fubli.

n

110

APHORISMI -

fublimior & nobilior, eó eric opus ipfum

IN

perfe&ius & excellentius.. V. g. fumptio

lb

cibi, potus, fomni, &c, (ut de actionibus

UI

vircutum taccarm,) fi fiat pro amore DFI,

Td.

& adfolam ejus gloriam, tantum excellit

eadem naturz opera, folo fine naturali,

h

(nempe ad confervationem individui)

lt

facta, quantum folis jubar, lumen lam-

türm

padis: Item Eleemofyna ex amore Dei

(dij]

fa&da tantum fuperat eandem folüm ex

àj

eli

humana compaífionefactam, quantum

U |

Oceanusgutcam aqua. Videjatm; quan-

&dz(w

ti referat noffe hanc Alchymiam; & ar-

U.

Ti

tem omnium quazítuofiffimam, quà ex

gAAJ

ql

vili plumbo, & quovis ere facias aurum,

f&i f

& exaquapretiofiffimum balfamutn, id

fü 1j

eft, Ex vili opere remDeo gratiffimam,

"Ut f,;

l

tibíque utiliffimam.

Ex his re&té infer-

Gpf,

tur feq. aphor.

2. Non effugiunt notam re-

Atf

prehenfionis ii Sacerdotes, qui

tfün

lt

fola du&i confuetudine, ad di-

p

vina accedunt, & jam inítante

4 Mi

cüm

Moi

hqra, aut occafionc , aut

L.À

lo

EUCHARISTICI.

I1I*

officium, occafio, feuvices ce-

lt

impi

lebrandi poftulant, fine ulla

nb

confideratione ad haec mvfte-

Ji? DH

tia feruntur.

ec

l1t4 AMolina dr. 2.

67 T.

ipicl

d

: EKt addit Idem, tales ineurrere in rea-

tum corum, qui accedunt, ec dzjudi-

Q lamj

cant. Gerpus Domizi. dem docet Thom.

yonc)

j

im v

à fefu Carz.. Dzféal. Provin. Anima , in-

u

uit, queex fola confuetudine Q frue atf ua-

I dàfpo[itione ad boc Sacramentum accedunt,

i qlMll

n,&a

quafé nulinm ex il frutium veportant ima-

,qu

gnüsque eff , pró. dolor! talium numerns ,

ui [ftut vhe ulum ex boc celeffi pabule

ia

vobur percipiunt , fic facillzn in CUlpAs gra-

ymutti !

dfirl

ves labuntur. — 1n meth. difc. prof. Spir.

ii

cap.6. Sed pergit Molina.

3. Majore digni funt'rcprc-'

ienfione, qui addivina fe con-

q

l

ferunt, temporalis lucri caufa,

gt

[ n

five propter ftipendium , quod

/1

g

à Mifla funt acce

"

Ita

ptuti,

j

M

Molin, . up. cit.

i

j

Sed

Ü

112

APHORISMI

Sed dices. An non licebit hisqui Al-

tari deferviunt, deAltari vivere? z. Cor. g.

qu

Pe

Licet, fed non iítuc canquam in finem

9R

prmapalcm ferri deber intentio; hoc

IU

enim nefatium eflec, & Giezi lcpxa aut

Anto

Simonis lapfu dwnum

Sacerdotes precipué ob lucrum aut

7

commodum fuum celebrantes , nihilo

d

ij

meliores funt duobus illis filiis Aaron

Atj j

Nadad & Abiu, qui obtulerunc DEO fa-

crificiam ex igne alieno, id eft, profa-

ji

no; cüm debuiflent adhibere facrum,

jj

qui peculiari'curá ad facrificia & thy mia-

*quajl

2777

mata fovebatur, & propterea ignis de

alcari CO'I'CHUS eos devoravit & conf'um-

feli

pfit. Lewt I0.

f ;/e

?ah er

Ignis facer, & divino (acrificio depu-

6zemlg

tatus eft Clmnta: quz movere debet ad

p

facrificandum — & — communicandum,

tm?k/!

Ignis alienus & profanus eft Cuþzdztd.r,

cum anima movetur ex »Varma flmlll"

f

H

que caufa5 quem ignem non Deus, fed

d Ui

caro, vel demon fuppeditat:

Caveant

Hj

fibi, qui talem ignem facrificiis adhi-.

/2 |

bent, ne quosimitancüur l"acmfïuo,c.orum

D7

quóque

EUCHARISTICI

[I1j

jqii

quéque fupplicium mereancur.

Vide.

1 COI

Per, Damiani é Vabi Dzfc, Eccl. Pag 4$3.

1 n

Sed interiim Bonaventüram audiamus,

tio; K

contra hujusmodi Sacerdotes. tcrmbxhtcf

Cpl?-, [

lntonanccma

Fs V, V Donise DEus ,. qu:mtzhn«

mum d*

51 nlf J

dlie infelices ad. facvos ovdzues accedunt 5 c

divinza n"yjqeym actipiunt , xon caleffem pas

dris At

Zem , Jed terrenum quarentes ? ngn j)zrzmm,

ncDio

fed luciim: Bom DEI bonerem, fed Jfean

C&s )

unlitiónem: Won [alutem amimmrum , yea

f Lv i

wueflum pecuniarum $ nom Chriffo þrfuzre

a&[hxm

anüido córde & corpare in facràs sninifleriis,

lCQ ]OHF ,

ed delitiasi , ditari, /&perbzre € luxuria-

& conut

và de patrimonio Chrifli, d de eleemofjnis

pesperam: s Eccleftaflicas dzgmtat&: BH

$f0 d

óiendo multis [itigitt , & floniis Poz*zw f4^

"d

piant quàm ajea.mntur zon "vocati à Deo,

tanquam aron , fm' impulfi à Diabolo tan«

umündm

D]

quam Datan ä* Abyran

Tu autem boma

( FZ/'

g

ji

Deà, dirigevota tuacr defideria ad Deums

n

Duis/

e fuzde quibus affcttionibus €r. defiderià

A

£rabà debeas ad facrà. myflevin. celebranda.

