reenſi incredibili gaudio fuit ſub vitæ fi-. perl

nem audire, nonniſi xvII. Ethnicos in civi- omm
tate ſupereſſe, totidem nempe, quot in adi⸗ imt,
tu repererat Catholicos. Quid contra erit rum

animi, ſi quis ſub vitæ finem perſpexe- Akitnn
rit, plus mali ſe propter inſcitiam ſuam nin
relinquere in Paræcia, in populo ſuo, boe
quam in ſuſcipienda ejus cura invenerit? I,

que
Siquis autem ita ſecum fortaſſe reco- tate,
gitet: quonam usque tandem ego poſſem e
eluctari? aut quænam tanta, tamque co- 1

pioſa bona efficere? Is perpendat, mul-. Ly
tos omni ævo, in utraque Republica re-
pertos fuiſſe, quos non ſplendor natalium,
non avitæ opes, ſed doctrina e nativis dior
tenebris, & Iri egeſtate in claram eduxit ta,
lucem, ad ſumma quæque provexit, & i
facultatem contulit magna, & mira per. de
ficiendi, quorum nihil unquam potuiſſene por

lee in
aſticos
gillem,
On l⸗
Ationi⸗
Ctio,
guanto
0 DEI
eaque

CzI
lty ſi⸗

Kteivi.

in adi⸗
4 erit

Pexe .

1 WWam
0 ſuo,
mekit!

reco⸗
poßen
e⸗ 60
,mul.
1e⸗

Aliug,.

lativis

eit

it, 8
4 per⸗

lüleng.

I

( II 9 33

ni tam provide in ſcholaſtica vita per ſolers
ſtudium magnitudinis ſuæ, ad quam po-
ſterius evaſerunt, poluiſſent fundamentum.
Nemo igitur eam fibi inſidere patiatur opi-
nionem, diligentiam in ſtudendo rem eſſe
ex eorum genere, quæ, nullo contentæ

Præcepto, liberrimo cujusque relicta ſunt

arbitratui: perſuafilimum potius quisque
habeat, unum hoc e cæteris eſſe vinculis,
quibus DEo vivit obnoxius: ipſaque hac
perſuaſione affiduo animetur ad enitendum
omni, quam vires à DEo collatæ admit-
tunt, ſedulitate. Animetur etiam maximo-
rum früctuum, quos ei ſcientiæ ſecum al-⸗
laturæ ſunt, expectatione. Animetur de-

nique agricolarum, & quorumvis exem-

plo opificum, indefeſſe ſuis, utcunque du-
ris, aut vilibus laboribus inſiſtentium. At-
que hæc non quidem ſatis pro rei gravi=

tate, ſatis tamen pro temporis brevitate

dicta ſint de ſtudendi neceflitate deducta
eE Tefſſeræ noſtræ verbis DEus Nientiarum

Dominus.

Ad alteram nune veniaâmus, quæ ſtu-
diorum eſt anima, unde omnis illorum
vita, decor, pretium, & vera utilitas: ſi-
ne qua nihilo melior eſt ſors quantæcun-
que in ſtudendo contentionis, quam cor-
Poris ſine ſpiritu, aut mundi fine ſole. De
„QC recta;

34 (SNRMO)

recta, inquam, intentione modico, quod
reſtat, tempore agamus. Cum enim ho-=
mo per omnem ſuam actionem ad finem
aliquem obtinendum contendat, diſquira-
mus, quidnam illud fit, ad quod in no-
ſtris nos ſtudiis tum deceat, tum & opor-
teat animum intendere. Divi Bernardi no-
tiſſima ſententia iſtud nos edocebit. Junt,
ait ille, qui ſcire cupiunt, ut ſciant, & cu-
rioſitas eſt. Nunt, qui ſcire cupiunt, ut ſciantur,
& vanitas eſt. Sunt, qui ſeire cupiunt, ut ſcien-
tiam vendant, & turpis quæſtus eſt. unt, gui
ſcire cupiunnt, ut &dißcent, & ædificentur, &
hæc vera ſapientia, & charitas eſt. Quæ 8.
Doctoris verba haud obſcure admonent,
non propria gloria, non aliorum XEſtima-
tione, & laude hominum, non lucri tem-
poralis cupiditate, non etiam obtinendæ
honoratzæ, commodæ;, opulentæ vitæ de-
fderio quemquam debere ad ſtudendum
incitari. Atque utinam ex horum fine vel
nulli, vel certe non niſi pauci ſtuderent!
Mali funt, perverſi funt hi fines, quibus
quotquot intendunt, profecto non DEI
Majeſtati, ſed mundi vanitati exhibent
famulatum. Etlinicorum he fuerunt in
ſtudendo intentiones. Aliter te decet com-
paratum eſie, 0 Chriſtiane Studioſe, O
Theologe! Teque cumprimis, qui ad ve-

ope-

ram Chriſtianam pietatem tot annorum

opet⸗
qi
ſi,
nihil
ipfon
die

Ut
ele
t,

quoe

Aman

pron

cbi h
incit.

