ratas pugnare pro eo contra impugnantes,

phet

timent Principes & Pharifzi, & non pof-

cba

« funt infidiari ei, volentes eum tenere.

Don

€c

€c

Idem in Matth. 26. tract. 35. poft princip.

if

& ante medium. Idem lib. 3. contra Cel-

d

[44

fum.

Et conftat fan& , iftorum , fcilicet

lm

Judaorum, maximam multitudinem illud

Nv(s

afferuiffe ; & credidiffe hunc effe de quo

]

fit anté prophetatum.

Qi

* D. Chryfoft. inter cetera Homil. 65.

vt

füper Joannem : Quemadmodum divitiz

Pictl

incautos perdere confueverunt , ita &

Ó

ec

rincipatus. llle námque in avaritiam ;

f

i

f

ic in infaniam hominem impellit. Ecce

Tht

« Judaorum turba , que fübdita erat, bene

lr

€c

* fentit : Principes veró infaniunt, Etpo

CI'G]

multa: Quomodo ergo cum non palàm

UI

«c

ambularet in Judaea , & in defertum fecef-

f

[44

fifler , iterum audenter reverritur ? Quo-

€c

fel

niam eorum furorem abfentià fuà jam ex-

t

«

«c

finxerat. — Adhec multitudo praecedens,

fl

& fübfequens füfficiens erat, quae eos; ne

«c

füm

.quid in Chriftum molirentur , perterre-

|

«

rer.

Nullum enim miraculum adeó eos

(

* mo-

(ü!

—

CriagiTATE & GLORIA.,

59

um a

movit, üt Lazari refurrectio,

Et alius

Va

[14

Evangelifta dicir, quód ftraverunt ad pe-

Y D

des ejus veftimenta : & quód univerfa ci-

. Mat

[14

vitas commota , perquam honorificé rece-

.

[(4

| 'twü.

perunt.

Et deinde

L]

Ramos autem pal-

n

'üaï;

marum & olivarum , & veftes flraverunt,

1&P*

oftendentes majorem jam , quàm de Pro-

«

gnantcs

pheta, deeo opinionem habere, Et di-

[44

p

cebant : Benediétus, qui venit in nomine

«

(&ng

Domini,

Vides hoc maximé eos marore

[44

prin

affeciffe, quód omnes crederent, Deo non

m Q

«

effe contrarium, — Sed hoc maximé popu-

«

| fc'üicef

lum fcindebat , quód à Patre venire fe di-

mll

ceret,. «*

Ee

[f4

edegi

Lactantius lib. 4. Inftitut. dcap. 16. Er-

[(4

0, inquit, cum magnus populus ad eum,

omi A

[í4

vel ob juftitiam, quam docebat, vel ob mi-

«

yii

racula, que faciebat , fübinde conflueret,

r

"Ti

[Í4

& precepta ejus audiret , & à Deo mif-

[(4

[

il

füm , Deíque filium crederet; tum pri-

44

I[ Ew

mores Judeorum, & Sacerdotes irà ftimu-

lati , quód ab eo tanquam peccatores in-

[(4

Ef u

«

D

crepabantur ; & invidia depravati , quód

confluente ad eum multitudine.contemni

[(4

j

[44

fe , ac deferi videbant ; &, quod caput

[(4

(

fÍceleris eorum fuit , ftultitià, & errore ce-

T Ü

cati , & immemores preceptorum czele-

[44

&c

æcedcn:

ftium, ac Prophetarum, coiérunt adverfüs

eum. «

leo

J L

[(4

Idem eodem cap. Increpiti ergo fzepe

yti

NI

à Chrifto Judei ; exprobrante illis pecca-

«

ta 66

60

Dz Jzse Cunisr:

p

ta & injuflitias, & à populo pené deferti, «

minil

concitati fünt ad eum necandum. «

Haec

nf

eft fententia veterum de prima parte glorie

Lepin

Domini Jefu: quam conftare diximus fummá

t

univerfi judaici- populi benevolentià ; atque

() R

amoreerpgaeum, Quem amorem perperuus,

(jt

l

& indefeffus ad eum concurfus declarat.

f ()

i,

m

CAPUT VIII.

pf

ET

De vehementi admiratione :

fim |

omnium ob ftupenda miracu-

Tr

US (

la Chrifti,

dem

Unc tranfimus ad aliam glorie parrem,

quod

N

& inquiremus, quanta fueritconcurren-

türv

tis populi admiratio, propter inaudita mira-

Vl

fe

cula Jefu , aliásque res pené incredibiles.

Qu

Credendum eft. autem , admirationem po-

t CAI

puli cantam fuiffe, quantam fa&orum admi-

jTte

rabilium magnitudo exigebat, fcilicet ingen-

feus

tem. INimirumilleadvenerat toties promif-

fe n

fus Meffias , & Dominator : (a):cujus inter

U0

cetera.nomina erant, pele , & el gibor;

Admirabilis , & Deus potens.

Quorum

[

prius Jacob cum Deo luctanti , & Manue (b)

E

£

facrificanti; utrumque veró Ifaiee (c) revela-

p

r E

ET

MA

e HOT

— ——

tum fuit; quem qpprtebat rgf'ponder

mini

—

J

(») Malac, s.

TU

——

(b) Sud. 15.

—

L

(9 lfa. 9.

—

—— UL ITMM E pE

ss

C

CraniTATE & GLORIA. |

6i

—]

lr

minifuo. De eo enim predietum (d) fue-

Ti

rat, fore;'ut multi fuper eo obítupefcerent.

