ingenio aliisque. nature & gratie dotibus

;a?fü&i'

utaris? an fis lacerna, que. in domo Dei

aliis lucendo confumitur?an vero füb modio

m

pl

-otioíe delireícens, Deo inhonoram,proximo

TE

-inurilem, íoli tibicommodam vitam ducas?

iUl v

"Time, ne etiam in te coeleftis Paterfamilias

ratm

intorqueat terribile illud fulmen: Zvo/ite ab

Ui

-€o talenum , &9 inutilem

yut

feïvumejfia-ite 15 tem,.

*

du

- dras exterio,ïefï- (uu)

makn'

Pomo

um 2b

Bbs-

u

ao

- (tO Matth. a. v. 18. -

un

(uu) Matth. 25. v. 28. 0 30. -

d

394

"Adyumentum AXII -1;!. :

Porro fi meru: non ufus talentorum tatf

horribili peens pleétetur , quibus fuppliciis

talentorbm : abufus caftigabitur? Vee, ve

villico diffipanti bona Domini fui! Pazebit

D-

smale n noviffimo.(xx) Magnum certe be-

neficium eft, quod nos Deus nec caecos, nec

il

riiej

claudo:, nec fürdos, nec mutos, nec amen-

tes aut deliros, (ut! voralios). nafci permi-

que

ferit. / Quam barbars ergo & immanis in-

Quo

[eri

graritudo eft, his ipfis corporis fenlibus

Tem

animgque porentiis, qu& ad ipfirm hono-

randum unice nobis concefie fuerunt, nos

pri

rebelli proterviaad eundem Deum offenden-

Ciän(

lips

dum abuti; fümnio beneficio maximum

maleficium

U.'rig

per fummam ipjuriam repen-

E

Ti

dendo !

- ]dcirco m

odo corporiä'fenfus, aüima&« :

dere !

tela

que porentias injecto fr

ceno ad retionis le«

ge^»itamoderare, prout illos te m

oderarum

T

Verl

fuifle in articulo mortis defiderabis. . Dis-

UV

quire, quid deinceps iis negandum, quid

Libi

Obtrudendum fit? & certa tüm externg,

tum inrerng (ut vocant ) mortificationis

pre

opera determina, deinceps fuis queque

fubjh

temporibus ftabili lege obeunda, — Quod fi

À

feceris, magni id ribi folatii olim mareria

f

erit; precipue dum facro Oleo hi ipfi fen-

etlg

flusf tui exzremum inungeleur.

dAUP .

(lun

W.

(xx) EccdW3. . à7.

Pravia emendatio eorum qsc.

395

»^ARTICULUS V.

m t

;ppliciis

Mala, que eommifimus. -

(g, v

lub

enique ingenti pariter angore moribun-

« b

d! animum excruciabunr illa a fe com-

05 08

miífa peccara, quae vel nunquam, vel non

C atmelt

rite in confeflione expofuit; eaenim, quae

qu&é bona exomclogefi eluit, fibi faltem

l m f

pacis

quoad .ulpam remifla effe, pie (perare po-

ferlbas

ter't. lraqueexamina, an non fape majo-

j hono

rem curam a follicitudinem, plusquerem-

, 00

poris difcuriende: conífcientiz, quam eli-

ifnito

ciendo dolori impenderis? num debitam di-

moxmut

ligen'iam, con.tum temporisque fpatium

uirique bene faciendo adhibueris; & fuper-

patu:alia doloris motiva prinsrite apprehen-

anire

dere fludueris? num debito modo repara-

ionis t

re fategeris ruinas (pirituales aliarum anima-

:defawm

rum, quibus vel fcandalo,. velconfilio, vel

verbo; aut facto, aut omiffione peccsndi

s. DI:S'

Jffl g

occafio fuifti ?. an pullius animze perditio

tibi imputari poffit? an non ipfze etiam tuee

exerma

prereritee confeffiones fi

fiations

:

nt materia clayibus

fuübjicienda?

uo

At oppones folenne illud. tuum:

m

| maiem

fum — confeffus.

Sed. num omnia, & num

l 'lPü h

eriam bene? num idem, quod tu;: judi-

cium de tuis confeffionibus feret divinusju-

AW

dex, quandofub vite finem fcrutabiu

r Je-

//

ru/a-

e

"—

396

Adjumentum| XIHT.

&

f-u/?z!em in lucevnis? (yy) Nota: JNon omnis,

qui dicit: Domine, Domine/ imvabit an ve-

quc

Tor

gnum celorum. (zz) Certe S. Therefia or-

cum plenum malis confeffionibus vidit.

bus,

i

Quot non ob male peractas confeffionesar-

dent apud infercs, qui tamen fe bene con-

I'fpäl

nfer

feffos crediderunt! Time, ne & tu ho

gum

fum!

numerurm augeas.

At dices: 1íta non

ferviunt , nifi ad im-

pue

plicandas fcrupuliscon(cientias. Won tein-

g,

epte (crupulofum, fed de tua (alute pruden-

&i

ter follicitum volo. Sed edic! fi nunc tibi

a

moriendum e(fet,. & coram divino J:dice

b

comparendum , an tibi peracte hactenus

(uq

confeífiones folatio effenr? an de earum va-

|

1

De y

lore fecurus morereris? an r/bi conícientia

feS, 4

teftimonium perhibet, te (emper omnia; in-

| Mfej

tegre, & debito cum dolore confeffum fuif-

QU i

fe? Siiita eft, felicem te pronuntio; fecus

I5ye

vero-ítatim peracta accuratiori confeffione

at

omniutrn priorum defectus emendare ft tue,

L

:Et fi forte confcientia tibianxio remoríu

Jug

alicujus animz ruinam exprobraret, vel fi

n c

te laxioris vitae exemplo aut dicteriis, alio-

tj

ve modo proximo in decurrenda perfectio-

D

nis ac virtutis femita cffendiculo & ícan-

&

fola

dalo fuiffe, te reum ageret; íine mora

Qüj)

non folum verbis ad pietatem compofiris,

m

(

bt m p qer r

e

u-

— Pravia emendatio eorum s.

