dicine funt, etiamft infirmus fs , accede :

i 771(2'!714'11

Chrzffus ienis eff , etzam[é frzaidus fis dum-

il

n i*

2nodo in mortali peccato non fie, accede. INam

&p? accedit bomo ad Eucharzffzam frigadus

yfupt

r zndevetus , d poft illam fervidus d ca-

jf ,",uljüf-"

1

le(cens mvenitur. Dcprepar. ad Miff.

»f'

j 1 ^

24[

Pulcré Cyrill. Alex. Eeo zgztzr, inquit,

í LWW

probo me zpfum, & indignum invenio, d ab-

ffineo; (fic nempé introducitloquentem,

qui fe ut indignum fubtrahit.)

uando

j b

j W*

égitur (refpondet) quicumque tu es, qui iffa

L

gl

dci

ff

172

APHORISMI

dàcis dignis erés ? Nam ff ];eccamla indignu

g Gl

es, C peccare non defimts, expers omnin)

pati

€ri hujw vivifice finfhfmtimz& ec. l4

&i

in [oan. c. 17.

[

Alti

TttiCO

Porró ut paucis & perfpicuis verbis

&io

explicetur, qu fic dignitas ad fuceptio-

nem Sacramenti requifira,

Sciendum

delide

hn

dupliciter po(le hic confiderari dignita-

fenor

tem: 440 gedo cum proportdone ad

ünd

dignitatem ejus qui recipitur, ad hanc

parandam nulla diligentia nec humana,

& dj

.M

nec Angelica fufficit ; quid enim eft ho-

mo, aut ulla creacura, utcum Deo com-

QJ!

Daretur? aut qua proportio finiri ad in-

ütd

r

finitum? Unde nec ifta requiritur. Se-

)

eund) cum proportionead vires, & infir-

Bu

mitatem fufcip,icnt.ïs: Eáque rurfum du-

DUTR

jlex eft, una, ut faciat quis quantum

ü d

poteft curando in fe ornatum virtutum,

Tenty

reverentia, devotionis, &c. Sicuti pau-

ämuh

per fübditus Regem fufcipere quidem

GT

pro dignitate regià nequit; fi ramen fa-

U t

eiat quod poteft, & quantum à füe con-

d

ditionis hominibus praftari ullo modo

d

f-

intali cafa ,POITCC ; digné Regem fufcepi

£

/

g

EÜCHARISTICI

175

z'rzdz'gm

fe cenfebitur. Et hác quidem ràtione

4 a

pauci digné Chriftum recipiunr. rari

$i

enim qui hie exerant ulcimum potentiz,

l

Alteraitáque dignitas eft,. uc habeac fal-

tem confcientiàm ab omni morcali pec-

fs vei

cato liberam ; cum boná voluntate, &

[cpi

n

defiderio pfoficiendi, Et hac eft omni-

nó neceffaria. Quamivis in hác àcquiefce-

1 digniw:

tenon debeat pius animus, fed ad fecun-

ton &

d ha

dam enid , in quà quo magis profecerit,

eó dienior erit. Vide Molin. tr. 7. c F.

nurrdn

. $. Madrid. defreq. comm. cap. t,

,die

(À.) Quid de devotionis defe&u fen-

Yo OT

üendum , vide fuprà c. 5. s. 1 2.

j adl'f«'

ritur. ^

(é.) Nam fciendum , effz&tus hujus

, ii

Sacramenti non ininüs geculros, quàm

mirabiles effe; ut homo vix nos adver-

qdum ü'u"

qum

tat, Undeaugétur (pé gratia; fed aug-

u

inentutn non facilé cadit fub'öculosa

Amulatur enini graria naturam, & pe-

(

u

detencim lenitérque operatur, fic plan-

, qül

j

tás crefcete quidem non videmus, fed

tandem adveértimus crevifle. Non ipfos

(j

augeri ftatura hon deprehendimus, ad-

j

n

Q

P!

&os tamen effe videmus. — Sic quamvis

j

[j

pro«

374

APHORISMI

l

profe&um in ipfa communione &atïm

miten

non fentiamus, fuo camen tempore fen-

peudc

tiemus.

"

pusd

Io,

Quid quód prófe&us quöqüc cenferi

debet, non folüm progredi, fed eriam

B

nonregredi, vel non gravicer labi. Sicut

Jiti

non minoris fit medicina morbum . ar-

g

cens, quàm fanitatem promovens. * Un-

(iati

de fi crebró communicans videas te

tf

multo tempore letalis culpe: expertem

fatiot

vivere, Jam non parüm profeciíti, qui

ctioy

vitam anima tamdiu conferváf(ti.

uód fi etiam fzpé communicans

lim p

Tide

fuübinde cefpitas, cogita quoties & quàm

Cyi]. )

graviter caderes fi proríus abítineres,

aut rarius accederes. Vide Molin. d. 7.

5 Ual

Amby.

e, f. f. . EcRodriq. £r. $. c. r7, ubi hoc

diligenter notari jubet; utpote permagne

"

confolationi futurum iis,' qui dum Sa-

T

cramenti hujus fructus tam evidencer ac

E

S- Cüml

palpabiliter in fe non deprchendunt,

frequentiorem acceílüum timenc. *(Nam

läi,' TD

Tor

[

Galen. finem Medicinz confiderans,duas

cjus partes conftituic, Hygienen, quz

Wtys

tlong

prafentem fanitatem tuetur; & ab im-

mi-

'EUVCHAR-ISTICI.

175

minentibus malis confervar: Ec TIhera-

aeftt

LPOIC[W

peudiceo , qua fanitatem reftituic. & cor-

pus diverfis remediis mutare docet.)

