
in p

fiam: ut altiorem in cco gradum merear,

De j

quo Deum per totam erternitarem eointen-

fius amare potfim.

O Deus! tuum man-

Voly

Vere

culi

cipium cum fim, inftar Qanis & vermi

y

N

pro

Pz*æviu(n exervcitium egc.

4

üpee|

prolibitu cruciare me potes. Offero tibi

hos dolores meos in

m [ ;

Chrifti.

: unione cum doloribps

|

l

|

n chr-

"d&us vefignationis €g' conformitatis. cum

divina. voluntate.

1fa;ï)iam

Wmmo .

Refigno me penitus tüz fan&tiffime Pro-

tll 3

videntie quoad omnia: quoad corpus &

l

animam ; quoad fanitàtem & zpritudinem;

?j Päam)

quoad vitam & mortem, omnia de manu

dl

tua indifferenter accipiendo ; quia, quecun-

pl

que mihi eveniunt, ad te, ad majorem

or, t

tuam gloriam ordinantur; ut fic me con-

prm.

formem'norms omnis fan&itatis ac füpre-

moret -

ma rectitudinis; ut tibi dem illuc guftum,

nianeun

quem percipis ex impleta voluntate tua:

jg pot

utque ruz voluntati me fübjiciendo, abfo-

luto tuo in me omniaque mea dominio de-

T

bitum homagium preeftemn.

Et hinc, o Domine, (i me vis mori, fis

Ti

benedictus: fi vero me

'vis diutius vivere,

& plura pati, fis iterum benedictus. Malo

. Üb

(l

effs eegrotus ex voluntate Dei, quam fine

illa fanus. . Malo cum voluntare Dei mori,

0 Gm'-

quam fine illa diurius vivere.

Malo effe

[

in purgatorio cum voluntate Dei, quam fi-

l mefff arl

ne illa;n coelo. — Fiat; magne Deus! o fiat

voluntas tua, ficut in ccelo & in terra.

o

qpint

vere magnum verbum, & dulciffimo fenfu

um

',c[mfcun

plenum ; ZZoc vult Deus! & quis ego fum,

Ze;

O-

pm

442

- Zdyumentum. XIPF..

Domine; uttibi obmurmurem ? "Tuainme

ü

&

femper, & per ime adimpleatur voluntas.-

Gratiavum atfio.

fle

Gratías tibi'ago, Deus meus, prdlcrea-

Ai

tione, redemptione, srerna mei pradile-

lo

€tione, fanctificatione, ac preedeftinatione:

Hi

pro vocatione ad fidem Catholicam, ftatum

de

Religiofum, Sacerdotium &c.. nominatim

Tl

pro his gratiis N. . Sis benedictus in fiecula

dia

pro immenfis beneficiis S. $. Hümanitari

Ls

Chri(ti, B. V. & fanétis meis Patronis, ac

p

per eos mihi omnibusque creaturis concef-

Ilje

fis...In füpplementum mez gratitudinis

offero tibi illud.Beatorum Trifagion: San-

é&tus, Sanéctus, Sanctus.

dilà

Gratie finalis petitio.

lus

R

;Exfürge Chrifte, adjuva nos, & libera

W

nos propter nomentuum. Per fignum crus

hu

cis libera me, Deus meus, ab inimicis meis.

Tà,

Succurre mihi , & adjuva me.: O Jefu! efto

n

mihi Jefus. . .Oro re per crucem & paffio-

le

nem tuam ,. da gratiam finalem. — Per mor-

tem & fepulturam tuam , da gratiam fina-

lem. 'Per dolores & vulnera tua da gratiam

finalem.Nepermittas me damnari,quem pre-

tiofo Sanguine redemifti;, O bone efu ex-

((

audi me, intra rua vulnera abíconde me;

àm

ne permittas me feparari a te: in hora mor-

hi

fi

tis defende me: & jube me venire ad te; ut

curnmm

Pravinm, exevcitium t9c.

443

jnm

cum 'San—&is tuis laudem te. 'Tota fpes mea

IU

eft.in (anguine" & morte Chrifti.

::Q Maria! monftra te effe Marrem: affi-

fte mihi cum tota aternitate -luctanti,

O

NG

Advoecata mea, tuos illos mifericordes ocu-

fl

tiOne;

los ad me converte, & Jefum benedictum

Fiiium ruum mihi poft hoc exilium often-

fhm

jinati

de;'oclemens, o pia, o dulcis Virgo Ma-

ria! Maria Mater pratiz, Mater rmifericor-

(ecuh

snici

die, tu me ab hofte protege,in hora mor-

tis fuícipe.

