tiarum charismara communicate foleat ; il-

D

D

U

lamque pladio fpiritus in ara cordis Eucha-

riftico Numini victimam generofe immola:

, quiqi

j p

nec prius defifte, donec ab illa re creata

cor tuum avulferis, aut ex corde tuo illam

20.7/15" [j

jentiatt:

pa(fionem , aut finiftram affectionem peni-

tus eliminaveris. . Si plena lapidibus am-

Q

g ho

phora parum aque ex mari haurias, id non

maris, fed amphore vitium erit. Si corde

i D

UL

pravis affe&tibus pleno ad Euchariftiam ac-

cedas, quid mirum, fi parum pratize refe-

naxel

ras? Prebe cortuum Chrifto vitiis vacuum,

& reftituet illud tibi coeleftibus thefauris

erfoni

plenum.

Si infania eft, malle arcam. cir-

cumferre lapidibus, quam auro plenam; fi

( diol

e-

ftulritia eft, oblatam. nolle gemmam acci-

3&05"1

j

pere, ne claufum manibus vitrum abjicere

g

cogaris, quid erit nolle creaturam relin-

i

malle

fuims-e

X'uquere ; Ut Creatorem poflideas; &

k

d

carere

i

348

ZAdjumentum X1A^

éarere Deo, quam luto? q-uxid enim eft iHa!

-

psffio & recálà, cui cor tuum inordinato

tibi

affecu adeo annexum. adheret, quam. lu-

jpit

tüm & palea üammis digna? Denique fi

Tieri

(üb:

quem in córde tào latere deprehenderis af-

fec&tum ad peccara venialia, feu habitum

filio

ll

péccandi leviter, etiam hunc extirpare pro

viribus conare; nata unicum veniale plus

[ton

utili

füpremo Numini difplicet, quam ei place-

réttotus in ccelüm translatus per te infernus.

tem

frá

Age, audi aliquid ; meretur id divinus

füb panis velariiine delitefcens Amor. - Ho-

Syn

mo non es, exinanito pro te Deo fi negare

gt

quid audes ; . .. Quid hafes?...' Ergone;

nilr

qui fanguinem tibi viramque facrificavit;

Temi

huie tu affectiunculam aliquam pravumque

1107 j

habitum immolare recufabis? phantasma

tfim

eft; quod te rerret.

Cogita, quia eeterni»

(ivine

fás, ccel'um, ánima omnia merentur; -forte

RR

t&m !

áb hac victoria dependet corona eterma.

Quodfi dübites, quid tandem immolare

add

nit?

Numini debeas, fémper poft facram Com-

munioner (ítata lege aliquaritüm temporis

(5

fuübfifte, & x prefente intre cordis pene-

Tobj

tràlia Chrifto percontare, quid illi in te po-

ïïnn

tiffimum difpliceat ?. quid prexcipue a te fie-

Ch

ri; quid vitari cupiat ? queenam (it illa pas-

tia!

fio, aüt credtüura, quam a te fibi inara core

RUs

dis amore miniftro jugulari petat? Confi-

aliis.

Qe, quis non raro verba prandia tibi a

d4

COgu

cos$

Viatici matura £9c.

349

nd

il

cþr loquetur Deus, ac immiffo lam!ne fuafn,

Hoc

ordintt

tibi voluntatem manifeftam redder.

gam J

igitur fac, & íancte vives, beategue mo-

Dqu fl

rieris. . Co:leíti epulo fic accuboiffe, ingenti

detigd

füb mortem non Ífolum folatio, fed & pra-

habitum

fidio erit.

à

Il. At vero non fufficit, modicam no-

wrett

yie pl

flram, quam ex Euchariftia percipimus;

& place-

utiliratem agnovifle, nifi etiam in mali fon-

fofers

tem inquiramus. Porro hujus tam modici

! dirints

fructus infelix caufa eft ille, quo ad facram

Synaxin accedimus, tepor.

Equidem hac

pft. fie

f mpidr

state nihil frequentius Communione; af

nil rarius eft ferventi Communione. Hor-

Eïgül??r

7[['H€3Vif)

remus quidem divino Pane vefci indigne,

Et tamen

rumque

non item tepide, & di/lracte.

etiam tepida & dillracta Communio cordi

intasmi

eetert

divino naufeam quandam movet ac horro-

rem.

Et quis non horreat, dum facerdo-

" fre

| etettt

tem tepide facrificantem , aut chriítianum

ad divina myfteria diftratte accedentem cer-

mmüäfïïö

nit? Ardenr pre amore aram circumftan-

m (

tes angeli, fibique negatum dolent;. quod

nobis conceffum vident.

Procumbunt

ppa

p

Principatus, tremuat Poreftates,. adorant

Cherubini, deficiunt pre amoris vehemien-

; atefie'

tia Seraphini: folus in medio pofirus lan-

p

guet homo ; quin imo totus diftractus, ac

! (jonll-

aliis intentus vagabunda mente. de nupis

nifi li-

ibi 4

gpgita;; quafi in Euchariítia, non

qf

gueum

L

350

/"Aaäqmentum XII.

neum coleremus Deum, qui has irreve.

d)

qe

rentias nec videret, nec fentiret.

