Gi2043
author: Bedekovič, Kazimir

14

CASTMIRI BEDHEROVICS
AA. LL. PHILOS. ET 8S. THEOL.
3 DOCTORIS

4

SERMG NES

A5»ADSUOS
1X THEOLOGIA
D AUDITORES.

VI EN N ,
TXP. JoAN. LHOM. NoB. DE TRATTNERN,
TYFOGRAFPH. ET BIBLIOFPOL. AUEIGC-.

17 7 9.

Ee V e,

5eäl

AD LECTOREM.

Wea „
65 ½

In deſiderii mei, in ſpei meæ
3 e conſortium ut venirent, quos
2½ & erudiendos mihi Dominus tra-
* diderat, mearum pars curarum
eſſe debuit: fuit. Ergo, quæ ſunt
Spiritus, pietatis, ſalutis, de iis diſ-
ſerui, dum occaſio tulit, quodque
Per Literariam Sacri ſtudii rem licuit.
Eorum partem in publicum emittendi
1 A 2 6a-

= D

eaâdem nunc mihi cauſa, quæ anteaz

loquendi. Hæc ad amicum Lecto-
rem. MD
A cæteris peto, cavillos ut au-
ferant. Si ſtylus invenuſtus, aut
varius: animas captabat ſermo, non
auras; familiarem ergo, planum elle
oportuit, & ad facilem Auditorum

intelligentiam accommodatum. Ut au-

tem non idem ſemper hominis eſt
animus, nec eadem ad cogitandum
mora, ita nihil mirum, ſi Ioquendi,
ac etiam ſcribendi varia ſit ratio,
disjunctis præſertim temporum ſpa-
tiis. Et II. Machabæorum placet
clauſula: ſicut enim vinum ſemper bi-
bere, aut ſemper aquam, contrarium
eſt, alternis autem uti delectabile“ ita
legentibus, ſi ſemper exactus Jit ſermo,
non erit gratus. Offendit, quia nihil
hic ſplendidum, non ars, non cogi-
tationum fulgura, non fulmina ſen-
tentiarum? At fint iſta elaboratæ
Orationis; ſermonis neutiquam ſunt
propemodum popularis. Verborum,
ais, ſæpe plus video, quam rerum.

An

— — ‧

— — — — —

non

nil

2

1t

n,

M.,

WeE&

An reprehendis arborem, in qua
folia plura, quam fructus, numeras?
Non omnis Lacon eſt, quem meras
res audire juvet: cæteris quaſi um-

pram ad reſpirandum verba offerunt.

Adde: multorum animi aliquid ha-

bent inſtar corporis; eodem, ſed

ſæpius repetito impulſu, tandem, vel
magis moventur: quare nec ſacræ
Paginæ id infrequens. Denique non
illius loci, non temporis illius hæc
cura fuit: Templa, Sodalitatum Cæ-
tus talia ſibi vindicent. O Bone!

vel ſic congeminatis curis quam pa-

rum proficitur! Et cave ullum dixe-

ris nimium pro Animabus impen-

dium. Eccleſiam vero an non vi-
des, a ſuorum improbitate plus,
quam ab inſcitia vapulare? Tum i1-
lud audi, quod ait Auguſtinus Enar.
2. in Pſ. 33. Si amatis DEUM,
omnes rapite ad amorem DEl. Et Tr.
10. in Joa. Nolite guieſéere lucrari
Chriſto..unusquisque in membris Chriſti
Zelo domus DEI comedatur. IIIud
item, quod Gregorius Magnus Hom.
A 3 17.

*

MWwr

17. in Lu. 10. Curare Sacerdotem
neceſſe eſt..ut quisquis Sacerdoti jungi-
tur, quaßi ex ſalis tactu, æternæ vitæ
ſapore condiatur. An denique non
optandum, ut e Sacerdotis conſortio
æque facile ſacrentur profani, quam
hos inter Sacerdos profanatur?
Operæ igitur vel cauſam approba;
Vale.

TDEX SERMONUM.

.
e
on Sermo I. In Scholarum Principio I.
0 II. In Eodem II.
8 III. In Eodem III.
7 IV. In Eodem IV.
8 V. Pro Feſto Præſentat. B. V. M. I.
329 VI. Pro Eodem Feſto II.

VII. Pro Feſto Immaculatz Conce-
ptionis. B. V. M. I.
VIII. Pro Eodem Feſto II.
IX. Pro Eodem Feſto III.
X. Pro Eodem Feſto IV.
XI. Poſtridie Calend. Januar.
IXII. In Feſto Deſponſat. B. V. M.
XIII. Pro Feſto Purificat. B. V. M. I.
XIV. Pro Eodem Feſto II.
XV. Pro Eodem Feſto III.
XVI. Pro Feſto Annunciat B. V. M.
XVII. De Paſſione Domini I.
XVIII. De Eadem II.
XIX. De Eadem III.
XX. De Eadem IV.
XXI. De Eadem V.
XXII. De Doloribus B. V. M.
XXIII. Poſt Paſchales Ferias.
XXIV. Pro Dominica 858. Trinita-
tis I.
XXV. Pro Esdem I.
A 4 Serme

0 WWE d.

Serme XXVI. Pro Eadem III.
XXVII. Pro Feſto SS. Corporis 1I.
XXVIII. Pro Eodem Feſto II.
XVXINX. Die S. Joannis Nepomuceni.
XXX. Die S. Aloyſii Gonzagæ.
XXXI. De Cura Innocentiæ.
XXXII. Pro Feſto Viſitationis B. V.
XXXIII. Pro Eodem Feſto II.
XXXIV. In Vigilia Aflumptionis B.
XXXV. In Fine Scholarum.

B.

