vt pre multitudine concurrentium ad baptif-

mum jefu, raritas videretur effe apud Joan-

(J

(

nem, Hecàíolo loanne Evangelifta tradi-

(

ta fünt , capite 1. 2..3, 4.. & facta, priusquam

:

Paptifta in carcerem: conje&tus effet^ ür di-

ferie fcriprümeft Joan, 3. "Quo jam ab He-

D

"rode

1

.3

D. N. Jzsu Cg&ïs-"fe

253

rode Tetrarcha comprehenio ,. Jefüs rurfus

gli p

1 Ofbivr

& Judaa per. Samariam reverfus: eft in Gali-

nl

leam : üt Joannes 4. cap. refert.

. À quo

tempore caeteri tres

1

« m

$

Evangeliftae . ,hiiïto;'iam

Gd

auífpicantur.

:

oodem

SNGQCAP

U

JT XV. -

t qu

duf

De reliquis Domini Jefürebus oe-

Fagt

w ftis in Galilza, & Judza,

i,

Everfus iraque poít (4) annum fer? ab

Tij

R

. :

d

eotempore, quo primum miraculum edi-

I U

dit in Cana Galileeze, (b) honorificé exceptus

RU

eft à Galileis, ewin omnia vidiffent , qua fect-

Y

nj

va? Hie

d

olymis in die feflo :

& ipff enim ve-

iL

nevant a

,

0,

diem fe[tum , àt Joa

nhes ait.

Ac

i* |

deinceps clariore famá, quàm antea, & fu-

Ul 4

prà, quam credibile eft; celebri, per omnes

d

vicos; & civitates Galilez , & Judeze Evan-

m

clii fermonem fpargere capit , per alios

xïptmïï

annos (c) duos cum aliquot menfibus.

uo

)

tempore, que egerit, & docuerit, hoc loco

:ofnpl?

non profequimur.

l hjbm[)

oc tantüm dicernus,

magnifice, & prolixé ab eo praftita, qua à

& M

Eroplxctis promiffa fuerant. (d)Pradictum

Bs

erat

ib

(*) -Vide ffan jj en.

i JO&H'

(

049. 4.

.

pn

(c) Janfen Epifc. plené probat

3

A 7:/?011 præd:cäj]ä xm.

nis tribus c«m aliquot enenfibus, ex Cyrillo Alexay.

juxy

(«X Raper. in cap. 4* Jean: qui. fecuti

,

3

fs

W

ctdatfum

wnt Orlgtïz

Ts

cap, jommi: 4. sem, ; -injgag.. 3

(d) I]?z: 44

e

l

36 OMPENDI UM Vi 23

Ia

254

-—

s Do:-

Ws , (

erat; ur re

quiefceret füper eum fpiritü

füm ;

mini , fpiritus fapientiee , &

intellectüs ; fpi-

de:p

ritus confilii

, & forritudinis ; fpiritus fcien-

duts.

tiz, & pietat

is : & repleretur fpiritu timoris

tumpr

Domini.

Quibus verbis fignificabatur

omnium gratiarum ple

nitudo, & exuberan-

lu m

j

tia futura in Chrifto : & virtutum omnium

us concentus : qualem in nullo ho-

iüm,

perfe&

Ritürgr

imine v

iderelicuit, praterquam in Chrifto:

qondi

cujus tota vita nihil aliud fuir , quàm arche-

f

typurn, & abfolut

um exemplar verze perfe-

"Ad quod collata : virtus

tf

€heque virtutis.

omnis Pharifieorum ,

- & Gentilium- Philo-

»

Tophorum ; evanida, umbratica; inanis ap-

um p

Darebit.

dsu oU arcdraet fcilicet : x

if

my

|

TOU Aeyet.

- Ubi enimreperietur vera illain-

nocentia ; manfuerudo , hu

militas ; veruüs

fl

ie-

AC

contemptus mundi, abnegatio füi;

P

*

ropr

que voluntatis

adeó non fimulata

ubi illa

lf

Tihj)

inviéta patientia ;

promptiffima obedientia;

ardens charitas ;

& fincerus amor erga 'ini-

odf

falute avidé oppetátüt

àir o

micos, pro quorum

.

zDors , prete

rquam 1

n Chrifto ?-Tum ubi

b

Q

doctrina illa fl

ammea , celeftis, efficax; que

:

univerfüm terrarum o

rbem innovavit ? que

rf

lt

totum hominem transformat; & ? terrà eve-

hit in ccelum ? Preeterea (e) praedictum eráf,

i

W.

fore , ut Deus ipfe v

eniret, & falvaret nos:

ac runc aperirentur oculi cecorum

, & au-

Ti

ficut cer-

'r'.&s,';futdorgmï paterent : tunc faliret,

r

PWE^ R

( Is s.

u

e

D. N. Jzsv. Cnunasmr.

255

vyus , claudus , & apefiretur lingua muto-

B&ü& ï?l'

rum : (f) item, ut mederetur.contritis cor-

ns(re-

de.::pradicaret captivis indulgentiam ,. &

Q timy

claufis apertionem. .. Multa in hanc fenten-

ifcabim

tiam predicta funrà Prophetis. Jefusomni-

xube

bus.modis probavit fe illum effe, q,.uem- Pro-

phete annuntiant , & non folüm hominem,

orip

ylo

verüm etiam Deum : nempe Dei filium per

| Chriflo'!

naturam : cujus potentià mundus ab initio

m

conditus, cujus providentià hactenus con-

? pörïei

fervatus eft. . Opera enim ejus talia; ac tantà

j Virti

fuerunt;:.qualia, & quanra Deus ad urilira-

y Phil-

rem:hominum affidué operatur ,. & qualia

ii

olim prodita fünt in creatione mundi , juxta

p

ipfius profeffionem ;; .cum ait : (g) Zmez,

s ii

amen dico. vobis ,. uon-potefl Filius à fe facere

jnm

quicquam , 1isl quod videriz Patvem facientem.

