
| BU

J

MEUM,.

giti

Miferere mei , ut uon vacillem infide, d*

Oritic

verbis ori tui: quia mom eff impo[fibile

| Miren

apud te omne verbum , G quia tu es ipfa

l!l!ö?fi

qeritas , àn cujus ore non eff àmventus do-

ho aut inendacium.

l

[ l*mg

QUjugg

TESU mitiffime, qui difceffürus ex hoc

JisUs

inundo ad Patrem , reliquifti nobi$

juge monumentum immenft amoris

o

Dj

tui; & feci(ti in hocSacramento me«

m t

moriam mirabilium cuorum , jubens

Ri

nos hoc facere in tui commemorad-

üonem.

Mijfïeïe 1

jrid,

Miferere sei, Ut femper w'ä';?z:zrz'a aiémor

!l dj

féoa tud, & ineffabilis potentia , fápientia,

M

ac bonitate tue ; nec unquam oblivifcar

l50 &

omnes retvibutzones tuas.

Ws

JESU patientiffitrie,qui nec Judám à coris

H

jf

fortio Difcipulorum, & menfíz tuz,

8 Cog

in üldtmia Coera cxclqdcrc volui

fii.

Mife-

-

"a

N

EUCHARISTICJE? 3ür

Mifereve mei , vt ego, heu nmis indignus,

n

& zufidela fervus tuus nunquam cum

Suda fiam reus Corporás d* Sanguanis tui.

trdms t

JESU qui pera&to hoc myfterio coram

COMG

Diícipulis tuis Patri /Ererno gratias

[

egifti, & hymno di&o, ad hortum

orationis locum egreffus es.

1 fN j

/& /

/11

1j

Miférere mci , ut nunquam ab hoc tam ex-

jin t tfi;ï:.

cellenti comiàvzo ingratus abeam : fed tan-

TA

1i beneficià con[ideratzone, magi in tué

cultum d amorem inflammer.

yns t

JESU Sacerdos in eternum , & Paftor

vilti n

bone, qui temetipfum in Ara crucis

enf at

obtulifti vi&imam; & pofuifti ani-

mam.tuam pro ovibus tuis, c&fque

Jfh, m'ï.

paífcis ipfo Corpore & Sanguine tuo.

]mmfmel

Miferere suei, ut quia erravi feat ové qua

P?ïl'l.f

, "equirar à te , r reporter bume-

gt P^

,,,,,

vi tuts in ovile tuum, & pafcar àn loca,

16,/*?

z';/,«,",i

pafcua ubà sme collocafís.

E

"D

ulis in XE-

JESU fuaviffime, qui Difcip

maus euntibus te fpecie peregriniad-

u

g

junxifti, & infractione panis demum

mcnfä "

tc cognofccndum dedifti.

;j

p

lll

R 5

$

Mife-

»

262

LITANIJE

Miferere me3 ,. u£ te quem fub hi freurie

| ATÀ

lat

vere mihi prafentem credo, etff oculrs non

qlo

video , tandem revelatà facze contemplari

m

anerear: Q dnterim dum um dulcà allo-

quia tuo, (v pabulo Corporsz £ul pafcere

M

[

(lz;gmrrk inwias; amore C defdgï»ga tui

in me ardeat cor meum.

IMW;'.

SPIRITUS SANCTE DEUS, qui

[7777

myfterium Incarnationis Domini N.

vifin

JEÉSU CHRISTI mirabili virtute

N

divinitatis operatus es in utero Vir-

ftmd

ginis; eam ineffabili modo foccun-

ia t

dans, & fan&ificans, ut dignum Filii

DEI habitaculum effici mereretur.

g

no(t

Miférere mel, ut ego quoque eundem Domi-

cafh'g

num ac DEUM meum fyncero. affectu

Miferere

ac puro corde àn boc Sacramento conci-

[2

peres & deiuceps [anttis operibus palam

ttalig

rofiteri valem.

S. TRINITAS unus DEUS; qui

ATAD

itfini

aperis manum tuam, & imples omne

animal benedi&tione.

müni

-WWM

H

Miferere smei, ut panss ille qui con

cor hominzs, detur mibà ad ve[Gendun, d*

Qd

àn fortitudine cibi ilins ambulem perluc

Qifc

AH

defertwus nfque ad montem fanitum t

,TRÉ-

P.

EUCH,ARISTIC]E.X 263

$. TRINITAS unus DEUS, qui filios

i r

Ifraél per defertum euntes manna de

tj'ï!,-c:fli: n

colo, & cibo Angelico, omne dele-

' COiZï'?i)lï)flh

&amentum in fe habente pavifti.

dul d

Miférere meà , t purgato ab omni alieno

u gt

guftu palato , guftem d videam quàm

defdeïä l

eminus, nec unquam nau[eet

fpavts ft D

anima mea

feger cilo iflo tanquam le—x

)EUS, 6

N

Domin

vilffmo.

S.TRINITAS unus DEUS; qui non

Tb viw:ï«

y urero V

femel olim irreverentiam & injuriam

oo :

circa Sacrificium, & Arcam (nonnifi

figuras & umbras hujus Sacramenti

dignumïi

maut

noftri) commiffam gravi punitione

caftigafti.

m

v P

Mi erer&- mei, ut ab bi exemplzä, cautias,

W;MM aï

fanttins , d* religioffis Sacramenta tua

tratlare difcam.

vperiW*"

S.TRINITAS unus DEUS, qui pro

AUE

infinita clementia tua elegifti me in

miniftrum tuum, & de ftercore eri-

ima

m, voluifti me fungi Sa-

gens paupere

"Laf

cerdotio , ut o

fferam tibi dona & $a-

Jf

u

crificia in odorem fuavitatis,

t '

R 4

Mifc-

Wum;fg

*

264

LITANUE

7

$/2-.