Qu

Verum hic ipfe nunc filens Agnus ali-

r

quande irrugiet, ut leo. O quanto runc

Ten

rerrore percelleris, dum ab illo ipfo te ju-

dicandum cernes, quem in Euchariftia tam

d

las

viliter ac'indigne habuifti; dum a tremen-

do Judice audies: ego fum ille Jefus, quem

Qio

ad te divertentem tam tepide ac di(lracte

fufcepiíti: cui tot irreverentias in alrarig

pid

fur

Sacramento intulifti: cujus corpus non ali-

ter, aC communem e trivio panem toties

Ut

H

illoto ori tumultuarie injecifti; ego ille fum

fre

non jamSponíus, fed Judex, non jam agnus,

iny

fed leo, qui fanguinem meum irreverenti

àb]

tepore profanatum ultrici poena vindicabo.,

Ad hec quis tibi tunc fenfus erit?

Qp ,

Si fubditus divertenti apud íe regi ter-

tione

gum obverteret, & dimiffo hofpite regio,

quid

ho

cum cane luderet, digna füpplicio rufticitas

foret. Id tu facis, qu»ties poft Commu-

lm

fer

nionem diftra&a mente per divería vagaris.

Regem regum, & Dominum dominantinm

Is

fiio

co:dis holpitio excep:íti; & diftractuscum

ineptis cogitationibus quafi rotidem catellis

tel

s

pueriliter ludis. Adeít intra te magnus

ille e ceelo Medicus, anima" tue morbos

Ti

t5

curaturus; & tu animo vsgus, ac crepun-

diis inteotus adftas.

Adeft cum thefauris

r

e

a,

m

fui; ipfa SS. Trinitas, fuis te gratiis dit

eu.

— É

e

Fiatiei matuva e7e.

351

y ufeyt

cüpiens; & tu tergum obvertis, poft

crearuras cur;is, neplectoque auro lu-

tum colligis. -Verbo:; l.quenre tibi Deo,

us ]

fitQ QUi

tu nupas mente tractas; qua hac irreve-

entia! Quid ergo inirum, quod tam mo-

"

(fia 08

dica fit tua, imo nulla ex facra Synaxi uri-

Areme

litas? Inquirexproin, quz fit caufa diftra-

us qu

&ionum, quis obex devotionis?

: dl&fa&e |

Porro negligens preeparztio eft cau/a te-

ip dlutà

pide Communionis: perfunctoria gratia-

;nondle

rum actio eít e//e£/us tepid Communionis.

Utrumque hunc defeéctum e medio tollar,

p (uU8

neceffe eft, qui ferventer coeleffem menfam

lr

frequentare cupir. 1n primis fervens Com-

ag

reyrett

munion! premirrenda preeparatio eft.. Affus

indicabo

ab Ifraelitis comedebatur. agnus Pafíchalis,

non crudus; fi ergo fine debita prapara-

epi t

tione cordi tuo ingeras Euchariftiam,

quid mirum , quod plus obíit, quam pro-

v RP

fic? Pro meníura difpofitionis infundi fo-

lent a Deo opes divinarum gratiarum: quo

Comm

ferventius te praeparaveris, eo plura refe-

f Vggaris.

res dona.

Vide ergo, qualem Commu-

nioni prernittas preeparztionem? quomodo

ÓV

(rcom

1 a f

te habeas die facram Communionem pra-

cedenti? an non ante Sacram Communio-

maonüs

; mOf

)

nem in extrerna te effündas, aur negotiis va-

ces animum nimis diífipanribus?

Dein examina, quantum temporis im-

theguns

i Qu

pendas gratiarum actioni poft facram Com-

g

T

o

x

352

Adjumentum |. KL F.

munionem? an non etiam tu judam imite-

hy

ris, qui tefte Joanne, (s) cum accepi[et buc-

Thet

cellam, exivit coutimuo ? Sed opponces:; non

Verl

habeo tempus diu poít facram Synaxin va-

mag,

candi Deo; aliame avocant negotia. At

Quo.

vero negotium animz tua eft et'am n-go-

tanqt

tium & quidem omnium maximumy;ac unice

Que

neceffarium, . Accedit, tempus Commu-

gend

nionis tractando huic negotio eífa omnium

MC

opportuniffimum. Quodnam eft ero illud

pruc

vel

adeo urgens ncgotium, propter quod

Cent

ipíe etiam hofpes Deus fit relinquendus, &

&cci

cui negotium zrernitatis fit poftponendum?

Àmi

. At dices: non habeo, qua Chrifto lo-

&l

quar;

mox aridus languet cordis affectus,

f' ?

vix tempus :

protraho, mox diítraétus va-

Huic defe&ui medeberis;. fi

WW(;

ria cogito.

U n

fcle&tos virtutum actus, quos libri. ps(lim

m

ulcherrimes (üppeditant ; attente petle-

o

gas. Quem in corde preefentem poffides di-

AW

vinum Hofpitem, is Rex tuus & Deus eít,

Qu

Sponfus & Medicus, frater & pater eít;

& huic non habeas , qua loquaris?

- C;'ede,. dole; fpera, grates age, dili-

ge, adora;

Vulnera pande animz ; donique

[

fanécta pete,

——

"

Demum ( quod vehementer ranquam uti-

Quar

lifimum in via virtutis proficiendi medium

fLig:

(Sj goan. c. 33. v 30.

(

Fiatici matura eec.

