& quaft concertatione pulchré Thom.de

0

M il

Kemp. J/4b. z. de Luit. €ap. 1. C alibi: Sed

ïiflli;z li

melliflué prorfusS. Bern. ferm. de.$. Man.

Magd. c fer.6

ff'ft,];",,

fuaviffimé,

.àn Cant. (&in &Gerfon

jf?is) lt

Jnferrogo 2 , inq,uït, K ngmfa fian atces

lib "

de

£

"& 4d. Dominus, , Jf f'fficienter prapara-

b

X(We()m

efeto. prigamm , tremifco, refürmido:

Wiætg

f4An-

m

ao0t

EUCHARISTICI.

ia t

tandem fíic 7qg"oüdeo amibi z'þfz' :diterim quan-

| domy:

tum in me efl , nibil Deo ;'ïaþä?ia mibi coa-

ürio

fcis ff fiper peccato mortali Aut pecmndä

- pon &

Pyapa/zïfa s peecata autem venialiaetzam non

B

confeffa nequaquam obfiftunt.

Sczo c]uözf

: m

apud Dominum. mifericodàa C copaofa apud

Pa

eum rcdemptz'o, quöal pietatis ejus fontem

7177

zulla potef? noffra iniquitas evincere vel fic-

jjtf 5,715'

care, quid ff decreveris faloare, nemo e

J..

(

1717 J

uà condemmnet.

Jpfe pravzpit , ut [perem in

p r

eo CT me fottm im þfw Dueus projz'cz'am.,

ia i

ebedio u£ po[fmsa , mon efl crudelis aut men-

dax , venientem ad [e mon ejiciet favas, pra-

lii

velutum fai pe;'lz'bu«s' nop indignanter abji-

l, giin

fs

eiet, fed pravveniet me in benedichionibus

dulcedinis dum mihà di[Bliceo.

m

O anzma mea fbrnioafa es eum amatori-

Toon!

us nsultzs ? pius [Bon[ma jubet per os prophe-

þ !

(;

N41

lus ut reveriart: suodó etama £e fu/c'zï.

j [ZL'S.M

péet , f milles abfcefferis , contempferis, àrri-

) &6to

Orà, fe venientem nom repudiabit, peni-

tentegm non affernabitur.

$i quis ex bomi-

pàbzs talia dicevet , erederes , confideres c

"

"accederes * Dens ipfe boc dícit , Deus . boc

itt j / '1/

£u dzfl

*'Pa/licetur , ànà Deus

boc 2imperat , &

| yzfüïir'f

/

N ;

fa'em-

202

APHORISMI

fidens non accedes?. Igitur n fAd veritate,

finist

1

aon in tuá vanitate canfz'dem voluutarie il-

| ( utx,

B [(acrifzea,

lisii

] lal

Lmununda ex ?* accede amundanda ad. fon-

tem puritatis incontamiuabilem : Efuri?

d ef[ l

accede pqäendzzf ad pauem vivificum cr in-

um

defectibilem: /Fgrotas? evàt hoc tue znftr-

ldiii:

dite ij

mitatts efficaci/fouum argumentum : fluxum

t

D

[

fanguinis pateris, uec [anarà potes à medicu,

boc efl à tuts exeveatim 2 Ltange Plc'na" 2de

U

eum muliere Hemorrbozf[a fzzsbriam. vefli-

wi, d

fl

mentz J Efn, Sacrofantlam videlicet boffiaut,

e flatim fanaberis:. ff percmffam te fenti

d f

à ferpentibus perver[arum tentationum, quid

ti d

veflat nzfd ut ferpentem. f Cbrfþlum ) eleva-

l

| iü q[æ a

r

zum znj Zcias ;

Ti 4 ng

$2 dicts cum Propbäm, quoniam uni-

| fon, de

cus & pauper fum ego, partzceps effo Sa-

erofantlà bujus myflerió, babebzs Chrzflum

comstem fidum e bof]item ditz[[Imum : ce-

|

€an þïtajü debilem & claudam conquere-

E

vBÍ meminerü quoniam tales ad cemam

magni Kegiw, non folügm imvitantur , fe

etiam trabuntur, d intrare compelluntur :

Qs

Lubrica fum , inqui , & inflabilis , ecce bic

!

panis

EUCHARISTICI.

203

j utnit,

*'

anis cor hominis confirmat: Triffg er

m

Q* anxia! Ecce vinum quod letifzcat ear

bomznt: luquietamt te , C turbant. pluri-

T

a? adbere eà , quà tumentes flaétus [edat ,

qui eff pax noftra , ipfe euim ait * n mundo

m

um d

quidem preffuram, in me autem pacem ba-

u i»r'

bebztis : Peregrinaris à Damino? in fortita-

titl mxiff

dine cibi ilius. ambulabis ufque ad montem

Dez.

.

, t

£

uid ergo tandeém fümz'dsz? . quid" expa-

L2 j

um 1]

ve[cis, Ó anima mea, ( quare conturbas me?

era in Deo, & confitere 3l2 , quonzam ipfé

,

quiie

?jl falutare tuum þüimlztma'a forté qua-

4n t J

T

vis ubà eft Deus tuus ? in boc certó comvivio,

àn quo Cbrzflus fumitur , vecolitur memoria

L La

pal[rnd ejus , mens àmpletur gratiá, & fa-

Ita Ger-

ture glorie nobis pignus datur.

fon. de prep. ad Miff. conf. 9.

pni M

u

j o

CAPUT X.

if

"T d

Efedus [acrificii Mifle &&

TL

Communmtonis.

