fputis maculatam, fanguine cruentatam,

flttmora

fpinis perforatam, clavis confixam, lan-

f us

ceà vulneratam.

ib Cren

hitori d

llla ergo picras , quz Filium tuum

fatiam/

traxit & vicit, ut in ftaterá crcis totius

tteftri

mundi peccata libraret , ipía te cogat

thttior

Pater imifereri nobis. miferis.

Refpice

litio

obfecro non noítra peccata , fed in fa-

nj &

ciem Chrifti tui.

Non enim in juftifi-

Ya

cationibus noftris preces noftras profter-

ts M

nimus, fed in mulitudine miferationum

/

LV San&a

:uar UIn.

W ine

Oi

Dt-

PIÉ COMMUNICANA-bi,.; 2j1

li i

Direthio intentionis uberior facien-

Ce d dU

- da pro comqua Sacerdoti.

oblatiox

Eus coli & terrz, Rex Regum, &

1onc m

J DomineDominantium, ego N.in-

molinti

dignus tuus, & Ecclefix tuz fanctz mi-

9 iiusé

;nifter in unionem illius infinite charita-

:tækfanguiri

tis, quà ungenitum Filium tuum nobis

dedifti: inunionem facrificii admirabi-

Atriem Y

lis, quod unigenitus tuus in coená, &in

cruce confummavit; in obedientiam il-

n, cdi

rumidi

lius mandati, quo ut idem in ejus com-

tüenau

memorationem faceremus admonuit,

in cultum füpremz adorationis, quam

i.l

tibi Creatori noftro , & rerum omnium

Autori debemus; in honorem, ac reve- ^

(ft

f

j

Ut V

rentiam facratiffime Humanitatis Domi-

ni neftri JEu Chrifti; ia memoriam In-

rügs o

»fa te d

carnationis, Nativiratis , omniümque -

1

M

myfteriorum vice, Paffionis , R efurre-

Il

| de

&ionis, & Afcenfionis ipfius;in Gloriam ,

& venerationem fanctiffimz DEI Geni-

m U

tricis Marie, omniümque San&orum

hp

ac San&arum curie coleftis ; in unio-

jiani

nem intentionis fanctz Matris Ecclefiz,

& omnium ipfius filiorum, qui tibi fa-

crifi-

,

P4

h

232

PRAXIS

j

Hl

erificium hoc, auralia quecunquegrata —| oj

opera obtulerunt , oblacuríve funt, offc-

m

rotuz divina Majeftati hoc facrificium,

! D0Djy p

& quorquot à primàá ejus in(titutiene

iutus

oblata funz ; & ufque ad mundi finem

! Bro f

offerentur , fimülque pretium Sangui-

BU Áng

nis Chrifti Domini Redemptoris noftri,

imdis

cunctósque labores, & cruciatus ipfius,

lodiefo

omnia merita Sanctiffimz , & Immacu-

latz Genitricis ejus, omnem fidem ju-

PIO fïr

ftorum, fpém , charitatem & devotio-

QUi C0 r

ncm ,pcenitentiam, & mortificationems

Tlam f

-05 d

labores & patientiam ; omnes gratiarum

aQiones & laudes,

u tibi five à curiá

t'mm adm'

zuà ccelefti, five ab Ecclefiá militante de-

tj

cantantur..

v t0to)

Deinde in virtute, atque in cfficaciá

ii m

CUR erq

infinitá hujus Sacrofancti Myfterii gra-

tias ago immeníz tuz majeftati pro in-

E-SKUm' ]'l

exhauftis fapientiz, fcientiz, meritorum

iflncalti(ï

& gloriz thefauris, quos in fandtiffimá

Ws bro

Filii cui Humanitcate abfcondifti,próque

pietate illà fingulari, quá eum mihi in.

Ti fs

Patrem ac Do&orem; in Ducem , ac

| wn&iis-

)

tiOnu

|

Redemptorem conceffifti,

Q,

o

Pro

PIE COMMUNICANDI. '2'33

hquet

Pro immenfis gratiarum opibus, quas

"

funt, us

in Beatiffimam ejus Matrem, quam item

Crificun

nobis parentem , & advocaram largiri

nltimution

dignatus es, contulifti,

indi n

Pro maximis bencficiis, quibus San-

ym Sugo

&os Angelos, omnésque fanctz Jerufa-

oris nol

!)

em cives, ac prafertim fanctum N.quem

At5

hodie folemni ritu veneramur, affeciíti.

X i

fiden

Pro fingulari beneficiorum copiàá,

quà cos reples, quos efficaci gratià per

k derot

totam Ecclefiam ad perfectionem eve-

icariondt

his; & ad tuam dulciffimam familiari-

; gratiaruq:

tatem admittis.

?

fireà ii

Gratias item ago, clementiffime Pa-

li

ter, toto conatu mentis mee pro hàc

n did

eximià mifericordià, quà me é miferiis

feculi erutum, & ad hunc pcrfe&ionis

yicif

ftatum, in quo tibi fervio, adeóque ad

ii o

huncaltiffimum Sacerdotii gradum eve-

menon

xifti; pro«talentis, ac donis omnibus

findiln

tum naturalibus, tum fupernaturalibus

j prit

mihi fervorum tuorum indignifümc»

J mihiif*

collatis; pro hác vicitfitudine confola-

a,

tionum, & defolationum, quibus vi-

tam meam admirabili providentiá cexis;

T

ii

pro

234

PRAXIS

?l

pro omnibus bonis, quz à te iis collata

(l

funt, quibus ego vcl ex vinculo carnis,

) pO!u

vel ex focietate fpiritüs aliquid debeo.

