atque adit MARIA. Summæ igitur hujus
felicitatis ſi te compotem exoptas, juſtum
te eſſe ante omnia neceſſum eſt; tum ani-
mi, affectusque conjunctio accedat.

Sed, ais, an non peccatorum refu-
gium eſt; , an non in ſtenebris, & umbra
mor-

idi

Mor

Dir
31
tem
llis
dole
cem
man
ſpiei
auch
(0 ]
Refft
Aiite
ſbis
gerte
guie
bonn
1o,
iſthi⸗
felic⸗
eſſen
elis

tame

don

din

inu

Eis
USqn
Obar

tor,
tre
mi⸗
eth,
nhe
Ctis,
L.
mmat,
ujs
ſtom
aAi⸗

( XXXIII ) 345

mortis ſedentibus luna eſt, & acceptos a

Divino ſole radios gratiarum communicat?
an non eſt Aurora conſürgens, quæ no-
ctem fuget, diem revehat? Eſt ſane, ſed

illis peccatoribus, qui compuncti, tacti

dolore cordis, ſuas oderunt tenebras, lu-
cem ſuſpirant, ad ſurgendum auxiliarem
manum efflagitant. Talem ubi ad ſe re-
ſpicientem videt, vel ad ſe clamantem
audit Benigniſſima Domina, commotis illi-
co Miſericordiæ Viſceribus accurrit, &
Refugium, Lunam, Auroram ſe exhibet.
Aliter cenſendum de illo, qui peccatis
ſuis infiſtit pertinax, vitam abnuit corri-
gere: qui ad Cœlum venire vellet, non
quidem declinando a malo, & faciendo
bonum; ſed e converſo, declinando a bo-
no, & faciendo malum: qui denique vult
iſthic deliciari cum mundo, ſuæ interim
felicis mortis curam omnem MARI vuͦlIt
eſſe relictam, non ſecus, ac e mundi afſe-
clis non nullos reperias?, volentes in cu-
piditatum ſuarum obſequio vivere, ſimul
tamen Sacerdotum precibus ſalvari. Hoc
non cultorum, ſed deriſorum genus, quam-
diu in hac voluntate perſiſtunt, absque
injuria Sanctiſſimæ Virginis non poſſunt
Ejus ſibi polliceri Patrocinium. Nemo eo-
usque deſipiat, ut putet ſe placere IIli poſſe,
quamdiu ſibi placere ſentit peccata: con-
5 tami-

346 (SERMO)

taminatis enim jungi nequit intaminata.
Quisquis ergo Eam tibi cupis propitiam,

& Ejus perfrui exoptas Viſitatione, fac

Eliſabethæ juſtitiam imiteris, & ad juſti-
tiam adjunge Virgineæ Matris amorem,
& venerationem.
Tum vero omnia tibi licet ab Ea opta-
re, rogare, expectare: tum illius felici-
tatis participem te fore ne dubita, quam
in Eliſabethæ domum ſua contulit Viſita-
tione. Quam beatam domum vel ad pau-
ca momenta mentis noſtræ aditu ſubea-
mus, ut profectos in eam a Divina Ma-
tre favores intueamur. Animus enim ne-
que a natura, neque a virtute æ& que com-
pParatus unquam fuit, aut tam clemens,
tam ad ſublevandos miſeros, ad benefa-
ciendum quibuslibet propenſus, quam Hu-
jus, de qua loquimur, Sanctiſſimæ Vir-

ginis: idque jam tum, cum Divini Spi-

ritus munere nondum fuerat ſortita fœcun-
ditatem. At poſtquam Uteri Sui Sacrario

DEI Filium excepit, fimul utique accre-

vit benignitas, clementia, miſeratio, &
prorſus tranſierunt in affectum charitatis
MARIE Viſcera, dum in IIIis ipſa, quæ
ex DEo eſt, charitas requievit. Ex quo
non difficile eſt intelligere, quam ubere

fonte, & quam illuſtria beneficia diffude-

rit

rit
don
crqt

gan

char

rali
ſegn
lia,

nes!

illin⸗
amo
titia
rum
ment
deri
Els,
vOX!
Mate

uum I

Vtor
Prius
tur .
Mung
longi⸗
ampli
t Per
Velut
eve

ſin üpet

hos

nat.
iam,
fac
jſti⸗
dten,

opta⸗

felicl.

uatkt
Vilta
A pan-
ſobea-
Ma-
mn ne⸗
econ.