397

At

& melioris vitee tenore, fed etiam-fufis

TU

quotidie pro eodem precibus, & frequen-

fia Ql

tioribus mifericordia & paenitentige operi-

Vidli

bus, aliisque volunrariis ac heroicis virtue

fasdh

tum actibus illarum glore diving damnum

je 0f

reparare iatape.

Secus time, ne redax ex

horuri

inferis feduéta per te anima, uliricibus te

flammis involutum una fecum in. orcum

g

pracipitem agat; ut ibi habeat focium pce-

fl I

n&, quem hic habuitauctorem culpe. 77e

rude

enim bomigi illi, pev quem fcandalum veuits

1 '[lbi

expedit. ei, ut fufpeudatuy imola afinaria.in col«

üdice

lo ejus, $9. demergatur. in. profundum . emaris,

(aaa) "Terreat hos larvatos, & humana car-

,Qunti

-um yh

ne veflitos deemones, quos Lucif«ti fatelli-

4

^jentid

tes, orcique emiflarios apgere non. pudet

lm)m"

terreat; inquam , hos Derengarius moriens;

p full

qui licet peenitens, tarnen his circumftan-

fecu

tes verbis affaus e(t: Paulo poft - delebo--ad

|

«t

Dei tvibunal compaveve , vationem vita meq.

vedditurus, . Et, quantum ad mea peccata at-

I

afmor Ál

ginet , veniam [pevo , eo quod penitentiam ege

Yün ex amimo.

Zt, quod peccata aliega coi-

, (

cevnit, tümeo etiam atque etiam, me &ternum

à aïiO*

peream. | 1ta P. Segneri difcur.2.1. p. 1. n. 20.

d

Hec nempe mens, hic fenfüs moribundis

La

folet effe de peccatis pracipue alienis, de

Ab

g-'u"ibus nos tam parum anxii vivimus.

,P()ä( IS;

x

-/

- qui) Matth. i. 6

,.1),21:

"

o5

398

; Adjumen?am XIHl.

h

iftis itaque fibi caveat

Á

felicem optat.

, q'uisquis tranfitum

aud

tl

ARTICULUS VL

fila

neCu

Bona, que omifimus.

(2

tiam de non commiffis feveriffima rigi-

prof

diffimo Judici erit reddenda ratio; mo-

itur

ritüri tnentem torquebunt eriam omr/fionef

ob

admiflze in propaganda Dei gloria: in ani-

V,

mando ad pietatem proximo, eodemque

emeridando: in impediendis peccats: in

temp

flri

augendis propriis meritis, & gloria ccele-

etiam

fli, ac exercendis variis actibus lieroicis;

illam

aliisque virtutibus, pro quibusagendis jam

E

C

tempus 1on erit amplius. (bbb) Lynceis p'oin

tmer

oculis;accurate disquirendum, quomodo

K mo

eirca ifta re hucusque habueris, teque in

tadi

pofterum habere velis, precipue in pro-

Ti

curanda falute animarum; in corrigendis

defectibus maxime domefticorum, & alio-

o

Won

rüm tuc cure commifforum? Hunc in fi-

idun

nem fi non quotidie, faltem fapius fübora-

m

tione marutina vel alia occafione difpice,

quasnam praefens tibi diesalizqueloci, tem-

! exrren

poris, muner'sque circumflantize extraor-

| lotog

; Dv

dinariis execcende virtotis occafiones prae-

beant; easque füis remporibus a:ripere fta-

-j Mper

rüe, né incurio tibi," irre

parabili ja&utg;

E m

neglectae elabanrur.»l

In

(«

—(bbb) Apoc. YO. 9 6.

e

E

Pyevia ämefzdatio eortim £9e;

365

'Nam cui non tinniant ambz aures, cum

TT

audit Chriftum maledicere ficui , quis, cum

tranfiens venit ad eam, nibil inveuit in ea, nifi

folia tantum? (ccc) Arbor hec nec exfucca

necarida;nullique noxia erat ; nam /ecus viam

fteterat: nihilominus tamen; quia omiferat

Y f

proferre fructus, divinam mailedictionem

0 mo-

incurrit, & avefa&a eff continuo ficulnea, non

mf

D

obftante, quod tunc non fuerit zempus fico-

jn a

rum. (ddd) |Quid ergo illis fiet, qui etiam

jemqit

tempore fructuum fperatos fructus ferre

s; M

fterili focordia nepligunt? "Timeamus, ne

à

Vrl

etiam nos feriat fulmen illud: "Succide evgo

ilam; ut quid etiam tervam . occupat ? (eee)

ylis j

Caveamus, ne, fi occafiones bene vivendi

x

915[) oll

temere abjiciamus, nobis etiam occafio be-

gmüdO'

ne moriendi fubrrahatur.

