gebantur offa, concidebantur membra, velut

nvalidæ:

in lebete.

Sed hzc omnia quot martyrum

a

Chrifti myriades , non- folum contempsére,

verüm etiam optavére pro fide Chriíti? non:

ls quäfü

detrectantes pugnam , fed ultro provocan-

tes hoftem : donec tandem omnis adverfa-

n

T

riorum potentia fradla eft , mundus concul-

catus , diabolus defpicabilis redditus eft, &

j QW

enervatus ? 'Tanta erat fuperna vis, atque vir-

x'mü,

i

Fædl&io

tis , adverfüs quam nec inferorum portae:

pr&valere porerant.

Arrius Antoninus in:

u j

Afia , üt (a) Tertullianus refert; cum perfe-

" aüïæ

S- civitatis

p

u

queremr in&antgr ; omnes illiu

11*.

-a

$ edlilb

Ch:iüigni

u

: (al'ï'Te)';ni!. a& 5001;1117;?71..

TT

4 fDi"JES'U CunisTI

——

2

Chriftiani manu factà , ante tribunal ejusfe- 'pui

* apfü

fe obtulerunt : quorum multitudine pertur-

batus, paucis duci jutlis , reliquis ait : à d-

* tam

| 'ünfa

Aol , i SéAert a709vaem , u(vijavovc 9 Qpóyrouc

iyere — O miferi, fi mori vultis , precipitia

, Exíth

i f

habetis , & laqueos. ^ Tanta erat martyrum

€onftantia, ut' confünderet períecutorem.

Tuj

e051I

Eufebius ea, qua fübjecimus, Diocletiano

imperante, in adolefcentia fua vidiffe fe me-

—

ftia

Vit 7

* morat. Nosipfi, inquir, per idem tem-

* pus, cum in /Egypti partibus ageremus,

.ädegit

* oculis noftris confpeximus, ut fedenti pró

ts re

« "tribunali fzeviffimo præiidi offerrentur in-

fiinp;

* numeri fidelium populi

Quos ille per

tullian

* ordinem confeffos fe Chriftianos , capite

enim.

* ple&ti jubebat.

Cümque hi certatim fe;

titm.|

li

*'& fponte pladio fübjicerent , confeflione

* premiffà , ille inhumanus, & crudelis; nec

A din

qud.

** multitudinis contemplatione, nec virtutis

* eorum magnitudine permotüs , düci ni-

princi

tüte in

* hilominus omnes, & capire cadi jubet.

*c€ Egrediuntur cuncti pariter in contipuum

Binem

* moenibus campum ; non carnificum nexi-

Iphi

*-bus tracti , fed fidei vinculis collipati.

1

tmd.

* Nemo defuit , cum nemo eos fervaret:

* fponte omnes , imó alter alterum prave-

Qis]

* nientes , cervices ceedentibus objectabant.

Don

* Defecerunt carnificum manus , & fücce-

* dentes fibi invicem fatigati fünt : hebeta-

* ta eft acies gladii, ^ Videbam feffos refide-

Ü)1

[

nimos re-

ln

* re carnifices , vir;s refümere , a

04

x€ Pal;äl'e»

CriagiTATE & GLORIA,

189.

a qunemonnii

d

& Darare, mutare gladios ; dif:m quoque

* 3pfum non füfficere ad poenam.

Nullus

KC

it:gri

1

« tamen ex omnibus ; ne parvulus quidem

* infans, deterreri potuir à morte.

H

)pgäyi

!

t

i

Eufebius. In hunc mnodum & antea atroci-

ter fvierunt in Chriftianos Domitianus ;

m

engtott

'Trajanus , Antoninus Philofc

ophus , aliique

eosinfecuti Imperatores, . Sed inviécta Chri-

d

joditut

if fem

ftianorum patientia omnem fzevitiam füpera-

(dem t

vit, & perfecutores ad eam defperationem

adegit ; . ut -edicta fua refcindere , & fenten-

perefris

( p

tias revocare cogerentur : üt de (b) Domi-

tiano ; Trajano, Antonino Philofopho; Ter-

pmtir i

y lt

tullianus, & Eufebius teftantur.

Ingenti

enim multitudine deterrebantur tot innocen-

d

tium hominum , tam prompte fe offeren-

vidtid

tium morti : & invidiam tante crudelitatis,

vll

&c diritatis ferre non poterant , tnaximeé

JdeliS; j

quód contubernales , propinquos fuos , &

scti

principales quasque perfonas eádem neceffi-

d

l

M

tate involvi cognofcerent , ut apud Cartha-

al

einem accidit , (c) Tertulliano teíte. . Et

0nl

j

iphilinus ex Dione , in Domitiani vita re-

i

fert, Clementem Confülem , Domitiani pa-

conl

p

truelem , ob confeíTionem Chriftiani nomi-

f

j

nis Romz occifum: & Flaviam Domirillam,

"

&abq*!

-

Domitiano fanguine propinquam , au*yye

in

J

f

—

5

;

(b) D? Domitiano Tertull. in

L,A'p'olöget., 'Eujzb;' i. £

^ eap

.29. de Trajano, Q* Anton. V hilo

ff

in. Apologet.

f(bi'ibf ;71*?'(1;1.'.

l

3mm03

(c)..4d Smpulzfm-

í p?lï"ï

*

190

"^Ds Jssu CanisTi

m —

in Infülam relegatam , quam D. (d) Hiero-

dotes.

