eſt hœæc noſtra per DEUM tendendi rar
tio? Ea, quam nobis millies, & qua
unice, Novum æque, ac Vetus Teſta-
mentum commendat, præcipit, incul-
cat, Cuſtodia mandatorum cum dile-
Gione DEBI. Hæaæc una eſſe debet
totius noſtræ viteæ occupatio, ut ſer⸗
viamus DEo in omnem intenti Sanctiſſi-
mam Ejus voluntatem. Gicut oculi ſervo-
rum in manibus Dominorum ſuorum, ſicut ocu-
li ancillæ in manibus Dominæ ſuæ: ita oculi
noſtri ad D. DEUM noſtrum. (Pf. 122)
I=⸗

— S ⏑,ß — — —

—

–

( XXV ) 267

Induſtrii, prudentis, & herum ſuum aman-
tis ſervi exemplum nobis ad imitandum
proponitur. Ille enim quaſi perpetuo
defixos habet oculos in Domino, ut om
nem ejus nutum illico noverit, & agni-
tum ſine mora expleat. Quanto magis
hæc nos & vigilantia, & promptitudo de-
cet, qui vere quidem ſervi ſumus Altiſ-
ſimi D. DI, fimul autem glorioſa Filio-
rum appellatione, & conditione honora-
mur? Nos nimirum oportet filialis amo-
ris finceritate impelli ad Domini, & Pa-
tris noſtri omne Beneplacitum alaeriter
adimplendum. Qui autem ad hujuſce
lumen Solis greſſus ſuos non dirigit, quid
aliud dicemus, quam in triſtiſſimis tene-
bris eum non ambulare, ſed errare, ſed
quolibet paſſu prolabi? Qui protervo ore
dicunt DEo: recede a nobis, viam man-

datorum tuorum nolumus; quas alias ha-
bent vias, quam infames, perverſas, ad

exitium preæcipitantes? Fugiamus omni
ſtudio has aberrationes: in viis Domini

ambulemus.

Ductorem quærimus? IIle eſt, ad
quem David (Pl, 85. V. 11.) Delus me,
Domine, in via Toa. Ipſe enim dat, un-

de per Ipfum tendamus. Gratia Ejus no-

bis neceflaria eſt; lumine mentis, animi
ro-⸗

268 (SERMO)

robore opus habemus. Horum IIIle nobis
deeſſe nihil patitur, ſed miris, & multi-
plicibus modis ad ſe invitat, vocat, tra-
hit. Dat illuminatos oculos cordis no-
ſtri; confortat nos, ut, modo velimus,
omnia poſſimus in Eo: & niſi nosmet ob-
ſtemus, ſeſe ipſum nobis totum infundit,
ſuaque nobiſcum Bona communicat. Qua-
propter inexcuſabiles ſunt, quicunque
ab Eo deviant; neque ignorantiam ob-
tendere poſſunt, quoniam Lux vera DEUS
illuminat omnem hominem venientem in

hunc mundum: neque caufari nimiam Di-

vinæ viæ aſperitatem; nam mandata Ejus
gravia non ſunt, ſed jugum Ejus ſuave
eſt, & onus leve; gratiæ autem Suæ qua-
ſi quibusdam brachiis ſimul portat, quid-
quid a nobis ſeu jubet, ſeu cupit porta-
ri. At vero, ſapientes illæ, & vere fe-
lices animæ, quæ ſe Factori ſuoe docen-

das, & ducendas relinquunt, totoque

Eum ſinu ſuo recipiunt! Gradiuntur in lu-
mine Vultus Ejus cum ſecuritate, & jugi
lætitia: eorum ſemita, quaſi lux ſplendens,
trocedit, & creſcit usque ad perfettam diem.
(Prov. 4.) fibi denique laudem illam vin-
dicant, qua (Gen. 6.) Noe celebratur,
cum DaoO ambulavit. Grande in tam pau-
cis verbis Elogium! Quid enim eſt am-
bulare cum DEo, ſi non inhabitantem in
ſe

d

O
lti⸗
tra⸗

nus,
ob⸗
dit,
Nua⸗

gde

ES
mn in
Di⸗
Ejus
ave
qua-
lic⸗
Ott⸗
e ke⸗
cen⸗
oqe
inlu⸗
jugi
lens,
Gien.
n Vin⸗
Aturt,
pal⸗

t am-

ten in
ſe

( XXVY ) 269
ſe habere, & ſentire DEUM: plenum
Eo eſſe: ſemper in conſpectu mentis, in
affectu cordis Eum habere: magis deni-
que in DäEo, quam in ſemetipſo vivere,
moveri, & eſſe? Iſto nihil majus, nihil
optabilius habet vita hæc noſtra morta-
lis. Corporeis oculis nihil jucundius ſo-
lis lumine; triſtius nihil, quam lumen il-
lud videre non poſſe: menti nihil fune-
ſtius, quam DEI conſpectum adimens cæ;=
citas; nihil beatius, quam DEUM afli=
due contueri. Per nos ſtat, ſummæ hu-
jus felicitatis ut fiamus compotes. Suam
enim ad id Divina Bonitas ultro porri-
git gratiam: & noſtrum cuique, quod
Abrahæ quondam, inclamat: Ambula co-
ram me. Obſequamur; utque præſentem
re ipſa ſemper habemus, ita, quoad fieri

poteſt, in memoria quoque ſemper ha-
beamus D. DEUM noſtrum. Hujus recor-

dationibus noſtrarum vincamus numerum
reſpirationum. Quidquid agimus, vel
toquimur, vel cogitamus; ab Eo nos vi-

deri, audiri, & penitifſime introſpici me-

minerimus.

