ceps in ſanguine purificationis ſuæ deli-
tuerunt? Iſtas Lex Moyſis deſignabat;
heæ ab immunditia ſua purgari neceſſum
habebant; non Tu, Puriffima! non Tu,
Mater quidem, ſed absque jactura, imo
ſummo cum ornamento Virginitatis! Quis-
nam eorum, qui videbant Eam Hieroſo-
Iymam, & ad Templum Domini tenden-
tem, parvulam Prolem in ulnis Suis ge-
ſtantem, non exiſtimabat, Eam unam efſe
cæterarum inſtar matrum, niſi aut cum
ſene Simeone, & Prophetiſſa Anna veri-
L 2 ta⸗

164 (SERMO)

tatem ab ipio Spiritu S. fuerit edoctus,
aut ex ipſa Cœleſti quadam oculorum,
oris, totiusque corporis, inceſſus, &
motuum compoſitione, aliquid humano
majus fuerit ſuſpicatus? Non ergo ab
hominibus honorem quærebat, quamvis
ſibi debitum: non allis præferri ambie-
bat, quæ omnes longiſſime anteceflit:
non erubuit in communem cæterarum Ma-

trum cenſum referri. Nequaquam IIla

Secum eſt ſic ratiocinata: Non ſum ut
cæterzæ mulieres; Lex Moyſi pro c&te-
ris omnibus Matribus eſt, non pro méeé.
Ego de Spiritu S. concepi, & integra
Virginitate edidi meum eundem, & DEI
Filium. Nulla mihi opus purificatione-
Sum longe majus aliquid, ac reliquæ
Matres: nulla unquam par mihi Mater,
ut proli meæ nulla Par proles. Dignita-
tis ergo meæ, conditionis meæ mihi ha-
benda eſt ratio: non debeo ad reliqua-
ruin fœminarum æqualitatem me dewit-
tere. Et vero Filii quoque mei honori

conſulere debeo. Quis Eum putabit

Filium DEI, me Matrem DEI quis ju-
dicabit, ſi aliis prolibus IIle, aliis Ma-
tribus ego æquales apparuerimus? Pro-
cul hæ, ſimilesque cogitationes erant ab
anime humillimæ Matris.

9

-

ain
tert
niufl
mid
lur

10
eu
neb

cor

ror
peri

iinge

cum
Del
Lor
tur
riſte

AMiis

etia
vel
bitn
Am

eins,
um,

maN

Amnvis

CXIV ) 165

O quam longe alii ſumus! Matri huic
neſtræ quam oppefſitis & ſenſbus, & mo-
ribus vivimus! Pudere nos coram Cœlo,
& terra debet impudentiſſimæ, intoleran-
dæ noſtræ ſuperbiæ. Mille titulos habe-
mus noſmet humiliandi, infra mortales
omnes demittendi, nec ſolum omnes in
animo noſtro nobis præferendi, ſed ex-
ternis etiam ſignis noſtram erga eos ſub-
miſſionem conteſtandi: peccata, quæ com-

miſimus; bona, quæ omiſimus; ad ma-

lum proclivitas, ad bonum tarditas, dæ-
monis in nos poteſtas, noſtra adverſus
eum imbecillitas; mentis ignorantia, te-
nebræ, cæcitas; voluntatis perverſitas,
corporis miſeriæ, originis ſordes, futu-
rorum incertitudo, damnationis æternæ
periculum, Salutis amittendæ diſerimen
ingens, & plurimæ aliæ nos cauſæ cir-

cumſtant, ad humilitatem aſſidue com-

pellentes. Nos tamen, veluti totidem ar-
gumentis ad elationem provocaremur,
turgemus faſtu, mentem noſtrimet hono-
rifica exiſtimatione plenam gerimus; nos

Aliis non cozitatione ſola, ſed faſtuoſis

etiam verbis, geſtibus, actibus præferi-
mus, êambimus honorari, ſi laudamur,
vel officio aliquo colimur, id nobis de-
bitum arbitramur, & gaudemus, ſi negli⸗
gimur, aut vilipendimur, aut arguimur,
L 3 quan-

166 (SERMO)

quantopere conturbamur, contriſtamur ?
O impudentia! quid ſuperbis terra, ci-
nis, homuncule? An tua te Sapientia eri-
git? proh! ſiqua eſt, quantula eſt? cur

non cogitas incomparabiliter plura igno-

rari a te, quam ſciri, adeo ut ex vero
dicere poſiss: ſeire meum nihil eſt? Ad
hæc, eleva luperbos tuos, ſi potes, ocu-
los ad MaRIAM. Sedes illa eſt Sapien-

tiæ, & humillima eſt. Tum ad ipſum

JzsOM exporrige obtutum. Eſt ipſa Pa-
tris Sapientia, & humillimus eſt. Into-

leranda ſuperbia (exclamat S. Bernardus)

ut, ubi Rex gloriæ (addamus, &

Regina gloriæ) humiliatur, ibi vermis

exaltetur. Quid porro ſuperbis terra,
cinis, homuncule? an ob dotes corpo-
ris? ſed quænam ſunt? Ob natalium tuo-
rum ſplendorem? quantus eſt? Ob futu-

rorum ſpem? quam procul hæc ſunt,

quamque incerta omnia! Ob ſtatum, gra-
dum, ordinem, conditionem? at non tu

magis illi es dedecori, quam is tibi de-
cori? Quo ſtatus eſt Sanctior, aut Ordo

ſublimior, hoc magis tum exornatur hu-

militate, tum ſuperbia deturpatur. Vi-

de iterum Dar Matrem cum Filio. &Re-

gia ibi ſtirps eſt, Davidis prognata San-
guine: ornamenta omnia maxima, Di-

Eni⸗

zmit⸗
ma!

Chri
Mat
humi
ptun
plere
Parte
cu
quie
pans
i
ſod.

