folum, atramentum & calamum, fed vi-

n d

tam ejus meritis ad ejusdem imitationem

quoque àc Spiritum baberet: adeoque ad

ij ïOïqUCT

honorem ejusdem ac voluntatem, omnia

irt qi*

per vitam omnem opera, fa&ta volebat.

j f

3. Subditos cenobii ac tributarios multa

d!

follicitudine erudiri cürabat, de vita &ge-

j

ftis, fed & fingulari Patrocinio ejusdem

SanGiffimi (ui Patris.

$

; neglfv*.

[vobïyjffj'

Indiguefrmum affzvens , Dominum ac Tue

n

zelavem fuum fuübditos ac clieutes noum aguo«

cere.

Unde procurabat ut (íngulari amo-

;arüm Ü

re, acconfidentia Patrocinium ejus omnes

r

; exquirerent, ad ejus fan&iffimum nomen

£. D. M.d' A4garo Medit.

Bb

Jpïïcäï

m itie

386

äfO)ä

mirificé afficerentur, omnesque fortunas,

Nom

profpera & adverífa eidem committeren:,

litcer

afferens nullum unquam San&torum &2 44-

notmt

qivalili illa Matve fuübditorum cenobii bo-

confo

nis, tam follicité intendiffe: contra qui ne-

b

immu

gligentiüs eum coluiffent aut coli non cu-

raffent, negle&um illum oblivionemque

vitaen

vix unquam impuné tuliffe , plerorumque

5l

cxnobiorum afllidionem, fpoliationem &

n teny

everfionem huic culpz affignandam effe.

T fl

4. Memoriam ejus feria 1v.

Hebdoma-

tdos

dx perpetuam cum indicibili fervore fuis

dem q

imperabat ; & inculcabat, & quamvis alias

qum

femper, eo tamen prxcipué die, in omni-

bus fuis exercitiis ad imitationem vitz Zu/-

tionem

Cipiem

ciffni Patris fai tefpiciebat, rogans enixé

£jtsm

fuos, neab eocultu, ulla unquam feria 1v.

.

Difcederent, fed pro virili etiam ad pofte-

ls

ros transmittere fatagerent.

cipue

Habebat infüper eà die fingulares morti-

CDrpo

ficationes quasdam, & omnia ejus diei facta

(ínem

Patri eidem fibi chariffimo dicans , vix aliud-

Otum

in recreatione colloquium , quam de illius

laudibus ac imitatione admitcebat.

*

Qtis,

gl

$. De titulo eidem Patri Patrzs 7Zdmirae

ET

bilis dato füperiüs; quem tamen in collo-

quio cum fuis; cum aliis non nifi cumgra-

ff !

bl

tia, ne affectaté videretur, ufürpabat, alias

$

Patrem. Sanciiffimum aut. dulciffimum ap-

fttj

pellando. n ícriptis vero, nunquam ali-

(lj f

ter, quam Admirabilemappellabat, ejusque

Uliug

Nomen

ecos

j87

fortum,

Nomen diligentius & grandiufculis fsmper

mitterer

litteris exprimebat.

Quotiescunque autem

m ) 4

nomen efferebat ; raró quódam gaudió

nobii

.aC

confolatione efferri videbatur.

tràquit

6. Jejunium feria 1v. ob honorem ejus

| non (l

l

immutabile voluit, & quz eo die per le-

'ïonemquz

vitaem admiífa acriüs vindicavit.

TOrümqe

7. Imagines varias ejusdem $. Patrzs tam

xcionem d

in templis, quam toto paffim c&nobio affigi

am .

feu flatui curabat, fed & zre vulgatas in

Hebdomg

exteros diflrribuebat , quo, memoriz ejus-

rvore f

dem confüleret, & tam apud Monachos;

mvis zügs

quam exteros, amorem ejusdem ac imita-

D

tionem quocunque poffet modo excitaret,

n vitæzi'fi

cupiens, ut dicebat, (i liceret, expenías

yunj i

ejusmodi in orbem terrarum univerfum fa-

m l

cere.

8. Nihilitaamabat, factis, adfuosprz-

cipué & omnibüs feré in colloquiis, quam

at m0!jï'

corporis cjusdem du/ez/imi luatvis habitu-

dinem, genuflexiones, proftrationes, ocu-

usdiclï "

s,ViXZiï'

lorum, manuum, pedum compofitionem,

m [ jj

Oris, vocis gravitatem juxtaac facilitatem,

geftus denique omnes. & mores, fed &

j

animi, pro loci ac temporum diverfitate

i

fenfa, & elevationes, loquendo & deícri-

bendo reprafentare.

(j nf

ypit !

