
ipft

Verba, attendite Ó animz Religiofz, ve-

Eä

pro

flri amatoris, Sponfi veftri a!loq&.ia, falu-

Ut

taria expendite, ah quxfo monita: Ó quan-

ïi&h

tos decepit Vaturalis cotupafffo , transverfos

u

fer

ä.l -

fuaderent

duxit /ez/ualis devotio, ut libi

ia

jam Zeze effé , jam Jatzs cfJ[2, jam euamau-

j

derent fibi plaufüm facere, has /ua làcry-

mas g pote/late eílc.

Hz digng lacrymz,

falutares aquz, qui nunquam prohiben-

tur manare, quas femper javatpleno fonte

T

erumpere ,

defluere , Z'zzitentis anime,

torrentes Magdalena.

Et has fequantur,

quze Ííolo, ízpius ficce , quam fluidz,

fniici

fluunt tamen, aut emicant veriüs, à vero

ipt r

amore.

m h

nt oné

. Meditatio AT.

tinmp!l

gni i

Cum guffaffet, noluit bibere £9t.

Matth, 22.

Oc oiuum fele mixtum, mwundi hujus

poculum illiberale delicium, exitiale;

gaudium, quod tam avidé bibunt, fecuré

exhauriunt, qui /ez/4, qui gu/u corrupto

üine

fünt. Delicata Monachi linqua, facilé di-

ciili

fcernit , quidquid ex vulnere, quidquid

m

D

p

o d

f

A. D. ï! d'dgaro Medst.

)

$o

ä(o)æ ?

€x pe&ore, ejus quem unum diligit, non

fluxerit.

tatet

iliy

&

Meditatio 42.

Pater dimitte il/is, quia Zeftiunt quid

Áj

4CIUnÉ E. ( finilia ) Luc. 235,

Acile injurias tolerat, qui veré affertum

It

d

hoc veritatis eterng ponderat: zoz/ci-

[

ve uriamiem quid füciat , & quomodo

UUT

prudeus ignoranti fuccenfeat ? & (ané qui

"Witby

vovimus fequi €? imitavi Chriftum , oporteé

Af

zales babere. qui tra&ent. ut. cvucifigeudum,

14 D

Quomodo ergo non azuzcuz boc iuimici ol

Yat t

Jequium.

Qb t

Meditatio 42. .

Unus autem de bis, qui pendebat, la-

lh

tronibus blafphe

lr

uc. 23.

8

mavib eum 65' "a

UC [

I

Ales hi. Monachi fünt, qui quamvis i

UE

cruce pendeant cuu Pozz$, fentiunt ta-

QUi ttn

men & confentiunt peffimé eum zalis

Uce

non aliter quam filii fzculi zz/ez/os (e ex-

l lg

hibent /a2ío Religionis vigori , fugiunt &

abominantur crgcez, eladunt, & rident

JUte

?00rtificatioseg ,. & tamen cum Zilevare f&

non poílint 2 eruces in jugi //ze fru&tu 4g0-

aisaut pafftoue & quantumvis agant, quz

CætC—

4 Co5od

$t

, 00

cxteri, quia contemptim aut invité agunt,

à fupplicio cum malo latrone ad füpplicium

& «ternüm defcendunt.

»

Meditatio 44.

77

Hodie metumenris in Paradifo. Luc.23.

^

rtüftü

Ere die boc zpfo evit in Paradifo , qui bo-

V

Merito enim

nJc-

die veré morzetur faculo.

od

corpove luugt, qui ctiam nunc corpore vi-

nb qi

vunt, poftquam pro Chrifto zzov£em pro-

opm'tet

Feffi funt. . Et quamvis non poffit non effe

n

fua morti a/fliclzo, alliciat tamen ; ac mo-

iif*

veat tam vicina y tam certa vitz tam feli-

cis tam beatg profu//o.

Meditatio x4 y.

Mulier ecce filius tuus tgc, etce Ma-

Áui, )

f

f

ter íua. Joann. 19.

Lle admzrabilem ilam, 6 vere admivabi-

!

lem véré meretur veré habere. ZMatveny

g i

ntiunt t

qui cum Joazae fílio conftanter adftet ad

Cvrücem.

Et tunc audire meretur, écce Àda-

, n

f

ier tua quando id facit, propter quod de

Joauue Mater audit: ecce Fzlius tuus.

igit ^

g t

jintt* j

9 $5

"M

j

um

qu

D a5

Me

52

&(o)8

Meditatio 46.

T

Deus meus! Deus meus! . ut quid de-

reliquiffi me?. Marc. 1 s.

HJ

l

Dïcebat

Monachi hanc effe vocem (cla-

Iïiö

2H0T€11

Cbrifii.) / Quoties dies (ine gra-

,vi aliqua tran(iretezuce.

D

Rogatus quz cau-

modi

Ía tam infolentis di&ti? refpondit , (icut

us

amor qmeus txünc querebatur /e quafi /Zge fe,

& fie bomine, ic fíme Deo crucifixo fuo

fe lamentatur, qui eft //ze crace.

Medita-

tio iisdem pene verbis paulum immutatis

lm

conftabat , fed meliüs in di&to. ipfo energia

Íe. manifeftabat.

fil

AT

Meditatio 471

&ore ;

$d

Sitio &$c. ]oann. 19.

t "

fiti f

H

JEc fitis veri Monachi , appetitus veri

crucifixi eft: nunquam /zziarz poffe op-

Ti

probris, hocque unum veré dolere, do-

tilj.

Yj

lores douiui fuz , fuis mom pofje. exequare.

lr

Ililpq |

FOM^

d ]

Me-

& Coom

53

. Meditatio 48..

jd ib

Cracifixerunt eum. Joann. 19.