Diet
ten⸗
in
lli
lach

tmis
era,
vo.
tno⸗
⸗
unt,
gra⸗
n t

rdo

L hu⸗
Vi⸗
Re⸗
Han⸗
Di⸗

ni⸗

( XV 9 167

gnitas ſumma, & tamen ſimul profundiſſi=
ma humilitas. H

Aucdi ergo dicentem tibi &que, ac
Chriſtianis omnibus Filium, & cum Filio
Matrem: diſeite a me, quia mitis Jum,
pumilis corde. Audi hoc Divinum præce-
ptum, & ſaltem in poſterum fideliter ex:-
plere ſatage, ſi de IIlius grege eſſe, &
partem cum IIIo, ac Matre Ejus habere
cupis. Hoc ſi renuis, tum vero, quis-
quis aut jam ſis, aut futurus deinceps,
pars tua in æternum futura eſt cum eo,
ui eſt Rex ſuper univerſos filios ſuperbiæ.
ob. 41. V. 25.

—
(PRO EODEM FESTO

S ER MO III.

Ganciam quandam filialem hilaritatem,
pietatem quotidiana majorem, ardentio-
rem DEIPARE cultum craſtina nobis dies
imperat, quoniam dicata eſt recolendo
illi Virgineæ hujus Matris pulcherrimo
facto, dum quadrageſimo poſt Partum
L 4 Suum

168 ( SERMO )

Suum die, juxta Moſaicæ Legis præſcri-
ptum, in Hieroſolymitano Templo ſe
ſtitit purificandam. Cujus quidem facti
myrſterium ſi attentiore ſtudio perſerutari
velimus, ad ejus admirationem, & ve-
nerationem ita excitari nos ſentiemus,
ut ſimul exquiſitæ cujusdam puritatis in-
cendendi ſimus deſiderio, curamque afſ-
ſumpturi peculiarem.

Virgo purificatur. At, quæ Virgo?
Qua nihil purius, nihil ab omni labis
umbra remotius habet tota mere condita-
rum natura rerum. Ipſa Divini acies Oculi,
cui reconditiſſima quæquæ ſunt in propa-
tulo, quam nulla, utut exiliſſima, effugit
ullius macula; in hac tamen Virgine ni-
hil intuetur niſi candorem nitidiffimum,
& amore quovis dignam pulchritudincm.
Tam illibatzæ, tam decoræ Virginis quæ-
nam igitur hæe eſſe poſſit Purificatio?
Sane hoc attendens quispiam, jure fibi
videatur poſſe contendere, neque fieri
Purificatienem iſthic potuiſſe, neque ſine
talis Virginis injuria eam poſſe cogitari.
Etenim ſi non poteſt ſanari, qui nullam
in ſe habet ullius ægritudinis partem;
neque debitis exſolvi, qui nullo cuiquam
eſt nomine obnoxius: qui minus recte di-
Xerimus, puram fieri haud poſſe, a qua
pro-

proe
Nihul

ubzs
ezri
pyulcht
rvinee
n. (

moVE
ſet a

iam

3 in
tellig

6
ſüpen
ornat
Summ
Cord
deſlit
Kde

üinds

batl
tia,
deba
eidon
ka e
don

na

miſti
den

ſoti.
0 ſe
fac
Utari
ve.
mus,
6 in.
41.

(XV ) 169

procul emnis abeſt ſpecies impuritatis?
Nihil equidem verius, quam non potuiſſe
labis cujusquam detergendæ cauſa purifi-
cari Virginem Puriſſimam: at vero ad
Pulchritudinis Suæ incrementum, ad Di-
vinæ augmentum Gratiæ potuit Purifica-
ri. Quamvis enim nihil erat, quod re-
moveri mereretur, erat tamen, quod poſ-
ſet accedere: velut intaminatam quam-
Piam lucem intendi poſſe intelligimus,
ab inquinamento depurari poſſe non in-
telligimus.

QOuanto putamus ſpecioſior, quanto
ſupernarum virtutum, veluti gemmarum,
ornatu locupletata, quanto denique in
Summi DuI conſpectu gratiofior, Divino
Cordi amabilior MARIA e Templo re-
ceſſit purificata, quam acceſſerit purifi-
canda ? Magnarum Virtutum ſpecimina
unus ille Purificationis actus complecte-
batur. Singularis enim hæc fuit obedien-
tia, dum legi ſe ſubjecit, cujus non ſtrin-
gebatur vinculo. Suo Filio, qui Circum-
eiſionis Legi paruit, ſe conformandi cu-
fa exacta. In eodem Filio offerendo
conſummata Religio. Perfecta in Divi⸗
nam Voluntatem reſignatio. Animi de-
miſſio nullis ſat verbis prædicanda. Qui
denique omnium MARIÆ actionum per-
L 5 pe-

17 (SERMO)

petuus actor, & comes individuus fuit,
Amor Summi Boni puriſſimus, intenſiſſi-
mus. (ollige jam, quantam in Ea neceſſum
ſit factam eſſe Sanctitatis, excellentiæ,
& Divinæ Gratiæ acceſſionem. Quod
ut magis eluceat, omnium Credentium

