bilitatem humanarum rerum ; in hac omnia

miro, & inufitato modo ita temperata fint ;

T filit

ita inter f& quadrent, & ubique conformia

fiurse

Íbnt : preterea Prophetarum vaticiniis ita ad

m £

amuffim refpondeant , ut ad oculum pateat,

if

nihil fibi in ea usquam fortunam , aut hu-

mana confilia vendicare : fed folius Dei prae-

pulumd

cgnf()rtiuä

ftabili artificio contexta omnis, ad falurarem

ii

humano generi, & Dei majeítate dignum

finem directa , & ad myfleria pertinere re-

ls

ml 733

Ill*

demptionis.noftre etiam ea, quse fortuita

appellari folenr. .

'uà quidem.contempla-

nt

ynt

tione cum nihil jucundius , nihil melius , ac

demde li

falutarius humanz menti contingere pollit;

m i

vifum eft, ejus rei fpecimen, & breve exem-

m

Q)Qï

0

jj

plum edere. Principio hoc admirabili mo-

do factum eft, atque ita fieri decuit, ut Do-

g

)

SE

minus Jefus , cum patrem haberet Deum,

ümmusi

patrem non habuerit in terris. . Conceptus

] Pfïc[ j

eft enim de

Spiritu Sancto , natus ex Maria

Jl qUT

à

T

irgine Davidici generis, & ex ea humanam

j H

carnem fumpíit. Verus Deus ex Deo, fihe

initio,

ts

210

Cow?zNDIUM ViT.

La

initio; & ante fzecula genitus ; homo veroó

flius e

natus in. fzeculo ex homine , unus Chriftus

pe vet

Jefus. Quod quemadmodum iaexcogitabi-

mud (

li Dei virtute geftum eft, ita etiam ab (a)

pem d

Ifaia Propheta predictum fuir..

Cujus hac

Abrdh

verba funt : Parvulus enim matus el nobis ,

miore

e2 filius datus. efl wobis : €g fattus e[f princtpa-

Qunt,

£us fuper bumevum eyus : e9 vocabifur 0i

rimn

ejuj admivalilis , coufeliarius , Deus , fortis ;

fpicuà

gpatev futuri [eculi, Princeps pacis. Multipli-

Chri

calituy ejus. impevium , 9

acis ejus uon evit

lm ior

mis. Super foliun Davi

'

c7 fuper veguum

Mnifi

ejus fedebit : ut. confminet. illud

, 7 corroboret

--

ju[fitia , amodo , & usque in [em-

2 judicio , &9

Vot fmg

aievnum.

Preclara eft heec , & aperta ae

aliter à

Chrifli nativitate prophetia ; qu&

duplici

Tetten

femper & ante ; & poft Chrifti a

dventum

bt : h

in primis celebris fuir apud Judzeos; eorüm-

Onjune

que animos erexit in certam fpem venturi

iit ho

magni Regis Meffie , qui homine major el-

(s d.

fet ; attamen de ftirpe regia Davidis proge-

I

enim

Hf

nitus , itidem efTer verus homo.

Jud&orum proceres in difputatione cum Je-

fu in templo habita reftantur, cum (b)junt:

( Ms

Nos audimus ex lege , quia Chriflus manet. n

Nh

«termum : Q9 quomodo ?u dicis , oportet exai-

lil

d

zari filium bominis ? Hoc enim de puro ho-

(*) Ü

mnine non

reedicabant.

Iidem ruríus inter-

i

cujus

G

rogatiab Jefü in remplo dg Chriflo ;

h?f

te «

; (a) Cap. 9.,

fl

0U

(b). Zoan. 3.

()

I

—

D. N. !ssu Cumisri,

211

hom

ilius dfgr-,"refponderunt, :c/ David, nem-

ls Chrii::)

;e verum hominem fatentes.

Sic &in Tal-

ï€XCO

gl

um )

mud (d) Judai veteres tradunt; Meffiam Re-

gem dignitate, honore, & glorià Moyfe, &

üm

IIU

|

Abraham fuperiorem : item angelis fübli-

llj'

|

miorem füturum. — Acproinde implicité cre-

j

]f

.....

dunr, cum inter divinam, & angelicam naru-

i n

ram nihil fit medium, fururum Deum. Per-

i,f

ífpicué autem líaias, & difertis verbis duas

Mi

Chrifíto naturas attribuit.

Neque enim fo-

yt ii

làm hominem nominat, verüm etiam Deum,

U

Manifeflé enim Chriíti nomen ponit, Deus:

at

pro quo Hebraic? fcriptum eft el. que

u

vox fingulari numero nusquam in fcriptura

sar

)

aliter accipirur nisi pro (e) Deo.

Sicut

u

a

Preterea addit hanc vocem gibor. el gi-

id

bor : hoc eft , Deus fortis.

Quas voces

p

Qu

conjunctas certum eft nunquam angelum,

efl u

aut hominem defignare; (ed (olum (£) Deum.

n

Qua de re multa tractantur à Leone Caftro

vid

[

i

Hifpano in commentariis in (g) Ifàiam. Ce-

ï

2

tera

on &

"

?

I Lb)

)

(c). Matt. 12.

j

M.

i

(d) Nicolaus de Lyra im cap. $2. Ifaie. Pet. Galat.

TL

lib. 8. cap. 14. €7 aliis locis de Arcanis, Pbilo lib.

u

de Ex[ecrationibus , ubi mirabilis opimio de Chrifle.

c€) Ut P[nl. 40. ib : Deus Deorum Dominus. &

1WW

Pfal. z6. ibi

Quis Dzus* magnus. item Z/z, za.

fu

Ecce Deus Salvator. & cap. 45..ibi : Tantüm in

jl*

te eft Deus. item : Veré tu es Deus. item : Deus

juftus, item : Quia ego Deus.

n'/

(£) Ur Ifai. 9. ibi : Ad Deum fortem.

