mo non amat Deum! fümma illa Majeftas,

us (0)

& fibi foli fufficiens Divinitas, ille f& folo

sfredu

infinite beatus, & nullius creatura indipus

t

leus amat hominem, hominem, inaquam;

p

laccum ftercorum, eícom vcrmium, cine-

ordiurt

rem & nihilum ; & tamen hormo non reda-

muri

mat Deum. .. O imortales! ubi, quefo, eff

m(pts.

amor, ubifeníus nofler? an ergo (ümmum

jn Iff0

Bonum amabitooftrum nihilum, &noftrum

ynelte

nihilum non amabit füummum Bonum?

, Ergone tu o Deus! ab eterno amabilis-

;en!em

nuiris

fimos immenfe charitatis tuze oculos inme

yiit

defixeris; & ego tui nec memini(le digner !

ld

tu non uüifi beneficia in me contuleris; &

ego in te non.nifi maleficia congeram! tu

jndum

MU

amore mei fis mortuus; & ego levi aliqua.

y m

mei victoria tibi placere refpuam, hanc ti-

qmet

bi creaturam facrificare renuam! vah fripus

otet

animi ftygiis ipnibus dignum!

. O beneficentiffime cordium ametor De-

j o

jnis l

us! agnoíco ingratitudinem meam, pudo-

re confundor coram te. Ah! Amorem

P

Jil?

um erga me, me«

n'qn..amavi! tam benefic

Q

*

que

*

210

ZAddyumentum. IT

que infinite amantem 'ïDemnænon:redamaxä;

quin & offendi! tot beneficiis non nifi ma-

lefacta, tanto amori non ni(i odiüm repen-

di! fed poenitet ! dolore confixusabominor

duritiem. meam; tandem victas do manus,

"Vicifti o amor! viciíti! ribi debetur :cor '.

meum ; meos tibi confecro amores. Dein-

in

€eps amabo te, o mi Deus, &eo intenfius

lm

amabo, quo ra:d'us te amare incipio. -

et

Atno te; ah amo te! o.Amabilitatem, -

mg

DBonitatem & Pulchritndinem infinitàm*

üq

amo re, idque pure propterte, nonexfpe

fit,

premii, aut metu penz, íed unice pro-

FT

piér te; quia fümmum Bonum es, & infi-

üif

nito amore digniffimus. . Utque amorem

Ín

:3eum ipfo etiam opere tibi comprobem

lg

ab hoc N. actu heroico.correctiorem poít-

i

hàac vitam aufpicabur. "Tu o Deusfac, ut.

Vet

deincepsvivam tanquam homo a morte re-

Tis

divivus, & ex purgatorio in hunc orbem

N

xedux. |Fac, ut immoriar fancto amori

&

tuo ; «& quia vitam atui amore non inchoa-

A

vi, :da.esm faltem amando finire, Da; ut

confideratis Ecclefiz ritibus, qui &umarionent

tl

fidelium jpartim zecedugt; partim fubfo- -

i

quuztur , i inpoflernm vivam, netandemr

d

in inferno cüm divire Epulone fepeliar; fed

h

potius cum Lazaro in finum Abraha depor-

tin

ter, poft glorioíam e rümulo

| anaftafin æ:;er«-

m 'beïndus,.

AD.

4

$5o€9 -

a

LUA

D tD o oD DP IDl

[mt

ept

ADJUMENTUM VII. .

T0f

Ynus

Optatio mortiis,

r C

nter alia, quae mortem no(tram plerum-

Ven

I

À que turbidam, vel taltem minus paca-

tenfis

tam reddere confüevere, poftremum haud

€ft nimius quidam timor difIolutionis ani-

d

m a nofítro mortali corpore, ac inordina-

jun!

taquaedam diutius vivendi cupiditas; qua

erfit

fit; üt mortem nonaliter ; ac fübmiffüma

j

divina Tuftitia lictorem, immitemque car-

&i

nificem intueamur. Hunc ergo horrorem

r

fi non omnino expuliffe; faltem temperas-

jpe

fe.multum conducet ad procurandum mno-

0-

bis placidum & vita difcefum. ;Mediura

w] u

vero hujus metus moderandi eft votum mo-

tero

fiendi; quod enim optamus, timere haud

xb

folemus. :Opratio itaque mortisegrepium

4moi

adjumentum erit.excut

"

iendi hojus-timo ris,

yhor

adeoque obtinendz quietee mortis.

jj lt

, Porro que fupremum nobis diem ita ter-

iif

tibilem difficilemque reddunt, potiffimum

fj

£ria funt: 1. jaGura pre[eutium, ?. dncevtitu-

dent

4lo futurorum, 3. vigor juffitie $7 abufus mi-

;

fericovdie Dei. Mors enim, cum fit ini-

zium aeternitatis, & ffinis temporis, fepa-

Pol'.

ngo

rat ab omni, quidquid nobis charum in

oS-

hoc mundo; quidquid pretiofum e(t; n

N

2

que

D

*

v

212

HJjumeh;um 7IIL

&if

turi incertos perducit in. talem re.

que ven

rá nos opera

m

gione

T

*

m

adïquam (olam noft

Tar

«oinita

puntdr, & ubi nil nifi 'everffimum

du

dicem, coelum, aut infernum ;nvgnicmus.

Ticu

E

N

ihilominus fi mortem acutiori mientis

dl,

oculo infpiciamus, ultro fatebimur ,. eam

$

Chriüiano minia;e timeodam effe.

li

fum

ARTICULUS L

ET

fdi

: 06 jacturam. prafentium.