53

m ml

fupgero) ättento ^oculo veluti ex quadari

pl

mentis fpecula praevide, quanam tibi ad-

nc$; QUl

verfa accidere , queeve fenfui genioque tuo

mitxin Ve

Tnagis contraria evenire poffent; vatidico-

;oria i

quodam :mentis vigore, quz furura funt;

m

tanquam prefentia ante ocul.s ponendo, &

jacunos

que poffent accidere, veluti even:ura fin-

Commüe

gendo; moxque previa anitnacomparatio-

ompum

ne contra füturos cafus temer obarms, con-

ergomud

gruos actus, quos intelligas profuturos, eli-

quod Vïl

j

!

ciendo, quidque tunc agendum fit, fi irà

endus»

acciderit, definiendo.

Doctrina hzc efl S,

gendut.

Ambrofii dicentis: Forvtis eiri eff taquam

'yrilol

explovare de [pecula quadam wentis, $9 obvia-

; afmwl

ye cogitatione prooida vebus futuris. . (INam ad-

u

verfitas fi impavatos imveniat , facile: oppyimit ;

p l

&9. animum imala inexplorata plus frangunt. (x)

j pl

Sic S. Synaxin frequenraffe,, cerrum bonee

[e pi*

mortis prognoflicon erit, ac poténs me-

Dmdeg Ü

dium, pulfo tepore, op

d

tatur!a injdcke-» 'xfj':u:

&um colligendi.

Bzüf i

ARTICULUS HL ..

)

(il»

De Via'iz'c:i 'd*ilat-ifvræz-*?.;

r

oft tepidam per vitee curfüm Commu:

nionem, alterum non minusfrequens

|

quam magnum:. beati tranfitus obítaculum

diorm

eft

il

,

i*

—

" L. "-

354

A dyumeutum. X L.

eft Viatici dilatio aut negle&us; quo tamen

Qu

hoc tempore nil communius, licet id non

pul

minus impium fit, quam noxium. . Zzpium

K

quidem; .quia eft contra preceprum Eccle-

14114

fiz, periculofe decumbentibus Euchariítize

foln

fumptionem przcipientis.. - /Voxium vero;

jïl /ifi

quia privat maximis gratiis,- quasAueuftif-

Áitti

fimum hocSacramentum c

,

&

um mone luctan-

1

tibus conferre íolet.

Yl

Et certe ille ipfa rationes, ob

quas illius

C

füfceptionem differimus ,. nobis. deberent

tarq

effe incitamento ad illud fine mora procu-

randum. . .Nam tantum abefl ut Viaticuin

Vis

fit trifte quoddam mortis augurium, .utpo-

Dor

tius fit medicina corporis, & remedium

Droi

inortis; hoc enim Sacramentum, ut ait S.

üum

Cyrillus Alexandrinus, (u) zoz mortem fo-

lüd lf

lum, [ed etiam morbos depeliit , €9' eegrotos cu-

Votto

Vat.

Et fane mirum .omnino ftupendum.

) o

que foret, fi ipfe Chriftus per Communio«

tüor

nem nobisintimeunitus idem facere nequie

eh

ret ; quod illius toga potuit, que preftan-

fhif

tiffimum contra omnes morbos antidotum

fmen

fuit. Siergo folus attactus veftis Chrifti fa-

Q

nitati reflituit

emorrhoiffam; quid non

X

faciet atractus corporis Chrifti ope Viatici

dQ

egroto applicati? Si'erpo alias medicinas

«f

s?

äcgelerari curas; Qur iftam procraítioa

W

u

AO

(u) Lib. 4. in Sfoan.

e

Fiatici matura. egc.

355

yttrnet

Qu hac cocitas, Sacramentum falutis re-

idon

Dd

»

putare preludium mortis, viteeque Aucto

Inpa

rem nolle füfcipere, ne citius moriaris!

1Ecde

"dudiant Chrifliani, exclamat S. PetrusChry-

haritit

fologus, (x) quautam: de spfo covpore Chri-

nv

fli fumere poffint medicinam ,. quaudo mulier to-

gl

tam vapuit de.[ola Chvifli: fimbvia fanitatem

ndan-

Sed, quod nobis flendum efl, nobis medicinaipfa

vetovquetur ad vuluus, dum huic illam applie

weili

care vel omnino ne

tardamus.

gligimus 5 yel nlmlum

:

foparent

1 pto:

Accedit, quod differen

do fuf&ep'-tibnc;ä

Vietiur

Viatici manifeíto te periculo temerarie exz

1 up

ponas fine illo exfpirandi; vel faltem ob

rmediin

pro(tratasdoloribus viresjob hebeta:am fen-

fuum aciem, turbitumque rationis ufüm il

rian J

lud non nifi tepide, languide ac fine ullade-

vorot o

votione füfcipiendi, teque impia crudelita-

i

te privandi ingentibus beneficiis, ad quae

moin'

moribundis conferenda hoc Sacramentum

eftinfttutum: — Illad enim occulto medica-

r t

p

mine inftillat patientiam in doloribus, fola-

men in teediis, in aerumnis levamen , fidu.

p pum

(

fl

ciam in anguftiis, fortitudinem in angori-

'bus, miramquein fümmislanguoribus con-

j

flantiam.

erla

Hujus nobis coronatus Pfalres

pe

eft teftis ; dum ait: (y) Pavafli 21 con[peclu

n

djond

emeo smen[am. advgr[m

eos; qui tribulant mes

2

net«-

Qllæ

Emb

Q) Sern. 34 .(y) Pf;; zi-.v- j

356

Adjumentum X1L.—

£0

nemf)e adverfus cruciatus corporis & affli-

&iones animi, quibus moribundi tribula-

inur.

