Gi1976
author: Merlo-Horstius, Jakob

—

Ms

""

—

g y

PA u

4

N

M

*

EL

E

iä..

p

)

a

A

ys

A

F*d.

d.

^

!

d

A

h ï

m

-

:

d

YR

EOE

1

$.

$4

äää,

D.

*

"

m

.

*v

.

^.

u

A

ä

*

(*

M

F

-

^X

V (

*

H

P

E

Ee

r ,s.s

*

z.

A

T

AA

^

Y

Es

h:

L

RE Xl

:

E

us

w

w

v

Y

X

-u

g

u

s

hi

w,äæ

a

URT

P lus

d

« o

BX

«

ts

Tys

-l

J«.w

o

*

^ d

f

:

x

)

DN

*

WA

pwwu

c.wä.ï

N

Ecs

m

LA

m

äï&a

PA E

W

2

v:æ

.

us

E

QU

eE

vi

5

P.

2

D.

d

A gt d

6

us

TAE

H

ts

T d

Yi

d

r

",

*

z

x

$55 y

d

*

AR

nw,.n"*

£

f

2

-

o

h

X 54

t

V

D

x

wnxux.-

-

MP

P

as

:

R

r

A

E

Lem-

RIX

Nmumlluu

IUT

[

d

//

g

xmn d

—

—

—— $

Bo

E

t —MÀ

ERE BMRU

u PA NSOENESEUS

s BO ISA

u

i

Bo

APHORISMI

| EUCHARBSTICI

Íd eít:

|

Pie 3 [antle Celebrationis €à

|

Commum(mu Monzta »

PR!ECIPU!S ASFETICIS

COLLECTA & ILLUSTRATA

Opem

JACOBI MERLO POR STII

SS. T. L. B. Mariz in Paículo ,x;f

Colon. Paltoris.

th addita

äJ

METHODUS

EXAMINIS CONSCIENTIJE

—— Óa —

Clericalis nec minus Chriffiani hbominis,

4 Reverendifs. & Iluffrifs. Principe ac Domino Duo,

THEODORO ADOLPHO

Epifcopo Pad. S. R. l. Princi;e, Comite "yr«

montenfi, &c.

d. oratwne S9nodali Cierc fuo. ex S$. FF. Doarma

. propofita.

CUM LICENTIA öllPERlOK[IM.

B

PEUEPONTI

Sumpnbus JOANNIS GA3TL, Bibliopol.

ï*

1748.-

sR

Ug

E

E-1

zl

—

e-x

z

x

f 4

4

-3 (o) &

L2 —À

T a

EE

E

d

j

(1

r

—

Z

zi

A

m

—

ET

FRANCISCUS GUILIELMUS,

S. K. E. Presbyter Cardinalis,

)

Epifcopus Ratisbonenfis,

Ofnabrugenfis, Mindenfis,

Verdenfis, S. R. l. Princeps,&c.

Univer[o Civitatis ac Diecefés f9« Ratibonen-

fés Clero Gratzam ( Salutem in Domino,

auec non dignà embulare vecatzone 922

-

13

WC

'] T.

üw

UY

-

V/Nno 1655.. Weftphalia

N

Mi«

—* denuó repetituri, Joan.

G. Tritemii, viri doctriná,

NY

n

d

d

pietate, mmorum fuavica-

te , exquifitáque virtute

Q

N

commendati(fimi , Tra-

écacum d

Q

ccrd

otum vità recté inftituen-

dà in Gratiam noftri Cleri recudi & impri-

mi curavimus, noftrz adveríus Clerum

Paüo:

X z'

"

.. 38 ( 0 ) 8&$-

!

| l

Paítoralis cur& & folicitudinis

pignus &

Eratin votis

(

fmonumentcum pCI'pC—-[U utn.

& defideriis noftris etiam dum abfentes cf-

h

(cmus ftylo faltem , fi non Pontificali Pedo

W

(

ad officium vocare exorbirantes oviculas,

intráque rectam orbitam cogere, fi que

deviáffent, aut à re&o tramite deflexiflent,

'

nec fruftra fuit hac pia cura, nam ipsá di-

dicimus experientià; non minüs vivorum

fn

clamofis tubis validas & efficaces effe tnu-

i

torum Do&orum voces, cüm ha omnium

Al

j

f

cemporum & locorum fint, dele&antes

domi, non impedientes foris, nobi(cum

Ti

perno&tantes, nobifcum peregrinantes &

r

rufticantes; non ítem dilabente cum ipfo

TU

Ti

tempore fono, arque in Audicorum ani-

Bu

mis X auribus pariter intermoriente. Co-

nati equidem nuper fumus vivà voce, tum

J

noftrà, tum aliorum in Synodo noftrá Ge-

Xgi

nerali alterá Racdisbonz celebratá non tan-

li,

T

tüm languefceotium torporem excitare,

HLCS

fed & fponté ruentium & in curfum effu-

l L(

forum alacritatem accendere & inflamma-

lg

re quia tamen apud multos

ii |

&egpius irritaut animos demil[a per auves,

d" n

eáque facilitate, quà auribus excepta funt

jte-

as

-$32 (0 ) 688

iterum in auras abeunt, opera pretium

A

nos facturos judicavimus, fi . quemadmo-

Qd

dum ante quinquennium libellum de vità

N

Sacerdotum rec&té in(tituendà vobis moni-

JeQ

torem dedimus, jam offerremus libellum

de DEO rité per facrificia colendo, functio-

jus,

quæ

ne utpote nobililfimà & Sacerdoti maxi-

[ont,

mé proprià, qui vobis inftar Adhortatoris

Säd

& Impulforis efle: : Notavimus enim, nec

fine maximo animi noftri dolore, cum effe

yruimt

MU

aliquorum in hoc divino & prorfus tre-

ml

mendo myfterio peragendo torporem , ut

j

facibus etiam admotis, vix ad rem Divi-

iU

nam faciendam excitari poffint: Aliorum

veró eam negligentiam & tepiditatem , ut

p

non nifi ex confuetudine facrificent, Toti

mlp'.[)

