veré zzofem, opis ah nimis, ah nimis zz-

digentem & de flevcore; quanta ex fcelerum

E

Jeditate iniquitatum abominatione , e/evans,

& nimis Ó nimium zzagnificaus pauperet

u2 collocet eum cum Principibus: & quo-

! dhri j

modo tantum przfumat Dumilis Monacbus!

[

cum Principibus populi fui, in fublimitate,

fti) i

in dignitate coZ

//

4 "dpoffolici.

Etquantum,

lu

"

fieri coz/ortem

quanto potius, hoc tantó

du

veré zafci fratrem, nec duodecim folun

( Quim

"Apoffolorum ,. fed tot millium fanctorum

;

10 ni]

a(

AMogacborum ? quibus uti in terris fic ne-

j

lt

que in celis ita quidquam eft proprzum,

n

RUf n

quod nolit quisque fratri fuo comuuge &

Jf

c-ommzmz'mtæi:. i P 115.

Ut €Xc'r

inDe

! RD»(M

?Gïoï)üv

327

11 Decemri:.

Feflum five. commetoratio

-Exultationis & Cantus in utero

jpm o

dulciffimi P. N. Admir. Benedi&ti. |

of i

Inc dignum Admirabilis Patris concipit

5, Dra*

TI

infe amorem , quando ipfius a2 zz£ra au-

f^, &j

dit €? attendit vocem , ífed tunc digné «t-

u oj

Et fané

teudit, (i ad vocem plaudit & exilit.

ol Fi

ut exultavit Zoamnes ad Prafentiam Chrz-

Jiit at

Jli , fic cecinic Beueditfus m 'utero àd pra-

Nos vero ad nu-

Jentiom Spivitus Santli,

meros, ad vocem componamus pedes Jdg-

aceteum

Jlici taumn benedidla.

| diczm/*ïlfïï;

lr

12. Decembris.

g

S. Franconis Monachi Villa-

, u i

i

rienfis,

o

j pnpm

: &U

dMorti Vicinus Menus gaudio fiducta-

ue vite eterne confequende cygni in mo»

j Monrt

vem iuter exultationis Cantüca exultams

(oblim

€2 Jaudaus cauendo obiit.

prauat

"u

ltate jufli im Domiüme. Pb 33. Sed

- Boct

äecïm mj

E

uid mihi quid vobis 2/2u2» quibus pore

tio nulla cuzi Eledis Dei.

Nunquid nobis

y fadt

hoc exultate: imo imetuite, ululaté. Nam

enis f

qui ju//is Domizus in bouttate , Ó quam alius

a n

x

zojuflis Sudex i equitate!. fed eheu ab hoe

du*

mifer excluditur 722i/o (re&los &amque folos

A D. Md dgaro Medit;

Y

hzc

I

J

j53-

*(0))&

hwc decet collaudatio) quanto pró quanto

!]

|

defraudatur gauwío! & (ané quamvis ig«

juffi aufint cum 7u/Zis pfallere, hoc tamen | D.

K

non poffunt, quod ifti exz/tare.

Et Ó qui

fic exultagt ,

P. 32.

quam Qulce eft pfallerg. in

| LW

p

1. Decemäris.

( et

In Fefto Beatiffimze Virginis &

um

egregiz Martyris Luciaz.

Ya

ftnit

Janto pondere eam frxit Spiritus San-

fpidt,

&us, ut virgo

o Crzffi immobilis permaue-

tranfit,

Vef.. €x vita.

| Qu hi

lr yury

LJIOc viri difcamus à Virgine, cogflantes

— adnmobiles in Sancto propofito perfiftere,

neque un

quam firmiüs greffum figere, in

Petra Ci

12/70 pedes confolidare, quam quan-

do voluptatis quidpiam fe conatur infinuare,

aut impii ca

f'cntar [

perint fuaforgs amatores per-

$98

&

d&

LE :

140 Df'

ecos

339

DtO qunt

I4. Decemóris.

üamvi j

hoc tanx

Converfíi ad Sacra

, Rtóq

B | Joannis

Moenia.

ffiduc.t

Langxa—ff gloriofo agone decertans pro-

jriarum. Paffionum domitor. & mundi vi-

&or evafit.

Uoniem peccatoves éntenderumt avcum:,

gins t

Y

PÜ10. Nemo, quam qui fe undique

z.

munit, undique & undique jugiter circum-

Ípicit, tot tela, totinfidias inleíus per-

vitui M

tranfit.

Et (ane, fi tot infidise re&os corde

d

quz damna, qu& mala manent. & fequune

tur Pravos operatione. in Pf. 10.

, tf

mll

» o !

qunqu

ääæææ

urininut

& G G

& G À

u

e a

&

YaA

1f5 De.

JJ

340

&0o»dg

E

15. Decembris.

J quarit

Beati Candidi Nucalenfis

]

fti db

Tf g

Monachi.

ThOE fjj

!

Loquatur de feipfo. Dedit zzii ( fcri-

1

tity Q

bit in quadam Epiflola ad JAbbatem fuum)

&tirnita

Dominus exiguo, virtutem faciendi figna

Qu bene

in populo Barbaro, qualia nec magnis

quid hoc

Apoftolis leguntur faCta, ita, ut in No-

qiqid

mine Domini noftri Jefü. Chrifti refufci-

l

| Wüq

tare à mortuis valeam (NB.) corpora in

|

fuæ, Ü

pulveres à multis annis refoluta. Nul-

Jupiter

lus tamen credat, me ob iíta five ob his

fimilia parifaciendum Apottolis , aut ali-

quibus perfectis viris, cum exiguusfim;

& peccator, & contemptibilis &c. — /za

D

qaguus bic Hylergig

/boffolus. infinito-

vuim bomimuim converfione (quosinter 4000.