ünne

Don
ne
hom
lunta
non
Wie
tur.
40
cult⸗

inbe

cale⸗
Wib

hun

Jvod
I ho-
finem 4
Auira⸗
n no⸗
opor⸗
dino⸗
Gunt,
Ga:
NNtur,
ſien⸗
nt, gli
1, 6
Ee §.
nent,
Atima⸗
fitenn⸗
nende
e de⸗
endnn
ne vel
jerent!
quibiss
n Del
Inbent
Unt in
tcoll.
oſe, 0
12 ve⸗
nnot

ope⸗

(II ) 35

opera, tanta ſollicitudine inſtitueris: te,
qui ſacrum aliquem ſtatum aut jam adii-
ſti, aut adire deſideras. Tibi enim aliud
nihil per tua ſtudia quærendum, quam id

ipfum, quod in Oratione Dominica quo-

tidie petis, ut ſanctificetur omen Dai:
utque fiat voluntas DEI. Hic unus debet
eſie icopus noſter, tum in omni noſtra vi-
ta, & actione alia, tum & in literario

quocunque labore, ut DEI noſtri ſanctiſ-

ſimam Voluntatem adimpleamus, & Gloriam
Promoveamus. Vult Deus, ut ſtudeamus,
cui hoc non ſit ſufficiens ad ſtudendum
incitamentum? Exclamat Sanctus, recte
ſi memini, Auguſtinus: Mimium avarus eſt,
Domine, cui tu non ſufſicis: ita nimium ſa-
ne avari, abjectique animi oportet eſſe
hominem, qui expletam D. DEI ſui vo-
luntatem bonum fine comparatione majus
non exiſiimet, quam quodcunque fallax
hic mundus præbere poteſt, aut pollice-
tur. Ad Gloriam Divinam in ſe ipſo æ& que,
ac aliis promovendam multa efficiendi fa-
cultas homini accedet, ſi ſcientiis ſe rite
imbuerit: quam juſtum hoc eſt motivum,
calcar quam acutum ad incumbendum tot s
Viribus in ſcientias?

Debere autem nos ſtudia noſtra ad
hunc finem dirigere, neque poſſe, niſ:
C2 .DEI

36 (SERMO)

DEI cauſa ſulcipere, ex noſtro textu fie
invicte oſtenditur: DEs ientiarum Do-
minus eſt: quælibet autem res Domino ſuo
debetur: igitur ſcientiæ debentur Dao.

Eas autem deberi D. DEo quidnam eſt,

ſi non, qui eas conſectantur, D. DEI eau-
ſa debere conſectari: qui vero jam com-
potes facti ſunt, jamque poſſeſſione gau-
dent ſcientiarum, eas debere in cultum,
& Gloriam D. DEl impendere? Itaque fie-
ut vineæ, Domino omni jure debentur
ibi natæ uvæ, & fruges Domino agri: ita
omnis, qui ex ſcientia referri poteſt fru-

Gus, ad DEUM ſpeétat, ad DäUM debet

referri; ut adeo grandem Ejus Majeſtati

injuriam inferant infelices illi, qui operzæ

ſuæ, quam in condiſcendis Literis collo⸗
cant, Icopum habent multo alium propo-
ſitum; qui ſi nune contemnunt intellige-
re, at nimium ſero coram Divino Tribu-
nali ſunt intellecturi, quam ſtulte egerint,
dum ſe quæſierunt ſve ſua ſtudendi con-
tentione, ſeu collectarum uſu Doctrina-
rum. Sapientius, oro, Veſtrum quisque
jam munc ſibi conſulat, & aſſiduo memor
aurei hujuſee textus: DEs ſcientiarum Do-
minus; memor eorum, quæ de fine, ad
quem creatus eſt homo, ſæpiſſime jam au-
divit, aut legit; memor illius quoque

per-

moniti, quod Paulus I. Cor. c. 10. V. 31:

betler
ſve
fuene;
clet,
ta ſee
Wet!
los n

I. In

lifhret

Tuumn

.

Alimis

uns,

I1I1. P

Wend
ſi ſem

Viam.
ſech in
tiruun
Aor
ligen
Spir⸗
ſient
Mini!
las.
tereel
Sancd

och

ti

Nti ſie
, Do-
n0 ſuo
Dso.
n eſt,
8l eau-
Neom⸗
gal⸗
ultum,
le ſe⸗
ehtur
ri ita
ſt flu⸗
debet
geſtati

oper⸗ .

collo⸗
ropo⸗
llige⸗
Pribu⸗
gerint,
li con⸗
Qrina⸗
nisue
nemnor.
/Do⸗
e, 4
AIn Au⸗
loque
ber⸗

( II ) 3 7

Perſeripſit: ſive ergo manducatis, ſive bibitis,
ſive aliud quid facitis, ommia in Gloriam DEI
Jacite, omnem aliam intentionem repu-
diet, ſolique DEo ſtudia ſua omnia, jux-
ta ſecummet ipſo eat conſecratum. Cla-
met ſæpe cum Davide: Ad Te levavi ocu⸗
los meos, qui habitas in Culis! Pſ. 122. V.

I. Ingeminet ex Oratione Dominica: ſan-

Stificetun, etiam per ſtudia mea, NWomen

Tuum.

Ponite hæc verba mea in cordibus, & in
animis veſtris, & ſuſpendite ea pro ſigno in ma-
nibus, & inter oculos veſtros collocate. Deut.
1I. Feliciſſimi! ſi quæ a me dicta, & com-

mendata funt, in cor veſtrum demiſeritis:
ſi ſemen hoc non inter ſpinas, aut ſecus

viam, aut denique ſupra petram cecidit,
ſed in terram bonam! At vero DEus ſcien-
tiarum Dominus animos veſtros ſancto ſuo
ardore accendat, & adimpleat ad pie, di-
ligenterque percolenda ſtudia. Emittat
Spiritum S. ſuum, Spiritum ſapientiæ, &
ſcientiæ, ſimul & timoris, ac amoris Do-
mini! Mater quoque Sanctiflima, Sedes
illa Sapientiæ, per potentifſimam ſuam in-
terceſſioném participes vos faciat ſcientiæ
Sanctorum, quæ illue perducit, ubi, qui
dobli fuerint, fulgehunt quafi ſplendor firmamen-

ti: & qui ad juſtitiam erudiunt multos, quaßi

C 3 ſtel-

38 CSERMO)

poſtr
qo
. eliei
dit,
tlom
cem

SE R M O II. Ni

nec
C res cujuslibet e Theologiæ Au- d

ſtellæ in perpetuas æternitates Dan. C.