9. Orationem Ecclefie Exczta quaefau-

;us €&c. Ejusdem honori, familiariftimam

j ?

st

fibi faciebat, initium diei, fed & exordium

.t gi

cujusque negotii ftudii ac recreationis per

NUA

b2

eam

i

388

ä(ojä,

eam faciens, fed & hanc eodem modo -

vetii

piüs interpolans ejusdem fübindé vim pe-

titionis feu energiam orationis multo cum

"u

tueb

guftu füis explicans, quo attentiores tanta

Msj

in.oratione, & Spirztus Patris fui petitio-

ficat

ne tam grandi faceret.

qui í

10. Quotidie item magna cum confola-

tionerecitabat oratiunculas paucas, &pfíal-

Íüus ;

quod

mos fuis temporibus ab eodem $. Parre re-

Tun (

citata & commendata, quz velut ab ore

m (

ejus dulciffimo premanía, jucundiffimé

t

mafticabac.

m

11. Verfum Jus m adjutorium initio

-trisin

horarum 4 $. Patre in Ecclefiam irtrodu-

Tetme

Cum nimis quantum amabat, &audito eo-

Gtem

dem , ad horarum initium exultabat, fz-

tentu

piuüs eundem initio quarumcunque tribula-

hs

tionum & metu tentationum ufürpans.

teri'

I2. Quzcunque dubia, inprimisan pro-

adeg

pofito füo convenientia effent. & Majetta-

iU

tem, dignitatemQue Religiofam decentia

cflent, agere intendiffet? prius cum Mauro

Qu

1

ac Placido ad $. Patrem , pro licentia re-

tis

currebat, certus non facere, /7 Mauro &'

I

Placido "Adimivalilis Pater non permififfet.

Bo

13. Omnia non folum fa&a fed & cogi-

CU

táta intueri ipfum $. Patrem certó credebat

I

& jugiter reverebatur, afferens , qua ei

in vita hac mortali gratia contigiffet, lon-

t

['

- gé perfectius in illa zerna conceffam efíe,

Qtot

àta ut illum lateve uibil poffet, im cujus vi-

Ill)m

qentts

!

$& (o) *ää

j

todo b

ventis auretm etiam cogitatiouis verba. info-

: Vim

Reverebatur aáutem illum . & ín-

lto Qu

zuiffeut.

tuebatur tanquam jugiter Dei adftantem

(Qres taxi

Majeftati & in (ingula momenta follicitum;

ij petto

ficuti optimum & amantiffimum parentem,

qui follicitiffimé vereatur nequid filiolus

n contu

ífuus preíente & intuente Rege adinittat,

s, &pf

quod ejus Majeftatem poffet oftendere , ve-

. Datroe

rum ea potiüs agat, quibus gratiam ejus-

üt ab t

dem & charitatem fingulariffimam merea-

condilir

tur.

14. Quo felicius amorem Benedi&di Pa-

rium i

tris in filios & mutuam utrinque obligatio-

) jntrode

nemexprimeret, dicebat: omnem Paterni-

(audwaO-

tatem & Maternitatem. Naturalem feu Pa-

tb

rentum ad filios relationem in comparatione

je (r

hujus facrz relationis effe tantum quafi ve-

jtpatis

teris Teftamenti figuras, novifiguificativas;

misanpe

adeoque Bezedié/i dulciffmi Patvis €? fülui

gl

Monacbi velatiomis ver.

j denani

quam veram umbva.

nfv , fiham ygrz'äs,

TU

.If. In omnibus periculis aut rebus fubi-

centia

tis. .4muore Dei & dulciffani ejasdem fui

Mp

Patris fammo cum guftu exclamabat: Deus

mll

Benedictus! ut juxta affereret, omnia exin

d&j

etiam advería fibi dulcefcere.

| Cl'fdcbäj

16. Litteras eodem modo , & ícripta

.ple-

raque ordiebatur.

: T 1

je, lf

17. Le&ionem San&i/fme Regule tribus

främ C,'.?l

quotidie vicibus multo cum guítu & atten-

a i

tione , fed & cum eflicaci ejus, quod tunc

«t

Bb4

. lege-

390

& (o)8

denti

legebat exequeudi propofito ufurpabat, &

*

fuis fuadebat.

juxta

18. Eandem sz:?g'[/?mani Regulam nun-

tione

ollu

quam quam flexis genibus fumma cum ree

verentia legebat, & legi volebat.

ejusd

19. Voluit , ne quis unquam eandem

2

S$S. Regulim attreCtaret ,. feu feponeret,

Aircum

nifi ofculo honoratam cum efficaci defide-

It v

rio & propofito, eam quanto citiüs poffet

Bo

perfe&é obfervandi & adimplendi.

DOA

29. In exhortationibus, Scriptis ac col.

loquiis, affueverat ejusdem verbis non ali-

Téned

ter atque Bibliorum pro confirmatione &

Vif

dulcore fancto orationis uti,

t j

21. Suos egregié per frequentes quaftio-

Mu

nes exercebat , ut, quid quolibet Sandif-

tromy'

fimz Regulz capite tra&taretur ,. ex memo-

tidie Á

riaíÍcirent. lInde mirabile quoddam ludi

genus inftituit; Partita in feptuaginta tres

W Q

Tetzba

partes circuli, in plano quodam, periphe-

ria, easdem numeris capitum SS. Regulz

(5 Q

HU

defignabat , virtutem etiam parti cuique

Nomi

aíljgnabat , fed & San&i cujuspiam fui or-

Yroe

dinis nomen inícribebat,

Inde rotata ex

At

centro virgula quadam íignatoria feu in-

dice , quodcunque ftante virgula caput

piac

Pa

fipnaretur, ex capite illo, quod rotanti

evenerat, erat quidpiam memoriter depro-

S- A]

mendum, fed & de vita illius San&i, qui

Y À

fibi evenerat, aliquid referendum.

