nondum bené mitificati & fuba&ti in ve-

Cäp, )

Y

nas & habitum corporis rapiat.

Hinc

(

1

enim fruftratur homo debito fine af-

Mïtk

E

fumpti cibi, & fru&u probi nutrimen-

ti. V. Galen. /. 4e eb, beni dr mal. fu.

ECW

EKt/. 2. de fanit. cc.

[ta plané poft hoc

doy

licm

cclefte epulum, quics à diftradtioni-

bus

EUCHARISTICI

AiAK

bus & negotiis eft neceffaria, ne cibus

(

1.

THOUI

ille quafi crudus extrudatur ab animà,

& nullum, vel non íatis probum nobis

(

nutrimentum Dïæbcat

diteh

«

(b;) Idem monet T ho. à Kernp, his ver-

pep

bls, Oportet , ut n /oluwz te prapares ad

u

!

devotenem ante communzonem , /ed ut etzag

f olicité te canþmea in eá pg;Z þcmmmtz

nb, qu

f

[!

Perceg:tzanemb

INec minar «uffodia þa]f £X

T

n

dgitur . quain devola præpm*atw phàns.

121

Nam bena pofigedzzn cuffódia iptima

àtevum ,

raparatzo , ad 5 snajoreris ératiam

i

6072 ql:'!f H

Ex . co valde mdz[äof GE us

ii od

j u

quis redditus ff flatim fuerit. nissis effufus

dus: f

Ad exteriora.

Ibid. Geve ereo 2 smultzlos

Qrem w

quio ; mane in f creto frue/e Deo t405 zpfum

ofil

ezim baber, quem iobus mundus tàbi mec

j

0

dare mec awferre poteft. Yib. 4. de Imit.

q

qu

Cap. 12,

i

(c.) Tobiatn utr ürnquev ide. En quam

"

foliciti funt,

lpll

quid ram fido duci, &

t

f

amico hofpm KAngdo Raphacli) grati

j

put

rependant; fed cüm Angelum efe tan-

ju

//11! !

dem deprehenderent, quem diu bomi-

T )

nem putaverants tantó Dei beneficio

(

gl

velue

APH ORISMI

142

hi

velut attoniti, illicó procidunt in faciem;

bt

tres ipfas horas taciti profundá in con-

templatione pofuerunt.

Tu veró non

Doi

dl

Angcelum, fed Angclorum Dominum

recepiíti, vel potiüs ille te recepit & re-

Q

fecit corpore & fanguine fuo; & pige-

(edo

bit cantillum temporis recollendo tanto

&f

beneficio dare?

1fnm

NU

2. Perac&o Sacrlficw,

aut

HOf

Communione puta dici tibi à

Id

Chrifto, ad cujus menfam affe:

(

difti. Scitis quid fecerim volis?

dliso

(4.) quo vos honore dignatus

Yerf

Áinr

fim; quali vos cibo, quo potu

refecerim.

Vlnyi

I CClpcf,

(7.) Ita Joannes Avila celebris Hlfpa-

nie Ecclefiaftes, apud Granat.

Qtt],

d (

Utnam fcirem, zzgzzt, mi Domine,

W eh

quid feceris mihi , utinam bilancem ha-

berem minimé fallaccm quá rem tan-

th

nCln

tam pro merito hbrarcm , veré fecifti

d

mihi mnagna qUI potens es.

Fecifti me.

convivam coelefítis menfíze tue

Certé

aThic

babcr

non fecifti taliter omni nationi. Neque

enim

EUCHARISTICI.

143

at

enim eft alia natio tam grandis, qua ha-

b

i I

beat Deos appropinquantes fibi, ficut

r

Deus nofter adeít nobis. Gran. z4 vita

ormitt

Lvile. anibi pag- 828.

:pit k

Quid ergo fic properé feftinas, Ó Sa-

I

cerdos, à Miffa ad alia negotia, colloquia,

ndo t

&c. frivola fubindé nec admodum feria,

immemor Dei tui? à quo plüs fcientiz,

commodi, honoris , fcliciratis, delecta-

0, 8

tionis, luminis & auxilii ad res bené ge-

j d

rendas, prafertim hoc ipfo tempore

m

percipere poteras, quàm ab omnibus

j 9ui

aliis creaturis. Tzdióne tibi eft ejus con-

verfatio & colloquium , eujus delicie

jgndi

funt, effe cum filiis hominum?

uid fi

uop

teinvirafler amicus, & domo quidem

reciperet, fed mox quafi pertzfus con-

ii

j

forti, te reli&o exiret per pofticum ad

alia colloquia, vel negotia, non digna-

í DOHL"

tus te hofpicern famihari colloquio, aut

l

pad

ullo benevolentiz & amoris officio,nón-

E

m

neis meritó audiret inhumani & inur-

(i'

bani ingenii homo, nec ullo deinceps

Fc"lfhn

amicitiz commercio vel officio dignus

H

(

þabcrccur.

'nlv

N

Vide

Ü

APHORISMI

144

Vide ergo quid de teipfo dicendum;

lüb

qui Deum invitafti, & jam recepi(ti in

liv

domum tuam , (qualis veró, quantásque

hic hofpes eft?) Tu veró eo vix ingreffo

N

N

mox fubducia te, abiens ad colloquia,

magna

negotia, ftudia &c. nec curas cuim eo

paulifper converfari, vcl ullum amoris

dm i

&bys

& gratitudinis fignum tam liberali & be-

Cim.

nevolo hofpidi oftendere.. Quid hoc eft

nifi vilipendere hofpitem , imÓ etiam

Opp

T.

graviter offendere, maximé cür illeve-

CUf en

niatad te, non utreficiatur à te, fed ut

IATR

reficiatte. Vide ne qui fpernis, & ipfc"

tiQye (

fperneris.

