Gi2048
author: Bellecius, Aloysius

?

ye

-^

j

r

í

t

i

P

;,

M

T

a

;

-.;,.

YX

»

-

: d

x*

as

i:

d

:

"

[5

i

AE

^i

s.

* x

-

—

*

m

i

A

A

*

h

E

*

A

x

s

OM

2

x

*s

e

x

x

i

"n

t

b

A

v

n

,.

S

:t:-g

X

2

P

*1

j

&

?

"G

:

N

E

ä

A

£j

r

*

P

u

E

:

€

T

a

ï

d N

F

i

-

$&

s

i

s5

x

-^

À

E

j5

A

S:

Ü

o

s

E

E

a

——

E

7

n

r

ï;;

-

:

IY

&

A*

^

M

g

2

Y

E

9

j

w

$,

$

"as

Ej

2

b

-

g

d

d

u-

*

T.

CU

]

ss

E

-

E

WE

s

D.

T

Ts

5e-

"Y

x

"

&

P s

"

&

"

n

L.

r at

Y

x

U

j

FÁü

i

[

E

2

s

d

"]

E

E

At

i

d

P

A

5

F3

[

-t

Eu

*

x

995

Lj

2

E

P2

,

L:

:

A

M

m

2

A

i

5

- du

$

£

*«

d

m

BL 4

$

21

J

g

ya

.

A

-

w

X

A

4

d

p

A

Ed

M

p

T

A:

UOR

E

d

A

NU

d

-

j

g

53

*

hd

Ej

-

Mi

k

[*

]

Y

d

gr

2l

aPE

gX

&

z

4

d

h

"J

x

Wsl

$.

g*

—

—— É :

as

—

— — àÀ — áÀ

r — ia

— M

— —

i

M

d

n

g i

í

-

d

d

scscnd

M

L

n t

Z.:HW

P d

N

R

M R

E

s

m m

d

as i ii n

ii

ial a

[

94

E

M

t — ——

CHRISTIANUS

PIE MORIENS,

SEU

ADJUMENTÀ

PROCURANDJE

BONAï MORTIS

OPUSCULUM

PERSONIS TAM - S/ECULARIBUS

QUAM RI*.LIGIOblb,

ANIMARUM CURATORIBUS

PRIECIPUE VERO

PPERQUAM UÜTILE;-

AGcroRE

P; ALOP'SIO BELLECIO;

Soc. JEsu S. s; THEOL Daocrónzk.

ER

3y

at

E

EY

a

Com P. !,

——l

& 02

p

j/c.,a-.-.—-;t

a a

x

LUET. HEBIUIDIDIHIE:

WiRcEBURGI,

"d

Typis Joannis Jacobi Stahel

1770

;

!

Exfpe&a. quotidie finem cite ,

& ad iter illud te para;. qua

enim bora minrsme putas,;

Ti

mandatum — afferetur.

Je

s

autem ills, quos tuuc im-

D

prudentes opprimet, ^ im-

ts

paratos.

S. Ephrem de

änw

vita fpirituali.

Qf

0

It

J

Ti

&

Ed

d

n

u

xr

S .

Y

NS

m

2

E

)

»

N

A

—

C2

j

Q

u

TSSS

t

,

I

J

z

/4///

fl

N

S

PR/EFATIO

lt

(u

on fine fineulari confilio pro-

$

vidum Numen mortls mo-

Jt

mentum latere nos Volmt, ut

TW

nempe Vlglles femper metuque

fufpenfi, & ad moriendum inho-

a

ras parati viveremus.

Hunc in

de

finem. przfens tibi. Opufculum

offero, falutls ftudiofe Le&tor,

quod Cbrzjizamtm pie morientem

infcribere placuit; cum in eo .4d-

Jumenta proponam ,

uibus pri-

maria bonz mortis impedimenta

e medio tolluntur.

Et licet va-

X

ria

1

.

PORX IO

ria fint, quz beato agoni obfta-

te

| d

culo; varia item, quz eidem ad-

miniculo effe folcant, brevitatis

pr

tamen ftudio przecipua folum, &

0p

minus trita felegi,quz omnis cón-

TIS

dmoms Le&onbus utiliora, nec

1]102

non ammarum Curatonbus ap-

lj

tiora fore Vldebantur Omnibus

u

enim fcupuone hac commodare

| Tum

confatm, cujus totam fynopf n

m

& ceconomiam fequens Elenchus

d

Lectori ob oculos ponet. Caté-

U

rum, quamvis de bona morte plu-

I

rimi libelli paffim circumferan-

Conf

tur, aufim tamen promittere, fi-

Dri

quidem has pagellas evolvere be-

nigno oculo dignaberis, te 1n eis

reper-

& 9

PRE FA Tza,

d«

;feperturum, quz in aliis forfitan

defiderafti. Infüper lucidam hz

"

preferunt facem alteri tripartito

X

operi, quod uno abhinc anno ju-

n

ris publici feci; &ubi virtutis fo-

KC

lidze impedimenta, fubfidia & in-

lp*

citamenta facris commentationibus

U

infrautur ; quodque aliud no-

me

vum, fi Superiores annuerint,

n

proxime fequetur; ut ex his fan-

1U$

&e difcat vivere, qui pie cupit

Ete*

mori. Boniigitur confüle, pie

J

Lector, lucübrationem tuo bono

lfl«

confcriptam , & lecta menti im-

[

prime, moribus exprimenda;

[e

vitiisque mortuus, Deo

ls

eternum vive,

ELEN.