: gloriæ

Legimus paffim in Evangeliis ; prae magni-

; fhmm

tudine miraculorum Chrifti:turbas admiratas

,Uj

(e) fuiffe: ampliüs (f) admiratas : timuiffe

rpatu

(g) timore magno : expaviffe: (h) obftupuif-

ln

(e (i):ftupore magno : plus (k) magis ftupu-

iffe... Que verba vehementem quidem ani-

.

mi pertarbatioriem indicant : attamen Evan-

geliftee: Gteecis verbis ufi funt; quee eamani-

fiohe

mni affectionem tum fignificantiüs exprimunt,

tum ipfim commotionis vehementiam cla-

Q

riüs oftendunr.

"Uruntur enim verbo qui-

dem 3auudew ; quod mirari ; & qoGéidan ,

quod timere fignificat : fed plerumqueutun-

tür verbo exvAXvrec* a.

(1) Quo declarant,

mourme

fpe&tantes fuiffe menteþercul?ös ; ac veluti

la mjra-

concuffos , ídque fübitó. . -Eo Matthzeus uti-

reiió

tür cap. 7. 13. 22. Marcus r. 6. 7 Lucas 4.

nam

n g

9. Frequenter etiam utuntur verbo :zícadrau,

$g d5ic.

uo declarant, eo$ fibi vifos apud

«

& promzr

fe non efle , adeó ut vix crederent fe-men-

eri'mi-

qu b*

t1s compotes fu-iü"e, tu-ïn"c, ;um illa fi

n

är;gculg

h

u

1

(

*,1'34 ifü- j

l

; (

(:) Mat. 7. cap. 8. cap.

(f)- Marc. 7.

g. ca?-. " æ'cæter *

J [fc;

(g) Mar. 4.

n

(h) Mar. 9

d/

Q) Mar. s.

&

Ck) Mar. Ó

(D. Martb, 2. 07 22, Mar. 1. 0' 7. Lac. 4. 9.

62

Dz Jzsu Cunisri

o

quoq

racula füis ipfi oculis cernerent, àt Matthasi

12. Marci2. Luce 5., Utuntur autemetiam

lüt,q

VOTA

verbis àix3auCéida: , Sap Cóc.

Que non

Tntg

parvam vim habent, & attositum effe fioni-

finil

ficant , àt Marci 1. 9. Lucee. 4. 5. ac aliis lo-

It di[

cis. Hac autem verba quanquam ingentem

admirantis animi commotionem fatis expli-

prale

(dum,

cent, videmus tamen quandoque addita que-

dam, qua vim earum vocum intenderent,

(

Ti

veluti Marci cap. 6. iav &x. 7reQíaooU v $a-

Qnfe

ToiG $£ezrAMagovro , vehementiflimé, vel fu-

pra modum extra fe pofiti, aut mente mo-

lus Ie?

m

ti videbantur.

Item (m) cap. y. s£éevcar

(xgaciy ueyd Am ; id eft, mente alienati füunt;

Teyt:

extafi magnà , & Marci 7. (n) vzspvrsqicoue

ell:|

i£emAi«corro ,. vehementiffimé percelleban-

Fim (

tur,

Porró mirum non eft, turbas tantà ad-

lter

Ü

miratione , ftupore , ac pavore correptas fuif-

Íe

Erant enimea, quz fieri videbant mira-

qux|

cula ejusmodi, ut fidem omnem füperare vi-

Qu

derentur.

[üt «

Nam;, ut omittamus reliqua;

quàm erant increcibilia, quàm grandia erant

lm

miracula fanationum ! Neque enim pauci ho-

rines fanabantur, aut uno, ac certo laboran-

tes morbi, aut vitii genere, aut rali, de quo

(o)

fanando nonnulla fpes reliqua effet: verüm

|

quotquot ad Jefüm accedebant, aut adduce-

|

bantur, ornnes plenam fanitatem recipiebant;

(s

3

l[ï

quo-

p

|

|

(m) Mar. s. ibi: ob&upuerunt—ftupore magno,

JD

Ü

(n) Mm.'c. ^E fii » ampliüs admirabantur,

CraRITATE & GrORIA.

65

d

at

wquocurxque fporbi, aut vitii genere teneren-

meti

tur, quamlibet atroci , immedicabili , aut in-

2uæ fit

veterato , ídque ftatim, ac fubitó, — Quee duze

tante conílernationis caufzeerant. Nifi enim

Iu

: dlis )

fanáffet omnes, ídque continuó , non fuiflet

res digna admiratione tantà. Quod autem

ngentæ

prafentanea fuerit virtus Chrifli ad. fanan-

l p

dum, multa exempla declarant.

Sic enim

dinqe

enderet

focrus Petri continuó /0) fanata fuit: paraly-

"TT

ticus ftatim (p. furrexit: Ceeci apud Jericho

confeftim (q) vifumreceperunt: leprofus ple-

vll

Ante mo

nus leprá ftatim(r) mundatus eft: puella duo-

decim annorum mortua, confeftim (s) fur-

diont

rexit: mulier contracta confeftim (t) erecta

iil

eít: Lazarusquatriduanus ad Jefu juffum fta-

n

tim (u) & fepulchro prodiit: decem leprofi

-cellebaiï

Ui

u

inter X) eundum mundati funt,. Hujuscemo-

di exempla paffim (y) funt obvia,

Porró

j

[

ynu

quód omnes omnino fanitati reftitueret, quot-

quot ad eum adducerentur , & vel tanpgeren-

t

reh[]ü'ää

tur ab eo, aut ipfi vel fimbriam tantüm ve-

ftimenti ejus apprehenderent; id plan? con-

x

ftat;

a

j li?

(o). Mar. ;.

j,iP

(p) Mar. 2.

i fouü

(q) Mat. :o. Mar. 10. Luc. :$.

ii

(r) Mar. . Mattb. 8. Luc. $

(s) Mar. s. Lac. 8.