Mä/ä&'ew wuel, ut buic tam fablzgi

D

78602

C [*

Ümnes

[ o

LUL t

£20z:2- d7

€

22

H

£ nuoribus reffondean, ,

qui t

Libéíque purs sunmibus ac munda corde

homi

femper. immtlem Sacvificium laudg , d

& Re

veddaus tibi Altzjfeono qet4 mea."

ftrem

S.FRINITAS unus DEUS, qui vis

10n E

fanGos habere miniftros, dicens: San-

Gu

LL

B.

, &i eftote quoniam ego fanctus fum.

iif

Mifevere ntez, ut àterrenz cur& zä* CAYHB

&j

defideri abfivabatur. cor meum , ut in

Cerdot

'

fenctitate & quflitia coram . te fervire

|

li

cfngi

palmw omàbus dielus vvita SIER.

| Omlif P','o 1

| d ;

PARS II

SANCTA MARIA, qua fola inter mu-

6jt fr

U g

lieres benedicta , ad altiffimum Domi-

1tej,

nice Incarnationis myfterium adhi-

bita, Dominum cecli & terre caftiffi-

|la tll

mis vifceribus tuis concipere, novem

i dotits.

|

menfibus geftare, ac mundo Salva-

San.&c Y

torem edere digna fuifti,

li

& D

Orare pro wme , zz;'(äf ego indignus famulm

NU

Puts buac zpfum Dominum, imó Filium

Qm

£uteo. putra. saente 2m boc facrificio ( vdl

"

M0 t

Sacramento ) f»yäzþeïe

hünou

Pa portare aliäfqyæ'

dä/jügþz(f "VAÍ CAU

Omnes

»

7

EUCHARISTIC X.

263

u :"

Om

n

S

l:

ANGELI, & ARCHANGELI,

C

1

u1

sECS

D

H

uni v

ftruii

n

propter nos

'wm Wt

homineimn fa

um hi

urniliter adóraftis

3

5

.F*J

ltii,

e jacentem in pï'q,ia

^D1O Regem ve-

Itá.

ftra

cum

1 ftupe

ore venerati cfhs,mc

D

qu

non gaudium « i e nato Salvatóre nun:

dicn

ciaí hs , & jam regnanti in coclis ad

QUP

minifterium femper affiftitis,

qu;n

n

edam ipfum Aïrcue, celebrante Sa-

1770

cerdote fl'f*'unD—ECS ac vcncrabunm

u l [

cingitis.

(

M

Orate pro me , ut c ego bunc Panem Ange-

loruse digno f mper benore traiiem, dv

ejns frequenti ufn fic confirmetur corauec

Mr [

J

j

Um,ne unguam amàibi vaalc.mt 2H2maca

mumw

75€2.

erium v "

*Ita teftantur SS. Patres, Chryfoft. Gre-

t di

gorius Magn. V. in Aphorif. noftris,

ere Huï W

u

Sandc JOSEPH, qui in Sponfüum Ma-

d.

ric Deiparz,»9 in Nutritium Chriftj

j

JESU à DEO dele&us, fponfz tuag

j

In

d

,,u ]

curam , & obfequium, Alumno, ac

r];]

Filio tuo putatitio omnem cultum &

if

honorem detulifti.

j

K $

Qra

orb

266

LITANUE

Ora pro me , ut Q ego utrique þdulö' famu-

lia

lari valeam: meïtim Chriffo in Fe-

Atitid,

!

nerabili Sacramento, debitum cultum at

l

fai d

!Ornnes

reverentiam fämper exbibeam.

San&e SIMEON, qui longà exfpectatio-

TfE, q

ne & vehementü defiderio Meffiam

biihr

videre cupivifti, eámque tandem ocu-

| r

lis cuis cernere, & in ulnas cuas fufci-

| guic

"

tis nl

pere meruifti, dicens pragaudio;

Nunc dimittis, &c.,

1Oufe Pra

Ora pro me, ut r ego ardenter defiderem

| f

[UTTT

videre SEfum àn gloria, nec minis vt«

! danibor

bementi defiderio ad ipfam. in boc Saera-

suento veró prafentem. [emper anbelem,

, Düj

' ü,l' Caml

edasque ulnis anima mea [navi|[imé cotm

; Umness

Zl.eälzf nerear,

GT

San&i MAGI & REGES, qui ftclla duce

pr'mos

de longinquo venientes , ad Regem

T5 j

natum propera&is, gl«

chum. recens

um (

que munera ve

ftra fingulari fide & in-

ïeddc(

timá devotione, procidentes in t«*

I

ram humiliter obculiftis.

hunc ipþtvi

| Mdfe l

Orate pro me , wt ego quaque ad

mtam

Regem verà in boc Sacramento prefentem

l

igm&

fiü,z

j aderandum, d muneribus mei licet ex

010*

L Mf&

EUCHARISTIC.F.

267

elfn

bonorandum ,. ffmili fide cv religione ve-

fbrz'/!az'zï?

aiam , vel pariiu doni tj;lf prevenar, &

"7

parà clementia , qud. vos, fufcipiar.

Ill

Omnes$5,PATRIARCELE,&PROPHE-

efjcti

TJ£ , qui variis typis, figuris, & um-

j Ndt

brishujus Sacrificii & Sacramenti my-

fteria przfiguraftis, & ad Mc(liam in-

[andemü

s CU

|

enti defiderio , mulcis votis ac fufpi-

riis anhelaftis,

P;ægau*d

Orate pro me ,ut ego , non quidem umbram,

Jed. vem ip[am $ mon figmram ,. fed. zpfam

7 dïflæf

verztatem «

402 AYCAL,

ed Sanéiun

y m

Santlortm 5 non oves aut boves , fed ipfum

jl W

DEI Filium [anctà traifare , ac puro cor-

m"";

f

de compleétà valeam.

ii

/

Omnes 5S. INNOCENTES, qui Chrifta

recens nato tenella corpora veftra, &

ii

Mh í

rimos infantie atque innocentiz ane

Q

!j

nos novelli Martyres confecraftis ; vi-

0 c[a[h"

tam Creatori, & animas Salvatori

i

reddentes , antequam vos accepiffe

que

fciretis.

