contemplationem , qua P. Balth. JAlvares..

i, r

l. U'»J'

zpfo Epz'pb. Domini à $acro meditantài "venit

ia mentem, & mihi-in manum, bac ipfa eo-

; al

dem fe/lafz'äenti. Nam dum meditando

d

ecum. beatos veputaret Magos , C eandem

ginc t

felz'tz'tatem fibz' optaret ; reþonþm audzvit

idqllz'(i L

»mt' fm

intra fe. — 1là adorarunt. Doysinum, & fua

3là munera donárunt , at idem il jam da-

num, ?

£us eff tibà, & tu illum ipfam geffas antra

pnitd dfl

£c. q. J. Magjor eff tua felicitas, Sacerdotum

yar

quoque e omnium pirum, quäm iflorum

T d

Magomm.

TL

Alium praterea fenfum internum de-

T d

dit illi Dominus, quíque magis facit ad

: ,L.fiï»f;]lü?iwl

prafens propofitum, de extirpandis in-

ö? (I,W'iïln

f

j

ordinatis affe&cibus , occafione illorum

j ]tzmz?

verborum, £cce Magz.

Nempé mzram

í lgcgffiif"

tLU

e[fe, quàd Reges , divites , ac fapientes qu&-

rant DEUM.; fed eur ?. quia neceffe eff

jusdlcm f

Y€

mde:re idola , fi velint. ita Arcam recipe

at

u j *

p

$o

APHORISMI

ut cominodum inde (Catiant. leprims emim

Tij

debet cadere amor fa2, àn nobilibus honor :

Alya

zn divitibus delicie s im /apz'mtiäm ATYO-

H

AntZa.

Nam bec H ])lztrz'mz)fm amant z

g5

Q ne, deferant , flatumnt potzis Arcam. Dei

à fe vejacere; ac dàseittere, dicentes.cum ills,

Ton :

Non rmianeat arca DEI Ifraél apud nos,

&l

Q

uoniam dura eft nianus ejus fup;r nos.

eXict

1. Reg. 37

$d

du quz'bw verbs ( tefle Scriptore vite)

fum [

aperuit 2llà Domimus caufas , ctr. multi jre-

buk

cipué æaþflesï, davites ,. ac deliczoft recufent

M UI

Ts

vecápere Aycam vivam nvvà tefl. in fauctiff.

f

QCCUfgI

Sacr. vepofitam, aut eam exiguo cum fmä?n

vecipiant ; quia fcálicet volunt àn altarà car-

UT

dus fuà idolum Dagon, nempe rem zllam, feu

Tonpe

ereaturam, quas 2nordinatà dzlieunt, veti-

Tone.

nete : qua nifi in terram cadat, d mortfe-

lt ]

10n l

catzonas gladzo, caput ejus manus, ac peder

amputentur , ut ceffót deinceps ab imperfe-

Y

NU

Iionibus & vitits in cogitando , logzendo,

tihj

D

& agendo commitià folitis ; mon efficdet in

e

Ts

zali corde diviua bac arca þzxpem&z qmife-

Ah [

vicordie [ua opera, fed Suflitia, punz'mdo

8l

languore, obfcuritate

lj fc]

allos magna arif!äf;sz,

suenttt,

EUCHARISTICI

8tr

5 )

mentis,drc. Lud. de Pogt. in vita Balthaf.

1014

Alvar. cap. 6

5 &T

Hac ideó. vifum inferere, ut intelli-

n

gas, quand referat, ad fructum , & gu-

4 Dfl

ftum hujus Sacramenti percipiendum,

um ZVP h

non gravioribus tantüm peccatis, fed

x ao

& levioribus, & affectibus moxdmaus

k

exuendis incumberc.

Sed mirantur forté nonnulh, quor—

fum ram frequens fui examen; tam cre-

yt

bra & fcrupulofa conífcientie difcuffio.

7 1/7'

[

IKIK

Nefciunt forté, aut non inveniunt, qu1d

"i

tories confiteri ; quid in fe culpare, vel

40!1

li

d

accufare ; de quibus conteri, adverfus

Iii "

: l(/f'

qu& vitia. pugnare debeant.

Verüm,

nónne in multis offendimus omnes

Jut

nónne juftus quoque fepties cadic in

qihs T^

die?. Ec fi dixerimus quia peccacum

^» jl

non habemus, nos ipfos feducimus , &

m P;*

1«106

veriras in nobis non eft ; Purant. plu-

rimi fe divites cíle, & nefcxunt .quia

nj

miferi funt & mxfcrabxlcs.

(j

lU

An forté tranfierunt in affe&tum cor-

p

u

dxs, & ideó carnis & fpiritus luctam mi-

jl

j

WL

nus fentunt? Incipiant pié viveres &

"il

vxdc-

(

".

82

APHORISMI

videbunt , quot hoftibus obfideantur:

Tf

& quot petantur infidiis :

Néque. fibi

frua

blandiantur de pace, cüm foris fint

demí

pugne ,. intus tirnores : Ec cum Potefta-

t6,q

tibus tenebrarum harum aüxdua nobis

ncmpc

fic collu&atio.

phrcu

Caterüm hos confulere jubeo Tho—

NI

mam de Kempis //j. 4. c. 7. exhibentem

*f

ipfis Paradigma quotidiani ante Com-

T$ qt

munionem . vcl Miffam examinis , imó

Confeffionis: Ubi longum fatis catalo-

DI

gum texit ex defectibus & lapfibus quo-

TtQuty

h

tidianis , . quibus plerique omnes facilé

*

diy)

indies delinquimus.

Á j

Infpiciant illud priüs,; & dcmdc f&-

Cmpc ]

ipfos , facilé deprehendent quid in fere-

prehendant, videbunt, inquam, quam

Cotg

foccundum in agro cordis noftri fit v1-

Olcipy

tiorum feminarium.

