lianus Archiepifcopus "Toletanus, dicens:

[6803

G'ravior evit 1lle ignis, quam quidquid bomo

potefl patiinbac vita. . Nel modicus dentium

j (Ub'

ttente

dolor nos vix non in defperationern apit;

JCidti-

quid facerenr dolores vifcerum, calculi, po«

dolo:

dagrz, fi una cum aliis omnibus morbis in

nosirruerent? Siinfuper nobisoculus erue-

]uam

nolli

retur, m»nus abícinderetur, cutis abftra-

heretur, (i vivi affaremur, o quantus hic

ügHO

"

eim

dolor foret? cohorrefcimus de his vel fo-

ïgnis

lum cogitando; quid faceremus ifta patien-

jl rf

do? & tamen poem purgatorii his omni-

bus doloribus multo majores, graviores;

gfcinf

cul

& vehementiores funt.

iüros

Et.he poene atrociífima? (audi, o pecca-

tor, & totis artubus contremiíce!) & hs

obl

[, Et

poene atrociffime infliguntur ob leviffimos

etiam defe&tus: & infliguntur animabus

um

"I

predeftinatis, fponfis Chrifti , haredibus

calli: & quidem infliguntur a Deo juftiffi-

l

1n0, qui peccatum ultra meritum punire

non poteft, quique animas illas tenerrimo,

mf

acinfinito amore profequitur: idque per

n

plures annos; oSuperi! per plures annos.

p

II Ex hoc q«id concludis? Deus juftis-

| crüe

fimus animas fibi chariffimas in illo piacu-

?Fg UF

os defectus tam atro-

i

lar; carcere ob leviífim

H 3

'eat

Fibus

T

j

vf(f.) 1714*d€/i-21090 Io fl. qu. 3.

118

Adiumentum. 1F.

q

cibus termentis punir, & quidem pluribus

b

annis punit.

Age, ex hac veritate quid

P

concludis? Si regia fponía, & delicatiffima

Princeps in fornace ignis ardentis per plu-

res dies ardere cogeretur, idque juffu di-

le&iffimi, & alias clementiffimi , illiusque

Il

amantiffimi fponfi, certe aut fponfus dice-

n

retur ryrannus, aut culpa, ob quam hzec

fe.

fpon(a in illos gnes conjecta fuit, cenfere-

N

tur gravis nimium, & magna.

Jam vero

atrende , & expavefce. Ecce! Deus ani-

n

mas electas, fibique dile&iffimas per plures

aonos in illo luft:ali rogo cruciandas deti-

!

net, & quidem absque ulla mifericordia &

commiferatione detinet. "Ergo aut Deus

li

[

crudeliffimus & injuftiffimus eft tyrannus,

ln

(quod cogirare blafphemum) aut certe pec-

f

catum veniale prorfus tremendum, &eexe-

crandum eft malum.

"

ita eft, o homo! ergo aut Deus crude-

liffimus & injufliffimus eft tyrannus, aut

illa tus fuperbia, detra&tio, ira, diftractio

prorfus 'remendum & execrandum eft ma-

lum.

Hc credis; & tamen peccas! Scis

vel unicam levem noxam mereri purgato-

rium; & tamen peccas! quafo, ubi ratio,

ubi fides? Non auderes vel femel veniali-

ter delinquere, fi certo fcires, te poft unum

;;

vel alterum tale piaculum. vivum in foro

combuftum iri. En!credis te ob has ipías,

quag

us

"2

as

u"COf?/i.deV/ltZ.O Fütu.f 0721;"'169 Ej,c. 119

ürbus

quäs committis, leviores culpas in illisigni-

qii

bus arfürum; & tamen eos tam audaécter

accumulas, & iniquitatem velut aquam bi-

ilfim

t pl

bis. Qcve hscinfania? exclamat Augufti-

nus; Ziwes erdeve , 9 mom tümes peccave /

o d-

.Q cali! credimus dari purgatorium :

Ipque

[cimus venialia mereri purgatorium : vide-

; i

mus etiam fanétas animas ob leviffimos de-

n h&

nfert-

fe&tus cruciari in purgatorio; & tamen pec-

camus, peccata peccatis indies cumulamus,

vero

TU

&& minora erraia per rifüm admittimus;

nihil folliciti, ut caveamus a futuris: minus;

p

ut fstisfaciamus pro preteritis.

Indigna-

s deli

mur hereticis piacularem carcerem negan-

»[diä &

tibus; & tamen ita vivimus, ac fi illius poe-

[]«us

jnnus

ne merz fabule forent.. Ah! tandem me-

liora fapiamus, & his veritatibus convicli,

£ pEC-

fequentes confecutiones alte animis impri-

[ CX«

mamus. Videlicet veniale peccatum poft

capitale eft maximum in orbe malum ; et-

qde

go eft cavendum. Graviífimis a Deo vin-

dice fuppliciis in altero mundo punitur ;

ao

ergo eft fugiendum. . [ta eft, o peccator!

m

füugiendum eft etiam leve delictum. Id fi-

Sdis

des docet,.& ratio dictat.

Proin magnum

! a[o-

femper horrorem & implacabile odium

ratifh

animo fove omnis.noxa etiam. venialis ;

gm'ali-

jamque nunc ftatim unam vel alteram, qua

nulm

aliorum defectuum fons, & origo eft, Deo-

foro

nda-

que in te prae aliis difplice

| t, difcreta i

p(ä&

4

gine

TT

1206

Adywnettum. 1F. |

pe,

ho

gine feli

be: ]

pofthac medio examinis

parti-

cularis fedulo emendandam.