S.néta Maria Mater Dei, ora

liS) [iM

pro me peccatore nunc, & in hora mortis

n

mez, &impetra mihi gratiam finalem.

pocini

Ora pro me fanctiffime Jofeph, Patrone

[ $i

dilectifime; ut dignus efficiar promiffioni-

bus Chrifti , & particeps aeterne falutis. O

fanéte Angele Cuítos, ne defere clientem

Noert

tuum: me tibi commifTum pietate füperna

ym du

hac pr&cipue hora cuftodi, rege, & guber-

na. O Sanüi Patroni mei, aíliftire mihi,

intercedite pro me, mihique gratiam fina-

( p&me

um

-lem impetrate.

" fnote

— Defidevium celeflis patvia.

;rfamm

Defidero.ad te ultimum finem meum, o

zm Pfe*

cceleftis Jerufalem! Civitas fanéta Dei, te

]e(

d

amar cor meum; pulchritudinem tuam ni-

j m

imnium defiderat mens. mea.

Veri, o de-

m

fiderium collium eternorum! veni,&educ

' te,

de

cuft

444

- dyumentum x"Xl F.

dt

de carcere animam meam. Cupio móti,

ut tibi erernum vivam. .O Deus meus, &

nit

omnia! pra.amore tui deficit anima .mea.

pa

Amplector te ,. o amor meus! ftringo. te

Ts

amoris nexu. Dile&us meus mihi, .&ego

de(c

il Quafivi, quem dilipit anima mea;

Spir

Teneo; nec dimittam

fid

quafivi, & inveni.

ilum, donec introducat me in. domum

Pon

füam, in domum eternz felicitatis,

furr

aíce

O Tefü! in manus tuss commendo fpiri-

Lris:

tum meum: Domine TJefu Chrifte fu(cipe

L'dical

fpiritum meum. Confiteor animo contrito

trit

omnia peccata mea, & peto abfolutionem

Df

facramentilem. "Volo lucreri; mihique ap-

plicari omnes Indulgentias, quas in articulo

Que

mortis lucrari poffum; & defidero exfpira-

&dor,

re inter dulciffima nomina:- Jefu! Maria!

d D

thüic

»Jofeph! ]efü! Jefuü! Jefu!

N

Profeffio fidei ex. formula. Trideutini,

C

tüoy

Ego N. N. firma fide credo, & profiteor

omnia & fingula, qua continenturin Sym-

bolo Fidei, quo íanéta Romana Ecclefia

reliq

utitur: videlicer Credo in unum Deum Pa-

Ua

trem omnipotentem, factorem coeli & ter-

pl«

re, vifibilium omnium & invifibilium. Et

Cüm

in unum Dóminum Jefum Chriítum . Fi-

Ma

lium Dei unigenitum, & ex Patre natum

finf

ante omnia fecula: Deum de Deo: lumen

NT

€

Y

Previum exevcttium &9c.

445

tf

delumine: Deum verum de Deo vero; ge-

ts Y

nitum non faéctum, confüb(tantialem Patri,

] D

per quem omnia facta fünt ; qui propter

o

nos homines, & propter noftram falutem

defcendit de coelis.

Et incarnatus eft de

«

1 fs

Spiritu Sancto ex Maria Virgiue, & Homo

m

fa&tus eft. Crucifixus etiam pro nobis fub

lum

Pontio Pilato, paffus & fepultus eft: & re-

l

..

fuürrexit tertia die fecundum Scripturas, &

J

afcendit in ceelum ; fedet ad dexteram Pa-

tris: & iterum venturus eft cum ploria ju-

ofcipe

dicare vivos & mortuos; cujus regni non

|!

yurito

erit finis. Er in Spiritum fandtum, Domi-

rione

nuüm, & vivificantem, qui ex Parre, Filio-

Qd

que procedit; qui cum Patre & Filio fimul

aol

adoratur; & conglorificatur; qui locutus

Ylpinte

eít per Propheras.

Et unam fanétam ca-

Marit

tholicam & Apoftolicam Ecclefiam. Con-

fiteor unum Baptisma in remiílionem pec-

catorum: & exfípecto refürrectionem mor-

li

tl

tuorum; & viram venturi fculi. Aren.

fret

jj

Apoftolicas & Ecclefiafticas traditiones,

reliquasque ejnsdem Ecclefiz obfervationes

L

& conítituriones firmiffime admitto, & am-

plcétor.

Item Sacram Scripruram juxta

h&ler |

eum fenfum, quem tenuit, & tenet Sancta

il

Mater Ecclefia ,. cujus eft judicare de vero

jf )

fenfu & interpretatione Sacrarum Scriptu

à natllm

uxtá

mmen

Ü

rarum, admitto; nec eam unquam, nifi j

uria-

446

- Adjumentum / XI F.

unanimem confenfum

tot

*

Pa;rgfp, accipi?m &

interpretabor:

MU

fti

Profi'eor quoque, fepte-ni effe vere &

alte

proprieSacramenta nove legis, a Jefu Chri-

fto Domino.noftro inftituta, arque ad falu-

Chr

tem humani generis licet non omnia fingu-

lis neceffaria, fcilicet Baptismum, . Confir-

d

fnast

mationem, Euchariítiam ,

Peenitentiam ,

Extiemam Unéctionem, Ordinem, & Ma-

váti

trimonium; illaque gratiam conferre, & ex

Tefr

e[e;

his Bapiismum, Confirmationem & Oidi-

fetre

nem fine facrilegio iterari non poffe.

d

ds

&

Receptos quoque & approbatos Eccle

&c])

fi& Catholice rirus in füpradictorum om*

Tüm

nium Sacramentorum folenni adrniniftra*

effe

tione recipio, & admirto, Omnia & fin*

tition

ula: qua de peccato originali, & de jufti*

ficatione in Sacrofancta Tridentina Synodo

1

definita, & declarata fu

01

& recipio.

erunt; ample&-or?

u(ür

e[f:

Profiteor pariter in Miffa offerri Deo ve-

Àpo

rum, proprium, & propitiarorium Sacri-

Ecd

ficium pro vivis & defunctis; arque in San«

&iífimo Euchariftie Sacramento effe vere;

Hgn(]

realiter, & füb(tantialirer. Corpus & San-

guinem una cum anima & Divinirare Domi-

On

d

ni noftri Je(u Chrifti; fierique converfio-

nem torius fübítantie panis in corpus, &

totiug

Praovium exevcitium C2c.

441

und

totius fübítantie vini in fangninem, quarm

converfionem Catholica Ecclefia Tranfüb-

ee

ftantiationem appellar. Fateor etiam,' fub

altera tantum ípecie totum arque inteprum

VChtt«

x ll

Chri&um, verumque Sacramentum fumi.

u

Cónftanter teneo, purgatorium eflfe; ani-

Conit

masque ibi detentas fidelium fuffragiis ju-

onti 1

vari: fimiliter & Sanctos una cum Chrifto

&kM

e,&CX |

repnantes venerandos atque invocandos

efle; eosque orationes Deo pro nobis of-

Qd

ferre, atque eorum reliquias effe veneran-

1

"

das. Firmiffime aflero, imagines Chritti,

', Ecde*

ac Deipare femper Virginis, nec non alio-

mom .

rum Sanctorum habendas, & retinendas

jriltt

effe, atque eis debirum honorem ac vene-

& l*

rationem impertiendam.

eyl

Indulgentiarum etiam pouteüatem aChri-

Synodd

fto in Ecclefia reli£ctam fuiffe, illarumque

)pk&m'u |

ufüm Chriftiano populo maxime falutarem

efl- affirmo.

Sanctam, Catholicam, &

[o v*

Apoftolicam Romanam Ecclefiam omnium

m A

Ecclefiarum matrem & magiftram effe,

Ts

agnoíco: Romanoque Pontifici Beati Petri

fo ver&

Apoftolorum Principis fücceffori, ac Jefü

Chrifti Vicario veram obedientiam fpon-

;

t [ori

deo, acjuro.

Ce.

f9U5

u

448

Adwmnentum . XIV.

Cætera item omnia a Sacris Canonibus

& ccurmenicis Conciliis, atque precipue

a Sacrofancta Tridentina Synodo tradita,

definita, & declarata indubitanter recipio

arque profireor: fimulque contraria omnia,

j

atque barefes quascunque ab Ecclefia dam-

fn

natas, rejectas & anathematizatas ego pa-

i

riter damno; rejicio, & anathemaiizo.

W

t

Hanc veram Catholicam Fidem , extra

el

quam nemo falvus effe poteft, quam in pree-

fenti (ponte profiteor, & veraciter teneo,

f

eandem inregram & inviolatam usque ad

id

extremum vite Ípiritum conftant ffime

lll

( Deo adjuvante) rerinere & confiteri, at«

que a meis fubditis, vel illis, quorum cura

fi

(j

ad me in munere meo f[peclabit, teneri ,

a

doceti, & pradicari, qvantum in tme erit;

Ri

curarurum. | ( Dein imiponautur , duo. digiti

dexteve locoy in quo. defcriptum efl. imitium

Evaugelii [ocuadum Sfoanuetn, dicendo:) Ego

&

N. N. idem fpondeo, voveo, acjuro. Sie

qc

me Deus ad

juvet, & hac fan&a Dei Evane

Inc

pelia.

lo

pe

Sandum 5

Ej

Ju Chrifü Efz/;awge'lz'um'

u

o Jecundum 3'oa;znem.-

P

em

In principio erat V'Erbum, &KVe.!S-

bu

m erat apud Deum, & Deus erat Ver-

(uP

büm0

LE M

j ,Præi:z':z'ïn éxeveitum Cyc,

449

nibu

bum.

