quicunque hauſtus, quorumlibet officia,
conſolandi, exhilarandique ulla ſtudia ju-
Vant, vel delectant. Mors propinqua,
dedecus, dolor imminens, menti ſemper
obverſatur, & omnem conſolationi præ-
0 4 elu⸗

216 (SERMO)

cludit aditum. Nos, niſi Divini Sangui⸗
nis pretio liberaremur, quid aliud eſfſe-

mus, quam rei damnati capite, certam,

eamque æternam, in momenta mortem
opperientes? Nunc vero poſtquam talem
charitatem dedit nobis Pater, ut Rilii DErI
nominemur, & ſimus, (I. Joa. 3.) hæc eſt
omni alia gloria excelſior, omni volupta-
te dulcior, noſtri, Divinique Sermonis

viciſſitudo, ut nos, poſtquam Dgo hu-

militer diximus: ervus tuus ſum ego (Plſ.-
118.) mox cum amore dicamus: Domine!
Pater noſter es tu. (Iſa. 64.) DEUs autem
non ſolum dicat: Ego Dominus (Exo. 6.)
ſed etiam: Tu Filius Altiſſimi (Eccl. 4.)
Amamus ergo DEUM, & amamur a DEo.
Loquitur Ille ad cor noſtrum, vocat, al-
licit, familiares ut eſſe, inhærere IIli ut

velimus. Nos, ut Filii, quoties libet ad.

imus Patrem, ſtringimus amplexibus, uni-
mur affectibus: exſpeétantes beatam ſpem, &
adventum gloriæ magni DEI, (ad Tit. 2.)
ubi Eum videbimus facie ad faciem (1I. Cor.
13.) & ſimiles Ei erimus, quoniam videbimus
Eum, ſicuti eſt. (1. Joa. 3.) At vero per
quem habemus auceſſum — in gratiam iſtam, in
qua ſtamus, & gioriamur? (ad Rom. §5.)
Per Dominum Noſtrum JEsüuM Chriſtum.
(Ib. v. I.) Hujus enim morte hæc nobis
Vita parta eſt. Victoria noſtra Crux r⸗
1—

adi⸗
eſle.
m,
ttenni
lenn
Der
en
Pta⸗
Onis

hu-

ltenm
0.6)

20.
, 41.
N
etad⸗
, uni.
n,
e 2.)
Cor.
lehinns
10 Nr
, 16
nn 5.

r, un⸗

nobis
vChr.
ſi.

(xx) 217

ſti eſt, in qua expiatum eſt delictum no-
ſtrum, laceratum chirographum, quod
contra nos ſcriptum erat, reſeratum cœ-

lum, & ad usque DEäEI noſtri Paternum

ſinum accefſſus nobis patefactus. Cogita-
te, quæſo vos, & ſæpe, & attente, quam
beata hæc ſit rerum noſtrarum converſio:
& eam nobis non obveniſſe, niſi benefi-

cio illius mortis, quam Chriſtus in Cruce

oppetivit. Inde exſurget gaudium: hinc
grati animi ſtudium excitabitur.

Id quidem verum eſt, eſſe aliquod læ-
titiæ temperamentum in gratia reconciliata.
Inoffenſus amor, uti defocatius, ita li-
quidius afficit. Quapropter Sanctorum An-
gelorum felicitatem eo nomine multum
extollunt Sancti Patres (V. Vasqu. de An-
gelis.) quia nunquam, ut illi ajunt, pere-
grinati ſunt a Domino per peccatum. No-
bis præciſa eſt hæc ſolatii portio. At vi-
dete bonitatem DEr, & Chriſti Ejus. Quod
hac parte ad gaudii plenitudinem defice-
re videbatur, cumulatiflime explevit alia.
Neque enim Divina Miſericordia ſat ha-
buit, Paſſionem Domini remunerari ſola
priſtinæ ſuæ gratiæ reſtitutione, ſed eam
multimodis auctam, & multiplicatam red-
hibuit. Ego veni, ut vitam habeant, & abun-
dantius habeant, ait Salvator (Joa. 10.)

0% 5 Ube-

218 (SERMO)

Uberior Divinarum rerum per revelatio-
nem cognitio; omnis generis Divinarum
gratiarum copia pene redundans; lſalutis
noſtræ hoſtes, nosque adeo ipfſos, cum
merito Vincendi poteſtas; in DEI amici-
tia non ſolum per bona opera, ſed etiam

per Sacramentorum multiplicitatem, aſſi-

due proficiendi, eademque opera cœle-
ſtem coronam immenſum augendi facultas:
horum, & quorumcunque aliorum bono-
rum omnibus theſauris crux Chriſti nos
ditavit.

IIla etiam neutiquam nos lateat ſola-
tii cauſa, quod ſic magis benefieum ſen-
ſerimus DEUM, magisque mirandum, &
deprædicandum experti ſimus Benigniſit-
mi DEI amorem. Nam & robuſto homi-

ni, recta utenti valetudine, ſi ad eam con-

fervandam apta det præcepta Medicus,
non magnopere ſuam manifeſtat, quanta-
cunque ſit, artis peritiam: ſed ſi proſtra-
to, & animam jamjam exhalanti, vitam
quaſi reſtituat, morbum depellat, vires
priſtinis etiam ärmiores reddat; tum ve-
ro ejus manifeſta fit ars, tum peregregii .

excellentiſſimi Archiatri agnomine cele-

bratur. Simile quiddam in re noſtra eve-
nit. Si enim a DEo nunquam per pecca-
tum excidiſſemus, ab Eo nos amari, &
fo⸗

ſover
BIS.

