decuráta. confeffio.

t ipi

vemedii adoptione non dubites ; nam aut 'confi-

tendum, aut ardendum. Hac perpende,;

poud;

n -

& non erubeíces zternam vitam tranfito-

0l

rio, eoque momentaneo & mere imagina-

«mend

rio pudore mercari: vel enim confeflarius

Oneft

re non novit; vel, fi novit, ob multitudi-

nem confitentium tuorum peccatorum non

pmun-

u

recordatur; vel, fi eorum recordatur, ea

Aiti t*

filenrio premere füb paena seterna cogitur.

T.

uin imo, cum fibi conícius fit . propriae

frapilitatis, fibimet ipfi a fimilibus fancte

g(p:rium

"HTUP

timens, tuis lapfibus paterne compatietur,

& ob hanc tuam erga fe fiduciam. pudoris-

n M*

m d

que viétoriam magis te zítimabit, ama-

bitque.

jgpid

[c f«

Iraque pro Deo, pro colo, pro anima

1ua 7e corfundavis diceve vevum; efl enim con-

, qui

Jro tt*

fufio adducens peccatum , €g efl coufu[io addu-

cens gloviam eg gratiam. (z) Hanc enim

? qulj

ptantim

deviéctam verecundiam per finceram con-

feffhonem in triumphum ducere, genero-

) ujl[l'i)

Vi

fum omnino, ac heroicum facinus eft ple-

numque gloriz, tefte S, Gregorio dicente:

ipfermo

/

Ego tton minus admivov confeffionem bumilem

yim

effla virtutum ;

"E

peccatorum , quam fubtimia

cum 1ajor iutevdum . fovtitudo vequivatur. ad

D

i

m vitandam. (a)

l u

culpam fhtgjzda;n, quam qd ea

4

aienedh:

"At

yzi/h'llli

?

—

(z) Excdi. 4. . 24.

36 ïïï- int

Yal C. 10.

(äa) Greg. 1. 22. te-

280

| Adiumnegtum, X.

tet

At dices: nimium difficile accidit, infan-

da quaeque, neminique nota homini pro-

illi

dere, Verum cogita, multo difüciliora

Wp

elT» illa, quz, fi grave quid retices, ster-

fem

num pátieris tormenta. Copita majores

À

ef[e, quas Chriltus pro peccatorum tuo-

hite

rum expiatione pertulit, confufiones, igno-

fufl

minias & dolores.

Perpende denique,

mol

multa alia longe graviora a te Deum exi-

Wit,

gere poffe, fi peccata tua appenfoSanctua-

tie

rii pondere a divina Juftitia accuratiori tru-

Qus

tina examinarentur; fiquidem tartareos cru-

ciatus, & confufionem fempiternam pro-

(

meritus fuiffes. Enimvero /f rem granden

fís

dixiffét tibi, & imperaffet Deus, certe facere

6t

debueyags . quanto. magis, quia nunc dixit lili:

poni

lavare, confitere, £g muadaleris ; (bb) pre-

&

cipue cum ralem confeffarium eligere pof-

in i

fis. cui penitus fis ignotus.

í

qui

O fi illis.damnatis; qui ob ftul

tam, qua

at

peccata in confeffione reticuerunt, vere-

Q

cundiam perpetuis modo inferorum incen-

lnit

diis eddicti ardent; fi, inquam, illis aunc

(ein

confitendi .copia fieret, o quam iniegre

Yi

omnia, quamque lubenti animo confiteren-

tur! O quor meledictis inceffunt illam ho-

Doï

ram & locum, ubi peccata pudibundo fi-

det;

l?ntie in facro tribunali prefferunt! Er en!

u

tempus,

(bb) q. R j w.13..

(c

L d

w

e

n

«decurata. confeffro.

ag

, if

tempus, quod Dei ]üüitia eis negät, nunc

ii ptt

illius Mifericordia tibi concedit.

Quidni

li

ergo nunc facis, quod per totam eternita-

j, at

tem omififfe deplorabis? An nunc panitet

mj

Auguftinos, Magdalenas, aliosque Ss. Poe-

jm (

nitentes, omnia íua peccara rite confeffos

u

fuifle? Nempe fincere peccatornm exao-

d

mologefi debent, ut ipfis probro effe defi-

m a

mat, peccarores fuiffe. Proinde cum fpes

ndat

mu[ericordie ef? ( monet S. Petrus Chryfolo-

iori lfU«

gus) cum tempus ef? venie , confiteamur Pa-

&o as

i, ne G'udicem fentiamus: prodamus, que fe-

m pre

cünu$, pietati, me [eo evitati cogamur ex[oloe-

p

ve, qua tacemus. (cc) Integre facro Judici

f;;fmz

omnes animi noxas, faltem mortiferas ex-

« ts

ponamus, illumque facrilegum pudorem

Hunc

l) Pfæ'

heroica magnanimitate vincamus.

in finem juvabit ab illis, qua pree reliquis

p

exulceratam poenitentis confcientiam urunt,

m (

aut majorem afferunt verecundiam, facram

exomologe(in aufpicari, ut proftrato ftatim

j t*

m i

initio pugnee robuftiori hofte, expeditior

Jf quac

victoria.

dein fir cum reliquis conflictus, certiorve

A

Relique conditiones, que ab Angelico

fiteret*

qm o

Doctore ad perfe&tionem confeffionis defi-

deraniur, precipue fünt fequentes; nem-

uüdü ,

! H t

pe ut fit 2umilis, nil excufando: clara, fpe-

€ierfi

m

d

ww-(ec) Serm 42-,.. j

1

282

: A djumentum. X.

ciém & numerum diüän&;: exprimendo:

u

brevis , omnes fuperfluas circumlocutiones

puá

& inanes narrariunculasrefecando: fidelis&

Y

verax , nil palliando, nil augendo, vel mt-

tita

nuendo: denique ut fit pura, a vana fibi

fbia

gloria aliove pravo fine cavendo; adeo enim

perte

aftuta eft füperbia noflra, ut vulpina frau-

lterut

de vel in ipfam humilitatis arenam irrepere

(lion

prefumat.