mu

remiffi, toti difloluti , perfunétorii & fri-

« Ü

"

gidi, cüm;vel maximé calendum effet: Ut

jam nihil dicam de iis, qui quàvis de cau-

, t

t

(

sà etiam leviffimà hoc Diviniffimum My-

od

fterium omnino intermittunt , facris ope-

x av

rantes nunquam nifi pretio daco indui,

aut Lege ftatà compulfi, immemores Ve-

n

am

nerabilis Bedz ita contra hos cales conan-

tis: Cion Sacerdos eff ab[(que peccato mortali,

:mam-

py [mï

Q in propofito bomo , non babens legitimn

X^3

lzedi-

J

4 jl

f

-83 ( o ) E&f«

l

edimentum d uom ex Rewerentia , ffd ex

negligentia celebrare omittit, tumc quantàm

j

[

/

2n ipfo eff , privat Santfam "Irinitatem laude

hün

€ gloia, /ngelos latzt2á, peccatores veniá,

Juftos fabfidio e gratiá, in Purgatorio exi-

!

h

entes vefvigerio, Ecclefíam fBàrituali Chrzfla

beneficio , cr þz'p um Medicind ac remedio con-

ij

Ni-

W

£ra quotidiana peccata d lufirmitates.

fi

hil jam de iis, qui ejufmodi fefe fortibus

forté contaminant, quas nec caftus ocu-

(

Q

luslegere, nec auris modefta audire , nec

lT

mens pudica animo volvere poffit, qui ta-

men, ÓSacrilegium! amifsà omni animi

LT

culturá in templa influunt, in Aras invo-

DI

ii

lant, atque in Calices vclut pocula profana

irruunt.

Certé fi vel hodie S.. &mbrofius

D

in vitam redirer, idem in hos, trnó mukó

l

magis paucis mutatis verbis fülrien vibra-

ze poífit, quod olim in Theodofium Im-

peratorem czdis Theflalonicenfium reum

his contra eum verbis fulminans: Quibus

li

eczlzs cogatas intueri Eccleftaus Deà, qui fupre-

l

dQ

maus tuts ef? Dominus cr Creator? alzásne pe

der eot, qui diro felle indomita tua bili ( die

lm

tu Indomite pafffont , odii , invidie , Gmpudi-

$

€i amerts c propudiofa libiding ) iufecli

/a

M

babes

wþzt,

R3 (0o) fbj

|et

babet aculax?quibm pedi&w mArmora, que non

t

nifi pro Pedibm fidelium fétta funt , calcabi ?

V 71[0"

iisne, quil;w tibi völupe eff , calcare ceforum

TR

bominum corgora? aut limina terere popina-

[

rum Qyc. quas manus ad facras tendes. arast

[^

alieue tibà funt quam ille, quibw etiam nun

vii

.

?

J

diflillas fanguinem infclicium vittimarum

N

Hic nihil addimus, refugit enim calamus

TOU

fcribere eorum, u leviffime dicam, ftu-

9Q

dia, qui facra tractant, manibus non fa-

li

cris, fed pergimus in S. Ambrofio: J/;ae

tu manibus audebss accipere corpus Filii DEI?

il!l [rà

anum

àd audebis [anguinem ejusdem DEI Unigeni-

: porrigere il ovi, qued pronuntiavit feu-

nv

WO

tentiam, tot c«di baminum; quod. inquam ,

zetro afflatum , ne(cio cujus , balitn, Recedek

J

ofub

mui

bznc, noli crimen addere crimini.

vibtt

m It

His igitur & fimilibus animi morbis

& vulneribus curandis APHORISMI

; rei

rl

EUCHARISTICL, id eft, piz & fan-

&z Celebrationis & Communionis Moni-

H

ii

"

ta ex pracipuis Afceticis colleta & illu-

111 P/ [

ftrata, operà JACOBI MERLO HORSTIL

ji (

n

S. Th. Licent. Beatiff. Marix in Pafculo

Saccerdotis Zelofi, pii;

j fw»

.Pïaf'coris Coloniz,

pré-

[

X 4

-R (o) f&f«

[;

prudentis, nobis optimé per aliquot an-

no- familiariter nodi, perquàm apta vifà:

T

ut quemadmodum ex illo priore libello,

W

quem ante quinquennium iterum pralo

W

fuübiici curavimus, fine ullo labore difcere

p:fi

potuiftis, quid in vitz inftituto , quod

T

amplexi eftis,| profequendum, quidque

t

fugiendum cflec: Ita ex hoc hauriecis, quo-

bl

modo animus vefter veluti ad fatus divi-

i

M

nos accipiendos fübigendus, cüm nihil

f

Divinz fegeti zqué officiat, quàm requi-

W

firz culturz negledus. — Ec ut animi noftri

Ti

fenfus pauló clariüs vobis aperiamus ; Nos

d

fané minimé dubii fumus, quin Sacerdo-

b

tali Ordini vel ob hoc maximé fupremum

tir

Numen irafcatur. Quod adeó bonum fe-

D

1nen non tantünm agro neglecto , fed &

puk

variorum fcelerum vepribus obfito, com-

ftr

mittat; qui etfi oprimé cultus, exercitás-

Q

que, tali camen. femine foret indignus:

L

dolendum certé e(t maximopere, multos

It

é Clero eó negligentiz, injurie, & teme-

It

ritatis prolapfos cffe, ut immemores fta-

ünr

tüs, ad quem vocati funt, immemores

l

Majeftatis Divini Numinis, velut Epicuri

l

ld

jn Aras irruant, ipdigni ; qui vel eminus

[ M

43 (o ) gb

Bu

éeas infpiciant.

