teribus colle&cta, ad nos u(que pervenerunt:

QP[', g

que& neutiquam fuüfpicari debemus conficta à

Ui

Chriflianis.

Nequaquam enim credendum

(le(

ll;

eft , fümmos illos; & infignes viros deriden-

dos fe Gentilibus prebere voluiffe talibus

effer;

teftimoniis proferendis, que' mox falfitatis

Qqüen

arpui

otitj

( Petr. Gelat. lib,

(l) Mar. z.

6, cap, ,'?.',de Aräw',

e

$)2

E

3I

l:

D4-— N. ]ESE-C-E:IEI.S-TI'

— —

contra'

t ml

argui poffent. ( Ori'gcnes libro 7.

u r

Celfum affirmat , Sibyllarum libris n:hil ad-

Praterea non

jt, du

(criprum effe à Chriftianis.

tm (u:

xarum momenti. ad. hanc famam adferebant

Qmnes enim

u

preedictiones Chaldeorum.

0 tenpt

quotquot Aftronomiz periti erant; conjicie-

bant fore, ut eo tempore vir quidam nafce-

( Ü

Qum d

H

L

retur; religione, imperio, & glorià magnus,

1

rus,

"s

qui univerfum terrarum orbem innovatu

jua

&inoptimum ftatüm reducturus eflet.

disqt?

Id illi

lais

de re Sixtus Senenfis tractat libro 6.

ia

conje&tare poterant oX magna conjunctione

ovis;

& Saturni, qui anno ante ortum Serva-

tl

'

1ii, sl

toris fexto coiérunt in figno Cancri. .. .(Quee

'cceli. conftitutio cüm fingulis o&ingentis an-

at

nis accidere foleat, juxta Picum Mirandola-

»

u

num , nihil certó defignare poterat ejusmo-

jcorum *

pdim.

di, quale Prophece preedixerant de Chrifto;

talis enim pracefferat ante annos octingen-

f mOHi[äï*

t08,. & poPc alios annos o&ingentos,fecutura

dul

erat. . "l'amen in incertàm fpem animos ho-

a

minum trahebat rei alicujus preeclarz & in-

frat

ufitate. Sicenim divinz providentiz vifum

g

eít, etiam aftrorum famulatu aliqua ex parte

vt

uti, ad comprobandum adventum Chrifü.

y o^

Qui cüm non Judeis tan*üm, fed & Genti-

quit

bus, & cun&is orbis nationibus promiffus

effet; apud omnes adventüs fui velut odorem

jl

j d

14

quendam. fpargere voluit, & omnes ad íui

j Hf

erarum

u

notitiam invitare : judægs per Proph

oracula

MM

4

b badundl

fh

-Tä)*l)aulnnn" finem.

232

MA ER RSRURDETM u D

COMP*E&D'IUM VirE

" eracula. eXcitanäo,'Qg entes per familiaria ipfis

Hu

figna provocando.... Quales erant praedictio-

Nj

nes Aftronomorum;. & vaticinia Sibyllarum,

E

N

quibus plurimüm tribuebanr....Sané Viioi-

lius confiteri nos cogit , -Romanos-hisce re-

F

bus, quas diximus, erectos fuifle in exfpe-

&ationem rei alicujus magnee. .« Nam difer-

la

tis & claris verbis prorfus fimilia prodit iis,

|

|

qua Tfaias cap.. 1 1;. aliísque locis, & ceeteri

N

Mæ

Prophete decelebri Chrifti adventu, ejásque

univerfali regno, tradiderunt; eáque Aupu-

r

CUT

Íli tempore evenrura teftatur.

Juse'cüm ad

| & qui

Chriftum referre non poffet , modó ad- Au-

; üitpo

guítum, modó ad Pollionis Confulis filium

B

retulit. Primum teftimonium ejus füm

pom

| .iüler.'ca

eft ex Libro 6. /Eneid. ubi Anchifes de Au-

Ui

lg

,guPco fütura preedicit, hunc in modum:

FHuc gezm'nay dunc f'ecle acies, bz;nä

?

egtem ,

fzjj)ice

LU

Romatósque tuos. bic Cefav , & omnis Huli

Vi

Ij

Progenies magnum celi ventura fub axem.

Hic viv, bic eft, tibi quem.

I

promz'tti fgg)iüs

€611

audis :

:

À.

Pl

.;/ïztgzg/hts Cefi

av, Divíimn genut ,aurea co

"

det

Ti

Secula qui vuvfus, Latio vegnata per avca

.. Án

Satuvgo quondam : fupev t Geramaptas, &

AdOf '

lj;

&

[s

Proferer impew

[/

t Sfacet extva fidevat

eli

li

Extra amm folísque vies, ubi celifer dilas

&fer

i

ixem buntero torquez feliis ardentibuy aprum.

Pt

Huizi:

;

D.:N; Jesv-C gnis i.

2313

—

:

il

Huyuis

i adventu , jam mc g Cufpia vegra

prati

Re]poufés borrent Divum; €? Maotica tellus,

sibvllr

Ei feptemgemini tuvbant tvepida oflia ii

ANec vevó lcides tantum telluris: obyvits - —

"

y ht

dem. cervam - di

fzxew't acvipi

inauibi

"

cet ; aut Evy-

iaj

Nu d

70

Ya: /Ey*f-*Lewzzmz :

ï)lqcärit'* nuet

. Qven.

;

—

d i

N ec qu; pan

zþinei;r"vif?ov

' jugä ]ä'eälit -l?:zb*enir'

ET

t ol

Liber , agens. celfo Nifa de vertice tigres.

