potentiz & Majeftatis ! & in fequeflratione,

ab omni negotio fiecüli in unione Spzrztus

füz charitatis , factus fim zzu$ cum.Deo

/h

Spiritus , veré Spiritalis.

)

fecunda poft Feftum San-

,

P; cria:

- Giffimz Trinitatis.

2]

IS

In uomine Patris £9. Filit £9. Spiritás

W

Santli. Matth. 28,

(

)t4

Summs /epatio dignitatis! Ó fümme

dignitas legationis ! mitti im uotuiué

hi

San&e Triuitaotis! & mirüm; quod cum

W

[

H

"TE

ver& ;poffolus veré ii

4$, Veré Jfupe-

miu

lus fit A4onacbus!. tamen quocunque mi//us,

Q

Spiritus maneat jugiter cum Deo zzus;

mife in Nomine c&leftis Patris , quitot ge-

ifl

üerés &]o verbis & exemplis! Ó vere /egaté

in nomine Filii, xam vere adoptate in lor-

tem 72/4 Dei| & qui in carneita mortuus

T]

carni, eccur non nominetür in zozigge Spi«

,.'.So

vitus SonGi? & an nuda hxc forre (olo no«

m«

mine dignitas? data e/? 2/li z celo €7. terra

poteas. .O Magna fzLorum Dei, Monas

tf

It

chorum Dereditas| & Ó quarita, digna . noe

mine tatto, digua honore veítro; ó Mo«

"

4

nachi- Majeltas & gravitas,

)PC"

$ $98

jl

o

Fez

(

B à

A9

^ &(9208

l

Feria tertia poftdictüm Feftürn.

il

hi

In Nomine Patris &g Filii eg . Spiritus

u

Sanéli. Matth. 28,

Digné, digné Deo , 0 Monachi! ó

D

O

f:

digné vocatione veftrra, dignélegatio-

ne tanta, Jaggi Jjpoffoli, veri /ngeli.

Ecce ab ore veítro omzis expetlatio populo-

i

li

yum ; ecce in vulu veflro, in manibus

veflris, univer(i ocul

!

us mundi, refpectus

czli.

CH

lt

Feria quarta poftidem San&ifïi-

q

mum Feftum.

W

i

In Nomine Patris t9. Fini g. Spiritus

Sanii:i. Matth. 28.

w

üürí

Cce! Ecce 6 Monachi! 6 Legati Dei!

aj

7 quia z/Z, quia vocati z momine Patris

Tit Ó

ecce curam flagitant omrées piz follicitudi-

hr

nis, follicitz educationis,

Ecce à vultu,

Vter

Ti

à nutu veftro, à ve(iris pendent PZ/i ver-

bis & exemplis. Et quia etiam legati 7770-

Qu

qine flii, repraefentate, cujus loco eflis

af

querm tam ardenter defiderant; & qusrunt

W

in vobis omnes intueri, faciem ///i? Dez.

Et quia Jegatz zz zomüne Spivitüs Saud,

Eï

quam quzío, quam abftractos oportet vi-

vere, à feníu carnis fzculi? Ó nova Mira-

—culum

2tr

»aïä(o)æ

i

culum Trznitatis in tanta diver/tate Noi-

xis, legatioue Honoris , fpeculum fieri or-

bis. Etvere ac perfecte per hanc Trini-

[/

tatem cum Deo unionis.

Ó

In Fe&ö dulciffimo Sactatiffimi

Corporis Chrifti,

l

l-

Nifi manducaveritis £56. 108 babebi-

)US

fis vitam in vobis. &c.

n

Hrifte JEfu! Joge mi amor Deus! erge

G

nulla v?z2, quam quz in hoc, & cüm

hoc pane tuo vzta? & quevam in illo vz£a;

W

quam quá eft vivus panis tugvita? & quare

non vivit tuá vitá, qui toties reficitur de

menfatua, paue pafcivur & carze tua? aut

17

nunquid vivit vzta tua, qui uspiam fequi-

tur defideria fua? ergo injugi morte pec-

ivit vità Chrifti, neque vi-

pel

cati, qui non v

vit vita C

hrifti, qui füi fen(a potiis defi-

ätrg's

derii , quam Patris fequitur voluntatem

tudi

eterni.

Sane nullum evidentius //gzutm

jltüy

v

"ortis, notio damnationis, quam fi exfre-

t

quentatione Zazte alimonie non vegetatio»

elli

fenfus, & operatio appateat , & proficiat

runt

novae vitz.

7

x

$B m

if

$

[/

[

Te-

um

B 3

-

22

ä(o)æ'

þeria fecu

J

nda o&tav& Corporis

Chrifti, qua eft fexta Hebdo-

[

h

madz,

Memoriam f:cit

mirabilium fuorum

. . efc

Pf. 110.

4m dedit timentibus . fe.

Í

ï/l/

j

/

Vere mirabilium omtiuin compendium !

!

u

.. inexplicabilis amoris zzrabile ipventum?

If

ingenio(ie dile&tionis novumindicium , inau-

diti obíequii recens ergumentum, Ó divi-

tiarum zternaram immenfüm cumulum! hae-

|

reditstis am

A

affectus Pat

pliffimz amplifmum /egatum!

erni ineffabile ?eZemeztum! Vi-

!ldy

vinz liberalitatis & maguificentiz digniffi-

T

mum C()Wg

1ili

jarium! & Ó, qui non intelligit,

Ó in(ipieu

tem & ftultum! qui non fentit,

ó iofenfatum .& ftupidum !

qui non penfat,

Fe

vere fceletium & ingra

2

*

tum! qui negligit &

3

contemnit ,

7

Ó maledicdtum ; damnatum &

defperatum.

Ml

Sabbato o&ävæ SS. Corporis

li

Chrifti oGtavz die tertia.

