Cat.
Pilin
ui

Noye

Lemu

—

Kho⸗

lielx

( XXII) 241

no Salvatore, & per quoddam veluti te-
ſtamentum IIlam nobis Matrem, nos illi
filios conſignante, tanquam ſuo erga nos
amori hoc etiam addere vellet auctarium,
Eandem cum IIIo deinceps ut Matrem
haberemuüs.
Amplectamur ergo ſub Cruceé geniti
filii Dulciſſimam noſtram, at ſimul Mo-
ſtiſſimam Matrem. Jungamus corda noſtra
Ejus mœrore mœrentia, & cum Joanne
accipiamus Eam in noſtra ita, ut ſimul
nobiſcum omnia, quæ noſtra ſunt, pro=
Pria ſint Poſt DEUM MARI. LIIud au-
tem ante omnia per omnem vitam fſolli-
citudine maxima caveamus, nequo pec-
cato rurſum nobismet ipfis crucifigamus
Filium DEr, eademque opera, quantum
quidem in nobis, Matris DEI Dolores re-
novemus, Animam gladio transverbe-
remus. .

1

POST
PASCHALES FERIAS
E R M O.
erminavimus aliquanto productiores
ferias, & ad conſuetas revertimur

ſcholarum exercitationes. Non dubito,
00 quin

.

242 (SERMO)

quin tempus hoc adeo ſacratum, hoſce

tantæ ſolemnitatis dies unusquisque ege-

rit cum vero affectu, & ſacro ſpiritus ar-
dore tum propterea, quod cum Sancta
Matre Eccleſia recoluerit Auguſtiſſima Re-
ligionis Catholicæ Myſteria, pei noſtræ
fundamentum, ſalutis noſtræ pignus, ni-
mirum acerbiſſimam Paſſionem, & Glo⸗
rioſiflimam Reſurrectionem Domini, &

Salvatoris Noſtri JaEso Chriſti; tum vel

maxime propterea, quod hæc myſteria
recoluerit animo per ſacram triduanam
Aſceſim antea rite præparato. Multa enim
ſunt, quæ optimam mihi ſpem faciant,

nullum eſſe meorum, qui ſpiritualibus il-

lis Exercitiis non vacaverit cum omni ap-

plicatione in Domino, cum animi fervo-

re maximo, & cum fructu etiam uberri-
mo ad vitam reliquam pie in ſancto DErI
timore, & amore agendam. Nunc porro
tam bene comparatis rebus, quid reſtat?
Reſponſum e Doctore Gentium audiamus
(Eph. 2. 12.) Multo magis nunc- — cum me-

tu, & tremore veſtram ſalutem operamini. Cum

metu? imo cum tremore? Quæ enim ad-
eſt metuendi, aut tremendi cauſa? Juſtiſ⸗
ſima, graviſſima. Verendum enim ſummo-
pere, ne conceptum melioris vitæ pro-

poſitum deſeratur, neve ita ob ipſa hæc

Exercitia terribilior hominem maneat

dae

(dan
per
Uine
Vive
lumme
beo
anin
lum
cogit
facil
Perp

13

e

tur e
eyen
tionis
ſeque
De di
licent
ſolet
d0?
Urel
Tlcul
Ptoen
ampli
cepi
baa 1
Corum
Dürte

C XXII) 243

damnatio. Quanto horrore poteſt animum

percellere hæc veriflima cogitatio: facil-

lime fiet, ut longe aliter vivam, quam
vivendum mihi eſſe agnoverim; ut hoc
lumen, quo in præſens colluſtratam ha-
beo mentem, diſpareat; ut evaneſcat hæc
animi mei affectio, qua nunc omne ma⸗
lum averſor, ſolum DEUM, & Cœlum in
cogitatione, in deſiderio, & curis habeo:
facillime fiet, ut revertar ad vomitum,
perpetrem iterum ſcelera, quorum ſarci=
na nunc admodum me expedivi: aut ſi abs-
que gravi peccato vixi hactenus, ut poſt⸗

hac decidam, obſcuretur aurum, mute-

tur color optimus. Horum autem ſiquid
eveniat, tum enimvero uti minus excuſa-
tionis habitura eſt mea perverſitas, ita
ſequetur terribilior æternitas. Sed nem-
pe dici hæe ſolent cum pia exaggerandi

licentia? ſub lingua, vel calamo creſcere

ſolet periculorum numerus, & magnitu-
do? Utinam humani ſermonis ea eſſet
Præſtantia, ut ubi de Cœli amittendi pe-
riculo agit, ſat diſertus eſſe poſſet! adeo
procul eſt, ut addere quidpiam, & cum
amplificatione loqui poſſit. Utinam, quod
copi dicere de periculo deficiendi a Ppro-
ba vita, & in æternum pereundi, id in
eorum, qui me audiunt, majore ſaltem
Parte non veri ficetur!

2 2 Quan-

244 (SERMO)

Quando Ifraeliticus populus in ſolitu-
dine vocem loquentis DEI audiit, con-
territus in ſanctiſſimam Ejus Voluntatem
totus conceſſit, & ajebat: Ecce oſtendit no-
bis D. DEUS Noſter Majeſtatem, & Masgnitu-
dinem ſuam, Vocem Ejus audivimus — cuntcta,
quæ dixerit D. DEus noſter — audientes fa-
ciemus ea. (Deut. 5.) O quam pulchrum!
quam ſalubre! ac etiam neceſſarium
Ppropoſitum! Quid autem de hoc futuro-
rum non ignarus DEUS? Quis det talem eos
nabere mentem, ut timeant me, E& cuſtodiant
univerſa mandata mea in omni tempore? (Ib.)
Nec multo fuit opus tempore, ut pPate-
ret pulcherrimi illius propoſiti turpiflima
inconſtantia. In fimili cauſa verſamini.
Fuiſtis in ſolitudine Aſcetica; DEUM lo-
quentem audiſtis; ſtatuiſtis: cundta, quæ
dixerit D. DuUs noſter – faciemus. San-
QAiſſime ſtatutum; modo firmum ſit etiam.
Innumeri alii erant olim veſtri fimiles ſtu-
dioſi; nihilo vobis inferiora audierunt;

