etiam ribi aptentur. verba- ab Alberto M.

ti

üt

(r) cuidam Canonico Cclonienfi ha eadem

occáfione dicta: poteras ive in iufevmum fimne

Wi

f

li. entiay nunc ibis cum d,/p(wpitmne

Nam

fe

if

tefte Bernardo (s) .ifpen(atio , sf necefft-

1à5, vel coununis (uon pm;*mz) utiltas uv-.

kïï

geat , qgon plane hdf'l's difhenfatio : fed. cvudelis.

t

diffrpatio e[], .quie in illo tr.buaali adduéta;

D

& allegata una c&m difpen(ato in ignem.

comtcæ'ur

2. Examina, quomodo obferves Cano-

dl

nem deciimum Concilii Turonenfis, qui fic

habet:. vehas Ecclefie ita utautur non. ut. pro-

Qu

prüs, fzd ut [ibi ad dzrpeiyundum commiffis.

iNam ves Fc.lefe, ut ait Concilium Acuenfe,

ü

(t) vota fuut fidelium, pvetia peecatorum , es

patrmloum paupevum.

Qusmvis enim cle-

ficis bonorum ecclefiafticorüm einiam . fu-

perfluorum competat. domiuium, tamen

Q

(uti communior 'l'heologerum. fententia

Y

tenet) ex pracepto ecclefiaftico. ad. pias

caufas ea exnendere füub gravi tenentur.

i

(qX Seff; 24.c: 17 de reformat.

(r) 5f becul.

clevic. $1g. 7

(S) - L..3. de cem[d C a

Á

(O Corc. Fquenfe an. 1 58. tit. de monaft.

Contemplatzo cadaveris ia loculo.

141

-0rum

O quam rigidum ergo judicium illos ma-

fülmi«

net, qui edendo, bibendo, ludendo: qui

Opp()f

vano veftium luxu, prodigo fuppelle&tilis

TEU

appararu, fuperfluoque famulitio hanc por-

^

10 M.

tionem paupcrum , Chriítique. potrimoni-

«qüem

um diffipant. O quamalia, quamque. di-

i. [utt

verfa ab illis, que modo fovent, animi

aligt

À À o &

"!

Nm

fen(ah

L

unt; dum in

: C

intuebuntur.

lufüm loculo ;qrpus

if

4f ur-

Refert P. Barry S. .S

acerdös de quödaih

ina

j adelit

gua dign ratis pluriumque beneficiorum

;&ü&ü,

Eccle

..lt

t

co, -ul in «Xtremis verfanti ipfe-

ignem

met p

raä)

fens adftirerat, tragicam íane hi-

ftoriam,

ls animam jam jam exhalaturus,

C

ad lectum def.rri juflerat omnes gemmas

qui [ic

& uniones, aurum & argentbm, ac quid-

( r

quid pretiofum fuis in thefauris repofitum

ii

fervabat, fingulaque tremula manu contre-

uenit

&ans, & lacrimantibus oculis confiderans,

jtfl, Ej

flebili voce exclamavit:: o quanto libore,

m o«

quotque curis vos comparavi, o charz gem-

n FU'

ma! & tu o aurum meum, argentumque,

quem pofthac dominum habebiiis? ergone

tamen

rentia

,vos mihi mors auferet? o me miíerum!

| pii

qua paravi, cujus erunt? Sicque ing:mi-

fsens, nullo edito doloris (iono;, obürma-

;gnwü

rum in vitiis fpiritum efflavir.

Que nunc

illi mens de divitiis, quis de plurilirare be-

n

neficiorum nunc ei feníus erit ? 'Tu modo

Wul-

IT2

fac, quod ille ageret; 11 ex avernali carcere

emiíIo

!0.71,[4*.

LL

142

j *A?Ijumentmn p

emifTo vitam denuo aufpicari d'areturr; &

Ti

d

quiere morieris, q

1

uia opum conytemptor

vives.

i

[

ARTICULUS Il

l

Cada'veï in loculo docet mos cbntemnere

7undi bonores.

lo

T

raeterea confidera vanitatem honorum

t

I.P

ac dignitatern hujus mundi. Hanc

Om

tioy

enim tibi vivis coloribus depi&ctam exhibet

inclufüm fandapile corpus. Omnis hec,

pa

qua modo excellis, nominis magnificentia;

l

munerutnque fplendor, ac claritas vapor ef

tl

ad modicuin pavens. (a) — Falfa felicitas eff; eg

di

tel

vera mifevia, (b) que vere miferos reddit,

quos falfo felices putamus.

Omnes fzeculi

(

honores, pr&rogative, & dignitates ina-

li

nis nebula, fomnium, & umbra (unt, queis

teni

mortalium mentes, durante hujus vite co-

qu

moaedia, brevi tempore dulciter incantan-

W

tur. At vero füb mortem preterit figura

hi

bujus mundi; (c) ibi omnis gloria veluz e-

bula. diffolvitur, (d) 9 fugit/ velut. fommnum

Cat

avolams. (e) Oriente eternitatis radio om-

at

nis fama evanefcit, £ fugit velut umbra.(f)

m

unc

(2). J'uc. 4. v. 15.

(b) 4ug. in. Pf. 85.

(c) 1. Cor. 7. 9..31.

(d) Sap. 2. v. 3i

| ( 7o5.20. v.8

(f) j705.14. w.2.