A Qu

Ac quoniam me indignum famulum

lien

tuum legatione fungi apud te voluifti,

Vetic

preceptis falutaribus monitus, & divinà

iceos f

inftitutione formatus audeo coram in-

MM

(s

N

finità Majeftate tuá cor meum effunde-

Diun

e, tibíque pro quibus me orare juffifti.

Wm fünn

Ungeniti tui merita reprafentare.

lt fcgr (

Refpice igitur, benigniffime mifera-

Roriam,

tionum Pare:

Ic.clcfiam tuam, fpon-

dtti f j

fam tugqm ; augc in eà purxtatem fidei,

n |

& munditiem San&itatis, eámque viro-

! Oftinem

tmeff

rum Apoftolicorum per totum terra-

rum orbem diffunde; hoftium cjus eli-

i fpir

de füperbiam, & populos à fide alienos

&ufr

veritatis tuz fplendore colluftra, ne

fOnfu( b

percanc tot 1magmco tuc, tor anlmæ,

(

pro quibus prcrxofus Filii cui fangms ef-

Das p

fufus eft,

néve infultec ini mlCUS nori-

D * fl

ni tuo magno, & dicat, pravalui ad-

tj f

verfus eas. (4.)

Utl

Da fummo Pontlficx noftro N cor

Da Y

do-

(4) Pf- 1z.

UF

"

PIE COMMUNICANDI. 23j

Ti colt

docile, (5.) da $. Spiritós abundantiam,

]o ca

ut poflit vcrbo, & exemplo regere popu-

jd deb

lum tuum magnurt.

f.

fimdut

Intende oculos miféricordie tuz in

vol

univerfos Ecclefie Pra(ules ac Paftores;

, d

fac eos fuper gregem fib

E

i commiflum 6.,

coram

deliter excubare.

n dfunt

Da univerfis quos in Clerum, & par-

srejull

tem cuam COOPC&ITG dignatus €s, morum

t

integriratem, & virz fanctimoniam ad

gloriam nominis tui , & honorem mini-

ye i

fterii fui.

Ac prefertim füper electam

Iffi; (Ponl

yen

fortem tuam , ac Religiofos Ordines

omnem largum tuz benedi&ionis ro-

quuc Xiw

rem effunde ; auge in cis cultum nominis

xun &*

tui, fpiritum excita, fervorem accende.

i

£j i

Sufcita in Ecclefià cuà operarios in-

»Hufïfä; :

confufibiles, qui nam & verbo fideliter

Jl

LL

j

l

pafcant, & exemplo confirment.

Fiat

tüt al

Y

in cis Domine, fpiritus tuus duplex; da

ii

eis rectam ad te mentis intentionem,

]IICUS port

zcli finceritatem , contemptum fui, ani-

PL

mi robur, virtutis conftantiam.

Da verbum evangelizantibus virtute

mul-

io^ ï

(&) 3.R€g" ;c

PRAXIS

M

236

multa, (c.) ut omnes gentes quafcun-

tthtibu

yi fuf

que fecifti veniant, &adorent coramte,

Quonem

Domine, & glorificent nomen fandum

tuurm. (4.)

Tiontib

Qptimis

Supplico etiam tibi , Domine;, Prin-

& medi

ceps Regum terra , pro cunctis Regibus

ac Principibus Chriftianis, ac potiffi-

qub

QOtrigan

müm pro NN. noftro, ut eis tribuas

Offer

perfeverantem in. obedientià fidei, &

Ecclefiz tue fan&z famulatum , in eà

tgroto,

tuendá conftanuam , confilii donum,

Qd nece

juftitiz zelum, fubditorum curam , bo-

ffv qor

( t

norum amorem, & perfectam cum tuá

voluntate concordiam.

Da terrorem

lorum |

corum fuper improbos, & fuüper quie-

ptdir

tos.amorem , atque obfervantiam.

À Qu

Bs a

Supplico tibi Domine, pro omni Ec-

clefiz ftatu, pro Magiftratibus, Judici-

t rlido

bus, Cön;'ugivbus, viduis, virginibus, da

fütbro j

QOtde àn

eis abundantiam graciæ tuz, ut tibiin

0. ut u

cà vocatione , in quà vocati funt, digné

& laudabiliter famulentur. Prafta virgi-

W6 prix

Aünifer

nibus caftitatem, Deo dicatis continen-

Qltm D

tiam, conjugatis fanctimoniam, porpi-

tentíi-

ïCtram? |

(9 zjfw. (4) Pf. gs.

RA

PIE COMMUNICANDI 2537

quaicu"-

tentibus indulgentiam, viduis & orpha-

COTafIlt

is fuftenrationem, paupcribus prote-

c-q r*

& 3*

ntibus redirum, na-

fidut

Qionemi , pereg

vlgantlbus in portum redire falutis,

Ooptimis ut in bonitate confiftant, bonis

ne, Pri

& mediocribus ut meliorcs fiant, pravé

j RCgIb":

agentibus, ac delinquentibus ut citó fe

; puid

corrigant.

£s rl

fidct,

Offero etiam divinz pictati tuz omnes

m, In&

&grotos , tentatos, tribulatos, & in ali-

donurt

quà neceffitate, prafertim extremá, auc

gravi confhtuws, ut eis pro mifericor-

ram , Y

dià tuà infinità fubvenias prout ad il-

lorum falutem ac glorlam tuam .ex-

«

pedit.

uocr qUn'

tíalt.

