immutabilis, immutabiliter amabilis, im-

teneriri

1

mutabiliter bonus , immutabiliter gratio-

]

fus, gloriofüs, miraculofüs, & unicé uni-

u !

ciffimé folatiofus !

É

yi u

Oblato fibi Juvene quodam egregiæ' in-

j; n

dolis, /;z£wm aliquando fore auguratus;

disje&ta ad latus ütrumqQue juvenis manu,

l quidag,("

quaíi caput contrectaturus (quamvis nul.

us o

lum unquam hominum manu contrectare,

t qu !

quam peregrinos & hofpites in (alutationo

du

y/

vix porre&ta vifus manu) Ó digaum excla-

mabat magno animi fenfu; Ó di

o

gqurþ olim

j u

j

fummá arà caput!

Í

'

i

Cum

364

$()8

Cum quareret quidam

» quz perfe&iffima

dícebat

oratio? PZ;t, iuquir,

voltiztas £ua.

arymis

Solitus quotidie erat

de nt

» initio recreationis,

certum aliquod & ap

tum tem

pori propofi-

] (demi

tum , perfectiori uni alteriv

on jl

e (ignificare;

€os dein exercitii ejusdem

fpectatores & ju-

| Rüthim

dices rogare,

ficque fiebat

5

| dun rj

ut (ibi femper

prefentiflimus , jugiter 'illis

ceu monitori-

ponpan,

bus uteretur. S. Crucem, morbos & afflictio-

C (

nes omnes azores S$y;bolug ,

feu zefféram

| üosdam

appellabat.

E

Kogatus quomodo

quis poffet aliqualit;er

Deo paria referre

|. fpondit,

pro facrofanc&tá patlione?

|. lÓ quo

Refpondit ,

selandá. CumqQue miraretur

Et utim

alter infolitam refponfionem , occurrebat:

| Fem, 4ü

in hoc charitas Dei

perfecta non eft, in quo

zelus pro Deo fuüo

non eft.

Jndos [

Intelligebat

Tü ib

autem per hunc zelum

» quod putaret ni-

Tne, qu

hil gratitudinis ergo

Deo referri digniüs

pofle, quam (i quis p

ro injuriis Deo polt

Slitus

.U.O no&(

tot beneticia irrogatis

» acerbiffimé doleat,

& Dei injurias ceu fü

as reputet, infremat

[ Dv

ingemifcatque etiam

audito tantüm tot

acddiffet,

etiamnunc ingratos homines

reperiri.

Nullum ut triftem patieb

atut , ficnec prze

T

ter magnam juxta gravitz

:tem hilarem fere-

" fj

bat, folitusque graviter

ingemifcere, quo«

| animadm

ties leviusculé (id eft ex

levitate feu ícur«

) . ari[üm

rilitate) ridentem con

fpaxi(ï'et.

H

VIO aliqua

De fxculi Principibus, cum de

M

pompa

equeftri non

nemo inferret. Veró, veré,

Giidem i

, dice-

ä(ö)æ*'

365

dicebat, commiferatione digni, digni la-

;

ferfedir

$d.

crymis Prézcipes fzculi , vel ceÓ ipfó, quia

Fecrentiui

de nomine participant JPrzzczpzs Ajundi

(dzemonem iontelligebat) & utipain! utinam

Ori pj

| Bgniflcau

non plures traherent mortui ad poenam

&ternam , quam multos traxerunt comites,

'atores (j

dum viverent, ad tam brevem & futilem

/

- fibi f

pompam.

J monit

s &aflid

Cum objiceretur, quod etiam chariores

feu uf

quosdam haberet à quibus non ita libenter

fepararetür: abüit, abíit, fratres mei , re-

fpondit, chariüs mihi quidquam & unquam.

et dliqui

xdipilin

fit; quod Deo meo, amori meo non fit.

Et utinam! Ó utinam, quos objicitis vide«

üe mitatdt

, um

rem, aut audirem mortuos, arctiós con-

junctos Deo , quam vivos.

Id tinum cha-

»djne

rum mihi, extra jadum & periculum vi-

fl

d n t

[

vere, quos Dei mei cupio & unius effe.

l

,

feri dj

Solitus erat quotidie, prius quam necef-

"is DO

1

fario nocte fomno nonnihil indulgeret fol.

Jfimi d

licité examinare, fi quid ea die graviüs fibi

accidiffet, ferio compunctus & triftis ad-

i 1p d

| tantim ?

modum effectus, fi cruces defuiffent, ne-

gt

que unquam quieti fe dans, quam fpon-

Ü ücncf

r

]

taneá faltem afflictione aliquá in fe graviüs

animadverteret.

hiliremi

Quod ipfum filiis in Deo

jitero ?

chariflimis füadebat; imó, ne forté obli-

t f

i

vio aliqua interveniret, nimis quantum fol«

icitus, certumi quotidie pznitentig genus

; &

eisdem in vicem eracis impomens, omni

mee«

Yad

l

366U

& Co)ga

modo fatagebat, quo eos ad amorvem cru

inis |

& defiderium patiendi accendevet.

cf'iä

ründe

. Ingemifcebat frequentiüs, (i adverteret

affere

in recreationibus quosdam lubentius de

cibüs

omnibus aliis, quam Dei amcris fui men-

audor

tionem facere, fanioribus fe affocians, fe

dere,

juxta atque alios ad colloquia Divina exci-

paesf

tans: ego autez i Domino gaud:bo, dice-

quotiej

bat, &' exultalo ig Deo SLfu meo. Quo

-

Neveren

verficulo fi uteretur, admodum animo ex-

Qs (eve

citatus, & gaudio penédiffluens videbatur,

Tionadio

adeoque plurimüm dein verbis & figuis

& tr]

oterat.