M

d

l

Cöi;ümplaüo eadavevis ia loculo. — 143

i&

'Tunt omnis illa commentitia amplitudo

tnpir

dignitasque vanas in auras abit, €5' zraz/it

zanguam vefi

igium nulis, que fugata eft a va-

diis [olis. (g)

Potens ille aularum Minifter, maonus

ifte Ecclefie Prelatus, martios hic popu-

(

lorüm terror regnorumque Victor, cujus

zominatim efd nomen glovie usque adextvemumn

jorutit

terre, (h) hic, inquam, eum zuterievit, ex

Hanc

omnifaítu, potentia, & exiítimatione fua

ihibat

non (umet otmiia (ecum , non purpuram aut

galerum, non mytram aut pedum, non ga-

; ht

Kceit

leam aut enfem, zec defcendet cum eo gloria

ejus. (1)

Ex tot fummis Pontificibus mun-

W/JW j

"

dique Monarchis nil nifi pugillus cineris

reítat; meinoría eorum, ait Bernardus, pau-

Edijifg

'eculi

£i5 offibus contizetur. Omnis illa corgnarum,

; n

tiarae, fceptrorumque purpurata majeítas

tenui loculo inclufa vaneícir. Nempemors,

,queis

tg a

quam de[picienda fit teimpovalis vite gloriay in

antate

spfo glovie priucipatu oflendit. (k)

Huc ereo adefíto, o exccecate inanis ni-

f il

/ "

hili idololatra! ad fandapilam accede, hoc

m

cadaver infpice, horrida pallore membra

.om.

attentius intuere. O vane! quod Deusolim

u

usqae buc

mari, id ggo jgm tibi inclamo:

'Uenl.e.f)

l'unc

n

(g 5Sap.2.v.3. (h)r. Machab. 4. V. IO.

Ó

J, 3'

()) Pf. 48. v. 18.

(k) Petrus szmz'ani

€p. ad Alexand, IH.

ho

144

Acfyumemmn F.

venies, g mom procedes. amplius: bie. confrim-

b

il

ges tumeates flu&us tuos. (P) . En feretrum,

o füperbe! usque Puc vezicf , velis, nolis;

h

usque buc vemies, €9 mom pvocedes amplius ;

ef

illud fa:ale inomentum non effugies; //c

de.

confringes tuinentes flu&us 140$... Omnes. tui

[

honores, omnes idez & fpes tus loculo

i

allifae peribunt.

Jn. illa- die pevibuunt. omues

"u

cogitationes tue, (m) ficut tela avaugeavum;(n)

e

quam faám»la manus e. domus angulo fco-

T

pis in terram sbjicit.

pie

fant Senece) fed

Nunc quidem beue (verba

u

bec quamdiu? . hwec eminentia nominisque

L

claritas, hwc fama tua & exiílimario quam-

&m

diu durabunt? Cita & inopinata mors lu-

ptu

dicrz huic fceng tragicum finem momento

Wt

impon«t.

Poft cbirum eris, tanquam nona

N

fueris: preter modicum cineris cum ali-

eí

quot fedis offibus de te nil remanebit.

i

Nempe omnzes tovimur , 6? velut aqua. dila-

bimur im tervram: (o) — Et pofl boc. evimus,

p

tanquam non fuerimus. (p)

*

.

N

En! tibi hic lugubri feretro 1

mpoütum

C&l

Salomonem, olim Solyme Regem, nuac

dit

vero pulverem, Mona:cha erat; & quidem

Q

dititfi-

tei

porentiffimus: Princeps ergt, isque

mus:

X0I

(D. Job. 38. v. 1r.

: (m) Pf. 145. 7. 4.

(0) ob 8.v.14.. (

0) 2. Reg. 14 V. 14.

(

( Sap. a. 9. À.

-

us

[

Conïenäþlaïio cadaveris i2 loculo, . 133

tufri

mus: Homo erat pre cunctis fapientiffimus.

'etrum

JMagnificatus ef? , ait facer Hiftoriographus,

mols;

Rex. Salomon [upev omnes veges tevra. divitiis

iplu

7 fapientia. (qQ?. Quin imo ipfe Salomon

i li

deíe fcribit Ecclae. 1. & 2. magnus effe&us

ne$. [ul

fum, £2 precefft omnes fapientia, ..... €9 fu-

loculo

gevgveffus fum opibus omnes, qui ante me fue-

f Oi

(n

vunt, e9 ecce! umivev[a vanitas.. . Modo ja-

^l

H

)

cet exanimis, magnum inanitatis monu-

n fCG'

mentum ; jacet imbellis, pauper, omni fa-

pientia rerumque fcientia fpoliatus; omnis

)d

ejus gloria, majeílas & prudentia evanuit,

jnsqu

Jficut vifio noclurna. (r) Cui vix orbis fat

p quit

amplus erat, nunc brevi fpatio circumfcri-

37

ptus jacet: vix totam Salomon nunc implet

merto

urnam.

mnod

Sorstua eadem erit.. Omnis tua ploria,

m 'clh'

exiftimatio, & fama in putres favillas con-

cidet, &terna oblivione rumulanda.

Nam

u d

in regno mortuorum nulla datur acceptio

erittlh

perfonarum; zon efl vefpeGius movti eorum. (s)

iNulla hic ftemmartis nobilitas, doctrine ex-

oíitum

cellentia, munerumque preerogstiva atten-

Qu

ditur: mors nullo difcrimine principem

uidem

cum fübdito, nobilem cum plebesje, divi-

dicil

tem cum paupere coco falcis ictu demetir,

mi:

confunditque: 4Zorzrur doGlus fmiliter, ut ii-

—À

K

dOE?ufa

ab

g, I)

m(q) 3. R&g. £. 10. 'vz.