1»

eura foran etiam majore ſunt inſtituti;

nihilo Parcius, fortaſſe magis etiam, ſeu
illuminati, ſeu inflammati, ajebant ingen-

ti cum affectu: cuncta, quæ dixerit D. DkUs
noſter — fuciemus: ſed non diu, certe non
ſemper duravit hic animus; tandem enim
elegerunt portam latam, & ſpatioſam vi am,

quæ ducit ad perditionem, & a multis

te-

(XxXII) 245

ritur. (Math. 7.) Ita eſt: animus, vita
hominis citifſime convertitur, non quidem
a malo ad bonum, quod perraro evenit,
ſed a bono ad malum, quod fit frequen-
tiſſime. Libet ex innumeris pauciſſima
exempla in memoriam revocare. Saul pri-
mus Ifraelitarum Rex quam probus, in-
nocens ſub Regni principium erat, cha-

rus DEO, dilectus Viro DEI Samueli, ad

omnes affabilis, bonus! Eilius unius anni
erat Saul, eum regnare cæpiſſet, duobus autem
annis regnavit ſuper Iſruel. (I. Reg. 13.)

Nempe, ut quorumdam eſt Interpretum

expoſitio, Regnum adiit, & biennio te-
nuit tam innocuus, tam remotus a malo,
quam eſſe ſolet unius anni filius. Quis non
ſperaret conſtantiam? ſed uſurpatum Sa-
muelis jus, & rurſum vecordia in DETI
mandato explendo hominem funditus ever-
terunt. Davidem ſanctiſſimum, Virum ſe-
cundum cor DEI, pomeridianum otium,

& una oculorum licentia egerunt in Ppræ⸗

ceps. Salomonem cœleſti donatum ſapien-
tia, honoratum DExr colloquio, repletum
S. Spiritu, in Divinis rebus magnificentiſſi-
mum quis in recto tramite perſtiturum du-
bitaſſet? fœminarum conſortio ad Idola us-
que eſt detractus, ita, ut peccaſſe eum
legamus, pœnituiſſe non legamus. Ju-

dam ex Apoſtolo quorſum propulit ava-

. 3 ritia?

246 (SERMO)

ritia? quo Tertullianum, vel nobis vi⸗
ciniorem Lutherum ſuperbia? Ex his,
quorum ſimilia ſunt ſine numero, quisque
diſcit, prorſus fallacem eſſe hunc cogi-
tandi modum: nunc bonus ſum, verita-
tes Cœleſtes clare perſpectas habeo, ju-
ravi, & ſtatui cuſtodire judicia Juſtitiæ
Divinæ; jam non igitur movebor am-
plius, DEI amicitia nunquam excidam.
Nemo ita ſibi blandiatur, ſed mente re-
volvat Parabolam de Semine, ae metuat,
ne Verbi Divini ſemen, quod ſibi rece-
piſſe videtur, eeciderit ſupra petram,
aut in ſpinas. Mam qui ſupra petram, hi
ſunt, qui cum audierint, cum gaudio ſuſe ipiunt
verbum: & hi radices non hubent: qui ad tem-
pus credunt, & in tempore tentationis rece-
dunt. Quod autem in ſpinas cecidit, hi Junt,
qui audierunt, & a ſollicitudinibus, & divitiis,
& voluptatibus vitæ euntes ſuſfocantur, & non
referunt frubtum. (Luc. 8.) Quis non jure
metuat, ne ſecum eveniat, quod cum
agro, qui pulcherrimam promittit meſſem,
ſed citius, aut ſerius devaſtatur a gran-
dine? vel quod cum Cæli facie, quæ
non raro mane fuit nitidiffima, tum fœ-
dis, tempeſtuoſis nubibus plena. In his,
& hujusmodi aliis eventis noſtram nobis
inconſtantiam, labilem noſtram, incer-
tam indolem, tanquam in imagine exhi-

bet natura, & naturæ Author DEs.
Ocu-

iud

rin
ſi
ip
Pu
t5
net
10
lli
mit

il

au
(to.
Ppay
Lib⸗
PrO
in-
dre
vid
Nis
int
en
d

nul:

)

Vr
lis,
que
ogi⸗
ita⸗
ju⸗
itice
am⸗
.
fe⸗
tbat,
tece⸗
ram,
, hi
ipüunt
Iten-
reel⸗
ſont,
vitiis,
tn
ue
cun
eſeln,
grarr.
n fe⸗
In lis,
. nobi
ineel.
exhi⸗

er⸗

( XXIII) 247

Oculos etiam oportet attollere, aa
circumſpicere, quot, & quam formidan-

di hoſtes adverſus virtutem quaſi perpe-

tuo in armis ſtent. Valde enim neceſfſa-
rium eſt, perſæpe meminiſſe, quid ho-
ſtium habeas? quæve bellandi ratio? In
ipſo ergo homine, membrorum lex re-
pugnans legi mentis; congenita proclivi-
tas ad malum, quæ, dum vita hæc ma-
net, reprimi quidem cum labore poteſt,
non item penitus eradicari, & vigorem
illico refſumit, ubi habenas paululum re-
mittere cœperis. Alter, qui aſſiduo ex-
cubat, & infeſtare non ceſſlat, dæmon eſt,
audaciæ tantæ, ut ipſum Sanctum San-
ctorum trina aggreſſione impetere non ex-
paverit; tanti roboris, ut ipſas Cedros
Libani radicitus evulſerit, turres excelſas
pProſtraverit, dum homines, utut eximios,
in peccatum, aut in ipfum usque infernum
Præcipitavit. Primorum Parentum, Da-
vidis, Salomonis, Judæ, Petri, Orige-
nis, & non tot, quin plura, decantata