(Te

ro itaque, & contendo; mortem

po

D

non efle timendam ob ja&uram pra-

tü

feutiuim, N

itae Ícilicet rerumque terren:ruimn;

pa

& in primis vitee.

| Quid enim eft diu viveres

queric Aug.ftinus,

mifí d:u. tovquevi? (a)

Qing

ftra, nili mare conti-

um

Qaid e(t vita hzc no

&

nuis perfecurionum;

miferiarum & adver-

tatum ?

.quidnifi nubes

M

fitatum procellis agi

N

perpetuis curarum t

urbinibus circumacta ?

ue

peris .( . profequitur

V

Certe quot. quannis

Hipponenfis

Prae

ul ) agitetur. genus buma-

num; nZulo [e

4

"

rmoue digeri, mulla cogitatione

f

n

comprebeudi pote[?.

(b) Enimvero ur minua-

mus timorem mortis ;

fufficiet confideraffe

firmitates fcilicet corporis,

n

miferias vitae; in

entus. &

bi

æg?itudines gnimi, variosque ev

pr

fafh-

T

Is

10

u

3) Serm. 7. de ob Doniini. (b)- 'L. 22.

4

4

Optatio. mortit.

213

m fes

faftidia, que itenti^em nobismodoa Deo im-

Qpità

miriunrur,modo ab hominibuscreantur, nom

raro eriam a n.bisipfi: per noftram impru-

imum

emus.

deniiam, indolem melancolicam, Q exoe

nentif

ticum agendi modum gignuntur. Quis

elt, qui non vltro fateatur, fe in hoc mun-

ia

do p:o momento gaudii numezafTe centum

heras teedii? Perpende infortunia bono-

rum, viciffitudines rerum,. inconftautiam

amicorum , ingratitudinem clientum; per-

fidiam fociorum, dclores & morbos cor-

xdtfem

poris; affi:ctiones & tadia animi, labores,

m

pericula, & a&rumoas, que hactenus ipfus

tu jam pertulifti, & que etiamnum tibi

yTüd

u

perferenda reftant, fi diutius te vivere con-

tingat. O qvam acuri adhuc morbi, quam

j? ()

'onti«

graves perfecutiones, triftitize, anxietateg

& miferie exantlande te manent! Nempe

dvete

nobes

labor & dolor duo funt cardines, circa quos

noílri omnes à

x

vuntur.

gmi infelici gyro Ci?,(:ummli

quitul

His calamitatibus corporis adjunge mi-

file

at

feriss animi.

Verfíari in continua occafio-

ne peccaridi: vivere in perpeuua incertitu«

ipute

erdue

dine falutis: femper ambuiare ad marpí-«

nem inferni: nullo non momento poffe la-

pO

r

bi in peccaium, & inde in orcum: femper

i

pra oculis habere imminentem fibi Juftitiae

filie

romphaam; hofítium infidiis undique cin-

Ab

gi;& Aad peccandu-m mod

0a dam

one, nunc

&

3

-

iv

e

E

u

Adjomentum. PL

4 mundo & carne conjuratis viribus ith

It

pelli: neícire, an fimus in ftitu pgrative ; &

Q

fi etiam fimus, perdere eam quolibet mo-

*

HU

(

mento poffe; quanta hec afflictio ftudiofae

falutis animz? Quomodo erpo, Deom im-

(

nl

mortalem! quomodo poteft amari vita tot

miferiis corporis, & periculis anima fub-

lmp«

jecta? quomodo poreft timeri mors, quae

ij,

nos liberat a tot timoribus? Erpgone diffi-

qud

cile. fit carere fenecta: tor. inquietudinibus:

at

turbata tot folicitudiribus agitat2, tot cu-

I

ris diffipata, tot morbis, eerumnis, dolo-

d

ribus, & anima periculis obnoxia? an nom

&

»elior eff mors, quam vita amara? (c) —

ef

. Quis mifer miferia" finem: expavefcit ?

Hl

atqui mors eft omnium hujus mundi mife-

at

riarum finis, .:Difceffus ad. Deum efl : cincu-

T

lovum folutioy onevit excuffoef ;; (d) ut quid

bl

ergo eam: tímes? Miles defiderat fineme

[

prelii: viator finem fua* pereprinationis z

N

reus cruci vel rotae affixus: nil velhiementius:

optat,. quam finem fui fopplicii. . Jam vero:

Í

quid eft vita hzec noftra? Continua & an-

)

ceps pugna eft; enilitia: eff vita bomims . [u-

D

per tervam. (e) Difficilis & periculofa pe-

reprinatio eft; guoniam, dum famuys im cov-

que**'

gore» peregyinamur a Domiuo.. 4('6:)—: Deni

-*i?ü-f

ff

' (e ä&ch;- 30.v.17. (d) G?älNdz;ïknL (

mft 18- (e) Job. 7.9. x.. (£) 2. Cor.5.v.6.

/

. Optatio movtit.

