7)* , quam qui obediendo füperioribus

Ttme

acquiefcit.. EtÓ qui certius & citius zuze/cen-

do, quam alii currendo metam attiugit!

|

| ]HFe

|

9358 2 T C g

N

(;

]

n

li

22. 4972.'

^ij

d

—

& C O-Hä'

137

22. vdprilis: -

1

S. Meingofi Abbatis.

fimi

Fluentorum Divine gratie fitientiff-

enfiti

mus ad Lympidiffimos: Hirfaugie foutes,

tanquam «cervus anbelags occurrit, to-

"P

tumnque fe inmevgeus €r / pvoluens tantus

vapur-

deim evaftt , ut iuter

prücipua (zr'c"röz.',&'erii;

27

decova celebvavetuv.

Q .Tl

m o

H

Oc veré exemplar JDe/iderz domini fitis

cervi, Ethoc argumentum quod vere

atl

n Cabi!i

Jitiat, (i ut cervus fitiehs cuvrat.

Quo-

modo. autem //;£,

ui .non currzt? aut

oto 6j

quomodo curr2t ," qui toties /uD///Ait , veté

sentem

convincitür ; quód veré non //zzf, qui

Deum prater'aliud de//derat. " Cuicunque

,r14 Vll ll

tandem ille rei pro Deo non acquiefcaát ?

aam (uP

tunc bené, íi totum fe a

qui; groluat ^ ?&

eriors

irrqlmcrgatf in Pf at

; q;;z:g (l

23. ZAprilis. -

izzgit!

l.IlïiF.ePco

Magni Martyris & FHe-

tois Georgii.

Sine me vibil poteffis facere E5c.

Joann. 15,

H

Oc.Monachi; hoc milites Chrifti juvat

agnofcere, expedit fcire; //ze duce tzi-

zlaudere, . Et quantum

Bi/ poff , /mejzgjitln

y

quis-

» /;P f:;'

138

æ(g)»ä

quisque arrogat fibi; detrahit Imperatori,

fed hoc ipfum agnofcere , eft -omnia poffe.

Et quid metuat congredi

Il' certus non

ln

]

i

pro füi fenfü- ahimi fed in folozfe -- Nomine

congredi & vVirtate. fuüi. Domini.

Deinde

//J/I.

nota adhuc: //negne uibil poteftas faceve &e;

It

O qui fciret, Ó qui expendéret dommmum

intereffé , quam multa j

hp

fumeret facere?

quam Fæ»pfä n.orï v[()ræ,.

"

Tp

V

U2BM4. rilis.'

nj

fit.

— $. Dode: Virginis, : .

H

ff

Hanc 4d ceuobium properantem C/ärr-

!

(j

fl

Jtumque fequentem cum a/cerfo-egito Spome.

fus . per féguz commetum ,

lteur

cervicibus tuifevà periit.

lapfis : jïr'/'zc'l,;is'

u

n

/igiy

Oc d eifeflïäää;';r]u;sximuml—ä('ï. , juratam

H

Deo fpoufam autf/m';g/hnjz, vapere, quà

injuria uti /poZ/o3manti nulla major aut

gravior, ita JJea fibi tam folemni. Sacra-,

mento Religiouis & arctiffima copula devo-

J

]i

l

torum abftractione, nulla indignior & con-

tumeliofior. Et ficut intoleranda fponfo in-

D

[7]

juria videtur 'el' /pguis quidem amoris,

L

proco cuiquam ex/ifere , quid.primum etf-

k

dj

fet in familiaritat

^

I

em el coz/entire? iil'di?-.

& fad.

As

(s

2*

^Y 4*772"-

LACDE

139

eratoti

25. fhrilis,

à polt,

As non

ratiffimi Evangelift

Vomint

I;a;mo Sac

Marci.

Deinde

en ,

'Jïn:;?izdlid plena oculis aste 9

77"'8-

?ro €7c. €9

2777

.Lz'ji'ztzït-'s" diena. fuzzt;höczvzlz*s".

" Apocal. 4.

P

onprie

C

Á

Ttendite advertite, ó anzmalia -

brz/lz j

infipientes mundo , placentes Deo, uni

fervientes Domino Mozachil fint vobis ante,

Jfnt vétvo oculi, aute puri, zefro turgidi,

ante, finplicitate iuteutiomis , vetvo, la-

erymis digng compuntiiouis. |.dLe dein fint

7 &hx)-

plene oculis (ed zntus , neque enim extergg

j df

circumfpicit Monahus, .neminem judicat,

fïac'fis

€ ipfüm examinat, & quidquid geratur.fo-

v25, us /ejugiter folum zztuetur oculis,

um

duetur , Vperczititi, 18.74 Jubvebit alis,

d (]uä

26, Zprilis,

v'm* au

N

S. Joannis Epifcopi Valetitini.

a devo

I5 lIugdunenfis primum Clericus, cum

& o

vite Monacbice defiderio füperud inflam-

5

matus , camden füfcipere:pev uegligemtiaim

amort

um

diffuliffet , mivabili terref a&ius vifioue pro-

li

pofitum adimplevit.

j !

A Ttollite pottas Priucipes veflras Vf. 23.

