fidem forté fine operibus fufficere ad fa-

Q ;

]utem

j

ajo

LECDE.

lutem credimus? illud (intellige alium ex-

szx

pe&are) Tudeorum;' hoc hzreticorum eft,

1b not

utrorumque damnatio potiffima 'eft, Pt

contepr

fané ita expeGare, ita videntur credere,

um

qui nullo. cum timore fal

utem noftram ope-

al

ramur, & poft juratam

folemniter zrorum

Ti5 t

cozver/roner nihil minus , quam proficere

conamur.

1l tf

Et quidem. zuem expettamus,

afttiatin

veniet, fed alius longe , zuaz expettamus

(is, dur,

veniet, & qui tamdiu toleravit & expecta-

vit nos, longanimis patiens & multüm mi-

fericors ad veniam , veziet fürore cum Ma-

Jeflate ? botoffate 75272 , Yapere cum Ju-

D nj

dzis & Hereticis. ad

dom. 2. adventás.

pomnam zternam,

fevii])

iil

T

A« Septembrir.

Tujf

S. Matthig Abbatis Augise,

lod

AMira manfuetudizis &g affabilitatis

U Atte

gratid omuium faüovuma amimos demeruit

Thsfeo

itoáue potius exemplos quam imperdo duxit.

"st

ANemo féue fvutfu eum, imtuitus eff , adeo

ET

Jervente ipfius f[pivitu, ut iu corpus pri-

LiS MWC[

sum fevvor evumperet , C? intuenfesquos-

Wi

eumque tiiv? accenderet.

c!awgäg).

Go vox clamantis iu defevto €»c. Luc. 3.

COFUICE' n

Ts (

Totus: quotus eít, vox e/? , Monachus,

v0*Y, quam audiat, & attendat orbis uni-

Ql «

verfus.

| i

Fox clauantis, non xemittentis,

aut

3 o

-

NS

$ Coo8

X

? odome.

autmiuffitantis eft.— 'ox clamantis in defer-

jcorum d

:o , nonforoe(t. Etquid c/amoeztis? tanta

a w i

contentione clamantis? quam divigite viam

tür al

Domini? & quomodo dirzgémdam , quam

virimq:

ad.vocems adexemplum Mouacbi. — 'Tunc ve-

dlter /nont

rus, tunc proprié Aozacbus , fi talis eft,

ad cujus re&titudinem divigat curvitatem,

m w

exnpum.

afperitatem , & pravitatem füarn totus mun-

expá

dus. dom. 4. advent?s.

& expeiz'

multflmrqï»

|.S. Septembris,

Qte ul

B. Godefridi Abbatis Schóriau-

ere cün j

n auermat

ix viri Deo deditiffimi & Monschicz

difcipline feveri obfervatoris, vitio-

rumque acerrimi ultoris.

Frutlibus eorum cognofcetis eos. Matth. 7.

A

hgt

Haud diu tegitur, quod malé occulta-

tur, Attendite Ó Monachi, quos nulla apet-

fiilit

j d

ta vis fregit & perverfitas, fi&ta decepit pie-

tas, vicitdolofitas. "Non omne quod fplen-

»nperia.&w

det, autum , zeccucullus facit , aut pulla ve-

m* e,)ä, [

Jfis Momacbum. . Latent fzpé z ve/fzzusin-

, ipiti'

nocentim, nequiores, quam füb militari

nl

clauydes. d fru&ibus cognoftetis , quos in

cortice non cognoviftis, z veffibus admi-

fifs. Gufate €? videte 6i prima vobis tran-

Sf[ , LW' j

Mu

quifitas confcientiz , fi ab alloquio horum,

primze cura innocentix , obfervatio mode-

o

níola«

vemit?

p

ftiz , facre ftudium peenitentiz, CO

i

tionis

A

A2

lü(O)ä&:

tionis guftus^erernz. Si autem reliquias

g i

deprehenditis vang gloriz, imagines inquie-

nollet, d

tent rerum curiofz , narrationes recurrant

fabulofe , íi affe&io ritillet. familiaritatis

ïe ;'f/ (. [

| r At

"privatz, amor occupet libertacis licentio-

| cieient

ffe, faftidium generetur dulcis cellule, fi

; t o

femina pullulent irz, invidiz, gulz , luxu-

rie 5 attezditey attendite Mouacbi , atten-

dite fupite; iffay iffa funt geuimina vipera,

gerinina "equitia.

Et hic falus veftrz jam

b Chn

pr&cipitat animz. dom.'*. pof? Pent.

I i

6, Septembris.

At f

zS, Magnoaldi Abbatis.

oj

vt

Oledientis ffudió admirandus, cum

titit,

ZIbbate vocaute vino bauriendo occupatus,

ltl

uefcius giove , vafe uonudurh occlufd pro-

df

gevavet , flVupente ad obedientia tanta mi-

i i

vaculum viuo , uec guttula quidem effufa

(iceny,

efl , donec reverfus. Sypbonem loco fuo re-

Jéituevet.

Anhyho

]itün

Umautemzirent , snuudati fuut. Luc. 17.

