Pf 104. hoc faltem Deus meus liceat

tUt )

pro aliis impetrare , quod pro ingratitudi-

110 ag

ne mea, non audeo mihi poftulate, Zete-

Tattüm

£ur cor. queventium te, ut lubeat magis &

quid u

magiste jugiterquzrere

Attendite 6 Saz-

tel (ede

&il exaudite Ó omnes azuez Dei, Palatini

Ü &

JDomini smei: hoc votum meum pro oveffra

m mj

Janclitate , hoc vobis ego tota cordis inten-

Ts o j

tione. Non utique vinci patiemini, tantil-

l& vocis eontentione, optabitis vel sucas

At

catello veffvo de smeufa tam divite. ExÓ

| Mi

continga: faltem in corde veítro, quodnon

]

prafumo in meo reperire. 27 f 204«

E

"

6. No-

g

ä(owïä

307

!

6. Novexbris.

hi

B. Beatricis Monialis poerii-

tentis,

ne fv

rumto m

Qua poff miferum lapfum sniralbiliter

jffmi Pa

ad Chriffum couver[a , faudtzs operibus &

ereQisit

anultis nivaculzs claruit..

s Vetbi

I

T gaudium evit ia celo. Lucz1*. Si tam

anxié quaritur tam brevis zzortalzum bo-

Dunint'

d

quinum plaufus in fcculo, ut quid non ezer-

uus zmmortalium z4ngelorum 12 cvlo ? & (i

ro ingi*

Xtula, Jf

tantum 244di , de homine revcrteate;

Tubeat g*

quid quzfío mueroris de Mouacho receden-

te! fedes Monachi inter Apoftolos prxroga-

Atten'di

i

.;?

j i,

ln

i

tiva & principatus inter Angelos, & quan-

tum malum inde pracipitari, & quanta gra-

um o *

ota cortbr

j

tía, eo rurfum elevati! & (iquidem hxc

DI

m

tanti tu ipfe non zílimas, ut quid tot tui

atl emml

)

amantium ccelitum votanon fpectas, defi-

blr,ï

jj

"2D M

deria fraudas? zz Dorir. 3. pof?. Peut.

CRIO! v

] t

'ææææ

w W od

&

a&

—ü

uU2

7. INovetis

"

308

"5 (o58

7. Novembris,

D. Guisberti Prioris Beben-

I

hufani.

"

Eam quam ante Monachatum |fib

j

Tnil

afperam durv£auque. indixit vitamy etiam

hii

in Monacbatu aufferioris difciplina fludio

j j

incenfus mumquam velaxamdam ) effé imó

Mif v

cero acvioribus €? durioribus füimulis car-

Cunrqi

T

nem la[civientem , /gkzz( gumeatum , caffs-

gaudam ceufuit.

Üm

D

tili

N

Olite fieri ffcut equus & mulus guzl'äus' "on

ef iutelle&us. P(. 31. tunc vere eguus

aribuS l

tunc ziu/us elt homo, quando plus agit ut

VE

Qumentum pro fetfü ,' quam ut borno intelli-

i u

gens & fapiens prozute/le&u, & quis magis,

QTT

queío, ut jumentum; quam qui corporis

T0n j

ubique comodum , vix animi fübinde atten-

lt o

dit emolumentum. — Et quamvis non peni-

Ninty

tus jrutum, tantó miagis fafuus , qui non

LUR

erübefcit plus habere de Zru£o quam de/e-

emiue prudeute €7 fenfato. in PC 31,

Ailiy, ]

Corrjo j

t quy

d

I

I

[36

EE

| ftnj,

düys

*uys

)

qi

i

Ml

r;

$, IVovern-

395

&(o)8

9. Novembris.

-bert-

S. Godefridi Epilcopi Ambia- .

nenfis,

Templum Dei in tanta "veneratione

junii j&.

baberi voluit , ut noz fofum Clericos zm-

j etin

fne ffui

uros Chori , aditu probzbuerit , fed Cv im

Miffà oblatiomes eorum qui move mulier-

- &f dii

imslis cat«

cularum inton[am comam gevebant vecipe-

ye nolueriz.

m Cf

Omus. smea domus ovatiotiis zf cunlis gen-

, at

tibus. Lucgm 19. $2 gentüibus, íi (xcu-

laribus Zozus oratiozis,ut quid Monachis

cvec du

domus megotiationis? ut quid, qui condu-

lst t

&i quotidie docere in templo , zegotzautur

lum i

€? otiautur tanquam z foro? aut nunquid

V quimp

ui o

non zercautur , qui ità oculis vagaurur ?

aut non negotiantur, qui ita fabulantur &

pindeattet

s (

nugantur? atque utinam e;erezt, C? co«

lumbas, qui turpes fxpe Pbhantaffas , imo

r i

] quam il

veuderent , tte perdevent fuas zpff , ebeu Yaui-

mas Nunquam certius enuntiat oculus de

»r; 31'

corde , quam quà difivabituvr im ovatiome.

Et quomodo homo cozfizezs, qui (ui in

templo ipfo non potens? aut quomodo po-

tens, qui oculi zzconti

poft Pent,

fns? in Dom. $,

u3

9. INoveti-

T d

310

$(o08

9. INoveritis,

$ 4l

5. Malachiz Epifcopi Da-

neníis.

uUenis adhuc orationis fludio mire

Ewt

deleclabatur €7 ut buic eà devotias fapittt-

Ttti

|. Dede

que iucumbeve valevet ,. folelat. quecun-

que poffet momenta fuffuvavi, ut quam oc-

At m

cultigumó Numini vacavet , umde fa&um

Nm,

ut cum Magiffrinm comitaretur , poff ter-

t

wm fe ejus curavet vecipere, ficque am-

font

j

H

1,

udans, paffis manibus extenfisquebracbio-

n

Tiàtis

lis preces clam fuïzderet.