U v

Jta $. Bonav. de Prep. c. 8. ub varza bu

gf "

flulovco

Mmodz motiva pïapmzt. 'De hujutimodi

quuque

v

"

114

APHORISMI

/

quoque Sacerdotibus graviter conqueri-

ïf/ i

hl

tur Concil. Colon. An. 1536. Tit. 1.

14

cap. 9. ubi fic habcet.

j

Certé graitey dolemus , atque animo in-

borre[eimus , ubà idemus paf[fem tantis my-

hl /

ffersis. indignos ac conduclitios ils Sacer-

7)

dotes, publicts etiam ac manifeflis crimini-

äeïü !

bus contaminatos , fefé , ídque irrevverenter,

fm

€ ànterdum nmgz;c lucellà , ac flzpts quam

du

Dei causá, [acris 2ngerere , quorum. ànffat

LT

énteritus , C perditzo non dormitat c»c. Íta

| Wllta

Gozczl, Colon. 'Tit, 1. cap. 9.

[ Pb)[acïi

.Meritó proinde OGav.Frangip. Nunc.

Bij,

Apoft, per Germ. Sacerdotes omnes gra-

viter & ferió monuit.

Tib

Ab]ïz'nemt oumes Sacerdotes à cujum)är

Diam (

Omi

generts mertedum conditzonibuss , Q patti:

tim])

uec quidquqm pro Mzffis celebrandis ,. aut

quz"lwfäjzä ali divints officim feu or at ioní«

üm f

bns exigant.

H

Er ff quando nibil, aut aliquid mimn li-

M

beralà animo bonorarii loto es donatum fut-

t

vét , 210 2n boc contriflentur ; miniméque a«

Tlàm

liquod 2ndienations dent iudicium, me de

(imil

evaritia notentur : vel certe À turpi quefrt,

41

p

EtïöHARISTiCL

11j

TE

vel fimoniaca labe non procul, abfint * dagni-

Ti

Latémque [gam.ex levà caufa ,. turpiffgme.

1

macula confDurcent,

u

Quin phtius ut offendant. £ magno lz'ä?—

ii n

valique animo gratz dare , quoal gratts acces

j at

perunt , ab omni cogitatione cr defiderio mu-

nerts ac bonorarià (e femper. contineant ; d

r

pydit

ff quando aliïuid accipere cogantur , àllud

quaprvis exigutum letiori lubentiorique ani-

i

i i

w acciphant, quàm paupercula illa vidua

W-i

miuuta duo, qua füla babebat , n gazo-

bylacium mittebat. — dta Oclav. Frangip,

p N

Epifc. "Iric, in dire&. Difcip. Eccl. pro

Eccl. Colon. Tit. dediv. off.n. 53. Qui

yntep

Liber fané perquàm elegans &uutilis, uti-

nam fitin manibus, aut potiüs moribus

| l;/ [ujülï

omnium Ecclefiafticorum , hujus prafer-

»;-,ö"?ï["'L

tim Dicecefeos, in cujus potiffimum gra-

Wlllflh j

tiam fcriptus eft.

q n

't'en.tlionis hic

4. Re&itudo In

neceffaria non tantüm prohi-

n

ii

bet, ne propter lucrum,. va-

d

nam gloriam vcl alium finem

,,jninl?

a»^ fimilemcelebres, (2.)five com-

z

muni«

APHORISMÍ

116

qu

inunices; verum exigit, ut

(at

actuali

Intentione ,

ahquem

no

finem (Z.) cxcdfum, celeítem,

f

divinum quaras, C ad rem

DEO placitam, proximis uti-

d.

lem, tibi falutarem refpicias.

]u

Ita Jacob. Paz. de vit. rel. 1.1.

c.8. $. 2.

lmp

(4-) Idern monet Bonavent. //ide, in»

fem;

quit, qwid defrderes.

INe propter Avarie

tiam , aut vanam gloriam, aut confaetud

f

nem, aut alicujus mundana complacentzt

EU |

aut temporalis favoris causá. accedas : |féeut.

l

amulta vebus iflis abutuntur ad f Perdztzaä

£or

suem , quod datum eff ad falutem. $, Bonaws

de Przp. ad Miff. c. 8.

Qu

(b) Nos aliquot hujufmodi fincs in

fum

graflam pu lc&()rls hic aflfignabimus

QU

1. Ut à morbis & mflrmuaubus an

o

ml fanemur 5 PL[' Mcd;cum animatuin

ls (

noftrarurn optimum , nos m cornmmu-

EY

. nione vifitancem.

ü 8

2. Ut péccata noftra expiermius, fiec

j

1]11 [

emm efficacíor victima pro pccc:ms,

quàm

N

: EUCHARISTICI.

'117

quàm Agni immaculati, qui tollit pec-

ii

cata mundi: Ipfe enim eft Advocarus

[iqut

nofter, & propitiatio pro

ldist

| pcccatis no-

ftris apud Patrem.

ib

3, Ut à certa tribulatione , anguftia

mmis d

vel tentatione liberemur per Chriftum;

Per quem falvati & liberati fumus,

dpidt

nl

4. Ut certam gratiam, aut beneficium

impetremus per Mediarorem, qui àPatre

; f

femper exauditur pro reverentia fua.

