ti; cum confeffione füupremi dominii Dei

n ticüe

in meum corpus, vitam & animam, qui

jwfoprt

me; illius mancipium cum fim, irftar canis

yciroute

ac vilis vermiculi prolibiru torquere, occi-

ii

dere ac annihilare. potefl. His preemiffis

Deintt

xde bonis meis .a Deo mihi in hoc mundo

Jriinlt

conceffis, nihil aliud fpe&tando, quatn ma-

i l'as omn

jorem Dei gloriam, proximiadificationem;

, ml

anime mez ía'utem ac familig pacem, in fe-

quentem modum difpono.

Hic jam infova-

zuv tellamentavia b

-

yelit

0OV UI difpofitio.. Ea finita

i

f perge :

:Ibiïw p

. Denique cum mihi pér.morrem

i'exgum

URU

omnium domin:o brevi exfpoliando nil ali-

f) Vd &

ud foperfit in hoc mundo, nifi iepulchrum,

jamtet

corpus configno vermibus ex motivo jufti-

diiqu

tia vindicativae, ur iliud ab iis in peenarmn

prartutt

meorüm peccatorum corrodatur: intelle-

] VC] (

étum & voluntatem do Superioribus ex mo-

mne

tivo obedientiz, ut perceecam fübmiffionem

j didu

annihilentur; mea merita & bona opera ap-

vo cha-

plico animabus purgantibus ex moti

f

2

ri[ariS,

p

P d

104

- Zldyumeutum V.

ritatis, ut iis (übleventur: cor meum con-

i

Íecro Beatiffimee Virgini Matri amantiffimae

IPI

ex. motivo hyperdulig, urillius fervumme

tio

effe & clientem profitear:: Chriíto crucifixo

€

imneam famam & honorem dono ex motivo

Ti

humilitaris, illius amore pariter. contemni

[us,

cupiens.

Denique ex motivo . amoris &

dür

gratitudinis memoriam meam legoS.S. Tri-

qmp

nitati, libertatem fupremo Judíci, animam

f

Deo ultimo meo l'ini, ut illum &ternum

Qbic

laudem, ad cui ferviendum, ex luto & cie

nere fum creatus.

fa.

Hxc eft ulrima volun-

t

tas mea, & te(lamentum ex proprio motu,

D

pleno cum fenfu ac libertate, propria mant

N

fignatum, aono N. menfe N. die N.

QUs

indigqus ulteriori vita peccator N,

f

chr«

Ri

H

ADJUMENTUM VI.

)

Ifpe&io cadaveris im fepulchro.

ria precipue funt, tefle fanéto Joanne,

l

(a) quibus mortales a demone türma-

tim in rnalam mortem precipitesaoi folent;

nempe cozcupifcentia caruis ' concupifientia

l

oculorum $3 fupevbia vite; ^d coüic upifeentiami

Oculorum quod atrinet feu divitiarüm cu«

üli

dibia:

pic

s

QU

Fn[petlie cadavevis àn fapulchro.

16j

üm con.

pidinem,nec no» füperbiam vita feuhonos

ntifima

rum ambitionem, ambo hzcin priori inflitu-

Vumay

tione per contemplationem noftriin loculo

rucin

cadaveris abunde, ut fpero, dedodi fu-

moti

mus, Supereít rertium quoque beati exi-

Qnteq

tus haud leve obílacu'um e medio. tollen-

moris Y

dum; fcilicet concupifcentia carnis, quae eo

$5 Tn

amplius obeft, quo dn&äcxllus eít illud odis-

nimaa

fe, quod omnes naruraliter amamus. Huic

ermum

obici comes. accedít rerum coclefhum niu-

tÜ & (

fea , tanquam matri filia; nam cui carnalia

2 VOlit

fapiunt, ei hoc ipfo divina delipiunt; quod

19moll)

talum eo magxs nocet, quo minus cruciat;

r m

Nihilominus etiam gemino huic fe'icis obi-

jie N.

tus impedimentoa nobis amovendo porens.

N

medium .erit infpectio cadaveris in fepul-

€hro; ejus enim intuitus docebit nos 1. care

Dd

nis delicias fugeve, 2. folum . caleflia appete-

re; ficque bone morti. fecuns paHïbus pro-

V

pmquare.

ilr

ARTICULUS T.

[oanae»

Cadaver in Jepulchro: docet: no$ car- -

türme

pis delicias: fugere.

foleny

L

onfideremus (latum ccrporls no&rx

yfatt

.in fepulchro,. quale id . erit elapfis

cent punt

hquot a fepultura diebus.

Age. anima,;

jn d

progrediamur ad tumulum, ac etiam ibi

cup

i

tüum corpus contemplemur. ,

Mira vide-:

d

3

bimus,

p

ap?

| Adumentum FT -

166

exr

bimus; mors enim fpeculum eft minime fal-

lax, quod, quid'homo fit, nullibi ciarius,

fiai

quam iri fepulchro demonttrat. ' Age proin,

lon

tollel;pidem fepulchralem: egereingeftam

alio

fereiro humum: de(cende in foveàm: lo-

d7

culum aperi, ejusqce opercu'um attolle:

fam

Heu! quam horribilis foetor inde prorum-

pl

H

pit & auras inficit! Sed preffum fige, cce-

ptisque infiftens ab exanimi corpore veftes

m 3

remove, operimenta detrahe omniaque lin-

p

teamina 'abjice.