Audiant hi tales Ifaiam

Yi

Propheram , vel poriüs Divinum Spiri-

dh,

tum ore Prophetz ad munus Sacerdorale

r

vocatos adhortantem : Mandamini, inquit,

fcete

qui verti& vafa Domini- Etenim Sacerdo-

ol

tis animum, tefte D. Chryfoft. folaribus

dqit

radiis oportet puriorem effe, nam fi qui

qllü-

eremum inhabicant & perpetuá portüs

din

tranquillirate perfruuntur, tantá diligen-

nibi

tià difcere & facere omnia adlaborant,

qi

ut cum puritate finceré, quancum huma-

yott

nus captus ferre poteft, ad DEI conípe-

&um accedere poffunt, quantam putas

; NOS

d

Sacerdotem praftare debere, tum vim,

rl

tum potentiam; ut animam fuam ab

ml

omni vindicet feditate, uc fpiritualem

( k

pulchricudinem illzfam atque incolumen

cort

fervet, cüm fcelus meditari crimen fit,

committere facrilegium, cum eo ad Al-

itir

tare accedere, virdium quod proprio ca-

jgus

nl

rec nomine, tamen fi illud aliquo infigni-

re velis, recté id facies, fi ei indideris

tetr

gl

omnium vitiorum nomina & . officia:

nec fané immceritó cüm hoc unum fce-

;mOfo

lus malorum omnium lliadem fecum

pl

trahat, & ferat, harefes, bella, & bel-

g

u

: N

lorqm

-5 o ) gbl-

lorum miferrimas appendices, depopu-

(

lationes agrorum, vafítationes provincia-

k

rum, exuítiones arcium , Oppidorum,

[

l

n

l

urbium, Caenobiorum , cedes denique

romiícuas omnis atatis, omnisque or-

ül

(

dinis.

Au&or * fané fide digniífimus

[

non dubitar palàm- afferere , Sacerdotes

N

erga tremendum Sacrificium Irreligiofos

h

Divinas in iras exafperaffe Clementiam,

li

ut Belgium | florentiffma olim. Provin-

Y

cia, non tam hareticorum & hoftium

n

o

poreflad permiffum, quàm libidini, ad-

eóque totum bellorum injuriis exhau-

]

ftum , incendiis deformatum, fpoliado-

l

mibus abfumprum fanguinéque fuorum

$i

(s

iniqm purpuratum.

lm

: Nos: igitur. täncis malis Medicinam fa-

q)

&uti, averfuríque tanrum malorum fon-

tem , Aphoriímos iftos Euchariíticos,

iterum atque ^erum vobis commenda-

li

mus, fpe-certiffimá freti, fi, quo ani-

VOC;

mo à nobis vobis commendantur, eo

pt. Max.

vós; I;gcricis , Numinis cer . O

Gloriam :

fi

* joan. Langbe Crucius in Speculo de. caufis

t

malorum.

-893 ) o ( 889

n

Gloriam promovendam , tremendique

d

Sacrificii & Divinorum omnium Divi-

T

niffimi Myfterii . culrum amplificandum ;

faeient enim vos non tantüm (ut cum

n

£ 0r

$. Aula loquar P. Cauffini) velut mon-

f

tes quofdam Sinai cotos, quantos lumi-

dout

ne, flammis, & corrufcationibus con-

g'xo(os

fpicuos, 'fed etiam montes Libani, qui

f

in puritate Converfationis candorem ni-

(QUIte

vis oítendatis, in Sacrificiis autem & piis

lum

operibus odorem fuavis incenfi in ob-

j,id

vios quofque effundatis, nec non va-

xhite

fis fanz do&ring & perfe&a chariratis

yo?

limpidiffimos geítetis fontes, ut quan-

yfrut

do opus eít, cos in omnes mundi ful-

cos derivetis ; vobis" defuper Epifcopa-

lem Benedi&dionem noftram animitus

at

apprccantcg.

y I!

fE008

Valete in CHRISTO JESU ani-

|

iv

ii

mà & corpore, Officii, Munerí(que ae

o al

Vocationis veítre in horas memores.

I ; L

N

Ratisbonz, ex Epifeopali noftra Re-

o

fidentia ipfo fefto S. Erhardi Epifcop.

ecef-

!

&,Cyonfcübris gloriofiffimi ac Prad

forig

usäj ( [6] ) gä«»

foris moftri in munere Epifcopali Ra-

tisbonenfi

celeberrimi

Anno Salutis

4*ID a c4'

M. DC. LXI. Epifcopatuum noftrorum

Ratisbonenfis Duodecimo ,

Ofnabrug-

genfis Trigefimo Septimo , Mindenfis ac

Verdenfis Tmocümo Tertio.

|

FRANCISCUS GUILIELMUS

N

n

VP D.

li^

M.

j

";—:ä

94

S;———ï—.—

.-'IIII/ /"

S(Qü)

H

!i

k

li

ht

D*

]

hln

n

)m

li

Afj

PIQ

W

A

]

£0$ z; u'ä £oä g»b

49 (

E

j$elge

f;*'g (e

CC TEC)

COGOCÓO

YO GX CY

lury

o OO edo a

o

iM GG uH

Qp p u

JTUfTl

PRO'EECTORIT.

