ſed non eſt, ſicut vulgo ſolent homines,
qui ſi paulum emineant, faſtidiunt paupe-
res, humilis conditionis hominem dedi-
gnantur, aſpernantur. Non ita dulciſſimus

noſter Salvator. Nam licet ſit infinitæ Ma-

jeſtatis Dominus, & cœlis ipfis, omnibus-
que Angelis excelſior, nos tamen viles
homines adeo non ſpernit, aut averſatur,

ut quo poſſet nobiſcum ſemper eſſe, hoc

tam mirabile Sacramentum inſtituerit, ut
manducari a nobis velit, ut nos ultro ad
ſe vocet dicens, Venite ad me omnes, qui
laboratis, & onerati eſtis, & ego refictam vos.
Item: ſiquis ſitit, veniat ad me, & bibat. Ut
denique conteſtetur: deliciæ meæ eſſe Gum ſi-

lis hommnum. O vere inexplicabilem Divi-

ni erga nos amoris immenſitatem! Dolen-
dum

Aur
hom
ctia
repe
bs0
Viv⸗
Vivi

cata
dat
Fel
t
tien
rla
Unt
iua
Zhilet
ide
ſden
Ditin
i

Nun

ero⸗
nen⸗
liem
den⸗
INAd
eſau⸗
ento,
mimn⸗
ofumm
Chri⸗
gero⸗
dul-
inus,
Uines,
aupe⸗
dedi⸗
ſſimus
e Ma⸗
mo⸗
1 Viles
ratur,
e, hoc
elt, u
lero 1

nes, ln

IWMl⸗ lt
Diwvl⸗
Doler-
dum

„

(XXVII ) 293

dum vero, & dignum lacrymis, quod

homines, ac Chriſtiani quidem, atque illi

etiam, quibus talia ſœæpius commendata,
repetita, inculeata ſunt, nihilominus fere
absque omni affectu, ſenſuque pietatis
vivant erga adorandum hoc, amabiliſſimum,
Vivificum Sacrantentum!

Finio ad ea exhortans, quæ ſæœpius ci-
tata Urbani IV. Bulla pulchre commen-
dat ſequentibus verbis: ut — devotæ furbæ
Fdelium — ad Eccleſias affebtuoſe concurrant,
S& tam Clerici, quam populi gaudentes in can-
tica laudum ſurgant. Tunec enim omnium

corda, & vota, ora, & labia kymnos perſol-

vant lætitiæ ſalutaris: tunc pfällat fides, Jpes
tripudiet, exultet charitas, devotio plaudat,
Jubilet Chorus, puritas jucundetur: tunc ſingu-
li alacri animo, pronaque voluntate conveniant,
Jua ſtudia laudabiliter exequendo, tanti feſti
Jolennia celebrantes. Et utinam ad Chriſti ſer-

vitium ſie Ejus fideles ardor inflammet, ut —

qui ſeſe dedit pro eis in pretium, tribuitque ſe
ipſis in pabulum, tandem poſt hujus vitæ decur-
Jum eis ſe in præmium largiatur.

T 3 PRäS-=

294 (SERMO)

PRIDIE
EJUSDEM SOLENNITLATIS
SERMO II.

ponſa Eceleſa Sponſo ſuo Chriſto
triumphum apparat, agendum die
craſtino, quanta poteſt externi ſplendoris
magnificentia, internæ autem charitatis,
pietatis, lætitiæ exuberantia multo ma-
Jore. Palam ritu ſolenniflimo, Religione
mazxima circumgeſtabit velatum panis ſpe-

ciebus Salvatorem noſtrum, ut ab omni-

bus adorationis homagium accipiat, &
omnibus multiplicem ſuam Benedictionem
elargiatur. Invitat ergo nos filios ſuos

pia Mater illis Pſalmi XCIV. verbis: Ve-

nite, exultemus Domino: jubilemus DEO Qalu-
tari noſtro. Prœoceupemus faciem Ejus in Cou-

feſſione, & in Pſalmis jubilemus Ei. Quin &-

transfugas ſuos, hæreticos ſincero affectu
revocat, errorem illorum ita volens per
hanc celebritatem confundere, ut animos
ad veritatis amplexum cupiat permove-
re. Obſequamur Maternæ huie voci: ve-
niamus, exultemus, jubilemus D. DEo
noſtro in Auguſtiſſimo Euchariſtiæ Sacra-
mento vere prælſenti, nobiſcum verſanti,

Cet
ver⸗
ue⸗
eſle
Chr
ſpee
nos
proe
Omn
Omn
Veat
0
Dul

Ius

plur

ta:

Mann

in
G
Alie
june
Nih
cire
non
titl
mihi
n

I

riſto
mn dle
ndoris
itatis,
t0 ma⸗
gione
us ſpe⸗
omni⸗
t, &
jonem

s: Ve-
0 u⸗
it C:
in &
ARectu
b het
A0inns
rON6;
ci! Ve⸗
). D0
acta⸗
etlantt,

5

(XXVIII) 295

& cras manibus quidem Sacerdotis, omnium
vero noſtrum affectibus, & cordibus circum-
ducendo. Quis non dicat aliquem hunc
eſſe Cœleſtis felicitatis præguſtum, frui
Chriſto D. Eumque, licet non in propria
ſpecie, in propria tàmen ſubſtantia, inter
nos eſſe, nobiſcum manere, nobiſcum &
procedere ? Nemo igitur noſtrum ſive
omnino abſit, ſive cum languore adſit.
Omnis facultas animarum noſtrarum fer-
veat, ardeat, tripudiet ob præſentidm,
ob gloriam, ob immenſam Benignitatem
Dulciſlimi noſtri in Euchariſtia latentis
Jus.