Panuem de c«elo praftitiffi eis €9c. omne

HL

dele&lamentum

2a fe babeutem, £v ommis

Jap

y

ovis fuavitatem. Sap. 16.

d

ET cui in ejus füumptione gz/Zus aut fapor

"ullis, nunquid non ille erazzzer "HOF-

] P!al

Pidus, periculofé decubuus. " Sane cui non

v

jre

;

"

&(oog

23

Ts

v cilo hóc defipit omnium defiderabilium

"& dele&tabilium /ez/us, n ille parüm vae

lens eft & fanus,

m

Dominica infrä ö&avam SS. Fe-

fe.

- ftigloriofiffimi Corporis Chrifti,

Mifít

feruum £gc. dicere imvitatis , uf

n 1

veuirent , quia jam parata

Junt omuia.

.

n?

Luc. 14.

"

Ya

Quanpta, à gzmlz'& parata , quak

*

ja ferct-

vi

O

1

i

llicia quz tragema

ta! Ó

ha.

ja, quanta

utilia, uece[fa-

ul

quam zmzvabilia, defiderabilias

via, Divina, immenfa , aterna! íed Ó mi-

J

rum! paratum hzc omnia Deum dare , tam

aj

lhglt,

zmpavatumn ho:nälcm tanta accipere.

DEU

Feria fecunda infra o&avam

'706

&

5S, Corporis Chrifti, qua eft dies

&

/

quinta,

Memoriam | abundantie. Suaviitatis

Yris

tua erutiabunt. Pf. 114.

H!

c iterum Sacramenti hujus effe&us , hic

!

fru&us, czleflium ru&us eft. Quo-

7

modo enim, qui zorrezte hoc abuudantie

uc

ebrius non erutlet jugiter , expiret ubiq

5

& femper, quo ita u/ertiz ef pleuus? &

i^

plané ubi non prodit fe ille ruZs » hic Deo,

on

hic Dei gratiá evidezter e(t vacuus.

Qu

nt

B 4

24

& Coo&

Feria tertia infra oCtavam Cor.

li

poris SS, quz eft dies oGtavze

q

D

ejusdem fexta.

[

Ci&g»vit il/um pane vire €9 intelfedtis

CC , 14.

A

[UI)

NOn tam fimilis bruto , quam brutum eft,

f

"

"fi

cui finis , motio, voluptas omnis in

lm

4 eXterzo eft, & hic medicamenti no-

t

flri effc&us eft, ut faciat hominem digné

qum, digné Deo vivere, Jenfualia. non

lh

n

entire, braüteitatem exuere, fuperna folum

[

l

intelligere & appetere. Ethoc, &hoceft,

veré bomitieni , vere vati

ozalem ef[fé,

Sané

quantü quis mage pro /o/o ex

tan

.

teruo Jenfu,

-v

tó is, ut brutum agit //e z

ntelletiu,

/h

Feria quarta , qua eft oCtavz

SS. Fetfti Corporis Chrifti dies

l

feptima,

Q

Manbu quid eff boc? Exodi 16.

Uid eft hoc? quid eft hoc 6 lii Ifrael?

N(

prevaleuter ..Deo . lii

? quid eft hoc,

quod qu

D

in veflri

otidie infpicitis, quod 77 . deferto,

r

^

medio quotidie reperitis? zuzdboc,

D

coram quo quotidie affiflitis, hilares acci-

Qu

nufle&titis

nitis? coram quo toties incurvamini , ge-

fl

, toties adoratis? toties degu-

ltty

fiatis? 2uid ef? boc ? ó qui vel femel'boc dignó,

/famé

D

æk(O)ä&

r

/:mä ex:boc deinceps uuugquam iudigme! &

r

qui frequentiüs quareret , diligentiüs pen-

faret ;

ftadiofiüs. mafticaret , rumiparet,

uid fl boc?. Ó quam longe aliter e(uriret,

77)

deeuftaret , (rueretur , nutriretur hóc!

o

tunc Jez) Helluones ,. /a

ndà biboues , quan-

do nibil aliud efüriunt, nihil cogitant, ni-

f

hil fomniant, prater epulum , pveter pocu-

n

lend , fitiet-

Y)

lum boc.

Et fi una efarzentzum

tium fau&? vecreatio eft, de ifto ci/o, de

ghï

cogitare , , quid boc

[

ifto potu differere ,

primum eri£ vità suanducate ,

.lum

y

pro wlupm-

te libere,

:eftz

N

O&ava die facratiffimi Fefh

ä?ü")

Corporis Chriï?ci. !

Zimicel quomodo buc intra )i', "0n

Iv

babens «veffem nuptialem €$c.

"]

"

cite &5c. 'Matt?fh. 22,

N

On major indecentia tanto cozvicio,

od

non gravior inhonoratio tanto eft S-

c

go

L«Hl-

Q

cramento, quam accedere comumi

(tüy

gari vefle, fola coufuetudine , nulla efurie,

foeda indifpofitione.

Tunc digzó accedis,

j

aCC

quando zova ve//e accedis , novo defiderio,

4ovó propofitó, fervore zovó; fpiritu Zz-

T.

Etc fane nun-

e

Hovdtó , corde preparato.

f

quam przfümas accedere, mifi Z0v0 co-

j

B;

Bgatu

/am*

/

26

&(o)m

gatu (tadaeris melius,

quam unquam avä-

j

cg:fl"eris , t€ preparare.

Videatur etiaminfra inter Dicz

Fatía: Exercitia per otfauam

Maximi £? delicatifimi Fefüi,

Glorioffffmi Corporzs

Chrifi,

M

D

P UD

Y*

n$.

n

.

NZA

1

w

EUA

//tfl

D7

JJ MN

-

xl

M

ao

i

As

TR

-i.