(g) ln Ifai. p.

h

212

C»O'MPE NDIUM VIT É

^

lit,.in

tera quoque nomina , qu; líaias adk

racbit

fimplicem hominem quadrare non. poffunt.

! um oo.

Cujusmodi eft pele , hoc eft , admira.

lterum

bilis,

uod idem eft cum eo, quod in (b)

t il

libro Judicum Angelus füum nomen effe di-

tre exfp

xit Manue, facrificare volenti , cum ait : Cur

m or

[/

t&vi$ ntomen. meum , quod. eft mivabile? pele,

m f

:

Preeterea idem illud eft, quod vir,. qui lucta-

& OM

batur cum Patriarcha Jacob fibi vendicat;

cum ait : (1) Cur quevis nomen meur, quod e[t

mivabile? pele. Sic enim Hebraicus textus

habet ; fic & Septuaginta Interpretes verte-

De

runt: ivg Tj TOUTO &peTGG CV 10 OvoMZL |400 , O

Vo

igi Savuacór. . Adjicit Ifaias & aliud nomen;

(l

confiliarius, &, üt Sept. tranftulére, weyd-

üda

Anc (QovAfic ä"y'yehoc : magni confilii angelus,

(iving

vel nuncius.

. Item . pater. fururi fzculi,

Ri f

abiad, pater zterniratis. . HIeec vocabula in

&

nudum hominem non competunt , fed in

rif

v frc

Deum ,. quem Prophete annuntiant ventu-

rum in mundum. . Qui apud (k) Ifaiam ità

Vg

folonr

loquitur : Propfter boc fciet populus meus mo-

sen aneum in die àlla : quia ego ip[e, qui loque-

Qu f

RE

bar , ecce ad[um. — Et quem apud eundem (])

Prophetam Apoftoli civitatibus Judae annun-

N oen

Lotoh

tiare jubentur his verbis: Ecce Deus vefler;

eniet : £9

Oclter

6.xc'ce- qui?u: Deus in joi'fitudine v

lzrac» um

abainau

-al) Cäþ. ".-'13

() Gez. 32

(a) -U;

^

(k) Cap. s2

| bj

(l) Zfai. 4e,

Jl(l(

—— —

D. N. Jzsv. Cn5»1s11

213

$1

(j

bracbium ejus dominabitur ,. ecce anevces ejus

i0n

poif

cum eo , & opus illius coram 1llo.

De quo

L , du

iterum Ifaias (m) alio loco : Deus zpfe veniet,

qui ii

&2 falvabitvos. "Talem & csteri (n) Prophe:

modit

te exfpectandum monuerunt , qui non fo-

üff ai[ jb

làm homo efler, verüm etiam Deus.

Ut

rl

idem effet hurnanae. naturze

u j

,

inftauratoyr ; qu;

j g

& conditor fuir.

j vedt

i ii

APU

IL

qjas ii

r t

De genealogia Domini Jefu.

Qu u*

Uod ad humanitatem Jefü attinet , na-

jidoumá

tus eft ex Maria virgine, qua progna-

jre; Mf

ta eft ex ftirpe regia David. Id quod juxta

[li a

divingee providentie rationem neceffarium

yun i

fuit,.. Ex ea familia enim (a) oportebat na-

v 4

fci Chriftum. | Cujus genealogi ratio ficui

]l y k

hoc fzeculo non fatis, nota & explorata effe

xiarie

videatur , hoc fufficere debet , quód Apo-

3 ffnuti

ftolorum temporibus nihil de ea re dubita-

jj t

tum fuerit. D: (b) Hieronymus tradit, Ju-

ii

ul

daeos ab ineunte zetate ita fuiffe inftitutos ,

i

j

] en

ut generationes omnium ab Adam usque ad

ule2t

Zorobabel:memoriter percurrerent, ita ve-

*

i

D

!

[

lociter, ac inoffensé , quafi fua nomina reci.-

T À

Pa

tarent.

—— —

Mf, y

m d

(m) 'Ijhi. 3f-

(n) Ur Micb.

s. Hier. 33. Malac. 3. Pfal- 44, i. Pfal.

74. Pfal. 1og. Dar. 3.

(2) Pfal. 88. Q9 ». Reg. 7.

(b) 45 c197717/m:mr20 £

»pift. ad Tit. cap, s. tom. g.

214

CoMrzNbIUM VITJE

tarent..— Poft Zorobabelem quoque conflat

iinis de

libros cenfüum , five genealogiarum ; per-

?. &if.

petuó retentos , & magnà curà affervatos,

ni, E

prefertim usque ad tempora Herodis; üt

ngeS !

(c) Esdras teftatur ; & Africanus apud (d)

&(P

Eufebium, — Proinde fieri non poterat , ut

| tüt; qu

errarent in recenfendo. Miniméautemigno-

bi fud

rare poterant feri&m generis Davidici, unde

| J

[j

d or

Mefliam proditurum fciebant, Cert? notif-

! düm

fimum eft , Jefum & femine David procrea-

ha (m).

tum.. Id enim Paulus confirmat in (e) epi-

u

ftola ad Rominos : Fa&us efl, inquit, ex fe-

d ttibug

l]tetn ad (f)

mine David fecundinn cavuem.