Ita viventibus nobis, tandem & ter-
minus noſter erit, qui nunc eſt via, Tri-
nus in Perſonis DäUs. O Beatitudo,
quibus te ſuſpiramus deſideriis! aut qui-
. bus

270 ( SERMO )

bus te verbis eloqui poſſimus,“ quando
ille in tertium Cœlum raptus ait: (1. Cor.
2.) 0culus non vidit, nec auris audivit, nec
in cor hominis aſcendit, quæ DEUsS præpara-
vit iis, qut diligunt Illum. Neque mirum
iſtud. Quod enim poſſeſſuri ſumus Bo-
num, infinitum eſt, omni noſtro cogita-⸗

tu, & eloquio infinitis gradibus eſt ex-

celſius. Hic enim ipſe DEUs, de quo
nunc loquimur, in quo incomprehenſum
Trium in Unica Natura Perſonarum My⸗-
ſterium nunc laudamus, benedicimus, ad-

oramus: Hic ipſe noſtrum erit illic Bo-

num, theſaurus noſter, & res noſtra pro-
pria. Quod nunc cogitantes obſtupeſci-
mus, ibi revelata facie clare intuebimur.
Tum vero mirabitur, & immenſum dila-
tabitur cor noſtrum. Audiamus Dilectum
Domini Diſcipulum, qui miro compen-
dio pene omnia complexus eſt. Ocimus,
quoniam, cum apparuerit, ſimiles Ei erimus,
quoniam videbimus Eum, ſicuti eſt (Joan. 3.)
Auditis? DEo fimiles erimus. Non ergo

quales nunc ſumus, miſeri, innumeris

circumdati, vel obnoxii ærumnis; in

corpore ſuſtinentes famem, ſitim, frigus,

*ſtum, morbos: in anima errores, tenée-
bras mentis nullo ſat ſtudio depellendas,

incertas providentias, affectuum pugnas,

varios timores, & quæ alia ſine numero,

intre

Tias,
dem
in il
ſeqo
Pug
Bon
in i
tes,
ſeria
d en
mor
dum
feck
Dnc
que
kelie
fnit⸗

MO
ſati
teſt
leſt
nob
Cum
gno
gui
ae

do

o⸗
ſei⸗
nur.
la⸗
V
en⸗
s,
ls,
3.)

160.

eris
in
glss,
ene⸗

d6,

nds,
610,
l⸗

( XXVyY) 271

intra, vel extra hominem adverſa repe-
rias, quæ omnia effugere ne ſummis qui-
dem terrarum Dominis datur. Non ita
in illa, quam expectamus, quam & con-
ſequemur, ſi tamen ſtrenue pro ea de-
pugnaverimus, Beata requie, ſummique
Boni poſſeſſione. Omnem enim veritatem
in ipſo Divini Verbi fonte contemplan-
tes, ab omni errore, omnique mentis mi-
ſeria erimus remotiſſimi: prorſus incogni-
ti erunt quicunque, etiam minimi ſeu ti-
mores, ſeu dolores: corporis incommo-
dum omnino nullum. Sola ſummæ, per-
fectiſſimæ, & ſecuriſſimæ ex Optimo
DEoO hauſtæ felicitatis Eternitas. At-
que ita fimiles erimus DEo, qui ex ſe
feliciſſimus, Sua imo Sibimet ipfi eſt in-
finita Beatitudo.

Multum iſta excedunt hominis in hac
mortali vita peregrinantis captum, nec
ſatis e terrenarum rerum medio ſeſe po-
teſt expedire mens, ut libero obtutu Cœ-

leſtia illa perſpiciat. Sed ſicut evenire

nobis optamus, ut Cœlo recipiamur,
cum e terra demigraverimus, ita nunc
ex hiſce ipſis infimis ad ſumma illa co-
gnoſcenda diſcamus aſſurgere. Nam quid-
quid in hoc mundo bonum, pulchrum,
magnuſicum, ſplendidum videmus; quid-
quid

272 (SERMO 9

quid in aliis ſuſpicimus, aut nobis ineſſe

vel optamus, vel gaudemus; quidquid
denique exiſtimatione noſtra, vel amore

dignum eſt, id omne non aliud dicere

Poſſumus, quam Divinæ perfectionis mo-

dicam quampiam participationem, tan-

quam ſi perexigua guttula ex immenſo
egreſſa ſit oceano. Ex quo, quisquis re-
cto utitur ſenſu, ita cogitationem infor-
mabit: hice felicitatis guttula una tanti
ſit, mare ipſum Beatitudinis illic habere,
quantum erit? Eſt alius, qui animum
gerit omnibus hujus mundi rebus altio-
rem, & quantum præſens vita patitur,
ſoli addictum DEo: is dum audit Re-
gium Pfſaltem ita canentem (Pſ. 76.)
Renuit conſolari anima mea: memor fui DEI,
& delectatus ſum; ſimilem in modum haud
dubie cogitabit: ſi ærumnoſa hac in vi-

ta DEI meminiſſe pellit mœſtitiam, af-

fert Idelectationem: quid erit non jam
quaſi abſentem, nunquam viſum, procul
remetum in qualiquali memoria habere,
ſed præſentis Faciem ipſam aſpicere,
arctiſima conjunctione potiri? Si nunc
obſcura fides non caret voluptate, clara
viſio quanto potabit torrente liquidiſſimæ
vVoluptatis? Nunc, dum in ænigmate con-
templamur Tuarum, o DEUsS! Perſona⸗
tum Trinitatem, anguſtum eſt cor noſtrum
.. illi

ili

dign
Patr
umn
HMuIN

tium
dimmu
Iam
tate
Te

cſſe

& U
tü re
dium
Dos
nune
mimus
Mas
Lanck
RN
Vitio

incſe
Dd
mOorer
liere
ismo⸗
tu
menſo
Uisre⸗
infor⸗
tanti
dere,
limum
altio⸗
titur,
t Re
76)
DEZI,.
Hand
V.
n,
n jam
erl
bere,
jcere,
une
clars
iſüme
te con⸗
tſond
oſtrun
11