H

lic, huc manus, huc pedes veftros, O

Monachi ad Brachia, ad pedes, cla-

vos crucifixi veftri.

'Tunc veré "AMozacbus

(clr-

egrü-

crucifixus , quando non plus affecta: com-

; C0*

modi & folatiiZz corpore, quam bonusamor

&eat

Deus habuerit pendens zz cruce.

fie f

ixo [

Meditatä 49.

Metiti

nmutat'is

In manus tuas domine cómmendo fpi-

) g

ritum meum. uc. 23.

D

T enim nunquid /prztum fuum tradidit,

qui füz etiam nunc vZ/z à modico ri-

gore muetuit, corpori pavcit, genio fovvit.

Sané ut non . zradiJit ,, quod commendavits

aut refumpfit illad , quod tradidit ,. qui fpz-

vitu fertur füo, quo 'vult, aut quo Dei,

itus (

& quz pro Deo eft, dirigit manus , irez07

poffc OIF'

vult. Tiec Monachi quotidiana in cruce

iiv

leri

( (*

vox: ingruat omnepericulum, urgeat omne

yy!t/lïf-

adverfünt, opprimant juffa quorumcunque

inpoffmilium: in mauus tuas domáine commen-

do f/piritum meum.

& 4 5

Me-

M

D 3

$4

$coog

Meditatio 50;

[

:

Confummatum eff. Joann. 19.

Oc verus Monachus

1

H

crepufculo HoChzs,

quod Chrifas in fü

* ag0Ze. Mortis:

Confimmatum eff , quidquid Jeriptu

72 eff zz

Jege. Divina de Chr

:

2/00, z fegu

Juade Monacho.

Etóq

la fantla

JDeo , du crucifixo füo ,- iu d.

ualiter 75 pace, i5

"pfum dormi: ej

requiefcit , qui diem Paffi

onis füg, tam

profperé, tam perfeCté coz/ura.

N

7avit!

Ái

h

x

hj,

L

QI

f!(i/;cä

lfli[]lm

Me-

$(Cood

t

Ea

&5ía*

r

O d W(;a

z

$ 85

I-VR.A

[ 2197 4

E-

fï

Nauens

VOT g G O s.

CE

*

*

1

d d

4

*

T

TAE

VREAAER

'03 IIJ', ;

Ttjs:

f d

a.

Meditationes

.U

Pro

i

m

Singulis kd

iebus totius

Annti.

Autlore Gerardo uoa'amþ Bä&d

AMonacbo Ordinis S"- P. N.

BENEDIGCTI.

1. janunrii.

. Fefto die Circumcifionis

4

Domini.

Pofiquam &5c. ut circumcideretur £$c.

Luyc. 2«

üod Judzus z'ncircuhzc"z]its , hoc Mo-

nachus zmumovtificatus , uterque vec

Sludeus uec Monacbus & ficut 72 cir-

cumcifioueinitium anni , fic in zzortz/icatzonte

initium Monachifmi , initium -profectus

Chri-

Me

D 4

$6

& (o)8

Chriftiani. Sed nondum circutticzfus , nec«

at

dum veré zrorvizfcatus ,

qui non zz fezfa

UM

omiiz perfeQte qmortauus.

Vs

". Januuarii.

!

lt

f

Die octava . SanGiffimi Proto-

D

Thiccpt

Martyris Siephani,

IMI

[

Lapides torrentis il dulces fuerant,

&i f

ex Off. Eccl

;

E

On utique zzolles , fic enim

.

non /apzdes,

Dd

N

fed dulces, qu

ia qui potens, facere ex la-

:

gidibus pages , quod (ib

i

non fecit, fuisquafi

refervavit, idque ipfum ,

quod fzmentzbus

p

ondit, hoc Stepbanus reperit , Sze-

Jhanus deguftavit: iptum fequuntur omnes

aumme jufa, quibus omnibus.,

€o ipfo,

quod 7z/2z , in del

iciis injuriz , in defiderio

li

contumelig , $ Lapides 5

JMonga

L

P/

tepbani , panes

7, n ille beatus in terra, cui tas

lis fapit cena, qui tali pafcitur lautitiá.

m

( a

3. Jannuarii.

fijhite

Die octava Solemnitatis Divi-

pl

niffimi Archi-Evangelifta

Tlg

ginis viri Joannis.

, Vll'-

ttïam

Oi &y recubuit in cana

HCHm

Janper päo?us

Dotej

€4$.. Joann. àr.

nedum

Ineffabile delicium , Ó inenarrabile

foanium ; nimiüm felicem. le&ulum !

Rfm;au

Wns

at-

$(o58

$7

j n

atqui quod /oagnzin una cena, Monacho

conceffum in omni vita; & . una his omni-

[

bus aburidat celisa.

O quanta illic conti-

git audire, quz nemo unquam aufuüs qug-

rere & accipere, qua nemo unquam fpe-

rare, -imo nemo cogitare! hec omnium

YO

mifíeriarum in cenobio maxima, ignorare

cellule ' commoda, & damvoátio ac maledi-

iib

&io fingularis eft; nolle intelligere, " aut

apprehendere, quz, tantá ex numinis be-

ipidt

nevoicnïia cellule conüac collata effe.

