Gi1965

at

st

Ó

ag R AR

-

z

A od -t a ERE !....ïiï.cï&ä::»VJ

&

w

AUE AUUN

A AU g s.

"ELRu D

j*

nb iAata

A

nitotpidpeni n

hts

ts

s eiqum M odvl a K D

DI PIOSRIONTTGES I STREDPUR

TSESBEISSNIUUUS

V eSsidu t OOU REU Md

a

D

j

h

?

ä:

N12«511954775 021

QUALIANIIANE6—

tll

E )

a

—

p

——

T

—

I

77

a

u-

—

,

E

I

EM

a

Ra

3n

sss ERE

ia

AT

z

-

E

m

—

T

E

E

RTA

I

GE

SSS

——

7

IIIT2I UT

RLT

II

I

ES

——

——

)

—

—

--

ccd

T z

—

EE

—

I

lII

EL

—

L

ESOUNNSNSSS

-

zi

--

A

—

z

m

a

L

Z

Z

Z2

EX

il

l

À

r

——

——

EE

z

——

2

u-

E

3-

j

—

—

É

s

U

Wlun

[— ——j

—

E

r

——

-

L

NT

u

——

L

,

m

E

R—

— —

p

$

Em

£

WW.

T

ET

—

m

7 L

227

E.

EL

x

--

Z

WW:WW

TA

z

DI

NS

E -

as

z

ii

o

E.

A

l

M

Y

—

—

A

TU

T

T

L

X

P

L

z

,

L

.

D

g

w

A

,

m a

r

.

A

A

—

2

24

M

N

aL

m

27

,

z

,

X

"EE

2

E

.m.

r

2

A

-

d

Z

E

E

—

:

227

^

P

t

"VEU

D

Wi

N

N

«

a

TTTE

:

R

N

777

N

m

/;

E p — — —

—

p

/mJ.

N

M

AO

W

IN

A

E

SSS

SSSASIT

D

-

7,

/

//

Z

A

N

N

/7/

7

£

"ort

t

—

ss

-

AAE

u

5

777

NS

2

2

OE

T

/

j

:

,

Z

A

NI

s

7

7

z

]

2

A

A

7

"

2

2

7Z

z

——

——

2

A

a

z

3

É

A

.

z

£

L

,

,

7

W

Z

Z

z

A

z

Z

N

$

-

E

Z

L

H

m

É

Z

VA

,

Ó

a

-

—

A

(j

W

N

EE

lm

z

——

—

E

T

D

z

[ o

E^

E

«

SSSSNSS

M

Z

W

N

E

U

7

-

z2

——

b

zi

3

*

ER

A

u

w

ts

-

m

L

m

E

E

s

C

$

NI

s

-

"

L

/

—

--

a

m

m

i

d

»»

Em

A

s

l

w

N

7

|

A

SS

SSSI

A.

7

7

"

MA

SSS

N

—

——

7

Z

,

P25

Z

W

U

"

— ——

"

h

—R

t

N

a

/

:....

^

j

//

j

!j

l

——

——

)l

A

Wi

i

iij

hi

W

M

i

u

m

p — —2

———À

n

7

A

277

,.

L L

17

a

LA

7

/

L

j

i

,

7/l)

"l

Áil

7A

//,

/

TLTA

//f

A

,

—— (

n

]

Du

DE

d

4l

Al

fï

l

L4L4 !'æ P

7À

^

"DE

CLARITAT

&

GLÓRIA

X

JESU CHRIS

. DOMINI NOSTRL.

Dum in terris verfaretur,-

CUM BREVI COMPENDIO

DE REBUS EXTERNIS

ad vitam Ejusdem pertinentibus.

XENIUM

ALM4E CONGREG ATIONI

MAJORI ACADEMIC.E

B. MARLE V.

AB ANGELO SALUTATJE

OBLATUM

FIRCEBURGI

ANNO DOMINI MDCCXXXVIII,

"Tvris Joannis Jacobi Chriftophori Kleyer,

V

erfitatis ''ypographi.

m« Ketbex

Á

445

JT74.

Ó

2 ,

i

PE

N

M

Y

(

M

6,*/

T

hïügr

MR

Ü

(0)

if

REVERENDISSIMO,

PERILLUSTRI

PERQUAM GRATIO$O

DOMINO,

D.JOANNI

BERNARDO

EPISCOPO

CHRYSOPOLITANO

Rdii, & Celfifs. Principis Noftri

SUFFRAGANEO

CONSILIARIO ÍNTIMO

& Cancellariz F cclefiaífticze

PR/ESIDI,

UTRIUSQUE JURIS. DOCTORI,

Infignis Ecclefix Collegiata: in Hau 1s

CANONICO CAPITULARI,

CONGREGATIONIS MA j'ORIS

ACADEMIC.AE

PRALFECTO

CäTEhïSQUE

Reve, endiffzuis, Dluffrifn Ti5

*

ii

Religiofiffimis, Peïz/!ü Vzbus,

Pr ("lz,()þl/Z]?/H Adïilüdäi?]l Re-

verendis , Magm i$., Exi-

N

niis, Clmzäz*mzv CüïZ/z utiff-

2$ Expem,&" unis , Pruden-

tz/ 9s , Sf:eöïzlfz//?fizzs

Ornatifinuis

[

MAGESTRATIE»US

ALMJ CONGREGATIONIS

- MAJORIS ACADEMICA,

DD. ASSISUTENTIBUS,

DD.CONSUL TORIBUS

UTRIUSOUE

(e

STATUS, ECCLESIASTICI,

E.T BSIROULARIS

juC

hii

OFFERT ET CONSECRAT

Áil

S()DAIJT AS MARIANA

W

s

D

; .