10. Vana & ftulta perfuafio

T.

(id eni

(4.) fpatio feu intervallo tem-

oris metiri acceffum vel ufum

j. $ia

jum d

facrae Commun. quafi morá &

'cns.*Ufr

dilatione , hujus Sacramenti

vidas !

crefcat reverentia, & frequen-

cxpcrlfïü

tatione minuatur, adeóqueli-

:ifh', (i

beriorem & fecuriorem accef-

[f

fum putare, qui rarior fucrit.

municó

Vide S. Chryfoft. bom. y. 2x 1. ad li.

"

Cyril. Alex. [2b. 3. 2z joan. c. 37. & l. a.

jl

c. 17. Auguít. f£rm. 23. de verb. Doms.

oln. 77

Ambr- lb s'. dt? Sacr. c. D

;u[xoï

t

(2.) Et tamen ita. multi fe deludi fi-

pcrma

nunt, poft octo dies timent: poft men-

i dum5

fem aut trimeftre non timent repetere

S.Communionem. O prapoftera pie-

d

tas! Trepidant tiimore, ubinon eft ti-

d

inor

Dicant mihi, quid hic mora

i Sædu

eran

temporis confert ad meliorem difpofi.

Ddl j

tionem? Siccine magis putatur eger pro-

g

f

Plll,d

176

APHORISMÍ

pinquus effe faluti, qui diutiüs fugic mee

NT

dicum, exfpectátque donec inveterefcat

fit v

ialum? An debitor, qui finit ufüras

fetr,

ufurarum cXcrefcere , inagis folvendo fid

t f

- Sed Chryfoft. audiamus. .Hoc eff guod

DT

ipnPver[a periurbak , quia móm munditiam

n'ätanq

teillel

animi, [ed intervalla temporis längz'p'rä D2

yàtum pntas , fummámque &rbitrars veves

i dig

ventiamg fimom fepe celeflem ilam aded

"

smen[en, ec.. & poft mulra concludit

C()mm

Onid degitur bazt vem ie'm];ürä ntey al

Duer

metiris 5 tempefiivum accedendi Enpil,

frorim,

anunditia con[cieniia faczt.

Snalia babet

Monne j

$

DN

Hom. 3. ad Eph. &c. Ex his per modum

&

Coroll. fequitur Aph. feq.

Cümm

Wtin

11 Optiméad proximam feu

fett in

futuram Communionem pra-

paratus accedet, qui pracé

Rpcrit

Qunta

dentis

effediibus inftrudtum

m

animum attulerit: feu , quo

r

idem eft, una Communio di-

u

fponit ad aiteram, lta Gram.

Conc.3. in f

€,

ln

/

fV. Corp. Chrifi. Mol

"

dnfe l

ir.7, 6 $. $. O.

am

m

x

EUCHARISTICI,

177

figtit

Nam quoties hoc. Sacramentum de-

veterdi

bité recipis, toties nova gratia tibicon-

nit uf

fertur, vel augetur.

At creícente gra-

|vetdol

tià, fimul creícit amor, reverentia, de-

votio, cetereque y virtutes, qu& ex gra-

ii

nundidt

tià tanquam femine nafcuntur. . Ec nón-

,'an'gipï'is k

ne ille fupc precipue difpofitiones, quas

vatit 1

ad digné communicandum requiri mus?

ilin il

Qui ergó hifce fructibus, vi hodierna

Communionis animum inftructum ha-

ibicul

T

buerit, eámque velutadhuc calentem ad

T

proximam Communionem attulerit ,

anii W

nónne istunc dignius, meliüsque difpo-

fitus accedet , quàm fi fine illis accede-

lïi CO)?S'

fet ? Porró quis illos fru&us prateritas

u mj

C€ommunionis meliüs & certiüs confer«

"

vat in futuram, an qui Comimun. dif£-

mam[

M

ferc in longum tempus, an qui citiüs

um p

reperit? Tu jam ipfus arbiter efto. Gercé,

l Pl'æ0

quancam homini folicitudinem ad cau-

Qd

tam fui cuftodiam frequens Communio

adferat: audi ex Drexcl.

m

u*

Satye Conepeznionà "werb dewokui, aity

; Ut

4/

àufra bebdimadem feipfum. fic. alloguzturs

"

dinte Didunm aut tridunm Chriffum boffi-

/*

|

ten

178

APHORISMI

tem fn[Gepiflà , l jam iterum tam incnutus,

àt,

tam petulam, tam effafus , tam lafcibus

ts dl

erb ? Hà mores buzc bofpita probarz son po[-

jugun

ÁH»nf.

Fel de futuro agensz pofl bàduum,

tis lt

ait- ipfe fibà , aut iriduum Chrifium Regen

Aot o

de domum tuam introduces, mec aliter te

(is of

preparast . Pyoba teipfuun, Q* prapara , ne

T/JM. a

fempturus pharmacum , veperias venenumi

Pn,

xe comefiurus efcQam "vite , glucias bolum

hu wfzji

mortis. Drexel. in Rofis B. V. p. 2. €. 7

Et. binc bené zufertur feq. aph.

Wf;;zj/,

lf

12. Frequens. Communio,

ln

]

À

|

feu celebrado iis plerümque

»

odiofa eft, qui illam fibi putant

a

eííe frenum licentiae & diffolu:

MC

tioris vitz 5 malüntque perni-

Ciosálibertate frui, id eft, mun-

Püïï.üs

Olir

do & carni fervire, quaám Deo,

d

& pluris faciunt prafcntium

J

rerum vitrum, quam aterno-

hi

0

fum bonoruüm maregariturm.

