] nu.

di, oculis, gutruri furie inftar imminet,

Monet, claipat, docer adítans lateri con..

lento

. nOR

ductus lanifla: cedat, inílet, feriat. At

ille nequidem terminos intelliger, & prius

acet-

inon

mille vulneribusconfcietur, quam vel mo-

pore

dicum erudiarur; potius magis perplexus

reddetur. Damnares enimvero impruden-

|Vell»

e de-

iiam bujus hominis in ipfo du:llo in arte

duellandi ( ut vul

qu

2o dicitur ) 1-;inürui cu-

1 In

pientis.

At tu esillevir, tu esill

e anixhæ cceelique

(ea-

:Qi'ltuti

prodigus homo, qui in ipfa morte artem

moriendi addifcere cupis.

Velis, nolis,

Jnn

moriendum tibi; certatio vitari nequit, cou-

l

grediendum cum deemone, cum totaster-

| fort,

nitateluctandum eft, Sacerdosquidemtuo

;:qüid

fore

lateri aflidens tibi mirabilia dicet, optima

queque fügpgeret, pulcherrimos virtutuas

laello

actus przibit,

Contra veterator ftypius

m

aggredierur modo intellectum tentando ia

ppat

£de: modo voluntatem, impellendo ad

|get-

defperationem: modo memoriam, allicien-

/QCde

do ad complacentiam commiffarum feedita..

ne

(i.

tum. Confeffarius clamabit : credo, fpero,

emo, doleo: Mater Dei memento mei! ve-

nagi'

rum tu ob defectum przvii in hac re exer-

idVO-

citii vix terminos intelliges, quafi is tibi

odit

lingua peregrina loqueretur. — Repetesqui-

ntd-

'te 4

dqgn verba, que is tibi praibit ». fed ore,

non

(l

m

ts

46

Adyumentum . D7

non cmoe.

Interea diabolus Dabens ivam

1H 4D1TH , 253 fciens , quod modicum tempus ba-

po

Dt

bct, Cn) acrius inítabit, &ogml rabie te in

lap(um impel'ere tentabit.

ld ipía lucta-

ipl

rione vivere defines, & mlgrabzsm domum

et em.mus

Ecce, quid suxilii, quidve

pd

emioclumenri tales, qui agonisobliti vivunt,

ziri

g

a peeairenrie miniftro in illo conflictu ípe-

rare poffiot! vel enim eum non habebunt ;

(

vel non habebunt in tempore;

el habe-

fjm

bunt , quafi non haberent.

us

Morienti latroni reprobo in monte Cal-

hd

ü

varie una cum Beatiffima Virgine prafens

aJfuitipfe Chriftus, nec non Joannes Evan.

lg

gel fta & Maria Magdalena, omnes perfo-

ni SanGiffimy ; & tamen peccats fuis eít

Q

mmwrtuus, & damnatus Moribundo cui.

j

Trioi

dam genere & opibus claro purpuratus Ec-

cle i Pripceps Bellarminus affift:bar; mo-

t

nüit, contritionem ut fzpe elicerer.

Re-

m

wo.a,;t ille: pater, quid. eft hoc conrritio?

n

Be:larmino id explicanti denuo refponder:

I

o Pater! non capio; quid a me requiras.

Ecce! arma huic offerebantur oprima; quid

li,

vrofuere ? adítabat confeffarius liac. in pa-

a

lzítra exerciratiffimus ; quid: juvit? Nem-

In;

pe, urbene obf&rvat. Ceffliodorus, «vs. Jel-

E

lwwï, fi zon preeludituv . dein cum uece[favia

(j

] a.ztfïü , &on babetur,

Adeo-

u) ä?go.. 12,0.12.

(

e

42

Figilaus cuvay ue diz?ïemtu? eoc..

at

Adeoque temeriras eft, füam fpem re».

;

[

po:sereun rerum perito, quismorituro ade-

(

rit, Sacerdore,

Impetas eft, exfpectare

)d

ipfam morrem; ur quis fe preeparer ad mor-

du m

em ; cum hoc id um fit, ac exífpzctare tem-

Qye

peflatem, «ut quis inftrüst navem ; oppe-

-

nl

riri ipfam obfidionem, ut quis muniat clvi-

tatem : pretolari ininum pralii, ut quis

ipe

Jnt';

confícribat, «X exerceat n ilites.

Verbo:

ibe

fumma impruden:ia eft; fcire; & credere;

luéctandurn fibi efl2 in articu o mortis cum

Cdl-

holte omnium poreacffimo, viferrimo, ex-

(eng

erciaritlimo; & tamen ad.lianc fe pugnam

AU

n.npramunre, vel hanc .curam non nifi,

C[10»

in ipfam certaminis horam remittere.

u $-

; ell

quis id audes, juro per veveateu ia f'eculias

cul

(0) :quia .n [ pxodigiam fperes, imparatas

)b

morieris; tempus enim ultimi morbi «t

tempus nim's incertum, .nimis breve, &

u-

Ro

Omn'no ineptum pro rite inili.uenda prze-

)

tlü

paratione ad mortem,

IV.. Vg itaque jllis, qui primum fub vi-

dat:

[28.

te finem, adveniente jam Spon'o, fe para-

,und

re ; fibique.de oleo chariratis providece./fa-

9

taount.

