hofpiïi;

tiam omnia poffet, tamen propter eam, quam

«t

fuüfceperat , humanz nature infirmitatem 5

Qm; q

non.femper exereret prepotentem vim; &

omnipotentiam fuam.

Poterat fine cibo fu-

p

flentare vitam , ficut fecit in (£)'deferto Ju-

Dtedin

daze: aut fibiipfi parare alimoniam, quomo-

petp

& fi

do MoyfesIfraélitico populo (g) manna prae-

b

píe.(h)

IOPT

uit in deferto ; & quemadmodumi

| ;mqlti—

tem,

qu

(d)k '/;bfatt/g. 26. Joan. 13..

€) Luc, 8.

(£) Mattbh. 3.

(

(2) Exed. :6.

l)

(hb) Matih. 14,

) $i

—

D. N. Izsu Cmnnisri.

275

rfxvültitud-i—rïi cibum fübminiflravit in folitudi-

ätagnua

con

ne Galilez. |Verüm immutare noluit com-

U

munem naturz legem.

(i) Bis tantüm mul-

d

tirudinem paviffe legitur in deferto : femel

nfny

pecunism proferri juffiffe & (k) mari , ad ex-

hp

folvendum tributum : femel atque (1) iterum

YcOrQT

pifcantibus füppeditaffe pifcium | copiam,

( a

Tunc tantüm promebat. porentiam fuam,

Vrl

cum aut neceffitas , aut fidei ratio poftularet,

Ti

Porró Chriftus ut ab amicis porrigéntibus

Tb

quedam accepit, ita nihil exegiffe lepirur ,

li f

ä

üt Cajeranus docet apud Sixtum Senenfem.,

m

Ambrofius veró Compfenfis Epifcopus, apud

jlone;

eundem(m)Senenfem afferit, Chriftum mendi-

'kl'Odis.»

cáffe locum, ubi Pafcha cum difcipulis cele--

j

braret : mendicáfie afellum , quo in urbem

fan&tam invectus eft : mendicáfle à Zacheo

a

[

hofpitium : item à mulieribus victum. — Et

| PQR&' i

yqui ;

addit ;; damnatam ab Ecclefia fententiam eo-

rum; qui contendant eum non mendiciffe,

n |

um

Atque in hunc modum difputationi funem

|

301

'ï

precidit. ...Nos hanc difputationem non in-

ao

gredimur:tantüm hoc dicimus ; nos nondum

quot

perfpicerequomodo mendicaverit Jefus, cum

ea faceret; qua à Compfenfi Epifcopo me-

Dd Pm

p

morantur,; quód regiam quandam dignita-

ï;

ultï

tem, & authoritatem pre fe ferant.. Nam

quód afellum adduci , &

s cænaculum .adornaj

9 3

ri

() Mattb. (4. Q? i.

Tk) Matth, 1 7

()) Luc, s. Toan, 21.

. r

(n'g Senen. Aynuot, :9. lib. 6.

276

CowrrzNbiuM VaT :

12 ia

ri juffit; ea (n) Euthymius cum imperio, &

authoritate-facta: interpretatur , tanquam ab

omnium rerum Domino.. Quód apuüd (0)

Zacheeum divertere voluerit, hoc à Chrifto

D

fidei triburum, & à Zacheeo pro-magno be-

[

neficio acceprum eft.

Quódà (p) mülierie

bus.oblata fufcepit ; nondum videmus cür

p

propterea.mendicus potiüs dici debear, quàm

al

pauper; fecundüm Prophetiam- (q) Zacha-

Tüfy n

rig. . Verüm, inquit Compfenfis Epifcopus,

iif

facra fcriptura Chriftum mendicum nominat,

Dottm

Sic enim de eo fcriprum eft in Pfalmo. 35.

fetiy

Qmp

Mendicus. [um , &9 pauper : Sept. m Twyte w

axiwe.

'Sed .fciendum ,. pro- his vocibus;

qunt

Ver

ür

mendicus, & pauper, Hebraic? effe ani ;X

ebion.. Quarum pofteriorem. certum eít

iq

Verüm

fignificare pauperem , unde Ebionire dicti

funt: alteram, quam inter

res réddidit men-

w

l

em, & affictum.

It

dicus;,.pauperem , humi

()

Qu vox itidem eft apud (r) Zachariam eo

p

loco;.ubi fic fcriptum eft : Ecce Rex tuus cez

T.

niet tibi ju[lus, €9 Salcator. . Ip[e pauper; ani.

