ualia füunt, quod na-

prafen

tus eft de virgine : quód fecreta (a2) cordium,

Ms

&, quid eflet in homine, noóflet, & fciret (bb)

QUOF

omnia: quz caufà fuit, quamobrem Apoftoli

tiäa Ofmn

dicerent (cc) fe credere, quód à Deo exiiffer.

luta D

Item quód futura (dd) omnia, quz in paí-

Chrid

fione; morte, & poít refürre&tionem juxta

EH&O,':

fcripturam eventura erat, pradixit : quód,

cum (ee) voluit, animam fuam in cruce po-

bdUEA

QU tan

fuit, ac deinde tertià die refümfit: quód at

üteri

cendit in ceelum: quód mifit Spiritum fàn-

Ti

&um : deniqué quód mirificam illam vim

ntr

predendorum miraculorum in Apoftolos, &

&t I

feptuaginta duos diícipulos (££) transfudit.

Imyr

Hoc quoque fingulare in Chrifto, eique foli

Vétere

E

ferva-

—

Diftry

(aa) Jean.2. Hier. 17.

(bb) jJoan.:c.

Delog.

Qudor

(cc) Ibidem Q ibi Rupert.

(dd) Uz 7oaz. 7;.

Amnodo dico vobis, priusquam

4 (

fiat: ut, cum fa&um fuerit, credatis, quia ego fum,

! pot

& cap.14, atque ibi Cyril. Alexandr.

0409. 10Q.

p R

(ee)

(££) Mattb. o..Qy ibi B. Hier. d* Luc. (o. Hilar. eau.

19.. 22 Matib, s La

ä) p

(((

iä

] ïeaï

——

CraRiTATE & GromniA.

81

itümy:

fervatum ; quod di&uri fumus : Vis fcilicet

uguüir:a&.

& poreftas femper , & ubique prompra, &

l proþ-z::

parara , & nusquam reftricta , tam prandia

i

edendi miracula , tam incredibilia, & natu-

vt i

rz? faculratem füperantia : tam plena, ac per-

js m

fecta , tam fàalutaria : tam vera, tam certa, ac

ia

clara : tam divina, ac convenientia filio Dei.

Ia

/

Inter quae maximé eminet fàlutifera illa , &

quöd t

prafentanea virtus fanandi omnes , omne

Vr

genus morbos, omnium, uti diximus, quot-

Cirerl

quot eum adibant fanitatis recuperandee gra-

1 qu&?'-

tià; omnibuslocis, omnitempore. Hac abfo-

o x

luta potentia ;' & perpetua virtus folius eft

i inp:

Chrifti, Nec in veteri Teftamento Elize, aut

pep j

Elifteo;aut etiamin legis promulgationeMoy-

j d

fi, aut Angelis unquam conceffa fuit : quippe

Ti

qui ranrüm ex intervallo miracula ediderunt,

" qll(x)('ï"

ütex hiftoriarum collatione conftat,. Preeterea

ititi '

miracula eorum certo numero comprehende-

i v

bantur : Chrifti miraculorum continua feries

)oüOïO/ï: !

erat , nec ullus (gg) numerus iniri porerat.

Nimirum magnum difcrimen eft inter lepem

vererem, & novam: tum iter fervos, & mi-

a

u

niftros veteris legis, five homines , five an-

gelos, & ipfüm Chriftum Dominum , &

auctoremlepis nove. Illis poteftas data fuit

ad (hh) menfuram : in Chrifto 'ii? plenitu-

q

do poreftatis erat. — Quid enim cogitari po-

qüll

im.

7

.- teit

f

(gg) Joam. ultimo.

PIHH]

(hh) joan, s.

(ii) oan. 1, Toan. 5.

$2

Ds Jesv CnunisT!

cHmdisicnes

teft, ullo loco, aut tempore à Chrifto pra-

ninum

termiffum , quó minüs credere oporteat Do-

us ef

minum fuiffe nature ? Sive celum fpectes;

tim el

five terram , quocunque Jefus fe verteret;

t«

omnia erantplena miraculis. — Creaturee (kk)

qu/lum

omnes , elementa mundi agnoverunt eum;

Tidfife

lorie ferviérunt. Inejus ortu An-

ORs

ejüsque

geli (1l) claris, ac diftinctis vocibus concinue-

1

« n

runt laudem Deo , & humano generi Chri-

tnme

ftum Dominum annuntiaverunt ; eíque po-

d

Itoihst

ftea miniftrraverunt , quoties opus fuit. (mm)

Moyfes ex inferis afcendit , & Elias ex (nn)

ftvitg

fibttw

jaradifo de(cendit;ad celebrandum adventum

Chrifti, & in monte Tabor de exceffu cjus,

lvein

quv tzod'ov , hoc eft, de morte ejus, & my-

temoti

fterio patfionis ; collocuti fünt. Pullus (oo)

V

afinze irrationalis , indomitus , agnovit feí-

Tiby.

forem füum, eíque fe commodum, & tra-

u

&abilem prebuit.

(pp) Fici arbor virenti-

Ltgt

n

bus foliis exuberans ; ad ejus vocem ab ima

Dretn

Panes

radice ad verticem usque cxaruit.

"him j

(qq) ab eobenedicti , tam notabili aupmento

Lal

inter fümentium manus creverunt , ut füffi-

em ho-

/

cerent faturandæ* turbe octo aut dec

minpm

—— —

AU u

GNETIEOSE

—

—

——

, sl

OE

(kk) S, Thbomas Par.

3 Q. 44. GYb, 1. 2. 3. 4. |

ex—

R— A r n

(II) Luc. 2.