En! purulentum hoc,

ii t

quod cernis, cadaver corpus tuum eft, il-

p

lud, inquam, corpus, quod velut idolum

àcf

in vivis adoraíti, tam ftudiofe fovifti, &

mat

ádeo tenete amafti.

Vah! quam terribile,

lj

fedum , ac trifte fpeGtaculum prabet! Si-

W gt

ne , horrificam totius rei trapaediarn acutio-

fcopu

ti oculo infpiciamus.

frit

Initio cadaver verficoloribus hinc inde

&ïa.w

maculis, mox totum rancida nigredine hor-

0R

ridum fquallet: ex facie, brachiis, pecto-

ïf:äi

re, pedibus exfudat mucefcens fpuma, &

Du

feetidus quidam mucor, graffantis intus pu-

Veni

tredinis prodromus , qua paulo poft in ex-

li

timam quoque cutem facto impetu undique

dj

erumpit.

Ubique mucida, execrabilis &

f

fqualiida fanies ex omnibus membris vi tan-

m

tà emanat, ut córpus ei aliquanto tempore

ld

quaíi innatet, |Ex hoc flagnanti tabo; ex

ls c

um

fiuida hac pun*i-gue materia, qua par

eX-

[ ln

: Jufpetlio cadávevis in fpulchvo.

167

tmefil.

extrinfecus defluit, partím intrinfecus con-

Clatitt

fluit; enáfcitur incredibilis copia vermicu-

pron

lorum, parvulorum ferpentum, tinearum &

aliorum animalculorum, quz illam ipfami

pcftm

: [

carnem & vifcera ingrato quidem, avido

Attolle

tamen dente corrodunt & dévorant, ex qpa

'ODUIT

paulo ante prognata fuerunt.

Horrendum eít videre, qua rabie vertnii-

t (

veles

üm aliqui ex perforatis oculis emergant: hi

yrelite

per corrofüm os denuo in fauces irrepant:

| hot

ifti pe&tus, ventrem, latera certatim de-

eü) i"

pafcantur, & irrequieta ingluvie non fecus;

idolom

acíi formicarum acervus foret, inde tur-

UM

matim emergant, & denuo fe irnmergant.

En, o anima! illa duo calvarie forami-

"tIbilo,

(! 9-

na erant tui oculi, gemini illi inpocentíae

fcopuli, perquos toties veluti per £feneftras

iCUEIOe

'Tabida hec & arro-

gratie mors irrepfit.

fa carnium fruftula erant os, lingua & la-

c inde

ge hu

bia tua, funeíta eheu ! gule, lafcivia: & ma-

ledicentiee inftrumenta.

Excavatus hic ver-

pe&o-

10 &

mium, tinearum & ferpentum nidus erat

venter tuus, quem inftar Dei habuifti.

A-

uspu-

iner

rida iffla & tetrum pallentia offa digiti tui &

delicatulae manus erant tot (celerum mini-

diqu

ftre. — Tabificum hocfoetidze putredinis for-

jlis

diumque coagulum corpus tuum erat, il-

yila-

lud fcilicet amoris proprii idolum , cui to-

7pore

ties conícientiam victimam immolafti. Ubi

5 eí

nunc fcediffima animalcula nidulantur , ibi

yrtitt

4

nares

if

P d

P d

168

o Vdumentum . FT.

nares tua ibi aures, ibi cer;fbrum erat, tot

i

l3

malarum cogitationum & defideriorum of-

e&

ficina, Ad hoc fpe&taculum quis jam tibi

nl

n

fenfus? quos inde fructus colliges?

M. Primus fru&us fit borroy. peccati cafli«

j

yd

smonig oppofiti. : Q Domire, quid ejl bomo, quia

antoruifhi ei? aut fitus bowinis, quia veputas

eum ?(b) E(ca vermium & (:ccus ftercorum

lon

fum: pus; rabum, & peftifera (anies f(üm: imo

tf

ipfo pulvere, cinere & nihilo quid feedius

pre

füm; & ego aufus fui erecto collo confür-

4

Da

ere contra te Omnipotentem? ego te ab-

jicere aufus (üm poft hcc corpus meum, il-

n

lius inf:unitam — libidin-m tue lanctiífimae

Ín

voluntati preponendo? .O Deus! quid ma-

&

Ug

gis obftupefcam? an meam in peccando im-

pudentiam, num vero tuam ín parcendo

Wig

atientiam ? O Superi! ergone in eam mi-

jun

f

fer dementiam prolabi potui, ur putridum

$

bunc truncum plus anima zeílimarem, pra

m

Chrifto diligerem, fummo Bono prepo-

nerem? ut amore hujus cadaveris Deum ir-.

Qu

ritarem, conícientiam lederem, prauom

ln i

perderem ? Ipfus totis artubus cohorreícos

n

dum, que feci, perpendo.

$

fs

O ccli! qua hzc vefania, immortilem

p

animam acerbiflimis purgatori: flamrmisad-

€0

enrum.

ell

dicere, ut huic putidze carni ad mom

as m

-

bene

t

-

Qu

"p HO g"

«

——

b

— Aufpetlio badageris in fepulchro. — a69

t'tto

bene fit! propter momentaneum ejus ob«

unof

lectamentum animam diabolo tradere aver-.

am ii

nali rogo cruciandam: velíaltem eam ater«

n& damnationis pericolo exponere, uctur«

j Ca]

pis illi voluptas .procuretür, cujus poftea

!t (

vel memini(fe puder !

