mn een
ræeque
sMA-
mn Do-
Ollite⸗
ecibis
oltiun

( VI) 83

efficacitatem 2 Noſtrum quidem unum
quemlibet cum Hac Sanctorum omnium
Regina conferre, non aliud foret, quam
guttam cum oceano, pulverem unum
cum monte, ſcintillam cum Sole compa-
rare. Tantundem igitur etiam intereſt,
ſi noſtrum quispiam aut ſolus, aut dedu-
cente, & patrocinante MARIA Coram
Divinæ Majeſtatis oculis compareat. So-

li etenim fi ſumus, tum non aliam ad in-
tuendum aflerimus DEoO, præter eam,

quæ in nobis eſt, gratiam, quæ quan-

tilla tandem eſt? At vero ſi nobiſcum u-

na accedat, & pro nobis intercedat MA-⸗
RIA, tum univerſa Illius, propemodum

immenfa, dignitas, pulchritudo, amabi-

litas noſtræ adjuncta inopiæ ab eodem

aſpicitur Dgyo, quanta cum voluptate!

ad noſtrum vero quantum emolumentum!

Mera hæc eſt veritas, ſi hominem
vel juſtiſimum cogitemus. Sed Abſolom
es forſitan; &, Patris quidem, gravi ta-
men ira premeris, juſtitiam tremis, Jero-
ſolyma excluſus gemis. Unde tibi ve-

niæ, reditus, & Salutis aliqua ſpes ad-

veniat, niſi Thecuitis interveniat, mulier

ſapiens, mulier accepta Regi, quæ oris
ſui gratia, ſermonis artificio, precum vi

Ejus mitiget animum, & cor Patris con⸗
F 2 Ver-

84 CSERMo)

vertat ad filium? Exploratiſſima profe-
Go res eſt, planiorem obtinendæ pecca-
torum veniæ non eſſe viam, quam ſi
Matrem ableges ad Filium. Illa enim;,
quanta quanta eſt, Miſericordia eſt, Bo-
nitas eit, Mater eſt amantiſſima: Hic
vero miſericordiæ junctum habet Juſtitiæ
rigorem; & Salvator cum ſit, fimul eſt
inflexibilis æquitatis Jjudex. Quidni er-
go multo cum timore, & tremore IIi tu
per temet ſupplicaveris, dum Mater cum
fiducia, & libertate pro maximis etiam
peccatoribus perorans, certiſſime exau-
ditur?

Ne igitur dixeris, nulla nobis Evan-
gelii parte præcipi tantum ſtudium co-
lendæ, amandæ, & in re qualibet im-
plorandæ Virgineæ Matris. Quaſi vero,
quisquis recte intelligit, non ſatis præ-
ceptum iſtud fibi intelligat vel ſolis iis
verbis: de qua natus eſt ESsUs. Veri enim
DEI vera Mater cum dicitur, hoc uno,
ſicut dignitas Ejus, & potentia, & boni-
tas DEO proxima commendatur; ita ſin-
gularis quidam poſt DEUM cum IIla no-
bis imperatur nexus amoris, fiduciæ,
venerationis. Quam enim tantopere ama-
vit, & extulit Dominus, an Eam coli,
& amari non oportet a ſervulis? Per
quam

gvar
Han
VIt
poſt
Iata

pro
hab
divi
Abr.
lſra
2c
clar
roſe
ſmea
Pre
ua
le,
tiæ
Di
tti
O

r
na
neg
n

lio

drofe⸗
ecci
n
im,
B0⸗
Hie
ſtiti

uI t

i er⸗
lü de
reum
etiam
XAl⸗

Vyan-
c0⸗
t im⸗
ero,
Prr⸗
ls is
enim
Un,
boni⸗
4 ſin⸗
4 10.
beic,
amd-
coli,
Per
all

(VI 9) 856

quam ſeſe nobis Salvator dedit, an per
Kandem & Salutem, & alia dare non
vult omnia? Servorum ſuorum pro aliis
poſtulationes quam charas, quam facile
ratas habere ſoleat, multis documentis
prodidit DuUs: Matris igitur chariores
habebit, & multo exaudiet facilius. Au⸗-
divit pro Iſmaele deprecantem Patrem
Abraham: Moyſen pro duræ cervicis
Iſraelitico populo ſupplicantem iterum,
ac ſæpius ſuſcepit: ad Ezechiæ, & Iſaiæ
clamorem illuſtri portento liberavit Je⸗

roſolymam. Talia cum audimus, certiſ-

ſimos eſſe noſmet jubeamus, omnia tanto

promptius nos impetraturos per MARIAM;

quanto Hæc præ Abraham, præ Moy-
ſe, Ezechia, & Iſaia ſublimiorem & gra-⸗
tiæ, & Dignitatis, & gloriæ gradum
Divinitus eſt conſecuta. Quæ ſpes! Ma-
tri ſuæ nihil negat Filius: nos ſincere,
cumque fiducia ad ſe recurrentes, nun-
quam deſpicit Mater, pro nobis Filium
orare non gravatur, non fatigatur. Quid-
nam igitur evenire nobis poteſt periculi,
negotii, deſiderii, in quo ad tam Bo-
nam, tamque potentem Matrem nos il-
lico accurrere aut pigeat, aut non ju-
vet? IIluſtr es fere præ cæteris duas fœ-
minas Sacra nobis Scriptura commemo-

rat, Judith, Eſtherem. Utraque agen-

F 2 dam

86 (SERMO)
dam ſuſcepit multo difficillimam rem po-
puli ſui: eum e funeſtiſſimi exitii ipfis
veluti faucibus extraxit utraque: una
quidem ſuperbia tumentem, viribus fe-
rocem, victoriis elatum barbarum Du-
cem obtruncando, caſtra inimica con-
fundendo, exercitum hofilem diſſipan-
do, fugando: altera apud potentiſſimum
Regem, eundemque ſuum ſponſum, o-
rando, ſupplicando, ac impetrando de-
nique, ut vetus triſtiſſima ſententia no-
væ ſententiæ benignitate corrigeretur,
luctusque gaudio commutaretur. Non
dubia hæc eſt unius S. Virginis imago.
Hæc enim terribilis, ut Caſtrorum acies

