intueri oculis, nil dubitantes erumperemus,

nil cunctantes exclamaremus: nil in mun-

do fimile! quascunque mundus jactat pul-

chritudines, nihil ſunt omnes collatæ cum

innocentia! Quantum gauderent innocen-
tes animæ, ſuzæ innocentiæ fibi conſciæ!
quantas DEo agerent gratias pro conſer-
Vato tanto dono! quam fſollicitæ redde-
rentur, nequa ratione unquam theſaurum

hunc ſuum amittgrent! Illæ autem miſeræ

animæ, quæ potiorem habuerunt momen-
taneam aliquam voluptatem, aut quod-
cunque aliud peccati ſui objectum, quâm

animum illimem, cor mundum, quantum

ob amiſſam innocentiam dolerent, cru-
ciarentur, lamentarentur! omnibus ſane
viribus laborarent, ut cordis ſui vulnera
curarent, & quoniam in Baptiſmo obten-
teE

tee
neq
dan,
Tent,

bus
Pern

tibus

terre
ri;
adlju
quan

rera

inqn
corpe
Pollit
Nime
gle
exO
rode
dunt
umn
dide
Tum
vis .
amor
gue

A

( RXN) 319

t primæ Innocentiæ compotes eſſe jam
nequeunt, huic ſaltem proximam, ſecun-
dam, quam Pœnitentia generat, obtine-
rent, fitam in corde a quibuslibet gravi-
bus peccatis expurgato, commiſſorum
Pænitente.

1

Sed quia non poteſt corporeis obtu-

tibus hæc non corporis, ſed ſpiritus, non

terreſtris, ſed Cœleſtis pulchritudo vide-
ri mentis noſtræ oculo, quantum DEo
adjuvante poſſumus, conemur perſpicere,
quantum ſit Innocentiæ pretium, quam
vera felicitas animæ nullo gravi peccato
inquinatæ. Quidnam eſt igitur, quod in
corpore mortis hujus poſito homini eſſe
Pollit optimum, ideoque optandum ma-
xime? Iterata quæſtione ſe ipſum quis-
que urgeat: quam mihi poſſum felicitatem
exoptare maximam? An aliquam ex iis
rebus, quas dare mundus poteſt, & ſolet?
Sunt autem hæc: divitiarum cumuli; re-
rum, quibus hæc vita commode, & ſplen-
dide ducituèr, abundantia; latifundiorum
amplitudo; omnigenæ fupelleétilis luxus.
Tum honorum culmina, poteſtatis in alios
vis, & ſublimitas; aliorum exiſtimatio,
amor, veneratio. Denique quarumeun-
que corporearum deledtationum affluentia.
At vel geneues Philoſophi recte tradide-
Xunt,

320 (SERMO)

runt, in his rebus minime ſitam eſſe veram
hominis beatitudinem proptereà, quod
tranſitoriæ, fuxzæ fint, & conjunctæ cum
ſollicitudine, tædiis, curis. Scio probe,
reclamare in hoc omnem mundanis imbu-
tum placitis, nec perſvaderi facile poſſe,
longe aliis rebus felicitatem noſtram con-
tineri. Prorſus tamen ita eſt. Nam tres
nobis ob oculos ponamus homines: unum
qualem in S. Scriptura Job legimus, cujus

intaminata, pia vita ſit, & fimul illis

mundi bonis abundet: alterum, quales
in omni Hiſtoria multos eſt legere, qui
expers DEI, &, quod I. Tim. 4. dicitur,
cauteriatam habens ſuam conſcientiam,
mundanis innatat bonis: tertium, qui his
bonis carens vivit conjunctus DEo, niti-
dam, innocuam habens ſuam conſcientiam-
uæro, horum trium quis felicior? Ni-
hil dubito, quin illi, quem primum po-
fui, primas delaturi ſint ſi non omnes;,
certe plerique: & in eo diſceptare abſti⸗

neo, quamvis pPerpaucos ſolum tales re-

peérias, & animæ felicitati ſemper eſſe
periculum a mundi felieitate tum Chriſtus
D. ſat docuerit Math. 19. v. 24. Mar. 10.
v. 25. tum Salomonis, ipſiusque adeo Da-
vidis funeſta oſtenderit experientia. Sed
reliquorum duorum quis felicior? an cui
ſola Præſto eſt innocentia? an cui ſola o-⸗
Pulen-

pole
ſunt

glun
niſi

Lan.

fate
habt
eſſe
quan

hil
lins
juer
ul
ſeen
bet.
901
u
eNll
Wdi
cur.
tia
iS
inn

hil

(XXX) 321

pulentia? Sunt, proh dolor! nec pauci
funt Chriſtiani, majore præditi opum,
quam animæ cura, & amore. Sed quis,
niſi dementiſſimus, Epulonis conditionem
Lazari conditioni præhabeat? Qui ſapit,
fatebitur, cor innocuum, cor a DEo in-
habitatum fine comparatione meliorem
eſſe Theſaurum, quam tranſitoria omnia,
quantumcunque accumulata.

