne[cies ,. qua. bora

veniam ade, (g) Ergo etiam tu . quà. mi-

nime füfpicaberis hora; ex hae vita migras

bis ; idque-eo magis; cum fervi etiamboni

f

f

i

R

&

-- (f)Luc 2,1'0. -34-. of 37)".' (g) Ayac;qg», V 3.

du

Vigilons cira , i diffevavur ecc.

33

00

lts

& fideles diem obeant de improvifo & i'.no;

pinato. Vel ipfe Xsverius i1pfis eriam ca-

Juot

lendis füz mortis torum adhucSineufe Im-

mos

perium ad fidem convertere volebar; fe jam

ato

a

tunc in Sanciano vitam pofirurum, minime

exiftimabat. Adeo verum eft, nos fpiri-

, f

tum redditüros, qua hora non puramus.

^nie

Si ergo ipfi eriam Sancti infpera:o extinpui

folent, quo juretu nixus ab iila ram uni-

5 ]

]il*

verfali lege te ex?mendum fpera?

ia

.In ultimum igitur morbum fi prepara-

;

-.

tionem hanc differas, anima falutem :um-

d

mo difcrimini exponis; quia nimis incer-

3tioe

tum eít, an tunc neceffarium tempus te ad

1012j

aponem armandi fis habiturus.

Que hec

h

]dOS&

ergo temeritas efl, in horam adeo inceriam

tanti momenti negotium rejicere? O infe-

eTe

onet

lix! te vis parare ad mortem tu. c, quando

te moriturum putabis. Bene eft! atqui mo-

j o

rieris, qua hora non purabis: ergo fic nun-

W'

quam te preparabis, imparatus decedes;

rgo

quia tunc fine fingulari, nec facile (perando

Vg

favore Dei te parandi tempus non habebis.

boïjd

f

Il Sed muliis, inquis (Chry(:ftomi verba

gl'äf'

funt) dedit Deus [patium, uz i2 ultima fenetia,

r()ni

füpremi morbi tempore coz/iteveztur, feque

(dea

H

ad animsae migrationem

gie componerent.

Quid igitur? uuuquid £9 tili dabit? fortaffé

Ài ;*

SSurm.

A(/'j umentum | AL

34

dubit,inquis. (h) Fortaff- ! ergo hoc ipfoin-

certum i? effe fateris ; adeoque incerrum pa-

l

rier: ( ,num inulrimo morbo neceffarium

tempus pro peragenda h»c preepararione fis

h birurus. Verum quid«m eft; bz num la

trouem fceleít ffimam profl;gatiffimse vite

periodum oprimo fine coronafíe, & paucu-

l!

lis ante mortem hris fe ad ceam fanctiffime

obeundam di(pofiiffe. Ataudi Dernardum:

unus efl , ait , ie de[p.vess uuicus, ue prafumas.

k

Nota: uguj. Et quidem ip(o mif.ricordia.

li

rum die, quo prod.g'ofum Redemptuonis

i

av

mylíterium parra:um fuir; non nifi unus,

& ita unus, ut unicus ejus comes & pro-

cra'inationis focius jam fue:it reprobus, X

mortuus imparatus. Ex duobus, qu 'anc

n

praparationem ad m^rtrem in rempusmor-

n

tis diftulerunt, a moribundo Salva:ore n n

D

"ifi uni para'ifus p'om rtitur ; quis ergo

4f

R

prefümat ? alter in infernum praceps

apitur; quis ergo non rimear? Plus cer:e

e4

timors incurere nobis deber roina bujus,

[:

quam prafumptionis infpira'e forsal'erius.

f

lgitur monenre Chryfoftemo l. c. hancad-

D

eo neceffariam prgepa:ar onem ad morrem

E

ze differas in tempus ultirri morbt; vefcis

lu

émim, quid p»vitüra fit [uperventura. dies; in-

certumque eít, an tunc ne.eflarium tempus

pro

(

m

IN

B ilon. 23.in a, Cor.

e

p

Fsgilaus cuva , we diffevatur cec.

43

Jifi

pro ea bene inílituenda (is hbabiruürus. 'Tam

pe-

iom

incerto itaque tempori ne committas zeter-

:

nitatem.