Eheu! toties pulfantes, toties claman-

te85 audiffe Angelos audiffe Monachos:

4

(3[(0"

140

ä&(ODägä

attolite attollite, nec exaudiffe, nec refe-

raffe, claufiffe valvas , nedum aperuiffà por-

$.

fa5, & tamdiu expeCtaffe ante januam ; tol-

leraffe repulfam Dopunum vite , Regem

Glorie! Ó quantt hoc miraculum patien-

ài,

tig in tanto rzzczpe! Ó quante piaculum

if

injurim à tam ab

[

a.

je&to & vili /Jomuiz;z'oge.

in PC 2

hþ f

litr

"

27. Ziprilis.

|

Ti j

B. Tutelonis Monachi ^

05 me

7 S.Gali ^

; Ügnjn

| Btiam

Cum Mondclmm— glteildam Matrína

Áitütn

Jie petus impudicà pultave. advertifftt,

r

D

atl

minimé e comtinens quim illico: advolaret

[ d!g

J

& velut altev: Pbiuees , capillzs appreben-

Q |ne

Jum zn tervam dejicerety flagedogue , quo

Q

-

eques ufus erat , cederet.

N

7//(Igmt T

Ounue qui oderunt te Domine oderam £? c.

A t

m, Í

]i

-* perfetdio odio oderamillas Vf 138. H&c

Vg

perfeQa charitas : commuoda , iucommoda

atici (qui folus Deus eft) bis fua facere

cetera, guegue [emel feutire vel fapere. in

r

pf 1 3/8.

Ij

Afhje

/

D

[/

Ed

18

/

lfilhz

38 Apri-

$008

pr4i

wc n

:

28. Zfhrils.

ulpe

ammy m'

S. Acc& Epifcopi, cantatorisque

peritiffimi.

, Iu

2ut 4d Divinas laudes in eboro yità

| páue

piaculum

ac fcità decantaudas mom siodicas. expenfas

iicott

Jecit && amultim laboravitz.

R

Epleatur os sneum . |aude , ut-gautem glo-

viotH tuami tota die smaguiludinem tuam

Pí70. Que enim mihi: major-gratia eve-

nire poffet à te Domine, quam àte repleri

hi

0s meum tua laude? quod nibil poteft te

dignum fingere , nedum pronunciare ad

gloriam tuam €? cazfare.

Et, Ó fi replea-

Mánt

tuv ut nihil ex illo aliud unquam audiatur!

atf

Ó fi ita caztet eloriam tuam , ut omnestan-

at

UE digaam glorie exhibeant reverentiam!

r

hoc hoc Deus meus, pro omní zternitate

Wi P

fclicitatis preconem eternüm fieri tusx

?Rapuitudinis.

Et ó ita ut fi mihi annua-

tur o2/zis vocalitas vocis, quanta fit Opore

lewtfi; Ü

t€t, pro qgsitudigé tu:, contentio mei

H

clam

oris. 2 . 7o.

,;mmnm"*

t

j ho

29, Zbrilis,

/äþ"f, l

S.RdbertiAbbatisMolismenfis.

Feliciffimi e$. praci

put Ordinis . P

Benedidl

i Reformatoris.

Ungquid adhevet tili fedis iuiquitatis qui

N

diugis laborem iu pracepto ? €c. Pf.93.

veré

143

& cojd

vere fédes iziguitatis , confüetudineipfa fce:

leris, . intolerans quivis correGBionis ; 'im-

patiens facri rigoris., fingit ;impoüïbiüa,-

mentitur vana efie & inutilia; certé con-

temhit; t modica , quex fumma difcreiioue

pracepta gravi cimi laude abprobata , in fua,

cui fe ultro devovit, /zm&a Repula, que

| IDSOL

multis fzculistamftridtó , &religiosé exer-

Gita, quam &.ab utilitate facilitate & fua-

vitate . commendant. tot fanctorum millia.

Thyj;

z'n:P[ 93 :

li

A 30. 4tprilis.

S Forarmn

Ui

ani Epifcopi & Abbatis

p

monente Angelo Divinitüs ad pro-

h

feffionem Sanctiffimze Regule noftre

qua y

vocati.

Vi

Eatus quetit elegiflà &? (;Wnizþ/z'þ'z';lïlï 34.

nj s

B

Ql

Veré elegz/7i , queém- ex millealiis Jegres

gafi: Veré affumpfifii , quem ad tanté

Wtre.

füblimitatis ftatum evoca/Zi ! & quomodo

Wt

non beatus, qui de propinquitate tua tarmi:

t

rertus, jam £a/zfat zn atristuis, cum alii

Q"d T

peregrinentur Zz £a lorz'gz'izguz's: & verà

Qui D)

in atviis domus tue, cui jam de celi

lndlgn"

felicitate, porrigitur in hac mor«

Ce,&

talitate. n Df. 64

WR

onomrg

BR z X

MEN-

$08

143

n

n fb

L d

2

x f

iS j im'

d npp

E

füyh

*

(ftoili

té CO

M

ENSE M47O.

eratitii

4

*

a

in (tlih

5

3 Mgji,

ly quæ

g OR

In Solemnitate SS. A.p'oüok)rurri

; &

Philippi & Jacobi.-

iil

Tanto Lenp

ore "jobiscurm /zm; 69 non

cagngwi/äs ;me. -Joann. t4.

XUid q*uævf'o cauïfæ, tauto tempove nibil

Abbatiä

proficere, quos conftat zz dozzo Dei,

u

in fervitio Domini , 'tot annis agere?

nolltt

quam plerosque 'ignorare :de Hofpitioy vis

vere tanquam Zz /uo., non penetrare do-

h u

mini in fecretum , retrofpicere jugiter per

oftium , non curare de zzfus vocante, in-

Jis f

qd u

quirere de forzs perflrepente.. .Et quid mi«

rum zazzo tempore Jeum nom agnofcere, cui

üOmUd*'

; t

nunquam /z/u;£ in ejus vultum intendere.

. Cuit ;lhl

Quid mir

um decorem. doinus, Dei. ignotare,

qui noluit hucus

que zgztro/pzcere.

A

indignius ,

Et quid

de &l

quam zago tezipore doinefticum

€fle,

& Patremfamilias , tam liberalem zoz

ml

cognofcere, nom attendere, aut non aliter

dJonorare,

x

Qve M;/I"

Mp

144

$0o»8g

| [ries

amori

2, Máji.