Sie eſt: totus mundus nihil fimile, ni-
hil dare poteſt æquale Innocentiæ. Nul-
lius hominis tam fincera eſt, & perfecta
Jucunditas, quam innocentis. Secura mens
quaſi juge Oonvivium. (Prov. 15.) Nulla mens
ſecura eſt, niſi innocens, quæ nullum ha-
bet, ex quo angatur, pecceatum. Hanc er-
90 mentem fimilem ait Veritas convivio;,
quod præcipuum eſt inter homines mutuzæ
exhilarationis inſtrumentum, ac vinculum,
ubi fermone, paſiu, bauſtu sepeliuntur
curæ, ſeponuntur ſeria, ſegregatur triſti=
tia. Vis ita ſoluto ſemper eſſe animo?
vis jugiter convivari? Securam, hoc eſt,
innocuam ſemper mentem retine; tum ni-
hil tale fupervenire tibi poterit, quo ve-
re infelix reddare. Quid enim de ſtatu
felicitatis dejicere; ac omnino miſerum
efficere poſiit hominem in ſua perſeve-
rantem innocentia? Paucis dico, nihil
X eſt

322 (SERMO)

eſt tale in orbe univerſo. Jobi omnibus
nudati, peſlimo etiam percuffi ulcere,
ſtatus quam fuit calamitoſus? Ait tamene
Credo, quod Redemptor meus vivit.. videbo
DEUM Qalvatorem meum. . Repoſita eſt hæc
Nes mea in ſinu meo. Viden, ut inter acer-
biſſimos corporis dolores, virum in cordis
intimo erigebat, ſolabatur conſcientia
recti cum æternorum bonorum fiduciali
expectatione? Si ergo miſerum licet Jo-
bum dicerg, minore ſui, & viliore parte
fuit; at majore, & nobiliore parte etiam
tum terfelix eſſe pergebat. Martyres, &
alli Sancti plerique graves ſane perpeſſi
ſunt tribulationes, nemo tamen eos recte
dixerit infelices fuiſſeé, quoniam id, in
quo eſt primum, & maximum ad veram
felicitatem momentum, ſemper retinue-
runt, purum peccati, & Duo unitum ani-
mum. Ipfius enim adeo mortis, cujus
quidem maxime connaturalis, & innatus
homini videtur eſſe horror, tamen ne ejus

quidem periculum, vel præſentia eum

efficit miſerum, qui per mortem ad DguM
le ſperat proficiſei. Hominum odia etiam
ridere poteſt, cujus ſpiritui teſtimonium
reddit Spiritus, quod ſit filius Dur, quod-
que ſequitur, hæres DEI, & cohæres
Chriſti. (ad Rom. 8.) Inopia, morbi;, alia
incommoda ſi adiint, in ommbus tranquil-
litatem

iita
net
or.

Eſti
intt
Patt
Mun
gna
ret

ue
dum
inS
illas,
fua
Sie
fame
lieo
tin
Xane
Pha
Pum
Ylan
15
Paby
terten

lide

is
ere,
mene
ileho⸗
Aler
Leer⸗

Ordis

entia
Gciali
et ſo⸗
Parte
etiain
es, &
Apeſi,
fecte
d, in
eram
finne⸗
0n ani⸗
eujus
nnatus
ne ejls
4 eum
DEUM.
etialdl
nopium
,quoch⸗
olyeres
bi, Alil
Fan guil⸗

aten

C. XXxX) 223

litatem, vel etiam hilaritatem facile reti-
net probus animus, cumque Davide me-
mor eſt DEI, & delectatur.

Hanc veram felicitatem pro merito
æſtimare teneris jam ſuis annis, docente
intus Dko, didicit noſter Aloyſius; qui
Patre Principe, atque adeo ad ſumma
mundi natus, cum quæ ſplendida, ma-
gna, pulchra putantur, ad manum habe-
ret omnia, aſpernatus eſt omnia, ſervan-
dæ Innocentiæ, DRo amando, Sanctis-
que rebus unice intentus, & deditus;
dum denique mundum ex toto effugiens
in Sanctioris Status ſefſe latebras abdidit,
illasque latebras inſtar habens Paradiſi, in
ſua ſe abjectione credidit beatiſſimum.
Sic latenti, humili, inopi, famulanti,
famenti, oranti, ſemet diſcrucianti Ange-
lico Aloyſio ſtatuamus ex adverlſo poten-
tiſſimos Monarchas, & Reges, ut: Ale-
Xandrum, Julium Cæſarem, Auguſtum,
Pharaones. Hos gloriæ, potentiæ „ o-
Pum, deliciarum eauſa feliciores dicere,
quam Aloyſium, audebitne quisquam?
Is forſitan audebit, qui de aureo poculo
Babylonis (Apoc. 17.) inebriatus ſola
terrena ſapit, & Cælum vult relictum Cœ-
li Domino: nam alter omnis exhorreſcet.

X⸗2 igi-

3224 SERMO )

O igitur hoc tanquam ſumme necefſf-
farium, fimulque ſolidiſfſimum fundamen-
tum vere prudentis, vereque felicis vitæ
in corde veſtro conſtruite, ut ſemper ha-
beatis quam perſuaſifmum: veram homi-
nis felicitatem ſitam eſſe in ſtatu Divinæ
Gratiæ: cum ſtatu autem peccati non ma-
gis poſſe veram aliquam felicitatem com-
poni, ac lucem cum denſflimis tenebris.
Hac indubitata veritate rite imbuti, om-
nem curam eo convertite, ut animam

prima innocentia, vel ſi huj us jacturam
feciſtis, ea ſaltem, quam ſecundam no-

minavi, exornatam ſemper conſervetis.
Vivite memores illius, quod Chriſtus
(Math. 19.) ait: niſi effciumini ſicut parvu=
li (qui utique nihil de ulla malitia norunt)
non intrabitis in Kegnum Colorum. Simul
autem & illud ex mentis oculis nunquam
dimittite: rem eſſe difficillimam, inte-
grum ſervare hunc inæſtimabilem Inno-

centiæ theſaurum. Audiſtis fortaſſe nar-
rari, quot modis, quam variis artibus, &

miris inuentis fures in magnis urbibus u-
tantur, ut homines ſuppilent: quamque
ſcite in Templis, in foris, vicis, domi-
bus argento fſuo multi fint emuncti. Tum
autem cogitate aliquem, qui in medio

