longé aliam Paui Avile fuifle opinio-

^ f

nem

ä*?(wää

353

nem de Sacerdotii excellentià, ab ed,

ii

m &t

quz hifce temporibus paflira habetur,

tubi nullá Religione aut Reverentià, tam

j admovcïf.

fi od

exiguà praparatione animi , neque ali-

de duan

ter curritur ad hanc dignicatem quàm

o, Dit

ad opificium aliquod liberale, ftudio

rquc hicy L

potiüs querendi, obrinendíque media

y m

ad corporis fuftentationem neceffariam,

p dii

uárh àd anime falutem procurandam:

í

edbilr

:

ed qualis fuic fimilium ingreffus in (an-

t &

&uarium, talis quoque eft devotio &

t [atl (

il

reverentià, qu& iftic gerere fe confue-

Xerunt.

Videbitur fortaffe confilium

j p*

ii

n !

hoc nonnullis feverius, qui moribus

horum temporum innituntur: Verüm

y m

yuSCllm2

Pater hic expendebat res ad pondus

(

i

àr M

fanduarii uti diximus, hoc eft ad nor«

inam illam quà fan&i fuperiorum f&«

ynili

y m

culorum eas expenderunt, dirigendo

Ífe ex aftimatione, quam illi hujus di-

angfiüo* ,

Jl

gniratis habuére, non autem ex eà

n

g

Qquam mutatio, perverfitásque tempo«

f

rum Baulatim induxit, — S. Cyprianus

in quàdam Epiítolà fignificat populo

TA

d!

"1

fuo, fe Juvenem quendam Le&orum

L

Ordi«

3$4

& (0) f

Ordini adfcripfifle , ob prædara quz

[

pro fide coram Tyrannis gefferat cer-

tamina, & immotam, quam in ipfis

fuppliciis profeffus erat. conftantiam,

ïde

excufátque, quod, pro more aliàs fibi

familiari, non petiiffec eorum arbitria,

N p

Prim

quandoquidem non videretur opus hu-

maná approbatione & tcítimonio ubi

Ydin, i

Donas,

DEUS íuo incerceffiffet.

tticln

Si, ut aliquis in Le&oris officium,

flmi, Qu

uod ex minoribus Ordinibus eft, ad-

Ts dj

fÍcifcatur, tantà opus eft deliberatione,

IH Vi

tantóque confilio, quid tandem fieri

QUi h()fg

oportebic, ut quis ad fupremum om-

Drfeng

Qu m

nium, hoc eft Sacerdotium promovca-

tur, quod ex reverentiá S. Marcus, &

&pend;

illuftris Minorum Pater Francifcus fem-

per detrc&tárunt, neque priüs Augufti-

nus, quàm fui Epifcopi imperio co-

Qs inpi

gerecur !

T pe

Mágftas

Horum Sanétorum fan&iffimis judi-

ag

"m Md

ciis fc regebac Avila, non deliris Muqdï

Á

oginionibus & vulgi Inore.

ï. tlng f

-fo:

l

|

$005

353

M

zdm

——

-

l

Quis feufus. fuerit. predi&li Avile

gdlt

!

!

m m

Es

- de praparatione fanciifna Miffa

i

-

j

Sacrificio pramittendá,

onftat

j

r dlal

N Epift. 7. comi prioris ita ícribit.

um arbiz?:

Prima Regula, quam adhibere te

t

vclim, ut ad recté celebrandum te di-

jmon

fponas, eft, ut no&u füb ipfum fomni

articulum, memor illius operis fan&tif-

fimi, quod tibi obeundum eft, exifti-

l; of

mes tibi acclamari hzc verba : Eeee $pon-

Ybur d

fés venit, exite obviam ei..— Si enim ille,

db

qui hofpitio excepturus eft amicum, &

at

praferim Principem inclytz porteniís-

yemun

que familie, fzrió apud animum fecum

n porP

expendic omnia ad eum pro dignitate

Mi Cu'*;;

excipiendum neceflaria ; quanto pociori

a

jure exceptio hujus hofpitis eo die ad

R

riis AF?L

nos invifuri, debet habere mentem no-

j

ftram penitus occupatam, illius, inquam,

Majeftatis, & nihilominüs tam ar&á ne-

ceffitudine nobis conjunüg, ut cüm

| ilfin"'ïi:5

cam adorent Angeli, frater c.fnen no-

d

fter cffe non dedignetur? in eà cogica-

i

uibus

ciogc recka preces Canonicas, q

z

J

abío-

356

£5 (0) f&

abfolutis, tranquillo confifte animo,

! um

omnem cujuscunque alterius negotii

! filum

curam procul habe, faltem ad horamn

ä mendo

& rnediam, ut majore mentis applica- | pu,q

Citfient:

tone confideres, quis ille fit, qui adi-

turus eft ad domum tuam, & obftu.