äturS.fn'

"Timotheum : Memor e/lo Dominun jefum

ii , D

Chriflum ve[urvexif]e à mortuis , ex femineDa-

miug: )

vid , fecundàm Evangelium meum , in quo la«

Tcs di

oro.usque ad viucula. Pater Marice virginis

fnl. coor

fuit Joachim, & Anna mater, tefte (9) Epi-

Gtumef

phanio , juxta traditionem, ex tribu Davic

Wromiff

orti, ambo preeftanti pietate. INon dubita-

ttüni,

mus autem , quin hic Joachim, de quo agi-

'ite r

mus , fit Heli, quem (h) Lucas Evangeliíta

patrem Jofeph nominat: quem patrem na-

('ï Hl?h

turalem Mariz virginis fuiffe hi authores do-

Phi-

u

Pl

( Bi

cent : Annius Viterbius ig fragmentum

lonis

(m] G

cmem

at

(") Hj

(&) Esdr. . cab. 2

li

(o) L:5, 2. cap. .

£pi

(e) Rem. ».

GM

(f) ». T/mot, cap. s.

Ü

(g) Epiphan. ber. 9. cont

ra Collyr.

H

(h) Luc. 5.

() Hin

L

D. N. ]Eäu CuRg1sTI.

215

— !

n n

oqunart

lonis de temporibus : Petrus Galatinus libro:

TU

7. cap. 12. de Arcanis. Haec autem nom'-

à af

na, Eli , Eliachim , Joachim , fynonyma

LE

s, D. (i) Hieronyrmus

erots

effe Syris, & /Egypui

is gtl

& (k) Philo docent. -

Porró ex his confequi-

Qu t

tür, quod (1) Paulus ait, Jefum fuiffe de tri-

i

u Juda. Manifefhum efl , inquit ; quód ex

yido, i

3Iuda ortus fit Dominis. . Quod quemadmo-

(utne

düm evenit, ira praedictum fuit à Patriar-

i pr

cha (m) Jacob. . Non defünt autem, qui cre-

1it) ïE

dant, Jefüm aliqua ex parte pertinuifle etiam

ad tribum Leviticam

inter quos reperiun-

ii s

Ta X

tur S. (n) Hilarius , Epiphanius ; Auguíti-

m

püs , Paulinus Epifcopus Nolanus, Euthy-

"

mius: hácre mori , üt videtur , quód B.

j n

Lucas dicat , Elifábetham fuiffe Marise vir-

g

oini cognatam , quam de tribu Levi fuiffe

u

certumeft Praeterea quód apud Hieremiam

rb

promiffio, quae obtigit Davidi de zeternitate

No

regni , eadem obtigerit Levi

tis de perpetui-

Sed nos inhanc

du

tàte facerdotii.Cap. (0) 33.

4

quaeftio-

;pur?

| ä[ffm?

()) Hieron. in quaft. in 1. Paral.

aumot

(k) Philo libro de temporibus apud Aan.

(1) Heb 5.

metruf.

(m) Gen. 49.

Hilarius in. 1. Mattb. Epipban.

bar. 78. Augujl.

(n)

w

lib. 2. eap. 2. de. con[en. Evang. tom. 4, Patulinus

epifl. 10. ad Severum Eutbym. in 4. L. Sic D.

2

Gregor. Nazar. apud S. Tbom.

pag*. 3. q. 5. art.

P

Q* Siwt. Semen lib. 7. bar, z. dif[ol. 9. Lyran. in

Hier. 33.

(o) Hier. 3;.

&

216

CourrzNpiuM ViTm,

quaftionem non ineredimur , cïü(;ä perac-

curaté, & copiose uectatafit à Joanne Hen-

t Ábr

teni», in confutarione libelli de leoali facer-

T6; Ut (

dotio Jefü : ubi probat Jefüm & tribu Juda,

tetür,

non Levi progenitum , & non habuiffe mi-

.tes, he

Xrum genus,

| Tetr ]

ham, |

CAPUT III.

Qus el

proph.

De Jofepho, nutritio Domini Je-

fanclta

iíu , « de Virginitate Mariz.

us

X hac ftirpe Jude , & Davidis itidem

I yar

LE

genus duxit Jofeph nutritius Je(u, quem

| fum: l

(a) Epiphanius putat octogenarium fenem

a2/

Hic, ob

fuiffe, cum junvererur Marig.

litur

[

infignem, fpectatámque probitatem, Dei pro-

Ihquit ,

videntià : b; adícitus eft virgini cuftos ; quí-

Ti mi

que ejus curam gereret, & virginei partüs

Qürüg er

reftis futurus potiüs, quàm maritus : ad hoc

d Qn

adhibito conjugio, ut rantum arcanum cela-

Wt g

retur tantifper , dum tutó vulpari poffet,

Áto as

(

Idcirco vir juftus affumptus eft , cui fides

! ?Iu,g&?

haberetur , ne ulla de partu Domini ambi-

fiquen

guitas exfiflerer , inquit(c Hilerius, Pra-

ti a

terea etiam de tribu David regia electa eít;

& Q().r

ne increduli haberent, quod criminarentur.

D'omy

Haétenusigitur omnia recte procedunt, quód

CVent

ortus eft Jefus & tribu Juda, & familia Da-

Itür

vid:

(2) Eþiþhan her. 78. cþm*m Antid.

(b) De bis vide S. Tbom. par. 5. d-

*v

n

art. r Q

de

^

) G.

(c) Hilar. cas. . in Matth.