Jf

]

x

PHORISMOS hic camus, Pie LECTOR,

(s :

non Hippocratis. Coi Medicorum Princi-

pis ; fed Medici longé dignioris, CHRISTI,

inquam, ver& Archiatri, qui folo nutu omnes

curat languores : qui corous & animam uno

momento fanare poteft ; imó, qui ipfum Cor-

pus & Sanguinem fuum nobis in remedium ad-

veríus morbos & mortem animz decit.

En Aphoriímos cosleftis MeJici. — Nifi mman-

ducaveritis Caruem Filii bominis , €9 biberitis ejue

Sanguimem, non babebitis vitam in vois.

Et,

Qui manducat buac panem, v

ivet in «ternum QSc.

Q veré praftans & efficax remedium : fed fi

rità ufurpatum fuerit.

Nempé & ipía Medico-

rum remedia fuas habent methodos , dofes, le-

ges, & utendi modos, quibus negle&tis , ipfa

facilé in venenum remedia traníeunt.

Idem

fpe&tant hi APHORISMI noflri, ne undé vita

peti debuit, mors hauriatur : Vis videre, quàm

perpiciofa hic fit incuria? Ecce Corinthios,

hinc dainum exrertos.

Ideó inter vos multi

infirmi, C5 i?h!ïfC;!läS, £5 dormiunt multi. NNemp&

anime mala (zpe redundant in corpus : & cüm

illa deliquit, hoc in poene confortium trahitur.

Ergo ooportune adeít fidelis Medicus , &

utili APHORISMO przícribit remedium ; ne

Probet ergo , inquit,

p

malum fex:pa,t uiterius,

feggjum

PRJEFATIO . AD LECTOREM.

)

feipfum bomo, €9 fic de pane illo edat, g9c. — Ft , i

nofmetipfos dijudicavemus , nou utique dijudicaremur.

Nimirum hoc Pharmacum de fe przfítanti(fi-

mum; Mors eít malis, Vita bonis : adeó paris

famptionis difpar eft exitus. Itíque hujus tam

nobijis Pharmaci fumendi regulas, per APHO-

D

RISMOS ex probatiíIimis Medicis (rerum Spir.

Magiítris) extractos, paucis tradere vifum eft.

ff

uá in re omnibus quidem fervire ftudui,

or

fed przcipué Sacerdotibus.

Cxteri tamen fat

k

multüm hinc proficiant, fi difcant ex bis, ho-

norare Sacerdotium , & zílimare Sacerdotes,

fi

ut miniflros Chrifti & difpenfatores mylterio-

(

rum Dei : vel, fi ipíum Sacrificium pro merito

fevereri didicerint.

Nam fic haud dubié cura-

W

(

bunt & ipfi; ut hoc tam exce!llens animz reme-

dium cautiüs & diligentibs ufurpent.

Adde,

quod & ipfi fuo modo cum Sacerdote facrifi-

cium offerunt ; ut facilé quoque poffint & ipfis

aptari, quz Sacerdotibus conveniunt.

Porró uberiüs & exactiüs hoc argumentum

tra&tari poterat, fed non permifit temporis an-

guttia.

Unà cum novi anni aufpicio & con-

ceptum , & fimul natum eít, hoc quidquid eft

operis. Sitamen modus tractandi placet ; aliàs

(f DEUS volet) accuratiüs refumetur hic labor;

& alia przcipua Spirit.Vitz munia (imili ratione

perfequentur.

Interim vale, mi Lector, &, fi

faves, ex hoc, quod tibi per hos Aphorifmos

digefi, pharmaco, vires mibi corporis animíque

(gam utrísgue admodüm indigeo) apprecare.

Brevts

Brevis &j pia Sacerdotis ora-

L

itir,

Ho ex Thoma de Kempis.

tili

purs

4

Djuvet nos gratia tua om-

(anl

nipotens DEUS, ut

ul

L

)

offieium Sacerdotale füufcepi-

p

d

mus, digné ac devoté tibi in

hi,

en t

omnmni puritate & confcientià

bonà famulari valeamus.

Et

,

lo

t

fi non poffumus in tantà inno-

Ieri

centià vitae converfari, ut de-

verito

Qu

bemus: concede nobis tamen

fem.

digne flere mala, qua geffimus;

Adit

& in fpiritu humilitatis, ac bo-

'atflh

ng voluntatis propofito, tibi

pl

ferventius de catero

entul

defervire.

rj 4t

T

"Ti

:; gltä

janofi

atio

&!

rf

iniq

INDEX

i

INDEX CAPITUM.e

pag I.

Cap L Dignitas Sacerdoti: €$. Sacrificii,

Cap.ll. Preparatio Mijje feu Communioni pr&-

[/A ntenda.

4

Cap. llI. Puriias && fanditas ad d;gnum bujus

Sacromenti ufum vequijia.

35

!

Cap.IV. Probatio fuipfius ante Mi|jam vel Com

munionen.

Cap. V. Fides €9 devotio, erga dwtmjl' S$acra-

mentum.

8

.H

Cap VI. Pura €9 fauda Intentio Celebrantium ,

eu Communicantium,

IC

Cap. VII.. Corporis 9 auii coumpofitio fab facri-

cio €$ Comm.

119

Cap. VIlI. Receffüs Altaris, feu Gratiarum A&to

oft $. Comm

Cap.IX. Frequentatio facrificii Mif feu Commu-

ttioni:.

156

l

Cap. X. Effetus facrificii MifJe feu Coriunionis. 203

Accedunt.

Praxis brevis €$ nervofa pie celebrandi.

Litanie Eucbariflice uova.

:

Metbodus. Examinis coufcientie. Clericalir.

Veuierabilis M. oamnis Avile. Sacerdoris Ilumina-

tiffimi judicium de öacerdotzz diguitate €9 pt4-

paratione ad Mifjar.