Hecc

nymusPontiam nominat. — ézmey9n'yag du-

qoiv VyrAnu a Senv:c : Delati funt; inquit,

qud

dotun

tanquam impii in Deos.

Sic enim pagani

a 9ovc (e? appellabant Chriftianos.

Cete-

inof

ial

rüm ut ad propofitum revertamur , hujus-

a

cemodi exemplorum plura: paffim occur-

ä

ujus

runt, que declarant mirificam fidei vim; &

enim

Domi

potentiam Chrifti.

Sed age intueamur ex

adverfo idololatrici cultüs vanitatem : ac:de:

Tüdre

! Mifon

inde humanee fapientieejimbecillitacem; acin*

r

"mitatem. — Poítquam femel tantüm à Con-

ité j

j

antino Iimperatore idolorum templa füb-

HlSï Qqi

verti jufía funt , & omnes , quotquot füb

n

ts

Romano imperio degerent , edicto moniti

fünt pàrere Chrifto , atque in media urbe

tis; d

(£; Conftantinopolitana falutare fionum cru-

ftlo hg

cis ere£tum eft , repenté omnis Deorum re«

Bütum;

ligio concidit : nec inventus eft quisquamy

Qs

[

ui pro Deorum fuorum defenfione vel tan-

Tij

tillum fefe commoveret. : Videbant templo-'ï

- über.

D f

rüm prerumpi fores, nudari tecta ; tabula-

ra convelli, quicquid ex ere ob antiquita«

Doteft

tem. commendatum venerati fuerant;, toto:

müdþw

foro provolutum, in circo Delphicos tripo-

Qs

&

das, Heliconides in palatio effe , aureas; &o

fàcer-

Chrif

argenteas Ratpas in ærgrium conferri ,

dotes.i'

Icar

(d) dn AC'P"Mþbio Paule , Tom. L.

()

4

(€) J'afltinus in Apolog. 1. Dion in vita Nervit; ^ At

(7)/1

Jnagor. in' A

puleg. ad Anton. Q* Cemmod,

(

) Dj

e

"Eufeb. in vita Conflantini.

e

CraRiTATE & GLORIA.

d$i

— —

j

dotes.ex adytis fuis protrabi non.fine rifü.

Wi

Hac omnia fieri videbant ; & patiebantur;

quód detectà idolorum vanitate ,. & Sacer-

n.u,«i "

Vfl t

dotum fraude , vel inviti priftinam ftultitiam

n

apnófcere , & miferiam füam deplorare co-

jr d

l

erentur. . Nihilo effieacior fuit Principum

h

Hi

m od

ujus fzeculi Philofophorum doctrina.

du

enim à Nerone Imperatore , ac deinde à (g)

Domitiano urbe, ac Italià excedere juffi, pa-

d

4

1

u

ruére- protinus : quo tempore Fpictetus ;

Mufonius , Dion, aliíque multi Italià excef-

m u

m

(9

séré ; neque. qiisquam remanfiffe legitur ;

ff

j

nisi quód-Apollonius Tyanzus Romam ve-

( l

nerit ad liberandum Nervam , üàt (h) Philo-

Qu

ftratus (cribit.

Hsec eft enim idololatrici cul-

wäo f

tüs ;; & mundane fapientie ratio;, ut, cum

nediu t

otum t

folo. hominum errore, & opinione conítent,

parum ftabilitatis habeant ; faciléque tollan-

Veorom

s

?

tur, aur ultro definant. — Chriftiana religio;

immobili nixa fidei fundamento , authorem.

nv

lu

nt (

habet; & confervatorem Deum : cujus eter-

ng fapientiee, ac potentiz nulla vis obfiftere;

d

"i

poreft.. .. Hujus itaque rei contemplatio targ;

j

inexfpe&tate , tam incredibilis ; tam prodi-;

lram, [C*

gio(z; vehementer movebatanimos omnium;:

j t

G ad omnipotentis Dei gloriam, immobilem

g

u

Chriftianorum fidem farna celebrare ; pre-

atl |

dicare , in honore habere , cogebat.-

i

f/

(g) Aul.. Gell.. lib. a5.. cap. 1. No&. Att.

,

[

sovCbron.

i

"

- (b) Pbilofl. lib..7. cap. 8. de g;:a.gpg(zfn,. !

A-

*

192

Getkseneum

.Ds Jesv CunisrI

Àd ho

^CAPUT XXVI.

| enii

l Chrilt

Conclufio proximé precedentium

| um

Capitum , in quibus tractatum eft de

; udita

gloria Ecclefiz primitivae : & quae cau(z fue-

! Vr

rint férventiffimae fidei, temporibus Apo-

|

Terüm

ftolorum, & Apoftolicorum virorum.

Cl5 Qu

JEterüm haec tractatus. noftri pofterior

Hp]oru,

C

pars latiffimé patet, per omnia veterum

Wlï'?(]hg

Ícripta diffufa,

Itaque pauculis hifce tefti-

f

inoniis contenti erimus in his progymnas-

ag

matibus noftris : atque ita concludemus , ve-

&GUe

riffima effe, quze diximus de ingenti multitu-

| Vérüm

füni

dine fidelium in Ecclefia primitiva ; déque

eorum in fide conftantia , & flagrantiffimo

Tüntür :

amore erga Dominum Jefum, — Que res eà

Que en;

nos provehunt, ut credamus valde celebrem

APOM

fuiffe fideigloriam temporibus Apoftolorum;

Qd

& Apoftolicorum virorum : ac proinde eX-

d d

citant, utreliqua perveftigemus;qua ad Evan-

it&e

gelice hiftorize dignitatem pertinent. — Vide-

téfünr.

licet ad hoc inquirendum, quae caufze impus

pl

lerint tam numerofam multitudinem, nullis

STUs.

hujus mundi pramiis illetam , imó omnt-

Rss

bus modis undique deterrente mundo ; uf

Téfem

do&trinam Chrifti füfciperent , eámque tan-

tdt (

tà animi conftanrid ad mortem usque defen-

. Jüsmo

derent. Et quidem proclive eft ejus rei cau-

"Qunr

fas invenire, quàd ipfze fefe prodant, & pro-

kf"fg&zzz

?tgg"magn.itudinem fuarn latere non :EOi int.

a

(3).4;').

me— RRss

CLARITATZ & GLORIA.