O quam timendum, ;

M

etlam eis

pa

elf

inclamerur horrendum illad: |JVezie vos/

Er certe quisnoncontremiícat, contideran-

[

ittá

do infelicem Virginurmillarum fortemquam

nobis

T

eQr

"

(0) ä'lavavc., 1O. v. 6

48

Adjumäztum* 11

uobis defcribit Mattheus cap. 25? Nam

j

n

fatuge ille Virpines erant virgines, habe-

bant lampades, exfpe&ctabant Sponíum,

ei

prenfabant nuptias, petierunt o'eum a fa-

pientibus, acceflerünt ad vendentes, eme-

runt oleum, ornarunt lampades, propera-

Ti

runt ad nuptias, pulfaruut, gemuerunt,

multisque lacrimis & precibus inrromitti

dj

1

poftelarunt. Quis non judicaffet, eas hac

Itf

adhuc vice ab oprimo Sponfo admiffum

iri, ne earum exclufione nuptiarum leetitia

X

Itj

funeftarerur? Et tamen, eo quod tunc pri-

mum fe parare ftuduerint, invenerunt ja-

n

de

nuas claufas ; & audierunt trifte illud: ze-

Qf

fcio vos.

Hac autem omnia, tefte Apoftolo, 17 fi-

B

b

gura coutingelant illis: fcripta [unt ad corre-

ptionem nofivam.(p) Nam fatue ille Vir-

feni

gines figura fünt illorum, qui primum fub

n

tempus mortis, in ultimo morbo ad iter

D

zeternitatis fe comparare fatagunt. "Tales

quidem etiam percuriunt pectus, lacriman-

tur, dolent, gemunt: at poenirentia fera ra-

Qj

s.

ro eít vera.

Plerumque funt lacrime cro-

codili: de morbo & morte dolent; non de

Y

[

peccatis: confitentur, fed ita; ut heec ipfa

confeífio indigeat nova confeffione; &tan-

dem cum mors fit echo vitee, moriuntur;

Qur

hi

prout

Ne

(p) 1. Cer. 0. v. 1I,

Em

|

dáeide

,«

Vigilaps cuvá , tte diffevatur cyc.

49

m

prout vixerünt, folum prudentes ad terre-

d-

nà, toti flupidi ad zterna. Quam impía

unt,

ergo focordia eft, in id temporis rejicere

à a

non folum maximum;. fedomnium infuper

[ne-

difficillimum sternitatis negotium.

era-

V. Si bene mori faltem res facilis effer,

n

minor vecordiaforer, hanc prapararionem

nitti

differre in tempus adeo ;zcertum, nimis /re-

ve, & minime zZopeum. Sed bene mori eft

hic

lum

infuper actio omnium difficillimna, & ma-

:titifa

xime ardua ; ctim mors non folum fit om-

nium rerribilium terribiliffimum, fed etiam

Qü-

nt )

omnium difficilium difficillimum.

Red-

dere animam afperfum cinere, coopertum

W

cilicio; Crucifixi imaginem diffuaviando,

itf-

circumdarum Sacerdotibus ; pronuntiando

(orte

nomina: Jefu, Marie, eft extingui, fi ex-

Vit-

teriora attendas, valde pie & chrifliane.

lub

Hac tamen omnia minime fuat figna cer-

|yet

ta, fed mere &quivoca beate tranfitionis.

Do&or ille Parifienfis, de quo mentio fit

T:des

fur

in vira S. Brunonis, cum his omnibus fi-

enis defunctus eft; & tamen füit. damna-

2 Id

cro-

tus ; Xaverius occubuit fine confeffario, fi-

m de

ne Sacramentis, fine ullo hümano & fpiri

tuali folatio; & tamen eft Sanctus.

pf

'Si bene mori eff:t folum vita excedere

ctan-

cum efhgie Salvatorisin manu, adftante ad

i[it]

latus Sacerdore, munitum - ultimis Sacra-

rout

repa-

mentis, mipus? tem

D

ewrarium foret; p

raiie

50

;*;äaüumentu.m 1' :

r(a.tionetn ad mortem differre in iþfam tnor-

f

tem; quia hec omnia non adeo difficulter

$

haberi poffunt.

At vero ad felicem exi-

Ü

tum a2lia majoris moliminis requiruntur.

Bene mori eít decedere in gratia, . (ine pec-

cato, fine affe&tione. ad peccatum :. eft mi-

grare poft deleta per congruam peniten-

tiam & fatisfa&tionem prateritae vitze pec-

p

cata; poft correctos habitus pravos , & de-

Te

pofitum omnem vitiofum erga res terrenas

fi

affectum: eft exfpirare cum fide viva, fpe

li

certa, & amore Dei omnem creatam affe-

«

étionem tranfcendente ; cum tenerrima

le

eharitate etiam inimicorum; inter inteníos

ini

variarum virtutum actus; cum firmiífimo

j

Qu,

ropofito millies potius moriendi, quam

U

b

^

eum irerato offendendi. Quisarduahec

W

ac difficillima effe negabit ?