Q m

Efto non fit ibi cicuta, aut herbz ve-

Pmmmc

nenofz (lethalia crimina) invenies camen

Um,& f

ilic zizania, lolium, fteriles avenas;her-

Vldil j

báfque noxias, quibus bonum femen, &

mm QO |

utiles planta: fufFocantur ubertim fuc-

Ptttm&a

crefcere; &, nifi afïiduam culture ma-

nutm

EUCHARISTICI.

85

eat

num admoveas; ideucidem evellas, de-

J li

ftruas, & plàntes; ficinvalefcere, uctan-

yis lt

dem fylvefcas prorfus , & in fpinas, fen-

pordl

tes, tribulos, dumósque degeneret. Sic

ja noli

nempe agrum hominis pigri totum rc-

plent urtice. . Vide cleganter in fimilem

j4t Thf'

fcnfu'in, S./Bcrn. fkm. f $. n Cant,.

hibenut

*Formam praterea quotidiani Exarni-

TU Com;

nis circa venialia & lapfus frequentiores

l!iS; In

pro Sacerdotibus & Religiofis , aliísque

j o

frequenter, pié, puréque communica-

bu g

turis, habet Jacobus de Paz. /zb. 3. devi-

ne fb

£4 rel, c. 3. S. 1. lem Ant. Mol. de zzff.

Sac. tr, $. CAb. 4. Eciterum Thom. de

dcïndif' Kemp. /i/. 2. de difcipl. Clauff. cap. 1o.

d u

il

- Caterum qu'antu'm momenti habeat

j folicita fuga peccatorum etiam levium,

d

quz multi nimis leviter eftimant, ad

che

n promovendum hujus Sacramenti fru-

; €tum,& torius vite fpiritualis profedum;

n

r

veni

, Vide Nigron. 4radl. 1 o. afcet, de curami-

4

J

| im. copiosé & diligenter, ut omnia,

j

pertra&antem, Sucquet. Jij. 2. . 9.

pai? j

;ulturäï

F2

CAPUT V.

$4

^AIPHORISMI

4

CAPUT V.

in

qeli

dem;

Fides, €9 deootio , erga dr-

li,

vini[]. Sacramentum.

f

Antó diligentiàüs & accuratius prä:-

Din

; ftabis omnia ad pium fan&umque

l&a Mi

hujus Sacramenti ufum requifita , quó

Yfea

ides tanti myfterii magis vivida & ani-

LU

1nofa fuerit.-. Quidquid hic peccatur,

j

(im

dixeris fidei defectu fieri; Icáque

BU

. I. Fidei exercitium hic cum-

IN

L0 D

rimis utile cít. Nam viva &

Tlosog

indubia fides, quafi bafis eft,

1t ij

cui innititur omnis erga hoc

DA

myfíterium devotio.

Non mi-

Poltig

rum fi hzc te

Ufum l

pet, cum torpct

& friget illa.-

Wloful

s

z tion. Piet. ad facri£. Miff. Jac. Str&

B ugh

tii, S.1, 3. p.c. 7. ubi eriam modum &

Wn

praxin hujus exercitii fuggerit.

*X

^O quàm efficax hic ad devotionen

gammu

reverentiam, & omnem pietatem ftimu*

n Nän

us5

EÜCHARISTICI

$;

Iüs; credere fummum DEUM, ipfum

codli terrzque Regem, Dominum, Re-

demptorem ac Judicern noftruniin ma-

nus , in os, in pe&us noftrum reipfa fc-

;

fc dimittere; ud Hdcs docet.

qius

Dices. Qomodo fieri poteft ut qui fe

p du

ifta credere profitentur, cami languidé &

[it, Ü

irreverenter fzpenumero tra&ent tan-

d

tum myfterium? Miraris hoc? Etego id-

| pcccatä

ipfum miror.

Dicam tamen , quod

i

fentio, Fidem habemus, fed non ad-

hibemus, ubi neceffe eft: ubi res ac ra-

j

tio poftulat ejus ufüm & exercitium,

nos otiofam, & velutinclufam delitefce-

bt

re finimus.

Quid egro prodeft pra-

t

ftans & efficax pharmacum in theca re-

Nonf

pofitum, fi non adhibear, cüm ejus

ufum morbus exigit? Quorfum faucio

m

pretiofum unguentum, aut emplaftrum,

fi vulneri non admoveat? Qgid prodeft

p

militigladius n vagina conditus, fi nun-

quam exerat in hoftem ? Qnorfum illi

' .modum

rf

fervo pigro & nequam calentum, fed li-

od

gatum in füdario, aut defoffum in ter-

ra? Nam quod adlucrandi fru&um atdi-

m 'hï

|

F3

£

net;

86

APHORISMI

u

net, parüm referc, an aurum , an þlum*

bum in arca áut fudario recondas.

Qutc

Sic fané fides hujus myfterii (uti & cz-

üst

Sdk

terorum) quia otiofa feré delitefcit in an-

huri

gulo cordis , & nunquam vel raró exeri-

tur, aut exercetur, nullam virtutis fug

dier

vim exerit & oftendit.

Vr

Ti 4

Fides, Znquam; noftra eft ficuti granum

fynapis, aut piperis , quod dum integrum

prob

gluütur, vix fentitur, fed contufum &

&üm (

comminutum acrimoniá íua oares &

ia

cerebrum tentatac irritar, Vide $. Zmbr.

Citho

l

/ Jerm. de grano fynap.