Ui eje&a efft turba , intvavit. Matth,

Yi

C

ls

9. procul hinc procul turba Phantafma-

tum, muüultitudo diftractionum

procul di-

füftri

verfz rerum imagines , procul negotiatio-

Wstem

nes, affeCtiones, omnes mentis inquietu-

b g

dines; nunquam Deus cor Zzzgreditur ,

MT

quam hzc omnia fro'/cribaztur , tunc veré

LU

Deus in anima regnat, quando nihil omni-

!e"äni (

no eft, quod eam turbat, nihil, /e preter,

T'ita

quod occupat ,. aut de/edat, €? z5/e revera.

julim |

ttus efl , qui vaflum bominis auim um

fntia;.

in Dom. 23, poft Pent,

"

64

u

E

F.

16. Noveri-

ecos

31I

10, Novembris.

Du.

S. Alquirini Monacht Clarg-

vall'nüs;/

"E

4Fger cum decumberet interroganti B.

i af

Poritio quomodo f& haberet? "e/pondit.

Bené clariffime Pater, bené omnino agi-

71!126' «

1Ldtin 0C«

tur mecum , quia vadens vado ad domi-

num ,. qui propitio & fereno vultu mihi

RU

! I)DJQ t

apparens, ait, ecce! peccata tua deleta

füuntà facie mea: veniergo fecurus ve-

hciue at

"m

ni & vide &c. tali ergo promiffione fir-

matus jam mori non timeo.

jt, t

Nucleus confolationum ! Ó dulce me-

O

los pauperum! quomiam 22 etevnum

Pt

O toties iteratuim , to«

; prouul d

suifericordia ejus.

ties rememoratum, nunquam moleftum auri-

ncgoiialïü'

; jnguttt

bus, nunquam grave vocibus, & quid fi-

tientium cordibus ? quomiam m «termütm

gl

suüifericovdia ejus! fed eheu! qui uon coufi-

m WF

zemini domino paupertatem , diffimulatis in-

ibl o

firnitatem, nunquid non pro z/erzcordia

N D

juítam metuitis indignationem ? zz D. : 3 -

: 1 ;'e ïC»Vü

T

$ $ w d

& d 3

& 3

; f

U 4

yut

II. vaem-.

312

&co»&

1. Novembris;

quat 1

Jl

In . Soleninitate . Gloriofiffimi

fate, ; |

Chrifti Confetforis, Monachorum

ts

Speculi, S. Mardni Turonenfis Epifcopi,

ficut N

Patroni dulciffimi P. N. Admirabili

:

pl

Benedi&t,

[j

i M 4

Corpore irgineo Élandum habehat elo-

quiuim , gvatus erat qmovibus » étenta mene

QUetit

te calo fafpenfus. ex Off. Eccl.

qui hzc figna prxferat Monachus!

7^ quam Admirabili is Patrz fuo Filzolus

F

Á

rvatus & gratiofus , cui pro his Aartizus

$«n8

u

us die&us Patrog

Vatus,

?45 eft, & unicé obfer-

&X

12, JVovemériks.

$$ Martyrum Benedi&i, Toan-

nis, Matthzi, 1faac & Chrift ni

:

IN

Eremitarum,

Curþ Meftho

C?"igir (

Polonie Princeps Sacel-

UM

lum intvaffet,-in quo facros pfallebaut

f"hlfaïe

Dymtos , affusd fubitó oculis & animo fuo

D

[eligione , perinde eff permotus , atque f

fituie

introifet penetvale Numiaum , uon bomi-

D

Butt , denique allos velut prafeutia Numuina

véenueratus

€

Copia t

? e7 tm&rzvz't, 0 veré diviza

B/almodia!

lc pfaluum dicam Nomini tuo in Jeculum

-

Jculi, Pf. 60. O quam long? alio guftu,

quam

ecos

313

quam multo ifti uberiore fru&u * qui iftud

fic , itud p/al/ere , in omni optabat «terni-

Xf

tate. . Ah domine! ah ! zoz f , ficut buc«

chorut

usque, fed /ic , ficut ii , imo/fc da ]?þz//ere,

fieut Nomini tuo tu.nofli convenite, //e

Epifp,

ürabilis

pallere, ut g Jzeculum Jaculi decet cozti-

9"uave.

'Tunc, tunc bené reddam vota, fi

hat lo

ita Zeué diffinxerint labia mea, benó mafti-

caverit anima mea verba tua. 2z /. 60.

tb d

13. Noverbris.

fonachis

FeflumGloriofiffimum omnium

IL[() F/l;lo]/"f

, Muriat

SanCoruro ordinis noítii, innumeri

iic d

exercitüs Sanctiffimi atque Admirabilis

P. N. BenediGti Filiorum.

T coguofcamus iutervra viam tuam. Pf.

oAf

U

ij|

66. Et hic re&tam in coclos legit /emz-

hril n

tati , fi quam calcavit in terra Deus homo

colligit vZaz:, eodem rigore fuam metitur

vitam , £? qui ia ommibus gentibus cognofcit

^ S.lïel'

j

j /7 ll!!ï

l

falutare tuum , quantum reperit numerum,

ó Deus! ad te tendentium ? quantam mul-

titudinem vie ducum, vie comitum Y fed

filj *'t*/m!

eheu! quem nihil movet aut trahit tanta

gii i

(fm MW

copia exemplorum ! zz Jf 66.-

"T

O02

o

Bo

"qys

$

j

m [ W

Y 3]10 Cunul

u ;

14« No-

qllil

314

&(o»od&

14. IVovermnbris.

Torl

milli

S. Laurentii Epifcopi Dubli-

in (ic

nenfis.