Al

4

terum Virgilii teftimonium extat in Ecloga

JUC Aügï'

"

i4. quam totam Eufebius Cee(arienfis recitat,

d

&expouit in oratione Graca, quam habuit

[j t

in cónventu fanéctorum E

ter . eeetera heec fcribit :

pifcopprum , in'qu,;l

pfümptt

"

Uiltima Cum«i.venit jam cavminis. etar,

ia t

Qd

Magmus -ab integro. [eclorum na[citur ordo.

am vedit $g vivgo , vedeuut Satuvuia vegna,

hitt r&'

i

j

jJam uova progenies celo demittitur alto.

T'u modo na[cen

zi puevo, quo fevrea.primum

n

à

Defrnet , ac toto

[

uvget geus auvea 2nundo ,

o

la fave Lucina: tuus jam vegnat Zfpollo.

nl IAP

éque adeo decus boc evi , te coufule imibit

Pollio , £2 incipient magni procedeve men[es.

"T* duce , féquamanent [celerís vefligia uoffei,

u

Ivrita pevpetuá . [olvent formidiue terras.

i

Ille Deitm vitam accipiet , Divisque videlit

Permi[los. Heroas : &2 ip[e videbitur illis:

t(fei'?f!?*j'z'?

:Ti

Päc'a*tünfzguq veget patrus virtutibus orbem.

i?

Caterà quae fequuntur omnia ad. hanc rem

j

f

L

!

l

!

:

,

de Sibyllis feruntur,

-p*egrifient-;," '&ea, que -

[

5

omnino

M

11494

e

*

454

CowrrENDprIUM ViT E

LL

omnino confirmant : & quidem D; Augu-

placere

ftinum moverunt; ut illis fidem adhiberet.

Ceretur

Cujus hac de re judicium vifüm eft. adferi-

f.63.

bere; ex commentario in epiftolam: ad : (l)

per tot

Romanos. Fuerunt, inquit; & Prophetie

Sueton

non ipfius (fcilicet Dei in quibus etiamali-

poma v

qua inveniuntur, qua de Chrifto audita ceci-

ex Jud

nerunr.

Sicut etiam de Sibylla dicitur,

Imperz

Quod non facilé crederem ; nifi quód. Poé-

bont en

* tarum quidam in Romana lingua nobilif-

dm, (

€

€

-

'fimus, antequam diceret ea de innovatio:

It m

f qoní

€

* ne faculi, que in Domini noftri regnum

[4

"fatis concinere & convenire videntur, pre-

LOT

€

4

€

d

pofuit verfum ; dicens : Ultima Cum«ai ve-

Icero j

nit 4am cavininis «etas.

Cumeeum autem

füs ipi

carmen , Sibyllinum effe nemo dubitaverit.

us

Hec D. Auguftinus. Sané que hoc carmi-

2 Velu

ne continentur , omnia miré coníennunt

ia

cum oraculis Prophetarum : & admirabilem

Ofiniem

quandam rerum 1nutationem , & felicem

qi ]f

mundi ftatum promittunt : ejüsque rei Ce-

Dtofee

faris Augufti tempore celebrem famám. fuit-

Prh

fe declarant.

Id quod Ciceronis quoque

Et |

epiftolee ad Lentulum teftantur , quee exftant

ibyy?

libro r. ad familiares.

In quibus Senatus

Tj

Romanus omnibus modis obftitiffe legitur,

ne Prolemzus Rex à Lentulo cum exercitu

fi dig],

—

in regnum ZEpypti reduceretur : quód reli-

.(.a

)HM

gione prohiberi fe dicerent , ne id permit-

Sibyllæ

terent. Sic enim homiges relipiofi

- placefï

- ) Augufi. in expofitioue epifl, ad Rou. inchoat, t08 4»

E

'D-N. Jesu CnnisrI.

23f

þlacere dicebant , ut fine multitudine redu-

n odb

Ceretur. . Qua de re tractat epiftola. i. 2. 4.

yelt al

$. 6. 7. Refpexiffe videntur ad famam, quam

ol

per torum Orientem increbuiffe "T'acitus, &

Suetonius teftantur ; qui proxime illa tem-

1 Prgph;fi

Msb

pora vixerunt, fore eo tempore , ut quidam

apditi s

ex Judaa proditurus effet , qui tori mundo

yHa qicit

imperaret : ut alio loco oftendimus. "Time-

[

bant enim, né Lentulus, cum Syriam, Cili-

m ol

ciam , Cyprum , & Paleítine portus tene-

qova

ret ; /Egypto quoque obtenta , hoc vatici-

Hujus fa-

ii gt

nio confifus arriperet repnum.

me , & interpretis Sybyllinorum verfuum;

o p

n und?

Cicero iterum meminit lib. 2. de divinar. le-

g '3)]!?

füus ipitur tot modis annuntiatus , & multis

dubund

fzeculis exfpe&tatus , anno Augufti Cefaris

]ocd

42. velut profperum, & falutare quoddam

fidus apparuit, & ad inftaurationem rerum

x

dmim

omnium natus eft, in civitate Dethlehem :

& r

quó Jofeph cum Maria conjuge pregnante

profectum modoó retulimus.

Idque juxta

Qd fei,eï

Prophetiam (m) Michew , que fic habet:

jisqu

Et tu Betblebem Ephváta , parvulus es in mil-

libus Sluda. . Ex te mibi egvedietur. qui fr? do-

g

i J

»

anipatov in lfrael : €g egve[Jus ejus ab imitio,

jf

uf

(2 diebus æzav;zitqtis : Qg"c

d

$

(d0)

4

.uofav

n

m Mich.

T

j

1

u

t

CA.

V

n

L

i

|

236

CiOMP'ENDluM ViTÉE

| at

für n (

tnus i

:A' : CAP UT. VIIL. : |

bat, o

credidi

De Bethlehem Juda

iVItas

in qua Chríítus natus eit. .

peperi

Orrà hanc civitarem Berhlehem Michaeas

que oí

L (9 vocat Ephrára , ad differentiam alte-

!

| Nm;

rius que fita e

in Galilga.