mnens ,

enefa⸗
n Hl⸗
ni Ppi⸗
ſcecun-
acratl
gecte⸗ .
tio,

(xXXXII) 347

rit in totam Cognatæ Suæ familiam, &
domum. Nam & huc tendentis confilium
erat, primum ob conceptam prolem con-
gaudere; gaudet enim de proximi bono
charitas: tum ſervire Cognatæ, corpo-
ralibus quidem etiam, ut pie creditur, ob-
ſequiis juvando; præcipue tamen ſpirituu-
lia, Cœleſtia dona impertiendo. Sermo-
nes Ejus quam Sancti! quantus ex his piæ
illius familiæ profectus in cognitione, &
amore DI, in Cœleſtium Arcanorum no-
titia, ſupernarum rerum deſiderio, vitio-
rum denique horrore, & virtutum incre-
mento! Vel illi duo quanti ſunt, quos S.
Scriptura mêmorat, illius Viſitationis fru-
ctus, dum ut primum Salutantis MARIE
vox inſonuit, exultavit infans in utero,
Mater vero S. Spiritu eſt repleta? Nimi-
rum Præcurfori ſuo ſalutem afferente Sal-
vatore, originariæ culpæ triſtiſſimo jugo
prius, quam maternæ alvi tenebris eximi-
tur Joannes, DEI amicis inſeritur, ſanctitate
nunquam deperdenda cumulatur, perque
longiorem Salvatoris præſentiam creſcit
amplius in gratia, qua futurus hic Athle-
ta perungitur. Eliſabethæ autem animus,
veluti ſupra humanæ conditionis anguſtias
evectus, Cœloque jam receptus, gaudet,
ſtupet, divinat etiam. Nec dubitavero, in
hos æque, ac Zachariam, & quotquot
una

7

348 (SERMO)

una incolebant, totidem a Virgine San-
cCtiſſima profecta fuiſſe beneficia, quot il-
lic momenta decurſa. Ipfi quin etiam pa-
rietes, ipſa Virgineis pedibus calcata ter-
ra, neſeio quid inſolitum, ſanctum, læ-
tumque mihi videntur ſpirare.

Ex his quæ noſtra eſſe debeat ſpes,
& expectatio, videamus. Aurato Illa jam
nune in Cœlis ſolio conſidet: meritis, &
dignitate ſua non inferiore gloria, præ-
mio, beatitate fruitur. Diadema Filii ma-
nibus ſuo impoſitum vertici dum accepit,
potentia quoque nullis pene limitibus cir-
cumſcripta, quanta ſeilicet omnipotentis
Matrem decuit, aucta eſt. Bonitas autem,

& miſericordia, qua in terris eminebat,

haudquaquam eſt imminuta. Non, inquam.
Mortalium fiquidem hæc eſt labes, pote-
ſtati clementiam aut neſeire, aut nolle ſo⸗
ciare: quoque altius collocantur, hoc in-
fra ſe poſitos minus reſpicere. Haud ita
MaARIA; quz cum a Dko ſumma ſit, a
nullo homine Benignitatis ſuæ oculos aver-
tit, nulli aures obſerat, nullum aſperna-
tur. Idem IIli gratiarum, & clementiæ,
qui gloriæ, & Majeſtatis thronus: cumque
altiſſimo conſiſtat loco, inde, velut e ſpe-
cula, pio nos, noſtraque perluſtrat lumi-
ne; cujusvis verſos ad ſe oculos videt;
miſſas

ul
aue
Cia
t?
BI.
Mi
mit

teit
onmn

mu
ct
del
ſtra
term
Pr.
ſaln

San⸗
t il⸗
pa-
lter⸗

lE.

ſpes,
Ajam
8, &
Pre⸗
ima-
epit,
s eir⸗
tentis
tem,
ebat „

Nvamn.

pote⸗
Ile ſo⸗
oe in⸗
ud ita
ſt,
awel⸗
pern-
entlce,
Um ue
lummi⸗
Tider,
iſis

( XXXIII) 349

miſſas unde unde preces, jacta ſuſpiria ex-
audit; neminem confuſum, aut caſſa fidu-
cia, irritis votis dolentem a ſe dimittit;

ut adeo illum, qui invocatam a ſe MA-

RIAM, nec tamen fexam meminerit, de
miſericordia miſericordiſimæ hujus Do-
minæ filere jubeat Bernardus. Materna
igitur hac nos charitate complectens, id
omnium primum nobis exoptat, quod pri-
mum noſtrum eſt bonum, ſine quo uno
cætera nihil proſunt omnia, æternam vi-
delicet ſalutem noſtram: deſiderat, no-
ſtram ut vitam corrigamus, peccata evi-
temus, minuamus defectus, in virtutibus
Proficiamus: demum omnia, quæ nobis
ſalutaria cognoſcit, exoptat itidem.