Prgj

Hereticorum) longéó celeberrimus , qui

Jemper ad Deutn omnmes fuas liberà dirsgeus

: tf

cogztationes divinorum meditatione couti-

muo abfovptus erat. obiit 1616.

V

Omiue Domimus moffer! quam admira-

re&ca

bile eff €?c. Pt.

Quad eff bomo quod me«

Deque (

7HOY e$ ejus.

O indignitas hominis ! ó digna-

licttio

tio creatoris ; quodnam à me Domine Mnem-

( fte,

nofinon tibi tanti amoris? quam mez con-

J ümþ'

fcientie ingratitudinis , ingratiffimx memo-

ria tui oblivionis; Ó infanz ambitio gloriz;

Ó vaniffimz appetitus famg; huc, huc, qui

-

qu&e

&(oo8

*34t

quxzritis immortalicatem.

Ecce! ecce ve«

lenfi

ftri ab eterno memorem , ecce ipfam me-

moriz eternitatem , Ó fi quisqueut fui me-

mor Zom/inis, ita tam boni memor JVumi-

nifi (f

2i$, quant& , prÓ! quantz huic merces

Jafzm]it

aternitatis! Ó qui digne hoc ponderet, Ó!

ciendi f

qui bene hoc ruminet, qui eff bomo? &

nec mag

quid hoc, quod tu, Deus ejus es HIeIHOYS

T25

qui tui eheu vivit! eheu tam zmemor, hoc

prius continget ipfum fui oblivifci, quam

if vetl

. corpom

tug, Ó Deus meus tantz dignationis non

yuta. M'

jugiter ref:prdariæ n . $.

TU

16, Decemébris,

ghs j A

T

B. Adam Epifcopi Syva- -

jl 4

ijg ii

nectenfis,

j 4

Pradicandó, docendó, (q ftribendo

siiii» f

vite fue evum laudabjliter trausegit.

j

i m

B altitudine diei timelo. PC gy..— Ethic

A

)16-

veré unus Zzzzor eft Monacho , metue-

re & cavere à demoze mevidiauo (acedia)

"T

neque enim alias £z;zor in labore affiduo &

hm

(

ld

filentio.

Et hic tantó magis debet atten-

inis! Ü

ymité

ií

dere, quanto p/ures. /zmul bellautuv. advev-

J fe. in Pf. .

fimo

as

bitio äh

j !

f

Y3

17. De-;

qtl

3455

& Co»os&

|

17. Decembris.

5. Henrici Monachi in Veteri

Monte,

1: l Gl

Hic laxioris primum vite, feculi va-

| Digm

mitatibus zidmdum deditus , suivd Numinis

Vr

— gratid, C favore Deipave, fatla ab bác

[

Jevera aterua mortis comminatione, de«

ft, l

nique velut alter Paulus , converfus eft &

Jug

gf

um deinceps Dowini libens fübiit , bi-

gt

arz'sg'uf 'portflvit.

U

oniam gon intellexerunt opeva Domzgi,

| DHzgm

Aitig

Q

D

f

tido D

ferues dllos & zon edifícalts eos, Pf 27.

Et qu& opera Domini ,

uam profectus ipfe

à0, Df ]

Monachi, perfectio Sancti, hec quia aut

Tiedjo!

non attendunt in aliis, aut negligunt in fe

1 hd

ipfis, ecce flagellum indignantis Dei! quia

Ts i h

noluerunt attendere ad artem Jfevuentis, ni-

(ceml

hil proficere füz cozteutioze edificatiotis.

Afilo

]

in Pí; 27.

W d

Wt

!)

& $ $ -

$

as

a

18, De-

8 (o)9

343

18, Decembris.

| Vete

B. Guillelmi Archi- E

Eboracenfis.

pifcopi

f

Digfzum eo bonore fe reddidit vite in-

i u

Legvitate, €» infigui maximéó couflantid

fath d li

ac tiaguánimitate adverfüs obffinatos efful-

utittt, d

. Jfity Soli advev/a IVumini Commeadans ,

erfuide

quo fempev vemedium euixius flagitabat &&*

Mlll ] l'i'

z'mpetmä/lt.

Iligam te Doumite fortitudo mea, Domi-

D

n Dni

Auus firimamentum sueum , laudaus invo-

T5

calo Douimum , €? ab inimicis meis falous

ero. P. 17. Benedi&us Deus pro hoc re-

ia

C qüiä a

medio! Benedictus pro infüperabili hoc fcu-

lii

to, laudabilis, Gloriofus, & fuüperexalta-

tus in hoc triumphandi modo! & certum;

.]al i

(certus loquor & expertus) in hocrefüugium

W/l!if j n']'

Aff

Afylo. Nunquam melius pugnabit, quam

qui Jaudazs Dormzuutm imvocaverit.

Sanéex

hoc falvus, ab inimicis fecurus erit. 27

VET

aæ a ä M

i

Y 4

19. De-

44

,ä(oi)æ

Yo. Decembris.

B. Joannis Monachi Claraeval-

r

lenfis.

Qu

Divini amoris fervore futcenfus, tam

D)

vebementev. dum pfalleret meditatiovis fue

"i

iguibus exarde[cebat, ut uou femel infgmi

fllf A

rodigió Jucidiffmas à covpore fhmmas

Ü

einztteve videretar.

