quem e cruce pendulum fummos inter cru.

J füil

ciatus & infamias morientem cernis?

nfbämo'

jnres

Nempe ett ille ipfe, qui, cum iz forma Dai

xyety uou vapmmam avbitvatus efl , effe fe equa-

ii p

lem Deo; (e) dequo pater cceleítis dixit:

Hic eff Filius meus die&us , ia quo. inibi. beuc

j

COolii-

] e/l Vr

citiiddidie

deti

d

—

(d) Mgtthe 22. U. 19. R(Q) Phile A. V. 60

s,') APOV'[

— e

302

zddjumentum .X L.

couplacui (£) in quem defiderant Angeli profpt-

tntt

funj

ceres (g). cui data efl ommis poteflas i calo eg

in tevva: (h) qui babet inve[ftimeuto &9 in fe-

findh

n le

more f[uo [eviptum : Rex vegum, g Domiuus do-

minautium: (1). quique eff Filius Dei vivi, (k)

TiaLus

ormni.

couflitutus a Deo: Tudex vivorum j 67 mortuo-

vuim: l) in cujus gomine omnue geuu. fle&litur

Dum .

caleflium , tevve[ivium eg infevumum, (m)

M j

Verbo: eft illeipfe, cujusnatura huma-

Tem ]

na fecundee Trinitatis Per(one hypoftatice

Qüer:

eít unita, & quiob hanc ipfim unionemad

QUi

Quus

illum fanétitatis gradum eft elevatus, ut non

folum omnium gratiarum charifmatibus or-

infs

Ser

natus, fed infuper etiam peccandi poten-

tia; confequente hanc unionem nexu, fit

poíi

exutus.

In unum cumulum conjiciamus,

mOX :

quidquid excellentizee & majeílatis, quid-

g,

quid glorige & fanctitatis, quidquid fapien-

Voris t

tiae & pulchritudinis mensnon folum huma-

AR

na, fed etiam Angelica excopitare poreft;

n

& fateri cogemur, haecomnia nec umbram

&

efle fummz illius perfectionis, quam in

ení

Chrifto adoramus.

3

m

L

m vero attend

e, 0 peccatof, ac offen-

lii

en hic

fa' gravitatem. exhorrefce! Et tam

tant'us.

ld

(f)—Maf)h. jzou5. — ) f Petr. 1,9. 12.

(l) Matth. 28. v. x3.

(1). Apoc. 19. .

16. (k) Matth. 16. v. 16. . (l) A&qr.*

(

-Iom 427. (m) Philip.2. v.10.-

(

e 7

, äDolof'i: dAntenfio.,

393

]i mf

tantus Deus, .coram. quo tanquam normen-

"at

tun [lateve, [iceff ovbis tevravums (n). hictam

o

fanctashomo, qui non foium nalla unquam;

nittit «

ne leviffima quidem peccati unibra contami-

»woi

natus fuit, fed ne: contaminari potuit: hoc

? worti

omnium deliciarum, virrutum ac perfectio-

T

num abfojutifimum compend:um vix- for-

AU

mam fevvi (0). peccatoris, laef(üm Dei hono-

pa Dütyt

rem reparaturus , nosque redempturus.in-

'polïarice

duerat; vix; inquam, pro nof(lris fe pec-

(oneftà

catis eterno Patri vadem confíliruerat,.ac

; Urnol

onus pro illis diving Ju(titiag fatisfaciendi

itibus of

in fe (üfceperat; cum mox ( ob(tupefcite Q

Seraphini , & illud veftrum trifa

ion inter-

J potelz-

:

neyu, l

pofito filentio tremebundi (ufpen

fcldrml

mox non ob íua, fed noftra peccata ex ob-

,qui-

jecto amoris divini eft (3ctus objectum fa-

voris ive Dei omuipotertir. (p)... Qui prius

|fapiet

hum

fuerat unicum delicium . totius "'Trinitatis,

e potcij

momento eft fa&us pro tobis maleditlum ; (q)

& ex centro omnis gloriz &. beatirudinis

um

evafit (copus omnium cruciatuum; contem-

qun n

ptus &exinanitionis; viv dolorum; (r) oppro-

K of

brium bomiun,, g. abjellro plebis. (s)

uin-imo.hoc. non.contentus pater coe-

fen hlG

mit-

tanti

efti: omnes ü-mul ex in.fernöo daemonese

L

-

-

tif;

—

d

(n) Sap II. 'v 2.3 ! (o) Pizzl 2 U

!

ï

(p): Apoz. 39« 7. 15:..(q). G2l 3. v. 13.

J j!c?oï

(r) fa. 53. v. 3.

(s) B/-21. 074

!

h.

e

304

Adjumentum. XI.

tit, ut füuam in Eum rabiem exer'a-:ir: omnia

eti

elementa ultricibus armis inftruit, ut cruen-

Tfb

tam ab Eo vindictam fuümant.

Omnipo-

Q9

tentia carnificumri manus roborat: Omni-

ThUs

fcientia nova poenarum genera excogitat :

T.

Tuftitia divina e fuo armamentario nova

Torre

femper & nova illi excruciando inftrumen-

fredi

ta fübminiftrat. Nec prius abfiflitur, do-

Dute

nec innocens hic Agnus toto corpore vul-

flifin

neratus, cunclis offibus luxatus , omnibus

Quo

nervis diftentus, duos inter latrones, coe-

C

lum inter & terram medius, tribus clavis

m

ferali ligno füffixus magnam animam agat.

