domui tua; quia hodie morieris.(l) Samnuné

D

n

fiuis vitae:fuper te. (m) — Ecce /. judex aute ja«

guam a[fifhtt, (Q) — Redde vationem v

illicatió-

:

»(

745 Tud. (o) |

nc

"( Ia. 38.v. 1. Zm) Ezedz 7'" 205

(n) Jacb. $.7.9. (0) Lwé 16.v.3

e

"

d

69

Metbodus '/Zv;ad moiteyz tgc.

Ytetri,

.. Mexque fereno vulma, hilari merite, &

letà voce (.quod idem faciendum erit; cum

|dom

pue

aliquando a medico vel confeffario id nuntii

accipies) ; cum, Pfa!mifta Regio refponde-

inem

licete

bis: Ecce venio/. o Domine: ego ferous tuus !

in anauibus tuis tempova mea.

Educ d« cuflo-

foriió

dia corporis animam meam ad coufitendum uo-

dert-

eme

suini tuo. . Letatus fum ia bis, quee di&a funt

qnibi; in domum.Domini ibimus.... Dein Eu-

jiele

y

chariftico mentis affeétu recitabis hymnum

; qon'

Ambrofianum. Z? Deum laudamus, vel píal-

mum /audate Domimun omnues gentes, &c. in

gratiazum actionem , quod tandem illad es

iluxerit,. qua peccatis finem impones,; &

172 !

Deum per toram zterni.átem felici necef-

fitate amare cogeris: moxque fequentes

ibiüss

actus elicies,

1.5 Magne Deus ;

Do.xhine vite & mortis!

jectià

QV

;; cujus immutabili decreto in poenam pec-

;; Cati. ftatutum e(t omnibus hominibus fe-

ii

; melmori,fübmitto me huictuzlegi, eam-

po?tea

; que prompriffima voluntate Iubens acce-

al

;» pto; cum ob peccata mea millies mortem

hi db

,;Íummeritus. Horretquidem narura mo-

one-

;; ti; fed hunc ipfüm ribi horrorem fac. ifi-

i[pon!

ul

,; €0, totum me projiciens in finum divinae

;; difpofitionis tua.

ij

atl

; Moriar, Domine! quo loco, modo,

;; & tempore jufferis.

Si per diuturnos

bie

ue dolores acerbam

57'

x) Crüciatus ; fummoqu

3

3 mi i

)

176

: dHyumentum I ID

; milibmortem deftinas; ; exofculor poter-

3)

1)

i; nam manurm tüam: fiat volüntastua; hic

;)ure, hic feca; modo'in etertium járcas;

)

?

» FPusus (üm, D .mine ! tüuin:éft hoc cor-

;; pus mcum, tuà eft vita mea,tib: competil

)

;; luprem.rmin me; omniaque meadomi-

)

;; Dium; age mecum, ürlibuerit.. Eod:m

;;l,i

; affecdu, quo Chriftus in horto, etiatri

51

» €90 dico: Patér/ non mea volustas

]l

» fid

3 !ua fi-t. (p)

5» Moriar proin, & moriar libenseaipfs

») Iitetitione , qua Chri(tus pro me morrem

&

T

»» Obit, qua Deatiffima Virgo, a'iique San-

; &i mqitui, fuot: f'ilcet ex amore Dei,

pl

IUH

») Chriffi ,. £7 proxiini; ne nempe Deumam-

D

» plius offendam, illucque cele: ius perve-

,;niam, ubi eum non por ro non amare:

f

Qt

» ut fic Chrifto fimil or reddar, qui pari-

;,ter mortem opp-tere dignarus eft * utor-

f

W

; bis ab hoc tam infami peccatore tandem

»» Durgetur ; qui fur« peccotis tot éi malain-

1

;,duxit: urquemeis fcandalis, pravis mo-

»ribus, & morbis diutius ahis moleftus e(2

p

3; le & noxius definam.

d

!

;; Moriar ex obedientia; quia Deusfic ju-

;» bet? ex motivo humili'atis, ut redigar in

f.

Vi

,,Cineres & nihilum, acomnibus fim hor-

ultra

80

d. rorl, þutpotg indignus, quemtel/us

ferat,

—

j (p) k':l.m-*. 22. 9. 42.

Matbodus fe ad mortem t

7Y

Atere

,,ferät, quique inter homines verfer, De-

,nique moriar in grafzum a&lroiem pro

i hic

Ire

; tot collatis mihi beneficiis; 'quidenim re-

;, tribuam Domino pro omnibus, qu& re-

c0t

;; tribuir mihi;

nifi ipiam vitam, mortem

ipefii

,; lubenti animo oppeten

do? .O utinam

omi.

d:m

5; inter ferveniiffimos virtutum actus, quos

tnom

,; ullus unquam Sanctus in hora miortis eli-

1M

7; cuit; .exi'pirare poffem! ;;

- Porro ut hi a&tus majori cumu'devötiOne

Lipfi

trem

& fru&u in illo rerum articulo eliciantur,

multum proderit

eos per viree curíüm ía-

eSut:

1 Dfiy

pius repeti:ffe.