ſunt exempla. Mundum ſi aſpicias, quid

eſt, quod ad bonum? quid eſt, quod non
ad malum trahat? QOuoniam omne, quod
eſt in mundò, concupiſcentia carnis eſt, concu-

Diſcentia oculorum, & ſuperbia vite, jam de

ſui ævi mundo dixit Joannes: (ep. r. c.
2.) hodiernus mundus, ut quid mitiſſime
4 di⸗

248 (SEaRMO)

dicam, non eſt melior. Vel veſtram ap-
pello experientiam, hodierni qui ſolent
eſſe in mundo ſermones? Fides, Reli-
gionis res, Sacra Poteſtas, Sacerdotium,
Status, & Perſonæ Deo dicatorum homi-
num vix jam ferenda libertate vellican-
tur, proſcinduntur, exſibilantur; explo-
ditur, quod recte fit; prava collaudan-
tur. Nempe invaluit perverſorum lectio
librorum: ex hac ſentina non poteſt niſi

cœnum fluere. Jam de exemplis nihil dico.
In mundo ſic comparato, non dico ſancte,
ſed non male vivere, hoc opus, hic la-
bor eſt, & ideo paucorum eſt. Si enim

& verba movent, & exempla trahunt, id
mala efficiunt multo facilius, quam bona:
& , contra torrentem niti valde eſt diffi-

cile, & rarus audet: denique in medio

ignis non æſtuari, in prodigiis ſemper fuit
numeratum. Hæc omnia collige, & vide,
quantum de conſtantia in bene cœptis
poſſis præſumere.

Deficere autem ab his bene cœptis
nihil aliud foret, quam pene certam, &
multo terribiliorem efficere ſuam damna-
tionem. Nam quod ad certitudinem at-
tinet: uti corporum, ita & animi mor-
bi difficilius curantur, ſi redierunt: &
quemadmodum ædis alicujus; ita & pro-
bita-

Mmira
tor?

bitat

q0
Chri
tor!
ma

tand

Nis
(d!
Dile
faci
Nu
rifie

lr

feren
on,

II t

quo
deſin
facie

ibit
,
de

bar
nes,

brlo⸗
diche
coin!

1
Nent
Reli⸗
lun,
on⸗
ican-
blo.
ldan-
ecio
t uſl
dico.
nce,

c la.
eniIm

bon.

Giſ-

ed0
fit
Tide,
Eeptis

(XXIII ) 249

bitatis eo gravior, & triſtior eſt caſus,

quo fuit altius educta, & majore pul-

chritudine perpolita. Tum vero Salva-
tor teſtatur (Math. 12.) ſi in hominis ani-
mam mundatam, & ornatam, dæmon
tandem revertatur, fieri noviſſima homi-
nis illius pejora prioribus. Paulus vero
(ad Hebr. 6.) poſtquam dixerat, impoſſi-
bile eſſe, illos renovari, qui participes
facti ſunt Spiritus S. & guſtaverunt bo-
num Verbum DEr, & prolapfſi ſunt: ter-
rificam ſubjicit ſmilitudinem: terra enim
Næpe venientem ſuper Jeé bibens imbrem... pro-
ferens autem ſpinas, a tribulos, reproba eſt,
& maledicto proxima, ecujus conſummatio in

combuſtionem. Immorare, & expende: ſa-

lus tua hic agitur. Terra hæc certe tu
quoque es: imber, gratiæ ſunt miſſæ
deſuper, & ad ſalutem quoquo modo
facientes. Sæpe hadtenus hunc imbrem
bibiſti, dum domi, in templis, in ſcho-
lis, in Cœtibus MARIAnis ad ſalutaria
diverſiſſimis modis inſtituebaris, excita-
baris. Hæ iterum Sacræ Commentatio-
nes, quibus nunc excultus es, triduanus
miræ efficaciæ imber erant. Quid ſequi-
tur? Si proferes ſpinas peccatorum, tri-
bulos iniquitatis. reprobus es, & male-
dicto proximus, cujus conſummatio in
combuſtionem. Nec mirum: nam berver-

Q 5

250 (SERMO)

autem ſunt haud dubie, quibus cor du-
rum eſt, de quo dicitur (Eccli. 3. 27.)
cor durum habebit male in noviſimo. Cor
autem durum efflcitur Divinarum con-
temptu Gratiarum, ita, ut quanto plu-
res, aut illuſtriores gratiæ abjiciuntur,
hoc duritia cordis creſcat, homo fiat ob-
ſtinatior. Quod ſi igitur repuleris, quas
tibi hactenus tam & copioſas, & magnas
DEUs dedit gratias, vix dubium erit,
quin duritiam indueris, tanquam ſi pel-
lem callo permutaveris, quin & factus
ſis maledicto proximus. D“
Eſſe autem hujusmodi hominis dam-
nationem etiam terribiliorem, nihil pla-
ne dubitandum eſt. Cui enim plus da-
tum eſt, ab eodem omni jure tum plus

exigitur, tum majores pœnzæ expoſcun-

tur, ſi eſt prævaricatus. Inde ajebat Do-
minus: (Luc. 12.) ſervus, Aui cognovit vo-
luntatem Domini ſui... & non fecit. vapula-
bit multis; qui autem non cognovit, & fecit di-
gna plagis, vapulabit paucis. Inde & vineam
ſuam, quibus gradibus antea communie-
rat, iisdem poſtea devaſtavit: (Iſa. 5.)
Vinea fabdta eſt dilecto meo.. & ſepivit eam..
& plantavit eam elettam, & ædificavit turrim
in medio ejus, & torcular extruxit in ea:
X-

. diffcil corriguntur: (Ecele. 1.) perverſi

ine

Cult,

uor
iitet.
repti

erpe
Nun
AWin
Hn
leria
nant

depe
üitet

que
Der
ſenſ.
Varie
tornn

Pla,
ſalute
libet
tia,
t8 P

E

plae.
horr
miſen
148

tfeld

du-
27)
Cor
col⸗

Plu⸗

tur ,

t ob⸗
as
agas
erit,
pel⸗
factus

dam-

pla⸗
18 da⸗
1 Plus
olcun⸗
at Do⸗
Nvit ⸗

Allle⸗ “

ſeet li⸗
Vineald
mumie⸗

lla. 5)

eun.