Unus evgo fit nobis dolor, concludit

bi

'"Chryfoftomus, Pac efca privari; (Z) cum il-

la neglecta, ve

,

l dilata tam infignibus bonis

aj

Qüu

fpoliemur.

l :

IL..Infüper panis angelicus in Viaticum

p

porre&us efficacifimum eft antidotumn con-

à

£ra omnes cujuscunque generis tentationes,

quibus demon lethali ex morbo decumben-

4

lt

tes fumma rabie apgredi ac impugnare fo-

let. . Si enim vel folum nomen Jeíus devo-

put

W

te invocatum, alaítorem (tygium in fugam

dat, ejusque tela rerundit; quid non aget

a

[

ipfe Je(us egrotantis ore fümptus; cordi-

que inclufüs? Et hincair S. Cyprianus, (aa)

4nr

fün

quos in articulo mortis coztra adverartos tu-

205 volumus , bos snumimento diving [atuvita-

füm

W

£is avmamus. Huncergo coleftem cibum

hi

negligere eft cum orco colludere, ac iner-

snem in illam arenam de(cendere, ubi cum

q

hoíte fortiffimo pro regno eterno eft ]n-

p

Ctandum. . Nam tefte Cypriano mens defi-

!

f

cit - quam vecepta Euchariflia ton erigit €7 ac-

cendit.

Anima coeleíti hac armatura ac for-

D

tium Pane deftitura, in illo apone & animum

1

defpondet, & tóta viribus languet.

Con-

L

tra vero, fi hoc illa clypeo fit munita; & cibo

I'Q 0^

j (2 Hom.60.. (aaj EP--S-

4

L.]

Viatici snatuva eec.

357

£Oborata, . non eít inimicus, querrj'üon vm-

& df

tibuie

'Cat; nectentatio, quam non repellat.

Et vero quid paveat homo, quocum ha-

ncudt

cumi.

bitat exceptus hofpitio Deus? quid timeat

zgrotus, in quo fumptus refidet exerci-

s boni

tuum Dominus? an mortem ? verum, ut

ait S. Pa(chatius, ad boc. immovtalitatis ttobis

WUR

m te

prellitit alimoniam, ue mortem timevemus. am

damnationcm ? at quomodo. movietur . morte

tafond,

mbet

eterua, querit Ambrolius, cu vita cibus efl?

Itaque nec timor damnationis zeterns ani-

ntrt

p -

mum.Angelorum Pane munitum turbare

o:eít. - Nam Viaticum eft medium effica-

y gt

ciffimum. obrinende finalis perfeveran:ig

ponax

J

tum ob innumeras gratias huic Sacramento

y COr

us (4)

annexas: tum ob peculiare Chrifti promif-

fum inrerpofito etiam jurejurando firma-

r T

murifte

tum, & a Mattha«o facr:s litteris. -manda-

tum: 242meu, amen dico volis , qui manducat

cibu

«cint

bunc panem, vivet in etevnum. (bb) Exhinc

coeleftis hic cibus a Ss. Patribus vocatur fi-

Qbi uf

gnum predefltinationis, pignus future glo-

( e[HH

rig, pharmacum immortaliiatis. Et pro-

"T

fecto. Eucharifticum Numen /pem nobis bo-

! U,(W'

pam de futuvis prebet ; quippe. qui iobis bic fe

a of

ip[um tvadidit , multo magis id faciet. 1n futu-

ynimu

vo, Chryfoftomi verba funt hom. 6. inep.

(ot

cuidam

2. Cor. ubi praterea narrat, Deum

o

3

fancti-

100

(bb) Jeann. 6. . 39

458

: Trdc(y.umen?um AH

fan&titate celebri viro revelaffe,-fanctos an-

J

e

los ftatim poft fu(ceprum cordishofpitio

d

b

eum zgroü lecto circumftare, nec prius

hi

ab eo diícedere, donec animam:egerir.. "Ta-

li

lisenim .(fübjungit. ciratus Pater) proper

f

aff unptum f

an&te illud Srzcvamgntum.þz"nc (zlzdu—

€etur in celum. (cc) . .

x

Ex quo coliigitur; qugantoperre peccent

m

illi domeítici; quorum incuria moribundos

Mi

x hac vita fine Viatico migrare contingit;

i

quantoque in errore verfentur illi eegroti,

Tat

qui Euchatiftiee fumptionem incredulo ror-

tl

pore in dies offerendo,illa tandem vel om-

Tho

nino fruftrantur, veleo in flatu reficiuntur,

do

in quo ob animi intemperiem morbique vio-

Ni

lentiam cibum hunc caleftem a terreftri vix

H

ac ne vix quidem diícriminare. norunt.

üitt

Quod certe non minus indecens, quam no-

Tert

xium eft.