TE

$. Ut pro aceeptis à DEO donis grati

fimus, cüm nihil habeamus praftantius

E conflf*

l

ii

i

?

at

aut gratius offerendum DEO , quàm di-

o

le&um ejus Filium ; in quo fibi bené

5

| f/i Wï

complacuit,

6. Ut DEum & fanclos honoremus,

i i

quia Chriftus eft caput $8. non ad men-

furam fan&us... Quid veró honorificen-

tius San&tis, vel acceptius fieri poteft,

gnäb'lmü

quàm fi in ipforum feftis, & facris edi-

x

bus offeratur ille cui fe debere libentes

(fl animï

agnofcunt omnem fané&titatem & beati-

$ j a

tatem ?

7, Ut opitulemur. Defun&is, cüm ni-

; ïcmw

hil efficacius pro illis interpeller apud

H 3

DEum

prü Pc;

118

APHORISMI

?

DEum Patrem , nihil mceliüs c]aämct» j M

quàm fanguis Chriti effufus in remiffio-

[7/7)

nem peccacorum.

0f

$. Optimus veró & primarius finis

z'm/;g

eft, uct DEO uniamur per amorem, cón-

vertamur & transformemur in ipfum,

liji

sícque infeparabiliter ei adhareamus;

dicentes cum Proph:

Mib adberere Deo, lonum eff , & panere

n DEO meo [em meam. — Quid enim milà

(u

eff incelof Q 4 te quid volui fuper ter-

fl

v4m?: Q. d. Quid aliud queram vel in-

tendam, dum facris Myfteriis operor &

)

fruor, quàm placere & adharere Deo

meo? Abfit, ut huc vili aliquo aut ter-

Attení

reno fine ducar: Quin omnia cetera ar-

bitrabor ut ftercora, quia híc Chriftum

Bur

& DEum ipfíum lucrifacio , Dominus

Qtutm

enim hic eft pars hereditatis mez & ca-

'U..s d?'[(

licis mei; & ipfe eft, qui poftrnodüm

( Jü

refticuec hzreditatem meam mihi. . Ità-

r

que Ca/;cezs Jalutaris 'accz'piam , C nomen

Wt

aDomin invocabo.

Ecce Domine, hzc

1nens & intentio mea.

m

Poluntari ergó,

- 'non mercenarié $acrifiza

bo tibi, Qw con-

li

ftelgf'

'E'UC'HARISTICL

319

d

jïtglvar Nemiui tuo Domine, quoniamä bo7

'emili

"

um ef. -

Formulam feu praxin formandi inten--

rus f

tionem ante Sacrum habet Mayer. zz

éndufl. c.15. S. .. Et habebis ad finem

Ktri, t

:^

l igfum

hujus opufc.

r

CAPUT VII.

1)6NM

Corporis €& animi compofr-

eni

//IM l

o fub [ac

rificio C9 commn

,u—

ml

Az0ne.

p

X his qu« ha&enus tradita funt, fatis

gl

qo aut

. colligi poterat ; quantá reverentià,

Tcosd

attentione, modeítià, & gravitate tan-

cum opus peragi neceflc fit.

Sed, nun-

( Chfiïþr

quam fatis dicitur, quod nunquam fa-

poni

ml

tis difcicur; Itàque PP. Conc, Trid. au-

dire juvat.

uofïm()dbf

T. Quanta cura adhibenda fit,

ml

M,n

I

ut lacrofanc&um Miffz facrifici-

iil

umomni religionis cultuac ve-

yt

q

neratione celebretur,(2.)quivís

'þl; ,

4

facilé

"d

P

120 A

APHORISMI

[

facilé exiftimare poterit, qui

cogitárit, maledi&um eum in

/mF

Sacris litteris vocari, ( Terem,

[

[j

glüftf

48.) qui facit opus DEI nesli-

gehter. (^.) Quod fi neceffarià

fhf/

fatemur, nullum aliud opus

(tifi

Ht |

adeó fan&um ac divinum à

quy

]ub

Chrifti fidelibus tractari poffe,

quam hoc ipfum tremendum

dia

myfterium , quo vivifica illa

(tio

hoftia, quà Dco Patrireconci-

W

liati fumus in Altari per Sacer-

Vi

qui,

dotes quotidie immolatur ; fa-

tis etiam apparet, omnem

lg,

Hegi

operam & diligentiam in eo po-

tfï, (

nendam effe, ut quantá maxi-

J

1à fieri poteftinterioris cordis

dc d]

munditià & puritate , atque ex:

MIh

teriori (c.) devotionis ac pieta-

u

þhm

tis fpecie peragatur. Ita Patres

mm

i« 22- 4nte, p

h«(

Re qrme,.

i,

(a.) Progtga

EUCHARISTICI

12f

t g

(a.) Prapterea baic þzcm "tl zoni addidit

Qu

fancta Eccieffa. tau variat ceremonias l

du

W

erationes, ut tantà m;z;arz ma/e/.?ate reli-

gione, g/y reveremtia boc [upremuum. opug

e

z

erficeretur.

uamtvàs aliàs tota vatio (a-

eff

erificsà Máffe pracepué confij /lat H Cmf ecra-

u p

tionc üegzemm ex justa alzquo.r) dnearun

VIurm

can/umptzme per communioneus Sacerdotis.

i o

JHta Bonav. Deraayes ,Franci(c. Obf. in ad-

(

d.

dit, ad prax. juftit. ubi pulcra habet pro

devotione celebrancium.

fl

fità !

recon

(5.) Ex lisdem verbis hoc colligi jubet

Dion, Carth. $i maledi&tus e(thomo, zz-

et Satt

ltuti)

au

quit, quifacitopus Dei negligenter, 4447

£à aaledictior , qui hboc dz'umz/r 1mum Sacra-

omit

guieutum, celefle amyflerium faczf negligen-

ine

£er, zndwote, uel árreverenter 9 Plané fi ? t nom

[t

ln

guentitur Apofl Reusevit corporis cc.Dein-

tisd

de diftinguit triplicem Attentionem ex

[d

S. Ihoma, &pcrgxc.

Hac autem trszle:æ

a

a ji

devotio ad alzgrze celebrandum ex. zgztur, pra-

fertim in Canone , Q maxim circa confecra-

[ hi

tionem, Delet enim Sacerdas (acratzff. ver-

ba Canonis diffinti? proferre , fenftsm quoque

verborum pro teto fuo po[fe ad'vertere, atque

[

h

$

)!