tionem

pefce, poffe vermiculum miferutm, ple-

tum p

nümque fordibus, uti revera cu es, a

ft i

tam privatam cum Deo fuo familiari-

pj

tátem admitti, eámque his fimilibüsve

f

verbis compella: Quis te, Dotmine,

EUTTE

collocavit in rnanibus tanti peccato-

[l.bl Obti;

tis, & quafi rurfüs in ftabulo & Prafepi

frm

Bedhleemitico ? repete apud animum

ipfe fand

tuum, quomodo S. Perrus fe reputavee

Kradlo

rit indignum, qui in eàdem cum illiec

It co

cytnbá veheretur, & centurio, qui curii

E tert

In tectum füum reciperer, & alias fimi-

abc dc

les confiderationes, que te ad horatit,

fibire

& a&tionem tam tremmendam metu, €

i,

horrore percellent, & erga tantam M&

P'ecate.

jefl'a:cm rc?vcrcmiä !

fXCipicn

lpplex

Cogita hanc effe rcpræf&ntäcioncm

vitx & mortis, Servaroris noftri, &

um

peta-

iftiu? fumrmi opcri.'ï j quOfi tum

&um

]

35f

600

(l nf

&um eft, quando Pater aternus mifit

filium fuum in uterum Virginis redi-

tius 1.

n atb

mendo Generi bumano ; hoc efle cem-

itis

pus, quo Chriftus nobis applicat medi-

camenta in Cruce compofita ad fana-

:flt,qüiF

, Id d

tionem vulnerum noftrorum, & quo

üirCïUm:Fï

ufüm przítat earum opum, quas illic

rE

in fubfidium noftrz inopiz nobis com-

yo fini

paravit.

Deinde roga B.Virginem per

; fs

gaudium illud, quo perfufus fuic illius

animus in myfíterio Incarnationis, ut

) D

u pe

tibi obtineat gradam recipiendi in ani-

mam hunc tantum hofpitem , quem

jo &i

ud a

ipfe fan&iffimis fuis vifceribus excepit.

;f

perado Sacrificio fecede, & abductus

in conclave cordis tui, per femihoram

effi Q^

mO,qW

aut tertiam hore partem gratias Deo

M

habe de favore illo inzftimabili, quo

g di

fubire dignatus eft ftabulum, fuá tam

TL

De-

um

impar, indignámque Majeftate.

precare, quod tam miferum illi hofpiti

excipiendo, apparatum adhibueris, &

fupplex pete, ut novis te gratiis cumu-

let, quandoquidem mos illius fit, bene-

m

pl

ficium idcircö c

onferre , ut aliis acci-

f

"T

P

' Eicn*-

v

/

$18

8078

piendis reddamur aptiores.

Ha&enus

contft

offanc

verba fung hujus Epiftola.

nifttet

At in alià qua proximé hanc ante-

UER

licym

cedit eodetn argumento ad Sacerdotem

do lsf

datà, poftquam dixerat primum con-

Quis n

fiderandorum caput effe, quod ille, qui

gentam

ad aras noítras, & deinde in nos de-

devorot

fcendic, Deus fit & Homo, oftendátque

rfto:

caufam ejus adventus.

Profe&tó mi

Deniqm

Domine impetus eft excutiendo animi

Dus j

veterno efficaciffimus , concemplari has

xiflm

veritates : at mox facris verbis fiftam

O

Deum mihi praefentem , mox illum ma-

W àfe

nibus contre&abo, alloquar coram, &

more

pe&ore meo excipiam.

Ad hzc tam

Yehem

eximia attentum adferamus animum,

fita $

qua fola, modo calefti Spiritu ca de-

Servar

guítaremus , plusquam fufficerent, ut

TicXUg

niteremur perfectiffimé, quantum qui-

men

dem fragilitas noftra patitur, offidi

tifihe

noftri partes omnes explere.. Quis non

ttm |

exardefcat in amorem, fi cogitet adire

dide

fe pofle(fionem fupremi fui Boni ? Quis

Qu j

non tremat filiali erga eum reverentid

s &

Cad cujus afpe&um Calicz Porcftates

€onD-

355

£&(o) &

, Yl

contremifcunt ) non: quidem ne illum

offendat, fed ut alloquatur, eíque mi-

niftre? Quis non obruat fe pudore &

é lo u

lacrymis, quod eam Majeftatem peccan-

] ecertt

do laferic, quam manibus contredtat:

Yrryum d

Quis non concipiat à tali pignore in-

d T

gentem animo fiduciam? Quis non

devoret moleftias omnes in hoc Mundi

k in u

deferto fübeundas, tali munitus viatico?

, ol

mec&öä

Denique confiderationes hz, modó

xiando .