„ *
* , ſſv 4 „½ *
2 SSIS „
„ Jd. 9. RIIDI a .
* „ e tle .c. . 4 . C. õ SS
„K᷑ n. . d. 4. * . * n.
** „ 8 182 8 . **
„ . CIIILL) E&EETEI9 (IIII )
„ * 05 5 6° S %G
—

IN SCHOL ARUM PRIN-

.

CIPIO
SE R MO I.
Theologici Tractatus explanationi

Ba — nonnulla Præmiſſurus, téxtum e
EE- S
S. Scriptura in medium afferam,

quo unusquisque per anni præ-
ſentis decurſum poſſit ſeſe identidem ex-

ſtimulare: textum, quem ut omnes ediſcant,

& memoria quam Hmeliſſime retineant,
impenſe commendo. Eſt autem is, quem
in rem, & conditionem noſtram accommo-
A 5 datiſ-

10 (SERMO)

datiflimum lego Iſaiæ cap. 24. V. 15. In
doctrinis glorifi-ute Dominum. In more po-
ſitum eſt Regibus, ſymbolum ſibi quod-
dam, vel lemma deligere, quo fere de-
charatum volunt, quas virtutes præcipua
cura in Regimine obſervare, ac præſe-
ferre meditentur. Militarem videmus mi-
litibus dari teſſeram, una, vel paucis ali-
quot conſtantem vocibus: hanc quisque
memoriæ imprimit, interrogatus reddit;,
ut noſcatur a commilitone, ab hoſte diſ-
cernatur. Quin teſte S. Baſilio Orat. 13.
ſeu exhort. ad Bapt. & Deus ſub ſe mili-
tantibus dat teſſeras. Exemplum ab his ca-
Piamus, & noſtrum pro hoc anno ſchola-
ſtico ſymbolum, noſtram teſſeram hanc

ſtatuamus: In dobctrinis glorificate Dominum.

Idque duplici de cauſa; primum, ut per
hunc textum, non ſola retentum memoria,
ſed opere ipſo, & actione expreſſum, ge-

nuinus Theologus a commentitio diſtin-

guatur: deinde, ac præcipue id quidem, ut
ejus creberrima, imo quotidiana recordatio-

ne officii ſemet quisque ſui commonefaciat.

D. Deus, legis ſuæ cuſtodiam ab ele-

cto populo obtenturus, præcepit per
Moyſen Deuter. c. 6. in hœæc verba: Erum-
qué verba héc, quæ ego præcipio tibi hodie, in
corde tuo, & narrabis ea filüs tuis, & mear
tabe-

—— —*

EI ) 1I

taheris in eis ſedens in domo tua, & ambulans

in itinere, dormiens, atque conſurgens. Et li-
gabis eu, quaſi ſignum in manu tua, eruntque,
& movehuntur inter oculos tuos, ſerihesque ea
in limine, & oſtiis domus tug. Voluit nem-
pPe Divina Bonitas per ipſam hanc non in-
termifſam legis memoriam aſſidue popu-
lum illum excitari, & ad officii ſui ratio-
nem adimplendam exſtimulari. Ipſa enim
memoria legis non poſtremum eſt ad eam
obſervandam incitamentum. Non abſimili
modo verba iſta divina: In docétrinis glori-
Kcate Dominum, menti ſuæ unusquisque to-
to hoc anno faciat jugiter obverſari eum
in finem, ut muneris ſui vivam ſemper
memoriam retinens, ad illud etiam ex-
Plendum nunquam ceſſet incitari. Quod
quidem munus duabus rebus abſolvitur.
Earum una eſt, diligens, afliduum ſtu-
dium; altera in ſtudio pia, & ſancta in-
tentio. Utrumque hoc textus ille, In do-
Strinis glorificate Dominum, commendat. In
quem paucis nunc commentabor, ut hanc
officii ſui utramque partem eo ſibi quisque
intelligat commendari.

Quod ſæpius a ſingulis & auditum eſſe,
& lectum non dubito, hominem non aliam

ob cauſam eſſe conditum, quam ut Deum,

Factorem ſuum, laudet, glorificet: id &
fid es

12 (SERMO)

Fides nos docet, & in S. Scriptura Deus
clare affirmat, tum lſaiæ c. 43. In gloriam
meam creavi eum; tum Prov. 16. Univerſa
propter ſemet ipſum operatus ſt Dominus. Uni-
cum ergo hunc ſcopum omnes homines ſi⸗
bi ex æquo habent propoſitum, ad quem
omni tempore, & omnibus Vviribus eos
tendere oporteat, ut Deum glorificent.
Ad modum vero, & rationem quod attinet;
qua D. Deus a nobis vult glorificari, illud
eſt animadvertendum, quædam omnibus
eſſe hominibus communia officia. Fides
recta, Peccati fuga, dileéctio proximi,
pietas, & horum ſimilia, omnibus præci-
piuntur, & ab omni ſunt præſtanda. Præ-
ter hæc autem a diverfſis ſive hominibus,
Gve hominum conditionibus diverſa, &
non eadem expoſcit Dei Majeſtas; id;
quod rurſum S. Scriptura prolato non
uno exemplo, nos edocet. A cæteris
enim gentibus non exegit, quod ab lfrae-=
le; puta, circumciſionem, ritusque Syna-
gogæ. In eodem Iraelitico populo ſolam
ex omnibus Tribum Levi Altari ſuo voluit
deſervire. Saulem belligerare juſſit, atque
Amalecitarum facere internecionem: Sa-
lomonem vero procul ab armorum ſtrepi⸗
tu, & in pacis tranquillitate imperaré. Ab
eodem Auguſtum Nomini ſuo Templum vo-

luit exſtrui: Patri autem Davidi, hoc ne-
gato,

, — , —— — — — —.

t,

gato, id ſolum conceſſit, neceſſarias uti
res præpararet. Sic Joannes Baptifta (Lu-
cæ 3.) alia præcepta turbis, alia publica-
nis, alia dat militibus. Unde & Paulus
ait ad Rom. c. 12. JNeut in uno corpore mul-
ta membra habemus, omnia autem membra non

eundem cStum habent, ita multi unum corpus

Jumus in Chriſio. — Habentes autem donatio-
nes ſecundum gratiam, quæ data eſt nobis, dif-
ferentes. Tandem, quod nemini eſt igno-
tum, aliud a Sacerdotibus, a Religiofis,
a Laicis; aliud ab iis, qui præſunt, aliud
a ſubditis exigitur. En, ut verum eſt,
non eandem cuilibet, ſed aliam aliis con-
venire Dei glorificandi rationem.

