Deum non folum amare àmore omni quo

diligi à creaturis poffet , fed quo dignus

alt

eflet, fe ipfamque in omni zternitate dili-

Ut

geret, adeoque amorem füum , per amo-

d

rem uhitatemque Szcrofaz&le €? ind;vidua *

|

de

vif

TRiNITATIS enixe obteflatus, recipi juxta

& in immenfitate illa abforberi rogans, gra-

qu

tulandó Deo de fua illa fui ipfius admirabili

ls

dile-

EICIE-

405

M T

dile&tione eandemque ipfi prorfus volendo;

ii i

inque ea nimiopere exultando in fui amo-

n D

ris vicem, & ut fuum accipi magna animi

aterni

demiílione rogitabat. Dum efferret: azes

se Deus: magno cum tremore & cuncta-

.Sl)irz'tum

tione dicebat, certo fciens & agnofcens

non tantüm amari fe non dignum , fed odio

iottis fn;,

& füpplicio omni digniffümum. — Unde vi-

s emt

tiacum ingenti dolore & fcelera omnia de-

ionis vit

teftatus, per hoc rogabat , non fecundüm

uitetm r

merita fua, fed fecupdüm infinitatem mi-

mlf

fericordiffimi amoris , Dei fui, fecum agi,

&t

adeoque per eandem mifericordiam ; quan-

tum. placeret Deo, ita perfici, ut amore

o Senph

^

- Morzar

um Rre

etiam ejusdem dignus fieret.

pro te Chrifle meus! facebatur, quoties

oition

| exrim

hec proferret, paratum f& effe ad quin-

qtente

tuplicem mortem , ob memoriam & amo-

rem Sacrofan&orum amoris fuj g ESU

am pe»

quli

Jüigmatum : 1. De prefenti defiderium con-

citare in fe veri & proprié didi, pro Deo

qm ht

JJ

amore fuo longiífimi omnium & graviffimi

sdeni

l

|

Martyrii.

2. De prefenti atum exercere,

»mni []W

alterius equé nobilis Martyrii, cum volun-

odl

gnlh

|

tate non folum & perfecta refignatione ac

mte ll[*

r m

refolutione fed ardenti(limo &præfentifïimo

defiderio, millies potiüs longiffimo & gra-

jii

J

enere affici,

viffimo Martyrii & mortis

j Uu)ü

quam vel femel fcienterin peccatüm etiam

4nS

m

leviffimum confentire, feu quocunque modo

jml[äb»u

GQey

admit-

d

410

& Co5od

admittere. 3. Paratumfe, promptumque

[2 *

n

ex hilari cecaque obedientia pro Dei fui ho-

nore ad mortem usque quantumvis propére,

qu

fet

& graviffimam ob morborum violentiam,

accelerandam , quidquid ipfi à fuperioribus

fol

fuis & facrofan&ta Regula juberetur, ftre-

gd

nué & ad amufífim cum fümma hilaritate

Tif

fet,

illico, omni dubitatione poftpofita adim-

plere. 4. Quantümvis fciat, fufceptum ri-

p

Ioy

gorem, &jugis maximé profectus conatum,

mortificatis propríis defideriis & omni in-

qu

clinatione naturali ad prolongationem vita

p

non facere, fümmo tamen íe conatu ad

qu

Sanüiffime í& Regule & Santtiffimorum

Cl

Qu

Majorum exempla afpiraturum jugiter effe,

& hoc füum defiderium voluntariumque

lit

Martyrium ex intimo cordis affe&u Deo

o

amori fuo fe coníecrare,

j. Quidquid de

lo

fe velit Deus, (ive in hac mortalitate, five

lt

in fecutura zternitate, idem fe velle, toto

f

corde defiderare, & ad folam Dei volun-

al

tatem & honorem , ad fieculi hujus & ater-

k

&

nitatis fupplicia omnia paratiffimum fe &

promptiffimum effe.

Inque Sacrificii &

fj

K

Martyrii vicem , du adbuc vacet, €? per

anc ufuram vite €? gratie ejus liceat,

,

d

pro nunc & omni zternitate offerre & con-

D

fecrare.