Deus iis gratic fuc rorem affundat,

aptíffimz fünt ad hominem penitüs

nterm ii

veis 1

commutandum , abforbendámque , &

ut à fe abdu&us, nunc reverendá, mox

yorilur

amore, atque aliis. deinde affe&tibus

|

yar C

A kl

vehementiífimis, quos pariet confide-

ys f

rata Servatoris prafentia, ipfi inharcat

Servatori : & quamvis hic affe&uum

gpirit

nexus non fit abfoluté neceffarius, eft

[ugiwcm.

tamen naturalis & admodüm facilis,

quanwmï,

nifi homo, ut dici folet, fe faxo durio-

räïiwh IO

rem prazftet infenfibiliorémque. Oc-

« U

clude te in conclavi cordis tui, fimál-

ag

ue illud expande ad excipiendas gra-

( g^

tias & cffcéta, que à tali lumine pro-

uml rcffïfï

L4

duci

j Wi

D

360

CEACPE:

duci folent ; Pete à Chrifto Domino,

.] poten

ut eádem clementià, quà indu&us fe

jmmu

manibus cuis inferuit, dignetur tibi lar-

t à fa

giri fpiritum, quo poffis illum pro me.

bis, ff

rito fuo, tuóque debito. eftimare, re-

incuml

vereri, atque diligere. — Et pauló infra

täquc n

fic profequitur; O Domine quas ani-

Qu pal

mi morioncs perfentifcere poteít is, qui

qui aqu

videt digitis fuis teneri idem verbum

fs effer

Incarnatum, quod olim Beatiffima Vir-

fti lo

£o à DEO dele&a, rantísque donis exor-

nim, qi

nata, geftavit fuis manibus, ut virginco

agcndum

fuo la&e pafceret, educarétque? Quan-

Ti C

do Virginis ulnas, manus, & oculos

Yerfare:

cum füis comparat ,

quo pudore fuf-

poftridi

funditur ?

uàm arété cam folennis be-

lterum

neficii vinculo obftringi fe putat? qua-

lem adhibere circumfpe&ionem & cu-

Abfo

ram debet, ut fe penitus illi confecret,

tmyi

atque devoveat , qui virtute confecra-

Mque e

tionis in illius man

4

us tam clementer fï:

Obïeücp

demittir ?

lt ülter

Hec mi Dornine nön funt exíucca

It fior

Verba neque confiderationes exanimes,

&ln

fed pori

üs chanjma fpicula ab omni-

tnlm E

PQCCH*

a

800

T

) Don

potenris arcu vibrata, quz cor fauciant,

od

immutántque, ac Sacerdorem excitant,

r t

ut à facro meditandis hifce Domini ver-

2 pro n

bis , feztzs quid fecerim vobis , haud obiter

tmare,

incumbat. O fciret aliquis qua quan-

ráque nobis ifto cempore praftec DEus!

paulö i

[j qUM

qui palato interiori guftare iíta poffet,

rOICM .

qui equá lance expendere, ne ille bea-

am Yi

fh

tus effet in rerris, nz fub finem Sacri-

vilhma

ï—

ficii horreret afpe&um rerum creata-

donis d

rum, difficilliméque adduci poffec, ad

g

agendum cum illis, quin unicum foret

ue u

illi folatium hác continuá cogiratione

, od

verfare: Quid fecerit fbà Dominus, donec

poftridie ejusdem feliciffime fruitionis

p i

iterum daretur occafio,

ol

u d

nen 6

Abfolvamus hanc orationem, quan.

tümvis utilem, dignámque, que ufu,

Ti

atque experientdià probetur, & DEUM

g o

obreftemur, ut fa&tam Gratiam cumu.

fettet ]

let alterius acceffione bencficii , hoc eft,

ut fuorum bencficiorum cognitionem,

p

& «ítimationem nobis largiatur, nifi

1 cxanimö

enim agnofcantur, eftimentürque, pro-

i fU [

deffe adeo nequeunt, ut plurimum etiam

pmw

j

Pf)iïunc

|

362

EE (Coo d

—

poffunt obeffe, juxta illad quod Bernar-

veté [

dus pronuntiat de ingraro : Eo zp/6 pefff-

flianu

225 , quia optz'mw.

Quotidie nos ipíos,

( off

mores, & vitam infpiciamus, ne iis of-

miinis

fenfa DEI juftitia ad ipfam aram, poe-

yropit

nas de nobis cogatur exigere, & affidué

populi

volvamus animo hanc cogitationem ;

i eg

Hodie fumpfi DEI Filium: eidem cum

propit

jlo, menfez accubui, & cras eandem

minati

mihi facturus eft Gratiam : cáque nos

Quf

ab omni malo avertec, & ad omne bo-

mé

num excitabit.

D diljïp;

Hucüsque verba Epiftole, quz hinc

M

produnt, quid Divinus hic Vir fenferit

de preparatione que ad tracandum

hoc auguftiffimum Sacramentum debet

adhiberi, inde veró magnam fuggerit

materiam lacrymarum confiderantibus,

quàm procul ab eà, abfit illa difpofitio,

quácum plertque Sacerdetes hujus cem-

poris, accedunt. Er eum ob negledum

hujus difpofitionis, debitzque reveren-

tie aflerat Apoftolus DEUM à Corin-

thiis poenas exegiífe, ncmini mirum vi-

deri debet, fi ob idem crimen ram fe-

vere

Zk(o) 2

363

aod D

veré ple&tat evo noftro populum Chri-

ftianum, quandoquidem ii ipfi, quibus

e n

ex officio incumbit ad placandam Nu-

s njb

minis iracundiam, offerre Sacrificium

itam, p

propitiatorium pro peccatis & delictis

a

populi, id, eo modo, peragant, ut &

girationcz,

ipfi egeant aliquo, qui illud reddat iis

eidom d

propicium, quare locum hic habet com-

ris u

minatio facta per Ezechielem cap. 22.

