exaltabitur , elevabitmr , g fublimis erit val-

fiüm

de ,. & Palmo.74, Replebitur majeflate ejus

Pel Il

omiis ferra, Chriftus contemnend&e humane

m' non

hi f

gloriæ magigeb -qugnqu'am gloria

Bul

) (a) j(uaifz', ,?.

-

41'

,(..[-,) Tfa. 53.

[ Ü

-CLARïITA'TE &)'GLO&IA.)

37

quzlivit , tamen glorià (c) non caruit : qua

o Tif

ipiius füblimia divinórum operum merita fe-

P

quebatur ;.ad eum plané- modum, quo um-

:urbiufg

brafequiturcorpus. Cujus rei fi exemplum

eniam d

quarimus, infpiciamus initia przedicationis,

h C

itatímque percipiemus vim divinz Virtutis ;

n 4

ejüsque comitem , admirabilem - gloriam.

t

Hoc enim novum eft; & fingulare in. Chri-

ndict

fto ,. quód non paruis initiis , & modicis

auctibus fama ejus, & ploria crevit, verüm

opibüi,

y dirit

inipfo exordio pradicationis uno veluti mo-

mento univeríam Judaam implevit. — Con-

) o

Chridt

fideremus quz à Joanne Evangelifta: cap. r.

t d

2. 3. 4. narrantur.: Mox enim ab edito pri-

varim miraculo in Cana Golileze , cum Jam

yi Bu

o

tempus adeffet, quo fe patefacere orbi vellet,

od

adhuc ignotus , nisi.quód Joannis: Baptiftee

teftimonio commendatus erat , : quatuor tan-

n d

ul

tüm di(cipulis comitatus, ad celeberrimum

mau

Paíche feftum Hierofolymam venit, ibíque

rcgnum Evangelicum fimul inchoavit , con-

Moni!

firmavit , & quàm illuftriffimum reddidit ;

J

tam certo-ac evidenti divinae virtutis arpu-

men*o prolato, ut omnem humanam poten-

a v

D

j

tiam pudefaceret, toram Judeeorüm gentem

permoveret, percelleret, & maximarum re-

mW j

rum vexfpe&atione' accenderet : cum H'agel...

dæ'hümw

m ?

lo & funiculis fa&o,; negotiatores omnes ex-

pulit é templo ; cum ovibus ac bobus : cüm

qm

//

nummulariorum s effudit, mensásque fub-

3

. Ver-

(c) Ut oan, 1. ibi : vidimus glóriam eju , quafi &c.

3f

: Dz Jssu CunrsTi

ide

vertit; iis; qui columbas vendebant, merces

fuas afportare juffis ;- acri addità objurpatio-

fiad

n

ne,; gravíique probro violatz religionis ob-

0U.

jecto ; eà auctoritate , ut ex tota multitudi-

ne tot centenorum millium judaorum; qui

aSe

ad feftum convenerant , quíque ftudiofi fe-

n

&atores lepgis erant ; tot Sacerdotum ;: tot

m

Scribarum; Pharifzcorum; ac Principum ob

yis

1

fua damna indignantium , nemo fefe com-

d

movere , aut refiftrere auderet,

Hanc rem

ln

fi.quis exacté perpendat , comperiet verifTi-

mum efle; quod diximus , etiam ipfà initia

£anti

m

predicardonis Jefü longé clariffima fuiffe.

&

Propter edita.enim apud Hierofolymam in

hoc Pafchz fefto fiona five miracula, qualia

hd)

0af

Nicodemus teftatur neminem (d) poffe face-

re, nifi Deus fuerit cum eo , ftatim intra

Ti

lul

paucos menfes , quibus verfatus eft in Ju-

daa, tantam confecutus eft nominis clarita-

'"*. f

tem ; ut Joannis Baptifte celebritatem vin-

U n

(i)

ceret, qua tum fümma erat : fcilicet eo tem-

ut!

pore ; quod paulüm pracetlit ejus captivi-

Tün

tatem. .. Tunc enim conftat Joannei ad fa-

Ino

ftigium honorisperveniffe ; quippe ad quem

omnis Judeez regio egredererur , & Hiero-

(un

Int

folymitee univerfi, üt Marcus ait.

Et Jofe-

abe

phus(e teflatur, Joannem Baptiftam eà au-

fus :

&oritate fuiffe ,. ut plebs parata videretur,

qmnibus in rebus illi ob;emperare :

'ac pro-

inde

U

n usamem s

(d) j'om;. 2

(

(

(e) Jof. lib. s8, éap, 7. Antig.

CLARITATE & Groni1A.

39

—

inde Herodes rex arbitraretur , fi joanneä;i'ta

TR

]

urgar.e-

fuaderet ; futurum, 'ut populus à' fe defice-

ret. Verba ejus inter cztera hac fünt : d'eé-

onis d

ultind

d W 70 i v00ÓrT€ L ISZT 'aöfro.'ö TOlC

a i?g

im;q

dv noic. p V1 dzrog daei ii Qégem » vrd vra,

ey3p iaxeray ouuGoUN; v5 ixcivou. exQaicovrec ,

qioi !

^.

7ToÀU xQÉi

z1oy feyCira. apqiv veórsqov 6E dvmoU

ya&Saa arooC aAv aveAiy. T0U pera GoAyG *y-

pint

fe QIt

yov'ewc p ic v azqayua a, iuregy u6 va-

ac t

yo£iv. 1j OJAY vorodia. 3j igad ov d'ézjuloc ,. &C.