Qu

-"Huc jam accede peccator, & ex morte

Quel

Filii Dei malitiam peceati metire. Coafi-

tyra

dera, quis, quid, a quo, propter quid pa-

thoní

tiatur. — Qui patitur, eftSanctusSanctorum,

Á

Homo-Deus: 4uod patitur, eft dolorum &

RU.

cruciatuumi Oceanus: 2quo patitur, eft pater,

t

& omnium parrum optimus: ratio,o/ quam

t

patitur, non.(ua fünt, fed tua, o homo*

?uy

tua fünt, quae tu commififti, peccata. .Ex

(j

hoc jam divine offenfze gravitatem collige.

fpy

II Si unicus potentiflimi Monarchz Fi-

RU

lius obdelictum a füo mancipio commifTum

D

vivus pelle exuererur, & in frufta diffectus

Ont

rote imponererur, idque juffu clementiffi-

dil.

1ni eique addict:(fimi Patris; cerre omnium

judicio aur Pater dicererur crudeliffimus ty-

rannu$; aut prona concluíione inferrerur;

(

ergo

R

- Dolris z'üfm]ïz'o.þ

3oj

t: omii

;ferfgö culpa fervi, ob quam Filius patitur,

J t

nimium quantum Patri difplicuit, & omni«

)mnit

no praviflima fuit. Jam vero innocentiffi

Omi:

mus ille Agnus, & unigena Dei Filius vie

xcogital:

wuse trábe tribus clavis füffigirur, ibique

o 0i

horrendos. inter cruciarus, inter latrones$

flrumate

medius morirur, & quidem jubente diving

imh h.

Patre moritur, . Ergo aut Deus Parer ínju-

Qre -

füffimus & crudeliffimus eft . tyrannus,

ormtibut

( quod bla(phemum foret vel füfpicari ) aut

ne, «

certe péccarum; ob quod Dei Filiusin crü«

ys d

ce moritur, horrendum omnino & execrane

dum eft malum. — Age peccator! huic fes

ey mort

quele quid opponis? ergo aut Deus Pater

*

E

3

yrannus eft, aut peccatum deteftabile

T

inonflrum eft.

Borum

Audite celi, & auribus percipe tevva! (t)

orurmi

Deus- Homo incomprehenf(a tormenta pas

g& Pam,

titur, & quidema divino Parreipfli£ta patis

tur; eaque non proprer fua, (nam fecca»

um non fecit , nec mventus efl dolus in oveezuss

] honw!

AU.

(u) fedob noftra deli&ta patitur: vulzeratus

efl proptev iniquitates. noftvas. (x)

Verbo:

ncom C'-

1-

ltch&'

ä

Deus in cruce ob peccatüm moritur... Q

pmi«um

fpe&taculum, ad quod ipfa etiarn tartafa co-

if

Jorrefcant, & foluta ruat coómpages mun-

-a

,menti ,

di! Deus in cruce ob p?cca*mm morit

U

Q

4

*

imi* 'y^

;—.4

CQ lfu. QU) s Petr. du hd

g;;etur '

r

L.

up

| Q lfai- $3. . $

806

Adjumentun. XI. |

Oimmanem erpo. peccati malitiam! H

pui

dim

certe longe plus elucerex morte Dei, quatiá

ex sternitate inferorum.

Nam eontent-

patü

euim

plando damnatum in inferis video Pomzyem

qict

patentem id, quod meretur ob crimirna

propria; at inruendo Crucifixum video.

quod.

fis,

IDeum ipfüm ansthema fa&tum , & maledi-

fem,

é&tum ob peccata mea. lbi creatura eft mi-

fera ob deli&ta fua; hic Sas&us Sanctorum;

ggit,

Filius Dei vivi ex decreto Sacrofancte Tri-

is pa

pitatis factus eft vi&tima ultricis iree divinae

ttag

Ob crimina rebellis fervi: 44ritur ef) pro-

Cri

prer fceleva. mofiva, (y) O peccatum, quam

h

grave ergo, quam

fee!

jum!

*

qge | gxxecran»dum es mà»

Íam ;

III. O peccator

! ve[pice i faciem Chrifli

Q qg

t£ui,C

clavis füffi-

QO If

En! Deus in cruce moritur, &obfce-

) exarboris trunco tribus

Wt ngs

Xi.

leratua moritur, & quidem (quod rem

W

immenfüm agpravat) tecrucifipente, te oc-

pty

cidente moritur. Nam quid dubitas? tu

f

es auctor & cauía hujus tragoediee, tu im-

Unar

ticu]

pias manus divino Sanguine cruentafti , tu

eum flagris conícidifti, tu clavis perforafti,

lm

tu cruci fuffixifti, & occidifli,

5

[

Hsc non folum per auxefin dici ,

fevdþ L

n

rigore theologico veriffima effe, ex fequen-

folur

H ut

mlqm

ti difcurfu patebit. Sic enim arguo

ponit

Tüm,

enu

'-27) Jfai, 53.1*2!. $. (z) Pf.83. ". 1.

e r d

|

- Doloris intenfio.

307

! Ls

ponit caufam mortis Chrifti, is pariter reus

eft mortis Chrifti.

Nam; (ut habet vul-

6 quii

eonta

gatum axioma) qui eít cauía caufz, eft

ho

etiam caufa cauíati. Sic morfus ferpentis

ctimit

dicitur caufa mortis, quia afflat venenum,

; Video

quodaffert mortem. .. Cadaver eft cau(a pe-

ld

flis, quia producit feetorem, qui caufat pe-

dl mie

ftem. Denique qui januam aperit, vipiliag

agit, arma füppeditat; ut patretur ceedes,

neorut

Vg Tr

is pariter eft reus cedis; cum fit cauía pa-

sdinnd

tra z caed s,

Proin, qui eft cauía mortis

i

Chrifti, pariter reus eft mortis Chrifti.