Quam quidem SS. Euchariſtiam cum

plura præceſſerint Prophetica ſigna, pu-

ta: Agnus Paſchæ, Sanguis Teſtamenti,
Manna Patrum, Panes propoſitionis: tum

in una Fœderis Arca plura fuerunt colle-

cta, quæ Pprænunciabant vel Chriſtum in
aliena ſpecie, vel in Chriſto duarum con-
junctionem naturarum. In hac igitur Arca
nihil erat, quoed Myſterio vacaret, non
circuli, non vectes, non corona aurea,
non certa longitudinis, latitudinis, & al-
titudinis dimenſio, non denique cætera:
nihil enim fortuito, aut ſuperflue, aut
non ſummo conſilio præceptum eſlſe a Do-

mino, quælibet pia mens intelligit, &

4 con-

296 ( SERMO )

confitetur. Sed, quod ad noſtram præ-
ſentem rem attinet: dum fabrefadtam eam
audimus ex auro mundiſſimo, & ligno

Setim, quod incorruptibile fertur; an non

pronum eſt cogitare Eandem Perſonam in
Chriſto & ſummæ Divinitatis, & incorru⸗-

ptæ Humanitatis? In Arca erant duæ Ta-

bulæ lapideæ, Tab læ Teſtimonii, inſcri-
Ptæ Digito DEI. Jam hic & ipſe Tabula-
rum numerus, & quod una de DEo, al-
tera de hominibus præciperet, ad duas
Chriſti Naturas cui non videatur pertine-
re? Si autem attendimus, Verbum DEI
inſcriptum fuiſſe Digito, id eſt, poten-
tia DEI, tabulis lapideis; in eo ſane con-
templari poſſumus Verbum illud, quod
erat in principio apud DgUM, Digito,
id eſt, Virtute Altiſſimi inſertum, ac in-
ſeparabili nexu conſociatum Humanitati.
Porro hæ Tabulæ in Arca reconditæ Chri-
ſtum D. aliena panis ſpecie tectum, non

inconvenienter nobis indicant. Sed binos

Cherubim, qui alas ſuas ad obtegendum
expandunt, quid eſſe dicemus, niſi quod
exiſtimo, obſcuram quidem, Hed firmiſſi-
mam fidem, qua ſola & Incarnationis, &
Euchariſtiæ myſterium tenemus? Nam &

Cherub ſapientiam ſignificat, & fides uti⸗

que Cœleſtis Sapientia elſt.

Ut

hie
gnie
in 0

ipſa

ibi
ſtra
Aiq⸗
in S
ſente

Ali

red

V ferer

Mor

Oi

gla
tum

ſs h
gant

ea,
ten
müfl

iun

ban

Ccyarn

Veni⸗

prel
tur 0

Pre⸗
edlN
lano
Inon
min
orrl⸗
Ta.
nleri⸗
bula⸗
, Al-
duas
ttine⸗
DEI
Otell⸗
col⸗
vol
gito,
e in⸗
itati⸗
Chri-

nOH

binOs

doen
Jvocl
tmiſi⸗
nis,
s Utl

( XXVII ) 297

Ut vero plures applicationes, quas
hie pie cogitare liceret, miſſas faciamus:
quid ſanctius, quidve auguſtius Synagoga
in omni ſuo apparatu habuit, quam eam

ipſam Domini Arcam? Ibi Propitiatorium,

ibi Oraculum, inde Reſponſa Divina. No-
ſtra item Eceleſia habetne ali quid ſanctius,
aliquid majore colendum Religione, quam
in SS. Euchariſtiæ Sacramento vere præ-

ſentem Chriſtum Dominum? vel per quid
aliud vque propitium nobis DEUM

reddimus, & ad quascunque gratias con-
ferendas inclinamus? Ibi perpetuum fuit
Moyſis refugium, & nunquam irritum.
Quidcunque premat, quonam aptius,
quam ad SS. Euchariſtiam, confugiamus
tum nos univerſi, tum qui adinſtar Moy-
ſis habent populum, quem ducant, re-

gant, paſeant? Stabat in medio alvei Ar-

ca, & utrinque ſuſpenſos Jordanis fuctus
tenuit, dum ſine noxa tranſiret, ac Pro⸗
miſſionis terram intraret Ifrael. Jordanes
junctas vehebat, quæ prius diviſæ flue-
bant Jor, & Danis undas: in quibus ſi
carhis, & ſpiritus vitia cogitemus, ne ho-
rum fluctibus hauriamur, ſed ad Cœlum
veniamus, optimum eſſe ab Euchariſtia
Præſidium inſinuatur. Sed & morte puni-
tur Oza ob Arcæ contactum; cæditur a
Philiſiæis Ifrael, cadentibus una Ophni,
T 5

298 (SEnRMO 9

& Phinees, nec flagellum hoe Arcæ præ-
ſentia cohibuit: nam & erga Euchariſtiam
irreverentia gravem habet pœnam, & pra-
vam tuam vitam ſi nolis eorrigere, peri-
bis, etſi exquiſitam devotionem prætefe-
ras erga Numen Euchariſticum. Sufficiunt
hæc: poſſemus enim eſſe prolixiſſimi.

Nunc e II. Regum, cap. 6. aliquam
nobis rerum cras gerendarum imaginem
efformemus. Sic ergo ibi legimus: Abiit
ergo Duvid, & adduxit Arcam DE de domo
Obededom in civitatem David cum gaudio: &
erant cum David ſeptem chori, & victima vi-
tuli. Cumque tranſcendiſſent, qui portabant Ar-
cam Domini, ſex paſſus, immolahat bovem, &
arietem; & David ſaltabat totis viribus ante
Dominum. Porro David erat accindtus ephod

lineo. Et David, & omnis Domus Iſrael duce-

hant Arcam Teſiamenti Domini in jubilo, & in
clangore buccinæ. In immenſa illa qua præ-
cedentis, qua ſequentis populi multitudine

eminet pulcherrima Regis Davidis pietas.