IN EODEM

ditoribus vigilantem expoſcunt cu- clult⸗
ram, & tum maxima ſollicitudine, miqn
tum infracta conſtantia ſunt præſtanda: de um
iis in prima hac lectione agam idcirco, ut ipla
intellecta unusquisque ſua obligatione, tantt
ſecum poſſit conſtituere, quanam ratione den
anno hoc in ſtadio, quod hodie eſt in- com
greſſus, poſſit, ac velit decurrere. In omni que
enim opere, paulo præſertim majoris cem
momenti, magnopere intereſt, ſub prin- tair
cipium videre, quæ ſit ejus operis natu- aoe
ra? quis finis? quisve modus? quæ UH un
quis cognoſcere negligat, & opus propo- ver
ſitum temere aggrediatur, fructus fere is qque
unicus conſequitur, pretioſi temporis ja- eule
Gtura nunquam ſatis deploranda. adͤ

Tria ſunt autem, in quibus defixam
habere mentem oportebit. Primum eſt vi-
tæ probitas, alterum intentionis puritas, im
po.

m. 0.

e 4.

Unt cu⸗
dine,
nda: de
reo, Ut
Atione,
ratione
cſt in⸗
Ohri⸗
najoris
b prin-
is natl⸗
qug
propo⸗
lere 15
otis 1⸗

defwam
n el ⸗
Pvritcs,

R.

( iI ) 36

peſtremum ſtudendi aſſiduitas. Hæc tria

quo quisque arctjus fuerit complexus, hoe

felicior, hoc major evadet coram DEo,
& hominibus: hoc plus & gloriæ obtine-
bit, & emolumenti. Non meæ adinven-

tionis hæc eſt ſententia; 2 DEo illam do-

cemur, Prov. c. 13. V. 15. fic dicente:
Docbtrina bona dabit gratium. Quæ enim eſt
hec doctrina bona, niſi ea, quæ conjun-
cta eſt cum vita bona; quæ ſuſcepta, &
culta eſt cum intentione bona; quæ de-
nique comparata eſt per diligentiam bo-
nam? Hæc ergo Doctrina, ſic atteſtante
ipſa Veritate, dabit gratiam, non utique
tantum coram hominibus, quod parvi fa-
ciendum foret, nec dignum, ut a Dao
commendetur, ſed dabit coram Dgo quo-
que gratiam, ad quam, tanquam ad api-
cem noſtræ felicitatis, Divina nos moni-
ta inſtituunt. Sacrum hoc D. DEI noſtri
oraculum ſit Literaria ſcholæ noſtræ per
hunc annum teſſera. Quare perpauca hæc
verba: Doctrina bona dabit gratiam: quis-
que memoriæ ſuæ imprimat, diebus fin-
gulis recogitet ita, ut per ea ſeſe excitet
ad probitatem vitæ, ad puritatem intentio-
nis, ac denique ad ſtudendi aſſiduitatem.

Suos habet gradus vitæ probitas. In-
fimus eſt, ſi quis illibatam, a gravi pec-
C 4 cato

.*

49 (SERMO)

cato immunem habet animam. Hanc enim
qui vel una letha li noxa fœdatam gerit,
atque ita iratum, mimicum fibi habet
DEUM, jam is improbus eſt, nullumque
habet cum probitate conſortium. Qui por-
ro non ſatis habet, gravia evitaſſe delicta,
ſed a venialibus etiam culpis ſollicite ab-
ſtinet, tanto is utique majore pollet pro-
bitate, quanto major ea eſt ſollicitudo,
& fuga levium etiam delictorum. Quod
ſi accedant charitatis erga DEUM, & pro-
Ximum, Religionis, ſuimet abnegationis,
aliarumque virtutum exercitationes, pro-
bitas quoque in altiore collocata eſt gra-
du, & pulchriorem, amabilioremque in
Divinæ Majeſtatis oeulis reddit hominis
animam. Aliquam ex his probitatis ſpe-
ciem cuilibet homimnum eſſe neceſſariam,
ut inferni æternas evitet flammas, &ter⸗
nam in Cœlis felicitatem conſequatur, res

alioqui manifeſta eſt, dicente Paulo, ho-

minem ita recepturum a Domino, prout
geſiit in corpore ſuo, ſive bonum, ſive
malum. At de hac ad omnes Pertinente
neceſſitate non ago: in illa ſolum Pecu-
liari verſabor, quæ ſtudioſo ac cumpri-
mis Theologo, incumbit conſervandæ,
a0c conſectandæ probitatis.

Quo

rrte

bona

Abs,

cra D

Ditun

gennln
Nedtn
eninn
on
proc
Utv
4A!
Autha
deri⸗
Plur⸗
Vinci
Qrin⸗
audi⸗
Crſpe
Fie
gab
coll
Vel
Vely

Pbtt

trahr
Men

ue

ns

enim
gerit,
habet
que
i por⸗
elicha,
te ab⸗
thro:
ido,
Mvod
Pro⸗
Onis,
pro⸗
gra⸗
Ne in
minis
ſpe
jam,
Eter:
t, 1es
„ho:
ptout
ſiye
nente
ipt!⸗

o

( I ) Ar

Quo ergo nomine, quave de cauſa,
Præter cæteros, Theologo necefſaria eſt
bona conlcientia, animus DEo conjun-
ctus, & acceptus? Ea nimirum, ut in ſa-
cra Doctrina, in Theologico ſtudio de-
bitum poſſit progreſſum facere, atque ita
genuinus, quique ſuum cum laude fſuſti-
neat nomen, evadat Theologus. QAd hanc
enim ſcientiarum omnium nobiliſſimam
non patet aditus improbis: procul hinc,
procul profanæ mentes. Poteſtne autem
iſtud, uti aſſeritur, ita comprobari etiam?
Ac luculente quidem, copioſeque tum
authoritate, tum ratione. Si enim a S.
Scriptura initium ducamus, hujus com-
Plura occurrunt teſtimonia, quibus con-
vincimur, magnum eſſe probitatis cum Do-
Gtrina foœdlus, conjundionem. Aliqua
audiamus. Eccl. 2. v, 26. Homini bono in
conſpectu ſuo dedit DaUsS ſapientiam, ſeientiam,
& lætitiam. Scientiam munus eſſe Dar né-
gabitne aliquis? Niſi hic ſol nos interne
colluſtret, fruſtra eſt illud lumen, quod
vel per oculos librorum lecçtio ingerit,
vel per aures Doctorum inſtitutio. Si DRUs

abſit, vel benedicentem ſuam manum ſub-

trahat, tota nocte laborabimus, nihil ta-
men Ccapiemus. Id quod Auguſtinus quo-
que L. de utilit. cred. c. 10. ſic expreſlit.
ctyusmodi libet excellant ingenio, niſi DEUS
C 5 adſit,

