quidquam de/e£ in terris, & qui à nemine

quidquam expectat, accipit, quam quod

Bsl

Deus, aut qui pro Deo eft, impertit. Et

vi(in

Ó quam liber hic juxta & dives erit! Sera-

icus plané ,. & divinuus erit.

[l (

s. Otdobris.

ttl

(ifiy in

In Solemnitate San&iffima Se-

Slepn,

reniffimi Proto-Martyris Placidi

Qs My

Diícipuli dufciffimi & Adm. P. N.

Benedi&i.

Mira in. Nomine Admirabilis Patris

$B

ii Beueditli à Deo fferi impetralat. ex

Lüquem

vita.

lj

Uod in /auro obedientia, hoc in Pla-

hn

cido Reverentia, illum fecit fuperare

D/:Ti, [

in fllumine, huic meruit triumphare in fan-

fftiit

quine, ta-ntumque detulit Deus £uic

Reve-

g

veutia

'ä((v)*

279

yentio Filü erga Patrem ut non zz Nomine

folum illo prodigiofiffimorum faceret mira-

15 5anti

bilium Patratorem, fed infüper tanti ordi-

n. lii

nis Proto- & Archi-Martyrem: & Ó tanto

sbis v

huicArchi-Martyri propiorem ,. quanto Pa«

tris ejusdem revereztiorem , Kegule ejus-

n faali

uüi es ind'

dem & voluntatis, necnon dignitatis & Pa-

ttis & füz obfervantiorem (intellige;, ha-

bendo fe digniüs pro fuz dignitate voca-

ifco hod

tionis).

: quii

u i

Ejusdem Archi- Martyris fefti-

, qun g

viffima Solemnitate. Medi-

jept !

;

tatio alia,

ves etit ul

'

Uod Chrifli difcipulatus afapärec in bu-

mili corde €? manfueto, hoc D»uedidit

Patris in Filio Placido, nec tanti Patrzs

]

effe probatur FZlus, nifi A2artyr & Pla-

vfimas

Ciáus Mon(zcbus.,

rl

6, Odlobris.

S3

u ^

S. Bpiphanizg SanCtimonialis.

jlili !

Loquendi parcior accurati[fimam Si-

l'",,þeml il

lentii vationem babuit, ut neminem um-

quaim linquá fua lofiffe fcivetur.

0C ir.ï

Dlxi, c

uftodiam vias meas, ut mom delin-

fecit l

quam

2n linguamea. Pf. 38.

Dixi: &

hi

eheu quoties dixi, nec cuffodivi !

dixi cu»

"m

iïj

odiatms

j

4

L

Ó

&oog

Jfodia', fed quantam próquantam requirit

hoc vigilantiam? cuffodiam vias meas. Frue

MU

ftra euffodit limgnam , qui f(aam non legit,

quam debet vzezz, ad alienam declinat fe-

mitam , occafionem peccati non fugit &

17

caufam.

Et quz hec rectitudo ?uz viz?

ilim,

quam /zzé£e , cui devovifli tey fue Regu-

Tif

fe. O quàm anguftum brevemque per-

mittit noftrz tramitem ac excurfüm linquz?

[

t

obmutui, & bumiliatus fum r filui d lo-

zis C?c.

Et hoc quoque probibet fanctà

Átori

D

certi lex temporis.

O quantos fefellit Zz-

cbi-E/

gua Ípeciebonitatis! Ó quantosprobitas de-

fecit, certi negle&u temporis! tunc veré

fs gl

A0

cor hominis zzcalefczt, quando os obmute-

Jétt. Et quid mirum frigefieri, quod to«

Hl:?i("irï

ties contingit aperiri?..O quantus exarde/cet

df

TUmis in Aeditatione , quantus fervor in

actione, fi os non à

Yeru

periatur , uifi u tm

pore.. in Pf. 38.

Donts (

ü]lks P

Mdy, -

At in

T t

a æææ e

L

V ts

N

- s

W&ä f

Vl d

Mtos

Captiï'a

M ablhül

mm, q

7 015(0-»

ZumER

€ o5

28t

amrequr

2. Ollobrir.

tats,

ci Maximini Epifcopi

non lr

1 S. Mar

declinat

Cafar- Auguftani.

yn fupt n

- Romam ad Litterarum fiudia zniffus

) fug d

ibidem S. P. IN. Beuediclo famzliavzter in-

11

Wotuit, C? in pueritia (verja ipffusmet

mqu fe

Junt) charus foit.

Dein confuetudine g

fam liav

'

(f

exemplo smivabili tanti Patris ejusque Fi-

- fl

l

liorim , prefertim S. Euphemit Santhiffr-

hibet

Mdl

fj

mi Patris noffvi difcipuli €? poffea. Ir-

- fefellti

chi-Epifcopi Toletaui, cujus (224ui2) mif-

.probi:asdi'

fis ultro citroque frequenter litteris con-

5! tünc d

TX

füetudine ufüs fum. | Capzus , . f/ecitlo re-

nunciaus cucullum amplexus eff.

f W ,nl

metutrá

An&a hzc faihiliaritas, athor, v(än'&usl!

ius Rv !

S

verum malim novos inferos, novos dz-

mones crcari in ipfo canobio, quam fen-

fuales amicitiolas adfhitti à quocunque Mo-

nacho.

Multi enim unam dimiferunt con-

jugem in fculo, centum (quod Hierony-

mus ait hzreticos fperare in calo) aut plu-

res recipiunt in Monafterio, fic enim in-

quieté femet diligunt, fovent, tuentur in-

vicem & officiis exambiunt, ut qui quin-

gentos olim aluere concubinas, non it2

captiva fuerit eorum animi libertas.