ordinata, hoſtes noſtros, quantumcun-

que & feros, & numeroſos, potentiſſi-
mo brachii ſui robore debellare, diffi-
pare, & evertere nullo utique negotio

poteſt, ac etiam debellabit, diſſipabit,

evertet, modo Ejus opem ſuppliciter im-
plorare non tardemus, neque deſiſta-
mus. Eadem ſi Regem noſtrum, Ei-
lium ſuum adeat, appellet, nihil erit
tam magnum, quod nobis impetrare,
nihil tam arduum, quod nequeat com-
Planare.

3.

Quo ergo nos cunque vertamus,

omnia nobis contenta veluti voce cla-

mant:

mt
NIA
pook
enin
bilig
üäci
aucd

nns,

cere

kaln
ſane
Dir
de
i
tan
eub
IId⸗
tron

e

50.
ipſts
UN
fe⸗
Du.-
co⸗
Dal.

ſon

ies
I⸗
fli⸗
⸗
tio
it,
im⸗

ſt.

etit
le,
o⸗

1s,
la⸗

( VWI)

mant: Amate, honorate, invocate MA-

RIAM! Ejus in amore creſcite, in cultu

proficite, in fiducia roboramini. Eſt
enim pott DEUM Sanctiſſima, eſt ama-
biliſſima, eſt potentiſſima, eſt & clemen-
tiſſima. Vocem hanc ſummo ſuo bono
audierunt, & ſecuti ſunt innumeri hacte-
nus, ac ſequuntur hodiedum devoti
Magnæ Matris clientes: nec dubitem di-
cere, quotquot ad Sanctitatis aliquod
faſtigium ſunt evecti, eis ſubſidio non
ſane minimo fuiſſe excellentem quendam
Divinzæ hujus Matris amorem. Id enim
de multis ad memoriam prodiderunt, a
quibus conſignatam habemus eorum vi-
tam: alii propriis palam fecerunt lu-
cubrationibus. Ambroſii enim, Anſelmi,
IIdephonfſi, aliorumque complurium Pa-
trum ſcripta quam ſublimes complectun-
tur S. Virginis laudationes, quam in-
cenſum erga Eam, & tenerum amorem
ſpirant! Bernardum vero quid memorem,
qui quoties de MARIA ſermonem habet;,
nil niſi liquidum mel fundere mihi vide-
tur, ac Suum Melliflui Doctoris agno-
men tum vel maxime implere? Quid Au-
guſtinum? qui Dar Parentem quo fue-
rit affectu complexus, ſi etiam plura de-
forent documenta, manifeſtum vel illa
poſſent verba facere, in quæ Sancti cu-
F 4 Jus⸗

88 ( SenMO )

jusdam exceſſus vi Eum legimus eru-
Piſſe: Hine paſcor a Vulnere, hinc lactor
ab Uhere: in medio poſitus quo me vertam,
neſcio. Quæ quidem Sancti Viri verba
non eo funt depravanda ſenſu, veluti
qui Filio Dko exæquatam voluiſſet Ma-
trem: id enim voluit indicatum, quam
dulce ſibi accidat, quamque jugiter in-
hærere cupiat tum Filio Patienti, tum
Matri Ejus Sanctiflimæ; cumque in Is-
s amplexus majore raperetur amore,
ſimul tamen a MARILX amplexibus ab-
ſtrahi, avelli pertimeſceret.

In horum, & aliorum Magnæ no-⸗
ſtræ Matris clientum exempla tum ho-
die, tum quot diebus intueamur, ne-
que degeneremus a præcelſis cogitatio-
nibus, aut exerremus a pulcherrimis ve-
ſtigiis Filiorum DꝑI, & MARILMR, qui
nos anteceſlerunt. Imbuamus, ace im-
pleamus mentes noſtras præcellente qua-
dam exiſtimatione Dignitatis, quam vel
ex hoc obtinet, quod Mater fit DEI:
Ejus Sanctitatis, qua ſuper omnes An-
gelos, & Sanctos eminet: Ejus amabili-
tatis, qua infra DEUM nulla major: Po-
tentiæ porro, & bonitatis, qua omnia

nobis profutura & poteſt, & vult. Ad-

Jungamus cor ſincerum, cor flagrans: a-
mori

mori

IIIS,
quam

neret
Sint
Deun
ac ee
RIA)
hoe!
liore
adee

S

ern.
Uilter
ertun,
Verba
Veloti
t Ma-
quam
er in⸗
tumm
1 Je.
nore,
5s ab⸗

e 10.
o⸗
⸗
tatio⸗
5 Ve⸗
qui
e imn⸗

qI.

1 Vel
Del:
Al⸗
abili⸗
Po-⸗
mnia⸗
Ad.
8:
ori

( VI ) — 89

mori noſtro nullos limites circumſcriba-
mus, non finem ullum ſtatuamus: nun-
quam enim amabimus, aut quantum lla
meretur, aut plus quam nobis expediat.
Sint nobiſcum noſtra omnia ſecundum
Deum s. Virgini donata, commendata;
ac certi ſimus, quanto fuerimus in MA-
RIANO cultu, & amore ferventiores,
hoc nos in Divino quoque ſervitio fide-
liores, & conſtantiores futuros, ipſaque
adeo æterna Salute minus periclitaturos.

—

PRO FESTO

IMMACULATE CONCE-
PTIONIS B. V. M.

SERMO I.

