fe tanti momenti , a qua pendebat seterni-

feti

ras, erravi? ergo in ipfis fontibus Salvato-

O

ris, in ipfo balneo fanguinis Chrifti mor-

(f

1em inveni, & inde toxicum haufi, urde

Q

falutem fperabam? — Quod peccaverim, &

r

perdito jure ad ccelum tartera meritus fim,

bon

hoc mihi eff certum; an vero riteconfeffus

COpl*

fuerim, & per-veram peenitentiam occlu«

illor

fo orco; denuo mihi cceli portas referarim,

l()ue

hoc efl incertum; quin imo de hoc dubi-

ünü

tandi graviffimas rationes habeo; & cum

Wt

hoc dubio nunc mihi moriendum,; coràim

il

der

judice comparendum, & miigrandum eft

in domum zrernitatis, ignaro, an Bestis

in coclo fim accenfendus; an Vero damna-

tis apud inferos annumerandus, O que

tua tunc confternatio etit!

His ergo angoribus ut fontem in tern-

M

pore obtures, priorumque confeffionum

defe&tus emendes, modo per accuratam

Qu

confeffionem conícientie rationes cum Deo

fen

ita compone, prout illas in árticulo morts

Cet

compofuiffe defiderabis; ut ibi anticipata

W

fedulitate jam aentea. fa£tum gaudeas, quod

forte tunc agere ob morbi vim vel omnino

Bru

ton, vel faltem non nifi e&gerrime poteris;

ti

id quod certe quietg miprationi obtinende

äa;

P

i'ng;e'ns

aocdti

-'*(C)' Sap. f 9.76

(

e ?

« ZHceurata coi)fä(]ïo.

257

J uf

ingensfübfidium erit.Huncinfnempra-

quettis

feuri inftitutione apemus 1. de confcienrize

Sdltte

examine: 2. de doloris perfectione: 3.de

(l m

'confeffionis accuratione: 4. de fatisfactios

, Ut

nis plenirudine, Cum enim optimum, irno

eritt

precipuum beate mortis adjumentum fit

us f

bona & accurata confe(fio, ejus materiam

aovf

-copiofius diducendam cenfui ad uiilitatem

-

illorum, qui generalem totius virze exomo-

feriti

logefin peraéturi, huic uni negorio per

y dibi

unur alterumve diem vacare conftituunt ;

& um

ut in pugnum contracta; & in unum col-

"

Qd

lecta haberent, quacunque hac in re defi-

dun &

derare minus trira poffent.

; J'eit

Quate

ARTICULUS I

) qu&

De con[cientie examine

yo t

uod plurimos a facro tribunali at«

Q

cer; eft confcientiee perfícrutatio;

fronirt

ncu 316111

quam non pauci velut animi equuleum hor-

rent; fed plane immetito. Nam, ut do-

num D

,m0ït9

'cet facra Synodus Tridentina, (d) non fum-

mam & maximam, fed mediocrem tantum,

iicipti

& cujuslibet capacitati & conditioni con-

s qu

gruentem curam ac diligentiam in difcüu-

m

tiendis confcientie latebris adhiberi Eccles

qtetls'i

fia precipit; anxietates vero ac fcrupulos

,n'nen .,

R

otïänin?

ingms

^

d

"( Trd. Sqf. 14. 6 5

258

Ma?umentxumk X.

omnino vitari defiderat; cum nerno Theó-

u

logorum tam rigidus fit; qui majorem in

D

*X

fupputrandis conícienti& rationibus accura-

nia |

tiovem requirat, quam qualem in quolibet

tht

alio gravioris momenti negotio. adhibere

fati

folemus; aur qualem fidelis eeconomus im-

ii

pendere confüevit, cum ad reddendam de

fett

acceptis & expenfis rationem a. Domino

Xim

&€vocatur.

[

Nihilominus tamen hzc in. perícrutan-

f

dis intimis animi receffibus diligenria eequa

hm

proportione refpondere debebit 1. dintur-

qua

niati temporis, per quod quis confeffio-

adn

nem diítulit: 2. mulritudini & gravitari

lit

peccatorum , que quis commifit : 3. qua-

&td

litati negotiorum, qua' quis tractavit: 4.

müq

varietati munerum , quaz quis obivit.

mre |

Reliqua autem peccata, (verba fünt Tri-

P

deminil. c.) que diigentev cogitantài non ot-

Qen

curruut, in univerfum eadem coufeffioue inclu-

fiem

f e[fe intelliguntur , & indirecte una cum re-

Pur

liquis concomitanti nexu remittuntur; !

doi

quod certo cunctis peenitentibus magni fo

du

"

latii argumentum eft.