"

præiudïc:

Ita Gisb. Schevich. S. ]

L

Wïg)&] qi

Eccl. vita c. 10j.

".M; h 46

P !u DN

Qu

Át,

EUCHARISTICI.

A179

Ti

At, Ó miferi, Dei fervitus vera liber-

il hi

tas eft ; Dco fervire, regnareeft. Chrifti

gt il

f

jugum fuave eft, at duriífima eft fervi-

fl hw

tus vitiorum, infelices nimiüm,

ul

um M

hoc non fentiunt ,. & füb fencibus deli-

t at

cias efíe computant.

Eofdem pungit

yoid!

il

Ü bozs. de Kemp.

; n

Pró, dolor , quidam tepidi c diffoluti u-

hi

vas copfitendà libenter arripiunt , d commue

p)zlc

nionem facram , vel celebrationem 2aczreà

dzffoere cupiunt, ne ad majorem fiui cuftos

imumc

diaim fe dare teneantur.

*Ulm

13. Frequens Communio ,

n

[i

(4.) non parit contemptum,

difi

nec minuit reverentiam, fed

potiüs auget. (7.) 1ta Gran.

] PCIE

Cüamü

Molina tr. 7. cap

. . $. 6. Madrid.

de freq. Comm. c.3.

ff |

/

a

(b.) Hoc multis paradoxon videbiturs

(

J

nefcio.enim que multorum mentes

&t

prejudicata opinio teneat, quafi, quód

gan[Ul

vulgó dicitür, Faméliaritas parit contem-

J Ml l

pi»m ,etiam hiclocum habeat.. At nega-

mus habere.

M a

kíto

j

180

APHORISMI

Efto fit hoc inter homines, qm cim

kex

variis defectibus obnoxii fint, in folitu-

a,

dine quidem facilé tegunt, & abfcon-

magzs

duntíuas morum labes; Atvix itacau-

tum ac prowdum feperies, cujus navos

E

& vitia non prodat familiaritas, con-

Iiad

Hinc - fiz^ ut

victüsque frequentior.

(t,

paulatim concepta de ipfis opinio de:

(0tes

creícat . adeóque ex familiaritate nafca»

"i

tur contemptus , bone matris mala

tulpa

foboles.

j

Tti

Jara veró fecus ia Deo fefe res habet

Q d

MV

cujus cüm fint infinite perfectionces,nos

ls

$ Í

cas noftrz mentis anguftià comprchen-

m d

dcre nequimus, per contemplationemi

tamen & hujus Sacramend ufum pfo-

Tüm

pius adillarum cognitionem áccedimus,

gahr

lj

Unde quó frequentiüs verfarnur cum

Liu

Chrifto, eó plures in ipfo potentiz, f2

m

pientie, bonitatis, ac mifericordia the-

4

fauros.ac beneficia nobis per ipfuni col

[/3 l

lata cognofcimus. Proindéque tantum

!

hinc abeft periculum €ontemptus , ut

1hp

D C!ff !

frequentior acceffus nos altiüs provchat

m

in hoc immenfum divinze perfcétionis

L

EUCHARISTICI.

181

, quidd

& excellentiz pelagus: & ficin Dei amo-

nfb

rem, cultum, devotionem, timorem

& abíct

T d

magis magísque rapiamur.

14. Frequentia Communio-

Vjas n

rius, 0

nis adSacerdotes praecipue fpe-

&at, qui ex officio funtinedia-

ic f

opino i

]

tores inter Deum & populum.

fititt nai'u;

(4.) Unde & fan&iüs, atquein-

ais f

culpatiüs eos vivere oportet;

& minüs quàm ceteri impli-

« n h

cati debent, ejufmodi ac&ioni-

füon/

bus, quibus, ob nimiam ani-

qmré

mí diftra&ionem affe&us eo-

p

rum atque devotio tepefcat er-

Lufum

a hocSacramentum. 1ta Guil.

nioctll

yfariu V

Eftius vir doGiT. iz a. fent. 4iff.

I2. ATl'Í, IO.

yoantt

Iic()rdiäï

(z.) Vide S. Thom. 3. p. queft. 22.

art. 1. (b.) Unde monet Roven. Archiep.

2 ipfufïl—

u u

Philip. 52 Sacerdotii gmdum & officium àn

rerp

Ecclefía babeas , flude quotidie Maffz facri-

gis p

^

cium Deo offerve , miff alz'udvinjïwm'tofä/,

vel alia rationabili mu/ïz fRadeat,

3

Tta

194

APHLORI.S.MI

Ita ille 2n Iofit. Piet. lib. 2.c. 1 2. Et ad-

fint, i

dits /4d boc illos viderà conduitos, per. Chri-

f p

f(à fideles , quà prapterea. Sacerdotibus bono-

fibi f

lii d

ve5, fHpendia, & beneficia couferunt , ut

ab aliis faculi cur& liberi pro ipforum falute

boc acceptabile [acrificzum Deo offerant , d»

lo

quomodo qelius pro benefactaribus , d ami-

qiax

T

ef [atifacere poffnnt ? c»c. — Sed hec ube-

rius confirmabimus in feqq.

quoti

1i*. Cüm oblatio facrificii fit

Wi

f Ca

primaria functio facerdotii, in

cam prima facerdotum cura

li, $

Triom

debet incumbere. (4.) Unde

Toren

inonentur,

ita immunes fe

bIrsl

confervare à peccatis, ut quo-

tidie apti fint facrificio offeren-

[)

Om

do. Néque digni funt nomi-

fic q

ne &honore facerdotii, (c.) qui

perraró divinum offerunt ía-

[ 'Jgj

[

LUR

.

crificium.