——

mm) Luoc. g.

I— — m

ï

j

(nn) Ludolpb. parte 2. cgp. 5.

E

--

(oo) Jesn. z.

:

l

(pp) Met. zi. Mar. zi.

i

(qq) Matt. 24.

(

3

b 2 E - — E

CrtaRITATE & GrIORiA.

853

il -minummillium.(rr)Aqua in naturam vini mu-

mui -tata eft. — Mare (ss) ad ejusingreffum folida-

1f « tum eft, Ideminflatum, (tc) & tumidum ma-

wt* re ab eo increpitum fübitó fübfidit , & tran-

a quillum redditum eft. Pifces (uu) in mari

"m* natantes obediérunt mandato Chrifti.

Dz-

smU/ mones (xx) confeffi funt fanctum Dei, eíque

Q? ad nutum parere coa:i funt.

Mortuorum

mj animee ex inferno, corpora & fepulchro pro-

dij diérunt ad ejus vocem.

In aére ftella (yy)

üt(/ -recens exorta, natalitiam domum monftravir

ad(t fervatoris.

Illo in cruce pendente , fol (zz)

ww fubtraxit lumen fuum , decimá quartáà luná,

uhá five in plenilunio : quo tempore luna à fole

y m remortiffima erat.

E. ceclo ipfius Dei Patris

hii Sermo apud (aa2) Jordanem, in monte (bbb)

lgnovit ]

abor; &in templo (ccc) auditus eft, ar-

AT ticulatà voce filium füum commendantis or-

'

, bi terrarum.

r

- Multa. miraculorum genera

Nos

. .pretermittimus, dum properamus.

W

:

b

enim ifta tantüm exempli pratià proferimus,

r

w Et alioqui longum efc

omnia perfequi, quae

[,HI(

I

2

Van-

'l

decw)ä'

(rr) Joan. 2

(ss) Mat. 14,

(c) Marzt g.

al

(uu) Matt. 22.

M

(xx) Marc. ».

(yy) Matt. 2.

(zz) Matt. z7.

(aaa) Matt, 5.

(bbb) Marr. 17.

(ecc) Joanm. 1.

94

Dr ]ESUUCHRISTI/

;

m

—

Evangelicis literis prodita funt, Ut interim

hr ö

infinita omitramus, quae ab Evángeliftis pra-

termifla funt.

Hoc enim meminifle debe-

it, n q

m Q

mus , non emnia conícripta effe in Canoni-

Tretere

cis libris, quae à Chrifto geíta funt : verüm

Omntsc

ea tantüm, que maximé cognitu neceffaria

tite, u

fuerunt ad falutem confequendam.

Vide-

. On

1nus enim ; quàm multa à Mattheo filentio

Artme

fint preterita, que à Marco, & Luca addita

l; n

funt : deinde quàm multa ab illis tribus omit-

Qui,

fa , que poítea à Joanne diligenter, & proli-

QUN

xe tradita funt.

Qui & ipfe (ddd) multa fe

fificer

preteriiffe fatetur ; cum ait , multa fiona

iif

alia feciffe lefüm in confpe&tu difcipulorum

mnda |

fuorum poft refürrectionem , qua in Evan-

ifun,

gelii libro à fe fcripta non fint.

uodquàm

W (i

verum fit ; ea fidem faciunt, que à Luca in

m C]

A&tis Apoftolorum adjecta funt , de Afcen-

[

fu Jefu in ceelum, & adventuSpiritüs Sandti.

fl

nqui

Wt

Paulus quoque fcribit, ( eee) Jefüm poft re-

«

Qf

furrectionem apparuiffe plusquam quingen-

« [äd

tis fratribus fimul. Quod nusquam legitur

« (1()0

in Evanpeliis.

Quse f1 vera funt ; uti funt;

UET

quid vetat, quó minüs credendum fit, mul-

Thutoc

ta ; imó innumera reflare, qua à nemine

fCl'lpt

illorum expofita fint ? Cujus rei exemplum

ut dl(

refto efl, — Inter eas enirn civitates in qui-

b

etee]

us ai zAéicai d'Uvduien, , plurima , eáque

maximé infignia miracula edita fünt , Cho-

fed

rozgiil

"

*1r)

(ddd) Joan 2o.

!

(ece) . Cor, 15.

Ü

|

ä

]

:

CrARITATE & GLORIA.

85

tozain & Bethfaida annumerantur, Matthai

gelifüüpï;

11. in quibus tamen nullum miraculum ge-

iif d

ftum commemoratur in Canonicis ícriptis.

n Caw;

Preterea Jefus dicitur (fff) circumiviffe

nt ; v

omnes civirates & vicos Judee ,. nullá civi-

Ü necelïf

tate, aut Vico praterito, vel contempto, ut

n !

B. Chryfoftomus (ggg) diligenter annotat.

o f

[ua d

Attamen pauca loca in Evangeliis memoran-

tur, in quibus preedicaverit, aut cefferit ali-

tribustr

quid. Plura hujuscemodi exempla non eft

5 p

opus adducere , quód Joannis teftimonium

[) mit:

fufficere debear: qui in capite ultimo Evan-

mua i

gelii füi negat potuiffe omnia, quz Jefüs mi-

(

if

randa geffit ; fingulatim. confcribi.

Nec

u

"

;

ibfum , inquit , erbitvor mundum capere po[Je

l

T

eof , qui [cribendi funt , libvos.

uem lo-

gilii

cum Cyrillus Alexand. interpretans,

agna,

inquit , multitudo fignorum Domini , &

i

immenfus numerus.