nationis pravæ, in latronum turba theſau-

rum portet: profecto fi despoliatus non
fuerit

er
I
Feſtr
inſid
trur.
gel⸗
tran
tuckin
tes
mo

diS

nas.
quo
605
dile
dom
Inta
tia l
e

ſng

Ubi
diea
ratio
Kuit

uun

dien
catie
Ut d

nece-
Anen
Vit*
et ha⸗
honi⸗
Divine
On ma-

N cOI.
nebti⸗

l, Oln⸗
nimam

uram

uI no⸗
ervetls⸗

Chriſtus

perl⸗
orunt)
Simhul
Unquatke
inte⸗
mn Inno-

ANe NnarH

tius, 6
bibes d
mgi

doml

Tum
1 nedio
1the Cn⸗
tus non
fuerit

( XX) 225

fuerit, magnopere mirabimur. Theſau-
rus veſter, argentum veſtrum Innocentia
veſtra eſt. Hanc fertis in medio furum elam
inſidiantium, & latronum aperte irruen-
tium. Innumerabiles compilati sunt, vel
deſpoliati: indemnes non valde multi
transierunt. Qnod auget periculi magni-
tudinem, eſt, hos Innocentiæ imminen-
tes hoſtes eſſe inviſibiles; ſunt enim dæ-
monles; tum autem & homines, in qui-
büs pravos a bonis ſæpe ægerrime diſcer-
nas. lIidem hoſtes ſunt etiam inevitabiles;

quo te cunque vertas, vel conferas, in

eos incurris. Dantur denique & hoſtes
dilectiffſimi, quisque nempe fibimetipfi,
domeſtici item hominis, & intimi ejijus.
In tantis periculis ne homo pereat, Gra-
tia DEI & neceſſaria, & præſto eſt cui-⸗
que volenti.

Quonam ergo pacto, quæritis, hanc
ſingularem a DäEo Gratiam obtinebimus?
Ubi Aloyſius veſtigia poſuerit, paucis in-
dicabo. Igitur Angelicus hic Sanctus O⸗

rationi, Divinis, ſacrisque rebus deditus

fuit prope incredibiliter, certe ad om-

nium admirationem. Magna noctium,

dierum maxima pars in ferventiſſima pre-
catione IIli abiit; eoque demum evafit,
ut diſtractionibus careret etiam non volun-
X 3 tariis

3²6 (SEHERMO)

tariis, & difficilius a Dko cogitationes ad
temporalia devocaret, quam vulgo ho-
mines ſuas in Duo defigant. Singulari
autem cultu proſequebatur SS. Trinita⸗

tem; Chriſtum D. tum Paſſum, tum in Eu-

chariſtiæ Sacramento abditum; poſt Hunc
Sanctiffimam quoque Illius Matrem. Ac-

ceſſit creberrimus, ac ſemper devotiffi-

mus SS. Sacramentorum ufus. Vel tali
pietate quam tutum Eum eſſe oportuit
ab omni non ſolum caſu, ſed vel caden-

di periculo, & dæmonum infeſtatione?

Sed plura adjunxit : quam S. Seriptura
ſvadet, frequentem memoriam noviſſimo-
rum; unde ſolenne illud ejus dictum per-
crebuit, Quid hoc ad æternitatem? Addidit
etia m, periculorum, utut nen propinquo-
rum, fugam: in ſenſibus, prælertim oculis,
refrænandis vigilantiam: corporis autem
tam pertinacem, tam immitem caſtigatio-
nem, veluti non de præcavendis, ſed
de expiandis, & vindicandis atrociſſimis
pPeccatis ageret. Unde Eccleſia in Aloy-
ſo miram vitzæ Innocentiam pari cum
Poœnitentia depr ædicat.

Qualibus propugnaoulis ſuam Caſtilio⸗
næus Angelus Innocentiam munierit vide-
tis: veſtram quibus munire velitis, eligite,

conſtituite. At Clementiflimus D. DEOUsS,

C ujus

Cju

quen
s,
latos
ceſe

—
—

guæx
no
mor
duer
& I

n
ſaf
riſi

au

tur,
Ree
Nti
Piel
ſtat
tta

llesa

0 ho.
ollari

tinita⸗
in B E Er.
HuR
n. Ac⸗
Votiſti⸗
el tali
vortuit
ciden-
lone?
ptura
iſhmo⸗
m per⸗
ddidit

inO. .

OUis,

Autell

igatio
8, ſed
ci Uinis
1Aloy⸗
.i cum

Catilio⸗
eligite
eujs

(C XXXI) 3 27
cuſus delicizæ ſunt innoçentes animæ;
quemque in Aloyſio mirabilem agnoſci-
mus, & glorificamus, faciat vos immacu-
latos ad Angelorum conſortium, & immar-
ceſcibilem coronam pervenire.

DE CURA INNOCENTILE
SERMO.

XDernauß alias conſuevi verbis, paulo
pluribus libet hodie ſcholaſtieæ
quæſtionis diſcuſſioni aliquid intermiſcere,
quod ad vitæ pertineat rationem. Ser-
monis materiam præbéeét ipſum hoc nomen
Sacramentum Illuminationis, quo Baptiſmum,
& Illuminati, quo Baptizatos a Scriptura,
& Patribus deſignari, nunc admodum au-
diviſtis. Cujus quidem appellationis cau-
ſa fuit feliciſſima rerum converſio, & mi-
rificus ille cujusdam ineffabilis lætitiæ effe-
tus, quæ per hoc Sacramentum obtine-
tur, atque ab adultis, quales in primæva
Ecelefa copioſi Baptizabantur, ſæpe ipſo,
ut ita dicam, ſenſus experimento perci-
Piebatur. Quid enim facit Baptiſma? E
ſtatu peccati, adeoque e triſtiſſima nocte
transfert in ſtatum Divinæ gratiæ, qui
X 4 ſtatus

(SERMO)

