merumomiífionum, etiam in punctis effen-

p'ius

tialibus noftri ftatus, officii & muneris, de

dete

quibus nunquam cogitavimus. Intuebimur

[)bfxl

longiffimum catalogum gratiarum , tempo-

&dju

ris ac talentorum , quibus temerario defpi-

catu abufifuümus. Verbo: videbimus aPo-

sinationem defolationis flautem in loco fantio;

N

(d) qualis locus utique confcientia noftra

tanquam templum Spiritus fanéti effe de-

1

buiffet.

h

|

of

'Tunc ratio noftra, que modo per vitee

curriculum pravis animi motionibus ini-

g!exir

uam ferviturem fervit; tunc, inquam, il-

el'sqm

la legitimo dominatui reftitura ultrici judi-

temp(

hllüls«

cio fine palpo improbabit, accufabit & dam-

nabit ur illicita, quze modo cceco glaucoma-

1.

te

b p

Conj

tiim

Q Eiei'h. 8 v.1O, (b) 2. . 6. -v 1:5:

(c) Exech, 8. v. 9.

li f

(d) Mqtth; 24*

V. 15..—

L]

371

: szgvia emenzfatz'o eorum egc.

tint

te obnubilata, & ab amore preprio fafcina-

( tan

ta: ut licita probar, defendit, & abfolvit.

1.

Precipue autem fequenria nos tunc vel ma-

il

xime anxios hab.bunt; nemipe 1. neplectus

Àdtet

obligationum noftri ftatus: 2. conterp!us

n d

gratiarum: 3. jacturatemporis: 4. abu us

u turmi

talentorum : 5. mala commifía: 6. bona

Qd

omiffa. Que proinde modo przvia inda-

m

gine & provida follicitudine it; erunt com-

inerm i«

plananda, ut in arriculo m ortis nihil am-

liselft-

plius fit; quod nos iaauietos & apxi^s red-

ners de

dere potlit.

Id quod feciffe procul dubio

Obtinendze bonz ac

vebimt

placide morti ingenti

, temp?

'

adjumento erit.

j deb

mus t

ARTICULUSI

; f

- ANeglectus. oHligationum noftri flatus,

; nollrd

omini: moribundo timorem incütient

df de

H

obligationes fui ftatus, conditionis &

officii, quas per vitae decurfüum explere ne-

et vit

jb D

glexi. Hos ergo anpores ut pravenias,

eisque fontem, unde illi fzaturire folenr, in

um *

ji j

tempore obrhures, examina te, quomodo

hucusque impleveris ob'igationes g. nerales

[& dufte

I. Chriftiani, 2. Relipiofi,. 3. Sacerdoiis,

Iguwma'

4. proprias denique & peculiares tui fia:us,

condit;ionis & officii.

A

rimo ergo ini-

tium ducendo, vide, quomodo fatisfe.e-

".

ris officio

ia

Aa2

Cllïi-,-

372

Vddyumentum .XIII'.

Chrifiiani

j

ii

In [evvandis preceptis vam Decalogi, quam

Ecclefi&. In horum trensgreffores fulmi-

POf |

qui

nabiturilla divini Judicis fententia: JDi/cedite

Cat!

a me maledicli in iguem etertum ; (e) [cviptum

«

efl enim: Malediélus omnis , quinon pevmanfe-

citi

yit inomnibus, que [cvipta- [unt inlibro legis,

Tàff

u faciat ea. (£) Er merito; nam quis expli-

care poterit ( verba funt Auguttini L. 14. de

IQF

civit. Dei) quavta malitia fit, n obedtre in

üi

ve facili tantee Majeflatis impevio, tanto tevven-

P

Z5 fupplicio? — lgiur difpice; an & quibus

t1e

potiffimum gravioribus noxis animum con-

n

taminare foleas: qua cautela vites non fo'um

tib

occafiones proximas, fed pericula etiam re-

r

mota peccandi lethaliter. Ocyus malo re-

medium pone, nihil hic neglioe; omnia ca-

Tirr]

(hi

ve, velumbram fuge.

Ulterius inveftiga;

an obligationem Chriftiani expleveris.

dl" 1

kg»

Jn vitaudis peccatis. etiam venialibus, pree-

)

cipue pleno cum fenfu admiffis. Peccata

finj

venialia (ut alibi didum ? funt ligna, qui-

d

bus purgatorii flammar nutriuntur; & im-

ma

meníüm augentur; quo plus peccas, eo

amplius cruciaberis.

Ve ergo illis, qui

dia

tl

bibunt velut aquam. iniquitatem, (g) & venia-

lia fine fcrupulo & numero paífim temera-

(m

r

ln

(e) Matth.25. v, 41,. (f) Gal, 3. v. 10,

(g) Job. 15. 9. 16,

Previaemendatioeovum 'esr*c'.

