ÍIn. Fefto "Triumphali Summo-

rum Orbis univerfi Principum

S5. Apoftolum Petri & Pauli.

AL

Unc bene craczffxus , quando cum Petro

Monachus ,. capite peudet verfo deor.

fm , bumillaus & fubmitteus proprium ju-

dictutt

| .

1

—

193

dicium, pedibus füvsimu facilé pertingit ad

quem tendit /copuzz, . cui fe ipfum zzc/zzat

.

celum.

Aut fané porrigit caput cum Pau-

9 in li

lo, quod &qué dighum Zezzz ec Paulicoa-

gpofitolo.

O pulchra vulnera, grata flumi-

iptor|it

J énis

nà! quando abfciffa propria voluntate lac

T extil

dulce ac niveum fluit pro fanquine.

Y

ubl um

30. Junii.

) n t

a lul

In Commemoratione gloriofif-

dehcit,!

"

fimi Apoftoli Pauli.

u f

Mibi vivere Chriffas e/z &5 zmori la-

nc prinia

mottismu

- eram. Phil. 1.

]s fimmt

r;;;'el,?iïl('ïf

j

O

Ogantümvis 'Monachi äreri,,' gugitev

m)d [ri

morzantur in. Cbriffo patiente , vitunt-

vidbantt

tàmen íemper & jucundaptur g. eodezr

Triumpbante , infenfibiles corpore, extra Íe

| echïmïl

TT

pofiti mente.

Quos fi contingat zzorz , hoc

evenit lucri, carcere folvi, v;£4 perfecte

frui, Chriíto incorporari. . Siergo nihil fo-,

letur. Monachum , hoc unum; íed .

longé maximum;: zzoré

vurnit

lucvum.

jdpi

li

k

?

| cump 7

-sä&ä E du

G9

J':'O;li

.'v'iï;,ï/ä

ii

j]

: À D.Md'flgnro;ïf;vdät. N

MEN-

194

&(oode

QU

iOye r

idol

Dd

b

TOSS

Duny

Dui

MENSE 7ULIO.

(l

MUU

1, J4lii,

m

Jama

B. Elifabethe de Wans Virg

k

Monialis.

(

tht

tj

Hanc pedetentim. admirandó prodigió

ET

Cbrtffi ad. crucem affixi Statua undique

D

Jequebatur. ,. & /Aguando immundis vexa-

Quam

vetur cogétationibus tnanum de crucepore

dere,

ve&lam fuo fuperponebat peclovi , €? a&u-

& dola

tum omues perver/as amimá cogitationes

V fof

aligebat.

Qpang

t for

T' quid cogitatis malain cordibus v&f'ri:.

O Deus! Ó amor meus!

LUE

Matth. 9.

Rbflt, 1

heu heu chaos malorum , abyffus co-

COptut

gitationum ? quid non excogitavit malitia

]

ld

hominum! quid non latuit, latetQue fe-

t I

creto cordium? fed munquid quidquam ab»

Jeouditum ab oculis tuis , quod.elt abfcon-

ditum ab oculis folis, qui celos && aby[fos

iutueris? Ó domine! Ó Judex! Ó vindex

squiffimé , nunquid potuit tamdiu quitas

tua ferre, que in.me ipfo porro nequeo

füfferre? debeo exhorrefcere, tam vilem

creaturam , invafiffe jura tua , exercuiffe

judicia tua, afpernatum mandata , adoraffe

d

ido-

&coog

19j

idela. Et quod non ferret intuitus homi-

2

num, tam diffimulanter & patienter tuliffe té

Dominum weum Deutn 1eutn ?. & quid. non

fibi arrogat, qui omnes judicat, fe ipfüm

coronat & adorat? aut quomodo Zeus cre-

dit, qui Deo mom credit? aut quomodo

Deum colit, qui minimé metuit, certé ne-

Virg

gligit fepé contemnit? quomodo non con-

temnit, qui non attendit, non audit aut fi

audiat non obedit? Óóamatot, Ó hominum !

jrodi

g u

6 Deus! quig enim gravior amanti injuria,

quam non redamari? & hoc fcire, & vi-

yudis

nl

dere, & inde abamatoexcludi ,

o videt

&

; 64 /,"(7 h

& dolet, omnia prius & turpia

nioxia,

& hofílilia, quam fe intromitti! & eheu

ogz'mtiomi

quantillum , quod de te cogitavi? quando

te forte admnifi ? qui hofpitium, proftibu-

lr

lum, infernus ipfe, malis omnibus patui f

f m

abfit, abfit deinceps quidquam & unquam

(fus ct

cogitare quam qualiter ornnia à me velim

]

ii

mau[il

excludere, ugum te Deum imeum, tuus ia

iua recipere. ia dom. 18. poft Pent,

ag ?

ul []

E

j

j

Ll

:

$

gi

qud

&

ju a^

ql

gt

xerCmW

r

p

N A

A. ?flä

r

196

d (oog

$, Jalii,

Yb

[

InSolemnitate jucundiffimz Vi-

3

"fitationis fereniffime Dominz

Matris Admirabilis MARLE.

ij

hm

Exultavit in gaudio infans im utero

D7

qJmeo C?'c. ecce emm ut f;äl;'l eff voe. Luc.1.

T fi vov prima falutis, quid canticum

y

4 potuit tantee exu/tationis Magnificat atii-

4uà :u6a dománuum.