c xxx) 25753

illi gaudio excipiendo, quo nos beare
dignaris: quid erit coram aſpicere Te
Patrem, Te Filium, Te Spiritum San-
ctum, Unum DEUM, Eundem Domi-
num, Indiviſam Majeſtatem?
Non jam Te miramur, Doctor Gen-
tium S. Paule, dum Tua illa verba au-
dimus: cupio diſolvi, & eſſe cum Chriſto;
nam & noſtra, quamvis & luminis clari-
tate, & Numinis charitate immenſum a
Te diſſitorum corda cupiunt diſſolvi, &
eſſe cum Chriſto, cumque Patre Ejus,
& Utriusque Spiritu. Huc noſtrum om-
ni reliqua vita tendat deſiderium, & ſtu-
dium. Faceſſant mundana omnia; ſolus
DEus uti Author noſter eſt, ita ſolus via
nunc noſtra ſit, tandem futurus etiam ter-
minus. At Tu, Adoranda Trinitas! ani-
mas noſtras, omniumque adeo hominum
Sanctiſſimo Tuo adimple Numine, Tibi
ut ſoli ſint deditæ amore, deſiderio, ſer-
Vitio. .

1

4 SERMO )

PRO
EADEM DOMINICA

SE R M O III.

☛ craſtinæ diei celebritas, &,
cui hæc dicata eſt, Myſterii incom-
prehenſa Altitudo ad loquendum excitat
quidem, aſt ſimul loquendi adimit facul-
tatem. Ut enim ad Sacro-Sanctæ, & In-
dividuzæ Trinitatis, DErI noſtri Patris,
& Filii, & Spiritus Sancti (qualem Ejus-
dem DuI munere homo in hac vita pot-
eſt habere) aſpectum, & contemplatio-
nem vos invitem, ut corda veſtra Hujus
unici Boni noſtri amore quam inten-
ſiſſmo inflamem, ut vos denique to-
tos in hoc Deitatis oceano quaſi demer-
gam, vult DEUs, deſiderat animus meus,
ſalus veſtra efflagitat. Sed os ad loquen-
dum ſi aperio, & ſermonem ordiri medi-
tor, hæret lingua, vox deficit, oppri-

mor a gloria, & in Supremæ Hujus Ma-

jeſtatis tacito obtutu defixus obmuteſco.
Dum autem ſic attonitus ipſum quoque
mentis viſum hebeſcere ſentio, & non ſo-
lum eloquendi, ſed intelligendi quoque
vi longe ſublimiorem eſſe experior Sanctiſ-
fimam

an
coenn
enimn
Po!

penes
dem

facje

Kiün
e, S

quon

Eer,

intuer
Itaqu
ret N.
cogit⸗
Gde)
tus,
10 3
fruck
jecta

dand
eo
jehe⸗

4

om
itat
kell
EIn⸗

Nttig,;

Eins.
pot.
latio⸗
Hjus
nten⸗
t0⸗
eIner⸗
meus,
uen.
nedr.
oppri⸗
5 Ma-
teſeo.
uoque
onſo⸗
uoque

aneti⸗

Dam

( XXVI ) 275

ſimam Divinarum Perſonarum Triadem,
id pene mihi evenit, quod deſe (Apoc.
5§5..) teſtatur Joannes: nemo poterat neque in-
Cælo, neque in terra, neque ſuhbtus terram ape-

rire librum, nequt reſpicere illum. Et ego fle-
vam multum, quoniam nemo dignus inventus éſt

aperire librum, nec videre Eum. Immenſum
enim Hoc Ens, Hunc infinitæ Bonitatis,
& pulchritudinis DEUM credere quidem,
penes ſe, intra ſe, circum ſe habere qui-
dem, nec tamen poſſe cognoſcere, non
facie ad faciem videre poſſe, cui non ju-
ſtiſſima flendi cauſa videretur, niſi gaude-
re, & exultare magis deceret ob hoc ipſum,
quoniam talis, ac tantus eſt D. Däus no-
ſter, ut nemo Poſſit Eum neque in terris
intueri, neque in cœlis comprehendere?
Itaque dum nihil, quod tanta dignum fo-
ret Majeſtate, poſſumus ſeu proloqui, ſeu
cogitare, audeamus, quod poſſumus; quod-
que Ipfſe de ſe nobis inſpirare fuerit digna-
tus, id tota aviditate ſuſcipiamus, ſedu-
lo foveamus, & ad fſuaviſſimos usque
fructus promoveamus, uti terra optima in-
jectam ſibi ſementem aſſolet.

Magnifica funt verba, quibus ad lau-
dandum DEUM feſe quondam in ſuo canti-
co excitabat Victrix Debbora. durge

ajebat, ſurge Dadde,3; ſurge, Jürge, & lo-
que-

276 (SERMO)

quere Camicum. (Judic. S5.) Hæc noſtranune
fint uniuscujusque in ſemetipſo ad ſemet-
ipfum verba: iurge, ſurge, anima mea,
furge, ſurge, & contemplare gloriam,
magnitudinem, Majeſtatem DETI Patris,
Filii, Spiritus Sancti: admirare, glorifi-
ca, adora SSS. Trinitatem: loquere Can-
ticum DEo Altiſſimo. Surge anima, quid
hæres in terra? quid mundi jaces oppreſ-