122

APHORISMI

ad Deum totam [uant cantemplaiz'anem prin-

lt

cipalitev C amorosà dirigere , benefícia ejus

yocolendo , adméirando, autando, laudando, dv

pof'

ample&tendo , omnà expulfà phantafmate va-

x

s0, €» difivachiane abjetta,

Debet enim

]'J

cum anetu cr veverenutia in borá ca;zfcmtia—

ss (v immaolationir Osanipotentà Patri ad-

(et

Sflere , atque ardentà affectu, ac interua fa-

Cüt

Jta ile de

Y

ore. beatzffhma "verba effari,

Expof. Miff, art. 14.

Yeti

(c.) Non animi modó, fed & cörpd«

quu

ris reverentiam hic commendari vides,

dem

Pulcram ejus rei rationem ex Jacob. de

thií

,Paz.accipe. ZEquum enim efl, ut animt,

tia

corporírque Creator ab utrágue bonorem e

DE(

reverentiam accipiat, AFEquum etiam , ut [i

la(

anima Deà viffone fatianda eff , d carput

dotibu:s oloriofis oruandum , 2fiud Q» la Da

W

gloréficatorà eorum. per veverentiam 27

pn;

elant.,

2uin d- Chrzffus, : quà primus bot

(4*

facri]ïc.z'wü fià corporas Q [anguinàs obtulit,

Q |

earne femul d meute pa[fis ff , dv utváqu

Hl'ü,fj

portzone [ui moffram. [alutem curavit : ut

piaf

diféas t utrdque parte tui , corpore C uni-

ad fe

w dlà reverentiam exhibere. L, Alo, t

tho]

Pat.

'E'UCHARISTICI.

123

7) pri'a»

Paz.lib.1. de vit. Rel. c. 9. $.2. Edit.

ofter.

frin

du

2. Quandocunque Sacerdos

il

Á t

facrificans ex praícripto Miffa-

lis; aut libri Ritnalis genua fle-

afatti

parii

&et, non leviter genibus fe in-

ii g

curvet, fedutadorantes DEum

"TT

vivum & verum in fpiritu &

veritate decet, profundiffime

&u

ufque ad terram fcíe in genua

r

demittat, (4.) & internam ani-

mi fni humiiitatem ac reveren-

J

gt t

tiam, externa hác adoratione

J

DEO omnipotenti facrificet.

qidh )

Ita OGav. Frang. Epifc. Tricar.

en

Nunc. Apoft. m direct. Difc. Eccl.

p

pro Eccl. Colou. Tit. de div. off.

w f

j il

(a.) Vide Rubricas Miffal. Romani

cum Annotar. Matthie Kinckii Caxoz.

ii

Hàldesheigss ubi oftendit non fatisfieri

en

qun

prafcripto Rituum in genuflexione nifi

ad terram ufque fiat: Kc noviffimé Bar-

IW?GJ

540- Kit-

"

tþol. Gavant. Mediol, 5 dbef.

O quàm

J/

124

APHORISMI

O quàmindignum profundioresnuno

fxpefieri, etiam in Templis, inflexiones

(is

ad. honorandum . hominem, quàm

DEum in Akgri prafentem?

j

C?(äl

73. 'Totum facrum Miffz Cä-.

obf

nonem, aliósque orationes,

Vs

quz ob myfterium ac rcligio-

fitt

nemtacite pronunciand funt,

I'PC |

ficpronuncient, utipfe quidem

DI

diftindtum verborum ífonum

ii r&

leniter percipiat , aftantium

TU

autem prtoximé nemo petcipe-

W

re diftinda verba poífit. lta

Iu

&di

Epifc. Tricar. 4 eit. g. z.

dm

.. Sed notandum quód monet ibid'em.

Ut* £antà majorà anzmà intentiane , majaïf*

fiti

fim

ue Intentionis diffrabentis filentio, eas De

Patrà in fantiuavio peéforis fui äj?m'nt i

EQPK

quantó , ut qmonet exiernum vocàs felentium,

lii

Gcerdotum oratzones , orationibus poprli, in

b4c preczpub facr ac facevdotal ailiont,

Q

lis

debent eyg ?griaïex e eyjïclacz?wqu,

4 In

prac

EUCHARISTICL |

i12$

UAU

À Ih, faciendis vivificae Cru-

yext

cis confignationibus prafceri-

N

ptam à rítuali libro formam

éxadiffimé — perfeGiffiméque

ffet

obfervent;necirculos aut quae«

at

!

vis alia figmenta potiüs, quam

' M'g

(

facrum Crucis fignum forma-

fe videantur. . Ac tum cum

X

: qui

|

omni attentionie ac reverentià

u

in rem fignatam, paíhonem

gfantt

himirum , mofrtem ac merita

Dormini noftri JEfu Chrttiani-

yped

of

mum figant; precésque atque

'I/!

acionem fuam ad confequens

dam à coclefti Patre Primoge-

acil

fiti benedidionem hoc fuavif-

Wæ j IJI

fimé olente veítimento ei ac«

J

jin"

il

fui

ceptabiles ac gratas faciant,

lþido numu 790

T

Jd[ ;f:

wf

u

[ f

'(&c»mod'o ille ceremontx extetiofes;

Jiii

aliás mortuz , fpiriu animands fint,

(Wfi

preclaré docet, Jacob, Alv. de Paz. Dum

inquit

]

126

APHORISMI

inquit, Revereztiap exteviorem cuffodies

$

jf facras cevemonias ab Eccleffa inflitutass

ina

ulerà , attentà , graviter , c cum quádam

6l

a'ign'z'tate perfcäm.