Ita Marchantius i2

lil

virga Aarem. Tr. 3. Lect. 10.

f

(«.) Quam opificum quifque artem

fiüjg

dicit, in hác fe indies exercet: Idque

dj

tam induftrié & impigre, ut ferias odc-

W

tint,

um

EUCHARISTICI.

185

rint, & nificertis diebus (feftivis) Eccle-

TET

TU

fie precepto caurum eílec ; vix ullum

Yib l

fibi finerent effluere vacuum laboris &

feuit, i

lucri diem.

i i

ffeut

E cur piget ne dican;x pudet, nos,

lll (7 L]

ui artem omnium digniffimam, & uti-

Bffimam didicimus, in ejus exercitio

d,hzcc W

quotidie occupari? Ec illi quidem non-

nifi cerrenum lucrantur panem 5 nosau-

nf

tem cocleftem & divinum.

lii domui

lotii, !

fux, & libris fuis; nos todi Ecclefiz,

m o

Triumphand quiderh gaudium & ho-

m

norem: Miliranti commodum & Qgcm

uf

pzæüamus.

Ü

(b.) S. Ambrof. illa verba orationis

j

á

ïü

Dominice Pazem noflrum quotidianum ,

fic explicat. Z/fe pami vite eterna quà ani-

j nof

r (c)(;

u noftre fubflantiam fulcit, pants quoti-

'z

dianus eff. . Ldecipe evgo quotidie, quod quás

^ruti

tidie tibi profft, [ic vive, &t quotidie me-

;afltil'lsf

reari accápere, — Quà quatidie 209 meretur

!

accipere , non. merebitur pof! amutm. Íta

fqüe "

Znbrof.l. $. de Sacram. cap. 4. & tefer-

g

tur in c. zoz zf/e de confe. diít. 2. . 5..

'fcriasff

* hon.

[j

E

s84

APHORISMI

Tbom, 3. p. q. 10. art. 10. a£à Auiboris,

gt

Patrum pulcrà exflimz*-Q

(imit

(é) Nomen & officium Sacerdotis

LU7]

haud merentur, aut certé Utrumque ma-

Mttti ,'

lé cuentur, qui immemoares cam ampla

Jh &

poteftatis fuz , & ingrati gratiz fibi col-

Jutes

late , cà non curant frequentiüs uci : ut-

li

pote, quà tam eximium Deo cultum,

tnedic

Sancis honorem , proximis opem, de-

fundis folamen, peccatoribus remedi-

(uti j

um, fibi ipfius ingentem fru&um adfer-

ye poterant: omnes veró fimul defrau-

iB

A

dant, quoties non legitimé impediii,

Jim:

facrificium offerre negligunt, Sed libet

bcuä W

his alium admovere ftimulum, ex ver-

Q

bis notatu digniílimis, qu& ex V. Beda

tlyer

referc Bonav. Et certé penitiüs infpedta;

W0 &

aculeo fuo pungen: animum Sacerdo-

E

tis , nifi qui forté Dei fuíque negligens,

Wüfo;

ad. monita pictatis obduruit.

Smrdc

Czm Sacer4os efl abfaue peccato

laudg

quortali, & in propofito bono , twon

fitj

Dabens legitimum , inpedimentum,

N

65; lk

€9 uon ex revereutia , [éd ex uegli-

hW

gen-

EUCHARISTICI,

185

E

genfid celebrare omittit ; tunc quam-

um in ip[o eft, privat [antkam qri-

actrd

witatem laude C gloria;. Angelos

nquc D'

letitid ; peccatores venta ; juflos fub-

I at

Jidio €Ó gratiá; in purgatorio exi-

:b

entes refr

[S

TT

gerio3 Ecclefiam fpiri-

) Cl

£uali. Chriflt beneficio; & feipfum

pan, :

sedicind ac resnedió contra quoti-

; Emi

diana peccata CÓ infirmitates. *

ymadie

Sic Bonav. ex.Beda. 4e prap. ad Miff.

€, .

i defrg?

impt

)

li

Jam vide quifquis es Sacerdos, quàm

Sd

l

bellé tuearis nomen &honorem tuum,

1, &*

qui tam leviter tot cantísqueboniste, &

ry M

univerfam Ecclefiam defraudas, Memen-

f

fs

to ergo unctionis & fun&tionis tuz, & vi-

hn

M.

fs

de, ad quid confecratus fis: nam oleum

ii

unctionis facrz eft fuper caput cuum, ut

Sacerdotio fungaris Domino Deo tuo;

& laudem habcas in nomine ipfius, au-

] ptäüff

diturus aliquando, Euge ferve bone &

Ill s u

fideli.. Nempe gratiá Dei es id, quod

gt

€$: fed vide, ne gratia ejus in te vacuá

fit, wf.cnicns enim cum ufuris cam repetet,

7! üfäf'

!

]

[

M ;

* Iüa

186

APHORISMI

l

* Ifta damna negle&e celebrationis

Àtu

i& & eleganter explicac & illuftrat Mar-

floie

chant. Zrga 4arem. qe . Deb zo

N

16. Qui in füblimioribus &

a

gravioribus Ecclefie Dignitati-

Q g

bus, muneribus, & officiis, ad

la

culut

aliorum regimen & animarum

fenturi

curam conítituti funt, (2.) item

B

Qiàte p

ui pluribus & pinguioribus

lus De

Ecclefiz beneficiis (7.) dotati,

m

llicito

hos pr& cateris ftequentiüs

facris altaribus ad(iftere; & Deo

vlf

O(tinn

facrificium offerre par eft.