T)

Vil t

Mira obedientiz vis! nunquid fpera-

bant euzdo, qui vix fperare poterant per-

| "ib

tinpendo? hoc tamen, hoc affequitur obe-

| Mif ixm

dientia, quod nulla effGguetur hominisaftu-

4 "tl (

tia, prudentia aut fcientia , vix quidquam

m

aggredi, & eoillico, propter quod labo-

!

n

|

l

yandum diu videbaturpotiri, eo ipfo omnia

la

pofíe,

j

$ (o)8

213

m te

—

W

offe, quo primüm ceperint velle, Etquis;

pinesitg:

noliet, velle qui nórit, tam facile cundta

J£S CU

fe pofc ? & sggredi, quod aggrediendo;.

famfariz

mox licet coz/eguz ? fi primze hoc pramium

atis fs

obedientiz , quid lon2 qua!o in obediendo

s celhit,

erit conftantiz ? 2g dom. 23. pofe Peut.

ygulest

macot &

7. Septeméris.

TE

i Monachi Heifte

lus veliz

p? CþriPcian

i

.

f Pat.

bacenfis.

mi-

Eum , pro mimia $ diuturna infrr

tatis anoleflid. cum d. Clori Jalovibus £?

qnatutinis maximé boris exempbtum -dhbas

Yatis.

vellet , uunquam tamen nifi coactus abeffe

voluit, mam inter. pfallendum im Choro

du U

ydo o

"ugelorum prafentia €? intuitu , quiu Cz?

Regum: Regzs vecrearife faffus éfe ,^ €7 ideo

; at ]

jj imitt

f?i impollibile extra Chorum' manere

dicelat.

um d

7173

"ntate Domine canticum novum. PÍf.95x

e

jucundiore jubilo , majore plaufu, in-

tentiore fenfu, de dze z diem covdium : &

hint. L

Cantate' Do-

iil

(

hoc novum jugiter caztzcum.

Iï

7120 omuis terva €9 c.

Q veré laudatio in-

yoterit

finitainaudita , Ó veré infolita, veré nova,

feqitit

fi Dei (ui tandem laudes nulla taceat lin-

ol

p

qua, 07/]::0 exaltet & concinat creazura.

jX (

u

O plena! ó pulchra! Ó fuaviter confonans

qu

od Iïh'

( um

Mufica! fed /o/is fuuclio tota smuneris Mo-

0

machis

,

254

&Ccop)y8

aacbis develitia. - Ergo camtate 69 lenedicite |vi ln

ANomigi ejus, ammusciate de die m diem fa.

bos duX

Jutave ejus... Quomodo enim non clamaret

etiam ftupidus Monnchüs, fi falutare hoc

CUET?.

agnofceret , fi experiretar etiam ut Mona.

nachus? hoc falem velit, eogtendat pful.

"

Jere Monacbus ? jubilave ommium vocilus,

Et hoc exerczzzum Monachortn ia Chorovt

PT

olim in iloveteruo Palatio jubilum eteraunm

füa:

jungautjubilo. Et quatnvis rideant hare-

i

tici , abhorreant tepidi 7uozrer p/allere, hoc

E

erfant quia judicant fro dificultate. vocis,

D7

nón-pro robore cordis, jucunditate laudis,

jhtü

&7'epitqte te

"

:X

Bljïq;zz

ipovs. in Pf. 95f. &14;.

h

s

* *Sgptemärik.

t

f [

ïn Fefto

füperfuaviffimo Felicif-

Copiofa"

5Ífimz Nativitatis Sereniffimz Do-

illdoyi

ming Noftre Matris Admirabilis.

fantilis:

Ts in

O

Quantum in exlo feftum Ionoti: Mi

(t ]u

«Er$y quantus tanti ftruitur. apparatus

lm ]

iVatalis, quazte iiffatia apparantur libera-

| lag

litatis ?. & ( verrenis tancz inopiz Aegibut

convenit tahra fpargere in populos & pere-

pl

grinos, guid. Rex fuciet glorie, Muter mi-

Jféricordia in domeflicos fuos C? filios ?. & eheu

ui negligunt manus tendere, finum pane

:

ere, nunquid non fua ipfotum fit culpa,

femper egere? & hi potifíimüm illi fünt,

qui

ao PO

&0coom

255

( lal

qui füo videntur fenfü abundare, aut qui-

7 Xifl u'iimv

bus abundgtmalö ; abjicerenolunt, &ecva-

on clani

cuax*q

fodutar !

am t

1

"

]

: 9, Septeméris,

outendt )

at

$. Violantz Abbatiffe. ..

o ia r

Hac ab ipfo comveyft;mis Exordios ad

^m ett

felicem usque vite cogfummtioneta , 3ude-

(ideauh

-f füudio. Divinis | laudibus: . intevfuit,

- tibi proprios defetlus.€? proximorum cri-

1 ,þ 1(1'1!;)(';-»*

ul

fuiga coutinum lacvymarum. imbritus de-

florabat €7. Salvatoris moffri. duriffmam

iifalt i

Uj

i Il)*?.//fjof??mx"(fä"a cqïztewgo((ztione vecolebat.

X

Uis. loquetur poteutias Domiti, auditas

,

/

faciat'osmes laudes-egus? | P. 1og.

Ó

copiofa'Rhetotica . 'inexhaufla facundia!

moFeïlUä

Laudaré Domitum ! & Ó'Dhema etiam in-

ifimzDi

fantilitati mez copiofüm ! Benedictus Deus

joil

meus in Rhetorum tuorum fimplicitate!

; i

uos lnudes dwe wunquem poffunt deficeve.

jv

f

m

o Benedidus in omni tua laude, quz

arantr L!ï

nulla Zjetorum eget atnplificatiome , cogno-

fcitur infinita , intermina in ipfa verborum

oAf

fimplicitate. Zz P. 105.

yulos 4f

id; 117['?'".'?

4l

;. ii f

/j

um f

]

jj

C PRAS -

J

um !

IO- Sgþ-

256

/V'æ(cüä

Io. Septemébris.

|

B. Ogleri Abbatis.

|

C(lf/!l'/fl

Licet facularibus negotiis fubinde ef-

Jet occupatus, tamem totam mueutem in

9gl

1]

Deum convertebat j&wper.

| iil ( lea

Jliges Domimun Deum tuurm ex toto cor-

thlijes

D

detuo. Matth.22... Nunquid coz///um

fuim

€f Deum diligere , aut non preceptum dili-

Ti d

ere ex toto corde? .ecce in boc tota lex pen-

Alht;

det C? Propleta.