Finitis matutinis laudibus in Eccle [*

remanens ante f/Aguum . crucis. dulciffimum

((

cum crucifixo müfcebat colloguium. — ex

.

'Surio.

linjy

Ucundum fit. ei eloguium meum

» €go vevo

€€p?l

J

m

deleclabor im Domino. P. 103. O gra-

ta! Ó amicabilis viciffitado! & verà tunc

.Allll

Jucuudum Deo. meum eloquium ; quando

tl

viciffim me ejus delectat allozwig, & Ó

tty

furdum, iníenfatum & ftupidum, quem

tire

verbum non dele&tat tam delicatum & fa-

pidum! zz P/. 103.

Jull

W

15. Novemébris.

d d

Düdnta

S. Maclovii Epifcopi.

I'tjri

Verus Maecrabiused fola fuffentatione

W u

Quanr

coutentus , quam ffmplex. Nature necefft-

tas exigebat , plurimisque licet. advevfita-

jutia!

tibus C? perfecutzomibus obvutus, ceutum

üliter

& frigimta annovum Senecío im exilb

suortuus eff.

Enedi&us Deusinjudiciis füis! ecce qux-

B

rentes Joggevitatem vite in cavuibus €?

Jaturitate , defcere in vanitate, perire,

more

äx(O)æ

31f

mortem accelerare in ingluvie, & multa

il

millia eheu in zternitatequi fervati fuiffent

in ficco & arido pane. 7z . 77.

16.. Novermóris.

Fl

ciffrmm

Iffl.

[?!

S. Edmundi Archi-Epifcopi.

YIantum borrorem peccatimortalis con-

(go 9

ceperat , ut ad Primcipem Atomachorum

catbedvam cantuavienfem fufcipiendam per-

0 gt

eré tUt

Jütaderi zom potuerit , quoad ipfi fuggerve-

vetur, eum mortiferi peccatireatum, cer-

: quandlü

te periculum , non evafurum, fi confen-

n LU

tire. nolit.

1 qllcm

qn w

N

Ulla gravior injuria, quam quz patra-

tur in dozuo

ropria, & quantó venit

d chaviore, tant

$

przvaleat in dolore.

Et

quanta enormitas peccati, quz Zz doruo

jropria Dei, non venit amico ab amico,

pl.

O

fed tam bono Patr? à propvio Filio.

"m

quantüm hoc fcelus in Mozacbo! quantain-

«

uria! & contumelia tam dili

j Ia

J

genti & lqngel

aliter merenti Deo! zz 7/. 54.

fy CMM

"E

^

«tl

n

170 NO'

7

316

&0(oj)8g

17. Noveméris.

Bul

T j

In Fefto diviniffimz & aman-

mod

tiffimz $S, Gertrudis Magnaz.

Ie

In Sacramento : Altaris , €9 in corde

qui

Gertrudis, ili meinvenietts. ex vita.

6; f&

&fhi

Deo, ó Menachi! & reapte Pegedichi,

I

1771

qui in vicem Sacravii & tanto magis 5e-

Q t

nedicli prz ifto eftis, quia longé aliter Deo

qpleui effis, neque enim in vobis tantüm ve-

& qu

It

lut zz facrario, fed pené dixerim , quafizz

Sacramento: tünc vero ut in corde Mazgue

Gertrudis, quando z quiete eterme po[fif-

Jfonis , quicunque füum perdidére fpiritum,

"

vequirunt Deum , certó vecipiumt , inve-

niunt apud Monachum.

n

Ineadem celebritate.

&

Affectus Gertrudiano Gerar-

dinus.

T

U

Chriffus fbonfus [anquinum cor fuum

uj

cum corde [ponfce fue mutavit €? im boc

N"ch

Jbl , in fuo vero Gertrudi jucundam fecit

babitatzonem.

Alinten

. O fingularis charitas & mira commiütario!

Hic corde refpirat tuo , tu vivis hujus Spiritu,

Apuiffi Domine cov meum, vapui(ti amo-

R

rem meum,; cum quererer, cum la-

mene

æ(ojæ

57

mentarer füper fterilitate & aridicate cordis

amat

func wei, jam nmon muei, fed tui.

Et quo-

modoó jam diligam te //ze corde, (ine amo-

nz,

re? redde Domine! quod debes, concede,

"377

quod potres; da mihi cor £uum quo diligam

vità,

te, neque enim habeo, wzde dzigam te;

& fi babere poffem , zollem , uude :e dilige-

nl

TO ex fie: tunc enim folum digniüs dili-

agis [2

gam te, quando veré contempíerim me,

fiter Dut

& quidquid intenderim , dilexerim te ex te.

ntum ve

Amen. ex did. -35" Jfad.

, quaüizf

deüüg?

18. Noveméris.

"p

e&MMM

.S. Odonis Abbatis Clunia-

il (me

ceníis.

Correctiones Regulares pattentiffime,

£9 bumilliíma mente tolerantis.

n

Orripiet me juffus i mifevicordia, &

increpalitine..Pf.140. Impoflibile non

perficz , quiamat corrii. Ecfané, quiodi?

j [f

correpiionég demens medicum averíatur

» i

fanantem. zz /J. 140.

yim]

s

f

mülaliO:v

E

jui $n

E

uuiüi m

! cun d

p

19- NO*

318

& (ood

19. AJovembris.

B. Guillhelmi Monachi

Fdii

Claravalienfis.