Quecunque enim ille fecevit, bec £9. Filius femi-

erPfiæ'

quii

litev facit. . Et pauló anté : Pater meus usque

1000 opevatuy , €7 ego opevor.

Adhzc ejus-

dienrt

ji a"imf

modi füerunt opera Jefu , cujusmodi exípe-

&ari oporterer à Meffia Rege , Salvatore

j eti

;

] ?

mundi. Peromnem enim vitam nihil aliud

quàm íervatorem ; quàm beneficum , quàm

c'aX':W

«onfolatorem egit. Perpetuó docebat mul-

iv

tirudinem : fanabat &gros omnes , quotquot

gne

jndi

d. eum . adduci , aut. deportari poterant ex

tora Judea , aliísque circumvicinis locis.:

a n

mundabat leprofos, firmabat paralyticos,

j4e

(*

L ERE UE

UL

(£) W. 7

» at

( u 7—

i

9

216

CoMwPeENDIUM Vir&

Lreftirypbär mancos .: : ceecis donab-a;;y*ifqmä

tio dl

i-fï,1"1'1,,diä auditum , mutis loquelam : proMga—

it QUi

bát dzmones , evocabar morruos , fatura-

ll pe

bar famnelicos ; affliétos confolabatur-

ME

"

1

;

j

tebris j

duas, peccatoribus peccata remitrebat, D

e

y

p n

nique pro falute humani 'eneris femetipfum

(1) G

totum impendit. . Haec (olida fünt argumen:

Vil dc

tà , & expreffa figna divinz porentice, acbo-

p

niratis : & bencficia Meffià, magno Rege;

titm,.

Deo,ac homine digna. Id quod multi ex

&timir

judaorumturba recte perpendife monflran-

fare'rh D

tur, cum (h) ajunt : Chriflus cum venetit ,

tbl

sunquid plura figaa faciet , quam qua bic fa-

bt b

£it * Sed hac , üt diximus , non profeque-

inur latiüs. : Tantüm exponemus ea; que «

tiine

domr

éxteriores mores Domini Jefü ; cultümque;

Qümine

àc victum pertinenr , eliáque ejusdem genc-

m (

ris, In Galilaea moraturus, nor repetiit ur-

NU

Ti

bem Nazareth ; in qua educatus fuerat :

(

rüm domicilium elegit in urbe Capharr

aum,

abi-

Qu

xavdunow , iquit (Y) Mattheus , five h

Wümr

tavit in Capharriaum. -In ea civitate tribu-

tum db eo exaétum legitur ( k) velut cive s

TlS.q

W

D r

vel inquilino , quód in ea civirate àt pluri-

muüm verfarerur. Hec Evangelici *fegtiï"ïöï

Tij

des conftitura eft, ut compleretur vaticinium

(

&i

i

m)conü«

( d

q(l) lfaize ; qu? praedixit fore ut in.

-

adibieddbd;

T

At qib

i

Q 30

(h) jean. ?.

(i

'(i) Mazth.. 3. -

() !

(k) Maztb. 17:

d

i

( IHfai- 9.

À—

D. N. Jzsv Cunistr.

25?

Wi

nio äuarum tribuum, Zabulon; & N ephthah,

)u

li

in quarum priore eft Galileea, in altera Ga-

j

lilea gentium ; populo, qui ambulabat in te-

ür d

nebris, clara Evangelii lux exoriretur. Re-

gio, in qua Capharnaum fita eft ; dicebatur

Tepit

(n) Genefareth ,. in Galilea gentium : quae

Iu

n

valde accommoda erat ad Evangpelii propa-

n

gationem ; quód ob (0) miram aéris (alubri-

o Nb

ml

tarem, atque temperiem , foli fertilitatem

eximiam , Jordanis:fluvii , & ftagni Gene-

oríro

fareth propinquitarem ,. mágnis oppidis ,

ä!lk*ïlf ]

Ij

celebribus vicis frequens , uberem promit-

T

i

teret Evangelicae meffis proventum.

In ea

Vi

regione fons erat urbi Capharnaum (p? co-

n

yq

gnotninis , dictus & ipfe Capharnaum, ipfo

[f

(

iil

nomine rei eventum comprobans. . Siqui-

dem Capharnaum, agrum, aut villam con-

tLUf

folationis fignificar, üt B. (q) Hieronymus

V

j

docet. — Idem oppidum fuiffe reftatur , &

usque ad füa rempora exítiriffe. . (r) Jofephus

«

btl

vicüm nominat, x .. quód effet fine mu-

e

k

M

ris : quales multi in Judza vici ampli, & co-

piofi erant : ob id fort& , quàd Pompejt

"

h

müunitarum ptbiu,m muros dirui ju(fif

Tet. ($)

Gl

W

Stfaþþ

rer*

(tb).; Hie;fon. in locis

k

Hebr. tom. ;

à

(n) Didem,

p

(0). Zofeph. lib.-. cap. 18...de bel. fud.

. -AIL-

(pY Ib:dem..

(q) Hierod,in nom.

5

H

"

ebr, de Luce Evangf '

(v) Jofepb. in.vita fua.

Strabo lib, 16. Mattb. o. 11::

)

d Luc. 4.