[/

Ws d

B

Enedic auitta mea Domino, €? ommiaqua

zutra e fünt C c. PC 102.. Sed eheut

tcmpu

—— À

dige

quanta in tantilla homunculi exiguitate,

1n Zor

eheu! quz tua Deus memss, dignior sale-

(ICI]IM

diflioue ? 6 fiomnia, d amor meus, quain-

(is, v

tra me fünt, te beuediceremt , quam longe

aliter tej quz exteriüs fünt membra ex-

at

primerent ! Benedic vamen, Jenuedic nihilo-

minus anizza rnea Dominum , C2 omnia, qua

zutvo vue fünt momimi fanüo ejus, nunquid

h$

enim non ozzzia iztrame , quiipfe Pex aueus

dignavis in me inbabitave? boc Deus ueus,

vult auima wead, te ex te benediceve.

0

lf

Deus.

Q animamea: fics fic, Beuedic Do-

[

miuum tuuu anima vuea , ut Deus tuus fint

h

ottiia t« , neque affectes quidquam prater

boc: omuia.

O ter felix, óaternüm beata

Y

boc umo auima! Ó benedida, bóc omuibus;

[

0?1112('/1 jateriora ! in Pf. 102.

le W

LT

2c. De-

L NCDE

345

!

20. Detem6ris.

l 3

Ilaræval-f B. Petri

de Sardinia Monachi.

Quolies de rebus Divizis colloquere-

tur ita oculos , dta smamus intev. dulces la-

fs h

hodj

crymas ad celum evigebat , ut. uemo abs-

que lacvymis intueretur.

mel if

y: f

Ui feminant in lacrymis ,. d exultatione

w metent. Pf Yag.

Nunquam cor bomis

nis fic fra&ificat, quam quando Zacrysa

? m

Imo hic fructus

comj)unäianis inundat.

. Sed d

digne Jacrymagtis, ut lacryma quavis crefcat

j exgpt

in Zorveutem . voluptatis.

Sed tunc digna

quando ex profundo faliens cor-

l nir

lacryma ,

ro inflabilitatenafcitur fluxa tem

g, t*

dis, nonp

.u

u n

peftatis. i2 Z :25.

penn

/i

u

!

j

.2t,. Decembris.

ï'äill)ïinb ,"Q"

InSolemnitate celeberrimi Apo-

jn, n

ftoli Thoma.

jf r

, juit

lufer digitum tuum buc , €9 affer

d f

qmanum tuam C2 suitte in latus mueumi. ex

fecdto

Evang. hod.

y tf

u

yamp

od femel "poffolo , quotidie Monacbo.

i

vl

Q

Et quid dicam , igfer digitum, affer

"T

manum ? &quid dicam, vide mamnus, mt-

te in latus ? imo in totum , immmerge tofuss

utumus cum unos, fs cavo €? fpirztus, nun-

Y $

qui

"

!

346

& Co)g8

quid non hi: Beaf qui viderumt &* evedi.

derust? imo felices, & Deg.

tz qui fez/erunt,

Íeu hodie experti aguofcu

Ó

ut & expeudunt,

22. Decemiris,

1' Satet

HIIS,

.. S. Amasbindi Abbatis,

J

Ferventif[rme cbaritatis

fittta

» 4ique inte-

t

, ge;'rii7zï pacis Magiffvz €»

" Zelatovis,

quii

tf

DEus in loco fam&lo fuo, Deus qui inbabi-

tare facit unius suorzsim Doino. Pf 67,

Et tales Monachi (int, oportet, in czno-

D 0:'"1

m

j

If i

bio, omnes uzo /ezfu muoribus C? am1110,

quz enim quzfo major caufa

'formidinis;

/ilglï'! (

quam exafperari &

Mij

pugnare inter fe qui ha-

"i

It

bitant 22 fepulchris,

Vg vz, qui neque

up

ipfis parcunt VIOVÉUZS ,

contentionis caufas

W dignj(

non cavent in cze

Qultgrz

nobiis, rixas excitant /z

JDoimo pacis ,

celi atriis! & qui quafo illi,

CUnlig

quam qui etiam nu

flitj]y,

nc vivz coþa&z'trwt fIl0Y«

tis. in -Pf. 67,

lüperv

äæ

(

i

3

aE

u

Y

| Nmm

$

UI

bj

LT

23. De-

$256

341

& i.

23. Decembris.

fonfena,

vj

^ S.Theogeri Epifcopi Metenfis.

Sacerdolio initiatus , facris operatu-

vus , tauti coufideratioue zuneris €? My-

'

I5

Jfevii ita coutvemuit , ut penà fonfibus de-

féitueretur , adeo andignum fe tanta. fun-

nte il

&ioge avbitrabatur , ad quam . inepti/fami

ftOïiSo

quivis /ie borrore inbiant , atqueprofum-

a fua ia Divinis ofoitantid abutuntur.

TET

. I

À

DOralimus in loco ub /z'eteruntþedäs ejus.

.jn um

Si tanta reverentia folis ce-

C tll

JlIigiis , quam reverentem oportet effe z5//us

prmid

Müjefatis ? & Ó qui intendere audemus zz

fcgrte

Juperficiem ditaris! tunc. Monachus vide-

u

tur digoitatem Sacramenti hujus vel ali-

nis u

qualiter xftimare, quandonon poteítquam

xatant l?

cumborrore quodam accedere, &non quam

üe i

um dolore , utalio eat, praetetire, z L. 131.

ia f*

24. Decemóbris, -

Inper vigiliojucundiffimo Fefti.

viffimi Natalis Domini.

INon erat eis locusiz divver[oric. luc. 2.