Nomina &9$ Encomia Sacerdotum

Compendium praüicum viie Sacerdotal

dot

APHO-

]

l4

N

«( o

N

77,

)

E

s

(f

E

NN.

/

) s

y

".

t

e»

E.

X

Ed

3

EX )

e

)

L

Ti

NT

ERN

N

3

i

"

a

G

(

Nv

l

bit

]

»

,

(

*

——

TR

z

I

NS

j

t Y L

(

«t

"APHORIS

MI

ii

SEU

10j

j

CANONES

n

EUCHA

| A&W

n

RISTICIV

ontmi

ffve

(

(s 40)

—Piæ Commun. & Celebra-

tionis Monita.

CAPUT I^

| Dignitas Sdcgrdo(ij €9 Sacrz)ïcij./

V'ülum'mü*

Ullus cificaciof ftimu-

TU

]us, aut calcar validius

N

ad incitandum Sacer-

dotis animum, ut parem fe Di-

À

gni-

n

2

APHORISMI

ff

enitati (uz gerat, ac fan&iffimo

muneri fuo fan&a converíatio-

i

i;(äïl

ne refpondeat, quàm ipfa Di-

nitatis, munerisque notitia.

K»Q

j

2, Itáque fzpius ac ferió gra-

T

tiam vocationis, ftatus fui ex-

lii

cellentiam, & officij quod gerit

G

dignitatem confideret, cátnque

E

indies magis magisque perfpe-

(üj

étam habere ftudeat ; Pelix e-

,

tit,fi feipfum noverit. (7.)

ïp) l(

(a.) Sic videmus Virosgenerofos,cum

QW

li

ad novum dignitatis gradum. fuübveci

fueriat, novos induere morcs, nempe

Q

dignitatis & officio pares, ne contem-

li

D

ptui pateant,

Tantüm valet apud eos

cura nominis: Quid apud Sacerdotes

lrp

non valebit cura Numinis, imó Salutis?

j (j

(5.) Nimis indigna & perniciofa eft

j EU

illa filiorum Heli, & qui eos fe&antur,

Sdl. ((

j

ignoranta j zefcire Dominum, c? officium

Sacerdotum. . (c). Hinc ille defpe&us Di-

lfs

gnitatis Sacerdocalis, & abjectio cam fan-

COget

&i Ordinis, quia cum nec ipfi, qui ge-

vunt,

Umo

EUCf—ïARESTICE.

3

i

runt, recte aftimare norunt. / Sed audi

l

ipfum Deum juftüm judicern.

u-

i

eunque glorificabit we , eloréficabo eun ,qui

auten contemnunt me , erunt. ignobzles. 1.

l,

Reg. 2. V. 50.. Et apud Malach. 2.: Pro-

fd«

j quod & ego dedé «ox ca):fä'em,þibile.r , e.

«

bumiles in omnibu:r

u

vaflis wiar mear.

populis , fícut nþn ey-

que ,

- (e) Agimus hic non de fcientia fþc—

P

U*

culaiva, fed practica.. Apud Chriftia-

$5

003, precipue veró Sacer

dotes, non fc&-

re, fed facere laudem habct: nec hoc

quidem, nifi verbis fuffragentur adver-

Mu

bia.

)

yel

Neque enim fàt eft, facere qua

officij funt Sacerdocalis , ni(i eadem be-

em

n6, religiosó & perfe&é facias,

Vide

j

ya

Maximil. Sand. 22 Pe4dzzs. bom. Chrff.

delf'

Inprimis ergó llluftria quzdam SS-

U

j

PP. di&a proferemus in medium, qua

o t

fi attentiüs confiderare voluerit,quisquis

ntu

Sacerdotio fungitur, haud dubié obftu-

j

;ffczu

pefcec immenfàm Dei bonitatem, & fui-

s D!

ipfius extremam vilitatem agnofcens :

m

cogetürque atconitus clamare: Quid eft

a

homo, quód fic magnifices eum ?' O fe-

A 2

lces

«

&

APHORISMI

lices nimium, fua fi bona norint Sacer-

f

dotes !

j

3. Sacerdotium ipfum in ter-

P:

ta quidem peragitur, fed in re-

(

rum coeleftium claffem ordi-

[/

[

nemque referendum eft. Chry-

[

foftom.

4. Etenimijs,quiterram inco-

/

lunt,atquein ea verfantur.com-

ql

miffum eft; ut ea,quz in coarlis

if

[7

funt, difpenfent: ijs datum eft,

ut poteftatem habeant, quam

lj

Deus Opt. Max. nec Angelis,

Dl

nec Archangelis datam effe vo-

D

luit,&c. 4ue "videnda funt apud

l

Chryfoft, Jif. 3. de Sacerd, c.4.

r

. Si quis confideret , quan-

!

[

tum idfit myfterium.,...is probé

[

intelliget, quanto honore;quan-

táque dignitate SacerdotesSpi-

f

ritusS.gratia dignatafuerit.//i4.

d

Nam dun confficis, ait Idem , Domi-

num immolatum, ex àlic conflitutum Sa-

«

[12 od

EUCHARISTI-CL

$

iO

cerdotem Sacrificio incumbentem , ac preces

fundentem : tum verü turbam circumfufam

(

pretiofo lo fanguáne zntingi , ac rubefierz,

j

etiámne te imter mortales ver[arz, atque

tdi

in terra. confiflere cenfes * d. mon potzus 8

l

ve[iagio in celos tmwferrz' ? M n»nn car-

nis cogitationem emnem abzjciens, nudo anz-

mo, mente pura circum[picis qua in celo

noy

ant $ Omiraculum ! O Dei Lenignitatem!