Vivan

la f

III. His circa confeffionem notatis, fu-

conf

pereft, ut eliparr.confeffarius ea charirate,

doctrina & prudentia praedirus , qui Judi-

tem,

neac

cis, Medici & DoCtoris parres explere non

tantum íciat, fed eriam velit: Q« (verba

omp

bj

funt S. Ambrofii) 4ui znoverit profentibus pe-

viculis occurvere, furura provideve, de. immi-

Dugne

zenti^us ademoneve, dubiatg avgumenta tua [ol-

—— —

veve, Q9 in tempore vemedia edbibere: mec

As

folum confiio, [zd etiom induflvia te quvare.

N

s,

(dd) Elige, (hortatur S. Dofiius) elzge

virum virtutis exemplavis , magme [cientue, vi-

Icu

vum integvum, velaxationis Loflain, ab oumi

lom

avaritia alienum , negotiis. fseularibus mon [e

Thor

immilcentem , ad amiinee tueg bouumn pyocuran-

trog

dum propeufums: quem luerim non. fle£at , qui

fl

3nanui gloria non evaue[cat,qui ambitione uon tra-

Qniug

f!(l?ur, cui nibil fit pveflautius bonove Dei :

cujm

cau[a

(te

Qd D 1 df. o

..

E d

ff

pR

"ecuvata: confeffio.

283

"rmendi

eaufa vultum potentis non metuat , nec ip une

yeutiomm

puntto [uo defit officio. (ee)

fu! I!&

Verbo: quere virum, qui poffit & nove-

)y d

rit cum dexteritate uti clavibus, quasa Deo

vana f

fibi commiffas habet ; qui forti animo ac im-

(eoenin

perterrito fit, audeatque corruum femelac

Yna ffat

irerum percutere virga directionis & corre-

ymqd

&xoms, ut tandem velut alter Moyfesaquam

vivam compunctionis ex dura cordis tui pe-

tra repetito affrictu eliciat: qui Jofuein(tar -

yuis, t

confcientiam tuam, velur alteram Jerichun-

charitt

tem, (zpius circumeundo, tanra fortirudi-

u]u'

neadmonitionisbuccina clangar, uttandem.

xp»ete w

omnes fuperbie turres, avaritiae cryptas,

2/[( me

ambitionis valla, & luxuria receptaculaex-

vtthtpe

pugnet, ac demoliatur.

jp n

ut

-Talem vero confeffarium cum naéctus

fueris, isconfiliavius tibi fit unus de imille ; (££)

lt uoa

fimulque ftabilis! nec levi de caufa mutan-

dus.

ms* eh:/

Si enim eundem femper corporis me-

dicum adhlbemus, dumcaro languet quan- -

z]ffll?y [!

, j o

to magis rationi confonum erit, in animae

morbis eundem quoque fpiritualem Archia-

j m

gt

trum conftanteradire, qui propenfïones no-

ftras, vulnerumque radices & caufas inti-

h

dul

TT

mius perípectas habeat?

J

Ca-

ju: "

(l

j

(ee) Serm, de alvdzcat. Saculi, colum. 3«

*

du E

(ff) Eccdl. 6. v 6.

N.

-'

84.

"CL dyumentiun X

4

Civendum infuper, (uti monet S. Ber.

f

pat

nardus) (pg) nedefideremusi!

ludipfum ex

d e

confeffario andire, qucda Chri(to quidam

iil

cecus, nempe: Quid tibi vit , faciam ? (hh)

B

Sunt enim, qui «üpiont, ut con(cientidear-

hedr

biter fe iniis, quz officii füi fünt, eorun-

lil

Gem voluntati ac palato riolli qnadam poli-

üit;

tica accommodet, & connivenri len'tate de-

þüQB

licato eorundem genio Evangeli rigorem

Qs i

attemperet; ' Potius cum Saulo prompta

lollic

mente exclamemus: Zomige, quid me visfa-

e[fus

cere£ (ii) nos generoía quadim ac indiffe-

enim

renti voluntáte promptiffimos offerendo ad

Dd QU

explendum c& a fübmíflione omne id,

$

quodcun

que ccn(eiïari'oþ ngbfisr injungere

fhenh

p!acuep;r.

Vr

]ta animo obf

qf*mar.us, tandem humiliac

ftribu

modefto, qui peenitentem deceat, corporis

Tüm

geftu ad (ácrum tribunal accedes ad eluen.

fm 1

das ibi.Chrifti (3nguine peccatorum tnorum

maculas ; Sacramentum enim: peecitentiae e(t

pl

Vori

fons ille aque vive ,. perennis; femperque

patens, ac nullo unquamtempore exíiccan-

hi

Jun

|

dus, quem íecundum . Zacharie Prophe-

üam (kk) Deus in Ecclefia omnibus patu-

RUR

li

)

lonem

lum vconftiz/uiwt non íolum in ab'ut

-

E

PCCC&-

^W

(gg)wSeïm -ïde Cb;'rwe;jï .SA'.HP-a(z)(l'i. | (hh) Luc.

