ctu dicamus! MARIA! poſt DgUM Sum-
mus Amor meus, prima ſpes mea! Tuus
vivam poſthac, Tuus & moriar. Amo,
ſemperque magis amabo Te. In omni
vita mea Tui amorem in aliis accendere',
cultum promovere, omnibus viribus meis
adlaborabo.

POSTRIDIE CALEND.
JANUAR.

S E R M O

.*
N ovo hoc anno, quem omnibus feli-
ciſſimum precor, antiquiſſima uniuscujus-
que cura eſſe debet, ut novo cum ſervo-
re ſe conſecret, ac ſervire quaſi nunc
primum incipiat Ei, quem S. Scriptura
appellat Antiquum Dierum, DEo nempe
MEterno, & Incommutabili. Novo, in-
quam, cum fervore, cujus nos admone-
re ipſa hæc temporum converſio, anni-
que principium videtur. Dum enim,
quod

oo

hom
Der
tere
AI
vette
cis
IS
Nor

jam

den
nie

eyett

Ror
qu
ribn

ien

Vin
tent
10
ann
fian
O
eſſe
ſtri

tes

mit
jux

dia

us,
fle⸗
um⸗
us
mno,
nni
eke,

eis

( XI) 337

quod toti ſuperiore anno extinctorum
hominum multitudini negavit, id nobis
DEUsS Optimus indulſit, ut, exacto ve-
tere, novum hunc annum inchoaremus,
an non dicere nobis videtur, ut exuamus
veterem hominem, qui ſecundum falla-
cis mundi leges fuit, & novum indua-
mus hominem, qui ſecundum DEUM fit?
Novatur natura, numerus annorum novus

jam fluit, ſol ab ima ſua ſtatione diſçe-

dens ad altiora emergere incipit: quid-
ni ergo noſtra etiam vivendi ratio inno-
vetur, clamante Paulo, ad Epheſ. 4.

23. Renovamini ſpiritu mentis veſtre. &
Rom, 6. 4. in novitatt vitæ ambulemus? Si-=

qua ergo forſitan vetere anno fuit in mo-
ribus licentia, in affectibus inordinatio,
ſiqua in pietatis ſtudio tepiditas, in Di⸗
vino ſervitio negligentia, in ſtudendi con-

tentione remiſſio; hæc, & ſiqua alia in

nobis fuerunt ſequiora, ſint cum vetere
anno finita, ſepulta, evacuata. Nova
fiant in, & cum novo anno univerſa.
Quodque inter omnia neceſſaria primum
eſſe nobis debet, fimus aſſidue Dar no-
ſtri & memores, & deſiderantes, & aman-
tes: Huic nihil unquam adverſum com-
mittamus, ſed Ei omnia noſtra interna
jJuxta, ac externa nobiſcum ipfis quoti-
diano ſiudio, & ardore devoveamus.
I 5 Si⸗

—–

138 (SERMO)

Sicut ferrum candens merum ignem re-

fert, ſemet adeo exuiſſe, ac in ignem
penitus abiiſſe videri poteſt, ita mens no-
ſtra, cor noſtrum, merum DEUM jugiter
ſpiret adeo, ut emigraſſe quodam modo
e nobis, immigraſſe autem in DgUM vi-

deamur, in quo alioquin vivimus, mo-

vemur, & ſumus; magisque in immenſæ
Ejus ſubſtantiæ oceano innatamus, quam
vel piſcis aquæ, vel corpora noſtra aeri,
quem reſpiramus. Accedat ad hoc, ſtu⸗

diorum, quæ Divinæ Gloriæ cauſa ſuſce-
pimus, ferventiſſimus cultus. Impenda-

mus bene, utiliterque tempora: ut Sa-
cra nos imbuamus Doctrina, aſſidua di-
ligentia, & cupiditate maxima elabo⸗
remus.

Quam autem fſit neceſſaria nobis hæc
fervoris renovatio, vel ex ipſa, qua com-
pParati ſumus, natura liquido poteſt intel-
ligi. Non enim lapis, aut quodlibet a-
liud grave, ita refugit altiora, ad infe-
riora vero ſuopte niſu ſeu tendit, ſeu fer-⸗

tur etiam, ſicut animus noſter vel primeæ-

vi peccati, indeque natæ concupiſcen-
tiæ, & corruptelæ pondere ad infima,
nempe ad mundana, ad corporalia, ad
Prava inclinatur, ac deprimitur, a Su-
perioribus vero, id eſt, a Cœleſtibus, a

Divir
R diſſte
mund
inyet
mitte
tus l.
mular
DEo
noſtr
dichea
Ciſti
delei
Phi
bo 8
ſtrian
Hane
reno
fere
Qan
Ant
obit
Vele
pule
rent
diun
Rec
peat
Vebi
ditu

nemn
n⸗
iter
0d0

mo⸗
nlee
Mätn
eri,
ſtu⸗
lee⸗
Nca⸗

di⸗
lbo⸗
nec
tel⸗
t 4⸗

nle⸗
ſer⸗

ma,

( XI ) 139

Divinis, a ſpiritualibus retrahitur. Qualn
diſſicile aceidit nobis, animum à fluxis
mundi hujus rebus penitus abſtrahere,
inveteratis noſtris affectibus nuncium re-
mittere, conſuetudines ſeponere? Quan-
tus labor eſt, non perfunctorie, non fſi-
mulate, non verborum tantum tenus,
ſed vera cum ſinceritate, & ex corde
DEo nes tradere, æterna velle, Salutem
noſtram operari? Quanto autem hoc eſt
difficilius, tanto proclivius eſt, a San-
ctiffimis propoſitis, optimeque ccœptis
deſeiſcere, relabi. Dum vivimus, Siſy-⸗
phi Saxum volvimus: ad montem impro-
bo conatu illud ſi forte ſuſtulimus, indu-
ſtriam noſtram eludit, ad ima revolvitur.