Hoc

ID

er!at in pripcipib apudDggg

«dit,

ID

—

Hoc actuum viftutum ,k Quoruwm niïplex

Q

paradigma modo propofui, previum ac

a du

frequens exercitium eft z/efaurus ille zom

n p

i'm'

g

defictens , a S.-Luca e. 12. V./33. deícr:ptus,

illuftrium graiiarum ferax; quo qui utun-

tur, brevi tempore plurimum direfcunr:

at

eft illa Patriarche Jacobi /c4Ja Genef. 28.

n pree

teedy

V. 12. depicta, per cujus gradus mens no-

Ítra facili nifü in ccelum aícendit, & Dei

que d

ad.nos miferatio defcendit: eít fumiculus

a m

ille zriplex , qui teíte Eccle..c. 4. v. 12. dif-

g, d

ficile vumpitur , quove anima noftra cum

jman

ccelefti Sponfo in hac eticmnum vita ar-

ieet

&i(lime colligatur, & ad beatum agonem

oe Efiv[;l

*

mira unctione difponirur.

j dl

i:iznïüfl

Tu proin, o fons omnis boni affectus

;j m

ac meta Deus! da, ut mortis timore liberi,

yio X

z

ac ceelefti defiderio incenfi, per ficram exo-

pEl

mologefin conícientiam noítram ea accura-

tione expiemus adhuc vegeri; ut deleto

per doloris intenfionem etiam poenz rea-

tu, ac omnibus, qua moribundos reddere

;e!iw»

inquietos poífent, previa correctone

emendatis, nil aliud morituris curandum

V'e.f,-

fuperfór, quam ut ultimis Rcligionibus

j V

ina-

bfb

"!

4

[

aso 4Adjunentum XIF. Praviun tjc.

matüra follicicudine muniti, incenfis vit-

tutum actibus immoriamur;: ficque. per

ropofita bone. mortis adjumenta

melioris vitze participes: red

j

|

fer

: | amur.

FINIS

Af

MY a

m

p

E

m 4

- s

V

LO

))X

J

,

EU EN

« M

41

N

M N

R

li

"-

47

S3

NS

——

,

Q*x

N

li

E

N

4

m&ä . z5

II5

&l&

r

ho

v

&

A

ng

i

/L

*

,

ts

$?

a

xe.s

Yi

Ani

N

n

Cnd

amat

Angg

te

in

INEX

n

-

L E

æg*

e AN

AA

gxx /tex

,

"

t

9eo

L PPS

'(t m

Yi Vi

Qp

[2t)

ü-NDEX

l

Rerum memorabilium toto Opufcuïo

contentarunt.

À

Gus eliciendi excepto nuntio de inftanti

A

morte, 68. feq. in vifitatione Sacramenti

$»)

c

venerabilis, 77. feq. contritionis , 81, feq.

as

LU Ea

437. propofiti,.85.' feq. 407. 439. virtue

fie45,

tum, 96. fidei, 403. 415. 432. adora-

SS

*

E

LE

2 d

—

tionis 407, 433.

pei, 104. 434. amo-

B

Mu

MR

-

ris Dei,' 404. 432.

timoris Dei, 405.

amoris inimicorum, : 436.

doloris, 406.

T

humilitatis , 408. 439.

patientiz , 409.

refignationis, 41O. 441. gratiarum actio-

nis 411. fiduciz , 412.

Amicitia humana, cum ja&ura Divinz merca-

ri velle; quam noxium, 202. 203 JEfu

Chrifti optima, 204.

!

bis fucL

Amor , divinus duobus motivisin no

cindi poteft, 207. feq. intime cupit uniri

amato, 230Q.

vAngelus cuflos monachum profugum ad coeme-

terium perduxit , & inclufum illic fceleton

intueri juffit ; 177.

e

DO

Ff

E d

A'ni'-

Judex vevum hzemovabz'lium.

Animae jïamf examinandus eít, & quomodo;

(

72. feq. poít mortem confideratio , 110.feq,

178. in judicio,

C

a. feq. in purgatorio,

I15. Íeq..

B

i

B

ona interna quid fint, 217, — omiffa mori-

(ii

turi mentem torquebunt, : 398. feqq.

Coü

C

t

daver in loculo, & contemplatio ejus,

Ca

129. feq. contemnere nos docet terrzdi-

Cor

vitias r30. feq. mundi honores, 142. feq.

Iufpedtio ;llius in fepulchro, 164. docet nos

r

carnis delicias fugere, 165. feq. & íolum

f

cceleftia appetere, 177. feq. fru&tus eruen-

fe

di ex hac infpeCtione, 168.170. ad hos

colligendos duo documenta notanda funt,

f

"

184- 185.

il

Carolus L/. fibi vivo etiamnum vivus paren-

t

tavit. 188. 189.

t

Charitas 416,

C

Chriflus exemplo fuo rationem, fe ad agonem

per collectionem diurnam muniendi mon-

(

I

flravit, $4, feq. — Advocatus nofler apud

Patrem, 95, 96.