3. -0 Jolcao o

f

7

()) P. 7a. v. 4-

ia

N

146

Adjumentum — F.

do&us. (t) Nulla inter horum cineres äïf.

[

ferentia eft; nifi quod Magnatum gravius

Qu

foeteant, uti ajebat S. Aloy(ius: nulla inter

m

eorum animas diftinctio eft, n:fi quod prio-

i

res accuratius examinentur, rigidius judi-

centur, & feverius puniantur, juxta illud

t

Marci 12.v.40. IZi accipient prolixius judicium,

Tun

II. Fingetibi, quicunque ad füblimiorem

0m

honoris apicem evectus alios antecedis, fin-

pir

ge,; inquam, te publico in foro exantho-

qui

rari, magiftratu abioi; officiis depelli, orn-

u

nique pote(late, dignitatis gloriaque gradu

ht

nil tale opinantem dejici. Finge, te fubito

u

omni tua per tot annos torque laboribus

Ve

acquifita fcientia, rerum & idiometum no-

ptt

titia fpoliari: omni lingua, oculorum,; au-

Dn

rium, manuum pedumque uíu, omnibus

lnül

denique nature dotibus memento privari.

m

Quo animo ferres hunc variantis fortung

q

]udum? En! tragicam hanc fcenam fub vi-

tee finem tecum ludit mors,

Hc te cun-

b

&tis decorum nominibus, munerum pra&-

l

rogativis, natureeque ornamentis exutum,

Eu

in loculum abjicit, ubi non jam excellens,

l

illuftris, & gratiofus, fed efca vermium es;

hi

fed pulvis & cjnis, imo, jam nihil es. Hic

p

jaces coecus, furdus, mutus, torus ftupi-

dus &amens, omnibusque membris captus,

Or«

bu

ul

tib

EE

(t) Eoclæ. 2. . 16.

à

e

147

Contemplatio md:iverz's i loculo.

« dlb

fortunz ludibrium, & vanitatis: documeh—-

;ravius

tum. ÁÍnterim alii (non raro eemuli & ini-

ia intst

mici) tua officia & redditus avidi prenfant,

d pri»

fubfeliia occupant, & dignitatibus gaudent.

1 judi-

Pendent quidem circum fandapilam fcuta

a illi

gentilitia, nobilitatis geftorumque mune-

i,

rum infignia: ardeot t:de & luminaria,

nioreft

omniaque luétuo(o faftu funebrem pom-

üS) fin'

pam fpirant —Verum ad horum afpectum

qtho-

quis tunc animz fenfüs de honoribus erit ?

j orte

an lugubris hic apparatus magnum illi fo-

ondi

(ubit

latium afferet aut levamen? Age: Quid

tunc, dum corpus in loculo jacebit, anima

boribus

vero in purgatorio ardebit, quid tibi tune

m no

proderit, fuiffe nobilem, doctum, fuperio-

frdi:

rem, variis honorum munerumque titulis

nibus

infignem, fi propterea vel unicum glorie

rivati

gradum perdidifti: fi purgatorii poenas vel

yrtuné

quadrantis fpatio auxifti? quid proderit do-

(übi

&trina omnibus precelluiffe, naturae doti-

te Cu

bus excelluiffe, precipua munia obiiffe, (i

j pre

hec füperbisee fomento, virtuti obítaculo,

UuTl

animze detrimenro fuerunt ? Quid proderit,

|lens,

alios rexiffe, & fe ipfum neglexiffe? plu-

gme

ribus annis ad clavum fediffe, & alienis

. H

peccatis confcientiam maculaffe , redden.

ftopi

damque olim rationem occultis omiffioni-

;ptüfo

busaggravaffe? Quinia fui,exclamabat mo-

fote

ribundus ille Imperator, qui per omnes

sst

dignitatum gradus a ftiva ad fceptrum , a

2

caula

E

[

148

"Adumentum F.

caula ad thronum fuerat elucta

J

/*'/

tus ; onmz'd

M

Tü

fui, €9 nibil mibi prodeff.

Ti

Contra vero quid mo

do nbä&t Paulo,

(

oanni a Cruce, Simoni Sales, Franciífco

aliisqe Beatis fuiffe zagquam purgamenta bu-

p

u

us imundi , €7

omnium per ip[eu.a ?(u) Eccc/

eli

quo

imodo coiputati [unt intev filios De, $9 in-

lil

ferv

San&os fovs illorum eft. (x). Quid modo

nocet Lazaro, vilem & abjectum ante fo-

Tür

res Epul,nis jacu fIs, ipfi: cinibus defpe-

N

&tiorem? nünc 79 fizu Alrale c

on[olatuv :

t

dives autem [ipultus eff ia iuferto. (y) . Quid

W

modo «oc:t /Egidio, Felici, lfidoro, Wen-

d-lino, alisque innumeris, fuiffe rudes;

pe

idiotas, contemptos, non nifi viliffimis mu-

lín

niis locisque deftinatos? nunc fulgent quafi

ii

fplendor firmamenti, eg quafi flelle. im. pevpe-

£ua$ ctevuitates. (z)

t

T

An nunc illis dolet, honoribus caruifTe?