- [is

ia

ARTICULUS II

Vit

cu

WEf tempus nimis breve.

ime

ein dato etíam,qu: d rone a?iquiditem-

Um:

ID

poris re ad v agn:m il'uditer accin-

lfs

gendiex peculiari Numinis gratia fs babi-

Iurus, illi tamen fupremse invaletudinis dies

dig-

ni$

erunt tempns b:eve n mis r.te o1dinandis

anima rcbus. Do rationem. INam plerum-

nus,

pro

que initio infirmitas non adeo periculofa ju-

T

dicatur; medicos, & amici fpem proxi-

ane

mam faciunt brevi recuperanda: vailerudi-

(

nis: ne egroti animnus melancholize tenebris

n

obnubiletur ; omnis mentio pericuii procul

100

amanda'ur. .. Si aliorum fenreniiam exqui-

ras, levis altevatio eft, febricula eft, mhil

CCPS

grie

eft; & tsmen u'timus, isque fatzlis morbus,

ijüs,

eít. Cumque fimiles commoriunculas jam.

fepius per vitze curfüm experti. fuerimus,

ius.

d-

prima heec letbi indicia remere negligunrur;

adeoque , cum dif:rimen.non apprehenda-

tür, etiam de obitu non cogiatur.

us

Deprehenfo» poftmodum pejricullo,v plures

ro

denuo dies in confolendis medicis, in pra-

edicamentis, &

'fc,r-lbendis.: & parandis m

2

lis-

36

"ddsyumentum J/A

iisdem zproto applicandis infumuntur ;

quin anima provideatur: eftque illud rem-

pus non ternpus procurande bona mortis,

fed recuperanda fanitatis; tempus medico^

rum & medicinarum: eítque aegrotus ita

ä

occupatus tum confulendis medicis, tum fu-

|

mendis pharmacis, ut f;tis füperque ha-

u

beat, & quod agat cum illis, & pariatur ab

D

iftis; ita, ut vix ollum ipfi tempus ad fub-

d

ducendasconícientiz rationes refiduo m ma-

neart.

q

Interim invalefcit malum, augetur

periculum, deficiunt vires, & tandem «ger

p

infperato fymptomate fübito opprimitur.

lI. Hic demum vicini exitus admonetur,

di

idque non raro vix viginri quatüor horis;

antequam expiret; & fubinde quaetuor vel

dh

q

quinque non amplius horis , anrequam ufu

»

rationis fenfunmque deftituatur. Jam vero

fm

intra paucula hec fuperítitis vire momenta

[!

valere jubendi amici, infítruendi heredes,

ordinande exequie, componenda neootia

dorneftica , ne anfà liribus & injuftiriis prae-

beatur: confolandi familiares ; expungenda

debira, mille tricee (ünt extricandae. Intra

has ipfas remporis anguftias, in hac rerum

perturbatione & coníternati animi interme

perie, in bac dolorum vehementia & acer-

birare inftituenda eft noxarum animi expia-

tio, eaque non raro & quidem neceffario

jl E U R m Emi u — Weg eren-

generalis, totius vits telam retexendo : fae-

gememv

pe

Figilans cura , tie diffevatuv. eoc.

37

Ir,

2

pe etiam reftirutio bonorum & fame , re-

conciliatio cum inimicis, reparatio fcanda-

"tis,

co*

dlorum.

Interpolátis viribus denuo quie-

fcendum, corpus refocillandum , medica-

j

fi

menta applicanda. Ut nil dicam de actibus

theolopicis aliarumque virtutum, quorum

"

uíum infirmus nullum, & vix nominis no-

ab

üb-

titiam habuit, quosque proin edocendus

effet; cum quilibet chriftianus eos in arii-

T

(ür

culo mortis elicere teneatur.

AtSuperum hominümque fidem jam ap;

get'

pello, utrum paucule has horze, modicum

j

hoc tempus fuiurum fit fufficiensrecte per-

LUf

agendis oronibus bis, iisque tantis tamque

J iS;

difparatis, fimulque difficillimis rebus; &

vel

quidem ab homine &proto, moribundo,

af

TO

perturbaco, vix ac ne vix quidem fibi prze-

fente; cum tefte Auguftino z/uc vapiatuy

uc

inteutio mentis , uli efl vis doloris.

.188,

HI. Modo fàni, dum acri judicio, inte-

QUA

gris viribus, tranquillo animo preediti fu-

! I'æ'

mus, tamen difficultates non leves experi-

d

mur in diícutienda conícientia , obeunda

([d

confe(fione precipue generali; & eliciendo

im

dolore. Eriam poft exactilfimam fui di-

ml

fcuffionem tamen mille adhuc fuperveniunt

e

dubia & anxietates, fine quibus facro Judici

ld

expofitis nemo quiete moreretur: mille ad-

10

huc remanent fcrupuli & remorfüs, & hi

æa

ntique non. omnes femper explodendi.

r

j

Qui.