» exli-

D quaü

4, Januarii,

)

il

Jus

Ste

Die o&ava SanCtorum

$]

: oma

Ipnocentium.

o i

»fiderit

ZA bimatu £9 infra £gc.. Matth. 2,

m

cui

c primzezetatis fruCtus. . Quis nofter Pro-

HI

jtià

fe&z eft? quis profedtus tot dierum,

tot annorum eít? ecce jam /zmuli ad f/uPA-

mitatem Martiyrum, cum nos, neque a

fimplicitatem puerorum? fed numquid, quia

erit

Divi-

Feftum hoc infra noftram statem ,

Vir-

etiam infra imitationem , cum tam longe

noflram füperet converfationem? totum in

þgätlf

poteflate cum bono Déo eft, etiam venafcis

nedum quod infra etatem ,. preter dignita-

tem,aur füpra vires fitjut zzzocentuli operari.

ll'r?,l'rilc

lum

Fiamus zzfagtes, tardé loquentes, fiamus,

inno-

D

i

38

&(o0g

innocentes, veré humiles :

fiamus //gpl;-

€es , ut jumenta obedientes ;

fequetur ipfum,

quo majus non eft, fiemus

Martyres, Apo-

]

ftolis Sanditate , puritate

Angelis , pares.

[

S. J«nuarii.

Mai

In Vigilia Bpiphaniae Domini,.

A fforte Domino Filii Dei ,. 4dorate

;

Domimtin in aula fautla ejtu

5, Pf 2g. &

t

in Officio Eccl. Epiph.

Ti

tf

Ui 2omzno ? qui Zz/z, & Fihi Dei?

Nunquid, non qui in zu/z /zz&a o«

debun

72i4i? in cellula

vidini

, templo, cenobio Zozzo

Dei? 6 aule

Jancto ,

Ó Magni Domini,

Ws

Magni Palatini

hm

Ó tanti Patris, tanti Dei,

tanti. Zz/ :

afferte digna. D

07220 , digna

D

Pa

tve vetlro, di

gna vo/is munera, Divini

Prey

Fihü, Beuedit

[teva

^AMonachz.

Et quid affer-

tis? qui Deum przter, nihi

l in toto mun-

QOmos

do habetis, nihil defideratis?

dl

(If;?ïte D,O.-

suiuo Gloviam €9 bomovem:

afferte dignam

Patre veftro AMagui lilü

morum dignita-

tem , vitz converíatione

m.

Hzc olora

Die |

Jománi , famulantium dignitas; hic Pafrzs

honor eft, FiZorum pietas, & in hoc uno

Jugitér , tantoque magis laborat Monacho-

Uäj l

rum a(fiduitas, quanto major Dei eft

Regum terrz omnium di

Bnitate, potentia

HOC

& v Majeftas.

H

(Cr Iml

6. Sa-

$9

$ (o»8

f

6. Januarir.

ipfum,

, À

In Fefto Gloriofiffimo Epipha-

Pafcs:

niz Domini.

Vidimus €$c. in oriente , €9 "venimus.

,

N oriente aucupanda omnipotentis gra?za,

rate

non in occzdeute eft, id enim, ut gratze

$ &

majoris meritorium eft, itaplerumque hoc

nimis ferum eft, Et quomodo qui non in-

calefcunt in AMeridie effervefcent & arde-

; Iu!

debunt 22 occidente , prope terminum vitz?

1 ]»

vidimus, inquiunt Magi, £? vegzmus. Et

D

nos ftulti, necdum vezamus, qui toties vz-

70mz'ng]

"dimus, imo veniente ad nos graza; non

d Dey

advertimus, & ipfo in lumine palpitamus.

diqu

Previdenda fapientibus , in orzezte /fella

ii

prevenienda maturé, in orzu gratza ficque

| af

comes, ficQue Dux erit, ubi vzdebitur Deus

p mut

JDeovum du Syon in Gloria.

.te Dgu

djgnim

7. Januarii.

Jjgnit

Die fecunda o&tavae Epiphanie

5 [W'J

j fiini

Domini.

oc um

Ui ef , qui natus eff &c. Matth, 2.

ynacl*

A

Oc unum quzrit quisque, quod diligit,

[O[cnïlï

H

nec ubicunque Monachus etiam, fiin-

rte eru-

34

ter impios G,t, quod diligit, quare

beícit.

60

æ(o)æ?

befcit.

Hoc unüum in c

eft: ub e,

orde, unum in ore

qi

quem diligit anima mea? fi

lh

forté cum ipfo

quzrere velit

; impia Judzo-

d.

rum turbaà, & fi z/i, non

I

Péperit, quod

. quxrit, extorquet tamen

fübinde vel ab in-

[

vitis, ubi, qu

at

em quzrit invenire poffit,

Vi

8. Januarit.

li

u$ n

j

Die tertio infra octavam Fefti

ejusdem.

QA

M

p

Zudiens autem. Rex turbatus e ;

LU

omuis Jerofolyma cum illo. Matth. 3.

li,

lt

Es

Rriftia nimiüim imp

lis piorum colloquia

quia advería füis, iftorum defideria &

quzfita, & ubi Chriftus in fermone nafci-

tur, illico os impiorum obturatur, facies

confünditur, cor avertitur, animustrifta-

Q

7 tur.

Ex fatellitio veri Herodis eft

Deus quzritur ,

» qui, ubi

feu non libenter ipfe repe-

ritur, five ne

gligentibus Deum libentiüs

lijo

jungitur.

[

9. Jamuarif,

TUn

Die infra octavam eandem

N

Vone

quarto,

Tüdjn

Et ecce ffella , quam viderant. &$t,

tori

Matth, 2,

Ti

EHeu! jam perdiderant , quandocum He-

Til p

rode , in aulak Regis erant. JVufpiam

COnce

gra-

61

& ( o) æ

vatia , ubi turba. Et fi perdidére qui ca-

In ote

en? i

ft;

ex itiueve divertére ad aulatu , quoma-

do non perde

nt, qui //udzof? zrazf?unt zu

1d2o-

Herodis. familia? | & qui majore (celere

quod

iranfeunt, quam qui ex domo Dei trausfuge

b i

iL

fiunt? ambiunt honores, captantrumorcs,

rident humiles, fovent delinquentes ; qui-

bus nihil in pretio ; quam fcurrilitas in

aculeus in dicterio , plaufus in tur-

du

joco »

piloquio, vidoria in cachinno.