Ac quemam Ünigenitus tuus in die-

bus carnis fuz pró inimicis fuis clamo-

)ommf*

n

ré valido fupphcans exauditus eft, nós-

li

D

[!

que pro iis pautcr Orare prece plc toto

amlbucxd'

Corde ante tribunal tuum proftatus ja-

u

u

€eo, ut inimicis meis five communibus,

Un[ d]? lj

five privatis dimittas quicquid in mc

jl

admiferint

t eorum pectora veroillo

(

COUUU

quem Dominus JESUS venit mittere in

ffi) Pam

f

terram , charitatis tu« igne fuccendas.

(

Recor-

238

PRAXIS

NI

ihdoc

Recordare, benigni(fimeDomine, eo-

quc ho

rum ommn:iurrn Qqui in peccato niortali

| tonaí

verfantur quia non vis mortem pecca-

toris, fed magis ut convertatur & vivat,

hd

(4.) Scis Domine, cos fine gratiá cua

Cülköp[l

Berfura

converti non pofle.

lSupphco proinde

tprafer

infinitz pietati cuz ut eis concedas auxi-

lium efficax, quo ad veram poeniten-

tult d

tiam trahantur, atque iterum . Vi1VIS Itny-

Wag v

ftici tui corporis membris uniantur.

pice|

!

Refpice àd animas tuo fanguine re-

0 deg

b*mgnm

demptas, que purgatorii flammis expi-

antur

l:

& earum pornas optato miferi-

cordiz tuz imbre reftingue.

I5 Deccn

Da eis Angelorum umfoïacxonem,

Ündona

dolorum refu Sïlüiïl, & Cl"O purgatas

Ti es

r

in confpectum cuum, & in finum bea*

t& eternitats aamitte.

[

J

)

( m

Denique quoniam in hoc admira-

fOplof

àt

bili myfterio opes omnes meas conclu-

fifti, accedo ad te, clemenoffime Deus

Tüerarie

iU

(d

& Pater Domini noítri JESU Chrifti,

hi

tanquam ad unicum refugium meum,

fpcm, & confommucm ineam , & ef-

1un I)

(a, l,

(2) Exech, 3.

(

»

"

PIE COMMUNICANDI. 239

fündo cor meum in confpectu tuo, tibt-

fs

9 mort

que hoc facrofanctum Sacrificium offe-

a pïCCn

roin acioncem gratiarum pro omnibus

beneficiis à te mihi collaris ab . inftanti

&

erotta (l

CODCEPCIO!HS Incea , quorum nutncrus ,

D ormnd

menfura, & pondus apud te folum eft

ac precfercim pro hác vocatione, & facer-

cd 340

li

dotali dignitate

Suppleab tenuitatem

poem N

jj

1l

mv

meam virtus infinita hujus facrificii,

yantuh

Refpice in faciem Chrifti tui, & quos

pro indigniffimo fervo gratias offert,

l,oumc

N

benignus admitte.

ynis &

!

Àudi etiam vocem ipfius pro univer-

yo r

fis peccatis vite mex, & ipfius meritis

condona quod indignitati- fatisfa&io-

j

numrmearum non debetur. Veré énim

9 pug"

]

Pater, peccavi in coclum & coram te,

ünum X

(4.) & mulciplicate funt iniquitates mee

fuper nurherum arene maris: (/.) fed

; at

copiofa eft apud ipfuin redemprio, (c) &

i LODU*

miferatciones tuz fuper omma opcra

mma DfL

tua. (4.)

(

U o

(

Audi fanguinem filii tul meliüs lo«

g

, quen-

amyM

(2) Luc. 1 f. (:'7) Pfal. 1 3 8.(c) Pfal. 1295

i

(d) Pfal. 144.

i

140

PRAXIS

Eadt

quentem quàm Abel, & in virtute obla-

tionis hujus miferere clienti ipfius fecun-

| 090 p

düm magnam mifericordiam cuam. Da

lii

mihi, Domine, in propofito conftan-

bt 4c fï

tiams augein me fidem, fpem, charita-

DUIET

tem , paupertatem, cafticater, obedien-

M disom

tiafn, & reliquas virtutes ftatui meo ne-

tüncinfü

ceífarias. (e.) Dirige me in via tua: ego

li itdig

enim fum pücr parvulus ignorans in-

od if

troitum, & exitum meum. Da mihide

Atm, &

te fentire ut debco, & pro amore tuo

It o

terrena omnia faftidire. . Da tnihi cor

t lo

pornitentià compun&tum, fiducià latum,

d

charitate fuccenfum; erga te fummif-

* wria

fum, erga parentes pium, erga majores

Rtler jn

devotum, erga Pralatos fubjectum, erga

bencfactores gracum, erga amicos affa-

OHMU 4

bile, erga egentes mifericors, in profpe-

WZJ

ris humile, in adverfis forte, in fadtis

ïmmm

fimplex, in dictis verum, in cogitatio-

W tg

nibus rédum. Aufer à me quicquid

MCCUO 1(

oculis cuz Majeftatis difplicet, & qualem

NrmlCUh]t

efle defideras, quiatu folus id potes, eífe

?

u

il

n

concede.

?

Til

IQ

* l

EKadem

"

pAY

»

PIE CöMMUNTCANblg. 241

rtute t

Eàdem ratione, & Formà offero, &

Yins t

tOgo pro parentibus tneis, fratribus, ne-

| a.

celfariis,amicis, & iis quibusaliquid de-

o confte

beo, ac prafertim pro NN, pro quibus

n, dhun

nominatim orare conítitui, ac denique

1 obxdit

pro iisompibus, qui mei memoriam fa-

yi at*

ciuntin fuis orationibus, vel meis quam-

j i g

vis indignis fe commendaverunt,

Da

um

quod ipfis maximé expedit juxta eorum

ftatum, & conditionem; exaudi corum

Dg mihi[i

amort ?

preces, vota imple, neceffitatibus füb-

1 mllll «

veni ; cíto eorum proemium, & merces,

ïudäh[üïï

ut fimul omnes occuramus vultui tüo,,

& vidricem manum tuam laudemus

ve fu.

