Gi2028
author: Bucelin, Gabriel

——————

—

— m

E

—— a

E

W

$

——

——

^

——

ä

ï

ÉC

P

l4:

N12«511962516 021

|

|

RI —

ï

V

——

il n r r d

——

——

m

IN

-

x

[

)

?

L.

^

m

—

" Xas

——

—

E

—

P*

—Ó Ól —

R

g

I RPE

—À

— —

i ii

N

-

H

2

2

/

7/1(14 ZLf'VLi

(iä'[«-ä/?læäläijf A 7 j

fs

deUNNN»

W&w

E

I

—

——

N

l

$

P

E

&

W

L

ER

m

|—te-

d

—

—————3À

r

?

——

A

&

RUE

i

TLT

]

A

i.

N

ROT

M xu»n

Ag////

-

j

f,

!

"

U

ij

ib

|

l

|

1

II

—

|

|

AAMT

,.

g.

BRRU

i

ii atb m L

^f rR

W 011 h.,) nc*/

Saplentl Iagea, «

SIFE

'MEDITATIONES

IN VERBIS BREVES

LONGA IN SENSU,

Ad fingulos anni dies.

Ex püs opufculis

ä

GERARDI BELGJE

'-5-«

E :

[

Monachi Benedi&ini

traductz

V

AT

L

PER

a

P MAXIMILIANU

dAGARO,

Idem Ínftitutum in Excmpto Monafte«

rio W'eihenflephanenfi Profeffum.

dmo MDCCL.

CUM VENÍA SHPERIORUM

MONACHII & PEDEPONTI ;

Sumptibüs JoANNis GasTL, Bibliopol.

Typis Maximiliani Simonis Pingizer ;

Typorg., Cathol. Auguftani,

* weder, 7* $

£*

L]

r A c,;**-«'

C

';

DP

E

U À

00

P,

REVEREND[SS[MO

PERILLUSTRI

AC AMPLLSSIMO

DOMINO,DOMINO

MICHAELlI,

Celeberrimi ac Exempti,

Congregationis Benedictino

Bavaricz Monafterii

Weihenftephanenfis

ABBATI

VIGILANTISSIMO,

EPISCOP?XCLIS LYCEI

FRISINGENSIS

ASSISTENTI

PERPETUO.

DOMINO, DOMINO

PERQ9UAM GRATIOSO

OBSERF.ANDISSIMO.

| Reveföndïfïïme Abbas! |,

(

(Ch

Rphanum Tibi filto, Re-

verendiffimePraefül, dum

O

libellam hunc Patrono

1

k

mentize Tluz.

nuper fuo orbatum Tutelari Cle-

Grande benefi-

[

cium praftiteris, & ipfa adita di-

IN

gnitatis 1nitia confecraveris, f pié,

li

fivolens, ac benevolé pupillum

n

unáque devotiffimum filium in

Gratig. Sinum admiferis, quem

ii

pro Tua peculiari facilitate animi

(

vel inimico aperires.

d

Libellum hunc, inquam, paulo

äCp

ante Obitum //ephbonfe INofiri ho-

Wil

noribus deftinatum , ficut olim

nl

Principibus Religionis Benedicti-

nez Viris à P. Bucelino dedicatum.

lt

m

Et ecce ! adeó non difplicuit vel

(

Author operis, vel mea, qualis

| IDR

qualis opera ; ut manu fua veniam

E

rardo

gratlofam fit impertitus Ge

(

Meo,

!

DEDICATIO.

Meo , lucerà publicam tertio pert-

|

clitanti.

e

Sed o ! lubricam rerum huma-

narum ac plané inexfpceCtatam

ii

10

fortem! dum íub praii fuligine

jam elt Infcriptio , repentino fato

[-

rapitur in mortis caliginem llle

is

Nofter, INos omnes propemo-

Ia

dum cum lllo, T'e nififata laetio-

ra fübrogaflent.

If1

*Jeliceat repetere,cFar4:Quem

enim alium R everendiffimus Prze-

ni

deceffor ad Onus, vel, fi pla-

cet, Munus Abbatiale diligentius;

ac providentius formavit, quàm

lo

0.-

MICHAELEAM [uum , quem

t

poft abfoluta omnia feveriora itu-

u«

dia, atque illa inter omniurm faci-

lé Primos: poft Pareciam S.Cru-

v

cis in Pipinhaufen pluribus annis

Jlis'

infigniter reétam verbó , fa&tis

m

ad frugem Chriftianz vite ere-

do

&am, Culinz primüm demáóe 1u-

pre-

30,

X 3

D

:

EDICATIO.

rema (Oeconomiz prafe£ftum ,

Qf

adeóque fibi velut ZZwi»ifrato. w

riuem dpiritum conílituit demum — &

Venerabili Conventui Priorem

|d

,,[

edit quàm accuratiffimum, Vi-

!

gilantitfimüámque ?

]

Et ]sz : non ii

la quidem czca,

!

fed dudum,

antequam Lligereris,

feliciter ocul

ata.

Dicam, an ta-

cceam $ Sed intelligat publicum

lt

Divinam Sapientiam rerum om-

l&

nium Moderatricem, & adoret.

3

Vozetum, üta

liol

ppellant, feu-pal-

um Abbatiale,

quod Frater

dl

adhuc & 'Tuorum

Convictorum

[

calculo Praeful renuntiatus gefta-

IK

veras,oblatum deinceps lldephon-

Y

i0, nónne

jam Serió Praelatus re-

[

cepifti ?

' An Ludus non fuit, aut veriüis

pr&ludium Divinz Providentiz,

quód eodem tempore, quo fortes

aut fuffragia in S. Calicem mitte-

bant

DEDICATIO.