Fuge, fu-

e anima mea; non hic amor tuus, Deus

tuus reperitur ubi Dagon, ubi /'eus co-

^f

litur, gravitas ridetur, , modeftia profcri-

bitur, Deus contemnitur.

Jloqua

jeria &

Io). Januarii.

; n

uinta die infra oCtavam Glo-

, fücó

ytrille

efti, apparitionis.

qui, llbl

rigü(ïimi F

Domini.

ferpe

th.m?æ; autem eum gavift funt gaü—

ibenti

dio ynagno 'v4lde. Matth, 2.

ürc primüm gratia digné accipitur, fi

T

quanta liberalitate datur, tanta zflima-

jem

tione penfatur, tanto gaudio, tanta grati-

tudine excipitür. Et quid hoc, quod faepé

tot lamentis petimus , tot fingultibus füfpi-

"TU

ramus , tot precibus extorquemu$ , aut vee

riüs petere & fufpirare nos fingimus , aut

am

conceffum non videmus , aut vifum negli-

w /91/1

jj

gimue-

gl!?

62,

&0Co)g

gimus, fepé fügimus, aut cum triflitia ac.

telle

ceptamus! & quz verior. flella ,

volo.

major

gratia quam bona illa, dulcis illa,

ö bone,

od

Ó dulcis zzz amor JEfas, crux tua,

lont

gloria

2402* quid enim magis adZuci? ad te ,

quam

[

quod 24/Zzit ad te, imo radicatur &

oculit

d

inte! & quid fugimus /fezz; ut. indicem

[

mortis, quz certa index tuige in nobis, &

if

noflrz-in te JVazzeztatzs,

At

It, Januarii,

Die fexta o&avae Fefti

$p

ejusdem.

Zperiis Uefauris J&is E9c, Matth, 2,

(j

[Efü! mi bone amor Deus!

quid apertzs;

quid 77e/auris ,

quid /zis offerre Deo

J

dignum pofletabjectio hominum? nunquid

i

1

aperira decet, coram tanta Majefiate, cu-

Tttt

jus confcientiam ipfam pudet, de latente

Ts (

fui turpitudine? & quos proferam — 7Jefatre

| lii p

vos totus ipfe, quantus füm cloaca fordium,

| 4

? m

chaos , & abyffus fcelerum? vere de /io boc

!k

mll/foï

babet , fragilitas smmovtalium.

Sed nunquid

l

['ZFiU il

nihil feret de zzo, qui nihil h

|

abet de /46;

llll De

quam turpitudinis cumulum ? dedifti do-

Abmbm

mine voluntatem ; accipe ejus confeffio-

lli]

nem: hocunum habeo,

("edneque idipfum,

| & p

quod tantó magis gaud

€0; babeo: multa

Dollling

velle, nihil poffe, tuu

m veró, idem eft

vele

| m

8908

/63

t

velle; poffe, facere. Hocfacias Deus quod

fmajor

volo, Ó mi amor meus: ut definam efle

voluntatis mes, fiam totus & unius vo-

)bon

glm'l]l

luntatis ?272, fiam £zuus$, ut zu (is zzeus , &

tunc 7)j offeram de zbefauro mie0, quod

quant

- oculit

^.

digniffimum eft Deo se0, dzvztias tuas , glo«

(diceni

yiam tuaim, mifevicordiam tuam ; tezpfum,

$,&

queifum, JDeus meus , amor sueus, qui es

Beiedi&lus ia fxcula fzculorum. Amen.

12. Janudrit.

L]

u

Septima dieinfra oCtavam Fefti

C)USdcm;

ltth. à

Obtulerunt ei £gc. Matth, 2,

Lfevte Domiuo Filii Dei €?c. cui domz-

qpiti

À

520, qui ///2 , cujus Dei? Ó maximial-

tre Dai

titudo Myfterii! Ó maxime cetrtiffima fides

nügii

& veritas rei! & cui vox iíta toties, quamx

teg a

vobis- 0 Monachi? afferte, afferte Domiuo

. latent

Filii Dei ? nurquid fpiritibus forté , ince-

Tijie

lo, quibus nil porro cum victimis cum Zo-

fordiuti

locauflo? aut filii freculi? fed que communi-

; þl!) W

catio àllis cum Filiis Dez? qui ergo hi Fz/zi?

punqy

Filii Dei? quam veriin terra Monachi, F

; de M*

Abrabam, Beuedidi? affevte, afferte Domuno

ditt d

Fiü Dei? &quid PiAi Patri afferre ; quatn

n

de paterna porerunt hxreditate ? atierte

dipfut

Domino filios arietum , vos ipfos Abraam

0: muü

fllii'in holocauftum.

EcceÓ veré F27/7i Dei,

idem d

Chri-

s

64

$0.