Si mi«

Y

ro. collu-

$

nus Poü*et, aliquid ex tempore p

dentibus

&(oo8

p t

dentibus orandum. Virtutemquod attinet,

juxta notatam, aliquid in ejus commenda-

lg m

tionem dicendum erat; & judicibus, qui

a Cutt fe

colludebant, íi occafio daretur eádem die,

it,

ejusdem exercitz fpecimen dandum.

m eanden

22. $S. Regulam quilibet füorum collo

foponert

circumferret, minimum fecum ubique fer-

aci delt

ret, voluit.

iius polf

23. Si eandem cordi apprimeret, aut

j

ofcularetur, five tantüm manu apprehende-

yis 1 co?r

ret, omni tantationi morbo & calamitati

pis 0001

remedium afferebat.

Quod fi eruczs fan-

mationt d

ifime fenum jaxta adderet , zz/uper fola-

Z2um aftirmabat.

s quæ(fiü:

24. Ejusdem ZZdmirabilis fut Patris Pa«

g

ex ma

trozos 'Tutelares etiam füos adoptans , quo-

tidie füb primas vigilias & noCtis vefperas

n

fuo quemque ex nomine falutabat, & ve-

ag Ut

nerabatur, etiam Angelos cuítodes ipíius,

, p

qu

l

quos nonnulli corporalibus oculis ipfi affi-

$A

Ítentes, eumque comitantesolim viderunt.

jti Cl ld

Nomina autem ceterorum feré ifta funt:

'lam Ulm

Przater Dei Parentem Zdmirvabilem: Domiz-

".

i

uam l'aventem , quam quotidie etiam puer

j f

i

precipué dilexit coluitque , ejus honori

u d

p

Pfalterium illad San&iffimum infítituit.'

y n

S. Archangelus ( innomines forte cuftodes

i:erdep'?

S. Angelus

[ ejus.

an&b T

S. Joannts Baptifta.

jf

lj

S. Martinus Tluronenfis Epifcopus.

, d

Bb 4

Sn Ba"

doi

&(opod

S. Bafilius Magnus Epifcopus.

feéc

*

S. Michaél Archangelus.

ejus

S. Angelus de Treni.

Vil

Omnes-SS. Angeli.

retdr

S. Petrus Apoftolus.

fimun

$. Paulus Apoftolus.

tilis 1

S. Clemens Papa & Martyr.

1odur

$. Blafius Epifcopus & Martyr.

E

S. Donatus Martyr.

amanti

SS. Cosmas & Damianus Martyres.

priq

S. Hieronymus Ecclefie Do&or.

Yeteni

S. Erafmus Epifcopus & Martyr.

ftitig;

25. Rofarium ejusdem honori inftituit,

fimile coronz Matris Zdmivabilis, recitato

3.

'll ]

in vicem /ve Maria , Excita quafumus &c.

in vicem. Pazer moffer fingulis Sa/ve Re-

ptonu

publi

gina & c. quod illam Herzazi Filii Antipho-

nam etjam Patris diceret, in vicem credo

Cnt

recitabat cau/pam capitulavem. : Adjungebat-

linoy

que votorum folemnium iterationem.

Ob-

(ifüi

- ieht]

fervabátque fingulariter in hoc rofario ve-

nerari annos statis dulciffimi fui Patrzs,

X

quos totidem , quot Matri fuiffe, tres ni-

ii

Q

mirum & fexaginta aut (quod de utroque

Parente plures contendunt) duos & fexa-

libe

füe;

ginta, ut tamen fexagefimó tertió moreren-

tur, multo cum gaudio recolebat & me-

pio.

morabat.

moj

26. Vite ipfius gefta ex diverfiffimis

- fine

—

feriptis & libris, ingenti cum labore, fic&

jl

confolarione undique conquirebat, & omnia

Bv

7 eré

.äfä(O)ää !

393

feré qux agendo perfuüadere fatagebat, ab

ejus exemplis confirmabat.

27. Si quid adveríi aut incommodi pate-

retur, depofito per orationem apud dulcif-

fimum Patrem, quo premebatur onere, to-

tius rei curam illi committebat, & füpra

modum alleviatus, angi ceffabat.

28. Quos adverteret Perris dulciffmi

amantiores effe eos etiam peculiari amore

j

profequebatur, addens , dignos amore & re-

]

verentia filios, qui tam manifefto PradefZi-

»;i if

paiionis //guo infigniti effent.

jr, r

29. Quemcunque audiret íeu videret

Putri Addinivalili veverentiam. audito vel

gf

hr

pronunciato ejus nomine habentem, five

publicá in oratione ejus Patrocinium invo-

J

cantem , illicó toto. corde illi benedicens,

jcem u

ungularem à Domino Deo' gratiam & ab

jnge

amantiffrmo Patre amorem atque benevo-

n v

lentiam precabatur,

[O(Hrio 7?'

( hi

30. Omnia Sanctiffimz Regulz ejusdem

capita complexus, ac certa diftinctione per

[e, IKCSFJ:

horas diei dividens, ita ordinabat, utqua-

Je UIIQU,**'

j & 9

libet die, faltem quoad íervari pro con-

fuetudine poterat , exequeretur, etiam ca-

pita illa ,. quz tempori illi videbantur acco-

"T

modari non

poffe , fc.u practicum nihil con-

tinere.

m

(j

31. Si quid prodiverfi loci confuetudine

r ^

rabiliàs videbatur; ubi

(ott

grav?üs illi & intole

lj

Bb ;

pri«

394

& (o»)s$

totat

primum ex voluntate ejusdem Patrzs id effe

imaginaretur alacriüs aggredicbatur.

rum.