373

rii accumulant... Hi enim in peccando adeo

l quui

fulni

potentes poteuter tormenta patientur. (h) . lta-

Jl

que iterato inquire, quibus precipue pec-

catis venialibus magis obnoxius vivas; &

arptus

uj*

eorum caufam f(crutere, urt fu-cifa r.diceeo

citius aref ant malorum fructuum feraces

r lgl

rami. . Demum inda

T

te probaveris

gaþ, num Chriílianum

a

In exevcendis bonis opevibus. "'alibus fru-

j t

pfent

&ibus vacuis arboribus jam proximum !m-

minet excidium ; nom omzis avbov non fa-

.quious

um cot

ciens fru&um bonum excidetur, €?. im ignem

smittetur. ()) — Coe'um verale eít folis ope-

mnfoïum

ribus bonis: his qui caret, illud ne fperet;

enamiv

pr&cipue fi careat operibus mifericordie:

milot

nam cor durum male babehit i noviffimo. (k)

smmü (

Quippe divinus Tudex in extremo Tudicii

!yelfigä;

die non aliam damnationis reproborum al-

18

legabit caufam, quam negle&tum miferi-

lls þfæ'

cordie operum; efuvivi enim, dicet, t9

pecca(a

zonm dediflis mibi manducave ; fitrvi, &g. uon

;03) qül'

dediflis mibi potum. ()) | Nec alia ele&torum

n

Pnerita predicabit, quem fola mifericor-

u5 9)

diz opera, dicendo: Efuvivi, e9 dediflis

lf qul

mili manducave:: fitivi, eg dediflis mibi bibeve.

&vema-

(m) Prein examina, quomodo te habeas

m*

in fublevandis pauperibus; & egro

tis: 1n

ril

3 3

(olan-

m

(h) Sap. 6. v. 7. (1) Luc 3. v.9. (k)

I' V. IO?

. Ecl. 3.

y.2"

-[-

(D Matth. 25. v. 42.

(m) Jbid. v. 31.

374

Zdyumentum. XIIH.

I'olahdis captivis, & affli&is: in inftruen-

l

dis rudibus, & corrigendis domefticorum

]

bris

Diatlo

erratis |. Quodfi infüper facro cuidam Or-

din:mancip.tus fis, explora, quomodo hu-

mur

Ren

eusque impleveris partes

dm

Religiofi

m

JIo fervandis votii; vae enim voventi, &

t 1

non reddenti.

Jadicium duriffmum porta-

dem

bit, quicunque efl ille; (n) — Bonum evat ei, fi

qu

zatus zon fuifFt bomo ille. (o) . Nam . vota

que

tali vorifrago Juda nil aliud funt, quam mola

Que

afinaria e collo:ejus füfpenía, qua illum

lege

faciilego füo pondere eo profundius in or-

€on

€i barathr..m demerget. lgitur vide, quo-

tibt

modo te habeas circa vota, pracipue pau-

!

pertatis; conftat enim ex var is, iisque tra-

Vite

gicis exemplis, non paucosReligiofos, qui

d

p^uperratis minus ftudiofi vixerant, demum

Is )

füb mo:rrem ram horrendis turbatee con-.

()pe

fci-nrie ftimulis ac remorfibus exegitaros

NU

fuiff-, ut a de(pcr»tione quam proxime

di

abfueri t..— Quid terribilius, quam fi Reli-

&

giofu« iisdem omnino fcalis, quibus in coee

fly

lum afcendere debuiffet, in infernum de-

q

TiQ

Ícendat? ,Poft hec expende, an genuinum

te Rcligionis filium demonftraris

Qu

9/

pel

IT

od RA U.

(

»Cant. (o) Matth.

26. v. ;4.

;Prævia emenzatto eovum &5c.

375

feren.

]n obfevvandis Regulis.. Unus ex illis li-

Jcorum

bris, ex quibus in ultimo Judicio ex vatici-

m -

natione Joannis Apoc. 20. v. 12. judicabi-

do li

mur, afferente Bernardo etiam erit libellus

Regularum, quem tunc producens daemon

clamabit: Ze tue Regule, e9 bi tui moves.

V nobis, fi fübdu&to calculo tot invenian-

w V

tur regularum transpreffiones, quot earun-

Inquire itaque;

j þarm-

dem apices numerantur.

nid)

quasnam precipue regulas pre aliis fre-

j votd

quentius, ac liberius transgredi foleas, eas-

mmola

que in charta notabis; deinceps feepius re-

; um

lependas, & accuratius fervandas. Tandem

y o

conícientiam confule, an non defueris pat-

s qu-

tibus boni R«ligiofi

e pa

- du pevfe&le pevageudis opevibus quotidiatis.

je (f

Vere magna ftultitia eft seternis lacrimis

J$ qUi

digna, ob defectum purze ac ab omni amo-

re proprio defcecate intentionis illis ipfis

eruft

? r

operibus, quibus facili impendio coeleftem

coronam augere poffes, irreparabili difpen-

vlatos

rorime

dio non nifi piaculares peenas accumulare;

& per tot exantlatas in vita miferias, exhau-

( J

jn d

ftosque labores ac füdores loco. majoris in

ccelo glorie non n'fi fupplicia in purgato-

T

rio mercari. Adeoque accurate diícute,

jinum

qua intentionis puritate, qua methodo ac

[

perfe&ione quotidiana opera peragere fo-

leas? Unam actionem poft alteram affume

d

a folitis defe&ibus expurgandam ; & ad

lib

Aa 4

pe:-

LÀ

376'4

2 ddyuitentum XIPHL

perfectionis l-ges efformandam. Preetérea

o

fi Sacerdotii dignitate praeditus es, folerter

d

tecum reputa, quomodo impleveris munus

Swcerdotis.

