calicem accipiam, meum illum faciam,
quotidiana tenens memoria, piiſſimo ſtrin-
gens affectu, tenera bibens devotione:
ut inebriatus vivam ego, jam non ego,
vivat vero in me Chriſtus Amor meus cru-
Ccifixus. .

Mirandum, deplorandum etiam, qui
in potiore Chriſtianorum parte cernitur,
lan-

19⁰ (SERMO)

languorem! Ineffabile hoc Fidei noſtræ
myſterium edocti ſunt, & ſe profitentur
credere: forſitan & quotidie Apoſtolo-
rum Symbolum recitant, ajuntque: Paſ-

Jus ſub Pontio Pilato, crucifixus, mortuus, &

Jepultus éſt. Audiunt perſæpe commemo-
rari, explanari, quæ, & cur paſſus ſit
Chriſtus: effigiem Crucifixi, aut flagella-
ti, aut ſpinis coronati, quoties intuen-
tur? His tamen omnibus quid proficitur?
Manent frigidi, ſine ſenſu, fine affectu,
tanquam aut leve aliquid ſit, talia pPaſ-
fum eſſe Filium DEär: aut ad eos nihil

hujus tantæ rei pertineat. Non ergo be-

neficii tanguntur magnitudine? Paſlio enim
Domini Redemptio noſtra eſt. Mors Ejus
vita noſtra. Sine hoc ſi fuiſſet, creari quid
nobis profuiflet? Captivum hominem, aut
vita periclitantem ſi in libertatem aſſerat
homo ſola precum ſuarum efficacia, nun-
quam deponitur grata Patroni memoria.
Quid ſi ære, præſertim graviore, nume-
rato liberavit? Si autem id effeciſſet pro-
priam fubſtituendo perſonam, ſe in car-
cerem, aut tormenta dando, huiec omni-
bus gratiſſimi animi officiis exhibitis, ni-
hil exhibitum putaretur. Sic æſtimamus
humana, torpemus in Divinis.

Gib

ope
ſuatea

At

in
tien
que
noſt
cog
29.

Men

Hic
ghi
tam

ſort
Mor
ſeon
de
Po
am
ia
Ne
ſun
18
Vat

ræ
tentor
bſtolo⸗
Py.
lr, 6
nemo⸗
lus ſit
gella⸗
ltuen⸗
itur?
kectu,
4 pal⸗
nihil
60 be.
Henimn
5Ejs
uid
AUt
Alerat
, u⸗
moria.
Nuc⸗
t pro.
1 car⸗
oOlnni-
65, I-
manaus

( XVII ) 191

Ad hunc ex aliorum animis excutien-
dum torporem, ad corda vero piis affe-
ctibus erga Patientem Chriſtum imbuenda,
operam noſtram addicamus, cum occaſio
ſuaſerit, cum officii ratio poſtulaverit.
At initium jam nunc a nobis ducamus, &
in Domini Paſlione amorem quidem Pa-
tientis æſtimemus, & mutuo, quoad us-
que fas eſt, amore conſequi ſtudeamus:
noſtram vero ſalutem inde profectam re-
cogitemus. Monet Ecclefſiaſticus c. 7. v.
29. gemitus Matris tuæ ne obliviſcaris. Me-

mento, quoniam niſi per illos natus non fuiſſes,

Hic eſt, qui non gemitus edidit, ſed San-
guinem effudit, Vulnera ſuſcepit, Vi-
tam prodegit, ut nos æterna morte
liberati, veræ, Cœleſtis Vitæ con-
ſortes fieremus. Rurſum c. 29. v. 20.
monemur: gratiam fidejuſſoris ne oblidi-
Naris: dedit enim pro te animam ſuam. An non
fidejuſſor? an non animam ſuam pro nobis
Poſuit Chriſtus? Denique: non obliviſearis
amici tui in animo iuo. c. 37. v. 6. Quo-

niam re, & opere comprobatur amicitia,

neminem æque amicum nobis cogitare poſ-
ſumus, quam qui nos ad acerbiſſimam
usque mortem dilexit, Chriſtus D. Sal⸗
vator noſter. Hunc ergo in mente, Hune
habeamus in corde jugiter. Et quo nos
Sibi emit, pretiofiſſimus, Sanctiflimus ille
San-

192 (SERMO)

Sanguis ita nos Chriſto noſtro agglutinet,
ut nihil ſit neque in Cœlo, neque in ter-
ra, quod nos a Charitate Ejus unquam
Poſſit ſeparare.

—

DE EADEM
SERMO II.

Noara ſic nos inſtituente, ſie impel-
lente natura, in rerum cauſas inquirimus,

earum cumprimis, quæ præter morem.

evenerunt, & plus habent admirationis.
Inter omnes eventus, quos vidimus, quos
audivimns, vel legimus, magis inſolitus,
aut, niſi Divina lege ad credendum ad-
ſtringeremur, menti noſtræ minus credi-

bilis alter nullus erat, quam DEM efſſe P

Crucifixum, mortuum eſſe Immortalem,
paſſum Impaſlibilem. Factum iſtud, &;
O quomodo factum! quanta Sacerdotum,
Scribarum, Phariſæorum rabie; quanta
Judicum iniquitate; lictorum, ac militum
immanitate; quam paucorum compaſſio-
ne; tormentorum qua copia, & dirita-

te! Cogitare de hoc mente aliquantum
col-

ta⸗

int,
lter

nun

npel⸗
imus,

Otem

nis
guos
ütus,

kedi⸗
ee

Alenm,

otum,
Cants
ilitum
vallo⸗
Qinita⸗

antum

eol⸗

( XVII ) 193

collecta non poſſumus, quin ſtupeamus,
& cohorreſcamus. Atque utinam juxta,
ac rei meritum, & gravitas poſtulat, ſæ-⸗

pe, debitaque cum attentione cogite-

mus! Hic ergo noſtra cauſas cognoſcendi
cupiditas pie, & fructuoſe exſpatietur;

hic rimetur, quidnam usque adeo potens

fuerit, ut DEUM ipfſum ad hos dolores,
ad crucis opprobrium, mortisque per-
peſlionem adegerit. Sed nempe eadem
Fides, quæ de rei geſtæ veritate dubi-
tare non finit, etiam cur geſta ſit, aperit.