^Et tu cum non poliis

eontra afférere ,. audes tamen coztra facere,

C

fria

cor tuum dimidiare , adeoque Dei ipfius zz-

&ül[t

perium negligere, " judicium pluris tuum,

Dens, f

quam Dei facere, Deo 2uod fuum ef? , de-

*f Mon:

| Guii| i

trahere, in creaturas dzvzdere, & cum in

hoc przcepto fJegitudo /ft legis, reum te

feipfom

facis omnis iniquitatis. do. : 7. po/? Peut.

Woin (

hi c

L

fb

& e

g

u

&

ä*ä

1rL. $-

l,

ä(o)æ'

2j7

t Septeméris.

S. Venerii Abbatis,

:

ibindej

Cucullum amplexus tanta burnilitate

& fauplicitate vitaminflituit , ut fratres

teittn )

veliqui delivum f[eu dementem exifeimaveut g

al colapbis etiam freguenter cedevent,

traberent, vellicarent, fordidd aqud pera

extotoct

idcul

Junderent, €? divevfis conoitiis ac dicle-

viis irremif[fó appettveut , dosec jubenté

!cepttm«;nv

totalt]!

viblate ad vitam folitaviam egredeveturs

non [

Oztenipta. €e ;/Zulmrmwza"qi elegit. Deus,

gtrz t

eiipfus?

ftultus Mundo Monachus, quia elegié

Deus , fed quis nollet effe ftultus ut potlit

luris

effe Monachus, (i Monachus figniticet (itque

jim J*

eumi Deo unus. — Et faperbé non Japit , qui

j & an

fe ipfum eovi£, qui fibi non depzt. Exeat

ris, reun

proin cenobio qui non premi defiderat

w

omnium calcaneo, nàm verus Monachus

commuuis calces, omnium quadrare debet

'pedibus. di&'» &fll&.

$ G.

& g

R D.//M.(þ.ägaïo Meit. R »jï; SFP;

]^

218

$002

12. Septembris.

du W

Feftum five Commemoratio

getijin

t o

jucundiffima deliciofiffimz Nativita-

Vi at

tis dulciffimi & Admirabilis Patris

noftri Benedicti.

fitium

Vocatum eff nomen ejus Beneditius.

ex vita.

li&

O

Quam Zenge (ic diius ,. qui gratia & ao-

DN

miue Beueditlus! & veré tunc dignus

geuere fao , & genevatione tanta fr/ius , tunc

£euà. & veró Monacbus , Penedicius; quando

Nïm

[

éené ,dz'qz'tur & proprié diclus et. Monachus.

fim

(idiis,

15. Septkmbiis. |

4

7177

S. Amati Abbatis in Monafle

tj

Romarico.

giö

n cilicio einerum in[per[ione cooperto

afflida impvimis valetudiae auno integro.

$A

aute obitum cute. €? carne exeiis , paten-

tilás iutuentium oculis offfbás miferandum

Cini

au potiis siraudum omnibus fpe&laculum

jacuit, €» quafi graviffimorum criminum

kÍ

Yeus ,

Mifericordiam !

lmp1

Mifericordiarp l

hi

Jugiter iuclamavit.

li

E profundis clamavi ad te Domime.

D

Jato

Pí. 129. . "Tanto clametaltiüs , quanto

jacet profundiis , qui exaudiri optat velo-

fj

ezüs.

lu

J

æ(o)æ/

259

ciis. Non quod Deus nou audiat etíam zz-

gemifcentem, fed quod. amet agno/centeni

x ota

: Nauni

&* vocem profuuditate metientem. O quan-

tum attollet voce;z , qui czli expenderita/-

lis Dutts

titudiuem, Nitae fuze abjeCtionem. . zz 7/. 129.

Deneti

14. Septembris.

In Solemnitate longé digniffima

gratz'nï'r

Exaltationis Sacrofanctz Crucis

tunci

Dominicg.

af

Emo altius crucem exaltat, quam qui

dur; qui

.

N

22 cYuce vere

exultat , & tantodignius

f Mu

féftum celebrat, quanto. Aeligioffis adorat,

avidiits expe&at , ardentiüs amat, ut cxlo

J

veuientem , wut veré famdifcantem , JDeo

fondlt

coafigeuten , (æluifz vedimenteim.

' $ Sz;vtämäris.

jone t

S. Aichardi Abbatis Gemeti-

cenfis.

axti;]

,l,':'"

(; mjv

Cum in quadam vvifione audiret : far«

j, [j

ge frater! & officium quod tibi à Deo

u P

imponitur ne afpernare fed obedienter

[erict

fuícipe! refgnatzi/mus in Diviram wo-

luntatem paratus ve/poudit: fiac vao ad-

jutorió.

i l) It

jiis, f

Oinine ff vis , potes, Matth. g. Et vere

tunt&'vjs, quando non volo ego, nifi

1 optll W

r

KR 2

quoc

260

& (o)g

*

quod zu v;s. . Et quomodo ce//m ego, quod

nottate

zu nolis? hoc charius mihi, hoc defidera-

Ti 4

bilius omni eo, quod volo, quod tu Deus

LU

meus, amor meus, de(iderium meum,

omuia poffs, que velis.

Imo hoc, bone

mi amor Deus! hoc jucundiüs hoc dele-

Gtabiliis omni eó, quod intelligo, eft: ni-

hil in zternüm mepoffe, nihil velle, quam

&L

quod uzicé €7 zaxzmó placet tibi amoridul-

ciffrmo. 1ueo, Deo 1ue0, amen! in dom. 3.

poft Ep.