Ed

( Luc. 275.

p

(u) joan. 1.

d

)d

(x) Luc. 77.

(y) Us Jean.5g. L«c. 8

64

Dz ]esu CERISTI

ftat, unóque atque altero te

ft

—.

onio mzmii-

m

fefítum reddetur,

Sic enim

Ma

d i'a

tthaeus cap.

at X

füm x

8. fcribit : Z'efpere fatfo ; obtulevunt ei multos;

d«emonia. babentes : 63 ejiciebat. [pivitus.verle,

qi a

Id factum

€9 omnes 1halà. babeutes. cuvavit.

am;

eft apud Capharnaum; in initio predicatio-

llig [

nis.. Rurfüs Lucas cap. 6. Szeti? in lococam-

fcrbit

peflvi s & turba difcipulorum ejus:, 48 anulti-

17

zudo:copio[a plebis., ab oumni Judea , $$ Hie-

fit, T

vujalem &5 mavitima Tyvi , eg Sidonis 5 qui

Syrin

veneragt, ut. audivent eum, Q9 [amaventur d- lau«

m

guoribus fuis. . .Et qui vexabantur à fpavitibus

l Mm

ammuudis , curabautur. . ..E£t ommis tuvba qua-

Wirts:

vebat eum tangeve : quia virtus de illo exilat;

1 i

e9 fanabat omues... Hocfactum eít tunc, cum

&

doceretin monte, Item Marcus cap. 6. poft-

&m

quam Jefus pavit quinque millia: virorum:

Tenio

preter mulieres & pueros; transfretáffeeum

fhirii

Ícribit ,.&. veniffe in. terram. Genefareth:

& tot

Cümque egvefj. e[Jent ; inquit 5 de mavi s ;com

0

finuó coguoverunt eum.: Qg percuvvemtes unie

Qs

ver[am.vegiouem. ijam., ceperunt àn grabatis

Civita

eof; qui malé babebants civcimnfevre:y ubi au-

CU

diebant eum ef[[e.

l,

Et quocunque introibat n

vicos , vel in villas , aut civitates y-in plateis

tid,

gouebant infirmos , & deprecabantus eum y ait

duud

vel fanbriam ve[flimenti ejus. tangevent : &

&O)w

quotquot tangebant eum , [alvi fiebamt, |.Sic

972(

Martheeus cap. 12. & aliis (z) locis.

Qlæ

loca:claré oftendunt,

neminem à Chrifto re-

v) M

—

ia

Q L.

- (z) Mattb. cap. 4« 9. ia T

*

V M

—

CramiTATÉ & GLORIA,

io fit

pudiatum eorum omnium , quotquot fàni-

BU

tatis récuperandze gratiá acceffiffent, — Ceete-

Í i

rüm ne quis exiftimet paucos egros fuiífe,

TO

qui adirent Jefüm , aut deportarentur ad

| tht

eum ; Matthazus addit, omnes, quotquot in

Piict

illis regionibus erant ; adductos. Ita enim

luttts

fcribit cap. 14. Miferugt m univev[am v

egio-

uem illam, €g obtulevunt ei omues 1nalà baben-

j

g nl

g

z. Iremcap. 4.— Zfbzit opinio ejus in totam

Vr

!

Syviam : 9 obtulevunt ei omnes malé babentes,

"

varizs languovibus , €? tormentis comprebenfos.

| ii

Et Marcus cap. 3. Cum feceff/ffet , inquit ; ad

ii

mave , multos [auabat , ita ut arvuevent in. eum ,

m

ut illum tangevent , quotquot. babebant plagas.

J at

:

Hoec erat illa tanti ftuporis caufa , quód ,

&

e

.l Püïï

cüm ex tota Galilea , Judaa , Idumaa ,

E

THotu.

regione trans Jordanem , ex Decapoli , ex

af

maritimis Tyri, & Sidonis locis ; atque adeó

n

ex tota Syria, atque Arabia egroti ad Jefüm

'

jj

omnes adducerentur , aut corpore vitiati ,

omnes itidem fànarentur,

Circuibat ommes

ejt

civitates , 9 caflella , inquit Matthaeus , (2)

T Ó

, iif

cuvans ommem lagguovem ,€ ompem infirmita-

zem. Sanabanturleprofi , paralytici , luna-

m

i

tici, demoniaci, hydropici , furdi, muri,

I

[

claudi, ceci, qui corpore erant (b) contra-

r

f

:

i

,

T

&o , & quotquot habebant (c) plagas, us-

j

(W:

sryac. Quee in corpore erant imperfecta ,

L

perfi-

n

ii]

jni

(2) Mïnt. 9-

ii

(b) Luc. 15.

-'/

(c) Mar. s. Lue, 7.

66

Dz Jzsu CunisT!

Eerficiebantur : qu& deerant , addebanrur,

Mate,

uin & membra creabantur ex integro. lili

um fü

qui manum aridam (d) habebat , tnanus in-

Kütem

teora reftituta eft : Caeco nato (e) oculorum

We5, (

ufüs, quem natura negaverat, non reddi-

fiplcy

tus , fed datus eft omnino novus;: Debiles

[umvi

remiffi funt fani. Ita enim legimus Martthei

m

15. Ef acce[]erunt. ad eum tuvbe multe , ba-

Bv

benutes [ecum mutos , c«cos , claudos , debiles,

üt um

eg aljos mmultos : &9 projécevumt eos ad pedes

tj

eiu$ , €9 cuvavit eos.

Ouo loco obiter ani-

dleny

inadvertere debemus ; pro hac voce, debi-

do) fiV

les , ab Evangeliüa fcriprum efle xuAAoUc.