Iſaias cap. §S3. iterum id, ac ſæœpius edo-

cet. Non eſt ſpecies Ei, neque decor: &
vidimus Eum .. deſpectum, noviſſimum virorum,

Virum dolorum nos putavimus Eum quaſi

leproſum, & percuſſum a DEO... Toſe autem
vulneratus eſt propter iniquitates noſtras, at-
tritus eſt propter ſcelera noſtra: diſciplina pa-
cis noſtræ ſuper eum... Qmnes nos, quaſi oves
erravimus. . & dpoſuit Dominus in Eo iniqui-
tatem omnium noſtrum.. Propter ſcelus populi
mei percuſi Eum .. G& iniquitates eorum 1ſe
portabit... & Ile peccata multorum tulit.

It olim ad loquentis Domini pedes

tacita, & auſcultans conſidebat Magdale-

na, ita tu nunc, qui hæc zudis, ad Cru-
cifixi Domini pedes, in Illum ſuſpiciens,
tacitaque defixus cogitatione, conſide.
L Pro-

194 (SERMO)

Propter iniquitates noſtras! Propter ſcelera no-
Kra! Siccine? Quidquid ergo pertulit
Jnss noſter Amantiſſimus, totum id a
noſtris profectum eſt, a noſtris cauſatum
eſt peccatis? Homo peccavit; pœnam
peccati Filius DEI ſuſtinet. Peccavit ſubdi-
tus, & Dominus plectitur. Quis hoc ſatis
intelligat, aut utcunque intellectum quis ſa-
tis demiretur? Propter ſcelus populi mei pereuſſi
eum: Pars quotacunque hujus populi & ego
ſum. Poſuit Dominus in Eo iniquitatem om-
nium noſtrum: omnium unus & ego ſum.
Igitur propter me, propter ſcelus
meum, iniquitatem meam percuſſus, cru-
cifixus, mortuus eſt EsUs imeus. Mors
ergo Tua, Chriſte, opus meum eſt. Ju-
ſtiſſima hæc cauſa eſt perpetui ruboris:
fons eſt nunquam finiendi doloris. Si
enim Dominicæ hujus Paſſionis nulla om-
nino penes nos cauſa reſideret, nec quid-
quam de tota illa erudelitatis ſerie ad nos
pertineret, tamen mœrorem afferret, lu-

ctum imperaret, quia nihil tale comme-
ritus, quia Filius DgI, quia tot, tam-

que atrocia patitur. Quid nunc, ubi in
ſolos nos hæc omnia recidunt? ubi non
aliud, quam noſtrorum pondus peccato-
rum ab Eo portari ſcimus? ubi nobis oc-
cinitur; ſi homo non cecidiſſet, DEUS
Paffus

(XvVII) 195

paſſus non fuiſſet: ſi caro noſtra non pro-

laberetur, JEsus in cruce non exaltare-
tur: ſervares, homo, juſtitiam, neſciret
Chriſtus triſtitiam.

Indignamur ſceleratiſſimo Judæ, quod
XXX. argenteis vendiderit, & oſculo tra-
diderit Magiſtrum ſuum; illum Magiſtrum,
cujus Divinitatem ipſis quaſi manibus con-
tredabat: a quo nihil, niſi bona, ſan-
cta, prodigioſa audivit, viditque: a quo
Apoſtolatus honore auctus, mira etiam
pPatrandi virtutem acceperat. Immites
etiam nos commovent ſatellites, qui tan-
quam ad latronem exierunt cum gladiis,
& lignis comprehendere IlIlum. Annam,
& Caipham, & omne illud iniquitatis
voncilium execramur, quia mortis reum
pronunciarunt, blaſphœmiæ arguerunt.
Herodem quoque illuſorem impietatis ar-

guimus. Pilatum autem omni malo di⸗-

gnum deputamus, qui probe cognitam

non vindicavit innocentiam, ſed ut eme-

ret Cæſaris amicitiam, enormem non ex-
horruit injuſtitiam, & injuſtiſſimam deni-
que probroſæ mortis tulit ſententiam.
Abominamur fœdum illud ſatellitum vul-
gus, qui conſpuere, velare, colaphis cæ-
dere, arundine percutere, omnique con-
tumelia onerare non exhorruerunt. Per-
N g⸗z Cel=

196 (SERMO)

cellimur, & ad juſtam iram concitamur
illius amentia clamoris, Crucifige, crucifi⸗
ge: tolle hunc, & dimitte nobis Barabbam.
In Romanos milites impetus nobis eſſet
irruere, qui flagellare, coccino indutum
ſpinis coronare, cruci denique affigere
ſuſtinuerunt. Eorum denique nullum non
averſamur, qui conſilio, auxilio, autho-
ritate, vel qualiquali opera quidpiam
contulerunt ad affligendum, & interimen-
dum Filium DEI Unigenitum. Nec in-
juria hoc ſumus adverſum illos animo.
En tamen, qui ante omnes illos noſtram
mereatur indignationem, quia præ om-
nibus ſuas Divini Sanguinis effuſione ma-
nus contaminavit. Quisnam vero ille?
Nos ſumus. Noſtro enim crimine reus

mortis factus eſt Filius DEI. Quidquid

in Hunc per quoscunque canales proma-
navit injuriæ, ignominiæ, atrocitatis,
ſævitie, id omne ex primo noſtri crimi-

nis fonte ſcaturivit. Poſuit enim Dominus

in Eo iniquitatem omnium noſtrum. Et Eum,
qui peccatum non noverat, pro nobis peccatum
fſecit. 2. Cor. 5. v. 21.

