re, tam parum pen(are, tam leviter afti-

if

mare, & dulces amplexus tuos, toties , ah

hudit

toties refugifle! ex did. C? fad.

, t

i gt

16, Marti.

non p

P. Conftantii Converfi.

Qu

Cantando E exultando animam Deo

veddentis.

Onachorum zzedicima, mors eft, qui

M

omnia mala tollit, bona omnia affert.

n

Meritó dicenda nuncia bonorum ;

janua

T.

vitx, folatium poenitentiz , conciliatrix

yatit )

Dei przfentie , fepiüs copulatuix Spon&

fur]r

Dei & animz. Et tameneheu! tot etiamnum,

"]

jjj, l!

y

& tot annoslibenter vivere velle, nec mor-

ii

nec Deum defiderare, &

tem cogitare,

quod vere cónjungit Deo m

edium (mortem)

. fot f

fad.

g

expayefccrc, fxlgerel ex didt. &

aya

M (

r

17*

108

æ(l'o)æ;x

17, Martit.

teputat

gum )

S. Gertrudis Abbatiffze

Nivigella.

| j

Hofritalitatis curam inter præciþztaf

!

- Dabuit , pia autem follicitudige Je omaium

Mrltifem offendst libevalem.

lo v

MAIim audire Monachum effe prodigun

- Qu

quam avarum , Íed fantí tonc prodi

N

Bus, quando prodieus ex pietate ,

32072 :pro-

ibl i

pria libidine feu tenacitate ;

& malim omnia

dtnii

perdere, quam fordidus etiam in honefta

710

& licita parcitate & frugalitate audire:

avaritia quippe, uttollit charitatem & com-

mendationem zompgis Chrif?

2aHi, ficmomem

zpfum, fed €» ef

omne pauperis Monacli.

A

|

Quid- autem

primum «ecozomus, €». Prior

HI/ZH

fovdidus , i

Monachus privatus, féd ocio-

fs panem fa

ratur,

fgili

ex didt, & fag.

quem vorat Pauperibus.

LU

li jn

18. Martii.

blizi

Cü, qk

In Fefto digniffimi Dei Nuncii

QU M.

|

il

eulh

S. Gabriclis Archangeli.

pErVerf

1

Unc bene per ,Zve Matrem- admirabilem

D

falutat ,

qui ut /rcbangelus bene sfti-

Af

mat dzguitat.

em legationis,

gloriam Fargi-

ULUnt (

di$ , pondus falutationis,

& Adum magnum

repu-

lil W

!3(0363*?*

109

reputat cozipellare xantam Majeéffatem , di-

gnam Majeltate exhibet vezerazzozemn.

Te

19. AMartii,

fatipit:

| In Fefto

Sanéüffimi Jofeph ,

3777

. Nutritoris Domini.

Tünc

veré Monachus nutrit Dominum,

quan

do fedulus inopere manuum , tan-

rodigt

Yc ?roü

tum jugiter laborando fudat , quantüm , qui

, iton f

fibi foli vi&um non qu&rat.

Tantumque

im 0no:

detvabit de [uo cibo

d

" quantüm Jfufficit altevi

in lne

uutrieudo.

re autit

en a?

20. Martii.

j, [ mf

S. Cuthberti Epifcopi.

j Momüä

g

Hunt in ienella etate membrorum

:,) [l q0)

agz'Zz'tate » Curfus faltu , agitatioue vavid

egvegià exercitatum puer pavvulus ab if fo

pauperibu

fofo proffratus , 2nflinctu INuimimis ffc com-

pellavit. Luderé inter parvulos non de-

cet, quem dominus majotribus etiam na-

tu Magiítrum virtutis confecravit €? /fc

; Nur

à levitate detervuzt.

dl

2

rveríus hodie multorum fenfus eft ; qui-

.'P];

i

bus Jevitas, facilitas, puevilitas €? fcur-

i

1

vilitas , bilaritas dicitur: & hoc, quod

; bett'

ylt

dicunt, confcientiz bona indicium , excz-

iil

zl

tatum e[fé: mihi veroy modefltum ubique

etiam

m

110

&(oog

l

etiam in hilaritate gravem, ubique acfem- | r

per mortuum effe.

Et vere quandocun-

t

que ego ex iueis Monacbis , ubi , ubi, gra-

ven non vidi, deeo, uififevio cogipunéioni

l

Je daret , € gravitati fludevet , ut defpevato

2ngemui. Pt hinc Abbates inter pracipua

[)M l

maximé curent, ne Monachi fui "ugentur,

M

five 7ocis alteruis impuué ludamt. ex di&,

& faa.

Üthtg

qil

21. Marti,

TU

In Fefto Feftiviffimo gloriofiffi-

um

ris.' D (

mi Tranfitus Dulciffimi & vere

Admirabilis Patris noftri

Wtpel

Benedici,

Angr, D

Erito Sän&ifïïmum Patriarcham & Le-

Wi

M

E

gislatorem noftrum Zeuediclum Patrein

|. QUOt vj

"!dmirabilem dicimus, qui tot millium Cz-

| Paf

litàm & Filiorum Monachorum Pater efl

U l&tiy

mirisque adeo illuftris, ut à calitibus pa-

HCTHdignu

rem habuiffe neminem videatur , fed & in Fi-

Ts ne

liis fuis admirandus tot fieculis fuit, utple-

quue &t

raque per Ecclefiam fancté inflituta uni illi

eüdefgm

adícribenda fíint & in acceptis referenda.