Juvabit etiam .munu'cu-

lum aliquod feponere, ili hono

*

rarii loco

70m

offerendum; qui

primus nobis nuntius

[T

etVt«

morisferet; quo duo confequemur;

n*

artranquillo magis animno id nuntii accipia-

piri

mus : 2. ut domefticinon adeo tergiverfen-

ütof

ndem

tüur, &tardent nos deinítanti vitg fine cer-«

tiores reddere: uti non raro ficcum füummo

alaïn'

mor:bundi prejudicio & damno; quitunc

: Ino:

primum de periculo vitee, de componen-

j el^

di: conícientize rationibus, de fufcipiendis

uliimis Sacramentis admonetur; quanddá

cjr

fenüibus deítitutus, & mentis poreltate de-

;ar [/

hot«

jectus ad omni

"

agere incipit.

a ineptus jamjaga animam

ptra

&.'l' ily

E4

—

'—EXER-

72

| Adjumentum [//À

EXERCITIUMIL -

&

| :Exmm Iansatla vite, es

if

prefentis fifaa :

n

. 2u$ anma.

f

. Quando tempore ultimi morbi de- in«

[

(tanti morte edocebimur, primum , quodi

Ti

func anima occurret, etit imago. Vitie no-.

de

r&, qua nobis velct in tabula clare ac mi-

f

nutatim depicta exhibebitur, & cujus tunq

n

Confidera'io longealia in ncbis, diverfaque

vel

ab his, qu& modo fovemu:, animi fenía,

tün

producet." Hancípitor previo obtutu mos

u

[o] 1"'£1)exj£ï'ev utiliffimum erit.

tadue cam imprefla meni viva perfua-

h

fione, re elapfo. vipinti guatuor. horarum,

zyn

Ípsuo fatis conceflurum, ( prout facilecve-

ls

mire pofl:t ; conceptoque firmiflimo pro-

D

ofito ulimum hunc virge tuz diem (-uti

tii

ors erit). huic adeo neceflario; utili fimul,,

ac facili pra'parationis exercitio fümmo cum.

fervore impendendi, fequentia puncta. ac-

[

curatiori mentis oculo diícuties.

Í

Pun&um 1.

huomedo vixifli? an acce-

f

ptam in Daptifmo innocentie flolam, &

I

quamdiu illafam fervafti? Si l-thali noxa ejus

qï

ram

j«eturam fecifti, an illam denuo per fince-

K

ponirentiam. recuperafli? an omnia ;

femp

er, & rite confeffus es?

Ex tot vitae

10

&nnis, an vel unicum menfem

( fed quid di-.

co .mgnfcm *2

x

an vel diem fine omni pec-

cato,

56

*

Methodai fe.ad: läm;pem €je.

43

cato transegi(li? arí horam Deo & a'l:ïïmæ,

l.

jategram dedifti?. Quainrentione tuas actio-

nes quotidianas peregifti? quid tet curis&

defaig;tionibus quefivifti? cu& laborem

Ie ill-a

quod

tüum, vires & rempusimpendi(ti: andtez-

nitati; animze, [Deo; -a2 vero vani rati; otio;

; DO«

lC,mi:-

dermoni ? Quid egifti pro«Deo? quid paf-

füses p' o cllo? anper virecurfumveluni-

[l

cum actum heroicum. exércüifli? num

ique

fenía.

vel unicam animam falvafti, aut- pecca-

tuxþ quoddam impedivifti? An. non eciam

| (fiQs

tu Igemifcere cogeris trifte illud: . O: Do-

mine!. dies snei tvanflevunt, Qy-uon oiderult

serfll&:

bonum ! balgi, ( proh dolor! ). Palus wenfes

ag

ag yen

UaCuo5, (q) vacuos meritis, nog.nifi pecca-

tis plenos.

Magna pars vite mihi elapía eft

d

J

inale a

gendo, maxima nihil agendo., tota

(-uti

mul

gliud agendo, ac debebam.,

qum

J Proin examina r. quenam fint peie&ara

T.

frequentius a te committi folita?

quodnam

fit

vitium illud principale, quod fons- «ff,

1 06-

fcu radix aliorüm? quaenam íit affeGio, (^u

)

&

paffio ribi praedominans? quae illius origo,

.«(

ejus

qua remedia? illaiipía enim, nifiin tempo-

nce

re medio examinis particularis extirpecur,

daemoni inftramentum erit

ia

, quo äxfþimm«

Vi

ro infidias tender,

]d-

E 5

z.

ee

ul

d

(9)7019. 5 "JSGI' | U. ET. ffe 9. V. 25.

LÀ

i.

Viisgois

74

Adjumän'mm"lll;.

$.. Vide,. quid.fpeciatim cammim:m*,'—vef

omi(fum a te, tunc tempotis in illo rerum,

i

l

ariiculo , ubi in limine ererriitatis pofitus.

animam.jamjan ages, te fi: anxium habitue

L

rum? Quid divino Judici dehoc velillo fin«

gillatim rationem petituro fis refponfurus?

p

(

3. Quomodo tun vixiffe; qua intenrió-

ne & perfectione actiones qnetidianes per-

[x

egiffe optabis? An.te modo paniteret ; H

vitam transactam refpiciens deprehenderes

pr

maximam portemr piet»i daram? am nurnc

k

probas eam, quam bacermus tenvifli, vi-

lo

fi

vendirationem? Quid prodeft modo, fer-

fibus & corpori omnía indulfiffe ,. vitee com-

V

h

modis abundaffe, füpra alios eminuiffe? &

quid tibí modo: noceret, fi contempram,

Qu

q

auperem & caítigatam amore Dei vitam

v;xíles? Ah! unus erit dolor in morte; te-

il

idum vixiffz; uaicum erit folatium , Pro

b

Deo & auiia ferio laboraffe, p'ürima tu-

R

liffe. Igitur.pii A(cetze monitum feguere;

e9 flude nunc. taliter viveres ut ín bova thortif

p

hi

valear porius ga dere, quam doleve.(r) —

Punétum 1l.. Quomodo imovieris?. Áge;

lr

vellesne mori in eo ffatu, ii quo . nunc es?