[«

X 2

e

IT

$

i

[

2

j

c ',

érrboéntérodién

4

ELENCHUS .

ADJUMENTORUM.

Adjumenmm l. Tempefliva prapa-

tio ad mortem.

Pap. r.

di

Art. I.

Summa eít neceflitas

fe parandi ad mortem;

5

Art. II. Et quidem f& ftatim

16

parandi.

,deummtum II. Vigilans cura, nehec

praparatio differatur in tem-

28

pus ultimi morbi ;

Art. L. Quia illud tempus eft

ái

tempus incertum :

3Q

Art. II. Eft tempus nimis bre-

ves;

35

Art. HE. Eft tempus minime

idoneum.

39

Adjumnenium 111. Pia methodus f& pa-

randiad mortem per facram

unius diei folitudinem.

$*

4

-

Art

Elenchbus: zddyumeutovum.

i

Ar. L. Ejus obeunda moti-

Vàa.

!

53

Art. Hl Ejus

do.

in&itqendæ Of-

67

ddjumentum. IF. Confidefario flatus

animz poft mortem,

iate,

Art.l. in [udicio:

112

II!S

Art. HI. In Purgatorio.

Art. HHl. Gemioa inde forman-

da conclufio.

Y21

;

Aáyunentum F. Contemplatio cadave-

ris in loculo.

129

Ejus afpectus docet nos con-

temnere

16

Art. I.

'Terra divitias.

130

Art. 1T.

Mundi hogores.

142

Monita pro conficiendo

$

tite teftlamento.

156

Kädjumenmm FT. infpe&io cadaveris

2

in fepulchro.

164

Ejus intuitus docet nos

3

Art. 1. Carnis delicias fuge-

re;

7

165

»

Art. Il Solum cocleítia appe-

tere.

177

ddyumeutum V 1. Exequise fpirituales,

4

feu meditatio Rituum Ec-

X3

cle-

u

*

Elenchus. "d djumentovum

clefiaticorum fepulturam -

Fidelium

I87

s

Art 1.

Antecedentium,

189

Art. II. Subfequentium.

198

Adyumentum FHl Optatio mortis.

21I

Ea Chriftiano non eft timenda

Art, l.. Nec ob jacturam

prefentium ;

212

Art. II.

Nec ob incertitudi-

nem faüturorum ;

219

Art. lIH

INec ob rigorem [u-

ftitie, aut abufum Mife-

ricordig divinae.

y

224

.Adjumeiztum 4X. Defiderium coeli,

233

Utpote cujus gsudia

Art. T,

Sunt mfimta,

234

Art. H. Suni aterna,

247

4i

Aafyumentmn X. Accurata Confeffio. 252

Art. I.

De conícientige exa-

mine.

257

Art. Il.. De doloris perfectio-

266

Art. III. De Confeffionis ac-

curatione.

276

Art. IV. De fatisfationis ple-

nitudine.

285

d-

H

Elenchus Aafjumentom;n.

m Xi. Doloris intewfio.

299

* Agäu:nefztzt

Ejus moivum funt

09

Art. l.. Offenfee gravitas;

301

98

Art. Il. Offendentis ingrati-

^rudo ;

510

lI

. III. Offenfi excellentia.

31$

! Art

"AMjumeutum X/I.. Viatici fervens &

12

matura fufceptio.

333

Art, l. De fumma Euchariftiee

excellentia.

1

334

: Art. II. De modico noflro ex-

inde fruétu..

343

24

Art. Hl De Viarici dilatio-

ne,

353

31

Art. IV.. De matura extremae -

Unclionis füfceptione.

360

!34-

"Adjunentum XI1]. Praevia inveftiga-

47

tio & emendatio eorum,

qua nos in articulo mortis

precipue anxios reddere

H

folent.

369

a funt

Art. L. Negle&tus obligatio-

num noftri flatus.

37t

"Á

Art. Il.. Cohtemptus gratia-

rum.

386

389

Arr. HHI.. Ja&tura temporis.

Art. IV. Abufus talentorum, 392

Art,

Elenchbus: Zddumentovum.

Art. V. Mala commifla.

395

Art. VI. Bona omiffa.

398

Acfjumeie'tzlm XIF. Previum exerci-

tium aéctuum virtutum tn ar-

- ticulo mortis eliciendorum,

401

Illorum paradigma

Art. [.. Ex P(almis colle&tum, 403

Art.II. Ex5S.Patribus defump--

tum;

415

Art. HI. Ab Auctore propofi-

tum.

32

Profeffio. fidei ex

7177 M

f()ïmula Tviäen—

444

5

i^

1

)

d

VEX "69

" 4

9

«

A

N

ER

7

[

T

KXN

ZA

SS

i 2608

um

Mi

N

NSS

Ej

D

Xxä

L

[Nx

p

7

J m

E

Gs

igin

&d

Tl

M

ADJU-

1

34

à

M

Wäj

35

EY

u w(

M

/4

N

39

;

j

?

*r&

o

S

;iä

X

*

401

40

ADJUMENTA

dU

PROCURANDAE

p

d

BONAE MORTIS.

ADJUMENTUMI.