,

bant Ele&tores Tui, quód inquam

j

innocentes Alumni Mufici fingu-

"

lorum Conventualium Nomina

íchedulis fingulis infcripta , &in

j

?m

urnam temereé conjeda, '"l'ertió

P. MICHAELEM extraxerint,

manum revera ductante Numine?

,

,

Accpe i

gitur & Libellum,

d-

& lmaginem Ildephonfi,

& Fi-

In Primo

lium Tuum ultimum.

leges Spiritum Benedictinum ,

&

adeóque Tuum ; in altero. Effi-

x

giem Patris Tui, quem tenere

e

amafíti ; in tertio Obfervantiam

perennem, vel Nutibus T'uis, do-

nec erit obfecundaturam. — Dedi

Weihenftephanii ipfis Calendis

&

anuariis anni MDCCL. — QQuem.

Reverend Perilluflri

J5

ac ZAmpli[[ime Domina-

liogi fug $. Regiminis

7

primum

Precatur feliciffimum

P. MAXIMILIANUS

d'AGARO.

EOESESESES

APPROBATIO

e;

Í

LICäJïJTIA

)

CongregationisBenedictino-

"

Bavarice füb titulo SS. Angelo-

[

rum Cuftodum, cum Privi-

dll

legio Czfareo.

li

| n

i

Os: BED A D. G. Exempti Mo-

IN

5

nafferii Weffofontani in Superiore

- Bavaria Aebas , && Prafata Con-

&regatioris p. t. Prafes Generalis &c.

p

ID , CHÍ lifulus ; Sapienti pauca,

five Meditationes in verbis breves, lon-

gz in fenfu, ad fingulos anni dies ex

piis

puículis Gerardi Belge Monachi

Benedi&ini traductze &c, 4 Clariff.. P.

Gaébriele Bucelino olim editum , sunc à

K. P. Maximilia

"o d'igaro Exempti

Monafferii Weibe

L

n commodiorem oy

dinem redacium , ap-

ffepbanenfis Profeffa

Hisque Santlorum Exemplis illuffvatum,

X 5

z Tbeo-

à Theologis noffri: fewi/itm, digkz'tmque

ublica luce judicatum, approbamus ,

offe cencedimus, ac D. Toan

edique p

Gafll Bibliopole Pedepontano faculta-

"

tem pro bac duntaxat. edittone Pnperli-

màür , communicantes fimul us Privi-

legii Cafavei ab Augufliffrmo Imperatart

Garolo V11, glor. mem | Congregatiori

noffra conce([um , confirmatimque , ut

nemo alius 3ntra S. R. L. ffnes, &$ bare-

ditarias S. Cafarea Majeflatis Provin-

tias librum bunt imporiare, aut uenum

expouere prafumat. — In cujus fdem [it-

teras bas cbirograpbo nofévo , &5 confie-

'

to officii fraillo munitas dedimus in. Mo-

nafterio noffro Wejobrunn die 20. u-

guffi 1749,

)

BEDA ABBAS

j1

W effofontanus , p.t.

PRESES GENERALIS,

(

| Mppr.

g

CEN-

CENSURA.

Os Ildephonfus Dei Gratiá

N

Exempti Monafterii Wei-

henftephaneníis O.S. Bened.

Abbas Facultatem concedimus,

ut Liber, cui Titulus: Sapienti

pauca , five Meditationes in ver-

bis breves, longze in fenfu ex piis

opufculis Gerardi Belge Monachi

N

DBenedictini

a

P. Maximiliano

E

d'Agaro , Conventuali Monafte-

rii noflri ad fingulos anni dies tra-

ducte, in lucem edatur.

In cu-

jus rei fidem has przfentes manu

noftra fubfcriptas & Sigillo noftro

Abbatiali munitas dedimus. Wei-

$

henftephanii 15. Sept. anno 1749.

lldephonfus AAbbas

Ppr.

AD

E

äl(*f*)ä

u d d p UE

IPA. Ua

*

*

*

4

$919 s «V s

i

waoia GX a

v

N

*

*

b

VYA ER

*

LA

4

A

r m

v Qd

J AD LECTOREM.

Pera & ftudio Eruditiffimi ac Celeberri-

mi P. Gabrielis Bucelini Imperialis Mo-

nafterii ad Vineas Afcete Theologi, &

Prioris deinceps S* Joannis Baptiftz in oppido

Veldkirchenfi opufcula hzc pia Gerardi cujus-

dam Belge Ord. S. P. N. BENEDICTI Cgterà

anonymti anno 1632. in lucem edita fünt , in

duas divifa partes, quarum prima Meditauo-

nes de tempore five Dominicales , de Paffio-

ne Domini & de SanGis ;; Secunda Ru&us

( juxta mentem illius, qui dixit, evuclavit cov

meum Verbum bonum ) Pfalmorum , five bre-

vem verfuum unius, aut plurium cujuscun-

que mafticationem , & Dicta quxzdam Facta;