Nune ita quilibet apud ſemetipſum
diſquirat: quodnam meum eſt peculiare
Præter cæteros Chriſtianos officium, quo
Deum poſlim, ac etiam debeam glorifica=
re? Ad hanc quæſtionem is, quem aſſum-
pſimus, textus reſponſum dat: in dobtrinis
glorificoate Dominum. Nimirum (ita unus-
quisque cogitet) ſtudiis meis ſedulam na-

vando operam Deo meo ſerviam, Eum-

que glorificem, eſt neceſſum. An autem
verum iſtud eſt? Imo quam veriſſimum.
Ad quosnam enim dici exiſtimamus, ut
in doctrinis glorificent Dominum? Si re-
cte aſſequor, duobus id præceptum eſt
homi-

14 (SXNRMO)
hominum generibus. Primum quidem iis,
quos Dei providentia præfecit aliis, ſeu
in ſacra Republica, ut Epiſcopos, Pres-
byteros: ſeu in profana, ut Magiſtratus

quoslibet. Iſti enim quanam ratione Deum D

glorificabunt, ſi ſuo non rite fungantur
officio? Hoc autem quonam rite fungen-
tur pacto, niſi doctrina ſint perpoliti?
An Epiſcopi, ſi hoc carerent adminiculo,
Depoſitum Fidei poſſent cuſtodire, & ad-
verſum infurgentes errores, adverſum aper-
tam hofſtium vim perinde, atque occul-
tas inſidias tutari? An quoad mores tum
in Clero, tum in populo ea, quæ recta
ſunt coram Deo, providere? Anne Sa-
cerdotes, de quibus Malach. c. 7. legi-
mus: Labia Sacerdotis cuſtodient ſcientiam, &
legem requirent ex ore ejus, quia Angelus Do-
mini Exercituum eſt. Sacerdotes, inquam,
Poteruntne alios erudire, emendare di-
cendo pro concionibus: judicare, diri-
gere in Tribunali poœenitentiæ: conſiliis
adjuvare, cohortationibus a malo avoca-

re, ad bonum exſtimulare, in bene co⸗-

Otis promovere? Quocirca rectifſime ſeri-
Btum eſt ab Hieronymo in c. 2. ep. ad Tit.
Epiſcopi, Presbyteri, Diaconi debent magno-
Lere providere, ut cunbtum populum, cui præ-
lIident, converſatione, ſermone, ac ſcientia præ-
cedant. Idem omnino de ſæculari Magi-
— ſtratu

( I) 15

ſtratu eſto judicium. Perſpicuum eſt, ſic⸗
ut corporale lumen diffundi non poteſt ab
ullo corpore, quod luminoſum non eſt,
ita ſpirituale lumen in aliorum animos,
niſi ab eo, qui eodem pollet lumine ,non
poſſe derivari. Tis ergo, quibus ad mu-
neris ſui executionem neceffarius eſt do-
Ctrinæ uſus, per illa Deus verba Præcipit:
In doctrinis glorificate Dominum.

Alterum genus, quod eadem hae te-
netur lege, eorum eſt homnum, quorum
tenera, vVel florentior ætas in ſtudiis, in
ſcientiis condiſcendis verſatur. Non lon-
ge petendum eſt, quo hæc aſſertio per-
ſua deatur, argumentum. Nam ſicut flu-
ctus fluctum trudit; ſicut diem dies, he-
bdomas hebdomadem conſequitur; menſis
denique, & annus ſequens Priorem veluti
eliminat, ita homines ſuccedunt homini-=
bus: cumque nos eorum, qui anteeeſſe-
runt, occupatas teneamus ſtationes, ur-
gemur jam, ac propellimur ab his, no-
ſtræ qui ſucereſcunt ætati. Ergo quorum
nunc in ſcholis, & ſtudiis verſatur indu-
ſtria, ex his parantur ſucceſſores Epiſco⸗

porum, Presbyterorum „ Magiſtratuum:

quodque eſt conſectarium, obligationes

in ſe iidem hi recipient, quas ſine doctri=

Ma explere neutiquam poterunt. Si ita⸗
du-

16 (SERMO)

dubiumne cuiquam eſſe poteſt, an lite-
rarum alumnus obſtringatur ad hoc doctri-
næ ſubſidium fibi comparandum? Nam
tunc primum velle id genus ſupelletilem
ſibi adornare, cum jam ejus copia foret
expromenda, non aliud foret, quam mi-
litem ad arma tum primum ire coemenda,
cum ab hoſte pugna jam eſt inita. Itaque
ſicut in pace bellum paratur, in æſtate
annona convehitur, aut ſicut Joſeph ſe-
ptem annis fertilibus providit in totidem
famis annos: ita nunc jacienda ſementis,
unde læta deinde mefſis proveniat; in
ætatis flore colligendi doctrinæ theſauri,
quorum eſt maturioribus annis uſus ne-
ceſſarius.