Ominel

Vos autem, Ó filii ! noveritis vocationis

il a.

veflrze & Predeftinationis fignum effe, ar-

]]'gam ]

denti amore Patrem veffrum diligere & hoc;

& hoc evidens argumentum fpurios voS,

(io-

& adulterinos non effe, quos conftst, af-

!t

fe&tu, amore, & inclinatione ad Zenediti

m qii

i

D

eor-

-

& Coodg

11IÍ

üe at

tordis centrum , (inum Paternum jugiter

tíandi

rapi aC tendcre.' ex didl. & fad.

i, t

u

Eodem Fefto Meditatio alia.

tf

Ut in ommibus Gloriftetur Deus.

: pr qCIp

WW,/"

S, Reg. C. 57.

Y

C

Outra Figem fuum € Deum facit, qui

quidquam£9 uuguam facit , quod propter

Deum nos facit, & ve! vx! qui amatis;

& quomodocunque propter Deum non ama-

Yri0

li

tis! zz omiübus igiur Glorz/cetur Deus!

u

accipe! ergo accipe, Ó amor mi! dulcis

ii

amor, Deus, fufpiria omnmium, gemitus

omniut , Yefpirationes , pulfüs arteriarum

fam &U

& cordium ogmzum. Accipe defideria, quot-

n ?

(

quot vixére omgium, quotquot vi&uri funt

xillm

omiuti; & qui totum pro me impendifti

te, recipe te, ut tibi aliquid aliquando do-

puet *

xlm

bus/

nem dignum te : (int vero illa ozszzuz ozmias

uhius mea , quibus in fingula momenta;

fed&"f

fuit; mrw

proque zternitate omni diligam , füfpirem;

defiderem te.

Audeo plus , audeo plus

ia t

refeïen i

domine! parce temeritati , concede chari-

tati: da mihi domine amorem tuum, quo

vgca[wl

i. CHC

diligam te, imo illum, per mifericordia-

p

rüm tuarum abyffüm, illum ab illum, da,

U

quo-ab zterno dilexerim te, & iu ster-

pr

nüm diligam te,'id enim quamvis nemo

cn

fh[r j

19

l

fufficiav ex fe, poflim tamen ego fervulus

"u

tuus

4

114

&0o»8

tuus. ex tc, in te, & per te, id mihi, id

fatis eft domine, quia ab zterno dilexifti

te, id fatis, quia diliges in omni zternita:

| Y

te; promififli domine amorem tuum , qui-

[

cunque tibi offerret & confecraret füum.

(Wj

i,

Accipe etgo , accipe, Ó bone mi amort

/v;,

Deus :aeus! amorem meum; imo proomni

[ti

li

&ternitate , recipetuum, meum ; quia tuus

& unius ero, ubicunque fim, in (zecula fz«

/

[W

culorum Amen. ex dici. €? fadt,

&qfl

W&m

22. Martii.

B

| QU in

S. Lupicini Abbatis abftin

i

entiæ(

inbggt

ftudio miré exerciti.

Qm

dum zozitorezm , ajunt , effe famems

ts

FI

ii

ego fidiffimum & unicum pudicitize, difcie

pliize & vit: Monaftice cuffodem ? zutri

Tum fe

Cibi, ,

ToreU:, nam ubi fazZetas, ibi zulla zuorum

zatuvitas , & ficuti fine hac Monachus non

|

cenferis, fic cum illa prophanus judicabe«

ris.' Et Ó quanta damnatio! ctiam polt

$

multos in cznobio transactos annos aliquos

adhuc, & fere quotidie ad fatietatem man«

! Dim

ducare & bibere, & confequenter necdum

D) j

initia Monachi obtinuiffe. ex d;&. €? fad.

f

Y

CHHH

L

a

IV

a

N Cïgo&!

| Dettas

TLCJPL

a,;.- Mar-

(

w Cood

113

mihi, i

23. Martii.

) dilext

gternit

B Lulibal

ae Regis & Monachi.

am , qu

Quotum frequenter .SS. /ngelt collo-

et [pum

m amo

cuti funt, quorum minifferiocibum capie-

Jat , fed iisdem cantovibus €? alleluja ve-

j Oa

petentibus Sacris opevabatur.

Quia uus

Neconfpettu /dngeloram pfallam tibi Pf. 1 37.

Va

1

& quid dicam zz coz/pe&u in tantorum

Principum collegio, eodem cum iisdem in

fervitio. Et qualibusformabitur inftitutis?

qui in Palatio tante dignitatis? qualibus

imbuetur moribus , qui talibus quotidie agit

&inentiz

"

cum Zaguatibus? 0 quam cxlo tandem

dignus fiet. Ma/icus, pfalleus quotidze cum

s j

"dngelis Monachus. — Prefertim. (i Angelo-

üCJ'IiæJ i

rum fe conformet zzoriPus, accomodet vo«

pt nf

cibus, zg P/. 137.

M(l/l ng'f/l,'?

)mchus Y

24. Martii.

S. Stephani Abbatis Reatenfis.-

enam

105 aliqü

Dum vrveret mundo vere mortuus,

statcmmï"

uti ejus mibil poffidit , frc meque appetiit,

jtet nwuæ

Jolarerum omgium peuuria dives.

j P

Hriftus omnibus omnia factus , liberalis

&

divitibus zudus Aogachis &? crucáiftxus,

ergo & cilicium abjiciat, qui amat, pau-

pertas quippe émir celüm non cilicium:

& recipiat omnia, qui non deferit omnia;

j

la

irie.

P

]

A. D. M. d' Agaro Medit.

114

as

(o0) 8

triftius enim (ané & defpicabiliüs rapi ad

inferos. aranearum telis , quam catenarum

j

& funium ingentibus fpiris.

Fruffra qmun-

du deferuit , qui quidquam ejus fbi veti-

zuzt.

