impenhus, jubet a te aAmari Matrem ſuam
Sibi chariflimam? idque tali lege, ut ſi
Eam non ames, ne DEUM quidem i-
pſum poſſis amare? DEUM autem non a-
manti ſalus utique obvenire non poteſt,
neec unquam dicetur: Ruge, ſerve boné..
intra in gaudium Dommi Tui. Quid reſtat,
niſi æternum væ paratum illi eſſe, qui
non amat Matrem DEI? Et prorſus ita
eſt: fi renuis in hac tua vita ardere Sa-
cro, & dulci illo MARIANI amoris igne,
certo certius Ardebis æternum in igne
illo terribili, qui paratus eſt diabolo, &
Angelis ejus. Bernardus id prior dixit,
ſie (ſuper Miſſus eſt) MARIAM alloquens:
W a Te deſbectus, & averſus neceſſe d⸗
gu0

110 ((SERMO)

quod pereat: Gic ad Te reverſus, & a Te
reſpebétus impoſſibile eſt, quod pereat. Et ve-

ro dic mihi, qui, cum Sanctiſſimæ hujus

Dominæ tutelam aſperneris, æternam ni-
hilominus damnationem te putas effugitu⸗
rum, quis te inde liberum faciet? Nam
dæmon, ſicut leo rugiens circuit, quæ-
rens, ut te devoret, ut nunc te in pee-
cata præcipitet; poſtquam autem præci-

Pitavit, ut in iis te obfirmet, corrobo-

ret, atque ad ulteriora ſemper promo-
veat, tum denique in æternos ignes ſe-
cum ut pertrahat. Mundus, alter ille
hoſtis animæ tuæ, quid aliud agit, quam
ut te perdat? Nunc te conatur inducere
ad oblivionem, aut neglectüm DalI, ad
ſalutis, æternitatisque incuriam, ad re-
rum Divinarum, & ſpiritualium contem-
ptum, horrorem, faſtidium, ad flxarum
autem, vanarum, & illicitarum rerum

amorem, deſiderium, curam: verbo,

id agit unice, ut mundum, & quæ in eo
ſunt, præferas Cœlo, & jis, quæ in eo

ſunt. Huc te non tam alliciunt, quam

trahunt, aut rapiunt omnia, quæ in mun-

do vides, vel audis, vel quolibet ſenſu

percipis, dicente Scriptura, mundum in
maligno poſitum eſſe, & in mundo nihil
eſſe, niſi concupiſcentiam oculorum, con-
cupifcentiam carnis, & ſuperbiam vitæ.
De-

Deniq
Intinmn

(8. (

proltra
ſüperdi
ſus ann
ſitan t
te, &
numeri
Natione
ter cO
lutis p
Ii, int

4 Te
Et ve.
hujus
mn ni⸗
lugitu⸗
Nan
quee⸗
1 pee
rkei-
ttobo⸗
romo⸗
es ſe⸗
r ille
Oam
wcere
1, 20
Are-
Nterh⸗
Atum
erom

etbo.

in eo⸗
in e0
dr

(VIII) 111

Denique hoſtis, neſcio, an non quam

intimus, tam & maximus tute ipſe tibi
ſis. Quanta bella moveat, quoties te

Proſtraverit caro tua, vel iracundia, vel
ſuperbia tua, vel alius quilibet perver-
ſus animi affectus, noſti optime, & for-
ſitan tacitus ingemiſcis. Ita miſer intra
te, & extra te, undique obſeptus es in-
numeris, & ferociſſimis hoſtibus, dam-
nationem tuam unice fſitientibus: vivis in-
ter continua, & graviſſima amittendæ Sa-
lutis pericula: navigas in procelloſo ma-
ri, inter fluctus horrificos, tempeſtates.
ſcopulos, omnia exitium minitantia.
Quis te defendet, ac demum etiam li-
berabit, ſi vitam non agas ſub potentiſſi-
mo patrocinio Matris Sanctiſſimæ? Re-
gina Hæc eſt Cœlorum, omnes Angeli,

& Sancti Eam condigno & honore pro-

ſequuntur, & amore. Quapropter quis-
que Sanctorum tibi ſuccurrere dedigna-
bitur, Eam a te negligi viderint.
DEus ipfe Matris Suæ Dilectiſſimæ negle-
ctum vindicabit, teque in tantis pericu-

lis finet interire. Habemus D. DEI qua-

lemcunque imaginem in Aſſuero Rege po-
tentifſimo; Beatiſſimæ Matris noſtræ in
Regina Eſther; in Hebræo populo ani-

marum noſtrarum; in violentiſſimo de-
nique Aman hoſtlum noſtrorum figuram

ESX-

112 CSERMO )

expreſſam legimus. Crudelitas, ſüper-
bia, odium, & vafrities immaniflimi A-⸗
manis eo rem jam deduxerat, nihil ut
eſſet certius, quam periturum univerſum
Hebræorum genus; delendum, extinguen-
dum nomen eorum ex omni ſuperficie
terræ, uno, eodemque die omnes ubi⸗-
que loçorum degentes Hebræos contru-

cidandos. Ingens calamitas! Diriflimi

exitii non jam metus;, ſed funeſtiflima

Præſtolatio! Ubique ejulatus, lacryma-

rum torrentes, ipſaque morte acerbior
mortis expectatio: In hoc miſerrimo re-
rum ſtatu ſuccurrere quis potuit? quis
aufſus eſt? Notiſſima res eſt, ſolam fuiſſe
Reginam Eſther, quæ ſuo interventu &
Amanem debellavit, & omnemillam hor-
ribilem tempeſtatem non modo diſpulit,
ſed in miram ſerenitatem, jucundiſſimos-
que dies transmutavit. En noſtrum hic