-*8' v!4!t

i

Zach. 13. 9. T.

2 Aæäïf 19 v.6. (kk)

1

e -7

*-

X

Hccm am £0j 8,7'0.

cäs

M

peccamrum, & fananda vmorum vulnera,

plüma

ed eriam. ad, rellituendam pradee vitam,

quidm

amifTaque merira inftauranda. .

m

Finita confeffione cam magna veneratlo-

entgd

nc & mentis attentione (alutarià excipies mo-

&orün

nia, que Chritus tibi per os Sacerdotis

ü mþ()l*'

dabit; cavendo, ne, confeffario loquente,

qutil

piaque documenra. fugn"rente i interim

|DIQONT

aliis intentus vel c.olorem anx;us elicias, aüt

Qmpt

follicitus perpendas; num omnia rite con-

"n

feffus, nellinsque pecceari oblitus fis; illius

c indite

enim verba falutis font femina, adeoque pro-

j

na aure & docili corde fu(.ipienda.

omne f

Sacram abfolutionem demilffo capxte ac

(/)/U/]Ue[e

fnente humili excipe, velur impertiram ribi

à Chrifto, qui proiuo ex facratiffimis Vul-

p

neribus Saocuine animam tnam a peccato-

corpon

rum fordibus mundat, ac fanétficante pra-

q du

tia; appenfo veluü e collo monili; denuo

y tüorut

placatus donat, & éxornat.

Qui certe fa-

Vvor excellens adeo & d.vinuseft, ut S. Au.,

jrnne

ftinus non ebs re dubiret, urvum fit ma-

zmpel'

eMC*än'

jus juftos cveazi. quam mipi 3 Ju,!zäcaw, ficque

Proote

concludat: Certe fi equatis efi utruinque potetie

ys gt

zzæ boc magcz/zs 6/2 m;/awwra'zæ.

urioti

ARTICULUS IV.

peCLa'

JDe Satisfacionis plenitudime.

Ji

atisfaftionem z peritente ad 1ntepvita-

d)

(i

'S

ten ..Samzmenm ad plenatmque €g per-

o

jeetattn

K.

dem 4

E

CShle:

286

Zddjunentum X.—

fe&am peccatovum vemiffonem ex Dei initw-

P

tione neceffariam effe, docet Tridentinum,

tj

(lD Ejus vero injungenda finis ex menre

fetti

ejusdem Synodi (mm ) eft duplex; nempe

que

ut nontautum fit ad nova vita cuflodiam ts in-

famer

firmitatis medicamentum , [ed etiam ad prate-

ptior

vitorum peccatorum vindi&aintg cafligationem,

te, $

Quantee autem utilitatisea fit, ex eo patet,

m (

1. quia fecundum 'Tridentinos Patres loco

due

proximecitato, sagtopeve a peccato vevocatit,

&tam

£2 quafi freito quodam coercent bee fatisfatlovrie

dicer

[ene cautioresque & vigilantioves in futurum

quim

penitentes efficiunt.' 2, Quia medentur. quo-

poni

M

ue peccatorum veliquiis, eg vitiofos babitus ma-

certi

le vivendo compavatos contraviis vivtutum attio-

E

nitus tolluzt.

3. Quia nulla fecuriov via in

V inü

Ecclefía Dei utiquam . exiffimata fuit ad amo-

Dbent

vendum immiuentem a J)eo peuam , quam ut

fhügn

becpenitentie opera bomines cum veyo auimi

(Xl QX»«

dolore frequenteut. — 4.. Quia fatisfaciendo pva

Tj

peccatis ,. Cbrifo Sefu , quài pro peccatis noftrit

terg1

fatisfecit , couformes. efficimur, . .. facientes.

On

fru&us d

!

2os penitentig , quiex illo vim La-

fmgl

bent , ab

[

i

o offeruntur Patri ,

eg per illum ac-

tüm

&ptantur a Patre; adeoqué fatisfactio ex

m

mente Ecclefize a futuris peccatis pre(ervat;

Tate

a preteritis emundar, iram Dei placat; &

Ter (

meritorum Chrifti,

afhonis nos

m

ejusque p

; 'Acce-f

(lpo

Pgrtiþipes r«erq*dit.

(

.-L-(u);se'ü: 14. €ap. 3. (m-m) Seff. 14. cap. 8;

e 257

| P æzzfäm totifffio.

)u infä!?l

" Accedit.,'—quod ex mente S. Thomr (nn)

jentinu

modica nobis injuncta a confeffario poeni-

ex matt

teniia plus deleat de poena temporali, quam

a

quazvis alia licet magna fatisfactio, proprio

diamt

tamen arbitrio & voluntate fu(cepta, INam

YT Id

prioreft quodammodo tinéta Chrifti fangui-

]ligafiwm

ne, & hinc gratior Deo, & ad (atisfacien-

( 60 1

dum efficacior.