MTOn ubi vina pretiofa, ubilauta fercula,

ubi mollis culcitra, fuavis mufica, va-

moda,

nalæ;itia, carnis illicia, corporis com:

bofhi-

pI P

348

& Copo8

bofpitatur Dei gratia & mifericordia: fed

ubi humus pro le&ulo, aqua & herba pro

*

epulo, ubi bovis anhelitus, columbulz ge-

; InR

|

mitus, afiniplandtus , ubinihil dele&tat, ubi

nihil fatiat, ibi virginitas Jo/pitatur, (im-

Vi

plicitas diverfatur.

Ibi Deus za/citur, &

z!//gæ

jugiter commoratur ac delectatur.

| HOc(p

f

1

f

25. Decembris,

ii

T

Feftivifipo die Gloriofiffimi

Natalis Domini noftri JE(u Chrifti.

lipids

ls 4

Natus eff vobis bodie Saloator Egc.

Jftio

Luc. 2.

intüea

Füeätul

IT

a multi attendunt vitz Chrifti Myfteria,

ih cel

quafi non fibi facta ,. nihil fe fpe&tan-

tia, nihil obligantia, ut eventualia ac for«

tuita.

Nunquid non w matus? pro

hR

7:? paffus , crucifixus & mortuus? ille

tam innocens Amor meus? &, eheu za-

B

tum non aluifie, paffo non condoluiffe,

Filil

crucifixum deferuifíe, mortuum non fepe-

1j

liifle! ita Monachum opportetcordi habere

A

uodlibet Chrifti Myfterium, quali Podie

fa&um, ode //ói commodum, hodie exem-

plum, hodie acceptandum , imitandum,

m

compenfandum , exequendum.

[ /0/;

Q w

m

26. De-

—

NQDE

349

otdia: f

26. Decembris,

; heuyo:

* [nFeftoProto-Martyris SanCtif-

ümbolege

lelectt

fimi Stephani.

totur ,

Viderunt faciem ejus tanquam faciem

nufcitr,

"dugeli. A&. Apoft. 9.

L.

Oc fpeculum Monachi velut Stephani,

H

Jacus "nugeli, wqua ferenitas, cqua

dignitas , inter calumniantes, interjudices,

viofif

intuentes, averíantes, inter cruces, inter

lapides. Et quidni Monachus ow/tu fimi-

u Chil

lis "Ingeli, qui jugiter zuzuetur Chriffum

Jlanteim à dextvis Dei.

Nemo Monachum

kuttr f

intueatur, qui non compungatur, illic in-

tuéatur tanquam in fp

in cxlo; rogat à Deo.

eculo, quod q11ïerit

if

1

] i ii

27. Decembris.

yuda ?

a p

In Fefto Amabilis Domini Filii

Qrtqu

1

'

San&iffimi Evangeliftz Joannis.

T. [j

condülUi *'f

Filioli diligite alterutrum, Toannis

vox. ex D. Hieron

jm t i

ymi Comment, inEp.

ad Gal.

usl !

H

Oc hoc difcamus à Joanne, quod ille

; hoditt

haufit ex Chrifti pe&tore, & /Zguzdez

ii

boc folum fíat , fufficit. Jam enim quicun-

que explevit, in Chriftum tranfit.

Sed

difcamus à Joanne diligare, ne contingac

in

2«

350

&io»sd

l

in dilectionis notione exerrate, Deus, in-

fed fin

quit ille , cbertase? , ergo charitas non eft,

x Quam ]

|

quz Deusnoneft. Etcharitas fine Deo eft,

( intu,

quz propter Deum folum non eft. — Atqui

cui formalis caufa diledtionis Deus eft , nun-

quid aliud quam quod Deus diligere poteft?

ó Deus ! Ócharitas, Ó una charitas, qui per

Qu

te diligit, quam illenihil, nifiinte diligit! &

qui nihil quam in te diligit , quam füaviteril-

j Duti

le, & quam dulci in pace, in tuo pectore, in

te cum tuo Joanne, in idipfum, Ó dormitfe-

ln

curé & requiefcit,

|3

Vi Q

ItCmy

28. Detembris.

j|

0Cünqi

1777

Fefto die San&orum Inno-

| Gudids.

centium.

! Virpitit

Ratbel plorans filios fuos &gc. moluit

brotesit

licet, q

comfolari quia "mom fümt. Matth. a. &

Qüam er

, Jereme 31.

m) M()na

Uanto major felicitas in Fæc*unditate,

tanto dolor major inorbitate. O San-

Ca Ó felix Religio tam Bezedic/d generatio-

NT

ne, quis non condoleat tibi de tanta defo-

latione? eheu plorans filios fuos, noluit

confolari quianonfünt: ubienim hodie veri

PO[ m r

Monachi veri £/ fuzt? imo qui hodie

Fgm

UN

üm h

mirabiliter nati (in profeffione Monachicain-

tellige) quam paulo poít, fui diffimiles fa--

tc

&i, pereunt eheu! quàm non zzZocentes,

Otne

fed

ä(O)ä;?

351

Dos, t

fed füz'ipfi necis authores. Et quo pladio

ia5 nond -

quam proprie voluntatis? Ó im

Qne Deod,

in tua, & tuz vifcera Matris.

pia prolþs

d hu

üsell, n

29, Deceméris,

oet d

Quinta die infra octavam

t25, r

Nativitatis.

edilipt !