Scripta, Propofita AuGoris ejusdem conti-

net

Cum vero Meditationes de Feftis Sancto-

rum numero tantum octoginta & o€&o effent,

operz pretium me fa&urum credidi, fi iftas

ex.a'iis hujus piiffimi Au&oris Meditationi-

bus, didis & factis ita augerem , ut Nobilif-

fimus Aíceta, ad crebriorem ufum faceret,

& Religiofüs Le&tor per totum annum , ejus-

que dies fingulos haberet , quo ex R«ligiofiffi-

mi

LAGCOE

mi viri Scriptis & Factis Spiritum fuum refi-

|/

cere, & perficere valeret,

Quid enim emo-

lumenti ex libro ?. qui rariàs & non nifi inter-

polatis infpicitur temporibus. Et ideo Ructus

illos Pfalmorum omnes, Meditationes Domi-

nicales plerásque , & plura ex didtis & fadiis

Gerardi hujus felegi, & a&is Sanctorum ex

i

(

Menologio.prefati Bucelini quolibet die bre-

Ti

vitér priüs allegatis diebus 277. deficientibus

Iï

li

applicavi, sicque colligendo annum integrum

N

Meditatjonum complevi,

l

K

Ceterüm ut Belgam noftrum quodamodo

K

de Facie nofcas, Stylümque, vel Sermonis

n

Charaderem jam in veftibulo opuículi excu-

fes, placuit fubnecdtere, quod Bucelinus in

prima Editione prefari voluit in hgc verba:

Qu zova ac infoleus ftyli vatio qugris, an que-

[

reris , Le&or candide? /Vovenon eft ; zm/oleus

4

forté , fed pie eft.

In promptu Refponfio ,

fi

Auc&orem audiamus : Kogatus à Familiari

d

quodam : eccur quz loqueretur feré, ac fcri-

di

beret, quzfito & minimé vulgari feu commu-

Vi

ni loquendi modo, fimiliter cadentibus & de-

a

finentibus plerágue terminaret ? Qwo faciliüs

:

vieminerim , vefpondit, gue propofuz , uec tam

h

J'acile effutiam , quam que fcripfi. — Tanto in-

J'pev majore fru&u audientium &? legentium ,

l

quem totis vifceribus cupio , quanto z epfí ejus-

?

tiodi dicla €& magis obfervant , €7 cevtiis fcv-

il

waut, fed €P meditata plerümgue magis ;udm

feme-

(ol

8 C 08

l«

demevarid peuetvant. — 1n Epiftola quádam : .$e

Jimplicitatem. in fcribendo , wetervum imitari,

ait, €? brevibus feutentiis ouvia tevminare ,

ut quicunqué legevet , uom ad ulteviora : quam

dis, qua legevet , beue dmpreffrs i mentes aut

expreffs im operatione , legendo procedevet.

Quz vero aliter loquebatur pleraque ; ceu

non à fe, fed aliunde deprompta , hurilicatis

íftudio proferebat ; quamvis effervefcente . in

colloquiis facris animo , non ita comimodé

femper diffimulare poffet. —Caterüm Z24e €?

lege Hiftorici hic factum ut ea omnino ómnia ,

non folum quz prudentiam Authoris, verum

edam fimplicitatem fübinde quandam argue-

rent, ponerentur, Sed & nullo ordine, mixz-

tim omnia propofita, ut geíta nimirum , pro-

nuntiatáque , & ab uno , five diver(is , excep-

ta quedam , alia defcripta fuére.

Videntuür

autem quzdam excipientium ignorantia five

fimplicitate depravata, & de füo fortaffe au-

&a, quz prudentie tamen legentium , ac ju-

dicio relinquenda potiüs cenfüimus , quàm no-

vis infuper difficultatibus involvenda.

Prz-

fertim etiam , quo fuo folum pondere libellus

levior & gratior effet , quodque inhiantium ex

facra quadam efurie clamores, & impatientia

urgeret ; hunc fine notis libellum ad prelum

non depofcentium folüm fed precipientium.

Certüm omnino Authorem S. R. Ecclefize

longe amantiffimum , Romanorum Pontificum,

obíérvantiffnum (quod paffim legenti om-

idà

98 C og8

nia & evolventi conflabit) nihil quam cum eo-

rundem auctoritate & voluntate factum , di-

&um, fed & cogitatum vYoluifle, unde egre-

|

gium illud plenitiimum animi demiffionis re-

Íponfüm cum malitiosé nonnemo , an per jo-

cum ? objiceret :

S2 etiam im ommibus cum

[omana Ecclefía €? ejus. Poutifice favét ?. ia

Jpero qui Jili, inquiebat, zg suifericordia DEI

7H6Í ,

quia qui qie dignatus eff dile&iffime [bon-

Je fue filis aggregare, nom permittet ulia. àn

ve eorundem sne unione C communione excide-

N

ve. - Et füne fi fievi pojfet , ut que d condito

orbe uuguam €7 ufquam fapienter pronuntiata ,

fcripta aut fa&fa funt , sem unius effént , id lu-

!À

cri maximi compendium exiflimavem , pvo au-

tboritate Romane Ecclefie , €? ejusdem. San-

Giffmmi Poutificis ea ipfa , que tot fccula mira-

ta fuiffimt, comtemmere , vejiceve , lulentzfff-

I

anóque amimo me ommium aovtalium infenfatiJ-

K

Jfmum €9 fceleffiffimum cvedeve , fed €? ip facie

aniverft promttiave C? accufave. — Ex in lacry-

mas refolutus - €? 6 utimam, pergebat, mom

probilevent [celera mea , quàm pramum pro au-

Goritate Poutificis €? Ecclefte vitam cum fan-

du

| v

guiue profundere. Hoc unicum monuerim te

optime lector; diftinde legere, bene mafti-

l

care, habebis fane quod digeras ; imo qux in

vitam fufficiat non folum iftam , fed xter-

Vale & epue

nam fi ita Ze geras.

lis hifce dum licet

"Wlt(,

fruere.

Vaf

Medi-

À

$ 0Co»g

$.

v

2

:

/,

;:

FE

2j

-------

))

gw-&

'*x

N

A uT

d

Q

Vj

C«

;

ä

(

: Möditationes

Fd-Dsihinilemailliadi

& mobilia cum oCtavis,

l

Zdutiore . Gerardo auodam B

efgæz

ll

JMonacbo: Ordinis $"i. P. N.

il

" BENEDICTI.