3. Mi

f3à vel Cemmunione

Aly dfr;

1 d

peractà plurimüm refert nofle

Ri

NU

Chrii

uti eo tempore, quo apudnos

demoratur Chriftus , & dulci

Fny n

Winig,

hofpitis ,

quem excepimus,

prafencià frui..

Néque enim

!s ln

ïCJp Um

tempus aliud ad tractanda fà-

] lo de&

lutis noftrz negotia opportu-

N

nius aut magis idoneum, quàm

"m [

cuüm nobifcum, « intra nos

habe-

th rq

EUCHARISTICI.

145

cet

habemus. ipfüm falutis Autho-

epili

rem. Lud. de Ponte. ;z medir. 1.

ami

p. med. 3. Rodriq. 2. p.tract. . c.7.

cingt

Noffe uti tempore ícu occafione

ln

magna putatur fapientia : ita eft : Ecqui-

; Cümi

dem áliàs fadis attenti fümus , ut non

m amuf,

erdi

elabatur nobis occafio rei bené gerenda.

Cüm lucri alicujus aut commodi noftri

jd h

opportunitas adeft, non facilé negligi-

nö c'.:xï'

mus. Sed quantó poriüs id nobis hic

umj

cure erit, ut in tam prafenti occafione

g, I

procurande faluis non fimus incurii?

LiS, &ix,

ltàque Sapients monitum audiamus.

ANon defrauderis à. die bono , c» particula

ml

boni deni mon te pretereat. Eccl. 14.

r

Quífnam melior dies, Ó Sacerdos! 6

j udü*f

Chriftiane! quàm ille quo Dominus

k

DEus tuus venit ad te; non vacuus, aut

inanis, fed inftru&us bonorum thefau-

( l il

ris, plenus donis & muneribus, modó

ye dl

teipfum per reporem & fomnolentiam

non defraudes.

ia

OPPOIU

Sanctz Matris Terefiz illud erat moni-

il qll

tum. — CZzs certi plan? fimus , Chriffum in

mobts ve[idere , donec naturalis calor acciden-

jnt"

K

$28

1

146

APHORISMIÍI

fia panis won con[mompferit , nulla vation

[l

oblatam occaftonen agendi cum Dominmo in-

u

y

tinueé , ac familiaviter amittere. debemus:

füll

quin potins 3l wos imts vifceribus adharere,

f

fun

* cum eo mifcere ca/loquiq dàu , amicéque,

vejectà quácunque ali tv , ac cogitatio-

qui

ne par eft. Nam [i eo tempore , quo mortalem

[

ebat vitam , egrà atque languentes , àna-

ton)

£urá , Cr arte deflituti contaéiutantim vt-

plu

W

fl'imentorum ejus vecipiebant falutem , me-

quaquam. dubitari poteff , quin admz'mmü

m

Fþpm naturam cäeä?uruff fft » emauens in n-

:

bis àmmortalis , dummodo fides vigeat. jam

Tif

ff peract vix communione , ru[licà atque

li

ànurban? ab eo recedimu , comvertimürque

oní

ad megotia, dut leves etiam occupatzones

repetimus , baud querz jere goffumus , ff in

T

rtulum aä?iqne, Q uf parum proficimus.

s

Tis

la Riberain €

)

us vita lib. 4. c. 12.

f

Preclara quoque documenta P. Balth.

V

Alvarez poft communionemi obfervatu

t

digua, & fuperioribus pené fimilia vide

ïæw

apud Lud. Ponte i2 vità cap. . $. 2. Ubi

l

inter cetera ait, quód multis pruriant pe*

((

des , ut ftatim difcedant pratextu collo*

cationis,

Yeny

um

EUVC.HARïSTICI.

147

; piti)

cadonis, le&ionis, &c.

Idque vocat

r

phrenefin intolerabilem. —Et, qui alió

debemu.

feftinat cüm DEum dormi fuz habet ho-

adbæräs,

fpitem, is oftendit, fe alibi habere the-

at

faurum , adeóque & cor fcu defiderium,

cagz'tmv

quàm in Deo fuo.

Et, cui cum illo

o

manere tzdium eft, nefcic fe DEum,

jiti

cotümque bonum fuum habere, à quo

antin

plus difcere & ditefcere poffec, quàm ab

j , !

ullà re creatàá,. Sed wi ipfe vide /oco cztato

adinité

ff nbet.

gent il

4. V

ivà fide EChriPcum Domi-

Uig!df. ]

num , quem reipsá prafentem

uFi[E i

habes,ante oculos mentis tua

qptinl

conftitue.

Actus humilitatis,

amzynrif

;

reverentiz , amoris, gratitudi-

]

f

L

jitl

nis, ac diving laudis exerce,

j P)'a/itiflf*

(4.) Et quidquid potes (7. )

(, I

u

Oobfequii defcr fummo

egi

gloriz, qui ad te vermem ter-

, o

Ita

iil

re venire dignatus eft.