Chrifli fratres, quando Chrifto Fratri ita

d

itor

confimiles , non aliter quam ille pro vobis,

vos pro illo faCti Secrz/£czum , fed & de vo-

VA

bis offertis guOïz'd;'/zm:ï/z. in Pf..29.

hia

[

13. Januarii.

hii

(l

Octava die ejusdem celeberrimze

1f ci

Solemnitatis Epiphanix,

tl

Per aliam*viamrever[i funt. Matth. 2,

Heu! & nos toties revertimur eazden

viam , quà toties boni Dei, perdidzmus

hi

gratiam! fagienda cautifime peccandi oc-

Ciff

cafio, & ubi vix gatum z nobis. Deumuo-

vimus, aut advertimus «d crucem guari,

Mam

ut quid non expaveícimus eo revert?

wa

14. J4AX44rit.

Ju

$. Guilielmi Abbatis mirze

ftidg E

SanCtitatis vir

ii

u

Etiamnum puer nugas pueriles abbor-

BU

YHiÍ. CX vita.

i

A n

li

Anta neceflitas eft Monacho excol:i fane

h ii

e'(pe

d

&is moribus, ut fine his nec cenfeatur

:

À

DT

lec

hus, & /zze excommumicati à fucra

tIH tfïll |

ra g

eo f/uüut ; quizuorum levitate

V

c??if)hf[m

"ni imflituti reverentiam [ànctiffi-

il dj

nz Matris peffimi Filii peffum-

"

dant

filülzdo &

j 4 !

& 0Coog8

6j

at

dant & evertunt , nam Monachi leves Pro-

) VOl

ditoves lepe & latrozes (ant , Ó Zevitas gra-

x dew

viffima! qux omnes, quo

t

uot in inferno

depre

D

(li , fÍcandalum

lugent, Monachos

orbis, infamia fuis, horror fuperis, ever-

Monachi leves moribus,

fio Religionis ,

& fàne, cui ità

füsque deque honor ordi-

ima

nis, córtus (it de füx vauitate Vecatie'niss

j

ex did. & fadt.

T

ag Januarii.

3777

TT77]

In Fefto San&iffimi Mauri dul-

seantoc

ciffimi & admirabilis Patris noftri

Dause.

Benedi&ti difcipuli.

un qu'i

Maureturre (9c. S. Greg, Mag; dial. 2.

ii

,

z

Randis via veftaty & 6 quis jugiter cur-

vere fatagat , eheu, nimis quantum

à fcopo diftat. — Currendum & agendum ef

n

muodo, 4uod in perpetuwm mobis expediat.

Et quis non omnimodo contendat, cuitam

modicum tempus ad currezdum faperat? &

j hf

quis non avidé , & curi gaudio Spivitüs cur»

temiunm

fat, quem tantüm in proximo pr

expe&tat? terret quidem

longitudo €7 dif*

"L

Jicultas ititievis , fed voler

abilefacit, /rev£e

af

tas$ temporis, & quid; quo

d iter proceffà

"i fl':ï';

convevfatiouis , ineunavvabili curt

4tuv dulces

r/m/eviffzte

go:

Z

tandenm alis

| [gnthf'-

dime. dile&lionis? exurgammus ev.

qu

ando- & fatagamus curreré

ut incipiamus

E

proe

j pefïgg

R. D. M.d' Agaro M'eg]it:

66

$08

^

promiffam curvfus dulcedinem déguflare, &

poft tam zodicum remporis felicitfimz Zya.

v liceaþ qpprchendere &ternitatis.

5j

if

Eodem Beatiffimi Mauri Abbatis

Fefto Meditatio alia.

(ni

Santitum Maurum (adrmirabilis Pater

l

[

noffer) veluti . Regulavis obfevvantie C2

lf

vivtutum omutum

Jpecimen cateris propo-

qun

uebat. l. 2. dial.

S. Greg. PP.

Xhire

u

hi

Q

idquid. intendis, quidquid aeis //7z;.

tt di

vut tibi, Placidum tibi, admzralilis

Pater proponit /?eculum , & fane hodieque

tibi, & zque ac prifcis illis patet in exezz-

pium.

. Et fiquidem recurrere mavis adper-

|

Jettionis Magáffrum , cam Mauro cum Pla-

cido curre ,

ad admirabilis Patris tui difzve-

tf imperium , obferva ad nutum , in-

Df"f

tende ad placitum , nec poteris in illo un-

ánt

flrllyzæ í

quam.íeu uspiam exerrare, fi quantulum-

tf i

cunque aut qualecun

que non permiferit

AMauro & Placido , tib

i quoquenoveris per-

M

miffa non. effe ,

DUi] mlü

Monacho maximé, nimis

050'30 ?

quam iiiægiy(ä&o/ex di&. & fad,

Qfb x

s

[

:

«oo»

[52

GD

h

160 .;74'

t

&(o58

67

lare, t

16. Januarii.

[mæ ln.

B. Godetridi de Perona Inno-

lsl

centiffimz fimul & rigidiffimz

bbati

Vitz Monachi.

0?2/10/5»15 non eft qui zzortZ//cationis affe-

M

Tater

dué ffudiofus non eít, nec vere fezuor-

tifcat , cui non dulciüs eft vitam deferere,

tio &

; prop

quam jugi in rigore talem non femper pro-

trahere, nam tunc veré Monachi, guaz-

do folo fpiritu veletz , corpore femimortui.

à

3s J

'

l

j

ex did. & fa&.

1

f

11

Jf

j

17 Januarit.

odeqe

t j d

xvisadft

"

In Fefto Magni Antonii

Abbatis.

, cum J

yi d

Eo gratzas , fatis , fatis mihi, Ó magne

ymm, !

- Antoni! guod docuifi, qui nihil zz qtuo-

n i?

cungue Santlum vidiflà , quod uon mox didt-

atl

cifft , zllicó exercuzfdi.

Pulchra, profeétás

emit

Regula, certa ad petfeCionem via. Sed

yorei t

eheu mifellum me, tam multa vdffé , zec

n 1

obfervaffe ; obfervaffe, didicifé, uec exer-

l

cuiff. Nedum exemplo nieo alios docui/fé

& invitaffe.

m

$

G

E2

18. :7:2-

u

68

$06o»g

1I8, Januarii.