Orate pra ue , vt ego àngvediar in innocentia

"l

)

W

mea,ad dltare DELC* un cum boc Sacri-

// ayf !)')

fício , me ipfum DEO meo bofliam vévam,

(

jlil

fantiam, DEO placentem offerve qalcanm,

$.JOAN»

LIT

LX

Á

N TE

268

$.]

l

(

(

ANNES BAPTISTA , qui vifitatus

406

la

L

?/U [

H"inï

Ó

ju

£

e Matre gloriosá,

? 2

,,,,,

exultai

ïe

t

i pre gaudio in utero Marris

D

"

[/4)

U

tuz. Poftmod

utr

1

n veró 1ndignum re-

E

3

p

putaba

ste, quifolveres corrigiam cal-

lier n

ciamenti ejus ; dignus tamen , qui,

('F, f"

ipfius Chrifti preconio , maximus in-

MU

ter natos mulierum , & plufquam

OWOrC

Prophera audires ; & facrum ipfius

verticem baptizando contingeres.

et vale

| & rapd

Ora pro me , ut C ego latabundus introeam

| us (

ad Altare Dei, ad Deum qui letifea

; ff

Sed tamen non fint

jzwenmtem MEA.

! Dl

tàmore ey profundz bumilitate coram trt-

| Vilimi

uenda ejus a, jeffate comparere fHudeam.

Urte p

-PARS IIL

fiends.

T i

$. PETRE Princeps Apoftolorum, qui

l

! WZJ, j

Chriftum Filium DEI vivi non qui-

|

Fipiam

dem ex inftin&u carnis &'fanguinis',

|

P?ïi.i (:')'

fed revelatione ZEcerni Patris in codlis,

AR

confeffüs es: & fic fa&us cs Petra, fü-

Vl.lfü'ma

per quam Chriftus «dificavic Eccle-

glï&nm

fiam fuam.

tf

. Orà

gj

m

EUC

CHARISTICJAE.

269

" Oj prá me, nt ego in boc Sacramento vivA.

C "lDu&'

ä" imnpobili fide confitear , e ;zmzojmm

t

QOPU

DEUM ac

Domenus um

ndigü*w

JESUM CHRIS' "UM, veré ac rea-

r ngWF

liter prafentem , . proin

'äg/zæ eum , ut. par

p

eff , revérear

ais

S.PAULE, qui ex lupo agnus, ex perfe«

& p

cutorc factus es pzz)mcatm Evangelii,

aum rP

ex vafe contumeliz ,

as Electioniss $

n

& raptus in terrium Cc"ïum de cocle-

,M//j [//l

J ftibus myfteriis fingulariter edo&tus

[ ld

fuifti, adeóque mfhtuuoncm & le-

tano

eitimur ufum hujus Sacramenti gra«

gredti

vammis verbis tradidifti.

atl hi

Orate j;ra me , ut ego accejfyzrw ad b«c tres

orzw f yza 71/)*&4 "OHi-

quenda imyfteria ,

[

tum iuum Prabmz "e? /fjmw, f Olicité ca-

vens , ne illa ad judicium cr martem fü«

tolorift

sz,am, Xec Z-'//(i:Z! am rems efficiar. Cor-

lii 00

Pom e Sa/wwWJ Donini.

m

5. JOANNES dil :,;,Mnxo,mm, quiin nós

Pam:ln"

i1a

ya Pc

vi(lima Cce

.LA(-.

finzularis tu1 erea Ma*

äca

giftrum, ejásque viciffim ergateamo:

risfiducià recubuifti fuper pectus Do«

mini, & inde fuxifti fluenta cocleftia,

/

que

Á

g

LITANIJE

quz eructafti poítea fcribens Evangee

r

ta/

lium, & inftar Aquile füblimiüsevo-

hi d

lans ad contuenda, nobísque referan-

Onne

da divini & Incarnati VER BI myfte-

tütt0f

£13;

po tc

Om pome, ut e ego ad Chrzff um Sa!w.-

| Qul p)o

dorem meum :n Sacrvam. pm/ä;afem magi

(tiits

trabas amóre, quàm) detevreas timmt;

Mj vej

Q Jantlà fiducia innitar jfeper Dilectum

! Omns €

qmeHsm i l)æuriämque ZA gazz:iz'o aquas vità

! Unii

de f(mti!m: Salvatorts.

B

Omnes SS. APOSTOLI, qui in ultima

! hefsg

Coenà, ab ipío Chrifto Salvatore 82*

| efe [

cerdotes creati , poteftatem accepiftis

| ünug-

eonfecrandi hac SS. myfteria; fe

l

|

t

pramiffa pedum lotione quafi (ymbo-

VO]Un[

lo puritatis de interiori munditie hue

lhà fn

neceflaria admonid , & fic ad verum

Comm

Agnum, id eft, Corpus & Sanguinem

; um c

Domini veftri manducandum adrmilli

L n

eítis.

V, $

iif

Orate pro me, ut cr ego gratiam e um

Sacerdotai (per veftros Succeflores maá-

l bgc

nuum impofitione mihi collatum) -

Aj i

T

bito in bonore babeam, r non ntfi Wf

Al Á

L d

EUCHARISTICZ.