"

Sift*

diuturnum quoddam füpplicium ; lentum-

^

que martyrium eft., crudelitate quidem:mi-

LO«

tius, f«d diuturoitate moleftius. Zv vita

Vdiol

Chrifluni , fi fecundum Evangeliwm vivotycyux

fD Ij«

efl &$ martyrium , t-fte Auguftino. Et huic

4 of

mhlitie, peregrinationi, & martyrio fiozm

[üb«

imponcre verearis? Si7ota vita tormentum

efl , uti revera eft, erco leneficium eff , con-

qu

(ifie

cludit Perrus Bleffenfis, (g) fu/:to:figire vt-

nibus

Jaw. |Et hoc beneficium horreas *

»

d

. II. Quodfi

vero viram noftram oculis fi-

dolo-

dei contemplemur, quomodo; quafo, pot-

ao

eft Chriftianos amare vitam, quam credit

^

effe exilium a coelo? quam fcir effe divor-

7

tium a fupremo bono? illam, inquam, Vi-

"

milee«

tam, quz, quo lon;ius protrahitur, eo

fltle

diutius eupi a coelefti. parria arcet; quae

quidg

blanda quadam captivit«s eft ; privans per-

pem

fe&ta libertare filiorum Dei? Ergone Chri-

nis:

ftianus; qui vel modice Deum amat, ne-

entus

queat coritemnere iliam viram ; quze ob cu-

ras, quibus nos diftendit: ob negotia, qui-

j vt

u

bus nos diflrahit: ob tedia, quibus nos

obruit, non ran'um impedimento eft, fec

13

T

nos omnino inbabiles reddit ad Deum per-

[ QUf«

fe&te amandum; quz ob violentiam con-

cupi(centig , ob tenebras inrellc&us, & cor-

jque

voluntatis.nos confti-

*

fupte am depravatae.

"

—0 4 "

:

1 tui;

Ü

T QD ov $r de Adoenpe.

-

,.

N

Ar6

AMdjunintum PL

'tüi'-f in mo

f

7

ali quadam neceffitate illius Ma-

r

jeftarem conrinuo offendendi?

ec

O homo, qui mortem times, audi, &

Wa

contremifce! illa tua, quam adeo. diligis,

ul

vita infclix quaedam neceffitas eft peccandi.,

J

Si diutius vivas, certe adhuc peccabis ve-

l

hialiter : potes ctiam peccare mortaliter ;;

Tum

forte etiam peccabis, imo fpectara fragili-

Vite

tate, inconftantia, tepore, & tua ad. ma-

pr

lum propenfione probabilius peccabis. Sa-

fcor

lomon, Origines, "Fertullianus, aliique iu-

gem

numeri illa (enes

i

perpetrarunt,a quibus ju-

lt

7

venes abhorruerunt; forte etiam tu.

dia

quam melius illis füiffer, fi praeci/olongio-

HU

ris vite filo citius rapti füiffent^ Age; fi

pol

etiam tu anre aliquot annos in illo. morbo,,

Yne

illaque arate. mortuus fuiffes, an- non plu-

lll

rima peccata modo. omifía gauderes, qua

ob protra&tos vite annos nunc commiffà

tdhg

xj

doles? Idem, crede mibi; poft aliquot an-

Qu

2:0s de przfenti vita judicium féres; tunc.

b

citius te fuiffé mortuum oprabis. Cur er-

o nunc diutius vivere defideras?' $7 remm.

ph

[2

j

ne difcutias, ait Ambrofius, son feis na-

Q

Zure novs eff , fed' malitie ; mon tam finis eft:

du

vite, quam culpe. (h). Verbo: itirum.

üis

ftpulturaefl. (i) ! Et hunc finem Chriftianus.

für

tmeat;, quiDeum amar; & pecf:ca.tum: 'odif?;

A

(b). L. d: fide «sj

j:ï.,

(1). /dem de lono md*:Q

G 9*

|

"

r

,

Optatio lmm;s.

217

du

[6] q-uam' alia pectore fenfa volvebat ille, qu»i»

exclamavit : Jomine, tol'e, quafo amimam

diy

meam a mé; quia melior eft mibi movs , quam

ls

vita. (KF) Non ergo timenda eít mors ob

:

Xl

jacturam vitee.

]6 Vee

IlI. Sed nec timenda eft ob jacturam re-

lter;

rum terrenarum; bonorum ícilicer hujus

sgll-

vit ; honorum, & amicorum. Quis enim

| ff«

prudens renuart abjicere glebam,. vitrum,

. i«

Ícoriam, ut illa commutet cum argen:o,.

qe «

gemmis &auro? T'erreftria heec bona ca-

u

leftibus comparata lutum, palez, crepun-

.

dia fünt. . Quo diutius illa potfides, eo diu-

n

tius his careas, elt. neceffe; temporalium

polfeffio eft dilatio eternorum. Quam no-

s;l

y'o,

xia ergo hac cocitas eft cupere differri cce-

p

leftia, ne deferere cogaris terrena? no!le

qu

adhuc indui ftola glorie, ne centonem exue-

mi

re jubearis? ami.is Dei in caelo necdum fo-

clari velle, ne tuis in terra valedicere de-

i

f

beas? Ergone adeo nobis viluit ccelum, ut

pro ille terram relinquere recufemus?

?ï d

f

Ad hec bona terrena fping funt, que,

w "a.

dum non habentur, punpunt fui defiderio;

uf

dum autem poflidentur, cruciant am:ílio-

nit

nis periculo. Impedimentra funt, ingref-

n

fam per anguítam cceli portam remorantia.

d

ibus illipatos dae-

0

Aurei compedes funt , qu

i

|

y)

mon

m

-

(k) Jone 4. v. 3.