Hanc qua parte, quave ratione noſtrum
Pro ſe quisque poſlit cras imitari, quaſi
percurrendo videamus. Veſtis ei ephod
lineum: non ergo illud, quod ſolius erat

Summi Sacerdotis; ſed nec quale ec&εtero-

rum fuit Sacerdotum, & Levitarum; ve-
rum aliud fimplex, candidum; unde &
mox

brr⸗
liam
Pra⸗
eri⸗
tefe⸗
eiuat
.

tun

nem

Gomo
1: 6
u wi⸗
1A.
n,
At
ePtol
duce⸗
Gin
prr.
Udine

jetas.

NtrnDan

aſi

* tæ in ſola Euchariſtici Numinis Majeſta-

1 erat
Eteto⸗
1 Ve⸗
de
10X

Ait

(XXVIII) 299

rox, tanquam diſcoopertus fuerit, ac
nudatus, ab uxore arguitur. Quid nos?
quali utemur amictu? an candido, & fim-
plici in teſtimonium ingenui noſtri erga
DaEUM, & aperti, nihil fucati candoris?
An purpureo, quo teſtemur ſummum amo-
rem, paratum ad proprii, ſi opus ſit,
ſanguinis effuſonem? An violaceo pro-
pter humilitatem? Forſan aureus potior
erit, ob animæ in Deo ſuo prorfſus abſor-
ptæ fulgorem? Vel argenteus ob innocen-
tiæ nitorem? vel denique lugubris, ob
deploranda peccata five propria, five

alienae Sed optimum fuerit, horum

omnium ornamentorum collectione ani-

mam noſtram ſi perpoliverimus. Omnem
in nobis conſpiciat venuſtatem is, cujus
honori ornabimur, Salvator noſtér. Da-
vid ſaltahat totis viribus ante Dominum. huc-

usque Sanctus quidam vehementiſſimæ læ-
titiæ impetus illum egit. Et noſtræ animæ
non vulgari aliqua incedant lætitia, qua-
lem mundana ſolent afferre gaudia: ſed præz
cœleſtis dulcedinis ſenſu quietem nullam
inveniant, exiliant, & tanquam Divini
amoris hauſtu inebriatæ ſeſe neſciant, to-

te, & amabilitate defiæxæ. Hanc tantam
Spiritus noſtri exultationem arguat dein-
de, ut lubuerit, Michol quæpiam, mun-
di

300 (SERMO)

di nempe vanitas, pios deſpiciens, &

omne id nimium putans, quod Dgo da-
tur, & pietati. Nos, ut prior illa Michol
punita eſt ſterilitate, hujus etiam intem-
periem plectamus eo, ne fructus illi ex
nobis ullus naſcatur in ſempiternum.

Sed boum, & arietum toties iteratas
immolationes quonam pacto imitabimur?
Non enim talibus hoſtiis nunc honoratur
Dominus, ſed unica illa, de qua prædi-
ctum eſt per Malachiam (c. TI. V. LII.) in

omni loco ſacrificatur, & offertur Nomini meo

oblatio munda: quæque ipfſa eſt, ad quam
omnis hic noſter, de quo agimus, cultus
referetur. Sed nempe reſtant ſacrificiaà
laudis, orationis, & ſanctæ jubilationis,

quæ indeſinenter offerre poſſumus. Quid?:

quod nec ſuperbi, & pugnaces nobis de-
ſunt boves, nec petulci arietes? variæ
ſeilicet hæreſes, quæ ſeu adverſa fronte,
ſeu ex obliquo Auguſtiſſimum hoc Sacra-
mentum, & in eo exiſtentem Chriſtum D.
impetiverunt. An non bos Cerinthus,
Ebion, Paulus Samoſat. Theodotus, &
confimiles plures, qui Divinam Chriſto
naturam ibant ereptum? An non aries A-
rius, contra Verbi Divinitatem auſus inſur-
gere? Quid Neſtorius unius Perſonæ, vel
Eutyches naturæ in Chriſto geminæ im-

Pu-

4

(XXVIII) 301t

„I pugnator? Tum Wicleffus, Lutherus,
d. Zwinglius, Calvinus, & quidquid talium
ſchol monſtrorum eſt, qui Orthodoxum de Eu-
tem chariſtia Dogma, miris errorum formis
lex qua evertere volebant, negando realem
AKAhiriſti præſentiam: qua depravare, cum
panis ſubſtantia Chriſtum quoquo modo
componentes. Denique ut cæ&teros reti-

1atas
nue ceam: an non bos, & aries, Sancyranus
arirr Egrex, qui cum nondum auſit palam, &
rd. aberte Chriſtum, & Sacramentum hoc
1) inficiari, id ipſum jam agit per cuniculos,
Fideles ab hoc Angelorum Pane variis ob-
i tentibus avocando, arcendo, ut demum
duun penitus avertat. An non hi omnes aptiſſi-
elts me ſunt victimæ, quas Divinæ noſtræ Ar-
Teu cæ, non ad ſenos, ſed ad ſingulos quos-
ond, que paſſus immolemus? Credamus corde,
Duch & identidem confiteamur veram Chriſti D.
ge noſtri tum Divinitatem, tum Humanitatem
Vati?

in Perſonæ unitate; credamus, quidquid
fone, de admirabili KEuchariſtiæ Sacramento Ca-
SAed. cholica docet Eccleſia; execremur toto
umnb. corde impias Sancyrani gregis technas
Nth, Perverſiſſimæ junctas doctrinæ; & hoc fi-
, C dei noſtræ veluti cultro jugulatæ cadent
io boum, & arietum illæ vidtimæ. Forütan
ies A ſi vitæ neſtræ cconomiam perluſtremus,
indt. aliud etiam inveniemus victimæ genus,
e, el cujus occiſione valde gratum Chriſto D.
Uee im 8-

302 (SERMO)

Sacrificium exhibebimus; vitia nempe no-
ſtra, pravasque animi propenſiones. Cadat
nobis immolantibus, atque ex toto enecetur
ſuperbia noſtra attollens in altum cornua,

deſpiciens alios, faſtidiens humiles, ſe-

met erigens: cadat & invidia: tum ira-
cundia, tum per ordinem vitium quodli-
bet. En, ut multæ nobis fuppetunt vi-
ctimæ , quarum immolatione Diei cra-
ſtinæ celebritatem immenſum augebimus.