Cn plures per annum recurrant dies,
quos Eccleſia peculiari cultui Sanctiſſi-
mæ DEI Genitricis dicatos voluit; tum
Theologis, mea quidem ſententia, pro-
pPriam quandam affert voluptatem anni-
verſaria memoria illius beatiſſimi tempo-
ris, quo terfelix illa Anima ita fuit crea-
F 5 ta,

90 4 SERMO)

ta, ut ſimul, privilegio mortalium alte-

ri non conceſlo, præſervata fuerit ab

originalis culpæ macula, Divinæ autem
Gratiæ plenitudine, omnibusque ſuper-
nis ornamentis inſignita. Nam quia aliis
contra inſurgentibus, & tum argumento-
rum fallacia, tum diſputationum acumi-
ne, tum obfſiſtendi pertinacia pugnanti-
bus, pars Theologorum multo major pro
vera, pro pia ſententia ſtetit, ſplendi-
diſſime triumphavit, & Immaculatæ Con-
ceptionis gloriam Virgini Sanctiſſimæ
vindicavit; ideo exultat nunc etiam Sa-
cra hæc Diſciplina, & in hujus Diei Re-
ligione ſuæ ſibi videtur fructum eruditio-
nis intueri. Nihil vetat igitur, quo mi-
nus, inter omnes Beatiſſimæ noſtræ Ma-
tris ſolennes dies, hunc maxime noſtrum
exiſtimemus, & nobis Ppræcipua quadam
devotione, & hilaritate agendum conſti-
tuamus. Ita fiat. Omnis Sacra MARIE

dies ſit nobis dies gaudii, dies pieta-

tis, dies Sanctæ exultationis, in Kjus
tamen Immaculata Conceptione celebran-
da majore, quam alias, affectu commo-
Veri nos, & agi ſentiamus. Alio etiam
quovis, at hoc præprimis Matris noſtræ
feſto cultiorum teneamus morem filio-

rum. Quid hi? Natalem ſfi forte diem

Mater agit, mundantur nitidius, comun-
tur

tur ſtn
Matti
tie ſ.
Dilius
per
elto?
Ncvi⸗
Veſtia
leten
RIX.

dies
o
lucul
II 1
niſl
plex
nee
elabe
len
di
M.

bie

ii:

obſe

u

noſ
Præ
dc

( vI) 91

tur ſtudiofus, ditiore amictu ornantur,
Matri gratulantur, amoris, ac reveren-
tiæ ſolito plus exhibent, adhærent ſGa-
bilius, pleni incedunt lætitiis. Idem
per Matris noſtræ dies noſtrarum mos
eſto animarum. Mundentur a peccatis,
nævisque omnibus; multiplici comantur,
veſtianturque virtutum ornatu; piæ fint,
lætentur, ſolito magis amantes ſint MA-⸗
RI.

Solito, inquam, magis Abfſit enim, ut
dies ullus ſit, aut diei momentum aliquod,
quo Sacri hujus amoris fſlamma, eaque

luculenta in cordibus noſtris non ardeat.

In noſtris cumprimis cordibus, qui non
niſi dimidiam officii noſtri partem ex-
Ppleverimus, ſi amare fat habuerimus,
nec in aliis eodem igne inflammandis
elaboraverimus. Nam D. DEUs quidem,
ſicut quemlibet hominem, ex S. Bernar-
di ſententia, omnia habere voluit per
MARIAM, ita Eam a quolibet haud du-

bie homine coli vult, amari, & invoca-

ri: a nobis tamen, qui peculiari DEI

obſequio, & procurandæ animarum Sa-

luti, aut jam per ſtatum, & Ordinem
noſtrum ſumus addicti, aut certe ad id
Præparamur, ac diſponimur, majorem,
ac multo illuſtriorem expoſcit MARIA
eul⸗

92 (SERMO 9

ecultum, & amorem, qui non otioſus defi-
deat, ſed, domo veluti ſua foras egreſ-
ſus, ferveat in operando: vult nempe,

ut & amemus ipſi, & in aliorum etiam.

hominum, eorum maxime, qui curæ
noſtræ ſive concrediti ſunt, ſive concre-
dendi, animis amorem hunc excitemus,
alamus, promoveamus.

Ut Virgineam Matrem conſtanter,

idque (ut ex Melliflui Bernardi melle

quidpiam uſurpem) totis medullis cor-
dium, totis præcordiorum affectibus, &
votis omnibus, hoc eſt, quam tenerrime
amemus, quam incenſiſſima pietate re-
Vereamur, utque Illam omni, quo pofſ-
ſumus, obſequiorum genere nobis ſtu-
deamus demereri, quem non incitet, ac
vehementiſlime quidem, ipſa Tantæ
Dominæ præcellentia, ipſa Divinæ Ma-
tris Dignitas? Hæc certe tanta eſt, ut
nullis hominum linguis, nullis orationi-
bus vel adumbrari poſſit pro merito: om-
nisque in ea enarranda, nedum exor-
nanda, indiſerta ſit, quantumlibet cæte-

roquin diſertiſſima facundia. Menti pro-
fecto noſtræ, dum MARIAM dilaudare

aggreditur, id evenit, quod corporeis
noſtris oculis ſi forte in rem quempiam

nimio præfulgentem lumine defiguntur’,

Ut

R h
deni
in
tia,
een

ſed
den
cell
goi
tre

(ci

mun

M

Nin
d
mI

tate

gu
W

sdeſ.

egrel⸗
npe,

etiam.

curæ
nere⸗
mus,

iter,
melle
cor⸗
, E
trime
e ke⸗

pol.