Contundamus & nos myfteria fidei

À

noftra (inter quz maximum hoc Cor-

fic (

poris & Sanguinis Domini , in mortario

cordis noftri, & conteramus dentibus

Qua

Titg

confiderationis , tunc przcipue, cümil-

lud ore manibüsque tractamus: cüm

Cet d

ipfum authorem fidei & confummato-

Tdtjoy

rem Chriftum JEfum nobis incimé con-

0qu

jungimus; & mox experiemnur, quam

vim viva fides habear.

flCUt |

N

Verbis fatemur nos ifta credere; fed

praítatfadis, Oftendamus crgó exope-

& M

ribus

'EUCHARISTICI.

787

ia

ribus fidem noftram : faciemus autem , fi

J

curemus zanquam ad DEUM ipfum fan-

&é & puré; ad Creatorem religiosé ; ad

r

(cici

Salvatorem reverenter; ad Dominum

at

humiliter ; ad Patrem amanter; ad ]q-

dicem fuüppliciter accedere.

rtirs 1

Unde S. Bonavent. monet ut acceffu-

rus ad menfam cocleftis convivii primó-

jtigus

probet & diligenter examinet feipfum,

nintg

nculu.

cum qua fide accedat. de prep. ad Miff. c.1.

3 od

ubi etiam declarat, quid veritas fidei

Catholicz. credere jubeat circa hoc my-

U

fterium,

2. Cüm ergo accedis, cave

1

if

n ho

ne dubitando vacilles ; & tan-

j m

uam coecus manu tentans in-

Js ii

nitaris baculo arundineo ; fcili-

pu&,CüF

cet argumentis naturalibus, &

gU d

gnfummïï

rationibus humanis, qu&ren-

do quomodo ifta fieri poffünt,

n

j f

ficut quondam Judzi. joen. 6,

'Sed fubjice teipfum DEO,

qeitt

& captiva mentem tuam. fub

4

jugo

| crgö cï

mem.

$8

APHOR'ISMI

[

jugo fidei quam tantis teftibus

f

tOboratam vide

*

s. S. 'Bonav; de

prep- 44 Atiff. c. 2.

b

Qu

Dur

Quid enim dubitationis de boc Sdcraäen-

Áin

to remanet , quod à Chriffo tam expre/se tra-

hi pg

détum , ab Apeffolis pradicatum , à Janttá

quid t

Patribus orthodoxis tot centenarii annorum

fi'tari

prafigwratum , tantísqué ceremonis , tot mi-

puus,

zaculis , c Piadigh&', & obfervantits , quaft

Vi

zeflimoniis palpabilibus vides confiraatum

e

2

IQ

&, Bonav. de Prep. ad Miff, c. 2.

(CU T

f de

3. Fides àte requiritur & fyn-

cera vita: non altitudo intelle-

Hf

Gus, neque profunditas my-

Íteriorum Dei. . Non fallit te

dife

Deus, fallitur qui fibi ipfi.nimi-

Q

um credit. Thom. Kemp. //. .

; 4

adc

N

0

Perge itaque, ait idem, ?llm frmplici

Àj

n

€ zndulitata füde: C um fimplici veve-

LEU

ventia ad Sacramentum accede : quod intel-

-

Vigere. non vales » Des ompn

Qu

zpatmii

/äcu(ä

Ilr]

rafnïlitte. dbid,

Dic

EUCHARISTICI.-

89

fb

Dic ergo . ex imo cordis affe&u cum

nan/

Petro, do es Chriflus Filius Dei vivi. vel

cum Thoma Apoft, Deomzzus meus d

Deu mew : xel cum Thoma Angclicc :

At

"Adoro, te devoté latens Deztas...Qua fub

vll

hi figuris vere latitas, c*c, . Credo quia-

i W

qm'd dixit Dei Filiu.

Nl bec verbo F2-

i at

ritati verim , (c. Totus Hymnus miré

ji, Ill mi:

pius, & ucdilis eft àd Exercitium Fidei.

*ilä ) 4"4,'

Vide Eundem $. Thom. Opzfc, s $. cap.

f

£ 1. 12« ubi plura modva credendi,

fcu modos fulciendi fidem hujus myfte-

u

rii cleganter pertractat, V. & Stratium

l. /iq; cit;lAph. P

At

as 1

4.. A&ualis devotio excitatur

falitt

attenta meditatione hujus fa-

J

imi

cri myfterii, cujus tanta vis eft

ad capiendas & illaqueandas

JP. llþ.uï

amore animas, ut faxea fit il-

la, vel potius xnea, qüz ad

7 W

"i

tanti ignis preefentiam non li-

j M in

qucfat. Ita Paz. 4e vita Relig.

rtliiii W

llþr. "m Cdp. 8. 5- 3. ;

F4

lbid;m

j

N

90

APHORISMI

- Ibidem piam & uberem materiam hu-

di

jufiodi raeditationum fuggerit , per 7.

ple

dies hebdom. diftributam,

j

[

. A&ualis devotioinufu hu-

10

yi

jus Sacramenti, femper, quan-

tüm poffibile eft procuranda.

)

Qu

(4.) Confiffit ea in fpirituali fa-

dir

me & vehementi defiderio coe-

fdi

leftis-epuli, deinde in profun-

hte

da hunmilitate &reverentia, de-

Judi

nique in ferventi amore & fi-

ln

ducia (7.) Ita Kodriq. 2. p. £.8

dzfþ

i

c. $.

ayer. 1, p. C. 14.