N

an nilil eft, quod coafcientiam pravet? es-

l

f

ne paratus ad moriendum ; ad compareti-

nda ei

p

dqm coram divino judice; pro redde

ratio.

(r). De imit. Chrifti l. 1. c.23.

e

Me hádus.fe ad nm;?kbz £.

75

ytel

rátione? Lt bomo i& domum æteräzmti::ä;'»gi)

L

?

fum.

ibis & t, & quidem opinione cirius

P

ficis

in quam? felicem; an infelicem? Ex trans-

)Itüe

acta hactenus vira quid vaticinari tibi potes?

f«

an il2 rua inrer bonom & malum, inrer te-

TUJ?

pórem & fervorem perpetuo alternaps in-

ytó

conítantia perfeverantiee fin

"

alis fecumm tïþ"ii

z

fpem fa.it ?.

t

"

^ A'/bor in illam partem cadcr, in quam

ered

pravio ramorum pondere incurvata pro-

iM

pender; portentumque foret, fi ad Aqui-

Mu

lonem plerumque inllexa;: tamen dein ver-

.,fen-

fvs Auftrum rueret. "TTua vita an ad calos

corm

vergi: , a /ad inferos inclinat $- qua via am-

:

bulas? an angufta cum paucis; an verg lata

(dITy

cum mulris? Miraculum foret;. fi portas

jarm

ccleftis feru'a em füb mortem attrinperet

t

ille; qui dur;nte vira magnis paffibus a-

9ro

bylonem contendit, Si bene & fancte mno:

g t

reretur 1lle;. qui male & repide vixit.

"Dic ergo; quomodo tu morieris? quis

gem

yorl

prefens anims flatus? 1. E(lne ea vefle

nuptiali incuta, & gratia fan&tificante or-

Agev

nata? quid reponit confcientia? 2. Habes-

68

ne rationem fperandi, te füperaturum ul-

) ej

timam tenrationem illam, qua te damon

fet

fub vitze finem in illud notum tibi peceatum

An ali-

jel

pgæcipitare omni vi conaþitür? 3;

quando

[i^

(s). E«cle. 12. , $.

76

.Adjumentum Til

n

q—ysmdo fingulare aliquod opus borumr fe« —

n

cifti, quod fperandze finalis gratiae & coe-

leftisgloriz tibi fundamentum prabear?

t

An per peenitentiae opera: cont actum: pae-

)

na reatüm preevia fatisfactione delevifti? ..

«

qi

an purgatorium cffagies?-... O quamf.lix

4l

$P prudens.efh, - qui talis. mune udituy effe- im:

vita, qualis optat tmveuivi in inoYte! (t).

!

lr

dibus Crucifixi

Mi

His igirur perpenfis;. pe

advo'uius elice dolorem de preteritis, &

h

in faoturam fer-

fingularia concipe propofira

)

))W

vanda; que (fiquidem: tibi. ferium eft fal-

vari) chartee in(crip:a fint; oporter. . Pree

»Y

cipue-

vero defigaa infignsm aliquam. viécto-

riatu

de- te ioífo; reportandam, aut aliud'

51l

uoddam iiluftre facinnsmox exequendum;,

30

andse bearitudinis tibi pignus . fit.

yd

quod fper

p

Hunc ia fi2

em: inquire, quam potiffimum

) Vi

iBi victoriam, cujus creaturae facrifictumy.

jll

»

quemnam virrutis aétum Deus a te petat T

Divinie voct ob(ecaadaffe; ingenri fub mox:-

li

gemr (olatio erit.

»t0

h

EXERCITIUM IIT

D

t

Vifitatio veneralilis Sucvamenti.

5 U

Finito. hoc examine remplum adibis, ibiz

»C

dem Dzum Eucbarifticum g.do;'atu.rus, co-

»|

ryadat

d

j

x

| (:; LDe imit. Chrifa l. 1. 6 23«

[ À

.Metbadm f£ ad mortem cyc.

yár

vfes

ram quo, tanquam coram divini . amori

ais

throno, affe&us mox fi ijungendcs elmes,

a?

quos prefenti hoc preparationis die fze-

pe

pius iteralle plurimum proderit. Quodái

us

accelTüm ad Ecclefiam tem potis vel loci cir-

ht

cumflantíe vetenty domi in cubiculo Hexrs

æzm

ad orarorium genibus id ipfüm preflabis.

Porro acus virtutum hac occafione. eli-

c[fiXk

ciendi fünt fequentes.

T

,ïCwa'o Df;mme, me morirurüm, . judi-

er

»Ccandum, « dtermum vel dampandum,

L

»vel falvandum ; quia tu infinite Psp.ens a

pre

»verax id rpveïa ti.

vido

» Horhiilio ne coram tey meque pro]mo

al

3 in abyffum mei nihili.

NNihil fui ; pecca-

durti

»toríuüm, & brevi ero cadaver fcetidutm,

(t,

,,eüa vermium, puivis & cinis,. & forte

» Vittima inferorum flammisdefffnara. Sum

nutri

tum.

