lV. ODeus, ego amo té, noh ur ià

Coslo falves me; aut ne &terhum damnes

me, nec prámii ulius fpey fed ficut tü

ol

amafli me; fic amo, & amabo te, folum

yo m

Quia Rex meus es; & folum quia Dcus es;

S Xavewus.

1:

U [jt

Doloy.

Ymb

$^ Qms dabit capiti meo aquam, & ocu-

lis meis fóntem lacrimarum, ur defleam vul-

po €f

d

nera animde meg ? gevem. 9.

Ipfe me re-

13

prehendo, & ago paenirénpam in favilla &

nea dl'

cinere. 70]. 42. ï (u Fili Dàavid, miferere

tnei. Muzw IG. 9. 47:

Deus propitius eü*ö

atv

ïmh: peccatori, Zuc. 18 v. 13.

if fero

d! l

TI. Peccavi füper nümerum aren& inàz

tis: multiplicaiz funr i 1mqu1rates mieá Do-

harltäS)

mine:

pas

e

Nistiteen-

418

i äumentum: X! V.'

míne: exciravi iracundiam tuam, & ma—

ey

lum coram te feci: non feci voluntatem

l3

tuam, & mandara tua non cuftodivi: ftatui

abom nationes, & multiplicavi offenfiones.

[

Peccavi, Domine, peccavi, & iniquitates

levaU

1Tneasagnoíco. Remitte mihi Domine, re-

lin

iüüitte mihi; & ne fimul perdas me cum ini-

Ql

quiratibus meis, neque damnes me. 'Ora-

Ütai

zio Manaffe.

à

Qu

.Al Doleo, Domine Deus, doleo, quoä

2, À

peccavi, &, quia Darum doleo, maxime

ll

doleo.

Va tempori illi; Domine, in quo

te non amavi! va tempori illi, in quo te

refpe

ihei

graviter offendi! difplicet mihi, quod feci,

fün

difplicet, quod peccavi; füfcipe vocem con-

&pa

firentis, & miferere mei. Vulnera. cor

meum dolore perfecteconttitionis, &folve

Verün

ol |

vincula . peccatorum meorum, antequam

It

moriar. J4ueuflinus.

pütte

IV. Quanam fronte atto

llo oculos" ad

vultum tam boni Patris tam malus filius?

fhent

M

exitus aquarum deducant oculi mei; ope-

dm'm

riat confufio faciem meam; deficiat in do-

[l

lore vita mea, & anni mei in gemitibus.

Qd

Bern. fevm. 16. i2 cant. . Da mifericordiam

h

miféro ac paenitenti, qui tà

ó

indiu peperciüi

put

peccatori. /dem.

1hj]j.

V. Quid dicam reus, & omni confufion

1 d D

plenus? non habeo os loquendi, nifi hoc

pec-

bufi.

tantum verbukm : peccavi ; Dorine,

Tf

cavi,

L

m

*

Pwävium exercitium eoc.

419

& n

cavi, miferere mei; ighoíce mihi, Z7. lfemp

Dtatedt

lu ;30 c- 52.

: fl

*

Yüones

]fzmziütdf. "

L Deus meu

s confundor, & erubeíco

quints

levare faciem meam ad te. 1. Esdre 9. Non

ine r

fum dignus intueri, & a(picere altirudinem

üm ini«

« (tte

cceli pre rpültitüdine iniquitatüm mearuim.

Orat. Malaff. Vilior fiam, plus qu«m fa

&us füm, & ero humilis in oculis meis,

0 qgod

2. 4Aeg. 6. 0. 32..—

maxume

Il. Quis ego füm fervus tuus, quoniam

: W Qu

refpexitti füpet^canem imortnum fimilem

i

inei? 5. Aep. (. 9. v. $. Homo peccatof

ii

fum Dornine. Zuc. $. v. 8... Vere epenus

'efn COl

& pauper füm.. Pf.69. v. 6 Carnalis (

g O

venumdátus füb peccatos non enim, quod

&(oive

Volo bonuin, hoc facio ; fed

; quod nolo

«qui

málüm, hoec ago. A.

7. 9. 14.. Quafi

putredo confümendus f5

m & quafi veftis

vulos r

mentem, quod cored:t

uraüidea. Joj. 13.

J5 6"!15?

O quis mihi dabit a

pud homines de vitiig

d o

Gigne humillari? $. Bery.

g n

II. Ego cinis, & viliffima

párs luti: ego

emitib N

Cunctis peccatorum lfordibus inquinatus.

Hievonym. ép. $. ad. Flovent,

icodiut

Grarige toge

?epercil |

deputo Domine, quecuaqu

e non feci

inála. Zfup. cosf. l. 3. 6 . Nullum enim

)nf'llüone

eft peccaturi, quod facit homo, quod non

jf 0*

potlit facere alter homo; i delit Rector, a

á

1 pec.'

a

quo factus eft homo. (Augg; fevin. 95. 09 &

£

e

420

Heljumektunz XIF.

Et hinc defpicio me, & projicio in profun-

«f

fu

dum vilitaüs mee.. Zbom. Kemp. L 4.c.2.

IV. Coli non funr mundi in confpectu

fng

tuo: & ego pulvis quid prefumo? quo-

Dor

rum opera videbantur laudabilia, ceciderunt

&pa

ad infima, & qui comedebanr panem ange-

&i

lorum, vidi filiquis delectari porcorum. O

»

hi

Tur t

quam bumiliter ergo & abjecte mihi de me

ipfo fenrtiendum eft! o quam nihili penden-

higc

dum, íi quid boni videar habere! o quam

[

]l

profunde fabmittere me debeo füb abyffa-

libus judiciis tuis Domine, ubi nihil aliud

Ing

talen

me efle invenio, quam nihil, &nihil! 772om.