(

Duorum Monachorum , quibus vita

Regularis exofa & jugum Monafficum in-

17

tollevalile erat , ad vomitum vite facula-

077

ris reditum , €» deploraudum exitum,

ticdo

prout zpf£ Diviná

gratid offenfum fuerat,

m

Ifi'ædixz't.

jnm

nj

O

Mnuem efcam abominata eff anima eovum,

f

&' appropinguaverunt ad portam . mor-

zis.

tf

Pf 106. Eheu! quem gravis iíta in-

lp

vadit naufea, nz ille non longéabeltà zior-

tj

zis po7ta! C faué comvincitur fic egrotare,

t

quem facra conflat paulatim ommuia faffidire

Cbgrls

& gegligere. in Pí. 106.

At u

[

L

& d d d w

UR

| € e $ w

Ati

d d d

Vl[a[em

a

&

^

Ino few

Cüijs

Tiftdi,

vWZmI, |

2o, iVo-

Wmam

&0o58

319

20. Novembrit.

dhi

FePciva 'ranslatio SanCuffimi

Corbiniani primi Frifingenfium

H

yr il

Epifcopi.

Mu

A

wcluforum noftrorum primó fantliff-

suum fettatus infiztutum , fa&us poffea MMo-

fatili

exidtri

gacborum Magiffer , deuique celeberrimam

catbedram Frifingenfem evexit, eidemáue

l )ïuemta

primus Epifcopus egregid vite Santlitate

jrefuit; cujus etiam Ecclefíam Princi-

n at

pem vavó exemplá ddmivabilium. Ordimis

r

uofiri Parentum, ugufliffrme celitum

j il

Jmperatricis €? . Santitfffmi | Patriarche

zofiri Beneditià Nomini € bonori coufe-

jeimte

« ptott

cravit , ac lecliffimo Catbedralium Mona-

cbovum collegto znfiruxit. | Weiben-Stepba-

j jf

uii veró propé Prifingam Joutem fufcita-

vit in bodieruum diem variü QeHeris suov-

bis nfedmtem.

Uc , huc! ó Monachi ad fontem. Cor-

H

biniani! Ó pretiofumlaticem fupra füa-

vitatem vigi €? ojei! fic, (fic inde &ibite,

ut etíam &ternüm poffitis /zaturzre: utne-

mo fecuturis omnibus fi qua füperfint ; fz-

culis, non habeat, quod hauriatex Dac p/e-

nitudine fontis, nemo fit , qui (itiat fozzezz

vivum , cui nonfcaturíat, & faliatin vitam

zternam cofirum exemplum , fed & exacti-

".

bus

320

&$0o»8

bus veftris, morbo omni habeat remedium.

| notür

ad Lefs. S. Geravd. Bron.

flo eff

]its ad

2r. Näwamäris*-.

]

| Cacili

In Fefto San&iffimo Jucundiffi-

mz Praíentationis Sereniffimz

Doming Matris Admirabilis Bene«

j

di&e in Templo.

, Óngr

c gratiffima Pre/eztatio zm Dei teme

pup

H

lo, facro cnobio, offerre fe pleno de-

|

ln

fiderio , five ad Dei fervitium , fivein ho-

i

locauftum , non appetendo 4uod videfur,

|

quad

id unum attendendo guod 7uetur , etíi inde

z;tovs maturetuv.

q $901

0n3

l

Anno

22, Nowembrit.

a

fügri

In Fefto SanGiffimz & Glorio-

fiffima Cacilix virginis & Mar-

h

Dd

tyris.

Lu,

Cacilia famula tua, qua[t apis tibi ar-

Titqu

tj

- o

gumentofa defervit. Oft. Eccl.

fiy )

Oc Monschi! à Famula Chriíti cogzata

FHj

^ Admivalilis Patris veflri. Beueditit (ex

MM

codem (anquine deícendit SS. P. N. Adm;)

Mi Til

hoc à Cecilta difcite, jugiter laborare, non

Ui i

ut fcarabzi zz /Zércore, fed üt bons apicu-

lz n duíci melle , exempla/ugerejugiter bo-

norums,

lD]

J

&cos

321

emeditt

norum, nulla /zezZare f2&a malorum pra-

fto effe obfequium . Regís, operari pro fo-

lius arbítrio füperioris, obedire ex nomine

Cacilie , obedientie vexà J/mplicis €? caca.

anditl

23. Novembris,

ffima

eies

S. Gosberti Converfi.

Cum pro ipfo defunciio ex more preces

Du t

pev/olveventur , vevixit, €? accuvrventi-

büs omuibus iuter alia.

Vos, dixit, nu-

Iepïcnode-

hi

u

[

meratis annos converfionis vefirz , alius

quadraginta, aliustriginta, aliusdecem:

7177

; ii

ego vobis dico, ille veré beatus eft, five

Monachus five converfus, qui bené uno

anno vel menfe, vel quod minüs eft,

una hebdomada in ordine converfatus

fuerit &c.

Qlire

Efedit quà erat movtuus & cepit logui.

r

R

Eur..v.

Que logui.

Nunquid vana?

nunquid ridicula? nunquid fcurrilia? aut

lii

fortéi*utilia? non necelfaria? zugc Peue Jo-

li

Es

quitur Mogacbus., gzæando » Jicut, quiamor-

ee excitatus.