Hanc omnem Joannis Baptiftee gloriam Jefus

teeril

(iini

tantüm exorfus fuperavit ; qui' eodem illo

tempore ; & Joanne in Galilaeam digreffo ,

& adhuc predicante , plures (f) difcipulos

muni

; ul

habuiffe legitur, & plures baptiz^ffe, quàm

Joannes.: quamobrem difcipuli Joannis , glo-

;o[fe lM

f t

rie Jefu invidentes ; dicunt (g) Joanm:

Rabbi , qui evat tecum traus Sfovdanem , cut

1& p l

zu te[limonium perbibui[Hi , ecce. bic baptizat ,

, diri

€9 omnes veniunt ad eum.

us adeó in exor-

g

dio (h) contigerunt praedicationis Chrifti ,

u

ut Mattheus , Marcus, & Lucas harum re-

j capüï"j'

rum narrationem przetermiferint , quz poft-

m

odum à folo Joanne Evangelifta prodira

d

u

fünt, primis quatuor capitibus ; uti dixi-

V

&

mus ;.ac fcripferint; Jefum pradicare ceepiffe

Ri

ab eo rempore ; quo Baptifta carceri inclu-

pà!

que.à

yth

fus eft : quód parva effe. cenferent,

4

Chrifio

yi

(f) Joan. 4.

" (g) goan. $. Hieron. ad. Algafam quaft. 1. toini. 5,

"

(h) Janfen, in Concordia.

4o.

. Dr Jzso CnunisTI!

—

Qnini

Ghrifto pefta funt in Judea , adhuc prædi'-

canté Joanne , pree iis,'quaz ab eo gefta funt

tis d

ficil

in'Galilea , Joanne jam comprehenfo. — Ex

talibus primordiis, & quafi preludiis Jefu ad

quO

gloriam judicare poífumus , quanta fame

(ert

ejus celebritas , & fplendor gloric fuerit;

qui

poftquam , Joanne in carcerem conjecto;

I65

tüm

non jam in deferto, quàó poft Pafchi feftum

fecefferat ; fed frequentibus fynagogis pra-

Tos,

to.f

dicare , & aperté ac palàm divinam poten:

tiam , bonitatem , ac fapientiam fuam exfe-

p

rere ; & mirandis operibus , atque admira:

&tn

bili doctrinà mundo approbare capit. Ci-

quir

cero'(i) perfectam ploriam tribus partibus

t

u

cottftare dicit : Si diligit multitudo, fi fide:

haBet , fi cum admiratione , laude , & ho-

Quo

Nihil horum defuife

nofe dignum putát.

a

Chrifto ; ex ordine declaraturi fürnus. PPri-

;

müm dilectionem , ftudium , & fivorem:

[

multitudinis mirificum erga Jefum fuitfe; per-

CTant

petuus ad eum totius Judaici populi concur-

fni

fus declárar, ^Tanta autem erat undiqueap:

Qe

properantium ad Jefüm hominum multitudo

v

t

r

eX tora (k) Judea, Galilea , Idumaa; ex

(j

finibus Tyri & Sidonis, ex regione ulua

i

Jordanem ,. ex univerfà Syria; aliisque vici-

df

nis regnis, ut ubique mulra hominum millia

n

eernerentur : adeó, ut credendum fit , nüs-

D'ete

quam non üt minimum ad decem aut octo ho-

mni-

)u

() Lib. . offic- cap. 3

À »

(k) Mattb. 4.. Mar. 5.

Q

!i

QLARI'TA TE & GLOXIA.

4

ETE

r

minum millia,plerun&äüd ver

ó myriades mul«

bl

tas apud eum congregatas.

Quod non dif-

ficile erit veluno argumento probare.. Nam

i

quo temjx

re Jefus primum epulum in: de-

y f

(erto prebuit,

Ev-angeli&æ (cribunt adfuiffe

fürt

quinque millia virorum , prarer 1) mulie-

)Hjeaou

res & pueros: in altero veró quatuor viro-

fehur

rum millia; itidem preeter mulieres & pue-

ros.. Prius autem illud miraculum in defer-

j r

pOlCH

to-factum ab omnibus fcribitur : quó pro-

m^, & quód ibi fame

m a

pter loci difficultate

um

lip

etiam- periclitandum

efflet , par erat venire

Praterea Paíche (m)

"

quàm pauciífimos.

u

Qu

id tempus erat: quo tempore folenne erat

j

omnibus Hierofolymam proficifci , quot-

Adhec id

&t

quot Judaicee religionis eflenr.

n

tl

tempüs erat ; quo tempore , ür Marcus ad-

j P

dir; Apoftoli, qui pauló anté à Domino ad

qoiet

predicandum fuerant em

iffi , jam reverfi

f

jl

o

erant. ldeóque, inquit; ducebat eos Do-

j oofi

(

minus (n) ad defertum locum , ut requief-

cerent paululum, — Érau? euim: qui veniebant,

N

1que

zil

J

e? vedibanut , multi ; €g. mec [patium mandu-

Ü

candi babebant.

Illud tempus ; .& is locus

m

à Domino deligebantur ; quibus quàm pau-

r

ciffimi fequerentur.

Attamen videmus ;

qe'

Jl

j

quinque virorum millia eó loci conveniffe ;

g m

1flïunu

preter mulieres & pueros : quos fi addide-

b

Minsnsià.

w[O&O LO

'1'18?

p

(l)— LM/ttt./J. "N

P d

(m) 7oan..6. :

(n) Mar. $.

42

Dr 'JAESU CHRisTI

;:ïs ; numerum feré duplicaveris. Ecce igi-

minu

tur ad octo (0) aut decem hominum millia,

Vico

-que non fecura fünt Chriftum , fed prave-

um

nerunt.