ſtatus eſt lumen illud DEr admirabile (1I.
Pet. 2. v. 9.) in quo vivunt, & ambulant,
qui regeneératione facti funt filii Dar.
Porro ſicut corporea lux efficit, ut oculis
ad videndum uti poſſimus, fimul autem
totam naturam, ipſumque adeo hominem
excitat., vegetat, exhilarat: ſic Baptiſ⸗
mus non ſolum mentis oculos per Fidei
Habitum illuminat, ſed animam quoque
totam renovat, & candida illa, ſincera,
vereque Cœleſti lætitia adimplet. Sic in
Auguſtino, per Baptiſmum diſſipatis prio-
ribus angoris, & triſtitiæ nebulis, me-
ram lucem, & lætitiam ſucceſſiſſe legimus.
Clodovæum Francorum Regem Bapti-
zZzandum ad Eccleſiam ſua manu deduce-
bat S. Remigius Archiepiſcopus Rhemen-
ſis. Vias ornabant utrinque poſitæ frondes,
Proceres comitati, & populus maximo

numero. Nequid ad ſacrum ſplendorem,

qualem illa ferebat ætas, deſideraretur,
curawerat S. Epiſcopus. Regem ergo ſic
Procedentem imminens Regeneratio tan-
to replevit gaudio, ut inter dulces lacry-⸗
mas ita ex Sancto illo Epiſcopo quæreret:
Pater mi! an non hec eſt illa beatitudo
animi, quam mihi Baptizando polliceba-
re? Cui ille, initium hoc eſſe, ajebat,
& præguſtum quendam veræ illius beati=
tudinis, cujus poſterius in Cœlo compos
futu⸗

forur
ribus
ſenſ
tem
eſt,
latur⸗

lim,

toX

gata

ciſſi
rat

obti⸗
Xim⸗
Ue t

§.

roce
cilin
tent
Ppcen
raor
glir
que
Niten
Cun

(La

en

run
Api

ant,
ler.
lis
lten
em
btil⸗
idei
e
era,
jein
hrio⸗

nus.
pti⸗
nek⸗
nen⸗
des,
imno
em,
tür,
ſie
tan.
ety.
cret:
tuho

eh.

bat,
eatl⸗
105

ll⸗

( XXXI) 329

füturus efſet. Nee minus in aliis complu-
ribus adultis ſacra id genus lætitia in ipſos
ſenfus legitur redundaſſe. Perdurare au-
tem hanc veram lætitiam tamdiu neceſſe
eſt, donec per mortale peccatum expel-
latur.

Hic jam primum ad vosmet ipſos, ve-
lim, oculos reflectatis. Regenerati eſtis:
nox peccati per Divinæ Gratiæ diem fu-
gata eſt. Si in ea perſtitiſtis adhuc, feli⸗=
ciſſimi! Ideoque indeſinentes agite D. DEo

gratias, cujus munere tantum donum &
obtinuiſtis, & retinuiſtis. Tum vero ma-

Ximam, & perpetuam curam in eo ponite,
ne tam felici ſtatu unquam excidatis, In
SS. Patribus me legere memini, via in-
nocentiæ multo plures ſalvari, multo fa-
cilius ſalutem obtineri, quam via Pœni⸗
tentiæ,. Nam peccatorum magna pars
Poœnitentiam ex toto averſatur cum Pha-
raone: non pauci cum Henrico VIII. An-
gliæ Rege, & aliis, qui reparare abnuunt,
quæ deſtruxerunt, ſimulacrum habent po⸗
nitentiæ, non veram poœnitentiam: alii
cum Antiocho (2. Machab. 5.) & Galerio
(Lactant. de mort. perſec. c. 33. & ſedq.)
agunt intenſiſſimam, ſi externum verbo-
rum, lacrymarum, pPromiſſorum corticem
aſpicias, ſed deeſt medulla ſinceritatis,

330⁰ (SERMO)

& veræ converſionis. Pauei cum Davide,
cum Magdalena, & Pelagia vere, atque
eX toto corde ad DEUMrevertuntur. Ma-
nete igitur in ſecuriore, & faciliore ſalu-
tis via. Siqui autem in Baptiſmo acceptam
gratiam peccando amiſerunt, iis reſtat lu-
gere, DEI miſericordiam inceſſanter ex-
orare, & carni quidem injucundam, ſpi-
ritui tamen ſuavem ſinceræ poœnitentiæ
viam tenere. Neque eſt, cur huic capiti
diutius immorer, de quo nec raro, nec
pauca me jam locutum commemini.

Alterum vero, quod dicere habeo,

utinam æque, ac meretur, gravibus ver-

bis, æque nervoſa oratione poſſem com-
mendare! Res enim eſt, ſi penitius conſi-
deretur, in omnem veræ felicitatis Par⸗
tem momenti longe maximi. Ergo quam
poſſum vehementiſſime, per & aſperſionem
danguinis RSU Chriſti (r. Pet. 1.) oro, dum
animarum curam ſuſceperitis, debitam ha-
bete parvorum curam, ut, qua in Baptiſ-
mo indati ſunt, candida ſtola nunquam
exſpoliéêntur. Ubi enim inter bonum, &
malum diſcernere cœperunt, quaſi in bi=
vio conſiſtunt: dextram tenebunt, ubi
ſunt viæ Domini, viæ ſalutis, ſi adſit,
qui dirigat, ducat, vel compellat; ſibi
autem relicti, fere ad fſiniſtram declinant,
quo

q10
Ma.
inno
illor
guit
2a
tige

lieet

prim
Verl
Pro.
Verl
Viti
ado
ti,
mul⸗
ketu
Vitek
rien⸗
te v
Pro
etie
10
rere
ci
Viſt
lon
fun
fam
guo

vice,
Atque
Ma.
ſalu⸗
eptam

ex.
1, ſpi⸗
tenti
capiti
, nec

ubeo,
ls ver⸗
1con-
conſi
ar⸗
quann.
ſionen
0, dum
tam ba-
Bapti .
Inquam
un,

in bi⸗

t, bi
adlit,
elinant,
o

tat l.