Si Bearti in coelo

Qu Y

tedii cujusdam & doloris .capaces forent,

n pro

maximum ipfis fola hec omiffionum. me-

[ïgendis

moria crearet. Certe, quod illis in articulo

M

mortis frequentes adeo pgemirus expreflit,

ncin d

id unum er»t, pro Deo non plus boni egiffe,

fübort

ac mali ruliffe. Er profecto animam in

dípict

eXtremis con(tiraram immen(üm :flliget, fa

tot occafiones augenda perennis glorize im«

xtráot«

providam perdidiffe.

Ah! quid feci (tune

es pre

inpemifcet) dum omiflis tot bonis non,niA-

yeret

fi

jg&üï )

Nfh

(ïccc)'Matthþ.lzl. vV.19. (ddd) Marc. uk,

d

M*.,13. (eee) Luc. 13. V. 7.

"

Ug

400

ddyunentum XT1I. - —

fi mala commifr, & illis ipfis,fenübus,*aäliä

[

maque facultatibus Deum offendi; quibus

eum honorare debuiffem? QO quanta me

male loc:ti.temporis per totam eeternitae

Pïa

tem ponitenria cruciabit! -Ah! potuiffem

[

tam.facile, ac eriam debuiflem fieri fanctaj

& eheu!

. ,sVerba reforbet dolor, Undá

cum incumeris: gratiis etiam . obligationes

mei flarus neglext, totque neporiis diftentaj

non nifi ilius oblita. vixi, ad quod tamen

curandum unice crearam me fcivi;

Ita ali-

de I

*«

quando etiam tüaà pemet anima. Ex quibus

Toun

patet, fex enarratà hucu:que pun&ta illa

tori ]

*

pracipue effe;.

3

us nos in árticulo mortis

dubi

pra aliis turbare;. & angere folent

12; 6E-

Cept

-^

go nunc per vire curíum emendafTe; obtie

Yero

nende bonze morti ingensadjumentum etit;

Rn

Da igitur gratiam, Dornine ; bonorumt

dum.-,

deinceps operum frequen:adone comtnif-

lfs

-

forum fcelerum multitudinem compenfane

frsii

di; talentorum vero & temporis abufum

fiote

eorundem fideli in pofterum ufu emendan-

d&lim

di, & ita gratiis räfpondendi ; ut expletis

JDti

ftatus noftri obligationibus nil fit; quod ii

TM

articulo mortis anxios nos turbatosque rede

--

Qutm

H

dere valeat. Da grariam previa follicirudiné

BT

omnia bone mortis impedimenra ita e viá

ptet

tolleridi, ur ejus obtinendz adminiculis ins

exh

Ítructi; felici obitu illuc migremus, ubi .

tecum: beàti eeternum 'vivamq's.

A

Q

j

r

40l

) ani-

quba

Ia N

ADJUMENTUM XIV.

ernit

vifem

Proevium z,xercitz'zzm aciuum vir-

tutum n articulo qmortis eli-.—

fndt

Uni

ctendovum.

Yiones

K ita noftra quedam quafi comoxdia &,PG

ilent

M

tamel

cujus cataftrophe ultimus agoa eft, ubi

od

de rei fumma apitur.

Quamdiu in boc

yibus

mundi theatro vite noítrz fcenam fpecta-

à TM

tori Deo, angelis & hominibus exhibemus,

t

dubio adhuc marte variis rum illatis tum ac-

TE

cepris cladibus cum daemone pugnamus. At

vero in vite epilopo cum eodem nobis de

at

regno ccelefti pupna decretoria eft decertan-

mowm

|dum; qua lu&a eo periculofior eft, quo

i

.. hoftis ad invadendum validior, nos vero in-

fra&tis morbo viribus ad refiftendum debi-

] enfan-'

liores fümus.

d

liguram hujus certaminis

neüdan

delinearam habemus in illa muliere Apoca-

lyptica, que z atero babens, clamabat par-

e];plem

Tuvieny, €9 cvuciabatur ,. ut paviaty & ante

]uod i

luere

quam f/etiz draco, ut, cum peperifJet , filium

d

ejus devovavet. (a)

Hic enim parres, inter-

prete S. Ambrofio, mapnus ille Chriftiani

"o

quis t

x hac vitain alteram tranfituseft ; nam Ec«

Cc

clefia

j

jbl

] Ag-

(2) "A-;wc. 12. V. 2. O. 4.

ia

402

Adwmnentum XIP..

clefia milirans, qua per illam mulierem de-

N

fignator, toto hoc mortalis vitae tempore

nin

nos filios fuos in Religionis finu, & .hari-

Ino

tatis vifceribus inclufos geftat, ut tandem

Qu

fub morrem calo pariat, & Ecclefize trium-

m

han:i eternum beandos transmittat.

ld

« $

aut:m ne fiat, draco infernalis, /ciens, quod

fri

snodicum tempus babet , (b) avernali impetu

ul

€ulQ

irruit, in omnem occafionem intentus, ut,

devorato partu, pia matris vota fruftretur.

plu

Ql

Nam ultima illa fugientis vite momenta

illud ipfum tempus fünt, quo daimon ha-

bens iram magnam, duplicato furore claffi-

cuminfonare, & conjurato tentationum ex-

(

ercitu in moribundum irruere folet.

Cum

enim probe videat, nifi nunc vincat; om-

nem fibi victoriz fpem a morte precifum iri,

eí

omnes füas vires nunquam faturanda rabie

exerit, ut morientem. (i qua ratione poffit

Ti

in exitium impellat; id quod , ut malignus

Ü

& faoax efl, variis modis multisque artibus

haf

perficerefatapit, Ex quo pater, quantitua

Dtir

interfit; jam nunc praevio exercitio illa in

"

praxin deducere, qua beato agoni procu-

rando apta fünt; illisque jam nunc matura

diligentia virturum actibus affuefcere , qui-

D

bus tunc ab adítante Confeffario prelectis

Enu

contra ingruentes tentationes te fortius ro-

fes j

borandum, ac amplius animandum fperas;

ii

acc

—

n*c

fu.