Atque iſtud in votis etiam eſt Matri

noſtræ Eccleſiæ, quæ per rituum ſuorum
gravitatem, per auri, argentique fulgo-
rem, per concentus decorem, perque

omnis externi apparatus exquiſitum ſplen-

dorem duas res cupit effectas dare. Qua-
rum una eſt, ut Sponſo ſuo DEo cultum

exhibeat, qualem poteſt, earum etiam

rerum impendio, quas ab Ipſo creatas

Ipäus munere habemus: alteram vero;

ut hominem non ſolo ſpiritu conſtantem,
ſed & corpore, perque hæc viſibilia tan-
quam Pædagogi manu duci ad invifbilia
ſolitum tanto magis in magnificam quan-
dam DEI cognitionem, & ardentem amo-
rem provehat, quanto majorem adhibet
in Divinis rebus magnificentiam. DEI qui-
dem infinitam Majeſtatem ſi attendimus,
nihil utique amplum, & magnificum in
Ejus

Er
run
in

clin.

e ⸗
Cadat

etIt

Ina,
,ſ.
n ira-⸗
nocli⸗
nt Vi⸗
cra⸗
ilnus,

Matri
Uorm
fulgo.
ere⸗
ſplen⸗
(ua.
Wrom
Etlaln

reatas
VeI0,

Antenn;,
liatan⸗
ibilia
ar⸗
Mamo-
dhibet
8I ul⸗
dimus,
u in
is

(XXVIII) 302

Ejus cultu nos facere exiſtimamus: & ho-
rum quidquid facimus, genua etiam ſi fle-
ctimus, ſi auro etiam fulgentia capita in-
clinamus, corpora tota ſi curvamus, aut
humi ſternimus, pectora tundentes ſi fu-
ſpiramus, aut lacrymamur, quocunque
demum ſigno teſtamur noſtram erga D.
DEUM ſubmiſlionem, vel ardentiſſimam
dilectionem; hos omnes hominum, quo
Poſſunt, facientium conatus non alliter,
credo, Sanctæ illæ Cœlitum mentes aſpi-
ciunt, quam nos ſolemus formicarum, ſua
onera ingenti conatu trahentium, agmen
aſpicere. Num autem propterea ſentie-
mus cum illis hodiernis, qui ex Iſaiæ
cap. 25. Vv. 4. Opiritus robuſtorum ſe ferunt?
ac dicemus: auro, argento, gemmis, par-
pura, hyacintho, quæque alia pretioſa
ſunt, vel pulchra, ilis exornanda eſſe ho-
minum corpora, imo & equorum, homi-
num habitacula, vehicula, ſedilia, men-
ſas; ſervire ea debere humano uſui, &
lIuxui; eſſe denique illa impendenda ho-

minum neceflitati, utilitati, voluptati:

DEo ſatis eſſe debere internam noſtram
Religionem? Aures tantæ impietati occlu-

damus, ac Salomonem potius, quocum

fuit Sapientia, intueamur infinitis ſumpti-
bus Templum Domino exuruentem, etſi
Probe fciret, Lnmenltatem OWinam nul-
4

304 (SERMO)

la æde ſeu egere, ſeu concludi; unde
ajebat (2. Reg. 8.) Ergone putandum eſt,
quod vere DEUsS habitet ſuper terram? Oi
enim Cœlum, & Cæli Culorum te capere non
poſſunt, quanto magis domus læc, quam ædifi-
cavi? Hoc & nos Sapientiæ ſenſu imbuti,

D. DEo noſtro ſervitutem ſerviamus non

ſolum intus in animo devotiſſimam, ſed

exterius quoque in omnibus, quoad poſ-

ſumus, ſplendidiſſimam, magnificentiſfſi=
mam.

Accedamus ergo inflammatiſſimis cor-

dibus ad ſacram diei craſtinæ ſupplicatio-
nem, omnemque Theophoricam ſolenni-
tatem ſumma pietate in jugi ſpiritus exul-

tatione decurramus. Sed hæc erga SS.

Euchariſtiæ Sacramentum pietas, hic no-

ſter erga Clementiflimum Salvatorem,

apud nos ſub panis ſpecie manentem,
devotionis affectus perduret ſemper,
imo quot diebus augeatur. Adeamus,
quam poſſumus, frequentifſime. Hæ ſint

noſtræ in hac lacrymarum valle deliciæ

& quotidianæ, & maximæ, eſſe cum Chri-

ſto, in quo habemus omnia. Hujus Aman-

tiſſimi Salvatoris noſtri ſunt verba illa

(Prov. 8. 31.) Deliciæ meæ eſſe cum fihis

hominum: reſpondeat mutuus noſter amor,
ac ſæpe repetat, Deliciæ meæ eſſe cum filio
homi⸗

komn

gn

—
—

ſing
qu.
Cont
conl
Ius h
bom
VO0
de
dan-
rael
es
eſſie
duci,
Drov
En⸗

708

Unde
1

G

eſt O

nbul,
GS HoH
, ſedl
pol.
entille⸗

is eor⸗
lcatio⸗
olenni⸗
8eXll
4 §F.
je no⸗
Olell,
enten,
emper,
alnus,
He ſnt
gelieie

Adl

i Nis

am,
,
lun li
omt⸗

—

R

XXIX) z835

hominis, quem Se Dominus ſæpiſſime di⸗
gnatus eſt compellare.