E

( XNNI „ 331

quo femper omnem invitant quam pluri-
ma. Quot manſiſſent Per omnem vitam
innocui, & ſalvi facti fuiſſent, ſi ætatis
illorum flos debite curatus fuiſſet ab iis,
quibus curare incumbebat! Nam ut male
acta juventus adultæ ætatis probitate cor-
riger etur, paucis cum Manaſſe obtigit,
lieet non paucis cum Joa obtigerit, ut poſt
primæ &tatis innocentiam acti fint in trans-
verſum, cum a bono ad malum multo ſit
Pproclivior, quam à malo ad bonum con-

verſio. Ut ergo unum ſolum ex omnibus

vitiis exempli cauſa memorem: incipiat

.

adoleſcens ore ſuo ad maledicendum abu-

ti, nec tempeſtive corrigatur, ſed diſſi-

mulatione, vel etiam exemplo corrobo-
retur; jam perditus eſt, nulla deinceps
vitæ ſuæ parte corrigetur: nam & expe-
rientia ſatis comprobat, creſeere cum æta-⸗
te vitia, nec illud fallit (Prov. 22. 6.)
Preverbium eſt: adoleſcens juxta viam ſuam,
etiam cum ſenuerit, non recedet ab ea. Si ve-
ro quam primum poteſt, doceatur quæ-
rere DEUM, orationi, & piis rebus affi⸗
i, honeſta ſectari, peccatum ducere gra-
viſſimum malum, exhorreſcere, vel de
longinquo fugere: pulcherrimum hoc erit
fundamentum vitæ reliquæ ad omnem ve-
ram laudem educendæ. Hinc factum,
quod Eccleſiaſticam Hiſtoriam lecturis vo-
bis

332 (SERMO

bis ſæpiſſime occurret, ut pii Parentes
ſuos, etiam quinquennes, filios ſancto ali=
cui viro, aut Monaſterio conſignaverint
educandos ante omnia in timore DEI,
tum & in literarum cultu: e quibus dein-
de non ſolum Eccleſia ſanctiſſimos Epi-
ſeopos, & Apoſtolicos Viros adepta eſt,
ſed profana etiam Respubl. verzæ felicita⸗
tis Columina. .

Qui Veſtrum in optandis Eecleſiaſti⸗
cis Ordinibus, & animarum regimine prius
intuentur officium, deinde beneficium,

eos credo audire velle, quamnam potiſſi-

mum culturam teneræ huic ætati poſſint
adhibere? Primum illud exiſtimo, quod

omnibus in commune ſuis ovibus debet Pa-

ſtor officium, ut quam ſæpiſlime, & in⸗
ſtantifſime pro iis Divinæ ſupplicet Maje-
ſtati. Non enim tam fib', quam ſuis vive-
re debet, qui apud Paſtorum Principem
non mercenarius, ſed Paſtor cupit audi-

re. Ergo diurna, & nocturna ſollicitudi-
ne pulſatus, nequa ex ovibus pereat, per

Orationem identidem confugiat ad Eum,
a quo omne & conſilium rectum, & au-
Xilium efficax; atque ita vinculi ad in-
ſtar ſuos, & DkEUM ſatagat connectere.
Videte Moyſen Ductorem Populi DEI,
Veteris Mediatorem Teſtamenti: in omni
dubio

Qub
Iit 3
Teſt
lium
Dl

bus

ich

culas
C in
illar
han
tud

ente

0 4li-.

erint
Du,
ein⸗
Epr-
4 elt,
lieita⸗

eſaſti⸗
pribs
eium,
otiſ⸗
voſlint
gooch
et Pæ
in⸗
Maje⸗
Viye⸗
Neipen
Audi-
citucl
t, per
Eum,
E au
30 in⸗
eCters.
Dyl,
nomni
Ubio

CXXXI ) 333

dubio, vel periculo, vel neceſſitate cur-
rit ad Dominum. Videte & ipſum Novi
Teſtamenti Mediatorem Chriſtum Dur Fi-
lium: poſtquam dies annunciando Verbo
DEI impendit, erat pernoétans in Oratione

DEI. Et alii, quotquot deinceps anima-

bus utiliter præfuerunt, oratiomi erant ad-
dictiſſimi. Itaque parvas etiam ſuas ovi-
culas paſtor ſtudeat commendare Domino,
& inſpirari ſibi petat modos, ſtabiliendæ
illarum innocentiæ profuturos. Aderit
haud dubie DEUsS, ut piam hanc ſollici-
tudinem idoneis confiliis inſtruat. Tum

autem non inutile videtur fore, ſi Jam per
occaſionem Catecheſeos omnes in univer-

ſum, jam ſeorſim paucos, aut etiam ſin=
gulos ſermone illorum ætati accommoda-
to conetur permovere ad ſummum odium
omnis peccati, ad orationis ſtudium, de-
votionem in Templo, DEI,⸗Patientis Do-
mini, Beatiſſimæ Matris amorem, & cul-
tum: quæ vero infeſta perſpexerit eorum
probitati, qualis præſertim eſt otioſitas,
heæc ab illis propulſandi vias reperiat.
Rurſum parentes nec raro, nec ſegniter
edoceat tum graviilimam eis incumbere
prolium in DEI timore educandarum ob-
ligationem, tum quibus modis hanc ſint
expleturi.