—

RT

38

A dumentum 1.

Quid ereo erit'in nltimo morbo, in ílla

rerum confufione & perturbati animi con-

flernatione,. ubi «grt plerumque vix tan-

tum haben: judicii; quantum requiritur ad

ordina'iam - aligusm exomologefin bene

peragend.m? Nempe tunc brevi illo tem-

pore nos infirmi, & extremos jam anheli-

tus du.enres, levi brachio perficiemüs,

quod nunquam fecimus; quod nec íani

eiiam plurum dierum fpario non nifi cum

füinma üifficu'tate cgiflemus: quod nobis

prafendiffisi, integris viribus, per plures

etiam hebdomades vix «ffeciffemus, id fra-

&tis viribus, obtufis fenfibus, a mente alient

pauculis horis. moribundi

pr& fiarb*imus ?

quis ;id miraculi fperet? .

- Et tamen in.hes ip(as temporís angüfiïas*,

in paucula illa momerita differimus nego-

tiom ateraitats, cui omnes vire totius an-

ä

nos impend*re d-beremus; At conteftamur

bodie celan $9 terram, (3) quia tunc tempus

noner'ramplius; tempus enim illud zezpus

breve eff , (k) & breve nimis pro rite prz-

r irtenda morti preparatione, Quicunque

igirar in illui tempus ranti momenti reni

differs, reffor corum Deo &? Sjefu Chiifto, «2

elexcv(ïuxangelz's, (D quia imparatus morieris;

nam

N

iï,

(i) 7ua'z't,l71ï'. I 'u 17. (B)r.Cor. 7. v. 29.

"X n dus, s. v. 2)1,

—

!

39

- Figilans cura , &e diffevatur &7c.

nam tunc :llo brevi i- tervallo finé ünguïari

vii!a

0i

D.isuxilio, non nifi raro & p'&ter ordi-

pem con.edi folito, fufficiens ipatium te

tall

"ad

pirandi non hebebis

ene

ARTICULUS lil.

lm.

;elï-

Efl tempus minime idoneum.

JUS;

lud incertum & bre-

4nl

eniqüe*t*e;npus il

D

ve eft infüper tempus inep

tiffimum;

üni

bis

& min me idóneum fe preparandi ad cifft-

ciiem illum in zeternit tem v aofitum.- Sola

Y

hi: loquátur expeiienta. Pone tbi ob

ftt

timum merbum,

iet

octilos homioem, qui n u!

En

ad vitae &inem hoc negotium d'ftulit.

us?

tibi illum fubita iafirmirare proftra'um, fra-

Quhi vir'bus, & mortis angorbus obrü-

ít$

10'0

tüm! Adeil quidem facre poenitentige ad-

ininifler: excitat, hortatür, animat,; fola-

a

tüt,' At depreh-ndit in decumbente phan-

J

ll

tafiam torba'ám, inentem obtu(?m, mer o-

p

ri;m variantem. Exomologefis & qveli-

7

Wæ,

ber alia ('pir'i:uäli.a admonitio centies ab d-

j"oto interrümpiter. modo ut refpiret;

jué

iodo ut labra hümecter, modo ut cotpus

eni

fefocille: nutic ob tedium conf.ffi: ni5,

À

nunco

2

5 volobilitatetti mentis, hun* Ob mà-

h

"

v

,

* x

ff

gni' udinem doloris.

Z

uando conf.ien:

ii arb ter futaffio zeló,

m ificitat ad dete-

& omni verborum vi eu

ftandas

4

Rss

40

-"Adqumentum — IL. -

ftandas animi noxas, eliciendamque fidem,

1

fpem , amorem; dormitat, dormit: de-

nuo evigilat,, denuo obdormifcit: non nifi

ai

truncatos feníus fine- vero fenfu percipit.