]

a

æk

r

S

E)

f

90

2

9

o

süä

ïv

D

j

(

i

)

J

lj

,

"p

n

QH

Ia

(

55

hi

Al

/

-;REVERENDISSEME

[

| PERILLA[CJSTRIS, E

PEROUAM GRATIOSE -

Y

JNS

5

l

Uod precata efl à Deo op!i:—i

mo maximo Sodalitas Ma-

BU

S?

jor Academica eo tempore;

quoprimum fupremam hu-

r

"

j»?&Congr

egationis provvinciam digm[-

fimetenebas, ut Catum no[firum 4Ma-

T — rianum -Pietqtis : fer-voreï

accendere,

Alnfirare

v

slufirare exemplo , €9" autboritate |lil

miniretuá quam drutiffime pergeres, | m

Iud a äe(zzgm imo INumine fibi in-

| dett

dultum, a tua-veró-virtuteper annos qui

Ommino triginta perfettum. latatur. 6a

Q;u.;;proïpteramem,' Iul þpr;mo bene-

r n

M

fíeu tantilargitort Deogratias femper

egit immortales , 1ta. REVERENDISSI-

MP

ME, & PrniLLUusrRIS DowiwE Tisi

deInq

utilitatis- bujus, ac [plendoris auctori

n

ln

meritum praftare gratitu

vium hactenus gefiebat : unde Jfhi

fmy

nunc gratulatur. maxime , €9' de ob-

&t

la tzz'apportunitate vehementer gam'ft,

D7

qua -dare debitum [ua | ob[ervantia

WW

fümum quodpiam €9* grati in'Vg ani-

Tng

yni minemof yaon figere conceditur, dum

! M// ej

anmoprafenti Visy, tterum poft anmum

þretu

da-

It urg

mgcfmum ad [ummum bujus o

HTI |

a litii Magifiratum evecto,libellum hune.

m, ad[cribit , €9. xeniale munus e4, qua

|

,t illä; -

ecet , reverentia offert, dicatque ;

ami quod quidem tametfi mole fit exiguum,

4 €9 tantismeritis cuipiam farté "videa-

law. fur minus ; tantim tamen abefh , ut,

w quimentem tuam vel leviter habet

p per

"s

fpectam , illud «vile "Vrm negligen-

; TU -

"que exifhmet , ut Potim, maxt-

uin mum, €9 illufiviffimum A 'Y& 4 man-

i dum , €9 futurum'Vrox longe grati[-

4 . fimum . facile perare aufit.....Cum

dub emim libellus ijle , prater compendium

» 277 ]eþ Chrifl Domtini iNoftri t&

, mortalitate humana transacta , . ar-

a gumentum contineat ,

4

Htod C/arzta-

,j tem ejus, €9' Gloriam, [roe dum vuer-

l

ao faretur 1 terrts ,

frve dum à tumulo

jb t drgens moraretur adhuce

um di[ct-

lil

pulis ,

n

pulis ,v—-þw dum jam fablatus. in ca-

lum (edet ad dexteram Patris, tum

tj

e [acrarum literarum dotfrinis ; tum

4j j

;

e Sanctorum Patrum, [crzþtgm'mqug

i

pmäzztz" (morum monumentis uberrt-

dirtn

mée declarat ; nec. -videra obfcurus ,

Tj

nec injucundus cupidiffimo IDroina

]u

Gloria amplificatori /| accidere potefh :

f

lu

/

€

uandoquidem 65' g-'c]idg;fz'um eff þ'f

at 1ndex concepti 1n antmo amoris,

Vtijy.

€9'" amor non uift. ab aflimatione , ac

m [)

prétto po[fit exortmri. — Jam *oero cium

4 dj

muneris tul dzgm'm.r , €9 exequmdi

$,

wdiumtum, vtta omnis atlionimque

&

ratio apertior (ane extat , quam ut

7"4&

VUtpy

ad. /ä/iu": Deti Gloriam , Henorisque

Drotni augmentum non dirigt untce,

lüe Jl

€9 pertinere pofft. exifüimar:.

SZ li l

enzm » quod 1 plurima differtatio-

15

(fia !

ia nisbujus parte e*;.c/zllz'*cdmm*'laccwrwfï-

m

conflat , praflantiffima- Chrifit clari-

ts fide , «veneratione , €9. dilecttone

, i

n

— ffmiebatur , maxima profecío ad Jplen-

hu-

dorem Divimum acce|foni factenda

Ils ,

"Ue. féudere -p(u?ihazäm unrvería "vtta.

r

f

"Tu emfhtutioconteflatur. — Quor-

pj

f emm (pectat. ingeniofa illa'Tua,

j

f0

ad excipienda fidei udimenta paupe-

TILLAR

vum conciliatrix tndufivia ? — Quor-

fit ; f

faim paterna pro. [vaþimdz's 2 Eccle-

-

fia [anéta evemium aberrantibus cura,

m

€9" folrcitudo ?- Quovfm im provetía

7

adeó atate viridis adbuc per celebrio-

"

u

ra auni tempora fementem «verbi dr-

ii

v [pargendi alacritas ?. Quorfnm

Milb

ille iierum , tevtio, €9* amplius vepeti-

j

tus 1n unroer[a , qua lato patet , pa-

ytll

Js ?

[

friq : pe?/ämhda labor. 1ndefe

-Ul.fl

f "ut [anth(zgmam «eri- INuminis

"i

"nlionem, ac fidem omeium mentt-

i,

^

l4

!