!j*

r

In Solemnitate Solemnitatum ,

Kefto Feftorum , T'riumphali Die

1

gloriofiffime Refurre&ionis

Domini.

1

jl

(l

.,sza»z*;äq C'ly'r'i/?u; farréxit à marä*uif,

u

. ITta ? nos ip tovitate vite

1

nm&ulemusa

ii

ad Rom. 6;

TO ipfo Monachus, quanäo mwmäf Biritil-

n

do, tatus eff celo.

Et hoc indicium

Refürretlionis noftez, movitas vite. Hie

Hovitas vitecf , terram relinquere ; corpus

deferere , commodae

E

jüs negligere, folo anie

Á

ino

; R! D. M. d'Agaro Medit,

2

48 o2 3-

mo- vivere; quz Jüur fum funt, guerergy &

illa folum fnþew ; & quemadmodum C)ri-

Jfus vefurgeus d Wiortuis, jatn 1200 tovdtur,

1ta, qui veté /ürrexit , unde fuwexzt, có

lt

nunquam relabitur,-

li

H adi

Ferla Íecunda;Pafchae.

Cosebant eum , (fc. 'Euc.cádp:24,

Oc duo, hoc, tres pofTunt án Deo ,con-

Di

H

gregatij facere; Deum Juris fuz.

Et

'quid non per Deum poteft, qui tantum in

UI

Deum poteft? Ecce qui diligitis Deum, qui

toto cordequzritis Dominum, ecce certum

I

inveniendi medium , ecce felicem cogezdz

K

y

modur! eccequem neque Sponfa in. /ec'?ulo,

[

reperlt diligens in colloguzo.

Et quomodo

li

poteris arcere, qui ita fe ftudet ingerere,

& aliena unquam loqui, quam ut poffit ille

dj

interloqui , atque una fociari , converfarl &

recreari ?

Feriá tertia fanähiïïml & glorio-

E

fiffimi Feftorum Pafchatis,

AM

Spiritus carnem &5 offa non /mäet.

|Y

,

luc. 24,

W

E

T quomodo hábet Monachus ; qul unus

quafi cum Deo Spzritus? veré non eft

u

Jpivitalis , qui eiiam nunc, tam /ezfualis.

ref

Qui nondum Ípe&tat, qug funt /upra , fed:

] qu,

pm-

$(o)9

n

pinquia-folüm.circumfpicit pafcua. — Pz/pete

& videte , qui fenfüm habetis , ratione va-

j

letis; nunquid non judicabitis pinquem po-

€0

tiüs taurum, quam verum Monachum? &

A.

eheu inadvertentem

:

»

, nec metuentem trahi

ad macel!um!

Feria quarta Pafc'h'äe.

Dominus eff, Joan. 21.

N

:

In

Bi quzo non eft, qui ubique eft? fed Ó

-* felices, quibus in oculisubique, quibus

ul

in corde eft! & veré, quibus in corde fem-

per , in oculis ubique eft. — Quid enim aliud

jdi

jugiter intuetur, qui diligit, quam illud, quod

il

00

unum & unicé diligit? hoc oculi Sloamnis ,

hoc oculi Zzrgzzgis, quibus unum unicum

17]

lle

obje&tum eft indivifie & aternz Cþarimtis.

Feria quinta Paíchatis,

lo

Ega eum tollam. |oan. c. 20.

credibilis audacia , mira tnulieris coti-

IN

ftantia ! fed nimia amoris vehementia.

Veré nil metuit, qui vere diligit, quam id

upum perdere, quod unum novit cogitare

& fomniare.

J

Er quid metueret etiam vi-

di

tam perdere ; quz lucrum fperat in morte

h

reperire. Et tantó plus gaudet fe reperiffe,

guancö pluslicuit pro

dils&o fuo perdidiffe,

4 a-

j*

2,

4

.ä,(q)æ

S

Eadem quinta Feria Meditatio

alia.

"

ANoli me tangere, joan, c. 20.

ho refugiat refurgentis Chrifti immor-

SI

talitas, quomodo permittet tua fragili-

tas? Ó veró, veré tenera res /au&la caffitas!

[j

fiepe, fepeomnino perditur, cum neque me-

[

((

tus eft, fore ut periclitetur:. Etquomodo non

periclitatur, qua undique appetitur? hoc

W

Caro, carni, quod carbo, carboni ; quod ig-

ag(

nis igni.

Et fi tot San&tos vix protexit alti-

i

tudo petre, folitudo celle, caverna mace-

m

rixz, perpetuitas poenitentiz , quid quzfo

qu

non metuendum in tam delicata vitz lauti-

q

tie , actionislibertate, propinquitate flamz;

Vi-cinitate malitia ?

Feria fexta Pafcha.

I/7

Ecce ego vobiscum fumomtlibus diebus

usque ad confummationem Jeculi. Matth. g.

I)A

Ed Ó utinam etiam Zecum. qui fiepé zoz

$

:

fin

Jécum!. & quomodo 7ecuim , qui fepe zec

-

Y

Jecm ! & quomodo Tecum flant , qui etiam

r

Jb notz conffaut ! Ó veré confdaus tuus amor

W

Domine , qui perZas nolzscum usque ad con-

g

Jümmationem feculi, cüm nos v'x tecum ad

3

érevitatém diez.

Et quoties in tam brevi

tll

Ti

tempore; Tuz nos fübducimus Charitati?

. Septi-

fn

&(o»s

$

e octava fàn&ti

Se'ptimo di

Paíchatis.