Me

32. Hoc illi fixépropofitum, nihilquan-

tumvis arduum ejus amore rogatum , cui-

Glori

quam negare.

fantis

33. Singulis menfibüs fub quadam pecu-

Met

liari memoria feftum aliquod dulciffimi Pa-

(litutio

1ris füi recolebat & fuüis comméndabat, fa-

E

ciebatautem fequentibus titulis & diebus:

Men

Menfe Januarios Feftum Patrocizi dul-

Taptus

cifumi , C? ,Admiralilis Patris five fuorum

ts E

*

Mer

defenftonis. 28. die ejusdem Menfis.

Menfe Februario. ro. ejusdem: FZffum

d o uii

Triumpbate cavuis & demonis.

Menfe Martio. 41. ejusdem : Feftum oZz-

| o

tís Gloriofiffr

um Cv depofitionis Patris dul-

ciffznz.

u

Menfe Aprili. 2o. ejusdem: Feftum Go-

vie €? GYatie in cxlo Triumphantis, &

pAn

olim in terra agentis.

Menfe Majo. 5 i. ejusdem: Feftum Mira-

Tem (

bilium, ive commemoratio Miraculorum

Timui

viventis in terra & Triumphantis in czlo.

Otuty

Menfe Junio. 4. ejusdem: Feftum Pro-

ttm

anifffonis , (cu Revelatiomis gvatiarum ordini

tlj

à Deo collatarum.

Itt,

Menfe Julio. 25. ejusdem : Commemora-

jon;

tio /uge ejusdem S'S. €? Admiralilis Patris

null

€x Urbe Roma & converfionis.

m

Menfe Augufto. ^6. cjusdem : Feftum 7-

i

teraitatis & Multiplicationis, fivecomme-

&q

moratio

39Y

&(oom

atritid

moratio Benedi&ionis in multitudine filio-

uf

rum.

nibllqu

Menfe Septembri. 21. ejusdem: Feftum

um a

Giorioïï(ïimæ Nativitatis 7Zdmzrabilis In-

fantis.

adam

Menfe O&tobri. 17. ejusnem: Feftum in-

dciffmi )

ftitmtionis Sau&z/frue Regule d Spiritu Sau-

dabit,

do infpivata.

cdiebus:

Meníe Novem

bri. 22. &:jusdem : Feftum

vociti d

Raptus five Extafi, fivey ut vocabat fa-

five funs

tvis Extatici.

Menfe Decembri. 11. ejusdem: Feftum

:nüs.

m E*/f"!ü

ubili ia utero Beuedi&iffimi Infantuli.

ftmo

Feneratio ac Reverentia ejusdem

Bu

erga Matrem Admirabilem

Benediclam.

dhom O^

Ari modo ZZdmirabili Matri addictiffi-

.hantis, '

p

mus, modis admodum raris ejus amo-

lum J

rem demerebatur, afferens, in eo ut plu-

imnlOïLm

rimüm cogitationes fuas omnes effe, quo

omnium Filiorum, Fratrum füorum amo-

in n

[un 7

rem & Studia omnia erga utrumque 74dmi-

valilem Paventem quam longiffime füpera-

n

ret, adeoque ea excogitaret, quibus ma-

jora ad eorundem cultum excogitari jà

at

Matven

ii

nullo amore & amatore poffent.

tamen 7Zdmirabilem libentiüs pro Majeftate

& dignitate ejus per internuncios falutabat

d

[2 COmmFl

& conveniebat; affirmas fe plerosque Tute-

lares

gort

396

æ(0)$

ciffa

lares Divos non aliá ad eos propenfione

Cotde

quam quod chariorem illam habuerint, &

lt

fingulariffié eidem addi&ti fuerint ,. fibi

cooptaffe.

Neque fe dignuní ad ejus Ma

ante,

nora

jeftatem , quam per ejusmodi azorzs Prin-

€ipes accedere.

hoc

l

Facta proin ad eandem

hi

Admirabilem Matrem per modum Lytania-

il

| Ifüdii

rum, falutatione, eam exnominibus Prin-

cipum amafiorum frequentiüs falutabat ; ro-

| Qniis

famii

gata eorum etiam bonà non folum veniá,

| quh

fed & confilió auxilioque, quibus omnia

hi

ifn

fingulorum officia unus vinceret, & uni-

verfum terrarum orbem, intoleranda affe-

Ma

fhm )

&us | vehementiá erga Dominam eandem

0

accenderet,

Mar

Ifgi

Faffus infuper cuidam. fuorum, ob ftu-

l

hy

dium profe&us, & erga Dei Parentem af-

Matis

fe&um fibi longé chariffimo, fe tanto ama-

fiorum illorum amore fubinde effervefcere,

t ye

ut videatur porro nec inter homines age-

fegi

Mltn

re, univero eorum , quem cxteris przftare

noverat, quem Exfatzcz amoris Filium ape

ET

pellabat , (S. Gerardus Ep. & M. erat) ita

| Mindj

lls

addictum fe effe, ut folo ejus amore , non

Ctgr

Lacrymas tantum, fed pené fübinde ignes

( Dahtg

oculis excuteret, illumque fe poft 4dmira-

biles Paventes unum unicum vitz fug &

u

aciionum füarum omnium. dire&orem ele-

lehy

]

giffe, nunquam non ejus memorem effe,

Vilte

Atl [

& per filium eumdem Zzrezti utrique dul-

N

ciffemum

il

écoog

397

ciffimum omnia füa eisdem deftinare

prdpenüeaa

; &in

corde ejus & charitate confecrare.

buerint,!

