Cweterzm qüe

ad Pralaturas , :ylj'i'cia, vel

U

pi) !ing

dignitates féngulas fpetfant , quilibet. apfé

ferutetur, àn quo deliqueràt , uel facile de-

"kftm&m

^

n ojfe

linquere pgg'et,

Utrum juramento praflito

L [etz?j(*?zciat? j

9"47240 p

Utrum. debité imvigilet. fbà. commifft,

Iiler) 4j

quo ad unres , vitam é» officium eorundemt

Utrum mandata Epifcopi, ac decret4

hl; tl

dpuodalza diligenter féngilis ntimet, exequa"

C, i)l e'I

tur, C exequi fzcz'at.?

n æþmpfe:

W

Uz*mä

DECOE

321

orapriam j

Utrum negligentes ac delinquentes Epi-

adalgïlue )

fCopo intimet H

/

TT

Uzrum zpfe

àn confefftonibus , in Fz&äï.

j þäqu )f:

cando , vita, moribus, exempla, & "virtuti-

bus alits , quantim officia praeminet , prai-

ve![ucm (

ve, ( fynceró eminere contendat ?

Utrum . [apius recogitet. f& defuper vatzo-

T li

nem. DEO d fnperioribus pro commi[fo gre-

j (s

ge daturum , diligentérque perpendat , quad

g

alos , quibus preeft ,

^ in il

1. Sufcipere debeat dulciter.

ír il 6"

2. Docere fapienter.

"B qi

3. Sanare efficaciter.

Witaïäïï'

4 Reficere fpiritualiter.

. Orare pro illis femper.

« If

n féngulari curá àn memorit d officis

qr;iW f

defunciorum féduló ac dewotà peragendis , f&

ul fgzz'fiä

taleus obfervatoreu exhibuerit , qualem ali-

Wando in í(ui memaeriam in divino officie

n d

baberà defidevare Pojj/?t.?

ér bonoris causd :

T [ W'ä

d proprii conimoda

nulla vel exiguá tperzoris [2à babitá ratio-

j ff i

Ae, dn ej.u/dfm juri:dic?z'anew fe ingerere

a

tl

prefamp[erit, vel im juribus ab eodem jeà

Concreditis , tuendis anminus vigilans. f:;eriït'?

X

4

"

22

-6 (o) d&

&d

4An ad illorum, de füperiorum furum cune

fz'lio (maturá defuper babitá deliberatione)

|

faccn

concls[orum , Exccutionem retardandam, Q?

: flitia

lane ve[cindendam , [uo àn fenfu fibà abun-

ft, v

dans , - alzos in fuam fententiam Pertmh&re.

C inducere cónatus fuerit ?

s

ftg

Catior

4n ad politica negotim magz , quam a

ffudia officià tocationisque um traclanta

at y

afficiatur ?

tüenit

Pralatis ad tribunal proprie confciene

/i ])M

ti« fe taliter fiftentibus, & examinanti-

iaf

bus, jungamus nos eifdem Sacerdotes

m (l

hàc fupplici premiifsá oratione.

geici hx

Domine JESU fumme Sa-

d f

cerdos ac Pontifex, qui novi

tefítamentifempiternum habes

hn s;

Sacerdotium, & novum facti-

U flfmz

fl di

ficium in corpore & fanguine

tuo ad falutem humani gene-

(f;gati?ng;

h b

ris. Hujus ego Sacerdotii fe«

Ts |

cundüm otrdiínem Melchife-

dech, &intuo munere, &in

f

ei

tuo ordine, per impofitionem

Aü Jz

ah

n

it

manuum, & gratiam, qu&

ta

LT Py

1

"T

3?3

m d

ta eft mihi, coníezcratus fum

vlihendin

facerdos, ut tibi vita mea inju-

dadin

ftitia & Ífancitate confecrata

jf Jh i

fit, videat nunc fervus tuus, &

i ptrmhä!

recognofcat, an fecundüm vo-

cationem füam, & legem tu-

i, p

g ii

am, vitam & mores fuos infti-

tuerit?

n praterea, qua de c!ä;*ici: : gme?aläter

" COl?f'äiï

exami

gefta funt, vigili ocule d» buméli corde,

n $u

zam f[ablimes vita gradum, dr munts dn-

iont

gelici bumeris formidandum , quotidi? fibà

m

án timore, C* amore D El reprefentet ?

du fecundam vocationem. fnam, ad ma-

. QU

um

|

:

jorem. wvite perfectionem,. fupra feculares ,

Q clerum affurgere couetu , C an Sacerda-

um

talem dignitatem ejusdemque vocatonis ob

um

ls;gat-äonem vecé? paz:[þeäfaw babeat ?

u g

zdn Jacrificium Mäjne cum debita reve^

edot

ventim, vécolle&liome , intentione , i pé-

Mao

tate peragat, an veró ex confaetudene ali-

qua ( lucro exinde captando?

(f

]i iil

j

a digman tanto myfleréo praparatonem

preflet & aut vaptim fene gufin pietatis ad al-

U;q

U

£ayé Prq]ïfiat?

X à

$us

r

324

£ (o) $&

|

Ht

Que attentio füb ipfo facrificzo , d- de-

*p0L20 «

* frw.?

Á |

Qua pofl. facváficium vecolletzo , r gra-

fitysta

Harum adíio; uti fíngula ab Ecclefía p2

Vaf

praferipta fant , d à S$. Ambrofio , Auguff.

N uj]m

caterí[que Santim ob[ervata.