Hïmi

Currebant duo [imul. Joan. 20,

JEc vite communis utilitas, communis

H

"

charitas , communis aífiduitas , per mu-

tua exempla, mutua con(ilia, ac monita ,

curfus ac profedtus celeritas, & hxc fclix

focietas , fic /;uul coutendere, ut quisque fa-

tagat, ociüs metam attingere; fic fimul fa.

tagere , ut alter alteri exemplo velit & inci-

tamento effe:

Et veré nullus non pertin-

get, quisquisita curret; nullus non vincet,

Q

quisquis ita cozzezdet.

Atque Ó veré feli-

u

cem , cnitalem obtigit habere comitem!

H

Dominica in albis,

Qzæ eft octava SS, Pafchatis.

]

Pax vobis, Joan. 20.

)Afchale hoc bonum , ccelefte donum, Pzx

)

vobis, coclüm in terris novum eft.' . Ee

j

fané , qui vult dare , poteft & vult dare DE-

[

us: omiaenim guecunque voluit , feciv, &

j

nunquid non dabit, qui ultro promittit? &

)u

quid promittit! hzc gloria tua;hzc oftentatio

lH

gloriz tae Domine, quam abfcondifti timen-

j

tibus te, hoc premium, hsc corona,' conte-

mnentibus omuia prz 'Te Domine: nihiljam

;7

fcgtiant, nihil doleant, qua

m quod eft contra.

3

Te:

7N

6

E 105 J

ht

'Te: imoquiefcant femper in idipfüm, zzpace,

fi

& jam beati triumphant in te; etiam inhacla-

| s

crymarum valle. Faceflite cure omnes,facet-

tj

fite immeníà pondera, innumera défideriay

]

& defiderata, qui unica torquetis animum

[

non habita, habitá non fatiatis, quz fic tor-

D)

quetis, quz naviculam noftram fic jactatis,

t

fic quaffatis , fic eliditis. - Pza£ , fat mibi Do-

squine fecundum verbum tuum. — Et quod ver-

qu

lu

bumtuum, quàmpax tua: Fiat pax in virtute

tua, Zzpera ventis €" mavi E7 fret tranquilitirs

lii

W

Ti

dmagua; fíat fiat abuudautia i turribus tuis;

eft enim, eft una largiffima comes , omhis

Ji

ábundantia, Zue paczs. ^ Facéffant, faceffant

ih

impia defideria , & ecce nulla in mundo odia;

;

nullà mala.

Et ecce in manibus , ecce ad

votum omnía; quzcunque effe poffuntani-

[/

4

mo dcgïderabili-a & bona.

K

In Felto gloricfiffimae Afcenfio-

I!

Slg;

Pradicate Exangeltium. omri creatae

Í

;r&. Marc. 16.

j

Ublimis vocat2o , magha hominisexaltatiog

)

reddeve viceu Deo, & eum qui credvzt

N

hominem , vecrearé quafi & formare, in hoe

fl'€

ln

mine. Sed longe melius Predicatio iffa , quae

hu)

fit exemplo €? fatlo, quam quz aüris datur

& auribus /o/o velbo.: : Hixc verfa fuay opera

Et

: frAg

twu(rz;ï)emine ,ffdia,(i(fli euisiy €» facda fzmt'.

«c

í

E Coo8B.

7

hzec fizofum Dei vevba funt , que fatía vg-

riüs, quam. ver£a fünt , imo fa&a €9^ verba.

Sednon hominum, fed verZ illius, per 2uod

omnia facta fünt. . Fiantoculi, fiant manus;

fiantpedes, fiantin me omnia, linqua mille,

verba mille, audiant. omnes,. videant . om-

nes , legant & intelligant omnes, imprimant

& exprimant in fe omnes , quotquot funts

quotquot; futuri funt ; -gue Joguetur in me

Domznus Deus , ut quicunque intuentur fte

7:

lium Dei ,. rapiantur ; accendantur , combu-

rantur, colliquefícant amore Dei.

jule me Domzne lenedicere ,^ uv fatfo & exem-

lo creaturas omnes. ad. te valeam congree

h

gàre, gratiam tuam annunciare, ipfósque

il

méque in te totum transformare ; qui es Ze«

nedaclus in fcula, Amen.

]le

Fetia fexta infra O&avatm* glo-

)-

riofiffimi Fefti Afcenfionis Domini,

Signa £os,qui crediderint €5c, fequem«

W

iur, Marc. 6.

Ogum Dei fides eft : .creder,e. z'n' Deum, fed

0y

vedonatio bomimis & gratitudo eft: cve-

il

dere fe Deo; & quam illud.neceffarium eft,

Qe

itaiftud utilehomini & placens Deo eft: re-

nunciare proprie libertati, totum Divinz

r

fe dare voluntati; prorfüm diffidere fuz

pendere à dircctione Dei.

frggili;ati » totum

A 4

Mo-

g

$

& (o)€&

Monachorum hocproprium; qui totum pro-

N

pterea cum follicitudinibus fuis reliquerunt

fzculum.

Et veré , Ó amor meus! Deus

meus . hoc jam fidei -& fidelitatis hujus, in

hoc ízculo premiumeft: quod ab ejusmodi;

-dolor omnis & amaritudo abeft: . quidquid

enim fieri contingat, certum illis, quodte

non permittente, minimé eveniat.

Et

quidni gaudeant? qui omnia ad domini im-

perium fuüi, fle&i genua fciunt:-Tua eft

fl

potentia, tuum Regnum domine; Tu; qui

N

creafli omnia ,

etiam gubernas omnia:

]

gunm ef] divigere , aueum obtemperarve. .. Et

Vi

fané quidquid 4e ze /ía? , hoc gaudeo; fu-

mgr

per hoc jubilo, & exulto, ó amor meus,

tir

quod /e te minimejfiat, imo in zzeo mom,

HN

fed zu tuo ffat.