Urri

41. .
.

(XXIII) 251

expetavit, ut faceret uvas, & fecit labruſeas.
Nunc ergo, hahitatores Jeruſalem... oſtendam
vohis, guid ego Fuciam vineæ meæ: auferam
Jepem jus, ο erit in direptionem: diruam ma-
ceriam ejus, & erit in conculcationem: & po-
nam eam deſertam.. & aſcendent vepres, &

Dinæ. In hac vinea, tanquam in ſpecu-

lo, ſemet quisque poteſt contemplari.
Sepem, turrim, torcular Gratias eſſe co-
gitet, tum quas in ipſa intus anima, ejus-
que intellectu,; & voluntate operatus eſt
DEUs; tum quas exterius per corporéos
ſenſus immittebat & ſæpiſlſime, & mira
Varietate: quales ſunt; Conciones, mul-
torum multæ piæ adhortationes, Divini
Cultus officia, bona quorundam exem-
pla, & quidquid ad procurandam ejus
ſalutem, ſve per homines, ſive alia qua-
libet via eſt exhibitum. Ex vinea ſic plan-

tata, ſic electa, uvas expectat DEUs gra-

tas palato, dulces guſtui. Ve tibi! ſi

labruſcas dederis, quarum acerbitate ir-

ritetur os Domini; tum enim ſequetur di-
reptio, conculcatio, deſertio, vepres,
& ſpinæ: puta, averſio Divina tanto im-

placabilior, & ira vehementior, & ultio

horribilior, quanto Ppræceſſit benignior
miſericordia, cura impenſior, major uber-
tas gratiarum.

Cave

252² (SERMO)

Cave igitur. In tam grandi negotio
ſimul, & diſcrimine nullam exiſtimes cau-
telam nimiam. Supervenient tibi non
multo poſt anni, quos ſterilitatis poteris
dicere, quia tuæ animæ cura quaſi uni
tibimet erit relicta. Non erunt, qui te
identidem exſtimulent, commoneant, eru-
diant, increpent, obſecrent. Ita in me-
dio maligni mundi poſitus quomodo eva-
des, niſi timidus, circumſpectus, ac ſem-
per velut uno ſaltem oculo in animam,
& ſalutem tuam fueris intentus? Non pu-
ſillanimem te volo. Abfit iſtud. Sed ti-
midum volo, idque ita, ut fimul velim
magnanimum. Non pugnant iſta? Neu-
tiquam. Et poſſumus, & debemus utrum-
que jungere. Itaque fit nobis timor ex
nobis, magnanimitas ex Do.

PRO DoMINICA

SSS. TRINITATIS
SER MO] I.

Ceieberrimms, & Sanctiſſimus dies cra-
ſtinus, dies eſt Myſterii, dies Veneratio-
nis

*
Eun

is,
MiuS
dens
lio⸗
DEC
Gud

Num
14,

Peri.

lium
Alin
Sa
dic
danc
tum
tum!

coon

Unig
R,
ſteri
tion⸗
tie
Qban
Jua
natie

otn

Mera
Cath

epdie
S
I non
doteris
l uni
gvi te
t, ern⸗

in me.

0 eva-
eſem⸗
limam,
on pu⸗
Secl ti⸗
velinn
Nev⸗
Utru/AN.
lor ex

dies cra⸗
heratl 0

Ils

( XXIV ) 253

his, dies Solatii. Myſterii: :quid enim ſubli-
mius, quid magis captum noſtrum exce-
dens, quid denique admirabilius Sancta Re-
ligionis noſtræ Fides nos docet, quam D.
DEUM noſtrum, IIlum Creatorem, ac
Gubernatorem noſtrum, Illud unicum Bo-
num noſtrum eſſe Unum quidem in Natu-
ra, & Eſlentia, ſed fimul eſſe Trinum in
Perſonis? Idem eſſe Patrem, & Filium,
& Spiritum Sanctum; non tamen eſſe
Eundem? Alium eſſe Batrem, alium Fi-
lium, alium Spiritum Sanctum; ſed non
aliud? (V. S. Athan. in Symb.) Grande,
& Sacratiſſimum hoc Arcanum, Veterum
quidem ſperpaucis exquifitiore preæditis
Sanctitate, ut Abrahæ, Davidi, indica-
tum fuiſſe videtur: de cætero abſeondi-
tum fuit a ſæculis, & generationibus; in-
cognitum fuit Synagogæ; revelatum ab
Unigenito DEI Filio Dilectæ Suæ Spon-
Ite, Matri noſtræ Eccleſiæ. Idem My-
ſterium tranſcendit omnem humanzæ ra-
tionis vim, omnemque mundanæ ſapien-
tiæ celſitudinem; quapropter nulli un-
quam e Philoſophis, ſaltem per tenuem
quandam ſuſpicionem „ aut incertam opi-
nationem venire in mentem quidquam
potuit de numerandis Perſonis in non nu-
meranda DEI Natura. In ſolius nempe
Catholicæ noſtræ Eccleſiæ Sacrario pri-
mum