Tpulas

Ah! tandem aliquando difcamus, quam

TCOTUm

horrenda, deteftabilis & abotminanda mali-

m:lmo

tiafit propter corpus peccare! peccare pro-

fcdii

pter hanc calvariam, propter hec offa; hanc

Soare

faniem, hoc tabum ..

L peccare .5. *a»24Q

)d

Deum infinite bonum in fe, erga nosinju-

riisinceffere!

Am, l

lliius 'apieniiffima & eequis-

Gf

fima precepta impudenti leviiate violare,

[uid nni.

& hoc propier putridum hunc truncum &

X lfd«

pugillum cinerist Enimvero ipfía. . etiam

ia

'

inferorum tormenta mitia nimis & exigua

4m f

funthu:c protervie pro meritis caftipanda,

ridum

. Sed peeüitet, o ragne membrorum pla-.

fmator Deus, penitet meimpudentia mez,

; Pïæ

prape

mee me infanie puder. Ah! quid feci,

m

dum ob brutumac inanem corporis guítura.

77[4[1':7!11

in re Deum meum deliqui; dum re fum-

mum Bonum meum propter has fordes of-

Tefc0

fendi! Ah!.fluite lacrime, prorumpite,

rulet

gemitus! urinam pra doloris. vehementia

s

cor mihimedium difrumperetur ! At fixum

e(t, nil amplius in leges puritaris commit-

entu

boe

tere, Execror, quidquid venerem olet,

l

quidquid caflitati etiam levitez adverfatur.

Prius

Ls

)

ap

cs

170

Adjumentum. FT.

Prius decidua colo fülmins corpus hoc ii

cineres redipant; potius illud in mille mor-

pu

tes; in millefrufta diffecandum dabo, quam

for

pofthac in re lubrica levi etiam noxe con-

j

fentiam. TuoDomine! ure igge S. Spiritus

TW

veues mofiros, ut íaltem" deinceps zii caffo

]

corpore feroiamus , €g amundo corde placeamus.

lm

I.. Secundus fru&us ex infpectione noftri

pot

cádaveris eruendus, eft f/udium cavuis edo-

0

:unóe. Adesdum ergo, quicunque nimio:

bul

tui ipfius amore excaecatus proprii corpo-

foli

ris idololatram sgis, huc ocyus propera

om

veti €9 vide/ (c) veri ad fepulchrum, vide

&b

cadaver, intuere hunc Jacum tmiferie, €7 lu-

Inc

tum fzcis. (d) Contemplare, quid tsndem

Vic

fit illa caro, quam adeo delicate habes, cui

o

tot commoda procuras, tot voluptates in-

dulges, a qua, quidquid afperum eft &

T

Manibus

moleftum; tam íludiofe arces.

fdi

prehende hanc calvariam , palpa heec offa,

lu

revolve hos cineres, infpice purulentam

n

hanc maffam. Edic jam, an non amentia

lan

eft hoc corpus amare, omnes «otius virae

liUg

làbores, curas & vigilias in id unum impen-

q

dere, ut huic foetido fordium facco ad bre-

»

ve tempus bene fit; ur habeát veftes, qui-

du

bus ornetur; cibos, quibus recreetur: de»

qu

licias, quibus oble&tetur; & interim ani-

db

ma

d

Inq[

Btat

,,,' (c) Josn. , v. 46f . (d) wPf. 39. v. 3.

«

—

Infpetlio cadaveris in fepulcbvo.

I7Í

hot i

m curam in poftremiä habere?* Án non

; fnor-

pudor eft, illam vermium eícam,illam bu-

Quim

fonum habitationem, carnem illam certe

t COI-

in cineres, faniem & fetorem abituram

;piwm

majori ftudio colere, quam deftinatam coe-

yi a

lis animam? An non crudelis impietas, &

(

impia crudelitss eft delicatioricibo, largiori

4

noldr

otu, prolixiori fomno, commodiori le.

j u

n

to, fübtiliori veítimento hoc tinearum pa-

nmio

bulum cum tanto fpiritus detrimento tam

orpo-

folicite faginare, ab eo procul averruncare

0ptth

omne genus affliclationis, ut funr jejunia,

abítinentie, cilicia, flapra; & interea im-

£

mortalem animam egratiis nudam, meritis

derm

Vacuam purgarorii flammis plures annos

$ qui

excruciandam addicere?

ss t

.. Quod Atheus, aut Epicureus, qui ani-

ii

me immortalitatem negant, hominisque

Ls

feliciratem in terrenis voluptatibus coníti-

: 0b

tuunt, quod, inquam, hi cuticulze fovendae

Jenum

unice ftudeant, indignum quidem eft, (ed

nenti

tamen, pofitis eorum principiis, adhuc mi«

Vite

tius ferendum. — At vero quod Chri(tianus,

i

qui (cit & credit, corrofo a vermibus cór-

pore folam animam e&ternum vel damnan-

u

dam vel beandam eífe; quod Religiofus;

jgi

; de

qui vi regularum continuam in rebus om-

[ ani-

nibus refrenationem quarere jubetur; quod,

n£

inquam, hi non raro tot anime merira, tot

gratie augtenta, & gloriee gradus vili- ac

moe

L

, d

a

Mu

1727

: 4djummtuml FL

di

;nö.m.entaneæ obleGtationi | pofthabeant ;

quod iíti amori proprio bellum. indicere

nl

horreant, hec enimvero

bt

í

' Qigna lacrimis

cacitas eft.-

Ti

d

.1V. O prodiga cceeleftium anima!. En

unica etiam gratia eft. pretium | Sanguinis

fii

üe

Chrifti; & radius quidam Divinitátis cens

tum mundis praponendus;. & tamen. ha.

