vollr

Fa facrilegis manzbus , ve àmmundis pe-

eribus S$imundorum Sacerdotum , à qué-

aten

bus tam infülenter quotidie tangitur c [af-

güï) Pl'

cipitur, — Sitalis ultio2n umbra ,qualis fiet

quamfü

in veritate? $j 2gnoranter aut inpudenter

noni

videntes , aut tangentes typicam àlam [ini-

litudinem , tam acerbamorte damnati funt ;

1

fe

iv

T

qua animadverfio fiet àm contemptores ma-

flqui

jefatis?

&æ(qïi

Horre(co veferens , & toto corpore centre-

j

varit

mico. "lantum mysterium non ia feipfa fed

àn[ua potius umbra debuit commendari ; ut

usl

fCiamus , quod omne f'ipplicium C tormens

(vfrifdïl

um minus eff flagitio, quo Chrzffus contem-

, u

nitur in boc facréficzo.

li pue

" P/oPi,'

— dureoptimo clamat Apofl. Horrendum

eft incidere in manus DEI viventis. 4z-

dito boc tonitruo quis mom contremz[cat $

j ng;;lr'ü' ;5

E bujw £uba [onitim cujus aures non tin-

g

ziant ?

uàs de c«tero bis cognitis , àm-

i Z'a[!läf

4 l

purus & immundus audeat accedere, — 1ta

l

D

gt

o

"APHORISMI

vir religiofiff. zelo Dei plenis. Conc. 3-. in

Fefto Corp: Chrifti, mihi pag. 247. 724.

df

cib

Cap. fe4- Plura buc fdectantia.

W

Yej

CAPUT IV.

orni

li i

Probatio Jiipfus anie AMif-

Ore

- fam vel Commuuionem..

T

Grave debicum fan&itatis, quod à no-

Iu

. bis exigit reitam fanctz debitus ufus,

n |

mi, (

jam ex. parte füperior. cap

tum eft,

: expofi-

j

I.

]s

àle

P

Robet etrgó feipfum homo,

A9

& fic de pane illo edat, X

lm

de calice bibat, qui enim man-

ltg

ducat & bibit indigne , judici-

lii

um fibi manducat & bibit,non

bärmr

dijudicans Corpus Domini 1.

"r

: m&jc

Cor, 11,

Probatio hzc conflat inprirnis accu-

r

rato fuiipfius examine, ut non obiter

ns&[dl

lt Q

& perfun&orié, fed ferió quisque fecum

CCm €

difpi-

EUCHARISTICI.

.gï

lüyh

difpic/iacä, qualis ipfe fic, & qualis ille

jl

cibus; quem fumpcurus eft.- Num talis,

ut digne ad Domini meníam conviva

veniat.

Num mundus & veftenuptiali

ornatus ; ne cum indignatione Domi-

ni ciiciatur foras»,( & izn tenebras ;extcri-

2

Orcs,

ff

Terribile : fane verbórum fulqm"cn:

Reum e[fe Corp. & Sa)zg.' Domini : & judi-

jpdi m

jiti

giit

cium [ibà manducare cr bibeve, Sed quàm

rari, quiid ferió & pro dignitate confi-

, p

derenc? qui ponderato reitam gravis &

periculofz difcrimine falutarem metum

ad cautelam fui concipiant? Raritatis

j hf

argumentum eít acceffus multorum ad

[C

] cdäï,

tremenda myfteria raim facilis, przceps

& temerarius; coruti , z744am ,. qui. fi

m m

Ü

fefe juxta praceptum Apoft. ferió pro-

j

barent , fe prorfus indignos invenirent.

n

ybi

Proindéque horrerent , fe reosfacere l-

yomit

fx majeftatis$ & horribile fibi judicium

füperni- Judicis accrefcerc.

Rei corpo-

priffiP

W

ris & fanguinis Chrifti cerant Judai, qui

hunc crudeliter effuderunt , illud incruü-

gon ^

f

fed hodie non 1ninus

f

qr

ccm egerunt :

Da

imó

l

$2

APHORISMI

imó magis illi , qui utrámque indigné | f

Gl

fumentes polluunt,

Nam iíli, fi cog-

noviffent, non crucifixiffent , hi cog-

b

nofcunt , & violant.

Fde infr. $.PP,

zeff imonia.

f

Sed audiamus Bonav, miferos iftos

pi

deplorantem, — Hez, inquit, quot fümt

t

bedie Sacerdotes miferi , r fua falutir im.

lm

pra'vidz' » qui Corpus Chrifli im Altarivelut

fem

fünt

carnes pecudum manducant , cr énvoluti d

cantaminati, abominationiblus ,. de. quibus

f non. eft - dicere 5. fCeleratis manibus dr

füite

ollutis labiis contingere nom "verentur Qv

lii

ofcularà. Filium Dei , & Maria Virg. Uni-

77

enitum , $. Bonav, DePrap. ad Miff. c.4,

I

2. Anullo plané DEUS om-

nipotens majoris injuria prz-

UT

hd

judicium tolerat ,imó deteriüs

UT

nemo peccat, quàm Sacerdos

W.

qui indignée facrificat, Petrus

hf

Damn.

Di i

Idem. — 4/ià; quocunque maJo peccane

Ti !

2es quaft Dominum in vebus ejusoffendimus:

m)mn

Ind:;gnä veràó þcrz'jïcf(nte.r velut ín perfinam

[2

cjm'

iUCHARISTICl.

"33

Vide

.

g*m ouanus dniicere non timemuf.

Q

catera apud Pet, Dar, in 7. Tubis allaca

pag. 475. & feq.