(a.) Magis quippe illi divino lumine,

Qu Fre

& gracià cocleftis influxu. indigent, w

m

debité & fru&uosé muneri fuo fungi va-

& ing

leant.

Nam cibo omnes quidem opus

habent, ii tameu pleniore & crebtiore,

Phanoz

vll?ginu

qui graviores labores tolerant ; velut

ümcx&

operarii , agricole, &c. Sic ille cibus

animz omnibus quidem neceffarius eft,

nïï'. ful

DEUmg

iis tamen potiflimüm, qui tam gravi-

ü &X ü

bus in Ecclefia laboribus diítinentur , ut

üniy

magno egeant robore virium, ni dell-

€ere & fuccumbere vclint.

At

E

E.

.EUCHARISTICI.

1'87

lcbratïmi

At unde melius petent quam ex Paze

dl

illo coclefti, qui confirmat cor hominis.

(

Nempe vefci debent cibo fortium, qui

.tibus E

vocati funt ad opera fortium.

Imiten-

lonit

tur ergo Moyfen, qui in rebus dubiis

& arduis recurrere folitus eft ad. taber-

äüis )!

naculum, & confulere Dominum. Imi-

tinatut

tentur & B. Job, quipaterná cura & cha-

(4,)it€$

ritate pro filiorum falute folicitus, ho-

yjontt

ftias Deo femper immolabar. ,7o7. 1. Sic,

Vdoti

inquam , ipfos, utpote Patres fpiricuales

quüntit

follicitos efIe par eft pro filiis, eósque

in vifceribus gerrere,ac pro corum falute

hoftiam illam propitiadonis quotidie

Í Q&u

immolare.

lllorum eft, vota precés-

zino lumiü

que Ecerno & vivo Deo offerre pro re-

ndWCn[l

demptione animarum, pro fpe falutis

g

qjo u

& incolumitatis fuorum: miferias or-

phanorum, inopiam debilium, vota

& ao

vrfll

Virginum; lamenta Viduarum , necef-

(

'ant

fitates & pericula omnium DEO prafen-

jc !

gU

tare: funt quippe velut mediacores incer

u

Deum & populum.

Omnis enim Pon-

um f

j

tifex ex hominibus affumptus, pro ho«

W

ndi

j

minibus conftituitur, in hisqua fuacad

Deum.

»

llïhm(

Exempla

188

APHORISMI

YT

Exempla San&orum Ecclefiz Prefu-

lum & Przlatorum hic adferri poffent,

àros

fed non permittit operis brevitas. Unum

d

accipe, ídque recentius.

filt

.«(ffühi i

Ferdinandus de Talavera pfimus Ar-

nunqu

chiep. Granat. in Aulà Regiá graviffimis

pro falute Reipub. negotiis diftentus, &

Áind

Qürtb

nihilominus quotidie ad Altare facram

dm,

Deo vicimam immolare folitus erat.

QUij

Hic cüm aliquando intelligeret ex Con-

falvo Mendoza Card. & Archiepifc. To«

U

&lom

let. fe ob quotidianum Altaris acceffum

Diony.

multorum peti calumniis, nempé quod

tot negotiis tantísque curis pené obru-

lat

tus, quotidie nihilominus Aris adfifte-

Itj

Yi

ret; refpondit fané, uc decebar pium

Prafulem, cordaté & eraviter.

0js|

Quàm

ineritó mihi hoc vitio detur, viderint

O

fl

emuli;ego expertus novi, mé tot tan-

*ifegy

tísque negotiis nequaquam fafficere, nifi

ope & gratiá divinà fulciar: at ubi cam

t

certiüs & efficacils, quàm in facrofan-

Pj

m

& Euchariftiá queram , ibi ipfumomnis

ratie & fàpientiz fontem reperio: Pra-

claré refert Rodriq. 9r. g. c. 16.

apud'

Nunc

EU CHARISTICI.

189

d n

Nunc.fzpé videmus Przfules & Pra-

ipolit

laros Ecclefiz negotiorum mole premi,

a6. Unr.

anxié confultare de rebus ad. publicam

falutem fpectantibus: variis & dubiisdi-

ftrahi-confiliis ; fed. interim rariüs aut

»iimus l

nunquam adire tabernaculum ad con-

gmi(üm.

fulendum Dominum, raró facrificiis in»

ibenms

cumbere.

Imó videmus, quod dolen«

a ht

dum, & in Conciliis * vetitum, fub ipfis

Jlins d

ec ex O

divinis agitarl, Capitula, & Confilia,

&, cum damno divini cultus, ea que

iepffc, j

àd hominum rcs ac commoda fpectant;

; af

procurari, Sed quem ex eo folidz uti-

aQ

ene 0

litatis fru&um fperabimus, quod cum

injurià divini cultus agitur? Quid nobis

j

boni adferent molitiones nofttz , quan-

ca Pl

do is fraudatut honore, à quo profluit

g. U

omne bonum. AMerrtaligm quidem cagz«

n ï'i U

talzoker timida, C incerià [unt omner fro

me

videntze mflte, Sap. g. Veré niff Dominus

uf

&dificaverit domuns , in vanum laboraves

P ublï"

yunt omnes qui edificant eam. Vereor,ne

i ld

dum pliüs humanz prudentiz, quàm di«

(umot

!

ving& providenti& tribuimus, illa Dei

i

:.

-cpc.f

apud Propheram cenfura nos perftrins

If

gata

l

190

APHORISMI

NN

Àt]

gat.