Dy

Qu

rum aliquod millia furda aure contempfi(ti

propter rabidumn hoc corpus, Quilibet coe-

pir

leftis ploriae gradus in fe continet gaudium

&rernum ; & horüm tam longam. feriem

p

-

perdidifti proptér foetidum hoc ac puru.

W

lentum corpus. ' Minimus, quo fenfus co-

ab

hibes, aétus tanti res meriti eft, ut excel,

",

lentia füa füperet ipfam mortuorum extü-

ita

(f

fcitationem; & horum tam ingentem nu-

merum neglexifti propter execrabile hoc

f

QU

corpus. Si propter levem euftatus volup-

tatem inzflimabili thefauro fpoliatus fuif-

N

fes, quid ribi nünc animi foret? en! tot

f

coeleftium thefaurorum, tot felicium ater-

di

nitatum, tot infinitarum beatitudinum it-

D.

reparabilern jacturam feci(ti, quot propter

i

purridum hoc corpus tuum tui vincendi

T

Occafiones neglexifti, qaot gratias contemp-

i

Ü

fifli; quot glorie gradus perdidifti,

Ert hoc corpus tuum odiffe non poffis,

quo feviorem non babes hoftem ? age! cor-

liud for-

pus tuum odiffe non poflis ? vas i

«

N

dn[pe&io cadaveris n fépulcbro, | 17

dDnt;

:dium, illud- morborum feminariam, om-

ndicere

niumque miferiarum lacunam? tü odiffé

2criny

non poflis latronem illum, qui toties te pra«

tia fpoliavit ?:tyrannum illüm, qui te toties

La

daemoni mancipavit? parricidam illum, qui

rngni&is

fuis te blanditiis induxir, ut Chriftum Fra«

i Cil

irem- tuum. denuo. crücifigeres; ut Deum

n Dd

Patrem tüum tot vulneribus quot peccatis

cruentares? hünc latronem, t

mplil

yra*nnuvm,l &

bet (t«

parricidam odiffe non poffis?-

« O tervas tervas terra /. audi fevmouem Dos

udium

i

(erem

sini! (e) O homo, qui e terra frapilique

argilla fictus, ultimi tui finis oblitus, carni

( pun

abjectam fervitutem fervis! audi fermonem

Domini. Hec jubet exercitmum Deus: Sub

[ exco

ex(te

te evit appetitus ejus, «7 tu dominaberis illius,

(f) Audi monentem Chriftum : ^ /Vemo

m n

lje h

potefl. duobus . dominis. fevvire. ( g) "Nemo

efIe carnis (imul, & Numinis fervus poteft,

,volip

s f

Aut ergo corpus abnegandum, aut Chri-

ftus: aut amori proprio renuntiabdum, aut

en! It

divino: aut cupidirates deferende, aut

mate

Deus: aut mundi at coeli gaudia füntab-

um If

ropte

jicienda, Jam elice. Nam,'ut afferit'Tho-

mas a Kempis, 07 potes duo paudia baleve :

gcend

deleclavi b

D

*

ntetmp.

TE17 mundo,

857 poflea ïegnm cuim

Fþryïo. (b).

*

um

a

V UI':

| pOfEä

e lat

(

X m

L G GH d. 9.7.

id [of«

(g) Matth. 6. 9.24. . (h) Deimit. Chri

dium

fu L 1. 6 24.

L

, d

" at

ï*ï*'&' ;ggdli*?-

/

E

1

174

"À

r

lumentum Vl

.. V. Ultimo Judicii dierefürgemüs omnes,

lr

tefle Apoftolo dicente: /z mometto, 22 idu

oculi , i2 voviffima tuba; cauet enim tuba, q3

lin

moriui vefuvgent, (i).."Tunc quevis anima

dl

ad idem ipfüm corpus, quod in mundo

Tllg

incoluit, redibit. . Redibit anima damnata,

D

redibit beata: redibir anima Petri ad

la

corpus fuurp; redibit & anima Jude. Re-

ib,

dl

dibis etiam tu, o anima! ad hoc ipfüm cor-

pus tuum,; quod modo hic in tumulo fce-

&ir

da putredine tabefcere cernis. Edic:

(iter

U

inodo tunc illud habuifTe voles?

Heu! fi, quod Deus avertat, damnari te

&

contingat, ah! quibus tunc oculis tuum

j

corpus intueberis? quibus execrationibus

CO[)A

inillud inveheris ? O abominandum corpus,

üum

inquies, ob cujus amorem perpetuis jam

lnc

ignibus crucior! o deteflandg voluptates&

0a

iMlecebra , quas tibi conceffi, & qua eter-

WR

nis me cruciatibus manciparunt! tui illi

N

f

execrabiles oculi, tua lingua, tui pedes, tu&

manus a&ternum mihi exitium attuülerurnt,

Qu

O utinam hos durius habuiffem! utinam

&q

carnem ciliciis, flagellis, & jejuniis mace-

fili

raffem ! utinam afperiori cultü, victuque

Q

apperitum edomuiffem!: Haé anima tua, fi

Ut

damnata fuerit, tunc corpori dicet.