Illud fi tibi placeat, jam

D)

aninula fervuli tui, in domino füo regnat

(lfj

&triumphat. Tucura, quemcreafti.. 'Tuus

-N

ego domine , fervulus tuus füm ego. Et Ó

| j

Al

béné, Ó bené mihi, fi omnino perdam sne,

tuljtg

Wt invemiam te, qui te.przter nihil. habeo

Qnt

qieuti , fac, fac me domineinomnem zter-

(ttj

Il

Átj,

ni;g;gm tuuy. Amen, Amen. Atïxcn.

1l

Ts

Jug

b

N

lt

OEä)T'(SSü

Y

deH(

i

il

W

! Sab- :

"TEU

»

Qs

Sabbato infra oCctavam:Glorio-

nt

u

fiffimi Fefti Afcenfionis Domini. -

Itl

Exprobravit . ,imredu-litaiem -emzm;

lj

€& duritiam cordis, quia bis, qui vide-

id

raut G'c. uon credidew*z:;gt. Matc. 16.

17207'edulitas damnabilis ! Ó durztzacor-

O

dis deteftabilis! non credere tot exper-

tis, non affentiri tantx Fidei viris, tanti

d

Nominis divis! qui cum omnes una voce

4

predicent, femitam in cocdlum anguftam,

)

viam afperam , nos tamen quzrimuslatam,

ingredimur planam, & noftre plus confi-

M

dimus temeritati, quam ip(i Deo, ipfi ce-

I

vitati: quia per multas tribulationes opovtez

jm

intvave a veguum Dei €c. &, contendite

nat

Tutrave per azguftam portam , quia dico vo-

I$

bis , multi queveut intrave, €? mon pote-

0

vYunt.

Quomodo ergo poterunt, qui non

llty

Coutendunt? aut quomodo cozfezdust qui

X

conteodendum non credünt, aut quomodo

[2

eredunt , qui non Jatagunt ? certé non /a-

]

tagunt, qui non aliter cozténdunt y qui ita

quiefcunt ;

ui visá tantá alicrum cozzez-

2202e , audità comteationis difficultate, diffi-

cultatis neceffitate, turpiter flertunt; &

vix flare curant, cum Jlare vamen, quin

deficiat, poffe neminem audiant, dut ergo

tales neceffum eft, Deo ipfi detrahant fiderh,

tam.ex-

aut fuam defperent falut?m: qui

;

preffam

xo

&$(o»8

réffam non .curant monitionem , neéc tot

hn

millium San&orum , & expertorum imitan-

w

tur laborem & cozzentiozenm.

N

tlj

Dominicique eftihfitodavam

k

Fefti Afcenfionis,.

[/

"Ibsque Synagogis facient vvos. Jo. 16..

uf

Uie

E

Cce hzreditas Domini; hoclegatum Del

mei fervulo fuo, contemptum me

j &n

|

fb

omnibus fieri, & peripfemain hoc mundo!

E

Ó fortunata ! Ó dulciffima! Ó feliciffima ne-

ceffitas! excludi à Symagogd iupzorum , &

J

inferi zz collegio /dpoffolorum , in confortio

Martyrum ! nullum, patére. vefugzum . àu

uiundo, ut folum reftet querere in coclo!

fed Ó ineffabiliffima JJez zuez , amorzs ?nei,

li

bonitas! tam przftó. effe illum contemptis

propter f2 ,, t non neceflé fit, illum qua-

H(

(

rere, cum ex €o ipfo, quo propter ipfum,

incipimus odio. & fa(tidio hominibus effe,

:güäis

t

ipfe illico u/£ro occurreus , nos abfcon-

dat zz /6 , ut inxternitatem omnem, con-

LEN

foletur & pafcat nos de /z !

,

Ate

ts

Feria Secunda , quze: eft di

es

N

tor

quinta c&Gavz A(cenfionis.

f'll [

da)

In Nomine meo. demonia ejicient. &gc.

Marc. 16.

Iälw

[

H

Ocprimum Apoftoli , ' primum Mona/c.h.i

Diftur-

l,

fignum eft: ejicere demonia.

bare

u

/hGo)y9s

gl

tt

bare impiorum conventieula , certé fí non

n

poflint expelli , .non fincre faltem:ea lequi;

Neque hoc in.violentia imperii , 2 folo uo-

miue Dei, in fola opinione viribouc/tz, veri

Monachbi , nondum dighss.amore Chrifti

€ft, quo prefente.peccator aut 02 fugifs

P

aut o/mutefcit, «erté ab(tinens fe pro ve-

d

nientis reverentià erubefcit videri,; : dolef

WY

confundi ;:;timet acc

j

ufari , exhorrefcit . aut

do!

fübterfugit corripi. -

isib:

D&

&

tl

Die fexta o&avæ A(Eenüoni;

jl

( quee eft feria tertia poft Domi-

t

x

nicam, .

flt)

Linä(ti: loquen

tzr govis. dMarc, agl

np[ïs

Vil

HOC inhabitans Sþiritzz& Monachis, quocf

if

.9lim Apoftolis , ut /iuguis Joguatztur

dfts

iguéis, verbisignitis ,quz nemo aure exau-

COl

diat ; quin illicoincalefcat, que nemocor-

de accipiat, quin totus in Dei amore col-

con

liquefeat. Qu Joguaztur veré gova ; mun-

danis auribus infolentia , linguis fecularium

ld

pror(üs infueta, & Zigfmpientibus wimuis i,

Julfa. Deum quzrentibus 0. nimium fapi-

da, nimium delicatà! quz/oguantur no; ut

j

iniqui, fübulatioues, fed ut ànpéli Dei /au-

e$, non-pro fenfü fxculi, fed ex /Pzritu

d

D2i, nonquz-ftultum excutiant vifum , fed

r

[e

quz falutarem eliciant gernitum:; Non de

cvene

i

C IOT

!ma

eventibus belli, rumoribus mundi, fed de

pace interpa animi, gaudiis coeli.