í

E

H. Prominuendo autem

hujus examihis

m

tedio, flatue 4ibi [peculum , (e), percurren-

10

do precepta Decalogi, Ecclefig, & feprem

R

peccata rmortalia,

Dein dirige cor tuum 7

Tua

viam, in qua ambulafli, (£) & confidera, in

lil

qu l-

hU

(ïe.) Jer. 31, v.«a1.. (£) zbid.

e?9

Zd!ceimata conþ/]z"o

259

0 Thed

quibus locis vixeris: cum quibus perfonis

orem i

egeris: qua neporia traCtaveris: quee mu-

CO

nia obiveris.. Demumn a cor tuurm fuper bu-

juolbe

(hiber

merostuof (uti LXX. Interpreres proxime ci-

tata Jeremiae verba legunt) & fcrutare pec«

mus i

dam d

€ata, qua copirarione, verbo, opere, p:ae-

fertim vero omiffione: contra Deum, pro-

Dumino

ximum & te ipfum: in pueritia, juventu-

te, state virili, fene&ure: in hoc vel illo

(ctuti-

ftatu commiferis. Precipue quoque vigi-

f equ

lem obtutum defiges in defectus & errata,

Qu

qua in

peragendis actíonibus quoridianis

wl

admitrereconfuevifti. Er ficuti venialia url-

moritd

liter afferuntur ad tribunal peenitentize, fic

; ;: que

etiam cum fructu perqu'runtur, & addito

;Wl: b

in(üper eorum numero ex

P

ponuntür; maxi-

ofiora,

me frequentiora & pericul

E

n[ Tl'i'

Preterea duo adhuc funt peccatorum

imnd

genera pre aliis accuratius perícrutanda,

j i

l )u-

j

nempe peccata occulía, & peccata . aliena,

j um*

Per peccata occuita intelliguntur illà, quae

m[llïl ;!

dominans menti, quam vocant, paífio ob-

g

ducto fallaci fuco nobis tegir; quo minus

eorum faditatem claro obturü cognofca:

mus

O quor abfirufi& animo d:lite(cunt

rcuffen'

nDOX&, quarum malitiam vel non agnoíci-

ïl fepïem

mus, vel faltem gravitatem igenoramus; &

j P

que variis obtentibus , & fpeciofis di£tami-

jefà IP

nibus, laxioribusque fententi:s vel pallian-

qu

fando immincimous!

p d

do tegänus, vel excu

RA

Quando

LA u

lia

260

Adjumentum | X.

Quando enim voluntas inordinatoappetitu

res lege veritas amar, tuhc ea, ne remor-

yiti

j

dentis conícientie ftimulis in fuo affectu

turbetur , proditorio intelle&um faícino

Tün

in fuas parres trahit; eumque cogit confi-

ing:

&is fübüulitatibus cólorare ut licitum, quod

Wil

bis.

voluntas diligit ut commodum. . Et fic ra-

(ebi

tio, qua deberet effe rigidus cenfor cor-

[iat

ruptiontm cordis, noxia meramorphofi fit

tül[.*

prevaricator; dum ingeniofis fpeculatio-

nibus & figmentis nixa, temere approbat;

h(s

tud

qua damnare deberet.

Inde, veluti ex venenato fonte, fcatu-

QV

ziunt tor conícientize erronez, vana effuü-

In

gia, falfaque principia, quibus nos contra

fat

wS,

internos animi remorfus objecto veluti cly*

pee obarmamus.

Inde illa affectata diffi«

lls

mo]

mulatio, qua de bonorum dominio dubii,

pofleífionis titulum examinare ftudiofe

Ties

per

glipimus, ne forte dere&o tituli vitio reffi-

tir

tuere cogamur, quod retinere ftatuimus.

Tur

Inde illa graviter peccaminofa cunctatio,

qua frivolis obtentibus nixi debira folvere;

ten

aut aliena reddere cunctabundi per plures

Ws

annos differimus. Inde illa confcientiee coe*

H

citas, qua dubia minime contemnenda ut

fià

ini

inanes fcrupulos explodimus, aut (ne fci-

licet veritatem edoceamur) non nifi indo-

UIP

étos, vel nobis obítri

tl

$

étos 'adqlatgres cons

fulimus.

Vil

&

At

261t

"denata corfeffio.

At vero füb vitze finem, dum fadio zter«

pprit

remot

nitatis Sol divinz Juftive, cui mox Judican-

affeti

di fi(temur, conícicntias noftras illuminabit;

Cafcimo

tunc. velut ipnes fatui evanefcent omnesillae

COR«

ingeniofz fubrilirares, & fictiria feducte

ratonis lumina, qua modo offuía »ubeno-

, quii

Y

bis occulunt conícientiz fiatum. "T'unc vi-

rf

r qot

debimus illas, ur vulgo loquimur, fenfüa«

litates & amicitias fuiffe luxurias: illas . oc-

ho

cultas: compeníationes, & direfcendi pra-

opftio-

xes fuiffe injufüitids: illos pallarz prati-

probaf;

tudinis titulos fuifíe fimonias: illas animi

averlüones, dicteria, & fufurrationes, quas

, [ott

m d

modo antipathias, jocos, & zelum nomi-

namus, fuiffe praves inimicitias, detractig-

g con

luti d

nes, iras, & odia.

Tunc deprehendemus,

illos nimis liberos tactus & afpectus, quos

; dil

dubi

modo curioías levitates dicimus ; illas fu-

perfluitates, & inobedientias, quas modo

ye n

minutias appellamus, fuiffe

grayes VO[Oe

( reli

rum violationes.

od

Infüper peccatis occultis accenferi me-

m&z[iO;

rentur defideria, precipue vero copitatio-

()vete

nes peccaminofe. Cum enim intellectus

jured

d

nofter femper de aliquo copitet, & ordi-

narie cogiter de eo, erga quod paffio do-

n d

minans magisafficitur ; hzque cogitationes;

(ne f

utpote fpirituales, ac parum (enfibiles, men-

l jndæ

tis noflra aciem facile effupiant: incredi-

TU

bile dié&tu eft, quam innumeris peccatis ob-

noxius

b

Va od

262,

djumentum | X,

d

noxiuïs fit ille, qui longiori tempore vehe-

mentiori cuidam paífioni prafertim amoris

füb

aut od;i deditus vivit. .Proin fcrutare Je-

hi

rufalem in lucernis, ac omnes animi recef-

qu

us rimare, num nil ibi occultum lateat,

füb

du

quod in morte primum detcétum nolles.