L Eſt

334 (SERMO )

E forſitan, qui dubitet, num officd
ſui futura ſit hœæe pars, ut péeculiari cura
innocuam ætatem complectatur? Nulla
prorſus dubitandi ratio. Cui enim grex
aliquis totus committitur, is certe quam-
vis gregis illius partem convenienti debet
curare induſtria, & de quavis parte ra-
tionem eſt redditurus ei, cujus grex ille
Proprius eſt. Jacob dum oves, capras, arie-
tes ſoceri ſui Laban annis XX. paſceret;
damnum omne reddebat (Gen. 31.) ſeu
maghum quid, ſeu parvum, captum a be-
ſtia, Vel furto periit. Neque ſolum cor-
roboratis jam ovibus, ſed tenellis etiam
agnellis infeſtus imminet lupus, & avidi-
tate forſan majore, quia in bolum ex ipſa
teneritudine magis delicatum: Paſtoris
ergo munus quomodo non ſit excubare;
tenellum pecus pro viribus defendere, ar-
cere lupum?

*

Hane meam admonitionem memori
mente recondite, &, quam commendavi;
juventutis curam, ubi tempus advenerit,
ſtudiofifſime gerite. Ita valde multa bona
efficietis, & opinione plures animas ſal-
vabitis: ſecus gravem coram Supremo Ju-⸗
dice reatum incurſuri.

PRO

oficl

CNI
Nulla
1gex
Qmm
debet

tte tl.

X ille
,arie⸗
reret;
*) ſen
n àbe⸗
n eor⸗
etian
Widi⸗
Xi
ſtoris
dbare,
te, A⸗

nemori
ndaͤvi;
enerit,
1bona
38 ſal⸗
no u⸗

PEO

( XXXII) 235

PRO FESTO 1

VISITATIONIS B. V. M.
. S E R M O I.

U0 t ne unquam Divinæ, & Noſtræ
Matris obliviſceremur, neve MARIE
amor in cordibus noſtris unquam intepe-
ſceret, Providere volens Eccleſia, plures
Per annum inſtituit hujus Sanctiſſimæ Do-
minæ cultui ſacratos dies, quorum recur-
ſu excitaremur ſervuli, & clientes ad pie-
tatem, ad ſpiritus gaudium, ad ſacras
MaARANI amoris delicias. Feſti enim
hi dies nobis velut imperant, ut obſe-
quia multiplicemus, animi noſtri flammas
augelmus, pietatis opera geminemus, &
quaſi aſſiduo in Matre noſtra cogitandla .
coleuda, amanda perſiſtamus. In horum
dierum humero & craſtinus eſt, dicatus
memoriæ Beatiſſimæ Matris S. Eliſabe-
tham viſitantis.

Mater igitur noſtra feſtinat in Hebron,

cognatam ingreditur domum, ut obſe⸗

quia

336 (SERMO)

quia offerat, ſolatia impertiat, benedu
tionem adferat. Quis hoc animi ſui ocu⸗

lis intuens non exclamet: o inter omnes

domos beatiſſima domus, quam DuI Ma-⸗
ter, Cœli, terræque Regina adventu
ſuo, ingreſſu, commoratione ſua digna-
tur! Terbeata Eliſabeth! Terfelix Zacha-

rias, inque materno adhucdum utero

clauſus Joannes, ac tota denique Fami-
lia, quibus inæſtimabilis ſors obtigit, ſe-
cum habendi plenam Divina Prole MA-
RIAM, qua infra DEUM nihil majus;
vel ſanctiust Ita eſt, Magnæ Matris Cliens!
major hæc fuit domus illius, familiæ il⸗
lius felicitas, & gloria, quam ut vel tu
eam coneipere, vel quisquam digne poſ-
ſit deprædicare. Quantum enim puta-
retur, ſi in domum cujuspiam omnes to-
tius mundi Reges convenirent? At nihil
hoc eſt, ſi cum illa gloriag, & felicitate
conferatur, quam MARI adventus Eli-
ſabethae domui attulit. Potes & tu hanc
tantam felicitatem tibi propriam facere.
Non enim a ſuis clientibus abeſt Virgo
Sanctiſſima; quamvis corporeis oculis non

videatur àb eis, adeſt tamen Materna ſua

cura, adeſt Patroeinio, & favore. Eſto
igitur cliens; ſed re, vita, moribus eſto,
non ſolo nomine cliens: ac tum ſenties;

quam propinqua tibi adſtet, quam te ubi-

que

Sel
tate
Im
ſpe
tln

0
San⸗
fbe

qui

Ppoſ

Cor

ſot

i der⸗
omnes
Ma⸗
rentu
digna-
Zacha⸗
Utero
Fathi⸗
it, ſe⸗
e MAX-⸗
Majus,
Cliens!
lir il⸗

Vel ti

e pol⸗
Puta⸗
ges 10.
elieitate
s El⸗

tu hane

ſaceré⸗
Virgo
Ulis no
erhaſua
bieſo,
ſegties
ntelbt⸗
qle

(XXXII) 337

que comitetur Sanctiſſima tua Patrona.
Senties præſentiam Illius in omni neceſſi-
tate, in omni periculo, triſtitia, dubio.

Ihnvocabis enim Illam, & ipſo effectu re-

ſpondebit tibi: ecce adſum. Nunc igi-

tur ante omnia ardentiſſimo deſiderio

opta, ut clientibus annumereris hujus
Sanctiſſimæ Matris. Hoc enim in te ſi
fuerit deſiderium, ultro eris ſollicitus,
quibus moribus, quanam vitæ ratione id

poſſis conſequi.