4dn confeffronem , [én vecollectionem fre-

A?l ii

[ mim);

quenter premittat , aut coniyitonem exci-

fihtig f

tet, 4n in peccati gmfviorz'äw celebret , &

Err[ije ;

tantum myfierzum z';zdz;gnä tratfet 2

hn facra ex. obligatione, Cv fumdatione

D7 /äffl/

At t

rovivi , ac defunilis, d alits quibim ob-

Pmt ) [781

Égatus , cum debit4 intentione , & npþlz'm—

fitts u

tione perfüloat , C ff omiferit , que þti;fa-

&L io defzper fiat?

lg j)

/172 p

- n fecundim dridentinum, (ineuli Do-

SS- r dÍy;

minici, d fefüé diebus celebret?

777

n boras Canonicas pié , Q attentà re-

citet , & qua, de onzifftone fatisfactio datat

Til gt

qllf medl)

hn fludism munditie circa altaria, ve-

Á [

er, €» facra "vafa , Ccundum prafcripta

Jaminæ (

Ecclefíe , £fv decreta. fjnodalia diligenter

[

fervet ?

j

n ceremonzas gma

ximb j facrificio mi[-

lllte POP 7

yajesn-

£ï€tim

Fe, unifori,iter cum alzïlä", Q* um p

tun

£&(o) g

325

N

tium edificatzone , reliciosé , Q decoré ob-

fervet ?

An bahitu Sacerdotali decente ,

C per

i, cr

decreta fynodalia alidque de jure præf vipta

] E[Cl(j»? ^

Wigtuy, aut facularem potm: vanitatem ,

1fn,

2n "ve[ffitu fctetur ?

3u

n negotzm [acularibus militans , DEO

lm

f& minüs impendat

& ff ad' Eccleffaflica

j

amunia trabianda, admotus fuerit, cszæf

T. lt

Eccle[ie pauperum , vidnarum e 0þprcja-

j

[47777) f fcz])zat ?

//W

J eaque ex patrimonio C brifha ff per-

11/5 u

(fv

W?

fi'nt Lené zm;)mdät

€r anm im mvaritze

rr

Grdes uínium etiam, vel alzqua modo za-

awz )JI'J

tentus [it?

Zm in leciione facrarum feripturarum,

"

$5. Patrum dv aliorum fiudiorum lyone/la;

T

oceupatzones habeat , €r «m pios libros €

w AW ii

meditatzones, ad exczhmdwm Jfpiritum, aliá-

J "a

que mediact fubfidia þf[;ma'e legendo quarati

]M?'Ms

n cim anediator fft ànter DE UM cdr

7 l j/?n

bomines offevendo [acrzficium , àdem pro Ec-

d

clefa, pro Regibus c Principibus , $n f

lute populz j con"ver [ione pecmtorum, p/o

beretici reducmdz& , qro defuntii, quà ca-

mf(m

yent

um

3

[

4326

EC

Irinis

vent certis fuffragit , pu , religiosà , e fres

faute

wenter offerat , maxim ecundam ea , qua

| UODIT

in Canone mzix p/:ej?/zäzmtw ?

Yigiln

n ea , qua fecudum apteviorem , dr ex-

Do

t:rz(iïem bomznem à Aacerdo*e enguntw zn

fu.

cþbüzmtf, fobrietate , bumz[ztæte, madeftzm,

conver[atiane , cb,qrzmte fraterna , maximd

qui la

cum Eccleywyfzm alzts , er fuga HOxia famz—

QOtRIT

piaritatis ajfequi ferià intendat 1

( ani

ZAn Confcientzam /imm , me examnet,

Oribus

fi.e;er bá que ad Sacerdotale munts ffpetiants

fineui

& an intev [aculà curas , C* comver[atio-

seni mundi ,

aubiade. reco[/eäf:wzem jQäm-

d»mpt

fe$. t

tualem fecum anflituat , ad primum fervo-

&

vemy, Q* gratiam confervandam , Angeir-

daem, Perjïczmdam Q maximé in an-

il Q

niver(ario die ff ordinationz movum jzri-

t

[ 2777 prapajtuqu/e f;zczat

debzté DEO fc;-

tidit

eundim basne flatum fuum , impe[feram fer-

afto

eulezdi 2

J

Vobis nunc Sacerdotibus, quibus nul-

ld a

la incumbit cura animarum, ad voca-

tionis veítra fublimitatem contemplan-

N

dam dedu&is, alios, qui ad officium

NI

pa&oralc vocau funt, ad tribunal exa-

!um.

x

mnns

'*3*:3(0)?2*"3i |

i

!

minis confcientiz fuz invitamus , ut pro

id,t

)H'

falute fuà obtinendà ad fequentem ora-

lin d

t

tionem devoté nobifcum dicendam ad«

vigilent.

Il , (,:" l

yn

Domine DEUS Paftor fide-

exignml:

.,

lium & animarum tedemptor,

j m

nu, w

uilabores & dolores, qui fü-

dorem & fanguinem, qui vitam

amit

1

& animam tuam pofuiíti pro

ovibus tuis, ut eas pretiofo

ürtus

771 1

fanguinis pretio emptas, Ó re-

um

l

i

demptas DEO Patrituoredde-

dnen f

(f

res, tu me indignum famulum

riii

"l'/

;

ad facrum minifterium delegi-

d. ^

Lj

füi, & difpenfationem Sacra-

p

mentorum tuorum mihi cre-

7)

lii

In]

i

didifti, ut Sacerdotes tui, «X

Paítores fideles inveniantur.

;;F! l

4

Ego coram divina Majeftate

Q

tua agnofco , opus omnium

f äd

[

divinorum effe divini(fimum ,

cooperari in falutem anima-

Conftm

i

j/

rum. Videatnunc fervus tuus

anI '

X 4

Domi-

328.