Kl

re

l(l. Porro modi fibi in pofterum a cul-

pis venialibus cavendi, vel faltem ea - quo-

i

ad numerum & fpeciem imminuendi, funt

lp

fequentes. 1. Qaotidianus ufüs examinis

lot

*um generalis tum particularis. 2. Con-

fdn

ftans interdiu, exempli gratia ad horae pul.

fia

fum hujus actus exercitium : Malo. suori,

hh

quam

fedari etiam. veniali peccato, pracipue

cwzj

jffo . 3. Frequens confcientig per fa-

mo

cram exomologefin expiatio, & aceurata (ui

Dui

€tiam de minuris venialibus magno cum

pa

dolore accufatio. 4. Fuga illarum perfo-

do

narum, locorum, negotiorum, qua pec-

i

«andi leviter occafio eíIe folent.

5. Colle-

€tio animi ,, amor folitudinis, certa metho-

dus actiones quotidianas perfecte peragen-

o

di. 6. Juvabit etiam fub oratione, vel'poft

confeffionem aut facram communionem fi-

bi ob oculos ponere occafiones & illicia pec-

candi venisliter, feque previo horrore ac

f

premiffo diffenfu contra lapfüm prasmu-

]

ln

nire.

tn

"Vide, quomodo circa iffa te habeas,

D«

quidque in poflerum facere velis. Per-

7/ni

contare ex temetipfo, quidít levi menda-

dra

«io impacte infamiz notam effüpere, aut

Dof

honorificum munus acquirere aut aliquot

? Si

:ureog lucrari polfemz an non mentirer

hoc

m

Confidevatio flatus: amime €g'c.

121

Duti

hoc vel illud contingeret, an non denuo ira

rei impatiens effervefcerem ? Si optio da-

| qu-

retur, aut venialiter peccandi, aut rei amatee

qu.

jacturam fubeundi, quid agerem? Ad hunc

[unt

lapidem lydium tuum, quo a veniali ab-

mini

horres, odium examina, ac illud S. An-

COl«

f«lmi tibi familiare redde: Domige, fi binc

p

fuccenfim flammis vogum ,. illinc veniale pecca-

7A

züm ceruevem, mallem aufilie 22 vogum, quam

fiput

confeutire in peccatum. Verüm d bearam

tf

mortem confequendam, non füfficit mi-

a li

nuiffe reatum culpe cavendo a futuris, infü-

qum

per tollere oportet reazum poue fatisfacien-

er/(*

do pro prateritis, id qued aiticuli tertii

pe

argumentum erit.

Vl

(ho»

ARTICULUS II

Y

Gemina conclufo ex didis deducenda,

polt

udiat terra, & pavido corde perci-

nf

piat'intonantem cali fententiam :

p

ex

20n intrabit in eam (nempe cceleftem plo-

n

Tiam) aliguod coinquinatum. (g) ld dicit e-

terna Veritas. Ergo fatisfaciendum eft pro

25,

peccatis vel hic vel ibi.

Zmen dio tibi

700 exies inde, donec veddas ziovifmum qua-

)er.

d

dvagtem. (h) d ipfe divinus Judex inter-

r. Ergo melius

jur

poügo jurejurando minafu

$

eít

t

Si

Qc

(g) «dpoca]. 21.v.27. (b) Matth. 5. V. 96,

e

122

Adyumentum IP..—

eft fatisfacere hic, quam ibi. Geminas has

cul

veritates nonnihilattentiustecum perpende.

D

Primo: velis, nolis, fatisfaciendum eft

p

pro peccatis vel hic in hoc mundo, vel ibi

[U

in purgatorio, Per bonam confeífionem

delemus quidem reatum culpe, fed. rcftat

D)

adhuc deletdus restus poeng temporalis.

bity

Hujus peng reatus eft macula: nulla ma-

du

cula in coznm. intrat: adeoque nec anima

il

cum talt rearu.

Proin fatisfaciendurm: .elt

t

velhic vel ibi. Alterntroüm. certum | eít:

Wt

aut hic fatisfaciendum,, aut ibi ardendum;

L

quia in hac providentia medium. non.da-

Du

tur.

/

Jam.eli2e:

del

Secoundo: melnus eff no

xas exþïaie hic;,

Uf

quam ibi. JMelius efl snodo, ait 'Thomas a

toí

Kempis, (3) pargave petcata, €7' vitia. vefe-

&

0m

cave, quam iie futuro purganda vefervave ; quia

tnd

ibi pàena erit & grovior & longior ; hic vero

ls

eft brevicr. & kEvior.

Jbi, pergit citatus

u

Afceta, erit una bora grautoy.in pena, quam

f0

bic centum auni ia gravifana. panitentia. .

I

vere tremendam fenteotiam, féd tamen ve-

MT

riffimam! Si deberes per duos annos pati

Un

acerrimos dentium dolores, certe foret gra-

l

Ío)

vis poenitentia; & tamen ibi erit una. hora

£T

gravior in pona. . Si infuper deberes pati

Im

acutiífimos dolores 'caypiti»s s vj[cerum "

. cal-

&

p

—() De imit. Chrifii. L. 1.c.24.

*Cöiz/ïderatio flatus anime csc.

