veriſſima, ita pulcherrima! Alte illam
menti noſtræ inſculpamus, per anni hu-
jus decurſum quotidiana memoria recola-

mus, & ſicut vetuſtiores nautæ ſtellam Cy-

nofuram identidem reſpiciebant, tanquam

recte ordinandæ navigationis regulam; ita

103

ns A
Kocjor
Verba:

Per an
haden
Rat,
tum
cumnen
in ea

4
Theol
ſapien
care.
tionen
gi co⸗
1es?
comm
Dium
Wiron
inhri
nerqi
Cqn⸗
id O
Olhne
n
lume
ſed 4

amus
de.

ducke
Ctionn.
tiam,

iatur,.

Stem,
dium
llius,
Ecla⸗

tbrum
re⸗
leclio⸗
gicum
44.
. ſteun
illam
i hu.
recola⸗
mC.
nam

n;itl

10⁰⁵

nes ad debite, ad proſpere dirigendum
ſtudiorum noſtrorum curſum hæc cœleſtia
verba: Omnis ſapientia a D. Do eſt, ſem-
per ante mentis noſtræ oculos qnaſi fixa
habeamus. Quod ut optato cum fructu
fiat, in expendenda hac ſententia aliquan-
tum inſiſtamus, & evolvere conemur do-
cumentorum theſauros, qui abditi latent
in ea Divinorum Verborum paucitate.

Aec primum ad illud advertamus:
Theologiam præ omnibus aliis ſcientiis
ſapientiæ nobiliſſimum ſibi nomen vindi-
care. Si enim altiſſimarum rerum cogni-
tionem ſapientiam compellamus, Theolo-
gi cognitionibus quænam aliæ ſunt altio-
res? Quid enim eſt Theologia? Sic ea

commode poteſt definiri: Dur, rerumque

Divinarum per filem cogniturum ſcientia. Ni-
mirum DEUs ipſe, Ens illud ſupremum,
infinitum, & omni poſſibili amore, ac ve-
neratione digniſſimum; tum quidquid eſt
a DsoO, ex DEo, ad, vel propter DEUM,
& quacunque ratione connexum cum Dno,
id omne in fuis cenſet objectis, ſuoque
complectitur ambitu Theologia: atque id
omne expendit non ad humanæ rationis,
& naturalis intelligentiæ nimium debile
lumen, quod aliarum dux eſt ſcientiarum:

ſed ad Divinæ Revelationis facem, qua

D 5 Di⸗

58 (SERMO)
Divini Verbi infallibile Magiſterium an-
teit. Ex hac qualicunque idea, & defi⸗
nitione patet Theologiæ tum amplitudo,
tum præ ſcientiis cæteris excellentia, &
ſublimitas. Ut adeo ſiqua eſt in mundo
ſapientia, eam vel maxime in Theologia
ſit reperire. Nunce jam unico rem confe-
ctam demus ratiocinio: Ommis ſapientia a
D. Dso eſt. T heologia eſt ſapientia. Eſt igi-
tur a D. DEO Theologia. B
En! quisquis nomen fuum inter Theo-
logos profeſſurus veniſti, vides, ubi quæ;=⸗

rere, unde præſtolari debeas pretioſam

ſacræ hujus Doctrinæ margaritam. Ex al-
to, e Cœlo, a DEoO. Sine hujus dono
fucatum forſan, & fatuum aliquod ſapien-
tiæ, Doctrinæque ſimulacrum habere po-
teris: veram quidem, genuinam ſapien-
tiam, & doctrinam habere neutiquam po-
teris. Sed num eam omnis obtinebit a D.

DkRo? Nequaquam. Semper erant, &

ſemper erunt non pauci, Doctrina vacui;
ſolo nomine Theologi, quibus hoc ſplen-
didum nomen ad nullum fuerit, ſeu co-

ram DEo meritum, ſeu apud ſapientes

encomium. Et hic enim verum eſt vetus
illud Græcorum: væg ναααπρ οαWο᷑· a

got HTs Bxa, T hyrſigeri multi, pauci Bac-

chi; ſeu: ornant Doctrinæ paucos, inſignia
multos. Cui ergo hoc ſapientiæ donum Di⸗-
vina largietur Bonitas? paucis dico: die
viven-

ſiventi,
juncin

nee lol
terutro
Ppientie

non P.

D
Vitame
ſum m.
do, n
diebus
lio Ce
ſenger:
Temp
tiſli (
Gie: nl
brorun
exerci
Verum
d
Ante
pece⸗
anime
decor
Die
celſar
Viribe
Mori

Peti

umn an.
E def⸗
lituco,
ntia, E&
IMundo
eologia
conle-
Mentit 4

Theo-

bi gue⸗

tioſam

EX-
8 dono
ſapien⸗
16 0
lapien⸗
AIl po⸗
it a.
ant,
1 VaCÜU,
eſplen⸗
el co⸗
pientes
vetus
4, Zut.

lei -

iſigri

um Di-
iuer⸗

( IV )— 59

viventi, & ſedulo ſtudenti. Utrumque con-
junctim eſt neceſſarium: nec ſola probitas,
nec ſola ſufficit ſtudendi ſedulitas. In al-

terutro quisquis defecerit, ad veram ſa-

Pientiam, & præclari Theologi laudem
non perveniet.
Dum autem Theologiæ ſtudioſo piam
vitam eſſe dico neceſſariam, & quanta poſ-
ſum maxima animi contentione commen-
do, non id intelligo, debere illum totis
diebus orationi vacare, ut ſit cum Cor-
lio Centurione (Act. 10) deprecans Deum
Jemper: non eum volo, nusquam niſi in
Templo verſari, cumque Anna Prophe-
tiſſa (Lucæ 2.) inde non diſcedere nocte, ac
die; neque ajo-, ut in piorum lectione li-
brorum, aliisque id genus ſanctioris vitzæ
exercitationibus aſſiduus ſit cum ſolitariis:

verum tria ſunt, quibus ei hoc pietatis

ſtudium cumprimis exiſtimo definiendum.
Ante omnia curæ ſit immunitas ab omni
Peccato, præſertim gravi: cor Purum,
anima ſanctificantis gratiæ inæſtimabili
decorata ornamento. Hoc illud eſt omnis
piæ vitæ baſis, & fundamentum unice ne-
ceſſarium. Quapropter, Theologe, totis
Viribus tuis fuge D. DEr tui offenſam:
mori, aut quidvis triſte, & acerbum per-
pPeti mavelis, quam peccato gravi ani-
mam