Imo non pauci Doctores,

Dutre

duce Susrio, docent, eam rite. peractam

t

etiam gratia fanctificantis aupmentum pro-

tifitnü

ducere: ut proinimitandus illorum fit mos,

quí majorem fibi & graviorem a confeffario

jf

ttyt qu

peenitentiam injunpi flagitanr, qua poenas

certius deleanr, & gratias copiofius auceant.

jaiitni

um

Porro modus fatisfaciendi in eo confiftir,

j u i

ut impofita nobis poenitentia & acceptetar.

411 [

libenter, &impleatur devote fine mora &

mautatrione.

at t

Nam 1. ejusmodi poenitentiam

(ü at

füfcipere decer //enter , animo fcilicet ge-

h !

nerofo & ad omnia promptiffimo fine ulla

terpiverfatione ; aut. minima excuf(atione.

at

g

O peccator! infernumes merirus: Deusex

fingulari mifericordia fempiternas infero-

um u

rilim d

rTüm paoenas peccatis tois debitas mutat in

temporaneam eamque levem; & murmu-

íidio d

rare aufis? Oquam protmpte, quam liben-

r

ter damnati fpir'tus illam fubituri effent, fi

Yacif

tam faci!i medio flernmis avernalibuslibera-

gnis t

2.Im-

ri poffent!

At

mdibusiaitd:

w—(nn) Quodhþ- 3' . 13

"

o

288

AzlLiünkntuüz X

Q Irhplen'äa eft devote , hoc eft, magna

un]

cum atrentrione & fervore, ne fcilicet vin

Tüm

fe

dicem Dei iram denuo irrites perillud ipfam

miedium, quoeam plácare cupis; que enim

Rn

]l

hac fatisfiétio, que ipfa indiger fatisfactio-

ne, & ubi ipfe farisfaciendi modus novum

Ti

eft peccatum, nova penitentia delendum?

Hfr

Ào

3. Exequenda eft Z4tim, neillam diutius

fj

differendo te periculo committas illius vel

«89

oblivifcende, vel culpabiliter omittendae

tema

aut in ftaru peccari mortalis, ( quod venia-

Posj

«m

lis 'oxa foret) adimplende. Et quidem

exequenda eít per ipfum peenirentem; non

fdie

enitn, (uti conflat ex propofitione 1;. ab

temF

Alexandro VII. damnata) pezitems propvia

pan;

auctovitate fubflituere fibi alium potefl, qui loco

Qonfa

ipfius penitentiam. adimpleat, — Neque licet

iity

poenitenti injunétam fatisfa&tionem aucto-

ftpide

ritate propria commutare in aliud opus,

N

etiam evidenter melius, uti communis ha»

tecit

bet 'Theologorum fententia.

51

Videjam , an, & quomod

o iftá hactenus

u

obfervaris, prefertim quam prompte, fide-

il

liter & devore impofitas tibi peenitentias

Dd

implere con(ueveris.

Perpende, an non

füïsh

etiam rüc pcenirentize indipeant nova poeni-

&i

tentia, & ru farisfactiones nova farisfactio-

hvif

ne.. Certe nil triftius eft; quam per illud

ru.Pe:

ipfur peccare, quo pecca'um expiari de-

beret; & ger: illud infim Eurgamrii

mas

at

m

(Q

e

,

"Accurata cottfeffro. *

289

b m

maslaugere, quo reftinguendae forent, Ve-

1cet Vi

rum hec de fatisfa&tion : (acramenta'i notas-

ydipha

Íe füfficiat; de (pontanea

;uæenim

niunt memoranda.

quoque pauca ve-

visadie

.IL Docet Ecclefia, interprere Synodo

j5 novunt

Tridentna, (00) falsum ounimo effé, eg a

hndum?

verbo Deialienum, culpeima Dominozunquam

n dotos

vemitti, quin uuivevía etiom paua coudonetur :

il d

ergo remifla per confeflionem culpa, adhuc

jitenda

remanet expungenda temporalis poena, Per

y| ven

Pennitentiz Sacramentum remittitur qui-

ia

dem peccatum, non ramen oblipatio faris-

s Do!

faciendi pro peccato: punitio zterna in

TAE

temp oraneam- commnutarur.

Porro hee

y jnpn

porna raro integre deletur per injunctas a

uilità

€onfeffariis peenitentias, vel quia hze nimis

je licet

fünr parva, vel quia nimis imperfecte, &

|audo-

tepide peraguntur. Quis enim fanz men-

| opui

tis fibi perfuadeat , modica & perfunctorie

Mms l

recitata prece pro pluribus,

iisque eravi-

bus noxis jufto lytro farisfieri

? Frgo infi-

hod

gniter decept

errant illi, qui explera, quae

l Hde-

ilis imperata fuerat, poenitenva fibi vane

i

rentidg

blandiuntur, fe jarn inregre Deo offenfo

g not

fatisfeciffe; non tantum culpas, fed etiam

T

debitas iis peenas uno fpongise ductu f de..

Jeviffe; nihil

ao

g

il

jam amplius, quod folvant,

füpgre(-—ïm

T

u oe

Enim. |

j um

"At sH

mis

s

e

490

deumentum X.