an nunc illos peeniter, viles & defpectos

Yi

in hoc mundo fuiffe? Abfit. O (ancta

penitentia, exclamavit moriruriens Pe-

!

trusde Alcantara, o fan&ta humilitas, abje-

&io, & contemptus, o quam magno mihi

d

punc folatio eftis! Enimvero fan&ta & falu-

[

il

bris eft hacc cogiratio, identidem animo re-

:? quid

p

?olvgnda: Quid prode/i'.? quid noce

prodeft

2

- (u) I.Coï.4.'v.13; (x) Sap.$. v. $. (y)

Luc.16.v.22.Ó. feg.. (z) Dan. 12.9. 3.

m

149

Contemplatio cadaveris in loculo.

ul

prodeft honorari , fi fic damnor?

quid ve-

ro nocet defípici, fi fic falvor? O verba

d

mole quidem parva, fed ten(u pleniffima :

Quid prodefl ?. quid uocet?. gemini vos fca-

nciloo

jtü lm-

puli eftis, ad quos alitus honor tanquam

bulia evanetcit.

Geminz -vos columnae

Eal

g

eflis, que füblime humilitatis aedificium

fuítentatis.

modo

te fo«

Ah! ingemuit morri vicinus

Hifpania-

rum Rex Phiippus hoc nomine terrius:

lf

"

li

atl

INubil confert. Regem effe , mifi qucd [ub mor-

zein cvuctat fuic.

Audite o famelici hono-

Qd

Wete

rum aucupes, & repia hec verba alte ani«

mis in(crbite: ni) confert Regem, Princi-

podes

jeml

pem, Optimatem fuiffe: nil confert excel-

lentiis, dignitatibes, prarogativis füpra

I un(ï

alios eminuiffe: nil confert divitem, m a-

r

gnum, potentem extitiffe, nifi quod füb

mortem cruciat fuiffe.

ate

Ita eft : repeto: ni-

hil confert fuiffe Nobilem , Pr.:latum, Do-

edo

&orem, Dynaftam, Mag

natem ; üifl quod

a

fub mortem cruciat fuifie.

$ pe

1H.

uodfi ita eft, ergo vangitas eff, con-

Üe

cludit pius Afceta, (aa) Ponores ambive, €3.

mll

Ergo vatitas eff

jm altum flatum fe extollere.

(t«

állud defidevave, undeopovtet poflinodum graviter

jore

punirz*.

Ergo van:tas ff vauitatumy&g omnia

q

ez illi foli fer-

yelt

vattitas , prater amave Deum;

3

vzref-

()

v-(aa) De imitatione Chrifti L. 1..6. l.

^

1jo

diunentin F.

vire. Si enim fcires totam. Bibliam. exteviut,

It

£? omnium Pbilofopborum didlas i omnium

fo

Regum & Principum gratia polleres, om-

fü

nesque te v-lut narurz prodigium fufpice-

fü

Ch«

rent, quid tibi id proderit, f1 in oculis Dei

es mifcv eg mifevabilis, €9 pauper, & cecus eg

Q

Á

3t4dus? (bb) Proin randem aliquando vanas

iilas fal(ae c'oriee ideas ex animo expellamus,

(«

illumque eminendi fupra alios & excellen-

li

di appetitum fedemus: contempris honori-

tio

bus terrenis id folum sftimemus, quod

p

Deus & Beati aítimanr, quodque etiam nos

olim (üb vita» exitum, & poftmodum per

q

totam eceternitatem aeftimabimus.

p

Eiapís aliquot ab obitu diebus apparuit

[

T

focio Religiofüs quispiam , triftique gemitu

in hec verba prorupit: theologus fui, &

l

rühil eft: concionator fui, & nihil eft: fu-

!u

periorfui, & nihil eft: Religiofüs fui, &

Wi

hoc aliquid éft. Quo di&o in auras abiens

W

videri defiit. En! qua in hoc mundo tan-

topere &ítimantur, in altero nequidem at-

d

tenduntut. Alius ex eodem Ordine Frater,

l

Opificio fartor, aponi proximus füam acum,

quam fibi ad le£tum deferri petierat, leta

rnanu in alrum ex:ulit cum dicto: hec mi-

!

hi clavis inftrar erit, qua coeli portas refera-

O, cum nupnquam ila absque pramiffa

inten-

(bb) A?ac-; 3« V. 17-

n

Contemþïätib cadavevis in loculo, — 151

VA

intentione bona fuerim ufos. En! majori

rinium

Íolatio huic fartori in illo reram articulo

;7 Om'

fuerat acus; quam Principi fceprrum. Quali

Yfpict

tunc folatio tuus tibi calamus erir, quo tot

lis D

charte ícapoes literis complevifti? Vze illis,

vt

qui füo l4bore vanam gloriam caprarunt!

) Vifdd

"hnen dico vobis, veceperunt mevcedem . [uam,

|lomis,

(cc) vani varam. Contra vero o felicem

cellen»

ilum, qui omnes füas actiones pia inten-

onoti«

tione ad Deum retulit!. 74en dico vobis, on

quo

perdet. mevcedem fuam.. (dd)

t nos

$

Et certe deploranda eft

ceecitas illorum,

qui füis laboribus inanem plaufum pro fco-

m

po prafigunt.

Áraneis fimiles font; ara-

nea euim de fuis vi[ceribus telam texit, eg' te-

ppäl'lllf

germm

xendo tabe[cit , ut mu[cam vilifmam capiat.