fſtu⸗
, R
ante

( VII 3 93

Re hebeſcant, obtundantur, nihil videant

denique. Aliarum omnium creaturarum

in unum eonflata Sanctitas, & excellen-
tia, quanta eit? noitramque intelligendi
facultatem quantopere excedit? at ea
ipſa infra MARIX dignitatem recedit.
Mater enim Del eſt. Brevis Sententia,
ſed nullius noſtrum mente comprehen-
denda. Unus LDEs major eſt, & ex-
cellentior, idque infinito intervallo:
quidquid DEus non eſt, longe poſt Ma-

trem Ejus habendum eſt: veriſſime enim

dixit Auguſtinus, majorem iſto potuiſſe
mundum a DEo reari, Matrem autem
Iſta majorem cregri non potuifſſe. Ete-
nim, niſi Divinitas ipſa conferatur, quid

majus in creaturam conferri poſſe dice-

mus, quam Veræ Divinzæ Matris digni-
tatem? Juſtus quilibet vel eo nomine,
quod in Gratia DEI fſit, Ejusque frua-⸗
tur amicitia, pulcherrima quædam res
eſt, & inter cæteras creatas res altiflime
eminet: quantum igitur, neceſſe eſt,
emineat Majeſtas MARIÆ, quam DEUs
non ſolum Amicam Suam, Formoſam
Suam, Specioſam, Dilectam Suam vocat,
ſed ut Matrem quoque Suam Dilectiffi-
mam amplectitur, & filiali honore pro-
ſequitur; Cujus non tantum Animæ ſem-
per fuit conjunctifmus, ſed etiam ho-
minem

94 (SERMO)

minem indutus novem ipſos menſes
Uterum Inhabitavit? Recte quidam
e Sanctis Patribus interrogat: vis noſſe,
quanto ſublimior ſit MARIA ipfis Subli-
miſlimis Angelis? Hi ad DauM cum ti-
more, & tremôre accedunt, quia ſervi
ad Dominum infinitæ Majeſtatis: IIIa
vero cum fiducia, & ſecuritate, & qua-
dam quaſi poteſtate accedit, quia Ma-
ter ad Filium. Sicut ergo in terreni
Principis Aula, tota miniſtrorum turba
non poteſt, quantum ad Dignitatem, &
potentiam, conferri cum Matre Princi-
pPis: ita in Coœleſti Divinæ Majeſtatis Au-
la omnes omnino Angelici Spiritus, om-
nia Beatorum, & Sanctorum agmina mul-
to ſunt inferioris Dignitatis, quam DErI
Genitrix MARIA. Ideirco Eam tota

Cœleſtis Curia honorat ut Dominam,

ut Reginam fuam veneratur: omnes Ei
ſe tſudaleiunt, & obſequiofiſſime famulan-
Vere enim Angelorum, & Sancto-
tum, creatarum denique rerum omnium
Regina, & hera eſt effecta, dum rerum

omnium Conditorem, & Regem. Uteri

ſui thalamo Virgo Nater ſuſcepit Ve-
re pulchritudine ſua totius Cœli oculos
in ſe convertit, & defixos tenet, quam
DEUs usque adeo donis fuis exornatam
dedit, ut ſpecimen quoddam Omnipo-
ten-

eenti
n.

rans
glan
obſe
Ven
Fer
Dern
Ne
tate
Ie
ſing
can
mur
thar
ſtin
tyre

(ColI

Ma

gua
W

Wni

menſes
uidam
nole,
ubli⸗
um ti⸗
ſeryi
Ia
gla⸗
Ma⸗
etkeni
turba
n, &
rinci⸗
1sAl-
oll⸗
mul-
DeI
tota
nam,
Ei
Nlan⸗
ncto⸗
MMiumm
terum
Uteri
Ve⸗
quam
latam
nipo⸗
el⸗

( VII ) 95

tentiæ Divinæ ex merito poſſit exiſtima-
ri. Quis, hæc paulo attentius conſide-
rans, non ſentiat ſe in profundidimam

quandam Hujus Reginæ vencrationem,

obſequioſiſfſimum cultum, amorem fer-
ventiffimum rapi? IIlum tantum fulgo-
rem, illam inæitimabilem pulchritudi-
nem quis poſſit largiore contemplatio-
ne contueri, quin Ejus ſbi in æterni-
tate conſortium exoptet votorum ardo-
re maxlimo? Sanctorum, in quibus vel
ſingulæ virtutes singulari ratione emi-
cant, amore ducimur, deſiderio trahi-
mur. Apoſtolos Eccleuæ fündatio, A-
thanaſium invictum Fidei robur, Augu-
ſtinum juncta Sanctitati Doctrina, Mar-
tyres conſtantia nobis ad venerationem
commendat: ad Te autem, MaRIA

Mater! omnium, quæ unquam a quo-
quam habitæ ſunt, Virtutum incompa-

rabilis eminentia nos, ſervulos Tuos,
non trahat? Trahet ſane, modo ad eam
cognoſcendam mentis noſtræ oculos ſæ-⸗

Ppius applicemus, nunc Excellentiam in

univerſum, nunc fingulas ſeorſim virtu-

tes pia conſideratione recolendo. Ipſam

vero, quibus verbis olim S. Anſelmus
precabatur, nos etiam ſuppliciter ore-
mus: Domina mea! da mihi Tui amore ſuc-
cendi „ beatificari... Veneretur Te, icut

96 (SERMO )

digna es, mens mea: diligat Te, icut æquum

eſt, cor meum: ſerviat Tibi, ſicut expedit,

anima mea.

Nec ſine ingenti noſtro emolumen-
to abibit, ſiquem Amabiliſſimæ Hujus
Dominæ amorem & corde foverimus, &
operum teſtimonio comprobaverimus.
Quamquam utilitatis noſtræ cur ego me-
minerim? Procul, quæſo vos, habea-
mus rationem noſtri, dum MARIANT
cultus, & amoris res agitur; nec, ſit-
ne? aut quantopere quæſtuoſus nobis fu-
turus ſit? attendamus. Quod honeſtum,

quod liberale eſt, quodque ingenuos ad-

decet filios, agamus. Amemus arden-
tiſime, veneremur ſtudioſiſſime: at gra-
tuito, eaque ſola impulſi cauſa, quo-
niam omni amore, cultuque eſt digniſſi⸗
ma. Lucri enim ſiquis amat cauſa, ſe
magis, quam illum, quem profitetur, a-
mare convincitur. Ita ergo animis com-
paratos eſſe nos velim. Neque tamen
idcirco vetitum nobis exiſtimemus co-
gnoſcere, quid ſpei repoſitum habeamus
in MARIA, ſi vere Eam diligimus: præ-
ſertim cum & Illa procul dubio ſit, quæ
a Spiritu S. Eccli. 24. v. eod. laudatur
non ſolum Mater pulchræ Dilectionis, verum
& andtæ Opei. .
An

uG

det
nan
boi
Ver
ſe
ne
eni
qui
40
nor
eſt.