271

s D

dat4 przus cw'z/,fz'entiä 403 ibaräärälzanda

l

J

jrist

hec divina m)j'ferm veniam.

uete

Omnes SS. EVANGELISTE , qui infti-

tutionis hujusSacrificii debitum fcri-

ABL

pto teftimonium dediftis.

ii

Orvate ;»?o me, ut ego jalfmï fde*; ääe vivÁ4$

Qün:ezmng

charitate ferventz boc magnum. "'Jff?ri'

um venerays Fmper Ac traciare "valeam.

27 pi

Omnes SS. DISCIPULI Domini, qui

] .zqu.e;".

unà cum primis Fidclibus perfeveran-

tes eratis quoridie in communicatio-

KC

ne fra&ionis panis, ita ut credentium

n

SaM[OxC

effet cor unum & anima una: nempé

tf a

unus vobis idémque frequens erat

animz cibus: hinc una mens, una

j Ts

[ta

J

voluntas, unum gaudium ; quin &

«

auiP

'u

ii

una fubítantia, rerámque omnium

m

j

i

f

communio , nec quifquam aliquid

iil

fuum efífe dicebat.

[2

f

L

j

Oraie jro Hb , 4 C nf , a']n.? de usb Pa«

paum

4e, ( de umó Calice particibamus, mon

J k

if

nifi in unione pacis & voinculo charitatis,

Wwb

j

j

ad Sacramient suin pacts & amrts acceda-

«

auy zfdz'þþmi dicamus £ fentzamus om-

:gl

Hes, Qv fic unanimei uno ore bonorifice-

ii

1]1

VIH É

LITANI/E

72

d

mus e glori

J

/

mus DEUM, e Damzï

r

I

(ä

É

É

num n2oflrum

J

E

25UM CHRISdUM guz*

! H

;

Etaff

eff pax noftra fyzcäe,wzf/z:!yäqw unum.

| folid

Omnes SS.MARTYRES, qui Chrifto

; lo(in

Regi Marty

"um, fuum corpus & vi«

*

: Dium

tan DEO

gratiffimam hoftiam

in Pa(fione & Cruce litanti, vicem

| 16 di(

uam licuit, corporis & fanguinis

; populo

A 17

; um

veítri ad moi

VL

n oblatione reddidi-

ftis.

i

| 7 n

"

ego fp:x dmalà smartyro

ï Giccrd

Oryate pro mes i

2240

^

enortifuenm

7/2C?7

1bra wmea, füper terram, (

| n

"

tin df

(oblaturms , [ ) fe

j

fZepz*Ww /-"acm myþ?a

[

[

lenm DEO he

víA mez'þ/zäm Z/ïz';tf »ma

( O f

WiN

ffinm vivam , Accepmääkm; fanttam ,

if

Deáque placentem ,. & féc facrificem ft-

erificium Jufiztie D EO in odorem fm—

vitatit.

ht r

Omnes SS. PONTIFICES

& CON-

13

T

e

1 L

FESSO

EX

p

3

Sacerdotes Domini ;

| ln

€ipD

atione €

qui dignà

facrorum parti

..J;t;

JHQM

H

;

difpeníatione ferv

ï

iftis 58C»€2ïd0ti fe«

dO&r

H

cundüm ordin

i

ein

21

-,ä(,:i(,

hi

dech

fum-

1

mo Pontifici

X x"'g«,

NÀ

i

o ,

7

d

ui nóm pet

Cs

E

fanguinem héircorum aut il

f

lorum , f(d

n

T

per

EUCHARISTIC E.

273

( Di

1V

pe þraprium /&nguz'kem 2ntrozvet Fme!

IT

49 UM

àn fanifa , eterná redemptione àmvent4.

T

Kt affidué pro grege vobis commiífo

folliciti , non neglexiftis offerre DEO

quiCür

^ *111

Bu

hoítiam placationis, ftantes inter

D0ul

DEum & populum, quafi mediato-

res, dicentes: Parce Domine, parce

, TW

:

populo tuo, & ne des hareditatem

yne t

cuam in opprobrium.

Orate pro sme , ut C ego munere fideli

- (Sacerdotis ss Chrittiani) ffrenu? fun-

jii

j d

ih

ars ne talentum mibi creditum in ter-

»i fi

U

ram defodiffe, aut gratiam. Deà in va-

s |iti4!

) Dt

(i

CHuum recepg'yä aliquando imveniar.

/

at ,/ ,

S.FR AN CISCEqui conícius puritatis

ac fan&titacis ad Sacerdotium requifi-

ht

tzab co prz reverentia abítinuiíli.

! OJOW /

'Ora pro me , ut e ego muntus tam fanótum

ke

& fublime condignà affimare ac bonorare

valeanm.

Dn

RAF

S. THOMA de Aquino, qui excellenti

i i

At

do&rina & praclara fcriptione, cul-

(

tum ac venerationem fan. iffimi Sa»

It

it

cramenti fingulariter in Ecclefía pro-

movii.

l( P/V/l

il

E

Or^

274

LITANIJE

Ora pro me ,ut bujus Sacramenti fides, de-

] D

votio , €r reverentia magis indies crefcat

| Thort

ac profz'cz'at in anima mea.

| am!

Ómnes 55 MONA CHI &EREMITE,

| -Quent

qui egreffi de ZEgypto hujus fzculi,

CUHCU]

id eft, mundo mortui, & avulfi ab

. [irm,

uberibus, abla&ati à lacte, quod pro

.3 (hgf .

inatmundus, non amplius fufpir:f-

V:'rgim

ftis ad ollas carnium , fed concupi-

D715777

fcentias carnis viriliter calcantes, cibo

1777

Angelorum, manna de colo , pane

lkmw

vivo paviftis in deferco hujus fzculi

Jtin g

animas veítras ,

donec veniretis a

äar,ö

terram. promiffionis la&e & melle

mananteim.