Quid aliud facit bomo, qui [e evilcerat in ex-

g, X

l:

peufis, €g am cuvis, ut amu[cam, frve smuflum

odovifeve opiniouis g favovem limgue meretvi-

i,

qbiets

cattis acquirat? (ee) O mifer! illa laus;

jo tit

honor, & gloria, cui tam avide inhias, in-

em d-

anis mufca eft, & tamen huiccaptsnda tot te-

fl

las texis, & texendo tabefcis: vires confü-

cufm

mis, & corpus attenuas. Qu« heec (tultitía ?

IV. Proin ferutare [pivitum tuum, €9 te

ht

spfum intevroga, (fF) 1. an fingulis actionibus

C I

efette

bonam intentionem prazermittas; & quories

4

ean-

milla

m

1tene

putt

(cc) Matth.6.v.2. (dd) Matth.10.v.42.

(ee) Petrus. Bleff. ep. 16. (£) Bermardus.

&

E

1:

Adjumentum | F

n

eandem interdiu renoves ? *a'njpræter Dei

gloriam non etiam fpeétes commodum ali-

d&

quod, laudem, propriumque gnítum? an

r

non fortaffis amor propr s pie:atis larvam:

Qu

indutus fefe fübdole in(inuet, & fi non ini-

bus

tium operis , fàltem medium ejus actfioem

lm

venenata afpergine corrumpat? Lvcerna.

corpovis. ?ui. ef? oculus 1uus; (1d: eft: 2nima

U

operis tui eft intentio.tua) P oculus zuus fue-

&0) !

vit nequam» totum: covpus. tuum. tenébvo[um

j

C'IP]

erit. (go) — Fere inauis glovia maía peflis. e[by,

fdt

aitThomasa K:mpis, L.3.c.40.. Et vani«

245 maxima ;

]

conf

"ia a vera: wth/gz'( gloria;, €g*

celefti !peliat. evatia.

Ing,

2. Examina, an non tacito-ambitu. pren--

(ina

fes honorificum aliquod officium , dignita-.

Ntit

&em,. aut eminentiam (upra alios ?: Id fi fo--

i.

ret , etiam tibi quadraret illud Chrifli: /Ve-.

T

Jeitis, quid. petatis; (hhy — Lapis, ferpens,,

LY

aut í-orpio eft, quod panem, pifcem; aut

D)

ovum putas. ( Ambitioli mens oceanus:

dur

eít conrinuis flu&tuum- procellis agitatus;.

P

illius vero animus eft paradifus, qui nilcu--

pit,. nil refpuit: nil optat;. niltimet.

qi

(

3. Vide, an egre feras, fi. a fuperioribus.

[US

non promovearis: fi ab eequalibus contem--

ànii

maris:. fi aþ.quz—iaxibus negligaris ; fi; mu-

lo

nI$:

ief

(gg Matth.6. v.2 2 $:23. (hh) Matt;ta.

2Q.. V 22

) Luc. Yr.."wu; Eb

(

ii

Contemplatio cadavevis ia- loculo,

153

3

nia non níifi vilia & loca non nifi incommo-

Ts

da obícuraque tibi obtingant? Enimvero

?gi

setate quidem viri, fed ammo pueri fumus,

[Vatt

qui negatum nobis vitrum, ereptum mani-

n iil

bus cultrum, afperfüm veftibus

frem

pulvqifeu-

lum pueriliter dolemus.

ATR

4. An nulls invidie ftimulis animum

onifma

cruciari (entias, fi aemu!i ad altiora, te negle-

jTIDs

&to, efferantui? Quid iadign:ris, tea pre-

W.*/ inm

cipitio longius remover,

& humili quird'em:

i d

fed tutiori loco reponi?

"ls

5. Denique examina, quz pociffimum

confufio, conrumelia, aut labes, fi tuze fa-

j " E)A

m afpergeretur, majorem aaimo gegritu-

Jrene.

dinem effet allatura; teque heroica magna-

fitde

nimitate ad illam fabeundam promptumof-

ferto, memor illius Thome aKempis effa-

f

]/^

ti: la eff fumma [apientia, pev./| contemptum

C5

enundi tendeve ad' vegna caleflia:(kk). & certe

Ut

nimis avarus eft, quem gloriam eternum:

onfus

duraturam momentaneo contemptu. l*i'cimriiï

"

atü5;.

piget.

n

P"erþendfet,, an de te ipfo fencias, Io-

quaris, teque etiam tra&tes, prout folemus

'tbïls*

tractare, loqui & fentire de illis, quos ex

animo contemnimus & defpicimus? an fe-.

m

m

zio defideres, &,. quantum in te eft, effice-

[

re üug/eas,. ut alii quoqï-e

c;uam abje&"

iæ&..

H

»

jh.

(kk): De iinitäf,:/Chrijli Duci

*s

«

194

Adumentum

*

^

r

me dete fenriant, loquantur, teque tra-

&tent velut abortivum generis humani? an

p

non potius cogitationes füperbas, defideria

inflota, arrogantes de nobilitate, ícientia

ht

aliisque naturae donis oblect;tiones animo

fj

foveas? annon te ipfüm jactabunde laudes;

D.

A()

verbo: an

Vtilg

zmulos vero invide deprima

non ubique promoveri, encomiis ornari,

Ipen

fan"ge:

aliisque preponicupias? contemni vero, vi-

ttn

tuperari & po(tponi doleas? fi ejus gene-

d

ris bafilifcum in animo tuo nidulari depre-

henderis, ocyus illum objecto calvarie fpe-

pitn

qui

culoeneca. Propofita fingularia concipian-

IPH

tur, eéque una cum eorum mediis fcripto

N

ri?

aünorentur.