Rodria. Ponte. de Paz. €9 aiij.

d

(a.) Tunc ergo (ait Marchantius) *fer-

rur*ignïf

!

d

venuüüs ufürpande afpirationes facre,

|

a

K a

oratio-

*

148

APHORISMI

L:

otadiones Jaculatorie, é cordis fundo

jv

Cnu

prodeuntes ; amplexus intiimi anime

fponfum comple&tentis :gratiarum actio

t«l

idno

cordialis, admiratio cum ftupore tante

bonitatis, & divinitatis fe tam admira-

füfi

bili, amabilique modó coimunican-

Ticcn

tiss oblatio puraà totius mentis in ma-

nusDEI: totiósque vitz ac voluntatis re-

tus

fignatio perfecta, orinium creacurarürm

UI

vifibilium , & invifibilium, ad DEI lau-

hi

dem invitatio,

Hazc nimirum affectu-

fum

um piorum multiplex expreffio eft illud

vinum conditum & muftum malo gra»

tl

natorum fuaviffimum , quod fponfa Di-

Thur

le&o in fecretum cubiculi introdu&to

al

lIN

propinare promittit.

Huc ferviencille

II

(5

pie & amorofz Afpirationes, de qui-

W

bus n fone cap. praced. * In Candel, mf

tf

(5.) Major eniimn eft omni laude, nec

W

4

laudare fufficis.

Tres illi pueri apu

i,

Danielem, cum in medio ignis viderent

?

fe DEI ope fervari incoluimes, adeó i

ejus laudem exarferunt , ut nullam uf-

Qu

quam feu in coclo, feuin terrà, feu iü

h

mari creaturam rclinquerent, quam noü

pofi

p

EUCHARISTICI.

149

os füt

pfovocarcnt ad DEum laudandum ; Di-

| anit

centes unà vocc.

Benedicite omnza ope-

um

ra Domini Domino, cvc.

Quantó potiüs

Ote C

id nos faciemus, quippequi recepimus

y adii

eum, per quem à morte & «terni ignis

nonicte

incendio falvaui & liberati fumus.

j

s.Offer teipfum totum,quan-

ontst

tus es, corpore & anima,cum

arürgtt

omnibus viribus in DEI cul-

LDH [

tum,. obfequium & beneplaci-

; af

ydi ili

L

tum ftatum quóque Sacerdo-

10

tii, ad quem te licet indigniffi-

(ponfapï

mum vocare dignatus eft, tot

aliis multó dignioribus prate-

n

?:fvicn(i'i

ritis.

Àge pro co, caterisque

, ( qt»f

huc collatis donis & beneficiis,

s

ex totis cordis vifceribus gra-

tias.

Iäudcl r

Propone & promitte fe-

u p

rio, his omnibus te ad unius

j

I!

DElIgloriam velle niti & uti,

$ Qdöm:

quantum ipfius gratià licuerit,

yln'

fiia fCU:

Kt hunc in finem. concipe bona pro-

pofita: Et vota quibus obftri&us es, rc-

qUä

nl

K:3

!

nova,

50

APHORISMI

nov2, dicens, Placet Dominequodpro-

fiss

mifi , gaudeo de vocatione mea

Quid

fum

*

retribuam. Dowino. pro omnibus qua retri-

p

buit qmibi ? Calicem falutarss accipiam, quà

ad vixero; & aomenm Domini conitanter

COf

tj

& fiducialiter Zzvocabo , omnibus die-

bus vitz mez:-Zota mea Domino veddam

N

n con[petin onzuts popula ejus; Pretiofa in

Q

ganjeähg Domiui mor: Sanilorum ejus,

Qu

nempe qui facro illius minifterio con.

tb

fecrati perfeveranter fervierunt illi in

fan&itate & juftitià omnibus diebus vi-

0ytt

tsl

iz fuaz.

hm

6. Optima (2.) & gratiffima

ell,

(/.-) DEO gratiarum adio, of-

tede

t

ferre ipfi vice gratitudinis ,

acum aliquem heroicum vir:

A

Obfcn

tutis tibi magis neceffaria: vel,

Cttti

quod idem eft, feriam mortifi

cationem malorum affe&uum:

Wuie

TWigt

& pracipué defectus fcu vitii

n

alicujus particularis, quoteno-

UR

i fzepius impingere, & impe-

Du

diti inte profc&um divini amo-

Q

ris;

EUCHARISTICI.

x$x

od

j

tis, & folida virtutis progref

f

fum

]ta Rodriq. z. p.tr. 8.c.12.

IIM [

ié & eleganter, quem, rogo,

140

confulas. Ponte :47 med. to. 1.

Onnux

bus d

t2ed. 35. p- 3

310 144

Nam, ut tradic z5z4. Rodrz4. alia; gra»

Pra

tiarum actiones confiftunc feré in affe-

h !

&uofis confiderationibus ; qua licét piz

eno

& bona finc, meliora camen longé func

W lhl ]

Opera.

Itáque & M. Avila rerum. fpi-

dipur

ritualium icxcntl(flmus, cenfebat opti-

rnam communicantium. dxfpofluoncm

ff

efle, bonam & fan&am vitam: fi nempé

ge&de vivendi modüm., in exercendis

[&IOW

udi

virtutibus & extirpandis vitiis intuitu

facre communionis ferió ac dlhgenmt

*um Ó

Obíervare ftudeant

Quorfum enira

ric

certis ante & poft communionem occu-

(not

pariexerciciis, & nibilominus equé ma-

elf

nere tepidum , iminortificatum , langui-

dum, ac fueras pridem: TTotus facra

( i

communionis fru&tus eft mChOI'lS vitz

jot

profedus.