—

DIE

S.JOANNIS NEPOMUCENI

SE RM O,

Mnter Sanctos, e quorum recordatione

ſingulari me ſentio affici delectatione; &;
quorum potenti apud DEUM patrocinio;
eonfido eorüm me gavifurum in Coelis
conſortio, eximius eſt locus Sancti, cu-
jus hodie feſtivitate lætamur; Joannis Ne-
pPpomuceni. Exquiſita vitæ Sanctitas no-
vo denique Martyrii genere coronata?
de Cœleſti Illius, idque præcellente qua-
dam Gloria, multiplicium teſtimonia mi-
faculorum: Ejus erga cultores, & clien-

tes Suos benighitas tum paratifſima, tum

efficaciſſima amorem, venerationem, fi⸗

duciam in animo meo excitant, fovent,

provehuntque. Inde fit, quod ſincere,
& majorem in modum deſiderem, ut &
vos diem hunc in Magno hoc Thaumatur-

20° quam religioſiſſime colendo ponatis,

utque

306 (SERMO)

utque illis vos adjungatis Ejusdem eclien-
tibus, qui per omnem vitam Sanctas per-
ſentiſcunt delicias in cogitando, in aman-
do, in colendo, laudando, ac invocan-
do S. Joanne Nepomuceno. Agite Dile-
Ctiſſimi! fi nondum id à vobis factum eſt
hactenus, Magnum hunc, Amabiliſſimum
hunc Sanctum in peculiarem vobis Patro-
num eligite, quem per omne deinceps
vitæ veſtræ tempus pio cultu, ſtabili de-
votlone, amore tenero proſequamini.
Hoc ut velitis, cauſas, quæ perſuadeant,
ecommemorabo: qui poſſitis, modum præ-
monſtrabo.

Dum Signis & copioſis, & perſpi-

cuis Servi hujus, & Amici Sui Sanctita-
tem DaUs mundo manifeſtavit, totidem
veluti vocibus teſtatus eſt nobis, hunc

eſſe unum e Sibi chariſſimis, quem Sibi

arctiſſima conjunctione adſtrinxerit: toti-
dem nos quaſi nutibus provocavit, ut
Sancti hujus amore inflammemur, ut Eum
omnibus pietatis officiis nobis colendum,
ut ſub Ejus tutela noſtram nobis vitam
agendam conſtituamus. Si lucem illam
memoria repetamus, qua Joannem no-

ſtrum parientis Matris domus colluſtraba-

tur: ſi faculas illas, quæ, exanimatum
Jam Joannis noſtri Corpus obſequioſo fa-
mulatu

DrI

mul

tum
bet
Guim
ipo⸗
tem
cent
erye
Qumm
irrer
tonn
teni⸗
fam⸗
cala
tam.
DEr
de,
Mart
hono

Diand
Cert
an
Patr
tur,
Uus el
Rexis
diledd
MuI!

faleq

len⸗
per⸗
lall-
dan⸗
Mle⸗
el
DuI O9
to.
eps

de⸗
mimi.
eant,

( XXIX 3 307

MWulatu ceomitantes, per Moldavæ fluen-
tum diſcurrebant: f linguam illam ter-
beatam, facundam olim dum loquen-
dum, mutam dum tacendum erat, poſt
ipios trecentos annos corruptionis exper-
tem, vividam Poſtque inciſionem re-
centi ſtillantem ſanguine: ii ſepulchrum pro-
tervo cujuspiam pede calcatum, vel di-
ctum aliquod ſive contumelioſum, ſive
irreverens Cœleſti mox vindicta caſtiga-
tum: fi ad Ejus invocationem vincétos ca-
tenis ſolutos, *gris, oppreſſis, egenis,
fama periclitantibus, aut in qualibet alia
calamitate pofitis præſentem opem alla-
tam: intelligimus profecto, in his fignis
DEf vocem contineri dieentis, amari a
Se, honorari, & glorificari Sanctun hune

HW Marty rem: a nobis itidem amandum efſe,
honorandum, & glorificandum. Hanc

DEI noſtri vocem obediente aure fuſci-
Piamus, fideli promptitudine expleamus.
Certe ſiquem terreno Regi in przæcipuis
amoribus eſſe innotuit,; eum omnes ſibi
Patronum exoptant, colunt, veneran-⸗
tur. Qui Patri, idem & probo filio cha-
rus eſt. Valeat etiam apud nos Summi
Regis noſtri, ejusdemque Patris noſtri
dilectiſſimi erga S. Joannem Nepomuce-
num nobis tam perſpicue deelaratus amor:
valeat, qua nos quoque ad Ejus amo-
U2 rem,

308 (SERMO)

rem, & venerationem haud obſcure evo-
cat, cohortatio. Præſertim cum opti-
me noverimus, id, uti ſolum, ita &om-
ne a nobis amari oportere, quod DaEUs,
cujus tam mens, quam & voluntas ab om-
ni errore eſt remotiſſima, & amat ipſe,
& nobis proponit ad amandum. Rem
igitur præſtabimus DEo magnopere pla-
cituram, ſi peculiari devotione adeo cha-
rum Illi Sanctum fuerimus venerati: ea-
demque opera illud etiam efficiemus,
ut Sanctum hunc indubitatum habeamus
apud Divinam Majeſtatem Patronum.