Dion

A'emp. l. 3. c. 14.

V. Domine n

ihil fum, nihil poffum, ni-

Ge,

hil boni ex me habeo; fed in omnibus de-

diral

ficio, & ad nihil femper tendo.

"TT hom.

r

AKemp. l. 3. c. 40.

Mihi igitur jufte debe-

tortuof

Weg

tur contemptüus, & confulio ; tibi autem

laus, honor; &gloria. /dem l. 3. v 41. Da

KC q

mihi propter te amare contemni , & nefciri

lt

in hoc fieculo: 7jid. c. 15. Quid enim me-

POHE(

tui pro peccaris meis, nifi infernum, &

ll

ignem &ternum? In veritate confiteor, quo»

UT

niam dignus fum omni ludibrio &' con-

hi

temptu, nec decet me inter tuo$ devotos

|. Wi

commemorari. 75om. Kemp. l.3. . $2.

. ghor

Patientia.

| *1g

I. Innumeras quidem amaritudines pä—

| Wt

Ii(?r; íed Deo gratias; quia minus

Va]dg*

aiüls

' Wtm

e

Previum exevcitium egc.

421

protte

affligor, quam mereor. G'eg. ep. 38. ad Con-

p6b

flautiz, Quid enim merui pro peccatis

meis, nifi infernum & ignem aternum?

n(peat

? qu

Domine, nihil dignus füm; quam flagellari;

& puniri; quia graviter & fzepe ce offendi,

iderott

n anre

& in muliis valde deliqui. 75om. Kemp. l.

'go C. f'l.

Fiat voluntas tua; ego bene me-

ym Ü

hi deme

rui tribulari, & gravari. i/id. c. 29. Merito

penden-

hec patimur, quia peccavimus. Geg. 42.

v- ZI-

p qui

IL. Hic ure, hic feca, modo parcas, &

abl

j al

in erernum parcas; ut ita pu

rpes me,;

&

E

! Ti

talem me reddas, cui jam emendatorioigne

non fit opus. Zuguflinus. Ecce Pater dile-

[üm, n*

&le, in manibus tuis fum epo; fub virga

directionis tuz meinclino; percutedorfüm

hus de

Tliort.

meum, ut incurvem ad voluntatem tuam

tortuofiratem meam. . Tibi me, & omnia

. Qd

j aute

mea ad corrigendum committo: melius eft

hic corripi; quam in futuro. 77. AKemp. /.

, i

4. c* SO.

Domine, da modo patientiam, &

Y P

pofítea indulgentiam. $. Pulgeutius.

mimfe

Ili, O Domine, quod patior, tranfit; &

ym, ^

finitir; quod sccepturus fum, finem non

01*,(]00'

habebir. Z4uguff. i2 Pf. 48. Non funt con-

& o

digne paífiones hujus temporis ad futuram

devot

gloriam , qua revelabitur in nobis. Aom. g.

A

v.18. ldenim, quod in prefenti eft mo-

mentaneum & leve tribulationis noftre, fu-

j Päf

pra modum in füblimitate eternum gloriee

sVäH

Dd 3

pondus

il

e

"osccoi

422

Adyimnentum. XIF.

poddus operatur in nobis. 2. Cor. 4« . 7

n

Domine, libenter patiar pro te, quídquid vo-

n

lueris venire faper me, 7J. Kewp. l.3.c.17.

Cur

IV. O Jefu! cum te videam vuineratum,

HUM

nolo v.vere fine vulnere. 7:rg.

Nam ille

(ei

non amat Chriftum , qui non amat crucem

&l

l

Chrifti. Petr. Dam. ferin. 8. de inveut. crucis.

Tif (

7.2. 'Tu nofti Domine onus meum, quale

tebo

fir: da mihi illud patienter ferre, ut per

di

viam crucis extollar ad te. A4ug. c. 37. 1ned.

Jube, quod vi:, & da, quod jubes: adauge

n]

laborem, modo adaugeas patientiam. /4.

ne[

Si enim bona fufcepimus de manu Domini,

omr

mala quare non füfcipiamus ? 3lob.2.v. 10.

nlb

V. Repletus füm contolatione, fuperab-

pif

undo gaudio in omni tribulatione fioftra,

mil)

2. Cor.7. 9.4.

Gaudeo in paffionibus, &

mi(e

adimpleo ea, .qua defunt paffionum Chri-

nb

fti in carne mea,. Co/of. 1. v. 24. Pater ju-

&

fte & fancte, pratias tibi ago, quia non pe-

iWf

percifti malis meis, fed attrivift) me verbe-

h

ribus, infligens dolores, & immittens ane

Ó

puílias foris & intus. 7Pom. Kemp. l. 3.c. 50.

$it nomen tuum Domine benediétum in fa«

pau

cula, quia voluifti hanc tribulationem vee

n

la,

nire íuper me. //;d. c, 29.

m

"Gratiavum a&lio,

Ine

I. Confitebor tibi Domine Rex, & col.

mi|

laudabo te Deum Salvatorem meum, Con-

&f

ftebor fomini to, quoniam adjutor &

Qu

pro.

Pravium exercitium &8c.