W

— Ul. Nam finge tibi poïemifïï,mum- Re-

mü

gem , qui propediem finali fententia fit de-

fng

cifurus famofíam litem, qua apatur de tuis

00

omnibus bonis, de fama, ipíaque viraj

lür

finge, inquam; illum preíía majeítate, vi-

Qu

li lacinia tectum pridie ad te amicitig ezgo

do

invifere, opem füam promittere, confilia,

It

quibus cauíam evincas, függerere; & me-

s

dia, quibu?*aäïor'es eludas, fuppeditare. In

a

Ooc

'

F

ïUm

(cc) L. 6. de Sacerd,

e

Piatieif-ma!kra* €^c.

259

E

Joc rerum articulo quid ageres?'quo gau-

olpite

idio; quareverentia; quo amore füpremum

: prits

hunc Judicem hofpitio exciperes? qua fol-

kt Ta'

lieitudine omnia mormenta tam pretiofée vi-

ppt

firationis in tuam rem impenderes?

tll

^ IEn fenfa, quibuscum Viaticum fufcipe-

re decet moribundum, ad quem tunc ul&-

pQCCCM

mo divertit triticeo füb orbelatitans Deus!

bundté

Mifero jam imminer tremenda judicii dies,

iing

idquejam apitür,' ut citetur ad tribunal, fe-

xatur fententia, tnagnumque falutisnego-

ol

ylotol-

tiufn pro tota eternitate finiatur. « Et en!

vd oft

qmoerentem & defolatuüm vifitat divinus Ju-

Qu

dex, modum mitigandi'judicii; placandi

! uevio-

Numinis, & leniende fententize ipfus edo-

[lri Vif

cet: füam amicitiam offert, gratiam pro-

mittit, mifericordiam fpondet, füaque ei

m no

meérita, fanguinem & vulnera, quibus de-

bita expungat, liberaliter donat.

Quam

um A

indigna erpo res foret, tantum hofpitem

f

el

frigide fu(cipere, tepide venerari, nonnifi

ld

ron

obiter alloqui; & obverfo eidem tergo fo-

)j

lum fine ullo devotionis fenfu relinquere!

j2 u

j V

T

quam: indecens rufticitas foret, eundem a

eo

domus Ingreffo plurium dierum fpatioarce-

confM

re, ejusque alloquium ramdiu differre, do-

nec debilitato rationisac fenfuum ufu

^

&

, quid

ydfe

ln

jam agas, ftupidus nefcias!

h *

Proin &grotus ad primum flatim pericu-

lum mortis ipíus tu fine mora magno cum

T

"u

9

260

-ddyumentum. XII.

n"

defiderio fpttium Pane. communiri repeti-

tis precibus inftanter pete. .. 2.Summo cum

f

fervore, & folito majori cum devortione,

"

quantum per morbum licuerit, coeleftem

Mi

hunc Hofpitem fufcipere ftude.. Cum enim

dtt

fit ulnima Communio vite, qua divinus Ju-

D)

dex ultima vice cordis hoípitio excipirur,

7

ipía rei equitas confüetos virtutum a&us

il

majori cum ardore elici poftulat, majorem-

que praeparationem pra mirti , ac ferventio-

i

ii

rem gratiarum actionem .fübjungi. Id fi

Q

feceris, felici experientia convinceris, quod

«n

fervens & matura facri Viatici fumptio ad

bonam mortem fit exceliens preeparatio, ac

lu

infigne edjumentum.

ld. quod etiam -de

matura extreing Unclionis füfceptione pa-

ld«

riter intelligendum eífe; ex mox dicendis

bir

patebit.

, *

(j

Qu

^ ARTICUL

Us IV.

I

I

De matura extreme Undlionis

«

! fufceptione.

!l&æ

f

li

I. Et

adverfavius moffer ( verba fünt Con-

cilii Tridentint) (dd) occafiones. pey

*

b

omnuein vitam quevat, €9 captet, ut devovave

m ta-

t

animas noflvas quoquo modo polfit : sullu

L2 74

&

(dd) Seff. 14. «, a.

E

107115,

.de Sacram. extrema Un-

Wiaticl matura t7c.

361

D

men tenpus ef? , quod vebementius zlli' omtes

QUA

fuce ver[utie nevvos intendat ad pevdeudos 1os

100

penitus , &5 a fiducia etiam , [i poffit, divinee

(lem

Mifevicordi deturbandos , quam cum impen-

enim

Et binc cle-

dere nolis exitum vite pev[picit.

asf

mentiffinus. Redemptov noflev , qui [ervis fuis

quovis -tempove voluit de [alutaribus vémediis

jfül

us

advev[us omnia omnium bo[flium tela effe. pvo-

Dtet

e&um , exiremee Unéctionis Sacramento

4

n

T

em.vitz tanquam firmiffimo prefidio

li i

munivit ;:dum illi virtutem tribuit tripli-

qui

cem innqbis effectum operandi.

»ü() ä

Primu;. eft (anitas corporis groto reíti-

gro t

m

tuenda, fiquidem id faluti auime expedierit.

ld enim a Deo per Jacobum Apoftolum no-

fie P&'

bis clare promittitur his verbis: Jwfirtmatur

*endis

quis in volis, inducat. Presbyteros Ecelefieses

orent (upev eum, ungentes eum oleo i nomine

Domini; e9 ovatio fidei [alvabit infrmum.(ee)

Idem .docet. Concilium "Tridentinum, di-

I

cens: .Jofirius [anitatem corpovis intevdum;

uli falutà anime expedievit , con[equituv, (ft)

ldem afleverant Ss. Patres, qui non raro

.*

egrotos eodem , quo facra Unctione deli-

à p

buti fuerant, momento fübito convaluiffe

TO

jun

teítantur; ut proin de hac veritate dubitare

»

a haud liceat.

nt

absque inüdelitatis not

Z5

Nec

» d

( U

- (e&) 74,&0&. jvapo (E) ld.