Infpice ergó confcientiam.

a

f

!

j

quam , & cx vitis que ibi depre-

jfllà

K 4

hendis ,

y

zszï

APHORLISMI

hendis, & quibus fepiüs offendis, ali-

(

bisc

quid felige quotidie quod Chrifto, qui

pro te feipfum dedit in mortem , &

Qu

nunc in cibum, viciífim in facrificium

m

offeras. V. g. ait Rodria. fi nimius deli-

1

lil

ciarum fectator fis, fi corporis commo-

ha

ditates ftudiofiüs captes, offer Domino

L

J

propofitum in eo te ifto die mortifican.

|

di, &c. Hoc modo, fi communica-

T

remus, a, fingulis vicibus , aliquá in

tit

re, quantum libet minutá, nos morti-

loq

ficando, & defectum aliquem corrigen-

do, quantüim, DEus bone

dgïe»

» ahima no-

Ts

ftra proficerec!

fioj

Hzc potiffima & gratiffima Deo gra-

Tiun

tiarum actio, vitz noftrz emendatio.

Quid aliud requirit Deus à nobis? Et

Omy

Ch

quid aliud retribuemus ei, pro tanto

beneficio, illi, inquam, qui bonorum

fam

noftrorum non eget? Quàm ut corri-

iU

gamus hoc in moribus noftris, quod

tüm

ipfi difplicet, & adver(atur ejus in nos

amori? Hac feré

(

Rodriq. /. «. quem ipfe,

velim , legas,

lib

(i)

m

EUCHARISTICI.

d5

s d

L. )Hoc nimirum eft , pro hoftiá no-

jlo, v

bis oblatà viciffim fe hoftiam Deo ma-

ttem ,

&are, & juxta Apoft. exbilere corpus faum.

crftcir

bofliam "viventem , fanttam, Deo placen-

mius d

tem; Et mortificationem JEfg Chrifli in

|COTTIT)

[fo. corpore circumferve.

rDonit

Vortfor

! 7.:CümhofpesChri&usDomi-

mmunt

pus fuüfceptus eft; tunc aman-

diqii

ti(fima cum eo inftituendacol-

05 ff

loquia. Tuncopportunum eft

Cortig

ipima

defectus fuos deplorare: mife-

rias & arumnas fuas omnes

novo hofpiti exponere ,. auxi-

iDog

lium ad agenda

&

.

2

perferenda

nendr

Tracta mi

gobis !

omnia implorare.

Chriftiane, cum Domino tuo

ro t

bontr

familiariffim& omnia negotia

n a

tua, velut cum amicorum tuo-

rum optimo.

|ta Drexelius

fiSa (]ll0ï

lt

2'7? Rofis B. V. p.2. c.7.

- His pro coronide libet adtexere qux

angip..

babet ze direc. Dz'fIc(.

Ecclef OZt, Fr

|

$

Epif

154

APHORISMI

Epife. "Tlricar. quia ad Sacerdotes hujus

noftre Dicecef. pracipué directa funt.

n )

H

dzl

8. Sacerdos perac&o facrifi-

cio omne imperfe&um fuum,

j

1j

omnem animi fui languorem,

ccecitatem , vincula, ac colliea-

fite

N

tionesvanitatis, malas ac inoli-

frqu

tas confüetudines, peccandi-

profc

que pericula, & néceffitates,

ym

fibi ante oculos füos ponat, &

[

LY

corfüuum omnéque defiderium

[]j7

coram Deo effundat; ejüsque

/læh

adiutricem gratiam fuüppliciter

fit

imploret; & virtuteac fervore

Witg

d

ilius cibi, quo refe&tus & ani-

matus eft, totà voluntate aní-

ia

[/8

míque conten.ione, vel unum

faltem defe&um , in proximi

6 fi

;

facrificii diem expugnandum

atj

extirpandümque fufcipiet.

F,hl

Frangip. Epifc. Tricar. z Dired..

P

dlc

Difcipl. Ecch, tir. 'dg drv. off. n. 85

N

Utgue

EUCHARISTICI.

151

Qs h

Utque q:;at,z'die (ait ibidem ) 4e vertate

C us

in vwiriulem Progre;iäatz;r aC pïoyïoz'zzt ; quo-

fici

Hidie ex vitá ac Peffone Damiui mofiri

[ov

v

LA

M

) füut

V Chrzfl i certam alztsejns virtutzt ad

gen omnibus animi viribus initandam at-

UOfC

gue exercendam Ezpäat',

coli

Nam auod. Sacerdotes multi q/yoz*z'&fz'e aub

acint

freauentey. facrificeut , paucà autem ex álles

proficiant , K multà vani, omníque [olidá

N

pictate vacui exiflant , non aliam arbitra-

If

quur effe caufam , quam quod [me ullo tzmo-

Jtats

ve, ac devotione tam fanitum opim Aggredi-

id;riu:

antur , C perfunitor10 atque ex quádam con-

Ü

l

qis

fuetudine , aut neceffitate magi , quam ex

lici

foucerá d vivá pietate perficiant ; Q mox

ferit

unà cum [acrs ve[libus , NDB. omnem rei

TU

Pem&'& cbgitatiarzem. depam.azt; omnémque

internam , Qv «teruam pietatz. fbrïmm eXHu-

tatce

ant , móxque ad negotia, C colioquia , àmà

duti

Q fabulas , ad vana C otifa effundantur.

Í

r

Quod [anà nom facerent , ff meditationi

fantla debito modo aliquamdzm intentà fuif-

m

o

s

j?n-t, & élluflrioress im fe quotidie cuftodie

exkeriors Q iuieriorü bománts debeve ejfé

j

difciplz'mzm fentirent. YaEpifco p. iricar.

T.

[

2

fij

Nunc. Apoft. in Direct, Difcipl.

CAPUT

156

APHORISMI

fim

CAPUT IX.

tharil

prat

Frequeutatio fac

rif

'm& y

ificii /szge

D

Jtu Comiuntonis.

proda

Y.

i&

j

Nteromnia Exercitia vite fpi-

ritualis, nullum tam eft ex-

il

cellens. divinum, efficax, &

t

Q

V. lu

fecurum ad fummum Bonum

h

confequendum . & fanüiffi-

[

mam cum DEO unionem im-

()

Y

petrandam, quàm frequens &

1 (af

pia Communio, Ita Lud. Gran.