193

Ad hoc enim inducti füerunt ; primüm re-

J

centi memorià celeftis, ac perfectee doctringe

denty

Chrifti , ejüsque incredendorum miraculo-

rum; quz fuperioribus ízeculis invifa, & in-

m

audira , nature vires füperabant, & nisi De;

cali

virtute edi non poterant : tum per aliarum

b r

rerum confiderationem , de quibus fuis lo-

AIrtt

cisegimus. Deinde ipforum quoque Apo-

ftolorum, & difcipulorum puritate do&trinae,

i poüezhï

j vt

viteeque integritate commovebaniur, & con-

hifets

fpectu divinorum operum, que ctiam ab il-

rogymi

lisin nomine Jefü multa , varia, mirifica,

& ftupenda fiebanr.

idemüï L

Qu qualia per uni-

m

ver(um orbem fuerint , ex iis eeftimare pof-

[m ) däcü

fumus , quz apud Hierofolymam facta nar-

ytitil

rantur à'Luca in ACtis Apoftolorum.

Ne-

(Quef*

que enim exiftimare debemus , poteftarem

j

Apoftolorum loco circumclufam fuiffe, Sed

poltif

quemadmodum grandia funt , qu& apud Ju-

proinöif

deos ab Apoítolis gefta commemorantur :

fic & ea perinde, quze aliislocis ab iis prodi-

[uæä

tafunt , illuftria, & miranda fuerunt.

Ex-

a

f

empli gratià, fi cire velimus, qualia fint, quae

a

lnem 1 qv»

Petrus geflit Romze , ad ea recurrere debe-

i*

mus;quea apud Hierofolymam ab eo gefta

mundü

referunt : quz quidem füprà, quàm dici po-

teft; fplendida; & magnifica fuerunt. Cu-

et

i

"i

jusmodi funt, que in (a) A&tis Apoftolorum

s :

Ü

p

leguntur; in hunc modum : Magis auzem

Mf

fudo vi-

d

qugehzfur credentmm zn Domino multi

)

3lï'

—

' 'rm*'um

j

N

(a);;*;cl $

Dz Jssv CHnrisTI

s

PA

vorum, ac anulievum , ia ut in plateas ejicefenï

t a

tantà

anfivinos , €g ponevent in le&ulis , ac gvabatis,

ipef

ut veniente Petro , Jaltem umbra illius obum-

bravet quenquam illorum, eg labevaventuy omnes

quam

add

ab iufirmnitatibus fuis. — Concurvebat autem 9

anultitudo viciuavum | ciottatum Hierufalem,

—— —

td, t

que

affeventes «gvos , €9 vexatos à fpivitibus un-

Tefür

mundis : qui curabantur omues , dravrec. Hi

cumi

pauculi verfus fatis declarant magnam excel-

lentiam, & admirabilitaremrerum à Divo Pe-

multi

tro geüarum.

Id veriffimum effe compe-

qpertd

Quftm

riet; quisquis Hierofolymitance urbis nobi-

litatem , frequentiam, & celebriratem fum-

—

mam perfpeétam hsbet, in qua omnes fana-

(

bantur , quotquot fanitatis adipifcendae gra-

tià ad Petrum accederent, aut adducerentur,

De.

& vel umbráà rantüm corporis ejus obum-

lorun

brarentur. leitur quemadmodum heec apud

f

Hierofolymam à Petro gefta 'preeclara funt;

ad eundem modum preclara quoque fuerunt,

qua ille geffit apud urbem Romam ; item

apud Pontum, Bithyniam, Galatiam ; Cap-

Ib u

a

dociam: & Paulüs apud eandem urbem

h

[g

omam ; &in Arabia, Grecia, Macedonia;

feci

Illyrico, Hifpania: Joannes in Afia : Mat-

i

thaeus in ZEthiopia : "Thomas, & Bartholo-

ompn

maeus in India

Andreas in Scythia ; alii

reh'q

aliis locis Apoftoli , Diaconi , feptuaginta

PES

«ven

Difcipuli, aliíque pari virtute prediti.

Vàn

rum itaque rerum confideratio univertum

hrifti,

I:

mnundum incitabat ad weneratiox.lem: E

N—

PCF

(bm

[ d

CranRiTATE & GLORIA.

195

um

per cujus folam nominis invocationem (b)

" e;w

it gr-zlasi;.

tanta patrabant Diícipuli , quanta Chriftus

il de

ipfe fecit; cum verfaretur in terris. . Quan-

quam non fola miracula preeparabant animos

Vfllï!!l'ül)ïl

(t d

fj

ad fidem , quemadmodum nec fola do&tri-

!

na, aut alie res fingule ; fed univería fimul,

Fa

"m

j

quz in Jefu vita, ac morte , & deinde poft

refürrectionem divinà virtute edita funt ,

TL

mam a

cumiis comparata, que ante ejus nativitatem

tr

multis faculis, aut fi

o

ouris adumbrata, aut

D

aperte predicta fuerant. Qua de re B. Au-

[l comg

urois 10

guílinus pulchré traétat epiftola 3.

qir

It

ome

CAPUT XXVII.