O qui

l

fed

:f2 Joguituv , quanta ex-abundantia covdis

ï b

Nl

Joguitur. & quiita abundat, quam longe

Ti

aliter, quamibomines loguitur , & veré zon

[

jz'c gzgisgurtm ut Mouacbus loguztur.

D

t

Diefeptima oCtave Afcenfionis

quz eft feria quarta poft Domi-

| r

nicam ejusdem oGtavz.

]

Serpentes tol/ent. Marc. 16,

Oc Tertium/Zegam viri "dpoffoliei ,. veri

li

Monachi, filii Dei, eft: /erpeztes tol-

leve, nulla ibi, ubi illi, odiaefIe, guerras

h

neícire, iracundiam profcribere, invidiam

Al

proterere, & fiquidem eít, qui zoz fo//at,

qui zi fuo foveat, alieno a/at; nunquid

&trf

non ille in czzo/io , quod ferpens ille anti-

TT

quus .in-*fParadi(o.

Nteri

Wum

QOttava die Gloriofiffimae

"

Afcenfionis.

RUPT

5l morí

Üign

if

ferum quid 6:'6671'7?1!, "on eis

"tlv

zocebit. Marc. 16.

UY

E

Cce quod czteris mortalibus toxicum,

rere,

hoc immortalitati Monachorum felix

llgs

Pharmacum, dulce poculum. | Quos nulla

ommata,

frangunþ di&teria ,. dejiciunt fc

mmactant

æ(ü'æ

13

|de

mactant advería, tolerata conficiunt, odia,

fed corrigunt; perficiunt, dele&tant, &

qi

i

Deo uniunt expecata.

Et facilé hzc in-

us

viQaa fuperat Mozacbi patieutia , quia dige-

/01l

rit utilicer hilaris confcientia, vertit inali-

mentum;,. expedit in condimentum, | inex-

haufta cordis lztitia. Hoc //ggum poffolà

ls

in tevris certo vocati, hoc fignum Mona-

ch; in ce/s jam veré qmw;z'grz;z'.

Beria fexta poft o&tavam

»

Afcenfionis,

(en

til

Super agros manus imponent , €9 bene

babebunt. Marc. 16.

A

jiam

Il.iïid iterum/Zeguni veri Monachi ; meder£

17

A

poffe omui infiruntati. Ft ecce quod

1uil'i

Petri olim infirmis uméra boc Mozachi mo«

t

vuim compo/rtzo extrinfeca , quid illa

Primum

poterit , quz a& zntva gratia! fed Ó fcelus,

ui miffi omnium vulnera curare , novain-

À

igere, folo intuitu, folo anhelitu, & af-

fatu intoxicare, tot xgros non folum ne-

gligeré, fed & tot funera (ternete, orbem

T

univerfum tantá gratià fraudare, feque

ipfos 20 damnatorum querelis obnoxios fa«

Cere, quot neglexeru

)

ul

interita vindicare,

nt verbo & exemplo ab

folt

yll"ï

n

a

In

14

&(o)g

In Vigilia Pentecofles.

N

Si diligitiszme , 7n

4;:&!4 '(nea Jeruate,

.. Joan. 14..

E

Ullo modo veré dilieit, qui pþpbü fa-

N

d

.€&Y€ . quod novit €um;. querm. diligit,

aolle, & beze nolle; aur quod. novit. illum

[

/o:

velle ; poteftipfe geel/gere. . Hoc verz di-

.!l

ledionis /z'g»mzm : 20n ejje fuutt ; hoc jugene-

gotium, v/$ a7oris eff: (üàm etiam obli-

vifet zecefftategm , & dilecti- féqui- v0/umta-

Zen.

J

Hancque-upnam /oZorzs €7 amorzs

r

putate.dignillimam zuercedem.

il

[

nln, Fefto Gloriofiffi mæSoleæhi-

tatis S. Pentecoítes.

Aon turbetar cor v

zidet. Joan. 14.

ejfrum neque for-f

|

inttï"i&

Oc pun&um, hic apex perfedionis eft.

oj

H

uibil amare, uibzl metuere , nf Deum.

m

Nam quantulum quantillum quis amat prg-

tht (

ter Deum, illud zzrZatzogzs osmzzs$, & pec-

li

cati prznczpium.

Et quantum quis | exuit

t

& projicit à fe omnemadverforum omnium

g

horrorem , tanto meretur.amplíorem folli-

E

citi de fe Numinis curam ) HBOTEIR € pro-

g

tellionem.

Fe-

at

*

'æc'o)æv

ly

Feriafecunda SanCtiffimi & Glo-

riofiffimi Fefti Pentecoftes.

tj/,

Qui male agit., odit Iutem. Joan. 3. :

Unc bené , fi quidquid agit , ffc.agit Mo-

fi.

ya

'lCs

macbus 3 cordis Secreto ,. quafi fpeGante,

w

di

celo (NB.) Tekrn. (NB.) C zuferzo ((INB/)

-

iertia San&ifiänfi

M

.Feriä

Pentecoftes.

iidide

sz)es-'vacäm, ejus. audiunt E$6, oves

J

illum fequumtuv ,. quia feiuut vocem ejus,

aliemum autetm nou féguuutur , fed fugiunt

ab e0, qüia notm nzoverunt vocem alieno-

Yn

$

vum. joan. 10.