?tty

Contra vero o quo gaudio anima beata

pf

i fuum

€. g. S. Aloyfii, C?[imlri, Prancifc

p

corpus

; ()) 1. Corinïly,..:;l j- 7. 52

(

Jufpeflie sadaveris m fepulchro.

175

ofres,

. €efpusamplecterur! qua letitia füa mem-

m

bra exofculabitur ! quo jubilo füos ocujos,

li

n

tijay d

am & aures intuebirur ! o quo affectu

animi

diffu

j*

aviabitur illa cilicia& flagella, tort me-

muni

ritorum inítrumenta! quanta voluptate et-

d

iam tu perfunderis, dum illius temporis &

«ri d

. loci recordaberis, ubi cupiditates reprimen-

h, Re

0, corpori epre feciíti! Id unum tunc

I cote

-dolebis, quod animum nonacrius fregeris

jo ft

& in temeti

titeris.

píum non durior ac I'eve/rior ex-

« Q

VI. Fingamus, te piaculzribus Hainmiä

addictum in illa tormentorum abyílo jam

mnurt

j toon

jam excruciari, tibique a benigno Numine

jonibis

copiam fieri ad tumulum e purgatorio

'orpus

tuumque corpus redeundi: quaío, quid

tunc de illis tuis fenfuum illecebris fentires,

j m

ob quas tam horrenda modo in luftrali car-

(qtes

g u

cere tormenta füftinere cogzris? quod tunc

"r

judicium de vitz afperitate, de corporisaf-

fli&tatione, & apperitus coercitione feres?

dCSy tUt

ulerttt

quid de notis iliis amoris. proprii effugiis,

ütinant

& dictaminibus judicares, qvuibus nunc ille

fallaci. aftutia fuam nequitiam pallare; &

fnác«

ag

conícientie remorfus eludere folet? . Ah !

vere 105 ipfos decipimus per. inovdinatum aizo-

d mai J

vem , quem ad. cavuem . babemus. (k) . llud

ipfüm nuncergo fac, quod tunc feciífe

; i

[uum

optaá-

zorpi

(I) 'j?;. ajKemp. ]. I. c.124,,.

d

176

t

oprabis & ornififfe dolebis; eodem nitic ri-

8

hi

g&ore corpus tuüm haþe,lquo illud tune

habviffe voles.

p

1. Proin determina; an corpori tuo nil

$]

ex fuperfluo cibo; potu & fomno fit de-

fi

cerpendum? Quidoleum flamme ad)icimus £

1

i

(Hieronymi fententia eft ) quid ardenti cor-

pulculo fomenta ignium. mimfivamus ? (V). 2.

if

Dein certi quid ftatue circa ufum cilicii &

/'T

flagelli; circà jejunia & abftinentias; fimi-

lesque excruciando corpori inventas pra-

xes, Quid frontem in rügas contrahis?

C

plus horroris ineff nomini; quam rei. Si

unquam alias, nünc certe generofum té

volo; nam uti nobis fponfor eft Tertullia-

nus; (m) z quautum qon peperceris tibi i&

(

tantum tibi Deus, crede , parcet. 3. Denit

N

que ftude refroenandis continuo fenfibus iü

tim

IN

rebus etiam minimis; precipue in afpicienz

dis rebus cüriofis; in eudiendis novis;odo«

V

tr4

randis aroratibus; guftandis dulciariis, pro:

ferendis dictis ingeniofis & his fimilibus:

À

m

Tantim enim proficies; ait Th: a Kempis l

1. c. 35. Quàntum tili ipfi eimintulevis. Neé

I

ter

parva ves ef],: Do&tore imellifiuo ; eram ii

7nimimis fe vincere.

Itaque hac in re; quid

Mu

Con

facere deinceps; quid fq*ger*e velis, '1pe

—

tim

ïüm

FORAMEAEAC. UE

de Penit. c—.*le;

T

— Q

dnfpelio cadaverit óm fepulchro.

177

nitc r

tim & effica.iter propone. — Eja! deffruatur

ad ub

Doc covpus , peccati, Q9 ultra . nom fevviamus

peccoto. (n) — Age! generofos in aufus cum

tio ii

S. Bernardo; pias in iras exardefce.

Ex-

) firi

furzat Deus, peveat cavo, cadat &g. coutevatuy

zuimicus bomoy contemptor. Dei, amator . fui,

I']in'mw!

Reus efl inor-

Áenti

amicus mundi, fervus duboli.

/

[

fi; crucifiparur, ut fic anime felix exi-

1

i

!

..'

j

l

a&

tus procuretur.

5 ümi'-

ARTICULUS I

is p

ntrahis?

Cadaver in Jepulchro docet . wos. folum

9) d

ceelefia appetere,

ofum V

eulie

l. uamdiu in hàc terra degïmus,ïmmä—

ni celeftium nawfea laboramus:

iji; à

quidquid carnem non favit, defipit. Ve-

Dente

rum tollendo etiam huic benae mortis ob-

(ibus 1

aculo efficax pariter adjumenium erit at-

;(Picïen:

tenta contemplatio cadaveris in tumulopu-

ds, 00

ris p*

trefcentis. Narrat P. Segneri paneg. t.de

ib

"

Anpelo Cuftode; Monachum qucmdam e

iff)

monafterio profupum ab Angelo Cuttode

:mpls $

Ípectabili forma eidem appare;te in via in-

if N

terceptum;e fuga re:ractum,&ad proximum

ia

caemeterium . perductum fuiffe; ubi eum

j 'ql,"

comes Angelus fepulchrum ingredi, locu:

H

dpet

o

um

äïum aperire,

&

on in

.ö-.ïi-nclulä'u-r'n illic fceler

—

*

Mi

diie

.