(ontt

C r

(Qucrdd

De czcitate Judeorum iucredu-

lorum : five quomodo ac: piendum

hii

fit; quód Judei in increduli:ate per-

i

Iu!

a

manferint.

que

fueu

U cum ita fe habeant , non ab re mi-

iib V

rum videri poteft , quà ratione factum

YT

fit, ut cum omnia teftimonium preberent

ldem urh

fl

Jefu , ftupenda miracula, qualia nemo alius

Ms

fecit unquam, nec facere potéft. Doctrina

|

[1-

A

incomparabilis , & füpra humanam , quam

&

omnes tantopere admiratos fuiffe diximus;

XY

g^

reliquáque figna evidentiffima omnia , quae

eg"»

(epnl

j

eventura Prophete premnuntiaverant : jam

sl

Evangelio corufcante , & regno Chrifti per

jf

2

univer-

UW

aA

u

Pv

( b) Zeen, :4.

^

196

Dz ]rsu CunisTI

univerfüm orbem dilataro , totóque mundo

retulet

per fidem veluti renaícente , ea tamen ob-

m

Ítinatio animi, & cordis durities Judaeorum

ubi de

füerit, ut cum Meflize füi, tot fzeculis ex-

perfta

fpectati, regnum cum virtute veniffe cerne-

rent , attamen venifle credere nollent.

Fa-

rüm,

| lr

teri cogebantur illud effe tempus, quo tem-

« f

pore advenire Chriftum oportebat : id enim

& Pel.

manifefté Daniclis hebdomadz defignave-

| « ris(

rant , qualitercunque tandem computaren-

* Jefe

tur: atque ipli adcó non negabant , ut ea

res ad bellum adveríus Romanos fümendum

* Dtir

[ « Ti

eos ftimulaverit in primis, quód, uti (a) Jo-

j«

hum

fephus Judzus , illo bello contra Vefpatia- |

|

h ag

(

num Galilaeorum dux, teftatur, refponfum

Quid

in facris literis inventum effet , quo fignifi-

«(

Tilüs

cabatur eo tempore fore , ut quidam ex Ju-

quit,

deea oriundus , totius orbis terrarum impe-

Dio ,

rium obtineret. ;v,inquit, X,"n4oc» duQi-

('.' Pr Ofe«

GoAs i» Teic ifeoï& su gnu&voc "ygei Ua s at x&-

* Titon

À TOY Xcigüy tX^vov » iO Tfc duQac cic QuTOY

- pini

di£ei vàc oixsupévic.

H«ec erat Propheria Ja-

[1

cob Patriarchae

NT

Is aperté prezedixerat futu-

a

rum , ut tunc Meífias nafceretur , cum re-

; Tierod

enum Judaicum ad externos homines trans-

&

latum effe.. Quod tunc accidit. — Hoc ora-

füm ,

culum ita celebre, ac vulgatum fuit, üt Ech-

Proy]

nici quoque fcriptores ejus meminerint : ta-

Fant

metfi per infcitiam 5 & ignorationem Pro-

fere

phgticarum prædi&ionum, ad Chriftum non

1 e

retu-

(b) Lib. 2. eap. 1. de bello Jud.

(b Hl

—

CLARITATE ET GLORiIA.

197

J i?

t

retulerint , fed ad Vefpafianum Imperato-

rern accommodaverint.

Sic enim "Tacitus,

Judr

ubi de excidio Hierofolimitano agit ; refert

Fes &

perfuafum fuiffe Judaeis, eo tempore futu-

Yle r

rum,; ut valefceret Oriens, profectique Ju-

lent, D

daeà rerum potirentur, Sed fatius efl ur ip-

, qUO !ï

« fius verba adferamus. Pluribus, inquit,

t idar

* perfuafio inerat antiquis Sacerdotum lite-

d

[

ris contineri ,eo ipfo tempore fore, ut va-

»mpumra?

lefceret Oriens; profectíque Judaà rerum

T

[4

€

porirentur.

uae ambages Vefpafianum,

ümentur

ac Titum predixerant. — Sed vulgus more

u

humane cupidinis fibi tantam fatorum

| Vi

magnitudinem interpretati , ne adverfis

i

quidem ad vera mutabantur.

Et Sueto-

[44

p

nius in vita Vefpafiani , Percrebuerat, in-

m d)

[14

quit; Oriente toro vetus, & conítans opi-

unt

nio, efle in fatis , ut eo tempore Judzeà

',MGXQ u

[

profecti rerum porirentur. ld de Impe-

r V

ratore Romano , quantum eventu poftea

: »k M)F.W

patuit , pradittum , Judzi ad fe trahen-

tes rcbellàrunt.

st

Eodem pertinent, qua

Kem[ fthïL

cx (b) Philonis libro de temporibus alibi de

pl

Herode dicturi füumus. — Vident omnia, qua

ins 9

de Chrifto praediéta erant , quadrare in Je-

f

f

füum , atque ipfum advenifle tempus , quo

Id

;!.

ii ii

Prophete venturum Chriftum prenuntiave-

yint

rant ; tamen, velut cecitate correpti , agno-

ndn t

fcere eum nequeunt. Sic enim Joannis cap.

j

12. fcriprum eft, quamvis multa miracula

j

"

i

3

-'/

]efuä

(b)ad? compendie vite Demiui , cap. .