ſa pondere? quid carnis, opum, aut ſu-

perbiæ manes irretita laqueis? excute
hæc, & procul a te rejice. Non poteſt
his infimis, & tranſitoriis hujus ſæculi re-
bus affixa anima videre altitudinem divi-
tiarum ſapientiæ, ſcientiæ, omnisque pul-
chritudinis DEI: non poteſt veras in æ;=
terna illa, & infinita Majeſtate delicias
invenire. Cor mundo impletum non intrat
Divinus Spiritus. Pura ſint, oportet, in-
teriora noſtra, ut intelligere incipiamus,
quam Magnus fſit DäEUs noſter, quam mi-

rabilis, excelſus, laudabilis, amandus,

& adorandus Dominus, cujus gloriæ, ſa-
pientiæ, Bonitatis non eſt numerus, non
menfura, non terminus ullus. A caduca-
rum rerum amore, omnique pravo affectu
liberi ſimus, oportet, ut poſſimus. guſtare,
& videre, quoniam ſuavis eſt Dominus,
quamque beatus ſit vir, qui ſperat in Eo,

qui verſatur cum Eo die, ac nocte, qui

In

in ill
mus
mos

1ONI

elav

dus
nolte
ds
ſec
exiti

iN

Hun

Wol
co
gue⸗
expe
ſus,
meen
Plun
AV0

vid⸗
in!
alir
irre
tanm
dun
no.
an

„

(XKXXVI ) 277

in illo ſolo deliciatur. O igitur inſpicia-
mus nosmetipſos, ac ſincero judicio inti-

mos animi noſtri finus perſcrutemur, an

non vinculo aliquo illigatos, vel forſan
clavis etia hixos fibi nos detineat mun-
dus ille, pro quo ſe non orare Servator
noſter (Joan. 17. v. 9.) eſt conteſtatus: mun-
dus ille, qui nunc blanditur ut Syren,
ſed extrema ejus præcipitant in æternum
exitium. Quidquid tale in nobis reperi-
mus, invocato DEo abrumpamus, & ad

Eum, qui ſolus omne noſtrum bonum eſt,

avolemus, arctiſſimo, æternoque nexu
conjungendi. Vidiſti forſan aviculam,
quæ filo, aut cavea, vel viſco ſeſe tandem
expediit, quam hilaris, inter quot plau-
ſus, & cantus in ſylvarum libertatem, a-
moœnitatemque revolarit? Hoc tu exem-
plum ſequere, mundum deſere, ad DEUM

avola.-

Sed durus hic eſt ſermo. Triſte tibi
videtur, affectus omnes a mundo avulſos
in Dao defigere ita, ut vivere tuum non
aliud ſit, quam DEUM glorificare, amare,
irrequietis deſideriis ſuſpirare, ut adeo vi-

tam hanc ipſam miſeram putes, quoniam

dum es in corpore, peregrinaris a Domi-
no. Hæc, inquam, dum audis, eo es
animo, quo Evangelicus ille adoleſcens,
S 3 de

278 (SERMo)

de quo (Mat. 19.) ſic legimus: ait Mi Js-
sUS, ſi vis perfeltus eſſe, vade, vende, quæ
pabes, & da pauperibus, & habehbis theſaurum
in Cælo, & vemi, ſequere me. Nn audiſſet

autem adoleſiens verbum, ahiit triſtis, erat enim

habens multas poſſeſſiones. Non abſimili ro-

tione vitam tu, quæ ex mundi legibus,
& confuetudine, in oblivione Deur, in-
que vanitate, aut voluptate ducitur, ut
abdices, impetrare a te non potes, ma-
gisque tuam diligis captivitatem, quam
filiorum DEr libertatem. Aſt appage hanc
puſillanimitatem, & ignaviam turpem adeo.
Surge, furge anima, & in DEoO transgre-
dere murum, quisquis tibi obſtat: omnia
enim potes in eo, qui te confortat, qui
te vocat, & ad Divinos Suos amplexus
invitat. Finge tibi, ruſticam puellam a
potentiſſino, optimo, pulcherrimoque

Rege invitari ad urbis, & Aulæ ſplendo-
res, omnesque divitias, delicias ei offer-

ri: illam vero his omnibus præhabere a-
gelli ſui anguſtias, ſuæ caſæ luteos, fu-
moſos parietes, rudiſſimamque ſupellecti-
lem, ſqualorem, pedorem, nec poſſe per-
movwveri, ut his abdicatis ad Regios feſti-
net thalamos. Quo tantam vecordiam
aſpiceres animo? Hanc, hanc ipſam rem,
vide, ne tu agas. Rex gloriæ, Dominus
Majeſtatis te, qui DEo comparatus, ut

Kühul
mili⸗
Vitat
char
Ater
Eins
tuum
ſed:
totur
tuæ
gray
dele
durd
Lita
Pprol
07
min
men
in e
im
Bor

, gle
uruni
llſet

At tin
li ra.

gibi,
I, in⸗
1, ut
, Ma-
quam
ehane
adeo.
insgre⸗
Omni
t, gli
lexs
21
moque
lendo-
lofer⸗
bele ⸗
95, f⸗
elleci⸗
lleper⸗
95 ſeſti⸗
ordiam
fem;
ominI
tus, t
ni⸗

( XXVI) 279

nihilum evaneſcis, te nihilominus ad fa-
miliare conſortium, ad mutuos amores in-
vitat: vult, ut in hac vita per fidem, ſpem,
Charitatem Ei ex totis viribus inhæreas, in
altera vero plena, ſecura, beatiſlimaque
Ejus poſſeſſione æternum perfruaris. Cor
tuum hic petit, ſed purum, ſed totum,
ſed amore fervens, ut ibi Se ipſum, Se
totum, Se omnis gloriæ, & beatitudinis
tuæ fontem tibi retribuat. Tibi tamen
grave, aut nimium videatur, in Domino
delectari potius, quam in mundi rebus:
durum tibi ſit, DEꝑUM quam ſæpiſſime co-
gitare, cordis affectu, deſiderio, amore
proſequi? At quem DgUM? O DEus!
0 Trinitas! Si Te noſſent homines! Do-
mine, fac, ut noverimus Te! Si enim in
mente lux cognitionis Tuæ fulſerit, etiam
in corde erumpet amoris flamma: non e-
nim potes cognoſci, & non amari, quia
Bonum, & ſolum, ac infinitum Bonum es.