expictum negotium. MARIA ſi pro no-

bis ſtéterit, ſi ſuo nos texerit pallio,
Sinu ſuo Materno ſi nos foverit, ſalva
res eſt: halcyonios vivemus dies, tran-
quilla ſunt omnia, imo lætiffima: cadet
Aman, cadent omnes inimici noſtri; om-
nis eorum rabies, ars, vis, tanquam a-
ranearum tela diſſipabitur: nos autem
triumphabimus, & exultabimus in DEoO;5
& MARIA. Ut autem ſtet pro nobis,
no-

noſt
aa
1051

eſſe
105¹
vel
Miſca
de ta
qis
locet
omnie

Eam

Mentte
Matre

Kram

Qquamm
luins
MNN
f. erVe
Veſtri
imno h
RIY
1e A
Ccenſur

uorn
fuerit
en,

uper⸗
mni X.
hil u
effum
ngven-
etflcie
5 Ubi⸗
Oteu⸗
rifimi
Tiſtima.
AryN:
erbior
mo te⸗
glis
fuile
ntu E
I hor-
hwlit,
ſimos⸗
I hie
Nro no⸗
ſalva⸗
, tfan
. cadet

( VIII) 11½
noſtramque ut agat cauſam, coli Vult,
amari vult, & invocari. Erit Mater, ſi
nos filios exhibuerimus.

Quapropter de noſtra eterna Salute

ſi fumus ſolliciti, debemus autem utique

eſte quam ſollicitifimi; fi timemus &ter-
nos ab æterno igne cruciatus, quis vero
vel ſola eorum cogitatione non contre-

miſcat? ſi de tantis periculis ſuperandis,

de tantis hoſhibus effugiendis diffidimus,
quis autem in ſe fiduciæ quidquam col-
locet: MARIAM amemus, veneremur,
omnique cultus, & obſequiorum genere

Eam nobis propitiam Dominam, Cle-

mentem Reginam, & noſtri amantiſſimam
Matrem efficiamus. Nolite, per Ve-
ſtram vos Salutem obfecro, nolite un-
quam in vita veſtra obliviſci Dulciſlimæ
hujus Matris. Sed non ſatis eſt, Ejus
non obliviſei: cultores etiam eſtote quam
ferventiſime addicti. Una e maximis
veſtris curis, vitæ univerlo tempore fit,
imo hæc ſit voluptas, & delectatio, MA-
RI, amorem & in propriis animis auge-
re aſſiduo, & in alienis accendere, ac-
cenſum inflammare. Vere felieiſſimi,
quorum vita in hoc tam Sancto opere

fuerit exercitata! Quam ſecurum ago-

nem, ſuavem obitum, felicem æternita-
I tis

114 (SERMO)

*

tis ingreſfum habituri ſunt veri hujuſce-

modi cultores Magnæ Matris! Hæc enim
illos viventes quidem juvabit auxilio,
morientes vero tutabitur præſidio, mor-
tuos denique amplexibus excipiet, Fi-
lio ſuo ſiſtet, conſignabitque.
Afferamus ergo ad craſtinam Sanctiſ-
ſimæ noſtræ, fine labe Conceptæ Ma-
tris ſolennitatem corda pura ab omni

pPeccato, corda inſuper plena devotio-

nis, amoris, gaudii. Abeat nobis dies
tam Religioſa inter continua, quantum
fieri poteſt, Pietatis exercitia, & MaA-
BIANI cultus, amorisque ſpecimina.
Sed non, cum craſtina die, etiam noſtra
finiatur hæc PpPietas: potius velut nunc
primo coptam, quotidianis deinceps
conemur augere acceſſionibus eo uſque,
dum tandem mortali hoc reſoluti corpo-
re, in optatiſlimis, in dulciſſimis Matris
noſtræ MARIEÆ amplexibus colliqueſca-

mus. “

Uſee⸗
etüm
ilio,
mor⸗
Fi⸗

ndiſ⸗
Ma⸗
Dinni
otlo⸗
dies
Ntuun
Ma-
Mina.
holſtra
nunce
que,
Nb⸗
latris
nelez⸗

9

C IXx) 15

PROZEODEM FESTO

SE R M O III.

9*
Qrente uno, cuüjusvis anni omni die
de MARIA cogitare, legere, lo-

qui, audire neceſſum eſt, dulee eſt, Sa-

lIutiferum eſt. Quanto magis in hac,
tanquam una e primis officii noſtri parti-

bus, verſabimur ſive anno hoc, quo per-
actum in Virginei IIlius Uteri thalamo
grande Incarnationis Dominicæ Myſte-

rium contemplamur, five die hoc, quo

feliciſſimæ, Sanctiſſimæque, quia Imma-

culatæ, Conceptionis Ilius memoriam,

& venerationem auſpicamur? IIIius, in-
quam, Beatiſſimæ Conceptionis, cujus
vel meminiſſe ſine Cœleſtis cujusdam con-
ſolationis ſenſu non poſſumus. IIIius
Conceptionis, quæ nullum habet inter
puros homines exemplum. IIIias deni-
que Conceptionis, quæ primum fuit
pignus, & luculentifſimum argumentum
ſingularis illius amoris, quo futuram ſuam,
& noſtram Duleiſſimam Matrem comple-
ctebatur Omnipotens DBRUS. Quantum
Hz eær-

116. (SERMO)

ergo poſſumus, expandamus cor noſtrum
ad excipiendum torrentem Sanctæ illius
lætiti*, qua nos recurrens hæc ſolenni-
tas inundabit. O Terfeliæx MARIA!I O
Conceptionis Ejus Beatiſfimum momen-
tum! Dignum momentum omni noſtro
cultu, amore, gaudio! Nos'miſeri morta⸗
les cæteri ex nihilo dum extrahimur, il-⸗
lico in horridas primigenii peccati te-
nebras cadimus; Hæc ſola Virgo cum
fulgentiflima Divinæ Gratiæ luce, tan-
quam ſol quidam, exoritur: nos in vul-
neribus, & fœditate: Hæc in integrita⸗
te, & perfecto decore: nos denique