þaritcr in fzcula fzculorum,. Amen.

j

j

h'.

^

Ollatio lia [utmai €9 tremendi [a-

erificii pro fe dv jro alis.

4

s inpt

0 fll V

Immenfe, fancte Creator , Rex c»'ælf

& terre, Domine univeríorum:

; qui

Ecce cgo homuncio viliffimus, ego terrae

!

j & (*luïl

vermiculus abjectiffimus: Creatuta tua

p

defpe&tilfima : peccator fordidiffimus,

miferrimus, ingratiffimus, inconftantif-

»

fimus, indigniffimus;

i

Q.

Offero

24

PRÁÀXIS

i

Offero tibi, clementiffime DEUS;

Offiney:

cruentum illud Paffionis ; mortísque di-

| GXCt,

le&iffimi Filii tui faorificium cur « ornni-

atl

bustam internis , quàm externis fuis pere

Tilinr

fc&ionibus ; quibus id mirabiliter ornáe

giis Q

vit ipfemet; qui fe obrulir Unigenitus

Ttlidio

tuus, Illud; inquam; offero ego vilis &

indignus peccator; etiam & hodié pe?

eösqpc |

illud facrum, cui adftitacus füm, imó

(ffen

per facrificia omnia; qux hác die per tó-

Qrificir

tam Eccleíiam in üniverfo inündo pet-

lgibus

agantur ; iri quibüs tibi veriffimé reipsa

M

modo quideri incruerito Filius cuus fa-

TVetente

crificarur; & feipfurn facrificat: primo

fh()]icäm

uidem ad proceftanidam fummarf, at*

Ubcdien

que infinitam excelleritiam tuám, ad de:

pifog

clarandárm debitiffimam ; paratiffimám-

que tneami fubje&ionem, ad abolenda

T

orinia péccata inea, adgratiarum adio-

m

nem; pro ominibus beneficiis; ad obti-

10

nenda efficacià auxilia gratim; ad pié

Q Omr

fanctéque vivendum & moriendum, pro

d(), üü*

universá Ecclefià Catholicá, ejásque in

Üita

zerris capite Filii tui Vicario, atque uni«

tfici

versà Ecelefiaftca Hierarchià , ut cos

; omnes

t i

PIE COME"IUNICANDI. "

j DEUS,

omnes fpiritu cuo vivifices, illumines,

risqté

excires, & inflammes, uc minifteriis fuis

NTETON

ad falutern fidelium recté , fideliter &

js s

vigilanter fungantur: Pro omnibusRcli-

r of

7

iofis Ordinibus, ut eos cocleftibus be-

Ungei

nedi&tionibus ufque & ufque augeas, per

ego vilisk

cösq?c perpetuó glorificeris.

: hodi

fürn,

Offero tibi idem acceptiífimum f'a;-

j diepttt

craficium pro Imperatore , omnibus

nijdo

Regibus, Principibus & Magiftratibus

j i

Chriítianis , ut divinam Majeftatem tuam

TT

reverentes , agnofcentésqe Ecclefiam Ca-

a p

tholicam Matrem fuam, in cjus fide &

obedientiá populos fapienter, juíté &

,'(hmam; ,

:uam,ädd('

pacificé regant. ProInfidelibus, Haere-

p

ticisimpoenitentibus,obduratis peccato-

d aholfhf*

ribus, & in peccato morrtali, vcl quávis

]

f

UA

miferià fpirituali & corporali, maximé

"

T

3d Ovü

in agone & periculo falutis conftitutis.

ii

Pro omnibus item , quibus five ex offi-

it d)

cio, ftatüáque meo, five cognatione aut

gt

j

u

affinitate, five ob quecunque accepta

beneficia magis obligatus fum, ur meos

) afqüï ,

m

i

circa illos defe&tus benigné refarcias,

J

Ti

eósque à peccatis omnibus cripias, & in

Q. 2

€ons

PRAXIS

ii

244

ls me

conftanti tuà charitate ad. finer pfquc

vitz conferves.

lidftat

(aud

Denique pro fidelibus in pace defun-

&is; illis inprimis, quibus quoquo no-

| T a

&confo

mine magis obligatus fum, ut fic illis

hoc facrificium in rcfrigerium fempi-

! Vrantiar

li oj

ternutm,

lm

Grecorius XIII.

(itpen,

lg,

P'antg(ex AMax. conceffit cuilibet Sd*

terdoti dicentà infra fcripta verba quin-

|

quaginta Annorum lna]ylgml'iam.

h

(^X Iminenía Majeftas! O. /Ererna Dei-

tas

f

e

ecce accedo ad aliare divino

Ill SS. Vl

confpedu tuo undequáque indigniffi-

(

mus, & volo celebrare Miffam ac con-

Vg

ficeré Corpus & Sanguinem Domini

ft Hifh

noftri JESU Chrifti; juxza ritum facre

u

M

Romanz Ecclefia , ad laudem & gloriam

SS. Trinitatis, in rnemoriam vicz & Paf-

1 Omnz'm

fionis Chrifti érucifixi, totius Curi&

iriumphasmtis, & ad utiliratém ineam,

hg

totiüsque Ecclefia tilitantis pro omnie

I'"P"nior

bus qui fe commendaverunt orationi-

MT

us

!