(b) A4por. 12, v. lÀ.

E

Previum exevcitium $90

403

emde

ne forteribi moribundo aut minus apta, aut

E

nimis nova függerantur, quibus vel parum

dure

movearis, vel etiam amplius perturberis,

tandett

Qvem in finem horum tibi actuum p:radi-

trlom-

pgma propono r. ex Pfalmis colle&tum: z.

u d

ex Ss. PP. decerptum: 3. a me ipfo cón-

fcriptum. |Ex his illos, qui pre aliis ad

1 ii

ml

guftum f:ciunt, notabis, olima te inarti«

Jtus, l

€ulo mortis eliciendos; ideo enim varios &

(lretüt

plutes cong*ífi; ne dele&ui a Lectore fa-

"

omentà

jciendo materia defit.

yon ht«

« duf

ARTICULUS L

ynume

| hus virtutum ex. Pfalinis collethi,

. n

"Atus fidei.

j, 0IT»

[omith

Teftimonia tua credibilia facta fünt nimis;

1 rabie

T

À Pf.92. Tu es Deus folus. P/. 85. Tu

t PO&X)

reddes unicuique (ecundum opera fua. Pf.

nalgoi

61. 'Tu Deus Salvator meus. Pf. 24 Ad-

hefi teftimoniis tuis Domine ; quoniam

eanbd

(itid

principium verborum tuorum veritas, P/.

"

118.

p ii

"us adovationis.

j proci

Venite; adoremus & pro*cid'a.mü'suäntä

: matu(ü

)eum , qui fecit nos; quoniam Deus a*

; qu

T

gnus Dominus, & Rex magnus füper om-

nes Deos; quia ipfe eft Dominus Deus no-

ytius

fter; nos áutem populus ejus, &oves pa-

g(þmf ]

n

Adorate eum 'omnes-'an-'-

fcuæ ejus. pf. 94.

w62

ge

æ/

e

ii

404

ääjumektum XIF.

eli ejus. pf.. 96. Omnis terra adoret te; &

per

píallattibi. pf. 65

L

Thdt

"AGus fpei.

per

I. Domine Deus meus; in te fperavi. f/.

&nin

7, 'Tu es Domine fpes tnea. ff. 9o. Su-

neí

Ícepror meus es tu, & refugium meum,

ia

Deus meus; fperabo in te. pJ. 112.

Sal-

DN

vum fac fervum tuum Domine, fperantem

«

in te. f/f. 85.

]

Il. Dixi:

in te fþeravi'; non confundar

min

in eternum. pf. 7o. Spiritus ruus bonus

Mag

deducet me in terram rectam. pf. 142. Ad-

«

implebis me laetitia cum vultu tuo. ff. 15.

LU

Inhabitabo in tabernaculo tuo in fzecula. f/.

fapi

60. Quooniam tu, Domine, fuavis & mi-

ALO

tis, & mulre mifericordie invocantibus te.

07

ll

.lll.. Dixi: credo videre bona 'Domini in

i

Qu

terra. viventium. f/. 26,

Quoniam bonus;

uoniam in fzeculom mifericordia ejus, pf.

Uli

Lau.

2y.

Et fidelis Dominus in omnibus verbis

gai

fuis. pf 144. .. Prope eft Dominus omnibus

Dom

invocantibus eum: omnibus invocanribus

DO[T

eum in veritate.

Voluntatem timenrium fe

W (æ,

fa ier, & dep'ecationem eorum exaudier &

j

Ü

falvos faciet eos. pf. 144. Quoniam Deus

nofter, Deus falvos faciendi. ff. 67.

&Jüs

zAB&us amoris Det.

I. Dileam te Domine, fortitudo mea.

Jf 172. Quoniam tu Deminus alti-ffxmus fu-.

per

nequ

5

Provimn exercitium g9c.

405

t6«

Ideo dilexi

per omnem terram, f/. 96.

mandara tua füper aurum, & topazion: fu-

per millia auri & argenti. pf. 118. Benedic

ïmVi-P[-

anima mea Domino, & omnia, queintra

p. NI

me funr, nominiíancto ejus. pf 102. Quo-

fneg

niam benignus, quoniam fanctus Dominus

&

Deus noíter, & magnitudinis ejus non

anter

eft finis, »f. 144.

II. Quam magnificata fünt opera tua Do-

vündit

mine! omnia in fapientia fecifli. p/. 103.

bonis

Msgna opera Domini; coufeffio & mogni-

N

ficentia opus ejus. p/. 310. — Magr us Domi-

ly

[

T

nus Deus nofter, & magna virtus ejus, &

a ]

j

fapientie ejus non eít numerus. f. 146.

j &i

M.gnus Dominus, & laucobilis nimis, &

([þUS [ó

magnitudinis ejus non eft finis. pf. 144.

]IL Laudate eum omnes Angeli ejus:

nim i

laudate eum omnes Virrutes ejus, pf. 188.

boni)

H

Diligi:e Dominum omnes Sanéti ejus. pf. 30.

QIWSQ p!'

