regio, & frequentiffima totius Orientis effet.

Judazos enim Jofephus oftendit apud Baby-

v dl

ecio-

lonios ; Affyrios , Perfas , Medos; r

j quæguf

nes incoluiffe amplas atque copiofas :

B

ra-

o

,fi Mi

terea apud ZEgyptum, Cyrenen, Arabiam,

Syriam , Ciliciam , Afiam minorem , Cy-

dcpe

rum , Greciam , conventus celebres ha-

h aUdiUfï

b

uiffe

*

*

In ipfa quoque urbe Roma multa

nf

millia habitàffe Judeorum.

Proinde fieri

fiChO J,EH'

€ iblqüf

non poterat, ut genres , cum quibus per-

mixti Judzi in iisdem urbibus degerent; flo-

finr

rentiflimas Chrifti, tempore Judaeorum , res

*

norarent.

uo modo fiebat , ut omnia

p

É

V

vf[,

anpelicee hiftorie momenta perpendere

offent ; iísque perpenfis, intelligere excel-

fint

lentiam rerum à.Chrifto geftarum , .,i'dqgc

s

16

VDR ]rsu CunisrTt

dececiemane

ob hanc maxime caufam. — Mos erat Judzis

It 0s

Titeor

quotannis proficifci Hierofolymam, relipio-

CO

nis gratià, ad tria potiffimüm fefta, Paíchee,

Hac

Pentecofles ;. & Tabernaculorum :. ídque

pulo

cum multis apminibus profelytorum. Quo-

tefon

rum exemplum íecuü gentiles , & ipfi ad

Ndyenn

eas celebritates magná frequentià. convenie-

du 1

bant: adeó utex omnibus totius orbis par-

tibus infinita hominumvis Hierofolymz con-

Virtut

LEU

greg aretur.

Quá re fiebat, ut; cum Jeíus

folitus effet itidem ad illa fefta venire ; non

QU Q

EVO

folüm famà omnes ipfum nóffent , verüm

prald

etiam complures cominus confpicerent eden-

tem miracula , & audirent predicantem in

qu

mf

templo. Id quod divinà providenti: procu-

ratum eft , ut hoc paéto non folüm Judao-

Rümirt

Qnar

rum , fed & gentilrum animi praepararentur

D

s n

ad Evangelicam doctrinam.

Illi enim po

fefta ad fuas quisque fedes reverfi, famam

Difcipx

etíy

de admirabilibus Jefu factis ; & falutari do-

&rina fpargebant apud fuos : referentes ea

W.

&X Qu

effe ejusmodi , ut magnitudine íuà percelle-

110 V

rent animos omnium , atque efficerent; ut

magna Judaici populi multitudo ftudiose eum

Q0n 3

Täïl'(m

feCaretur , & Meftliam feu Chriftum fuum

effe dicerent , multis fzculis à fuis majori-

ttim |

Ae ]

bus expectatum , & Prophetarum oraculis

L]

L]

&

olim promiffum

qui totius orbis Rex &

Dominus futurus effet , quanquam nihil re-

Qd

Quæ e

giurp pra fe ferret.

Illius gloriam in dies

crefcere , neque ei quenquafn obfiflere, pre-

Pïiman

ter

CrARITATE & GronRiA,

17

4 veitetrpft

i j

ter cbs, qui effent de fa&iöthrincipum, Pha-

rifeorum, & Sadduceorum , quód illorum

du

f

corrüptos mores , & diíciplinam argueret.

ha

Hac fama cum increbefceret , & jam poft

1

paffionem Jefu , eámque fecutam gloriofam

l.

i

l y

refürrectionem, affumptionem in celum; &

Yp

adventum Spiritüs Sancti , mirum in mo-

conveli

dum aucta effet, & ob evidentiam divinze

s p

virtutis ac potentie valida , per univerfum

ymeon

terrarum orbem difpería effet , eo íceculo,

um J

quo nullum doctius fuit unquam , nuJum

yre, i

accuratiüs inftruétum omnium difciplinarum

,W

prefidiis , Philofophia à Graecis in Afiam ;

o

Eloquentia à Romanis in Europam & Afri-

emtat J

cam fimul cum imperio traducta ; factum eft

yput

nimirum,; ut, cum omnes Judaicarum rerum

"d

at

gnari ac periti effent, ea, quze ab Jefu, & in

ejus nomine ab Apoftolis , & Septüaginta

aim p

Difcipulis in Judaea gefta erant , eequà iance

j lm

penfitare, & fuis ponderibus examinare pof-

du &

fent , eorümque magnitudinem percipere ,

erne d

ex confideratione talium rerum , qualium

j* d

nos vulgó nec umbram cernimus : adeó ut

atl

non abfurdé illi dici poffe videantur preepa-

idos &

ratiores fuiffe , & inftructiores ad fidem ,

n 1

etiam ante adventum Apoftolorum ad fe; &

j n

ante Evangeliorum editionem ; quàm hác

3 ( þ

etate nonnulli poft Evangeliorum le&tionem,

g M

& multorum forté annorum praedicationem.