Jam vero, audi o peccator, accontreti-

Íce! qui committit peccatum, ponit cau-

ime n

fam mortis Chrifti, ponit illud delictum,

ob quod aterno Sacrofancte T'riadis decre-

"Ti

pl

toincrucem actus fuit Hotno- Deus. Nam,

TONG

ut nos docet fides, Chriftusaon folum mor-

tem oppetiit ob peccatum Adami; fed etiam

g ff

propter noítra delicta a quolibet noftrum

feparatim commiffa. Eft hec non folum

p f

unanimis Theologorum fententia, fed at«

7 lUlm'

ticulus fidei eft a Deo per Ifaiam Prophe.

nra(ä ) ll?

tam univerío orbi promulpatus, dum cap.

atfordtà

$3. ait: Pulgevatus efl propter ipiquitates uo-

Jiras, attvitus efd. proptev [celeva woffra* non

fe [

folum Adami, fed & moffra. Pofuiip o

y g

iniquitatem omuium noflrum ; ergoetiam tuo-

j; Q

rum. ltaeít, o impudice! vulgeratus. of

Ponlt

Agnu's ille immaculatu?»

propter illud ruum

z

uXue

jo

*

e

468

sddjunicntum X1

quurïæ peccatum ? attvitus éf), o iräc'ufiä'ä!

pette

Tmenta

roptet illum rancorem tuum; blasphe-

mnias & iram: pevrulit in corpore [uo , (a3)

p

aperiü

o maledice! peenas tu& füperbie, maledi-

centize; invidize debitas : cuiz feeleratis veputae

patt

gusefl, (bb) : o fraudulenre! propter illas

folys t

imo h

tuas injuftitias, detractiones, dolos & furra.

lotte

Quoties igitur peccaíti, roties po(uifti

caufam mortis Chrifti: pofuifti: illud cri-

dfipe

tni ha

inen, ob quod illein crucem actus exfpira-

vit. Ergo per mortem Filii Dei vere ac

0i

f w

proprie factus es patrati a te Deicidii reus.

Hec audis, nec tamen peccarum execraris!

il

obn

.. Heeccredis, nec tamen peétus tibi pra

fiyu

doloris vehementiain fruftadiffiliit! Enim-

vero, quid hic.magis detefler, ignoro;

Tapf

num gtavitatem offenfz, an offendentig du-

titiem ?

nunun

Wn

Obftupecité cali [uper boc , &$' povtae ejus

defolawmini vebemente ! (cc) Dei Filius juffü

Patris in cruce ob peccata hominum mori-

üif

tur; nec tamen dolemus: ... imo & pec-

Pror

camus. Ab peccator! dudi & expavefce?

tern

Deus in cruce moritur: ... &ob tuum pece

ig(igi'

carim moritur: ... & tecrucifipente mo-

t'mr1

ritür: ... hsc cernis, nec in lacritmas dif-

Y

I

fluis! Ad hoc fpectaculum folobfcuratur;

tem

Umemyme

"

i*

um

W q

a) L Pdr. . (bb) Jfah $d. 9. h

EY

£CC) äüi- 53. 9. :

*

e

——

Doloris iuteufio, -

3069

ricitd

pettze fcinduntur , terra tremit; omniaele

menta fremunt; tota natuüra horret: folus

bligpe

fi, (

tu; peccator, immotus perítas! Sepulchra

aperiuntur; velum templi fcinditur, etiam

-mall

trtifub

entiles redeunt. percutientes pectora füua ;

íolus tu homo & Chrifílianus non moveris s

per ila

g funt

imo hanc funeítam tregoediam iterare non

horres, denuo péccando, ac ruríum cru-

p

dhic-

cifigendo tibimet ipfi Filium Dei, & often-

tui habendo,

f ex[pira-

Va &

. Oiinfelix! fi pater t

pus ut frater a te in-

fcio vel invito per' errorem occifüs occue

sdicrets

bui(fet, defleres incuriam, En! Jefus tuus

exemüs.

ob tua delicta; per tuam malitiam cruci af-

gb

fixus exfpiravit;.nec ramen angeris; imo

ji! [

repetitis f:eleribus eundem rurfus interimis.

j igmw',

Age crudelis! edic: an mortuo cani, qui

rdentisüvf

nullum tibi malum intulit, ferociter inful.

tare, illiusquecádaveri immanem cultrum

irti f

immergere füttineres? FHeu! quod nec ca-

iios

ni faceres, tuo Salvatori facis, dum ipfius,

m at

y p

propter crimina tüa jam olim mortui, pa-

terno lateri tories crudelem lanceam denuo

d

infipis, quoties iterato peccas. Petra du-

gmpe

rior, imo diabolo pejor, homo non es; fi

opte Inó

iíta tibi fufpiria luctumque non movent. :

ins i

l

Ah! tandem fluite lacrime, erumpite

ouria

gemitus, totum pectus jam occupet maror;

pe!f

ut digne defleam divine offenfe agnitam

gravitatem, quaex nullo manifeftius, quam

; IH

CX

3

[j

^fO

Zdyenentum .XT.

ex Dei morte elucet....O Jefu Crucifixe!

q

u

permitte, ut pedibus tuis advolutus, effu-

yerh

Ío fletu meum tibi dolorem tefter, & praz

horrore tam gravis, quam peccatum con-

lm

tinet, malitie interrupta finpultibus voce

euli

non prius dolere; quam vivere definam.-

f

]

à

.ARTICULUS Il.

fiti

[

Offendentis ingratitudo, -

]i

anc ut crucis flatera rite pbhderaf&'

-H

j

difcas, leva oculos tuos, & vide. (a)

T

Vide, inquam, Sfefum, quem tu crucifixi[li.