: i?

ua[Pui de ers virum , qui iuterponeret fé-

d o

pe. d ffaret oppofttus contra qme pro terra,

ae diffiparem eam, ér non inveni , ct effudà

fipey eas iram meam , àn àgne ira mea.

,Q0e hl

con[umpft eos, co'c.

vic

m&an'ïï

ncum C

4f fllgt

',demnribï:

i gi(polïsr

€

z

t

!

j

glfl

g m

[iU

m

n

NOMI.-

l

L

b

364

Q o

P4fk

NOMINA & ENCOMIA

Mini

CLERICORUM.

Difþc

Mi

Ex $S. Scripturd €8 SS. Patribus,

Gets |

Dicuntur quodammodo Dii, Diis non

C

derrahes, Exod. 22.

Angeli; Angelus Domini exercictuum

eft, Malacb. z.

Cf

Reges, conttituti fuper genres & Regna,

Jerem. r.

(tlumy

(rtat

Conftituri Principes fuper omnem ter-

bl

ram, Pfala. a f.

Ws

Duces domus Ifrael, Micbee z.

Cuftodes fuper muros Jerufalem, jfa. 62.

Bnora

Tcmp

Medici Animarum, 7erem. $.

hd

Miniftri DEI, 7oe/. 3.

Confi

Amici DEI nimis honorati, P/a/. (3-3.

Ex novo Teflamento. -

Lux mundi, Mattb. f,

Bal cerrz, Martb. f,

ECclcF

Viniz D&I cultores, Mattb. 2r.

dttys

S,Pccu

Precones Evangelii rotius. mundi,

lps

Mare.r6,

U

Päi'to-

365

ä:?(of&

Paftores oviutti, Joaz. 21.

)Nl

Miniftri Chrifti, z. Corzztb. g.

Diípenfatores Myfteriorum DEL, à/zd,

Regale Sacerdoduum, 7. Pez, 2.

at

Gens Sancta, Genus electum , 227.

Dis

Coníervi & Socii Angelorum , Apoc, 1 9.

ecinut

Ex Concilio Tridentino.

Chrifti Vicarii & Miniftri,

k MA

Columne fidéi Chriftianz

Civitates in monte pofíité,

n

Baculi claudorum;

Duces cocorüitri

lgnorantium Magiftri.

ff

It

Templi Bafes,

Religionis Fulera.

Confiliarii Epifcoporum.

WM.

1n Cathebifmo Romano ex S. Anfel-

l.

i d S. Hiertnyma dicumtur,

Ecclefiz DFI Apoftoli,

Patrisfamilie Vinitores,

Speculatores Jerufalem

nuudil

Apes imelliferz per aérà volanees,

Clypei turris Davidices

Pllb'

Vinea

1

W

366

8 0)2

Vinez DEI fepimentum.

jj

Sponfz diurnz Oculi.

Cuftodes Le&uli Salomonis.

Parceciarum Rectores.

Mcdn

Chriftianifmi Nobilitas.

lMigi

Ecclefiz Senatus

lmpr(

Prafulum Oculi

Pecca

Virtutut Prototypa.

ltter]

Milite

4pud Tbeodoretuim.

DOv

DEI Coadiurores.

Divinz voluntatis Interpretes,

4l

Divine vocis Organa

Divine potentie Inftrumencta.

Regni DEI Miniftri

Spiti

]udiciorum DEI miniftri,

Pr()pl

Regiz domus Difpenfatores.

D

Pietraris DoCores

Ainim

Populorum Gubernatores.

-

Hate

Perfectionis

pecula

Mundi Philofophi

Fagq

Angclorum Condifcipuli

Tày

COnu

A&nimarum Pzdagogi

NX

Operarii meffis facra.

PU

Pauoni Fidelium.

deie

ä*ä-(oïï*ä

567

Tefle Santlo Dionyfio €9 S. Profpero,

Sacerdotes sueritó vocantur.

Medici morborum Animz.

Magiftri fcientiz DEI.

Improborum Terror.

Peccantium apud DEUM Patroni.

Inter DEUM & homines Mediatores,

Milites Spirituales.

Expofitores Latentium Myftcriorum.

Apud S. Augu[linum €9. S. Grega-

vium Magnum züminantar

Sacerdotes.

Spiritus fan&ti Oracula.

Prophetarum Filii.

Os DEI.

Animárum Parentes.

Hatefum Flagella & Mallei.

Flagitiorum populi Spongiz.

Pravae doctrinz Adverfarii.

Controverfiarum incidentum Direm-

ptores.

Rerum codeftium Przdicatores.

yyx

Agmi-

368

209

lnv

Agminis Chrifti Pugnatores.

Invifibilium Praliorum Phalanges pri«

Àib

ing,

lm

M

Is

4 S. Toamne Chryfoftoro Ore aureo

dicuntur Sacerdotet,

Jf

Couttlififit Coleftes.