. Enimvero fi brevi aliquo precum penfo

qui

Qivit

diftracte deproperato Juftitia divina exaequo

placatur; ut quid ergo /ancti Patres tar fe-

Q

Ts

veram nobis de hac fatisfzétione ideam pro-

ponunt? Certe fi pe* deblateratum ad mi-

gone

nora grana Marianum Rofarium offepfo Nu-

dignu

mini ex integro fatisfit; ergo injufta om-

mjb

for(t

nino & crudelis Eccleiia fuit, dum primis

i

temporibus pro unico etiam peccato lerhzli

t oj

mint

graviflimam plurium aonorum poeniten-

tiam impofuit.

tiiten

Optima hsc Mater ol

im þro.fadmilï'a for-

jl

nicatione trium, pro adulterio decem, pro

mini

inceftu duodecim annorum poenirentiam

puni

imperavit; derractionem vero feprem, fur-

tum viginti, perjurium quadragirta dierum

tdeg

[Qmpe

jejunio in pane & aqua :aítigavit. lpfe

Deus, cujus Mifericordia in ipfis etiam poe-

QUi ]y

nis elucet, Davidem a!ias fanctum poft de-

lssf

letum jam per contritionem peccatum , tà-

Iu

men adhuc rebellione Abfalonis,

morte

ta d

filii, pefte ac feptuaginta millium morte pu-

àit

nivit. Ezechiam vero alias juftum, ejus-

D

que pofteros, poít remiffum etiam culpze

Btqy

reatum, adhucfuneftiffimo bello, thefauro-

EY

rum jactura, & calamitofà captivitate affli-

Wa

xit. ]Jam fic: ergo vel Deus & Ecclefia cru-

YTHj

deli rigore erga illos poenitentes nimis ime

"f

mites fuerunt, vel nos proprio amore dece-

pti immaniter hallucinamur, dum brevi

qua-

Q

.',

: "dccuvata. confeffio.

391

n penf

quadam & diítracta oratione larfze Majfeüa;i.

exaquo

divinze ex aquo fatistieri credimus,

17 13

- Quid enim ? ergone crimina modo mi-

Ampte

nus funt crimina, quam olim füerint? er.

nad ni

gone Deus minori nunc, cultu, ac olim, eft

afoNe

dignus? Ipfius Bonitas eftne nunc minus

jl om-

amabilis? [pfius Tuítitia. miniüis terribilis?

3 primis

forfitan illius Sanctitas mincre nunc odio;

o lh

ac olim, peccata averfatur? Nempe. nos

pæni:en-

minus Chriftiani,: & hinc etiam minus poe«

nitentes füumus. : At Deus immutabili Ma-

vf fot

jeítate idem femper eft; qui peccata etiam

X PW

minima impunita non finet; qua fpontanea

preiul

punitione ab homine.non plectertur, il'a a

&f li

Deo vindice graviori füpplicio. punientur ;

diertr

adeoque faeramenrali fpontanea íatisfactio

femper individuo nexu e(t focianda ab illo,

m

iiam p

qui luftrici carceris atrocioreslonge crücia«

tus effugere cupit,. Cozverte fe, ait Augüe

TU u

flinus, ad punienda peccata tuay quia impuzi-

o

7a eJJe peccata mou po[fut. — Puaieuda [utt aut

yortepr

4 te, aut a Deo. (pp)

Dein fatisfactio debet congrue

re & -cuml

[] erS'

; ii

gravitate & cum multitudine. delictorum ;

id equitas dictat, & fides docet. . Prozmez-

vdaurt

ate d

Jura. peccati , ait facer codex, evit ? piaga-

vum modus. (qq). . Peuitentia crimiue minor

p

2e fz(, (rr) monet Cyprianus. Annon er-

2

go

( qet

p In'PMzF ?. t8.

(qqD Deut.25. vw. 2.'.

l bfcvi

g

(tr) Cuprian. lib, de lapfis..

s.

292

»ideüummtum X.

o monftro fimillima res eft, peccatorem, qui

I

Á

ub peccati jugo incanuir;

cum ipfà confef-

uadran-

Qiir

fione etiam farisfactionem finire ^

olv

tis fpatio illorum criminum poenirenriam

fin

curcumfcribere, que per pluresannos con-

tisf

tinuata ferie durarunt? brevi precatiuncula

redimere velle peccata, quibus mors debe-

fito

nit|

tur eterna? . Certe aut offeofi Maj-ítatem

UE

aut offeníae gravitatem, aut fatisfactionis

fis;

levitatem non füfficienter ponderamus.

tali

f

Satisfactio, fi rei naturam fpectemus, eft

H

commurtatio : ternor umx.cruciatuum in tem-

poraneam punitionem ;in qua commutatio-

fus,

ne licer dari nequeat equalitas, procuranda

tamen erit aliqua faltem proportio. ]Jam

fb

dicer

autem quz proportio invenierur, fi noftras,

It«

quas haétenus pro peccatis fübivimus, poe-

ft, (t

QU

nitentias cum fempiternis inferorum füppli-

Dentr

ciis comparemus? qua enim proportio in-

ter rofarium &infernum? internoftras elee-

Qe hb

mofynas & avernales flammas? inter jejü-

dium

ftm

nium & tarteri cruciatum? Ettamenetiam

Utior

has pcenitentias nimias effe judicamus.

Ad hec finis fatisfactionis eft placare

lep

lx

Deum, reparare offenfam , & compenfare

injuriam fupremo Numini . per peccatumm

I

00

ilatam. ]jam vero an per levem illam a

confeffario imperatam punitionem Numi«

Proi

nis offenfam jam reparatam, & impactam

i injuriam fatis compenfatam exiftirnamus?

(s

qui

(u

"It

Mcéuvata. eonfe[fro.