I

MT

SS, Patres peccatum indigné celebran-

tium & communicantium pafïïm' come

; o

arant, imóÓ gravius judicant peccato

Jude Chriftum*poft acceptam buccel-

[ Fif

jiirith

lam tradentis; & Judaorum Salvato-

"

fem crucifigentium.

Loca frequentia

ii

funt apud Chryfoft. & alios Patres.

Gravius, inquit S. Auguft, peccant offe-

( r]mibw

iv t

ventes àndignó Chriflum regnantem àn c«.

n t

lis, quàm qui eum. crucifixerunt ambulan-

'43. Unr

£em àn Vterrz'.rï

Mif e)

Kc iterum. Magir peccant , quitradunt

$ ort

*Cbrzfum peccatoribus membris y quàm quà

gpr

tradidit : ipfum crucifixoribus Judeis, 1n

eterio

Pí. 6 . v. n 7. Tubis nofivis , Tub. 6. pag.

533.

cudo

Jufta proinde , etiam hoc tempore

I

DEI adverfus talesindignantis querimo-

nia: Zd vos, 0 Sacerdotes , qui alef[)ic:"ti.f

dg a

nonmen meum, offertis fuper Altare aueum

j Mdg)bb

nta in

Jl J

ganem pollutum. .. Non eff mihi volu

J

D 3

syobUàf,

i

»

APHORISMYI

.

qobas, dicit Damz*kïn, Cr anuntus non. fe[Gi-

m

;xiaüzde manna. veftra , &c, Malach. 1.

nili

Eciterum. |Quà mibi multitud. vitlim.

I

veftr. dicit: Domznus ?. plenus.. feem. . (q.d.

ytt

naufco fuper hujuímodi facrificiis ) ze

&

offeratis. ultra. [acrzficium fruflra : ipcen-

Á

ffm abominatio eff mibi & &c. a. 1. Filii

tORt

Aaron offerentes ignem alienum : Oza

g

Arcam ruentem fulciens : Bethíamite

al

h[]w

eandem curiofiüs intuiti, omnes fcilicet

qui

cirea figuras & umbras tantum hujus

Ql

nofltri Sacramenti minüs rcligiofi, Ó

Q

quàm gravibus luerunt poenis quidquid

T

:

id erat criminis?

4

- Horum nosexempla legimus , audi-

lMga

mus, miramur; Sed quibus digni fup-

D7

pliciis,:fi ne fic quidem emendamur?

ün

Et fclix, & fapiens eft, qui ex alieno

D

malo:-corrigit ,. aut cavet fuum.

45? d

Mirum fi hujufmodi Exempla non in-

MT

cutiant horrorem temerariis Sacerdoti-

(

bus tamleviter & prophané in facra ir-

i

ruentibus ; 447 quia non profertur cità con-

D

tra malos féntentia , . abfque timore ulh fil

qui

ed

doominum perpetrant mala? Ecclef. g. $i

i

Ae

EüCHARISTICL

)5

u

sedicar, mi Sacerdos, peccavi , &* quid

s

l.

mihi accidit triffe.

J

70

Forté enim blan

diris tibi, qüia licet

(qd

jam toties more tuo, id eft , indigné;

us ) n

& irreverenter frequentaveris facram

at

n

Aram: Miffam , cüm ita res & occafio

culerit , :celebraveris, de fingulari reli»

NU

U

gione & praparatione parum folicitus;

h(ar

adhuc nihilominus vivas incolumis, ne&

; (cli

quidquam hactenus patiaris mali, .Sed

n hii

noli errare: DEus non irridetur.. 4/2/7-

| iOüæö

mus enim ejzf patiens redditar cr in peccatos

Luiciqklï?

ves re[picit ira illius,

n divitias bonitatis ejus, éb patientie ex

B. a!]di'

longanimitatis contemnis? n ignoras quo-

jignifup;

niambenignitas Dei ad paitentiam te addu-

cit! Tu autem [ecundum duritiam tuam ,

pdn

ex alicnt

€ zmpenitens cor thejizuriza.r Hbi iram in

f

die ir& Q revelationis jufli jedicii Dei,

)hüoniü,'

qui reddet unicuique [ccundum opera. ejus.

Roman. 2,

act Ofï'

. Non finet impuné violari fan&a fua

)f

, (j coï

DEUS. . Tangit pupillam oculi ejus

Qui illa contaminat,

j n

DifFä;t fapé: fe

P

d tarditatem fupplicii

" 82

;

D4

gra-

y6

APHORISMI

&rayitate compeníaturus, * Laneos haz

x

bet pedes, fed ferreas- manus.

Unus-

quisque confideret, (Jic uomet Cypr.) non

repf

m

quid paffüsfit, fed quid pati mereatur.

fei

Necevafiffe fe creadat,(i eum interitn poe-

na diftulerit; cüm timere plus debeat,

(tt)

quem fibi DEJ Judicis cenfüra refervavit.

(ttg

S2 à Domino imperatum eff Moyft, ut be-

fan(

fFia qua montem tangeret obrueretur. lapi-

tati

dibus , divinum vwalebzt evitare J'udicium:

quicunque äefz'aliter vivens ad V fpiritualem

fum

DEI montem minin? formidat accedeye !

hit

du

Laur. Juflin. ferm, de Eucharift.

N

Idem. 7 qui pollutis manibus C ma-

ä k

tulato—cordte Sacramenta Jancta tracfare pre.

lfmtu

Jffonit.

Wdt

52 enim impun nom tramfit, qui

tlpty,,

"drcam Domini inclinatam prafeonpfit. eri-

gere, quomodo divinam evadet ultzonem,

UZdIgn

quisquis in mortali paccato. cozf/Hitutus te-

J tjy,

qkf M/ g

merario au[z Myfleria c«leflia. manducare

voluerit Qui enim manducat & bibit

CC Sm-

indigné, judicium fibi manducat. Lawr.