Interrogatus, plerumque refpondetad rem

non pertinentia; quodque dicit, non eftid,

quod ille in animo fentit, fed quod exaliis

audit; vel quod fentire fe, quafi per fom-

)

nium putat, Aliqua pecca:a verbis dimi-

ql

diatis intra labra vix perceptibili voce im-

l

murmurat: fpecies & circumfílantias vel

f

omnino non ,. vel non nifi dubie & obfcure

exprimit; eaque non raro confiterur, non

qua commifit, fed. de quibus, an ea com-

mif-rit, interrogarur. Doloris figna fzepe

fünt adeo renuia, ut vix fint dubia; quan-

l

do enim dolere videtur de peccatis , inge-

miícit morbis.

In medio confeffioris curfü pree fubito

vifcerum cruciatu in le&to fe circumvolvit,

ejulat, gemit. Accurrunt domeftici leni-

men aliaturi, dandus eft locus medicis, re-

cedendum Confeffario. Poft aliquam moram

redit Sacerdos, doloris filum perrextarus:

at in medio ejus actu infirmus deliquium

pa itur.

Denuo concurritur , refociilatur,

fovetur.

Cedendum tempori, denuo ex-

fpecdandum facro judi.i, pau(íandum eft.

Interím vite terrminus imminet, mcrbusin-

jc:

graiwefcit, mors in januis jamjam ultimum

An-

"

p

L

Figilans cuva, me dijeratur 29'76'

4I

ldem,

jntentatictum; nec fpes eft, moribundum

de-

ad meliorem ftatumrediturum, Quid apat

n if

Sacramenti minifter ? velir, nolit, dandain

cipit

omnem eventum (tremula licet voce & pa-

Jrem

vido corde) danda eft abfolutio, ut eoer

efLid

reliquis eriam Sacramentis prepropere mu-

x dlil$

niri poffit: que ille ita recipit, ut femi.ío-

fom-

pitus vix fciat, quid circa fe apatur; qua-.

dimi-

que illi ita feftinanter fünt admini(tranda, uc

e1m

horrori fit videre, quam luride & frigide

; vel

facra hec myfteria ab eo obeantur ; licer hze

(cure

aCtiones fint ultimz vitaee, & fere

non nifi

ïmn

femel ea durante exerceri folitae.

Q COrm

II, Interea infirmus mentis & fenfüum

p

ufü privatur, ac interclufa voce, inter con-

qUBB

tinuas membrorum contraéctiones ?orejam

moe-

anhelitum trahens, ultimo agoni propin-

quat — Accurritur: candelaaccenditur: crux

ubit

porrigitur: nomina Jefu, Maria,

aliique

VOWG

virtutum actus ab adítantibus incla

mantur.

]

Qf

At nil percipit: in extremis eft:

lu&tatur,

$, Ie

anhelat, riget,

funus in momenta füturus,

oram

Verum o boni Superi! adhuc retexenda

Tus:

effent priores invalida confeffiones, & ex.

oruim

aminandaconfcientiz dictamina; adhuc va-

latu;

ria peccatorum adjuncta effent

declaranda,

diverfaadhuc dubia enodanda.

"

Atjamnon

»d.

eít tempus:

eft ineptus ad feris; & tamen

16 fl«

jamjam moritur! Adhucreparandz forent

um

sommiflIz injuftitize, retra&andædggggigï

J

?

nes:

9

k

L

42

ZMyumentum — If.

fl

hs? corrxgenda fcandala: adhuc tollendae

effent inim:citiz, variceque omiffiones fup-

T

Dlende. Arjamnon vacat: tion eft capax:

ad nihil idoneüs eft; & ramen jam apir. ani-

|

matm! Hor atur ("onfefïanus amer, do-

ll

At eft

lcar, f;,eru, dercfterür ;tia peccata,

impos fui; rantum enimi judi. ii & prefen-

(

tiac amrmj fm ne ni 8bFf, Qnan umre ql.]'!'l-

EU

tur àd elicicndum dolori- actüm. | Veibo:

In

eft n*npo:.&n(s7 eft inhabi'is,. eft ineprus ad

]

omma

mUlUf

Ad mlem füorrem

W

quismon wix(mefm! ? En,ultimus miorbus;

quam áp umi, Qoenique :doneum tempus

fit tracta .do fiuen d momenn negorio!

"Nemipe ultimus ille arricu'us eft illa ter-

iibilis & tterilis nox, quanda nemo pote[? ofé-

f

ravi. Notitanrüm dicit Chria s; (ub finem

fü

: effe ad illum fe rranifirum áccid-

Vitz dlme

Dj

dere; (ecïaf"-:: t5 id effe mmantm( vt cürti

fo

"Ehieolc gis quua; ) iepoffibile; hoeeft; rem

Di

e[T- persrdoam; fürnme temerariam, maxi-

fe

ie dübiam; & ptarer confüetumi divina

tüi

pi*ovxden*ïæ ordifiér.