Hanc hominis in bono inconſtantiam, hanc

renovandi ſæpius, ac velut ſufflaminandi
fervoris neceſſitatem valde bene perſpe-
ctam habuit Magnus ille Anachoreta, S.
Antonius; ideoque non multo ante ſuum
obitum hoc maxime ſalutari documento,
veluti opima quadam hæreditate, Diſci-
Pulos ſuos inſtruxit, ut quotidie arbitra-
rentur, veluti eo primum die virtutis ſta-
dium, perfectionis iter fuerint ingreſſi.
Reçéte ſane. Cum enim omne initium fer-
veat, ille quotidie, adeoque ſemper fer-
vebit, qui ſe quotidie inchoare arbitra-
bitur. Huic non eſt abſimile, quod An-
to-⸗

140 ([SERMO)
tonio vetuſtior Paulus Apoſtolus de ſe

obliviſcens, ad ea vero, quæ ſunt priora ex-
tendens meipfum, ad deſtinatum perſequor, ad

Porro autem quis vel ſemetipſum con-
ſiderans non facile, non clare agnoſcat,
quam neceſſarium ei ſit, ſeſe per tempo-
ra veluti obdormiſcentem excitare, elan-
guentem exſtimulare, veteraſcentem re-
novare? Credo, e præſentibus pleros-
que non ſemel, ſed ſæpius jam præcla-

Poſuiſſe, vel eam inchoaſſe quoque. Sa-
cra Aſceſis, piorum lectio librorum, au-
ditæ Sacræ dictiones, & exhortationes,
Sacratiorum temporum Religio, viſa pro-
bitatis exempla, terrifici naturalium cau-
ſarum effectus, pluraque alia Sanctos id
genus igniculos tam in teneris, quam in
Provectioribus etiam mentibus ſolent ac-
cendere. Quotus tamen quisque eſt, qui
ſeſe a laudabili illo fervore non defecif-
ſe agnoſcat? quis eſt, qui, ſi de vita ei

verba poſſet accommodare cum fiducia:
Bonum certamen certaè i, curſum conſummavi,

4

i

ſeribit Philip. 3. 13. quæ Juidem retro ſunt, won

Bravium ſupernæ vocationis DEI in Chriſto

eiſti
Tenn 4
ſ a
Vitam
Uudia

ram quandam vitam, & quafi Sanctitatis
aliquam ſpeciem ſibimet ſectandam pro-

nunc foret decedendum, illa fibi Pauli

a;
juncti
famul

e e

int,
lx⸗

riſo

il⸗
ei

vli

ela!

UI;,

fidem ſervavi. In reliquo repoſita eſt mihi coro-

nd juſtitie. 2. Limo. 4. Summe igitur,
non ſolum utile, ſed neeeflarium etiam
exiſtimemus, novum ut in nobis fervo-
rem accendamus, animosque maximo ni-
ſu applicemus, ante omnia quidem ad
vitam cum probitate agendam; tum ad
ſtudia noſtra quam ſolertiſſime percolen-
da; quo fiat, ut rei hujus utriusque con-
Junctione, quem D. DuEo noſtro debemus,
famulatum exequamur.

Quo autem minus grave nobis acci-
dat, hanc renovandi fervoris legem ſe-
qui, duarum rerum attentiore, ac ſæ-

Ppius repetita conſideratione noſtram inei-

temus;, perpellamus voluntatem. Earum

prior eſt: Quantus ille, cui ſervimus,
Dominus! Quanta Majeſtas! Pulchritu-
do! Potentia! Sapientia! Bonitas! Ex-
clamare profecto cum S. Ignatio poſſu-

mus, ac debemus: O DEUsS! ſi te homi-

nes noſſent! Terreſtri Principi ſervire,

magna putatur felicitas, gloria, dignitas;
ideoque ſervitur diligentiſſime, ſollicitiſ-
ſime. Regiorum Miniſtrorum menti ju-
giter obverſatur ea cogitatio, quanto
Domino deſerviant: quapropter non lalſ-
ſantur, non ſatietate aliqua explentur,
nec ſervitutem deſerunt. Duo autem no-
ſtro

.

14² (SERMO)

ſtro, Creatori; Regi Regum, infinitæ

Majeſtatis Domino, cæci nos, perverſi
nos mortales ſervire tædioſum putamus;

recuſamus: aut ſi cæpimus etiam, mox

neſcio quo faſtidio correpti, vel inſtabi-

litate noſtra retracti, deficimus. Alte-
rum illud cogitemus: quoties novum ali=
quem annum inchoamus, toties fieri nos,
atque adeo nunc etiam factos eſſe propio-
res &ternitati noſtræ, quam, ubi ſemel

inchoaverimus, nunquam finituri ſumus,

five in terribilium omnium terribiliſſimis

inferni tormentis poſiti fuerimus, ſive in-

comprehenſibilibus Cœleſtis vitæ gaudiis
fuerimus perfruiti; quorum alterum illud
longe a nobis faciat, hoc autem largia-
tur Optimus DEUs per infinitam Suam
Bonitatem, Filiique ſui Sanguinem. An-
nos ergo æternos cum Pſalmiſta (Pſ. 76.
v. 6.) in mente habeamusjugiter. Quem-
vis, ubi exorſi ſumus, annum, & hunc

adeo præſentem, heri inchoatum metua-
mus, vitæ noſtræ ne fit ultimus. Hæe

cogitatio, metus hic erit profecto nohis

ſaluberrimum calcar, quo ad omnes offi-

ciorum noſtrorum partes explendas in-
ceſſanter adurgeamur. Idem hic metus;
& afidua æternitatis memoria profuit plu-
timis: longieris autem vitæ Polljeitatios

ide

ten
Nit

Uhuire
erreti.
tamus;
„ MOH
inſtabi⸗
Alte⸗
Umn ali⸗
ri n06,
ropio⸗
ſemel
ürRS,
Hiſims
ſve in
anciß P
n ilnd
latgi .
Slat

( XI 143

& oblivio æternitatis innumerabiles delu-
ſit, Perdidit.

