f eui

K Qu

aut cafü factum dicit , aut dolo MNeronis;

m

quanquam vulpó dubitatum non fit, quin

—

N

juffum incendium effet, quód ex Tipillini

V

prazdiis erupiffet; atque effent, qui faces pa-

«

làm jacerent, & effe fibi authorem dicerent,

qu

ac multi minis reflinguere incendium pro-

« Q

Àul

hiberent , itaait : « Sed non ope humanà,

u

* non largitionibus Principis ; aut Deüm

Odic

«* placamentis decedebat infamia, quin juf-

« fum incendium crederetur.

Tioy

Ergo abo-

illi l

* lendo rumori Nero fübdidit reos , & ex-

ptor

« quifitiffimis poenis affecit, quos per flagi-

t tia invifos: vulpgus Chriftianos a'ppellabat.

| Cefe

qu

l

« Author nominis ejus Chriftus, qui Tibe-

€

m Pon-

é

« giq-imperican:es per procuratore

^

« cium

CrianITATE ET. GLORI1A.

167

v um

L(4

npis;!

L(1

tium Pilä*tï;h;-fi-lppl-icio;fïe&us erat. Re-

prefsáque in prefens exitiabilis füperfti-

enos d

1

m m

tio rurfus erurpebat, non modó per Ju-

&c

deam , originem ejus mali, fed per ur-

«

j

[(4

It

bem etiam, quó cuncta undique atrocia,

,a liv

aut pudenda confluunt, celebrantürque.

Qu

Igitur primó correpti, qui fatebantur, de-

( n

U

inde indicio eorum multitudo ingens.,

?

i

«c

haud perinde in crimine incendii;, quàm

U

f

Ea

hii

odio humani generis convicti funt.

nl

€c

pereuntibus addita ludibria , ut ferarum

m W

«

tergis contecti laniatu canum interirent,

am tUf

[(1

aut crucibus affixi, aut flammandi : atque

w A

&c

ubi defeciffet dies , in ufüm nocturni lu-

p

«

minis uterentur. - Hortos fuos ei fpecta-

£C

ii

culo Nero obtulerat , & Circenfe ludi-

ff qufï:

[44

Nattt

crum edebat , habitu aurigee permixtus

plebi, vel circulo infiftens, Unde quan-

Hs q"*

[ 44

quam adverfüs fontes, & noviffima exem-

pla merito5 , miferatio oriebatur, tan-

j r

quam non utilitate publicá , fed in fzvi-

y df

tiam unius abfumerentur.

Hac Tacitus.

dun

Audis maledicas voces ; pravia probra ver-

t honé

!

borum , invifos per flagitia Chriftianos ; in

gl

odio humani generis convictos ; fontes , ac

qmn

f

noviífima exempla meritos. Verüm quibus

m

illi invifi fuére , nisi Neronianze aule corru-

108,&*

xtoribus ; quibus nemo unquam bonus pla-

;

"

cere poruit ? Tum propter quee flagitia, nisà

ej]jlil

m autem

9

H

qlll

n

qualia fem-per objecta ; nunqua

N

j

s

j**

m

168

Dz ]rsu CHRIST.I

—

[at ex

(3) prob

ara fuére ? Praterea quodnam illud

odium fuit , quo Chriftiani tenebantur, nisi

in Utb

Chrid

vitiorum ? qua à ceteris mortalibus pro

virtutibuscolebantur. H fünt contumelice,

feriet,

quas à Tacito malignitas temporum extor-

! Vi fem

fit.

ï C.ltg((

Quód fi quis velit verborum probris ;

velut vefte detractà , nudam intueri hifto-

nem.

riam Taciti, videbit fübditos à Nerone reos,

-Ingen

& innocentes Chriftianos ad fupplicia trahi;

exitti

milli

non ob crimen, fed ob folam Chriftiani no-

minis confeffionem : quód à Judice interro-

füada

gati , an eflent Chrifliani , effe fe Chriftia-

(e hac

nos faterentur; dimittendi videlicet, fi Chri-

fatici

ftum negare, & Diis facrificare voluiffent:

lem ,

Tiv

uti in (b) omnibus perfecütionibus obferva-

tum fuit.

Correpti , inquit, qui fateban-

Pofth

Confi

tur fe effe Chriftianos , adeó nullo crimine,

ut miferatio oriretur , tanquam non utilitate

Yi

publicá , fed in unius Neronis fzevitiam ab-

m

fümerentur. Hoc folo ab omni criminis fu-

tpert

fpicione vacui, quód, cum mortem effupe-

Dityr

mum!

re negando poffent , eam ramen ampledte-

rentur potiüs, quàm facrificando pollueren-

Chii

über

tur. Neque enim mortem flapitiofüs quis-

quam contemnere potuit.

Hec preefati ,

pori

progredimur ad id, quod inftituimus. Con-

l fam'

at

pon:

| &in

(2 Tertul. in Áp

quà

Zims Felix.

ologet. Atbgnagom:. Suflinus. äMz'n?i-

|

- (b) Juffin. in Apil. & Tertull, in

bif

Il

-€ap;

Apol, Eufeb. lib. s.

«

3 lib. 6. cap. sx. lib; 7. cap. 11 lib. 8. cap. ?

;|

|

CraARITATE & GLORIA.

——

2252

flat ex hoc Taciti loco ; imperante Nerone,

dhan

ntür,

in urbe Romaadeó felicia exordia fuifle fidel

ilbis

Chriftiane , ut jam tum pulcherrimos . pro-

Ynfüm

ferret, & maturos fructus.