'To-

lerabilius, hos agere apoftatas extra C&no-

execrandum inducere ia

bium , quam tam

Sans

)

p

s y.

E

2825

&0(o»m

SanGiffimam R

di&. & fad. . —

eligionem connubium. ex

M

9. "Septemäris.

S. Ragenfredis AbbatifTze.

jf

77

Generis nobilitatem virtute /Z;þerari;,

fl

delicias paupevtatis .Monacbice ,. divitiis

onzibus potiores babuit €» cucullum am-

m

il My

plexa cali beres fatla eEs

W n

Tici

I

N Domum Domini ibinus. Pf. 1a1. Leta-

Lus fum in bis Gvc.

O felix nuncium!

Difi

ecquis tantum ex hoc

diffimulet gaudium?

Y

& fane non lon

LR

jam (Monachi

ge à Domo Dei, qui in ipfis

) atriis Domini.

Hoc tati-

DUET

tim cenobium diflat d cg

lo, quantim atría

qu d

Principum ab ipfo

Palatio.

Ét unde & qui-

Wé n

bus dz&um?2

quando promiffum? 4 Dormi-

Ti0nes :

Ttr h«

€aLoVATE.

"no: pauperilus [bivitu& veftvum eft regnum

in Pf. z2 1.

W qc

rgo jam Proprium Momcbomm.

8lütis i

Vrtr

Cütioft

f

tnt

d od d

H o

a

"Uf

9: : 059'

FISL.

283

ubiom. «

6, Ociobris.

B. Gofvvini Abbatis Aquis-

cincti.

Juratiffrmi, ut otii omnis, [ic &9 ca-

tf

riofifatis 22 camobio boffis , quam diftra-

&ionum omuium €7 inquietis Matrem ap-

fupenis

a, dit

pellabat , adeo ut vumores , €? quacunque

ucullit $

ad Monacbos non [pettabant, ueque refer-

vet , neque ferret , €7 procul ab omni Mo-

zacborum, conventu pvofcriberet.

a li

Difli obfervantes. vanitates fupervacue.

x n

O

Pf. 30.

Si ita exofi Deo qui oZ/ervazt,

g gt

quam abominabiles erunt, qui /ervazt?

, quiin?

; H

& qui magis of/ervagt, quàm qui captant?

qui ftudiofiàs /ervazt, quam qui tam te-

vantim d!

neré amant, honores, rumores, fabula-

cundel?

tiones, fenfualitates, Ó fupervacuas autni-

1

?M

mium heu noxias vazitates!| Ó fi unus tan-

mf

tüm oculus Monacho, in fümmo capite,

/ It[omubüïm

auris unica in intimo corde, ut vel nolens

averteretur 2/zcul; vagitate! fed quid. quod

curiofitatem hanc multi , zzodicam repu-

tant, quam quod Dei vel naufeam ve

odium parüm curant? nec plurimam , que

Jéquitur , deteffatiouem attendant. 22 L. 30-

RT

sfb

x

f

b

r

WUP

16. Offo-

jl

284

&Co)sS5

1o. Ocfobris.

audian

quod.

S. Aldrici Archi-Epifcopi

infüy

Senon.

Cims

Cam mundo commertii nibil unquam

ftun/

babuit , quem ut pedibus pvotrivit, fíc

777

DA

auimo genuevofjffomo comtempfit , Palatinos

bonoves €? avitum gexeris decus monm ali-

!tl (

ter atque umbram effimans.

titdicum

H

Qro cum in bomove effot mom intellexit.

?

tunqi

Pf. 48. Eheu quomodo zzzellexit ,

qui

V qii

nonazfezd;t , & tamdiu "eglexit , quocrea-

quid q

Turis in tevra univer/is prafditit? Óutinam

Quid n

///Iita//a

nunc faltem zzze/igere? , ut veltandem pro

dignitate.fe haberet, fe indigna abjiceret,

Toieug

digna quereret, & fané pro dignitate, pro

(m, h(

voluptate omnia haberet, modo /etéret

& facilé /zztzrez, (i leviter attemderet, fi

Qd m

tlUum ;

non ut jumentum infipiens effet. zz D. 48.

11. Ocobris.

quod

ACf r

B. Roderici Novitii.

i m

Ht jn

JAdmiranda Sanclitatis Tarvenis ce-

T

lebri cuvfü alios 4m Religione provetos

li EXP(

Jervore & auffevitate vite preivit, u-

dum expleto azio probationis ad celosevo-

lavit, C? fic amodicum laboraudá multam

Jfbi requiem acguifivit.

Uid eff boc quod dicit mobis modicutm.

; joann. 16. .Hocipfum quaxram

us, /oc

audia-

N

8

285;

audiamus & intelligamus, nec erit porro,

quod noffe deinceps cupiamus ,. quod fcire

''otum didi-

(opi

infüper neceffum habeamus.

cimus, qui zzodicumícimus.

O utile que-

u

fitum! Ó falutare fcitum! quzd e/? boc 4uod

l

dicit molis zmodicum ? nunquid qui dixz£ zo-

ytritils

II;

"]

Jis ; nobis noluit intelle&tum? quam zzodi-

, il

"tlr f0

euti , 6 Monachi, quodhic vivimus! quam

10díicum quod hic laboramus ! quàm xter-

nüm quàm immenfüm , quod expectamus !