Ert mox :

Non

fim t

omnia, quz geffit Jefus, confcripta fünt :

mqu

fed quz fcribentes tam ad mores, quàm ad

n

dogmata füfficere putaverunt. Relinqui-

t j Uü(;-

tur igitur ; maximam vim fuiffe inpentium

un tf

miraculorum Chrifti, fcilicet quantam nemo

p

fcripto comprehendere poífet: inter qua ,

j t

üt dicere ceepimus , fanationum miracula

us

excellebant. Illa enim neque finem, neque

if r

medum habebant ullum. | (hhh) Epiphanius

fünt,

AE.'-

3

contra

l

E

w

d

(ff£f) Matt. g. dj' cap. 4.

(ggg) Hom. 33. in Matf. 9. Q? B. Hier. in. Matt. 9.

(hhh) Heref. 66,

86

D-E ]Eusu CHRISTI .

—

contra Manichacos , Chriftus , inquit, fana-

* bat omnes, quos adferebant ; aut adduce-

* bant ad eum: lunaticos , affectos variis

* morbis , cecos , furdos, claudos ; para-

Dur

* lyticos, mutilatos, & füper omnes bene-

ficentiam füam expandebat.

Origenes in

14. cap. Matthai : Oftuleránt. ei omnes mal?

Roï

babentes. * Hoc autem obferva , quód obtu-

ti

* lerunt ei non multos malé habentes , ve-

Rem, :

« rüm omnes, qui erant in ejus regionis vi-

Qpf

lil«

cinia, B. Chryfoftomus in commentariis in

Evangelia accuraté hoc expendere folet ; üt

m«

fem

cc

in Homilia 14. in Matth. Confidera veró, in-

quit , quàm nihil Evangelifta fuperfluis

&a'mg

immoratur : quemadmodum non íingulos

( qn

eorum, qui fanabantur, enumerat, fed ou-

Clarä |

bes quasdam fignorum grandi verborum

fidem

Item Homilià 28. füper

Vetbic

arcitate percurrit.

ec verba, £? omues malé babentes curavit :

Donin

€c

w

Tu autem, inquit , mihi perpende; quan-

tam multitudinem hominum fanatam fuif-

ratïor

fet

cc

fe afferant Evangclifte ; non fingulos fe-

paratim enumerantes , fed unico verbo

M()y

44

miraculorum pelagus exponentes. Hac

Á

igirur infinita miracula preter natura& cur-

Dint

Um continuà ferie , tam facilé, ac fübitó

)eu

ünt

ubique ad hominum utilitatem exprompta ;

& velut ? largiffimo fonte ita prolixé, copio-

um

'

sé , & abundanter effufa, manifefté di-

m

vinitatem produnt.

CAA-

0L

CLARITATE & GroR!a..

us uÀ

p

Qii/

li

Ü

t

M

CAPUT X.

1&OS u

i

De admiratione populi ob excel-

nns

lentiam doctrinz Chrifti.

)rigenesü

qunors

Ropter hac divina opera populus adii-

od d

rabatur Jefüm : praterea propter cale-

bente;"

ftem; & incomparabilem do&trinam. . Quie

n

'

duz res inter omnia; quze in Chrifto admira-

bilia erant , maxim& eminebant ,. & fimul

us

'C-(Ok[) i

cum admiratione füummam benevolentiam, ac

"TP

fidem ei parabant:' quibus partibus perfe-

j d

étam gloriam conftare diximus. | Porró tan-

ag

tà erat Jefu doctring undique abfolute ; &

clarà veritatis. luce confpicua majeftas, ut

yi,

j

fidem omnem füperare videretur , nec ullis

li

verbis pro merito explicari poffit, quaeque

i

[

TL

non in admirationem induceret, íed audito-

res verteret inftuporem. .. Hoc autem admi-

endeaquä

änatämk,

rationem augebat ; quód literas non didicif-

fngi!

fet. Erant apud Judeos , qui ex inítituto

Moyfi vacabant docendis literis, quos (a) D.

n v

n5 ^

Augufílinus grammaton iíagogos , feptua-

ginta interpretes *ygajuuarroet ya^yoyéit vocant;

x

Deuteron. 29. & 31. Qui ob id ita diéN

ä, K j

funt ; quód facrorum librorum literam tan-

" mmp'

tüm exponerent , fenfuüm videlicet grammnia-

]liXä) COD'

ticum atque hiftoricum ; atque introduce-

fl

4

rent

cl

.-'Ea) Lib. 18, cap. 39. de civitate Dei.

88

Dz ]rzsu CunisTI

—

rent ad cognitionem rerum fublimioruni,

DIUT

& M

quarum ícientiam Pharifei profitebantur.

duetits

Epiphanius lib. 1. Panarii, hac de re agens,

yeau u "é , inquit; oí rivéc Weay d'ev «t

hi: U

TOU VÓJAOU. "ypauuuuaurixny mivd! ezrig p Utweyou-

fit d

49oi.. Expofitores erant, inquit, traditio-

fün;

numlegalium, grammaticam quandam fcien-

Ms

tiam tradentes. Idem dicitin Anacephaleo-

E

Til

fi. In Evangeliis dicuntur ye&uguaréi, Scri-

ba. ]Jefus nec ab his Scribis edoctus , nec

w in

vll df

ullà humaná alià doctrinà inftru&tus , accef-

fit ad pradicandum : quód illi celefti do-

& imb

(enr

étring nihil commune effe oporteret cum

humane fapientize fiece.