Ut quid .non fenilem

prorfüm penetravit animum? exhaufit fpi-

(n

ritum? & 6 qui quotidie attendat bunc ju-

£ij

bilum! Ó quipenetret quotidie tapti Jubili

[/)

l

fenfüum ! nunquid zoz isfags exultabit im

utero novum defidevium d2 uovo propofito ?

h

LU

tanto füperabit Elifabetham in fxcunditate;

quanto /reguegtaüs iu bac jubilatione.

i

L

in

3. 7ulii,

Án

n

iU

^e T*

LEU

ngdani Abbatis.

t

4l 4d annos Septuaginta duos usque

l)lw

Jolo paue €? aqua coutemtus cum. alig

uot

l/bl

AMouachis Fitim afperam duxit.

f

.'

Rugale convivium ubi ficut ibi j/oaz. 2.

tl

1

Funum nom babeut, deefh wimum.

Sed

,,,

hoc epulum eff Monacborum.

Ibi zzterfunt

S'Efus & María ubipro condimento omni,

S j

ï ls,

ä'.

abftiuentia ; ibi vinam fervatur czzfo/ationis;,

ubi

Yüm j

L

"

&Cooa

1'97!

ubi agua pleuo foute bauritur , cordialiffime

ng Vi

contritionis. Joc fecit imitzum figuorum

J'Efts; nec converfionis zzztzum unquam

nint

indipifcetur, quam per oZ//zgentiam & gu-

4

lv mortificationem otinnimodam Monachus.

? ul

zzdom. a. pofü Epipb.

Luc

4. jztlii.

anticu

Abbatis Olumi-

ficat

S. Procopii

y fenllt

cenfis,

uf

Cz)m Prapofitus fui Manq/?erii, quem

banc j

eidem appareus pro impetrauda Sui Cauo-

Juizatione Romam mifit ,. nihil ili efficere

ii i

po[fet , &* jam tviflis veditum fufcepiffit,

H'()Il(]m(!:'

zon tulit diutiàs, quim caufam deinceps

cundilïïf:)

J

Juam ipfe ageret Divus Procopius, ap-

paruit prozg indiguanti frmilis per to&em

Junocentio II1. Pout. Max. €? acriter ex-

probrans , quod feguiis bonori [uo ffude-

veb , adjecit, mi Prepofitum vevocavet,

"

zum vero fe illum (cum. di&lo pedum 74)-

"m

patialem in fublime tollens ac vibrans) pev-

Joffivum: revocavit illicó Le

n d

c

gatum Pon-

Hfex, €P folemni Pompá Py

"ocopitin Satt-

Gorum albo m]fcw'p/zit 4H8uo 1204.

7

E

41l

SA'

vum qe fac domine ! quoniam . defecit

j

Sarz&'us, verus de terra Monachus. . Ve-

yoor

lis, ó bone mi amor Deus! me fàltem fal-

jj

vum, qui eum , quem debueras Sazéurm

ho-

3

198

&co»&

hodie reperis corruptum: vanma locuti fun

tv

Dun

unmusquisque ad proxiumum fuum i hoc figaum

defeciffe Monachuin, corraptionis Saz&z cer-

enp.

d ]

tiflim:m argumentum , verbum . fcurvile,

turpe aut vanum.

hoc vero digné, hocin-

qu.

dubitaté probat & commendat Mozacburm,

4fiun

eloquium caftum, igne examinatum, probae

qiem t

t ifit

tum, purgatum feptulum. z'inPf 22

dmoni

W. g

s. Julii,

S. Wilhelmi Abbatis Hirfau-

gienfis.

C —

Monafferium fuum ita feliciter ve-

Jlituit, €» excoluit ut. flupente ad bujus

unius Cenuolii diguitatem €7. celebritatem

Ti

Septeudrioue

unvevfo potentiffimovum

fij

Germanie Procerum cucullum fub ejus di-

D

il

ve&fione examlientium uumerus tantus fut-

vit , ut af eterium boc illos smuimé cape-

lia

vet

ttí

Quin & feculi filios tanto Religio-

15 [Iudio accendit , wut ingens eorum mul-

W

titudo, coujugii vinculis, ffve aliis im-

[/

pedimentis d vite Mouacbice profeffone

impedita, iuffituto Willehni , abdicatd

fuy,

ituni

propyietate fub obedieutia Monachovum

Tünt

viveret vitd Religioforum legibus proximd.

Wübi;

T ipff obfervalant eum. Luc. 14. « Quis

4

mmen(

non obfíervat Monachum? quam qui

!

Wt ,:UCUI

dejþicit aut /ufpicit Monaclzfmum.

Hunc

Mlgig

tu

éicox&

129

cutt f

tu nullum reperies, quam qui nec zoveri£

JDeum nec ullum audierit uspiam Dei zwze

ycfignu

Sed ecce! unus offi-

auflrcee

cium (eu "dpoffolum.

cit Monachus , plus ,. £ malus , ícandalo,

foiiil

, hocit

quam z;ille Sautà Monacbi pxoficiunt feu

forcdu,

efficiunt exemplo, & quare fe non /erva?,

quem tota multitudo ob/ervat , bonorum,

m proja

lh

ut imitentur, malorum,; ut calumnientur,

damonum, ut depeculentur & demolian-

tur. 7z dom. 16. poft Peut.

w

6. Juli.

S. Mechtildis Abbatiffae

t n

/Btilfteten(is.

T. l)i!j"*'

Unicum tantum verbum otiofum pra-

iib

tulit, nempe tritum illud: calca defüper,

gifmmt

cum Sautizimoniali cuidam id. quod geffa-

l!þ (jaj lt

at , é mamibus excidiffet. — Quam culparts

umj

licet levifftmam anult?s lac

yimc at

rymz*; & 7gu-

n p

nuis gxpiawt.

nin m

T qui ïnquireþant mala smibi locuti funt

Y i

E

vauitates, P(. 37. ^ O quam veré inqui-

ii

runt, quam veré inferunt mala, qui lo-

j [/

/I/ li ]

i.

quuntur 2274 , qui afferunt curiofa, inge-

ATA

TT

runt Ociofa, per quos tota complentur.cz-

,SPWIW

nobia, periclitatur & perit difciplina. Et

tamen contemnunt multi ut levia, acceptant

,U

D]

ut jucunda, commendant ut gratiofa , ipfa

n

dus

qn

Religionis toxica. — Et ó qui tamquam Jur

u

4

non

u

205

vjä?(o)ää

non audit, & qui uz zuutus os fitum zon ape-

vit, à quanto veneno os fuum cul'odit!

nunquid non ille Benedi&ti Magiftri dignus

$

v,dif'cipuluiä fuerit? zz P. 37.