Ia

£rACl. de Euch. c. z.

-t

IT

Oli

Adítipulatur Ph. Rovenius Archiep. |

[

Philipp. zz I»ffzt. Chrzff. Piet. ubà ait,

dldm |

hunc eífe digniffimam. & altiffimam

ha j

aciionem , quam Chriftianus poffit pre-

& d

ftare in mundo.

Nam fumma rationa-

D) fm

lis animz perfe&tio et UNIO hominis

mor 11

cum DEO per charitatem & contem- -

Ht ]

plationem , quod nullibi dignius & per-

Thom

fectius

EUCHARISTICI.

u

fe&tius fit, quàm in ufu Sacramenti Eu-

chariftiz, per quam ipfurn Aurhorem

gratiz Deum, qui charitas eft, arctiífi-

Mij

mé poffidemus;

Hoc nofle, & diligenter advertere

roderit, ut non ignoremus cogitatio-

nes & technas Diaboli, V. Cyril. /. 4. 2

Namm

itet

d

Jóan. €. 37.

d

3. Dastnon infenfi(h

musA fre-

aquentis Communionis hoftis

dl

TUl

u

eít. (2.) Hinc ut fru&ibus ejus

se

nos fpoliet, variaimpedimenta

(2.) folet objicere, quibus nos

eml

à tam fan&o & filutati opete

UC

tetrahat. Arias defre2. Com.c.18.

Lrt

Molin. Traci.7. cap. 1. Roven. In-

"

J fhit. Piet. iib. 2. c. 12. Drexel. Zo-

t

j

j d

;

diaco fign. 3.

rifum

Ia quóque Thom. deKempis. Jpioz-

£us fCiens f/u&'um & remedium maximum

oflty

àn facra Commzmionc pofitum, onmmnui nodo

ao

fomi

& occafine. nititur fideles C* devotos quan-

iRm) prámalet, vetrabere dv impe

qouct

Thom, Kemp. l. 4. c. 10.

q'ire.

j U

fl

d 'a.) Ec-

158

APHORISMI

— (4.) Ecce malignum Pharaonis inge-

(l

hium. Populus Ifraélad facrificium Deo

Qura,

immolandum in defertum abire parabat,

&ài

Non ferens hoc impius Pharao, & divi-

Ttm

ho honori invidens, has cogitationes

t

molicur excinguere.

Ergó populum o*

ttid

blo.

;eribus luti, laterum palearum obruit, ut

Qu

preüüra laboris divini cultus curatn pro-

eul extrudat.

Qà,

n

Nerape in animo circa lutum & p&

El

leas (quid eniim aliud funt, aurum, ar-

&encum, honores, voluptates , & cerrená

tüm f

Ti otet

omnia?) nimis occupato, pietati & fan.

C

AC

&is divinísque cogitationibus, vix ullus

Áibye

locus eft reliquus.

Vr

Sed & hic quóque Holophernis ftra-

Uepete

ragema vide; qui uc Bethuliam fubju.

$arec, canales quibus aqua in civitatem

j.

derivabatur, abítulir.

Ita Princeps te

htCS :

nebrarum, ur animas expugnet ,canales

IY

divinz gratiz , (inter quos przcipuus hoo

l.ug

Sacramentum,) per quos Dei in nos

iT

ratia, & omne adverfus hoftes robur

Püm

dimanat, obftruere, vel avertere ni«

I'Um

ticug.

( b. ) Ilig

--

EUCHARISTICI,

159

Yi

(5.) Ynter ea fünt tot occupátiones,

cumi:

cure, ncgotia, quaz animum diftrahunt,

& à rebus fpiritualib. alienum reddunt.

:epara'ba

, k

Item angores, fcrupuïi , inquietudo,

& perturbatio anitni.

Ec inprimis illa

.gitatïo::

)Quluvgï

tepidorum , ne dicam impiorum,

L obni

1

obloquia, frequentem Comimnun. íd-

que pietatis .quàdam fpecie, arroden-

a

cGia.

Nempe rmnos pravorum eft, virtu-

tem, quà Ipfi carént; in aliis carpere.

um t

urüm

Ec hos quidem non diviui, fed fui ran-

tüm honoris cura remordet ; ut qui alie-

D

yet &

n pietatis & virtutis exeimplum, fuüam

cenfent contumeliam. Ita non Dei, fed

"y Y

füb Dei pratextu caufam fuam agunt,

& fuum dedecus aliorum reprehenfione

hcmïsA P

tegere conantur.

j J

jn df

3. Uti Dzmon e'jü'fquä fatel-

lites unicé laborànt ufüum hu-

Prined

jus Sacramenti aut tollere pe-

;nC[ ïw?

J

nitus, aut faltem impedire ne

pa ?

fit frequentior, fic Pralato-

ylti

rum, Paftorum , Pradicato-

rum, Confeffariorum &c. eft,

cul-

l

160

APHORISME

cultum . & frequentationem

fii

ejus omnibus modis promo-

(j

vere V, Molin. dr. 7. c. 1

ei

.'Ubi fortior inftat hoftis impetus, ibi

h

providi duces & generofi milites majo-

Alid

res opponunt vires: ibi magis folicité

Qs]is

8gi curant excubias.