Vo

Oam

it na

.
nam
ne De
ciliat
grati
dum
Ulla
ſt,
ſto.
noſtra
nihil
NaI r
n,
.
ſeu e
kit,
becc⸗
trici
Nera †
1E lee
ſu, 0
exhor

C Xxx) 119

ariu ſnis. Nunc vero datum nobis ab Eo Sal-
d vatorem, & per Hunc redditam nobis, e
cn quam perdideramus, gratiam, tantum eſt,
Ae ut nos reddat prorſus attonitos.
etlamm
, alr Noſtrum autem etiam cogitemus, quod-
Ele. nam ſit officium, poſtquam hunc e Paſſio-
t: ne Domini habemus fructum, ut recon-
bon. ciliati ſimus Dgo, tanta cum felicitatis,
h gratiarum, & gloriæ abundantia. Caven-
dum nempe omni ſtudio, ne unioni huic
ulla unquam interveniat disjunctio. Firma
ſo. üit, æterna ſit pax, ſancita ſponſore Chri-
n ſen. ſto. Fuit quædam DEI figura David; at
n, & noſtra, avertat Cœlum, ut fuerit figura
gniſt. Abſolom. IIIe enim vere, ac ex animo,
homi. nihilque fingens, perditum filium in pater-
ncon. nam reſtituit gratiam: vocatusque eſt Abſo⸗
eg, lom, & intravit ad Regem — oſculutusque eſt
Jnarta. Rex Abſolom. (2. Reg. 14.) At hic impius,
ptoſtra⸗ ſeu cum ſimulatione jam tum omnia ege-
Vitan rit, ſeu in veritate non ſteterit, veterum
„Vrs Peccatorum nondum bene obductæ cica⸗
um ve. trici multo acerbiorum ſuperinduxit vul-
gtegii, nera peccatorum, dum proculcatis natu-
e cele. rZ legibus, abdicatoque humanitatis ſen-
a ere. ſu, Optimum Patrem bello perſequi non
pecer exhorruit. Etiam Adoniæ ſapiamus exem-
ui, & plo, ne talem denique & nos ſentiamus
ſo⸗ Chri-

W 2 . . . .
g foveri, multo minus habuiſſet admiratio-

220⁰ (SERMO)

Chriſtum, qualem ille ſenſit Fratrem Re-
gem Salomonem. Nam facilem hunc il-
le habuit, dum primam petiit affectati

Regni veniam, audivitque: ſi Juerit vir

bonus, non cadet ne unus quidem capillus ejus
in terram. (3. Reg. I.) Aſt ubi eodem cœ-
pit reſpicere, unde tanto cum capitis ſui
diſcrimine ſalvus vix evaſerat; ubi moli-
tus circumvenire Salomonis ſapientiam,
per Abiſag Sunamitidem fraterno throno
imminebat, ibi factum eſt judicium, pro-
nunciata ſententia: Vivit Dominus — ho-
die occidetur Adonias. (Ib. 3.) Severe; at
juſtiſſime. Poſterius enim delictum creſcit
e prioris Benignitatis contemptu, & qua-
dam deriſione., In eandem pronum eſt nos
quoque ſortem incurrere. Si enim, quam
per Chriſti acerbiſſimos cruciatus, San-
guinem, & Mortem recuperavimus, gra-
tiam Dal vilipenderimus; ſi per pecca-
tum rurſum, quod ait Paulus (Hebr. 6.)
crucifixerimus nobismet ipfis Filium DuEr,
& oſtentui habuerimus, tanto profecto
gravior incumbet ira DEI, & pœna erit
luenda terribilior.

Grati ſimus igitur Dulciſſimo noſtrosal-
vatori, qui ut Patrem nobis redderet placa-
tum, & tolleret magnum chaos, quo ab invi-
cem ſeparabamur, tanta pati, ſanguinem
pro;

drol
luit.
pori
Adh
quer
dia

edͦN

tione
move
ſerat
cob;

Nie

infer

Vi.

nee t
Phay
1105
cOrd
relat
er i

dith

In N
une d
lectati
ert vir
ut eus

em &o..

jtis ſui
moli⸗
ntiam,
throno
n, o:
— o-
ete; at
crelcit
qun⸗
Al no
Uam
S
8, ga⸗
peeca⸗
edt. b. )
unDul,
tofecho
Enu erit

olrosal⸗
etplacd⸗
ab invi.

plo.

XXI 2n7

profundere, mortem Crucifixus obire vo-
luit. Vere Bonus Paſtor, qui proprii cor-
poris impendio ſuas reparavit oviculas!
Adhæreamus Ei nexu indiſſolubili, per
quem tanto ſumus affecti beneficio, gran-
di adeo redempti pretio.

DE EADEM

SERM OV.

Habent cum triſtes, tum læti caſus
eam in animum noſtrum vim, ut cogita-
tionem defigant, ſimul & affectum com-
moveant. Filium Joſeph dilectum ſibi ami-
ſerat, & in occiſis numeraverat Pater Ja-
cob; neque memoriam potuit, neque lu-
ctum ponere. Moluit conſolationem accipere,
Jed ait, deſcendum ad Filium meum lugens in
infernum. Et perſeveravit in fletu. (Gen.
37. v. 35.) Dies autem, quo de Holofer-
ne Judith, quove de Aman Eſther trium-
Phavit, Hebræis per omnes deinceps an-
nos fuit dies ſanctæ, & jucundiſſime re-
cordationis. Dies autem viftoriæ (a Judith
relatæ) Mjus feſtivitatis — colitur a Judæis
ex illo tempore usque in praſentem diem. (Ju-
dith 16.) Mi ſunt diss, quos nulla unquam
dele-

222 (SgRMO)

delebit oblivio — ſeripſeruntque Eſther Regina
filia Abihail, & Mardochaus Judæus etiam ſe-
cundam epiſtolam, ut omni ſtudio dies iſta ſo-
lennis ſanciretur in poſterum. Et miſerunt ad
omnes Judæos — ut haberent pacem — obſer-
vantes dies ſortium, & ſuo tempore cum gau-
dio celebrurent. Eſth. 9.