4Equum . enim e[l , .ut i5 qui facrificium

ex flagrantiffmo anfinità amorts exceffu in-

À

ffitutum Deo qui ignis confumens eff , Hebr.

m

34. àmmolaturus. accedit , f£nili quáque de-

[2

votionts igne totus inam'cfägre ff'udeat , qua

Md]f)

facilius divini amorts flammas ex participa-

hi

Lione ignitifümi Sacramentà totu pracore

fity

dii bauriat. |.Ita Mayer.: in Induft, 1. p.

ajfm

Cap. I4. /

rem

(2.) An veró actualis

- devotio ita fic

[j

neceffaria , ut cjus defc&u impediatur

&j !

gH*'c&us

EUCHARISTICI?R

91

rA

N

effc&us gratie Sacramentalis difputant

t p

pleriqueinter Theologos. Refp. Digni-

tas hujus Sacramenti actualem requirit ,

o

non tamen ut abfoluté neceílariam ad

Qu

primarium ipfius effe&tum; fed uc ma-

gis fru&uofam & utilem ad fpiritualem

a

éjus guftum percipiendum. — Kc hocad-

at

dimus, ad confulendüm timoratis con-

f10 G

fciendis, Nam dealiis actuali devotio-

fit

ne ex mera incuria carentibus, aliud eft

pïO

ltld,

Ü

judicium.

Vide Reginal. Prax. Fori

l'Cl1

Poen. Jib. 2 . c. 6. q. 3. Suarez. z2 3. p-

Á P f n

difh.65. féit. 3. Dion. Carth. de Expof-

Mif. art. .

/Z,mf]t!!l"

: (a.) d bac trzia capita , aic Idem Rro-

driq.veduci poj[ant. catera affeituumgenera

rexffæl

Q exercitia, qua ad aciualem devotionem

Hp,Hcr

at

excitandam conferunt.

Vide etiam Chriff.

VIMW J

Mayer. in Induft. 1. p. cap. 14. Ubi ait,

Pracipuam df!glgentiam adhibeudam in verá

, rtitl

evetione excitandá, id efl , in ardentibus

ajfectibus relz'gz'omk , bumilitats , d veve-

'1du[to ,'i

rentie divine majeflati debita, gratitudi-

ïO[io ila

|

nu, compunciions , amori , refignationu ,

zeli glrie Dei , dvinique beneplacit. per-

inp?

ij

f

dii

92

APHORI..SMI

fecé exequendi , ardenter eliciend. Vi-

Q

dectiam Fran. Arias de frea. com. c. 13.

p

Sed jam tria illa puncta actualis devo-

T

tionis profequamur. Sitergo Aph.6. -

YO

Yi

..6. Pamem ac vehemens

menfíze divine defiderium in

COq

animá fuá excitare conetur Sa-

cerdos & piüs quisque, qui gu-

bu

fim

ftu & dulcedine coeleftis cibi

md

pleniüs refici, & fpirituale viri-

o

um robur acquirere defiderat,

Y

Rodriq. 2. p. tr. 8. c. .

mg«

ino

Quemadmodum enim is cibus fapit

optimé, alitque & roborac quàm pluri-

Triin

(ine

müm, qui cum fame & appetentia fu-

enitur; ita cibus fpiritualis hujus Sara-

l?f [

menti fingulariter reficicanimam , quan-

Clbo

Ti

do magno cum defiderio fümicur, Nem-

pe. utillic, ita hic quóque optimum

cibi cnndimcncum'famcs. . Vide Redri.

Joc. cit.

I

U

Ex Medicorum quoque feritentiá, m

affumendis cibis plurimüm ad bonam

ii

mes &

fie

kvaletudinem momenti habet fa

appe-

N

EUCHARISTICI.

95

Y

appetentia : ia quidem , ut cibi quöqüc

. GTj

pauló deterioris noxam fames & defide-

; d

rium corrigat, ' Quzcunque enim cum

j

voluptate affumuntur ( tefte Ga/ezo) ifta

me

ventriculus amplexatur, & magis con-

coquit. Gal. /Z, z. 4pb. comm. 3 $.

n i

toocaiuhe u sbonn Eab

turoe

bus, quid fiet in bonis & utilibus, ü cum

qug

fame & voluptate fumantur ? Ac quis

is Cl

melior, aut falubrior quam Panis An-

jevit

gelorum, fa&us cibus Viacorum? Jam

C«

veró fi cibos cum naufea füumamus , aut.

ingeftione cibi famem preveniamus,

mox cruditas, morborum omniu

fe-

iil

minarium ,. obftru&iones atque putre-

àn p

dines oriuntur; tefte Fran, Valeriola zs

;[cntia l

loc. com. 1. 2. c.6, 1demn quóque in hoc.

us

cibo animz valet, fi citra defiderium fu-

Iffl, quaü*

inatur.

g MP

0 U'mllu

v Cibi faftidium , male af-

fedi, & pravis humoribus op-

jde Mi

pleti ventriculi, vel morbi, vel

emorientis vitalis facultatis

1[Cntü' ]

i o

auíca

gt*

flgnLIm eft. Galen. Kan

hujus

j

j

M

94

APHORISMI

At

hujus cibi coeleftis morbum a-

UT

nime,(4.) & imminentem

p2

mortem indicat (7. ) V. Ger-

4

fon. Tom. 4. fer. de Cena Do.

i )

Abí(üt ergo, ut naufeet anima noftra

$m

fuper cibo ifto tanquam levitfimo. Sci-

mnus quibus, & quàm noxia fuerit hu-

M

Cibi

juímodi naufea.

Timendum fané ne,

qui nobis ram nobilem apponit cibum,

dti

l

fi naufeantes viderit, & ipíe ndufeabun-

T.

dus incipiat evomere nos ex ore (uo,

gt

Nempe efurientes implebit bonis, & fa-

r

ftidiofos divites dimittet inanes.

Otr

(4.) Hinc in invitatis ad ceenam fed

fcnti

ex faftidio fe excufantibus morbus ava-

ritiz, ambitionis, luxuriz patuit. Vis

diun

aliud & gravius (mortis) videre pericu-

(lyj

lum? Ecce, Aemo vzrorum illovum gufta-

COg

bit cenam meam. Exclufio à cocna, qui

PT

eft nifi &ternz mortis poena?