198

Dzr Jssu CunismI

r

Jefus feciffet coram Judais, tamen illos non

diáqu.

[44

credidifle in eum.

Et Paulus Actorum

Gredan

13. Vobis, inquit, Judeis oportebat pri-

ampïe'

müm loqui verbum Dei; fed quoniam re-

008 ;

pellitis illud , & indignos vos judicatis

ernt

€c

eeterna vitae ecce converrimur ad Gentes.

enm

Idem (c) alibi dicit Judaeos incredulos fuiffe,

mult:

non placuiffe Deo , & iram Dei perveniffe

mult

fuper illos usque in finem. . Quid iliud eft;

fom;

quod obftitit, quó minüs Judei Jefum reci-

(fi]u

perent ; tantà divinorum, & infignium mira-

füsnmg

culorum copià, tanrà doctrinz preecellenti?

fofoly

non folüm implentem vaticinia Propheta-

-

um

Chrü

rum , verüm etiam long? exfuperantem?Ad

hocrefpondendum putamusin hunc modum,

i, 4c

juxta (d) Irenzi fententiam ,. quam füprà ci-

3gol D

tavimus ; quód Judai omnes , quibus cordi

if*.'dl, )

erat obfervatio legüm divinarum, accurrerint

Ti

ad Chriftum, & fàalvati fuerint omnes.

]ta

pun ]

enim accipienda funt, qua in Actis Apofto-

Iut,

Qutt

lorum de univerfi populi Judaici favoreerga

Chrifti diftipulos , & de multitudine cre-

Q

dentium Judeorum referuntur. Quale eft;

pras

quód capite 2. (e) Apoftoli dicuntur gratiam

tuif

habuiffe ad omnem plebem , hoc eft, apud

]f

omnem plebem grariofi, ac favorabiles fuiffe;

inqt

& capite 6. quód multiplicatus fuerit nume-

mv.

rusdifcipulorumin Hierufalem valde. Hec

agj

aliáque

mod

! (c) 'J.?bej: 2.

(d) Lib.4

(e) AZ

T.

( i

Q

CrARmITATE & GroRIiA.

199

at Ü

p

n ts

aliáque his fimilia loca , ita accipimus ; ut

s Ab

credamus magnam Judaorum multitudinem

(cilicet omnes bo-

od

amplexatam fidem Jefu :

nos , acfue falutis amantes ;

five quotquot

[uoniamra»

Sic

y i

erant preeordinati ad viram zeternam.

rad at

,

enim . Jacobus Ac&torum 2:. teftatur, non

lulos f

multa millia , üt vulgatus textus habet; fed

l

[

| parvet

il

l

"

multas myriades

Juda&orum credidiffe in Je-

füm , üt Gracus rextus claré exprimit.

Et

ibl

(f Jofephus in Antiq.

fatis declarat , Chri-

jemre

bonoes Hie-

qium n

ftianam religionem apud omnes

rofolymis in pretio fuiffe, cum ita fcribit:

epclnt

cedem Jacobi fratris Domini , & aliorum

ht

Chriftianorum, tam zgr? tuliffe omnes, bo-

at

ni; ac equi fervantes, &legum ftudiofos ;

yncrmuf

j

1

ul

r

j

Zror àd Éxouy. vorietxés aron v xovrd) avv 7ró2uy

eivau, xg) 7r&gl voUc vóuouc d'xgiGEic . Ut Ana-

ubiat

D

niam cedis authorem eo nomine apud Agrip-

; gccuïïïfïä

& Albinum Prafidem defer-

pam Regem ;

*

rent, & fummi

Sacerdotii honore privari

niglj

| fäVOfwg

curarent. Idem (g) ]ofephus.manife&*e de-

clarat, omnes , quotquot non averfi effent à

mane d

"]

Qu

praedicatione veritatis, preeceptis Chrifti pa-

ruiffe. — Verba ejus inter ceetera de Domino

YUf

p

Jefu honorifica haec fünt : &v d'id'doxaAsc ,

C eü)

f

(

inquit, dv3eorev vvrid'niirii d2v d'exous-

pié |

yeov.

Preceptor erat hominum , veritatis

r

TL

j

amantium. .Hoc enim certum eft, quemad-

jl ?

nem multi etiam ex (h)

ühj j

mmodum ante paffio

Na4

princi-

(£) Lib. 20. cap. 8. Antiq.

Q) Lib. 18. cep. 4 Antiq.

(h) joan. "

200

Dr Jssu CunisrI

ass

principil?us credebanr in Jefüm , ita polt re-

(ant .

furreetionem non folüm ? plebe multos, ve-

bit;

rüm etiam Sacerdotum multam turbam fidei

nem |

obediviffe, àt fcriptum eft A&orum 6. Qui

Chri(

quidem omnes non jam ampliüs Judeeorum

preci

nomine cenfebantur ; fed in Chrifti nomen

. | admi

gentémque transíerant,

toto mundo jJamnoti, vi|

& celebres : quanquam cecteris Judais per-

! cére

mixti, nullà re mapis internofcerentur , quàm

; liony

modeftià & emendatione vitiorum priítino-

; lotg,

rum, E quorum numero multi , durante

dvari

bello, quod cum Vefpafiano geítum eft, &

miléa

|

obfidione Hierofolymæ imminente , in Co-

QUO t

nyl t

lefyriam , Dafanitidem, & Decapolim fecef-

l

ferant , aliáque Juda vicina loca ; ut (1)