COrtum

Euthymius (f) & Theophyla&us , Graci

preter

authores, ac Beatus Hieronymus docent xuA-

Qu g

AoUc dictgs, qui manibus carerent. Id quod

Qeí

infüper aperté probatur ex Mattheei cap. 18.

Tonum

Ubi hec vox xvAAàc; pro qua in vulgato te-

Jutt; f

xtu legimus, debilis ; opponitur, duas manus

b

habenti. Ibi enim dicitur rnelius effe ; :xv2-

D n

Aà», manibus carentem , ingredi in vitam,

medim

quàm duas manus habentem mitti in ignem

CTedte

gerernum.

Et Marci 9; Bonum eft tibi xvA-

(]UG, (

Aiy introire in vitam, quàm duas manus ha-

poff

bentem ire in gehennam. — Hac res eó per-

Dter (

tinet , ur intelligamus, iis, qui manus non

eà po-

haberent , à Domino Cregtas mnanus, :

teitate

——

— "

(g) .7 !

1) I

(d) Mat. 1.

(e) Joan. o.

1J My

(f) Eutbymius in cap. 15. Q9 18. Mat. Theopb. in cap.

1 J

(

li)

15. Matt. Hieron. in j. cap. Mattb. Eraf. in eap.

"

9. Marci ia Annot.

h) f

ao

CraRITATE & GromniA,

67

ïebanmt.

teflate ; quà Lazarum (p) quatriduanum ; ac

p Iäi:

us i

jam foetentem revocavit ad vitam : & flo-

rentem (h) ficum arefecit :

quà quinque pa-

uculorum

u

nes, (i) & duos pifces ad e

m modum mul-

n f

:Däk

tiplicavit, ut füffizerent turbze quinque mil-

lium virorum, & totidem mulieruni ac pue-

Matk

Wuih

rorum ; id quod non erat minus , quàm

creare ex nihilo : qu3 vertit elementa rerum;

, U

i(,

üt cum eX a

Iï'.

qua (k) vinum faceret , aliáque

al j

ejusdem generis.

D

g d

alterando

Quz omnia immediatà

; creando, transmutando , augen-

gdw

do ; five incrementa rebus preftando, item

] WNWJ,

corrumpendo , & corru

)

Grtt

pta redintegrando ,

preter nature ordinem ab eo fiebant , abs-

x

que aliquo naturalium. caufarum concurfü,

UX

[

Quae folius Dei (ünt opera : neque ullà da-

n a

M

monum arte effici poffünr.

Damones enim,

o

juxra B. Auguflinum ,

( localiter movere

poffunt etiam immediaté; item alterar

e pof-

f n

funt intercedentibus caufis fécundis

, five

mediaté., activa fcilicet patfivis appli

cando:

n

creare veró, rerum (uübftanti

*

as mutare , aliá-

H

h

que, quas diximus efficere,

nullo (m) modo

mus

poffunt. Haec igitur illa o

pera erant; pro-

"r

pter que turbe tantopere commover

entur,

www

2

i;en;

mäw

-

L

t ^

(g) .751174. U.

//

.(hb) . Mat.. 21.

()) -Matt. 14.

k) 7oanm.».

whæ?

V) Lib. 3. de

Trinit. caþ.þä?.' Q 9. tom. 3

u Sm) Vide Pet.

Pompanat. lib. de iucantat

68

Dz Jrsu Cunisti

dicentes: (n) Nunquam fic apparuit in Ifraél.

s

$i

Haec illa erant opera, qualia nemo alius fe-

Nn

cit, preter eum, cujus nomen' 0) adimirabi-

le eft in univerfà terra ; ab «eterno parara in

t

hoc , ut homines increduli ad fidem addu-

cerentuf ; (p) juxta id, quod Chriftus apud

i

Joannem (q. ait : 52 opera zon feci[Jem 3n eis;

u« memo alius fecit , peccatum mom babevent:

: Pni

ER

gunc autem viderunt. 'Yalia opera Ariftote-

Ü

lici nifi vidiffenr , non credidiffent fieri po-

COtti

tuiffe, qui aliquid immediaté à Deo; & fiue

gritud

fecundarum caufarum interventu , quia nun-

i f

(emor

quam viderant , non poffe fieri credebant:

bus [

fed pofteaquam viderunr, cum 'Thoma cre-

diderunt. Neque enim terpiverfationi, aut

LT

Manife-

nüllig

incredulitati locus ,relinquebatur.

fytl

^

fi& enim Jefü opera ejusmodi erant ; ut in

füeran

nullam naturalem caufam referri poffent.

mus, |

Qu« res quia fpectatu pulcherrima eít; non

ravabimur eam pauló apertiüs, atque expli-

hiti N

X

T

catiüs e

onere. Philofophi negant ex ni-

hilo confieri poffe aliquid; aut fubitó crefce-

É

mda

re : fed queque füa de materia grandefcere;

-Si(: &

?im [

alique oportet ; inquit Lucretius.

Tunt;

Nam fí de mibilo fievent , fubità exoä*iremm

Df e

inquit ;

(s

*ün)

| IEncevto [patio , a.

alienis pntrtibus anti, .

tll

43

m

Ii'ünca

(n) ;Matt. 9.

T

(o) P/al. 8.

«

(p) S. Thom..Par. 3,

Í

43 art, ;

ï?lpm

(q) Joan. i.

CLARITATE &.AGLORIA.

65

—

:'i

nlf

Nec porrà augendis vebus [patio fovez ufus

Seninis ad coitum, à ttibilo [reve[ceve poJJeut:

| al'ms

xX

Nam fievent. juvenes fubitó ex. infantibus

»avols ,

par-atz"r:

m at

E tevrdque exorta vepentà avbu[la [alivent.