Litanias five falutationem, de

jetint , 1

qua paulo

ante, alibi ponimus, ut alia multa, Ho-

ad eusd

anóris D

norem ZZdmzrvabihs Mafris concernentia:

hoc loco Fefta ejusdem ab eodem celebrata,

ad eut

lanuario Menfe

n

24. ejusdem. Zz/?um Pa-

um L

trocimii Matris Beueditle, quo recolebat

vinibustn

gratias ej

usdem univerfo ordini & ejusdem

lod

olom v

familiis ab eddem à primo ordinis initio us-

que hodie factas, gratiis eidem pro fingu-

aibus o

lariffimo ejus Patrocinio habitis.

[& i

Menfe Februario: die 2. ejusdem : Fz-

ernii

Jpum . Fiveinmis Purificata ,

quod ipíe cum

am enu

octava privata celebrabat.

Martio Menfe. zj. ejusdem , avzzuntiata

Firginis Feftum itidem cum o&tava,

Iffly Ü h

Aprilis. 13. Feftum Maternitatis, five

Pt

Matris Benedi&tz , quo prxcipué, eandem

e (itt pu

ut veré fjam €? totzus Ordinis Matvem ob«

fequiofiffimé venerabatur.

yrine

Menfe Majo vigefima nona e

jusdem: -

p

Jhwun. Miraculof2 Penedifle , quo eam ut

- filun?

mirabilium operatricem in plurimis füi or«

y eu/

dinis cenobiis & locis , Monferratenü &

m

czteris &c. fed & in Filiis mirabiliter ope-

binitif.

rantem venerabatur.

f

Junio Menfe. rg. ejusdem: Feftum Z/a/-

j

terii Deueditle quo recolebat memoriam

d

pfalterii Marzaui ab Admürabili Patve tot

oco

ante fiecula ejusdem virginis ad. honorem

xeci-

trlä I

398

&coosg

Prir

recitati & inftituti, omni ab eo tempore

itade

recitata ad hanc usque diem novo defide-

forma

rio quafi retexens, & per manum amafío-

rum dulciffimi precipué & /dmrabzlis Pa-

quam

& in

tris ejusdem Sandiílimo vertici & cordi

omnia

imponens.

.

[7/777

Julio Menfe. 2. ejusdem

: f?/lzlm Faftta-

717

fonis Matvis Deuedidle üwve Feftum Zeue-

hægom

valile, quo recolebat omnia Matris à Filiis

inftituta & fa&ta.

fine [

*

m q

Novembri Menfe: Feftum Zzrgiuis Pra-

cum ii

Jfentata.

tafiter

Fefta B&nedi&æ Con-

Decembri Menfe:

fttjj

ceptz , Immaculatz, & De(cenfionis à Divo

türg

Ildephonfo inftitutz.

Caterüm hác differentia Parentemutrum-

que falutabat, ut Patrerm familiarius , allaim

l

Liad

reverentiüs appellarat: dulez/frzuum Patvem

"Admirabilem. — Sereniffmam Dominam Ma-

L

torun

tvem Admivabilem.

Quz illi in orationibus

folum privatis confüetudo, & in (criptis

N

At d

fübinde relictis erat.

Dro«

Horas ejusdem zdmirabzlis Matris fam-

ma cum coní(olatione recitabat , fupra mo-

MA

Yend

dum exhilaratus fi nullo alio officio illz prz-

pedirentur, przíertim quod tunc ex voto

Tittig

COmm

ipfe ac pro de(iderio Mz//as votivas (fic vo-

cant) Tutelaribus fuis ma

Pror

o

folveret.

gis congruä per-

iil

?rin-

8 (o08

399

Principi, de quo füperiàs, Tutelari fuo

0. tefmyt

0vo deli

ita devotus erat, ut nullam velintentionem

um amal

formaret, velpreces exfolveret, vel quid-

uradida

quam aggrederetur, quam eo & falutato

c &

& in auxilium vocato. Sed & pleraque

omnia 7f// perdue ipfum Pareuti utrique Ad-

mirabil, per bos amori, ut vocabat, fuo,

fun ]i

iueffabili Deo confecraret.

Faciebat autem

(lum J

hzc omnia tam facile, tam opportuné, &

ais i

fine capitis fatigatione, ut fateretur, folá

jam confuetudine ac pené naturá facere:

ingitit

cum interim fibi przíentiffimus , faceret,

taliter, qualiter fi cum familiaribus fuis pro

edid Q

aniui vemiffoue €? vecreatioue converíare-

con

tur & confabularetur.

qint

Rofarium mirabile.

arus, i

g J

I

Llud ejus mirabile exercitium quo & fibi

& multis aliis Occurrebat, & varia vi-

g

a

tiorum genera faciló &

paucó tempore per

actus contrarios evelle

bat. v.