Tum enim vero nos multo feliciſſi⸗
mos! Siquidem noſtrum ad se recurren-
tium voces ille pronus exaudiet: illius
autem pro nobis deprecantis voces DEUsS
cum clementia ſuſcipiet: ita fiet, ut in
quibuslibet neceſſitatum, diſcriminum,

deſideriorum veluti fluctibus fidam præ-

ſto habeamus anchoram. Obpitulatus eſt

innumeris. Teſtes appello Pragenſis Me-
tropolitanæ Eccleſiæ, quæ pretiofiſſimo

Sancti illius Corporis theſauro gaudet,
& gloriatur; Eccleſiæ inquam illius pa-
rietes appello, quorum nullam pene pPar-
tem eſt aſpicere, ita votivis qua tabel-
lis, qua donis obtecti ſunt univerſi. Te-
ſtes appello civitates alias, regiones alias:
quæ

1

qu⸗
hn

col

mor
null

que

Sui
Cus
Vene
cept
fd
tur
0 UI t
eſhe

Inte

opiti
liſſim

Deo
glor
Fran
tige .
ſtuai
in d
ribis
ni ha
teris
ſit En

e
opt;
Kom⸗
Ds,
Ab o⸗
igle,
Ren
0 Cha-
ti: ea⸗
jemus,
bearhus
m.

felieiſ⸗
utren-
illius
DEOS
, N in
WinuN,
mn Pi
atus l
nis Me⸗
oiſino
gaudet,
lins Pe.
ele Pal-

„ 7

( XXIX) 30⁰9⁹

quæ enim civitas, aut regio Sanctum
hunc non novit, vel non peculiari ſtudio
colit? ubique acceptorum beneficiorum
monumenta reperias. Quid illud? quod
nulla ſciatur Catholici nominis natio,
quæ Joannem Nepomucenum præcipuis
Suis Patronis inſertum præcipuo & aflfe-
Ctus fervore, & apparatus ſplendore non
veneretur? an non Beneficiorum tum ac-
ceptorum memoriam, tum accipiendorum
fiduciam ſatis indicat? Confidamus igi-
tur, etiam nos experturos, quam facile
cultorum ſuorum precibus flectatur, quam
efficax ſit pro clientibus ſuis apud DEUM
interceſſor.

Sed, quibusnam in rebus præprimis
opituletur, videamus. Nam Sancti uti-
liſſime ejus rei cauſa invocantur, qua il-
lud eorum meritum continebatur, quo
Dxo przæcipue placuerunt, ſuæque ſibi
gloriæ gradum promeruerunt. Ita S.
Kranciſcus humilitatis, Aloyſius innocen-
tiæ: Thomas Theologici, Ivo Juridici
ſtudii: Lucia in oculorum, Appollonia
in dentium, Peregrinus in pedum dolo-
ribus, Rochus in epidemiæ malo Patro-
ni habentur. Noſter Sanctus, cum in cæ-
teris ſanctæ vitæ rationibus plurimos alios
ſit æmulatus, tum vero illud habet no-
U 34 Vum⸗

310 (SERMO)

vum, illud ſibi proprium, quod, quæ a
Joanna Regina in arcano Pœnitentiæ tri⸗
bunali audiit, ea impio Wenceslao Re-
gi prodere recuſans, cruciatus pertule-
rit, mortemque demum in Moldavam
præcipitatus Martyr obiverit. Hanc ob
rem vim quamdam fibi propriam eſt con-
ſecutus, qua auxiliatur tam recipientibus,
quam adminiſtrantibus Sacramentum Pœ-
nitentiæ: famæ item periculo laboranti-
bus. Quis non igitur hunc ſibi Patronum
exoptet, per quem ſe in gravis adeo mo-
menti rebus ſperet adjuvandum? Secun-
dam (uti Pœnitentiam vocant Tridentini
Patres) naufragii tabulam rite apprehen-

dere, eaque ſie uti, ad redintegratio-
⸗ 630 ⸗ g

nem Divinzæ Gratiæ, tanquam ad por-
tum, ut ſubveharis, res eſt magnæ non ra-
r difficultatis, vel quod noxia verecun-
dia retrahat aà ſineera, integra delictorum
enarratione: vel quod ad debitum dolo-
rem torpeat animus: vel quod efficaci pro-
poſito ſemet obfirmare mens perhorre-
ſcat. Cui tale quidpiam evenerit (eve-
nire autem poteſt cuilibet) devoto corde
ad S. Joannem Nepomucenum recurrat,
& opem conſequetur. Utilem pœniten-
fHibus operam impendere, & Confeſſarii
munere exacte defungi, res eſt in ardan

pohta. Ad formidolofſum hoc munus & 7

VOS

(XXIX) 311

e vos accedetis. Experiemini, quam gra-
. ve humeris veſtris onus impoſitum habea-⸗
Re- tis. Tum vero ad illud feliciter portan-
ele- dum ſit refugium veſtrum, lit Tutelaris
lavem veſter S. Joannes Nepomucenus. De bo-
end no nomine Sapiens ait Prov. 22. v. I.
coI. WMWelius eſt nomen bonum, quam divitiæ mul-
tibs, tæ. & Eccl v. v. 2. melius eſt nomen bonum;
De. quam unguenta pretioſa. Pro tam magni,
Dtünt. & nulli non exoptati boni conſervatione,
tonmum aut defenfione ad Hunc vos recipite,
one. cui, ob invictam Sacramentalis filentii
Seei. cuſtodiam, damna famæ præpedire datum
lentii eſt Divinitus.

tehen⸗
ntio⸗ Illud etiam non penitus prætermitta-
por: mus amoris, & venerationis incitamen-

onf tum, quod ex Eccleſiaſtico Statu, & Sa-
gee cerdotali Ordine, ideoque domeſticus
torum nobis, & e noſtra veluti familia Sanctus
dolo. ſit. Hungaris Stephanum, Ladislaum,
ibo. Emericum, Martinum: Auſtriacis Leo-
horte:. poldum, Gallis Ludovicum, alios aliis,
(ere. vel ipſa Patriæ communio ad cultum com-
corle mendat. Familia quælibet, quos habet
uttit, indigenas Sanctos, eos ultroneo, & ma-
eniten. Jore affectu proſequitur. Vos item, quo-
leſari niam Eccleſiaſtici, & Sacerdotio aliqui
arda jam inſigniti, alii inſigmiendi eſtis, decet
aurs G hunc ejusdem & Status, & Ordinis San-
105 U 4 tum

3212 C SERMO)

Ctum ſingulari devotione complecti. At⸗
que ita habetis complura, nec ſane le-
vis ponderis momenta, quibus permo-

veamini, ut Sancti hujus amatores, cul-

tores, & clientes eſſe velitis, ſtudeatis.