L]

M

Et tu fperare aufis, te uni

co & quideni

d

illo ipfo tam fatali momento hec omnia

N

pre(titurum, ubi vires corporis fracte fa-

cultates animi debilitatee, cordis motiones

l

mapis vive fünt, ac rebelles? 'Tune, in-

quam, fperare aufis, te illo tempore tot,

pi

iisque difficillimis rebus rite conficiendis pa-

«

rem fore, quando ad nihil amplius idoneus

eris? Nempe tunc coelum terramque mo-

d

vebis,. quando infirmo corpore vix digi-

Vi

tum movere poteris: tunc negotium ater-

nitatis pertractabis, quando nulli amplius

curan-

Figilans cura, ne diffevatur eyc. 5t

(PiOt

curando, ne micimo quidem nepotiolo

Ji

(

EU

aprus eris. O prafumprio. nequifina, (q)

cujus cou[ummatio ia combufliouem . (v)

Dfüt.

O Domins, quid magis admirer, an tuam

pec

i mi

erga me mifericordiam, qua mihi fp:tium

ad mortem me parandi tam liberaiiter con-

Jitent

cedis; an vero meam in abutendo hoc rem-

pQC

pore focordiam? Cohorre(co totus, dum

&de-

recordor illorum , qui mortis per vitee cur-

'ends

um improvidi in ultimum morbum, in il-

pe

lud extremum fugientis vite. momentum

x ?HQ-

ad serernitatem íe difponere temerarii diftu-

tnmi

lerunt. Ipíüs ego non raro ralium forri

tenlog

ifimo

ingemui, eorum anime vehementer timui;

quam arduum & d fficile fit (üb mortem ad

quam

mortem íe parare, ipfüs copnovi; & ta-

x

men hactenus me praparare neolexi? Quam

n aliis damnavi, ipfus ego falutis prod gus

idem

dementiam admifi; preeparationem ad mor-

iminic)

tem in iptam mortem etiam ego imprudens

S f

diftuli. At tandem (an&iori radio illuftra-

1006

tus; a daemone deceprum erraffe me,fateor.

; If

Agnoíco, tempus ultimi morbi pro rire

[00y

pro-urandaanimiad mortem compararione

spe

effe tempus valde igcerzum , nimium Lreve,

fieus

& omnino igeptum. Fixum . proin nunc

(

animo fedet animee faluti in tempore pro-

dip

é[ee

videre, & pulía omni mora, dum intezra

2

. COF-

Jius

lz

^ (g) Eccl: 37. v. 3.1' ( Hgb'"' 6'" 8

$2

deumentum. 1if;

corporis valerudo vfiget, magno huic nego«

ts

tio initium dare. "Tu o Domine; quod de«

9)

b

difti velle, da & perficere; ut ad mortem

i

nunquam non paratus, ultimum vitae mor-

bum impavidus excipiam, & ibi fanum me

feciffe gaudeam; quod omififfe moribundus

*

1

f

deplorabo.

[

!r

oO dbbb de od de

ADJUMENTUM Ill.

fox

n

AMetbodus fe ad mortem parandi

fat

Qa

per facram uuius , vel [altem di-

Dar

midie diei Jolitudiuem.

e

on dubito, falutis ftudiofe Lector! qüïn

n

N

Vr

allatis rationibus tandem conviétus;

tanti momenti negotio jam nunc ftatim, ac

W

fine omni dilatione manum admovere fir«

h

sniter decreveris; non nifi medium aliquod

mihi defiderare videris, quo conceptum

p

dalubre propofitum executioni mandare

li

offis. Hunc in finem ad brevem te unius;

t

vel faltem dimidice diei fàcram folitudinem

invitc,ubi a mundo abftractus, aliisque cu-

ris expeditus negotiorum maximo unice-

li

ue neceffario rotus vaces, ac initis cumi

N

t

cohícientia rationibus ad iter eternitatis te

Of«

compares. Quam excelleqs id bong m

N

ti3

a

Metbodus /ävad mawem Q ^ 5$

n

tis obtinende adminiculoum fit; propria te

Qs

experientia docebit.

Proin miffis ambagi-

Ien

bus, mox facre hujus folitudinis obeun-

1or«

de 1. mnotiva, 2. ordinem proponam.

|mé

ARTICULUS L.

1du;

Motiva faere bujus [olitudinir obeunde.

99

lT

riplicis pracipue generis motiva funt,

i

quibus tradendae methodi ufüm per-

fuadere conabor, fcilicet ejus r.veffitas, uti-

litas, atque facilitas. Inprimis nullum pie-

Mil

i

fatis exercitium magis eft zeceffJariuin 1ele-

il-

&ta qusdam ac expedita fe ad obitum pra-

parandi methodo. . Nam nihileft magisne-

ceffarium bona morte; quid enim juvat

bene vixiffe, fi male moriaris? Ad hanc

quit

du$

vero obrineadam nil mag?s neceffarium eft

previa &tempefítiva preeparatione adilJam;

, €

a p

huic quippe Deus non raro alligare folet

gratiam finalem

Ut autem hanc ipfam

quO

prum

preparationem rite obeamus, fümme no-

bis neceflaria eít fscilis queedam fe ad le-

dare

Qu

thum paraadi ratio; qui enim tebenepre-

parabis, fi modum te parandi ne(ícias? Ex

netn

eqe

quo fequitur, inter omnia pietatis exerci-

:Hice"

tia ríullum aliud falutis ftudiofo magis ne-

ceffarium effe bona ac compendiaria me-

cufil

js t

thodo fe ad füpremum diem mature corm-

parandi.

nor

D

»

Porro

u

P

34

ZAIdumentum: H11.