He

(b) Audi, que tibi moribunda voce incla-

n

met pendulus e ligno Deus.

Edic popule

jn

meus, (anima mea) quid feci tibi, aut quid

p

sioleflus fui tibi? vefponde mibi, (c) Edic:

Pio

quid inveuifli :2 we imiquitatis, — quia elouga-

iejpm

ff a me, g ambula[ti pofl vauitatem ? (d) imo

1

^

quid boni tibi debui facere, . &g mon feci ?

W

(c) En! amore tui tradidi dg mortem ani-

fu

mam meam :(£). pvoptev te [uflinui opprobrium,

1h)

€7 opevuit. confufto faciem mcam. (g)

x

; de

; ()

quorte vedinevem 1e, (h) my"er faélus [um

4

(D Gem.t2 v.rg. (b), 4Bor.

(c), Mich.6. . 3. . (d) ferem,

(e) Jfa..$5 9. 4.

(f) lfa. $34, v. 12

(g) Pf 69.v. 8.

(b) Ofeffs 13« U. 14.

o 0 Hv

LÀ

Dolorä intenfo;.

311

TU

egenus & pauper, (k) defpetdus &5 noviffimus

IS, EHU'

irorum . (l). itmo.vermnit, &g nou bomo; (m)

L r

erbo: u jumentum fa&lus fun , t5 ad mibi-

&pe

wn vedatlus.,.(n)..— Eu flagellatus, (0) . a€

m Qot«

tllS V

vulvevatus propter iniquitates Juas, &g cum

Inam

fcelevatis veputatus, ut lgvore meo fauavem te.

(

- "Super doloreim vuluerum. meorum.| add:

À

/

2

qutüt: (q) dedevumt in éfcam meam fel, &y if

fiti mea potaverunt me aceto: (t) dijevunt

jb veflimétta vtaz foderumt manus meas, £

ydett

pédes meos:. amies deviferuut me,(S) 9 oppvo-

ajb (

évia exprobvantium. ceciderunt. [uev me, (O.

visi

Hec ?

voptev. te fuftinui (u) , o homo! 4uía

l

rl

?ï?tiafzz'

fuit àufa tua, in oculis meis; (X)

ic p

proprer fey ut falvarem. auanam tuam ; Cy)

A n

propter te, quoniam ip[e pior. dilexi te.. (z)

Edc:

Propter quid horum er

go fne off:ndgüi*ä

datg*

ve[ponde mibi, (aà)

V

edbE — Zeeccine : vedd.

i Domino tuo, popule

)

[

j

(peccator) flulte e9 infipieus ? nunquid tion ego

um pater tuus, qui po[fedi-te, €9 creavi fe?

qiril

| [f [j

TTE TUEMNON ol

fll"h (*)

f

(k) Pf.69. v.6. (i)"' I/?zfgfu3 "(m)

M

:

pÁR21..7. (n) Pf 72:v.20. (o)Pf.

LUE

42:39. 14. (p) /fa.3. v.5- O 12.. (q)

Pf.68.9,27. (r)lIbl. (s)Pf.21.v.8.

2

I

( i

^ ) Pf.68. v.10. (u) Pj.68..8. (9)

3

S:

lb

I. Reg. 36; v. 2.1.

(z) 1. Joan. 4. v. xo. (a8) Mich. 6.v.3

e

31

diumenun XI.

2

did

29' ajübrþ/i ?e, atque portavi d burieris ml

-

Et tame

j

n, 0-genevatio prava atque pevoer[n 4

u f

& tamen Deum, qui; te genuity develiquifli

iil

á

à

€j oblitus $ Domini Creatovii tui, (bb) -

cm þt

«Audite celi ! filios enutvivi e9 exaltavi, ipfi

grari a

Toptti

euiem [preverunt we, (cc),— Incraffatus efi d-

UCC

le&us, incva[fatus Sacramentis, 1mpinguatus

gratis, distatus fpiritual'ibus donis; (dd)

N

& en! (o immanem in

U

ratirudinem!) u-

evaffatus efd diledtus,£9 vec.

alcitravit : mpiugua-.

?

ilït'ate;

1u5; 8 dereligutt Deum fa&ovem [uum: . dila-

fOïpI(f

qatu5, €g veceffit a Deo [alutavi fuo. (ee). Te-

bote

tendit advev[us .

D

Deum . manum . [uamy $9 con-

fitvü

tra Ommpotentem voboratus eff. (££)

ft j

i,

Et hoc propter nihil: . Zolabat me þwv-

ter pugillum bordei, e2 fragmen pauis : (gg)

Wlhffg

jvo letntis edulio ; (hb) wz.guflavet . paululum

V d

ancl/is; (ii). eo. ipfo tempore, quo.portabam

dUl

€um in finu. meo

w

*

ficut portave folet. gutvix it

fantulum: (kk) Quo. eum enutrivi , $g exal-

)

$4v1; (I) & quidem cum immani prorfus

dum

Q2)

living mes Majeflatis contemptu;

u Ra T

m

dile-

b IN NT

(t

TET OU

(dd) Deut. 32. v. r$.. (ee) Jbid.. (ff)

job. 15. 9. 2540 26.. (gg) Exech. 12.

V. 19.. (hb) Gen. 25.9.33. . (ii) 1. Reg.

14. V.43. .(kk) NNum. 13

Iít Y.9. 24

-7

:-. 71:,;29 | (.ll)

$13

vi mj

dile&us meus quafi per vifum ffultut aperkbd;»

htl

ziv [celus5 (mrn) licet non. fit nifi folium,

quod (nn) vento vapitur, 9 vapor ad modi-

*

eut pávens. (oo0) O vere deteftabilem in--

r

*

lo jj

rati animi labem, cui fimilis nec in brütis

!