& o E

Domine, in

uo oculos tuos

uti ht

Patilo

oftenderit ,

conícientiam

dini t

fuam lzferit.

/Jwä

An ultra preditta perpetuum ilum ignen

7777

alet, ( Zelhum ad Dei gloriam, eF frui

t ex

um animarum, ad quem ex officio

N(r di-

t QH

ina vocatione deflinatus efl ?

ftoideg

n Sacramenta puro Zelo , pia intentie-

jï'/lguiu/it«

ne C cim primi in flatu gratia adminif-

p

yet, am veró ex fola con[metudzne, veluti

nl

profanum aliquod opus traciet ?

WWbf

n omnia C ffngula agat cr exequatur

Á dl

fecundzm Præþripmm Ritualis fue Diece-

Jettinte

fí* ,. màbil Znmovando, nibil omittendo?

"i faty,

n ad Sacramentum penitentia vudes

Mi le

informet, qui fIne cognitii & fervatá par-

li tApr

zibus effentialibus indiffofiti [epó accedunt,

Á [j

antequam Sacramentalem a[yfalutz'onem Zn-

Ptetg.

rtiat 2

J (

n ad Euchariffze Sacramentum . fur fi-

n dif!);

deliter & follicite z'lzjimzzt(, ne Pramäueï

LA

dndignos , cum diguts admittat , maxime

7 lo

3n folemnzoribus feflts , quando im turba ac-

a i"fw

cedunt jmvener, famuli , ancille , d rufi'i:-

; r

€4n2

ä,'-"sf(o)ä?.

329

los t

cani bomines, in utroque enim Sacramento

"leftt

Parochorusm intey alza re?yz'ritur þl!icz'tu—

dini cura c vigilantia.

ln egros imvifat, ev ad ultimum aga-

ilwim

uenm vite fallicite difhmat; an Sacramento

1fhy ol (n

etzam extrema uncizoni , preter. confeffro-

agïtiokd" :

nu ( Euchariflie Sacramentum , iudem

provideat ,. [uos. de boc zufiruat , d &gros

y at

ffngiulariter ad boc dz'fjäomt?

ic r

n matrimonio copulet. [fme pravim pro-

/iit, Vi

lamationibus, difhofftione , informatione ,

)

cenfc[Jone Q commmuione 2

v;'« t x(qudhl

n Aliorum fibià non commifforum, pra-

307 [

fertim tempore Pafcbali , confcfftones audiat,

mzi!!zm"ä-?

vel Sacramenta illis minz[ivet ; etiam extra

füam parochiam , e bac omnia fine licen-

yutit )

2 d

tia exprefä proprii parochi ?

d

n lüberà . [ruis permittat contva. Eccleffe

m

fracepta e fjnodalza decreta fefta , non fer-

vare, curnes comedere, ( publica comvi-

via diebus ab[flinentie cr qmdragcjz'mæ ct-

g

lebvave , & an bác füper ve confcientiam il-

i m»gä?"*f

l& moveat , eofdegm defrtper benà nfIruendo

j,

j

C informando, ( ad füperiwres vequifità

erza

k, ü'.y;ff;';"

í

eum. circum[tantiti , pro eorundem pat

[

í

"

X 5

fe*

i

$35

$ o 31 e

€u fraterna correctzone referat , uti d» dlia ! ho

7

1 hdent 1

Fæmdezla publica *

]

"dn ad . concienes paratus accedat, ex ve«

J d

tenti Fmper fiudio, am weró àmparatta i«

! .Qgiuzf;;z

cat fine aueditatione , lectzone, feriptione,

m

- àmplovatá Spiritus S. opet

lty, fm

ZIn. Catechifmum pro cur« ff« commiff-

gi([üi[llfl?

vum. znfiruiiione , juxta Concilià drid.

A u[iqzza!itfl

Diecefés. decveta änodalz'a fengulà diebu

A'n Qte

dominich, autper fe, aut per Sacellauum

| uj [

accurate doceat , ac in dllo fludio contànuek:

Et an ad tale flndium dilzgentur 'fe praparet,

Piu,t, l j

f if

& ea colligat , qua auditoves in fide cr pie-

Alqw i

tate inflruere ac confirmare. poffrnt ?

l T!.l/füþtl 6*4

n þ/galæs vififet, pietatem. injiz'/l&t;

cantum, eratiozem, ac würes in Feclefa

|redng

ervandos , aliáque jwventutem doceat , 4€

0'4! Z'Mfm à

1

F 'l!]d; [

docerà faciat , per cuflodem , vel Ludi-

euagifirum?

Ls

n juventuti frequeniiam. proimreat ,

[ f,gq lt«

filtij J

i8tem. an parentes comveuiat , e ferià lorte-

pur, t füos ad Catechefim, Q fchalae

Emti/jïm ;

suittant, megligentes Epifcopo, vel Atrchi-

D'imeg

WAMM

diaconts deferat ; an Ludimagiflrum ipfum

73

excitet ,. juet ( ànformet

L m(

E

33t

£&(0) 8

NI

n ad offcia ffbà commiffa qüalöïcqtof

baleat Ecclejie ojficiales *

hi, t

dn ad eofdem debité circa moves ä*ïre-

impmf!l! i

lipionewa attendat , eo émque de motatis

? fm!?'u"

defeélibus moneat , vvel am ob familiarita-

Lem , favorem aut cognationem ffve alium

"

quemcunque. ve[petium bumano polztzcum ,

TK

vii

aliqualiter 7)6[ nàmium eideya indulgeat ?

h yli d

n oves fibà commi[[as , ad alia pafcua

d

deduci permittat, d quam curam fu[ci-

,l at

J

pist. ut in fide debiliores e

"

mfmï: z';zj?rz-

uf

&os lz'nfbrmet?