Hanc rem probe intelligens Eccleſia
(ut de ſæculi Principibus taceam) mul-
ta in multis Conciliis decrevit, quæ
ad literarum cultum ſpectant, & Acade-
miarum vel conſervationem, vel inere-

mentum. Ac profecto digna eſt hæc res,

ad quam Eccleſia non poſtremam ſuæ ma-
ternæ ſollicitudinis partem exporrigat.
Nam ſieut in Veteri Teſtamento, cum alibi,
tum Iſaiæ 56. tanquam unum e præcipuis
malis infelicis Tudaici populi adducitur
ignorantia præſidum: peculatores ejus Eρ

omnes, neſcierunt umverſi — ipſi Paſtores igno-
ravé

10

n

Der
lone
aln
i,
M
Ceti
hil
pot
ſaen
Un
non
Vex
relt
icn
hil tt
lel
le
uo
ut

Vin
min
og
te:
ucd
No⸗
o]
Ali

i⸗
l,
e
te
ſe⸗
m
8,

ti,
ne⸗

ſia
ll⸗
llce
ge⸗
ere⸗
res,
na⸗
at.
lbi
is
tur
M.
gir

(1 9 17

raverunt intelligentiam. Cap. autem 29. idem
malum, tanquam graviſſimam poœenam eis
Deus comminatur, dicens: eo quod cor ejus
longé eſt a me — ideo ecce, ego addam, ut
admirationem facium populo huic miraculo gran-
di, & ſtupendo: peribit enim ſapientia a ſapien-
tibus éjus, & intellectus prudentium ejus abſeon-

Adetur: ita in Novo quoque Teſtamento ni-

hil magis ſeu periculoſum, ſeu noxium eſſe
Poteſt, quam ignorantia, & ruditas Deo
ſacratarum perſonarum, ac Sacerdotum.
Unde hereſes? plerasque ignorantia ſi
non peperit, certe eduxit, fovit, pror-
vexit. De ſæculi quidem XVI hæ-

reſibus vel heterodoxum hominem Fride-

ricum Georgii ita legimus atteſtantem: ni-
hil tempore reformationis magis noxium fuit cau-
Ne Pontificiæ, quam ignorantia illorum, qui in
caſtris Romanenſium militabant, At vero,
quod Sap. 6. dicitur, Multitudo ſapientium
Janitas eſt orbis terrarum.
Ut jam præſens caput concludam: Di-
vina illa verba, In doctrinis glorificate Do-
minum menti noſtræ alte imprimamus, &
cogitemus, hoc DEUM pro ſupremo ſuo ju-
re à nobis exigere, ut omni ingenii, & in⸗-
duſtriæ contentione in ſtudia incumbamus.
Hoc ſi fecerimus, noſtræ faciemus ſatis
obligationi, Deumque glorificabimus.

Aliud vero quidquid facturus eſt quispiam;
B

18 (SERMO)

ſi doctrinæ ſtudium neglexerit, fruſtra erit,
Deo non placebit, non ſatisfaciet. Si
quem ergo ſtudendi tædium invaſerit, ex-
citet ſe, erigat mentem, & fibi inclamet:
in dodtrinis glorificute Dominum. Si ludendi,
ſi confabulandi, ſi vagandi, aut quale quale
aliud ſequius deſiderium ſurrexerit, dum
ſtudendum foret, recolligat mentem, ſe-

met reprehendat dicendo: In dobtrinis glo-

rificate Dominum. Denique aurea hæc ſen-
tentia mente nunquam excidat, animum
ſemper urgeat, irrequiete ſollicitet ad do-
Gtrinarum diligentiſſimam conſectationem.

Alterum, de quo iisdem verbis admo-
nemur, eſt intentio, ſeu ſcopus ille, ac
finis, quem ſtudiis noſtris habemus præfi-
gendum. Cui enim verba illa audienti

non illico fiat perſpicuum, DEI laudem, &

glorificationem nobis proponi, cujus cau-
ſa in noſtris elaborare ſtudiis, ad quam per
doctrinas noſtras contendere nos opor-
teat, ut nempe gloriam DEI tam in no-
bismetipſis, quam & in aliis procuratum
eamus, atque promotum? Ac in nobis
quidem Divinæ hujus gloriæ duplex vide-
tur ratio: tum ut per ſtudia uberiorem, &
clariorem Divinæ Majeſtatis, Bonitatis,
aliarumque perfectionum cognitionem ob-
tineamus; per hanc porro cognitionem ad

.

(1 )9 19

ſubmiſſiorem adorationem excitemur, ad

i flagrantiorem amorem inflammemur: at-
X dque ita per Cherubim, id eſt, ſcientias,
afcendentes ad Seraphim, ſeu charitatis
fi,. ardorem, DEoipfi, quoad licet, fiamus
4le quam proximi. Ad eandem vero ſummæ
un hujus Majeſtatis gloriam & in aliis ampli⸗
ſe ficandam noſter, quem in ſtudia confere-
. mus, labor pertinebit, quoniam efficie-
- mur idonei, qui eos per inſtitutiones, con-
unn ciones, exhortationes, cæterosque mo-
do⸗ dos doceamus, quæ recta ſunt, a malo
ell.

avertamus, ad bonum adducamus, in eo
confirmemus, ac promoveamus. Hæc ſunt
lio⸗ univerſa, quibus omnem noſtrum ſtuden-
e di laborem, ſi ſapimus, conſecrabimus.