Tempeflioa preparatio ad

Worlew.

oriendum eífe , fatentur omhes,

omnes capiunt; quid vero fit mo-

ri, quani'que res mornenti fit,

id affequi pauci laborant. Quid

igitut eft mori ? Mori eft deerere omnia,

& deferi ab omnibus; feparat enim amara

mors ab omnibus honoribus & deliciis, a

cum»

cunétis opibus & amicfs. Mori eft cir

dari;

d

e

",

2

'A?djzlz.mmtum J. /

deri, & angi undique: hinc hofiibus,i qui

Í

animam infeftant: illinc doloribus ; qui cor-

puscruciant. Mori eft pugnam decretoriam

cum hofle acerrimo pro zterna falute viri-

11

bus debilem & animo fractum inire. Mo:i

l

denique eft ingredi &ternitatem , eamque

felicem aut infelicem; auamque eoremipo-

lr

re fubiveris, in ea perpetuo manebis.

lt

O rem horrore plenam! illo ipfo, quo

V

exfpiras, momentoagitur de Deo eternum

tl

vel poffidendo, vel amittendo: agitur de

»

anima vel etérnum beanda, veldamnanda:

apirur de tota eeternitate velinter inferos vel

in coelis exigenda. O vere momentum rerri-

bile! Ex his quid infers? hoc certe: ergo

mori eft negotium maximi ponderis; di-

fi

gnum, cui omnis cura &laborconfecretur:

T

ergo in id unice incumbendum , ut bene

W

moriamur: ergo amplectendum eft, quid-

W

quid momentum mortis reddere felix po-

|:

teft; & fugiendum, qu.dquid illud reade-

reinfelix poteft.

ll

ddere Fe-

Jam vero quod mortem nobis re

licem poteft, eft previa praparerioad illam ;

Q

& quod infelicem, eft hujas Preparationis

a

neglectus. Nam bona mors a bona adillam

preparatrione divino qucd:m nexu depen-

e

det ; cumDeus follicito huicfe ad mortem

&

preeparandi ftudio ac dilipenti cureegratiam

N

finalem coelefti decreto alligare haud raro

Ífoleat.

D

Témpefliva pyepavatio ad mevtem.

E.

qui

COfe

foleat, Ex hoc quid concludis ? erpo fum-

mi maximique momenti res eft tempeftiva

Jam

preparatio ad mortem: ergo unicum no-

vIr1

rum in vira negotium, avt cure omnis

lo

laborisque fcopus fit, neceffe eft, ut bene

Que

parati moriammur. Et prof.éto, fi te prapa-

hpO'

ralli ad mortem, abunde fecifti, licet per

totam reliquam vitam nil aliud egiffes. Si

quo

vero te praeperare neglexifti; licet omnia

num

alia fecifes, omniumque reonorum, &

r de

d

Principum negoria expediviffes; nihil epi-

fti; quia illud pretermififti, cui comparata

)SVd

rerti

c&tera omnia nugee funt & crepundia.

1 rgO

di.

Sed hec, quorus quisque eft, qui reco-

giter corde? videmus qu:dem modo hunc,

l

LUF

modo illum tumulo inferri: fcimus, etiam

ene

vid

nos moritüros: credimus, mori tale nego-

tium e(fe, quod rora vira curandnm fii: fa-

pO

temur, preparationem ad mortem nimiam

lüde

efTe nullam poffe: omnes timemus impara-

ti ac improvifo mori; quin imo ingemifci-

efe-

mus etiam, ac maleominamur; dum quem-

"p

quam forte fübitaneo ac iníperato funere

jnis

extinétum fuifle inrell'gimuig; & ramen ad

la

mortem, vix ullus eft qui fe pra:sparer.Morg

et

eft pun&ctum a quo ducirur linea ad circulum

erm

eternitatis; & ramen de hac linea recte du-

m

ro

cenda nemo anxius vivir. Mors eftpo; ta,per

quam intramus domum immortalitatis dura-

ii

A2

türse

e

4

æä'djumentum [ :

ture femper,fin endg nunquam: eft trabfitus

ex hoc mundo in alium, fed ó qualem mun-

dum! & tamen ad hunc tranfitüum, rarus

eft, qui rite fe comparer. Hortatur Chri-

Ítus: Eflote pavati; quia, qua hora non puta-

ti5, filius hominis veniet ; (a) monent San-

éli, mortem fenibusefle in janua, juveni-

bu: ininfidiis: docet fides, neminiveluni-

j

cum vits inflansefle certum: clamat expes

rientia, plures «rate adhuc tenera tnorte

improvifarapi: diétatratio, in re tanti mos

menti nil. dubio cafui perinittendum effe ;

& tamen vivimus, quali nuniquam aut quafi

toti morituri, nihilde premittenda preepa-

ratione folficiti.

E: hoc agunt, fic vivant

non educati in fylvis gentiles Darbari ,. fed

Chri(tiani enutritiverbzs fidei, (b) qui cre-

l

dunt, íe morituros, judicandos, & ster-

num vel falvandos, vel damnandos; imo

C

non raro etiam Relig;ofi, quorum tamen

vita vi fuce profeflionis deberet effe conti-

nua praparatio ad mortrem.

Tantam tamque vecordem falutis incu-

qu

riam non ultimum bonz mortis obítaculuriü

efle; nemo non videt.

Porro fons & cau(a,

!

quiá

t

u'nc?eeafcaturir, duplexelfe folet; vel

hanéc

H

. (&) L?IC. lä, ". 40.

(B) Ie T;I *o 4«& Wo 6:

TemþcyZz'vd þræpard!ib ad martem. $

r

hanc pr&viam preparationem ad mortem

j

minus neceffariam putamus: vel quia pro

ü3

illa morti prem trenda femper sdhuc tem-

l*

pus fore judicamus, Utrumque hünc er-

(j

rcrem animis noftris exemiffe , potensbo:

[le

ng morti cormparande adjumentum erit.

ll*

Prcin oflendam :. fummain efle geceffta-

li^

?ü, fead mortem przparandi; z. &qui-

Qs

[e

dem fe ff.tim fineulla dilationex pra parandi.