&il

Ceeterüm quantum diícrimen fit inter. men-

lib

dicum., & pauperem , Texóv; ; "&wrai;

Vil

(s) Suidas docer, & proverbiaantiqu

Bu

trant.

Y4

-

licii

(9) Eurbym, in A(Ja?tb. 21 Q 26.

etian

(o) La ep.

poy

(pl.Lac. 8.

(q

ach: ass

(r) Zach. o.

;

() 1

0 1

(s) Suidas in verbé -n?g)xög.

Gee

T

277

a D NJESUCHR ].S Ti

ii

c'

m

A

p

0

JCAPUT XXIL -

hr

;gnö h.

. De rátione vi&tüs Domini Je(ü.

nils

I&üs Domini Jefü fimplex erat, ac tenuis,

ais at

- plerumque panis, ac pifciculi , & favtis

mé

o

llis...Nullo enim alio cibo ufus effe legi-

d

rur, nisi in fefto Pafchae.

Quanquam feré

Kcopis

indifferens fuerit circa cibum, atque etiam

yrminit

potum..: Nam neque cum Nazareis, & Ef-

E

fenis omnino abflinebat à potu vini ; neque

ij

cum Pharifzis bis in fabbato , (a) fecund8, &

OäbUSr

quintà Ferià jejunans ; à certo cibi genere;

äüii-& |

Verüm & vino moderaté ufus eft, & aliisci-

u &

bis, quibus ceteri Judei utebantur. Id quod

zi

verum effe, teftatur illa comparatio; quam

m

Jefus facit füi cum Joanne Baptifta..— Z/ezi? ,

jb

(b) inquir, S'oaznes Baptifla neque manducans

panem, ueque bibens vinum :-e9. dicitis , D«eno-

II

nium babet.

u

V'enit filius bominis mauducans,

TTE

€7 bibens : &2 dicitis: Ecce bomo devorator, G

r risd

bibens vinum; amicus publicanovum, 9 peccato-

gzmïdi

vum. .. Joannes infignis aufteritate vitze, jeju-

nans;, & in tantum abftinens ab omnibus de-

:

liciis ciborum , ut nihil coctum fuümeret ,

éetiam, (c) panem renueret; & aquz poror,

populum provocabat ad poenitentiam : Jefus

3

autem

(a) Epiphan. lib. «. bey. 46. fam. 1.

(b) Lwc. 7 Vide S. Thom. par. 3. q. 49. art.2..

Q

(qg. Lidolph, Cartb. par. «. cap- v7.

!

m

578

CowrENSDIUM ViITZE

I6 po

autem veniz largitor ; humanitate, & facili-

pare

tate quàdam morum ufüs, ad Evangelii pra-

fT

tiam, & regnum Dei ( d) omnes invitabat ,

T.der

etiam ad peccatorum convictum difpen/áto-

( o

rie aliquatenus fe demittens, ut omnes ad fe

Idcirco ad convivia non folüm

qime

traheret,

Pharifzeorum , verüm etiam publicanorum ,

nati

Dom

vocatusacceflit, iísque vefcebatur, quee appo-

brict

nebantur. . Quse res quamvis optimà ratio-

ne inflitura eflet, tamen criminationem Pha-

Q

CODVI

rifeorum non effugit, quin eum(e) vocarent

vini potorem, & voracem. -Non ób id qui-

Jdm

fl

dem, quód cibum immoderaté fumere vide-

I

retur, aut potum : verüm id vitio dabant,

primüm quód vino uteretur, five quàd effet

fangb

& d

(£) civozrórsc, hoc eft, vini potor. .Cum Jo-

fürm

annes effet aquze potor. Deinde quód vul-

DAtio.

paribus cibis uteretur: cum Joannes vefcere-

adfue;

tur locuftis, & ipfi frequenter jejunautes ab-

ftinerent ab efü carnium. Ob eam caufam

Düm

(lorn

Qd-yor vocabant , comedonem.

Si enim in-

Qu

temperantix fpeciem aliquam objicere po-

tuiffent, ejásque vel umbram tantüm vidif-

Cibul

lp e

fent; utique id non erant tacituri tunc, cum

acerrimé cum eo contenderent in templo,

adc

eámque audirent conteftantem omnes, ac(g)

tanq

Ieba

dicentem: Quis ex volis avguet me de peccato?

Iehs

ge-

QCum enim nullum verum crimen impin

re

d

)

(4) Vide S. Thbomam þm'. 3Q 4. art. 4 :

(e) Mattb. i5

(f£) Mattb. 1.