7 intefrr-l

& quid quod agimus nifi prefens eft! &

elleris

quid quxfo illud , quod ?re/ezs eft? nun-

t p

quid non zz/lans, zuflautaneum efl? Cv in-

t n

Jüantaneum boc , á quam momentaneum quam

] n

modieum eft! & ecce-totum illud, omne

n dj

illud guod agimus, hoc prefeus," hoc zz-

iroitat

Jians, hoc modicum eft, quid ergo szu/tàz,

j J

quid z729242:2, quod tam breve quod tan-

7 N

tillum, tam 2uzodzcum ett. Aut nunquid,

f ij

quod o/zzz erit, pra/cus non erit? ergo zzo-

dicum erit , & difficile non erit, quia breve;,

quia modicum erit. Et szodicum boc quan-

jl

tum proderit ! & quautumillud , quod eter-

uimm erit? Ó qui zuodcum boc , tantim illud

ml

u

j "

[4

l

rité expenderit! z?z dom. 3. pof? Pafcba.

t f

"! qai

«

"

j

jj

KE

& äa

N

wz,'

1710(/1

gram

auuln

12. Ocfo-

286

&cood

12. Odlobris.

Feftum Mifericordiffimi & Ze-

W

lofiffilmi Laureacenfis Epifcopi

& Martyris Maximiliani.

Dirij

E

Go fum paffor. bozus. Joann. ro. Paftor

177

Ó veré, veré Ó vere, unice optimus!

filij(à

qui oves ipfe fingulas, curatut uniciífimas.

fitis i

O felix ovicula! Ó felix anima! tam Deo

ij

tuo, Paftori tuo, tam unicé chara, quafi

jeu,

te praeter, nihil haberet tota ejus omnipoe

tentia.

Quamtam caré emit , tam delicaté

ETdix;

nutrit, que q'e pane ejus edeus tam Divino;

diyj;

Et de calice ejus bileus tam. pretiofo, & n

qi filoy

Jfnu ejus dormiens tam , tam, Ó tam amo-

Quandr

rofo, es illi non /£cut filia , fed (aaipfi quafi

Atàni c

anims cuiille, ah quam non detrahit la-

tilatem

nam, fuam ipfe exutus tunicam, quà ve-

[ Mpl.

ftiretejus miferiam.

uam ille; ah quam

fhim

g

non alit ad victimam , factus proipfa victi-

) «

ma; non ut paícatur ejus carne, fed ejus

At o

redametur charitate, pafcit illam de carne

Wx Q

füa, potat & inebriat de fanquine fuo, fo-

l, à

vet & reclinat in cordis meditulio.. O quam

CCf f

multo premit fervitio , factus totus in ejus

altem)

obíequio. O quam non cogit durà femità,

fuiday

factus ipfe delicatis pedibus mollis vzz! Ó

lt ins

felix ovicula in tua caulula, Ó Benedide

Monache, in tua cellula , (i bené ruminas

bené digeris; guanzaiffagratia ? indom. 2«

poft Paícha.

1 3- 0:70-

aco )ä

287

13. Ocdobrir,

n

S. Venantii Abbatis Turo-

Epifoj

nenfis,

atil

Delitiis primhm ac pompis faculi. af

. r D

Jüetus forté ad nofirum S. Martini Ta-

jice ujlit

rouis cenobium divertens adeo repentà gmu-

j anicilol

tatus eff , ut ad pedes S. Sylvini. aldatis

"

projettus fummis precibus ab eo füfcipi ex-

chaae

peteret.

ejusar

i Iamdää

E

T dixi muuc capi. Pf »6. EFt ciuoties

T

dixi :

nec czp

i, aut quomodo cefi,

yeti,

qui 720x de/fi : toties defii nec aliter capi ?

P| mm Qfl'f'

& quando incipiam progredi? Ó vanitatem

humani confilii, Ó inftabilitatem propofiti,

lia

;

k

g d

levitatem & mutabilitatem ingenii? &dzxz

um v

4unccepi. Hec tua, hgc tua fic smutatio

lt B9

Domine , mutatio dextere excelj;. Ecce

Mu

;

enim , ecce fic proficit & mox deficit vo-

W'

untashominis tam levis & $57;, fed in-

M

ii

( Clüf

Cita, coge, adjuva Domine in brach

"müw

tenti.

io po-

efit

Atqui non o

pus collaborare, cum

wm

certum folo labore

; cun&a proficere? hoc

ulio 0

faltem ,

gotus !

hoc faltem non oblivifcar: zuzc

tandem incepiffB , qui autem izcremeztum

p duta b

Al

det , imo cap

olli

z/jé dederit Deum effe. inP1. 76.

^ fet (l

Ab

Go

»

jec P

E

p

$ $

T 1ndum

, o

14./ Odfo-

r

288

«Q(ODä'ä

14. Oclobris.

S. Dominici Loricati. j

j

ZAlter fui faculi Baptiffa vaviffrmasvita

m

antegritate €? infoleutiffimi vigoris exene-

1

ten

lo iundum univerfum ad fructas dignos

| t

poenitentiz faciendos invitavit ; Pani-

Miyr(i.

tentium ommiumys. ad pofferitatem faculo-

Q Á

l

T Ht

vuzm omnucia illuftviffrumam máiraculum.

nj

Udica me Domime fécuudum juflitiam

Wt

J meam, €? fecundum inuocenttam, meam

$ ii

Jüper 12e.. Pf. 7. Horreíco Domine audiens,

l

expavefco legens,

contremiíco. ac concido

profa

0 Domzue,

Qrefrasy

mecum expendens : 7udica me.

quod dei

ah Domine parce judicare : tioli condemuave.

| UC

Ed quid ago? fccundum jufiitiam meam?