H«ec de peccatis occultis: jam de alienis.

(;

.. Peccatorum aliegorum participes reddi-

Til

inur duplici modo, vel pofitive, ea fcilicet

imperando ,. confülendo, approbando, iis

qui

cooperando, ad eaalios inducendo, exem-

15 í

plo preeundo, occafionem prebendo: vel

1

qegotrve, aliorum lapfibus connivendo, er-

(f

ran'es non inftruendo, vel eos omninonon,

9?

aut fine debito vigore & efficacia repre-

L7

hendendo.

Nam i:oties erratorum al:eno-

por

rum nos quoque rei fumus, quoties, dum

i

tenemur, & poffümus, ea pro viribus non

ff

impedimus.

x

bEN

.O Parentes, qui bonis filios moribus

p

imbuere neglexiftist illa, quee ab illis per-

p

petrabuntur, fcelera etiam vobis. impata-

VI

buntur. De noxis illius fervi & ancille ra-

f

tio eriam a domino reddenda erit, cujus

W

incuria peccandi occafio sut fomenra non

V

fuere füblata.

Reus es criminum,quorum

€

cau(a fünr ille impudica cantiones, libri;

d

& picture, quas fociorum & domeftico-

L

rum auribus, oculis & manibus obvias ex-

Q

W

pgnis.,. Tot peccatorum Sugeï'iores, Pa O-

&

b

as

63

dccurata votrfeffo.

Vehe-

c-:hi ; & Magiftratus funt rei; qub,t in fibi

dmor

fübditisnon corrigunt, dum poffunt. - Et

hic eft omnium articulorum terribiliffimus,

itt :

tecdf

qui proin aanc probe erir difcutientus, tit-

fub mortem n:l fit, quod snimum remor-'

luett

ml

deat; -nihil;enim funeftum magis, quam

n

ob.aliena errata coeli g :udiis excidere;& etet-

feld

nis inferorum pocnis mancipari.

fciice

- HL. Porro nota, ut quis peccet; duo re-:

quiri, 1. ex parte intelle&tus plena & a&tua-

do, ii

nitio de talitiaaétus:

exem-

lis advevtentia, feu co

Bt

2. Ex| parre voluntatis plenus; isque liber

o:vd

003 d

conjen[us.

Et hinc peccatum'ex (e mortale

poteít fieri veniale 1. ex defe&u plene ad-

(j nf

vertentiae: - 2. Pleni liberi confeanfüs: 3. O

jte

Errant autem illi; qüi

at

parvitarem materis.

poít atum commiffum ; antequam ad con-

J dm

j 000

feffionem, animam expiaturi ; accedunt,

varios infpiciunt libros, & anxii disquirunt;

Lüï.lb'»ä

an hoc vel illud, in quo deliquerunt, fit

eccatum lethiferum, & an ideo illud cla-

ppt

Heec enim füb-

vibus fubjicere teneantur.

Tpile

fequens opinio, 'quam fibi formabunt, non

Jie t

poteít facere; ut actio praecedens fuerit,

uj

vel non fuerit peccatum; nam ütrurm pec-

; n

caverint, nec ne, pendet a confcientia &

yorum

di&tamine, quod tunc habuerunt, dum hanc

Ii'Dfiæ

actionem po(uerunt. Exponant ergo; utrum

fH-

5 e

muac illam apprehenderint ut mortaliter vel

m. Cmterum folus

A

Ven;aliter peccaminofa

dih

R 4

a;—,

.

[ ]

Vg il

464

Adjumeutum . X.

'afï'e&u's ; Voluntas, & conteflátio non pec-

tunt

candi per hanc actionem, quam tamen co-

f

gnofeis effe peccaminofam,.vel de qua du-

lid,

bitas, an non fit leg

à0U!

non. excufat 3. peccaro.

i divi-næk contraria;

4

vlti

Ne vero circa ipfüm modu

m je'xp,rimen'a

fore

di, & explicandi detecta vitze errata aliquis.

d

tibi fcrupelus remaneat, qui cum tempora

fohut

moribundum anxio remoríü turbet, in di.

gitos mitte f2quenres repulas. 1. Ex temet

Tem

ipfo quere: fi jam nunc mihi moriendum

ff

eflet, an hanc circumftanriam , & quibus

t

illam verbis exprimerem ?. . 3. Quibus ter«

por

minis utetur. demon, dum. me in judicio:

ht,

et

de hoc vel illo: peccato. eft' accufaturus?

ticu)

Conandumque, quantum licebit, ut iisdem

f D

omnino verbis & terminis modo tua pec-

tl j

cata facro. Judíci exponas.