I23

ints h

culi, idque non tantum per decem conti-

!pende

nuos annos, fed per centum, certe foret

lom d

gravis poenitentia; & tamen ibi in purga-

, velli

torio erit una hora gravior in poena.

:iüonem

II. Jam vero fi ita eft; ergo ftultiffimi

d rr:fta[

nobisque ipfisinimicitfimi fümus, durn de-

pora!t

biram Deo expiationem in alierum mun-

li t

dum differimus.

O homo peccator! tues

: animi

ille infelix decem millium talentorum debi-

um d

tor, quem, cum 7on baberet , unde veddevet,

m el:

xdum

dratus Dominus ejus tradidit tovtoribus, quoad-

usque veddevet umivev[um debitum.(K) Quodü

non. Q

nunc ftatim in hac adhuc vita : contractum

debitum expungere fategeris, modico Deus,

jte hiCx

unico etiam talento contentus erit.

Atve-

omasna

ro fi folutionem in alteram differas, omnía

i 10j

omnino usque ad noviffimum quadrantem

^ Q,-U—iä

icvet

in divinze Juftitiee menfa adnnmerare coge-

ris. Annon ergofumma ftultitia eft, dila-

us

ta inillum carcerem placatione, malle ibi

lj qtlöm

totum folvere diving Juftitia, quam nunc

j

modicum dependere divinie Mifericordiz?

yen Ve

Si &es alienum quinque millium aureorum

j me

unico, quem manibus renes, teruncio dis-

et gl'ä'

folvere poffes, an id facere vel momento

, boft

tardares? En! potes nunc levi impendio

immenfíam culparum debitionem redimere,

] C*ll'

ubeft,

culi;

& motaris.? Quid; -quäæfg,' caufze fi

quod

— "À

z

| -(k) Matth., 18. v.25. O 34.

1245

Adyumentum. IF.-

A

quod in aliis rebus Argi, non nifi hic no-

No

&uz fimus? quod illud ipfüm facere ne-

do

ligamus, dum agitur de anima immorta-

j

lo

^ quo

dcerto faceremus, fi ageretur de lu-

cro remporali? Erg» fi (apimus, jam nunc

f

mor

in hoc mundo contra&ta apud Deum nomi-

na diffolvere ftudeamus, ur igais illeexpia-

Is

IT

torius nih:! ampliusin nobis inveniat, quod

exurat.

limt

«TC

Porro pro culpis przteritis fatisfacimus

triplici potiffimum modo, i. per frequentes

ich)

2c intenfos perfcctidoloris actus. 2. perin-

p

ïabt

dulgentias. 3. per opera farisfactorta & poe-

nalia v. g. per eleemofynas: per patientiam

flat

det;

in adveríis, preecipue in morbis: perfpon-

taneas caftigationes corporis; uti funt ufus

«

V0

cilicii, & flagelli, j»junia & »bttinentie, alice-

que fimilescarnis macerationes. Videergo,

tiis

fesi

quomodo hac deinceps ia ufüm deducere

velis, utdivinz Jufiiriae in hac adhuc vita

ff

Q

anticipata folurione, quod debes, perfolvas.

Catterüm ne, quefo, . te lactes. vana

de

Xf

Ífpe, aut purgatorium omnino effugiendi,

aut citius inde evadendi. Nam fru(tra fpe-

ras, te poft. obitum recta in ceelum fine

le,

purgatione evolaturum. Pauci enim, pau-

Q

ci illud ergsftolum evirant. Pzx ulli ju[li be-

viff

d

minpe$, ait Bellarminus; k(l)*- "ifi ex magna

&Ii

?pz' e-

RRE

(D L. 1: de amtjJione gratia. c. 13.

um

Confidevatio ]iatüs anmet&jc. . 125

hicno.

mifcvicovdia Dei . penam puvgatorii evaduut.

i

Nota: vix ul jufli. $i vix juít; quomo-

molti-

do id fperenr peccatores? quomodo ru?

* de lt

Longe verofimilius nec tu, qui hec legis,

T UE

nec ego, qui hec fcribo, piaculariailla de«

1 Dormi-

mortuorum ftativa effugiemus, Ardebi-

eepie-

mus etiam nosin igneoillo ftàgno; inflam-

meo iilo carcere etiam nos cáptivi detine-

; quo

bimur; ibietiam nos immanibus poenis ex-

crüciabimur.

Voimus

Nam nihil coinquinatum in-

trabit in regnum coelorum firie prévia ex-

iuemes

peï'm-

piatióne; id docetfides, Nos fumus plu-

ribus peccatis venialibus coinquinati; id te«

T

entiim

flatur conícientia. Ergo nemo noftrum eva«

v[ of

det pureantes Hammas; nifi jam nunc fatis-

p u(us

faciamus proó pratreritis — Quid dubitas,o

P

anima? ardebis in illo clibano, certo cer-

,dit-

engos

tiü$ etiam t ardebis. Quid multum ha-

res? nàm peccaíti: reatum culpae per con-

u

k Vï[ö

feffionem quidem delevi(ti, fed reatum poe-

ne tantum abeft, ut expunxeris, ut eun-

[ojvts

vana

dem potius per nova peccata quotidie au«

xeris. Ergo ardebis.

X

iendir

Sanctus Udalricus, $

. Magdalena de Paz-

pe

fine

zis, $ Virgo Viralianàs S. Severinus, alii-

que Sanéli , quos enumerat Lancicius, gra-

pir

h

viffimas in altero mundo . poenas luerunt.