Bu

ah parce, ah ignofce! /ecuzdirm mifericor-

diam tuams . &fecundim inuoceutzam smeam ;

| M

!

| "U (

eheu. pridem perditam pridem proditam noli

avertere füciem tuam d , fed d peccatzs

ss, in multitudine tuz miferationis, in

Y

efficacia tug pafífionis, in intenfione & re-

n

Mi

fpe&u tuz dulciffime dile&ionis Amen.

ia L. 7.

i

| .Ma i

f t

| J

A TOBe

i*j(l

77

IAI Jj

iy. Odo-

h

&

$008

z

289

15. O&lobris.

QU

B. Richvvini Monachi. -

ilfimumi

Cum acrits a tentatore de deferendo

nmtriatt

cenobio vexaretür, C7.famtüm uon -

vilus d

peli & trabi fé crederet, zm tevvam fà

wi, I

denique projfernens , im bec altaprorupit

irten t

TOCE.

Diabole, nifi vi, pedibus hinc

raulia

me extrahas, non te fequar. 4)/ce/fít

confufus cacodemon , cuta vitfore tam ju-

m jb

vene t10f deinceps aufüs confligeve.

n p

P

qui non armis inítrru&us & exercitus,

pineaudió

i

rofectó ille aut nunquam cum hofte con-

o 1001*

0 Dont

greffus, aut fiepé vi&us, aut cum ipfis,

quod deteriüs multó eft, fentit hoftibus;

jcon?

'lunc vero utiliis ufürpàntür, quando

cam 12

conjungüntur, prefíertim fi ftringantur non

umj

fortuitó, fed arte màgnorum pugilum, cone

t

filioque & arbitrio. zz D. 34.

lia

16, 0&067*1-53

M

(&ra['lomsï

$. Berécharii Abbatis.

j [ï(m ed j

Cum ? cellario àb Abbate evocatus ef-

yui AF

Jét, tanta velocitate occurrit , ut ampbos

ve curande oblitus Epiffomium qànu des

Jerret. — Conftstit in imodüm colunia ceves

vifia , fupra fuperficieta fubpofrtà vafis obea

deentis veditum quafi attoutta expectaus.

I

IV imandatis ejüs vület Wumi. PÓorrh

AMira res ! non tanta jucunditate impios

T

Íua

if f

4 D. Md Igáro Medit,

290

8 Cood

fua fequi de//dería, quam mzmis defidevent

Jufli Dei & ejus Vicarii zmperia, & quod

illis videatur intollerabile jugum , his paulo

lk

poft ineffabile fieri delicium. — Ut quid non

If

ergo parum füdamus 22 mandatis , uc illud

paulo poft fentiamus, z/sd velimus, ha-

bcamus illztd: QWnis. in Pf. rrr.

tits Qo

:

17. Ocobris.

Ttiys

diniqe

Feftum five Commemoratio

visin t

inftitutionis SS, Regulx dulciffimo

g

3

P. Admirabili à Spiritu Santo

infpiratz.

Oc, hoctandem 0 Monachi, perfuadeät

M

obférvare, cogat/ervare. Dumatten-

ditis , quo dicante , uo in[pivamte. . Et

m ul

quid fi neque Z'egu/a, neque /ex effet, quid

tht

tamen indigniüs effet, quam tantis /

JIperae

£ori C? Diclatori , voleutibus contvadicere,

.

lii j

amantibus contravenire.

Hoc pro dignitate

Qu

illorum, pro charitate noflra eft: volita,

ff

)

ut juffa, ftudiofé excipere, obfequiofé ad-

n

implere, fic attendere, ut Zdrmzrabilis Pa-

i

fer Spiritu primüm San&o di&ante , fic exe-

qui, u£ Aaurus, Zddmivalili Patre impe-

Toe

vrante.

ij

Düm.

B £5 m

D

]

0i

Qm d

38. 0674'

291

&(Oþ)ü

j Md!ïöm

19. Oddobris,

ity & gt

In Fefto Praclariffimi Evange-

n, hisp

(lt qudet

lifte Medici & Pictoris Lucz.

tis , ut il

dimus, l

JEc Evangelifte Luce optima imitatio,

ïII

fi jugi in Ad:zirabilem. Matrem inten-

tionis oculo, affidué quod intuemur ofe-

rationis fequamur pemicill. Et Ó quantz

denique fiet. perfe&ionis imago! digna fu-

mis in terra z/taribus, Deuediclis in celo

emorit

dulcifi

gloriofa Pareutibus.

Sandi

10. O&ofris,

SS. Ethbini & Winvvaloci

hi, perfuadat

Abbatum.

, Dunzz

af *

Cum aliquando abjecli in oia. Leprofs

j dist

ulcera quin €? defluentem. navium fauiem

n

m

ts

Gita petente infivmo) linqua lambere

s

T

;

gere uon abborruiffont , Chriffus , qui

(p

nigi

jrofus. videbatur , eovum fe confpettibus

a

n qi

: Jübducens , non vos; zzquit, puduit, mei,

in anguítiis meis , nec me veftri pudebit

g

(

in Regno meo.

Hereditas veftra apud

juntts *

me eít, & iis pro quibus petieritis falus

T

in Regno meo.

D

Omine quid efl bomo quia ieputas eum Cc.

Pf.143. O magpna dignatio reputatio-

mis ! Ó fieda indignitas ingratitudinis! quid

enim de ze, quid de zazto INumite ; Ó bonos

2

putas»

W

292

& (ood

putas, qui Deumnonreputas ?

Ó qui digné

hoc: quid eff bomo ?

quam -bené inrelligec

quid de Deo! 6 mibilum bomo , queni veputat

& Wo

Deuss. quafí quid effot! d iufiaitum Deus,

Veii

quem zon veputat bomn, quaf effot,

Ó qui

7

intelligeret quantüm zzzereffe£ ! in Pf

143.

hyll

20, Oclohris.