Sede pa

jttia

16, Septembris,

iaj

S. ViGtoris III. Pont. Max..

Ditori

lt

Cum nullis precibus fledi poffet , qi

D

adbibita, ac veniteus Pontifex maximus co-

BE

TT

vVonarus eff , fed poff quatuor daes iterum

l,

Jomá Cafimum auffugit , mullis lacrymis

T Rn

& vationdhus per amum integvum perfua-

0) ].

dendus ad. infegnia. Poutificatás. vefumene

Va (

das deuigue tamem d tznore , me DDei vo-

r

Juutati vefffevet vidlus efü Fzcor, Re-

k

um vedit, €p fummno totius Chriffdati

Cüm

orbis Lono Pontificatum geffft.

tetta j

Lgqg

Erfrce gveffüs sueos 2n femitis tuis, ut mon

moventur vefiigia uea. P. 16.

O

|- "tl

magna dignitas bujus orationis! Ó magna

Don þþ

füblimitas bujus perfc&ionis! perffci, Deus

L

meusl ;g fuis femutis! & eadem tuz te-

qüod D

nj g

nuitaïte

&(o)s$€

261

ts

nuitate paupertatis!. extremitate abjectio-

X detis

nis, acerbitate paífionis! & Ó fi nunquam

od t D«

moqgeantur vefitgia ziea, ab ilta, quam de-

Tum m

ditti, voluntate tua, femita meà. zz 7/. 16.

o hoc, o

üs hoc d

17, Septembris.

igo, d

vellt, t

B. Lamberti Epifcopi Tra-

jji a

je&entis.

in du

Sede pulfus , incredibilà patienti4 in-

jurias accepit, €? exilio leue ufus ad Sta-

bulenfe ceuobium f& contulit abi cum Se.

]

natoribus cali (inquit vite author) zz£ra

.

]

Ms

Lterveflvis Pavadifi curiam Monafficam

[/ ,6:: j

difciplinam ffrenuà exercuit.

quaxaitt

D

Eati oculi , qui vident, que vos videtis.

DUczro:

Quam abjedus in vilitate

y r n

ii

fua mundus, 4uam. Ponus Z/raé] (Monacho

fuo) JDeus! & ille veré cognofcit, iftud

g

hi

j r

plené fentit, & experitur verus Monachus.

Et quantillum, quzfo! videt? quiillud vi-

,n hi*

Jin ?

det & quantum, Ó quantum babet, qui

Deum in terra habet? veré jam cxlum in

Ü

ïyg CW]W

terra poffidet. Sed, Ó miferum! quicum

baleat , non videat, aut qui videat tamen

tiit, "

uegligat ! quamvis revera nemo videat, qui

1( IA'

non /uper ereata omnia. cellulam fuam. dili-

m

g'()m

gat. Scio, fcio, quod loquor, hoc dico,

quod experior, quo gec oculus vidit , ttec

Düjm Dth

g

"

auris audivit, nec im cov bominis afcendit,

HUUH

K 3

qua

262

& (oo$

que jam Deus preparavit Mouachbo, qui

JAàu&là eam diligit, dom. 12. poft Pent.

IN

18. Septembris,

hii

D. Richardis Imperatricis, Vir-

ginis & AbbatifTe.

hgt

C atf

ITR

4 Fireivitatis veritatisque boffe gra-

vi/feuis appetitacalumuiis , Bupri iafm-

vhcjd

Qd

lata igmis probationes Deó. €7 inmocentid

J uixa füftepit ,. C fidelitatem fuam

IT

Merito probans, candenti ferro an feigidd

Jcelus dituit,

Q6 pevaci aundum ipfum

N]f AUL

li, ln

vidrix caleavit, iu

que camobiut lz'äerq

avolavit.

ft! My

Nit v

Sceudente S'Efu in maviculam €vc.. ecce

o

l gt

— fuotus sagnus fattus efd ininari. Matth.$.

Mira res! hocindicium advenifle, & adelffe

tttie Wt

ridere T

Dominum, quando moles ingruit fluctuum;

tempeftas ingruit calamitatum & tribulatio-

um

num.

Et vere tunc non dormitat, quando

feiljg |

maximeexcubat, amatores (üos probat, pu-

digur

giles & remiges fpectat, & quamvis videa-

tur dormire! venit tamen foff tempeflatem

tranquillum facere.. O felix temefJas, quam

talis. fequitur. ?razquillitas. dom. 4. po

Epiph.

19. $d-

$(o)9

263

acin, &

l9. Septembris,

; Pent,

B. Sophiz Abbatiflze in

— . Havenes.

Fuit rigoris &4 difciplina Monachice

2$ Zelz

1 W

propuguatrix tauta, ut quod evidei

& virtutis illius erat avgumentum, fubin-

de vitii &* crudelitatis womine 2 tepidio-

Wffä'*"

vibus judicaretur , quem tamen Zelum at-

ipriif

? qn

que fergorem , quautum amavet Deus illu«

Jivibus suiraculis coufirmavit.

itotn i

p anfrito

Jfi figna & prodigia videritis zron credi-

s i

N

Zis. Joann.4. Oftupiditas! Ó perver-

uj 1

fitas! Monachos tam multa audire, tam

zuüya videre, tam prodigiofa cognofcere,

& tamen 202 credere ! aut fi credant, mi-

mv "

nimé penfare autapprehendere, Sané prz-

g Mi

terire ut aliena, negligereutinutilia, (:epe

d .C) &3 "

ridere ut ftulta, contemnere ut fomnia,

vt

abominari ut noxia, & averíari u£ vite,

] & t!iblï wj

tenpori, loco, pewfomis incomvenuientia

siti

n

vepuguantia. dom, zo. pq& Pent.

o p

Ü

mv "

T d

/

jj

lj

jf d

dom P

40. SzF

KR 4

p!