EX

ä

d

y

&

UE

z

/

/A)

irgre

A

?q

N

g»,&ï

us

!)

Invf

Ó

u

.

C CK

M

n

n L

[

A

7)

d

l

l

]

LY

li,

N

Af

, D

ts

dC [

Me-

EN

æ(O)æ

27

&»ü&w

1

-1- -X-g,;ï-ä

.LE:Q*

-ï-ä-ï-

* ' ccmm wïä«f 29het

TE

W)(J

Wï (&'f

ww

IU.. dU

"d. ana

* t)d

**ä*äæ*ä*

:ä ä*ä&» d &*ä -i'

DX M n

4

4n

M€d1tat10fl€S

De

Pafïïone Domini noflri JFfu

Chrifü.

"hutlore Gerardo juodam Be/m

- Monacbo Ordinis $"- P. N.

|

BENEDICTI.

Inftrudio Brevis ad Meditationes

fequentes utiliüs & commodiüs uiur—

:

pandas.

c fuos ipfe earum author informat :

SI

boc /nfzmum Filii uei , fevió moneo, zm-

peufiffimnd vogo : INulla uuquam dies abeats

imo gec borula effuat. fine fludio Meditatio«

wis, frue imütatione Domimice laffonis.

ANon Solemuitas Pa/älm/zs, 202 Tzum/'bus

Ajl'en/'om.s' tollrmt 7L6140V Z:'lïïl C'ïZlCZS

l 12!72,*()

qagis fapit gaudium , quauto acer biits quxta

expem/ztur Paffiogis tormentum. lud fübin-

de cogitare quod fperamüs iftud neceftum

e(t agere, quod agiraus.

Intelligite filioli

fe

106',

28

&(o»8

mei, quidnam , illud quod agere debea-

pl

inus.

Spe&'culum fa&i fumus Mundo,

Jii

Angelis & hominibus, attendite, adver-

|c

äi

tite, ó Monachi! quidnam in tanta fpe-

Ctantium Orcheftria ludere debeamus ! imo

. quid dicam ludere? hoc dicam veré imi-

tati ,"veré agere; " nec /Zzrulata morte Cbrz-

liC |

Jéi mortem,. veve vincula ultro. exczpere,

I

verbera, convicia, ctucem.

Eo ergo nun-

t

quam non oportet Zgfueri, quod jugirer

E

folum profetfi fumus imitari.

Hic czlo hic

wl

w

ter , hic Angelis & hominibus z//udz£,

VT

quia aliud quam quod profeffus eft /udzz vel

11

agit.

Erit, erit digna /;do merces, erit

Te|

füum Paftha huic Paffioni, & Ó quantum

QY

bravium tam brevi certamini,

Et fané hec

d

juxta dulcedo etiam nunc ludenti eft, &

Om|

patienti, nullis unquam opprobriis aut ma-

fj

lis poffe faciari, dum videat nihil pene fe

LT

ejus, quem imitari defiderat, poffe affequi,

(t]rj

gaudet aliquo fàltem modo

Ü

pugnanti ducä

& Imperatori fuo poffe affimilari, '"Veré

i

merceslaboris, velhecfola & minus magna

D

fum]

eít, Ó dulce Ó minimé amarum. zzovz, ei

gi]

fine quo vita nulla eft poffe cozzzorz Cc.

d

Caterüm iþfe fic meditabatur, & fuos

edocebat: ut Myfteria Paffionis , non u£

olum fatha, fed i freri ipfo confidevarent,

ita ut coraz ommia frogulacue fenpulis fenft-

bus expetiderent, & quod fundamentum ap-

pellabat,

& Coog

29

lele-

ellabat , juxta illad zatus ff volis bodie €c.

Gorec

r!

u

übi €? pro /e omnia facta cre

pt, deyite

diee

pen(arent. Unde initio Meditationis nunc

à S. Angelo cuftode, nunc ab ipfa ferenif-

fpe-

-jmo

fima & admirabili Matre, (pe ab ipfodul-

imi-

ciffimo amore'füo infirui fe imaginabatur:

72

hec quzcunque, gerenda confpiceret, vel

T

hanc unicam ob caufam fieri , quo nimirum

nane

conftaret ipüi de inexplicabili vehementia

gt

amoris tant& Majeflaus, quz ipfius caufa

Pohit

nullum omnino quantumvis acerbiffimum

i[llll]iti

tormenti genus refugeret, fponte fübiret,

jit vd

imo ad tam vilis creaturz amorem prome-

, &t

rendum tanta patientia zp//us dv con/pecfu,

jnum

confcio univerfo etiam Mundo tam borren-

n hat

da fupplicia perferret. Examinando proin

omnem etiam interiorem Domini fui erga

efb

aucme

fe in i'pfb fupplicio affe&tum dicebae: zz4/e

smortium aut füxeum certé effe , quidad bunc

xv f

amantiffun] Principis fui afpe&um €9 affe-

'a([equï,

Medira-

yi dud

&uim non pené fed benà morevetur.

Vet

tiones vero prafentes ex ipíius fcriptis de-

;mg

fumptz, fimplices quidem, fed tanto ma-

jri, d

gis feriles , videntur ru&tus potiüs & fru-

&us decerpti quam ipfie meditationes.

j U

Ut proin ipfis poffint Myfteriis

multa cum utilitate

g ho

conjungi.

non [

d

Id

bide

3nm q

e

M

db

&

K CC

a

;Lx

:

&-;äncg

t

$

Gaä

& K2 224 A

ä,:

UPO

L

E

—

w CA

?ää

$

i

)

[' "i

"

€dltathD€S

Paiï' one JEfu Chm[h Domini

AL:

?

DOtir1.

u

d

duilore Gerardo quodam Be/m

hn

Monacho Ordinis $". P, N.