Nuünc etiam quanam ratione is vobis
colendus ſit, accipite. Duo præſtanda
habetis: obſequium, imitationem. Obſe⸗
quium dum dico, illa pietatis officia com-
plector, per quæ animus veſter cum illo
verſetur, & quaſi cujusdam neceſſitudi-
nis vinculo conſocietur. In quo genere
ſunt pii affectus, nunc amoris: nunc gra-
tulationis ob ſanctitatem mortalis antea in
terris vitæ, gloriam modernæ vitæ in
Cœlo immortalis: deſiderii item conſor-
tio illius æternum perfruendi: ſuimet com-
mendationis: gratiarum Dao agendarum,
qui Sanctum hunc tot antea gratiis præ-
ventum, & donis cumulatum, tam illu-
ſtri demum gloria coronavit. Huc acce-
dat precum, quas vocales dicimus, quo-
tidianum, utut exiguum, penſum: vel
certe ſingulis feriis quartis, in illius feriæ
quartæ memoriam, qua glorioſum pro
DEo agonem ſuum terminavit, & Cœlo re-
ceptus eſt. Cultui autem Sancti hujus dicata
dies quot annis magna Religione, piaque
ſpiritus hilaritate agatur: caſtigetur cor⸗
. pus;

Pus,
lorun
tatio
Imag
perti
Cpr

5
tio,
Tune
Witamn
guem
ligit,
dinen
farian
comp.
dignit

licis

darum
Cani
dat
moce
de ne
Pro
poßti

N
e le⸗

ImOo⸗

cul⸗
eatßs.

vobis
ſanda
Oble⸗
com⸗
n illo⸗
ſtudi⸗
enere
egra⸗
Ntez in
te in
lſot⸗
ccoln⸗
darutn,
3 Pre⸗
n Uu⸗
e aece⸗

4

( XXIXA) 313

pus, mundetur conſcientia, Panis Ange-
lorum ſumatur, oretur prolixius, cogi-
tatio, lectio, ſermocinatio ſit de Sancto.
Imaginis Eum referentis veneratio eodem
pertinet, uti & cultum in aliis excitandi,
& promovendi conatus, vel deſiderium.

Sed principem locum obtinet imita-
tio, dicente Auguſtino Ser. 47. de SS.

Tunc veraciter Sanbtos colimus, cum eorum

vitam converſando imitamur, & natura ipſa
quemque ſic inſtituente, ut illius, quem di-
ligit, & a quo diligi cupit, morum ſimilitu-
dinem conſectetur. Sancti noſtri vitam bi=
fariam partiri poſſumus. Priore parte ſe
comparabat ad illam terreſtribus majorem
dignitatem Sacerdotis, & ad illud Ange-
licis humeris reformidandum onus curan-
darum animarum. Poſteriore Sacerdos erat,
& animarum moderator. In illa refulge-
bat nitidiſſimus innocentiæ candor, non
modo cujuscunque gravis delicti omnimo-
de neſcius, verum leviores etiam nævos
pro viribus devitans. Animi optime com-
Ppoſiti index erat illa oculorum, illa vul-
tus, totiusque adeo corporis: illa in ver-
bis, omnique motu, & actione modeſtia.
Quid pietas? quot ille horas qua domi,
qua in templis cum Duo pientiſſime, ſua-
Viſſimeque verſari: cumque litare Dso
U 5 non-⸗

(SERIO)

nondum ipſe poſſet, litantibus quam cu-
pide miniſtrare ſolitus? Pœnitentiæ, & 88.
Euchariſtiæ Sacramentorum creberrimus
illi, ſemperque devotiſſimus uſus. Erga
Sanctos Cœli indigetes, Virgineam cum-
primis Matrem amor, & devotio ſingula-
ris. At ſtudia, ſeu politioribus literis Za-
tecii, ſeu ſublimioribus ſcientiis Pragæ
operam navaret, maxima percolebat in-
duſtria, non aliam ejus æ qque laboris, ac
omnium cæterarum actionum metam fſibi
ſtatuens, quam ut ſerviret, pPlacçeret DEo,
hujusque (e obſequiis redderet idoneum.
Ita omnigena virtute egregie excultus,
& ſcientiis perpolitus Miniſtris Chriſti, &
Diſpenſatoribus Myſteriorum DEr adlegi-
tur. Hicé enimvero videre fuit, quæ ſit
vis veri erga DEUM, & proximum amo-
ris, ſicubi virum DaI nactus eſt, cujus
cor inſederit, & irrequieto ardore exagi-
tet. Non enim ſibi, ſed DEo, et proximo
ſe vivere arbitratus, in peragendis Divi-
ni cultus officiis, in prædicando Verbo
DEr, in parvulis, & rudibus inſtruendis,
ſalutaribus monitis impertiendis, pœni-
tentibus DEo reconciliandis, ſolandis
zgris, moribundis in cœlum transmitten-
dis, cæterisque id genus ſanctis exerei-
tationibus, omne tempus ſumma charita-
te, Zelo flagrantiſſuno, alacritate mirifi⸗
ca:

4,
que
ſteag
Meru
tum!
Ere!
bi 01
tatihil
tos ac
tern

.
chari
exern
quan
Vitan-

tem
Mim.
Aucdie

Ut 8.
tidos
dati
ns
Eur
lron

n el.
mus

cN.