Id enim illebre-

erit.

Periiffe enim di-

um eu'

vi fermone plan& a

P

&it ;; & abfíüumptam

fuiffe ob fidei profeffio-

3 prübr

yer n

nem , hominum multitudinem ingentem.

tOR

Ingentem autem in ea civitate mulritudinem

exiftimare non poffumus , nisi multorum

li oumd

nilünt

millium. . Nemo enim ignorat, quàm pro-

fanda fuerit Roma vetus : & quid fcribant

pe Inrt

de hac voce, Ingens, Feftus alitque Gram-

: Cui

matici,

tb fi Chl?

Significat enim multütudinem ta-

lem , qualis gentem afficere poffit, üt T. (c)

volulit

y at

Livius ufürpat ,. cum ita fcribit : Rome Sp.

Pofthumio. Albino, & Q. Martio Philippo

j f

Confulibus , Bacchis initiatorum inultitudi-

j r

od

nem ingentem ,. & propé alterum populum

fuiffe. . Quod ipfüm interpretans pauló poft

xinum?

apertiüs , dicit füpra feptem millia fuiffe.

n

Igitur fateri cogimur ; non minorem nume-

m em

rum Neroniano furori fe objeciffe pro fide

m

Chriíti : aut potiüis tanto majorem, quanto

olie

uberioribus incrementis Roma Neronis tem-

j

poribus pervenerat ad amplitudinem immen-

, pyæfs:

fam,

Que res nimirum declarat ; id tem-

js V

;

poris valde florentem Ecclefiam Romanam,

|

i.

& in fide folid? fundatam fuiffe : quippe ex

"

qua produéta tot hominum millia ; ad acer-

ji

ma fupplicia exponere

i i

l 1!:4'('

biilïma, & horribiliffi

$.r

..Cotpora

j

-:4(c) Dekadeu.f. It;l?- 9.

176

Dz J&sv Cunisri

o m

«€orpora non dubiraverint , pro teftimonio

qarto

veritatis Chriflianae praclara victricis fidei

milli :

trophaa ftatuentes-:: quae pofleri miramur |ji

potiüs, & veneramur, quàm mereri ítude-

tToum

mus.

Suetonius de iisdem Neronianis tem«

Sülpit

poribus loquens , eandem hiftoriam bre-

flotie

viore complexus eft compendio fermonis,

g((

qu.

(

u

i-

Afflicti, inquit, füppliciis Chriftiani.

( ab

bus verbis oftendit , mirum in modum íz-

1

""

viifle Neronem : fimul indicans, magnam

VRU

multitudinem Chriftianorum Rome fuiffe,

i Sfdæ

üt D. Paulus capite 1. ad Romanos teftatur,

5 Qpe

cum ait : Fides veílra annuntiatur in uni«

V t

verío mundo. Porró hac perfecutio Nero-

« Ne

nis prima fuit, & particularis, üt opinor;

qua urbem Romam non exceflit, & in Chri-

V ven

ftianos excitata fuitob hanc, quam retulimus,

M

caufam, Lexanio, & Marco Licinio Confu-

(I&n

libus , mox poft incenfam Romam : qui

f tto

annus videtur fuiffe decimus Neronis. Quo

* Mul

anno Eufebius in Chronicis ponit urbemRo-

Ms

mam conflapràáffe. Et'Tacitus fequentes Con-

4 fet

fulatus füb Nerone enumerat hunc in mo-

w

dum : Silii Nerue : Attici Veftini : C. Sue-

&b

tonii ; L, Telefini. Hos Tacitus ponit, Re-

inÀ

liquos Holoander addit : Fontei Capitonis:

)

Julii Rufi : Valerii Turpiliani Trachile : Si-

()

lii Italici, . Ex quibus apparet, quatuor ati*

nis ante mortem Neronis hanc: perfecutio-

nem copram , & diverfam efle ab ea gene*

rgli' perfecutione , quae anno ejus

decimo

quarto;

CLARITATE & GLORIA,

Y^f

qüarto , & ultimo , multa Chriftianorum

drs

millia ad martyrii decus evexit , üt D. d)

ri mna

Hieronymus, (e) aliíque teftanrur. Ceeterüm.

reri du

:rpumentum hujus Taciti hiftorige , Severus

mignis

ld

Sulpitius in Chronico (uo., five libro 2. hi-

orim

ftorig facrae , quae exítat in Dibliotheca fa-

y femot

« cra, contexuit his verbis : Interea; inquit,

a, 1

* abundante jam Chriftianorum multitudi-

nodum

« pe , accidit; ut Roma incendio conflagra-

T

« ret , Nerone apud Antium conítiruto.

y fu

« Sed vulgi opinio invidiamincendii in Prin-

x tl

« cipem retorquebar, credebatárque Impe-

n u

*€ rator gloriam innovandz urbis quesiffe.

u M*

« Nleque ullà re Nero efficiebat ; quin ab

ü[ opinaï:

*« eo juffum incendium putaretur.

Ipitur

&i

« vertit invidiam in Chriftianos , acteque

r

« in innoxios crudeliffimee quecftiones : quin

) (*

« & nove mortes excopitate , ut ferarum

i.

* terpis contecti , laniatu canum interirent,

« Multi crucibus affixi, aut flammà ufti,

yis (

d

« Plerique in id refervati , ut; cum defecif-

u

« fet dies, in ufüm no&urni luminis ure-

j n

* rentur. Hoc initio in Chriftianos fzviri

Y

n

ecptum, Hec ille, "Tertullianus quoque

in Apologetico fuo hujus rei meminit.