S. Leoba

$

rdi Turonis in Gallia

Reclufi.

M

Qui 4 jejuniis Vigilizs , filentio

"i

oratioue negue ad smo

7

:

Zutus fe dimowvea

n

7 paffas eff.. ex vita.

DEU

los

NUnquam poteft homo fatis gratus D&o

j

efie pro incomparabili & inzftimabili

v

beneficio orationis, qux unamortalium in

qiy) Y

terris bearitudo eít, ad quam in omni tri-

I5 j

f&m i

bulatione tutiffimé & fecuriffime, quicurr

que vellet, confugeret, & fi contingeretin

Tem, (

üpti,

omni vita nihil impetrare, idquecertó con-

quam (

flaret, nunquam tarnen effet ab oratione

defifendum , quia praemium & merces

m

Tälfbug j

magna nimis eft, ipfüm o/fP orvare, O

mei! Ó mei me voti nimis quam compo-

Fal

tem , quando ?azze Majeffatz licet effe fip-

Ü&c

m ICVc

dlicem, imo fiequentiüs colloquendo £a

duici amori Jïefrz' Jamiliarem. — ex dig. &

"f

.

In Feü

db ds

| parg

Dtits

di

9. ja

BINUIN (

& co»8

69

19. Januarii,

Gali

S. Wolftani Epifcopi Wigor-

nienfis.

Seriu; bic maxime fuit 69 gravis mo-

ilit

vibüs, neminem impunué videre perimztteus.

daun

ex vita.

j Uen

SI

os loquitur ex abundatia cordis; quid

colligas licet , ex totius colle&ione actio-

Ximabll

nis? proin non ita mirare ridentem dazmo-

aiam i

nem ininferno, uti Monachum cachinnan-

omni t

tem in cznobio, fxpé audivi ri(iffe dazmos

, quiot

nem,; cachinnantem Monachum femper ob-

tingeeti

ftupui.

Et levitas Monachi- nil aliud eft

ceno t

quam fax inferi & diffipatio clauftri: & cer-

p at

tum zque in inferno converti, quam cum

k m

tálibus, qui in recreationibus fcurriles ac

orares

fenfaalibus familiaritatibus dediti funt, agen-

ri COR

dó & converíandÓ , converfionis vel qui-

netfiä t

1

dem leve initium adi

yendo 1

[]

pifci & tgeri. ex diäï.ï

& fad.

x d

.

20, Januarii.

In Fefto Gloriofiffimi Martyris

San&iffimi Sebaftiani.

Cce novum inftitutum militis Chrifti,

E

primz cohortis Antefignani, veri Mo-

nachi: com/gere hoftes domini, commili-

tonibus com/ig? : Chrifti honorem fuevi,

uum

j J

E 5

/7Zo

89 (o508

fuum sec imtueri: cwterüm fcelus putare,

vulnera zzferre , lucrum & Gloriam ferre,

cz3

& tantó magis gaudióÓ affici

» quantó pluri-

büsv telis confici.

[/]

àT, jdnuarii.

li,

Fefto die Nobiliffimae Martyris

D7

& Virginis Agnetis.

]

Ts

Qu

Pofuit fígnum in faciem meam , ut

l

nullumpreter eumamatovem admittam £.

quum

Off. Eccl. . /2/5 /ofi férvo fidem €7c. ibid.

(ipram

& obfecro ingentior contumelia Spon-

Tys,

Q

& m

fo, injuria Deo quam a/ium. amato-

ven aut admittere, aut amorem füum qua-

litercunque alieno impendete? Zelotypus

amore Deus eft. Rivalem non patitur, re-

S ]ld(*

pudii illico ineffabili pená fcelus ulcifcitur.

Tüftig

Et quam oportet fponfam cautéagere, quz

minuti(lima cordis & abditiffima novit $poz-

t a

Jo jugiter patere?

Drecor

tipnj

N w

,B)æ *** f ***g(e

Ws e(f

Atts d

192 D

gnc (

Qp

I)

)2

Il il

Ja-

$(o)&

yi!

putut,

22. Januarii,

n fart,

S. Anallafii Perfa: Monachi

( plür*

Martyris.

"Ante capitis abfciffionem id unum do-

Juit, fe membratzim C? diviffmo cruczatu

tyris

vitam terminare uon potuiffé. ex vita.

Ujus unicé quam maximé fuppudeat te;

H

quod tu contemptiíTimus militum, tan-

ts dl

ta dignus non fis pro JEfü duce amoretuo,

tamo.

quanta pro te Dux iíte tuus amantiílimé

20 ii

dignatus eft perferre, tanto enim acerbzor

mors, quanto crucifixi amoris noftri morte

a gt

eft mollzor. ex didl. €? fadl.

y at

um que

23. Januarii.

/cloypo

titut , t*

S. lldephonfi Archi- Epifcopi

ylcict

Toletani Gloriofz Virginis Dei Ma-

tf qu

tris Capellani , Virginitatis illius fpecialis

r

Przeconis & Inftitutoris Fefti Expedta-

tionis in honorem ejusdem Matris

Benedi&tz.,

N eo ut plurimum omnes tuas cogitatio-

I

nes effe oportet üt omnium Amafiorum

Matris admirabilis amorem & ftudia omnia

erga Parentem hanc BenediCtam quam lon-

giílimé fuperare valeas ,' adeoque ca tibi

excogitanda funt, quibus majora ad ejus-

dem cultum excogitari à nullo amore &

p

,ama-

A^

A^

E 4

*

7

T2

&(o»)8

amatorepoffent. Adhoc, quósquos nove-

P

Ül

ris (ingulariffimé amori Virgineo addi&tos di-

vos tibi pro Tutelaribus cooptabis, & , ro-

gata eorum etiam bona non folum venia,

confilium auxiliumque implorabis quibus

i

unus tu omnia fingulorum officia vincere,

& univerfüm terrarum orbem intoleranda

Motia

[

amoris vehementia erga Dominam eandem

accendere poffis. ex d;&. €7 fad.