Id vero unum liceat, id unum libeat

M

Monacho habere , 4204 zemo potef?

eripeve,

fl

.

Deum & virtutem. ex dig. & fag

ttifi

*

2s5, Martit.

i'ipifï?w

tempu.

In Fefto Jucundiffimo Feftivif-

j me

fimz Salutationis & Annuncia-

. J

Icay]

tionis fereniffimz Dominz Matris

Admirabilis.

in cel

105 eff

«4ue Maria Gratia plena Dominus

ortu

Jecuzrs. Luc. 1.

0mpia

Vacgg.

O

51 vel hodie difcam /z/u£are , fed digné,

fed congrué tanta Sa/uzatione , Ó fi fem-

Ti mj

m d

per, Ó fi faltem ut Zomzgam poteutetts

quid dicam oegezpoteutis fulutem Genitri-

"11] /05

cem? Angelorum venerer Zmperatricem?

Tunc digniüs accedam in J'lutatione, quan-

do, quanto Angelo inferior füm dignitate, | ]

d

tanto majore venero cum humilitate, quan-

l

to Angelis propior vocatzoge tantó digniore

acceffero purztate, attentioge &v devotione.

500 fl

;l

Áj

| BEW !

26. Mar-

J

& Co)oss

11j

qud

26. Martii.

atenam

S. Pontii Abbatis Avemo-

fira n

neníis.

fili rà

um Tib

Suos fatro [ientio affuefcere COgen$,

cum quemdam zllorum cum . lazezs occultd

ä!ïlþfïi»

coufabulavi videret , eidems leviter. cor-

vipiendo , fMentium iudixit €7 iu longum

tempus snutum veddidit.

Fl

E

mper ego liberos fractores Silentii, diíci-

S

plinz Monaftice ofores & everfores ju-

munct

dicavi & exhorrui.

In dormitorio autem &

Mati

in cellula fua oportet Monachos, itaquie-

tos effe velut in fepulchro fuo corporaliter

mortuos , ut qui cellulas foris tranfeunt vel

f

omnia fibi perfuadere poffint habitatoribus

vacua effe, vel puros illic fine ulla corpo-

ld

[[j]

ris mole fpiritus agere.

Meum vero filen-

i

, 0fife

tium deinceps erit nihil e/oguz , nifi propter

oteitá

Deuin logui. ex. ditl. €» fadt.

y Gaii

grittitl

27. Martii.

junt,

j dignimïi

Ip Fefto S. Ruperti Epifcopi

tato U

Salisburgenfis.

0 d

Erga inopes adeo largi &$. enigzi ut

? ,

boc folum fuum exiflimarit , quod n ani-

Jéros & egenos contuliffét. Oft: Eccl.

Eatus qui intelligit fuper egenum & pau-

b

& cone

perem , & i beacus qui intelligit

H a

dolet,

, Á. le'

116

&Co)g

dolet, quid qui fübvenit mifero, sgrum

fovet? quis vero fic zztell;git egeftatem fae-

culi, miferias mundi? quam qui ex tuto

profpedat, munimentis cenobii, Ó quide

"

abundantia füa prebet pauperz, ille £s Zea-

D

fus , duiles

L. 40.

glorificatus in— die domini zg

E

gul'llï !

28. Marti.

(Jit

N

m

B. Agnetis Virginis Bellapra-

um

tenfis.

gitue!

Contemplationis Jfudio dddiä?; j

d t

fhüt j

per omues diei boras, diflributa de Paf-

Jfone Domini exercitia fua babelat.

fiile Qu

Wil

At jam Sputorum pius dominus , fat ir-

fhum [

N

rifionum pius amor pertulit. . Nos fal.

g[ül'z.æ ]

tem compatiamur pio amori, ecce enim

adyerfi

ille ingemifcens nos vocat in cruce ,. & ne

ip(e mol

mo eft qui recogitet corde, anne tam bo-

|

tde,q

num dominum relínquemus folum in cruce

& nemo 'affiflet & intendet tam pretiofo

B

thefauro? ex 4z4. €7 fmfï.

E

E t

3€

-

Orgi

L:

H

E

M

X

2

E

Vi

E

$

D7

E

Wþg :

NUnq

o

29. Mzr;

ää;(o")ää,

I17

29. Martii.

), gt

[latemh

- S. Eufta

chii Abbatis Luxo-

iext

vienfis.

; 0 qui

Licet vite Sanditate E9 Miraculis

le fs l

efft. cou[bicuus Triginta tamem dierum

domini i

gravi morbo eruciarz debuit , ut fatis pur-

gatus celos peuetvave valevet.

Olite dile&iffimi! pro Valetudihe COr-

N

poris veftri anxii effe ,

vel morbis,

japro

quamvis graviffimis remedium à Deo fla-

gitare! nihil enim indigniüs eft, quam gra-

iigm tantam, & beneficium revera maxlt-

didi

Itl

Nihil autem dif-

j

inum agüendo deprecari.

"T

ficile quod breve, adeoque facile eft fper-

177

nere ad momentum ,qualecunque tranfï,to-

I(lUS !

rium etiam alias gvave, quod deim eterne

glorie pondus operatur in uobis. . Ex vel ideo

adveríitates & morbi, graviffimi etiam, co

ecce &

We

&

ipfo nobis dulciffimi & amiciífimi deberent

effe, quod cruces dicuntur. ex dil. & fatt.

ge tam

um i (

3o. Martii.

n ple"

B.BrunonisMonachiinGraecia.

Or ationis fEudio adeo addicluserat , ut

verà cor fuum ficut aquam in con/pettu do-

u effundeus no&les diei jungeigdo £otas

Jépe illas àm ovatione transegerit.