Qua ergo libet, circumferamus ocu-
los; eorum, quæ paſſus eſt Dominus,
partem quamque cogitemus; eam non
tam Romano ſeu Præſidi, ſeu militi: nec
tam

leift⸗
hann.
eſſet
tuln
gere
non
tho⸗
iam
Wen⸗
ine
imo,
Krarm
Oll⸗
Ma-
ille?
reus
Gid
Oma-
tatls⸗
tinni⸗
ninns
Zun,

tunn

Oel .

linus;
1 1OH
⸗nec⸗
ann

(XVIII) 197

tam inveterato illi Judaicæ gentis odio,
quam nobis, & noſtro crimini noveri mus
attribuendam. Caput ſi intueor Salvato-

ris mei, o quænam hæc ſpecies! terribi-

libus contectum, & compunctum eſt ſpi-
nis, contuſæ genæ, livore, ſputis, ſan⸗
guine fœdatus vultus. Mihi, meoque
crimini hæc debes, Salvator Dulciſſime!
Manum ſi aſpicio, ſeu Dexteram, ſeu Si-=
niſtram; cruentas plagarum notas, tenſa
violente brachia, palmarum medium eru⸗

deli clavo perfoſſum, & cruci affixum vi-

deo. Et iſtud mihi debes, Chriſte! meo-
que crimini. Corpus reliquum ad imos
usque, eosque clavis affixos pedes, ſi
perluſtro, unum fere continuum ſe obji-
cit vulnus. Sic a me, Chriſte! deforma-
tus es, meoque crimine. Perieram enim,
totumque una humanum genus. Omni-

bus nobis originalis damnatio inde a prin-

cipio incubuerat, cujus removendæ uni-
cam viam Divinæ Juſtitiæ lex fecit reli-
quam, ſi DSUS-homo fieret pro nobis ma-
ledictum. (Gal. 3. 13.) Avt nos igitur uni-
verſos perdi neceſſum erat, aut Chriſtum
Peccata noſtra perferre in corpore ſuo ſu⸗
per lignum, ut livore ejus ſanaremur; (1.
Pet. 2. 24.) & ſemel pro peccatis noſtris
mori, juſtum pro injuſtis, ut nos offerret
DEo mortificatus carne. (c. 3. V. 18)
N 3 Quid

198 (SERMO)

Quid autem? an non guttam unam
Sanctiſſimt Sangu'nis ſat fuerat profunde-
re? Infinitum Ejus eſt pretium, quia
Sanguis Filii DugI. Quare minima quan-
tumlibet ſtilla amplius proficit ad DEUM
honorandum, & placandum, quam ad
lædendum, & irritandum valeat humani
generis peccatum. Sed enim eſſet, cur
iſtud quæramus, ſi terræ ſat fuiſſet unico
illo, quod in Paradiſo commiſſum eſt,
pPeccato inquinari. Nunc vero quo non
peccati genere terra infebta eſt ab habitato-

ribus ſuis? (Iſa. 24. 5.) Igitur non tenuit
Salvator in patiendo modum, ſicut gens

hominum non tenet in peccando modum.
Sine menſura peccatur, itaque ſine men-
ſura paſſus & Ille eſt. Copia utrobique
multiplicium, ibi tormentorum, hic pec-
catorum. Quanam animi facultate, aut
quo corporis ſenſu non abutuntur homi-
nes ad ſcelera? Quænam itidem facultas
animi, quis corporis ſenſus in Chriſto ca-
ruit ſuo proprio cruciatu? Derideri opor-
tuit Illum, contemni, illudi, pro fatuo
haberi, homicidæ poſtponi, cum latro-
nibus deputari, quia exaltatum eſt cor fi-
liorum hominum, & elati ſint oculi eorum,
ambulaverunt in magnis, & in mirabi libus
ſuper ſe: & non humiliter ſentiebant,
ſed exaltaverunt animam ſuam (e Pſ. 130.)
Omnis iniquitas accuſatorum, teſtium,
Ju⸗

id

die
1t
.or.
nus
10
ſacl
quo
d
omn
6.)
qu
ext
Ped

cer⸗
hom
ſihen
ces
date
6.8
Uin
diny
dula⸗
cone
(I
A
tem

vii
gli .

1n
de.
i
an⸗
0M

ani
eur
jco
eſ,
non
h⸗
huit
ens
Um.
en-
Ue

mi⸗
tas

10r⸗
to
tro⸗
9

Um,
ius
lut,

)

IINI,

(XVIII) 199

judicum ſuſtinenda illi fuit; nam & tota
die inyuſtitiam cogitavit lincug hominum, ſie-
ut novacula acuta fecit dolum (Pf. 51.) In
corde iniquitates operati ſunt, & injuſtitias ma-
nus eéorum concinnant. (Pfſ. 57.) Spinea co-
rona, ad inauditæ crudelitatis exemplum,
ſacratiſſimum illud caput compunctum eſt,
quod hominum cundta cogitatio intenta eſſet
ad malum omni tempore (Gen. 6. v. 5.) &£
omnes cogitationes éorum in malum. (Pfſ. 55. V.
6.) Foderunt manus Kjus, & pedes Ejus,
quia in hominum manibus iniquitates ſunt,
dextera eorum repleta eſt muneribus (Pfſ. 25.)
Pedes autem illorum in malum currunt. (Prov.