Unae acezpiat omncs peccas

r i

tores zzz;or Dei horror peccati, & emagmz-

midi

n dl li

fícetur milericordia, juítitia & gloria Do-

PNAUVU

n

oratti

mini. 47 dogm. qu. poft Pent.

n

igru

jim

R. D. M.d' Agaro Medit.

X

24. ANo-

I

& Cco)8

24. Novembris.

*

f I

Ts cor

In Fefto five commemoratione

Patris Extatici five raptus & cxtafis

dulciffimi & Admirabilis Patris nollri

;

hM

BEN;DICTI.

| Forriiïl

1

Ii huc, Ó boni filii ad Ze/rum Patren,

H[

huc huc oculos, quo ille mentem. EXt

Eew

quid de corpore quzritis? ecce /o/zm corpo-

!

D

A ienin

ris fuperficiem , c&tera, teftante Deo ipfo,

purum fauctusm 19uem*

O fabtiliffimi parzus

fJri b

Mdf

2g11i$, nunquid in vobis re////guze fupererunt

cargis ? nunquid non fluet, non defluet, quid-

hat

quid efl rzgorzs, quidquid eft zzo/is? aut ////2

tschi ld

fugitis ab oculis, ab amplexu Patrzs ? aut cecz

trepidatis 4 //eudore juminis ? heu beu /a-

rii non aguile pulli à vadiis folrs ! hec, dum

E

fimiles fui jubet zofas zocles vzgzlare, dor-

|

g

zuendo flare ; ad Déura exudit evigilare, ja-

| 4 Dijy

cere permittit, fed non /ertere, necdum

vult dies multos /7ze cz/o traufigere ; fepti-

jrudi

qtin

mana integra, vix gu//are quam /imere,

hoc füadet, hoc jubet, a4 /atzetatem mom

lg

m

edere; guflum , faporem mom quarere. Et

fané con'ormia hec zzfantulorum etati, 2t-

ltl [

Et fine his, adolefcere

0port

cipientium ordiuz.

quidem poteítis, fed diffimiles Patri. Et

I

quia fine his neque Mozacbz , multo minus

W &

tam Divini Magiftri,am exzatzcz Patris di/ci-

oüi]g 1

N

puli aut filri. "Vanc paulo po/? rapzetur fupva

6

ICq

&(o)9

323

Jé, & füpra hominispoffe, qui Rudimentis

iftis conatur afluefcere.

Pationt

vexl

25. Novemhris,

; holit

In Fefto Amabiliffimz Virginis,

Eortiffimz Martyris, Doctiffimz

! Prtrett

Magiftre SS. Catharinz.

tem, H

H

JEc argumenta omnia folvunt Philofo-

at corpe

phorum, captivant & trahunt corda

audientium , intuentium.

Cozflantia Mar-

Deo iph

imi pu't

Lyris, patientia im perpef]hs, gravitas 79

uodeffia im didlis & fatis.

Et hec linea-

[upcr:rgfi

Rum»* T

menta & faciesReligionis, argumenta Mo-

nachi Regis, virginis & Martyris.

g atj

Y

j

26. Novembris,

umf

S. Silveftri Abbatis ad Fab

! atl

jino, P*

num.

fia-

jl

& Patre Bononiam ad fludia Turis-

, qg.dut

prudentie miffus , poffbabito ejus imperio,

J]ty (Wu'

quia à . Deo tuonitus , Sacro-San&e Tbea-

" J

logie dedit operam , quapropter laventis

j üff

amcurrit indignatiomem , quam decenuio

gt ^

zofo cquó tulit amimó, optimé gnarus,

Wtütll ,

oportere Deo magis obedire quam bouini-

adole fü':-,

us , & fatils elfin Dei , quambominum

pari ^

eff£ gratid.

lo 7*

)

ia

N

Qaue Deo fübjetla erit auima mea ? Pf.61.

)

Ut quid ergo aliena curat imperia, ob-

yur J

X2

fervat

!

324

&(os

fervat placita, quz nec à Deo precepta;

quam 0

nec ejus voluntate rogatá , fp? negleQá,

tlf 3

aut eidem prorfüs contrariá

Et quomodo

vefpicit ad finiffram , ad homines, qui cer-

tus, Dominum fuum fe habere pro fe, ad

dexteram? an non meritó Dormzgus fubver-

$)

£it, qui ftulté fe aut contemptimab eo aver-

£? ve! vel qui cum hofte audet collu

quitg

|

]

'dere, fed tanto magis, & sternüm vz!

quiin Domini facie audet & /atere ! in Pf 61.

j San&i 1:

& 199.

Is

tuhj

27. Novembris.

fl

jn j

B. Gertrudis Virginis in Monte

E

S. Salvatoris.

Ui& Y

Cum Religiofum babitum induiffet in

| jn

aR

zpfa puellari etate d Celeffl Spoufo vocata

€fl , €? , videntein raptu Sovore eus Mar-

Qtidem j

| hts

garitba, Diviue glorie Tbalamum in-

tmvzjt.

Em

| D

D vefperum . demovabitur fletus, €? ad

! gia; Y

A

matutiuum letitia. Pí. 29. O qui vefperi

il i

vVeré metiatur brevitatem prafentis , fequen-

hibi W

tis commetiatur longitudinem, diei, quam

| litür

parüm reputat, quodindulgetfletui! Ó qui

Ràch (

bené expendat lztitiz magbitudinem, quam

fnfgy )

nullam ille fentiet laboris difficultatem.

|

LT

Nemo tamen melius zítimabit JaPoreu uonm

Bl

uultim, parvilaboris ingentem fructum;

quaimn

8 t O)Jä

325

pracuyt

quam qui diem omnem reputat v//z ve/pe-

gl

vum. in Pf 29.

quomm'u

y QUi d

28. Novembris,

pro fe &

yus fion

SS. Decem Monachorum &

ib eo d

det collt

quinque Converíorum Monactterii

B. V. de Luca in Saxonia.

num va

ial 6t

San&liffma Regula obfervantia ia

Jlres vivà ifli tam pevfettà Muado ejusque

voluptatibus fe crucifixerunt , ut ad cul-

aeu pevfetlionis perveutentes non fibi , fed

Deo Soli vivere videventur.

