confcientiz & vocationis propriz, & in

yori

od

1[!3

D

fc ïpfum habére maximam poteftatem,

uïablt l

i

nec ulli rei affe&u nexum effe, nifi uni

€0; cüi, an imens hominis feità donà-

jna j

rit, non otiose ad confcientie tribunal

la

j

dilquie

"T

£& (o) f&

| 1Ài

difquirüdum. Hocopus, hic labor, ut

fentía |

quod tunc faciendum, non ofcitanter;

non perfun&orié, non fomniculoséfia.

?.

S. Paulus precatur: orabo; inquit, /fés

^Qmmiu)

Nirnirum in aliis

vitu, órabo c mente.

:

hum Q

fatisfuerit partem hominis fatigari, hic

| Scrfptu

totus homo nunquain fatis laboravetit;

fWYoCat

Sedulos miniftros vule DEUS, & qui id

quod agunt, toti agant. . O quàm fzpe

t fugi

conícientie negotium remifsé agitur j

(utre

& hinc divinum officium negligentius

UT

peragitur, cüm multi queruntin choro

Wiüm o

»rafentias, fed pauci confcientias füds

quod & vos tam negligentes 1n divino

n t q

Qbl

officio peragendo & Choro frequentaü-

Ditter,

do reddere videtüt4 oportebit iraque

primum vocádonis véftrz zelum exc-

tizatcipfm

tulde dl

tare juxta S. Carolum Borrorautm do-

I cosf

centemi, quod qui quoridié in viaDEl

UOnfcenc

& vocationis füx p

,

rogredi cupif. opot*

tet illum , inquic:

Va

hot

quit ) 5'0 |

1. Ut incipiat quotidie,

TU g

eft, quotidie debet conati ut

now Cj

Deo ferviat, eo fervore, ac

L

€o dic primutn inciperet.

| wndw i

3. Ame

£ (0) £&

293

2. Ambulet a&ualiter in prg-

jc hbot

of

fentía Dei.

1iculos6E'ft

3. Solum Deum fibi finem

,

iani[s jl

omnium & fingularem acio-

inim?

num conftituat ,

illad facrae

ag

Jordt

Scripturz fibi in memoriam

revocans ; ZMalediChus efl qui opus

M

) quin

Dei facit uegligenter.

ylli

Quare defüper in cubilibus veftris

nl

compungimini.

Et quifque in femet-

ipfum oculos conjiciat, fe difcat, fe in-

vuto d

as

fpiciat, fe quarat, & (e inveniat, & quod

j n

difplicet, necet; & quod placet, optet

Q frcqufiiäf

& planter, — Vigila füper te ipfum, ex-

yrtait iüï,

cira te ipfum, admoneteipfum: & quid-

quid de aliis fir, non negligas te ipfum.

; iif

o

Et confideres velim in hoc examine

confcientiz & vocationis tuz , quod 8.

fiein

aj

Bernardus graviflimé urgens:' DZfce in-

quit, éz eo fecundim, communti: in[fitutà

l

€

ó

gtidïï*kf

$

ger tu tbi praeffe , r vitam ordinare,

-

l

gores componere , e temetipfum judicare :

T.

vore /

te ipfum apud te ipfüm accu[are , [apà etiam

condqnmzre , "£C

àmpunitum digiittere s

13

íd

pefï;',ml.

294

£ ('O).ä&.«

fed eït judicans juflitia, ffet vea &*fzg/w as

[17777

accufans con[cientias Nemo te plas diligit,

260 f& fidäliü,r jzm'z'mþit.l Manaé prateri-

tidingn,

t« nobtts fac à temetipfa exatlionem, d* ven-

ferration

tuy diei tu tibi indicito cautionem. — F«

Jferà died puatevite vationem exige , d* fam

. Quile

Tlod i,

þewmz'mtfä- nostzs fac indittonen.,

(Onta q

Legemn hancquam aliis culic S.Bernar-

dm, ve

1l conf

dus, eandem & ipfe fervans: propterca , in-

Quit , //atzaza me ante me d* jedicabo me i-

tinda &i

Pfizm,ut Mius extrema qtr tremenda diei judi-

ttrogat,

cium evadere poffens eft ergo hac confcien-

moxq

tiz & vocationis noftre exploratio,noftri

tictre en

in virtuteprofectus incitamencum prima-

proliya

riutm,& u taleSan&tiffimi cuiq; acDoGit-

exfürdat

fimivirijam olim id nobis cor&endáruns

. s

Hanc legem füis tulitS. Bafilius, ut quox

"1. non

vis vefpere, fuam quifque confcieariam

l mod

rimarcetur. Idem SS. Antonius , jdem

tüm, f

Bernardus ,

Bonaventura , Caffianus,

gfü& pe

Ignatius auctorSocictatis JESU, aliíque

Wüm d

Caffiani

uis impensé pra'fcripferunt-

1 f

verba hzc fünt:

uamobreu áta molss ad--

P

"verszs laec arripienda fant pralia, ut unut-

lire

quáque vitium , quo maxáme infefiatut ,

:xgla-

(O)ä?

295

ia

explorans , adwvey sms dllud arripiat principa-

le certamen omnem curaus mentts ac þäz'cz*-

Plz?r d

tudinem , erga illius impugnationem ob-

la P):i;'üä

utn w

fervationémque defigens.

dnent, H

. Quale veró , & cujus naturz vitium

il y ( f'*

illud fic, vocationem noftram depravans

Ils

contra quod quàm maximé pugnan-

]i $.b

dum, vel pra reliquis eradicandum, de

ifo confcientia noftra, naturà fuà fa-

lw?tf/fd,ik

ulb w

cunda & impariens filendi, defuper in-

vl dti p

terrogata , & juffa dicere, benéinftruet,

& mox quidquid fciverit, eloquetur, re-

g;confcïg*

ordon

ticere enim illa, & celarenon novicnifi

prolixa nequitia, & fcelere continuato

n p

exfurdata, & jam propemodum exftin-

lfj acDPïU

«ta.