I. v. 16.) Corpus nudatum, flagellis dila-

ceratum, affixum cruci; propter carnem
hominis, quæ omnis corruperat viam fuam
Juper terram. (Gen. 6.) Os, lingua, fau-
ces ſiti torquebantur; quia homo gradie-
batur ore perverſo, & bilingui, (Prov.
6. & 8.) quia non erat, qui non deliquerit in
lingua ſua, (Eccl. 19. v. 17.) & quia gau-
dium ejus, & laætitia occidere vitulos, & ju-
gulare arietes, comedere carnes, & bibere vinum:
comedamus, & bihamus, eras enim moriemur:
(Iſa. 22. V. 13.) Propter hæc, atque pluri-
ma alia, in quorum aliquam ſaltem par-
tem venimus ſinguli, nos plecti merebamur.
Dixit olim David ad Dominum, cum
vidiſſet Angelum ecœdentem populum: Ego ſum,
qui peccavi, ego inique egi: ſti, qui oves ſunt,
N 4 quid

200 (SERMO )

quid fecerunt? Vertatur, obſecro te, manus tua
contra me. (2. Reg. 24. I7.) Multo etiam
* quius eſt, nos ita dicere: Nos homines
ſumus, qui peccavimus, nos inique egimus:
Iſte, qui Agnus D Er eſt, quid fecit? Vertatur,
obſecro Te, manus Tua contra nos. Nam
nos, qui peccavimus, etiam puniri con-
venit. Quamquam ſumus, & ſane quam
acerbe ſumus puniti in Te, Salvator dul-

ciſſime! quidquid enim pœnarum Tu ſuſ-

cepiſti, ejus acerrimus in nobis ſenſus eſt.
Si enim ſecundum amoris magnitudinem
vis eſt doloris, qui ex amati incommo-
dis, aut ſuppliciis trahitur, Te infinitum
Bonum præ nobis longiſſime amamus (ama-
re quidem certe debemus) Tibique irro-
gata mala animo, neceſſum eſt, fera-
mus multo mœſtiore, quam ſi nobismet
eadem forent irrogata. In animum ergo

noſtrum ſævit, hunc diſeruciat, & ama-

ritudinibus implet, quidquid dolorum
vel animam Chriſti premebat, vel Cor-
pus perimebat: illæ ſpinæ, illi clavi, ver-
bera, crux, fel, mors; illa triſtitia, ille,
nimia agonis vehementia expreſſus, ſan-
gyineus ſudor.

Atque ita, quæſo, fiat. Jugiter ſit
Salvator noſter, vita noſtra quaſ pendens
ante nos. Ejus ſanctiſſimam Paſſionem, &

per

per

Wor

Tei

per
torv
San
dol⸗
tis I
pote
noc
Vate
mIs
enin

ſtra
Ger

2

se
etian
mines
imus:
tator,
Nam
con⸗
quam
dul⸗
N u⸗
is eſt.
dinenn
mmo⸗
nitum
(ama:

ir⸗

fera-⸗
istnet

A etee

anN-
Nlorum
1 Cor⸗

(KXIX ) 201

per tot, tamque diros cruciatus obitam
mortem, quam poſſumus, in memoriam
reducamus creberrime. IIlud vero ſem-
per una meminerimus; noſtrorum pecca-
torum merito hæc eveniſſe Innocentiſſimo,
Sanctiſſimo Filio DaI. Impleamur etiam
dolore, quem tanta propter nos Patien-
tis Domini aſpectus vel in ſaxeis cordibus
potens ſit excitare. Sit denique affectus
noſter erga Patientem, & crucifixum Sal-
vatorem noſtrum devotiſſimus, intenſiſſi-
mus, tenerrimus, perpetuus. Per Eum
enim vivimus, a peccatis ſimul, & igni-
bus æternis liberati ſumus, & nomina no-
ſtra ſcripta eſſe in Cœlo ſperantes, gau-
demus.

DE EADEM
SERMO III.

Pobis, poſtquam peccato eramus per-
L. N diti. reparandis impenſum eſſe à Fi-
lio DEI proprium ſanguinem, Vitam in-
ter acerbos cruciatus poſitam, ſicut mens
noſtra obſtupeſcit, neque intelligendo pot-
eſt aſſequi; ita omni cum ſubmiſſione er-
ga DEUMid teſtantem, corde credimus,
N S5 ore

1

202 (SERMO)

ore confitemur. At enim quæ hæc eſt nun

quam ſatis miranda rerum conſecutio, ut
quoniam lapſus eſt homo, pati oportue-
rit Filium hominis eundem & DEI? UWt
quid enim Chriſtus pro impiis mortuus eſt? Vix
enim pro juſto quis moritur. (Ad Rom. 5.)
Non utique id neceſſitate ali qua inelucta-
bili vel decretum eſt a Patre, vel ſuſce-
ptum àa Chriſto. Abſit, ut hoe exiſtimet
ſana ratio, aut pium aliquod cor. IIlud
ergo eſt, quod ait Paulus (ib. v. 8.) Com-
mendat autem charitatem ſuum DEUs in no-
bis, quoniam cum adhuc peccatores eſſemus —
Chriſtus pro nobis mortuus éſt. Ineffabile
Divini amoris prodigium, ac vere a Pau-
lIo (Epheſ. 2.) dictam nimiam charitatem,
Jqua dilexit nos: eam enim neque Pater ma-
jJore ullo pignore teſtari potuit, quam
dando pro nobis Filium ſuum Unigenitum:
neque Filius, quam pro nobis ponendo
animam ſuam. Inhereamus tantiſper huic
Divinzæ Majeſtatis erga vile ſuum plasma
charitati, in eaque principalem recogno-
ſcamus rationem, quæ Unigenitum æter-
ni Patris Filium in tot cruciatus conjecit,
in crucem egit, morte affecit.