254 (SERMO)

mum depoſita fuit Sacerrima hæc Veritas.
Hic humana mens, niſi captivetur in ob-

ſequium Fidei, niſi humili ſubmiſſione,

& piiſſimo affectu credat, manet in cæ-
citate, inque graviſſimos errores, & ipſum

adeo æternum exitium ſeducit. Triſtia

hoc docent exempla Arii, Eunomii, Sa-
belii, aliorumque hæreticorum, qui dum
ſuperbia inflati humiliter credere detre-

Garunt, cæco humanæ rationis duétu in
errorum, ac demum etiam tormentorum

ternam abyſſum ceciderunt. Credamus
igitur, & tum firmiſſima animi noſtri ad-
hæſione, tum quam poſſumus creberrime
repetito actu confiteamur, & nobismet

ipfſis intra nos quaſi prædicantes inclame-

mus: Unum D. DEUM noſtrum eſſe Pa-
trem, & eſſe Filium, & eſle Sanctum
Spiritum.

Eſt autem Sanctiſſimus hic dies etiam

Venerationis dies. Angelicæ illeæ Men-
tes, quæ Divinæ Triados Majeſtatem in
Propinquo intuentur, inſinita illa clarita-
te, magnitudine, pulchritudine, veluti
quodam oceano abſorptæ, extra ſe ra-
Ptæ, aut ſupra ſe ſublatæ, velant facies
Tuas Præ reverentia, præ confufone, &

quadam veluti exinanitione ſui, quoniam,
ſeſe vident nihili adinftar eſſe in conſpe-

Ctu

Qute
Enut
hene
nant
(lus!
Ve
ſona
vent.

Oher

Angel
Ane
Sand
(tus
e

in ha
krop
quoni
poßun

Minun

ꝰ Ppuleh

Dur
Certe
beam
Poſſun
Murſ

liem
tls, 6

Do Vi

D noſtrnn

erids.
1 0
lone,
e⸗
iphum
Tridin
, Na⸗
i duim
detre⸗
uu in
torune
damus
tii ad.
erritne
bistlet

elame⸗

Pr
1umm

etiamm
Men⸗
tenn in
Clarita⸗
veluti
ſe 14.
3 ſacies
ne,

vonial
conſpe⸗

E

Qutantæ lucis, tantique Domini. E ma-

hementia erumpunt in clamorem, ingemi-

äne intermiſlione vociferantium ,„ Sanctus,

in hac lacrymarum valle a D. Dko no-

mur ſaltem, quantum poſſumus. Humi-

( XXIV) 255

gnitudine ſuæ venerationis, & affectus ve-

nant ſuum illud: Sandtus, Sanktus, San-
Sus! (Iſa. 6.) nec requiem inveniunt, ſi-
ve die, ſive nocte. Cœli Cœlorum re-
ſonant, & ſuperliminaria cardinum commo-
ventur a voce clamantium Seraphinorum,
Cherubinorum, Thronorum, omnium
Angelicorum Ordinum, & Chororum,

Sanctus, Sanctus D. DEs noſter! San-
ctus Pater! Sanctus Filius! Sanctus Utrius-
que Spiritus! Nobis milſeris mortalibus,

ſtro peregrinantibus, quis hoc tribuat, ut
quoniam facie ad faciem videre nondum
poſſumus Illum Regem Gloriæ, & Do-
minum Majeſtatis, Ulum foôntem ommis
pulchritudinis, & amabilitatis, Tri-Unum
DEUM noſtrum; ſaltem perpetuo, aut
certe quam ſæpiſlime in mente noſtra ha-
beamus: & quoniam venerari Eum non
Poſſumus, quantum dignus eſt, venere-
liemus nos in Conſpectu tantæ Majeſta-
tis, & magnificemus, quantum datzæ ab
Eo vires noſtræ ferunt, Dominum DaoNM
noſtrum. Huie Uni vivamus, Huic &
moriamur. Omni quidem die, at præ-

Pri-

250 (SERMO)

primis Beatiſlimo eraſtino die, imitemur
Ppro tenuitatis noſtræ modulo Beatos An-
gelos, & quam ſæpiſſime, ſi non o e, &
lingua, certe in corde, & animo ad DEUM
clamemus: Sanctus, Sanctus, Sanctus es,
Domine DaEVs noſter! Tibi honor, glo-
ria, imperium; nobis autem Gratia, Mi-
ſericordia, Benignitas Tua: ut Te agno-
ſcamus, Tibi ſerviamus, Te perfruamur!
Sequamur Matrem noſtram Eceleſiam, quæe
non craſtino ſolum, ſed omni die quam
creberrime glorificationis homagium Sa-
cro-Sanctæz TRINITATI Perſolvit dicens:
Gloria Patri, & Filio, & Spiritui San-
cto. Deſeramus die craſtino, quoad poſ-
ſumus, mundum; excedamus e terrena
noſtra habitatione, & in Cœlo, id eſt;
in DEI Patris, DEI Filii, & DErI Spi-
ritus Sancti jugi contemplatione, pia re-
cordatione, & Charitate quam fagran-
tiſſima, cum humillima veneratione ver-
ſemur. .

Eſt denique & ſolatii dies. O qua-
le gaudium! Exilit præ magnitudine ſo-
latii anima mea, & ſoæ exilitatis, vilita-
tis, indignitatis obliviſcitur, dum cogi-
tat in ſpe, quod ſit fruitura Te, DEUS
meus, omne Bonum meum! Quis non in-
gemiſcat, cupiens, quaſi alter Faulus,
diſ-

dil
cur
ine

dun
We

Hud
dalu
erig
term
ſegn
Moe
borz
Wen
Viril
hoſte
moVe
on
Miral
toorn
cllun
Col 2.