N

Unquam vacet Monachi aut manus ab

opere aut os ab oratione ,

nihil enim tri-

H 3

jtius

29: J/[:ï*

118

$& Co»og

ftius illi, quam ab oratione fürgere, qui nórit

& con(ideret, Deum revera attendere.

Et fi

u

analedi&tus qui facit opus Dei zeglzgenter,quo-

modo oportebit Monachum follicité pfallere

& orare,ne mereatur za/edicius pro Zezeditfo

"

audire.

31. AMartii.

b Tk

S. Godefridi Monachi

Villarienfis.

rl

ii

Lacrymammwdana E9. Prophetis clari.

hn

Ade! vadeinfelixmunde ! quomodo enim

gaudeat Monachus, cui fuus jugiter

lil

in cella pendeat crucifixus? Ó vera felici-

NI

n

tas, lacrymarum ubertas, & hoc Ó Eilii

ihtydic

mei rerum gaudium, aílidué coram

a

d

crucifixo noftro gemere & plorare.

i,

Tayin

ex did. 85'* Jadl.

CtVenti

Oümqu(

f

-sx-

—

C'Jktï [

L 3.

z

E s

tntne

& 'x/'-

N

ümvis

-

»

NSS

V ,

A

Wettum

s

€

aT

— m

A 2

r a

MEN-

& (o»8

119

:.0!

O0

bt

iE

quinu: |

2

*qyW

re. kl

ä*ä*eæä&äää $

aterque

épfallat

MENSE APRILI

fuuelità

1. Zfprilis,

B. Theodori de Lurek Monachi

obedientiffiml.

u

In labore manuum , ad quem cum fra-

Hiachi

tribus miffus erat , ingentis suolis lapidem

levi iamu , €? brevi prece movit.

modod

uz nuon tau-

yus jigit

N

Ihil im Religione pvoficit,

veni feligi:

tüm pvoficit, quantüm o

Á

ediemtia nom

iuterdicit , nec obediens eft qui tantüm id

hoc 0 Hl

& coram

facit, quod Deus, & qui loco Dei eft prx-

Qrare.

cipit , fed qui, quod volunt illi; & magis

& maximé volunt in velocitate timoris Dei;

ferventi & hilarianimo, ubicunque & quan-

docunque ftudiofiffimé antevertit. Nec dif-

ficulter obedit, qui Zeo /e obedire credit:

fed non credit , qui juffa difcutit, nec quan-

tumvis pareat, obedienseft, quinon ut ju-

mentum ip(üpiens eft. ex qdi(f?.' & fad.

.æ*ä?ä E

H 4

2. Zpri-

u

129

æ(O)ä'

r

tit, Q

2, prilis,

fenti

S. Bernardi Archi-Bpifcopi

Moletenfis.

Militiam primo fecutus, mon fne Na-

1]

ais fümgulari gvatia movlo fentatuv,

Jrogetlis feculi armis / Chriflo Domino

hi r

atl

vero Regi militaturus oledientie fortiff--

a C preclara arma affumpfit.

W

3

" Irca tua €? baculus ?uus

zbfa Me confo-

Qu

o data funt. PC 22.

tils x

Et quz hzc domine

ronfolitio ,. quam tua corre&zo, tunc maxi-

(üex

Cenfto

mé amantis, quando digniüs cafüigantis.

Et fi coz/olari debent, qua meruimus,

d qu

quomodo cogfolabuszur, qus nec merui-

^ cgem

mus, neque mereri fatis un

mus? /g Pf 122.

quam L/poteri-

j

3. diprilis.

B. Mainradi Monachi in Stiriz

Eremo fingulari, imprimisinin-

* Min,

Fitu1

juris , patientid fefe exercentis

& commendantis,

"tt

20(11

T

Unc agnofcit fe i

fe omni agnofci

pfüm, qui contemptu

[

t dignum, &tunc veré

Om

agnofcit contempt

u fe di

gnum,

uando

minimé indignabundus,

fed hilaris, fuifert

Uv

|

contemptum ,

& nemo unquam ineliüs fep-

ut

E

$(o»58

tit , 'quam qui à fe contemnentibus nóndif-

fentit. ex dict. & fadl.

Copi

4. dprilis.

fne

S. Bavonis Abbatis Gandavi.

fetif atl

Jnuta

Pro defen[ione Sanctarum imaginum

vitam cum [auguime gloriose expendentis.

fatif

ero nos nunquam gratius quid Deo fa-

,SP

fild tüï*ïf'

&uros, quam fi , quos ipfe Deus arden-

tiüs amat, honoratos etiam magis magis-

v dorr

nmcmlïf'

que velimus , nihil etiam nobis utiliüs effe

cenfeo, quam illos, etiam deZztores lucra-

lgt

ri;, qui maximi & potentiffimi gratià apud

merumi

.Regem funt. ex did. & fad.

n« mü'ï"ï'

Iam PGW

s. Zprilis.

B. Julianae Abbatiffze Villa-

rienfis.

n Stt

- Mirum diciu! quantos procurandó in-

j init

JHitutiowem Fofli Corporis: Chriflà ,. lato-

rcent

ves , tribulatioues, €? perv[acutiones , quau-

toque ànitmo , patieutzd C? fubanifffone per-

pelia fit.

contet

Onfolatio major interra fuþerefï'e nequit,

&tuc

C

i

jum

quam pro Deo amore noüiro cruces &

adver(ütates ferre, imó omnem czlitum

risy Qif

beatitatem excedit felicitas hominis pro

mcliüsf

:

Deo

Ü

H ;

I2£

& (o»s8

Deo patientis & morientis, tunc maximé

tem [

quando magis honor Dei & gloria in cate-

holis

rorum mortalium oculis & corde promove-

Sed v

tir; quis mihi ergo det poffe pati & nun-

u f

quam mori, fi ita Deo placet,

& pro ipfius

&ar

Majefiatis gloria eft?

ex didl. €» fag.