E

7. 7ulii,

[

Jl

1

lt 1

S: Beeez Vidue illuflriffimze

!

[77

& Monialis Sanctiffimz.

li

Purpuram cuculfo permutavit , in quo

r

etzam tinilto illuffrior €7 felicior, quam

22 illa apparurt.

..f

Quippe admivrabili in

dbrtini

o7mz vtrtutum fludio comtentione univer-

It in

Jas Sorores San&iori vitá antecellens.

QOtpor

H Lumiuis impetus letifrcat civitatem Dei.

1 t

F

Pf.4;. Ftquomodo non /zfz/ícat qui

du]

Iv

tantüm gratie , tantüm glotie advertit &

—

importat zz czoitatem De:, civibus &

1

do-

"

njo Q

mefiicis domini ! & ecce! ubi iis qui defo-

--

! Yerg

t v

ris, . vix fübinde imber irriguus , bic ingens

& affiduus, furninis ZUübetus. . Et vere zgr-

TO g

petus fiuminzs ,, qui obturat aridam & fteri-

lw

tht

litatem evincat, pene uo/gï,tis. in Pf. 44?.(,;:;

*

í

I(iþ[)l'z!

Aütem

n

x ye

u

] )büng[

*

a5

4

il

i

o

. -

ä(VO)ä

2061

J 7:032 D

cultod!

9. Tulii.

i dipa

S. 'Theobaldi Abbatis Vallium

Cernai.

jda!e/ämtiam/ generoftffimam M'iZ;

tie l'ileffrris , tovueamestis . €7 zd genus

siffim:

ludicris dedit, mou omiffo tamem Dei &*

L

Deipare Cultu.

;; if

Z quiferis 720[72'3" ; qui recveationes nullas,

(v , (U

V

quam que fre Deo.funt , eredimus, quan-

iab à

. do nimirüm ut Toxicum fugimus facra de

TTTE

Deo in recreatione cólloquia, & peftem

171

corporis vocamus , quzuna & fola animam

t D

à morte peccati liberant: ah! cur exftre

Dewm quid qugrimus, qui omnia in hoc

nf qt

dverti v

invenimus? qui quzcunque humano inge-

nio curiofa fingi poflunt infinité. excedit.

T

qui de

$i vero quaris, quomodo ergo uterndum

animi recreationibus, ne quid in iispecce-

. vere t

tür? refpondeo ; neceffrtate , nihil. vo/upta-

?'; nam velaxatio apud Monacbos (ive ve-

p &f

ereatio eff Religiofa quedam ab operis fiu

3nPW-J

laborz$ continuuti zutet/toué vemiffio, non

autem ignava quzdam ab omni labore vel

j bono ftudio ceHAatio.m ex didt. 89" fad.

äää

—

—

N y

9. u-

20X

&co)&8

9. Jalii.

$ U

S. Edilburg

& Reginze Monialis.

g

Beató. Iná . Saxonum occidentalium

Rege Conjuge fuo AMonacbum profe[f , [i-

| lr

bera , CS' zpfa quomodo Soli deinceps Regi

B

Regum /Jevvivet follicita , abjetlo diade-

IT

mate aucillarum. Chrifi mumero fé [ociaw

oit.

I

yj

d

N

Exo potef? duobus dominis fervire. Matth,

Á

6. Utquid ergo non veremur etiam u-

ribus nos emanucipare ? nunquid enim non

B

ftt f

fervit corpori, qui ejus ubique paret vo-

| al

luntati? providet voluptati? nunquid non

| tf

AMundo? qui ita pro ejus fe more confor-

mat & arbitrio? nunquid non dzrozi , qui

! pmrlo'

ita ejus obaudit inftin&dui? aut forté w

| Uþm [

devotus eff Deo fuo , qui fuo intentus affi-

-T85, ]

| Wal

dué, fed soz Deg. in dom. 14. poft Peng

| cude, i

| V p

Tto ],

$ $

[ fliaiilq

$

D p

$

ï [ 3b0]

027

ICTUm |

] 0'71772,

ic. u-

L y

$(o)8

203

10, Z74i,

S. Udalrici, Prapofiti Frifin-

ial

genfis, poftes Monachi Clunia-

entalit

ceníis Patientiz Miraculi,

r(leW) l

Huic $. Hugo zbbas , ne exercitium

inep

Patientie eidem deeffet , inguieti ingenii

«f di

& virtuti ejus. iufeufiffimum Mouacbum

a

p'o /ocio dedit, à quo cum aliquando iu-

Ju/fà fuiffét delatus, quod contra obedren-

i. Mm

diam Sacrificium celebravet , eum S. ,Abhas,

Inuoceutie Ilius optime licet coufcius , ad

retiam P j

| enim V.

ipfum altare graviter corripuit , £? /Amu-

lato furovre, fücris vellibus d collo avulfis

» patet "

ab altari alegit: d quo tamen pavi oris

jmouid

£

ac frontis bilaritate qua. acc

-

Jferat . þd

ye of

paulo poff redire ju[fas) veceffrt.

m *

[ [ortö f

Upra

N

dorfum meum fabricaverunt peccata-

ts P

w ofes Pf.138, Tunc Monachus digné fua

vocatione , quando omnibus fervit pro zz-

Pofï n

cude, & fuperioribus corrigentibus curva,

& peccatoribus prolongantibus opprobria.