Ac deſiderium quidem iſtud facile aut
concipies, aut jam dudum conceptum
confirmabis, & augebis, ſi paulo atten-
tius apud te expenderis, quam beata fſit
ſors veri id genus clientis. Quid enim
eſt clientem eſſe MARIE? niſi Hanc ha-

bere Patronam peculiarem, ab Eaque
amari, protegi, curari? Hæc autem quis-

quis habet, eo ipſo DEUM quoque ha-

bet amicum benevolentiflmum, Patrem

amantiflimum. Non enim poteſt illum
non amare DEUs, quem amat MARIA:
neque odio habebit Filius eum, quem
Matri Suæ charum videt. Hoc autem

DeEI amore quid poteſt homini in hac

vita evenire beatius? Omnino nihil. To-
tus te mundus oderit, & vilipendat, ſi
DaEus te amat, triumpha, exulta, bea=
Y tus

—

338 (SERMoO)

tus es. Ab oppoſito, amet, colat,
ſummique te faciat totus mundus: ſi Dko
uteris inimico, infeliciſſimus es, condi-
tio tua eſt miſerrima. Talis enim quis-
dque eſt, qualis non cæci, & vani mundi
hujus judicio putatur, & dicitur, ſed
qualis infallibili Summi DEr judicio eſt.
En primam e felicitatibus Clientum Ma-
gnæ Matris. Nunc vide alteram.

Ejus eſſe clientem, atque adeo ſub
Ejus protectione, & tutela vivere, quid
ahud eſt, quam certo itinere ad opta-
tiſſimam Coœli Patriam contendere, &

quandam propemodum certitudinem æter- .
næ felicitatis obtinendæ habere? Non

enim faciet unquam Pientiſſima illa Do-
mina, ut e Suis finceris ſervis aliquem
ſinat interire. Pro obſequiis fibi præſti-
tis, pro cultu exhibito, pro amore, &
fiducia erga ſe habita, Cœlum a Cœli
Domino, eodemque Filio Suo impetra-
bit. Sic Illa clientum Suorum grefſus
dirigit, ut nunquam gravi aliquo pecca-
to corruant: aut eorum ſiquis forte cor-
ruit, non quieſcit ante, quam eum, tan-
quam prodigum filium ad Paternam Pa-
tris miſericordiarum domum reducat fin-
cere Ppœnitentem. Non certiorem, non
tutiorem habemus ullum modum in Mun⸗

Ind

di
ne

gu⸗
pee

fel
ſpi⸗
lam
fum
al
Lin
den
hoc
Dii
ine⸗
des
mun
peer
trem
niſ

ger
qlie
dam
tur:
tris
quit
eſſe
RIA
iitn

lat,
10
i⸗
Modi

c XXXII) 339

di hujus procelloſo pelago evadendi om-
nes ſcopulos, omnes Ilyrtes, omne deni-
que exitium: id eſt, effugiendi omne
Peccatum grave, & pretioſiſſimum Inno-
centiæ theſaurum ad Mternitatis portum
feliciter devehendi, quam ſi aſſidue re-
ſpiciamus hanc fulgidiſſimam maris Stel-
lam, & ad Ejus radios itineris noſtri cur-
ſum dirigamus. Rurſum, ſi jam peccato

aliquo perivimus, & Innocentiæ naufra-

gium fecimus: ſi jam in abyſſi profundum
demergi cœpimus, non emergemus ex
hoc tam triſti diſcrimine, niſi Ejusdem
Piiſſimæ Stellæ lumen requiramus, opem
inclamemus. O! animarum quot myria-
des nunc in Cœlo exultant, quibus ani-

mum a gravi noxa immunem conſervavit

pPeculiaris devotio erga Beatiſſimam Ma-

trem, quæ ternum incurrifſent exitium,
niſi in Ejus ſeſe clientelam abdidiſent.

Inde fieri fere aſſolet, ut quamdiu inte-
ger alicui manet flos innocentiæ, vitam-
que ducit cum probitate, ultroneo quo-=
dam motu incitatus, ad teneriorem fera-
tur amorem, & ferventiorem cultum Ma-
tris Virgineæ. Inde porro & illud ſe-
quitur, tamdiu exiguam ſpem ſalutis ad-
eſſe homini, quamdiu nullas in ſe MaA-
RIANI amoris ſcintillas perſentiſlcit. O
igitur quisquis deſideras (quis autem non
1I 2 deſi-

340⁰ (SERMO)

deſideret?) poſt hanc temporalem vitam
aternam vivere vitam, poſt hujus mundi
miſerias incomprehenſbilibus Cœli gau-
diis perfrui, MARIAM ſtudioſe, ferven-

ter, conſtanter cole. Huc curre, hic ver-

ſare: nihil hic nocere poterit; non mun-
dus pervertet, non care ſeducet, non
univerla dæmonum poteſtas expugnabit,
ſ MARIAM tenes, ſi non deſeris. Hæe
eft omnium hoſtium victrix, terror, fu⸗
gatrix, eſt Caſtrorum acies ordinata,
eſt murus, Civitas, arx inexpugnabilis.

Rurſus aliam Clientum Beatiſſimæ
Matris felicitatem eam poſſumus afferre,
quod in hujus vitæ Ccurriculo Paratum
ſemper habeant ſecuriſimum refugium
in quibuscunque ſuis necefi tatibus, delſi-
deriis, pPericulis. Quamdiu terram hanc
colimus, animus noſter varios inter affe⸗
Gus fuduat, & ſortis noſiæ varius eſt
babitus. Vivimus non Cmnino abſimiles
mari, quod alternis agitatum ventis huc
illuc impellitur. Nunc triſte nobis eve-
nit aliquid: jam malum quodpiam vél
animæ, vel corpori impendens terret:
mox rei cujuspiam indigentia Premimur:
alias boni cujuspiam deſiderio affhcimur.
In his omnibus opus uobis eſt alicujus
ope, & favore, qui e malis eripiat, Pe-
ricu-

eſt

ſtn
tri
te

ben

tam
indi
al⸗

ell⸗

pun⸗
non
bit,
Hee
ſ⸗
ata,
l.