Preffi pede ſæviflimi illius leonis, qui

hodiedum rugienseircuit quærens, que
devoret: Hæc victrix ſuo pede antiqui
ſerpentis caput conterit. Hane ne
noſtræ diſparem, & vere multo
mam ſortem Matris noſtræ, & Dom
Hunc triumphalem Ejus in vitam ingr
ſum, pia hilaritate, & hilari pietate re-
colamus. Certe a hanc fe ivitatem tan-
ta, quanta maxima poſſumus, devotio-
ne, & cordis exultatione agendam invi-
tat, vel magis impellit nos tum eximius
DEI erga B. Virginem amor in ipſa Hac
Imn- culata Conceptione refulgens: tum
noſter amor, quem Clementinunge Hic
4 Do-

hem
A
i h
nita

( IX) 115

Deminæ Tervi, amantiſſimæ Matri filii

debemus.

Sed unum ſcilicet eurandum nobis præ-
eipue, noſter ut hic amor, & ab amore
imperata Devotio Virgineæ Matri ap-
probetur. Non enim omnis, qui ei di-
cit, Mater! Materi amol! amo! acce-
Ptus Ei eſt, aut ab Ea redamatur. Quid-

nam ergo eſt, quod ab amatoribus ſuis
exigit? Hoc, niſi fallor, ex ipſa, quam

venerari ordimur, Sanctiſſima Ejus Con-
ceptione, ita legitime deducemus: DaEUs
ſingularis ſui ämoris primum pignus MA-
RIE. dedit Immaculatam Ejusdem Con-
ceptionem, adeoque perfectam ab omni
labe puritatem: quidni ergo a nobis II-
la, velut primum Pionus amoris expoſcat,
imo exigat cordis noſtri ab omni labe

puritatem? De utroque hoc amoris pi-

gnore, quod datum eſt a Däo, quod
dandum eſt a nobis, breviter nunc per-
ti actemus.

Initium a priore ut faciam; nemi⸗-
nem credo fore, qui vel ſolum dubitet,
an ingens ſit D. DEI beneficium, & om-
ni homini maxime exoptandum, immu-

nitas a peccato, vitæ integritas, cor ab

omni labe intaminatum. Quam ardenti-
bus

118 (SERMO)

bus, & quam continuis precibus hoc a
DEO donum exorare ſtuduerunt Sanctiſſi-
mi quique! quantis vigiliis, jejuniis, &
aliis corporum fuorum crueiatibus eme-
reri adlaborarunt! Innocentiæ amor,

puri cordis deſiderium Joannem Bapti-

ſtam in eremum eduxit, populos in ſoli-
tudinem pertraxit; aſceteria implevit
Peccati metus. Veére nequit ſatis æſti⸗
mari illius felicitas, quem DEUs ſerva-

vit innocentem, ſi etiam ex hoc mundo

eum rapuit, ne malitia mutaret intelle-
Ctum ejus, aut ne fictio deciperet animam
illius. Quid enim præferemus innocen-
tiæ? opes? auri, argenti, nummorum,
gemmarum cumulos? at omnis ponderatio
non eſt digna continentis animæ. Eccli. a6.
20. num honorum faſtigia, dignitatum ti-
tulos? ſed timor Dur Juber omnia ſe ſuper⸗
Ppoſuit. Eccli. 25, I4., Omnibus rebus, a-
deoque & titulis excelſior eſt timor DEr,
qui teſte eodem Eceli. I. 27. expellit pec=
catum. Et quæ poteſt efſe par dignitas
amicitiæ, imo filiationi DEI, qua ju-
ſtus homo præfulget? Maneat igitur pro-
cul omni dubitatione veritas hæc certiſſi=

ma, ſingulari DEl favore obtingere ani-

mum peccati expertem. Cui veritati ſi
aſſentimur, hæc etiam altera continuo fit
perſpicua; quanto majore intervallo quis⸗

Pi⸗

pian
cent
Mati
cürm
non
ſimt
DE.
noſtt
gine
liun
Vita
OINI
fuit
WMa!
ti:
omne
quan
t
ſemmp
e
Den
Dec
Pprim
toler
dam
eyit⸗
ſte

Ut in

ſanc
ketur

à
kiſti

me⸗
or,
pti⸗
ſoli⸗

lerit

Eſti⸗
TV-
ndo
elle⸗
mam
cen⸗
wum,
ruti⸗
96,
t⸗
ſiher⸗
,
Del,
el⸗
nitas
ju⸗
tiſſi
ni⸗
ti
no ſi
is⸗
Pr⸗

( IXx) 219

piam à peccato ſejungitur, quo inno-

centia ejus perfecdtior, & puritas eſt eli-
matior, tanto majore illum fuiſſe a Dro
cumulatum beneficio; & quia beneficium
non dubium eſt amoris indicium, liquet
ſimul, tanto pleniorem fuiſſe erga illum
DEI amorem. Nunc vero jam mentem
noſtram, & oculos referamus ad SS. Vir-
ginem MARIAM. Quis unquam morta-
lium tanta effloruit innocentia? Cujus
vita pari enituit candore? Vel cui ita
omni ex parte omne omnino peccatum
fuit incognitum? Tibi uni, o Sanctiſſi-
ma! hæc obtigit Divinæ plenitudo Gra-
tiæ: Tua unius hæc eſt ſupra mortales
omnes gloria, & felicitas, nullo un-
quam modo, nulloque momento ſub pee-
cato gemuiſſe: a primo inde coneçeptu
ſemper nitidam, ſemper Sanctam, DkEo-
que chariſſimam fuiſſe. Id conſecuti ſunt
DEI muner e complures, ut a mortifero
peccato liberam vitam totam egerint,
primamque Innocentiæ ſtolam Cælo in-

tulerint: plus fortaſſe conceſſum quibus-

dam, ut venialis etiam peccati maculam
evitarent: imo Jeremiæ, Joanni Bapti-
ſtæ ille etiam inuſitatus favor additus,
ut in materno etiam tum latentes utero
ſanctificarentur. At vero ut ſimul crea-
retur, ſimul ſanctificaretur, idemque ha-