Et pro hac Dei amoris fuoi volun-

«

tate infinitas ei, ex corde ipíius immenfo

fi

Ipíius

h

fe grgcias agere, proque' Juftitiz

exal-

$08

AU

ytumq

exaltatione, jubilare & exultare.. Pvam

eifui h

in te: Rogabat, ut cum extra Deum nihil

quam labor & dolor, & infinita miferiaef-

ptopt

yentin,

fet, liceretfibi ad illud afflictorum omnium

erioribu

folatium, Divini facrarium cordis confu-

or, t

gere, & deinde longe aliam, illam nimi-

rum vivere, qua ipfe in terris olim vixif-

hilariat

tà al

fet. Adeoque defiderabat omnem illam

otum

paupertatem , incommoda, irriiones , paf-

CORACUC)

fionem, crucem , mortem in fe redhibere,

omii

quz tanto amore ille pro f& fcelleratiffimo

paffus effet.

Ut tu fufcipieus fufcipias me :

nem rid

Onati &

quo nimirum ficut ipfius cruentum facriti-

cium in cruce zterno Patri, ita vita quo-

fimorit

que fua, atque ipfe placeat ipfi: Offere-

it elh

pundut

bat proinde fe magno animi fenfü in unione

oblationis ipfiós & in templo & incruento

d Da

lil d

illo Sacrificio. — Ef ego £otus transformer 1t

fe: quantum nimirum fieri in hac vita poí-

'Zl:C j le

1"63 Q

fet per ipfius gratiam & mifericordiam , &

ad majorem ejus fit laudem & gloriam.

j voli*

Rogans infüper formam fe quafi fieri feu

l

exemplum mortalium omnium, per quam,

n*

five quod czteri omnes perfeGtiflime redi-

rl

rent ad illam imaginem, quà ad fimilitu-

6

dinem Dei creati effent, quaque Deo pla-

cerent in unione illius complacentiz, qua

T

complacuit ipfe eternus Pater fibi in Fil

io

j

0

fuo, & Filius in Matre fua & Eccle(ia.

m

bona d dulcis crux! confiderabat & mafti-

] W

cabat

gxil'

412

LAQDE

cabat dulcedinem fan&z crucis » &omnium

illiu

omt

pro Chrifto perfecutionum & à Deo immif-

illo

farum calamitatum , dicendoqüe ,

Jifeife

ad]

me difeipulum ejus qui pependit zz. t

ex

pre-

fentiffimo , ferventiffinoque defideri

O €eX-

def

tenfis brachiis fe

dati

quafi efferebat in crucem,

& denuo offereba

t ad omn

p

em quamcunque

placuiffet Deo etiam inex

plicabilem paflio-

nem & defolationem.

lx

Quid emim mih eft

incelo, €» d te quid

voluz

Juper tervam:

Tanto amore ad crucem &a

d

verfa pro Deo

amore fuo ferenda exítimulari

fe fatebatur,

DI

ut non tantum in terris confolationem ma-

[]17

jorem fü

pereffe non arbitraretur: fed neque

&XtrC

c&lum cogitaretaut expe&taret , affirmans:

omnem czlitum beatitudinem excedere fe-

|

4l dl

licitatem hominis

f

pro Deo patientis & mo-

1

rientis ,

tuncmaximé , quando magis honor

g

Dei & g

h

loria in ceterorum mortalium ocu-

lis & corde promoveretur.

. Optabat au-

chy

Qu

tem femper pati ,

& nunquam mori, fiita

Deo placeret & pr

o ipfius Majeftatis gloria

lelsj

effet. JDefecit ca

fjis

vo ?7Hea €9? cor meum:

ima

nd

defi

ginabatur & juxta precabatur fe hujus

D

derii impatientia &

ardore tabefcere, &

vere lanquefcendo defi

did

do amori

cere, ideoquelaxan-

n

& dolori habenas, offerendo

Deus cordis

qmei CT pavs mmea im cteruhm:

—

1ib

videbatur fi

tem

bi jam in ipfo JESU. amore fuo

erucifixo p

Wi

artem illius fa&um, ceu in ipfa

il-

í

&CO)CA'