Literas non didi-

bunt,

cit; quibus ei opus non erat.Ípfe enim (b)

Citür,

Dei fapientia erat, & (c) adinvenit omnein

lebanr

viam difciplinae. (d)In ipfo omnes thefauri

orum

fapientie , & fcientiae abfconditi erant

Li-

T'oven

teras non didicerat , attamen lireras fciebart.

obf

ttf,

Sic enim apud (e? Joannem Judzi mirantes

dicunt : Quomodo bic literas fcit , cum uon

QOI'iS, :

didicevit ? Sciebant enim non didiciffe lite-

lg.

ras ; tamen videbant eum eximià cognitio-

us (

Quani

ne literarum preeditum, long? füpra omnem

Pharifàice do&Grine modum.

Nunquam ,

fe

itcra;

(£) inquiunt miniflri, ffc locutus efl bomo , fe-

-—

cut

dC Yg

(b) z. Cor. ;.

il

um

(c) Barucb. 5.

(d) Colof, s.

f

(e) 3oan. .

() Jom. 7

xg) LI

CLARITA!1 E & Gronia.

$5

od

itmor

cut bic bomo. Ut fcriptum eft apud Joannem.

febun

Et Marci 6.

In $ynagoga Nazarenl au-

ARU

dientes admivabantuv im doétvina ejus , dicen-

f

v

fes : Unde buic bec omnia , 9 que efl

.z'en-

m n

?id, d

u& data elfl illi? & mox : Nónne

[

lic c[t

, trdie

aler , Filius Mavie ?. fater Sjacobi, &2 o-

dim

faph , €? Sude, e? Simonis? Er, üt g. Lu-

cas addit , omes teflimomum ei dabant , €9

æcephaïæe

r

mirabantur ia verbis gvatie, que procedebant de

ore ipffus. Sciebant enim , nullà hujus fz-

dis, m

y, 40

culi difciplinà , aut literarum , aut Pharifai-

cà imbutum : & ob id admirabilem in eo

9t d

Ícientiee profunditatem admirantes , ftupe-

ent d

bant, five , ür Marci 6. & Matth. 7. di-

o d

citur, &£er2ufecovro , id eft , animis percel-

o um

]it of

lebantur, & confternabantur ; qui motus eft

eorum , qui re inopinatà vehementer com-

st

Hac

" u

imoventur , ac velu*i concutiuntur.

ceeleftis nimirum, & divinaFilii Dei do&trina

sp f

erat, perfe&a , efficax, valida, plena vi-

j miat

UL

j

i

oris, atque fpiritüs ; longé preeftans illi di-

ute , frigide , infipide , variísque errori-

idi

.

L]

bus corrupte , humane faàpientice

qua

japi!t

quantumvis fe efferret , & gravi verborum,

& fententiarum pondere , exactà facrarum

N

literarum peritià, fefe venditarer, multàque

ac varià rerum fcientià, quam eruditiffimum

i^

f/

illud fzeculum fuppeditabat , exculta, pluri-

mum folide rei , nervorum ac roboris pre

fe ferret ; tamen ad Chrifti doCtrinam admo-

ta

(g) Lu. 4.

Dz Jrsu Cunisi

i

i —

tà propiüs , & cum ea collara , prorfus inä-,-

fponfur

nis , elumbis, enervis, infirma, & umbre

-tantüm fimilis effe videbatur.

hil ape

Exemplahu-

[ (on

jus rei paffim exítant. . Ut apud (h) Lucam:

if

Poftquam Jefüs in Synagoga mulierem con-

fermon

tractam fanavit in fabbato, indignante archi-

1 fümdi

fynagogo ; docuit licere fanare fabbatis. £t

pudn

cum b«c dicevet , inquit (i) Lucas , evube[ce-

fitent

dant omues adver[avii ejus : $g omnis populus

Al

T

j

audebat ipumiver/fs, que gloriosé fiebaut abeo.

UL

i

n ultimo Paíche fefto, quoties'eum, quan-

Hsj

quaminfidiofisatque infigniter captiofis quae-

ib

ftionibus Pharifzei in templo apgreffi funt ,

SUIN

quàm facilé repulfi , quid aliud quàm igno-

ef.

miniam , füeeque inícientize teftimonium re-

fügrü

portavére ? Proponebant Jefü quaftiones

« o

ejusmodi , ut , quocunque modo refponde-

pient

ret ; neceffarium effe videretur , ut in odium

177

multitudinis , aut legum vincula incideret,

lu

aut imperitie notam fübiret.

Hac cauíà

lu a

fuit, cur in remplo agoreffi fuerint Jefum,

(0) M

j

ubi femper confertiffima hominum turba ade-

IT

rat Cum (k) doceret populum in retnplo,

rj

Principes Sacerdotum , & Scribe cum Se-

A

nioribus convenerunt, izíácwsav, Íive ador-

ïmp(

t fünt eum, quarentes, quá poreftate face-

l

ret ea, quae faciebat, — Ad unicam Je(ü inter-

rogatiunculam obticuerunt, neque aliud re-

Lw s

fponfüm

'(h) Luz;. .

((ä

(1) Jbidem.

€&) Lav 2o.

| 9

d)

ZIII

CrtagiTATE & GroRiA.

9l

—

—

rors

fponfum

eïlgere aufi funt, Deinde cum ni-

&um

hil aperto rnart

e profeciffent ; infidias mo-

liti funt : ac (b

miferunr quosdam ex Pha-

remà

hylie

rifeis cum Herodianis , ut caperent eum in

jeremdt

fermone, interrogantes, utrüm liceret cen-

ante d

fum dare Cefari; an non. Refponfüm tam

Dbars d

prudenter temperatu

m fuit , ut nihil inve-

€g zon potuevumt ver-

, ij

nirent, quod carperent;

bum ejus vepvebeudere. coram

*

plebe : €g mivatt

7 þoþfla'z

facuevumnt ,

H

it(m Lucas ait,

datt ii

in ve[pon[o ejus ,

His itaque refutatis ,.

Sadduc«i infurrexére;

im que

jofsqu

abíurdà quaftione ab

furdum refponfüm eli-

erüm ea res in diverfum

vdi fu.

'

cere cupientes, V

ceffit. Nam daéctrinade refurrectione mor-

ym g

yonm'e

tuorum conítabilita,ipíorum error detectus,

& condemnatus eít , fimülque Chrifti ía-

quelis

K Wk

pientia enituit.

Nam , üt (n) Lucas ait, ve-

bavum , dixevumt ei:

rin d

Jh

ondentes quidam. Scvi

Id

i

j

M/zgij

lev bene dixifHi.

Et ampliiis non. aude-

ogave.

Atque , üt

a a

bant eum. quicquam interv

f

O

; Mattheus addit ,

audientes turbe miva-

!

i

TT

2

antuy in do&hvina ejus ,

& , àt Grece eft ,

ercellebantur.

Deinde rur-

j d

i£en/Macoro ,

j Lum D

füm (p) Phari

&

21 au

dientes, quód filentium

'üve u

impofuiffet Sadducceis, conveneruntin unum:

& interrogavit eum unus ex eis legis doctor,

[h f

quod

Ü

]efu j

,

-

]

; d

(D Mat, 2:. Marc. 12. Lac. 20

(PQH il

(m) Lac. 20.

(n) Lee. 20.

(o) Matt. z2.

(P) Matt. 22.

32

Dz Jzsu Cunisrmi

I;

——

quod effer äagnum mandatum iH—lege. Re-

lere :

ce(fif

fponfum ejusmodi retulére , ut nemo jam

auderet eum interrogare, üt (q) Marcus ait.

nulls

Videmus igitur, omnem illam Principum,

QjUS J

Pharif&eorum , & Sadducaorum fcientiam,

non |

ad Chrifti fapientiz fulporem collatam, pror-

dinis

fum evanuiffe ; fcilicer ftellarum in morem,

j

Que j

qua apparente fole obfcurari folent.

Porró

fimo

cde

Phariízis poftea apud fe in templo congre-

gatis ; Jefus ipfe hanc quaftionem propo-

preb-

füit , quid illis videretur de Chrifto , cujus

gue.

filius effet.

Sed nemo poterat ei ve[pondere

lï*() à

verbum : ueque aufus fuit quisquam ex illa die

:

eum amplius interrogare ; àt (r) Matthaeus

us

fcribit. Jam itaque omnibus adverfariis fuis

fg

magna cum gloria . fümmáque omnium ad-

fügr

miratione füperatis , omníque humane fà-

pro

ientize fupercilio detracto, acrem illum ha-

N

b

uit de Pharifzeorum hypocrifi fermonem ;

h.

qui à (s) Matthao refertur , in témplo. Quee

Im

enim commemoravimus , omnia in templo

Iepe

tefte multitudine gefta fünt , in Pafche, uti

Bs

dictum eft, ultimo fefto, per dies fer&quin-

&t

que.

Conati fuerant Pharifzi , & anrea in

f

fefto (t) Scenopegie , (u) Enceniorum , at-

p

que (X) aliis feftis , doctrinam Jefü convel-

Phy

lere:

€—À

tig

(q) Lwc. 12,

der

(r) Matt. 27

(/)

(s) Matz. 25.

zï

(t). Jfoan. 7.

(u) 7oan, 1o.:

|

J

(x) goan. s.

CrtARIFATE & GromiA,

93

lere : fed cum ea res íemper infe—l'icitergfuc-

mj

' ceffiflet, iavidià fcilicer rumpebantur, quód

IQ d

nullam rarionem , aut viam invenirent ; quà

Voput

ejus glorie obfifterent.

Nam vi graflari

enti.

non poterant, propter confenfum multitu-

mpit

dinis, & (y) propenfa ftudia in Jefüm: Ne-

fnortd

que infidize ullae , quibus eum clàm à turba

Dori

femotum apprehendere conarti fuüerant; pro-

ontr:

cedebanr. (z) Miniftri quoquead eum com-

d

prehendendum mifli, non aufi fuerant atrin-

]

qui

gere. Propterea in hoc ultimo Pafchz fe-

J

ito ad hoc recurrerant, quod unum reliquum

l T

f iU(l dl'

effe videbatur, ut quoquo modo doctrinam

Idcirco omnesinduftrize

Cuthat

eius criminarentur.

orisi

füs nervos intenderant : omnes fcientiarum

1

m d

fuarum íinus excuflerant , & quaeeftiones

:

m d

propofüerant exquifitiffimas. Dicebant enim:

m

$i (aa) dimittimus eum frc , omnues cvedent iu

motem

eum : Q9 venient Romaui , €9 tolleut locum uo-

Aperte contra Meífiam

fhrum , 2 gentem.

regem füum pugnantes , tot fzeculis à "bb )

n

rchæ) u

Patriarchis , (cc) Prophetis, (dd) Regibus,

& totà Judeorum gente exfpectarum, & de-

T

.;i

fideratum. . Nihil quicquam tamen efficere

n

m*

otuére, nisi ut fapientia (ee) juílificarerur

ab omnibus filiis fuis; &, mundanz fapien-

ln

tia comparadone ,. quàm illuftriffima red-

/'-'

deretur.

— (y) Matt. 22, in. fine. Matz. 22.

d?' f'p. cap. 9.

(z) Tovm. 7.

(aa; Joam. 21.