(f

S. Vendelini Abbatis,

TAU

SI

Mino

Mowgi

lp omni fe obedientia && fucro vila

rigore $. Pirminio J4hhati flrenuà pro-

psís

bavit, tautís quidem in via virtutum pro-

It o

grelfibus, ut. ob morum Ssntlitatem No-

pitere,

quei2 éjus totá Europá Jpe&atzffómum ha-

hiB

&eatur , pev. Galliam imprimis €? Ger-

amaniam pluvimis paffrm im bomoremi ejus

conditis Ecclefias facellis atque avís.

Bs

ANima' mea dm uaibus gneis Jemper.

Áing]

fit j

.2 Phoai8. O quanue imago fiet perfe-

&ionis, cui nunquam non incumbit manus

du

artificis? & unus hic labor Perp tuus Mo- '

"if

nachi! d quantus buic bouor in fummo Palie

It

4o Átegis umagini. in Pf. 118.

LT

!tj

hn

,B;Eg * 1 K ä«'

Jffffz

t

d

H, n

Ses

$(o»8

293

0 qudg

K intelis

21, Oclobris.

ii ii

- S. Wolff Monachi Turonenfis

L

st Dus

ifft, üg

Verbi Divini pradicatione mirum in

ia u

modum excelluit , €» Jpoffolicis suevitis

longàó lutejue motus , "uaguum populum

Cb"i/lo' &" Ecclefiz Mztrz' adjunxit.

Ine pavabolis nou loguebatur eis. Matth, 13,

3tis

S

Miraculum, oraculum mundi, vita & vox

futri

Monachi, plena debet utraque effe Myfterii,

plena fenfus reconditi, & (iquidem quisquam

f n

it3 f« non poteft gerere, aut non debet ape

irtti j

parere , aut

dititn V

quicer ftudeat tacere, 22 dom, f«

iifima

iufl Ep.

u

22, 057067-'1':;

od d

p i

4-'

B. Henricia Brufcella converfi.

"lderat buic proximus nuptiarum dies,

i [

cumr Domini jm meutem venit, cognatos

) f d

quosdam. apud Fallavium. Monac

bos priüs

;mbi i

vufitare C? alloguz', eà delatus , adeo Re-

p n

ligioue €? Sanilitate Patrum ejus loci 110-

jum Jj

zus eff , ut Spivitu Dei in ipfum inftliente,

vepentà mutatus ,. filum abrumperet Matri-

VioHtii C? ex eo die Je Domino devoveret i

ZAfcetevio.

Udiam quid loq;tatur €Pc. £P füper füu-

Gos €?c. £2 15 eos qui convertuntur ad

le fic

m

eor, P. 84... .O qui ü; audiat, quidil

non

294

$(03$'

non cognofcat & intelligat? & veré Jogui-

(Duit) :

tur in ie, qui tam mirabilis inmea vilitate,

ehel eh

etiam AMagzus , facieus mzrabilia, apparet

trferer,

in mea nihileitate, & quantum, quod zr

Quam CU

7/e, in tanta fcelerum abominatione? &

tun? qi

quantum quod 7772 tantus Deus loquetur,

Qu d

tam abjedto homini, mortuo cani? & quid

At qug

loguetur , quam pacemzn plelem fuam? fua-

lorinemy

debit, qux ad charitatem (unt, ad quie-

toy j

tem Religiofam, & /upev Jau&os fuos ve-

Ts v

ros, perfeCtos Monachos, Cv im eos, qui

qui n

convertuutur ad cor.

Qui abdicatis per-

CUndidt,

fe&té que foris funt, folummodo que abza-

Qomodbí

£ra attendunt. Ecóquiiftud az£ezdit, quam

Ti du

aliud audire z;/ appetit ? & vere Beatus,

Wuei

qui aliud nihil ezdzerzt ,. /Zfcenfrones in corde

4 Quim

fto alias o2 pofüerit, veré hic de virtute

Wil

in virtutem ibit..in Pf. g4.

um, t

€ipofit

23. Otobris,

S. Bernardi Viquenfis Epifcopi.

hN

Solitus erat leviffimos quosque in fe de-

. fecus acevvimà voluntariss fuppliciis pu-

li,

Jive, adeo , ut pro culpa ,

ue levis aliis

videretur j ? effet, Qvaviffanam fili pe-

7

t/ltm

i

uiteutiam injungeret.

&m 4

M

Ultiplicate funt fupev capillos capitis ttet.

V

Pf.39.. Oquorfüm? quorfüm in tanta

Ant

multitgdinc? Ó quanto, quanto , tantus Rex

as

lu

ä(O)ä

29j

vert hp

(David) à tot parvulis concidit fcelere?

mea vilità

eheu! eheu! ex hinc ferum illud, eheu

lin, r

müferere. Et.qu& hawc copiz zzzguitatum,

m, quii

uam cumulus ex cumulo tot negligentia-

yinatione: (

rum? quid enim £ic comprebezdit, quam

us loqut

"

D

quod undique, & undique involvit? quid

ani?

É

*

|

autem quzío ficinvolvit, quam zorfpor ; qui

: fuami

hominem vivum fepelit? & eheu quantum

ET

analum uon videre, & quantum hoc zza/o

&os i*

majus, nec u£ videas, pof[fj. lmo neque,

quod non videas, noffe! & quis gravius

? at

ibdiciti

concidit, quam qui ex czcitate cadit? aut

ydo !

quomodo faltem non impingit, quiita caecu-

tit? & utinam poffet manu palpare, quem

ia

vere At

undique zziquitates comprebendére, ligavére.