5

Atque dta verum vocationi 'Qæ Zelum

PO Ii

]

wvideat , Q experiatur, ut errantes ad ovis

j i

i

le reducat , peccatores trabat ad vite emen-

T [

dationem , tepidé r frzgidis, pietatem in-

jy I

flillet , ut eos qui conf. ([fymem multos aunos

h L

intermisóre, veconciliet, dv Sacramento-

vum frequentiam in Papa!a pet confraterui-

yii

; L

j

u

zatem l'enerabils Sacramenti , Qr Rofarià

( d

n

Ü

Beatiffma Vi

il

(

Yomoveat ?

"g. !VIMTM ántroducizonen

[

y "

* dn cafibus vefervatit , impedimenti Ma-

il

fl

zyimoni gm(liäw pïobiäz'ttä diligenter ftu-

ng/

3 deaf » 46 obfervet , qua circa b&e monenda

*

332

£80o)4

€ obfervanda [unt , an. in ii aut alis,

f/apter

querum. poteflatem ffecialem mom. habet,

| pj

di[penfet ?

|

]

Á j

hn in acrzficzo Mzjfa ,

2n quo Mfa/iatar'

eft anter Deum c Parov/'az'anaf febà commif-

(ij W

deeit

fes publicas oratiner, ( bofiium placatit-

zis offerat , ev [alutem gregts fibà commíifi

Jh tti

promovere th?

[7 (inmpy

n qua munerk (ai funt þqþa?kl&; zntel-

D7 fïfqa

fee fa

ligat, C ferió intelligere fludeat, legemb

Cripturams cafus con[ciemtia , controver-

M::rjzgg

ffes , decreta fynodalza , Rubricas Miffalit,

h (

"Agendas , Ritualias, ac alia officaum [uum

findia q

eoncernentia, Qv ab Epifcopo piæ/fiiþta?

Te Cjb

E pauperum , viduarum, miþromm(r

ii U

ttprtunà

epprejforum. curam pateruo d paffarali anim

Jf'feipiat , v ffeuti opus. fuerit, confilio ,

i dj

aux2lio cr folatio þtälwet, folicité ac diligen-

li f

zer ad pauperum fundatiane , earundémque

m('dfï ii

aiflributioner fud àn parachia , attendat , ac

fii'cun(þ'g,«

de defetlibus circa easdem occurrentibus ,

| lfn [

ff'gerzores [gos moneat?

, 6*4

n Sacramenta equà prompt? , -egents ée

[ e

derelichz, quàm ditioribus adminiftret , à

ura flole

þquz'bw. Ja certa fizpendia , d j

: P;'a[)m

m

333

IT

propter: imopiam eorwzdem- -expeifare. mom

7717

poteft ?

; ono Ml

n ipfe confeffronem fepias faciat ,

^

confeffarium [ibà ordinarium, ac idonéuga

f j

fjj m

elegerit ?

j

r

5 n copuivis , ér fynpofis, e nodiur-

lg Fäi (f

nis compotationzbus , cum [Candalo fabditom

eum. frequenter: ánterfit , d an periculo-

Woral&r i

as Q* [candalofas mulierum familiaritateg

yiut, Hf

F!äteifugint [4

j ; (utt

/

gt J'lj

l

"

n curam habeat eorum, qui procul à

Í

Ü

/

T

l

parochia abfnnt. , & in filvis ac agris, fi-

ne cultura facra degunt d vivunt, an eos

n p

Japihs vifftet , excitet, imwitet, moneat

, nifr

eppartune K importune ?

, W ,W.Ii 1

;lf?'llf ,h

n diligentcr invigilet peccat»':.ä" fäkn-

dali [aorwm. in parochiá, & an, quibus

TT

!

suederi mon potefl , de ilis vequifitts ad boe

um

eircumfiantii ad füperiores referat ?

, ii

aNW"ïL)

n magts zntentus fét àn curam domeffHi-

cam, Qr familie fua commoda, quam in

pictatih exercitia promovenda $

| fä VWI

(

Es

n benorum Ecclefia , curam babeat, u£

7)

4

ä;? dq/iinatä.r Q pios u[i comvertantur ?

lul

m

n

$34

d (o) d

4n fécundim vocationem feam £ facras

l

Á

Canones bona Eccleféa adminzflret d Eccle-

| t, f

ff« sz' commiffe utilitatem in omnibus p

D177

f

anovere [edulo allaboret ?

7177)

A)z Agros & bona parochialia taliter ad-

Ft r:a'da

miniflret , ut exinde damnum nulum, f

i?lä,ä'z

:

commodum potius parochia, c» fuccefri-

- Tuit

bus fus accrefeere poffrt ?

[rientie

n que Eccleffa [unt , eidem applicet, e

integr? applicari faciat :

Donütin

doflng

n füppelleitilem. facram habeat nece[fe

viam, eAmque mundam d decoram, ó

Botehris

Ütittes.

an ornatum Ecclefíe. promoveat , e tabtr-

naculum cum. boflits , ac Baptifferium con

(:

vinuá ad boc vequi(tta fa'!icägudine férvet ac

Wt

enuniat t

COran

n in comver[atione ff* prudens , dæref'

Contr,

&m , fervens dv fparituali , ut forma greg?

€x 4HPmo «

um

n eque affali

li C Lenignu gaaupe;z'äft;

citl

e defolatts, quzïm opulentis e con[anguinetis

iüta

zin fe apfum exemplum præbmt bonorum

Wen

bperum én tbarétate, fübrzerate, busilitatty

rum

eman[netudine , cafistate , modeffzá , gra

w'—'

E

?