V. JNon veputes , te aliquid profeciffe , wifi

mag

tj

omibus te zufeviovem effe femttas. (1l) Etquid-

ni omnium te pedibus calcandum velut lu-

[

Tij

tum platearum abjicias? nam quid fupevlit

t

pulvis £? cinis ? (mm) quoad corpus fenti-

ii

na flercozum es, feminarium morborum,

li

cadaver putridum, pulvis & cinises. Quid

fü

ergo tibi vane complaces ? Quoad animam

peccator es magnorum tibi criminum con-

d

W

fcius.

Peccafti :

infernum meritus es.

Eriamnum peccare potes, potes damnari.

pr

li

Forte etiam peccabis: forte in peccato mo-

rieris,

ul

TT

lor

| (llx) üuKempv lo P 10'.«2.; j (mm)

Eccit. X0..

X

q. 9.

- Contemplátio cadaveris in loculo.

155

qu t

rieris, & eternum damnaberis. Quid er-

n at

go te effers?

lefidiri

(cienit

Pulvis cum fis & nihil, quid indignaris;

hunc pulverem contemni, hoc nihil nihili

; animo

fieri? lutum cum fis ex meris defeCtibus &

: [oodes

vitiis conflarum, curlaudaci cupis? cur vi-

tbo: di

lipendi & c.lcari renuis? fceditfimum pus,

j omar:t,

fanies & tabum cum fis, ot quid adeo re

Je]0, V

etim:s & fuüpra alios extollis ? Si ítultitia

; pente

eft, pauperein agaf;nem, vileque manci-

depte

pium cupere regios fibi honores deferri,quid

nl

quid erit pugillum cineris, faccum fterco-

napi

rum, efcam vermium coli velle & honora-

sfcnpo

ri? O mors, quam potens es humilitatis

magiftra! certequi in ha« fchola ad cadaveris

if nl

confpectum fuüperbiam non dedocetur , hu-

hi

rgh]! ]i

jus defperanda eft cu'a.

Dum ergo ani-

mur vel ficta laudetitillari, vel illato con-

[upevlït

temptu cruciari, aut fuperba cogitatione

y ltt*

inflari animadverteris, ftatim veloci memo-

rborim

ria ad loculum accurre, feretrum reeclude,

T

tuumque cadaver fixo obturu infpice: con-

ia

fide, mox omnis füperbia cordis, omnis

n c

jactantia oris inítar bullee evane(ícer, quam-

us &

primum ac te in hocfpeculo oculatius con-

fideraveris. — Contemplatio cadaveris in lo-

awmf»

culo ficut terre divitias, fic etiam mundi

fieh

honores heroico defpicatu te contemnere

g

docebit.

jj 19

156

Acïgumentmk- ;

tub

O peuperriie ac humillime Jefü, qui

nequidem habuifti , ubi caput reclinares; &

Vài

formam (ervi aecipiendotemetipfum exina-

nivifti, ut tuo exemplo nos avaritiom &(u-

fer

Ti

perbiam dedoceres; ne permittas, ut opum

äult

cuviditare ille&i pro vili gleba ftulta nundi-

pauone infinita coeli bona permutemus; 1ed

tüd

POUES omnem rerum rerrenarum arnoreim

Aug

€ cordibus noftris evelle, ut aliena nonap-

u

u

l

perenres, propria autern plena manu pioque

fic

animo largientes, te duce ita traníeamus

per temporalia, ut non amittamus seterna.

" oile a nobisomnem füperbiam, menisque

[

tumorem , ut nulla in reglor antes preeter-

0f

bt

quam in te, neminemque prater nos iplos

defpicien

tes ,. per conflantem opum hono-

tibi

yumquec

onremptum be^tam nobis morrem:

p«

ac per hancad illum perve-

hs

procuremus;.

niamus, qui verus

animz thefaurus eft ; ac

tevi

Q

omnis plorie cenrrum.

lia

M enita pvo' teffamento vite conficiendo.

Ti

um arr. [. precedentis inftiturionis ege-

É

- rimus de conrempru. divitiarum, ea-

Xmï

lx

rumque refto u(u;

hujus vero exercendi

ultima occafiío fit teftamenti

confeétio, norr

f;

füi

gbs re. me facturum judic^; fi documenta

dam ho- lo-o fabjiciam ,. qua' in eri-

tic

Qu«

gænö

is, quibus ultima voluntas exprimituy,.

ta-

| Wi

Coutemplatio cadaveris in loculo.