„

PRO FäEsSTO
DESP ONSATIONIS B. V. M.
SERMO

O. Diledto nunquam ſutis, vetus eſt,
idque veriſſimum dictum. Nobis, qui
Divinæ Gratiæ munere rectum in amore
tenemus ordinem, poſt increatam, infi-
nitam DEI noſtri amabilitatem, prima in
amoris teneritudine, prima in deſiderii
magnitudine, prima in deliciarum pleni-
tudine eſt Sanctiflima Virgo, DEI, &
oſtra Mater MARIA. De Hac igitur
Dilectifſima noſtra ſermonem vel facere,
vel excipere nunquam piget, ſemper ju-
vat, & hodierno etiam juvabit die, quo
Ejusdem cum S. Josap no Deſponſationis,
in vulgus quidem minus notum, in Divi-
nis tamen Officiis ab Eccleſia agi ſolitum
feſtum recurrit. Hoc enim ſæpius de
Sanctiſſima Wirgine ſermocinandi, quaſi
quo⸗

144 ( SERMO „

quodam fſufflandi uſu, amoris erga IIlIam
Hamma conſervatur, augetur etiam. Quid
autem convenientius, nobisve ſalubrius,
quam ardentiſlimo affectu complecti, de-

votiſſima pietate colere Magnam Hanc-

Cœli, terreque Reginam? Super Cu-
jus Sacra Deſponſatione paucis nunc com-
mentemur. .

Plura Sanctorum Conjugum Sancta
Connubia, tam in Sacra, quam Eccle-
naſtica Hiſtoria reperimus confignata-
Quod junior Tobias cum Raguelis filia
Sara, conciliante Raphaele inivit, om-
ni ex parte Sanctum fuit, & laudabile.
Tale itidem fuit Joachim, & Annæ; Za-
chariæ, & Eliſabeth: Sancti Henrici cum
S8. Cunegunde. Nullum tamen ea fuit
praditum Sanctitate, ob quam annua Ec-
cleſiæ memoria honorari, & coli mereretur.
Uni omnium Conjugumsanctiſſimo pPari hoc
debebatur MARI·E, & JosEPHO, ut Eo-
rum Deſponſationi quot annis publica Re-
ligionis veneratio exhiberetur. Tanto

nempe intervallo iſtud a cæteris illis di-

ſtat connubiis, quantum MARIA ſupra
alios, utut probos, & Sanctos homines
exaltatur. Digna ſane Deſponſatio, ob
cujus memoriam & D. DEO Hoſtias im-
molemus, laudis Sacrificium perſolvamus:

Lul⸗
junc

Anca

ccle-

nata.
flia
nn.
bile.
1.
cum
fuit
We⸗
etut.
ihoc
Ho.
1Re⸗
PAnt

di.

ſuprs
mines

5 im.

NIS:

( XII ) 145

& Eam, quæ Deſponſata eſt, veneremur.

Plures autem ſunt cauſæ, per quas fin-

gularis adeo Sanctitas nuptiali huic con-
junctioni eſt conciliata-

Ac primum, quod hic mirari nos,
& prædicare decet, eiſt ſublime, quod in
ea re fuit, Divini Conſilin Myſterium:
quod cum S. Hieronymo vetuſtiores Pa-
tres conati ſunt evolvere. Voluit enim
DEUs Filium Suum e Virgine quidem na-
ſci, ea tamen ratione, ut inſolita hæc
iſtius Partus, & prorſus Cœleſtis condi-
tio lateret mundum: ne igitur Virginis
ſeu fama, ſeu etiam Vita in diſcrimen ad-
duceretur, Sponſum Ei addidit, qui Vir-
ginitatem non auferret, ſed cuſtodiret.
Voluit etiam, ut Partus Ejus celaretur
diabolo, dum Eum putat non de Virgi-

ne, ſed de uxore generatum. Rurfus

ut in Egyptum fugiens haberet ſolatium,
utque per generationem Joſeph origo
MARIE monſtraretur. His tot rebus
uno hujus Deſponſationis facto providit
Summa DEI Sapientia. Poſt Divinæ
mentis arcanum, proxima occurrit San-
ctitatis hujus cauſa, præcellens Virginei
Animi obedientia. Nam ex quo IIIa

DEI, & ſuimet habuit notitiam, & Spi-

ritui S. inhabitandam ſeſe totam pPandit,

146 (SERMO)
& contradidit, Virginitatis amore flagra-
bat, propoſito obfirmabatur, probe gna-
ra, Virginitas præ Maternitate quanto-
pere DEo probaretur. Dubium ergo non
eſt, quin Sibi cum nuptiis nihil eſſe com-
mune voluerit, ſed non minus Sola, quam
Virgo, DEo ſoli jugiter vacare, Hunc
ſolum Sibi Sponſum habere optaverit,
decreverit. Sic autem comparato animo,
ſic in DEo, & Cœleſtibus rebus penitus

demerſo, ut hominem reciperet Spon-

ſum, ut ne Conjugio obſtinate obluctare-
tur, non aliud ſane quidquam potuit per-
ſuadere, quam explorata DEI Voluntas.
Huic ergo ſeſe Sanctiſſima Virgo quanta
humilitate, quanta cum reſignatione ſub-
miſerit, dum Joſephi Sponſa fieri con-
ſenſit, quis ſatis vel concipere mente, ne-
dum verbis poſſit conſequi? Aliam iterum
cogitemus Sanctitatis acceſſionem. Inaudi-
tum omnibus retro ſæculis fuerat, ut in
viteæ quidem ſocietatem indiſſolubilem
convenerint aliqui, in thori non item,
atque ita Virginitatis florem cum connu-
bii vinculis ut junxerint. Sanctiſlimos
etiam Conjuges poſteritatis deſiderium,
&i expectatio conſociavit. Prima fuit
Dux, & Regina Virginum, quæ perpe-
tuam Virginitatem etiam in ea vitæ lo⸗
cietate conſervandam voti Religione fir-
. Ma-

gta⸗
g⸗
anto⸗
onon
com⸗
quam
Hune
Erit,

mo.,

itls
Spon⸗
Care⸗
tper⸗
Untas.