ï

1) Ifg

E

u- u um

J).AN. JFSUVCH,RTS'VI*;I." 217

j

vid : ex qüo fequitur, quöhd fuerit de gene-

junn p

re; Abrahe. |Cui primüm promiffum eft fo-

legali&c&ä

re, ut exipfius femine Rex (d) Metfias nafce-.

tri J

retur, per quem benedicerentur omnesgpen-

xbule

tes, hoc eft, cujus beneficio ac meritis ferva-

rerur humanum genus : quamobrem Abra-

,

ham, hoc eít , pater multarum gentium di-

|

[

&us eft.. Nunc accedit & hoc , juxra Ifaice

prophetiam , quód Jefus omnis puritatis, &

jnii

fané

hd

i

Itatis fons , perfectze virtutis exempla

At

darurus, natus eft Marià Viroine , etiam in

(is u

ipfo partu, incorruptà. Verba (e) Ifaize heec

ff qut

funt : Dabit Dominus ipfe volis frguum : Ec-

ce 'ivgo concipiet , e$ paviet filtum , ? voca-

du ï'cWT

t

bitur women eyus Emmanuel. . Dominus ipfe,

m

inquit ; non vulgare editurus eft fipgnum ,

uls; q

five miraculum : non quale Achaz poftula-

I päll'f*»

turus erat, aut quale Ezechias poftea petiit;

i i

fed confpicuum , excellens , omníque fpe,

m

atque exfpectatione majus. — Haalma, appo-

ui p

fito articulo; (icut & Sept. tranftulerunt ;

, du

" wao2toc, virgo eximiá caflitate , quam

fequenti capite. Prophetiffam vocat, Sept.

n

Hac

qu i

vY: arpoQ?^7i , etiam addito articulo

& concipiet, & pariet filium, qui cum aliis

ld á

yioid

nominibus , tum etiam hoc nomine , ab

3311&';30(;

cventu fümpto , & rei convenienti appella-

Litur Emmanuel , hoc eft , Deus humaná

n ]

al

Q

carne

(d) Gen. 22. Ecclef. 44.

j] ^ :;

(e) ljai. g.

*

218

CoMrENDIUM VriTJE

tsss

carne indutus , (£) & cum hominibus ver-

irinos.

fans.

Porró Maria Jefu mater in partu vir-

ejusden

loune:

go, etiam poft partum perpetuó (g) illiba-

fietille

tam virginitatem fervavit. Quis enim cre-

*

dat, Dei templum , Spiritüs Sancli fedem,

atictt) ]

thatrig -

jofephum virum (h) juftum aufum violare,

& Domini füi matrem attinoere?

lon,

tris Je

Cat mj

CAPUT IV.

fletife

Marim

De Fratribus Domini Jefu.

tres Jef

Uc confentaneum eft , quód Jefus nullos

bedel

H

fratres habuerit: verüm unicus Marie

Hididi

Voct m

Virgini filius fuerit. Qui enim in multis fa-

cre fcripturee locis fratres Domini nominan-

patam |

tur, Jacobus, Jofeph, Judas,; & Simon; hi

Jicoi,

non fuerunt germani fratres Jefu , contrà at-

n

Sicenim

que Helvidius dicere aufüs eft. — Jofephi fi-

lios eos fuiffe ex alia uxore demortua; (2)

Wier

Dümine

Origenes, Hilarius, Eufebius, Epiphanius;

n

Ambrofius tradunt.

Sed B. (b) Hterony-

li fücr

eXIi[ifTe

mus fcripturd tefte dilucid? probat, confo-

brinos

Ninoy

——

Ambre

'('F ) Barucb. 3.

(g) Juxta Ezecb. 44. Ubi de porta Oricntali claufa

agit. Ez S. Hieron. adver[us Pelag. 2. poft. princi-

pium. Tom. à. Q? contra Helvid. Tom, 2.

(à 5

(à 1

(h) Matt. ;.

(o) M

(a) Orig. in Mattb. i5. Hilar. in. Mat. can. « Eufüb.

( $

lib. 2. Hiflor. Eccl. cap. 1. Epiphau. bar. 78. con-

h

tra Antidic, Ambrof. in epifl. ad Galat. cap. 1.

(b) S. Hieron. contra Helvid. tom. 2.

lt

i]

E

D..N. ]zso. Cunisr:.

219

iiv

brinos jefu fuiffe, & filios Mariee Cleophas

D p

|

ejusdémque fororis Marige. Virginis , quam.

[

AA

z

Joannes Evangelifta juxta. crucem. Domini

0

N

n

; enimd

etiffe fcribit ,in hunc (c) modum: Szabapt

ndi f

autemn jz(xta evucem Slefu matev eyus, g foroy

matris ejus Mavia Cleopbe, eg. Maria Magda-

um vio

lene.

Audis Mariam Cleophae, fororem ma-

tris Jefu, hec eft, quam (d) Matthzus vo-

cat matrem Jacobi, & Jofepþ , cum ita fcribit:

;

ftetiffe juxta crucem Mariam Magdalenen,

Mariam Jacobi, & Jofeph matrem, ( qui.fra-

Jü

tres Jefu fünt dicti) & matrem áliorum Ze-

QUs n

fis lt

bedsai, . Nimium enim abfurdé, & improbé

Helvidius contendit, eam, quam Mattheeus

s M

ymili

vocat matrem Jacobi, & Jofeph, fuifle . Dei-

j o

param Virginem, perinde quafi eam nomine

Jacobi, & Jofeph cenferi oporteret potiüs,

Simph; !

quàm Jeíu, ídque contra fcripturee morem.

| cont

Sic enim(e) Marci 3. & Actorum r. dicta eft

ïo( hl

]

|

"

mater Je(u.

Indignum enim erat ; .ut alio

yortüt; «

nomine vocaretur.

piplit

Cujuscunque autem fi-

lii fuerint; utique Mariz Virginis filios non

H

extitiffo, certiíffimo argumento hi authores

lil

evincunt: SS.(f) Hilarius, Hieronymus;

-/

)PQU'*

Ambrofius, Epiphanius, Chryfoftomus

linus,

m CI?C?

Y d

(c) Sfoan. 10.

(d) M(lt. 275

li^

(e) Mar. 3. Ad. 1.

(£) S. Hilar. in. Mat. can. . Hierom. contra. Helvid.

zofn. 2: Ambrof. ep. 79. ad "Theoph. lib. 10. Epipban.

y. 2

ber. 78. contra. AntidjCbr)

l

J

ii

off. Homil.;. in Mattb.