P« filii deferteres ,. dicit Dominu,

lrim

ut facevetts confiium , & non ex me , C or-

direminitelam ,e non per fpivitum meum,

tihi

qedor

lfa. 30. * Conc. Colon. exprefsé jubet,

Meerd

Capitulorum comventus aut imaturins , ante

jzmzmam Miffam, aut [Vatim poft illam L fer-

ii

qari, nme ob ilud divinum offitàum ,. "Ve

It& . (

IH[, tü

fafheudatur , vel pracipitetur , vel denique

ab Zpfes Canonicis neglógatur.. Debet enim,

iilterm

inquit, Dez ceza omnibus ali2s anteponi.

Qum a

Jta Contil. 'Tit, de Metrop. c. 18. Concil,

tller

quoque 1. Prov. Mediol. fub Carolo

frolin

Borrom. vetat Canonicis, quo tempore

Atj

divina off. celebrantur, habere capicula

ll

T. de minifl. Eccl. & off. divin. Porrà

Qingd] (

qu& in Capitulis tractanda, Vide Conc

MXE&S [

j

làc l

2. Prov. Mediol. T& 3. dec. 13.

"r ;

(b.) Nam hoc videtur exigete lexgra-

'tt lo

titudinis.

Cum enim creícunt dona,

edatn rationes crefcunt donorum, at

(uin

)

quorfum Deus eos pluribus ornari vo*

N

ülltgm

luit donis, & beneficiis, niíi uc magis

Ül

€os fibi fuóque cultui & fervitio obftrin-

?lfä 4j

geret ?

linin

At

EUCHARISTICL

I9l

Dmih ','

At hodie, pró dolor, in pluribus con-

it, O*

trarium videas, nempé plures quó plu-

JH fD

ribus, & pinguioribus bencficiis acSa-

cerdodis gaudent, hoc rariüs & (egniüs

j j

jyiif, n

Socerdotes agere, & minorem divinz

laudis, & debitz gracitudinis curam Be-

;(tiümjf

icm, !

rere. . Cum vices aut officii ratio poftu-

lat; tunc quidem facrum tantifper mi-

d i

Dad t

nifterium obeunt; fed ita ut gaudeant,

i

y

jj tf

[

cum expleverint ; velut jam jugo & one-

re liberati, & denuó ad priftinos mores,

jj, C0

fzculi negotia , & carnis curam, quafi

ub Gu

laxatis habenis reverfüri. Nam & genus

yorey

libertatis eftimant, non teneri facrifi-

p

candi debito , & nonnifi, càm libet.

i

Jj N

Miflàs celebrare.

Sed, Ó quàm parcé

Vi

hàc libertate utuntur ad honorandum

Ij

Deum, qui illos tam amplé & liberali-

ter honoravit & dotavic!

igerökxgi

uv (

Quàm meritó talibus irnpmpäfc't

1nGïum:

Deus; Fs enstrivi dv exaltavi , zpfs

Auien

U u-

; ormi j

re'verunt me, auc illud.

j mJ

cánque glorzficaverint me, . glorificabo eoss

300

quà autem cóntemnunt qne , evunt ägn'olzz'lef.-

Nimirum hi fünt qui de patrimonio

i

Chrifti

192

APHORISMI

Chrifti impinguati, incraffati, dilarati

)FO(OS !

l

üirum

derelinquunc DEUM fa&orem fuum

LI

tj u

immemores à quo, & in quem finem

tam amplabona & beneficia poffideant,

d

Utinam faperent & inrelligerent fe pec-

Uguy

O crüdurm ac

cata populi comedere.

EU

durum nimis cibum, nifi ei concoquen-

tpnor

do ignem holocaufti & Alcaris frequen-

tüm Aj

ter adhibeant!

nf j

Jam veró videmus quotidianum celee

fim ii

tuemrf

brandi munus ad quofdam tenuioris

Qllodam :

fortüne, & inferioris note Sacerdotes

rclegatum, (non loquor de Religiofis.)

ii ul

uibus indiem vivendum,

quornm

tulo Nj

Cquue i

omnis cenfus & vectigal quotidiano fa-

crificio conftat.

W .

p

C qur

- Siccine in Palatiis Regum ae Princl-

m

pum primz nobilitais ac dignitatis vi*

]

i

uerit hono*

| Ttré he

ri, quos Rex pre ceteris vo

MT

fare, in eó gnudcnt, vel id fibi honofi

ducunt, fi raró Regem adeanr; fi non

F"mdcm

nifi poft longa temporum intervalla,ad

Wà, &

M qu

Menfam R egisaflideant, aut vix in con«

nmm

fpe&um ejus veniant? Infimos veró fet-

, pante

Præüd'n'

Vorum , horines plebejos, rudes

noíos

EUCHARISTICI

193

; dii

nofos videant quotidie penetrare in in-

n fiu

timum Principis cubiculum, familiari

m fic

ejus frui colloquio,. & ad Menfam:ejus

On dmx

indies accwuinbere? Quàm pucamushoc

d

i(ti graviter ac molefté ferrenc?