(b) Hac aus

rio fef

tém , de qua a

gimus , eft Bethlehem Juda;

w

& Ephráta ,

de qua in Genefi i

ta fcriprum

eft : Mortua efl Rachel

nit; f

» &9 fepulta efl i via

lii

que ducit Ebbrátam: b«

c eft. Betblebem; Unde

fim, q

oriundus eft Boos ,

proavus Davidis , qui

Wtet,

Ruth uxorem ibi dux

iffe dicitur,

Ruth.4;

Dion vy]

cap. In eadem civirate natus eft Obed avus;

mfator

& Ifai pater Davidis Regis, De Iai fic fcri-

ptum eft in libro

";

(c) Regum : David autem

telucf

evat filius

vivi Ephratei ,

de quo fupra di&hun

tsf

efl , de Bethlebem Studa

, €ui gomen evat [[ai;

m'tati;;

Quam David (d) vocat civitatem fuam ,. &

Catüf,

in qua Sepultus eft. — Hec eft ipitur-illa;

tetnit

quam fcriptura affirmat in tribu Juda ; :non

Mæ«

stpjamin ; fitam. — Sic enim'clwarä: enun

;ia-

tur

—(;) .70f '9.»

(

p

(b) Zec Betblehem Ephráta dicitur à viro -Eþlzr(ita

Ü

nomine, 1. Par. 4. Hierom. in queff, fuper Paral.

li

dtque ideo 70. werterunt Micb. $. Doc. smodo :

^e

"9A TOU 9j

he

Bphráta.

89? äwpea?a? Bet?!ebi*xmA domus

&

(c) Gen, 2

(d) . Reg^ ,*

m Vi

L

lí

E

x s

D.. N. Jzsu-C HRISTI,

257

tur in capite 19. Judicum , & B. Hlelony..

mus in cap. 5. Mich&e , & aliis locis pro-

li

bat, contrà ac aliqui olirn per (e) infcitiam

[

i

[

crediderunt : Bethlehem ,. de qua agimus ;

civitas David: in qua Lucas refert Mariam

"

|

l"

peperiffe Salvatorem , ubi fpelunca hodié-

m Mi

que oftendirur, in qua Chriftus natus eft,

éntumdi

Nam , ut hoc obiter dicamus, non in tupu-

b Ra

rio Jefus natus eft; fed in fpecu fübterranea:

Aem Ji

ut (f) Juftinus martyr ; Origenes, Epipha-

i frpus

nius; Eufíebius, B. Hieronymus teftantur.

In hac autem civitate conveniebat nafci Je-

mwmm

UT

fum , quód ipfe ad genus Davidicum perti-

yilis; t

neret.' Unde Michaas pradixit egreffurum

fl

non vulparem Principem , Zexovra vel do-

hod

minatorem , quíque tantüm effet de genere

David ; fed qui ex Deo ante f:cula , & an-

[a f

yni] i

te Luciferum genitus effet.

Hoc eft, quod

dicit :: z egveffus egus ab initio d diebus eter-

f;pm (ftg'?

TT Qm

vitatis. : Quibus verbis Jefu diviniras figni-

ficatur. . Pro his enim verbis , à (g) diebus

mj

igimr l

seternitatis , Hebraice fcriprum eft, à die-

- Quo modo (h) Ifaias Deum al-

]Udä) W

bus fæguli."

loqui-

p n

)

;

n

—

(e') w Reg: 20, 3. Reg. 2,

(£) B. Hieron? bunc errorem co

nfutat in cap. s. Mich,

g 'EPä'ï'

v in locis Hebr, Q? in cap. 2. Mat. item Eufeb,

r

lib 7, cap. 2. demon[lr..$. de Demonflr.. Evang,

Jufl. cont, Trypb, Orig. lib, 1. cont, Celf. Epipb,

NÀ

t rl i. cont, AL

6;

3

d

- Enfeb. cap. 2, lib. 3. de Demonj?r

2

Evang. Hieron, in Epit. Paule. tom, z.

(g) Vide Pet, Galat. lib. 4. cap, 13. de Aaréan. —

(w I/'m- 6;,

238

Co MP-ElN pruM VirA

loquitur , cum ait : Redemptor'no]leï à [acu-

lo zomeg tuum.

.Et (i) Pfalmographus: Z

faculo , eg usque in feculum tu es Deus.

Et

iterum ; 44 fg;ulq f es.

De

Àn

XX pI

d

5 matr

. De die Dominicz nativitatis.

in diver

TT »Iem Dominicez nativitatis Ecclefia Roma-

füentiu

X J na femper credidit effe octavum calen-

locterr

das Januarias , & Decembris diem 25. tefte

Bs ,.c

Yolitus

(2) Orofio.

ua de re exftat B. (b) Chry-

foftomi prolixa difpuratio , in fermone de

demonf

Joanne Baptifta. . qui docetconceptum octa-

&t

vo calendas Aprilis, eodem die, quo poftea

f Virgi[

paffus eft: natum autem 8. calend. Januarias,

ut diximus, Solftitii hiberni tempore.

uoc

tempus quare ele&um fit ; obícurum non

eft. Prudentius eleganter caufam expreffit

hoc carmine , quod fic incipit :

U

Quid efl quàd av&um circulum

D

Sol jam. vecurvens defevit ?

U[TUm

- Chriflüsne tevvis na[citur ,

Vütn

Qui lucis augff- tramitem f? .

Q

- ) -Pfal. $0. Q? o2.

. Vide Matth. Beroal. jtbto lib.

—

(a) Orof. lib, 7. cap. r.