,,mdxgnus ulreriori aura, rempore, & vi-

t

»tà, quibus adeo fai abufüs àd peccandum.'

mor

»Dolio'propter teoffenfum fummum Bo«

j nnm meum, & Au&orem vitáe mez, quam

» totam in tuum obfequium impendere de-

,buiflfem; cum vix hozam bene impende--

»rim. Mortem rebellis peccator füm meri-«

j tüs: haüc libénter accepto ih peenam pec-

) lhþ

; Cáti, üt citius illuc perveniam, ubiamplius

d

» péccare non potero.

t

,.Spero à te veniam imeorurm peccamrum,

» grauam finalem in articulo mortis, &poft:

Ls . atpi

L

18

*

^ Mdyanentum 1. —

D

, dàm. b,eäti'tdäinöm &tefnam ; jqu'lia tu v, qui

2

»infinite flelis, & porens esin fervandis

»tuis ; promiffis, id prom fiíli facientibus,

J

5 düod eft in (&: quod & facere (tatuo, prae«

»tipuenunc periftam preparationem ad bó-

)

» nam mortem, idquenixus mifericordiatua

M

»immenfa , & infinitis meritis Chrifti; cum

pr

»ferio defiderem re poífidere zternum.

»1mo te pure proprer te, quia fumme

p

!

» bonus & amabilis es; te appretiando fu.

»pra vitam & corpus, omniaque rerrena;

10

»qua per mortem libenter derelinquo, ut

»totis viribus eo perfectius, hac carnis far-

(

»cina liber, te cum beatis amare poffim,

u

» Defidero te ul'imum finem meum; cu--

»pio te intueri;, & charirate fempirerna -

p

X

»-omplecü. O hora exeptariffima , ' qua

, hoc mortali carcere & mi(eraoffium com-

Ti

»pege folutus, te potero videre facie ad

5faciem, & amoris am

d

» ftringere!

glexibus perpetüo

» Grates tibi ago pro omnibus beneficiis,

»quz tantus tantillo, tanto cam affectu per'

»Vit& curfum contulíti; precipue quod -

[

»me non flatim in peccato morte impro-

, Vifa mori permiferis, fed ad virz rergni-

,, um me parandi urut indienffimo adhuc

«

»tempus concefleris. & grotiam, quam.tot

Q

»8lis me mulro melioribus negafti, quos

,in flagitiis imparatos morte inopinata

;; mori

Metbodus [e ad mortem 9.

79

t,Qui

,,, mori permififti. O mi: Deus! fi -in ; illo

Valtig

, ftatu mortuus füiffem, jam nunc habita-

ibl

,»rem cum ardaribus (empiternis. Eo.ipfo

»tempore alios damnafti; mihi vero pe-

) Pfæ*

ii

»percifti. Proin

ifovicerdias . Domin ,.::[z'n

3 etermum cautabo. (u) .

M

datud

Renovato deinde fi

rmiffmo

; m

vpropofï to

prefentem diem previe ad obitum com-

üm.

ommt

parationi füummo um fervore impenden-

di, eundem confecrabis Chrifto morienti ;

o f«

itendy

fimulque Bearam Virgnem ,. S. Jofephum;

S. Michaelem , :S. Angelum Cuítodem,

i Wt

ois f

:S. Xaverium , & S. Barbaram eliges in pe-

culiares Patronos bonge morüis, & infti-

flim,

tuenda ad illam preparatinis; eorumque

m;d

ipatrocinium pracipue implorabis 1. pro

pjgema

eexorando felici fücceffu hvjus preeparatio-

, qu

nis: 2. Pro obtinendis ultimisSacramentis :

com.

Je 8

3. Pro impetrando fingulari illorum prefi-

dioin füpremo illo articulo. Pottea horum

rpe.tm

patronorum potenti patrociniofretus, ad fe-

efici

f:quens-.ex.erscitium magno te animo accinge.

EXERCITIUM IV.

ij pet

quod

Confeffo tanquam ultima vitee,

npro

Cum optima, imo precipua preeparatio

erfl*

àd mortem in accurata animi expiat'one

hi

enda

n;[()f

'cqnü&at, ea hec accuratione inítitu

Cfit,

quOS

indtà

(f*, Pf 88. ". 2

nor!

8e

äzijf;rrzen?ufrz y/rh

a

erit; ac fi forer ultima vitt; a qua omnis

Ti

nóftrá falus; beataque erernitas dependear;

lit

& de qua divinus Judex mox, ac peracta

fuerit , feverifliimam rationem fit ex:cturus;

Proin 1. ítude, ut confeffarius in confcien-

nirl

[

tia tua, tànquam in pellucida cryftallo. ea

omniaà videar; que in ulimo univerfalis

pra

judiciidie totus ibi orbis videbit ; utque

Dtu

TIK

iisdem omnino verbis, quantum fas erir,

tua . peccara facro [odici exponas, quibus

UET

st

demon in illo olim tribunali ea tibi expro-

brabit.