Si ita: agamus, quod hæc tanta ſuadet
Benignitas, & in omnibus noſtris necefita-
tibus, pPericulis, ſollicitudinibus, mœro-
ribus ad Hanc, tanquam ad Aram confu-
giamus; hic anchoram jaciamus. In men-
tem mihi venit, quod de cœca priſcorum
gentilitate memoriæ proditum eſt, quem-
admodum ſuum quæque domus ſibi Deum
Larem ſacraverit. Damnanda quidem re-
ligio, cœcitas vero etiam lugenda; pie-
tatis tamen ratio ad imitationem inſignis.
Nam fi annum, diem, vel operis aliquid
ordiebantur, prima cura ſuit, Laris af-
fun-

350 (SERMO)

fundi ſimulaero, auſpicium efflagitare:
ſi periculum, vel exitium alicunde per-
ſonis, rebusve domeſticis imminebat,
Laris tutela illigo eſt exquiſita: ſi con-
Rlii, ſolaminis, vel auxilii inopia labo-
ratum eſt, nulla mora, familiaris ille
Deus aditus, inclamatus eſt. Hanc no-
bis, Religione multo ſaniore, & utilio-
re in colenda Virginea Matre legem di-
camus. Non ſurdum aliquod, cœcum,
inops, denique fictum Numen orabimus,

ſed pronifſlimam ſimul, & potentiſſimam

veri Numinis Parentem, quæ cauſam
noſtram majore longe promptitudine, &
efficacitate apud Natum eſt actura, quam
pro Urbe Roma egerit ſua apud Corio-
lanum Mater.

Atque jta ſpes noſtra poſt immen-
ſam Optimi DEI noſtri bonitatem, poſt-
que Chrifti Redemptoris noſtri Sangui-
nem, & infinita merita, maxime nitatur
Beatiflimæ Matris noſtræ interceflione,
Tutela, Patrocinio.

I

Dr.
den
tant

iunt

Phi

kter

grel
Fili
ta

lum
con
pud
nos

kre.

per⸗
hat,

lado⸗
ille
10.
tilio⸗
Gi⸗
cum,
imos,
lmam
lam
e, &
quam
rio⸗

nmen⸗
polt⸗
Ingvi⸗
litatut
lone,

(0l „

(XXXIV) 351

IN VIGILIA

ASSUMPTIONIS B. M. V.
SERMO.

nmnptan in Cœlos venerabimur
Dulciſſimam noſtram Matrem. Congau-
dentes, & ſinceris animorum jubilis exul-
tantes recolemus, & quaſi e longinquo

intuebimur illum inauditæ gloriæ trium-

pPhum, quo in Cœleſtem Hieruſalem, in

Eterna illa Eterni Regis Tabernacula in-

greditur Filia DEI Patris, Mater DEr
Filii, Sponſa Spiritus S. DäEI. O quan-
ta hæc gloria, quam incomprehenfibilis
ſplendor, ineffabilis magnificentia! Cœ-
lum omne plauſibus perſonat, inſolito

corruſcat fulgore, & quibusdam quaſi tri-

pudiis exagitatur. Ab ima terra ad Sum-
mos Cœlos omnia complentur Beatorum
Spirituum, per ſuos choros diviſis, & ju-
cundiflimum melos concinentibus agmini-
bus; comitantur famulantium ritu Patriar-
chæ, Prophetæ, Sanctique eæteri, Re-

gia

3562 * (SERMO)

gio quisque inſgnis decore. Propior
adhæret, cujus & præcipua eminet læti-
tia, dilectiffimus Sponſus S. Joſephus.
At Virginea Parens, inæſtimabilibus in
Anima æque, ac Corpore Suo Sanctiſſi-
mo circumdata ornamentis, Sole fulgi-

dior, omni decore ſpeciofior progredi-

tur: progredientem deducit amantiſſimus
Pilius; Salutat Pater; Spiritus S. ample-
Gitur: Tota mox SS. TRINITAS gloriæ
corona exornat, & ad Dexteram Suam
in Majeſtatis ſolio facit conſidere. O ve-
re Beatiflimam, hac etiam fingulariter de
cauſa, quod non, ut cæ&teri Beati, ex-
pectandam habeat univerſalem omnium
corporum reſurrectionem, ſed jam nunc
Ammzæ illi Sanctifſimæ Suum redditum
ſit Intaminatum /Corpus, atque ita con-

ſummata jam nunc perfruatur gloria, &£—

felicitate! Et vero decebat, ut in hac
quoque fſingulari Prærogativa fimilis eſſet
Filio Suo, cui in terris vitæ ſuæ confor-
matione facta eſt, quantum creaturæ li-
cet, ſimillima. Decebat, ut Corpus Il⸗
lud Cœlo inferretur, quod IX. Menſi-
bus DEUM geſtando Cœlum factum fue-
rat. Decebat, ut Corpori illi vita quan-
tocyus redderetur, e quo Vita ipfa, Vi-
tæque Author eſt generatus; utque a
. Tem-

1e
ſtr⸗

pri

de
9l0
gen
n
xiol
Pti⸗

I

ere

mur
Met
Nimmn
Reg
Pho

re

ſang
runt
16

Aguen
egri

IIE

iu.

p
læti.
Dhus.
in
Gulli⸗
folgi⸗
redhi-
limus
ople⸗
loriee
Suamn
0 ve⸗

et le

„eX-.