3« Q 4. Chron, prolixà tra&antem bac de re.

(4) py

,'(13). Hom, de anz'viti j"aan. Baptifta in Luf'.

9) Bs

!n

CÀ-

.Lj

e

p

239

D.N. Jzsu CnRisTI

rzofm ii

DTäp D

CAPUT X.

Dui :

De loco nativiratis Domini Je(u.

Atus eft autem Jefus iri fpelunca, üt mo-

'

N

dó oftendimus: non ob inopiam exclu-

sà matre domo , fed quód non cflet locus

VIEQLS

in diverforio, propter(aï multitudinem con-

In

jefa Nv

fluentium .ad ineundam profeflionem..

VUITI at

hoc.terre foramine ; inquit B. (b) Hlerony-

mus ,. celorum conditor natus eft ,. hic in-

n fü'

r

volutus pannis ; hic vifus à pafïonbus, hic

frmom

demonítratus à ftella , .hic adoratus à Magls»

& ;.;t (c) Epiphanius addit , octavo.à par-

um

m

tüu v1rg1ms die circumcifus.

, J

n

CAPUT XI

oyrüm ?

nay

Denomine Chrifti Jefu.

U

o die nomen proprium Chrifto: indi-

l

(à

tum eft, Jefus , fecundum (a) Angeli

juffum, quód falvum fa&turus effet populum

fuum.

Jefus , Hebraica vox eft, & figni-

ficat Servatorem , vel Salvatorem quem

[ y

Greci

il u

(a) Epipban, ber. s1.

"1

(b) Hieron, ad. Ma: cell, tom, r,

[f

(c) Lþzpb(m cap, penult ubi de præjim*m Cbnjh agit,

in princ, lib, : Som,

(a) Lic, 7;.

——

240

^

-CQM,PtiibzfïM ViTXE

vidif

Gre

ci a;frïea, vocant.

- Quo nomine ZEgyp-

que

tii Jofeph honoraverunt : vocantes eum füá

LU

:

linpuà o 6920v , pfomthophanech. 'Eft

autem nomen illud, quod todes in 163;

vox J

as H

csterísque Prophetis occurrit !efush , vel

3- 61

Je(à : quo utuntur; cum Mefliam defignare

Ut

volunt. B. Hieronymus vertere folet alva-

Ut Ifaize 12.

pulch

tor , falus , falutare , lefus.

P

OITO

Ecce Deus Salvator meus.

Et mox : Hourie-

Qrmpr

zis aquas in gaudio de fontibus Salvatoris. Arem

chir

Dedi te in lucem gentium, ut fés fa-

cap. 49.

D dupt

Jus »nea usque ad extremumterva.

Ercap. 52.

h]

Ite

V'idebunt oumes fines evva [alutare. Dei noftrt.

b

n :

Yt Habacuc 3. Exwltabo i Deo She[u meo.

Certerüm hzc. vox Jefuah , vel Jefa ; quan-

Wn..]

QUX,

quam apud Hebraos faminini generis fit ,

&t07]

ficut apud Latinos falus ; tamen fervatorem

Tif qo

fignificat , & peculiariter rribuitur Meffie ;

eíque propria eft , üt hec teftimonia , qua

fubjiciemus, manifeft probant. lfaia

S CQP.

t

62. Ecce Salvator , Jefa ; fuus veriit. ;;; ecce

enevces ejus cum. eo , & opus ejyus covam 1po.

du

Laec enim relativa , eo. ; £2 z//o, etiam 'in

iHebraico textu

funt generis mafculini : &

declarant ,- verb

um ]e"fä de Chrifto fefvätög

re intelligendum, üt (Leo Cafter eo loco d6-

f*hæ

€et. Quamobrem & fept. ita ttän&uläruntï

id'aU 9 cavriio 0i Travranyiveratt : Exeoy 5 0y «au TOU

puéày : 1 rO Ígryov dU voU-7rQ0 aE QoT uTT CU, (LU/TOUe

C L

áta git,

q

b

del

E: S; 'Simeon cum in (b) Hymno füo

n

viditie

.-—-h--—rf-

$ E*'j

(b) .va E

[.]

D. N..]rsu Cinast.

vb

241

odb

—

tïä

vidiffe f falurare Domini, «à G'aythgiov ,.

ï'ia

que

erfonam Salvarorís intellisit, quem

euma

li

Eít autem hec

n

]

eomplectebatur ulnis (uis.

vox Jefuach, eadem cum nominue lofue, du-

1n LEM

llha

cis Hebreorum , & Jefu Sacerdotis , Zach.

3. 6. Qui ambo gerebant typum Chrifli;

deipt

lt

Utraque énim vox fignificat Salvatorem, ut

ulchré (c) Leo Cafter Hifpanus explicat,

g

:

"orró nomen Jefü etiam Greco carmine

: Hïl!!ïi'*

comprehenfüm eít , quod Sibyllinum effe

j

dicirur.: quod exftar apud (d) Eufebium, &

".

if

'

B. Auguftinum. ' Cujus prime cujusque ver-

tj

fus literae ex ordine collectze hzc verba effi-

u

u

ciunt z l'70Uc. Xgigóc , 9:40 ic , G Tg , cav-

N

eóc. - -Jefus Chriftus , Dei filius, fervator ,.

l qUJH

f

crux. .(e) Eufebius hoc carmen affirmat Ci-

tb !

ceroni le£tum ; & ab eo in Latinum fermo-

riattet

M

nein converfum,

g qü'

SIDAPUT. XH

. -.—-'h:;

fs d

TA

Quód in omnibus rebus, quz in

Ij

TTR

-Jefu nativitate acciderunt , fingu- !

etiu !

- laris Dei providentia elucear.