413

illius pretiofiffimi in cruce Sacrificii horá,

X Oftnits

eoimmi

omnia quz füftinuiffet pro fe ille, f& pro

» Jf

illo &in illofüftinere, adeoque exclamante

ad Patrem illo, fe ad illum, jam fuüo etiam

lt: p

derio &

deficiente fpiritu, inillius unionecommen-

dationis morientem exclamare: zz zuamus

| Crücet,

"dinen.

monny

£ua$ commeudo Spivitum sueum.

m pgrüo-

? mulid

Exercitium Paffionis Dominicz

^ d

quotidianum.

aproDo

cebat autem ratione hujus exercitii :

Qtebit

DI

verum Monacbusm uon ift unum. diem

Tf m

vivere, quotidie mori.

Inchoabat autem

(ednequt

exercitium in czna vefpertina, continuans

fftmani:

ad alteram cenam feu cenwe tempus hóc

tl

modo: ingenti defiderio ante cgnam , qua(i

jj & m

Paícha manducare defiderabat cum Chri-

js ho

fto , adeoque cum eodem

affionem in-

(ümot

choare.

In cxna autem affidens Chrifto

] a

cum Joanne reclinabat caput füper pectus

ri, li

ejus, exquirens & indagans in voluntatem

l gloriz

ejus, & juxta cum Petro firmiffimé propo-

quim

nebat & de gratia Dei multüm confidebat,

(; huy

dulciffimo amori JESU füo commori, fafti-

cett *

diebat proin cibos omnes, tanquam mori-

elnit

turus refocilationem potiüs tolerandis labo-

ferti

ribus & cruciatibus famens, quam volupta-

D

'

ul

tem & faporem querens, Chriftique Do-

!

mini & fuam fibi imminentem jugiter paffio-

"d

!

jl

l [

nem

j

*

414

&(o5g

nem & mortem revolvens.

Cogitans etiam

bat

de communicatione & refe&tione aliorum;

pu

füif

(üum jungens Chrifti Corpori, optabat in

eodem etiam ipfe omnibus communicari,

fip

& pro omnibus impendi.

À menfa przci-

pu

pué humilitati ftudebat, & pro pedum lo-

Cui

tione omnibus fe inferiorem toto animi fen-

Itn

fu credens, omnium infirmitaces tolerabat;

Cat

& qui converfatione triftiores erant luben-

hat

Q

tius füfferebat , & ne quem contriítaret

fuà triftitià , hilaritatem przferebat, &

&t

C

vultu, voce, geítu fignificabat.

Accepta

intetim occafione de Paífione Dominica

p

quidquid poffet ingerebat, & quantum po-

£

terat, alios ad patiendi defiderium accen-

po

debat.

Horam completorii orationi in hor-

pra

to, &adillum itineri dabat, in eadem cum

as

Chriíti intentione orationem füam szterno

0

offerens : Patri.

Inc

Tempus examinis Con-

fcientiz fudori fanquineo dabat, recogitans

n

grandi cum érubefcentia fua & totius mun-

u

T

di delidta, optans przcordialiffima con-

tritione, fuus toto corpore fanquis pro«

Ti

ü

flueret. Priusquam cubitum concederet,

in vicem trinz orationis, tertio proftratus,

qu

m

quz oraffet amor fuus Benedictus JESUS,

cum ignoraret, ejusdem orationem pro fe

du

offerebat. um cilicio fe praecingens &

Tür

funiculis captivitatem Chrifti volvebat; &

Cl

in ligaturis, aliisque exercitiis obdormie-

Nl

bat,

"TT

ag

'ADS Cf

bat, nunquam dein exuens usque ad tem-

: aliorüt

pus prandii, quo depofitum de cruce Do-

puabat

minum imaginabatur.

Mane, correpto;

wnicyt

fi poffet, flagello; flagellationem Chrifti re-

prefentabat. Inde, quidjquavis hora geftum

nfa prad

pedum h

cum amore füo Chrifto putrabat; jugiter

animie

revolvebat, & in vicem cujusque Mcrtifi-

toletdi

cationes quasdam (de quibus alibi) offere-

t lübee

bat, & przfentiffimo defiderio , idem, quod

ontrllüt

Chriftus Dominus patiendi, fe concitabat.

