z. Hec eít caufa( quod tre-

vlm

2up "u

mens dico.) quare multi quo-

tidie celebramus, & poft mul-

B

tos Sacerdotij annos modica

t VChC'

lo

€x hoc incruento facrificio &

inirifico Sacramento donacce-

:,jOfi dC'

vercn

leítia recipimus, quia parum

0C i

parati vità bonà, & confideta-

| rCBgio*

tione fan&ta ad ipfüm manibus

í quan

offerendum, & ore.fumendurm

accedimus.

um ?

Ita P. Jacobus Alva de Paz.

Um;mü

fabric

de vita Relig. iufl. lib. 1, cap. 8. po-

fier. edit.

en

1

B

Ex

1

- APHORISMUI

1$

' Expendit deinde im rem præfcntcm

idem Author eleganter & pié verba illa

n

Aggei, r. Seminaflis multum cr intulffis

Mil

porums comïealz'þi:.-ä* non eflis fatiati , dre.

QUi

Nimirum in ipfà cibi copia manemus

famelici, in pótus affluendia' ficibundi,

Vii

ld

d

in medijs opibus inopes ; quia ad divi-

na myíteria accédimus imp

Vide

A

ipfum, filibec. -

L

i

egjx-r»atki.»

j

àm

Ex Agno Pafchali crudu

m quxd olim

hum

comedi vetabatur. Exod. 12. Typicum

ls:

hoc erat, (omnia enim illis ín figura

]

contingebant ) Nobis veró rem ipfam

& veritatem polfidentibus comnmiendat,

Á

PC[T

nec rudum fumamus Agnum in hoc

Sacraniento ;nobis exhibitum.: Ne prz-

MM

N

pofteré & precipitanter involemus in

NG

hunc cibum omni quidem faporis fua-

lh

vitate plertum, fed infipidum , fi cru-

dus fumatur. . Coqui ille primüm de-

I

Àyh

bet, & rité preparari.

Sed quo igne?

Illo nimirum, qui in medicatione exat-

(7] 4

EW[

defcit, Expende igitur. 'Quis fic ille

D

eibus: quibus detur: quo fine: &

quomodo fumendus, üt in. nutrimen-

ütw

tum anim«ae convertacur,

lr

3. Offi

EUCHARISTICI.

19

Qett

3: Officium ergo boni - Sa-

Vil

cerdotis debet effc, Ipfi facro

uli[!i:

,0t

Miffe Officio pramittere ali-

quam meditationem circa di-

Jemul

pundil

vina myfteria, variifque confi-

r

derationibus fcfz excrcere,quae

Yil

excitent varios cordis affectus,

Amoris , reverentiae, timoris,

| d

humilitatis, fiducie, & fimi-

;gicum

les: ac denique concludere

s

fen

i i

etitionibus & colloquijs cum

mcndäf:

EO Domino noftro , ut im-

petret quod optat ,. pofsitque

Nc pï&'

diené ad facrum Altare acce-

3l j

dere. ItaLud. de Ponte, Tom. 4.

yris l

de Perf. tract. 2. cap. 7.

o

um

l

.. Hujus rei. praxin. pofuit Idem piug

Auth, o 1. de perf. tr. a. cap. a. CT

) ignci

*om. 4. 11. 2. €. 7.

$.

TM

Exercitium. corporis cibi fampïïömi

premiffum valde commendant imnedici,

f

ut valetudini utile.

Hinc enim acuitug

ml[imw

calor naturalis , qui aliàs feré. torpe

t &

B 3

lan.

T

20

APHORISMI

languet, excitatur orexis, praparatur

T

Corpus ad falubrem & utilem comefti-

onem, ventriculus cibum: avidius exci-

fjl

li

pit, ar&ius comple&itur, felicius con-

coquit, & diftribuit.

Yort

"Hinc denique proba nutritio , &bo-

d

pus totius corporis habicus confequi-

Qun

tur. Idem ufu venit in hoc coeleíti ani-

r

ina& cibo.

Hac fi primüm diligenter

Yi

congruis exercitiis praparetur, utilius

Qs

& avidius illum fumer.

Exercitia erunt

fty

ig & attente meditationcs, prefertim

de Paffione Dornini, de immenfo Dei

Ws

U

in nos amore, beneficiis, Gratià voca-

l

tionis, &c. Exercitia Fidei, Spei, Cha.

eul

ritatis, Humilitatis, Amoris, Gratitu-

dinis, &c.

E

4. Ex Modo. accedendi ad

Id l

facram Communionem &Mif

D

fam pendet omnis ejus fructus

D

& utilitas.

ualis enim no-

h)

ftra erit difpofitio , five preepa-

Iareu

&

. ratio , talis erit & gratia, quam

llpx4

recipiemus. lta

odriq. p. 2.

tr4ACH,

EUCHARISTICI

2Y

Atl

£r4€, 8..c. 3. Molin. Inff.

Sacer4.

meli

tract. 4 BM 3. Drexel. i» Ro-

5 d

Beere. .

5 01

fís B. V.

Nam, )uxta Philofophos, actus a€t1-

vorum fünt in patiente difpofito. Un-

&bo

de cüm caufz fuüpernaturales , ( qualia

feni

Á a

funt Sacramenta noítra) caufarum na-

turalium modum imitentur , fit, ut pro

]j

varia fubjedi difpofitione varios effes

du

uacruuf

&us producant.

Ita ut unum idémque

Sacramentum mors fic malis, vita bo-

[et

nis :

ficut idem ignis & ceram mollit,

ao D

& lutum indurat

3 vol

Aridum lignum fa-

ciliimé corripit, humidum veró diffi-

, Ch

culr.cr accendit.

G

- Kaque ficut is é fonte publico plus

auferat aque, qui vas adfert capacius,

ndi /

ita pro fidei, devotionis, & praparati-

onis modulo homines plus: minásve

| &Nh

utllltatls ex hoc Sacramento (fonte,

od

imó Oceano grauarum) hauriunt. Di-

m

laremus ergó os feu vas cordis noftri,

r

& DEUS implebit iftud, & torrente vo-

qu

luptatis hic abfconditz potabic nos.

l

5. Modus praparandi , ni-

"

1ni$

fi

3

22

APHORISMI

mis imperfe&tus & omnis in-

nbä:

tern& confolationis expers cft,

d

dg

non nifi vulgares quasdam feu

con

confuetas precandi formulas,*

gil

conceptis verbis expreffas ante

lii

vel poft Miffam feu Commun,

ufurpare.

n

Ita Lindan. Epifc. Rur. in Spec.

00

Orat. Sacerd. Molina Carth. 4e

H

Infl. Sac. tr.6.c, . $

om

in praxi methb.

2. Brunfcm,.

. * Histamen multi acquiefcere videri-

uf

fin

tur , rati tunc.fe przclaré: preparatos,

li

fi que vocant przparamenta recitave-

Tint,

Non reprchendimus, maximé fi

N

cum guftu & animi fenfü dicantur. Mo-

MT

dum fic recitandi quaslibet. Orationes

vocales fuggerit S. P. Ignatius zz //ell.

IOD(

KExercit,

Vide apud Chrift. Mayer.in

d

Í

d3ndufl. 1. par. c. 1 1. Vide eundemc. 14.

j

S. 3. Lud. Pont. ?o». 5. de Perfeil. dy.

&m

2.c2p. 6. Q U. 3. cap. 1 1. S. T.

V

Aliàs, ut monet P, Molina /. ezr. ha-

Ti

54

'bcgt cjusmodi Orationes, quanrá

m vis

- ele-

EUCHARIST ICI.

23

jit-

elcäantcs ,"hoc incommodi ,. ut per.dies

aliquot frequentatz guftum perdant, &

s c&,

J

degenerent in faftidium. Cui ur ipfe

confulat ,. fuggerit Medirationes per fin-

ls

ulos hebdomada: dies ;; ante & poft

ant

Miffam uctiles.

:

dul

ho-

6. Juftum eítut inftante

ra celebrationis conetur Sacer-

La

dosexuüere cogitatiónes omn

es

Ui

à futura a&ione alienas, &

m

omnes de terrenis rebus curas

ad fores feu valvas Templi de-

evitt

onere, ut fola anima &intel-

:païawä

e&u comitante ad Altare pro-

at

d

cedat. . 1ta Molina Inff. SacerZ,

E

y, M

Tract, 6. c. 3.

Moyfesin monte cum De

o( f&ü.Ang&-

at

à h

r,

loDei vices gerente) loquuturus, juffus

Ma):g[vih

eít folus af(cendere, nec homo alius,.nec

pecus montem debuit contingere..Quin

ff G.

!

& montem denía & obfcura nubes ob-

j

.eäl.

texit, Vifa quoque fulgura, audita to-

nitrua, &c, iit Moyfes ab omniuim ocu-

d.

ni Deo intenderec..^ Ét

?

0

lis abfcpnditus: u

B 4

populus

d

24

APHORISMI

popillus horrore concuffüs, "divina my-

1tla

fteria venerari difceret. Exo4. r .

Qüfà

* "In Eevitico Sacerdos oblaturus incen-

Q

li

fum folus fanctuarium ingredi jubetur;

M

ne ulla efíet diftra&ionis occafio. Le-

r

vit. I6.

"Abraham Dei juffu filium: fabrificacu-

li

itty

rus, alium noluit przfentem effe ;; & ad

[

montis pedem fervis fuis precepit: Ex-

di

ffetlate hic cum. Afimo, ego d puer , dc.

Tilt

Gcn.22,-

hi

At quantó a&q?uius, Sacerdotes N, T.

Mi

ab omnibus aliis abítractos, animum

n

colle&um, uniqueDeo devotum tantis

p

myfteriis fiftere?

fu

Nec enim cum Abraham accedimus

oblaturi hominem autpecus, fed Filium

Dei naturalem, verum DEum achomi-

hgg

nem.

(üi

Nec loquimur cum Angclo in-

ftar Moyfis, fed cum ipfo Deo; quin &

Q

eundem tangimus.manibus , & in cor-

f

pus animámq; noftrum recipimus. De-

Ü

nique non adolemus in fan&uario fu-

tey

murm incenfi, fed verum Chrifti Corpus

&

& Sapnguinem offerimus, qua oblationc

nulla

EUCHARISTICI.

2j

i

nulla fuitunquam dignior Dceo; nec fu-

cura eft ufque ad- confümmationem fc-

?

od

culi.:

yetuy

Sed audiarhus mellifluum Bern, nobis

) li

exemplo preeuntem,

Intentiones , ait, cogitationes , volunt as

Qeit

tes , afféthiones , Q omnia interiora mea, ve-

ul

gite alcendamus ad. montem,ubi Domznus vi-

t D

det , d videtur 5 Cura, folicitudines, anxie-

! (]C»

tates , pent, fervitutes ex[pectate me bic

cum afino , corpere 2flo ; donec ega cum puero

)N

u

mtz"on&-fz'lz'cct e intellz'gmtia , u[que alluc

x

properantes , Ptquuam adoraverimus rever-

m n

tamuy ad vos.

Revertemur enim cr beu

quam citorevertemur !'Lib. de AmoreDEL

edir

-. 7. Fac quod in te eít, & di-

fihur

ligenter facito; non ex confuc-

chot

tudine, non ex neceffitate, fed

gclo j

cum timore & reverentia & af-

qum&

fe&u. accipe Corpus Diledi

j o

j D*

Domini DEI tui, dignantis ad

tevenite. Thom. Kemp. /i$. 4.

"

*

|Ong"

cAp. 12.

.blaüonc

fii

B; 8 Qo-

26

- APHORISMI :

9. Quoties hoc: myfterium

l

hclu

recolis; & Chrifti corpus acci-

Cij

pis, totiestua redemptionis o-

PM

pus agis, & omnium merito-

0/7:7

rum Chrifti párticeps efficeris.

n

Thi Kæmp. liþ. 4.; CJP- .

(4

9. Ideó nova femper mentis

Il

Am

W.

renovatione ad hoc difponere

te debes, & magnum falutis

ten

myfterium attenta confidera-

tione penfare. Z/i4.

n

&l

Quin ut idem fübjungit.

Ita magnum, novum, cr jucundum tilá

videri debet ctian celebras,aut Mzffam audis,

Q

aut communicas, ac ff eodem dze Chriffus

df

rinuüm in nterudm V iroinis defCendens bo-

Ti

ao effet factus , aut 2n Cruce pro falute bomi-

Yer

ggum.äl*izateretur Q moreretur. €. s.

l

Ic. Nemo devotionem,

ln J'q

quam cupit, in Altari inveniet,

flit

fi non eam ante per fedulam

Q

nj

præparation;m quacfierit. (2.)

Ka

EUCHARISTICI.

27

R

'-. Iraloan, Trithem. Bened. AbbasSpan-

1

heim, cum inquit ; Kar? devotzo p dltar?

50

conceditur , i mens ad fervorem non antea

praparetur , lib. de tripl. Regio. Clauftr.

10*

eris

Opera ejus fpirit. exttant uno omo editaper

Joan. Bufeum. 5. £.

( ) Sic in naturalib. forma in mate-

enti

riam , vcl fubjectum introducenda pra-

ne

vias aliquas difpofitiones prerequirit.

41 1..Malé devotioni füae & at-

]utis

ja

tentioni fub facrificio conful-

tum reperiet, qui immediate

à ftudiis, negotiis, colloquiis,

"T

& curis externisad Miffam fefe

l audih

contulerit; quantumvis jam

i

anté Preparationem pramife-

j

rit.

Ita Confaloz. cujus mox

verba dabo.

( þomi'

Facillimé turbatur delicatum illud kzm-

germ.

tis Sablatum ( quies illa, qua tam fablz-

anis abfio fierà amat, $2 n omni loco, ut

enit

lat

cum Thoma de Kempis loquar, &* s

wimnà aifioe (f occupatione externa fum

t

ens, nE

gfäi ántimus , láber , C 1ui ?'P./z'nr pot

emniaá

li

28

APHORISMI

li

omuia effent fzb te , at 1u M0 ffb eiss ut ef-

fes Dominus ailionum tuarum. dr veilor ,

li

non [eruus , nec emptitius, ut tranfitoria

D

]ïrlzt'jfro octlo intueveris , & dextro celeffia,

Qre. — unc inquam , non admodum videre-

[

£ur incongruum ab exterais negotiis «d fd«

Áf

[!

erificium tranfire. Lib. 3. deImit. cap.38.

n

Sed paucorum illa felicitas , & tam

E

cauta fui cuftodia, ut externa tra&tent,

Vi

fine aliqua diftratione mentis.

Ita,

quamvis matutino tempore przparatio

&

facta fit5 melius camen tibi confules, fi

t

jam jam acceflurus ad Altare, paucis de-

nuó te recolligas, & animum adhuc ex

lqw

bu

praparatione calentem ad Altare adferas.

Eu

Scinrilla aliqua devotionis, per medita-

T

tionem, & pia exercitia egrérandem ob-

n

tinetur, fed levi momento facillimée eva-

nefcit , nifi follicité cuftodita fueric,- Si-

D

cut os fornacis nifi diligenter obftruas,

Dl

d

calor moxexfpirat... Ex hisjam collige,

quid de illis fentiendum, qui imparadi,

& illotis, ut dici folect, manibus in tam

e

facra & horrenda myfteria fe ingerere

N

audent, qui ex mediis negotiorum tur-

n

bis D

EUCHARISTICI.

29

if

bis, ab ipfis colloquiis, nedicam fabu-

fir,

lis & nugis ad Altare properant, & vcluc

7

ex coeno in coclum foctentes irrimpunt.

Wi

Dixeris nefcire eos quid fa&uri finc, &

ll'

lt«

nihil ducere leviusac facilius, quàm Deo

T.

facrificium immolare, cüm nihil majus

aut fublimius ab bomine mortali in ter-

W

risagi poffit. . Unde S. Bonav, fic illud:

p m

agiJubet, quafi nihil unquam-aliud in

dent,

vita agendum effet, Opuf. de juft... Sacerd.

]i

ad Mif Nonne omnia cempus habent?

anit

& cur negotiorum maximo tempus fub-

ls. l

trahitur? Vide quot in negotia, collo-

dide

quia, curam corporis, per fomnum, cis»

hucd

bum, recreationem ,. &c. horz nobis

Ldfcrzs.

abeant; nec in illis ulli fer& gravis eft

ncdi[&-

mora.

In hac divini(fima a&ione, cui

,cmO'D'

omne tempus, & tota vita parum erat,

11&6?3'

piget morz, Adeó in rebusfolüm gra-

3. 5

viffimis parci fumus temporis; acin lu»

n

dicris & vanis nimium prodigi.

colh'gfs

uo$ proinde merito graviter perffrin-

npmui

it. Auguft. Confalonerius Mediolan.

j

"u

Soc. Jefu. inOpuf de celeb. Miffze. Zócazs

mgctï

ff

um

gravem illuftonem , cim quis ex negotioaut

b!.(v

| findio

$0

APHORISMI

fPndio f& confert in Sacrifliam, f)zä?ufw is«

£ f?äcmmx nulla prorfres , aut brevilfrma d*

A

hii

Jdanguente faiia praparatione ; cum. alioqui

zmmodà f& potuzffet calligere.

Mirumef,

L

ait, quot maféa , C barpye , non ad jolluen-

[

1]

dum faerificium , féd ad Zuguinandam. /azg'w

bominis meuten , e diffrabemndam invalent,

f

Q dncurfent.

Jl

"CH funty 2 breviter mffam gxye;iu;zt;;

D7

Qs

dwt cert? , éx evagatione gravia perfte ? er-

[

tata ddmittunt." Hi fünt, qui graves mn

varo féntiunt confcientie morfns , num [atis-

[

LT

ecerint minifferio , c ea, qua funt fubflan-

t

tialia in toto grflerio , expleverint.

lis d

* Hi funt, 2 facrificzo peracto, quaff -

erones femtzant, cr lancearum cufpides tatb

lu

COorpore, ita oratomem e gratiarum actzo-

lm

nem abrmnpunt , non modà ad fLudáa , aut ne-

fau

gotia revertentes , verdm etiam ad nugas.

od

hi (unc, g facinat admirationem populis,

m

vnleóque facale obloquentà, quomodo bomines

ffähf[;

Evemenda conficientes mayfteria pene qnatidi&r

füci

pafHique Deo zpfà , itatamen pracipites agan-

Qu o

tur perturbationibus animi, adeáque mari-

bus fint. corrupti.

Vr

1oq

lr

Monuit

P'Praa

EUCH/ARISTICI,

"

ul«

Monuát proptercapiritus Santus per S4-

n

lomonem : Prov..12..Accepcus eft regi.mi-

lii

nifter intelligens ( bo£ e// accuratu , qui

d ?/i;

Gupa munus obdt diligenter ; qui ea qua ac«

du

cidunt allioni ac muxeri , conjiderat coex-

J duiit

lez^) féquitur : iracundiam: cjus inutilis

vilt

fuftinebit, (Zzuwtlem 'dixit neglgentem ,

- infidelem.) Et adhuc gravius , dv enu-

il

eleatzus: per lereinium : lerem!4$.. Maledi-

&us homo , quisfaciropus Dei negligen-

üyif i

quin

tér j (ub egunt féptuaginta Interpretes s &

eam leifionem ferb féquuntur.fanct 2 Patres,

27

naim noffravulgatababet : maledi&tus, qui

WM.

facit opus Dei fraudulenter fed idem fen-

?

fus .eft.)

AÉ

uf

m*, : 'E'a,r-t. 68

;b

| lam, ut exþamt Caftbüjz'm

j/ r

in moral, vwigatam fequen» lectionem, ile

, rA

fraudulenter facit opus..Dei ,: qui Deo,

quodei debetur, non exhibét :- qui divi-

1 ,I.!g*"'

, gþlm

nz majeftaris honoradioni debitum füb-

lr

trahit: quiin cultu divino fraudem com-

notidiii

mittit, & huic maledi&ioni fubjacent,

iil

qui opus Dei faciunt negligenter , irre-

71 ]])0"'

verenter , fine cimore, fine cura, finecu-

(todia, fineaffe&u, bactenus Cartbuf. Ita

Porró

M

þæpmdä 4utbar. opwf. ct.

32

APHORISMI

Porró duplex Praparatio affignari fo-

let apud Seript. Afceticos, . Una Remota:

lu

nj

altera Propizqua. — Ad Remotam pertinent

$

ifta. 1. Cogtinuum ftudium pure & fan&te

vitz , 2. Sublimis eítimatio & fenfus de

xcqq

hoc altiffimo myfíterio, per exercitium

Md

vive fidei. . Nam quod magni eftima-

Vi

tur, reverentiüs quoque digniüsquetra-

WP ]

é&atur.. 3;&e49e7s ad DEum oratio &

devota afpiratio pro gratia: rantis miy(te-

pj

nabc

1

riis debité craCtandis: neceffaria. .^ Vide

P. Chri(t. Mayer, n àndaff. p. x. cap. 14.

u

Jacob. Pa

à

edit,

lz.rde vita relrg lib. 1. f'. $ ult.

Wïï

al

ld

Ad propinquam Prep. fpe&ant*'ifïä.

1.Seria & accurata difcuffio confcientix.

r

2. Diretlio intentionis, qua utique non

t

in finem aliquem terrenum , fed altio-

prai

rem, ideít, Dei gloriam, Ecclefiz udli-

tatem, proximibonum, & fui ipfiuscum

(Q li

Deo unionem referri debet,

3. Excita-

4io defiderii, & Devotionis, ut cum af-

(Oni

fedu, guítüque fpiritus res ram facra

lthQ

peragatur. 4. Exercirzzm profundiffime

VOW

humilitatis & reverentiz, ex agnitione

propri&

i

E

EUCHARISTICI.

»

if

tf

proprie indignitatis, & immenfe Dei

]

majeftacis.

1no

d

Scd de fingulis diftinttius agecur im

d

feqq. Vide Authores ciratos, & Rodriq.

z. p. frall. $.« 5. Auguft. Confaloner,

TOU

fro:

Mediol, opzf- de celeb. Mif&, cap. a. Aj

ueu

Vide eiiara Anc. Sucquet. Jib. 3. 924 vitee,

l ^

€ap.7. ubi tradit Praxin prepararoriaut

ao d

nyle

per S. Gradus quibus anima afcendat ad

Vid

tabernaculum Dei cum hotninibus,

rapl4

12. Poft omnem denique

q!. Id)l

preparationem & diligentiamr

adhibitam agno(ce infüfficien-

av t

tiam tuam, nec quidquam te

(cietti

tanta majeftate, aut hujus Sa-

cramenti dipnitate

quc Y

dignum

p u

praftitife puta. Tantó melius

cüæuül?

Íeniper praeparatus eris; quan-

tó melius & humilius prapara-

3 fidl

caurt

tionis tuz defecdtum, tuámque

f

imbecillitatem &

E

am 1

noveris,

inopiaryg ag-

md;[fuv

j mü&y

C

Ka

"

í

54

AXPI;IORISMI

!)

Ità Thom. deKemp. /. 2. c. r z. Dion,

&t

Carthuf. Opzjc.piiffimo de Sacr. Alt.art.1 f,

Ant. Molina 4ezzff: Sac. dr. .. f.

plu

Scito , ait Thom. dc Kemp. »oz foffete

f

Á

fatisfacere Duic preparationi ex merito tu&

hm

ationis, etiam[i per ntegvum annum te pra-

Y

arares ,. c nibil aliud àm mente baberes ,

Erg

e»c. Fzde l, cit.

j

Exaggerat rem Dion, Carth. fé fapienten

[

attendas , Ó Sacerdos , ait , quanta fat excel-

N

lentia, fanctitas , Q dignitashujus Sacram.

G6

Confeftim fatebeïz':,, te non poffe cor tuum

fl

]thjïcz'enter ad ejus f féeptionem di[bonér? ,

néque pro fufcepta communione. fatis poffe

vregratiari , etiamfi anille vixeris annis ,.

die ac nocfe fine. ántermiffione £fotis viribus

l

te prepares ad celebrandum , c gratias agas

l

p fefeeptione ac collatiome mumneris tanti,

Quid itáque reflat , nifi ut omne quod ti-

b in his poffibile eff , facias, er tamen ni-

bl condignum te feciffe vecognafCas per vt«

dffectum ad incomparabilem excellentiam $a

Hc

eramentz. 1ca Dion. . cit,

T

Fatere igitur , etiam tunc cüm omnia

nlüg

feceris, te feryum inutilem efle, . & mf'

nu$s

EUCHARISTICI,

5

nus feciffe, quàm debueris.

Jot,

Ecce prz-

HIf,

euntem hàbes Salomonem.

Cüm cem-

plum illud, quo nullum auguítius ac

fplendidius vidit Orbis, tancis impene

'Weu

Íis, tot Operis, cot'annis condidiflet,

p

jamque abfolutum innumeris hoftiis &

tepM'

dhati

vi&timis ingenti folemnitate dedicaret:

Ergóne , inquit, credzbzle eff , ut. babitet

Deus cum bominibus füper tevram? f Eæ(yæ

(apz'em

& celi celerum : mon te capiuut, quantó

m

pagis domus iffa quam «dáficavi * 2. Paral.

t

c. 6, V. Tho. Kem

]

2

Jbya.egld

p

X' 12v

r

piiffime hec expendentem.

j

f lj

CAPUT. III.

gnrli! ) (

j u

Puritas e"[auditas ad. Zligä

gt

Wumn bujus Sacramenti ufum.

jj i

requä/z'm—.

j "

: H

j

u p

mo qui T;abuerit ma&uä;

H9?

am

ii

non offeret panes

DEO í(uo: neg accedet ad mi-

p

nifterium ejus. Leviz. 21.

C 2

" &ï

z.saCGI'*

56

APHORISMI

. 2. Sacerdotes quï-accedunf

I)

adDominum fanGificentur, ne

Q

percutiat eos, Exod. 19.

[

3. Sacerdotes íandi erunt

I

DEO fíuo, & non polluent no-

fdl

men ejus , incenfum enim Do-

Q

Yi

mini, & panes DEI fui offe-

ü

runt,& ideó fancti erunt.Lev.r.

Ti

Quis non obítupefcat hec audiens,

1j

feu Sacerdos , feu Laicus , ita fecum ratio-

cinans: Tam feveré fan&ti effe jubentur,

Qu

j

quinonni(fiumbram & figuram fan&tita-

l

tis gerebant; quid nos, quibus datum

eít ipfam rratare rem & vericatem ? imó

BN

ipfum fan&tum fan&orum, à quo omnis

fan&ificatio noftra ? Quz hic proportio,

Íy

que comparatio? nempé que finiti ad

Tj

infinicum,

Ec nónne zquum erit, ut

gut

pro difcrimine digniratis fic. difparitas

mh

fanctitatis?

"

Trui

(.) Dubitabis ergo forté, qualis fit il

UM

la fanciitas voties, & zam ferió olim im-

BU

erata,

f0

Origenes 27 c. 20. Levit. rem.

definiens; ad Graci nominis erymolo-

" per

giam

EU CHARISTICI.

37

giam recurrit.

N/am Saniius: Gr&ecé

Joti

Hagios, (exapart. privat, & negatione)

t

quafi dicas hominem fine terra, vel ex-

pertem terrz; hoc eft, qui à rebus ter-

tufí

renis ftudio & amore fejun&us , cocleftia

tantüm fectatur.

no-

Quermadmodum , 2z£

Orzg. qua Deo fanctificata fünt, ut facra

LDG'

vafa & veftimenti à profanis ufibus fc-

of

cernuntur; ita quos fanctos eff* conve-

FA

nit , terrenis curis & negotiis implicari

od

non oportet: ut nempé que furfum funt

Qratio

quarant, non quefüperterram, | Ut pe-

bcntuï,

regrinatio eorum fic in terris, fed conver-

m&ü&'

fatio fit in coelis.

du

m?lmü

Sed efto , fuerit illa (àn&itas non nifi

1 or

exterior. quzdam & legalis obfervantia,

fivemunditia, corpus potiüs, quàm ani-

v

a&

mam ípe&ans: nobis certé typus & fi-

fnitl

eti, "

gura fuit fan&titatis internz, & inherentis

adlegitimum SS. Sacramenti hujusufum

j

requifire, — Tibi veró inprimis Ó Sacer-

dos, intimam animi fanctimoniam pre-

jj

eipine dubites, qui animo przcipué pu-

jliri

ro & fancto, id eft terreng contagionis

qyil.

[l

experte facris operari debes , quippe qui

' mw

3

ipfum

gll

38

APHORISMI

ipfurn an&um SS/ & Agnum fine macue

of

du

laradas. Huiufce veró teipfum quoti-

die communefacis; dum preparans te

j

facrificio dicia, Cuffadi anzmam meam ,

j

fin

quonzam [ancins fum. Pfal. 85.

p

. Sedforté periculofum cenfes, fe(e fan-

Ti

&um aflerere coram DEO , in cujuscon-

dlh

fpe&u neque cocli func mundi. Ergo vel

[

hoc faltem fenfu illud fecurus dicico.

hus

Santius fm, quia ab infimis & terrenis

p

fcgregatus ; fublimibus & cocleftibus re-

D

bus fingulariterapplicitus, — Affumptus

N

nempe, licet egenus, é pulvereterrz, &

li

fecc populiin minifteriumDei,ut fedeam

cum Principibus; Angelicum imó excel-

u

lentius fortitus ochium:—idque tui folius,

ó Deus , beneplacito & dono gracuico.

l

Saniius, inquam, fum ftatu & munere

Sacerdotii, idenim fanctum eft, ut veró

K

cidigné refpondeam, Sazdz: effe debeo,

Wt

ideít, procul à terrenis defideriis, cocle-

D

ftibus donis, & omnibus virtucibus or-

þun

natus.

mql

Ita cft, miSacerdos, inhoc vocatus'e&

Q

litatem

D

ïgum eft (an&um efle; & fana

officii,

ET;TCIHARISTICI. |

Bo

officii, vita fan&titate tueri: Illam qui-

Ti

1u0ti«

dem grata & humili mente coram Deo

ins V

profiteri potes ; hanc

veró füpplex fem-

TT

per petere debes , ut fan&is moribustam

fan&z vocatdoni refpondeas; & Deo

placeas: qui fanctus fanctos vult habere

n

miniftros, | Ideóque merito oras : Caffo-

j o

dà auimam meam: quoniam fanctus fpem;

g W

tam.variis enim modis , tot occafioni-

ii

bus , periculis, & infidiisin hac vitaim-

etreni

pctitur..fan&icatis propofitum, ut, nifi

pustt

DEus cuftodiat animas noftras, fruftra

um

vigilent, qui eas (an&tas & illefas cofto-

oO M

dire nituntur.

Tu nihilominus ,. duce

tedeid

& comiré DEI gratià , omni cuftodia.

joer

€uftodi cor tuum.

uifoïïuä

4. Eritis mihi

fan&i , quiä

papu

fan&us fum.ego Dominus,

qnund

feparavi vos a cecteris populis,

; n ve.rt-

ut effetis mei. Levit. 26..

2I.

f db

Meritó DEus fummé Sané£us, id eft,

j 0

du

purus & innocens, tales quóque $azcfos

inquam effe jubet , quibus uti amicis &

domefticis (anctafua communicet. Ubi

g*

enim fimiles funt mores, facilé coalefcit

i

C 4

amiciräa.

o

u

APHORISMI.

amicitia Namfimilitudo imorum con-

-«iliatrix eft amicitiz.

Porró przcipuus

fi

d.

hujus Sacramentüi finis & cffedtus cft,

Uni cum DEO, cüm veró DEUS fit

i

fpiritus, isque puriffimus, - quo fueris

Ti

Tij

fpiricualior & purior, id eft, à rebus

€orporeis abítradior, & alienior, có

mdlg

propinquior & fimilior eris DEO, faci-

la

liásque fics unus fpiritus cum DEO, &

$

divinz confors naturz,

Sicuti in ele-

fim

mentis fymbolis, qua in iisdem quali-

tatibus conveniunt, facilis eft transmu-

Qu

d

xatio. Illud, Saxé£z cffote , pulchrà & pié

expendit Jacob.Marchant.2zezrga Jaron.

Qnta;

4

Zr, 1. lecf, s. ubi ex X. ticulis fanctitatem.

Wtis

Ti

-, Sacerdotibus debitam colligit. / Sedjam

Patres Concil. Trid. audiamus.

Ttdun

Tütor

5.9i non licet ad facras ullas

tUT, j

W

tunttioncs, quempiam accede-

It

re, nifi fan&e, certé quó magis

Qp

fanGitas & divinitas coeleítis

it,

hujus facramenti viro Chriftia-

d

mmpo

no competta eft, có diligentiüs

0[:1

absque

cavc»rev ,illc debet. ne

D Yitg:

magna

fUCHARISTICI.

4I

10

magna reverentia & fanctitate

jpus

ad id percipiendum accedat,

s d

J5 lt

prafertim cum illa plena for-

TUCLS

midinis verbaapud Apoft. léga-

mus.

rebus

Qui manducat & bibit

nWw

indigne , &c. Ita Conc, Trid.

fite

yefhtas. i.

0, t

S. Ambrofiu

jn d

fam

$

sin præpararioge ad Mit-

qui

| Quantá, Dominc ]ES U, inquit, cot-

tismi

& pr

dis contritione & lacrymarum fonte:

u

quantá reverentiá & timore: quantá cor-

poris caftitate & animz puritate, illud

m

5d g

divinum & coclefte Sacrificium eft celcb-

randum, ubi caro tua in veritate füm-

mitur, & fanguis tuus in veritate bibi-

ü

ul

tur; ubi fümmis ima conjunguntur 5

u

ubi adeft prefentia SS, Angelorum: ubi

tu es Sacérdos, & facrificium mirabili-

m

ter, & ineffabiliter conítitutus.

xIelis

DEus

Quis

digné hoc celebrare poterit, ni tu

Til

Omnipotens offerentem feceris dignum.

2

Hocipfüm M. Avila fanctitatemorum

bquC

ac Vitæ- venerabilis Sacerdos intellexit ac

u

C 5

42

APHORISMI

- probé attendit: cui, cüm diceretur Sa-

cerdotem. quendam recens ordinatum

fu

intempeítivà morte , utpote juvenem

bl (

obiiffe percun&atus eft, an aliquando ce-

lebráffet: refpondentibus femel , fübje-

Qui

ciffe fercur: Multum defert. ad gudicem:

Pl

non vaná opinione vericacem dixifle au-

qui

guror, & cxa&tiffimum füper hoc fore

CX

examen , omnino credendum eft : Quod

n

I

ferió nunc, dum tempus eít, aftimare;

(it

& expendere a&iones noftras, non Of-

dinarià fori lance; & dolofà mundi fta-

lm

Tif

terà, fed ipfius fan&uàarii pondere &

librà effe examinandas; Poenitentiz fli-

pul

mulum & pietatis confert incremerirum.

7

6. Euüm qui pro Civitate to-

ta, quid dico Civitate? imó ve

S MY

ró pro univerfo terrarum orbe

i

atusintercedit, deprecatór:

Tif

leg

que eít apud DEUM, ut homi

n

num omnium , non viventium

df

modo, fed etiam mortuorum

[

!

peccatis propitius fiat , qualem

UT

uzfo effe oportet? Ita Chry:

j

7. Quam

l. -6.dey Sacerd. c.3.;

EUCHARISTfCL

43

ext

ünatut

7. Quandoquidem quafi

Qvenit

mundum univeríum habens fi-

biconcreditum,atque adeótan-

andöc;

J

fl

uamomnium Pater factus, fic

fultt

adDeumipíeaccedit deprecans

xite

uidquid ubique bellorum eft,

hocft

extingui, turbas folvi, pacem,

:ft'. m[*

& felicem Reipub. ftatum re-

æfümïïi

ftitui.. Denique maturum ma-

nunt

dl

lorum omnium unicuiqueim-

minentium , qua privatim, quà

ndet

n

publicé, remedium poftulans.

atmei

Idem.

8 Cum autem dlle Siifioi.

itatgïf

imó!

S. invocaverit, & facrificium il-

lud horrore ac reverentia ple-

u

»yeCäïC

niffimum perfecerit, commu-

ni omnium Domino manibus

xl

Y cntl

affidué pertra&ato; quaro ex

E

tc,

uo illum in ordine collo-

u

Cabimus? /4em.

qU

oW

ij

eoin-

"t

9. Q;uïantam autemab

7

tegria

Li

44

APHORISMI

uan-

tegritatem exigemus ?

'

(

tam religionem ? . Confidera

t

AOfK

quales. manus talia^ admini-

Tiat

ftrantes effe oporteat: qualem

Tnam 1

linguam, quz verba illa Sacra

Qits

d

proferat, (4.) qua denique re

fleni

(?) non puriorem fan&iorém-

tertin

que eífe conveniat animam,

t fl

Yi

quatantüm illum támque dig.

num Dominum receperit, [ta

Téfttn

Chryf. l. 6. de Sacerd. c. 3. Vide

m Jj

in Tubis difcipl. Eccl. pag. 348.

W.

Eadem Sacerd,.inculcat Thom.

[ WM

(ufes d

emp.

hf ii

(2 Quán munde debent effe sunanus z')-'

füf g

&, quàm purumos, quam [ancium corpus,

furdpcn

quam àmmaeulatum erit cor Sacerdotàs , ad

n

quem toties ingreditur autbar Purizati.r?

lg,

JThom. Kemp. l. 4. c. r1.

W

D

Ex ore Sacerdot2s nibàl niff fancium, nul-

fl

lym nif bonefftum £ utile procedere debet

if

verbum , qui tam f«pà Chrzffà. accepit. Sa-

"1. &'q

"a, eä"c ibid.

Sfd Q

(2.) S. Fran-

EUCHARISTICI.

45

qui

- (1.) S. Francifco haficanti eirca fufce.

d

ptionem Sacerdotii apparuit Angelus, in

iil

manu phialam ex cryftallo lympidi(li-

mam geftans ; hisque eum verbis allo-

let

quenss Francifce, animum Sacerdotis

Ll

E

decet inftar hujus cryftalli purum &

qui^

fplendidum effe , qua quidem vifione de-

territus, Sacerdotio abítinuic, Diacona-

(orat

at

tu folo contentus. $. Bonav. zz vita.

uedi

Vide plura exeimpla Sacerdotio pra

reverentia abítinentium , apud Blefen-

jt, ,Iü

fem. I» Tubis Dz/c. Ecel. qub. 6. p4iÓiÓ

'

Vi

ubi ait, J/oce bumana explicar mon pafef

g. 3

cum quanta devotione conficà , " cum quanta

hat

cautela di þen ari, cum quanta veverentia

f'fcipà debet. corpus Chrafis.

Con]?cere "qes.

veor, quod affeilo fufcipere (quafi dicat;

quil 5

m

ufcipere tutiàs. de manu. Sacerdotis ,

yitity

quàm ex officio Sacerdoris conficere )

PW]'MH

INlam cuma utroäz'gu; p confc'ientia exiga-

tur 5 tamen "vita perfectior, C conver(atio

W?Wh )'lfl

eminentior propter varias allius Ordinis cir-

eumflantias À Sacerdote requiritur. Yta Ble-

ederfl-fï

fen. & ipfe Sacerdotium fugiens.

1 M

Scd quid mihi fa&te opus, dices, cüm

jam

46

APHORISMI-

jam fim initiatus Sacerdotio, nec jam,

( di

ii

fi detre&are velim , liceat ; nec detur re-

gx*cfïLæs ad grgdum inferiorem ?

Mtat (

[177 j

Unica reftat corrigendi erroris , 'fi

quisforté inconfulto & pracipiti ingref-

a

Vel nunc tan-

(b

! HIH

fu commiflus eft, via.

dem ferió vide quifis, & ubifis. Atten-

!

detibi, & militans Deo non implica te

(fes

negotiis fecularibus , age .quod agis ut

TCrU|

Deo probes minifterium tuum.

Bonaventuram audiamus,

R

TütCu

Io. Con(ulo cuilibet. Sacer-

Qolln

doti, ut prae csteris homini-

U

0(

bus,feomnitempore ab omni-

m

bus, quz aliquo modo cor fu-

n

um habitaculum Regis fummi

Ctil

polluere poffunt , tive parum,

hi

J

five multum, tam occafionali-

N

T

ter quam a&ualiter clonget fe,

quantum poteít. 5, Bonavent.

[

7 ,Ie

- um autem, addit, precipud cium ad

Miffam vadit celebrandam , À cunclis [e abs.

^ity

Idj

Jflineat quantinm poteft , Qv f& totum recoli«

&

gat

":

:

.. EUCHA RIIS*TICI.'

47

a

gat in[eipfa , ut pec Jfenfis , nec cogitatio ad

4

tf

r

làud diffundatur , fuasm confesentzam difcu-

tat diligenter , Q quod. n venerit lavan-

dum , lavet abundantid lacrymarum ,vadat

lIS,E

mgrei

ad Confefforem faum , Qrc. Ita Bonav, Opuf.

nc n

e inftru&. Sacerd, .

t

1. Nimisimpoffibile efb fra-

npdt

I

ttes mei (aizPer. Dam.)ut is qui

Q a

Wi

rerum familiarum curis oppri-

i

mitur: qui fimul habitando, &

colloquendo . türbis quotidie

Sact

popularibus admifcetur, mun-

ol

do corde fan&is valeat interref-

Qu

fe myfteriis.

In quibus videli-

coti

cet terribilibus Sacramentis

(umy

cclum aperitur, & virtutes

atl

Angelice fimul cum homini-

bus diveríantur.

nge"

l

Quante ergó munditia, oit Ideh1 , de-

Til

bmt-e[/ä Clericà , quam nitidi , quàm deni-

que à cuntiis negotiorum feculorum fetori-

u

bus alieni?

uà videlicet velut contuber-

ii

m confortie

vït!lflïþï'ï

gale: , & condomeflicà Angeloru.

perfmun—

j

48

A/PH/ORISMI

perfrumntum , /Z,F' Sacramentorum . caleflium

4j

Deo cooperatores i. difpenfatores exifinnt?

[

FHta B. Petrus. Dam. Opzfc, de communi

[

vita Canon. Hales iz 7. Tubis noftris,

:

,

pag. 483.

Porró quàm feveré DEus fan&itatem

t?i/JZz

äzu ln

in tractandis facris myfteriis exigat, pa-

Jam oftendit feveritate juíticiz , quamin

cipitm

i

violatores hujufmodi fanctitatis non fe-

mel exercuit.

[7/77

Thomas à Villanova Archiepifc, Va-

fit g

lentinus , vir fanctiffimus , poftquam

j*ffuti::

nonnulla exempla divinz vindictz fgve-

h

rifima ob Arcam minus religiofà. habi-

tam commemoraílet, meritó velut at-

[

tonitus in has prorumpit voces.

z'nþa P

O quanta gravitas , quanta ]Everim:,(

[ im,

Ti g,

gwmt.z maje 4f 4 quantw borror ; qzmntu!

Mp à

kerror in arca lgnea? antàne tibi, Domi-

ne , cüra de ligno ! non mtique féd propter

]üre«g

qos bac omnza faifa fant.

[ ln

In ii terremur , n illàs admonemur ,in

u ;

d2 2nflruimur - illos examinas , ut nos eru-

r

dias, C n e£s difGamus, quantà piaculi fi-

77

H

asl G pericul fit , dndigné tratlare aut ft

ltu Ü

anere

j

j

'EUCHARfSTICI.

49

lfim

muere . (acro fantfum Chrifla carpus. àn boffia

ij

falutaris cujus typum fic Deus magnificauét,

Ym

þ)&lz')mpü, Jéc vindicavit, .