p

inté

Ia vecitandis. boris./ canonicis. Sacerdös;

fiti

dum penfüm Ecclefiafticum perfolvit;: tam

Hu

pro Ecclefia militznte quam purgante gra-

fend

viffima legatione fungitur ad Deum, & me-

Q

dius ftat inter Deum & naturam humanam,

p

Nemefin iratam reconcilians. Va igitur

A

illis, qui cum Numinis iram placare debe-

Tur

rent, eam maois irritant, dum attentius

[ent

ludunt, quam orant. Immurtabili Dei ef-

dis

fato eft maledi&lus , . qui. facit. opus. Domimi

Vlg

fraudulentev , vel, ut alii legunt; sgligenter.

pen

(p) Cum ergo horz canonice vere & pro-

Ceri

p'ie fint opus Dei, utpote pfálmi a Spiritu

li

$. dictati, meriro maledictus erit, qui ma-

of

Jori cum attentione legit novellzs, quam

exxg

horas canonicas. .. Quid enim efl voce p[allere,

"

Ms

snente auteim domum $9 fovum civcumive, af

Si

bomines falleve . 69 Deum ivrideye ? ait Conci-

TX

lium Trevirenfe fecündum. - Quali. vero

gu

Deus nofter aut cecus effet, qui hec. non

Tf

videret: aut fürdus, qui nos nonaudiret: aut

v

ligaeum idolum, qui iftas irreverentias non

fii

fentiret. At fentient hi (uo tempore poenas.

pe

Hss ergo ut effugias, animo recole,num

a

oras canonicas recites.loco decenti: tem-

pore

——(p) 36ï€i72.4.8. v. IQ.

ï

r

r]

Prævia emeba'atio eorum tgec. 377

if

pore congruo: fiu modefto : voce diftin-

folette

Xla: mente attenta: juxta Rubricas fervato

tnond

prafícripto ordine. Ítem num vitesomnes

inrerruptiones, omiffiones, omnesque di

vetdo

flractiones | voluntarias.

Nam . Thomaás

Vit, t

Hurtrado enumerat 50. Au&tores, qui con-

e grt

tendunt, eum non fatisfacere praecepto, qui

me

cum diftractione voluntaria orat.

Et licet

Ymát4nt

pro-fententia oppofita Diana plores quam

? igiwr

T

24 Auctores citet, tamen hec ipfa Docto-

e dee

rum & opinionum diverfitas, ac. prioris

Jtentios

fententiee vera probabilitas nos in excutien-

ag

dis & cavendis evagationibus voluntariis

[j

vigilanriores reddere deber.

Infüper ex-

lJ

gþgzzmr.

cerdortis

pende, qua accuratione fungaris officio Sa-

&pro-

- J celebranda Miffa. Si de quolibet verbo

Spinità

m m

otiofo íeveriffima ratio exigetur, qualis

exigetur de tor füb Miffa diítractionibus,

? quam

J Wäïfy

verbis preecipitatis, aCtionibus immodeftis?

i I?flï

CUM s m

Si fanguis Abelis Deum tantopere ad fu-

j Cone

mendam vindictam incitavir, qu.d faciet fan-

gf] vero

—

guis Chrifli , facrilego litantis tepore teme-

[ not

ratus & profanatus? Pro aliis, etiam pra-

jret; dU

viffimis fceleribus ipfum Sacrificium eft ho-

ftia; fed pro commiffis in Sacra operando

jos 001

peccatis jam zon veliuquituv boflia. (q) — 1d-

«irco, nempe ob errata a filiis in facrifican-

j

j; [ufe

Aa $

....do

^

,por:

À

ï."(q) 'vHebr. 10. v. 26.

378

Aa[jumenämi XIIL

bri

do admiífa, juravit Dominus domui Heli,

quod zon expietur iniquitas domus ejus vi&imis

do

g. [aciificiis im &tevnum. (Yr) Sacramentum

Euchar:ftie, quod aliis eft thronus gratiee,

(

& menía vit:e, malo facerdoti eft tribunal

dlle

jufitie /| & menía calicis furoris Domini;

fice

ubi mortem & judicium fibi manduca:, &

enitr

nefi

bibit. (s) . Quid terribilius, qu:m illa ipfa

actione ultricem Dei Juftitiam magis irri-

,

Ly

tare, qua illam placare deberemus, & loco

T |

gratiarum : [auvizave fibi iram (t) ex illo

Chi

ipfo Myfterio, in quo Deus, tefte Triden-

m 1

uüna Synodo, omnes thefauros fui amoris

feff

i

profudit?

Qu

fer

Adeoque disquire r. qua mentis atten-

tione, & cordis fervore, qua vultus mode-

ettrai

ítia, fenfüumque cuftodia, qua vocis gra-

im.

vitate; motuumque decentia fanctaSanécto-

Qtte

rum pertractes? 2; Quomodo re habeas in

Md

[

obfervandis Rubricis, in acceffu, receffu,

al

ll

& Canone; precipue vero in Oblatione;

Confecratione & Sumprione.

Errata cor-

[^17)

rige; finita poft Miffam gratiarum actione,

juli

peculiare examen (upra comm ffos in ea er-

Qu

rores inftitue; dein poftridie ante Sacrifi-

fig.

cium propofirum eosdem emendandi reno-

E.

is Ru-

if

va. Certum Lquoque diem relepend

bricis

(r) *!.Reg;g.v.14.

(

(5) 1. Cor. ;1.w v, 29.

(t) Ria:n. 2. v. 6.

e

Em

Previa emendatio eorum t2c.

378

bricis de&gna. — Denique fcrurare, quomo-

L]

TT

o fatisfacias oblipgationi Sacerdotis

entum

In admiriflraudis. Sacramentis , precipue [a-

Y4tí

eva. Exoinologefr.