258

*COMPFNDIUM VaTE

p

gif,abo enim fcribit , eum rïuni-tioneskröguqu

dacilh

Judaz evertiffe, . Matthaeus, & Lucas urbem

tormri

nominant ; vró^v ; in qua fynagoga erat ju-

lsetim

odiano-

d«&orum, & preefidium militum Her

RUTtres

rum, quód Arabiz finitima effet. . Nihil

dcadi

preterea de: ea compertum habemus ,. de

Wex tot

iagnitudine fcilicet , atque opulentia; nisi

ttrilo

quod haberet ut minimum quindecim millia

f gt

civium, ac incolarum : quód nullus effer in

Rn

Galilza vicus ita infrequens , quin tot. ho-

o

minum millia contineret ,'üt Jofephus fcri-

n

bir Jibro 3. cap. 2. de bello Judaico. .. . Sira

ttüdiner

erat citra Jordanem prope illius oftium, quo

tttftiq

influit in lacum Genefàreth, $ reoione Beth-

petup í

D

faide , five Juliadis, non procul à Tiberiade;

6d

& Tarichza , civitatibus amplitfimis , atque

D

ii

iridem ftagnoadiacentibus. . De domo; quarti

F

m für

Dominus Jefus Capharnai incoluit ,. quan-

d

quàm Evangelifte nihil exprimant , utrüm

Duwp

ei propria , an ab amicis conceffa fuerit ; nis

f

hilominus tamen credimus , eum (t) nullam

m e

domum habuiffe fibi propriam jure dominii:

Qihe o

ur undique verum fit ,. quod ipfe apud ( u)

Pieüdæl

!

Mattheum de fe praedicat : //ulpes foveas ba-

Qu :

Pent , g volucves celi nidos : filius autém bo-

Q

qminis uon babet , ubicaput veclinet, .. Porro.ad

m d

eun domum toto feré praedicationis rempo-

fotitn

re referre fe folitüs videtur ; guld»ti?si docen-

l

DI

L(t) Slc Sc 77)0, Pg;.—;*ql;.g.

nZ;.,;uxm B. Hierez,

—5--

,U Mattb, g.

"" Qu) Martb. g.

0 M

e

(X

—

"D. N. Jssu CuRis T.

259

nisrem

di, acultro, citroque proficifcendi labore feffo

Jcisüria

corpori nonmihil quietis tribuere coperetur,

r

letdnt

Isenim perpetuus Jefü mos erat; ut (X) obiret

eivitates, & vicos omnes Judaeg, & Galilaeze,

docendi ; ac fanandi gratià. — Quà re fiebat ,

fhU y dw'.

l

ut ex tota Judaa ; regnisque vicinis , innu-

Ts

meráà hominum multitudine ad eum confiuen-

ommii

te;, gravi moleftid afficeretur, & idcirco

ia

nonnunquam domum repeteret , quafi con-

f

tinui laboris levamentum fperaret. Verüm

hus j

id fruflra erat.

Nam ob miraculorum mul-

, i

tirudinem , & excellentiam do&trinz, tanta

m qu

erat frequentia multitudinis ad edes ejus per-

o

petuó fefe agglomerantis , eásque obfiden-

jrid

tis ; & flagranti ftudio prefentiam ejus fla-

m

; i

tantis, ut fübinde non liceret ei vel (y) ci-

'O)QW

bum fümere , & ob id fzepe ad deferta con-

I

fuperer , ut requiefceret paululum.

Sed

p

procul aberat ab eo, ut in ullo fecreto quie-

U

tem inveniret.

Indefeffumn enim populi ftu-

quit

dium erat.

Ubique denfiffime hominum

i?

türbz occurrebant, quae vel fànitatis reci-

] Ud g(u)

piendz defiderio , vel audiendi aviditate , lo-

m

corum, rerümque difficultates incredibili ala-

d b

critate vincebanr, nez ullum quiefcendi fpa-

ii

tium dabanr.

uà quidem re licet füpra

fenp*

modum gravaretur, tamen tantum abfuir, ut

5 (

þff'gnäerdtur?' ur ultr

O etiaminvitaret omnes,

a

z

JR.,z'

Lladdidinibhr

E

l ä,fgf;r

hheneses M

(X Mattb. 9

(Q Mar. 3.

260

,CowrENDIdw ViTE

n

'«

"

al

(Z) dicens: Z'enite ad me ommes, qui Talova-

Jis, €9 onevati eflis; eg ego. reficiam vos; Gau-

asion.

tersfo

debat enim rapi regnum cclorum ; & per

fe promptam, & omnibus expofitam beriefi-

titu: d

Bufb

centiam füam provoecari : oeterüm de his

omnibus rebus egimus aliislocis. ^ Ex qui-

tf

bus conflat, nullum fuiffe tempus; quo:Do-

hdtryj

ininus Jefüs ab officio vacaret. Semper'aut

Átmyr

docebat, aüt fanabat segros , aut orabat ;

nj .T

juxta id; quod apud. (aa) Joannem ipfe dit :

ctempl

Ego; qu« placita funt ei , fcilicet Patri ; facio

hus p

Math

[emper. « Nuüsquam in rebus externis Occui-

patus fui

í

ff

*

tim,f

elegitur; aut .huj'us»-'*.fzþcvulil nego-

Fiisf fe immifcuiffe.

"

P

fint,.

sontint

f do

COCAPUT X

x en

Quis Jefümos fuerit in docendo.

iif

lit

IN docendo hünc moxjäm fervabat, uromm—

Wi*in;ül,' ü

À bus (abbatis doceret in fynagogis. - Hanc

qqö:ten

éi confüetudinem fuiffe Lucas cap.; 4.. tefta-

1j

tur, cum ait : £ veziz Nazaretb , ubi erat

(f i

gutvitus : 62 intvavit fecundum con[uetudinem

75,*2)' i

Juam die fabbati in fynagogam. . 1tem. Cüp..I5.

t

Evat- autem docens n [ynagoga eorutm abbatis,

Ts

Et Marcus cap. 1. £* flatun fabbatis ingre]|u

LT

in:fynagogam , docebat eos. .. Feftisdiebus do-

fim

Scenope-

cebat in témplo , àt in "Pafchz ;

fgzüzzfa-

——

ddis

D Rc]

NT

'N

(3a) oaen. $.

e

i

D. N. Jesv- CuR zs;r;i.

26I

n dl

i

xm, & Encomiorum feftis.. Quibus in lo-

ïülh(

0

6i

cisjnon ad :clepfydram, üt noftri conciona-

tores folent ; fed per totos dies, eósque con-

nüy

ii

tinuos: docuiffe . videtur.