n Mat

Uia veri Monachi Deum . prater nihil

quxrunt, Deum prater nihil inveniunt,

ii

nihil Íciunt, nihil appetunt; fed neque /e

ij') t

quidem in mundo prx Deoinveniunt. Hinc

ll

j i

procul ambitio, procul adulatio; quomodo

hu i

euim füb6tat in illo vacuo ? quomodo ap-

pareat & audiat in ifto pleno? abfunt jur-

gia, vana judicia, complacentia ftulta, ni-

fulil; Ü j

hil hic ira, nihil invidia , ubi attenditur

Quvl

j fequä'

nihil quam voluntas Divina, Deiunius quz-

ritur gloria fperatur gratia. Hazc ergo Mo-

jj U

nacho facilis füpputatio : JVzbz] Afundo,

Heïui! D

totum Deo , &fiquidem dandum corporipro

inem

meceffit.te parüm id, & ex voluutate Dei.

if

J

h

" W

in dom. 22. poft Pent.

: (fucï»f:"

29. No-

qw

X 3

T

326

8&(o598 -

!

29. Novembris.

1

Info

B. Walterici Abbatis Murhar-

tenfis.

| dj

Is Eremititamprius aducens voitamcum

! Dï'/w 1

magnis ejfulgevet virtutibus , à folitudine

177

à Ludovico Jmperatore extraGus €7 in

Juuzn confeffarzum . ele&us, noz multo poft .

[ Nn jni

tamen ad Monafferium d cefave vecens con-

fj

ditum £P di/eä?arlz cellam vediit.

il

fif

F

Uoit iterum in montemipfe folus. Joan. 16.

ATtiffmum pofuifta refugium tuum , mon

Tiüs t

accedet ad te smalum , Ó felicem tali afylo

7 ]tt ;

Monachum! tunc juvat de/cezdere , (iproxi-

Qtedimus

310 Oportet occurrere, fed mox refugere,

MO atten

unde cgrnitur gloria afFulgere, nequeenim

lt

usquam fecurus, quam /o/us cum /o/o Deo

"

H,m

in cella Monachus; fed nunquid fo/us , aut

Qm hii

Jécurus, quocumparva in cella habitat mun-

mjne [

num; ,

dus univerfus? ;2 dOT/Z.V 4. quadr.

trün

Apoli

Go

P

00

xiA*

E

je3

AUE quy

TT

ln

50. iVo-

8 (o)09

327

'30.. INouernbris.

locht.

In Solemnitate Sponfi SS. Cru-

cis gloriofiffimi Apoftoli Andrea.

Ui per te me veciplat , qui per te me

iL

: folituds

redemit. &c.

Et

dur & i

mudtà

Non jubeas me deponi de iffa eruce,

t6cens CUl

niftprius accipias Spiritum meum £5«.

t

O

Pulchraratio , acceptiffima petitio, ju-

ftiffima redhibitio! quomodo enim ve-

s. ln

y f

riüs emptor perditum recipit, quam per i/-

m du

lud per quod redimit? ut quid ergo , . qui

MA

jro lr

credimus eniptzorem , hoc negligimus, hoc

non attendimus , cozditzoger.

Hac thef-

o njig

fera noftrz Sa/utis pretium. Cruczs, & ine

; peqetm

mj

illa, ut quid quzrimus aut exigimus fru-

&um Zedemptzonis? jam Chriftus pro ho-

lid./d/'-' f, i

mine fuuz tu quoque £uuzz , ftatillad eter-

bt

nüm: per multas tribulationes opovtet im-

u]f-

£roive ià Regnum celovum.

Oquantüm ab

Apoítolo, quantüm à vero exorbitat Mona-

cho, qui crucem cum Andrea non defide-

rat, aut conceffam nec adorat, necamat,

aut quod turpiffimum & indigni(fimum, ab

ea in qua pendet,, liberarideíiderat! óítul-

titfimum , deprecari , quod (uper oinia

juvat defiderari, amati,

)& adorari.

X 4

MEN.

p

328

$(Coom

E

.

,

$

9.

io)

:

E

k

EC

E

E

E

j

16 n

NOMPS

::z

x

:f(o)l

$

palpan

modo.

MENSE DECEMBRI

Deceméris.

!

: Eligii Epifcopi Noviomenfis.

«dulicus adbut aurogemmisque ornatus

! ti

4ucedelat , cilicio tamen ad carmem indu-

h

fus pauteutie opevibus fe totum impendit,

J

fti

Mouacbi vitam. m zpfa etiam Repia fada-

Jó exerceus, ad cosfuffonem illovum, i

D

San&os exteruà fe femulant , intus UVEYO

vauztate pleni , Spiritu carent.

Til

r

feli

Imnulachva geutium m-'genfum £? qeurum tec.

quand

S

JIniles illis fiaut. &c. PC 113. Jf fémiiles

Q'A]O*; qu

$g

ihs faut, qui faciumt ea, qQomodo non

fintii, quz faczuut vt idola?2 nitent exteriüs

Juntgg ,

Ut 4UYUIA , üt argentum , aureum nimirum

Mü'rm

fimulant Mozacbum fed Óturpe ! Ó infanum

W

Simulachrum , in

quo nullum /eztias Spirr-

tum. . Qs babent, €7 mom loguuuturv : ex

quo nor nifi dzmonis verba audiuztur , octt»

los baleut €? mum vident : quomodo egim

videutes toties impingevent ? auves balent

€? gou audieut ,

fané auditüs fignum nullo

fa&o exhibent.