Df

fntito

6, ZJrilis,

eradia

rttad

S. Galle Viduz.

Marito voiduata ob illuffriffimi gene-

ris praffantiam (Syma&hii confulis Romani

$

Jilia evat) d maximis quibus.

que urbispro-

ceritus examlita , € frufty

a debortanti-

£us mIedicis facrum Begule Motachice ri-

ll a

gorem amplexa , S. P. N. Beneditli cogna-

[ ]

£ atque ///þ'/;z's ii accenfa. alumnis eff.

fi

/n];

1]

V

Obis dutum eft uoffé

Mf

Dyffevzum Regni De.

Luc. 8. O Gratia! ó mifericordia! Ó

ittj

liberalitas Altiffimi! fürfüm oculis » furfum

-

cotde, ó Benedicti Monachi!

Wllus

ves audiendi audiat.

qui afet au-

j

O qui rité, qui bené

Vtty r

hoc intelligat! óqui

profundé, Ó qui zter-

nüm cordi committ

fem (

at, cordi habeat! vo-

l Etam

Bisy, vobis datum ,

quod nulli potentum

IT

acquifitum,

nulli fapientum excogitatum, &

i vi

quidem datum z , quod illis nec audire,

Orl dOI«

nec, quia nimis incognitum , defiderare,

Vnngn

& quidem zoff Reegzum Dei,

praeguftare

Tüfife

dclicias cali,

perfecte intelligere volunta-

tem

ïüt, fau

æ(ojæ

123

: fady

tem Domii, &, quod ceter's, zz para-

|in at

lolis hoc vobis zz /;igzis & rebus manifeftis.

JFOmon.

Sed vx! vz! atque itecum vz illis: (iqui,

im

ut ftulti mundi hujus videntes non videant,

proipli

& audientes , non intelligant, certé con-

fid.

vi&ti tot /fgmis & exemplis non credant, in-

grati tot beneficiis non agnofcant , imo nec

exaudiant, nec obediant, certé facto ipfo

contradicant & contemnant: 2zdomr. Sexag.

ni gt

7. d prilis.

as um

S. Aiberti Monachi Crifpi-

li*

nenfis.

jarafe

nudicen

Hic ob multorum millium a[fidue ac-

currentium multitudiuem peregrim vum bzs

lida ag

itis t

quotidie Jacrum fecit , €? alteram AMifa-

vum pro iis, qui purgatorii ple&erentuv

dni

iguibus ac penis mira devotioue offerebat.

-ordia! !

;, fürit

M

Ultis cum lacrymis & acerbiffima com-

i etlh

paífione pro iis przcipué oremus , qui

il

tanto amore, tanto de(iderio , Deum amo-

rem füum quarentes & dum viverent de-

qi z

bat

W

fiderantes, proleviculis tamen culpis ve

reftantibus pznis ejus beatiffima & optatif-

otenti

fima vifione ac intuitu amantiffíimo eo ma-

at

It

jori dolore fruflrantur , quo ardentiüs ad

eC j

vifionem ejus exftimulantur.

Deus etiam

lcüderäm

mirificé , hac pro fuis folicitudine delecta-

pQ n

tur, faciliis exaudit, liberati demum illi

volunli'

li-

r2

124

&Co»o8

obligatiores in eeternüm gratiores & utilio-

þeïh |

res apud Deum fuum nobis Patroni exiftent,

[

ex didl. €? fad.

a«

luge

8. Zprilis.

tlinen

S. Notgeri Monachi ad x

A

[f

Gallum.

Vr erat in. Droinis Scripturis erudi-

ziffimus in feculavium quoque. litterarum

M

difciplinis, omnium füi temporis faczlà do-

Gzfnus , im eo ffudio tamen geffu €P ve-

Jhtu precipué fedulus ,| me ,. qui vevera

Ht j

erat , maguus videretur , €2 celebraretuv,

u

que caufa bominem intuentibus evat , ut

Val

quem fama comméndatum imnaxdmi feci[fint,

HU

l

jrafeutem contemnerent.

u |

(/zutm

Sfüefcite chariffimi fiepiffmé dolere &

"* plorare quod multis adhuc creaturis fci-

P (læo,

tis vos charos & amicos effe, & quod ne-

itol

il

ll

dum omnes potuerint peccata veftraagno-

y

fcere, quibus agnitis deberent neceffario &

Tt

meritó converfationem veftram imo collo-

Db

quium & afpectum abhorrere. & declinare:

i

Y

ll |

optet quisque multó magis à viliíffimis ho-

minibusconfpui, &ficonfpueretur Dei ma-

LT

num & voluntatemin ejusmodi hominibus

At j

venerari ac ofculari , fanctitatis perfedio-

fit, j

conci-

nisque op,inionem deiisdem certam

pere,

&OooS€

155

y & t

pere , qui ftudeant tam perfe&é Dei volun-

3i exiltar

tatem vos contemnendó , & pecutiendó

exequi, & ex Zelo Dei abominationes ve-

ftras execrari hoc fuo veftrüm contemptu,

ad emendationem vosexhortari, & horro-

rem peccati in vobis excitare. ex 44g. &*

d5

| fac.