Si locum, ſi diem cogitemus, quo
acerbiſſima paſſus, in-cruce tandem mor-
tuus eſt DEUs Salvator noſter, cor no-
ſtrum inter extremum mœerorem, & ſum-
mam lætitiam anceps diſtrahitur. Dolor
e Chriſto; e nobis gaudium. IIle enim
mortuus, nos vivi. Heu, quanta ſuſtinuit,
idque a fratribus ſuis, verus hic Joſeph,
hic delicium Patris ſui, fratrum ſuorum
decus, humani gloria generis! Quam in-

humane raptatus, quam crudeliter fHagel-

latus, quam inique condemnatus, quali-
bus affectus contumeliis, quali redimitus
corona, quali ad extremum ſublatus mor-
tis genere! Quis non, heec ex animo re-
cogitans, multo quam Jacob & lugubrius
Heat, & conſtantius? A Crucifixo autem
ſi ad nosmet Hlectamus oculos, ſalvos nos
videmus: ab Holofernis robore, ab Ama-
ni artibus liberatos nos intuemur. Quam
juſta heæc eſt nunquam non exultandi cau-
ſa! Utriusque autem hujus rei, unius tam
tri⸗

iſtis

qoar

conj

Loltr.
Ejus
An
tores
Ouen
2 V
quoc
etti
Veſt
racke
Preſt
tine

quod
Ltiam
(an
Nade⸗
Male
eſt y
nern
nON
ne!
bis 6
nune
viſa
os

ete
n e
kf.
Ut ad
Nher⸗
1 gan

quo
mol⸗
t 10⸗
ſum⸗
Dolor
eninn

tinuit.

Neph .
HorAEH
n in⸗
lagel⸗
Jud
limmitus
5 Mor-
lio 1e⸗
gubris
Autem
108 005
D Ala-
Quann
dican⸗
ls tan
tri⸗

( XXI ) 2243

triſtis, alterius tam lætæ, Dominicæ in-
quam Paſſionis, & noſtræ Redemptionis
conjunctio an non totos nos Dulciſſimo
noſtro Crucifigo JEs addicet? An non
Ejus nos nunquam eſſe immemores finet?
An non Ejus nos ſemper ardentiflimos ama-
tores efficiet? Gujus unquam fuit ad
quemquam æquior petitio, quam mea ſit
ad Vos hodie, ut in omni vita eximio
quodam amore, ſingulari devotione, te-
nerrimo affectu complectamini Crucifigum
Veſtrum Salvatorem? ut indelebili cha⸗
ractere, & profunde inſculptis notis im-
Preſſam fibi mens veſtra, cor veſtrum re-
tineat Paſſionem, & mortem Domini?
Hoc niſi facimus, ingrati ſumus;
quod unum eſt e turpifſimis, & minime
etiam inter homines ferri ſolitis vitiis.
Quamvis autem longe plus abominationis
habeat, ſi quis pro benefacto rependat
malefactum: tamen illius quoque turpis
eſt vecordia, qui Patroni ſui, Præſertim
ſingulariter meriti, non colit memoriam,
non tenetur amore. Patronus noſter eſt-
ne? an non eſt Chriſtus Dominus? De no-

bis eſtne? an non eſt fingulari prorſus, &

nunquam ante audita, nunquam poſterius
viſa ratione meritus? In cruciatus maxi-
mos ſemetipſum propter nos obtulit, &
VO=⸗

224 (SERMO)

volens conjecit: mortem peracerham pro-
pter nos ſua voluntate, ſuo delectu op-
tiit; ita ſalutem, qua excideramus,
nobis reddidit; ita nos inde ex inferni
Hammis reduxit. Plusne aut IIle facere,
aut nos accipere poteramus? Age vero,
temet unusquisque ſeorſum vide. Poſt-
quam natus es, renatus es ex aqua, &
Spiritu Sancto: filiis DEI, hæredibus cœ;-
li annumeratus es: finu etiam Catholicæ
Eccleſiæ, ut Noe quondam Arca, ex-
ceptus es. Accrevit ætas, ſalutis tuæ te
circumſteterunt hoſtes; eos tu hactenus
qua deluſſti, qua debellaſti feliciter: ita
lethalis noxæ puros, qui præteriverunt,
egiſti dies: vivis ut filius Altiſſimi, in ſinu,
in protectione DEI Cœli, in beata illa
ſpe, & expestatione gloriæ filiorum Dur;

mortemque adeo non times, ut potius
optandam exiſtimes, ſperans, quoniam

ſi terreſtris domus tua hujus habitationis diſſol-
vatur, quod ædificationem ex Deo habes, do-
mum non manufadtam æternam in cælis. (2. Cor.
5.v. 1.) Quoôd ſi cecidiſti, & innocentiæ
inæſtimabili ornamento ſpoliatus es, tum
vel poënitentiæ remedio jam conſanatus,
beatam Electorum ſortem cum fiducia
Præſtolaris: vel certe ut reſurgas, te vo-
cat, exſtimulat Dominus, Pprævenit auxi-
liis, vitam offert cum venia. Atque ita,
mo-

Laud

mnde
tebi
cit⸗
tter
vere
bab⸗
quà

4d e

lang
jus
ta p
Pote
Merit
dexvin
C an
quamm
aman

in

h
etiun
Pplum
mihi
mini,
enimn
N
10r.
—

nſo⸗
0
m,
Aerni
eete,
veto,
Pol-
na,
s ce⸗
olieæe
1, ex.
Ee te
Ctenus
er: ita
erunt,
n ſinn,
a Ua
Del;
Ddeͤd
Nlonin
aſe⸗
l,
,o⸗
Ncent
3, tum
ſanato,

ſdcia

teno.
it aunr⸗
gbeitch
o.