2;8

Adjumegtum FA II

mom a virturibus abftrahit, & ad fcelera

fot

pertrahit, -

Vitiorum fomenta (ünt; nam

Titfur

tefle Grezorio, u/z aurum pluit , pluit €g vi-

foi

tium. E has (oinas deferere, hos compee

tedüt

des abr*umpbre, hec ceeli impedimenta, (2

Qu

lürisque obftacula abjicere gráve fir Chri-

fliano, qui vi folemnis ill'us promiffionis

in bapnfmo factz abrenuntiavit fatane &

omnibus pompis ejus ; qui juxta dc&rinam

Evanaeiu ira joberur uti boc mündo ejus-

que bnms, quafi non utatur;(l) urpote quae

T

Ti

ipfr a Deo muruo data ad tempus; non au-

tem donata fuere9

Xleo

fas |

Enimvero fi inarniemi rerum rerrenarunr

br'ewtarem bonorumque cedeftium ater-

ts I

nam fel'ciraterm faniori oculo c^nfiderare-

Tif

müs, cum S. Ignatio etiam nos exclamare-

EU

fnus: Q' quami /?Ardet mibi teyra, dum calum

QUi

afpicio/ etiam nos cum Apottolo ab hujus

fs

vitae mundique vinculis cuperemus diffolvi,

W

ecf eff? ewm. Cbrifto. (m)

Et certe his rite

m

füt

expenfis raríttum abelt, ut mor: fir timends

ob jactur:mi vite rerumque terrenarum, ut

9

potius fit optanda.»

At opp^nes : equidém nom timeo mox*-

D

tem ob ja&huram prafentumt, (ed. ol incerti-

fudrent futurorum , nempe ob gravium pec-

h

te]

eätormn mulmudmem, ammæque dubiam

fortem :

d —

(ua

(l).) Cor.N 3[. (m) Plnlzp T,7.23.

"

—

Optatio mortit..

219

fortem: ob inftantis ]üdlCll rigorem , pe«

(l

; m

narumque aternitarem ; hac funt, que vel

] 631

folam mortis memoriam mihi terribilem

ompe

eddtmt

Verum oüendam, mortem ne-

nra f

que timendam effe.

t Chn

Nfioni

ARTICULUS II

yie X

&rnam

O5 imcertitudinem futurorum.

)j

0 9ui

rgo ut dicis, morrem times, quia.

pecca&l & peccando reatum pzenae

yequa

mcurnfh

Qon a

At vero fi diutius vivasy an

ideo fa&tum infeCtum fiet? an prolixior ee--

enituti

ras nom peccafï'e te facier? am paenee'pecca- *

] t

tis prareritis debiize per longiorem vitanr

derart-

minuentur? an non porius per nova pecca--

amare'

tz qumebuntur ? — Dein fi mortem times;.

Qul

quia peccai.h, cur non etiatn times diutur-

niorem vitam , ne denuo pecces? fimetuis

hu;uï

mortem ob peccata prætemä, cur non Efld

am metuis prolixiorem vitamr ob peccara

li rm

futura, quorum longzvior atas eo ceruor,»

jrint

quo uberior ; occafio eft?"

jim,

'Fimes mori, quia nefcis, am odlo vel

amore dignus fis. Scis; quod graviterpec-

j o

caris: fed nuu etiam rite poenitueris;. hoc

T

nefcis; & hinc in alterum mundum migra-

p

relhorres. "Fimesmori, qura ignoras, quo

hybiatm

rfem

tua poft mortem iturafit animpa. Scisqui-

dem, m iturum in: domum ætermtms, red

t

j, 27

Miifins

220

Adjwnentum FII.

icem, hocne-

ANtr

in qualem, felicernne an infel

— —

Qu

fcis; hinc mortem metus. "Fimes mori,

3US1

quia time

s comparere coram judice omni-

fio, inexorabili, feverilfimo;

de otiofo

Thd

4

[

etiam verbulo rationem' exacturo. Deni-

D

uerimes mori, quia times poenas inferni;

aut faltem purgatorii.

fdm |

diutius vivendo

quis

Sed edic, an

certigyr fies

de ftatu g. abz ,

& seternitaris futura forre?.

p«

an divinum illud tribun

1l per hoc effugies ?"

utius vivas, an forre interea infernus.

.

tam

Si di

tum

extinpuerür, aut pUrgator!

um refrigerabi-

tur 2 num forte tra&tu remporis tua pecca-

Quii

de

taoblivioni dabuntur, aut poona illis debi-

( ve

tamitef;et? Si tardius moriaris, an tunc

oft aliquot annos mors minus terribilis;.

tut

W

geternitas minus longa , judicium minus ri«

*

[

gidum, ]udex minus fapiens ac (evemsï

R

eri;?

! Si (altem pertimorern mro ti

S Fongiarem:-f

po

v vitam nosa morre morier.Jique neces-

pe

M

fitate; fi a judicio inrnoque liberare pof-

íemus, dignior venia bic metus foret. Ve-

diu

ET

rumquaitu

m-unquemori timeas, morita-

men certo

debebis: ferius aut citius eriamr

h

Ti

érto eXcedes: certo jü-

!

inu

tu aliquando . vita C

dicaberis: perperam acta,

*

nifi in hoc mun-

N

*

do expiaver

ijs, 1

bi certo lues; nilque eo-

L

s, per longiorem vitanr

rum, que metul

m

effugics.

nergo

ineptum eí timer;-,

f

tDor-

(*

Optatio. movtit,.

hoce.