11

g. qui odiis

aut diffidiis agerentnr Rofzriu

7

uoddam

-7 pro extir

Ma

patione vitii füadebat j4/mirabili

fitrite

tr aut Patvi feu Patrono Tutelari offe-

,[pra

)

['[ïx

J

rendo hóc modó: utpoft feriam füi exami-

01

nationem, & prevife occafionis tota die

nc d [

commoditatem a&ibus odio íeu diffidio

rm (Uc

Í

prorfum contrariis, numerum granorum

wügme

feu globulorum Rofarii quot diebus. certo

certiüs ex&quaret, fi non fuperaret, ita ut

J

omni

400

&lo)sS

omni officiorum genere, pro virili animum

de R

quisque illius, quem oderat, aut quocam

^C

minüs ei conveniebat , lucrari fatageret,

"C

nibil pro amore ejus abnueret, quibuscun-

que rebus ei gratum facere poffet, follici-

tus excogitaret, verbis amore plenis illum

alloqueretur, &refponderet, jucunditatem

in ejus prafentia fingularem vultu prafe-

DOcc

ferret, dolenti condoleret, etiam cum in-

K

commodo corporali ipfius commodis ftude-

Yi

ret, pro ipío fedulo oraret, actus virtu-

b o

tuin fubinde, aut mortificationum offerret,

libers

& ubi mallec quandoque aliis rebus inten-

Yte

dere, fefe ipfiapplicarert, conformaret &c.

Titoni

Oblata proin & fumma animi gratitudine

Pcrge

1

accepta occafione granum feu globulum

pedal

trahebat , illud fpecialiter attendens , ut

(

f

peculiaribus & difficilioribus a&tibus nume-

QUfm .

rum graüorum majorum etiam quotidie

lud, (

exequaret, quz plerumque in vocali Ro-

Itamo

Dice-

fario per Pater zo/fer numeramus.

Tten(

batautem non multo poft, hujus Rofarii

UKmt

ufum tam mirabiles effectus in homine pro-

Quf

ducere, ut penitus à priore diverfus nihi

[

feré imprudenter deincepsagat, occafiones

lt fs

merendi omnes prevideat ac przripiat , fed

Auten

& quz impoflibilia antea videbantur facil-

at

lima videat, & que maximé abhorruerat;

It ta

velut ingentia lucra omni tempore & occa-

anu

fione aucupetur. Vocabat autem hoc exet-

de(

$

ci-tiur.n Juain artem calculatoriam , adden

[

Tinte

l

" —

ää(o)æA

401

[Lanimm

de Rofarii hujus pretio & utilitate, z'rmium

t Quodm

ftapetti

vocali Rofario preffare, quautum ves ipfam

vocibus praffeut &?c.

yuibustue

, lol

Modus recitandi Orationem

lenis illu

vunditat

Dominicam.

lu p

» u

DOcens füuos orationem Dominicam ora-

re, dicebat: quamvisomniin oratione,

odis lu

hác tamen ante omnes opportere hominem

us virb

ab omni cujuscunque rei amore & cura effe

mofferti

liberum, adcoque in hac una oratione, po-

obus i

nere debere & reputare, omnium defide-

ymucli

ratorum ( deíiderabilium momentum;

vutituds

Pergebat potro: excipere fe omnia illa fu-

ghbulum

perdulciffima verba ex ineffabiliter fuavifz

jins, V

fimo corde & ore amoris Jfui

ZESU in os

bus oU

füum influentia,

& ex(üo in os iterum il-

] qUOU ]

lud, & cor refufa , offerre sterno Patri,

Iofah d

in amore F7//; & Spiritus San&i , in eadem

intenfione & intellectu

g Dr

» qua primüm dul-

a

ciffimus ille ezior /uus

f

cuiffet ,

J Efus difcipulos do-

il

& incolle&ta virtüte omnium, quos

"

tunc &

in fi

quoties orationem eandem usque

M

of

nem mundi oraturos previdi(let. Dum

;

"1

1

autem diceret: P.fer tabefcere fe pene aje-

Y

bat, prz fui ipfius contemptu, dum audi-

[/

g

ret tanti Dei filium f& effej (ed & amoris

Qu

lanquefcebat vehementiá, & gaudii magni-

lhgcfïa

tudine deficiebat, quod ipfius Dei autho-

um

ritate, & omni

potenti verbo juberetur 7-

T a

[

A. D. M.d'

"dgare Medit.

Cc

2TCH

402

08

trein tantum Deum €? Dominzum fuum . fa-

Wt

lutare;, immo ZZ/ur: íe agnolcere , quam-

(ala

vis nimium degenerem, conceptisque gra-

Tént

viffimis propofitis qualem dein fe pro /ua

€? Patris dignitate filium gereret , medita-

tricn

batur.

Dum .efferret : zoffer Fratrem fe

fin,

omnium totius mundi hominum imagina-

Àtt a

batur, moxque veré fraterno affectu , to-

quidq

tum fe pro omnibus impendebat, omnium

Qnia

falutem anxié volebat, quxrebat & opta-

Vs Q

bat, & (i nulla alia ex cauía vitam taliter

fandà

inftituere ftatuebat , quz toti illico mundo

fimy

commodo , & sterno deinceps omnibus

tem

exemplo effet , nullos labores, dolores, imo

velle

neque ullum mortis genus pro falute Fra-

lehat

trum refügiebat.

ui es in celis: gloriz

ft co]

fines

Dei indicibili affe&u & plaufü f& fübmitte-

bat, íed & mentem eo elevare jugiter pro-

in [U;

ponebat, ubi Dei maximé G/orzsm emie

Omyj

nere Íciebat.