7

tl d

humane.

eperitar! At nondum fimsmgramudxm&

M

i

s; (0)

- H O homo' bm'þu

$ aptavi , (pp) Wm

m tf

perfeci tibi, (qq). illumimaus oculos, dans fa-

np'igie

siratem 69 viram; (vr) & tu projecifli rie poff

n dl

corpus tuutni, (ss)" his ipfis (enfibus & donis

g

abutendo ad mei offen(am. ^ Elegi ze, uf

fexvias mibi; (tt) ur facias mandata mea at-

N

)

que judicia , &2 ea cuffodias, &5 impleas ex toto,

ht fn-

£ovde tuo, €9' ex tota anima fia: (uu) Et tu

coufregifli jugum tneum, vupiflà vincula meay

i (QU)

&2 dixifli: non [éroiam. (xx) Quin imo tu

aululmü

Yab

Jervive me fecifla in peccatis tuit ,

6 prebufü

gt

enibi laborem in iniquitatibus tuis.

.;. G y^

(r (l«

V

Denicjüe i-n)ïcöa'iimtc perpetua . dilexi. gg.g;

o

"

: ,n(aaa,ï.- ut be

te fa«.

(Ün ün

fm tm 1

$

cevena,

(le

um

T

-

mm) Prov. 16.2.23. . (nn) ul. 12,0.2

S'E*

N

(o0) fa. 40. V. 17« (pp) Hebr.10.9. s.

(qq) Pf.39. * 7. . (rr) -Exdl. 34 v. 20.

N

(ss) Exech. 23: . 35.

h 1

(St) 70fue:' I4.. U.

, M

22.

(uu) Deut,26. v. X6. . (xx) "fevem.

(i)

2.v.20.. (yy) 1fa.43. v. 24 . (z2) Jf«

1001,33. 9. 3. (2a2) Pf. 113« 12«

354

Adjyme,r:.tumæzïz

cevem tibi. (bbb) .. Et tu oblitus.es mei ïdz;:þz;;

Proin

i numeris: . (occ). fecifti amalum.in. oculis meis,

fim

(ddd) veddendo tnala pro boniss-£9 odium pro

fitem

diyetlione. (eee) - Haec fecifi ; & tacul, (£E),

Tb

dilimulans: peccata, vua. propter . puitentiam ;

Via

(ggig) ex[petlavi per.plures meníes Grapnos;

furent

ut- jfaceves judicium , 69 ecce iniquitas! (hhh)

bolis

quie indies mulriplicata ef? [upev capillos capi-

jor fü

f tui, (ü) dum iniquitatem velut. aquaim

mihi,

bihfti. (kkk) — Et dixi, cum feciffaes bac om-

Ah p

5nia: ad me revertere anima meas £7 non es

megz!

vever[a, fed magis frozs meretricis facfa. ol

tm,

zibii moluifli erube[ceve. (lll) . Verbo:; in.cae-

a.

no Peccatorum computruerunt omnia otla

Gpimm

tii, Edic jam, an non.major tua fit, quam

pudem

d

Á

:

ter def

crucis pede-meriaris,

à:monum ingratitudo, precipue fi »ill.an;

fidn

- «t fc

d.

de , quia mizlün-zæ t2 amaïlln

cito , &5 vi.

N ber

eft, seliquiffe te Domiuum Deum tuum (mmm)

Qittiv

& offendiffe füummam illam divinge mese

t

Efl entiz béneficentiam, & plus quam pa-

ä

ter 'nam ac amore pleniffiràm tibi continuo

qudiz

em.

a ubique - béllefrsaer. CDLDBHMOR

o

bb) Zach. 8 v. Is (ecc) | v'j;*'þeïem. 2. 9.

-6

32. (ddd) z. Reg, íg. v.19. — (eee) Pf.

I.'ï

Io8. v.'$. (fff) Pj-49.v.21. (gmp

RN

Sáp. 11.9.24. - Chhh) J/a/3.v.77. Qii)

Tf/394s r3.* (kkk) Sób. 15.v. 1 6. (llI)

—

férem.3.0, 3. (mmm) Jerem.2. v, 19.

(

: | Dolovis. iutenfio.

315

il

Proinde reverzere ad me , £? ego fufcipiam te:

wj d

um

fJaltem amodo voca. me: . Dater 1neus;. (nnn)

f^

faltem nunc fanguini lacrimas; amori dolo-

rem,beneficiis gemitus grata mente repende,

TT

- Vicifti, o Amor Crucifixe! vicifti, habes

s danmts

fatentem reum. [ngratior füm omnibus

i (

beítiis, a quibus faltem non offenderis:. pe«

hihiud-

jor füm ip(íis deemonibus, .quibus tot; quot

;

|

]

J

quaä

mihi, tantaque beneficia haud contulifti.

T

Ah pudet me . mei !

udet. ingratirudinis

p n

megz! heu! quidfeci, dum peccavi? jugum

tuum, jugum fuave conturmax fervus ex-

r

RU

cuffi: onus tuum, onus leve rebelle man-

yoma 04

cipium abjeci./ Prodigus etiam ego & im-

T02

pudens filius tam beneficum Patrem effron-

[ il

ter deferui, & tuis ipfis beneficiis ad te of-

fendendum abufüs, eo fui fceleratior, quo

; amani

tu benignior, Sed ponitet! deteftor in-

gratitudinem meam, fretus bonitate tua a

n

i

tribunali Tuftitie confügio ad aram Miferi.

u r

co;:diæ tue. - Dercebors ani(ererel « s.

o

ARTICULUS Ill

ii

-Offenfi excelleutia.