Si fana fit, modó ci dicendi ficlo-

ofienot

ilios. V

cus , non tacebit , prafertim interrogata,

QIL&

& modó ei vefpere loquendi detur fpa-

confcienfif

tium, fideliffimá narratione totius diei

onti

hf

Ql

gefta percenfebit : ubi dubitaverit, hoc

ipfum dubirare fc , candidé fatebicur:

j d

j

Ergo fuam quifque confcientiam loqui

t (l

g

finat vefpere, & fecum breviter faltem

p

" [7,

f

diíquirat.

1

ij

M

Y4

Quid

1

-

$96

«

£ (0) &5

|

Quid feci? Quid dixi?

uid ïfas,&tz

cogitavi? Quidnon feci?

uid um

jh airc

omifi?Quidneglexifaciendum?

fingulariter quoque lingua & oculi, ad

m fic

if q

hoc confcientie tribunal citentur , & (a-

(oninüm |

tis rerum difcutiendarum quifque repe-

tiet, quid die uno, unicá linguá,. ma-

Decot

of

lorum aut etiam peffimorum verborum

non effudetit, quid non deliquerint o-

Quendo,

culi, lenones omnium vitiorum, &

M0 [cim

ttiz nl

raptores ad culpam, quanta quoque pre-

ces noflra horarize cgeant difcuffione,

toft diqi

l ïþhr m

cüm DRUS eriam timeri velit ab amicif?

fimis, juxta illud David : 4zzweze Demi-

u

um emne: Santis qu.

Res certé delica-

h fl

Wt tatj.

ta eft, & ferium ac plenum hominibus

negotium cum DEO colloqui , & idcir-

ilfu!wn t

có in horis Canonicis legendis, & can-

CM, PW

4

TU us

tandis attentione opus eft vigilantiffimàá:

DEUS enim non irriderur. Quare cüm

T qjcs j

in precibus diftra&us fueris, cum dolo-

Y dcprc[

re & gemitu vagabunda mens redeat ad

Wa it

DEUM, & invenies ipfum , fi camen to-

D

to corde quafieris eum; ex tota tribu-

ladone anima tua, fic quari vulc offen-

Fu&G]a

fus,

| d(m tmf

ll

( $99

& (o0) £

i^ Qu

:

fas, & taliter inveniri DEUS ; aliàsmuls

ta agendo nihil proficies. S. Ignatius Lo-

1ciEQuiïl

endur

jola circa iniria fandtioris vite, contra

rifum fic dimicavit, ut quoties per diem

i ll i

fe rififfe denorarer, toc fibi plagas ante

enur, &

fomnum infligeret.

w t

De coecero quo ad vitia, vocationem

ïnguäq fl

noftram defedantia, generaliter lo-

? verbott

quendo, de eisdem accuraté judicare

:!iqncrinu-

non fcimus, nifi in quotidiano coníci-

jiorum,

entiz noítre examine, nacuram eorum

quoqucpïf

^

noffe didicerimus , & juxta confilium

dilcilt

S. Ephrem Syri: Diebaus, inquit , ffngula

iib

ve[herà dr mane diligenter confideva ,. quà

Ti D

pacto fefe babeat uegotiatiotua ac mercimo-

cut dï:fï

nie ratio, ( ve[herà quidem ingveffus. cu-

n homlm/l

biculum cordis tui , examina te ipfum ac di-

y, i

cito, putáne hodie Deum in aliquo exacer-

Jdïsi &

bavi: uwum in ve aliqua fratrem irritavi,

d

(unc

J

aum alicujus famam detratlionzbus laceravit

T

&c. deprehenfis noxis gemitum , dolo«

MU

rem ac lacrymas jubet fuperfundi.

g rl

De matutino examine.

fi a^

( qott !

J

Faito jam diluculo, inquit, rurfms eae

TA

dem tecum cunctare & dicitos quomado pers

J

Pa

1j

298

a

A

$9)

ts ifla nox mibi prateriit? eodem ptor-

tutem d

füus modo Dorotheus: qwo pacfo, inquit,

tonfcen

j* féngulos. dies nos 2pfos purgare ,. & pro.

dnges d

jemodum expiave deheamus ex atb iffinro , do«

tüttm il

euerunt diverfi fanctà Patres, nempe ut ve«

$ Ketmat

fperi f,dulö quique perquirat cr 2nvefliget,

fmtre;, l

quomodo pertranfrevit. diem ilums vurfum

(b

qmane examinet , qzzomada exegerat noclem

Fnt:

dlam, dv penitemtiam agat ac refipifcat

W Wmh

coram Deo, ff quo pacío (ut. fieri poteft)

Kfleamw,

geccatum aliquod admiferit-

Meientin

fospulc

S, Chryfoftomus de hoc ipfo con-

otdiant

fcientiz tribunali differens, bec, inquit,

4

t

féiant ffngulis diebus , nec prius darimierti ,

[

tc; Af

homo , quàm mente ver[averis, qua PITEDA

funis Cnf

terdiu perperam atía [tnt , & die fequenti

eri omuinó tardzor Ad ea ip[a vur[us aggrte

Qis Cïprimf

!

dienda. Et poft paucula interjeQa : zz-

QUi

gulz diebus , inquit, veffere ab anima ra-

ld o

tionem exige, Q cogitationem qua peccae

t

qiit , condemna , eam veluti inligno fufper-

dor &

de , & torque C jube , ne amplius ea aggre-

ll

! nObl

i

diatur ; Certó magna ars eft , bonum fie-

6

yi, nec leve peccatum ad ftatum voca-

mnc: «

tionis fuz cendere non velle; Hanc veró

m"x W

/agtcm

ä'ä'ä(o)ä?'