" hec t

EU.

178

V"Mdyumentum PJ

tueri juffit. Ingreffus eft, aperuit , vidit;

hi

& ecce! trifti fpectaculo atronitus, fuam

ex

inconítantiam damnavit; moxque in.coe-

du

nobium regre(lus, ibi poenitentem vitaat

leta morte coronavit.

tio

Religiofus ite ex infpe&o cadavere fan«

tl

&lioris vitee principia haufit, & fübito mus

Il

tata in melius mente alia fentire, alia affe-

fren

&tare didicit. Qu prius eftimabat, nunc

pto

contemnebat: qua antea defiderabat, nunc

pat

refpuebat: queque prius horrebat , nuünc

put

ambiebat. En! quam potenter cceleítia ap-

W

lol

petere nos doceat infpe&tum cadaver; id

quod amplius ab inductione clarefcet.

II. Anima, quamdiu inter vivos degit;

ij

variis ideis & falíis opinionibus decipitur;

Tlef

variisque finiftris affectibus in divería rapi-

j

tur.

At vero poít morrem o quam alid

t

tunc fenfa, quam diveríos affectus induet;

&

precipue dum exanime corpus füum con-

t

templabitur in iepulchro! nam primo ubi

if

nunc funt voluptates ille, (ingemifcet ad-

hi

ftans cadaveri anima) quibus per vitae cur-

p

Ííum tam avide inhiabam ? ubi 1illa libertas

lt

& otii dulcedo ? ubi lufus & joci? ubi de-

L

nique delectatio omnis in peccato quafita?

tranfierunt omnia.

uid ex eis modo fu-

de

pereft? ah! fola füpereít Dei offenfi memo-

lii

ria, dolor, remorfus, judicium & pena.

P

En, o anima! h&c merces eít, quam fal-

fl

lax

—

M

Jufpe&fio cadaveris in fepulchvo.

179

, t

lex in promiffis demon füis fervis demum

; f

exfolvit, dignum mundi famulis flipen-

In-«e

dium.

| vitit

Contf* vero o quam diverfa cum (uis Fà-

tione apit Deus! In memoriam revoca pau-

uf ts

cula illa bona, quz in vita egifti; recorda-

[to Ts

re ilas tui ipfius vi&torias, fenfüuumque re-

».l'la QHE*

frenationes; cogiralabores & perfecutiones

m

pro Deiploria & proxitn: falute exantlatos;

j, Düft

perpende dolores Dei «more in illo morbo

, "i

patientet toleratos; paucuüm, exguum

eü'la' Qp

eft. Sed ex pauculo hoc, fatere, an non

j

folatiom hauria: maximum?

syer; !

æeïa

rererierunt omnia, preterierünr pau.

dià, illecebre virze ;üe commoca. — Prate-

; d

cipiturs

rierunt etiam afflictiones, panitentig , je-

junia, dolores.

Ex ilis non reítat, nifi

i i

remordens confcie;tiam ftimulas ; folum

qadud

ex hisal'iquod folatium fupereft, Si tevir-

i COU:

tuti fedulo impendiffes, fi femper animi

inotibus ripide imperaffes, omnis modo

jimo

jlcet 1

labor Gnitüs foret, ac fola nunc corona,

premium & olorià te maneret; cum econe

g a

libertul

trario ex mollioris vitae deliciis non nifi in-

fanda purgatorii fupplicia toleranda reitenr.

ubi d*

yelit

Ain'; teipfum compello, an nunc pau-

es, nil fenfibus nepaíffe, omrisque corpo-

odol!

memu

ri indulüffe? an nunc doles, te aliquoties

generofius viciffe? an nunc panitet, con«

i laboraffe, mul-

T fä("

unenrer pro falute proxim

E

xta

li |

-

180

Adiumeintum PT.

0i

ta pro Deo tolera(fe, unice virtuti inbübuïsi

fe! Edic! fi curiofitatem in oculis, levi«

m

f

tatem in moribus, procaciam in verbis;

amorem proprium in victus ratione fomno-

mïu

iif

que conftanter refrenaffes, an non fummi

id tibi folatii nunc matería foret? Nempe

D0n

veriffimum eft illud Thome a Kempis: (0)

Ápi

Gaudebis [emper ve[peve, fi diem expendasfru-

quih

Iem

&uof;.

Gaudebis fíub vitze finem, fi eam

li.

bene ate transactam cogitaveris, — Quis er«

go mentis ítupor te fafcinat, quo minus

Ihüp

bur

jam nunc agas, quod tunc egiffe oprabis

sgere autem haud amplius poteris? quid

j

tini

obeít, quo minus idem jam nunc fentiasde

rebus caeleítibus, quod re fepulchrum, in-

huc

T

fpectumque cadaver fentire docebit? Pro«

pofita fingularia concipe, ne.& tu aliquan-

difa

Qd

do excamare coparis cum illo damnato 2

KEbeu / uno momento licuit ; 4

(bn

;tod ompnis eetev-

hW

mitas negabit..