ul

qui cum Patre . [uvfum . [edet , in ilo ipfo

cl

t:m]/ow'f aricule omium manibus pertra-

n C]h

&atur , ac fCipfe tradit valentibus ip[pmex-

capere ac completh i , &c. S. Chryfoft. li

W(U

Sed ne blandire tibi de Dignitate tua,

1g€l1

j

miSacerdos: onus fuum habet hic ho-

t

nos, & grande nimis, O quàm vereri

m

debemus, ze qui plus ceterzs in boc mun-

6-4'

do accepiffe cernimur . grains inde ab u-

thore mundi judicemur ! certé, cum cre[-

U

ro

cunt dona, vationes etiam crefcumt dono-

rum, C cuà multum datum eff , multum

,quan

uaretur ab eo, S. Greg.

e

6. ldcircó neceffe eft, Sacer-

jl

)

dotem fic effe purum, ut fi in

1 Dü)m

llocatus inter coe-

7) 5*

coglis ipfis co

^

( Ü

À

3

leítes

6

APHORISMI

Jeftes illas.virtutes medius fta-

J

ret: terribilia námque atque

horrifica funt, qua admiriifirat.

e

Ita Chryfoft, Jib. 3. de Sacerd. c.

[I

2. Vide feptem Tubas diícipl.

1

Ecclef pag. 201. €8 feqa.

U

H

"ndiamus ergo, ait Idem , d Sacerdo-

lp

tes. & ]Zkbdz)fz' quali nos efca dignatus fe.

dudiamus & borreamus, Suntlas carnibus

CP

feds nos dedit. impleri , femetpfum appofeit

V

2mmolatus t quenam igitur evit nobis cx-

eufatio, cim talibus paflà talia peccamus,

ï

(1

C2 lulaä fiamus Agnum commedentes Y

Quo igitur cryftallo soz oportet effé pu-

i

viorem animum tali fruentem Jfacrificzo *

Quo folavi radio non fplendidiorem manum,

i

1

qua carnem bane dividit , os quod igne fpi-

vituali vepletur , linguam qua tremendo ni-

hg

mis fanguzne vubefcit ?

ü

Cogzta qual? fiv 2nfiguitus bonove , quali

men[a fruaris: quad "ngeli videntes borref-

10D

I

cunt, neque lüberó audent intueri fropter

emicantem 2nde Jplendorem ; boc nos parci-

li

Ui

mur , buie nos unzmur, ,jS.r lequetur po-

z'

Zen-

EUCHARISTICI,

7

f

tentiar Domini , auditas. faczet omnes lau-

derejus$ us paffor evee. proprzo. pafcit

Qu

[

1

erusre ro, $. Chryfoft. bomil. 60. ad pop.

Eadem babet bomil. 83. in Matth, Zide

d ]

1

duas 5!&3&525[9., bomil. Chryfoff. 60. & 61.

pl

ad pop. de fumendis facris mylfterijs.

ldem hom, 3. in Ep. ad Eph. & 17. ia

w;»'æ

kp. ad Hebr.

t ff

.. 7. O veneranda Sacerdotum

dignitas, in quorum manibus,

velut in utero vireinis Filius

Dei incarnatur. Uïxo eodém-

PAf

(

que momento idem Deus qui

prefidet in' ccclis manibus 5a-

:jz

Pfl

jf !

cerdotis eftin Sacramento Al-

T

taris. $. Augufi.

j/4 jPl'

s. Ouoddatumnon eft Ange-

hi

lis, conceffum eft homini. 5a-

Cerdos

€

hAA

nitr

i

n ineffabile hoc

at

!1

conficit myfterium , & Angeli

hr

(

j

]

conficienti, quafi famuli atfi-

ftunt. Jdem.

: pfþ

u J

Quid mirum ergo, ff Qut fubjungit

Idem)

[

À 4

8

APHORISMI

Idem ) Jeiper boc tam infioni privilegio flu.

qi

pe celum , miratur terrm,

Feretu boma,

It

borret infernus , contresn2fcat Dáabolus ,« e

p

veneratur quam plurimum "Ingelica ælftu—

(

do. Ita Auguft. alleg. apud Moliz. deinft.

(

Sacerd. trat. 1, cap. 5.

j

f[ l

. O quàm magnum & ho-

li

norabile eft cfficium Sacerdo-

Kf

tum, quibus datum eft Domi-

ftti

num majeítatis verbis fàcris

D7

confecrare : labijs benedicere:

[

manib. tenere, ore proprio fu-

Atf

mere: & cateris

miniftrare,

Iu

Tbom. Kemp. l. 4. c. rr.

L7]

[

n

10, Grande myftcrium , &

fmagna dignitas Sacerdotum:

T

h

f

quibus datum eft quod Ange-

lis non eft conceflum. Soli

f

L

námque Sacerdotes in Ecclefia

Tl

tité ordinati poteítatem ha-

(ij

bent confecrandi corpus Chi-

u

fti: Thom. Kemp. lib. 4. c. s.

11

S. Francifcum dicere folitum ajunt, fi

fün

quem

EUCHARISTICI.

9

[

quem Angelorum aut Beatorum habe-

)

| mry,

ret obvium, & fimul Sacerdotem, fe

priás ofculaturum Sacerdotis dexteram

11

i

i

deinde coditem illum veneraturum,

of

quod major reverentia deberetur ei, cu-

jus manus facrum Chrifti corpus mini-

ho

ftraret. Ita Rbad. z» vita,

Áittende igitur , ( ut meritó fubjungit

r

idem Thomas) & vide quale minifleri-

Jfli-

un tibà traditum eff per impofitionem vma-

duti

nus Epifcopi, Ecce Sacerdos fatius es, d

Nan

ad celebrandum confecratus, vide nunc,ut fi-

oli

deliter & devvoté in fuo. tempore facrificium

ttatt

Deo offeras r teipfum arveprebenfibilem ex-

hzbeas.