Judex in judicio ex-

Y

tremo, 112. ob noftra peccata ex objedo

amoris divini eít. fa&us objectum furoris

Dei, 303. ex morte Chrifli malitia pec-

[7/

cati metienda e&, 304. Íeq.

Colle-

Bidex. vevum. memovabiliuin. -

)mjo,

Colle£lio animi eft exercitium neceffarium, 52

ol |

utile, $8. & facile, 60.

|

Commendatio Ípiritualis, 93, feq.

fatu

Qommunionás tepide caufa eft negligens prées

paratio; 351.

Conciliatio cum inimicis, 9I.

ijfamori-

Confeffarius qualis fit eligendus, 28 r f?;q.

) leqql

Confeffio, 79. feq. accurata, 252. 276. g&-

neralis, 265,

in ea omnia peccata conti«

tenda, 280. regule ad ejus perfeCtionem,

o ejusy

281.

terted-

Conformitas cum divina voluntate,. 424.

W- (eq

Corpus noftrum in fepulchro terribile, foe-

d n

166.

dum ac-trifle fpectaculum prabet,

& fs

feq. proptercorpus peccare, horrenda, de-

us eret

teflabilis & abominanda malitia eft, 169.

ais

feq. fxviorem illo hoflem non habemus,

j unl

172. Íeq. quo rigore habendum , 176, le-

vi negotio in hac vita ad magnam fanctita-

y p

tem virtutisque perfectionem eluctari po-

teít, 180. feq.

bujus negle&us dolorem

caufabit, 18r.

Confcientia, qualis maxime deploranda, 253.

]i mf*

Perícrutationem ejus non pauci horrent,fed

f

immerito, 257. feq. quomodo freri de-

jdiCiO Ü

bet, ibid, in ea duo genera peccatorum

y oDf 0

pre aliis accuratius perícrutanda funt, oc-

[

n

culta & aliena, 259. alienorum duplici

"d

jiit p*

modo participes reddimur, 262. regula?,

ne

h

Ff3.

(u

"2

hiss

Jnudex veruti 1ne»moraþiliz;mq'

ne fcrupulus remaneat circa modum exþriä;

endi dete&la errata , 264.

Contritio 266. 268. includit tria,. ibid.

E

Culpa veniales , quibus. modis vitande I20.

E

Pro prateritis tri

plici modo fatisfac.hmsQ

124.

L

D

D

ecefTio. anima , 93. i;eq,,

J

Defiderium celt,. 233.

Deus fumum Bonum eít, 276. feq. Ens

incomprehenfum , 246. quam . potens fit,

ä

322. eft fapientiffimus, 325. fanctiffimus,

328. impius & impietas ejus illi funt odio,

11

329.. amabilitas ejus,. 330.

Devitie terra funt. contemnendz, 130. &

quare 131. feq. ob has malis artibus com-

k

paratas anima in Purgatorio ardebit, 132.

ef

quomodo illis bene & utile utendum fit,

H

134. feq.

l

Dolor 417. in confeffione debet effa fuperna-

turalis; 266. fummus, ibid. & íeq. me-

dia adhibenda ad obtinendam illius inten-

fionem, 270. ejusintenfio, 299. pulchri-

Ex

tudo ejus & bonitatis dulcedo, ib;d.

E

Domeftici illi magnopere peccant, quorüm in-

curia moribundos ex hac vita fine

;

Í

| viatico

migrare continget, 359.

l à

E

E

| cclqþ'c]ii*cm rebus Ecclefix non ut propriis,

Fu

fed ut fibi ad dïfgenfandum commiflis

3;

Tadex verum mämbïmbilz'mh.

| expria

/uti. debet ; I40. cujusdam tragica h:i[ïo:-'

ria, I4I.

i

Eleemofyuz quomodo diftribuendz, 160..

? I2

ä

Evangelium JE(u Chrifti fecundum Joanüém

,.

M

448.

uchariflie excellentia

fumma & inzflimabi-

*

g

lis eft ob dignitatem illius, 408 feq. ob

prodigiofum modum, quo fub ea Chriftus

adeft, 337. feq, ob immenfum amorem,

quo Chriflus hoc Sacramentum inflituit,

l Iu

tens [l

339. feq. amor bic ingens fuit, ratione

temporis, zbid. infinitus ob vilitatem &

T L r lsl MO O

H[TImuS»

n leoy

ingratitudinem illorum, pro quibus hoc fa-

cramentum inflituit Chriftus, 340. feq. in-

m

comprehenfibilis ob finem, Propter quem

hoc facramentum inflituit, 341. vix ulla

yu; 0U* |

[,

n

ln

eft noflra, quam. inde capimus, utilitas,

343- efficacia unicze communionis, ibid. &

l

m lity

eq. vere inexcufabilis eft, quisquis Deo

|

piftus, adhuc profanus & vitiis plenus eft,

fypert

(og, I

fl

345. 346' feq. in mali fontem hic inqui-

"

rere debemus, 349.

us It

Exequia fpirituales, illarum ufus, 19g.