Patrem Abraham intueamur, ac tum ad

Hanc noſtram omnium Credentium Ma-
trem nos referamus. Credidit ille Däo,
& reputatum eſt illi ad Juſtitiam; placuit
igitur, & acceptior factus eſt DEo. Cir-
cumciſionis legem prompte, fideliter ad-
implevit; rurſum reputatum eſt illi ad
Pſtitiam, crevit internus animæ decor.
ilium, quem diligebat, Iſaac ad mon-
tem duxit, vinxit, affectu immolavit,
dextera immolare paravit; ingens ad
priorem Juſtitiam, & Divinam amicitiam
acceſſit cumulus. Amavit ergo, & gra⸗
tiæ Suæ adjectionibus exæquabat DEUs
in Abraham illam Ejus fidem, illam obe-

dientiam, Religionem, animi reſignatio-

nem, illam denique mirabilem intimæ cum
DEoO conjunctionis familiaritatem. Hæc
ſunt, per quæ magnæ Sanctitatis, & Cla-
riſſimi tum in Cœlo, tum in terra nomi-

nis Patriarcha effectus eſt Abraham. A-

ge jam, quoniam pulcherrimarum virtu-
tum tantundem, aut eo amplius edidit

Sacerrima Hæc Abrahæ Filia, dum Pu-
ri⸗

—

Tificati

tas Iu
feciſſe
abſoli,
Ate
quale
lis ho
a eſt

H
mus;,
dent
gnitue
re ule
ceſſe⸗
Dao
tiam r
ke,
nobis
gratia⸗
noN)
Imme
tum 4
rirule
donor
dit
nor,
Verſi
Nin
tione

klit,

ſil⸗
effum
ntix,
Nod
ltium

ad

o,
acvit
ir⸗
t ach⸗
i ad
ceot.
mon⸗
wit,
40
tiam
“
DEUS
obe⸗
atio⸗
cui
Hre
Cla⸗
omni⸗

jirtu⸗

didit

(XV) 171

rificationis ritu defungeretur, quantis pau-
tas iuternum IIlius decorem audtibus pro-
feciſſe? Si Pulcherrima, ſi nitidiſſima, ſi
abſolutæ Sanctitatis, perfecti decoris jam
ante fuit Heæc Dso Filio digna Mater:
qualem compellabimus, aut quibus titu-
lis honorabimus, poſteaquam tanto effe-
cta eſt ſublimior?

Hice jam ſe cohibere non poteſt ani⸗
mus; neque mirabilium, quæ reſplen-
dent in MARIA, multitudinem, aut ma-
gnitudinem intra ſe quaſi coneluſa ſuſtine-
re ultra poteſt: erumpat, exæſtuet ne-
ceſſe eſt. Ac primum Eterno, Optime
Dgo debitam religioſiſſimo affectu gra-
tiam referamus, qui captu noſtro majo-
res, uberioresque in Chariſſimam Sibi,
nobis quoque Dilectiſſimam MARIAM
gratias, cum in Purificatione, tum nullo
non Vitæ IIlius tempore ibat collatum.
Immenſus omnis boni fons, ac intermina-
tum quoddam pelagus Dgus cum ſit, non
rivulos, non amnes, ſed ingentia maria
donorum in MARIAM jugiter effundebat.
Sit eapropter Divinæ Bonitati laus, ho-
nor, gloria, gratiarum actio. Tum con-
verſi ad Virginem Matrem, feliciſſimam
Ejus ſortem filiali proſequamur gratula⸗
tione; & tota cordis contentione amo-
remn

172 C(SERMO)

rem profiteamur, venerationem exhibea⸗
mus, præconia celebremus.

At vero non acquieſcit Sanctiſſima
Virgo in laudationis, aut quocunque of-
ficio ſolis verbis peracto. Opera ſibi ex-
hiberi poſtulat: vitam Suæ Vitæ confor-
mem, virtutum Suarum imitationem a
Suis Illa exigit amatoribus. Pervulgatum

enim eſt illud Magni Gregorii: probatio

amoris exhibitio eſt operis. Quapropter in
hac Purificationis ſolennitate, ſi vero er-
ga Puriſſimam Virginem amore inflamma-
mur, vitæ noſtræ puritas quædam ſingu-
laris ante omnia nobis eſt curanda. Pu-

rificari nos, inquam, oportet. Cujusmo-

di autem purificatione? Longe abſumus
ab ea, quam nunc admodum in MARIA
ſumus intuiti, conditione. Nobis enim

macularum, a quibus emundemur, ſor-

dium, a quibus liberemur, abunde ſup-
petit. Non corpus noſtrum, non veſti-

mentum, non ædes, non quælibet res

alia tam ſæpe, tam facile fœdatur, quam
animæ noſtræ de mundi hujus ſi non lu-
to, eerte pulvere, aliquid adheæreſcit.
Etiam pervigili oculo tuam ſi ſerves ani-
mam, feſtuccam haud evitabis, in trabem

procul dubio incurſurus, ſi conniveas.

De ſua hac ad lapſum proclivitate nimis
mani-

manif

det t

me
creta
tione
fſeco
Namm
ebis
Animn.
lictis

Prep

Dies
iplas
AM
con
2d
498
Ten
com
Va
im

qu⸗

aut
deli
nol
elin
rad
cil
in

ibe⸗

ma
ne ol.
biex
nkor⸗
em 4
atunn
jokatio
ter in
t0 er⸗
Nmmma-
ſingu⸗
Pu.
Usm⸗
oms
4nIA
enimm
r⸗
e ſup⸗
velti⸗

et e5

,quam
0l U⸗
releit.
5 ni.
mabenn
hireas.

nimis

ani⸗

C( XV 9) 173

manifeſtum cuique ſuimet notitia perhi-

bet teſtimonium. Te ipſum, quisquis
me audis, te inquam ipſfum ſe-
creta, ſed candida, & libera cogita-
tione inſpice, contemplare. Videbis pro-
fecto, quos tollere poſſis, nævos, uti-
nam paucos, vel certe non graves! Vi-
debis aquam neutiquam illimem: nempe
animam tuam variis inquinari ſolitam de-
lictis, in vitæ tuæ modo complura re-
prehendenda: inter actiones tuas inve-
nies inutiles, vanas, noxias: forſitan &
ipfas juſtitias tuas Panno menſtruatæ non

abfimiles invenies. Ad hæc natura, &

conſuetudine pronum te ad deteriora,
ad meliora pigrum perſentiſces. Quid
agas igitur? Sanctiflimam Virginem ad
Templum procecentem ſequere; tibi
conveniente Purificatione animam tuam
inſtaura, ac deinceps omni cuſtodia ſer-
va cor tuum, omnique virium tuarum
impendio enitere, ne coinquinatum quid-
quam introeat. Quod ſi aut fragilitate,
aut oſcitantia tua evenerit unquam, ut
delicto quopiam præoccuperis, tum vero
noli tardare, quin ocyus malum illud
elimines, ne per longiorem moram agat
radices, firmetur, ac ſerpat latius. Diffi⸗
cile fortaſſe cuiquam videbitur, tantam
imperare ſibi curam puritatis? Sadi