Veritatis divinz Tubicines,

It taï

Clavicularii Regni cocleftis,

Plis.

Vite Lutnina.

Cutn:

Confeífionum Auditores,

Di ]

Conícientiz à Secretis.

Qui

n

In S.Pro]per. libro 2. de uite con-

Quod

Zemptu cap. 1. aþpe/lantuf.-

ho

WX

Ecclefiz ornarnentum & fplendor.

Lapides pratiofi in fundamento pofiti

Ts

-

Nuntii ad cocleftes nuptias invitantes,

Oeconomi Regie domüs.

J

Aulz füpremi Regis Prafecti.

Em

Apud. Cefarium [unt

Celorum Filii.

Che

Àhe

Civitatis eterna Janua.

Q(lg

Inyie

& ((r)*) l

569

Invitantes ad Regnum coclefle,

Mp

A!

Arbores fcientiz.

!

Lampades aceeníz.

Magne Legis & vice ïmfnortalis Dodo-

n

res.

"Antonius Aolina infirul. Slgceïaï'ot./

i

t4ap.z6. änquit 5

Ín taïi ftatu

homines non fünt.

Plüs quàm Archangeli & Seraphini :

Curn Sacratiffima Deipara comparantur;

DEI Filii & appellantur & funt.

Quilibec tan

^

in terrá.

quam Chziftus eft & DEUS

t

Quod Chriftus eantum illis exhibueric

I

honorem & reverentiam, ut non dun-

taxat à cubiculis fed exiam à Menía

ldor

elegerit & velut intimis amicis pe&to-

p p

ïrig fui Secreta revelárit,

at

INCERTI AUTHORIS -

Epitome Sacerdotalis vite .

gngifg

EL fint Sacerdoter,

j

Chrifti Alumni.

A. Peccatis Segregati.

Rectores , non Raptores,

J

A&

2-

j Spe:

370

£ (o) t

Speculatores , non Spiculatores.

Difpenfatores, non Diffipatores.

(

Paftores, non Piftores.

Pii in Judicio.

ufti in Confilio.

C!

Devoti, feduli & frequentes in Ecclcf la.

Ti

Sobrii in menfa..

atpl

P1udcntcs in Laritia.

Puri in Confcientia.

par

Yoq

Caftitare & vita integritate confpxcm.,

Affidui in Oratione.-

cnd

Humiles in Congregationc.

dj

h'du&l

Patientes in adverfitate.

Modefti in profperitate-

panc

re«ru]

Divites in vircucibus,

San&i in converíacione.

hob

Sapientcs in fermone

1e, ;

torui

Veraces in pr*edxcanone.

penic

Exemplaria virtutum,

Ompj

Porentes in opere & ferinone.

&æ PJ

Feci tbi somen gmnde uAtü mnüpitH

Pflw

Magnorum, qui funt in terra.. 3. Keg.

ACer.

Uonj

ffnm

COAt-

]

$$(o0) £

371

COAMPENDIUAt PRACTICUAM

j

vit& Sacerdotalis,

Um omnis Chriftiani inftitutum,

maximé autem Sacerdotüm eó po-

l ECCH«

diffimüm fpectare debeat , uc Divino be-

neplacito Juftitiz Chn[hanæ & affum-

pu& pro DEI cultu & falucte Animarum

vocationis graviffima obligadoni &

mfplW

conditioni fatisfiat, ne in cremendi ju-

dicis diítridtam fententiam incurratur,

haudquaquam abs re erit brevi com-

endio generales & communes quaídam

regulas confiderare, quarum inviolabi-

li obfervantià & follicitá confideratio-

ne, faciliüs quaevis graviora peccat, &

eorum pericula devitentur, injuncto

enicus fatisfiat officio , & proxime

omnis honeftatis & converfationis fan-

&z prabeatur exemplum.

lí [

Primó igitur & ante omnia ftudeat

LRCV

Sacerdos. cujufcunque tandem condi-

tionis & gradus fit, ut fibi eligat Con-

feflarium prudentem, tirmentem DEUM

Aa2

&

j

372

£$(0o0) 8

& habentem Zelum juftitie ehriftianz,

€ofri

& obfervantie honeftatis, cum quotàrm

po

in-quàm extra confeffionem de ftatu

4

fuo & obligadene non raró conferat,

quémque tanquam afylum otnnium

MT

fuarum affli&ionum, dubiorum & ad-

N

verfiratum habeat in terris, cíque ad

la e

ininus quartà decimá aut faltem men-

ftruà exhomologefi , liberé & confiden-

lonu

ter confcientiz fug fecreta pandat, &

Qledi

cum eo tam in profperis quàm adverfis

Pg

cum fummá confidc;ntiä agat.