157

fü, qu

tabulis Chriftiano pie moritnro fint obfer-

ates;

wanda. Suntaurem fequeicia,

T exitie

I. Cum teitameotum, íi debira cum in-

m&l

tentione, ac animi difpofitione fiat, fübli-

i opun

mis valde ac multiplicis meriti actus fit, con-

nond-

ficiendum id eft, dum integra adhuc vale-

s; &

tudo ac corporis fenfus vigent, ex mente

3moret

Auguttini L. de anima fuadentis: Obfecro

nonap

?e, autequam iufirmitate gvavevis, agas pani-

| pioque

tentiam; €g diponas domui t5 fac, quod

yeamus

faciendumeft: fac tefleentum. INaim (pergit

WM',

S. Doctor, (ui afferti rationem fubdens)

ff exfpe&t vevis infirmitatem, velminis vel llan-

ais

! pr.ætef'

ditis ducevis , quo non vis.. "T'unc enim he-

6 p 0

betato fenfüum & r.tionis u(ü, necintegre

hono-

tibi praefens,. importunis circumftaarium

yjortetm

precibus & lacrimis inductus, ea fieri jube-

erve

bis, nonque tu, fed quealii volent, &quae

n

tevelle etiam nolentem ami-i cogent. Quid?

quod indigna Chriftiano infania (it, in limi-

ne eternitatis conftirurum adhuc tempora-

7A

lia tractare, ac ultima fucientis vire mo-

menta in(ílituendis ac inftraendis heeredibus

s eDe

impendere, quae non nifi Deo ac anime &

" 93:'

lucrande horedirati erernae coníecranda

reand

forenc ?

H« quidem haredum in(ftirutio

0 n

minime eft omitrenda, fed nec in illum ar-

at

ticolum diffzren?a.

n &t

Ii. Si dealiquo bono, num vere tuum

nitüf;a

i

fpo-

id fit; gubitares , non prius de illo di

nes,

158

Adjumentum. F.

pin

nes, donec communicato cum do&tis confi-

lio, omnue dübium excuffleris.

Debita (i

Dd

odi

quz habes, aut aliena fi bona poffides, illa

tu ipfus & quidem ftatim expunge; hac ve-

diti

HS; |

roanre mortem Dominis füis tu ipfus fine

mora reítitue.

Quod fi folvendo non fis,

them

fetun

faltem omoia accurate annotata relinque.

Male enim füz confcientiee confulunt , qui,

tofü

lil

dum ipfi id poffünt, contracta a fe nomina

heredibus expungenda, aut aliena bona iis

lls &

benn

reflituenda relinqunt.. Nam hac ipíafo!u-

tionis aut reflitutionis dilátio (ut jam fupra

v

dictum)ex cominuni Theologorum fen-

pra

tentia, voluntaria fi fit, injufta per fe, adeo-

tem

ompn

ue peccaminofa efl. Er cerre illa ip(ae

difficultates, qua a facienda folutione vel

tutg í

(f

yeílirutione te abílerrent, multo magis

etiam heredes abfterrebunt: adeoque nun-

lis,

t

uam fiet , quod ab heredibus perficien-

d

um fruftra fperas.

W

:

At dices: fialiena reftituo, aut debita

folvo, nihil poíteris fupererit. O crude-

lP

lem fibi filiisque patrem! Ergone tu eter-

Dres

num ardereeliges, ut heredibus ad tempus

mem

mïs |

bene fit? annon melius eft, illos effe pau-

peres, quam re damnatum? — O ftultitiam

fe

fanguineis lacrimis dignam! audi Ecclefia-

Tin

fticum monentem: E/ fapiens auime fue fas

|

pieus. (nn) Qvid, quafo, proderit tibi,

10n

|

|

ïelin.

pin;-.:

(nn) Eccli. 37. *. 25.

p

s Contemplatio cadaveris i. loculo,

I59

ls conf

ui hareditate pofteros beaffe, & te dam-

lebin f

naí

i

e

? Hic filiorum amor f(üummum tui

des, li

odium eft; quin imo etiam haredum per-

ha«

ditio eft. Illa enim aliena, quibus eos di-

Yus f

tas; bona communicato maledi&tionis ana-

j non f

themate, infamem familiae egeftatem, mi-

relinqi

feramque bonis etiam propriis ruinam cer-

to füperinducent.

ünt; ii

nomiot

IIl. Haredibus neceffariis, pracipue fi-

bonaiis

liis ea teítamento lega, que ipfis dejurede-

pfafo!u-

bentur, cavendo, ne vel nimio amore ex-

ceecatusaliis jufto plus, aut aliqua paílione

m p

um fe

pr&ventus, aliis jufto minus relinqu:s. I-

tem: ambiguis vocibus procul amandaris,

l fe) ldCO-

Jle ipi

omnia ira clare, diítincte ac accurate fine li-

tura in teflamento exprime, ne ulla litibus

one V&

mug?

Occafio prebeatur. Va enim illis parenti-

bus, qui filiis non nifi diffenfiones pro ha-

ue nut

eficitr

reditate relinquunt, & quorum teftamen-

tum eft merum di(ícordize pomum.

yt deb'ül

IV. Servis ac domefticis tuis melius de

te meritis ultra promi(Tum illis. falarium

) crid

t g

previa beneficentia aliquod gratirudinis

memnoíynon adhuc vivus decerne.

Ni-

tempi

[e pl

mis enim indifcreteagit, qui hzeredum dis.

cretioni fimilia committit, quibus etiam

alritint

minimum non raro nimium videtur.

Eccfeüi'

V, in teftamento filiis tuis pia quoque

j tb

monita & chriftianze vitee documenta fcripto

reinque. Hacenim; cum ultima paren-

pinf

tum

g

L

:

160

Adjumentum . F.

tum vox fint, mire cfficaciee funt. — Libros

vero, aut picturas impudicas propriis tu .

filü

non

manibus adhuc fanus combure, ne libidinis

*

incendium in pofteris excitent.

puo

Yttt

VI. Quamvis eleemofynae, quas duran-

te adhuc vita pauperibus elargimur, Deo.