Ver
inn
anl
ga

eltt
Deltt,

umen⸗

HujIuUs
1s, G

rimus,
9 Me⸗
1bea-
ANI
, ſit-
is fü⸗
tum,
0sad⸗
rden⸗

( VII ) 97

An igjitur in utilitatem noſtram ce-
det pietas erga Sanctiflimam hanc Domi-
nam? Ae in maximam quidem. Retri-
butio quænham futura eſt? Paucis uni-
verſa complectar: Mater erit. Matrem
ſe monſtrabit. Matrem experiemur. Jam-
ne reſtat, quod optemus amplius! Non
enim poteſt DäUM non habere Patrem;
qui MARIAM habuerit Matrem: neque
ab Hac amari, chrari; ab IIIo autem
non amari, non curari, quisquam pot-
eſt. In hac ergo Maternitate collecti;

& comprehenfi nobis obvenient omnes

veræ felicitatis theſauri. Exſurgant jam
inferi, & ſatellitum quidquid habent, in
animæ noſtræ intéeritum armatos evo-⸗
mant, ſecuri conſiſtimus, quia Matre
gaudemus, Matre freti, tutiqué ſumus
MARIA. Huc currimus, & ſalvi ſumus.
Juſto forte rei cujuspiam deſiderio tangi⸗
mur, vel auxilii, conſilii, ſolatii nos
Premit inopia? Quidquid illud eſt, fa-
cile per Matrem noſtram impetratum au-
feremus. Quin & illud ſi acciderit lon-
ge triſtiſſimum; ut noſtra nos fragilitas in
lapſum impulerit, & gravi jJaceamus op-
Preſli ruina: inde ex imo caput attolle-
mus, oculos in noſtram,; Eandemque Mi-
ſericordiæ Matrem conjiciemus, Ejusque
opem ſinceres inter ploratus implorabi-
mmus;

98 (SERMO)

mus: non deſpiciet, non moram faciet,
benignam porriget Dexteram, eriget nos,
depellet exitium, & abſterfis vulneribus
integram reducet valetudinem. Quid-
quid denique poteſt ab Optima in filium
proficiſci Matre, ea omnia cumulatifſime
nobis ſuppetent. Non enim aut exoratu
difficilis eſt, aut parca in largiendo, &
retribuendo; ſed, quemadmodum poten-
tiſſima eſt, & gratiarum omnium divitiis
refertiffima, ita liberalitatem ſuam, nul-
lis pene arctatam terminis, in omnem la-
te partem exporrigit. Nempe ad Filii
ſui exemplum, ut in cæteris omnibus,
ita in eo etiam ſeſe conformat, ut libe⸗
ralitate vinci nunquam ſe finat, ſemper
vincat uberrime, & tenuia quamvis
obſequia maximis remunerationibus lon-
ge tranſcendat. O quot peccatoribus

Saluti fuit exiguum aliquod pietatis offi⸗

cium, per quod ſtabili lege Virginem
Sanctiſſimam coluerunt! Quotidianum
Corollæ, alteriusve precationis penſum;
aliqua per Sabbati dies abſtinentia; E-
jus Feſtorum vigiliæ acte cum jejunio;
de Laudibus Ejus ſermocinandi uſus;
quæve aliæ ſunt id genus Eam colendi
rationes, clavis adinſtar erant, quæ non
paucis ad veram denique poœnitentiam,

æternamque vitam aditum patefecerunt.
S Si

D pe
Gum
wid
vita
Mate

ſtree

ſpon
noſtr

derm

MmuS

trah⸗
divit

os lo

lan
ta d
Dobi

diam

qua
lon
bra⸗
eyer

IIls,

Ten
mus
Daga
beat

leiet,
n,
ribis
Muid⸗
lium
flime
Oratu
, C
Nten⸗
Fitiis
Nl⸗
mn la-
Filii
bus,
lbe⸗
nper
ris
lon-
ibus
Of⸗
inem
mum
lum;
nio;
ls:
endi
non
runt.
Si

( VII ) 99

Si peccatoribus tam eximium potuit fru-
ctum afferre qualiscunque hic cultus,
quid expectandum iis, qui cum proba
vita fingularem conjunxerint Virgineæ
Matris amorem?

Cujus amoris vi, ac dulcedine ſi no=
ſtreæ fuerint mentes occupatæ, fſuapte
ſponte illud etiam, quæ altera officii
noſtri pars eſt, conſequetur, ut in ejus-
dem amoris ſocietatem, quosquos poſſu-
mus, ſedulo ſtudio evocemus, invitemus,
trahamus. Quis enim aut illud non au-
divit Lu. c. 6. V. 45. ex abundantia cordis
os loquitur? aut experimento non didicit,
quam perpetuo, quamque cupide navi-
ta de ventis, de tauris narret arator?
Dubitabimus præterea, num probus quis-
piam filius neglecturus ſit occaſionem,
ſiqua ſe dat, Matri ſuæ vel amorem a-
liorum conciliandi, vel honoris aliquem
gradum obtinendi? Nobis haud aliter
eveniet: ſi MARIA plenum cor habueri-
mus;, in lingua etiam verſabitur ſæpiſſi-
me; nec aliis Eam prædicandi, com-
mendandi rationem ullam prætermitte-
mus. Pium hoc MARIANI cultus pro-
Pagandi ſtudium quantopere veſtra inter-
ſit, quamque proprium vobis eſſe de-
beat, quælo, attentione non perfuncto-
0602 ria