Laudate eam omnes popuoli, pf 116,. Ma-

y v5

guificate Dominum mecum, & exaltemus

omnlbüä

nomen ejusin id ipfum, pf.33. Sirnomen

canu'bus

Domini benedictum ex hoc nunc & o'que

puum «

in (ieculum: a folis ortu usque ad occafom.

b[.112.. Timeat Dominum omois terra. pf.

n u

32. Benedicat omnis:.caro nomini fancto

[]

ejusin feculum, & in Ceculum (zeculi. pf.144-

"Aétus tunoris Dei.

H

l. Domine, ne in furore tuo arguas me,

mps t

neque ia ira tua corripias me: turbatus eft

PC

C c.53

a

"as

406

Zdjumentum. XIF.

a furoretuo oculus meus. ff. 6.

In metran-

fierunt ire ruz, & terrores tui conturba-

ti

fe

verunt me. 5f. $87. Nonintresinjudicium

cum fervo tuo; quia non juflificabitur in

€0I

confpectu tuo omnis vivens. pf. 142.

per

Xet

II Terribilis es in confiliis fuper filios

D

hominum. P/f.6;.

Juftitia tua ficut mon-

mií

tes Dei: judicia tua aby&us multa. f/. 35.

[ur.

Timor & tremor venerunt füper me. jf.

ll

54. Confige timore tuo carnes meas; a

Taf

judiciis enim tuis timui. pf. 118.

Mi

III. Tu terribilis es, & quis refiftet tibi?

i

jf 75. Quo ibo a fpiritu ruo, & quoa fa-

cie tua fugiam? fi afcendero in celum, tu

0ra

illic es: f defcendero in. infernum, ades.

feta

Pf. 38.

Qe;

uior olioi.

Et p

I. Miferere mei Deus fecundum magnam

Wi

mifericordiam ruam, & fecundum muiti-

pa

tudinem mifíerationum tuarum dele iniqui-

2

tatem meam. Quoniam iniquitatem meam

ego cognoíco.

'Tibi foli peccavi, & ma-

lum coram te feci. Ne projicias me a fa-

tl

cie tua, & Spiritum fanctum tuum ne au-

dit

feras a me: averrte faciem tvam a peccatis

tiy

meis, & omnes iniquitates meas dele: am-

€Xe

plius lava me ab iniquitare mea, & a pec-

lex

cato ineo munda me.

Cor contritum &

Dat

humiliatum Deus non defpicies. ff..50.

l.

Provium exevcitium eec.

497

Tetrtt

ILl. Domine miferere mei, quia peccavi

ntorbe

tibi. ?f. 40.

Dolor meusin confpectu meo

ydicium

femper. ff.37. "Tota die verecundia mea

witur 1

contra me eft, & confufio faciei meze coo-

h

peruit me. pf. 43. . Exitus aquarum dedu-

xeruntoculi mei, quia non cultodieruntle-

al fiit

Mui'erere inei Deus,

u mor

gem tuam. ff. 118.

miferere mei. ff. 56.

NNe averras faciem

Laf

tuam a me, ne declines in ira a fervo tuo.

Ime:þ*

]/- 25.

Deli&ta juventutis mec, & igno-

mes i

rantias meas ne memineris Domine. f/ 24.

Miferere mei Deus, mifíerere mei; quo-

( db

niam in te confidit anima mea. ff. 56

IIt. Miferere mei Domine, & exaudi.

quo: t

E/ümn u

orationem meam. pf.4. Reminifcere mi-

ferationum tuarum Domine & mifericordiae

n, HdæA

tuz; dimitte univerfa delicta mea. ff. 24.

Et propitius efto peccatis meis propter no-

g

men tuum. ff. 78. Fiat mifericordia tuafü-

per nos, quemadmodum

j mll

fperavipus in te.

je iil

pf 32.

"A&us propofiti.

m

I. Jurav/; & ftatui cuftodire judicia jufti-

,

tie tug. — Scrutabor legem tuam, & cufto-

pit

T14

diam illam in toto corde meo: in juflifica-

tionibus tuis meditabor: in mandatis tuis

| ecca!i&

exercebor.

Quia mandara tua equitas, &

pe: 4f

lex tua veritas, ideo dilexi mand:tatua fu-

& ! pEC'

per aurum & topazion. Faccum fe;*vo tuo

du &

g

mife-

t

,Cc 4

e

498

- Adjumeutum XIF:

mifericordiam tuam, &

ju&ificatïo'nes tuas

&

Lal

doce me. ff. 118

lr

ll. Cuftodiam legem tuatm femper, in fie-

p

culum & in fzeculum fzeculi.

Nam lex Do-

f

TET

mini immaculata; juftiie Domini recte:

Tün

preceptum Domini lucidum: judicia. Do-

NI

mini vera, juftificata in femetipfa: defide-

Ug |

rabilia fuper aurum & lapidem pretiofum

Dilan

multum, & dulciora fuper mel & favum:

Tme

in cuftodiendis illis retributio multa; De-

per

duc me in femitam mandatorum tuorum,

Qp

quia ipíam volui. ff. 11g.

lisa

lII. Omnem viam iniquam odio habui;

pin:

quia- bonum mihi lex oris tui füper millia

jv

auri & argenti. pf, 118. . Si oblitus fuero

&nif

tui; oblivioni detur dextera mea: adhareat

J

lingua mea faucibus me:s, (j non meminero

hg

tui. ff. r56

Si eft iniquitas in- manibus

]

J

meis, decidam merito ab inimicis meis in-

WPW

anis: períequatur inimicus animam meam,

& comprehendar, & cónculcet in terra. vi-

W

Tos

tam mecm, & gloriam meam in pulverem

l

deducar. ff. 7.