KRTICULUS'

Z

d

De neceffitate fe przepavandi ad mortqm;

P

Jnt

J. Qummam «ffe neceffitatem fe aJ mor-

KJ rem parandi, docet nostumambipui-

tas hore mortis, tum aternita: pediflequa

i

T

mortis, denique rigor judicii rortem fe-

éuturi. Ex duodecimanni menfibus, ex qua-

no

e

ruor menfis hebdomedibus, ex feprem heb-

f

domadz diebus, ex diei vipinti quatuor ho-

ris upa tibi crit ultima: hoc ccrrum;. fed

quanamilla ft, quodie, hebdomade, men-

-

fe fis moriturus, hoc incertum.

Scilicet,

I

ut notat Auguflinus: Zatet illa dies, ut obfev-

"

ventur on4s dies. (c) Cum ergo quaelibet

lid

tibi poffit efle ultima, neceffe eít

; ul nulla

M

non die paratus fis rnori.

Ad

A 3

| (e) dug. in Pf. :OI,

6

Zdyumentum . .,

'Ad haec n mari bugus qmundll , tefte mel:

lifluo Doctore, de quatuor animabus vix eva-

dit uza, qua& füb mortem gratix naufragiam

non faciat; adeo nempe non folum du-

bius, fed & periculofus eft ex bac vita per

]

hujus mundi Euripum in zternitatem tran-

Í

fitus. Summe ergo neceffarium e(t, u: ad

illam tam periculofam migrationem te pra-

via follicitudine prapares. Nam que illam

f

confequuntur, zterna funt, fcilicet vel gau-

N

dia &terna, vel fupplicia aeternai: aut ignis

nunquam extinguerdus, aut beatitudo nun-

Í

quamterminanda, O sternitas! Ó vocem

jugi memoria dignam! Cui hac prapara-

1

tionem ad mortem non per(uader, hunc

me-

n

rito terribile jüdicium maner.,

]

|

Hujus j«dicii rigor ut ad cred&nä—am di-

&b preparationis neceffitatem eo efficacius

te moveat, ieipfumrei judicem volo. Edic

quafo , finunc ftatim tibi ex hac vitain do-

mum judicii migrandum foret, effesne pa

ratus? fi nenc tibi coram Divino tribunali

comparendum foret, effesne piratus? . con-

Ícientiam tuam »ppello: edic, cflesne pa-

ratus? ..., quid dubius heres? quid expa!-

lefcis?

.. Que ergo hec temeritas, vel

unico inftanti ineo ftatu vivere, in quonol-

—— RE

les judicari? Scis, te qualiber hora poffe

urer,

mori; fique nunc üa-tim moriendum f

fate-

ESRUELANEU MM LTK U

/

Timpefliva pyepavatio ad morten.

7

(]:

fateris, te ad reddendam rationem minimeé

ll

paratum effe; nec tamen te praeparas ?

nl

lu-

Primo a morte momento judxcaberls.

Malum, de quo vitando,. vel incurrendo

t

in hoc judicio agirur, eftomnium malorum

In.

ad

fupremum, malum zternum, & i irrepara-

bile. Senrentia in hoc ]UdlClO ferenda erit

te-

definitiva, & irrevocabilis,. que , nemine

m

refiftente , ftatim. executioni imandabitur.

u-

Statusanima ruz eft dubius; nam quod pec-

1'$

càris, hocícis; num ri:edo!'neris, hocne-

l«

Ícis; & cum hoc dubto migrai Aöum

tibi

en

erit in domum judicii; ubx, qu )udzcat,

ii«

Dominus efl : (à) Dominus oiniícius, om-

lt

niporens, inexorabilis. Et tu hoc tribunal

imparatus sdire audeas? En! quacta neccí-

di-

fitas fead morrem previe praparandi om-

nibus incum^at, & quidem non folum pec-

1US

catoribus, fed etiam Jufhs.

dic

d0«

II. Si enim peccator es, prcpara te ad

Pf!

morrem; nam fiin peccato moriaris,actum

eft de anima, & quidematernum ; & hoc eft

ll

Jn-

de fice. Si juftus es, priepara te ad mortem ;

)à

nam quid prodeft bene vixiffe; fi male mo-

riaris? fi enim mala morte decedas,

omnia

j

d

perdidifti. Quippe certum eft, per malam

l.

mortem longitfimae ac aufter iffimze vita-fan-

À 4

&ita-

je

f

—

Q«

(d) 1. Cor. 4, v.4

4dumentum — [

Gitatem unico inftanti peffumdari: & itidem

certum eft, centum annorum perfectiffimae

vitze fanctitatem nos de bona morte minime

fecurosreddere. Nam quamvis fanctiffimus

efles; tamen, quamdiu vivis, adhucin ul-

timo vira articulo petes peccare, pores in

peccato mori, & damnari, Sudicia DEF

abyffus multa. (e) Ille miles ex numero qua-

draginta Martyrum, quorum Ecclefia feí(tum

decima Martii celebrare confuevit ; diu

cum Sociis in obducto placie lacu. marty-

rium fuftinuit; & tamen poítea moribundus

facra ejuravit, & perür. llli duo in Japo-

nia Sacerdotes per plures horas leato igne

pro fide affati fnerunt ; & ramen ab ea pau-

lo poft defecerunt, denuoque in ignem a

tyranno conjecti, ut Religionis defertores

interierunt, qui ejusdem paenz impendio

ut martyres mori poterint. [udas aiu fan-

DT AE ESIETRENPET LUCRRA DN "RR

éte inter Apoftolos vixit; & tamen de falu-

te; laqueo fufpenfüs, tandem defperavir.