Telt

BENEDICTI. .

al

(s

ia

Cum proponeretur quid pró-

üs

prie fit Monachi(mus? propriiffimé,

inquit, Monachifinus eft, patientis

dlcaf

morientisque Chrifti-

[/7

redhibitio,

It

Medltatlo [.

Triflis cg/l anima mea usque «d mar-

I/W;

tem &$c. Maith, 26.

ï[(

ü

YTatus vit& Monafticz, þwfef 70 efi jugis

pauitestia, & quantum atficeris

aus

pf

dio mundano ; tantüm deficis à Mona-

um

cho, fugis à Crucifixo.

ho

Sed nunquid pro-

Mt j4

pterea £r2/is vita, tam Jeatd triffitid? 0

W

la[l

ii«

& (o5»$

T

««

ininimé amárum $4227 , tam dülci amori com-

i

a«

pati, imo füper omnem vit& eafztatem

beatiffr

Jfumum u0vi, JDeo mueo 5 a:ori zfnico

10 pofJ cofmmoi'ia

$

"Alia fuper 'vck!)z's üsdem.

Libi füos allacutus fimili veró modo fu.

ul

À

per eadem verba.

'Iriftis. eft anima

inea usque ad mortem &c. hzc profeffio

Meftra ó Monachi ; Pa/fomemi quotidie Ju-

du

deré, & Chrifti amoris veftri mortem, ad

vVeflram usque jugiter exprimere. — Veftis

.

ita loquitur, quam ut nunquam licet dein-

ceps rejicere, ita neque Zeazam Danc triffi-

j

tiam éxuére. Ex quidni dicam /udere, qui-

bus Deum video ipfum colludere? & quid

dicam /erre ; in . quibus Deum video cuncta

I

lümä,

fufferré, ipfos vero tam a/tos ferrà €? evo«

lare.

Meditatio |4, U

Vigildte "ecum, Matth. 26.

(M-

Es

uid non apere£ fecum , at vigies fe«

cuiaü

? & quid te non decetet agere , ut

H

j ]ztglï

poffes cum ipfo vzgz/zre? & quis non vele

91l

let vgilares uttam familiariter liceret cum

ipo zgere? veré, vere periculofé dormm-

Mone

i

"

af, qui ad tam liberalem vocem non evi-

m? Ü

gilat! & quomodo vipilat, qui vana jugi-

ter,

Dua

& Copod

32

ter, ac prater ; quod profeffus eft, infti-

a

tutum /0:nmiat?

[

o

Super eadem verba alia

Itl

AMeditatio,

| "

A

meliüs , quod /o/us zoz vigzlat , qui

HO

:

|'cru

[4

v

em, & mortem cuz Chrz/Zdo, ex-

lit

pe&at, & minüs ZZzzeat, quod w/fro defi-

derac £? optat , neque graviter ozus f/eutiat,

Fü

quod tanto cuzz atbleta ferat.

Meditatio 3.

HC

Progreffus pu[illum procidit i

Itqu]

? faciem

Cérty

jimm.

àced

ad terram usque fe Deus, ai Jupra ter-

SI

Imo

yatmi xvermiculus? imo zog zzfva znfevos

dolci

fehumiliat Monachus? is beneorat, qui Dei

li

[j2

Majeftatem , fuam vilitatem bené pondoetat,

tf

& tabefcens in nihilo íui, velut aqua ef-

funditur in confpe&tu Dei.

Meditatio 4. .

Dirg

(ij

Faäm eff fudor ejus , ftcut gutta fan-

qmnis decurrentis in terr ; Luc. 22.

t

H qui non /azquimis poteftis guftas , ah

"

faltemm quzfo ah date /zczymags; & qui

dip f

77

lil

non a54ue ad terram , gth jz!teilz änpupiä

aut

! fen

li

33

&looSm

N

aut maxillam! & qui non erudefztzs de ve-

ffvo jcele

re , faltem ah boni amoris, ah in-

Ef-

nocenus Domini erude/czte fauguine.

fronsaudacia! qui pergit committere , pro

quo tam innocentém, amorem videt agni-

culum , tam miferabiliter pavere, fudare,

quí

luere, expiare:

ex-

lfi

Meditatio : $.

df

Fiat voluntas tua. Matth. 26.

Oc benéorüre, iftüd exorare, & quaefo

quid orat,; qui nefcit ; quid expediat;

Ictti

Et quid nolim ejus vo/uztas fíat, de quo

certus fim , quià tam folicité me 4mat?

acerbus quidem hic cazx , fed f/a/uzavis eft,

p i

imo 4uia prebibit , qui propmat, etiam

T

dulcis ab ore ejüs eft, Et quid qu&fo nolis

aiDu

bilere , dt proximus Deo aniori cutn Zdmas

lj

yndeta

bili Joanne in .Regno affideres

qua ij

Meditàtio 6.

Dormite jam ä requiefcite Efä. /igj'ïä

cit. Matth; 26.

uj

Revi$ dorinitio; quaim iertïo jàrü 4z£nter-*e

üc p

B

[

rüpit Chrifti /oZlzcitudo, FX hic Mona-

fitühs

cho fomnus /z/Zcit ; quemi r

aturd zecéffrtas

k

/[ola & obeédientia pracz

Neque mirum;

l

TI]I]

fi tentationibus fuccum

ij

bit, Chriítum defe-

&

ti&

R. D. M. d' Agaro Medii.

34

ä(O)*l

rit, qui adhuc pro volu

ptate zrol//ter ffey-

Zit; & eheu miferum!

qui hzc commoda

necdum deferere propofuit, certé neque in

aliis multàm ille fibi rigidus fu

it, adeoque

parum Monachus profecit.