X

TW

Yal

2. Dolorem elice, qu^tn fieri poteft, in«

W

tenfiffimum ac perfedtiffimum, pro quo id

te excitando fervient moriva Adjumento XI

p

[

precipue Articulo II afferenda,

Hj

3. Non conrentus eris genérali quodam

vitie correctioris propofito; fed ad particu-

lares defectus emendandos mentis aciem

intendes. Unnm vel alterum finpgulare pec-

»

»m

eatum , quod reliquorum fons fit & origo;

D be

aut.qnod ad eraviora viam fternere. poffer,

difcrera indagine feliges; in pofterum; rem-

sle

»me

pore fcilicer ab ultima ad próximam con:

feffionern intermedio , peculi;ri ftádio cor«

3W

»m

rigendum, illiusque, vitándi propofitum

quoridie debito cum

fervore renovabis;

D

In(uger quemdam ex beatis Ceeliiibus Pa«

i

»Vit

tronum eliges ,. qui (üo patrocinio tibi gras

um effi«

»fi

tiam exoret pe.üliare .hoc'NB. viti

caciter

Metbodus [e ad unovtem q9c.

81

ommit

caciter emendandi. .. Magni momenti hoc

TR

monitum eít, ac potens vita brevi in me-

'eri

lius mutrandz remedium.. .

æumï:

-4. Denique injunctarh a confeffa

—rio po-

Ycjer

nitentiam Jenter , devote ,. &.flatim períol-

illo e4

ve; teque Dco ad omnem: fatisfactionem

praftandam, ad fubeundos omnes contem-

erlis

wtque

ptus, injurias & períecutiones, ad perfe-

: erity

rendas omnes bonorum jacturas, morbos

& adverfitates, pracipue ad hanc N. cru-

itibus

xpo-

cem patienter tolerandam, paratum ani-

mum promptumque offer, ut aliqua faltem

d i

rarione juítitize illius vindicativae fatisfacere

valess. Ceterum uberiorem de rite pera-

j qDO D

enoM

genda confeffione inftitutionem, . eam defi-

derantibus Adjumentum X. füppeditabit.

jodam

His adjunxiffe füfficiet paradigma.

rtici

us contritionig.

Joem

»O Pater mifericordiarum, &l infinita

e pEC-

0Tig01

» miferationum abyflus! ego impius & re-

» bellis peccator, indignus, qui oculos ad

clet

,refm

» te in cellum atrollam, ante thronum cle«

» mentiz tug contrito corde in genua pro-

con

» Volutus, confireor tibi in amaritudine ani-

) cof*

,2 mese omnia peccata mea, non folum

[iturm

V,ebiSa

,numero plurima, fed etiam fpecie diver-

»fiffima graviffimaque, qua toro tempore

s pe

» Vit?? meg, precipue vero ab ultima con:

|gr?

cclefid

die

» feffione contra precepie Dei & E

» pet

ciiet

42

dyneutum. 1H.

» per fUþerbiam; avaritiam , luxuriam, gu-

)

,lam, invidiam, iram; acediam, aliaque

»

,»vitia cogitatione, verbo & opere contra

»

;Deum, proximum, & me ipfüm com-

,mifi; quibusque adorandam tuam maje-

j

» ftatem impudenti prorfus audacia, ac itn-

L

,Tani fupreme tugd poteftatis ac monar-

»

; hici dominatus contemptu ingratiflimus

La

35 Offendi.

D

» Summo; quo po

ffum, horrofe, odio &

»d

, averfione deteftor, abominor , &execror

»Q

,omnes infandas aborminationes meas,

n

,»etiam illas, quae obliviotxm memoriam

»|

»fügiunt; idque non, quia me ut compo-

»L

, irum cum illo inftanti, in quo peccavi;

»p

»tibi, o Deus! pro tora srernitate furn-

D

,me odibilem & execrabilem reddun: ;

»V

,neque proprer innatam ipfis monítro-

»&

»Íam feditarem, ac indelebilem cum na-

at

,türa rationali repugnantiam: non amore

y

»premii juftis promiffi, quo dignus non

»

»Ífum; neque timore. fuppliciorum pecca-

»l

, toribus iafligendorum, quibus me dignis-

»G

j (imum fateor; fed unice propter te offen-

hp

,, fum fummum Bonum meum; quia pu-

»l

» riffimze fanctitati, ac juffiffime voluntati

»1

,tue, omnibusque divinis perfectionibus

»t

,maxima oppofirione adverfantur: quia

»t

, tibi fummopere diíplicent, o Amor meus,

1n3;

»p

3Q

M. quem amo ex toto corde, ex tota ani

»eX

AMetbodus fe ad snovtem eov.

85

n; gu'

» ex totts viribus fuper omnia, folum pro-

li

jOritt

:

»pterte; quia es, qui es,ex te i

» perfectus fummeque amabilis.

pío infin'itie

com

» Q execrabile peccatum! o monflrum

mije

»horrendum! ergone ego te pre Deo meo

aC i

»mare potui? ergone ego vili(fimusterrze

T10 Qdl*

» vermiculus Dominum meum, Crearorem

([imus

»8c Redemptorem, maximumque Benefa-

» Qorem meum ita offendere: egone illam

dioX

»amabiliffimam B:neficentiam, & plus

recrot

» quam paternam mibi continuo benefacien-

(5

» di propenfionem ita laceffere potui, & per

moriam

» petulantem contemptum ac brutam in-

commpe

»gratitidinem diabolo, carni, mundo poft-

eccavls

» pouere? .... idque propter nihil, ob le-

füm

» Ve lucrum; ob vilem puflum, feedamque

|duntj

"60

» Voluptatem, cujus vel meminiffe pudet?

ntte

»eX mera perulantia & malitia, nullo ty-

üm It

»fánno copente, nemine minis aut pro-

; amüfc

» miffis ad peccatum impellente?... &qui-

us nol

» dem te, o füpremum Numen! prefente;

ecct

»te vidente, & hinc orcum minitante, in-

dignis'

» de ceelum promittente?... eo ipforem-

oiet

»pore, quo fumina mihi beneficia contu-

» lifti; & tanquam filium infinito curn amore

u p

'unttt

» in paterno tuo finu me fovifti?..., idque

onibis

»toties?.... poft conceffam toties: ve-

, qui

,)n;am? LE E

Ah pudet me mei!,...,

(neus;

» panitet!..., Utinam pre doloris vehe-

nimo

» mentia morerer, & pectus ditfinderetur!