Amortem ob mcemtudmem eorum, quaife-

To

'cutüra füunt mortem; cum inutilis hic me-

? Ort

£us mala illa non folugi non arceat,. fed im-

otiolt

maturo horrore potius aggravet ?

led

Dan

enim ad mortem, ait Ambrofius, 4404 poj?

infeti

movtene[l? (n) Non ergo metuas mor-

tem propter peccata, eorumque ped iffe-

j fs

quas paenas.

f

orte

Viciffim porius time flimulum mortis,

uiest

peccatun; quod enim hominis noviílima

fornus

tam terribilia reddit, non mors, fed pecca-

stbl

tum eft.

Nam Deus neminem damnat,

| p

quia mortuus e(t, fed quia male vixit; ua-

j; d

de ig. mevte nog babemus, qwod timeamus,

j um

( verba fünt Ambrofii ) fj zibil, quod sne-

Thilies

zuendum [ , vita noffra commifit.

Ert hinc,

jUS fl«

ut fuádet Thomas a Kempis, (0). AZeus ef-

NOTUS

fet feccata caveve , quam qortem fu,:eve , 2ut

timere. , Quinimo ob hancipfam rationem

Vortrt.

por-usin voris habenda eft mors, ut nem-

pe vitam.abbreviando peccata imminuamus

nete

& fic rimendi ceu(as tollamus; nam quo

j pOf

diutius vixerimus, eo amplius peccabimus,

r Ve'

jritte

adeoque mortem nobis, judicium & eter-

etldfft

nitatem f-mper magis formidanda redde-

1nuS. Vive proin line peccato; & morie-

to ]

mut

risline timore; fique pro admiflis fatisfa-

] 80'

cnas

jf

(n) L. de bono mortis, cap

v

nere

. (o) De imitat. Chrzjf: l

.

Do:o

222

Adjumentum. FA

fn,

cias in hac vita, non habes, quod timea$

CU

in alera.

]L Sed.

dices, ob hoc 1pfum viree tibi

etaf

dies multiplicari te cupere, ut plus tempo-

Vix|

ris habeas peccata delendi & merita augen-

n

ts

Tilis

di. Verum quisquis ita fentis, ab amore

proprio pia fraude illufüs fplendide decipe-

paá

ris. Naminprimis nepo, teita delerurum

p

prererita, ut non in dies commiffurus fis

NT

nova; tefle enim Bernardo, 4uanto vita

Vita.&

longior ,. tanto culpa eft numevofior. — Optas

inho

plus remporis ad peenitendnm, auotamen

certo abufürus es ad amplius peccandum;

epe

Doft

&ficinon tantum non expunges debita pr-

terira, fed infüper contrahes alia; que erunt

lm

UL

o graviora, quo zmagis per atatem au-

lisgg

gebirurmali notitia. Et, quaío te, an po-

flerioribus, quos vixifti , annis prioris vi-

H,e

Tuy

tz errata expiafti? an velunicum peccatum

congrua fatisfa&tione deleviíti? Proindeex

füy

J

preteritis futura aupurare; quam parum

enim hactenus pro preteriris fatisfecifti,

pto

lt

&que parum pro prafentibus etiam in fu-

rurum fatisfacies: adeoque fi dinrnior tibi

TR

eetas obtingat, non tanrum non delebisde-

liétapriora, fed potius accumulabis nova,

gravioribus fuppliciis eluenda,

Dein illa; quz obire folemus, poeniten-

ti& opera ex una parte tam modica,

tamque le

t; ex altera vero parte no-

*

CB,

-

" Üpratio anortis.

223

,

d

]

ftra, qu& nullonon die accumularnus, pja-

cula tam inu!ta graviaque fanr, utanima

vitetli

etiam pientiíimaac peenitentice addictiffima

temp

vvix pro-erraris quolibet die committendis

1 o

fat'sfagere queát; ita, ut pró deleadis prio-

j amat

ribus nil reftet computandum. ^ Illüiioer-

] .decipc»

go-eft, pio hoc obtentu,. delendi fcilicer

eletorum

æ,ecpa'm,:maræ'is ümorem palliare.

fürus f

j

- "Sed neque .ob ;auge-nda meti ta þindlikinr

(ptts

vita:eft opcanda; ;nam certüm eft, amplius

inhonorari .Deum per unicum etiam venia-

yotumet

candun;

lepeccatum, quam per.maximaplurium aa-

b pre

norum fervitia ; piaque.opera honoretur.

ye erunt

jJam verofi vitam.in plures annos prorrahss;

em d

Certus?s, re peccaturum venialiter? &cer-

us es; .Denm a te amplius inhonorandum

ag

ioris

eile, quam peromnia tua bonaopera hono-

randus fir. . - Ergo fi puro amore in Numen

ecatud

fupremum ferris

oindeit

; plus timere debes malum

D

ei per veniale creandum, quam optare

y puut

il

proprie eloria: sngmentum per au&ta meri-

t2 duplicandum; adeoque plus debes hor-

i

jor Q

reredonpiorem vitem , us accumulandis

peccatis occafionem prebet, quam mata-

dhis

; no

ram mortem , qua augendis meritis tem-

"PDS;. l,adim'it? pcnigue-uggrimgnda eü;mg;;P

viilet

odict;

e n

oj

K.

224

ZAdyimentum | VIHI.

ARUEA CU.L 844l

inj

jo

ovYe"

juftitie , 69 abufum

l

| O0b vig

nifericerdie Det.