Et certé nimisin-

Egc [

i

dignum foret, minus animofos nos effe

ad vim hoftium repellendam, quàm fint

li ]

illi audaces ad inferendam : & fegniores

effe Chrifti miniftrosad propugnandum

A

Domini fui honorem & verborum il-

Ctirqe

£0 tl

lius veritatem, quàm MiniftriSathanazad

x VORf

utrumque impugnandum. — Kc tamen,

Crift

heu, fepé videmus velociores effe pedes

EM

impiorum ad effundendum Chriíti fan-

feipsä

guinem , q

uàm fervorum Chrifti ag

( f

cum Vindicand.um.

tftigr

Vi

4. Signuim Praedeitinationis,

& nota filiorum Dei eft, fre-

Nl

lh h

quens & pia Comrmunio. Ze-

ul

lus quóque & ftudium.ejus cul-

4im t

tum & frequentationem pro:

VOIünt

mno-

EUCHARISTïCï;

H

i movendi. Ita Drexel ;2 Zodia-

pm co figm.5. Sucquet. /i.3. vie vite,

!

c.18. Molin. tr. 7. c. 9. $.2.

|ets

Nam gloria, & vita beata; quid eft

iem - aliud, quàm effe cum Deo , & frui in

dj colis convivio fempitérno? Hinc illa,

um o diffono wob. Reg. ut edatus i bib. dve.

(oymmit

t: Beatus qui manducnbit panem 2n Reguo

Qu t^ Lueé21.& 14.

hgt

At hujus cónvivit figura eft $S. Sa-

gu/ Cramentum, Et, ut canit Ecclefia, in

bm? eo nobis future glorie pignus datur.

wh/. Quomodo ergo tandem feparabitur à

ju? . Chrifto, quinunc gaudet ejusin Sacram.

.W* prafents confortio ? Quomodo tunc

(Wl/ feipsà fraudabitur, qui nunc pignore

Quf tam frequens fruitur? Cyprian. certé af-

rmat: HujusSacram. üfum principium

J

t

0

l

l

, eflein hàc vità divinz fruitionis, qu

I

"

poítea in eternüm potiemur. Acpro-

dbf

À

.V

inde evidens fignum damnarionis effe,

)

nullo illius affe&u & defiderio. duci.

)nio. ]

«j

]

u

am talis jam in hac virà per propriam

ngeres

[

PL

J

li

/

voluntatem incipig fe à ch disju

Unde

f

162

APHORISMI

UndenecDeus injuriam faciet,fi ejufmo-

[

di hominem à fc in eternum fejungat.

lon

dis ;

$. Ingens utilitas, & neceffi-

tas (2.) facramenti Euchariftiz,

2*

[

bus,p

frequentern ejus ufum & (u-

ORj

fceptionem,

hriftianis omni-

h [

bus metritó commendare de

toltr

bet; l£a paffiim. Autbores in bhác

. ] medi

E

materiá.

Ju$

(4.) Quemadmodüm enim in Cor-

g.

Autg

pore calor naturalis continuó arrodit K

confumit humidum radicale, quod nili

$

à nutrimento continuo reftauretur, tan-

(ie 97

dem omninó confuümptum , homini

neceflarió mortem adfert.

Ita plané,

27 P(

in nobis Animz robur ac vires ardor

J(Ei)lpfy

[E Tibey

concupifcentiz ad carnalia bona follici-

tans continuó confumic, unde perpe

!ïiezz'z'(jä

tuá indiget virium reftauratione, adhane

m[. o

omnium potentiffime praítac ei Panis

?mc

ille cocleftis, qui dat vitam mundo.

duj

^U

fb"»'lf;

Medicorum dogma eít, ubi morbi

caufz permanentes funt, ibi remedià

ói [

quóque permanentia effe debere. Unde

[1*

?[gm

EU*,(IZHARIST'ICI.

163

f

eos qui immoderato hepatis calore la-

fj

borant, frigidioribus uti cibis, & cali-

Qecd

dis abftinere perpetuó jubent. At in-

yariti

tra nos fcmpcr corruptz nature mor-

11

bus, peccati fomes hzret; hiac in nobis

omnis morbi, & ipfius mortis origo.

is Ofl!

At conta hunc morbum in membris

r

'

noftris laté & periculosé graffantem re-

"E

rmedium certiffimum eft, frequens hu-

jus Sacramenti ufüs; quod ad hoc pre-

"i

cipue ab ipfo falutis noftre Medico &

Aurhorc fuic inftitutum.

) rl

n quo ]

Sed Ambrof. audiamus. 57 quaiz'efc"un—-.

ul

que effunditur fanguss Chrifl , in vemiffio-

m

uem peccatorums effunditur, debeo merità

d

femper accipere , quia femper pecco , & quia

viró

t

jfemper ànftrmus n , debeo femper accipere.

mb

auedicinam, L. 4. de Sacram. c. 6. & re-

undC j

i

' fext, c. fi quoziefcunquc de Conf. dift.2.

onà

"

Paucisiftaconfirmat Thom.deKemp.

at "l

g

Santla communio vetrabit à malo, v cone

jfortat im bomo.

yi?

y

Simodo tamnegligens es d tepidus quan-

j

kbde

do commnicas , aut. celebras , quid feret f

Ll

2

quedem

APHORISMi

164

fl

medelam non [umeres , & tam granale Ju'v;i

ftntià

men non quareres? lib. 4. c. 10.

confü

. Sed de his vide prolixiüs S. Thom.

hii

obu[c. f $. deSacram. Alt. erudicé & co:

;!

piosé diflerentem fer. 2 . & quinque fenr,

l

6. Circa frequentiam facrg

qu

om

Communionis una & certá

iom.

prafcribi nequit omnibus lex

NG

& regula; Cüm diverfa fint ho:

Til )

minum inftituta, motes , ingé

m d

nia, ita ut quod uni parum

) l

fit, alteri multüm videri poffit.