Ferg)

Solitus frequenter ruminare & ruminan-

m j

do in recreationibus ingemifcere, dicendo:

m

H&H: Y

tervilile inomentum ! quid tu eterurtas!

Dülerer

jam, jam, pergebat, quam multi ad judi--

ATa

cium , quam multi ad füpplicium & eheu

ücufans,

rapiuntur eternum ! admonebat autem fuos

Datim

frequenter fecum ex tempore, tres chari-

tatis , ut vocabat actus exercere: pro iis

Wreu

qui ipfo illo momento in extremis labora-

aïïiüci()

rent, aut parüm à morte abeffent, pro il-

ló momentó damnatis, aut damnandis ad

Vdle

purgatorii flammas, pro fpeciali memoriá

Nl

tam nunc quam alias apud vivos caren

tibus.

T

lt*

, Ad Pontz;rï&um ARomanuorum (uo tempote

n'FS f

orbi prefidentium vel folam quidem

[(( I

55 ]i

sieaclaturatm ac siemoriam cotus gaudió re-

mmih uS

lolutus; infigni cum Reverentia, Divinam

1n

W ,

eto*

367

VOf t

iniis Poteftatem adorabat; libenter de eo-

»

rundem audoritate & dignitate locutus,

adverti

afferens frequenter, fxpiüs anxic àDeo pre-

ibentius

cibüs fe contendere , quo vitam etiam pro

"s fai m

auctoritate fedis Apoftolice poffet :profun-

ffocian;.

dere.

Nomen Pontificis defcriptum chartá

Divina l

penes fe habebat , quam quotidie femel, &

ydlo, d

quoties álias in manus veniret , magna cum

i. Q

Keverentia ofculatus, in viccm oículi pe-

m antmo

dis fe venerari dicebat , cum pleniffima Re-

ns videbit

fignatione totius fuz voluntatis in manus

s

& cor Pontificis.

Ferebat autem gráviter admodum , fiquis

. (prttit

etiam indiflerentia quxedam Pontificum

8 ) dlll."fndü;

fada, velleviffimé perftringeret, aut im-

j d

probaret, illico mirabili quodam Zelo in-

vt d

flammatus , obje&ta rejiciens , Pontificis

excufans, &omnes adimpoffibilium etiam,

N

u

& maximé contrariorum hilarem obedien-

tiam excitans, animansQue. Faciebat au-

NI

ee p

tem frequentiffimé eorundem in SS. Miffz

rpm;.s laäo'

Sacrificio memoriam afferens , nunquam fe

meliüs univerfe Ecclefie, quam in capite

o P

velle,

jamni ti:

Nihil minus ferebat, quam quosdam ca-

:Ciült ]

Y

d U

fifticé difputare, quidnam in hoc vel illo

licéat ? dicebat autem , ejusiodi quzftio-

nes fcrupulofis tantummodo & defperabun-

| qu [emt,

dis, iisque quorum intereffet ejusmodi ho-

qwd

g

(

minibus füccurrere , falutares & utiles, ca-

[u$ gJU

d

terüm aliis noxias nimium in praxi & pefti-

lentes

ä

3»)68

d&(o)8

lentes effe, & qui ejusmodi fententías pro

Pl

füo arbitratu fequerentur, ftatuiffe eo ipfo

tatio

nunquam proficere, & quidquid advefum

carni & voluntati effet, imminuere autcol-

illico

tatio

lere.

Addebatque: San&os attendamus

D7

quid fecerint , quidquid tandem tantz liber-

tatis Auctores contenderint.,

Et certé fra-

Accep

pletu

tres: Poc eff in suifericordias Dosstui peccte

ve , amplecli ea, quibus videt fan&los oumues

& mug

iimici

faétó coutradicere.

(Xe'mteg

Et alias, vo/o, inquiebat, filii mei ca/f-

Jllas vos vzgidos effé , relinquere dubia , am-

n

füm

ple&i certa, attendere quz vult Deus,

afpernariquz mitigat mundus; & certé vof

lmpar

ttibn

ld

vifceva mea , quoimodo vellem amarzcari , €?

torquevi m corp

Dttmin

ore qe0, £ aæirem[, quid

[

Zlï )

expediret f/piritui veffro.

[

d

Nulla adhuc facilis patuit àd fupera fe-

amore

mita; & faltem amorz , credite! . ve/fro,

fim,

JDeo 1160 , quia per suultas trübulationes opor-

f &

lek vos iutvoive ia Jeggui. celorum.. Ef

n

ztem: Reguum Dei vim patitur, & vio-

lenti vapiunt illud , propterea idem dico vo-

Ti

Ventj

bis, conteudite iutrare per auguftam por-

m

tam, quia multi, dico vobis, queremi im-

Athog

trare C7 nom poterumt.

0;

In magna quandoque tribulatione cop[tiQ

tutum , & ex eadem, etiam impatientiz

Va à

bt f

tentatione graviffimé impugnatum , cum

folatium & remedium à Deo enixiüs flagi-

filiz

m ln

taret, per Dei gratiam verficulum illum

EL

Tn ,

l]

&(o»o&8

369

Yentiy

Pfalmi 17.