]

J/f. de cafto connub. cap. 24.

J

3. Pro fümentium.difpofi-

bà

tionc, cibus hicdifpares etiam

dig

gpcra:

EUCHARISTICI.

37

:

operatur effe&us: Quem enim

n

f;) T?

*

reperit mundum & juftum,

amplius mundat atque (an-ti-

CAU

ficat. Quem autem fordefcen-

impt

debett

tem invenit & ímmundum,

at

deteriorem facit : quoniam

W, m

fan&a & immaculata iniquita-

t

tatibus pollutus prafumpfit

lii

fumere Sacramenta Laurent.

jritul

Jutt. de Triumpb. Chrifl. Agone c.2.

qcadit

Judam imitatur. bujusmodi (, ait idem.

M "

alio loco? qu percept panis buccellá fGe-

leratior factus , à con[pectu verà luminis fe

al

alg/ä;ztando f'agit ad tenebras : quatenus con-

uj

ceptum. perageret fecinus.

Hinc eft qt/öd'

mj d

- glimh

ind igné fumentes pr cateris delitfa gravia-

"a committunt & pertinaciores in malo , at«

p j

ATH !

que. ad emendationem «vita tardiores funt ,

gt

&c.Serm, de Eucharift n. 9.

4. Res quidem fanda, ficut

a

juftis in adjutorium, ita inju-

djpp

ftis & peccatoribus vertitur in

/

judicium. Malus náàmque man-

es d

)

: ducan:

opw

$8

J ANPHORISMI.

ducando bonum malé facit;

dul

non.quia malum fit manduca-

&f

1

re bonum;fed quia malum eft

&ir

bonum non manducare bené

dum

* Laur. Juft: 4e Czflo Conuub. c.24.

f(

Solis lumen fanis oculis delectabzle eff,

(itQu

elt,f

&gris veró bdi'oþlm-: corpr.sque Dominicum

Jdunocentibus falutis medicamentum eff , fée-

(

leflis autem anima mors. ; ldem. /. cat.

(6)

Mundet zgitur f€ campunäliöhi.r '(y*lacrj-

i

suarum lavacro , carnis lumbos caflitatis fu-

hii

of

niculo þzb'c'ingat ; devetionis affectn ff com-

ponat : virtutum fe ornet. gemmis, ficque

Iem ]

Dominica memor pafffonis quisque ad fan-

Fa

um accedat dltare; ^divina þ/äeptww

Cl jt

myfferia e»c. Ita Laur, juflin. de Cafto

ol

connub. cap. 24. n. 6. * Eadem ferà babet

fiä j þfi

$. Augufl-in PC Y42. Quam multos, inquit,

f'men

'—7144';:: Diabolis implet , rc. Bene effe um

fit: f

potef? , omalà accipienti quod bonum eff d

Ontc

- $. Si Chriftus nos attende-

n

ret, & non infinitam füam bo-

Nlmn

liffet

'xwx:ita:t:cm, jamà ngbis abítu

divi-

CI'R )0) |

EUCHARISTICI.

$9

d

divina Sacramenta (2.) dignos

u

enim nos hác poená efficimus,

m

& indignos ipfis Sacramentis ,

ben

dum ea füfcipientes minüs dig-

ne,&illa & Chriftum tradu-

. C

cimus, & quantum in nobis

Qbik ïþf

eft, fama &honore fpoliamus.

T

J f/ ! lru

(5) Chryfoft. 5om.66. ad pop. Ant.

] d

(4.) A multisjam ablata funt ( nempe

àtoc Regnis & Provinciis harefi fubjectis)

TA

A multis videntur auferenda , nifialieno

jntit)

malo fapere , & fuum Sacramentis hono-

h

^

rem. poftliminió reddere didicerint;

ji^, W

Eantnunc & querant muldi; quid fit,

y i

f

cur ita vaftentur Regna & provinciz ;

í

l

polluantur Templa; prophanentur Alta-

d

ria , pellantur Sacerdotes, violentut Sa-

f P

cramenta , & (ut verbis Ícripture loquar)

, m

cur. facra dentcur in . conculcationem.

" i

Nonne hzcvitio & culpa malorum Sa-

tüium, fieri meritó dicemus?

cerdocum & res facras indigné tra&tan-

gtta

T

j

. Nimirum rolluntur ab ingratis benefi-

j

cia , ab impurjs facrificia : auferturab in-

bfb

!l

dignii,

R

60

APHORISMI

dignis Regnum, & datür genti facienti

N

fructus ejus.

vt

Filios Heli infacrificium Domini im-

txili

pios & injurios gravis Dei vindicta cor-

[

ripuit, Sed & incotum populum triftis

N

i

exinde clades incubuit.

uin & Arca

u7

in medium addu&a, ut prafidio effer,

j

adeó non fuir, ut prater novam populi

li

ftragem & ipfa in manus hoftium veni-

rct.

WL( zf

hjj

Sic enig. (aicProfper) Deus Ifrael zra-

a'f'wtmr

féitur. geccantibus Sacerdotibus , ut etiam

hij

Jacratàs locis ais , vasísque mon parcat,

hii 3

Heu mibi (aitidem) cum magno gemituy

Atj j

& nexplebàli fletu dicam : pracurrentibus

Hf f;a

peccatis, impiéque agentibus nobàs , mflris

lu5

uóque bac mala provenére temþori&w. 971

D, Proffer dc Promiff. part. 2. cap. 24.

£,

Au&orfanégravis , & pio zclo plenus

z/ällllz

( ut ejus fcripta teftantur) non dubitat

UT

caufam calamitatum Bclgii in Sacerdo-

n

tes erga tremendur facrificium irreli-

d pm

giofos referre,

Sed verba ejus accipe.