42 4 SERMO)

adſit, hum repunt. Quantacunque igitur in-
duſtria quispiam ad ſcientiæ laudem per-

venerit, eam ad DgUM magis, quam ad

hominis conatum oportet referamus. Cui-
nam autem DEUs benedicit, & ſcientiæ
donum elargitur? Audivimus: homini bono
in conſpebtu ſuo, qui ſane alius non eſt, ac
qui mores ſuos ad Divinæ Legis amuſſim
inſtituit. Alterum Scripturæ teſtimonium
vulgo notum eſt, Sap. I. v. 4. Ouoniam in
malevolam animam non introibit ſapientia, nec
habitabit in corpore ſubdito peccatis. Ouid cla-
rius? aut quid opus pluribus? Audiamus
tamen etiam, quod Prov. 14. v. 6. dici-
tur: QOuærit deriſor ſapientiim, & non invenit.
Quisnam hic eſt deriſor, ſi non peccator?
Si non is, qui DEUM ſpernit, Ejusque
mandata, dum transgreditur, quibusdam
Veluti fſibilis explodit? Hic ergo ſapien-
tiam quærere poteſt equidem, at inveni-
re, ſuamque efficere non poteſt. Eccl II.
V. 16. habetur: Error, & tenebræ peccatori-
bus concreata ſunt. Si concreata, ergo ab
iis, dum in peccato manent, non libe-
rantur. Quid autem Veritati, & Luci, id
eſt, Doctrinæ, & Sapientiæ, tam oppoſi-
tum, quam error, & tenebr? Quamobrem

Paterne monet D. DEUs Eccl. I. v. 33.

Fili, concupiſtens ſapientiam, conſerva juſti-

tiam, & DEus præbebit illam tibi. Quatuor

hæae

teſ

iturin.

n per.

lam ad

. Cbi-
jentiee
ni hono
ſt, ade
nuſim
Onium
imn in
1, nec
id ela⸗
iamus

dici-

twenit.
eator!
oe
Usdarm
pier⸗
weni⸗
l II.
ruthri
go b
libe⸗
el, id
ppol⸗
obrem

V. 33.

iſ.
Hatuor
*

(III ) 42

hæc Divini teſtimonia codicis ſufficiant,
quibus ſimilia quam plurima continet.

Nunc e Scriptoribus Eccleſiaſticis
unum, vel alterum adjungamus. S. Augu-
ſtinus L. 22. con. Fauſt. ita ait: prior eſt

in rebta hominis eruditione labor operandi, quæ

Juſta ſunt, quam voluptas intelligendi, quæ ve-
ru ſunt. Quaſi diceret; ſi veritatis intel-
ligendæ teneris cupiditate, juſtitiam pri-
mis neceſſum eſt curis complectaris. Aper-

tius ſuum ea de re ſenſum Bernardus pro-

didit Ser. 62 in Cant. Impuris non ſe oſten-

dit veritas, non ſe credit ſapientia: ſuperbo

oculo ea non videtur, ſincero patet: nec enim
eſt, quod veritas ſe deneget intuendam puro cor-
di. Theodorus Abbas apud Caſſianum ſic
ſeribit: impoſſibile eſt, immundam animam,
quantalibet deſudarit leclionis inſtantia, adipiſei

ſcientiam ſpiritualem; nemo namque in vas ſæ-

tidum, atque corruptum, unguentum aliquod no-
bile, aut mel, aut pretioſum liguorem infundit.
Hæc dum audis Ssceripturæ, & Patrum,
adeoque ſummi ponderis, irrefragabilia
teſtimonia, quis tibi ſenſus? quæ mens?
quis animus, o Theologe? Nunquid in-
telligis, aut nuncium Theologico remit-
tendum eſſe ſtudio, certe nullam faciendi
Progreſſus ſpem eſſe concipiendam: aut
Profecto juſtitiam totis viribus retinendam
eſſe, vel inſtaurandam?

Etiam

44 (SERMO)

Etiam ratione eandem veritatem com-
probemus. Quid eſt Theologia? Rerum

Divinarum per Fidem cognitarum ſcien-

tia. Habet ergo pro ſuo, ut mos eſt dice-
re, objecto veritates Divinas, veritates
Cœleſtes, ſublimiſſimas; quapropter &

ſcientiarum Regina ſalutatur. Homine au⸗

tem peccatore quid vilius? quid magis
abjectum? Eſt ille DEI, ac Cœli odium,
mancipium dæmonum, inferno debita vi-
Gima Ergo tantum diſtat ejus mens a
Theologicis veritatibus, quantum a Cœ-
lis inferi: quonam pacto fieri poſſit, ut
unquam conſocientur? Actum eſt; humi
ſemper repit peccatrix anima; neque au-
det, ac ne poteſt quidem liberum, hila-
remque obtutum in Cœlo figere. Quo⸗-
modo ergo meditando, ratiocinando, in-

dagando earum veritatum intelligentiam.