In Patris erga nos iſto amore, fſi ad
omnia, quæ poſſent, quæque merentur
conſiderari, vellemus ſingilatim animum
re-

refer⸗
Sola
a 9.
Prer
nirun
ſemn
illen
s
Ppium
les,
Vidis

rEe N

prils
Pron
CUS
te ſi
Vit:
non!
ſolon
Qlan
tià
Vit?
tinc
ipſe⸗
Plor⸗
t m
dini⸗
in 0
pere

tam

Wn⸗-
,
tue⸗

U

Nr

lce.
lee⸗
net
Hud
Con⸗
no⸗

Dar.

n,
Wa⸗
uam
um.
ado
huie
1Sm
gno⸗

eit,

( XIX) 203

referre, infinita forſan obrueremur copia.

Sola igitur duo excerpamus: quales nos,
ac quomodo nos dilexerit optimus ille
Pater noſter DEUS. Quales ergo? Heu
nimium triſte nomen: cum adhuc peccatores
eſſemus. Pro impiis. Quisquis peccator eſt,
ille dereliquit, ſprevit DgꝑUM, hoſtis fa-
ctus eſt Dai, ſervus peccati, & manci-

pium dæmonis. Tales igitur nos perduel-

les, averſos a ſe, dilexit tamen. De Da-
vidis amore, quin admiremur, recogita-
re nunquam poſſumus, tum quo Saulem

prius, tum quo poſterius Abſolonem fuit

proſecutus. Sic enim cogitamus. Inimi-
cus Davidi fuit Saul omnibus diebus vi-
tæ ſuæ, necem inferre multoties quæſi-
vit: & tamen ut eum plangit mortuum!
non minus, ac e familiariſſimis unum. Ab-
ſoloni vero quam ſcelerata impietas?
quantos Patri luctus attulit? quot flagi-
tia parricidali denique bello confſumma-
vit? Extinétum tamen cum audit (ni ex-
tinctum audiret, extinguendus forfitan
ipſe) quam lugubres edit mitiſſimus David
Ploratus! Abſolon, fili mi! quis mihi tribuat,
ut moriar pro te? ltaque in raris manſuetu-
dinis exemplis David eſt; amor hic ejus
in omnium ſæculorum admiratione eit,
perenni præconio celebratur. Homines
tamen homo, alterum Regem ſuum, al-
terum

204 (SERMO)

terum filium ſuum in hoſtibus ſuis amavit.
Quam diſpar DErI ad homines ratio! jun-
Gtum enim eſt inimicitiæ infinitum in na-
turis, & dignitate diſcrimen.

Quales porro nos amavit DRUs? Sibi
non ſolum ad nullam rem necefſarios, ſed
ne utiles quidem. Nam quis tibi imputabit,
ſi perierint nationes, quas tu feciſti? Sap. 12.

Sicut enim ex hominum beatitudine non

creſcit ulla ſui parte, quæ in DEo eſt; bea-
titas, felicitas, gloria; ita detrimenti ce-
piſſet nihil, ſi aut conditi nunquam, aut
illico a conditu in æternos ignes conjecti
fuiſſemus univerſi. Tam remotus ab omni
ex nobis capiendo emolumento cum fit
DEUS, quid eſt, quod amorem Ei erga
nos imperavit? Nullus eſt quæſtioni lo-
cus; quid enim foret aliud, quam infini-
ta, qua præditus eſt, Bonitas? Hæc enim
Vero abſolutiflima eſt charitas, quam non
aliqua amati, ſed mera amantis bonitas
conciliat. Sic autem comparata Dal noſtri
erga nos charitas, ſuo nos quaſi opprimit

pondere, ut quantum quantum eam æſti-

maverimus, aut gratiis referendis, amori

reddendo ſtuduerimus, pulvere uno exi-

liora futura ſint omnia.

Rur⸗

108

Vili

ſeo,

cern

geli
tus:
triſt
eſt!
depen
tarun
tabi

Dy

Pe

(H

Ale
Vel
Nat

ill

E

Ner

t⸗

( XIX) 205

Rurſum quæſtionem itero: Quales
nos amavit DEUS? Angelicis inferiores,
viliores Spiritibus. Hic equidem adhære-
ſco, nec, quid exiſtimem, ſatis queo diſ-
cernere. Primi in peccando fuerunt An-
geli, ſublimes, excelſi, nobiliſſimi Spiri-
tus; ad hæc ingenti multitudine. Quam
triſtis caſus! ingens ruina! Num miſertus
eſt Dominus? DEUs Angelis peccantibusnon
pepercit, ſed rudentibus inferni detractos in tar-
tarum tradidit cruciandos. (2. Pet. 2.) Inſcru-
tabilia DEI judicia! Cecidit Angelus,
DEUs tamen nusquam Angelos apprehendit.
Peccavit cum ſuo parente poſteritas Adæ,
& Filius DEI ſemen Abrahæ apprehendit.

(Heb. 2. 16.) Hujus diſcriminis cogitent,
allegent, quam volunt rationem alii.

Vel quia Angelicæ naturæ ſublimitas, &
naturæ par cognitionis claritas peccatum
illud multo reddidit, ut atrocius, ita in-
dignius venia: vel quia ſolum pars, non
omnes corruerunt: vel quia non in uno
cæteri, ſed ſuæ quisque voluntati“ pro-
pria deliquit pravitate: vel denique ge-
nere ipſo peccati, ſuperbia, arrogantia
ſenſus, cordis elatione implacabilius irri-
tari Dominum Majeſtatis. Meo autem
animo illud inſidet de duobus dictum ho-
minibus: Jacob dilexi, Eſau autem odio ha-
bui. (ad Rom. 9. v. 13.) cur vero iſtud?
non

206 (SERMO)

non ex operibus, ſed ex votante dicdtum eſt.
(Ib. v. 12.) Itaque & Angelum prævari-
catorem, utut majorem natu, odio ha-
buit; hominem autem, utut minorem,
dilexit, non alia ſc diſcernendi cauſa,

quam quia nos diligere voluit, & digna-

tus eſt, Angelum non voluit, non digna-
tus eſt liberrimus, ut in operando, ita
in operibus ſuis amandis Dominus. Ait
enim: Miſerehor, cujus miſerebor (Ib. v. 1 5.)
Tales ergo nos miſellos, nihili homines
dilexit Infinita DEI Majeſtas.