Vit, Y

Y

Nam poft recenfitam cladem Bethfami-

tOIUmn(

tarum » fic ait:

,

N

us ]

EUCHARISTICI.

. 6t

iC

WNon efl quid. mas nuuc. miremur bujus

noftri temporis calamztates , perfecutzones ,

nniit

exilia ,bella inteflinay pe[ffilentias , VEU

la Q

omnium. caritatem , aliáque plurima mala ,

nl

& incommoda , quibus indubié ,multacea-

&A

tenamillia bominum. perierunt,. — Et quam

Q Cüa«,l

precor , ob caufam 3

p

Nimirum ob banc. ànprimis , quüd tam

m

negligenter dr. irreverenter boc facrificiun

ojmnà veverentiá , diligentid , tremore , cr

MTEL

devotione dignilfnimum, tam dim im biffe

i dii

Belgicis Provinciis perathum fit , C 5. 2lla

4 4l

boftia per pradiffam | Arcam . veprafentata

y n

£am indignà.non fülizm-oculis , fed & mani-

7uyyenfibfi

P Sacerdotum n boc (aevificzo trattata ftt.

jifs mf'",;

dta Joan. Langhecrüczus Prepof. Casletes.

u

in fpeculo, de cauf, mal.lib. 3. c. 19. 7á4e

ejusdem fgecul. de Vita Canonicorum &c.

ap

Dienum [an? , quód confulatur. ab omnibus

o

Canonicit &* Clericis.

)u dublæ

l Saccfu;

Seva tempefítas jam pridem ünïvcr-

fam pené Germaniam trifti clade

TA

quaffa-

vit. Vidimus, heu! &audivimus mul-

:,US QCCIP

o

torumnaufragia ; & vix ipfi cluctati fu-

mus, Etquamvisin omnes promifcué

l

)

ift?us

j

62

APHORASMI

iftius procella clades gráffata fit. : -.res ca-

(ide

men.facras , ipfa Lempla, facraria., Ala-

Exed

k

ria, Sacramentg.ipíósque facros. homi-

nes acerbiüs:afflixit,

Nec adhue afful-

€otr

get priftina & optata ferenitas,

[

lr, v

(ihy

Utinam evigilet.tandem, qui vends,

lii v

& mari imperat, & obediuntei ; ur fiat

tranquillitas magna. -

iddi

Nunquid enim dormit, qui cuftodit

fittim

Áicor

Ifrael?.Cur di(fimulat, pericula noftra

adjutor in opportunitatibus ? An defünt,

Dil

qui clament, /alva zos perànus? An forté

li d

g

dormitant & ipfi, qui debeant clamare,

W

Parce Domine , parce. populo tuo.. Clamant

utíique multi: facrificia &. vota mult-

Dom

m

.plicant, fed quorum vocem, diffona

hi /,

vita & mores obtundunt, ut non exau-

diantur.. Pauci quorum vox aures DH

pll'rn

feriat, ut vicilim cum Moyfe audiant,

S, BC[[]

Qtz'.'l clamas ad qe ?

Pcrm

Ceterüm decaufa & origine malorum

d7

noítrorum alii forcé aliter judicent. Ego

dmeirJ]

vereor, per quz peccavimus , per hac

Q]

nos quoque puniri, & à fan&tuario feu

Quiy

acum,

]

domo DEI incipi, ut unde pecc

üeg

T

'inc

EUCHARIST ICI.

63

n

inde judicium fit, ait Hieron.zx c. ei

Ezechb.

Quis fuerit:facrorum.negle&us

y hat

& contemptus, inter ipfos. : eriam . qui

u d

eorum cultüm & miniíterium profiten-

tur , vidimus.

Et quid mirum fi ea ho-

ul vent

ftibus in ludibrium cedere;. ac propha-

nári videamus?

Cum à vivis templis;

d; U

id eft, cordibus Chriftianorum ;,'

ree

j ol

fertim Clericorum honorDEI, & my-

fteriorum ejus reverentia exulat, levem

jula noït

DEUS ja&uram reputat ; Templis lapi-

An d

deis, & manufa&is, quantámvis fplen-

1An f0

x d

didis & magnificis cedere. Vide Zerem. 7.

de vana Judzorum, fiducia in templo

Domini.' Item $. Auguft. n P/a]. 77;

Yot ni

v 60. . S, Hieron.zueap. 9. Ezech. Chry-

foft, bows. 17. d pop. Protper. de Promif.

[n00 &

p 2-0.24. Kupert, /. £. de oicf, verbi. c.2 g.

x aüfcïï

S, Bern. fér;m, ad oil. emp. cap.; f.

2X

yfc d

Petrus Juftinellus S. J. zz prafat. libel.

de modo fructuose celebrandi Miffam: Vi-

dco enim(lugens & inhorrens video in-

ji

j

quit) quàm curfim, obiter à plerísque ,

i g

[A

quàm perfunctorié à pezmultis, quàim

gdu

viniffi-

i

negligenter à n(ï)nnüllb ; hec di

, PCCC

j

"mum

APHORISMI

64

mum munerum DEI, munus tractetut ;

(

hm

quafi nefciatur; pané negligatur, quafi

minus curetur; certé non accuretur, O

Tides

coecas hominum mentes! O luteos fen-

Charj

fus ! hic falus vivo bibitur ex fonte, hic

1j

lux exanimato accipitur fole, hicaterna

(f

vitaé fuà ducicur venà: & aufit homo

IN

opus Domini facere negligenter. Idali-

?

uandoFrifii dolendá ternüm ablepsía

Canti;

vel defpexerunt, velcerténon attendet-

lir ij

unt$ -donec Anno 1220.tota poené Fris

Ts t

fiafubmería, & Anno r273.fupra cen-

&äpumï

tum millia Frifonum fubmerfía funt, ob

db

fimilem incuriam punitos effe à DEO

Dongg

plurimos malos homines , teftantur ma-

Tif |

"niVCT(Or

jores noftri alii enim à canibus devo-

rati, abaraneis impetiti, à cancro con-

K

fc&i,-ovo fuffocad , lingue ftupore,

F

& [

fubiráque morte caftigati; omnes pro-

digialiter. " Videantur $. Oyprz. 4uguf.