InQue eo remedium contra ten-

àiffe eo1

tationes deinceps efficacitffimum occurriffe,

iid advelt

üere auti

illicoque in easdem voces magna cum exul-

tatione prorupiü"c?' Laudans imvocabo [o-

attendat.

munmum , Cv ab inzmicis meis falvus evo.

ytantz x

Ft certtt

Acceptaque hac Spiritus Sanüi per Pro-

phetam promiílione, nimis quam hilarem

ptu n

& magnanimum per laudes Domini , etiam

Qnelot 0

inimicis egregi? infültaffe.

Expertum fe

deinceps femper remedium incómparabile,

ii met

& pro quo fatis agere erates Deo in zter-

edubia, t

nüm non poffit; adeoque quantumcunque

- vult D

impatientià, Melancholid, aut quacunQue

; ors

z':

tribulatione feu tentatione urgeretur, ubi

muriatts

primüm, & in varia Dei azoris fui Egco-

i, P

qmia, Laudes, & bonovum inauditos fibi ad

eem diem titulos prorupift, paulo poft,

gl

amore quodam Dei extraordinario accen-

giel h

fum; facilé non folum triflitiam eviéiffe,

j

fed & infolenti quadam perfüfüm lxtitidad

if

omnia etiam fuümmé Form-idan(ja paratiffi-

fl v

mum & jucundiffimum extitiffe, imo fer-

jjy i

ventiflimà defiderió , quz acerbiflfima &

j M/IIJI F*.

fumme advería excogitari poffent, pro Dei

amore toleranda expetiiffe. -

j

O miraculi novitatem! Ó navam ! Ó no-

onec

K

vam amcris rationem ! 4uza igops C? pau-

jmp

per fum ego (verba Pfalmi funt) Domaizus

iturt

Jollicztus eff smez.

Sed ó indignitatem! cum

n

enixdte

1lll

tam inops ego fim; & pavper, tam pa-

Culllm

rum follicitum me eflé Domini!

Aa

fate-

R. D. M. d Zlgaro Medit.

d

379

$ (o)g

Fatebatur prxterea fe hoc verfu Pf. y6.

4100 .

Miferere mei Deus miferere mei quia - in. te

ts

confidit auimaea €c. intribulatione egre-

ing

gie ufum , inque omni tentatione per imae

ginationem prefentiffimam ad calvariz

pari

Tnen

montem füugá properantem, & ad pedem

mll

crucis fecuriffimum conflitiffe, & indecer-

D

tum malo omni. folatium & medelam im-

etraffe.

í

qum

uj

Pfalmum primum eatus vir £7c. jube-

Imi

bat magna cum gratulationefüper Beatitate

vocationis Monaftice à fuis recitari ,. &

hoc j

QTT

juxta quemque fe ipfum examinare, ne for-

yi

té & ipfe à reCa devians femitá diverfita-

poten

tem viz impiorum fectaretur.

Dicebat au-

€ompl

tem, hoc, íi non hominis impii, tepidi

ticord

faltem (deteriorem in Religione neminem

Tl t

affirmabat, & peffimis infeliciorem) fignum

0nj

effe manifeftum , ut pulverem ante faciem

illos

venti, fic diverfis viis ingredi , alia & alia

dtm

aggredi mox afpernari, & talem in omni

bit,

vita nullum fcopum affequi, neceffario de-

hqu

nique illidi feu przcipitari.

Q

Expendens verba fequentia P

[.'almïiüæ

&

dixit iufipieus im corde fuo mom efd Deus,

i

inferebat : fane quidquid, dica£ , hocopere

hij

faltem claré enuntiat ; tantoque nequiüs pec-

fend

catíciens. Quod us //?, quanto enor-

lii

miüs delinquit, 2ua/7 Deus mom /it, fane

vix poterit peccare, qui certó prius expen-

Tieg

derit: Zeum effó uom eff qui /aciat bonum

4015

L

8028

371

a PL

zon ef? usque adunum r c.. &illum Deo gva-

214$ bonum Monachum.

q?tia n

Sed eheu! etiam

tione g

in grege integro Monachorum, defcendit

6 pet d

pariter, eheu, fepe usue ad umum , & ta-

| calaz

men uemlibet , etiam peffzzorum , audire

ad pett

malle, quam effe bonum.

& Indee

Dicebat nihil itafecavere, & abhorrere,

delam $

quam ne Sanctiffimz charitati fenfualis ali-

cujus familiaritatis demon fe immifceret.

& ul

Ergo illos (ibi in Deo dilectos .femper cum

er Deacttt

hac proteftatione in Deum immergebat:

:citri, d

animum iloram , 4ua/i corpore folutumm,

gre, nl

non fuis immediaté, (ed per, Dei tui omni-

3 diredte

potentiam, & amorem, quafi per brachia

ioeatat

complexus in infinitatem Deitatis & mife-

vl c?pidi

ricordie Dei fui imergebat, affirmando:

e nemuen

nou nobis, fed tibi, 6 unice amor diligamus

Domine.

«mJigu

Idque ipfum fácerent, eosdem

anie od

illos fecretó docuit.