UAnta

ſob.
60I-
, e⸗
tetum
audi⸗
Ut in
bilem
itenn,
onnu⸗

ſumos

tiumn,
fuit
herpe⸗
lo

le ſi⸗

a:

( XII) t2½

mavit, quo pacto ſimul Sua Sanctiſſimæ
Virgini ſalva perſtitit integritas, fimul
DEI confilium ſtetit de futura Ejusdem

Maternitate. Porro ab ipfis ſponſis quan-

ta in hanc Eorum conjunctionem Sancti-
tas redundavit? Non mei eſt conſilii, non
virium mearum, non temporis hujus tam
exigui, vel adumbrare, quam Sancta
fuerit Sanctifflimæ Hujus Sponſæ Anima,
quanta Sponſi juſtitia: Vos de iis apud
vosmet accuratius cogitate, & fimul in-
telligetis, vel ob Contrahentium maxi-
mam Sanctitatem, maximam quoque in
Eorum Deſponſatione Sanctitatem de-
buiſſe refulgere. Denique magnam & il-
lud meretur conſideratio nem, quonam
erga ſe invicem affectu ferantur Sponſi,
dum conjunguntur, dumque vivunt con-
juncti; nam & inde vel profanum, vel
pium, Sanctumque ipfſum evadit connu-
bium. Cogitate, quam Sancta, quam
Cœleſtis fuerit MARI erga JoskPH M,
& Hujus erga Illam vis amoris. Non du-
bito amorem hunc Sanctiſſimo illi, & in-
effabilis dulcedinis amori comparare, quo
ſeſe mutuo complectuntur feliciſſimæ ani-
mæ hominum Cælo jam receptorum, &
illa incomprehenſibili Beatitudine gau⸗
dentium. Nam & MARIA, & JoskPH
tenerrima, & ardentiſſima Charitate ad-
K 2 hæ-

748 ( SERMO )

hærebant DnoO: alter item alterius San-=
ctitatem, cumque Summo Bono conjun-
Gtionem perſpectam haud dubie habe-
bant: ex hoc autem utroque mirabile
quoddam enaſcebatur vinculum dilectio-
nis, qua pars utraque alteram in DEo,
& DEUM in eadem adamabat, ſibique
adſtringebat. Ita Sanctitate plenus fuit
amor ille, quia DEo plene perfruens.
Verum enim illud eſt, quod Auguſtinus
L. I. Doctr. Chr. c. 32. ſcripſit: Cum ho-
mine in DEo frueris, DEo potius, quam
homine frueris. Atque ita expoſitæ ſunt
cauſæ, quæ Sanctiſſlimam, omnique vene-
ratione digniſſimam effecerunt B. Virgi-
nis cum S. Joſepho Deſponſationem.

Huic Deſponſationi aliam muüne ſub⸗
jicio, non ſolum cogitandam, ſed exo-
ptandam quoque, & maximo deſideriorum
ardore exambiendam. Quænam illa? E-
jusdem Sanctiſſimæ Virginis cum veſtrum
unoquoque. Miramini? Inſolitum hoc

videtur, neque verba iſta ad rem con-

ferri poſſe arbitramini? Audite. In ter-
ris dum agebat MARIA, Unicum habuit
fii Civilis fœderis nexu Deſponſatum Jo-
SEPH, Virginem, Suique amantiſſimum.
At nunc in Cœlis triumphans, ſicut mor-
tales omnes, modo ipſi vellent, Mater-
ne

ſus
re
ire

au
WVit
Vio
ſee
ine
juc
hu

Co

( XII) 149

no Suo ſinu excipere parata eſt, & in

fuæ Beatitudinis partem optat per duce-

re, ita ſpirituale quoque connubium in⸗

ire cum tot, quot Eam adeunt, quot
Ei ſe offerunt, adeo non dedignatur,
aut refugit, ut cupiat etiam, atque in-
vitet. Neque id de MARIA tam mirum
videatur, aut incredibile, poſtquam O-
ſee 2. DEUs ipſe ad hominis animam ita
inquit v. 19. Oponſubo te mihi in juſtitia, &

zudicio, & in miſericordia, & in miſera tioni-

bus: & ſponſabo te mihi in file. Si DRUM,
& hominem connectere poſſunt ſponſalia,
cur non poſſint MARIAM, & hominem 2
Nulla ſane, quæ obſtet, adeſt cauſa.
Putate igitur, & Virgineam Matrem iis-
dem ad vos compellandos uti vocibus:
Sponſabo te mihi. At in quo? In illis i-
phs, quæ primum Sponſum S. JosEPHUM
Virgineo Illius dignum reddidere connu-
bio: Juſtitia, caſtitate, & amoris erga
Ipſam finceritate, ardore, conſtantia.
. . . * .„ . .
Quid moramini, aut dubitatis? Juſtitia
enim omnibus perneceſſaria eſt Chriſtia-
nis: Caſtitatem Sacri, quibus pars initia-
ti eſtis, pars initiari cupitis, Ordine s
vobis imperant: Amor MARIE, ſi non-
dum aeccenſus eſt in corde cujuspiam, ac-
cendi profecto is debet, ne Cælo æter-
num extorris maneat, cujus Janua eſt
K 3 MA=

15⁰ (SERMO)

MARIA, DRoO ſic diſponente, qui per
Matrem Suam omnia habere nos voluit.
Si difficilia hæc videntur etiamnum, &
ambiguum fluctuare faciunt animum, per-
moveat dignitas hujus tam Sacri Connu-
bii: impellat deſiderium illius ſummæ fe-

licitatis, quæ ſemper adeſt, quin tolli

ab ullo hoſte poſſit, iis, qui ſincero cor-

de amant, & conſtanti cultu venerantur
MARIAM, ab Eaque in vicem amantur,

foventur, proteguntur.