298

r

confe

Equidem Chrittus pro noftris criminibus

divino Patri abundans lytrum in cruce ex-

udo

folvit;; nihlominushac ipía fatispaffio Chri-

"elridt

Y05 C0f*

fli nobis applicanda reftat per ultroneam fa-

tisfactionem , exemplo Pauli in fe ipío per

riunct

5 dCbC-.

fpontaneos criciatus fupplentis, que dee-

rentpa/fronum Cbrifli.(ss) Ethinc peeniten-

JMter

a oni

tia a Tridentino vocatur baptifmus laborio-

fus; quo docemur, fatisfactioni facramen»

Ts

rali ípontaneam a nobis fociato fcedere june

müs, ER

endam effe. — Ét certe femper hec fuit Ss:

jn t

PP. mens, piorum praxis, & Ecclefie fen-

o

fus, Proin qui fatisfactioni facramenrali

x

fpontaneam non fociat, is fe poenitentem

j

dicere haud . praefumat.

aof

Itaque de propitiato peccato moli e[fe [itie mez

s ve

z4. (tt) Confeffus es, de peccaro doluiftiy

jpi

peenitentiam facramentalem exfolvifti; be-

ymo*

ne habet: reatum culpee, & etiam parten

r

r

aliquam reatus poenze delevifti; fed soli effe

yeru

fite imetu.

Adhuc vindici zelo a temetipfo

gndit

ultionem expofcas, neceffe eft: refiduusad-

ww"

huc poenz reatus delendus reflat; refiduum

ts

hoc peenz debitum fponte füfceptis poeni-

enfäfe

Ver-

tentiee operibus expungas, oportet.

C

bo: JDepvopitiato peccato woli effe fine metu.

jlom 4

H«

P?oin, uti monet Chryfo

&omus , (uu) f po

Nim

3

f

s um

T

;amUS?

(ss) Coloff.1. v.24. (tt) Ecchi.$.v.g.

d

(uu) Hom.3T. in ep. ad Heby. é, X0.

s.

294

"Mdyumentum. X..

te peecata tua punias, ve peudas non [ponte fup-

qu

plicia: fpontanea tui ipfius punirione, quid.

pen

tam

quid peeoarum reftat, u'troneus nunc vin-

dex exíolvas. ^Nam tefte Anfelmo fectata,

Ó

Jfive magua five parva , àmpunita. e[fe non . po-

prac

li,

funt ; quia aut.ab. bomine punieute , aut a : Deo

vindicante pleitentur.

Nota: non tanrüum

dom;

Ufüs

mapna, fed etiam parva peccata fi nona te,

certe. a Deo. punientur; nam zmpuuia ejfé

üri

z0n pofJunt; welis, nolis, punientur. - Igi-

pv

tir fpontanea fatisf.étione Dei Juftitiam pla-

pori

care ftadess in hac vira,. ur anticipata folu-

ut, 1

tione effüpiasiram Judicis in altera.

Coffat

Mun

entim diviua vindifla, uti nobis fponfor elt

te A

Anfelmus, /i comve

fttei

vat bumana.

v/io ( & folutio) gtcgïur—

10f

Ill. porro modos, quibus

reatum þæ-

GI'QO'«

n: deleamus, geminos affignat Concilium

L

Wt

Tridentinum. (xx) | Prior confiftit in. pzs

d

nc laboviofis operibus fponte anobis expian-

[iti

(i

dorum criminum caufa füufceptis. . Pzorum

hl

operum nomine veniunt Sacramentorurm,

fra]

Ecclefiarum, & concionum frequentatio ;

myfteriorum ac veritatum fidei meditatio:

bona

librorum fpiritualium le&io: SacrificiiMiffae

W

quotidiana auditio frequens& devota oratio:

(

repetiti virtutum, preecipue theologicarum,

ür

accuratum

ac in prinxlis intenfi doloris actus,

quo-

(

(XX) Sgg: 140 €,. 9.

.,

x

Accurata. confeffto.

295

n

quotidie conícienrie examen: item indul.

gentig, eleemofyns aliaque mifericordiz

I6

ünc v

tam fpiritualis-quam corporalis exercitia. *

-^'^Per opera vero l;forio/a intelliguatut

; ptf[dhl,

i.

precipue illa,-quibus aut corpus macera-

tür, aut fenfüs coe'centur, aut appetitus

ita D

? r

domatur; u;i funt jejunias, & abftinenrie:

D

u(us cilicii & flagelli; peregrinationes &

durior cubatio: v.lopratum ctiam licitarum

ii 1

y. D

privatio, & fimiles alie excrüciando core

pori inventz? praxes

ZEquum enim eft,

jample

ut, qui exhibuerunr fua meuibra fervive im-

r

i

/

]

munditie $7 iniquitati ad iniquitatem, monen-

. (j

onfor €

te Apoftolo, (yy) nunc eadem exhibeant

feyvire J'uftitie in [antlificationem , & farisfa-

| M[üf-

&ionem. Quin imo juítum eít, hortante

Gregorio Maguo, (zz) ut, qui fe illicita me-

qm po

du

iminit commififfe ; a quibusdam etiam licitis flu-

deut abflineve , quatenus per boc Conditovi fuo

i pi

fétisfaciat, ut, qui commifit probibita, fibimet

$ expian-

Junn

ipfi ab[cindeve debeat etiam coneeffa.