Femibi, [i zon evatgeli-

tibund

zavero/ ingemuit Apoftolus. (u) Etiam

ormiai

facer Judex habet, quod ingemiícat; vee

1,4

enim tibi o Copnfeffirie! nifi officio tuo be-

ne fungaris.

Nam erit anüma tua pro a.ima

lia

ip itf

equ$ , illios fcilicet peenitentis, qui tua incu-

&l

ría perüit: (x) & /anguigem ejus... Nempe

er 1lb

Chrifti; cujus pretium in hac vel illa ani-

rda

ma tua culpa interiit, divinus Judex, o Con-

at

feffarie; de tua smanu vequivet. (y) . Et vero

quid miferabilius, quam temeripfum in in-

Wil2

fernum pracipitem dare, dum alios inde

modte

extrahere cupis: temet peccatis polluere;

du

dum alios iis mundare fatagis: inde forde-

j

Ícere, unde alii mundantur: ibi perire, ubi

yes 1

alii falvantur: inde fugere mortem, unde

v«ca

alii vitam?

i.

! non egim lbominuis

latiott

Proin vide, quid facias:

exerces,jud.cium , [ed Domini; €? quodcunque

j a

;&fone,

judicaveris , in te vedundabit. (z) Vide, in-

quam , an non etiam tu illorum ex numero

yu d

ycrile

fis, quibus Deus foam focordiamillisEzech.

34. V. 2. verbis exprobrat, dicens:

utod

j

&gvo-

j

iufivinum . /uzt , "n confolidaffis, €g quod

ftum,

ld

—

9 0

(u) 1. Cor.9. 9. 16.. (x)- 3. Reg. 20. v. 4'2.;.

— Qy) Exech.3,v.18.. (z) a«Paralip.14-v.6.

e

du

380

Zddumentum . 5('11].*

rio

£um , 1on fanaflis: quod cotyfmäum, 20n alli-

Dl

gaflis, &g. quod. abjeCum el , non veduxi[lisy

€g9 quod perievat, non quafüflit 5 fed cum . au-

nite

fieritate tinperabatis. eis

* €

Ervaverunt, $g

CO

dijperfi f[unt gveges met, & mon evat, qui ve-

tl

quiveret.

Propterea. Pafloves audite verbum

feren

JDomini/. vivo ego, d:cit Dominus Deus; quia

max]

pro eo, quod fa&li [ut. greges mei ia vapiiam,

füs

€2' over mee in devorationem; pvopteres, Pa-

refti

Jloves , - bac dicit Dominus Deus: ecce ego. ipfe

Ti

füper Paflves vequiram gvegem meum de manu

[cier

eorum. (aa).'AKeddeut amimum

*

pro qnz'ina.

catu:

Exod. 21. v. 23.

&i

Itaque examina, quomodo fungaris of-

lepe

ficio 1. Judicis in procuranda Sa.ramenti

Ihor;

quoad (peciem & numerum fàaltem formali

(s

integritate; in difponendo poenitente ad de-

4l

biium dolorem & propofitum ; in. injun-

Wtb

genda eidemr paenitentia peccatis propor-

f

tionata; in differerda & neganda, ubiopus

Vs

fuerit, abfolutione; in ejus formula debita

ex|

cum reverentia

,& mentis attentione ,Pm,'

nuntianda.

.

ræfcrib'e-näis- contra rela-

aQ

02. Mediciin p

f

pfus med/is, & injungendis medicinslibus

mit

poenitentiis : in formandis interrogationi-

far

bus diícretis, ne fcandalo fis, & occafio

ime

ruinz vel tibi vel peenitenti: in vitanda cu-

rio-

ine[

; ; gaa) -Ez,äch. 24. 7.2.8. O j&q.

e

E

?rævia eätendatio £orum £jc. — 38

riofitate & impatientia, nimio rigor&. vei

ml

noxia lenirate, metu & refoectu humano..

du

3. Dotlovis in folvendis propofitis a pce-

(UIL (

u d

nitente dubiis: in füppeditandis confiliis

congruis: in inflruendo & monendo po-

NU

nitente,

1777

An non nimis preceps fueris in

ferendo judicio &. dandis refolutionibus;

y; (

maxime quando occurrerünt implicati ca-

fifi

fus de impedimentis matrimonii, (imonia,

T^ Pd'

reftitutione? Pracipue vero num necefla-

T il

riam tibi pro excipiendis confeffionibus

o at

fcientiam, prafertim circa jurisdictionem,

j dl

ca(us refervatos, cenfuüras, reílitutionem,

& impedimenta matrimonii comparare fa-

yurit

tegeris? Hunc in finem ftudio T'heologize

Wil

moralis determinarum tempus, (i non in

formal

ndde

dies, faltem in fingulas hebdomades affigna.

4. Qua cautela, prudentia, morum,

| i

verborum, vocisque gravitate excipias con-

prop

feffiones, precipue faminarum: an er

vbiopd

ilas te feverum

exhibeas ?

Pocius 2 quam/ familia;' em

j d

yx pro

j. An accedendo ad

| facrum: tribunal per

a&um contritionis tibi procurare ftudeas

« r

ftatum gratie, fiforre illo excidiffes; pra-

iniibis

mitcasque actualem intentionem tuo officio

gatot*

farisfaciendi, & poenitenres. abíolvendi ad

occtio

mentem Chrifti & Ecclefiz ?