Ergo /etandum magis pyo. diebus quibus. bit-

gul-

miliamur , quam triffandum pro auuis

bus exaltamur ? pro diebus quibus à dolore

í

& labore liberi. ( veré dies vazi, mal

perditi! quantüm autem in hac brevitate

dierum continuandum Ze coztzmudtione [a-

boruz, laborandum pro frequentia adver-

forum , fi pro auis , quibus vidinas me]a,

coim-

j j

204

$(o)8

compenfantur & equantur gaudia & bona.

O quam doleret dzem perdidife , qui ad-

verteret //ze cvuce abiiffe.

Iimo fibi fuccen-

$]

feret ip(í, averfatum, quod unum unicum

eft, eternz fcelicitatis pretium. 2z

Cw,r//;/f'

[/T

& 128.

If 89.

[ncjf

| t

". Julii.

ET

! dl:mx

In Feflivifima Commemora-

tione San&iffimi & Admirabilis.

É W y

Patris ac Patriarche noftri.

U//C |

BenediGi.

!

0

H

]

Commernor atio bat folemnis . Hifpanis

| li

lu$

Metuendi fefti zztu/o zotatur , eo quod fe-

! n'lht [ ju

"fum boc fervilibs opevibís inbonovamtes

ylis,

4 m

metueudis admodiim pents d. INumiue pro

*

, lanti.Patris Revereuti

il Qp

zianiur.

a zerribiliter pu-

Tücr

Cütde di 1

L

ZEtetur . cov

Tueumi , uf fumeaot oonem.

tuut. Pf. $g.

Tunc veré Dominum

setuit, quando nihil uzde setuat quzs, ad-

Vétom

mittit: & quomodo non cor pre gaudio

tOman

exilit, quando nihil omnino habet, quo

QUE

etuit, nec quidquam, quod dominum vi-

V f

dere nolit , agere prefumit. zz P. 85-

&

& $

ï

12. J'-

ï

8 Co»8$

aof

12. J4lit.

ia & bt

( qii

S.Joannis Gualberti Abbatis.

(ibiuec:

m u

Cum [nterfetlor cognati [rbi admodum

chari iuevimis im eum iucidiffet, €? pro

d Pf

Crucifixi JEfu. amore vitam veniamdáue

deprecaretur , pacem il flatim obtutit,

€P culpam ex animovemitteus : at poflim,

dixit, & ego eundem Crucifixum expe-

yemit

rir'; propitium.;

iabl

oftti

Unc vemiens offeves mumustuum. Matth. f

O. acceptius Sacrificium tuum, quo

fimilius ejus, quod Chriftus pro (alute ob-

Hf

tulit injuriantium ,. Tunc veré Chrifti difci-

T J

pulus, quando contemptus, mortificatus

yibonort

Numit f

ab omnibus, victima tamen & anathema

fieri cupit pro hoftibus.

Tunc certé Dei

ht j

mifericordiam' evincimus , (i perfe&o ex

corde dzztte aillud, frcut €? nos dimittimus.

t i

in dom. ;. pofít Pent. Amici quidem vel

ideo maximé diligendi, quia azzcz , zuimicé

, Dontr

u (

vero multó magis, quia geceffrii; & tan-

tomagis funtdiligendi, quantómagis quam

pu p

habef; ,

atmici non utz/es lolum fed zece[Jariz.. ex dict.

H

& fadd.

d

2

ITE

m

13. 7-

—

pe3

206

$(o)m

13. J4lii.

j

infers,

B. Henrici Converfi Vllla- .| agl

;.

rienfis,

|

|

Tentatio, qua[i celeffis Regni minimé

u

!

e[fet futurus particeps, d demone in cor

ejus immiffa in tantum eum divexabat ,ut

' Áj

D

nullis vatzonibus aut exemplis. coufolatio-

Qu ay

uem excipevet, donec à .Deá ejus suifevtd

D

- de falute fua certus vedditus fuevat,

liil

Onachus non fit follicitus nimium de

d.

M

futuro, fed tantum laboret de inftan-

| nj

taneo, illud quippe aut turbat quod prz«

fens eft , autpufillanimem reddit ad id; quo

faciendum eft. Me quod attínet, proprer

boc letatum eff cov sieutà , Deus meus! &

!N

Oubþ

. lii

exultavit anima ruea iu Deo meo , quia da-

Untgr |

mnare me potes , quod metui, & benedi-

llnt Mo

ceris quia meritum damnafti , quidquid de

Of

me fiat in &ternitate, jam perczpzo ztermia

fgdefpici

m-) hm

tatis felicitatem , quoties cogáto , etiam fint

zue €? fie ommi bomine Dei, amorismeife.

Vel'& qu

licitatis perpetuitatem : 210do tu Deus us

60771ii11(

&

in calo, licet in eteruim ego u Inferuo,

b

Cündu

zon tam iuferuum borreo , ficut celun faffi-

Wij

dio /ine te domige : & de boc maximà gaudeo,

Ay

Deum meimi eternuti, & ubicunque ego fim,

M

Dei mei eternusm me effé : ergo Ó Deus meus!

demeérge infra inferos animam tneam, ne«

que enim metuo, quia volo: nec fentiam

'in g.

C NQ-DE

207

inferos, quia amo, nec tu dejicies, quia

Vil

agnofco. ex dici. C? thä?.