Ad ipíorám corpora pátrabantur miracula,

j

gt

& ipforum animee luftrica patiebantur in-

cendia, O Superi! fihaece San&is, quid

n

peeca-

e

m

1

P d

6

Zdjumentum 1 F.

peccatoribus fiet? fiilli ob leviffimos &

$1

1

pauculos defe&tus tam acerbos cruciatus fu-

bire debuerunt, quinam nos manebunt pro

Ti

innumeris noftris, iisquelonge oravioribus

p

peccatis? "Timeamus, qu&ío, rigorem di-

lu

vine Juflitie; nam, ut ait lfaias: Vonmi-

dij !

n

Jevebitur ejus, qui fecit. eum, & qui forma-

355

4

wit eum , non pavcet e1. (m) -

[]

lt

III. At dices: fpero me ci

to indþ aliorum

LU G

erum

fuffragiis ac precibus liberatum iri.

dmp

fruftra eft, incaffum fperas, te citius inde

Mi il

liberandum. . Nam incertum eft, an alii

pro te fint oraturi; & fietiam orent; in-

Tes

€or

certum eft, an Deus illorum preces & fuf-

1bi

fragia tibi fit applicaturus. — Quis memora-

bituy tui poft movtem , ( verba funt Thome

l

Kempenfis) (n) &g quis ovabit prote ? MNe-

ii

li cotifideve [uper. amicos . proxtmos; quia ci-

W

zius oblivi[centur 1ui. bomines, quam. eftimas.

W

Yi

Si u ton es pro te [ollicitus snodo, quis erit [ol-

licitus pro te in futuvo ?. Melius eftf munc tem-

10

peflive prevideve , eg' aliquid boni. pramitteve,

l0i

quam [uper aliorum auxilio pof? mortem [pera-

li

v dge, age ttunc chaviffme, quidquid age-

D

ve potes; & 1. eflo modo follicttus, 69 dolens

(

pvo peccatis. 18is, ut du die judicii [ecurus fis

li

uotidi-

lts

cum bLeatis.. 2. 4luc pffe;e: 7 gemitus q

110$

tpf

f&cþ

(m)- Ifa.'z'y.'u.. rm^w De zmzt.Chrzji: L.

Ti

F. 6.23. 7 24.

Coufidevatio flatuy anima cgc.

127

imos d

4103 ( d lucrandas fzilicer indulgentias ) cum

iatus(i-

lacvimis divige, ut fpivitus zuus ncveatur pofd

ünt pro

mortem felicitev zv anfive.

3. Cafliga nunc cor-

roribus

pus tuum pev peuitentiau ut tunc cevtam va-

yrem d

lea$ babere confidentiam. — .Difce munc in mo-

Mi

dico pati, ut tunt a gravioribus valeas libevari.

ANam quanto amplius tili pavcis, Q? cavném

j m

fequevis, zanto graviuspoftea lues, 6 majovem

iateriam comburendi vefervas.

J'erenos ipfos

dliotom

Verum

decipiimnus per ipordinatum amorem , quem a

g indt

cavaem babemus.

at di

An nob enim in(ania eft, malle per plu-

et; *

res hebdomades in illo igne ardere; quam

, & li

corpus Clicio per horam caftigare? malle

yunon

ibi graviffims tormenta per plures annos

"home

páti; quam hi modicum laborem ad lucran-

D

das indulgenriasimpendere: malle ignibus

"m

expiare, quod paoenitentie lacrimis elui

f

poffet O quam aliter aliquando in purga-

TU

rorio judicabimus! O quantopere runc hanc

TM

noftram negligenriarn ac improvidum fururi

i

torporem deteftlabimur. |.Si redux ex illo

J fpt'ïü'

luffrali carcere anima quepiam in bunc

mundum rernearet, quomodo circa przdi-

T

? i

Ga fe gererer? imo fi tibi poft mortem in

nj

h:s auras redire concederetur, quid ape-

p

res? Annon erpo innus, & erpa teme-

tipfüm immaniter crudelis es, fimodo non

ii

— À

facis, quod tunc omififfe fanguineis lacri-

ram

"m

tnis deplorabis?-- Peccafífe te , übi cer

eft:

L d

-

128

Adjume,'ztäm I7.

Th

éft : fatisfaciendum effe docetfides; tenec«

dum fatisfeciffe clamat conífcientia.

uid

&j

[UE

ergo ages in futurum ?. Hic ftans delibera;

pr

nam forte opinione citius, forían ho;.—ad-

li.

huc anno morieris.