'Porro itjtet omnes rmethodos illa præ'

aliis magis neceffaria videtur, quee nos ducit

ad bonam mortem per unius, vel faltem

T

dimidie diei facram folitudinem , ubi a

tumultuofo mundi ftrepitu abítracti annos

&ternos mente volvamus, illidque jom

(

D

nunc previa follicirudine apamus, quod (ub

vite finem epifle quidem oportebit; fed

ij

TK

tubc agere haud amplius licebit.

Hanc fe ad agonem per collectionem

t

di

iurnam muniendi rationem ipfe Chriftus

m

(aà) non tam verbis docuit , quam exemplo :

monftravit; nam egrefíus Je(us de templo;

V

q

ibat in montem Oliveti, fuos fecum difci-

pulos in facram illam unius diei folitudi-

Ti

nem ducens.

I

Ibi inter eos ; tnedius confi-

dens, omnibus ad myfterium attentis, de

V

ultimo judicio fermonem intulit, easque

Ó

omnes circumftantias vivis coloribus depin-

1

Xit, que magnum illum calamitatis & mi-

ferie diem olim tam tremendum reddent.

$0] oP[curabitur , sjebat, lusa mom dalit lu-

"meg fuumn, ftelle de celo cadent, &2 vivtutes

celorum conmnovebuntur. . dunc parelit figuum

Y

Filii bominis im celo: g tune plangent. omnes

ribus tevve: eg vid.bum. Filum bominis «c-

"ientem ia uultbus eeli cum vivtute wulta, €7

majeflate. kis prolixa nairatione praemis-

(a) Matth, 24. V. T.

m

.

5$

Metbodus.fe ad morf:-f;v; £5t.

]«

fis, tandem voce grivi & fandto

ardore

at

plena in hunc modum conclufit: Zzgilate

evgos quia ue[citis, qua bora Dominus- veftev

em

| d

vepturus fit. (b) ..

.. Jam vero quid, amabo, fi

bi Qolunt; q,üi:d,—

108

m

quafo, my(terii portendurit omnia haec ram

ub

.grandia, tamque fingularia preludia: ille

fed

egreffas e templo & urbe, illa feceffio in

-gon:em & deíertum, iíte fermo tam . pa-

em

thericus, illaque ram terribilis extremi ju»

dicii defcriptio; quae omnia Chriftus prz-

lUS

lo

mittere voluit, donec randem per illud fuum

illius vigilantiae,

EPIO;

vigilate nos commoneret

qua ad mortis fpicula att

endere jubemur,;

ilci

udi

ne imparatos nos feriant. OmnesSalvato-

ris a&tiones arcani fenfüs pleniffimae funt:

nf

dé

- quid ergo per hec omnia fignificare; quid

.per circumfítantias adeo fmgulares indicare

qué

intendit? .

pm

Nempe falutis noftre ftudiofiffimus Re-

m

enf.

demptor docere nos voluit, tempeftivam

preparationem fumma follicirudine natura

Jti

tl

diffolutioni preemittendam e(fe: in hunc

vero finem fecedendumiin folitudinem Oli-

t

ifitf

veti, hoc eft, locum quemdam folitarium

felirendum effe a negotiorum turbine mun-

f»

dique tumultu remotum, ubi faltem per

g

unum diem zternitati vacemus. Nam edi-

I$*

cite,

snmedep

l$;

A«

w-(b? li, , n

86

djumentum — H -

cite, (ad proprie experientie tribunal ap-

li

üt

pello) quomodo fieri. poreft, ut quis in

medio occupationum Euripo, in ipfo cü-

&

rarum aítu, & diffipati animi flrepita ad

D/

illarn pacem mentisque tranquillitatem per-

tj

veniar, quz adeo neceffaria eft, ut quiscurit

e

Ezechia prateritos vitae annos in amarita-

dine animse recogiter, ac exulceratz cón-

Qu

fcieitie rationes cum

W

ponat ?

[udice Deo rite ;COH..]-

]h

Chri

"

ftus hanc nos Verïtatem'*'edgäur'uä"

j

ex ipío etiam templo (e fübduxit; hunc lo-

Y

cum, utut fanctum, - minime tamen idones

l

um judicavit non íolum infílituende hüic

preparationi, fed. nec danda hortationi;

qua ad eam agofii premittendam animares

h

mur. Perfuafum (ibi habuir, coeleftern haac

Qu

Philofophiam, ut re&e percipererur; lo-

bl

EUR

cum magis folitarium, & ab hominum con-

fuetudine ac frequentia omrino rémorum

r

requirere, Quin imo ipfemet pridie, quám

f

morererur, ad eam ipfam folitudinem re-

diit; ibidem fe ad obirum paraturus.