(bb) Ger. 40

Luc. 7.

(cc) Mat. ". (dd) Luc. 7o.

(fe) Matt, «t

CA-

m

94

^ Ds Jssu CunisTI

oeemrteecsae

E i

CAPU'E. XI.

ETU

icebi

De virtutum omnium perfectione

lefcer

in Domino Jetu.

Pilat

Rater miracula operum ingentium,& exu-

(D.in

P

berantiffimee doctrine Chrifti; hocquo-

qud ;

que accedebar , quod admirationem augeret;

jugu

& populi ftudia vehementer accenderet, eí-

tih,c

qui ,

que plenam fidem , authoritarem ; & gra-

tiam conciliaret : virtutum omnium pulcher-

Pa

rimus confeníüs , inenarrabilis , incompre-

profet

henfibilis , eáque falutifera bonitas , füumma

tet,

humilitas, ardens charitas , promptum, &

fildb

indefefífum de omnibus bene merendi ftu-

petie

dium , incomparabilis vitze, puritas, perpe-

&if

tua in dictis, & factlis conftantia, in moribus

tudeg

gravitas , in doctrina inexpugnabilis veritas:

imbir

iil

reliquarüámque virtutum omnium perfeétio,

u

arum virtutum velut archetypum, & ab-

&b

folutum exemplar feipfum ad. imitandum

O

d

opofuit. Porrótamadmirabilis in Chrifto

pr

perfe&tio omnium virtutum fuit, ut nec ini-

:

()1

mici ejus ; & capitales hoftes , fubornati-

q).

que ad mentiendum (2) teftes quicquam re-

(

(f

perirent, quod in ejus ignominiam vel pro-

babiliter canfïngerent : aliis veró omnibus

(9)

admirationi effet.

(i

Baptifta (b) clamabatf:

cce

()i

(

(a) ;Matt. 26. Marc. 14. Sic Orig. tradt. 35« in Matt.,

( 1

(n

49. 1.

er bec verba : Principes autem Sacerdotum &c.

N^

h1

CriARITATE & GroR1A.

—

Ecce agimis

Dei. (c) Omuis populus gaudebat

Ó

in univerfts, que glovios? fiebaut abeo. — Et(d)

dicebant: Zeze ommia fecit.

(e) Dives ado-

o

lefcens boni titulum ei tribuit. Ipfe judex

Pilatus juftiriam ejus commendabat. — l,

D,& q

(f) inquit ; zzvesio caufe im boc bomine: (g)

uid enim mali fecit ? (h) imuocens ego fum 4

hocqu

augereï:

j

unguine jufli bujus. .. Ex (3) uxor ejus:, Aahil

hr

tibi, es qu[lo il...-.(k): Centurio ,. 7/er? , in-

&g

quit , Jzc bomo juflus erat. . Exc (1) proditor;

Peccavi tvadens. [anguimem juflum. .. Ea: fait

pukheï

compre

profectio virtutum , ur ab omnibus celebra-

rerur, non omnino malis, ac impuris. Quód

fümm

m

filubebit ifta pauló dilizentiüs excutere, com-

d f

periemus certi(Iima teftimonia maximee fpe-

n2

&atiffimeque virtutis.

Primüm quód He-

rodes, Galilae T'etrarcha, homo fuperbus,

mot

gwertó

ambidofus , iracundus , audax, temerarius,

üt illius cum (m) Agrippa rege contentio,

perfe&w

m;&c

& bellum cum n: Areta rege geftum often-

ftee de-

u[andur

dit.; adhec , üt exitus Joannis Bapti

] Cl

þ'clar.a't,

CO. Luc. 15.

ubOl'Uü

d) Mai.7

(*) Matt, g. —

quamï

(f£) Loc. 2.

| VEl p[

j

(g) Matt. 27.

omfub

h

lIbidem.

m

3) Ibidem.

(k) Loc. 25.

)) Matt. 27.

T s

I

)

(m) Jofepb. lib. 28. cap. o. antiq.

dotif

(n) lbidem cap. ?.

. Dz ]szsu CunisTI!

96

Iaws

tyrann

vclarat,*. valde (0) fufpiciofu?;. tantis agmini-

bus hominum ex univería Galilaea ad Jefum

Mca

lo

quotidie accurrentibus , eíque fefe. adiun-

l

quöd:

| ha vi

gentibus , tamen propterea non commove-

retur , nec ad ullius periculi metum, aut fü-

| qteqtt

flbiq

fpicionem adduceretur. . Hic perpetuus Je-

fü mos erat, ut obiret urbes, & vicos (p)

EU

dem:

omnes Galilaez tot hominum millibus fem-

per comitatus, ut eum (q) vix urbes, cape-

ficii

tinenf

rent , prop

ter anguftias viarum : tanto in

honore habitus , ut pre illius glorize;

& fa-

1b omi

m:e fplendore nomen Herodis obfcurari. vi-

Omp

deretur.

Ín hunc modum univerfà Galilea

ttm

infolitis fpectaculis, & auditionibus commo-

füblim

üt Pharifzei teftantur Luceé 23. &; quod

|

fe eff

ta;

maximé perpendendum eft

, ad Mefliee du-

foilita

dani p

dum exípectati fpem ereita, cum jam ma-

rem, (

gnaturba effeteorum, qui crederent effe Met-

m

fiam à Prophetis promiffum; eíque plusquam

aliorum veró;

fime

regium honorem exhiberent ;

.

qui alioqui faverent Jefu ,

inn

umera turba

n

'mUS,'

effet, &;,fi in congreffum, & pugnam cum

adverfariis veniendum effet , (r) valida : In

(]'Jö(]l 1

Ut et

tanta , inquam, novitate , & mutatione re-

rum, Herodes nullà invidià , aut odio fti-

Teur

mnium

Ie n

mulatus fuit adverfus]efum, contra o

pit

i

(o) 70]&?2: f ribit lib. $. cap. 7. Joannem Baptiftam

ab Herode ob fufpicionem in carcerem conje-

07

&um. V7rovíe, TÀ "gdd ov d'écpuoc.

t

l;

D

[vi

(p) -Matt. o. Mar. 6. Luc. 4.