N

: Contendat omni poffibili conatu, ut

ne[t

preces fuas horarias non perfolvat di-

fü[m

Ordi

fcurrendo. per domum aut attendendo

L

À

nterim rei domeítice (ut, pró dolor!

fUiS |

multi affueverunt ) fed enicatur, fi non

d]ga:

in Ecclefiá coram Augufliffimo Euchati-

Qüie

ftix Sacramenco , faltem in fuo hypo-

Offic

cauflo conítituere fibi locum fepara-

Quie

tum, precum perfolutioni commodum;

tur j

nii

folitarium & devotum, fácris imagíini-

bus ornatum , ibíque claufo oftio, oret

m

Patrem codeftem, & DEuim fuüum in

ttdq

L

abicondito, ur ab co ipfo non diltet

cor-

£&(0) &

373

front

cordis intentio , ad quem fit verborum

prolatio; ait enim:

luocam

je f

ynftrt

Alute Deum flantes mon fitis corde vagantet ,

m

$3 cor Hon gxat, in vanum lingua laborat.

n&äd:

iqe i

- Nam inter præcipha Sacerdotis mu-

nia eft Laus DEI, nulli igitur alteri ufui

n f

uf

-locus ifte depucecur, quàm orationi &

meditationi.

ydt, &

at

Pc'rpcndcn-do, quöuflc pofitus in lu-

cem populorum & Exemplar omnis ho-

neítatis ac fanctitatis, caveat Sacerdos

maül:'f

fummé,. ne cohabitet communiter &

ol

ordinarié in eodem hypocaufto, cum

gt

1

fuis domefticis, fervis, aut ancillis ; fed

o

eligat fibi locum congruum & aprum

[

du

quieti, ad quem unà cum fuis iibris &

B

- officinà facrà commigret, ibíque corde

of

quieto & cranquillo audiat quid loqua-

d

df

tur in fceDominus pcrle&ionem facram,

itll

nihílque majoris damni eftimer, quàm

jf

n

"

temporis jaduram, de quo ftridtiffimam

i

redder rationem ; frequenter fibi in hoc

ff ^

gaftulo occinat illud:

Id

«Mufgeo, & facro er

j

AÀa 3

Surgäe

(

4

374A

: 2 (ov) ä?

Surgite Mortui venite adjitd'icium ; Ecffi

tjfat

coli

pofitus eft in curam falutis animarum,

Tutm

quotidie recordetur, fibi illud aliquan-

do di&um iri; Redde ratiomem villita-

Yet

dum

Honi tue: nam de quàávis animá fepara-

tim novifle debet fibi illud dictum efle:

Qu

AU

Cuflodi virum iflum, qui ff ceciderit ani-

ma tua erit pro anima ilius: hàc náme

ft,

que ratione facilé ( dabit lectioni facra-

pido

leon

rum litterarum, & ftudio tam pro fui,

nm

quàm aliïorur-n falute laborandi.

Til pl

EE

bubiïc fuum ita difþonaf, ut nemo

prorfus virorum aut mulierum in co-

n

dem fimul cubiculo dortmiat, etíi con-

Ts

€on

fanguinei forent, & nequaquam per-

mittat, ut omnis generis fupellex có

lat

ponatur, aut rei familiaris officina in

ope

fuo cubiculo conftituatur (pro uc mul-

lion

ti vel fufpicionibus furti aut perditio-

enc

nis vel indifcreto direfcendi Zelo agi-

lby

tati folent) ne hác occafione füi dome-

Qu

ftici, utriufque fexüs promifcué anfam

mag

fumant intrandi vel exeundi pro uten-

dou

fibilibus quoties libet: fed recorderur

u

Sacerdotalis honceftatis, verecundia, &

ufmoris

£Z&(0)5

| 375

timoris Domini, magííque eligat fibi

ml

cohabitatores fanctos Angelos & Beato-

TOR

rum turmas, quàm incautotum & in-

ii

verecundorum hominum focietates ; ut

y tilb

dum fecundüm Spiritus Sanüi infítin-

u

&um, voluerit ibidem DEO vacare,

qum Ü

iil

aut fecreté commifla dcplangerc , non

fit, qui aufcultet, ne vanz gloriz cu-

hi f

pido fübrepat. néve cum à rugiente

oni t

Leone infernali ad tentamenta illecebra-

] proib;

rum incurfatur, obje&a prafentia car-

l

nis pruritum provocent, fed alumen-

u t

d« tunc mortificationes & caftigationes

carnis eó liberiüs exerceantur, quó mi-

m

nüs.ab aliis percipiuntur: Quin imó

t

confultiffimum foret , pro ftrato uti

materazzà (ut. vulgó vocant) & pro co-

1PCUCX i

opertorio tegumentis Lancis, quo

ff

non folüm fanitati corporis proficuum

T.