E

Et invenire fit aliquem, qui fibi blandia.

tur, fein medio negotiorum motu id efte-

Q

Uurum, quod nemo Sanctorum potuit,

l

Quod nec Chriftus fecir? Credite mihi, ni-

£

mius períirepit in mundo tumultus, quam

tü

ut ibi audiri valear divini Pneumatis fufür-

Y

TUS. Mors juftorum fuavi (omno, dulcique

lx

quicti

Metbodur fe ad movtem tsc.

j7

p

quietï a SS. Patribus affimilatur; ad hanc

n

ut quis in ipío aures circumfirepente fae«

(

culi fremitü fe difponat, fieri neauit.

le

smundo a ffrepitu ! (Ambrofii verba fünt) vee

tibi a mundo! ab ejus enim curis nifi fal-

*Cïf

ii

téfn ad diem te fübirahas, nunquam bene

u-

àd ult'marm re hóram paribis,

Ex quo li-

)f«

quet;illam pra'sliis rozpis neceffariam me-

[Tla

thodum efle; que per onius diei facram ío-

litudinem perducit adbonam mortem.Cum

us

erpo idin hac, quam tibi offéro, brevi me-

-

thodo fiat, inde i

fiea

licebit.

lxus necg(ïi;gtenï colligas,

yu

"m

- Dein ad felicem ex.hac vita migrationem:

Cs

n:cefl;ria eft oratia finalis; nam ille folus;

[ue

qui.perfeveraverit usque ad. finem , falvus

erit,

Porreé ad. hanc obtinendam neceffa-

i«

Jl«

ria eft praevia animi comparatio; pretiófis-

uf

fima enim perfeverantiz finalis gemma non

facile prodiga manu ante illos abjicitur, qui

a

It

eeternitatis incuriofi: vivunt;: Qua autem

melior comparatio obrinendo huic inafli-

d«

mabili dono praemitti poterit fpiritus colle-

(2

Qione in facra unius faltem diei folitudine,

in qua coníf.ientiam accuratiflima exomoló-

i

u

gefi expies,. ultimaque Sacramenta fpiri-

tuali modo fu'cipias , ac denique per varios

virtutum actus pugnae illi decrerorie prae-

l-

[*

ludas? Hec omnia cum fubjungenda me-

thodus

h

T

$8

AMdjumentum — LII.

thodus in ufam deducat, inde illius neceffi-

tarem metiaris, velim.

^

f

. ]. Nullum quoque pieratis. e

Xl'ercitiumï

practica fe ad. mortem parandi methodo

utilius eft; quippe nihil urilius. eft notitia

H

bene ex hoc mundo miprandi.

Nam fcire

&i

mori ars artium eft, & (cientia fcientiarum;

üt

cum ab ea dependeat felix aur infelix seter-.

Ti

nitas.

Hinc qui novit, parum ei oberit;.

m

ceetera fi nefciat: . qui vero hanc nefcit; : pa-

lli

rum ei proderit, omnia alia noviffe; pra-

h

cipue, cum in illa femel tantum erretur, &

O

ejus non nifi unicum capereexperimentum.

nio

]iceat.

Ex quo patet, quante utilitatis ac

ful

momenti res fit; quantique referat; ut quis

ti

aprime calleat'artem bene moriendi. Cum

ls

ergo prafeas hec methodus eam te doceat;

I

inde illius utilitatem defumas; licebit.:

qu

-Dein nemo;ut opinore inficias ibit, ulti-

lN

ma decumbentium Sacramenta maximo effe

N

adjumento ad confequendum felicem tran-

l

fitum; indeenim eít, quod adeo timeamus

fineillis e vira excedere. Utiliffimum ergo

!

erit; fuümmeque proficuum modo facra illa

n

myfteria, quorum ufü, quoad vivimus;

p

plerumque non niíi femel animum cura-

&

mus, previadevotione, prout noftra hzc

n

methodus docer, fpiritualiter füfcipere, ne

ls

ea füb mortem ob defe&ctum pramiffee

pr/æparationis

vel nulo vel non niü

mo-

—

atl

— . Metbodus fe ad mortem tjc.

59

(ft.

Tpo0dico cum fru&tu a nobis &grotis non

ram recipiant

;

jm

ür; quam obtruf(a frigide ad-

mittantur.

odo

Denique quid utilius, quam nunc per fe-

titid

riam & accuratám confe(fionem ita confci-

cire

entiam a minimis peccatorum navis eluiffe;

im;

utin fupremo conflictu nil fir, quod ani-

etet

mum remordeat, & velleviterturbet? Quid

vril,

roficuum tnagis, quam modo jam actibus

p

illis affuefcere;, quos tuncelicere opramus;

-

ne dein moribundis ob neglectum previe

nX

exercitat'onis adeo peregrini accidant, dum

um

nobis ab liis prelepuntur? "Tenetur homo

ts 4

fub vitae finem virtutibus preecipue theolo-

Ui

gicis adverfus inferorum affultusfe armare;

"U

has vero fi anteain con(uerüdinem deduce-

Cedt

re non laboravit, quid continget ? idem;

quod Davidi.. Certaturüs ifle cum Golia-

uk';-

tho armaturam Regiam induere jubebatur;

T.

induit, fed illico exclamans: Ufum nzen ba-

trat-

beoy non poffum fic incedeve, (c) eandemiterum

depofuit.

Actus virtutum arma funt hofti

AUs

ego

flygio fane terribilia: hec fi in agone pri-

3 il

mum arripere volueris, iis quomodo pu-

mus;

gnabis? ufuüm non habebis: non poterisin-

curt

cedere: non fcies tractare hoc genus telo-

|hie

rnm: nihil proderunt.

Et licet forte fimi-

(2 n

les affectus a preeeunte verba confeffario

ïl-

yillie

d

bi

p vem

"

n

m«

GE Re.37. v.30.