362

ZAdjumentun -XHUL.

)

; INec opponas.experientiam-,.qm frequen-

ter extremum inunétos emori - cernimus;

nüe

fanitas enim corporis non ompi/us eegrotis,

Dig.

nec [emper promifla eft. . Nam Spiritus fan-

p

étus grariam conferendze fanitatis non alli-

dUj

gavit foli Presbyterorum orationi, fed huic

li

ut copjuncte cum fide & fiducia .«proti :

fin

Et ovatio fidei falvalit iufivmum.... Cumergo

]

innumeri vel fine devotione;: vel.fenfibus

«on

deftiruti, veltante virturis ignariy aut fal-

non

tem de illa dubii hóc Sacramentum | fuíci-

leat

piant; quid mirum; quod obice pofito pro-

dib

mifífum effe&tum non confequantur? Acce-

fehr

dit; quod hic effe&tus-huic Sacramento füb

nen

hac tantum conditione, interprete Triden-

fa.

tino annexus (it;.fiquidem /z/uti anime ex-

COmi

jedierit ; quod cum non femper expediat,

tonft

mirum heud eft,..quod non femper confe-

x

pecm

rat fanitatem , quà

à

Y

gtotus in .-P?mid";"

,

anime abufürus preevidetur.

la

Cáterum licet forte f(acrum hoc Oleum

QT

fanitatem corpori non femper conferat, ta-

Erg«

men vim dolorum tacito lenimine multum

deq

minuit, teftante id Tridentino loco füpra

Vi

'citato, ubi ait: hae Un&tione zzfivmus fuble-

j

vatus, t9 snovbi incommoda 2 labores: levius

x

Q

fert.

Fundata eft hec Concilii doctrina in

ob

L

HT TY

mmf éeum

m

illis Scripruree velj-b-is : -(gg) 29* allev

—

om?-

hiog

t

(gg)-; wyaxcob. ; 9515 .,

e

- FAiatici matuva £sc.

363

Qu

JDominus; Ícilicet vel morbi dolores mi-

Ti

nuendo, velíaltem patientiz ac refipnatio-

groi

nis balí(amo eorundem vehementiam miti-

U5 fj

gando.. En primum vereque íalutiferum

n 4l

hujus. Unctionis effe&tum ,. quo corporis

d hux

languores fi non omnino pelluntur, faltem

finuuntur , . vel leniuntur!

Í

prori:

( erpo

II. Secundus, quem coleftis heec Unctio

nf

confert, effectus in eo confi(lir, quod, fi

au h

non omnem, faltem magnam partem de-

ff

leat poene temporalis criminibus noftris

9g

debitze, & non raro per accidens (ut cum

Eu2

fcholis loquar) etiam culpas mortales;dum

nio ib

nempe peccatori attrito quidem, confiteri

Tridat

tamen vel conteri non valenti, aut eas fe

T

commififle ignoranti gratiam fanCtificantem

ydiat,

confert, fecundum illud Jacobi l. c. cg fiim

confes

peccatis fuevit, vemittentuv ei.

Unde fequi-

N

tüur, non paucos damnari, qui falvarentur,

fi cum illa fua, quam moribundi eliciunt,

Oleum

artriione extremum .inungerentur. Vg

ergo illis, quorum incuria lethali ex morbo

uf

pulturt

decumbentes fine hoc S

.

acramento ex hac

vita decedunt!

Infuper non folum delet. venialia,: f&d

i ]uþl :

d7

etiam illa mortalia, quae ex ignorantia vel

oblivione aut clavibus nunquam fübjeci-

kinti!

mus, aut a quibus bona fide, falío tramen

jj

nos abíolutos credimus, eo quod ob defe-

J

"d

&um vel doloris in peenitente, vel inren-

tionis

564

] äc[mmmtum XII.

Tnt

tionis in abfolvente gratiae Sacramenti oc-

cultus obex pofitus fuerit.

Id docer Tri-

pno

Inor

dentinum feff. 14. de extrema Unctione c.5.

in heec verba differens: haec Un&lio delida,

Toor.

d

fique [int, adbuc expianda, ac. peccati veli-

quias abflevoit.

Proin fàcra hec UUnctio non

dit;

fcin

tantum peccati veliquias feu paenas, fed ipfa

etiam deli£la in fen(u explicato expiat, &

(diffe

n

abflevgit. Audiatur hac de re S. Carolus

Borromteus in (ua inftru&tione ficloquens:

Titc

pu(l

Effelus bujus Sacvamenti efl , quod peccati ve-

liquias. tollit tanquam. complemeutuim. Sacva-

Thot

at

meuti Pententie: que veliquie. peccata. e[fe

intelliguntur , five mortalia, ffve

venialia, que

1

Inrd|

poft -alia Sacramenta vemanent. — Potef]. euim

fievi, ut ignovatte eo, qui. commifit , vel non

fidas

valeute confitevi , peccatum'mortdïe vemaneat z

IU

im quo delendo ita boc Sacramento juvatur, ut

M

fievi poffet, eum pev boc Sacvamentum falvari,qui

hUY

Dl

alioquin fuiffet damnandus. Quid ad demo

L

ftrandam hujus Sacramenti virtutem, &

(ilà

h

accendendum in nobis illius fufcipiendi de-

fiderium efficacius dici ac in medium afferri

fii

iti]

poffit?