INiun

nune.
litum
con⸗
19 &
bae
elet
ontor
1E li⸗
s l.
Menl.

n fe-

( XXXIIV) 355

Templi Domino Templum non ſejunge-

retur. Nos ergo, dum hanc Matris no-

ſtræ ſummam beatitudinem recolimus,
primum quidem totis præcordiis gaudea-
mus; tum vero Sanctum in nobis exar-
deſcat deſiderium ad Ejus conſortium, &
gloriæ communionem perveniendi. Hi
gemini affectus hac Feſtivitate animum
noſtrum occupent, ut gaudeamus ob glo-
rioſifſimam Matris noſtræ in Cœlos Affum-
ptionem: ut eodem Matrem noſtram con-
ſequi exoptemus.

Ei, quem amamus, quidquid cerni⸗

mus glorioſe, vel feliciter, & proſpere

eveniſſe, ipſo naturæ impulſu gratula-

mur, & quaſi boni ejus facti eſſemus ipfſi-

met participes, ita in gaudii partem ve-
nimus. Sacra, & profana Hiſtoria, dum
Regum, ac Ducum victorias, & trium-
phos enarrat, eos producit in gratulatio-
ne primoôs, in plauſibus præcipuos, qui
ſanguinis, vel amoris conjunctione fue-
runt proximi. Hunc ſi attendimus natu-
rZ ductum, ultro intelligimus, in pium
quemdam ſacri gaudii exceſſum nos evo-
cari, dum Afflumptæ in Coelos Sanctiſſi-
mæ Noſtræ Matris feſtiva recurrit memo-
ria. Quid enim poſt DEUM habemus
vVvel

354 (SERMO)

vel certe habere debemus magis charum,
aut in majoribus, & ſincerioribus deliciis,
quam Summam, Pulcherrimam, Specio-
ſiſſimam, Optimam, Amabiliflimam Vir-
ginem, DEI fimul, & noſtram Matrem
MARIAM ? Quid? Sanctorum fortaſſe
quempiam? Se enim, vel mundum, vel
ea, quæ ſunt mundi, velle præferre,
non utique foret hominis. Ergo San-
torum quempiam? At omnes Sanctos ſeu
diviſos, ſeu conjunctos, hæc Sanctifli-

ma, tum Dignitate, tum omni alio ex-

cellentiæ genere, multo excellit amplius,
quam ſtellis tum fingulis, tum univerſis
Aſtrorum princeps Sol emineat. Videri
poteſt D. Duus in perficienda hac Vir-
gine id egiſſe, quod homines afſolent in
aliquo e nobilioribus artificiis Præcellen-
tes. Nam hi etſi complura elaborent
perquam egregie, unum tamen in ope-
rum ſuorum caput evehunt, in quo pe-
culiari cura, ſummaque induſtria conten-

dunt, ſæpe iterata illud manu elimant,
dum tandem omnibus abſolutum numeris,

& ad omnes apices perpolitum ad publi-
cam emittunt admirationem. Quadam ſi-
mili ratione Omnipotens DEUs, etſi non

pPaucas rationales creaturas ad præcelſos

evexerit Sanctitatis montes, MARIAM
tamen

ir.

tem
ale
Vel
me,
Sal⸗
ſeu
ili⸗
ex⸗
Nilg;,
elſis
igeri
Vir-
t in
llen⸗
orent
0pe⸗
pe⸗
nten⸗
nant;,
geris,
hlbl⸗
Aun
non

cellos

RIAN
nen

( XXIV ) 355

tamen rerum omnium, quæ mere crea-
tæ ſunt, principem, & caput volens effi⸗

cere, longiſſime ſuper omnia etulit, præ

omnibus exornavit, &, collatis omnibus
Gratiæ Suæ theſauris, abſolutiſſimum crea-
tæ Sanctitatis ſpecimen efformavit.