Pu C

Exercitia varia in folitudine facra, 69. feq.

il

Jorumï"'*

/

22. leq. 76. feq. 79. feq.. 88.feq. 93.

eq.

|

,eþviatico

F

,!de? nofire. difcrepantia cum vita nofhra;

|

F

108. feq. fides 415..

Ff 4

Fida-

Judox vevrum memovabilium.

Fiducia in Deum, 426.

Fyater cu]usdam Ordinis Religiofi , oplfïcw

fartor, agoni proximus, acum fuam, cla«

vis inflar celi, in altum extulit, &c. 150.

l

G

audia cceli funt infinita, 234. feq. 24*.

G

corporis in colo magnaerunt, 238. Bea-

torum, 242. funt xterna, 247. feq. cer-

ta, 249.

Gloria cwleflis excludit infinitatem malorum;

!

& includit infinitatem bonorum 236.

M

Gratia finalis ad felicem ex hac vita migratio-

M

nem neceffaria eft, 57.

M

Gratiarum. a£lio 90. 422. 442. contemptus,

Mi

386. íeq.

1

H

Mor

q

H

mo pulvis eft, & in pulverem revertetur,

meditatio utilis,

200. feq.

-Honores mundi funt contemnendi 142, ina-

nis nebula, fomnium & umbra funt, 142

feq., vanitas eft eos ambire 149. feq

Humilitas, 419

n

dulgentia non delet peccati culpam , 297

li

quomodo lucrari debeat , ;b;d.

;

Infernus, 106.

Intelletlus intuebitue Deum in colo facie ad

faciem 239. feq.

gjud-

In(lex- vevum memoralilium,

rudicium extremum , x12.. feq.. locus íllius,

)piEcio

ibid. Judex, :bid. accuíatores, ibid. de qui-

, d

bus in eo ra:io reddenda erit, 115.

r

jufti de bona morte non funt certi, 8

Sufitia Dei , 2?5.

Q W

j I

Latvo bonus, 34.

M

, (f

a

ja, qu& commifimus, in morte ani-

M

ilonufty

* L mum excruciabunt 395.

6

Memoria, 239.

xigï&üo-

Methodus íe ad mortem parandi, $2. feq,

Mifericordia Dei, 225.

iuftih

MModus chriftiane excipiendi nuntium de in-

ftanti morte, 68. feq.

Mori quid fit, 1. 2. ícire eft ars artium, 58.

extelut |

qui fe ipfum diligit, mori defiderabit, 230.

Mors eft pun&um, a quo ducitur linea ad cir-

|

culum eternitatis, & porta ad domum im-

42 : [

mortalitatis, 3

incuria falutis non ulti-

! P

mum bonsz mortis obftaculum eft, 4. athei-

"

fticam hujus oblivionem vindicare, divinz

Juftitie folenne eft, 14. r5. qui ad eam

parare fe negligit, aut fide caret, aut ra-

tione, 25. ípeculum eft, minime fallax, 166.

n n

qualia axiomata mortis animo inícribenda,

I85. tria eam nobis potiffimum terribilem

dificilemque reddunt, 211. non eft ti-

| fm'e äd :

menda ob jacturam prafentium, 212. feq.

ob

judr-

d

|

Judex vevum mamovabilium

ob incertitudinem futurorum, 2I9

ob

rigorem juflitie & abufum mifericordie,

—€Ó€Ó

224.Íeq. eftomnium miferiarum finis, 214

"

O

ligationes Chrzjïzam, in fervandis præ—

?

Ob

ceptis, j3

372. in vitandis peccatis , etiam

venialibus, ibid. in exercendis bonis ope-

ribus, ibid. & feq. — Religiofi in. fervandis

votis ,

PETS

274. in obfervandis regulis,

]

375. in perfedte peragendis operibus quo-

tidianis: 7id. Sacerdotzf, in recitandis ho-

ris canonicis, 376.

in celebranda Miffa,

37T: in adminiílrandis Sacramentis, 379.

propria ac peculiares cujuslibet ftatus , 384..

Offendentis ingratitudo , 310. feq.

Offenfe gravitas, 301. feq.. quare & unde,

301 3090

Offenfi excellentia, 315. feq. elucet ex . in»

fpe&a Chrifli e cruce pendentis effigie, 316.

ex filii Dei morte offenfi Patris excellen-

I EU 79 . — g"

tiam metiri debemus, 319 ex effigie Cru-

cifixi , 320.

ä

jrobderfitekGdem nolirial &,v1tam no-

P

firam, 103. feéq.

Patrie celetis defiderium, 4.14. 428. 443-

Patientia ; 420.

Peccatum, pro peccatis fatisfaciendum eft, vel

Iy,

:

in:hoc mundo, vel in purgatorio, 122. ut

hi

qUXS

|

:

Judex veramn memorabilium.