Viderunt (p) eos a/euutes , .inquit

Eo

i

Marcus , €9 cognoverunt. multi : €9. pedejtves

:

ls

de. omnibus civitatibus concurverumt illuc , 2

tudin

prevenevunt eos,. Secundum epulum itidem

11 lK

exhibitum eft in folitudine adeó vaftà , afpe-

defel

rà, atque.incultà, ut turbze , qua jam per

m

continuum triduum ejus loci incommoda

d

toleraverat , fame pereundum fuerit , nifi

t

Chrifti benignitas füccurriffet :. qui jejunam

prat

turbam dimittere, noluit ,. ne. deficerent in

I

via, ut Mattheus (q) refert.

In hoc peri-

Ts

culo deprehenfà funt ad octo aut decem ho-

pto

minum millia , numero videlicet. geminato.

OpU

Tanra erat Jefu gloria , & magnitudo rerum

Nupr

eftarum.

Porró his locis defertis fi tanta

Qp

;

ominum multitudo confluxit. ,. quid tunc

frni

factum.credemus, quoties ingrederetur vicos

QUs

Galileze, omnium toto orbe populofiffimos?

UT

& civitates hominibus refertas ? Jofephus

m

in vita fua , & libro 3. :r) de bello Judaico

b

fcribit, in Galileea vicos cum civiratibus qua-

M

lis non.

eXq

dringentos (s) fuiffe, in guorum fingu

minüs

at

."(o) Vide Orig. c?m*ra n eljitm lib. 2. Eu

j eb. 4'?[). $ M'P-

W h]w

6. de demonfhr.

Evang.

p) Mar. o.

(q) Mattb. 15

(r) Cap. s.

() B

Qj 3

G) Qua:!rïnge;ntos. exemplar Bafile. habet

du

!l

gia. x TéTTQQSC; id eft 204, In vit:

Jofe.

Ql

CraRgirATE & GroRiA.

43

minüs quindecim millia habitatorum 'effeut.

n n

Vicos autem dicimus, quos Evangeliftze ze-

| pris

poTóAu, vocant , oppida fine muris , üt

, IN

Euthymius (t).docet. Ex his omnibus fre-

| pedejh;

quentiffimis locis quantam hominum multi-

illllf ] -

tudinem concurrifle par erit . credere ,. cum

n iti

in iis locis fe oftenderer, quando eum ad

Qä ) 3([6'

deferti interiora fecedentem ad octo aut de-

jnr

cem homimum millia fecuta fuerint? Quid

ormmii

autem etiam tunc factum arbitrabimur, quo-

rit, i

ties reverteretur in terram Genefar ? in qua

jeunt

preter Bethfüidam & Capharnaum , non

&ent 1

ipnobiles urbes , Tarichea erat ; ac Tibe-

h

rias, civitates ampliffimae , & Capharnao

m

proximz : ex quarum.una Tarichea ; cum

wntt

opus effet, ad quadraginta virorum millia ad

yoreti

pugnam educebantur, üàt Jofephus (u) tefta-

j u

tur: in akera ; nempe Tiberiade ; fexcenti

fenatores effenr, üt idem Jofephus fcribit,

qii

gt

cujus haec verba funt: vrcav «?v (ouXuiy co»

Qua in regione magnum

at

cay «ic s£axociov7.

o

erga Jefüm ftudium totius multitudinis vige-

Jo

]Ud&d

bàt ; quippe qua & difcedentem detinere,

bus

xactyem , (X) & advenientem cupidiffimé

il

mUU

j

excipere folita effet: uri fa&tum legimus, cum

p

j

(f

ex Gerafenorumregione reverteretür, Nam,

Eb 'll' 1 g

üt Lucas (y) ait, erant omnes -exfp,eäl.antes 'gum.

(f) Eutb. 1'1; i. Mar.

(u) 7

0

f

: lib.^2. cap. 26. die bcl. Sud.

(x) Luc. . .

a lel

Q Lue. 8.-

j

44

Drz: ]'iasqü-:-" CnuhR1ISTI1

À

Er Marcus , cum fümmo diluculo egrefï'us

dund

eflet ad orandum, & Petrus ceteríque qua-

DEU

fitum inveniffent : omes, inquiunt ; qu«-

f?um g

vYurt te.

Et (z) cum rever(us effet ex defer-

ETA

to., de quo modó locuti fümus , in terram

ha

Quvl

Genefàr , & cognoviffent eum , inquit Mat-

theeus ,. (aa) viri loci illius , mifevunt. in uni-

Qibs .

veram vegiogem illam , eg. obtuleyunt ei omnes

docit

malé babentes.

muli

Nimirum. ubique tam denfà

populorum agmina ex finoulis urbibus, xa-

Ti

Utv

7& (bb) zrájuv;- properáffe lepuntur, ut füb-

inide ad mare fe recipere cogeretur; & ne

gon

'

ab irruentibus , & veluti conplobatis turbis

Citat

cómprimeretuür , de navi concionari : unde

la f

multitudiriem in lirtus velut in theatrum (cc)

(dd) [

Qceí

effufam commodiüs alloqueretur. Ita enim

UT

fcriptum eft Marci 4.. E* dixis difcipulis fuis,

ur avicula ffbi defevvivet , propter. tuvbam ,

L

il

ne comprimerent eum. - Multos egim fanabat :

'

jta ut trvuevent in eum, Vivziaey adrày ut

t

illum tangevent , quotquot. babebant plagas. &

Rn g

cap. 4. Zterum cepit. doceve ad mave : Q9 con-

dgot

gregata. efl ad eum turba multa , ita ut navim

ln en

0'(5;1 [

—

d

a[cen-*

VU!ggf,

(z) Marc z.