Feſtinate igitur, & ad Maternos E-
Jus advoluti pedes, maxima, & nunquam
pPoſthac minuenda, imo augenda ſemper,
devotione vosmet Ei totos offerte, de-
vovete. Grata erit Piiſſimæ Dominæ hæc
oblatio, facietque, ut promiſſa præſta-
re Poſſitis fideliter: nec ceſſabit, uſque
dum vos filios, & ſponſos ſuos ad Ejus
deducat conſpectum, Cujus Ipſa eſt &
Filia, & Mater, & Sponſa, nimirum Sa-
cro- Sanctæ, & Individuæ Trinitatis.

Dun

per
luit.

per⸗
nnu⸗
efe⸗
tolli
eor-
ttur
ltor,

am
ber,
ge⸗
nxe
ige
Hjus
1 84⸗

3

XIII ) 151
rBB—
PRO FESTO PURIFICA-
TIONIS B. V. M.

Dum incidit in Fer. V. poſt Dominicam Sexag.

SERMO I.

eninz ſolennitates in eandem diem
craſtinam concurrunt: una Sacra, Cœle-
ſtis; altera profana, mundana. Una ad
MARI Æ memoriam, venerationem, a-
morem evocat; altera ad mundi delicias,
ad vitæ licentiam, ad fluxa, terreſtria
gaudia invitat. IIIa ergo preces impe-
rat productiores, longiorem in Templo
commorationem, Sacramentorum uſum,
Pietatis opera, animum denique in Cœ⸗-
1o fixvum, & cum MARIA , ipſoque
Summo DEo, quantum fieri poteſt, in-
deſinenter verſantem, vel certe eo per
crebram memoriam, repetita ſuſpiria,
ardentes affectus identidem recurrentem.
Poſterior vero omnis rei Sacræ oblivio-
nem ſuadet, animum jubet in terram de-
figi, curam omnem in rebus corporis, &&
hilaritatibus abſumi. Atque ita ad diſſi-
K 4 mil⸗

15 (SERMO)

millima, ac penitus oppoſita vocamini,
hinc à MARIA, inde a veſani mundi deo
Baccho, adeoque a deæmone. Utri de-
feretis? Ad utram vos partem converte-
tis? Spero, non eſſe ullum, qui ſe non
absque ulla cunctatione ad Sanctiſſimam
DaEI Matrem convertat; qui diem cra-

ſtinum in Hujus Reginæ obſequiis, cultu,

& quodam conſortio exigere non malit,
quam cum mundi ſectatoribus gaudere.
Eritne unus aliquis, qui fibi quidem tem-
poralia cras indulgeat gaudia, ſemeti-
pſum vero MARI non indulgeat, non im-
pendat? cui terrena potiora ſint, quam
MARIANA? verbo: eritne, qui Sanctiſ-
ſmæ Virginis, & Matris Purificationem
impuri mundi ſtudiis non ſit prælaturus?
Vonfido, talem e præſentibus nullum
fore. Igitur tanquam cum MARIX fin-
ceris clientibus, ardentibus cultoribus,
& dilectis filiis Ppauca de craſtinæ diei
Sacra feſtivitate Pertractabo.

17
Pulchre, & veriſſime ſcripſit S. Am-
broſius, in Vita Beatiſſim Matris, tan-
quam in exemplari quodam, omnis pro-
bitatis, omniumque virtutum magiſteria
relucere. Etenim D. DRs, ſicut ipſum
Unigenitum Suum dedit, non ſolum, ut
aſterret Redemptionem, ſed ſimul ut el-
ſet

ſet ex
bis Vi

Matre

20 gl
mam,
dem!
pa
mam
Etern
Quos
m)
ilin
die
Puris
qwia
te pl
hoe
rat
dinar
Imm
ed
ſux
ingt
Plunm
tioni
CuIN
türtn
Unun
Cato
Olmn

mini,
ided
i de
erte⸗
non
limam
cra-
cultu,
alit,
adere,
ntemn-
emeti⸗
Onim⸗
quam
Aniſ⸗
jonem
UrIS?
Ullum
fin⸗
ridus,
diei

,An⸗
, tan⸗
is pf0⸗
giſterla

ipfun

Um, ilt
it e⸗
ſet

( XII) 153

ſet exemplo, atque ita idem ut foret no-
bis via, qui eſt vita: ita Unigeniti Sui
Matrem voluit nobis eſſe tum Advocatam,
ad quam confugeremus; tum vitæ nor-
mam, quam imitaremur: ut ſic per Ejus-
dem Sanctiſſimæ Dominæ veſtigia ſimul,
& patrocinia ad Coœleſtem illam beatiſſi-

mam vitam, felicem illam æternitatem,

æternamque felicitatem proveheremur.
Quod ergo S. Ambroſius de tota Beatiſſi-
mæ Virginis vita pronunciavit, hoc re-
ctiſſime uni illi Ejus facto, quod craſtino
die cum Catholica Eccleſia recolemus,
Purificationi ſcilicet, poſſumus applicare:
quia ſi fortaſſe non prorſus omnes, cer-
te plerasque, & pulcherrimas virtutes in
hoc uno facto eſt complexa. Præcepe-
rat DEUsS Levit. 12, ut ſi mulier via or-
dinariæ generationis maſculum pepererit,
immunda ſit vII. diebus, tum xxXxXIII.
diebus maneat in ſanguine purificationis
ſuæ ita, ut nihil Sanctum tangat, nee
ingrediatur in Sanctuarium, ſeu Tem-
plum; tum expletis XL. diebus purifica-
tionis ad oſtium tabernaculi offerat agnum
cum columba, vel ſi pauper eſſet, duos
turtures, aut duos pullos columbarum,
unum in holocauſtum, alterum pro pec-
cato. Lex altera data eſt Exo. 13. ut
omne primogenitum Dgo conſecraretur,
* K 5 ho-