1. Paulin, ia epift. ad Auguft. 3.

!

220

CoMwrENDIUM ViT É

linus; videlicet quód Jefüs in cruc?pf:ndens'

fonfat

opprob

matrem fuam loanni commendaverit, his

verbis: Mulier, ecce füius tuus.

Sic enim

tis glor

manifefté declarat ,* eam omni filiorum fola-

fadum

tio.deftitutam. . 'Tum quód Joannes eam ac-

E

perit in füa; sic v 1d'i. hoc eft, erga Jefu

; Diam ?

matrem filii affe&tum . fufceperit, & curam

; üt p

illius agere inftituerir.

Id enim nequaquam

; Meffa

; fadum

facturus erat, fi Maria filios habuiffer illos;

qui inter difcipulos maeni nominis , meritis

dVitàre

T&i5, i

praecellentes, & Apoftolicá dignitate pradi-

ti erant,

OC enir

Quem o

CAPUT . V.

m5

Domine

Cur Jefüs conceptus, atque edu-

N

catus fit in civitate Nazarcth.

K per ;

b

Gitur Jefusuni

cenitus Dei, & Marie filius;

lnjucun(

I

i[ni

conceptus eft

de Spiritu fancto; internun-

cio Angelo Gabriele: qui Danieli olim Mef-

fedit (

fi&e adventum (a) praedixerat, & tempus nati-

vitatis praefinferat, cuíque ipío nornine rem;

(i äddu

Geber enim ver-

lythus

quze agebatur, defipnar.

theum

titur vir, El Deus. Illo, inquam, annuntian-

teüim(

te conceptus eft in domo Jofephi, non in

domo parentum Mariz , üt D. (b) Chr 'fofto-

mus ait, ne conceptio füfpecta eflet. Ideo,

Hj

lii

inquit, defponfata, & (c) domi habita

, utde-

.7!!4

fpoanl—,

M

(a) Dan. 9.

) Hj

b) Hom. i. in Mattb. 1. in opere imperfedt.

E

In(

E

|

Ól

(c) Videant fludiofi, utvüm Jofeph fuerit de numero

£

D..N. Jesu Cunisri.

224

——

fponfario ipía fidelis effet, & fornicationis

" p

dwert, :

qpprobrium à matre repelleret, & virginita-

"m

Wcer

tis gloriam nafcituro Domino refervaret. . Id

fiorum t

fa&tum eít in civitate NNazareth , ut adimple-

Ies m

retur, quod diéctum. eft per Prophetas ; Quo-

niam Nazargeus vocabitur, üt (d) Matthaeus

uf

, & um

ait cap. 2. Cum enim Prophete predixiflent,

Metham futurum fanctum; Dei providentià

neuii

uilit l

factum eft, ut concipererur & educaretur in

civitate INazaretlhi, ur inde vocaretur Naza-

li fnini

raus , id eft, fanétus, omine felici, az faufto ,

i pra

hoc enim nomen conveniebat illi fancto, per

quem omnes fanctificantur. -

Non dubita-

T

4

|

mus , quin Nazareth , &(e) Nazareus, quo

nomine fanétus, & mundus Hebreis dicitur,

yt ii

& Nazarenus iisdem literis fcribantur , nem-

a

pe per zain, non per fade. Qua de re non

injucunda concertatio extat Leonis Caftri (£)

Miæ li

Hifpanicum Xante Pagnino. Pagninus con-

n

.m*

tendit fcribendum ]Jefus Nafarenus, Nafa-

réus, per fade , non per zain; his argumen-

m u

tis adductus: Primüm, quód D. (g) Hiero-

Triils il

nymus ad Pammachium affirmet ,. Mat-

enimt'

theum in capite 2. quod.modó citavimus,

qnuttl

ecimo

teüimogium protuliffe ex capite und

j, 9t

I(2is,

hrj

lu

j

EjJenortm conjugatorum : de quórum continentia

ja, !

mira à

bi

g,U[L

ofepho [eripta fumz lib. 2. €ap. 7. de bel.

SJudaico.

0'1

(d) Mat. 2,

WR

€e) Hieron. in Mattb.

.«(j' lib. de nom.. Hebraic.

(£) In cap. n H faie,

"

f

^

7

(g) B. Hieron. ad Pam. de

9pr, gen. iilhrþre;t: fe m

i

l j

222

COM?ENDIUM ViTE

lie , ubi hec verba —ll-ägunturk

innem !

nefer, de radice ejus afcendet.

Porró hec

Y

vox , nefer, fcribitur per fade , quee litera

per S. efferri foler : üt Sion , & alie fimiles

voces Ex eo conficit fcribendum Jefus Na-

fareus , Nafarenus ; Nafareth.

Contra

hoc argumentum Leo adducit apertum lo-

Je 4

cum D. Hieronyini füper caput undecimum

lais , ubi plané negat Mattheum refpexif-

| A N

Í& ad illud. caput 11. ob id, quód orthogra-

! ria,

hig ratio repugnet , & probat ipfum D.

h

, tm

ieronymum fecum diffidere in illis locis.

mon füg

Alterum argumenrum Pagnini eft , quód

! uterque

fuis oculis infpexiffe fe dicat tirulum trium-

lehemin

phalem Dominicz crucis , Hebraicé infcri-

Ut elden

prum his literis, Jefüs Nafarenus , per fade,

Tonymus

non per zain: & proinde Jefüm recté did

RE

'

Nafareum , Nafarenum , & patriam ejus

DI

Nafareth. Huic argumento Leo Evangeli-

dlevind

cam lectionem opponit, quam illi titulo an-

teferendam cenfer. « Omnia autem Evange-

Bo

lica fcripta perpetuó religiofiffimé conferva-

Nnus

ta hanc folam fcripturam agnoícunt : Naza-

raus, Nazarenus, Nazareth , (h) vac esgatoo

0) J

Y

In;

(1): vacagmóc, (k) vaZags9. — Per 7. non per

..Nam iniquum effe ait , ut militis Roma-

(b h

(c) H

pe-

(d) zj

m cujusp?am fcriptura preeferatur Evan

lio.

) hs

Vi

(h)- Matt. 2. 26 Lur.- 18,

)1/]

(1) Mar. 74. 46. Lac. 4

Jfoan. 9. Ac. a. ; 4 é i2

U) H

'...(k)"Mf:r. ( Loes . 2, 3. Toan. 1. At i.

! Bin

,e

'E

D..N. Jzsu Cunisri,

223

——

ntur «t

lio

Titulus triumphalis exftat apud (1) Jo-

Boj

annem Grece his literis ; I'neose vad; egatoc

faciA«ic T&v Yovd eiov.

sget

v al ln

m n

CAPUT' VL

h

ajes ïï

De tempore

nativitatis Domini

j

Tefu.

[ undecn'mïg

m d

Nazareth , cum effet vicina partui Maä

j

Qr

i

À

rja , ducta eftà Jofeph Bethlehem civi-

s iün.

tatem Juda, ut, juxta Caefaris edictum, no-

i lls o

| eü; qu

men füum , & conjugis profiteretur, quód

uterque genus duceret à Re

e David Beth-

r

lehemita.

Simul in Bethlehem cenfentur,

j

U

ut eàdem ftirpe generati, inquir B. (a) Hie-

ïUS; Perkä,

ronymus. ld factum eft anno. Augufli 42.

jm

ut (b) Eufebius ponit, & (c) Epiphanius af-

aname

ferit.

uanquam (d) Irenzus, (e) Clemens

pbu

ii n

Alexandrinus , (£) Tertullianus, B. (p) Hie-

ronymus opinentur fuiffe annum 41. Is erat

w D5

annus ; juxta (b) Epiphanium , 33. Hero-

p—

is5

uN

OL d

QU 7oan. 19.

(3) d cap. . Mat. tom. 9.

E

ï

(b) 4» Cbronicis.

mh[lS N

(c) Har. j2. cout. Alog.

(d) Lib. 3. cap. 25. cont. baref.

j Em

e) In Sirom.

(

f

) Vide aunot.. Pamelii in Tertul. cont. Tud. cap. 8.

U. 28.

m

(g) Hieron. in Ifai. z. torn. s.

(h) Epiph, bar. 1.

it

CowrPsNDiuM VAT.E

224

dis; jüxt:a (i) Haimonem & Philonem ; 3;—

Á

f&atio

Ex cujus Philonis Breviario, quod.inrer An-

ddt ; 1

nii Virerbii fragmenta exftat ;. vifüm.eft-lo-

düae res

cum unum proponere excutiendum. Anno;

pitüs;

inquit ,. trigefimo principatüs fui ryranniei,

* | üagie

Herodes Sanedrim ex domo David delevit;

n

& Annaleum quendam , atque Sanedrim ex

; gt jud

profelytis fuffecit, qui nimiüm in lege.vide-

bantur eruditi.

'Tum & Salomen íororenm

(l1) düà

! & imeho

füam , & virum ejus de tribu Juda;, itém-

füptrum

qué (k) proprium filium , quem ex uxore

n

ejusdem tribüs füfceperat , interfecit, quód

; piüttüb

diceretur jam in lege promiffus Chriftus na-

BU

tus, Feffi tandem Hebrai , ultro ipfi; ae

fernotd

ejus pofteris regnum obtulerunt ; jurantes;

Herüde

in fide ipfius; ac pofterorum fefe permanfu-

Sanedrir

ros. .Regnavit hic primus Herodes Afcalo-

tibi i

nita tyrannico principanu annis 3 1.5 & legis

t Méffa

ümoíex. Hactenus Philo Judeus , & coz-

taneus Apoftolorum. Ex quo intelligimüs

L

ilio 4y

'Salvatorem narum circiter 31. annum Hero-

dis: quo tempore eum nafci conveniebat;

Biltsiy

p

jüxta antiquam & omnibus fzeculis celebra-

Hipeton

tiffimam Prophetiam Jacob Patriarchee ; que

j

[]

.

hod

fic habet

MNon aufevetuv.- [ceptrum « 1eee

ï

U t

vet , de Juda , &9 dux, mehokek ; e .. fe-

idhi

amore eju$, donec veniat, qui mittendus e[f 2 Nel

, Df

juxta Targum Chaldaicum , donec.veniat

M—e.i;ïivas j Acujus eft regnum : Sf

ipfe evit ex-

»33.1&

r EM

- fpeta-

;

)

d

p

( sHairo Homil.'àn.; feflo trium. Regum. .

1

(k) Sie Macrob. lib. 2. éup. 4, Sattr, ;

D

L.

L

Din

x

|

i

—

D. N. Jesv Cunisri.

22$

lon

þzeäati

o gentium. Hic aperie Parriarcha pr&-

X lt

M.

effiam tunc nafciturum , cum ha

dicit ;

fom li

duse res defecerint Judzos : Primüm princi-:

u Mfi

pátus, five regnum ; deinde Sanedrin ,. fe-.

] tj

-prüaginta Judicum. authoriras ; penes quos

vid d

ladii poteftas fuit; & legum ferendarum::

anedm g

qái judicia exercebant in loco Gazith. — Hae

n dge

^

( duse res fignificantur his verbis , íceuet;.

p Jot0

—

& mehokek. — Sceuet virgam fignificat , &

ydi ) Wb

fceptrum regnum ; ut Pfalmo 44. ibi; Vir«

r uf

à directionis , virga regni tui : ubi pro vir-

[

d que

l

a utrobique fceuet legitur.

Mehokek ve-

iU

(us

hi

rj legislatorem , àt Ifaie 33. Dominus legi:

039&13

fer nofler :: Hebraicé. Mehokek,

Porró

, ]umnit*

Heródes anno 30.regni füi tyrannici delevit

petiru

Sánedrin : ac deinde propinquos fuos:de

i A

ttibu Juda , morte mulétavit ob famam na-

[

I

t "Meffiz , circa illud tempus , quo legiti-.-

üSaM

fhüm ejus regnum inciperet , quod coepit in

initio anni ejus 32. videlicet tunc, cum po-

jim d

pulus ipfe Judaicus regnum ei detulit: quod

yve

nunquam antea in eagentein hominem alie«

Wl

]

ge

higenam populi voluntate translatum fuit:

ydd

roinde & rezno penitus fublato, & judici-

"t

P

us & tribu Juda extin&tis , tempus à Patri-

ze,k;dï 1

archa notatum impletum , & Chriftus (i)

jj

praferipto tempore. natus eft , circa annum

conftat ex

pl

)

31Herodls | lDe'regno amiffo

j

!]

: Jofepho

MU

-(-h | Ber) Cahi'f." "

!

-

(1) De bac re pulcb

T

Demon]r, 1. —

rf?E*.'.f.e?-"'5.-.?-:..1?»?&',"??/.*?::.l"ï,va,"g

r

^.

L

226

ACOMPENDIUM VxT-"A;

(um |

]ofepho; & Philone , ut jam diximus. Quod

ad 70. Judices attinet ; cértum eft ; à Moy-

fiftorio

ca.an

fi temporibus (k) femper extitifle fenatum

fuam c

Sanedrin , five/ 70. Judicum ; qui judica-

bant inter fängüinem,'& fanguinem, (260"

ploton

Y

recel

rum aüthoritas deinceps perpetuó viguir füb

ducum, & regum imperio, etiam tempore

| filius.

Eufb

Babylonice captivitatis, üt eft apud "Talmu-

dicos; item apud Hierem. cap. 29. & Ezech.

E.

10de 0

cap. 8. Poft reditum ? Babylone fepruaginta

|

Judices manferunt in tribu Juda ; qua&e (1)

ii &

fola ; cum tribu Benjamin ei conjunéta ; re-

i 10 feon

verfa eft in Judeam : in qua fola tribu 1e-

| p as

enatum eft. poft Babylonicam captivitatem.

E

1108 quc

Herodes Judaicum regnum adeptus ; Judi-

ces illos omnes interemit ; & fenatum ex

Qng. qu

profelytis, (m) novámque judicii for

mam in-

grafftu

ftituit; & locum Gazithi deferuit; : Quocir-

peeffr

ca intellioi neceffe erat, in propinquo effe

Tm nur

precel

adventum :Regis Meffie ; üt ipfi authores

'Talmudici uno ore teftantur , quorum fen-

(ontra |

tentias Petrus Galatinus enumerat.

Ex qui-

difcipür

amon,

—

bus-unam 'refïeremus.Rabþi (n) Rah

. Cum

TOE

(k) Vide Pet. Galat. lib. 4 c;p. L Je 4Arcan. Nïm:

n. Deut. :7. Hier, 20, Ezech, $, ..

(I) Jofeph. lib. 1. cap. s, Antiq. paulà poft

princip. d

j

lib, ;g. cap. 3, d* B. Hiero

, in: 27. Ézech,

(m) Ut fup ex Pbilone,

(n) Ex lib. Sanedrin Hierofolymita

ho. Pet, Galat,

lib. 4, cap. 45, 6. 7, Item Fortalizium fidei , capite,

" quod incipit, Primus, ;quibus in locis memerabilia

vreferuntur de tempore adventsi :Cbriw/fi.

I

D. N. Jssv CH,RIS'fI.

227

d

us (

Cum Sanedrin , inquit, migr?flent ex con-

S& j BU

fiftorio Gazith , & ab eis ablata effent judi-

if fs

cia animarum. , confüerunt füper pellem

fuam. cilicium ; fecerüntque fibi calvitium,

qu judi:

plorantes ; & dicentes

Va nobis , quia

m (

j gt

rece(lit fceptrum de Juda, & nondum venit

filius David. Meffias. . Huc pertinet, quod

uf

pud Ti

Eufebius fcribit in Chronicis, anno Augufti

40. fcribas, & interpretes divince lepis ab He-

j & b

rode occifos : & quod Jotephus (o0) narrat

[epmagi.rg

hquæ;

in expugnatione urbis Hierofólymitane; an-

no regni ipfius duodecimo interfectos ab He-

u f

h rbf

rode 45. primarios viros , voUc «vgoroUc &

eiipeaetoc Avriyóvoy : & deinde poft alios an-

gt

nos duodecim omnes filios Babaz , viros ma-

:p[US; ]UG?

na authoritatis. Denique ad eum modum

(enitum

graffatum Herodem , ut nemo ampliüs fü-

j oimit?

p

n

perefíet ex. Hircani cognatione , aut ex eo-

rum numero, qui pratià; aut dignitate czeteris

i

precelluiflent : eàque re faéctum , ut multa

[ a

at

contra leges agere inílitueret , & veterem

diíciplinam corrumperet,

H

D

) hat

) L. zï. cap. z. ('7; cap. z1. ffntiq).

/»Kf

; r

C

Md

L

L

X

a

(

À

a

f0,3*3 SR

^

a r

b

* w,

L

T.

:

Dij

Á

y

M pyföf':!":

/

TM

À

1

i

"

s

W.

j

177

NANN

MR

d

a

^ p p

i

T

li

[

P2

CA.

n

L

228

Co M,P-E NDIWUM *v IT 1E

runt al

-

ne, n

— CAPUT VIL-

faftum

De fama adventüs Chrifti; tem.

diderin

(c)San

pore Augufti Carfaris.

jam cr.