(a) Philo apud

j delt

Eufebium fcribit, Sacerdotem, aut unum

Bgi

& fenioribus folitum in fynagogis Judaorum

(

t

legem recitare; & e

xponere per totum diem

j

d

crepufculum vefperti-

1

p

Ífeprimum , usque a

d

Oraod,

pum. . Illum morem à Chrifto in fynagogis,.

lp[e j

ac templo retentum , ex ipfa fcriptura pro-

ti; fit

bare poffumus argumento ejus ; quod ex

Matth. cap. 21, & Marci 11.collipitur. li

Is C0

li

I

enim , fi attente legantur, perfpicue demon-

ftrant, Jefum in ultimo Pafcha fefto tribus

continuis diebus mané veniffe ad templum,

at docuiffe ; nec egreffüm ante vefperam.

|

Mox enim ut inpreffus eft Hierofolymam ;

adiit templum.

Deinde civcumfpettis omui-

VA

lus , cum 4am ve[peva e[Jet bora, extit in Betba-

t o

niiin; at Marcus.

Unde poftridie mané ,

, J

quo tempore execratione ejus ficus exaruit,

u

P'eniuumt. Hievofol'ymam , inquit Marcus': 69

j

euin intvot]fez ia Templum, cepit ejiceve venden-

u

7ey g ementes n templo....Ex mox ; Docebat

é0$.-. Deinde , Cum ve[peva fa&ía e[fet ; inquit

pl

jl

irerum Marcus ,. egrediebatur de civitate. . Et

eum anau? tvanferent , videvuut ficum aridam

;'figf' d

ju

fadam à vadicibus. . Et poft paucula « E7 ve-

a.

-Iíta nimirüm

d

3

gl?.'-

722u72t «ïuï[ü& Hiero[olym

——

——

x

—

.. probant

/

d

(g) Philo epud Evfcb. lib, 8. cap. x de grep. Euang.

262

CowrrENp1iuM ViT É

——

st o

probant apert& , Jefum rotis tribus-diebus-

from

continenter nihil aliud , quàm docuiffe; aut

E

difputaviffe cum Scribis, & Pharifzeis... 'To-

uqi

tius enim populi ardens audiendi ftudium,

tmpus r

QOcefe r

& Principum, ac Pharifzeorum imporrunitas

nulli alii rei vacare finebant.

Omnes enim

fs

ab initio diei usque in vefperam fimul. cum

qode

ipfo perfeverabant in templo. . Nec ipfi re-

dpran

linquebant Je(um, fed relinquebantur ab eo.

ia

Sic enim (b) Mattheus fcribit, eurmn primo

lts

die relictis illis abiiffe foras, extra civitatem.

Qu

Lucas hzc omnia claré. enuntiat: cap. 21. his

f&C t

verbis : £rat autem . diebus docens. in templo ;

l;

i

ttotfibus vevó exieus , movabatur in motnte, qui

Tuntus:

veng (b

vocatur Oliveti. |.Et omnis populus manicabat,

hoc eft , mané itabat, ad eum in templo, au-

m.T

dive euim;

Hoc Lucas narrat factumin dicto

qando

ultimo fefto Pafchae.

Idem etiam antea in.

ff

Scenopegiz feftlo fatum , Joannes Evange-

füttm-de

lifta narrat, cum (c) ait: Tefus autem perve-

Flllïfi; '

Xit in moutem Oliveti, €9 diluculo iterum ven

&t

i templum €$ omnis populus venit ad eumy&9

Vb(cg ;

Jedens docebat eos. — Ex his locis inter f& co!-

Tidini

latis percipimus , hunc fuiffe morem Jefu ;

d 4

urquotidie fümmo mane? accederer templum;

&c doceret per totum diem , nec difcederet

inr:em;

€ remplo ante vefperam, . Origenes tractat.

L

35. in Matth. dicit, Jefüm eo tempore:quo-

DL

DN

tidie permanfiffe in templo Dei, & pr?bgii

dub

fe

)l

- (b).Cap..2s.

^

li

V

n

(c) Jeau. 8. :

—— —

D.:N. Jesu C anisTI.

163

us Qdj

fe fe'omnibus volentibus ipfum audire, (d)

Beda addit , eum per omues quinque dies,

g.]

ex quo-Hierofolymam afcenderat usque ad

(hudnr,

'

tempus paífionis , femper folitum per diem

docere in templo, & noctibus exiiffe. .. Jau-

QOITUCE

st

fenius:negat eum przdiciffe Ferià quintà:

mu d

quo die duos difcipulos mifit in civitatem,

cipits

ad. parandam ultimam coenam.

Caeterüm

t ial

hoc-pratereundum non eft; quod :e) Mat-

p

thzeus, & (£) Marcus addunt , Jefum ; cuin

'vimtem.

mané ad templum. procederet , efuriiffe :

a1,li

nec tamen exiiffe 6 remplo ante vefperam ,

tmjh;

nullo ;:àt apparet; guítato cibo, aut poru:

Tantus ardor charitatis in Chriíto; tar fer-

ii i

412i€!1['f"r

vens ftudium promovende falutis humanae

erat.

Profeftis diebus docebat in domibus;

/0; il

ndido

quandoque in plateis ; üt apud. Lucam (p)

i

fermo ifte impiorura probat : Manducavimus

coram 1e, $9 bibumus ; €g in plateis uoftvis do-

yut

] Pefï('

cttifli:: plerumque veró in locis apertis ; &

extra civitates. - (h) Alibi enim oftendimus,

o

61.113) Ü

vix capaces fuiffe urbes numerofiffimae mul-

f

tirudinis; undique accurrentis ad do&trinam

i JC[LH

Jefü. ;Sednecin itineribus docendi ftudium

il TU

iqygïmi;.tebaz-, | ut, ex (1)

Luce cap. 14. appa-

Qd

4

ret.

n

(d)l" Beda in cateua, Tbom. in cap, i. Mai

-€e) ;Mattb. x..

c

m

— fyMar a.

Til

1

T

l

) Luc. i5.

)--Lib. de claritate , Q?c..cap..5. .

/

(i) Luc. 14, ibi : Ibant autem tur

bes multe cum ca

& converfus , &c,

264

CowrrNpriuM VTA

ret. -»ffCuhï doceret in fynagopis, huhe»gm'n-

QCCQrTIt

rem ferváffe viderur , ut. in initio fermonis

fu.

ftaret erectus , & accepto à miniftro libro,

nyuda

ur;de

legeret illum locum ; quem fibi-fumpferat

explicandum ; deinde complicato libro ; &

RUTETU

miniftro. reddito , federet, -.Sic in ( fyna-

MO

goga.Nazarenorum feciffe legirur. .In tem-

qtdog.

plo veró inter docendum etiam ftetiffe me

Wa

l

moratur., àt Joan. 7. 77 zo

vif/no autem , -

ü

"

dusef

quit.» . die magno feflivitatis flabat. Sefus , 69

[

elamabat. . Sedebat autem in fynagopis cmi-

mæï!

nentiore loco , circüm affidentibus Seniori-

i

bus populi , & plebe fedente füper matras,

TE

t

*« Hac eft traditio fynagogze ; inquic B; (1)

« Ambrofius , ut fedentes difputent. fenio-

Àntiy

** resdignitatein cathedris, fequentes in füb-

atits

** felliis,.noviffimi in pavimento füper máat-

Tlefh

tas... "Talem feré morem obfervatuni cre-

ais ln

dimus etiam in templo, nisi quàd plebs ini-

Tf t

bifemper fletiffe (m) legatur: quód; quam-

Sedly

vis ampliffimus locus effet;: àt alibi oftendi-

quità

mus , tamen infinitam hominum muiltitudi-

tts]

nem ,.ad templum convenientium : vix ::cae

d

peret.

Succurrit autem aliquando rnirari ,

]Uäïal

quomodo. Jefüs docuerit in templo; & fyna-

Jori

gogis ,. cum. non effer de.genere Aaron-fa-

ilotg

cerdoreli, nec Levita, üt füprà declaravimus,

m

fter nofter,

Huirc quecítioni Enthenius; .migi

ibip

(k) Lüc. 45

d occüi:rït

i

f

D) Mmibrof. in 1. od Corint.

cii vg.

() ]

Am) Josn.1: Q9 2 Patal.

ó,

L

264

D. N.'Jzsu Cunrevi.

li

occurrit in.confüratione libelli; : legalz | ]ea

m

[u: facevdotio ; ubi ex authorirate "Fi:eodofii

ito ]i

cujüsdam Judai, quzeapud .n; Suidsm ex-

fumpít

ftat , deceraitur: Jefum cooptatüm fuifie-in

]im;d

fiumerum Sacerdotum , & pradicandi bo-

(f

norem:ei delatum obeam caufam, quód' Saz

ltat

cerdos effet.

Enthenius arbitratur ; nétnis

atfeme

nemin fynagopis à docendi munere exclu-

u d

di folere, qui alioqui egregià doéctrinà pré-

'ditus.effet;:etiamfi de tribu Aaron non effét,

necde tribu.Levi. Cuirei hoc documento

9giserm-

Senioti

€ft;:quód D. Paulus fübinde docuerit in fyz

TAUUS,

O

gis ; quem tamen conftat non fuiffe de

4l

u Levi; fed Benjamin. Nam apud 0)

Y n

Antiochiam Pifidie docuit in fynagoga, ro-

T

gatus.ab Archifynagogis. Deinde apud(p)

-EFheffalonicam ; & (q) Corinthum , atque

t m

aliis locis.

"T

Credendum eft. autem , nemi-

dit

nem- docuiffe, nisi permiffü Sacerdotüm.

Sed bsc obfervatio ad Jefüm non pertinebar,

qum

Xen

1

qui templi Dotninus erat , & à Deo confti-

jl

tutus Rex füper (r) Sion montem fànctum

«jus; idémque verus Sacerdos, & Pontifex ;

"T

mirt,

juxta:Pfal. 109. qui incipit : Dixit Dominus

k

Domino meo;:- Ubimanifefte Deus Chriftum

m

alloquen$ , ait - w es Sacerdos i etevnum;

cundum ovdinem Melcb

Quufmus

ij

fedecb. Qui- Pfalmqä

golt

ab'pfo Davide compofiïl-s eft. -

"(n) Jn verbo Tefus.

— "

i

(o) Ad. z.

(p

)Ac'f :7 M'(q) Aö?. ls "

(» P ql ?.

$

CA.

e66

CoMrPENDIUM yITE-

ss

tjb

COCAPUT XVIL. .

us

dumij

Quilis fuerit fermo Domini Jefü.

date

]l (&XIICE

Ermo. Jefü placidus, amabilis, multà gra-

v

tià conditus erat: in' quo nihil füpercilii

tinde

inerat, fed cui tamen fua non deeffer authac

gilo

ritas, longe diffimilis fermoni Scribarüm, &

PT

Pharifzeorum.

In ejus enim fermone erát

C

vigor quidam perfectae doctrinze, & genuin

d

veritatis vis afllabat animos auditorum. Quáà

hs

re fiebar; ut Nazareni mirarentur in verbis

hi

gratiz , qua procedebant de ore ipfius ; &

i

omnes teftimonium illi darent , üt (a) Lucás

dpite

Uil

àit: & poft peractam concionem in monte;

admirarentur turbe füper doctrina ejus, quód

W. F.

doceret eos ficut poreftatem habens, & non

Qtrjf

ficut Scribe eorum, & Pharifzei , üt b Mat-

C ttr

theus fcripfit cap.7. ubi Greeca exemplatia

LU l

fic habent: i£emscovro oi 0yo: turbee ftu-

dlem 1

pore percellebantur.

Voce utebatur clarà:

lbxm

& fonorà, qualis decebat talem Evangelii

t

preconem , & qualis in confertiffimà turba

[

multorum hominum millium exaudiri poffet.

Cllplmu'

Quam vocem etiam intendebat nonnün-

!l

quam, ob; eandem caufam, üt (c) Joan. cap.'

tl

d

7- & 11. cum doceret in. templo. : Illis:enirti

N

l'-'(xagis clamäü'*c dþicitur: üt dicto cap.-

7. F iiü-

Wl

vuf[nno

HQM

kä) Luc. 4.

—

(b) Mattb. 7-

|

i

(c) J'oan. 7. Sic Luc. 8,

(

Jj

|

!

3

267

l

D. N. ]esu CnunisTI.

zgz"/]zvmlg autem die 1dgno f;jzlïbz'mm ,.jlaþaf ]e:

|

[

M

Jus , &2 elamabat , dicens. cap. 12. Jcfus autem

,

,

clamavit , €7. dixit : Qui credit in me &gc. Ufus

j

j

ru!

eft autem fermone Syriaco plerumque: qua-

iliite

li.fcilicet vuleus utebatur , qui jam non pa-

rüm deflexerat ab. Hebraica lingua antiqua;

ipcil

D

quà Moyfes ufüs eft, & Prophete. . Id enim

hz voces declarant ; quas. attulit: (d) Abba;

f

né at

h

(e. Cephas, Mammona, & fimiles; quas ajunt

effe Syriacas. . Inter docendum autem fzpe

;en*uinf

l

ll

Hebreum íermontm antiquum inrermiícee

VELUIS

bat:-ür cum in fynagoga Nazarenorum reci-

$

tat, atque explicat inteorum Ifaie locum, ex

]u

capite 61. quod ficincipit juxta Lucam cap. 4.

TOf

Spuvitus Domini: [upev me: propter quod unxit

,qui

me...Evangelizare paupevibus snifrt me , [anave

V n

coutvitos corde, pradicave captivis vemif[onen

Mi

89 ca'cis vifums dimitteve confra&los t vemi[fo-

d

üem ,. pradicave anmum. Domin acceptum , £5

puti

g

diem -vetributiozis.

Atque oftendit , illum

Qi

locum. de.fe fcriptum : quippe Propheta

?l

aperteintroducit ChriftumDominum loquen-

tem; üt pàátet ex his verbis, quz poft prin-

[f

of

cipium immediaré fequuntur: Quia ego.Do«

1minus diligens judicium , €gc. — Item: cum alia

.nnllR

!

W

plurima facra fcriprureg loca citat; & ex iis

reconditiffima mvíteria eruit, & exponit, à

&t

[iit

Sgibis, & Pharifzeis non animadvería, aut

utat de

j

non fgtis intellve&a.r , Ut cum difp

omercans

—

(£) rc-

(d) Hieron. de nom, Hebr. A

(.e) Hieron, ad Algaf. q, 6. tom 3.

268

CowPENbiuM VirE

x

(Éixefürrectione mortuorümde,g JMeffià flio

David; fimülque Domino: item aliis locisde

tindte;

(h) filio Dei per náturam , & aliis (1) filiis

müïzyï

Dei per gratiam: De ( k) ceremonialibus ve-

ninej

terislegis, & operibus mifericordiz, five cha-

folosnü

ritatis: de (I) preceptis Dei; & preceptisho-

jl

minum: de (m? primo; & magno mandato:

ti qt

de(n) deftructione regni mundani, & infti-

Htj

tutione regni coeleflis, aeeterni; in quo paci-

tsf

lgb

fici, mites, pauperes , humiles regnaturi fint:

de Meffiz (0) paffione, morte, (p) refürre-

D

&iene: de adventu Spiritüs fancti, ejüsque

Ed

71

ratiee abundantià: atque aliis innumeris re-

t n

us, quibus enodandis, fe Hebraice lin

IDus ,

Lpiph

h

bit-dicc

& omnium myfteriorum peritiffimum often-

dit;'& quidem long? füpra omnem Pharifai-

Quden

Tuith

c€ doctring/ modum; séque folum ténere

claverm illam fcientie , de qua Pharifzi tàn-

f |

»

Qüom

topere gloriati fuerant. Quód fi quis enim

non neplipenter verfatus fuerit in Biblicis

NT gf, |

T'ODUr

fcriptis , 'compgri'e't , uhiverfuüm Jefu fermo-

|

'

&

nem ï"fFfïP"???SV'C,QHFCXWH? effe ,

:

—

,:Pef?fï&am

W qu

(£) MQ&

tb, 22..

|

(g) Lzuc. 2

0.

[

. Mar. -42, v

De«r

(h) Soean. ro.

- Matzsb.. i3.

(k) Matibe ij

tsl

(D). Mattb, 22,

(m) ZMaseb,. s

—

(n) Jom. 3.

(o) Mat2b. :$,

(p) Joan. 7,

i

Eä

269

D.-N. Jssu .CunisTI:

pérfectam Cabale, üt vocant, rationem con-

i lgt

tihere;' arcanorümque .omnium. fitnpliciffi-

5(()fli

miàm , veriflimam, (ublimiffimam , ac certiffi-

üibis

mamexpofitionem. .. (q) Eufebius dicit Apo-

hd

ftolosnullam aliam, nisiSyrorumlinguam no-

efislle

viffe: -quà etiar Chriftum ufüm (r) Epipha-

LU

nius credit,. quo gloriandi materiam adime-

ret iis; quiob linguze Hebraicee peritiam cze-

gt

1 p*

teris fefe .preelaturi effent ;; átque etiam alias

j t

linguas honoraret : utráque enim promifcue

ufüs.eft, inquit. .. Ut cum in cruce ait : .Eli,

efftte

sjüsquö

Elilemas abachtani. . Eli, Eli Hebraice vo-

as tt*

ces fünt:; lemas abachthani , Syriacee.

uod

)

f0

Epiphanius de illis verbis fcribit, idem lice-

[

;

bit-dicere de his vocibus , 'Talitha cumi; - fi-

nf

quidem juxta exemplaria Greca . legamus.

"

kénere

"

Talitha enim Chaldaicá linguà puellam figni-

j t

ficat: Cumi veró fürge, linguà Hebraicá;

v étiti

quomodo in (s) Canticis ufurpatur cap. 2. ibi :

DA

Surge, propera. .. Alii putant Jefürn. in cruce

féio-

ronuntiiffe Lama azabathani : quo modo

j

f

&c verba Hebraicé leguntur in P(almo 21.

B'Vd'rs)'

in.quo Chrifti paffio defcribitur..

À

.CAPUT XVIII.

De more fanandi, & benedicendi.

Um à docendo ceffaret Jefüs, íanabar

V omnes egros, five ipfi períe hoc bene-

cium

u

"(q)' £E

"

(r) Epiphan. ber. 6g. cont. Arioman.

(feb, lib. 3. *taþï;.' de fDemonjlh Ehwrlzg.l

(9 Cant, 2.

^.

*

276

CowbkENDIUM VirE:

gl

ficium preítarr poftularent, ü—v?-ger*-.äli:üs';

& Inm

Sanabat aurem plerumque per impofitionem

node, d

inanuum, aut per attaétum veftiimentorum:

quandoque folo verbo. ^ Rurfüs modó per

i« dit

éontactum folüm; modoó alià re adhibità ; ve-

qm, ib

lutiluto, vel fpuro. - Quibus divinitatis (üe

g.

wimi

inftrumentis uti voluit, ut conftarct; ab ipfo

proficifci virrutem miraculorum. ^ Subinde

quqie

Qunque

autem exercebat & aliud beneficentize genus;

Qontem

quo teftabatur liberalem, ac promptam erpa

Vlglllä n

ómnes gratificandi voluntatem. 'Parentesof-

ferebant liberos fuos infante$, ut eis manus

m

Videbant ad contactum ejus

d

imponeret.

leTeye

fupere omtes morbos omnium generum.

Eundem contac&tum fibi profuturum confide-

-

bant ad fetvandum eos in pofterum à (a) mor-

bis,ruinis, demoniis, caterísque incommto-

|

dis, quibus illa aeras obnoxia effe folet..-Tllos

puceros complexans, inquir (b) Marcus, €7

[:

zmponens wiamus fuper illos, beuedicebat eos : five;

Nlis

f

eos.

ür(c) Euthymius interprgtatur, fan&ificgþ;ä

I n

üt

lm

GAPUT XIX o

dbip.

De modo orandi Domini Jefa...:

N

"XOcendi, fanandíque laborem oratio exci-

J piebat, hec fola animi relaxatio Chri-

N

fþ à continuo labore erat.

Sic poftquam

|

93l

i

Caphar-

Hs

(a) ()ng m Matt

ä, '.Qf -t-raf*ï-'. 7-

b) Mar. 0.

W

(c) Eutbym. in Mattsb. «9.

(

n

271

D. N ]tsu Cnnis rt

Capharnai totum diem docendo tranfeg iffet;

ofitine

&.fanando omnes; narratur imultá. adhue

entorttr

nocte, fvwxyov Aiay , five, üt (2) Marcus ha-

) i

nb

bet, diluculo valde, egreffus in defertum lo-

cum ; ibíque oráffe.

Item in monte totam

Yiv

at o

no&tem orando peregiffe legitur: Éva perz

ï

8

hi

vethans in ovatione Dei ,inquit| b ) Lucus.. . Eo

bj

siin

quoque tempore, quo faturaverat turbam

quinque millium virorum; füb no&tem in (c)

d

uf

montem afcendit, ut oraret: deinde quartá

C Q

vipilià noétis venit ad difcipulos ambulans

: n

fuper.mare. . In montem (d) Tabor quoque

m u

relictà turbà afcendit , ut oraret , unde poftri-

die reveríus eít ad tur

*

4

;

ofetur

bam,; magno -defideriq

onfide

ipfum praftolantem.

4

4myr

Qm-

m APUT.

X

x

, Tlor

Y d

De | fomno Domini Jefu. :

"

TRU

?