E

du

Erera quoque ad divinum myfterium ac-

jf

V»l['

commodata funt ; qua in nativitate Je-.

P

fu , aut circa nativitatem miranda contige-

tj

äyW'

' Leu in cup. 7 Ifaia..

(!)

D

(d) £Fufeb

3

lib 4; de vtta

Cenfl. .A ugtg[f lib ,:8 uf 23:

i

jf

s decivit. Dei.

ii

(e) g,jgþ;.,'þgdem ERN ^ OPMPIKGUIR OR od u

L

242

CowrzNDiuM VIT.£

runt..

Quz omnia fummam majeftatem ;

bant

cum.eximia humilirate conjunctam , pre fe

Gent

ferunt , Deíque prefentiam teftantur ,. &

cum

affümpte humanitatis. veritatem declarant :

jufa

atque aptiffimé - congruunt.cum iis rebus ;

Ànn:

que in reliquis vitae partibusà Chrifto geíte

confi

omn

funr...-Que quidem res fpeétatu longe pul-

cherrima eft : preefertim in hac parte vite;

Ifrai

flant

in qua omnia pariter humilia accidere folent,

Cujus rei breve exemplum fübjiciemus, pri-

fnotu

Primüm hoc: no-

usquam progrediamur.

Ectle

vum , & mirabile eft, quod Jefüs etiam ante

qud

nativitatem innotuerit mundo : àt cum ma-

tifices

trem ejus Elifábetha (a) vocat matrem Do-

Pmp](

mini ífui; & Zacharias , Hierofolymitani

culos

templi facerdos; Joannem pracurforem Do-

Distil

mini füi praedicat... Deinde quód humilis, &

odl

ov

pauper Jefus ; cui nusquam in diverforio

pore^

locus erat, in abdito terre foramine natus ;

li«

vilibus pannis involutus , in praefepi repo-

Tiv

fitus, in ftabulo bovis, & afini, mox undi-

&6

que (b) evidentibus miraculis; ac prodigiis;

ter f

-Angelorum vocibus, ac modulatis cantibus,

tabar

item clariffimo, ac ccelefti lumine ; obícuram

Aüte

noétem illuftrante,

roditus eft.. Paftores di-

&ath

À

um fuerat de puero,,.e

vulgabant, quod dié

"Quoi

omnes; quiaudierunt, mirabantur.. (c;Magi

tinet

ugre-

ad miraculum ftelle recensh exorte.q

Qitk

"N

,bEy

U

'-zäj Luc. 1.

"(5) Enc- 2.

(c Mattb. 2.

d

D. N. Jzsu CHRrsn 243

li,

h

bant "Meiïiaü;fR&ggm ; & inventum prlmx

n

Gentilibus annuntiaverunt. ^ Poftmodum

m,i

cum (d) offerretur in templo , Simeon,; vit

du

juftus ; ac pius agnovit Chriftum- Dommi.

p T

Anná Prophetiffa, eàdem horà füperveniens

J g

éonfitebatur Domino, & loquebatur de illo

g

ominibus, qui exfpectabant. redemptionem

ff 1

Ifrael.. "Ex hifce indubitatis teftimoniis con-

xelic

ftanti famáà conflatà:; mox varii animorum

nis j

tfnortus ,' varii tumultus excitati militantis

hoc t

Ecclefize formam defignaverunt. — Pii omnes

m

laüdáverünt, & glorificaverunt Deum: Pon-

um mé

tificés; & Scribe perícrutati fünt vaticinia

v r

Propherarüm : Herodes perfecutus eft anni-

;lymiram

cülos; & bimulos infantes, propter Chriftum,

r

1

ipsámque Chriftum compulit, ut fugeret in

ii

ZEgyprum. . Hoc enim certum eft, eo tem-

/r

l

pore valde celebrem fuiffe famam nati Mef-

e Dd

fiae : partim propter ea; que contigerant in

j n

nitivirate Joannis Baptiftee ,. partim proprer

j i

€a; quie acciderantin ortu Chrifti.

ug in-

ter fe collata , novee rei claram famam exci-

mdligl.l&

;anüb !

tábant : ob id prefertim ,*quód eà tempe-

Bf

ftate ; univer(à Judza füfpenfa effet exfpe-

iQis

&atione Meffize, Regis Judzorum.

Hoc

Uemf:$

*quoque ad providentiee divinae rationem per-

tinet, quód nativirati Chrifti congruat. con-

LCW |

æff

ditio temporis. -

Siquidem. anno - Augufti

j

M

d-—ita] $

S eü:

v d

Cefaris 42. & ab urbe Cfän

2

v2 . ndtu

quo

—

"3

(d) Lue' 2,

e

244

CowrENDIUuM Vir AE

quo (e) anno pax reddita. eft toä(-);b,i terra-

qucaaenen

.

mina

ruüm

L

quo ]ani porte claufz fünt : quo

iémpore Auguítus (£ Dominum fe vocari

Imef.

Salya

edicto vetuit: .e) quo primus cenfus actus

ett omninm Romani orbis provinciarum : ir

DT

]

«uo cenfü Jefüs quoque inter homines ad-

gtari

Ícribi voluir , àt - h) Orofius, & (i) Tertul-

quot

tione

lianusteftantur, Quae omniauniverfale ejus

imperium ; & «ternam pacem à Prophetis

busp

promiffam repreefentabant. Ceetera quoque

prod

omnia probé conveniunt. .. Natus eft humi-

Drgte

(ig. 0

litatis rnagifter matre pauperculà ; fed virgi-

ne incorrupràá, & caftiffima : quam etiam ipfa

(PC&m

f Ctyc

eetas à criminis füfpicione defendere poterar.

« Deï

1

Nam Evodius apud Nicephorum rmarrat ,

a&

eam anno zeratis füze decimo quinto peperit-

z

]

fe Salvatorem. — Nutritium habuit pauperem

(]Ui»-Jeg

fabrum , fed virum juftum : ne quid hinc

ii

W.

decederet gloric Chrifti, ^ Magi , tanquam

Reoi Judeorum , ilomini, ac Deo

munerd

gnom

obtulerunt, aurüm, thus; myrrham. . N-

fmig |

tus eft in Bethlehem, domo panis ; & re-

Qii

Tumg

gione (K) Ephréta ; hoc eft; frugifer pa-

uis czeleflis, qui da:urus effet viram murido;

m()m

1) do-

Qu

Maitre.Mariä, qua Syriaco f'e?mfme (

iibl

m

i'

;

]

fcnp

te; o

(«) Orof' lib. é. €4p..20,

m

(£) Ibidem.

g) Jbidem,

s

Obr

(h) Orof. lib. 6. cap. 2e.

(0 TerzuE, in Apolog.

(k) Hieron. de trm. Heb. de-Ger. fom. g, |

(n

(1) Hieran. de uem. Hebraie. de Evmgl'.; M!. lom' H

E

D

1

D. N. Jzsv CQ..! 1

m

4$

d

mina, Hebrseo, (m, flella maris dicitur, No-

EE

f vos

men inditum eft congruens functioni , Jefus,

Salvator mundi, ütdiximus. —Joannesquo-

(is

m

que precuríor ejus ipfo nomine adventurae

a

grariz plenitudinemíignificat. Omnes, quot-

quot in Jefu nativirare , circumcifione , obla.

T

Yil

tione in. templo verfati fünt ,. ipfis nomini-

bus preclara omina praferunt , & myfteria

]'ropheds

produnt incarnationis , & adventüs Chrifti.

ique

Preterea omnes eximià fanctitatis, »ut fapien-

[ hum

tig opinione fuerunt, aut alioqui digni con-

d.

nl

(pe&tu, & agnitione Chrifti, * ZachariasSa-

« cerdos ; & Elifabeth , jufti ambo- ante

pues

lmfw;

« Deum , inceden:es in omnibus mandatis,

*€ & juftificationibus Domini.| Simeonem,

w

1

ia

qui. Jefüm in ulnas fuas accepit , (n) Petrus

Gialatinus. ,. non inanibus conjecturis indu-

Vi li

i

étus , .credit illum effe Hillelis filium ,..co-

p

gnomento Juftum , in quo Judaice Acade-

mie fceptrum . defecit , üt eft in Ta!mud.

j N

Qui.ibidem.predixiffe dicitur , fe moriru-

rum eo anno, quo mortuus eft. .. Poft cujus

j P

[müüo

mortem .omnia. templi miracula ceffirunt.

Qua.de re miranda narrantur in 'Talmudicis

LO

hd b Ls

.

j

(*

g

fcriptis.

Anna quoque Prophetifíi pieta.

te; & caftitate infignis fuit. — Magi, etfi non-

.()

dum verum Dei cultum didiciffent , tamen

ob mirificum ftudium fapientig ex ultimis

-

EE

T(l)rlicgn«

- (m), Hieron. de uom. Heb: d c Ew! ;

12

( DPet. Galat. lib. , cap. ; de Arcan.

$46

. CoMPENDIUM VtT E

Orientis partibus evocari meruerunt. Quoä

"

dipi:

Hos quidem arbitramur ex eorum numero

fuiffe , de quibus (o) Philoflratus multa fcri-

Jl

bit; Brachmanum Indorum , qui apud Pa-

XIus,

Omoil

racam philofophabantur , quos Apollonius

"T'yanzeus adiit; aut fimilium. |Et nonomni-

no vana effe putamus ; qua B. Chryfofto-

mus in Matth. opere imperfecto , ex quo-

dam fcripto narrat ;; de Maeis ad ultimum

Des

mare Orientale degeniibus , non abhorren-

tia ab iis, que Philoflratus fcribit. ^ Quibus

in locis dicit; Magos Hierofolymis reverfos

predicáffe , & multos erudiiffe." . Denique

fus Àn

poftrefurrectionem Domini, poftquam Tho-

mas Apoítolus in eam repionem veniffet;

lbque

adjunctos ci , & baptizatos , focias fuiffe

t Aí

prédicationis. Quae omnia iis confonant;

fvtum

que à Portugallis comperta narrantur in illis

npem

ftxim

lócis ; ab Indo flumine usque ad Ga

Al

fitis.

Nam & Brachmanum nomen a

c?huc

Rerer

durat , & celebre eft : & multa Chriftiano-

lts fje

rum millia in illis locisinventa funt;qui ornnes

Tmntr

conftanter affirmant , & plené probarnit; eas

tbl

repiones à D. (p) Thoma Apoftolo ad fidem

nl

Chrifti converías, — Cujus fepulchrum inre-

m

eno Narfino: ab incolis monflratur ; in ur-

Pt

be Malipur:quod magná veneragoneà Chri-

Ti

Paftores

Qianis, & Mahoinetanis colitur.

ïl&fiï'i[a

quoque

(o) Philefi. li. , cap a. . 0. 2. 8 T VN dl

g.

(p) Vide.Toan. Pez.

14

(

epift. Ind,

AMaffa: tib, a, ht d Qs

e

Ül

D. N. Jzsu Cunisri.

247

[

quoque celefti vifione ; & Chrifti Z:Bhfpe&u-

TR

!

digni habiti fünt , ob morum fimpliciratem.

J

Ír

Jofephu

m virum juftum fuiffe füprà (q) di-

i h

ximus, .Hunc chorum Maria Deipara virgo;

rOl'fODiUS'

qmnibus laudibus cumulatiffima claudit.

ynomp

xryfofk»

SOCAPUT XII.. :

&t qui

Jrimm

hortet-

De rebus 4 Domino Jefü geftis

.ante annum trigefimum.

Quibus

atfb

| Oftcircumcifionem, & oblationem in tem-

yemqi

É plo, & poft diíceffum Magorum Je-

m

fus Angeli monitu abduétus eftin /Egyprum,

] '*mfref ]

ibíque manfit üsque ad obirum Herodis ma-

$ fs

gni Afcalonite , ad annum fere etatis fuge

(pnant ;

fextum ,. Herodis veró regni trigefimum (aj

feprimum , & ultimum , Archelai primum;

rl

jupet

Augufti: Cefaris quadragefimum o&tavum,

TU

j

Rever(us eft autem non in Judeam; ubi na-

tus fuerat; fed in Galileeam , hoc eft , ter-

mfüan&

j o

ram transmigrationis; ut populo in tenebris

ambulanti lucem preberet ; juxta. Prophe-

yit; d

Non rediit autem Bethle-

ad Hdcm

tiam (b) Ifaie.

hem : unde fugerat : ut latendo in Galilzea;

nb

periculum vitaret, quod apud Bethlehem, ob

jj

neäChfP

inemoriam admirabilium rerum, quze in ejus

effugere non. poffe

PHHOFCS

'þativitate contigerant ;

4

Lj m

i

l

I) Ex Matt. 1.

r

if'mu'f.

-(2) Epipban. ber. $1. cont

Alog. ..

l

QD ljai. 9. Matth. 4.-

as;v

248

CowrzNpiUM ViT X

nosapmsets

videbarur, — Rediit iraque Nazaredh ; ubi

n (f

quàm fancle pueritiam, & adole(centiam exe-

bitom

ln

gerit , Evangelica Lucee hifloria; quanquam

reviter ; tamen abundé declarat his verbis:

Vr

Puer autem cre[cebat , &g. coufovtabatur : ple-

Hont

qus fapientid : g gvatid Dei evat n illo, . t

tptti

deinde : Zenit Nuzaretb , €9 evat fubditisal-

fedit)

lis , Parentibus. Et mox : efus- proficiebat

lt

fa])ienti(ï » 62 etate , 99 gmt&thud Deum;t$

a

jdm.

bomines.

. Ad ludum (c) literarium miffüs

vitum|

non eft, nein celefti negotio quicquam fibi

um

humana induftria vendicaret, Anno duodé-

Mi

cimo, in templo divinitatis fuz fpecimen

E

prabuit, &, quid preflare potuerit; declara-

ftm

vit : nifi puerilis eetras ; doctring, & rerum

1

&t

geftarum fidem elevatura fuiffer, Do&tores

ii

enim füper prudentia, & refponfis ejus obftu-

kpiCürl

puiffe narrantur,

(d; Epiphanius .concedit,

Vi

]

Jefum in pueritia miracula quaedam edidiffe,

1]

que decantari folita dicit : atque addir;-id

Deits

fieri oportuiffe , ut. os obftrueretur. pauló

*f

mox erupturis heereticis Cerinthianis : qui,

^ Hbsq

nefcio quo modo, confingere aufi fünt; Chri-

(

( Pro

Ítum, poft. baptismum ,. columbz : fpecie

n

W

defcendiffe in Jefüm,

Alii(e) cenfenrt, id ne-

K fmü

quaquam admitteadum ,. & negant c!r,ufu

ueretur.

D

fgläffe, ne Chriüi authoritas immin

n

(

hp

(c). Joan. 77.

((

(d) Her.i. cont, Alogos. Sie Sixtu

s Sevenf lb ob .

Dr

(e) Ibom. par, 3. q, 46. art. 4. Q q. 43. art. 3

D. N. : J ESU C H R'ï:-:s' " I.

d9

Sané (f ) Nazareni , cum mirantur velut fü-

um

bitó indiram ei vim proferendorum miracu-

janque

lorum; teftantur , nihil ejusmodi fe confpe-

ipvetà

xiffe priüs. . Porró fads conítat, eum inado-

i

;

lefcentia fua ; & ante baptisinum exercuifle

lh.

opificium fabrile. Ita enim Marcus cap. 6.

ii

l:

]

fcribit Nazarenos dixiffe : Nonne hic eft fa-

)ïüjïöiï n'?

ber; óéxrov ? Ludovicus (g) Vives nez?t

J2

Jéfum ulli opificio; aut arti fe addixiffe : qu.:d,

y il

virum bonum , quíque multis in commune

T

profuturus fit , opificia obire non congruat.

dibdée

Nobis vel hzec fola caufa fufficere videtur;

cur artem fabrilem ample&teretur , ne cui-

x

Q?

quam poftmodum fufpicandi materiam pra-

y renut

beret ; quód in pueritia; vel adolefcentia cu-

yxdore !

riofis. artibus deditus fuiffet : àt (h) Celfus

isab(fll-

Epicureus fcribereaufus eft, Ut omittamus,

0n£€dif1

quóàd documentum virtutis hoc modo para-

A

ret,: In defideriis eft omnis otiofus, inquit

jl

Beatus(i)Hieronymus. Egyptiorum mo-

* nafteria hunc morem tenent ; ut nullum

T

*

p

&absque operis labore fufcipiant; non tam

»

propter viétüs neceffitatem , quàrn pro-

Qf Chl'l

z(1

T

prer animee falurem, ne vagetur pernicio-

(

(

€

j

'vfisngogitationibus mens, &c.

T f

(f ) Mait; 43.

G

-

j

Sie. Tuflin. Mar, Aratra

N

u

5 juga faciebat., .inquit;

Contra Trypb. pofl meditan.

(g) Lud. Vives lib. 2. de verit. fidei.