0. Zprilis. .

is entid

litberan

]

S. Waldetrudis viduz &

jt fb

Monialis.

gg]lu &'J D

TE

Huic ante comver[rtonem fecum lu£tan-

collrmi

ETE

zi € de vite flatu deliberauti S. Gauge-

vicus apavuit calicem vino plemum eidem

injal

ebibendum tradeus cum di&lo , age ; quod

agis! ad quod zpía smeditatum opus mom

diutiis dijffulit , fed magnó animó calicem

; dilet!

Paffonis ebibit, id eff calummias €v op-

resturi

probria , que banc flatus amutationem con-

& qo

Jequebantur patientiffiud toleravit.

veliat

1eceffaïi0[ö

U&us eff S'Efus i defertum à Spiritu ut

imo ( li

D

tentarelur. Matth. 4. — Manifefla res:

d

alius Monachum Spzrztus trabit quam Córz-

ilifimb»

A05

ftum duxerit, i alio fine trabat in cxno-

g a

bium , quam Crifus fuerit ductus i defer-

m

£um. in dom. 1. quad.

erf

tarfi qu

r

1o. 7dpri.

126

LACDE .

1O. Zprilis.

B. Efchilii Archi- Bpifcopi

Lundenfis.

Vr

Pertulit protuenda Ecclefraffica liber-

p

tate incredibiles injurias , adulari RR

At

eges

]

zefcius , fed eorum libidimi &2

ambitioni,

quc t

oimim contempto periculo conflantiffané ob-

Jtgui

uUixus eff.

E

p

S

I bominibus þlrzcere;n Chrifli fervusþ "05 ef-

]

Jem : dixit Apoftolus.

O fümmum bo-

!TA

num, Pozinibus difplicere , & Deo placere.

Ui

Licet autem San&i viri etiam fübinde ho-

minibus placeant, virtusque per fe amabi-

fitfig , |

lis(ig, placent tamen hominibus, non ho-

Tibus |

minibus.

£j ]

Sed Spiritibus, & fpiritualibus

tantüm: non enim patitur injuftus juftum,

]jj

€Ó quod coztrarius /7t operibus fuis. ex did..

| Nürd

& fad.

M

1 "o g

l

99 u "w Be

:

1. 4pri-

20 D E-

127

11, Zprilis.

S. Guttlaci Monachi.

[copi

Volucres admiranda veverentia [igni-

icaliba

ficatioge ad ipfum comvolabamt , €» gva-

£ulationis quauta poterant. f/igua edebant,

PU

quod &v filvefives frmiliter fere , fod &

qatioti,

ilfime ol

Jlagni piftes facere confueverant ,. ad vo-

cem ejus baud alitev atque Pafforzs fe zn-

geventes , de qmumu ejus. cibum fumentes,

:vvu& tlj

Jicque Deum in fervo fuo laudantes.

ymmund

"dudate dominum de celis, Beflie C? uni-

D f

L

verfa pecora , ferpentes €? volucres pen-

(b

mate, juvenes &7 virgines fenes. cum junio-

er f amd

j, n ?

vibus C'c. 148. PC Quia eheu defecit laus

ejus d terra, & merito , laus imperatur

oiritual

órutzs animantibus, ut vel inde rg£or ve-

h juft

jj, a i

ziat & ftimulus Pomzgibus, & eheu, femi-

bus, pofferiis quam juvenibus, fed & ju-

viores aliquos fequi cum tardis fenibus. in

Pf 14$.

$ $ $

12. Jpri.

i A

158

& (o»)4

2. Zprilis.

D. Petri Monachi Vallisum-

Yl

brgfæ.

In

Ex confuetudine erici m illius cak-

gregattonis vitam Ereiniticam. amplexus

vili fe includens ccllule habitavit fecum

| rf

cutn folo Deo folus im fervore Jpivitás &2

EU

i

effufrone cordis fui fuavifffué converfatus.

4f ilizj

lrtny.

"Antificaoit talermaculum fuum altiffinus.

Ti«

—^ O quam felix, quam beatus cellula fuá

[iti.

Monacbus , inqua qui cohabitat Deo, debet

fieri Som&us. — Deus i sedio ejus mom come-

HBCF

movebitur. Ut nemo dubitet, quafi olim

D

& nonhodie illicinveniatur. Et quam opor-

, tet fieri pofeztem £? virtuofum , cui nun-

ltfm

l

quam non adeít Zosmzzgus vivtutum? hoc

0 f

tantum 6 Àfonachi: vacate C? videte: Ó

fhiyj f

dulce guze/cere ! Ó beatum cognofcere! ut

&(6, g

Monachi vacare , ut angeli videre. in Pf; 47

U

|

UM

i

3 ye.

.ïn,m li

OE

OE

AC

d

02

x

g&öä

13. Zri-

]

P

4Co)8

129

13.. ZIprilis.

gsüm.

In Fefto dulciffimo feu comtme-

moratione Maternitatis Matris -

Jlius cut

Admirabilis Benedicte,

af

Confideranda Matris amantiffeena þl;

vit fecum

Jieztudo i. ordinem utzverfum ? caffio-

Q)iritüs ij

-Fes mprimis innocentioresque filios fmmgu-

xioer at

larior iultó affeclio €v propeufío €7 qua

Fili^ic

iffan peri 874 p taute AMatvi obli-

naliifi

; celluh

. gafio.

Duo, f*

)c faltem 6 BeNEDicTU MaTRis, BENE-

j n *

^'DiecTI PATRIS BENEDICTI Fririoti! boe

T

faltem * -ne cum fcandalo orbis tanta veflri

t quamo'

infamia nominis, tantz jaCtura hereditaris,

ll Cui mj-

dub U

hoc faltem; ne judicemini /purii , habea-

miui /uppo/rtitii* aliqualiter (altem ref(pon-

? gidt:

dete, aliqualiter exhibete vos /zréles Motri

uj

confortues l'atri, O quanta in terris reve-

ETA

rentia ,. quanta in calis

gratia tam pulehrg,

*mm Beueditie Inagini.