3. Stude, ur

confeffarius per finceram, claram. & inte-

jtey

hN

gram confzffionem in tua conícientia videat

ü

l(

omnia, que Deus ibi videt: omnia deni-

Tu

que, qua.in ulti»;o univerfilis Tudicii die

r

totus orbis ibi videbit; idque eodem pror-

Vita

fus.modo, quantum fas erit... . Porro ne

S

fors in depipngenda rite confcientia, labcris

fup

pertefus, manum a tabula jufto:citius re-.

fin

moveas, perpende, te laborare eternitati

:eg;

fructumque, quem ex hoc labore decerpes,

Diny

non tàntum per hebdomadem, menfem, &

n

annum, fed per totam terpitatem . dura-

turum :

- veccurata" confeffro.

265

li þec-.

turum; & bearam animi pacem, qus corf-

n«

feflionem confequerur, effe centuplum il-

Ui de

lud , quo Deus'jam in hac vita conatus tuos

itarig

abunde remünerabirur. Id vero laboris in

ultimum morbum differre, ftulra remeritas

ritter:

foret; quod enim tibi. modo difficile acci-

us

dir, id ribi nüàc moraliter, & forfitan ab-

pora

folute factu impoffibile erir.

2

i

in d

* Quodí quis jam aliqusndo perconfeffig-

femet

nem generalem con(cientiam rite ex piaffer,

ndunm

fufficeret ab ultima incipiendo vite telam

quxbus

retexcre.. Duo eurem potiffimum funt tem.

pora, quibus confeffio peneral

Js R

"

n

is fuaderi fo-

TU

Mi

let.

Primum e(t, cum nos videmuüs in ar-

nris

ticulo mortis conflitutos; eft enim chriftia-

Kcdett

nae prudentice actius, pravio hoc ficramen-

pe

tali judicio extremi i

llius: judicii riporem

T þü[

prievenire.

Altert

1m tempuseíl, cum quis

I

poít aliquot vitze ]

ixioris annos ad caftipa-

videt

tiorem viven

d

-

l normam animum adjicit.

T

Tunc enim accuritior patratorum hactenus

d d

erratorum exomologefis folidum melioris

ror

vitze fundamentur effe foler.

0 f

Si vero unios vel alterins horee fpatium

fupputandis rite conícientic rationibus for-

jpois

j

fan non fufüccrer, opere pretium erit in-

1

nitä,ïi;

teprum etiam

diem, vel bidunum, aut om-

nino triduum faltem prima vice eidem im-

erpe

'm]

endere, donec nobis, confcientie & Deo

]urt-

adumfirfats. ld temporis & labozis mae-

$

retur

. 6

TTj

ass

66

äfljummmm X.

fétür cternitas; anima, coelnm; Deus ;nam

din

'(l/?w

naüllus labor duyis, mullum tempus loggum vi-

devi debet, quo glovia etevmatis acquiritur. g)

m

den

ARTICULUS IL ..

Tite

gerc

* De doloris perfectione.

T05

Y eclarat facra Synodus Tfidehtiüa,(h)

ti]le

: ]

lorem Sacramenti

IU

*

-^ bane, quie ad . va

n

pro nullo ca(u antiquanda

Dun

Jure divino ac

lege requiritur, contritionem ;

uon [olum ct[-

ü

An

fationem a peccatoy $g. vitie move propofitum

&5 meboationem, [:d vetevis etiam odium con-

Ti

nmeve. . Eft itaque contvitio, profequ'tur di-

Ti«

ac:dereflatio de

&a Synodus, animi . dolor ;

comuidf]o

peccato, cum pyopo,

fito 3101 þecmndi

[

u

de cetero. . Quibus docemur , veram con-

f

tritionem tria includere; 1. deteflationent,

fib

odium, horrorem, & averfionem peccati :

T

2. dolorem , amaritudinem cordis; triftitiam

n

& afllidiionem-de commiffo peccato: — 3-

£

Ti

propq/z't u

im efficax non amplius peccandi.

Dolor t

a defcriptus debet infuper effe

qu

fupevnataralis, tum q

uoad motivum , ex quo

f

fit

D

procedir; ita, .ut ratio, ob quam doles;

füpernaruralis: tum quoad przgc:pium, a quo

Ia

ftn

procedit ;

nam verus dolor; dOCe;nte Tri-

den-

pri

; (2) L.cf;'d.æczmzezi;f.i;i!æjþirüc aþlld Bemaïdül

I) ff ia c.

e

e

EL

267

-decuvata. confeffio.

s um

dentïno;'(i) requirit excitautem atque zz«züu-

7M ts

vantem gvatiam fupergatuvalem, qua becca-

i.

tor morus de err:tis doleat. Poffumusqui-

dem fine pratia peccare, non autem filuta-

fiter poenitere: cadere, non aürem refür-

gere. . Licer omnes capiris, & pectoris vi-

ves intendas; licet omnia dolcris motiva in-

xfms(h)

]

telle&u perpendas, ac inpentem -lacrima-

;ramen[l

rum vim ex oculis profündas: fruftra es,

fquand&

nun4uam ceenuinum contririonis actumeli-

liit -

cies, nili Parer luminum pravio fuüperna-

opor ii

turali radio mentem illufftrer, & accendat:

nili motivum, ob

iun t

quod doles, fupernatu-

yiutrüe

raleíirac divinum.