W.

HI. 7eriius

deniqüe , quem producit ef-

ll

tte

fe&us, colefte quoddam:robur, ac animi

vis eft, qua moribundus ad ultimam cum

^

elt

Tn0;

demone luctam erigitur, ac animatur.

Nam in illo rerum articulo, ubi homiai

fola

enuiter

ht

ægm;o, debili, femifopito, & fibit

tantutr

[E

Fiatici matuva. Qjc.

36;

C

rtantum þræfemi cum hofle. terribiliffimo

cet Tr

pro felici eternitate luctandiim eft: ubi d-

jonec)

inon cum integro rentationum exercitu in

? dilidi

moribündum irruens, eum modo ad pec-

ati r

candum animat, modo ad defperandum in-

KCHionot

citat; nunc dubiis;fidei, nunc fcrupulis con-

fedipl

Ícientiee perplexum reddit: ubi ratio, quee

ypitt

difficillimi conflictus aleam moderari debe-

. Curol

ret, tota languida, femiextincta omnis fe-

Joques:

ri& applicationis jam incapax eft, omnesque

vt ite

paffiones alteratis humoribus fümmo in

j tl

motu fünt; in hoc, inquam, critico rerum

Ed

articulo extrema hec Unclio angores miti-

at, fcrupulos diffipat; fiduciam excitat;

tidi

DQW a

inrellectum illuflrat,. animum roborat, in-

fidias detegit, ac hoftium vim heberat, &

u m

at

repellit.

Id nos docetSynodus T ridentina

at !

l.c. cujus hec funt verba: Sacra hec Un-

ïalvüïiaqæ

€io egroti animam alleviet, &9 coufirmat,

viapnam in eo diviue Mi[evicovdie fiduciam ex-

Q dem*

rem ]

citando. nfuper facit, u imfirmus. fubleva-

zus tentationibus demonis calcaneo. infidiantis

piatul d

En nobiliffimos effectus hu-

iumgffem

facilius vefiflat.

jus diviniffimi Sacramenti!

x

IV. Et tamen (quis non miretur!) Ex.

trema Undctionis vel nudum nomen multis

T

eft fulmen: vix de illa mentio irigeritur,

mox omnes panico terrore confternantur:

ginit

íola illias memoriía animos horrore com-

j jomit

pgro-

jgnitt

þrïef- Inde eít, quod ragus gudeat a

turmm

gt

366

)Idiumenfum Xm.

tum de illa fu(cipienda commonere;' hinc,

ne decumbens hoc nuntio contri(terur, il-

ina

lius adminiftratio in ultima vite, momenta

u

differtur, hoc eft, in illud tempus, ubi mo-

&io

ribundus fui jam impos nefcir, quid rerum

tery

circa feagatur. T'unc horroreft viderequam

DOf

Vi

frigide, quam luride, quam fine omni di-

fpofitione. illud Sacramentum. füfcipiatur,

EUH

quod ordina

ta mini-

i

ríe non nifi (emel in vi

3

4

*

"

flratur.

aét

" Non folum anime, fed etiam corpori

der

fümmie proficui funt faluberrimi hujus Sa-

qUXI

cramenti effectus; id fides docet. .Et Ca-

acli

tholicos reperire fit qui hoc Sacrámentum

0be

füfcipere horreant, vel differant? Coeleftis

(8, (

hec Unétio delet peccata, lénitdolores, im-

Vaf

fninuit reritationes; & hanc Chriflianus ad-

r

mittere timeat? Apge, quafo, quid eft, quod

I

in hoc Sacramento times, ' vel horres? an

lii

preces, qua tunc ab Ecclefia pro te egro-

«t

to ad Superos fundi folent? at precibus

T

illis a Deotibi petitur remiffio peccatorum,

dolorum lenimen, fanitas corporis, animae

hT

falus; & hoc te terreat ? an Sacramentum

&if

times? illud, inquam, Sacramentum, quod

LC

tollit peccata, dolores mitipat, corpus fa-

fig

nat; &animam alleviat; id tu timeas? an

pu

fenfuum Unétionem horres, quatibi coele-

pia

ftisgratia, jus ad coelum, & pignus eterna

VW

glorige confertur? hanc tu borreas?

r

emme.

Viatici matura czc.

367

t: liit

fr.Nemp'e cum hoc Sacramentuim non nifi

CEUI', i]'

in articulo mortis miniftrari foleat, de vi-

0 ment

tze periculo admoneri times: cum hanc Un-

I .

&ionem prodromutii mórtis augurium in-

dretyn

terpreteris, hinc eami horres. Verum an ig-

f& quitm

norantia periculi illud imminuet? an inanis

ymi di

vite fpes mortem vel'momentoretardabit?

[f

an ideo ferius morieris, fi inungi differas?