Sacrum MilJe Sacrificium fi per tempus &

rehit; d

Ào

ocium poflet, nunquam libentius, quam

propiüs horam Nonam celebrabat, ingenti

Doniti

antum p

confolatione Sacras vefles indutus, albam

pro Herodiana vefte, alias pro aliis inter-

i 40

oniíador

retatus, ftolam, Manipulum, cingulum

affectuofiffimé . ut

vincula exofculatus.

ydem cu

1 vt

Optabat autem in ipfo Sacrificio ipfe juxta

in cruce Sacrificium fieri &c. in Meníafive

inis O0*

Prandio admodum dolebat, fí contingeret

«gt

Prandium eífe, de Prazdio nihil fe in Pafz

tiogmt

fione dominicalegere, adeoque invitus co-

im 0

medebat , & fercula omnia felle & aceto

yjj p

Chrifti condiebar.

In honorem veró quin-

gt

roflrzwiu

que Chritti vulnerum quinque hauftus fü-

mebat; bibebat ad eum,, de quo alias, mo-

]

g

!

dum. A prandio autem laboris & ftudio-

m p

!

rum tempore, maximá quiete, quantá li-

qgeb

cuerat per laborem in cellula füa velut fe-

vebii

pulchro fe condebat , xque follcitus de

d*

filen-

d

416

$Co)8

filentio, quam tempore Nocturno, quod &

&que metuendum diceret, ab incurfü & da-

|

monio meridano. Sed fingillatim pleraque

;ï

alibifufiüs. Hocautem exercitii genere quo-

t

tidiano fextis plerumque & ftudiofiüs Fe-

riis utebatur, quamvis quotidie aliquo

der

modo totam Domini paffionem ludere fa-

tageret. Cum vero objiceretur, ad hujus

tem j

Paflionis exercitium triftem nimis hanc vi-

qu

tam fore: zggoranztibus Yeípondit , goz

rzmqntz'&us.

Yent

fix

Exercitia

Per O&avam Maximi & Delicatiffimi

if

fe

Fefti Gloriofiffimi Corporis

Chrifti.

itity

1.

E

Xercitia diurna quotidiana per folemnif-

ud

fimam hanc Fefti oCtavam varié diftin-

Qite

guebat, & alio atque alio quotidie modo,

ibf

partim Sacramentum facratiffimum fibiima-

p

ginabatur , partim alius atque alius ipfe

venerabatur.

L

àdii

1. Die ipfo Fefto adorabat & intuebatur

f

in venerabili Euchariftig Sacramento tan-

Qu

quam puerulum recens natum.

Ppau

2. Ut in templo przefentatum, fibique

j

etiam, ut fanGiffimo Seni S

ymeoni con-

Inye

ceffum & creditum,

s Ut

ä

o ä

4

3. Ut in templo inventum & docentem.

quodt

i &de

4. Ut in Thabor transfiguratum.

. Die, ut à Pilato populo exhibitum:

lernqut

ecce boiuo.

C quo«

ii5 fe.

6. Ut paffum & crucifixum, atque ibi-

dem conditum:

aliquo

18 i«

7. Ut refürgentem , fibi etiam apparen-

tem, & ante afcenfionem omnis cujuscune

hujts

W Vl

que rei petendz licentiam dantem.

m

8. Ut venturum ]Judicem , impios ter-

rentem, juftis blandientem , Monachosque

fan&os ad fibi confidendum invitantem.*

. Conformiter eidem imaginationi etiam

m'!ümi

fefe applicans, ut verus Chrifti Domini fui

I5

imitator, eundem vengrabatur.

i. Die, ut puer innocentulus , ftadens

ea die precipué innocentix, fimplicitati,

dem

; if

caeterisque quz ininfantulis mirabilia atque

ita fefe etiam Sanctiffimo füo puerulo ape

: m

(bin*

plicans & conformans.-

ls

z. Die, ut & ipfe à Matre & Patre fuis

admirabilibus , ipi puerulo in termplo pt&-

od

fentatus, adeoque Divini juris proríus fa«

n &

&us & unius Dei & templi fervitio mancis

W

patus.

j. Ut in templo & Dei obfequio jugitet

die

i

inveniendus Dei Patris fui in rebus jugiter

a

R. D..M. d'z4garo Médit, — Dà — eccus

,418 1

&0Co)g

occupandus, fed ut docens verbo, atque

maximé exemplo univerfo orbi propofitus.