V00 q

- Faflidire, ait Gerfon, smanna celicum,

nob1 Q

Bujns benedicti facramentà , & ad ollas car-

nium , allia , d pepones /Egyptà fnfBirare, ff-

t Ehdum

num eff nunquam pertingmdi ad terram

famt &

— Salium

[um [

ecleflàs . promifffonts z'ncglmdam.

; enim

EU CHARISTICI,

95

enim cadavera proflrata funt in deferto i qua«

im

:n cm

les etff corpore e[fe uideantur im via Dei ad

celum , 3ipfi tamen lubrico amoris pede in

. Og

Fgiptiacum vvitiorum ferreámque fervitu-

[]/À

tem vevertuntur.

lta Gerfén. 'Tom. 4.

1 noita

!

Serm. de Cceena Dom. mihi pag. 89..

qo, 5

uen

.8. Ut famém & defiderium

cibi divini in teexcites, expen-

n d

fs

j Qu

de illius excellentiam , dulcedi-

nem, utilitatem; & contra ani-

iuf

[eut

orc iO

mz tuz inediam,infirmitatem,

Ti

9,&E9

morbos & miíerias, quibus

[

omhibus in uno hoc cibo pra&-

mam; D

orbus J

fentiffimum — offertur reme-

E

Y

dium. . Rodriq. p. 2. traci. 8: c. 5

e

jl

(e pCflC

h

Mayer. in 1nd. 1- p. c. 14.

Cogita quo defiderio nobis hzc men-

j g"pf'

fa à Chriíto preparata fit, « Ecce,. Defi-

r

qülü

derio defideravit hoc pafcha manducere

nobifcum, Et nos fegniores erimus ad

áccipiendum, quàm Ipfe fueritad offe-

"TL

rendum? Quid fi Dives aliquis inmagna

Wirüïf'f'

fame & inedia publicum inftruat, & lau-

P LA

i

ium copvivium , Omnes invitans pau-

-peres

r

í

96

APHORISMI

peres & famelicos ; an libebic his vagari

mavis per plateas, quàm ad inftru&tum

^

prandium accurrere? an forté accum-

Dd

bent cum naufea, & pwcblc ad cibum

D(M

1mnanus extendere?

fit

Ecce Deus dives in mifericordia, qui

COf

dperit manum fuam , G implet omne

(em

aniníalbenedi&ione; 'i$ parat menfam

in confpe&u noftro, cibo lauciffimo in-

fr1

firu&tam,-

Accedamus . cura. defiderio;

Inil

& 1pfc reficict animas inancs , & ammas

Rtdfy

cfurlcntes faciabit bonis.

AT

(hnd fi periciffimus Mcdlcus in nofo—

IN

comium ingreffis. omnibus ægrxs cer-

füfig

tam. fpondcac fanitarem, modó curari

Gm |

velint. :

' Quis ibi tergwcrfabxcur admit-

mm 0

tere tam benignam Medici manum &

Ere

medelam? Atin hoc myfterio prafentif-

firnus nobis adeft Medxcus, omnes fà-

Ecce Curà & operá ejus

ad alfdn

nans languores.

claudi'anibulant ; ceeci videnc; furdi au-

diunt, leprofi mundantur , imó mortui

refufcitanrur.

Mpj

nat OInunes,

Vi rcgs de xllef exit, & fa—

g

9, Reve-

EUCHARISTICI,

97

vagari

9. Reverentia & humilitas

udt

excitabiturin nobis,fi ferió ex-

COT

pendamus venientis ad nos

a

Domini immeníam majefta-

tem & gloriam: Et noftram &

r&as qt

; o

contra extremam: indignita-

tem & miferiam. Vi

mcnfiru

Vd'c Rodriq.

(

Itb g.

ehit

Erubefces meritó coram DEO , pon-

( u

derans quàm indigni fumus, ut noftri

causà tanta majeítas am admirabile my-

n

fterium inftituerit: sícque pudore per-

fufus , deplora perverfitatem tuam, quód

g

u d*

tam fegniter & languidé Sacramento-.

r

j

rum omnium digniíffimum ufurpes,

sini

Exemplo nobis prazeunc, Publicanus

p

non aufus in coclum oculos levare; nec

ad altare propiüs accedere ; Sed ftans à

r d

onge, & profundà animi demilfione

,^ percuriens pe&us fuum ac dicens: Prop,

P moïï effo mihà pecc.

;C,*lif! þ

Filius quóque prodigus, humilians'

fc coram Patre, ac dicens, Pater peceavé

n

G

45

g

APHORISMI

98

in celum ,.* coram te, er jam n fum

dignus äc.

M

Item Centurio ille, Doemzze zon [swm

dignhs , . ec.

DN

Ehfabcrh à Virgine Deipara vifitata,

af

admiratür.

Et unde boc mibi, ut Mater

(

Dominà veniat ad we?* Quid nos, quos

«

Dominus ipfe vifitare dignatur ? Quideff

ed

foso quad memor ejus -

AHf flius homzms

Ài

quia vifitas eum?

fuqy

Miphibofeth filius Jonathe audiens fe

Qu

deinceps Regie Davidis Menfe convi-

vam fore, Quis ego füm , ait, fervus um

ütw

dir ]

quoniaim - ve[pexiflz ff per caness mortuum

Jfeailem meif z. Reg. 9. (L1d 1105 totic$

ngf

tünc

in Dei ipfius Menfa convive, ubi cciam

Pïüpm

ipfo fümmi Regis corporc & fanguine

Cj

pafcimur? &c.

Domant

Quea]

.Dic ergo ex intimo corde.

quis estu, C quis fum ego?. Q ff noverzmte,

C

W.mi

e nvverim sme.