174 (SERMO)

7

Sanctiſſimæ Virgini eſſe in amoribus, qui
a DEI amoribus nunquam ſejunguntur;
ab IIla in Chariſfſimorum filiorum numero
haberi, foveri, protegi quisque deſide-
rat, & in ſummæ felicitatis loco repo-
nit. Sane merito. Quis enim beatior,
quisve de Gratia DEr, de Salute ſüa ma-
gis ſecurus, quam MARIXZ verus cliens,
genuinus filius? Licet hac tanta potiri fe-
licitate, modo libeat. Purum cor, pu-
ra vita quæritur: hac conditione dile-
ctum eſſe filium, & ſub tutela Divi-
næ Matris vivere datur. Nam ficubi
abeſt puritas, & gravis ineſt peccati fœ-
ditas, inde neceſſem eſt utique, ut IIIa
nitidiſſimos Suos avertat oculos, & Ma-
ternum Suum amorem auferat. Quod
autem purum eſt, id amat Illa, ac ea
quidem ratione, ut qui puritatis eſt, i-
dem ſit & amoris gradus. Ergo ſi te ve-
re amas, ſaluberrimam hanc cogitatio-
nem fac mente tua concipias, & identi-
dem revolvas: quanto fuero purior,
quo major mea fuerit cura, & diligentia,
animam meam a peccatis etiam venialibus
perpurgandi, & immunem ſervandi, tan-=
to me plus diliget, & arctioribus ad-
ſtringet nexibus illa Cœli, & terræ Do⸗
mina, IIlIa DEI Mater digniſſima, & po-
tentiſlima: & non Sola Hæc, ſed fimul
“JMWũ ipſa

iolai
tanto
tanta
tudin
Ma
128 0
quan
in he
Ptand
Nire
jucdie
Ppled-
di vi⸗
Pecc⸗
ONN
tench

Pret
terne
jede
eya
Neg.
le
facer
Vete
elto
ruin
teſt⸗
Nih

8) gvi
Untun;
Wmero
eſide.
tepo.
tior ;,
ſama-
jens,
i fe.
M.
dile⸗
Divi-
ſicubi

c xV) 175

ipla infinita DEI Majeſtas Suo me amore
tanto majore dignabitur. Quis non hanc
tantam excellentiam, hanc tantam beati-
tudinem velit ſibi vindicatum ire, ſum-
mam in eo induſtriam ponendo, ut no-
Xas quaslibet evitet, aut ultro illapfas
quamprimum everrat, ejiciat? Si enim
in hac miſera mortali vita nihil magis o-
ptandum eſt, nec felicius quidquam eve-
nire poteſt, ac vita, quam Suo DEs
judicio approbat, benevolentiaque com-
plectitur; patet profecto, ad hujuscemo-
di vitam agendam, & ad omne id, quod
peccati rationem habet, removendum,
omni ſtudio, ac unice nobis eſſe conni-
tendum.

Alterum hujus ſollicitudinis fruéctum
Ppræterire non debeg. Dum vivimus, æ;-
terna noſtra ſalus incerta eſt, millenis ob-
jecta eſt periculis. Feliciter ad portum
evadunt timidi, humiles, circumſpecti:
neglectus, audacia fere affert exitium.
Itaque ſi leviores lapfus cœperis nihili
facere, ſi nullo horrore admiſeris, ſi in-
veteraſcere, & congregari ſiveris, certus
eſto ſecuturam, nec jam procul abeſſe
ruinam. Ipſa enim terna Veritas at-
teſtatur: qui ſpernit modica, paulatim decidet.
Nihil igitur ſapientius agere poſſumus,
quam

176 (SERMO)
quam ſi ipfis ruinæ principiis ſumma cau-
tela obſiſtamus. Obſiſtemus autem non
alia melius ratione, quam omne pecca-
tum, utuùt leve videatur, ſollicite effu-
giendo, vel ſi commiſſum eſt, expellen-
do. In quo quanto fuerimus accuratio-
res, hoc ab animæ noſtræ æterna ruina eri-
mus remotiores.

Quod ſupereſt, a Sancliſſima Virgine,
Matre noſtra, ſupplici, & devotiflimo

corde petamus, ut per potentifſimum

ſuum Patrocinium removeat a nobis,

quidquid Ejus, & Divinis oculis in no-

bis vel minimum diſplicet: efficiatque,
ut Puritatis Illius, quantum licet, ſimus
imitatores, donec in delicioſiſſimo Ejus-

dem conſortio fiamus Divini Vultus con-

templatores.