„

6 (SERMO)

mam tuam fſuſtineas commaculare. Di-

gna ſunt auditu, & in rem meam præ-

ſentem peropportuna ſenioris Tobiæ ad

Juniorem monita: Audi, fili mi, verba oris
mei, & ea in corde tuo, quaſi fundamentum
conſtrue.. . Omnibus adutem diebus vitæ tuæ
in mente habeto DEUM: & cave, ne aliquan-
do peccato conſentias, & prætermittas præcepta
D. DEI noſtri.. Omni tempore benedic
DEUM; & bete ab eo, ut vias tuas dirigat,
& omnia conſilia tua in ipſo permaneant...

multa bona habebimus, ſi timuerimus DEUM,

S receſſerimus ab omni peccato, & fecerimus
bene. Tob. c. 4. Ad hæc, oceaſiones,
& peccandi pericula, cane, quod ajunt,
& angue timidius fuge, memor illius:
qui amat periculum, in illo peribit. Eccli. 3.
V. 27. DEUM omnis Gratiæ, & ſancti-
tatis fontem ſuppliciter deprecor, ne
quod in principio libri Job ſemel, at-
que iterum lego: cum veniſſent filii DEI.
affuit inter eos etiam Satan; id de hoc, ad
quem ſermo mihi eſt, cœtu poſſit un-
quam dici cum veritate. Omnes, ne
uno excepto, filii DEI fint: nemo hie
exiſtat Satan, [projectæ, peccato inqui-
natæ conſcientiæ, ſalutis propriæ incu-
rius, cui mundi charior ſit, quam Dar
amicitia. 4

Alte⸗

iunt

At

(ütuatun

tidiana.
Ma pie
fiant.

relper

cli, P
mentor
gue pie
dalitatt
fert d
ideo
Ve gr.
hominn
Duo?
conqu
V. 13.
Pe, e⸗

Vero,
Miel
ek,
Dere
wet,

cin⸗
Ku
Mog

te. Di⸗

Amn pre.

Obiæ ad
verhu ris
Qamentune
Uite tu
Cliglan⸗
Preredtu
enelic
Girigal,
neunt.,⸗

DeUM,

ſerinnas

Alones,

d ajunt,
k illins:
eli 9.

ſancti-
ok, 1e

l1, A⸗
DEI.:
noc, 44
ſſit un⸗
les, e
bie
) inqul⸗
e inel⸗
m De!

Ate⸗

1

( IV ) 61

Alterum, quo pia Theologi vita con-

ſtituatur oportet, in eo fitum eſt, ut quo-
tidiana, hebdomadaria, menſtrua, & an-

nua pietatis exercitia debito cum fervore
fiant. In quo genere funt matutinæ,
veſpertinæ, aliæque preces, auditio Sa-

cri, Pœnitentiæ, & Euchariſtiæ Sacra-

mentorum uſus, & quæ præterea ſua cui-
que pia conſuetudo, vel MARIAnZ So-⸗
dalitatis, aut Scholarum laudabilis ſecum-

fert diſciplima. Hæc enim, uti ſi fiant

ideo ſolum, quoniam fieri debent, uſus-
ve gratia, ſine debita attentione, tum
hominis ſpiritui nil quidquam proſunt,
DEo autem usque adeo non placent, ut
conqueri Eum faciant illis verbis Iſa. 29.
v. 13. iſte ore ſuo, & lahis ſuis glorificat
me, cor autem eius longe eſt a me: ita ſi

niant debita cum applicatione mentis, cum

vero, ſincero, & ardenti erga Divinam
Majeſtatem cordis affectu, incredibile
eſt, talem hominem DEI gratia quanto-

pere a malo cohibeat, in bono confir-

met, promoveatque.

Quod tertium appello piæ vitæ offi⸗-
cium, eſt in omnibus operibus, adeoque
& ſtudiis, pura, fincera intentio, qua
non quæratur propria gloria,; non com-
moditas, non temporale quidquam, vel
B mun-

62 (SgERMO)

mundanum: ſed ſola, ad quam conditi

ſumus, DEI Gloria, Divinæ Beneplaci⸗
tum Majeſtatis. Nunquam id nobis e
mente ſinamus effluere, vel uno Creatio-
nis nomine eſſe nos natura, & neceſſita-
te Servos DgI. Servus autem quid aliud
agere, quærere, intendere debet, quam
ut Domini ſui adimpleat voluntatem?
Itaque noſtra etiam hæc fit & ſemper,
& in omnibus cura unica, atque intentio,
ut voluntatem impleamus, eoque be-
nignitatem mereamur DEI noſtri, Do-
mini noſtri; præſertim tanti Domini;

tam præterea amabilis, tam benigni,; &

munifici Domini. O filii hominum! at-
tendite, in mundo quid fiat, ac tum men-
tem veſtram tantiſper ad Superna erigite.
Terreno Principi ſerviendi ſiquis eſt ho-
norem conſecutus, quanta gratulatio?
gloriatio? quanta alacritas, & aſſiduitas?
Atqui homo eſt, quod tu es itidem, per-
que confimilem mortem tibi coæquandus
denique. Ita quidem; ſed hujus mihi
ſimilis hominis quæ nunc dignitas? quan-
ta, in quot, qualesque homines nunc po-
teſtas? Me porro quantis & augere opi-
bus poteſt, & honoribus attollere? Ergo-
ne hæc incredibile quoddam ſerviendi
ſtudium poſſunt concitare: non item poſ-
ſit Däi immenſum a nobis diſtans natu-
ra;