264

$ Co)8s

vifeen

20, Septembris.

intoxy

D. Joannis Euftachii Abbatis

Jardinati.

Cellam bofitum ipfe fcopis mundavit :

hfe

eógue tiobilius viris forte intervenienti-

dus admiratiom fiit.

Rogatus ab iisdem,

-

eur opus tai abjeCum €7. [gualidum mon

L2l

aliis committeret ; confratres mei, Zaguit,

N

(m,

aliis exercitiis de mandato fuperiors fui

implicantur: ego autem hoc me opere

exerceo, ut otium pulvinar diaboli evi«

Qua

tem.

( ?

fll." Wont

Ormientibus bominibus venit inimicus C?

CT

- füpeveminavit zisania, Matth. 13.. Si

loc tan

vigilantibus, fi laborantibus & contra ni-

V ii

tentibus , fiepe fuper/eminat , quid quicfcen-

(tte]y

tibus & dormieztibus, O defidia! Ó acedia!

Cllntem

quam innumera quam incredibilia te confe-

777

quuntur mzlorum femina! & quanta, quám-

(ile p

que perniciofa, & quam profunda radice

L 'tli

ex tot feminibus germina? & f(anó, quem

nulla potentia damonum fregit, fübtile ma-

Jum, acedia decepit, injuria dejecit, dor-

mitantia proftravit , negligentia bonis omni-

bus exuit. Malorum (übcilifiïmum acedia,

fed profandiffimum, periculo(iffimum, per-

niciofiffimum eft; quz quanto f& (übtiliüs

infinuat , tanto nequiüs enervat, crudeliüs

& inadverientes enccat ,. grandis pedis, qug

viíce-

$(o»o8

265

vifcera vorat, intima omnia emedullat, &

intoxicat. doz. . po/i Epipb.

Lbati

21, Septerbris.

du

fervmtti

In Fefto Sanctiffimi Apoftoli

i at

& Evangeliftz Matthai,

alun v

Sequere- me , £4. firgens fecutus. of

m

eum. Matth. c. 19.

gerio::g j

: me r

diabol t

O

Quam multi veZ&o telonz'o , toto mun-

di pondere & negotio /ecutz. Domzmum

fíue mora: hodie refident cum tanta igna-

jnimiot

via! & qui nihil porro habent reliiqueres

hoc tantam reformidant ignavi: /urgere?

d n

u

& quid dico zog feguuntur annuentem, £02

atteudunt clamantem , gon advertunt pr-

jd ii

;! üsttd

euntem , zibl curaut promittentem , imo

Uec vevereütur minitantem, & quid mirum

jj t 0*

n u

fiille preterit, & qui diftulit (equi , véaumé

ton veperit ?

funda p

(anöæ W

lohcien

d g

El

cjcci'ï; ?

s&'æ

d

d

boni (ni

E

n 109

]

fl

fe

1 )

[0t :

,PC

WqJ

K $

22. Sep-

0

266

4 (o»8

22. Septembris,

S. Emmerami Epifcopi PiCta-

$

vienfis & Martyris.

Martyrii fubeundi defizerio divimitis

WWIJI

iucemfus, perceptó, Humsos five avaves

il

nonduim prolà preceptis Chbvifiianis imbu-

firite

£o$, ez optatis potiundi cccaf/o vifa , itev

fti tj

l

:

ergo illuc inflituit, féd voti im Bavaria

t (

particeps fa&us intev cvudeliffrmos crucia-

qum .

tus, Deum laudibus €7 precibus continuà

qum

vezerans.

uimam ingocentiffmam Deo

li q

veddidit.

Tb (t

tio,

Emo intervogat sue quo vadis. Joann. 16.

N

Qütexe

O indignitas fervitii, Ó nequitiafervi!

QU veg

profiteri /ervum , nefcire domiuum ! effe

confortem zzez/z , noli effe comitem vzz,

inyj l?

quzrere de mercede, nec curare de Do-

1nini voluntate.

Defertor eft, fervus non

BUb ts ,

f

eft, qui dum imminet periculum , Herum

deftituit folum. Et quid, qui ffne periculo

V Aj

p

vite. Dominum deferit fuum , /oius tedio

vie? dom, 4. poft Pafcha.

na&ïcus,

ls.

ml

Qotatn

: ää?æäää

r

Yeterat

$

lünggi

ütteng

la

23? Sep-

& Coosb

267

23. Septemérir.

ii

hi Epiícopi Aber-

$. Rodulp

J

donenfis,

divinii

Utramque vitam Epifcopi e$ Monachi

frut am

ita feliciter comjumxit ut dulitave liceat,

fuüeritue diligentiov Epifcopus au fivicio-

fattis i

) 'L'z /21 j []

ris uovme Keligiofus: venuiore enim ve-

TET

fle, Qmguit vite fcviptor) Epifcopus

quam Abbas, duriori parfimonia dives

an10$ CI

hu eotdi

quam pauper, arctiori Regula magiftra-

tus quam privatus femper vixit.

iffnam ]i

oann. I. Nota Monachi no-

U quis es? )

tio, quisef? ? nota, quiseffe debet. Ne-

oan.J

que ex eo quxritur, qui eff babitans fecum,

-,quitiafcrv'ïf

qui veré eft /uplex ,. qui veré eft uzus.. Sed

qum! U

€x eo, qui ut cameleon, tam exfe varius;

ymitenm (

imo 4 fe diverfus eff : tu quis es? qui à Ke-

j D

gula tua, à nomine tuo, ab exemplis ma-

fs

jorum tuorum tam longé abes.