Pns inferres, aut inditam, [ufceptm-

que in bis centum füptuaginta. quin-

n

que millibus , nongentis , €9 pluribus

compa

fuperna gïatixe - chrismate confrma-

d

ves: Quid fibi prompti[fima "Yoa n

Cetib

1f

Itcatto-

pap

145 JACVLS;

€5' public

p

[

zibus requentia?. Qui

f

/

ille ad pre-

1i Opt

tatem non mints,quam ad magnif-

(lig

centtam Anllvucius im. con[ecrandis

I 40

tegnpli.r, publz'cisq»ge oratorits centum,

u

queinti duobus, 12 Altaribus novis

G

quingentis,octoginta Deo dicandis ap-

1

paratus ?. Quid drvinum illad, tan-

"tl

4aque- cum dt;g'nitate 1n confermdo

(

AT

mille,nongentis, €5' fexdecim Prasby-

feris (acro miniflerto exerceri à te [o-

ölzong

aliud

Tj |

lïf"m qäcizfm ? quid slla fibi .

*U6H-

n

«endicant ?: quàm ut illis folemnita-

u-

tem , ifüis veverentiam , his autbo-

Jj At

vitatem , per edque «venerattonem

Wlli-

Drvino bonori, majorímque cultum

Yib

comparares : Quem demum in fimem

n

fe protulit

"

femper uberrima 'Yua n

;

ull

pqupe?e

.

liberalitas , temperata fuas

(4»

«ttate 1n errantes Jeoeritas ,. AWmtca

dpt

1n optime merentes benevolentia, 11-

4

/

clinata ad inferiores comitas , facilts

at

l

1n .cqmles bumantitas , eximia 12 (u-

MLA

peros pietas , admirabilis. 1m omnes

T

exempli [acerrimi vis , virtutumque

disd

tantarum efficacia ? [ane non. in. di-

j,i/

ver[um ab co, ac quem de[ideriis tuiss

a

acltonibisque praficift « omnibus ;

D,,M h

amorem [ctlicet Dei unicumy, €9' dile-

At

éltonem. Qgtadïquidem dum fortu-

idem

! /itlü

yqt? prorfus eventucon[equeris ,

"Tisi

qui

"Erst plane contingit , quod facem ad

h

j

commodum alterius praferentibus ac-

hm

cidere (olet ;ut , dum alits lucem pra-

prn

bent , ulufirentur tpfi fmaul , €9^ (plen-

ii

delcant.

Indeenime[t, REVERENDIS-

ff

/ï

SIME, & PeRILLUsTRIS DOMtNE,; qzm!

U AT

cum 'Yuxs animi bumilitatis venta

li

5

dicere liceat , ut mominis. Tpl ]fama

du

intrA þzes pafrz'æ contineri- nelcta-,

t /;;(

e peregris etiam, €9. diffitis longe. ve-

gz':omäm celebritatem 'Visy maximam

K

(ü

fz

gloria?nque debito pror [us aäþquio re-

VERN

ferat : ut non - modo pradicatus ab

xl

exteris , cultus 4 domeiteis.,- com-

dfäm

muni omnium ordinum amore.- exce-

Af

prus à fingulis , fed aftimatione etiam

Ü n

mirificasconflantique femper,E9' 4qua-

r

v.

T

li favvore à quatuor Reverendi[fims

! a

Hrgen-

u í

Cä'CeMjïm;s Epifcopis W'treeb

fbus

m fübus, ac Francia Ovientalis Ducibus

Md

Loneflatus fueris , €9 nunc ettam

n Wi

ut

perpetuo plan'ä fenore. fovearts

/P/M'

denique pra e?ztz;[]imq fepiw Dz'fUAz'i?æ

NDIS

,

tutela: beneficio munitus ,. [umma in

,

1b

vebus omnibus germ;lz'.f fartmzä donzas

Qul

"

tus , gratiis [(upernis ymmenstum at

fum

éus , annos jam Epi[copalis muneris

WM j

eos famgulari cali farvore attigeris;qus

UR

meníuram atatis plmz'mdz'm's,Chrz' "

u

4

perfecte alæqumt: Patereitaque We-

li

t

VERENDISSIME, &PERILLUSTRISDOMrI-

TR

NE libellum bunc'TYuo Nomini 24eo

T

debitum, ita proprium 'Tois atditoni-

"T

bas ,'Tuo affeciui conformem. adeo,

T

T. i

€9 numeris omnibus ve[pondentem ,

i

Trr adferibi , offerri , confecrari :

rd[ iil

]In cujus argumento perficiendo cum,

WZM

ypetuo ver-

faw 4d/77;c , TUa vita pe

w-"z'mr,

jþm

Lt

t

ïää

B

alitur , Deus quoque , qui Clarifi-

09357

cantes fe certzjimu faerorum 'eloqm"o..

rum promiffo clarificandos: vecepit ,

tN

plurimos "Visi annos fime. aube. clari[-

Jffmos , momen fine tenebris (plendidif-

(ux

fpoium , merita fme labe tlufiriffima

1

ad patria commodum , ad E;clc]iæ

j)lmdarem, ad glorz'æ Drvina incre-

mentum addere dignabitur , €9' im-

þertiri.

Ità vovet

AT

R everendiíTimz, Perillu-

Detm

&

fcn) äïas

ftris, ac Perquam Gra-

um m

COntr

tiofzeDominationi l'uz

hi

lor

Uttne.

Oarlna

Devotillma

qu&'rerel

PitYeni

CONGREGATIO MAJOR

M

m

" ACADRMICA WIRCEBURGENSIS.

*

$90 $9 —

I

db x dxbdto ao Go GX d

éx5

UE

E

&

J

L

ä

EUAT OUF TI IM

!

j 989 a5qpdo aoacqpasabosquapasdo

00t410

DE

(

í FRUCTU EV

ANGELII,

77

S7ve ,

a Chrifti fola viam

ii Quód Do&in

aperiat ad immortalitatem.