Eſ-
ti Ac reipſa (diligenter iſtud, & medi-
, tate ſecum unusquisque, velim, expen-
al dat) quem tandem alium exoptare cum
Per ratione, & nobis conſtituere finem poſſu-
vof. mus? Nam vel nullum omnino, vel ho-
.. minum laudem, vel quæſtum, vel ipſam
tumn demum ſciendi voluptatem conſectabimur.
bis Primum fieri nullatenus poteſt: quidquid
ide⸗ enim humano ex more agimus, ad finem ali-
,8 quem referimus, & vero neceſſum eſt, re-
Atis, feramus. Alter, laus nempe hominum,
nob⸗ quam vanus is foret finis! Quid Ariſtote-
Nna lem, quid Platonem, quid Ciceronem

. B 2 Juvat,

20 (SERMO)

juvat, qua, & dum in vivis agerent, frue-
bantur, & nunc etiam apud nos clari ſunt,
gloria? quid, ſi damnati ſunt, Salomonem,
Origenem? Dictum de talibus veriſſime, lau-
dantur, ubi non ſunt; cruciantur, ubi ſunt. Por-
ro a quot tandem hominibus, aut in quanta
regione laudabere? Quid vero etiam juverit
intentis hominum oſtentari digitis, ſi co-
ram DkEo parvus ob ſuperbiam, vilis ob
peccata, nullus ob Divinæ abſentiam Gra-
tiæ ſis? De tali ſapiente ſcriptum eſt ſa-
pientifſime Eccl. 2. Diæxi in corde meo, ſi
unus & ſtulti, & meus occaſus erit, duid mihi
prodeſt, quod majorem ſapientiæ dedi operum?
Locutusque cum mente mea adverti, quod hoc
quogque eſſet vanitas. Non enim erit memoriq
ſapientis Limiliter, ut Aulti in perpetuum, S*
futuru tempora oblvione cunbta pariter operient.
Moritur doctus ſtmiliter, ut indottus. Ad
quæſtum conferre ſtudia, quam indignum!
Ethnicos Philolophos ſapientiæ gratia au-
rum legimus abjeciſſe: Chriſtianus hunc
invertat ordinem? Scriptura ſapientiam
Præfert divitiis tum Eccl. 7. V. 13. hoc al-
tem plus habet eruditio, & upientia, quod vi-
tum tribuunt poſeſſori ſuo: tum ubi Salomo-

nem, ob expetitam præ divitiis ſapien-

tiam collaudat. Quidni autem alienum a
recta facis ratione, ſi id, quod præcel-

lit, poſthabeas, quodque nobilius eſt,
. non

( I 2⁷

non niſi pro inſtrumento adhibeas rei vi-
lioris? Ipſam denique ſtudendi exercita-
tionem ſi attendimus, haud ſcio, an non
ea tædio magis eſſe ſoleat, quam volu-
Ptati. Scientiam vero neutiquam ſatis eſſe
ad felicitatem, docemur vel ab Eccleſia-
ſte c. I. & 2. Propoſui in animo meo quære-
re, & inveſtigare ſapienter de omnibus, quæ

Funt ſub ſole. Hane occupationem peſſimam de-

dit Deus filiis hominum, ut occuparentur in ea.
— Dedique cor meum, ut ſeirem prudentiam,
atque doctrinam — & agnovi, quod in his quo-
que eſſet labor, & afſictio ſpiritus — Cogita-
vi in corde meo, ahſtrahere a vino carnem
meam, ut animum meum transferrem ad ſa-
ientiam, devitaremque ſtultitiam. Idem diſpu-
tavit ſuper omnibus lignis a cedro ad hyfſo-⸗
pum: fecit 1005. carmina, 3000 parabolas:
de omni tamen hac ſua ſapientia quid pro-
nuntiet, audiamus: Vanitas vanitatum. Et
profecto, quid demum tibi profuerit, ſi
omnem, quanta quanta eſt, hiſtoriam cal-
leas? ſi Philoſophiæ tam veteris, quuam
hodiernæ genus omne exactiflime teneas?
nulla ſi te cæterarum fugiat ſcientiarum?
Sane niſi adjungas & illa, quæ Deo te
reddant acceptum, ex his quidem omni-

bus veram neutiquam capies utilitatem.

Ut igitur ſtudiis noſtris ſuus conſtet tum
decor, tum fructus, aliter ea, quam Eth-
. B 3 nico-

22 ( SERMO

nicorum, vel hæreticorum, eſſe oportet
comparata. Sint nempe Chriſtiana, ſint.
pia. Talia vero efſficientur intentionis pie-
tate: quæ ſicut alia quæcunque, utut ſuapte

natura indifferentia opera, ita & ſtudia

reddit aurea, tantique meriti, ut æternæ
gloriæ præmio fint remuneranda. O pre-
tium ejus ſi noſſent homines! quam fibi

ejus exercitium redderent familiare! ſtu-

dioſi vero quantum fibi per literarum
etiam ſtudia accumularent theſaurum me-

ritorum, cum fortaſſe apud complures bo-

næ intentionis defectu omnia maneant ſte-
rilia, non ſecus, atque terra humore de-
ſtituta: quo fiet, ut ad funeſtum illum
tandem veniatur ejulatum: tota totius vi⸗
cæ noſtræ nocte laborantes nihil cepimus.