Forſan & iſtud erat, quod e longin-
quo intuebatur Iſaias, cum ajebat (c. 2.
v. 2.) Et erit.: præparatus mons Domus Do-
mini in vertice montium, & elevabitur ſuper
colles. Mons enim majori, quam vulgi
eſſe ſolet, Sanctitati nec incongrue, nece
infrequenter accommodatur; Domus au-
tem Domini an non perſpicue MARIA
eſt, quæ & corporaliter IX. menſibus
Eum geſtavit in Utero, in Spiritu au-
tem Suo nunquam non, ex quo extitit;
habuit inhabitantem? Ergo in vertice alio-
rum montium hic mons eſt: nempe ubi
aliorum montium vertex, & finis, & ſum-
mum eſt, ibi hujus montis fundamenta
ſunt, initium, & ima pars eſt. Ut re-
cte dictum ſit a Damaſceno, Matris DEI,
& ſervorum DEI (puta Sanctorum) infini-
tum eſſe diſcrimen: recte & ab aliis Pa-
tribus, piiſſimis Divinæ Matris Cultori-
bus, communi ſententia edictum, cum
de laudanda DEIPARA agitur, deficere
Z 2 hu-

356 (SERMO)

hhani vim ingenii, nec verba, nec ſen-
us affluere, eloquentiæ fontes exareſce-
re: atque ubi laudationum, & præconio-
rum finem feceris, illic vix initium ſumi
poſſe cum dignitate. Ea igitur es, 0
Virgo Mater! & eam eſle Te totis ani-
mi viribus gratulamur, de qua ut nihil
proloqui nefas: ita dignum quidpiam
profari, nobis mortalibus non eſt con-
ceſſum.

Quis jam (ſi vel e perditifſimis mun-
di filiis unus aliquis ſit) audebit dicere,
non eſſe poſt DgM primam omnium,
& inflammatifſimo corde amandam MA-
RIAM? Atque Hæc ita nobis amanda,
vel etiam amata, in Cœlo jam plena,

conſummataque tum Corporis, tum Ani-

mi gloria perfruitur: quo IIIi nihil ne-
que ad gloriam ſplendidius, neque ad
felicitatem excelſius quidquam potuit ul-
tra evenire: nihi Ei, quod amplius
optet, quodve uberius præſtoletur, fu-
pereſt. Inhæret beatiſſima quiete infinito
Bono ſuo: perfectiſſima perfruitur poſſeſ-
fione Amoris Sui, DEI Sui, ex Eoque
torrentem haurit immenſæ jucunditatis,
incomprehenſæ beatitudinis, dum men-
tis oculum facie Divinitatis, corporis
ocu-

der
ine

ex
in!

tis

gl
er

min

li⸗
ihil
jaln
⸗

nun⸗
ere,
m,
M-⸗
da,
d,
Ani⸗
ge⸗
e 4
t bl⸗
WZ

hmnito
oſel⸗
oque
tatis,
Men⸗
pori
el⸗

(XXXIV) 357

oeulum facie Dilecti ſui, Unigeniti ſui
inexplebili paſcit voluptate, duleiſſima
explet ſatietate. Utinam nobis miſeris
in hac lacrymarum valle etiamnum poſi-
tis daretur, ut ſicut ingentes ſtellarum
globos ſub vix apparente quantitate vi⸗
demus, ita Matris noſtræ, Sola Divina
minorem gloriam, & Beatitudinem intue-
ri poſſemus vel diminute! corda noſtra

duam raperentur! Nunc pars noſtra eſt,

ad gaudendum, & exultandum vela om-
nia expandere: magnificare Dominum,
qui tam magna fecit, gratulari MARIE,
cui tam magna fecit Dominus.

Gaudeamus? ais. Nonne lugendi
potius cauſa nobis relicta eſt, dum Pi-
gnus Pratioſiſſimum a nobis abiit? Quan-
ta eſſet terræ noſtræ tum gloria, tum
felicitas, ſi Corpus illud Sanctiſſimum re-
tineremus? Quanti fierent ad videndum,
ad venerandum concurſus? Si Nazaretha-
na Domus in tanto habetur honore, quid
illa fieret Domo Domini multo Sanctiore?
Si Sanctorum Reliquiis beari nos exiſti-

mamus: IIIis Sacerrimis exuviis multo

nos beatiores putaremus. Age vero, fi-
quis ita ſentis, num tuum, quo frui poſ-
ſes, ſolatium potiore loco ducis, quam
Sum⸗

358 (SERMO)

Summam gloriam, & conſummatam bea-
titudinem, quam conſecuta eſt Virgo San-
ctiſſima? Corpus enim IIlius penes nos ſi
foret, Ejus aſpectus, vel Saeræ munus

Particulæ noſtra eſſet, eaqne permagna

felicitas: at nunc Suæ Domicilium illud
redditum eſſe Animæ, ad maximam Ejus-
dem Virginis pertinet dignitatem, & fe-
licitatem. Tanto igitur nunc gaudendum
nobis magis eſt, quanto Hæc præ nobis
& Major eſt, & nobis charior eſſe debet.
Sed neque privatos tam pretioſo pignore
nos queri poſſumus. Corpus quidem in
Cœlum abiit: at Ipſa tota nos inter ho-
diedum manet ſuo amore, ſua potentia,
& benignitate. An non ubique tota præ-
ſens adeſt, quæ ubi ubi vocata audit, &
exaudit? An non majori etiam ratione in
totidem terrarum locis tota præſens eſt,
in quot Thaumaturgæ celebrantur Ejus⸗
dem Icones? Feliciſſimam profecto poſ-
fumus dicere terram, quando in pleris-
que Provinciis, & Regnis id genus thro-
nos ſibi Divina Mater collocavit, ubi
quaſi aſſidue reſidens gratias ſupplicanti-
bus elargiretur. Sed nec illud præter⸗
eundum, ad noſtram quoque maximam
Proficere utilitatem, quod, fſicut Filius
Tterno Patri Corpus, in quo Paſius eſ 5