14. ZJuli.

t i

$. Henrici Imperatoris Vir-

quofte i

inei,

27X

Enituit fumma in Majeffate miranda

coufil

ejus apimi demiffro , qua Magno Theodoffo

u mj

mnimé minoy non aliter , atgue ad. Baft-

Juiti

lii ille, ita ad Hevelerti Colonienfts Adr-

s tl

cbi-Epifcopi [& veprebendentis pedes iffe:

"T

proffvatus jacuit errati veniam fuüpplici-

fev petens.

; qui t

ficadi g

On um fieut. cateri bominum ; gratuas

iret, ]

tibiago Deus: Luc. 18. . 1ta fibiblan-

!

,; t

j

diuntur nonnulli, qui (ibi videntur, nec

füot Monachi, qui ab omnibus cupiunt

[, & ae

qiiti!

adorari , & nullum fcelus reputant, quam

fe defpici.

Quibuspictus Monachus in pre-

tio; humilis & perfectus eft ludibrio.

Et

i n

m

veré quidem ogachi zoz ficut ceteri frnt

bominum, quippe qui vivere teneantur íe-

fii DZW 7'3:

cundüm /o/uz Spzvatum. Quid enim Mo-

jj

m

nachi, quam /Dzrztuales , aut ergos /1 Porá

rl

"ngeli funt* aut fi zzali

» demones. n dotm.

TA

1O. po/? Pent,

quet

(U

jpartt^

D

a

fie

fat

j

15.15'&-

208

&Co»om

i

15. 74li.

b

D. Bginonis Abbatis Auguftae

Vindelicorum

h

In extremis fapiltis pfalmum l.audate

At

TM

pueri Dominum Zetus €? devotzffimé pro-

|

nunciaus im ultimo tendem verfu "beatam

|

(git

celo animam trausmifit.

Puti

[mi

b

Eatus populus 71/2 fcit jubilationem Vf 88.

ET

Et eheu. miferum, qui tuam ipfe non

Mpof

hvf

intellipit yocem?! tota diegemit & clamat,

Gl

nec tamen fcit , quid defit a aut petat, O rriflis

cantus quem hlh! is non accendit nonacuit

hr

honore

animus! Heufonga violentia letitia fimulata

G coacla ! & quomodo jubilat,.qui 727

Msl

t

potiüs finem fpectat & optat? Beatus popt-

lus .qui fcit ]u&zlaz*zonem quem amor, quem

pralen

audium concitat & cogit.ad Dei laudem.

qucar

Maon

z lj 88.

Rküm

Qd

ao

æää&'ä

-

a

n

& 8

a

U

äääæ

ii

m

ä

tioije l

Cæle[i

r80 A

l

AD.

16. 7u-

&

(Oq)æ

209

16, 7uli.

B. Arnoldi Monachi Clarz-

ugutia

vallis.

Evaftt in cucullo tantus, ut mortali

y Laute

etiamnum in corpore caleffibus confolotio-

aübus-frub mereretur : cujus. aliquaudá

wf n

É

Caput , cum devotiffunà ad verfum Gloriz

!gfju'be(ltxi-

Patri ézclizaret zdagelus cuculló candidzf-

fimo dudutus

| Mpp(ætï; Wg'/zniäzzs /it/fgntanc

onem Y

vifusieft. ^ :

m ipt?

Mpoffibile, ófiliij' aut vï)-cp.oï!ïbileutqui,

i & n

I

Gloria Patri &P Filiot9 Spiritui Sage

s (

Got?c. . Benó, cetera malé. . Tàlem enim

dit nonacit

honorem Sacrofancte & Admirabilis. aMlius

jl

Maje(tatis, ramque realis pre(entiz reve-

1[; (lm IW

rentiam concirat. verfus ille , ut vix..à

Jur,

præfentïæ imaginatione .quis. fe abürahere

mot y qH

ueat. Et recitato Ó. Monachis boc ver-

Dd l

fu-Magna illa celi-Regina-cum univerío

caleftium .Procerum Exercituy; coram 5a-

crofan&ta illá. Trinitatis Majeftate inefiabili

amoris & reverentiz ngiücatioïm'prcïcidit,

& una cum " dagelis. Motiacbisque pfallenti-

Proin

bus, easdem laudes juxta. períolvit.

nihil monftrofiüs , quan;unum aliquem ab»

je&um Monachurn vix levi.cervicis inclima-

tiohie Majeftatem.tantam in tam admirahda

caleftium — Procerum frequentia dignati.

Ergo ad dandami tantz Majeftati gloriam

óimnes

Q

R. D. M. d&*igm*o Medit.

| 16.,?3

"u

210

$00g

omnes creatuüras convocate , (& nomine

Qtiti

omnium quafi infra inferos vos humiliandó

TU du

projicite. " Specialiter vero profündiüs fed

ii

modefté ; fervató more; 'vos' inclinate $-ub

adu charitatis exercito pro veflris in toto:

bità reverentia & atte

Mundo Fratribus fatisfaciatis , qui non de-

li

&

ntione horis interfünt.

[7: 4 di&-r E?Jf(l&&o

!

1!

*

17. 7uli.

"MU

tl

B. Gunizonis Monachi.

|

digm'i

Cafinenfis.

illid

Cum fantliffmum cenobium à Pan-

?'fl»' j

[ ]

dulpho .Prncipe Capuamo vexavetur &

opprimeretur , impedimento fibi perpetuas

[ fm

zurbas vatus , accepta Liceutiazn vtcinum

YON

ereuutm [e contulit , & vig

idä admodum,þ'ï

j

pauperrimesue vixit.

Áfieil

hu

A Pprebendens eumi de tui*l;t feovfum.Mate; 7*-:

qum ;

Minimé curatur, dum zaras non aver-

fatur.

Et veré

jtli

bis aitendit.