'Tunc fecuré cum iis-

d W

dem converíatus, omniin colloquio fatage-

m n o

bat, quantum poffet, illum quocunque col.

edicit

loquebatur, dicto quodam admodum ac-

1

curato ad Divimum amorem przfentiffime

, pf

exítimulare.

iil

Rogatus: qualiter quis azure fam&iores

hOc (]Pll

£o/fét , ne'forte etiam in fando amore of-

Pi

fenderet? Refpondit: /£ aàzut Deo; «on

Jbi.

M

1

anto ü

Il d

Rógatus à tyrunculo quodam recreatzo-

!

ze7;: converfüs ad ad(tantem & fclectiori-

y

j

bus quendam, cum gemitu, inquit, Ó fi

M

Aa2

pue-

d

WPLT

ä(ox-) ab

puerorum hzxc folum vox, fed veré pue-

p

rorumeft. Nunquidenim fapientibus, nun-

tum.

cuilo

quid Monachis, nun

quid non f'olus J ufficit

amanti Deus?

eun

In Menfa (i bibere£ (extra namque nun-

fcere,

quam bibebat, nifi neceffitas hofpitum fu-

Tnc

pervenientium cogeret) bibebat amorem

lires

Dei füi, & imaginatione forbebat juxta,

pa di

& immenfitate illius abíorberi fe, gratula-

immerg

batur.

m

Idipfum occulta mentis intentione pre-

m

cabatur omnibus fingularibus Dei fui armicis

Id q

in terra etiamnum degentibus fpeciatimque

fmj

illis femper fuis, quosfuüperioribus ex cau-

Ioef

sis fpecialius diligebat.

Aff

Perpetuó quaíi bec ipfi vox in ore,

quoties

Deus; nec paffus eft à fuis illis fecretorum

:3

tent

füorum mage coníciis íe unquam compel-

exolut

lari; quam wunicà hac voce premiflá:

Tirent

Deus , neque easdem à fe ille dimittebat,

Chari

nifi.ante eadem illos voce profequeretur.

QIent

Docebat autein eosdem hac voce illico uti

h

in omni tentatione , tribulatione, periculo

fus

inexordia cujusque rei &c. Rogatus quid

tetpo

per hanc intelligeret? Refpondit bonorum

tjüsd

omnium unicum bonum, faflus, fe fre-

ten(i

quentiüs vocis hujus füccum ponderaro,

ne q

mira dein facilitate-. & longé mirabiliore

Cül)

' dulcedine in eandem vocem erumpere.

Aff

Quoties vero proferret eandem vo-

Yel l

cem, proferre fe dicebat, zg uzioue verli.

per

P

Á

- co»

373

vert p

per quod fatia fust omnia, adeoque quan-

tibus, n

tum in 'e eft, ardentiffimé capere, in illo;.

ls if

cuiloqueretur, Deum peuitiffeme efformare,

eumdemque Dei amore ineffabiliter igne-

mque n

fcere.

ofpitum [i

Unde folitus infuper, illos fancte fami-

i qmora

liares füuos poft hanc vocem, eo quo fü-

bat. jxà

pra dictum eft modo in Deum mirabiliter

, gb

immergere, «quoties ex inflituto cum iis-

dem colloqui ftatuiffet. Hoc vero prefenti

itione p

modo , non utebatur folum in colloquiis,

a [üi ami

^

fed quoties iidem occurrerent (ingularif-

eciatimdie

fiméjuxta, in iisdem Dei fui preíentiam

bus ey a

repraeíentans.

Affueverat feque, perfe&tioresque füos,

o i o

quoties quoties Dez aut JESU vocem au-

fecretu

dirent.aut efferrent, ilicó ceu à fomno

excitati alacrioresagerent, intentionemite-

i comp?j

yai

f

rarent, propofita renovarent, certé actum

finitte

charitatis erga Deum femper & illico exer-

cerent.

El

e ii

Jubebat preterea, ut iisdem füi omnes

fuas aCtiones frequenter eodem verbó in-

, pei

atl qlliu

terpolarent ; Deus! frequenter item pet

- [onoré

ejusdem azoris verbi occafionem , fui in-

tenfionem amoris erga Deum examinarent,

,F ft

ynddt

ne quà tali in culpa egiffent, aut in peri-

culo talis effent; magno interim in Deunt

affectu millies potiüs mori optantes, quam

n ere.

(em VC' i

vel levi(iïmö Ícientes delinquere.

1

Hlu

171 z'";

J

Aa3

——

374

$(o)8

llud quoque ejus quot horis, auditó

celu

fignó exercitium & in quo fuos omnes (fa-

Douis

pius nimirüm fcifcitando , utrum memores

Jude

fuiffent) exercuerat: ut illico falutara Do-

f k

mina fua Admirabili Matre & Patre, a&tu-

te[po

Qque charitatis ut vocabat , exercitó , fed &

u r

commendatis Deo fuo iis, qui ejus Maje:

y

ftatis cultores & aimatores pracipui effent,

i, C

cucullum feu [capulave . füum exo[cularetur,

mei in

breviffima mentis intentione, ac intenfiore

tate?

collectione, eccur eam veítem gereret ex-

D

pendens, voluntatiQue reruncians füz quid

jin e

cà maximé horá placeret Deo , aggredi

Vobis:

fummo conatu fatagebat.

erped

Preter illud tam familiare ip(i verbum:

Cur

Deus, quod attentíonis in horis precipué

AT.

canonicis intentionisqQue animam appella-

od

bat; nihil ita commendabat, quam veríum

illum in fine Pfalmorum.