14, i
Pote

4
Theo
in e
inten

knti,

lua ſo
ſbir⸗
dis,
tenti
enim
ſe enn
pem
Int
Doch
Vut,
Aut'e
tenta
ſerne
Cerd
Ou
IIs,
Attin
wic
ſpiri
inex

bece

Aic

mihi
a⸗
Po.
Pi⸗
g0⸗
Adi
poſ⸗
Atl⸗

c w 63

fa, incommutabilis Majjeſtas, infinita tum
Poteſtas, tum I Benignitas?

Atque læt ſunt, quæ piam facient
Theologi vitam, fuga peccati, fervor
in conſuetis pietatis exercitiis, puritas
intentionis. Pauca ſunt, facilia ſunt vo-

lenti, DEUM amanti, & ſerio de Salute

ſua ſollicito. Hæc igitur eadem quisque
ſibi reddat propria: in his qua aquiren-
dis, qua conſervandis, omni virium con-
tentione nunquam non elaboret. Cum
enim duæ fint res ſtudioſo cuique ſtudio-
ſe curandæ, pietas, & literæ, princi-
pem profecto curam ſibi depoſcit pietas,
Gſne qua vani ſunt quanticunque montes
Doctrinarum. Quid enim, amabo, ju⸗
„ ſi poſt abſumptos in ſtudiis multos,
aut etiam omnes vitæ annos, fi poſt ob-
tentam Dochffimi viti famam, tandem in-
ferno, per omnem æternitatem cum Ci-
cerone, & Ariſtotele arſurus, injiciaris?
Quantumcunque mentem tuam excolue-
ris, Luciferi tamen neque perſpicaciam
attinges, neque doctrinam conſequere;
quid autem infeliciſſimo illi hæc proſunt

ſpiritui in cruciatibus poſito, & demerſo
inexplicabilibus? Eſto itaque adverſus

Peccata ferreus: non te finas ad mali
quidquam ſeduei unquam ſeu per pro-
Priam

64 (SERMO)

priam concupiſcentiam, ſeu per dæmo-
nis ſuggeſtiones, ſeu per ſociorum, aut
quorumcunque hominum exempla, inci-
tamenta, authoritatem. Sis porro in o-
rando attentus, devotus, quamque po-
tes, ferventiſlimus. Denique tum reli-
qua opera tua, tum ſtudia ad ſolum
DEUM refer, Ei ſoli conſecra.

Quam autem hæc ſit ad obtinendam
Sapientlam neceſſaria vitæ pietas ua
Plient Pletäs, 4
Præſertim parte gravem excludit noxam,

non abs re futurum arbitror, ſi aliquan-

tum pertractavero. Ac in principio pro-
ferenda mihi ſunt DEr Verba, notiſlima
illa quidem, & ad maximam prælentis
coronæ partem alias a me jam prolata e
Sapi. c. I. In malevolam animam non introi-
bit dapientia, nec habitabit in corpore ſuhbdito
peccatis. Cujus veluti rationem legimus
cap. 7. Vapor eſt enim Virtutis DEI, &
emanatio quædam eſt claritatis Omnipotentis
DEI ſincera: & ideo nihil coinquinatum in eam
incurrit: ſed, ut mox ſubjungitur, in ani-

mas ſanctas ſe transfert. Ex liis D. DgI

verbis id primum habemus, hominem, qui

in peccatis vivit, Sapientiæ compotem

non futürum. Quapropter nitatur ille,

quantum libet, ſtudeat, laboret diebus

Jungendo noctes; in legendo, & meditan-
MB do

ten

lu⸗
i⸗

emo⸗
at
Incl⸗
In 0⸗

po⸗
reli⸗
olum

dam
ua
XalI,
an-
pro⸗
Nna

ſentis

lta e
troi⸗
libdito
imus
,5
tentis
neun
1Ali-
DEI.
qvi
Ntenll
ille,
ebus⸗
itan⸗

( W 65

do fſit aſſiduus, omniaque media adhi-
beat, fruſtra futura ſunt omnia, falli Dar

Verbum non poteſt: In malevolam animam

non introibit Sapientia, ſed in animas Jan⸗

Ctas ſe transfert. Deinde in iisdem DEr
Verbis expoſitam videmus rationem, quæ
Sapientiam inter, & peccato contamina-
tam animam diſſidium facit adeo perti-
nax. Nempe magnum DEI donum eſt
Sapientia, imo quædam eſt Dartatis par-
ticipatio, quandoquidem Sapientia, Om-
niſcientia numerantur in Attributis, qui-=
bus Natura Ejus conſtituitur. Hoc ſihi
vult vaporis, & elaritatis, ſeu lucis, qua

Scriptura utitur, allegoria. Quid enim

eſt vapor? pars Oceani permodica, quæ
ex hoc egreſſa in ſublime attollitur, ut
in nubes deinde collecta in terram deci-
dat, eamque humectet. Quid eſt lucis
radius, niſi quædam e ſole emanatio,
& participatio quædam ſolaris ſeu ſub-
ſtantiæ, ſeu certe motus? Vaporem autem
loca æſtu arida non recipiunt, neque gra-
tum illum, omniaque corpora vegetan-
tem humorem admittunt: radium lumino-⸗
fum loca ad ſolem converſa exeipiunt;
quæ autem a ſole averſa ſunt, & tene-
bras veluti ſinu ſuo concluſas conſervant,
lucis manent expertia. Idem cum Sa-
Pientia uſuvenit: eam obtinet anima Dgo
E coR

66 (SERMO)

conjuncta per conſcientiam puram, &
vitam probam; ſcelerata anima non ob-
tinet. Adverſantur enim fibi longe ma-
gis DEUS, & peccator, quam lux & te-
nebræ, humor & ariditas.