(tg

Quovum Ól fievi ; mapife[lum efl : omnia

a

ugnao

ht

Paulatün crefcunt , üt pav e[l , [emine certo.

d imperium veró Chrifti, res creato &

rf

exorte fünr, aut excreverunt ad juftam ma-

f

jn

0; & i

gnitudinem ; absque ullius adjectione mate-

rig , fübitó ; ut ea, quee attulimus exempla,

ia t

r

demonítrant, aliáque ejusdem generis, qui-

bus omnipotentiam füuam mundo approba-

homu a

vit , & vim nullis terminis circeumclufam ,

F&IiOUiJ :

Mai

nullis nature legibus , aut Philofophorum

reoulis fübjectam. lis, quibus manus aridz

äü[ u !

fuerant , vel mance , & trunce , uti dixi-

j W

mus; manus vegete, plense, perfecke fu-

u

lj

bitó reftitute füunt. — Quibus pedes, vel cru-

(

t u

ra truncata erant, itidem pedes, & cruürafor-

mabanrur , nullà affumptà materià , fübito.

Mu

Sic enim intelligendum eft; quód fanati fue-

n

rint claudi omnes , quotquot adducli fue-

runt ad Jefum.

Hec enim vox ; Yo20c ;

gronf*'m'

non eum tantüm fignificat , cui pedes;, aut

crura intorta , luxata , fradia, contuía, vel

j (

debilia fünt , verüm etiam curta , manca,

"trunca, . Hocenim aperté probatur ex Mar-

'ci cap- 9. & Mattheer 18 Quibus locis fic

zuus [candalizat 1e, am-

f'cripfum eft: $7 pes

E 3

'þllm

L.À

70

Dz Jzsu Cunisri

puta illum. — Bonum efl tibi claudum (XmÀiv)

regule

( 0l

intvoire in vitam «ter&am , quàm duos pedes

babentem snitti in ge/Jermam.

Hic maunife(té

ibsqu

Xe^oc nominatur , qui altero pede caret.

bit

Omne igitur claudorum genus fubiró fana-

fido:

batur, ficut & mutorum. — Videlicet quibus

finir

inftrumenta à natura indita non erant, qui-

(ti)

bus vocem formarent; aut fi aliquo modo

lmcï

formarent ; eam tamen non reclé , aut inof-

lm

fense diftinguerent , xoqoi xj 44o'y A Àoi (1) 5

iqu

iis fübitó inftrumenta concinnata , vel crea-

(ie f

ta funt.

Surdis quoque inftrumenta parata

fetr

funt , quibus voces, & fonos exciperent;

U

nullà re adhibità aut applicatà. | Cecis item

lo

bus.

innumeris , praertim caeco (s) nato ; oculi

ex nulla materia, faltem idonea, creati fünr.

&n

Tan

iNam lutum oculis illitum, humano judicio,

& juxta nature inítitutze rationem , aptum

1i ol

non erat ad creandum oculos.

Neque enim

Ttg

ex omnibus rebus omne genus naíci poteft,

Cü)

inquit Lucretius. Ejusdem generis eft, quód

fs.

femel atque iterum ad ipfius juffüm panes

ac piíces fübitó excreveruntinter fumentium

(

manus. Nam pifces ex pifcibus , panes ex

(

b)

panibus fübitó crefcere, vel augefcere non

poffunt. Quazque enim de füa materia gran-

Q)

defcere oportet, üt diximus : & qus&e au-

It

r, juxta

gentur, adveniente corpore .augentu

(R)

.regu-

(«).

—

n

(

() Mar. 7.

(ee) ,

F

.(9 ..7o'an, 9.

[

CLARITATE & Gron1A.

71

xw)

regulan3 () Phyficorum. - |dem judicium eff

I0f

de omnibus alrerationibus à . Chrifto . factis

yitis

absque ulliusaffumptione materize ídque fu-

,

G

bito. Deprofligatione morborum omnium

ii

y

fa&ta folo (u) juffu, aut (x) manus, vel (y)

j (]Ulülk

fimbrig ta£tu , aut etiam ab (z) abfente : de

nt, u

l

(aa) lepra continuó abftería : de (bb) para-

g m

tüici membris ftatim folidatis , ad eum mo-

qu um

4

dum, ut (cc) lectum fuum tolleret, in quo

g

f

à quaruor viris deportatus fuerat : aliorüm-

T

T

que morborum omnium fanatione : & omnis

u

generis (dd , vàsov ; (ee) uagryov , (ff) 92-

cdyov ; (gg) dét eiy , morborum , flagel-

lpeïen.

TU iteqe

lorum, tormentorum , imbecillitatum : qui-

bus nominibus omnia omnino morborum ,

0; (Qii

& malorum innumerabilium genera defi-

ell (Hïlïz

) ju(ïlGG

gnantur, quibus humanum genus confliécta-

rifolet, .Idem fentiendum de rerum trans-

l;äpmfï

e at

mutationibus ; & corruptionibus fubitó fa-

Chri-

l POR*

&is , que à folo Deo fieri poffunt.

ítus absque ulla confueta corporum additio-

.Cü) qu6

ne,

mp

4

lmenntü

9) iib- 8. Pbyf. cap. 7

a

(u) Mat. g.

(x).Luc. 4. -

a

(y) . ;Mat. 14. Luc. 8.

i

(z) joan. s.

u

(a:) Ut fup. boc. cap.

!

(bb) Mar. a.

r

(cc) 4bid, (?' Mattb. 9.

?

(dd) L«c. 4 6.

(ee) Mar. 3. Luc. 7.

(£) Matt. 4.

(gg) Luc. 5. " 8.