»füavite

Pannis eum involvit. Luc. a.

peQor

Á

J

"

u

pellex unahzec Monachi, hareditas una

0 domii

S

vix nati eft; pamazs zzvolvi obedientieä,

nec moveri quidem quoquam, aut quomo-

docunque poffe , quam ejus quizzvo/vzt £?

veclinat auctoritate , & voluntate.

Sic

B ]ne

candida, toto corpore undique oJZgat

virginitas & caftitas & fan&a undecunque

jrotegit, non excolit'paupcrtas, vt nihil

r

liceat, quam Chrifto parvulo (imilem effe,

quam ergo, Ma

latb 2*

gnum quid, haberi opore

tet, Monachum effe poffe.

d

50, Decembris,-

ltb 0520

Sexta die infra cctavam

jj g

eandem.

Ti düï

qos, 1

Pofitus efh bic tn ruinam fjc. & in

mhodievf

M

Jignum cui contradicetur. Luc. 3. ex Ev.

yi *

'dom. infra o€t,

nrud

iil

T

Unc magna quíiete Monachusl excipiet

. omne adyerfum ) quandq intelliget; /oc

veri

TE

$0cood

veri Monachi effc fíguums pro facri rigoris

obfervatione, omnium telis & injuriis effe

.

:

J

expofitum.

QT

1

3 1. Decernbris.

DT

Septima die infra hanc

OCtavam.

Guqy]

Retlinaviit in prafepio. ch. 25

Eri Monachi jumenta Chrifii. Etquis

V

nollet effejumentum , cuitale, ah tale

roponitur pabulum ?

hoc meretur Zovis

Fidi

P

Ut taliter f&

affuitas, afmi fimplicttas.

.

s Divina fa-

fKCCp

impendat, & exponat el

Í

p?entia & charitas.

n

NX

Es

N

&l

Iet

N

etete

N

$s.

)

n

Ned

ll

lm

RUT

farip

€

M

OM

W/

((

B

3

MWWJ; i

Ut

7 wl

Taten li

9

N

ll (

| od MFdz

DICTA,

,

|

&co)»o€

"

icti s

e

bt

u

injurís d

AUE

!

UYU CU

5ia

la* GAl* a otos

Q5 o*

2

D -

D C D U u7

;od

$g Go As G

*

d

QU

[2

3

$9uES

6

E

d A ERE

i

4

*

W

:'

?

Ed

DICTA, FACTA, SCRIPTA

ha

» PROPOSITA

«CI Zl

Gerardi Bele. Monacbi Ordinis

$. BENEDICTI.

*

( Bo

tile, ahl'ü'?

meretur

Fideli difcipulorum relatione,

(Ir at ^

exceptione, fed & nonnulla ex

D

fcripiis ejusdera , luci

à

afferta.,

Ogatus quid maximé in cenobio fuo

& Monachis fuis caveret, & detefta-

retur? cum lacrymis & gemitu fingul-

tiendo refpondebat : JJertetem Ó flii &

Jecuritatem. . Orabat pro Bepefactoribus,

fed nonfuis: Aetribueve dignare (NB. ; emor

tuorut fuus Deus omnibus. te diligeutibus,

AE NOKR

€» voleutibus , propter uomen tuum, volume

tatemtuain, de, ositametermam. duiiemn.

JDeo gratias exclamabat, quia quantume

vis homines mali Deus tamen bonus eft.

, Una & optima, dicebat, prioris examis

n Meditatzo eft zediciza.

&. D. M. d'"garo Medit.

z

De

pic^

354

&(o»)$

|

De feneftrarum in cellulis rogatus com-

que é

moditate: defuper , inquit , Jumez accipiant,

Vit; p

ne aliunde accipiendo,

: oculum mentis ob-

Quamp

tundant.

qua r

Quotiescunque füis benedicerct, & fü-

qui n

per populum in Miffa & adftantes crucem

|

t d

l

formaret, mira jucunditatc, longe mirabi-

düm v

liore affe&tu & intentione formare fe fate.

| ji i

batur, quo Deus creatis, & Chrz/Zus amor

15

[

|

Matri, ac difcipulis benedixit, optans ar-

[ öfe

denti & przffentiffimo defiderio, in omni-

d

Mn

bus adítantibus & omnibusetiam abfentibus,

Dei maximé amicis , erucem €? crucis amo-

fitürün

eem intenfiffimum reapfe efformare & im-

4 (f

primere. Si Cruce feipfüm fignaret , totus

Forcy ü

audio refolutus in crucezz brachia fua, fe-

t d d

que fufpendebat, fipiüs impreffo hoc, quafi

S fs

vifibiliter & intimé figno, ceu füum amo-

Qfe wl

ris fimbolum mafticaret, mirific

N

hd

é exu—l.taf

e

bat & quafi tripudiabat.

i ( n

Alio modo benedicendi utebatur erüuce

tone te

|

formatà, optans non prefentium, fed fu-

heef

C

turorum olim etiam hominum corda omnia

pl

doloris & compaflionis etga Dominum amo-

EUY

rem füum crucifixum vehementiá , füb ipfa

&ij

benedictione, per eruczs formam fciudi &

li

At

rumpi, in amoris dein Divini immenfitate,

m

mergi & colliquefcere.

Tentiu

Sepé conípecta erucis ztmagzne chariores

folj

fibi in Deo rogabat: experirentur, utrum

momur

fia plané brachia cruci quadrarent? juffos-

que

Bo*

355

ts (

que extendere:

Benedidlus Deus; exclama-

Qctijim,

vit, pufilli & magni accurrite, advolate,

Qentis Q

quam pulchré, quam apté, omnibus quadrat,

quz omnibus feinclinat , ultró aptat. Ecce

ïet, &['

qui cantüm vosamat, illeinremiflé vos voe

es C

Cat , & quoríum quzío , quam ad gau-

|oe mita

dium vocat, qui tantum vos amat? z

re fe fut

jace » d ipfo , du idipfum dovmire ? requie-

riffuy am

Jcere. . Et cur non placet vocanti acguze/ce-

ve? ó felix auima , cui talis.fferuitur cul-

optans 2

.