6. An non fub frivolo obrentu infcitiz,

1io-

ineptirudinis, negotiorum, Ítudiorum, va-

letu-

—

382

Adyumentum Xi]]. ;

n

letudinis, aut ex vano metu propriam con-

fcientiam laedendi, turbandi, &c. confiten-

jj

ribus pronas aures prabere fübrerfugias?

Tour

Sun

Parochus peccat conrra juítitiam, qui ex-

hibendo fe morofuüm & difficilem Parochia-

refr

Don

nos fuos abíterreta frequentandis confetfio-

nibus; Confeffarii vero Regulares, qui fa-

P

crum tribunal vel accedere renuunt, vel

etia

rarifrequentant, peccant contra charitatem;

obediett'am, obligationem (ui flatus; &

etia

fed

mentem Fundatorum; ac privant Deum

oloria; Chriftum gaudio, coedlum Beatis;

Conf

Kcclefiam juftis, fe vero ingentibus meri-

fuen

tis.

ln

Licet enim juxta S. Gregorium vegi-

men animavumfit av$ avtium, & minifterium

pul

typi

angelicis etiam humeris formidandum: ta-

men per hoc Chrifto cooperari in falutem

fatrj

itfim

animarum., ut advertit S. Dionyfius, ef

Qu

opus-diviniffinum; & tefte S. Bernatdo, bq-

IT

mini mevitorium cque ac gloriofum.

7. Examina, quam cautus fis & relioio-

Qu

fus in fervando confeflionis fipillo? Illius

lo

Iu

infractio triplicis preecepti transpreffio eft,

naruralisfcilicet, divini & Eccletiaftici;nec

Dlo

Ms

non triplicis virrutis violario eft; in primis

Suflitie ob injuriam fame proximi impa-

Qut

&t

étam: dein Z?digionis ob irreverentiam Sa-

cramento illatam: denique Charitezis ob

Dier

fcand lum fidelibus d::um, quinulla readeo

Qn

à

fcandalizantur, atque fi confefliones revela-

Iri

X Previa emendatio eorum £gc.

383

ri audiant.

qm Cor.

Quemadmodum igitur Num.

yonttat

19. Vas, quod non habebat operculum, im-

fügis!

mundum cenfebatur, & ineprum ad ufum

quie-

San&uarii , ira Sacerdos, qui lingu;m füuam

TT

refroenare nefcit, officio Confeffarii a

non eít.

P[US

yfelli.

ux, W

Porro morrale peccatum eft manifeflare

etiam levem poenitentis noxam: filendze

ariti

htis, d

etiam funt ille peenirentis conditiones, de-

fectus naturales, aligque circumftantize ex

t Denn

] B€8ïi$1

confeíTione cognita, quarur revelatio con-

j nel

fitentis opinionem apud alios etiam leviter

imminueret: utfi diceretur, quod fit fcru-

inm uf

pllerim

pulofus; patiatur tentationes, labores zelo-

typia, occulto morbo aur difficultate in ufu

um fe

(ilcem

matrimonii; vel quod fit illeoitimus, - ex

iu$; !

infami familia ortüs, ere alieno gravatus;

quod habeat grandes afflictiones, aut aliquid

100

fimile.

Propter eandem caufain abítinen-

dum pariter eft a quibusdam generalibus

i

) llis

loquendi formulis, v. g. in rali loco audivi

multa facrilegia, adulteria; velin tali tem-

remo CH,

plo, in raliloco audiri tot confeffiones ge-

f

nerales, que neceflario erant. repetenda ;

l Ptimls

aut primus panitens, quem audivi, erat fur,

j m*

autadulter; fimilia enim dicta facile occafio-

jm

nem prabent maximorumincommodorum

fl d

i

cum graviffima hujus Sacramenti injuria,

Ex quo facile colligitur, quanti referat, ut

mer

ii

v Con'

e

)

384

"Adyumentum .X iI [^

Confeffarius ponet cuffodiam ori fao, (bb)

l

& oflium civcumflantie labiis füis; (cc) cum

Que

hac in re incautior linguee lapíus facile le-

ju.txt«

thalis effe queat.

[I5 «

Detectos itaque defe&us ut eo certius &

Ten

citius emendes, fequentia duo media adhi-

(n.

be.

1. Poft auditas confeffiones ftatim, in-

jula

ftituto brevi examine,. re reflecte, analiqua

tils .

in retuo officio defueris. 2. Quando denuo

ii

ad facrum tribunalte confers, firmiter pro-

qm&

pone a commiffis nuper defectibus cavere.

fegu

Id fi feceris, auditee confeffiones inarticulo

þerc«

mortis non offendiculo, fed folatio erunt.

E

Denique diícutienda etiam veniunt

Omi

Cler

Obligationes proprie ac peculiaves -

cujuslibet flatui.

llerQ

Cui placidus & quietus ex

hac vita dic.

Dd

ceffus in votis eft, is modo peculiares, ac

&nenr

proprias fui ftatus, conditionis & officii ob-

WW

ligationes &qua rigidaque trutina expendat;

f

precipue verofcrutetur, 1. num earum de-

i at

bitam fibi notitiam compararit, ne verferug

Yih

in ignorantia crafía? 2.an omnes partesef-

E.cm

fentiales füi officii expleverit? 5, an nil omi-

tm

ferit liberum quidem, nullisque leg:bus prae-

Ti

ceptüm; quod tamen facere oratitudo erga

[l

eum, charitas erpga proximum, perfectio

Chriftiana, & inftinctus divini fuaferunr.