72

^cDr jxesv CugisTL

——À—À

Q

ne , mutatione , aut transpofitione , vertit

^naturam rerum : ut cum fubitó fex hydrias

p

aque plenas mutaret in vinum optimum :

tinty

if

cum florentem ficum arefacerer: aliaque per-

-ageret, quav pofüimus, Qu corpora cele-

d

"ftia , quas inrelli

'entias , aut rouc Ariftoteles,

AU

five mentes cele

j

ia corpora moventes, que

ityr

'talia operentur : quas atomos Epicurus hic

ttptr

"adferet , ex quarum fortuito concur(ü nihil

Venid

non efficere folet ?

uid iidem dicent de

flium

'mortuis in vitam revocatis ? Illi enim hegant

08

"quiequam in individuo redire in priftinum

I my

&m

-ftatum , & corruptum renafci : fed (hh)

fümma rerum , inquiunt , novatur feimper,

tü

ex alióque alius ftatus excipere omnia debert.

tenti

* Quid dicent de Lazaro quatriduano , ac fe-

Gtire

-Ttente

ex fe

)

ulchro ftatim prodeunte ad

r

juffum Chrifti

]

quid de aliis multis mortuis

T

D

-non folüm à Chrifto, verüm etiam ab Apo-

DT

itemf

-ftolis , quoties ufus poftularet , vitee red-

ditis ? Nam & illis poteftas (ii) data eft à

V

Chrifto , mortuos fufcitandi.

Et Chriftus

non tres folummodo ad vitam reftituit, quos

Evangelia commemorant , fed & alios mul-

tos.. Nam& eo tempore, quo nuncii Joan-

(mr

nis Baptiftee adiéórunt eum, mortuos füfcita-

u—

(n)

(

bat : ut patet ex (kk) Matthæq', & (1]) Lc

k

a.

UP

(y)

(hl) Lucr. lib. $.

Gi) Mat. 20.

(kk) Mat. i.

(M) Lec. 7.

CLi&RiTATE & GroRia.

——

i

Ca.

Hec [uünt miranda , ingentia ; ftu-

; W

du

hv

penda miracula Jefu , qua animos omnium

ptimum:

tantopere commoverent, que nullo nature

artificio fieri poffunr, qualia Philofophi (mm)

u

ori d

negabant ; etiam à Deo fieri poffe , absque

rl

»

agente fecundo : (nn) cujusmodi daemones

DI qL*

imitari non poflünt : üt omnium fzeculorum

»icurusfli

experimenta demonftrant. "l'aliaopera con-

uf t

veniebat facere Jefüm , ut fe probaret efle

(i

^

flium Dei , & Dominum naturz : ut ex

i

m

€o, quód preter naturz ordinem multa fecit

nf

in mundo , fidem faceret fe e(fe, per quein

& materia omnis creata , & mundus condi-

TU

i

tus eft : ac proinde admirabilis .divinze. po-

i

d

u kN

tentiz, & bonitatis fue confideratione , ex-

citaret in cordibus hominum, & fundaret

n* j

gut

firmam fidem, juxta ipfius fententiam, cum

d

gt

ait: (00) Ofera, que ego facio in nomine Pa-

?vis mei , bec teflimonium pevbibent de me.. Et

mïb Aj

v

iterum : (pp) Opera , que dedit mihi Pater ,

|

d

"ur pevficiam ea , ipfa opera, que ego facio .

zeflimonrium pevbibent de me ,

E C

quia |

(hrot

Patev mifft me.

TL

j

(mm) Vide Petr. Pompenatium — lib. d& Incantat,

"

d

€ap. 7.

U

[ ü]ldi

(nn) Iren. lib. 3. .cap. $8.

I

:

)b

(oo) Soan. 0.

(pp) Joar. s.

Es

CA.

74

Dr ]|rsu CumisT:

(odi l

pina

CAPU' IX

ii

ua ratione miracula Domuni

phete

te D

- J&fu probent, eum effe Deum.

el.in

Xpofulmus, quanta fuerit admiratio populi

dum

E

ob ftupenda miracula Jefu : Nunc latiüs

od

profequemur tante admirationis cauíam,

1b ho

ícilicer quód. miracula ejusmodi effent, ut

r

eum reítarentur eíle : Deum.

Joan. Picus

71!//171[,

Mirandule Comes, hanc conclufionem ponit

tind

inter alias non

o

gentas , aliquando fcripto vul-

dudih

gatas, (a), quód mir acula Jefu probent 1pfum

N

eum: noa tam ratione fac1end1, quàm ra-

(nan

tione modi faciendi; fic enim loqultur, nem-

Ui

pe quód ea faceret auctoritate proprià, non

gil(lf(

alienà. Idque probat hácratione : quód Apo-

ftoli, & feptuaginta difcipuli talia fecerunt,

D

Verüm hloc interer at

qualia Chriftus fecir. :

lm

quód Chriftus peculiari fibi modo ufus,e

g

in edendls miraculis, poteftate videlicet pro-

C

prià.

Ut cum ait leprofo: (b) Volo, mun-

(

dare; cum ait czcis :

(9) Creditis, quia hoc

offum facere vobis? item adolefcenti : (d)

ico tibi furae & Centurioni: Ego veniam,.

(

& curabo eum.

Id quod B. Chryfo&omus

(9 d1h—

)

(;

l)

(a) Anno 32

(;

(b) Matt^. g.

d)

(c) -Mattb. 9.

P

(d) Luc.7, c. Mattb. $.

(n)

CrARITATE ET Gx;orkm.