Omnem ergo, quam poſſumus, de-
mus operam, ut magis ſemper, ac magis
in DEI agnitione proficiamus: nec un-
quam in hoc tam grandi, tamque neceſ-
ſario ſtudio languorem ullum admittamus.
At quæ proficiendi media? qui libri, vel
Authores? Nihil attinet hic veros libros
memorare. Unus eſt antiquiſſimus, & in
8 4 omnium

280 (SERMO)

omnium conſpectu perpetuo poſitus ingens
liber, de quo Pfalmiſta ait: Cali ennar-
rant gloriam DEI, & Sapiens (c. 13.) ℳ
magnitudine enim ſpeciei, & creatura, ooρ=
ſeibiliter poterit Creator horum videri. Et Pau-
lus (ad Rom. I.) Inviſibilia DEI... per ea,
quæ facta ſunt, intelletta conſpiciuntur, empi-
terna quoque éjus virtus, & Divinitas. De-
nique & Auguſtinus (10. Confeſ. 6.) Cæ-

lum & terra, & omnia, quæ in eis ſunt, eécce

undique mihi dicunt, ut Te amem; nec ceſſant
dicere omnibus, ut ſint inexcuſabiles. Igitur
Cœli, terra, creata univerſa omnem re-
cti cordis hominem ad notitiam DEI inſti-

tuunt, ſuasque habent linguas, quibus

Factorem ſuum annunciant, laudant, ac
nobis pro modulo ſuo veluti depingunt.
Quem nunc admodum audivimus, idem
Sapiens docet nos, ex his, quæ viden-
tur bona, eum poſſe intelligi, qui eſt;
quaſi diceret: eum, qui non tantum vide-

tur eſſe, verum reipſa eſt bonus. Addit,

ex operibus agnoſci poſſe artificem. I-
gnis, venti, ſtellarum, maris, Solis, Lunæ
ſiquis ſpecie delectatur, ei ſciendum,
quanto horum Dominator ſpecioſior ſit:
Siquis virtutem, aut opera eorum mira-
ctur, intelligendum ab illis, quoniam qui
hæc fecit, fortior eſt illis. (Sap. 13.)

En, Sciptura duce, viam, qua ad præ⸗-

ſtan.

Kan

tion

ſtiez
lcer
pule
lect

ep!

ciei

ſeam
d
keen
CrG
in 4.
lecd

mira

Altitl
innun

fulgo

tus 6

lxe

Npe⸗
CCG
Cij⸗
Ped
Lacr⸗
Miur
qid
ta
ibi
at

gens
nar-
2

ll⸗ .

Dal.

el,

c XxXVI) 2851

ftantiorem in dies ſummi DEr exiſtima-
tionem certo enitemur, veluti ſi per my-
ſticam illam Jacobi ſcalam continenter
aſcendamus. Quidquid in creatis rebus
pulchrum, magnificum, ſplendidum, de-
lectabile ubi ubi, & quocunque ſenſu per-
c'p mus, non ibi hæreamus, neque ſpe-
cie illa capi nos ſinamus, ut in ea acquie-
ſeamus, ſed ſurſum corda, ſurſum mentes
ad DEI Creatoris pulchritudinem, magni-
ficentiam, amabilitatem attollamus; ſitque
crêatura tantum in ufu, eoque licito, at
in deſiderio, & amore ſit Creator. De-
lectat te ſereno veſpere aſpectus Cœli;

miraris immenſam ejus amplitudinem, &

altitudinem: Stellarum autem numerum
innumerabilem, varietatem, ordinem,
fulgorem; argenteum Lunæ nitorem, mo-
tus Cœleſtium Corporum ordinatiſlimos.
Hæc ſi altius referas, quantam hic tibi
aſpectus ingenerabit notitiam iflius, qui
Cœlum, & terram immenſitate ſua implet,
Cujus ſedes cœlum, terra autem ſcabellum
pedum ejus! Rurfum vides in terris vel
Sacrarum, vel profanarum rerum exi-
mium aliquem apparatum, ſplendidum
quiddam, aut omnino Regium: hic gra-
ta quæpiam muſica ad aures accidit:
ibi paſcit oculos rara horti amœnitas,
aut quidquid te ullo pacto oblectat: noli
S 5. hie

282 ( SERMO )

hic ſiſtere, ſed memento, quanto his ma-

jor, amabilior fſit Dgüs, & quanto ſin-
ceriora, plenioraque gaudia in Cœlis
DEI poſſeſſio ſit allatura. Sicujus terre-
ni Regis videamus fortiffimos exercitus;
populum plurimum, & lætos viventem
dies; aulicos numeroſiſſimos, ſplendidifli-
mos, optimeque diſtributos; urbes mul-
tas, amplas, exornatiſſimas, & præcla-
riſſime adminiſtratas; opera alia multa
magnifica, divitiarum abundantiam; om-
nia denique in Aula, in Urbibus, in Re-
gno illuſtria, opulenta, ordinata, uti
Regina Saba vidit apud Salomonem; fie-
ri non poteſt, ut ad ſummas Regis illius
virtutes animus noſter non advertat, aut
grandem ejus opinionem ſimul; & amo-
rem non concipiat. Imago hec eſt Regis
Regum, cujus potentiam, providentiam,
bonitatem, ſapientiam, juſtitiam, cæte-
rasque perfectiones, omnes infinitas, in-
comprehenſibiles, omnis creatura aſſiduo
clamore nobis atteſtatur, ſi modo adver-
tere, & audire velimus. Tali ergo aſ-
ſueſcamus creaturarum uſui, ne ſecus,
quod apud Sapientem (c. I4. V. II.) eſt,
nobis quoque fiant creaturæ DEI in o-
dium, & in tentationem, & in muſcipu-
lam pedibus.