PRO FESTO

ANNUN CIATIONIS B. V. M.
S E RM O

Kroeat nos iterum ad nova Spiritus

gaudia, ad Sacros jubilos, ad pietatis
ar⸗

arde
rit,
tas,
teeo

hübe
Ten
Vina,
Rub
Salu
gelo
plet
DEI
Lin

“?

judi
rifie⸗
Pit
gelo
ſt N
lam
ſibn
lum

noc
eran
mel
erat

( XVI) 177

en. ardorem magna, quæ craſtino die recur-
i/ rit, Sanctiſſimæ noſtræ Matris Solenni-
deccg. tas. Cujus vero temporis memoria nobis
em. recolenda proponitur ? Aut quodnam
ellen. Myſterium ad venerationem noſtram ex⸗-
tatio. hibetur? Grande, Divinum Myſterium!
naertii. Tempus plenum Sanctitatis, plenum Di⸗
vinæ gratiæ, & Salutis humangæ. Ardet
Rubus iterum, nec tamen comburitur.
gine, Salutatur nempe Sanctiſſima Virgo ab An-
no gelo, fœcundatur a Spiritu Sancto, im-
Enum Pletur ineffabili conceptu terni Filii
obs, DEI. Virgo manet, fit Mater tamen;
o0. & inaudito a ſæculis prodigio, Materni-
tqne, tas Virginitati conſociatur, neutra præ-
ns Jucdicante alteri, imo utraque alteram mi⸗
Eis. rifice illuſtrante, ac exornante. Conce-
con- Pit ergo MaRIA, annunciante ſibi An-
gelo, Filium DEUM. Ancilla Domini
fit Mater DEI. Uterus Virginis fit tha-
DH lamus Kterni Regis, Ei novem ipfſis men-
ſibus gratiſſimum præbiturus habitacu-
lum.

O Felicitas! O Dignitas MARI-B!
O Dignatio DET! O charitas Creatoris
noſtri erga nos miſeros mortales! Perditi
eramus, ſub triſtiſſimo peccati jugo ge-
piites mebamus. Nulla reparationis ſpes ſuper-
gietats orat, niſi noſtri miſereretur Filius Altiſſi-
A. M mi.

178 (SERMO )

mi. Miſertus eſt: ſalvandi nos officium
in ſe aflumpfit: Aſſumptum expleturus,

Deſcendit de Cœlo, & Incarnatus eſt
de Spiritu S. ex MARIA Virgine, & Ho⸗-

mo factus eſt. Noſtra igitur reparatio,

& Salus incepit ab hoc Salutari deſcenſu

Domini in Sanctiflimæ Virginis Uterum.
Hoc illud beatiſſimum tempus eſt, quod
tam ardenter, tot ſæœculis, Veteres in
limbo detenti Patriarchæ ſuſpirabant,
lamentabiliter vociferantes: Norate Cæli
doſuper, & nuhes pluant Juſtum, aperiatur ter-
7à, & germinet Qalvatorem. Iſa. c. 45. V.
8. Item: Utinam diſrumperes Cælos, & deſcen-
deres. Cap. 64. V. I. Hoc illud eſt, quod
tot antea ſæculis Propheticis ſuis oculis
proſpiciens Iſaias, exclamavit: Ecce Vir-
20 concipiet, & pariet Rilium. Cc. 7. v. I4.
Jeremias quoque, c. 31. v. 22 Creavit
Dominus novum ſuper terram: famina circum-
dabit Virum. Impleta ſunt bhæc Angelo
Domini annunciante MARI £, & Hac fi-
dem humiliter dante, Seque Ancillam
Domini conteſtante. Tum enimvero ir-
rorarunt Cœli Virgineam Caſtiſſimi Ute-
ri terram, ut Salvatéôrem germinaret.
Tune diruptis Cœlis deſcendit deſidera-
tus Ille cunctis gentibus. Tunc Virgo
concepit. Tunc Fœmina MARIA cir-

cumdedit Virum, Antiquum dierum, Qui

erat

.

eta
OII

a
te

⸗

ris
tier
tian
dur
len
cra
SAl
dee
ten

V

fee⸗

lun
rus,
eſt
Ho⸗
io,

endu

m.
od
8 in

At,

Crli
ter-
. V.

ier.
gnod
Clis

Ir.
14

ecit

ireue .

gelo
c f⸗
illam
0 it⸗

Ute⸗ 2

Haret.
dera⸗
Vingo

1 cir ·

,Oi

t

.

(xvVI) 179

erat in principio, & per Quem facta ſunt
omnia. Habes, anima noſtra! mirabilia,
magnalia DEr, quorum conſideratione
te paſcas, oblecteris, & obſtupeſcas:
quæ quantumcunque conſideraveris, ſem-
per quidem proficies, ſemper delectabe-
ris, ſed magnitudinem rei nunquam eme-
tieris. Ad quantam Dignitatis excellen-
tiam ſublimata eſt Terbeata Hæc Virgo,
dum Intaminato Suo Sinu excepit Pro-
lem Suam Diviniſſimam! Idem hic Sa-
cratiſſimus Conceptus quam nobis extitit
Salutaris! Quanta nobis per eum acceſſit
neceffitas amandi DuEUM tam noſtri aman-
tem, noſtræ Salutis adeo fitientem, ut
Virgineo Se Utero abdere, & homo pro
nobis fieri non dedignaretur. Quam ar-
cto nexu conſociatos, quam indiſſolubili
fœdere veluti conglutinatos eſſe nos opor-
tet cum Filio, cumque Matre, cum Js-
sU, & MARIA! quoniam Ille pber Hanc
ſeſe nobis dedit; Hæc autem IIlum no-
bis edidit Salvatorem.

At vero, vide rem grandem, & nul-
l1o metu ſatis pro condigno expaveſcen-
dam. Factus eſt Filius DEI Salvator
tuus; concepit MARIA JESUM, hoc eſt,
Domina Salvatorem: Salus tamen tua per
M 2 hoc

180⁰ (SERMO)

hoc neutiquam lin vado eſt. Salus, in-
quam, tua æterna, ſicut exoptanda eſt
unice, ita perdi poteſt longe facillime.
Atque ſic tua nunc opus eſt vigilantiſſima
cura, aſſidua attentione, maxima ſollici-
tudine, ut ne gratiam DEI reſpuas, ut