: imï

tas Q

In FeftoMa

&ni & Conftantiffi

jascum

Athanafii.

il

| ol

Unc veré felix Monachus; fi nullus ei

u£ Atbanafío in Mundo univerfo fuppe-

| lbmnang

tatlocus. O quam fecuré latet in Paterzo

(quo tot millia filiorum f& condidére) tu-

mulo. .O quam quiete 77 /ua cellula, ut

BN

offa mortuorum, 2z fuz urmula. Xt quid

mirum (i diffipatur, qui pridem tortuus;

p

bus |

& neceffario zgczüeratus, ventis fe credere

Ti

K

»

à

non (veretur?

. Mapt.

! Wif

iife

In fuperdulciffimo Fefto Inven-

?Ips ltry

tionis gloriofiffimz. crucis

llcre

M

i

Domini.

?m/:*re j

Tml,) M

; Jacundítas Fefti! Ó Feflivitas Triume

M^ "phi! Ó gloria diei! Ó beatitas! Ó fan

t Po !þ

Ws

Gitas momenti , quo licet Zzvezzre, quo

Veruy,

in omni vita decet, lubet guerere; cum

17

licet frui , quo dulciüs nihil poteft zzzezzri!

Tiore,

ó invente crucis feütiva memoria! Ó fefti-

Quod |

vior multo crucis prafontia ! cheu toties

| J5f

ánventa , nec digné habita indigné celebra-

ta? tatdé amata; quc una fuperas ormnia

Umi(u

fe(las una contines gaudia univerfa! O le-

E tanta in |

mol.«

&ule Sponfi; qua enim gratior Sponfz

lities

1

|

& Co)8

i4y

lides Thalami? Ó majus nullum folatium

amoris, quam certitudo pignoris! Ó fuavi-

tas cinnamomi ,. quis pretiofior fuccus cu-

cifitm)

suscunque eft ligoi? tunc bene hoc feftum

colit, qui quotidie reco//Z, tunc bene re-

ullas &

colit, qui nullum feftum przitto co/z? , nul-

lum non gaudium prze ifto faftidit.

fuppe

Pterio

4. Maji.

dere) Ui

'L/!l[(l j

$. Ethebre

di Merciorum Regis

i

oftea Monachi & ftupentibus omni-

gnorii

bus purpuram & Diadema cuculloper-

fe at

mutandó infuetum Monaflicz vitz:

rigorem amplexi.

p

ö/z'u!g à

que. ? dabo tibi gentes bevedi-

tatem tuam, £? poffoffronei tuam termi-

n0s fevre. P. 2.

yInyd

Et quid me oportet red-

hibere, quam «c zpfa ommia pre te vili-

Ui

pendere , vere contemnere, te folum quz-

rere, & Doc & boc verum omnia . poffidere,

"it

non po[fíderi ab hereditate: imo zz virga

i

La5

!0

ferrea vegere , utvas Jiguli confringere, hoc,

verum, hoc, dignum imperare.

Servire

jr&

(

" (f

Domino in timore, €7 exultave eà cum tre-

!

9i0Te.

'Tunc bené dominatur, qui ab eo»

i

f

j

P

quod habet, non captivatur, & vere ma-

fl il

jus talentum , ampliàs Patrimonium , cz-

e(

glebn

lum ipfüm meretur, qui tanta in zuzzate,

,5 0

n

tanta in libertate tertae deinatur. 38 Df 2

!0

[]

erfa

S * A/'L/Z!"

£

R. D. M.d' Agaro Zl!edlz'& K

"

lt

:

146

$08

$. M;jl .

S. Sacerdotis E pifcopix.

lat

1l

Caffitatis Virgines nitore adeo niuen.

Fs Ut 2n vita omni eam puritatis caudidif-

Jümne vellem intamtnatiffimam confevoárit.

|

| Til

[

A

Sapitta volante indiey duegotio peratu-

| [i

]

qii

bulaute in ienebris 6?c. PC oc..— O dia-

bolum negotiofum , laborantem à crepufculo

NT

| W

in crepufculum: & Ó fataliter otiofum ! &

quid quod ita embulat n tenebris, quam,

| Mm,

[

quod ita fügit claritatem lucis , negotium

illud turpiffimum libidinis? & hujus ozzum;

€ft caufa negotiationis, nec aptior aut com-

modior taberna', quam J/eztium INo&ls,

$&

quó verecundia ipfà fzpe fui oblita ruboris.

T

Difüicile quidem effüeere fagittam & vul-

nera linquz zz dre.

Sed arma eadem tra-

Q

&are Zz zoe, hoc ipfüm eft Principi &

ü

domino Zezebrarum (alutem credere. Et fi

Vinculg

vix effugit in fplendore AMeridiazo, quo-

(ngye.

modo non cadet aut impinget, ambulans

in obícuro & zezelrofo.

| LUR

Sed quioculos no-

mme,

luit zz dze claudere quid

mirum fi contingat

in tenebris, quod non e

UR

j

Xpedit videre. Et

qum

[iepe ambulareza fomauo

» & occurrere, quod

declinare non curavit

in fole AMerzdiano.

Tüdine

i

d 1

E fané. periculofiüs oppugnat cominüs, &

| Qüang.

abintra, quodantepnon advertebatur, dum.

Chim 1

impeteret extra! zz //, 9o,

6- M(l'

Ominc

4

æ(o)æ

147

.6. Maji. -

Jl

In Fefto Amabilis Domini Divi-

27

niffimi Joannis Evangelifta Martyris

m

ante Portam Latinam.

feraiín,

Unc in ferventi oleoillefus , qui ex pre-

L (entiffima adverfitate hilaris & lztus.

jtpenatt

BU

Et qui nihil borret adverfi, Jc veré potef?

bilere calicem. Chrifü.