Agite jam, ſtudia veſtra Divinæ Ma-
jeſtati ſubſternite: hodie ſecuturos totius
anni literarios labores ad Ejus gloriam of-
ferte, conſecrate; atque hanc intentio-
nem quot diebus renovate, imitantes S.
Thomam Doctorem Angelicum, eosque
omnes, quibus, ut rectus fert ordo, ma-
gna literarum, major tamen fuit cura pie-
tatis. Vana ergo intentio fugetur, glorio-
læ fumus diſſipetur familiaris uſu teſſeræ,
in doctrinis gloriſicate Dominum. Hæc dili-
gentia huic juncta intentioni ſolatium fſi-
mul,

W

Nd

Ottet
ſint.
pie
pte

tldia

erneæe
pre⸗
ſbi
En.
um

sb0⸗
4 ſte⸗
de-
llumm
5 Vi-

G1) 2

mul, & emolumentum afferet non ſolum
per reliquos temporalis hujus vitæ annos,
ſed in æternitatis quoque ingreſſu, cum
Judex ille juſtifmus, icut rerum omnium
exactiſſimam rationem repoſcet, ita nn.
mo etiam rigore dijudicabit, qua inte

tione, quave applicatione per ſcholatti-

cæ vitæ annos in ſua quisque ſtudia incu-
buerit. Ouod reſtat; Benigniſlimus D.
DEUS a B. V. M. exoratus uberem ſuam
Benedictionem ſuper hanc ſcholam effun-
dere dignetur, & quemadmodum olim
collectos in Hieroſolymitano oœnaculo per
S. Spiritum viſibiliter illapſum charitatis ar-
dore, & ſcientiæ lumine replevit, ſic eos,
qui hic ſunt conventuri, externa quidem
mea, cæterorumque ſervorum ſuorum ope-
ra, ſua vero interna gratia illuminet, ac
inflammet, quo fiat, venturis ut tempo-
ribus Dominico in agro fructus proferant
copioſiſſimos.

IX EODEM
SER MO II.

Lominus DEUs noſter in Veteri Lege
omnium ſibi rerum primitias juſſit
gonſecrari. De hominum filiis, & peco-
B 4 rum

24 (SERMO 9)

.

rum fœtibus ita legimus Exo. 13. Jandti-⸗

ſica mihi omne primogenitum — in filiis Nruel,
tam de homiribus, quam de jumentis, Num.
autem 3. ait: Mea ſunt enim omnia primoge-

nita filiorum Iſrael tam ex hominibus, quam é
Jumentis. De frugibus præcipit Exo. 34.
Primitias frugum terræ tuæ offeres in Domo
Domini Dei tui. Et Deutero. 26. Tolles de
cunbtis frugibus tuis prinitias, & pones in car-
tallo, pergesque ad locum, quem D., Deus tuus
elegerit, ut ihi invoçetur nomen ejus: accedes-
gque ad acerdotem, qui fuerit in diebus illis,
& dices ad eum — nunc offero primitias fru-
gum terræ, quam Dominus dedit mihi. Rur-
ſum Exo. 35. aliorum bonorum primitias
ſibi depoſcit: Separate apud vos primitias
Domino =— aurum, & argentum, & æ, hya:

einthum, & purpuram. Denique & primum

cujuslibet menfis diem ſuo cultui, & ſer-
vitio dicari, perque varia ſacrificia ſolen-
niter agi voluit Num. 28.

Sanctiſſimæ huic D. Dur juſſioni mo-
rem & nos geramus hodie, dum conſue-
tis ſcholarum exereitiis damus initium,
& primæ Lectionis hujus tempus impen-
damus ego proponendæ, vos conſide=
randæ veſtræ obligationi, qua in ſtudio-
rum negotio Divinæ obſtricti eſtis Maje-
ſtati. Obligatio hæc duabus rebus conti-
netur,

Neto

ſtis

Nec
Ulnn
ferd⸗
RWd
adf
tiyo
Oui.
lee!
10,d
ti n.
tet e

faddn

Leril
quen
adin
eſſe
tec
Wran
han
. 2
(4 p
Viſi
A
ſnie

pen

(II ) 25

netur, omni quidem anno, at nunquam

ſatis commendandis, præclare dicente Se-
neca ep. 27. MWunquam nimis dicitur, quod
nunquam ſatis diſcitur. Earum rerum una eſt,
fervor in Literis, applicationis conſtantia,
ſtudendi aſſiduitas. Alterum eſt, ut debitum
ad finem referantur ſtudia, legitimo ex mo-
tivo ſuſcipiantur, inchoentur, continuentur.
Quia vero haud ſatis eſt, ſi animum ad
hæc hodie ſolum advertamus ,ſed toto an-
no, die quolibet, imo quaſi perpetuo ea men-

ti noſtræ impreſſa, & cordi inſculpta opor-⸗

tet conſervare: ideo quod ſuperiore a me

factum eſt anno, hoc itidem brevem e s.

Scriptura depromptum textum afferam,
quem unicuique AA. meorum, militaris
adinſtar teſſeræ,, cupio per hunc annum
eſſe quam familiariſſimum, ut illius jugi
recordatione animum ſuum ad explendam
utramque obligationis partem iterum, at-
que iterum obfirmet. Textus autem in
hanc rem opportunus hic erit e L. I. Reg.
C. 2. V. 3. DEUsS ſeientiarum Dominus. Pau-
ca verba: ſed magnifica, ſed longe gra-
viſſima! Expendamus ea paulo ſubtilius,
ad penitus pervidendum, quantopere ob-

Krictus quisque ſit ad ſtudendum & dili-

genter, & bona cum intentione.