"

"

2

e

$4

^ 'Jääjamentum Ht

/ ,O Pulchritudo divina! o Dulcedo ir-

st

, menfà! egone te, qui totus amor es,odifíe

» 1

»potui? egone tuam Omnipotentiam, ut

»'

»ad infames actus concurreret; & ruam

,

»QOmniprafentiam, ut eos intüeretur, co-

"

»gere potui, & infamem guftum (anctiffi-

.l

,1no zquiílimi Legislatoris beneplacito

»ITit

» praferre? Ah doleo! & ex toto corde;

affil

, fummoque affectu vehementiffime doleo!

yTiQ

5,:Sit dolor smeus in con[petu sneo [emper; quia

»te

5immenfío amori non nifi odium rependi,

D Wv

, €ique reddidi mala, qui mihi non tribuit

»Q

RUi bona. Exitus aquavum deducite oculz

,,7iti, quibus die ac nocte defleam impie-,

,,tatem meam sterna panitentia dignam,

»

,,qua eum denuo crucifixi, qui fua morte

)tu

,ab inferis me redemit. Defiiat in dolore

»qu

, vita mea, &j auni mei in gemitibus; quia

»)

,;eum offendi, qui eo ipfo amore,; quo fe

E

»ipíum, etiam me, & quidem ab aterno;

»t

,; eoque gratuito amavit , licet a me fibinon

yf

, nifi ingratitudines rependendas previde-

»

» Tit. Mz'/ererc iei Deus, mifevevi mei ! (x) .

yit

; Offero tibi dol'ore/m Chrifli, S. P&rrï,

D þl

»$. Magdalenz, aliorum Sanéctorum pe-

»

»nitentum in füpplementum exi

gui mei

»Ü

»Q

E as

hql

D Iax

(x) Df. 37 -v,- 18 (9'- tl'ä..*v. 113.6-. item 3

. IIO ö yGO WQ'I:

u

Ym

"

85

Metbodus fe ad movtem cyc.

o (fri

»doloris. Acceptare digneris illud odium

xile

»infinirum, quo tu peccarum dereftaris, in

m,' M

» (upplementum ejus;quod ego habere de-

ruam

»berem. Ex morvo panitentie offero

lf, (

,Ume tibi promptum ad fubeundos liben-

n&ift.

ylacit

»tiffime omnes dolores; cruciatus, & ror-

»menta etiam purpatorii, ad omnes infa-

Corde,

, mias, contemptus & contumelias, ad omni-

doleo!

»modam mei ipfius exinanitionem & mor-

] qui&

»tem; ut hac ratione tuz juítitiae vindica-

endiy

» tiva aliquo (altem modo fatisfaciam, eam-

triboit

L

»que honorem, ac extollam.

"E

imple

AGus proþoþ'ti.

iaf

» O Deus, cujus natura fan&litas, impe-

morte

prium &quitas, & velle potentia eft; fine

dolot

»quo nihil firmum, nihil fanctum!. ego

; quia

, peccatorum quidem maximus, fed tamen

quof

»panitens, in confpectu totius curi& coe-

E

tertos

»leftis, coram divina tua majeftare firmilfi-

ibinot

»me ftatuo, & tota virtute liberi mei ar-

ævide-

»bitrii, pleniffimo deliberatiffimoque con-

/(s)

» fenfu propono , nunquam, nunquam am-

» plius peccare, & mille potius viras pro-

Pktrï;

,digere, quam vel unquam praviter te;

. po,

,Deus meus,'aut etiam venialiter pleno

j dl

»cum fenfu precipue N. offendere; aut

dolo-

»quidqvam facere, dicere, aut cogitare

n

»fanctiffime rucw voluntati ac. &quiífimo

130

,1uo . beneplacito cogrrarium.

Propono

1

3

»etiam

[.]

$6

Adyumentum — 1

»etiam omnes occafiones, peccanäiqüe pe-

3).

»Icula tánquam pcjus omni demone mcn-

»d

»ftrum cauta folliciru'ine vitare: hocque

n

»meum propofitum extendo «d omnem io-

yl

»cum, ad omne tempus, ad omnes cir-

»

»cumítantias fine . ulla

j

prorlus excepuone,

5 8Ut limitatione.

"

» Ratum, fixumque eft, o mi Deus! me

»millies malle omnium potius bonorum;

» divitiarüm, bonorum, fanitatis & vite ja«

»u

131(

» €turam facere, qusm denuo te offendere

».. lmo millies malo omvibus fenfibus

»f

» privari, acutiflimis doloribus toto cor-

» pore excruciari; & coram univerfo o:be

?