'Tu qui es

vefle aulicus, moribus mimus, amoribus

p far

fjg r

procus, odorando fimius, vorando canis ve-

j /glius fri

naticus, ore porcus , fronte txurus, falco

oculis , auribüs vulpinis, vefpa in quiete;

limaxad facra promptitudine, mercator ne-

gotiatione , miles temeritate, diabolus in-

veterata malorum affuetudine.

Tu quis es?

nunquid quicunque talis es , monftrum es;

portentum es, inferni verius Lerna, quam

Monachus & Palatinus es! doz. 3« 227*

i

4l

24- Seffæ.

268

8Co»8

Matisy:

24. Septembris.

pleurt

tem du

In Fefto Auguftiffimi Martyrig

TT

& Pontificis Canad enfis Gerardi,

t Ch

Amore Deiparentis, Admirabilis

Sunguns

Virginis precipui.

pretum j

ltnye u

N

Unquid zegerrime coagulum Firgims,

nunquid azz;uus in novo corpore, Joan-

t ii

nis, nunquid ab proles "ddrmiralilis

fitt; f

Matris, nunquid denuo zz /acrymas amo-

vi;intuz denuo deliquio vocis, ad Ma-

ferzi deficies , colliquefces , dulcedinem

S'&M;

Nominis? 6 Mavia, Ataria, Mavia, p

V Cs

Gevardi tui tenerivadinem azoris, ab gut-

tulam falrem , aj uzicams de bis lacrymis.

d

(

Da d» Tburibulo, de Toiriamate; perpetuo

zanti amatoris, ah unam , ah unicam fcn-

zllulam tante devotionis.

Duiip,

Et qui negare

[trttj

nihil propofuüifti Gerarde, protanti amore

f ]?ng ]',:

nominis, da da per amorem AMarie feremf-

Jfineo Matrzs, da Geravde, da cor tuum in

Qülque

Yi

)Q

vafculi vicem eterui Torgdamatis , irtigent,

W.

provocent torrentes lacrymarum tuarum,

*

Mu

NY

mez ficcitatem fterilitatis. Dateurerguein

utriusque veffrum virtute Necefftudimis, in

Til

utriusque , ac JEfü amoris veffri faavitate

r j

lanquere , & emori Vomizis.

O fümmz,

QUi DT

amor dulciffime , teneritudinis! Ó delica-

T d.

tiffimz lacrymz tenerrimi amoris! quomo-

u

r

[l

do enim f& vi/cera contineant Miferigordic

Pltie

Ma-

- $(o0)8

269

Matris, quin illico ruat in ramp charz. am-

plexus fobolis, quin folatiumillico prbeat

Martrn

tem charis lacrymis, quin colligue/cat to-

ta, z exco&lum exquifiti///i lactis.

Etfa-

Gerii

Vrgbilis

né fi Chriflo ipfi fint pretium Sacrofancti

Sanquinis, an non dmirebili Matri fint

pretium Zs tam delicaculi praetiofiffimae

n J

lacrytue atmoris ; & veré hoc teneré. Ma-

*

ä'm'

trem diligere /7

.

Jeu plorare; five plo-

)ïp()lu

Al

[

vave; fic uon po/Je.

crym ?

DCIS, EE

aj

"

jj

25. Septembris,

, du

$. & Magni Aurelii Caffiodori

M?ïi'ls f ]

V. C. Senatoris per Ántonomafiam

i, 88

didi, & Monachi inter prima & prze-

fs hg

cipua ordinis decora.

m p

h anici

Dulciffimam f2 Chrifit feroitutem ex-

Lerzum effe xou uuo 22 loco couteffatus eff,

x qui

)mïantizmo.:'i

in fine umprimis Jibri de anima.

Tibi

yric i

denique domino , 772u;f , nobilius eft fer-

vire ,

quam mundi Regna capeffere;

4 (f 'tiiï'iii

jtii,

gf

quando ex fervis filii, ex impiisjufti, de

[

captivis reddimur abfoluti. &c.

um o

"

"

yureni

'

Rubefco heu nimis Domine, & confürne

E

vfftidi

dor dicen$: erce f/vcut ocul$ fervorum

jjri n

qui nutus obfervant tam vilium Dozzzo«

n

"

0l

!1»

rug; eheu virci à tamcraílis ingeniis, 47o-

]l5

I()d

(

il

wicbos paulo snipus sminovatot ab angelis !. &

r

(

plus curereillos Je Domini latente etiamnuin

volun-

! 1(61'!( n

279

$& (o)d

voluntafe; quam me de expreffa Dei juf-

oris t

fione.

Tantum /ervi altzffui fervos mor«-

Cl

talium fuperegt obíequii promptitudine,

tuort m

quantum antecellunt iísdem fervzi2i digni-

ebri

( ]i

tate & füblimitate. z Pf. 61. & 122.

t dipq

26. Septeméris.

ttt t

t f

B. Meginhardi Abbatis Hersfel-

C t

. denfis,

1

prliqun

i itty

Burcardo Epifcopo Haiäær/?rztämþ t4-

nobii vebus. & libertati infidias perpetim

inberili

Itn, t

Jivuente , contra eum lege ageus dhhas,

cum , zferiov nimirum coutva potenti-

facile If

AUDCR2E t

rem , mibil proficeret, foli demigue Deo

caufam ceuobii juffiffimam commiztteudam

vatus , ad Det Tribumal Epifcopo diem

dixit; qui paulo poff difruptis , ssetuendo

tuovtis geuere , vifceribus iuter. bovrendos

hM

um &

ejulatus expiravit , quo dcfuntlo d Succef-

Jore omnza jura AMonafierioveffituta funt.

frigi l

Ti

Jferere mei Deus miferere Grc. quia inte

M

conufidit anima 1ea. Pf. y6. — Hoc, hoc

li,

in omni tentatione fuffüugium, inomni tribu-

latione folatium confugere ad Dominum

[9

Oc Co

meum crucifixum, ad vér£utzs tue Deus

þ"hn

& mifericordie Prachium.