Miferi ifti infuper habita omni pravia vitae

fan&titate, tamen füb finem lapfi perie:unt.

Nunc ardent in inferno, &ardebunt zxter.

num; dum interim alii eorum thronos in

cclis occupant, & coronis gaudent. Scili.

ce neque [ufti debona mort« f'intcerti, ni-

(i hanc fibi per fedulam praeparationem a

fï

[

| i:)e?

vf

Zbmpefiva þr:apamtiä ad mortem. — 9

Deo obtinere fatagant; pratia enim fipalis

nulli perfe&tionis gradui utut fübiimi, nul.

X

li virtuti utut. excellenti promiffa eft, ut

u$

nempe fempercum iimore& tremore (àlu-

l

tem noftram operemur. Hinc Chriítustam

li

follicite etiam Apoftolos monet: vicete, vi-

"i

gilate , ovate; (£) Proia, licer juttus fis, prae-

d*

para te ad mortem.

u

Imo, quo fanctius Qixeris, eo amplius

y—

cavere debes ,. neob neglectam praparatio-

J$

nem male moriaris: quo plura & majora

»00

per viram collegifti merita; eo pluris tuà

iij

refert, bene mori.. Quid enim prodeft mer-

T

catori ; ingentes divitias maximo cum labo-

r

re in Indiis quadrapinta annorum fpatio col.

legiffe; fi dein in patrie portu omnium ja-

f?S

lo

éuram per nau(ragium faciat? Quid pro-

1

dcft ingentia pervite curfum merira cumu-

li

laffe, & tandem fub ejus finem omnia per

malam mortem perdidiffe? fi ergo ipfis

fifn

]

etiam Juftis neceffaria eft preparatio ad mor-

It.

tem, quanto mapis nobis peccatoribus? fi

Ir.

eriam Sancti labent, quod fibi ab infelici

fato timeant, quid peccatores?

In

quid tepi-

di? quid illi; qui de morte vel nonquam

'.]If-

cogitant? vel non aliter

l"

, ac de rþ ad fenqn

pertinente cogitant ?

Certe

2

—

E

(£) B;Im'c. 1-3'. *v 33

—

ro

Adjumentum - L.

Certe vel Sancti errarunt, vel nos decipi-

mur. Si enim quis etiam poft viram illece-

brarum ftudiofiorem & tepidam, tamen de

bona morte fecurus vivere poteft; ergoilli

ftolidiffimi fuerunt, quod rorjejuniis, cili-

ciis, flagellis corpus excruciarint : quo

cunctis voluptatibus,omnibus commodis fi-

2l o oo ETO CUM PC PT UP H RQÓRRCIS

bi interdixerint: quod in fumma pauperie;

contemptu, folitudine mundo mortui vixe-

rint; idque fecerint folum, ut tandem be-

ne morerentur. Ut quid enim tot oraiio-

nes, lacrimas, füfpiria fuderunt? ut quid

adeo feinper folliciti de bona, & pevidi de

ï:

malainorte fueruar;fi fine u!la preeparatione,

fi fine adhibitis cautelis, tamen beate imori

quis poreft?

ig

^ Noftri cognati, amici, fratres, forores

mundutm deferunt, fe ipfos vivos inter ciau-

ftra fepeliunt, voluntariis afperitatibuscor-

pus aflligunt, in continua fui affliCtatione,

feceffu & oratione vitam tranfigunt ob hunc

ä

folummodo finem, uttandem bene morian-

äf;

tur: & no: fine ulla previa ad illum tranfi-

li

tum preparatione, poft viram vel male vel

;

tepide actam, intrepide & effron:i audacia,

bonam pariter mortero fperamus; quam tà-

;

l

C

men illi fibi promittere etiam poft vi:am

fanctiffime twranfafctam minime audent, &

)!

nonnifi cum timore & tremore fperant? Ex

ho.inetire abfolutam && comrmunerm cunétis

ne-

—

hi

J

Tempefitva prapavatio ad morte:k.' II

h

néceffitatem f preparandi ad eeternitatem;

(

fimulque dep:ora vecordem mortalium in-

de

faniam , qui his non obftantibus folum ad

illi

obitum parare (e nepg! gunt; & quidem eo

lll-

ipfo tempore ncpligunt, quo a'iis terrettri-

od

bus negoriis tam follicitam preparationem

[i-

premiitunt.

;

16

t

IIT. Luctatores, antequ?m fe pugnze

-

committunt, prins domi fe multum pro-

0-

bant, a(fidue exercent, & ad certamen fe prae-

id

pàrant; nemo illorum nifi bene exercitatus

qe

1n arenam aeícendere pra(uümit; & nos

cum tota geternitareluctari pricfümimus im-

otl

parati? & 2// quidein hoc fa-iunt, uf corru-

ptihilem coronam accipiant: (g) | contra, nos

Aes

torpeinus, licet agatur de incorrupia, im-

u

morrali, eterna. Pro habenda concioneaut

-

difputatione, pro exhibenda comadia, aut

]

decidenda lite, aut aliis fimilibus negotiis

nc

temporalibns, o quorcurz, qualis quanta-

ln-

que preeparatio! omnia momenra funt pre-

tiofa, omne tempus, utut longum fit, ta-

f

el

me» nimis bzevevidetur. At pro coelo,ani-

ma, Deovix manus moverur: (olum hica5-

2

undamus :empere: dehoc ( lum sgonein-

1«

curii vivimus; noaobflante, quod mors fit

ultuma & pracipua actio vitz, O Superi!

non

321

-

( I.Cor. 9. v. 25.