9sv

N

60

"edjunentum — If

bi fuggerantur, timeo ; ne nuda fcolum Vo-

"

I

ce fine animi fen(ü audita reperas,

Ergo res fümme urilis erit fæpms per vi-

re cur(üm i in ufum deducere eosactus, quos

fj

Autenim

Tid

in illo articólo elicere cupimus.

fubita, aut lenta te mors exfpectat ?. fi fu

&

vid

bita; gaudebis jam antea factum per earum.

virtutum frequens exercitium; quod tunc

d

facere non pcteris.

Silenra; tranguuhtate

vir]

UR

fumma & facilitate proferes affectus; qui-

bus affuevifti ;; neque coníuetudinem hanc

d

aut vis mo:bl aut abíent!ia confeffacii facile

IN

impediet: redibuut in menrem fua fponte:

el

ad exitum ufque tibi comires erunt.

Nihil

du

ergo u'lhus, quam modo jam illaram viz-

tutum exercitarione Uü, quels morituri ani-

m

mum excolere. defideramus.

Porro cum

üí

hec omnia in: fequenti methodo non«tam

L

doceamm

quam exerceantur, eam utilif-

&

Gmam eiï'c

nemo prudens negabit.

Ca-

h

terum 1hus utilitatem pluribus predicare

i

confülto (uperfedeo: id unum rogo, rei

experimentum ipfus capere ne graveris, &

[l

uberem inde fructnm te re.atmum, certus

(

tibi augur promitto.

n

Mi Nuilum denique f'auhus eft brevi

hoc & expedito fe ad obisum praparandi

Pl«

exeti mo, nam mulros ab octiduana aut tri-

duana animi colle£tione occupariones avo.

Q

cant,

Porro tam d1H1c11e non erit ex tot

Vi

menfi-

E d

Metbodus fe. ad mqrtäm eoc.

1V0

menfibus & annis, quos adeo þprodigi

mundi curís, aut porius nupis confecra-

Iv

N ï.

£nus; faltem unum vel dimidium dierm fur-

quos

ripere; quem fummi rnormenti omniümque

enifi

negotiorum negotio maximo tribuamus.

f fus

Solitudo loci, exeelfitas contemiplationis;

qtum

victus cultusque aíperior, & certaalia pieta-

tunc

tis opera talia funt,que non omnium captui,

Titte

viribus, genio funt accommodata.

At ve-

1!.

ro quis eft; .cui faftidiofum jure, nimisqne

hanc

arduurm fit faltem per unicum diera de illo

(cla

a

loco cogitare, ubi per totam seternitatem

onte

eít moraturus?

"Fotius vite fpatio, tefte Seneca, difcen-

Nihil

] Vij*

dum effetimori; & nobis difficile accidat

jdni-

el unicum diem fancto huic pie moriene

cum

diítudio dediffe? nobis, inquam, qui tot

|tam

annos vaniílimis & inutilibus fludiis dedi-

hif-

cámus? Beati integra luftra addi(cendce

It

C2

huic fcientie impenderunt, tora íua vita ad.

illum fe tranfirum-compararunt, quin ra«

j

re

men plus £quo feciffe cenferi poffint; &

)

nobis nimium vide:tur per onicam diem fa.

$,

ettus

cillimc huic exercitationi operam navare?

nobis, inquam; qui tot horas & dies dor-

miendo; ladendo, oriando, nugando im-

brel

randl

pie profufi perdimus?

Si Deus damnatis, vel in piaculari car-

; trle

10

cere detentis animabus copiam faceret ad

ctot

vitam redeundi , -& prefens hoc priepara-

»nfi«

tionig

"a

62

. djumentum | IT T. 7

tionisexercitium obeundi, o quam leve id

iMlis facileque accideret! certe nullius diffi-

cultatis obtentu fe ab ejus ufü abíterreri pa-

terentur; potius fuüummo cum fervore, ma-

xima diligentia, ac intenfiffimo devotionis

ï(;

ardore fe illi effent impenfüre, Et ecce!

Ti

illud tempus, quod Dei juítitia iis negat;

)

nobis illius mifericordia liberaliter concedit,

Que ergo imprudentia, quod illo tempo-

i

r

ris favore abutamur, cujus vel momentum

ille toto mundo, & atrociíIimis mille an-

norum cruciatibus lubenti animo merca-

1]

rentur? qua vecordia, quod a nobis labo-

riofüm nimis afperumque ceníeatur, quod

h

Qu

illis tam expeditum

promptumque Videxref

tur?

tf

W

Beata enimvero fors noftra, quod modo

etiamnum po(fimus facere, quod illi omi-

d

Iul

fiflc aternis lacrimis, & defper.ndo gemi-

Ü

tu incaffum lamentantur; quod etiam nos

omififle cum tempore amariílime dolebi-

mus, quodque facillimum fuiffe ipfimet fa-

tebimur. Ah meinfelicem! tunc ingemi-

il

fcemus, expeditam methodum me ad mor.

tern comparandi ad manus habui; optima

&

tunc fuiflet occafio, tempusacceptabile: ut

quid erpo illud dlapidavi? o execrabilem

ä

focordiam! o utinara mihi modo ex tot ma-

Ü

le perditis menfibus & annis vel hora con-

cederetur! Itaolim, fed fruftra gememus,

li

Cur

Y

2 d

Matlodus fe ad mor;;

em C9«.

63

Cur ergo modo non facimus, quod.inter-

i W

anififfe illi adeo dolent, & quod nevplexiffe

(ift.