423

4 1,' I.:l

prote&or faétus es mihi, & liberafti corpus

dv

Ineum 2 perdirione;

4441

cundum multitudinem mifericordia nomi-

eTatUD,

nis rüi a rugientibus preparatis ad efcam

(am jlle

de manibus querentium animam meamz

Crucem

& liberafti me de perditione, & eripuifti

1. Cru.

me de tempore iniquo. Pioprterea confi-

, u

tebor tibi, & laudem dicam tibi, & bene-

T

dicam nomini Domini. Ecc. 51.

3-. I/lf:'.

II. O Deus, tibi foli fit honor & gloria.

d

. Tim. 1. v. 17. Tu eruifti animam meam,

um. Jl

ergum tuum

ne periret; projecifti poft t

Domïnï,

omnia peccata mea. //7.3.8. Pelle & car-

VZQU*JO'

nibus veftifti me; offibus & nervis compe-

fupEl'äb!

gifli me: vitam & mifericordiam tribuifti

3 Q od

mihi. 7o. 10.

Totum , quidquid fum, de

172!15: &

mifericordia tua eft. 4ug.im Pf.;8. Siset-

TAU

go benedictus Domine, qui fecifti bonita-

yet jte

tem cum fervotuo fecundum mulritudinem

mifericordie tue, — Laus ribi & ploria: te

ao*

e vt

laudet, & benedicat os meum, anima mea,

& cuncta fimul. 75. Kemp. l. 3. c. 21.

tens df

/:M ii

III. Benedico te Peter cceleftis, quia mei

m]nl'!] [æ"

pauperis dignatus es recordari. 7/. Aemp.

[23. c. s.

F'eciíti enim ultra omnem fpem

mifericordiam cum fervo tuo, &ultra omne

meritum gratiam & amiciriam exhibuif(ti

mihi.

Cum non effem, fecifti me, &, cum

& COI«

errarem longe a te, reduxiíti me. llid. c.Xo.

Y

/'ugüï.

Quid dabo tibi pro omnibus iftis millibus

/

Dd4

bonis ?

!

i.

-

424

Zdjumentum. X1F.

bor;.ïs? Phid.c. $. Benedictus fis Deus

m-us; quia; licet ego' omnibus bonis fim

indignus, tua tamen nobilitas, & infinita

tüi

bonitas nunquam ceffat benefacere. Ibid.c.g,

f

Laudent te un:verfi populi, tribus, & lin-

EE

ux, & fanctum ac mellifluum nomen

10j

tuum cum (umma jubilarione, & ardenti

dmgs

devotione magnificeni. Z5. Aemp. L. 4. c,

lI

17. O mifercordia mea, Deus meus! ti-

fin

bi fo!i fit laus, honor, & gloria per infi-

Vi

nita faecalorum (cula. /dem [. 3. c. 40.

füm

Conformitat cum diviga vülz;ntate.,

Coní

. X Pater mi, fi poffibile eft, tranfeat a

hil

1ne calix ifle; verumtamen non fíicut ego

fcis

volo , fed ficut tu. Ma:;. 26. v. 39. Pater

"dCe

mi! fi non poteft hic calix tranfire, nifi bi-

lum

bam illum, fiat voluntas tua.. 44a:115. 26. v.

!lu.ml

42., Fiat voluntas tua, ficut in ccelo, &in

&

terra. /atj.6. v. xo. Ecce venio, ut fa-

Qn

ciam Deus voluntatem tuam. Z7Zer. 10.v. 7.,

f 17

II. Proteftor, nihil velle me, nifi quod

ll

fciam velle te : fac mecum, ficut ícis, &

d

vis; nam fcio, quod amator fis. $. Jgnatius..

Qm

Tua voluntas mea fit, & mea voluntas.

tuam íemper fequatur, & optime ei con-

u j

cordet.

Sit mihi unum velle, & nolle te-

lm

cum; nec aliud poffe velle, aut nolle, nifi

perc

quod.tu vis, & nolis, ZZom. Kemp. l. 3.

Rtüs

Q« E5.

Wey

Ke-

Praviun exercitium tsc.

4253

Dag

AR

f

gnatio iu divinam voluntatem.

jis lm

- L Do;inus es; quid bonum eftin oculis

infinit

tuis, facias. 1. Aev. 3. v. 18. Para:umcor

')ld L

meum Deus, para umcor meum; pararum

: &m

ad adverfa, pararum ad pro(pera. /ug. 21 pf.

Domot

107.

Na:n fufficir, ut noveris; non enim

atdenti

amas, & de(íe:is. 77ug, TYa& 49. in Joanm.

['. 4- 56'

Ecce ! comitto me mifericordis rue: re-

etp. t

fieno me manibustuis. A ge mecum (ecun-

x il

duin bonitatem tuam. 75. Aemp. L. 4. c. 9.

M

ll. Ecce Pater dilecte! in manibus tuis

fum epo. Tu ícis omnia & fingula: fine

l,

confilio & providentia rüa, & fine - aufà ni-

fut à

hil fit in terra. 75. Aemp. 1. 3.c. $0. Tu

stl

t Bgl)

Ícis, quid expedit ad profectum meum.

Fac ergo mecum defidera: um beneplacitum

j Ptf

lil

[i bi

tuum. //; Non enim poteft effenifi bo-

46.')

num, quidquid de me feceris; major eft

0 &

enim tua follicitudo pro me, quam omnis

)

u

Ccura, quam ego gerere poflum pro me. /j.

105

6 12.

III. Domine, tufcis, qualirer meliuseft,

Da, qvod vis, &qnantum vis. Fac me-

[ty

puio

j

cum, ficut fcis, & ficur magis tibi placue-

rit, & major honor tuus füerit.