Qua

ii

acceptiores, majorisque meriti fiat, ac illee

quas primum poít mortem per msnus ha

Tum,

redum iisdem diftribuimus; nihilominusin

flits

teftamento etiam pauperum, precipue in

ht

xenodochio & orphanotrophio commo-

lo

rantium, meminiffe oportebit. — Laudabile

per

quidem eft, tnorum te confanguineorum

Tem

reminifci; fed, dum horum recordaris, ca-

Tn

ve, ne obliviícaris fratris tui. Jefu Chrifti,

15

qui parirer os de offzbus tuis, €9' cavo de cavne

V

:ua efl, (oo) aliquam bonorum partem ad

f

N

cau(as pias applicando, & in eleemofynas.

Qu

erogando.

lein diüribuendis&eeniof'y-

&

Porro Regu

L

nis ob(ervande funt fequentes: 1. Eleemo-

n

fyne debent fervata proportione congruere

hj

& quantitati bonorum; & numero here-

«ffil

dum. 2. Paoperes, qui tibi confanguinei

Qn

aut affinesfunt, extraneis: item magis paus.

1, aliis k

BQI'

peres, & prefertim. occulte indi

..

2ng

funt praeferendi. 3. In conftituen

d

1

slega-:

tis piis attendendum precipue eft ad illa,

quz.

xummatim

msiapem

* €oo0) Gen. 2. v. 23.

L.]

Contemplitio cadavevit dà loculo;

16t

Dbry

ue magis promovent enlrum Dei & fimul

pris t

falatemanimarurm: præferenda fünr il'a.quae

ibidini

non tantum c*orpm ibus, fed etiam animabus

profunr

Fogeilla, quee plus babent often-

s dur

Tarionis, quam utihtatis: plus vaánitatis;

P Du

quam pietatis.

4. Prefcribe certüm Mis-

; &il

farum numerum tibi defun&o applicanda-

M hæ'

ru mm-

Nilil enim efficacius pu:ga'« rii flam

fRinusit

mas rel!inguit fanguine Chrifti ad arasob-

cipue i

lati.

Ceterum fi ad Chriftian:e humxl:rans

omimo

1eo-e9 tuas exequias ordinaveris, acin iic fü-

qudable

perHuam omnem pompam, qua peéccato-

wentum

rem; qualis tu:es, ceternee morr sreum mi«

daris d

nime decet, caveri ulrima voluntate jufTe-

Chrilly

ris, non'deerit tibi, quod pauperibus leges.

d cartt

- VII. Executones, ut Vocant, reftamenri

AUE

paucos nominare expedit, &quidem rales,

o(ynas

qui mutuo fibi auxilio fint ad exequenda ea,

quae teftamento conftitutà fuere; ita, t in

st

vno eluceat fcientia & prudenria , qua fciafj

Ejeemt

in altero enireat porentia & induftria, qua

poff?t; in tertio denique vigeat cheriras &

dgne

amicitia; qua oel/r, & eriam curet execus

10'l11[1€l

tioni mandari, qua' defunctus difpofair.

enique altimi moniri loco non *abc re enï

zptl^

m alllf

adjeciffe,

u

Pamdzgma tefflinnenti chvifliani.

PU

n nofine San&tiffime & Individuz Tri-

qu

r

nl

nitatis Patris, Filii & Spiritus fancti,e äy

[

162

ZMdjumentum . P.

N.ad divinum tribunal brevi evocandus,

ex motivo fupernaturali charitatis & jufti-

me

tie, religionis & prudentiz chriftianae fa-

qu

cio teftamenrum, & actis bonorum omni-

«t

um auctori Deo pro conceffa mihi vira hu-

$1

millimis gratiis, pleno cum fenfü liberrima-

n5l

que voluntate palam declaro; ac profiteor,

D

ie mori velle in fide Romano- Catholica;

fotm

ulrimis morientium Sacramentis muniturm ;

LT

& hinc fi forfan in ultimo illo rerum articu-

W T

lo me fenfibus deftitui, aut rationis ufü pri-

Te,

varicontingeret, jam nunc pro illis circum-

Y

flantiis extremum inungi, & a peccatis

det

meis, de quibus ex puro amore Deiinten-

de

fiffime doleo, facramenraliter abfolviinftan-

C0n

tiffime flagito. Infüper indulgentias om-

jore

nes plenarias tunc lucrandas lucrari, mibi-

&tf

que applicari cupio.

uer

h

Preterea omhibus deemonis függeftionis

[

bus, quibus moribundum me tentabir, pre-

vio diffenfu jam nunc renuntio; & fi forte

0m

füb vitee finem ( quod Deus avertat) velex

ud,

vehementia dolorum, aut ob violentiam ten-

C()Tl

tationum, vel ex debilitate rationis aliquid

[

minus rectum, fidei vel moribus contrarium

T

velle me, aut nolle, facere, dicere vel co-

&

gitare contingeret, id jam nunc omne ab-

lii

ominor & retracto atque pró non dicio,

dnn

aut pro non haberi volo.

Mli

In-

t

Contemplatio cadavevis in loculo.

163

o

lofuper declaro; me iis omnibus, qui

&i

me offenderunt, ex animo ignofcere; at

dang f

quos ego offendi, ab his me ven:am füppli-

Onnt

cirer petere; extremi vero morbi moleftias

vitai

ec mortis anguftias, üuti & purgatorii pcé-

bertifie

nas libenter pari me velle, utfic fatsfaciam

tofit,

Deo Judici pro meis peccatis, meque con-

dholi

formem voluntati diving, & Chrifto patien-

unitürm,