X Ts rebus effe&um eft ut circa ed tem;

ia h

L.À& pora, quibus Jefus natus eft, & ante-

enim 1

quam fefe proderet , Judei non dubitarent;

Tatitaj

quin. in propinquo effet adventus Meffic,

paat

Er quidem cónftat, famam ea dere vulga.

tiffimam, & perquam celebrem fuiffe : .quie

diátw(

ad eum modum Herodem commovit;urt in-

(tfjntii

audità crudelitate neceffarium fibi crediderit;

tibus j

regni füi fecuritati confulere fanguine fun-

Tefnpus

dendo (a) multorum innocentium pueroruim,

titeuich

Eadem fama & pfeudo-prophetas quosdam

t ol

incitavit; ut fe ipfi Chriíti nomine vendità-

lsj

rent: qualis fuit (b) Dofitheus , acalii,. Eadem

i ha

& Judaicum populum impulit, ur Joanni Ba-

I'lfrlmam

ptiftae honorem illum deferrent ; eámque pu-

D

tarent effe Chriftum, |. Sic enim fcriprum eft

RU

à (c) Luca: Exflimante. populo , &5 cogitan»

SUEN

zibus omuibus m covdibus [uis de Sfoanne y tte

10 a

fortà ipfe effer Chviflus.

In quam füfpicio-

pus q

nem etiam Pharifzi adducti füunt ; ob eam

vitas-mifc-

enim caufam (fï) Sacie;do,Fes, & ge

^

— —

EL

(é 7(

*

03

(a). ;Mat..2. Q* Macrolä. 28 fup.

) 0

(C) Lut. $.

(b) Orig. in Toan, tom, i.

& r

) H

(d—)'-'jogn. PT ?bi'E;ä jm.;.!:.c

T2

Ó

E

D. N. Jesu CimirsTI.

229

runt ab Hierofolymis,; ut quarerent à Joan-

ll

ne, an ipfe effer Chriftus.

Eadem ratione

factum eft, ut cives Sichar , fiveSichem, cre-

jl

diderint Jefum effe Chriftum, cum dicerent

i

(e) Samaritanz: 'am zon pvopter tuam loque-

]Jam ecredimus : ipf£ enim audrvimus , €8 feimus,

r a

quia bic eft verà Salvator muudi. . ]Non folüm

f&; &ümï'-

enim apud Jud&os, verüm etiam apud Sa-

dübitiet

maritanos eadem fama adventüs Chrifti vi-

as Mal

gebar. Cujus rei mulier Samaritana fidem

erevub

facit ; cum (f )ait : Scio, quia Meffus veuit , qui

ufes qu

dicitur Chriflus. — Cum evgo veuerit , ille nobis

!

Ya

anmintiabit omnia.

Ex multis enim eviden-

)icreätögfz

tibus fipnis utrique comperiebant adveniffe

mgüiüö! l

tempus Meffie. | Samaritani, qui folo Pen-

J

d

táteucho utebantur , permovebantur Prophe-

rià Jacob, atque aliis fimilibus ex Moyfe pro-

i Q

osd:zt

ye v

latisjüt(g Originesin Joannem docet : Judzei

jnter has, & alias innumeras , habebant cla-

j Ddf

1

ul

riffimam Prophetiam Danielis , cujus hebdo-

:

ny

made in Jefu tempora definebant , (h) quo-

cunque modo computarentur,

Que qui-

f

dem adeó commovit prifcos Judzeos, qui Je-

T

atl

fu nativitatem precefferunt, ut certum tem-

Meffias venturus effer,

nl

9

Ü

pus -definirem, -quo

h

t Ob"

P,g'

nihil

At p

I

Ms oosi

(£) Joan, 4

(g) Orig. in

Joan. 4« t:om.'lqgh. !?:perlbæcf verba - Dicit

^

ei mulier,

(h) Hierog. bac de re femtentias.

54

v;?er(sift fonit ! jk-

". P cop. 9. Daa. tom, ..

230

Cow?rNpiuM ViTE

nihil hafitantes, aüt parum, aut nihil aber-

hi

rantes. R. (1) Simeon Ben Johai; qui circatem-

Celfum

pora Ptolomai Philometoris vixit, ducentos

[criptu

Xarurm

annos numerat ufque ad adventum Chrifli.

R. Nehumias Haccane filius, eum fecutus,

predic

ponit quinquaginta annos ab eo tempore,

quotq.

quo fcriberet.

Nimirum hoc tempus tam

bt f

claris, & perfpicuis fignis denotatum erat;ut,

Tetür';

quiuni

cum Magi inquirerent de Mefflia Rege Ju-

daorum , & ftellze miraculum, aliásque ad-

&inopl

——

(ére j

ventüs fui caufas exponerent; Herodes Rex

(k ; turbatus fuerit; & tota Hierofolyma cum

tonjeda

—

illo. Quiquidem Magiti alieno tempore ad-

UR

tonj fe

veniflent, contempti potiüs, irrifi; reje&tt-

que fuiffent.

Neque veró intra Judaeorum

ci o

gentem, ac Satnaritanorum, hic rumor fefe

TP

contünuit , verüm etiam Ethnicorum te-

Qümy m

gna occupavit hujus rei fama quadam ; li-

di: quil

cet obícurior.

tll eni

Primüm propter monita Si-

byllarum,; que & ipfze Chrifti hac in re mi-

05

niftre fuerunt.

(

:

Illae enim praeclara que-

dam vaticinate funt de Chrifto. Ex quibus

minm

nonnulla à Laétantio; Auguftino; aliisque ve-

wtte