Roga

Goria Patri C?

Pzlio & Spivitui Santlo. Addensillud quod

b &

deretur

fupra in Meditationibus pofitum eft.

Qm )

In colloquio ad Imaginem Deiparentis

aliquando habito ubi memoriam feciffet ve-

I

hr

terum. delictorum, fic Pzrgzgem. Benedi-

Gat2 affatus eft: O Domina mea, Mater

litm

dttidi mei non amoris (aliàs eszorera fuum

Atir

Memento mei,

Deum vocitabat) JESU.

N

quia oblitus fum tui, & propter hocunum

fim

meritam meum amame , quia recefli à te.

unql

Rogatus folemni veterum Patrum more:

derj

Ferbum confolationis jun&tis & fublatis in

fit

01

calum

d

/

$08

| 375

, m

celum manibus atque oculis refpondit :

mnes (f

N

Deus.

O Pater! Jeus.

Applicans illud

)memots

judzi morituri fenis, filium alloquentis:

utaa Do

Jfili loguere. Patri verbum dulce, Mel filius

ue, d

refpondit: ó zel amarum, [j comparetur

ito, fedd

eum tam dulci:»d dulei Deo?

ejus Mj

. Rogavit quandoque fuos, nunquid opta-

ui efe,

tis, chariffimi , immerfum me in Dei

Jcultrd

mei infinitate, evanefcere in mei nihilei-

- jntenf

tate? & annuentibus , profusis lacrymis:

Deus meus, inquit, merces fit veflra , filii,

;crerec q

asfieg

j

jam enim quod concupivi teneo, nec à

vobis vel hominum quocunque petere vel

3 aggrcal

expectare majus quidquam habeo.

(j vebum:

]

Cum quereretur, qualiter i prefenti opus

T

Louum. optiuo tiodo. freri poffrt? f& fíat, ve-

s p

d

fpondit, £azguam prémum €? fupremum.

t Wfilum

Rogatus quomodo ita cauté cum omni-

u hint

'

bus & omni loco converfaretur? quafi vi-

sillud u

deretur ab omnibus , referebat ,

[

cum ipfe viderem Deum.

& uni-

pogrt

De amore Dioizo, multis locutus dice-

of

bat, £uzc beni, dum lacvyme pregufium.

m r

Item feZicitatis eterme, diceba

t lacrymas

Yy Mi

amoris.

yrmjP.

Suis ferió commendavit, & frequentif-

x

fimé inculcavit, ut affuefcerent neminem

L' hOCunuj

unquam alloqui, quam ardentiífimó defi-

lii

derió , evidentiffimó propofitó, & exqui-

m ^

fitó modó feu ratione, in eo, cui loque-

( -

Aa4

rentur,

cæ[L'.'i

ia

—

E

376

$coe

rentur , faltem per verbum feu geftum ali-

ipfius

-

-

-!

t4- THA MÉ

Adu

quem, quantum fieri tunc . pofi

mum erga Deum amorem accendendi.

com|

Nere

Inde frequens illi cogitatio, quà quem-

que arte , catera fpiritualia. refiigientem

quam

Deo fuüo lucraretur, & verbo feu moribus,

£orür

abíen

paenià, item & humilitate compungeret.

Non ferebet in recreationibus fi quis fuo-

Dabat,

rum tertiz alicujus perfonz abfentis men-

apid q

rm&

tionem íaceret, veritus , ne quid detra-

&ionis five vanz laudationis intercurreret.

N

Libentiffime tamen, in genere difcurrebat de

Yocen

Sanclis, dedevotisDeo fuo etiamnum inter-

jj

radegentibus : jam, inquit, alius in angulo,

DT

alius in publico, ille gemitibus, illeignitis fer-

1epa

monibus aut Deo fuo uni intendunt, aut

o

Deum in corda audientium tam eflicaciter

hatar

lorm

imprimunt , utnihil dolendum magis, quam

ibi fe quoque non poffe prafentes effe, ubi

ferti

borus amor ,. Deus

Jtus. dignaretur- tam- fa-

busí

miliariter fe communicare.

Kdmonebat

tem

proinde füos, Deo pro ejusmodiamicorum

ttian

recreatione' gratias agerent, illis amicis

QW

Dei , tanto majorem

gratiam rogarent, &

Qüm

prefenti defiderio , quidquid illi nunc age-

N

rent & acturi effent etiam ipfi. vellent, &

[2777]

Á

Teny

quam füut , € bro

o Domino Deo

i

Tnirj

confecvavegt.

i

Cfüc

Dum privatus ageret, incredibili amore

poti

& reverentia Superiores profecutus etiam

- 8by

]

folo audito nomine, totus ceu in prafentia

wl

ipfius

;

"r

ä(o:)*'

377

eftam 4

ipfius Dez & SS. Legislatoris €?. Patris fii

et, m

"Admivalilis Benuediihi cor fuum. intuentis

deudi

compungebatur, & fa&ta etiam exteriüsree

verentia nihil de iisdem;

aut ab iisdem;.

g qur

Agiena

quam detecto capite audiebat.

Cubicula

D

- motibu

eorum pratergreffus & fedilia, etiam per

punpett,

abfentiam eorum, caput nudabat, & incli-

nabat.

Omnia illorum facta excufans, &

iquis u

atis met

apud quoscunque mira arte, eisdem amo-

rem & reverentiam concilians.

1id dette

zi

t CUrtett.

Rogatus à Mufico quodam, quam ille

arrebitt

n

vocem libentiüs audiret? gue 2mo C7? pro-

uminte

J'unidiffiuo ex corde ,cum finguitu gravi. ge-

muitum tvaberet, aut ommino conticefceret.

inanglh

refpondit.

ignids f

dunt, 1

Prater facra aliä; quibus mirificé recrea-

batur erat colloquium de przfentia Ange-

efficiit

g Qu

lorum, & cultu eorundem prafenti, prz-

fertim fi cum fuis illis fibi fan&e familiari-

UCITC; u:m

bus folus converfaretur.

Venerabatur au-

l

-t

i

jmondt

tem eosdem Sanctos Angelos reverentia

yico

HE?.

etiam quadam exterpa, przcipué in horis

canonicis, fecum ad pfallendum invitans,

T.

yett, «

eum przcipué attendens fibi adftantem &

n

concinentem , qui curam ejus à Deo com-

mendatam habebat.

Alia recreatio, qua

|lenty f*vv

mirificé exhilarabatur, erat, íi quis ipfum

— À

j ?.,

cruce, ut vocabat, re&a (quod eft cor-

(

porifüo apta) fignaret, producendo eam

[2

li

1 I

ab altitudine, quam contingere quis manu

5 d

1

m (sl

pofíet, ad usque terram ipfam, perque

Aajy

trans-

J l

— s

d

Läcä)æ

transverfum , quam laté fe poffent brachia

j

extendere. Affirmans illam fe corporis ex-

P? &i

tenfionem magna cum dulcedine non aliter

atque in ipfa amoris füi

fent

'fum perfentifcere,

JEfu cruce füfpen-

hito

Neque tamen hocloco

bat ,

publico permitte-

fip

fed cum fuis fancte familiaribus occul-

fIe g

tiffimé exercebat afferens, gaudia amico-

omme

rum privata effe, & extra cenfuram debere.

«um

Beneditlus Deus : omni tribulationis exor-

Y

dioclamabat? Rogatus: ad quid ea (ibi vox

Tent.

conduceret? adexultationem animi & obli-

diig

vionem omnis mali: illico enim motum fen-

D

ij

fualitatis omnis conquiefcere, quando fci-

ler

ret Deum füum, quarhvis cetera omnia

ih0fl

peffum irent, felicem effe

; refpondit.

]i

. Faffus eft

: immodiciífimé fe exhilarari,

TOnr

quotiescunque genuflectentes aut fe Deo in-

Q

clinantes videret. Exultare autem, quod,

dit

quantumque de f& alté fentiant Principes

J

Seculi, incurvare (e tamen d

ebere , etiam

Yal

inferos ipfos ante Scabellum Dei:

dtm

Fratre Monitore quodam in recreatione

tiOt

ufüm alibi diximus, quo libertatem nimi-

g

rum,; aut libertatis veriüis occafionem di-

R

Ípefceret.

Hunc przeter, alium ex familia-

u

N

ribus haàbuit, qui tria hzec ante omnem re-

l

h

creationemi proponeret.

1. Pater ! fieviue

Tis

poterzt , ut negletlo tam bouo Deo, verbum

ün

Joguarzs, cujus paniteat ?. 3. Auft uegligas,

|

q

quod Deum zn corde audieutis nou exprümat.

B

3- dut

a

& (o2 89

379

ent brod

. At oblivifcaris ejus,. quodzos Momacbos

orporise.

jreuium in calo expedlat?

: non df

Qui Chriftum in terris paviffent, amaf-.

ce füfpo

fent, & defendiffent, iis obligatum fe de-

bito infolubili & inzítimabili dicebat, &

permitt

frpé iisdem pro Domini fui fufceptio-

ibus ocoll

ne gratias agebat: iis vero ante & füpra

lia amiti

omnes obligatum fe ratus , qui in terra

n debere

etiam nuncagentes , multis Chriftum quafi

jonisent.

refpuentibus & excludentibüs , ipfi fufcipe-

ea (ihivur

rent , foverent , defenderent, & ardentiüs

mi & ol

diligerent, iisdem capropter inexhauftam

Dei mifericordiam & incrementum, into-

notunid

pando

lerandi pre vehementia amoris, quo in

'

eta Oi

mortem feliciffimam agerentur, precabatur.

ondit

Divo joammi Evaugelfie fingulari Pa-

eylilt

tono fuo, pro eo, quod Chriíto ad cru-

e Deoie

cem folus quafi inter v/ros vir adflterit;

dicebat , fe in omnem «zternitatem nun-

ff qUOd;

frinci

quam fatis gratum effe poffe, & pro eo;

g, r

ac aliis multis (quz alibiannotavimus) eun-

'

dem uniciffimé dilexit, & apta ad hoc ora-

;crearionf

tione fepiffime falutavit & laudavit.