(l

enique.ex infpedta Chrifli e-eruce

g

M

3

. pendentis effigie mira majefítate elu-

(t

J

"n

P

en-

i

€et Numinis per peccatum offeníi excell

m

tig,

W

L

(

H '(nnh:)'w?f'erem: 3', M 4

V n

316

Adjumentum. XL

Mil

(ía; utpote quód vi&tima non nifi divinsy'

nec alia quam Dei* morte: placari potuit, ;

phur

Finge, interrupto ad rempus Angelorum

lo

trifapio, iterum fieri /zlentzum in celo, quale'

tur

olim f:étum fuiffe Apocalypfis 8. v. 1. nat-

Qu

ratür, omnesque Coelites divine Juftitise:

lib

m à

throno. fupplici geftu advolvi, eidem pro-

unico a re commiffo oraviori fcelere con-

demi

titulo

digna expiatione fatisf:cturos. Finge, An-

relos fuum atorem, Patriarchas füam fi«

tüm

tb

dem, Prophetas fuam fortirudinem ; Apo-

ftolos fuas preeditationes, Martyres fangui- '

toini

cien

nem; Virpginés caftimoniam, Epifcopos

zelum ; Confeffores peenitentiam, denique-

com

Matrem Dei omnem fuam fanéctitarem laefze

fatis

Divinitati appendere,

ideo folum; ut tuum .

ff

hoc- piaculum condigna

fatisfa&tione de-

Q

leant.

:

3

Finge, centum miliones animae

frti

T

u

i, quarum quelibet vitee fanctimonia:

Wt

ipfam cceli Reginam füperet, ter mille an«-

t

norum ípatio immania tormenta; ftygiis,

d«

ienibus atrociora, infigni conftaptia eun-

per

d.

em ob finem parientiffime tolerare.

ef

Et en! frufta fünt: incaffüm patiuntur:

nihil hec omnia poffunt: omnes Beato-

rüt labores, cruciatus & virtütes tinime

fufficiunt expiandee pro merito vel uni of-

fenfie gravi; cum nulla pura creatura pro-

atis-

mortali deli&to condigne, ut ajunt,

Atha-

facere Pomt; uti cum $$. Iren&o,

naio,

E

Doloris. intenfio.

317

j ürit

&afio, Cyrillo, Fulgentio, Aquinate &

| pnti

pluribus aliis Patribus(a) communior Theo-

rgelorum

logorum opinio tenet. Nam rmera crea-

tura nunquam pote(t ponere ejus gerieris

g qui

VO Il narA

obfequium , quod ex intrinfeco fibi valore

habeat tantam vim placandi Deum; quane

jititie

jem pro

tam habet legis divinae transpgreffio: Eun-

efe Ql«

dem irritandi ; quodque fit tam eftimabile

'ingC, lt

titulo fatisfactionis, quam gráve eft pecca-

(pam

tum nomine offenía: cum infinitas diftan-

[ APO:

tie, qua intercedit inter dignitatem .Nu«

s

iinis offenfi & vilitatem creature farisfa-

pf

cientis, nullà obíequiorum finitate valeat

!, deniqu

compeníari, aut exaequari; adeoque hujus

fatisdatio femper fit inferioris, quam, of-

rem g

ut tourd

fenfà eft, ordinis.

Quis eniri neget, dbsque comparatione

ne 0e

qüimi»

majus inalüm effe, viliffimum vermiculutn

conteminere füpremam illarmn Majeftatem;

æïmonliü

mile 1

quam leviffimus etiàm contemptus infinite

dedecet; quam fit bonum, eundem llli re-

) Bygü&.

yin a

pendere amorem, quo Ejus bonitas infinite

eft digna; quique Creatori a füa creatura

,ti'unmïï

ia

| BeatO*

(a) Iïe;ææuy. lzb 3 aAdwerfz;; hæreþr,' cap. 20.

qii

u

ZAthanafius in paffionem Salvatoris, . Cy-

vilus Alexand. in feripto ad. l'alerianum

j o

; lii

Epzjï'opum Fulgentius in lib. de incarnas

)

tioney O gratia Chrifl

Àe

"',f

Dottor Avngd;

P

E. I * g. 2,0

318

;' Adyumentum. XI

pluribus aliude nominibus infinite debitus

H

eft? Ergo cum obíequium pura creature,

üfz

quantumcunque id intendatur ac multipli-

fhott

cetur, ex his titulisfemper decrefcat: pec-

[ce

catum vero ex oppofitis rationibus femper

Atfa

crefcat, nunquam erit tam eftimabileillud,

K

ite.&

quam grave eft illud; adeoque gravitashu-

teplæ

jus femper füperabit valorem alterius. . Ex

tecefl

to,,

quibus conficitur, mortifero actui tantum

malitie virus ineffe, ut nullis purg creatu-

qdüos

re meritis condigne expiari poffit.

D Cu

moyje

. Et hinc (Leonïs Magni illatio e['i) quiá

ia

zulla San&lorum merita ceuditiouem potevant

litjo

illate mortis eviniceve, neceffe fuit, ut veni-

(

ret e calo [imgularis Medicus, qui etiam ipfe,

« on

nifi e[fat. Deus verus , on. affervet vernedium ;

Wttat

(b) cum lefi Numinis ira placatione folum

Vlüs

theandrica ex zequo leniri valuerit, ac ne-

N

mo mortalium nec Angelorum tefteS. Joan-

;

l&

ne, zemo zeque in celo, meque tt tevra , neque

fübs

fubtus terram potuerit aperire librum iumdi-

ltür

ving Tuftitie, & in eo vel unicam capitalem

mendam perfecte oblitterare, nifi folus

D&cg

Tsf

"Agnus , qui occifus e[! , &g vedemit nos ia San

(

t

1

guine fuo. (c)

fhen

Huc

sb

(b) L"*Ser-m. 12. de paj]ïaize Domini ltem fev^

(

mone 1, de natz'*vz'taz*g Domin:.