( XXI 9 225

modo ne renuas, tibi quoque Cœli pa-
tebit janua. Grandia ſunt hæc veræ feli-
citatis momenta. Ea in acceptis cui habes
referenda? Ei utique, qui ut tu beate vi-
veres, rumnoſe mori voluit. Per Hunc
habes, quidquid bonum, & felix habes:
quacunque cares miſeria, cares per eundem.

Attende nunc, cujusnam ſit, oculos
ad eum non attollere, per quem vivis, &
gaudes? nunquam, aut raro, nec niſi cum
languore in memoria habere IIlum, cu⸗
jus maximis beneficiis in ſingula momen-
ta perfrueris? Profecto, ſicut nunquam
Poterimus conſequi vel minimam partem
meritorum, quibus nos ſibi Chriſtus habet
devinctos, quantiscunque demum pietatis,
& amoris officiis Eum coluerimus: ita,
quam alte poſſumus, debemus eniti in red-
amando. Urgeat nos gemina hec, ſæ-
Pius iteranda cogitatio: quid eſſem ſine Chri-
Nto? & quid ſum per Chriſtumn? Urgeat nos
etiam nobiliſfſimum Apoſtoli Pauli exem-
plum, qui de ſe profiteri non dubitavit:
mihi autem ahſit gloriari, niſi in Cruce Do-
mini noſiri Ins Chriſti. (Gal. 6.) Et. non
enim judicavi me ſcire al⸗guid inter vos, miſt

IxsüM Chriſtum, & hunc crucifixum. (I.

Cor. 2.) Rurſum: Clriſto confixus ſum eru=
ci — in ſide vivo Filii DEI, qui dilexit me,
tradidit ſemetipfum pro me. (Gal. 2.) En!
P ut

226 (SERMO)

ut tota gloriatio, ſcientia, vita Pauli
in Chriſto, Ejusque cruce abſumeba-
tur. Qui hujus fuit, ſit & noſter affectus
erga patientem Salvatorem. Mutuemur ab
Ignatio Martyre, & noſtrum faciamus au-
reum illud dictum: AMoR MEUS CRUCI-⸗
FIXUS EST. Hoc mens revolvat, cor re-
ſonet, vita referat.

Et vita, inquam, referat. Nam in
Crucifixi etiam amore illa nobis Dilecti
diſcipuli ſervanda eſt Præceptio: Filioli
mei, non diligamus verbo, neque lingua, ſed
opere, & veritate. (I. Joa. 3.) Nam neque
Chriſtus nos verbo dilexit, & lingua, ſed
opere, & veritate. Quo autem opere, dqua
veritate diligemus? Chriſtum ſuus erga nos
amor impulit, ut peccata noſtra tolleret;
ad quod efficiendum, quæ exhauſerit,
quanta perpeſſus ſit, novimus. Noſter
item erga Crucifixum amor inde ordiatur.
Illud ante omnia fizum habeat, ut tollat
peccatum, ſeu de aliquo jam commiſſo,
& nondum expiato agatur, ſeu de aliquo
committendo fit unquam agendum. Verus
amator omnes potius acerbitates experiri,
commori etiam Crucifixo Amori fuo prius
eliget, quam in peccatum conſentire. In
memoriam redeo effati longe pulcherrimi,
quo S. Polycarpus, e Joannis Apoſtoli
.Y Di⸗

Diſe
ſuar
trun

O

ct

Chi
Ch.
hi
Pho

fenn
n

tur.
Vun
dlin⸗
qud
10
Ain
glar
Te
Nis
We

AN
1ehe
Ut (
tet
Dree
tion

InO

n.
ebe⸗
eus
r 1
EBal
UCl⸗
ore⸗

*
ered;

letrit,

Noßer
Gdiatur.
tollat
nmiſo
aliquo
Verus
gperi,

o Pfins

re. In
hening
gpotoli
u

1

( XXI) 227
Diſcipulo Smyrnenſis Epiſcopus, vitam
ſuam tantum non concluſit. In Amphithea-
trum perducto, Pro-Conſul, cui Statius
Quadratus nomen, ſuadet, ſenili ſuæ par.
cat ætati, Per Cæſarum fortunam juret,
Chriſtum ejuret. Ibi ille: LxXxXVI. annis
Chriſto ſervio, mali nunquam ab Eo mi-
hi quidquam factum, quomodo ergo blas-
Phœmare poſſim Regem meum, Salvato-
rem meum? Non multo poſt, ubi a flam-
ma non læditur, a confectore transfodi-
tur. Dæmon, propria concupiſeentia, pra-
vum aliorum exemplum, ſeu quisquis
alius ad peccatum incitat, quid aliud agit,
quam ſuadet, linque, ejura Chriſtum? Ve-
ro, ſincero præditus Chriſti amore, quid

aliud reponat, quam: quid enim mali un-

quam mihi fackum a Dulciſſimo Salvato-
re meo? an quia flagellatus pro me, ſpi-⸗
nis coronatus, crucifixus, mortuus pro
me, ut redimeret me? H
HBoec jacto fundamento puri a gravi no-
Xa cordis, cætera procedent facile: ut
ſæpe libeat de Domini Paſſione cogitare;
ut cogitationem affectuum dulcedo comi-
tetur; ut cum Paſſo Domino verſari, Eum
Precibus, & variarum Virtutum exercita-
tione venerari in deliciis habeatur. Adiit
modo animus, & ſe obfirmet propoſſto;
. PD 2 Paſ-

228 (SERMO)

Paſſum, & Crucifixum Dominum peculiari

cultu, & fingulari amore proſequendi:

DEI neutiquam deerit gratia, Ipſeque
Amantiſſimus Salvator in talem ultro, ac
familiariter ſeſe inſinuabit animum. Ibi
autem illud ſuum haud dubie inclamabit:
tolle erucem tuum, & ſequere me. Nam pa-
tiens Dominus ſui pro cujusque menſura
ſimiles quærit amatores: nec ſpinoſo ca-
Piti eum delicatis membris convenit. Cum-
que duo ſint rerum nos affli ttantium genera,
unum aliunde oblatarum, aliud ultro quæ-
ſitarum: ad voluntarias cruces provectior
deducit charitas; eorum vero, in quæ
incurris, tolerantia vel incipientium eſt.
Crucifixi enim, & Crucis amor una pro-
cedunt. Et vero in vita quotidie forfſi-
tan occurrunt, quæ, velis, nolis, ferenda
funt tamen: aliquid morbi, quoddam ab

aere incommodum, fruſtratio quæpiam, ſi-

niſtri caſus, inviſi mores alterius, verbo-
rum aculeus; quis enumeret omnia? Hæc

iniquo ſi feras animo, feres nihilo ſecius,

ſed nullo tuo merito: & ita ſi pergas, fa-
cile in illud incides: væ his, qui perdide-
runt ſuſtinentiam. (Eccl. 2. V., 16.) At ſi co-
gites: plura pro me, multoque atrocio-
ra perpefſſus eſt Chriſtus; cur non ego hoc
tantillum Ejus amore perpetiar? tum fiet,
tuus ut dolor cum Chriſti dolore in unum
quo-

do
gen

Wlian
enci
Meque
10, ac
bi
nabit:
n Pe.
enluta
o ⸗
Cum-
enerd,
0 Jue⸗
Vectior
n
UN eſt.
12 Mo.
.
erendi
am 5
an.
Verbo⸗

a Hee

Oſecius,
19435, ſr
rlir
At ſco⸗
Atrocio⸗
negoho⸗
tun fet⸗
in UmuH
lo.

( xXAN) 229

quodam modo coaleſcat, quidni cum in-
genti Divinæ Gratiæ, & Gloriæ acceſſio-
ne? Atque hoc eſt, ad quod illa nos Pe-
tri (1, c. 2. V. 21.) verba inſtituunt: Chri-
ſtus paſſus eſt pro nohis, vohis relinquens exem-
plum, ut ſequamini veſtigia Eus; ad quod
urget ſuo Paulus exemplo: Ego enim ſti-
gmata D. JEsu in corpore meo porto (Gal. 6.)
Quæ enim hæc ſtigmata? non alia puto,
quam ex plagis ob Chriſtum prædicatum
inflictis, & ob Chriſti amorem cum gau-
dio ſuſceptis. Urgent exempla Bernardi,
Bonaventuræ, Franciſci tum Seraphici,
tum Borgiæ, Thereſiæ, Aloyſii, & ſine
numero aliorum, qui uti Crucifixum ama-
runt tenerrime, ita in ſe afflictandis pene
modum exceſſerunt, nedum ut advenien-
tibus adverſis ſe ſiverint commoveri.

Incipe & tu, quod amantium eit, cre-
bro in memoria habere Chriſtum Crucifi⸗
Xum; Ei aliqua ſaltem parte aſſimilari ap-
petens, quidquid pateris, primum tran-
quillo, tum & hilari patere animo; for-
ſan in eum tandem evades, qui cum Pau-
lo dicas: per quem (Chriſtum nempe Ceuci-
ſixum) mihi mundus crucifixus eſt, & ego
mundo (Gal. 6.) Mira enim eſt ſancti hu-
jus erga Crucifixgum amoris virtus, ma-
gna efficacia ad hominem non ſolum a ma-
“r P 3 10

230 (SERMO

loe avocandum, ſed etiam ad optima quæ-
que provehendum. Sed & vix alia re va-
lidius ſalutis noſtræ hoſtes reprimuntur.
Julianum Apoſtatam, Ethnicorum myſte-
riis initiari volentem, in templi adyta
perduxerat Sacerdos, moxque dæmones
ſuis carminibus evocaverat. Adſunt ter-
ribiles viſu formas induti. Subito terrore
ſibi ereptus Julianus, & ad priſcam revo-
lutus conſuetudinem, crucis ſignum effor-
mat, & illico diffugiſſe ſpectra videns,
ait, magnam Crucis virtutem ſe admirari:
quem tamen impie deluſit alter, dicens,
ſigni hujus non timore, ſed abominatio-
ne fugatos ſpiritus; ac tum ſacrilegia ſua

redintegravit, atque etiam conſummavit.

Ejusdem Crucis ſignum contra omnes præ-
ſtigias, pravasque artes quam plurimum
walere, experimur. Fugit nempe dæmon,
ubi ejus rei ſignum conſpicit, qua debel-
latum ſe & meminit, & dolet ſemper.
Quid ergo, ſi ipſi animæ ob frequentem
memoriam, ardentem amorem, ſincerum,
tenerum affectum, quaſi impreſſus, & in-
ſculptus fuerit Crucifixus Salvator? quis
tam audax erit dezmon, ut vel accedere
audeat? Inde porro fiet, ut per quem
datum eſt nobis, poſſe ſalvari, detur &
ſalvari; ſitque amor hic arrhaboni pro
æterna, quæ conſecutura eſt, beatitudine.

Qua-

Qiſſim

Uru
ccid
tes,
ſimo
adin
cedi

tuin
Uni
cO
omm
dem

Ccukx

Crne
qua
tem,

ſeritis

duleee

ke 101
ds dn
e

5
quod
lanee,
II u
tamen
GCalde
duo

qoe⸗
le VA-
untur.
Rte.
adyta
mones
nt ter⸗
tertore
1reyo⸗
n eftor⸗
Fidens,
mirari:
dicens,
inatio⸗
nmavit.
es plck⸗
C
dæmon,
debel⸗
ſenhet⸗
guentenn
neerbln,
3, E i.

( XXI ) 23 1

OQuapropter ite, imo currite, ut ad
Crucifixi Domini Sacratiſſimos Pedes pro-
cidatis; ibi corda veſtra donate, ſupplican-

tes, ut ea Sui quam ferventiſſimo, ſinceriſ-

ſimo, & nunquam extinguendo amore
adimpleat. Certi eſtote, Cœleſtis Dul-
cedinis plenus hic eſt amor. Ac ſi ve-
rum eſt, quod dixerunt Sancti Patres,

uni pœnitentis lacrymæ plus ineſſe veræ

conſolationis, quam mundanis gaudiis

omnibus: experiemini profecto, eſſe iti-

dem veriſſimum, vel unum obtutum, quem
cum amore, cum pio cordis affectu in
Crucifixi effigiem defixeritis, mirabili

quadam ſuavitate cor afficere. Quid au-

tem, ſi in effigie ſua Chriſto, Ejusque San-
Ctiſſimis Vulneribus flagrantiſſima appreſ-
ſeritis oſcula? illius certe conſolationis
dulcedinem ſentietis quidem, at explica-
re non poteritis. In his ergo foramini-

Bus hujus Petræ, in hac caverna maceriæ
frequentes eſtote, imo Domicilium figi-

te, habitate. Ingrediamur præcipue;
quod patet, quod Amore magis, quam
lancea, eſt apertum Sacratiſſimum Latus;
in quo etſi non poſſimus corpore, animo
tamen, ſpiritu, affectu poſſumus habitare.
Gaudebit noſtri Amantiſſimus Salvator,
ſi habitationem in Sacro-Sancto Corde
Suo præbere nobis per nos potuerit.
P 4 Vt

232 (SERMO)

Ut denique finiam: Commendo, trado,
conſigno Vos Crucifixo, Vobis Cruci-
fixum.

D E
DOLORIBUS B. V. M.
“ SERMO

A Filio patiente non ſejungamus Ma-
trem compatientem. IIIe appenſus in
Cruce; Hæc corpore ſtans juxta Crucem,
oculis defixa in Crucem, animo tota in
Cruce, quia tota magis in Filio Crueifi⸗
Xo, quam in Seipſa. In Illius & Corpo-

re, & anima acerbiſſimis doloribus plena

omnia; in Hujus animo acutiſſimus ſenſus
omnium, quæ patiebatur Filius. IIlius
ergo dolor omnium dolorum maximus,
videte, ſi eſt dolor, ſicut dolor meus. (Thren.
1.) Hujus dolore nullus major infra do-

lorem Eilii. Matrem Mœſtiſſimam! Hoc

illud eſt tempus, de quo vaticinans olim
ajebat Simeon: Zuam ipfius animam per-
trans-

adͤ
rucl

Ma-
ſus in
Ucem,
in
rnen⸗
vorpo⸗
plena
ſenlus
Ulis
Ninns,
Thren.
fra do⸗

nl Hoc-

en M.
rAN⸗

( XXII ) 233

tranſibit gladius. (Luc. 2.) Dolor MARIA
quaſi pingi, & ipfis oculis fubjici non
potuit re ulla melius, quam gladio Ani-

mam pertranſeunte. Si enim corpori immer-

ſus mucro non ferendum, lethalem dolo-
rem affert; quanta illius erit vis doloris,
qui animam ipſam transverberans gladius
dici mereatur? QOuidquid nobis dolet,
animæ dolet, in qua ſola omnium dolo-
rum eſt perceptio, eorum etiam, quo-
rum cauſa, & origo eſt in corpore. Quan-
to igitur, quod cruciat, propius accedit
ad animam, magis cruciet, eſt neceſſum:
omnium autem maxime, ſi ipſam contin-
gat, & in ipſam vires ſuas exerat ani-
mam. Gladius ergo, non quidem Cor-
pori Sanctiſſimæz Matris inflixit plagam
(quod Ei toleratu multo fuiſſet levius)
ſed Animam ſauciavit, Animam ineffa-
bilibus affecit vulneribus, obruit dolo-
ribus.

Quis autem hic eſt, qui in Animam
Dulciffimeæ Matris ita ſæviit, gladius?
IIle, ille, qui e Filii Morientis intuitu,
e Filii Patientis tot, & tam diris dolo-
ribus in Materno Corde natus eſt dolor.
Quæ Sancti Martyres paſſi ſunt tormen-
ta, dum legimus, cohorreſcimus. Ca-
taſtas, rotas, beſtias, pectines, picem,
L F ignem

ignem, qui ſuſtinere potuerint, mira-⸗
mur, & in eo Divinæ Gratiæ Omnipo-
tentiam veneramur. Et hujusmodi ta-
men cruciatibus major fuit cruciatus Vir-
gineæ Matris, quantumvis illæſo corpo-
re in ſolis Animæ receſſibus fuerit con-
cluſus. Quapropter Martyrum Reginam
ex more, & ex merito ſalutamus, ac præ-
dicamus: quin cum S. Bernardo, plus-
quam Martyrem non immerito prædicemus,
in qua nimirum corporeæ ſenſum paſſionis ex-
ceſſerit compaſſionis aſſfedtus. Ser. de XII.
Stel. cui vetuſtior Hieronymus conſonat:
MARIA, quia mente paſſa eſt, plusquam Mar-
tyr fuit; nimirum & Ejus dilectio amplius
Jortis, quam mors. Credo eſſe, quibus
mirum hoc videatur, nec ſatis poſſe in-
telligi, quomodo ex alieni ſupplicii vi-
ſu enata condolentis animi triſtitia plus
affligere potuerit, quam quidquid ſæ-
viſſima tyrannorum erudelitas ad tor-
quendos Martyres, vel auditu horridum,
excogitavit. At nempe nobis ita res vi-
deatur oportet, qui corpori noſtro, ne-
ſcio quo pacto, ſeu natura, ſeu conſue-
tudine maxime videmur affici, ideoque
vix alio malo vividius percellimur, quam
quo corpus paulo atrocius excruciatur,
velut igne, aut gladio, Sed ſi rem hanc
omnem ad majoris accurationis trutinam
revo-

160

t8.
qui
junck
Corp
hum
Sed
Abeſe
terun
cong
Culur
fertun

Unionn

toto
non!
dong

facit

Ppauen
habui
Venire
Aume
Cum
ptæſe
eidi
QNand
tri

leler⸗

5 ei

n⸗
nipo⸗
i ta⸗
Vir⸗
orpo⸗
col⸗

tinun

epre⸗
zus⸗
entus,
is er⸗
AXII.
ſonat:
Mr-
Cntptus
guibus
ſe in⸗
ei Vi-
plus
d le⸗
d tor⸗
ttidum,
res V⸗
10, ne⸗
conſue⸗
deoge
t, qvam
lejatut,
enn hane
trutinarn
leo·

—

( NII) 235

revocemus, non difficulter patefiet veri⸗
tas. Dolet omnium, credo, maxime,
qui uritur. Duo, quæ in hoc dolore
juncta ſunt, probe diſcernamus oportet.
Corporis partes vehementiſſime concerpi,
humoresque conturbari, hoc primum eſt.
Sed hoc ſolum nondum eſt dolor; fi enim
abeſſet anima, nihil doleret. Igitur al-

terum eſt: anima in ſuum corpus, velut

congenitum ſibi, uniceque notum habita-

culum, congenito, ac neceſſario amore

fertur: unitam ſe gaudet, disjungi timet:
unionem pro viribus tuetur, disjunctioni
toto niſu reſiſtit: quodque non poteſt
non ſequi, triſtitiam ſubit acerbiſſimam,
dum percipit illam, quam ignis violentia
facit in corpore dilacerationem. Hæc
paucula mutuari e Philoſophia neceſſum
habui, ut eo, quo conſtitui, facilius per-
venirem. Nunc enim ita pergo: ſiquæ
anima præ ſe, præ ſuo corpore, præ ſua
eum hoc conjunctione aliud quiddam,
Præſertim multo ardentius amet, an non
ejus item incommodo triſtius afficietur,
quam proprio? Is quidem certe amoris,
& triſtitieæ nexus eſt, ut iſta ad Prioris
fele rationes accommodet.

Quaſi e diverticulo ad afflictiffimam
Patientis DEI Matrem revertamur. No-
titia

236 (SERMO)

titia Filii Sui prædita fuit, quanta mor-
talium nullus, quanta Matrem addecuit.
Ejus Divinitatem, Sanctitatem, Sapien-

tiam, & quidquid Eum amabiliſſimum

reddit, ſingulari prorſus DEI lumine col-
luſtrata probiſſime perſpiciebat; præfe-
rendum igitur, & quidem infinito inter-
vallo, rebus omnibus, quæ DEUs non
ſunt, non ignorabat. In charitate au-
tem quin rectiffimum tenuerit ordinem,
nefas eſt utique addubitare. Quod con-
ſequi neceſſum eſt, Filium Suum DEUM
inexplicabili ardore dilexit, & vehemen-
tiore multo, quam Animam Suam, Cor-
pus Suum, vitamque Suam: multo etiam

vehementiore, quam quo ullius Marty-

ris anima vel ſemetipſam, vel domicilium
Corporis ſui eſt proſecuta. Sic autem in
Filii Sui amore quaſi penitus demerſæ,

ſic per unum Filii Sui amorem viventi,

immenſus profecto, & mari jure coæ-
quandus dolor eſſe debuit, videre illud
Unicum Suum Bonum in tantis poſitum
tormentis: videre ſpinis coronatum, ſan-
guine coopertum, ceruci appenſum IIlum
ipſum Dulciſſimum Ssuum Natum, quem
Conceptum geſtavit olim in Utero, quem
editum millies amplexata, oſculis vene-
rata, quem in Sinu fovere, brachio in-

ſidentem tenere ſolita, cujus conſuetudo

mera

Iher

ergo
afhe⸗
DIo
men
Sanè
niten

TI
di u
Tit A
diedr
enim
tuin
le,
grand
Lemp
Piant
dua.
ANE
la q
vit.
crinin
ue:
amim
conte
60
Anim

Sum

Int⸗
eculit
Pien⸗
Cmum
e col⸗
Nrefe⸗
jatet⸗
10n
e au⸗
inem,
H con⸗
DEUM
emen⸗
Cor⸗

etiam

Marty⸗
bilium
end
merſe,
wenti,
e (cO⸗
e illud
vohtum
n, ſan-⸗
IIlum
(ven
4 quenn
6 Vene⸗
hio in⸗

Ovetudo

metaà⸗

(XXII ) 237

mera illi fuerat Cœleſtis beatitudo. Hic
ergo aſpectus eo debuit animum dolore
afficere, qui licet ex nullo naſceretur
proprii corporis cruciatu, maximo ta-
men exceſſu eos vinceret dolores, quos

Sancti Martyres, quantumeunque imma-

niter habiti, exantlarunt

Nimium exiles ſunt mentium noſtra-
rum vires, neque intelligentia comple-
cti unquam poſſumus, quam lugubris fue-
rit Afflictiſſimæ Hujus Matris conditio in
diebus afflictionis Suæ. Inter homines
enim umbram forſan aliquantulam ſimili-
tudinis reperire poſſumus, at nihil æqua-
le. Occumbat tenere dilectus amicus,
grandi ſuperſtes Achates luctu conficitur.
Semper concordem ſponſum ſi fata eri-
Ppiant, mœroris vi pene ſibi eripitur vi-
dua. Omnes autem luctus vincit mater,
quæ unicum filiolum præ oculi fui pupil-
la dilexit, & perdidit, etulit, tumula-
vit. Ibi ejulatus, ſingultus, lacrymæ,
crinium evulſio, genarum laceratio, &

quæ alia edit extremo dolore proſtracus

animus. Hæc tamen omnia in nullam

contentionis partem venire poſſimt cum

eo gladio, qui Sanctiſſimam MARI,
Animam pertranſivit, dum Unigenitum

Suum Filium, & qualem Filium! &

qua-

3.

238 C SERMO)

quali amore dilectum! affligi, tam indi-
gne, ac barbare haberi, mori, mortuum

aſpiciebat. Sicut inter hunc Filium, &

allios filios, inter hanc Matrem, & alias
matres, inter hunc denique amorem, &
amores alios immenſum intereſt, haud ali=
ter Dolori Virgineæ Matris nullus eſt,
qui poſſit æ&qquiparari. Nullæ quidem ad
memoriam proditæ ſunt lacrymæ, non
deliquia, non lamenta: ſed, ſi aberant,
ipfum hoc non alio pertinuit, quam ad

dugendum, qui intus abdebatur, moœro-
rem. Nam ſi erumpat, & vocis, vel ocu-
lorum via egeratur dolor, tum allevari

nonnihil fibi videtur animos: multo au-
tem fit gravius, cum amaritudinis totum
pondus collectum intus retinetur. IIIa er-
go tempeſtas, illa abyſſus triſtitiæ omni
ſua vi Moœſtiflimæ Matris cor premebat,
ut mirum ſit, non etiam opprefſiſſe.

Quot autem putamus vulneribus Ani-
mam Illam confixit prædictus a Simeone
gladius? Non enim ut unus gladius, ita
vulnus unicum; ſed totidem, quot erant
Vulnera Filii. Non recedebant a Nato
Matris oculi, atque ita univerſa ſub uno

habebant obtutu, ut tamen unumquodque

etiam fingilatim acutiſſime diſcernerent.
Singulas ſanctiffimo Capiti innxas ſpinas
aſpi-

Apir
erant
ciebet
1orib⸗

ternun

cerat

fel?

Git,
ad ac

Oluid

Dis P

ni X
iis v⸗

liquo
TIIEN
loye
Fins et
ſeipul
tone,
illum
cdrdi
Vere
lius 7
Te 0
C no
ſieut
Tham
dium
ita et
ſentim

Mi
öttuun

In, G

& alias

em, &

Nud ali-
us eſt,
em d
,MonN
erant,
am 2d
nero⸗

el oc .

Allevati
lto au-
totuIHE
Illaer⸗
Wi
emebat,
ſe.

s Ali-
Sineone
ius, 1ta
ot erant
4 Nito
ſub unO
vodqve
Tneren.
8 ſinas
alol⸗

( XXNII) 239
aſpiciebat: ſpinæ illæ ſingulæ totidem
erant Materno Cordi infixi aculei. Aſpi-
ciebat innumeris, qua majoribus, qua mi-
noribus plagis dilaceratum Corpus: Ma-
ternum Animum plage illæ ſingulæ dila-
cerabant. Quid clavi? quid lancea? quid
fel? quid cætera? quidquid enim vel vi-
dit, vel audiit, ſuum unaquæque res,
ad acerbiſlimum ſenſum, vulnus attulit.
Quid ſfi & illud attendamus, quandonam

his Filii ſui cruciatibus cœperit excrucia-

ri? Neque enim dubito, Illam e Simeo-
nis vaticinio, ex Iſaia, e Pſalmis, e re-
liquo ſacro codice in notitiam veniſſe ama-
riffimi illius Calicis: Filium autem, ubi
loquelæ aſſumpſit uſum, Matri ſuæ ube-
rius etiam, & eclarius, quam deinde Di-
ſcipulis, locutum fuiſſe de futura ſua Paſ-
ſione. Si ita, quam multis annis gladium
illum, etiam ex diuturnitate acutiſſimum,

cordi ſuo infizum geſtabat, & ſentiebat?

Vere, O Mater! replevit Te Dominus Fi-
lius Tuus Patiens amaritudinibus, inebriavit
Te abſynthio. (Thren. 3. 15.) Simul autem
& nos ſervulos Tuos, Filios Tuos, qui
ſicut amore Tui ardemus, & Gloriam
Tuam noſtram putamus gloriam, & Gau-
dium Tuum noſtrum exiſtimamus gaudiume
ita etiam Tuos ſummos Dolores noſtros
ſentimus, ſemperque ſentiemus eſſe dolo-
1es

240 (SERMO)

res. Quis enim Filius dolorum Matris ſuæ
fine dolore meminerit?

Eſt & aliud ſuper, quod hoſce San-
ctiſſimæ noſtræ Matris acerbiſſimos Dolo-
res ad perennem memoriam, & cultum no-
bis commendat: quoniam per Eos pecu-
liari quadam ratione ſibi nos filios gene-
ravit. Equidem jam tum Maternitatis ju-
re, etiam quantum ad nos, donata eſt,
quando Salvatorem noſtrum concepit, por-
tavit, & peperit. Hæc enim officia dum
exhibuit, modo ſibi conveniente coope-
rata eſt Filio ad nos reparandos: multo
tamen magis eſt cooperata, dum illa, per
quæ nos redimebamur, Filii Sui Vulne-
ra, & mortem animo ſuo recepit, & pro
noſtra Redemptione Divinæ Juſtitieæ offe-
rebat. Tunc ergo Illa Mater amantifſlima
nos animo ſuo parturiens gemebat; tunc
vitam nobis cum Filii Sui Sanguine da-
bat. Quapropter ex vero ad nos quoque
verba illa referuntur, quibus jamjam mo-
riturus Dominus Matrem compellavit: Ec-
ce Filius Tuus, tum Diſcipulum: Ecce

Mater Tua. Ibi Joannes noſtrum omnium

perſonas referebat; ibi cum Joanne nos
quoque in Beatam, ac feliciſſimam MA-
RIÆ flliorum ſortem tranfivimus, ſic

ſuprema voluntate fua decernente Domi-
no

ſtan

Hio

Ean
hab

Mii
Ktiſſi
Ej
dccj
nobi
Dria
tem.
citu