100 (SERMO)

ria conſiderate. Paſtores animarum eri-
tis: id vobis ſub gravi reatu incumbet,
Saluten ovicularum pro Viribus curare:
heæ ’i per veſtrum neglectum perlerint;
ne dubitate, vos una peribitis. Grandi
ergo, in diſcrimine tam grandi, opus
ſollicitudine. (ogitanda erunt, adhi-
benda, applicanda erunt ea; u& op-
portuna fint animis cum DEo conjungen-
dis, peccatis præpediendis, peceatori-
bus convertendis, felici denique morti
procurandæ. Circumſpicite, his rebus
efficiendis quænam fint idonea. Plura
ſunt. Paſtoris exemplum ipſum, & fre-
quens apud DEUM deprecatio: ferven-
tes ad populum dictiones, pii cum ſin-
ſermones: inculeata

gulis, vel paucis,

noviſſimorum memoria:

commendatus

Orationis, & Sacramentorum uſus. Iſtis,
ac ſüimilibus quis neget, conſultiſſime ad-
junctum iri cohortationem ad peculiarium
9S. Patronorum cultum? Felix enim
homo, ac propemodum in vado jam
poſitus, cujus Patronum ſe fert, cujus
res apud DEUM tutatur vel unus e San-
Gtis. Sic felicem mundus eum exiſtimat,
cui e charis Regi Miniſtris fautor obti-
git. Si in Sancti alicujus tutela vivere
tanti eſt ad Salutem momenti; quid erit

habere Patronam,

imo Matrem eam,

7

AU&

ür

is

Poce

Hrie
Mia,
men
tudo
Cpe
tio,
niq i
Per
eſt,
inter
Haln
pott⸗
afe⸗
ſpire

Prol

qu0
Iis,
er
for
den
Id,
Pen
hae
Ner⸗
m
bra

n ell⸗
nbet,
rare:
erint,
randi
Ops
dhi-
op⸗
ugen-.
Atori⸗
Morti
Tebis
Plura

fe.

eIVen
n .
leata
datus
IIis,
e a0⸗
ärium
enim
. jam
Cujus
San⸗
obti⸗
Vivere
ic erit
eam,
ee

( VII ) LoI

qüæ Sanctorum omnium eſt Regina?
Quis autem habebit, ſi non is, qui Eam
ſincero amore, vero cultu/ proſequitur?
Huic ſane, ſi etiam ante defuerint om-
nia, mox advenient & noviſſimorum
memoria, & largioris Orationis confue
tudo, & Sacramentorum frequentatio,
& peccatorum horror, & Divinæ cogni-
tio, dilectioque Majeſtatis, omnia de-

nique, quibus ad æternam tenditur, &

pervenitur Salutem. Quam hoc verum
eſt, tam & illud verum eſſle oportet,
inter ſaluberrimas res, quas cum ſuorum
Salute conjunctas præſtare Sacer Curio
poteſt, illud eſſe, ſi eximium quendam
affectum erga Sanctiſſimam Virginem &
ſpiret ipſe, & inſpiret ſuis. Nam eſt
profecto aliquid in hominum mentibus,
quo fit, ut injectum übi MARIANI amo-
ris, ſive igniculum velis dicere, ſive ſe-
men, non difficulter recipiant, cui ſi
fovendi addatur induſtria, latiſſima tan-
dem flamma, vel lætiſſima meſſis exiſtet.
Id, quod tanto ſolet eſſe expeditius,
quanto tenerioribus annis hæc cura im-
penditur. Cogitemus ergo Parœciam,
hac excultam opera; ubi tenera æ&tas te-
nero, matura ætas maturo, & ſolido a-
more MARIAM chiplectitur: ubi mem-
bra cum capite, oves cum paſtore col-
G 3 lau-

102 (SERMo) –

laudant, concelebrant, & magna devo-

tione qua privata, qua publica veneran-
tur hanc ſuam potentiſſimam Patronam.
Felicifſimus hic Cœtus quam numeroſas
in Glum mittet colonias! Non enim
damnabit Filius MARIE DEUsS fllium
MaARIE hominem, 4
Quam præſens hoc eſſet ad ani-
marum Salutem fubſidium, probe
intellexerunt quam plurimi, quorum
Sanctiſſimos in hoc opere conatus cum
voluptate legetis, ſiquando Hiſtoriæ,
cumprimis Eccleſiaſticæ, legetis monu-
menta. Nunc, ne illum, qui ad permo-
vendum utiliſſimus habetur, ab Exemplis
locum ex toto prætermittamus, tria ſo-
lum eaque e Domeſticis prolata Hiſto-
riis, nomina memoremus. Ac primum
eos conjungamus, quos Apoſtolicus con-
vertendæ Hungariæ labor junctos habuit,
Sanstos Regem Stephanum, & Gerar-
dum Epiſcopum Moriſenum, ſeu Clſana-⸗
dienſem Hic enim cultum DErpareæ
(teſte Biographo) & per ſe, quantum
potuit, promovit, utque pro Regiis ſuis
Viribus promoveret, S. Stephano fuit au-
Ktor. De S. Rege autem hæc apud Bon-
finium eſt legere: Aſiduis Divam Virgi-

nem precibus exoravit, ut ſe, Juumque Ke-

gnum

tmr

Plum
tur,
gle

lenne
Vye
lige

ſmnos

larent
Oular
citat
Pum
1Lla4
Sanc
in
tum
inm
Vit.
rurſo
line.
ben
mip,
e,
Ui
en
gis
noſt
Pril
lue

dero-

neran-
Onam.
erolas
ennim
fllium

Ai⸗
probe
orurñ
cum
Nri,
non⸗
ernno⸗
enplis
4 ſo⸗
o⸗
jmum
coN⸗
bvit,
Zeral⸗
Olana⸗
arc
ntum