Sanudificetur INomen tuum:

lt

id unum cupiebat, ut /Vomez JDez ab omni

Tthtj

creatura debité Zogovaretur , & quantum

[

in fe non folüm erat, fed íüpra vires fuas

etir

& omnium mortalium laborare fatagebat,

lt

^5

ut ANorez Déi latiffimé propagaretur. 244-

Ht

veuiat Regmumtuum: vemiífiüs petebat; in

Iem

eo fenfü, quo plurimi ce/oruz petunt gau-

jugi

dia, quod vereretur , amorem proprium in-

türj

tercurrere; ferventiffimé vero orabat, in

6p

fenfu illo, quo Jziperzum. IDei z bomine

E

mundo univerío intelligebat, optabatque,

Vr

ut

*

ec)s

493

fum i

ut etiam inviti quicunque Imperio tum ejus

$, u

(abedire €7) eum honorare & adorare coge-

isque p

rentut.

fe r f

Fiat voluntas$ ?ua dam diceret , illo -mo,,-

t, melii

mento, vezunmciabat omni cuicunque ve/le

frauen d

f4o , adeo ut nihil in toto mundo aut vel-

let aut amaret feu defideraret, fed neque

r imgn

EC&U; lu

quidquam cogitaret , aut metueret, fed

y omi

omnia fümmo cum gaudio , tanquam fola-

at & p

tus omni cura & metu, fuo Domino cu-

tam tiit

randa relinqueret , & quanturvis acerbi(z

XO t

fimum fibi naturaliter in omnem «ternita.

g omnit

tem foret, id ipfum tamen, quod Deus

yores, t

vellet, toto corde indicibili defi

derio, vo-

lebat & de(iderabat,

faute P

& expectabat. Sycue

jj hi

incelo €7? im terva.

Optabat omnes ho-

- ii

mines, tam perfectos fieri, ficut Sanctos

yiter p

in czlo ed. Majgorem Dei gloviam, & ut

yiill a

omaía zz ferris ad beneplacitum.ejus /cy£

j n

in celo effent & fierént.. — Pageng toffrum

j u

quotidiamum: pauem tribulatiouis & refe-

&ionem ac portionem de

: yanu

pane illo amoris fuí

vire n

crucifixi, in cujus me

dullam miffüm eft

lignum (Sandgm crucis) erucem quotidra-

Wgcb:?

tir. ^

zati à Deo orabat, quod nunquam propio-

rem & chariorem fe illi, quam ín crüce &

;[Chacl ]

ii j

jugi vexatione crederet.

De Pane vero na-

turali, non aliter multüm follicitus quoad

yriin

fe, fi placeret Deo, de panearcto & brevi

ad folam vite fuftentationem neceffario,

hu

quem tamen in eadem oratione pro totius

czh!!qu;*

Q o2

mundi

n

404

48 (o)8

mundi pauperibus amantiffiméàDeo emen-

IX

dicabat ,. & quafi acceptum in pauperes

liberaliffimé diftribuebat.

Et deimatte nobis

Í

delita zofira omnes omnino in toto mundo

" hominesamplexatus, uno complexu in Dei

Dl

amplexus projiciens ;

omnibus omnino

omnes fibi illatas injurias, infamiam &c.

li

ex corde Dei in cruce pro inimicis orantis

dicra |

remittere non folum, fed fingulariffimam

buri,

iis precipue , qui gravius fe odiffent, gra

Tante

tiam orabat; /zcutz C? gos €7c.. & exítimu-

qus

lando fe ad illorum ardentiffimum amorem;

iL

rogabat, ut eodem modo fibi, longé gra-

iij

vius licet, quam ii omnes & quotquot un.

tiü f

quam vixerint , Divinz Majeftatis lz reo

Et ue nos iuducas €7c. fibi &

dlhtj;

ignoíceretur.

tfict,

toti mundo Dei precipué amicis tectioribus

technis & dolis, à diabolo, mundo, &

ls

carne impetitis gratiam & fortitudinem ro-

|

abat.

Butts

Sed libera zos d amalo €c. eo quod

ipfe internofícere inter malum & bonum

J 1)1

el

non poffet, id unum liberrimé Deo com-

liqu?n

" mittebat, rogans, quantüm ipfi videretur,

tam à fe, quam univerfis arceret & remo-

f)l:f:.

veret. Solitus autem fingulis Septimanis

tri],

minimum femel tali modo, longé produ-

Yeni

&ius füper hac oratione meditari , & inten-

tionem iterare, omnia Zefer zoffer €'c. in

eadem vi recitandi.

Quod & in oratione:

"Ainem.te Deus €?c. & Antiphona Sa/ve &e-

"

gina fingulis hebdomadibus fecit.

Devo-

À

& (o)8gs

40f

€Q &TR

paupas

Devotio ejusdem fingulis feriis

jtte m

fextis erga Crucifixum amorem.

t0 mund)

xa in D

DI

em (vezeris) appellari vetabat, ipfe

Orti

atoris, (eu cruczfixi amoris nominabat,

niam

Iisdem diebüs, quamvis alias femper lu-

js Otti

dicra graviter ferret, folitus nimioperetur-

ariffmut

bari, quando talibüs vacantem & cachi-

Tent, g

nantem vidiffet, frequensque illi apud eos,

qou

quos ob fan&itatem plus cateris aeftimave-

j amotd

rat: fat jam /putorum pius Domimus, fat

o p

zvviftomum paus aimor pertulit &c.

Et fxpé,

otquot D

a0$ faltem bori fratres iei compatiamur pia

j ll

atnori, ecce enim impemüfceus mos vocat im

tl

eruce, CF memo eff gui' vecogitet corde.

e(is

mndO; &

lisdem & Sabbati diebus nihil penà ad-

Qinem

mittebat, vel ipfe loquebatur, quam: &

jam pulcher amov meus tam deformis in cvu-

ce ?

k Dorut

€" , jam tam bouum Dominum ve-

Deo (0T^

Jiquemus folum intumulo , C? , zemo affrflety

Vidöffïur!