(

pHOPJö

(d) D Hier. lib. de fcrip. Eccl.

n

.

|

qiit

- (e) Eufceb. in Cb;f

-

H

LA

-

&

;((Q

t$,

N

s

i

[3S

X

r(ecufv

EX GU I ^

O

*?)iün €

r

Tl

jd

")

(P

1 i

CA-

g

l

172

. Dz Jssu CHESTI'

| "neete-

| ICIOT.

ften 1l

CAPUT XXII -

capitil

De Bithynicarum Ecclefiarum fta.

Carat,

Toptu

tu'tempore Trajani Imperatoris:

bus f

item Ponrti, ac Aüg,riiinoris.

hf -

"Ungemus huic Taciti teftimonio aliud

junxir

, Plinii Secundi, qui & ipfe Neronis etate

f pror

vixit, fub Domitiano veró , & Trajano flo-

In tant

ruit; quo tempore B. Joannes Evangelifta

Qu om

adhuc in vivis erat, quem (a) Ireneus, alií-

u

que veteres, ufque ad Trajani tempora per-

Vetam

feveràfle confirmant.

Illius extat epiftola

ilins F

de Chriftianis, quam, cüm Bithynie Pro-

f€; ur

confulatum gereret , ad Trajanum Imperato-

prily e

rem fcripfit. In qua, quis eà tempeftate Bi-

nf fei

thynicarum rerum fílatus fuerit , accurate,

( Ms

elegantíque. fermone defcribit; quis. fidei

tibfer

profe&us, .quae Chriftiani cultüs. puritas;

Otnne

quz morurm fimpliciras, ac fanctimonia efler.

puum.

Qu cum omnia finceré, ac candidé pradi-

Batüm

cet; qualia ipfe diligenti inquifitione com-

pota "

pererat, hoc tamen iniquitati , & acerbitati

P'otio

fuorum temporum deédit, ut fanctiffimum;

: raiar

-&.puriffimum Dei cultum , fuperftitionem

Yxi

vocaret pravam, & immodicam: ütque fum-

Donpy

mam illam Chriftianorum in veriratis pro-

;ænubn

feffione conftantiam, pro crimine imputaret,

obfüi-

ïPFetanj(

eámque pervicafiam, ac inflexibilem

w

natio-

—

—

lj Mj

- — (9) Mrer. lib. ;. cap. 3

L]

t

CLARITATE & GLORIA.

—— À

1'73.

nationem effe diceret : quam folam effe ta-

men interim caufam confeflus eft; ob quam

l

capitali füpplicio afficerentur.

uà re de-

clarat, fe non tam judicio, aut voluntate cor-

nl

ruptum, quàm tempori (ervientem, ac legi-

CEOTI

ls

bus fübditum , iniquam fententiam protu-

liffe. * Ceeterüm ipíam epiftolam non füb-

yio. di

junximus integram , ob prolixitatem ; tamet-

Qs at

fi prorfus digna fit ; quee ubique proponatur,

uno J

in tanta raritate veterum monumentorum;

qua omnia velut cataclyfmo perierunt; par-

*vangelifta

QUb äbi

tem autem epiftolee adícripfimus; qua ad

u

veram interpretationem deducere viderur

X QPIROI'

illius Evangelici loci, quo Jefus predixit, fo-

m Pt

re; ut é difcipulorim numero aliqui nori

priüs effent guftaturi mortem, quàm vide-

fnpet

pdac

rent regnum Dei venieas in virtute, juxta

t

(b) Marcum. Ejus enim loci. plana, & aper-

quig fïdfï

ta interpretatio erit; fi illum intelligamus de

p

Joanne Evangelifta, ante. cujus mortem re-

yna

num-Dei per univerfüum mundum propa-

j

aruni fuit: is enim perverit ufque ad tem-

pora Trajani.

Quibus temporibus quàm

joe

ii

gloriofa fuerit Ecclefia Chrifti , hec Plinii ad

Trajanum epiftola abund? declarat.

diling

ii

. Exiftimare autem poffumus, alios quoque

nonnullos ex Apoftolorum numero ad eam

ii l

its f

eetatem perveniffe.. Quà s&tate hanc inter-

cum

jnp!

pretaripnem D. (c) Gregorigjs attingit ;

'äïl"

R^ W ROR N

ait:

j d

À

&

-

j

(b) Mar. 0.

4/

'(c) $. Gregorius in

batenh 1 äomæ

'z'n- eap. :d.Matt/'

&

*

o Ds Jzsv CunistI.

174

Cmihi

ait: Quia nonnulli ex aliis. d—i-f—bipulis üfcju;

adeó in corpore victuri erant, ut Ecclefiam

* enm

Dei conftruétam viderent, & contra hujus

mundi gloriam erectam , coníolatorià pro-

* usque

C&v

miífione nunc dicitur: * Sunt. quidam . de

« hic ftantibus, qui non guítabunt mortem;

C([

Antu

«- donec videant filium hominis venienteni

V ibo:

V türf

« inregno fuo. Hec divus Gregorius, &

Beda in Marci caput octavum apud. 'Tho-

" prop

mam. Verba Plinii in

Mi

pofteriori epiüqlæ

parte heec fünt:

| "p

« Affirmabant autem

hanc fuiffe fümmam

: "d

«£

velculpe fua, velerroris, quód eflent

| * litq

[14

foliti ftato die ante lucem convenire; car-

| m

«

ménque Chrifto, quafi Deo, diccre fe-

QQus,

«

| Ver&m

cum invicem: féque facramento non in

[14

fcelus aliquod obítringere, fed ne furta;

Chifi

[44

ne latrocinia, ne adultería comrmitterent:

lo o

[4^

ne fidem fallerent: ne depofitum appellati

Oftis o

[(4

abnegarent: quibus peraétis, morem fibi

(inqm

«c

difcedendi fuiffe, rursüsque co&undi ad ce-

[(4

M pert

piendum cibum, promifcuum tamen; &

tit Iny

[44

ates,

«c

innoxium; quod ipfum facere defiifle ; pof

edi&tum meum, quo fecundàm mandata

Vapat:

[(4

| Dlain

tua heeterias effe vetueram, : Quo magis

neceffarium credidi, ex duabus ancillis, que

mifb

ttudi

[(4

miniftre dicebantur ; quid effet veri,

per tormenta quzrere.