Il

eri, fed & infüper non egebic famu-

pcrd

labus, . que le&um fternant, & fuà

curiosà infpecione cun&ta perluftrent;

ii

p

[

magí(que decorum erit, & lectis Sacer-

li

dotum cernere pendula & fanguine

yo U.f'

cilicia, quàm vanas

lco "

n

:;11&3 flagella &

Aa 4

Imagi:

um[.i

t

376

430 8

Imagines & Picturas, ftudeátque potius

i

cum Davide lacrymis ítratum fuum

Hl

fternere, quàm molitie plumarum, &

fimi

curiosà linteaminum füp

crüubrum di-

Tud

ftenfione aut oftentationc.

ni(f

al

Ut a«üæm rei äom&fticæ fructuofiüs

que

fuam Sacerdos valeat impendere folli-

& 1f

citudinem, elaborabit totius diei exa-

&

&am fíervare divifionem , ut tempus

t

Oorationi , tempus lectioni, tempus co-

meftioni, tempus honefta rcelaxationi

l

corporis, congruum tribuatur; Quare

Yry

irradiante aurorá irnpiger le&o exurget,

tit,

-

a

& quadrantis circiter oratione przmif-

Jofe

sà facerdotali habitu cinctus & lotus

Q

profpitiet circum circa, an cun&ti fut

fiis

domeftici füis. officiis vacenc, & quít-

&f

que füo operi fit accinctus, quod fpa-

Tüiti

tio quadrantis, aut dimidiz hore faci-

tüm

lé fieri poteft. Tum fe recipiet ad.ora-

Mp

tionem, fuüáfque devoté recitabit horas

&er

& ad minus per quartam horz partem

Dd

mediationi Paflionis Dominice ac Exer-

T0

citio devotionis infiftet, & hác pravià

1

jktu

difþofi:ionc S. Miffz Sacrificium per-

dlm

agcv't »

X:-h

d

ä&(mäl

377

j

P0

aget, pro ut aut obligatio aüt devotio

)

J

tequiret: actis veró finità Mifsà devotif-

qn l

fimis gratiis, immediaté fe-conferet ad

um a

ftudia, ut concepto fpiritu, per Divi-

niffimum myfterium Miífe aptior fit

ad fecreta cocleítia perfcrutanda, fuám-

huel

(

que & fiorum Animas Deo fervandas,

T

ld

ac in viam faluris perpetuz dirigendas :

at

i

& hoc ftudii tempus non nifi quadran-

t

te circiter ante comc&ioncm finiet.

n5 o

(d.

dO.

Prandium fumet, fi fit folus in loco

Presbyter nemine convivante ordina-

Qu

i

rié, nifi Dulciffmo JESU, Maria &

f

Jofepho ac SS. Angelis tutelaribus, fi

du

cum aliis Sacerdotibus cohabitet, cum

fuis collegis, honeftate femper fervatà:

1&] M

& fi quem contigerit honoratum ad.

, qu]t

T

mittere convivam, recordecur fe pofi-

tum efle in falutem gentium & facem

T

qo

populorum , ut omnibus fuo prebeac

hord

exemplo qua mala viranda, qua ca-

peflenda fint bona, continuó illius me-

gtl

inor Davidici Threni: Potu»m meum cum

fit* |

WW

ffetu miftebam , v panem eum cineve man-

ducabam. — licebit nihilominus cum

W

AÀa $

COH«

Vf[,

iïfk(ö)ä'*

confolatione & benedi&ione DEI fe-

cundüm ftatum fuum iis uti cibis, qui

Ils

pro fuarum virium confervatione de-

(id

fervient.

Dummodo temperantiz &

IV

fobrietatis cauté meminerit,

Finito

tür.

prandio honeftam aílumet relaxatio-

CV

nem corporis, aut deambulationem,

t t

pro temporís varietate & fuá commo-

tür,

ditate, modeftiíà tamen & gravitate cum

$u

fuis domeíticis femper fervatàá, quos

magis ftudeat coníervare, & incitare

ad bonum, exemplo, quàm verbo;

ilà

cavcátque à colloquiis ancillarum &

Cþï'.

foeminarum nefas ducendo (ut reverà

ahq

eft) facratis manibus, earum fordidas

la

veftes, aut alia polluta, ne dicam nu-

bl

das carnes, & (imilia, palpirare, rane

Ia

gere & demulcere,

Cite

Peradà horarià recreatione poterit

exh

paululüm fomnum carpere, aut paula-

Ut n

tim cogirare diei vefperum & finem

n

fucceffivis momentis approperare, re-

dif.

fiduum divini debiti fibi folvendum &

E

curandum, ut & veípertinugm tempus

IT

fua nq;i careat facrá lectione ac ftudio;

!

Finito

A (o) £s

379

-u

Finito, Completorio coenam fumet,

j

inemor fe, in craftinum ad illam fplcn-—

l i

didi(fimam vocacum Coenam, in quä

li

[

Panis Angelorum proponitur, ne igi-

Trni

tur corpus. crapula & ebrietate gravetur,

t

l

cavebic: poft coenam , fi quid honeftio-

ondt

ri cribui potc&: converfationi, tribua-

Ym

tur, aut veró quod jn craftinum per-

(

agendum difponatur,

qi

lu

ia

Tum demum quid inter domefticos

veli

illà die a&um fit , perquirendum, &

fudt l

curandum ut & familia DEI füi memor,

n

aliquantulum temporis divinis tribuac

ydi

laudibus & orationi ; quare aliquid € li-

g

bello fpiricuali pralegatur , & Litanie

!