lun
eite,
1tun
jum
.
Ged⸗
Hanc
Ae⸗

s d

miles
8 e
exve⸗
rel
ertet:
Innur .
eilnur.
lcujis
t, Pe-
lel⸗

( XXXI) 341

ricula propulſet, deſiderata largiatur,
vel procuret. Hominum ſ[æpe fruſtra in-
clames opem: non poſſunt, aut non vo-
lunt ſuccurrere. Cliens Divinæ Matris
habet, quo ſumma cum fiducia recurrat;
Dominam ſuam, Matrem ſuam. Imitari
ille poteſt, ac etiam ſolet, mundi hujus
filios, qui ad Matrem ſuam, ubi ubi opus
eſt, recurrunt illico. Denique univer-
ſam felicitatem MaRIANI clientis etiam
in imagine, e temporalibus rebus deſum-
pta, utcunque licet intueri. Habeat
quispiam ſibi peculiari affectu deditum,
Poôtentem in Aula, & Regi chariſfimum
Miniſtrum, in hujus clientela vivat: quam
ille & fibi, & aliis videtur fortunatus?
Nihil' omnium eſt, quod ab ipf'o Rege
hujus Patroni ſui interventu ſive non au-
ſit petere, ſive non ſperet ſe obtentu-
rum. In Æterni Regis Aula nemo Ma-
jor, nemo potentior ipſa Regis Matre.
Quidni ergo multo fortunatiſſimus ſit,
quem IIla in Suis numerat clientibus?

Hujusmodi conſiderationibus excite-
mus nos, & corda noſtra inflammemus ad
ſtudium emerendi nobis Patrocinium Ma-
tris Sanctiſſimæ, nosque IIlius veros clien-
tes per omnem vitam magno ſtudio exhi-
bendi. Finio ſæpe jam auditis Melliflui
X 3 Do-

.

342 (SERMO)

Doctoris, & ardentiſſimi MARIX culto-
ris S. Bernardi illis verbis: Totis medul-
lis cordium, totis præcordiorum affecti-
bus MARIAM Hanc veneremür, quia ſic

eſt Voluntas Ejus, qui nos omnia habe-

re voluit per MARIAM. Ita profecto
eſt: per Hanc omnia, ipſum ergo etiam
Cœlum, nos habere, quidni ergo & pe-
tere? voluit DEUsS. Neque iſtud aut mi-

rum nobis videatur, aut dubium. Si

enim DgUs e Cœlo in terram non niſi
per MARIAM venit, an putabimus, nos
e terra in Cœlum, niſi per Eandem,
poſſe venire? Non ergo memoria MARIE
animo noſtro unquam excidat: non laus

Ejus unquam ceſſet ab ore noſtro: non

amor IIlius in Corde noſtro unquam ex-
tinguatur, velintepeſcat. Alte hæc men-
tibus veſtris inſeulpite. Conabitur enim
dæmon, & mundus in animos oblivio-
nem MARI inducere, amorem vero e
cordibus evellere: at felix ille, qui fir-
mus, & conſtans perſtiterit.

B,

Eli

Alte

mi

diea

Di
ſum
lam
cen

u
60

10

( XXXIII ) 343

PRO EODEM FESTO
SERMO II.

Mr Creatoris feſtinat ad Matrem
JNEL. Creaturæ. MARIA Viſitat, viſitatur
Eliſabeth; fœta Utraque, DEo Salvatore
altera, altera Salvatoris Præcurſore. Hæc
Mater fœcunda, IIla ſimul Virgo inta-
minata. O qui amplexus! quæ gau-
dia! officia! voces! Cognatam Suam,
& Hoſpitam ut videt, ut audit Eliſabeth,
Divino irradiata lumine intelligit adeſſe
ſummi Parentem Numinis, Hanc eſſe il-
lam Prophetarum deſignatam oraculis, in-
cenſis Patrum votis ſuſpiratam Virgineam
DErIparam. Intelligit etiam, coram intue-
ri ſe ſuam, Conjugis, filii, ac totius ſue
domus, imo terræ, & Cœli Dominam,
ac Reginam. Quibus, putamus, motibus
cor ejus geſtierit? ut ſtupuerit? ut læti-
tia, & veneratione defixa, ac incertæ ſi-

milis hæſerit? Quis illum amoris ardo-

rem ediſſerat, quo ad primum Divinæ
Matris intuitum exarſit? ſubinde autem,
ubi cum Eadem ipfſum prope trimeſtre ver-
ſatur, quæ cura venerandi, ſollicitudo
ſerviendi, in nutus quoslibet quam vigil
V 4 atten-

344 (SäBRMO)

attentio, quæ officiorum accumulatio, ob-
ſequiorum frequentatio?

Imitemur, qua nobis licet ratione,
ſanctam hanc Præcurſoris Matrem in aman-
da, & colenda Salvatoris Matre. Non
equidem Hæc noſtris ſeſe ſpectandam ocu-
lis exhibet: non Uterum Divina reple-
tum Prole geſtans noſtris ſe Hoſpes infert
*dibus: ſed ad Regnantis Filii Dexteram
Regina ipſa conſidens, ſuper Cœlos omnes
exaltata, nos in clientibus, & filiis ſuis
numerat, ſi tamen clientes, & filios ex-
hibere nos ſatagimus Non enim nos fal-
lamus, ut exiſtimemus, omnem, qui aman-
tem ſe, vel clientem ore ſuo profitetur,
in ſuorum cœtu haberi continuo a Matre
Virginea. Nam nec olim quamvis promi-
ſcue domum adiit: ſed domum Eliſabeth,
quæ & ſancta erat, erant enim juſti ambo
E* DEUM, incedentes in omnibus mandatis,
& juſtificationibus Domini ſine querela: (Lu.
I. V. 6.) & cognata. Tales & hodie amat,