W.HUS n

Epifl. 2 3. optat. mil. Sozom. Cedren. Breden-

B

bach. Baron, duno 36 2. Thom. Wald, Joan.

&i

D

Naucle. Bellarm.lb. 3. de. Euchar. c. 9. in

elt

vit4 $, Bernard,. lib. z. r $. Engelb. M.

; Revivg

Szgebert. de Rege adult. Lotharzo AAngo De-

:

Clslc]m(

vl $709. ö*Barvn. 868,

j Culul-

M

| EUCHARISTICI.

65

Deths

Cujustodi poenz ut maximé graves ,

ita minimé mirandz debentvideri, cüm

n qui

eu, Ü

videamus, Bardos etiam afinos $S. Eu-

eps f

chariftiam fuifle veneratos , ipfos mulos

in vità S. Antonii Pad. rudes oves, in vi-

Dite, W

jcarttt

tà S. Francifci, & $. Colece ftupidos bo-

i ho

ves , Cafariuslib. 9. c. 7. denique & a-

h 1&2'] *

pes, Perrus Cluniac. Canifius, Thorri.

Cantip. Bozius &c. quas ob res nos ma-

lis malorum do&i & contumacium poc-

agtcndäl'

nis territi , prole&tati exemplis ovium

;0306 li

ha [ío!

&apum ,invitari dulciffimo manna cibo

Angelorum , donum omnium DEI do-

at o

noram opulentiffimum, compendium

T

vanirt

infinite bonitatis munificendiffimum ,

univerforum Ecclefie thefaurorum fon-

us

cem inexhauftum , Regem Chriftum in

pao

Euchariftià, etiam fuüb. nube Deum,

; üupülï

etiam in umbrá colemus, eam illi defe-

yne

remus reverentiam , quz fumma eft ,

n

cam preparationem quz digna eft: etiam

h

gradarum a&ionem, qua immorcalis

UL

l

.

7

hi*

p

Revivifcat tandemin viris Ecclefiafti-

i A^ cisZelusdomus DE

I cedat concupiféen-

E

da

j

/

66

APHORISMI.

tia carnis, & ambitio fzculi.

Redeat

l

prifca pietas, DEI timor , & facrorum

l3.

reverentia: Et redibit optata pax, & fiet

vanquillitas magna. Sihis negleis alia

[/j H

tj

tentamus remedia fopiendi flu&us, ve-

rendum, ne gravior aliquando tempeftas

Quj

Ánt]

ingruat, & quidquid refiduum e&þ, ab-

forbeat.

Confeg

6. Ne Sacerdotes DEI

il

| pro

fci

benedidione maledictionem

fuper fe, ac univerfum popu-

(ug

COnf(

lum inducant, caveant omni

cura ac follicitudine, ne un-

Ui

as

quam alicujus mortalis pecca-

ti fibi confcii , quantümvis fibi

Cat

lat

contriti videantur, absque pr&-

mifífa (acramentali confeffione

lls

ad facram Euchariftiam acce-

Noy /"l

nwz/,,,,

dant.

Mij

4jy

]ta O&av. Frangip. Epifc. Tri-

D /fh Pfc[

caric. Nunc. Apoflol. per Germ.

tty

ad?* [

infer. in. Direcl. Difcipl. Eccl, pro

Cram.

Eccl. Coloz. T1t. de drv. off.nt. fo.

Mutude

hg

EUCHARISTICL

6?

Ms

Mutuatus eft verba Concal. Trid. Sell.

Cront

13. C. 7. Ua addztur.

uod t Sacerdos

g,&fli(

eftsat

urgente nece[[rtate absque pravia confejftone

dus, V

celebraverzt , quam primim confiteatur. Ita

Cozcil. Vide Lud.Pont. £oz; a. tr. 2.c.6.

empei

Ant. Molin. 4rad. y.

xä, '&b

per tot. ubi pu!cre de

Confeff.

lgt

-. 7. Diligenter examina con-

Jriot

u

fcientiam tuam; & pro poffe

tuo , vera conttitione & humili

f]PO"

confeílione, eam. munda &

t offi

clarifica, ita ut nihil grave ha-

n t

beas autícias , quodte remor-

jpe^

deat &liberum acceffumimpe-

j

D

diat. T'hom. deKemp.li^. a. c. 7.

: piä

qUC

Idem monet Dionyfius Carthufianus.

rflfe ]

Non füfficit, ait, ffquis dicat, confeins mihà

anm i

nuon (um de deccato maortali - nifidiligentiam

debitam fecerit , ad cogno[cendum , an [jt in

£ali peccato ,. perférutando Jfefficienter pro

i

g U

poffe con[cientiam fétam , an 2 ea quid lateat

culpa mortalis.

lta Dion. Cartbuf. de Sa-

] Fit

2

cram. Altar. feude conven. & debita

)f

prepar, ad Comm.

j

j

E2

s Sa-

68

APHORISMI :

8. Sacerdos itáque, ut fecu-

Uüq

tiüis accedat ad Altáre; priüs in

ffar

altari cordis fui offerat DEO

facrificiunifpiritus contribula-

(5

ti,(2) quàm facrificiumofterat

corporis & fanguinis Domini;

t

f

Lud. de Pont. £om. 4,tr. 2. c.6.