í

1'.'7/ M /kl

Prererea debet effe fummus, nonquidem

hat

ii

intenfjve ? quovd fenfum, qu:fi appetitu fen-

5 con

itivo plus dolendum effet do'ore etiam fen-

itioitl

fibili de peccaro, quam vulpo dolere fole-

eCCäli :

mus de morte parentum, vel jstura bono-

vifm

rum: aut quafi certus quidam intenfionis

i o

gradus requireretur; fed. debet effe füm-

a.

mus appretiative , €g' quoad voluntatem , ita

r d

quidem, ut, ficuti »ppretiative amas Deum

! "u (W

fuper omne bonum; fic etiam appretiative

oderis peccarum füper omne malum: pa-

illl Mm

ratusque fis, omnern potius pauperiem, in-

nte Tt

famiam & cruciarum perferre, omnemque

(

prius bonorum, fima, &etiam vita jactu-

rau

—

Eeïimïd*

Q Sejf OPEM

' L

Km.möd p

468

Adiunknmm X.

n

te

ram fübire, quam denuo!peccare, Exquo

colligitur, veram contritionem rem efle

bis

majoris molinnnis ac difficultatis, quam vul-

u

o nobis perfüafirm habemus

Er certe cui

d

non tinniant ambe aures adrerribilemillam

i0r

[

Ambrofii fententiam dicentis:: Plures sepe-

Yi, QUi iHHMOCC

l272

A

iamervaverint, quam. qui ve-

bigi

&e pewiteniiam . egevitt.

Quem enim lare:;

ha

f

!

rariffimoseffe, qui primam innocentiz fto-

lam, acceptamque in baptifimo gratiam tu-

po

»ulo illibatam inferunt? Si ergo rarior eft

frec

u

vere peeni/entiem, quam innocentium nu-

merus: quid mirum, quod fan&ta Therefia

nt

orcum plenum viderit mzlis confeffionibus?

mi

Td

non quafi adeo frequens fit pudibunda pec-

catorum reticentia; fed quod ob defectum

fecu

veri doloris inpumere confeffiones vitien-

hobi

at

tur, füoque effectu fruftrentur.

II. Quapropter cum fecundum Tridenti-

u

num (k) coutvitio primum locum intev ditlos

D

peuitentis a&us. Dateat , ac omnuis hujus Sa-

pf

cramenti fructus & valor precipuea vera

g

contritione dependeat , fümmopere curan-

duin erit; ut dolor non tantum verus, ac

citg

ed valorem utcunque fufficiens, fed & in-

d

fuper valde intenfus fit; ur hac raiione va-

p

riis faper hac re fcrupulis, & anxietatibus,

Inc

qua moribundos non raro excruciare Ío-

fbl

Nam 1. cum in-

lent, Janua præc!ufïatur.-

tcl

Gen-

A

TO Suf 14. e.

e 9

—

h.'/z'ccztrkzta w?]'a[]ä),,

&9

Fren

renfio doloris fit menfüra gratize , quse no-

em de

bis in hoc Sacraimento confertur, fequitur,

m Yi

ut, quo dolor fuerit intenfior, eo quoque

^

P

erte QU

gratia fir futara copiofior.

"o I5ten-

milim

jior fuerit dolor, eo plus etiam delebitur

f f

de reatu poenarum remporalium, qua no-

u

bis vel in hac vel in altera vita pro men-

m

füra calparum exfolvende erunt. 3. Eo

ac

vie l

firmior etiam erit in bono conítantia,

T4t LU«

propofita vitze emendatio; ideo énim tam

rior e

frequenter relabimur ;

quia adeo raro

m n

intenfe tolemus. 4. Quo retenfior fue-

rit dolor, eo major erit fecuriffima àni-

Thendt

conibi

mi pax, & tranquillitas orta ex dulcifi-

p

maípe; &ex interno, neício quo fuavi,

fedum

fecurg ^confcientie teflimonio, quo omae

vitit«

nobis dubium eximitur, quin cum Deo in

gratiam redierimus: cum e contrario re-

sidett

miffe & tepide dolentis femper dubia fit ve-

j d

nig fpes, amicitia cum Deo frigida, rela-

pfus facilis, fatisfa&tio tenuis, & medicum

vjl

pratice incrementum.

Ceterum notà, quod moderatam folii-

du

TA

citudinem veri doloris adhiberi vslim; an-

Xietates Vero ac fcrupulos plane vitari cu-

T

piam. Pellendus pariter eít anxius ille ti-

j

e[&!ibüia

mor, quo fruítra quidam fíefe e&cruciare

folent, dum femper timidi dubitant, an fuf-

u

a

ficiéntem confeffioni dolorem pr&miferint :

r

cum enim nemo viator in hac vita Ícire

-—..

pollit)

-

e

od

270

Adjumeutum ..

Trio

poffit, utrum odio, au amore dz;gnm fit, (1)

Ípem quidem de fufficientia doloris, certi-

(àC

rudinem vero.omnimodam (nifi revelatio-

nem e coelo exfi

e!ici

ge&emus) habere minitne

offonmus.

V

Porro ad obtinendam utilifimam banc

of

doloris intenfionem adhibenda erunt fe-

K

x[l(

quentia fnedia.

Prünum medium eít ora.