»l

» atrociflime diffamari.... Malo interacer-

5l

»bitlimos cruciatus & tormenta mori, quam

D

»te pöühac amplius vel leviter oflendere,

j

» Neve inriata levitate ab hoc meo pro-

»!

» pofito aenuo perfide refilism , oppignero

»tibi meam fsnitatem, famam, vitan:;; om-

J!

»nDesque corporis fenfus, animaque peten-

?

»tiàS; fponte confentiendo, & ultro recum

)

,,.paci(cendox, ur vel immiffo morbo, out

»

»impacda infamiaaut illa'a alia quadam caja-

»

, mitáte fine mora &e veftipio ultrici feve-

Adhzreat lin-

»ritate relabentem cafliges

»

»gua rnea faucibus meis, excoecentur ocu-

» li, exarefcant manus, obíordefcantaures,

» totum corpus contabefcat potius, quam

»Ine

Metbodus. fe d znortem» t?c.

87

ipe

,me permittes illis rurfus in tui of'fenfarh

: [f«

,abuti. lmo fi prevides, me denuo pec-

ocqt

»caturum, adjuro te per fapguineni & vul.

eem (

,nera Chrifti, ut hoc potius inomentoacer-

s (l

» biffima morte re rollas e vivis, quam me

XIODó,

» permiitas ad infeliciffimum il

j

-l'ud"momen-

»lum füpervivere.

x ffe

»9ique( qua tüa-mifericord;ä efï ) repe-

yorum

»tita perfidia iterato relabentem commeri-

vitz s

»to fupplicio e veftigio punire difterres,ego,

NH

»9o Deus! ego previo rigore in me ipfuüm

enliis

»feverus vindexanimadvertam, & hoc N.

to 0«

pont

»Ultronez poena* genus ex motivo pani-

»tentie & juítitie vindicariva mei ipfius

'acer

»ultor fponte obibo: item hec remedia

quim

»N., quibus a rel;pfü ferver, adhibebo.

dt.

, Utque conftantia huic meo propofito eo

10

» diuturnior fir; illud preriofiffimo Chrifti

T

onerü

»(anguine velu:i fipillo obfigro, ornesque

y Olites rei teftes volo, ranquam futuros

,0

yoten

»1otdem olim accufatores meos , fi fidem

ecufr

» fefellero, fa&ctumque propofitum infre-

] 6

u

»gero.

Tuum ipitur efl; o Domine! ur,

1

(à

»quod dedifti velle; des & perficere; ür,

fevt-

; Íkut tu peccáre non potes per naturam,

t

0cu«

,,ita ego non vglim tuam per gratiam.f

ure

]Um

F 4

EXER-

It

88

Adymentum — 1HI.

P

EXERCITIUM V.

be

ni

iritualis [ufceptio Fiatici, 69 extreme.

i

Untliouts.

Q

lu

I

ginareitibi, te inftantis mortis jam-

P

jam

m

monitum in lecto lethaliter &gro-

Hnu

tum decumbere, Viatico propediem mu-

X |

niendum, & facro Oleo inungendum. Dein

Ti0n

ardens concipe defider'um gemina hecSa-

Wi

cramenta ea ipía intentione - fufcipiendi,

qua Chriftus illa inftituit, & a nobis fufcipi

p

voluit, quave illud eminentiores San&ti re-

T5

ceperunt: indeque percipiendi omnes gra-

fe

tías & effe&us, ad quos conferendos funt

fli

divinitus ordinata; fubjuncta ferventi peti-

for

tione, ne temporis moderator Deus fine

Qii

celefti hoc prarfidio ex hac te vita decedere

pet

permittat. Juvabir etiam, fi rempus va-

Ím.

cet; przefcriptas pro his functionibus in

Rituali Romzno vel. Dicce(íano-

qu

preces de-

Q

VoOté percurrere.

W

Pramiífis iraque majore 'cum fervore

d

coníuetis virtutum aétibus facram Synaxin

(fiquidem per confcientig arbitrum id li-

ceat) infítar Viarici fufcipies, vel faltem ima-

h

ginaberis tibi, te ex manu facerdoris acci-

K

pere Panem Angelorum, qui factus eft ci-

ü

bus viatorum: moxque divinum hunc Ho-

mu

ípirem in tuo corde refidentem adorabis,

h

eique pro conceflis tot vita diebus aliisque

Qor

bene-

"

Metbodus fe ad smovtam . £.

$9

beneficiis pratias ages; petira humiliter ve-

n

nia, qnod illos tam male impenderis, eum-

que to'ijes, tamque graviter per vitze cur-

íum offenderis ; promp'um te offerendo

jt-

ad eam, quoconque Deus j:fferir, momento

Poro-

finiendam.

Gratiam denique petes beari

| (fil-

ex hoc mundo in alrerum tranfirus ,. nec

[eia

non indulgenüarum in hoc articulo lu-

CO

crandarum.