:

D. N. Jzsu Cuzis7

273

—2

&i

re poffent, impotentes animi maledicta fc;m—

gerebant, (h) dicentes: Samaritanus es tu , es

| -

r

ib

demonium babes.

Nam &alio tempore, cum

EOY

in templo docens fic (1) ait, Z'mmn opus feci,

mey

€9 omues anivamini : fatis declarat nullum aliud

crimen fibi folere objectari, nisi hoc, quod

Y f

JDIUR

fanationum. beneficia àn. (abbato . exhiberet.

Porró quanra in conviviis temperantia, & fo-

TAU

nl t

brietas Jefü fuerit, manifefté probant perpe-

emplt

tuz ejus; gravésque difputationes habitze cum

CcOnvivis.

Nam fi quis advertat ; comperiet

'Ocarent

il qui-

Jefüm , ut ad fynagogam , fic ad convivium

acceffiffe. Utrobique enim docebat, ac di-

evde

(bat,

fputabat cum Scribis, ac Pharifzis : utrobique

fanabat , utrobique turba aderat.

Doctrina,

aid

(w

& difputationes ejus in conviviis, exponun-

rur multis locis, üt Luc. 5. 7. 11. 14. 19. Sa-

jv

natio hydropici cap. : 4. Quód rurba ubique

vf

Jtesd

adfuerir ; probatur ex Marci 2. übi fic fcri-

ptum eft : E£z fa&um efl , cum accumberet àn

y Cf

enit !

domo illius , fciicet Levi , multi publicaui , &

peccatores femul difcumbebant cum Sfefu, c2 di[-

i"

ii

j

l

cipulis ejus.. Evaut enim multi, qui 9 [equeban-

j V^

Iuv eum.

Non dicit vocatos à Matrheo ad

iM g

ad convivium , fed fecutos Jefüm. multos ,

templü

tanquam umbras. . Ubique plurimi fe inge-

e

üv o

l

rebant, ut fpectatores effent eorum, que ge-

| m Fþ

es doctring Jefu,

Sed

nF V

;:ebantur, & auditor

f

K

S 4

-quo-

(g) 7oan. 8.

L

(h) IJbidem,

Si) goaa. 7.

280

. M —

:CourENDIUM Vl TAE

quoniam domus pa

ucorum cap g'c':es Efä'nf:t-,"rä-

quode

Tumz

liqua turba fectatorum , que ab ingreflu ar-

€ebarur, praftolabatur foris;; Ut Luce t1.

itos

& 12. fa&tum effe .dicitur : ubi Jefus: à quo-

Qu

dam Pharifeo ad prandium:invitatus recu-

gip

nte

buit; & poft longum fermonem ejus; Cepe-

vunt Pbhari[ei, inquit ; €7 Jegifperiti graviter

lts «

ton]

anfifleve , ? os ejus opprimere de imultis, iuff-

diautes ei, e9. quaventes aliquid capere ex ov

lx

€jus, ut aceufarent eum; — Multis autem tuvbis

nqu

concurventibus, adeó ut fezmvicem conculcavent,

quod

$9c. Hoc loco Grecaexemplaria pro his ver-

qey

bis; Multis autem tuvbis (*) coucurrentibus,

frnt,

flc habént : áv oic ivricvvae 3e«dv. jwgidd'wv

n

$xv ; hoc eft, interim dum ifta fiunt; mul-

&oh

tis tüurbis concurrentibus.

Nam he voces

videl

wæ; ügzjificant interea, ficut iv s v d. --

titji

Vifs

Q

Q

2 CAPUT XXIIL :

tidg

uin

; 1

— Deveftitu Domini Jefü, .

emp

Q

Fftirus Domini Jetu compofitus fuit ; -à

- fanctis moribus, & doétrina nihil difcre-

lt

ts

pans, neque vilis, neque fumptuofus : nimi-

rum ralis, qualem Apoftoli ex ejus difciplina

Tüng

cogmimendanr.

Sic enim Paulus vult mulie-

zes-effe (a)-habitu ornato, XaTa.goAT xeoidieo,

D

i

iBiseiidp-

f)

(d)

(* Alias circumj&ntiäg:.

(

(2) s. T'ím.. a,

"

D;N. Jesu. Cunrs T.