Afj r

ïWï » Q fuorum Jzkgeriaragz vþfrwntiä

h

amtc

ä&cc)ä&

335

Va vivat. d fe quotidie taliter exami-

ab

u tl

uet ,. fengulis momentis , ut integro [pgritn

ia

r animam , er corpus fene q;teïela zn ad-

qentum Domini mofiri fervet , paratiisque

ii

Jft. veddeve fapresmo judica vationem vocatie-

T

a5 , wi!!icztäanzk þm?

(;/u fil',!u,,

Taliter nunc nobis ante tribunal con-

fcientie noftre conftitutis, ad gradum

T dl

pornitenti£, d& veniam pro peccatis

noftris petendam in confpedu omni-

7! W

potentis contrito corde procumbamus,

dgcm/'mg

Orantes.

71 (]7"

2

Clementiffime DRUS & Pa«

jf

ter Mifericordiarum peccavi

coram te, & peccatum meum

gt 4'* &

contra me eít fempet.

Deli«

/ Wfï

&um meum cognitum mihi

7 W

fecifti. Ecce Domine tu ex in-

finità bonitate, & charitate tuàá

;onliwg'/ï*'

!

ij ! [(

me in partem fanctorum tuo-

rum à juventute cooptafti, fed

J

u

1

/

anni mei, & dies vitee meg,in

/

i

itio-

vanitate magis curn feftinz

'nc;

356

£ (o)d

& hü

ne, quàm in fanGitate, & jufti-

tià tranfierunt. Deli&a juven- | m

tutis mez , & ignorantias ne

| n an

'Tuex clero ultra

memineris.

! Quidi

etizsm me indignum famulum

| ol pet

tuum, in numerum Sacerdo-

tum f

tum tuorum admififti, qui fu-

fnels rt

per altare tuum quotidie ho-

YO t

itiam fanctam, & immacula-

ficorgi

tam offerunt, ut & ipfi fanài

ltUl u

fint & immaculati in confpedu

5

1uo.

Ego vero tot maculas

&P&m

confcientiz mez, & delida

ttipiee

mea invenio, & confiteor, ut

Drojic;

cum impiis non immeritó re-

eni

at

llas me, ne fungar Sacerdo-

hue

pe

Sed ó DEUS, facrifi-

tio tibi.

dlicere

cium DEO fpiritus contribula:

IBfat

tus; hoc nunc folum habeo,

lil

uod tibi offerre audeo coni-

omncs I

fus in bonitate, & mifericordià

tuàá infinità.

Cor contritum

I'bor

eratim

ls -

337

&ip & humiliatum non /defpicies,

Qa g

agnofco delicdta imea «& fcelera

rantis t

in amaritudine animz meze.

derout

Quid dicam , aut quid faciam?

famili

Si pereuntium etiam anima-

| at

rum fanguinem ex manibus

meis requiras. Parce Domine

li, qi'

otidi !

fervo tuo, per infinitam mife-

i

rficordiam tuam, & merita fi-

p

lii tui unigeniti, qui per labo-

coni

res, & dolores, per Crucem,

t qui

& paffionem fuam me redemit:

& d

|

M

rcípice in faciem filiitui, ne me

1

f'ï'

nätCOf;*

projicias à facie tua; quem tam

benigné ab . aterno refpicere,

(

(

& huc ufque tam paterné de-

UH

g

ducere, fovere, & coníervare

dignatus es.

Onl'IL

m i

l

n!

Ex ifto nunc gradu judicii erigamus

(

omnes mentes noftras, cum firmo e-

de0

mendationis vitz noftrz propofito, ad

nfcr ,

j

implorandam DkI omni

1l

,

potentis gd hoc

con

:4

gratiam,

Y

Domi-

338

$09

Domine DEUS creator ae

. fit d

Tom (

redemptor meus, quid retri-

bui tibi, pro omnibus qua tti-

diciun

buifti mihi, nifi peccata & ne-

Intis

ligentias & fümmam ingrati-

Omer

tudinem meam. Tibi (oli pec

YOlunt

cavi, & malum coram te feci.

Vetiam

Erravi ficut ovis quz periit.

Qr, Q

Afpice in me oculis mifericor-

(]Ui a

diztuz,& miferere mei; ecce

tinte $

Ani-

ineratitudinem meam

m

uitatem meam agnofco, do-

QCïym g

Mi

leo de omnibus peccatis meis,

ü

juiate, quem his offendi, fuper

Ünere,

omnia diligo, Cupio & propo-

T miíe

5o ferió emendare , maxime

&eul

hzc N. N. & illis mediis N. N

m

erfice & confirma gratià be-

Qs inc

nedi&ionis defiderium meum,

s tu«

ne gratia illa Spiritus Sandi,

0 Wt

qua data cít mihi per impol*

tlonem manuum, in me vacua

uj

It»

8(0009

339

eatot

fit, aut converfa in damnatio-

jd ret

nem meam cedat, quando ju-

quat

dicium incipiet à domo DEI.

Ya t

In fatisfa&ionem offero me,&

omnem vitam meam divinae

ying?

il

voluntati tuz , & fervitio tuo,

nti

veniam cum finali gratiá pre-

g p

Ccor, &fípero ó bone JESU!

nifttit

qui ex voluntate Patris coope-

nd,d

rante Spiritu $. per incarnatio-

0

nem & nativitatem tuam , pef

lacrymas & labores , per Cru-

)fCOa d

ais*

cem & paffionemtuam me re«

dimere, dignatus es ; reminiíce-

ndl,fUP"

àpm

r€ miíerationum tuarum qua

à f:culo funt: . ad te unicam

ma)ïiü

Ipem meam confugio, & me

liV

j

tuis indutum meritis, in omni-

;fatiä

u

us tuo conforma beneplaci-

[ Sïmä

!

to, ut me deinceps totum glo-

rie tuz , & vocationi mez ar-

if

entiüs impendam , & nun-

2

mcï'ïï'

quam

340

CACOR-

uamá tefeparer,fed cum ju- — t

ftis férviam tibi, & cum eledris

! Obfec

ftvur

tuis laudem te, nunc & fempet

|

in fzecula fzculorum, Amen.

itom

Q me

In hac modo boni propofiti petra, ut

contra eandem poteftates Infernales non

PhO d

prevalcant, non diffidimus vos omnes

g,

üna nobifcum , vobis iftum in finem

Mi

przeuntibus, Deipara femper Virginis

[ Virgin

Marie, ejufdémque Sanitfimi fponfi

Sponf

Tofephi patrocinio pro bono totius pa-

u ob

triz ac faluds propriz -vos* dedicatu-

fos

P'gater

"

Tà fjnc

] catimmä Virgo MariaDEI

Q*f0 Coi

Genetrix, ego te hodie, cum

t'Yerbo

Íponío tuo

an&o Jofepho in

Patronam & Advocatam me

Quactis

am eligo,firmiterque ftatuo ac

Detef

propono, me nunquam te de-

teli&turum, neque contra teali

flng1

quid di&turum aut fadurum;

l

üm .

neque permiffürum , ut à meis

Witig

ono-

dj

f;:bdlltis" aliquid contra h

rem

um

28 (o) ä—

34*

daum:

rem tuum unquam ágatur;

um d

Obfecro te igitur fufcipe me in

lm

fervum perpetuum, adfis mihi

y Àm

in omnibus aGionibus tneis,

ne me cum fponfo tuo $. Jofz-

ofit mesï

nfemdet

pho deferas in horà mo

:

rtis

s v0S ün)

meze, AÀmen.

M in l

. Ad quz patrocinia Beatiffimz fcili-

i

cet virginis Mariz, ejufdem Sandciffimi

Nl f

Sponfi JOSEPHI, oómniüámque Sanc&o-

rum obrinenda ut nos omnes eó meliüs -

preparemus,

& 1ta exhortatio hzc no-

05 (eii

ftra fynodalis fru&uofiüs finiatur , fin-

cero cordis affe&tu, Nos precando vo-

Wa

bis przeuntes , piis fequántur votis, juxe "

ydie, "

ta verborum in fübfequentibus quinque

p

pun'&is exprimendorum tenorem.

catamlï

I.

eati

D&teftor & a

bo

wuam [c'

minor Hoþmrni'a

& fingula peccata mea, & om-

yntt ií

nium aliorum, commiffa ab

fZ&urlly

initio Mundi ufque ad finem.

T

Mundicommittenda, & fi pof

j

N

M

,Hcm, à

$4*

& (5 &

fem, ímpedirem pet gratiam—

frihit

DEI, quam füppiex invoco.

quoQ

tius,

It

Laudo & approbo omnía bo-

Utitan

na opera fa&a à Principio

Mundi, ufque in hanc horam,

Vate p

& deinceps ufque infinemMun-

fhrufi

di facienda ,

fi

Offem , ea

DC gt

multiplicarem , per gratiam

pitr in

Dei, quam fupplex invoco.

Polfom,

H

Dom

Intendo omnía cogitare, dice-

-fe & facere, ad Majorem DEI

QOtpor

Gloriam, cum omnibus illis

fini,

quibu:

bonis intentionibus quas San-

0c

&i unquam habuerunt, vel ha-

T ut:

bebunt, vcl habere poffunt.

Inobis

frus (

d.

Igaofco & dimitto ex toto cot-

Hs Paw

de omnibus inimicis meis,

an&i

ibus,

omnibus me calumniant

mil,

£ o ä

343

t g

tnihi detrahentibus, omnibus

00

quocunque modo mihi nocen-

tibus, vel volcntibus, mala.

V.

mii

Princg

Utinam omnes Homines fal-

yc hr

Vatc

offem, moriendo pro

;emll

fingulis, lubenter id facerem

)ffcm H

per gratiam DEI, quam füp-

i

tk

plex invoco, & fine quàá nihil

j voo

poffum.

Dominus dirigat corda, &

at

corpora noftrain charitateDo-

orem»

mini, & patientia Chrifti, ut

Yibus "

quibus nos przeffe voluit, vet-

Ui !

bo & exemplo taliter profice-

] VCh

tc, ut ad vitam una cum grege

pf

nobis concredito , petvenia-

mus fempiternam.

Ín nomi-

ol

ne Patris, & Filii, & Spiritus

j v

Sandi, Am;n.

l[a[][lb

Com-

j

V 4

$44

& (o) &

Compendium examinis conftientiz

formandi fub(equuntur, per certa Capi-

l.

7

ta diftributz, & contra&z piz. medita-

(p.1

tiones, que quia pleniüs in libello quo-

[77]

dam Sodalibus Parthenicis Beariffimze

(àp. I

Virginis Mariz infcripto , & oblato fuby

,

titulo ( Decliza 4 malo &* Fac bonum ) ab,

au&ore libelli dedu&a , ad illum pet.

G.l

l

Capira pro fuà devotione, & commo-

L73

IZj peæ

ditate meditandum , unumquemque

remittimus.

p. IV

Iy,

N

fan l,

u P

(o)

Cp. Y

lædütul

Cap VI

Itj d

Cap. V

!

od

P/fiet;

p. Vi

f[f mgni

t a,

Cap.IX'

TRA-

l

& (0) 8

34$

tbl

en

TRACTATUS LIB.L.

Jt mil

Cap. L. Foluptati brevitas, vilitas , as

fibelo i

gzz'tæ:.

Denilin

Cap. Il.. Peccatz bomo cacodemoni

T

g[z'mz'ä

latur , mancipiatur.

21

d ilin t

Cap. IIl 4fzzpi £v corpori , - favoris e

& eortt

amori , cacitatis d obflinationü dammg

ex peccato oriunda.

noutty

Cap. IV.. Peccati, quia divinam Majefta-

tem, prafentíam , potentiam, immene

Jfam bonitatem offendit , àimmanátas.

Cap. V. Qtfäm graviter Chrfim Peccat;

$

ladatur.

Cap. VI. Ang&lamm, eb primorum paven-

um delitía cum noffris comparata.

Cap. VII. Zazía eff peecatà malitia, u£

neque damnà , ueque [enshis aternd pená

,expz'emr.

*

Cap. VIII. Peccat pondus Chrifli fanguine,

clementer in bác vitá punitarum penis ,

et ad omnia Santdorum bona expen[am.

*

Cap. IXq, Conclufto,

——

u

Y s

ARA-

n

$46

$009

TRACTATUS LIB. IT

AtdUdod

| M

Wfo ,

Cap. L. De oledientia, et tvaditione (uiv

"

quoad moduim fe y'uiendi Deo,

Cap. II. De Oratone , et. Mortificatione

Cap. Ill.. De charitate , et Patientia.

W

Cap. IV. De Pace in adverfts

M

Cap. V. De Confidentia in Deum , et de«

lore peccatorum.

Jidi

Cap. VI. Quomodo ex vitii proficiendum

et refiflendum tentationibus? .

Cap. VII.. De Loso. tribulationum et ad-

W

verfitatum.

Di

€ap. VIIL. De dfcretione szrztu: jn anis

Ye

d

mà affeitibus difcutienda.

fponfu

Cap. IX. De puritate affeifuum , et regu-

lü ratiani , €x qua vwmdum (:'p

I$, Qu

( (hCE

Cap. X.. De itinere ad. Perfeitionem, et

U m

soven in eo diverfaris.

plfco

Arl li

W Dj

h

VENE-

G ,(o)-x(ä :

347

jl

bàkhhbbihhbkitAbbbkbkht

3vSW.eY2Gv

€Y2€Y2€Y25$2i

TET

/

PPPHPEPPPPPRET

TU?Y

T?

litiw p

VENERABILIS

if

Htl

M.JOANNIS A VIL/E

Sacerdotis Illuminatiffimi

n t

Judicium de Sacerdotii

Dignitatc,

';olïü'mü*

"

N Epift, 7. 1. Tomiluculenter hane

Dignitatem proditc refpondens Ju-

j

veni cuidam, qui Sacrííne initiari

debercet, cum confuluerat: ejus re-

fponfüm hichabe. Superioribus fzcus

il, u

lis, quibus Sacerdotium magno eratlo-

j

co (licec nunquam co, quo effe mere-

fj

tur) nullus id füfcipiebat, nifi animo

Epifcopatus obtinendi, áut adeundi cu«

ram animarum, aut certé quód fingu-

lari aliqua Gratia & dote preditus effce

ad Divinum verbum profeminandums

aliis faüs crat Diaconatu, v

el Sub-Dia-

b

y

GODRCU.

34$

L ACOR-.

conatu, vel etiam , inferioribus Ordini.

quibus

bus fe continerc.

Et quidem tum gra-

Tarment

du acqiefcebant inferiore , fed vitam du-

dum vi

cebant à virtutibus eminentem, contra

&urüs

quam nunc, quando etiam ad excelam

veisex

Sacerdotii dignitarem evecti , ne vivant

findias

quidem vitam , quz illos przítet.dignos

tité ob

le&orum loco vel janitorum. Mihi cre-

dudit;

de mi:Frater, non aliunde, quàm ab

Tisevon

humani gencris hofte imprimi hoczvo

itorm

hominum mentibus hanc incredibilem

tüit fom

arrogantiam fecandi tam inconfultó

mma à GCW

Sacerdotium, quod o confilio facit;

Otiny

ut in faftigium cempli eductos, tandem

C D

deorfum agat pracipites, penicüfque per-

Wt tan

dat: Non enim iíta difcimus in Scholà

tponer

JESU Chrifti, quin potiüs illic doce-

li rtjo

mur, honoratam ducere vitam, & ho-

0 exis

nores fugere; dignitates mereri, non

Nunerj

capelTere ;.& fan&tam fecurámque humi-

Wtis as

liratem in rebus etiam exterioribus fe-

tantà

&ari potiüs, quàm afcenfum ad cclfa

| ftndo

officia , gradáíque fublimes, ubi ple-

m

rümque graviffima ventorum fuftinen-

ater ,

Qu

| ü

'þ'?ü tempcítas. 9 Ícires, ii fr

u

$

qui-

Otete

349

E (o) E

bus O

quibus dotibus, quantífque virtutum or«

Q um

namentisinftructus eflc debeat Sacerdos,

d vitmt

dum vivit, & qualem ab illo Deus ex-

em, Qott

acturüs fit in morte racdionem 5. Nullis

ao

verbis explicari pro dignitate. poteft ea

j, ntYtt

fan&titas, que requiricur ad munus hoc

zl du

rité obeundum ,. quod linguà c&lum

y, Mi

claudit; aperítque, munus, quod é cz-

" quäm [

lis evocat,deducítque univerforum Con-

ii ocd

ditorem ; quod ratione quádám confti-

tuit hominem Mundi totius Advoca-

prcdi

inconli

tum, ficut illiusin cruce partes egerat

,nmio ï'aö

Dominus ac Redemptor nofter JEUS,

is, ul

Cur ergo velis, mi frater, te commit-

tere tanto rnari, tàntí(que periculis te

d

exponere, téque reddere obnoxium, tan»

sl

tis rationibusà fupremo judice aliquan-

do exigendis, qui neleviffimo quidem

llfamls t

munietri Vacare potes, quin illud eotem-

r P

s

poris articulo fenfurus fis graviffimum

li

Quantó ergo magis, fi illud (übeas, cui

tjot)

n

ferendo nec pares effent humeri Ange-

m 'Jd (Cv

"d

lorum?

g J

Ti

"

u u

(j

J

Quare talem amplectere vivendi ra-

L.

tionem, quz potiüs fecuram praftet fa«

[j

lutem

]

T

eo»s8

lutém tuam, quàm quz te collocet ía dumw

fplendore & dignitate apud homines,

Cs d

neceff

experierisque aliquando nihil in rem

tuam utilius tibi fuaderi potuiffe. Idém-

panem,

de homi

que fentient ii ipfi, qui premacturi tui

Confilii fuére Auctorcs , ignari fcilicet

tt fince

oneris Sacerdoralis, neque attendentes

itquít J

f,

ad íeveram rationem cum hoc ftatu

punati

conjun&am, fed duntaxat ad modicum

fimptor

inundani honoris, Fratri fuo, fuo Co-

Satiüs

gnato, fuo Affini, vel Amico fuo ac-

tümbere

ceffuri, cte miferum tam metuendo di-

ptes t

fcrirnini exponunt, fibíque tanquam in

CY OYtte

turo collocads , blandiuntur, cibi veró

tradere s

caufam tuam cum Deo concertandam

Tatione Y

relinquunt , nempe Tu videris.

temer

ViSQue r

Hoc fané confilium, mi' frater, à carne

4 terre

& fanguine dictatrur, unde edam fit, ut

Onninó)

plurimi eÓ procefferinr, uc non alium

finem hujus fanctiffimi ftaus fufcipien-

Ifïud e

di, vcl aliis fuadendi haberent prafixum,

IYels te

ftquio ;

quàm neceffariam vitz fuftencaionem,

quamvis fa&to fuo obducerent aliquam

T me

j

fpeciem, profiterentárque fe Divinum

Tl emir

abue

l

D

bem ;

f»þ(cquium fpe&tare, O ingentem

fum

»

: '9(;)&

351

enllontt

fum verbi Dei promulgatione & Divina

honis

carnis & fanguinis facrificio mercari vite

neceffaria! Celo terram , & pane animge

i

liirc- Id&m'

panem ventris profequi! Quarirur JEfus

at d

de hominibus, qui eum quzrebant, non

ii (

ex fincero erga illum affectu, fed , quza,

quendrt

inquit Joan. 6. manducáffàs de panibus dv

faturati effis ; isque velut diving cone

| ocda

] modïü*l

temptoribus Majeftatis, poenam minatur.

j It

Satiüs profe&ó foret oppificio in-

cumbere, uti ex fanctioribus olim com-

jo f

plures factitàrunt, aur Nofocomio fefe

euad

ranqui

devovere ad curam infirmotum , aut fe

tradere Sacerdoti in obfequium, eáque

h [lbl v

n

ratione vitam fuftentare, quàm infolenti

2

temeritate per calcatum celum , protri«

tásque res faerofan&tas eniti in commoe

mtlbaam

da terrena, cüm Chriftus contrarium

etffl h

omninó commendáric.

[ OHW

(ifi

u

Iftud eít, mi frater, confilium meun&,'

1j

fivelis ce Deo acceptum, & in ejus ob-

cond

T

fequio te prebere conítantem.

Ea

ent

mca mens eít de Sacerdotio, cui mal-

Ü

a

em eminüs debicam venerationem exe

k pi"

hiberes, quàm eominüs amplc&erére,

g(fl(fm

táme

!

352

£ (o) B

eámque Digniratem fufciperes poriüsin um

Dominam, quàm in Sponíam : Si ta-

! Quf

men ambires. pauló. propiüs admoveri,

B

putarem fa&turum te fatis, fi Hypodiae

| tuid

conus inaugurarére, & deinde duorum,

It Cur

triámve annorum intervallo , Diaconi

u opi

Ordinem füfciperes, fifterósque hic, nifi

potisc

eertis indiciis, peculiaríque / motione

W corpl

Spiritus fan&ti monereris é Dci effe vo-

quäm 4

luntate , ut alciüs & ad Sacerdotii gra-

Éd qui

Re&é & imncliüs

Vaf

dum confcenderes,

quidem tibi nunc eft absque penfione,

fehetent

quàm fi Romz: omni jllius proventu

V,

Difce

0C pg

fruereris , qui eÓ te invitat.

ftatum infirmorum , quibus minificas

Ofür

& corum conditiones, quibuscum agis;

Pite; h

& arbitrare te in fcholà verfari in quà

fitiiua

inítrui debes, Patientiz , Demiffionis,

Tham ll

&Charitatis documentis, càque ratione

MUIOrun

evades ditior, quàm íi bencficiorum

omnium, quz conferri poflünt à fum-

Aüttis

mo Ecclefiz Prafule, poffeifionem reipfà

ïluam 1

adiviffes. "Hucusque verba fünt hujus

UN

Epiftole, que manifeftiffime rodünt

d