N um;

EMEREAEILTY

—(*bb) Ff 38. v.2. (cb) Pf. 1'40. V. $.

Q

e

um

- i

,

Prezvia emmendatio eoritm Cg'c.

385

10, (1)

Nuné quilibet propriam judicem , eum-

cc) qum

que maxime in hac materia rigidum agatj

aclle b

ut tempeftivo hoc examine rerr bilésin morz

tis articalo angores, divinique judicii rigo-

ertius d

rem evitet; fecundum illud Pauli: (dd)

dia adh

Quodfi nosmet ipfos dijudicaremus, ion utique

m

judicaremur. . Nunc, antequam ingroat fle-

ndigi

rilis illa & tenebricofa nox, 4uaudo gemo po-.

lo deni

ef] opevari , (ee) nunc, inquam, mature

Tiet o

quisque ac ferio perpendat, &«x femetipfo

; aavert

fequzntia duo. puncta fiepius & meditate

atio

percontetur: 1. quid inarticulo moris, quid

tl etuti

in judicio circa hactenus dicta epiffe, quid

It

omlfiffe OP['abOl? ATR UE atf*endc, QUid COU-

772

Ícientia refpondeat. 3. quomodo me in po-

fterum habebo; qug deinceps, quibusque

vt d-

mediis, pracipue circa modo examirara

ates, V

emendabo? Propofira fcripto annotaffe, &

fficid

in nfumdeduxiffe, ingentem morienti con-

fo'ationem afferet.

Nihil enim du!cius, ai£

;xpendzf;

egnm t

eneca, bene geftorum memoria; nihilfua-

vius interno confcientie reffimonio, quo

enntt

| Yfo$ei"

fecuri füb mortem reddimur, nos per vis

tam omnes faltem effenriales noftri officii &

mnil omi-

bospr

ftatus obligationes accurate femper; & ad

udo df

äimïïim eXplevi'(T?;

Rf d

afentn

AR:

NUHC

Ms

s

) s. Corc i. a. (e6) Sfan- 9. 1

44

E

A

336

Adyuuentun XIIL

CARTICULUS L:

Ti

nac

Contemptus gratiarum.

uf

oribundo timorem quoque incutiet

M

confideratio fequentis veritatis: de-

t

buiffes fieri fanctus: potuiffes fieri fanctus:

Mi

& tamen vixes Chriftianus mediocriter bo-

d

Ti

nus.

Potuiffes fievi fanttus

f?

U5,

Ob tot tantasque gratiaf, easque prorfus

dem

fingulares per decuríum vite a Deo acce-

pras: ob tot media, Ícilicet exercitia, ani-

dem

mi colle&tiones, examina, medirationes;

Qio

communiones , confeffiones, lectiones fpi-

in [

rituales, conciones, &his fimilia: ob rot

GRU

occafioges exercendi a&ctus heroicos, & varias

Vitg

infignes alias virtutes; quarum gratiarum,

at

li

mediorum, & occafionum fi vel tertiam

Ut

partem quivis alius habuiffet; ad magnam

l,c

eluctatus fuiffet.

fan&tirarem

Qu

Debuiffes fievi fouctus

Ts

"Ob voluntatem Dei omues ad fan&titatem

Dion

proprio cujusliber gradui & ftatui confor-

tüj

mem exhortantis : $az&i efflote, quiaeg

o fan-

n

difi-

&ys fum. (££) ^ Ipomni conver[atiene Jan

tü.(mg) Huc efl enim volunmtas Del, [auchifi-

ede-

illo

catio gcvjlra, ghwh) | Nam ideo creavit, r

mit,

VTaf

(££) Eev. 119 44.

(gg) I.."Peï'tr. I. 9. 1j-

- (hb) 1. T4eff. 4. V. 3.

(

e

(

m

Pvevia emendatio. eoyum egc.

387

mit'v'&elegz't not Deus, ut effemus fanfhitg im-

maculati n con[pettu ejus. (

D

751') Deþüiifcs fie-

ri fanétus

cütit

.Ob conditiouem [latus religiofi: ob digni-

|de

tatem Sacerdorii : ob officium, quod geris,

lus

Monftvo[a enim ves eff, tel!e Bernardo, gva-

x bo

^dus fummus , 69 amnnus sofiius : bonor. [ubli-

mis, €9' vifa defovmi, ut a'vertt Ambro-

fius.

Demum debui(Tes fieri (anctus

'Orlus

-. Ob tot bona exempla aliorum, qui ejus-

(

dem recum conditionis fuot, & qu'!in eo-

, ii«

dem tuo munere & pradu magnam perfe-

i0nes

&tionem adepri fünt.

Potuerunt ifti & iffi

ss

in eadem tecum domo , ftatu , officio edu-

) t

cati & verfati, eandem tecum regulam &

iaf

vitze genus profeffi, aeque fraoili carne ve-

[üity

iti, non minus violentis animi motibus &

tiat

tentationibus apirati, potuerunt , inquam,

i; cur non & tü? edic: cur non & m ?