0l⸗
lig⸗
ro⸗
bi
ti⸗
ter⸗

lius
elt 5

(C XXXIV) 359

Vulnerumque veſtigia exhibet; ita Bea-
tum Ventrem, quo portatus, & ubera

queis lactatus, Nato Mater oſtendat, dum

nos illi commendat. Unde ait Ececleſia
(in hodiernæ Miſſæ Orat. Secr.) Ideo
translatam de hoc ſæculo, ut fiducialiter
pro peccatis noñtris intercedat. Gaudea-
mus ergo in Domino, diem feſtum cele-
brantes ſub honore B. MARI Virginis,
de cujus Aſſumptione gaudent Angeli, &
collaudant Filium DgI.
Ahrlterum ajebam animi noſtri affectum
eſſe debere ardens Patriæ Ccxleſtis deſi-
derium, in quam ſi & nos fuerimus afſum-
pti, una ex præcipuis bartibus Illius Bea-
titudinis, quam Theologi accidentalem
vocamus, erit hanc noſtram Matrem,
quam nunc ſola cogitatione, amore, de-
ſiderii quadam inquietudine, ſuſpiriis no-
ſtris adire abſentem poſſumus, tunc præ-
ſentem intueri, venerari, etiam ample-
Xari, alloqui, & loquentem audire, Ejus
denique perfrui dulci conſortio, nunquam
dirimendo. Avellamus, per DEUM!
cor noſtrum, deſideria noſtra ab omnibus
mundi hujus rebus nimium parvis, tranſi-
toriis interituris, & ideo corde noſtro
maximorum, æternorum capaci nimium
indignis. Niſi pecoris potius, quam ho-
3 minis

J3609 ( SERMO 2

minis vitam vivere velimus, quid aliud
W que poſſumus, aut debemus nobis exo-

ptaàre, quam id, quod niſi obtinuerimus,

ſatius eſſet nunquam nos creatos fuiſſe,
quia in æterna, inexplicabili miſeria,
velimus, nolimus, certiſlime demerge-
mur. Fruſtra enim tunc erunt ſcioli ho-
dierni, & ſcituli tum Magiſtri, tum alu-
mni, Voltairiani, Febroniani, Harrenber-
giani, aut quocunque nomine dicti, de-
riſores DgI, perturbatores Eccleſiæ,
Pietatis exſtirpatores, exitialium doctri-
narum, perverſæ libertatis, pravorum
morum ſatores, qui omnia miſcent, pru-
riunt auribus, ſtygii ſatellites. Nihil nec

eos ipſos, nec quos deceperunt, juvabit

dicere: non credidi DkUM; negavi in-⸗
fernum; Verum Hierarchiæ ordinem non
agnovi; hæc mihi placuere de moribus
placita. Idunt enim in, & cum adinven-
tionibus ſuis ad eum, cui ſedulam hic na-
varunt opéram, Principem tenebrarum
Luciferum.

Veſtra, ad quos mihi ſermo, pro-
Pior ſaluti fit ſentiendi, & vivendi ratio.
Omnibus diebus vitæ Veſtræ Cœlum anhe-
late, quodque a Dgo precatur Eccleſia,

ihi noſt

ra fixa ſint deſideria, ubi vera ſunt
—æ Saudia

die
Cn
Gin
Phr

IUI

Cup
In
eſt
en

lind

0;
hus,

4

ia,
Ige⸗
ho.
Alu⸗

bet.

de-
ſice,

Ntri⸗
Orimn
pru⸗

ilnee

Wabit
i in
nnon
ribus
Wen⸗
iena-
arum

1atio⸗
anhe⸗
cleha,
4 nt

—

( XXXIV) 361

gaudia. Nolite, per veſtram vos oro ſa-
lutem! nolite impios illos hodiernos audi-
reé, qui ex corde mundi fæcibus pleno
Gc eructant: Tales cogitationes Eremitis,
Monachis, Religioſis conveniunt, vitam
efficiunt ſcrupuloſam, publico minus a-
ptam, impediunt gravium negotiorum de-
bitam adminiſtrationem, muniorum exe-
cutionem , non denique decent hodierni
mundi elegantiam. Qui ſic loquentes,

ſ id dicere volunt, non eſſe omni om-

nino homini curandam ante omnia alia
propriam æternam ſalutem, id mihi di-
cere videntur: Cœlum eſt pro Eremitis,
Monachis, Religioſis: non pro iis, qui
publico eſſe debent idonei, gravia nego-
tia adminiſtrare, munia exequi, in ho-
dierno mundo culte vivere. Quaſi vero
cum Davide, Ezechia, S. Henrico, Fer-

dinando II. eſſe non poſſint, aut com-

plures non fuerint, ſintve, primas curas
Cœlo conſecrantes, & fimul graviſſimo-
rum muniorum przæclariſſimi executores.