Pelat
tus R

nune
toum
ten.
In Den
boo,

quu⸗
ne ſo⸗
Vilite⸗
coi⸗
DEUS
on in⸗
aulus,
Gil⸗

.
(NIV ) 27

diſſolvi, & eſſe cum Chriſto ? Quis non
cum Regio Pſalte ſuſpiret: hei mihi, quia
incolatus meus prolongatus eſt! Hei mi-
hi, quia terram etiamnum incolo, & non-
dum video, nondum poſſideo DEUM
meum! Hei mihi, quia procul nunc etiam
a Patria in triſti moror exilio! & inter
Huctus ſæculi hujus maligni, inter mille

Salutis amittendæ pericula verſor! Sed

eri ge te, anima fidelis; ſuſtenta, ſolare
temet. Nunc enim tempus eſt laborum,
lequetur æternitas quietis, & gaudiorum.
Modicum eſt omne tempus, quo hic la-
borabis: & illic in Cœlo ſine fine in im-
menſa gloria triumphabis. Certa nunc
vViriliter, & conſtanter; repelle, vince
hoſtes Salutis tuæ; peccatum omne re-
move quam longiſſime a te: veniet, &
non tardabit, qui te coronabit. Tunc
miraberis, & afflues, & dilatabitur cor
tuum, quando Eum, quem nunc per ſpe-
culum, & in .nigmate, tanquam pro-
cul adhue a te poſitum contemplaris, re-
Velata facie aſpicies, & in claritate Vul-
tus Ejus deliciaberis: quando Eum, quem
nunc credis, & fuſpiras, tunc tanquam
tuum proprium bonum, tuam hæredita-
tem, tuam Coronam poſſidebis D. DEUM
in Perſonis Trinum. Solum nunc fidelis
eſto, audi vocantem D. Daw. Nune
R gan

*

258 (SERMO)

gaudium tuum in Ejus memoria, amore,
ſervitio repoſitum habe: nunc in Deo,
& cum DEo tuo deliciare, non autem in,
& cum mundo, dæmonibusque. O ni-
mium cæcas mortalium mentes, qui ma-
lunt cum filio prodigo de porcorum ñli-
quis famis ſuæ levamentum quærere,
quam apud Patrem Optimum optimo pPa-
ne abundare! Malunt nempe hominum
pars multo maxima quærere, & Ppoſſide-
re gaudia, quæ mundus oſtentat in con-
cupiſcentia oculorum, in concupiſcentia
carnis, & ſuperbia vitæ, quæ irritare
quidem poſſunt, ſedare autem non polſ-
ſunt eſurientis, & non alia re, quam
DkEoO, explebilis animæ deſideria: no-

lunt vero illud ſinceriſſimum, & inexpli-

cabile gaudium, quod pofſſidetur a puro
corde, quo fruitur anima peccati expers,
DEoO conjuncta, & quotidiana Cœli, ac
DEI ſui expectatione ſeſe ſuſtentans.

PRO EADEM DOMINICA

SE R M O II.

B. Sanck TRINITATIS Myſterium,
cui craſtina dies ſpecialiter eſt conſecrata,
eſt Myſterium cogitatu longe Auguſtiſſimum
æternitate ua antiquifſimum, Majeſtate Al-

iſ
os?
Eyx
1et

ton

oſt
tum
tam
ni0
Ilyl
mei
mnol
ver
aſye
conte
Portar
ur!
108

Ma

illin
guc

lam

que
eum
wdi
Spir
glori
dam
ſant

I,

c XXV) 259

tiſſimum: eſt Myſteriorum aliorum omnium,
quæ credimus, & adoramus, fons, & origo.
Exurgant igitur humiles noſtræ, exiles
noſtræ mentes ad hujus DEäI noſtri unius
in effentia, Trini in Perſonis contempla-
tionem. In Solem hunc immenſi luminis
noſtros, utut debiles, & terrenarum re-
rum inquinatione caligantes oculos conver-
tamus, & quantum cum Ipfiusmet adjuto-
rio poſſumus, defigamus. Invitat nos ad hoc
Ipſamet Hæc Majeſtas pro ſua infinita cle-
mentia: dat robur, vires inſpirat: & quemad-
modum aquila pullos nuper genitos ſolem
verſus portat, ut fulgori illi teneros eorum
aſvefaciat oculos, ita DEUs nos ad ſuimet
contemplationem, agnitionemque invitat,

portat, ſublevat. Obſequamur, ingredia-

mur hanc immenſam lucem. Elevemus
nos ſupra nosmet ipſos: obliviſcamur te-
nuitatis noſiræ, & de conſortio ſummæ
illius Majeſtatis in excelſitatem quandam,
quæ terminos neſciat, excreſcamus. Avel-
lamus tantiſper animum a terrenis quibus-
que nimium quam vilibus hiſce rebus, ut
eum ad illum usque Thronum deducamus,
ubi SSS. Divina Trias, Pater, Filius,
Spiritus Sanctus æterna ſua fulget infinitæ

eſun, gloria Majeſtatis. Corda noſtra ſacro quo-
ecrati, dam flagrantiſtimi amoris incendio exarde-
omm ſcant, nihil ut nobis, niſi Däus noſter,

e A

.

R 2 Tri-

260 (SERMO)

Trinitas Sanctiſſima, ſit in deſiderio, & a-
more. Præ magnitudine hujus ardoris pe-
Gtora noſtra &ſtuent; anhelemus; & vel
cum S. Auguſtino clamemus: Domine nove-
rim Te! vel cum S. Ignatio ſuſpiremus:
DaRus, ſi Te homines noſſent! Vere nullis
ſat lacrymis deplorandam hominum infe-
licitatem, qui oculos ſuos pertinaciter hu-
mi, in rebus nihili, in ſordibus defigunt,
ad Cælum nunquam attollunt! qui fodiunt
fibi ciſternas, quæ non valent continere

aquam, relinquunt autem venam aquarum

viventium: qui fatuis oculos paſcunt igni-
bus, verum ſolem aſpicere contemnunt:
qui denique a fallaci hoc mundo vanorum
ſolatiorum fœtentes guttulas emendicant,
& inſana aviditate, hydropicorum inſtar,
captant, cum poſſent torrente potari lim-
pidiſſimæ Divinzæ voluptatis! Nos cum
DEr noſtri gratia ſaniora eligamus, & ſecte-
mur: ac omnes quidem vitæ noſtræ dies
in jugi ſervitio DEr agamus; cras tamen,
peculiari ſtudio, & exquiſitiore quadam

cum ſolo DEO noſtro, cum Sanctiſſima Tri-
nitate converſemur. Ibi noſtra fixa ſit
mens, ibi ſvaviter hereat voluntas; &&

duleiter quieſcant affectus noſtri omnes.