Quae enim alia caufa adferri poteít , cur a

äm in :

-primam Evangelii promulgationem per Apo-

fre fl

' OlOS

18

| Dz ]zsv CnxsisT

-

*

as

flolos faclam , mox fides invaluerit pve.r mji

d n

verfüm mundum? Apoftoli enim provincias

& de

inter fe partii , quascunque civitates adié-

It

rünt, moX innutnera attraxerunt virtuteSpi-

si(0)

ritüs Sancti hominum millia, qui relictis pa-

tii i

triis ritibus , & religione majorum , abjectà

curà terrenarum rerum , tanto fla

orare ca-

h, ]

o

f

perunt amore ceeleítis doctrinz , ut pofteris

immiraculo fuerint.

ficam

Lucas in Áctis teflatur ,

liv

civitates Afize , Maeedoniee , Greciz ita pro-

credid;

clinatas fuifle ad fidem Chrifli eà tempe-

Vet) !

ftate , ut ad ingreffum Apoftolorum major

f5 qol

& fanior pars civitatis cujusque fidem am-

m q

plexa fuerit , eíque conftanter adhaferit.

pofln

In prima peregrinatione Pauli , (m) Antio-

Mi

chiz in Pifidia , poft primam praedicationem

CiVitarf

pera-tam in Synagoga , multi Judeeorum &

füm «

rofelytorum fecuti funr Paulum & Barna-

nde &f

b

am. Proximo (abbaro pené univerfa civi-

Ti&rofe

tas convenit ad audiendum verbum Dei, tam

ardenti ftudio ; ur Judai videntes turbas ,

M

Vid&mw

&xyAouc , invidià ftimulati , contradixerint

lem )

his, que dicebantur à Paulo, & moverint

perfecutionem adverfüs eum: | Gentes veró

datim

( F

gavifz fuerunt, & glorificaverunt verbum

LT

Domini. .Inde Paulus profe&us Iconium,;

(1) Lycaonize civitatem, docuit in Synapgogz.

e ïVaE

Rn

Rurfüm credidir multitudo copiofa Judzo-

rum, & Gþæcorum; Judai veró increduli

q

Á

] 22/

»

(tn) A&. 1;.

LA

9) 4g

(n) Ad. Ms

D

E

—X

CLARIrATE & Gromni..,

I9

t u;ä

'

ad iracundiam provocaverunt ; éxdxocay ,

Ia

s u

& depravaverunt animos gentilium , eósque

"U

incitaverunt adverfüs fratres : & ob id divi:

Qy

si(0) in duas partes mulritudine civitatis,

(s

| abjeäï:

alii ftererunt ab incredulis, alii faverunt Pau-

T a:

lo. Deinde in peregrinatione fcu leeatione

fecunda , Paulus poítquam venit Theffalo-

: pofïeri

elt

nicam ; (p) Macedonie metropolim , pre-

dicavir per tria fabbata in Synagoga : &

dupe

crediderunt quidam ex Judzeis; religioforum

tem)

veró gentilium multitudo magna , & mulie-

; myl

res nobiles; vv vrpsrov , non paucee, (QQuam

Jem db

rem denuo cum Judaei increduli ferre non

dhefr

'

poflent, affumptis de vulgo , a& d"yopaiov;

circumforaneis. viris malis , Concitaverunt

citüie

"

civitatem ; clamantes : Hi, qui orbem terra-

277* rum conturbárunt , huc quoque venerunt.

10* Tnde emiffus venit Berrheeam. (q» Ibi nu-

d* merofa turba Judeorum cr

edidit, irem gen-

33

tilium mulierum honeftarum ,, & virorum.

;2 Videmus ad unam aut alteram exhortatio-

m nem ,

potiorem civitatis cujusque partem

m ftatim

promptiffimis animis recepiffe fermo-

n

- nem Evangelicum, omnes fcilicet, quotquot

rv

' fue falutis amantes erant ;

folósque obftirif-

;[COHium* fe

Evangelii negotio homines malos, quo-

U? rum utique non eft fides, ur Paulus ait in

f t

2

epifco—

j d ;

! (0) i.

—

(p) AG, 17,

(q) 4. Ibidcm.

20

Dz Jrzsu Cnuxas i

epiftola ad Theffalonicenfes. . (rüd qüod

Lucas aliis verbis exprimit , cum ait ; (s)

credidiffe, quotquot praeordinati erant ad vi-

De:

tam eternam. Qu res manife(íté declarat

U

verum effe quod diximus , rem Evangeli-

0

cam etiam ante Apoftolorum adventum non

Imüs,

parum progreffam , ob eam; quam diximus,

caufam. Neque enim ha, quas nominavi-

ol

trüe

mus , alieque fimiles urbes antiquae , nobi-

les , ac potentes ; Deorum füperftitionibus,

s

fihsc

quas imbiberant ; relictis , aut Mofaice le-

gis ceremoniis neglectis, tam facilé ac prom-

Tüttu

trinsm

pt& Chriftianam novam religionem füfcepif-

fent, eámque defendere paratee fuiffent, ni-

us m

W.

fi admirabilium geftorum confpectu , aut

crebrisac certis auditionibusinductz, ac pre-

Caor

parate. Hee itaque caufze fuerunt, cur pri-

(j

Detere

fcis temporibus fides in immenfum creverit,

N

fimülque cur omnibus modis folidior & ro-

0mg

buflior fuerit, utpote externarum rerum

omnium plenà cognitione füffulta, qua con-

t0 (b)

qu A

ducerent ad e&ftimandam & comprehenden-

dam magnitudinem rerum à Chrifto Domi-

hod

Qm |

no in Judza , deinde ab Apoftolis, & difci-

pulis per univerfum orbem fumma cur lat-

$0

m n

de, atque omnium admiratione geftarum.