,gmm

quid excu(ationis olim divino Tudici affe-

res? quid enim illiamplius habuerunt, quod

Tuteti

non etiam tu habuifti ?

u:d maoltis

: pO-;

tuiffes, & debuilffes fieri fanctus

yot

, & qui-

, t*

dem magnus fanétus;

il

Et vix es. Chrifhanus mediocviter bonug..

i

Quse tua confüfio, qus rremor erir in

illo rerribili judicio, ubi. de his ommbus

gt

mi(;

gfatiis feveriiimam rationem omnifcio Ju-

E

L

. dici

j if

(il) Eglz'ejl I. 0.4;

Pa

388

Adjumentum XIHIE. —

dici redderecoperis ? Quid tibi animi foret,

t

Ífi temera;ie prodipgus fexcentos milliones

(ud

& viginti reg2a pro re nihili dilapida(fcs?

(o0

Atqui unica; eaque etiam minima gratia plus

didr

fiein

valet mlleois million:bus,omnibus regnis,to*

toquemundo;&:amen harum tam ingentem

Quj

77

numerum adeo temere pro re nihili prode-

n Vel minima gratia eft pretium fan-

jqd&

guinis Chrifti, eít nobis communicatus Di-

lat

viniratis radius, eftarrha & pignus bearitu-

005,

dinis :terng; & tamen tot tantasque gra-

fem

1is Q

tias perdidifli, idque proprer nihil. . Quid

reípondebis divino Judici pretium (ui San-

4

Tim

tibbi

uinisa rerequirenti? torgratiarum exaclif-

j

^'(am ra ionem exigenti quid repones?...

De(

mla

quid ;unc feciffs optabis? .... Subfi(tehic

paululum ..... quid in pofterum facies? ...

i

Vela non prius complica, quam certi quid

propofueris , fcriproque notaris.

Va illis, qui Judaico rnore igcivcumcifis

covdibas Spiritui [anlo, ejusque inftinctibus

femper veliftunt! (kk). . Habenthi, quod -

bi timeant ab ira 74gni. (ll) Quoniam quafi

É

c0]

peccatum aviolaudi eft, vepugnave: &9 quafi [ce-

jus idololatrie , uolle acquiefcere voci Domin.

fiQ:

(mm)

'T:meas, ne etiam tibi dicatur: Pro

Q

€o ergo, quod abjecifli fermonem Donuni , ab-

| jecifl

(Kk) Aäör.7. V. 5-1. (ID) Ap

060 -60 'U, 16l

(nm) 1. Reg. 15..v. 2g.

Previa eniezgdatio eovum €sc.

389

fotet

jecit te Dominus, (nn) & te abjedo a'ium

Tiones

quafivit fibi Dominus virum juxta cov fuwin,

liffs?

(00) paratamque tibi gratiarum feriern trg-

a pl

didit 'proximo 1uo melira te. (pp) — "T:meas,

ls

ne in poenam ram prejc&ia-f'xufus pratia: um

enfeft

aufevatur a te veguin Dei, deturque genti fa-

grode-

viexti fvu&lus ejus. (qq) . Sic Sauli Davisem,

n

jude Mattham, judeis Gentl«s, Chri-

flianis inter tormcnta deficientibus Ethni-

i D

editt*

cos, ipíosque non raro tortores in gratiae

egl'ä-

regno fübrogatos legimus. Quod innume-

Quid

ris contigit; etiam tibi contingere poretl,

i.

Time, & ea deinceps fidelitate illuftratio-

nibus morem gere, qua eis paruiffe in 2po-

if

]esq, "

ne defiderabis. Sicur enim eas neglexiffe

mala mortis indicium, iia iis obtecundalffe

li

J

gratiae finalis felix augurium eft.

quid

ARTICULUS IiL-

ml

jactura temporis.

dbut

oribundum vcehementer anget jactura

iodl-

M

temporis, facla per otium, perotio'a$

Mll/l l

coilocutiones, per occupationes ant omni-

jfe

pl

no inuriles, aut minus utiles neceffaria:ve.

pfia

i PN

Cum cernet, fe illud tempus, quod i

3

Deq

j ^

em

sl

jefif

(nn) I,.Re,g-. 15 mg. ' (00) 1. Reg. X3. v.

I6

14. (pp)t. Reg. 15.v.28. — (qq) Matth.

21. V.43.

üvac:

390

Zdiumentum . X1II.

Deo tam liberaliter conceffum erat ed agön—

f

dam po^itenriam , ad aügerdam prariam,

-mi

àd promerendam gloriam, maxiniam par-

Hs

tem perdid ffe, aut a//ud agenuo, aut zil

I

&gcndo, aüt male egendo.

pi

Tuntum valez modicum tempus, quaiztüm

pii

valet Deus: bcae enim coufumpto tempore eumi-

dæ [

yuY Deus, ut nobis tefüs eft Bernard:nusSe-

f

nenfis.

Msle ergo confüumpro. rempore

P

gemmam dilapicafti, qua ceeium, ipfum-

hel

que Deum mercari licuiflet; nam cu:libet

j

temporis momento bene.transacto refpon-

3

d«-:f'gradus giorig. « rernum — dura.urus.

ia

üot ergo remporis momenra male impen-

14

cilti, tot beatasternirates perdicitti, & qui-

pusï

dein damno reca rermis lacrimis reparardo;

UE

quia perditum non redit tempus.