$99

x

autem dat exacta füi notitia in examine

fh, ag

confcientiz , & profe&us quotidiani

EU

ingens defiderium perficiet indies magis

eucem illam , & tollet, ncglectum: Ideo

räijïmä,i

d u

S. Bernardus: roego, inquit, dzleczfouà

j n

vatyer, ut unusquüQue velivum . intret dn

l; Yf

eubiculum fuum , copet confcientiana [mam,

u

f€ quavat in angulis cordi , circumeat lates

bres menta.

Et idem inculcans alibis

p

Redeamus, inquit, ad »os £* diféutiamus

[

eoncientiam noflram ; fic apud Pychago-

reos pulcherrimum hoc inftitutum ufus

; ipfo [

quocidiani fuit: quid quóve die dixeris,

li,

audiveris, egeris, vefpere commemo-

, if

rare: Alius quoque vir religiofus exa«

fj

"T

minis confeientiz brevicatem hifce pau-

J

l

AA ,'fï

|

/

cis exprimebat: quid, pratergref.

T

fus? quid geftum in tempore?

1[6!1533:3

quid non?

774

i f(

Seneca potens in aula, Imperatoris

doctor & moderator, tot negotiis & ftu«

En[jgnü l

jutt

diis, nobili etiam uxore diítra&us, tam

,

|

,bonllfï-ï

arcte , & quotidianàin fe ipfum inqui(i-

tionc, ad ftatus fui perfetionem duce-

batur, ut nonimmeritó omnes Chriftia-

; "ïr

nos

360

& (o)z

nos pudere debear, dum intet alia äüïa:

QW?Z

impedimenta & confiliorum graviífimas

quiz ii

curas de fe referens:; z/er, inquit, h4

| Qd

petefiate & quotidie apud me cau[uin dico,

&il

cóm /yälzztum ? confheéa. lumen efl d con-

bjcuit wxor morá gned jam confcia , totum

Yolur, n

wiem mecum [Orutor fatfa ac dicfa "ea m«

lcaili j

ttota s

ecnun vremeli.

Nibil mibi ipfe abfcondo,

ynte; ;

aihil tm:?/c:a 4 .anre enim quz'dqzlmiz £X er«

voribus inci tióneam , cim pojfrun dicere yui-

Wi

de ne aflud amphlius facias nunc tibà ignofcn,

Quare !

Nec non confiderandum homini Chri-

j at

M

r

rabilis hujus

ftiano quz vir ifte confid

if cot

cxaminis capita fibi ftatuerit ,

uos in

L Dz/'fc

fe errores notárit, quid in di&is faif-

hii uf

que culpárit, feipfum accufans.

i Wa'z'lfa;

Imó zz Z/a, inquit, dZ/fwtatzene pugna«

ii jadz'r

cins locutus es.

Tiir

j 8

7!:!lüïi d;m

Secundo illum lz'äeiz'w admenuiff, quam

M ïeg M

debebas , dtaque mou emendaffà fed offendi-

72, de cetero vide , nom tantim an verum

Í if d

f ag

Jfft quod. dicis , fed am álle cuà. dicitur weri

:w, 6«1

Pætäen.r th,

T

1 f a

devtió minhs homo

vate loco pofitus /zr'mj?i

l?am h,

capifl? comvkFuatori , vocatorà, ipft qui tili

Ma fïag

graferebatur,

Qear-

P

[

3ot

£ (o) Z

tet ii

Ouartà non aguis

gÁACHE

4

dam ocula widifiz,

j

ngraviüin:

quia de ingenzo £uo al Zawm; eff.

inglh!

Quod examen confcientiz , perindé

W [

["W

m

j

ac fi lex cogeret, quoridianum fibi effe

n

"U

li

voluit, nec fine profe&u ; nam ipfe defe:

*]NM)

ia mtt

boc anihà fatt5 eff , inquit , quotidze aliquid

&X "vilis mets demsere, ( errores anébs üb»

zpf ii

jingare 5 pelfimos enzm , ut idem affrinat

du

405 fatit , quüd. nemo vitam füam vefpiciat,

f D

777

,

j

Duare S. Bernardus , non menftriie

vt

J

um,aut hebdomadarium , fed quotidia-

num confcientie examen graviffime ur-

5rabiüs l

gens: Difce, inquit, 2z eo fec.

undam com-

rit ; qun

munis anflituti leges , tu tibi praeffe , d vt

1 as

fans

bam ordinare, QT imüyes compbnere , temete

iþp:m jtläz'mre, te äpj?tmapkd te äpfitm as

u

tu[are , fepà etiam condemnare , nec imptie

nitum dimittere , fedeat judicans jufHitia,

24à

wri!täw f

fíet vea , dv fe ipfam accu[ans con[czent

jijif

fe m difcutiat, vepertà auteim cilpá, d

"T

penu« causa, fe ipfum puniendo, anté fe flao

"T

tuat, Óv tanquam alium " judiætä propo-

4at [e ante /ä , decernat quid 4 fe' acieh-

gluïrt fét defe, juffé 2n fe iujufo infligat

")

j f

m

ll

Jifla flagella , nenmo p

ze diligit, nenmo té

!