— Pofterior fatisfáciendi modus confiflit in

yort

malis & erumnis hujus vite, aliisque zem-

entttloy

poralibus flagellis (verba funt-Tridenüni) 2

dittio:

iM

JDeo inflitlis , Q9 a uob patiemrev tolevatis.

(aa2) Qxowalia (unt. 1. 4a&ura. bonovum. pet

1 ol'ä[iü:

ia, lites forenfes, &

x

fgrta , bella, incend

mor-

i

Ls

quof

*(y":y)" Rom. 6. -uxg (zz) Hom 34. m

d

"Evangel. (aaa) $eff.14, c. 8.

" o

296

ddumentum . X..

t

mortem-nobis charorum: z. joÉfura. fame

per injurias, contemptus, detractiones, ca-

cdi

umnias, & confufioves: 3. S'aZfura Jani-

prac

zatis & interne animi quieris per morbos,

REl

Ícrupulos, perfecutio

^

nes, aliasque adver-

*qie

*itates.

Numihis iiam

r.|

Laudandus pariter offenfi

f« (r

placaodi modus eft, fi contraria contrariig

Veto

emendes; e.g. filectionem vanorum libro-

üeti

rum lectione piorum , mundanas converfía-

Datia

tiones íacra Íclitudine, periculofa con-

Qtls

venticula templorum vifiratione, verba in-

t

utilia.difcreto filentio, veftium luxum ha«

bitus modeftia, jafturam temporis otii fu-

quar

quan

g3, prodiealitatem in lufum piis eleemo-

fau

Íynis, exceffum in cibo, potu, & fomno

le

tf

moderata abílinentia & vigilantia expiare

fatagas

ltem fi injurias & dsmna per

41 Q

T c

roiptas reftitutiones, data fcandala per

bona exempla, detraCliones & fufurratio-

VN

dolo

n^s per feriam dictorum pslinodiam ftatim

fine mors reparare conrendas.

mltt

. O fi plures fic peeniterenr, qvam pauci

denuo peccarent! .Si confeffarii . fimiles

Üner

poenitertias imponerenr, numeraremus for-

n

taífis pauciores confeílicnes, (ed plures con-

| Qb

verfiones.

Vide, quomodo tu hactenus

! Emgc

pro commiffis a te noxis lee(o Numini (a-

tis ]

tisfeceris, & quid in pofterum ei placando

) fldm

agere velis: jamque nunc flatim fcripto an-

|dy

nota

L

P d

Ahiéureta confe[fie.

29y

t fim

tota modum deinceps peccata tUà vindi;

s d-

candi, & ípontanea fatisfactione delendi;

n jit-

precipue vero determipna, quales indul-

morbos

entias deinceps lucrari velis, circa.

güafs:

X

É

e

quentia accurate nota.

nis jf

1. Indulgentia non delet peccati culpaugi

r

fed folum poenam culpse debitam; poenam

vero nuriquam relaxat, nifi prius condonata

m librt

yverfte

fuerit culpa. Cum ergo Indulgentia ple-

naria temittat omnem omnino paenam pec-

fi con-

erbolt

catis tam lethalibus quam venialibus debi-

tam; hanc autem remittere nequeat ante,

um D

s oti f

quam omnia quoque peccara tam venialia

quam lethalia quoad culpam abolita fint,

eleemo

r fomni

facile apparet, neceffario requiri, ut poeni-

tens eo tempore, quo plenariam Indulgen-

exp:'are

tiam obtinere nititur, nullius etiam leviffi-

Q p

ma culpe coram conípectu divino reus

d p

utatt

inveniatur. Ft hinc intenfiffimus fempet

doloris vel amoris

perfectiffimi a&us pra-

" flatim

mitti debet.

2. Indulgentiam lucratarus præf&riþ&

; t

fimits

Opera eo fervore ac diligentia perage, ac fi

ps ltt*

tota vita tua nullam unquam indulgentiam

e coIt

obtinuiffes, nec in pofterum obtenturus

effes ; & quafi certo tibi conftaret, preefen-

Q&enüs

"T

tis Indulgentie unico quaeftu, alioque fub-

;gal'ldo

fidio nullo poenam peccatis tuis debitam

abolitum iri.

s Ín-

od

Hac xatione ac

,quirendi

nos

5

-dul-

" o

298

A dymnentum - X.-

dü-!gïentiis per:vitam - incubu

€nif]

3f

rfïe j: ingen'tï

moribundis fo atio er:t.

perfs

!rCeereruimiftade confcientize examine

&

tod:

doloris intenfióne :de. confeffionis: accura-

pulío

tione, & fatisfa&ionis plenitüdine produ-

mum

&iori,etiam flylo in.medium atiuliffe, fu-

vit f

petVacaneunmi aut inutile cenferi minime de«

fpont

ber; cum cate-her/ca horum notitia noü

morte

omnibus, etiam linguie latinae periris adeo

fera (

feiiper fit obvia & familiaris, ur non fub-

ánima

ihde eorundem memoriam redinteprari ne-

dom

ceffe fit; prxefertim tunc, cum anime ra-

V,

tionés cum Judice Deo per a-curatam con-

pret

feffionem ita componere cupimus , ut eaà

E

bonze mortis non folum adjümentum fity

fed etiam aufpicium.

