;erhonei,

quam o

Totas nocles diinorum contemplatio-

e , €P orationis ffüdiooccupatiffimus evat,

latum u

at u

-in confpettu Domini centies de die, uo&le

meis t

centies fle&lens genua pro füis 7^ univerfo-

g Ltb

ruin deli&iis deprecatus,

tu, f

3 at

Ulilate ir coufpetiu Regis Domini &c.

Pf 97. Tunc fuaviter orat, jucundeé ju-

bilat, qui z coz/pe&u .Regis tauti , tantzs

6 tanti Principis nunquam non illum coz-

Jpicit, nunquam non ab illo coz/2;cz fe cer-

d Vf'

tó credit, & expendit. . Etfanequem unum

Jj

borum non movet , alterum movet , utrume

yfdo m

Que commovet.. a Pf 97.

at

29, Maji.

2 ub

m

j

In Commemoratione Sereniffi-

ll

lh

j T0*

-mz Dominz Matris Admirabilis

Jüm FiUt

i

j

"Miraculorum , five Miraculofz

eprædlce

Benedicte.

n

Eu plura operari San&iffimam Matvem

H

*

S

inter

noftros, fed in exteros, quam in

Fils quam exteri diligentius qusrunt

inter zofiros, eheu, fed fruflra qu&runt

noflri inter exzeros , quam invenirent quis-

L 3

que

22, AW

166

8 (o0p) &

que & ad voluntatem paratifffmam | inter

prarictcsx domefh' COS,

Vr

li

10. Maji,

| S. Gualter

1 Abbatis Pontifarae,

Tlte

li

In conciliabulo Parifrenfi Gregorii Vil,

partés. fuffinens intvepido umiverfis unug

tbis,

"dbbas obiixus, boffis judicatus &* à Re-

NT

E

giis Satellitibus i viicula conjetfus: ibat

q

gaudens à confpe&tu concilii, quoniam

dignus habitus eft

pro nomine JEfu con-

tumeliam pati.

*

E

AXultabumt Sendz in gloria ,. letabuntur

22 cubilibus fuis, PG; 149.

via?

Et qua 27 glo-

numquid z reputafzome bomiuum tm

Jama? atqui mera /u/titza f/zculi filis. Mo-

pacborum vita. Sed im infirmitatilus in fri-

ove, 25 wuditate, iu o

pprobriis, C? con-

zutteliis , veltra ,

6 Mouachs ! glorza, Quo-

modo enim mi

liti glori

offora, quam que

gvo duce fuo vuluera?

aut quomodo. non

p

lena dedecoris, vita pri

vatz

delicatior quam

Principis? Q vita Mogacb

orutm plena exul-

tationis du cubilibus prefer

tim, cellilo deli-

€is, que tagtim preffla

? celó utilitate,

quautum calum tervis felicitate, in Pf. 149

31. Ma-

j

& ioog

167

m d

31. Mari.

Ín Fefto , fiveCommemoratio-

neMiraculorum dulciffimi & Ad-

mirabilis Patris noflri Benedi&i.

ifara,

b

Unc veré "dmirabilis Patris, Addmira-

oii [

lilis Filius quando audientibus, videu-

tibus, univer(is 7/zraculofus aut creditur

gt w

(

C

vitus purus fiue carüe, autiz carue

ethus: d

conítat vi.vgre fme Jenfualitate.

: quom'za

e]EmWP

——

, Jrohit

&F.

N

ïwmæ

9R

m v

Ü

AH

(^

l

T

Lkwj

)

N

(

idus jf

EE

-

d) b d

o

h p

ON

NG

jrin. QU

uam dl

modo I

m gma;;

hn a

jlli

f

; upiitit

) dl

i

[ 1f

L4

MEN.-

;I' ])

É

l

68

& 0Co)8

D

22

"

!

I OE

s

QE r O t

Qu

$

EEE

meeä

ho

AMENSE. UNIO. :

M Tuzii,

di

$. Simeonis Monachi Ter- |

3

ünt q

reníis,

eefor

à Demone gra

viter tentatus Fra ili-

jj

zateun fuam eizam

poff vidlorimm. baleus

Vi (

Jufpet

4is ad cemobzum ex evetmo vediit

ho

C" quas perpeffus Juifet infidiag j4Mati

lingu

J4o. detexzt ,. ac Jf 2

4835 COUÍva iuimücos

tj

roloratus eff. -

T

zdnto onere Je:abfo

[oit y-zuantum quisque

Superiori evedit:

nec-aliquis ita certus

de Dei volnotate ,

bus fe finit à fao S

quam qui regz in omni-

77

uperiore, & Juzc gibi

unquam deerzz

cui Deus zop deerig.

Et

fel

quem Deus 7z

/

À

Jj

co pafeue collocabit , quo-

modo illenon oim

nibus abundabit? &

tri

femper /ipe

quem

(l

v a2uas vefeBionis educalit 5

nun-s

quid à (iti &

&ftu deficiens nutabit? fed

eheu

iqm

qui//£z£ C» famem f

d

quid nan illeaberr

entit 2 tanta copia, nun-

axit

àpa/cuis?hoc fignum;-

D

fi quid cuipiam dee

y£2, q

1

s

m

dens ao2 i.

iia fe regi imprü-

[//

Et quem

virga & baculus

non confolatur, non mir

um eít, fi aber-

7

ret, nec zmpigguatur. in

Pf. 32.

[

em

2. gu-

æ(b)æ'

169

Pa

k

2. Jurii.

"

Ll

In Ecfto C

leberrimi & Fortif-

0.

fimi Martyris & Pontificis Erafimi Patroni

dulciffimi & Admirabilis Patris

Jnof.ïrï KBcnc.,di&i.