conſequetur, quas Angelorum, & Sancto-
rum Mentes in ipſo Divino Verbo intuen-
tes ſpeculantur? Legimus L. I. Reg. nul-
l1o modo potuiſſe in eodem Fano ſimul
conſiſtere Arcam Fœderis Domini, & Da-
gon Philiſtæorum idolum: non abfſimili
ratione in eadem anima, tanquam in vi-
vo quodam Templo, fimul componi ne-
queunt ſacra Theologiæ Doctrina, & ab-
ominatio peceati. Aut ergo eliminandum
inde peccatum, aut certe intus verſari
dedignabitur Sapientia.
Aliud

etiam

potel
eti⸗
Dod
Oi
hil b
ormi
IN
re
Mate
Pla 6
tum,
enata
rit i⸗
quan
rit,
ſüper
AUt
Iem
d!
CaAN
OmI
74.

neon⸗
Terumm
ſcien⸗
dice⸗
ritates
ter &
ne au⸗
mages
Gium,
ta Vi-
ens 2
C⸗
t, ut

humi

We dr-
hila⸗
Quo⸗

Utiam,

ncko⸗
tuen⸗

.

. Dul⸗

ſumul
ADe.
Pwini
in V.
i ne⸗
Cab⸗
udumn
erlari

ud

(uII ) 45

Aliud quidpiam videamus, aliquanto
etiam funeſtius. Si peccatis deditus homo
poteſt quacunque demum ratione eluctari,
ac etiam reipſa eluctetur ad Theologicam
Doctrinam, vel potius ad ejus Doctrinæ
opinionem: ex ea ipſa illius Doctrina ni-
hil boni expectandum, mala plurima ſunt
formidanda. Abutetur enim ea in fuam

non minus perniciem, atque alienam, fe-
re ut gladio furiofſus. Dilecta noſtra

Mater Eccleſia quot ſumme tragica exem-
pla & vidit, & luxit ingentium calamita-
tum, ex perverſorum hominum fſcientia
enatarum! Cui non auditum, quantus fue-
rit ſæculo III. Tertullianus? quanta ille,
quamque egregia pro Catholica Fide ege-
rit, ſcripſerit? Abripuit, evertit illum
ſuperbiæ typhus, & quis deinceps magis
aut infeſtus, aut pernicioſus? Apollina-

rem heæreſiarcham magnis extollit laudi-

bus Epiphanius ab humaniorum, & Græ-
carum diſciplinarnm cultu, Dialecticæ,
oOmnisque Sophiſticæ peritia! Baſilius ep.

7d. orbem ab eo libris repletum ait: mul-

to autem magis eum laudat Vincentius Li-
rinenſis, in hæc verba ſeribens! quid illo
præſtantius acumine, exercitatione, Dofctrina?
Quam multas ille hæreſes multis voluminibus op-
preſſerit? quot errores confutaverit? — Lon-
gum eſt univerſa illius opera sommemorare, qui-
bus

46 (SERMO)

bus profecto ſummis ædificatoribus Eceleſiæ par
eſſe potuiſet. Sed, proh dolor! hic tam
doctus vir ab Epiſcopo ſuo excommuni-
cari ob vitæ converſationem meruit, eam-
que cenſuram non ſubmiſſa, ſed impatien-=
te tulit mente, factusque demum eſt novæ
hæreſis architectus. En! partæ jam Do-
Grinæ ſuperveniens improbitas quanto-
pere illam effecit pernicioſam: de illa igi-
tur quid ſperandum Doctrina, quæ nata,
& educata eſt in incunabulis impietatis?
Porro Lutherus utinam nunquam quid-
quam didiciſſet! quanta tum Eccleſiæ,
tum politici ſtatus inceommoda, quantæ
Imo peſtes emanſiſſent! Huc refer Sancy-
ranum cum toto ſequacium ſuorum hodie-
dum graſſante grege. Quid? Catholici ipfſis
qui docti fmul ſunt & mali, quot moliun-
tur, & perpetrant injuſtitias? quantas non
raro in omni hominum genere miſcent cala-
mitates? Verum nempe eſt, Doctrinam in
mente impii gladium eſle in manu furioſi.
Concludo caput hoc graviſſima illa Chriſti
D. adhortatione: QOuærite primum Regnum
DEI, & juſtitiam Ejus. Infelicem te, o Theo-
loge! ſi hæc non eſt prima tua, & per-
petua cura. Sicut enim nulla in mundo
cogitari poteſt major felicitas, quam ſta-
tus Divinæ Gratiæ, ita horribilius nihil
ſtatu Divinæ iræ: nihil jucundius teſtimo-
nio

nio dor

Verme
ſtem m
Fivere,
in 6*

P
Gloqu
ſtudns
intelli
ſam,
inquir
Veluti
diofus
dores.
ſeripti
dus ad
homin
ernine
Olen
IWNd
arbit
eſſe
dratia
Alid
dei 0
Nas i
incor
Dro

ie ur

ic tam

IMuni-
e, eam-
batien⸗
norvæ
m Do⸗
Vanto⸗
laigi⸗
Mti,
tatis
Jid⸗
leſæ,
Lante
Sancy-⸗
hodie-
ili
oliun⸗
48101
tcala⸗
hamn in
furiol.
Chriki
Nnin
Theo-
pet⸗
rvnd
n ſe⸗
eſtimo⸗
ni0

C uI „ 47

nio bonæ conſeientiæ, at malæ conſcientiæ
verme nihil funeſtius. Hanc igitur fuge pe-
ſtem miſerrimam. Elige innocens potius
vivere in conſortio filiorum Dagx, quam

in dæmonum contubernio inquinatus.