52, c&m eenufledis,

4

2ta 3d facias , ut qui Deo febinzffionem prow

[

fteris, "vel culiun latrie defers.

S2, com

f

bofliam Q calicem benedicis, ita figna àlla

fm.

Jacra facias ut quà [acrificium Deo acceptifft-

NT

um benedicis : Sà, z "verba Miaffa profersi

mag;

3ta diflinifé £ clarà proferas , ut qui Deum

D7

ipftan. alloquevis. —52 denique ita omuza i

7?)7!;'11

dicas , & facias , ut dzgnum eff voce promi,

77

e? actione perfci , que DEI fharitu fanttam

Tj

Eccleffam vegente approbata funt c anfltu-

41?/?1(9 j

24.

Ex Jat. Alv. de Paz. lib. 1.

'

-dc yit;

hh. j

Rel. c. 9. S. 2.

&l

Fortéerit, cui otiofa & füperflua vi-

bl td

deatur ram fcrupulofa in iítis ritibus ob-

quzd

fervantia.

Sed hune ego ad Aulas ire

Mü(i'äg;:

jubeo, ut difcat efle pius,

VidC 3 iü"'

wmigi

quam, quomodo ibi , ad R egis aut Prin-

t

cipis obfequium intenta fit. omnis illa

hoüïm

Aulicorum turba: quàm illic fcrupolo-

QU

séritus & ceremonie auliqcæ obferventur.

Dlüm

Sed

fünd

: EüCi—ïA RIST'ICI.þ

127

if

Sedaudi virum religiofum, hocipfum

ftifu!u

inculcantem. — Miz/fr Regum , inquit,

quäd'm

é Principum [uas babent urbanztatàs leges,

:z;j?eäii

quas nefas eff praterire: quídni Ecclefta fH-

ritu veritatis edoila illar cevemonias in*ää—

ii yä

j

iuab, quibus erga Deum officioft & urbani

:fgnaïf

]

fz'mu.r, & eà comiter d decenter jeyfviamw.

u

52 ergo magnà momentà ejje videtur , erga

magnates bujus [éculi urban? fe babere, c

fzz Profa

m

àn nullá ve quantümtvis qninima, ad rvewe-

177

ventiam eorum [peilante deficere ; quantà

ye p*

momentà erit [ummum Deum,. ftgnis reve-

d

venliz ab ip Omet per Eccleftam. inflitutis

abfque ulls defeäi&w bonorare ?. oc. jac.

eili

ellv. dc Paz.l. cit.

i

d dCT*'

Si libet alium videre virum non mi-

nüsreligiofum, cui in aulà fuiffe, & hac

| CTHUN

j*

quz dixi , fpe&táffe profuit? Ecce, Zptoz.

ls?

Molinam Cartbuf.. Hzfg. Refert ille fibí

contigiffe aliquando , uc Regern difcum-

Vi

j

bentem viderer, & quà veneratione illa

s

j

nobilium turba 'Regem cingeret: quo-

j

r

n

modo bibicuro é Primatibus unus fcy-

tl

hum porrigeret, qui corpus tam pro-

j

m pro-

fundé inclinabat , E infra menfa

Ó

rcpere

08 .

'APHORISME

af

fepete velle videretur, —Fatetur hine fe

vehementer compun&tüm, durn confi

tem

deráret, fié honorari hominém mortá:

in7

lem (qui reverà effet, non fecus ac ver:

mis, putredini obnoxius, pari cum ca

Vaf

teris mortalibus conditione, miferiis;

&

inorbis, morríque expofitus; & cui vel

Tl

unalevis febricula faralis futura effen

Deurn veró Regem fxculorum immore

DE

tálem, & in Minfa Euchariítica verépras

fum;

&Knütem tam irreverenter , tam ofcitar

(ind

tér, tàm torpidé, & fordidé coli ac ho»

T.

hórari. F. zp&m dr. 206 T2 84 4

göü&

En quid ab Aulà proficere liceat pie

t d

tàrdisftudiofo. Sed , ut nuncmotresfunt,

Wn f

Aulx ritus & ceremonie rcligiofius &

']d

accuratiüs obfervantur, quàm Altaris &

Ecclefiz.

&l

Adde, quód ibi omnia ni

tent, argento, auro gemmísque fulgent

Tilies

omnia. Hicfxpius fqualore fitu, & fore

RU 4

dibus horrent univerfa, Quà in re, vi

Ts

de, quid Cardinal. Bellarmino in pala

f

$.

tio cujfdam magni Prafulisargenti con*

tigerit; uti refert ipfe /P. 2. de Gem. Ch

:*Zdth'.a(

€, 4. Vide Egndüxn'Cmc.f. A per Ml)']if*ï*

in

E

EUCHARISTICI.

139

hi

in forditiem Altarium graviter invehen-

m u

tem, Vide ecam fi placet Pet. Damian.