€7? intendettam pretiofo Tþe/am*a.? vel£zene

&

Jolum defevam y 6 boue mi amorv, im tanta

À cimu

tribulatione ? & qux cuiqueferé horz con-

] rodt'a

venientia , fi colloquendi fuerat tempus fua

&i

applicabat facrz Paffionis Myfteria.

rey

Eaderh Feria Sexta ab hora Mortis Chri-

yuti

j

fti, fi non cum aliis colloquendum (collo-

Qqej

quii

p

406

L NQ-DE J

quii fiquidem tempore, nunquam fe fub-

«f

trahebat, faluti aliorum confülendó per

pe

facra colloquia, & multa mala & ocioía

m

prohibendo fuá przfentià) usquead tempus

te

fepulture , meditationi & orationi , rejectis

omnibus aliis ftudiis,

vacabat , afferens

I

coram amicis, nullo unquam tempore illas

fry

felicits füccedere, quam cum deferente

qui l

Chriftum amorem füum omni homine, foli

em,

cum folis Matre & Joanne liceret ad cru-

fei

cem affiftere, folum cum folo, orbi uni-

fed

Qotd

verfo contemptui & irrifui effe ,. cuncreve-

ra omnia fibi mundi

gaudia indicibilitgr

tiHï'n

&i

amarefcere,

dem

Quri

" Quamlibet Feriam Jextam plüris fe Faberc

afferebat, quam omnia totius anni qualia-

"a

lie

cunque Chrifti ac Sandorum Solemnia,

Unde incredibili preparatione & attentione

g

illis diebüs Sacratiffimz Paffioni vacabat.

Ti

Dicebat, illà die nullum fenfum, nul-

lumque membrum voluntario cruciatu

mortificatione carere debere.

Vefpere cujusque feriz fexte, dolori &

compaffioni fuz füpplex id unum folatium

à Matre Admirabili & SS, Nicodemo & Jo-

i

fepho rogabat , fe una cum amore fuo fe-

0j

Sacrae

[

pelirent: ita füb noctem pfæcipuä,

tifime

&(o)8$

407

fe ib

tiffimo amoris füi Dei corpori abdormiebat,

20d0 p

per infomnia & fomnia füaviffimé cujusque

& ocit

membri rigentis & vulneribus hifcentiscon-

( templi

templatione & complexu recreatus.

i, tejti

- aflens

Iisdem Feriis rogabat & hortabatur fuos

nporeilïas

fingulari amore & gratitudine affici ad eos,

1

qui bono Deo amori fuo adítitiffent ad cru-

dc(erenj.;

mine

cem, compalli effent & fepulturz ejus in-

t ad (

ferviiffent.

Sed & modo infinito obligatum

fe dicebat omnibus, iisdemque cupere ex

orbi w

tuncrert

corde Chrifti regratiari; quicunque Sacra-

viicibt

tiffimz ejus unquam condoluiffent paffioni,

& in finem usque mundi, vel unico qui-

dem füfpirio eandem ad memoriam redu-

&uri effent, omnes illos /uzzos Pezefa&to-

wis fcfz'il'm

i qu

ves fuos €?^ veros amicos afferens , & fingu-

Golem.

larem iisdem à Deo gratiam fi iadigerent&

gloriam rogans. Eodem modo , qui Admi-

guentt

jbils

rabilis Matris dolores cordi habuiffent.

fur'; "

Oratio ejusdem

a !

4nte crucem quotidiana €&$. fre-

quentiffima.

Mem t1e Deus; ames me Deus.

Movzar

qolr

A

] folaü

pvo te. Chriffe meus, vivam inte, uttu

y

Jufcipiens fufcipias ze , €» ego totus trans-

T

former tn te.

O bona ! à dulcts crux , fufci-

"14

pe me difcipulum. ejus qui. pependit im te,

j

nl

C 4

qui

g

408

$(0)$1

quid enim müibi.eff iu celo, d amor meus,

dile

Deus meus ,. €?. d te quid. volui füper. ter-

inq

vam? deficit caro aea £? cor sneum. Deus

Yi$

den

cordis mei €7 pars smea. — .Deus. in etevuüm.

JInonenus tuas Dominue com

p

7ACUTH.

"Imen.

/

mgndo Spiritum

ti0f

T0n

Interpretationem ejusdem orationis füz,

& à

Va QU

ipfein chartis fuis reliquit, faffus eam fe

faepiüs relegiffe, atque ita intentionis vim

t

accendi(ífe & refufcitaffe.

Tat

Dum autem ora-

ret: Z/mem Te Deus: flagitabat demiffiffimé

feric

omnem omnium mortalium, fed & csle-

àdec

LU

ftium Spirituum & Cherubin atque Seraphin

intenfiffimum amorem, quo unquam fere-

at

bantur & efferebantur, à primo creationis

j

fuz tempore; & exarfürieffent ad extrema

hac

usque tempora; & ipfíam in czlo zternita-

y

tem: rogans infüper, ut ipía etiamn petfi-

Ym

morum hominum defideria, hoc quafi fuo

/ig

defiderio corrigerentur, & ad unum hunc

M

fecum (copum collimarent: optans denique

at

N