Salvatori tuo Salutem tuam curanti coo-

pereris. Qui enim ereavit te ſine te, non

Jalvabit te ſine te, ut recte dixit S. Augu-
ſtinus. Noli errare, noli temet decipe-

re. Verum eſt equidem, fſitit ſalutem
tuam Optimus Salvator Jäsus, & cum
Filio Suo Benigniſſima Mater MARIA:
cupiunt Hi animam tuam poſt mortalem
hanc vitam ad Cœleſtem illam Jeruſalem
introducere, ubi quanta Omnipotens
DEUS Eledtis Suis paraverit gaudia, nec
oculus vidit, nee auris audivit, nec in
cor hominis mortalis aſcendit: Huc ut
tandem pervenias, orat nunc pro te Vir⸗
ginea Mater: interpellat pro te apud Pa-
trem Divinus Filius; Pater gratias ube-

res tibi largitur, & media ſubminiſtrat

omnia ad fugiendum peccatum, ad vitam
ſancte inſtituendam, atque ita ad evi-
tandam æternam mortem, Cœleſtem ve-
ro Gloriam obtinendam. Sed non ſal⸗
vabit te ſine te. Tuum eſt Divinis obſe-
qui Gratiis, vitam pie, ſancteque inſti⸗
tuere: animum adamantina quadam du-
ri⸗

kltie
dec

pro⸗
uen
lute
trar
be

ip

en
Anm
cog
gui
Vikl
e
in

lis
Tun
Ns⸗

Vis
tol
e
tat

i
nil

in⸗
1e
ime.
fima
liei⸗
t
coo⸗
Nt
Ugl⸗
cie⸗
Utetn
culn
8IA!
alem
lem
Otens
nee
e in
e N.
eVir⸗
4Pa-
Ube⸗
Hiſtrat
Vitann
eni-
n Ve⸗
ſal⸗
oble⸗

( XVI) 181

ritie obfirmare contra omne peccatum,

occaſiones péccatorum evitare: DEI, &
proximi amorem colere; libenter, fre-
quenter, ardenter orare: verbo, de ſa-
lute tua ſemper eſſe ſollicitum, huic con-
traria reſpuere, proficua conſectari. Ha-
be (id, quod nunquam ſatis commenda-
ri poteſt) habe cum Regio Propheta in
mente tua, & ante oculos tuos ſemper
annos æternos: tuam nimirum quotidie
cogita æternitatem, cui de die in diem,
quin & omni momento fis propior. No-
viſſimorum tuorum recordare quam fre-
quentiſſime, unde Scriptura teſte fiat, ut
in ternum non pecces.

Felicem te, atque craſtinæ MARITA-
NÆ lætitiæ ex merito participem, ſi ta-
lis eſt, futurusque eſt vitæ tuæ tenor.
Tum enim vere tua quoque Mater eſt
MARIA, & Salvator tuus IEss eſt.
Quod ſi autem mundi hujus Syrenes ſua-
vis ſui cantus illecebra plus in animum
tuum poſſunt, quam voce Sua DEUS: ſi
cupiditates tuas frænare non vis: fſi ten-
tationibus reſiſtere, pravas conſuetudines
abrumpere, & ahdicare arduum nimis vi⸗
detur: ſi denique ſalutis tuæ vivis incu-

rius, quis te vivit infelicior? Adeo enim

nihil tibi profuturum eſt, quidquid nune
M 3 ab

₰△

182 (SERMO „

ab Optimo Salvatore, Ejusque Matre

Sanctiſſima tibi impenditur curæ, & gra-
tiæ, ut inde potius horribilius buum fu-
turum ſit judicium, exitium deterius.
Tum enim audies terrificam illam Chriſti,
non jam Salvatoris, ſed Judicis, non A-
gni, ſed Leonis exprobrationem: quid

ultra debui facere tibi vineæ mezg, &

non feci? propter te homo factus, Pal-
ſus, mortuus ſum, ut tu fimilis DEo fie-
res, non patereris, æternum viveres.

Conſule tibi ergo nune, dum res eſt
integra, dum es in via. Elige adhære-
re DEoO, & Beatiſſimz Matri tuæ. Per-

mitte infelicem mundum; pereat ille,

quando ita obſtinate vult, cum ſua mul-
titudine. Non te illius neque promiſſa
ineſcent, neque exempla abripiant, ne-
que axiomata pervertant; nullæ denique
illius machinæ, artes, technæ, violen-
tiæ in transverſum te agant. Tempora-
neum enim, & nimis quam breve eſt,

quidquid mundus dat, promittit, aut

comminatur, & ideo nihili faciendum.-
Si ſapies, ea ſola curabis, quæ ſunt .-
terna. Accipe igitur confilium, arripe
juſtitiam, amplectere Sapientiam, cujus
initium Timor eſt Domini; quæ deride-
tur quidem, & fatuitas reputatur a mun-
da-

dani⸗

A

tte
D

us.
iſti,
4.
id

al⸗
lle⸗

.
ent

ere:
bet⸗

le,

lul-

ue
len⸗
0ra⸗
eſt .

At

lun.
ripe
jus
ide⸗
hun⸗

(XVII ) 183

danis, ſed denique perducit ad vifonem,

& amplexum DEI.