Quod

in B
ſubm
dexe
Mun
res
6)
nhtca.
Vite
ſtina
ma
te,
uſun
Omit
l
feut
Hiu
teed
tem

isme
o fir
Celis
terre⸗
eitos;
entemm.
ſidiſti⸗
mul⸗
tecla⸗
Multa
3 Oll⸗
inhe⸗
Nti
1; fie⸗
illins
, At
amo⸗
Ners
ntiam,
exte
s, in⸗
AAlduo⸗
drer⸗
90 .

ſecs

1.) elt,
in o⸗
lſcipu⸗

od

( R 3

Quod reſtat: Dgo in Efſentia Uni,
in Perſonis Trino, ex toto corde, cum
ſubmifſiſſima reverentia, ſincéeritate, &
devotione maxima nos conſecremus.
Mundo abrenunciemus ex toto, memo-
res illius, quod terna Veritas (Math.
6.) dixit: non poteſtis Dao ſervire, & mam-
monæg. Cantemus Domino, cum omnibus
vitæ noſtræ diebus, tum potiſſimum cra-
ſtina ob tanti Myſterii memoriam lætilſſi-
ma die. Pfſallamus ore, plallamus men-
te, & ſpiritu; illudque Regii Prophetæ
uſurpemus: (Pfſ. 33.) Benedicam Dominum in
omni tempore, ſemper laus Ejius in ore meo.
In Domino laudabitur anima mea — Magni-
eate Dominum mecum, & exaltemus Nomen
Eyus in id ipfum. Vitæ hujus pio quodam
tædio affecti, Sanctiſſimamque Trinita-
tem DEUM noſtrum videndi deſiderio ſue-

cenſi, initium Pſalmi 41. pronunciemus:
Quemadmodum deſiderat cervus ad fontes aqua-

rum, ita deſiderat anima mea ad Te, DEUsS!
ſitivit anima mea ad DEUM fortem, vivum:
quando veniam, & apparebo ante faciem DEi12
Jfuerunt mihi lacrymæ meæ panes die, ac no-
te, dum dicitur mihi quotidie: ubi eſt Daus
tuus? Cum Matre autem noſtra Eccleſia,
& nunc, & cras, & alias quam ſæpiſſime
dica-

X

284 (SERMO ))

dicamus: GrosrA PATRI, & FrLIO,
& SpPIRITUI SANCTO.

=

PRO FESTO

SS. CORPORIS CHRISTI
SERMO I.

Pe, aam nuper Solennitatem ineffa-
bilis illius Myſterii, quo nobis maxime
mirabilis eſt DEs noſter, nimirum San-
ctiſſimæ Perſonarum Trinitatis in Eſſen-
tiæ Unitate, alia nunc conſequitur So-
lennitas, itidem digniſſima omni admira-
tione, cordis noſtri affectu, jubilo, de-
votione. Solennitas hæc eſt Sanctifſimi
Corporis, id eſt, Juso Chriſti Salvato-
ris noſtri vere, ac realiter ſub Speciebus
Euchariſticis ineflfabili prorſus modo exi-
ſtentis, apud nos manentis, nobiſcum ver-
ſantis; imo (obſtupeſcite Cœli, & An-
gelicæ Mentes hoc ſpectaculum attonitæ
intueamini!) nos ſemetipſo cibantis, nu-
trientis, ſaginantis. Tanta Incarnati DEr

charitate, & gratia toto quidem anno

perl
luti⸗
eil
Tem
Ut
erg

3e

Mun

fum

vela
te,

M.

exte
Ppen
ren
dacl

Vita
Nati
Mu
ter
ter
ali⸗

a

at

Ir
1

innl

110

Il

inefla⸗
AXie
1 Lan⸗
Een-
1 S0⸗
Ara⸗

7

alrato⸗
eciebls
d0 exl⸗
nin vel⸗
E Ar
ttonitk⸗
is, ll⸗
atiDel
n auno

per⸗

„

( XXVI) 285

perfruimur; ideoque, ſi ſſapimus, ſi ſa-
lutis propriæ ſtudioſi ſumus, aut æqquum
exiſtimamus, ut ſic amanti reddamus amo-

rem, dignum, ac etiam neceflarium eſt,

ut nulla anni pars fingulari noſtra vacet
erga Euchariſticum Numen Religione,

ac pietate. Craſtinum tamen glorioſiſſi-

mum, & ipſo octiduo celebrandum Fe-
ſtum, quod inſtitutum eſt Däo per Re-
velationes ſanctis hominibus factas juben-
te, ab Urbano autem IV. P. M. Anno

M. Cc. LxX. III. Per totam late Eccleſiam

extenſum, multo ſtudioſius decet nos im-
pendere ad agnitionem, cultum, amo-
rem, venerationemque hujus Auguſtiſſimi
Sacramenti.

Duos enim fines, ad quos hæc feſti⸗
vitas refertur, nobis indicat nunc nomi-
nati Pont. Max. Bulla Tranſiturus de hoc
mundo. Prior eſt: ad confundendam ſpeciali-
ter hæreticorum perfildiam, & inſaniam. Al-
ter, quoniam per anni decurſum facile
aliquis tepor, aut defectus in Miſſarum
officiis, cultuque Euchariſtiæ intervenit,
ut devota diligentia (ſunt Bullæ verba) ſup-
Dleatur, & fideles (feſtivitate ipſa inſtante) in-
tra ſe præterita memorantes, id quod in ipfis
Miſſarum ſolenniis, ſæcularibus forſan agendis
impliciti, aut alias ex negligentia, vel Fragi-
litate