Hl. Secun

do. O quam levi negofio (ge:

mi

mere perger adítans cadaverianima) ad ma-

gnam fanctitatem, virtutisque perfectio«

0pi

nem eluctari potuiffem! gratiam, tempus;

fidh

occafionem habui ; modo voluiffem, potuis-

&t

fem, facilique impendio potuiffem. Ad

ten

perfectiorem vivendi normam impelli me

Te

fenferam; etiam propofitum conceperam.

mer

bed

diibnd

enzcudi

R

(0) | T/z.f'a Kemgu' [ IcZBa

EE

Infpehio cadaveris in fepulcbvo.

18t

aliore

O quories dixi: 7olo fteri farihus, & qui-

iS ) kVi*'

dem maguus [anclus , idque cito jam nuuc [fa-

Quin imo perfectionis tra-

VerDis

tim incipiendo.

(omno

mitem jam jam ingreffus fueram, — Ah! re-

minifcor dierum illorum, menfium & an-

[ümm

Nenpe

norum, quibus nihil mihi preter Deum

npis-t)

fapiebat: recordor coleftium deliciarum,

quibus mens olim inundabat, O quam be-

ndujie

[an

ne mihi runc erat; quam fuave jugum Chri-

ijis er*

fti, quam leve pondus! optime cceperam;

y mints

magnis paffibus v.rtutis ftadium decurre-

bam. Ah!quis progredienti compedes in-

optabis

g gii

jecit? o infelix remora, que currentem de-

tinuit! non nifi levi victoria, modico ads

ontistt

li, ]l

huc tempore, brevi conítantia opus fuiflet;

& triumphaflem,perfectionis culmen afcen-

? pro«

At

diffem, bravium comprehendiffem.,

hquin.

modo (o execrandum amorem proprium !)

nnato «

ij )d*

ób nugas, ob inanem voluptatulam, ob ni-

hil tam feliciter coeptum virtutis edificium

mifere everfum jacet.

tio (I*

Si me ibi illa occafione viciffim, fi illud

ydme

opus bonum exercuiffem, ab illo peccato

(e(lige

fiabftinuiffem, fi illi illuftrationi obfecun-

daffem, o mi Deus! ad magnam fanétita-

otüs

tem perveniflem,

Ita eft: illas iogenti fe-

M

rie gratias obtinuiffem, & demum fubli-

j

jm

jerdith

mem illum glorie& gradum conícendiffem.

Sed nunc, ah dolor! irrepabili damno ho-

p/

rum omnium jacturam feci; illam feriem

M 5

gra-

E

—

-

182

Adiumexz'tm?z' FI

bi

gratiárum, illum glorie gradumimprudens

perdidi, & (o fluite lacrimze!) p

*

»

VT

vem commodira:em pcrdidi.

ropter le-

Tur

Prolapfüs fum in abyffum teporis, plu-

do

riumque defcctuum & peccatorum. Ablara

fil

fos

efta me de(tinata mihi gratia, nec nori cor-

refpondens illi g'oria, alterique data me-

lo

0f

ftte

liori me.. Ecce! nunc ille focius olim mevs,

ille, ille nunc amictus fu get praeparata mihi

&00

hbo

grati& íflola; ille nunc redimirus g«udet

decrera mihi glorize coropa. O infelix mo-

A

mentum , quo illi inftin&tui reftii! oicfau-

&t

ftam diem, qua illam virtetis exercendee

p

opportunitatem neplexi! Quis mibi tvibuat,

Qu

In.

ut [im juxta. menfes priflinos/ (p) O i vi«

tam denuo aufpicari ceretur, quam fanctius

Tim

l

viverem! fiilla occafiones, ha gratia re-

dirent, o quam ferventius his cooperarer,

ml

f

quam avidius illas arriperem! fic fentiet

po(ít mortem adítans fuo cadaveri anima,

Nempe ira (apere rumuli conremplatio do-

l

y

cet, Sed pergamus, &;, quid ulrerius ge-

mat corpus in fepulchro contemplans ani-

Qu

bü

ma, attenti qufculremus, ut etiam nos ex

infpecto cadavere nan nifi divina fapere

Q

difcamus.

IV. Trrtio. O Domine! (dicet) recordor

(e

ceurarum , laborum; & miícriarum, ex qui-

l&

(0

-

bu?

T-

p

Q ul 29. v.a.

N-

ho

Jnfpg&ig cadavevis. iu þþulcbwr): 1$5

)ndeny

bus vit meze tela trifti nexu contexta fuit.

ptle

Si vel vigefimam illarum miferiarum, labo-

rum, & curarum partem; quas carni, mun-

ïS, plll'

do, & vanitati impendi, anime, Deo.

Ablui

faluti confecraffem, magnus modo f:nctus

of Q

forem. Atnunc, o infanum me! plus la-

boravi pro coeno, quam pro calo: pl«s alii

Ata m

m mb

fecerunt, ur fe damnarent, quam cgerim

ego, ut me falvarem. Omnibus curis meis,

j2 ml

laboribus & vigiliis tum ob defectum bo-

patcet

n intentionis, tum ob immixtos operibus

ix mo:

Q.l':!.fau-

etiam bonis defe&tus, nil nifi purgarorium

auxi

Ah! quid feci! dum omnia alia egi;

t

quam quze agere debuiflem ! dum rot annis

iil

TE

in mundo vixi, quin nnquam ferio cogita-

rim, quem ob finem a Deo in mundo' £ol-

inálits

locatus fuerim.