Sed, habetis & alium, qui efficere vos
cupit tepidos in deſiderio „ negligentes
in cura Cœléſtis Patrigæ. Propria hæc
eſt in cujusque animo latitans ad res ter-
renas, & ſenfibiles major, quam ad Spiri-
Z FS tuales

362 (SERMOo)
tuales, & Cœleſtes propenſio. Duo fſunt,
quæ hanc animi aàa Cœlo, tanquam ma-
gnetis a polo, declinationem efficiunt. Quia
neque cogitatur, neque ſcitur, Beatæ
illius Patriæ quanta ſint futura gaudia.
Si quando auditur, vel egitur quidpiam,
quo informari ea de re poſſet animus,
ſiquis etiam non omnino contemnit, ta-
men non inhæretur, non reditur ad re-
cogitandum, non ſubigitur, non exco-
quitur ad maturitatem: in ſpinas ſæcula⸗
rium curarum, in viam diſſipatæ mentis,
in petram duri cordis ſemen cecidit. Ita-
que pergit amari mundus: res hujus flu-
XX, incertæ viteæ manent in amore, &
ſollicitudine; res æternæ vitæ non ſunt
in cura, & deſiderio. Alterum eſt: quam
alte a nobis remotum eſt Cœlum, tam
procul nos ab ejus cenſemus ingreſſu,
vitamque præſentem ſomniamus neſcio

quam diutinam, & venturi ſœæculi curam

differimus. Non expendam, quam in-
conſulta hæc ſit perſuaſo, cum ne unum
quidem reſiduum vitæ diem certum habe-
re quisquam poſtit. Demus autem, non
paucos ſupereſſe præſentis vitæ annos:
num propterea minus accelerata cura co-
gitandum, & enitendum eſt illius &ternæ,
beatiſſimæ vitæ gratia, quæ nos, mado
ipſi

ioſ
Vie
30
que

100
1
lum
Gil
ſuſ⸗
On
u⸗
in
tur

ii

mo
tia
lis

tee
in.

(XXXIV) 363

ipfi vere, ac ſerio velimus, certo manet?
Vide, quæſo te, Legulejos. Qui enim
ad Forum aſpirat, mature incipit, jam-
que fere cum Philoſophiæ ſtudio aliquid
de Jure conſociat, Inſtitutiones, vel Ty-
rocinia delibans. Deinceps autem quan-
ta induſtria, quot annorum tractu vel ſo-
lum diſcit, vel & cauſas agit, & pergit
diſcere? Quære: cur? quorfſum tam cito
ſuſcepta, tamdiu produéta induſtria?
Quoniam ſic, inquiet, honoratis reci piar
Judicum, ac Præſidum ſubſelliis. Eadem
in Medieis, eadem in Militibus fere da-
tur videre. Sic, ſic pro temporalibus,
modicis, nec ſat certis. Pro Cœlo, æter-

nis, ſummisque rebus ſat fore deputamus

momenta vitæ ultima. Ne, oro, veſtrum
quisquam tanta unquam deſipiat inſipien-
tia: ſed quamdiu vivetis, theſaurizate vo-
bis theſauros in Cœlo, Math. 6. 20.

Tu vero jam in Cælis triumphans Ma-
ter noſtra, & Domina, benignos Tuos
a nobis ne avertas oculos! Inde e ſum-
mo Cœlorum, tanquam e portu felicita-
tis, vides nos ſævis aſſidue jactatos flu-
ctibus: quodque peſſimum, magnam par-
tem fluctus ſuos, pericula ſua, exitium
ſuum amantes., Succurre; & extrahe.
Ne

364 (SERMO Z

Ne fatigeris orare pro nobis, qui con-
tinuis fatigamur miſeriis. Oſtende Filio,
quæ ſuxit, ubera; Gremium, quo ſedit,
exhibe. Ubi Tu es, fac, ſervuli Tui ſi-
mus. Przæcefſiſti Glorioſa! Trahe nos
Poſt Te!

I N

FINESCHOLA RUM
SE R M O.

. ſaias, qui Regno Judæ, & Urbi Jeru.

ſalem Propheta datus eſt a DEo in
diehus Ozieæ, Joathan, Achaz, & Ezechiæ
Regum Juda, poſtquam, in muneris fui

ratione adimplenda, ſecuturas ariarum

gentium triſtifſimas clades prænunciaffet,
ait (c. 21. v. 10.) Tritura mea, & filii areæ
meæ, quæ audivi a Domino Exercituum, DEo
HWrael annunciavi vobis. Populum ſuum,
cui Verbum Domini annunciandi provin-
ciam ſuſtinuit, trituram fuam appellat,
filios areæ ſuæ. Ea, opinor, de cauſa:
quoniam ſficut qui triturat, laborat in la⸗-
titudine arex, inque manipulos agit, ut
pr0.

inm
Oa
eſt

ſi⸗
A

io,
lit,
iſt⸗
nos

eru⸗
in
hié
fui
ruun
et,
Aret
D80
zu,
Vin⸗
llat,
guſa.
n la⸗

C XxXxV) 36

Proba tritici grana, reponenda in Patris
familias horreum, ſeparet a ſtramine,
mittendo denique in caminum ignis: ita
Iſaias in illo latiſſime diffuſo populo la-
borabat, enitebatur, ut in eo purum tri=
ticum veræ fidei, & probitatis, ad Cœ-
leſtis Patris familias conſolationem exhi-
beret; ſegregaret vero ſtramen idolola-

triæ, errorum, omnisque improbitatis,
ne, quod factum eſt tandem, ſi ſtramen

efſe obſtinate pergeret, gens infelix ab

irato DEo abjiceretur. In poſtremo hoc
meo, illoque perbrevi ſermone, memo-

ratis Prophetæ verbis, ut ſpero, non
improbante Domino, pro meis uti poſſum:
quæ audivi à Domino.. .annunciavi vohis. Sic
eſt: quæ audivi àa Domino. Neque enim
in tradenda Theologiæ Doctrina id ve-
ſtigavi, aut ſecutus ſum, quod novitatée
alliceret, quod libertate, vel potius au-
dacia arrigeret, quod pruriret, mulce-
ret, plauſusve concitaret. DaEUM meum,
cui uni fervio, quo frui unice percupio,
hunc attendi: quodque Hunc intuens exi-
ſtimabam Orthodoxæ Fidei conſonum; quod
Scriptura, & Traditione contentum, aut
certe indigitatum, quod Eccleſiæ, ac vo-
bis magis proficuum, id tenui, id docui,
memor & fidelem hac quoque parte ſer-
vu

366 (SRRMO)
vum auditurum a Domino ſuo; Euge Ger-
vé boné: & illum, non ſervum, ſed ini-
micum hominem, qui in agro Dominico
ſuperſeminat Zizania, portionem ſuam
habiturum cum illis, qui terribilem illam,
ſed jam nihil profuturam palinodiam ca-
nent: ergo erravimus a via veritatis? .. Et
Nel intelligentiæ non eſt ortus nobis (Sap. S. v. 6.)
quorum fetus, & ſtridor dentium æter-
num perdurabit.

Quod nunc reſtat: moneo, hortor.

obſecro, ſtate in Doctrina ſana; in ea

Doctrina, quæ eſt mentium de ſalute ſua,
& aliorum vere, ac ſerio ſollicitarum;
mentium D. DEo, ut probos ſervos decet,
ſubjectarum; Matri Eccleſiæ, ut ingenuis
filiis convenit, addictarum. Miſeri! in
quantos ævi hujus fluctus vos emitto! C&-
tera taceo: ſi vel librorum, qui nunc cir-
cumvolant, ingentem copiam, exitialem
peſtem, fſubtiliſſimas artes cogito; non
poſlum, quin magnæ Veſtrum parti me-
tuam interitum. Hunc effugere qui vo-
let, qu ad ſalutis curam, ad vitæ probi-

tatem ſpectantia ſæpius, non humano ali-

quo impulſu, commendavi, ea in memo-
riæ ſuæ thefauro recondita opere ipſo
Perficiat. In Creatoris, & Redemptoris
noſtri

exi
obt
V0

tot,
e3
ſa;
n;
eet,
nis
in
(æ
eit⸗
lem
nonl

1V0

o⸗

( XXV) 367

noſtri manus vos conſigno; ſub Sanctiſſi-
mæ DEI, & noſtræ Matris pallio vos
colloco: in illis, & ſub hoc vitam omnem
exigite. Ita fiet id, quod ardentiſſime
opto, ut in extremo Judieio ad Suam
vos Dexteram Judex habeat collocatos.

O. A. M. D. G.

2
. *△
3
—5
. 4
△ .
E „ ● 7
12 4
a ero H oloſosqeε uiooS&αρααο Hꝗ e eseAXA 666 / BLAdoA 1
2 A e1 11 01 6 8 2 9 8 „ e 2 1

A aooueſeg snooꝗ N