EU. 5.

9.

: (f) Apoc;

-Doloris 3utenfio.

319

tedebitt

Efic ergonjarh accede , o peccator! &

CECaUEE,

Wefixo in Calvariz clivum obtutu ex F ilii

mylipl-

tnorte offenfi Patris excellentiam metiri dia

at: pe

fce. En! ur irate Nemefi pro unico a te

s fempt

atrato lethali delicto ad ejus menfüram de-

bileilid

ire & plene fatisfiat; neceffe eft ( trepi.da-

«s hu-

te pize aures ad fententiam terrore plenani!)

m b

neceffe, inquam, eít, ut Verbum fiat Ca-

i tentud

fO; ..... incrucem agatur Chriftus: ... ..

g at

duos inter latrones medius moriatur Deus

l

««« CUttt delendee originali movti nullum tiftin

moyte Chrifli potuevit eff vemedium ; necvecoti-

d nl

tiliave Deo potuevit exules 62 damnatos aliaob-

j piti

latioy quat Sanguinis bujut fiugulave. [acvifi-

T

cium.(d) Ad hac jam quis tibi fenfüs? L.i-

ramiphs

cet omnía totius mundi animalia offenfe Di-

TTR

vinitati victimse immolerentur; licet u ni-

y folur

verfus orbis hoftiarum cruori naufragus in-

"1 QC IIC-

nataret? divinus nifi Sanguis libetur, nifi

eS r

fecunda "Trinitatis Perfona victimae vices

ii MK

fübeat, a&tum agitur; nec mundus expia-

bitur, nec Deüs placabitur. "Tànra eft, o

peccator! tam immeníà tamque infinitaim-

jí DI

menfe illius Majeftatis, quam irrirafti, ex-

TN

cellentia. . Exinde jam conclude, quo de-

gnum

u

v

4

mentige prdlapqu fis, dum tam m2

m

À

j

(d) (Auäbrþcark'iinal»ium oper'um CATi]ii apï;d

(c) APJ;;

. Cuprianum in fermone de paffione Le-

mini,

3290

Adjumentum. XI.

qui

iiamq*ue excellens Numen mordferö fcele.

TU

re lacetfifti.

,

ojeri

.. Verum ut

O'fïenü" ex&ellet*-x*tiia ihä'nif&z

Ítius eluceat, Crucifixi effigiern attentius

jnat

QU

infpice, & confidera, quisergo fitille Deus,

üm4

quem huic pendulo infami e trabe homini

orbem

hypoftatice unitum credis. In primisadeo

plum.

poteus e(t, ut ad unicum oculi ni&tum fübfie

Co

liat ceelutn, contremiícat terra, G fremens

prod

irrugiat orcus, lmaginare tibi magnumil-

Dec p

lud Nihilum; cui ante mundi creationetmi

Oper

totum hoc Univerfum immer(um jacuerat.

Nihil eràt. immenfíum hoc coeli firmamen-

verb

ftudi

tum, nihil hec fidera, hoc mare, hec tel-

lus: nihil extra Deum tunc erat; nifi ma-

X ni

Vce (

onum undique níhil & nihil. Cum ecce!

f

üpremum illud, fibique foli fufficiens Nu-

8 f

f

A

men aterno confilio decernit creare hunc

inundum; & moxinictu oculi, fine ullola-

"n

l,

bore & operis adjutore, fimplici divine

Voluntatis actu circumgyratur vaftum hoc

pori

inter

firinamentum, emicant fidera; libratur tel-

fu.

lus, circumfluunt maria, gerrninant arbo-

pr

res, & univería heec orbis machina innu-

Wüoy

meris animalibus repleta, & plantis veftità

adftat.

»

C

Qem

Cum Sal

O

mon Rex fuum illud Jerofoly-

mie temp'um edifi-aret; facro atteftanre Hi-

ftorioprspho, adhibuit triginta millia ope-

um

(

rarigrum, nec non epruagiata tuillja eor

qui

ïl

Dolo-rïs intenfo.

32t

qui otievà portabant ; [ o&fogimta milli»latomo-

f f;e)e-

vum absque. Prepofitis, qua preevant. füigulis

opevibus, zumevo tvium millium C9 tvecentorum

Ts

attentit

precipieutium | populo. (e)

E:r nibilominus

cümomni hac hominum multi.udine trede-

'Mel)eus?

cim-annos infumpfir, donéc, non dicam,

v ho

Orbem, non civitatem, fed. anicum . tein-

mig4(et

plum ad perfefhum usque pevduxit. (£)

m (ubf

1

Contra Deus cum totum hoc Univerfüm

kfremtti

produxit: nec previo materie apparatu,

agnumi-

attiomtl

nec plurium annorum fpatiis, nec aliorum

opera indiguit; fed unico momenro, unicó

jugtdt

verbulo, folus.fine focio, fine ullo labore,

i

ftudio aut.conatu to:am haftic orbis molem

ex nihilo creavit.

D

Solummodo potenti (ua

Voce dixit:. Zie£, €9 fa&hum efhl.^ Fiat dux,

g !