Tidly

Poftea cogitatione preefentem tibi.depi;n-

.fulpl

ges facerdotem, a quo extremum inunga-

[ fe-

ris. Subin loco facri Olei tanges quinque

n

fenfus unpi folitos im»gine Crucifixi for-

[utt

mando crucem, & devote pronunriando

pen'-

formulam íacramentslem cuiliber fenfui,

[ine

qui inungitur, propriam in hunc modum:

]ére

per iftam fan&tam Unctionem, & fuarm piis-

v

fimami mifericordiam indulgeat mihi Deus,

n

quidquid per vifum t per auditum - per

j d

ocoratum -t per guítum & locutionem -j

per ractum - per greffum -- per lumborum

yore

delectationem T deliqui, in nomine Patris

xiti

& Filij & Spiritus (an&ti. Amen,

li

Simul tamen in animo de peccatís per

m

hos fenfüs admiflis intenfe dolebis, ac infu-

per placando Numini offeres dolores, quos

cgi-

"

Chriftus in his fenfibus eft perpeffus, De-

]o-

mum duplicem a Deo gratiam ferventer ef-

J

flagitabis: plenam nempe omnium pecca-

u

iorum veniam tam quoed culpam quam

I

)

quoad

e

Ü

90

1 Adjumenmth l.

quoad penam, ncc non perfeverantiam

|

finalein.

in

&

Tempore vero ultimi morbi, poftquam

extremis morientium Sacramentis re ipfa

Vi

d

munitus fueris, Sanctorum veftioiis infi-

flendo, magtio cum fervore obibis fequen-

hu

tes virtutum actus, quos Chrittianum ex

hoc mundi diverforio in domum aternita-

Tif

n

tis migreturum, ad aliorum zdificationem

elicere piorum judicio poiiffimum decet.

ii

Primus eft Profeffro fidei, cujus formu7

K

U

lamex Tr dentino defümptam ad finem Vo-

luminis II. totius operis reperies, &quam

lr

pi

in ultimo morbo coram teftibus, atqueubi

res & locus fert, corem Crucifixi effipiein-

l

tui

ter duos ardentes cereos tnedia emittes.

Quodfi virium debilitas id te ipíum facere

hi

prchibear, eandem ab alio clare, diftincte

I

ac devote tibi prelegi curabis.

Qui

Secundus actus elt Gratiarum acfio ; alio

ls |

enim mipgraturl, recepto ubique terrarum

Iur'

more amicis valedicimus, pro acceptis fa-

voribus prates rependimus, ac de illatis

pie

forte tnolefliis veniam pofcimus.

Itaque

iní

ante tuum in alium ex hoc mundo difcef:

l

fum pium hunc morem fecuturus, in pri-

fe

mis bonorum omnium Asc&tori Deo debi-

t

ras repende prates pro maximis, iisque in-

D

üs

numeris beneficiis, que tantum, fequefo-

lo in&nite beatum; ac nullius reicreate in-

lun

digum -

Meibodus fe ad wartein tzc.

OIr

Itigr

digum Numen tibi omnium creaturarum

inüieniffimo toro rempore vire tuz per N,

Iqum

etatis annos a primo animationis inítanti

e iplt

uíquead hunc mortis tue diem infinito cu:n

; nf

amore coantulit,

:

Aquen-

Gratias item age(

fiquidern 'fæai;u.'äris fis)

]m ex

benefactoribus tuis ac amicis, abiisqueer-

ernitie

ratorum venriam pete: illis vero domeíti-

jonerm

ci$, qui tibi &gro:anti infervierunr, co-

eCet,

num aliquod in grati. animi tefleram offe-

Qu

res. Si vero religiofys fis, grates repende

tuo Ordini (acro, quodtecanem morruum,

:mVG-

inutile pondus & rehgionis probrum fufci-

xqum

pere, tamdiualere, tam patienter tolerare

queub!

fir dignatus. Easdem habe Superioribus

ïgiein-

tuis pro exhibira charitate, aequalibus pro

facett

habita tecum patientia, inferioribus. pro

Qincle

preftitis ribi, prefertim agroto, obfe-

quiis, Poft hec noxarum veniam a fingu-

0'1 EHO

lis pofce: ac denique vo:a per confuetam

tuo Ordini formulam renova,

raturt

Ternus actus. eft Conciliatio cumMinimicis;

jti5 i

pie eniim rmorituro minime füfficit inimicis

illatis

in fecreto cordis offenfas condonaffe, aut de

taque

illatisa fe proximo injuriis occulta paeni-

diícet

n Pïi'

rentia doluifle; fed exemplo Chrifti pro

crucifixoribus (uis palam orantis, publica.

d

pariter conciliationem cum | fibi adver(anti-

Üe if«

bus aut malevolis inílituere oportet, utda

pelo«

[d in-

tum proximis per diífenfiones fcandalum

gc g.

ggum

e

m dl

97

Aa'jume'äum 111.

9

generofohocactu denuo expietür, ac redia-

tegrato charitatis vinculo occulti .ranc?fris

0

damna reparentur.

Hunc in finem a prafentibus tu ipfus co-

ram, ab abfentibus,vero per litteras aut inter-

nuntios mutuam offenfarum véoiam & da-

Dbis, & petes.

Praterea illata alienze famee

aut bonis damna oprimo, quo licuerir,modo;

f

& vocato in confilium pio rerumque perito

l

confcientig arbitro, refarcire tu ipfe ante

ag«

Q

mortem ftudebis; non vero heredibus re-

paranda relinques,

IN

Denique probe memor, Deum Patrem

non aliter nobis dimittere debita noflra,

IK

quam prout & nos dimittimus debitoribus

noflris, eodem proríus modo te cum pro-

f

ximo tuoconcilia, quo modo tibi Deum,a

p

quo paulo poft te judicandum credis, con-

lN

ciliatum cuperes: quo modo Chriftus fuis

[

crucifixoribus, aliique magni Sancti fuis