Quarum rerum notitia cum his poftremis

lt Q

i

)5

temporibus maximé defidererur ; mirum

non eft , fidem Jefü veluti languefcere,

imm:

ac refrigefcere.

tÓÀ—

(1) 2, Tbef, 5.

ü

J

(s) 4d. 15,

CAPUT

lj hi

2l

CLARITATE & GLORIA.

r

a,

CAPUT IV.

df

pes

i

l

De ratione fequentium capitum.

Y

U

pereft, ut hoc graviffimum damnum

D

*

omnibus modis farciamus, atque repare-

nrumi

mus , ídque hác potiffimüm ratione, quam

| d

nomj

expofituri fumus. Scilicet, urexfüícitemus,

atque accendamus animos noftros evolven-

g, m

lion

—

':

dis, & excuriendis vetuftiorumauthorum Ícri-

ptis ; qui earum externar

um rerum omnium

ii

notitiam plené perceptam , fideliter ad nos

ecpt

transmiferunt : quales fünt; Ignatius , Jufti-

Md

uf

nus martyr ; Ireneus ; Tertullianus ; Cle-

mens Alexandrinus , Origenes , Eufebius

«

Cafarienfis , D. Hieronymus , & fimiles.

d

Quo.in numero Jofephus eminet Judeus; e

fit; CUIP[

enere facerdotum , Pontificum , ac regum

n a

Afamonsorum.

Qui ob ingenii gloriam

j d

Romae (a) ftaruam tmeruit : cujus librià Ti-

rüm n

to (b) Imperatore bibliorhece traditi fünt :

j quæü

qui Apoítolorum ztate vixir , & nafcentis

T

ia

Ecclefie primordia vidit.

Cuius hiftoria

In

f

cum Evangelicis fcriptis collata , adhibitis

»hs; i

Geographicis tabulis , incredile dictu ; quan-

g a?

tum lucis fefe proferet. " Futurum eft enim;

tf

d

oüfü

ut cognito regionum , urbium , vicorum

p

fitu , przeterea Judaice gentis moribus; in-

l

ffi

flirutis, cultu, ingenio , ea, quae narrantur

non

nguefcef*

3

(3) B. Hierori, de Afcript. Ecclef;

(b) Jofeph. in vita fua ante finem.

"

22

Drz.Jesu CunistI

——

non legere, fed fpeclare videamur; ac pro-

frffen

inde faciliüs percipiamus excellentiam re-

rum à Chrifto geftarum , eámque confecu-

qui m

qu f

tam fummam gloriam.

Ex quibus rebus

Gd

perífpectis quantum. roboris fidei , & , ut

morgy

ita dicam , fpiritüs ac vite acceffurum fit,

videmus.

r

6s

Hujus rei , jam tempus eft , ut

deteri

exemplum prabeamus , quemadmodum

mmp

polliciti fumus,

bum(

NI

CAPUT V.

rofolym

mült o

he m

Quárationc compertum fit, quan-

:

tahominum multitudo Hierofo

lymæ

jetir

mulrn

congregari foleret Pa(chee tempore. Tum

napgnitudine , fitüque,

& 0fQ

! de templi 1

Te foft

& forma.,

i li

Taque enarraturi varias res, ad Chrifti Jefü

QUf

gloriam pertinentes, primüm.de templo

[*Gmper

Hierofolymirano, atque urbe nonnulla ex-

pofituri fümus ; ut ex loci confideratione

Dütemy

m te

conjecturam facere poíffimus de Domini Je-

pere Pl

fu auctoritate apud Judaicum populum , &

tLfüm

magnificentià rerum, ab eo geftarum. — Mul-

[j

a enim in ea urbe, ac templo à Chriíto

pre

K

m

agna cum ploria adminiftrata fünt.

Ne

" quxd

nos abripiat forté imperitorum hominum er-

i

li )

ror; qui res à Domino , ejásque difcipulis

(

r

apud Hierofolymam peítas ,

perinde acci-

piunt ,. ac fi in obfcuro

eítae

uif-

lij

aliqu? oppido g

W

1h£3

CLARITATE & GLORIA.

P apneroena

r À —— —

3

fuiffent . exemplo Tityri apud Virgiium ,

Qtam

qui putabat urbem Romam fue fimilem ,

: CO xæk

quó fepe folebant paftores ovium teneros

büs f

Pu

depellere foetus.

Sunt autem prorfus me-

j

morabilia, que de Hierofolymitanze urbis ,

imn!

ejüsque templi magnitudine , & celebritate

v dhi

à veteribus tradita füunr. . Urbem Hierofoly-

d

m

mam Plinius (a) ícribit clariffimam fuifle ur-

bium Orientis , non Judaz modó : & Ta-

citus (b) immenfze opulentiee templum Hie-

rofolymitanum fuiffe, Caterüm à Jofepho

'

multa certiüs referuntur de templo ; atque

urbe miranda.

t qu

Ex quo primüm opere-

pretium erit cognofcere , quanta hominum

ofolvtt

multitudo ad celeberrimum illud templum

r W

eX toto terrarum orbe diebus feftis conveni-

üqueæ

re folita fuerit.

Ille enim libro 7. cap. 17.

H

de bello Judaico , certam rationem tradit ;

Chr

k.

r];;

l n:'

|

quà ratione id aliquando exploratum atque

n

compertum fuit.

Eà enim re fiet , ut prz-

od

paremur ad concipiendam animo amplitudi-

frhet

nem templi, quod tantam multitudinen ca-.