PXI

tio: cum enim inteafus hic dolor, utpote

iliq

fupernaturalis, extraordinaria minimeque

K

debita peccatori oraria fit, multa ac ferventi

n«

prece eit efflavitanda ab illo;. cujus miteri-

li

cordie non eft numerus, & bonitatis infi«

p«

nitus eít thefaurus.

Mulium proinde in

Citi

hunc finem co»ferat aut facere, aut ab aliis

etis

fieri eürare Miffam precipue votivam pro

obtinenda remiífione peccatorum, inferta

vitfg

ieq

Colle£ta de petitione Jacrimarum.

li.

Secundum medium eft, ur non illam tan-

!

tüm, quam ab ultima confeílione viximus;

rn

fed omnino univerfam nobis vitam, omnia-

Ti

H

que per ejus decurfüm perpetrata peccara;

quali in cumulo reprafentemus, exemple

!

Ezechiz Regis, qui dicebat: JAecogitabo tili

Tj

0mes annos ineos$ n amavitudige autma mee.

iüi

(m) Licet enim vel unicum peccatum seter-

po

nc poenitentiee fuüfficientem materiam fup-

(li

peditet; noftra tamen accumulata quafi in

mloqna !

(

A Ecclæ. 9 LA 1& (;n) | [/a 38. ". 15;

E

4ccuvata. confoffo.

271

J

montem peccata ciendo dolori longe effi-

cacius

ipotivuni erunt.

NU

"vela.

Tirtium medium eft, ur, antequam. tead

frifum

eliciendum dolorem accinpas, prius moti-

và, qua te sd contririonem permovere

m h

poffunt; previs confiderarione ferio per-

ünt Á

ndrs, ne illorum ex numero fis, qui

ell o

poft luftiaram examiue confcientiam, preces

U

aliquas, quibus dolor exprimiiur; obiter

Tec .cam

imeque

argumenta vero, quibus dolor

erventi

incenditur; vix unquam ferio exper.dunt.

quieT

In hunc finem feqþentl inftirutione tria fup-

us n

peditabo, eaque valde efficacia doloris in-

pinte

citatpenta.

Cum

vero

perfe£tus | dolor

d

etiam, & quidem neceffario involvat ferium

vite in pofterum emendande propofitum,

Ti pl'O

infertt

de ejus quoque neceffitate & doribus pauca

hic fubnectam.

Il Zera penitentia (doceme S. Grego-

ym u

jnxim

rio) (n) ef þmter:tn mala: plouyere, & fir-

omm

mxter f'catuere, [ azzgenaa itevunmi 5104 com-

mzttere.

Nam, ut infert Auguítinus, (0)

pe.tä If

p

f feciffé peuitet ;

evgo noli dcnæo facere, .c]uod

male fecifli: fi adüw f*cis, cevte non es peni-

h t

z Nempe confeffio fine pmpf fito non

n

matd

ponitentia eft, fed illufio teíte S. Ifidoro;

dicente : (p) ]/Ju[m £j non penueus cew(ezz-

li

u$

ugh m

o

(n) Hom.33. i Evang.

(0) Serm. 393

—

(p) Lib. de fummo bono c. 1.

i

Ms

72

"Adyumentum .X

p

dus efl , qui id facit, aut faceve cogitat, cujus

Tem

doloverm prefefert. . Ex quo. pater, firmum

bib

eriee emendationis propofitum peenirentize

ii

animam effe, verique doloris individuum

comitern.

^

Porro hoc propofitum debet r. effe

| fof-

erdi

C

"

h]

um enim Tridenti-

Gd

male $9 explicitum.

nui (q) dolorem de peccate. commifo. dittin-

ls 1

fant

guat a propofito ttom peccaudi de catevos cum-

que infüper in prafenti materia agatur de

w

boni

valore Sacramenti, ideo eligenda videntur

rutiora, & in ufum deducenda opinio €o-

que.

exu

rum, qui contendunt; non fuüfficere propo-

fitüm virtuale contentum in ipfo actu dolo-

linq'

ris; fed ad validam confeffionem infüper

tiig

hn

requiri propofitum formale €9' explicitum; ac

diftin£&tum ab actu doloris; idque non taue

W

a Y

tuui de confilio, ut plerique etiam ex ad«

verí:e fenteutise Patronis facili annutu con:

D

W

cédunt; fed étiam de precepto, uti plures

lem

Au&ores tuentur, non fpernendis rationi-

famj

bus nixi..

Quodfi

tamen .hUcusq'ue ad cönfefïïone,m

cer'el

acceíliffes, vel etiam in pofterum re acce«

.uïc

dere contingeret absque diéto formali &

ls

expliciro emendationis propofito;non prop-

Qus

terea angi deberes de valore peractarum

3l

hactenus confeffionum, nec eas denuo re-

Wte

Áin,

h[i)etere;

e]

LT

TOTINM

e 9

|

p

73

edccuvata. confeffo.

it, cuja,

perere ; ob rationes fcilicet, & euctorita-

futmm

tem fententize oppofite, cujus veram pro-

-nitenn

bab:litatem

in dubium Vocjare m-*imme

iidütr

intendo.