Feitit noX , quando

Qu

sieimo poteft opevari.(m) | Verar quidem eft,

"

Deüm fumw ntia falutis ined à netnini ng-

p

firum,; & rul'o unquarti !empnre d:neoa

p

»5, quibus coffemus quidem bene morí;

lá

At

fcd tamen bcne nunquam moriemur.

l0

auxi-

r

k

(n)

Joann. 9. v. 4

e

45

Vigilant euva, ne (sz,f?"eratur ffc',

d

suxilia efficacia; quibuscum *fä:ipfa faluteva

vaP'

noftram operemur, ultimumque dieimn be-

|pay:

neobeamus, hec, inquam, Divina Neme.

afi

fis peccatoribus preeparationem ad mortem

do

in ipfam mortem diflerentibus non nifi raro

|relt

admodum, & preter ordinem, nec fine

[etie

fl

quadam prodigii fpecie concedere foler ;

adeoque tempis ultimi morbi eft rempus

»bo

ineptiffimium ; * minimeque idoneum fe ad

$ d

tem

ilud iter comperandi, Usque eo iotur,

qui fe ad zterriratem dfponere diífert, is

b5

d-mpra fingulari, extraordinaria, nullique

mpuS

j

debita Sugerum orária, impaþ&tüsmmieaur.;

) fer

Ill At diccs: fpero expertam confsieg-

ope-

ti2 moderatorem mihi tunc adftiturum, qui

üe

füo zelo defectum .previe Comparat onis

cin

abunde fit fupplerurus.

Verum quis, qua-

&uri

fo, re fe-urum reddidit

; tibi morituro pac-

,rem

nitentiee füiniflrum ad

(tirarum : illum in

pax

rempore adhuc venturum: ralem

que ven-

nnd

türüm, qui illi fapplendo defe&tu

10

i par fit?

1

Ji

quis tibi promifit, te tibi praefe

ntem fore,

661

eaque percepturam , qua« adi

tans lateri

nÜ

fà

presbyter in anrem fuggerei? Singula per-

pende. Namirprimis quot non in dics vel

ofhy

léthargo Oppreffi, vel aquis haufti, aut fer-

ht

ro confoffi, aur elande trajecti, aliove im-

»

provifo extincti malo vivendi finem dere-

ï'?&nt'e faciunt, quin accerfendo confcienri&e

arbi-

e

44

*

- Adumestum »II.

de

arbitrio mibima detur mora! Horum nu-

di

merum fors etiam ru augebis.

M

Verum demus, te non fübito, fed lento

d

ex morbo vitam finiturum:. quoties noa

il

contingit, ut, nefcio cujus culpa, Sacer-

Ti

dos vel non vocetur, vel vocatusdomi non

dia

reperiatur, vel domi repertus in tempore

tei

non adveniat, vel in tempore adhucadven-

tf

Ttans, e'ororum jam fenfibus & ratione de-

(k

ftirutum inveniat! fimiles cafüs nonnequo-

ridie leguntur, videnrur, audiuntur? In

b

fumma: inpumeri moriuntor fine confeffa-

)

rio: inpnumeri morinntur fenfibus d.(tituti

etiam prefente confeffario.

Quod innu-

n

meris eveait, etiam tibi evenire poteft.

9

Sed ponamus, te tibi praefentem fore;

Qu

peririffimumque tibi virumadítiturum: quid

hi

tum? audacter pronuntio, tefimilem fore

q

ruftico, quiinipfo , quod jam ferver, duello

v

jn arte gl;diendi infirui cuperer. Imagi-

;

nare tibi hominem erris gladiatorig imperl-

tüiffimum , qui a pladiarore illius intelligen-

d

tiílimo ad fingulare certamen fit provoca-

tus.

«

Pugna evitari nequit: .condictum eft

u

in tempus & locum: comparendum , di-

d

gladiandum eft, Qaid agit mifer? magi-

firum in hac paleítra dexterrimum advo-

Iu

Mi

cat: illo comitarus in campum concedit:

lin

firinguntur enfes: venitur ad arma: anra-

gonia in eum irruit, & ex omni partea

$

dextris

Figilans cuva , me diffevatur tec.

45

dextris & finiftris, cefim & pun&im; cor-