1 ao

dn 7. Wubis noffris Qag. a74.

ha

9. Ad excitandam & confer-

| OU

mtilet

vandam fub Mifsà attentionem

& reverentiam plurimüm mo-

& o

n ?

menti habet, proponere fibi

$ ii

DEUM in regio Throno cum

4 vt

fummá majeftate, praefentem,

n 0[01

cindtum agminibus Angelo-

Couie

li

rum, qui Regi fuo trementes

TT

adfiftunt. Séqueillis admifce-

ri, ut fimul cum illis obfeaui-

r

jl

mol'ül

um fuum fummo R egi deferat,

& id quidem longé dignius &

m Alïaf]

excellentius omniangelico tni-

j o

niíterio. ltaferéLud. dePont.

fl

squ

Tow. 4, £.2. c.41. 69 alii.

fitii

Thronus ifte feu Tribunal Altareeft

gl

f

xino !

in quo DEO offers tremenda myfteria.

L

S. Chryfoft. cam bom. 4. de incompr. Deà

um

viatiira contra Anomzos dixiffec, Chri-

(lf Gf?/'

l

(tum Dominum in Euchariftià quafi Ju-

!

dicem

Wer j

APHORISMI

130

dicem pro tribunali federe , fubjungit,

ab

Cogita quem proxime [las , quibu[Cum in-

voces DEUM, fCilicet. cum Cherbin , cum

v

Seraphbin, cum omnuibub Celi Virtutibuss

Ttni

animadverte quos babeas facios » fatis boc ti-

$(

bi ad /o'brietatem czm recordaris te corpore

TOi

conflantem , Cr carne coagmentatum admit-

4 cum F'artutibus incorporeis laudare Domi-

din

A*um omnium.

fli

Idemhom. x. de verb. Ifa. /oz cogitat,

/m*g

[

ait , quafl Jngeli buie flupende adfifiunt

anen[a , ctmque reverentia bunc circumnal-

dlllelli.

lant. Similia habet Pom. 3. de 2ncomp. Dei

Joi

Nat. Et alibi: (ed diferce [b. &. de Sacerd.

Ár j

[/7] j$

Per. àd tempus & 4ngelà Sacerdoti ad.

ftf

jfiant ; dr celefiium poteflatum univerfhh

ordo clamores excitat , c locus Altarz vici-

[

us in iMius bonorem, quà immolatur, Angt-

D7 [/

lum chors plenus efl. — 1d quod credere

IAIIIZ Ma

abundé licet , vvelex tanto illo facvificio quid

:

um Peragitur.

Ita. Chryfoft. /zb. &. de

dbfw

ftia

aSacerd. c. 3. Vide Tubas Difcip. Ecdl.

P4£. 34$. Ubi, dida Exempl. confirmat.

dlm[«

Et poterat feipfum Chryfoft. in exem-

tllteq

plum adducere nifi verecunda humilitas

dj

obfti-

FUCHARISTICI.

I3I

j

obfticiffec.

Refert enim S. Nilus £z/f.

T

«d 4naflaf. Epifé. fxpius Chryfoftomo

n

vifos Angelos dum facrificium offerret,

777

tom. 3. Bibl. S$..PP. Similia: vide apud

371

S. Greg. M. ]. 4. Dial. c, f6. & Pet. Da-

e torpï

mian. z dubis p. 433.

T

Sed placet hec ipfa confirmantem au-

"2

dire virum fanciffimum Laurent. Ju-

ftinian. ff euzm 4ltare (aic) fuper quod

"m

faerofantium. Chriflà Corpus . immolatur ,

mons (Bàritualis ,. fublimis &vc. — Quanta

"

jraut

autem circa eundem , maxime tempore , quo

ncomp.f*

acrificóum memoratum con[pectui pïæfnm-

zur Altiffimi , fit Augelorum , . Archangelo-

ht

rum frequentia , mortalium nemo valet edi-

jqi

cere.

Latantur quidem tunc plurimim ,

j ii

ff fementàis ac minz[lrantis mentem agnove-

At

vint non be[itantem in fide ; neque can[cien-

u

£àa onere pragravatam , fed elevatam àn ex-

"L

celfis, bumilem in fe , ab evagationibus

d

alienam , charitate fervidam , devotzonere-

T

fertam , exorantem pro populo, Deum lau-

yip P

dantem, jubilantem in Jpiritu, d feavi-

j

zate quádam pià amoris;fuper [uum innixam

]i

déleéfum , drc.

ja hllmiü

12

Catte

(

;

APäDRISMI

132

Cakerian qu'emadmadum replmmr gzüa*id?

dg«

& pace pro devotá celebratiose jnffarum, il-

Pï

lisque ut þmx concéves dilz'gunf j dta procul-

I!

dubzo cositra eos z';zdignantur qui fine ff pro»

l

batione , cum ariditate córdàs Ó ientis da-

[//

Bietate Domini fuà audent. facramenta cone

[

tingere. Equidem à talium fé avertunt con-

Q

D.

fortào ; z'l;þhimqae orationes de[Diciunt , ut-

ote Deo odábiles , ac fibamet ipfes contrarios,

[/

c»c. Ita. Laur. Juftin. ferm. de Euchar.

[ui

long? elegantzffrzmo ac pizff/mo.

f

Placet huc adfcribere gráviifimma &

T

Sacerdotibus notatu digniffima verbà

[/7]

Cardinalis Bellarrà. . Nam dum fuperios

li

ra Chryfoft. verba de Angelis Altare &

t

7j

Sacerdotem celebrantem ftipantibus re-

fjj

lt

citáffec, hzc mox fubjungit.

Aj

Co». zdemte jam quam trzjfe e Jeþlamn*-

CW&

dum fit. [peblaculum , videre [acerdotem di*

ür g

vinamyfleria peragentem , A)zge/ömw chorir

ü

undique feptum, qui ad eay du& ipþa]*æm;

[Qel

u , ö"j-[aquz'tur , feupenit , ac tremunt , e

Vldn

ve adgiiratione ingentes clagiore.s excilant

]

€T tamen ]äþ?rdö! n medaó þäfitüf Toldr fïl'"

Qii

gidus , & quafr jff[)idq.r non atiendit , quis

r gaa* &

D

EUCHARISTICI..