B 5 Dum

26 (SERMo)

Dum audimus dici, DEUM eſſe ſcien-
tiarum Dominum, ultro intelligimus, opi-
nor, ſcientias eſſe bonum quoddam DEr,
ſive rem ejusmodi, quæ Dominio, ac
liberrimæ diſpoſitioni DEI perfectiſlime
ſubjaceat. Juvat hoc illuſtrare qualicun-
que ex humanis rebus, tanquam notiori-
bus, petito exemplo. Homines Domini ſunt
agrorum, hortorum, vinearum, unaque fra-
ctuum, quos fundi illi ferunt. Fundos au-
tem hoſce curandos committunt cultoribus,
aàa quibus tempore ſuo fructus exigunt. Ita
rem ſeſe veſtram habere exiſtimate. DEUs

eſt Dominus: fundus eſt uniuscujusque
anima, & hujus omnes potentiæ, adeo-

que & intellectus. In fructibus, quos fun-
dus hic proferre poteſt, numerantur ſcien-
tiæ. Excolendum hunc fundum, puta In-
tellectum, unicuilibet veſtrum commiſit.
Fructum conſentaneum, juſtam videlicet
ſcientiæ menſuram exiget tempore ſuo,
illo formidinis pleno tempore, quo uni-
verſæ vitæ ſuæ rationem quisque eſt red-
diturus; quo juſti vix erunt ſecuri, &
ſolertiſſimi etiam, ne ob ignaviam coar-
guantur, formidabunt. Eſt fortaſſe, qui
dubitet, verumne id ſit, DEUM ab ipfſo

ſeriam exigere applicationem, ad mentem

ſcientiis imbuendam? 2 Nam quod terreni
Domini fundos ſuos quam diligentiſſime
velint

VeUint
eninn
DEo
Erin⸗

quid

quoe
Vern
Glee
E pe

tammc

Nee!
junol
getun
turd
C
tius
que
hoc
glor
Ene
re

gu
cum
gue⸗

tenm

terr
tan

II

ſeien⸗
pi⸗
Der,
5, 3
Müme
licun.
vtiori⸗

nifunt

nefru⸗

5 Al⸗

fibus,
t. Ita
Dzus
USque

Adeo⸗

0s full⸗
ſelen⸗
aIn⸗
mülit.
gelicet
ſ00,
0 Uni⸗
Ntrel.
li, C
Cal.
, ql
lenten
tertenl
tiſlimme
elint

I ,)„ 27

Velint excoli, nihil mirum: eorundem
enim agitur commodum. At vero quid D.
DEo per quantamcunque hominum Do-
Ctrinam accedere poteſt emolumenti?

quidve per inſcitiam detrimenti? Omne,

quod hic bonum eſt, hominis eſt bonum.
Verum iſtud equidem, ſicut per quæcun-
que hominis bona opera, & ſervitia, ita
& per ſtudia, doctrinamque noſtram quan-
tamcunque, Dgo nihil quidquam inter-
næ perfectionis, aut felicitatis poſſe ad-

Jungi. Extrinſeca ſolum IIlius gloria au-
getur ſita in hoc, quod a ratioônali crea-

tura perfectius, uberiusque cognoſcatur,
& ad menſuram auctæ cognitionis arden-
tius ametur, glorificetur: quod ipfum uti-
que ſumma eſt hominis beatitudo. Etſi
hoc ita ſit, hanc tamen ſuam extrinſecam

gloriam, hanc noſtram ipſorum beatitu-

dinem vult DEUs, & pro ſupremo ſuo ju-
re a nobis expoſcit. Iſtud vero an, & un-
de conſtat? Conſtare vel inde ſat poſſet,
quoniam verbum omne otioſum peccatum

cum ſit, peccatum multo magis eſſe li-

queat, ſiquis rem omnium pretioſiſſimam
tempus per otium peſſumdet: ſtudioſus au-
tem, quanto fuis ſtudiis minus eſt deditus,

tanto plus temporis otio conterit, ſive ni-

hil, ſive aliud, quam oporteat, agendo.
At multo luculentius hæc obligatio ex-

Preſſa

28 (SERMO)

preſſa reperitur in Parabola talentorum,
quam Matthæi cap. 25. eſt legere: ubi
homo, qui peregre profectus eſt, DEUM
ſignificat, qui a nobis abeſſe idcirco di-
citur, quoniam ab eo nos peregrinamur,
quamdiu in hoc mortali corpore conſti-
tuti eum non videmus. Servi quinam alii,
quam nos homines? Talenta vero ſunt
omnia bona, quæ DEUs cuique contulit

ſve in anima, ſive in corpore, ſupernatu-

ralia æqque, ac naturalia. His omnibus vult
no⸗ bene, & ad fructum faciendum ſedulo
i. Studioſum nune videamus. Quænam is
Prter c?*τιtrOSο accepit bona? An non
ipſam vim ingenii, ſtudendi occaſionem,
literarium ludum adeundi ſeu neceſſitatem,
ſeu opportunitatem, Moderatorum inſti-
tutionem, omniaque ad colendas ſcien-
tias media, totidem dicemus talenta a DEo
collata, aliisque negata innumeris? Quid
Jam conſequitur? Id opinor: ſiquis talen-
ta hæc abſconderit, ac in terra defode-
rit; puta: ſi debito uſu non excoluerit,

audiet terribilem & ipfſe illam ſententiam:

inutilem ſervum ejicite in tenebras exteriores,
illic erit Ius, S& ſtridor dentium.

Quid ergo? damnabi tur piger Rudio-
ſus? Id quidem certe nimiopere metuen-
dum. Non de immaturzæ ætatis loquor ju-
veni-

venib
excip.
tum in
GNoru
immcir
cuN!
kua
Percit
Malta
39, V.
riatur
bis
aſion
igitur
calis,
exitin
ad ſer
cN
literq-
at e
N
dens
AMrui⸗
adye
braie⸗
Kipul
IiS 0
coit
Q
lieet

run,
bi
EUM
0 di⸗
nmur,
Onſti-
n alii,
dfunt

ntlit

natu⸗
SVlt
dul
am is
noN
nem,
Stem,
Indi⸗
ſcien-
DEO
Quid
kalen⸗
fode⸗
herit,
tiam:
ores;