ſis

it au-⸗
Bon⸗
rgi-
Re⸗

( VII) 105

gnum perpetuo Magna Mater patrocinio tuere-
tur, iujus tuteleæ, ac poteſtati ſe, Ungaros-
qus omnes addixerat, omniaque ſuorum ſtudia,
Jortunasque dicaverat. QOuin etiam illud ſo-
lenne promulgavit edicdtum, ut omnes diem B.
Virginis, quo inter Divos relata fuit (intel-
lige Feſtum Aſſumptionis) inter celebratiſ-
ſimos haberent, DOMWIN ADMque diem appel-
larent, ac cætera Ejus feſta jejuniis, & ſin-

gulari ſolennitate tranſigerent. Quid? quod

citato Biographo S. Gerardi atteſtante,
PEunnonia a ſuo &. Aephanog Rege FAlMWI-
LIA & MARIAeſt appellata? Ad idem
Sanctum ſtudium ſpectant Templa, quæ
in DEIparæ memoriam poſuit cum alia,
tum præſertim Albenſe, quod inſuper
immenſi pretii donis ornavit, locupleta-
vit. De jamjam morituro autem hæc
rurſum Bonfinius: Ingraveſcente ægritu-

dine.. Pontifices, a- Procerés omnes acciri

Jubet .. . Regnum, animamque ſuam, cum uni-
verſa Fidelium multitudine, profufis lacry-
mis, & glatis in Cœlum manibus, in concio-
ne, Divæ Genitrici, Perpetuæ Virgini, ac
Unicæ Ungarorum Dominæ, inſtantiſſime com-
mendavit. Atque hæc Sancti Apoſtoli Re-

gis vota, & conanima quantum vel ad

noſtra usque valuerunt tempora! De
priſcis Hungaris teſtem iterum habemus
laudatum Vitæ S. Gerardi ſeriptorem,
C 4 eos-

14 (SERMOe)

eos audito Divinæ Matris nomine, Ka⸗
tim flexis genibus, & demiſſis in terram ca-
ditibus ſe inclinaſſe.

Noſtri, & ſuperioris ſæculi Heroem,
clariſlimæ in evum memoriæ, non poſ-=
ſum, quin adjungam; Paulum, inquam,
Eſzterhazy, illum, qui Pro-Rex Hun-
gariæ, & Aurei Velleris Eques, S. R.
I. Principis titulos, idque (velut unus e
MARIAnOrum Cultorum Principibus) ipſo
ſine Labe Conceptæ Virginis die, in
Excelſam Familiæ Suæ Domum intulit.

Hujus enim prorſus inſolita, pulcherrimi-

que ad omnes exempli fuit pietas in SS.
Virginem: cumque Ejus totus ipſe foret,

de ſuis rebus, audite oro, quidnam ſcri-

pto palam fecerit teſtatum. Sciantque Fi-
lii, & Oucceſſores mei, me coram hac Imagine
(eſt ea in Pratis MARIANIS) quæ teſtis eſt
juramenti mei, omnem quidem ſuhſtantiam meam,
aſt potiſſimum Arcem Frabno, & ommia alia
pona in genere, vel in ſpecie Beatiſſimæ, Glo-
rioſiſſimeæ Cælorum, terræque Reginæ MARIY
reſignaſſe, bonorumque præ manibus meis ha⸗
bitorum uſu=frubtuarium, & non abſolutum

Dominum me confiteri. (W. Palatin. R.

Hung.) Vere ſingularem hæc verba 10⸗
quuntur affectum: ſed non minus opera.
Multus in Ea oranda: numeroſas Ei vel

rr

pon

dili
mati,

Quoe

mOs
rivu
Ative
utrie
tum
Vit
Tyr.
Ann

re
kur.

Gur
Vir

lie

mis
Wüik
min
Pr.
per
labo

tuI

tum

ue

ſt,
Krn

⸗

ſoem,
1 pol
glan,
Hon-
§. R.

UNIs e

Hiplo
e, in
ntulit,

rtimi⸗

n §0.
foret,
ſeri⸗

, F.

gie

15 N
mMeon
iu
6.
ARIE
is M.
Outuns

1 R.

4 10.
petd.
iivel
o.

( VII ) 10 5

poſut Eceleſias, vel ab aliis poſitas ſplen-
didiſſimis donis auxit: ad Cellenſem Thau-
maturgam quot annis pedes adire ſolitus.

Quod autem maxime ad rem noſtram

præſentem pertinet: ut in aliorum ani-
mos ſuæ hujus pietatis veluti quosdam
rivulos derivaret, lones B. V. per oubem

aniverſum, a prodigüs claras, &ri inciſas,

patrio idiomate vulgavit: (Ib.) Immacula-
tum Ejus Conceptum editis propugna-
vit libris, utque tam Viennæ, quam
Tyrnaviæ, publica Panegyri nullo non
anno celebraretur, effecit, perpetuo &ùů½
re conſtituto. Huc, huc mentem ve-
ſtram advertite, quiqui Sacerdotio fun-
Cturi, & animas ex officio eſtis curaturi.
Vir iſte immortalis, de ſæculo fuit, de
laicorum fuit genere, infinitis, graviſſi-
mis belli, totius Patriæ, propriæ am-
pliſſimæ Domus curis circumſeſſus, nihilo-
minus (priſca Hungariæ pietate plenus)
Proferendo MARIE honori tempus re-
perit, operam ſacravit, non æri, non
labori pepercit. Et Sacerdos, anima-
rum profeſſus regimen, ad ſuos, quan-
tum in ſe eſt, ſalvandos obſtrictus, lan-
gueat? frigeat? ignavus deſideat? Ab-
ſit, ac vero etiam aberit, ſpero, a ve-
ſtrum quolibet vecordia tam turpis.