"s

I2

Adjwhemuüz I

non auderemus publice in theatro f?Ítarefi-

ne pravia & ciuturpa ad faltóm praepara-

tione; & audemus mori fineprevia d obi-

tum preperatione? Proh pudor! majoricu-

Tanos paramus ad merendam, quam ad cce-

leftem ceenam : accuratiori follicirndine nos

comparamus ad profectionem unius diei,

quam ad irer &rernitatis, Sum:na diligentia

aliorum lites forenfes difcutmus; & cum

propria conícientia rationes inire nepligi.

mus:licet aeimifía nepligentiairreparabilis fit.

f

[

Alia errata emendari poffunt: at fi hic

erramus, actum eft de nobis, & quidem

eternum; nam z morte tefle etiam Plutar-

cho, zgew datuv covve£lio ervoris. Si mors vel

femel malafuerir, necerroremendari, nec

mors repeti poterit. Qua parte cccideritar-

g

bor, ibierit; fiad Auftrum, ad Auftrum:

fi ad Aquilonem, ad Aquilonem; quocun-

que ceciderit, ibi manebir, Sifaltem bis mo-

ri poflemus, tanta imprudentia non foret;

prima vice exponere fe periculo malee mor-

ï

tis; quia fecunda vice commiffus error re.

.parari pofict. At non nifi femel morimur:

velfemel admiffuserror emendarinequit, &

f

ab uaicóhoc obitus momento pender a«er-

nitas. Inde colligere fas eft , quam neceffa-

ria firpreparatio ad mortem.

ä

Hc quidem vera effe fatemur; interim

(m C

quid agim

1 oW

qua notlra eft comparatio ad

Inor-

D

13

Täinpejfivtï prepavatio dd inortem,

3

mortem? Edic, amabo, ficertieffemus,;nos

dtd«

vel nunquam, vel faltem faepius, vel nonnifi

b

bene moriruros; íi certi effemos ceternita-

CU-

tem, caelum, inferos non nifianile figmen-

æ-

tum efle, ao magisincuriofi de falute no(tra

108

vivere poífemus ? fi Chriftus jurejurando

itly

afleveraflet , neminem e vira difcefTarum,

Ti

nifi bene paratum, diuante pramoaitum,

n

optimequedifpofitum; fi dixiffet, ad nospa-

randos femper abunde temporis nos habitu-

o

lit.

ros, ultimum vitae tnomearuüm in noftra po«

nic.

teftate futurum ; aa preeparerionemad dTium

em

agonem moagis negligere poffemus? & ta«

-

men &terna Veritas , interpofira tota fua

vel

(ut cum Theologis loquar) veridicentia,

IeC

dixit, juravit.co: trarium. Hac credimus;

.

at

& interim quid agimus ?

xm'

/'O Chrittiane! imparatus camfis, nolles

j

hodie mori; & ramen adhuc hodie mori

10

potes; potesadhac hodie catarrho fuffoca-

ri, glande trajici, fatali lap'u exanimari;

(2n

)f

hzc credis; nec tamen re preparas? .O

Q»

peccator! illo ipfo, quo peccas, momen-

r

10 extingui potes; fique te in peccato ex-

fpirare continperet, in puncto ad inferna de-

y I',,

fcenderes. Hec credis; & tamen' peccas?

Si te in eo, quo nunc vivis, flarn: in hoc;

t

M ASM

4:!1:

quo4d parrafli, í(c

re mors impcnitenrem

fübito obrueret; hen! a&tum effer de :e, &

d

quidem sternum: in abyflum iaer. s om-

nium

r-z

14

Adynnentum | 1

nium tormentorum. Haccredis, nectamen

doles? etiam per plures dics & hebdomades

peccati mortalis reus, ad inferni marpinem

cel prodigus ludis? Certe aut hzreticis,

fi hec non credimus: aut ftultis, ni ocyus

ad mortem nos paremus, annumerandi (u-

mus.

An pnon enim dementia eít infernali

j

carcere dipna, fummam hujus preparatio-

nis neceffiratem agnofcere : fine pravia pree-

q

paratione mori nolle: indies mori pofle:

hec fcire & credere, nec tamen fe prepa-

d

"

rare? Qood aliquis in India barbarus, qui

dehis veriatibus nihilunquam audivit, mor-

tis oblitus vivat; id enim vero capi poteft,

At vero Chriftianum fide imbur:um, Reli-

t

giofum, qui ideo ceenobium eft ingreffus,

l

ut ibi a mundo abílractus eo fecurius fe ad

bonam mortem praparet; hos, inquam, fa-

talis il'ius momenri immernores vivere, is

profecto tantus eft (alutis, Dei, coelique ne.

glectus, qui merito mala & improviía mor-

te a Deo vindice punitur.

lV.. Et certe Divinz 7u/)'z'tz'æ.valde fo-

lenne eft, dilara in illam horam ultrici pae-

:;

na, exerto veluti gladio, & toro quafi fu-

roris pondere per negationem pratic finalis

vindicare atheifticam haac mortis oblivio-

nem, & non excu(abilem fe ad . illam com-

parandi incuriam. Ex quo folo abiínde con-

ftat;

apmome.