; mpld

Epiphanius , & (k) Eufebius fcribunt : ac

|

m -

proinde non omnes Judai increduli fuerunr,

j iquen

üt & Paulus Apoftolus teftatur , cum (1)

il t

ait : Quid enim fi quidam illorum aon cre-

|

1

fétum

diderunt? Significat enim, nonnullos in in-

fifim :

credulitate permanfiffe, non omnes, Etad

hus

Romanos cap. 1 1. dicit ,

Deum non repulit

Tütm i

fe populum füum , fed

(m) reliquias fuifle

il ]

juxta electionem pratice,

Nimirum illi re-

] ah «

filing

fpuerunt fidem , qui Chrifti gratià indigni

dinidu

erant

() Epiphan. ber. i 2

tea 1l

9. cont. Nazar. Q? ber. 30 . cent.

Ebion ae lib. de

menfuris.

(k) Enfeb. lib,. ,.

€ap. $. Ecclef. biff.

074. 3

| ) C;

? 3

(m) Augnflinus lib. g. cap. 46. De civitate Dei, Plu-

[

rimi , inquit , crediderunt. Loquens de Judais.

d

CrARITATE & GLORIA.

20I

—

It ii

erant ; ad quos adventus ejus non pertine-

hus

]

bat ; juxta (n) Malachiam . & qui dilectio-

rbun

[

ï

nem Dei non habebant , juxta fententiam

inf(

lll

Chritti, Joannis capite 5. In quo numero

Judemnt

precipué ponendi funt , qui rempubli.am

i n

adminiftrabant ; qui omnibus modis, omni

p j

vià obfiftebant, ne Chriftiana religio publi-

idei

cé reciperetur, quód eam füis commodis, ac

Iu qu

honoribus officere judicarent. BDeinde Ze-

j priiïinc-

lote'; atque alii confimilis factionis homines,

, üürtt

avari , ambitiofi , impuri , aut literz legis

I CH;&

malé addicti : qui cum tempus adeffe fcirent,

d inCB?:

quo tempore natum efle Chriftum oporteret,

nullà tamen re permoveri poterant; ut eum

Jim ïec;?-

3, U

ampleéterentur, fpirituale regnum proferen-

ibunt: &

tem, Cupiditatibus enim füis excecati, to-

j o

g'tique mundo, & carni dediti, homines fedi-

cuin

|

tiofi, novandarum rerum cupidi, (0o) ter-

000 d

renum quendam , & bellatorem Regem, &

llosit

falfüm Meffiam exfpectare malebant fuüis mo-

ribus accommodum , à quo opimis devicta.

s h

]

rum gentium fpoliis affatim ditarentur: qua-

n p

us

lem poftea nacti funt ( p ) Barcochebam, cui

ab eventu nomen inditum eft Ben- cosban,

um il

j n

filius mendacii , qui toti genti exitium attu-

lit; imperante Adriano. Quae caufà & an-

u

'//

tea illos impulerat ; ut & Nerone imperi-

N 5

"E d

tante,

(n) Cap. 3.

(o) Joan. s. ibi : Si alius venerit in nomine fuo, &e.

I Is n

(p) Pide Pet, Galat. lib. 4. cap. 2x. de Arcan. (9 lib.

7. cap. 15

" W

202

Dz Jssu Cnunisr:

tante ; adverfus Roman(;;?ebellarent; nam

* Qnnc

& tunc alium quendam falfum Meffiam (übi

* cu

adfíciverant: quos pofteri eorum imitati , in-

[

credibile dictu quàm fceedos, ac pudendos er-

Ui

rores , quantà animi pravitate , pervicacià,

X Ti

czcitate defendant.

'Teftis eft Nicolaus de

& n

Lyra , natione Judeus, & Hebraicarum li-

«

IHF

terarum , rerümque Judaicarum valde peri-

[( quo

tus.

Is (q) fcribit, Judeos fuo fzeculo ,

[

dU

cum in longius tempus adventum Chrifti

" d

j

porrigere non poffent , ita firmiter credidif-

prof

ífe , excidii Hierofolymitani tempore Meft-

( fum

(

fiam natum, ut incredibilia quaedam , ac

feoy

prorfuüs ftolida confingerent potiüs , quàm

[4

dem

ab ea opinione depellerentur.

Sed opere

« dUm

pretium eft, ut ipfius verbis rem commemo-

l Hafdc

remus. *« Dicunt, inquit, Judei moder-

TAf

€

€c

ni, quód eàdem die, quà fuit deftructum

videre

templum per Romanos, natus fuit Rex

üür ex

«

Meffias : fed adhuc non liberavit Judavos

Gendf

[(4

[(4

de captivitate, quia adhuc non habuit li-

Judae

centiam à Deo , propter eorum peccatà;

€c

lo

[14

fed ftatim cum habuerit ; exfequetur : &

ideo exfpectant eum venturum , fcilicet

[44

[14

ad füam liberationem , ficut filius Regis

natus , adhuc magno tempore exfpecta-

€e

turad regnandum. Sed porteft quari ab

eis , ubi fletir tantum temporis ? quia à

e«

]lS, Q

deftructione templi usque nunc fluxerunt

Tüm

[44

anni 125 1. Quiatemplum fuit combuftum

InCIfer

,« .anno

if

OEU noncieue-abcuapuU o

e

(f) Suger ultimug coput IHaie.

—

CragiTATE & GrOoRIA.

203

«

;

anno à paffione Domini quadragefimo fe-

fefim d

cundo : & modó occurrit annus Domini

imiij

€«c

1327. Ad hoc autem refpondent varié.

denst

Quia aliqui dicunt ; quód eft cum Ange-

lis , ficur fuit Moyfes 4o. diebus & 4o.

pervicacä

[44

Vicols

no&tibus cum Angelo , qui loquebatur ei

qicanm.)

in perfona Domini. A&or.:7. Alii dicunt;

vill p

quód ipfe eft Romz in porta fedens cum

j f

pauperibus, & leprofis : allepaates ad hoc

Mil ChF

illud Ifaize : Et nos vidimus eum quafi le-

«

r

profum, percuffum à Deo ; & humilia-

yye Me

[(4

tum. ' Er intelligitur de Chrifto ; etiam

m

fecundüm Hebraeos , àt dictum fuit ibi-

dem. Alii dicunt , quód vadit per mun-

s; 0

[44

So

dum in paupertate ; & affli&tione ad fa-

od

tisfaciendum pro peccatis Judaeorum. Haec

Lyranus , cujus dictis fi quis forté diffidat ,

il

'

videre poterit, quze à Petro Galatinoadferun-

tur eX Berefith rabba , five expofitione in

yfüt

yIt ]

Wt

Genefim , quz fümmxee autoritatis eft apud

Judaos ; atque ex aliis Talmudicis fcriptis;

p hii

nha

if PW ^

libro 4. capite 12. de Arcanis.

)que

"

If ; ,

EPILOGUS.

flis N

JEc fünt, oprime Le&or , que de clari-

r [

jf

H

tate rerum à Chrlfto, ejásque difcipu-

4

lis, cum fümrma omnium admiratione geíta-

J

;

, i

4

rum, annotare vifum eft: ut eà re cognità,

incitemur ad reliqua inveftigandum, quz ad

(

nent.

U

- Chrifliang fidei confirmationem | perti

Feré

g P

*

*

m

04

Dz jesu CunisTI

Fere enim fit, quae omnes admirantu;,-& fu. |Urbem

(ccide

ípiciunt; ut ad. ea fixiüs contemplanda invi-

temur.

"um à

In quo quidem argümenti genere

verfari valde utile fucrit: quód hoc fzeculo

lbüs

: Ecdefi

E

non pauci, hujusmodi rudimentis inftituen-

di, & praparandi fint ad fidem. Multum

Auftra

enim abefl, ut omnes, qui fidem Chrifti pro-

| Bibylk

; büsre

feffi funt; fidepradiri fint.— De ea enim fide

asimus, qua jam eó provecta eft, ut cum

| enti j

dilectione operari incipiar, & pulcherrimum

fhporf

hunc virrutum omnium comitatum fecum

lum |

trahit, fübmiflze humilitatis, columbinee fim-

thoritare

plicitatis , contemptüs fui ; obedientis ; pa-

d Pagan

tienti2 , innocenti , que nemincm ledit;

tominn

Obedien

neminem judicat ; omnces alios fibi preefert ;

Omnium

quae nusquam fuum commodum fpeétar, fed

ad Dei gloriam omnes curas , & cogitatio-

Qs ) fän

nes fuas refert.

Ws A

Hs virtutesubi abfunt, non

cít, quod quisquam glorietur de fide. Ibi

Üfums

enim aut defectum fidei, aut imbecillitatem

lts &

Oftam

efle cenfendum eft : quse vitia in multoruin

cordibus latere ; res ipfà teftatur.

Ex hoc

m fre

Til n

enim fonte innumere harefes, aliáque mala

exorta funt.

Orandus eft Dominus Jefus,

ut hanc fidem accendat in animis omnium :

Tedant

ne tandem offenfus turbulentiífIimis diffidiis

fs

noftris, & nunquam finiendis concertationi-

W : j

bus de fidei articulis, & dogmatibus, auferat

i þerä.

* Dut

regnum füum à nobis, & tradat genti facien-

ti fru&us ejus. Quodquidem quomodo fa-

hominm

of

€urus fit; jam declaratur, poftquam novum

Or beg)

N

CLARITATE & GLORI1A.

205

— Ó —

ID

Ü

Orbem, utramque videlicet Orientalem ,«

yandtin

Gccidentalem. indiam , Philippo Hifpania-

NH

j

rum, & Portupallie Regi noftro fübjecir; in

u

hoc i

ibus locis ubique Catholice, & Romane

x

s ii

Cclefiee fides floret : ut omittam repna in

Mi

Auftrali Africae parte fita : item. 7Ethiopige,

Jf

Dabylonie , Mefopotamie , Perfiz, in qui:

bus regionibus firma fidei Catholicae funda-

. &tini

menta jacta funt operà Patrum Socictatis Je-

lu at

nh1

&i

fu potiffimüm , qui in füis collepgiis, univer-

if [enit

fitatum formas exhibentes , magna cum au-

thoritate docent; & Mahumetanos, Judaos,

jine f

& Paganos fortiter revincunt, ac innumeras

,emiæ ) W

hominum myriades ad Romane Ecclefize

xm Itl

obedientiam

traducunt,

De

quorum

jget

f K

omnium in fide calore, multa narrare poffa-

mus , fané miranda: fednolumus digredi lon-

u

giüs. Adte igitur, optime Lector , reverfi

n

oramus, ut hunc laborem noftrum boni con-

f T

fulas; & , ut fidei agrum diligenter colas ,

«ditid

hortamur : nec à colendo defiftas, donec ad

qultot

B

eam fidei menfüram perveneris, ut firmiter

credas in Chriftum : non ob id tantüm, quód

i;iquefïjäïï

fidem à majoribus acceperis , & quód alii

gs ]

credant : fed ira, ut cum Samaritanis dicere

omüil?fl]:

potfis, Zam non propter loquelam tuam credi-

;; i

[

.'i;'

mus : ipfe enim audivimus , $2 Jcimus, quia bic

certauor

e[! veró Salvator mundi.

'Talis fides amorem

M äu&m

Dei nutrit; & ad eam dignitatem provehit

a

hominem , ut eum conjungat cum Deo , &

"

ad confortium perducat beatitudinis zeternz,

j

ad

053

*

206 Ds ]esu Cunisri CranmraTE & Grronn.

| Go

ad cujus beatitudinis certam fpem Dominus

Jefus animos omnium erigere dignetur, quot-

d

quot in Flandria noftra , aliisque Chriftiani

!

|

orbis partibus, novitiae cuidam fidei impro-

Q

D

vidé innixi ; absque charitatis informatione,

& fenfü , eique cognate humilitatis funda-

mento, füblimia immortalitatis praemia ni-

mium fecuri exfpectant.

Det Deus nobis

in omnibus intellectum, & impleat omnem

voluntatem bonitatis fuz, & opus fidei cum

virtute, ad gloriam fanctiffimi nominis

l,

füi : cui debetur omnis honor.

DE

3

»

PT

[/':

-

m5

5 ,

-»

g

Lii

v

"

u

--

;

P5

5;

(s ,4«3

N

P

v

j *

od

J dt

u

Deum

UI r

P& inQ

COM.

&G[ 7

dTR )o( iOb

197

mDomi

eXxodX5 Gb GX dXb Go GX äæwæ&ææ

D U

EO SNSD EO 70 TCOBYE QORU Y

j (

LN CUP UE æäääää?ääääïägöää

fieum

GX CX GEo Q? QD GXP Go GE E G GR

PO g x

formut

]tats

pran

COMPENDIUM

Jas?

Jeat 00

VIT A

i f

j Dormur

DOMINI NOS'TRI

V

JESU CHRISTI,

SIFE

DE REBUS EX'TERNIS

d

AD EJUS

2

VITAM PERTIN ENTIBUS.

CAPUT I

De duplici nativitate Domini No-

ftri Jesu C unismt.

jOftquam humanum genus , quod ad

imaginem, & fimilitudinem Dei crea-

tum ; & ab ipfo ortu cognitione ve-

ritatis inftrudlum fuit , perquam ad

Deum pervenire, & ezternarm felicitatem af-

fequi poterat : illud ; inquam , poftquam

per 1nobed1ent1am primi parentis in deterius

(

prola-

.

L

208

CowxrEND1UM ViT E

d

prolapfum eft, lumine rationis obfcurato

liftori

voluntate corruptá, carne etiam vitiatà, adeó

lmqu

ut jam homo perpetuum exitium , & mor-

tem vitare non pofíet : unigenitus Dei filius;

provid

confer

qui eft in finu. Patris , tantam calamitatem

miferatus , ad falutem ei præüandam infcru-

exitun

ümm

tabili Dei confilio in terram defcendere, cum

quale

hominibus verfari , & homo fieri voluit.

Neque enim ad hoc efficiendum creatura ul-

panter

bilitat

la idonea vifà fuit.

Hoc fibi muneris unipe-

nitus Dei filius defümpfit ; (a) quó falutari

do&trinà mundo prodità , & vià falutis exe-

It int

Ínt: p

mplo commonítratà , peccatis hominum in

imuffn

fe füfceptis, & per merirum paffionis füce

Dihi (

expiatis; jam per carnem cognatos homines,

Tra (

per fpirituale fidei, & charitatis vinculum fibi

conjungeret ;

& ad aeternze vitee confortium

fïabih'.a]

myno

reduceret.

De hocerandi,

& fublmi myüe-

Id

rio, & arcano Dei confilio, ac de caufis, cur

Deus przfcius , quid effer in homine, ante-

dempi

odl

quam eum crearet ,

paffus fit eum tam rnife-

rabili lapfü in exitium ruere ; deinde polt

tione e

filuts

lapfüm non per creaturam aliquam; fed per

Q-

Vifurn

proprium filium reparationem humani gen

ris fieri voluerit, ídque affumptà carne ; &

plum

do f

naturà humanà , quomodo ille modus fer-

vandi humani generis congruentiffimus fue-

Tl

rit ; de his rebus non apgimus in præfentia-

Düta

&lL en

"'Tantüm enim externa perfequimur, qu& a

hiftoriam pertinent Domini Jefu fervatoris

Virgif

WIDen

& re-

, (a)—S' Thomas par. 3. q. 1. art. 2.

e

l

j

D. N. Jesv CngisTI.

209

- omnmend

& redemptoris noftri ; & filii hominis. ng

ob(cure'pï

ii

hiftoria in omnibus fuüis partibus admirabi-

u

lem quandam, & fpectabilem praefert divinae

s Db

providenti& rationem , & pulcherrimum

hum

f

confenfum rerum omnium ad preclarum

j ii

exitum tendentium : ut; cum in aliorum vi-

adere t

tam mulra temer? incurrant , qua eam inz-

qualem efficere foleant , & à feipía difcre-

f V

cfealiri

pantem , propter inconftantiam , & iníla-

vris uf