Refpice & exaudi me, Do-

lis

mine Deus meus: illamina oculos meos,ne

unquam obdormiam in morte; ne quando

l

dicat inimicus meus :

LHIST

prælvalui qdverfgs

euim. pf. 12.

CO

"tius bz:mz'lär;ti:.

brig

I. Domine, quid eft homo, quia inno-

deri

tüifti ei ? aut filius hominis, quia reputas

eum ?

8

—

Previum exercitium Q9c.

409

165 100

eum? fj. 145.

Imperfectum meum vide-

runt oculi tui. ff. 158.

Quoniaminops &

r,in

pauper füm ego. jf.85. Subítantia mea

ex Dr-

tanquam nihilum ante te. ff.58. Contexe-

rede

runt me tenebra. ff. 54. Putruerunt, &

a De

corrupi fünt cicatrices mez a facie infipien-

defide

ti meg: non eft fanitas in carne mea; quo-

«füm

niam iniquitares. fuperereffe /fünt caput

Áavüm

meum, & ficutonus gravegravate fün: fü-

h [e

per me. p/. 37.

Multiplicate funt füper

JOrurT

capillos capitis mei, [f 39. Repletaeftma-

lis anima mea, & vita mea inferno appro-

jvl

pinguavit. h. 87. . Nifi quia Dominus ad-

M

juvit me, paulo minus habitaffet in ioferno

uf

anima mea.

2134

jnarat

. H. Elegi abjectus effa in domo Dei mei;

qireta

pl. 83. Ut jumentum factus füm apud te,

pf.71. Egoaurem vermis, & non homo:

panïbUS

as

opprobrium hominum, & abjectio plebis.

" qo4d

pl.21. Latati füumus pro diebus, quibus

terra V

nos humiliafti : annis, quibus vidimus ma-

)U]Vfr a

la. pf. 89. Non nobis Domine, non nQ.«

j I*

—R

bis, fed nomini tuo da gloriam,

pf. 113.

o5*

AGus paiientia.

n

I. Paratum cor meum Deus, paratamcor

qua

tdxger[llä

meum. ff. 107.

Po(uifti tribulationes in

corde noftro, pj 65. pofuifti nos oppro-

brium vicinis noftris, fabíannationem &

derifüm his, qui unt in circuitu noftro, pf.

X

43. Defecitin dolore vita mea, &

anni mfei

Cc ;5

ID

eum?

ii

41o

Zdjumentum. XIP.

in gemitibus, ff.50. Circumdederunt me

dolores mortis. pf. 17. Egoin flagella pa.

r

ratus füum. pf. 37. Mifer factus füm, tota

fey

die contriítatusingrediebar: afflictus & hu-

lia

miliatus (um nimis. f. 37. Domine, da

me

nobis auxilium de tribulatione, pf. 107. Ne

ff

derelinquas me, Domine Deus: ne diícef-

qum

feris a me.

Intende in adjutorium meum;

inv

Domine Deus falutis mez. f/f. 37.

fpes

Hi. Dixi: cuftodiam vias meas, ne delin-

g

quarnin lingua mea, Opprobriuminfipien-

ümb

ti dediti me: obmutui, & non aperui os

m

meum; quoniam tu feciíti.pf. 58. — Os pec-

catoris, & os dolofi füper me apertum elt:

deer

locuti funt adverfum me lingua dolofa, &

LA

fermonibus odii circumdederunt me, & ex-

"NT

pugnaverunt me gratis: pro eo, ut medi-

LT

ligerenr, detrahebant mihi ; ego autem ora-

Tingr

barn. pf. 108.

Le'ati fümus pro diebus;

nn

quibus nos humiliafli: annis, quibus vidi-

eüc

mus mala. ff. 89.

prir

"AGus vefignationis.

Teq

L Adjutor meus, & protector meus es

ií'9

tu, Deus meus. f/. 39.

In te projectus fum

ex utero: tues fpes mea ab uberibus matris

l

mesg. pf. 21.

Dixi: In manibustuis fortes

l0 «

mes. pf. 30.

Quoniam Deus meus es tu.

ün

Dj. 55*

Quoniam ego fervus tuus. jf

Q n

11j. Doce me facere voluntatem tuam. f/-

li

142.

lI

þ[-ls

u

— Pveviam exercitium cgc.

41i

]nt f

II. Dixi: in manibustuis tempora mea,

ll n

pf 31.

Mifericordia tua & veritas tua fu-

NU

íceperunt me. pf. 39. .Dedifti mihi prote-

hr

€tionem falutis tue, & dextera tua füfcepit

'Tenuifti

manum dexteram

Qes (

me. ff. 17.

. Ne

meam: & in voluntate tua deduxiíli me, &

(ilcel-

cum gloria fufcep fti me. pf. 72.

Proregar

meurtoy

in velamento alarumtuarum ; quiafactus es

fpes mea: turris fortitudinis a facieinimici,

deli

L/. 6o.

Nam, etfi ambulavero in medio

xüpifü'

umbra mortis, nontimebo mala;quoniam

ag 0$

tu mecum es. ff. 22.

jpe

]I. Dominus regit me, & nihil mibi

m eü:

deerit. pf. 22. Dominus follicitus eft mei.

!0531 &

ff.39. Adexteris eít mihi, necommovear,

bf 15-

Ecce! oculi Domini füper metuen-

de

medi

tes eum, &in eis, qui fperant fuper mife-

mot*

ricordia ejus, ut eruat a morte animas eo-

Bonum

ömebn?:

rum, Q alat eos in fame. p/. 32.

ys

eft confidere in Domino, quam fperare in

principibus. pf. 117. "Tu es Domine fpes

Tp»ea: altiffimum pofuifti refugium tuum.

meus 0

pf 9o.

lum

"us gratiarum a&ionis.