Et quamvis miferandum, mortali cuicun-

] 1011:;1':1..*5""

que fceleri füccumbere, an non deploran-

j d o

dum, cecum in mille alia graviora certé

expofitum, fi non przcipitem effe. z . 33*

i

24. Oclobris.

B. Bernardi Monachi in Grandi

ht

Sylva.

yinl

M

Hic cum effet genere nobilis, nullam

j

(

[

zamen generofitatem. avbitrabatur , ff

1108

j

W .

pauperem pvo Cbriffo po[fe efici , & mem-

Àris ejusdem pauperibus Jcilicet €? afflictis

- deferoire.

T

Antum laboret Monachus, u£ uibil ba-

)rfum n

»

T

Jeat , quantum avariffimus quisq

ue; «£

onmnia

(Di*

4

396

ä(o)ä

onu couquivat. Hacuna follicitudo pau-

tis .

beris Monachi, hec üna zmulatio eít vinci

dema .

dolore à pauperibus ficuli.

[9) quantum

tite ne

habet qui zz/2/ Jalet ! & fanéq

ui nihil azzaf,

&tetaital

nihil Ja/ez quod gzezuat,

& qui nibil me-

tuit, nunquid non ille z;

^

ülpert

upaffrbilis evit?

[0

felicitas * Ó beatitas !

t

qui effe ita im fervis

oterit ! & veràerit ,

quicunque hic

; quod

diligat non babuerit.

ex. dict. & fad.

;

h fefla

25. Ocfobris,

mm

B. Offe Regis & Monachi.

Qui duzus devotione mentis, uxo-

Memoy

VEl ,

Chrifi

4Gr0$ » cognatos C? Patriam propter

D

um e» Evange[ium veliquit , ut in

bac vita cemtuplum , in altera vero vztam

Mam

vecipere? eternam, S. Beda.

b

Ozferva qme Domine ,

(]Uam wl

C

quontam fpevavi in

m

te, dixitrvc.

quoziam bonorum meortum

207 eges C? c.

fro (

amoris! font

erumpite, erumpite lacryme

VU /ed

€s gratulationis, voces exul.

AR

tationis, plaufüs

jubilationis , & quid volo

i

plorare? q

uid volo

Vl

s Qu

plaudere, quid jubila-

re? dixi & dicam

Domino, accinam & gra-

u

tulabor Deo iméo

3 JDeus a

eus e$ 1455 quo-

NUnQeqt

niam bonorum zeorugm [//07,

€g6$, quoniam

|

tu folus potens ,

dives & P

ulcher es, nam

J

fi parüm à me

W Ü

^

bone amor !

acciperes , quamdiu, mi

LEU

(2

eguiffes? & nunc fatis ego, (a-

!

us

lu

&(o»&

297

udo fM

tis füum felix Ó Domine, qui quidquid fiat

elt vind

de mea abjc&ionc/, acquieíco in tua beati-

guantum,

tate, neque plus volo aut de(idero in omni

hil amt,

&ternitate, quam te Deus meus, zullius

iil me

iudigeve , bonïs omnibüs affluere, z //. 15

erit? 0

»77

26. Oö?aäiis.

Ih fefto feu Commemorationc

i

Sereniffimz Dominz Matris Admi-

rabilis à filiis Benedidz.

3chl

Sive

1s, t

Memoria obfequiorum eidem à Be-

nedicti Patris Filiis preftitorum.

at

t n

V. i

O

Mater! 6 Filiipulcbre dile&iouis ! qug

enim dignioris dilectio pulchritudinis,

quam veftrz in amando ingeniofitatis? qua

] //M ] n *

enim pulchrioris ingenuitas amoris, quam

um

veftrz fübtilitas inventionis? gwllus //zeéz-

&genio , /ed fine modo verus. eff amor.

Et

ho

igots a

lané quidquid audiat slios inveniffe, hoc

i yid v

volupé, quia faciJe zzveztis addere. — Solus

ul iUbi]* |

amor priüsannuit mori, quam patitur vinci,

um

endum veré diligit, qui cuiquam in amo-

2 $

re concedit.

Hoc indicium, hoc Symbo-

j

lum Zezedii Filii Matris Beuedi&m. iNo-

qui£

t 6

j

'

Vi 7 exquifitzorem diligende Matiis mo-

ii !

um invenife.

Ec bzc Rudimenta PDeze-

inveHire:; hmc zuventzo

is ( |

dg'öïi Fibetoris, fic

T ;

Bene-

298

8 (o)d

Benedidam Matrem unicé 4oce£, non fru-

ftra, fed proprià , /ed beuedicere.

hFdlo

ftoo

27, Octobris.

Quj

Feltum feu commemoratio Fi-

if

liorum przcipué Matris fuz Admi-

df

rabilis Benedicte diligcntium.

Ht

O

Qui in hac memoria non collique/caf,

D

quomodo unquam dein zzca/efcat! Ó

LU

quem non alliciant, tanta Matris merita,

U, (

tot fratrum exempla , qua tandem, ah

Drovoluy

quzío, allicient illicia, movebunt argu.

t frto

menta? &fanéhodie patent, omnia, omnia

QU mfacy

gratie indulta , fluunt , & füpereffluunt

Muti.

omnibus gratiarum plena ubera. &quam-

Rtts, (

vis non poteft sifericordie Mater jilis,

Ctore [

quidquam, quodritépetunt, negare, nun-

Cmpjs

quam tamen conducit magis, quam cum

ft t

teneriüs dilectis ac diligentibus petere, cum

D tewt

ea faltem , quz illis abundant, licet colli-

QRitt u

gere. Et Ó fi vel prima liceat Rudimenta

ifridy,

amoris difcere! & plurimüm fané difcendo

il nj

profecit qui in amore Matris didicit àz-

mræl &e

Jautefcere.