120 (SERMO)

beret Sanctitatis, quod vitæ principium,
hoc ex Adæ poſteris puro homini omni
negatum eſt, uni MARIR datum eſt.
Res ipia loquitur, multo majorem Der
amorem fuiſſe erga Sancétiſſimam Virgi⸗
nem, quam erga reliquos quoscunque
puros homines, & hoc Immaculatæ Con-
ceptionis ſingulare beneficium fuiſſe tan-
ti illius amoris clariſſimum indicium, pi⸗
gnus indubitatum. Quis ſatis ediſſerat,
vel etiam animo queat contemplari,
quam tenera conjunctio, quam arcti am-
plexus fuerint Summi DEI, & nunc ad-
modum in ipſo Divino complexu crea-
tæ Sanctiſſimæ illius Animæ! In illud jam
momentum verba illa DEI conveniebant,.:
Tota pulchra es amica mea, & macula non

eſt in Te. Gant. 4. & illa: Amica mea,

columba mea, formoſa mea. Ibid. c. 2. V.
10. Immaculata med. C. 5. V. 2. Wicut lilium
inter ſpinas, ſic Amica mea inter EKilias. c.

2. v. 2. Talia ſunt elogia, quibus Dile-

ctam fibi, & præelectam hanc Creatu⸗
ram exornat Conditor Dags. Et quid-
ni in tali Filia ſibi complaceat, quan-
do ab Ea procul fecit abeſſe, quidquid
puriſlimos Divinæ Ejus Majeſtatis ocu-
los offendit, atque ita effecit, ut, quod
de Sapientia legitur Sap. 7. 26. eſſet
ſpeculum ſine macula DEI Majeſtatis & E.
ma-

binm,
OIni
n eſt.
DEI

Unqne
Con⸗
tal⸗
ſerat,
plati,
Ni am-
le ad.
cten⸗
ud jam

gbant/

no
men,
2. V.
it lilium
5 Dile-
Creatu
4 quic⸗
qvan⸗
.
idquid
tis ell
Nt, 000
6ͦ elet

l

( XI 121

mago Bonitatis IMiius: utque adeo præ om-

nibus longe foret digniſſima, in Cujus
poſtea Virgineo Utero, tanquam in Au-
guſto Solio reſideret, aut tanquam in pul-
cherrime adornato thalamo requieſceret
ipfſis novem menſibus Rex gloriæ, & Do-
minus Majeſtatis: Eamque Matrem Suam
habere, & appellare dignaretur Is, (qui
ris terni MEternus eſt Filius? Ma-
ghificet ergo anima noſtra Dominum, &
ex totis præcordiis noſtris glorificemus
Eum, qui tanta fecit MA RIE, ut San-
Ctiſſimam Ejus Animam, dum creavit,
ſimul amaverit, ſanctificaverit, & miris
decoraverit ornamentis: atque ita cave-
rit, ut ne ad momentum quidem eſlſet
alterius, quam Illius, quem ſalvo Vir-
ginitatis flore erat paritura. Advolva-
mur deinde pedibus Immaculatæ Virgi-
nis, & devotiſſimo filialis cordis affectu
gratulemur Ei hunc tantum DEI amo-
rem, ſfingulare iſtud Immaculatæ decus
Gonceptionis.

De quo poſterius dicere conſtitui,
nunc videamus, ne noſtram IIIa affectum,
& devotionis officium repudiet. Quod

tum fieri neceſſum erit, ſi corde inqui-

nato, Peccatis dedito animo acceſſeri
H 5 mus.

12 (SERMO)

mus. Purum cor Puriſſina Virgo exi-
git a te, quisquis Ejus cultor, ſervus,
aut filius dici exoptas. Dum Abel, &

Cain, primum in terris par fratrum,

Altiſſimo ſacrificarent, Keſpexit Dominus
ad Ahbel, & ad munera eus; ad Cain vero
& ad munera illius non reſpexit. Geneſ. cap.
4. Prius nempe eorum quemlibet, cor,
vitam, animum illorum intuitus eſt DEUs;
& quoniam in Abel mite, purum, DEo
fincere affectum cor erat, in munera quo-
que illius reſpexit, id eſt, in ejus fibi
complacuit oblationibus, dicente Grego-
rio 23 Moral. c. 12 Won Abel ex muneribus,
Ssed ex Abel munera oblata placuerunt: in
Cain vero quia contraria fuit animi ratio,
cor perverſum, idcirco munera quoque
illius ſunt reprobata. Idem, certus eſto,
facit MARIA. Primum aſpicit, quid cor-
dis afferas? quæ tua vita; proba, an
improba? et perinde, atque hanc repe-
rit, munera quoque tua, affectum tuum,
amoris conteſtationes, precationes, quæ-
que alia in Ejus honorem facis, grata
habet, vel averſatur. Naturam ſi per-
luſtremus, ſic fere comparata invenie-
mus omnia, ut ſimilia ad conjunctionem
prona fint, diſſimilia a ſe diſcedant. Cer-
te homines fibi ſolum delectantur fimili-
Hus;

bi,

Hilar.
gall
boni

Non

mi
dic⸗

quis
Em

nean
fuo
tem
lunt.
ita,
noli
noll
dicie
inte⸗
man
deee
Din
imn.
reſi
in
Dr
Us.
tam