Lauretanz, vel dc omnibns Sancis rc-

"

citentur, poterítque cis uno aut altero

exhortatorio verbo przirc &admoncrc,

pO[C"

ii

ut nequaquam cubitum fe recipiant ni-

fi priüs exadià confcientie & geftorum

fit

difcuffione przmiflà - incertum aflferens,

jf

an in fubfcqucnccm fint fupcrvx&um

duml |

diem.

q

f

Tan-

n

380

$o

Tatidem. recitetur. cum devotione

ll

Matutinum fübfequentis diei, nifí illud

Sin

]

fecundüm beneplacitum malit aut an-

f

te coenam dicere, aut in fequeptem di-

I

em transferre: factá tandem difcuffio.

Qurà

ne confcienrie cum brevi meditatiun-

té fi

culá fopori fe dedat, memor fibi pau-

n

bu

latim poftremum approximare diem,

Eu

dubiümque effe, an in lucem alteram

para

fit vi&urus: ficque Noviflimorum fuo-

(üm

tum memor prezcavebit pericula & oc-

colla

cafiones peccandi, paratüfque eric, tam

l (

de no&e, quàm de die fuz & fuorum

:

h

faluti þin—du&rkium fe præbcfc gaüorcim.

jor.i

gin

In Ecclefiá veró füz cure co.mmifsä;

füummis viribus contendet, . ut exacta

fervetur mundities & fumma puritas

in omnibus utenfilibus fecro ufuüi depu-

tatis; mutentur & mundentur quot an-

nis ad minus quater linteamina & map-

pz altarium:. Purificatoria veró Cali-

licum, Corporalia & alia vela, qua ad

angelicum Miffz Sacrificium fpectant,

fint mundiffima, nitidiffima, & decen-

inuse

fi loco femper fervata, frequenter

ten*

-

ää(o)ää

58I

it

"n

MV

tentur, purificentur, éc mundentur;

TU

Similicer & hoftiz in decenu pyxide af-

dN

ferventur, tam majores, quàm mino-

n

res, nec relinquantur communiter, fub

fcif

curà & manibus /Editui, ne eas incau-

[p

té fuis pollütis attencare prafumat ma-

b p

nibus, ut pró dolor! plurimüm fit.

Er.uno verbo, frequenter faciat com-

; li

du

parationem Sacerdos, inter fe & Chri-

mlb

ítum Dominum , quoties fibi mutet

ä&ö

collaria, quoties indufia, & ftrophio-

la?

uam íuo corpori habeat curam?

rc, d

foorit

& fic rubore fuffufus, compelletur ma-

jlord

jori cum diligenrià & follicitudine vir-

ineo & facradiffimo Corpori Chri-

&i, ftudiofam quoque curam

mm'r'«*:»

adhibere.

[ CXJQ:

ii |

j df

AF I N :.I S.

youl

A

Ti

od

-

um

) Ciä,;

s

9

,a

il

E

^.

AC

ti?ï::.

h

w

E

g

[dfïfn'

"d

u

v

—

nE

l.

||

— Á À

ais ii i

—— —

:

-

"s

-

—— ——

21

E

us

i

—

M

—

—— :

——

m

at

um

[v

-

u

at n

——

—

:

——

z

p

——

—

w TIET

a m

2 d

4

LÓ

ix

n

: E

E.

A

T

$

d

J

J

A

s

d

xl

z

-

E

D]

D

TX

AMFE

-ä

x a

P

^ us

d.

d

Ya

E

;

d

æþ

/

hh

;ï

;

g

a

z.

gosr

WE

A

Eür

atis

.

x

Y

PX

*

$)

x

RO

|

r

t

:

AA

E

ä*!

nf;

*

b

"s

54

p

4€

A

Aj

5

E

s

Vb r

2

*'*

^

$4*

ä.a

T

"

tV

vt

-

3

?.

t

Bo

N

*s

J m

n

LE

2v

Q

d

T as

A

*

P EM

"N

E.

N

-

E

A

-

$

M

h^s

RI ERE

t IT

AR

3

2«

5

H

V

TAH

5

*

ü

As

A

b

D

h

i

ä*'&?*

U

4

*

»(*

k

*

*

C

.,if

E

Ea

as

ii

s

E t

*X

.;

Z

Y

2

o

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

ä

APHORISMI

L

EUCHARISTICI

i

ss

ä

Íd eít:

ET

Pie 69 fantke Celebrationis &

Copmunions Monita,

o

P.

PR/ECIPUIS. ASCETICIS

e

COLLECTA & ILLUSIRATA

T

Operz

]ACOBI MERLO PORSTII

g

SS. T. L. B. Mariz in Pafuulo

x.

Colon. Paltoris.

[

Q;m addita

METHODUS

EXAMINIS C ONSCIFNTIJE

l(/

Clericalis nec minus Chriftiani hominis,

4 Reverendifi. & Ilufrifs. Principe ac Domino Duo,

THEODORO ADOLPHO

Epifcopo Pad. S. R. L. Princije, Comite Fyt»

montenfi, &c.

du oratwne $9nodali Clerc fuo ex $$. FF. Doürina

*

.propofita.

CU/M LICENTIA MIPERIORUM.

—

—

B

PEUEPONTI

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

ïumpnbus JOANNIS GAS3T L Bibliopol.

|

j

i

10748.

b2