!gnt

i. [^ateor equidem, Deum eífe ju(tum;

À fed eundem magis adhuc mifericor-

ol

trüd

dem eíle, ipf&e íacre Paging pradicant;

iil ]

dum dicunt, .effe milerationes ejyus. fuper om-

zia opeva ejyus. (p) — Ira Omnipotentis eft ri-

BR

menda, non inficior; (ed ut eam lenias;in

pQ

tua fitum eft poteftate, mortem prefertim

qef;

Qt

in pcenam peceati prompta fübmifífione ac-

ceptando. Judicia Dei funtaby(fus mulray

Tnei

precipue in predeftinandisaut reprobandis:

hominibus: itaeft; fed etiam illius miferi-

iim

cordie non eft numerus, & bonitatis infi-

Mif

Ws

nitus eft the(aurus. . Pater eft, & omnium

Patrum optimus, qui infirmitates noítras

m

s

eo affectu commiferatur, quomodo mifevetur

Pater filiorum.(q)lp(emet perProphetam pu-

ly

Qu

blice denuntiat; fe nolle mortem peccatoris,'

fed ut magis convertatur & vivat. Dicad eos:

Tel

bu

vivo ego; dicit Dominus Deus: tzelo movfem.

z'mpii, fea' ut convevtatur z'mpiu: a via fua, t9.

ii

vivat. Si dixero imptio: 1novte 1novievis ; eg'.

ls

hu

evit peuitentiam a peccato [uo , fecevitqueque.

Á

icium €9. ju[litiam, vita vivet&g ton 1norie*

D

fe

ib

?ur. O;rz(zia peccata eju$, que peccavi

f? 402

imptu-

IU NI G-nceetum

W&(q) Pf. 102.v.13.

225

.. Optátio mortit.

t

ämpaæhäwz;w- el.(r) Quaío, quid amplius

promitti, quid «erriu: fponderi pcffi ?

i

L

.. Innumera licet graviffunaque forent tuá

peccata, modo poeniress, prcmptus eft ad

uftun

ignofcendum, Veüiam primus offert etiam

ferictt

nolenti, eratiam fiam etiam repiigeanri ob-

trudit ; &, quando fcrte puniendum eft,non

dl

"uþ!ï (l*

ni(i invitüs punit, & plerumque tarce pu-

d-

nit, femperque infra meritum punir.

uis

js,l

ergó tatm bonum Patrem miremque Deum

(ertim

deíperato ac fervili meru timeat? clyp:o

p d

tantie Mifericordice te&tus, ]um ts tela quig

; li

metuat?

. H. Atdices: equidern non babet, quod

Cbind

. mifgfl'

timeart à Juftiià, quem rüencum füfcipit

jeinft-

Mifericordia; fed quod [uititie timorem:

ynium

euget, eftaimius Mifericordia abufus: hao

o

cum diu nimis abufus fim, v.ndices nune

iras vereor. — Verüm fi illis folum fperendi

fmutr

locus fepereff-t, qui Dei Mifericordianun-

4m p.U'I

quam (ünt abufi, omnibusdefpersndum fo4

catol

bt

ret, nec Chrifus dicere in Evangelio dée:

buiffer, fe e ccelo i& terrss non pro juftis

p

inÜ

fed peccatoribus, non pro fanis, fed &gfo-

tis Veniffe; omnes enim hi illius clementia

51

luntabufi, 1mo eoipío, quod divind Mi-

w

1

nl«

lericordia tam impudentem (u bonitatis

ue pati-

V,/M

&bufüm tánto. temþnïc in te, tamQ

tienti

ida

p

6

MTETUETTNT

d

226

ZMjumertum. PHI.

enti charitate COnnivehdo to*ei'ari,t;*(täq'üjä

necdur ultrici Juftitiae ple&tendumn commi-

a

ferit, fignum eít, ab ea te benevolo illo

div

affectu diligi, qui zeterne ele&ionis felix

K

prognofticon eft. |Quid enim? an Parer

du

TUS

cceleftis paenitenrem rejiciet!" qui rebellem

tot beneficiis complevir? an Paftor bonus

EUl

oviculam ultro redeuntem repellet, qui er-

Wnk

rantem tam follicire quaefivit? ^Quid? il-

J«

le Deus tua damnatione dele&tetur, cui la-

lu

crimz unius etiam peccatoris majus pau-

dy

dium creanr, quam cantica nonapinta nO-

lu

vem juftorum? Ah!

up;llam Dei ladit;

j

de illius Mifeiicordia qui diffidit.

Proin

Tur

quo minus filiali cum fiducia ad thronum prá-

&t

tiz accedas, nec Mifericordiz

"

í

"

te äbufu.st'?þ-'

ii

flerreat.

Tem

V'ide peudentem ( hortator

elt Auguflinus)

l

audi precantem: . Paterignofce illis. " Poft has

i

voces quis defperet? /r[pice vulgera penden-

tt

31$: in[pice [anguinem movientis : [pice pve-

fi

tium vedanentis. His vifis quis non optime

el

Íperet?. Ceput Dabet inclipatum ad. ofeulan-

[

ii

á

dum: voy apertum ad diligendum: totum cor-

N

pus extenfum ad vedimeudum. (s) Etfir, deé

ejus amore qui dubiret? Parenz avcama cor-

O

dis (tefle Bernardo) per fovamina covports.

in

ln tali afylo a morte quis fibi timeat? —

lu

jus

"M

(5

Hg.