, in ont

civa.

Rogabat fuos, utfuper zgrotantem & mos

abfenti

rici ub

riturum , loco omnis folatii & remedii, fo«

muctir

lam.crucem fxpiüs efformarent, co modo

fore, ut morbi omnis, mortisque violen-

gt I

tia & amaritudo ineffabiliter dulcefceret.

ydii st

Si fe aut fuos in recreatione valde refi-

fl

cere volebat, adfenefiram, feuinapértum

j f q

deductis, digito clum monftrabat, maxiz

jj al

mé fi (ine nubibus effet! totusque confola-

at n

tione repletusalios, quosadduxerat, firmá

M

fpeeffe juffit: 2724 20, quam non mulcó

jüItly [

poft erimus , inquiebat, undetam ridi;ula

o t

hgc & inania defpiciemus.

ymirum

1

Solitus tunc occafionem fammere de fe

u 1

licitate/ zeterna. colloquendi, de fan&orum

j ff"m

Deum jugiterintuentium , fübfidia promic

Immenl-

tentium , profectum noftrum defiderantium;

& follicité attendentium, eá ipsá horà &

gch

j

[

momento promptitudine & erga Fratercu-

jtul

u

los füos in terraetiam nunc reptantes, curá

axi

AE

HO

316

æ(o)ä

& amore: de miferiis item hujus vitz, me-

tu, inftabilitate, brevitate; contra, de il-

]uf[

fingy)

lius felicitate, perpetuitate &c. compara-

DI

tione inftituta , lubentiffimé ad paulo poft

]

imminentem mortís neceffitatem , amanti-

bus Deum deíderatiffimam defcendebat.

lniom

lilor

Addebatque qui hujus celi contemplationi

vacaret, graviífimis tentationibus facile re-

fadifi

medium habiturum.

»

M g

In Memento vivorum Miffaz cum przfen-

olb

UO

tiffimo & maximo defiderio orabat pro (in-

gulariffimis Dei füiamicisin terra etiamnum

dm &

g

peregrinantibus, quatenus eos Deus velit

immenfitate grati; fuüsx quafi opprimere,

O

uod ipfe fperaret nunquam gratiüs Deo

fc aj

(

a

fillnig 4

&urum fe effe, quam fi quos ipfe Deus

ardentiüs amaret, honoratos etiam magis

Atition

magisque homo vellet.

Tüncian

Addens infüper,

nullius fe hominis, folius Dei amoris fui

o ven

hij

&ternüm meminiffe velle; adeoque pro iis

folum orare, quos noffet Dcum dignius di-

"tl

Qubl

ligere poffe, & ab iis Deum fuum magis

magisque diligi velle; adeoque Dei magis

RU

þ Etum»

honorem & voluntatem quam füam v

proximi utilitatem quzrere.

Ticntib

In Memento Defunctorum multi: cum la«

Qvay

?

crymis & acerbiffima compaffione pro iis

QUen

&U ls

precipuéorabat, quidum viverent maximo

amore Deum fuum amantes & defiderantes;

VOIUm

ilió jam eo majore dolore fruftrantur, quo

I be

ardentiüs ad eum anhelant.

nunqua

Juf*

l!

& (o»dg

H

ritey m

s&

n, dl

]ufïït fingulatiter: ut fui poft omne

fingulas horas canonicas prefer cotmmuemo-

COmpat

vationem abfentium meminiffent fpecialiter

aulo pdl

JDeum füum 1agis amautium & amare vo«

, ia

fcendebi

lentium.

Ante omnia; omnibus & fingu-

lis horis fübjicerent commemorationem de

mphttt

San&iffimo Patre Admirabili —ezedicfoy

scle t

nec, quamvis horas privatim recitarent,

negligerent unquam fingulis & omnibus,

m præfen:

mon ex debito, fedtante Matris merito ejus-

at pro l

dem Antiphonam Salve Aegiua fübjune

etiamnit

Cre.

Das rti

— Omnibus titulis terrarum orbis preferre

opprtci

fe ajebat Virginis Matris Admzrabilis , praa

;rariü; 1]

p

nimio amore, /atuellz.

In recitatione Sa-

37

Deqi

lutationis Angelicz mirificé exultabat pro»

n p

nunciando Zezedi&/a €?c. & Benedicius fru«

y B

Gus ventris &c.

Inde Matrem à titulo Pa«

gmüïis jl

"

tris fui Benedi&i gratulabundus agnofcens.

u p 5

Pznitentias füis injungens, cum culpas

d

publicé feu privatim faterentur (extra con-

um ?

)

n

feffionale , culpam capitularem intellige)

paue

plerumque pro animabus in purgatorio

fion *

luentibus applicandas dabat, iis przcipué

ug Deo chariores in hoc mundo feu ob-

r Cllmlf

equentiores extitiffent, alias , qux graviüs

ye pt^

feu longiüs torquerentur, five fu

ffragiis yi-.

s

vorum fraudarentur-

:Hderanm

Is bene cubitum ibit, dicebat;

qqi quafi

p p

nunquam fürre&turus fit.