Satis eſſe poſſet vel ſola hæc S. Scri-
pturæ authoritas, ad cognoſcendum, &
pro indubitato habendum, veræ Doctri-
næ ſuüummum eſle obſtaculum vitam cri-
minibus contaminatam; atque ad facien-
dum in ſacra Scientia profectum fumme
neceſſariam eſſe vitæ probitatem. Ouæ-
dam nihilominus addamus. Ace SsS. PP.
nobis ſufliciat S. Auguſtinus, qui l. I. de
Bapt. con. Donat. c. II. Peccata affirmat
tenebras eſſe animarum: tum I. I. de Ser.
Dom. c. 3. ait: mundis corde facultas eſt
videndi DEUM, fanquam purum oculum Ad
intelligenda æterna gerentibus. E qu bus
Magni hujus Doctoris verbis illud conſe-
quitur, DäEUM videndi, Sterna, Cœ-
leſtia intélligendi eos deſtitui facultate,
quorum cor lethali eſt peccato defeæda-
tum. Huc & rationum aliquid adjunga⸗
mus. Ipſa enim id Theologici natura
ſtudii evincit. Neminem puto eſſe, qui
vel dubitet, ſitne ſtudium hoc ſacrum?
Soljs enim res Sacerrimas, Tes Divinas
Pertractat: innititur rei Sacerrimæ, Di⸗

vine
poſ
dei⸗
glor⸗
Part
e

tis

s
On
105
dae
Pon
terr⸗
ſere

catl

Titan
tadi
ut
An
ſte
Cqt
0el
letn

tum

II
eſt⸗

1, &
ob.

te⸗

6 IV ) 62

vinæ Revelationi: finem fibi habet pro-
Poſitum Sacerrimum, Defenſionem EFi-
dei; & Eccleſiæ, animarum ſalutem,
gloriam DglI. Studium autem omni ex
Parte adeo Sacrum an poteſt locum ali-
quem habere in corde profano, pecca-
tis inquinato? Ajebat Paulus: quæ Socie-

tas luci ad tenebras? quæ autem conventio
Chriſti ad Belial? z. Cor. 6. Dicere &

nos poſſumus: quæ poteſt eſſe conjunctio
Sacræ Doctrinæ cum mente ſcelerata?
Porro mens peccatoris dejecta eſt, rebus
terrenis affixa, turbida: pace interna,
ſerenitate, magnanimitate hominem pec-
catum expoliat: quodque ait Pfſalmiſta:
comparatus eſt jumentis inſipientibus, & ſimi-

lis Jactus ſt illixg. Qua igitur ratione ve-

ritates ſublimiſſimas, resque Divinas ſcru-
tabitur? Profecto ſi etiam tentaverit ca-
Put ſuum Cœlo (ut ita dicam) inſerere:
ſi auſus fuerit expendendo cuipiam my-
ſterio animum applicare, ipſo mox pee-

catorum ſuorum pondere deprimetur,

oculosque humi defixos retinere compel-

letur. Ipſa denique perpetua comper-

tum eſt experientia, Pietatem ut ad o-
mnia, ſic ad Literarium quoque profectum
eſſe utiliſſimam.

E 2 Quam

68 ( SERMO )

Quam opto, ne Præſentium ullus ex
ſemetipio hactenus diſcere potuerit, quan-
tum felici ſtudiorum progreſſui obſtet mor-
talis peccati conſcientia! Quapropter ro-
go, hortor, & coram Dko fingulos ob-
teſtor, habeant primam, quotidianam,
ſollicitiſſimam curam animæ in ſtatu Di-
vinæ Gratiæ conſervandæ, & Ccoxleſtis
gloriæ poſt mortalis hujus vitæ exitum
obtinendæ. Valde ſollicitus ſum, & ve-
hementifſime in conſpectu DEr mei cu-
Pio, ſingulos ſancta hac ſollicitudine in-
time affici, ac pervadi: idque eo im-
penſius cupio, quanto difficilius nunc eſt
innocuum ſervare animum, vitam vivere
vere Chriſtianam, ac demum fieri Salu-
tis compotem. Manifeſta enim, ipſisque
adeo perſpicua eſt oculis veritas illa 1.
Joan. c. 5. v. 19. mundus totus in maligno
poſitus eſt. Non jam ſexcentas, ſed mille,
pluresque inſidias dæmon tendit inno-
centiæ, virtuti, ſaluti. Quidquid in
mundo videre eſt, vel audire, id fere
omne a bono retrahit, ad malum
incitat. Inter tot pericula quis ſal-
vus abibit? Inter tot hoſtium aſſultus
quis illæſus manebit? Inter tam feros
fuctus quis ad portum evadet, niſi cau-

tus ſit, ſollicite advigilet, DEique fſin-

gu⸗

gul
Mer

per⸗
tor
ſup⸗
exe
ceſl
liee
nen
gra

neſe
ſtt
eju
Pat
ten

et

co⸗
N
tie
la

( IWV ): 69

gular em Proteclionem ſua ſibi pietate e-

mereatur?