75

—5

(e) diligeüf&i* äHrBtä?Aþo—&-oli, (f )& feptuä,—

h:

ginta (g) duo difcipuli, fimilia quidem mi-

racula ediderunt, verüm in nomine Jefu. Pro-

Donir

phete quoque miracula gefferunt, fed virtu-

Cum.

te Dei. Id quoniam animadverfione dignum

eít, indicavimus, & propofüimus examinan-

Y

dum. Judai fatebantur miracula Jefü ejus-

hunc Ht

modi efle, utà daemone fieri non poffent: nec

. euin

ab homine, nifi vitute Dei, üt cum dicerent:

e[fnts t

(h) H«c verba son funt demomium. babentis,

»n, D

nunquid daemonium pote[fl cecovum oculos ape-

n pOüt

vire ?. Et caecus: (1) 4 feeculo, inquit, zoz eff

auditum ,

p n

uia quis aperuit oculos c«ci natz.

yetpt

Nifi. e[let

7

hic à Deo, uon poterat. faceve quies

, Qu

quam,. ltem Nicodemus: (k) Scimus quia à

jgr st

Deo venifli magifler, uemo enim potefl. bec f-

lpflïä; W

gna facere, qua tu facis, siff fuevit Deus cuia

;]u()dA;X"

£. Sed non propterea credebant eum efle

f

Deum, verüm Prophetam, aut Chriftum fi-

r

lium David, àt cum ajunt: (1) Propbeta ma-

o ulise

gnus furvexit im mobis. . Ytem : (m) Chriffus

d

gt D

cum venerit , nunquid pluva figna faciet ; quàm

o, m

qu«e bic facit? & mox dicebant : Hic efl veré

qulä l

Pro-

(centi;

e

(e) Hom.26. in. Mattb.8

0 4

TT

thym. in 7. Luce,

1

DO Ho-mf 65. i?? .70(fn. H Eu-

(b

(£) Mattb.i0,

yfo

Ü

(g) Loc. :o.

9

(h) 3oan.16

(i Joam.9.

(k) 7oan. ;.

(D) Lac. 7.

(m) Joan.7

76

Dz Jrsu CunisT:

—

Propheta. — lii dicebant ,. bic. eft- Chviflus.

quàd

dist

Multi quidem aliquid de eo fufpicabantur

homine majus,üt cum ajunt: (n) Quod eff boc

(it ii

verbum ?. quia in poteflate, €? virtute imperat

ejiccïer;

immundis [pivitibus , ? exeunt. . Verüm quód

001

infirà fibi vi uteretur, quod Dei proprium

LU T

eft, id fané quàm obfcuré percipiebant, licet

tjdn

omnia ejus miracula id teftatiffimum redde-

u h

rent. Sed Apoftoli, & feptuaginra duo di-

Fis,

fcipuli ignorare non poterant, qui familiari-

bj

f

ter cum Chrifto ver(ibantur, & pleniüs in-

(

6

'

ftrucli erant in fide: quíque in ejus nomine,

(

"

C

ii

eepros (o) fanaverant, leprofos mundaverant;

Qd

deemones ejecerant, mortuos excitaverant 4

fliüg

vitam, quarum rerum miraculo cum feptua-

utel

ginta duo difcipuli tenerentur ; (p) Domine

Qtm

inquiunt, eziam demonia fubjiciuntur uobis in

fionis

120mine tuo. Et Apoftoli Petri ore confitentut;

Íhts

(q) effe Chriftum filium Dei vivi; per natu-

Qub

ram fcilicet Dei filium, & Deum, qualem

tioe|

poft refürrectionem 'Thomas agnovit, cum

Verf]m

1

ait: Dominus weus, €$ Deus meus.. D. Chry-

us

foftomus (r) exemplis probat, Chriftum nul-

Avf

lis.precibus ufuüm in .prodendis miraculis:

fv

quandóque etiam nec Apoftolos; íed -tan-

yerbi

d fOI'tö:

gurqmodo invocáffe nomen Jefu ; ob

- quö

(j

(n) Lec. 5.

(o) Mare.6. Luc.o.

ä

(p) Luc. »o.

(q) Matzh, 16.

l

!

ä

(l') H0m4-63.. in 70(/0. z. Vide $. T/JW".":. :.4,7& t

LE?

CraRITATE ET - GEÓRIA.

p2

quód femel ipfis à Chrifto poteftas (s) darà

jcbu

effet, « Sic enim fcriprum eft Matth 10. De*

m

dit illis pote[latem fpivituum iuimundovum , -ut

i

eJicevent eos, 69 curarent omiem languoven, €g

àmqi

ompmem itrfivinitatem. Ex mox: Tufiimos curate;

yropt

HIOYTUOS. fufcitate , leprofos amuudate ,. demones

bt

ejicite.: Prophetee femper adhibebant preces;

Sicut

m ni

üt Euthymius ait in cap. 7. Lucee.

, dio?

Elias, (t) & Elifzeus u) fecerunt: 'nifi forté

fimiit

Dei juffa miracula patrarent ; üt de Moyfe;

ln

(x) &'1faia (y) legimus.

Utrique autem;

o

difcipuli, & Prophete; Dei virtute miracula

ayett

edebant: Chriftus, unicus Dei per naturam

wenutté

filius; naturali ac fibi proprià vi; ac poteftate

utebatur, Hec hactenus ad interpretatio-

m f€pm3'

Do;z(iiä

nem; & declarationem Joannis Pici propofi-

)

li

tionis diéta füffician. — Ceterüm D. Augu-

Jf

yrftent

ii

ftinus (z) probat, Jefum peculiaribus fibi

g m

quibusdam polluiffe miraculis, qua non ra-

tione modi faciendi tantüm;, üt ille loquitur;

] quaïfn

T l[ CN?

verüm etiam ipsà ratione íui divinitatem

p r

ejus declarabant : quze nec Prophetis, nec

Apoftolis tributa fuére, fed foli Chrifto re-

jlum ?

m

fervata. . Quam fententiam vifüm eft ipfius

T.

quiunt;

f

j

yeybis exponere. "'RSed nullis, in

« cormr-

f

)b ld

i

qll

;

(s)

Vide Hilarium canone.10. in- Mattb. x

(t) 2 Reg.o7. Q7 a8.

(u) 4. Reg. 4.

(x) Exod.4. Q7 7.

(y) fa. 58

(2) Epifl. s.

d?' S,lïb.an;a: f*an * q43 ,:zwrï,,,.;.'v

78

Dz ]zsv C,HRISTI'

[44

competentibus mügn-iks' claruerunt tante

: date,

majeftatis indicia : quia larvalis illa pur-

' exfy

ario, debilium cure, reddita vita defun-

i gitari

€c

* debu

à

is, fi-& alia confiderentur; Deo parva

«€

funt.

* &or

&

Fatemur quidem & nos, talia.qua-

dam fecifle Prophetas. Nam in his fienis

X mpre

«

quid excellentius, quàm mortuos refürre-

" bj

&«

xiffe ? Fecit hoc Helias, fecit hoc Helifzeus,

E

«

Nam de Magorum miraculis, utrüm etiam

[ dUS,

|44

mortuos füfcitaverint, illi viderint, qui &

«.ggf

[44

fCaon

|(4

Apulejum, fe contra magicarum artium

crimina copiofitfimé defendentem , conan-

f getur

[(4

tur non accufando, fed laudando convin-

M

«

«( mo(

«

cere. INos legimus, Magos /Egyptiorum,

artium iftarum peritiffimos, à Moyfé fa-

MU

«

mulo Dei füperatos: cum illi queedam mi-

" par

[

«

OPU(

«

ra nefandis artibus agerent; ille, Deo fup-

pliciter invocato ; machinamenta eorum

[ fPOH

[f4

[

00

cunéta fübverteret. Sed & ipfe Moyfes,

«

«

n

&

& cateri Prophete veraciffimi, Dominum

Chriítum

rophetaverunt, & gloriam ma-

M

«

nam ei

d

e

derunt.

M

Hunc non tanquam

[

«c

pü

[44

parem fibi, nec in eadem miraculorum

potentia fuperiorem, fed plané Dominum;

q n

&c

MT

[(4

Deum omnium, & hominem propter ho-

[

mines factum, venturum preenuntiaverunt.,

Ü

[(4

Qui

ropterea & ipfe talia facere voluit,

(t&u

«

ne e

i

[(1

et abfürdum; quae per illos fécerat,

(

« mp

fi ipfe non faceret.

Sed tamen & aliquid

&e.

€c

(

proprium facere debuir.

Nafci de virgi-

li

«c

m afcen-

)

U

Re; à mortuis refurgerg:, in ccelu

-

« .dere,

CrsnRITATE ET GLORIA.

79

$ erecckui

— —

Il

« dere, hocDeo qui parum purat, q-ui'dfpluls

&

il

&c

exfpecten ignoro. Arbitror enimtalia fia-

i d

gitarij qualia gerens hominem facere non

[44

)eo pn

debuit, . Nam in principio erat Verburm,

[11

& omnia per ipfum facta fünt. . INum ho-

tdllà i

[(1

mine affumpto alium mundum facere de-

hii

[44

y teliti

buit, ut eum efle crederemus, per quem

fa&tus efít mundus? Sed: nec major mun-

Heli

[(4

"ür t

dus, nec iíti zequalis in hoc. mundo fieri

&

nt,qii

pofíet.

Si autern minorem faceret infra

iftum, fimiliter hoc quoque parum puta-

m At

$, Qu

retur, Quia non oporrebat, ut novum fa-

p du

«c

ceret mundum, nova fecit in mundo. Ho-

1f

mo enim de Virgine procreatus, & à mor-

r

j

Mi

d

tuis in eerernam vitam refufcitatus,. & fu-

«

ginn

per colos exalratus , potentius fortaífe

opus eft, quàm mundus. Hoc forté re-

]oy

y; a

fpondent íe faétum non credere. Quid

ergo fiet hominibus , qui minima contem-

: Mf

punr, majora non credunt? Reddita.vita

Jmitif

yum D*

defunétis ideo non creditur, quia & alii

fecerunt, & parum eít Deo. . Caro, pro-

u

pria de Virgine creata; & à morte in &ter-

n

jj

na vita fuper coelos levata ideo non credi-

tur, quia nemo fecit; & competit Deo. Ac

1) i

er hoc, que fibi qüisque facilia non fa-

gj

Gu, fed captu putar, equo animo accipit :

fupra ea, veluti ficta pro falíis ducit.. Noli

$ fCCüïä

eis effe fimilis, obfecro te. Difputantur

&de

haec latiüs, & omnes quaftionum neceffa-

d "t

«

que pan-

ii

s

riarum finus perfcrutati, -diícufsí

« duntur.

(l. dc['ï:

$o

Dr lzsu CiaisrI

gereuama

« duntur. Sed intellectui fides aditum ape-

fervatü

« yit, infidelitas claudit. * Hzc Auguftinus.

& pot

Igitur duobus modis miracula Jefu probant

eum efle Deum — Primüm ratione modi fa-

pa!'ata |

edendi

ciendi, uti diximus; quód preporenti illà vi,

t» ha

fibi proprià, uteretur in peraoendis miracu-

R.

lis. Deinde nonnulla etiam fibi miracula re-

din :

fervavit, quz ipsá fui naturá convincunt, &

Inter Q

clamant effe Deum.