Tenpefliva prepavatio ad mortem. — Xg

m

ftat; fuinmam eff* neceffiratem fe prapa-

des

randiad mortem ; cum buic praeparationi

em

non raro a]ll:gat: foleat gratia finalis... Nam

19

qualis praambula praaratio; talis erit

"u$

Inors.

Sollicita & tempefítiva comparario

(ü-

ad mortem eft efhica-iffimum medium pro-

curandae b«ne mortis; neglectus vero hu-

1'ali

10»

jus praparatiodis eít prodromus tminime

v

eequivocus fecaturie malee morris, Utrum-

le:

que affeverat eeterna Veriras. Nain Luc. 12.

T

ait Chriitus: Zeati ferviilli, quos. cumvene-

vit . Dominus , invenevit. vigilautes, hoc eft,

qui

yote

paratos. Er[i cenevit in. fecunda vigilia ( ju-

tll

/D

ventutis) £5 // 12 tertia vigilia venevit , ( eta

li«

tis virilis ) €? zta nempe para'os irvenerit,

$

leati funt fevvi illi... £n beatitudinem Divi-

Ku

no decreto annexam

Ti

praviae præpa;'ationi

ad mortem !

r

T.

lne

Contra vero : quod/; Ji&eritï/þvvm ille in

corde fuo : moram facit. Daminüs ineus venive ;

10l

€7 capevit .... edere $g. bibeve : veaiet. Doini-

zu$ [evvi iliur im die, quà non [pevat , €g Lo-

ya, qua ne[cit , &g dividet euin, feparandoab

fo

electis, €g' pavrein ejus cum iufidelibus pouet,

XX

(h) En damnationem annexam obliviofs

í

mortisincurig, & non excuf(abili focordiae

]

I5

Q«

fe ad mortem tempeltive pieparandi! Id

nos

7-

f

il

! 4b) Lwc, 12.7).37.55»3 38. .iiehz fu.vq.y.';-'j 46.

t

16

Adiumentum . f.

nos quoque docer parabola decetn Virpi:

f

num. (i)) Omnes quidem erant Virgines;

fed non omnes prudentes; quia non om-

!

nes parata. : Exclufee (unt fatuge,: quiafe pa»

Ü

rare neglexerunt: admi(le fünt prudenres,

quia fe parare follicite (tuduerunt. . Nempe

Q

K

huic follicitudiniac curz,te parandi;allipata

eratearum gtaria finalis,

Ex hisipfe Chri-

b

f

ftus hahic fequelam deducit, dicendo: Zzgi-

late evgo 5 ( arefcitis enim, quando Dominus do-

smus veniat: fevo, ammedia nofle an galli cant»

$us ammane ) ue , cum veniat vepente y 1096«

H

miat vos dorimientes, (k) & etiom in vos re«

e pere

pentinus [uj evveniat anteritus. (D) Itaqu

Í

fpeéta hujus preparationis neceftfirate, fcllt-

[/

cite nos ad iortem praparemus, ne; fi

eam improvida temeritate diftulerimus,

l

mors imparatosoccupet, acimprovitoiótu

lt

in fcpulchrum proturbet.

ARTICULUS .L

De son procraftinauda bac praeparatione,

e

reparatiobem ad mortem fümrne ne-

l0

[j

IP

ceffariam effe, tion quidem dithite:

mur: verom proilla inftituenda femperad-

l

huc rempus fore, opioamur. At quamft-

il

P-

E

-

(

i)ï[a'*/ 'Qä;wg 5, (k5 Marci13. v. 3j

(D Prov.29.-v. 1.

e

v

Tempefhita prapavatio ad movtem.

TT

5

tli & nullo:nixi fundamento id fperemus,

(5

fequentibus docebimur; ex. quibus patebit,

hi

fummam efíTe neceffitatem fe ad morrem &

quidem ítatim fine ulla dilatione

p?

di.

preparan-

&5

Enimvero . ratione careamus oportet,

Ipé

quicunque in maturando tanti momenti ne-

ata

gotio moras trahimus.. Fatemur enim , ad

t

onam mortem prarequiri prepararionem;

p

nam illi (olum fervi funt beati; . 4u05,. cum

llj«

venerit Domims, — inveuevit: vigilontes, (m)

1js

Fatemur , nos de die craftino minimefecue

lvg.

ros effe; nam Deus, tefle Gregorio Ma-

j 10

gno, qui penitenti veniam [popondit ,. diffi-

a

imulanti deem. cvafiam gon promifz. . (n) Fa-

]i

temur, nós in momento mori poffe; nam

N

to Zautur grada ego movsque dividimur. (o)

308

am parum fecuri fümus de craftina die,

du

quam de vità centumadhucannorum. Plu-

tes adhuc hodieé aut cràs morientur, qui

inortem a fe

quam longiffime abe(fe purant,

Quod illis c

Ontinget,

eriam nobis contitige-

re potef, Annon er

go immanis dementia

] MM

eft, eodemipfo, quo

heclegimus, momen-

to praeparatioónem ad'mortem in cr

no

*aüinum

ie

temeraria dilàtione remittere?

d

Hec certe tam vecors preeparationis di-

latio fratus effs videtur ex Machiavelli po-

ld)

pfl

mario dgcerv-ptus—. Fundamentum id dicendi

( EUR

. facra

Cm) La 12. v.37,

j

»vf(xï) Heom.12.in Evang. — (o)r, Reg. 2Q. V. 2.