Pone me,

oluntas

g eot

ubi vis, & libere apge mecum in omnibus,

In manu tvua exgo fum; gyra & rever(a me

olle (

percircuitum. En! fervus tuus ego, pa-

lo n

ratus ad omnia. 775. Aemp. l. 3. €. 15.. Si

p"

mevis effe intenebris, fis benedictus: fu*qg

Dd ;

Vi$

li

LÀ

426

A'djumäntum XIF.

W

vis effe in !uce, fis iteruur benedictus: fi

me dignaris confolari, fis benedictus: fime

f

u

vis tribulari, fis «que femper benedictus,

J). Kemp. l. 3. c.17.

M

d

IV. Domine libenter patiar pro te, quid-

quid volueris venire füper me.

indifferen-

]

Inni

ter volo de manu tua bonum & malum,

[[in

dulce & amarum, lctum & trifte fufcipere

& proomnibus mihi contingentibus gratias

fidu

fim

ageie: cuftodi me ab omni peccato, & non

timebo mortem neque infernum.

Dum-

por

[eo

modo mein aternum non projicias, nec

deleas de libro vite, non mihi nocebit,

C0

lei

quidquid venerit tribulationis füper me.

te í

h. Kemp, l. 3. c. 17.

PFiducia i Deum.

um

I. Etiamfi occiceris me, in te fperabo

"m

Domine, 7«).13. Spesm

eatu in die aflli-

V

Si copfiftant ad-

Ximi

&ionis. Zerem. 17. v. 17.

verfüm me caítra, non timebit cor meum.

tiof

fl 27. Pone me juxia te, & cujusvis ma-

qu

nus pugnet contra me, , oj. 17. v, 3. Ec-

l,

m

ce, Deus Salvator meus eít; fiducialiter

agam, & non timebo; quia fortitudo &

mif

laus mea Dominus, & factus eft mihi in

falutem. Z7fa. 12. v.2

l

me:

II. O Domine, vulaera pro nobisfüfce-

pta colo inferre voluifti, abolere noluifti ;

Pm]

ut Deo Patri noftra. preria libertatis often-

N

c. 24. In tuis

N

deres. 2dinbrofi. l, 1o. ia Luc.

vul-

1

/ Previum exercitium Qgc.

421

Qus:

vulaeribus dormio fecurus. 74ug. Enthir. 2.

: ime

€.12. "Tues Medi us, tu es miferi.ordia,

edidu

tu es vita; Jefü Naz.rene mifereremei. Zfeu.

Magna elt iniquitas mea, íed major eítre-

t qui

demptio tua, /4ug. Se/m, 122. de temp.

duf

III. In nullo poffum plene confidere, qui

t mlf

in neceffitatibus auxilietur o pportunus, ni-

fi in te folo Deo meo.

Tu es fpe«mea; tu

(ulipe

asprti

fiducia mea; tu confolator meus, &fidelif-

0 &

fimusin omnibus, Inteergo Domine Deus,

u-

pono omnem fpem míeazn & refugium: ij

teomnem tribulationem meam & anguftiam

nod iïa

confttuo; quia totum infirmum &inftabi-

p m

:

le invenio, quidquid extrate confpicio. Ad

te funt oculi mei; in te confido, o Deus

meus, & mifericor

-

diarum pater, 72. Kewp.

(oeribo

l.3 c. 39.

die f

1V. Maria, peccatorum fcala! tu mea ma-

Xima fiducia es: tu poft Chriftum rorta ra-

f

yr meum.

tio fpei meaz. Quid enim? . exaudiet uti-

que Matrem Filius, & exaudiet Filium Pa-

p

(

ter, Bergavd. Sorm, in mativ. B. F. Adet.

musergo cum fiducia ad thronum gratia, ut

läuc.ialiïet

judo

mifericordiam confequamur, . Zebr. 4. v. 16,

Petitio auxilii divin.

| [mm n

X Domine, vim paticr, refponde pro

me: Domine, falvum me fac, /fz. 38.. Deus

s o

propitius efto mihi peccatori. Zuc. 18. v. 13.

noiüi !

INoli.me condemnare. X

jj ol

-

Job. yo.. Sed parce

Jg t

peecatis meis, . Job, 14.

D

1. Do-

qi

428

Adynentum. XIF.

II. Domine Pater, & Deus vire mesg,

U»

ne derelinquas me in cogitaru maligno: ex-

tüm

tollentiam oculorum ne dederis mihi, & de-

Aug

fiderium malignum averte a me Domine;

ll

sufer a me concupifícentiam, & animee irre-

edi

verenti ac infrunite ne tradas me. Eccl. 23.

ob

HlL. ZEgrotus fum, ad medicum clamo:

diat

mifer füm, ad mifericordiam propero: mor-

Dünc

tuus fum, ad vitam fufpiro, Opus manuum

uun

tuarum ne defpicias: Vulnera manuum tua-

temg

rum, precor, utifpicias: ecce in manibus

nis h

tuis deícripfifti me; lege ipfam Scripturam

mifa

& faslva me. 24ug. foliloq. c. 2.

O Domine

6 45

Jefu, da, utanima mea te femper ambiat,

Ij

rte quarat , te inveniat, ad te perveniat. $.

Qm

Bonav. in ovatione poft Mifjam.

Qni t

IV. Secundum magnitudinem bonitatis

bis? |

tue, & multitudinem miferationum tuarum

Qtdp

refpice in me, & exaudi orationem paupe-

a

ris fervi tui, longe exulantisinregione um«

n

n

bra mortis. Protege, & confervaanimam

"n

fervuli tui inter tot difcrimina vira corru-

(ero

pübilis

Memento mei, Deus meus, & di-

4' co

rige me recto itinere in regnum ruum. .Da

lV,

finem bonum, da felicem ex hoc. mundo

Dilg

wranfitum.. 75. Kemp.l. 3.0.57. £9. 59.