Sed nihil al;u'

€ tefl

[(4

[14

inveni, quàm füperftitionem pravam,&im-

m j

modicam.

Ideóque dilatà cognitione; a

m

«

"

confulendum te flecucurri.

Vifà eftenim

« mihi

E

CrtARITATE & GLORIA.

175

eece R ass

éc

ul

mihi res digha confültatione , maximà

at od

propter periclirantium numerum,

Multi

&

enim omnis atatis, omnis Ordinis , utri-

Ottzt

«

lutorà

usque fexüs, etiam vocantur in periculum;

[/4

& vocabuntur.

qua .

Neque enim civitates

Vt t

^tantüm , fed vicos etiam füperftitionis

s Venitt

iftius contagio pervagata eft. . Quae vide-

regorius,:;

turfíifli, & corrigi poffe. Certé conftat,

gui T

propé jam defolata templa coepiffe cele-

brari, &facra folennia diu intermiffa re-

m i

peti, paísímque venire victimas, quarum

(bummt:

adhuc . rariffimus emptor inveniebatur,

«c

Ex quo opinari facile eft, qua turba ho-

i di

&

at

minum emendari poffit , fi fit poenitenriac

locus. Hsc epiítola manifeflé probat, uni-

,) (l

10

verfam feré Bithyniam abjectis idolis ad fidem

Chrifti converíam fuiffe.

ii

fe u

Tantam, támque

Ti

«

non contemnendam turbam omnis setatis ,

m 9*"

omnis ordinis , utriusque fexüs martyrio de-

gorett

ftinaram ; ut Plinius Proconfül , multitudi-

n

du

ne perturbatus , rem ad Trajanum retule-

; l

rit lmperatorem. — Praterea non folüm civi-

y t

tates, verüm etiam agros fidem Chrifli per-

m

vagatam , in tantum, ut prope defolara tem-

yn 0^

Quf

pla infidelium , & facra folennia diu inter-

mifTa fuerint.

'Tantam. Chriftianorum mul.

titudinem etiam apud Pontum Lucianus fuif-

Áf Wïl

j jlil^

fe teftatur , Trajani; & Adriani temporibus,

cum Alexandrum Pfíeudomantem refert in-

m

:

jtofe

dienari folirum , quód Pontus repleretur

7

t, aut,

[

Í

"

Chri&ianis' ; quos fàcris fuüis prohibeba

(pp

fi for-

*

L

176

Dz Jrsu CunistI

fi fort& intervenerant , expellebat , in'ipfïs

facris folenniter clamans , *£o ;)gg:c;woüg,

fucclamante populo , Z &zrixovpet;vc.. Ca-

U

terüm argumentum hujus epiftolze Plinii ex-

fie ?

ftat apud (d) Tertullianum , (e) Eufebium j

(£) Orofium ; fimul cum argumento epifto-

la 'Trajani ad Plinium , que & ipíà inrer

Plinianas epiftelas exítat , libro . decimo;

E

Francifcus (g; Zephyrus de hac epiftola fcri-

li

Plinii verba. ele-

bens, Agnofco , inquit ;

Quaru

gantia, & coníümmara. Aldus Manutius

lofud

hancepiftolam cum ceteris Plinianis impref-

ftmpl:

fit ex exemplari adeó vetufto ; ut Plinianis

bo;&

temporibus crederet effe fcriptum. .. Porió

fhope

pené obliti fumus ; quod Lucianus faterico-

ii

gitur, apud Afiam minorem tantà martyrum

EH

plorià inclaruiffe Ecclefiam Chrifti ;'ut .Pere-

Adríon

grinus Philofophus , homo , uti exitus do-

Aleyn

cuit , gloriz appetentiffimus in adolefcentia

Dto.m

(ua circa Trajani, aut Domitiani tempora vi-

te Aj

füs fuerit ad martyrium paratus efle, ut pra-

ifle

clare fama , & nominis immortalitatem fibi

à

b lgu

compararet ;

dc &l croU1€ d ó£ay a7roA ob

U

inquit; & propterea ab Afie Proconfule di-

i Infer

miffus fit, tanquam eà glorià indignus. Hoc

eni

à Luciano fcriptum eft in vira Peregrini.

pipeusaue.

Inoy

Adii

(d) n Aþolaget.

uiffe

(e) Lib. 3. cap. 32. 33 Ecc

1. biflor.

(f) Lib. . cap. $.

($

() E

-5 'vce?izmnxtaï'ii..cjin hAfiajlagfn'. :*Z?rfftl.'. Y

CA-

Q

)

m ml

CrARITATE ET CGILORIA,

177

,ai

Jngitt

— CAPUT XXIL

g

:

'uàm felicia fuerint initia Eccle-

; Dlit:

Fnfdu

fiz Alexsndrinz , & czterarum /Egy-

20;

09

ilïä'

pti Ecclefiarumn, tempore Adriani

[ 1pfa p

Imperatoris.

0 d

Equitur ut de Ecclefia Alexandrina, cætc;-

il

i

rísque /Fgypti Ecclefiis pauca adferamus;

vaue

quarum ipfà initia quàr illuftria fuerint , Phi-

M

P

lo Judzeus fatis declarat in libro de vita con-

jsmpte

templativa; ex quo libro multa ab (a) Eufe-

; D

bio, & D. (b) Hieronymo referüntur , fum-

" ,PW'

mopere pertinentia ad laudem nominis Chri-

! fat&rïæ

füani, que in prefentia non attinpimus,

quiqi

Tantüm apponemus fragmentum :epiítolae

j It

Adriani Imperatoris ad Servianum Confülem;

enusd

Alexandrize fcriptze: ex qua patet, in ZEpy-

j

pto; maxime autern apud Alexandriam , zta«

p t

te Adriani Imperatoris , ufque adeó celebrem

( p

fuiffe famam, & felicem fucceffum Chriftiange

üitaiüïïü

religionis, adeóque creviffe numerum Chri-

ftianorum ; ut, fi non füperiores, certé non

)confuïö l'

inferiores ceteris Judeis, Samaritanis, ac

Gentilibuseffe viderentur. Veràm hicprae-

g ]

monitos nos effe oportet, ut meminerimus

TO

—

Adrianum Imperatorem Ethnicum virum

fuiffe, qui graves, & feveros Chriftianorum

moxfeä

(a) Eufeb. lib. 2. cape r2, Ecel. B. — 77

j

c&

;'Qb) Hieron in Catal. [cr. Eccl-fan s.

LÀ

épre Jsso Crïmsm.

178

.

rüofes tnon Vero j

udicio; fed.ex fuo ingenio

* pre

ecftimabat, ceeterorümque Ethnicorum mo-

* [pe

Alexandria verfabatur:

( cun

ribus, cum quibus

& der

quos quia leves effe cognoverat, & ad omnia;

« G

üt ait, fame momenta volitantes, credidit

& Chriflianos ejus loci cives ei virio affines

fdiv

fuiffe , quód ipforum mores non curáffet pro:

piüs infpicere

; quanquam alioqui non effet

€ hu

^.

Chriftianis. Ferturenim;üt

V ven

animo alieno à

J&lius Lamprid

ius fcribit, voluiffe Chriftanmr.

( em.'t

inter Deos recipere, quó

d templa in omni-

^ prof

bus civitatibus fine

fimulacris fteri jufferit :

f tori

Adrir

«-qui hodie, inquit, quia non habent nu*

.

*€;mina , dicuntur Adriani

: quz ille ad.hoc

[U U

ficili

« paràffe dicebatur , fe

d prohibitus fuiffe.ab:

repererant.

lflem

& his, qui confülentes facra ,

«-omnes. Chriftianos futuros;

fi. id optatà

iil

l

adeferenda. Hec

Qiffe

« eyeniffet: & reliqua templ

illé-in: vita Alexandri.

P

orró ex Adriant

b

nrur: qua

[l

d)

ep

iftola fumpta funr, que fequu

in. vita Sa-

tota po

fita eft à Flavio Vopifco;

f,

Itemà (c» Petro Crinito. Adrianus

Vteto

türninl.

«*Aupuftus Serviano Cos. /Egyptum

,quam.

"

Qüm

« :mihi laudabas, Serviane chariífime totam:

; didici levem, pendulam;

&ad omnia famse:

feui

«

Illi;

quq

"$normenta volitanterm.

qui Serapim

[04

: colunt ;

Chriftiani fünt: & devoti funt.Se-.

Jüds

bylor

rapi; qui fe. Chrifti

Epifcopos dicunt.'

[11

"Neémo 'ilic archifynagog

us Judaeorum ;

8yl

€€

(]Ig

nemo -.Sama.rit:si,' nemo:.

Chriftianorum:

$

vj -

* fe

Eb)' Lzb 42. €ap. , 7e. D.äx þgm»/f, difc.

e

179

— —

CLARITA.'TE & GromziA.

:

Qp

& presbyter,-non Mathematicus , non. aru-

Qtum d

Ípex ; non aliptes.

Ipfe- ille: Patriarchay

at

[14

cum ZEgyptum venerit, ab aliis Serapi-

sd n

dem adorare, ab aliis cogitur Chriftum,

L 44

Genus hominum feditiofiffimum, vaniffi-

€c

(

mum, injuriofiffimum: civitas opulenta;

€c

rife

Et mox: Unus illis Deus elt:

od

"hunc Chriftiani , hunc Judei , huncomnes

[ Cnimlf

&

»venerantur & Gentes; & utinam meliüs

Chrite

eflet:; morata civitas, digna profectó füi

jpom

profunditate, que' pro íui magnitudine

vyfent

*:totius ZEgypti tenéat principatum. . Haec

at QU

Adrianus , nimirum oftendens, ita permix-

m

tos fuiffe cum Gentilibus Chriftianos, ut non

s fik?

facilé dijudicari poffet, utri numero pracel-

u

lerent, Gentiles, an Chriftiani.

Sic enim

oj

ait; illos, qui Serapin colebant, Chriftianos

fuiffe. - Et Samaritanos adeó non contem-

yh. n

Afrij

phiffe Chriftianam Religionem, ut ipfümPa-

triarcham: illorum . crederet. adorare Chri-

:

i

ftum. | Ceeterüm cum ait, Epifcopos, & pres-

Adg

byteros Chriítianorum à Serapide, & facris.