$. 2,

À

X

COgl

Quar

.(4) Nam .cor contritum & humih'a-;

(te

tum DEus non defpicit.

Quid fi unà

Tiety

cum illo facrificium Unigeniti Filii fui

obtuleris, quomodó defpiciet? .Quin

N

E

refpiciet ad offerentem , & ad munera

ejus, & odorabitur Dominus odorem

fuavitatis.

At contrà victime impio-

lo

rumabominabiles coram DEO, & naufe-

!

am ei movent J/a. 1. Prov. 15. Sanguis

COrd

Filii DEI; fi ex corde contrito offeratur,

QU

clamabic ad. DEum de terra pro nobis

kdd

veniam, fi excordeimpuro, vindictam.

Qui hoc Sacramentum indigné & fine

QUi

m&Qul

probatione fui fumunt ; eos Apoftolus

feverà comminatione divini judicii ter-

laa [Q

nop

re. At fi nos»ipfos judicaremus,

uu-

iQ, ]

EU CHARISTICI.

69

tf

utique judicaremur, Modum feu for-

riusi

mam hujus judicii deinceps audiamus.

DR

9. Evome ergo & purga fe-

buli

0&151'81

ces peccatorum tuorum fpiri-

tucontrito & humiliato, me-

mb

morans quanta commifiti ,

r 2

cogitatione, verbo, & opere:

uanta bona omififti, qua fa-

-porle

cere debuifti & potuifti, & ve-

RTT

niens ad fpirit. medicum, dic

; Bl i

dQ

peccata tua non communi &

i(ï ul

generali confeffionc: (»4.). |

b gd()h

y i

E?'

Io. Verüm, fi vis fanati, ape-

ri vulnera tua, & de profundo

y,ï&naüïf-

oqno»

corde:enarra claré, , & aperté

yoffuit

qua egifti,, non folàm opera,

íed & cogitationes perverfas,

vinfü&afï

quarum .. delectatio:| menteta

n M

maculat.

Non folüm:motta-

p

(

lia,.fed etiam venialia gravio-

|

"UL

ra, qu& con

[cientiam.]edunt

& motr-

m

E 3

—

790

APHORISMI

& mordent.

Ita S, Bonav. 4e

U

prep- 44 Atiff. c.12.

Eu

quai

(a-) 4ddit Bonav. fíc facere quosdam du-

vos corde palantes foliis verborum [ua e-

DÀ j

normia peccata , generalà confeffione , absque

U

l

[

verecundia « dolore , taliter praferente.r ut

etiam taliter. in plateis polfent ab[que vubo-

gmt

ve confiterz, — Fac mon eff confej]to , fed de-

p

teptio & derifio, . Yta ille , cit.

0/7]

611///!

Porró de confeffione venialium rité

inftituenda fit fequens aphor.

"at

fs

ii

11. Illa precipue ad confef

W

fionem ex venialibus collige,

qua magistuam conícientiam

UT

inquietant, aut pudorem in-

QQuy

generant. Leviffima enim tan-

ckq

tüm confiteri, quae fan&tus quis-

[01'[]1

que de fedicere poteft; & ma-

(

jora reticere infignis : ftultitia

(

1

eft. Ita Jac. Alv.de Paz. /. 3. 4e

P

mum.

vit. relig. c. 3.

lnj.

Sed notanda, quz ibidem fübjicit.

D

& dta facias , inquit ,. »r07 44 coz

f[fven

It

e m

-]

7i

.EUCHARISTICI.

a. d

- medelam , fed ad laudem e» ad unbram

uandam bhumilitatis. confefftone | uteràs.

jdunl

Eweniet etiam aliquanda , wut àd quod taces,

m fu

non fit tam leve, ac tu amore proprio cecus

i n

exiflimas , imo ut pro veniali celes snortale,

mer

Sileve eff ,. cur dicere erubefGis? ff aut

em

Wt

grave eft , cur tuam con[cientiam ladis, c

äo . Fdü*

grave peccatum in con ejfione tacendo, no-

vum aliud grave comunittis? (ütandem dn-

bium, cu? non animadvertis àn dabio 2ffo,

alion i

ex quo te-extrzcare nop potes , ade jm Zecon-

fefftonem obligar?i Ita feprad. Autbor, 1. cit.

.conit

pag. 335, Pofler. edit,

*

colii

I2. Nonfolum morta

E

lia , fed

& venialiaante Miffam & com-

cienti

orem

munionem expurganda. Un-

nim u

de qui cum confcientia pecca-

torum venialium . actualium

| qUI

Qui

r &

per confeffionem (2.) aut con-

tritionem non deletorum com-

(vlti

314

municare praefumit, exiguum

inde fru&um referet.

Nam

fibi

peccata venialia Poenitenti&

n abíterfa impe-

"i

;cmedio no

E 4

diunt,

72.

APHORISMI

diunt, ne anima uberes gratiae

Ín

in-hoc divini(fimo Sacramen-

COl

fiteg

to reduntantis fru&tus perci-

1j.i

piat. (7.) Ita Thom. à ]Jefuü

4

Carm. Difcal. ; «met). difcer.prof.

Tero.

ffpirit. cap. 6.

tit

Idem docent $. Thom., 3.þ p- q. £0

fls:ql

art. 10. r in a.d, 9, g.5 225 BEU p

filj

q. 2, art. 1, S. Bonav. diferte d. de prep.

ong

ad Miff. c. &. Suarez. £, 4. difp. 1 r. fedt, 3.