I, Confitebor tibiy Domine Deus, in to-

1 mä!ïis

to corde meo, & glorificabo nomen fin-

s [ortà

y o

étum tuum in eternum; quia mifericordia

tua mapna eít füper me. pf. 85 Tuforma-

Ju$. l

yun J

fti me, & pofuiíti füper me manum tuam,

bf. 138. Eduxifti ab infernoanimam meam:

falva-

].

e

d

412

Adyumeutum. XIF..

die

falvafli me a defcendentibusin lacum.2/. 29,

tib

Eripuitti animam meam de morte, & pe-

pCI'I

des meos de lapfu. pf.56. Benedic anima

iils)

mea Domino, & noli oblivifc

i omnes re:rrif

fand

butiones ejus, pf. 102.

ll

"Attus fiducie.

inteii

I Dominus illuminetio mea, & falus

tioni

mea; quem timebo? Dominus protector

Ne

vite mec; aquo trepidabo.p/.26. Sicon-

fiftant adverfiim me caítra, nontimebit cor

in:

ling

meum, f/. 26

in Deo transgrediar mu-

Tmeu

rum. pf, 22

Deus mihi adjutor; non ti-

tum

mcbo , ^ quid faciat m'hi homo . ff 117.

bus

Dominus adjutor meus, & prorector meus:

lm

in ipfo fperavit cor meum, &adjutus fum.

Quon

pf. 26.. Spes mea in Deo eft, pf 61.

cundi

II. Domine.virtutum ! beatus homo, qui

Tum

fperatinte. p/.83. . Pater meuses tu: Deus

meus, &fuíceptor faluris mecw, pf.88. Tu

"s

N

Deus meus, & fo(ceptor meus; non move-

Quti

ln velamento alarum

bor amplius, pf. 61.

&Ul (

tuarum exultabo: adha/it anima mea poft

Debi

te: me fü(cepit dextera tua: Deus meus,

«;

adjuor meus, fperabo in re, f/. 14. . Quo-

niam tu Domr:ne fin

UM

eulariter in fpe c.ony(,(ti-.

lüs (

tuifti me. ff 4.

ip(e

Petitio gvatie finalis.

om

L Exaud: Domine orationem meam : au-

Quia

ribus perc'pe lacrimas meas. 9f.38. Noli

hiia

d

effe mihi, Dom.ne , alienus; parce mi

die

—

m

:

d

i

Previum exevcitium fafc

'.'L

4

"

die mala: ne fimul trahas mb cum peccato-

,

ribus; & cum operantibus iniquitatem. ne

&p

: anit

perdas me.

Ad te Domine clamavi; Deus

meus ,.ne diícedas a me. p/f. 27.

Spiritum

Sfetl?

fanctum ruum ne auferas a me. p/f. jo.

ll. Verba.mea auribus percipe Domine,

intellige clamorem meum : intende voci ora-

Y falus

tionis mea; Rex meus, & Deus meus.. ff. 5.

gedor

Neavert.s faciem tuom a me; ne declinesin

Sicof-

ira afervo tuo. Adjutor meuseíto: ne dere«

ebit cül

linquas me,neque deípicias me;Deus faluraris

j (

meus. Unam petii a Domino, hanc requi-

rion ti'

ram, ut inbabitem in domo Domini omni-

j

bus diebus vitz.mez ; ut videam volupta-

ormels

tem Docini, »f. 26.. Exaudi me Domine,

nuplun.

quoniam benigna eft.mifer'cordia tua: fe-

[

condum multitudinem miíerationum tua-

noïqïli

rum re(ípice in me.

In muitiradine mife-

y: Ual

ricordie tuse exaudi me. /f. 6g.

W Tu

I1I. Nunquid in :rernum projiciet Deus?

n m o

autin finem mifericordiam fuam ab(cindet?

j if

aut oblivifcetur mi(creri Deus? àut conri-

m o^

nebit in ira füa mifericordias fuas? pf.76.

j Is

Deus noíter, Deus falvos faciendi. ff. 67,

W

Quomodo miferetur parer filiorum, mifer-

tus eít Dominus timentbus fe; quoniam

ipfe cognovit figmenrum noftrum. pf. 1c2.

Domine, fac mecum proprer nomen tuum;

[

quia füavis eft mifericordia tua. pf. 108. In-

M

gt

jl

tende in adjutorium meum, Domine vir-

tus

e'mih"i"

!]

uf

414

Adymestim. XIF.

tus falutis mez, pf. 37. Adhefi teftimoniis

tuis Domine, noli me confundere. pf. 118.

Don

Defiderium coleflis patrie.

lo,

I. Laetatus füm in his, qua dicta funt

Defc

mihi: in domum Domini ibimus. pf. 121.

disn

Concupiícit & deficit anima mea in atriá

]l

Domini.

Unam petii a Domino, hanc re-

G

quiram, ut inhabitem in domo Domini. ff.

137. Hec requies mea in fzculum fzeculit

hic habitabo, quoniam elegi eam. 7/f. 131.

Ali

Il. Heu mihi! quia incolatus meus pro-

longatus eft.pf.119. Educdecuftodia ani-

mam meam, ad confitendum nomini tuo.

Clamavi ad te Domine, dixi: tu es fpes

mea, portio mea in terrà viventium. .