O

Felix oyicula, qus unica unici Paftoris

] foï.

füi , amatoris

füi recreatur /////4 , nec

intelligit quid

buccina clangitautzua. Non

j; d.

&ovit vocem alienorum , non acceptet blan-

J

dimenta hominum, fufurros voluptatum,

[ pïïf'

non diverfitatem attendit rumorum , non.

p

levitates fcurrilium , non inquietudines cu-

exult

rarum fxcularium , non judicat aut recipit

gt

opera bomámum, íed corde jugiter intenta

] h)llh'

ad Deum , faftidit, fugit, refpuit 7uidguid

Jotat , quidquid togat suutdumi,

"M

]

fe

Fe-

Va

I6

g (o)g

m

Feria quarta Fefti Gloriofiffimi

fon

Pentecoftes,

| pe

Erant omues pariter. in eodem loco.

B

A. x

| fl

^AUod in multitudine Apoüoiorum, COfl-

! h

gregatioommum, hocin fingulis coJle&izo

|

tj

Jeufüum, meretur, & illico acczpzt Sparz-

tl

( t

zum San&um , nemo unquam fperet gratiam

accipere, qui non curat /ez/us omnes coz-

Wl

gregare, colle&tosfervare , & in unam Dei

Ti

voluntatem, gratiam & liberalitatem diri«

gere.

Et ut Apoftoli propter metum Ju-

dzorum, fic duplici ex caufa Monachi pro-

pterinfidias dzemonum, fcaqdalum homi-

H

num.

h

n

Feria quinta o&ayze. Felli Glo

riofiffimi Pentecoftes,

;

NOn

N

Sonus repente decalovenit. & c. A&t,2,

ij

Efcit tarda molimima Spiritus . Santi

dvmpl

L 1

Gratia; rvepentó veuit , vepentà prate-

Jitata

rit, nifi, cuiet ol/ata , repezte vectpit, caue

£é cuffodit.

Et, nunquid qui differt obla-

üry

tam accipere, poteri: deinceps facilem fpe-

N

üqu

rare; aut contemptam placare, feu avers

fam fle&ere? quomodo quzíó merebitur

] Tüar

petitam , qui renuit oJ/gtazz ? nihil pericue

lofiüs, quàm differre, quod nefcias, utrum

cone

Rl

*(O)ää

17

contingat, horam deincéps aliam ferre. Et

f

fané ut repenté venit, tantó magis gratia

percellit, tantó feliciüs mala pellit, zemo

facilius lum rumpit, quam qui repezte ab-

(0

rumpit. Oportebit denique z7oram vitmz-

peré , nec rüurapes faciliüs aut utilius, quam

Hoc tamen oportet nunquam.

7

fi repenté.

0

refpicias , nec enim ita quidquam animum

mollit aut frangit, quam ocii aut delicii

j-

memoria, ejus , quod deferit.

Eo fi nolis

oculos refle&tere , potetit conatus ipfetam

q

fübitus laborem fallere.

Dei

l

Feria fexta San&tiffimi

QW

Pentecoftes.

Qitie

Fagus eff de ïæla[öhus , tauquam ad.

4veizientz's Spiritás vebementis. A&. 2.

o

N

MTOn molliter Zazdieztzs , (übtiliter fufürs

vantis.

Et fané nori ille de c/o fozus;

i^

non ab alto Spzritus, qui in tanta laxitate

difciplinz , in tanta libertate & licentia vi«

nf

te, tranquillitatem zzezzz£ur confcientiz

r

juratze neceffitatem ex/ufflat penitentiz. O.

i

corporum noftrorum tantz

ravitati , Ó

Vi

tàntx gravitatis , ia tàm fublime libt ationis

fe

Ó quanto opus Spzritu, quantó conatu,

d

quam cebement: !

d

Eu

lSaB-

nit

3

gs be M d,A;g'(IFO Mdl'to B

u*

18

808

Sabbato oGCava Gloriofiffitni

.!

Pentecoftes.

"udiebat unuiquisq

lequentes. A. 2.

ue linquá fuá illqs

ää

JEc Hmgua Apoftolorum frucus verbo-

H

E

vuti, exempla Monacbovum: quam nul-

lus non intelligit; guantumvis peregrinuss

ríullus non audit, quantumvis obítinatus

lti

j

& fürdus. Ec hác tam diftin&é loguitur

nonnunquam tacens & mütus, ut orbis fie-

pe exaudiat ugzverfus, compungatur novs

miraculo voczs impius quicunque & barba-

nf

rus, & tam valide clangore vocis , " ut

Vi

quam fibitinniantaures, ululatu & fremitu

li

prodat, canis ille inferus.

j

In Feftiviffima Solemnita

i

"

te Safi-

[77;

Giffimz "Trinitatis.

E

At

Euntes ergo &gc. im nomine Patris

V

Gtt]

Filii & Spiritus Sancli, Matth. 28,

tiftj

immernfze Majeftatis ineffabilis füblimi-

Ting

. tas, Ó abjectitlima contemptiffims mez

Dur

f

vilitatis humiliras! fed Ó admiranda tantz

Majeflatis ad tsntam humilitatem charitas !

Tn

ó inexplicabilis in tam pauperem creatu-

Ti

ram liberalitas! ut per eum aufim compcl-

lare titulo Zatrís , qui frater fieri dignatus

eft meus 4flamptione carnis, Deum tantz

poten-

E

ä'(ODä&'ä

/]9

n