1

1.4

! fide-

362

f& (o) &

fédelis qudicabit , loquatur. ego fc fli,

ifiva

quia pacem defevusfi apsd Dominmnm Deuri

E r

£uwny, cr belum dncurriflà apud te épfam ,

WM//J;

fCifferam pateris , ut tu à te ipfo copdemne-

pf

vàr, quia ppac?;mz paci; rzgp?]fi ; F quad rnfie

8102 V25 , C* R0 "Vi quod "vis , à te apfó can»

ftiifo, q

demnaberis , nolenda *vit , volenda nón i.

þ)'üfitit, f

'

Ecce de ore tuo jedic fe Frve' nequam:z?jï

A Jüm [

J?ïge ih'zque ex te, e þatue contm- facz'em'

hiij

Euam ,cr vecogites [Hdtztiam tuani, flatuens

j lg,

£e anite te , & judicans temetipfum , ut ul«

! Oitng

lus extrema diei jua'icz'um evadere poffiss

Bercrun

Ifto San&orum Patrum ductu agno:

99 Vi

tratangs

Ícite & videte vocationem veftram, ut

2707

digné ambuletis DEO per omnia pla-

centes, vocatione quà vocati eftis. Dé

fl

quibus verbis infigniter $. Auguftinus

hn inj,

i dlia Y

Dicitis, inquit, quid eff ambulare?. bre-

i

FWW&»

viter dico, proficere, me fortà mon intelli-

gatis d pigrims ambmletàs 5 proficite fratra

LT

guely difcutite *vos fine dojo,, fine adulatit-

EL

ee , Fn; jpelpatione , non enim e[f aliquis in-

!mohmæn

&ns tecum , cui erubecas , dr jaliet te, &

4ibi, fed cui placet bumilitas, 2pfe te probtts

W/l Mtill

proba C te ipfum , tu ipfé. — Seper tili

.tïal'a P"l

dijli

m

9009

363

w

äij'þlz'tmg 'q'uovl e$y ff vir pfr'umz'rä ad dd

r D

quod wondum er , nàm ubi tibi placuiflà , abà

"n zp,är

vemanfifis , ff autem dixerir fuffczt ,.

Jr ctnat

perésfli. Semper adde , [émper ambula, fem-

m

ger profice , uold in vid vemanere , noli vetrà

itifr

redire , uoló deviare.

Remanet, qui mom

TUTUTS

proficit , vetvà vedit , qui ad ea revolvitup.

unde jam abcelferat ; deviat qui apoffatat ,

- nequam;ä

anni J

ineliis i? claudus in via, quám cnrfr pra»

&£er viAm.

Y

j P

».l.'/?þlm ; W [j

Oinnes igitur cordis noftri receífus

^

hn p

perfcrutándi fünt, & afcendentium in

eos veftigia indagatione fagaciffimà ree

dudu g

tractanda, De quo examine S, Chryfoft,

Vc[h Aff ,1

Scratemur [nan quisque conjcientiam , é

f Omm.a P

l

D

vatzonemtexaminemus C con zclerei'nig.r quia'ï.«,

qid

nam in hac bebdomada prabé ailum Jfft, quid

Augit

j

àn alia, &* quale augsentum fecerimus ad

wbub"'(

?

fequentem , quas én mobis af eiliones corrén

j t j

X er2mdu.

il

Ef enim 4àbà tribunal mulium "'läaäm.ö

j i

'

j

1

J

emolumentum , d nullam veferens. accu(ae

du

J

tionem j confHtue fuper confcientid judicans

: ZJ»W tllr

wl

tem rationem, Qv in mediuim omnia tibi pa»

,l/f"

7j

l

tratà propone, amima tue , peccata þmmm*;

f5

3 Oo4

CECPE

l

e penas exige ziiligemer C odic: ngæ- . äþ,u 4ti

obrem hoc & boc auja e . Et f bac quidem

[7771797,

Fugias, -dic ad eam: . Non de bàs te iudico,

fl'!/äf/ T.

pom pro bàs venzfli te. purgatura. Quid

tj

atl

enim ft dlemalus? quave tà boc d boc ad-

eniffli? vefhonde , molà excu[are , tu te cone

f!f:i: $.

Jideres , non aliena,

Q eam in banc anxite

V»*ivjï, d,

tatem agas continub.

Pojlzm : ff nibil qiml

PWW'WZ

Hicat , habeat , fed vefugiat s dilania f'ace-

l'äïtï 1 Scrj

lans eam , quaft quandam. ancillam inþfena

lfa.

dem dr fornicantem: ( quotidie judicium

*'6"17 n

fl)ujuj;äzodi confHitue , Qr ignis flumen de-

(s il s

j;;gna , veneniferum vermem , türménta yt»

hu

liqua: nec eam amplaus jenas diabolo eopyldä

Pïimo [

wi, mec àmpudenter. loguentem tolleres : 2le

10425

venit ad me , ipje mibi teudit infidies, ipf j

hi alz'g;g (

sne tentat, jäd dác ezc uift tu velis zllaomnza

4. Quid ff vurfum dicat , corporà

J

]ujyerj?u

u

[ il

tonnexa fum, carnem in

d;;m, mundum ba-

UT

bito , in terra commoror , dic ad ipfam : Hatt

Wütns

Jminéa /im't exm/ktz'üïz&r e pratextus, la

*0nis b

Q ille carnem erat indatus, é 2le gundam

babitans, Q interra comver[ans lþmba[»i!ü

j i

fiitz quin d tu ipfa , cin b

exe de gajfer:'f,

Ttn g

i

ini

rarfee cércumdata sd faczs.