Deum zoz eudit, qui fur-:

nf

Et quomodo Zoguattr bené qui

audit tam asnaf.

e

j

f aut quomodo audjat bené

fomm

qui affociatur Zuráz ? nunquam /7

rfüms qui -

nunquam /zorfaum

bufi

tumvis audiat aure

» n€€ percipit corde, quan-

ltüji

» qui non/eerezumiamat .

cellula ,

& ab inutili fe o

hij (

ugat confabula-

|

Tir] (

Zone. "Tunc audiet Legi,

loguetur veci,

|

für,

quando /zrfazz , quando /?o

rfum exit, ab

| O.

emni

!

21I

eCcoos

& nomp

otmini ad creata affectione, ab omni pravo-

umiliad)

rum aut non fanctorum focietate. zz dom.

ündius d

1. pof? Pent.

dlinate, t

ris in tU

19, 7lii,

ui nydi

sifterlis

'B. Roberti Monachi Sulmo-

nenfis.

à $. Petro Caleffino Romani Pontiff-

catüs omug [ufcipere coa&lo vogatus., tuum

1d;i/

dignitatis fue collega effé vellet ? profufas

illico lacrymiss celle potius ut beves p

rety quamdignitatisparticeps , exorvauit :

"

2

onmafferzo poffea toto$ duodecitam ammos

vantir i

i

Je inclufit y iufolito vigove corpus domaus.

li þeypttmäi

rircitit

N

Otusin Sudea Deus. P(.ag, Ubienim

E

ita, ut inter Monachos cognitus? 72

J/vaé] magumur INomen ejus &e.. & quis ita

laudat, decantat, /Magzificat Dei iVometi,

g Mate

quam z choro Monachbus? & fadus eff u

jj n

pace locus ejus : in ctaumulo , in cubiculo, ubi

Sponfi eft'Thalamus. — Ez babitatzo ejus iq

, iif

ii

Syon: ubi tot bonorum o2 , acervus,. ubt

fomnum conciliat Sioz Strepitus , cordium

gt

furim ?

pulfus, amoris fingultus, — /)i confregit po-

tentiaé avcilun , fcutum , glaaïz'um,* ce" bel-

juo Q

um

lu ££. & certum impugnatis cellula Afy»

M

lum & propugnaculum , in quo confringi«

tür, comminuitut , eluditur tam facilé

gtl ni

Iluminanus tu d 1101-

TL

omne adverfarii telum.

g

Q a

fibus

i

2123

&$(o)m

tibus eteruis ubi tam inexplicabilis radius

affülget luminisj. ab illius felicita

te, ubér-

0 qui

tate, claritate eternitatis.

Ó .quam in-

queu

cognitus f£ezebravum; bu

*

^

us feculi Fili!

btmt

zurbati fünt omues à

aüfpieutes corde cum hi

dipr

lucis Filii,

Ql

in Pf. 25.

tam longfä ab omni zuvéationt.

t

f q

19. 7ulii.

fs. i

- B. Hetmani Contratti.

JMemóris cum effet contratiis, Eg im-

ÀN

p

editiore zug.

[5

emó vemedium ab Addgnira-

bli Mutree

/

Jjagitavit, d

quaez optio data

ef , faui &v 2utegerris

"U2 coYpovis , five,

Mu

embris omnibus prater liuquam ,

C? "ma-

17

aum, invalidr, ingeuii tamen juxta Sapien-

ju,

t CU eruditione exculti , utrum mallet

Qu

eligeret ; pofferius elegit , pesüity ac ita

gdrifte

obPiIHUlt, ut im ommi Li

ttefarum genere

€ coguitioue uniz

p

erfes fua :ft/i?g eruditis

if

effét fuperior.

Yil

Sgue a10do uog þetz'/z'zkf)guz'd;z;rvziä' ig INo-

D()m

7iue 0. Joann. 16. Exhoc conftat,

nihil petiiffe, quem conftat,

Certa

nec quidquam

d! [

impetraffe.

promiffio cerzzatzs £ pe-

lijg,

tite C? accipietis.

Sedjuxta oportet querere,

nE

fi lubet, quod £

&'is, invenire,

Qþortet

JPFH, |

petere Deo diguum , nectàmattende

retuam

fl

voluntatesmy quam Dei penfare dzg.

rzz'mmzl-

Dis d

É

d (Co»8s

313

lis tadls

(; u

O quam multi videntur fibi grandia petere,

quz tam tantilla aut nulla, indignum eft

qum à

à tanta Majeffate poftulare, ideoque & in-

li Til

ib cun h

dignum Deo, preces exaudire, indiena fe

concedere. Et 0, fiquotiescunque hucus-

turhai.

que oravimus , vel 2/27ud faltem poftulaf-

femus, quantum, pró quantum cumulaffe-

mus, in doifl. Y. Po/i Pafiha.

üi.

20. 7ulii.

5, (fi

B. Margarite Monialis in Sylva

NI

Benedi&a,

j t P

- Munus Satriff a obire jul]a , illud cum

Wf'if j ji.'?'

i, 09

Jumma bumilitate & Reverentia fufci-

jueus , magno cum frutlu auimi fuà gefftty

i

TL

domumáue JDei fummo im bouove babuit,

ül[ J ii

parietes €? pavimenta zucredibili cum di-

j g

ligentia C? fervove muMAdavit , mappas,

il ii

vefimeuta Sacerdotalia & veliqua omuia

Ecclgþæ pexJancià tracavit.

Omum. tuai domine ! | decet. fantlitudo.

T.

jc cont

.Pf.92. Eheu mea morum Zi/fnilitu-

do! eheu nimis quam inconveniens £azfto

quidqi

babitaculo ! . & 6 fan&litudo Dei domum, quid.

statitl

decet aut. decebit ipfum San&urrium ? & in

st d

ipfa, ut Jabitat, üc boc ipfums eft Mona-

(yii

dere i

cbus. . Sed quam oportet fit purus, incul-

patus & Sanus. in Pf; 92.