)

j j

-E3O5T Conuz. inquit S. Bonavent. fé

(aniffäwfï

non fentis aliquam [iritualemvefzét io-

lil (ff';

[

Hem,

[

204

ATHORISMI |

|

ntem , frgnm eft [Birit. infzrmitativelmtr- — (

£5

leuem pofuifli im jmm, Qw mon fentü

m

calerem ; snel in ere , & non fentis dulcedi-

uem. de Prep. ad Miff. c. 14.

|

du p

E

ZP/ "h

Itaque effe&tus facre Commun. brevi-

UL

ter indicabimus; ut fuüum quifque pro-

| fífect

fe&um his infpcdis mclius poflit difcu-

fütts,

tere.

! Trid

61.«];

1. Divinum hoc Sacram. di:

f

mittit peccata pratcrita, ('4.)

l

|

(s

[U77]

& à futuris praefervat. (7.) Paf-

fiones refrenat, (c.) tentatio-

Mi d

| (

"h

nes minuit, ardoren concu-

|

6'" /ll&m

pifcentiae reprimit ; devotio-

| Uf 1 0/»

nem excitat, fidem illuminat,

Dllo [/

confirmat fpem, accendit cha-

|/ !f

ritatem,

corroborat noftram

d

debilitatem, reftaurat vires, ex-

"h j

"Ut

hilarat confcientiam; facit ho-

| U

LT

rminem participem omnium

utij

meritorum Chriíti; unit ceum

NU[] )

cum Deo: denique arrham dat

HUm ii

eterna vita. ]ta Gran. 4i£. 3.

4Hemor. c. a

(a.) Vi-

|^ prar

m

,

".

EUCHARISTICI.

20$

ztifw]r::-"f

(4.) Vide $. Thom. z. p. 4. 79. ubi

* j j

horum effe&uum explieationem laté &

7177

claré perfequitur. Ex Afcet. V. Rodriq.

a. p fr. 8« c. 9. C feqq. Gran.

yun. b

: (5. ) Unde Cbryfoff. ait,nos ab hàcmen-

ag

sà recedere tanquam leones ignem fpi-

rantes, terribiles Diabolo cffectos, Hom.

pi*ïiï dl'm

6 1. ad pep. €* 4$. in foan. Nide Conc.

Trid. feff. 1 3. c.2.

eramd

it2, ( l

(c.) S. Bern. 53 qui vefirum , inquit,

&0n tam fapà modà , 'ec tam. acerbos fentat

)P

motus iracundie, imvidie, luxurie, aut

iuptat

ceterorum hujuþaoqlä , gratias agat Corporá

m

(

e fanguini Dominz , quonium virtus Sacra-

(l

(

enenta apemmr 24 €0,

llomit

Duwo enim pracipu? operatum 2n nobis , e

fenfem minuit àn minime , & in graviori-

endl

(

nol

bus peccatis impedit omninbconfen[um. Qnuài

vuluus babet , medicinam vequirit 5 vudnus

1t5

r?

l

babennus, dum [ub peccato fumus s medicina

fadt

eptima efl Sacramentum. — Quotidie ACCZpe,

o

quotidie curaberis, Serm. in Coena Dom.

uni

i

Non vacat fingula latiüs perfequi.

Unum reftare video Quafiione dignum:

at

deran-

[an M

öf prafertitn Sacerdotibus confi

dum,

[

l

206

APHORISMI

dum. Cüm tam multi & mirabiles finc

lqu

facre Communionis Effe&us , cur tam

Tferu

QTO

pàauci & tenues, vel nulli apparent in

lurimis commu

Iraud

celebrandum?

nicantium , vel toties

nicq

Bo

Hanc quzit. movent Gran. sse.

li fupl

lib. 3. cap. 1 1. Rodriq. dr. $. cap. 13.

ln

Molin. d. a. cap. pv

patig

Nunquid ex Theolog. do&rina con-

Dorr

ftat , Sacramentà, quotiefcunque legiti-

ü[i [&qq.

mé recipiuntur, novum femper gratie

C

& charitatis augmentum producere

ümg

Ubi eft ergó in multis Sacerdotum to-

ties & pené quoridie celebrantium pro*

r ej

n

doffis

fectus virtutis, Charitaus, Humilitaus

Padentim, Abftinentie? &c. Ubi ille

Tifer

meritorum cumulus? ubi illa copiofa

Qnti

meffis, que tam largé fementi refpone

Tortif

deat? ubi illa opum abundantia, que

füUs.

tam quaftuofz negotiationi par fit? ubi

r

illà faturitas & corroboratio virium,qué

ltis

à tàm excellenti cibo praítari debuit?

ubi illa inebriatio fpiritus, quz vinum

üis, V

Mdig

mþ generofüm & nobile decuit?

u

O quàm

FUCHARISTICI.

207

lst

O quàm multi feminant multüm, &

qui d

inferunt parum! comedunt, & non fà-

yuent i

turantur; cooperiuntfe & non calefiunt.

Ec quidquid opum colligunt , miuunt

vd wliü

in facculum pertufum.

Ponite ergo , ó Sacerdotes, corda ve-

y, iil

ftra fuper vias veftras; & videte ne to-

j ub J

ties in vacuum gratiam Del , imó ipfum

gratie Authorem Deum recipiatis.

Porró ad refolutionem Dubii propo-

yin t

fiti feqq. Aph. accipe.

g gt

2. Caufa, cur hoc Sacramen-

uïOWïf

tum nullos, vel exiguos opere-

doi

Pv

tur effecus, eft debitz difpofi-

ntnuti

tionis in recipiente defedtus.

g

u

")

U

Prafertim in expurgandá con-

fcientià, non folum à peccatis

iiv

,

yti

PG

mortiferis, fed & culpis venia-

gntlih J

libus, & quibuslibet affe&ibus

"u

inordinatis ad res terrenas, feu

viriut

carnis illecebras, & dele&atio-

5

yn v

nes. V. Gran. memor. lib. 3. c

LL

uæ U"*L

gl

Molin. £r. z. cap. 1. Rodriq. . 8.