281

M

modefto, & epifcopum ( b) xäamovr; mna-

d

Ua

tumz hoc eft; habitu uti vult minimé exqui:

J ,

fitos:& neé fordibus, nec pretio notabili.

m

Quocirca credimus Jefü veftimenra non ma-

H -

gni pretii fuiffe: verüm non ira vilia, ut-per

n

contemptum:difcinderentur à militibus, Mi-

Ti

lites-enim ;--poftquam : crucifixerunt: Jefum,

h

tton láceráffe per contemprum ; fed divififfe

qu

veftimenra-dicuntur : eáque (c) partiti fuiffe

li

án quatuor: partes, ut quisque (d) tolleret,

ol

quod fibi-forte contieiffet, non fublaruri uti-

lo vt

que partes::nifi diflutee alicujus prerii fuif-

NZW !

fent.-:- Praeterea Joannes dicit, milites ideo

gm'ä*wv

non-fcidiffe tunicam, quód inconfürilis effer,

Gob id fciffa inutilis futura , quam alioqui

m

(008

videlicet partiturierant. . Quá re fatis decla-

rat;;reliquas veftes non per contemptum di-

[

vifas, fed quód id commodé fieri

offet,

Quód fi contemptus adfuiffet , videntur po-

,

tiüs tunicam inconfutilem diffecturi fuiffe ,

quàm veftes ceeteras, ad majorein fcilicet con-

temptüs fignificationem. (e) Lactantius dicit,

Ül

i

«arnifices de- Jefü veftimentis 'contendifTe,

(

Porró quod ad. formam veftimentorum atti*

j

ii

Bet, primüm tunicam geftáffe credimus »i-

(£) - fciffa non fuit.

i

pfma

-r&væ 3 qqæ à -:militibus

muhe

5

H

2

(b) 1. Tm s

(C) Joan. 19.

d) Maxig.

(e) Laclant. lib. 4. Inft. c

äp'; 1$.

. ,

&f ) jfeen, 1g,

28

CoMPENDIUM ViTÀ&-

eÀ—À——

Hac tunica qualis fuerit , hoc indicio colli-

téhti

ere poffumus , quód (g) tunica linea Sacer-

Eu

j

O

4

tum ; quae usque ad genua pertingebat,

(disin

itidem Grece vocaretur. yi7ày ;| Hebraicé

(or

chetonet, . ch) Euthymius dicit, veftem in-

* on

teriorem fuiffe, quze proximée corpori appli-

C nl

cabatur. . Altera veftis exterior fuit, togata-

V tes

laris, five pallium; qualem togam Judais ge-

i 10

flare mos erat : cui in quatuor angulis fim-

« po

briee intextae erant, coloris hyacinthini. .. (1)

* mt

Eufebius, & Sozomenus teftantur, apud Ce-

ls

faream Philippi usque ad füam ztatem du-

f u rre

riffe ftatuam zreain Je(u, qua ejusmodi.ha-

etor

bitum prefeferebat : qua. pofita credebatur

Pap

à muliere fanguinis profluvio ab. Jefu libera-

ta.

tit

Origenes in Matth. tra&t. 35. tunicam

€qns

inconfutilem, & ( k) ftolam Jefu indumenta

nüdi

-ponit. ]

Tertium veftimenti genus , . zona

Qs

erat: five cingulum, quod pallium cingebat.

Til

Zonam illam (1) laneam fuiffe, D. Chryfoft.

fim

docet : cujusloco Joannes Baptifta pelliceam

N

gerebat. Quod ad tegumenta pedum atti-

qui

nér, fünt, qui nulla tribüant Jefu , eàmque

N

nudipedem inceffiffe putent.

In qua fen-

It

tentia

(

l

(g) Hieron. de v

(p)

(h) Euthym.4n Mattb. 27.

q/le; .[Z:cer'. ad Fabiol. tom 3.

l

(1). Eufeb. lib, 7. c. 14. Ecel. bifl. Sozom. lib. s

(k) Joan. in Apocal. vidit fimilem fllio bominis ve[ti-

(n

demiflà cap. 1.«

tum podere 7rod* P;Ey » id efl , vefle usque ad pedes

(1)

(0)

( Cibxyfoft. ià .Maiib, $, oþ&re imperfeti.. Hom. 34.

u)

D.-N. Jssu Cumisri.

1000

tentia B. (m) Hieronymus eft in epiftola ad

*

N

Fuftoch. Moyfes, inquit, & Jefus Nave nu-

vt

disin terram fanétam pedibus jubentur ince-

hu

dere : * & difcipuli fine calceamentorum

€

€

lomit

"onere, & vinculis pellium ad pr&dicatio-

&c

p

nem novi Evangelii deftinantur. Et mili-

topit

tes, veftimentis Jefü forte divifis, caligas

lpsre

non habebant , quas tollerent: neque enim

[ .

i

poterat habere Dominus, quod prohibue-

n.li

ratíervis. Loquitur de cálceis, quos ca-

i

lipas vocat. " Sed qui credunt id perperuum

and

fuiffe, ut nudis pedibus incederet ; equidem

od

errant : Nam quód calceis ufus fit; Joannes

Jebalt

Paptifta teftarur, cum fe indignum pronun-

Aibitt

tiàt; qui folvat (n) corrigiam calceamentorum

ünicam

Credimus autem, Jefüm plerumque

ejus.

üment

nudis pedibus ingrefï'um.

Id quod in cal:-

, Ti

dis regionibus novum non fuiffe , Erasmus

multis exemplis docet.

Plato ob eam cau-

]gebä[,

;ryfo

fàm Socratem (0) dwvzád'wroy vocat, non cal-

[

'ceatum, five nudipedem. Genus calceorum,

m at

quibus urebarur, fandalia fuifle

videntur;

i

quorüm ufüm permifit Apoftolis.

Quales

Romanorum foleg erant, quibus plantarum

) (ïn

tenti

*calces tantüm infimee tepebantur, üt Gellius

ceetera prope nuda,

(p) ait lib. 1. no&. Att.

& teretibus habenis vincta erant. * Quoti'es

—

aliquo

j Üj

(m) Hieron. ad Eujlacb.. de Cufl. vir. fom. 1.

"(n) Luc. 5.

" d

(o) Plat, in Pbad. in principio.

e() 4« Gel. Tib. 15. cap. zo. ned. Attic.

7!15'

284

CGowrENpiuM ViTE

aliquó proficifceretur, nunquam curru, dut

jumento vectus tràditur : Nisi in ultimo fe-

fto Pafchee cum fpeciem quandam repni ex-

terni preebere vellet, quae.Chrifto- conveni-

h

Den

ret, ut impleret vàticinium Zachariz ca

Pl 9'

-

ubiait: £v[ulta

fatis filia Sion ; Jubila

filia-

Hievu[alem. .. Ecce- Rex tuus venie

* tibi uflut,

1

£2 Salvator.

Ipfe pauper , eg

ajceuden

$ fuper

afmnum , & fup

er pullum filium afme.

5

5y di:

tünk

bumi

[perdam quadvigam ex Ephráim ; eg equum de

Hierufalem : €g diffpabitur avcus. belli -9 1o:

plep-is

quetuy pacem geutibus, €gc. Non füper equum;

pell

aut mulam fedit , fed füper pullum afinae

( TG8

omni

Manifeíté enim Joannes Evangelifta. refert

eum fediffe füper (q) afellumy dveiov ; & (£)

d

Went

Propheta , fuper afinum , chamor; 'Et pul-

lum, air, filium afinarum, ben Natirioth; -Nóf

PïOp!

equo; aut mulà vectus eft, fed afino. - Con-

j.

1d pm

trà atque de filiis Jair

.

; & Abdon fcri

ptum eft

NüN

inlibro (s) Judicum. Illi enim federunt füs

ia

per aiarim , pullis : licet vulgatus textus ad-

LE

dat afinarum, quz vox nec in Hebraico té-

Thni

xtu, nec in Sept. reperitur. . Porró Munfte-

Qu

b&t :

rus docet, aiarim accipi etiam pro pullisequo-

rum, nori folüm afinarum : & Jofephus in-

Til

terpretatur, filios Jair, & Abdon fediffe füper

u

dici

eq

t

a, vt ew aiolcovc.

uos; & equitandi peritos fuiffe.- Iwwedw,;ï

s c

(q) 7oon. 1:.

qpin

&c) Zacb.:9:

Qbu

(s) 7::4' Ioa' ;: j

CA

a

,,,,, p

^

L

M ass

84

D. N. ]äsu Crmrsfr,w

Im, d

m

m

»4 Dereliquis exterioribus moribus,

?9-

« .. & fattis Domini Jefu..