"lerede

dU

DA

LUE

x

3

wn

'mm) Ig

!

Vr

|

thy,

48. 0.

æ(O)äl

299

28. Oclobris.

hcet, t

1 n

1

InFFefto Gloriofiffimorum Ap

Q-

ftolorum Simonis & Judz.

^

Comvivantes [ime timore, femetipfos

noramo

pafcentes. zules ffne aqua , que d vento

s (ug M

carcumferuntur. Epift, Juda.

;entium.

[?Heu, magne Apoftole! tales quoque re-

!

yon colt

Ü

'"

periri in Religione, comzvivaztes /?ue tz-

siore , quafi de juratanon con(taret pauper-

in inli

tate, comvivantes pro faturitate , imo &

| Matris t

w n

pro voluptate, quibus detrabendum de zpfa

neceffitate, eheu nec curare de temperantzas

movebul 4

t, omd

qui miraculo effe deberent pro a/ffivent?a

femetipfos pa[centes , catem pro virili: cu-

& (upcreïï»ï

rantes, & qui venerant pro mortificationes

O

Ji

curare de vitz prolongatione, corporis

TE

commoditate ! zules /ige agua , Monachi

, nl

g i

j

15,

d

fine gratia, 4we 4 ventis circumfevuntur s

omni tentatione jaCtantur , neque uspiam

s p

quieti commorantur.

"Aboves autumnaless

lr *

anfrutluofe : nifi fructu nequitie , & eheu

ceit &

u "

3

illó nimis gravidz! Jis szortue , bis mori-

t (2[16

t

turz, & eheu in illa eternitate, eradicate

j

exhzreditati , pró quantá hareditate! qui-

jus procella tenebrarum fevvata eff usque t

eteruum : Ó illztabile Jegatum! trifte depo-

fitum , repofitum! & hoc, & hoc tandem

avertg?, ievrore fui, pvacipitem Moua-

e um.

li

29. Otfebris.

)

306

$(o»qm

fimms, q

29. Ocfobris,

non altis|

$. Ermelendis Virginis.

necipny

Ejus pudicitie cum nobiles duo juve-

tinpiny

[7TT

- stes 2nfidias füruevent , perviculi ab Angelo

suonita ,du&fu etiaqm "dugelzco ia villomMel-

fetein J

dricem longà aufugit..

1

m n [a

f

IN

PErz'culzz inYevni inveuevunt me, P. 114,

t Ui fanj

eheu! (i zgveniumt declinautem, quo-

modo non excipient precipizaztem? ec qui

querit ultro pericula , nuuguid evadet ile

occurrentia precipitia? ; Pf. ; 14

I

30, Ocdobris.

lt tgg,

.. B. Raineri Monachi in Bra- |

TMf

bantia.

Tl fb

gfb(lt, l

Pfidie, quam

APImam: redderet ;M-

Bttang,

to gaudio affetlus eff , ut vix feipfum ca-

Va

ereb, fummoque mentis jubilo in banc

"dutipbonam dulciter evumperet : Laudem

.

DEus l

dicite Deo noftro omnes San&i

€j

u$5 qui

W&

timetis Deum &c.

foni (

üe Fpil

MAgrzifmte Domtnum snecum , €? exrll-j

Al qpg

—^ femus nomeg ejus in

idipfum. P. 33.

& quomodo poflit nmagnifie

are , quod ipfüm

(laudantem intel

| Pf |

cíle? Ó vere zn z

lige ) conftat tàm exiguum

j m f

dipfum ,

quodquod Zeudum

hngitur preconium;

nam quidquid m.fzg:zi-

"bl "

ficemus,

&(oDod

301

)

ficemus , quidquid exa/tezus , non majus,

non altiüs facimus, quam zz zdi/um , imo

rgni

nec ipfum, qui ulla vel voce vel laude per-

ls diogr

tingimus ad zpfum.

Propterea Zezedicam

inli d) A

ottimum omni tempore, quia quantum pro-

TTE

fecero in laude, tantum inveniam plus di-

gnum in laudatione. Er Ó cujus /emper ,

Áqus éjus , i ores quam Zege dicit (emper il-

jt m

le omui tempove.

n

ntan! t

T5 O&obris,

]

:

jiid a

J ub

AN Wolfïgangi Epifcopi Vigilan-

titmi,

ff

Non tanium fummo mang. ad preces

matutimas perfolvendas fed. etiam uon va-

inDn

và fub mediam noGlem ità clam é ]e&lo fuür-

&ebat, ut qui apud eun erant qix un

guatmnm

vddert

percipereut ,^ atque in

zi cum

tesuplinn

zngveffüs

JDeo devq/ tiähä agebat.

ulil

(

[

D

Eus Deus swus ad

gt : VE

té de luce. Figilo,

jandi (

Pf. 65

& quanta Dei pro ejusmodi

homine folici

tudo, qui ad ipfum tam ma-

turé evigi/at

n watutino? fitivitin te aní-

atfly Ü

ma Uea. — O fancta, Ó (alutaris intemperan-

.

u

z

a5 qdantÓ excitat 4 /omto , ihebriat in

/]) /ilfn' j

7 qug J

qnatutino , tam dulcis tam fuavis /mbro/fa,

^

: gam &^

vlf

0 quam füaveolentia ebrius ifte tota die

eructabit veiba? & hec, & hzc contra tó-

ygot

tius

udqmd '

l M

302

&(o»$5

tius diei peftem certó prafervans medicina,

U

fed quid (i /fti? i2 te, nunquid definet,

quoad fatietur , bibere, prefíertim tanta

ME

Oceani immenfitate? fane ut nunquam de-

finet /Ztire , qui cepit guftare, fic nec defi-

net bibere, qui tam zzaze czpit fitire. Et

| ó qui nihil

quam hzc pocula poteft ap-

Támy

petere. iu Zf. 62.