Doni

pere poflet, Primüm enim de templo actu-

rifumus. «* Ceftius Gallus , inquit, Syriz

"

« praefes , cupiens certiorem reddere Nero-

)4

(

* nem de florenti Judaicarum rerum ftatu,

funt

* quód ille eam nationem contemnerer, pe-

* tüit à Pontificibus , ut, fi quo modo pof-

"u

i

* fent ; Judaici populi multitudinem , qu&

4

[44 10

yint !

—

5

?

b

Lib. 5, cap. i.

(b)

Lib. 21. Anaal.

24

Dzr Jssu CunismI

« jn Pafchz fefto 'congr—ägabatur , numera-

of

** rent.

Illi igitur , cum Pafcha adeffet

Aupi

* quo tempore folenne erat ab' hora nona

«

usque ad undecimam hoftias czdere; que

huj

idem

deinde per contubernia fingule divide-

bantur , hoftiarum ducenta quinquaginta

lymi

mil

fex millia, & quingentas numeravére.

Porróin fingulis contuberniis non paucio-

f

res fimul epulabantur, quàm viri decem.

Qtus

Neque enim foli epulari poterant. Sepe

Ipny

veró etiam viceni conveniebant.

Igitur

muli

€c

fi fingulis conviviis attribuamus epulones

iil

denos , comperiemus congregata fuiffe

ho

€c

' vicies fepries centena virorum millia, qui

lh

6

€«€

omnes fancti effent , atque puri. Neque

enim leprofis ; aut gonorroicis , aut mu-

tTt

€c

lieribus menftruatis , aut alienigenis , fà-

(tt4

crorum participibus effe licebat , aut fimi-

IX

* Jibus, quotquot effent inquinati, HscJo-

(Ugy

H(Igl

fephus : declarans non infra vigefies fepties

I

centena virorum millia congrepari folere.

t

Qui numerus conftat decem capitibus in fin-

uM)

gu]a convivia numeratis.

ui infimus nu-

fert

merus eft.

uód fi fingulis contuberniis

Ti u

affignemus epulares viginti , inveniemus

quinquagefies , & quater centena virorum

qumq

millia. Quódfiveró mediam fequamur viam,

& quindecim convivas üngulis hoftiis attri-

buamus , comperiemus quadrapefies cente-

()1

na; & quinqueginta milia : nermpe tot feró

(!)

T

quot civium Romanorum millia Eufebius

f

(c) fcribit

(

CLARITATE & GroRIA.

25

——

humer,-

(c) fcribit recenfita. fuiffe tempore. Cafaris

addl

Ait enim, numerata quadragefies

Augufti.

Ad

pQ Dot

centena , & centum hominum millia.

m

hujus rei confirmationein pertinet ; quod

: (

idem Jofephus tradit in excidio (d) Hierofo-

1quaginäi

lymitano periiffe undecies centena hominum

TRV

millia, & in captivitatem abduéta nenaginta

feptem millia. — Quantam multirudinem 'Ta-

j paucic-

'

[|

o

citus cum. animo Complecti non poffet , ob

L

ignorationem Judaicarum rerum ; fcribit

Jri

mulritudinem obíefforum omnis eetatis fex-

centa millia fuiffe.

Verüm hecomnia Jofe-

ii

n fil

pho long? compertiffima erant.

-Ceeterüm

nlhas QUï

hunc, quem pofuimus Jofephi locum, juxta

Gelenii le&tionem citavimus.

Gracum au-

d

p f

tem exemplar Bafilez editum anno 1544. dif-

fert ab ea nonnihil.

Nam horum verborum

gl f'

loco que pofüuimus, Aoffiarum ducenta quin-

ntiti

Hs

quaginta [ex anillia , €9' quiugentas , qua in-

dicant eum legiffein hunc modum , Üyuzaev

j

j t

eíxozi máyve uupidd ac vpiuncay , 7rpàc d'e «£a-

xiteioua, 7revra.xósia , exemplar Graecam prae-

o n

fert hancle&ionem, que fequitur: dsoz: 7-

Yimus t

od

1

at jupiaid a sipiüjunzaw , 7rpàc d'e 7revrexidiioud

£axócia. Hoc eft , ducenta quinquaginta

m.'eflifmüi

quinque numeravére hoftiarum millia ; &

j vint

fex-

B's

J

j d

c) In Chronic.

[cs &

(d) Eufebius ex Jofepho refert tricies centena ho-

X

p

minum millia Hierofolymis in obfidione conclu-

u([hL

fa Lib. , cap. s. bifl. Ecclef. Jofe. Lib. 7. cap. 37.

de bel. Tud.

()/

f

26

Dr Izsu CunisT:

——

?EXCCI]IHS.

Sed neutra leäio mendo carere

ine

videtur , quód hoftiarum numerus non fàtis

Qu

W

congruat cum numero epulonum, qui poni-

tur à lofepho.