(a3) Matt. 15.

Cum[b |

fbb) Lzac. g.

m

(ec) Jofephas lib. 4.

'cap. 77. De bel. ]uci. ;I'arichæa,

C d

inquit , ficut & Tiberias üvro'po:g eUca , , id éft,

Quf

ub monte pofita erat,

adiacebar,

Utraque vero ftagno

Tarichea ad Meridionalem Genefa-

reth ftagni partem , Ti

berias veró ad OCdeenta-

(

lem. PJiz. lib. ;. cap. :

e

(")Ilax:

CrAR(iTATE & GLORIA.

45

—

n

q

« cendens federet im mavi : &g ommis tuvba civ-

ytequ

ca mave fuper tevram evat. ltem. Luc. 5. Fa-

f ) gï&ï*

&um e[t. autem, cum tuvbe ivruevent in eum ,

ex d

exiRcexar, ut audivent verbum Dei , & mox

n n

Jedeus docebat de navicula turbas.. Haec omnia

Qu N

diveríis temporibus contigerunt, üt Janfe-

"EL

nius .Epifcopus Gandavenfis in Concordia

docet.

TL

Preeterea tantus ad eum confluxus

multitudinis .fiebat ob divinorum operum

"mdt

)ibUS) u

magnitudinem ,& excellentiam doctrinz ,

h ur(h-

ut vix pree hominum undique fefe velut ag-

glomerantium turba , ac famsg celebritate

T

civitates inoredi poffet.

Leprofus, qui ab

qis I

g

Jefu fanatus:fuerat , egref/us ,- inquit Marcus,

(dd) eepis predicave &2 diffamare - [eymonem ,

m

hoc eft fpargere & divulpare; zta ut jam gon

lt

iif

pofJet manifeflà introive in civitatem , fed fovis,

in defertis locis effet. — Et. conveniebant ad eum

y n

wndique. KEx Lucas cap. 12. (ee) cumex con-

y n

vivio Pharifzi íe recepiffet , multas homi-

T

num myriades conoeregaras-fcribit , & velut

[ plggi?!- f

TL

aggeratas , ita ut fe invicem conculcarenr.

Ita enim Gracus textus habet ; £vriova 0a

T f?fff

gv upidd. ov 0y^ov : pro his verbis, quae in

Ql*fä

»

*

Multis turbis cir-

n

vulgato textu habentur

cumftantibus.

Ut autem conítet , immen-

fam multitudinem perpetuó agpregari foli-

ïud. ITMIICM!

tam- ad Jefüm , ha voces faciunr , 'Jterum,

4564, idf—

.—rur(ïr;ä , ficut F?FIFUCVF , & fimiles ; 'que

lg'vö"

EE

um *

(dd) Mar, ;,

d'iaenoicen.

L

"d

- (ee) Lsc. 12.

)

X

|

4

6

Dr ]rsu Cuntisri-

päfïifn'(ff') reperiuntur. Ut certum fit ; ve-

d fc

1 (j

rum effe, quod Dominus dixit, fe in occul-

to (gg) locutum efle nihil : Et Paulus (hh)

TT

eftum.

onint

Agrippe repi ; nihil in angulo

Ubique enim ac femper omnibus re

b

us ge-

Ti

tion f

rendis populus teftis intererat , ubique tur-

bze aderant : five per agros iter faceret, ubi-

*

dq

que praecedebant : ii) & fequébantur turba ;

(g) .

fi procedebat , procedebanr & ille ; fic. ubi

T. j

fuübfifleret , fübfiftebant : kk) & ille , eüm-

n

Cum

Ui

qu

que cingebant, corone in modurn.

fé ad orandum fübduceret , adventum ejus

Qütten

raeftolabantur : ficut accidit in monte Ta-

U: (

bor (1l).

Cum per urbes incederet , feque-

M

denfaf

batur eutn turba multa , & comprimebant

eum , (mm) eoweS2uGey , x (nn) ewemvey».

Qs

Nimirum in:platearum anguftiis tam vehe-

Disi q

menter arctati atque afflictati , ut fe mutuó

Ib qu

fuffocarent.

K

Hoc enim voces ille fignifi-

ClpL

cant , quas pofüimus, Quoties autem do-

TWj

Thon

mum reverfüs effet , nihilo plus quietis im-

us (

que

Pet—rare' poterat : üt Apat'et ex Marci cap

ubi

&i

miopdjsie

€mp

(ff) Mar. *z. 3« 4.:7: 8. 10.

t

(gg) Joan. 78.

(hli)- Ad. ;c.

(ii) Mattb. 20: Luc. :8- .L

uc. 7.jcum iret Naim.

(

90) !

kk) Lwc. z4.

(PP) |

(ll) gE7 N

q).

e

[//

-d?ajl*pb. Itabyrion vocat. lib. 4, ?P' 2, dt

bf

(mm) AMar. s.

[,

(nn) Lwe; $.

J

CraRiTATE & GLORIA.

47

d

hs

]

l

j

!

]

ubi fic fcriptum eft : (oö) Et erat omizs civi-

i

nf

^

::-

tas congvegata ad januam., — Yrem'cap. 2. (pp)

dus (

Et auditum eff, quàd im domo e[Jet : 9 conve-

vltr

uevunt multi , ita ut uon capevent ueque ad ja-

Q5

|

puam , vd ayQüc a?v JUQav

Ut intelligantur

iq

non fuiffe capacia mültitudinis etiam illa lo-

d

cà; quze circa januamerant. — Rurfüs Marci 3;

y hat

(qq) Ez veniunt ad donium : $9 comvenit ite-

f

vum turba , ita ut mom po[Jeut meque pauemn

j

p, d

manducare.