1

N his virtutum ftudiis Jefus perpetuó vct—j

;l

»

" abatur, adeó intentus in omnem occafio-

nem procurande falutis humanz, ut vix

onum fibi reliquum faceret ad capiendüm

cibum, üt alibi (a) declaravimus, aut etiam

'[fefu.þ.

mnes noétes

fomnum . Et quidem (b) info

p

um

diuisibledis

y Q

ïaä*Mar. 7,

(j

y

(c) dMatib. ,

(3) -Loc. ..

,

(2 Lib. de claritat

(

t(ü. 0.

; if;' g!ar 4:'7: cap 6 t

272

CowrrzNDiuM Vrr £.

eceteitiatmn

duxiffe, nuíquam autem dormiviífe inveni-

teredita

friunem,

tur; praterquam in (c) navi; cum illa validà

.tïempeüate jactaretur , & jam pené fluctibus

oftcum

obruta effet... Nu(quam alibiapertéfomnum

inercpav

cépiffe perhibetur.. "Tantum id fübodorari

W-w.

:

licet ex cap. 1. d) Marci; ubi profundà adhuc

nocte, poftquam furrexiffet, dveac , ad oran- '

(

dum egreflus effe dicirur, .. Innuirur-enim

paulüm indulfiffe fomno. . Nam hec vox;

Undde]

dvsgd: ; id fignificat, eum furrexiffe & fomno.

Sic enim ea vox ufuürpatur Luca 22..quo lo-

co Apoftolos & fomno excitatos. Domirius

4

f

orare jubet, his verbis , Zvecdvrec axgoaw-

titiag.

x«9s , Surgite ,. .& orate,.. Quanquam per-

inil

Pl

petuum . non fit , ut dvagnras , vel furgere

dicantur qui dormierunt. . Nam eodemloco

Q

Lucz Je(us dicitur dvasde d7rà T/c argortu Yi

ftpem

furrexiffe ab oratione , qui non dormierat

téfm pr(

tamen. .De fomro Domini Je(u nihil preete-

Siig

rea comperire potuimus. . Jefus inunamibe;

Cy

ne promerendi curari ad eum modum in

i

cumbebat, ut in nullam aliam partem animo

hi qu

traheretur : in tantum ablegatà à fe terrena:

Torn

rum omnium rerum curá, ut oblatum . fibi

þül]pt

denarium , vulgariffimum nummum ; diffi-

üt j

inulaverit fe nóffe , velüt per imperitiam,

Quéni

Er.cum & .Furba qgidgm rogaret eui

In i

here

) Matth. 8. Marc. 4. ibi : Super cervieal dormiens.

'Theophyl. interp

Marc. 4.

*

-

rgtatur &

-

r

qee o d

M

(4d) AMare. .

-

|

ä

E

D; N. Jesu CugisTI.—

aT

[ int

haereditatem; quam habebat cum fratre com-

TT

munem, dividere ipfum fecum juberet, quod

fhitis

officium honeftum, ac pium effe videbatur;

f

inerepaverir hominem , & (e) dixerit :

1425

:

A

ib

mecouflituit judicem ,aut diviforem fuper vos

Yij d

, ilurr

Mu

hec V

Unde Jefü fumptus fübminiftraze-

n

efom

tur ad res neceflarias..

qnh

Uocirci mirari eft , unde Jefü fünptüs

Jomirti

"fuppeteret ad res neceffarias compa*ä

ap

raridas, rumr ipfi; tum Apoftolis ; quos i

um pe

familiam fuam receperat , toties mutantibus

hupit

locüm , & uni Evangelii negotio intentis:

n

euin & ipfe pauper eflert ; & Apoftoli ; qui

f

um

'erperuó ei aderant , etiam ipfi

auperta-

ymietd o

j

tem profeffi, propria bona (a) re

quiflent.

)pat

Sanéconftat Jefüm modicam pecuniam poffe-

nam

diffz; in ufüm fuum, atque. Apoftolorum:

um J

fed cujus necipfe difpenfator erat, nec caete-

u

i Apoftoli, fed folus Judas, infimus Apofto-

qetidt

lorum : ex qua pecunia quod füpererat, iti

n

paupéres erogabatur. Fáratione factum eft;

H;m'

ut Jefus praemiferit difcipulos ad "Samarice

quendam (b) vicüm, ut pararent diverforium:

Pefmäm:

deindé

ul y i

& in (c) Sichar, ad emendos cibos';"

f

od

rurfus

d

Xe) «Lac. 1.

:WW

-(a) Mattb.. 79 .

(b) Luc. 9.

Sc) Joan, 4.

"

274

CowPENDIUM VIT É

Ht —

rur(üs Hierofolymam; ur(d) parar"entag';nüm

milim

Pafchalem.

Idcirco cum in ultima coena di-

te Gall

xiffet Jud«e, ut; quod faceret, id faceret citó;

Tnem

Apoftoli credebant eum precepiffe ; ut .ea

tiodier

compararet, quibus opus erat ad diem feftum;

picunia

aut ut egenis aliquid. daret.

Porró. hec pe-

fvendt

cunia proveniebat ex liberalitate amicorum;

pitanr]

quos vel ftudium pietatis, vel beneficii acce-

Im t

pti memoria incitabat ad rem Evaagelicanr

m qut

fubfidio rerum fuüarum adiuvandam.

Ita (e)

lt

Lucas teflatur, non folüm viros, verüm etiam

quedm

mulieres complures Jefüm fecutas : quee fa-

ET

nare erant à fpiritibus malis, & infirmitati-

Ambrof

bus..

Inter quas erant Maria Magdalene ;

sundem

Cä(fe 101

Johanna uxor Chu(, procuratoris Herodis,

Suíanna;.& aliz inultze, quae miniftrabant ei

Tatet ;

de facultatibus füis: mir? hanc rem tempe-

ia

rante Chrifto, ut, cum per divinam poten-