( I ) 209

venibus illis, apud quos petulantia una

excipiens aliam fere graviori noxæ adi-
tum intercludit. Provectiores intelligo,

quorum ſedati jam animi, & fervor eſt

imminutus, quales cumprimis Theologi-
cum ſolent inire ſtadium. Horum aliquis
ſi ſtudii ſui ſit negligens, rarum eſt, &
pPerdifficile, ut non in malum prolabatur.
Wultam enim malitiam docuit otioſitas. Eccl.
33: v. 29. Etenim dæmon nequaquam fe-
riatur, ſed ejusmodi a ſeriis occupationi-
bus vacuas mentes allicit, oppugnat: oc-
caſiones malorum nusquam deſunt. Pene
igitur in miraculis habendum, ſi evitetur
caſus, ſi animæ ruina, ac ultimum denique
exitium non conſequatur. Cum e contra,
ad ſervandum a peccatis immune çor, effi-
cax medium efſe ſoleat ſeria mentis ad
literas applicatio, id quod & compro-

at experientia, & S. Hieronymus do-

cuit tum verbo in epiſtola quadam fſcri-
bens, per d. Ocripturarum ſtudia deſideria

carnis infringi, tum ſuomet exemplo, dum

adverſus tentationum importunitatem He-

braicæ ſeſe linguæ ſtudio eſt tutatus. Ad-

ſtipulatur demum & ratio: quoniam ſe-
riis occupatæ menti non vacat de pravis
cogitare: voluntati honeſtarum rerum,
quas inter ſunt literæ, amanti, quod non
licet, ne libet quidem.
Al-

30⁰ (SERMO)

Alterum triſtis ruinæ periculum cogi-

temus. Si enim deſes, & nomine ſuo (quod
a ſtudio deductum eſſe liquet) indignus
ſtudioſus ad Sacerdotii gradum via qua-
cunque eluctetur, in quo Saeramentum
Poœnitentiæ adminiſtrare, ad populum di-
cere, animas denique regere habeat; quid
fiet? horfror cogitantem percellit, quan-
ta vel per inſcitiam ſuam daturus ſit dam-
na animarum: quanta bona, quæ poſiet,
quæque e ſtatus, & officii ſui ratione de-
beret procurare, ſit prætermiſſurus. Cor-
porum Medicus, ſi imperitus ad hoc mu-
nus adeat, implet cœmeteria; quidni Sa-

cerdos, animarum medicus, indoctus in-

fernum impleat? Judex profanus absque
ſufficiente ſcientia juſtis ſententiis feren-
dis idoneus non cenſetur: & Sacerdos,
animarum Judex, graviſſimas cauſas, quæ
hominibus cum Dao intercedunt, debite
pofſlit terminare, doctrina licet aut nulla
imbutus, aut pertenui? In profano Ora-
tore Princeps Oratorum Cicero ſcientia-
rum omnium requirit complexionem: Sa-
cerdoti, qui ſacri Oratoris partes debet
ſuſtinere, Doctrinarum experti eſſe lice-
bit? aut poterit ille vitiorum fugam, pro-
bitatis ſtudium, æternorum denderium
caducorum contemptionem perſuadere?

Aut omnia me fallunt, aut manifeſtum eſt.

nihil

co⸗
(quodl
lignnns
Aqua.
entun
uundi⸗
quic

al

darn-
olet;

le Ge⸗

Col⸗
de mu-⸗

Hai Sd .

Aus in⸗
bosue⸗
feren⸗
erdos,
, gue⸗
debité
t vulla
0 OIa.
ientia-

m: 5d

debet
ſe lice⸗

I pto.
erium,
adere!
tutnelt,
mülul

2

( II ) 31

nihil poſſe boni, multum debere mali per-
Petrari ab indocto Sacerdote. Ut adeo ſit
quam veriſſimum, quod piiſſimus ſimul,
& doctifſimus primum Spanheimenſis, tum
Wirceburgenſis Abbas ex Ord. S. P. Bene-
dicti, Joannes Trithemius pronunciavit
Homil. 4. MWihil miſerabilius indobto Sacerdote.
Porro quod ex hactenus dictis facile
cuique fuerit deducere, conſideremus.
De ſemetipſo nemo' ſcit, ad quid tandem
Divina eum Providentia velit perducere;
qN „ & quam grandia bona per eum effi=
cere, quanta mala ſeu impedire, ſeu tol-
lere, modo is, quantum in ſe eſt, ido-

neum ſeſe jam inde a florentioribus ſuis

annis reddere adlaboret. Quod ſi quis ta-
libus DEI conſiliis obſtaculum ponat per
ſuam in ſtudendo ignaviam, poſſumusne

putare, non ei formidandum, non expe-

ctandum ei eſſe terribile Dar judicium?
Qua mente in ipſfo æternitatis aditu ad-
ſtabit, quando Judex DEs improperans

illi oſtendet, en, hæ tibi ſalvandæ erant

animæ, hi convertendi peccatores, hæ-
retici autem hi ad rectæ fidei tramitem ad-
ducendi; hæc bona in publicam, hæc ad
majorem Nominis mei cultum procuran-
da? Infeliciſſimam ſane talem animam, ac
Perſæpe ob ſolum ſtudiorum neglectum!

Vel fub hujus vitæ adultiorem ætatem

quam

32 (SERMO )

quam triſtis homini accidet, ſ hæe in üt
mentem venerit cogitatio: Scholaſticos (udi

ego meos annos ſi cum ſolertia exegifſſem, ſeni
& ſtudiis fruétuoſe impendiſſem, non au- Nn
tem luſibus, non choreis, non vagationi- ion
bus, inanibus confabulationibus, otio, eX
ſomno peſſumdediſſem, in virum quanto Præ
alium evaſiſſem! quanta bona pro DBur Qit

gloria, pro ſalute proximorum, meaque kbe
adeo effeciſſem! S. Gregorio Neo-Cæla-⸗ qvib