Vix ullare, exhortando, fuos tam effi-

em n

onn d

caciter excitabat, quam interpretando ea

Y famiülf

omnia pro Monachis , quz in communi

Apoftolorum de illis primis Chrifti difcipu-

mem

lis fan&a Romana canit Ecclefía: quz ita

1fm

at

omnia fingul:que cum ingenti plaufu, &

gratulatione Monachis applicabat, ut fiepe

T

diceret, zoz Monacborum boc cuga Zdpofiolis

W;;

€0ff-

j

$(o»8

mune effe, fed Monachorum verius, Salvo

& ex

Ecclefte | fenfü , .

digni

proum effe.

quam . Jhoffolorum Pro-

cum

vità

40

pella

fet;

Cultu ac l'eneratione Dulcillimum

firep

£9 wereé Adrmirabilem Patrem

diei f

noffrum Benediltum

w hoi

profe-.

Culus. /it.

feund

m

Uamvis totum Menfem Martium prze

m

parationi & cultui Feliciffimi Fefti Tran-

It

Gitcun

fitüs ejusdem gloriofiffimi Patris impende--

ret, octiduo tamen ante , hanc potiffi-

li p

muüm Przparationem pramittebat.

tanftn

Munditias. primis quatuor diebüs facie-

Bu

bat, five, quamaccuratiffimé examinabat,

fini

diligentiflimé fcopebat, &perpznitentiam

alrjr

egerebat; quz his potiffimum locis 7z-

tionem

plos Triclinio, Recreatiozis loco €? Cubiculo

dem t

inconvenientia, ceupulveres admififfet, &

Quij

ex prefcripto S$. Regulz ac pro inftru&tio--

PT

ne, necnon exemplis Sanctorum Majorum,

pulo

fuorum ,. eadem loca quafi apparabat & iis-

Otati

dem convenienti modeftiá , temperantia &c.

ante

feaccomodabat. Tribus vero Feftum proxi-

»

Tis [

mé antecedentibüs diebüs, confcientiz in-

diüm

timiora ingreffus ,

ligionis votis & a

de tribus precipue Re-

Spiri

d perfectionem conatu

X

Qul

! Bu

neceffario, fed & de profectu ipfo rationes

p

7

"TP

» 381

& examen inflituens cum jugi refpedu in-

i, h

J D

dignitatis füe ad feftum tantz Solemnitatis

cum gaudio celebrandum, qui degenere

vitá exhzredari meritus Pafrez porro ap-

pellare non deberet, qui ZZ/us effe noluif-

fet; . Continuabat autem hoc Meditationis

1

five potiüs Examinis ftudium etiam reliquo

Áréti

diei feré totius decurfu, ut omnium omni-

jfe-

no horarum ac negotiorum occupationes

Ipfa Fefti facra-

fecundum idem dirigeret.

tiíffimà die Meditationem — fübdividens ;

dum p

1. Mortem Dulezffmi fuz €? 4dmivalilis

FeftiT

Patris gloriofiffilam cum omnibus juxta

impendc-

circumfltantiis con(iderabat : defiderium pau-

lo poft morituri, preparationem item ad

nc potla

d

wanfitum, omnia fingillatim exordine prz-

lis fiie

cognofcentis; monitiones fupremas charif-

a

fimis filiolis datas , Extatici cateroquin viri

vt

admirabiliores (ub finem exceffus, deporta-

tionem in templum , apertum juffu ejus-

yis T

TU

dem tumulum ; communicationem SS. Eu-

chariftig Sacramenti, affectus, habitum,

mlf d

ge(lus tam Ipfius quam circumftantium difci-

ln

pulorum; faprema monitionis , füprema

Maprit

orationis verba , fenfum guftum &c. evo-

par &i*

rantia 'F'

lantem victricem ex ftante tanti Imperato-

ris corpore animam ; luctum juxtà acgau-

unpt

dium filiorüm &c.

Applaufüs celeftium

entit P

Spirituum &c.

Sacratiffimo , exin corpu-

ii

Ículo dulciffimi Patris obvolutus omnia (in-

j co

g

gulatim membra difpiciens exhauíta jeju-

(

niis,

382

j

8 Co)8

[

)

niis , laboribus , divinoque precipué amo-

ftup

ris igne deflagrata, atque abfümpta. Ea-

4

.CI

dem autem ut venetabatur, (ic fibi fuisque

membris accomodans , füam in omni cor-

atten

alias,

pore fenfüQue delicatam vivendi rationem

I

deteftabatur , & per gratiam Dei confor-

E

mari in omnibus Zmzrabih Paventi (uo

Dibus

Yitater

firmiffimé fiagilatimQque proponebat. 2. Ad

loriam inexplicabilem ejusdem ZZZirabi-

tem ac

"

RY

;

Z

s Patris Jriumpbautis intentus, ftratam

quiqi

pretiofiffimis palliis in celum | viam füble-

hnit

gens, occurfum Angpelicorum Spirituum

6!

& Proto- Martyris przcipué Filii Placidi,

fed & Dei ipfius imaginatus immodicé fe-

li m

[cer,

metipfum exhilarabat; ut recens:& implu-

[ jj

mis pullus alas de(ideriorum pro virili con-

cutiebat, & explicabat, fed & gratiam à

(Hay «

]*

Deo, eo quoque evolandi feduló precaba-

tur.

Exin per octavam fingulis quibusque

apent

diebüs.

0Tr

1. Abftinentiam admirandam daulciffimi

ftit,

Patris fui bis tantum reficientis facrum cor-

ili?]il 1

LE

pufculum in Septimana, & vix tunc gu-

fuad

Íftantis verius quam . cibum fümentis &c.

admiratus, incredibili abftinentiz ftudio &

Que

amore, efferebatur & accendebatur.

ln

h

2. Vigilias ejusdem : uná & raró inte-

grá horá, fed & ftandoíolum, feu propter

t5

Cont

nimiam laílitadinem aggefto calcis & fa-

Qdj

buli fedendo , dormientis recogitabat.

m, í

| 3. 5tu-

at

Bo)8

383

ia

3. Studium contemplationis affiduz plané

ftupendum, extafes in rebus Divinis.

mpa,

ii

4. Orationis reverentiam, intentionem,

attentionem , affe&tus ,- circumftantias mille

| Qmni t

alias.

]i rationg

j. Colloquia & converfandi cum homi-

Dei conit

Pareii

nibus modum, verba, intentionem, gra-

vitatem vocis, & fenfus maximé dignita-

bat, 41

tem ac neceí[itatem; fiquidem Spzrztu San-.

| Alniid

&o in Gregorii Magni aurem dictante ze-

s, ftaz

quaquam. de ove állius verba incaffimm cade-

viam (

bant CPc.

y Spititut

6. Vitam univerfam: fi quis utiliter ve-

xl hct

lit mores, vitamque hujus San&i cogno-

od

fcere; ejuscontempletur Aeguam quia San-

il

Gus vir mullo modo potuit aliter. docere,

ii

quam vixit.

K a

7. Mentis perfpicuitatem in terra olim

J) p

agentis & confequenter multó magis in cz-

ngbmw

lo Triumphantis : Ziguido enim omuibus pa-

tuit, quod veuevabilem Beneditum lateve

| dl,llClüïrf

sibil po[ét , àn cujus aurem etiam cogitatio-

facrüm Q*

zis verba infonuzffeut €7c.

Certo ergo per-

y t p

fuadebat fibi omnia fingillatim fua, omnium-

menïiü '?

Que precipué Filiorum /cogitata eidem di-

T'æ RudIOA

Ítinctiffime cognita & manifefta effe.

J

Exin octo, feu potiüs feptem confequen-

j i

tes oCctavam dies dabat confiderationi &

v prti*

contemplationi Chbarztatis ,

Humilitatis,

yis $^

Modeffie [cu Religiofe gravitatis , caffita.

bt

t5 , alfivatiiouis ab ommi creatura €7? amore

2401 -

j5

"

LAQUDE

modis

inordinato , C Movtificatiomis feu vite pe-

tudia

nitentials Singula m 4dmivabili Parente

fcripti

fto famma contemplatus, adeorundemimi-

tationem; quantum per vires & maximé

junga

dendi

auxilium Dei ejusdemque dulciffimi Patris

fuüi patrocinium poffet, femet excitando.

Ti

loguch

Ad hzc dicere folitus erat:

comíafl

Hec Pilis d Putre fucceffto Nomz':äs , de-

| tet&

vivatio geuevis, Hereditds poffefffomis: in

l

|

NT

pro/peris, 22 advervfis jugis freguentia Lau-

dis €? Beuediciionis.

Obl

Wàn

Caterüm Zatrem . "Admiralilem

/vojcabat

fevar

Sanctiffimum Patriarcham & Legislatorem

^

9)

(

noftrum BegediGum, nec à füorum quo-

ellem.

quam aliter appellari patiebatur, ficut nec

k

bat, [/

Virginem Matrem aliter quam Matrem 74d-

ddijy Í

mirabilem , quod iis parentem utrumque

Q

maret.

titulis przcipué delectari & honorari affir-

üm ej

qm)qu»

Dolore intrinfeco & grävifïïmo torquerí

Onot

fe faffus eft, quotiescunque audiret, queme«

p

cunque Filium Monachum Parris fui Bene-

di&i Paternum titulum in appellatione il-

j

Áolii

n

lius negligere ; füos quoad J4dmiralilis

|

juxta ticulum imbiberent acriter, negle&to

i,

Sand

(Patris) titulo corripiens: Parcat vobis prus

hi

Pater ingvati filii! quem aut non agnofci-

tt'/arg

tis, aut impié comtemnitis aut parüm dili-

gitis.

Ubf

1

Cultor precipuus erat

S5: £? Admirahi-

UT

Jis Patrisfui Benedili, quibus vero precipue

mo«

l.

&o)8

;5

modis, tum ex di&tis tuin factis & confue-

f vitey

tudiae, fed & confeffione ejusdem necnon

ii D

vondkmir

fcriptis innotuit, quamvis pauciora hic füb-

& mait

jungantur, aliis jam traditis alias aut tra-

dendis.

D

(fimi Prt

1. Vix aliquando cum fuis ex inftituto

:, eXcitu

loquebatur quin Zatrzs füz "dIdmirabzlis En-

comiaílem ageret, ejusque amorem plan-

Ts

taret & propagaret. . Sicumexternis &fz-

foffm:i

cularibus colloqueretur, illud quaá pro

jtutit 1

obligatione & debito faciebat, ita tamen,

ut à nemine, ceu affeQate id ageret, ob-

,'euz/vocabs;

fervari poffet.

Aegislaforcn

2. Omnia Scripta fua, facta & meditata

gorm Q

eidem intitulabat feu infcribebat & facra-

t fbut i

bat, ex merito utajebat, ejusdem Patvzs €?

Mi d

debito fuo.

Quod per illum noa chartam

um