Y

Si

]ulï

Z3

359

9(958

'Si nihil porro folatii haberent Motäacïlï,

Tetis;

inquiebat, hanc unam maximam- habere,

plem

quod in Domo Dei (im ($Otti» auli. di-

pofie

cerenturetiam vul

gó habitarck, & veré ha-

ThotiO

bitarent.

Sic

Dum rogaretur qute Ecclefiz oratio ipfi

de lnx

maximé placeret? audita diverforum opi-

leClon,

nione , refpondit: gratias apiius tibi pro-

virferd

Ptäï iil(lgüflïil gl()ïi(l?li Üuan.

qxxilaud:

Dum per dormitorium incederet folitus

V g

femper Aeguiem etergam Cv6c. orare pro

g ]

Monachis in celfa fj2, quod ajebat, /epul-

P

A

tis , afferens fe eo libentiüs etiam dum pri-

mf

vatus ageret, filentium obfervaffe, quod

ii t

fciret, cellas AMonachorum Sepulchra. mov-

Dec

tuoriuti ette, adeoquerecitando Aeguiem&c.

QCUtUs

eandem eis efergau in hac vita à (xculila-

bore, & in illa à dolore precabatur.

quand

!

Cun

Si pro fuis filiis Monachis precaretur,

eandem J'eguiez; cum oratione.: J4folee

|

citi i

& díf

quafumus Doumine auimam famuli tui F. N.

ut defuntlus foculo tibi vivat €vc.

Quo-

m

tidie frequentiüs ufürpabat, przcip

ué fe-

Qit, |

(laaqui :

pulchra tranfiens mortuorum , pro fepultis

Juxta & viventibus etiamnum, eadem re«

t i;;j,

citans.

Ed

NT

De Nobilicate vera dicebat, nullum ver?

Tüm qm

obilem vel illuffrem. effe . cujüs nobilitas

fl

€tiam craílitlimo p

anno tegi aut celari pof-

fttgfy

fet.. "Tunc . receztiffimos autiguiffrmis pra-

Jereudos , quando illi in. pefffzoge . INolili-

ï(lüf,

m

ä

$0558

3t$

! gatis , ifti in Dereditate /o£rus nominis, &

Monid

Y haben

lerumque tanto ignobiliores, quanto feri

ofteri etiam tempore à majoribus füis re-

uj d

j

X vere li

motiores effent. -

Si cafu contingeret illum audire aliquid

oratio ij

de laude alicujus Herois, verbi gratià, ex

)rum oj

le&ione aliqua; vel hiftorie recitatione,

; tl j

vixferebat, Et cum contemptu qua(i, ejus,

qui laudabatur (quamvis neminem , fe pre-

rer folitu

ter ,-contemneret) dicebat: zuzguid fud C?

otate ptt

gon Dei virtute €7 voluntate.

; ff

Alias rogatus; qualiter confcientiz exa-

m dunp

men faciendum eflet? zamquam fupremuá bo-

i, Q

ya, tefpondit velles fupremurm.

jit t

,

De dignitate Abbatum & bono exemplo

hi

locutus. tunc veré, dicebat, Prelatus;

T

quando meritó omnibus preferendus.

batit

Cum quidam pro valetudine ipfius folli«

caté

jl

citi füuaderent Oeconomicis diftractionibus

"

ln

6

Ál

& difcurfü , intenfionem dile&dionis. ni-

il

P

li

li'

J

miam, nonnihil relevaret..

Oneribus, in-

quit, Dauc unicatm ve'evationem uovi ,. divos

pl "

alloqui , celo frui. Fos, ut velevetis, tev-

ro

ram injicitis , aurís ac celá pvobibetis.

ea V

Quotiescunque Fratris appellatione fuo-

rum quemcunque appellaret, dicebat:

xullon

uo Patre , & qua Matre Filii. Fvatres. di-

j

cereutur ; fe illico expendiffe, tanto digna

i ceht

PL

titulo propofita concepiffe, & pro tanto-

4

J

;i

[ii

(

rum dignitate parentum dignam aliis reve-

if

)

4

rcntiam

Nnh

-

365

&(oog

rentiam , pri fe autem

gravitatem & mo-

tut, |

defliam tuliffe.

Centi

Quandocunque füos adverteret

» quan-

tende

tumcunque id effet,

ex obedientia

agere,

res, |

nimiopere exbilaratus , admirabil

ibus bené

fugiu

precandi modis, opera eorumdem ingenti |

tertyà

cum fbiritus fervore

; aC quanta poteratin-

1 ga

tentionis intenfion

;

e5 DeQ amori fuo occul.

NI

té confeciabat.

la f

De examine confcientie Particularidice-

t

bat: plures graviter decipi

» quod plerique

illud vitium expugw

ttis,

àate conentur , quod gra-

qu v

viffimum videatur,

& fruftra tales ut plu-

ice

in Qj

rimüm nitij quod d

ret: leviffimumple-

rumque & vix notabi

li

le peccatillum effe,

Orhiy

quod fomes

graviflimis aliis. quibuscunque *

peccatis fit,

Qmoilr

& illo levi non extipato radi-

flbüs) [

citüs labore

m feré omnem irritum cadere,

1lÓ vero un

Til

icó preeciló , omnem etiam vi-

1 o

gorem cateris vitiis intercidi ; aditum inter-

cludi.