J Optütio siovtil

2**2*7

L

Oftinl

g E)us fherita non-foludi válore infinitày

fed ilusdono etiam noftr fant ; que cum

jlo 1

l)

divino Patri in lyttum btulerirbüs , ea ré-

is feli

Jicere nec Juftiia porerit, nec Mifericor-

| Bate

dia Volet; cum plus folvamis, quam debea-

opellen

ius Peccata eniri noftra ütut iniumerd,

r bonts

tamen finita fünt; quibàs éxpungendis vel

quia

unica diviniSanguinis guttà infiptte füfficit*

"

adeoque tántuci abefl, ut morsob riporem

qui l

Juftitie & abu(um Mifericordis fit timene

; p

da, ut potius mille votis fit exopranda.

us

Tta eit; tam pdrum metuenda e(t mors ob

i ldl

jicturam prafentium, aut metum futuro-

*

*

L

3

Brit

rum : ob ricorem juft

iti, eut àábufum mi-

Imprte

fericordiz , ut potius defideranéa fir, mà-

Xime ab illis, qui fidem, fpem «& charita-

Jïuszb-

ter fe hsbere profitentur.

fins)

TII. Si en/m credis, Deumn effe (ümmurn

Y has

Bonum, ut quid erpo non deéfideres mor-

pe'ndeæ;-

tem, quse fola eft via perveniendi ad poffés-

y p

fionem tenti Boni? Deus, docenteid fide,

t

eft tale Bonum, cui fimile oculuy yon vidit,

^il*

Vec auY2s audivit, auec i cov boinimis afcendit.

- (f*

(D eftBonum, quod excludit omne malurm;

&includiromnebonum: quod non tantvm

r d

j at

excedit omne meritum; fed etiam omnem

intelle£tum, ac defiderium: Bonum infini

,-p,f;'ïlf-

tum, univerfle, erernum: Bobumirama-

)

Fs

E

-

h

d

"

RUMERU NT

228

"d dyumentum FIIL

ut ipfemet Deus, licet omnipoteng

]i

gnum ,

atis tamen non poffit nec melius da-

fic, Be

j

Ie, nec május.

Quid enim potera: darefe

u

fiet,

ipío melius vel ipfe? ( Augullini fententia

efl.) Porro janua, p«r quam ad tantum

1

3/1/?4

thefaurum perveniamus, fola mors eft.

Hec credis, nec tamen eam defideras? quin

hd

imo etiam meruis? que hec fides?

.

Qu

die di-

Si enim credis, quod nulla non

m

cis, ait Cyprianus;

füpremum Numen ruum

l.

in coelis ; Peter

efIe Patrem, eumque effe

Tid

softer , qui es in calis; ficredis,. c

celum efle

Iu

tuum patrimonium, ibique tibi a regum

0pl

Rege parari regnum feliciffimum; fi hec,

Is

&ut

inquam;

credis, quomodo non aftuas de-

fiderio mortis? quomod

o non idenridem

fugt

Quis me liberalit

il

cum Apoftolo exclamas:

de corpore mortis bujus? (q) ut anima carnis

W

foluta vinculis evoler ad poffidendum tan-

tum Bonnm ? — Profecto, concludit Augu-

ni

ftinus, ze dum credit , qui mortem 1imner..—

Tü

IV. Imo necfperat, — Quis enim inter bate

be

mortis prelud.a, q

ugrit Cyprianus, frepi-

mi

dus $9 mafhus efl , mifi

cui fides && fpes. deefl *

q

Quortidie petis, profe

quirur laudatus Au-

I

hoc eft, ad-

€tor , adveniat vegnum tuum,

à(

veniat dies mortis & judicii; ac per eam pot-

p

feffio beara aeternitatis; & interea timesil-

lus

j

« ",

(u

229

Optatio movtis.

Ntent

hus adventum. Q zmfane / quid evgo ovases

iuj df

petis, ut adveuiat vegnum calorum , [i caprivi-

daret

za$ tervena. delolat ?. quid precibus frequeutev

Yrentii

itevatis vogas, & po[cis, ut accelevet dies veptits

intürit

Jfi majora defidevia 9 vota potiova [unt [ervive

s ell

flhic diabolo, quam vegnare cun Chriflo ? (x)

$qua

In dies rogas, ut Det voluntas fiat; dum-

que dein te vulr mori, hanc ejus volunta-

(it d

tem implererecufas. Poftulas inpredi cae-

jluum

lum, & refugis illinsadirum; delideras ter-

Dat

minum, & abnuis medium. Qua hzc re-

ym EBe

rum repugnantia, dum aliud oras, &aliud

]l*

ul

optas? qua hac fpes, dum illud ipfum hor-

;

Q

res, quod tperas? Proin aut ceffa timere,

f

yus de

aut ceffa orare: aut aliud fpera, aut aliud

tidem

fuge. Ejus enim eft, (citati Praefulis ver-

leribid

ba funt) ejus eff tímere mortem, qui ui/ [perat

catni

poft mortem : qui ad Cbriflum nolit ive.

m M

" Equidem quod ille paveat mortem; qui

nil fperat poít mortem ; quod Barba-

. Aup?

ii

rus al'iquis aut Atheus horreat mori, qui.

beatam «eternitatem reputat fabulam, haud

La

ff

mirum. Sed quod Chriftianus, qui credit,

codlum íuam eife hereditatem: qui fperat

i

g At

masliorem a morte vitam : qui fcit, (e ideo

a cacleíti Patre ex hac lacrimarum valle ad

"m

vt ibi ex mifero

m*

giorie olympum evocari ;

m

jl

beaius, ex paupere dives, ex abjecto

*

110-

lus

3

eseminitund.

