dum, qui tanta fpe Lucri ozzatur / fedzotz-

attlh d

dum [edulo &? pyudenter operatur , qui non

(j D

p

laboribus horas, horis labores metitur.

mutïff

, j

a

;. Februa

ch?iü'

8o

clo»)&

$, Februarii,

i!

|

þllü'ä«

Fefto die s. Agathz V. & M.

| feaxt

Summa ingenuitas iffa eff , in qua

Chrifi Seroitus comprolatur. ex ORf

li

Eccl.

777

O

Qui hoc intelligeret! qui dignitatem

fuam attenderet! nze ille;. aut aliter

lugy

Jerviret, aut aliter de fervitutis onere fen-

tiret , Certé brevis mercedem Jfervitutis,

:

fat grandem fat longum cenferet tanti £z£ue

Tif a

lum €7 ufuram nuomznuis.

(hj

ilündg

6. Fobuanil

ROT

S. Anfcharii Bremenfis Ep

Wïiani

ifcopi

Magni Daiü. Suec. Gothorum Apoftoli,

alias. 3. h. fed à Gerardo hacdie

celebrati.

COmn

C()nv:n!

Huie puevo comver[ionis initium fa-

]C&ïm

cteus admirabilis Mater: gravitatém mo»

rum 4/"icé fegueretur admonuit. ex vita

ejusdem.

H

JEc Juventus & adolefcentia p/rïm"a Pyas

Dd

deffsnatovum , in via Dei proficientium,

Vr

gravitas vite , suatuvritas morum, | Qu&una

fllütig f

ex puerzs, illico facit vzros, ex viris (anctos

üre

) J

& fngelos, qua fine, quantulumcunque

| hj jra

agunt ?777, agunt ut puerz.

Et eheu! fi

l(('entes

pu

.0'11

æ-h)ä&ä

8t

puerils etiam Mozacbz ! hoc faltem erubes

. M

fCal"lt » tales videvi.

" qu

7. Februaris.

ex Of

7in 'die

S. Romualdi Abbatis.

Vultu adeo Leto femper erat, ut in.

jtateftt

. dlitet

tuentes exbilararet. Oft. Eecl,

ye (en-

N

On horrordifcipling ,. non afperitas poe«

ituti

nitentiz , nulla rei cujuscunque gra«

yot tlb

vitas adverfe, compefcit Zefztzagr bilavis

confeteutie , aut tegit fatis ebrietatem ex

abundantia gratix Diving.

Et quibus

etiamnum tempeítas variat in fronte, ins

cog(it-amiam*jux.ta chFö pródit in mente.

t

$, Fehruarii.

&po[ïoli»

m dig

Commemoratio vilitationis &

conventionis Smi Patriarchz . noftri

ium j

& le&tiffimz ejusdem Sotoris S. Scholafticg,

icate'mff]?f

in qua diem cum nocte infequentetota

j ex vt

inter Divina colloquia

trahsegerunt,

ruma ht

À

3590l adelle optimi Dei Vefïtï-, athoris

gent

vel(tri Sz/ces / atteramür ,,.accendamurs

inütuo fermope, mütüo amore; muxuo at«

[2

ris a

dore, flamefcat igue cbaritas , acceudat ar*

dor proximos, videntes, audientes.; remi-

mcllnq :

hiícentes.

Plas enim unum proficit talé

d

E

fins

pur

R. D. M. d'zïgf*zro Medit,

82

&Cco)s

fincero ex corde de Deo & rebus fpiritualibus

ni,

colloquium, quam mille dierum fpée affi«

cut.

duum meditationis ftudium, & vere nun-

i5j

quam ita flammefcit Silex inme

dio ignium

f

calore, ficut una &levi filicis a

h.

lterius atFri-

b

t?one. ex di&t. €2 faä.

Gliy

9. FPeéruarit.

[71173

Fefto S. Altonis Abbatis labore

manuum füarum ex agricultura

M

quotidianam fibi alimoniam - com-

parantis. ex Off. Ecc[.

licry

Qu

Tiofus Monachus pefiis fibi fuisque ef

O

Q

in otio, verusautem Monachus jumen-

tum Chrifti eft, qui ut jumentum non ine

telligit fed obedit, laborat,. nec pro opere

VEr

fe excollit. . Et quid feliciüs quam effe ju«

Is

ling, j

mentum, cui femper licet effe apud domie

num. ex d. &v fa.

f/OPm

AL otqy

10. Feóruarii.

li ale PHU

In Solemnitate feliciffimae &

mde Peu

& m

Gloriofiffimz Virginis Scholaftic

;

lcmcj i

Sororis dulciffíimi P. N

y.

Qlt,

lo

admirabilis.

Ts [)

Diée Pom

T

Alia fint Monachorum colloguía, talia

convettzcula , tam vara , tam Janda,

m

cre, Q

qualia adméirabilis Puter amabilis Patris So-

D

YOV5

Cf

SCDE.

83

Vlb

vor , optumus Magiffer , diligentiffima do-

pafí

cuit Scbolaffica.

Ec Ó magnz fpes uberta-

[2

tis, ut magnzx argumentum tranquillitatis,

iprtit

£ecunditatis, quem hihil poteft abítrabere

g dtifi

à faa Cellula, quam una hzc tanti Mira-

culi pluvia, nullamovere ad:colloguendum

caufa, quam quz czelo urgent juffa & zo-

nitru.

hott

tn Fohraarii,

d

S.Guilielmi Eremitae Pcenitentis

Q

lacrymis genas rigabat, manibü: pe-

&us, genibus pavithentüm tundebat, ^

uisqit :

cujus gemitibus & füfpiriis tugü-

qs j

rium rugiebat, &x viza.

m 017

Eré graviofa , quam inferus habet ; tof«

1ü QW

V

iménta patituf , qui tot con(iderans in

y d F

bonum, Ó idfünitum, peccata & fcelera,

&elo pro domimo comeditur.

Et Ó felicem

Pud doti

qui graviora pro Deo amore fuo , ex cha«-

ritatepatitur, quam ex juftitia ftatuit Deuss

unde péccatum omne puniatur.

jucundiüs

enim amanti, infernüi tormenta omnià to«

qe t

lerare, quam uincam, quarüm quotidie,

u

ah quot, quantisque? offeadicur pius amors

V

bonus Deüs, injuriam videre auc cogitares

nec polffibile eft Monachuüm uaquam gau-

lere , qui novit in fingula momenta Deum

qlll(l

; [

mdfl

fl

füum peccatores iterum crucifigere. éx dat£.

firà »

g fn&.

Fa

iA Febrüae

[LUI

$4

$(o)8&

12.' Febóruarii,

,

S. Denedit&ti Abbatis Ana-

X

- niehfis,

Hic libro, quem ftripfit ,. concordia

]um

Regularum igtitulatá rreforimatis, con-

tentiof/ tv Jenfu proprio abuudantibus

At i

AMonacbis zulla

iif

Jrivola feu caffa pracepta

d B. P. N. Benedicloy edita fed San&iffimn-

recgrd

vum viforum autboritate C? pvaxi fute

|

N

datiffina €? evidentiffimà demonftvavit.

I

N quem, heul terribiles ill pfalmi cene

I

tefimi oCtavi Deus laudem meam ue tacue«

It

[

yis cadunt imprecationes ?. quam in €0s;

eheu! czlouniverfo acclamante, quifacro-

Tar

f

fan&tz Regulz rigori adverfantur, impoffi«

bilem affirmant, quibus tot fanctorum mil-

ftafp

üadyq

lia adverfum ítant; oderunt eos, qui re-

formant, & operam fuam , quam noverunt

QOf

ad talia denegant.

Fiat, ffat babitatio eo-

Tie Dþpre

ln

t

vutn deferta ,. £2 noti fft qui inbabitet in eis.

ex did, & fadt.

hs Q

lines

C(lrþus N

Df i

É

Dl

dl

fü, f&

W

ls & (in

13- E&i"ll/l" |

Ti

&0oog

B5

A. Januarii.

ln S.Walfri

diadmirandisà Numine

gratüs illuftrati Monachi.

2707

Intimas aliorum cogitationes óc

jfaiy 0

ppttlt

tam vigilantibus quam dormientibus

immiffas tentationes perfípexit, diftincté

jracepi

recenfüit , remedia prefcripfit; & mul-

st

tos ad purioris vite fanCctimoniam

raxi Ji

perduxit,

iil

Remedium t4le contra impuras tenta-

Zones Pvatribus füis Gevardus moffer fe-

yfüniet

I

. quenti modo prajcripftt,

àm n &

€

Hariffime Frater!.(cias, me fub conver-

, qgifaer:—

fionis meg initia paria imo graviora to-

i, I

leraffe carnis tentamina, in tantüm enim

Qlorum

quandoque tribulatus fui, ut fxpeé utrum

05 qUi !

confenferim , dubitarem , qux nimiopere

me oppreffiffent, Etquanto plus tentatio-

j

nioccurrerem, tantoinftantius fui oppugna-

glitd

tus. Confugi adorationem , adfanctorum

imagines, pundionibus & vellicationibus

corpus excruciavi, adcrucem, ad crucifixi

facrofan&um Latus confugi, lacrymando

proftratus, gratiam & mifericordiam Do-

mini imploravi, TTheologicos a&tus exer-

cui, fidem proteftatus (um, vota Religio-

nis & fingulariter facrz caftitatis, cum la-

enta-

cfymis renovavi,

in hac fpecialitcr t

F3

tione

j P |

"

$86

$(o)g

tione pet Dei gratiam conflantiam juravi.

Sed nec quidquam ferà: omnia, cum ima-

ginationem jugiter demon luderet, & fen-

$

Ífualia quzdam & carnalia fem

per objecta

[

obtruderet,

Occurrebat tandem per. Dei

mifericordiam remedium » quód dein fem-

er in omni tentatione certum extitit & fa:

1

]

u

tare: atque illico in fpiritu cum pfàlte

li

Regio exclamavi, zf doummus adjuvit me,

]i

li,

gaulo :imus babitaffet im iufevmo anima mmea.

w

Humiliavi dein in gemitu cordis animam

C

mcam , & ex toto corde ferio, idem cum

Prophera proteftatus füm, in folo & unico

Á i

futat

Deo hanc tribulationem effe füperandam.

c!]ïxz,

Proin veniá rogatá me faltu quodam ima-

q

liv

ginario in imen(itatem Divini azzoris i

bl'üt |

S'Efa auemet precipitavi, inque immenfita-

mojy

us iliius oceano, prz mei contemptu , &

]U]llm |

quo poteram in Deum affectu, extenuavi,

quod g

& annihilavi, in immenf illa latitudine dif

fudi, inque zzbz/uzz qmei » totum Dei tvatns-

Jormavi. Et hoc exercitium dein Ífemper

VR

utiliffime mihi fuccgfiït. ex did. & fad.

n

Obetie

3-SorC E

injuj

1

MOn

Q

14. | Elhm-

&$(o58

87

1

p jum

14. Februarii.

im int

S. Stephani Abbatis Grandimon-

] & [E'ï:

t objet

tenfis paupertatis ftudiofiffimi.

cujus amorem fuis quam diligen-

r D

tiffimé inculcabat.

Jein fert

à

titit )

Eliore fenfuü Monacho, quam avaro:

y philte

VX vanrdeeff , quod balet , quama quod zon

or

autem non babet, qui Deum

babet ,. quid

j t

habet, & veré nihil

deeft timentibus eum.

at

cxterüm Mozacbo tautum licet babere , quan-

dem Qu

fum amori datum im cruce.

Hinc £aztum

o & on

pntent

cella Monachi ,' quautum bracbia cru-

enndan

c;jzþn à

& illa folum Religiofa & neceffaria

x i*

cellz hujus

fappellex eft, // 44ogacbum ba-

gtirs m

beat €9 crucifixum ,

pauper enim nullo

immoil

modo eft, qui Deum przter, vel quantil-

emp[u j

lulum quid habet ,

amat, velquantillulum,

extemu?

quod non habet ;

defiderat. ex di&. C7' fa?.

Li;udincfï'«*

ii

15. Februarii, -

én f

S. Faufti fan&iffimi Patriarchae

; Ejf(lc? :

admirabilis difcipuli plurimüm chari,

obedientiffimi & etiam ad aggrediendum

injun&ta alias homini impoffibilia & per-

ferendó importabilia paratiffimi

& promptiffimi.

Onachus tunc vere proficic, quandoin

4 "a

omni hora p/us

fvuk (proficere)

F4

[142)21

1j d

N

WX

88

&(oom

P(;l'fj/l,

plus agit, 4

2

4412 (natura) vult. Hine

fi vis7

ugzter pvof,

Z

Cer.

quac

adbibe ,

e, Jugiter Uzolentiaus

« d

ideo. Spiritus

fanctus docuit,

qued

JRegnum Dei v

Um patitur, €p violenuti

Td-

J)iunt Zliud.

Licet autem nihil violentum

aeile,

£utt/u tamen

j

autem, fi

e/? violezter ageve, Dei

T

2.

vult ezo/eztzasg Z

4.

? velevare,

KT

nec énim cenfetur veré profice

re velle, qui,

dum proficere incipit, utu

lterius proticiat,

n

*

refügit violentiam addere:

TOU

& nemo nequiuüs

a

perimitur

& fadt.

» quam qui fibi blanditur, exäi&.

OPr

ho

I6. Febrzuarii.

pf

D. Joannis Abbatis in Hernicis

Qt,

]iee

indefcflo ftudio ad divinam mentem

attendentis, nihilque magis fibi

füti

proponen-

tis, quam ut fe totum ad Ch:

"fli imi-

.tationem accomodaret.

Stote imitatoves Dei

) fftut PINi chavif.

J , d nquit Apoftol

HII )

202 Á ,

us, &ficut nuspiam

fic ambulate zz ozzzi /oco & tem-

Litn

pore, ut imitatores 77725 zo/fri De;, Vi-

d

deant in vobis Omnes

» Qquicunque vos in-

f

tuentur, Z^rzs Z

agémeun, €7 Majeffatis

Jaucle, ac bumilita

£5 puvz/frme

» digniff-

DEL

3H47H cover/aftonem.

Kecuirrite c

l

juzlo , in

Tiagin

omni actione ad dignit

atem veítram , &

tunc facilé erit erabefe

fttfos

ere & coptemnere,

* di

quz-

89

&(o)$

lt Hïnc'

qu

æcunqu& videritis huic contraria

ef(cr

olentiy

ex di

, & fudl.

t; ul

Z NT

w. Februarii,

Jentum

S.SilvaniEpifcopi Tholofani.

^; Di

1277

ui etiam inter fummos labores, in-

*

.

j bonoris eminentia,

c,;qul',

que fumma. Pontifi

€z

YiClat

AMonachumn /fe

[4

offe , uumquam uon mneiiuit.

.

equir

ex vita.

0

vtet Monachum femper fii memovem

x M.

O

loco, nullo

efft , nam ficut nullo- non

non tempore, poft tam folemnem , tam

perfectz &

Apoftolic. vitze profeffionem li-

ceat, non effe Monachüm, ita nunquam

iennay

fecundàüm fui infli-

licet alium effé) quam

rnentet

tuti rigorem Juratum., ex did. Ef

Jad.

)ropOllEn'

(j imi

18. Pehruariit.

- S. Lazari Abbatis.

jj a

Hit poff $9. annos in quodam [pelao

muapmm

vitam admodug vigidé a&am | complexus

^ X tetn

eft S.. Patvis uoflrà. ARegulam ex Evemaita

p.V

cenobita &? ceuobiarcha factus.

; q0

co, &id

;/?ntlf

Eliberandum Mz)nacho, ut illi

Mi

unum faciat quod fanctius e

ff & Dei

jgm

pam

velle 1102

N

maxime gloriam concernat;

'UïUO'

roficere, nil aliud eft quam cur,

um fomniave.

[4lD )

ex didl. & fadt.

xemtn

19. JFobrua-

F5

p

29

ä'(o)æ.. ;

19, Febrzarii.

Comrmemoratio

Triumphatz

. carnis & damohis p

er SS, &z ad.

mirabilem P. N,B

enedidtum.,

[/

Heu

[

optimi Patris, del

nun.-

qui

d

quando Zzafer 5

icati : filii !

fj

effer in fontihus,

vos in plumis & floribus ?

& fecuri nihilo-

u

minus 7vrzu;

//

phum fperatis

de tot: & tantis

[7]

hoftibus? he

u pudor!

vahftupor! non eru-

ti

beícere in tanta. molli

cie, non fapere, non

N

Y

attendere in tanta ce

rtaminis: difficultate'!

nunquid non Zegegeres

quiy

rofz //ge /Dini;? nun-

Dn,

quid efHorefcit*Mona

V

Af

bulatione facri rigoris

chus quam in jugi cri7

L]

WCtl

WW

20. Fe&mgrä

D

S. Eucheri E

pifcopi Aurelianen-

i

fis inter

tifïimi ?

perfecutiones & exilia patien-

fime

& Monafticis. femet confolan-

tis exercitiis,

fttnfo

Une Monachus

hs f

T

perfectam animi tranquil-

litatem adept

us eft, & fine torpore Di-

ATl

vinis vacat, qu

ando ut

Ccadaver à vermi-

d twi

bus, à malis &

perverfis roditür, fxtet

t?tem |

amicis, ridetur à

fzc

culi prudentibus , fuis

UVw

renunciat voluptatib

us ,

T.

adeoque quando

non habet anima ubi requi

efcat in corpore,

fnflpig]

illico evolat in folum Deu

ttm t

tentione, ex did, & fag,

m unicu,r,n(äuc in-

Yl

21. Februa-

VlVam1

$0928

91

21, Februarit.

phat - | B.Petri 'Tolofani Monachi.

Lad-

ui divinitis admonitus, [aculo ut

'

valediceret , vitam Ervemiticam arplexusg

l! Df«

efl, fed pofea ;

ue fuum potis feufumm

anttlts

quag INuminis impu

If fequeretur cucul-

.

nihilo«

Jum iu clara valle amplexus eff-

: tantis

n«

u

antum AMozacbus facit, quod vult, ta

n m

d JDeus nom vult ,

&

16, N

Q

M. tum facit, quo

tantum diítat à

quantum differt à mortuo

5

eulttel

buteve voluntate.

115 DI

Deo.

Utere ergo .mec a

Voluntas autem Dei non ni

(i vult füumma,

njigi

lia & mundana, t

nec tu velle poteris. vi

tu2e

ud voluntate velis ,

qux modo eft

!

Do&us füm , do&tus fum, fratres mei!

fed

inexpertus - fed

ecce nunc experior: ab(t

lianet

dein, in vita omni

voluntate agam. Quod

Nec dicat //ze

1 patitn*

Dei mei amore non agam.

nfolat

fua voluutate egiffe, qui vota

peccato effe ;

fua, fe, fcit

& voluutatem im facravium

Dei intuliffe-:

"Novi, novi domine , quia

m

m volun-

porez!

devovi & intuli, in facrariumtuu

tatem meam & pro multitudine b

eneficen-

j verm

m.

" fatt

tix tux & mifericordiz recepi voluntate

&

tuam.

At quia

adolefcentulus fum ego»

J fi

doce me facere volunta-

. quao

infipiens nimis,

tem tuam , moriar Deus meu

.

$! amor meus?

qorpore

vifcam mea, vivam,

mquc ll«

voluntate tua , ne revi

vivam, ah quafío, tuá

ne moriar mea,

at

fünr

À

925

$(o»g

|

fiat voluntas tua neceffitas me

a, neceffitas *

iea voluptas tua,

tuis omnibus fias ac

tu. vero Deus. meus !

b

maneas eti

am hicomni

in omniþus amen, ex z. &

Qo,

Al

D

22.. Februarii,

fitt

Qu

Fefto S. Petri Damia

ni moftiä-

Qnnj

Cata carnis miraculi

, & patien-

&li

tiz prodigii infüp

erabilis,'

*

jl

MOnachorum cibus

eft abítinentia, po«

li

tus lacrymæ $

vellis cilicium , lectus

jj

fabulum & cinis,

cantus plan&tus, cervi-

E

Aera

cal faxum fq

"uod pulvinarr

evelationum eft;

& cui tale ftlernitur

(ric]

Ccapitale, haud facilé

teri

illudetur à nocturno

d&mone) una recrea-

ümen

tio mentis ad Deum e

levatio.

' Et ideo no-

din,

veritis fratres méi, verum

Monachi(fmum

juge effe Mart

flzmq

efíe Monachur

yrium, nec ullum in czlo

7073

n nifi M

artyrem ; & Mona-

Ó fratr

chus non eft,

qui mortifica

tionis affidug

dem/z'/zz

udiofas non eft, ex d;4,

Gcr,

N

]i

st

A

V s

€G03

Ws

Va

^

lly d

$

t f,hl

ïlllr, &

N a

23. Fibrua-

93

&(o)$

eceftta

25. Februarit,

s meu

B. Cefarii Prioris Villarienfis.

ICOIDIU.

Moriens ad cireumflantes comverfus

bilavis €?. gvatulabundus in has voces eru-

pit : cantabo cum cantantibus píallam

cum pfallentibus, laudabo eum qui me

conjunxit fibi, dulcedo ex ore ejus, mel

?rtiü-

K

& lac. ££ bis diclis Jautià expivavit.

Hilofophia, dixit Plato , e/? 7

upis dmedi-

" tatio mortis, & ira Aonmachi fuut osues

[

yia, D

Jhilofophi , & licet ego mortem jucundam

n, lii

afferam, & arbitrer, quod maximum &

, n

nm d

princeps gaudiorum mors fit, Plato veró

zevribilium. ommum tevribilfign : . non

d al

tamen à Platone diffentio ,. fed' cum. ipfo

a f0

dico, Zerribilium omuium tervililiffamum

ídeo t

snóvs efl , fed Philofophis Platonicis & 740«

chifrmur

pachis Epicureis : bonis autem & perfectis,

i ca

6 fratres mei! defidevabilium omnium. deff-

k Mu

; af

devabiliffimum mors eft. Monachus enim,

quod & Chriftus, femel mortuus eft (in

profeffione Monachica) peccato mortuus

eft femel; quod autem vivit; vivit Deo;

& abíit, trifte reputet Monachus ; quod

finis eft miferiz, iniium vitz.

]ure au-

tem fibi metuit, qui mortem adhuc me-

tuit; & quomodo Deum amat , quimorteri

ngg amat? ex did. & fadt,

44. Elzi"t;an

J

94

& (65&

"n

24. Februarii.

allo

hs.

In Fefto S. Matthiee Apoftoli,

dit

Cecidit fors f'aper Mattbiam €£9 annue

Juevatus efü cum undecim

Qs

tl

A&s APO&- l.

e4j)q/io/zs Cve,

Qai cum innumeris 'An

gelisï (intellige

fortis!

annumeratus) Ó perfect

iffimz felicitas

&M

atqui qui azzumeratus Mozachzs nd

ille no

n inferior dignitate conditionis

*

Qq

Vocatione pat Apoffolis fel

qui

Vs

icitate Angelis,

y

i rité expezderz£ (uzx dignz

tatem eleGions,

li bené zmpenderzt brevis ufu

vain tettiboris.

NEn

v

25. Feórudril.

ifig

p

S. Adeltr

udis facree D

d*ülmm

oGringe

il

fitientiffimz Virgnis

&

EH() 1

Abbatiffz.,

| Df

DO t

1

Lla jucütdiffíma Monacho

fint Collmjuïä,

st

V fer

quz de Deifelicitate

; volüntate & amos«

te füunt,

& infallibile v

z

kl

ris argumentum eft, £a

eri erga Deum amo«

p

ftidire omnia, que

[

ig

Deus non eft,

& quantüm quis fine fafti-

dio rerum cre

atarum & Omnium recreas

tionum agit ,

tantüm finé aámore Dei füui

AE

agit, & ideo

tederet animam meam vitz

inez , fi quem

Monach

fCOpl

um contingeret vie

dere, plus affeCtantem

rifüi a

pta, corpori

o amore meao

L

cornmoda , qugm quz de De

collo«

b

9j

ä(oïäg

colloquía facra: qui enim confabulationi-

loli

büs dele&antur, fimiles funt ei, qui gla«

dium carnificis, quo paulo poft conficien-

ii

duseft, cüm rifü & Joco vibrat, & ftul-

i g

tus fuo ipfe exitio ridet. ex d. & fa.

26. Februarii.

tellire

ii Fifcanenfis Monachi

licitas

B. ï(/ïäuril

g w&

ob quxdam venialia peccatilla'in fe

s Q

minüs obfervata in morte fua à dzmoni-

gt

bus vehementer exagitati & territi,

J ii

Ero impuné à pulveribus temporum &

'zpori:'.

ztatis vivit, & ideo Flabelli affiduus

üfüs & fcoparum neceffariuseft ;; nec mor-

dacior pulvis ifte & acrior negligentià &

diurnitate fi£, quem , fi quis non quotidie

flabello excutiat; vix cum tempore

agel-

(

'&rinæ

lo valet, fed & mordacior hic'pulvis eft,

quó tenuior. Czterüm aut vix aüt nunquam

raviter offendit,qui Deum nec leviffime of-

olloquá

j

enfürum fe refolvit, econtra zterpüm non

; ( ao

/

TE

proficit, quis

quis venialia contempferit. ex

didl. & fa.

i, Q

one H

39. Februarii.

l l'CCm:

B. Emanuelis Cremonenfis Epi-

. a i

fcopi affidua rerum cxleftium me-

TU

ditatione excellentilfimi.

retat V[f

Editatio & Examen confcientiz funt ci«

* at

ore ma

p

bus & potus animz Religiofie , imos

tnedi-

coHO"

96

fæh)ä?

!

meditatio éft om

»)

i

fine Monachus b

rutum aut dem

nino fatio Monachi, qua

L

E

l

lari meretur. ex did. & Jad

ens appe!-

28. Februarii.

S. Romani Abbatis Jurenfis.

In eremo à Damonibus voarietentatus

0 erudeliffné. éxcruéiatus, vidus tams

dem metu bofe

um evemum deforuit, fed

paulo poff comipuntlus vediit. — E& d-

!

Wi$ igjuvias patiemtid viscen$ , dlocum

M j

j

7 dpfum Vferis qmetuenduim veddidit.

1/'

diu

D*

fperatz amentiz eft, tepidum & ime

perfectum ;adhuc' Monachum /ecur?

apere , ubi tot fandtorum-millia videt caue

J

tíffüugà incedendo vix: tramitem tenuiffe,

Cauté érgo , cautà ,. Ó Filii mei » cauté , ah

&

M:

n

À

quzío agite! cum terribilis ille. hoftis ves

fler nunquam non curzos?

Jraudulentey - &&

Céniqte

follzcité.

Qu feri

Vi quantum poffit , fiepé experti

eftis!

quid dolo aftutiffimus poflit & infene

WNx al [

ht

!

1

AUE

&

fiffimus , nunquam fàtis intelli

getis. "Tuhé

cértó expugnat ,

fi Zzcautos dj

zpngizrlt

E€

fl

fané, qui vim evafiflis,

s

dolos evadetis.

difficiliüs, credite;

Xïe'.'ïïiï;(

Sollicitéisitur , follicité-

Filii!

vix non occidit,

qui fecuré

Wite n

i

cadit.

Tl

ex di&l. & fagu,

|

6 g

W 4 g

MEN-

| &

|

97

&(o»s

a

"u

^ht d

03

)

*

E

boope:

E

rP

Il

$ a

AMENSE MARO.

i

L. Martii.

jlís

S Siviardi* Abbatis Ceno-

ntdätä

manenfis.

'h tanf

ut 3 /f!

Primo adoleftentia flore etatem mori-

t dem

, hii

bus tranfiens eximig pietatis. v smodefiie

Jue exemplo pluvimos ad boneffatis fdu«

h

dium traduxat,

m& i

^ f Obachi leves & indifciplinati fimiles

m feczul

nider

3 funrfelibus, quz alterpo lepore irivi-

cem fomnum turbant, & impediunt,

i ['leil W

ts o

& gravitacem non folum evertunt;fed feriam

hofts 1e

denique cogitationem prorfüs tollunt, adeo-

ientit V

que ferió propofita & divinitüs infpirata,

mox ad occurfum alterius. nugatoris, ditfi-

of

r inie

pantür & evanefcunt in eis, unusQue alte-

s Ti

tius proficere & quiefcere fatagentis pernia

yuiit D

cies eft. Ec (i cales Deum inomni loco re«

vererinolunt ut Deum, & omnipotentem,

)

i

Quare non faltem ita, uti reverentur ho-

f

/

aäfri:?

ecul

minem mortalem, fed potentem ? ex 4£.

e fad. -

R. D. M. d'dgaro Meit, — G. 5 Mu

98

&co)g

2. Martii,.

$. Ceadda Epifcopi.

M.

1l

Si coruftatio &9 Tonitrua terras £5

dera terrerent. Ecclefram adire. & dic

eve

Jolebat.

Ecce! jaculatur Deus fulgura,

Mor

& de czlo intonat uz terrigenas ad ti-

1

mendum füfcitet.

1

i

f

: f

G

Audeamus in domino fi fulgura, ful.

| s

mina & tonitrua confpicimus & audi-

&t

mus , quia ecce! à facie Dei amoris noftri

xontremi/cit ommis tevva, & qui dixit in

hæC |

AIor

corde fuo: zoz ef? Deus, ecce! ecce! jam

libig

Deum ?uetuit pro fuis fceleribus, ex did.

& fad.

qtad ,

k

ul ,

licst

3. Martii.

(j

S. Gerlonis Abbatis difci*etiHïmi

& in co ftudiofiffimé cauti, ze

quid mimis fuis injungeret.

$

Rimum, Filii mei! primum eft, imo

priaceps & poti(fimum lapíüs veftri prze-

ïdizto

cipitium eft, vel tantillum ab eo recedere,

u g

quod quamoue noftis diei horulam exerci-

tium requirere, inQue hoc uno, & tota

7)

quidem profectus veftriratio, imo profeétio

Dnlge

eft, commumbus bis,

diligeutiis quotidie C?

fiitj

ex. didl. €? fadt,

Hde&

Jollicitiüs z'æ/i/ieæ.

4. ./1;1117'-

Wn lty

*(0)*

922

4. Martii.

S. Bafini a

(fiduo contemplatio-

l

nis & Monachicz perfe&ionis

yni d

ftudio magni Epifcopi.

& du

More Dei, dulciffimi filii! hoc tandem

Hzlgura,

A

. ad t

apprehendite , & dum per vitz hujus

ufufam licet, nunquam excidat àcorde ve-

ftro: fcitis ad profectum veceffztatem . effe,

a, f

illud quoque fcite,, neceílitatem ctiam ad

& a

ejus zedia nos obligare. 'Atqui certiffima

yris ndi

hec & compendiofillima ad profectum &

u dix i

amorem ipfüm Regula eft,

INungquam de-

ecte! j

liberare quid liceat , fempev & illico agereé,

s u

quod expediat , €9 quia vix aliguanda ficet,

quod libet j ideo wibil libeat Monocho , quod

licet , fed id unum

agat y. gueä ügere Amy?a)?.

ex did. g fad.

fetiii

ffti

s. Martii,

yti, ff

(

! S. Virgilii Epifcopi Aþreïa-w

tenfis.

nefh m

5 vetip?

Tantopore Mortifícationi deditus erat,

o r

ut ob ejus rigorem (ver?a Adartyrologi?

lum d*

Gallicani) uatura Porteutum credevetur.

g

(

D!

ligenti Deum zzeuis parim ; quaatumvis

no pm

[

iuultim,nec quidquam eft multüm quid-

"n

| gnotlz

quid eftpropzer Deum;nec füfficitfemel Chri-

(

ftum imitari, fed femel zzdui , numquato exttis

G 3

inque

4' le'

AV

ecog

inque iflo ;ugizer vivere , hoc ipfem illudeft,

toem

Jpro Chriffo [emper mori. Etfi quid velint cle-

ao

iinhacvita, zomaliter

velle vivere , quam

qup

polfé jugiter mori; adeoque pro hoc uno

(itid

vitam diligere, quod zz zmztatioge cruci

jjimus

fixiomis lepius ac fiepiüs liceat vz£az agort

fetventi

erucifixo confecrave. ex ditt. 67 fat,

li mui

p

ts

6. Martii.

gtj

S. Fridolini Abþatis« Seckingae

magni & mirífici Apoftoli.

Germani£&.

h

Celefti oraculo ad. Apoffolatum vota-

, tus Pidei seló multas Provincias peragrae

Vit, G' ob boc cognom

ef.

;

eu Viatorig adeptus

KT

LAudate Dosninum ommneg gentes. Pf. 116.

:

O fi guundus exaudiat uzzverfus ! fed au-

LEj

dit ipfe uzzvev/z Dominus

» quod guzus pro

r

emnibus chumat Momachu

$.

O quantum

| lii

T

proficit Zz cozvé:/toue or

"1is unius hujus con-

| ftldy

tentio, & intenfió voczs, fi digne anime-

| Oj

tur Ípiritu intentionis! fi Deo namque 70-

ætemüä

Juntas pro ve , quantum quisque efficiet hác

Wt

contentione? quanrum dzus g sultorum

Wine!

zuillium comverffone! . (àn Pf. 116.) . nam plu-

ra [iepe ac majora operatur in converfione

gentium ligati in caenobio füo per obedien-

eprz-

tiam Monachi defiderium , guam mill

dicg-

——

lo

AC DE.

mudeü,

torum labor affiduus & difcurfus. . Quia

clint die

amori noftro Deo , vortut pvo ve e/7, quam

H

s tante , & defiderit

^ QUi

ergo oporteat vo/ugtatt

10C uno

efficaciam e[é ?. quecunque ergo falutaria

£ Crliti

lesimus, aut in canonicis horis recitamus;

1 imort

ferventiüs & alacrius efferamus, optantes

illa mundum univerfuüm exaudire, fic gez-

zibus pradicamus , bic "dpoffolatus zofter ia

* geutes fit.. ex dz&'äf fad.

Rnf

7. Martii,

toll

In Fefto Angelici Dottoris

um o

magni Thomz de Aquino

Ord. Przd.

jj n

yis at

uam mercedem accipies ?. pon aliam

ni[i Teipfum Domine, Nit.

! Pf:!lä-

Euà Thoma doGiffime, Zeue de .Deo tuo

y! fj

B

feripfi

jfii.

Sed Ó quantó, quantó me-

| ii ]"

ganum

lius re/poz

diffi? & hoc prz Theologia tua;

quod docuifiz, hoc

pre nomine, pr fama

hujus (*

omni, 4uod accep

J

j/h;, 6 vale, 0 Vade! Ó

r animf'

gternum

*

famz, vitz, potentiz, gloriz,

ii

modo te Jabeam folum , 6 folum omuia , do«

Jl

mine!

quultit

mamp

ó 5

nill p*

iv

G 3

80 M/lï—

, 103

&(o»og

-$. Martii.

$ Hunfsid

ibumillimi & refigna-

tz Voluntatis Pontificis.

[n

[ Nicum id prbficiemibus Monachis ob-

llf

fervandum eft: urrum » quautillulum zd

Jüevzt , feceviut quod volumtate

til

[/

$roprza fe-

[

cerint, fuipecta enim res eft «

]juamcunque

volumus ,

nifi velle illud omne de&

t

per ag?

cipimus: ex d. & fad.,

WO.

9. Martii.

ff

Cratiy

In Fefto quadraginta Ma»rtyruïm

militum.

lat

OU

Quadraginta in fladium inare[fi fu-

i

Jus, quadvaginta coromd domemur . uma

Tum

oUmmnium ovatio Cvc,

polia

Si Mo

nachorum omnium eadem ;Iltf.ï-

lul v

2jo. O fi digna izteutzone fingulorum

Midhif

conteutio! tot & tot ftadium ingre(li, cur-

——

Thin t

füm profeffi, interathletas Chritli confcripti

Yut,

fumus, fatagamus , quisque fibi attenda-

Duten

imus,'omnes omnibus collaboremus.

Sed

tün

ó utinàm non ni(i deficeret uzus, in cujus

n

lihlf'.

forté vicem füccederet a/iu / ó quanti,

quanti, à tam levi rigore; quammiferde-

dm,

fecerat ille ab immani frzgore/ & fané eo

l

0y

ipfo; dum refügiunt à Martyrio, recedunt

|hq

turpes transfugz à Momaciz/muo.

10. Mar-

—

8008

103

10.. Martii.

S. Attale Abbatis Luxo-

p

fignt

vienfis.

Cum quosdam libertatis amantes, &

his 0.

aec mnís uecpre-

difcipline impatieutes ,

v d

cilás compe[cere valeret ;

Regule confor-

n te

ultorez Det

mutev eos cemobio exegit »

unque

gnauuu protinus expertos. —

Q&ï '&Cf

Ovete t? veddite domimo Deo vefivo,

v E

"nt-

omnes qui in circui

tu ejus. affertis

non u

|tra intuliftis in Sa-

5zera, & nunquid

crarium & penetrale

Dei veftti omnem vo-

obferaftis folemni Sa-

tyrum

luntatem veftram, &

cramento donationem veft

ram, & audebitis

louniverfo , ir-

invito Deo , reclamante cx

nf

rumpere in San&u

arium Dei ,

depilare & ex

jir ; 1

Domiui? Ó impia B/er-

oliare Sanguinem.

zas| vera captivitas!

quz una facis à Mo-

ii ;llfiä-

Deo Apoftatas! &ta-

nachifmo , àcxlo , à

yalorum

men tam /ecuré ,

ajunt in illa n

onnullos vi-

Cüi; Cur:

yere, ut tunc in

deptos f& tranquillitatem

vucript

(i.omnia videant ac nu-

putent conícientiz ,

atex

tum flaere, omnia

fieri pro fua voluntate.

g. Y

Ó exitialis tvanquil-

O periculofa /ecarztas!

velle €? conari vece-

jo at

litas! à quan

on ferio

ö gt

dere , eft omne pro

&ciendi ftudium ejurares

à Monachi(mo , c-

mil d

hoc veró , quod dixi

(Ane [

ex didl. €7 fadt.

lo, & Dco eft apoftatare.

gl

G4

ino Mar-

( Mi

104

&(o»

1!, AMorti,

S.Suatacopii Regis &

B

lonachi,

"

[

1

|

Á

'.ä 5$. Metbodio

MOffro comverfé ad

!

Jidem . Chriffi ,

Pvevài itevugi ig

ywvenilis

eiaizs ceg

tdm, lux

hr

W. CF demigue id

Jeelevis: delapfus efo ,

ut wqpfum

j

Jvum . fan

Y Magi-

"d

975 probria u prope truci-

l

datum Re

[o]

00

excedere suffavis.

Sed auia

zdeo.

(f

£omtuumione Tdelz

n rutevdidlugs £m 4

ttt,

Jeo. vaviis calata

Hatzbus. pugitus efty de

N

eo placaundo : degz.

:

que cogttanus , dememtiam

11 3

Juam Suvenil:

7 damumgvst , Aegnum , &e

qui.

0724

tiat.

defevens UICOPHIUS, C

ucullum. am-

4Mexus & J/?m,c?äx VOV tuus efg,

Á

nj

"« Orr

7

.

E

J

22 i.

ts fupt 6w fräsilfizz/läf!eä Ja8;

v

quitatibus fjnis. PQya;

" -Hó6 pec-

h

€ati mal

um; éheu ]

ongé peflilentiffim

üm,

zrafire il

ud pàulo poft zz 543

Zfus indueve

COrVVIPTIOnéBy»-

& 0 quamdiffitile. curare

tanti vülneris p

liàs . extrahi fur

rofünditatem! tanto diffici-

m

venenum ,

quanto latills

jàm; quanto int

imiüs eft dig:

ü

vix ferunt fe c

ufüm.

Etqui

ontingi; quomodo

tur denique' fcir

patieri-

M

adi & uri ?

& hoc. necef:

fum omnino fieri, nifi

Vüm

refervari forte

ma-

L

&u[t

lint iniïpi.enrcs &terno i

É

I

Gu

gni. in Pf Aj'?:. 2

&

u

12. May-

füdoles

&conm

yoj

I2. Msartit,

»

4

In Solemnitate Gloriofiffimi &

Maximi Eccletiz Doco

ris Magni

'/77& ii

Gregorii &c.

1077

Deprebenfus indicio 1gmee columma.

tine il

in Viïg.

L Mi

Acilé convincitur zoz erdere, qui nec

þ't ii

F

NT

ftintilare. deprehenditur, nec Iplende-

fcere, non calefacere, nedun accendere.

us &

Neque poffibile , üt Divini precipue, fiam-

s hi

ma amoris, fplendor fan&itátis fic lateat,

n

quin proximus, Qüisque 2ncalefcat & JfeB-

p Ü

Q

Hat. 'Tunc prfértim qudrido ignis in co-

ilun dl

; huuua, amor & fandtitas enitec in cox/fan-

*

1iz, non, ut fuigu

"j

"

,et ; ige? *-:,(llj-

^i J

És ',iho;fpa

OC .

;-Z)ggfqï*»iizter;taüz'tma,

Hotpee

x

Li

«

i

1

m

13 Bi;zrtz:i. '

1

S. Confortiae Virginis.

e cüri

Ob egre

^

giam vita . puritatem, & fan-

o difft

o hii

Gitatem celeberrima.

Elius efï&ï*ï,'. demonem habere germa-

E[qui

M

(ci-

patien-

num , quam familiarem hominem la

e net

vum , qui vel ex hoc cognofci poteft , fi

r m

aufit ore (absque neceffitate , & verecunda

excufatione) in publicum proferre, que vel

natura ipía folet tepere, aut detecta bona

indoles erubefcere. ex did. €» fa.

y

14« Mav-

, Jf

106

'æCO)ä

14. Martii,

propt

$. Petri Abbatis cognomento

falii

Monoculi.

tüm &

d&

Cum ex dolore capitis graviffimo, al-

Wtren

£er oculorum ei deffuxiffot : unum, dixit,

tntin

de inimicis meis evafi, plus autem ti-

Áf i

meo à re(iduo quam perdito.

Q1 f

ln j

NO.IZ poteft tton delingueve, qui oculouefcit

znperare.

Et quioculo femel deliquit,

Vstt,

nec faíciam deinceps obducit, explorator

I

timeh

eff iuferi. "a vx! vx! qui cum aliter

non poflit, oculo deperit ! & fivix fanctus,

Te, tn

Ttdte,

qui oculos non folum undique claudit , fed

carcere munit, tenebris fepelit, tentatio-

] ttisre

num turbas effupit, Phantaímata avertit :

quid lafcivus; quid curiofüs? fi non prot-

fum eruit, & à fe

4

l

€ fad.

-þOPCdm projicit? ex did.

| t

15$. Martii,

1

Tejd

B. Macoldiz Virginis,

Mgnzu

OR

lia 4 teneris inffituta evat, ut. foli

l Meri[ö (

Deo placeve defiderans , nullum prater Di-

[ i, |

vinum amovem quefrvevit , nullampreter

| r

Divinam amaverit pulchritudinem, nullam

, Daiy,

extva eum feutive voluerit dulcedinem.

! la

j h g

Ui Deum vere amat, facat fíeut qui

v anat , &qui Deum diligit /aper omrís,

Bu

"Ibayef

pro-

*(.O)ää

107

roptér Deum contemnat ozzzza. Namin-

lento

fallibile-veri erga Deum amoris argumen-

tum éft, faftidire omnia, que Deus non

eft, & quantum quis, fine faftidio rerum

10 li

terrenarum & omnium recreationum agit;

1, dii

tantüm finé amore Dei fui agit.

Que au-

jtem L

zem uevces dotmimel diligentibus te, quam

mapis magisjue diligere te? Ó quantum Ó

bone mi amor Deus! velleteme, & amari

ilonefoi

abs te, & jam cogitare te de me, & erga

deliqu

me, me! cor tuum te apponere! & quan-

yplontit

tum eheu , mifellum me non fatis agnofce-

x 4lit