Ut autem erga Inſcrutabilem hanc Majeſta-

tem amori noſtro pabulum quoddam ſubmi-
niſtre-

nüſr
tem
Vla

e
Ear

per

Aut
e
min
imo
dih
Ei
veln
nitat

quid

&S
ſx
U.
Hie

ſoſ⸗

Religione, continuo, quoad fieri poteſt, Llon

Lau
non

M

30

(que

Per⸗

C⸗
pe⸗
vel
ſobk⸗
ins:
nullis
inte⸗
r hu-
gunt,
diunt
tinere
arbm
Ligni⸗
nunt.

MOruiſn

icant,
nltar,
eilim-⸗

6 CNR

ſecte⸗
* Gies

tamen,

vadam
oe,
na Tel-
ion t
t45, 4
OMes
lieſe⸗
hlbmm.
Ure⸗

( XXV) 261

niſtremus, Eam ſub triplici ratione con-

templemur: ut Authorem noſtrum, ut
viam noſtram, ut terminum noſtrum: nam-
que a SSS. Trinitate ſumus conditi, per
Eam nobis tendendum, ad Eandem eſt &
perveniendum.

Conditi ſumus ab Ea, idque non ita,
ut ſolum effe haberemus cum lapidibus,
aut ſolum vegetaremur cum plantis, ne-
que ut ſentiremus modo cum brutis; ſed
minoravit nos paulo minus ab Angelis;
imo ad propriam ſuam nos imaginem con-
didit, nobilifſimum inſufflando ſpiritum,
& intelligentiam, voluntatem, libertatem,
vVeluti quandam ejusdem animæ noſtræ tri-

nitatem nobis largiendo. Sed ne hoc

quidem ſatis fuit: per gratiam enim ſuam,
& Sanctiſſimi Spiritus communicationem ad
ſuæ usque Naturæ conſortionem nos etu-
lit. DEUs igitur verus noſter pater eſt.
Hic ſiſtamus: ingens enim quidam campus
ſeſe nobis aperuit rerum ad veram noſtram

gloriam maximarum, ad ſummum noſtrum
gaudium pulcherrimarum. DEUsS Pater

noſter eſt. Ita prorſus. Illam, utut infinitam
Majeſtatem, tamen Patrem noſtrum vere,
ac ex merito, & debito compellamus, id-
que jure multo majore, & modo longe
Perfectiore, quam carnales noſtros, e qui-
R 3 bus

262 (SERMO?)

bus corporaliter geniti ſumus, Parentes-

Quoniam ſi iſtis acceptum quoquo modo

referimus, quod exiſtimus; ſine comparatio-

ne magis referimus IIli, qui voluntarie genuit n205

verbo (Jac. I. v. 18.) Ne autem ulla nos in eo

angeret dubitatio, per plures teſtes ad cre-
dendum nos confirmat, ad audendum eri-
git Benigniſſimus Dominus. Per Moyſem

ajebat (Deut. 32. v. 6.) nunquid non ipſe eſſt

Pater tuus, qui poſſedit te, & fecit, & crea-
vit te? (v. 18.) DEUM, qui te genuit. Per
Iſaiam (c. I.) Filios enutrivi. Et (c. 63.)
Tu enim Pater noſter: Tu Domine Pater no-
ſter. Per Jeremiam (c. 3.) amodo voca me:
PEater meus. Per Malachiam (c. I. v. 6.)
di ergo Pater ego ſum. Sed quando noviſſi-

me locutus eſt nobis in Filio, quem conſtituit

heredem univerſorum: (ad Hebr. I.) tum nos
per Eum ita docuit: ſic ergo orabitis: Pa-
ter noſter, qui es in &&lis. (Mat. 6.) Non ait:
Domine noſter, non: KRex noſter, neque:
Judex noſter, quamquam hæc ſit omnia, ſed

Pater noſter. Quid autem illud, & quanti

faciendum, quod apud Mathæum (c. 23.
v. 9.) Chriſtus ait? Patrem nolite vocure vo⸗
bis ſuper terram: unus eſt enim Pater veſter,

gqui in cœlis eſt. Non vocemus nobis ſuper

terram Patrem? An ergo, per quos in

mundum venimus, Patres noſtri non ſunt?