E

Meditatio

[L]

QU

Surgite eamus

» €Ce. appropinguavit,

Tij

qQui 7ue tra

def. Matth. 26.

cgll'

H

Oc vi&toriam inchoare

» imo triumpha-

N

re eft: vincula,

)

verbera , crucem,

ü

mortem /Dozze velle, 1

]tro occurrere.

Meditatio g.

Quem quaritis? Joann. 1.

Ui cum zurda venitis ?

milites audaciá,

Pharifzi füperbii,

!

dzi nequitiá, Juda

fcribse fallacià, Ju-

perfidiá guem gueritis ?

p

aut CUr Zuerzti ,

nifi ut perdatis, ut con-

pte

fpuatis, ut cruci

figatis? & fané multi fe

p

jadant Chriftum

die folent, aut

quzrere, qui eum quoti-

Jun

ipfum ridere, aut i uis,

ii

crucifigere.

Meditatio

.

D

Jraditor autem dedit eis f&

"um €4c.

quemcunque €s$c.

Urpius J'uda Chriffum ven

dit, qui Chri-

Hw

lum pro viliori zegZgst.

if

Me-

w

&0o»os8

35

n

Meditatio 10o.

nod

Quemcunqueofculatus fuero, ipfeeft

üein

tenete eum. Matth. 26.

Oque

Heu qui fimulat Apoftolam mentitur

E

Monachur ;

Chriftum ore ofculatur;

corde averíatur P fumtur panuem pauperums;

il

menías efurit divitum , illudit Apoftolis,

colludit Pharifzis ,. fimilis fecularium, fo-

cius demonum & tamen pro mercede ini-

ha

uitatis, de nomine participat tantz San-

Cemy

à

itatis.. NB. Nomen Monachi intelligit.

Meditatio r1.

"miceY ad quidvvenifli? Matth. 26.

1daCy

Ró Deum immortalem! od guazta fapé

veuit, qui parva neglexit?. & quomodo

,

f

jarva neglexit, qui tanto tempore faenhe

rits?

t con

przteriit? & quorfum deveniet, fi ita per-

vlti fe

get? certé nunquam, quem vult ad íco-

pum pertinget, qui aiiorfum femper, nec

t

alacrius fuà femitá curret.

7 M

Meditatio t£2.

Diftipuli omnes velicio eo fugerunt,

nfff,

Matth. 26.

Oc veré Monachum prob

ari, Chriftum

H

hus €» charis

imitari e(t, 2 zofZs omu

Í CZ)II

deferi. Yx üquidenï non fu

gíant d nobis

A

fu gic;n-

M

26

&$0o)g

fugiendum a5 i/; ,

— fi tamen non fint,

LIT

qui & ipfi cone

ntur cum

k

enim, ut Chrifto

Chrifto zzorz , hi

paífione /ocz;.

cbari, fic gtiles nobis in

B-

Meditatio t5,

Ligaverunt eum t$c. yoann. 18,

HO

N

Unquam vincula ra

te induit,

Ettu

pit, qui fponte pro

(

velis excutere, quod

Goleus debes ferre?

tu manus indidifti &

W

fponte indidiflt, qua

i

ndo Deo ze devovifti,

& quid quereris te

lHigaturi , gaude Deo

1mp

obligatum.

Hoc ti

me,

ne fofvaris, hoc

l)

f

cave, ne difolvaris, ne

dimittaris, nec

dimitteris , nifi /o/z

? ipfe quzfieris: hoc

fo quando viz&g ,

:

fadus es Monachus.

avc, cave erg

o Zberé 4gere, quando id

]h

ipfum efít

efje.

) €eucullum projzcere , perjurum

h

ü

Meditatio 14.

m

Comtenerunt omnes écri

G £$ Senio-

p

re$ &c.

iM

Acilé cozvenzunt ,

D

F

funt.

qui iisdem moribus

Sed eücu comveniff

Pharifcos,

quid a'iud intellizyam, quam

ogacbos comvenire, at Chri

ipfos quoque

l

fum pérdaz£,

cum cozZvezzre oporteat, utz

ZUveulaut.

Et

toties coZzves

El

Veré comveniunt j)erderg ; qui

uieudo

&0o58

37

.fïnt!

giendo, cum perdidi[ént , audent tamen

j, hi

denuo cozvezure.

/

is i

Meditatio. 15.-

Quarebant falfum teffimonium.

Matth. 26.

Oc falutare Monacho , contra fe hoftes,

H

quod accu

fent querere, fic quippe ille

W

difcet cauté agere.

Sed dignius longe nmil

qa.o&

€os reperire, €? tanto gloriofius innocen-

uX

Yilti

tem patienter ferre, quod audent alii tam

impudenter izferre , tunc vere probatur

Deo

verus effe Monachus, (i impiis, fi fcurris,

, C

; X

fi negligentibus Zzvifus c? ; & exofus.

: hoc

Meditatio t6.

yChus.

(lo il

Dedit alapam 7Efu. Joann. 18.

jurit

N gratiam Pontificis: & an non idem fa-

I

cis, quiad plaufüm hominis etiam fciens;

delinquis? hoc z faciem Chrifü graviter

peccare, peccatum agnoftere, prafentiam

n

Dei (cire, & tamen zz facie domzui ícurram

agere, Chriffum ludos facere.

ribus

Meditatio I7.

yk'üf,

oque

Neftio eum. yoaunn. 18.

fuifs

s erubefcit videri

u

Heu qui inter impio

.

' Mo&achus , negat s

ut Petrus , quod

nrle

fti

3

Wäb

38

&0o)g

Chrifli fic difcipulus. "Conftanter , * con-

p

anter Ooportet agere,

gtat

&quamvis contingat

Vr

extra Synaeogam fieri

merces eft magna

nimis , igþiända fanc&

orum intromitti.

t

Meditatio 18.