:

e»

m

x

E

4[1

| R. DVMJ'Agaroni?. t i4..4p7f'im

130

8 Co)sS8

14. Zprilis.

dbj

g

. S. Bernardi Abbatis T'yro-

Vi

nenfis,

LPuer adbuc pu.

eriles ludos refpuit , de-

Jectatus feviis mores tam modeffos exbibuit,

ut jam tuuc, [icet fugillando, d condsfci-

|opulis Monachi zo

p

Javetur.

mine frequentius appel.

E

tifm

»

Omine dz'lexi decovesmm domus tuwe. Hic

fj

autem decor dotmus Dei. ModeftiaMo-

lh

nachi.

Et ficut periftromata murum , ffic

yui:

[

ifta veftit & ornat Monachum. . Sed gem-

mz in periflromate zzzeztzo in operationés

[7])

u

attentzo in oratione., 7u/z/us. in devotione.

in Pf. 25.

0i

r

bire(

Atünqui

B. Goduini Monachi.

| thld l

Cbyes )

ui ut ffri&ihs Reeulam, quampra-

amniferat, obferoavét , S. Bernardi Magi-

ifini

- erzo fe fübjecst.

t:rfllþïæ

afh[ïerg

C

Erté nihil ftát, nihil ftabile eft in hac

Wt g

mortali vita ,. eo ipfo /a/itur, qui non

brums

progreditur & jugiter fit deterior, quinon

t

Jugiter zelior, & quantum defe

4

cit, qui

tamdiu nihil profecz? ! va! ve! vx! &

| [7] j 'ql

U Netà

&ternüm vz! qui plus fervit corpori in cz«

f -nQbiO;

finy, 9

$s

4&3*:*

nobió, quim potuiffet fn fieculo, & neglia

w

git 2m termimo , qui fervatus füit in decut(ü

jro-

& initio iig a'om': 3. quad.

16. zprilis;

^i d

xb

:AS. Fructuofi Epifcopt.

u

Masximos intev latores. Pontificios Bo«

Ài af

tiffimim. laboravit . ue quid de vita Ato-

tua. T

ï.

nachi pevderét , C? ut etiam. examuffri

Monajticain. ARegulam 'obfervaret, négue

odeftal

vuru !

quidquam de fuis folemnibus fejuniis, vo-

Luntaviis covporis afflü&iogibus , €7 bus

d

militatis smodéflieque operibus vertittevet.

p

ex vita.

det

Surdut & mi(erum qui fón atteüdit

0 ftultum Ó obítinatum, qui non ex-

pavelcic, JDéus Deorum Dorninus locuttts é/,

Nunquid non, & ipfe dosuizus meus ef??. &

hi.

quid locutus JDomzzus seeus eff? quare tu

etarras$, qui & ipfetam longé aberras? &

j

l

a[füruis, tam profanus, tam impurus z«

if (IZ

]

J

tum prefusnis d effamentum méum pev os tuums

aflittere mihi in medio Ángelorum; refol-

di u

vete.os pravüm in celeftem- jubilum ; tára

brutus, tam animalis, Yaf: Dei precé

j uiv M

, 01

uiunn? ahis prgedicare prafurus di/cipli-

Yi

z qui ipfe fequeris. omnem. /zeentiam:

a&flt)

J qu

Et vere precipitat tandemin omnem Jicen-

iinm, quinoi attenditjügiter ;

-on fequitu?

follis

Porl p

fi l

E

135

&$(9)8

follicité , & indefinenter rigorem. jaratum,

& di/ciplinam, intelligzte, zfm*cll;igite boc;

?i

qui oblivifcimini Deurn , & Dei nihilominus

profitemini fervitium , przdicatis verbum.

li

j)

Cavete, 4e quaudo.vapiat ,. C mon fft qui

[//]

erzpzat;, & quis quzío erzpiat, fi ipfe ra-

Ántj

güat. Nemo, quam qui in tempore/zpiat,

iif

Ü g

Je szpfzmz co;*ri])m in Pf. 49« ^

t l

t 1

17. Aprilis, —

jl

D. Bernardi Monachi Villa-

rienfis.

VEn

: A Deoad majoris augmentum meriti,

Mij

tendit

»

exercitiumáue virtutis €7 fratrum veliquo-

txulh

vum utzle exemplum graviffanis ufivmita-

ibus tauquam ob ingocens flagellatus, pa-

nunq1

üe t

tienti/fe füffieus Martyrum collegto in-

()Dis It

Jerui sueruit in Glovria Sandorum.. ex vita.

ii

Zrafi in confpetiu 3meo suenfam , adver-

( (f

ts oumes. qui tribulant aue & c. P. 22.

& que hgc aeufa ? quz zezfe hujus fer-

idtm [

cula? quam bona illa, dulcis illa,.Ó bone

o

mi amor JEfu! crux tua €? caro tua ?. óduo

Tendat

Jereula, delita Momacbo ex fua-Regula, al-

n

Zerum pvo necefftate , 2ftud pro voluptate, qua-

Yitibi

bus f£ addetur. & tertium ,. quid quefo illud

Cter

erit, quam, quod longi laboris premzum

VOnten

erit denique eduium & epulum in calo ster-

num?.in Pf.22.

| lnPr,.;.

1 8- APTZ-

&Co€$

133

juratit,

I8. frilis,

jgite l

B.Idesbaldi Abbatis Dunienfis.

allomits

verbult.