ET.

m

AR

z2

Trtlabi d

Aliter

l df

r

L

"Rs ol

SSy

ts qu

f qu

Quj

Cm*rm. [

t i

Cümn

Mifra

tf)l/ [

]

ET LUE

MENSE

aj )

4 (o)dgs

393

$

!l.'ohä

*

Id

OSEBD

vans ml äää» ää*ä&äää

quid qdi

orfertim t

MENSE NOPEMBRI

at Dunquiti

te, (icmtt

L ANoveméris,

xepit (

mo Fefto SanCtorum

ula ia

í2.

In AmpliHï

Omnium,

i à tot potentum quolibet, vel uni-

OS

cum pauper obulum! quantum pró

quantum emendicabit cumulum, cu-

mulabit thefaurum ! & quis de zazzorum

dubitet liberalitate, quibus detrahitur ni-

hil de fua felicitate ? ergo in. mendicante

potiüsculpa, quam abundante, Sed unum

obftat: quod malint plerique fedendó men-

dicare, quam fequi non nihil & poftdivites

currere, . O fi vel poftremum ex his, qui

tam Beati , contingat apprehendere !

2, Novemóbris,

Cofnmemoratio Religiofiffima

omnium Fidelium defun&orum.

Miferemini mei , miferemini mei , fal-

teth vos arrici tei €rc.. Job. 19.

E

T qui verius zzortuorum amici, quam

veri Monacbz , &ipíimortui, fed zzter

p

| $0V«

304

æfo)æ

siortuos libevi, quod etiam nunc opéyart,

quod etiam nunc poffint zzererz , fed & zndi-

Sané qui

gentibus etiam a/Zs opitulavz.

:|

ä B. Her

non exaudiumt clamantes.mortuos , produnt

fe adhuc /zculo vivos, qui necdum exaue

| [/

diunt 2Dez amzcos, nunquid fe ja&tabunt

|

ffitii

Jilios Dei ? némomelius recreat iz fuis Deuny

I

l

Ti

quam in dz/e&zs trortuis.

Et quanta infü-

per, zaztá à peua liberatis, mutuse geceft-

& be

füt

tudo oblgationis , xantx obligatio dile—

BU j

&ionis.

in]

à. Novembris.

.— Uj

$ Iddae Viduae Monialis.

Mat;

Nefanda cum famulo con[uetudinis

Movichja

Em

apud comitem comjugem fuum infimulatay

€? ab boc fuvore percito e fummá arcé

* il

d zma , cubitis quadringentis iünocentij-

dïe, llbij

Ieicita[gn

Jfma precep

$a&a , d Deo ilafa & 'img rá

confervata eff.

ln |

$

eui t

| Unior fui , éeteuim Jenui , C? non vzdz j

| ffum derelihum. P. 36. & quid Mona-

fatun

chus qu&ritur /e dereli&um , qui eo ipfo fe

05; qi

predit zoz u/Zug.

Hoc quidem derelidus

fmt, 1

à mundo , fed re//us Deo;, & quam dilli

| Qu n

milis hzc permutatio! fed eheu , rifetum,

Br

aliundé mendicare, nec habere panem ,qui

Monyrpe i

füam ipfé non vult agnofcere felicitatem

| ^ Quig

aL

4. i

æ' Da 4'1

& (o»)8

305

ime opin

4. ANowembrir.

; felüu

jni t

B. Henrici converíi Hemen

denfis,

i

, pf

yecdum ej

.

fe j

Hyit. aliquando. Angelus , quem frve-

quentiüs videre confuevit , dixiffó fevtur :

j fuin:

quomodo placet tibi ordo tuus, frater!

quan t

nutue !

& beato viro refpondente , bené ; ite-

rum Angelus adjecit: bené tibi placere

bligati :

debet, quia nulla vita tantze

perfectionis

eft in Eccleia Dei

u

j

Uxit illos in smontem excelfum feovfum.

loniü !

.. Matth. 17, Mons vere exce//us (tacus

Monachieus :

uf

in quem vere Zuxit, qui e/e«

&os affümp/it, €» feovfam duit; qui pre

j ,',,jmu!ats

tot millibus £/eg/£. O quam bonum nos ibi

i htl «r;

ji; ii

effe, ubi jugiter licet JDvo adejjo. bi qui

felicitatem fuàm vere circumipicit Ó quam

L

inanem inde mundum & exilem Ze

7

7

»icit !

,

& qui non agnoftit ,

heu, quam adhuc ce-

cutzt €? defipitl O v

eré mobtem excelfitis

8—1 IIM Wdl

ftatum Monachorüm , ubi niliil ance ocus

( qu

los; quam tam felix oi

bjeGuins geminem vis

qul e ]

dérunt , nf folum Sefu

7/.

Nihil 'à aüripus,

döm u

quam tam duülce a/[oquiurü, nihil i corde;

& quzlmE

[

quam tath fuave folatiuia, & in his totum

jcu;

Monacborüm fegótium Cv otiuzs inDomu

p

24 and;

[2 fehelf*ä

u

AA D. M, J,A;garo Mcdih

;. o«

306

& Co)8

s, Novembris.

LS: L.æti MODQChi.*

M

Mortuus eff , digne nomine fu0 vere

Letus infolenti [auà im moviente C? qmor-

L

)

te ploufa €? quidem Sautliffmi Patriar-

] uj

i

tll

che nuofiri exemplo ftans, eredtis in coe-

lum manibus inter orationis Verba,

| V gj

ZEtetur cor. queveutium. Dominum €rc.

P

|

E