154 (SERMO)

hominis autem primogenitus pretio redi-
meretur. Hæ funt Leges illeæ, quas in
Purificatione ſua ad omnem apicem ex-
plevit Beatiſſima DEI Mater. Perluſtre-
mus nunc perpaucis aliquas ex iis virtu-
tibus, quæ in hoc actu clarius effulgent,
ut habeamus & materiam, in qua cras
cogitationes noſtras occupemus, & docu-
menta ad noſtram ſeu correctionem, ſeu
imitationem profutura.

Virtutum omnium prima eſt humili-
tas, ſeu de ſe demiſſe ſentiens animus,
remotus ab omni appetitu excellendi
aut aliis ſe præferendi ſtudio. Iſtud eſt
omnis virtutis, omnis boni ſpiritualis,
ipſiusque adeo Salutis æternæ fundamen-
tum, fine quo ad Cœlum nemo veniet,
cum ei ex adverſo poſita ſuperbia omnis
ruinæ, teſte Scriptura, atque æternæ
damnationis ſit initium. Eandem virtu-

tem Salvator noſter primo loco nobis

voluit commendatam; ait enim: diſcite a
me, quidnam? quia mitis Jum, & humilis
corde. Beatiſſima Virgo autem humili-
tate meruit, Virginitate concepit. Hanc
virtutem quis non illico, tanquam in il-
luſtri exemplo, videt, dum cogitat Ma-
trem Sanctiſſimam Purificationis legi ſe
ſubjeciſſe! Non enim Illa concepit de vi-
r

ras

ili⸗

18,
di,

eſt
is,
l-
t,

NIS

nee
tu⸗
bis
te 4
lilis
li⸗
ance
l
Na⸗
ſe
Vl⸗
)

( XIII ) 155

ro, ſed de Spiritus Sancti virtute: nihil in
toto hoc Partu non fuit puriſſimum, San-
ctiſſimumque. Nihil Ea commune ha-
buit cum cæteris Matribus: DEI enim
erat Mater; erat Mater, & Virgo; Vir-
go fœcunda, Mater intacta. Numquid
ergo cogitaſſet cum veritate: non ſum ſi-
cut cæteræ Matres, quia nec Filius eſt,
ut cæteri filii? Sed longiſſime abeſt a tali
cogitatione Mater, non minus humilita-
te, quam Maternitate Sua admirabilis.
Simillimam ſe facit aliarum Matrum; fa-
cit omnia e præſeripto Legis, & pro or-
dinaria muliere habetur, præter quam
ab iis, quos S. Spiritus arcano inſtruxit
Magiſterio, ut Simeonem Juſtum, & An-
nam Viduam. Quid ad hoe ſtupendum
exemplum dicit in cordis noſtri intimo
reſidens ſuperbia noſtra? An non con-
funditur? Nos homines exigui, nos nul-
lius pretii, quærimus eminere, alios de-
ſpicimus, dum DEI Mater in communi
ſorte latere quærit. Pudeat nos tam hu-
milis Matris filios tam ſuperbos! Quam-
quam quid dico filios? Repudiat, &
Procul a ſe arcet Illa omnem ſuperbum.
Idipſum & IIla facit, quod de DEo Scri-
Dtura teſtatur, dum dicit: DEus ſuperbis re-
Riſtit, humilibus dat gratiam. Quisque jam
ſemet introſpiciat, quantum in hac vir-
. tute

156 CSERMoOo)

tute diſtet a Virgine Sanctiſſima, ſtatuat-
que meliora. Quanto fueris humilior,
tanto eris verior cliens, tanto charior
filius Matris humillimæ, tanto de Salute
tua certior.

Altera, quæ ſe videndam quaſi ultro
offert, eſt virtus Obedientiæ. Quis non

dicat, Beatiſſimam Matrem nullatenus

fuiſſe Lege illa comprehenſam? Certe
enim non concepit, ut lex ait, ſuſcepto
ſemine. At IIla nihil obtendit, nec ſeſe
àa Legis illius eximit obſervatione. Satis
IIli fuit noſſe, placiturum Dgo, ſi Se
ſubdiderit. An tu, Cliens MARIANE,
tam facilis es ad obediendum? Superio-
rum tuorum voluntati an ita morigerum
te, ac cereum exhibes? Obedientia cer-
ta eſt, & indivulſa humilitatis filia: cum
humilitate adeſt, cum eadem abeſt. Eſto
humilis, certo eris & obediens. Id e-
tiam vide, an tam ſollicite, & tam in-

tegre cuſtodias mandata DEI, quibus te

obſtringi non dubium eſt, ac cuſtodi erit
Beatiſſima Mater Legem Purificationis,
quamvis ea non obſtringeretur.

Puritatem vel nomen ipſum Purifi⸗
cationis admonet, ne prætermittamus.