2

& 1.

Nam

(f

-

208

'APHORISMI

Nam conftat ex Philofophorum fen-

Tide$

tentià, cujus eriam fuprà gmeminimus;

ibi lo

cau(as operari fecundüm fubjeüi difpo-

fiionem. Unde ficut Sol, Aér, & Aqua

Jj!'&f 1

Wt

plantas, dum adhuc vivas in terrá radi-

ees habenr, virides ac floridas seddunt.

if

at evulfa & emortua radice, eadem cau--

Wi «

fie illas magis exficrant, & putrefaciunt.

W, ;mt.

Sic & Sanctiffimum Sacramentum ani-

[fäum (í

mes vivas, & per charitatem in Deo ra-

*ui

Em

,l))'

dicatas crefcere magis ac florere facitj

!

at veró anima corruptà charitatis radice

"i ]

d LT

mortuz magis per illud exficcantur, in-

1 d

durantur,& fiupt quotidie Íeipfis pciorcs.

IW dl

Cibus corporeus fana corpora probé |

ä,"'-fïfu]eriþ,f

nutrit, auget, magísque corroborat: at

& d

corpora impura quó magis. nutris,

Vaj j ]þ

có magis ledis, unde ralibus tenuis

"r pirig

vidus, & exa&a diata prafcribi folet.

| kaT 1 147

Nam repletione humorum laboranti-

bus, etiam falutares cibi nihil proficiunt,.

$€d q

fed potiüs cacochimiam augent. Itahic

At gm

Wttarie

cibus, quem peccatis gravatum invenit,

adeo non corroborat, ut magis corrum-

BrOfdes

pat; non fui naturá, (cd accipicutis

vic?o- |[m*o

Vi

u

EUCHARISTICI

209

orum d

VideS. Chryfoft. fom. 27.in r . ad Corintb.

lmmlmm

ubi hoc fimili ucitur

edti di

r Kg

Specialiter "verü cäf Laculugm gu/im ajus

t m

Sacramentz gqununt , aic Gran. qz»z comverfe

ad /Jammuw /æu!m 2um. commercéas vifibus,

s mddh

d

mwz;, vanitatibus, & inutilibus negotin

fz).acmt.

Utrerad

Omnia enim bec male praparant

Vet£tam ceelefts 2lius Sponft.

Anor Dei ves

yentüm à

æ'/l ntbilzfona , «t delicat. füï;mz, HX admit-

n D

?2 corrzvalemz [éd folus Zutegram vordá

yrete fi

jcids aol

Bussani poffelftonem poftulat.. Yca Mle. Memz,

lh. 3. c.rz.

at

ANempe delicata eff cozfola-

&£do divina, ait Bern. zec tlamr adnittemn-.

19[ p

tibus aliemam. Ft Yerum. Prmcmþamm:

yporit

facularabus defideris animum deletiatio fan-

a declinat , nec mifceri poterunt , "vera

yroor

anas , Jpivtualia corporalibus ptmma Inis,

t 5 )

yibus v

j

Wt pariter fapias, qua favfam fuut, cr

gü&

aicti

b

f'uper tevram. Scr.6. de Afcenf

r

, 0

Sed audiamus Cardinalero Bellarmi-

hoj

|pe

num graviter alicubi *Sacerdotes ex fre-

1(1 Cn[a I j

quentatione SS. Myfterii cam parum

j

i

proficientes admirantem & deploran-

[

g

tem. * Cone. 14.

n

Q

Q

Undé-

L

ZIVO

APHORISMI

Undénam fieri cen[et*, ut qui celeftia

! n

acramenta frequentant , adhuc tamen fape

wiiny j

lubfr/i;nm

frigidi , torpentes, anfirmà , &v imbelles maw

neant : certé Dominus , quem. in Sacramento

dfitend

allo ver? fzféipimus , ignis confumens eft,

W f D

lux mundi eft, cibw exquifitzfmus eft.

u

Caro mea veré eft cibus; fanguis meus

D

veré eft potus.

p

Ui Q

Cur igitur qui z'ghem tam ]Gfequenter

imus , mon ardemus ? Cux aldos uon anflam-

at

anamus ?. Cur verba noftra þz'ntilæ ignis un

JAS Qat

unt? Cur qui ]ucem ipþzm accipimus m

/

X $a

D

?

fulgemm? Cur orbem totum non 2lluftramn

Cur vita mores , & epera noflra radi qui-

If ]

.;,4

dam lucis non fünt? — Cur quà cibo tam ex-

e

Jllf äc ma

quifito ve[cámur, cr ex ipfo frumenti adip

?

«

goon

atiamur , non pingue[cimus non vobor amr.

,Wm in [

- Non alia profectó bujus veà caufa eff,quam

quöal non diligenter antea [Jedef noftros. at-

!H:*&O[ü faü

Iuimus, neque vuluera peccatorum feunm

ut par e[fet, curamt.

"ii

fludio cr. folicitudine,

COQUia & l

Ad confefftonem accedimus quidem i fed fine

quï QibuS I

dolore , fne propofito emendationis. Medi-

cormm con[iin muon acquief:z'mw 5

eccaudà

, U Ont

/

[

UT

& quid illa confe

6CCAÀ, lqnz: 205 €vitamtus ,

[

? lmgluyic q

EUCHARISTICI.