"d

T(x) . Cuprianus L:.dm

220

Adyumentum PL

ri(ifus reddatur; quod ifle, inquam, to-

ht

P

ri rimeat, id enimvero portento pfoxi-

mum eft, & evidens (gnum, talem nom

"

[j

f

O

.

?

a

lum fide, & fpe, fed etiam charitate ca-

xere.

Dür

üt

V, Amor enim irrequ'eto ardore iniime

C.QPiI uniri ainato, — ]im vero in altera fo-

&

den

lummodo vita Deo uniri intime potfumus.

Qui ergo morrem metuit, Deo uniri noa

Qici

Qut

ambit, adeoque eum pnec diligit. Dein

araus oprar videre dilectum. — Arqui non-

tq

Q

nifi per mortem perveniemus ad D-ivi&o-

nem. Quisquis ergo moii refügit, is Deum

videre non defiderat, adeoque nec amat,

ü

Cui dulcis eff pevegrinatio, big patriam non

auat , nondum cegpit e[fé. amator Dei, noudum

ln

dïm

capit fufpirave tauquam . pevegvinus, ait/ Au-

guítinus. (y) . Et certe Chriftianus, qui

iv

D«cum vel modice diligit; mortem optabit,

D.

4

in

urpore qua eum conflituit in felici impo-

N

Di

tentia illum offendendi, & besta neceffitate

eum amandi, & quidem perfe&tius amandi ;

«

nam nullibi Deum perfectiori amore, ac in

b

collo, complectemur. — Quisquis ergo ara-

W

biliffimum Numen perfe&tius defiderat di-

ligere, mori optet; eft neceffe..

n

. Imo fe ipfum qui dilipit, mori defide-

lü

beatUS-.

f

r;,bi;s, quilibet ,.s;'qim cupit effe vere

ob

ii

--

2

[2

N

Cy)

Optatio mortif.

"

,me

Atqui per folam mortem eluétari poffümus

ad veraim feli-itatem. O magnem ergo in-

J

) Dot

fipientiam hominis a morte abhorrentis !

[6 C

cupir effs beatus: credit, fe exrra caelum

nunquam fore bestum; fcit, ad hanc bea-

IT

ütudinem non perveniri nifi per mortem;

a f

& tamen timet mortem: que hzc impru-

dentia! Enimvero timor mortis evidensin-

m

[ od

dicium eft, in rali corde hzfitare fidem,

nutare fpem, & languere charitatem; cum

poa

Qon

e contrario ille; qui Theologicas has vir-

tutes in gradu eminentiori poffidet, excuffo

*JM*'

Deurt

inortis inordinato meru extremum vitae

diem fervearibus fufpiriis fit acceleraturus.

. d.

j fi)

Dixi,- zzordimato metu; dum enim . con-

tendo, mortem Chriftiano non effe timen-

T

dam, minime mihi fermo eft de timore na-

t

turali, qui in appetitu refidens, voluntatis

. Qu

tübih

imperium pravertit. INam fimiles natura&

fui excidium horrentis motus extingui pe-

m

ofttat

nitus, caverique nequeunr; reprimi tamen

ac miaui poflunt: quin imo etiam debent

yands

ac

per atteotam confiderationem allatarum ha.

&tenus rationum. — His convicti morrem in

Af

g

votis habebimus, cujus frequens non mi-

nus ac fervens optatio medium efficax erit

diie

tum illii moderando timori, quo anima

füum e corpore egreffum horret; tum illi

atf US:

jiqul

obtinendae equabilitati, que noftram mi-

tranquillam reddere fo-

E d

girationem fumme

4

et.

/*'X

252

dájemestum. PL

lez Ad urrumque vero »dbeinändu.tä: nem

parum conferet voluptarium facrificium il

lius creaturg , cujus jactura & dereli&tio

iorrem tibi pre sliis amaram redder. Proin.

acuro menris oculo difpice,cuinamrei, loco;,

perfona: atfecta. intenfiori addictus vivas,

2 qua fep»rari per mortem, vehementius

Au

füot

borreas; illudque jam ounc fponte Deo

immola, quod invito, mors brevi rapiet.

L

IM*

O Domine, quid eft diu vivebe,. nifi diui

X

vexati vel: (enfü vel metu: malorum? Et ta-

K

Tnen, que noftra caecitas eft! meri horre-

lu

qnüs, & diffrri cupimus,, qued' evedere:

non.po(fimus; etfi. mors pie acvime fir fi-

dit,

nis mifériarüm, peccarorum terminus, ja-.

nua. tnelioris vite, aditus coeléftis parriz;,

b

DT

& beatiffimus Diviniratis amplexus! Aperi;,

Voti

quaío, oculos mentis noítre , ut agnofcas

Qs

mus; difceffüm e. vita non. effe jatturam;

d

fed' lucrüm; cum: per eum majora recipia-.

&nt

inus, quam: deíeramus. Fac, ut vitiis no-

bisque mortui nilame:mus in hoe mundo,,

Ithyo

quod: mors. adimere invitis poffit; itaque.

lo

vivarnus , ut nec jactura prateritorum, nee:

Ym

qmetas futarorum. diffolutiocem na.

p

turg nobis difficilem: reddat,. ae

ien

&imcndangm |

ex(p

AD-

d