DAT

fore])

Orate pro ame , ut ego viles ägypt:' ciles

Il cor

faflidiam , wvoluptates, inquam , fecili

BPT

ernam pr« deftderio bujus cibi celefits

Officits

nec deleéter filiquis porcorum , cui datum

)

o Q

eff veféi pane filiorum.

Qüque

:

mnes SS. VIRGINES & VIDU £,

E

quz plufquàm virili animo conftans

Ptovo]

propofitum continentiz & caíticatis

myml

arripuiftis, adeóque obruliftis corpo"

t

ra veftra hoftiam vivag fponfo veftro

fün i

peo

EU CHARISTIC/£.

275

7 fiäe:,('r- :

Deo viventi, Regi fxculorum im-

d vtj

mortali , & fic caílas ac perpetuas

cum $ponfo nuptias celebraítis, fc-

u

quentes Agnum , quocunque jerit,

concupivit enim Rex decorem ve-

jis fzcuä,

ftrum.

UL

,quir

'

Orate pro me , ut ego per vinum g&rmz'mm

ju

Firgines caflitatts zelum imbibam, |ac

4 t

continus puri cordi amore. indifflulile

aind

teneum eum Sponfá veffro connubium,

alo,

etimque àn boc Sacramento verà prafen-

£ein medullitus ac tatzs j

hst

iþgriþw ample-

veiiti

&ar , C exoféuler.

ki? 5.M. MAGDALENA, quz cum So-

rore Dominum hofpitio excepifti, fed

ili cetera negotia relinquens , & fe-

Jl Ü

gt ]A,

dens ad pedes Domini (an&ti amoris

officiis dedita , Opümam partem,

f clþl ij

Aliàs

ll, CBW

ipfo Chrifto tefte, elegiíti.

quóque Domino apud Pharifzum

v

prandeure , acceffifti intrepidé, &

provoluta in terram lavifti pedes ejus

t COHl*'

[hpr

lacrymis tuis, & capillis terfifti; non

T

f

erubefcens flere inter epulas; ficque

yits

onfü )l

tum amorem in Dominum, tum do-

,

l]

92

lorem

LITANLE

276

lorem de peccatis tuis palam aperui-

Omh;

fi. Sed & pendenti in Cruce adhz-

D7

fiftis & fepulcum, vi amoris eítuans

þtim

ltrre

quafiviíti.

Itia,

Ora pro me , ut C ego à curá feculi abffra-

bam cor meum, & quaram pra omnibus

l

im otio fanifo. vacare Deo. - acce[furus

veró ad Dominum meum in.boc. Sacra-

: DEU;

| m

smento, prius coutviti cordis lacryaias of-

fei*am Deo meo , & Crucifixo libenter ad-

| uf

baream s non quarens. gloriari, nifoim

| Vrporj

Cruce Dominimei JEfu Chrifis.

ERN

Omnes San&i & Eledi DEI, qui jam

| &um in

revelatà facie, in parrià vifione bea-

UT

t afpicitis, & pleno jam ore mandu-

| D

| g,

catis panem illum, quem nos non-

nifi per fpecalum in enigmate afpi-

cimus, & aliená fpecie vclatum acci-

0ri

Vos enim fcelices. portum

pimus.

len

tenetis: ad quem nos miferi tendi-

ls

inuss Ó quot inter tempeftates & pe-

d

lts

ricula! Viatico egemus , ut fupere-

Vinyl

inus.

Viaticum Chriftus cft ; Via

Ec unicum

m&m

utíque Veritas, & Vita.

Y

ln

folatium peregrinationis noftre.

Ttmo

t

Ora-

EUCH'ARISTIC./E. 277

r t

Orate pro nobz , ut eo nos faltem [z)þ*m-

vuce d

temur im Pza; domec wobiféum £* nos

yris al

fatiemur ab ubertate domus Dei, dW

torrente volup

z ia.

fatif ejw potemur in Pa-

flb

r t

ORATIO.

m

2

1

717 Smf

US, qui nobis fub Sacramento

j l!

DE

mirabili paffionis tux memoriam

reliquifti: tribue, quefumus, ita nos

! liäentaj*

idfiy Ill]l:

Corporis & Sanguinis tui facra myfte-

ria venerari, uc redemptionis tuz fru-

rifi

&um in nobis jugiter fentiamus. Qui

l, quiia"u

l vifiont bfl

vivis & regnas in unitate Spiritus fan-

&i Deus, pef omnia fxcula fzculorum,

oerm

Amen.

m

j J

Oratio ante Communionem.

vzh[um 3:1

us p

Benigniffime JESU in unione il-

O

lius charitatis, liberalitatis, grati-

g t

Cüatcs &F |

tudinis, devotionis & dignationis, quá

tu in ultima cona hoc $acramentum

L

inftituifti, fumpfifti, Apoftolis tuis fu-

y Cü;' j

mendum dedifti, & voluifti illud in cui

p*

memoríam à Sacerdotibus & fidelibus

pl

Á

tuis

i

l

$5

278

ORATIO.

tuis ufque in finem fzculi offerri & fü-

den a

Da mihi & omnibus celebrare Sa-

hil amt

crificdium, & communicarc volentibus,

frpari

fic puré, reverenter, amancer, & devo-

Junds|

&inte,

té corpus & fanguinem tuum offerre

& fumere, ut fructum omnem ad quem

tninebo

hoc Sacramenturn inflituifti, & quem

Bu

in ullis unquam piis devote communi-

Türm m

cantibus, vel & offerentibus operatus

& dite

It Cf

es, in nobis etiam opereris, ad tuam

& Sandorum glormm no&ramquc &

0f tf

omnium pro qUIDUS tenctnur aut inten-

; nbrg n

dimus offerre , aut orarc, falutem pra-

Domine

fcntem & perpetuam, Amen.