Et fane azte por-

:repu(cule

tam c«li, qui dignitate Martyrii pramio

iofum! d

Fidei, quicumque //c baurit calicem Do-

$, qu)

Ji.

negoþium

7. Maji,

jusatt

t auro

m Yil

S. Stanislai Epifcopi & voto Mo-

nachi apud omnes fpectatiffimi,

t nbo

m &Ye

.foli Boleslao Regi impio invifi.

Quem nullus az;er tenet captivum!

adem tt

O

yit)i

quem nullum ligat familiaritatis malee

d)

l

vinculum! qui non agnofcit nec dolet, de-

J/10 quül

clinare d fe maliguum , fügere gaudet füuum

gmbuläj

perveríos confortium !. Ó quam bene, Ó do-

mine, extollit; cagtat suzfericordzatm tuatas

jculost?

contil

£m judicium. Et cajus oculi ad fideles terves

d. ?

quam paucos reperiet in tanta orbis magni-

T6s qüün

tudine! quam multos domino zz//de/es. 78

ip/u Religioge : tunc bené , tunc cauté,

Ab

]

quando fideles domgo gue/rerit ; quomodo

pity

(l ;

enim alii falutem crediderit, qui ipfe /erz

domino ho gerfide ruperit. in

. IOO

!

P

$9. Ma-

I! Jh

148

&(ood

8. Mzji.

- In Apparitione San&iffimi

h

Michatclis Archangeli.

j,B

Unquam in publico appareat Monachus,

N

.quam qui poffit ut 7Zzge/us.

Immo

97/712 Ü

iget

quod Michaül fonat füper creata, 4uzs uf

tl

Deus? hoc ifle inter creata : quis ut Mo-

u

nacþus ?

n

N

9. Majt.

W

]u

B. Petri Monachi.

pu

tis í

Silentii &g Regularis diftipline obfer«

vantiffuni, qui per [ex meufes aliquando

[M'lpe

N

Comtimuos j!ent?um Jericliffuné obfervavit.

0 1pg

U !inqaöjits zom divigetur füper ter.

Tüim,

vam €7c. Pf.139. . Etfané finon zz jac;

laqdis I

quomodo in altera vita, ubi in termino fe-

li j

mita? Ó malorum peffimum effreezis linqua,

m,q

quz una dilapidas ,' quidquid congeflerit

um

vite omnis induflria. . Et fane aD/fgeat mo-

DT

minme Momacbus, quisquis prodztor zomeru-

Pefcit effe filentii, cum Jolitudo (it zmitium

imo ziofZo Mozacbi. in P. 139.

$ Q S

io. Ma-

149

æ(O)äw

10. IMaji.

Timi

B. Beatricis Ateftinae AbbatifTze

paupertatis ftudio admirand.

Lonachi

; lum

Cum enim in fuo Monefferio numus

avgenteus füper altare vepertus fuifft, &

NOL

aullus alius fovet veliquus , pracepit eum

s ot Mp

T

uwam. primum in egemos erogari. ne quazfo

.

(

uquiens) numus ifte fplendidum nomen

perte

&iffimz paupertatis obnubilet, quam

Deo promifimus, & is avaritie princi-

pium , & malum propagandz cupidita-

l.

tis femen apportet nobis.

714

Auper & inops laudabunt INomem tuum.

T

b

Pí. 73. Satis Ó fatis magnum domine,

af

Ó ingens nimiüm , laboris & egefZatzs pr&-

mium , (i paupertas zmea , fi inopia ipfa fint

r t

laudis cuzc & virtutis encomium 6 nomiuis

ao ib

ermin ^

£ui praconum.

O fi abjicere etiam lice-

ret, quod eft zecefforium

? quam lubens

nii

cngelet

quam lubens adjicerem , & hoc ad lauduti

Jf

't.uatfum immenfüm cumulum? 72 Z/f. 73.

y m

h

af

(t inii

L

5

Go

:

II. M(l'

K 3

Se

1fo

äCO)æ

11 Mgji.

B. Eulalize Virginis.

ld banc B. Dei genitrix

Wrgaþmþef

Marza: Filia chariffima !

quando me fa.

H

lutas Angelicá Sal

utatione , noli, fi vis

t

mihi ' placere ,

"

& magis tibi proficere

Ti

amodo illam falm

ationem t

ferre.

am cito pro-

nj

Scias étiam , mihi

nunc gaudium

du

tam ineffabile effe , quand

0 mihi dicitur

Iu

prolixé Dominus 'T ecum i

n angelica fa-

lutatione,

p

ficut tunc fuit, cum intra me

haberem fü

lium meum.

D6

NQn orat, qui properat, oportet autem

Y Il

ità tardé orare, qu

dil

afi orationem primo

Ormares, nam ficut

obeítcibus, fi non füf-

(f

"ficiens ipfum maftica

tio diggefferit , itaora-

li

tio non proficit , qu

am afílidua & fervens

attentio non maftica

vit. ey dzd.

Deinde Ó

t COJI

(frl!,

quam Zz//piezter orat qu

i non faprenter co-

ute

ram Domino tantg Ma

Jeftatis, coram ju-

lu

dice tantg equitatis ,

fcrutatore abditiffimg

cordis cogitationis? a

t

ut quomodo orat /a-

d

jienter qui nec zzfe.

[//

4

£euter, imo tam ze-

&ligenter , ofcitanter

DT

» Vel fi coram auedio-

wW

crzter potente taliter s

aut putaretur illude-

gre

re, aut defipere.