L

j

-

as

OD

"

omine, qui fempe

r promptior es ad

parcendum, quam.peccator ad poeniten-

dum, gratias tibi apo ex intimis medullis

anim mes, quod in poenitentie Sacra-

mento tam pretiofum mihi fordido balne-

um, vulnerato medelam, naufrago tabulam

prepararis. Ne'permittas, ut fons falutis,

vas.gratie , &carbor viree mihi fiat pureus

Thintr

interitus, lapis offenfienis, petra fcandali,

Potius illumina tene-

13

& lighum mortis.

fTen|

bras menris"mez;, ut videam, 4uaz/as ba-

Prat

6p

rbum

þea | inzjgz:ätatþï |

4

peccata , (bbb) qno

de

enim

Tten

dbb) Ju18 ol a.

Wa

L v

"Rs (0) i

299

enim.noffe fanitatis initium eft. — Da,, ut

ingentï

perfectiffimo dolore:contritus, omnes agni-

mie d

aeCun

tos defectus miniítro tuo Sacerdori ; procul

pulío omni pudore , rite:confitear, ac. de-

;(;dll-

mum plene pro iisdem in hac etiamnom

j

Íi

6

vita fatisfaciam , facramenrali poenitentiee

medee

Ípontaneam quoque fociando. Confice ri-

n QUf

more tuo carnes meas, & amore tui vul-

jris d

nera cor meum, ut illo territus, hoc vero

gon (ü0-

animatus conítanter declinem a m:lo, & fa-

ciam bonum. Fac denique beniguniflime

grari ne

m r

Jefu, ut accursta confeffio fit mihi. pro

um r

preeteritis, malis pharmacum , contra futura

f u

antüdotum, pie vite incitsmenrum ,

ztom d

& bona:» mortis remedium.

oresad

oO -«5 qeOxo d Ordedrdo

yenitete

metili

ADJUMENTUM XI.

g o

10 ba!ne-

Doloris àinutenufio.

uante utilitatis res fit doloris intenfio,

'Sülü[is,

e

quamque porens bonge mortis adju-

i »UICUS

mentum, ex Arr.2. N.2. prioris Inftitutio-

nis abunde colligere 'icuit.. Cum enim pro

kandülil

men(íuüra doloris deleatur peena, aupearur

gratia, & crefcat fecuriffima animi pax, fa-

yii

U

cile concluditur, utiliffimam banc doloris

elti

intenfionem ad quietam migrationem pro-

i

curandam ingens fübfidium; ejus vero re-

miffüra

^ 6

300

PMdjumentum .XT.

deni

aniffum languorem non.leve obftacolum

fàtem

effe. finc nom nifi. medium a me expeti

Detg

viderur, quo animus ad tam proficuam do«

loris intenfionem

jenda

rias I

incendatur,

potentcr. Lanlime»tuxfl,» : &

: äoidr.is morx-

m

. In hunc finem fuppedito

vum homini moribundo cumprimisaccom:

nempf

of

modatum; nempe Deum in cruce propter

tentit

peccatum morientem. : Cum enim Cruci-

Deun

fixi effigies unica, quam moribundi pren-

fabimus, eaque obvia fuppellex fir, confü!to

lm

m

hec homini ad bonam mortem .fe . di(po-

nenti in doloris incitamentum proponitur;

ut nempe huic motivo in vivis aflueti; olim

in morte vel folo Crucifixi a(pectu ad con-

tritionem inflammemur. . Qai enim ferio

Deum propter peccatum in cruce mortuum

confiderant, de peccatis plengezt plan&u

:

TN

lj

quafí fupev unigemitum ; (a) fique infüper per-

pendanr, fe per (üa peccata Deum cruci af-

Uüttn

LT

fixiffe, (e vuinera vulneribes addidiffe, fe

larus rimatos, ac crudeles Deicidas fuifle,

Quen

r

ta£li dolove covdis intvin[tcus, ex incenfo amo-

ris affectu quafi rugientes, & ejulantes do-

—— S

N

lebunt fup

*Betï

er eum» ut dolevi [olet i 3novte przj-

ili

mogeniti. (b)

*

- Crux enim e

ft illa menfura arundinea au-

K

1 vi-

rea; (c€) quaæ Joannes in manu Angel

erat,

- (a) Zach. 12. 9. 10.. (b) JLid.

Sy

"" QG1. 9. 15'

q

e

Doloris: iztenfio.

30t

«derat,h& qua metiri poffumus, r. oravi-

hod

tatern offenfe ex nullo manifeftius, quam ex

t expeti'

um o

Dei morre elucentis: 2. ingratitudinem of-

fendentis ,. fammis beneficiis non nifi inqu.

«tur, d

rias rependentis: 3. excellentiam offzuf, vi.

€tima non nifi divina placandi. Hec tria,

is mot

nempe gravitatem offenfz, ingratitudinem

yentom.

offendentis, & excellentiam offenfi, qui at-

:

; propter

n C

tentius perpeoderit, liquido experietur,

Deum in cruce propter peccarum morien-

(l prév

tem, efhcaciffimum efTeintendendi dol

Oris

corült

, die

« medium & mozivum.

opon'uurä

Jjer o

ARTICULUS L

y4d Ut

. Offeufe gravitas.

m n

I

rf

rripe ergo, o infelix peccator! effi-

giem Crucifixi; & in hoc dolorisfi-

2

|

l

mul &amorisobjectum lacrimabundum ob-

Jpef pe!

tütum defige. ' Edic, o pcccatrix anima!

quit

cujus eff imago bec?^ (d) .... quis eft hic,

idifi, *