JESUSAutem tacebat egc. Matth, 26,

n

GUm profeffio Monachi patientis fit red-

)

j:

hibitio Chrifti, quomodo Chriítum imi-

i

tatur, feu ut Mona

chus converfatur, qui

injurias metuit

i

advería avertit

5

» criminationes exhorrefcit,

fd,

crucem & flagella fugit,

fed & dum fua e

Xcufat, aliena fcelera pro-

fit

bat, arridendo r

oborat, & fíüa familiaritate

Atf

At

animat? quid fp

erandum 4e Monacho

gar-

7u/0 , quam negaturum Chriftum . cuz

[

Fe-

[

/

?r0 , percu(Turum cuazz Ma/cbo damnaturum

Hh

tandem cug Pilato.

las

Hoc certum nihil

fimilitudinis h

abere cu Chri/fo, nihil ve-

ritatis & prop

rieþatis de vero Monacho.

(atm

Meditatio zo,

L

unc exp.

uerunt in faciem ejus.

Matth

? 26;

d

Duit

T quis nollet coz/pu;,

Chrzfum ,

qui fic zztuetur

hi

gloriam Dei

? hec gloria

pl

mea, hzc gloriatio domin

€; confhui ab

enmibus & boc,

nequ

quod gra?Zz Joco acci-

lg /Ja

piam

—

39

0

piam aj bomuz

ilus & quid facere poffint

fimilem faciant falcem ex«

lgat

gratiüs , quam fi

ui pro me fceleratiffimo

2

trinfecé , ejus; q

tam indigné fuit habitus.

Meditatio 20.

,

Reus eff mortis. Matth. 16.

Bene? fi folum turba impia, fed quid

d-

O

tua clamet con[cientia? veus eff mov-.

/i

, qui £a7-

u

tis. .Sed quanta €

qzmlz's yHu0vtis

qui

ti confcius [celeris? ied Ó quanta

pervicacia

(cit

aut fcelus non agzo/cere , au

t fi agno-

rei,

It

fcat mon erubefcer:

e aut /f erubefcat. accuti-

po

lave.

Certé dementie veriüs , q

uam feni-

dutte

dhuc nugari ,

ientie, adhuc jocari, a

gdï-

alium fe voce, gefftt ;

babitu, quam reum ba-

,

bere.

Hoc ipfum eít, fe non a

grürm

gng[cere,

Monachum non effe.

nibil

| v

Meditatio. 21.

Comverfus Dominus re[pexit Peirum.

T uc. 22.

fäd impius

am fepeé Deus re/piczt ,

cum hic ab-

Q

non agzofcit

, imo zZZuit s

inferi, in

nuit. O malafocietas! Princeps

mundum authoritas & Poteftas!

quz una

pl

s odii ,

quod

plus habes mali, quaminferu

þm

nequitza£tza demonis , com

plet familtari-

(

nattendit, qqi

tas bomimis. Certé Deum no

$

iFCf-

C 4

jarn

49

$(o)g

his zzfendi?, nec ulj Juerit, a

d

tat

uando fagit , fitqQue acerbic

ZofXf, quam

f

aufa lletus, fo-

1

um 422 fuerit semzni

iffe

& quanti caufa

tio

damni

uz/fet perfhitiffe o

BU

n

Meditatio »;.

Ji

[l

Confilium inierunt TT

. ut

lirtii

eum mortitraderent. Mat

th. 27,

bon]

Ngens in coz///io mali

fimi

cou///iuts omnium

gnantium numerus,

qualiter pereat & zzoy-

2 tradatur unus AMo

caro Mundus & infer

nus. Sed

gacbus, fic conjurant

utinam, quo-

É

modo 24 cruceg; affzaut, uti

modo de erace detrabagt !

nam non quo-

N

Ó veré, veré ini-

Ipici » Veti diaboli, qui Z z.

igore Monacbifini,

(

d feculz

&r3tia Daptifini

Sl

€ruce C

)

» à jugo domini,

!

Vi]I. Tevocan

&UE (

/z':/zert/ztegfz feculi,

t ad /öld(z'a Muzdi,

t

C

Meditatio 4 b

pitq

Nenintroierunt ip Pyop.

wfe,

Q'IATH, ul nopn

tl

contaminarentur, 2

Oaun. 118.

tüm I

, N fo.rte illudent Deo

ttüm

cisin hoc mundo?

» qui hominibus cz-

uid hoc, non com.

fini

mUnicare peccatoribus

Thun

dere. in fecreto ?

in publico, collu.

quantum qui abflinet ab

eníe, non abflinet

à fanquine, nullius par-

€n$ abominatio, in loco

cere famz ? Ó ing

tam

&(o)7

41

tam fan&o, innocentes in Pretorio, in fo-

um

$f

ro publico, judicari in cznobio , à fcelera-

tiore Monacho? San&am fxpé morum in-

z

nocentiam ,. angelicam vitz continentiam,

rigorem difciplinz , ftudium pznitentiz ar-

gui 4 perjuris, nequitiz fimulationis ftulti-

tiz! nunquid fe coztamitagt nunquid prz-

71

zorium uon intvaut, qui tantz nequitiz tri-

bunal ufürpant, juftos condemnant , fui

fimiles commendant & elevant,

$,

il01^

tant

Meditatio 24.

quo

Cum accufaretur £9€. wibil ref;mgdit;.

qqo

Matth. 27.