Quanto prolixior fuit prioris hujuſce
pertractatio capitis, tanto contractius fu-⸗
turum eſt id, quod de ſtudendi fervore
ſupereſt dicendum. Ad quem fervorem
excitandum commemorare quæpiam ne-
ceſſum eſt propterea, quod pulcherrima
licet res ſit Doctrina, maximeque homi-
nem exornet, ae digniflima ſit, cujus
gratia labor, etiam improbus, ſuſcipiatur,

& exhauriatur; quo tamen pacto fiat,

neſcio, ut non admodum magnus eorum
ſit numerus, quorum animi ſat digna
ejus cupiditaee incendantur, quive ei com-
parandæ diligentiam adhibeant congruen-
tem. Et tamen, Theologiam quod atti-
net, niſi quis ei totum ſeſe quodammodo
conſecret, niſi tempus prope omne lecti-

oni, meditationi, repetitioni, connota-

tioni impendat, magnos progreſſus non
habet expectandos. Tanta eſt Theolo-
gicarum rerum difficultas, ſublimitas,
copia. Et copiam quidem quod attinet,
cuique perſpicuum eſt, quot rerum fiant

Academicæ Prælectiones: Theologiæ

Scholaſtico-Dogmaticæ, S. Scripturæ,
Juris Pontificii, Eccleſiaſticæ Hiſtoriæ,
E 3 &Ec.

70 (. SERMO )

&c, quarum rerum una quælibet ſat foret
homini rite, ac plene occupando. Sub-
tilitates acutiflimas, difficultates & plu-
rimas, & maximas occurrere experti ſunt,
& atteſtantur, quotquot in hoc ſtudii ge-
nere cum laude verſati ſunt hactenus.
Igitur ingentibus animis, & fingulari cu⸗
piditate ad tam ſublime, tamque amplum
ſtudium oportet ſe accingere, diligen-
tiam ſibi imperare maximam; fieri pene
oportet Origenem, cui ſtudiorum incre-
dibilis quædam contentio Adamantii agno-
men peperit At vero terrori neutiquam
eſſe debet diſſicultas, quæ & DEI Bene-

dichione, & laboris conſtantia complana-

Ppitur; ac ſuperari denique, ut ab aliis
potuit, rurſum poterit. Recte enim à
Periandro Corinthio dictum eſt, omnia
vincit diligens meditatio: generoſam vero men-
tem, animum non puſfillum adeoe non
frangit, ut magis urgeat; & exſtimulet
diffcultas, memorem;, tendere virtutem
aG ardua.

Sed non etiam quemquam retrahat,
vel impediat confabulandi, Pervagandi,
luſu, vel otio tempus abſumendi volu⸗
ptas, aut conſvetudo. Age, quod agis,
Veteribus Gentilium Sacrificulis ſolitum
erat inclamari: idem ſibimet quisque in-
cla-

ſoret
Zub⸗
plu⸗
lunt,
ige⸗
en.
l el⸗
Plum
gen
ene
here⸗
gno⸗
Wam
ene⸗
ana:
aliis
1 4
mia⸗
nen⸗
non
Ulet
temn

lat,

1di,

olu⸗

,

IV 9 71

clamet identidem. Studioſum te dicis,
& dici vis: Theologus compellaris: ſtu-

de igitur, condiſce Theologiam. Exem-

plum tibi habe propoſitum quorumvis
opificum. Ut nominis ſui menſuram im-
plent! ut ſuoôs etiam viles, etiam duros
labores ſumma lſollicitudine diſcunt, ſo-
lertia exercent! Primo conſurgunt dilu-
culo, & toto non cefſſant die. Ab his
vinei pudeat ſtudioſum. Quid? Vade ad
Jormicam, o piger, & conſidera vias éjus,
S& giſce Sapientiam: quæ cum non habeat du-
cem, nec præcebtorem, nee principem, parat
in æſtate cibum ſihi, & congregat in miſſe,
quod comedat. Tu vero usquequo piger
dormies? quando conſurges é ſomno tuo?
Prov. 6.

Ut Sermoni finem imponam, rurſum
hortor, & oro, pii eſtotel, ac diligentes.
Conſecrate Divinæ Majeſtati tum nunc
in principio totum, quem inchoamus,
annum ſcholaſticum, tum ſingilatim dein-
de dies ſingulos. Nihil ſeu vobismet uti-⸗
Hius facere poteſtis, ſeu Divinæ gratius
Majeſtati, nihil Matri Eccleſiæ præcla-
rius exhibere, quam ſi jacto piæ vitzæ
fundamento, ſtudia fervore quam maximo
colueritis. O quam jucundum hoc futu-
tum eſt Cœlo ſpectaculum, inferno autem
E 4 quam

722 (SERMO)

quam terribile, ſi qu'sque pro menſura
talentorum a Duo üibi datorum quam fo-
lertiffime ſtuduerit! Tum enim vero felix

hæc ſchola erit ſeminarium, e quo egre-

dientur Zeloſi propagatores, intrepidi⸗
que defenſores Fidei, hæreſum expugna-
tores, vitiorum debellatores, virtutum
diſſeminatores: per quos impleatur Cæ-
lum, vacuetur infernus, DEUs honorifi-
cetur, Cœleſtis Curia lætificetur, dæmo-
nes confundantur. En, quanta bona in
veſtra habeatis poteſtate! En, ad quam
excelſa, & præclara invitet DEUsS! Nihil
deeſt, niſi prona cujusque voluntas, he-
roica, magnanima reſolutio. A Sanctiſſi⸗
ma Genitrice, Sede Sapientiæ, exora-
tus DEUs uberem Suam omnibus Gratiam
elargiatur.

IN FESTO PRESENTLA-
TIONIS B. V. M.
S E R MO I.
Dies adeſt Præſentatæ in Temple

Virginis ſacrata honoribus; dies dicata
cul-

eultt
obce
D
get
AN

que

Cu⸗
Ma.
tom

nte
n ſo⸗
felix
egre⸗

Ugna⸗

tum

Cez.
Orifl⸗

Een.

11 in

NMun

Wihil
he⸗
⸗
ord.
tiamm

3

plo
Et

( V) 73
euitui 5 impendenda amori, devovenda
obſequiis Dilectiſſimæ noſtræ Matris,
DEIparæz MARIE. De tanta Domina,
de tam ſingulari Virgine, Matre adeo
amabili, cui non ſit dulce loqui? audire
quem non delectet? Certe ardenti IIIius
Cultori vel ſolum hoc Sanctum Nomen
MARIA five pronuntiatum, ſive audi-
tum fufficit, ut pio repleatur ſolatio,
cor ſibi emolliri, fvwavique ſacri amoris
igne ſentiat inflammari, Loquar igitur,
ut confido, non illibenter audituris, de
Trimula Virgine præſentata in Templo,
conſecrata Domino, oblata a Parentibus,
donata ſuæmet Hagrantiſlimo ardore pie-
tatis. Multo gratiſſima, quis dubitet?
fuit hæc oblatio in oculis Divinæ Maje-
ſtatis, per quam offerebatur ea Virgo,
qua inter puras creaturas nihil ſanctius,

nihil DEo five Propinquius, ſive cha-⸗

rius. Ac ſi noſſe cupimus, quantopere
Præ infantuli Samuelis, aut cujusvis alte-
rius, DEo grata fuerit hæc tenellæ Hu-
juſce Virginis oblatio, in promptu illud

eſt, certiſſimumque, ſolam unam præ

hac fuiſſe Dgo acceptam oblationem,
Divini ſcilicet Bilii Chriſti Ius.

O quam pulchrum, & jucundum can-
didifüina hæc dies præbuit Cœleſti QCu-
E 5 rigx

74 (SERMO)

riæ ipectaculiun Prorſus non ambigo,
quin defixæ fuerint, attonitæque heſe-
rint in Solymæo Templo omnium Bea-
tiſſimorum Spirituum mentes, & inſolita
exultaverint lætitia, dum Parvalæ ſuæ
Reginæ illos grefſſus, illam oris, oculo-
rum, totiusque corporis modeſtiſſimam
compoſitionem, illos Animi Dao ſe ſa-
crantis, & præ amoris magnitudine æſtu-
antis, affectus Seraphicis inflammati ores
intuebantur. Te autem Terkfeliciffſimam,
O MARIA! quæ tam pulchrum, tam gra-
tum de Te ipſa donum DEo exhibuiſti,
Sacrificium tam plenum, & illuſtre obtu⸗-
liſti. Vere Beatiſſima! quæ & ſemper,
& tota ſolius DEI Tui fuiſti. At nos
hanc ineffabilem felicitatem (quid enim
cogitari poteſt felicius, quam arctiſſima,
perpetuaque cum Summo Dgo conjun-

ctio?) hanc inquam felicitatem ita 88.

Virgini cum flliali devotionis candore
gratulemur, ut quoad fieri poteſt, ejus
Participes effici Ipla inſtituente connita-
mur, Ipſa patrocinante mereamur.

Tria ſunt, attingenda magis a me,
quam explicanda, quæ in hac S. Vir.

ginis Præſentatione Peculiarem noſtr æ

mentis merentur attentionem, ut porro
ad noſtram accommodari poſſint inſtitu
tio⸗

tione
ett,
Iuon⸗
oblat
Sand

Aten

ſolin
cepti
Jquar
cius

dans

intr
contt
tum
com
pror

MerI

tatio
lios
Oni⸗
rieb

ſpee

ſumm
thit
Opis
Rel
ibie

nbigo,
hele.
Bea.

nſolita

2 ſuæ
oeblo⸗
Himam
ſe ſa.
Eltl.
tiores
mam,
n gra⸗
iſti,
Obtu⸗
lper,
t 105

etlim

a,
un⸗

455.

ldore

cjus
nnita⸗

( v) 75

tionem. Nam tres non niſi annos nata

eſt, cum jam, Parentum quidem etiam
Suorum, ſed multo tamen magis Suamet
oblatione, ad vitam in Templi adytis
Sanctius agendam, Dago mancipatur. IIIi
autem Dao ſe hoc facto donat, cujus
ſolius & antea inde jam a primo Con-
ceptionis momento fuit propria; nun-

quam enim à Dgo aliena, nunquam fuit

chjusquam alterius, quæ ſemper fuit

Sanctiſſima. Denique „ cum deinceps
intra Templi ſepta viverit in aliarum

contubernio Virginum, ſub pia Sacerdo-
tum cura, quis illam procul a terreſtris
converſationis more abſcedentem, &
Prorſus Cœleſtem Ejus vitam poſlit Pro

merito edicere, vel etiam conſequi cogi-

tatione? Quam aſfidua cum Dgo, erg
alios mitis, adverſum Semet rigida?
Quidquid poteſt in Sanctæ vitæ laudibus
cogitari, totum ibi cumalatiflime repe-
riebatur; quidquid vel levillimi nævi
ſpeciem habet, inde fuit remotiflimum.

. Ab hujus tam præcellentis, & con-
um

mati exemplaris qualicunque hoc in-
tuitu oculos nunc ad temet ipſum reflecte,
quisquis Præſentatam Virginem pio cupis
Religioſæ venerationis officio proſequi,
tibique reddere Propitiam. D. DEo
quan-

76 (SERMO)

quando temet donaſti, & conſecraſti per
ſinceram, obfirmatam voluntatem IIIi;
non tibi, non mundo, non dæmoni ſer-
viendi? Tres quidem annos dum eras
natus, quia rationis uſu etiam tum deſti⸗
tuebare, oblationis hujusmodi eras in-

capax. Aſt ubi diſcretionis annos atti-

giſti, & obortum mentis tuæz lumen ce-
piſti aſpicere; ubi Divini etiam Vultus
ſignatum ſuper te lumen primis te cœpit
colluſtrare radiis; tum debebas affectuum
tuorum veluti alis ad DEUM, Factorem
tuum, & unicum Bonum tuum avolare.
Nam & rem corpoream quamlibet, ubi
primum remotis obſtaculis facultas adeſt,
ad centrum ſuum moveri, ac rapi vide-
mus. Non abfſimili ratione, ubi primum
depulſa infantiæ cœccitate, ad videndum
apertus eſt mentis oculus, te ad cogitan-
dum, amandum, colendum DEUM,
tanquam tibi proprium centrum, ferri
decebat, ac oportebat. Iſtud ſi factum
non eſt ita tempeſtive, utinam ſaltem
mundus, vanitas, aut pravitas aliqua
jam tum compeditum te fibi non incepes
rit mancipare, vel irretire! At enim
quando vel poſtea Divinæ te totum con-
ſecraſti Majeſtati? Factum id fortaſſe
nunquam hactenus. Forſitan &, quod
multo foret funeſtius, alteri, non DEo,
ViVis