'igrzitateg

2Y. Zs

O 5

214

Q M

21. J4lii,

Vr

S. Arbogafti Epifcopi.

Qui comverfis à fe Alfatis Dei Timo-

j

vem preprzmis commendavit.

Edz/lz vietueutilus te Jfguiffcationem , u

J'ugzant d faeie avcus : quz enim.utilior

(

Qui:

Jignificatio, quam ipfà illa affidua, fed (aa-

vedr

| [lb

vis follicitudo! ne quis quidquam auct un-

|. al

quam agat, quod tibi difpliceat Deo fuo.

quam previdentmaturé, declinant cau-

hnti

té , qui jugiter ambulant in Dei timore,

l

|

&tlmy

P fugif

àn Pf. y9.

Bwj

332..

ulti,

mabiliffimae S.Ma

þriæ

In F&R'o a

de Magdalo,

Retedentibus diftipulis , mnom recede-

itfom

6af, Off. Eccl,

[

lj

Unquam citiis Chriftum reperit , quam

LT

N

ff

qui ommibus vecedentibus folus. quarit.

Et Ó qui tam anxio ipfüm corde gurit,

t

quam fingulari tunc proprietate reperit;

1

N

r

quam cauté, tam follicité: quafitum , re-

pertum cuftodit? & qui /0/i veré /o/ug in-

[ l

tendit, quam /o/um /oli fiba folatiofum fen-

?tj

tit? fanéà wzus dde tantim gratie ineretur

r

€& accipit , quamtimn : unroevfAtas tepidorum

fit

] Marc. |

& 4977;1272:*:'0774 neg!igät.

23 3'124

ecos

21f

iw Juln.

p

'Feüüm five commemoratio fu-

gz, dulciffimi & Admirabilis

)ei Ti

Patris noftri Benedidi ex

,

urbe Romá.

Hogei i

Qui t2 Sluvenis tanta, nos jam pro-

xim ucili

a, (dly

vectos nec tantilla! & qui fugiens zz

Jeculo , d fzculo, eheu nec fugere nos /z-

m aut

culum in cenobjo! xunc primum Monachus

: Deo li

/mant cat

fugit d feculo, quando quidquid Mundus

eflimat pulchrumaut bonum , ipíe reputat

ej timort

acfueit ut toxicum. . Et hoc cozc

erfiotzis

d

Bene.

zeline pulchrum zuitium.

; Mart

24. Julii.

S. Valerii Epifcopi.

ToÀ

Contemplattonis fludio profect que ac-

cenfiffumum cov ejus eru&avit verbum bo-

qum , verbum virtutis, quod im amimos

?fiï j qw

audientium tanta fübtilitate, quim C? po-

j u

teflate pvofundiks penetravit , ut ipfas

je quunt

quafi sedullas ; Divizo amore fuccendevet

e rbpeïi[;

C zuflammaret.

Quó fa&tum , ut Religio

ium, *

iu primis vigeret , €? magna fe ubique mo«

r Ml!ï L

vum. boneffas prodevet.

d

T

M

Jfevov füper turbam quia ecce &rc. fuffi-

uemt mhe , mec babent quod manducent.

Marc. 8. Propter quod turba /eguituw

li«

Nl'

p

4

nl

216

ää(c»)ä

Chriftum, pro.ff)ter idem revera Monachum.

Ut quid ergo uonm/eretur , qui tam abun-

IY

de habet, unde confoletuy ? Pafcua Dei,

cella mufii reconditi in poteftate Monachi,

[7]

ut quid ergo negligit Zzre, cui magis dando

omnia folent eZuzdare ? quem nihil unquam

.peteft deficere ?. & eheu! fiepe dpfüm efu.

K dig

rire , fiepe ipfum fitire, quem conftat bó-

H;

qui

nis undique omnib(üs circumfluere! & eheu

m

petriculofiüs nec fitit, nec efürit,

qui tam

Qedm

Divin

a edulia atque pocula & ipfe faftidit,

(l u

& rogantibus fübtrahit! nemo, nemo un-

ftt tene

quam recedat à Monacho, o/ upiuqua-

plexibu

fus, mifi iuebviatus d Deo » iutentus celo,

jugiter,

defibieus Mu;gfio. in dom. 6. polft Pent.

m lud|

25.. Julir.

In Solemnitate San&ffimi Ja-

cobi Majoris Hifpaniarum.

Patroni &c,

m

Filius Boanevges &c.. (ic & Domino

af

jl

dicius cum Fratre, ex Of & Evang.

fmj

Thin

T

Unc Filius Zozztruz, quando ab ore Mo-

lil

nachi, non aliud zzzoz;?

» quam No-

'Lll!

men Domini, & velut 4

J'acie fulgurzs co-

tf

vuf/cantis trepidat,

n|

& obmutelcit impietas

Ün

delinquentis,

It

b Mo

2 6- yll-

i

!

217

UCQS (o)9P

Monaci

26. 7alii.

i tam ao

DW

h

L5 Sblesi

ate FeliciffimaAyviae

i

2acti

2 *14;

s duiciffimaz

te )

- Jetü Chritti.M

m

Angelorum. Imperatricis

ibilungz

Virg. Ben.

dploné

]Ec digniffima veneratio 7Mzgze vie,

conftat'»

- qua ipfa fuit charitate zz Piiam, ne-

e! &d

potes quoque ejus e/J2. zz aviam. Etquz pul-

., quid

cherrima ejüsdem imitatio, quam illa (an-

&is complexa vifceribus , noftris nos jugi-

ple fifii

; Demo d

ter teneamus in cordibus , aftringamus am-

[ i

plexibus, ; Etquamilla gezuz£ 7z carze , nos

Wifit (

Jugiter.edamus zz charitate , depromamus

It

2n laude habeamus im ore.