PIE COMM UNICANbI'. 245

bus meis in genere & in fpecie, & profe-

eitut

liciftatu fan&z Romanz Ecclefiz, Amen.

Gaudium cum pace, emendationem

ye duf

joquor

vitz, fpatium vere poenitentiz, gratiam

& confolationem fan&i Spiritüs, perfe-

w f

J fcmp'v

verantiam in bonis operibus tribuat no-

bis anipoccns

Amen,

-& mifericors Dominus,

I

Compendiofa Ratio facile in utróque

[]

l

Meimento recordandi omnium , pro quàbus.

uilhet

tenetur orare Sacerdos,

"'W q!lin*

Memento.

infitih

-In primo

I

p

in SS. Vulnere m

ax.lus dextere Chrifti

rurc d

Crucifixi meminerit.

d

4. Summà Pontificis ( undver[z Eeclefraffi-

imicd

c& Hierarhza.

g D

2. Epifcopi Ordinarià & aliorum Suger:'a-

ritum. if

YZme,

T

Ji

3« Omnium . Religioforum Ordznum,

N ;

II

Ji1 (

In SS. Vulnere manus finiftrz.

m

[piperatoris , omnium Regum ac Princzpum

j of

cttm toto populo ChrzfHiano.

»

3

TIT.

246

PRAXIS

P

T.

In 88. Vulnere Pedis dexteri Crucifixi,

T. Benefattorum Spiritualium ,

Confel[avits

hyet

fl!m, ä'(v.r

z. Denefactorum te

7

mporalium , tum Ftimct-,

Ium 'Ecclejþamm comu

Wrzt;?z.

IV,

lx Pl

In recordatione S$. Vulneris Pedis

b

finiftri.

Chriff

Carme

T. loimicorum, Perfécutorum, generalium

e privatorum,

(hrif

2. lnfidelium, Flereticorum , obflinatorum

Jmog

peccatarum , & in qu&vi miferia Jpiri

Omo]

tnali, maximé in agone conflHitutorum,

!tf

3« Miferorum , tentatorum

; mlm:'taþrm

Dt i

omnium drc.

V.

fgm, Jj

ttj tinj

In SS, Vulnere lateris & cordis Chrifti-

AC

Crucifixi.

h

Wt ö'

&

T. $u Ipfius , petendo vera penitentia gra-

t

Deo ?.

t/am C compunctionti [ititum, eugmen-

T

Wj

tn. Fidei, Sped, Charstaté,

'F) aut

2 Parentum, Con[anguineorum, Confratrum,

l Da

Cc.ommium denique fibà cemmiffarum.

In fecundo Memento pro Defundiis,

'Ute Pml

i o

poflunt eodem feré modo accorodari.

EXER-

PIE COMMUNICANbL VN

^TUCI

EXERCITIUM

Canfzjdrä

Ingentis Aferiti C I::yigzciæ Jeu

Afre beroic

us Qv padhum cum Deo

77 þz'm:g

ineundem.

!

Ex Philippo Rovénio Archiepifcop.

*s Dd

Philip. Vicar, Holland. in Inftit,

Chrift. piet. & P. Marc. à Marre Dei,

Carmel. Excalc. in Gymnaf. Philof.

gcnemliw

Chrift. Quos de vi & praftantia hu-

jufimodi Exerc. pleniüs confule.

Afinstr

j n

Omo. pius modico labor

e blurimitm me-

(fium

H

L reri cupiens buju[mo

À

À pacium cum

pf

Deo, inire potef] ; Nempe , quöd ad certa

fíigna, v. g. fouitum campane , q/þeä?um.

celi, tun[ionem petloris , erc. (nam figna

d t

p þlch'tb, alfumà eb multiplicari: poffunt )

velit. & gratum babeat quodvts opus bonum

jf

& Deo gratum , quod unquam fattum eft,

fet« hodie fit , aut unquam deinceps futurum

1 W]m

eff , aut fierà poffet.

Mem, toties feipfum

L"MWW

velle Deo offerre ;- dolere de peccatis 5 reno-

vare prapojim ,'vota; Deum adorare , lau-

!

dare ,

€.

pin

!

!

ao

:

j

Q. 4

Fim

W

,

248

PRAXIS'

PIE

Fzm c» valreg /wju[;ämdä acius d cop.

Qs m

trario calligfïe licet. $z qua flatueret [em

elorj,

,

CHn;, guoüiæ audit Campanan, ca]

"m refpi-

tà Adu

€2, QTv. fofzey J€ wvelle vatum Q gratum

tincad [

babere , quicquid unauam anali aC "vel

!. Totts,

egendum eff, eptarérque fe ejus effe hartiei-

J Üb er an

pem, quanta 5 fé culpa abfz'ringeïeff Hoc

Qus, qui

2t Áque frin malo tam efficax eff, quídni idem

m

bono applicatum iminenfa virtutis dl meyità

Qors, (b

erit? fed em forgulana bujs[anodi patla.

tina[

O benigniffime Pater mifericordia-

TWOtetej

rum, confifus de immensàá bonitatetuá,

jltt u

pro glorià nominis tui & falute animg

- 1 O

inez , pactum quoddam tecum inire cu-

ttbom,.

pie, in hunc modum.

idls, f

Quotes ceelum füfpexero , vel pc&ü-s,

ET &t

percuffero, vel piam imaginem afpexe«

Piltng ab

ro, quoties horologium , aut fignum

Vil ia

iniflz, vel Elevationis facratiífimz Ho-

W

honc

ftiz perceperos Rofarium vel librum in

Cttdeo

ianus accepero : quoties carnem, mun-

Bo

dum , vel Demonem, mein

quácunque

]l, Pa[mr (

xnateriá fidei , fpei, charitatis

, Caflitatis,

pauentiz, humilitatis, &c. centantem

lymaCOn

At

fenfero, &c. Nunc pro zunc declaro,

W

toties

PIE COMMUNICANDI 249

"7I

toties me facere & exercere velle omni

!