Edic proin, quid ages in futurum ? Sic-

Dar

ne perges quotidie peccare, & nunquam

poenitere, ac antiqua debita non rantum non

judi

( Q

expungere, fed novisindies cumulare? An

ha5es moralem certitudinermn, te per vitae

fsl

tum

curfum vel unicam indulgentiam; üt. vo-

cant, plenariam lucratum fuiffe? | An pro-

C

«f

babili conjectura fperare potes, te faltem

unicum veniale peccatum congtuenter ex-

ám

h

pisffe? finunctibi moriendutmn effet, o qua-

le quamque diutinum te purgatorium ex-

f&f (

K

fpectaret! o quam gravia; quamque diu»

turna tibi füpplicia ibi fubeunda forent!

fiti

Bu

Sola hujus rei cogitatio animum horrore;

artus tremore complet; & tamen tantutn

Eun

abeít, ut füperioris vitee maculas abolea-

inus; ut nécá novis abílineármus,

Itaque faltem nunc excuffo omni torpo»

re ftudeamus taliter. vivere; ut in judicio

valeamus potíus gaudere, quam titnere:

(

peccatorum fordes praviis lacrimis itd de-

leat peenitentia, üt nil, quod ii purgatorio

caftiger, reperiat Juflitia, Verbo: cavere

em

a futuris, fatisfacere pro preteritis fit propo-

« Hae

hUT j

firum, & fru&as.do.&riqæ prasfentis

tatio-

p

$2oC$

129

fenec:

ratione confideratio flatus anime in judicio

Qi

& purgatorio, fingularinobis eritadjumen-

to ad bene moriendum; íic enim tolletur

Jiber

yx d

pracipaum .bone mortis obítaculum, cal-

4 fcilicet & penme reatus.

1 Sic.

O (upreme Judex malorumque vindex

um

Deus! firmiffime. credo; me poít mortem

m not

judicandum, & niüi prxvia nànc poeniten-

A

tia commiffas vitz noxas delevero, iisin lu-

1 vitté

ftrali carcere peenis excruciandum effe, qua-

t V0

rum minima maximam hujus orbis fuperat.

Credo vel unicum etiam veniale peccatum

i proe

lm

effe malum omnibus mundi malis, ipfteri-

am tartaro majus, &íolo mortali misus,

jter &f

ogu

Et hinc doleo, toties re, tamque impuden-

ter offendiffe. Da Domine, ut in hac ad.

] eke

e Qit

huc vita plene fatisfaciam pro culpis praete-

ritis, & deinceps mihi caveam a futuris, ut

jrent

*

ttott;

moribundum nec rig

:

or j

L

angat purgarorii metus.

udicii aurbet r nef:

sntul

ol

ADJUMENTUM Y.

ofpo»

ydicio

jiett

Caniemplatia cadaveris, in loculo.

tde

' ücmadmodum corpss noflrum duran-

torio

(3

te vira variis tentatiónibus mult pli-

jvelt

cem aní(am füppeditat, megnaique non ra-

UOPO'

z eftob

H

ro falutis obtinend

l

(

Gg;ulum ; iae

«on*

:alïüt'

43Q

A(ljumemzmi E.

eff

contrario poft mortem fan&iffimis cogita-

tionibus uberem materism prebet, illius-

f

Q

que attenta in[pectio efficaciffimum procu-

rande bonee mortis remedium eft. Quod

&

tm

enim exitum ex hoc mundo amarum nobis

|

difficilemque reddere folet, pr&cipueeft ja-

Qura divitiaram &honorüm, quibus vitio-

diii

fo affectu nimium addicli viximus, & quo-

düat,

rum vehementior appetentiá ingens beati

Quic

Obitus eft rc:itnora.

'Tollendo autem huic

W

alo optima penacea eft conitemplatio cada-

box

de :

veris noftri in loculo; ejus enim aípectus

docebit nos costemnere 1. Zerre divitiat, 2.

w

nifi

enundi bonores ; qui certe contemptus placi-

Quo,

do agoni confequendo praítans prafidium

p

erit,

Iæ;w

L L

ARTICULUS L

m

Cddaver in lobulo docet uos contemmerve

NY

ierve divitias.

NT

&

inge tibi, animam paulo ante e cor-

s

Q

I.F

P

ore epreflam, & e purgatorio in

m

hunc mun

dum reducem, locum ingredi,.

W

ubi cadaver tüum feretro jam inclufum, do- -

0q

nec terre mandetur , interea expofitum pro-

folo

ftat. Finge tibi, prater aquam lu(tralem

te videre impof(itam fandapila Crucifixi effi-

Dibi

giem duos inrer ardentes cereos mediam u-

na cum infigniis us nobilitatis, dignitatis,

Q

(

h

/

P

z*

? 001zteh7platia cadaveris inloculo. — 31

etgitt

- officiorum & (temmatis, qualia effe folent

Ts

fcura g.ntilitia. ga'ea. cum gladio, mytra

| pTOCU--

cum pedo, calix cum birreto, ut vocant,

Qui

& his fimili»; fimulque confidera vanita-

n nobi

tem divitiarum , & opum hujus terrae.

T

O miier! que paraffi, cujus evunz ? ('a)

ts Vif

divitie ruz? non jam tuz, fed heredum

&qu.

,funt, & quidem ralium non raro heredum,

v bt

qui erectas a te ulrimae voluntàátis tabulas

m huic

evertunt: qui corra/aa te tanro cum fudore

od

bona prodigi diffipant: qui dumin judicio

;(pe&us

de adeunda haeredirate ltigant, tuis opibus

judices & cautidicos ditan:; tibi vero non

rlb

"T

ni(i ingeftis tumulo maledictis parentanr, eo

2/00]

quod vel minus, ac fperabanrt, iis legave-

Ti5; vel voluntatem tuam dubie expretferis.

,

Quidquid detritum, vile & rejectaneum

alicubiin domo latet, id tuo corpori tegen-

Ex tot veítibus

etind

do ex angulo protrahitur.