& facfa efd . fiat, firmamentum , €9 faflum qff.

jens N

JPiant luminavia in firmamento: congregentur

r hu

aque [ub. clo: germinet. tevra. bevbam viven-

e ulol

tem, €9 fattum e[l ita.... Nihil proríus tcem-

T

poris aut morz interfüirinter velle & effe:

fhur 1

inter dicere & fieri ; zpfe. dixit, 9. faa

pnr

fuut. (g)

st 40

*

Praterea unico opus e

l verbulo fiat, &

p nv

mox alter, mox tertius, quartus, quintus

j vel

&c. adílabit orbis, noftro hoc mundo lon-

operis

aof

ge major & pulchrior; idque fine

"

[hint d

ilit "

(R)..5- Reg.þ $. V.15. -16.U

í tOVWt

9. l.

(g) Gen. I "

(f) sg Reg. D

4«!

328

A djumentum. X L.

'axcel

adjutore aut inftrumento;fine preevio labore

PT

vel ftudio. Quodfi hunc mundum denuo in-

terire voluerit, nuliis ad id indigebir machi-

'omn

vl

namentis, inftrumentis nullis, operariis nul-

lis; folum id velle fufficiet, & mox puncto

moi

Bu

temporis omnis hec rerum univerfitas in

li

nihilüm recider. O potentiam adorandaim!

Hanc ur clariüs cognofcas, fübito animis

kefüa )

noftris volucri nifü in ccelum nos attollamus.

N

Titàte

Et ecce! magno ibi ormnia tumültu mifcene

tur: arma armis, figna fipnis, Caítra ca-

Vrl

flris opponuntur. Verbo: duo pctentiffi-

ïrg'mi

mi Angelorum exercitus mutuis inter fe iri$

qui

eolliduntur. Nam ortum eít ibi prelium

fit;

mapuum; Michael g. eyus. A4ngeli preliantul

Cor p

cum dváücore. . Contrà hos paritet dráco pü-

N

gnaty 9 angeliejus. (h) — Lucifer cum tertiá

N

Angj

angelorufn pàárte rebelli audacia nititur fupér

Xus

efiva Dei exaltave folium fuum; fedeve i mot

WNie

te téflamenti, &$ failis effe zAltiffimo. (1)

li

$t

Tb

jam véroartende, & vide, quàrm potens

fit Deus. Unicus, etiám minirmus angelus

üre

tanto pollet robore; ut folus fufficiát toti

2n)

huicorbi füs deqüe vertendo.Ex lioc collige-

fcigg

re licet, quam inagnpá fuerit vis, robur àc

r T

potentià tot millionum angelorüm cónjura-

p

to furore jubctim adverfüs Deum rebellan-

T

tium.

Et tamen (audi o Peccator! acvin-

fhini

dicem

ERN

h

j .(hj AP-;)e.IZa U. 2. (f) NIjla. 14 w 1 3;(9' 14;;

9

Doloi:s inteufio.

323

olbo

dicem Dei porentiam adoraro!) & támen

jemtit

ad unicam hanc vocem: Quis, u? Deus?

jt m

'omnes, nüllo excepto; unico inítani, fine

ariis Q

ulláà repügnania aut mora e catlorum fume

x punà

mo ininfimum inferni barathrüm inftar ful-

eríies i

puris irréparab;li ftrape priecipires. ruunt.

yandat.

En! quam potens fit, quod àdeo remere la-

£effis, Nümen.

iputimis

quolumis

Id ut melius intelligas, factiquetui teme-

numilat

ritatemámpliis exliorrefcas, ex monte Cal-

&i d

varia in vallem Jo(aphat, faturam illam ex-

ctttlie

trerni Judicii fedem oculos defle&te, fimul:

que perpende, quam magna poten:ia opus$

gtf

]i p

fit ut tot milliones mortalium, quorum

r;t/l'/llïïïï

corpora vel àquis haufta; vel flammis exu-

ftà, vela befliis devoratay àut humi defose

dhinp

g terti

fa compuiruerunt, folius tubz clang.re

(Camet enim Tuba, G fuortui velurpent) de-

jtor

m

nuo e f:pulchris redivivi füfcitenrur, ac in

illis ipisfuis, qu& olim habuerunt, corpo-

i()

nj

ribus, & quidem z iZu oculi, (k) üne la-

bore; unico nutu füfcitenrür.

Confiderà

i WN.

dein, Qüàlis potentia requira:ur, uttot fü-

fícintt

[citatórurm rnilliones; & millionesex quatu-

ór mundi plagis e tàm diffitis regionibus &

robura

provinciisunum inlocum Judicandi transfe-

rántur : ut tot millionés demonoum;quorüm

| rgbellan*

rreré

" K (

jüinim'ü*s omhem hänc orbis

/fr'nolem Vve

2

Ü

*

»

E

fus

-/

K STEpAN

j

324

"Mdjumnentum . XI.

fus deque poff.t eandem in vallemad fubeun-

f

dum finalejudicium coganrur: ac denique ut

füri

t£otcentena millia hominum & anpcelorum

ln

pauculis fyllobis: Zte maledicli/ in tartari abyf-

u

duj

fum e vefligio precipites ag:ntur, quin

vel minimu:n junctis etiam viribus obluctari

n

valeant.

Conclud* demum, quami poren-

gride

tem effe oporteat manum illam , que fub

potef

mundi finem fimp'/ici volünratis acto tot ci-

put

vitates- & montes terrae motibus fepelier, tot

hec

regoa & infuü'as maeris fluCtibus obruet, e

frani

ceelorum orbibus ftellas dejiciet, terree fu-

dipn

perficiem fulphure & flammis comburet;

pto

idque tanta cum poreftate ; ut omnes om-

lent

nium creaturarum ibi tunc congregatarum

ad p

myriades hanc Univerfi ruinam ne dicam

lo f