4. Ut in Thabor transfi

Yi

fublimiffimam vite ration

guratus ad longe

em vocatus; fpi-

[u

ritualis factus: fu

& turbas exaltatu

pra omnia mundinegotia

S.

m

ap

y. Utuniverfo populo exhibitüs tanquam

Homo, fed füpra hominis actionem veré

P

angelus, exemplum & fpectaculum morti-

EW

Àn

ficatz carnis & facratiífimi rigoris,

6. Ut crucifixus mundo, veré mortuus,

Y

& fecuré in

jw

pace Domini, in tumulo in ce-

C

nobio conditus.

Tant

7. Ut refurgens, in novitate vítz am-

bulans, ita omnibus pro inftructione appa-

Mo?f;

rens, & ut paulo poft in celumafcenfurus,

$

ad omnium obfequia natus , nemini quid-

ln

quam pro .Deo negaturus.

f

Toirj]

8. Ut fui ipfius Judex, & utpro hocfai

judicio, pro vero Monachatu olim in illa

ütn

beaiitate, judicis fede fublimandus, digne

meritis cqronandus.

Wa

lia

Adducebat &t fecum ad parem Chrifti

Dcmini cultum eos, qui füpradictis maxime

M

Tüm

Mxüeriis aderant.

Hem,

p w

1. Die

um

M L

j at

41$

ä(o)æ-

polips !

1. Die adeffe f'ecüm.imäginabatun.Sere-

dlong

niffimam Dominam Matrem Admirabilem;

i fpi

cum puriffimo füo Sponfo San&iffimo Do-

negti

mini Nutritore Jofepho ; fed & adibat Do-

minum fuum cum fimplicibus Paíto

cum Sandtis Regibus &c.

;ibu?,

Iu

2. Imaginabatur juxta fe fereniüïmat;i

| verd

monte

eandem cum $. J

ofeph ; S.. Symeone,. $.

Anna Prophetiffa.

3. Die eandem San&iffimam Dominam

OftuuS,

atrem Admirabilem, & S. Jofephum fe-

Qincde

Tentes,

cum quarentes & invenientes, imo fe quz-

(tz am.

^ 4. SS. Petrum , ]äcobum ,

Joannem;

Id

i

Moyfen, Eliam &c. "

onfüriy

..5* Solum Dominum ab om

um,

pibus defg—

n qmd

6. Adftantes ad crucem SS. Mätrem Ad-

mirabilem,

& Difcipulum quem diligebat

j hic

Dominus,

7. Eos omnes quibus apparuiffe legitur

przcipué autem Sereniffinam Dominam

fuam Admirabilem Matrem.

hr

1

8. Collegium Apoftolorum & Monacho-

j mg](lm

rum Judicum. Ab his omnibus inftru&tio-

nem, auxilium &c. rogabat, & prout po-

terat iis fe accomodabat & aptandum &

)

dirigendum fübmittebat.

Dd2a

, Eddem

& Co) g

420

Eádem o&tava frequentiore exercitio , fic

partiebatur tempora , ut quavisdie & com-

munionem facram & ceteras preces offer-

ret ex intentione, adoratione, amore &

[

corde.