Pece

ced

exl-
tys,
l, C
rum,
ninns
Vero
cap.
cor,
EUS;
Deo
quo⸗
ſbi
ego⸗
bus,
: in
tio,
que
ſto,
cor⸗
„ An
epe⸗
um,
ue:
rata
per⸗
nie⸗
nem
Cer⸗
nili⸗

S . ( IX ) 123
bus, unde illud: oderunt bilarem triſtes,
hilaresque moroſum. Bonus bono aſſociari
gaudet, non item malo: hic e contra
boni conſortium refugit, mali appetit.
Non aliter Virgo Intemerata ſibi dil-=
ſm iles, peccati nempe ſervos, a ſe ab-
dicat, a ſervitio ſuo repellit. Iſtud fi-
quis forſitan arbitrario dictum exiſtimat,
is mihi, velim, dicat, cenſeatne Virgi-⸗
neam Matrem peérfectiſſime cum Filio
ſuo Dgo conſentire? adeoque Suam men-
tem ex Hujus mente, Voluntatem ex vo-
luntate, affectum ex affectu componere
ita, nunquam ut aliud approbet, velit,

nolit, quam DEUM approbare, velle,

nolle cognoſcit? Sane vel minimam ju-
diciorum, & voluntatum pugnam DEUM
inter, & Divinam Matrem cogitare, im
mane foret ſcelus. Pergo jam quærere:
Peccatorem amat, an odit DEus? Odit,
nihil dubii eſt: odio ſunt DEo impius, &
impietas ous., Sap. 14. 9. Peccatoris, niſi
reſipiſcat, niſi convertatur a viis ſuis Peſ-
ſimis, vitamque commutet, an acceptat
DEUs oOrationes, opera alia? nihil mi-
nus. Convertimini ad me , ait per Prophe-
tam, & convertar ad vos. Quantum tu a
Peccatis recedis, tantum ad te DaEus ac-
cedit, Dubiumne igitur eſſe poteſt, an
pec-

..

„

Ta4½ [SSRMO)

peccatorem priori infiſtentem vitæ MA-=
RIA Oderit? an illius non reſpuat obſe-
quia, qui peccata ſua emundare, dere-
linquere non vult? Hæc quidem in pro-
patulo eſt veritas. Actum igitur agis,
quisquis cupis in eodem corde tuo Im-
maculatzæ Virginis amorem, & peccatum
conjungere. Amor ſimiles aut invenit,
aut facit: vetus eſt paroemia. Si ergo
gravis cujuspiam noxæ tibi conſcius es,
age, ſurge, cubile tuum emunda, pro-
cul fœces omnes abige, ac tum ad te
invitare MARIAM, Ejusque amori te po-
teris devovere. Aſt a lethali peccato
immunis es DEr munere? Venialia ni-
hilominus ejſice; hoc enim tua Sanctifſi-
mæ Virgini gratior accidet devotio, quo
ad Puritatis Ejus perfectionem propius
acceſſeris.

Finirem: at enim ſunt in hac meo-
rum corona, qui, cum non jam in prin-
cipiis, ſed in progreſffu MARIANI cul-
tus verſentur, viam ſibi præmonſtrari,
ac modos quosdam cupiunt indicari;
idoneos diei craſtinæ pie, Sancteque
tranſigendee. Horum ego, ac lubens
quidem, hic palam morem geram volun-
tati: proque numero Stellarum, quibus
redimita eſt Apocaliptica Mulier, Raud
QbDe.

blcur⸗
demr.

itatas

tordoris
kusgue

ire a

inifie.
iur, b
.
ut ge

udaue
ſaeere
VI.
ia C
tivan
MASR
terdin

uune⸗

u
n
cenle
bello
Aliis
litoe⸗
bi
ter
aga⸗
niſen
bere

& M:

dere.
in pro⸗
is,
lo Im.
ecatumn
nvenib,
ergo
ins es,
, pro⸗
ad te

ite po.

eccate
alia ni⸗
ncliſi
0, u
Ntopils

e meo⸗
in Pprin-⸗

NI crl.
onſtrar!,

ncdicar!;
nceqe
„ lubens
Volun⸗
libi⸗
ndd
ab

( IX 1 125

obleura Beatifſimæ Matris ſigura, toti⸗
dem res MARIANIS Clientibus non inu-

ſitatas enumerabo. En illas. I. Aliquam

corporis afibtationem, qualis eſt, cihi, po-

tusque diminutio, pridie præmittere. II. Ad-
ire ad Sucrumenta Eænitentig, & Eucha-
riſtiæ. III. Devinis, Jug in Templo haben-
tur, pietate, & modeſtia ſolita midjore inter-
eſe. IV. Proponere emendationem beccati,
aut defectus magis familiuris, ad proximum
Aque B. V. E Nℳum. V. Simile propofitum
facere de virtute aliqua ſtudioſßus exercenda.
VI. Renovare Votum de tuenda Immacula-
ta Conceptione: item illud, quod olim per Vo-
tivam odalitatis Orationem fabtum 1: dum
MARIANO. Cœtui aggregarere. VII. In-
terdiu ſæpius de B. V. cogitare, Eumgque
nune per vocales, nunc ber mentales preces
al oqui, venerari. VIII. Offerre ſe Eli ad
Tropagandum Ejus oultum, amorem in alis ac=
cendendum. IX. De Ea ex pio quopium li-
bello legere. X. Etiam de Ea colloqui cum
aliis, præſertim ſiquos tuæ habes curæ conere-
ditos. XI. Studioſe orare pro Anlmabus in
Purgatorio detentis, quæ per vitam ſingulari-
ter devotæ erant B. V. Ejusque Cultui pro-

pagando operam impenderunt. XII. Opera

miſericordiæ, qualium Jacultas ſuppetit, éxhi-
bere Froximis, Præſertim qui Sodalitatis, aut
alio

126 (SEnMO )

alio vineculo, Beatiſimæ Virgini ſunt con-

junbti.