*tiam nos aliquando ceflebimus? cur mo-

rip

do tam difficile judicamus, quod tuncetiam

) fT«

lonij

nobistam lene planumque apparebit ? Quae

hec cecitas, tam facili labore ad illud mo-

eccel

mentum parare fe poffe,. tamque levi im«

qrit

:edit,

pendio cceli fecurum fe reddere; nectamen

id facere, illique negotio diem negare, cui

mpo-«

1tum

omnis vita impencïen'dz*;: fuiffet ?

c at

ea.

»n Jnief üeg;ozzf(z; ]aujzi's vita g aterutatem,

ajebat ille Aulicus Caroli V., tefte Strada,

o

qu

f[patium aliquod ut intevcedat , opovtet.

Quid

autem minus, quam diem inter &ternita-

Idette

tem, &tot, quos vixifti; annos interpo-

nas? Porro hunc ipfum falutis diem ho-

nodo

omi

die tibi offert Deus; illo igitur ad. falutem

utere: 'Tempus preteritum ab(que fructu

em

m

abiit: futurum incertum eft: folum , quod

prefens eft, tuum eft; ergoin(anus es, il-

|oldbe

lud fi neglicas.

Erit, dum optabis cum

eL It

Chryfíaorioillo: of vel hora daretuv/ &non

"effll

audieris. Erit, dum illocum Rege mille

mof«

etiam mundos- offeres pro horula una, &

m

non porerit pretio vel. breve rempus emi,

le: tl

Dum ergo tempus habes, faluti confüle,

jilert

Dedifti corpori & fathang menfes & annos;

tme

cort«

da Deo, da anime filtem diem, qua te

prepares ad &ternitatem: non reputes gra-

nuSo

Ve;

Qut

g

us

64

Adynentum. 1T.

vej quod tot rationes facillimum effe de-

monfirant.

*

fe

Gratia & occafio

fe pamnäiad obitumelt

p

illa pretiofa margarita, quam Chliriftus a

C

nobis emnibus mündi theíauris comparari

li

voluit exemplo illins, qui Matthaei c. t3.

li

v. 46. vendidit otmtia , que babuit, & emit

eam.

Q

Id credimus; & hiac nemo ünus ía-

Ia

lutis 4deo prodious vivit, qui fummis il«

fem

lam votis non expetat, exopterque.

Et

Am

en ! modo hzc occafio cunctis ultro o^ trüe

ile,

ditur, methodus offertur, media függee

Wi

W

runtur, omnes difficultates facili via com-

Dot

plaaantur,

Ad obtinendam mortem bea-

i

tam non jam petitar, ut bona pauperibus

Mi

diftribuas, vel egrotis in xenodochio infer«

M

vias; non exigirur, ut mundo valedicas;

ii

anachoretam induas, teque vivum in defer-

iti

to fepelias, pluresque menfes aüt annos

lii

tmeditandis tartari Qamrnis tribuas.

Non

Y

nifi unicum a te diem pero, quem anima

Qu

Deoque confecres: id unum poítulo, ut

fa

eadem folertia tractes negotium falutis,

fs

qua tractas negotia mundi: üt eandem cu-

fäa:

fam impendas acquirendo ca&o; quam alii

Te l

nummo; illudque ipfüm faltem. per diem

D)

agas pro anima, quod tot annis pro cor«

nj

pore epifti.

Quid minus ex'gi, quid faci«

lius peri. poffi;?

En, quam facile tibi fit

pie fancteque mori, modo pra(ehti metho-

| X

do uti velis.

(

Gerte

gTUre.

,,,,,

Metbodus fe ad smovtem cyc.

65

T

« «Gerte fi monitis morem gefferis, majo-

;refolàtio vives, majore morieris. Exem-

indt

aplo'fit vir ille, ( de quo fufius P. Prola So-

[lost

xietatis Jcfu) qui datofacree ejusmodi. col-

Jarari

lectioni die, iteringreflus, morboque fu«

Co 13'

TU

bito oppreffus in has voces erupit: o feli-

cem illam diem, quem eleg:, ut viram

xl

meam ordinarem, & morri mex provide-

nis il

rem! quantüm me modo dies illa folatur!

E

^tfüe

jam promptus moriar, quia paratus. . ..Ita

ile, ita & tu aliquando, oblato fi medio

i

T

ufüs fueris. O felices horas,: quas huicne-

gotio impendes! majori tibi erunt füb vi.

n bet

er]pus

t& finemfolario, ac ceeteree omnes, nefcio,

cui occupationi datee.

infet«

Modo itaque fac; quod tunc feciffe gau-

dic8j

debis, antequam irfoner trifte illud ; rede

jefet-

Vat;onem villicatiomis tue, jam zon potevisvil-

003

licave: (d) sntequam inpruar terribil's illa

NoÀ

nOX, quando nemo pote[l operavi. (e) Modo

nme

dum tempus Babes; operare falutem tuam,

, Ut

facili hactamque utili ac necefTiria methodo

jutisy

te ad mortem compar:ndo, ne etiam te die$

j Q

allatanquam fur comprebeudat , (£) & etiamin

m ii

te vepentinus [uperveniat intevitus. (9) : Quod«

dieft

eumque facere potef] mamus tua, faltem per

) Gof*

Y ope-

unicum fac(-ræ.þol-le'&ionfis diem zz/Aate

| d

PL

p

P

: vate

ao

(d) Luc 16. 'u 2;

EL

(€) x, Theffal, j . w.4. - (g) Prov. 29. 9. K

Jtts

9

66

Adjumestum. I]I.

yave ; quia mec opus, nec vatio,

nec fapientia,

& in ultimis

pa

zec [c

jentia evunt. apud . inferos ,

vitee anguft:

is, quo tw properas. (h) Ergo

m

nuncage, quodaétum elfe voles, chm sge-

re nil amplius poteris; quodcue no;ndiegi e

cum poteras, vehementer 1d01eb.is.