Domine non [um dignus ,

erc. Dominus meus & Deus meus.

J Rex

Q

c&là & teyre ; Ega pulvis d cint:: d w

"fdn

hs ievyve vermí.

Quid efl bomo ,

qüM

magnifacias eumt idre.

üm

T0 (

Amot

EUCHARISTICI

99

/)li JW

I0. Amor & fiducia effica-

ciüs excitari neqwt,

uàm fi

m

penfetur infinitus DEI in. nos

amor, bonitas, & mifcricor-

Vlrhä[

i Mit

dia, fi unquam vel ufpiám , in

IS qklu

oc.precipué myfterio elu-

QEH l

cefcens. Vid. Rodriq. Joc. cit.

y ln

Amor trahit amorem , nec efficacior

ftimulus amandi eft, quàm, Amari

yudidt

Quis veró ardentiüs unquam amavit,

wfä COII

aut poterit amare , quàm Deus homines?

ar*ï)m t

2c Dens dilexzt mundum, ut Falium faum

gii

unzgenztum daret! olim in pretium ; &

| o

nuncin cibum; denique in premium,

b1 ul

Proprio Filio fub wem pepercit Deus , erc.

& fii

Chriftus ipfe humiliavit fcmctlpfum uf-

uead mortem , & defiderio defideravit

j n

hoc pafcha mandutare nobifeum, in quo

lWWM

füum ipfe Corpus & Sangumcm nobis

i

in cibum daret.

T

i

Quis non redamet ufque adeó noftri-

g

amantem ?. Quis étiam non accedat ad

ln

TE

illum magna cum fiducia ? Quid enim

non dabit, qui rocum dedit fe:pfum.

G a

)

oAl

100

APHORISMI

Quispaflor , at Chryfoft. owes proprio pa-

Cit ceruore $.. Et quid dico paftor ?. Matres

E

snulta funt , qüæ pof!. partus dolaores filzos ali-

$u

& tradunt nutricibus : hoc autem zpfe non ef

g

Pa//?u. Sed ipfé nos proprio þmgm*ne pafcit

Til

& per omnia nos [ib? incorporat. Hom. 60.

quo

adpop. & 83. in Matth.

qua

Ecce potens modvum amoris; quod

(

nos ad reciprocum amorem permo veat,

Qu

Sed audiamus praeterea Chryfoft. aurcis

funt

verbis & miré patheticis nos excicantem.

Tum.

MNnne videtis quanta prompfz'twlz'nä p

«t

W

euli Impz'l!ar capzunt, G quanto z'mpeiu labia

qii

uberibus infigunt 5 Accedamus cum tantad

n65 charitate , ad men[am , & ad ubera fari-

Qu9

piet

zualia, quinimó cum long? smajore trahamus

Quo

tanquam infantes lathentes ,. [Biritus. gra-

Ljam i Q unus fit nobàs dolor báe efGd pr?varé.

(

DI

Hom. 58.in Matth. .

11. Pia & affe&tuofa Domini-

füqm

im

ce Paílionis meditatio. opti-

[j iil

ma,commodiífima (2.) & com

€ttin

venientiffima (?,) eft a&ualis

E

ad Miffam: &.Communionem

al

T

Dobi

devotionis exciftgndæ tatio,

t

"

FUCHARISTICI

IOt

| Oþïl' l

Ita S.Bonav. de Prep, MZff.c.6. Rodriq

Mi

. 2 . $. c. 6, Arias de freg. Com. c. 11.

Hl U

Sucquet /h. 3. via vit. c. $. ubi etiam fin-

f b uni

gularlccr meditat, Incarnationis & Na-

7 paj

tivitauis Dominice commendatur, eó

jom

quod pere communionem myfteria 1&2

quafi innoventur,

s QU

(4.) Nam in hác concurrunt omnia,

ormoti

quz excitandz devotioni prafcribi pof

i, ài

funt media & motiva.

Qmnium pio-

qum

rum affectuum hic affatim füppetit ma-

uit)

teria. Nimis ftupxdus, autlgnavuscf't

i

qui hic .non invenit , quo fe cxcrccat,

j La

uo fe excitec, & inflammert, ad omma

hst

pietatis officia; hoc pr&fens przcipué,

i il D

quod illius mcmorralc eft.

j

(^.) Nam potiffima ratio inftituendi

u

hujus Sacrament Chrifto fuit, ut perpe-

tuam nobiscommendaret. füz pa[ï'xoms

memoriam.

Domlh

. Unde dicit, Hoc faczte in

P

2HeAm .commesmoratzonem. Luc. 21.

SiSa-

cerdotis celebrantis veftimenta, & tota

)

du

fácra aQio , accuraté fpectetur , quxd

aliud quàm Chriíti. fapientis myfteria

yiot'

nobis reprafentant S.Paulus, Quozzefcun-

r

3

guc

102

| APHORISML.-

ue manducabitis Panem bunc. c caliten

bibetis, morvteme Domàuà anuutialiti.

K

3. Corinth. 17.

Hinc confulit S. Bonav.ut qum'ïefc«xih.

N

que ad S. Myfteria accédimus, aliquem

articulum ex Paff. Domini ruminemus,

fet

Hoc fe obferváffe, & indeanimam fuam

d&

divinoamore liquefieri folitam teftatur.

Mi

Vide Bonav. de

YO

fztf: €. 7

Prap. ad MW c. 6. f dn

»

lo

Hincquoq; Abbas Spanheim.Trithem.

meritó fic fcribit, Czzz Moffarum celebra-

u)

djo 2n memoriaum Domisice Paffomis per

u

2pfizm. Redemptorem vofleum. infltuta ffh,

du

aunauam fe bomoad ilam melizis dv feudtut-

fàs praparab, quam ff per meditationem ipfius

fenl

amariff. Paffinis feruentizs inarde[Gat. lt

IOI']

ille 42 "Fzþlï Reg. clauff.

QJt

dfü«

Hec pracipua parande Devotionis

prafidia funt. Sed, quid fi iis'omnibus di-

d

Tog

ligenter adhibitis, necdum fentiasquam

Optas devotionem , fedariditacem nihil-

CCtte

li

ate

ominus mentis, teporem & languorem

affectus, animíque diftra&ionern expe-

h

tiaris? En confilium & folatium:

Tnty

&

12. Si

EUCHARISTICI,

103

As

12. Si poft adhibitam dili-

(it

Ó

gentiam optatum in ufu hujus

Sacramenti fervorem , devo-

don

tionem , defiderium tibi deetfe

iqut

fentis, vehemens faltem illius

Vefrus

Q(W

defiderii defiderium. in. te ex-

d

citare memento.

Et divinge

Ita

T

voluntati te conforma.

Rodtiq. p. 2. tr. 8. c.8

net

*

. Paz. lzb 3.

ul

cap. 9. €9. Alri,

Nam defiderium pauperum exaudiet

n f

Domínus, preparationem cordis eorum

il Pl

audiet auris ejus , & rationalis devotio

| frmm

fenfibili multó fublimior.Itaqueomnem

yitit

M

torporem, & teporem quantüm vales ex-

1737

cute. Dilata ostuum faltem per vehemens

defiderium , & Dominus implebit illud,

volt

& dabictibi petitiones cordis cui: $i non

T

modó , ad vorum & voluntatem tuam;

i

j

certé, cüm volet ipfe, ad falutem & uti-

«t

litatem tuam.

nauüïr

Hanc praparationem fibigratam Do-

minus fuis Dilectis non femel fuggeffit.

r

e Blof fic communi-

i

$. Mechtildem , teft

G 4

care

Id

a

104

APilORISMI

care docuit.

Qnuando [acram Communi-

Af

nem perceptura es , deftdera cr opta ad lau-

[1/

denz. nomnis mei,balere omme defiderium,

[U/7

0mnämque Amorem , quo unquam cor alz'quod

"ii

erga.ine flagravit , Q 3taad meaccede: nam

a

egowamorem lum in te accendam ; &gue fn-

[

feipiam , non feeut eff àn te, fed fitut veles

Alitij]

eum znteeffe. ldem de S. Gértrude refert

Ü

ádem Blofius in mon, fpir. cap. é.

Ilfgj;

Quisquis ergó fecurà accedere CHpit , 105

^ij /jg

L

entultiam curet; quid fentiat, J€d quid velit d

Á

j

intendat ; affeitum £ voluntatem [nam ad

luty,

[

Deum ex teto comvertat , omnibuszllis qua

n

t

Deo difMicent, cum bumili voluntatis f& in

[(À

l)

Dei voluntatem re[jenatione vade faciat ex

dtgtj

épfo fundo. . Ita Re/zgiafi/:Ecc/cfþlz/zlf.r T/aau1

&W/z

lerus , (utà eum . lnudat, Drexel,) in Inft,

D

facris cap. 3 8. ZZde Drexel. in Rofis B.V.

Mij

p.2.c.7. $. 7.

Il

Adconfirmandam hanc do&rinamli-

)

It

betadfcribere,ex magno fpiri cusMagiftro

itlj

verba folatii plena.

Lzcet , inquit, quir

(;

fecundim: banc perfectzonem comver[arà flu-

alt,fxa

- duterit , & ag quietam ac peram vitam d

75!0 H

ij

fewi&m devotzoneg fürtiri optaverit , nin

Wiey

Z£amen

:

EUCHARISTICI

IO$

MU

tamen femper ad nutum feum f taliter. de-

T

votum. ànveniet , nec ideo d celebratione, vel

kri

C0IAHTVLIO2€ a/g/immazz/n OPIHUJ', du/r j €ce-

allqu.a

rit bomo quod in feefl , utpute vitam £

AUL

con[czentàam difcutzendo , peccata covfitendo,

gratiam implorando , & 2n ffe, divina cle-

p [

T

mentie accedendo

lenjt

Quamnuvàis enim ex*permzenmlem dM!lani de-

"otionem , ac perceptibiliter dulcem affecium

791

2:03 habeat (qua frequenter ex- reduntantia

)u

f'iperioris appetitus 'ad zvfä*rwrem Jyfeu vo-

Ii(m 4'

luntatis ad fenfaalitatem cauþtw) ff tamen

D

Hj

(l'&

vatiooptet Deo adbarere, C vitiis diffenti-

MU

relaboret , c» voluntas inferiovis appetitus

auotibus dominetur ," tunc "veva. && intelle-

M f

hii

&nunalis- devotzo adefl, . Et bec fufficit àmb

nb

g^

£utior eff

Ita Don. Cartb.lib. de expof.

olis

D

Mifl. art. 3

r

Idem przclaré docet L. Granat, rerum

yiniti

Tl

fpirit. excellens fcriptor, cum alibi fepe,

ut lib. 2. de orat.c. 1.vüm lb. a. févetratl.,

sx adül

Magh

H

de Commun. c. 1. ubi inter cetera , Itaque,

[ Ulïi

L "

aitexaminenns nosaet ipfüs , non f ecundags

7 um

quod fentimus , [ézd þczmalumz propofitum e

intentionem cordàs moftrz,

Et enim qui fa-

j

czé

i

G 5

106

APHORISMI

cit hoc , nontantzm Sacramentum , þz? e

i /

éengentem fimul acc

gi'(lh

latentem c7c,

zlm* gratiam 2n óacram.