Tet-

Un:tx qüs&dam conceffà Monachis j &- ge--

s

ceffavia , fant commoda alia, funt.& /u-

)

j

pevfiua , . €7- bis remunciare pro exigentia

i Pugi

77

boni Chriffiami, illis pro. Dei gloria, vale-

rettio It

acere eft Pogi Aozacbi. Paratifuntillire-

*

linquere veftimentd, hi véro cum Éra/izo

;JZ.JI AW'IZQ

7877

vifcera profundere & juteffina.

?

3. Jani.

hum (

s1ta oti

s BL

fardi converfi.-

gj ln or

Tentavuit bunc jam fenem Spiritus Su-

fuir a

ervbie £? penó triumpbaffet , niff optimuim

jwrit, d

ANusuen pev ZIngelumad cemetevium €7 pu-

1lil, QV

tridum cadaver eum. adduxiffet , 2bà uau-

i&qe

Jfeam quirvitante Lifardo fi non potes hoc,

«jib, n

vepofuit augelus.y quod tam citó eris, vi-

? d

dere, ut.quid propter modicam fuper-

Do-

[/ l'/f) n

biam vis de portu falutis recedere.

0C (ïgnlhf;

huit ad boc- Lifavdus £m füme demifftonis

aiinpre

emnulator fa&us eff.

T

m

À

Fertautur fHatim evulefceutes , qui dicunt

mibiEuge! Euge! Pf.69. Quafi nefci-

rem de mea infirmitate, conícius de tanta

sf

$,

CC.

P

],.

L5

170

$(o)d

fcelerum multitudine, tam remiffus in tanti

momenti negotiatione,

tam ingratus pro

tantz vocationis (ingularitate, incertusde.

nique de ftatu eratiz & falvatione.

Oqui,

lii

ut debet, hxc ponderet!

quam facilé /o-

Jfes ille füos cozfumdet, e

dri

xitiale. illud euge

lahuit

euge glzgdet. in Pf 69,

At qii

d Junii. |

iup

j

I

Feftum feu commemoratio Pro-

dm.

miffionis Gratiarüm à Deo o

pt.

[i/)

i

Max. Ordini & Admirabili Patr

ractarum,

d

Q

H

Oc precipuum (intellige inter quinque

Mofr

Qf

.capita promiffionis) é re noftra & tem-

Wi

pore: Aemzuem ufi mauifeffo

/guo. damaa-

Tachi

Zionis aut fceleve "dpoffafie d.

[

mueandus ex

Cem?

Benedidlo boc ovdime effe.-

Sed nunquid non

ate t

epoftata in cenobio, qui d Regula tam f[on-

fitudin

&6 fua ac amajorum. exemplo ?

aut nunquid

non //guum imanifeffum damuat

ib

Zonis, juratx

fl y

nec fervate morum cozver/jo

Zi$? hic fané

temer

eodem jure; quo Leretici pervafores imca-

Uuobto , qui veffe Monacbus, suoribus tamen

ploty

ex licentia vitz , zioz differt à feculo.:

]

w d g

LE

$08

at

us inti

5, J«uii,

Qratus

ncertust

$. Sigeri Monachi.

e 0

Fuit rigidus corporis fui domitor , quod

facil |

ilad «

Spiritui fervire cogeus duviter admodum

babuit €? cavmis commoda atque illecebras

uz aniun toxicum devitalat , exa& iffruus

anfuper difcipline Monacbice €7 Jauélif-

Jüme Regule obfervator , follicitus admo-

tioPr

dumy ue vel levi transgveffrone puritatem

e0 0j

| tam Jaucti auffituta temeravet.

at

Uid autem tu? quomodo tu in hocSan-

&Gorum collegio agis, tam deforme

Monftrum? filius Mundi, Mancipium dia-

r quir

(l &t

boli? nec externam quidem & extimam Mo-

77

pachi faciem habens? nullam Religiofi fpe-

um

ciem? Íed nec pro tepiditate tua pro nudi-

nquidtt

tate tua ruborem, aut pro vitiis, protur-

pitudine pudorem? eheu quomodo huc in-

j

[ nunqmEv

trafli? nunquid non per vanitatem? nun-

ij; ilmu

quid non per illufionem, per fraudem, per

temeritatem , qui ludos facis peílimo exem«

! fic lr

TE

plo totam Religionem. 2 dom. 12. poff j ent.

]s tit

'

il

o $ 9

6. ffu-

172

.$(o0)88

6. Junii. -

Tuaa

w

S. Norberti Archi-Epifcröï 1

m

Magdeburgenfis Nivei & Nitidif-

fimi Ordinis Premonftratenfis

A

E

!:W,/'!

Inftitutoris.

u

üter»per]&cutianes maximas £9 fre-

lt

Wo, 1

quentes , ac graviffma. evidentiaque vita

perzcula Laudabat Deum cum füis i2 bryumis

Tat li

T

€? canticis, €P ex boc, Deo Pidelis Servi

Jüi ,/ïduciam.-con/mntiamg?ue vemunevaute,

a

Jadum eff, ut qui comvenerant certatim

4mici ad eum . perimendum , ffc poffea

comveuire fatagevent ad ei fatisfaciendum.

ex Sur,

Cun

Enedi&tus Deus! . quia arefcente terra &

B

[

czlo nihil tamen Monacho perit de/uo.

[//

lmo, quentó major & quandocunque in-

gruit calazztas ,

^ij

Monachi propior &? pvó-

piov f fehcitas.

Et quis non exambiat

It

fati , quam ille, qui nihil minüs cogitat,

MU

quam zzereré. Celhum 7 tevva tvanfühunty

tl

verba autem zterni Dei, tantze promiflio-

Tüt

nis, tante confolationis zog preteribunt.

Et que ila? uoziam )

?itaS |

25 fferi incipten-

11l ii

tibus appropimguat Rede

UHptio -vefiva. in

Deus meus !

legig(

n

dom. 1. adv. Oderi? ge erge,

[/

O7mHis creetura conculcet a3ue &v d

efpiciat

h fce

omuis bono ,

Tantiym te ovmes diligam, te

l

lngi

folum ardeatiffüut comcupifcant , C? teneant; -

Vontr;

Tu

DL

&(ooP

305

Tu vevo umus ane diligas €? me viciffim tui

unius amore abforbeas.

Offero tibi , ó amor

iplcy

meus! JDeus sueus ! pavatum qme ad ommuia

Vitidi

figpliz

ja, promptum ad defevenda ommia,

xnfis

t ab

bomiue €9 creatuva, quam d tetpfo

Tantiun im vue fíat volum-

conce[Ja folatia.

tas tua , €7 figuidem vepugnavet infivimitas

j (

men, Hom audiat t«uem mhodo bouitas tua.

fj at

Fiat bic juffitia €7 judicium , ut illic vefer-

rumys

vetur mibi mifevicordie tue Afylum. Amen,

dulis

ex did. & frzü.

aputtettd

j cati

7^ juni.

1*75/

1

7

B Ur

raca Abbatiffz.

if

Cum or ationi E$ piis operibus nunquam

i

non iucumberet, ex affidus Divinovum

rg['/[ /j!j?-'!

aueditatione fummam vivtutum ?. fpivi-

ngue 1

tualis vite. avcem confceudit.

r

exomi

BEzztus

vir qui tiom abiit in confilio impio-

MVum.

Pf 1. In inquifitione commodorum;

; cogi[lï!

in diflra&ione negotiorum , in diverfitate

VM/M&

yromlult

rumorum ; ininquietudinebellorum; óce-

citas Ó ftujtitia! Ó hequitia mortalium! &2

n

in via peccatovumnon fietit.

In Regulz fuge

intji

legisque tenoreac tramite femper cucurrit,

v ?

€ in catbedra poflilentim uon fedit: Ó qui

j f

]

H

;uiàcurfu fuo

in fcelere non conquicvit! Ó«

ij

nunquam remi(it, peccando babitum non

ïgnilla j

contraxit! confuüecudinem femper pravam

*'ifzzeailj

ex;luæ

174

&(lo»os

exclufit!. Ó quam facile ille in bonum pro« | nmen

& w

ficit! /éd im lege domzmi volumtas ejus: &

hoc unum uniciffimum , quod curat Mona-

gixusv,ïxt

chus. .Ef zm lege ejus meditabitur die ae

1'71,;1- It

Bode. O quiabomnialia liber folicitudine!

& eheu tam infen(ibilem me in tanta bea-

titate! & erz? taz

quam lignuim , quod plan-

$o

tatum eff fecus decurfus aguavui.

juxtaà

exundantiam omnium dcliciarum , . juxta

1 fiz P

plenitudinem omnium g

ratiarum , guodfiti-

um fuum dabit in

tenipore fuo. Eheu nec

Vw

flores emififfe in tempore tanto! & /o/jum

Qi

ejus uom defluet , quia nec gratiz füccusune

ï

fjci

quam deficiet; Ó qui tantum altiüs in tam

judex (

pinqui folo radicet! &&

of guecumque

n D

J'aciet profperabuntur. Quomodo enim non

profperetur, cui omne ex voluntate geri.

W

NU

tur, cujus voluntas in Dei voluntate foli-

W (ntg

datur.

Et quantüm pro/ferabztur , qui

nunquam non hegotiatur, zz Jege domimi

;

lii

die ac no&e meditatur ; mon fic impii uonfity

W n

aliud aliud negotium fxculi: fed taguguam

T N i

pulvis , quem prvojicit veatus d facie tevra:

quibus nulla fatietas in omni voluptate;

nulh Q

voluptas nulla in ulla ftabilitate, quies nul-

hac hce

lain perpetua ambitione

» paxnulla in pef-

Wpled

petua emulatione ,

morfus perpetuus iü

lCl

confcientiz inquictud

ine,

Et Ó multó feli«

cius ZZer , tam re&tá femità

[ *Jæ("ls j

; quam, eheu!

incedere, diftrahi tam di

verfa oi4, &pre«

fertim quia zovzt Domin

u$ viam juffortutls

numée

,

&c»os

175

onum j

numerat & corgnat multitudinem paffuum ;

45 ul

& uti vanztas vig zmpiorum peribit, (cim-

ürat Mot

pius juxta cu

i

m femita fua præcipi!abie &c.

d di i

MZP/: Ke

[icicadii

tanta b

$. Junii,

hi ex Duce Lotharin-

quvd J

$. Clödulp

n

gt

gix potentiffimo bhumillimi Mo-

ifi) y )U7

nachi & Epifcopi.

, (indj

Vheud

u ;/erö'qzläm te 2pfum facis. Joann. 8.

T

Qp fO;i?

Qui ab omnibus coli, ab omnibus fu-

x fucdii

fpici & adorari, uti jure tuo, exigis? ut

Jons nf

judex timeri, üt dominus miniftrari (ver-

d

bum Evangelicum) ut Pater gentium urtus

àmari, ut Magifter Magiür()ru,rïa folus au-

alb atv

Jonoit £*

diri vis? ut Princeps auté, ut nobilis ociose,

utícurre liberé, molliter utfeminz , com-

ol t

liihy t

pté ut puelle vivere quzris & appetis?

.queri te ipfum facis? qui cum feras nemi-

] [gge w?ä*

inpi

nem, unus ómnium, ingens moles, hu-

meris incumbis, voluntate tua uteris, fuá

4 if

dicie t

i

uti omnibus intetdicis , neminem audis,

u

nulli compateris, nulli parcis & in omni

l

golup

,. quiel

hac licentia tua , üt oppreffus quereris, ut

neglectus lamentaris, ut contemptus male-

nullal

i

j

dicis. — Qui$ ze arguet de peccato ? quiunus

erpe[

h

füfficis intero. zp dom. y. quad.

| mulW

jat

D

ari, ^

æ ,

$25

vae

a

"

n'PrI

j

; j

94 7"*"

[l

&e0co)sg

9. ZJanii.

iobi

S.Columb

mami

aeAbbatisin Scotia,

n

Spem fuamin folo Deo ponens, . Regi-

lr f

£us ut venerationi , /fc & zerrori fuit.-

t

nj

Quuim eff [perare in. Domino, gz)rzm Jpe-

fittitur

vave 29 Plrincipibus. P(. 117.

Etquan*

tà patientiá expecdtant qui modica

fperant?

TOi

19 li

& tantüm laborant in omni state, ut mo-

dicam mereantur gratiam in fenectute quam

r i

& nefciunt anattingant, fed & an Pyzgd-

pem bunc faperftitem habeant. — Qui fi nec

tunc , quod fperant , accipiant? quid fi &

hi

tu, & Pyigceps tunc egeant, quanto, Ó

quanto meliüs /Derare 22 domizo , cujus mi-

fericordia, gratia & opes /zze fudo, impe-

rium poteftas

u

ig D. 117.

» & gloria ab & in omni &vo.

n fj

Àpo

Io, Zunii,

B. Mariz Monialis.

Qu

4

Hanc in fbbera ig

nea &5 culefti eloria

C

cercumdatasn [ibi

)d

D

appareutem cuim D. Afces

| &i

277

A D

1

Jipa de ffatu f

o Ogare? , (ficucaudivimus

fic vidimus, i

n civitate domini virtütum

i QUam n

7

in civitate Dei- noftri,

Refpond; 6g

1

dilparuit.

Tünt /,Sr)

Jcut audivimus fre vidimug £vp,

:

| Hoc pertecti,

hoc experti delicias cse

nobii,

h]

8$Coom

177

nobü, dulcedinem Monachifmi, quod uti-

Scotia.

nam & nos vzdeaiuus /cut audzvimius ! cevté

credamus, ut viderefatagamus. EtÓ quam

nis Mi

longe fupra , -quam. audzvimuss, paulo pofé

t jit.

: gudebimus , &i paululuus intendamus , paula-

lum procedamus.

Ecce! quod in czlis pro-

qua)

Etqu:

mittitur, hoc in cenobio, in cellulis jam

reperitur : JDeus zu domibus ejus coguo/cetur.

3 [perat

84 W

Et Ó felicem qui bonum .iftud jam hic ze-

Xdhate a

tuei.f-ur.« in.Pf. 47.

can Jf

— Junii.

Quifmf

t quidiïnf'

dredsolio

Gloriofi Apoftoli

, quin,'

. Barnabae.

y, at

fub *

Segiegate mibi Saulum 69 Barnabam

il ommää

in opus, ad quod e/fumpli eos.. ACt.

Apott.

O

:

Quam multi mirabiliter & 'Gngularïter

ls

"dumpti, ad gratiam fingularem vo-

cati, hoc tamén; hoc non patiuntur: jfe-

fziffggg'f;

gregati malunt multitudini fociari.

Er eheu

at

quam multis qui vocaztem .rc&te fecuti ad

cenobium , tandem ftulcitfimi noa acquieves

ini t

runt /egreganti & vocard ad calums

ypint*

T

CPRSS

jdios V

n

kæ D'. M. (ï,./äg(iï() Jail?']ït-

M

13. Zu-

178

& (oos

2. 7unii.

qu f

- $ Guidonis Monachi.

Yeul

r

Sape Dominum rogavit , »efe Mona-

i

-ebum vellet, defiderium(ue . Momaffices d

ü qua

J procul amolivetur: fed d vocaute INu-

tditr

upe primó morte

»roqmntura prenua-

tino j

ciata , fecundo offenfo ipfo infermi Bava-

Á

£roterritus acquievit denique €? refpondit,

domine mi libentiífimé volo.

N

Oluit iutel'igereut beué agevet Cy'c. Pf 3y.

N

Dy,

O Monachi, ó Monachi, quid non

conceffum vobis audire ! ut vel infipientes,

ut vel nolentes, debeant, & non poffint

Atj

zom iutellgeve! fed we| we! quibus da-

&

tum inteliigere, quod voluerunt u£ cogno-

U 1

Jcerent , intelligere veró noluerunt, u£ age-

o

veut. Et qui fic nolunt zz£ellzgere, quamy

fl//iw

qui zztelle&a xefugiunt agere? in Pf. 35.

I

iï?äd

13. jitnii.

L 'mæ

S. Gerardi Monachi Clara-

(

vallenfis.

;

|

um

Germani . Fratris. Melfiflai: doctaris

h domc

L

Beruardi, guo teflante €?. »vefeute mo-

viendo cautavit €? cagtaudo mortuus eff.

mini,

lo

Quam hilaris expeé&tat, quam confi-

O

ld

denter enunciat: judzca sge Deus &c.

lpy),

tus;

paratuï mori quotidie Monachus, cer

qui

n p

APE

179

qui fuam ipfe di/cerzit vitam , fore, ut

Deus fuam etiam diícernat caufam de pente

"

non fancta, fxculi nimirum hujus, veré

Mani

vana ,. veré flulta, veré fanctis inimica, à

iafitt i

qua quanto: quis minüs vita Z//Cerzitur tan-

amte Y

to diltrictiüs ac rigidiüs ut transfüga à do-

| j))'ælllli;'

mino judicabitur. in Pf. 42.

H Dui

vifpond

14. Juni.

D. Richardi Abbatis S. V itoni.

o M

, ajd 10

Plurima Monafferia veformans unius

€P vigimti Monafferiorum. Regimen ad-

ii

pon pot

aittere coaQus efü: evatque fub eo com-

uu

cuv[üs cucullum exambientium tarn anivus,

p u ag

ut maximüetiam Priucipes &v bos zutev

zpfe Henvicus HT.. Imperator , ejuvatofa-

jpt, P

A

culi faffu Richardo fe fubderent.

UET

Nam petii d domino, banc vequavam, ut

inbabitem im domo domini ommbus die-

bus vite mee. Pf. 26.

O fi caperet mun-

Chat?

dus univerfus, Jarzc ugam, quam omnes

omnino hanc exambirent gratiam! habitare

in domo Dei, in abíconditis cenobii, Di-

du

vini Tabernaculi: ut videat voluptatem do-

"

Wüni, quw nuspiam appatet, quam in cella

jl

i

Monachi.

O delicias tam delicati ocii! Ó

o

dulcedinem füaviffimi fervitii ! £ v/7tet

j

templum ejus €?c.. Numquid enim alior-

u

t

füm pergit e cella Monachus? «t zmmolet

A

II

A

L d

20-

p

180

& Co»s

boffiam vociferatiomis, & fra&um referat

incredibilis confolationis.

putut

Et quantillum

yit,

eft, quouzam Pater meus, C? Mater amea de-

tht

reliquerunt 206, quando pro Patrépro Ma-

Ti

tre dominus affumpfit me, quantum 2 fau-

v

pere repudiari , 4 A

ege Aegum Dominuo

adoptari. z //. 26.

rs. Junii.

S. Landelini Abbatis,

(j

ioenis adbuc Religiofus 2 cognalis

fj

]

Nobilibus per fuafione & blanditüis iuduthus

/J/I

l

Monuaflevium deferuit , militavi libidine

]Wf/

predis &* cedibus vacavit, féd precilás

[|277

& lacryumis S. Autberti Epiftopi €? Ma-

il

güfri priàüs fui, tervililà vilome d Deo

fmt][

2u Monafferzum vedu&us , dignos peniténe

ili

tie frudus edidit , & fantià expiravit.

Vtt

ET dimifit eos fecundum defideria cordis

Oi

e0TMI ,

dbunt n adimventiouibus fuis.

Y

Pf $0. Heu medomine! ecce paratum ad

T

omne füpplicium, etiam mille fzculorum,

D

ah domine!'ah Domine! hoe unum depre-

ieye .

cor, ne'fecundum meum me dimittas de-

fiderium! hoc unum ne fer

itür

!

as judzcium , ut

f"'c'h

hoc mihi des dimiforium

.

O abominabile!

0f

Ó miferabile repudium ! & ehcu confciene

) i

| fs

[/Ij]

tiz nonnullos, qui .jam dimiffi, reputare

hoc quiet& indicium , quando omoia füp-

|Dotyle

Vf j

petunc

C AMQDE -

«X8r

fn refent

Et bené, &

petunt fecundum defiderium

pantilht

jufté, qui malunt zre 77 fiis adimventio-

t d

nibus, quam tritis, quam notis pergereiti-

&p M

neribus, precipitium , exitium deniqueines

tum )u

venire in ignotis callibus, zz /J/. 80o.

u Dui

16. Junii.

S. Lutgardis Magna

Abbatiffze.

ls.

Chriffum Dominum paratifymum ad

, p

omnia que vellet ,, queque ïogaretfemþer

77

»

babuit, €? expetlantem , imo €7 Jfhi ex-

il /llh i"f

pectatiffimum : & fiad uegotia forte evoca-

a hr

vetur , ad eum familiave fecum collogurum

ll

iU

babentem . cum. snagna fAmplicitate dicere

aufa efl , expe&a me hic Domine JESU!

i 1

7 /æzz('ter-

ubi me expediero , celeriter ad te re-

vertam.,

jirmct

"

Oluntatem timentium fe faciet. Pf. Y44.

- V Mirabile promiffum, fingulareindultum;

jhur [u

jratm

novi moris fervitium , ftupendum amoris

exercitium! quid enim /ervorum , quam ti-

goulor

um &

mere? quid quam ex zimore obedire? par-

titur opera Deus cum [ervo , factus Dominus,

mitta ^

jcim *

Jfervi in obfeguio : hoc ipfe, quod vult fer-

vus , vult facere, hoc anumà fervo exigit :

ymjndaP

Ét quis

cot

fervitium agnofcere, fe timerve.

d

Jfpontenolit buic Domizo obedire, qui ipfe pa-

r

h

n

?

vatus fervo fervire. in P(. 144-

3

17. u-

d

182

a Co»)s$5

$

171 727'5771'0

S. Romualdi Abbatis ad . S. Erü-

Fem

meramum Ratisbonz.

vik

lii

Eximia bic perfetlHonis oir ad augmen.

h

tum tueviti in fenetfute fua . oculovum lu-

mine orbatus tante Kejguationis im Dei

volutatem fuit , ut ipfemet fülaretir eos,

0 ]

qui ad folandum ipfum imviferant.

Mi

mll

li veré ad omnem. volüntatem Dei fe

um

O

parat , huic evenire nihil poteft

aDs a

pro quo non p/eudat , Jjubiet Cv pfallat.

Contíni

Aut quomodo zon jugiter eaudcat , qui mihil

texere,

Jieri fme Deo /ciat ? 'Tunc facilé perfert

agl

omnem tribulationem , qui Deum attende-

Tudum

ritintuentem, reípexerit inferentem, cogi-

yrimo;

tayerit remunerantem, ip Pf 91. & 108.

| hj

O bone mi amcr Deus! quam veré mifera-

]

|

tiones tugz füper omnia opera tua! quid

enim mirabiliüs quam patientia tua me ad-

huc viverc, qui tanto tempore non timui

3-an

voluntate mea contra te armatus ftare 2j

lm

o

D)

MP

$

101

*

E

)

n

WUP

f

3

tj

E

Crgo

?

li

18. Za-

x

æ(o)æ'

183

I8. J47"ii,

ve Commemoratio

S En

Fexüum fi

:

Píalterii Benedictze ejusdem Admira-

bilis Matris honori per Admirabilem

augm

ulonim

P. N. Benedidüm in ordine uni-

verfo inftituti.

jj i

aretit

Benedi&i Filii, à Benedi&to Patre,

Hs

t

itri didiciflis corollas texere, & qui

Jtt.

beant neCtere; quam

meliüs poffint aut de

em Dri

quorum conftat in zdi

bus mille & amplius

hi pl

j

N

j

annis artem viguiffe. Et quomodo pigeat

!/

J

J

j

l

v

J

J

continuare, quod tanto alii ftudio didicere

N

]

texere. Hujus pudeat palmam difcipulis

cild pf

Magiftros cedere, Hoc agere rurfum ah

rurfüm fatagite, ad primam intentionem

ym aue

ntem 6

primo ne&entium, veftam dirigere, & ut

!

"Magifivi fiatis ; difcipuli fieri.

Í

61*6 mh(fï

19.

unii.-

; ua Q

& —Bonifaci

i Martyris & Archr-

us m

: o t

L

Epifcopi Bofnenfium.

I$ [iarcïj

Laureole Martyrii [anctiffima emula-

zione perpetuo vexabatur , biuc cum Sacu-

laris Princeps etiaumum S. Bonifacii Mar-

tyris Ecclefiam intueretur , ia bec veróa

erupit : & ego Bonifacius vocor, cur

:

ergo etiam ipfe Martyr effe non debeo?

in mzva-

N

Eque ambulavi in magmis ueque

Dilibus füpev me. 'Pf. 130.

Nunquid

non

18:7"

184

&(€o)g

non in suirabilibus /'tper /2, qui pree domine

uo, fe non erubefcit- a(limare? & tantó

pluris fe facere , quantó fert ini

M

dufaüs : quz

dominus (aum. zovir toleraffe.

Et veré

hac etiamnum deo

inambulat zz. mirabilibus f'per! fe

, qui in

la

ol

ens Jacrymarurm . valle,

Atf

pati cenfet preter

dignitatem íüam. ig

AC 6'0')

17: 130.

(l à

a0. Jzii.

fitug

carii Monachi. in

at

| B. Ma

Bonavalle.

lii

ft,

Clavuit iuffribus Miraculis g «uirta-

Jiit

Hbus, eas

que tuter , exatliffind olediem-

(

z.

IVag;

l

N

€um [702*(! dOi'?ïM'iïl revertendi

tilaifi

ab agro inflavet,

C Jcapha deeffet,

Áitit x

plenus fide & oj

ediendi avdore ampulfus,

Jeupez

Mi

Tibus, qui

procul afpexeraut , vapi-

Qüe f

difftunum

UUtut ffcco velfigio fuperavit.

"Otne

Mpofuz/fà | bomines

I

Jufer capzta mofiva ,

fbj "

tYaHSTUiNUS Der

t9neum €9 aguam, €7

EO

eduxzfi

4os in vefriserium. P(.6y. SiBgc

Ü

certa ad 7'eji-'igerizzm via

» üt quid non omnes

|

Wa fy

fübmittimus ca

pita, & qui intelligat Deum

l

Omnia [

znpofutffe

3 utquid dubitec quis, fe ultro

Jübricere,

& veró nihil

patitur in ague €?

795e, qui omnia füper

'Tunc veré

at in alieno capzte.

nihil /(v'*'lciäl't, qui fp*o /21() '/c',h" [/4

.

yog fent

Z, & 6 felix qui

in alieno capite,

lic cum-Deo confentit? zg

D 6f.

;

2I.

7it-

B0oom

18g

tredomh

Sus Juni,

& n

B. Corflantini converfi ih

l: q

E va

Claravalle.

f qi

Is fcelerata prius vite bomo, cum ad

u w

auortis fuppliciwm. vapevetur , precibus à

(üamt.

S. Beruardo libevatus. €? - claravallem du-

Gus, ibidem ipfemet [ui corporis cavuifex

Ja&us & tauta d..Deo coutvitioue donatus

eff , ut lacvymarum , imbres /Amper ex ocu-

L.Il

His defhierent , ueque unquatu ce'um intue-

Vetur.

$ at

O

Blitus fum comedere pazem meum. VC 1o1.

"

Nondum expertus in fe vim verz pe-

yeuttlt

mitentie , qui d2 wite penitentialis profef-

i 11166.,911

-

Jioue. non .ob/rvgfcitur. fubinde. neceflitatis

jnp

naturz, aut cui fapit etiamnum buccella,

'lf]ï; ,*/[)?14

quz eft (ine lacryma. zz P. 101. Va mihi

fuf:emw!«

Domine; quia non fatis doleo, & iterum v

mihi! quia damnationem meam non agno-

; ln

fco! miferere Domine! miferere mei! quia

dl V

Et ideo in te Deo. meo

, d

tibi foli peccavi.

una fpes mea, .quia miferationes tuz füper

yon onu

omnia opera tua. Amen. ex dig. G fadf.

joäi.Dg;m:

t

n n

T

y p

j jj

Ti (gpim

,

M ;

22

J"

f

y 7

I86

& CooS$

22. Junii.

wev/?zs i

B. Arnoldi Monachi Villa-

ner&

ia dom

rienfis.

quiit

Tante abffinentie -vir erat, ut mo-

adott

t d

dum etiaem excedevet, tantus fui covpo.

-

P

oris boffis, ut villus vidoris fíhi 1p/f

ltti 1

Jüccumberet , suivà tamen poffea à $. Mi

ii Doo,

via Mi

[^

tutt if

Jicatiane voboratus.

gdalema confortatus , 85" in uorti-

Ws v

tütme, &

G

Emua mea iufirmata fumt à — jejumi.

Pf. 108.. / Utinam non fra&a turpi &

Quid j

[

inerti o£Zo! atque utinam /ó/z gena, &non

fCnpr,

corpus univerfum debilitatum ingluvie ani-

mali & intemperantiá! eheu quomodo ex-

cufabunt, qui mortem accelerant & appe-

tunt tam fzda ex caufa. in Pf; 108.

hi

FiOHm;

23. Junmii.

Do

S. Ediltrudis Reginae Virginis.

-

Pm l

Etiam alteri Marito nupta virgo in

evum pertuanfit , boffea. Abhatiffa fadiay

H

licet elfet delicatiffima, Sau&iffima tamen

Reguhe €? confuetudimem cemobii obfer-

HIM

vantiffrria , abflinentieque C? ovatioui cum

Qu

vigiliis deditifffma fuit.

!^

1l

1/120(1!/12

"i fumus- opprobrium. oicinis. noffris.

F

CCmat

Pf28. Etmeritó pro no(trz pravitate

| ol

corruptionis.

Nunquid enim (i vezerunt

| "Qüend

- en-

187

ä(O)æ

. eäfes in bereditatezm. Dei (uf'cipïendæ pa-

riter & colendg erunt, ut populus &electi

Vil

in domo domini & quomodo zo genmtes,

qui in omnibus ut gentiles, quamvis non

adorent Japidem; Íüam tamen tam reve-

, um

: Jui o

renter & fancté colunt cuze;m , & ritu Ido-

lolatrig novo, plus fibi tribuunt, quam

jj f

Ti

ipi Deo, füa nimirum omnia Dei propo-

nunt obfequio , quibus, ut Ethnicis & Gen«

? i t

tilibus vita omnis in ambitione & conten-

tione, finis in faturitate & voluptate.

Et

)j

quid.mirum , fi fub/azzatto ommibus qui in

(s tipi

circuitu funt , quitamn flulti, tam con-

iijo, Ut

tempti, de fe tàm alté fentiunt. 7z /f. 28.

ingluriet

;uomodo Ü

24. Janii.

a uf

10j

In Solemnitate digniffima Glo-

riofiffimi Joannis Baptifte Precurforis

Domini Patroni fingularis dulciffi-

mi P. N. Admirabilis.

ff

Praibis enim ante facieqt domini pa-

"d

rare Uias ejus. Luc. .

iij

ifint

Ic veré Precuríorez imitatur. Doma:,

gl N

.qui jugiter, ffcut , qui ante confpettum

gt

ei, in jugi refpe&tu intuentis domini zz

2uuocentia puerà recens nati ambulat, nec

immw

declinat, quin imo czeteris viam exemplo

monfítrat; quz ad dominum faciunt con-

"p

r;[ï'mr

j

Quis putas

fequendum, omnibus parat.

f M*

5

])ZIN",

*

188

,ä.,(f))æ

puer iffe evit ? nunguid nonille Sloannes evit?

Monachus erit.

Ceterüm, Ó boni filii!

etiam Superioribus veftris vel hoc fzltem fo-

M

laium indulgete labori & dolori eorum

quo peperére & parturivére vos Deo vefto!

M

ut zibil unguam agatis, quod prefentihus

ptai' j

2p/A$ nom auderetis: veré enim. Deum nullo

| al

modo diligit, qui ad hominem magis quam

df gt

Deum refpicit.

Certumque .Apoflafig à

LU

Deo indicium ! Superiores vevevi , Deum

L

non revererz.Et vel leviffimis in vebus erum

mino;

quam illis pracfentibus effe, illud ipfum , 0

filii! effet, fuperiores fallere , Deum con-

Zemnere.

Tunc licentiüs agite, quando

p*

adeft , qui licentiam veftram curat reftrin-

Quanta.

sere.

Tunc vero , Dei veftri amore, cau-

T mif

tiós & timidiüs, quantó, (ine corre&ore | üiwi

| Verefuf

agitis periculofiüs, ex di&. C? fad.

U

W Dem

W?Q[E

À

ES

NU

€G0

p

ELG

$

l Wüd jj

ä?y?

ftog

m

Va d.

Rütus

ER

Wlunm

aj

&(o)8

189

YO

25. 7unií.

boni

S. Vilhelmi Abbatis Bellæ- i

c filteni

laudz.

lori eor

Deoxd

Saculares inter agens , faculi conteme

prajut

ptor vitam, Monaflicam egit , douec cu-

)eutm I

^ eullo involvà mevevetuv , pofd. quod facius

gis qd

eff genevofiffius fui corporis Trumpbator,

ali

399&

" 'eorporis domuütor , zis folums, que Spzri-

UP [

:

fum juwvavent iutendens, €7 vota fua Do-

vebust

uino jam veddens pevfe& iffeme.

ud ipli

- June

Eus sueus.! anifericovdia sea ! P[.$8.

O quantus "Thefaurus !

Deus- sneus

;itE J QW

curat vdii

quanta opulentia! ezfevicordia mea! Dei

mei mifericordia; & unde hec tanta gra-

amore o

'Tunc

g cor

tia? quia Deus füfceptor meus' es.

vere fufcipit, quando quis plené fe decovit,

id

fed & polt vozum nunquam fe retrahir; &

huic Deus plené & integré fuus fit. zz P. 5 8.

redde ergo Monache! 4uz Deo utique ju-

dici tuo, amori. £uo vovif7i cogita! reddes

quod vovifli. - Voluntatem vuam obtulifti ul-

tro obtuliffi, nec recepifli: quia , qui nihil

ita defiderat nihil minüs, quam quod con-

fecutus eít, redonat.

Sed nunquid nihil

recepifti, quia tua omnia donafti? dedic

voluntatem fuam, qui italaboravit, utlu-

craretur tuam. ey did. €z fad.

26. 972«

;)ly

190

LECDE

26. Junii.

lg d

b ini

In Fefto SS. Joannis & Pauli

Wi

Martyrum,

[7777

d c

Si tuus dominus eff Tulianus babeto

pacem cum illo nobzs alius von eft , uiftdo-

hnj

aninus S'Efus Chriffus. Off. Eccl.

| a&l

donyri

c qui abnuunt converti, illico à Mon-

ihlpen

SI

chis débent remitti, ne forte fefe ínff-

"m i

nuent refpe&tus fzculi.

O qui aZiuz non

Tipumm

curat, quam unum JDogzzuu . cuifolipla-

m il

7777

ceat! (ic unus, ficfolus Monachus " alium

non habet;, quem reífpiciat.

WIfur,

Wtes,

27. Junii.

B

S. Guilelmi Patris Eremitarum

ünietya

41)f 1j

Montis Virginum fub Regula S. P. N.

Ctes $,

Benedicti, multa & gravia à difcipulis

Utim

difcolis perpetfi.

n im ]j

Ropter te füffimui. oppvobrium. T. 60.

EC

p

O! quid iftud propzer Dosinum ! fed

Et

| anmatm

propter fuum ebeu multi zrerztum.

Pf f

quanti iftad eft lucri, tanti iftud damtti of-

n

probrium. — Extraneus fa&us fum . fatvibus

sueis, Ó fiin caufà folum boni elis! &

äFQwR !

pevegrinus filiis Matvis meg , vunc merces

egregia peregrinationis tue. — Quomiam Ze»

dus domtus tuce comedit tue comedit qe.

qui Zelo fic editur pro Religioze, profacra

ggis

& (o) ä?

191

legis obfervantia! fedquantais ferre haber,

ab iniquorum multitudine, quot opprobria

c D

exprobrantium tolerare? & operuz jejunio

Q1 THEQ1R.

Ecce dignam Monacho fa-

ciem, ex abítinentia macilentiam.

Et le.—

t hb

Gum . eff z8 opprobrium uibi , ingentis caufa

ff ii

odii & ludibrii, inter eos nimirum, qui

d.

abdomini facrificant , blandiuntur fenfui,

oà Mo

Et pofts. veffiuentum

indulgent appetitui.

:e G

qmeum cilicium , veré cozgruuim «uortuzs in-

V alum

tegumenttim morituris ftragulum.

Etfattus

. iil

Jum illis ip parabolam, fabulofts hominibus

chis, di

veritas àn fubulam. — ddoevfimm. me. loque-

anturvy qui fedebaut ia porta captantes ru-

mores, aliena, nova & vana, quibus an-

gufta nimis cellula, ítulta videtur filentii

obfervantia: &^ zm me pfallebagt qui bibe-

mutit

bant vinum. Qui omne odorantur, odori

gula $

p

canes, Sympofium. Sed nunquid propterea

yilcipil

abjiciam animum , quando tu JDeus mueus

Jeis improperiutu seum, im con[pedu tuo

1

r

an V

Junt omnes quà tribulant sue.

QO dignam

g

confolationem , illa defolatione! zsmprope-

v2uti expetlavit cor sueum €?. qmiforiam. Et

WMII!: P

uddümg;ï

quomodo contrifletur , fi quam expectat,

accipit gratiam ? Ó qui pro Zeo hanc tule-

J

f,fï!'

i J "

li

rit cogtumeliam. àn P. 6g.

j

P

tunc

llol

j

Ji

:

Zlf;

;

Ih

$$

»glï'

pl

28. yh"a

p

192

^05

28. Junii.

dicii

U TE

qïl?IE [

conis II. Papae.

[

Paupertatis Monachbice fummo in ba-

À q

gtlo,

Zove Dunguat oblitus ; u coætemptor pre-

capuus opum . fuit, fie liberaliffinó easdem

üqu

EY

déftvibueus verus pauperum. Pater extitit.

DOWJzz'M'unt Joumum fuum , € nzbil inze-

nZevunt ompues vivi devitzerum im mami-

bus fuis. P. 2y..— O tantz fomnia illuíionis!

h(

& hec vita, hx opes veílrze & deliciz , Ó

Filii vagitatzs. Dovmierunt fommum fuum.

mirabile! /ozzia zpfa fógui hunc primum

llio

Jomuum Y Ó trifte! Ó iniperatum mortisnun-

(fiff,

tium! & ecce Josmiatoribus illis /ommum

:

füum ac proprvium.

Et zzbil zmvenerunt?

Qun

quod tam Íollicité quzfierunt, quod tam

fit

anxié cuftodierunt,

Et qui videbantur

Ven fg

omnia habere /;2 pedzbus , ecce,, eccenihi

Trimnp&

quam zzbilum inveuiumt im

Wt

Pf. 2

Juis ilzfmz'öas. in

n |

i,

20, Zunii,

lei