Itaque licet ea virtus ſummum alioquin

gra⸗

endn

ſplena
Porik
GoS
ta àn
tione
Et v
anpl
cunc
men,
cee
ciſſin

Muiti/

imite

acet
bezs
impt
Uibis

te,

diſen
Ten
tem
Dtur.
tion⸗
Te
Virt
jam
ol
ſalte

ſatnat⸗
milior,
charior
Lalute

u ultro⸗
Uis 101
latenus
Certe
ulcepto
gee ſeſe
. Satis
, ſ de
IANE,
uperlo⸗
Eigerorm
tin el-
¹ cum
. Mo.⸗
ldͤ e⸗
tam In-⸗
nubis te
Kocdierit
eatiotis,

nittalnus⸗

lioqtin

gla⸗

( XII ) 157

gradum in Beatiſſima Virgine obtinuerit,

ſplendor tamen ei non modicus ab hac
purificatione acceſfſit: ſuntque inter San-
Cos Patres, qui credant, ſicut Virgini=
tas aucta fuit in Partu, ſic in Puriſica-
tione incrementum accepiſſe Puritatem.
Et vero quamvis Puriſſima non potuerit
amplius purificari per aliquem a quali-
cunque impuritate receſſum, potuit ta-
men, atque voluit etiam per propiorem
accefſfum ad ſummam puritatem. Feli-
ciſſimum te! ſi ad hoc, ut Beatiſſimam
Matrem in ſtudio Perfectiſſimæ puritatis
imiteris, tantum neceſle habeas propius
accedere ad ſumme purum, neque ha-
beas ullam, a qua recedere te oporteat,
impuritatem, ſeu in verbis, ſeu in ope-
ribus, cogitationibus, & affectibus. Hic

te, velut in re momenti maximi, ſerio

diſcute. Facillimum enim eſt, cando-
rem animæ ſaltem offuſcare: in ſuo au-
tem nitore non conſervatur, teſte Scri-
ptura, niſi Dominus det: adeoque ora-
tione, ſenſuum cuſtodia, ſui abnegatio-
ne integritas ſervatur hujus Angelicæ
virtutis. Forſan per negligentiam tuam
jam intrarunt vulpes parvulæ, quæ de-
moliuntur vineam 2¾ Forſan periculum
ſaltem jam adire cæpiſti? Recordare,
quan-

158 (SERMo)

quantopere oderit omne impurum Virgo
Puriſſima.

Veniat etiam in conſiderationem ar-
dentiffima illa pietas, & devotio, qua
tum ſe ipfam ſtitit, tum Sacratiſſimum
Suum Filium obtulit, tum etiam præſcri-
pta in Lege, Sacrificia. Et Animi quidem
Illius ardorem, quanto affectu Dao con-
juncta, imo quaſi in Eum abſorpta
fuerit, quis poſſit cogitare, nedum elo-
qui? Certe ardentiſſimi Seraphim non
poſſunt in contentionem cum Hujus Suæ
Reginæ ardore venire. At externam ima-
ginare tibi Ejusdem compoſitionem, ſub-
miſſionem. Ut compoſitzæ manus, ut
oculi modeſti, ut totius corporis ſitus,
habitus, figura, quaſi loquatur Animam
Sanctiſlimam non tam in illo Corpore,
quam in Cœlo, coram Divinæ Majeſta-
tis throno exiſtere. O cliens Magnæ
Matris! ad Hujus te pone latus, confer
tuam in Templo exiſtentis compolitio-
nem externam, devotionem internam.
An non ex merito habes metuere, ne te
tam Sui diflimilem abdicet, ac pro filio,
pro cliente, pro ſervo Suo agnoſcere ab-
nuat? Vide, ut quod pravum in te re-
peris, conatu quam maximo emendes,
memor illius dicti: Pietas ad omnia D
Quo

Qod
tiſſonnn
Mümnng

A

atis .

bus el
ctiann

Wni
inelt

OPS
4 ſo
ſat: n
remn
Pium
Mu.

—

4

Noſh

ns,

Firgo

len ar

3, qua

iſimum
Dreeſori⸗

idem

10 Coll⸗
blorpta
m elo⸗
im non
5 JSuz
mima⸗

n, ub. R

5,
ſitos,
Dimam
pore,
jek⸗
agnce

coner

oltio⸗
erham.
ne te
ereib⸗
te. 1
endes,
1ntiin.
God

(XIII) 159

Quod quam verum eſt, tam & illud cer-
tifſimum: defectum pietatis eſſe pernicio-
ſiſſimum.

Atque hæc ſi pauca ſunt, eſſe tamen
ſatis poſſunt, ut habeat mens noſtra, qui-
bus cogitandis craſtino die ſancte, ac
etiam jucunde occupetur. Lampadi haud
abſimile cor noſtrum dixero; ardet, dum
ineſt oleum. Sed hujus crebro repetita
opus eſt affuſione. Ac mundus quidem
a ſuo impigre affundendo oleo non celſ-
ſat: nos autem DEI, & MARIE amo-
rem per lectiones, per ſermones, per
pium Feſtorum cultum ſæpe inſtaure-
mus.

₰△

PRO EoDEM FEsSToO.

SERMO II.

AAaur ſumus cras Solennem Matris
noſtræ Sanctiſſimæ diem. Gaudeamus,
& animos noſtros pio rev erentiæ affectu,
devotionis ſtudio, amoris igne accenda-
mus. Oſtendamus nos Ejus cultores,
filios,

466 (SERMO )
filios, amatores. Cor noſtrum, quod
poſt DEUM IIIius eſfſe alioqui ſemper
debet, rurſum Illi donemus, nosque to-
tos Illius ſervitio, venerationi, prædi-
cationi æterna oblatione, aerfectaque
devoveamus. Sit hæc noſtra ſollicitudo
non craſtina ſolum, ſed per omnem vi-
tam, nequid in nobis reperiatur, quod
à nobis avertat purifſimos, Sanctifſimos-
que MARI,. Oculos. Si noſtra nobis
conſcientia teſtimonium perhibet, quod
ſumus DEI, & MARIB filii, cuſtodiamus
omni cura hanc omni theſauro majorem
felicitatem. Sin autem redarguimur pro-