Et quid coram ozumJtpo-

ln

fente?nunquid . no

n infan

[to |

J'abéeuter ! in Pf. 46.

ire? ergo ff(ll/z'te

Don.

(Jügn

12. 4Ma-

d

ä(o*)ä&'ä'

IjI

12. AMaji.

S. Dominici Monachi

;

Calciatenfis,

;Uemþer

do mel

Iu pluribus . .Mo

nafteriis cucullum

oli, fivi

exambieus , ubique ut 2gnotus €» Httera-

"

tamen d

vum expers vepulfam tulit, "o

profcen

, [ed aipfus /

Vfo-

Cilo. pv

propofito amoveri potuit

nachum induit, Cv füc

demum. cucullum

! gaudiur

)fique Epifco-

hi dicit

meruit fub $. Cardiuali Offiet

$o Gregorio.

celiet f

n inta

Omine quis häþit/zþit 1778 77

bermaculo t10;

D

qut quis vequiecet m monte Jauctotuo ?

Pf 14. Hoc quero, hoc rogo; ó Mona-

vtet antet

chi! refpondete

& vos O peregrini terra,

cives celi domeflici Dei :

ut auid lubeat

f nonit

deleétatfor-

iftud querere? an folum, quia

t, It0te

Patriam 2ez-

& feets

té cognofcere? anquiajuvat ín

dere, hoc juxta neceffum quoq

ue eft, eo

Deindet

contenudere.

prodeft toties audire

iien 0

Et quid

docentem , nec fequi ducentem. . Wiocdeta-

corat J*

bernaculo hoc de celo: nunc alia expedien-

df

da venit qux(tio :- domige ! 4

uis requiefcets

) at

fübliini, pin-

) tam !

iumbnte fantlo tuo? monte

qui, coagulato, ftatu monafi

ico, qui in-

i pl

nihil retinet

( VO*

yr il

greditur fine macula,

ura & fancta,

luntate füa, venitintentione p

.

T

z dilectione

pro (olius difcipling & obedienu

non fidta. Et quid porro? qui o

4

peratur 2

, M/lz'li

otiatur 2

zfe;fc'z'lt- , qui non

"Dunc

quomodo ergo qu

.

m

1j2

& (o») &

Tunc Monachus füaviter quiefcit. ab omni

titt (

tentatione & tribul

atione, quando jugiter

p

fudat in perpetuo Z

iore, neque labore un-

| fau

quam /zf

in Pf. 14.

zgatur , qui tam quiete operafur.

N

1

45; Mdji.

! Bl

S. Hilarius Abbas Ravennge,

[2

t

Cum apud Regem Theodoricum aulse

effet delatus

i

]

quatuor , cumcobortábus, cen-

y

il

Zuvioues, a.

cabieudum: eum €»

expalan-

dum Monuaffeviu:

7

4

fT

4 alias motiffanusm miffis

ter

boc imvemuire nos

4

potuére , quim Cv ipfe

Kex idem patva

D

tvus eguum gulla vi alluc

cogere valebaz: quave zpfe. Hzlarius Regi

jl

OCCUTYERS ,. €um läi/zzrz'sexceþit ; €? totum

lii

qutatum ,

Jaumque Mouachorum Jfudiofif-

um qua

P

B

aulo aute eisdem infenfiffrmus

[

Vij

erat , ad Monafferium deduxit ,

quod po-

ttto]j

Jffea Regia libevalitate ditav

ul

4avit,

1 Cs exo?«

ln

E

Ducens tules ab extvesgo

tevra , fuloura

W

n pluviam fecit. Pf. 1 3

4. Educit Deus

uubes fepe, ab

CeXÉTEIO feryo t terreat

unde nemo metuat,

& operiat fuüos à zrz-

éulatione.

hil Moza

&

^

Et licet zo£us fu/mizet orbis , ni-

Dus euetuit déàry

ove fufeiitis, ni-

hil ab odio & contu

melia hominis : nam

Deuni

novit zz/za$ fultuizis vertere in ph-

vias

153

&(o)8

ab om

vias confolationis tautà gravitatem tervoris,

o jugit

in gratiffani defillationem , piuquediuem €?

ibore u«

facuaditatem roris. in Pf. 134.

oþemtw

14. Maji.

S. Lanfrarici Archiepifcopi.

Hic licet Radiis do&rinefulgentiffimis

lnæ '

orbem terrarum uuiverfum z'mpleret, 201

admivaude tamen oledientie € bumzlita-

m [u

zi erat, ut im AMenfe le&ione ab impe-

hus

vito Priore malà corre&us tantus ipfe do-

) e,z;ilqþ

&or faupliciffrmà obediret , gaudens vepe-

770

j

j

teret , C? contva leges Gramaticas lubeus

TA

peccaret, ut oledwntiam cecam & fim-

TO

plicem perfectà addifceret.

i M

& n

-Ntellecfus bonus ommibus facientibus eumte'c.

n

Pf rrc. 'Tunc bene zmtelligit , qui rité

af

obedit, nec enim. acquiefcit Dominus , ut

intelligas , fed ut intelleQta facias. Et Ó

guad J

multó meliüs multis zoz zzfelligere , quatm

& a

t beuéó iutelleda, peffuné

-PE $9.

ïzegligeïe in

i P

T

p n

05 i lri'

æ&g '*: .i. **x äg;&

jl m

'fw, [id

j4 nan

D

u

K s

lI$ M*

1j4

$(0)$

15. Majf.

S. Adelga

rii Archi- Epifcopi

Zelofiffimi.