Ontey 4

fricà d |

DIUMf

Oratto poft. Communionem prefer-

tim in morbo,

Dpat

Loría tibi Chrifte, qui in dulcedi-

lengq

ne tua pauperem imneam animam

nc In

vifitare & refocillare dignatus es. Nunc

[ tüy

dimittis fervum tuum Domine, fecurr-

Wtqur

düm verbum tuum in pace. . Jam tete-

| COPUIQ l

neo, dulcis amor , jam ultra non dimit-

mtc

to te, jam Mundo & omnibus, que

fep

C'i

Mundi fünt, lubens valcfacio ; jam gau

"ORATIO.

279

ff

dens ad te venio, DEUS meus.

Ni«

Jebracl

hil amodo, nihil, ó bone JESU, me

volen

feparabit à te: tibi enim Chrifte con-

t &t

juni&as fum , in te vivam, in te moriar,

um of

& in te, fi volueris, in &ternum per-

mnanebo.

Vivo jam non ego, vivic

ag

Txdet nunc ani-

[i: &qlf

veró in me Chriftus.

mam meam vitz mez; cupio diífolvi

Tou

& eífe cum Chriíto: mihi enim vive-

ys o

, dU

re Chriftus eft, & morilucrum. ]Jam

non timebo mala ambulans in regione

firimat

umbrz mortis, quoniam tu mecurn cs

yird m

du

Domine, & ficut defiderat cervus ad

fontes aquarum , ia defiderat anima

Vi

mea ad te Deus: fitivit.anima mea ad

DEUM fontem vivum, quando veniam

nl Mï'f

& apparebo ante faciem Dei mei;

dlle(»

Benedic mihi JESU amantiffime, &

j

nunc in pace dimitte me, quoniam

veré tuus.fum ego, & in eternumultra

ts [ Nb.

O fi felici tibi

d

nunquam dimittam te.

fillls

copula nunc focier in «ternum, Ó fi to-

El

]am l:

tus in te immergi , totus abforberi &

j

d]AJ

fepeliri in te merear, Ó fi anima mea

j

b j

Ícens

interamplexus tuos fuaviter requie

ab-

O;W

f

S4

280

ORATIO.

abforbeatur .tora in te, — & feliciffimé

fruatur tC.DCO amactore fuo.

Quid mi-

hi jam ultra cum Mundo, mi amantif-

fime JESU ? Ecce nec in coclis quidquam

prater ce volui. /In manus tuas Domi- — |

(

ne JESU, commendo fpiritum meum,

! (

Recipe me, dulcis amor, ut in ater-

num mihi bene fit in ce,. & in pace

fuaviter in te obdormiam & re-

Al

quiefcam, Amen.

T

F'XINIS.

Epifa

«mos

l [777

40

A

L

|. Opetar

t s

| Sk lw' r

| -

|

ME

- | Wi

METHODUS

tl

i

Quit

EXAMINIS

TE

qiiiq

s Dor

CONSCIEN' I L/E

yn mut

Clericalis nec miuus Chri-.

u n

ftiani hominis,

&inp

n At

44 RevereudifJ. & Wuftriff. Prinicipe

]

ac . Domino Do,

THEODORO

S

ALIDIPHO.

Epifcopo Pad. $. R.1. Pr1nc1pe,

Comite Pyrmontenfi, &c..

du oratione Synadali Clevo fgo ex .$$. PP,

Dotirina propofita.

$. Paul. ad Timotb. Epift. 1 c.5.

Sollicit& eura te ipfum probabilem exhibere DE o

opermum mconfufibxlcm, re&s tra&antem ver«

bum veritatis.

Idesia 1. Covinib. 4.

Sic nos exiftimet homo ut miniftros Chrifti a

Difpenfatores Myfteriorum D E L.

PED EPONTI,

SumptlbuS]QANNlS GASTL; B,zbhopo&

——

1748«

Pfalm. 67.

ä

d

i

Exetcitabar & fcopebam |

?

,

Spiritum meum.

|

.'

L

Ü

:

j

j

/d

"

&

Proverb. cap.' I$."V.I7.

;

;/

Ut.

.Juftus prior eft. accufator

J. C;W. 2.

Probet femetipfum homo:

Et fi nofmetipfos dijudicare-

Catlof

sus, non utique dijudicgþc-

mur.

mbule

tt ef

)

08 hu

$. Clemmens Epifl. 44 S. jacabum

fi*atrem Domini.

ttiflan

Inftruebat Petrus difcipulos

Wagís

a&us vitz füze omni horá cufto-

Üpera

dire, & in omniloco DEUM

lonen

refpicere, firmiter fcire cogi-

tationes malas cordi fuo adve-

tlss fï(

Ly

nientes, mox ad Chriítum alli-

R dnun

dere, & Sacerdotibu

$ DEI ma-

nifcftare.

"

Iti

Ob-

Li

p

rrri)

iE

N

?b!-—-

At

äääïäwäïää $3

u

I

TT

Bfecro vos frattes pet no-

menDomini noftri]JESU

» ho

CHRISTI, videte Vo-

jda

cationem veftram , ut digné

j

ambuletis Vocatione quà vo-

cati eftis

non conformantes

vos huic fzeculo, & nolite con-

jac

triftare Spiritum San&dum, fed

magis fatagite, ut per bona

dl(ap j

Opera certam vefítram Voca-

1oracüï

tionem & Electionem facia-

tis, fic enim abundanter mi-

(irc

niftrabitur vobis Introitus in

füo?

ituti

regnum DEI, & Salvatoris no-

ftri Domini JESU CHR[ST!