Qüe i

Propterea in

umnbraalarum tuarum [perabo , ad crucistus

91" s]]('þg

pedem adhzrebo, expectabo, donec tranfeat

Áiln

A

Dj

28iquita$, omnis tentationis importunftas,

W prlm |

omnis

Q E

271

ta

a

a Dd

omnis tribulationis maligni

$ & gravitas,

fervos r

Claumabo ad Deum altiffzum: & veré. cla-

ptitude

sri; mei jam przfens lucrum, prefens

ratii d

cxlo auxilium: 4uZ Jezefecit mibi, mifft de

celo €& lileravit me: Óinfinita mifericordia

&m

tua, dignatio tua, Amor tuus Domine!

ecce! ut malum tolleres vix c/azavi, cum

tu Zenà feciffà , vix currere cepi in afylum,

i

cum tu mififti in occurfüm, & Zjeraffi me

priusquam appropinquarem ad te.

Sané

qui fic cogfugit ad crucem füam fatebitur

atl

imbecillitatem, & Chrifti intuetur Paífio-

jns pf

agetis 4

nem, €? bapcingeminat ovationem, Ó quam

facile omnem vincit tentationem, omnem

j p

fuperat tribulationem. zz £. j6.

denot ?

ymmitt

pfap?

27. Septembris.

qis ,

In Fefto Glorioforum Marty—

ytur m

rum & Med'corum Cofmzx & Da.

meb duj

miani Patronorum dulciffimi & Ad-

orejiitzrtafmf

mirabilis Patris Benedi&i.

& (Jläid 1?"

Medite cura teipfum. Luc. 4.

.6l HOC)

fomnit

4 Df

HOc Cofinz , hoc Dauiano. artis Prigci-

" füwn, nulla difficilior curatio, quam

RUL

quz incipit 2 fépfo, "Nemo (ibi pro/ficzt,

hu

qui aliena potiüsczrcum/picit , tunc demum

ad Cl'l]ai?

/"77/21"1 curat, qui a/zeza omnia zoz. curat.

fonecmnfi

Nec priüs tutó a/eza curabit, quam eipfum

)

^ Poriuüü

(

C€uvas

272

&0o»od

curavevit. . Ft Ó quam novitmultis auxilia«

ri; qui fuis priüs didicit morbis mederi.

ln Ffü |

At

29. Septeméris,

lii

S. V'enceslai Ducis, Martyris &

Voto Monatcht,

Divi Patris Beneditli Filiis aecenferi

Injn

lii

velle , cucullum ample&i , 6 Boleslao Pya-

zri upevium cedere fatuzt, fed dum Ro-

We:

mam eam ob caufam , legatos diutins Pon-

hg

Hfex retiget , d Fratre Boleslao qmora im-

patiente trucidatus, C? fie, fed aliema

A2 du

1tt, (a00)

aualétia, ab imp

letioue propofrta J impe-

vert /Sf')l'rïi

acle &t y

V

Z prepguantibus. Matth. 24. LAttendite

^

qi lr

Ó arid!, advertite Ó ficci, Ó tepidi, Ó

mifzri, ipfa Inanitate veftra Monachi , imo

metuite, contremifcite, obrigefcite , hxc

dicit dominus: vv preggantibus heu mife«

h K

ri; eheu? quid primüim flevilibus ? dom. a4.

E(FJI

poft Pent.

d w

V,

I'nrerg

de l

. Á tar

pmæ Ten

àp. Sup.

l;

8Co)9

273

29. Septemóris,

ls at

mederï.

In Fefto Potentiffimi Principis

Archangeli Michaelis, "l'utelaris

& dulciffimi P. N. Admi-

--

'1

Divi SS.

rtji

rabilis Benedicti.

Dum praliareiur Michael Artbange-

r Attil

jl

Ius é$c.

fd di)

Unc pröfperä c;mz daunoue jmgäat, qui

durniürs

*

hoftem priüs domefticum maétat ; car-

lao toit

nem mortificat. .Et quantó mints cum car-

, h

ue, tanto feliciüs & facilius curm Michaéle

veré fpiritualis, una cum vweris Anpelis,

fti jl( i

facile fit victor, de jam vi&is €? captivis ;

qui talis pugnare potuiffet , cum J;/feris.

, kieit

Ogl

30. Sep:ämäzz's.

onadh

viite, I

Ín Fefto Relisiofiffimo Eximi

u m

Ecclefiz Doctoris S. Hieronytmi

1 dmd

Patroni dulciffimi P. N.

Admirabilis.

Videbatur Roma Virgimum Choreis

interqþ. ex vita.

Uid ita flultum, itatemerarium , quam

in tanta libertate vitz ? in tanta di(ci»

P

linz remiífione ; in tanta flammz

propim-

$

quitate,

L ?

A. D. M. d74garo Medit.

j!