J;éta-

ilu]

Tam a te fattam jam quidem non agnofcis:

licu

erit; cum agnoíces; & utinam non fzroni-

qui

mis! eriam ru aliquando, fed incaflum ex-

a

clamabis illud:

)uis bt tiibuat, ut fimn u-

Qu

xra ineuf.g priflnos? (v). Ab!1 non et acer-

t .

ior ia orco dolor, quam male impenfi rem-

T

poris, & neglecta occafionis memoria;

Xer

aJebar anima illa

; qua »apparuit P. Ramie

Tie

Fcz S. |.

3

Damnati vel

unicum quadrantem ex ho-

pa

n

Tis illis, quarum iot nos adeo teniere pro»

p

digi-

^ (rr) juib.gq.gg V, 2

e

Previa emendatio eorum €3c.

39*

p

dipimus, wniverfo mundo & atrociffimis

TM

mille annorum cruciatibus lubenti animo

m pit

mercarentür; & nos de maile locatotempo-

üt t

re tántum abeít, ut doleamus, ut etiam

At veiet tempus, uti minatur

n

gaudeamus.

unm

piusA(cera,(ss) vemiet tempus, quando un

At dlli-

diein feu boram pro emeudatione defidevabis, €9*

ï:nmSe,-

nefcioy animpetrabis ; in poenam (cilicet pro-

st

digz illius remaritatis, qua tot horas, dies;

ipfum-

hebdomzdas, menfes & annos irreparabili

[u:hböl

ja&tura perdidimus, vel mala patrando,

elpür-

vel bona omittendo ; vel etiam bona male

apendo,

[WIUS.

i

Indaga ergo, quomodo hucus

que rem-

, AQUe

pus impenderis? quomodo illud in articu-

i doy

lo mortis impendiffe volueris? quomodo

;&u-

illud dein-eps fis impenfurus? Neve par-

yofct

ticula bong diei te pretereat, hodieadhuc

"

(sto *

cuilibet hore certam fünctionem, & cuili-

lum d

bet fun&ioni certum tempus'prafinito;: ut

"

quotidiang a&tiones ex praefcripto tibi ordi-

el f

ne diuruo , non vero ex fortuito impetutu-

Ita ex ordine fivi-

lii

multuarie peragantur.

gmor

xeris, ordinate optimeque compofitus mo-

um

rieris.. Nam benefemper vitee tempusim-

pendiffe, beata eerernitati per bonam mor-

Ti

tem confequende ingens adjumentum eft..

gie p! Pi

Bb4

(

AR.

nj

j

(s$) L. 1. Q. 2,4.; dehimit.—C'hrij'ïki—; |

*

392

Adjumegtum. X 111 |

"AR TICULUS.IV;

fur

Abufus. Yalentorum, .

pi

tü,

'oribundum non minus anxium habebit

eon

M

LV&X abufüs, imo & non ufus talentorum.

E

'Taleüta cuiliber noftrum a Deo concredita,

pun

fünt quinque fenfüs, & duze precipue ani»

GD

m faculiates, interprete Gregorio Magno

tüler

Hom. 9. i Evang. ubi eit: Quinque ergo,

LEU

l

galentis domum. quinque. feufuum. exprimitur s

duobus vero intellelus qg operatio deliguatur.

inln

Tgitur rigido examine jam modo difquire,

nitd

quomodo hucusque ufüs, vel potius abu-

Tner

fus fueris tuis fenfibus, ac anima potentiis,

tili

prefertim intelle&tu & voluntate, aliisque

80q

acceptis a Deo talentis; nam.om/i, cuzmul-

àQui

zum datum efl , multum quevetur ab eo:: £$ cuá

DI

commeudaveruut. multumy plus petent. ab eo.

füod

Luc. 12. v. 48.

Proin vide, quibus pet

mge.

diem copitationibus memoria, queisaffecti-

Ua

bus voluntas occupetur? qua cautela cohi-

dlis

]

eas oculos precipue ab objectis minus pu-

Otl,

ris? qua follicitudine refroenes linguamia

Iu

verbis otiofis , jaétabundis, charitati vel

Tin

puritati coritrariis? quo guítus moderami-

Mito

ne utarisin cibo & potu? quapromptitudi-

1

ne auresavertasa murmurationibus, 'detra-

ha

&ionibus, nec non a falibus Venerem olen-

tibus? quomodo tibi caveas nontantum ab

oprii

ilicitis, (cd gzi.gm a periculofis tum pr

(

tum

Q

e

)

Previa emendatio eovum t$c.

393

j

tum alieni corporis tactibus? an nonamori

'proprio nimium indulgeas in fomno, vefti-

tu, recreatione aliisque ftudiofius quafitis

hdbcli ï

commoditatibus corporis? Eriata corrige,

XOTUTT,

Etiam non ufum rilentorum gravitfime

(tediti

puniturum divinum Judicem, abunde do-

lj df

cet pzrabola deillo fervo, gui unum tantum

Migno

talentum acceperat , idque abiens fodit in ter-

a ag

vam, €7 ab[condit. (tt) INam licer illud nec

perdiderit, nec delapidarit, . fed reduci Do-

Ti

ägimtzm

mino integrum denuo illefomque reddide-

ii

ritdicens: Ecce/ babes, quod tuum efl , ta-

s du

men audiit f(ervus malus; & piger, & inu-

otenti

tilis;' ejectusque fuit in tenebras exteriores,

dlisq

eo quod illud noncommiferit nummulariis,

juimi-

a quibus dein veniens Dominus illud cum

;«9'.['!4

"wfura recepifet. Perpende ipitur, quo-

Qj d.

1nodo fanitate, corporis viribus, fcientia,

us pet