1. Die, Ipfius Córiffi Domizi Sacramen.

[/4

tum hoc inifcituentis..

z

Ti

2. Die, Sereniffme Dormine 1

Mätris d-

wirabilis ex manibus facratiflimi 5/oozzis

r

ü

Evaugelfle eundem füum filium furnentis

& communicantis.

p

3. Ex corde Dulczffgmi l'atvis Admnivali-

lis. Benedicli adorantis, fümentis, & forté

tf2

etiam confecrantis (quippe controveríum qfï;

aliquibus de ejusdem Sacerdotio.)

du

WE

4. Die SS. Evangelifte Soaunis facientts

feque, & /ereniffmom. Dominam Matrem

qu

"dinivabilem rq*ïcieiztis.

y. Magni €? umiciffmi Patroni fui N.

coníecrantis, item & fumentis.

t

6. Magnz & diviniffime Gertrudis : Pa-

tj

tronz fingularis.

Notandum circa Beatiffi-

mam hanc Virginem; ex Blofio & noftro

li,

Belga; Chriftum Dominum de hac ali-

àt

quando per revelationem cuidam Sanco

vit

dixiffe z corde Gevtrudis €» Sacmmmta

AqUO

ZAltaris ibi me rþperictis.

tue

7. Ex

2 TTE

*

d

&(o528

421

7, Ex corde omnium amantium & fu-

ditio;

& n

mentium in terris.

« offt

$. Ex jubilo omnium intuentium & ado«

more d

rantium in czlis.

"Modus alius quo tranügebät eos dies erat,

T amen.K

»

ut alias & alias perfonas induens Sacra-

mento diviniffimo honorem & amorem ex«

p

biberet pro dignitate majores & competen-

tiores.

70072721'!

formetti

1. Die excipiebat, tanquam magnum &

potentiffimum ad fe divertenzem Ho/patem.

Ainigd

2. Tanquam amiciffimum agcum amicus

&f

traGabat, füa communicabat & viciffim de

lum d

ejusdem voluntate cognoícebat;, fuaque

utrinque Symbola mutabant.

ii

3. Tanquam Spoz/um Spon[a fide utrin-

Jatrt

que data, & quz fÍponí(alia & fponfos de-

cent &c.

4. Tanquam Paetrem Filius obfervabat,

jji

.ï

colebat, amabat, & ab nutu & voluntate

ejusdem pendebat.

ii ',

h

? pat

y. Tanquam Palatizus Principi miniftra-

[

bat. Qua confüetudine nimiopere deledta-

batur, ita ut fateretur, omnia fe totius

o

vitz exercitia taliter inftruere & inftituere,

p9

WW

J

'quo fe ut Magni Palatini ab. omni fervili

metid, abjectarum rerum cura, nempeter-

tenis

j

Dd ;

l

L4

422

&(5g

reni$. tueretur,

«

digneQue 'Principi: ' fuo,

magna officiorum

cum Palatini

s reliquis

concertatione. & ífa

]

inferviret, & ine

n&a quafi zmulatione

jus f& gratiam infinuaret.

Unde & in cxrem

oniis Ecclefie obfervan-

d

tiffimus incredibil

i cum fenfu fefe inclina-

bat Principi füo ,

giter in vultum i

eumquealloquebatur, ju-

ftil

pfius fereniffimum oculos

fuos intendens,

.

dtgïm

e

juxta illud Pfalmi: Ecce

pen

Jeut oculi f

vUOYUI in hanibus dommümo-

- YUUL fuovum C7c. itg o

culi uoffri ad Domi-

num Deum

noffrum €zc.

]

6. Uti 45

offolus faum dulciffimum AMa-

Tj

hvum,

hoj

7. Uti Marty

Y, pro quo patitur , Zeumz

| B

Juti ac Domi

num,.

aM

8. Uti Sez8i in cxlo

gaudii & jucundi-

l,

tatis fuz feliciffimum obj

e&um.

4ij)

Alias in fcriptis fuis

)

exercitia ,

przcer fupra;di&av

etiam hunc fuis exercitii facri

j

modum reli

quit per feptem o

4

pera miferi-

cordiz pulchré di(tributum.

I. Die : ut i

fl&]o

(i

urtentiffiusliberaliffimum

füum Patremfan

Z/as co

nveniebat, feu ut

mendicus opulentiffimi

divitis zdes,

U

3. Ut tzentil/Amus ete

:

rnz füavitatis 7or-

;-' fifipyis

ventem accedebar.