ügulr.

fisZa.
Pragee
t in⸗
33, à0
n ſbi⸗
D 50,
neum.
ultus,
iſti, &
Alegi⸗
ee ſit
1⸗
exagl⸗
Oino
Verbo
bencls,
peeni⸗
Olandis
exerer.
chaitr.
Milife
(4

( XXIX) 315

ca, ſedulitate infatigabili abſumebat. Ne-
que deſtitit, imo ne remiſit quidem, po-
ſteaquam in Pragenſium Canonicorum nu-
merum eſt cooptatus: auxit potius virtu-⸗
tum ſuarum ſplendorem, egenis largiore
re ſubveniens, dignitates etiam ultro ſi=
bi oblatas refugiens, Wenceslai impie-
tatibus intrepide ſeſe opponens, cerucia-
tus adeo, ſanctamque per Martyrium mor-
tem ſibi conſciſcens.

Habetis pulcherrima, quæ æmulemini,
charismata. Ac in prioribus quidem illis
exemplar vobis conſtituite, cui hanc,
quam nunc literarios inter labores ducitis,
vitam conformare adlaboretis. Quæ au-

tem IIIius fuerunt ulteriora, ea vobis, ubi

animabus regendis fueritis admoti, omni
ſtudio conſectanda decernite. Ex quo flat,
ut S. Joannis Nepomuceni nunc in virtu-
tibus, poſtea in æternis gaudiis ſocii eva-
datis. Quod per interceſſionem Magni hu-
Jus Sancti Ipſe vobis largiri dignetur, qui
Eum prius in exemplar, deinceps in Pa-
tronum dedit, Clementiflimus DEUs.

DIE

(SERMO)

DIE
S. ALOYSII GONZAGE

SERMO.

Mart. locuturus, ita ſermonem in-
choat: Quoniam hodie natalis eſt Virginis,
invitat nunc integritatis amor, ut aliquid de
Virginitate dicamus. . quæ principalis eſt vir-
tus. Ad Sancti hujus Dodctoris imitationem
lubet hac die dicere: Quoniam hodie natalis
eſt integerrimi, innocentiſimi Aloyfti, inwitat

S Ambrofius de S. Agnete Virg. D

nunc innocentiæ amor, ut de ea aliquid dica-

mus: nempe de illius pulchritudine, ac

Præſtantia; de ſtudio, & mediis ejus con-

fervandæ, aut ſicui jam id unum ſupereſt,
qua licet reparandæ. S. Aloyſium Bene-
dicdus XIII. Pont. Max. adoleſcentibus præ-
Jertim venerandum, atque imitandum propoſuit.
Ejusdem vero nominis Pontifex XIV. pe-
culiarem, ac proprium dedit Patronum
Studioſæ Juventuti. Quid autem videmus?
Hanc quidem ſcholarum Juventutem ſin-
gulari devotione, & tenero quodam affe-

Gu ferri erga Sanctum hunc ſuum Tutela-
rem: ſed præterea videmus, omne etiam
aliud hominum genus, quod non penitus

à pie-

Ver
odt
Vin

dn

1

1. à
min-
inis,
di le
ulr.
onemn
utulis
witat
Iliet-
5 1e
con⸗
erelt,
Bene⸗
⸗
Noſe.
V. pe⸗
tonm
emos
n in.
n ?
Ultela⸗
etiamn
ehiitus

pie⸗

(XXX) 317

aàa pietate abhorret, aliquid ſingularis affe-
tus, cultus, & amoris erga Divum hunc

habere. Nobiles, & ignobiles; illuſtres,

& plebeji; viri, fœminæ, ſenes, juve-
nes, innocentes, peccatores, verbo:
omnis conditio, ſexus, &tas rapitur, con-
currit, & in Aloyſium ſuum ardet. Quid
cauſæ? homines quid ita trahit? Non IIle

cum Apoſtolis orbem peragravit, gentes-

que convertit: non ille cum Eccleſiæ Do-
Ctoribus ſublimia D Itatis Myſteria humano
captui attemperatum ivit, ſcriptisve libris
Eccleſiam ditavit: non ille cum Marty-
ribus vitam pro Fide inter acerba tormenta
pPoſuit. Quid ergo eſt, quo ſibi omnium
noſtrum amorem tam inſolitum conciliat?
imo quid illud, quod ei tantam in Cœlo
peperit gloriam, quantam concipere men-
te non potuit S. Magdalena de Pazzis,
cui Divinitus oſtenſa fuit triumphantis in
Cœlo Aloyſii gloria? Innocentia, non com-
munis aliqua;, ſed extraordinaria, & ad
ſummum quodammodo perfectionis ſuæ
gradum exaltata innocentia. Hæc eſt,
hæc, quæ & Ppuriſffimum illum Divinita-
tis oculum, qui munditie Paſcitur, omni
vero minima labe offenditur, in Aloyſi
obtutu defixit; quæ, inquam, ſicut e Di-
vinæ gtatiæ ſinu profluxit, ita in Dur
amorem Aloyſium adduxit. Hæc eſt ,quæ

omne

318 (SERMO )

omne Cœlum in Ejus adhucdum in terris
verſati quandam admirationem convertit,
nunc autem Ejus conſortio ſuaviſſime affi-
cit. Hæc denique, qua noſtra mortalium
corda ad Eum attolluntur, & veluti ra-
Piuntur.

Quis mihi det, ut ſummæ hujus felicita-

tis, doni hujus Divini maximi, exquiſitiflimi
hujus animarum ornamenti, innocentiæ in-
quam, pretium, magnitudinem, omnium
oculis, & animis pro merito poſſim expone-
re? Pulchritudinem ejus ſi noſtris poſſemus