Fivis
dum
ſero
gine
MIiS
118!
ter

s

den

fec

gta

g

cui
det
n⸗
mil
Vil
eſt
ell

per
Ili,
i ler.
cras
geſti⸗
s in⸗

attl⸗

1 ee⸗
Ultus
Cepit
uum
Orem
lare.
Ubi
deſt,
vide⸗
Dum
dum
tal⸗
GM;
fer
Aum
tem.
u⸗
epe⸗
ninn
ol⸗
aſſe
voch
60,

(V9 77
vivis obnoxius? Age igitur, quod du-
dum oportebat factum, nunc vel tam
ſero fac. Non jam potes id in S. Vir-
gine imitari, quod tam cito, quod pri⸗=
mis ſeſe vitæ ſuæ annis, quod primi flo-
ris amœnitatem DEo obtulerit: fac imi=
teris, qua parte imitandi ſupereſt pote-
ſtas, quod ſerio, quod plene, quod ar-=
dentiſſimo affectu ſe conſecraverit. Per-
fectum ſit tuum tuimet holocauſtum: fla-
grantiflimæ charitatis igne in DEI tui
gloriam totus abſumere. Immola te IIIi,
cui te alioquin mille nominibus totum
debes: IIII, cujus ſervitio nihil excel-
ſius, memoria nihil ſalutarius, amore
nihil dulcius, aſpectu nihil optabilius.
Noli eſſe tuus, mundi, aut dæmonis:
vilis nimium, & infelix conditio illius
eſt hominis, qui vitam vivit horum ali-
cui, & non loli addictam Dgo.

MARIA in Templo præſentata eam
ſe Dgo donabat, quæ prius etiam fuerat
Ejus ſolius, alterius nullius. Magnopere
felicem te, ſi in hujus Virgineæ laudis
Partem vel aliqua menſura venire potes:
ſi ex omni anteacta vita nihil, quod eru-
beſcas, aut doleas, tuus tibi ohjectat
animus. Crede, valde gratam DEo fa-
turam hodie ſeu primam, ſeu repetitam
ti

X

78 (SEEMO)

tui oblationem, ſi eam prima Innocen-

tiæ ſtola veſtitus feceris. Innocentes enim

animas tenerius amat DEUs, ut chariſli-
mos filios Pater amantiſſimus arctius com-
Plectitur, eis ſeie uberius, ſvavius, &
Peculiari quadam ratione in hac etiam
vita communicat. Innocentes, ob pri⸗
mævam intaminati candoris gratiam,
ſunt illi parvuli, quos, teſte Pſ. II4. v. 6.
cuſtodit Dominus: quibus ſibi oblatis gau-
det benedicere Salvator: quas in pecu-
liaribus deliciis habet Mater Virginea:
qui denique, ſicut ad Angelorum fimili-
tudinem propius accedunt, ita eorum
magis famillari, & quaſi cognato con-
ſortio perfruentur. Omni ergo ſtudio
inæſtimabilem hunc theſaurum, ſi ſer-
vaſti, ſerva; ſi perdidiſti, repara.

Poſtquam D. DgEo totum te ſacra-
veris, tunc enim vero pone tibi ob ocu⸗
los, & quotidiana accuratioris contem-
platiomis induſtria perſcrutare exemplum
S. Virginis, quæ poſt Præſentationem

ſuam jugiter in DEr ſervitio, & amore

non ſolum conſtans permanſit, ſed ingen-
tibus acceſſionibus aſſidue creſcens pro-
ficiebat. Pulchrum eſt, quod ait Da-
maſeenus de Fide Orch. I. 4. C. I5.
in Domo DEI plantata, atque per Spiritum

1.

eine
Onnin
gle
Pta
tütan
dua
Glise
por⸗
Pien

Ptate

ſupe
obſe
bs
Man
ne
ſern
Ang

d
Im

ſtan
che
4
tat

locen⸗
enim
ariſſi⸗
co.
8, E
etiam
Pri⸗
jam,
J. b.
au.
peen⸗
inen:
Mili⸗
Dturn

cOl⸗.

cio
ſer⸗

Netc⸗
ell⸗
Dlvnn
Iem

n0r E

gen⸗
o.
Da⸗
15.
itun

l⸗

(V 9 79

Jaginala, inſtar olivæ frugifere, virtutum
omnium domicilium eficitun. ut eam decehat,
quæ DEUM. ſinu ſuo exceptura erat. Co-
gita jam modum, quo vitam ab Ea inſti-
tutam par eſt nos credere. Nempe alli⸗
dua fere in DEI contemplatione, ſan-
ctisque precationibus: ex omnibus tem-
Poralibus mundi hujus rebus nihil ſibi cu-

Piens: corpori nihil indulgens ad volu-
ptatem, pene ſubtrahens neceſlaria: ad

fuperiorum non dico imperia, ſed nutus
obſequiofifſima: humilitatis ſtudio omni-
bus ſe poſtponens, omnes præ ſe &ſti⸗

mans: charitate, tolerantiasrnirabili: ac
ne per omnia ire conanti infinitus evadat

ſermo, quidquid Sanctum, Coœleſte,
Angelicum in vitæ ratione poteſt cogita-
ri, id in Hujus Noſtræ Virginis, quam
in Templo egit, vita ſupra humanum
captum haud dubium eſt eluxiſſe. Lau-
dabis utique? Recte quidem, dum ne
imitari pigeat, quod laudare delectat.