éinl

Vff

calumnias tam graves ferre potuit ipía

SI

Sau&loruu Sancitas, quid tua refugiet,

minly

rltï?di;

aut defendet vz//tas & defe&uofftas?. quid

«nim excufas íi nihil peccas ? aut ex-

cufare non erubefcis, quod non erubefcis

patrare? autíorte vis videri peccare non

poífe, qui erübefcis homo effe? Hoc cave,

n

ne fludeas hominibus p/acere, qui in tan-

tum refugís diDcere, & fané, fi alteru-

trum facias, jam noveris fatisà veftis tuz

ISCQ

fignificatu recelliffe, que /Aw/tum Jaculos

(orm

t£gam corati Deo, folet fignificare.

olli

x d

'ä;g w p » ää(a

at

[o00

tan

C y

Me-

42

*(ogä-

Meditatio $z.

tupi

Tolle bunt, E9 dimitte uobis

Qolu

Y

Barm&-

de

4, Luc. 25.

Ton

I

Mpiorum hzc omnium fere vox, votum

[

ftaltorum eft: üt ferre malint occidentes,

ji

quam corrzgeztes: nec imitator etiam nunc

Chrifti eft, qui non,

Bropter que Chriftus

Barrabbz,

& ipfe pre aliis contemptus,

lil

neglectus, & exofus eft //ze /ua culpa..

i.

Meditatio 26.

NU

ANon baberes in me . poteffatem, "ifi

tily:

libi datum e[fet defuper. Joann. 19.

ls Q

Tioit,

Oc facilé remedium omni malo, omni

H

adverfo , accipere fotum tanquam d

JDeo ; & Ó qui agnoftat hanc in injurianti-

Ün

bus poteffatez: , quam facile tueretur ille

0t

fuam animi trauguillitatem & Ó quam pa-

tienter ferret. omnem adverfitatem , qui

immittentis ? pevmittentis Dei expenderet

m

d.

hoftri curaFn ; & charitatem.

Pt (

dïVeff;

Meditatio 27.

Htj

Herodes autem vifo J ESUgavifus eff

PL

")alde. Luc, 23,

T ff

Eu qui non cupiant aliter, quam Hero-

biUm 1

H

( :

des cidere, ut nolint advertere , aut

cupiunt

f !

ää(O)ä

43

cupiunt quidem zu/ta audire hoc famen

nolunt, hoc renuunt, -oZedire , & veré

"

ü

de fanguine fünt Herodis, quibus merito

non loquitur Chriftus , quia non eft audzzus

votum

aut fenfüs, ubi nullus omnino viget Spz-

vitus.

duntasy

|fiutdc

Meditatio 28.

rilus

otus

Interrozabat eum multis fermonibus

)al j

at ipfe uibil il vefpondebat. Luc. 23.

N

Unquam fic /izqua obmutefcit Chrifti,

auris furdefcit Mozachbi , quam in peri-

n tij

culo zer/z qultiplicati, in vanitate fermo-

ann 1

nis ociofi, in indecentia & peftilentia cu-

riofi.

p a

Meditatio 29.

qam /

njurianti-

Uzde es tu? Joann. 19. .

enur i

ii advertant, filii feculi 'iatelli-

quam Iu

HOC imp

em y qn!

gant,

aliunde effé, quem tam diflimi-

lem íui viderint, vitá, moribus, exemplo

gpendïm

effe.

O quam diverfüm zdioma Monacho-

vum à vocey à liuguamundauorum ! Óquam

diver(a F/y/roggomia à vultás faculi ampu-

dentia.

O quam diverfüm vitzinflitucum!

quantum d tervis celum eff difftum? & fà-

jj

ne fi fxculi filiis non peregrinum , nec du-

bium wzde es ? conterraueus utique eorun-

m E

dem , imo Zatre eodez;, eheu quaminvifo,

p

frater germanus eorundem es.

"p

Me-

aipi

44

&(oodg

Meditatio 3o,

Quid eff veritas ? Joann, 19.

D

O

Dignum Pilate, Ó neceffarium

J

quaf-

[

tun

*

fed Ó utiliàs multó , (i

expectes;

fi attendas re/ponfum

! fed. quid fingere ju-

HI(

[

vat, qtd/? velis , quo tamen audire uil pe-

D

Jus oderis? & eheu, quod pleriQue eru-

piti

beícunt dici C? audire, quod funt , nec effe

]

erubefcunt, quod dz, quales audiri zo-

i,

O

'

Jurt, tunc facilé corrigit füam pravitatem;

qui libenter attendit &

patitur de fe przdi-

J

cari verztatent,

fï;ll/ll

Et quis amat. audire veri-

fáfei), quam qui veré diligit covrigentens

non afpernatur utiliter admonentem? Vg

V& qui attendere mavult //andientem!

Em

[//]

Meditatio 3r.

T

Lt Exuentes eum £$c, Matth, C. 47.

Tor

V. 2(5'»

$

[iti

Tï

lnc vere ex/poliatur Monachus ve/f.

mg'litix.

quentis, quando zeg/e&/a cura corporis

?h qu

ro Chrifto prodigus vitge jacturam labens

Gite f

& hilaris facitfüg famz , patiens ftatomnis

f

Vil

injuriz & contumeliz, nec refugit pro fuis

imperfedionibus confundi, qui etiam Z2z«

D

Soceus omnium gaudet fa/u/a fieri,

hg.

li,

w *

a

| 77

Me.«

& (o»o8

Ay

3

Meditatio 32.

Apprehendit. Pilatus. TEfum €9. fia

gellavit. Joann. 19.

u

bedes

c vere amplexus ChrZ/Zi columnatm , ve«.

^re Ji»

HI

ram imitatus patientzau , qui quantume

1j t*

vis adverfitatibüs concutitur ; injuriis ap-

: Cruüe

petitur , morbis conficitur, &rumnis affii-

ec df

ii fl

gitur, laboribus opprimitut, tantüm ta-

men abeft, ut optet remitti d/cip/zzam, uc

Vatelty

jugem tantüm roget ad graviora pafiez-

e prædi-

[7777/P

ife w

rigentem;

em! V

Meditatio 33.