21lI

L caïräj.

fo? Quid prodeft egro, quod peritiffonus

Hainth j

qnedicus zllum imifat , c pharmacum fa-

7

d

J

tl

luberrbmum. [umendum , & À certi vehus

dcrat

abflinendum admoneat, fd nibil eortm poffea

(umen

&ger faciat , & ca/g/äq f&0 , 07 medicorum

jijmt

Wivat ?

ngii

3. Defe&us praparationis,

-'rgqaeïzttf

quz confiftit in procurandá

£m z'nfä

a&uali devotione, inter preci-

jl ignt

puas caufas cenferi debet, cur

qcipam

hoc Sacramentum debitis fuis

j iquW

effe&ibus careat. V. Gran: AMe-

m nl

"or. 1.3. c. 4. g. €Ó 6. ubi eleganter

j a'þg W

de bác materiá.

gt

Teftantur Medici, cibum bené mafti-

" ii

catum in ore & dentibus probé contri-

m

tum, & palato fuaviorem effe, & minus

" WF";

J

negotii faceffere ventriculo, utpote jam

m

chylo fimillimum, adeóque facilius con-

coqui, & mceliüs alere corpus. Ita quó-

,uz'dz(nfff

que cibus Eucharifticus , cüm dente con-

W'MZJ': xv4

fiderationis mafticatur, gratior fit & uti-

TTE l

(j,

lior. at quiillum mox probé mafticatum

ingluvie quàádam in ftomachum debilem

quid ii r.:';

O 2

&

212

APHORISME

|

E

& languidum trajiciunt, illius & guftu

ótan,

fraudantur & fructu.

«

4. Incuria debitae intentionis,

l (

j

exigui profe&us ex hoc Sacra-

V

]

(ithla

füento non minima caufa eft.

|^

| d ia

V. fupr. c. 6.

" Non mirum, fi fcopam non feriat,

| KT

DT j

3ui iftuc non collimats fed in aérem

|ntien

potiüs, velin incertum jacit fagitram.

ln [/

Ia nec mirandum, fi fructus hujus 52*

;i /iüg f/üïl(;;,

cramenti non percipiat , qui hoc fine

]'w,tio ep'

non accedit. CaveSacerdos & Commu-

nicans, he obiter , & quafi aliud agens

-; quug

liuc venids, ne fis, quafi cutrens in in*

[

certum, vel aérem verberans. 7". fAp.c.6:

iaf

In uno Manna oliin fapor erat varius

tiiy F "

pro cujfque palato & defiderio. lia

|

jtüt Wli!]

etiam Euchariftia faporem dabic, quem

ffïfllm t

l

n

quarimus, At fi non quzrimus indé

31.71(

proficere, corro

borari contra rentatio»

| ff?'*gi hat

nes, Chrifto upiri &c. quid imirum,

fi

//l

Aij])

tj

ii

nihil eorum percipimus:

11

MF*

..Sed libet pii & Religiofi viri ver

bis

A

hp

Md

J

uti, ut noftros ipfi nevos & defectus

ag

propiüs videammus, Nam Saccrdocäs C

€à

^

EUCHARISTICI,

213

ca precedentia incurios ita

| Perftringiä

T p

Gran. 4 memor.

In qz;o nonnullorum Sacerdotum valde ve-

mtiont

prebendenda ff audacia, quà nibil horum

cout

acdenter , quocunque leco funt , ftrgunt , e

AU e

ad altare accedunt , fabulantes, videnter ,

occupat , fecularibisque negotits diffracii:

gon f

afa ut quzï j?curz't—ate utque znucurid eunt ad

j in &

comedendum panem materialem , eádem ac-

i lp

cedunt men[am Domini, ut ffemant panem

j huj

"ngelorum - que fznä valde magna abomina-

y hoc 2

uatio eff,

gO

4Ltque bec efl caufay. ctr poft tot anuos,

od

quibus bác medicind utuntur , tam param

r

l

^

J

j

!»f.fw

apfrus ufm adiutà effe deprebenduntur , Alio-

y d

quin [i quoties Miffam celebrárunt , recepif-

féut uotabile alàqmod gratie augmeutum,

[ideio:

iginti annts celebrá-

dabiïi qu

certum efl , quàd qui v

o

g

VAAL , ängem*em gmtiamm tbeþumm jæm

collegä]äzzt, quod [anà fic fe balbere zon exi-

j g

ffmo , ciom. didem fint , qui antea fuerunt ;

jd g

equé fen[uales C àndevotà, mb nonnunquam

fati

j

Vil

j t

pejorer. lta Grgn. Mem. 1.3:.€. $-

1

O 3

m

Quid

APHORISMI

214

Quid igitur formidandum magi c]l,quäm

D

quot àdze fontem gvatiarum , & aien[am An-

gelorum accedere , quotidze officinam omnis

anedicine adire, e pof! tot. emnes «que fiti-

bundum , famelicum , debilem c* infirmum

àmvenirit

;( U

Sed hec pauca nunc fufficiant : fi quis

|

!

t

uberiora velit, non deerunt: prafertim

! licrme

apud Authores paffim hic citatos & lau-

rfecd

datos. Scripfit pretereà recenter P. Joan.

| deenden

Perlinus Madriten. Soc. JEfü Theol.

füifer

D. Colon. eruditum opus 4e .$5. Ezcha-

!Rf

yiflia, ubi etiam fingulariter agit de fre-

pv

quentia SS$. Commun. Joan. Maubur.