Placet, qui præit? qua præit, ſequere.

Si enim præeuntem ſequi refugis, con-
ſortium amittis, conjunctio abrumpitur.
Sequere igitur in Divino ſervitio con-
ſtantiam, & incrementa: æmulare pul-
cherrima virtutum chariſmata. Ad omni-
a utilem Pietatem amplectere: humili-
tatem, ſine qua æterna non obtinetur
glo⸗

80 C SERMO 2=è

gloria, aſſume: proximi charitatem, fi⸗
ne qua ne DEI quidem dilectio conſſtit,
habeto. Nulla denique earum te virtu⸗
tum prætereat, quæ te deceat, tuoque
ſit ſtatui conſentanea.

Ad hæc autem omnia ſicut te inſti⸗
tuit, & ducit exemplum B. Virginis,
ita, certus eſto, adjuvabit, provehet-
que Patrocinium. Tu modo Ejusdem
tibi Maternam Benignitatem, & gratiam
emereri ſtude; opem ardenti, filiali,
quotidiana ſupplicatione implora; & ſe-

cura kducid præltoare. Pia eſt, pleuz
G

eſt miſericordiæ, Mater eſt denique: re-
ſpuere precantem, ac præſertim pro vi-
ta ſancte inſtituenda precantem non vult,;
non poteſt.

en n Y

— 5 — — —

IN EODEM FESTO

SERMO II.

Nadauratis ante non multos dies Litera⸗
rum ſtudiis,, primum cras acturi ſumus
Dilectiffimæ noſtræ Matri ſolennem diem,
quo Eam Parvulam, Trimulam in Tem-
pl0

I 5 ſi⸗
nltit,
Virtu⸗
Voque

inſti⸗
ginis,
ehet⸗
Sdem
Atlann
liali,
Eſe⸗
plena
re:
to Vi-
Vult;

itetd⸗
ſuumus
diem,
Tenl
plo

(VW ) r

Pplo Præſentatam, Dgo dicatam, a Duo
acceptatam, devotiſſimi eultus Religione
venerabimur. Opportune accidit hie Sa-
cræ hujus lucis recurſus. Eo enim qua-
ſi admonemur, ut in ipſo ſcholaſtici anni
Principio, ad impetrandum proſperum
tum vitæ, tum ſtudiorum curſum, cur-
ramus ad MARIAM, & ante Thronum
Maternæ IIlius Gratiæ facti ſupplices,
Ejus, perque Eam Dar benedictionem
Petamus, Clementiam, Proteétionem im-
Ploremus. Nihil enim neque veræ pie-
tati magis conſonum, neque nobis magis
ſalutare poſſumus agere, quam ſi ad
DEUM tendamus per MARIAM: atque
ideireo ſiquid exorare a Duo cupimus,
ab Ejus Matre precum ſocietatem effla-
gitemus: ſfi obſequio, aut muneris obla-
tione DEUM ſumus honoraturi, ei obſe-

quio, vel muneri gratiam interventu E-

jusdem Matris conciliare ſatagamus: ſi
molimur, aut inchoamus quidpiam, id
non ſine invocatione Divinæ Matris or-

diamur: atque ita fiat, ut nos inter, &

DERUM Myſtica illa Jacobi ſcala MARIA
intercedat. Hoc enim ſervato ordine,
& noſtra DEo magis accepta evadunt ob-
ſequia; & Ejus nos miſericordiam certius,
promptiusque inveniemus, gratias con-
ſequemur.
F No.

88 C(SERMO)

Notum quidem eſt, tantam eſſe Di⸗

vinæ Majeſtatis erga nos homines beni-

gnitatem, adeo miram dignationem, ut
accedentes ad ſe non modo non aſper-
netur, ſuoque veluti conſpectu indignos
abigat, ſed magis Paterni ſui affectus im-
pullu amantiflime accipiat, foveatque.
Non repellit Dominus plebem Juam, atteſta-
tur in Pſalmis Spiritus S. quin & invi-
tat: accedite ad Eum. Salvator quoque
fua viſlimis illis nos compellat verbis: ve⸗
nite ad me omnes, quoque alliciat magis,
Deliciæ meæ, inquit, eſſe cum filiis homi-
num. Non eſt igitur DEUs noſter ſicut
Dii gentium, quibuscum verſandi, niſi
My'ſta internuncio, non erat poteſtas.
Ad noſtrum nos autem adire, quoties vo-
Iumus, poſſumus; quoque adimus ſæ⸗
pius, quo interius nôs penetramus, quo
longiore mora, & majore dulcedine in⸗-
hæremus, hoc placemus, & redamamur

amplius. Iſta quidem ita habent. Sed

age, num propterea ſupervacaneum cen-
ſes, aut temporis quoddam, operæque
diſpendium, ſi tuis exorata precibus MA-
RIA vel ad præoccupandam faciem Do-
mini anteeat, vel te adeuntem comite-
tur, te orantem junctis & Ipſa precibus
adjuvet? Hoc Divinzæ Matris conſortium
quantam jadjunget gratiam, ſtduciinl;
. Eitl⸗

eſfe

gue
Re
gute
cur
1ar
ſ
D
D
lie
toe
till
na
NI.
im
lit⸗

ſe Di⸗
beni⸗
n, lt

Aler.

dignos
tusimm⸗

Ate.

ltteſta⸗
inwi⸗
noe
8: W⸗
magis,
omi⸗
ſicut
1, nii
teſtas⸗
65 70
8 *
, qo

ne In.

annur
Sed