]s m

annoninfíania eft, timere morbi remeditim,

I

ne timere cogaris morbüm? no!le edoceri

TU

de periculo mortis, . tíé'admittere cop ais

auxilium vitze? Conttiflerur licet, timeat,

D N

Bu

ac lethi metu conturbetür egrotus, nilhoc

ármenturt

obeft, quo minus domeflici corpori fomen-

a

ta, & morbo medicinàm quantocyus adhi-

jtesj t

beant: tuncfolum eutn affligere crudeli cha-

n

ritáte verentur, quando de anima apitur.

t quo

Enimvero fi hoc Sacramentum non niíi po-

v? 1

litica qua&dam ceremionia foreta m

agiítra-

tu fzeculeri inftituta,

te p

an majori cum 7igcu-

à

)redbus

ria nepligi poffet?'

Nempe cum damonem .minime láteat,

cartm

', tnime

hoc Sacramentum füppeditare arma poten-

tiffima ad illum eo tempore vincendum, ubi

nentufm

n

tanti illius intereft, ne vincatur: hinc om-

nem movet lapidem, ut vel omnino neoli-

,rpus t

p

gatur, velfaltem íine debito fru&tu (üfzi-

piatur. Idícimus, fraudes patent, pedicae

hi

videntur, nec tamen caventur; etiam apiis

,æternæ

non raro animabus fufceptio in illud tem-

NI

pus

LÀ

368

deum&ntüm XII.

du

us'differtur, ubi non amplius erit tghaþut

illud debita cum devotione & fructu fufci-

ol

Veni

piendi, |Mori fine ultimis Sacramentis ma-

num infortunium. reputatur; at vero illa

torp«

Iu

in eo ílatu füfcepiffe, an magno nobis fola-

LOU

tio erit?. Ergone perpetuo demoni ludibrio

erimus ?. ergone folum Sacramenta ejusge-

pO

tico

neris remedia funt,. que jure timentur, fe-

cure differuntur . & femperfatis cito. - pro«

Qere

Sr

curantur ? 'Tandem aliquando errorem de-

doéti fapere dií(camus, & quamprimumle-

ribu

tem

thali ex morbo periculo(e decumbimus, ul-

tro nos ipfíi ultimis morientium Sacramen-

a

tis rnuniri mature & in(ítanter peramus; ut

etiam nos illam effedtum confequamur, ad

quem in moribundis producendum a Chri-

fto hoc Sacramentum fuit inftitutum.

I

O vere immanem humani cordis vecor-

diam! 'Tu o Jefü! tot mihi tamque poten-

W

tia falutis media fuppeditas; & his impru-

densuti pigror. "Tu totus conflagrasamo-

ris ignibus. erga tne, ac in panis fpeciem

iei caufa redactus, snimam meamnon alio

quam teipío fatiare cupis; &tamenlanguet

cor meum, ac ingrato torpore friget. . |Ne

t

in (upremo certamine fuccumbarn, teipfüm

E

mihi in Viaticum offers ad iter eeterpitatis,

du

ad illamque luctam facro me Oleo inungi

cupis; & tamen utroque hoc prafidio me

mfp

mno

munire i'mprovidu]s negligo. At da

an.

L

e

$3594

369

tehpi

lanpguorem, dete&orfocordiammeam; Tu

t faic

o Domine! accende in me igném, quem

Qs t

veniíli mittere in terram; ut excuffo omni

'ro il

torpore, epulo coelefli reficiendus, totüs

sl

rui amore & defiderio exaftuem, ac meas

dudiro

omnes delicias in fola deinceps Euchariftia

repofitashabeam: ne permitras me fine Via-

Leyspee

tico & extrema Unctione ex hac vita exce-

'H[Uf) ('

p pv

dere; fed benignus concede, ur utrumque

yemde

Sacramentum mo£ure ac fevventer a me mo-

mum i

ribundo füfceptum m.hi fit & bonz mortis

us u

remedium, & melioris vitze augurium.

ctamen

mus; w

ss Qexoxdpo s r oeDep ao ao

Ti à

ADJUMENTUM XllI.

: Chri

|

Previa imceffigatio & emendatio

!

'VCGOF'

€0TUN), quee 0s tu avticulo qmor-

: QORH'

j '[mpflï

Ltis preecipue auxios. reddere

;rasamO

loleut.

(peciem

EL

uando ultimo vitz termino appropin-

(2

i

quabimus animam jam jam acturi, tunc

»et

nobis eveniet illud ipfüum, quod Propherae

!

)

gipfum

Ezechieli accidiffe facr.e Papinse memorant,

r

dum ad templum accedere, & per foramen

in illüd infpicere juffus fuerat. Acceffit,

g

(jo m

infpexit; vidit; €9 ecce/ ommis fimilitudo

du

vepiilium eg animalium, alominatio , & uni-

li

a

veY-

e

E

379

Adumentum. XIII.

teol

ver[a idola depita evant in paviete in circuitu

er totum. (a) Confcientia noftra eft tem-

l: i

lum Dei vivi, (b) quod (ub mortem reclu-

Prac

fis valvis panderur. TTunc in eoattoniti vi-

Xime

debimus aJominationes peffanas. (c) Ad ter-

obhgf

vificam illam mortualis candelae lucem cer-

pri

nemus ingentem cumulum peccatorum tum

füent

propriorum tum alienorum cogitatione,ver-

omif

bo & opere patraterum, de quibus nunquam

pine

doluimus. Deprehendemusimmanem nu-

plan:

