De majeftate vultás Domini fefü.

l

"

« ffy

A St & alia caufa amoris cum admiratione,

[ ad

' five venerationis erga Jefum , videlicet

[ tü

phy

majeítas divini vultüs ejus.

Nam prater-

quam quód doctrina Chrifti; quz lonog? hu-

faddu

fiüm

manum captum excedebat, tum inaudita mi-

«

racula , & excellens probitas incredibilem ei

(

dignitatem pararent : praeter hec etiam , pe-

f d

j

M

culiaris quidam divini vultus veluti fplendor,

& pulchritudo in mortali ejus corpore ap-

M

(ORQI

paruit, quz infpectantium animos ad amo-

rem, & venerationeim impellebar, juxta va-

I

MC

ticinium (2) Davidis, qui Chrifti formam de-

Ícribit in hunc modum : Speciofus formá pre

Ü

«

filüs bomimon : diffu[a efl gvatia in labiistuis:

Faf

propterea benedixit te Deus in etevmum, Vx mox:

p

Specie tud , &g pulchvitudine tud, intende , pro-

('['l

uem locum B.(b)

[j

ve

jpere pvocede , €? vegna..

«

Hieronymus enarrans in epiítola ad Princi-

N

*f

piam virginem , ita fcribit: *Hoc loco, in-

* quit, defcribitur pulchritudo virtutum i

((N

** facro, & venerando corpore : non quo di-

«f

IC

* vinitas Chrifti hominibus comparata non

K

Qu

* formofior fit; hec enim non habent com-

: d

* parationem : fed absque paffionibus cru-

* fl

o de vir-

ii

* cis; univerfis pullch'riqr eft virg

W'C' gine,

qJ

(2) Pfal. a4.

h) Hicrov, tom.

*

3*

in Pfa?. a4.

CLARITATE X GLOR14.

103

- r

* gine, qui non ex voluntate viri , fed ex

« Deo natus eít.. . Nifi enim,habuiffet & in

« vultu.quiddam fidereum , nunquam eum

W

« ftatim fecuti fuiffent Apoftoli , nec,, qui

Qu

* ad comprehendendum eum venerant, cor-

vll

M

«.ruiffent,. Idem in Matthai 9. contra Por-

1

phyrium difputans ; & quarens, quà ratione

jon

ä

factum fit,ut Matthaeus publicanus , ad telo-

:

a

n

nium fedens, . ftatim fecutus fuerit Jefum ;

* Certé , inquit ; fulgor ipfe, & majeftas

jLie

f j

* divinitatis occulte ; que etiam in huma-

prend

* pa facie.relucebat , ex primo ad fe viden-

"d

* tes trahere poterat afpectu. Item B. Chry-

il

foftomus ,. Homilià 2$. in Matthaeum fuper

hiec verba, juffit difcipulos ire transfretum:

u

u

|

* Repellebat , inquit ; turbam , .quoniam

« erant ei affixi non pauci, amantes , admi-

f()i [

lii

l

rf(

rantésque ipfüm ;, & videre femper. cu-

L

&

pientes, Etcerté quis ab authore talium

| E[I

Wl P

p

fignorumnon invitus recederet? Aut quis

w

4

vel faciem folam afpicere , ósque ipfum,

ex quo divina praeceptorum inftituta pro-

L Prts

IU

«

. fluebant ; ingenti defiderio non arderet?

Nam üt in faciendis. fignis erat mirabilis,

gtuti?

fic vifu grariofiffimus traditur fuiffe. — Id-

nq

que ipfe Prophera fignificans ; multó an-

Ti

"

té clamaverat : Speciojus pulcbvitudine f[uper

vl U

« fjlios borinum. Si autem dicit Ifaias: Non

l

d

h

f* habebat fpéciem, neque pulchritudinem,

Ü

« gf

* gut quoniam ad deitatis ineffabilem glo-

-/

G 4

?iafna

164

Drs Izsu CrnnaisTI

—

zi

[44

Hem

[14

riam; aut quoniam paffionis cruenram de-

formationem , & liquidos tumores refpe-

mm

[44

* Xit ; id ita dixit : vel etiam quia tenui eum

P'r'mc«

victu & veftitu ufüurum , fignificare vo-

Xit

[44

luit. Non autem priüs juffit ultrà abire,

tavit

[(4

quàm morbos curavit.

Non enim zequo

Tianc

«

animo abire potuiffent.

Et cui in monté

foiffe

€€

non concionanti folüm , fed & filenti ad-

Titis

[(4

harebant , eodem nunc modo etiam poft

& il

[44

€c

miracula permanent , ex folo afpectu non

teg ä;t

rvam utilitatem aífequentes.

Nam fi

IT

«c

M

€c

Moyfi facies refplendebat , & Stephani

mitac

vultus Angelicus videbatur ; quid de ip-

Ttreni

«

fius Domini vultu debemus exiftimare ?

"

5

H&c B. Chryfoft. . Porró id itafe habere, üt

j!

0

Prophetia docet, & Hieronymus, ac Chry-

ii

Íoftomus oftendunt, & teftantur, multi mira-

Q

biles effectus decl:rant.

Primüm, non ho-

b t

norabatur tantüm ab omnibus, verüm etiam

Toir

paífim adorabatur.

Quem honorem nec

ilid

Alexender magnus , tot tantísque rebus ge-

enim |

ftis , àfuüis Macedonibus i

m

etrare potuit;

1 t

nec /c) Cajus Imperator à Ju

di

&

'lS.

Adora-

" fün

bat-Jefum (d) leprofus: (e) cecus : mulier

(£) Chananza : quíque erant in (g) navi ;

'Mulier (h)

cum 'tran'sfrcta;'et in Genefar.-

Haemor-

()

*

d

(cä Jofep

h. f:ö 18 ;;ltiq. cap; 16. Qj a.

(d) Mat:. g.

ä

1) à

( oan. o -

(n)

(t) ,;Matt.' sji

(s) Matt: (4..

8

(h) Mare. ;j. Luc. g.

) )

CraxrTATE & GLORIA.

IO$

amersoni

:.mamiz-

Flæihorrhooufa timens , ac tremens ante

Bj

eum procidit. Adorabat(i) Jairus fynag

Otrae

H

n t

Princeps : irem alius (k) Princeps genu fie-

u t

XIt

Mater (1; Jacobi quoque & Joannis ado-

rdn

ravit Jefüm , atque (m) alii.

uód fi quis

Hanc' venerationem taritüm difcipulorum

m ag

jn m

fuiffe putet , eámque illuftribus Chrifti me-

ülemi 85

ritis attribuat ; quid de hoc dicemus, quód

um pt

4d illius confpectum vendentes, & emen-

at n

tes fupére & templo ? inter quos complures

Nni

Jefu adverfarii fuére , quíque non perinde

Y

miracülis , aut benefactis commoverentur.

TT

Ita'enim apud (n) Mattheeum fcriptum eft:

lii

t2 ejiciebat omnes vendentes, Q9 ementes ii 1&m-

us

$lo

"€? men[as nummulariovum , € cathedvas

«

vendentium columbas evertit.

Et apud Mar-

j

cum : Nog fénebat, ut quisquam rransfervet vas

nonae

per templum. Hocenim miraculum B. Hic-

yneit

ronymus omnium maximum putat; atque

illud divini vultüs venerationi affignat. Sic

j

st

enim fcribit füper cap. Matth. 21. Pleriquey

1 QtU

« 4üquit , arbitranrur maximum effe figno-

At

« rum , quód Lazarus füfcitatus eft , quód

m

urmen acceperit , quód

« czg;us.ex utero 1

G 5

)

|

«€€ apug

nj

(1) Matt 9. Marc. j. procidit ad pedes,

(k) Mar. 10. *yovu7rs t

.

nJcae » id efl , gccidi: ad ge-

nvua.

(D) Matt. 20.

(m) Ur Petrus

Luc. $. alius Matt. 77. gem"li pmv(l)h;-tml'.

Matia Lazari foror.

odn. z. recidit ad pedes

ejus. Jtem Luc. ;7. leprofus cecidit in. faciem

«

(n) Matt. 2:.

106

Dr]rsu Cnunmisri

«C.

apud Jordanem vox audita fit Patris, quód

Mi

« La

namhguratus in monte glormm o[ïendc-

rit triumphantis :

mihti.aurem , inter om-

[ du

.nia fiena, qu&efecit , hoc videtur mirabi-

!((

al

,9(

lius efle , quód unus homo Scribis., &

[ tw

"Phari(zis contra fe iævæntlbus, ac viden-

1.

tibus lucra.fua deftrui , potuerit ad unius

« ql

* flagelli verbera .tantam ejicere multirudi-

^

.nem, menfíásque fübvertere , & cathe-

« f

: dras: confrmoere quz infinitus non fecií-

«

&

.fet exercitus.. Igneum enim quiddam, at-

* ha

A

que fiderium radiabat ex oculis ejus, &

M

. divinitatis majeftas lucebat in facie. Cüm-

M

[44

q

que manum non..auderenr injicere Sacer-

Tr

[44

* di

dotes ; -&c..B. Chryfoftomus quoque hoc

[

miraculum divini vultüs Jefü. majeftati atri-

M

«

buit ;.& pauló. fufiàs. idem argumentum tra-

r

. Ckat. : Homil. 13. in Marcum, .. Vides er-

« Fl]

q

go, inquit , quód eo.tempore, quo ejicie-

fj

€c

«

«

bat eos de. templo , erant dies Pafcha ;

&

i

hoc eft , dies Azymorum.

. In diebus au-

V

[44

tem - Pafchæ lege preceptum erat, ut

pan

[44

omnes: venirent n templum :. & fi quis

&

non veniret, .exterminaretur anima illa de

[44

[44

populo fuo.

Confiderate ergo de tota

provincia Paleftina ; de Cypro ; de aliis

[(4

&c

provinciis, de omnibus in circuitu regio-

nibus univerfüm hunc populum conore-

[14

*«

gatum.

Confiderate , & in anima veltro

[03

depmglte ; quànta tunc ibi -fuerit inulti-

«

tudo.

Primüm interim fecundum hifto-

.« pjam

J;

|

CriaxmiTATE ET GióniA.

E 07

.'-

l

--—

€ riam difPuramTI-Js:w Mirantur cateri quód

d

ï

l.

"

i

*

« Lazarus füfcitatus eft: mirantur quód vi-

fit (

* duz filius fufcitatus eft : mirantur ceeteri

* (

« gliafipna. Et revera mirandum eft, mor-

«

«

tuo corpori animam reddere. ; Ego pra-

« Vi

fens fignum magis miror. : Unus homo

«

sls

qui putabatur filius fabri , mendicus, non

Vi

[14

habens domum, non.habens, ubi caput

A at

reclinaret, non habens exercitum ,. non

on

€c

erat dux, non erat judex.

uam igitur

dmd

habuir poteftatem , ut. faceret Tibi flapel-

—

:jus, i

lum de funibus ,. & tantam eJiceret multi-

. u

tudinem ? unus, inquam , homo ejiceret

e O

tantam multirudinem ? Et quam multitu-

yp

dinem.ejiciebat? qua vendebat , quz 1o-

r

l

.cra fua in templo redimebat. . Nemo con-

m d

tradixit , nemo aufüs eít contradicere.

Filio enim defendenti patris füi injuriam,

Vil

m

[14

T

nemo fuit aufüs refi(tere.

-Videtur mihi

l

Pa

Q

e

in ipfis oculis, & in ipfo vü]tu]lx)omqiniSaI-

jebus

[

vatoris quiddam fuiffe divinum.

Huc

eta

n

pertinetit que idem Chryfoft; fcribit Homil.

.in Marcum , & Orig. tractatu 15. .

(

Ti ii

in Matth. 21. in principio.

(

!T.

Wt

t

R

AA

"(b

Wi

"i

Q(),;

j

7*'

" L $

,T';/ l

f

,./ '/,')

Y ïdL

FaA .

T

;

M

u

n

hi

jj

CA.

( rtif

[l

1c3

Dr Jeso Cuxist:

| QT

;

SCCAPUT XIIL f

ä

que

Cónclufio przcedentium Capi-

Ofnt

cm

tum. .Et deratione duorum proxime

fr

fübfequentium: in quibus refutabuntur ea,

(h)

| .guæ adverfar

i videntur his, que de Chnfh ;

foul

gloria diximus..

d

TOf

ZE graviffimae caufze fuerunt, cu

r muln—

fed

H

Re

tudo Jefüm diligeret, curfidém habe-

rét; & cum admiratione fümmo honore, ac

dud

veneratione dignum judicaret: quibus rebus

lbra

erfe&ta ploria conftat.. Quanquam hz nori

Da,

f

ola cau

& fuerint, fed tota Domini fefu vita,

bant

& converfàtio admirabilis, & fpe&tabilis erat:

U

prefertim ob id, quód quzcunque ab eo ge-

Va

rerentur , omnia manifefté congruerent cum

S:up(

Dui

vaticiniis Prophetarum: qua de re non agi-

mus in prefentia.

Concludimus itaque;

)d

tam clarum fuiffe fplendorem nominis Jefü:

lay

tam egregium illibata famc ejusdecus: tam

prafftantem apud omnes gratiam, & auétori-

I

tatem: tantam, támque infignem laudem, &

— —

-

——

C

loriam: qualem, & quantam nemo in fzecu-

£——

f

0, quantumlibet magnus, & gloriofus un-

— —

e

—

—

quamobtinuit, aut fperareaufüs eft, . Inipfo

-

initio preedicationis, -mox opinio- ejus' abüt

—

—— — $— o^ P

in totam Syriam', üt (a) Matrheus ait... Ab

M

eó tempore perpetuó denfiffime populorum

-—

du

cater-

——

-ga) Matt, 4..

A u ——MLAA—L I

I VLA

sss

CLARITATE & GLOi(?IA.

139

caterva& , multorum hominum m—ilïlïl—xm à ubi-

|

que locorum occurrebant ei, tanquam ab

omnip

otente (b) opem implorantium, invi-

.Capþ

cem (c) gratulántium , (d)

admirantiutii , (e)

toni

ftupentium, (f ) paventium, (g) gaudentium,

Qnrr «

(h) laudantium, & (i) glorificanrium Deurn:

Ch

fauftísque acclamationibus perfonantiur, ac

non vulgari more velut Regem falurantium,

1 ml

(fed novo modo (k) filium David, magnum

nl

Regem, Meffiam, benedictum, à Deo miffum,

ote, &

dudum exfpectatum, Servatorem mundi ce-

num

yret

lebrantium: cujus regnum effer (1) re

j

hi 00

Dei, quod confeftim manifeftatum iri

P era-

bant, üt (m) Joannis 6. dicebant : quia bic eff

gfv

jl «t

ver? Propbeta , 0 rpotííruc, Prophea ille; qui

venturus eft in mundum.

Er (n) Luce j;.

ho

en a

Stupor apprebendit. omues : &9 magnificabant

d

Deum: $9 vepleti funt timore.. Sic( o )Luce

| it«aqu:

7. Vccepit autem omnes tinov , g. magnifica-

3 J

BH

(zafzt Deun, dicentes : qz(z'a Propheta m

qu. u

-

(b) Matt. 14. Marc, 9.

l

| au&OFï

(c) Luc. 14 ibi : Beatus venter.

udem;

(d) Marc. 5. 9.

n

(e) Matt. 12. Mare. 1.

dis !

(£) Loc. 4.

]j

(g) Lac. 12.

(hb) Luc. 18. in fine.

s

i) Matt. 9. Mare. ?

À

if

(k) ;Matt. 27.

rf

pu!O

(b Luc. 19.

a

(m) Joan. 0.

d

(n) Lx-. ;5.

(o) Lac. 7.

3 1O

Dzs JESU'C-HRISTI

Ó

t

urvexit in uobis ,e2 q'z:z'szäuJ-vifz?avit pleban

:

it für

fuam. : Et (p; Lucee 4. Docebat i. [ynagogis

eoxum ; 62 magnificabatur ab omnibus.

Item

100l

tm 4

(q) Luce 9. Stupebant omues in magnitudiue,

ueya?eiórnri , five magnificentià Dei.

Mar-

uniye

Princ

cus (r) cap. 9. affe£tum multitudinis clariffi-

me exprimit ; qui poftquam, narravit ea;

| Volen

qua.in transfiguratione Domini geftà fünt;

; Cujus

! tebont

fequentis diei hiftoriam texens, ita fcribit:

Es veniens ad. difcipulos. [uos, vidit turbam

| Mieun

(t«

magiam civca eo» q9' Sevibas coiquiremtes cum

illes.-..Et confeflim omnis populus, videns Sfe-

f ktmpg

fums flupefathus ef : & expavevunt : €g accur-

| m

ventes [alutabant cum... Hicenim locus plane

—

fnanifeftat,.& velut oculis fübjicit admirabi-

a q

EPT

lém quendam, atque ardentem reverentiee af-

fectum.

Cum enim videmus univerfam tur-

mulri

| hl lou

bam,quamvis intentam difputationibus Scri-

barum, & difcipulorum, fübitó. adveniente

a

NT

Jeu ftupefa&tam, atque expaviffe, fimülque

cencurriffe ad eum; cum videmus diverfíos

vida

illos animofutn motus, videndi defiderium;

Uply

idu

pavorem, acftuporem, de Chrifti veneratio-

ne concertantes eo tempore, quo neque do-

| Que

! Xim

ceret, neque miracula ederet: non poffumus

non intelligere, vehementem quendam amo-

Cipi

—

rem, cum fümma veneratione conjunctum;

totius populi erga eum fuiffe.. .. Id quod in

)

ulti-

(

diceszo desaius ema)

(p) Luc. 4.

(q) L«c, 9.

(r) Mere. 9.

- CraniTATE & GroRiA.

III

at

at

ultirno Paíchze fefto p.ori(ïïmä.de-c—:ïa?acum eft,

üt fuprà probavimus: tunc enim ad faftigium

]s

j, li

lionoris pervenit. Quo temporecertum eft,

gi;itu.f'ts::

tam .amplam ei laudem, & gloriam, tantum

M

univeríi populi ftudium erga eum fuifle; ut

l clgrit"-

Principes Sacerdotum mortem ejus maturaré

I

[

volentes , non (s;invenirent, quid facerent ei;

elti

f

Cujus tamen perdendioccafionem anxi? qnaé-

a (

rebant, quód fuo magifterio.neglecto,plures

i ul

ad eum . audiendum confluere cernerent, . üt:

T

(t) Beda ait.: "Fandem oblatà occafione, cunà

tempus adeffet, quo ad peragendum faàcrifi-

u

u !

cium pro falute humani generis, mortem op-

Qu

Ó

petere decreverat ; ad patlionem abreptus eft,

In qua. quidem & ipía paffione neutiquanx

ydmit

rantite

rantum de ejus gloria diminutum eft ; quàm

multi opinati funt: qui quorundam Evange-

ram t

j

T

rl

lii locorum confideratione induéti , credunt;

yene?

eo tempore univerfi populi odia in eumcon-

citata fuiffe. Sic-enim qusedam loca teftart

iif

; dii/erïtï

videntur, Jefüm atrocibus. contumeliis -ab

univerfo populo affe&tum, & in crücem ad-

actum. Quodquidem fi verum effet, ^uti.

gt

|

que repugnaret iis, que de Chritti gloria di-

ximus. Sed quid hac de re fentiendum

offuté

"4

ie

capite fequenti explorabimus:

POSWA

m d

lun&mï

(s) -Luc 29. :

. Lsce. :

u

U

'4(.0 In ,MP' zg

anscii

CA.

li

Dz Jzsu Cnn:sr:

——

QUs 1

etam

CAPUT XIV.

(üt ,

l

uznam illa turba fuerit, qu&

quam

poftulabat Jefum crucifigi.

vllai

U

tiüs,

ce capite 23. ita fcriptum eft : Exclá-

—

L

mavit autem ffmul univev[a tuvba , dicens:

dicim

flulal

Tolle:bunc. . Ec Matthzi capite 27...Et re-

fpoudens univerfus populus , dixit : Sauguis

nion

duce

jus fuper 105. . Item Joan. 19. J'udei clama-

,

ant. :Hec loca plerosque in eam opinio-

(Jw' [

nem inducunt , ut credant, totam multitu-

compl

timeb:

dinem Judaici populi , eandem illam, que

venerat obviàm Chrifto cum ramis palma-

UM

üden

rum, mox mutatis in diverfüm animis po-

fu]tav

pofciffe illum ad fupplicium; — Quee fenten-

Nm

tia (a) Ludolphi Carthufian fuiffe videtur,

cujus hzc verba fünt : Ecce quanta inftabi-

bit) (

fütj

* ]itas in iftis Judais fuit : quia quem tan-

« tum honoraverunt , poft modicum igno-

eur

ni(i

* miniosé tractaverunt.

Sed hanc opinio-

nem equidem non video quomodo probare

Tibw

iff.

poffimus , cum miraculi quoddam genüs

prz fe ferat , cujus nullum veftigium exftat

in Evangeliis.

uomodo enim ingens illa

i

turba tot centenorum millium -hominum ;

(f

quae ( b ) pridie libenter Jefum audierat ; &

ab ejus ore (c) pependerat , quc doctrinam

1

[

--

—

quS

(a) Perte z. cap. 2'8. de vita. Cl

irifli,

:

ä

(hb) Lue. 21. Mar. 3.

UL

i

(c€) Luc. 19,

CraánITATE & GLORiA.A*

IIj

ejus tantopere (d) admirabatur, quam ipfi

j

etiam Principes (e) timebant, ne lapidaren-

tur, üt füprà oftendimus : quomodo, in-

;Q

quam , ingens illa turba alienata eft; absque

]

ulla evidenti caufa , tam fübitó ? Quin po-

EXI'r

tiüs, quod fimplicius, & verius videtur 5. id

"T

dicimus,; turbam, qua Jefüm cruci affigi po-

41 00

!

ftulabat , . illam fuiffe, quam Principum, Se-

niorum , Scribarum , Pharifzeorum , & Sad--

du

jui t

l

duceorum factio effecerat , eorum fcilicet,.

n o

P*C

qui venerant ad eum (f) intempefítà nodle.

li

comprehendendum. per dolum , . qui anxi& .

hi V

timebant, ne coorto(g) rumultu, per populi-

concurfum eX ipforum manibus eriperetur.;

]

païm'

Qul

iidemilli, qui deinde per totam noctem eiin- .

fultaverunt. " Hierant PrincipesSacerdotum. .

:

J

xæd

l cm[

Nam & illos in horto adfuiffe (h) Lucas ícri-

bit, cum ait : Dixit Jefus ad eos , qui vene-

] IHHQ

vant ad [e , Priucipes Sacerdotum , qui magnas

jm U

fecum adduxerant catervas clientum, ac mi- :

niftrorum füorum. Item nonnulli ex Senio-

cop

ribus.

(i) Lucas enim Seniores etiam ve- .

; pro»

M

m

(

niffe ad capiendum Jefüm teüatut. (k) Ma-

d

gl

ia

4l

d) Mar, 11.

e) Mar. 1. Q? Matth, 2.

ommlïm

(£) Cheyfofl. Homil. 8j. in. Matt. a6.

(y Hon;ii. 82in

hefä[ ]

049,

Dd

(g) Matt. 26. Marc. 14.

p

(h) Luc. 22.

(3) Ibidem,

Luc. ibidem,V;

(k)

L

ide Eatþ. in cap, 36. Mattb, Theopb.

in buc. 22.

114

DE. Jzsu Cunis Ti

1

)

giftratus quoque, «eairyel, duces, five /Edi-

les templi , forté non absque conduditia

« 0

coní

operariorum manu, . Jofephus enim ) fcri-

bit , ad octodecim circiter opificum millia

bus.

TT

ex operarum mercedibus victitàffe , quas in

templo praftabant.

Aderat & (m) cohors

!

quà

s

milirum Romanorum , non minüs (n) fex-

centorum , cum (0) tribuno.

Hi omnes ;

tl

Ab

quos commemoravimus , ad capiendum Je-

fum veniffe narrantur, eümque duxiffe ad

K0l

zdes Caiphae Pontificis , quó omnes Sacer-

pat

dotes, Pharifzi, Sadduczi, Scribe , Se-

(i

l

niores , five *à azgsc u rtgiov ; Sanedrin, five

fol

cm

(p) feptuaginta judices , item primores po-

puli, Zexovres » ac torum concilium conve-

Qu

& l

nerat , aliíque ex factione Principum omnes,

qui peculiari Jefu odio tenebantur , aut illo-

&t

rum malitize ferviebant.

Hi omnes, dum

Lf

teftimonia conquiruntur adverfus Chriftum,

COn

Qu

per varia atrociáque ludibria noctem (q; tran-

figebant, & ad vim reliqui populi arcendam,

Qd

IQ

fi qua forté ingrueret , feíe comparabanr.

Interim ad famam capti Jefü universà civita-

üti

Tüt

te commotá , gravíque rumultu concitato:

e Hie-

«

ex immenfa:,l& confufa-ilia multitudin

e

rofo-

«

() Cap. 3. lib. zo. antiq.

[4

0an.

28.

i

(n) 7121. Cefar.

(o)

0479. 28.

?

(p) Vide Jofzpb. lib. g. cap. . de bel.

- Js4. Ez(cb. cap,

8, &5 :n compendio cap. 6.

(q) Chryfoft. Homil. 84. in Toati. Theoph, in 18. foan-

g

CrARITATE & GrLon1A,

ir$

«CM

ijo['olymitazxorum civium ,. aliorümque, qui

]

ex omnibus totius . orbis partibus ad feftum

V

ll [Gl

confluxerant , univerfi, quotquot Principi-

n

bus gratificari volebant, uii fit, eórum nu-

qui

mero fefe aggregabant: aliíque omnes, quot-

coh(m

quot infità malignitate , aüt levitate , aut

al

errore ad hujus facinoris focietatem per-

Of

trahebantur. Quaedeterior populi parserat,

üm

Àb hac tota multitudine , poíftquam tandem

vf ;

idoneum te(timonium ex ipfius Jefü.ore re-

ertum efle vifum eft, die jam illucefcente,

æ,SC

ductus eft Jefüs ad Pilatum : illóque ad ab-

l f

l

folutionem prono , truculentis vocibus con-

]

PO-

clamatum eít : (r) To/e, rolle, cructfige eum.

j core

uid autem caufze eft, cur credere oporteat,

Truls]

ad iftum modum efferatos, & irritatos fuiffe

jl

t

etiam eos,qui antea crediderant, & difcipu-

? dum

li fuerant, aut alioqui faverant Chrifto ? cum

Y

conftet, illos nunquam (s) antea Principum,

Tíd

)

aut Phari(zeorum odiis ceffiffe , aut eorum

cetod

ii

auctoritate in tantum commoros, ut propte-

li

rea averterentur à Chrifto : quanquam illi,

] am j

3 du

ut id efficerent , omnibus modis adniteren-

j

tur

Origenes fané nihil hujusmodi

yr

füfpi-

W lg

catur ; cujus fententiam vifum eft appone-

re, ex libro 3. contra Celfum : « Chrifti ,

j

I/

*« inquit ; ad hanc vitam adventum fic mul-

* tis anté temporibus conri

git multipliciter

*€ predicari ; ut Judaeorum

gens tota , ejus

2

*

. exfpe-

u

(r) Joan. 1.

(s) Vide fup. eap. 6 in

fne | Q eap.5.

j li']ü

116

.Dz jzsu CunisTI

€

[4

exfpectatione ere&a,r inter fe quarerent,

y

lefi

« utrür adveniffet : cum Jefus jam advenit-

0j

€c

: fet.

Et conftat fané iftorum maximani

tur|

« multitudinem illud afferuiffe, & credidi(-

d

"

fe hunc effe, de quo fit anté prophetatum.

XIt

[4

Qui veró nihil crediderunt, afpernati eo-

[

(

rum tmanfüetudinem , qui Jefu doctrini

(it

optime? inftituti, nihil per feditionem mo-

l

ü

liri voluerant, ea in Jefüm funt aufi; que

m

Q [

vere, & re&tiüs ejus difcipuli literis prodi-

v

dére. Hec Origenes, nimirum oftendens,

Cw

fectatores Jefu à crimine fedi-ionis immunes

)

fuiffe, Id quod apertré (t) Lucas teftari vi-

t

detur , cum ait : Srabaut aitem ommnes uoti

(

ejus 2.longó: Et cum Marth. (u) refert , mi-

(i

niftros dixiffe Petro : Zeré 92 u ex illis es;

f

(

zam 9 loquela tua 1e manife[flum facit. De-

I)lm

clarat enim alios quosdam ab hoc facinore

(i

jk

alienos fuiffe , in primis autem Galilzos.

bt

Qu enimvero ratio eft, ut virorumomnium

V

animi fübitó immutati fuerint , non autem

Tüt

mulierum ? qua fequebantur crucem fuam

pu

portantem Jefüm , & (x ) plangebant ; ac

$

lamentabantur.

uód fi quem hzc verba

T

moveant ; . Clamabat univer[us populus ; vil

di

-Éüà

umiver[a turba, is refpicere debet ad ordi-

üt:

nem Evangelice narrationis.

Siquidem

Evangeliüæ dicunt , veniffe ad

capiendum

— Jetum

|

(C 1 Luc j 23*

(u) Matt, 26.

!

m]

QO Lwec. aj.

(

CraARITATE & GLORIA.

—

n

;emrï

Jefüm ( y ) turbam multam : vel (z) turbas

(

OxAovc , eümque duxiffe ad Caipham. . Illa

"

turba , five , üt (aa) Lucas ait,. omzzs multi-

N

zudo eorum , á"ray *0 ?rAn3oc asTGY , addu-

jl

xit eum ad Pilatum. — Attende hoc verbum,

d

eorgm : quo reliqua multitudo populi exclu-

od

Eandem il-

ditur , qua corrupta non erat.

mm

lam turbam univeríam idem Lucas fimul cla-

" (

màáffe dicit, olle buuc. dvsxgaZav vrauzAu-

J

Se

Ubique enim de eademturba loquitur.

'ndens

Confideremus autem & aliud teftimonium

muno

(bb) Joannis, qui id, quod ipfe modó dixe-

ji

yat , clamaverunt omnes ; & quod Lucas ait;

j Mi

[

i

exclamavit féimul univev[a turba ; interpretans

l mi-

7

dicit, Pontifices, & miniftros clamáfle, cum

j

j

:

li

j

ait: Cum ergo vidi[Jent eum Pontifices, &2 mi-

2

pniflvi , clamabant , dicentes : Crucifige , cvu-

AU

cifige eum.

Hec que diximus , fatis pro-

J

bare videntur id , quod propofitum eft , uni-

umüïüm

v. rfam fcilicet multitudinem conclamiffe eo-

| g

rum,quos memoravimus , omnium, Princi-

nl

pum, Seniorum, Scribarum, Pharifzeorum,

J :

Sadduceorum , qui priüs confpiraverant in

; verb?

snortem Chrifti cum parte plebis , ipfis ad-

ll ;

dicte , aut , üt B. (ecc) Chryfoftomi verbis

ä;

] 0f

corruptae : non au-

u

uFaþ J incompofite , &

3

tem

1enqu

i

(3') Matt. 26. Marc. 14.

(z? Matt. 26. ibi : Dixit Jefus turbis.

(3) Lwc 23.

(bb) 7oan. 10.

(cc) Hom. 83. in. Toan.

va—84

Ds Jssu CungrsTI

— ——

] -

tem eorum, qui jefum velut Prophetam ho-

nod

norabant , admirabantur , & diluculo venri-

f

tabant ad audiendum eum.

Nam totius

ftol

multitudinis, que Hierofolymis congrepata

&

erat , faventium Chrifto , & adveríantium,

T

Q

aut dubitantium , fortaífis vix quartam par-

tem area, Lithoftroto contigua, capere potuif-

fv

fet.

Caeterüm B. Hieronymus fuper Matth.

fim

l0.

l

cap. 21. huic fententie noítre refragàri vi-

* detur, ubi ait : Semper turba mobilis eft;

T0

T

«

* nec in propofita voluntate perfiftens ; at-

« que in morem fluctuum , diverforümque

fion

d

ii

* ventorum , huc illácque trahitur. Quem

« gunc quafi Prophetam venerantur, & co-

M

* lunt; poftea contra eum clamant : Cru-

T0f,

Verüm exifti-

f

* cifipe, crucifige talem.

mandum eft , eum loqui de iis, qui dubita-

Cn

bant, quid de Jefü fentiendum effer: hi enim

Ts

* ]evi momento huc atque illuc impelleban-

d

iv

tur. Sic enim ex eodem D. (dd) Hierony-

]

mo füper idem caput colligitur ; tria homi-

«

num genera apud Hierofolymam fuiffe, cre-

de]

dentium , incredulorum , & ambigentium.

( h

Equidem credimus ,'omnes , quotquot diíci-

«ï

puli fuerant , aut alioqui faverant Jefu, hàc

(

—

«

ejus ipnominià offeníos fuiffe , cum ipfis

ii

Apoftolis , ac fanctis mulieribus , unà exce-

ptà Marià matre Domini , juxta ipfius Do-

Id

mini predictionem. . Dixeratenim futurum,

ut omnes fcandalizarentur in ipío , in illa

(e

no&e—. |

|

(dd) Swper bec verba : Et cum intráflet Hierof,

CrangiTATE & GLORIA.

II$

—

m

nocte, Sedquod tanta animorum mutatio

) Vil

facta fuerit, ut demptis tantummodo Apo-

| fs

ítolis, Nicodemo , Jofeph Arimathzenfi ,

ac paucis aliis fidiflimis difcipulis, & fanctis

g'l'Cgäiä

Jntum,

mulieribus , reliqui omnes ignominiose tra-

&averint Jefüm, & conclamaverint, Cruci-

mpr

fige ; id nobis quidem nequaquam fit veri-

potmr

fimile, Quód fi quisab ea opinione depelli

rMar;h.

nolit, quin puter animos omnium ad eum

gäri»i-

yli d

modum depravatos , ut crucifigi poftula-

rent ; ei fatendum erit, mox à peracta paf-

RA

imq

(fione Chrifti denuo converíos omnino omnes;

Qlem

etiam malos. Sic enim fcriptumeft (ee) Lu-

cv 23. Et omnis turba eorum , qui ffmul. ade-

LU

T

vant ad [pe&laculum iflud , &3 videbant, que

j Qu

fiebarit , percutientes pe&ova [ua vevertebautur.

(

Caeterüm ifta examinandi gratià propofui-

lj el

mus, cujusque judicio relinquentes, quomo-

]i

do füpradi&tam B. Hieronymi ; Ludolphi,

tertn

oU

eíque confenraneam B. Bernardi fententiam

n

accipiat, quam fuübjecimus , ex fermone r.

He; "

de Dominica in ramis palmarum ; ubi fic ait:

[(4

eitiil

In eadem civitate, plebe eadem, & eodem

Ü

&c

tempore , nunc quidem proceffionis glo-

o d

[44

(

t

ria ; & divinis eft laudibus honoratus ;

oftmodum veró interrogatus contumeliis,

m

[44

& tormento, & cum fceleratis deputatus.

u EXH

j

Idem dicit fermone 5.

gt

j

(ee) Luc. 3.

l

?

p

CA-

H4

j

I2O0

Dr ]gsu CunisTI

Neq

CAPUT XV.

bitas

bant

jus

Contra eos, qui putant tam fecu-

Qütt

rO animo fuifle Principes Sacerdo-

j fun

tum ; & Pharifzeos, atque ita contemptum

Cant

habuiffe Jefüm ,'ut, poítquam eum ad Cai-

4

pham adduxiffent, cuftodià militibus, aut

Ton

miniflris commiffà , abícefferint ad

Deg]

capiendum fomnum.

Jre

Oc quoque, quod dié&turi fumus, adver-

conf

H

fari videtur iis, que de Chrifti Domini

ills

gloria prodidimus: quód multi, cum faris

pot

commodeé explicare foleant, quàm airoci in-

mf

; Vidià, atque odio concirati Principes Sacer-

fum

cerdotum , & Pharifai ferrentur in cedem

K

Chrifti; ac proinde oblatam à Juda oppor-

busc

tunitatem capiendi illum, à turba femotum

( |

arripuerint, fummáque curà incubuerint pri-

Tionr

müm in hoc, ut comprehenderent , deinde

q

ldf

ut fine periculo füo morti traderent; mox,

C

velut harum rerum obliti, ita fecuros, ac fe-

pto

QUs

nes eos faciant , ut, poftquam ad Caipham

illum perduxiffent, cuftodià miniftris com-

[

miffà, quieti fe tradiderint; nec reverfi fue-

| dur

rint ante lucem; quá re fignificant, Principes

Qu;

contemptui habuifTe Jefüm, & non metuiffe

teff

eum; cum tamen e

jus rei nulla veftigia ex-

(

ftent in Sacra

Scriptura; imó ea res ceeteris

net.

eorum actionibus, & confiliisplan? rep Ng

i

P

eque

D)

.:l

CraniTATE & GromniA.

IZI

Neque enim ardor invidie, atque odii acer-

bitas fegniüs, aut remiffiüs agere permitte-

bant: & non poterant contemnere eum , cu-

f

jus vim prepotentem ipfi experti fuerant,

cüm alias fzepe, tum in temple, cum ex ipfo-

'trá

rum manibus elaberetur, (a) lapides inten-

tmpwm

d Cäi

tantium. . Cujus virtutem cum agnoícerent,

& per malitiam Deo tribuere non vellent,

js, dl

non gregariis deemonibus adícribebant, fed

A

Beelzebup, Principi demoniorum. fta ex-

perientia divinee virtutis, aliarümque rerum

l-

confideratio, egregia cum laude geftarum ,

Jomin

illos long& fübmovebat à contemptu.

Sed

m hj

potüs homines perdit avaros ; fimülque

sl

miferé glorie cupidos , conjiciebat in me-

; t

tum, ne ab Jefu delufi, ab omni fpe dejice-

cedtn

rentur, retinendz auctoritatis fuc; & omni-

"

bus confumptis artibus ac viribus ; à popu-

lo(b)defererentur. Mirum eft autem, quid

mO[UQ

n p

nonnullis in mentem veniat , ut addant, eum

etiam in carcerem detrufum à Principibus.

i

Certé de carcere, & fomno nihil veteres Scri-

j f0l

WS) 3C e'

ptores meminerunt : & Matthaus, ac Mar-

cus declarant , eos per reliquam noctis par-

)giphüm

ts Go

tem in divexando Jefu occupatiffimos fuiffe,

Afl

dum undique caufas conquirunt, ac fingunt;

quas malitie füse preetexant ; & audiendis

iÉ

j

netti^

teftibus, reo examinando , fententiis dicen-

exhibere volunt, Variis

p*

dis, judiclii formam

H ;

enim

cs

uo*neï.

f('a) 30—(1-;2, g. 70.

(b) Suprà Cap. c. e';r' ^.

122

Dz Jssu CunisTI

enim perturbationibus diftrahebantur, hinc

* at

impotenti odio urgente, ut caedem accelera-

( &a

renr, inde metu populi, preefidis, ac Cafaris

& f0

retardante, &, ut cautiüs agerent , fuadente:

V o

ne, dum occidendo íecuritati füee ftudent,

((S

in gravius periculuin inciderent. B. , c) Chry-

( V

foftomus fuper hzc verba Joannis, £ra? au-

Qur

tem may: *Antequam vallus ; inquit, canta-

RUPI

Bul

«* ret, ad Caipham ducitur: inde ad Pilarum;

[4

quibus verbis oftendit Evangelifta, à me-

K on

.dia noéte usque ad mané à

Caipha inter-

Cf

[(4

rogatum, nihil refpondiffe. Idem in (d)

[ t

[14

Mattheeum: Cur autem ipfum eó, (cilicet

((m

&c

[

[4:

ed Caipham, duxerunt? Ibi omncs erant

congregati , & communi confilio Pontifi-

&

[44

cum res gerebatur : idcirco ad eum oinnes

nod

«

conveniunt, qui illo anno ftümmum Pon-

m

€c

tificatum obtinebat, ubi perno&tabant vi-

$d

[f4

Lao1

gilantes: adeó, ut Pafcha eà nocte come-

II

dere neglexerint. ;;

Hzc B. Chryfofto-

D

mus, cujus fenrentiam Euthymius, & Theo-

$i

phylactus fequuntur.

Ille fuper Matthzi

i

* caput 27. Erat autem mané , inquit, & ipft

| W

* nonintroierunt preetorium, ut non conta-

Iu

* minarentur, fed ederent Paícha: pertotam

m

* enim noctem examinaverant eum.

t

t

« 'heophylactus in Matthai cap. 26. Ad

Do

* Caipham, inquit, ducunt, qui Pontifex

ernocta-

* erat anni illius : ubi & reliqui p

« bant;

(q)

f!

| (c) In cap.18, oan. Homil, 82.

(d) Iu cap,36. Mattb, Henil. 85

l (g!

—

CriARITaATE & GroniA.

123

[4^

y,

bant, non comedentes Pafcha, fed exfpe-

d

étantes , ut occiderent. Sic & D. e) Hie-

Qin

ron. füper heec verba Marrhaei, Mag?. au-

jtdett

tem fatcto : Cerne, inquit, follicitudinem

d

&

Sacerdotum in malum: torà noéte 'Vigi'l'a'-

YCn

"verunt, ut homicidium facerent : & vin-

EW lrü

ctum tradiderunt Pilato.

His addemus (£)

, at

Rupertum, ejüsque teftimonio contenti eri-

Jatur

mus: quia longum eflet perfequi fententias

! ämf'

« omnium. Coperüntque Principes, inquit,

g'inr

v

« furere à vino, quia videlicet jam tentulen-

n

* tj, utpote in illa magna nocte Pafchali Do-

f

« minum comprehendentes, totà no&te vi-

s t

* pilaverunt, ferámque crapulam ructantes,

foni

&c. Hiauthores teftantur , Principes totà

Trnis

nocte congregatos manfiffe, & nequaquam

tam fecuro animo fuiffe, ut inirent fomnum.

u

pv

Sed forté opporentur nobis hzc verba (g)

qui

Luce: E u£ fa&hus efl dies, comveuevunt Se-

rvfoï*ö

nioves plebis, Pvincipes Sacevdotum, &2 Scviba,

The

€2 duxerunt ilum im concilium fu. Cum

i

enim dicit, eos conveniffe man?; fignificare

,Ul

videtur, priüs con

regatos non fuifle. Ve-

j

ncobe

rüm meminiffe debemus , Lucam, prater-

t

miffis iis, quee à Matthzeo, & Marco comme-

i

"

morata funt, fat habuiffe oftendere, eo tem-

"

pore, quo ultimum decretum fa&tuth eft de

hs?

Jefu

"

« yh

(e) Super cap. Mattb. 27.

(f) In cap.18. Joan. fuper bac verba ; Erat autem

mane.

(g) Luc.22.

154

Dz lzsu Cnnisr:

Jetu clu-c-lïigendo, & ad Pilatum ducendo,

t deu

interfuiff2 omnes Principes, Seniores, &

im, (

prolix

Scribas; & communi omnium confilio per-

petrata, qua deinceps ab eo facta narrantur :

Apof

quz enim antea per totam noctem contige-

parte

Sacer

rant, ea à Matthzeo, & Marco diligenter ex-

pofita funt; ab eo veró omiffa. Forté remo-

Diore