DE PASSIONE DOMINI

S E R M O I.
Oe amantillimi noſtri Salvatoris Palſ-

ſione locuturus, non vos ad
gaudia, non ad ſanctam quandam, ut

alias, invito hilaritatem: ad lamenta,

ad lacrymas, ad ſeiſſionem cordis, ad
doloris, qui animam tranſeat, gladium
evocamur. Quis enim locus lætitiæ,

aut quæ abeſſe poteſt triſtitia, ubi ſpe-

cioſus forma præ fllis hominum, Domi-

mnus Virtutum, & Rex gloriæ, DEOs idem

& homo, factus eſt Vir dolorum, oppro-

prium hominum, & abjectio plebis: ſa⸗

turatus injuriis; expletus cruciatibus; coo-
pertus Vulneribus, livore, ſanguine; a
planta pedis ad verticem capitis non ha-
bens ſanitatem? Ignoti quamlibet homi-
nis cruciatum aſpicere, ejulatus audire
non ſolemus, non poſſumus? „ in aliquam
doloris ſocietatem quin veniamus; quo
igitur affectu mens noſtra intuebitur tri-
ſtiffimam ſpeciem hominis illius, qui ſi-
M 4 mul

184 (SERnMO)
mul DäEs eſt, quo, ſi ex veræ Fidei
præſcripto judicamus, nemo nobis pro-
pinquior, nemo omnium in honore, aut
amore potior habendus? Grande Myſte-
rium! DäUs homo, Sanctus Sanctorum,
acerbiſſima quæque ab hominibus pro ho-
minibus patitur. Rem profecto non ſolum
noſtris imbecillibus, ſed ſublimiſſimis etiam
Angelorum mentibus obſtupeſcendam!
Memor ſum, ſermonem mihi eſſe ad
Theologiæ Alumnos, quorum familiaris
labor eſt, & quotidiana oceupatio, ab⸗
ditiſſima Fidei myſteria, duce Verbo DEI,
cogitare, ſerutari, ediſcere: qui pro-
pterea non tam docendi fint, quos ſenſus
habere oporteat in Dominicæ Paſſionis
contemplatione, quam commonendi ſo-
lum, & ſi opus, etiam orandi, ut quod
ille pro amore noſtri ſuſcipere, & ſuſti⸗
nere non grave duxit, id meminiſſe, at-
tentius recogitare, & pia mentis appli-
catione recolere ne grave duxerint, aut
tædioſum. Etenim quam turpe, cumque
ipſo adeo humanitatis ſenſu pugnans foret,
gratæ memoriæ officium Ei nolle repen-
dere, qui tibi vitam ipſam ſuam, ſangui-
nem omnem ſuum dignatus eſt impende-
re? Salvatori autem noſtro non dubite-

mus quin acceptiffimum ſit, ſiquem vi-

deat doloribus ſuis indolentem, de mor-
te

te ſr
ge!
que-
guli⸗
Haa
dus
die⸗

ræ;
Vvini
ſtitl
nem

Dor

CC
imn
Net.
da
dine
mor
ri
1

d

tan
kis
grü
T
ta,
ver
co
Fey

ei
Pro⸗
At
Fſte⸗
fum,
ho⸗
Olum
Ktjam
ſe ad
liaris
4⸗
Del,
pto⸗
enſus
ſionis
ſo⸗
vodh
W⸗
9 4t
mhi⸗
, At
mqre
ſoret,
epen⸗
ngu⸗
ende⸗
bite⸗
en N.
te

( XVII) 185

te ſua, de præcipuis quinque vulneribus,
de flagellis, de ſpinez corona, de aliis,
quæ perpeſſus eſt, ſeu univerſis, ſeu ſin⸗

gulis, devoto cum affectu cogitantem.

Hanc certe ut perennem faceret in omni-
bus Chriſtianis memoriam, non ſolum præ-
dicari ſuam Paſſionem juſſit omni creatu-
ræ; ſed Divinorum quoque omnium Di-
viniſſimum Euchariſtiæ Sacramentum in-
ſtituit, ut quotiescunque manducamus Pa-
nem hunc, & calicem bibimus, mortem
Domini annunciemus, juxta quod dicitur
1. Cor. II. V. 26. Ut ne denique in ipſo
Coœlo vel ad momentum tantæ rei eſſemus
immemores, SS. V. Vulnerum ſtigmata reti=
net. Stigmata quanto a nobis ibi aſpicien-
da gaudio! quantam nobis allatura dulce-
dinem finceriſſimæ voluptatis! Si enim
mortales noſtros oculos rapiunt gemmarum,
auri, argenti ornatus, quibus radiant mor-
talium Principum corpora: profecto quan-
to cœleſtis vita huic terrenæ vitæ præſtat,
tanto plus delectabit glorioſi noſtri corpo-
ris oculos, intueri illos in Salvatore noſtro

quinque veluti ſoles, illa quinque pulcher-

rima Gloriofſiſſimi illius Corporis ornamen-
ta, noſtræ pretia redemptionis. Nunc
vero, quod præſenti noſtro viæ ſtatui eſt

congruum, faciamus, ac ſœpe in mentem

revocemus, debitoque affectu proſequa-
M 5 mur

186 (SERMO)

mur illa ſaeratiſſima Vulnera, & quidquid
aliud pro nobis perpeſſum Dominum Evan-
gelica docet narratio. Id amoris, id gra-
ti animi an non meretur, an non etiam
obtinebit a nobis, qui pro nobis inter
acerbiſſimos dolores mortuus eſt Dulcifi-
mus noſter Redemptor, ut aliquam tem-
porum noſtrorum particulam Ei ſacremus,

quà remotis curis, & rebus aliis omnibus,

illud ipſum amoris prodigium unice con-
templemur, & veneremur?
Tranſeamus igitur, qua licet, mente
noſtra ad nefaſtum illud theatrum, in quo
editum eſt ſpectaculum adeo lugubre, &
àa ſæculis inauditum. Singula attente, cum-
que mora conſideremus: incipientes inde
ab horto Gethſemani, comitemur cogita-
tione noſtra, quacunque DEI Filius (0
Cœli obſtupeſcite!) Filius, inquam, DEr
quacunque rapitur, trahitur, truditur per
vias, Per Jeroſolimæ plateas, per tribunalia
ſacra, & profana, per domos Annæ, Cai-
Phæ, Pilati, Herodis: ubi accuſatur, percu-
titur, conſpuitur, deridetur, illuditur,
Hagellatur, ſpinis coronatur, Barabbeæ
homicidæ poſtponitur, ad mortem incon-
dito clamore poſtulatur, ac etiam conde-
mnatur: comitemur onuſtum cruce, usque
dum tandem in Calvariæ monte videamus
Pendentemi in cruce, exſpirantem in cruce.
Hæe-