Præter vitæ probitatem neceſſaria
quoque Theologo eſt bona, ſanctaque in
ſtudus intentio: quo nomine finem illum
intelligimus, ad quem actionem quisque
ſuam, tanquam medium, dirigit. Age jam,
inquiramus „ quidnam illud ſit, ad quod,
veluti ad finem, contendere debeat ſtu-
dioſus per quoscunque literarios ſuos la-
bores, per lectiones ſuas, ſpeculationes,
ſcriptiones, auditiones, cæteraque, qui-
bus ad Doctrinam connititur? An illud eſt
hominum exiſtimatio? aut inter æquales
eminendi gloria? an in ulteriorem ætatem
opulenta, honorata vita obtinenda? Si
mundano quispiam ſenſu hac de re velit
arbitrari, nihil cunctabitur pronunciare;
efſe hos fines longe dignifſimos, quorum
gratia juventutis anni in ſumma ſtudiorum
aſſiduitate exigantur. At ſi veræ lumen Fi-
dei conſulamus; ſi memoria repetamus æter-
nas illas Veritates, quas perſæpe in libris,
in concionibus, adhortationibus, aſceſibus

Propoſitas perſpeximus, ultro intellige-

mus, nullum alium ſtudiorum noſtrorum
nem

48 (SERMO)

finem debere, aut poſſe a nobis intendi,
quam Divinam ſervitutem. Hanc ergo &
in alio quovis, & in literariò labore unam
neceſſum eſt intentionem eſſe ſtudioſi, ut

DEoe ſerviat, placeat, & ſancétiſſimæ il-

lius morem gerat Voluntati. Creatura DEI
eſt: Servus DEI eſt: eſt denique & filius.
Unumquodque horum nominum eum ad-
ſtringit ad ſtudia ſoli Dao conſecranda.
Quia enim creatura eſt, uti ſeſe totum,

ita ingenium quoque ſuum, & ſtudendi

facultatem à DEo habet: cuinam ergo al-
teri hæc impendantur, quam eidem DEo?
Vineam plantavit quispiam, vel hortum 3
aut extruxit domum: ecquid earum rerum
fructu, aut uſu, ſine grandi injuria non
poteſt privari? Quanto minus toleranda
eſt iniquitas, ſi quis ſe, ſuaque abnuat
DEoO impendere? Sed,ſervus etiam es-
Conduxit te ſibi DEUs, tüuam fſibi emit
operam Creationis, Redemptionis, aliis-
que innumeris beneficiis, inſuper & ſem-
piternæ ſponſione felicitatis. Quid fervus?
cui ſe, fuosque labores habet impendere?
Nonne ſuo, a quo conduétus eſt, Domi-
no? Magnam ergo rurſus DEo tuo facis
injuriam, ſi te tuis cum ſtudiis ad Kum
non refers. Denique probo filio quid an-
tiquius, quam actiones ſuas omnes ad fui
beneplacitum Patris accommodare, ei vel-
. . 16

ſon

e in
de,
flium
Tis ali,

no
Unt
imen.
mminꝑ
Te fe
eg
droni
Kun
ANt il
leſos
Me. 7
Ood

1
loare
Wer⸗
V0 2
fine
fruct⸗
colli⸗
r a
hd
Qid

las,

ntenai,
ergo
e unan
ioll, ut

nte il. .

rä DEr
Cflius.
m al⸗
1And.
totum,

Udendi.

190 A⸗
DEo?
ttuN;
rerum

ja non

rand
ondat
m 65.
emit
Alüs⸗
ſem⸗
erri?
gere!
homni⸗
facis
Eunm
d an⸗
i vel⸗

“

C III) 49

lèe in omnibus placere, & ſatisfacere? Vi-
de, an DEl te ſis ullo Pacto probaturus

filium, ſi præter Eum quidquam quæſie-

ris aliud. Quapropter dic ſincero, & inti-
mo cum affectu: Ahbſit, D. DEUS meus 7
u unquam aliquid exira Te deſiderem, duæram,
intendam. Tu unica meta ſis & Nudiorum, &
omnium meorum operum. A te habto me, ad
Te refero me. IWolo dobtrinam, per quam mens
mea uon tendat ad Te. Adjice illa S. Am-
broſii Autperti DEUM Precantis verba:
ſi utrumque (ſeientiam, & virtutem) obtinere

non poſſum, aufer ſcientiam, & dona virtutem;

aut illa S. Auguſtini 1. Confeſſ. 1 §. Dul⸗
ceſcas mihi ſuper omnia, & amem Te validiſſt-
me. Libi ſerviat, quidquid didici; Tihi ſJorviat,

uod loquor, & ſeribo, & lego, & numero.

Utilitas etiam bonæ hujus, de qua
loquor, intentionis noſtram meretur con-
ſiderationem. Qui enim, non dico ex Pra⸗
vo aliquo, ſed ſolum non ex bono hoc
fine literis dant operam, quem, oro,
fructum tandem referent? mellem qualem
colligent? In hac fortaſſe vita laudabun-
tur ab aliquibus; ad officiolum aliquod
eluctabuntur; opum aliquid accumulabunt,
Quid vero poſtea? Ubi mors adſtab't Pro
foribus, ubi jamjam ineunda erit æterni=
tas, quæ tum erit rerum facies“¹ Tum
=W D vero

50 (SERMO)

vero homini illi eveniet, quod nonnun-

quam accidit dormientibus, ut per

um divitiis affluere, Vvel laute epu

ſomni⸗
lari fi⸗

bi videantur: cum veroexpergefiunt, ma-
nus vacuas, ſtomachum inanem deprehen-

tentionis cura, non alius manéet

dant. Studioſum, cui nulla eſt bonæ in-

exitus.

Nam ubi vita hæc, quafi ſomnium quod-
dam tranſierit, ubi in agone evigilaverit,
vacuum ſe, & inanem dreprehendet, in-
genti quidem ſuo dolore, ſed absque me-
dela. Recte de talibus ait Pſalmus 57. v.
6. Turbati ſunt omnes inſipientes corde. Dor-
mierunt ſomnum ſüuum: &σ mihil invenerunt

omnes viri divitiarum in manibus Juis.

At vero qui omnia ſua ſtudia ad pium
finem dirigit, quam immenſum ſibi acer-
vat meritorum cumulum? quam ſplendi-
dum fibi in Cœlis comparat Diadema?
Singulæ profecto voces lectæ, ſeriptæ,
auditæ totidem evadunt margaritæ, Vel

adamantes, quibus Cœleſtis Ulius

corona

exornata refulgebit. Res enim eſt apud
ſpiritualis vitæ Magiſtros explorata, Opus

quantumvis natura ſua indifferens

intentionis quaſi quodam attactu fieri au-
reum, id eſt, Divinæ acceptum Majeſta-
ti, & ſupernaturali dignum, ac etiam co-
ronandum remuneratione. Qua

„ bonæ

propter
viſu⸗

iſur⸗
Paſto
honi
Go I
perft
1W
lin
eitas
poſk
gligt
Nam
ſaure
Digri
requ
(o
tera
Rem

Vobi

Tu
Prop
Dol
mill
bet,
diſfi

(Eitun

tum
cihu
Dar
oble

A

nmun⸗

OINI

Ari e
,Ma⸗
chen⸗
in⸗
Xitus.
guoc⸗
Verit,
„in.
eme-⸗

7..
Dyor-
erunt

Pium
cer⸗

endi-

emna?
iptee,
Vel
DroN
4pud
Ops
voNE
j al⸗
jeſte⸗

opter

n

( III ) * 5r
4 *
viſuri in futuro ſœculo ſumus, agricolas,
Paſtores, quæque mundus cenſet infima
hominum genera, propter bonam in agen-
do intemionem, magna in (ülo gloria
Perfrui, dum alii ſplendidiſſimi, honora-
tiſlimi ob inanes, pravas uas intentiones
illine exulabunt. Lugenda mortalium =
citas, qui nummos quidem, quotquot
Poſſünt congregare, corradere, non ne-
gligunt, non fatigantur: at ubi per bo-

nam intentionem montes cœleſtium the-

ſaurorum fibi poſſent erigere, vecordes,
Pigri ſunt, Quapropter cautos in hoc, ve-
reque prudentes vos percupio, qui ſan-
cto veſtrimet amore acti, opera cum cæù
tera omnia, tum & literaria per intentio-
nem quam optimam animantes, Cœleſtem

vobis, nec unquam interiturum theſau-=
rum accumuletis. Ad imitandum habete

Propoſitum avari exemplum, qui ubi vel
oboli ſpes affulget, non contemnit, ſed
milliare etiam emetitur, & in perditis ha-
bet, quidquid lucrari prætermiſit. Neque
difficile iſtud videatur. Etenim mane ſe-

cutura per eum diem opera DEo ſacrare,

tum vel ad horarum ſonitus, vel in præ-
cipuarum ingreſlu actionum mentem ad
DEUM fſuſtollere, antelucanam inſtaurare
oblationem: ſtudia vero cum S. Thoma
Aquinate, cum S. Aloyſio, cum Suario,
D 2 aliis-

52 „ (SERMO)
aliisque, a precatione auſpicari, piorum
affectuum jaculis interpolare, demum
orando coronare, induſtriæ ſunt vel neu-
tiquam operoſæ, vel certe non multi tra-
tu temporis in facilem, & jucundam con-
ſuetudinem abituræ.

De diligentia, & ſtudendi ardore, ue
loquar, ſüpereſt, Nemo eſt, quin velit
ſapiens, doctus, eruditus fieri, aut eſſe.
Sed nempe vellent id plerique fibi abs-
que labore obtingere, cum tamen ipſa
id abunde doceat experientia, quod Ececl.
c. 10. V. 10. dicitur: poſt induſtriam ſequetur
Japientia. Fervorem autem hunc ſummum
eſſe debere, perſuadere poſſet vel ſola
Dodtrinæ, ac ſapientiæ præſtantia, quam
S. Scriptura & plurimis locis, & diverſiſ-
ſimis modis non ceſſat inculcare. Nune
illam auro, argento, omnibusque the-
ſauris Præfert; nunc dicit ab illa vitam
tribui poſſeſſori; alibi gloriam, opes, læ-
titiam, omnia bona per illam obvenire
pronunciat; non nunquam puerum, vVel
Pauperem ſapientem meliorem eſſe affir-
mat ſene, vel opulentiſlimo quolibet fa-
tuo; verbo: per innumera encomia no-

bis illam conatur reddere quam optatiſſi-

mam, amabiliflimamque, adeo, ut quis-
quis eorum encomiorum vel Partem rite
ecum

kürn 1
elitanc

Sa. 8
ANvi,
ſui he
us

So
Kudinn
maxitt
bend
atoum
ſum pe
huie e
Is pr.
feere
Vita,
tia pe
Pheen
dium
i.
ſerit
ciliis
Ocea
tins,
illaum
mei
o, 1
Cero

dieun

orufn
emunn
hel⸗
ltitra⸗
n con⸗

Ote, Nt
n vt
t elle.
ADs⸗
ipa
.Eccl.
eltetu⸗
UmmmNN
el ſola
,quani
iverdl⸗
Nunc
ge⸗ the⸗
4 Vitann
hes, e⸗
bvenire
U, e
ſe Affr⸗
libet l
I 10

optaiih

Ut guis⸗

euun

(ur) ;

eum animo fuo reputaverit, facile ſit ex-

ecitandus ad imitationem ſapientis, qui
Sap. 8. v. 2. ſcripſit: hanc (ſapientiam)
amavi, & exquiſivi a juventute mea, & quæ-
Nt vi ſponſam eum mihi aſſumere, & amator fa-=
ctus ſum formæ illius. .
Sed ut intra noſtrum Theologicum
ſtudium ſermo ſeſe meus cohibeat, huic
maximam, quam quisque poteſt, adhi-
bendam eſſe diligentiam, tria perſuadeant
argumenta. Primum eſt ejus pene immen-
ſum patens amplitudo. Vita omnis mari
huic exhauriendo non ſufficit. S. Auguſti-