E

"

;ZE(,.;gf&tö fünt, quz de exterioribus Domi-

liuhi

n fuþ*

i

* ni Jefu moribus , & factis comperire po-

i

tui

niüs, perfe&tee. modeftize , temperantie;

"u

bumilitatis, charitátis, omnimod« . bonitatis

plenis. .De qualibus rebus pauca ab Evan-

u

geliftis fcripta fürit , quód Jefüs minime cir-

equum

* Ném ab

j du

J

ca res eXternas occupatus fuerit.

l t

omnibus fzeculi negotiis fepregatus; huicuni

U

&t)

rei perpetuó, omribus horis, oimdibus mo-

mentis intentus fuir; ut falutem hominum

fgi

, N

propagaret, & Dei ploriam illuftraret; atque

id perageret, cujus gratid venerarin mundurm.

C

uid

Nunquam ab eo quicquam geftum eft; quod

yit

ad curam. hujus mundi pertinerer, nisi qua«

d

tenus mera neceffitas exigebat aflumpte hu-

Ts

manitatis, - - Semper in publico aut docebát;

aut farabat egrotos : in feceffu aut difputa-

gl

seqUO'

bat cum difcipulis , aut orabat. . In victufo-

brius erat ;in veftitu mediocris, fomni mo-^

TE

dici,autminimi, "Reliqua omnià; fermo; nu-

f

tus, geftus; inceffus , a&tiones; & cogitatio-

quM

nes omnes ad unum fcopum tendebant per-

apendi minifterii falütis humanae. .. Illum (a)

faceret

cibum fuum Chriüqs enyeh d1x1t, ut

AVOlun-:'

(O fï'oan 4«

Cä'»

*

286

CoMPENDIui»r VtTJE

voluntatem Patris fui, & perficeret opus ejus,

plen

Certé magnum quiddam efle oportuit. - ad

expl

fure

quod efficiendum filius prepotentis Dei uni-

genitus & celo defcendit

Nequaquam ab-

&ir

jectum effe decuit; aut ad hujus mundirecu- .

gum

las demiffum. . Non enim ideo venit, ut re-

pet!

gna infaufta , perituras opes, aurum, tot mi-

j

UE

Íeriarum caufam, fplendidos, fed infelices:ti-

an

tulos aut fibi (ümeret ipfe, aut aliis concilia-

birà;

effes

ret, aliáque ejusmodi , qua ad vanum ali-

quod. folatium ab hominibus expeti folent:

Va

verüm ea de caufa venit, ut hominem, quem

ia

ad fui fimilitudinem creaverat ad immortali-

boty

tatem, eum , jam fuà culpà lapfum in interi-

tem;

tum, reformaret, & reftituerer ad vitam:hoc

gt

eft, ut peccata hominum in fe füfciperet , &

ptol

expiaret, & veram perfecte virtutis viam

hu

praeundo . monflraret , per. quam illum ad

lts

eterne vitee confortium reduceret.

pedi

CatiQ

Qüte

CQAPUT-XXV»

(à)c

s

Conclufio hujus tractatüs.

I

.A D hunc fcopum omnia referuntur, qua-

Alij

Á

cunque ab Jefu à nativitate ad paflionem,

Ticli

& mortem usque gefta fünt, huc mores; X

üs;

facta omnia, huc doctrina, & miracula fpe-

ml

tant.

Mores, & facta abfolutas virtutum

omnium. formas continent , nec usquam-à

Qua & ipía doctrina

)

doéctrina d;[Tentiunt.

)

plena;

:

« Mu

D. N. Jzsu Cinisri.

.287

t

plena; confummata , omnibus füis*numei*-i,s

Ti d

b

expleta fuir : confentiens lepi naturze , quam

eitri

fuce puritati reddidit : non abhorrens à do-

étrina Philofophorum, quam correxit, & va:

m d |

r

gam, atque errantemin viam reduxit. Huic

[; UH'C-

perfeécte, & divine doctrine Je(ü nova; at-

A0f

que inufitata miracula adfítruebant fidem;

ls

Qu:e quidemin omnibus vire partibus adhi-

ondlie

bira funt ; ut quemadmodum conítabat eumm

um d-

efle verum hominem, itidem conftaret efíe

(olent:

verum Deum.

.Hoc enim facto opus erat

qui

ad confirmandam fidem , & fiduciam corro-

t

borandam.-

In nativitate, & circa nativira-

inre.

tem füprà probavimus fimul & humance fra:

m

gilitatis ;; & divinz potentiee indicia ubique

f &

prolata.

In pueritia; atque adolefcentia, nul-

i v

la; uti diximus, manifefta argumenta divini-

um

tatis praebita fünt , quód id nequaquam ex-

pediret. Reliqua, qu totó tempore pradi-

cationis liberà voluntate egit; utriusque na-

ture veritatem demoníftrant.

Veluti quód

(a) efuriit ex humana infirmitate , cum apud

5

Hierofolymam : man& . accederet. templum:

fed Diviná potentiá virentem ficum arefecit,

Qu

Aliis temporibus fimul cum turba fáme pe-

a

riclitatus eft in deferto : fed paucis (b) pani-

fe5; Ó

bus; nunc quinque, nunc quatuor virorum

T

millia pavit. (c)Fatigatus eft ex itinere, &

(j

—

-9

- fitiit;

i

(a) Mattb. 21.

ol

(b) Mattb. 14. && 15.

(-cö gean, 4

FP

288

Cowx?rNp1UM Vif £

— —— —

fitiit, cum per Samariam reverteretur in Ga-

teri,

lileam : fed mox Samarirane peccatrici fe-

A tT

creta detexit , & fe homine majorem often-

ho(li

dit.

Somno oppreflus eíft in (d) navi : fed

duit

evigilans,ftatim verbo validam tempeftatem

o

fedavit.

(e) Flevit fuper Hierofolymam :

mmj

fed lamentabilem illius urbis cafum, foli Deo

l) p

notum , praedixit.

(£) Lachrymatus eft ad

Wt

fepulchrum Lazari amici fuüi : fed idem omni-

tefur

potenti voce jam quatriduanum illum, & fce-

vt:í

tentem, revocavit in vitam. Paupertatis in-

que1

commoda tulit ipfe, & duodecim Apoftoli;

Prop

ac Septuaginta difcipuli , (ine ( g ). facculo;

liqu

perá, & calceamentis ad predicandum Évan-

hi

elium miffi : verüm diviná ejus providentià

W p

factum eft, ut nihil eis (h) deefler urgente

$ Di

neceffiate, — (1) Mifericordià motus eft fuper

tlo

viduam Naim : fed ftatim tactu loculi, &

Tett

potenti juffu, filium ejus, qui mortuus effe-

rebatur, excitavitad vitam. In paflione quo-

que, quz maxime alieno arbitrio regi vide-

(

batu

r

)

ar eft ratiorerum geftarum. — In hor-

V

d

to po

graviffimos animi dolores; angores,

cruciatus capi fe paffus eft, & ad füupplicium

trahi; fed non priüs quàm armatam cohor-

;;

t?m )

E

(d) Mattb. 8.

(e) Lwc. 19.

(£). Toen. 11.

(g) Lwc. 22. Lwsc,. &e.

äx:

;;:;

(h) Ibidem,

Q) Lse. 7.

H

D. N. Jesu CanisTI.

—

"

89

inG.

nb

tem, & conjuratos Principes (k) proftravit.

in terram , & inter cecum militum füroretu,

lt

"H

hofti (1) decif&e aurisloco novam aurem pro-

duxit. ^ Atrociífimis contumeliis affectàs ,

Atem

j

confputus, colaphis ceefus, flagellatüs, Pila.

tutn judicem ingentis (m) conftantie miracu-

du

al

lo perculit. In crucem fuffixus in fümmum

conremptum. venit : at rerum natura Deurn

J Qf

teftáta eft. ^ In omnium confpe&tu exfpira-

h

vit : fed mox à valido (n) clamore.

l'Deni-.

aL

vl

que mortuus eft : fed ut impleret celebrem

Prophetiam lfaize , in toto cap. $3. & 5o.

ol

lu quo capite 56. certum eft , ipfüm Chri-

a

n

ftum Dominum paífionem füam exponere;

üt patet ex his verbis initio pofitis : H«c di-

[

eit Domnus.

.Et deinde nusquam murtaáta

Lt

rfona in fine : de manu mea fa&tum efh loc.

ll

58

h effe-

r

Ieieren

ficut (p) faepiüs preedixerat, r

efür-

e qUO*

rex-it;:-;

T

(L) Joan, 18.

hn

Luc. 22: Hilarius lib. to. de Trinitate , circa me

pore

diuni : Quomodo, inquit, ex deci(e auris vàl:

jj

nere contingente Chrifto reftituta caro auris eft?

Unde inter fHluentem fanguinem , & poft ipfa de-

o

fcendentis gladii veftigia, & in ipfa truncati cor-

;eüh'

foris calumnia exiit, quod non eft, & rependi-

tur; quocaretur? Producens er

t^

go hfæF aurem ma-

nus clavum dolet , &c.

(m) Mattb. a7.

(n) Ibidem.

-

Ll

99

—— —

CourrzNpiuM ViTX

rexit tertio à morte dic, itidem juxta vatid-

:

nium (p) Ifaie, & Ofee. ' Poftremó aícen-

u

dit in celum , & mifit Spiritum fanctum;

vin:

quemadmodum ante mortem fuam (q) pro-

pra

Et

mifit , & juxta Prophetiam (r) Joélis,

! ingn

hactenus Ecclefiam füam gubernavit, atque

Til5

usque ad (s; confümmationem fzeculi euber-

naturus eft.

Hic torus vite Domini Jefü

ï

curfüs, hic tenor à conceptione , & nativita-

te ad paffionem, & mortern usqueperpetuus

fuit. . Omni tempore, fingulis momentis ,

quezcunque ab eo gefta fuür, omnia ad de-

clarationem fpectant affumpte humanitatis,

fimülque bonitatis ; fapientie& , ac potentice

prefentis Dei : ad exempla fublimium vir-

é

J

tutum, & difpenfationem omnium rerum ,

ad negorium falutis humane pertinentium.

Qusecunque in ejus vita contigerunt ; omnia

eó diriguntur: etiam ea, quae maxirne exter-

na fünt, & fortuita dici folent.

u

ge'poft

(

'4

mortem ejus acciderunt, & refürrectionem,

a

eodem tendunt. Qua cum omnia tampro-

bé fibi conftent, & prima cumultimis, & me-

diis ita aperté concordent , ac manifefté ad

preclarum, & Deo dignum finem conten-

ä

dant; nec usquam à Prophetarum multi$ (ze-

culis

|

(p) Ifzi. 52 Ofza. c,

q) Joan, 16.

(r) Joel, s.

(s) Mazth. uis.

251

d

D. N. ]Jrsu CunisTL —

Wi

eulis praecedentium oraculis vel latum un-

df |

guem recedant; luce meridianà clariüs, di-

(tom; |

vin& providentie ineffabile artificium ,. &

jpre

preftantiffimum, ac confpicuum opus de-

]i

monfltrant : cui nihil fimile in rebus huma-

d

^nis inveniri poteft , propter earum rerum

;-uber-

imbecillitatem , & murabilitatem.

ij

QIviti

FINIS.

0s

en[ii )

d de

Yaf |

tentiæþ :

TV

N

um

)

W

O

R

Md

/

227

Cs

Q

7

"Qx

MAAN.

A

......

W

—

fu.

(

Q&x

"ï

N

77/,

i

l

o

omnfa

3

q

,

CXI?f'

S

i

(

Qnefty

Y

N

mpro- '

&

5

N

um

.l/ /

/

(

hi

,

Qs

kis

l

ft

1

al

t

d

OW u

—

-

— ÁÁ

x

T

x)».m!;.. RA -

A

*

v

d

' &

|

M!

n

—

-

p as

-

E

-

3

x al ln

ii

Wl ii a 1200

dl

d

E

iab a RE

d

( RVO MR g aL ao O i a d a 4 a d- RUO

m

"

T

"

$

*

n

e

w

n i Rs ub rE ÉI

E.

d

s.

Mu MEEUE LA OU QEIT E

MR tBR GE

x

í

A

NB

EE V E Mdv a WV o M

x

k

N

"

"p

i

2

*

e

-

WW

N

.H.MW

*

5

MW

Pa

iersonni

E

d

t PT m

—

ia

—

—

"Hivw .

s stl

E

x*

— Ó

ietssqrsel ubleuditatio-

saelitoe p

x

35 tb i

ET

| 20 em

-

&/iw

9

«»7-*!,894 p L,J 'fzf

/fy/yf' C 74

5

——

"

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

E

O Balance Q

LLARITATQ

--

n

W

TE :

ä

GLORLA

E

o

ESU CHRIS

N

DOMINI NOSTRL.

E

Dum in terris veríaretur

x

CUM BREVI COMPENDIO

DE REBUS EXTERNIS

e

ad vitam Ejusdem pertinentibus

XENIUM

ALMZE CONGREG ATIONI

MAJORI ACADEMIC.E

B. MARIE V

AB ANGELO SALUTAT/E

OBLATUM

FIRCEBURGI

ANNO DOMINI MDCCXXXVIII

'Tvris. Joannis Jacobi Chrt&Ophorx Kleyer,

V

erfitatis Typocrraphx

r« Kothex

EY Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

du

av