Jm!quw

AEgyptiorum minüs abhorruiffe ; quàm va-

me;mä

num judicium protulerit ,. mox fecutae per-

fecutiones. manifeftum reddiderunt.

Adde'j

quód in hac re Chriftianorum caufam. cum

T.

Judzis copulavit ,. quos poft reditum. & Ba-

j hr

bylone: certum . eft. non multum . tribuiíTe

pj

[M»

'Egyptio : bovi, reliquísque ZEgyptiorum

j dæüwm !

[

j

facris.'. Sed quanto rectiüs Galenus, quieo-

(

ecie pro-

dem feïö faiculo vixit; proverbii fp

A

»

nuntiat:

|

—

186

D ]'E'su" Cunis TL

l

d

nuntiàát,' citiüs

Mofis affeclas ; aut- Chri(fï

| fener

vinciá

difzipulos, dogmata füa defcrturos, .quam

qui fe&tis addicti funt, fuas opiniones, tum

home

Qp

Philofophos; tum Medicos.

! flrami

! exedi

CAPUT XXIV. -

! Chro

! dig q

De aliis per orbem fparfis Ecclefiis.

Raeter eas, quas commemoravimus, poffü-

.| imult

mus & alias nominare Ecclefias multas;

fünda

jum i

ab ipfo initio illuftres: qualis eft

; qu& apuc

pide,

Luegdunum in Gallia à (2) Photino;

Apofïo-

lorum difcipulo inftituta eft: item illa ; qu&

jtim t

QUrteri

eft apud Arelaten, à (b) 'Trophimo: apu

üm 1

(c) Édeffam in Mefopotamia, à Tha dao:

apud Hierapolim, à Papia: apud Sm

yrnam,

fempa

à Polycarpo: alie& apud Perga

mum ;

Thya-

VitOmmr

COgtan

tiram, Sardes, Philadelphiarn, Laodiceam,

arfüm in Ci-

DO m

"Tralles, Magnefiam 1

n Afia, T

licia: üt eft in Apocalypfi, & apudTgnatium.

QU t

India, circa oftium

buy

Hodiécque in extrema

i

Indi fluminis, civitates fünt celebres ; & ire-

quentes, quz íe ab ipfo Thorna Apoftolo

Fte

fidem accepiffe gloriantur,

cujus corpus 1f

| A0

& in fingulari

! fifen

Xd) regno Bifnagze affervatur;

vcnc'a

nQs

iasuiuiaóo

pl

""

Adri

b:ji cap. 2.

(a) äujäb. lib. s. Eccl&jï

"iqi ]

(b): Paradinus in bifloria Burgundica.

Idem 4: - Papiá

(c) Eufeb. lib. z. Ecclef. bift. cap. 15-

r0', .

—

Jib. 3."cap. so, -Ecel: bifl. in Cb

TU4 Cq 'par Bcl-

() F

(d), Jac. Navarcbus in epift. Afiatica ,

dqa

ga in epiflola anni $3. ut inf. n comymd:ïc:li'- p

lj '.Sic

CraRrTATE & GroRiA.

I8I

L

('fien'era:*ti(;;le eft apuä om;es vicinarum pro-

m

vinciarum accolas, etiam Gentiles, & Ma-

ng;

hometanos. In ZEthiopia, civitare Chaxu-

ma, provincia Tigremahon; templum mon-

ftratur ampliffimum, quod à Candace regina

exedificatum Apoftolorum temporibus; (e)

u

Chronica verufta /Ethiopum produnt. : Gil-

vbl

das quoque , antiquiffimus fcriptor; Anglus,

inultó ante Diocletiani tempora Ecclefias

( POHI

fundatas fuiffe in (£) Anglia, & fidem Je(ü

s m

jam inde à Tiberii temporibus, ab aliis tre-

A

pidé, ab aliis veró provinciis integré rece-

ptam tradit. . Sed quid opus eft urbes per-

HWI

J

m

currere fingulas, cum conftet, per univer-

füm mundum fidem Chriíti propagatam

Tf

temporibus Apoftolorum, & Apoftolicorum

| vamïfq

virorum ?. Scriptores Ecclefiaftici , qui aut

üff; f

i

cozetanei iis, quos modó nominavimus , aut

n

non. multó pofteriores fuére, narrant fuo fae-

d)

culo tantas Chriftianorum multitudines ex-

i

u

ftitiffe omnibus locis, ut Judaeorum popu-

g

lofiffimas gentes multis partibus fuperarent.

I

Preeterea tantam vim Chriftianorum in orbe

!

Romano fuiffe , ut, fi in alium locum fecef-

;

/

fiffent, folirudinem inducturi fuerint. Ju-

Ól h

flinus martyr , qui fub Trajano vixit; fub

L

-Adriano, & Antonino Pio floruit, & Anto-

timo, martyrio plo-

n-irïi Philofophi anno fep

riose

Ll

3

n*

4

| (c) Francif: Alvarves in bi]faräaï&b

«

iüpi:".tlz multa nar.

rat ca

L

0

W,;J;H

Tïfrtnll. contra yudæas,v..þ

182

D&g ]ESU'CHRISTI

* tefi

riosé defundus eft, contra Tryphonem Ju-

( ter]

dzum difputans, Primüm ne nunc quidem,

« eni

inquit, ab exortu folis ad occafüm genus

[ s

«C

veftrum pertinet : fed nationes funt, in

l(&

quibus nemo adhuc generis veftri habitat.