ISDW

Vet-

!

284

$ CoO) E

[;6)

Gf5 eto

G9 Gio

dbbb d dods

[O

AT

ccw

$S09 30505

QOU

fs cto ao

$

tusfen

[26]

üitim fe

9 Gre

9 99

YO Go GYo GIOGY GYo GX9 Go

[;]

ET

frmys

$35999

DEU

itins x

Erbis iftis Apoftolicis

Q $A

vos commonendos, & hoc

Montas ]

. Synodali noftro in Sermone

Hb gt

adhortandos eífe, nos docet

l.iïlf&f l(ng

S.Petrus Princeps Apoftolorum hifce

l 7117

verbis, Act. 20.. Zrtendite volis , & uni-

Atf us

«pevo &r9à n quo Spiritus Santius Paþit

mb

JEpifcopos vegere Eccleftam D E1, quam at«

quifrvit fmguine f&* de Vocatione igi-

i*li ï&l fcm

is ierd

tur omnium noftrá, affiftenre Spiritus

San&i gratiá, breviter pro ratione tem-

UI

poris, tàm pronoftrá quàm veftrà omni-

Lifpenf

um falute iftud modó vobis in memo-

Müce m

riam revocandum , quod in fermone

äfad? DK

Synodali Anni 1652. 1.O&ob. ad vos

(itca C

*Et

habito; demonftravimus, de vocarionis

Atür i

no(tre , profundo, Latitudine & longi-

Young

tudine; debitá ac congruá menris folli-

i

Btoft

citudine, raliter nobis femper ante men-

l

EPT

tis oculos ponendum, ac concra hujus

m fin

mundi & Infcrnales poteftates in fron-

tibus

tb fcni

»

LACORS

285

:

Dd

M

tibus ferendum , ut Nos non in immune

v

ditiam fed (an&ificationem vocatos eíle

G96860

fciamus & meminerimus , mundantes

qQuay

nos ab omni inquinamento: carnis &

fpiritus perficientes fan&ificationem de

yoftol

ua S. Apoft. ad Teffalon. c.4. . Hac ef?

o, t

woluntas DEI Santlificatio vefira , ne m

I

Gerti

vacuum. gratiam EL vecipiamus , nemini

mos d!

dantes ullam offenftonem [ed. in omnibus mos

omm :

ita exercentes , utà D El minifiros ne vi-

MU.

tuperetur minifferium noftrum.

u d

Primó itaque prata&to noftro Synos

E] u

dali in fermone, fublimitatem vocatioe

ocadont

nis facerdotum ex eo dignofcendam ef-.

a i

fe diximus, quod fimus miniftri Chrifti,

n

& difpenfatores minifteriorum; DEI in.

jl

vertice montis Celfiffimi confticuti, in.

j n n*

gradu DEO proximante, quorum nem-

jio 1

pe circa Corpus deificum Chrifti JESU

o ?

verfatur poteftas.

j

Secundó veró de illo vocationis no-'/

dinc

ftre profundo demonftravimus, quód

j menlfs d

DEUS à nobis Sacerdotibus, fervitio e«

n an;cfüï

jufdem fingulariter dedicatis, juxta illa

.a

Vexba fcriprure requirat amorem proe

htþs j

j

fun-

286

ä(mä

Qu

fundiffimum , DzZge: Dominum Deum

£uum ex toto corde tuo , ex tota anima tua,

i, &

l

t vc

ex totts vyiribus tuis , ex teta mente tua, dv

proximum tuum ficut. te ipfum.

iU2

L

Tertió quoad latitudinem Vocatio-

nis noftrz deduximus quód illa fe qui-

"i 'þ ;l

dem extendat ad omnes animas fangui-

Hiíre F

EDR

nc Chrifti redemptas, fed quód fingula-

riter curz noftrz Commiffarum falucem

Allüng

in omnibus promovere, ac fimul cx-

"t tog

emplum omnium bonorum opcerum

l

| Apflg

prabete debeamus.

"Wafite

- Quartó quoad Longitudinem Voca-

Tttotg

tionis noftrz in praallegatà exhortati-

PU

one noftrá (ynodali, hzc erar intentio,

mdia U

nos àc vos inftruere, talitér agnofcen-

dam effe /Eternitatem, ut in ZErernita-

Q

IQ

z—

ds Continuo ftudio, illa quifque face-

AMerym

——

M

1

T ex

ret, quz moriens fe fecifle vellec, & uc

L

—

:

follicié precaveremus , nc ordinis fa-

üluæmuS

cerdotalis fignum indclebile animz no-

ïuïnquc [

ftrz , quod nobis rraditum cft inauxili-

um, & gloriz ornamentum, , vertatur in

n

dedecus, opprobrium vocationis &

r'ationem1

damnationis noftre fcm-pi.tcmum.l

* m&ta

Qu-

$8 (o) £t

287

) Dun

Quapropter San&orum Apoft. du-

Aj

u, & eorundem Chritatis affectu ob-

'ff tM]L

fecro vos fratres per Nomen . Domini 310

fivià 3ESU Chrfli, videte vocatzonem ve-

Vocitt

firam ut. dàgnà ambuletis vocatione quá "u-

lufeg

catà eflis, & in Sancitate ferviatis Domino,

Hifce premiífis ad examen vocatio-

a lg

nis vitzque noftre Ecclefiaftice, & di-

Xf

d

fcuffionem confcicntie fübfequenti or-

dine progrediamur, ut eó mceliàs voca-

fimu

tionem noftram vidcamus, & juxta

l OPCFUE

S. Apoftoli monitum 4igaé ambulemus

vocatione qua vocati fumus , ac defeGtus

m YO

& errores in illà commiffos, dum cem-

at

pus adhuc eft illos deplorandi & dete-

n£104

ftandl , corrigamus.

g u

J

.Quapropter ut cum fru&tu à nobis

T

defideraco

videntes vocationem no-

j

ftram, examen confcienie defuper in-

d

lt i

ftituamus , nolo vos ignorare fratres

of II

quinque effe partes examinis hujus.

anim

. Primam nempe gratiarum actionem,

( i

r

Vcr[am !

Secundam veró gratiæ divinzimplo-

p

rauoncm, ad illuminandos oculos men-

)C&UO

m

tis noftræ.

ler-

288

6(0)2

Tertiamaccuratiffimam diícuffionem

| QU

confcientiz noftrz de qua S. Auguftin.

V tenia

,

AfGendat bomo: adver[tm f tribunal mentü

/im, adfít accufatrix cogitatio, teflé-con-

wfm

Aendat

féientia , carnifex timor , ànde quidem fan-

us animi confitentis per lacrymas profluate

It

San&us Bafilius autem ad perfectiorem

tj

gradum vocationis adipifcendum, tali-

Irg, jat

ter nos inítruit: Cowpleto die, omníque

g

opere tum corports , tums [Diritus etiam ab-

fiæ, p |

foluto , praclarà fiet , fi diligenter untiouti

ü k f

que , antequam cubituüm eat, cum animo

;

i vos u

f!to confcientiam exquirat.

kquens

Quo inexamine iftud P/alz. 5 f. cum

fOrpen

elevatione mentis ad DEUM, difpofici-

II AW

vé, ad folita & pratacta examinis con-

fcientiz pun&a, inter alias jaculatorias

LP

preces, ac fufpiria applicandum: DEws

vitam meam annuntiabe tàbi, pone obfecro

AE

lacrymas meas àn con[petiu tu0 ac vviam ini-

4

quitatts amove à me , &* dilata cor meum ,

Qte,

ut viam mandatorum tuorum curram , zfium

|

enim in finem anffuntiabo tibi , vias medh

&R

ut doceas wme juffificationes 1uas , d vian

ltie f

dniquitatis amoveas d me, ac de lege a

eniferearts qned,

Quar-,

--

EL-XOI-

289

uff O

Quartam continere deprecationem

Nugi

Catis.

& veniz pcrzcxuncm pro commiflis pec-

u mati

tl

Quintam vero propof irum firmum

il j

emcndauoms.

Proflm

feQun

Iftz fünt partes & gradus ad quos nos

in judicio fcu tribunali confcientiz, no-

jum, u

ftrz, jam ab infantia in Sodalitate Àn-

Q

umv

gelica & deinde Beatilfimz Virginis Ma-

ria,

er PP. Socieraus JES U laudabili

1773

cürà & follicirtudine du&os & edoctos

u d

e(le vos ucique memineritis, juxta füb-

fequens breve examinis confcientie

110

q

compendium.

ul

diro

i. ÀAge Deo gratias.

ninis t

j

ul

2. Pete lumen à Deo.

D

ff

3. Expende quid peccáris.

j o

u

4. Pecatorum veniam pre-

carc.

( 1

il !

t

s. Emendationem quam ma-

"d

Ximt feriam propone.

)

! liy W

T

De—

QJ!I'

&$0

£ (o0)5

!

Demon[lratio ejusdem . ece[fitatis ;

|

Conft

quämado te ordinatins (v facilns exée

as

minare poffis , àn quo Q quid pecta-

Quottgq

"pErzé.

li g

t pis c

(Ín precibus & redivina)

anlis

|

In occupationibus

ppit:

4

In verbis & fermoné

nempe ,

I;fucfïsa

Qutie ;

(In Menfa

J

Wrinn

An nihil hodie temporis perdideris?

üttam

An nulli detraxeris, neminem offcm

deris?

An nünquármi irátus , nunquam inie

o

NT

patiens extiteris?

An omnes malas, acerbas, impuris

Is

Vte ul

cogitationes repuleris?

An quod heri ftatueras , hodie cibi fa*

J df

" Confr

ciendurh, aut cavcndum; hodie feceris

aut caveris?

l induftrj

$i qu graviora funt rixarum, perjt-

"n

riorumi , furtorum , ebrieratis, libidinis

l"æüïmz

& luxuriz peccata , in memoriam facilé

n

revocabit confcientia , modoó illa loqui

pru*m |

perrmnittatur, non diffimulabic has ani-

RU.

imni labes; producet in rhedium h&c

I

monftra ut plc&ancgra

Wt

Con^

£t (o) £&

ob

neceätm

Confcétentia enim fidcliffitmus anti-

ataliir u

grapheus nofter, à Deo affignatus, qui

quotiescunque poftulatur , rerum à no-

qgg'd Pem'

bis geftarum commentarium producit,

il

uti pars tertia examinis vefpertini hoe

precipit: Expende quid peccáris.

ïvin

i

2

né

[ïfu

Quare antequam veniat tibi forhnus,

profer ia medium, codicem, confcien-

s g

tiam tuam, & reminifcere peccata tua,

j

o

fiquid in verbo ,feu infa&to, feuin cogi-

tatione peecáfti: & confítitue te hodie

confcientiz tuz abfolutum Dominum,,

yunqu

ut evellas, & deftruas, & difperdas, &

llU

diffipes, & «difices, & plantes, nein vo-

tbaS [

catione tuà fylvefeas, fiec enim animus

k)

hod

i

tuus defercum , vepribus fertiliffimum,

ideo confcientia identidem & quotidia.

hod

nà induftrià repurgetur.

yarifi !

/'ngk&&'i tirenda filx -ämäfäfiïm- ';)äïjtlä'g

gj I

a

Ineftimabile bonum eít, per examen

)