Non allevafià onus tuum , féd ar-

Ih&

&iori jam alzgatus es vineulo difczpline,

& ad majorem. tenevàs perfectionem [ancti-

umf

Zatir,

Sacerdos omnibus virtutibus debet

i

elfe ornatus , &r aliis bone vite exemplum

$0i

Pæ::eber'e'. lym canwrþtio z0n cum þojm!a-

vibus - communibus bominum viis, [ed

cdei

cum AAngelis n celo, aut cum perfettis vi-

j li

1

yis in terra. Thom.Kemp.]. 4. c. $,

11. Magna prorfus & admi-

.Chti

3]1]135

randa eft Sacerdotum dignitas,

À 5

maxi-

quch

ie

APHORISMI.

maxira illis cít W*ïääf"a potes-

!

DntU

tas:

íua. nàmq jue

E2à

rolatione,

ff

[4!

& ad eorum pene libitum cor-

li

us Chrifti de panis transfub-

defcendit

D

Ítantiatur materia :

(iti

de coelo in carne V **fbïm

&

«n

Wt

Altaris veriffum2

Au,Uma mu(.«ï

11

li

menía: 1. jnjffm

12, Hoc illis pr æmmam*w ft

4l

ratiz, quod nunquam dat

m

[«xr

eo

W LE l.

il-

del

eít Angelis: Affitunt D

lum contre&ant manibus, tri-

N

353 Hk *

AUGLA VMAT

E

buunt populis, in fcque

Mi

"

pxunt. ldem,

4

3. Verüm quor

am Ancges

um

lorum five &d[tam;

.,

,five äïï-

Yt

nxüranmum ACNICE Funüfmzïur,

llj

potiüs Angelicam quàm hu-

tü

Cfau

manam dæbcnt converfatio-

nem habere. B. Leur. jufh.

g

T

4"ccedat igitur, ut monet Idem, .52

Áin

rdo.t ad ltarzs lyibunal ut C/örz/iuf; 4d-

d

fiffat

EUCHARISTICI

1ti

hat

W*

[;f)?gt u dngeluss mintifiret ut. fanttus : po-

AO

4

"

f

pulorum offerat vota ut. Pontifex , interpel.

C"x"z

let pro ]mäïe ut mediator , pro fe autem exo-

TR

luU*

ret ut bogo. — Huic expedit , ut divin£

Mulv

A^t

leudis fít amator , veligiofus àn fe, bumilis

N

Vs

corde , Q erga proximorum errata compaf[fz-

0nÉ compmä?ü.r.

lia Lauren. Tuflin. Serm, de Eucharift,

Quis enim fidclium, «i£ $, Greg. lb.

j

4. Dial. cap. $6. 'Habere dubium pot-

j

fic in ipsà Immolationis horá ad Sacer-

dotis vocem coclos aperiri, in illo JEfa

v

Chrifti myíterio, Angelorum Chorus

adefle; füummis ima fociari, terrena cos-

leftibus jungi, unámque ex . vifibilibus

atque invifibilibus fieri *

M

fb

yut

Audi fententiam mirabilem, attamen

IL

m

i

veriffimam, quam habet Author valde

Ini

J

pius & do&us, P. Antonius Molina /7P.

QU

de inflitut. Sacerdot. tratf.. 3, cap. g. Si

charitas, inquit, quà. omnes omninó

4l

IU

f

San&i jam indeab orbis principio arfc-

xm.

runt, & ex hocin finem ufque ardebunt,

(Q

fi merita cunctorum & przconia DEO

ffi;

facta cumulentur; fi tormenta Marty-

(MJ) j

j

/

I'Q'EX! "

/

^

12

APHORISMI

rum, qui heroicà forticudine vitam &

li

i

fanguinem pro Chrifto fuderunt: fi vir-

fid

tutes Confefforum , Patriarcharum, Pro-

lb

pherarum , Monachorum, Eremitarum,

k:l-

l

cecterorümque omnium, qui alio gene-

il

re martyrij magis prolixo & certà qua-

lt

dam ratione magis difficili fe ipfos cru-

lu

ciaverupnt, & jejunijs , oratione rebelles

M

fregerunt appetitus : Denique fi jungan-

j

turomniaobfíequia DEO preftita, quam-

ü

vis gratiffima, praterita, prafentia, fu-

tura, non tam perfectam laudem & ho-

p'.«'ä

10

norem comple&tentur, quàm vel ex fo-

At

là Mifsà, quam Sacerdos humillimus &

W

pauperrimus celebrárit : Et ne fine ra-

tione loqui videatur addit: Rado hu-

l

jus eft , quiain omni Mifsà Chriftus eft

r?iiä

principalis Sacerdos, qui ut. talis a&u

If

ipfum offert facrificium : munus veró

P

Sacerdotis eft colere DEum, unde in

Bu

Mifsà Chriftus eft, qui maximé colit &

hts

honoratr Patrem, ut defectum noftrum

tf

fuppleat.

Et certum eft, omnes fimul

fl

ereaturas non cantum pofle deferre DEO,

&

quantum filius Dei, adeó ut Sacrificium

d

Miffe tum ex parte ejus qui offert, cum

Qu

illius

'EUCHAR;STICL

13

n

illius qui offertur, excedat maximé om-

lr

nem Religionem & cultum, qui à quà-

Pn

libet creaturá poffit vel conjun&tim ex-

FUff

hiberi.

Quapropter (ur meritó addit

M

idem Autbor) videant Sacerdotes, quàm

qUH'

ingentemrn divitiarum thefaurum 'inex-

Qu

hauftum manibus fuis complectantur.

bdla

Pudor & ignominia cft, éftque, qui fa-

n

cilimé, & ob rem nihil tante magni-

tudinis thefauro fe & alios fpoliet.