!N

q) Mar, 1. in fiae.

(r) Sup. cap. 7. & ibi Orig. Q? B. Chryfoff.

CLARITATE ET .GL.ORIA.

ais

97

Ts

tyrannorum morem ; & patris fui Herodis

n

Aícalonite , & fuum : cum non ignoraret,

(e ii

quód aliquando in deferto, ubi quinque mil-

Ofmmue

lia, virorum pavit , turba eum (s) regem

j, t

creare voluiffet.

'Tantüm autem abeít, ut

fibi quicquam metueret , ut etiam (t) viden-

yeutr

vias

di Jefu occafionem quareret, & quód tan-

ibüs

dem ad £e à Pilato miffus effet; magni bene-

ficii loco deputaret : Principibus autem con-

f0

ünenter ; & acriter accufantibus, ipfe Jefüm

ab omni crimine abíolveret.

Iíta nimirum

2 i

Qrari Y

comprobant , miram fuiffe morum fimplici:

tatem , puritatem ; & c«leítium virtutum

Gilli

um

fublimitatem Jefu, quz fupra hunc mundum

n

fe efferrent , nec ad terrenarum rerum hu-

&

lf d

miliratem .dermitterent : ac proinde fi mun,

j

g

dani Principisanimumnoniincitarent ad amo-

rem, ac venerationem ; invidiam tamen , &

efk Mïf

losqui

odium füperarent: & integrae, preclareque

fame fulgore , ac veluti fulgure perftringe-

umW;"n

i t

rent..

Nequaquam enim exiftimare debe-

mus , propterea Herodem perpercile Jefu ;

n

j

quód Jefus ei prorfüm contemptibilis, vilis,

aut etiam (u) fatuus , vel infanus effe. vide-

i

retur , ut nonnullos parum prudenter dice-

OdIO j

re meminimus in explicatione Dominice

men-

r

pamonis.- ' Hi: enim nimis fragili argu

to

nBäpIPL

(s) 701177. 6. —

n

*

(0 Lnc. g.

,

(u) Sic Ludolphus Cartbuf. part

£ 2.H cup

. 6r. Pajf;zz;

majores feriá 4. pofd Dom. Palm. Luc. j

98

Dz Jssv CiunisTi

at

to innituntur , huic fcilicet ; quód Herodef:

jio

Ke v

illuferit ei, induto vefte albà ; qualem habi-

tum morionurm fuiffe x) credunt. Equidem

remif

m

verum eft,.quód Herodes illuferit Jefüu, cum

toto exercitu füo ; fed non ideo id fecit ,

—

I

quód eum infanum, aut faruum judicaret, ve-

tatior

rüm ob id, quód ipfe illufor eflet, üt Theo-

Cutm

phylaétus ait; atque ideo contempfit Jefüm,

ubi h

quód ipfe prior ab illo contemptus fuiffe vi-

us

deretur. .Sic B. Gregorius, Lib. 22. Moral.

(idi,

€c

&c

cap. 16. Ipfe Jefüs, inquit, quia Herodem

pio : |

vidit nor: profectum quaerere ; fed figna,

putpa

€c

vel fcientiam velle mirari , requifirus ab

IU

&c

eo tacuit : & quia conftanter tacuit , ab

um

[44

eo irrifus exivit.

Idcirco irrifit Jefum ;

han&þ

quód multis de rebus, multo fermone tan-

lirnr

quám à judice interrogatus , non fuiffet di-

a

gnatuüs ei réfpondere , ejüsque curiofitati fa-

NU

tisfacere, Erar enim , üt (y) Lucas ait , eu-

tüm e

jieus ex mmulto tempove vidére eum , eoquüd

tdtcy

audivet inulta de eo : &2 [pevabat fegnum ali-

MU

quod videré ab eo fievi.

am nec antea eurt

kat,

defpexiffe Jefum Evangeliftee fcribunt : fed

fnend

hecfiráffe , ancipitis perplexíque animi fuiffe,

Kal

quisnam eflet. J'unzóper , (z) inquit. Lucas.

Doce

Hafrtabat , eoquód düceretur d quibusdam ,

«

« th)

quia S'oannes [urvexit à mortuis : à quibusdam

Q

ab aliis autem ;

üem

veró , quia Elias apgaruit 1

E

— quia

: x). Sic Poffile m

L

(y) Luc..25.. -

ajara—: 'ir'u:. Ewng zöldem——

"

ub] )

(z) Luf',' 9.

l(ï

« G

—

CrAniTATE & GrOoR!A,

99

deri

quia Propbeta umb de an—z;z—'q»uis- furrexit... Sed

m hi

!

l.

nec vefte morionis indutum Jefüm

erodes

u

remifit ad Pilarum , vili (cilicet; & tali, qua-

[i, t

lem moriones geftare folent , üt multos di-

d i.

cere meminimus , contra veterui interpre-

!

Ti

tationem, — Nam Luce (aa) verba juxta Grae-

I[

Te

cum textum hunc fenfum non admittunt ,

i s

ubi haec verba fünt : 7«piGaAdv avror éOsTO;

faifer

Aajwgeav : poftquam eum induit vefte fplen-

. Mari

didà. Illufit enim ei, induto veftimento re-

ferodet

gio : ficut milites in preetorio, amicto vefte

(

purpureà , (bb; dicentes: Z£ve Rex Sudao-

fius 4

YUm. Hoc enim divinà difpen(atione effe«

lClüI; :

lj

)

&um eft, ut cum Principes Sacerdotum

[ chllmf

banc precipuée caufam prztenderent, & fimu-

none t

larent, cur Jefüm accufàrent, quód regnum

afítt

affectare videretur : ab ejus criminis fufpi-

iftait

cione non folàm à Pilato abíolveretur , ve-

saitff*"

rüm etiam ab, Herode , in cujus provincid

M

educatus, & verfàtus fuerat.

ui obid per

"T

ii

conremptrum , regiutn indumentum Jefü in-

n

IVF

jet , quód Tetrarchie füe nihil ab illo ti-

mendum fciret, Quod praclarum maliti&e

hu

li

ii

& calumnig Principum , fimülque Jeu in-

nocentie teftimonium erat.

* Sic (cc) Eu

j D

j

* thymius, hac omnia, inquit, forían ei fe-

quzM Á

* cit velut Regi Judaeorum. . Quanquam

autem in Latinajeditione vglgata, & recepta

j à

2

)

NPN

ega:

-/

(a3) Luc. 25.

(bb) Mart. 27.

(c€) Cap. 79. in Luc. 55.

100

um

, DEJBSU CunisTi

füm f

amus Jefum indutum vefte albài , rion

(is d

3

e

ndidà ; nulla tamen in fenfü mutatio fir,

mitànt

Vifum eft enim interpreti transferre ad eum

imple

modum : quód plerumque tali indumento

timof

Reges, & Principes uterentur, quod fplen-

AXCODR

didum effet , fimülque album.

Sic enim

b

(dd) Jofephus Archelaum Judaw Regem

Qu

fcribit candidà vefte , five albà , é9üa. Aev-

tümj

z5 , indutum , poft epulum populo exhibi-

m

tum , ad templurn proceffiffe,; & in aurco

íolio confeditle.

lum

(ee) Idem Salomonem

&obn

quoque albà vefte uti folitum fcribit ; Asuxiv

dtfend

Jputpie Mivov & ira. "Tacitus quoque in trium-

conde

pho Vitelli, praefectos caftrorum , ac tribu-

nos candidis veftibus fuloentes inceffiffe an-

do gr

fümm

te aquilam , refert : & A. (ff) Gellius Scipio-

linef

nem Africanum candidà vefte uti- folitum;

tie f

uo cultu rei uri non poterant. Sed hecde

Herode dicta füfficiant.

De Pilato etiam

hot.

as

magls mirandum eft , homine Romano , cui

diew

omnia etiam tura füfpeéta erant , quód tan-

&t

1tà Jefu claritate-ne vel tantillum moveretur.

C

im)

d.

divin

ujus mira fecuritas incredibilem quandam

integritatern, & fimplicitfimee puriffimaque

Y

L

vitz , & incontarminate fame , Jefü hono-

Ted]

rem arguit.

Qui cum videret Jefüm non

Wecq

per Galilaeam modó , verüm etiam per Ju-

homt-

daam ,. provigciam fuam, maximá

"—

nb

p r

num

(u) ;

" (0d) Lib. 2. cap. 7. de bel. ud.

oe) Lib. $. cap. s. aniid]

(££) Gel. lib. 3. cap. ^.

IOI

CraARITATE ET GrORIA^.

t p

lbl ) W

num multitudine ftipatum incedere , d fe—

ftis diebus ipfum etiam templum Hierofoly-

Vi

g

mitanum ingenti fe&tatorum füorum turbà

t

implere folitum ; in ipfo autem Pafche ul-

du

timo feíto à tota gente Judaica regio honore

f

V

exceptum, (a2) Regémque appellatum, pu-

blicà & folenni pompá in templum introdu-

2 N

du h

&um ; Hec cum prafens ipfe cerneret, tan-

tüm abfuit, ut eá re animo perturbaretur ,

lo UH

ut à Principibus , reliquísque conjuratis ob-

Qub

latum , adverfüs illorum calümnias accuraté,

Jormont

&obnixé ad extremum usque üt patronus

li[] L

defenderet , & üàt judex novo modo dum

Ti

condemnaret , abfolveret, Ea fuit plenitu-

r

do gratiarum in Chrifto omnium : ea con-

vllte

fümmatiífimarum virtutum praftantia , ita

d

fine füco , d»vzréxorra , (yncera, cafta ; bo-

: o

d famee omnia, ita ab omni fp:cie mali re-

d ht

iota , ut bonos ad amorem perpellerent',

x

Iito CUE

malos confunderent, nemini mal& fufpican-

'manoï .

di caufam preeberent:.üt abunde Principum,

quöd i

& Pharifzeorum tmalitia detexit. — Qui cum

divinas Jefu virtutes infectantur , & apud

1 qlläüdï*]

'populum fügpillant, carpunt, atque obfcu-

r

rare ftudent, notiffimás eas; ac illuftriffimás

Vi

reddiderüunt. Et dum peccatum querunt ,

n

"

nec inveniunt ;

fine peccato eum fuiffe com-

f

era

probant.

n

^

g

;

ïm

N

j

j

!

m

(aa) Mar. :7. Luc. lp 70?71. 1'2.

d

1O

Dz Jesu Cu&isTI

[/

gm»

( DQ*

CAPUT.XIL.. |

f wj