Qu

Defidevium . celeflis. patvia.

hün,

I. Cupio diffolvi, & efle cum Chrifto,

lom

Pbil 1. v. 23,. Infelix ego homo! quisme

qu,

liberabit de corpore mortis hujus? Aom. 7..

| öWldl

v. 24«

Præviumï exevcitium €gc.

429

t n

v. 24. l'ecifti nos ad te Domine, & inquie-

gBO'.CXs

tum eft cornoftrum, donec requiefcat in te.

Ii) &de'

Aug. confef. l. 1. e. x.

omine:

1L.O fuperne civitaris manfio beatiffima!

he Yre

o dies eternitatis clariffima, quam nox non

p

obfcurat, fed fümma veritas femper. irra«

n dimo:

diat: dies femper lata, fempen fecura, &

[0:mt«

nunquam ftatum murans in conrraria! Q

mmanm

utinam dies ille illuxiffet, & cunéta hee

1um tüt-

remporalia finem accepiff.nt! o quando fi-

matibüs

nis horum malorum? quando liberabor a

iptuat

mifera fervitute vitiorum? 72. Kemp. ]. 3,

ia

€. 48.

[ qmbil

IIT. Jefüu bone, quando ftabo ad viden-

iil

dumte? quando contempl:bor gloriam re-

ni tui? quando eris mihi omnia in omnis

onitats

bus? O quando ero tecum in reono tuo;

eyarut.

quod preparatli dile&tis tuis ab :terno? 75.

Kemp.l.3.c.48. Teftisestu mihi Deus, quod

pape

l'mn': QU

nulla res me poteft coníolari, nulla creatu-

Tu

ra quietare, nifi tu Deus meus, quem defi-

t n

dero aternaliter contemplari. 72, Kemp, l,

4« €, I T.

SUS;&dþ

j A

IV, Deusmeus &omnia! quid voluiam-

plius, & quid felicius defiderare poffüm?

mundo

O quando veniet hac beata & defiderabilis

Y

hora, ut cua me faties prefenria, & fis mi-

Cbri[fü-.

hiomnia in omnibus? 7. Kemp. l. 3. c.48;

O quando ad plenum dabitur mihi vacare;

us

K()m. 76

& videre, quam íuavis es; Domine Deus

mneus?

aM

LÀ

430

Adjumentum. XIV.-

0

meus? usque quo rardat venire Dominus

meus? Veni! veni] quia fine te nulla erit

If):

p

leta dies, aut hora. 77, Kemp. l. 3.c, 21

V. O fons viree, venà aquarum viven-

poí

dium

tium! quando veniam ad áquas dulcedinis

ruz deterra hacdeferta; invia, & inaquo-

4

fa, üt videam virtütem tuam & ploriam

tuam, & fatiem ex aquismifericordiae fitim

ineàm? Sirio Domine, fitio ad te Deum vi-

tef

Tne

vum, O quándo veniam & appareboante

faciern tuam? O dies preclará, in qua au-

totl

tecu

diam: iatrá in gaudium, inrra in domurmi

Dominitui; ubi erit omne bonümfine om-

&e

Inet

ni malo; ubi erit, quidquid voles; fumrná

fecuriras, eeterna beatitudo.

O gaudium

P

lI

fuper omne gaudium! quando intrabo ia

te, ut videam Deum meum in gloria fua,

]i

li

àtita

licuti eft? quando veniet diesletinie & exe

ultatioois; quà inprediat domum Dei;-ut

Videam videntern me faciead faciem, & fà:

qui

tietur defiderium meum? Heu mihi, quiá

g

fupe

incolatus meus prolongatus eft! 4ug, i5 fü«

iloguius.

C0f

.VI. Veni Domine, & noli tardare: ve«

tord

hi Dornine Jefü Chri(te; &educ me decore

rtr

pore mortis hujus; ut leter coramte corde

]

perfecto, "Veni Salvator nofter, veni deli-

"

derate cunctis gentibus: veni lux mea, Ree

feq

demptor meuüs; educ de carcere animam

ht

ineam ad confitendum normini fancto tuo,

eft«

| Il

Prk;)iztih exevcitium Cgc.

n

)ottins

Oftende mihi faciem tuam, fonet vox tua

vulla eti

in auribus meis; audire a te merear: fürge,

propera,amica mea; veni electa mea; veni

Tl

n VIvet.

joft multa pericula & labores, intrain gau-

Ycedinti

dium Domini tüi;. quod nemo tOl:let a te.

dniquó:

"Auguflinus,

e

"io eumn Deo,

| gïotiam

die f

L Quis mihi det, Domine, utinveniarmi

te folum, & fruar te, ficut defideratanimá

Jeuri V

inea? ,,.. Hoc oro, hoc defidero, uttibi

eboanté

totus uniar .... Ah Domine! quàndo ero

. qua dU

tecum totus unitus & abforptus? tu in me,

qormut

& epgo in te? Hoc eft totum ddfiderium

ii um

meum, ut cor meum tibi fit ünitum. 7

h fuitini

Kemp, l. 4.6. 13,

| gaüdiüm

II Cantem amoris canticam, fequar te

fb

Dilectum meum in altüm: deficiatin laude

ptid ii

g d

anima jubilans amore. Amernte plusquami

ine, necme nifi propterte, & omnesiri te;

æDel':'S'm

qui vere amant te, ficut Jubet lex amoris

fmï&a5

lucens ex te. 75 Kemp.1.3.c.5. Da mihi

llhl, QW

füpet omnia defideratain te requiefcere, &

i, i

cor meum in te pacificare. Tu vera pax

cordis, tu fola requies: extra te dura fünt

r Ve

omnia & inquieta. //id. c. 15.