"ll h

affert, 3, Vide infra, cap. g.

lä' g. j

N ;

Addit mox Auth. in aphor. cit. E

vero . fd alz'qzm peccata venialia boc dmpe-

(

Zant , maxime illa, que àn babitug vwer[a

ü]Mf í

aliasque àm anima vadices egerunt. . Potaf-

Pi(l'l/m

Jésen quando fQUnt àmordàmate ad creatas

h,

Y£5 (:äeä?z'a;zef.

INam donec ejwmadä ma-

fihy

Tgnua vadices evellauttur , vel Jfaltesa ommin

filgpiy

efficaczbus defideriis in feriam zllorum , cum

l ly,

Dez auxilio , eradzcatzonem defudave quis

Hanc

doponat , amodicum hujus: admérabzlis Sa-

€ram» frudiug confequetur.. Yca ille,

Ohm h

(4.) Ad delenda peccata, & corum

Ut g

affedtum, ad. pellendum languorem, &

fervo-

Pitiq.

EUCHARISTICI

73

It

fervoremanimi excitandum ]uvac crebra

confeítio

COT

Demortalibus quidem con-

ficendis preceptum eft; Conc. Trid. feff.

püïCl

a

13. Cap. 7. Nicen.cap. 1 1. d 12; Ancyr.

]

V

l

c. 4. Eliberc. osultis cazgoz. De venialibus

nj

vcró confilium hominibus eximi

g

ritatis & pietatis erga V. Sacram. ftudio-

, t

fis: quorum plcrifquc quotidianam con-

i

fe(l. in ufu fuiffe 1 acgm;ub, De S. Carolo

Borrom. Vide Carol. à Bafil. Petri, zz

! n

vita, & P. Giulfian. Jeidem in vita S.Car

i

lib. $..6::23. Idem de. S Ignat. teftatur

ao

Mafft. zn.vita lib. 3. €. 1.

hoc ii

(b Lacet enim. peceata. Pen. "nonm occi-

j

dant animam , tamen veddunt bominem te-

j l

Pzdüm, gl4vem , obnubilutum : zudzfoo[e-

£unms d* Iueptum , mift 2fra pulveres A 9

,l d

l.f/IlW!

pule per afflatum fpiritus & flammam cha-

J [771/71]

ritatis wentdlentur d. confumantur , crc.

D

Q1l

Ita Bouav. de Praep. c.

du !

Hanc purpaugn venialiam nobis

717

"À

innuunt tot purificationes & lotiones

ll

olim.in V. T. Sacerdocibus prafériptz.

Quae-.omnia nifi. faiflent figna. rerum

& qo

fpm:uahum, & figure purificationis

vuOl'fm'Lx

Es

majo-

r

74

APHORISMI

majoris momenti, otiofa & fruftanea

f4

[7/]r.

viderentur. V. Exod. ;0. Num, g. Idem

quo

nos Salvator Chriftus ipfe docet, cüm

antequam Apoftolos ad corporis &

aþ/l

At

fanguinis fui fumptionem admitteret,

D777,

eorut pedes ablueret, Sed nónnemun-

f//i gf [

z'def!j

di erant , ipfius Chrifti teftimonio? ( jem

vos mundà effis fropter. fermonem meum.)

Q

ad quid ergo mundandi? quorfum tam

[f

operofalotio, & cur tam neceffaria? ff

r/z'nwr,

a(igm

aton levero te, cc,. Audi quí saundus ej,

nempe à gravioribus & mortalibus, zoz

uj

àndiget, mifiut pedes lavet , nempe af-

Wl l

77

fectus, pedes animz quibus terram non

poífumus contingere, hinc fepiífimé

PM';PM

ad alterum pené veftigium fordeícunt.

füfvan' ,

DifGipuli antea mundi , (ait Jacob. de

FIJTZ.(,I l

Paz. ) ampliis mundati ffnt , o pedibus

H

f//'?/d,ü:

lti Ut Zpfí, c omnes poflerá zntellz-

"t

gerent Sacerdots uunus , eximiam quan-

dam poffulave munditiam , crc. Lib, 1. de

ffïl/; 4

vit. Rel. cap. 8.

Mfþim

Sed meliüs i(ta Bernardus melleo ore

nobis edifferet.

f

Suþer

Et unde Fimu.r quia ad

TT

dz'lgænda peccatg que nom

fnt. ad martem,

it il

&

EU CHARISTICI,

7$

d à quibus plené cavere non poffrmus ante

ul

j. Ia

mortem ablutào 2fla pertineat ? Ex eo plané,

t a

uid offerentà manus C caput. pariter ad

abluendum , ve[ponfum efl : .. Qui lotus eff ,

ori (

u

n0g indiget nif ut ?ede: lavet.

Locus cf

ncrmut

quà gravia peccata mon. babet cujus caput,

id eff intentio &* manus , 2d eff operatzo d

nioi (

comveratie munda e[l : féd pedes , quà funt

7872

anima affeitiones , dum in boc pulvere gra-

um i

eimur , ex toto mundi e[fe nom po[[ant quim

elirit!

aliquando vanitatà , aliquando voluptati aut

d i

eurzofitatà Plzg.f quam oportet cedat , anàmus

iïlbuäy M.

j

vel ad boram. — Ip amultis enzm. offendumus

0226 $.

Feruntamen nemo contemnat aut

erram

porvipendat.

Impojïbz'le efl enim cum eis

fodeïC'd-'f:

falvari, impoffibile efl ea dilui, nifi fer

Chriflum 3Efum, ( à Chriffe. Nemo,

m

|]

ànquam , perniciofa ecuritate dormitet , de-

6r

diäj

clinans in verba malitia ad ex'cufända: ex-

; i i

eu[ationes in peccatàs , quoniam (ut audzvit

jimt

Petrus ab ipfe) nzff laverit ea Chrzflus , non

]ib i

babebzmus partem cum. eo.