-

27. Julii.

S. Bertholdi Abbatis.

1l

J'

uf

Garftenfis.

Tante abflinentie fuit, ut monendus

Doni

affiduà 12 men[a erat, ue manducare ob-

divifceretur ;! suonitus autem. ftrenuum

X EVH

manducatorem (verba autboris funt) //uu-

lb Qtt N

labat, cum preter pauem uud €7 quidem

uam V

viliori ferculá contentus e[fot , ceteris vel

juri t*

affédis vel egris ac pauperibus deffinatis.

i?

C

Um jejunafft.. Matth. 4.

Sic opera füua

inchoat Chriftus , ut difcat fuo exem-

d

pl,o Monachus ; nunquam cogitet fezzch

$

Y6s

)j

218

Z 205 1

ve, nedum poffe pro/icere, qui nondum di.

| d qu

dicit gulam vincere.

Sic in univeríà San-

& pty

€&totum Patrüm Schola ,

una unica ZHcipien-

Tut,

zibu$ hxc inculcata Reg

ula, & cheu nor.

dum didiciffe nos prima Rudimenta, & tan-

tüm proficere in perniciofa aftutia ! 7z dogs,

If

1. quadr.

|

|

28. Juhi.

U ]

V

EO

|. $. Sampfonis Epifcopi.

r

O0R

Poff exaiiam [antliffime «vitam ad

(tti ])

extrena deveniens

intev bec fuprema x«

| lum ocoà

Dortatiouis verba,

laborate , quantum po-

j nti

tellis, fratres !

quia non poteftis , quan-

tum debetis &c,

centum vigintiaunos na-

tus felici/j

f auimam.

JDeo reddidit.

l

| M

REdde quod deles. Matth, 18..— Multüm

exigitur, quia multüm dejetur.. lmo

Zoftünm

fiíl qe

deletur , quod fepé ampliüs non ha-

betur.

Quid enim Ó Mortalis! habes, quod

Nnti

jidm

accepifti ? '& quare illis, à quibus nil accepe-

ras,obtulifti? totum quod habes, efes ; redde

li (

fotum quod eg, & tamen necdum reddidifti

Tij

quod de/es. Dedit fe totum tibi, qui tan-

[U7

tum laboravit, ut te lucraretur //j. Et

COnpay

uando ipfüm fibi redhzZelis , quam, quane

:

f MFM;

0 ejus in te imaginem ex/zlelis ? cave au«

) ifOna(

ribus, attende ori

» attendeoperi; Zuznon

| t

unt; JDe. uj fagt,

l

IU

/i

Furtum eít, rapina

hgïfïros

eit5

&(o5&

419

nondum

ilverfa

eft, quándo alii ferviunt, quam ei, à quo

& propter quem facta funt. dom. z1. pof

Ict rj

eRt,

: eheu

Y

29, Juli,

ntay z

tia! j

. [n Fefto S. Marthz Chrifti

Domini Hofpitz.

T

Unc Dominum fufcipimus bofpitio, quan-

do in noftro colloquio ejus jugiter dele-

Camur confortio.

O quot ille cuneos col-

(opi

loquentium praterit ; quibus nil minüs tuno,

qiium

quam Deus lapit. Et 0. Benedi&tus, qui il-

fipiam

lum occürrens recipit, quem tanta confa«

janturmj

bulantium mqlcitudo excludit,

ts , qU

(

t atl

30. 7ulii.

veliidl.

$. Theodorici de Cellario

) Mulü

Monachi.

J llf

leti

[

Fuit veró Mundo znortuus, €9 jugi

|

jus 000

mortificationis fludio carzem fpivitui fub-

hobes d

Jicieus cum timore falutem [uam. opeva-

*

j5f ]2

tus en.

h;!

m r

F

Ili bujus feculà prudentiores filiis lucis in

Tl

generatione fua funt. Luc, 16.

Quz

bi

ut //

comparatio zfergitati cum érevitate labau-

tis /eculz! ubi calculi veftri, ubi rationes

uam 1 ;

0 Monachi! à Lucis! Ó xternz Filii! ecce

; ? g

j

duces ////os tegebrarum veftrz cacitati. Ecce

"H t(h

nl

qniiwes

CR) raPl«

[4]

vefive

Magilítros zg zpfaánfipientia fual Japie

X

D

—

220

æ(o)æ

vefire fatuitati. Eheu tam þrudcnter il-

los, quz vclint prevertere, tam cauté,

S.Tgna

que metuant, avertere, & neminem ve-

ftrum velle advertere, un

de poffit ipfe lu-

cro fuo intendere.

Eheu plus atrendere /e-

vi obulo, quam vos

Jucvo immenfo , (tadio-

Ti

fiüs captare momen

ta temporis, quam of

B;

Jongavitatem. etevustatis ,

plus detrahere

7177

4de fomzo meceffavio , q

uam vos de zgy

7

E

peffslenti otio. — Reddite,

veddite vatio-

|. Litei

nem villicationis vefire

, Jam eutm mon po-

D Í

zeritis villicare , ni(i alic

er velitis, fructuum

ac lucri rationem ini

L

rG.

Audeo , audeo

dicere: zif abundaverit

» 2udufivia vel dili-

! 'U [

]

|

Q]

gentia vefira plus. quam AMercatorum , mon

| Qrloni

ztvabitis in Yeguum c.

elorum, in dom. 8.

Qs etin

poft. Pent.

| fbl

| Bll

L:

| nf

E

:

:

Nl

$

qu

$ Sg

|

31. -

ä(o'öä&ä