Quocirca torum hunclocum

ïeïï]

pl

appofuimus & Greco exemplari, ut liceat

D

cum SigifmundiGeïenii translatione confer-

(ent

re ; äTi d'é &yopei TozóvoU: " 7ráAic , d'WAoy x

TOV 77l XsGTíoU GUva i2 uD évrtoy , Oc vX d A

m

Tiic 7r0ec6 d'iad nAeo- 1 veptovi [BouAÓMevOC » Xtt-

D

vadpevoUvmi qà füvoc , 7rupsudAecs vcUc dipyrit-

quis

f

p&is , ia d'óreroy. eiv vv 7rÀnSUv. i£api9-

Qf

wATaat, 00 d tedanc Eopnïg 7rdo x ,xa,)xä-

Qd

44 y xaSny SUousi pv d'zr tyd Ti [ xl -

Dunt

d'exdrvc , oa7re d'à Qovrpua, orepi exde w yinera

Susiny oUx éAvrTOy dvd'pàv d'éxe, ,. uóror- d

fümr

Iur

07X &z«gi J'alyodai , vroAA0| d' 4 Gov eixoniy

e'3ooiCovrai » ÓV uiy Quudacw sixosi zrivré

xit ]

pugidd w npiSysay , erQóc d'& vrarrouddioua

l

&axécix. "yivovrai ded'oy iva, &xícou d'xn

Qub

D

j

Itor

d'auruuóvac SYp nuptid ec éCdowixovra, , x

d'auígimi , uaSapGy dzrdvrow, w; dryiav oUré

m

Yy4e A7rgoic » oUre "yovcBéaloig , otre "yrauEm

qtt

VTHAUDIC , oUr€ 01 dAAGG Mspuat pietoi ERY

Sibu

TÀc d $ Suoíac ueraAauGdver dAAd ovd Y TOÍG

VTR

GL,AAQ&U'AOI(; , 'o'a'fn ww,ea: Sgna'xa'av wag'äfaw.-

feri

Atque hecquidem de multitudine hominum

Qe

ad Pafcha convenientium, pramittere vifüm

L

"

E

eft: qua itidem & ad reliqua Judeórum fe-

fta referri debenr.

Nunc progredimur ad

confiderationem mag

nitudinis templi, cujus

(e

fitum, & formam pri

müm oculis füb jiciemus,

.

linea-

J

-

CLARITATE & GLORIA.

——

) CA

lineamenta. videlicer à & velut fundamenta.

n

Qua in re operà Benedidi Arie Montani

uii fümus , qui librum confcripfit de tota

p

clonr

templi fabrica : adhibuimus autem & Jofe-

phi .e) hiftoriam.

Àd quos reliqua rejeci-

at l

Qu

mus, qua ad ornatum templi., & magnifi-

Pow d

centiam fpectant.

Nunc.enim amphlitudi-

nem tantummodo oftendere cupimus templi

TT

Ne

$100

maximi , totóque orbe auguflifTimi.

T

quis imaginerur noflris Ecclefiis fimile fuif-

íe , que tantum cum Judaorum fynagogis

us

T

comparari debent, quales Hierofolymis Ma-

"

nahen (f) Judzeus tradit quadringentas octo-

ginta fuiffe,

Igitur totum templum divi-

T

u,örOF*sm

fum eft in edem , atque atria. — /Edem, do-

mum Dei, five delubrum Herodes exítru-

u)v [/;Z?f"

xit longitudine cubitorum centum : altirudi-

g Ti

Veftibulum altitudine

wj

ne centum Viginti.

cubitorum centum viginti , longitudine cu-

" M

bitorum viginti , latitudine cubitorum de-

xot"ïdnff

cem,

Atria autem tria fuerunt.

Porró

r t

atrium dicimus aperto celo muris & porti-

n

cibus conclufam aream quadrangularem ,

j

L

U7raipov isv. — (g) Primum erat atrium in-

terius , Sacerdotum , & Levitarum , undi-

quit

que cinctum porticibus ampliffimis : quod

ymii

?

ipfam edem Dei in medio continebat. — Al-

:fe Vil

j

órunt

. temm

(e)j;"ofeph lib. 8. cap

j

3. QF. lib, 25. cap. i4. antiq.

)H) cUi['f

Lib. 6. cap, 6. de bel. Jud, Q* contra Appion.

(f) Apud Genebrardum in Chronic.

j

(g) Jofzph. lib. o. cap. 6. de ibel, Tudaice.

28

Dz Jzsu CnnisTI

terum erat atrium exterius , füperiori pro-

tür (

ximum , quod vocabatur lIfraélis

quod à

dum

rimo illo atrio facerdotum humili muro ,

liqu

dou

five fepto quodam trium cubitorum fepara-

batur.

Id Greci 9gryx/v appellabant , üt

ld

Jofephus ait. In hoc atrium populus Judai-

dttt

cus conveniebat religionis pratià.

Creden-

[

dum eft autemid ingentis magnitud*inis fuif-

um

fe, quó capax effet tantee multitudinis, quan-

ylun

ta in fingulis annis fzepius eó convenire fo-

qui

lebat.

0

Porró hocatrium parvo murorum

interftitio divifüm erat in duas partes , qua-

üg |

rum una viris, altera fzeminis attributa erat:

ütdi

totümque porticibus ad Meridiem & Se-

Q10ni

ptentrionem ornatum fuit, ad zftus imbrés-

]

que vitandos. "Tertium atrium prophanum

lxo

fuperiori atrio Ifraélis contiguum erat , quó

frcr

exteri , quotquot diveríz religionis erant ;

UE

ad orandum ventitabant.

Habuit & hoc

um

atrium porticus ad eeftus ac imbres vitandos

)

Qu

accommodas.