& ornamentis, ex tot domibus & pradiis,

& omniauro & arpenro nil nifíi viliffima

pecr

quadam laceraque linteamina cum quatuot

orio !

compaéclis afferibus tibi reftant. Hxc omnis

ngredb

tua portio eft. Confidera corpus tuum in

|ff) d

loculo, ubi rerum omnium dominio exutum,

mp

folo feetore dives, cadaverofo pallore om-

(

at.

nibus .hor'ror-em cre

En'! iis modocen-

jyi al

I2

toni-

ab

iam

aitansf

Q

vCa) 'Lm. 12, V. io.

b

I 32

Adyumentum | F.

tonibus involutum fordet, quos vivus vel

i

tangere horruiffes, Procubiculo feretrum,

f&ü

pro domo fepulchrum, pro culcitra tineas,

Qu

p:o ftragula vermes habet. | Cum eumin mo-

01

vietur bomo , beveditabit fevpeutes , & beflias,

D

£2 vérmes. (b) Hec tua modo hareditas eff;

fini

id folum tibi tuis ex bonis jam reliquum

bit

eft.

l

mj

- Interim ardet anima in&purgatori'o ob has

EUY

ipfas tnalis artibus comparatas, aut faltera

fhor

nimio affectu dilectas opes, de qua icde li-

VW

beranda ingrati heredesne cogirant quidem;

[UT

^€um pia legata vel non exfolvant, vel fal-

pl

tem imminuant; & facra piacularia vel fie-

bu

ri differant, velomittant. Ardert, inquam,

tor

in illis immanibus flammis anima tua, om-

fut

nium oge deítituta & derelictaab illis ipíis,

lii

qui tui obliri tuis ex bonis interim geniali-

Qu

ter vivunt: ardetin luíflrico carcere, ac in-

teí

fandis cruciatibus affigitur, & quidem ma-

W

gnam partem etiam propter illos affligitur,

)

quibus, ut hicbene effet, te male habuifti,

li

conícientiam leíifti, . Deuin offendifti.

fa

II.. Age jam!. quod runc judicium de ter-

(

renis opibus anima tua feret? dum ea tri-

Ítem obrutum in illas tuas . arcas defiget?

qi

quis tunc illi (enfus de divitiis, quee opinio

&

erit? .O execrabiles pecunie! tuncexcla-

u

mpabit

Ó

.(b)w ).E?cli. 10. 'u.filþg.l

Contemplatio cadavévis' ia lotulo.

133

us vé

mabit fibimer ip'fi' füccehfebs ánima; o'in-

retum,

fauítum tempus; cura & làbor, qu'e vobis

Wi

cum virtutis jadtura comparandis imnendi!

*v

VnL D

o deteflabilem .affeftum, qoo flavee hui&fïf

$277

pleba adítricta vixi! ^-Ah ! utinatn eleemo-

ditase

fynis peccara redeemiiffem, crediroribusde-

eiquua

bita; mercedem operariisfo'viffém! ubinam

majorem opum parremipiis esufis vivusipfe

oobhat

applicaffem. | Superi! ut quid animae im-

ltea

mortali protota eternitate nón fnelius proó-

jcde l

vidi, qui putrido corport-ad breve rtempus

yulrem

tám follicite coafülut:

Heu! ftaltitiam ju-

vd ll

gibus lacrimis/diguam! ucineratis heredi-

avf

bus effet, unde Tsutius ^viverent: his. me

inquam)

torme^tis irbprüdens devovi; illis ipfisthe-

; 0(13*

fauris, quorüim'meliore ufü' ccelum emere

ig iPüSi

licuiffet; horum abu(u piacularis. ergaftüli

gema!!-

cruciatus aüxi; .O 1uam melius fuiffer (pon-

, aCiü'

te & cum merito deferui(Ie; quod nunc in-

jemot

vito mihi & absque merito deferendum eft!

Deo & faluti ultro facrificaffe; quod nunc

)[Hig'ml")

haþuifïh

nátürg & neceffitatiimmolandum eft. Quam

facius füiffer, thefaurizaffe fibi z/refaurvor 2

[i

detet*

cclo: ubi neque evugo neque tinea demoliturs

e [l'i-

€5 ubi fuves non effodiunt , tec furantur; (c)

li

quam thefaüriza(Te fibi zbefauvos ii tevva t ubi

30pini0

evugo €9 tinea. demolitur : $9 ubi fures: effodi-

T

unt, 09 fuvamtuv. (d)

gbl

1

Ita

i

| (cj Matth. 6. v. 20.

(d) ibid. v. 19. -

154

.äafjumenmm F.:

]ta tunc f:ntiet, in:lü(um locolo corpus

f

contemplans anima; hoc tunc illa de rerre-

[/

!

nis opibus judicium. feTet ; /fic tunc fzculi

100

bonis ufam fe fuiffe oprabit.;, Quae erpo

p

Circe oculos mentis faf-inatos. tenet, quo

minus jam nunc idem fentiamus: & judice-

qui

mus, iludque jam. modo faciamus, quod

tunc feciffe

D

bimus?