III. O mi dilectiffime Spon

(s Jefi Chrls

jte o

fte, amator

uriffime, dominator univer-

Í;e creaturae

,

quis milii det pennas vere li:

f *

bertatis ad volandum & paufandum in te!

n

Th. Kemp.], 3. c. 21. Junge me tibi infe-

j o

para-

Qd

9

432

Adjumentum. XIFL .

arabili dile&ionis vinculo; quoniam tu fo«

mj

lus fufficis amanti, & absque re frivola fünt

I

univería.. 7/:d. c. 23.

&a

IV. Tu, Domine Deus meüs, fuperome

in 1

nia oprimus es: tu folus altiffimus: tu fo-

m

lus potentiffimus: tu,folus fufficientiffimus

[Dant

& pleniffimus: tufolus fuaviffimus & fola-

lt

tiofiffimus: tu folus pulcherrimus & amane

tidic

riflimus; ii quo cunéta bona fimul & perfe-

Teye

&te fun.t-,)& femper fuerünt, & erunt. A-

n ol

mem te Deus meus, amor rneus! tu totus

Qüe)

meus, & ego totus tuus.. D. Aemp. l. 3:c:

Diàtn

&

B

ARTICULUS lil

Verfo

d vivtutum attus ab Audcdlore

IQ y]

propofiti.

* mo

nam i

Aus fidet.

as

I)

räao mi De

üs, quod exiílas; &fis unuä

fupr

L

"]

in natura, & trinds in perfonis: Re-

bi f

munerator bonorum , àé vindex malorum;

fupremus rerum omnium Dominus, prin-

À

cipium ac finis.. Credo myfterium Incar-

demll

nationis, Euchariítiz, vitee, paffionis, mot-

Wedt

tis refurrectionis & afcenfionis Chrifti Sal-

4f

vatotis mel, füpremi Judicis vivorum ae

lüfen

morruorum. Credo in Spiritum fan&tüim,

unam fanéctam Catholicam & Apoftolicam

te (iib

lts d

Ecclefiam : Sanctorum communionem : ré«

iniffig-

hu ?

Previum exercitium t9c.

í

433

nttío

mifílionem peccatorum: carnis refürrectio-

ola u

nem. .Credo, me poft morrem judicandum,

& eeternum vel in coelo praemiandum, vel

Wero

in inferno caftigandum.

;-.m('

Credo denique

-

omnia, que rü revelafti, & E.clefia Ro«

Yil

&lole

mano- Catholica credenda propovit.

. Et. hoc ideo folum, quia tu infinite ve«

N amdt

ridicus, qui nec falli potes, nec fallere, eà

Ó

:

revelafti; ut hac ratione inrellectum meum

p d

in obfequium fidei caprivando, Deique lo-

tü

t

quentis auctoritatem füpra omnem hurna-

j

1 3&6'

nam evidentiam appretiando, fümm2a tuae

Veridicentiee debitum obíequ'um preftem,

roteftor coram tora Curia cceleíiiac uni-

l.

Verfo mundo, mein fide Romano - Catho-

Atf

ica vivere & mori velle. O utinám profi-

e mori; ac martyrium fuübire poffem! uti-

nam omnes ad veram fidem convertere pof-

fem!. O Domine; aupe fidem meam! in

&üs Ü

fup

plementum exigue mez fidei offero tïf

yis:

bi fidem Apoftolorum.

Ij ( Um)

.. us adorationis.

J Pm

J Adoro

te mi Deus fümra, qua poffum,

n ]nctt

demiifione propter excellentiam tuam ia«

creatam & infinitam, me:sm a te omnoimoe

dàrm dependentiam, fübje&tionem & fervi-

hufhsal

vofum L

tutem profitendo; ut (ümma hac mea erga

te fubmiffione füpremotao in me ac r-some

| (4['80 i

)000"

qm

nes dominio debitum homagium preftem,

us ineüs; ego fer-

j

-/-u Dominus tmeüsac De

e

gl

M

LÀ

Adjumentum XL F.

434

lt

vus tuus, mancipium, creatura & factura

tua fum,

Utinam facere poflem, ut om-

nur

nes te ut füpremum fuum Dominum adora-

qu

rent! Gaudeo de hac mea omnimoda a te

E

dependentia, fübjectione ac mancipatu, qua-

lj

tenus inde magis elucet tuum independens

a

ac fupremumin creaturas omnes dominium.

Offero tibi adorationes Beatorum , B. V.ac

lid,

Uag

inprimis Ss, humanitatis Chrifti.

poti

"us fpei.

le in

Speroa te Domine veniam meorum pec-

Ye

ü

catorum ;

neceffarias ad falutem gratias,

G

precipue finalem, ac beatirudinem zter-

fi

J (

nam; quia tu infinite fidelis & potens ea

lus j

promififti facientibus, quod eft infe: quod

facere volo tua adjuvante gratia, confifus

Doter

Que f

infinitae mifericordiee tuae, & infinitis meritis

Chrifti; cum toto corde defiderem te vi-

(

dere & amare eeternum. .O hora exopta-

EUY

tiffima! o momentumf:liciffimum, quo hoc

&tna)

corpore folutus, te potero intueri; & ama-

infh

re eternum, & nunquam arplius offende-

ftine

re! O mi Deus! cupio diffolvi, & te com

Cüm

tis 2ecernum amare.

oofle

Chriíto -& Bea

"Adus amovis.

LR

Amo te, immenfam bonitatem & infini-

omn

tam omnium perfectionum plenitudinem !

mo ;

àmo te! purepropter te, non ex fpe prz-

eXlgu

mii, aut meru poene ; fed pure propter tes

&Qm

quia füummum Bonum es; & infinito amo-

ie

Pravium exevcitium&sc.

435

atturt

re digniffimus. Etiam(i ícirem, me eter-

JL ff

num ate damnandam , tamen te amarem;

;dorte

quia etiam ut me damnansnon es nifitotug

hitt

amabilis.

Q

) que

endens

— Et amo te ex roro'cor&eb ex tota ianima;

ex totis vitibut: te appretiando fuper om-

jiriur.

nia, fuper omnes delicias, honores, divi-

B V«

tas. Millies potius, o mi Deüs! millieg

potius omnia graviffima tormenta, & mil-

le inferos páti defidero, & volo, quam te

npe

vel unico peccáto eétiam venialioffendere.

grmas,

-que

- Gratulor tibi; & gaudeo exanimo; quod

tens d

fis, quies: univerfiras omnis boni, cumu-

lus infinitarum perfe&tiorom; quod adeo.

] qUO

ronäälf

potens, fapiens, pulcher & fanctus fis; id-

que fis à te ipfo, . effentialiter & ab eterno.

perius

Y Vi'

O pulchritudo infinita! o quam fero te

euypre

amavi! amo te! .., amo te! QO otinam te

gonY

amarem ardentius! o amor infi: ite, augey

$m

inflamma amorem meum ! O utinam, Do-

'offende-

mine, omnimoda mei annihilatione vel uni«

i am

cum gradum tuz gloriae extrinfecce addere

poflem! o urinam te amore Seraphinorum

amare poffem! o utinam facerepoffem, ut

oinnes creaturg re femper amore intenfifTi-

T

ylind? *

io amarent! Offero tibiin füpplemenrum

éxigui mei amoris amorem Chriíti, B. V.

Pe Id

à

« anium; Beatorum,

()p[CF l]

jp 4

E e2

ldu

I

e

436

Adymentum XIF.

füg

"us aimoris. inimicorum,

lita

O vindex legislator Deus!. infonatin au-

ribus meis tuum. illud magnum charitatis

li$

$

preceptum: Diligite inimicos ve[lvos, lenefa-

cite bis, qui oderunt vos, €9 ovate pvo. pevfe-

u

Toont

quentibus €g. calumuiantibus vos, ut [itis filii

Patvis vefivi, qui in calis efl, Et hinc cum

imy

amare te nequeam, nififimul & proximum

fltn

diligam, cumque dilectio proximi fit nota

Wece

characteriftica veri Chriftiani: toto corde

vel |

amo, ... itaeft, amo... & quidem maxi-

Tüm

]C i

(i

1o, quo poffüm, amore amo omnem pro-

ximum meurm; precipue inimicos, perfe-

hm

cutores & calumniatores meos, nominatim

&rQ

hos NB. tanquam filios Dei & fratres Chri-

edi

fti, ejus fanguine redemptos: illisque ex

ängu

animo precor , ac fincero cordis affectu op-

Qm

C&fem

to omnia ipfis bona tum naturalia tum fu-

pernaruralia, tam corporis quam animz,

W. i

tütn

prefertim vero omnes neceffarias iis ad fa-

lutem gratias; ipfamque beatitudinem szter-

Ornr

nam; quia tu fic vis, ac jubes, quia id tibi

dlhg

placitum eft, & quia amo te: h

B

in'; & pro-

U

ximum diligo propter te.

Ex hoc ipfo motivo fincere ignofco om-

D at

nibus inimicis meis, & illis omnes offenfas

s

& injurias eterna oblivione penitus condo-

tem

no, ac remitto eo prorfus modo, quoa te

Ino

mihi ignoíci, meaque peccata remitti cü-

lon

pio: T'eque rogo per vifcera mifericordiee

Düte

tus

Prfævium exercitium €$c.

4317

tug,'ne ullas iis penas propter me, autil-

E

latas mihi injarias irroges;. fed potius gr

Y

?-

charitt

tiis ac beneficiis compleas.

y lum

- Siquos vero ego vel per imprudentiam

aut malitiam offendi, ab his. füpplex lacri-

n ptt

Tup

inantibus oculis ac contrito corde veniam

hinc at

impenfe flagito, paratus ad.omnia & prae-

roximur

ftanda & toleranda, quecunque viía fuerint

j f

neceffaria vel pro fatisfa&tione offenfarum;

yo corüt

vel pro repáraiione damnorüm & (candalo-

i mii

rum; quzque illis intuli mala , eaipfis coe-

em pro-

leftibus bonis beneficus farciat Deus. . Co-

p

ram tota caleíti Curia depono, ejuro; & ex-

qoinatim

ecror omnes motus averlionis, inimicitise;

'&j Chr

odii & rancoris; fique'fcirem, vel guttam

fanguinis mihi in venis fluere, que proxt-

que g

mum averíaretur, hoc illam momento eli-

eduop

um t

cerem, & projicerem abs me,

'Tu Domi-

n qnma

ne, da nobis fraterng charitatis augmen-

tum, ut in mutuo amore conftantes, illuc

TT

nett gt

ornnes perveniamus, ubi nos in tegternum

diligemus. -

jl

Atlus contvitionis.

iA p

Confitebor tibi, Domine, in amaritudi-

neanime mes omnia peccata mea, qui-

ofco 0f

bus tota vita mea divinam tuam Majefta-

,ofel

tem offendi.