Caterüm hzc funt que ex

templ

Aria Montano & Jofepho vifum eft breviter

fny|

fj

proponere. Quaee füfficere credimus ad re-

liqua inveftigandum , quz cujusque animo

Qii;

fatisfaciant, Jamqua magnitudo totius tem-

Qu

pli fuerir, nofter labor erit explorare ex ]o-

lr

fepho.

ua quidem de re quaedam ab Aria

ij

)

Monrano collecta funt ex 'Talmudicis fcriptis,

t

fed quibus non parum fidei tribuere folemus,

d

preterquam in iis quee teftimonio fulciun-

QU |

rur probate apud nos fidei authorum. lgi-

tur

UC

29

—

CrianRiTATE & GLORIA.

r

n

tur exponemus; quid nobis eade re fzntien-

dum effe videatur. Et quidem ex Jofepho

qu:

mut,

liquidó cognofcimus , unum atrium facer-

f

dorum complexumftadiaquatuor. Sicenim

Iam ] j!

hec verba Jofephi | h) libro 15. Antiquit. ubi

s J

de templo agit , accipienda credimus : 3v v6

Creder

qüy , "«QiGoAo TerTaptov cad iv ov XixÀOV

inis f

U.. Quanquam enim eo loco afferat tem-

s qui

plum quadratüm fuiffe, & in univerfüm

mite lt

quatuor ftadia complexum , fingulis angulis

U

fingula ftadia continentibus ; id tamen de

P qm'

uno tantüm atrio facerdotum intelligendum,

um ed

üt diximus, multa füadent: & feries narra-

T a

tionis declarat.

Id etiam aperté colligitur

s m

ex libri 6. capite 6. de bello Judaico : quo

g

loco Jofephus de illa templi parte agens, que

l

xm[ ) qUO

facerdotum fuit, dicit eam cum Antonia ca-

T etutt

ftro cireumplexam íladia fex : quemadmo-

j A

dum füperiore loco dixit fine Antonia com-

vit

i

plexam ftadia quatuor. . Ac deinde ad aliam

templi partem , five atrium pergit ; quod

1 od

brerti

modoó inferius templum , « vere isptv VOCat:

modó fecundum templum, 0 J'sí regor iegàv:

"TU

quà reliquus populus Judaieus conveniebat,

u

quod Ifraélis nominavimus; cujus magnitu-

oris!

dinem non exprimit , ficut nec tertil atrii

qedia

Scilicet, quód ex magnitudine

m

prophani.

atrii primi facerdotum , judicium fieri vel-

Is [Cfl P

, folu

let de reliquis atriis : aut quód eo tempore;

m Hie-

j f

[o

quo illa fcriberet; gemp? po& evería

me

m

: FOfo-

u

(h) Cap. v«.

30

Drs ]zsu CnnuisTi

pil,

E)folymæm , anno Domitiani Cefaris deci-

mo tertio , maenitudo torius templi ei mi-

Quip

0 col

nüs comperta effet. Fiecateus apud Jofe-

fphum (1) fcribit, in media urbe Hierofo-

& o

uB

lyma sedem íacram fuiffle , ut Sigismundi

tili

verfio habet ; juxta exemplar veró Bafiler-

fe , porticum lapideam , «epf&zAov Aí3mor ,

DT

c

flergt

quinque jugerum, vel ftadiorum,

at 7révra-

7r^s3gov long?tudine ; latitudine veró cubi-

d b

fut s

torum centum.

Sed hec deftriptio ad hoc

fnri

templum non pertinet , quod ab Herodere-

pe innovatum , & multis partibus auctum

k

indbs

oimus.

fibin]

fuit : de quo hic a

[o]

Ille enim detem-

plo agit ; quod à Zorobabele, & Jefu (à-

It d

tur (

cerdote inftauratum fuit.

Hscataus enim

multi

fub Alexandro magno vixit. Preterea levis

eft apud nos auctoritas illius fcriptoris in hi-

Qd

Tunjm

ftoriaJudaica. Porró ex Jofepho collipimus,

Q 1

circuitum totius templi utique non minorem

h

fuifle octo ftadiis.

N-que enim minus fpa-

mp

[

Va

tii tribuere debemus duobus atriis, Ifraélis

fcilicet , & atrio prophano ; quàm uni atrio

lt Q

ts

facerdotum , cui foli quatuor ftadia Jofephus

attribuit , àt tmodó diximus.

Chriftian.

Qp

Adrichomus (k) Delphenfis tradit , atrium

Qin

mmon

prophanum fíolüm quatuor ftadia compre-

hendiffecircuitu fuo.

Cxeterüm certiíffimum

eft; immensáà amplitudine templum fuiffe,

IT

quod immenfam vim caperet promifcui po-

m

w

puli

W |

—

(1) Contra Appion,

)

h

(k)- In defcript. Hierofolyme num.. «o:

L

CLARITATE & GLORIA,

31

od

ris dj

puli, & rantam, quancamn füprà expreffimus,

ld

Quippe cum tumultu fübitó exorto aliquan-

do collifa , in exitibus porrarum (1) templi,

u p

Ea

& obtrita periiffe legantur ad viginti , aut,

üt Eufebius (m) habet ; triginta hominum

;ismunds

millia : Tum hoc argumento , quód duplo

Bll

AR

majus fuerit tempore Herodis , quàm anrea

fuerat ; ut lofephus teftatur lib. 1. cap. 16.

mfgmm.f-

0 Qd

de bel. Jud.. 'Temporibus Salomonis capax

"EU

fuit mille quingentorum millium arma ge-

Ítantium ; tot enim füb Davide numerantur

adere

in libro Paralipomenon; (n)qui fimul omnes

a um

j iert-

fübinde in templo congregati lepuntur : ut

in dedicatione templi Salomon . 0) coramal-

Qu

tari fteriffe dicitur , ex adverfo univerfie

) g

eeu m

ln

multirudinis Ifraél : & Jofie (p) tempore

cunctus populus afcendiffe in templum , à

yini

firm

IT

minimo usque ad maximum. — Píilmus quo-

j

n

que 115. probat, ftatis temporibus univer-

m

[q]

fum populum in atriis congregari folere.