Molin. £r. 8. c. f.

^

H

hfg;

Optimum uc háe ii re qui

Íque à (';öti-

.

feffarii pii & do&ti confilio & arbitrio

pendeat, captivans intellectum fuur iti

Qc

CIPC f

obfequium humiilitatis , nec dubitansié

N

Q

DEO gratiüs fi

bique utilius fore, quo

is judicaverit, quem

fibi quafi diving

Nto (

voluntatis elegit Interpretem , cui anim

Rusj

fuz curam commific. Molin. £r.2. &

T

C(Mym |

$. 1. a. Arias de freq, cómm. cap. l-

[ hi

Q 22. Porró prudenter confideret Corr-

fefi. adjun&ta perfonarum & rerum;

ummq

l

9

EUCHARISTICTI.

165

i

] ;

Ll

. fi advertat ex frequentià imminui revee

rentiam & deflecti paulatim in aridam

confuetudinem & tepidiratem, nonni-

$, Tl

hil reftringat communicandi licenciam.

ye t

7. Optandum vehementer,

7)

nqllf l

ut quilibet Chriftianus fingulis

J

fit

Dominicis. aut femel in heb-

& q

domade ad Communionem

bt

accederet, & nemo licét mag-

a n

?Íif

nus peccator ultra dies o&o

fCSä m(

cam differret. . Ita Molin. cr.7.

u Q'&ü

C. 6. S. r.

tw POh

Eftducexpreffà fententia Auguft. Epzji

1145.4d januar, d libr. de Ecclef. dog. bzip.

n

]qull"

£3- Caflin. Coll. 2 $. cap.z,[.Vid. z'nfzd $.9.

pl

Quotidie facram Communionem ac-

qun

cipere neclaudo,nec reprehendo:omni-

du

Jt

Mf

1

bus tamen Dominicis communicandum

Tua

füuadeo & hortor.

]ta Lzb. de Eccl. dogm.

Jol

qui etfi non. putetur effe Auguft. eft ta-

qud

men vetufti Auch. Vide Madrid. Ze freq.

f

j

Id

Comín. cap. 3. ubi B. Catharinz Senen.

jj

[

fe hác authoritate tuends contra ca

of

f

(

lumnias meminit.

L 3

Etenim,

[4 g

166

APHORISMI

7

Etenim, ait Molm. zl negmd'ä eft

Conmunio etiam maximo peccator , quà ad

it itd

banc f€ volet componerez . .Nec enims zmpedi-

itti pa

anento funt graviffma peccata , nec velapfus,

?fm.*in

euminodo borus peniteat , nec [celhus [tt con-

y;g;zä

sikt

Pinuumi, neque confilitutus [ib àm proxima?

ecca|rome peccandà , à qu4 molit vecedere.

n

f

INam bec vere penitentia adwafantw. i

dl

fheusi

Enim veró, pergic Idem , f£ accaderez

C0 t]

anibi peccator innumert gravilfFmiraque [ce-

leribus conffriilus , quem antelligerem verá

jf

466

eluci penitentia , cr propofreum edzdiffe vita

suaeliorz ; confilerenz profecto ut anulpk De-

yninicis commnnicavet.

Quid ff Sablato

8'1

fequentà rediret , eodem quo ante. pondere

erd

u

hi

gravatus peccatorum s. viderémque ,

n

feniteret eum cum propoftto emendands,

Cf

Wügü /szc accmalerem,-[zcrdm ne Copunu-

füg

adionegi omitteret , Et fdsterümmque fic vever-

(Onc

deretur , ego nibiloyinus frequentanda Can-

d

anuníonis autbor effem.

W

g

Ecce quo pii & rcligiofi viri pia libc-

ralitas progreditur. — Etne putes eam ra-

Hul

tione deftitui; Notanda vcrba pietatis,

?äl [

«qué ac veritatis pleniffima.

17 þ

| Qtoaf

EUCHARISTICI.

167

7 gmf': !

Ouod (i quis , ait , banc nimiam effe pu-

gyj,qn

zet indulgentiam s. obfecro conflituat talem

j j

Ini

!

ante pedes Salvatoris.

Nunquid veniam

t ïfhgf»

peamtzä ex animo petentem recipiet Cbrijiw

duf

apaguá cum. charitate Qr pietate? Huic ft-

l proxäf;

aniles effe ejt Jem miniflvà fHadeamus : Qæid

j tll

fb volunt verba Chrifli, ciom Petro znterro-

grþnmr.

ganti, Quoties peccabit in me frater

meus & dimittam ei? re/pozdet. Non di-

f aciit

co tibi ufque feptics, fed ufque feptua-

gt

gies fepties. Mattb. 1 $. Ia Molina Tradt.

glïf?ll 7

7- [o" 6- 5- Iq,

if

li

TR

8. His qui vitam fcquuntür

arctiorem, à gravioribus cri-

gt Wl'f

minibus abítinent: Venialia

n 9

ml?)!iff:*'

etiam declinare ftudent, faluti

TC

füe diligentiüs incumbunt,

T fc i

concedi poteft & debetbinain

gl

hebdomadeCommunio. * Mo-

lin. À c.

ii !

ysunl

Hi verà qui plzs profecerunt , ait Ibid.

hpp

qui orationi C pits exercititt vacant , d ve-

ofr fiant , non niminm

[

us JBiritualium ftudio

4

erit,

168

,APHQRISM!:

evit., ff tertto quoque die fruantur. Tta Mo»

El

li. l. cit. $. 2.

pttya

1

d

* Addit Idem. o referve , quamvis

defeétibus nom. careant , dv aliquid propria

nl

dnfivnitatés fnperfer s mec multim profecerunt

$4

én virtutibus , modo ad id a[pirent, c» conen-

lm

enr.