[44

I(X

Neque enim ullum eft hominum pgenus,

five Barbarorum, five Grecorum; five

€«c

& u

eorum , qui quovis nomine appellantur,

3 Päh

aut eorum, qui plauftris pro domibus u-

&«

( fe

tuntur, aut qui domorum ufüm non ha-

«c

bent, vel in tabernaculis eorum, qui pe-

M

C n

cora pafcunt, habitant, apud. quos non

; i |

.Jefü, qui cruci füffixus eft, nomine pre-

U

ces, & euchariftie rerum omnium parenti

& m

& effe&tori fiant. lreneus, qui & ipfe

füb Antonino Pio, & Antonino Philofopho

* Dri

* flo:

floruit, ita (g) fcribit: Sed tamen virtus tra-

ditionis una, & eadem eft; & neque hz, que

Crt

[í4

d

in Germania fünt fundata Ecclefize , aliter

€c

credunt, aut aliter tradunt, neque ha, qu&

Vi

in Hiberis fünt, neque ha, que in Celtis,

Mu

[44

* Inm

neque he, qua in Oriente, neque h&,

q

Tor

que in ZFgypto, neque ha, quae in Lybia,

Apol

neque ha, qua in medio fünt conftitutz:

íed ficut fol creature Dei in univerio

(€ tan

[44

« de

mundo unus, & idem eft , fic & lumen,

« us

[41

pr dicatio veritatis ubique lucet, &illu-

ün

minat omnes homines, qui volunt ad Co-

j

nitionem veritatis venire. 'Tertullianus

Ils

(

ag

r, inquit,

i

bro contee Jud&os: In univ'effä

1

uf

« terram

';g) Lib. i. cap. « :

e

CrARITATE & GroRia.

183

— d

terram exiit fonus eorum ; & usque ad

Dd

c qui

terminos terrae verba eorum. .1n quem

enim alium univerfz gentes crediderunt,

mgt

s fb

nisiin Chriftum, qui jam venit? Gui enim

&c

& aliee gentes crediderunt? Parthi , Medi,

hr t

"

€«c

Elamite , & qui inhabirant Mefopota-

I N

éc

miám , Armeniam, Phrygiam, Cappado-

m l

[44

ciam, & incolentes Pontum, & Afiam,

)peïhurlï

éc

omlbi:

e€x

Pamphyliam, immorantes /Egyptum, &

re

ionem Africa, qua eft trans Cyrenen,,

"o

[(4

h

inhabitantes, Romani, & incolze tunc, &

) qUi P

[44

in Hierufalem Judei, & cetere gentes,

j 1

[44

üt jam Getulorum varietates, & Mauto-.

mi p

&

rum multi fines , Hifpaniarum omnes ter-,

d

[(4

mini, -& Galliarum diverfce nationes,. &,

i Ü

pii

«

Britannorum inacceffa Romanis loca, Chri-,

ibf

[44

ij

fto veró fübdita, & Sarmatarum, & Da-.

Ottus *

[44

th'cf; qlll

[44

corum, & Germanorum, & Scytharum;.

& abditarum multarum pentium, & pro-

iæ, ahïf*

[(4

s

vinciarum, & infülarum multarum. nobis

3 qw

[(4

ignotarum, & qua enumerare minüs pof-

Di

[44

i

umus.

In quibus omnibus locis Chrifti,

1eque E";

[(4

nomen , qui Jam venit, regnat. Idemin

TU

Apologetico loquens de Chriftianis : Quid

10[&1.[113;

W

(..C

.tamen, inquit, de tam confpiratis unquam,

u

denotatis , de tam animatis ad mortem

U

€c

.usque pro injuria repenfatis? quando vel.

, u

,una nox pauculis faculis largitatem ultio-

i 28 V

.nis poffet operari; fi malum malo difpun-

o

1]

gi penes . nos liceret? Sed abfit, ut aut igni

ivina fe&ta ; aut do-

j

t

Bl

eee

4

* leat

$

Dz Jzsu ChnisTI:

du

** leat pati, inquo probatur. . Si enirn hofles

€«€

| lam

eXfortes , non tantüm vindices occultos

terün

€c

l

€

agere vellemus , deeffet nobis vis nume-

tantü

rorum, & copiarum? Plures nimirum Mau-

ficre

€c

ri; & Marcomanni , ipsique Parthi ; vel

fuiff

€c

quanteecunque , unius tamen loci, & fuo-

«c

dio,

rum finium gentes , quàm totius Qrbis ?

prio

€c

4c

Exteri fuümus , & veftra omnia implevi-

quo

inus,

Urbes, infülas, caflella , munici-

triri

€c

€c

pia, conciliabula, caftra ipfa, tribus; de-

temp

curias, palatium, fenatum; forum. . Sola

Viror

€«c

vobisrelinquimus templa. .. Cui bellonon

Mi

«c

Qurte

[14

idonei , non prompti fuiffemus, etiam

impares copiis , qui tam libenter trucida-

1]

[14

€c

damur ? Si non apud iftam dilciplinam

tbfo)

occidi magis licerer , quàm occidere ? Po-

[44

€c

tuimus & inermes, nec rebelles, fed tan-

tummodo difcordes , folius divortii invi-

[44

dià adverfüs vos dimicáffe.

Si enim tanta

€c

vis hominum in aliquem orbis remoti fi-

l

e

Clefi

num abrupiffemus à vobis , füffudiffet

&c

VE

€c

utique damnationem veftram tot, talium-

kü"xg

que amiífio civium : imó etiam ipsà

g

€c

€c

inftitutione puniíffet, Procul dubio expa-

viffetis ad folitudinem veftram , ad filen-

«c

€c

tium rerum, & ftuporem quendam, quafi

mortui urbes quzsiffetis, quibus impera-

ter

€c

€c

retis.