|

atttrt

meliori, quo fieri poteft, modo & for-

ii u)

mà, Aétus hofcefequentes : & (i forté pro

(* gum

tunc ad hoc mente minüs adverterem,

af at

. Todes, inquam, gaudeo, & gratulor

qfe u

tibi ex animo, ob infinitas perfectiones

gfïft-? li

tuas, quód fis, Qui es, id eft, Deus

q/:fdm' ih

fummé potens, fapiens, bonus, miferi-

i r

cors, Juftus, &c. Summum creatura ra-

/ pac?i.

tionalis bonum.

Quod nullius egeas,

^

1

fentcon

1

utporete ipfo fat beatus, & fufficiens tibi;

|

yitateti

noftra autem omnis fufficientia ex te fit,

gt at

"Gaudeo etiam, Domine, propter ope-

m

ra bona, qu& unquam facta funt, fiunt

indies, fióéntque impofterum, propter

amorem tui; aliáque omnia, qua fieri

vopt

em ao

poflent ab iis, quos creafti & creare po-

yc gt

tuifles : idque cà , quà poffibile cft, per«

fectione.

(limz i

Gaudeo ob ea, que Doiminus nofter

|ibumi

1em) müü'

JESUS Chriíftus, Virgo Maria, SS. Ange-

a

li, Patriarchz , Propherz, Apoftoli, Mar-

ii

tyres , Confeffores, Virgines, omnésqug

SS. & fideles omnes egerunt ad gloriam

g

tuam;nec non ob amorem, quo te &ter«

T

(

Q. 5

nüm

PRAXIS

PIE

250

Dïmiq

nüm profequentur , & laudes, quas tibi

in perpetuum dicent.

I qun

Qul

Offero tibi omnia fancta Miffz (acri-

ficia, que vel ha&enus in Ecclefiá per-

loftnf

pf

acta vel deinceps ufque ad confümma-

tionem feculi peragenda funt; ídque

qamipí

lm

animo adorandi & laudandite utDEum

fupremz Majeftatis, potentiz, fapien-

Trà of

tiz, bonitatis, &c. 'Item gratias tibi

i de fe

agendi, nec non placandi te, & bons

Wt a

ratiz & gloriz impetrapdi à te.

drlim fi

Doleo de peccatís meis omnibus &

li,

fingulis ex animo, propter amorem tui.

Polte

Spero de infinitá mifericordiá ruà veni-

m mel

am, Propono cum gretià cuà, nom

MÉ Yerd

amplius offendere te,

* Dor

Doleo quoque de tot peccatis à mune

m i

W Cor (

di initio, bucufque à quocunque homi:

ne commiffis , iisque tc tam graviterofe

Nritoen

fenfum.

Opto ex animo , ut compen-

fari aliquatenus meo fanguine poffent.

Vng

Utinam vice cujufque peccadi fingulis

gternitatis momentis mille tibi obfequia

Icam&

& 88. Angelis & omnibus beadis defe-

Hun;.

raDtur.,

pimit-

mcmbra !

PIE COMMUNICANDI, at

Dimirto exanimo, amore tui, omni-

s qui

bus qui me offenderunt, vel quomodo-

cunque lzferunt; & opto illis pro fingu-

Mif ic

df

lis offenfis , à te. peculiarem aliquam

gratiam feu beneficium. Ecutinam nun-

vonfüm

im; 4

quam ipfi tuam offenfam incurrant.

In tnanus tuas committo me,& omnia

i

!

mea, prafertim finem virz mez, ut difpo-

ün,

nas de me, uti re maximé tuá, in cem-

j t

ore & aternitate, quod tibi placuerit,

g EX

13

& vifum fucrit fore ad majorem gloriam

tuam.,

obl

m

Poftremó offc;m tibi, quicquid pof-

fum melius, & meliori modo; praci-

diüni

[iä (U'il j

pué veró viram, Paffionem & fangui-

nem Domini noftri JESU Chrifti, in gra-

tiarum actionem pro beneficiis omni-

«t

en

bus Corporis & Animz, quz à te hacte-

a

nus accepi, & deinceps accipiam, prz-

m "i

fertim pro charitate, quàab terno dile-

N i

xiíti me; & pro dono perfeverantie ob-

yutte

pä

tinendo , ut tibi infcparabiliter adha-

"

ream,

b

tb

Hunc/ipfüm actum quoad fingula

u

L

membra, aliáque his implicité inclufa,

tocies

Y

1

252 PRAXIS PIE COMMUN.

toties ratum effe volo, quoties aliquod

é fignis prafticutis vel prafhcucndls edi-

dero imó tot vicibus, quot creatura

produ&æ fünt à te, aut producipoflünt:

J

quoties fpiritum — duxero.

Denique

(omm

quotics poffibile vel imaginabile eft, id

brar

ipfum iterari ac multiplicari

Atque

hoc puré ob amorem tui, omnésque

Yi

bonos fanc&tos fines, qui ab ullo haberi

(

poffent

Domine, quod dixi, di&tum, factum,

l

gratum, racümque volo ; affe&u, effe&u,

ATER d

1fmun

fru&üque, quoad licet, maximo.