Quid ff dolean

ll i

ha

8 ls

|

808

395

5

Jw&

[

bec audiems, me tolles manum: mom euim

hat g

enoyietur , ff percufferzs , fed eam ex morte

j lt Jfræäg;

eruesz Ht fe rur[um dixerit ,quód ile exa-

f

M. 2

cerbavit , ei vefpoude- fed $202 licebat nom

"m

g

exacerbari , certà frequenter iram compre[-

dHl

i

Jifiàz 52 dicat, quüd ilius fhecdes sme fuble-

hat

l

Vavit, dicas ei, jed tm poteras continere ,

j

propone victos, propone primam mulaevem qua

ii

MM T

dixit: Serpens decepit me , wec à crimine

J

[Bberatam.

Cum autem bec examinaverts.

[AHI tæ

m

Ál

1.

«dfrt menso , sepro bempultuetur 5 fedl ficut ja-

; ,ri'liliüii

dlices fub vwelis jedicant. fédentes - fie & t

laz'i;zfüf-*'

jro veli , quietis tempus & locum inquire ,

Q primo aon exignasexige penas,ne magni

unquam approximes - ff per fingulos boc fece-

wmn dies, cum fiducia, im timore Dezs jexta

2llnd Ecclef-. Qui dmetis Dominum, di-

It

ligite illum & illuminabuntur corda ve-

Ítra, & fic ben& vobis erit in extremis,

[

timens enim Dominum in die defun-

)

Hi

7

;

Qionis benedtcetur.

4

Ad videndum veró modó väcaï:ïo;-

nem noftram, in quà vocaci fumus, ut

j

j

in illà dignéó ambulemus , nemini dan-

»

em ne vituperetur

tes -u.llam focnüog

W

mini.

$06

«ä(o)äx

minifterium noftrum , eó accuratius &

d'verfis

tutdi

fru&tuofiüs , pro omnium noftrüm falu-

te, nos ipfosante tribunal confcientie

Ycüum

Ts

noftre , illam difcuriendo fiftentes ac

caufam vocationis & zterna falutis no-

Don

ftrz , exinde dependentis agentes, à parte

Q0nj i

prima feu gradu primo incipiamus, at«

fnus gcnua nos

Qiatis.

que hujus rei gratiá flecta

rcdcm

ftra ad Patrem Domini

noftri JESU

10

qu

Chrifti, judicem vivotum & mortuo-

4

rzum, ut det nobis fecundüm divitias,

m

virtute corroborari, per fpiri-

gloriæ fux

a

E

tum ej

us in interior

*

em horninem , det

&t d)

etiam fcire fupere

minentem fapienti£

m pl

claritatem Chri(ti, ut videamus & fcia-

lbam

4nus, quid nos facere velit, ut digné

DOmm

ambulemus vocatione quà vocati fumus,

nec in illà an&um contriftemus fpiri-

finà

tum, hoc eft intemperantiüs obfequere

s e

Q

do paífionibus noftris, & vanicatibus

mundi in fzcularibus deffderiis, etiarm

WUs

quo ad cultum corporis exteriorem(

Z

qui

$

lurimüm

dOtIUm

indicium menus internz ut p

effet folet) gratiam ejufdem in facramen

a;am,

T mæ

to Baptifmatis & confirmacionis d

iver-

æfrua (

L

y,

äiä(O)äïä-y

307

nl

diverfis cupiditatibus ac illecebrarum

drmti

mundi coinquinamentis adharentes in

onícitt

vacuum nos recepifle feró nimis dolea-

il

mus.

fidous

Domine]ESU CHRISTE

n

fons infinitee fapientie & bo-

j

nitatis, dulciífima vita, falus &

ggnu

redemptio noftra, in fanguine

i

k mor'ig*

tuo, quém pro Ecclefià tuá di-

mll

i

IU

lediffimà Sponía tuá in extre-

i Pm

mo amore & dolore tuo effün-

fl

noty

ere dignatus es, ut exhiberes

fo

m n

eam gloriofam, nonhabentem

a j

5 ^

rugam neque maculam. Tu

l W [

i

Domine Sacerdos & Pontifex,

,' o

& fanc&orum Minifter, fecifti

(s

j ObkqL

nos regnum, & Sacerdotes

DEO & Patri tuo, ut effemus

ib

15 5

genus electum , regale Sacer-

«

dotium gens Sancta, populus

u

u

acquifitionis. Tibi gratias ago,

pro inzítimabili dilc&ionis ex-

ceffu, quo meindignumfamu-

U. 25

Tuin

308

äwä&

nm,

lumtüuutn ex immenfa largita«

ullis meis

|temt

te, pra tot aliis fine

meritis, in fortem San&orum

; dmatt

tüorum vocare dignatus Cs

u Qu

ftus,

Aeno(co Domine, gratiam De-

nedictionis tuz, qui mé ván

Utiüs

n

hujus mundi converfatione fe«

baratum, adtar fanctum Ec:

bisin |

firum

clefie minifterium, & angeli-

H äne

cum munus eligere voluifti, ut

Qm in

inter Choros angé&lorum ,

r

yuriffimos throni tui fpiritus,

f pof

uotidie altari & facrificio tuó

lt t

adfifterem, in quo tu es facer-

CUHdurp

dos & hoftia pro falute munci

Q hofl

oblata. Scio Dornine, & ve

"htes..

ote ]

ré agnofco c&lefte vocatiofils

g

mez donum, gratiam,

D

nedictionem, venetor & am.

Wüta

ple&or Charitatem tuafn ini-

r

Qdo

nitam erga me, otnnéfque eie

c mi-

&os tuos, rogo per han

Ms

fati,

309

£&(o)

ram, & ineffabilem Charita-

j

Jlis

tem tuam, quà nos mifcros fic

amare, & vocare dignatus es,

nont

ut quod tuà miferatione fu-

atus ;

mus, id tuá gratiá, ad tuam

At

f

unius glóriam, & falutem ani-

mv

L.

ma nofire, & animarum no-

3tiott

bis in pretio fanguinis commif-

Quit

farum digne & fideliter, ufque

T

ad finem vite explere, & te-

Oïuiïïi»

cum in fan&a fanctorum ater-

)[Umv

nà redemptione inventàá introi-

li [pirl[*

rc poffimus.

Poft hanc gratiarum actionem per fe-

i 65 (3[E

cundum gradum ad tribunal conícien-

ite m

t noftre afcendendo, denuó procum-

""

bentes, luminis, feu gratiz divinz opem

rovänof

devoté imploremus, dicentes:

DEUS au&or Luminis &

ff ^

j

veritatis, qui oculos habes ut

flammam ignis ad peccata Sa-

yitt!

[n

lo

cerdotum perfcrutanda & ca-

ftiganda, da fervo tuo fuppli

CÍ;

h'l

"

3

&

J* l

jio

£&(o) £

& ad pedes mifericordize tuae

I

proftrato, cor docile & intelli-

Uitat

1 ftinebi

gens, ut te cognofcat, te amet,

te fequatur in omnem, quem

lri

Filius tuus oftendit veritatem;

(Linfe

altum & füublime eft munus

ignore

*

noftrum facerdotale & pafto-

fiottra:

rale fed

d ut

plenum tnagnis peri-

culis, & hoftium infidiis, in-

DRQS

ter quotidianas fxculi curas,

tcrroga

& diítraCtiones anima noftrg:

i5 mej

jJimuerunt fan&i tui Domine

üsinm

quos tu etiam magnis donis il-

d

luftráfti, ne à vià juftitiaz, pet

tj

occulta deli&a fua, & huma-

UW

nam fragilitatem aberrarent:

Kentios

Quid non mifero mihi & caeco

Qlb

formidandum in exac&o illo

iVina[

Majeftatis tuce judicio , cui jam

thidi,

er Angelum tuum fcripta eft

(Oeno

fententia.

Non invenio opera

Itiyc

tua plena coram D EO mceo.

N

Sed.

- 312

s;;;(o)æ

Sed Ó mifericors DEUS, fi ini-

(die t

& inta

iuitates obfervaveris quis fü-

ftinebit, aut deli&a quis intel-

,a

ravum fit,

NU

ligit.

Cüm igitur

eritatt

& infcrutabile cor

j

ominis, ut

E m

ignoremus opera noftra,& vias

noítras, ad te folum converfio

& paüs

eít, ut clamemus.

Proba me

tis

fdisÍ

DEUS & fcito cor meum, in-

terroga me, -& cognofe femi-

Jl Ut

g ol

tas meas, & vide fi via iniquita-

tis in me eft, deduc me in via

Dont

cterni, illumina, rege & gu-

i dot?

berna, infpira fervo tuo , ut

fütiæ,Ff

omnes defe&us meos, & negli-

& u

entias meas, omnia vitia &

pertd

delidia mea, quibus unquam

(

divinam Majeftatem tuam of-

pl

fendi, hodie & quotidie plené

) qií

coenofcam , finceré doleam, &

i

ferio emendem. lIllumina ocu-

ao

quam obdor-

los mcqs ; ne un

miam

n

4

]

312

068

l

1T0hiam in morte

Hoc nunc

Patren

tempus falutis mea, haechora

TE n

mea, & forteultimavitae mez,

quoqu

Wsro

utáfomno teporis mci furgam

& cvigilem , antequam repen-

Mil

Cerur

tina mors, & ira tua meimpa-

ratum occupet, qui in terrá

dorun

fan&orum iniqua geffi. Sacer-

fb

dotes tui induantur juftitiam

Qp e

& fan&i tui exultent in fzcula

Ofhir

faculorum, Amen,

85xt

In gradu nunc ifto fecundo tribuna-

NUA

?

lis conftituti confcientiam noftram,qua,

ütus

ut in zternum falvemur, per quàm di-

bus,

ligenter difcugjenda cít, examinemus,

(atio

& pro illo quoque a&u , divinz miferi-

lgre

cordiz , affiftricem infallibilem fcien-

lüus

tiam, & prudentiam, genua fle&tentes,

implorando, recordemur, fundatnen-

(dtig

tum vocationis noítrz, ftatus, hono-

11

rum, dignitatum, ac fructuum exinde

tlofy

obvenientium, in primná confurá ponen-

Qu

dum, ad quam vocationem Clericatus

d. ]

df'bmg

fui quisque vidcndam & dignofcendam

Patrem

313

äïä(onä

C UR

Patrem Mifericordiarum , acRedempto-

ec hot

rem noftrum, genibus flexis humillimé

t u

quoque implorans, nobis ac fibimet-

ipfis votis & precibusfuis quoque affiítat.

furgat

Kfeptt

Mifericors DEUS, qui mein

clerum tuum, & fortem San-

m

n t

&orum tuorum elegifti, ut

$at

fobrié, jufte, & pié in hoc fz-

Vitn

culo etiam prz facularis vitee

fetii

hominibus viverem: Sicut tu

€s Sacerdos, & Pontifex no-

fter fan&us, innocens, impol-

rb

lütus, fegregatüs à peccatori-

g[amlqnþ

bus, ideó me per gratiam vo-

q.uäm Ü

Qp

cationis, ab utero matris meae

fegregafti.

Videatnunc fervus

m if

u lïïi':m*

tuus, an in viis tuis, & man-

cnt

datis tuis, qua voluifti cufto-

pámt

hüi

diri nimis, ífynceré pro voca-

y

tione füua ambulaverit.

n

4 pOU

li

Quem 3n fnem con[ideret primi , quan-

do ä quanmodo ad lunc Ecclefiaflácum flatum

(

' devengrit ?

(ct

U ;j

E

hu

uf

314

98

n purá intentiome, (v fjncerá mente

Aül

accefferst , d- flatuà illà fe dicarit, nempe

|

|

05 pm

ad ferviendum Deo tota vita faa, d at

L ij

faciendum onerábus &en«fäc;'omæ?

uärpet

1 6 Do

n pluwium ämgficäämm quam uniua

fit u

fi*uc*?w gercipiat , & inikdem z'magz'nmdq

[ U

Jfibà ipft,. fTatum certum competentia de re-

.

ditibus talum beneficiorum retzneudi oli-

An/cl

PN'WH

citum potias, quam Gonc, JTrád. ordznatio-

ue C Epzfcopà . [ui admonitione , pro incre-

! hetig

enento cultus divini dv animarum diverfit

Mulbg,

fihig (

àn locis defiderata meliorà cura ,. dimitten-

hii

dó , f£ morigerum

terat f

: e 05f7umtem Pm]li-.

til; (

n beneficdum tale habens, qualia Ca?

i cg

thedralis & Collegiat artm Eccleffarum omnia

/n j

fint , quaruem poffeffires ad Chorum frequeu-

fit cogy

tandam tenentur , quo ad banc äbligatioe

nj

nen fmam , Chorum diligenter frequentando

8777

£ devot? ac tractim cantando. vocationi

i

G fatisfecerit , vel negligentia [na diver-

b

n

ffemod? , quo. ad frequmntiawm Chorz , smi-

find

us devoté , ac diligenter officzo . Ecclefía

6:' [

"i

an[erviendo , . alits féandalo fuerift?

E

y

ä*?(o)ä?

315.

weri i

du ob znopiam , C vite fuftentationem,

g, n

ob parentum importwmam filicitationem ,

Qg;;, U P,'i'

aut ob alios bumanos vefhetius , clericatum

'mh?

]ïgfelþerit, an ufus Confeffarià confilo ad boc,

Q Deo idipfim commendarit , f'éque proba-

qu.ä;:n D

vit , aut induckus per alios z'nccnfdemtä pré-

j z'mxgiüiü

mam tonfuram j?zj?eperät,?

tettit c&ff'

n legitzmió Q qua via ad beneficium

Al

il ul

pervenevit , an forfitau aliqua Simonie la«

be, etiam palliata, [na vel aliarum opere cone

, p

tracla, ( ff in boc deliquerit, am abfolu-

a i

Hones delito leco petierit , & obtinuerit 2

N

hn à mundài vanitate fe totum abflraxe-

27 M

vit, (v anotio, jocts, nugsi, Cv [acularà

magis canver/ätämä p Permz'/ärz't?

j q;/;l!/'n' ,*

n potui , crapule, lufnà &v intemperan-

Af p

iie contra vocationem Mdm z'mlulfärz't.?

m

"T.

JIJ

ln

n in ve[litu, babitu, &r maribus coram

/)e W/M

externis fe ut dicatum DEQ clericum &d-

Frz't.?

" gt

,

Á

]

4 pev diffoutionem -"vite fe

&ulariäw

i W

Ti

Candale fuerit, d quorum con[ortio utatur

Ti i

QT comviin; ad

iritum, 4n ad mundà

vánitaten ?

til ;

/

a

3-16

$008

V^ udn certas & boneflas occupationer babeat

p/

extra Chorum, wvel per. diemy, ut tempus

Wtl

Jonéiuose quxta vocationem. fuum in[pmats

r/zgn? z

n Patrimonium Chriffi, db pretia p

A/iifyzz

catorum retfó impenderit , am ex. àis eleema-

Ál

fnas. Prozztk potevat fecerit, aut in luxum,

lii d

ac Clericis probibita abfampfevit ?

?7/5', nl

du boras Canenicas pié , attentó, inte-

[07/777;

v? , ordnatà , quotidze vecitet , vel ff Cho-

Á (

vo addictus , àbidem állas cum aliis decantet,

fj

eut lberà. ffne fer

frut

ugw/p ca;gfz'm:äæ [it'äz'ndä

ántermnittat ?

hii

n à tempore Pe;fæpf'iomä äcng*f?ciz' vel

quibus'»

ex parté , vel ex toto. bactenus fatéfecerit t

h^jl

"fn facrifzezo miffe [Emper intevfit, ci qua

141 ;

liti ;

[ittate, veverentia ac fruciu?

7717

. n venerabili Eucharifiie Sacramento

Mierie

debtam vewerentiam exhàbeat, àntermo d*f

Wtre

externo corpori culta t

Ái

n con effconem p f(ata c!efici frequen-

Va

zer C Enchariffiam pra facularibus fépia

ia

umati juxta con[litutiones fonadales , &

L

l.

ad exemplum alorum in Jeilbuss. omuibus |

Án

?)rælucmtz'mn r

"ffone

n

£ (o)

317

M

Wt o

d linsi facrd Qv fludià Urterarum

Jb d

wacet? ut Ecclefte jssta vocationem [uam

j z'nj'ff;mi;

dign? defervire pnffít ,. ne otio feceumbat ,

. pre!i.z h

nliifq&æ vitiaá 'z'mlt-!z'cemr?

TT

hn Epifcüpo C Pralatis Ecölejïæ reverene

T

tann l" obedientiam ex bibeat , mon queren-

)

o , murmurando ,. detralendo , mandatá

jettt, i

eontemnendo vel zeglige;»ado £

uf o

li Ganones Q flatuta comimunia Éccles

frn , prouti d peenliaria totzus Déwcefis oba

lii dmn!.ï

fer'vet ?.

,,;?',; fiit

zn dllà Fc'um unquam perpeuderi, de

quibus ( ad clericatim adiniffan, ) ab Epifco-

pf*

f^. piff. preces fro zp[à diéts admonitus fuity

| jzhïffff"" ']

quid wenipe poff 2ynominit[am [eculari bae

f! Fïjt ! L 71

bitus Hepofftzonem , babitk boneffo lamigae

moribus , fec Deo placere ffudere debest , ut

funi

äügmef:ztum

ej

jusdem gratia , Q* þeï)?&iogü

j gnm

eterna promeverà po[[/t *

An fecundisa "vócalzonesa fïiäw cafl a

Vitàm ferio fectetur , qua ditla, fatía, Cogi-

üpr

£ata, ( periculofe comver[ationés , fludio

dl

quafita vel nón fatis evitate ?

pl

Zin. moxbas. faimiliavitales , pectandi oc-

j n

caffones , cmmm primss emlierums con[ortia

]

fi

318

Z&(o)YE

folicità fübterfugiat, d que familia dami

| d

|

:pj:m Jffne alicujus offenffone , ö* propr o fà

fïflllfll.l

hü

PG'/'ZCIJ 0 f

TMidt0H

n per 4r;vogmtwm & aliorum contem-

pium fe extulerit ? Ipmemor Chrzfliana hu-

fonwrit

anilitatti , manfuetudints d- modeflia ?

Tni duj

hn vincendo perturbatones animi, ut

fiim d

Á di

ira , imvidie , emulationis , di en[topts , cone

Lentiont , ántemperautie ad fiatus, ci vo-

Hilir n

cationts fu& perfectionem afpiret ?

A/Mü'æ

n demum vita ejus fit de clevo, c farte

dïftü.f, f l

fanctorum, an verà. de facularà magi , e

tniit, v

h ?M[&n

vauna comver [atione hzz]m mundi

n pæmu Erclef aflicas , cenfmras , etiam

- Vevota

eXCOIImIEazcat ionem alzqm qodo zmquam

Erdef Áo

incurrevit, c de requifita ab[olutzone ha«

hn E

benda provzdm ac lolicatus fuerit ?

ii i

Hec de clericatu g,cncrahcer, ille ve-

ró qui in Plalacura, aut in officiis ac

thf Ti

dignitatibusEcclefiafticis conftitutus fuo

li al dj

in tribunali confciendz , caufam falu-

dat, [/à

tisanima PfOpI'ldi dl udlCQEUFUS ex actis

Tl

tranfacte vitz, ipsà conf'ucnm omnia

Aït [4

di&ante, & pradicante, fc ipfum bené

BU b!tr/

examinet, -

L dW'

:

E

E CoS

319

ais d

n debit? fét admzffas, eletius, cr con-

jïrmatw $

PV OPTZW

n in ordinibus facris ]uxm tanoner pro-

Vi COU

"Vocationi aC dignitatis þ»æz zitulo f qïmli-

ficaverit , debito Lempore à ; Jure prafcripto s

ufb .

ul

cum alias frucfus non faciat þa.r, nifi diffen-

'atione debità ad boc obtentA?

AU »

hn aliis fibà commiffis 2n babitu , in am-

WWW ]

, d

vibus , àn conver[atione , Louo Éxem splo fit $ ?

T

ln ad cura (ue commiffos ,

f abi þtä-

4 C W

ditos, [j "7 &llo babito ve[hettu bumane , at-

tendat , ut in choro determnatis ad boc bo-

)ldglf 1

jl

vis pra[entes , officium dzvinum debita cum

i, U

devotione (ä* atteztione peragam* z'y** extrá

Eccleftam fecundim flatum ér "vocationem

d

Afl

feam Ecclefrafficam vivant $ ?

vt?

4dn ipfe etiam fé ecundum [uam vblzgatzo-

nein , àn cboro diligenter cómpareat? f juftà

" IHC h

j d

excufetur ,. alium fabflituat , moneátque ,

offcl

jtus

f

ut ad divina cr qu& Em'c:[' & fünt, atten-

ij

dat, ne defeilus fiant, . de quibus ipff cura

fum il

aln (

mcumäzt H

,

jl

omyl

n errantibus ex affettu feu ve[hecin ali-

(Jd

quo bumano connzveat , vel eos ex Paäong.

lu bCU'

6us duriis increpet , z)mzmtqw?

J

Ji

E

E

29

d (o) Z

4du n pmzz'e&do utilitatem propriam vel | . U

àn minimo quegm;? "vitit Fmdallgue eX-

|

|fipin

tirpændif pura ietentione tantam incumben-

|

Ui

do , d nullatenus neque per fé , faófque [ibà

titih, 1

h dii,

coinmilfos emungena :

hn inlegendis (épids

faeris *zäel Jacra Com-

It, ä»ü

snuszone alét pmlaæa;?

Ut

h verum zelum babeat. omnia ad bine-

Ym DE

rem De, ac 7elägiomlc augmentum , Q ani-

ft lt

suavum jzïæ' cammzlfämm falutem agemlz' i

ily, tii

dirzgendi , e prqmwmdi! £ dflum infr-

INT

etem defeitus fuortm deprebenfos. àn fomda,

tD

fvä aliày E;väfäa;m épfe, amt per fuos ad bee

59

idoneos,aut. bene qualificatos febflitutos de^

óite explz'ret-?

N

4l