Iu

Hic in afperrimis &9. rnaxime frigidis

[/77

vigidisque Reguis ac provinciis inter. fve-

p

gg;entg'//zbm j)ez'z'cul(z ;£evvroYe$ , TevutA 220-

lti

jiam , celi ac terre. inclemeutiam . fuam

t

operam admiralili conflautia €? uberrimo

Jruttu probavit, €? Suecorum, Gotbovtti,

M

u

Danorum , Frifonumque Apoffoli somen

SL

l

augufdiffimum jure qerito indeptus. eff.

fire,

D Uc in altum Lac. y. Quid mirum, multo

quam |

labore nihil proficere, quos conftat ipfo

lu )

2n littore jupitev bevere.

Oportet d terra

Wt )

veducere pufillum , ut pleno demum velo,

jm i

provehi placeat zz a/tuz.

Sed, eheu ple-

ïicit D

rique hzrent in fabulo ,

& malunt pericli-

tari in 2ftu & vado.

; fl

Iu altum , àn altum,

]

Ó Monachi, ah tandet

n, ah tandem eniti-

mini! hoc opus , hic labor eft. Aeducere

4 tevra , ela&ari ex arena , pleoenim velo

Dei afpivabiteratia. O quantum provexif-

fet Divinus favor, nifi tenuiífet tamdiu,

imo merfiffet ignavia propria & turpis tor-

por. z dow. 4. pof?. Pent, .

N N

16. Ma-

&(oo8

155

16. Mart.

fcop

S. Dö-mnoli Epifcopi. .

Fuit abffinentia rigidiff/mus, in ora-

frini

?ionibus €? vigiliis affiduus, totus cele-

77/7] l

Jfeium vevum meditatione abforptus & binc

TU TR

zanta predicatiomis gratid excelhuit, ut

m Ju

aberrt

t0n bomo (/äd "Augelus loqui crederetur.

fotlort

Urgite þo/iguäm federitis. Pf. 126.. Hoc

lr f&

S

elt, oportet przus /edere , prius requie-

ts d

fcere , prius vacare ofio contemplationis,

.quam /urgeres apprebendere araa € /fcu-

um

- tum publice predicatiouis. |.[Non aute appa-

contaci

l

r al

ii

veat. Adonachus in publico , quam Dene fatur

ü

paue doloris im occulto. Ex ó quantum pro-

um V

eay

ficit ver/ó , cui ftomachus preemunitus ifto

p peto

" jentaculo €»" amtidoto! in Pf. 126.

TA

i

J

L

dem &t*

fl

penim ul

e

295

Eu 3

$

E

s

x h

.Ov

OE

g

17. Ma-

I6' MJ'

156

&(oosd

17, Maji.

— B. Pauli Diaconi.

Imvidorum fraude && calumnia left

Qu

Majefatis. crimine. accufatus ,. judicum

u

Jententia exzlid suultatus , iuque boc ah-

[/ [

quot amHis 2n wuevove ac evuumis comm-

lutia

vaus , fallaces demum bomimun Jpes , irri-

liram

Zos labores , adita pericula & prefeus in-

mf

primis etevne [alutis difcrimen fevio con-

ts

templatus , aule €? faeculo valedixit cafft-

—

f

nique cucullum amplexus eft.

Qui.

Mon:

I

Mple facies eorum. ignosmizmia £2 quavent

confi

nomen tuum domiue. Pf. g2.

Eheu.Mo-

Ym

nachorum hodie facies ita implere ,/nec ipfos

— —

t

confüfione füa erübefcere, aut, fi erube-

fcant non emendare, imo accumulare , vin-

||

|

Mlll

]

di&am de contemnentibus cogitare, & de

Jüt

quibus tantó magis erubefcere habeant,

| dus,

perpetrare! cum Deus hoc unico remedio

| 'rily

gonetur ad fe queveudum cogere. in P. 82.

Tl

Cligi[)fl

l

fit

E

Oi

:Säää

E

Ts

lfl AC

18, dig

Atyle;

18. 7Mae

ä(c)æ.

1j

19.. Maji.

|

[]

S. Faftredi Abbatis.

wäia l Celebratur alias inter ejus virtutes

) jüditi:ä

Jücre paupertatis. diguiffimum . fudium,

ye lot à

cum enim vefliarius ceuobii quodam. die

709177)

Tunicam buic. dignifftmo /Abhatà folito zie-

lioren: le&ulo ejus appendiffét graviis fe-

H

[pes , in

bra f

vens Faflredus , quid eft,. 2zquzt dilecte

frater mi, ut à communione fratrum me

j feri

edixit t

fepares, & nobili habitu decolores? an;

quia Abbatis nomine cenfeor, propterea

Monachus effe non debeo? num idcirco

T

conftitutus fum Minifter & fervus alio-

rum , ut lautioribus epulis debeam fagi-

Bu

j

I6 nCCiPW

nari, aut nitidioribus ornari veftimentis ?

"IT

Muis glovia ejus Filie Regis ab intus &'c.

lat V

O

jam prodit ex cujus familia fit Mona-

i v

chus, qui placere amat, fplendere curat

t habä

j

exterils, cum pudeat, aut fordeat eo ipfo

p 10

[

mifer a zztus. Ó veré Magni Regis f7/ia,

[ m

Religiofi 4z2ma tunc imtus amicta omm2 va-

rietate quando exteriis puara & munda ab

omni vagitate, amiCa, tecta fanctiffima

paupertatis velle, vere zz /rbriis aureis,

in facrz obedientialegis , digna, digna ocu-

lis, digna dextr? & /evé, digna fnu &

amplexu zfergi Regis. in Pf. 44.

-19. Ma-

ij J

158

& (o»m&

19, Magi.

necped

& f

B.Joachim Prophetae Abbatis.

as

A Summis Pont

&j

€

cUitibus pracipue affi.