Yero f

Qugrendu

m érgo maximé , quod-

nam fic illud malo

A. d

rum omnium-pri.ncipium,

t effe

& omnem. in eó

unicó debellandó, pra-

lw

Ícindendo,

& evellendo animi ac virium

8U Qr

contentionem & conatum adhibendum.

i] [ Q

Kogatus; quodnam communiüs five fte-

Qu£ w

quentius effet peccatilus illud ? Remiffio-

-

Oftniy

nem, rcfpondit, & (

E

pévix advertibilem,

atager

in exercitiis communib

us teporem. :

!pi

Si minorennes & qui

bus per ztatem or-

dinem profitendi facul

ta$ deerat, intuere-

Wtder

liné D

tur,

8 (o)9

361

m n

tut , fiepé cum lacrymis inquiebat: Ó inno-

centia! quid velles, fi fcíres , quam cone-

tenderes, fi agnofceres, & fané impetra.

et qui

ia apet

res, fi, quod jure oporteret, defideranter

ilibus boy

flagitares, aut etatem pofles annis przvet-

em inpe:

tere, aut ante annos, tantam à Deo amo-

poteni

rc, gratiam impetrare.

.

füooca

Sifexcenties in le&

ione aliqua feü pub-

lica, feu privata five in horarum canoni-

cutaridite

carum recitatione , occurreret /Vorez Dei,

toties, quoties efferebat, cum majori ali-

od plei

, quiige

qua vocis feu mentis intenfione efferebat,

in unione (ficut in fimili alibi habetur) ver-

jles ut p

(fimumpe

di, propter quod fatla fuut ommia optans ex

gilun d

omnipotentia Dei, & virtute illius ver2zin.

omnibns non folum Chriftianis, fed & gen-

)ibnswnqüFI

tibus, etiam in finem usque mundi futu-

(pa

qm at

risillà ipfà pronunciatione verbi , Deur Dei-

que afuorem penitiffime efformari.

Hoc

m eum v

dicumintt

vero fuis etiam Filiis Spiritualibus commen-

ni, 0

dans, dicebat , -Apoüplatum hunc in Gen-

tes effe..

principiüm

andö j W'

Id vero precipué curabat publicé legens

aut orans, ut quicunque exaudirent, eos

iX Vimm-

ille compunctos redderet, & vi verborum,

i.

iüs vt

quz verba illa ipía fignificarent , per Dei

omnipotentiam- in audientibus exprimere

? Rn

fatageret.

I'vertibilfmr

Supra mo

dum moleftà Fcr&bat Monachos

a

pendente, autinquieta manu vagari , acer-

gtattt "

quis manum , extra ne.

rime cOercen; ;

^

p

Z

ceffita«

-

362

& (o5)8

. ceffitatem non jugiter füb fcapulari eonti-

ideoqu

neret, Mollitiem vero & quzfitam mun-

& gai

diciem manuum , nimis quantum detefta-

plen,.

tus, (cum tamen honeftatem juxta com-

ingenti

mendaret) dicebat ejusdem manus

ampu-

di:

tandas , & projiciendas effe,

neque bene-

Ti

di&tionem , ni(i manus E(àu fim

iles , mereri.

1

Tüm Mon

Manus teneriores , prater g

rave fubinde

itqit,

fcandalum , & tentationum illicium , etiam

Frübte

viue lautz atque ociofie prebere argumene

Qu

tum. Manus eousque laboribus exercen-

4f q

daseffe, quousquecallum obducant, quam-

adhic ]

vis neque tunc, quam ad opera & neceffa-

ï Fifcito

ria apparere debeant,

Solitus idcirco mal-

quod f

3

liores & tenoriores fraterculos jugiter in

fn m()ml

fodienda & egerenda mauibüs terrá occue

fimi,

pare, laboribós item gravioribüs diftinere,

Sæpe

quousque juvenilis teneritudo in mafculum.

rigorem adolefceret: follicitus interea ni-

1b dl

ii

miopere ,

ne quis ejusmodi tenerioribus

propior vel amicus fieret

Thütalil

» quousque ab hoc

Ws, 10

periculo liberi tandem e

ffent.

Gfimi (

Nihil agas, quam fciens , quid agas.

Obl

Addebatque neminem, aut vix nequiffi-

oli,

mum , peccaturum effe, fi fciret, quid age-

dlS]C&a

ret, meritoQue pro peccatoribus oraffe il-

lum: i

quaf [U

gaoíce il/i;, quia nefciunt quid fa.

üm ü

Ciunto

Qu p

Dicebat Monachosinfinito quodam modo

ebligatos effe iis, à quibus inchoro vel ex-

Vi PUFI

Wahat n

trà chorum | audiunt Jomagus coliscum,

A

ideo-

DP

363

&(o5o8

ülari u

ideoque quoties audiebat , totus amore,

ütam m

& gaudio diffolutus infinito quafi com-

1m detel

plexu, Deum complexus, feque & Deum

joxa o

jin

o

o

enti regratiandi ftudió, redonabat dicene

us a.

dó: €? cum Spiritu tuo.

que b

Rogatus imprudenter à quodam (forte pa-

ls mati

rüm Monacho) rihilne novi noffet? Deum,

e fübini

inquit, qui olim , eundem ferhper effe.

ium, etit

Erubefcente altero & quzftionem palliante.

e argunt

Quomodo hoc intelligi deberet? quarente,

us exe

Deus , ait, qui olim tot fan&os fecit, zdetm

Xcanto Qu

adbuc Deus etiam de lapidibus iffis , Poteus

"

)

j & n

Jufcitavefrilios Abraba.

Et quare non fimus,

idcicond

quod fuerunt illi, quibus praíto eft eadezz

y jpit à

in momenta (ingula gratia & charitas altif-

:

teri oU

fimi.

fsl

Sepe dein poft hac (privatus adhuc agens)

ab aliis 20v2 rogatus idem repetiit: Ó Deus

fl

J