». Debet propofitum ita effe firimun, at

excludat omnem voluntarem graviter pece

A

Trident

candi de cetero; idque pro omni tempo-

re, pro omni loco, pro omnibus circume

jj diti

«; d

ftantiis, fine ulla exceprione aut limitario-

ne, irag, ut malis potius omnibus fortunee

putT d

videntt

boais fpoliari, fümma ignominia affici, ipfa-

»pinio Q

que etiam vita crudcli(Iimos inter cruciatus

exui, quam denuo in Deum oravi nox: de-

p

gnde

linquere. Juvá5itque, propofitis ultro va-

riis conditionibu: , própofiti animique con-

y if

jj «

ftantiàm velut ad aj idem lyd:um repetiro

affri&u examinere; dicendo: v. g. etiámfi

n tat'

m Ü

has vel illas divitias, hos vel illos honores,

has vel illas delicias viteque commoditates

w r

Vel unico peccaro nundinari poffem, mal.

uu pllïm

lem in (ümma reram omnium penuria, in-

b ratiot

famia, & miferia infeliciffimam viram du-

Cere, quam denuo in hac vel illa o«cafione

Rf

fe

huic vel illi tentationi vi&tum füccumbere;

illas nominarim defignando, quibus hucus-

)tlü'äü i

que faepiüs re debellarum meminifti.

on p

3. Debert effe univerfale, feque neceffario

ia

exrendere ad ominia omuino peccata lethi-

enio I*

fera, etiam non commiffa; nec non ad om-

ericula

Pefefeï

n?s—c;iam Occafiones$ proximas; & p

/

faltegn

L g

e

L

A74

Addyumestum x

n

faltem formalía in eadem peccata denuo re-

labendi. Et quando non ni(i venialia ex-

n

D

ponuntur , confeffio erit facrilega, nifi adfit.

firmum & efficax propofitum deinceps fal-

t

tem ab uno ex illis, eoque determinato ab-

i

,

flinendi.

ed

Oportet tamen,; ut pceenitens domefticae

aK

fragilitatis ac innatee malitize confcius; pro-

fdnc

pris omnino diffidat viribus, omnemque

n

in concepto propofito conítantiam unice e

iC

celo ex(pe&tet: femperque aliquod vitium

Diec

fpeciatim defignandum erit, cui deinceps

di,

vitando peculiari ftudio invigilabir. Pre-

Uf

T

cipue vero illa, adhibito etíam examinis

particularis adminiculo; emendanda erunt,

£0l

Ipf,

qua nobis prae aliis dominantur, & unde

velut ex fonte reliqua etiam peccata potio-

fl

ul

rem partem fceturire folent.

fiti etiam cod—

Porro ut de efficacia propo

(l

fcientie Arbitro eo certius coníter, optime

üi;

fibi confulet peenitens, ( quamvis ad id ex

"

precepto non teneatur) fi obligationes,

im

!e

quas forte habet, reftitutionis faciende ,

deferendae occafionis proxime, redinte-

Aw

lii

rande famz, inimicitiae deponenda; aut

inftaurande amicitie, & fim'lia ante con-

do

Quodfi prava qua-

D;

feffionemn adimpleat.

dam peccandi confuetudine conftriétus ha

fne

D.

reat, arpumentum minime aequivocum fe-

CbllS)

Pl

r;i propofiti erit, jam pluribus ante di

ante-

a

«decuvata c*onfepïo

2775

0 f

antequam facro Judici fe reum fiftat;. 'al f'a-

yla et«

miliari vitio abítinuiffe; ne a recensadmitTa

E

Dei offenfa etiamnum fumans in Sacramen-

s (

tum crudo imperu irruat.-

at 0*

^ Ceterum quamvis

fabinde frequens in

eadem lethifera peccaia relepfus in certis

ha

circumítantiis fündamentum prebeat dubi-

IN Pw'

tandi, & fubinde etiam preífurvendi, prio-

res depofitas exomologe!es vero propofito

nemqis

Qniceé

caruiffe: noa tamen funt 6gnum certum,

i

|vitium

nec f:mper (üfficiens argumentum judican-

p

di, defuiffe debitum propofi:um; cum vo-

P

lubtás noftra adeo inconíta:s fit, ur tefte

exam'mïi

Thoma Kempenfi, una vel'altera a peracta

j erttl

confeffione hora denuo bumana levitate illa.

t undé

ipfa commirtamus, qua paulo ante. con-

pozio

feifi & ferio deteftati fumus. -

-. Ut autem voluntas in facto femel propo-

m COh

fito ea amplius roboretur, & concepra ca-

ftigatioris vitee defideria eo altiores radices

0 t

d d

ágant, proderi ea ipfo íanpuine Chriíti,

impreffo veluii figilo, . obfignare; inque

garionö»

j

rei teítes affümere vuinera Chriiti, nec non

Auguftiffimam coli Reginam una cum Coe-

vaittt

dæ ,.aüï

litibus univerfis, tanquam futuris a'iquan-

do tuis in judicio accufaroribus, fi datam

i Q*

Deo fidem fefelleris. — Juvabit quoquetibi-

v qu

tnet ip(i przevia feveritate cerrum aliqnod

s i

ponse genus diclare, ex motivo virtutis

qme

onte

jebus

pernitentige &:juüitiæ vindicativee fp

3

u

at

e

276

; Ac(jumentum -

fübeundum, fi forte feedifrago relapfu con-

dn

DO

ceptum propofirum te infrinpere continge-

ret. Sic ante confeífionem de preteritis

de

&

doluiffe, & de noxis in furürum cavendis$

fa

propofuiffe, ingens morituro folatium erit.