VOrpori

i2 Rofeto Exerc, [hir. plurima & pia ha-

Ncgme

bet Exercitia in ufum Communic.

flhOno;-j

Crebriores hic fimilitudines ex medi-

tit lm

cina peritas adduximus. ne mirére. Kt

Pjætminc

SS. Patrib. hoc perquam familiare; ut

Il.m] drc

ait Nigron. z Reg. 43. 2. s. Sed & fimi-

b [

litudo ac analogia corporalis & hujus

| mïütrior

fpiritualis, feu cibi, feu Medicina idem

IU

fuafit. Denique memento, nos APHO-

41 EX hOl

RISMOS fcribere: : qui nefcio quid me-

dicum fpirant ac redolene

! mini digl

; "Olorab

4

3. Lam.

EUCHARISTICI.

irg

B.Laur. Tuflin. 1. Patriarche Veneti

ww

wen/m»

COHORTATIO

ii d

ad Sacerdoter,

T

| Serm. de Eucharift.

» if

Uamobrem fectemini vos, Ó mili-

nl

tes Chrifti, & precipué codleftium

: præïcuä

facramentorum miaiftri humilitatem ;

tiros Gl

refecetárque in vobis per vos omnis

xb

afcendendi ambitio.

Veftro intendice

j Tk

minifterio cum pietare devotionis, &

$d

humilitate cordis. Nullam prorfus ma-

4 ïtdcl

jorem valetisacquirere dignitatem,quàm

corporis, & fanguinis Domini tractare

n Mauljl

Hoc vobis fatis fic, (etiam

"Ton

Sacrament,

fi honorisgradum atque tranfeunris glo-

Wmunic,

rie culmen apperitis,) quod reliquis

p tt*

; mirärf- !

przeminet dignitatibus. Privigil tan-

tüm circa myfterium hoc ftudium ad-

"

hibere, atque pro viribus laborate, ut

«

myfteriorum Dei idenci difpenfatores

j tU

fitis.

qiam

[

Ex hoc utique duplici honore habe-

a

LCiO qud

f

mini digni, pra-fente videlicer, & futuro.

obfer-

Honorabunt vos populi, veftros

vabunt

O 4

j

—

23r6

APHORISMI

vabunt mores, imitabuntur vitam, tem-

Qd

poraliáque ftipendia erogabunt tan-

| ONOCU

quam patribus fuis, animarum rectori-

h, QUi

bus, intercefloribus mundi, & Akiffimi

Yls (

facerdotibus. |Veuerabuntur (inquam)

| (tum à

vos. Angeli veluti Chrifti miniftros, Ec-

hao

«lefiarum duces, Sanctorum cohazredes,

Mcimn

Hi funt

ccleftísque Regis precones.

1Um oy

honores, qui fanctis facerdotibus exhi-

! lndcum

bentur, quorum haezeditas temporalis

!hrimq

& aterna Chriftus eft, dicente Prophetá:

| , qq

Dominu: pars. bareditaté mea, d calici

*'äum in(

quoi, du es gzgä ïqufizaäs hereditatem aneanm

tss 8

suibi.

1005 0p

prefen

Recta igitur adeptio terrenae dignita-

(ug

tis, atque perpetue eft honoris fuga,

contemptus temporalium, morum pro-

bitas, & aternorum amor. In hisquan-

tumcunq; profecerint facerdotes, quam-

vis pracelsà polleant fanctitate , minimé

infolefcant, quoniam presbyterii adhuc

indigni funt minifterio.

Namfiadhoc

Angclica inferiora fünt merita, quïd

zítimabuntur humana ? 'Tranfcendit,

quicquid cft, quicquid virtuds, quic-

qui :

p

9

EUCHARISTI.CL

A9

(id

Eaf

NI

quid faqfïitatis, non capit fenfus, non

bun

[1

Ícrutatur ratio, mens non attingit huma-

( Ed

naà, quomodo Deus & homo Chriítus

& Akif

i

jl

Jéfus fub panis & vini fpecicbus facer-

t (ique

dotum attrectetur manibus, & corpo-

ftros

rali hauftu altaris percipiatur in menfa.

j

condrd

s

Nec immeritó.

Eft náàmque hoc divi-

n

num opus notiffimum futurz felicitatis

yibu exïä-

indicium, : ac divinz miferationis prz-

fagium certum omni veneratione colen-

;;mporei

dum. zqué in altaris fede, quemadmo-

'c Pfoki)hï(;;

NT

dum in colo colitur Deus, quamvis

TMUE

aliter.. Hinc altaris facri quanta fit digni-

tas, Optmé comprobatur, in quod

prefencialiter defcendic Deus, & in

menta coeleítia con-

qulo (acra

fecrantur.

ynorts 1

yoritt

p

ts u

äfcrmin,l,m

)oCRS.

u

m

l

iil

e

t

g

f0

(

nus, 4

PRAÁ-

(L

O ;

218

?R

ä*l?(/wä*-

li i

PRAXIS

Sangi

| biliPot

Pie Celebrandi & Conr

| tttded

l

muníicandi: tum Ante, tum

Denfqu-«

Poft Miffam ucilis:

|

|

ftt vili

| 'ümeru

ue fuccum €9 fummnam ex ommi-

! f Sen

bus EXERCITIIS Juc adbiberi foliti

| (iä Yoca

com*z';.zete

Sedh

(tmis (

Pro cujüsque veró devotione

!d Viv

faoile dilatari, & paucis mutatis, omni-

K te D

bus Communicantibus aptari

poteft.

fàtis m

Ordem

Sed nontam vocis fono, quàm men-

z frafbarzo expïz'mmdz. ;

Timeg:

Gratia-

Dulciffime Salvator Chriíte

Düno,

TuUU a-

&ionis.