nus profitetur, ſe nunquam ſatis poſſe pro-

ficere e S. Scriptura, fi eam ſolam tota
vita, majore ingenio, maxima diligen-
gia pertractaret. Hoc ingeniorum ille
PhOœnix de S. Scriptura, cujus tamen ſtu-
dium pars ſolum eſt univerſi Theologici
ſtudii. Ubi enim præterea SS. Patrum
ſcripta, Eccleſiaſtica Hiſtoria cum Con-
ciliis, utrumque Jus? Sane in ſacro hoc
Oceano quanto quisque provectus eſt al-
tius, hoc & magis, & crebrius Divinam
illam ſententiam laudat Eccl. 18. nec t
invenire magnalia Dei. Cum conſummaverit ho-
mo, tunc incipiet: hoc & affectu magis ſin-
cero illorum dolet vicem, qui cum mo-
dicum delibaverint, jam ſaturos ſeſe,
D 3 imo

54 (SERMO 2

imo refertos eſſe Theologica Dodrina,
præmature tripudiant, gloriantur.

Alterum argumentum ſuppeditare no-
bis poſſunt eorum exempla, qui hacte-
nus illuſtres, clari nominis facti ſunt Theo-
logi. Atque recentiorum, hediernorum
ne meminerim: plurima legimus in Ec-
cleſiaſtica Hiſtoria talium nomina, qui ſa-
cræ Doctrinæ Arcem ipſam tenuerunt, &
longe plurima, pulcherrimaque Deo, &
Eccleſiæ obſequia præſtiterunt converten-
do infideles, reducendo Peccatores, fi-
dem dilatando, errores confutândo, li-
bros ſcribendo, alios erudi endo. Sed eo-

rum vix quisquam eſt, de quo notatum

non reperiamus, eum a teneris annis fuiſ-
ſe ſtudiorum cultorem ſolertiflimum. He-
rum qui fuerint ſectati veſtigia, quis no-
vit, quanta venturis annis patraturi ſfint
bona pro DEr gloria, pro animarum ſa-
lute, hereſum extirpatione, afflictæ no-
ſtræ S. Matris Eccleſiæ conſolatione, &
incremento?

Poſtremo demum loeo ponamus no-
bis ob oculos ipſos Eccleſiæ, adeoque
DEI hoſtes hæreticos. DEUM bonum!
quanta illorum eſt induſtria, quanta inde
fere a juventute ſtudendi aviditas, ut per-
ver⸗

Verſa

Propn
tunn ſt
E,
Dod
qua
non
enim
exſug
venel
is
Cone
Vant,
deto⸗
poon
d p
Plen
Hor
fulta
Up

d

lun
gol
qua
it
3pee
M
u
Uls

h

rina,

areno-
hade.
Theo.
nOruIZ.

in Ec. R

liſt
It, E&
20,
erten-
8s, ſi
o, li⸗
edeo⸗

tatumn

8 fuiſ⸗
1. Ho-
is n0.
ei ſint
Umn ſa⸗
g no⸗

ne, G

8 10:
oe
Dnum!
inde

1t per:

el⸗

( HI ) „8S5

Verlſa ſua condiſcant dogmata, ut ad ea

propugnanda ſeſe reddant idoneos. Quan-
tum ſtudent evertendæ Catholicæ Doctri-
næ, confutandis Catholicis Scriptoribus,

Doctoribus expugnandis? Ad quod, ſi-
qua poſſit, obtinendum, aràneos imitari

non turpe ſibi, non tædloſum ducunt, Ut
enim hi ex omni flore, & herba venenum
exſugunt, aut, quidquid exſuxerint, in
venenum convertunt; ita heæretici cum
lis agunt, quæ in Scriptura „Patribus,
Conciliis, Hiſtoria legunt: omnia depra-
Vant, & qua poſſunt ratione, ad propriam
detorquent perverſitatem. Hæc illi ad im-
pugnandam Matrem noſtram Eecleſiam,
ad perdendas animas, ad infernum im-
plendum, gaudium dozmonibus creandum.
Horum ergo male ſanam, pejusque con-
ſultam nos ſandte æmulemur induſtriam,

ad propugnandam noſtram charam Matrem

Eccleſiam, ad ſalvandas animas, ad cœ-
lum replendum, ad afferendam DäEo, An-
gelis, totique Cœlo lætitiam. Simus nos,
qualem Clemens Alexandr. in I. Strom.
ait ſuum fuiſſe inſtitutorem Pantænum,
apes Siculæ, quæ ſollicite floribus, opti-
misque herbis inſident, ut purum, ſanum-
que mel colligant. Dumque alii non mi-
nus, ac Pater illorum Leo rugiens, cir-

cumeunt quærentes, quem devorent, quo-

D 4 . vVe

56 (SRRMO )

ve modo Eccleſiam perdant: nos fiamus
idonei, qui eis reſiſtamus fortes in fide.

Atque hæc ſufficiant dicta, & deducta
e textu noſtro Doctrina bona dabit gratiam.
Optimus DEUs copioſam ſuam gratiam,

intercedente B. V. M. omnibus largiatur,

ut Ei per conſtantem vitæ probitatem,
ſanctam intentionem, & diligens ſtudium
quam fidelifſime ſervientes, gloriæ IIIius,
& ſalvandarum animarum, apta, Præcla-
ra evadant inſtrumenta.

IN EODEM

SE R M O IV.

Quibus verbis Sanctus Spiritus Librum
Eccleſiaſtici inchoavit, ab iisdem nos præ-
ſentis anni ſcholaſticas noſtras Prælectio-
nes, ipſumque adeo ſacrum Theologicum
ſtudium exordiamur: Omnis ſapientia à D.
DEo eſt. Sententia Divini Spiritus, ſicut