Plureshoftes, quàm cives vobis re-

eor

«c

manfiffent. | Nunc eniin pauciores hoftes

[ I

habetis . pree . multitudine Chriftianorum

p

* pené omnium civium,

Idem ad Scapu-

hi

am.

—

:

CraARITATE & GLOR;A.

184

[

1

m

]i«

lam. ,.Hmiijü'säbdivte(timoniorux;; omres ve-

s n

terüm libri pleni (ünt : Verüm nos paucula

Vis QU

tantüm delibavimus : qua in preefentia fuf-

irmt

ficere credimus , ad probandum immenfam

i,

fuiffe vim hominum , in ipfo Ecclefie exor-

,ci, &(L"

dio , amplexantium fidem Jefu.

Que fuit

i (

prior pars ultimi*hujus traétatus noftri : in

j inps

quo siza*yo*yixec probaturos nos recepimus,

lj ff

mirificam fuiffe eloriam fidei Chriftiang,

r

temporibus Apoftolorum, & Apoftolicorum

i X

virorum : quam duabus hifce partibus ma-

|pelono

ximé conftare diximus , multitudine con-

l efï?fï

currentium ad fidem , & eorum erga fidem

g m

zelo incomparabili,

P L'iOrgln itaque partem

qiau

abfolvimus.

i t

$ (äd [QF:«

PU

" CAPUT XXV.::

.af ï'äfïf

Quantus fuerit fidei fervor in Ec-

, il

xXlefia primitiva: & comparatro cz-

(f

leftis do&trine, & Chriftiange cum falfis reli-

t0l;

fl

jf

- gionibus, & cum philofophicis, ac hu-

ehift !

)

manis difciplinis.

T

T

.TUnc ad alteram partem agpredimur , in

m

x:

qua nonnihil tractabimus , & quàm po-

nd if

terimus breviffimé , de fervore fidelium, &

u

eorum in fide incredibili conftantià in Eccle.

g*

j

/fia primitiva. . Quee res aperté eam, de qua

agimus ; Jefu gloriam - comprobar.

Cum

adw

—'enim ^omnis eetatis ;

utriusque fexus: innu.

i

M 5

mera

*

rg86

Dr Yssu CunisTH.

-

mera hominum millia lingt—xïs , moribus,. ri-

mpt

tibus differentia , per univerfas Romani or-

Di;

bis, & aliarum omnium gentium. provin-

! re füQ

|

clas, novo fidei calore animarentur ad mor-

E

fimis:

tem tam libenter, ac fortiter füfcipiendam ;

; bolir

à qua humanus animus tantopere naturà ab-

|qu

horret : fieri non potuit , qui illa contem-

a

plarentur ; quin fuerint obftupefacti , pra-

verfü

fertim ob id, quód in Philofophis ; ac. Deo-

; Cófc]

rum füorum cultoribus nihil fimile aut ipfi

; Jütenf.

confpicati fuerant, aut memorari audieraut,

bis

Idcirco ratione inità , & comparatione factà

Tepti

fuorum morum cum moribus Chriftianorum,

admirabilem fidei vim , & Dei ;potentiam

ET

agnofcere, & celebrare cogebantur.

Que

Tibl

runc clariffimé fe produnt ; & maxime elu-

1là f

eent ; quando cum gentilium Deorum ; &

ü'; (

humane íapientie vanitate comparanture.

peban

ii lob

'Tunc enim res ipfa declarat, quàm invalidz;

ac infirme fint diaboli, ac totius tartarei re-

: Cf

pni vires , quàm enervis potentia; quàm

| Verün

inanis fapientia mundi, ad incomparabilem

E

illam collata virtutem Chrifli ,. ceeleftem vim.

N

Spiritüs San&i, & invictum fidei robur.

N

Sünt enim mirabiles fidei effe&tus ;; quane:

CR

quam extremis hifce temporibus minüs ap-

hr

pareant :: quibus , juxta Domini pr&dictiow;

us

nem;fides; & charitas frigent : odia verós:

pre

& diffidia internecina fervent ; olim autem

Afà

maxime enitüerunty cum Ethnici Imperato-

Quer.

us edictis

res.; alitque ipf;deleg reges feralib

compel-

Ug

'

u eamneii

CraRiTATE & GLORIA.

1'78 7,

nibis -

cbinpellerent Chriflianos ad facrificandum:

omi

Diis; & abnegandam fidem, iis, qui id face-

| prom

re recüfarent, morte propofità , cum atrocif-

T

fimis poenis, &cruciatibus. . Videre erat dia-.

Yentit

bolüm univerías fuas expedientem.artes, at-:

quid

queé vires , tyrannos ; Pralides , Magiítra-.

ii

tuis, cum fatellitibus , ac tortoribus füis; ad.

um

vérfüs inermes Chriftianos, velut ad pugnam

r

cóncitatos : nihil non in fidelium perniciem

intentati earum rerum , quae maximé horri-

T

jl

biles effe judicantur : vincula , exfilia, di-

y d

reptiones bonorum , profcriptiones ; carce-

anorurj

res, equleos, ungulas, ignes, cruces, gla-:

ofentit

dios , immanes beftias , & quacunque ter-

.. Q

ribilia excogitare truculenta tortorum inge-

n Ü

nia poterant.

Diftrahebantur , diffecaban-

!

H «

tür, evifcerabantur , affabantur , confrin-

at