Doleo Domine, & ex ani-

g od

mo doleo, quod te offenderita füummum

!) ugä[e

Bonum meum, quem amo fuper omnia,

lr d

pure propter te.

r

Ee 3

Dete-

438

Adyimentum XIF.

: Deteftor & execror. omnia peccata tnea,

qu

fe

non propter. annexam: & innatam ipfis foc-

diratem : non quia me tibi füumme odibilem

lib

& execrab:liti reddunt: non-ex metu in-

totr

fer^i aur pürgátorii ; fed pure propter.te

offenfüm fummum Bonum meum,; Domi-

al

num àc Deum meum: quia tibi mala iunt:

m

quia infinize cuge. SacClitati & fanctiffimee

tU

m

voluniati opponuntur; tibique ditplicent;o

Deus meus; qu«m amo ex toto corde; ex

p

tota anima, ex totis viribus, fuper omnia;

pure proprer te: quia füummum Bonurmn

tam

es; quia es, qui es

; & quia te a me ama»ri

tibi bopnum eft.

4

aby

de

. 'Ah pudet me mei ! con

fufio cooperit fä—

Ciem meaim! peccavi in coeluimm, & coram

mo

te; jam non fuüm dignus vocari filius tuus.

t6,

Sed.pann tet ,. o Deus! doleo, & exan mo

lts

doleo. . O utin:m pra doloris vehementia

N

morcrer,-& pectus diflilirer! Offero tibi,

Bnt

o Deus, dolorem Chritti, S. Petri, 5. Mag-

Dies

dalena aliorumque Sanctorum Peeoitentum

fün

pec

in fupplementum exigui mei dolofis.

bio

- dus pvopo, ztl.

.. Sed nullum , Domine, nullum ampliu$

U

peccatum., In confpectu totius Curiz cole-

Vel

flis coram divina tua Majeflate firmiffime

om

ítatuo, ac propono, me millies malle inter

Qto

ac&xbliiimos Cruciatus ac tormenta mori,

N

quam

Praevium exevcitium eg'ef

439

tf

equam te deinceps etiam veniali peægtoof-

.

feadere. .

pl

eundos

iibl

Offero me tibi promptum ad füb

[2

libentiffiie omnes dolores, cruciatus, &

r t

tormenta, etiam purgatorii; ut hac ratio-

netug [Juftitiz vindicativa aliquo faltem

j Dm*

je tpat:

modo. fatisfaciam.

O Judex fupreme!

Cf

egoreus la( Majeftatis diving libenti füb-

Jicettso

-

m'íhone de manu tuaaccepto morterm ut

ati,

.

'l'de j ü

pænam pecc

Ottinid

"AGus bumilitatis.

Donum

1

O tremenda immenfi Dei. Majeftas, co-

tam qua ipía etiam Hummanitas Chrifti in

ye amiti

abyffum (ui nihili fe humillima adoratione

demittit! humilio me coram te fincero ani-

yatite

mo & affectu infra omnes omnino creatu-

X corati

us L.

ras, me' projiciendo in abyffüm. mei nihi-

li: indignus, qui oculos in ceelum attollam.

« fno

ynond

Vere vilior füm omnibus creaturis: indi-

gnus, quem terra ferat, qui inter homi-

feo

nes verfer.

Peccavi, infernum meritus

M Mag'

fum: poffum adhuc peccare: poffum in

pixenwm

peccato mori, & damnari; & tamen fuper-

1

bio!

Deteítor ex animo, & execror otnnes

amplius

copitationes & motus fuperbie: omnia

verba & actiones füperbas.

Utinam me

ia

omnes velut viliffimum vermiculum, op-

mll

robrium hominum, & peripíema mundi

j

j n

pedibus conculcarent! O humillime Jefu!

Ee4

d)

quam

440

Adyumestum - XI1F.

da, ut fim humilis corde! a fpiritu fup&r-

r

bir per humilitatem toam libera me Do-

;

ho

mine!

C

us patienitiæ.'

Tu mi Tefü amore mei tam dura in. cor-

pore, tam acerba in anima, tam infamiain

honore fuftinuifti: & ego peccator tam mo-

N

dicum pati amore.tui recufem?

uantu-

Vide

lum eft hoc,. & quam nihil, quod epo pa-

Lun

tior, collatum ad illud, quod tu es paflus,

Quo;

quod rot Mirtyres funt paífi: quod tot alii

füd j

pro mundo, pro diabolo patiuntur: quod

Que

mea peccata merentur! Quod patior, non-

Wa

dum eft infernus, nondum purgatorium:

forn

&; quo plura patiar & graviora amoretui,

fa.

eo major erir eloria; cum momentaneum

Quem

& leve tribulationis aeternum

gl.Q;*i.æ pon-

Wque

us operetur,

)

lQ

Hic ergo ure, hic feca, modo

x[ü eeter«

N

num parcas. O Domine, da, quod pro te

D

patiar; qui pro me paffus es tàm infanda,

hen

Auge dolores, fedauge patientiam, .O Je-

&p

fu crucifixe! da mihi patienriam! ftsrürum

effe

eit aut pati, aut mori: imo pari usque ad

——

illa

mortem, ur fic Tuftitie. divinz pro pecca-

QUi

tis fatisfaciamn : . ur Chriflo patienti fimilior