Superiorem do&rinam cgregié con-

5 mcuco l)

ii

/

firmat S, Gregorius, nam commentans

m f

(

/

j

jE loca-

PL

"ll

^

]

in illud: Replez Pï*iu: pro ganibus

verunt,

"

l

76

'"APHORISMI

"VEVHBE ,

(l

j

fcribic.-

M f'wze!'z'cz' fatmrati faünt ; iff ;

;zegui

Hac werba contva uegligentes facra Afta-

Íni

vis nduzfivos , atque audaces Donznicà Cor-

$

goris fufGeptores: comvenzenter dici poffunt ,

[/7

4

H2alicet Saeramentum ore percipiunt ,vir-

P&[Iläï

£ute þcmmmti A0 rc])!mmr.

A vzrtute

afied

ergo 2lla facramentà jejunant , quia vepleti

fuerant. ^ "Salutt quippe fructum non per-

priur

eipzunt 3 comeflzone falutari boflze, quia

Qu f

ea , qudbus fe vepleverant , flagitia porrant

tellen

an medlte. — Non thumntw ergo. zzff fame-

R i

Hici, quài 4 Jdfiis perfetfo jejunantes , divina

fecramenta percipiunt àn plmz'tudine yir-

&

i

I5 d

Zuti.

&(pl

Et quia fine peccato electz etzam vàri effe

Clpian

205 paþzgzt » quid veffat , nafd ut. à peccatis,

quz'lzw eos Dumanuna fragilitas maculare un

l.

definit , evacuarà quotdze comentur ?. .Nam

f

4

qui quotiaie mon exbaurát qtiod delz'nqz;z't;

hij p

erfd minima fent beccata qua congerát , pau-

MT

Ü

latm anima vepletur , atque ei meràtà aufe ;

vEBE ÍTU um nterna faturitati. — Haeve-

b

K

letzoze: nos evacuari Paulus znfeuans , ast.

- Qj:z'/l enzm

Wt

Brob;c fcipfum homo; &c.

4

EUCHARISTICI.

4

eff boc loco ;Waämfe ) HIfE evacuata peccatorum

ii

aequitia fe probatum ad Dominuzceam Menu-

ao d

am e» purumexhibere? Vide costeraapud

S, Greg.lib. 2. c. 1. inlib. 1. Reg. .

jnici O

j W/uz:,

r5. Affiduum ftudium extir-

junt -

pandi in fe peccata venialia &

Joiiti

affediones inordinatas.;; pro-

gia t

rium eft viris fan&is-& piis,

j m

[it, p

ui foli Sacrámenti hujus ex-

cellentiam re&é aftimare nó-

j p

Wy; þrm?

runt ut omni, qua poflibile

jeS, di'w.*:

eft, puritate & (àn&itàte men-

"

tis ad fanQiff.Sacram. veniant,

&fpiritualem cjus guítum per-

m

cipiant.

H W"

[

Tta Dionyf. Carthu£ Zir. a'e'/

Jlb

Jl

zmr? M

Expof. 2tilf. art.2. Ant. Mol. tr.a.

in —it. Sacram.c. 9. À

] W::

rias , de fïe-q.þ

gl

com. cap.14.

i

Sed dices, quomodo fanaitas, quam

i*. Hr([ff

huc requiri diximus cap. 5. cum aflidua

f

peccatorum venialium lucta confiftere

po;cfï?

21;4'

78

APHORISMI

üm

poteft ? fi adhuc peccatores, quomodo

js $

fan&i ? Pulcré declarat hoc Dzon. Carth.

lunt,

Sanéfzs viris , inquit, zd proprium. eft,

fcte,

quàd. "venialia peccata tota dilieentia flu-

Ain

dent cavere : qua cavere þ;gfi/!ati;n A0n

717

valent , 2nce[[anter quotidie defleut , vedar-

uunt, confitentur , & emendant. . Unde

u

1 dyey

queritó fanchi diei poffumt , licit quot idze

venialiter cadant. | INam Janéta devotzont

i fl

f ]

Jolàcitudo, d 2gnis charitatis divine in et

fiiitg

celeràter , pleméque confumit , quidquid ve-

ng'alz'ter delinquunt , ffve. ogittunt.

Inmó

itifg f

D [

en e5 omhia cooperentur in bonum, um

p :jt

fo'lüm imperfää'um /imm ftjfcimter däp/o-x

vaut , & cerrigunt , fed etiam occafione ex

tf'f'-d.

venialibus culpis accepta, quotidie perfectio-

qlll)äl,qg |

igüïim

res f[antizorésque fuæ( - quoniam dum tan-

zum proficere nequeunt,quantum defiderant,

ln

fémetipfos profundà bumliant, vebementer

itili

defpiczunt, folicté ambulant 5 cr quz'a!quz'li

Yif

jam ante operati fzæt, p nilbzle efiimantes,

Jfoncerzis coram. Deo, magísque reverenter

Ver botm

conver[arà laborant, la ille, J c. 2n aphor.

Q(agl qltbd

Addenda his eflent alia ejusdem ver-

^nt D

lr

ba eed. cap. coníolationis plena, in gra-

tiam

FUCHARISTICI,

79

tiam eorum, qui circa frequentiam hu-

yomul

jus Sacramenti plàs equo timidiores

J CM'

funt.

!

j

Sed video hac prolixiüs excre-

riim

J

H

fcere, quam ferac inftitud racio.

ais f

Non poffum tamen quin hic àuferam piam

hii vt