Multo autem magis, obſtupeſeite, Cœ⸗
li, ſuper hoc, quod ſie dilexerit. Gic enim
DEs dilexit mundum, ut Filium ſuum unige-
nitum daret. (Joan. 3. v. 16.) Ouousque au-
tem dedit? Proprio Filio ſuo non pepercit,

Jed pro nobis omnibus tradidit illum. (Rom 8.

32.) Tradidit in opprobria, in flagella,
in crucem, in mortem. Ergo Filium de-
dit, Unigenitum ſuum dedit, Proprium
ſuum, cum que Unum eſt, quem non divi-
lo, non diſereto, quique numerum faciat,
ſed uno eodem, quo Semetipſum, amore
&τterno, infinito, neceſſario amat. Majus da-
re nihil potuit: igitur nec magis amare po-

tuit. QuandonamAbraham in DEOamando

apicem ipſum viſus eſt tenuiſſe? Haud dubie
dum in vertice ſtetit montis DoMINUsS VvI
DET,alligatum ante ſe habens, Poſitum in
. al⸗

.
Vari-
ha-
tem,
ula,
ena⸗
gna⸗
ita
Nit
1)
ines

(.
eninn
niot⸗
u⸗
reit,
9.
lla »
nde⸗
Fium
Giwi⸗

tat,

nore
d⸗
epo⸗
ndo⸗

ubie

8 VI-
m in
l

( XxIXx) 207

altari ſuper ſtrue lignorum, filium Suum Uni-

genitum, quem diligebat, Iſaac; dum ex-
tendit manum, & arripuit gladium, ut immo-
laret ſilium ſuum. (Gen. 22.) Hic fuit ſplen-
didiſſimus Amoris triumphus: tantumque
facto hoc plus, quam alias, amavit A-
Praham DEUM, quantum mons ſupra val-
les ſuevit affurgere. Dum enim de terra,
& Cognatione ſua exiit, a rebus avulſus
eſt ſibi non magnopere cohærentibus,
quasque ipſi adeo gentiles Philoſophi in
non curandis habebant. Dum Hoſtias
immolabat, quid tandem dabat? Dum

Circumciſionis legem in ſe adimplevit,

dolorem quidem, at ex modico vulnere,
& exigui, Sanguinis effuſione ſenſit. Dum au-
tem Filium, quantum in ſe erat, dabat, San-
guinem ſuum, partem ſui tenerrime ama-
tam, alterum veluti ſeſe dabat. Sed ſi,

Cui dabat? ſimul cogitemus, tanti facti

minui videtur admiratio: five quia pro
ſuprema Sua poteſtate jubenti dabat: ſive

quia DEUM prz ſe, præ filio, præ re-
bus omnibus & amandum intellexit,

& amavit vehementiſſime. At vero Pa-
ter DEUs dat Filium DEUM tum perfe-
cta cum electionis libertate; tum pro no-
bis, qui præ utroque ut nihilum reputa-
mur.

Sic

208 (SERMO)

Sic nos amandi illa fortaſſe cauſa
ſuberat: voluit nos lapſos erigere, nee
erigi potuimus, niſi Filius DEI caderet
Hoſtia. Haud ita reſtrictam arbitremur
DEI potentiam. An non enim vel ſola
voluntate liberare nos potuit, & libera-
lem facere delicti gratiam? An non dare
hominem quempiam Sanctum, vel Ange-
lum Mediatorem? An non ab unoquo-
libet noſtrum quantascunque placationes
expoſcere? An non denique & alias in-⸗
eundæ concordiæ vias apparare? Quid
ergo dicemus, niſi quod DEUs, qui dives
ſt in miſericordia, propter nimiam charitatem,
gqua dilexit nos (Ephe. 2.) eam potiſlſimum
noſtiræ reconciliationis inierit rationem,
quæ omnium optima, pleniſſima, & abun⸗
dantiori ſuæ miſericordiz maxime fuit
accommodata: qua & Juſtitiæ rigori fie-
ret ſatis, & Benignitas exhiberetur, & nos
ex debito non condonato, ſed expuncto,

conſolationis multo plus caperemus?

Huic tot nominibus inæſtimabili DEI er-
ga nos amori, cum rependere amorem;

qui par ſit, non poſſimus, quem poſſu-
mus, reépendamus, atque ex toto corde;

ex tota anima, ex omnibus viribus Opti⸗
mum hunc Patrem noſtrum diligamus.

Quid

fis n
NSs
omm
lit
Dod

nera
Relar
na
Sand
land
tem
retl
bis,
reto

lnd

ibi
impe
Ptis
Amc
Ne
au⸗

quo⸗
geli

ſpee
dub

ſa
, lee
deret
remur
Hſola
ibera⸗
1 dare
Ange⸗

uo.

fiones
45 ind⸗
Quid
bives
totent⸗

Hmum

nen,
abu⸗
fuit
i fie⸗
K
uncto,
ennus?
EI el⸗

Orem,
poſi⸗

colde,
Opti⸗
l,

id

( XIX) 209

Quid jam dicam de Filii, Salvato-
ris noſtri, profuſo illo, quo nos comple-
Xus eſt, affectu charitatis ?2 Cujus per
omnem quidem vitam locupletiſſima edi=
dit ſpecimina, dum ſemper Mediatorem,
Doctorem, Ducem ſe noſtrum & memi⸗-
nerat, & exhibebat, ſalutem noſtram an-
helando, pro nobis orando, ſaluberri-
ma nos Doctrina inſtituendo, exemplis
Sanctiſſimis informando ſimul, & exſtimu-
lando. Ubi tamen præfinitum a Patre
tempus advenit, ut Filius hominis trade-
retur principibus Sacerdotum, & Scri-
bis, & condemnaretur morte, & trade-
retur gentibus ad illudendum, & flagel-
landum, & crucifigendum: (Math. 20.)

ibi ſeſe incredibilis ille Ejus amor toto

impetu effudit, uti ſolet, ſiquando ru-
ptis aggeribus violentus erumpit torrens.
Amoris hujus magnitudinem dimetiri ex-
acte non poſſumus, immenſus eſt etenim;
qua tamen licet, accedemus geminæ du-
ctu conſiderationis: quæ paſſus ſit; &

quomodo paſſus ſit. .

Quæzæ? Unumquemlibet e IV. Evan-
geliſtis adire potes, & totam funeſtiſflimi
ſpectaculi ſeriem exhibebit. Mens haud
dubie ſtupebit, horrebit animus: nec ſciet

graviorane fuerint opprobria, an crucia-
0

tus

210 (SERMO)

tus acerbiores? Animi, an Corporis ma-
jores dolores? Flagellorum ſervilis Poena
fuit: hac crudelem in modum dilaniatus
eſt. Spinis caput coronari, quam bar-
bara illuſio! hujus ſæœævitiæ nusquam, pu-
to, exemplum antea editum; ingenioſa
impiorum rabies nunc reperit hoc, &
ignominiæ, & doloris plenum tormentum.
Exhauſtô viribus Corpori Crucis pondus
injicere, ad bajulandum compellere, qua-
lis iterum inclementia! Cruci Corpus

injicere, clavis affigere, atque ſic de me-

dio tollere, omnes tranſcendit immani-
tatis limites: nihil enim erat, ait Auguſti-
nus (I1. 83. qq. q. 25.) inter onmia genera
mortis illo genere execrabilius, & formidabi-
lius. Hæc omnia, quæque præterea paſ-
ſum novimus, cum & multa fuerint, &
ipſo ſuo genere horrifica, tum Chriſto D.
dolorem attulerunt, quolibet hujus vitæ
dolore majorem. Id, quod ſua cum ra-
tione ex Angelico Doctore audire juve-
rit. (3. P. J. 46. a. 6.) Ii. Chriſto patiente
fuit verus dolor, & ſenſibilis, qui cauſatur ex
corporali nocivo; & dolor interior, qui cauſa-
zur ex apprehenſione Micujus nocumenti, qui
triſtitia dicitur. Uterque autem dolor in Chri-
ſto fuit maximus inter dolores præſentis vi-
t& . .. Poteſt magnitudo doloris Ejus conſide-
rari ex perceptihilitate patientis ſecundum ani-
mam, & ſecundum Corpus.. .Corpus eras
opti⸗

(all

pti
rac
n

Ne
vire
gu
quit
perl
fumm

ſiden
ſope
lns.
com
glie
Prim
1 p.
neceé
Gat

Cert

Mlig,

Meam,

kafl
NoN 1
mihi
lon
dum

D Penle

Nondhi

M
Celd
latus
bar⸗
O⸗
iola
&
ntomn.
OVds
,qoe⸗
orpls
le me⸗
mami⸗
ngoſti⸗
beeyn
nilahi⸗
4 al-
t, &
Kod.
5 Vite
m fa⸗
jure⸗
ſotete
ſturen
iede.

in COri⸗
ltis ul⸗

anſ.

um nl
us erat

( XIX 9 211

optimæ complexionis, cum fuerit formatum' mi-

raculoſe operatione Spiritus J.. .. E ideo in eou

maxime viguit ſenſus tactus, ex cujus percepti-
one Jequitur dolor. Anima etiam ſecundum
vires interiores eficaciſſime apprehendit omnes
cauſas triſtitie. Tanta pro nobis pati,
quantus fuit noſtri amor! Cogitando in-
quirere poſſumus, ſtupere poſſumus; ſatis
perſpicere, aut congrue edicere non poſ-
ſumus.

Multo autem minus poterimus, ſi con-
ſiderationis aciem intendamus ad illum in-
ſuper modum, quo hæc tanta eſt perpeſ-
ſus. Qui modus illis mihi Iſaiæ verbis
comprehenſus videtur (c. 53.) oblatus eſt,
quia Zoſe voluit, & non aperuit ös Juum.
Prima enim ultro incurrit in oculos libe-
ra patiendi voluntas; delectus ab omni
necefſitate depuratiſſimus; omnes illi cru⸗
ciatus, & eorum pars quælibet conſilio,
certoque animi decreto ſuſcepta. Animam
méam pono pro ovibus meis. . égo pono animam
meam... nemo tollit eam a me: ſed ego pono
eam a meipſo. (Joan. 10.) An putas, quia
non poſſam rogare Patrem meum, & exhihehit
mihi mnodo plus quam XII. Leegiones Angelo-
lorum? (Math. 26.) Ideo, quando non-
dum volentem pati, quærebant Eum appre-
hendere, & nemo miſit in Illum manus, quia
nondum venit hora * (Joan. 7.)

212 (SERMO ) .

cohors, & miniſtri, qui venerant cum
Juda, prius abierunt retrorſum, S& cecide-
runt in terram; deinde primo, tanquam
facta ab ipſomet poteſtate, comprehende-
runt JESUM, & ligaverunt Eum. (Joan.
18.) Quod porro momentum fuit in ipſo
Paſlionis decurſu, quo ſe non, quacun-
que libuiſſet ratione, in libertatem aſſe⸗
rere potuerit? Niſi ſorſan putamus, uti

Samſon olim poſt detonſos crines ſuo pri-

vatus eſt robore, ita Chriſtum Divinita-
te, Virtuteque ſua excidiſſe, poſteaquam
eſt vinéctus. In ſuos nunc verum amorem
gradus diſpeſcamus; primumque dicamus,
dum amato bene, quod poteſt, fit: al-
tior erit, fi præterea ejus cauſa ultro ve-
nientia adverſa æquo ferantur animo-
Etiam hunc excedet amans, qui & facit
bene, & ſponte quæſitis, ſuſceptisqueſe
afflictat malis, ejus, quem amat, gra-
tia. Quis gradus reſtat ſublimior? Nul-
lus. Quapropter Chriſti quoque amor,
quo ultra progrederetur, nihil habuit.

Illud vero alterum: & non aperuit 05
fuum, ad mirificam illam ſpectat manſue-
tudinem, & taciturnitatem, quam vel
ipfe miratus eſt Præſes, nosque mirari

ſatis non poſſumus. Tanquam ovis ad occi-

ſionem dubtus eſt: & ſicut agnus coram tonden-
. 16

(A
etſi
clan

pro
dee
u
Catl
ore

noc
Cui⸗
tann
eort
guic
iſtu
ſ
un

ſinan

cin
eeil⸗
quam
elende⸗
(poan.
0 iplo
Oacun⸗
n Alle-
, Uti
nopti⸗
Vinita⸗
aquäran
morem
camUs,
ſt: A.
tto Ve⸗

Min..

kaeit
gvele

(XIX) 213

te ſe, ſine voce, ſic non aperuit os Suum.
(Act. 8.) Nusquam indignationis ſignum,
etſi indigniſſima improperari ſibi, & ac-
clamari audiret; indigniſſime ſecum agi
proprii etiam corporis ſenſu experiretur.
Sed nempe Agni more omnia pertulit,
quia erat Agnus DEI, qui tolleret pec-
catum mundi; & tanti eſſe arbitratus eſt,
ovem redimere, quæ perierat.

Atque ita omnem in nobis amandis
modum exhauſiſti, Salvator Dulciſſime!
Quis Te ſic amantem non redamet? Et
tamen e ſic amatis infinitus, proh dolor!
eorum eſt numerus, qui ne aliquantulam
quidem amoris vicem rependunt. Unde
iſtud? Non eſt, qui recogitet in corde ſuo.
Iſa. 57.) Nos igitur Chriſtum D. Cruci-
xum non deſinamus recogitare, ne de-
ſinamus redamare.

—

DE EADEM

SERMO IV.

g vitterram noſtram Sanguis „ quem
ad guttam usque ultimam oblatum profu-
O 3 dit

214 (SERMO )

dit Salvator noſter, Dominus JEsUs. Si
roris eœleſtis ea eſt virtus, ut terram fœ-
cundet, ad herbam, florem, fructum pro-
gignendum: a Cœleſtis Illius Agni ſan-
guine an exiſtimabimus nihil extitiſſe uber-
tatis? Ad Cain olim dictum fuerat: Vox
ſanguinis fratris tui olamat ad me de terra —
quæ aperuit os ſuum, & ſuſcepit ſanguinem fra-
tris tui (Gen. 4.) En iterum: vox ſangui-
nis frutris noſtri, & quidem Primogeniti,
quem nos; quia peccavimus, occidimus,

vox ſanguinis fratris hujus noſtri clamat de

terra, — quæ aperuit os ſuum, & ſuſcepit ſan-
guinem Ejus. Clamat igitur uterque ſan-
guis, ſed pugnantia: Abelis enim, Vin-
dictam! ultionem! juſtitiam! Chriſti au-
tem, Gratiam! Miſericordiam! Salutem!
Ideo propter primum dicitur: maledibétus
eris ſuper terram — cum operatus fueris eam,
non dahit tibi fruétus. Alter effecit, ut di-
catur: Benedixiſti Domine terram tuam (Pſ.

34.) &, populus dutem tuus juſtus, — germen

plantationis meæ. (Iſa. 60.) Jacuit enim uni-
verſa hominum generatio, tanquam latiſſi-
me diffuſa terra, ſub maledicto, nec quid-
quam præter tribulos, ſpinas, & vene-
natiſſima quæque ex ſe potuit proferre-

At Benedictus DEUSs, qui nos reconciliavit

ſibi per Chriſtum — dum Eum, qui non no-
verat peccatum, pro nobis peccatum fecit, ut
205

( XX 9) 215

nos efſtoeremur Juſtitia DT in Toſo. (2. Cor.
5.) Chriſti ergo Sanguine renovata hæc
terra pro maledictione ſuſcepit benedi-
ctionem, fructusque jam germinat juſtitiæ,
& ſanctitatis.

Atque hæc reconciliatio, quæ tanto
labore, & ſudore, tanto dolore, & ſangui-
ne Salvatori noſtro ſtetit; hæc humani ge-
neris in DEl amicitiam reductio, eſt omnis
noſtræ felicitatis origo, & ſubſtantia. Abs-
que illa enim ſi foret, quid nos juvarent
cætera, licet omnia? Si DEUM nobis,
non Patrem noſtrum, eumque noſtri aman-
tiſſimum, compellare, & amplecti liceret:
ſed nonnifi offenſum Dominum cogitare,
iratum judicem tremere, terribilem Vin-
dicem ſuſtinere daretur: ex quanam alia
re ullam poſſemus ſinceri gaudii partem
pPerſentiſcere? Si fixa, rata, certa ſtetiſ-
ſet cœli jactura, pœnarum æternitas; quid
niſi luctus, & lamenta noſter noviſſet ani-
mus? Reum ſiquando vidimus addictum
morti, & ultimo perendie afficiendum
ſupplicio, nihil eum quæcunque dapes,