Is plurimis annis Cantoris funttus of-

wt f (

fficio, tantam jucunditatem im contimua

[i t r

Laudum Creatoris fui decantatione poue-

Qre/ifi

-bat, ut fepils negledis natuve fomentis

€v necelfarzis vifüs fuerit ad Divina can-

vica vecurveves 2sque diebüs iutegvis C9

mo&ibás inberere,

Vil

V

Enite ?J'c'ultemus Domz'izo iic. DÜ' 9.

j

Quibus quzfo hoc vezzte?.iftud ó Mo-

gachi , ittud advertite, imo illos illos at-

n meï)ff,

tendite, quos rogatis wz& venzre, jubetis

II

exultare. monetis 7ubilare , auditis p/allere,

jfmit

nunquid non unà-Angelos, tot Dei cxlo-

ilitusj

que terraque amicos , Chrifti Palatinos ? &

7gl(gi0'li

quis non velit, quisnon poffit ,. aut debeat

j ex v

julilare , qui tot Jetamtium noverit ean-

j, u

dem fibi fortem effe, nonaliud incumbere,

nihil impedíre! easdem caufas exu//azdi,

a

vjus J

idem tempus Praoccupandi univerfa pariter

füppetere! & Ó qui omnes canentium at-

Q bor

(ll ? 041'"'!

tendat voces , expendat intentiones , fpectet

actiones , peneüret cogítationes! Ó quam

ggill

T

vitabit ille facilé.omnes diftractiones, cli-

det tentationes: fed neque prz hac vocum

yxlo EHUu

contentione zgiguovum audiet fabulationes.

p;-gl]ill(lï

in Pf. 94.

lp

l5

T

L

»1;&1 9. Zpri-

& Co)gR

I0,- Zfprilis.

Fel

S. Leonis IX. Papae.

r

Caffimi Fratrum omnium pedestantus

1

Poniifex lavits eovutique juvari precibus

dli[a

bumilliu expetzzt.,

Go autem fim verimzis 8* xom Domo , op-

[lan

A

7? probrum bougum 7 aljedizo pelas €?c,

Pf2r. Ét quantillum eft effe. oPpro/rium

Q qu

bominum , fed per. hoc appropiare ad Deum

p

Vs

Jalvum facdet: vevaticulum: Deus , quomi

vitl? cimé. quam quia zemo voluzt ipfum

Conief

'lint

felix necoffitas1) ipfe converfus fDeravittu

domÓanugn

O boni filii, jam vere, Dei; fi

Tif

veré vermiculi , £ opprobrium borinum y f

Vi

ln ;

abjecio plebis. . Si oculis:vettris exigui, &

tamen im'exiguitate veftra reverentes Dei.

libory

Hoc felix repere.

Deo adrepeve.

Hoc feA-

Jix abjici, àm Deum projici.; Et were, Ó

amor mi Déus ! hec folatur, hoc animat

vermiculum tuum! quod quantillula. infra

omnes exiguitas mea , patet inde magisbo-

nitas tua:

co quod zi5/ od/Ji. eovinn , que

facis, & tribuis refpicientibus in-te, qua

diligis.

Satis Ó fatis magnificatus vermi-

culus tuus, Ó Deus! efl: quia tu Zeus

gnagutis fofus CT aneug Jeg ; & quanto abje-

&ior humilitás'mea ,. tanto magis oculo pa-

testu Magnificentia ,

gloria & gloriatio mea

Amen. þz'!g' E

29. 477 -

135

d Coosg

20. zhhrilis..

:

Feftum. five Commemoratio

erhent

Gratiz & gloriz.in terris atque cxlo

& Admirabilis Parris noftri

n prea

duacigümi

;

COWV

- Benediài:

u

an;f'a', pró qüant'a- gratia :

Jiujfo mn;

bom , t

/I/f/l! 4[/".3

O

otmujuim Spiritu plenum? fed quantam;

pró-quantam G/orzamr tantz immenfitatis

h rohit

T.

pené ex gratia tanta, habebitmeritum? &

vobis, 0 43/7 Admirabilis Pater veffer hunc

,?NOW

congeffit'Thefaurum. O qui tam gratzo-

j pl

fusin'terta, quarm gJorzofus in. celo' cha-

fjinz i

riffimis:pignoribus adérit ad lucrum Y (ad

rä; Dei)'

v&! qui non agnofcuntut debent hanc gra-

rf )

Ham im tevris, nec aliter defiderant, aut

cigi *

enes

labgrant.» pto Gloria tgnga in calis.

Hoch

t at

oc du

W w w

lol i

& w

g

TM

j U

Ul [lff!:

anm abläl

YU OP

l4

2Í. :A]""i'

;

9 ^

À

f

N

136

d$Coog

2L Zbrilis,

In Solemnitate Gloriofiffitni

Archi- Praffülis Anfelmi,

Il

[

am Archi- Eptfcopus Cantuaviemfis a

i

Jummo. Pontifice Ur/auo IT. fummfs pre-

d

veibás contendit , ut- /ibi aliquem prapone-

di

ovets cujus julfis. vitam. difpouerets, adeo

"m

pertinax obedzentia. Ai0pajfiice cuftos.erat,

JDatus efl Edinerus ,. qui exia vitam com

| HOc

Jcvipfit , eidem d. Secvetis j cujus tanti. du«

Jelhus ;uffa. fecit, ut, cum. eumm ;cubili

ftiaïï

locaífet, non folum (ine Przcepto ejus

modo

non fürgeret , fed nec latus inve

ftüom

;'telïct-

QRj

ex.vita, €? ojl'þ[grio.

-

aj

O

ngikit-ä rjui,e]äit, quangum,i;; vm Dei'

frofícit , neque fecurius unquam dor-

func |