Sint ſane, ubi ſeorſim cogifantur. At ubi
ſimul cogitamus, quomodo proceſſerimus
ab

69.)
ter to⸗

l Me.
V.6)
oiſi⸗
Wut
D 903
Pl-
dn Ait:
eque:
ſe
gvanti
(e
Ure
eſer,
ſuper

guos “

ſuut⸗
At ubi
erimus
4 b

( xxxy) 263

ab Eo, ex quo omnis uternitas in Celis ,α
in terra nominatur: (Eph. 3.) ubi attendi-
mus præterea: genus, alimentum, edu-
cationis cura, & quidquid demum in nos
a terreſtribus collatum eſt Patribus, quan-

tillum id omne ſit, ſi contendatur cum iis,

quæ a cœleſti noſtro Patre jam accepi-
mus , indeſinenter accipimus, ſumus
denique accepturi: puta, univerſa na-
turæ noſtræ bona, natura ſuperiorem
gratiam, cœleſtem gloriam : ibipro-
fecto alia omnis Paternitas diſparet, unus-
que apparet Pater noſter, qui eſt in Co
lis. Hæc ergo noſtra vera eſt, inde e ſum-
mo Cœlo deduéta nobilitas, quam terrenzæ
nativitatis neque ima vilitas imminuit, Vel
obſcurat; neque ſummus ſplendor illuſtrat,
vel auget. Hæc tamen noſtra nobilitas ea
ſimul eſt, quam perpauci cogitant, ne-
dum æſtimant. Quibus mundi opinione
paulo illuſtrior per venas it ſanguis, eo-
rum permulti five inſtitutione, ſive conge-
nita quadam animi elatione, alios exiſtimant
infra ſe poſitos, præ ſe deſpiciunt, habere
in amicitia, vel convictu dedignantur. At
perpaucos reperias, qui eodem Patre DEO
nos omnes efle genitos meminerint, ideo-
que nullum dici poſſe vilem natu, ſed om-
nes in fratribus numerandos, & eſſe frater-
no, ut fratres, amore complectendos. No-
R 4 ſtris

264 ( SERMO

ſtris ex animis hos natales nulla deineeps

deleri inamus oblivione.

Ergone vere Pater noſter DEs eſt?
At etiam quomodo ſit, vide. Terreno
ſuo Patri, quantumcunque dilecto, ſem-
per tamen adhærere non poteſt filius: ſe-

paratur loco, nequit frui aſpectu, gaude-

re alloquio; vi denique mortis a ſe omni-
no avulſum gemit. Hic autem verus no-
ſter cœleſtis Pater inſeparabili nobis cohæ-
ret ſocietate. Quoniam cœlum, & terram,
nosque adeo ipfos implet: quo nos cun-

que moveamus, Eum nobiſcum veluti por-

tamus, ubicunque manemus, nobiscum
una conſiſtit; quo noscunque vertamus, Eum
nobis obverſum habemus. Itaque, quo-
tiescunque lubet, licet nobis EKum, per
Fidei quidem velum, at tamen præſen-
tem aſpicere; licet alloqui; in intimo no-
ſtri nobis loquentem audire. Quoties af-

fectus impellit, poſſumus cum ſubmiſſione

adorare, cum dulcedine amare, cum fidu-
cia invocare: poſſumus h'rere in amplexi-
bus. Rurſus in terrenis Patribus ſünt,
qui filium, quamvis amantem, non amant,
aut qui etiam charo filio bene, qued cu-

Pund, facere non poſſunt. Quis vero à

larre Deo ſe non amari, queri poteſt?
Ipfos adeo ingratos, rebelles filios ad a-

—

mici
Dond
ten,
nem
Qo
ac i
giſſi
pule
litat
ido
Aa
n1
noſt
Ut h
tam
Derg
doer
Dec
here

Anus

Pail
Jund
vo⸗
Rua
tris
erue
IIs
bus
hom

R

1?

N⸗
ſe⸗
le⸗

ni⸗

E⸗

xi⸗
nt,
nt,
ell⸗
9 4
ſt?

C xXxxy) 2565

micitiam invitans revocat. Tota die ex-
pandi manus meas, ait, ad populum non creden-
tem, & contradicentem, (Rom. 10.) paratus
nempe excipere amplexibus revertentem.
Quot modis blanditur homini grato æque,
ac ingratiſſimo! Ut enim ſupernas gratias
diſſimulemus, quidquid in creatis rebus
pulchritudine ſua, vel vavitate, vel uti-
litate, vel quoquo alio modo delecçtat,
id omne non utique aliunde, quam ab hoc
amantiſſimo Patre habemus. Quid autem?
an non fingulis momentis unum quemlibet
noſtrum gignere dicendus eſt? Non enim,
ut hominum, ita DET Paternitas, ubi vi-
tam largita eſt, ceſſat; ſed vitam largiri

pergit ſemper, in nihilum abituris, quan-

docunquc deſiſteret. Filius autem, qui
DEo per vitæ probitatem, & amorem ad-
hæret, qualem in Eo Patrem habeat, ne-
mo pro dignitate ediſſeret. Cum DEuo
unus piritus efficitur: (I. Cor- 6.) quibus
paucis verbis & felicitas ejus filii, & con-
Junctionis arctiſſimus nexus, & bonum
quodvis impetrandi facilitas ſignificatur.
Ruamus in Sacro-Sanctæ Trinitatis, Pa-
tris noſtri, Sinum, inde nulla re unquam

eruendi. Veram, quam ex Dgo habe-
mus, nobilitatem perpetuo retinere omni-

bus viribus enitamur. Sane pudeat nos
homines cæcitatis, aut duritiæ noſtræ.
R 5è5 Ho-

266 (SERMO)

Homini Patri, homini benefactori gratum
ſe præſtare quisque conatur, obſequi,
placere ſtudet. Quid? an non ipſa bru-
ta ſuis ſeſe benefactoribus grata exhibent?
DEo autem nos quam rependimus gra-
tiam?, Vere: Klios enutrivi, & exaltavi:
ipſi autem ſpreverunt me. Cognovit bos poſ-

Jeſſorem ſuum, & dſinus præſepe Domini ſui,

Irael autem me non cognovit. (Iſ. 1.)

A DEo, dum conderemur, ſumus
egreſſi, ut per Eum, dum vivimus, ten-
damus. Neque enim incongrue intelli-
gimus, a tota id Sanctiſfſima Trinitate di-

ci, quod ajebat Salvator, Ego ſum via,

quoniam omnia, quæ Filii ſunt, habet
àa Patre, quæque Uterque habet, Spiri-
tus Sancti ſunt itidem. Quænam autem