274

8 v-( o)9*

quitate , in tanta peccatorum obfidione,

aut nihil prorfus metuere, aut vix ofcitan-

«

ter carere quod JMMagzo Hierozymó, quod

mille Patribus aliis non licuiczz zagfa

[

Ju ma&atione, inceffabili col-

Juclatzone fatis avertere aut

opprimere.

fs

Ti

(IT&i]Hn

nj

SN

ONSN

j

Z

— N

zi

rggäääö(

(z

N

D EEE

l)

E

-

7

Em

P

Z

N

AE UE

//*—xx

o E ETA

liri

N

j

QU

j

ïv

N

2"

G2

E

/-

|

z

/

Pt

dï&[l? x

P l

10

Dünog d

)

N

ti & f

lt die

19 q

ghriy,

Qüam

071/1(';.'11

OMO&

Tsf

lf:*/ït) a

ner, q

quid igiru

MEN-

]

? 4j

$008

2"j

x

*

u

| bbüdïma

:

E

r2

as

E

E

4

al

Ri

:

i ofts

$505952

1ytmos qi

t n dul

MENSE OCTOBRI.

li al

e a

1. Ocdobris.

*

Monachi in portu

$. Bavonis ,

Gandaz.

Honoris $. fama falutari faffidio in

ar&iffma fefe cellula veclufit , €? vivo

quafi tumulo coudeus angelicam ibi vitam

ZA

duxat,

(

Lorviofa didla funt de te &c.. munquid

j

Sion dicet bomo €? bomo matus eff m

jf

Z

ea &e'c. Vf. 86.

ue gloriofa, qux

didla? quà de civitate? & civitate Dui?

nunqu'd de Zeru/alem illa füblimi , de glo-

ria & felicitate cxli Empyrei? /e4. zuzgquid

Sion dicet , bomo & bomo natus eff zn eat

ergo aliam effe oportet , de qua d/Za bec

gloriofa. . Et ipfe fuudavit eam altiffrmus !

uam colit, quam incolit , Beatus in terra

ozacbus. Sedmunquid, iterum dicet Sion:

Homo & homo natus eít in eá ? Ó minime

queftio levis aut vana! quomodo enim 5«

bitent, aut pafcantur incivitate Dci , quam

meri, quam puti Spiritus & Angeli? nun-

quid igitur omo tatus? imo azgelus zncar«

Gütu$, aut verius: bomo apgelus, verus ?n

$2

tevvra

L

-

»

276

&(o»o8d

zerra Motacbus..— Et ecces calis zg /eripta-

vis populorum , in ore, inopinione habetur

hominum.

hi

h

O gloriofa di&la, de tantorum

reverentia czvzum dignitate PrZpcipum ! &

«

veré frcut letantium omuzusm babitatio eft in

:fe, ubi nihil infonat, quam de zi Jaude

nihil agitur, quam pro dignitate, nihileve-

Afl

ditdny (

nit, quam pro expectatione. zz P[?86.

denpt; |

2. Oclobris.

ii

B. Godefridi Pachonii

l

Aj

Monachi.

A

U

D

uo Godefridum Deipara amore pro-

mf, pe

dlb j

Jequebatur , tion occuluit, dum P. Abundo

appaveus , bóc iuteruunció ad eum ufaeft:

dtere

Frater Abande! dic Fratri Godefrido, ut

m

proficiat de virtute in virtutem , fic erit

Ciyedine:

Filii mei & meus Monachus &c.

Thptedien

* fübito

Ozorabile nomem eorum coram illo rc.

H

PE 5

DEU

Quantumvis contemptibile

bl

Monachz fit zemeun Niundo, amabile tamen,

bozorabile, gratiofum eft coram Deo. Et

quis fatis expendit hanc zozzizis dignita-

tem in /Zozacbo , & pro tanto nomine tti-

pudiat in femetipfo? Ó quanta oportet in

hoc eflulgeat perfe&0 , qui honnorabilis

non folum Deo, fed &zorzze proximusei«-

dem, coram ilo! ahfultum qui prt hoc.

LA fs

plaufum ma;let à ftulto fxculo. zz

3. 05/0-"—

& (o)49

ls n f

3. Odtobris.

aione ub

In Fefto S. Gerardi SanCtffimi

de tantor

& Gloriofiffimi Prafulis

vincipi.

abititist

Bronienfis.

de Du l

3te, ulll;

Poft longos voavidsque animi conflictus

tandem celefli hunime ilufivatus , cou-

z'ig hi

temptis feculi bandimeutis Monacbum

profeffus ef£.

5

-honi

Uamdiu. ponam confilia in anima mä/z?

Pf. 12. Intelligiteinfipientes, advet-

4 m

1

tite; expendite fapientes! 4uamdiu lubet

[

j

z

deliberare ;; quod expedit magis tandem

d'/;/mï'!f'

.l:A

concludere? aut libet przponere, quod ne-

al m

"

:

at

i/

j

j

[

D

ceffum omnino eft, jam nunc aliquando

Goddiri

Ó

]

expedire? terminanda coz/7Za , in(tat hora,

m U

ingredienda via, maturanda propofita, ne

Ij &

70$ fubito pravertat zmportuna mors , ever-

i

W,IJI:'

tat nec metuentes zuzatura, 3 Pf. 12«

"

po? Peut.

qnic

m;lbI,k w*ï

3m DCO

fD

j i

ä»s' $35

] gomit

$ $3

hone

prosim

üi pfï l)

, lll

lb

T

$3

4. Odfo-

278

&(o»d8

4 Odfobris.

itie T

folam g

In Fefto Seraphici Patris San&if-

viliuntm

fimi Francifci Ord. Min. In(tit.

tis Dd

In pofférurs. (regecis omuibis cveffi.

hucdr

meutis dicebat fb majovem fucultatem

ln us

dvl

Jore diceudi , Pater nofter qui es in calis,

ex vita.

ti f

Unc veré idem cum Zrazci/co hoc: Pr-

hxdo f i

T

)

zer naflev , qui es in celis: qui nemini