gaudebimus ,. & omififfe dole-

[

III. Itaque agd*p,edes pauperrimi penden-

Dor

tis e cruce Dei 1. flarce, contracta a te no-

Is

mina ipfus & quidem ftatim expungere, non

ànt

Ti

vero heredibus diffolvenda rclinquere ; tum

quia ipfa hec nimia folutionis dilatio, vo-

jn

dl

luntaria. fi fuerit, peccaminofa. : eft; tum

quia fruftra ab hzredibus factum iri íperas,

[f

n

quod ipfus facere neglexiíti. . Nuncquidem

creditores immifericordi potentiorum duri-

tie opprefTi,, & rerum creditarum folutio-

ne fraudati gemunt; verum in illo tribuna-

Q

W

li, tefte Bernardo, ffabunt inagua conflautia

It

adverfus eos, qui [e angufliavevunts flante quip-

pe proeis. Patre ovpbDauorum , &2 — Judice vi-

(

duarwm. (e) ltem propone pactam opera-

l

riis famulisque mercedem prompte exfolve-

d

re, nil inde detrahendo aut fordide infici-

X

ando;ne etiam ribi aliquando exprobretur il-

lud. $. Jacobi: (f) Merces operaviorum, que

wrau-

- (e) Bernard, ep.42. (f) Sacob, g, v. 4.

p

u

Contemplatio cadaveves in loculo.

135

U

fraudata efl'a vobis, clamat.: 9. clamov eovtm

r

án auves Domini Sabaoib itttYoroit.

Prointzof£

fzqii

movabitur opus mercenavit D) aþudze uque ia«

. &po

ue. (g)

t, QUi

.. 2, Determina certam Apecz.l::riiæ.rfummaüi;

judict

quam in panperes fta-iscemporibus eroges ;

quod

: dole«

namfiducia magsia e: at coram [ummo Deo cleemo.

Jynaoumsabus facieztibus cam. (h) Aliam infuper

ndeft-

portionem fepone, ( fiquidem tot faculta-

t& n0-

tes füppetant) quam ad pies caufas adhuc

ante mortem ipíus äpplices'. Non exípectes,

ol

e;tut

monet Petrus Ble(lenis, ) Ut pro te movtuo

fiant legata €9 . eleemofyng , quas., vious fecifé

dehueres. — Eleemefyga enim viventás lumen eff

; [üm

Deldóy

aute faciem tucedeztis; eleemofyua cevo poft obt-

jidect

fu-m eff quafi lucerza poff tevgum.

duti

3. Examina, an non fis himiufn prddif

Jutio-

us in pecuniis profundendis : vel avarus

tbuft

iniis accumulandis: velcupidusin iis appe-

vjir!miä

tendis : vel etiaminjuftus inalienis retinen-

iil*

J d

dis, aut per illiciras praxes acquirendis ?

E:rrata corrige ; fecus thefaurizas tibi iram in

;pera-

die.ire. (k) Copita, quia teftante divino

olve

? inmi-

afic

. S:pir-i;u ü qvnïo gibil efl Jceleflius ,.bl €

4

quius,

rüri

Jllæ

: (g) Lewif; 19. 'v.Ig.l(h)- Tob.x4. V. I2.

frul

G Petrus. Bleffenfis in fefloomnium Sanclo-

(k) Rem.2,. 5.

j 4

yum Serm. 46.

n

156

d djumestum

quiut, quam amave - pecuniam.

fi

Hic e'nz'm"ïaf

Qu

auinam fuam venolem babet. (1)

*4- Sepius tibi; prafertim poftquam eu-

Y

charifticum Numen cordis hofpitio excepi-

Tà

fli; ob oculos pone finiftr: s eventus, qui-

lil

büsilli:; quz potffides, bonis per inccndia,

h

furta, bella litesque foreníes & fimilia exüi

poffes, heroico actuad omriate proemprüm

Qu

offerendo, & cumHufleo Principe excla-

un

inando: Zeminus dedit, Domimus - alftulits

h

U

Jicut Domiuo placuit, itafa&um efl ,. fit iomen

r

Domipi benédidum. (m) : Denique fubjun-

genda ad calcem hujus inflirationis monita

b

de teftamento rite copficiendo artenre per-

R

le

e

ve, & füo

N

fl

tempore in opuüs deducer: fa-

dulo ftude.

fü

IV. Si vero Relipiofus es;'cubictlom

qu

circumípice, reculas difcute omnemque fu-

In

pelle&tilem tuam examini fübjice, an n:!pos-

V

fideas fine lepitima füperiorum licenria? an

nil habeas füperfluum, aut tuo ffatui; regü-

l

lis & paupertatis puritati contrarium; cui

devoticnis, necelfitaiis, aut uriliratis inane

f

pallium pratexas? an non cuidam rei tuis

It

etiam ufibus conceflae ac neceffarige . nimio

k

tamen affe&tu adftrictus hereas? an nonim-

ài

digne laturus effes, &i hujus vel illius re-

a

cula, quam pre cateris amas, jacturam

ol

4

| fübi-

W

q

(D) Ecdi. 16.9. 10.

(m) Shob. 1. v. 21.

Contemplatio cadavevis ia loculo.