G 5 Soli-

106 (SERMO)

Solito fui prolixior? Jam abrumpo.
Id modo commendem: Sacerrima craſti-
nzæ Diei ſolemnia religioſiſſime agite;
ſpondete amorem perennem, operam om-
nem devovete. Habeat in vobis San-
ctifſima Virgo Mater MARIA ferventiſli-
mos Cultores, ſimulque Cultus ſui ſtu⸗
dioſifſimos propagatores: & fiet, ut vos

itidem in IIla Potentiſſmam Patronam,

Benigniſſimam Matrem habeatis.

IN EODEM FESTO

SER MO ILI

„

Duniverfaria redit Solennitas Imma-
culateæ Conceptionis Sanctiſſimæ« DEr
Genitricis, & noſtræ ſimul Dilectiſſimæ
Matris MARIE! Solennitas plena Cos-⸗
leſtis ſplendoris, referta gaudiis, ad pie-
tatem provocans, ad Sanctam excitans
jubilationem. Surgamus ſervuli, & de-
votiſſimo cordis noſtri affeetu Dominam
noſtram, Reginam noſtram, hac die Ho-
noris Ejus, & Gloriæ veneremur. Cur⸗
ramus filii, Matrem noſtram Dulciſſimam,
totam nitidam, labis omnis expertem,
— to-⸗

mpo,
craſti.
gite
nom⸗
Sall⸗
ntiſli⸗
1 ſo.
V05
nam,

U

nma-
Der
ime
¶⸗
1pie⸗
eitans

„ ( VII ) 107

cotam pulchram, & decoram ardentiſſi-
mo amore complectamur, arctiſſimis ſtrin-

gamus amplexibus! Omnis noſtra per hunc

Sacerrimum diem ſit occupatio, gratias

agere immenſæ Bonitati Daur, qui tam

exquiſito honore, & tam ſingulari mune-
re affecit Hanc Matrem noſtram; qui
volens Eam dignum, & quam pulcherri-
mum habitaculum Filio ſuo præparare,
ab Originali Eam Labe prælſervavit, at-⸗
que ita effecit, nunquam ut vel umbram
minimi alicujus inquinamenti in Sanctiſſi-
ma illa Anima foret reperire. Tum vero

gratulationis, laudationis, glorificationis

ſincerifſimos, flagrantiſſimosque affectus
ad Immaculatam Virginem convertamus.
Eam mens noſtra cogitet, cor noſtrum
ſuſpiret, lingua reſonet, os benedicat.
QOmnes ſenſus noſtri, animæ noſtræ fa-
cultates omnes Ejus honori, & amori ju-

giter impendantur, obſequio conſecren-

tur. Oſtendamus, hac cumprimis ſola-
tioſiſſima die, eos nos eſſe, quos toties
dicimus, Filios Magnæ Hujus Matris:
Cœlum, & terra videant ardorem pectoris
noſtri ex vehementiſſimo Sancti MARIA-
NI amoris igne. O quis nobis hoc tri-
buat, ut, quanto dignum eſt, affectu,
& ſtudio feramur erga Immaculatam No-
ſtram, Virgineam Matrem! Poſt DEUM
NI⸗

108 (SERMO)

nihil eſt, quod tanto dignum ſit creatu-
rarum omnium amore: nihil eſt, quod
Ejus dignitati, pulchritudini, bonitati,
atque adeo amabilitati, non dico pPræ-
ferri, non etiam quiparari, ſed vel
aliqua parte conferri poſſit. Et tamen
quid noſtra nobis de nobismet ipfſis teſta⸗
tur conſcientia? Num reipſa creatarum
rerum omnium amore major eſt in corde
noſtro amor MARIANUS? Num vere,
& quin falſiloquium metuere debeat, no-
ſter poôteſt animus dicere: amo Te,
DäEUs meus! ſuper omnia: amo Te,
MARIA! poſt DEUM meum fſuper om-
nia? Feliciflima anima, cui hoc dicenti
Spiritus Sanctus DEI perhibet teſtimo-⸗
nium, quod verum loquatur!

At forſan pauci, proh dolor! ſunt
inter nos, qui hunc amoris ordinem de
ſe intrepide poſſint profiteri. Quisquis
es, cui mundus potior eſt, quam Mater
DEI, qui temporalia, fluxa, magno ſtu⸗
dio captas, vel magna aviditate recipis,
tanquam aquæ hauſtum hydropicus; de
colenda vero, amanda, tibique conci-
lianda Matre DEI, parum, aut nihil es
ſollicitus, raro, aut nunquam cogitas:
ingemiſce, reſipiſce, ac vel nunc ſaltem
ſalubriter tibi conſule: dona cor tuum
Bea-

eatid
frigih
hane!

quam
Mane:
catur
Uilgit
Propt
Deon
ine
tinl?
qid
Ximi.
cjet.
impe
Sibi
Eam
Pfumm
Mant
nee

iſtre

Diſi
10n
eſt:
d,
cert
illo
Ang

ſeſ
heat

C VIII / 109

Beatiſſimæ Matri. Nam, Væ tibi! fi
frigido permanſeris erga Sanctiſſimam
hanc Dominam corde. Vis autem fſcire,
quam certum, & quam terrible væ te
maneat? Audi, quid 1I. Joan. cap. 4. di-
catur: hoc mandatum habemus aà DRO, ut 1e
diligit DEUM, diligat & fratrem ſuum:
Propterea, qui non diligit fratrem n
DEUM., quomodo poteſt diligere? En! ho-
minem, lervum ſuum, proximum tuum,
tibi ualemn a te amari Jubet Dgs, &
quidem mandato tam arcto, ut ſine hoc pro-
Ximi amore nec ſe a te amatum iri pronun-
ciet. Quidni ergo etiam, ac multo quidem