Hauac attum bác forma prolixiore , femel

gt

àn die, prafertim maub, vel anie feu paä

Ticm tl

ASacrum , exercere Jefficit. Sed fapaffrme 4d

E?

gna conjlzmm ïepetafur,

)uod baud erit

D

dfficàle , cuma. fold eb wunicá anentis diretlit-

W!þ/l;m

a [£u veffexczone fieri poffrt. . ldem dicendás

l'm C

Q JESU, £ O DEUS meus;

& Omnia.

NTER

«£3 (0) &à-

i

Jelf [

T

LU

Pt

LITÀ-

MUN

253

&o8

jesdint

LITANIE

yendis

ot G

EUCHARISTICA,

äucipolïun

D

Communicantium feu Cele-

jbl h

brantium Devotioni utiles,

j

| o

L/ Yrie elecifon.

ulo li

$. Chrifte eleifon

Kyrie eleifon.

)tti ,faäu:

PATER de coclis DEUS, qui fic dilexi-

:&U, Cf&ä

fi mundum , ut Filium tuum Uni«

qxmo.

h

d

jiyitfs

J

—

i

genitum dares, eáraque pro nobis car-

nem fumere, & Crucem fübire velles.

m

if

Mif?rere mel, ub eum totis vijceribus , e»

intimi anima amplesxibus excipiam : c

)uj

nti ii

meipfum totum, quantus füm. tibà ved-

dam , & non mihà , fed tibà vivam.

jj

fAnn

PATER JÉterne, qui ex amore noftri

proprio Filio non pepercitti, fed pro

nobis oimnibus tradidifti illum.

Mgfrer"e me,ut tani& charitaté

opis grá-

24 memte vecoleré , atque àn boc facrificio

L

comptembraie 'valeam.

PA-

u

]

254

LITANI/E

NITER

PATER fan&iífime, qui mififti Filium

[l

tuum in mundum, non ut judicet

&um )

mundum, fed ut mundus falvetur per

ipfuim.

Wiar?þn

Mifeyere mez , ut córpus e anguié ejus nin

mfiüh

hi ii

inibé fit ad judicium c condemnationem,

€d ad vitam e» falutem.

üim (l

PATER fapientitfime, qui tnirabili con-

qu

filio opus redempuonis noftrz abz-

"TOR

terno praordinafti , & Filiüm cuum,

tüo U

Qquet pariter ab &terno tibi zqualem

if (

enuifti, in tempore de Virgine nafci

Wrerä i

voluifti , & in hoc Sacramento, novo

Fvaleamj

& admirabili modo nobis ufque ad

prüi

eonfummationem fxculi prafencem

Ht h

effe fecifti.

rR G

Miferese smed , t tam ineffaliln gratia d

Qul g

charitatti tua beneficits nunquam ingra-

lus iWenzav.

l iïm;

lr

PATEK optime, apud quem Advoca-

tur habernus IESUM CHRISTUM,

malim

Wj sy.

quieft propitiatio pro peccatis noftris.

fimiq

Mifereve mei, ut per eum peccatorum veniam

LRl

AJEece enzy -

i ndulgentiam apud te confequi mevear:

ifnj:

Agnu.f Dei qui tollit' peeata

xmüïldic

n

PATER

EUCHARISTIC £.

25j

if N

PÁTER potentiffime, qui voce clata te-

m

ftatus es hunc effe Filiuin tuum dile-

&um; in quo tibi bene complacuit.

T

Miféreye mei , u per ém grátiam apud ié

inVenire merear. — Et quia tibi de adi-

tgm'f Qu

franiti

bus deis placere nbn "valeo, vejhice ánfa-

ciem Chrzflà tuà , ut. per eiin tibà placea?

mirablt

bäfäquz'üm 7727 77

no(izit

PATER miti(lime, qui, fpondente Filio

lum u*

tüo Unigehito, nobis negare non po-

ib aquit

tes, fi quid petierimus in nominecjus.

Virge

Azfre'rä iieà , ut qübzl ('mäcä peto, confequi

iemo, IV

váleam s; nempe gratzam , qu4 digue fém-

jis ufqui

per Corpori & Sanguins: Filiiiuimjfes

rài partitipem.

fj p*

PATER orphanorum,

in qu&nfþc'rahe

oculi omnium , & tu das illis efcam

jii p

p 7

in terpore oportuno.

Miférere inel , Q dà imihbà bodie pauperà c»

m At

mendico filio tuo Paneim quotidianum,Pa-

U

nem 'vivism, qui de c&lo defCendit, ut con-

a

fíirmet càr bominis, &r nutriat 1n éleynum,

7

m

FILI Redernptor mundi DEUS, qui ex

qyi Im i

infinitá charitate opus noftre redeim-

!

& de

j H

prionis fponcaneä: fufcepifti ,

W

n

Mgria

256

LITANILE

* Ípnaut

Maria Virgine carnem fumpfifti, in

l

Lj;/(;f

fimilitudinem hominum factus, &

!I//)(I

habitu inventus ut homo.

f

I

U

Miferere mei, ut tam immenufa charitatü

"

14

u , C fantiz/fmma lncarnatzonts , d to-

Teetone

v

dius vitetus fmJZw 10n pereat n ania

:ft'/r Ttl? 3

a 6a

1Ó) (1[111

JESU dulciffime Salvator, qui parafti

UT

meníam in confþa&u noftro adver»

n6 q

fus omnes qui tribulant nos.

l Ü benj

Mi f Crere m , at mzng/u.zm mezmmt ad.

W 00

ver(um me znimicz Wlf! AEC LZeam mae

Sal MU

la, quoniam tu mecum es , d n boc $g.

QD

cramento uobis intimé prafens.

fl'( i

JESU fuaviffime, qui dixifti: Venite ad

Dm

Tij ho

;

ine omnes qui laboratis, & onerati

T'Nh, h(

eftis, & ego reficiam vos.

UW D.

Méfere mei, ut relever pon ndere peccatorimn

n n /1'772

mueorum , quouiam /zcz-;t onus grave era-

M t

Ü5

vata [unt Fzyer me, év refice efnrienigm

LJL 1L^ m

ac deficzentem fpiritum meum.

Fgþ

vx'g

|

JESU mifericordifime, qui mifertus es

(xvcl Cn*

füper curbam, triduo te füftinentem,

ET

quia non habebant quod manduca*

"jl t,f,nm

rent.

PP ^g

Mij

4

"WI*A

EU CHARISTIC

.A»Ln

247

nolit

Miferere snez ,. ut. non a'cyïammf n "ia , fí

xus,

- faero az,/'s,'n fraudatus alimonia.

,

JESU lib

aliffime, qui pinguerm nobis

At CU

ded

iil

'2(

p nem, præbemum delicias

tW,w

TCg

ío)

X

;.

b

j

us,& cibas nos exadipefrumenti,

at LP

Mz-'þ;ffï mel, ut jicut adipe & Pmauedzw

.T€ j)æam

aA mea,

Vec aveícak alz-

qipe

gftmfdo cor aneumi , (d oblivifcar comedere

oftro d

'hdi"e/?l Wie HHP.

105

JESU benwmfämc, qu1 dixifti exhor-

ii

tans

10s ad fumendum Corpus &

at

Sanu*am em tuutm.

Caro méà vere

CF' [ i

cftc bus, &

r

Qa,

1guis meus vere eft po-

7A

tus. Ec: Nifi manducaveritis Catnem

1 V nl(w

Filii hominis & biberitis ejus Sangui-

j n

nem, non habebitis vitam m nobis.

5

Miferéve mei, ut humc pmem ; €» potun

j

7 Pr[f (h

dzare /yma/n Wt x2 efuriam FL"C!Z'ZISW

2X zi 7717

w amwg

WW

JESU - fuaviffime , qui à Zacheó eum

W/l D

gaudio füfceptus ; à Centurione pr&

reverentia non admifíus,inillo Amo-

j m)f tlj

rem, in hoc Timorém commendafti,

d

- Mifereve mes, ufhf*'/"'läf!ffhä'? cg?'äuzi/m f "a

jm*

1)6'9' ;mz"äm', CHgm 14? /aj C»pmra in dosum

jJESU

!

,

"ais

ä

|

258

LITANLE

YESU humillime, qui etiam cum Publi-

JESU|

toyld

canis & peccatoribus familiarius age-

re, & manducare dignatus es, dicens.

fim

Non effe fanis opus Medico, fed imalé

jrop

purit

habcntibu&

$5.CG

Mi[erere mez , ut e a.;l me peccatrem di-

| Ml]?rere,

qertere. digneris , d [anave animum

quitgf

aeam, quia anfirimatur àd inorkem.

", d

TESU Re

x maghifice, qui ut oftenderes

L

9otenti

am ac divitias Regii tui, feci-

Gu

877

fti nobis grande convivium, & nofh

N

DN ij

optimates folüm , fed nos omnces tarmi

m

amanter vocare dignatus es.

Ti l

Mifévere mei, ut ad boc divinum comue

jfe

[iæ ; Q0)

fvz*am AU

de properem ; fed nunquam iij

Tllorten

vefte nuptialz' indutus compaream.

llf

JESU amantiffime ,

qui defiderio deft-

hoc

jlb

derafti, antequam pateteris ;

ü

3l

(

Pa(chamanducarecum Difcipulis tuis.

lislïlarg

a

Mifevere imez , ut. pev vim defiderii dv amt

di

ln

rà tui de[ideret ad te anima mea , quem-

1n ed

admodum defiderat cervus ad füntes aqua-

yWmi Hec unquam fuper te naufcet ani

J

?HA )He4.

f

JESU

EUCHARISTICA,.

259

m hi

JESU puriffime, qui inftituturus hoc

mylíterium primüm pedcs Difcipulo-

firisi

, t

rum tuorurm pofitis in terram genibus

p d

propriis manibus abluifti, in fignum

puritatis & munditie, quà vis tractari

SS.Corporis & Sanguinis tui mylfteria.

sthtfint

"N

Mærere mei, & amplz'zlf lava me ab zni:

quitate uea, ( a peccatis ameis munda

j

me , non tantim pedes , fed & manus e»

z lat

caput, id efl , ut affecius, dv opera,

rij t D

éntentio pura fint, dum accedo ad ba«c

us &

N

35 L onyfZeria.

s ofttt

JESU benigniffime, qui pofuifti lignum

G

.

vite in.medio Paradifi, id eft, Eccle-

i P

fiz, contraomnes morbos, & ipfam

mortem animz noftrz,

l WWW

j amml.

Mifereve meà, ut fruclum vita cx immor-

j

Lalitatis inde capium, dv vemvvetur ex

(l t j '

&0 , ficut Aquile , juventus amea.

j

JESU largiffime, qui teipfum nobis de-

difti nafcens in focium , convefcens

jjit

in edulium, moriens in precium , &

7 iil

" A

(

regnans daturus es in pramium.

Mievere ineà, ut pro tantis beneficin bene-

,W M ,

dicat tibà anzma mea in omnà tempore s

R 2

J

560

LITANLE

; Mif

Q onnia que intra me funt, nmini

( i

q

2

1 -gm&lo 1uo.

^

JIMJJJ

J

ESU rhirifice, qui t

eipfum trad;zns in

cibum, dixi(i: HOC EST CORPUS