2»-&

lo

atj

Sed pro coronide audiamus Laurent.

Juftin. ^ Nemo férvorzm Dei , inquit, ab

li,

boc prorf/as f fabtrabat Sacramento,quamruit

N

aéfualis defit devotzo.

Dverf/moa? opera-

ur Dei fapientia 2u [ibi famulantibus effe-

Vi&.

us gratiarum þmmm.ï

Nuliique fas eff

fri;

er

judz'ciamm Dei arcana rimari , d propterea

ii fjþ

eon. debet..à fantfo Demini comvivio relae//ä

andevotus.jnflà wivens , virtuosà comvtre

fans , bumzliter fe aguofGens , pure coufiteni

iil

r

€r reverenter accedens, (Iklzf quippe an»

févfébaliter boc Sacramento nutritur ac 0iv

ttiey

nan manna abfconditum eff , c»c. . De defc.

fmm Í

'

t

di

?

d

& prof. Mon. cap. $9«

Quid ergo reftac nifi ut cum pro Tho-

Iu ]

1mua dicamus. — Erff gecdum totus, celeffis

fäil*i)]y;z

€ tam ignitus ut Cherubzn Semphz'mf?

Wiï(i[;

golfm . conabor tamen devotzoni infifleve, &

m

cer menum praparare , ut vel inodicam divi-

qi éncemdii þ'ämmam ex Dbumili famptione

Wivifii Sacramenti conguiram.

Quid-

quid autem màbà decft bone JESU, Sahe-

Zor

EUCHARISTICI.

107

j

tor fantliffime , 1u pro sue fupple beniené ac

j

gratiost, quà omnes ud te dignatus &s vocare,

dicens; Venite ad mmeomnes, qui labo-

Ltl

ratis & onerati eftis , &

x

egg reficiam vos,

lib, 4«£4p. 4

qllih4

u

Reeurve etiam, äft Rc—ginald. ad Be»zz*z'/].1

u

Firg. aliormque S5. Patrocinium pro necef-

2 ff

y i

farào ad tanti Regis exceptonem apparatus

ex épftus vegia abtinendo,

Illz enmzna dome-

;mzp!

I

fici ,ejw. fent , e famg'lz'ares plurianion apud

tD ïf[

apfuun valentes autborztate.: dignitatis item

J!ä [MW

zpfz'w[ïudzofi/]z"mz fümt , ac noffra utzlita-

m

ts amantiffimi. bmitemumw vuflicum , quà

qmp?*

exxtepturis -uirum nobilem, cafam quidem

j i

fuam purgare. poteft , |[éd ut. eam oruet. ad

P

alienara locupletiorem opem vecurrit.

i PIO T[

ira ille in Prax f p. de vatione dignà

compnunicandi.

Sed hac fatis.

Ignofce

jj

T

prolixitati P. L. Materia inexhaufta eít$

finem & fundum híic non invenio.

iil

d

T

CA-

108

APHORISMI

ü

CAPUT. VL ..

Doo.

D

Pura €9. [5uda lntentio: ce-

tit;

lebrautium , feu communican--

füi

&i

Jz'z:m.

nima,

i .

I.

Taxi

fnity

Agn—a quidäm 1n omni'plic-

Bidz]

foind

. "^ tatis officio, (4.) fed ma:

xima in hoc pracipuo religio-

Tefito

haj

nis opere pura & rede Intern-

3&10n

tionis cura gerenda eft. Bonav.

de prep.ad AMi[[. c.8; Ant. Molina

ad quf

(]Uä fi

de In[ir. Sac. tr. , c. 7. Paz. de vit.

ïh()m'

Rel, 4 1. 6 9. . 2v

(il ) (Ud :

Quanta fit vis. pure. & fancte Jgfer-

Wm ig

tionis aCionibus noftris adhibite ,. paf

Eu j

fim tradunt vite fpirit. magiftri. ( Vide

quul

Rodriq.Exer. Perf. r. p. THr. 3.c.7. b feqt

an&lllc

Paz. de vzt. Rel. l. 6. c. 19. ult. edit, Suc-

iCrafm

quet, v2z vzt. [ib. 3. c. r 1. Drexel. opufe.

hu

DEU

fíngul. quod znfcribitur Amufjts.)

B

(a.) Per

EUCHARISTICI.

109

(z.) Per eam fiquidem opera noftra

Deo fiuntlongé gratiora, nobis multó

utilioraad augmentum charitatis acgra-

n

tiz; & cumulum.meritorum, .. Per cam

((l

minima admodüm crefcunt s. fine illa

Mi-

etiam rnagna & fpeciofa vilefcunt,

nima, inquam, noftra per eam à Deo

maxima fiunt,. ut patet in vidua, duo

minuta offerenti, vel hauftum aqua fri-

gidz largienti: imó adiaphora quoque

n

fd

íeu indifferentia fiunt Deo grata,. nobis

fU

meritoria, & velut virgula Myda aurea

J

charítate inaurantur.

Ratoecít, Nam

s [ttt

actiones humanz fpeciem fümunzà fine,

Dor

àd quem ordinantur , aut ab Intentione

Mi

quà fiunt;. & feeund2m quod finis , aic S.

j

Thorm. propter quenoperamur , eff landabi-

lis; vel culpabilzs,: fecundim boc fent opera

noflra laudabilza vel culpabziia. 3. 3. q. 1.

pit)

art, 3.

i

bic l

. Idque adeó veruni efï , ut.cum nihil

ii t

(f

! i

.[P7 U j

fanctius fic in Ecclefia, quàm tra&ario

Sacramentortim, fi ea fiat prava intentio-

/ (M. j

j

he, aut perverfo fine, mala fie & facrile-

)[C'(d

n

$4.'' Iàque quó finis & Intehtio fuerit