286 (SERMO)

litate humana minus plene geſſerunt, tunc at-
tente in humilitate Spiritus, & animi puritate
reſtiaurent. Ad hanc ergo vindicandam
contra hæreticos, augendamque Sanctiſ-
ſimæ Euchariſtiæ gloriam, fimulque ad
Fidelium animos quam maximo amore
inflammandos ſpectant publicæ illæ, ſplen-
didiflimæque ſupplicationes, ac ſub pa-
nis involucro latentis Chriſti circumgeſta-
tiones; Ejusdem Vivifici Panis in Tem-
plis crebriores expoſitiones; Miſſarum,
Officiorum Divinorum, comprecationum
frequentior uſus, & univerſus, quem vi-
demus, Sacrarum rerum illuſtrior appa-
ratus. Hæc omnia recte inſtitutam, DEI
non incuriam, deque ſua ſalute ſæpius re-
cogitantem animam admonent officii, ex-
citant ad pietatem, Sacro quodam ardo-
Ie incendunt. Iſtum & in Vobis effe-
ctum, ac non quacunque tenui menſura,
ſed præſtanti quadam ratione Theopho-
rica hæc Solennitas ut producat, curate-
Neque vero id fuerit difficile, habita,
quam D. DEUs nulli denegaturus eſt, gra-
tia. Id modo, dum geſtari videtis, vel
ad publicam adorationem in Ara propo-
ſitum aſpicitis Sanctiſſmum Sacramentum,
cogitate, ſed tota mentis in ſeipſam col-
lectæ applicatione cogitate: Quis ſt iſte?
Iterate quæſtionem, urgete vos ipfſos:

Qais

Olit
Virt
ulin
GF n

remm.

nota
Chr
mens
tig,

nolv

we,
turds
dicq
Nis
Alin,
Lanf
contue
tur.
attine
ſimun
N
is,
ſum

eſt h
Poſſi
Cfen
vini

e

ritate
ndam
nctiſ⸗
ſe 30
mmore
Plen-
b pa-
geltä⸗
Temm-
Arum,
omunm
Vi⸗
pa⸗
„DEI
1516⸗
i, eX⸗
rdo⸗
ele:
nfura,
pho⸗
eurate:
abita;,
is, Ve
Propo.
entucn,
n c

i

iplos:

(XXVII ) 287

Quis eſt iſte? Rex Gloriæ eſt, Dominus
Gertucm eſt: JksUs Ciriſtus præſens ſuh
alia quidem forma, in propria vero ſubſtantia
eſt nobiſoum. (cit. Bul.) O rem miram! O
rem ſoli humilis, ac devoti animi fidei
notam! Panis videtur, ſed panis non eſt;
Chriſtus eſt, DEUsSs-homo eſt; Salvater
meus, idem ipſe, qui olim e Virgine na-
tus, in Cruce pro me mortuus, nunc glo-
rioſus ad Patris Dexteram conſidet, qui
me, & univerſum humanum genus ven-
turus eſt judicare, idem ipſe in hac mo-
dica ſpatii quantitate totus, ſub hac pa-
nis figura verus ipfus præſens exiſtit: ſab
alia forma, in propria ſuhſtantia. Vel, ut
Lanfrancus de Sacr. Euch. c. 20. aite
contuentium oculis, cum caro ſit, panis vide-
tur. Oculus hoe non videt, ſenſus non
attingit, mens non capit; attamen veriſ-
ſimum eſt, quoniam veriſtimus eſt ille,

qui dixit: Hoc eſt Corpas meum. Et: Pa-

nis, quem ego dubo, Caro mea eſt. Ac rur-
ſum: Caro mea vere eſt cibus.

Miraculum hoc eſt grande. Opus
eſt hoc Omnipotentis DEI. Aſſequi non
Poſſumus homines: ſed toto corde crfedo,
& firmiſſimo annutu complector. O Di-
vini Amoris immenſitas! (exclamat in cit.
Bul.

4

288 (SERMO)

Bul. Urbanus) Divinæ pietatis ſuper abundan-
tia! Divinæ afftuentia largitatis! Poſtquam
omnia ſubjecit homini, ac etiam Ange-
1os deſtinavit: cum tam copioſa fuerit erga
nos Ejus munificentia, volens adkhuc ipſe in
nobis ſuam exuberantem charitatem præcipua li-
beralitate monſtrare, Nemetipfum nobis exhibuit,
& tranſcendens omnem plenitudinem largitatis,
omnem modum diletionis exçedens, attribuit
ſe in cibum. O ſingularis, & admiranda li-
beralitas, ubi donator venit in donum, & da-

tum eſt idem penitus cum datore! — Hic eſt
cibus, qui plene refieit, vere nutrit, JZumme-
que impinguat, non corpus, ſed cor — qui in

edentem minime transformatur, Jed ſi digne

recipitur, recipientem ſihi conformat. O. Ex-

cellentiſſimum acramentum (ita pergit in

Piis luis affectibus Laudatus Pontifex)
O adorandum, venerandum, colendum, glori-
ficandum, præcipuis magnificandum laudibus,
dignis præconiis exaltandum, cunbtis honoran-
dum ſtudiis, devotis proſequendum ohſequiis
& ſinceris mentibus retinendum! Superius au-
tem dixerat: Haæc eſt commemoratio glorio-
Ja, quœ Fidelium animos replet gaudio ſalu⸗
tari, & „ cum infufione lætitieæ, devotionis
lacrymas ſuhminiſtrat — adſunt nobis (SS. hoc
Sacramentum videntibus, adorantibus,
ſumentibus) ſua vitatis gaudium ſimul, & la-
ery.

7

ery/
lac⸗
n
ar.
ilt

cer

Nis
hoe
relia
tur

pui

den

tia e
anum
00gl
ns,

ſum

Dtia

in

tl ſ
ſed
Veri
Ut i

den.
tils

nimi
ris:

ln
quun
nge⸗

ſu

N in
nuak⸗
Pikuit,
totis,
ffihuit
lu li
6la⸗
Hie
lunne⸗
li 1n
igne

it in
lter)
dDori⸗
likus,

Onor .

ii⸗
HW

Fins A .

rio⸗
ſ⸗
tionts
65, hoc
Utibls 3
. Glu⸗
cy⸗

(CXXVII ) 289

erymæ, quia & congaudemus lacrymantes, &
lacrymamur devote gaudentes, lætas habendo
lacrymas, & lætitiam lacrymantem: nam &
ccr ingenti per füſum gaudio dulces per oculos
Nillat guttas. En, quos & in te certo

certius produci videbis effectus, ſi ſerio,

& attente cogitaveris, quidnam illis pa-
nis ſpeciebus veletur: quis ille ſit, qui
hoc veluti amictu veſtitus, in Templo
reſidens a te aſpieitur, qui ore tuo ſumi-⸗
tur, qui, Sacerdotis manu portatus, po-

pulum ſolenni cum ſupplicatione proce-

dentem comitatur.