D

"quis peccet, 'duo tequiruntur, 263. qui

"i,

committit'peccatum , ponit caufam mortig

p"

Chrifti;307.

Petitio gratie finalis, 412. 442.- auxilii d1v1—

nl, 4.27 eq.

) Præ.

Penitentia vera 271, anima ejus eft emenda-

ettart

tionis propofitum, 272. hoc debet effe

sope

- formale & explicitum, zbzd firmum : 2/73.

vanu

univeríale, ibid.

egUh),

Praparatio pravia ad. mortem, illam felicem,

; quo

hujus negle&tus vero infelicem reddere po-

dþ lo

teft; 5, tempefiva unicum noflrum in vi-

v

ta negotium, ac curz omnis laborisque fco-

y 3'9

pus fit, neceffe eft, ibid. vix ullus fe ad

mortem preparat, 3. fumma necefílitaseft,

5] ^

fe ad mortem parandi , 5.'feq. juflis etiam

undes

neceffaria'eft ,. 9.. fi hic erramus, actum eft

de nobis, & quidem zternum, I2;.13.

ex j

fol'icita & tempefliva eft etficaciffimum me-

dium procurande bonz, negle&us illius

[ 3ï6

(Cen

"

vero prodromus eft fecuturæ màle mortis,

15. non eft procraflinanda, 16. feq. -Ob-

j Ut

jectiones refutantur, 20. feq. 32. 33. qui

hanc in ultimum morbum differt

anima

qn 0v

falutem fuüimo diícrimini exponit; 133

precipua confiftit in accurata animi expid-

tione, 8o. feq. annotationes in hac obfere

u

Vandæ, I11I.; feq.

Prof/f o fidei, 96. 444.. leq:

d «d

^; W

Pudor in confefione, & motivá eumi genero«

[j

Íe vincendi cz.goa

Purs

-

K:Ac—

. dndex vevum memorabilnim.

Puygqt()ïium—, IIS. poenz illius funt atrocis-

b

fime, 116. infliguntur ob leviffimosetiam

defectus, 117. leq. in illo fatisfaciendum

N

eft pro peccatis, r1g.

melius eft in hoc

mundo, quam ibi, i19.

in hunc locum

differre ftultiffimum eft, 123, . Sancti qui

[

in.eo poenas luerünt, 125. fpes fruflra ci-

tioris ex eo liberationis aliorum fuffragiis

f

& precibus 126. feq.

R

N

,

R

eligiofus, omnem fupblle&ilehi fuam exa-

T

mini fubjicere debet, 136. fzpe in reli-

gione paupertatis voto illigatus vili reculz

Toi

addi&tus vivit, 138. quispiam apparuitali-

quot ab obitu diebus focio, 150. exinfpe-

«

Til

&o cadavere íanctioris vitie principia hau-

B; 179.

k

&

-Reþgnatio in divinam voluutatein, 4.2.5-.

Ü

Tj

Ritus ante fepulturam, 189. eam fubfequen-

tes, 192, feq.

I!

It

N

Ti

htisfatlio in penitente eft neceffaria, 295,

$

286. modusfatisfaciendi, 287. 288.. fpon«

tanea, 289. debet coungruere cum gravita-

J

te & multitudine delidiorum, 291. finis

illius, 292, modi gemini, quibus reatum

gl

pene delere poflumus, 294. .295.

d

Senfus

—

JIndex verum memovabilium.

ii

Senfus finguli in coelo fua oblectamenta habe-

osepun

bunt, 239. Íeq. 245,

^

--

Yendum

Solitudo facra eft excellens bong mortis admi-

in Jàt

niculum, $. motiva hujus obeundz, 2bid.

» lo

& f:4. quomodo inítitui debeat, 67. feq,

(di qi

eft neceíTirium exercitium, 56, utile,61.

jl ci-

& facile; 63. exercitia in ea varia, 6g.

feq. 72. feq.

irgts

85. feq.

16. íeq, 79. feq. 8r, feg,

Spes, 404. |

j exte

1 alentorum äbufus, 392, & non ufus, ibid.

: in rel

Tempus vita noftrz exiguum eft, 18. ultimi

li retul

morbi pro procuranda animi ad mortem

yniti-

comparatione eft nimis incertum, . 32, feq.

erinfte

nimis breve, 35. feq. nimisineptum, 39.

ripiä iav

feq. incertitudinem illius effatum Chrifti

& experientia demonftrant, 32, 33. tem-

n

poris.ja&ura, 389, feq.

Teflamentum, quomodo rite conficiendum,

jl

156. feq, paradigma teftamenti chriíliani,

161. feq.

dimor naturalis, 231.