((l

qdii

QU SPoE

fittit-

Umanus animus bene à natura in-

$ Ilh

formatus , nihil magis fperat;, ni-

. hil ardentioribus. votis -expetit ;

quàm immortelitatem. | Ediverío

- nihilmagis metuit ; nihil impen-

Ad

fiüs vita

re ftudet , quàm morteim.

l-

fpem immortalitatis exporrigitur , exhilare-

fcit ; alacritate & gaudio impletur. Ad me-

r

tum mortis contrahitur ; pavefcir , horret,

& contremiícit. . Haec res omnibus fzeculis

ul

apud omnes univerfi orbis nationes incitavit

homines fagaci ingenio , ac precellentiore

doctrinà praditos , ut viam veftigarent &

quarerent , per quarfi ad immortalitatem

l

pervenire poffent. Cümque circumfpectis

& cor-

jj VEDEREPIAN G gpit ip Bos vifibli

P

p

GENS]S.

2

Dz Jssu CuntsT:

* ul

ruptibili mundo fefe objiciunt oculis ; nihil

reperirent, quod illam promitteret ; coepe-

j feq

[ qu

runt erigere fe, & oculos mentis fuz diri-

li

I«

gere ad vifibilis mundi Principem ; & mo-

deratorem incorporeum ; & immortalem

Ratur

Deum, intentá curà rimantes illius naturam.

preli

1n ten

Qua in re quó majores progreffus feciffent,

ban

eo fe propiores immortalis vite fpei effe ju-

dicabant. Hujufcemodi ftudiis per omnem

p

DAT

vitam vacabant, & quidem magna cum glo-

ria , Philofophi apud Grecos , Druides

myd

O-

t

apud Gallos, Gymnofophifte apud ZEchi

CUf

pes, Magi apud Perfas ; Babylonios , &

ne?(

BrachmanasIndos. Verümillorum omnium

nemo certi quicquam comperire poterat :

ee,

h

tantüm conjecturis quibusdam fübnixi ; &

fimilitudinibus earum rerum, quas ingenio

feit

aut fenfibus complecti poterant , ad ea du-

täü, l].

cebantur , que probabilia viderentur , fed

dO N

neutiquam certa.

Etiam impius ille Por-

N() ]5

phyrius fateri cogitur , nihil fe habere com-

(l Q

perti atque explorati, quod aflerat de rebus

Cj

divinis, atque eeternis. . Verba ejus referun-

turab (a) Eufebio. A Platone quoque mul-

fu u

ta fcripta funt in hanc fententiam. —— Er (b)

noyjt

Cicero difputaturus de immortalitate ; Ea

lob

quae vis , inquit, ut potero explicabo.

Pt

& Nec tamen quafi Pythius Apollo, ut cer-

p

murie-

æfema

« ta fint & fixa, que dixerp, fed àt ho

culus

lts j

(2) L'z;b. 14. cap. 3, De Preparauone ïï—älan'gel;

*(b) Zib. 1. Tufc» Qua[.

(*) 701

CrianiTKTE & GriontA,

3

umb o

s; nl

* culus unus & multis probabilia conjecturà

; Qu

« fequens,

Ulttà enim quó progrediar ,

face dir-

* quàrm ut veri fimilia videam , non haábeo.

&m

Illi cert& , üt erant viri perfpicaces, magnis

1ortalen

nature dotibus ; & omnium do&trinarum

Vr

prefidiis. inftru&ti , ex collationibus rerum

fecifint

in tenuem áliquam & umbraticam adduce-

i elf ilï'

bantur cognitionem rerum divinarum, & in

omnen

Ípem erigebantur sterne vite , fed exilem

um h

admodum , & in qua conquiefcere nullo

Draides

modo poílent, Quomodo enim ad Dei no-

| Rrhio

titiam pervenire

otuiffent ; nisi per ipfüm

xïOS ) |

Deum ? quomo

!

o illuminari, nisi à lumi-

lomnium

ne ? quomodo de immortalitate fua fecuri

effe ,. nisi ipfo fponfore Deo ? Jud&is non

POE.CX' E

YiX ;

nullam portionem füicognitionis Deus pate-

fecit per Patriarchas , Moyfen , & Prophe-

" ingemo

"TT

tas ; illos modó per Angelos inftruens , mo-

er fomnia , aliásque obfcuras vifiones.

Nb

1

jlig D

s Dei beneficio Chriftianis plena cogni-

bere cor

tio contipgit per Dominum noftrum Jefum

t de febuf

Chriftum, Dei filium. — Deum , inquit Joan-

g rf

nes , (c) zemo vidit unquam. — Unigenitus filius

oqu

ene

qui eft in fenu patvis , ip[e epavravit.. Nemo

Eb

novit patrem Deum;, nisi filius Deus, — Hic

Pb

jte 1 i

nobis revelavit omnia , quecunque feire ex.

pedit de Deo , rebüsque divinis ,

& preece-

, w

pta tradidit

, quorum obfervatio deducit ad

eeternam feliciratem, — Ipfe enim eft via, ve-

t homllïl

cui

rias, & vira, Ipíe eftuberrimus , & per-

/

2

-

——

: ennis

vil 'ïc) Joan. 1.

4

- Dr Jrzsv Crgrush

ennis fons omuium bonorum : ex quo hau-

rire licet quicquid optabile hominibus, quic-

quid expetendum ducitur, :Si quaritur irri-

mortalitas:, ipíe eft vita eterna : quam fí

De:

quis fitit ; accedat ad eum , & bibat aquam

phia

vivam , quam ipfe larg? & prolixé prebet

omnibus.

Hac fiet in eo fons faliens in vi-

tam aternam.