Etenim, ut Bonav. dicit , bomo acce-

( um

t ad Chriffum , non ut ipfum. [fancificet,

DO y

fed ut. fanttificetur ab zpfa , adeáque yeceji

Yenire

non eff, ut fit fantius, aut in vi

Viute Pü'*

m

Jecfus , modó talz effe. defideret.

b imi«

Hacille Author, que omnia latiüs

f n

apud ipfum confirmata reperies.

l

9. Inanis pr&textus eft, ra-

quosj

teti (j

fZ communioni indi

gnitatem

fuam, (2.) vel debita difpofi-

t adg

W o

tionis, & devotionis inopiam,

lvbca:

(^.) vel notabilis profe&us de-

Mu

fecum (c.) pratendere. lta

D H

Molina Rodriq. Ariías , /oc. c.

Mi

(4-)Nónne Chriftusipfe in carne con-

h

verfans fíxpiüs cum

indignis, id eft,

mtu;-;

Publicanis & peccatoribus. agere digna-

Qür

us eft? Per hoc etiam Pharifzis invifus,

h4

&

EUCHARISTICI.

169

dul

| & calumniis obnoxius; quorum ille

perverfam mentem redarguens, refpon-

dit,

Non eft opus vvalentibis. medicus Je

qrmr.:

i

malé babentibus, Matth. 9. Quin, ANon

veni, ait, vocare juflos , fed peccateres , &

nfecem

n

iterum-* Zezite ad me omnes qui laboratts

hn

Q onevati efli *. .O Domine, ecce &

/Mälf*f"

nos peccatores fümus, & tamen ad te

venire audemus; tecum, imó te man-

WE Wj.l

ducaturi accedimus $quianostamamanes

ul [/1

ter invitas, & verbis dulciffimis tremen-

tes animas,

ni& latilï'

"

" Adverte càmen vocari peccatorer, fed

Cüa n

quos jam fcelerum poeniteat , & qui pa-

tad fint refipifcere. Nam impoeniten-

nitd

$

tes adeó non fert in mensá fuà Chri(tus,

d

ut cum indignationq tcpcïlac " & eiici

t

li

0

jubeat.

Qd

Mutet ergo vitam, az $. Augufe qui

rc. [t

vult accipere vitam. Nam fi non mu-

lr 6

tet vitam; ad judicium accipiet vitam,

um

& magis ex ipsá corrumpitur, quàm fa-

s,ldd[

netur; magis occiditur, quàm vivifice-

cur. S, Auguft. /erim. z. de temp. feu Dom,

d

M.

i^

€. 3. Q 4« fatis..

I. dddo, Sed de bà þtz

$

Porró

À

170

APHORISMI:

i

Porró his qui fe tanquam peceatores

"

& indignos abftrahunt, egregié refpon-

[UM Pt

det Caffianus.

Nec tameu ex eo , inquit,

0;1 [|7]

debemiuss nos à Dominiced communione fe-

1

j

j

üendere, quia mos agnofcimus peccatores,

h/[f/

f€d ad eam magss ac aagts propter anim& me-

ty

* üt

eicinam ac purificationem [Baritus avid? fe-

ib À

Feruntamen ed. bumilitate

fíésandum.

prod

mentt ac fide, ut indignas H0s participa-

l

done tapte gratie judicantes , rgmetlz'a f

Quod,

ts nofirz vulneribus expetamus.

Jj

"loquim ne amniverfari quidem digmi

Mf?lglr

cf prafumenda. Comnunios ut guidam f«

LU

ciunt , qui ita facramentorum. ecleflium

Ttdljy

TR

.dz'gnz'mtem , fanttificationem ae meritum

zeetiuntur, ut efiiment ea, na'mzä?än&or

cbïl ;

atque inmaculatos debeye preffmerve, cy non

7)1/7!1'0 i

potiis ut fanttor mundásque nos feá porti-

f"az

cipatione perficiant. — Qui profecfó majorem

p

Mf

(f

arrogantàe pre[muptionem , quam febz. decli-

zare "videutur , jucurrunt: quia vel tune

Nl

€2m ea perczpiunt, dienos (& ejus perceptzane

W"Ma(

judz'mnt.

ht |

Multà enim juflins eft , ut cum hác cordi

(IUI ft

u ila

r

bunilitate , —quä crediaus. d fatem

þzcro-

'EUCHARIS/TICI.'

171

C

fäcrqþ'mc*?a ny[leria munquass pro guerito

d

a5 po[[e contingere ,' fraguli ea Domsznicii,

ob vemedimm uoflrarum agritudinum pre[a-

ninqi

um j

mamus , quàm.vaná per[uaftoue cordi elatà

vertattt)

vel pof?. aunum dignaf eoruu particzpio mos

at

Ita Caff. coll. 23. cap.2 r.

N

c/þ credamus.

"OA

l

ubi Annot. Alar. Gazai Bened. vidiífe

hd

proderis.

gt

Joan. Gerfon Author fané gravis, fic

W/lz'a r

quodam Tra&. ait. Q propterea ad boc

Sacramentum nonm accedit , quia te])z'dw c]f

alm d

ac frzgidus fonila e[l eà quà diceret, ad gnem

uidamfi

qon accedo,quia frigidus fum.. Medicum non

j gæW.'.ïï

vequaro, quia zufirinus fum, Sacramenta me-