Ad extremum ardentiſſimis precibus

Clementifſimo DEo ſupplieo, ut Vos im-

Plere dignetur quam maxima pietate, &
amore flagrantifſimo erga Sanctifimam
Suam, & noſtram Matrem. Hoc enim
Præſtito, & illud absque omni dubio præ-
ſtabit, ut ſervitute, qua decet, Divinæ
Ejus Majeſtati dediti vivatis, ac demum
ad perennem Ejusdem in Cœlis fruitio-
nem pPerveniatis.

PRO EoDEM FESTO.

SERMO IV.

N obis lætiſſima, Virgineæ autem
Matri glorioſiſſima Immaculatæ Ejus Con-
ceptionis Solennitas, quanto recurrit ſæ-
Pius, hoc mihi plus ſemper videor aſpi-
cere, clarius intueri: fſimul autem majo-⸗
re cum animi jubilo, affectu, & venera-
tione proſequi nitorem, pulchritudinem,
ama-

anabil

inſtant
Qiſſim
exgvil
numer,

don

eſt,
10. (
lucule
iterunn

ter pi
cherri
MANI
t3 eſt
tlte,
cireun
Iuam
Uls C
3or
glon
lend
ſim
Ornate
Vens
1 D
Man
Veſtig
ia

ol⸗

eibis
in-
e, &
mam
enim
Pre⸗
vinee
emmunn
Uitio⸗

autem
6Con.
rt ſee⸗
api⸗
Majo⸗
enerd-
Uinem,
ld⸗

( XK 9 127

amabilitatem Illius primo, quo extitit,
inſtanti Sanctiſſimæ Animzæ, DEo Dile-
Ctiſſime MARI. Ita nempe uſuvenit;

exquiſitum Præcellentis Artificis opus,

numeris ſuis abſolutum omnibus, perfe-
cto ſuo decore conſummatum, hauel ſatis

eſt, uno, vel raro ſi obtutu contemple-

re: creſcit, ad exiſtimationem evadit
luculentius, ſi aſpecturus iterum, atque
iterum revertare.-

Divinæ Omnipotentis Dexteræ, in-
ter puras creaturas, nobiliſlimum, & pul-
cherrimum opus eſt Sanctiſſima Virgo
MARIA, quæ ſimul creata, ſimul dona-
ta eſt inæſtimabili Divinæ Gratiæ felici-
tate, & fulgentiſſimo Sanctitatis ornatu
cirecumamicta. Animam Beatiſſimam!
quam ut condidit, ita Suis Sibi arctiffi-
mis complexibus adſtrinxit TRINITAS
adoranda,. Animam nullis ſat vocibus
glorificandam, ngec ulla ſatis pietate co-
lendam! in qua, tanquam in ſplendidiſ-
ſimo ſuo, ex ebors, auro, gemmis ad-
ornato thr ono illico a principio inſedit
verus ille Salomon, Rex Cœli, & ter⸗-
rZZ Dominus. Hic eſt, hic ille eſt Dar
manu conſitus, concluſus hortus, in quo
veſtigium nullus unquam poſuit extraneus,

quia ſemper ibi inhabitavit, & deliciaba-

tur

128 (SERMO ) .

tur Opifex DEUS. Paſcite, quicunque
amatis MARIAM, pPalſcite mentis veſtræz
oeulos objecti adeo venuſti contempla-
tione: hic animi aſpectum defigite. Ab-
eſt omnis labes; nihil hic tenebrarum,
non nævus aliquis, non ulla macula;
quia nihil huc de veteratoris illius ſer-
pentis venenato afflatu pertinuit, qui u-⸗
niverſlum quidem hominum genus ſuæ ſub-
jugare tyrannidi potuit, unam hanc Vir-
ginem ne attingere quidem potuit. Ab⸗
eſt ergo, & penitiflime, & quam longiſ-
ſime abeſt a terfelici, terque amabili hac
Anima illud malum, quod ſolum eſt ma-
lum, quod unica eſt origo univerſæ ca-
lamitatis, triſtitiæ, & cujuscunque affli=
Gtionis ſimul cum peccato effulæ ſuper
filios Adæ.

Hæc quam uni propria MARIE, tam
prorſus Ungularis eſt, ſummisque gratu-
lationum noſtrarum affectibus d gniiüima
fors, ne uno quidem momento ullius pec-

cati fuiſſe œdatam inquinamento. Ma-

gna felicitatis pars, omni ſemper car uiſſe
infelicitate: &, nullam fibi inherentem
habere deformitatem, baſis haberi pot-
eſt formofitatis. Hoc nomine Sanctifli⸗

mis etiam quibusque hominibus quanto

præcelhior facta, altiusque ſublimata eſt
Z Vir-

iroo

ſidele

rabat
ecti

tur,
lucen
Qare

uInis

Matre

Pecc⸗
laplan

ſtant

Ne

S

tem
Illiba

Conee

ſpirit
ritus
dt
dit

ſeſſie

ritus,
Plenl
lpſo⸗
ſbi,
deſti
turns
Ps

Inquie

Veſre

Iupla⸗
Ab⸗
arum,
evla;
S ſer⸗
ui u⸗
Elub⸗
e Vir-
Ab⸗
ongil⸗
j hac
Ma⸗
e a⸗
Ahi⸗
por

„ tanmn
tatn⸗
Iuna
pee⸗

MAH

ruiſe
elltenn
ipo⸗
nckilt⸗
Cant
t

(X 9 129
Virgo Sanctiſſima! At nempe in cæ&teris
fideles ſervos, & charos Amicos ſibi pa-
rabat DEUS, in MARIA matrem ſibi di-

lectiflimam efformabat, in qua concipere-

tur, a qua portaretur, e qua in hanc
lucem ederetur Homo-DEUs: Cujus la-
ctaretur Ubere, foveretur obſequiis,
ulnis geſtaretur. Hanc ergo ſuam futuram
Matrem a peccato præſervare, quam e
Peccato extrahere; labi non finere, quam
lapſam erigere, decentius vidit, præ-
ſtantius agnovit, ideoque maluit-

Ne autem hoc ſolo abſolutam exiſtime-
mus ſeu pulchritudinem, ſeu feliecita-
tem Conceptæ Sanctiſſimæ Virginis, quod
Illibata, hereditarii peccati expers eſt
concepta. Nam fſicubi nullam tartareus
ſpiritus partem obtinet, illic Divinus Spi-
ritus fibi figit habitaculum, & adornan-
do thalamo ſuas explicat divitias, effun-
dit theſauros. Hoc ſi in quolibet Juſto

efficit ille Sanctificator Sanctiflimus Spi⸗

ritus, quanta putabimus ubertate, ac
Plenitudine idipſum præſtiterit in MARIA
ipſo Conceptionis Ejus principio, quam
ſibi, ab æterno electam præ omnibus,
deſtinabat Sponſam; quam erat obumbra-
turus, e Cujus puriſſimo Sanguine Cor-
Pus erat efformaturus Verbo futuro ho-
mini?

130 (SERMO)

mini? Vere jam tum Gratia plena, Jam
tum inæſtimabili decore exornata fuit Di-
lectiffima noſtra Domina, & Mater. Jam
tum ipſos Divinæ Majeſtatis oculos;
illos oculos, quorum deliciæ ſunt
videre intaminatas, Sanctas animas filio-
rum hominum; illos, inquam, Divinæ
Majeſtatis oculos ad ſe attraxit, attra-
ctosque oblectabat: Angelicos vero Spi-
ritus attonitos iis verbis fecit exclamare?
Quæ eſt/ iſta? Quæ enim Cœleſtis elegan-
tiæ pars, aut quod Dar donum ab IIIa
poêtuit abeſſe, quam Is creavit, ut eſſet
crea turarum omnium nobiliſlima, atque
adeo Angelorum, & hominum Regina:
& quod amplius eſt, ut eſſet Filia ter-
ni Patris, Mater Kterni Filii, Sponſa
Divini Spiritus?

In ipſo ergo exortu Lucis illius ſplen-
dor vincit meridiani fſolis juher, excel-
lit fulgentis pleno orbe Lunze

ciem anteit. Liliorum candor, roſarum
fragrantia, auri fulgor, argenti nitor,
gemmarum pretium, & fiquid aliud in

magnis, aut pulchris creaturis cenſetur,

cum Hujus Virginis Conceptione compa-
ratum evaneſcit. O vere Glorioſiſſimam,
& Beatiſlimam Virginem! cui idem fuit
Con-

+☛

pulchritu-
dinem, ſiderei Cœli ſpecioſiſſimam fa-

jam
it Di⸗
n
los,
ſunt
Klio⸗
ivine

Attra⸗

Sp⸗
mare?
legar⸗
b IIa
t eſſet
Atque

egina:

Lter⸗
Sponds

Eplenr

excel⸗
lehritu⸗
namn fe⸗
toſarum
j nitot,
Wliod in
enletut,
colnpa⸗
Cimam,
gene fuit
Co⸗

( X ) 131

Conceptam, & DEo unitam eſſe: quæ
idem vitæ habuit, & ſanctitatis exordium:
utque extitit, amantis ſe DEI circumda-
ta, penetrata, expleta fuit dulcedine,
affectu, ſpiritu. Et quoniam ubi amat,
ibi dona ſua elargitur DEUs: accenſa ibi
Jjam ardebat Divinæ charitatis flamma,
quam immenſis amplificanda incendiis!

Inſertus nitebat flos Virginitatis,; nullo

unquam marcore violandus. Pietatis,
Benignitatis, & quidqvid eſt virtutum,
omnium illie eminebat apparatus; ut re-
Ctiſſime Illi accommodare poſſimus,; quæ
Ezechielis 28. legimus: 7Tu ſignaculum ſi⸗=
militudinis (Divinæ) omnis lapis pretioſus
operimentum tuum, ſardius, topazius, & Ja-
Nis, Chryſolitus, & onyx, & beryllus, Jap⸗
phirus, & carbunculus, & maragdus, au-
rum opus decoris tui . Perfebla in viis tuis
die conditionis Tue. Hanc igitur Immacu-
latæ Hujus Sanctiſſimæ Virginis excelſita-
tem, pulchritudinem; gloriam ſeæpius per
hunc diem mente veriemus, & quanta
poſſumus, animi noſtri piiſſima applica-
tione ſtudioſiſfſime contemplemur. Ade-
rit DEUS pro Sua Benignitate, proque
illo, quo Matrem Suam a nobis coli, &
amari vult, ſtudio: talesque mentibus
noſtris ſenſus inſpirabit, quibus ad gratu-
lationem excitemur,; ad venerationem
I «2 pro-

139 (SERMO )

provocemur, ad ampliorem Immaculatæ
Virginis Matris amorem inflammemur.

At vero dum Sanctiſſimam noſtram
Virginem ita exultantibus animis, piaque
cum voluptate contemplamur: dum fin-
gularem hanc Immaculatæ, Sanctæque
Conceptionis prærogativam tota cordis
finceritate, & qevotione Ei gratulamur,
noſtrimet ne oblfviſcamur; ad eum, qui
animæ noſtræ eſt, ſtatum oculos reflecta-

mus. Quam ingens inter nos, & II-

lam intervallum! Morum, actionum, af-
fectuum, vitzæ quanta diſſimilitudo, &
Pugna! In pluribus, vel paucioribus, in
majoribus, vel minoribus, omnes tamen
delinquimus; cadimus quotidie Unio
cum DEo aut nulla nobis, aut remifſa,
facilique inimici noſtri conatu abrumpen-
da: de affectibus, ſtudiis noſtris, nobisque
adeo ipfis plus habet mundus cum vanitati-

bus ſuis, caro cum concupiſcentiis ſuis, dæ-

mon cum inſtigationibus, & illunombus ſuis;
DEs autem, cüjus ſolius ſemper totos
eſſe nos oporteret, nihil, aut parum noſtri

habet. Laudamus in MARIA perpetuam

ab omni. ipſoque adeo originali peccato

immunitatem; nos autem propriis, perſo-

nalibus, utinam ſaltem non gravibus, pPec-
catis inquinari non exhorreſcimus. An
non

vr
lim

u⸗
ſed
for
M,
Dil
fum
non
nor
ali⸗
12
hri
Pro
Ita
cad
clar
chri

doſt

ee
Tr
ſtri
tuc
co
tarme
Lene
lore
tumg
ſton

Len

. ( Xx) 133

non hæc dicenda eſt inſania, quod extol-
limus, & deamamus in alio, id in nobis,
qua etiam parte liceret, nolle efficere,
ſed magis ei oppoſitum retinere, ſectari,
fovere? Benecdicimus, & Superexaltamus
MARIAM, quoniam ſemper ſancta, ſemper
Dilecta DEo: at inter hæc nihil ſollieiti
ſumus de noſtra vita ſanctius inſtituenda;

non humilitatis, non finceræ devotionis,

non veræ erga proximum charitatis, non
aliarum, quæ nobis deſunt, virtutum cu⸗
ra tangimur. A mundo avelli nolumus:
huic adhærere potius, quam Dgo ap-
propiare, & Cœleſtibus inſiſtere eligimus.
Ita dum MARIAM glorificamus, noſmet
eadem opera condemnamus, IIIius præ-
clarifſima decora, exquiſitiſſimam pul-
chritudinem dum demirantes extollimus,
noſtrum coarguimus, & multo turpiorem
efficimus vecordis animi languorem.

Triſtis nobis haud dubie accidet hæeno-

ſtrimet cum Immaculata Virgine, turpi-
tudinis noſtræ cum IIlius pulchritudine
comparatio. Facienda nihilo ſecius eſt,
tamque diu ſalutaris hæc cogitatio ur-
genda, & provehenda, donec tacti do-
lore cordis intrinſecus, ſerium, obfirma-

tumque arripiamus melioris vitæ propo-

ſitum, irrevocabili decreto nos obſtrin-
gentes ad conſectandam, quantum qui⸗-
. 13 dem

134 ( SERMO)

dem licuerit, MARIAnæ fimilitudinis

celſitudinem.

Aude huc niti, quisquis, & qualis-
cunque es. Promptam habes Sanctiſſi=-
mæ Virginis manum ad ſublevandum te:
ad Hujus preces paratum habes auxilium
DEI. Peccator es? criminum grandita-
te, aut multitudine obrutus gemis? Eri-
gere, inclama Immaculatam Virginem:
Ejus ſupplex, humili prece, implora
opem, vitæ corrigendæ modum ab Ea
poſtula: aceurret, juvabit, eriget te.

Refugium eſt peccatorum; Peceatores

non abhorret, quorum meruit concipe-
re, & parere Salvatorem. Expers es
gravium criminum? Sed venialium multi⸗
plici morbo laboras, ſi negligas, tan-
dem & moriturus? Sentis, mundi,
eorum, quæ in mundo ſunt, amore cor
tuum à DEos avocari? tu quoque fuge
ſub Immaculatæ Virginis tutelam, arden-

tibus precibus Ejus expoſce Benignita-
tem. Audieris: experieris vere plam

Matrem; ſanabit morbos, abſterget ma-
culas, & ſuorum te faciet participem or-
namentorum. Omnes denique feſtinate,
currite ad Dulciffimam Hanc Dominam:
Ei vos cum fiducia, cum amore com-
mendate, committite. Quidquid habe-
tis,

tis,

tion

in en
in pe
te,
quic
fidue
dem
ergo
ex p
ad
nee
ingen
diæ
dubi

a

ſuoe
tabin

ſeno

Cr0

a

Amnan
Dod
Dlen
fuit
ee
Uutt.

(X 9 135

tis, aut habituri eſtis, ſive in morum ra-

tione pravum, ſive in laboribus durum,

in curis anxium, in deſideriis ſollicitum,
in periculis metuendum, huc vos recipi-
„parvulorum imitatores filiorum, quos,
quidquid ingruat, inſitus amor, filialis
fiducia, veluti raptos, ad matris cycla-
dem facit accurrere. Non fuit, non eſt,
ergo neque futurus eſt quisquam, qui
ex puro, aut vere pœnitente corde ſuas
ad Virginem Matrem preces effundat,
nec tamen exauditum, adjutumque ſe
ingemiſcat. Optima enim eſt, miſericor-
diæ plenifſima eſt: procul ergo omni
dubio audire nos, opitulari nobis volet.
A DEo, Patre ſuo, Filio ſuo, Sponſo
ſuo exorare utique poteſt omnia: dubi-
tabimus, an ſucurrere, & optata præſta-
re nobis poſſit?

Solenniſſima ergo heæec dies, & Sa-
cro referta gaudio, ſit nobis MARIAM
amandi, vel certe ardentius, tenerius
amandi principium. Ei ſi forte nondum
pPoſt DEUM cor noſtrum ſacravimus, nunc
plene, perfecteque ſacremus. Si autem
fuit ſacratum hactenus, renovemus majo-
re conatu oblationem. Abſit, unquam
amplius tale quidquam in cor noſtrum ad-
mittamus, quod DEo, & Sanctiffimæ
I4 Ma-

.

136 (SERMO)

Matri vel leviter diſpliceat. Dicamus.
ſed ſincero corde, & ardentiſſimo affe-