(

141.

Concupivi falutare tauum, Domine,

QU eji

D/118. Exquifivit te facies mea: faciem

firnd

tuam Domine requiram. pf. 26.

li

III. Quemadmodum defiderat cervus ad

i

fontes aquarum, ita defiderat anima meda

Dius r

ad te Deus.

Sitivit animà mea ad Deum;

om

fortem, vivutn; quando veniam, & appa.

&dq

rebo ante faciem Dei? pf 41. Sitivit in te

anima mea, ut viderem virrutem tuam, &

gere.

Qüri f

gloriam tuam. f/. 62.

Satiabor, cum ap-

paruerit ploria tua. pf. 16. Quam magna

Ong

Veto

inultitudo dulcedinis tue Domine, quam

fui

abícondifti timenribus te! pf. 3o. Domine

lll

ante re omne defiderium meum, & getni-

tus meus a te non eft abíconditus. pf. 37:

Qu

p

Previum exevcitium Qg«.

41$

fhonis

| IV. Et nunc, que eft exfpectatio mea,

Ilj

nonne Deus? pf. 3.

Quid mihi eft in coe-

lo, &ate quid volui füper terram? pf. 7.

4 funt

Defecit caro mea; & cor meum: Deuscor-

[ i

dis mei, & pars mea Deus in &ternum. pf.

n at

41. Erdixi: quis mihi dabit pennas ficut

i pe

columbe, & volabo, & requiefcam. pf. 54

.n.mi- p à

f

ARTICULUS II.

1]b

Alii virtutum attur, ex variis Scripturee

j pro-

li al

€g Patrum . locis excerpti.

g u

Fides.

& fpe!

redo Domine, adjuva incredulitatem

26

j J

meam. /arc. 9. v. 23. Credo,quia

Vortinà

tu es Chriftus Filius Dei vivi; qui in hunc

íciem

mundum veniíli. ?oaz. 11. v.27.

II. Credo unum Deum in Trinitate, &

s

Trinitatem in Unitate: credo, quia Domi-

m m

nus nofter Tefus Chriftus Dei filius Deus &

Dam

homo eft, qui paffus eft pro (alute noftra:

&

ad cujus adventum omnes homines refur-

uirin t

gere habent cum corporibus fuis, & reddi-

WU

turi funt de factis propriis rationem; & qui

im $

bona egerunt; ibunt in vitam aternam, qui

ml

vero mala, in ignem arernuim. |.S. 72:bana-

fíus in Symbolo,

T

o

IlI. Credo, quidquid dixit Dei Flius;

filhoc verbo Veritatis verius. $. Z2otmaf

[ geml*

4dquinas,

Ü

Spei.

e

s

m

416

Adjumentuiu XI V

Spes.

3

»

]. Repofita eft mi

hi corona ju

Pcvitiæ, quam

L

reddet mihi Dominus in illa die juftus u-

ipi

dex. 2. 77moth. 4. v.8

In carne mea. vi-

ii

debo Deum Salvatorem meum, quem vi«

l

furus fum ego ipfe; & oculi mei confpe-

ep. [/

&uri funt, & non.alius; repofita eft hac

tord

fpes mea in finu meo. 7oJ. 19.

Aug

AL. 'T'u Deus peenitentium! in me often*

po

des omnem bonitatem tuam ; quia indignum

mu

falvabis me fecundum magnarm mifericor-

fe;

diam tuam. Oraz. Manpof.— —

ha

III. Tu es Domine fpes mea.. Zerz. Ne

Q

permittas me faparari a te;. (ed jube me ve-

Tne'

nire ad te, ut cum fanctis tuis laudem te.

l

X. Apat. Lo:ola.

CQ

Chavitas,

-

6; |

l. Domine t (cis, quia amo re. 2oaz.

mf

21. v. 1j. Quis mihi tribuat, ut ego mo-

WR

riar pro te? 2. Aeg. 18. v. 33. Quisnos fepa-

i

rabit a charitate Chrifti? .... cerrus fum,

quianeque mors, neque vita,neque inftantia,

l

neque fütura, neque creatura alia porerit

li

me feparare a charitate Dei, que eft in

Qera

Chrifto Jefü Domino noftro. 20m.29. 7.38.

Dreh

.H. Diligam re Domine, virtus mea, di-

Cingr

igam te. ;ug. zp Pf. 17. Sero te amavi,

LUS

pulchritudo tam antiqua & tam nova, fero

thili

te amavi!c. . ..

O amor, qui femper ar«

ll

charitas,

des; &, nunquam extingueris;

T. n

Jeus

—

Previm exercitium £.

ATT

Deus meus, accende me! 24ug. 1. Cuifr ,0" 10;

Q

£. 27. £7 29. Tomm cor meum coníumat

fs |

ig nis tuus: nih] mei remaneàt mihi: totum

T2 V

t tibi. 22ug. Serm, 205.

Jem Y«

Ili. Amor meus crucifixus eft. Zpzar. M

conf)

ep. ad Rom.

Proin totüs. mihi Bga:ur in

dLhat

corde; qui totus pro me fixus fuit in crüce.

Aug Tu, tu, mi Jefü, totum me am-

'e OHDFI

p'exus es in cruce: tuliti clavos ; laticeam

dionum

multamque ignominiam ; innumeros dolo-

feriot.

res, (udores & anpores, ac mortem;' &

]

ac propter me, ac pl"O me peccatore'

ii N

cur lgltur nonàmem té, o Jefü amantiffi-

e m

me? $. Xaveviur.

dem !