24. Jamnuarii.

Y

luni

Commemoratio Patrocinii Se-

renifhimx Dominz Matris Admi-

Tij

HiC Re

rabilis Benedictz.

DAW

HI

c amplius meretur Pazrocizium, quife

DN

Patrozi wverum cognofcit cZentulum.

Tunc vero digniüs szítimat Parroczgzum,

p

)

qui illud rité in quo agit, pez/at pericu-

dum. Et Ó qui Pemediie Patrome porens

TeQi

recolit auxilium, quam ille tantze Matris

tiofig.

Iïibus T

auxilio confidit fe tutum, quam tanto .

trocitiio exhibebit fe gratum?

ttij

25. Januarii.

Em

Fefto die divinitlimi Apo.fïöli

Pauli Converfionis,

Tie Vi

Domine quid me «is facere. A& 9.

at

H

Oc verum comverti cít, vepenute zutavi.

e$

; Df

et, mox c.'æczfti-;ïe, Je z])fum uefeiv

quif

"l

e

$cos

73

5 0V

de voluntate. Dei füla queveres coguofcere

ictosd-

& qmox facere,

&yT

Vetil

26, Januarii.

quibus

S. Bathildis Galliz Regine &

1nCerey

eranda

Monialis humillimz, usqueed mun-

danda inquinamenta ftercorum amore

andem

-

Dei fe demitteritis.

N

On in curribus Pharaonis , mou 3n. equis

,

Salomonis, fed in abjeCtione /Z/Zz: , in

humilitate Mozachi maguificatur gloria Do«

Y Se

mini, & mirificatur mifericordia Dei mei.

M

Hic Regum Regi Trzumpbalis eguus, qui

omnium proflat ufui marcidus 2/7zus;

,-m, qui fe

omnium fervitio humilis A/ozachus. 22 doti.

gtl

alm. & bominum longé meudaciffmus eft

ypcittt

C fuperbus bumili 2a veffe Mouacbus , xantoQque

ii Pg;IW

nequius meazdax €? füperbus, quanto fpe-

12 [rist]

ciofius & pluribus, voto, moribus, &ve-

ftibus mentitur & illudit Deo, Jugelzs G7

anto £^

bomim'äusl, ex did. & fa&,

27. Januarii.

S. Emerini Abbatis viri rigidiffi-

mza Vitx, nullum alium cibum quam

poHOU

panem, cui

aquz adjunxit poculum;

admittcntis.

A5

fex&io, geftus & habitus Monachi fint

" yi

RE

ri,

quafi graviter infirmi & mox moritu

&

( /zejïf*ï

E5

74

& (o»)s$

It

& ille folum bolus duleis , quinatat in locry-

7/5, nam vinum tam debetüur Monachis

jua

utjumentis, nec eislicet plus comedere,

feer

quam quo zeré vivant.

Et hzc eft brevis

Yb i

& facilis ad Deum via, non enim ide

i

O vi-

Qu

vimus ut u fed ut /ezé vivamus , & non-

Ttlen

(Tiff f

novit adhuc inte

dum convaluit ex feculi infirmitate , qui

i

itopn

€ fad.

r cibosdifcelïnerc. ex did.

i,

tromg

28, ZJanuarii.

AW DA

F eftum

five..Commemoratio

Patrocinii dulciffimi Patris noftri

admirabilis Benedi&i.

l

$.

C

Ui quxfo malim me credere, quam cuí

|

noverim chariorem me effe? cujus ne-

mo, qui fe credidit non expertus fidem,

quem nemo füorum, impugnatus non ha-

Nf,

L

buit defez/óvezz. Et tantze precipué forti-

tudinis ducem? quis enim ut fuos defen-

ptte

deret, totexercitus protrivit?

claffes difper-

ld )

fit? toties dzmones elifit , Reges, Principes

LT

terruit, aut fregit? aquas avertit, ignes ex-

Atich

tinxit, morbos depulit, moribundis adftitit,

Tgter

cxlo induxit? Ó quantum , quantum agno-

0 tl

Íco me debere, quem novi nunquàám Ron

MT

meum apud fümmum Judicem Deum cau-

s

fäte, D

fam agere, etiam dormienti invigilare , ubi-

-?f Ilf ,Ilfi

que aífitere, nunquamnon intendere , mala

D Yerb

undique omnia avertere, bona accerfere.

193

* Quaf /

4$Coo&8

75

271

Et Ó indignitas! ifla nec pu'are , nec- ve-

ynaciis

putare , beneficia non zoffé, necdum agzo-

yedetty

fcere , & in hac fancta, & felici fecuritate,

brevi

ubi non eft timor cum impiis trepidare ;

leo Vi«

corpori metuere, judicia hominum expa-

X nor

velcere, falutis remedia exhorrefícere, fa-

j qui

crum rigorem declinare , in otio contra,

rdid.

imo przcipitio metu folutum, & liberum

agere, neque in tam difbcili caufa, ad Fa-

tronum xe(picere ,. Patrocimium . implorare,

aut agnoícere, -

yratio

29. Januarii.

10&1"1

S. Gelafiiill. maximae & fummae

Patientiz fummi & maximi

uam ol

cujus 1

Pontificis.

[S üdc i

Pofl Martyres inter Romenos. Ponti-

non b*

fíces uon facile invenies , qui breviore tem-

ué fGï[i*

pore majova paffus fit.. Baron.