Ipfe enim eft ífummum illud,

Nts

quod femper fruftra alibi queritur, bonumi,

|

fcn'g

fine cujus participatione nullum usquam ex-

loph

ftat bonum.

Ipíe eftfümmum illud bonum;

fhpni

quod folum hominis animum explet & ex-

fitwn

fatiat ; in quo tutó conquieícit; omni timo-

ailts,

re mortis ; ceterorümque malorum omnium

.

Vived

fublato

.

juxta ipfius profeffionem , cum

'

Q

(dDait : enite ad me omnes, qui laboratis , c2

jm j

onevati eflis , &2 ego veficiam vos,

Difcite à

ml

me; quia mitis fum , g bumilis covde; & imve-

IT

mietis vequiem animabus ve[lvis. .. Caeterüm

Ompii

uoniam , quz ad immortalitatem: ducit ,

Tonor

«octrina Chriíti Evangelicis fcriptis contine-

M

tur; videbimus quid de iis fentiendum fit:

ïïeanta

eáque cum gentilium Philofophorum. fcri-

Tione

.ptis comparabimus.

Centén

þih'a h

(3) Matth. z.

NI

A

,

[

w

"

2f

A

e

-

35

Q m

5

i

- a

L

,-,

9^

»

X

&t

M

P

$.

AL

d

AK

.

Oi

Ya -9

Vitm

lil

CA-

CLARITATE '&;Gidþxïm.

$

"m

Vs que

Titur r

LAPNLA

quni

a u

De differentia librorum Philofo-

phicorum, & Evangelicorum. Lo-

Ü 'præbeï

jens It

. quimur de quatuor Evangeliis..

yomilli

Ntet Philofophicos libros , & Evangelica

l

, DOnU

fcripta nimium multum intereft. InPhi-

qumd

lofophorum libris omnia fplendida, illuftria;

( bonurs

In-

rmagnifica, eximia videntur ; & rara.

lt & d

ftiruuntur difputationes graves de rebus oc-

i m

cultis, admirabilibus , aut ad bene beatéque

n ompium

vivendum neceffàriis.

Plerumque multa de-

ff , cu

finiuntur de fümmo bono , ita fortiter ; ut

Jariti j

jam illud tenere te putes.

Proponuntur

.

.

Dit

exempla clarorum virorum

proferuntür

j d

di&ta aut decreta fapientum. In univerfüm

Crrcin

omnia plaufibilia fünt , atque ejusmodi ; üt

"ff dUCiFl

maenam dignitatem pra fe ferant, & pul-

ts u

cherrimà veritatis &urtilitatis fpecie commo-

veant animos.

-"Commendantur enim ora-

em )

orum

tione excultà , ornatà , venuftà , apt? de-

centérque compofità : in qua omnia proba-

//

bilia ; omnia veluti nexibus, ac vinculis col-

ligata, & cum magna evidentia propofita ,

aut miris deliciis mulcent , aut decore reri-

nentlecorem. —Contrà Evangelica hiítoria

2

horrida apparet ; inculta ,. inops : alicubi

etiam hians , mutila; atque manca : in mul-

tis locis ordo non convenit : nonnulla loca

Ü

inter

A 3

6

Dz Jzsu CunisTi

inter fe pugare videntur,

Prorfüm nullus

Dasb

exili :

usquam fplendor , nullus lepos , nulia funt

illectamenta verborum.

uibus rebus fit ,

quim (

[b o

ut nihil commendabile in ea hiítoria ; aut

magnopere füfpiciendum effe videatur. Hac

omni

fane ita fe habent eorum judicio , qui peni-

priis]

tiüs introfpicere, ponderare res, & exami-

que p1

nare non curant.

uód fi quis utraque fcri-

ponda

pta confideret propiüs, omnia pertractet ;

polt,

ïäbum:

& licitantisin morem perfpiciat fingula, com«

eriet rem f& habere longé fecüs : fiquidem

Ti

in Philofophicis libris nihil aliud reperiet ;

Ofmine

quàm fulgorem quendam oculis animi fefe

tümte

offundentem , five fucum lenociniáque ver-

qim.

borum , & fpeciem rerum quandam , que

firant

nihil folidi habeant ,. aut expreffi ; eàque

Quim.

fpecie ad acrem obtutum evanefcente; nihi

Qs fer

relinqui, quod magnopere animum afficere

pore f

poffit. Certré nihil inveniet, quod tranquil-

'üt

lare mentem , & folidam delectationem ad-

gequin,

VAVa

ferre queat ; quód illa fcripta mundanum

nefcio quem , terreftrem , & humilem fpi-

imore

ritum fapiant ; & idcirco lectorem plerum-

ttqi

que dimittant cogitabundum , triftem ; &

fs

humanam inícitiam miferantem , quód nihi

Qüent

usquam reperiat, quo animum implere X

nj

exfaturare poflir, Contrà, Evangelica fcri-

aü Q

pta fi intuearis $ proximo , ac diligenter at-

üfl ]Q(

tentéque confideres fingula , cogitatione in-

Vettm

tentà ; ftudióque afliduo , adhibito acri ju-

,

dicio ; collatis inter fe quatuor Evangeliis 5

l4

eus

CrAnRni1TATE & GLORIA.

r

sl csacnnad

nuliá

Deus bone ! quàm grandia videbuntur, quz

ula f

exilià effe credebantur ? quàm füblimia,

'ebus ,

quàm gravia;

quàm verenda, quàm pulchré

fibi conítare ,

quàm plena videbuntur effe

jrit , di

ur, H

omnia ? 'Tum quàm multa fe prodent, qua

qu penþ

riüs latuerant ? quàm dives copia rerum?

& eun

quae pulchritudo ; que

magnitudo , qua

do te rapient fin-

ag

pondera omnium ?

quomo

la , ac detinebunt ?

quàm ardentes eXci-

r

gu

(

tabunt amore

s fui ? quomodo accendent; ac

gula;

inflammabunt ?' quomodo velut in novum

üquidem

(

hominem reformabunt? quantá efficaciá to-

E

tum te admiratione comp

lebunt prefentia ?

m &

quàm jucundá exfp

ectatione ea, quz demon-

j

ftrantur futura ?

Denique quàm celeftia ;

jm, quæ

quàm divina ap

parebunt omnia ? Evangeli-

j; du

ex , rudis , incultus eft, ut-

J ni

cus fermo fimpl

pore nullo leno

cinio corruptus.

Sed idem

] riqi*

fortis eft , vivi

dus eft , flammeus eft, &

vi veritatis afflat animos:

tionetm d

genuinà, quà pollet,

& à vana fpecie inanium rerum

, abducit ad

u

amorem & defiderium rerum veré bonarum,

ymilem "

atque &ternarum.

Ab infirmis fcilicet, in-

npe

:riüem ]

4

fidis , & fallacibus , femper animum tor-

ll

quentibus & irritantibus,

nunquam explen-

NI

"

atque doctrinis

tibus hominum commentis;

p

ad cognitionem Dei ;

& fidem Domini no-

pelid h

reffus eft ad

ftri Jefu Chrifti, per quam ing

p

veram, & nunquam intermorituram

felicita-

gaor

la

tem.

Cujus in hoc fzeculo velut primit

fünt admirabilis , benigna quadam;

fa-

lutifera

:vangclllsï

4

é

8

- Dz Jzsu CnuznisT:

lutifera lux mentis, fanitas voluntatis, affe-

lume

&uum puritas . confcientiae fecura ac tuta

vüte

wanquillitas: cum tali voluptate, tam fince-

fempor

rÀ, tam incontaminatà , tam plenà, qua-

füüpte:

lem: & quantam nemo unquam ex humanis

nicui,

diíciplinis fperare aufus eft , & nec füfpicari

verfüm

quidem , nedum experiri aut percipere po-

Vittütu

* tuit, Expertus fum in meipfo, inquit (a)

Míceqy

* Erafmus , parum effe fructüs ex Evanpe-

elanguit

* lio , fi quis ofcitanter & perfunctori? le-

m

* gat: fed fi quis jugi & accuratà meditatio-

ln

* ne in eo verfetur , vim quandam fenriet;

Tültos

« qualem in nullis aliis libris.

Yim f&

pun. f

ilum!

CAPUT III.

tibug ,

De fidei natura: & cur ferventior

t0füm

ique

fuerit fides Chrifti in primo feculo,

temporibus fcilicet Apoftolorum , & -

tümerf

J Cä(

Apoftolicorum Virorum, quàm

CUKO |

hoc tempore.

li)dl)

rifica quedam , vivida, & ignea res

MI

tid 1

eft fides : ivsprysic , efficax, vigens , ac

RS: 0

vegeta : plena virtutum , & operum bono-

t pe

rum. De fide loquimur quam per Spiritüs

f

lufe

Sanéli gratiam infufa charitas informat , &

inflammat ;

d il

que incredibile dictu eft quàm

u

Q

mirabiles e

ffectus producar.

Fa in initio

is modis vim

l

nafcentis Ecclefia: Chrifti , mir

fuam

(a3) In prefatione in Lucam,

m Lj

CLiaRITATE & GLORIA.

9

:

5, d

füam exferuit, mire viguit, & floruit, &

a C (

velut & paruo , fed forn finapi femine brevi

tam [nx

tempore in immenfüm crevit.: utpote qua

i, qe

füàpte vi, absque ullis aliarum rerum admi-

x hum

niculis , intra paucos annos corripuit uni-

cfüfpis

verfum terrarum orbem , & pulcherrimis

cpe p

virtutum fructibus exuberantem reddidit :

hifce autem extremis temporibus tantümnon

, It

o n

elanguit , obtorpuit , infrugifera reddita ,

ydori

& propemodum emortua eft. . Si quisenim

| m

hujus fzeculi moresconfideret ; quaefo, quàm

hm f

multos reperiet, in quibus igneam illam fidei

vim fentiet ,. feruentem dico affe&tum , &

.

.

puré finceréque Chriftianum

& vigorem

illum fidei, qui eminuit & excelluit tempo-

[

ribus Apoftolorum , & Apoftolicorum vi-

rorum ? De his enim temporibus agimus ;

GRU

f&

eáque cum hiíce pofítremis comparamus :

of

al

tametfi & ea, qua proximé fecuta fünt faecu-

Hoc

Wf ,

la, eàdem fidei regulà cucurrerint.

fzeculo omnes paffim difputant de fide Chri-

quam

fti; docti, indocti , Theolopi , Gramma-

m P

tici , urbani, ruftici, coqui, lanii, futo-

vipal

$i

[

res: ommnes

loriantur de fide, in rantum,

j

mute

ut per eam plurimi fecuros fe effe dicant de

giti

falute aterna.

Verüm enimvero ubinam

formi

eft illa quam requirimus fidei vis , xaj J'vva-

Mic? ubi fidei obedientia , ubi opera fidei;

e(t quam

ubi fru&us fpiritüs ; ubi labor charitatis;

vt

ovit Deum ? ubi animus

ml

fine qua (à) nemo n

ille

j

A.

//

(2) «. Toar. 4,

IO

Dz Jrsu Cnuni$r:

usl

ille terrenarum rerum omnium , fnortísque

mur, 1

contemptor? quem in Apoftolicis viris mi-

Tis o

rari lubet , non imitari.

Idem eft (b) Do-

Apof

minus Jefüs Chriftus heri & hodie : ipf? &

fimis

in fzecula,

Cujus seterna potentia e

)«

&uef

virtus, nec minor hoc fzeculo ad fidem con-

t eff

fervandam , quàm primo fzculo ad fidem

jtitu

introducendam. — Attamen quantum interfit,

tsf

videmus. Olim perpetuó crefcebat ; & na-

Kme

tivà fuà vi invalefcebat fides : quotidie nova

( Pm

fundabantur Excclefie Chrifti : indies nova

( fe[

credentium agmina properabant ad fidem;

* tip

adeó ut illa intra paucos annos /Egyptum,

Cqu

Arabiam , Syriam , Mefopotamiam , Afiam

[ Pr(

minorem , Greciam , ltaliam , Galliam,

prop

Hifpaniam occupaverit : omnino autem in-

m

tra(c) centum annos impleverit univerfum

ficul

orbem. Nunc autem femper decrefcit ; &

il; f

nil nisi.perpetua damna fentit, fübverfiones

tiban

fidelium , Ecclefiarum ruinas , urbium &

Cf

regnorum defectiones, :^ Ejus rei caufas fi

m

inveftigare velimus , comperiemus ipfius

tily

corrupte natur& vitio fieri , ut omnes res

d

noftre in deterius verpant, nifi fortiter refi-

g

nita-

ftamus, &, Deigratià adjuti,- contrà

quids

mur.

CUiaba

(b) Heb. 75. Sic Ifa. $9. ibi - Ecce non eft abbreviata

BUS

manus Domini, utfalvare nequeat, Et mox:Sed

h

]

iniquitates veftre diviferunt inter vos & Deum

veitrum.

L

(c) D. Chryfoft, dicit intra annos 3o. fermonem

Evangclicum impleviffe orbem terrarum, omil,

76, in Mattb. (* apud Tbom, in cap. 24. Mattb?

't) |

ä;:y

II

d

— —

CraAR1(1TATE & GLORIA.

z

Yf

mur, ld quo

d in negoAtio quoque relipio-

r's n*

nis accidit.

emadmodum à Domino &

) De

Apoftolis praed

um fuit, fore, ut in novi(-

l

ipf:

fimis temporibus multi defcifcerent à fide,

:

5

;

& refrigefceret (d) charitas multorum: Mul-

m n

tieflent femetipfos (e) amantes , & volu-

| fiden

pratum amatores-, magis quàm Dei, haben-

interl

tes fpeciem quidem pieratis , virtutem au-

A

tem ejusabnegantes. « Et ut Efdrc 4. fcri-

[(4

? novi

tum eft , quantó invalidius futurum ef-

$ novi

-

fet f:eculum à fenectute, tantó magis mul-

Laj

Hdem ]

tiplicarentur fuper inbabitantes mals :

"'otum,

Paj

quód longiüs receffura effet veritas, & ap-

€

Mi

propinquaturum mendacium.

Quód fi

ianiam»

propiüs rem infpicere velimus ; ha potiffi-

tem 1

müm caufze apparebunt , cur poftremo hoc

iverlin

fzeculo minüs vigefcatfides. * Primüm; quód

:fcit T

illa fer& ceffenr, quae primo illo fzeculo exci-

tabant , & vel invitos rapiebant ad fidem

erfiont

biun &

Chriíti , ftupenda miracula , dona lingua-

caufs

rum, propheria, reliquáque charismata Spi-

s lp J

ritüs Sanéti, Preterea odor quidam perfe-

n n

&ee. vitee fragrantior afficiebat animos : &

inrid

Ecclefiafticee celeftísque diíciplinee mirus

quidam vigor, amorem & reverentiam con-

mu

ciliabat.

Quibus de rebus D. (f) Paulus

agens , Predicatio mea , inquit ; zon efl in

j

(d

mol:

perfuajibz'lz'lmst bumana. [apientia: verbf's :

1

& Do^

m

L

t

mnem

tï)— Mattb. 24.Cyp, Epiff. 4,

hr

(e) ». ad Timotb, 5.

n

(£) 7. Cor, :

, Mib

12

Dz Jéso CunisTI

ts

3n offenftone þz'ritä.;—,. (9 virtutis , d'vvdpustx.

terum

quitur

Sive, üt ad 'g) Romanos fcribit , -verjo Q

ais , im virtute ffguorum ? prodigiorum ,

d2 f

in virtute Spivitás Santli.

f

Et , ut alibi (h)

dicit , iv vrAngogopia 7roÀ3i , in plenitudine,

Ciant j

& certitudine multa.

Lucas fimilia tradit

quint

capite 2. Actorum.

Erant autem , inquit,

Iatio t

C Dl

perfeverantes in dothvina Apofloloruni, 69 com-

municatione fra&hionis pamis , g ovationibus.

teräsql

Fiehat autem omni anime timor.

Multa quo-

frip

que prodigia eg

Jegna pev poflolos in Hieru-

[tüm:

jkleng ]ïeþant. líta ornnia hác atate licét non

Pert; f

omnnino ceffent , non ita tamen manifeít

f

ficut olim , verüm obfcuriüs fefe. produnt,

plun?

& ob id non perinde animos hominum com-

effent

movent, Eít & alia caufa quz fpectanda eft

lm f

D

in primis, quam deinceps expofituri fumus.

ifeï

Videlicet, quàd his remporibus plerique ad

dt]

Isl

Evangelica fcripta accedimus , rudes earum

(f

rerum omnium , ex quarum cognitione ma-

Iu

j

(r

gna ex parte elucet Evangelicz hiftoriz di-

gnitas , majeftas, amplitudo. Eftenim il-

He,c

ille Q

lius hiftorize contextus nudus atque fimplex,

necullam continet commemorationem exter-

T0n

narum rerum , quales ad lucem hiftorie &

effen

explicationem adhiberi folent.

Qui re fit,

Euf

Q

ut qui aliunde edocti non fünt , iis , ficut

omnis illorum temporum conditio , quibus.

f

]efus— V?rfäbatu; in terris ; fic & Judaicarum

—

rerum

bd

Ul

(g). Rem, 1j,

Ti

Ch) «. Zheff, 1.

D

CrARiTATE & GLORIA.

,113

d

;wduaï.

rerum flatus incognitus fit. : Unde confe-

tht

quitur, ut qua& ab Jefü & Apoftolis in Tu-

jportn,

deea facta leguntur , tametfi prorfüus mapni-

alibid

fica & admirabilia fint , tamen minüs affi-

nitudi

ciant parum attentos. Nemo enim ignorat;

[ia i

quantas tenebras animo offundere foleat igno-

ratio talium rerum.

Plurimi autem Judai-

; ii

( on

cae nationis inflituta, mores, inpenium , ca-

terásque Judeorum res, tum locorum de-

ationit

ia

fcriptiones , regionum , urbium , vicorum

fitum ad eum modum ignorant , ut, & que

2 Ln

lii

pens fuerit; & quo füb celo, que loca, de-

runide

ferta ; an celebria incolerent ; item utrüm.

plané barbari ; an aliquá difciplinà exculti

produnu

yumo)n

effent , penitus nefciant, Quis vividam il-

n t

lam fidei vim, & alacrem charitatis affectum

ibi fe fperet inventurum , ubi tam tenuia vi-

yi fünis

derit primordia cognitionis ? Neque enim

enqi^

Chriftiana fides merá ac nud^ credulitate con-

jes efü

ftat, àt improbé Celfus ille Epicureus apud

rion n

jlont t

() Origenem calumniatur : ac tali affertio-

ne , cujus ratio reddi non poffit. Sic enim

ücnim'

e flmpkx',

ille dicebat , temer? credere Chriftianos, re

non exploratà aut examinatà, cur Chriftiani

ym dte

yftor

effe mallent, quàm pagani. Verüm demon-

ftrationes habet rerum que à Chrifto mágna

i

j It

cum gloria gefte fünt;. que fenfibus corpo-

07quim

reis percepte;: & h'umanä ratione diligenter

— —— ——

ià excuf-

udäiwum

«

(i) Lib, . contra Celfum in initio, Idem Porphy-

/

rius & Julianus dicebanr,

ron. in cap. 9. Mattb.

. Ut efl agud D Hif'r-

14

.Ds Tssv Cnzsism:

d

excuffie, fidem faciunt Jefüm effe Chriftum,

fitum,

flum Dei , iluítrante intelle&tum diviná

(e mir

]

lt ten

atià : & preparant animum ad reliqua cre-

d

ndum, quz íolà fide percipi poffunr.

Toingti

Juxta id quod Chriftus apud Joannem (k)ait:

qud :

Si uon facio opeva patvis qmei , molite credeve

qpe 4

mübi. $i autem facio , $ ff mibi non vultis

Wm i

credere , operibus cvedite, . Ut cognofcatis , &9

credatis , quia pater in me e[l , &9' ego in pa-

tanta

?ve.

n

H« res quales fuerint fi ignoremus

nullam certam aut fixam de Jefü divinitate

lüs j

fententiam facilé habere poffumus , aut in

t

futurum indubitatam de ejus promiflis fpem

etunt .

concipere ; nec juxta Petri (1) praeceptum ,

i, 8

de ea, que in nobis efl, fpe rationem reddere,

quim

Quód fi quz talis eft fides , quae harum re-

hg,

rum à Chrifto geítarum copnitione deftiruta

Juia

fit; eam infirmam effe. oportet , queque

lonig

levi momento labefa&tari poffit, utpote que

li5 -

nullo folidiorefundamento fübnixaíit. Nam,

Ri e

Syïm

exempli gratia, quis de illorum fide preecla-

rum aliquid fibi promittat, qui cum audiunt

prum

buifs

Jefüm cum duodecim difcipulis veniffe Ca-

pharnaum , Bethíaidam , aut fericho , cir:

mill;

cumiviffe vicos aut caftella Galilee , ibíque

h

edidiffe. miracula ,. & docuiffe ; ex inícitia

Wt

Judaicarum rerum exiftimare poffunt illum

tnif

in. obfcuris pagis , & ruflicanis oppidulis ;

I

nes ver-

apud paucos, eös-qug &tudos homi

vang

Qf

um

Raturg—,

|

- (k) Cap. 0.

N

l

-

(/l) 4 Capy s.

I5

CrtARITATE & GLORIA.

fatum, forté in infula Seripho? Ac proinde

th du

de miraculis Chrifli ,' reliquísque rebus; ve-

i

lut temere in vulgus proditis , nec rite exa-

minatis , nihil magnifice fentire poflunt ,

pl

mj

quód nec quo loco , nec quo tempore, ne-

jt a

que apud quos homines hz res gefítee fue-

st

rint , dijudicare poflint. . Tantam enim , &

tam miferam inícitiam fecum trahit igno-

[uti; i

rantia Judaicarum rerum , que Apoítolo-

igoin)

0T

rum, & Apoftolicorum virorum tempori-

divinit

bus apud omnes gentes omnibus noriffimze

g, tl

erant , quippe apud quas Judai vernaculi

erant ; utpote per univerfum orbem difper-

ylilne

æceptum»

fi;, & ubique propemodum frequentiores

quàm in Judza : quanquam celeberrima illa

mredit

harttnt