Velut

Hecci

do n.

fviſſe
motann
41, V
t a

da ho

enim

dit tan
aonmmin
(cvein

tudo
num
Univer
Moru
s .
Pta 5

Mona

guſto
nis,
Mana
TUN
Gi
tenti
triſter
rbin
omni⸗
etiam

Dhr

did
van
gra.
iam
inter
leiſſ.
tem-
mus,
ldus,

nente
1quo
, C
cuI-
inde
gita⸗
8 (
Der
1 Per
nalia
Cai
erel⸗
itur,
abbe
neon⸗
uce⸗
qe
Ons
ruce,
el⸗

( XVII ) 1987

Hæccine DEr Filium pati! Nihil profe-
cto mirum, conturbatam, & commotam

fuiſſe naturam, obſcuratum ſolem, terram

motam, ſeiſſas petras, aperta monumen-

ta, velum templi laceratum. Hoc mul-

to magis fuerit mirandum, ſi noſtra cor-
da hoc intuitu non emoveantur. A mundo
enim condito non aliud quidquam acci-

dit tanta dignum admiratione, dolore, &

omnium conſternatione. Funeſtiflima quæ-
que in comparationem afferamus. Multi-
tudo Angelorum cum Lucifero in ter⸗
num ignem projecta: Humanum genus
univerſum primi peccati vi perditum: Pri-
morum Parentum e Paradiſo ejectio: mun-
dus deletus diluvio: igne cœleſti abſum-⸗
pta Sodoma: exciſa Regna potentiſſima:
Monarchiæ everſæ: Jeroſolyma cum Au-
guſto illo Templo, cum Palatiis Salomo-
nis, omnique ornatu ſuo qquata ſolo:
Manaſſes, Joachim, Sedecias, aliique alia-
rum gentium Reges cum populis ſuis vin-
Cti, in captivitatem abſtracti, carcere de-

tenti, oculis orbati, aut neci dati, quam

triſtes ſunt vel ad tam ſeram memoriam
ruinæ, & eventus deplorandi! At hæc
omnia, & quidquid his accumulari, aut
etiam triſtius poteſt addi, ſepeliuntur, ac
velut in nihilum rediguntur, quia Filius
DEI patitur, Filius DEI flagellis cæ di-
tur

5

188 (SERMO)

tur, in cruce moritur. Ibi enim, utut

magnorum, aut multorum, aut milerrimi
ſint caſus, attamen creatæ rei ſunt caſus,
& vel peccata ſunt, vel juſtæ peccatorum
ponzæ. Hic autem, cui tam indigna, tam
acerba ſunt irrogata, Altiſſimus eſt Altiſſi-
mi Filius, DEUs eſt, innocens eſt, ſegre-
gatus a peccatoribus, excelſior cœlis fa-
Gus, Sanctus Sanctorum eſt. Hujus rei
Contemplatione attonita hæreat, penitus-
que deficiat, neceſſe eſt, creata mens
quælibet. Ergo DEUM hominem, poſt
plurima, diriſſimaque ſupplicia, cruci de-
mique ſuffizum, eoque probroſo mortis
genere extingui vidit, quæ per illum con-
dita eſt, natura? Quanto nune alia re-
rum facies in Monte Golgotha, quam
prius in Monte Thabor! Hic Chriſtus D.
inter Moyſen, & Eliam: illic inter duos
latrones. ILbi filius dilectus, hic filius de-
relictus. In uno monte Dilebtus meus, ut
nix Candidus: & rubicundus in altero, quia
proprio purpuratus ſanguine. Petrus, Ja.
cobus, Joannes laudant, benedicunt, ve-
nerantur in Thabor, at in Golgotha Scri-

bæ, Phariſæi, Sacerdotes, plebs, nobi-

les, ſtantes, prætereuntes, derident, ex-

ſibilant, blaſphozmant. Denique ibi nu-
bes lucida, hic tenebræ ab hora ſexta

ad nonam.
Sic-

inp

di
noRraa
ine⸗
tris Fi
& pro
Git in
noN!

Oam

go
via e

e

o,

gdi i

Dner⸗

Mina
ſdo e
retrib

tetrkibe

(id

cipia

Slu

calie
quot
gens
Ut in
VINA
cifi

, Atllt
errini
calus,
toruin
4, tamn
Altill⸗
ſegre
lis ſr⸗
us rei
enitus⸗
mens
. poſt
nei de⸗
mortis
m con⸗
a te:

J e

sD.
t duos
is ge⸗
, U
, quia
ls, ſa⸗
nt, ve⸗
ha deri⸗
nobi⸗
lt, .

ibi ul.

4 ſext

gie⸗

(XVII) 189

Sicut autem propter nos, & propter

noſtram ſalutem prius deſcendit de cœlo,

& incarnatus eſt Unigenitus 5Æterni Pa-
tris Filius, ita nunc propter eosdem nos,
& propter eandem noſtram ſalutem aſcen-
dit in crucem, & mortuus eſt. Qui enim
non habuit ex ſemetipſ'o vel minimam,
quam lueret, culpam, habuit in humano,
quod condidit, genere & multa, & gra-
via crimina, quæ ſuſciperet, portaret,

& expiaret in Corpore ſuo. Patitur er-

go, qui nihil deliquit, ne paterer ego;,
qui in multis deliqui. Meis ſemetipfum
oneravit debitis, ut quorum ego nec mi-
nima parte liberare me potui, ea Ipſe de
ſuo cumulatiſſime diſſolveret. Quid ergo
retribuam Domino pro his omnibus, quæ

retribuit mihi, quæque pertulit pro me?

Quid aliud, quam Calicem Salutaris ac-
cipiam? Paſſionis Calicem, quem bibit
Salutaris meus, Redemptor meus; hunc