D

Et milites ple&lentes coronam de fpi«

ais impofuerunt capiti ejus.. Joann. 19.

Heu qui debebant auro & gemmus, co«

E

^ )

ronam tam delicato capiti, ne&tunt de

[pinis; & hoc fcelus proprium eft Mozaché

militis. Et quis ita injurius zg caput Chri»

us v

fli, quam qui noh veretur onus oneri adji-

j n

cete fito fiperiori? & quis magis Chriftum

il Iabenf

confipit $5274$, quam qui totus plenus

flatoms

aculeis temeritate 6 licentia smilitis Chri-

jofP

ftum aflligit, n ommibus fuis membris? &

suevbris cam cordi JESU. contzguis , delica-

l

tis €? charis, gere femplicibus & bumilibus

AMonachis,

Me-

yo

46

-

3(0)93

Meditatio . 34.

Si 66205 es amicus cefaris, joann, 19.

Tii

fÁAgna hzc vul

!

M

ffio

go Ja&ura dignitatis,

— ,ami

£ral22 tam potentis, amicitiz

jactura. cefar

"2$.

Sed

quis ideo Pilatum ex-

0 J

cufet de fceditate fc

v

n

f

lcris? Ó quiin gratiam

Tndt

longé inferioris, auc

Chriftum in membris

fuis occidit

» aut negligit, certérejicit & of-

l )

M

fendit.

dum

Ó quante reus ille iniquizatis , qui

N

infüper

confcius & certus

Domini equita-

tis & Majeftatis.

fiO

cu

Meditatio 35.

qua

tiht,

Pilatus &$c.. accepta dqutf' laviit zn4-

us GPc. inuocens ego fum &c.. Matth. a7.

Titin

SI

c znfontes, (ic judices, qui Judicem fa-

eulorur adjudicant voluntati mortaliüm,

nequitiam fuam palliant g/u & zece/;tate

M

1

7

Temporum , mamus Lroaut, Ííe ipfos excu-

fant, zzcu/atiome smoris 6w confuetudinis.

lo

Et (ibi blandiuntur Zeze 7udzcaffe prorfus in-

Jontes efJé , dum fibi confcii à füi fimilibus

[d

D fery

'fe exculari, zezzporibus , bominibus & mo-

At

ribus /e accozodaffe ty* conforiaffe.

T

fs

Toy |

eSs

vv

$

g

| Wg /[gi

Me-

æco)æ

47

Meditatio 36.

0,U.

Tunt tradidit eis illum ,. ut crucifíge-

qiidd

retur. Joann. t9.

miciti

Veré felix Monachus, cui pro £az/z/o,

üm ex

O

quod reliquit, £ozus tradicur, quem

Fatíarmt

unum quzrit.

Sed eheu! v&! vze! qui ita

xmbris

&i

füfcipit d Patre Deo, . qualiter crucifigen-

dum S/udei à Pilato! & weré immemor

ds ; qW.

rofeflionis, vere immemor facre Paffio-

qqiib

nis, denuo Chriftum uvz Pzatus tradzt , de-

nuo u£ Sudei crucifigit, qui à cruce fugit,

cui fe ultro devovit & facravit, qux nun-

quam *ít fine Chrifto, aut //ze compatien-

zilus, folo pendente , aut i7 /üis diletis

nii n

patiente.

Mattr

um )

Meditatio 37

yortaliut

Sufteperunt autem 7 Efum.£9. eduxe-

yocjt

runt. Joann, 19.

-

g d

Heu! qui vix /ufcipiunt , mox educunt!

f

prodist?

& tanto majore ipjuria expellunt; quaa-

TO

to ferventius /u/Czpiunt , & ut accipiant in-

ftantius coztezdunt.

Et quomodo non czza-

j & m

['.

cifigunt , qui tamdiu amantem /ü/pendunt $

i

mox ut aZzauevint am

Urr

, abnuunt, imo

üegligunt illico, coztemmunt, &edwcunt.

M

Me-

48

ää(o)ää

feere

Meditatio | 38.

lubr

Et bajulans fibi erucem, joann. t9.

bon

bor

O

Qui fibi ipfi /aju/az , fe ipfum difporit;

velt

"^. parit & aptat! Ó quam aut facilé ipfi

[

hoc crucis jugum, aut pro gravitate pró

Áirat

quantum fibi repofitum expectat praemium!

t e

tunc. veré fponte fua imitatores Chrifti,

quando ultro humeros fübjiciunt cruci, &

-

t0s dec

tuiit|

!

omne omnino excutiunt 742477, nifi hune

m

SS. crucis füper humeros priucipatum.

du

Tnàs

Meditatio 39.

fl

tür m

Zingariaverunt E96.. ut tolfer,

Ce7A £745. Matc, 15.

et cfus

€rum]

trre

Qque

O Felix neceífitas! Ó magna ex ínimicis

falus & utilitas! ut quí czperant piz-

Ut

terive cogantur /uülire, Ó quai füave 7-

ATtre,

gum ! fieri Chrz/Zo ipfi /oatium , tanti oné«

ris focium , fed Ó quanti deligi in triumphi

participium] quanti adfeifci in. Regni cog-

um

Jortium

Meditatio. 46,

t

I

Super vos ipfas flete. Luc, 23..

ll(

li

N

Ondum dighnus Chrifun ffeve , quïnec-

Cl

dum fatagit, /eZpfum defleve, caufam

n ]

Patientis Cbrifti expendere,; fe ipfum agao-

fCem It

f(.: €res

h)

!

& (o»58

49

fcere, & tunc incipiet tbertim dolere, fa-

lubriter plangere, quando fe agnofcet tam

bono, tam innocenti amoris eheu tanti la-

n

boris, eheu tanti doloris caufam efie. Ad-

jnit

vertite Ó filiz Jerufalem füuprema monentis