At hic adeó omnis abeft emulatio, ut

üdum:

u

magnorum nemo inferioribus quotidia-

$ cqlk

num Altaris (quod ipfíaà fummi Regis

menía, ipfum fecretum cubile eft) accef-

num c

fum invideat. Quin videre eft, qui gra-

temurot

tulentur fibi velut minüs obhgaus & de

quodam quafi privilegio & exemptio-

cerdot

nis jure blandiantur, &.ab exiguo vel

&dxg,iüf

nullo Miffarum debito conditionis for-

qUO

oudmno ]

tísque fuz felicitatem & facilitatem zfti-

inent

Sed mittamus iíta, forté deli-

catis auribus moleíta; & bonar illis

n

Il

mentem precemur, ut intelligant , cunc

(dt

fe veré honoratos effe, cüm Deum ho-

r p

norant ; tunc veré divites & beatos, cum

J

f

bi ho

poífident illum , qui folus poffidet o-

imnia. Extra hunc vana & falfa foreuni-

fl

g "

verfa, que fibi humana prudenda ad ho-

g Ü

j

norem & fclicitatem fingit, quarítque

lj

precfidia,

Ji

;udä

N

Sed

Id

APHORISMI

194

|

Sed video , quid mihi pleríque ifto-

"

[

rum refpondeant.

Néque enim filiis

lag

15

Ada defunt effugia & replice ad excu-

lo d

fandas excufationes in peccatis.

Nimi-

failier

rum negotia & tot occupationum tur-

ininee

bas pratendunt, rare celebrationi, Qui-

m

bus nos reponimus feq. Aph.

in, &l

üare d

17. Piorum & Deum timen-

tium Sacerdotum eft, fic noffe

| äüs feria

VC 0

occupari, & negotia modera-

|

lo

ri, ut precipua, magísque ne-

|

Wt d

ceffaria negotia non impe-

"od

diant.

Non juberis otiofus effe, & ceffare àne-

Quijn

gotiis, fed difcrimen negotiorum noffe,

58cerdosä

& delectum habere.

Non trade te ne-

yixæ li

gotiis, fed commoda; potioribus po-

t*ärlls tp:

tiora ftudia, tempora, & loca tribue:

Wi [ (

videbis, quàm ad multa fufficias. $i

ncgligis hoc monitum, vide ne te quó-

Wm[) Cuï

que, mi Sacerdos, quifquis es, cangat,

m bt

imoó damnet Parabola Evangcelii de in-

d

vitatis ad coenam , fed ne

textu fe excufantibus.

gouorum prz-

i gl

ls fubüg

Efto

|

j

j

)

j

EU CHARISTICI.

155

que lu

Efto ratione aliquà fe tueri & excufa-

yim 1

re Laici poflint, fed nullà Sacerdores.

adero

Poterit dicere fzcularis: Uxorem duxi,

, N

familiz mihi curaincumbit: nequeo to-

muim u-

ties me expedire negotiis, & praeparare

on, Qu

Communioni.

Alius dicet, Operarius

fum, & laborem manum mearum man-

ducare debeo , non vacat toties à labori-

tf

u

bus feriari, quia de vi&u mihi profpe-

fc tl

J

&um non eft. Mercator aliquis ex tot

yoder

negotiis & animi curis excufationem

w

queret, & forté aliquam inveniet.

At

Af

Sacerdoti quid horum fuffragari pote-

rit ad vlcgitimam excufationem?

Quiinquam caufari potes negoziä ,O

cclTafCäï'

m v*

Sacerdos? Hoc ruum negotium eft, fer-

vire & facrificareDeo.

Quid ergótur-

nl

oribis !

baris erga plurima? Ua iítud cura,

cui te confecráfti Ordinem Sacerdotii

0a [ïib?:

füfcipiens: Ec per hoc unicé deputatus

ffias "

at

divino cultui, Alcaris minifterio, facro-

T^n [ang,:

rum DEI myfteriorum difpenfacioni.

acerdos es ur facra des, Deo quidem

aCIü dC !

facri cultus obfequia; hominibus falu-

i?orum J

tis fubfidia.

Catera omnia Qjbi aliena

Bk

N2

funt,

a

APHORISMI

un

, nifi quatenus huic fini ferviunt:

! TT

:ï

le

U

]

C

A

v

»

que militans Deo juberis non im-

| ii

ï

icari negotiis fxcularibus , ut zzmm |(fiin

L

tuum negotium impleas.

drme.

Sicergó nosexiftimet hotno ut mini-

ftros Chrifti, & difpenfatores myftetio-

E

rum Dei. Hic jatn quzritur inter 'difþcn*-

(5 in

fatores, ut fidelis quis inveniatur.

;bfbat, |

tttitjg

Quicunque defuetrit negotio füo, in-

|im d,/:

centus interim fuerit alieno, aut plané

[

;

J

[

]

6571!0;

deditus otio, videat quem laceffac in-

juria , cujus iritetur offenfa, cujus timen-

| Yf (it

da vindi&a. Nónne illius, qui venict

j Ffv?, /ed

(l

pofiturusrationem cum fervis fuis, poft-

!t f

uam talenta fingulis ad negotium di-

ftribuit? & fervum quidem fidelem ac

f'adi,

?Wm

indufítrium preconio ac przmuo gratu-

Til

labundus excipiet ; ignavum veró àac

[ A

otiofum gravi füpplicio iratus afficict.

|i

lib g

Verüm efto, demus aliquid negotio-

A.

fis & occupatis.