l

rï-

j

Sic enim habet : Vota mea Domino reddam

l

in confpectu omnis populi ejus, in atriis do-

n

1

"

mus Domini , $v auAauc oixou xupiov , üt fep-

"

ph

tuagintatranftulerunt. Nonextra templum,

Chrltl

fed in ipfo templo: ubi etiam porticum Sa-

quu

lomonis fuiffe credimus , contrà ac Erafmus

f

Pe

(q) opi-

«l

ff

fii

(). Lib 0. cap, 4. antiq. Tofzph. domwpidid vo.

(m) Lib 2 cap.

jf p

(9. biflor. Ecclef.

(n) & Paral, z.

a/

V

(o) Reg. s. cap, 8. Q? Paral. 2. c

up. ;. 9 6.

(p) 4. Reg. 25. (7 2. an"(i/, 34.

Ds Jesu Cn&ist:

32

u

(q) opinatur. Hiec de temäïö , examinan-

f

di gratià , nobis propofita fufficiant. Con-

i

"

r f

[

l

|

ftitueramus autem & de urbe Hierofolymi-

modu

tàna quadam proferre, quee ad claritatem

lo

pertinent rerum à Chrifto geftarum: fedquia

in promptu fünt, quzeà Jofepho (r) patfim de

gt

ea urbe diligenter prodita funt ; & ab Aria

Quey

Montano torius urbis fitus exacté defcriptus

in qii

eft : preterea anno 1586. ab Adrichomo

fimo

Delphenfi omnia accuraté expofita funt, que

tefm

ad locorum omnium confiderationem perti-

nent ; nulla caufà effe vifa eft ; cur ea com-

memoraremus hocloco. EHoctantüm dice-

mus , opulentiffimam illam civitatem ; &

frequentiffimam fuiffe, utpote metropolim

QUi

Judaici regni : quó omnes opes regni con-

perpc

fiudo

gerebantur , & quó ex totius orbis partibus

maxima hominum multitudo commigraret,

t

Hsxecatzeus (8)

religionis & templi gratià.

*

fcribit eam fuo , hoc eft, Alexandri Magni

"

tempore, habuiffe centum quinquaginta miu-

|

Qn

lia incolarum.

uà aetate tenuifTima fortu-

N

na Judaorum erat, nempe poft Babyloni-

fl

cam captivitatem. . Conítat autem tempore

lll g

Herodis florentiffitnum regnum Judaorum

Tepre

fuiffe, & urbem Hierofolymam ad fummum

8 jor

agnitudinis , frequentie

faftigium veniffe m

RU

opulentiz , magnificentig , ac celebritatis.

&

Iftarum

Hl]n[ )

—

;

pupecctnn

Deno

(q) In.cap. «o, Toan. in Parapb.

Ünten

r) Toto cap. 6 lib, 6. de bel. ud,

m JU

( 79]2»'17/). lib. 4. contra. Appion. i

s

H

—

"-u

CraRITATE & GroniA,

33

;(am'mz-

Iftarum rerum confideratio , nifi vehemen-

l[o (:*F"

ter fallor, nos adducet, ut intelliramus fuüpra

of

modum ampla ac gloriofa fuifle, que à Chri-

clntic

fto in ea.urbe ; ac templo epregia cum lau-

, f

de, & ífumma Judaici populi .admiratione

pïqimf

ge&a narrantur.

uemadmodum illa quo-

&b

que-valde illuftria, & fplendida fuerunr, quee

defii

in aliis Judeeze & Gialileez :populofiffimis. ac

dridy:

famofiffimis oppidis , vicis, ac agris faéta

füne

referuntur. -

m p

.

reu at

yüm d*

CAPUT VI.

ia

Yetoj

Quàm ineens fuerit apud Jefüm

pereetuó concurrentis populi mul-

I 20

J parü.-ä

tirudo. Tum quanta ejus gloria , au&tori-

nf

.ta$ ; & gratia, apud Judaicum popu-

t

&

*

lum fuerit.

mdri ! "':

N quibus omnibus locis.quantus ad.eum

uao*in[äm'

[

concurfus ,. & quàm flagrans.erga eum

'imäm fGE

ftudium . multitudinis fuerit , ob ftupenda

tniracula, atque doctrinam, ceeteráque,. que

pb

'em temþ'

in eo miranda ,& fufpicienda erant, id ope-

yu

repretium erit. inquirere.

Que quidem

| ad (umm?

res longé füperat opinionem multorum;.qui

ita humiliter de- priore. Chrifti adventu fen-

d

od

y

l

Hiunt, atque loquuntur., acfiignotus ; ac

f

ïi:

pené vilis , . obícuram- vitam egiffet , atque

--

contemptibilem : . nimirum infcitià ducti re-

þrum.

jpa-

i

| Judaicarum ,. öc,kqltlöd k;vangelifte

rum

34

Dz jrsu CHE&—I'STI'

À

:

r

rum folliciti.de rcbus"exïernis , earum cir-

fiqui

cümflantias ^minüs curiosé perfecuti funt :

vulgu:

quippe cónrenti ea tradere; quze ad fummam

DOl

pietatis , & rationem falutis noftrze pertine-

&ibf

rent.