!

3. Ut Pereg

Vius in terris (üaum benignili '

fimum Zo/pize

"U.

| M

4. Ut

æco)äiv

423

4. Ut JVz

;

:

dus ab omni amicu & Oornat

Pi fuo;

ad uniciffimum animi füi cultoves.-

$« Ut zzfermus füu

teliqui

m füavifimum cozfo-

ylatiome

latovem €7 Medicusm.

6.: Ut.c

(

iab

piivus füum optatiffimum — -

ervan.

demptovem.

ndling *

7. Ut mundo zeortuus

üfy ,.u'

gutlo ,, cenobio

tam digno fe zq.

; imo fin

U & cotde fuo fe

oculos

dignantem €&»

bouorantem ,

imo

: Ett

à imorte

peccati f/ufcztaztem.

dotmitte

| ['tt-

8 Jtecollecizo Jfagulorum.

Deni

randos

2

que preter alios modos alibi memo.

n M

aut non. it

a diligenter notatos,

modo infü

per admodum

pulchro utebatur

Dun

perapplicationem

quinque fenfüum & trium

animz potentiaru

tmn.

ucundi-

I. Die zeztuebatur

eurh » Ut Zucem murmndi

ad alluminationem

gentium lumen &vc.

2« "Idoralatuy,

y d

ut Dalfamum avosatisans.

3. Deguflabat ,

ut zjel z ore,

di i

4- vMudielat y at melo^ ig auve.

mi

$- "dttreGlabat

& utebatur contra putre-

aGionem ut /z/c;

culum Myrrba.

iffmun

6. Attendebat,

ut fapientiagtPatris.

.(eum

7. Menoralat

Niovzs.

& regordabac"ür anemoriale

ïiis f

8. Sezuebatur ,

&.fe applicabat, ut ad

egulam voluutati

s.

Quz

[

T

æ(o.).ä

4?-4: —

Quz omnia exercitia non per o&tavam fo-

lum illam fed variando & alternando totius

anni decur(ü, per feptimauas eas maxims,

quz o&tavis San&orum infignes erant, mu-

tatis nonnihil quibusdam , ut alibi dicetur,

celebravit, ita, ut octava die finem

exercitii prioris, initium juxta

pofterioris poneret.

Omnia ad Majorem Dei Dei-

parz

que & Admirabilis P. N.

BENEPICTI Gloriam.

EINIS.

J-

N

y

TL

aE h,

NV

S

77

/;

nE

EE

a

N

E

N

v

7

Xl[(

N

W

.

A m

xx

/

ï

u /

a»

N

m

Y

u

]

n

s

m

[

|

IN

EY

J//7D

ferzs

Em

uU

E

?7

iy:

at

X&

b

hia

Ydo 0i

j maxit

rint, m

j dici

: finti

nrl

4 De

Pl Nl

T

N

j

I

]

—— iE

—

SS

a

m

2

E

E

21

-

i.

—

-

^ sst

«

—

o m

w

$

-u

-

d

3

PA

w.

M

i

,H..

P

^

1

E

[4

l—

—

í— Ü —

—

)5"

hï 1'1'71.403

2

/*

18

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

- Sapienti Pauca,

SIPFE

Balance Q

20

—

MEDITATIONES

EEN

16

B

cus 0

IN VERBIS BREVES

LONGA IN SENSU

Ad (finculos anni dies.

o

[

Ex püis opu[culis

«

l

0

GERARDI BELG/E

:

— Ed

"i

[

Monachi Benedi&tini

o

—

traductz

7]

y

[

PER

D. MAXIMILIANUMQ*

l

dAGARO,

E M

Idem Inftitutum in E*(empto Monafte.

[

rio Welhenfcephanenfï Profeffum.

dnmo MDCCL,

!5

ARA MU

CUM VENIA SUPERIORUM

—— —

—— Ó

MONACHU e PEDEPOZV TT;

Sumptibüs ]oàNNiS GasrL; Bibliopol;

Typis Maximiliani Simonis Pingizer ;

Typorg. Cathol. Auguftani,

—— ERAQWM

4 ^ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

—