(h) Qrig. cont. Celfum lib. 2.

T

- ) Hieron. epifl. ad Rufl. t0m. 1.

.

Q

"-

4456

CowrENDruM VirE

lg,

]ter o

CAPUT XIV, ..

mifio 4

ttfiria

tf

De baptifmö Domini Jefi ; & re-

busgeftis poftbaprifmum in Judza,

g

& Galilea , per menfes circiter 12.

Biptaa

qumo

Ransactà adolefcentid, circa annumæm-

t

us trigefimum , Tiberii principatüs an-

DeneS1

no decimo quinto, & (a) Pilati procuratio-

Toret

nis Judaz quarto , cum jam tempus adeffet,

N

quo divinitatem füam detegere, & ceeleftem

fardüs

doctrinam orbi prodere eum deceret : ope-

r& pretium eft videre, quomodo ab illo pau-

hptz

fxro :

pere Jetu in vico Bethlehem nato , in obícu-

ro Galilez oppido educato , nullà. humanà

iM

(ierin

difciplinà imbuto , quàm decenti. ordine ,

i Gy

quàm fapienter omnia adminiflrata fuerint :

QD

quàm inter fe cohaereant , & iis, quze à Pro-

Xt x

phetis pradiécta funt , & mirificis rebus in

i ]*a'n'

ejus ortu geftis quàm apté refpondeanr. Ad

N

Evangelii praedicationem non acceffit ; .nisi

Nl

priüs magnifico elogio Joannis Baprifta lau-

hum

datiffimi viri , populo commendatus , cele-

n

fti voce Dei Patris confecratus ,. & à Spiritu

Sanéto commonítratus.

Dei

Circiter . annum

mul

eetatis tripefimum profe&tus eft à Galikea ad

Joannem preecurforem füum, quem Meffiam

precedere opgx:tebat in : fpiritu,

& virrute

b

(

|

Q

(9). Vide Tofeph. lib. xs.Crtp..vs- :

25I

DCN. H Jzsv: Cirnistr.

Eliz , juxta vaticinium (b) Malachie , qui

inter ceterà fic de Joanne fcribit: Eece ego

!

mitto "Angelum ineum , 69 praparabit viam an-

te faciem memm. — Cujus pracdicatio qualis fu-

T

türa effer ; l(aias aperit cap. 40. quod ficin-

cipit : Corfolamini , cou[olamimi popule aneus.

od

Baptizarus eft Jefüs in Jordane fluvio ; 'Vpe'r

t' IQf

quem olim Ifraéliticus populus ingreühs eft

um gt

in terram promiffionis. ^ Baptiímo (c) Ori-

qtio d-

genes menfem Januarium aflignat : Bafilidiani

ourat

barerici, apud (d) Clemente

m Alexandri-

adelt

num , Januarii nonum diem.

B. (e) Ber-

lm

nardus ex Patrum traditione credit, Jefüm

m

baptizatum in fefto Epiphanie, Januarii die

Jl

fexto : quo die ante annos 30. adoratus eft

LO )

A baptismo , poít quadraginta

à Magis.

wm&üä

dierum jejunium, Jefus & Judza reverfüs eft

l[d'iflä)

li

in Galileam , & ea geffit, qua folus Joannes

KT

Evangelifta commemorat , hoc ordine ; ju-

p

xta exactiffimam concordiz rationem Domi-

us 1

niJanfenü. Primüm difcipulos aliquot fibi

; À

adiungit , Andream , Petrum , Philippum,

m

Nathanaélem , & alium. quendam difcipu-

hll

h

]um : cum quibus ad nuptias invitatus ; ifi

) qu

Cana Galilez primum miraculum edidit.

3

Deinde poftquam Capharnai manfiffet non

g

(cha af:

u

multi$ dieþqs', jam propinquante Pa

cendit

lr

( b) Malac;h.' 3. Ecclef. 48.

7

.

u

c) Orig. Homil. (, cap. 4. i1n

Execb, -

j

Ib

- (d) Clemens Alexan. in Strom.

,/

€) ïBgrna;*d. in Hom,àu fef

o -Epipban.*]ärm.l. ,

552

CQMPENDIUM; ViTA

"m

cendit Hierofolymam , & Evangelii nego-

tJuda

uum aggredi, séque detegere , & orbi pa-

leim

tefacere coepit,

uo rempore vendentes &

témpot

ementes omnes ejecit & remplo, ac multa

figna edidit , proprer qua: multi credide-

aufpicgg

runt in eum : inter quos fuit. Nicodemus.

Tunc implevit Prophetiam Malachie , que

d

[ic habet :.£* flatim veniet. ad templum [uum

h

Dominator , quem vos quariti

$

eg. "dngelus

í

Es

£

^

teflamenti , quem vos vultis..

venit , di-

Eyctl

t Domimts exercituum : qg. quis poterit cogi-

QR

tcye diem adventüs ejug ?. €9 quis flabit ad v

iC

dendum eum ?. Ipfe enim quaff

ignis conflans ,

d.

eg quaft berba fullonum ; & fedebit, conflaus ,

!t H

G

^

emundans avgeutum, e7 purgabit filios Levi,

&/c. Hanc ením fcripturam tunc. adimple-

f

t

vit, cum , ejectis € templo . emenribus; ac

vendentibus , perfe&tum Dei cultum intro-

ptä q

TG

ducere ccepit. Notandum eft autem , pro

hac voce, Dominaror , Hebraice fcriptum

i

tj

Haadon, Dominus , adje&to articulo.. .De-

[('.mpol

inceps moratus eft Jefus in Judaa complu-

o D

ribus menfibus : & plures difcipulos habuit,

w

ac plures baptizavit, quàm Joannes. . Ac

jam rum eam claritatem nominis adeptus eft,

Pr()pl