Sic Luce 9. (rr ^ & aliis locis.

Ubique multitudines aderant turbarum con-

,

yum df

currentium , üt interpres Luce r 1. (ss.) ver-

tit : & àr Grecé fcriptum eft, - &zra3gorCo-

note 1

usve., hoc eft, fefe coacervantium & con-

] yimfbä[

denfantium.. Nusquam Jefüs in-occulto lo-

curus' effe legitur', aut feciffe quicquaim ;

i

t thf'

nisi quód fübinde ad lioras aliquot dimitte-

ret; aut relinqueret turbas; ut vel oraret, vel

d mu'r,ü.t

uo-

difcipulis fidei myfteria exponeret.

iif

modo enim potuiffet abícondi civitas , fuper:

ia

'

montem pofita ? & doctrine , divinorüm-

gest

que operum veluti fuleur poni füb modio ?.

at CaP'i

j

Nunquam erat oriofüs : femper idocebat ,

femper fanabat.

Circumibat , inquit Mat-

z

/

caftel-.

theeus , (tt) ?g/'us omne; civitates , 69

h

—da,

koo) 'Mm-. 1.

m M

(pp) Marc, z.

(qq Mar. 3.

V, 4. WP: i

(rr) Ut Lsc. ;9, in Jericho,

(ss) Luc. z.

(tt) Martb. g,

48

Dz ]esu Cunisti

PEPSEAM Ed

tss

la, docens in [ynagogi; eorum , $g j)v:edicd,m

h (

Eva:zgelium wgm' ; Qg.cuvang omnem la;zgu;)-

nullus

venr, €$ omiem ufmitatem.

Duee enimiftze

compa

precipue caufze

canti concursüs erant. Quo

üs,.

modo factum eft , ut in dies latiüs fefe

dif-

TT

fundente , non per Judaam. modó , fed per

ficum (

omnia etiam finitima;regna famà Jefu , ftu-

Eempo*

dióque multitudinis erga eum .crefcente ;

r

confluentium quoquead eum hominum mul-

tetre

titudo creíceret.

Qu« non multó

-

poft ini-

tagin

tium predicationis adeà in immenfüm aucta

t r

a

eft, ut jam non ampliüs folus Jefüs fuflice-

led

l

ret- docendis ac fanandis turbis ;; & ob id

R]üm (

a

primüm Apoftolos mirteret. ante fe binos.,

(uu) ad turbam diducendam ; quibus fimili

"m

rarione defatigatis, (xx) alios ad exemplum

ts

r

fonin

Moyfi delegavet ,. huic negotio idoneos; di

cipulos feptuaginta ( yy) duos : qui & ipft

m

pr&dicando, ac fanando turbas diftinerent;

Bu

*pramitfi in omnem locum, quó Jefus venta-

ii

ruserat, Meffis zz) enim multa , operarii

r -

pauci erant.

Atque heac quidem füfficere

prafi

credimus ad. probandam claritatem -Don*ni

fchg

Jefü , & perpetuó confluentis ad eum mul-

ttipe

titudinis numerofitatem.

'Tamen noluimus

lr

omittere;que de gloriofoillo leguntur ingrei-

lii

fu Hierofolymorum , in-ultimo Pafchee fe-

od

O.

—

NU

A

d &

(uu) Mattb. 10.

(xx) Marc. 6,

(vy) In Luc. 16,

as

(a:a) J

(a2) €Matth. 9.

(bbb) l

CrantTATE & GroniA,

49

" flo. -Qpi quidem ita honorificus fuir ; ut ei

n

enmi

nullus Romanorum Imperatorum triumphus

comparandus fit, nifi forté quis ita fit affec-

«(

tus , ut fine pompa ferculorum , ccetero-

t

rümque apparatuum vanitate, nihil magni-

y li

Matthaeus 32a? refert. eo

j

ficum effe putet;

Jjb

tempore toram civitatem' commotam fuiffe.

t

igeid€, inquit ; vróoa W 7róui. , id eft; velut

um

terre motu concuffa fuit, — Hzc ipitur civi-

pE

tas in hunc modum velut $ fuis fedibus emo-

Yom

tà; pro incredibili defiderio fpectandi & au-

(s ffro

diendi Jefüm , operze prerium eft videre, pri-

)&obi*

müm quantam multitudinem effuderit ad de-

corandum celebrem illum inoreffüm in ur-

jlb [s

bem : deinde quis fequentibus diebus con-

]

u

tinuis, quibus apud Hierofolymam ante paf-

oe0

g

fionem verfabatur , concurfüs ad eum ; ^ &

ul

T

quàm fervens ftudium totius multitudinis

(il

J

erga eum fuerit, - Sunt enim füpra modum

us

f d

magnifica; quae eo tempore peftà memoran-

1

l

d

tur. - Jofephus bbb) fcribit, Ceftio Gailo,

em 1

prefidi Syriee , imperante Nerone , in Pa-

"

fchee fefto occürriffe ex urbe Hierofolyma

TL

trigefies centena millia-Judeorum. |(Quod

neutiquam incredibile videtur iis, quibus an-

yntut

j

tiquitates Judaice ignote non funt.

Non

abfurdum erit credere , non minorem tur-

; p

bam occurriffe Chrifto. Id quod:non diffi-

a nar-

cile erit probare ex iis; quæ Evangeli&

rant,

.. (aaa) Mattb. 21,

| (bbb) Lib. de bel Tud, cap. 15.

$0

Ds ])'asu CuniSTI

rant , fi quidem—e—ä diligenter cum Jofephi

hiftoria conferantur. Joannes capite 12. di-

ünva

cit turbam. multam , quz venerat ad diem

(iens

feftum , veniffe obviàm Chrifto ; & Phari-

tuiid

ízeos tantam vim populi, & favorem cernen-

mojl

vof-

res, inter fe dixiffe : //ideris, quia mihil p

D7

cimus : ecce mundus totus po[l eum abiit.

uid

font

ex his verbis , aliis indefinité , aliis univer-

[

faliter prolatis; aliud conjicere licebit, quàm

Qp

tot millia in occurfum Jefü egreffía , quot in

tj

illo Pafchae fefto Jofephus refert congregari

Ti

folere ? qua non fuiffe infra quadragehies

o eg

centena hominum millia, clar& patet ex iis,

ttn |

Confirmant

que füprà (ccc) tradidimus.

bus :

id, quod diximus , ea, que in illa civitate

D

quatuor reliquis iftius ultimi fefti diebus, qui

fit(

paffionem preecefferunr, & hunc, de quo agi-

(üi)

inus , ingreffum fecuti funt; gefta effe Evan-

"'l'eftantur enim in celebri

baz]

geliftee narrant.

ij

illo toríus Judaicae gentis conventu admira-

UT

bilem fuiffe audientiam Jefu : totius populi

lal

propenfam erga eum volunratem : & fre-

puln

quentiam in te

mplo apud eum multó maxi-

penc

ram fuiffe.

Sic enim Lucas (ddd) fcri-

dO&l

bit : £* erat docens quotidie in templo. . Prit-

divi

cipes autem Saceydotum , $9. Scriba , €g Prin-

lglm

cipes plebis quevebant eum perdeve : &g non'it-

veniebant , quid facerent alii.

Omnis enim po-

)

pulus . fufpen[us evat , audiens illum , 0 ^ac

yde

(

420

Xbb

(ccc) Sup cap. s.

tüh

(ddd) Lwc. ;p.

W) i

*

CrAmRmiTATE & GroR!A.

$1

T

T

ydg dzac i£«xpiuavro duroU dxojav. Hoc eft,

univerfus populus pendebat ab ore ejus, au-

A

diens eum, (eee) Item capite 2r. Eaf au-

x P

zei diebus docens iu templo : no&libus verà exiens,

| Gof

li Mï

movabatur in monte, qui vocatur Oliveti : gg

omnis populus manicabat , dp9piC« , id eft ,

j Qi

; Uni

mané ventitabat ad eum , im zemplo , audire

eum, | Item Marc. :1. (fffj Quo audito , Prin-

Jt, qui

cipes Sacerdotum , &2 Scvibe

quevebant , quo-

qui i

amodo eum perdeveut : timebant euim eum , quo-

;

FY

miam univer[a turba admivabatur [uper do&tri.

dnpi

9e ejus, Ex Marci 12. (geg) — E£ multa turba

gt

eum libegter audivit. ln Grecis ex

emplari-

opfimu

bus articulus additur hoc modo

: 0 7ToÀUG

Jucrit

$x^oc , Multa turba illa; de

qua modoó dixe-

jeDUS ql,fi

rat (hhh) totius populi.

Item Matth. 2r.

b qug'

(iii) Cum audiffc

ent Principes Sacerdotum, es

ov

'

Pharifei

parabolas ejus , coguoverunt , quàd

!

j Csïkbfi

Cevet :

de ipfes di

Qg quavemtes eum teneve , ti-

j u*

snuevunt tuvbas , quoniam frc

babebant.

ut Prophetam eum

s

Cum audimus , univerfum

po-

TU

pulum fümmo mané ventitáffe ad Jefum,

pe-

g

pendiffe ab ore ejus omnem illam turb

am,

doctrinam ejus admiratam , libenter eu

m au-

T

f

i

diviffe , honoràffe velut Prophetam ; intel-

jfh

hn

ligimus totius deaicæ

gentis multitudinem,

qu

n

2

quae

"L

j

L

(eee)- Luc. 2r.

;!

(fff) Mar. z.

P

(ggs) Mar. i.

(hhh) Mar. ;;

Qu) Mat. 7

$2

Dz Jesu CunisTI

:

kni

qua ad feftum convenerat, avide in tem-

Bs

.

npt

plum adeum audiendum concurriffe. Quam

turbam etiam in ingreffü , de quo modó lo-

fiüs D

fri ;

euti fümus , Hierofolymorum obviam fa-

&tam non minüs credibile eft , quie tot cen-

fivore

farin

tenorum millium füit , quot jam diximus.

fio f

Verüm opportuné quarat aliquis ; num to-

VOl

tam illam Scribarum,; Pharifzeorum, Sacer-

nita

dotum , Principum turbam; caeterorürmique

adverfariorum cohortem fe&aram Jefüm;

Venit.

fl

éjüsque doctrinae avidam fuiffe, & ingref-

df

fum illum Hierofolymorum etiam "celebràffe

dicemus ? Hoc fané conftat , maximam u-

adie

tc ber

daici populipartem Jefu gloriee faviffe. Mul-

eVenf

tos enim non folüm & plebis , verüm etiam

[iO, i

Principum /kkk) numero ; quanquam pro-

ODpre

pter Pharif&eos non confirerentur ; credidiffe

tamen Joannes teftatur. ^ Et dudum antea

Que fa!

ü'uyidög(

diffenfio ; (Ill; &xízuo ; in turba Hierofoly-

us

mis, &inipíó etiam Principum & Phari-

venit

fiórum concilio fchifmna , (fínmm) exícua;

Quep

fuiffe legitur propter Jefüm : variantibusfci-

licet de eo opinionibus , populi ; Principum

QUOt

N

& Pharifzeorum.

Hoc autem ultimo tem-

Y

U

l

pore praedicationis , fama Jefü praeclara erat;

(f

& gloria ad füummum venerat : adeó ut con-

!]I

;

fin,

ftet, eo tempore inndirerabilem credentium,

i

ayt faventium Tefü multitudinem fuiffe , qui

61

cin

—

(kkk) 7oan. 22.

U

(1l) 3oan. 7.

[

(mmm) Joan. o, & ibi Chryfuff. bomif,'$

(üuo)

53

C[,ARITAT'E & GLOIiIi.-

11

l

& in inerefiu illo; de quo agimus , conte-

Qu

mptà fynagogee cenfurá, (nnn) in publico to-

li

V

tius gentis conventu ; prafentibus Phari-

10

j t

(zis, cum ramis palmarum ei occurrentes;

r

favorem ac fidem fauftis acclamationibus te-

flari non dubitabant, eíque ranquam Meffize

(

Ti

fuo fupremum honorem tribuere , intentis

vocibus clamantes: (ooo Benedictus, qui ve-

, M*

nitrexin nomineDomini : Benedictum, quod

vonit

venit regnum patris noftri David. . O(anna

l JCFUW'

filio.David. |Gloriain excelfis.

Ofànna in

ur

altiffimis.

Et fequentibus quatuor. diebus

elebri

jmin

audiendi affiduitate, atque avidirate ftudium,

ac benevolentiam fuam fíàtis probabant, so

ri[ïe. N

eventu , ut Pharifeorum invidia, obftina-

füm CU.'

tio, ac vis omnis procul dubio victa atque

um Y

oppreífa videretur. Dicemus itaque pleros-

| qi

que faviffe Chrifto , magnificé de eo fenfiffe;

hum 4f

jol

avidósque doéctrinz ejus percipiendee fuiffe:

omnes veró paiïïm ad eum audiendum con-

n

veniffe, non eos modó, qui crederent , ejüs-

jqe

que plorize faverent, verüm etiam illos omnes;

o

quotquot ei adverfarentur.

Nam & illichoc

b

Pafche tempore ubique adfuiffe leguntur.

jtim?

Ut Matth. 21. Cum . veni[[et. ia templum , ac-

«

ce[Jerunt ad eum docentejm. Pvineipes: Sacerdo-

gt

Et iterum in fine

fum , €9' Seniores populi.

f M

capitis : Cum audilJeut Principes -Sacerdorum,

T

m

g Pharifei pavabolas equs , cognovevuut, quà

Ü

3

4

d

——

(nnn) De qua Joan. 9.

(o00) Mat. 2(. Mare. 14.. Lutc. 29.

Z»an. a.

f

$4

Dr Jzsu CunisT:

p

decir

de ipfes diceret. Ex capite—z;. Coy.zgwggfis' au;

—

licd

zem Phavifeis , interrogavit eos Sefus , diceus:

Qiuti

uid vobis videtur de Chriflo ? & Lucas(ppp)

t

anm

teftis eft , Pharif&os etiam multó anté ad

omni

Jefu do&trinam venire folitos : quemadmo-

omn

dum tunc accidit , cum paralyticus à qua-

ip

tuor viris deportatus, per tegulas demiffs

Cam

eft ante pedes Jefü. — Pawum eff , inquit; in

fatun

una dierum , eg ipfe fedebat docens. .E evant

&

Phari[ei fedentes , 9 legis do&loves , qui vene-

tores

vant ex omni caflello Galilee , €g Shudee , 9

Hierufalem.

Ex his omnibus id conftat ,

Muttl

l

quod initio diximus , ingentem Judaici po-

puli , aliarümque gentium confluxum ad fe-

Qper

fum, acproinde maximam claritatem, & glo-

Py

riam ejus fuiffe. KHic enim perpetuus con-

quir

fluxus fümmam voluntatem , & amorem

frun

univerfi populi erga Jefüm declarat.. Quam

ml

primam perfecte plorie partem effe diximus.

fis Q

feme

ht;

CAPUT VII.

flmp

par

Appendix Capitis przcedentis.

Q«

Uz de multitudine fectatorum Domini

on

Jefu , déque Judaici populi favore er-

tl

a

eum diximus, nullis comprobavimus au-

Q

á

oritatibus vererum fcriptorum , ne fermo-

Ie)

nis curfus impediretur.

Proinde nonnulla

abïeq

teftimonia in hunc locum coniecimus , que

fem.

L d

decla-

iiby

(ppp)

uc, 4

CLARITATE &*GLO-RIA.

55

declarant, quenam illorum fententia fuerit

1

T

hac de re.

Cui rei neceffarium vifüm eft

"

:

diutiüs infiftere : quód hic error multorum

n

animis aliiüs infederit ; ut credant Jefum

aj

omnibus Judais odiofum, aut invifum ; ab

omnibus rejectum , aur. conremptum fuiffe,

IT

!

dem

à paucis veró tanrüm difcipulis receptum :

cum & diverío conftet , neminem ei adver-

Iqui 1

[]

fatum, praeter Principes plerósque, Scribas,

]u

'

1j u

& Pharifeos , quód ab eo tanquam pecca-

Nam, ür Ferus in

7

tores increparentur.

conft,

Mattheeum recté ait, non recusáffent Chri-

ftum nec Herodes nec Judei ,. nifi arguiffet

ii

operaeorum. Hs exceptis, reliqui omnes

m

propenfàerga Jefum voluntate fuerunt: quan-

ol

(

quam non omnes ; quod ejus majeftate di-

gnum effet , de eo fentirent , verüm longé

m

.

]

Jl

demiffiüs, quàm par fuit: partim quód ccle-

ftis difciplinae auctor , & dux nihil pre fe

(inima

ferret ejusmodi , qualia mundus mirari fo-

let; fed contraria omnia amplecteretur , &

|

ample&tenda doceret , humilitatem ; pau-

pertatem , obedientiam , crucem ; quà re

(sl

credendum eft multos craflos , & carnales

( poto

homines offenfos fuiffe : partim quód mul-

ta humiliter gefferit ad probandam humane

fyot d

carnis veritatem — Sed non ideo contemne-

qmis

IK W)

re Jefum poterant, propter ea; quz gloriosc

It

ab eo fiebant , ad comprobandam divinita-

) non

usv

tem, "Verüm longe humili

üs; üt dixi, fen-

tiebant ; quàm par fuit.

Muli Chriftum

"

& Meft-

4

Dr]J]ssu CuRisTI. -

——

&.Metliam (a. confitebanrur, pauci (bjfiüüm

8X&(þ1

Dei: cateri tantüm Prophetam ,. (c) aut

ingen

alioqui magnum virum ,. Deoque apprime

mó

charum predicabant: ficut. nec omnes pa-

X )

(T

ribus animis accedebant ad eum.

AI li CICs

fum'ai

dentes in-Jefüm , ur falutem confequeren-

Tint

tur animarum : alii, ut faniratem corpo-

p

rum ; nonnulli, ut corporali cibo alerentur:

legis

(d) multi curiofitatis tantàm gratià , ut fpe-

ïQCQE

&taculis oculos pafcerent, & reverti ad fuos

,

dicerent : (e) Vidimus mirabilia hodie, Ut

ii

eft apud Haimonem. .(f) llli omnes di&a

len

Jefü , & fa:ta laudabant.

Soli Principes ;

y

& Pharifei plerique omnes , non ob aliud

Tum

affectabantur Jefüm , nisi ut venarentur ali-

lite

quid ; quod criminarentür , & traducerent

fieb

tf

apud populum ; cum propter mirifica ftu-

dia univerfi populi erga eum , nihil (g).per

bene

vim tentare auderent ; viri alioqui valde po-

Qu

tentes , & fummàá au&toritate prediti ; . ma-

Q

gnis regibus, & ipfi

quano imperiq .For-

&

midolofi.

-:« "Tertullianus lib. contra Gentes Ad

Qu

* doctrinam veró ejus quia revincebantur

1j

n.5

Ità

«- magiftri p;imo.räsque Judaoru:

fir

EE ——

T0

exafpef

(a) Zoam. 5. 9,:10. 1. t2

BU

(b) Petras Mattb; 16. Cacu

$ Toan. o.

fütm

(c). Mar. 22 Lac. g.

;ac.., 7

Que

(e) Luc.. s,

Vffe

(f) Fomil. in Dominie.

$ pOJi 'Ej;-iplmn.

Wtl

(g) /Mat. :. Mar. «2,

CLAR ITAII"l(ï & GrORIA.

$7

/b)

Wt

W

exafperabantur ; maximé quód ad eum *

[f4

(

ingens multitudo deflecteret ; ut poftre-

«

ippt

mó oblatum Pontio Pilato , Syriam tunc

[14

TK

$

ex parte Romana procuranti , violentià

(

]

Àli

fuffragiorum in crucem dedi fibi extorfe-

rint. -lreneus lib. 4. cap. s. Ideo Scribze,

iquet

44

? a

& Pharifzi , qui ceeperunt à remporibus

ilerentt

legis contemnere Deum, nec verbum ejus

m

receperunt, id eft; non crediderunt Chri-

[(4

11 ad fm

fto.

De quibus Ifaàias ait : Principes tui

die, U

indicto audientes funt , focii furum , di-

ec

c

s d

licentes munera, fectantes retributionem,:

f

pupillis non judicantes, & judicium vidua-

Cc

r

rum nonattendentes. . Et Hieremias fimi-

€C

d*

liter : Qu

—

i preefuünt populo meo ; me ne--

wlüoret

fciebant. Filiieniminfenfati, & impruden-

[44

r o

tes fünt. — Sapientes fünt in maló faciendo,

[44

lg

bene autem facere . non' cognoverunt.

V

)

j

Quotquot autem timebant, & folliciti erant

circa levem e

[(4

(; n

o

jus; ipfi accurr

erunt Chrifto,

& falvari fünt omnes.

&C

1p€

[)

Origenes contra Celfum lib. 2. Verüm

.mec

quo pzéto non mendacii arguendus eft Cel-

[14

hu

:

fi Judeus , cum ait, ad decem nautzs Je-

nd

un; !

fum legiffe ; cum & ipfi Judzi inficias

non irent, non decem modoó , vel cen-

a

tum ; vel mille fibi hunc fecreviffe ; fed

[4

turmatim nunc millia decem, nunc quin-

que , atque adeó tam multos ad fe contra-

[í4

xiffe , ut vel in folitudinis loca fint confe-

cuti, qua fola poflent tam confertam mul-

[(4

4

D 5

titu-

«

58

Dz ]zsu Cunrisri

st

€c

titudinem capere.

u per Jefüm non

movit

€

€

folüm mirificis verbis inflructa , verüm

bvan

€c

* re, & mirandis operibus confirmata, Deo

(s

jam crederet.

Idem füper cap. 2 1. Matth.

vitàsi

traét. 19. interpretans hunc locum , * Qua-

paun

« venuteg eum teneve , timuevunt tuvbas : Mas,

m

€

[4

inquit , turbas fic fapientes de eo , & pa-

Qflen

[14

[44