157

eme

fübires? fi eam a fuperiore vel ab alio tibi

auferri contingerec?. an nil fit; a quo fepa-

Uaf d

rari per mortem horreas? an illa dictami-

exeqpr

n8, quz fopiendo confcientie vermi in ma-

ls QUi

reria paupertatis formas;, a divino Judice

nf

in illo tribunaii (int approbanda?

lial

- Ape, manum pedori impone; edic:

dum anima corpore eprefía tuo e cubiculo

jmptum

e exde

in purgatorium raptabirur, quo tune illa

alfulis

ftudio pauperiatem coluiffe optabit? quo

i od

tunc ea obrü:o (lam tuam ad oómnemcoin-

(ubj-

moditatem exquifitam füpellectilem intue-

monttt

bitur?-: an tunc tot utenfilibus, munufculis,

nté pv

rebusque variis abund.íffe gaudebit? quid

vcereli-

tunc de fepofitis apud foperiorem pecuniis.

fentiet? ..... Hic pedem fige, eaque nunc,

lum

que tunc folario erunt, propone. Ne ve-

QUQ !u

ro amor proprius obducto glaucomate tibi

iludat, mortem in confilium adhibe.

nlpr

n

— Ag*, generoíos in aufüs mentem attolle,

quaqaue aliquando mors mortuo tibi certo

) IQ

,

rapier, ea nunc vivus Deo in ara chariratis

s inane

fpontareo facrificio immola.

Quid he-

res?..... omnia illa, qua modo tam fol-

j t

nimio*

licite aflervas, cum tànto incommodo' iter

nonm',

agendo tecum circumfers, & fociis vel mu-

tvo dzre refugis, ea, inquam, omnia poft

jus I*

fyrirt

obirum alii auferent , & illis ipfis forte ob-

venient, quibus minime voluiffes, Quid

(b

-—"

ergo iardas, id nunc fponte Deo ingenti

—

cuin

Q1

i5

d

158

Addyumeutum . F.

cum merito facrificare, quod absque me-

h

C

rito forte poft horam mors ab invito tollet?

Nec tibi blandiaris cum obtenta a füperiore

Ir

|

licentia. Quid enim inillo tribunali ribi pro-

Im

Wf

deritlicentia aut importune extorta;aut fub-

reptitie obrenta, aut invalideconceffa? Infe-

g

lix! cum hac tua licentia; fi non in infer-

jrin

num, faltem in purgatorium ibis.

4mo

R

&i

O vere deplorandam illorum

'eligiofo-

rum cecitatem!. qui, poftquam paternas

Qu

li

opes,. domos, .& facultates a fe generofe

li

(9r

abjecerunt, dein in religione . paupertatis

voto illipati, vili reculce addicti vivunt; cu-

r

ht

jus illos in. feculo puduiffet: qui majori

affectione non raro crepundia, quam fzecu-

[//

lares füa predia profequuntur: qui majo-

ht ;

ribusfutororum curis quarn laici anguntur;

fide

füorumque commodorum nimium ftudiofi

il

ubice folliciti füunt, ne fors unquamj defe-

Tüs

&um sliquem, feu fancte paupertatis effe-

'tGi

étum experiantur. O quantopere illi poft

mortem huic fuaz ccecitati illacrimabuntur,

]

d

durn pauperem e cruce Deum fandapilae

impofitum cernent, cui nudo fe fpirituali

E

ege[tate conformare debuiffent; quique fua

f

nuditate ipforum divitem nimis, commo-

lk

dam, & murmurabundam paupertatem vin-

dici filentio condemnabit.

Audiant tales Hieronymum (cribentem:

o Religiofe! ;ffatzm dites efl, qui cum. Chri-

Jio

E

Comtemplatio cadavevisin loculo.

135

e me.

flo pauper e. (n) Audiant Auguftinüm ex-

ol

clamantem : um avarus ef , cui Deus non

erioe

fufficit. Cumque illos Chrittum pauperem

j pI«

imitari pigeat, faltem eos a daemonibus hac

it f0b

in re vinci pudeat.

INübil enim , tette Gre-

! Infe-

gorio (o) zmaligni [pivitus in boc muado pro-

at

prium po[fidemt, nullius rei defiderio, aut

amore renentur.

INudi evgo. cum nudis lu-

igiofo-

&avi debeinus , rerumque terrenarum affe-

[ernas

€u nos exuere.

Quid enun [umt tevvena

verofe

omnia, pergit citatus Pontifex, n/j quedam

ettati

eorporis indumenta? qui evgo coutva diabolum

mt; q

ad certamen propevat , ve[imenta bec abjiciat,

ne f[uccumbat.

INain fi veflitus quis cum nudo

mijot

I[æ.CU'

lu&atur , citiusim terram dejicitur; quia ba-

bet , unde tenueatur.

Et certe nullius rei de-

14/0»

T

fiderium maximum eft in orbe imperium ;

illeque ditiffimus eft, qui folo Deo conten-

ydioli

dele-

tus eft; contra vero omis cop

:

A qua Deus

4on efl, egeflas efl. (p)

D

V. Quodfi vero Ecclefiafficus es, examina,

l pOü

j. an non forte illorum ex numero fis, qui,

tntuly

Api

lg

uti deflet Gregorius Magnus hom. 16. in

Evang. Cum unuum officium vix iinpleve fuf-

itux

ficiant, [lipendia fibi vendicant. plurimorun.

ye (ti

nmo

Beneficiorum enim multiplicitas diaboli in-

ven-

v

(n) Hieroi; 'eþ. I. ad He!iodor. (o) $. Gre-

rem:

i*

gor. hom. 32. in Evang, (p) 4ug. L. 13.

Conjf. c. 8,

L

Wtj

140

Zdumenum | P.

ventum eft ad perdendás Ecclefi/fticorum

animas, a Loncxlæo 'Fridentino (g) fulmi-

f

nantibus verbis profcriptum..-Nec oppo-

V

nas obtehtam.Roma .difpeniationem, ne

1