ln

ARTICULUS Ill.

fio

De confefiotir accuratione.

a

onícientia pcenitentis ip conjpe&u [édu

m

L C

facri Judicis zazquam mare vitreum

Q

Qp

fimile cvyflallo fit, oportet, (r) per quam

1

Lo)

mnes omnino, faltem praviores neevi, qui

qi

tunc mermoriz occurrunt; pellucido caü-

Ie

dore intepre traluceant: hzc enim integri-

tas ád valorem Sacramenti requifita condi-

di

tio eft. Ur auütem integra fit confeffio,

conícientie Arbitro aperienda fant omnià

Qu

& fingula peecatá mortifera poft füfceptum

Hs

fs

baptismum commiífa, & necdum Zirede

Ti

per abfolutionem facramentalem remiffa;

ion folum quoad fpeciem, fed etiam quoad

[i

L

numerum ac circumf(tanrias fpeciem mutàán-

tes, eriamfi occultiffrma illa figt, ud doceg

(

Synodus T'ridentina. (s)

(

f

Praterea, ur nobis füai

br eft divus 139

effario

fs

þäyentu;a, (D non abs*r? erit, conf

er

imgrf

il

ox d U

L

Jpec. difcip. p. 3. 6. 3.

e

e

"ecurata. confeffio.

??

internas pariter & externas tcnïtatïones,quæ

t

nos importunius infeflant, humili candore

ii

eterii

detegere, ut apta iis vincendis, &ad rem

accommodata remedia facer Medicus prir-

end

ml

fcribere valeat; cum Deo folemne fi:, fide-

lem hanc, tentationes manifeftantis demis-

fionem, earundem victoria remunerari.

Quodfi peccatum aliquod multiplicem

)

"

malitiee fpeciem continere:; illa tantum a

peenitrente exponenda erit, ad quam ani-

27

ia

mum - advertit, dum actum pofuit; quia

operans illam tantum malitiam contrahit,

quaà

»i Q

quam cognof(cit: non vero etiam reliques;

ad quas operando non attendit ; licet. plu-

j) d

res in pofito a f& actu malitiae etiam Í

tfegn

pecje.

condle

diverfae r:perirentur.

Y

IIT. Motiva vero fuper

buni illum in dete-

lfeï,ïwa

Qmoil

gendis anime morbis, noxiumque pudo-

rem generofe vincendi Auguítpus nobis

;epwm

| dil?gf

fequentia fuppedita, Primum.Ei fubmi-

niftrat ipía perfona peccatoris,

Cur evule-

mll

[cis, inquit, coufiteri, quad facere nequaquam

anüä

erubuifli? won te pudeat coram uuo

4ceYe,

mudfr

quod te non puduit forfitan coram multis, $g,

o

um inultis facere.

Secundum peritum eft a per

f'on-ä confef-

vbs b

farii. Q bomo, quid times coufitevi ? ilud,

(efura

quod pev confeffiouem [cio , minus fcio, quam

Dd

j

tllud , quod nefcio.

Car confitevi erube[cts pec-

cut & tt.

Coufiteve

qh

cata tua ?. peccatov þ:m,.ä

3

919

278

Adyusmentum x.

doma bomisi, peccatov pecczztori ; qui ea ipfa

9l

fei

€rimina, & adhuc graviora patrare poteft;

nullum enim peccatum efl , quod unquam fece-

&

h

vit bomo , quod 1on po[fit faceve altev bomo.

Tertium arieter, quem profternendo

Tio

tn

pudori noxio admovet Hipponenfis Praful,

eft univerfale Judicium; fic enim pronun-

QT

Tec

tiat; Urique melius efd covam uno. aliquantu-

file

lum vuboris tolerave , quam in die Judicii co-

vanm tot millbus bominum gravi vepulfa deno-

Q

Zatum . 2alefceve.

Cogita evgo, confe[Jarium

f

Jfove usum ex illis, qui judicio illi imtevevumt :

t

nec evule[cas.muuc. ei ipagio ?uo comnodo ma-

Wifeflave, quod tuttc aperte cognofcet cum infi-

Q

l

gni pudore 69 contempru tuo.— Hec Aupufti-

nus. (0) Cui confonat Bern:róus fic fcri-

f

bens: Cur pudez peccatum tuum dicere , quem

zon pudet facere?. 4ut cur evubecis Deo con-

f'«'(t

Q

fitevi, cujus oculis non potes abfcondi? quodfi

pudor tibi efl uni bomini €2. peccatori. peccatum

d

f

tuum exponere , quid fa&luvus es in die Judicii

uli omuibus expofita tua confcieitia patebit. (x)

Íi

Quarrum denique morivum ab inferno

Tu

defaümptum füppeditarTertullianus,(y)dum

E

ait: $; exomologefín detve&as, gebemmam im.

]

corde confidera, quam exomelogefis extiuguit s

fl

t9 peuca prius maguitudinem imaginave, ut de

(

| vemcdi

/Qu) Lib. de vifit. iufr.c. g. (x) Bern.im,

( dent. — Qy) Lb de ponit. cap. I;.

..

279

3