O Domine! qucufque f2

ifcitatio nugaci-

fatis decipietani

mam meam ;

€3 incon[lantia

eoncupi[centi tyansvevtet eufum vationis miege:

(). Unius d

iei impendio beatam setern:ta-

tem, brevi folitudine coelefte o

onforrium,

DW

&tlt

tenuilabore perpetuam quietem mercari li-

cet; &id faceretardo? Facilivia ad bonam

bur

Nà

mortem, & peream ad eternam feliciratem

mün

rvenire poffum; «&tamen hac uti pigror:

hls

b

bone Jeíu! ergone adeo nobis viluit cc-

f

Ium, quod tanto tibi fanguine ftetit utGi-

t

rna volle&ioneillud emere pigeat? Sed tt-

xum eít redimere tempus, & rei maximete-

«

(0

riz, curz fcilicet'bonze mortis, illud impen-

pi

dere, Sta'utumeft, per facram unius diel

folitudinem ad obitum me parare, prafen-

Of

tew hancad«o neceffariam, urilem fimulac

]er

£acilem merhodum in ufümdeducendo. 'Tu

h

d

o Dens! divino flamine piis afpira cceptisz

dliumina oculos sneos, 22e utiquant obdovmiam i5

LT

m

-

snortes ue quaudo dz';ntz'm'micusmeu:: prev

"

lubi

3 (h,) Eicle. 9. "U. IQ, ^ (l) sal)' 4.*0- 12'

e

"o w

ie

Mtäbdusl fe «d mortem tgc.

7

iif

p adverfus eun. (k) Dà mihi pravie prae-

Jritols

parationis ope ira mori, ut tempoiaria

Em

Riors gterna mihi vit& vadimonium fit.

0.

eäi[re:

/"ARTICULUS lL

ujus folitu

iugit-

Ordo facrae b

i l[e 72d6£ " ;

dz'nisf mjfz "

:

r/ïrl/iti(l

:m'eæ?

-Tonfideratis facrae hujus (olitüdinis ob-

fnti-

C

A eundz motivisfupereit, nt pariter ejus

cum

inftituende ordinem rradamus ; qui non

rcar

erit diver(us ab illo; quo praxipua mori-

bonart

bundi actio:es fe m.tuo . c«n'equi folent.

citetm

Ncipe modum .hriftisne fufcipiendi pri-

?igron

mumnu;.£ium d« inflanti ob:tu excipietcon-

u

fideiatio a&e h.étenus vire, & praferitis

tatus anima; quod enim in ilio rerum ar«

,

yü

r

T

ticulo pre aliis m.nt ocyu: obvertan fo'cty.

eft virge prateritze tabula;/|. Hujuserroribus

j

|impe

corrigendis ferviet «xaéta eonícientig ex-

piario; que proin ita peragenda erir , ac fj

j5 d

yeiet

foret ultimavire, Anmaeyerci1n obrenta

per confeffionem er

mu'] [

atia partim confirman-

p. TI

dz, partim ad uluma

tn luétationemaniman-

& plurimum conducet fpiri:uali«

pi

tum Via ici ;

fn(ceptio:

ii

tóm extremz Un£tionis; 'per:

u

hanc. enim

.previam exerc rationem przpa-

,

)

hi

rabimur ad vferveme»n- , & yeramcum tem«

d

-

f

2

.pore

(k) Pf. 12, v. 4. $0 j

68

3 Acöummtum 7I

pore. utrius&;ue Sacramenti. fnfceptionem.

lt

Demum anima per umbratilem & fictum

al

agonem feriz & decretorie illi pugne prae

ludens, earum virtutum con(uerudinem

[

li

confequetur ;

quarum actus ; tunc elicere

Mni

oportebit. Ad bujus denique inltitutionis

il/l l

calcém adjunctam reperiet lector confidera-

t:onem, qua vel pro punctis matutina me-

pl

LU

l

ditationis, vel interdiu pro materia pizle»

chat

&tionis affümi, aut omnino; fitempus nbl*f*;

Àn

1

vacet pratermitti pro lubitu porerit.

0

E

EXERCITIUM L

La

ill

Modus chrifliaue excipieudi primum üüfä-*-i;*;

dium. de inflanti movtes, ..

fta

i

"Sepofitis itaque omnibus aliis rebtü

compofitoque cubiculo; ut magis colle&tis

N

n(

animi viribus fümmi momenti nepotio Va«

care poífis, attente perlege annotdtiónes

»

»

Exercitio V.E; fubjungendas. —Flexis poftea

ad oratorium gembus , & prelienfa crucifiz

2

xi Dei «Hominis effigie, imaginare tibi ab

»]

Angelo Cuftode te vicinze mortis admone-

nl

m

ri;' tibique dici: J« dicit-Dominus: difponé