) dC(CU'

Llud

Monacho maeximé letum ,

quod

;; dilpt

l

principe

maximeé ceteris adver/um , tunc enim

Monachus in amore Dei proficit, quando

ignes &

is adüitit!

jugiter & ardentius & frequentius pro Deo

füo tolerare concupifcit, hinc quoties dies

um g*

gam U

aliqua fine grayi tranfit cruce feu adverfi-

tate,. exclamat merito Monachus,

Jeus

eum o

latey D

d

Deus meus!. quare dereliquifiime? namficut

his verbis exclamans Chriftus quarebatur,

(2U7] mah

fe quafi féme fe & fiue bomime, üic frze Deo

acccrferg

Ccru-

»6

$008

crucifixo fuo fe jurelamentatur , qui eft (ine

cruce,, neque Jozacbzfauus eft aliud, quam

& propriiffimé quidem, patientis morien-

$

tisque Chrifti exhibitio. ex drZ. & fad.

[

s

30. Januari,

D

S. Adelgundis Virginis Monialis

d

à Matre Dei nil aliud, quam ut vo

"

I n

t

luntas Chrifti filii fui in fe fiaty

W

poftulantis.

]

Redite mei fratres, quitoto corde dicit,

Jfat domine voluntas tua, nefcio in cor-

pore, an extra corpus jam cum Deo ín czlo

regnat, neque enim trifte & adverfum ipfi

quidquam creditur cui quidquid evenire

poteft, f(ümmo cum defiderio & voluptate

de manu Domini expectatur & accipitur:

hoc ergo rogemus, à Domino utaudiat nos,

quidquid dein velit, exaudiat.

Satis enim

impetravimus, fi voluntatem Dei cogno-

verimus, noftram devoverimus.

Demer-

ge ergo me domine in infinitate Divinita-

tis tue, ut totus evanefcam, in confüm-

ptione nihileitatis mex, totusque trans-

muter in objectum charitatis tux,

Fiatdo-

mine, in me perfe&é fola-voluntas tua,

nihilque fim mihi ego, fed uni tibi vivam

portio tua, quia tu folus fpes mea, vita

mca, & anima mea Amen. ex d;&. &?

fad.

2

^

I. Ja-

äæcmä

TU

ielf

31 Januuarii.

], quim

notiete

S. Adalelmi Abbatis Vigiliis &

f

orationi diu noctuque deditiffimi.

( ) Deplorandum zternis Lacrymis Mona-

churn poft tantz.Sanctitatis profeffio-

nialis

t YO*

nem, poít tot dierum, imo fipe annorum

in Angelica converfatione ftertentem in

)

le&ulo, levem in oratorio, loquacem

in dormitorio, lautum in Triclinio

de dicit

ex did. ee fac?.

y in Qyr-

o n h

vüm i

TA

| evenit

ia

(

]

Vglupüæ

u- —

t

i

A

N

PA

ccipitit

ylint

-

-

171

E

.—-/1

2

d Y

ll

tis en

el cognl)'

(1-4

I

(5*

Demt

Diviniü'

l coanIH'

ue du

Fia:dü'

ntis 0

p m

(j2

vt

ii 8

MEN.

I 7'

l

"

?

78

&Co)sg

x

| jd

295d0o8SEQS

ludi

AMENSE FEBRUARIO.

L. Feéhruarii.

Wi

S. Veridianze VirginisReclufze

a

X

lon

colloquiis ita abhorrentis, uc nec

vocata refponderet.

OVa

[

Oc evidens (ignum reliquiffe fieculum,

At

trepidare, fugere ad fiecularium occur-

Qu

fum , nam, quem etiamnum delectat

fiä, |

audire de cognatis & parentibus, nz ille

d Q

nondum eft fzculo nïortfxus. ex did. 8*' Jad.

2. ,f—þgärzmh'i.

hf

In Fefto Purificationis Matris

Benedictz.

Üc

Jccepit eum in uinas fuas. Luc. T.

[

il

fm, Qu

SIc nempe merctur fenilis gravitas, mo-

rum Z/afurifg$, qua minimé metienda

íi

Q in

annis, fed virá ,

fed a&ibüs inculpatis.

| r T

Hác, qui non /ezefc

72, nec hilum ille ado-

igiter.

Um,

lefcit feu proficit; & Ó turpe, //ztate , nec

(

crefcat juxta zzaturitate! fed fruftra Deum

im f

J'uf/cipere expe&at, quem Deus intueti de-

"üotib

trectat.

Eheu!

effe in cznobio , zg templi

?uedio , in altaris

minifterio , 2u Deum er-

pettent

08

"D

eCent in nugis etiam nunc puerilibus, in

m

ludis & joco!

lo

3. Februarii.

Eefto die fanctiffimi Blafi: M. &

Pont. Patroni dulciffimi & admir.

ufre d

P. N. Bened.

: DC

Fox Blafii , exemplum Monachi , fi bru-

ta intelligant, fi fere acquiefcant.

Et

ul

annon plus, acquiefcere huic indomita,

m oOl

quafi deberent, quam attendere illi in(ipien-

n delat

tia, qua(i intelligerent? fed, Ó fi ex Mona-

, t 1u€

jd. tf

chis quidam nvon ipfi filvefcerenc!

4. Februarii,

In Fefto S. Remberti Bremenfis

Mati

'Epifcopi.

H

Oc certum Remberti & juge negotium,

JuCA IO

qulla non bora certo obfeguio Deum me-

7eri, nullo non tempore fructuofé mereri.

i, m

Et qui in crefcente merito jugiter negotia-

menct

tur, pró quantum, quam innumerum, quod

inculpam.

jugiter duplicaturY & Ó ignavum, Ó ftoli-

, ilc