V

ï'ïa, 285'

atici matüra & fervens fufceptio inter ad-

j

V

jumenta procurandz bong mortis princi-

I Hml

pem locum obtinet, 333. dilatioaut ne-

glectus obftaculum magnum eft beati tran-

"1 'räfllm

fitus, 353. feq.

g

Fita

ag

]

Judex vevum memorübilium.

Fita transa&a examinanda eft, & quomodo, .

7. feq. difcrepantia vitz nofh'æ cum fide .

no&ra, 103. feq.

noítra quld fit? 212.

(215..

- Wirgines decem Gmines erant virgines, fednon

omnes prudentes ; 16. fatug, 48.. figura

L

*

funt illorum , qui in ultimo morbo ad iter

&ternum fe comparare fatagunt, 48.

Untlio extrema , 361, triplex illius in nobis

effeQus , ibid. quinam fint, ibid. feq. vél

nudum nomen multis eft fulmen, 365*. ef-

fectus hujus Sacramenti non folum animz,

fed etiam corpori fumme proficm funt ,

ibid. & feq.

Unio cum Deo;' 43t.

Volunta$ amore beatifico pofïidebxt Deum in

€glo, 241.

sr3 D r

ny-'*ï

]

ha

Y

m;)

Á

UE

a

A

PJQ

E

jj

P d

lv')ay

CONS

N

j V

Mi s

?

CU

P

*1

3147

7

j

/4 r É

i

N-

/,

[

-

h

Á

J (

(

j

(

10000,

!

Qum ïxäe !

I!

TT

N

j g

ho d itet

»

jn nobi

/eq v

36»',. d

y anima

u fut,

H eun i

j

/

|

,

—

ia

m

—

—

—

——

Em

e

u-

ii

o

ER

11

A

*

ss

1

3

""

"

m

N/

ml

—

— & E

rX

"Ó

A

T

EEE u Y

^W

:

1

s

E

*2

*

K

5

W

M.

Z

ais

S&

R

E RE

P

"

n

h

r4

$

"

i

d

Pa

UT

E

.ä

E.

-

ss

34

^

k

L1

g z

".

d

Y

&

á

i*

d!

l

*

*

[2 7

X

-

m

$z

«*

:ï

*

v

Á

*

*

*

*

"j

Li

E

m

€

»

s

2

P.

s

-

g^

b

E

^

z

H

EY

E

AX

21

Ls

xv

:.

'ï

$1

^

E

oA

od

x

p

2

1

"

J

2

sR

AK

k

$:

*

o

M

^

E

v

"

f

4

m

3

4

»:

r

*

LE

P

i

3

E

&

x

a

h

p

7-

E.

ES

&

1

X

2

T

d

A

"

^"

n

y s

*

i^

»

U

3

*

"

x

:

x

*

E

"

"

*

$

&

at

E

*

E

X

s

Á

a

P.

-

p

$

i

Á

£38

UR AUN

1

b

m

m

*

B.

»

E^

?

as

..

od

]

xd

T

N

BD

i

P

2

Wb

L.

P

i

d

*

E.

r

us

*

;

A

a

1

At

E

:

z

"

A

v

t

He

a

T

*

Q*

&

F.

p

*

h

x

x d

AA rgcées

X

»

o

E

:x

*

z.

"

Dl

TW

1

P

[

P

&

-

—

"

L E

N

*

V

sf

H*

s

».

Ti

rA

d

*

NU

-

;

d«

u

T

'ï

p r

*

$

b

T

(s

daé

E

um

MT

s

d

a

al

f A

73

T

zx

v

o

ï

"

d

$

es

u

*

E

T

n

a

5

vMEeet

p

i

U

tf

A

B

ï'l

3

d

SHS

U

3j

L

U

1*5

h..

ä*w

AUX

-

u

gt

W

Nec

*

u-

À

d

P

^;

Vg

us

äv-f

-

E

.(.?I

Euroskala Offset

2

q9

—— ——

VierFarbSelector Standard *

CHRISTIANUS

—æ

17

Bsn

ä

-

PIE MORIENS,

SEU

E

|

ADJUMENTÀ

ä

PROCURANDZE

14

BONæ MORTIS

13

OPUSCULUM

:g

12

PERSONIS TAM - S/ECULARIBUS

| 40

QUAM RELIGIOSIS,

PRIECIPUE VERO

ANIMARUM QURAT ORIBUS

10

PERQUAM UÜTILE;-

Es

t d

ÀÁÜcroRE

P ALOFSIO BELLEC'IO;»

Soc, JEsu s. S TH

x

EOE. DGC]"ORE-

st

DX

7 P RE

*

G.&?

"z

/»äl

3

X

»1

C

7

T

NS- J

(

-

n»,

s

C a

;

ER

IU x

. w

RRBLREOtESE 3.;'":",:?':

iM

,.*tv

U R

n

1 2

M,Z.«.

d W,m::m

WIRCEBURGZ,

Typis Joannis Jacobi Stahel; 1770.

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

*j

E

;