7/7atus , de Ecci.

f

24 Áomuma meritziffmus

li,

& ejusdera obfegueutiffimus Filius , ad cu-

p

Dd

Jus utztatem ffvenué lalovavit ; €? gul-

tüm defudavit.

f dU

Uid fatis bic tota die otiofr? Matth.a0.

[ E[þ(

. Eheu fz

W F

pé nimium zegofzo/7/ eheu ipi

N

Monach

i! in foro fzculi , in negotio dia-

! findy

boli. Et quid dicam oza dre /atis? qui to-

, irgut

fos ammos , fupani jacetás , turpzter flevtitis,

altum zzdorauztzs ,

| dignum .

& tamen fulti/frma €? de-

; Weimy

teffanda fec

"ritate tantilaboris , tantifüdo-

um hi

ris 2zercedem xobis, ut certam promittitis,

As nl y

ut dezztam expectatis. z;z dogg. Sept.

a

áo. Mail.

UT

fehai,

- B. Algeri Monachi Clunia--

füits &

cenfis.

| A d

Fuit pro maximis fuis virtutibus , pra-

;

Jertim bumilitate , £ Jtplicstate invifus

adeiodum . inferis, d quibus gravi/franas

.

Jvequenter injuri

a$ ac titolef las patiebatur,

quibus tamen Cb

720rY evafit.

riäz' virtute þmffï./z&þe'

G'o dormivi && fopovatus fum.

B

L

-

Pf. 3.

ehe

uquamdiuftertui , qui tamdiu jacui,

nec

/

& Coo8

1j9

nec 'pedem movi, nedum gradum promovi.

Et füpovatus Jum €rv. quam falfa quiete

bi)atisi

captus, quam inanibus fomniis delufus fum!

& exfurrexi , quando nunc demum evigi-

u ii

lavi, nunc demum circumípexi ; nunc de-

ritile

mum agnovi, quibus indormivi , que dor-

it, ada

miendo neglexi &c. nec fponte mea fürrexi

,U n

exciatus ex/urrex2, quia Dominus fufcepit

qe. Etecce nunc, quia fequi te conor do-

Matth:

mine. Ecce! ecce! multiplicati funt qui

:' eheui!

tvibulant sme, & qui multa ante dormire me

sotio d

finebant fecuritate, ecce! ecce! gt zu-

n qii

Jurgunt adverfum me. Mioc, hoc evidens

fignum verz converfionis , gravioris undi-

er Wi'!ifffy

jfime

que impugnationis , nec dubium eft, nec-

dum /ürrexzffé , quem conftat à demoni-

vant P

prom'mius»

bus nil pati, nil ab homine: fed, quid ti-

.

meac à llibus populà civcumdautis , à mille

Inferi allatrantis, qui certus de auxilio Pro-

tegentis , novit hoftium iram (ine viribus,

minas & latratum //zze dentibus (nimirum;

lunit

Jüpra deutes peccatorum €7c.) in Pf. 3.

lþm: !

[/,

/

^i 11

Ti

v[in

L PEES ..

l

utidi

) l

p !

ydio j

^I. Ma-

!d

160

MECod d

21, AMag.

refpo&&

T d

S. Godrici Eremitze.

p

Fixit fexaginta in folitudine annos &

dn

D.

o&o poffremos perpetuó decumdlens nec ao«

PWO [

vere fe valens, denigue vitam þmf?zääuþerïz-

TU

do patientie exenplo bilaris exept.

Aütdhcat

i.

lin vide

V

Oluntavió facrificabo tzHj. Pf. ;3. Tune

umf

vere voluntarié (acrificat Domino , qui

(ent u

hilaris in eius obfequio hoc unum dolet,

Mi

non poffe digné, quod continuare cuperét

&t |

irremiffés quoziam bomum eff: quod-pecca-

toribus (xpé & tepidis afperum nimis, in-

$

fïpïdum & longqm elt. zz D. 53.

22. Maji.

( 42,'4

S. AC Epifcopi & Abbatis.

Ti i,

Miní

Divino cultui addicziffimi, qui boris

—

W j

omuibus tam diurzis quam no&urgis con-

Jlatiter €? devoti/fFmé intevfuit.

At tj !

DO

Tultus gentibus; eravis hxreticorum au-

purit

$

ribus, clamor affiduus Monachorum in

[/77]

Choro, quia ignorant de clamoris neceffi-

DT

Sed eheu

tate, cauíis, mercede & lucro.

lr

veré cecz , vere f/u/tz qui tota die c/amant

(s

nec tamen fciunt 4272, aut guare clament.

m&a '

Quibus oportet toties dicere: gquid tibi vis

Ti

us

faciam , neque hoc tamen didicáre, ut

du TOtjes

refpon-

æbcil/

16t1

&co)&

tefpondeant cum ilo ceco. Lac.18. . .Do-

mine ut videau.

Oportet orantem fcire

E.

priüs quid de/it , ut tunc primum (ciat, quid

4nmit

dignà velit, rogexqne feriüs & inftantiüs,

J ftec

pro.eo quod fibi profft. Aut faltem oret,

u J

ut videat: pro quo orare jugiter & clamare

pIt.

conducat: (anedet Deus ,. quod ipíe necef-

füm viderit, & 'quoa ad gloriam ejus prze

j Tun

Sed eheu multi adhuc /e-

Cipuam fuerit.

nino , f

dent in via, qul fi clamaffent rité, directi

m di

in femita ,. haud longé abeffent pev/e&z ab

Ad

&terna patria. zz dom. Quiuqua.

quod i

23. Maji.

l nimih L

?

S. Guillelmi Monachi Clarz-

vallenfis.