Ita

.pmïl-

à, Il

przdi&us Author equé gravis ac Reli-

&bo

giofus, cujus Inftru&ionem Sacerdo-

a -

tum omnibus Ecclefiafticis quàm com-

m

mendatiffimam effe cuperemus.

oc It

- Mulra in hanc rem ex Patribus pro-

ferri poffent, fed vetat inftituti ratio.

;i() li

(tus d

Aliàs forté id fiet uberius fi Deus dede-

j; i

ri. Interim tu alios confule.

Multus

j5 v

eft Chryfoft. in aflerenda Sacerdorij Di-

gnitare, cum alibi, tum maxime in li-

j

ol

bris 6. de Sacerdotio , quos proinde in-

of

ter feprem Tubas Difcipl. Eccl. retuli-

mus, Videinter eafdem Perr?. Blefenfís

s (iti

«

erudiram Epiftolam , cur Sacerdortium

detractaverit.

Vbi ilius muneris di-

at

"

) [Um

gnicäccm & difficultatem eleganter ex-

jl

pe

14

APHORISMI

ponit.

Vi

€

etiam, fi labet, Lud. de

Pont. de Cb

7

M

9'7 Perfetk. Tom. 4. cap. 4

Gisbert Schevichavium 4e Bcclef- vita d

f

NU

suoribus lib, 2. cap. 20. Metezellum Presb.

Corngreg. Orat. de Sacerdotzo , ljb. . r.

Ml

e. F. fed precipue S. Amb. /ib. de dign.

ln

dacerd,

2

Y

CAPUT. 1I.

t

(

Praparatio Mife feu Com-

Di

quanioni. premittenda.

h

I,

bi

Mmehnía hujus Sacramenti

ptu

D

dignitas, & infinita Domini,

d

A

quem hic veré tractamus & re-

B

II

&

cipimus, majeftas omninó re-

quirit, ut non nifi fingulari cu-

fu

fil Q

ra ac preeparatione (2)res tam

fublimis peragatur. Ópus emum

&UC

tiri d

rrande efl , neque earm bomimi pre-

Qf

paratur babitatio , fed Deo (b) 1.

Tent

Par4l. 29.

li

(a)Näm

EUCHARISTICI,

I$

[j

(à) Nam hoc ratio dictat, etiam in

14.

ipfis quotidianis negotijs. Rebus nimi-

ub

rum arduis, magnis, & «xcellentibus

'&b.

convenienter traCtandis peculiaris de.

F

betur cura, & folicicudo , ftudiümque

/z'gn.

longé diverfum ab co, quod impendi-

tur rebus vilioribus & vulgaribus, Jam

veró quid excellentius, auc dignius in

terris homo moliri poteft, quam ipfum

cceli terrzqué Dominum, ore manibi-

j

büsque tractare ?

Palatium Regis Affueri , (E/fb. 4. )ne-

mo humili vefte indutus ingredi debe-

bat, ne vilis habitus videretur contem-

ettd

ptus majeftatis. Imó in Regis confpe-

T]lmy

&um non admittebantur fceminz , nifi

prius per annum.| inicgrum diligenter

U

excultm. J4e Efibs 2;

of

Pueri Hebrai Regi Babylonio fiftendi

i

fub cura Prafe&ti certo temporis fpatio

. tan

erudiri, excoli, & cibis le&iffimis enu-

u

triri debebant, ut habiles , eruditi & de-

n

cori facie in Palatio. coram

t p

| Rege fta-

rent. Daz. r,

)

Hazc humanis ficbant eculis, quid par

eric

16

APHORISMI

erit fieri divinis? Nos fiftendi DEO mi-

p

noris ejus majeftatem faciemus ?, Vide

Eul

Chryfoft. bom.. 3. 2n upzjf ad Eph (v

tb

Cüf

hom. 6. ad pop. dnt. ubi etiam fxemplum

de Hebrais pueris adáucit.

[

Mirum di&u, quod olim ritibus qul-

[

lia

bus ceremonijs expiari & preparari de-

buerint Sacerdotes Levitici, antequam

lp

ad typica illi (acri£cia, hujusnoftri um-

Vid

bras tantüm , & figuras acccdcx ent.

l

Mirum quoque, quam feveré vel mi-

Ts

nimam in his incuriam, errorem, vel

Vl

negligentiam DEus caftigaverit.

Lege

Levit. Numeros, &c. & mirabor vehe-

hY

menter, fi non fenferis hinc. admoveri

0

fhi

tibi calcar & ftimulum, ut majori de-

inceps cura, religione , & reverentia

ld

tractes facra 1fthec myfteria: hoc iden-

Dar

tidem tecum reputans, fi canta religio,

(ioy

& obfervanua talis in. umbra quanta

Qf

eritin veritate ?

«t

(P) Ita David. Nam poftquam im-

l

menfíam auri, argent, gemmarum, ftnar*

morum, ligrorümque vim in fabricam

^

templi concuhifct, omais ille rerum ap-

[tr,

F

Pll'a'

] EUCHAR;Isimï.

17

(rtj«

paratus vilis & . exiguus rcligiofi Regis

il

animo vifüs.eft : Ec.is camen folum pa«

rabatur templo, in quo. non nifi; Arca

T

77117:!!11&

cum Manna affervanda, aliáque. in.no-

ftri Sacramenti figuram duntaxat. exer

cenda erant.

Quomodo ergo: paran-

Js,qui'

i de

da erit.domus illa, quz non Arcam, fed.

;cqmm

ipfum Arcz Dominum.exceptura eít£

11 uf

Vide Rodriq. . 2. ?rac. $. c. 1.

D