—

„

Atque, utinam, quoties in præſen-

tia eris Sanctiſſimi Hujus Sacramenti, ex

animo tuo Saluberrima, ac Cœleſtis hæc
cogitatio nunquam effluat: Vivit Domi-
nus, Salvator meus, in Cujus conſpectu
ſum, qui mihi vere, ac in ſubſtantia pro-
Pria adeſt, licet panis velamine obtectus,
ne in propria fua forma videatur, velu-
ti fi Rex ſubditis ſuis præſens quidem,
ſed cortina tectus adſtet. Si enim hujus
Veriſtatis viva fide fueris animatus, fiet,
ut in futuris ſupplicationibus illum Re-
gem Regum Angelica cum modeſtia, to-
tius corporis decentiſſima compoſtione,
animi autem ardore Seraphico proſequa-
ris: fiet, ut in Templo etiam ſæpius,
ac

290 (SERMO)

ac longiore tempore verſari gaudeas, &
ſoli orationi quam attentiflime vaces: fiet
quoque, ut ad Divinum illud Epulum fre-
quenter, ſemper vero cum ferventiſſima
Præparatione accedas. Unde enim ſeu in
te, ſeu in allis hominibus ille Templum
adeundi quaſi horror, deſerendi autem
feſtinatio? Unde illa in Templo, ſub

tremendo Miſſæ Sacrificio, aliove Divino

Officio irreverentia? illa oculorum liber-
tas? linguæ licentia? in toto corpore nul-
la Chriſtianæ demiflionis ſpecies? Unde
pPorro illa in ſumendo Pane hoc Angeli-
co infrequentia, tepor, mentis ariditas,
devotionis deféectus? Unde cætera deli-
Cta adverſus debitam Euchariſtico Numi-
ni pietatem, & dilectionem, reverentiam,
niſi quia non recogitatur corde, quid rei
ſit hoc tremendum Sacramentum, quisve
in eo prælens adſit? Pone tibi ex mundi
rebus ob oculos, fſiquando vidiſti, vel
audiſti terrenum Regem fſive accepta Co-
rona, five poſt deviétos hoſtes, aut in
nuptiis, aut alia qualibet de cauſa in glo-
riæ ſuæ plenitudine fulgentem procedere.
Immenſus undequaque ſplendor eſt, orna-
tuum varietas, & pretium perſtringit ocu-
los, ammum tenet attonitum. Sed Au-
licos, qulque alli triumphalem illum pro-
cellum noilitant, vae, quanto utudio,
quan-

Sed

fde
E 4

mine
inttin
ſolar
Pote
Olhn
mar
Lurn
Ete

Zu

Ton.
cept
Prof

fe

18, &
: flet
fre⸗
tinhna
Nleuin
plum
Autemm
, ſub

Divino⸗

lbetr.

hre nul-
Unde
Angeli
riditas,
1a Geli⸗
Numi⸗
Ntjam,
vid tei

De
nGndi.

ſi, del
epta Co·

in
5 At

inglo⸗
Ocedere.
1, ofna-
ngit 0el⸗
Zecd Al.
Humpro-
0 iucl0,
uan.

re

(XXVII ) 291

quanta opum profuſione ſeſe toto corpo-
re exornent; omnis macula, minimum
quodque indecorum cavetur ſumma ſolli-
citudine; inceſfus, paſſus omnis, motus-
que propriam debet exquiſitam habere
elegantiam: hoc ad Regis honorem per-
tinere putatur, ad Regis gratiam conci-
liandam, approbationem obtinendam re-
fertur. Sicui autem ſtandum coram Rege,
ſi loquendum; in moribus, & motibus
omnia ſumme compofita, in verbis atten-
tio maxima adhibetur.

O Chriſtiane! ubi eſt, aut qualis eſt
fides tua? Terrenum Regem tanta cura,
& attentione reſpiciunt, reverentur ho⸗
mines, hominem in natura, omnibusque
intrinſecis ſui fimillmum, fibi æqualem,
ſola præcedentem externa dignitate, &
potentia, eaque finienda per mortem
omnium aliorum hominum morti fimilli-
mam. Tu autem Chriſtum D. Regem Re-
gum, DEUM fimul hominemque, cujus
ternum eſt imperium, a quo, tanquam
Juſtiſſimo Judice, vel æternam gloriæ co-
ronam, vel æterna ignis tormenta es per-
cepturus: Hunc tu reverentia tam exigua
proſequeris, tam frigido cultu afficis?
Sed age in futurum aliter: hæc ſacratiffi-
ma feſtivitas ſit tibi principium pecialis
T 2 er-

(SERMO)

erga SS. Euchariſtiam affectus, & devo-
tionis, quæ de anno in annum, de men-
ſe in menſem, quin etiam de die in diem
ereſcat. Sæpe cogita, & mente tua iden-
tidem volve, revolve (nunquam enim ad
ſufficientiam intelliges) quantum theſau-
rum habeamus in hoc SS. Sacramento,
quantam felicitatem repoſitam, quam im-
menſas divitias: habemus enim ipſum
DEUM, Salvatorem noſtrum JESUM Chri-
ſtum. Accede ſæpe, age cum IIlIo devo-
te, & amanter, age confidenter, & dul-
citer. Nam magnus quidem eſt Dominus,