uá re fit, ut; qui externarum ejus

tiinü

eyarc

(ieculi terüm cognitione minüs inftructi funt;

& in Evangelicis fcriptis non faris verfati ;

penti

cum Evangelite vix quicquam adiecérint

btj

iálium rerüm ; quales ad ornatum hiftoriee,

Dop

& majorem lucem adhiberi folent ; fit; (in-

B)

quam) ut de Domino Jeíü nihil nisi humile

fent

fentire poffinr: quafi inglorius vixerit ; &

r

um

apud illius faeculi homines nullius prop? no-

minis ; & exiftimaationis fuerit ;; quippe' à

tà i

Confc

Judeis rejectus , à paucis tantummodo dif-

cipulis receptus, &in honore habitus. Qu

]Ongo

infcitia, vehementer fallor , fi non negie-

feqi

&um quendam fidei, & tepiditatem inducit.

Wte g

uód fi.quis veró externarum illius feculi

Iafä (0

tum

rerüm cognitione adiutus , diligenter ani-

one

)

mum advertat ; ex illarum rerum collati

Em

S;

Si-

comperiet, rem fe(e habere long? fecü

lrüy

quidem humilis Chrifti major gloria, honor

, gk)ria

amplior, & fama fplendidior fuit , quàm

Wt

magnorur Ducum, Regum, Imperatorum.

Quipp

Quod quanquam novum fortaffe, & mirum

Wm.

videri poffit, non ideo ramen minüs verufn

Wb

eft, Sive enim talem conftituamus glOriam',

.-äï'iis !

qualem efficit amplus corniratus , falutato-

i

;

rum turba , famulantium greges, applau-

TUj |

ia; 0b-

fus populorum, exergituum obedient

Mu

fequia

a t

x

Crt4miTATE É& GroRia.

—

35

mni

fehciuiä;*þ

rovinciarum , quibus.rebus ploriam

yi fu.

fürmr

vulgus metiri foler ; ne hàc quidem fpecie ho-

noris, & gloriz Jefus caruit. ' Habebat enim

, perüxy:-

& ipfé perperuum comitatum mulrorum ho-

rm 4

minum millium:habebat affidu? circum fe non

rudili

exercitum ferocium militum.quidem, fed in-

s v&rfaï:,

gentem turbam fidelium populorum : habe-

«t

bat propeníaftudia non Judeorum tantüm, &

v hidon

popularium fuüorum, fed vicinarum omnium

.';äï; (l*:

gendüum. Siveveneratio quazritur, feu reve-

i um

rentia , five au&toritas.apud homines , aut

freit ]

gratia ; nullà parte Jefü oloria minor fuit ,

PO

quàm clariffimorum Imperatorum. Si ve-

u

ró infpiciamus illius glorie caufas , quae in

od

confiderationem venire folent, ac debent 3

us U

longo intervallo. preecedet gloria Jefu, quip-

qu

pe que vera ; folida , ac perpetua erat: ut-

m i

pote qua benevolentià hominum non fimu-

jins d

làtà conftabat , ob magnitudinem beneficio-

patt

rum , & admirationem preftantiffimarum

T

virtutum ;. & divinze porentie Chrifti, .]l.

f

lorüm veró ininis, iuftabilis, & fluxa omnis

ortls Ox

'gä—loria-»,. & ,.fi cum Chrifti honore confera-

tur; prorfus umbratica, & theatrica erat:

ful[ ) l

j

quippe:quam magna ex ;parte ftudia homi:

npefä

n*

.

num conciliabant ambitioforum, avarorum;

aut-inopum :

nitis "

qui militig flipendiis , vel f4-

lariis muneru

m , aut rapinis alebantur :

qui

li

facilé , oblat

à meliore fpe,

deferebant eos,

61 apPï

quos fequebantur.

Ad Chriftum (emper

innumera homigum

1 dlenml

multitudo confluebar i

2

- nul.

36

;Drjsesu Cunis Ti

—

nullius lucri au(honoris-?p&, ad ul[.imas-foz

qual

litudines perfequens : qui usque adeó mira-

ipiu

culo abrepti erant earum rerum, qua magni-

Qquei

brií

fic& ab eo glorioséque fiebant, ut & urbium,

& neceffitudinum (üarum , arque etiam. füi

qu

:-Hzc folida Chrifti

lt

obliti effe . viderentur.

gloria ,. perpetua erat : quam non ambi-

ejts

tio hominum,, aut avaritia paraverat, fed

H

Chrifli. majeftas .propriam. fibi. vendicabat :

fio,

qui non titulis , non armis ; .non opibus ,

tudi

non auro ,. fed doctrinà operibüsque divinis

ini

totum orbem ad fui admirationem conver-

Tent

üut

Neque enim, credendum eft, Chriftum

Íde

23

regem , cujus proprium .munüs erat evan-

gelizare , & illuftrare gloriam Dei Patris ,

Vitin

ejüsque nomen manifeftare , (a) poftquam

temp;

advenit , latuiffe in

[e]

olorium , & obícuram

üth(

yitam filentio tranfegiffe.

Quamvis enitn

tf

[

[

E

meritó prior.Domini adventus humilis fuif-

fe dicatur , id tamen-intelligere oportetcom-

hd

paratione adventüs fecundi.

Alioqui de

? anu

priore adventu. multa.à Prophetis pradicta

t

funt magnifica, atquegloriofa. Ut inter cg-

i

m

Thep:

tera ab Ifaia: b) £ccee zutelliget fervus meus:

