221

dewzi —

"3r. Julii.

TO

S.IgnatiiInflitutorisSanCtiffimze

ninem v

r il

- Societatis JESLL.

Chriffo militaturus nooum bominem

tewrel

fo,

e? Halitum im Monaflerio uoffro Mozt-

quam

Jervateuft affumpfit inde AManve[um feceffrts

detralt

uli claris adeo. alluffrationihus: 4- Deo ve.

;dem

"ereatus , ut poffea dicere folitus fót £ S.

dite i

itterg: nom extavent , fé tamen pvo fide

-vamori pavatum ex its folums que fibi Man-

1b 10

, fnidur

,

ve/z patefectvat Dominus: ex Oft. Eccl.

0 , a

Ux orta ef] juflo. P. 96.. Quod nec

vll

oculus vidit hec auris audivit, nec in

ürtii , v

cor hominis afcendit, Juftis Deus & Mona-

in don.j

chis etiam hie óftendit. — O guantz 27 clari-

zate lucis ?O quantx cum fructu cognitio-

nisP& quantm prÓ quantt binc cumulus

letitizg, In tanta Zuzzzzs. clarztate Domini

manifeftatione,. ut:plané nihil miferabilits

videatur mundi ipfins obfcuriffimá cg.

. citaté, tantz lucis cognitionis &-

latitioe .nezgeifilode: 25 Pf. 96.

DO

MEN-

s

;

222X

æ(lo-)æ

AO s.

we sune i

$HO

Seq

pl

P ;

JOMENSE AUGUSHIO.

qi eo v

quoad

n dugufi.

|

hi

|

f

- InFefto S. Petriad vincula,

l

/

itlpnis ca

W/z

] tanta vézculis Petyi; quanta fugiculit

| tdefder

$

Monach in terris gratia, celis gloria ? prz-

^ fertim quibus, alus du fPArinxit s C?

!tl j

Al gf

duxit quo uoluit , bic ultrofeabligavit, duci

Jf [poute voluit. Ft quidem in hac ipfa:xswi-

£a non nifi zzoitzs funt fumes €? vineula,

quibus volezzzbus torques eífent ,. & monili

Sane non venient hi fuzes ?2Uz£/$, qui yt

E

olim noverint fore zz preclaris , amplifime

Caztemï

ditiffimam partem Jvereditatis. Et quafo,

quis ferre renueret /erru , fi paulo polt

LT

verti fciret zz aurum ? Íed Ó longé amplius

mml 6'01

Áija,

ex his funibus prétium & lucrum.

LE

E

accen/m'

! S Guill

elmi Abbatis Rie

ii li

lenfis.

: IEC m(:

Carne lauquidus , tnagis tamen inttli

| . ts

caleffiin athove lanquebat , Myrratbd car-

| Piffty

We, mente avomaticd, crematione conti-

| fj j

&ua , indefef[ d amoris odoviferum incenfum

RUO

offerebat. S.Bern. Setm. 42. füper cantica.

at «

Dbereat lingua €c. ffnonpvopofüero 7e-

Tl p

tufalem in principio Latitie mee &v

i

r

&(o)m

223

i

8

W

l

Pf.136. Quomodo enim credz aut /pera£

celum, qui de co vix fomniat fomnium?

S'IO qui eo vix elevat fübinde animum ? aut

quomodo poteft o///vz/ci in colloquio j zoz

mémimjfe im letitie Principio, quo frui

inuj) o pofe fperat Lletitie complewento ? (anà

indignus czló ,. qui non jugi- ejus accendi-

ntz/ii tur deiderió,

& quomodo poffit /77724 di/-

gt fmulere, quod

j

hm

in Pf; 136.

c/or'zþfum 420u fufficit capere.

ligati i

y hac t

3. uguffi.

TE

, &mni

11 Abbatis Monan-

; (?gegd'

fity q'

ampit

u

..therayf-inær virtutes. fummá 'ämt.'

dizmi demiffione cum mumerofiffno Fva-

$ ol l

tvun. cogventui fuuuia cum u

lo'ngö a

k

LHlitaté pra-

Jinfft , iudigmtnye omni bonove reputaus,

fuffi

TE

'"acce

dnen. abdicavit. &* privatus eprieatis

"

i

minmis fupra ómnes emimuit.

levi. exambieus .äüeäïazfzgä'igius nz'ïöfz;loi

]

fiet!

ZEc.re:

[0)

[o]

H

oula Mozacbi Ceri ,. una shc nóe

j

tio eft:

à juventute fua , nativitate fua;

profeffto

&e Monachica effe exitemé paeupe-

M ,-;-(;tl?:i [

gati

r£ jugitet, ac indefeffe /gforaztem , &

tanto tunc magis PumzLari & conturbari,

r

qüando contigerit pluris zftimari & fieti,

p

altiüs promoveri & exu/Zari.

Et merito

p

conturbint quafi terroret Domizi , lionoxcs,

éc

jj Lr

224

&Coo8

& refpectus hujus fxculi, (j Gregorio no.

cundig

ftro tefte znddcium fxpe fit mdzgmtwms &

quamin

ire Divine,

Prelationis onus, cumulus

gloric, favor & plaufus turbzx. zz P/. 87-

4. dugufi.

|$ Pm

In Fefto Gloriofiffimi & fuavif-|

fimi calitis,

SancGtifmi Domi-

nici Ord. Prxdicatorum cele-

r fce H

berrimi Fundatoris.

Haris

[ali

vir, vere Domigicus à Domzzo fuo Pe-

HIC

72

t

ditfus : quando preter cazis vigilan-

7 (

tium , Cv fidem ove fuo nihit ptzeferty quam

D7

zgueam cbavitatem proximm : qua iuflaumat

Muznium « LDei , qu/z zucendat, celum. AEt ;

quantum | hulc mcemz'zrzo debet umvcr[um ?

QUoma

Mundus, dncendium, Deus, ]ä zþ u-

*

C«tm

[ quand

5111199*1

mlus in

In Fefto.. candidiffhimo cïuïcxiïï

""me Dommæ Matris Admlrablhs

?0 meo 1

ad Nives.

tom'

molen

Quem locum nive canjþer/z';m qide-

t fe

vent. (joannes Patritius & uxor e)usdem

mohfentur) 27 eo. Eccl f rim edificarett.

V Yoc

'ex Off. Eccl.

Tl

pe&&

Uspiam Magni& habitatio Vlrgmls, quam

d

N

in uivibus caftimonize.

Q

Et quo modco

RUT

füb(iftant zivesin tantx , ambientisundique.

| /fl)'i

&Co)8

22j

&gorio t

& undique zfítu nequitiz ? non aliter fané;

vatton d

quamin frigore abftinentie , vzgore vitz.

, Cümur

TET

6. Augufii,

S. Praxedis Imperatricis Augu-

r du

ftz viduz & Abbatiffz.

Dotri-

o

A fteleratiffigmo Principe && Marito

Henuvico IF.

uia Sacre Romane Eccle-

fíe additliffimaevat , ommi contumeliavum

2707

genere affedla, €? ludibrio babita, poffea

jj u

z campeufi ceuobio Ruffie cucullum am-

:t"eri; u,w*

Jlexa eft.

j if

jglih

Uoniam pvopter temovtificamur tota die.

nverd

4

Dí45.

Tunc fropter Deum mortifi-

catuv , qui .pro fua non culpa, ca//zgatur.

i fu7ïl-

Et quando tandem, Ó Deus meus! ego fer-

vulus propter te, qui nunquam adhuc fàtis

a

pvo «neo [celeve? & Ó utinam quotidie pro

nlls

ifto digz? ut aliquando pro Deo meo meri-

torié! tunc facilé füperat Monachus omnem

molem laboris , quando veré credit & sgno-

W 'üfdi'

fcit fe ovem occifiomis , & tunc digne agit

or u*

fua vocatione, quandomadari paratus, non

ædj/ïmïäf'

femel quotidie, fed jugiter, in patientia

expeCtat Zofa die.

Et veré movtzficatur tota

| iniSJquä!

die, qui £ota die

j

in Pf.. 45.

wil agit propria poluntate.

m

s undlq

—

]

R De M.d'äg(lm MeJitn

P

7. hu-

i

226

/

4

8

7. dduguffi.

S. Valentiniani Abbatis Rome

L

Sandiffimi Patriarchz noftri Benedidi

difcipuli Sandtiffimi.

Hujus fe Filium per omnia münimé

l! j

[777,

degenerem . probave conatus tamti Patrig

| duf

exemplo vitam C? mores perfeció cottpo-

lt

Jüit. . .Et ad varifima pevfeSlionis fulli-

| u

guitatem

quotidianis pvofetlibüs feliciffmd

cou/cendi

z.

|

DT

Mil

D

Omine ut fcutá boma, voluntatis dua c-

at

rozafii uos. Pf, s.

titon

O ingensgratia, Ó

i

merces magna , vo/uztas bona , in tantano-

lr

fira proclivitate ad malum;: in.- tanta obfti-

L

lat

natione & difficultate ad bonum . in tanta

obfidione illiciorum , tam fecuré tamen la«

| frd

.*"sz: deg

tere poft Poc /cuzum , nec quidquam profi-

cere inimiciimpetum. — Et hoc//eutur fabri-

pitriat

deoufur

cat Meditationisftudium. Hocautem Opor^

tet, fit ut ferrum firma, nonucmulierum;

| cpi tilj

T jn

fides, inconflans & Varia, & tunc nonfo-

J ng

lum aptum propugnare, verüm etiàm co-

romare. .O fj voluntas ita corozatur, qüid,

MY

qui ex hac voluntate

4

M

PÉE $4

ngiter operqt;/zr. fin

$626

Au-

äaveko)æ

227

9. vdugufit.

Tone

B. 'Ulta

hi Monachi Lindis-

ïened.i&i

farnenfis.

Juratus otii boffis fuit, £d digno at

] minim.

convenientiffeno Monachis labore. dele&a-

at Dobs

zus , facros ad ufuii ceettobli codices defcrz-

«f eti

dere confuevit.

Quauti autem ejus labo-

ts j

qem, inanumdue fecerit, Deus. iufrgni &

"wrte suvaculo offeudit, dum ea szamus

; li

( gericulosà: agvotautà fratvi admota folo

contazu in[pevatat bomim veddidit. [a«

p t

gitatelii.

jgratias.

| tantan

Aloves smamum tuavum quia suanducabis,

ia obf

beatus es €? bene tibàerit. P 127.. Nvlla

mv

major dulcedo tefeGtionis quam proptii//zt-

um

&us deguflatus' Ajfores , nec /aborove cxin

um pro

pigritat , qui fradum' vel'(imel illdm rité

4tuti *

deguftat, ^ Eo ipfo proditut .non /aloraffe,

um

Cui cibz cotmmuues t08 folent fapere , qui de-

cmaietd

licata intet novit diícernere.

Sed fi ita fa»«

p m

pit Jrucus faboris in. hácieruditeie , quo»

y etin

fnodo i mä fapiet zzaturitate. m Pf 1275 *

jitin

uTA

d ,

E

E

)

E

d

o

(

Pa

9. 7da-

j

228

&(o0g

9. Ziugufli.

fent.

B. Walleni Abbatis Me

deget

fenfis.

/

ylrof

ii d

[T

Vix aut varo orationem

ffne l;zdym)':

Judit va

$

171

i.

viffmné /ïne Fletu Mifam 'ce/e&r*a-

|

"dboravi in gemitu zneo ,

L

lavalo per fn-

)

|

gulas aocles le&umn aneum

» Jacryauis ftra-

fum ueum vigabo. P. 6.

O felix /Zratum

tali rore turgidum;

tali imbreebrium; cu-

HuicAng

l

fants

jus ipfe Juftitie fol fitiat humidum; cujus

l

Yet;r

teneritudinem rorisattrahat fürfum, Et hoc

t

negotium affiduum Monachorum , Jaorare

2n gemitu , lavare in fletu peccata univer-

jl

EE

forum. Et tale no&tis ftillicidium , Ó qua

le, ó quam purum

» quam clarum fequitur

crepuf/culum. in Pf.

6

'Iïlncw

at

dite de

IO, Zuguféi,

Vonats

In Solemnitate laudatiffimi &

N

fanctiffimi Archi- Martyris levitz

Laurentii.

iQuo progrederis

ex Oft. Eccl.

fime fflio Pateir ésc.

Uantus dolor Zetprez

Q

?0 non potuiffe cum

SZxto, tantus 4Moga

cbo, non poffecum

II€;, aut farza ve-

Chrz/io : auþ eadem fe

Jerre.

239

& (o)8

fewe'. Certé tunc lamentatur rejici fe w

ylro-

degenerems quandocunque contingit P2//o-

zis effe exortezz.

'Tunc zaztó magis plorat

íe à Chrifto defertum , guazto maigus patià

latryi

ft bl

fe poffe videct , quarn Dominum.

11. ZfÍuguffi.

) fer ]

S. Equitii Abbatis.

ymise

t firitiy

Huic Angelus medicinali ferrolinquam

Tum; 0i

fécare vifus eff , cum diclo, ecce pofui

m; Cj

verba mea in ore tuo, & ex zlla die etianm

n Echy

volens de Deo tacereton poteus viteexem-

Jubora

plo verbis concordante . ad celeffium amo-

x unive

rem uuiverfos acceudit.

m öqü&-

Unc veré Deoprobat Monachus cor fuum,

i feqlliülï

T

amorem fuum , quando uti faftidit, au-

dire de operibus aut geftis hominum fic de-

dignatur /oguZ, quam quod íapit & íonat

Deum. zz J/f. 16.-

fimi d

]

vt

Q $ m w 9

&

d g

Jlil if'

L

u^

a

db ab

L:

moiftr

1j

ojït'm"

hi f

E2 4du-

jzrri.

P 3

239

5

$ (o00 8

Z

tunt (

12. zdugufii.

j

diviti

$, Clarz Virginis,

fl

E

Hoc . Sandlilma

Virgo . füpevf'ite

a

T*

n

etzamnum Patre Ser

apbico Di

v

o Francifco

Jub regula S. P. N. Benedidli

firemid Do-

| pimy,

?0iuo zu/erviens €9 bagc uon foua defeieus

| in

quam illam S. Fragncifcieidem féliciter co-

E

fl t

Pu/æm Pflupertritis brecipua osgatrixerat,

| Qd

(b ea pvo aulla Wuguam-uecefftate difcefft.

ov O.

Ti ,

nf teloy tili Domine £c, & quid cuz-

liritne!

!

Jitebor quam de (atietate mea, de libe-

ralitite tuá; conftebor im toto corde 7/60,

in pleniffimo

A

jubilo ,. perfe&tiffimo gaudio

y

Wavrazo omma müvabila fus ; Ó navratio

nimis prefümptuofa , promiffio nimis ftulta,

quis enimn fufficiat enavrave oumia mivatilia

t

?ua; qu& enim zzrallza

Áitin

zua quam zu/feri-

cordia tua; & ila & illa, J'upe

r oginta ope-

[

Ya fua.

Pro

pterea narrabo eciam /fuper

Mpl

omuia utrabilia $u

a €? Letabor, €? exulta-

E

L

its

70 22 fé , qui ita mirificaris in tuo paupere,

qui ita magnificarig in mea humilitate &

h

vilitate. — Pfallam nomimi tuo altifme! exul..

d

tabo & tri

Cütr

pudiabo in gratiarum a&ione.

e

a fa&us vs vefugium pauperi & hoc. fü-

Tmin

Ti

peromnes opes, fortunam , gaudia & glo-

riam feculi, 44

g

jutor u opportuattatihus,

lj

) fatis, Ó nimis fatis

tuis pauperibus ; Ó

r

condite , quando tam opor-

J

opc$ feï;urc*- re

do,

t unæ

4

&Coosg

*

tunz depromptz ; Ó longe magis falutares

, ahquam non

divitiz , potentes (quod ill

poffunt, quz ncque &gris

aut fenibus pro-

!

'fztþfæ;/?:!t

funt) zz £ribulatione adjuvare , à morte it-

berare; & quis n

ollet effe pauper, & or-

| Frasti

tibi ó Deus Pauper of

develi&lus ?

jrend D

phanus , /7

& fi pauperum D.

eus jugiter exaudit defide-

Y

yütni , quis ditior quaío , autfelicior, quam

iciter

cui cun&la ad votum; & fi jrepavationem

atrixit

cordis ante contentionem vocis; audit au-

itt d'(f j

ris Dei , quid quefo pr opi

bus, pre fe-

licitate Monachi? zz /f. 9.

x quit

h dehbï-

13. Zluguffi, —

a i

jmo g

S, ColumbiMonachi &

(j ha TAU

Martyris.

!

j

)

Cernens. bic elevatis ia celum otulis

/il

1

Jóciorum yoo. Martyrum animas velut ffel-

um ff

uj

jfrs

las lucidiffrmas feque invicem, quoad omnes

!

AMartyrio confummaventur , praffolantes ;

enam

m ]

f

Eleutberium fic allocutus. eff : nonne' vi-

[

des quanta cum gloria fratres noftri , qui

uü puu j

u)

modo paffi fünt, nos expectantes alcen-

yni u

li

duntin cxlum? eamus ergo & nos, ut

cum eisdem laureati a(cendamus ad Do-

f

! 5(

]

AM

im 2

[it

minum, dixi&, €9 ex autro m quo cli-

C w

tuevat bilaris profiliens Barbaris ponte oc-

j&h

j

"

curvit €7? ab zmpéis obtruucatus eft.

tiilti

"

Til

E expetlant jufti, Pf. 141-

4

Et quomo,

| Cllbm

M

do, tardat, que

m tanta amicorum

gm o

tane»

g"

4

232

LAGCDE -

tznta fratrum ?ur/a expei/at? & quomodo

hulis ]

Zon properat,qui tanta bona £a

certó /berat?

aut quomodo fperat

quand

vat? lané bonaillan

» qui non magis prope-

vitate.

Onpez/zt , qui nontoto

hu

corde defiderat &

Pf 141.

anhelans Jufpirat. in

tf

vin

MU

14. "dugufdi,

21 Ath

anafi; Viduas &

h$

(l

Abbatiffz.

.X-

i

Moriens i//ug nuultot.

ies ingepinavit

*

L]

5

Tg

pfallite forores mex

» pfallite & Deum

noftris.

affidue laudate, ut

propitius fit peccatis

Áfimp

Átryr,

L

udate. Dominy

Pf. 150.

Hzc

Th h fanüis ejus ä'"c.

Vi

(

materia colloquiorum:

Q

&offa € preconia S,

zorvium.

.Et qui Zo-

fttdig

vnum loudet ig Sau&dis, tu

7ieHfo extollit, in ar

DC £z firma-

Hlln(]uam

vartutis.

gumento pradicac /uz

Qando ;

Sed Ó n

unquam Zefiezens fagdr

Qranta

€opia, quando lauda

ndus Domi

Zute, pro

nus pro ozr-

qui vl

date Domin

mageuttudine fua.

Et quid Zzz-

u 2 fono t

ubo ? quam in ex-

lür de |

hortatione

peenitentiz ?

quid in 5/]fero &

Cythara, quam in jucun

ditatelibera?

quid

in- Zympano ?

quid zz cjoyo?

quam in ri-

gore fancto, in D

ivino ob(öq

uio? quid in

cbordis € 0rgamo ?

quam in concordia fan-

&a, & pleno jubilo

:

tunc denique in cygr-

éalis

)

&(os

7233

: quomd

balis . benefonantibus. CyïlZZüliS Julilationis,

tf

quando in fonoritate vitz exemplaris infüa-

lagis prn;,»

vitate devotionis! fic, fic omuzs Spiritus

ui nontol

laudet Domimum, nunquid non intelligit

smuudo suovtuum ? Monacbum

ifjirat, t

Jolo fpz'ütæ

vegetum ?. in Pf. 150.

15, "duguffi.

"«

In Solemnitate folemniffima Af-

fumptionis Triumphalis Sereniffi-

p

mz Dominz Matris Admirabilis.

& Deu

Afjumpta eff. &gc. in odorem unguen-

t pecat

&orum iuorum currimus &5c.

cjus u

O

Veftram, boni filii Matrem, Ó boni!

quicunque quzritis fervuli Dominam

oquiotim

h qui ]

imodorem ejus, ux boni catelli legite viam,

if

nunquam certiüs in czlum pervenitur, quam

quando aliorfum noncurritur, nifi unde fra-

vdia Jt

r j

grantia Sanctorum menti affünditur, & Ó

qui tali fruuatur odore, quam nihil patiun-

uspnu at

; qu[d "

tur de peccati & mundi fætore-!

am n5

Jluri 1

a

$99

g

as

gam il

) a

;ordia i

J

b

j

/

i

l

IuC jf

MJ

P«

i16. «4u-

234

"TTTE

16, Zugufii,

| S. Arnul

:

phi Epifcopi Metenfis,

Clotbarius Rex Francie eum pra me-

vVitis dia veveritus efl, ut zpfo incorfulto

|

T

nibil ageve prefuaueret , totiusgue ftegni

1 fir i

megotia ejusdem dire&lioni traderet ; into-

lerantiffmus tamen tanti bonovis 62 ge-

DT

hi fr

gotzorum . ponderis JArnulphus,. cum biss

terjue , canobium , ut adire liceret , po-

di !

Jiulaffet nec dimittevetur , confulto & an-

Any,

muente Numine clanJeffina €?. celevi fuga

| -uf

ex aula fe prosipuit , €? vite religuum

fttittig

32 cella Monaflica ac dulci coutemplatioriis

h, j

otzo transenit.

t]uis W

iv

)oftexz/Ai qme d comventu hmlig;znnlz'um, à

üryis |

muftitudineoperautium zuiquitatem.V(.63.

n a

Satis, fatis navigat fecuró, quinon invol-

Ktts

vitur ifto turbine, nunquam aqua tam fa-

fitulim

cile fluit, quam quando in vorticem tra-

Rtiat

hit iftum, &defluit. Sed eheu quam trans-

| C

verfüm rapit, ad ima mergit! & quotus-

quisque, quem /t/fitude non vincit, hic

ï

?urbo involvit, furóg mergit, O. qui fa-

miliaritates hominum negligit, quam plano,

quam placido curfuDeo intendit, in Deum.

tendit! z P. 63.

1

E

7. 7du-

&0(o»8

255

d. tuguffi.

,&enüs. ï

S, Carolomani Monachi. *

1

j r

& Regis.

X

DN

fncon)a

Coquo bo

mini infigniter Crudo acerba

djuter contu:elias z

'erum ac 1evtio fibi co-

qu Pa

Jett -t

luphos infligentài absque pert

B

urbatioris aui-

entiffiind v6J

/j) 0/-

n r

mi ftgno boc tantum . pati

, C

cerdy

/di:t": parcat tibi Deus &Carolomanus,

Nuocentes €? vetlà adhesferumt amibi, quia

lo & a

!

ceeri ft

faflinui &v c. Vf. 24.

Hoc folatium vera

& reflosgundique con-

; tulifult

patieutie, inuocentes

fluere, invicem cohzrere,

Et certum fi

mplitii

quis ju(tis velit fociari, multa debere prius

à nocentibus perpeti, & quid ni innocens

gnmm'.lim5

omnis huc conflust, quem Patientia, ut

TA

ignis aurum, fic fan&dum probat, imo in

inon nv

terris canonizat. Eft namque Zztiezs: Mi-

m om^

vaculum Atfundi. — Quiin malopofitus nihil

orticem t

fentiat mali, ^ Apprehendite Ó Martyres

quam t

Chri(li, Mongghi Bencdi&iþ! in Pf.34.

& qu

viticily

0 q

um

M

TE

J

, J

18. hu-

y,J

236

$(ood.

-

18. Zuguffi.

S. Agibodi Monachi Bobrenfis.

NU

Cum fatali decumberet le&ulo, ani

Vi

1tt Aj

emus ip/ius corpore eduGus, gloriam fii

I

[77]7

preparatam intueri meritus eff, im ad.

zzraudea

/.

ET

dovzs vadi

que inexplicabilis lucis €? folen-

$ defignatam.

m

r

Ui dat jumentis efcam ipforum €7 pullis

Qj n

corvorum znvocantibus eum. PÍ. 146.

UET

Et quale ah quale juzzemtis (üis pabulum,

ftno q

puliis covvorum nutyimentu

m? feipfum pvro-

Jicit im pra, epaum ,

j dj

Propbetarum,

de paue covvos pafcit

Téttibujt

& hzc delicie prse(entes Mo-

| 00, gl

nacbovum, fed quid cras cras illud corvo-

YUm? qux merces,

| nj

quod refrigerium u-

Itf

gueztorum ? bec, bec, Dominus in trium-

7

phum, in Solime eterme ducet Jeabulum , il-

los poft tam breve ve/perum ,

Cio; uid

lix excipiet cra/Zizum

ah quam fe-

f hu

! & illud quod tam

DivT

ferio clamant ;

toties zzeemnant, indefi-

nenter/ufpirant

t

diei crepufculum. in Pf. 146.

Woff

lp l

A m

s

3

ää

|

fif, &i

A TU

/Ml'þu

bibltur "

Tue]

19. u-

;

&(o»)sg

237

19. Ziuguffi,

S. Guerrici Abbatis Igniacenfis.

prenfi

Fuit ingenti calamitatum €$ sgritudi-

l, i

u Tho]e à INuszine probátus ,/ quarm ille

Tlrim j

ut d Domino impofitam inbiantiffmà ex-

AT

cepit , fic patzentzffimà tolevavit.

J

a e

Uid retribuam Domito pro omnibus qua

Q

vetribuit mibi. Pf. 115.

Hzc notio

um & püüï&

hominis ingenui, nihil abhorrere, ut /Vo-

y Db

meningrati. At ego quid retribuam Do-

s puhih

qmi520? tantus Dominus ,. quid dignum acci-

: ZP u fn

piat , d tantillo fervulo ? pro omnibus quge

^05 þ(ïfa'

retribuit mihi. Nunquid enim ego domino

(entes J

meo, vel tantillum zrz£ui tib ut audeam,

llod a?

ug vetribuit mibi: imo me nec hilum ?rz-

jpertum J

j

uepte, te 'toties tanta & tanta ?rzJuezte &

TY

retribuente! fed. quid quzfo tribuam ? fcio

um ;

fcio, quid. velis: calicem *accipiam : caZ-

h quim h

cem falutaris: & quisille, quam amariffi-

l uod lf

mz tum calix Paffionis? (ihoc Deus , fihoc

eft vetribuere, firopinauti refponudere , ccquis

, It f

poflit ita ingratus effe, wf audeat calicem

tuum ve[Duere, ? calicem tamte Salutis.

Cum multi ad naufeam usque foculum mor«

His , & ia gratiam exhauriant adjet/i bomi-

4i$. .'lTunc facile dulcefcit amavztudo ab-

Jyatbii, quando de manu accipitur , de calice

bibitur, ab ore & labro fugitur tam dulcis

& melliflui Doizz.

Et Ó mgris przcipue

[

238

&co)8g

& frigidis falutare 4/yzzbiums quód tam

falutariter & fuaviter ca/efaczt Stomacbum,

D

jn Pf. 115. ;

b

0. tuguffi.

M Mi

D7

In- Fefto

Melliffüt Do&ons &

M g

|

Patris San&iffimi Bernardi Abbatis

till j

Clarzvallis.

Diogi

|

tj

Nan progvedi eff vegredi. Bern,

I Elti

'i'

Rifte hoc verbum in aure Monachi peg-

|. Mj

|

/catoris! fed utibam in corde effet f* uti-

nam in aure Monachorum omnium & corde

! Dis,'-&a'

eflet! Ja£eus-übique Pergardus quod fuxit

liditior

eru&lavit: Sed nunquid hic vexbumrmogfo-

| t quis

num eructavit ,. fed- malum ,. fed -amaram;

| at

verbum fallax , feu indiferetum ?. abfit hoe

*f [

imputemus -coagulo daélzs. virgimei. Sine

Mi t

félle hoc verbus , féd non fine /a/e.eft. .O

ill PL g]

veré, fi unquám vere Bernarde: non froe

grediefl vegredi.. Hoctamcty hoe 6 Bergar-

& rogo: guzd ipfum evit vegvedi, Ji wom

progredi tam exitiale eft? parce, eloquar

quod volebas ;. patere coz/eztiami ,. quod

Jéntiebags fi gom progredi eff vepredi, quid

régredi quelo erit, quam ipfam jarn inmor-

tem præci?itari?-

)

—— Ü

A. A

&oo8

239

quii t

21. ZAuguffi.

Stoltitdus

B. Michaelis Florentini

*M'Oknat:hi.

Poff jala folida vuite [an&lioris fun-

dategta veterum Recluforum | confuetudi-

äoffs 6

mem cewulatus wigiüti circiter «mmnos im

cella quadam. feovfum . iuclufus permanens

Diviuis colloquiis €? vifeouibus mivific: ve-

creatus eff.

^tfli

B

Eati qui habitant im domo tua domine:

onadhf

BL 83

Hoc initium Aozachi Beatzta-

.effert

:/$, agnofcere gaudium .cellule Beatitudi-

jm &

ni$5.

. &tetnz in hacmortalitate exordium

laudationis. | Et quantumvis hodie in. 277-

quod fi

um t

culis quisnon ; appropinquantis exultet Z'e-

d m

demptiónis? hoc difficile non hihil, 7e7uzo

ventre, fed jucundum, fed facilé ,. e/evaza

L atl

jni. 3

"ente , canc zpeffabile, in

k

3

;örljtj—',ailätm-itace.

N

)[g!e di -

TRU pll

Oc 6 BEWM

e $w

ilis [

& m

t d

jrill s À

w g

'pre i! q;:'

j

í

42« Ti«

i^

;

240

ä(—O)ä

22. /uguffi,

S. Eberhardi primi Abbatis -

|M

Einfidlenfis.

lllzf/ïri m

| /'zmþaz

orius genere , Lbomorum |

iliiie

geuerofo con

temptu € mBitate vite mul.

j m

to zÜufivior, mwutans cucullo

purpuram

ex zlló quam if

4 2

2

| n

"to diguzüs

& u-

czs exfoleuduit.

) àj

à

|

N

DOmz'lze i2 virtute tua Letabitur Rex.

|

Tiütm j

P(.20. t quanta ifta /zzz;2; (/etabi-

| Oi

tur) cum virtus Domini immenfà fit ,&in-

finita. Et hec Monachi beatitas in hac vi-

&ridenri.

l m,i PM

ta, neícire de affli&tione fua, beatiücari

LT

jam de Dei gloria.

Et annon hoc verejam

effe Regen,

Dei ipfius communicare virzu-

I Pacip'(

Ze;z & Majeítatem? & an non

hoc füpra

um

omnem felicitatem tétr

eni Aegzs, habere

fuüi omne Ze/derium cor

dis?.Ó felicioris co- .

6

piam & opulentiam zzezdici; voluntate la-

hE

Zorutm fuorum non fraudari! & eheuàtam

exiguo Regno & vili ,. illos tam invitos avel-

li.

Fitam

Monacho prorogatam in fzcu-

Une

]um fzculi.

O felicitas,

Ó dignitas! Ó zter-.

nitas tanti Imperii! z

D. aQ.

[

dmem

þwem

$ S

Omm aäh

E

23. lu-

RD(I[

$ Co»58

241

23. Augufft.

|bbat

B. Gregorii IX. Pont. Max.

Perufianos , Genuenfes €&$ "venetos,

hommni

aliósque inter' fe. diffidentes , iterm Guel-

Mtevita t

jhorum | Gibellinorumque faciioges amicé

compofuit, verus "ungelus Pacis.

| puïpm'a:

is &

P

x füper Ifradl.. P. 124.-. Hec Teffera

Chrifli militum.. « 2x & concordia ani-

hitur

morum, quzuna evincit & fola terrorem

tía (l

omnem & potentiam hoftium, vix noffe figno

j (ir t

evidenti F;/zos De; ? Hsc dicit Dominus:

s in hac?

Deati Pacificà quouiam Fili Dei vocalua-

beatiüFiI

tur, inPf 124. Si ergo Iüfg Dei homi-

yc vette

nes l'acifici, quid aliud inqü

^

«:01

j

gt & litigiofi

icare n

gpam Filii Patris fui diaboli

1

ex

ydidl, EP fadt.

n hoc HJP n

/ l's, ba j

à

tdicurs o

24. Zugu wi.

In Fefto

facratiffimi Bartholo

qulindt

.;A

& d

mai Apoftoli.

invitos

am in !

TUnc veré, tunc bené zo?am exutus pel-

jus! U

lei, quando omnem malam con(üetu-

dinem , univeríam (xculi & fxcularismi

fpeciem , nullo non membro novitatem,

tateimn.

onini aCtione przfert Religionem & fancti-

!)

R. D.yMJ'Agarn Meit. Qj ay.m

242

&(o»s

25. ddugufft.

tetenii

Qu

S. Hunegundis San&timonialis

Q f

Virginis.

l

dipis

Diffolui frequentitis eg effe cum Chri.

!

Q

litti,

Jto. expetens , dum boc. avdentius extenfit

oraret qnatibás smorbo vejentó corrápitur,

Egisd

zegue multo pofé facris suvmita inter cale-

TR f

-a Jflem odoris uird. fragvantimm £ inmeus

«dfuim. dumen , voce celo. delapfa feliciffusà

extiuquitur.

F

H

Eu tuibi quia incolatus stieut prolongatus

&7. P. 119.. O quam lopgum videtur,

G

& prolorgatüm, qui fuum veré, ut eft

coguofcit exiliim ! & Ó hominem veré gge

tabfi

tum celo, qui totum faftidit, quidquid efl

Qre j

in'uundo! & 6 felix,. qui Heu ifud Í&pé

D) Ail.

ingeminat! quantum pró! quantum ille

Thing

KeZemptioni pvopiuguat! (áne merore fale

fquün

tem jugi. prolozgatiogem abbreviat. Et Ó

fitud

'dementem qui eJongurz dej.derat ! in Pf. 119.

(

&il

26. Augufli,

Hl [

ïn E -fio.(

ve Commemortatione

[

ficl

er

Paternitatis & m ultiplicationisin

Filiis dulciffimi & Admirabilis Pa-

ij

(

Pip,

tris noftri Benedicti,

"It (

H

4Ec in tanta multitudine Fratrum prima

]

& princeps G/oria Proli ,. fuiliorem .

cete-

gbmüü;

/

$(o)g

243

cieteris omnibus effà Patrz.

Et hic conatus

omnium digniffimus tanto eíft genere fer?,

onialt

O fanda mulatio,.fic jugiter comaril Ó

dignus tautz Patris amore cozatus fic nun«

cum )

quam non emu/are,

Ec Ó folatium : auxi«

iUj bt

liari eós, quos zmulamur, non indignari!

& quis def

cari'?jfüþ

peret , tot auxiliis fïzm' proxie

duter

mqm fieri,

L

8'. t

a felij

27; Zugu £i.

ertz Virginis SanCi-

S L?ndeb

rolagr

monial:s,

oum videt

Cum morti proxima fumma ;zfvidätäte

'.Cïä) t d

celefiibus inbiaret , smbesdenfo vutilo ful.

m r

gore le&um ejus operuit €& audite

J UVE

fag

Z UO-

ul

ces "dngelorum cauentium cantemus Do-

ii t

mino glorios? enim magnificatus eft

uantum. J

matott

equum & afcenforem dejecitin mare , for-

titudo mea & laus mea Dominus &c.

nii E

Quesm inter plaufum felie animaad Deusa

f! inp.ï'iw'

evolavit.

lia curribus & bà. iu equis , wos autem

H

n uomiue Domimi. P. 19. O quam

nofflïlllün1

facilé ridet potentiam fzeculi , qui plus poteft

srioni

in AVomztie. Domini!. & quómodo non lus

potef? , quioruiapotef] &^ etiam ridere poteft

1bllls h

"

cum oppugnatur, gaudere dum contemni-

tur, qui in hoc zozzzte gloriatur & quanto

at

D

priïw

"

gleriofiüs triumphare in wuin potentia verzà

þ;;;m

(

Q 2

qu'am

]

244

ä—?äCO)-äï

i

f

quam in robore ferr, quantó digniüs g/o-

viariin Domiuo quam zm curru £v eguo?

h

prefertim , cum , qui in his cum oftenta-

tione, mergantur heu &ternum

F

cum 13ha7,-«

raone! zz J/. 19.

(

jjren

I1ttt]

28. ZJuguffi.

[Udo;

hi en

In Fefto Magni Ecclefize Lumi-

&

nis & Doctoris San&gfïïmi-

Auguftini.

-

»

njb

Domine f tu

I g

eulicihy

Deus £$c.

eye; Augzg/i)igm, £$ eg;

tb lne

O Quid ego, 6 Deus meus, i'nunquid ali-

Ió f

(te Yil

?e'. quam Auguftinus tuus? Hoc zz/z-

DT

per hoc zgfüper umice mü Lmor Dominme ;

non tantüm cedere dzvzzitatis eminentia

lit, n

Offender

fed & zued infuper vellem vitd , nec pro tanti

tibi potentia Regni comparanda; .fed jro

Cutis j

Ti

Jola tua voluntate Zuplenda.. Ymo ab ipsá

divinitatis abdicatione & refignatione, e/fé

li j

22 etevaa damnatione

»

A

pro unius gloria Noj

minis tui promovendä !

Cs

L

d

ss n

n

a

:l

T ey

Dihel j

flfll't' fj

290 Au'

Tlife JPH,

a& Co»58s

24j

26. Ziuguffi.

iiüs P

C qui

- often.

'P. Meyneri Prioris in Hem-

menrodc.

um Dl

,Sþþremum cum decumberet , fic. A4b-

batem allocutus eff. — Grata eft mihi foli-

tudo, neque minus folus ero, cum fo-

lus ero, non enim folus eft, cui Praful

Tani

& Cuftos Dominus adeft.

[imi

Ntroite in con[pettuejus in exultatione &'c.

I

Pf. 99. Heus! heus! Palatini Chrifti,

f 6

cubicularii altiffimi; qui ozzz ferre: fer-

vite, lhoc vobis, hoc unis vobis; zzfrozfe.

Et Ó felicitas: zz coz/petu ejus; non enim

ngit

fine Palatinis ufpiam £aztus zz reditur Do-

B

münus. Hoctantum, hocqusefo : pro dzgut-

y Dunt;

fate, ne quid tantz oculos Majeftatis poffit

] I//liii//lL':

offendere. Nunquam graviüs, nunquam

ec pO gt

cautiüs Paletmus ambulat, quam quando

h; fed jf:

proximum ante Priucipem locum occupat.

29 b P

Et quis propor Deo, &quandonon cum Deo

atios

Muenacbus ambulat 2. & fi principem. ovnat

s gloria:)e

comitatus quam neceffe eft,. ipfe fit dignus

& cultus, qui Principi füo eft proximus.

Scimus , quia Jcgor Regisjudicium diligit ;

fed quantam Ifegum Regis. bogor veveveme

zi exigit? quanto judicio tuam , Ó Do-

mine! inter & hominis Majeftatem difcer-

gere cotverit ?. & eheu in cujusterribili zo-

mine ipfi fie&ugtur iuferi, me tec ipfiustuee

3

n b

Pïæa

246

a& (o50d

prafeatiam Maj

gjäz;tz's reveveri! in Pf. 99.

28.

$(

I

30. "Augufit.

Eu

B. Eri Abbatis Armentarige. ii

jf

Mil

Cum aliquando finitis Matutinis ad

futo

Jolitudznem proxzmam. pro more füo con-

£

A

(f f

zemplationi vaci;

tditra

urus egveffus effet r ihi-

dem Jedula fecusm anedztatione Beatorum

t

&gaudia Tevolvevet ,. breviffmo fibi , dü-

h j

Centorima angorum . contemplationis fomná

abreptus ,. eogue ceffinte ad laboreg r ter-

Nim.

Á

22072 jü]H

onofeviz d

Je olim gubernati

Üb

at

fæcæ[z;m vegreffus ef.

jceret

N nolBibus extollitesmauut veftvos in Saudla.

d i

PLT43..

oc tempus proprium Mona-

intimiy

Chorum: Secretusg no£lium !^ & inde etiam

Es

eUUoto;

diftin&i à populo , - quia jugi Domini fui in

Quam

obfequio pervigilantin Dei füi tabernaculo.

Y

Eece muie magni cubiculaviz , ecce mine tem-

pus, veftri fingularis fervitii! g sodübus

extollite ttapus veffvas m fant)a, cum Do-

mino veftro pergite z zpzzma Tulernaculi

*

Jfiti peuetralia

Nunquam clarior dies illu-

ceícit, quando

oóccumbit,

veiter fo] vobis nunquam

bt quontodo poteff ffevtere, qui

Regem Regu

7 odf

» Tunc ferois fuis collu-

dere. in PU. 133.

31. d-

æ(o)ä

247

in If j

$1. zfuguffi.

S. Gutteri Oforii Monachi.

Humanarum verum pertefus ac fola

ntanig.

celeffia exambieus du Mouafferio de Lo-

vencaua d fe coudito fe abdidit , vilifma

lii d

quavis €? que puerulorum & fevvorum

ve [0 0

effant munia aimavit ,. [ueuma cum ozumium

d

admiratioue publicà €? quotidie obiit, €?

87

exetplar bominzs verà tundo mortua omui-

o ff]i,»

bus apparuit, fuitque.

jonis fit

MNimamnea ficut tevva fee aqua &ibi, PG 1423

orge t

À

O bené: 725;, quomodo enim non

i guert

-diffiparetur 4 turhie venti . fi ita ficcam fe

objiceret zempeffatibus fzculi? xunc aptior

N

eft Divinumattrabere, imbibete, tantoque

intimius rorez , quando avidiov faculi omuerm

ium M*

'inte etiar

evacuavit bumorem, Ec quz ita aridas Ó

uam Divina ubertim zmpragnabitury

yii li

x

ia

inebriabitur À czJo pluvia.

in Pf. 142.

ii

"

, CU

Tij

yr dià )

e 2

$

$

nuu

Joritfh 2:'"

! /illf n

MEN-

Q 4

j

548

88 (0o)

r1

—

$$

El

x

2S3-qOq$

$u

|

tiqn

MENSE SEPTEMBRI -

[

l. Säptem&ris.

fita

[

[/1777

B. Theodardi Monachi.-

[17/

Oratiomi, compunttioni E$ Ledfioni

[

coutzuub vacabet, ita, ut Jemper ad. le-

Ij

gendum fóu ovandum. ulicunque poterat,

muivabile dulcedige vaperetur.

[/17

Hs) uf

Eftiebatis quia im bis que Pais mei

aiciat

N

ul

J'tt, oportet sme effe. Vuc. 3. Et quid

i. j

porro angitur Monachus,

quomodo

excufet abfílraétion

em füam Mundo, qui

TM

pridem excufatus eft, ab illo xterni Patris

LT

verbo. Et fané quicunque aliter fatisfacere

conatur guzrentz fzculo, jam ejus (e often-

dit potiüs filium, quam Patrem balere, cui

tam mirabiliter natus & renatus eft Deum.

Oportet Monachum nuspiam & nunquam

diy

Teperiri,

(

!

& com

quam in zegotzo, colloquio; finu

j

plexu unius unici amoris & Parris

]

Jui Dei

. in dom. inf. oct. Epiph.

tijj

nj

DL

2. Seþ-

æco)ä&

249

Y*

2. Septeméris.

$

1

S. Nonnofi Abbatis Soractenfis

etiamnum Miraculis celeberrimi,

R

Inomninece[fitate ac indigentia plenus

fide ad Deum confugit ,, ejusque auxilium

in cuntlis prodigiofe fenfit , ffoe du fold

oratioue ingentis uiolis faxa loco süovit,

LChi.

ffve dum vitra redintegravit fratla Cv oleá

vafa implevit vacua.

Leit

Vr il

Evavi oculos eeos i ftontes unde veuiet

7 l)otm

L

auxilium qmibi. Pf. 120.

Surfüm ocu-

lis, (arfam corde, quidenim dignum, quod

afpiciatis in ftercore? eo faltem pertingant

Patri t

oculi, quo necdum licet per pondus cor.-

, Bg

pori. Et quid circumfpicit g zzfiis auxi-

, quan

lium, cum venire non pofiït uift à furfum.

undo q

i? Zf 120.

teri Patt

ia

3. S«ptemóbris.

s fe dle

hr

S. Remachi Bpifcopi.

.elt D

Inter perfectos Monachos erat perfe-

u

&ifffmus , 7dibas deim factus fuos continuó

) dio

prefertim vero aate. inortem.| admivabils

&

exbortatione ad perfe&lsonis ffudium exca-

.

tavit.

N alium expetlamus? Matth. 11.

Aut

À