Sed an tu occupatior

Ambrofio? qui (tefte Paulino z vita;)

ä

Á g

alám emnibus eum allaquà cupientibus pro-

| mmmf

jpofttus evat « nullus ingredà à janz'taribwf

& t

vetabatur ; 4mb nec adventum alicujus fibà

l Ccnoreï

velust

AI

EUCHARISTICI

197

f

&)oluz't nunciari: ommes ad fé vvendentes be-

ton z

migné excipere, uniufeujtsfque a&tdi(e HAe-

uc um

gota ; commodi e 0PPartunz'mtibw omuiun

infervive , fragulorum. levare moleffzas, &

perferre amiferias d iufirmitates confnevit.

yut t

* Porró hic fan&us Praful tam- occupa-

m

tus, in id unum, nihilominus incum-

at d

bebat, ut ait Baron. 4£ 4uar optimà Sa-

ht

cerdotis partes. & offícia effe zutelligebat ,

jo f !

uod "verà

quam dz'lzgenti//?mä pmfäaret-.

qx p

jotifffium erat , [acrofancium. Miffa [acri-

ycehit 1

ficium quotidie offerebat ,. ídque nan prapro-

justime

gerà , fed fiimmà diligentia adbibitá magná

d v

cum. animi praparatiene , C premeditatio-

slib

«e [anéli myflerii , quemadmodum declarant

xotiurt *

precab iones álle þcm Jpiritualà. dulcedine

üdai

gleniffima , quas ob eam cau[am fibà ad. quo-

mop

didianum ufum con/irip/if. lta Baroz. in

vita S. Ambr. qux operibus prafixa eft.

, if

* Fide . Auguft. libr. 6. Confefl. cap. 3.

Baron. £. a. Zfazal. an. 375«

d

GCCuP]L

i

An tu quóque occupatior Carolo

p If^

Borromao paliti & fpiritus ejus harede,

9 UWI"

t

ac ejufdem Mediolenenfis Cathedrz fuc-

jl

I

ceffore? Nullum ille paítoralis officii

j M

j

N 3

inunus

ld

APHORISMÍ

198

munus pratermifit. catechizando , con-

De

( $.

cionando, vifitando , Sacramenta fanis,

infirmis adminifítrando , indefinenter

Di,n?fg.

qracp

agebat partes fidelis Epifcopi. ampliffi-

bo f

1nam habebat Dioecefin, & initio fatis

rudem & inculram; fed oftendit ipfe,

allens

t f0

quid in pio paftore poffit zelus & indu-

ftria.

Nam affiduus ipfe & indefeífus in

tide h

fpeculàá, & curà fuüi Gregis hoc effecit,

Ij

ut Dicecefis illa cerreftris quidam para-

lorat

difus videretur (uti habet Cornel. Prov. s.

v. 3.) & efflorefcens populi pietas, &

Quent

Qhüsr

Cleri difciplina fedulam Paftoris fui cu-

fam, & culturam omnibus teítacam fa-

UR

ceret.

Et ille ramen fingulis etiam die-

M

dli

bus rem divinam faciebat; ídque non

df

perfun&orié, fed intimá cordis com-

pun&ione, & fxpé cum lacrymis. Vi-

r

praj

de Scriptorem vite, /b. 6. c.4. & .

B. Laurentius Juftin. Patriarcha Vene-

,

QUdm

tus à quo die factus eft Sacerdos, non

VIh

intermifit celebrare Miflàm , nifi ob va-

W

letudinem. — Et folebat dicere, qui, cüm

poffer, Domino fuo frui, non fueretur,

| mfafc

Bu

facilé oftendere, fe Domini füi curam

non habere, 4pud Surzmm $. San.

n

De

p

FUCHARISTICI.

199

(do, t

| De Caffio Narnienfis Urbis Epifc. vi-

de S. Gregor. bom. 37- in Evangel. E&

t i

. f6. ubi inter laudes hoc

definco:

Dia/og. [

ampli

pracipuu

m ponit:

quód quotidianum

Deo

facri

&cium offerre confueverat ;

nitio :

mi preparatione id ab

vt

addens quantà ani

Kint

co factum fuerit.

Sed nunc pro Coro-

nide hunc accipe Aphor.

al

oc d

1. In Communione QUces

m pl

lebratione ita laudamus fre-

d hu

uentiam , ut fimul requira-

pic(as, l

yis ( (

mus reverentiam: & Amorem

uná cum timore jungi velimus.

cc(ïa.mmf':

st

Melior tamen

& utilior ftatui-

[

ue noftro congruentior eft at-

;dquc

(is

fe&us Amoris quàm Timoris;

rymls |

reítàtque ex i

llo acced

ere,

46

ta

uàm per hunc abftinere.

grcha': Ü

$. Thom. 3. p. 4. 80. 4rt.1

o. Eftius

gdeS) l

,12.. 4FT. 10.

Bonav.

giíi d

in 4. [ent. di

in f'afc. cap. y-

€8 de proc. Relig. c.21.

C qu,tu

tr,7. Gran. 7Mem.

of T

Molin. Izf7. [2e.

l dl Cu'

€. 12.

LHU-

T

N 4

200

APHORISMIE

Laudatur Zachaus , qui feftinans &

,*.mtlc»z.

gaudens Dominum fufcepit in domum

d .

fuam. Laudatur quóque C.nturio , qui

fz'::f/äz

proprie infirmitatis confcius, non eff

i

aufus Dominum admittere "

dicens,

uf

Domine non fum dignus, ibi Amor,

.ï;/:d,: D

hic Timor przvaluit.

Uzun tamen eff,

tb ved

ait Bonav. quod omnibus tutug, videtur ,

ul h

ut fciliet. ex: veverentia Fmentes fheg c

tift, q

defiderinum. non vrelinquamm. Eb ut ex f«

Mi

€ fiducia nom amittamus timoreg. & reve-

l &7;;3

ventiam. Sed /ähzþer znter Dac UITAqUE CO«

7 i

fidentes & timidz flaiuemus. — Sinpliciter

dit t

£amen loquendo, dubium non eff, quin me-

[or. f affecius Aimori quànm TVznors. Ya

7M j

-

fif!' 1 jräa

Bonav. in fafc. c. s.

-

(!!dcedim

De utriufque affe&us commixtione;