JESU, Gratiss ago Tibi exin-

; Projr

timis vifceribus anima mez, qui

.[aïe [

tantà charitate nos miferé perdi-

Bmt

tos redemifti pretioSanguinis tui.

leniffin

Et qui in fignum hujus Amoris

g

glo-

mtl pm

t,Ui :necnonin -pi gnusfuturg

ra

PRAXIS PIE COMMUN

219

rtig Sacramentum Corpons &

Sanguxms tui nobis cam aul'nlïa"

bili Porentiá, Sapientià & Boni- Leu4.de

o

4ttyib.

tate dediíti in cibum & potutn,

€? be-

Denique ad hzc divina MyPccma, nef. div.,

fe, CUf

me viliffimum peccatorem in

numerum tuorum Sacerdotum

t

feu Servorum ineffabili clemen-

«ifi

tià vocare dignatus es.

Sedheu me miferum, quod ha- Coztri-

Genus. tam mdlgnc vocatione f/tis.

evottot

meà vixi ; & toties, & tam gravi-

Ad5; oti

ter t€ DEUM meurn offendi pec-

, apta

catis meis (prafertim his N..

2)

fed nunc de iis Doleo ex intimo

corde meo : & o tc ex cota ani- 4teris.

Profti.

j n

ma mea: & deinceps Tibi foli fer-

QM

vire, placere; & adherere pro-

pono.

JtOt Ch J

Proindéque nunc accedens ad Pzre rs-

OT blc(l

Altarecuum, ex omni affectu cor-

tentionis

y at

dis mei tibi hoc facrificium , feu

1fer€P"d

digniftrimam hoftiam. Corporis

gullll

& Sanguinis tui, quam tuipfe fe-

uusAm

mel pro nobis in Ara|Crucis ob-

tuliíti;

220

PRAXIS

li

culilti; offero ad Iaudcfn & glo-

t0bis d

riam JEterne Majeftatis cuz , in

memoriam facratiffimz Incarna-

quXqe

tionis, Vitz, Paffionis, ac Mortis

bf p

'

turitat

H

tuz: iu gratiarum adionem pro

Áexdift

omnibus donis & benceficiis, coti

coetui Ele&orum, & mihiindig-

wopter

t E q

niffimo peccarori hucüfque pre-

fttrime

ftitis : yel unquam praeftandis.

infigen

Pro falute quoque Fidclium Vi-

Bünem t

vorum, N... Ecíolatio Defun&to-

10j ad 1

rum N... Et utinam ex omni af-

EE deniqu

fedtu, fervore, & defiderio Ami-

Ü vf

corum tuoruim s feu rcgnantium

in coedlis, vel militantium in ter-

(uds o

ris, hoc tam grande tuz pietatis

1

opus peragere poffem.

IdC(x)qu!

tt, i

Fidei.

-Cordefiquidem credo,mi JESU

n

& ore confiteor, (utinam ad falu-

tem meam) quia Pater Ziternus,

Wf

DEUS feipfo fummé beatus, po-

ml

1,"1*10 Q

tens , perfe&tus, & nullius egens,

fecundüm infinitam mifericor:

diam fuam fic dilexic Mundum,

"R,

lo

ut Tc Filium fuum Unige

nicum

nobis

PIE COMMUNICANDI.

22X

n i

nobis daret Salvatorem.

Crédo

T

Jncante

quóque quód t'uipfe Patri zqua-

lis per. omnia , .ex vi immenfz

yc Mort

charitatis cug de finu Patris de-

nem pt

fcendifti in uterum Virginis, &

ocis t

propter nos homines Hoo faci us

yhiind

&. Et quód ex amore noftri hoc Coriem.

f

Sacramentum in ultimà Coena ;;J

vaftand

inftituens, verum Corpus & San- Dom

dium

zuinem tuum , id eft, Teipfum

Jeüntà

nobis ad manducandum dedifti,

o d

Ec denique Patri tuo fa&us obe- —

"

o M

diens ufque ad mortem, temet-

ipfum pro nobis hoftiam in Ara

m u

Crucis obculifti,

" picïäfb'

Ideóque magná fiduciá venio spa,

l

ad te, ÓDomine, qui noftri caufa

jni f

N

taàm mira facere; & tam dira pati

n

voluifti. Quid enim negabis, qui

[f;[g[m!f!

fic amafti , ucceipfüm dares? Amo Chari

ftlfi&o

e at r

Te quoque, Ó Bone fESU, ex tora

jpt

virtute cordis mei ; & femper de.

n

inceps, & in aternum amabo; fi

tu dederis.

j

ld

"]

Sed

222

PRAXIS

ME

Ghlatio-

"s Ref.

Sed quid retribuam tibiDomi- .| Hkei

gnatio. n€, pro omnibus quez retribuifti

ts m

fis,

d

mihi? Ecce me ipfum totum,

Corpus, Animam, & omnia of- -

til dor

fero in omne beneplacitum be-

T

nigniff. voluntatis tua.

Guttudi

Dlanden

Hunili-

Verüm,quid habeo, quód non

táfis,

Mpim,

acceperim? quid vilis peccator,

hum N.;

vermis terrz, pauper & inurtilis

Tif

conferre poterit DEO Creatori

fuo? Tuipfe potiüs ó Domine,

5ats Cf

[inio.

Eu vit-

utpore Advocatus. & Mediator

n

vit.Chby;. feus, dives in meritis, & mifera-

T Md

-pil

Vr (

(

üonibus, fufcipe caufam meam,

bk]

Et ex thefauro immenfz charita-

COre

tis tuz fer opem inopie mez: &

Mp

l

Vtno

]

predum Sanguinistui, omniám-

a

tem

que meritorum tuorum repra-

fenta /Eterno Patri tuo; & hinc

" al

fupple omnem defectum meum,

l 5 Q

Md

Przcipué hujus mez , heu, nimis

i

H'[u [

At

languidz preparationis, quà ad

NT

, gb

hzc SS. myfteria venio, ut ficEi

per Te placeat obfequiurm indi-

W (

gniffimz fervitutis mez.

Ul ftes

Fac

PIE COMMUNICANDL 223

biDon-

: Fac etiam , ó Bone JESU , per ï-ïüia'

vetribu

omnes miferationes tuas, ut hoe

tremendum Myfterium. & admi-

] COLUID,

ymnia d

rabile donum charitatis tuz, de-

um b

bità femper Fide, Reverentià &

Gratitudine profequar: ídque pu-

ro & ardenti cordenunc & (emper

quotm

recipiam. Statum hunc quóque

peca

meum N.ad quem me ex fingula-

& imi

rigratià vocare dignatus es, Cha- P

rofe-

) Crentt

us in

ritate, Caftitate, Humilitate,Man-

viríufe

Domitt

fuetudine, Patientia, Sobriecate,

Molit

&c. Moribüsque tibi placitis, &

ml

Sacerdite, fcu mini(tro tuo dignis

fim 6

excolere ftudeam.

Idque ut fer-

( C]mla

vitus mea magis tibi placeat: Ad -

majorem gloriam tuam , Ecclefize

m

utilitatem, & propriam, proxi-

m r

p!

mique falutem.

j ii

(

Unde trandem fupplex rogo,kut Abue.

g m

«

per virtutem Corporis & Sangui- £afioniss

js, Q^

nis tui, abítrahas cor meum effi-

caciter ab omnibus noxiis affedti-

us, N... qui guftum ac fructum

lU

u

e

hujus Sacramenti impediunt,. &

inti-

224

PRAXIS

bl

intimé tibi unias, &ihcorpores, | ii

Ilnionis

ut guftem quàm fuavis fis Domi-

tlc;on]

:ngea.

ne, & unus tecum efficiat fpiri-

|qu .

tus, ut tu in me, & ego in temá:

Wiru a

nem, adeóque nihil fit, quod me

o a

unquam feparare valeat à e. Nam

Mnere

tibiadherere mihibonum eft &c.

firfcan

*

Quid enim mihi eft in Coclo & à

OtNUS, (

tequid volui füper terram $Ó pars

'nifi dor

hi i

4nea Dcus in &ternum.

VÜ reder

AModus brevis excitandi affeClus an-

m mihr

te c poff Comsmunionem.

"n defi

ityely

1 Dragiy

Ex P. Chri&.:Maycr. in Indu)fh

kample&

l

tl"

T. 0

!

Mabilis JESU,. Deus cordis mel,

l Umm) 0

A

d

unde mihi indigniffimo peccatori

m po

a 409

tanta dignatio, tanta dilectio rance ma-

jeftatis,. ut me oculis mifericordie tu£

l

N

tàm benigné refpicere, tatm amanter Vi*

ïütlmc

9)

fitare, tam mifericorditer reficere, carm

"€Um;

aterné fovere, tam fuaviter , efficacitet,

MO, gk)]

mirabiliter, ad gloriam mihi pradefti-

lllm [)mm

natam, ut fpero, deduceré hucufque

dignvc-

l

n

PIE COMMUNICANDL 225j

püï*ïv

diglï tis? benedicta fit in zcernum infi-

(isDor:

nitabonitas,charitas, & mifericordiatua,

vt n

qua 1me ingratum cum Patre & fan&o

yin t

Spiritu ab «terno fic dilexifti; decernen-

do me cum Electis omnibus fic creare,;

quodit

t M

redimere, dotare, vocare, confervare,

um

glorificare: quà me in tempore quoad

l C(ïk)&'

corpus, & animam fic creafti, confer-

vafti, dotaíti, canto pretiolachrymarum,

r

fudoris, & Sanguinis tui prediofifimz

1'

olim redemifti, cam liberaliter idem pre-

ATT

li

tium mihi applicaíti, & nunc applicare

non definis,ficjufti&icando, fic vocando,

lh

fic præfetvando fic ce mihi uniendo, fic

^

i

Y

ad bravium glorie invitando : aänofa.o,

& amplc&or charxtarem tuaimm zternanx

€rga me, omnésque Electostuos, atque

lorum , omniámque creaturarurm pof-

corüs ff

fibilium poffibili affe&tu medullitus gra-

10

PM[

0 [ln.æm

tias ago.

Agnofco, & deteítor ingra-

titudinem meam tantam €rga tc, atque

jcordi!

intimé doleo: téque Dominum meum,

a«mllffï

M

e l

ac Deum meum fimili affeQu adoro,

i

: me,ly

laudo, glorifico: in centrum nihili mei

(i)

infra omnes ine dimicto, & Majeftati tuz

& p

P

inclino,

ie ]wai

d

226

PRAXIS

iil

inclino, cüm gratiá cuá folà fim id,

! Omüþ'w

fum.^

vquod

fs un

Ín te, ó infallibilis Veritas, credo: ia

D

te, Ó unica fpes mea, mihi plané diffi-

igndi p

dens fpero: te amo, & amabo fuper

Wt

omnia, in &ternum, ó Fons omnis bo-

ütc

ni infinité amabilis: gaudco dce omni

lt órs

perfe&ione, beatitudine, glorià, & be-

J bcnepL

neplacito tuo , méque tibiufque in mor-

ja Drtcor

tem, & annihilationem mci refigno: to-

U

tus cuus efle, & in eternum permanere

0 IT

defidero, ficut tu totus meus effe digna.

ts

ris: omnem vitam meam tuo offero ob-

1 fint

fequio, infinitas vitas, fi haberem, lu-

P

?mllibug

bens oblaturus.

m ufer

Omnia pia defideria te glorificandi,

Atdhndr

quae unquam habui,renovo, prava r€-

"La dion

vOcO, ac deteftor, & contra volunta-

r

tern meam effe, ac fore proteftor.

Ucd-

&*lqu(j ad f

nam te fic femper amáflem, & nunquam

as

offendiflem , nec offenderem pofthàc

:;üïxi iny

in zternum!

E?Emi m

Doleo deomnibus peccatis meis, quia

m in p

tibi, quem diligo fuper omnia, difpli-

l Per(

d-

cent: cupio, & propono ferió emend

ré

"t

l

4

-

PIE COMMUNICANDI. 227

4

re omnia , maximé hunc particularem

defectum , & novo fervore me totum

creqo:t

tuo impendere fervitio, conando omnia

lt d

agenda perfe&té facere , maximé hanc

vbo du

virtutern exercere, N. aut. reformare

omus)

hanc actionem ordinariam , N.

j d ott

In fadisfactionem me totum tuo offe-

yia, (

ro beneplacito: veniam cum finali gra-

ueim

tia precor, & fpero per te, bone JESU,

eirno:!

in cujus meritorum abyílum me demer-

£rrmati

go: Tu xternà charitate tuà fupplere

dicdi

digneris omne 1mpc1fP&um meum, per

; of

tua fanctiflima merita: méque tuo in

abctïmr ,

omnibus conforma beneplacito , gra-

tiam uberem largiens, hos defe&us e-

mmendandi .. . has virtutes exercendi...

jor

f

aut a&tiones ordinarias reformandi,

0j p[aïa

wlur

perfeverandi in vocatione, & gratià tuá

W

j

of

ufque ad finem: ut Te, ó JESU, in

quem credldl, in quem fperavi, quem

&nun

qü

dilexi in vità, cum EFle&is omnibus vi-

« pO[»

deam, amem , laudem, glonüu:m &tet-

num in pama.

ns mæ;lq

nnla,

II Pereandem charitatem tuam , quà

Cum Patre, & Spiricu San&to fic dilexifti

n

a

Pa

muns

22$

fRAXIS'

Mi

iiundum, ó bone ]ESU', memento , &

Qfedier

miferere cotius Ecclefie cue Sancte,ejáf-

foriof

idmprc

que Capitum , Prelatorum , Principum,

fl

Pafítorum : Statuum Ecclefiafticorum,

Szacularium ;

Religioforum , omni-

lgt

ümque qui maximé pofífunt gloris

o Fl

fin l,.

tug, & falutà animarum prodefíle, &

obefle ;

us, (

Linats

Parentum item , Fratrum; Benefacto-

Miltre

rum, & Amicorum meorum, qui fe

x:i'.'l., &a(

mihi commendarunt , qui me contrifta

Atf f

verunt, aut quos ego contriftavi, offer-

Ti

di, juvate neglexi, quos per meindignum

hf

in viam falutis dirigere decrevifti, omni-

Il 0j

ámque vivorum , & defun&torum, pro

f'in(ïe An

quibus mori dignatus es.

"ii m

Horurm omnium propitius riferere,

!N o]fr

defun&is réquiem , vivísque gratiam

'inifi

concede, ut ribi perfedtiffime, ficur fcis,

"ls o

& vis, placeant, per merita B. Virginis

MARLE, Matris tüz, & omniutm San-

"r

&orum, quz ribi tuis unita offero re

prafentanda /Ecerno Parri, (unà curmü

(tt o

|

ómnibus defideriis, conatibus & obfe-

"

lm

quiis meis, valde imperfedtis,) cui olim

M

ODC-

PIE COMMïïJNIc'ANDi. 229

m

obediens fa&us ufque ad mortem, nunc

m&æ,u'*i*f-

gloriofus Pontifex affiftis ad interpellan-

dum pro nobis. Pater refpice in faciem

tincit

(ticonm

dile&i filii tui , & per eum miferere no-

j, 0f

bisgratiam largiens, ut tecum eodem di-

le&o Filio tuo, & Sanc&to Spiritu cogno-

u g

fcamus , amemus, laudemus , & glorifi-

vodde, l

cemus, cum omnibus Ele&tis cuis nunc,

& in &ternutm.

Bentit

Miferere noftri Domine, miferere no-

f, th

firi, & audjuva nos, ficut nófti nobis

econtt:

neceffe effe in corpore, & anima. fcis

Wis Oæ

omnia, potes omnia, qui vivis, & regnias

eindig

in fzcula.

vili

III. O Regina San&orum omhium,

qonym

fancte Angele cuftos, omnes fan&i Pa-

troni rnei, pro omnibus bencficiis no-

jl

j Jj

ffi

bis collatis, & conferendis in «ternum:

Magnificate Dominum mecum , & exal-

n g[alï

temus nomen cjus in idipfum.

Y ü"u[

T. Vif

;

Ad facrtin faciendum prevvia oblatio

$. Bosaventura.

a d

Cce cocleftis Pater , recolens mortem

yi "

"

illam uniseniti Filii tui Domini no-

pl

1c ho-

lsi) Cul "

ftri JÉSU Chritti, ofïf:ro übi har

3

ftiam,

'PR-AXIS.

J

2130

ftiam , quam ipfe olim obtulit pro mea Jiret

& totius mundi falure.

Ecce ad altare

í

tuz majeítatis tranfmitto oblationem

fis

vivam, quam tuin miferatione multa

|U Do

mififti ad altare. crucis immolandam

ro nobis.

dgnus

Recordare ergo illius fa-

crofanai fudoris, quafi

'ufer]n.

gutta fanguinis

decurrentis in terram.

ls quài

if

— Refpiceillam virgineam carnem, ver-

is, u

beribus crudcliter flagellatam, colaphis

(TUCC COf

& alapis czfam , livoribus tumidam,

^ li mand