153

"

agat: uon 'z'n?ellz'git : quid loquatur * & ita

i

properat ad finem, ita ffgna àmvoluit , zta

| Pmæï-

verba pracipitat , quaff latrones poft tergum

I

fm

baberet , & fatis temporis ad fugiendum

vite

non effet : d tamen , ut dixi

Z

0£ Pï Oþïfï'eü

WE

.,

fiba O

jngultum conþ

P

dentie patitur..

c res facre

hn a

Dens irridetun, fic vi-

contemmnuntur, fic

uf

dendi materia bareticis datur.

Clamamus

tiittl

[

in facramento. altaris Chriflum ipfegm effe,

: u

& dnterin nonnullà ta. (é gerunt, 2ta ifoa

acramenta pertrattant , quaff nibal minir

illitu

verum efje pwakelzt ?OE quaft Deum amar-

n v

anoreum , vel ?lymbf.um baberemus , quà ni-

bil féntiret , mihil vwideret, mihil audiret.

»für

Sed máhà credite Deum. omnipotentem ,. d

T

g

vivum babemus , qui nmon dormit , nec irri-

detur ; & omnia videt , omuia audit , onmnia

notat ; Qv aliquando omues fnas injuvàas ul-

ö prlm

eifcetur , r irrifores fnos ipfe videbit , cum

"

eàs repentinus venevit. intevitus. — Yta Bell.

T ii

Con. 9. Dofl a. Adv. quem itnitatur Me-

ul

tezell. congr. Orat. l, 2. de Sacerd, c. 1 3.

gu

Vide eundem Cor. . fzp. Maff. efl : Ubi

ii

xl!ïf

perinde graviter perítringit Sacerdores,

y h

&orum , dum tremen-

QEli Sanitum SanC

I3

a

Wä!'f fï

[4

134

APHORISMI

da myfteria tra&ant , in Ara prefentem,

lorm

& multitudine Angelorum ftipatum non

of

(iff

attendunt: Et quafi eum non | viderent,

nec ab eo viderentur, incredibili fefti-

4

natione, fine fpiritu, fine affedu , fine

[/7

timore & tremore facra perficiunt, Re-

[

pctit fimilia, de Gezz. Col. l. 2. c. g.

fiten

6. Exterior illa Sacerdotis

£j (

celebrantis maturitas, reve-

hii

rentia, & pia corporis compo-

th

»

fitio, non tantüm celebranti

utilis & decora eft, fed & fide-

p

0777

les in Miffa prafentes aedificat,

[ Fm

ac fingulari eos pietatis fenfü

l,

reficit.

Ita Conc. Colon. Ann.

ht ij

1536. Tif. 2. cap. 19.

tl a

Sic & Lud. dePonte in vita P. Alvarez.

Lt

teftatur folitum illum facere Sacrum ,

bt

cum tantá modefítià ac devotione, ut

SNEN

cam ctiam in auditoribus extitaret.

l

dbidem fatetur nonnemo permotum

li

D

fe ad amplectendum Societatis inflitu-

tum, quod Parris illius devotionem,

QI

modca:iam / gravitgc;:m & tantam totius

hominis

IiUmuE

EUCHARISTICI.

155

fenet

hominis compofitionem in facro Miflz:

officio hebdomadá fanctà celebrato vi-

Qu

dere

diffet, Vide in vita P. Balth. Alv. c.6.8. 7«

ii f

At munc. fepenumerà videmus facrat iff-

i, lt

ma myfleria. celebrari , ( verba func Ánt,

u M

Molinez,) tam qodicá grarvitate ( decoro,

jue. ceremonaá , pronunciatione, ut

"n

jine modo f5

ent

eum qui àd intueatur peuitus ex

affectu, da-

lore concuti uece[fe fit.

Certim quippe eff,

Jl Geztlem M(y/lnm' videremus litanten ida-

u

:0

lis ed celeritate, an levitate dicam?. quá

|ebra

[;/we: Chrzfliani þcerdutw offerunt DEQ

| OT

JEterno. Unigenitum. erucifixum , quibns

x

nop fannis jocísque excz'peremu.r? Et quod

t f

lacrymas meretum , . ff notazpfe effent fancta,

on.à

1

u& iàn Miffa tam abject? tratfamus , nun-

344

d certà nobàs illuderent: c ipfit. cc. Va

P.Ant. Molina Prog;m. ad lib. de znftr.

U

Sacerd.. Addit ibid. Opifices meliüs cal-

c u

lere artern fuam , & accuratiüs ad amuf-

otioi !

fim exercere, quàm multos Sacerdotum;

tjurt.

EKt hanc effe calamitatem maximam , &

em

plurium, vel cunctarum caufam.

j 1

Quà majeftate Magnum illum Bafi-

cVO[iOneqï

lium facris Myfteriis operar:

ifolitum cre-

gur

4

dimus?

ho

:36-

APHORISMI

dimus? cüm etiam Valens Imperatoe

UT

Arrianus Femplum hoftilianimo ingref

i.

fus ac Bafilium facrificio intentum con-

taci

fpicatus, vehementer terrefactus , & tan-

f?ä l

tüm non exanimatus fit.

Sed. verbis

2!

A'rw;i,

Nazianzeni rem iítam (ané memoratu

dignam referre placet.