ANaves babent. C? nom odo-

vabust , hoc tantum zziuaz odori Junt , qui

Epulum omne, & poculum olfaciuut. Et (a-

né

X

4

-

x

)

(0)93

39

A

Dd

d

h? neque fentiunt occafionem , quam manu

D

palpant,-& qui jugiter /zpiz Jacezt, quo-

modo azZulabunt? im Pf 11:3.

BA

2, Detembris.

5$ Adamanni Monachi.

menfi

Of nátil

Vir auffera comverfationis eg. [antda

/vite , incredilili vigave. caruem fpivitui

i ii

fuljecity && in coufpe&u Domini copiofas

n

iutev loerymas volugtarió Martyriofe ex-

[f

crticians celo villimam facravit.

hori (

TTR

j

'

F

Labit Spiritus ejus C? fhweut aque. O

felix animus cui talis afpirat veutusl &

quando zzferzus dominatur, quam quando

^g

f

calor quidam /adorztur , cot accenditur , fvi-

.i jimi!e:

:3,]

gus pellituv, gelu vefolvitur. Et. Ó felix aj-

in

o n

Jiautis fpivitüs indicium , vivuli aguarium s

vt ejtti

dminu

Jufurrus gexituum veciprocatio fufpiriovum.

in Pf 147.

Qu

gt Siiï."

itittl * "

d

TRU

moto

"IU

jyrti x'

Z*vf 4fül (l

[

»u

;

jl

X y

3. Decein-

330

&Co)g

3, Decembris,

5. Galgani Bremitae,

| Nj

Voluptatibus primum deditus , totus

deliciis smundi bujus fe prolust , fed miva-

| 4 le

Piliter d fuo toguente tevvefatlus £gu0 , vo-

QUf

]

cauti INumimi paruit, 12 eremum feceffit ,

Mul

C tamdiu Deum pro mifericordia feve-

lu

vif/Umó pemiteus duclamavit , domec voce

tidi

celitàs delapfa audire meruit: fadseft..

t

fihu

M

lfereve 11ed. Deus|! PC. $0. nemo melius

[

hoc zferere, quam qui novit feindi-

di

1l

gere,

Et bene clamat fécusdum magnam

tf

zuifevicordiam tuam , qui veré magnam agno-

Jcit müferiam fuam.

Et Ó quam indiget

amplits lavavi, quem contingit toties 2z-

quimari, & amplias atque azip/ziis mundari ,

!

Citero

l

in quo vomes ctiam nunc, & radices pecca-

!

"ff

ti , & Ó utinam zzzguitatem fuam fatis agto-

fceret! &ff peccati suemoria coutra peccantem

he pto

Uü Y2

femper effét , quam longe zuffantzus ille pro

fl

Hyfopo quam follicitus multo pro reedio

curreret ?

delinq;

Cffugie

"t ;

aþ&g **f d 53(8

4- Decem-

$ (o)8

4. Decexbris.

Læl

B. Joannz Converfe Bello-

í

NU

praáti,

, fed i

A Parentibus ut [ibi in. Monafferio

i,

vivere licevet smultzs preci,/)us egré obtz-

j feeil

guit, ea tamn lege , ut vilibus officis

Fotis adffri&la Mo-

ürdia [

haud implicaretur.

donec u

nacbicis ad banc probibitionem , Paren-

(atis el

tum foluta imperio , vifrt totímque mundi

Jaftum exfibilaus abjettiffsuis auuifleriis ,

mo ml

ad fervitium ffabuli usque , fe totam ad-

ovic i

dixit, €2? fc in bumilitate €? timore Dei

j nqu

confzauter perfevevavit.

p

Idehunt juffi €?. timebunt , C2 fuper eum

gt

V

j t i

ridebunt. PÉ $1. O timere C? videre,

j ii

czteroquin tam diffonum , quam 7u/7is comz-

fcespett

fouum , quam coufeztaueum? illud agnitio-

jf

ne propriz fragilitatis , iftud cognitione fa-

culi vanitatis.

g

Quid: enim ftultius , quam

gis d

gloriavi in smalitia ,quid frequentiüs , quam

delinquere in vita, nec meliüs fapiet aut

J n

effagiet, quam

cata, 24 D. j1.

qui ridet illicia , nae;qit pec-

IIT

$. Decem-

, I

32

rä»(üïä&

dolori

5. Decembris.

gl

Tün n

& Gerardi Epifcopi Draca-

renfis.

lil pol

1' fogier

.Quem de idwer,färii;

Deus graviter ultus eft.

fWis non /&mel

IN tribulatione dilatafli mibi. Pf 4. hgc

t

libertas, hzc felicitas Monachi , zz az-

C |

guféus non angufliari , im tribulatioue dila-

Qftu

fari, impinquari , & hic przguftus jam

e.

zterni gaudii, hzc jucunditatis amplitudo

O Puló

D

füpra omnem fenfüm ficuli.

bosninum ! usquegquo gvavi corde ? ut non

77

7

attoilatis vcs in iita fublimitate , «£ uid d-

P.

Jigitis vanitatem ut veram non agnofcatis

N

libertatis dulcedinem ; z quid, eheu! qua-

vitis Themdacium , deliciarum veriüs Íom-

fity

—

nium & fücum , quo «ternüm ruatis mife-

mir)i,

10l

riin przcipitium. Seizofe guia dominus fan-

am fuum mirificavit, Monachum fuum;

4n

quem fegregavit , ut nibil infolens, nihil

Tij

mirum, quod non poffit , exauditurus eum

Inpens

quidquid clamavevit.