Pprio noſtro interno teſtimonio, tollamus

e medio parietem peccati, qui nos cum
DEo noſtro, cumque Matre noſtra in a-
micitiam, mutuumque amorem conveni-
re non finit: per finceram confeſſionem,
& ſeriam vitæ converſionem abrumpamus
horribilem illam catenam, qua nos in-
ferno alligatos, fibique ſubjugatos tenet
Lucifer, ac non finit Cœlum verſus, ad
Patrem noſtrum, & ad Matrem noſtram
evolare. Sed craſtina hæc Purificatæ
Beatiſſimæ Matris Solennitas, pPræter
hanc purificandæ noſtræ conſcientiæ, &
ab omni peccato emundandæ curam, fſi=
ne qua nullus cujuscunque ſolennitatis
cultus Ei Poteſt placere, aliam peculia-
riter

liter

totis

di,
Prep
Virt
lado
ti3
in ve
ter!
hum

poßt
tiarn
Mu
Pant
ſbi
2
Nuod
tefe.
Ata
inks
1005
meli
Vir⸗

derie

4t
Chr

qucd
enper
e to⸗
DrEdi-
Gaque
eitudo
n Vi⸗
uod
Himos-
nobis
Gvodl
diamus
jorem
ur pro⸗
MIlamus
1s Cu
9 ⸗
NWeni⸗
goneln,
pamus
n05 II-
8 tenet
ſus, 1d
noſtram
rificatee
Pretel
tiæ, 6
, 4
Initatis
eenli.
ritel

(XIV ) 161

riter curam depoſcit; nimirum illius vir-

futis viam ineundi, ſtudiumque arripien-

di, quam Ipſa, dum purificari voluit,
Præprimis & exercuit, & nos docuit.
Virtus hæc humilitas eſt, cujus ſi defectu
laboramus, fruſtra nobis blandimur, vel-
uti amatores, cultoresque ſimus MAR ₰ℳ:
in vanum Eam inclamamus, Mater! Ma-
ter! Neſcit enim ſuperbum filium Mater
humillima. B

Eſt autem Virtutis hujus natura in eo
Poſita, ut de nobiſmet ipfis modeſte ſen-
tiamus, nemini nos præfer mus, mo om-
nibus inferiores nos exiſtimemus, dicente
Paulo ad Philip. 2. in humilitate Juperiores
ſibi invicem arbitrante. Et S. Thoma 2.
2. q. 161. a. 3. guilibet homo ſecundum id,
quod ſuum eſt, dehet ſe cuilibet proximo ſuhji-
cere. Ac ne cui forſan obrepat hæc co-
gitatio, fieri non poſſe, ut nos omnibus
inferiores arbitremur, quoniam videmus
nos quibusdam manifeſte majores, aut
meliores, occurrit S. Auguſtinus I. de
Virg. c. 52. exiſtimate aliquos in occulto Ju-

beriores, quibus eſtis in manifeſto meliores.

Atque hæc eſt illa virtus, quæ omnium
Chriſtianarum virtutum ordine prima eſt;
a qua Chriſtianæ, vitæ initium ducitur.
Fundamentum eam reliquarum Virtutum

appel-

162 (SsSRMO)

appellat S. Hieronymus in Vita Paulæ.
Fundamento eam comparat S. Auguſti⸗
nus Ser. 10. de Verbis Dom. dicens: co-
gitas magnam fabricam conſtruere celſitudinis?
de fundamento prius cogita humilitatis. Ex
quo S. Doctoris effato colligimus: qui
nulla præditus eſt humilitate, ab eo nul-
lam Chriſtianæ probitatis fabricam poſſe
educi; exiguam vero, ſi non nmiſi modicæ
fuerit humilitatis: eum vero ſolum ad
magnam perfectionem evaſurum, foreque
magni apud DEUM meriti virum, qui in-
ſignem in animo ſuoò fundaverit humilita-
tem. Quare ne Chriſtianus quidem dici
meretur, iſta qui virtute caruerit, dicen-
te Origene hom. 8. in Luc. Proprie in

Scripturis una de Virtutibus humilitas commen-

datur. Ait quippe dalvator, diſcite a me,
quia mitis ſum, & humilis corde. Auguſti⸗
nus vero l. de Virg. c. 31. humilitas pene
tota Diſciplina Chriſtiana eſt. Et Joannes
Climacus Gr. 1. Chriſtianus is eſt, qui Chri-
ſtum in verbis, & factis imitatur: Chriſtus

autem primo loco Suam commendat hu-

militatem. Non ergo Coœxli fublimitatem
ſibi quisquam polliceatur, qui ſibi nune
in ſuis oculis, in judicio ſuo proprio ſub-
limis eſt. Sed ad Matrem noſtram, Ean-

demque abſolutiſſimam humilitatis Ma-

ei⸗

⸗
⸗
io
Ex
gui
nul⸗
oſſe
icxe
d
gue
iin⸗
Ulita⸗
ciei
jcen⸗
ie in
er-

CC Xy) 1863

giſtram videndam, & audiendam rever-

tamur.

Quadrageſimo poſt editum Divinum
Suum Partum die, juxta Legis Præſcri-
ptum vadit in Jeruſalem, fiſit ſe, & U-
nigenitum suum Domino, offert, quæ
per Legem Moyſi præcepta erant mune-
ra, & purificatur Virgo, cui ea puritas
inerat, qua ſub DEo major haberi nequit.

Ouid agis, o Virgo Puerpera! Quo

Te demittis non jam dico noſtra, vilium
ſervulorum, ſed Summi DEI, Altiſſimi
Mater! Quid aliud faciunt de communi
fæœminarum ſorte matres, quæ, expleta
concupiſcentia, amiſſa Virginitate, pro-
les ſuas in ini quitate conceperunt, in do-
loribus, & gemitu parturiverunt, & dein-