]

Thur

Poflquam , inquit , Zwtzuy fuit, (*Val'cm

&

Imp.) 4tque zpfims aures P[aluarum cantu

207 fectis ac. tonitruo quodzzbz pev fonuerunt:

cuí

fiite

Pleþzquu; pälagu.g vidit, opmémque ordánem,

€? concinnitatema , qua tam n [acrario, quàm

dtim

Q'opé facrarzum erat , ngclicam potzis

le

quam bumanam, atque ipfum quidem (Ba-

W

filium) azre papulum veifo corpore flantem,

qualem [eriptura Samteleus defcribzt(1 .R eg.

j

3.) nec corpore, nec oculàr, nec anmimo fer-

nf

ande ac £ nibil novi contigiffet , ullam in

Toy)

gartem [e moventem , (éd Deo, ut ita di-

Ctipf

cam ,Cr Altarz efflum , bumanum quiddam

Utj

fs d atque oculorum vertigine ac te-

hi

nebrz fobus Znpletur.. Et pauló poft often-

n

dit, illam Imperatoris perturbationem

initio paucis notraram ,. tandem , cüm

ff

mni-

Ycly

Rex acf donaria offerenda accceffit, o

bus

p

EüCHARISTICI.

157

bus patuiffe. J2 ezim, inquic, £itwbare

ii

us

cepit , ut nifi quifpáam exc facrarià miniffris

Am qu

vacallautem [ippofità ianu retinuiffet . ani-

$,

[er?. wtique r luélunsà prolapferus fuerit ?

d vel

Nazian. orat. 20. poft. med.

umor

7. Inftante jam ipfo com-

munionistempore totis viribus

(

& affedtibus preparare in oc-

g ub

curfum DEI tui. Verbailla; Do-

7 TT

minenuon fum diguus; cumintimo

j at

qtily qüf

animi fenfu pronuncia , humil-

um p

lime€ agnofícens indignita

& vilitatem tuam.

L

þcm

7177 (3

yu t

i

. $. Mox quafi audiffes , Ecce

fponfus venit exite obviam ei;

T

, n

novo & ardenti cordis affectu

teipfum excita. Pande adven-

zumq!"di'

tanti Sponío omnes finus cor-

tj

dis tui. Omnes tum corporis,

bt

tum animi vires, facultates,

:urbaïionf:

fenfus advoca, (4.) aut omnes,

dcm ) Ü

i tui, parati ad

velut domcüic

is

con-

ICCHAI[) W;

138

'APHORISMI—

congratulationem & obfequi-

D

Lf

um tanti hofpitis jám

Jam in-

n

greffuri praefto fint; eümmque

atj

intimis amoris officiis & reve-

Qu

veni

rentiz fignis tecum excipiant.

H

V. Chrift. Mayer p.2. c. j. $..

m

dm.

(4-) Nimisindignum foret fenfus tunc

bt

alió vagari , intelle&um tunc aliis inten-

deres voluntatem alibi occupari; me-

moriam aliud agitare, quàm modo ex-

cipianc Deum authorem fuum, ipsíque

famulentur. Huc fervient pig & ignite

Req

ejaculationes, feu afpitationes, nonore

li

quidem, fed mente & internis fufpiriis

ufürpanda. V. g. Dezedicfus qui venit in

nomine Domznz.

Uxzde boc zhbi ut Donmi-

nus meus veuiat ad me? Benedic anima mea

F

Domino, d omnia qu« intra me þm* , 4/0-

[

enini fmöïa ejur.

Magnificate Dominum

r

M

mecum, Q exaltemus nomen ejus àn id-

Mi

apfron, O Daminus meus, d Dews meut,

d

Dilecfus meus mibi c ego illj. Juvenà

quem a'ilz'gz't animamea: tenuieum uecdi-

t10

IOCU

Lmiffdm €&v. Hec & fimilia, præfgr*

n

EUCHARISTICI.

139

i

n

tim exercitia fidei, fpei, charitatis, re-

(f f

fignationis, &c. uti immediaté ante; fic

ftatim. poft füumptionem ufui erunt;

-

m

Lt

quorum fylvam congeffit Philipp. Ro-

venius Archiepifc. Philipp. Vicar. Apoft,

:ipian:

Holland. zz LInfiit. Chriff. piet. 1.2.c. rr.

m

$49 224. & feqq. . Ec nos fele&ta qua-

^

nfüsti

dam in Paradifo anime Chri(t. fett. s.

p i.

[is t

ari; P

modot

CAPUT VIII.

h i?SiC

Rece[lus. . Altaris ,

eu Gra-

j & igmï

s t*

tiarum Acho poft S. Commu-

j

2202€m.

J ii

I

j

Eracto facr(.)fan&o Miffze

TL

facrificio, non minori cu-

Jtt ii !

Di*

rà, quàm ad antecedentem

! ejW u

Miffz preparationem require-

. u

batur, quifque in omni filen-

]

".

l

!

*

tio ac quiete (7.) adionum,

"v u ml:

locutionum, fenfuum ac cogi-

j f

tatio-

Y40

APHORISMI

h:

tationum fef? contineat, (7.)

per quartam ("c. ) minimüm,

llei

&

aut oCavam faltem horze par-

lt

tem. devoté fecum meditetur,

[

& intentá cogitatione perpen-

li

di [//

dat, quid egerit; & quà fide,

uá devotione, quo fine, quo

fia

Wrce

fru&u hoc ipfum peregerit. Ita

Odav. Frangip. Epijc. dric. m

ïflllt

Direch. Difc. Eccl. Colon. Tit.de div,

off. n. 85

D

üäfqg

(z)4

fümpto cibo Mcdici fu;ad'cäc

W j

quietern à negotiis & laboribus: mo-

tum przfertim vehementiorem dam-

u [

qui;

nant, utc noxium conco&ioni, & qui

üjy

cibos crudos expellat & ventriculo , vd

faltem fuccos feu humores crudos cibi

ii