O miracula! Ó pro-

Crüm

digia! fluere mel de Petra, (caturire arida!

lnhablt

fatiare opprobria! & unde putabatur necef-

Vfie [

farió emori , inde zzul/tzplicari , ceu d fru&lu

m.nem

Jumenti viui C? oleiY inde requiefcere , un-

(5 g

de videbantur in labore deficere, & in tan-

OrrO [

ta pace 27 idipfum, quod ipfum videbatur

Potetunl

doloris

j

$ (o»85

333

doloris & erumnz compleoentum , &inde

Jeugulaviter confiztui im fpe , unde non mi-

aC

rum omnes de/perare , & Ó fzlices, qui ni-

hil poffunt timere, nunquam egere , quéis

jugiter datum bono omni affluere. z Pf .

o fmi

6, Deceméris.

(/4 hu

B. Gerardi Prioris Alnenfis,

TRUE

Cum Fratribus in. Adinam concedere

Hone dl

optans proprie tamem volumtati diffideus

;uüus j

C eam [ufpetlam babens, bac fupes ve

amplin

Deum in ovatiome confuluit , caleffemque

( hii

vocem audzvit, pete quod vis & fiet tibi.

,a

Coufidentiffimné. proin* Abbatem . accedeus ,

til Hl!u] ((!'

Pater, (iz4uit) ( effet voluntas veftra

aal]üfmis

libenter irem cum FLratribus iflis.

Cuz

don

suox ;dbhas vade cum eis in nomine do-

refi üS rm?'

mini, Zvf , gegue multó pofd ejusdem loci

ii m*

DPriovr venunciari meruit.

ynim at

Ti ïw'm'

LAgueus contvitus eff €»? mos Dibevati fa-

qus. PL 123. Heu voluntas propria!

Jenb, n

ingens /agueus$ , quo przfocatur ne fürfüum

j

erumpat in homine fpiritus.

Et veré tunc

h! 0

pw

umezndl

inhabitat cor noftrum Deus , quando /agueuy

z/íe contritus, & unde intelligas, Deuin ho-

at

n

(l V

minem inhabitare? quam ex eaj qua confpi-

i f;zu

g

cis z;overa Dez volugtate ; & quando noón

Ufïel

porro ex propria , nulla deinceps autmovere

& j

poterunt, aut evertere advería, z £: 725

i

V

— e-

334

"€(Co»og

7. Decemáéris. .

)

In Fefto Svaviffimi Ecclefiæ

$1

Do&oris B. Ambrofii.

In bujus Infamtis ore examen apum

lii

conþdije dicitur.

jrdi

jtrten

H

Oc Monachi , quod JZméro/Z os veré

ff.(«'wïfga

melleum , fed quod aut ze]. coquat zz-

n

Juns (intellige tacens) aut fundat. loquens.

lod

DN

veré apiarium claufum , proptuarium pa-

tulum.

hjj

ij (à

8. Decembri.

Ih F efto

Ul

Feftorum Matris Admi-

J

& ls

rabilis dignif(ima Immaculatif-

| i afim

fima Conceptionis.

| Clirg M

| aisl

H

JEc conceptio imumaculata erga Matrem

| r

Admirabilem charitas femel concepta,

4, ïl;' ; &i

intaminaté /ersata , irremiffé cozfervata,

lique

nec labis cujüscunquevoluntarie , autamo-

mis mf/l/];

ris exteri admiífione offenfa 4(cu violata.

r (

X ht

ER WR YR

a

u

-. 9. De-

$(s

335

9. Decembris.

clefa

S. Witmani Monachi Corbe-

]

l

jenfis.

n 4

Fuit incredibili in. adver[ts patientiá

praditus, amimá plauà infratlus atque im-

pertervitus , Zelo ferveztiffomus €? dude-

j 0 vet

Jeffus , pevpetuis jejumiis , ciborum pena-

Qquat j]

via C? cruditate exbauffus, folo Spzvitu

valentiffmus ,. emultorum smillium Sueco-

-loqus

arium p

vum comverfmme longó mevitiffmus; ve-

tulit demque tanti laboris frutium in ter-

vis centupíum, àm calo zmmenufum.

Udicia Domini defidevalalia füper aurum

lis Adm'r

& lapidem pretiofum smultim. Pf 18.. O

qui e//mmavet hoc digné pretium? & dul-

vt

ciova fuper mel €? favum.

O qui degu/zaret

fatis iftud edulium ! in cuflodiendis illis ve-

; Mu

tributio multa. Et óauvum hoc acceptan-

2;5, edulium hoc degu//autis, tantum de-

| g

nique (res mira) pregizum? Ó mirabile ni-

Mnþïülü»ll

mis coZgmevciuty cum ementi pretium fimul

, qucam

datur & /ucrum/!. &convive hofpitem dare,

1 Violaüu

non petere Symbolum. zz 7f. 18.

o 5395

10. De.

j

J

336

ä(O)cää

.1o. Detemóris,

.S. Sole Abbatis.

| Felu

| Eul

In mundo quaft extra mundum vixit

(

"dnugelicé ,. decefftt. denique Jdpoffolis . in

Ti d

omti athioge fum penà confimihs , prafer-

T

itfeg

Lum in dpoltohca fuam Paupertate, ex qua

dt C att

multa pyedia celle fue d fidelibus oblata,

tndt, ia

$. Bomifücii Magzjtvi füi cenobio Fl

kaeïxukzv

denft fubjecit , fold paupertate focid con-

hg

tentus.

uf

Qp

S

UJcitaus d tevvazaopem, ut collocet eum eum

177)

Principibus. P. 112. — Quid dicam/gfcz-

taus d terra? imo excitans d fepultura : Ó