Cum aliquando Chvifium feocro vul-

Lbbots

tu munduimn afpicientémm €? . quaff. jamiam

ultimá fenteatid dammaturum d

eate $as

: y n

uenu lirgime, ut propter perfomas ovdis

mis noflvi parcerét , dmtercedeute placae

q&urllis D]

tum con/pexajJet vijrome bac. timore tauto

li

pariter c9' exultatiome repletus off , 'ut fe-

gjcorum

veri Judicis fententiam evafurus ad finerà

achor

vite usque in via wandatorum. JDei fidelis

oris

der cucurverit.

Sgd de

Jiti)

/

Um accepero tempus s égo güffitias judis

die ?

C

cabo P 24.

Ut quid non contree

;e[/?

li

i

mifcimus ? ut quid' non contabefcimius ;

llii/'l

o'l*f,

ui toties audimus: ego 7u/zetía

dicit

is judicz:e'zq

13—4

R. D. M. d'zdgaro Medit,

j

162

as

& ego mifer ;

eheu ubi. tunc parebo?

Ó quante tunc judicabuntur efíle zzja-

JH , que multis hodie probantur, &

I

ené adorantur Zuf/itie? & quid illi, cu-

Jus zzjufiitie etiam hic tam ezazi/e,

lzæg iü

D7

Mfic

24. Magt.

i

n t

S. Atnoci Monachi.

À

^ fl

|

Atott

Habuit bic eloriwfiffmus: contemptar

Qres

AMundi Patvem Sfudicaelem T. quondam

lii adg

"dremoricorum Regem , avumue collegas

Brofic

4Monacbos digniffana .celo tevrisdue. Spe-

| nj ]

&aculay Sandlitatis €P [acriféigoris exem-

fcinriuæ f

plaria admivauda , quorum fervove €? pia

emulatione tmirificó accenfug , faudlitatem

alfecutus &* in celo glorie £? coroue par«

ticeps & Regui collega fattus eft.

4l

Cece quam bomum & quam . jucuudum ba«

Áittig.

^ bitare fratves . im unum 6yc. Pf 132.

|

li [i

unc autem Jvatres babitagt du um

d

quando Zoza exempla ompium , um perfe

Ec veré wz-

um compomumt Monacbum.

quentum pretiofim , quod fücco compofitum

E(ï;f di

tot /mplicium ,' & heccura eft /rmgulorum,

Tithri

quemlibet zzzztatorem effe omnium.in Pf. 132«

Tijg

j

- -

FXCGIH te

| Püti i

s. Ma-

& (o9)4€

165

: patti

25. Mt-i][;

effe z'njg

antar,

In Fefto Ignei Gregorii

d ili, a

Papa VII.

iZZ'fQ:iæ? j

Pro more fuoy exculfis cuculli fui mo-

naffici manicis feiniula prommuabant,

On tam propria /czg£zlla camint, quaia

N

"

cucullài Monaffici & fane nunquam tanto

decore exíplendefcit ignis, quam: ex tri(ti

ontanj

colore nigredinis.

Hi Spiritu pleni Patris

], qin

füi admirabilis Benedidi, qui cucullo ufi

t al

profacco, ufi pro camino , cateratoti (ünt

ignei.

Et quomodo non emicent ünidque

v

Oi

Ícintille boni exempli ?

'?'.-V-m gïf Ph'

m

26. Maji.

7771

S. Berengarii Monachi.

j

Ingenio mitis , eloguio. faamvis , smori-

autmdin l

, n

bus fünplex adeo, ut zàx quetiiquatt aliter

ac Filium au£ Filiàm Del appelaret.

TL

um p

E

Go dixi diieflis && Falii excel/t omues 8'c.

[ vat!

ii

Pf. 81. Nunquid adorabo vos Divéni 2

terrà Monachi , àut non credaim verbis loe

compl

fig

TL

j

quentis ipfius Dei? & eheu necdum agno-

] mP

p

vifle, gratiam Pztyis Dei, necduim getliffe

Tie, pro dignitate tanti filii! eheu filium

excelfi repere etiamnum 27 Jimo proyusdis

inferi! fané me faltem

j.uxta iptius portas

L2

jure

2)' M:

164

dCo)sq$

jure crederem inter degeneres & extorres,

nifi tu ipfe diceres, 'egö dixi, dii effis €?

P

Jilii excelff omues: ,erit, erit tamen culpa

fua inter extorres, qui non perhorre(cit

T

hodie fequi degeneres. Ergo; quam opor-

teta/Zume[é, aliudfapere? cuidatum fe/ium

It

Dei nomiuari €9 effe.

Dixifü Deus zueus

[ aj

€' faüa funt, nunc Deus Ó meus, fat,

Qtiti

quzfo , qus di&ta funt: ///ius ego tuus, tu

Tiit (

bodie genuiflà we ,. l'afer meus es tu , fic bo-

die imiter te, digné me habeam tanta ge-

Ul

!

l

»

neratione. 2z P. 81. €&? 3.

[5

; blit,

E7

27. Maji,

In Fefto SanGiffimi & veré Ve-

f[iicit, 1

tbcredi

nerabilis Bedz Monachi Presbyteri.

hümm 1

g'ue C0j

T

Unc veré Z'enerablis, quando tanta au-

Goritas Monachi verZzs, quanta Bede

Fenevabilis fcriptis. Et fané paulo poft,

tantüm ver/js proficeret, qui /ogueretur,

quafi

ui /crideret.

Sic judicet Ecclefia

| hg

AMoza

]

!

(

lz ])

chbum F'euerabilem, ut folum viventis

differat Canonizationem, jure prxdicet, &

At

Orbi proponat converíationem.

. EU þh

x

Eu

inter

$

$

3

Il Itj

Itee 720þ

: HOflrj intw

48. Ma-

|

*

& (oo8g

165

C XCOTIR

28. Maji.

lii t

mi Monachi Gello-

men QUi

Bf Guillel

nenfis.