"

8

"dumentum - 1.

facre mihi Pagine fuppeditant. 'Audite,

quid Sapientize c. r.- & Ifaie c. 22. legatur:

Exiguum eft tempus vita nofftra : umbre tvanfi-

zus efl teimpus noflvum: cras moriemur. : Quid

ergo ? obftupefcire ca]i ad'conclufiones;

quas inde mortalium impieras deducit! 7-

nite ergo, inferuoty fruamur bonis, dum [unt ;

coronemus 105 vofis, antequam marce[caut . . . .

«ou [it pratum, | quo tton pertvanfeat luxuvia

aof[iva .

vino pretiofo nos impleamus : come-

damus , €g. bibamus.: Qvid ftultius dici, quid

Íceleftius excopitari poffet?

Equidem nos, Chiriftiani cum fimus, fi-

miles ath-ifmi aphorifmos abominamur,

tam impias illationes deteftamur. At vero

quid caufie et, mi Chriítiane ; quod hor-

reas, has fequelas facere, & non horreas eas

vivere? quodte pudeat eas proferre lingua,

& non pudeareas praferre vita; dum hanc

adeo neceff;iriam preparationem identidem

procraftinando, adeo parura follicitus de

Inorte vivis ?

Agnofcis, exzf»-lzuuAm- effe tempm" vite tuæ;

cum inftar umbra tranfeat:. ícis, cras mori

te poífe; & interim fruerismundi Zozis; cce-

leftium incurius; coronas te vo//$ volupta-

tum avidus. eclique oblitus viz0 prerio/o te

imples: comedis, €9 bibis, folum de corpo-

daad

rE,:. pihil de '?nima, minus de maturan

mor-

E

VE

19

2' empefliva prapavatio ad mortem.

ife,

m

mortem preparatione follicitus. " Quid hoc

eft aliud , quam verbis quidem catholicum

l

luid

fe profiteri, factisautematheilmum vivere?

68

1E' At dices: femper adhuc erit tempus,

f

me preparandi ad mortem: non eft peri-

T

culum in mora: nileít, quod adeo urgeat:

INEJ

iità

in futurum meparabo. Équidem fi itacít ;

ergo Chriftus nimis importunus fuit toties

t

inculcindo, & reperendo: videte, vigilate,

[uid

e[tete parati. - O quotardent ininferno, qui

idem omnino fenferunt, idemque fibi pro-

)

[

pofuerunt; & iamen perierunt? *imilibus

Imut

propofitis , falfisque perfuafionibus plenus

vero

eft orcus. Verum finoula San&uarii ponde-

nor-

re libremus, & facre Scripture rrutina ex-

aminemus, 4Ais: femper adhuc erit rem-

n

01

pus.. Erras; quia tempus mon evit amplius. (p)

IRUM

NNon eft periculurn in mora. . Erras ; forte

dem

enim fac no&he animam tuam vepetent a te.(q)

n dC

Nil eft, quod adeo urgeat. Urget enimvero

p:riculum quotidie; & in momento fno-

riendi; nam, frzut pifces capiuntur bamo ,. £2

ü

Jicut aves laqueo coiprebenduntur , fic capiun-

»ori

zur bowmes a morte. (r) In. füturum me pa-

e

rabo: fed quis te de crzítino (ecurum red-

t

vel bora uemo fcit. (s)

) (€

dldlt ? de die enim illo

B a

)0"

Cogita

d

of

(p) Apoc. 10. f:/ 6. (q) Lu. Ia.w.'zo.r

(r) Eclef.9.v.12. (s) Matc. 13. v.32.

e

u

20

Adjumemum T

Co. ita quefo, inclamat Bernardus, auia, quod

botlie opevavà licet , cva$ forta[fe non licebit. (t)

2

Forfitan Deus,qui preentem tibi diem con-

ceffit, craftinum negabit.

- Nerum oppones: robuítz. corporis vi-

res, animi vigor, statis flos omne mortis

periculum quamlongiffime adhuc abeffe; fe-

cure mihi promittunr. At coatrarium afhir-

f;;

1nant omnes quatoor Evangelifte: -ipíe

f

Chriftus aliud te credere jubet:. ipíaquorti-

diana experientia oppofituii te.docet.: Cui

punc fidem hàbebis? . ZJomo quafi flos.egve-

ditur, &3 fugit velut umbra. (u) In dumidio die«

Iïu

qum (uorüm vadet ad povtas 20feri; de mane

f

ufque ad ve[peram finiet vitam. (x) Ira affeves

rat ipíe Spiritus Sanctus;: & eriamnum du«

bius hzres? . Innumeri jam mortui fanr; &

^odie adhuc plures morientur magis juve-

nes, actu; majori vigore viriumque robo-

re prediti; actu; nam necannorum juvene

tam, nec membrorum firmiratem refpicit

ccca mors, INon nifi decidua e tectotegus

Ja opus eft, ut tota hec moles corporisque

compages in cineresabeat.

— At forte noü moriar, ais. Porte/ v"oxf]*a;-ï;

crymis digna! forte non,moriar. A. Eïggrrgi

mo-

: (t) Bern. 'ep;:z. a(g Rxo»b'e;rl*-z?iln.

(u) ?0&. 14-'3, 2, (X) ]./.a. 38, *?/', lon

5