O fi durante vira morrem

j m

mihi in confiliarium elegiffzm, quam ían-

erate

(ontil

£tius vixiffem! fi eam in occurrente quovis

dubio confuluiffem, fi ex ejus. refponfo vi-

anirtà

3"0 d()e

ram inítituiffem, quam prudenrius egiffem!

Vah! execrandum amorem proprium,

i p

y tf

quem femper & ubique in confilium adhi-

bui; e cujus fententia mores viramque

yos &

compofui! .... Hecerunt fenfa & affe-

at

&us animz füum cadaver in fepulchro con-

coratt

templantis: ita ratiocinari infpectum fce-

leron docet. . Ex his optatum ut fructum

ay qlïl

bof

colligas, fequentia duo documenta prz-

primis nora, -

V.

M4

P

184

jdfjummiuni F.

A. Docummzüm I. In omnibus morteiii

eni

j

conífule; mulra ages, multa cavebis, quae

tunc egiffe, qu.eque caviffe gaudebis. Mors

fen

enim eít optima morum magiílra, & re-

etiffima vite regula. Hanc ergo quovis in

0bi

negotio fedulus confule,

n

juando agetur

de virz flatu. deligendo, de'quodam mu-

dici

nere ambiendo, de eontractu ineundo, de

féj

hoc vel 'llo agendo, aut omittendo, prius

pe«

Tei

mortis fententiam exquire; int-rroga temet

ip/um : quid circa bec (ub vite exitum fe-

jus

ciffe optavero? .... Ad has & fimiles alias

du

quzftioses, tefte Apoftolo, ;pf; in zobismet

f

vo]

ipfis vejpon[um mortis babenus. (q) . Queere

igitur ex illa: (üadesne o mors, ut in hac

£un

d

j

vivendi norma, inter hac pericula, in hoc

tepore pergam, neglecto, ad quem Deus

«

impellit, fecuriori & perfectiori vita ftatu?

dv

fuadesne hoc in coníortio, hac in confue-

hs

tudine, in hac domo, in hoc peccaro üt

i

perüftam? ut tot horas dem otio, lufüi,

ln

Íomno, ambülationi, commoditati , vani-

t

tati? ut totam vitam immolem vaniífimis

(l

19

curis & negotiis? füadesneo mors, ut huic

tentationi confentiam, huic cupiditati veli-

d

1cem, hanc illuftrationem negligam? fua-

h

desne?.... Sic ejus confibum require;

mum

&, quod refpondebir exequere ; veriffi

enim

fio

-

l

9) 2. Cor, 1. v. 9.

d

V Infpeäz"a;ïaäzve?is in fépuluchvo. 185

hortem

enim eft illud Eccli. 41. Q tor; / lzanum;q/!

gudicium tuum.

Q

, Mon

Documentum V.. Jam. nunc eadem 'ipfa

& m

fenfa, & effe&tus indue, quos anima pot

joviin

obitum fovebit: idem nunc zftima, fenti,

ama, quod poft mortem: identidem ad ju-

m m

dicium, quod in morte de qualibet re fe-

res, attende. Jam quidem hoc vel illud

de; de

prius

peccatum tibi viderur leve, motionis illius

refrenatio impolffibilis, confüetudinis hu-

| temet

um fe

jus extirpatio difficilis, fan&tior vivendimo-

dus intolerabilis: At o quam aliud in morte

les ts

tolimd

fenties! quam tunc fctebir omnis feculi

ts

voluptas! quam fuave videbitur virtutis ju-

i ls

um: quam facilis eviratio peccati!- o ut

j hoc

depiorabis tunc, re adeo futili, dictamine

| Deus

adeo inani abítraQtum te a virtutis tramite,

devium aberraffe! o ut tunc execraberis il-

at

las fenfuum illecebras, commoda, & frau«

conii

ao !t

dulentas amoris proprii technas, quibus te

inefcari permififti. — Jeu me^ exclamabat

» hl[ü:h

| j Val

moribundus ille (apud P,Lochner) beume ?

cuvr vebus adeo futilibus a. fantliore vivendi

iif

gorma, ad quam «vocavi me advertebam, ab-

j hii

duei paffus finn ? jam timeo terrificum illud ;

j velh

"bocavi, Q9 venui[li: videbo im iutevitu tuo.

^

1? f

Hc ille. Cive; neidem etiamtu aliquando.

equim

. Demum fequentia axiomata mortis fi

fimufi

non tumnulo, íalrem animo alte infcribe,

enim

P sst

;, Nil age, vel omitte, quod in morteegiíle,

$

ve

^

Adjummtum L. |

vel omififfe dolebis: nil in: animo retine,

p

quod morientem angere poffit. ». Quod-

T$

i

libet opus perape, .quafi forer ultimum vi-

12, & quafi illo finito ftatim effes a divino

10)

Judice ex. hac vira ad füpremum tribunal

"

evocandus ad reddendam de illo rationem,

ii

Confeffionem quamlibet, facram Commu-

pai

'nionem, orationem adeo ferventer perage,

qüd

ac fi effet-ultima. vits.

lu omui epere tuo

dic tibi ipfi: [l imodo moriturus effes, au, eg

s

