ratur & hoc, quod (h) Mattheus fcribit in

cipien

hunc modum: Mam? autem faéto , confelium

Pf

irferunt omnes Principes Sacevdotum , 9 Se-

prami

aiores populi adveríus Sefum , ut eum morti

tradevent,

Sed hzc verba quomodo intelli-

fugr.l

Ditit

genda fint, ipfa hiftroria feries declarabit;

quam exponemus.

Mattheus, & Marcus

Pw'ncij

oftendunt, Principes Sacerdotüm, Scribas,

v n

lorti

& univerfum Seniorum ordinem per totam

noctem circa Jefüm occupatos fuiffe, non

Tonte

fine incredibili anxietate animi, follicitudine,

pus

Toont

atque tumultu: ídque ab iis curatum in pri-

mis, ne vel latum unguem ab eo difcederenr,

ttadi

afcem

juxta confilium Jüda. — Id quod operz pre-

tium, & quidem jucundiffimum fuerit con-

q0

Tini

fiderare, & expendere. Ad comprehenden-

dum Jefüm (i. intempeftà nocte venerunt,

temp

metu plebis: quippe jam aliquot horis no-

l —

éturnis à coena transaétis, videlicer poft (k)

lotionem pedum , & longum colloquium

(])|

(n)

Jefü cum difcipulis habitum Hierofolymis:

-

ac

[j

ï[

(h) Mattb 27. a.

lL

(1) Chry

/

f

ofl. Hom. 85. ip Jogy,

Ó Horz;. 8;. in Matt. z'-ot

? Lh

(E) Joan. 1. 14. Q .

xrä I [

:

»

CrARITATE ET GLORIA.

125

amecritan

—— — ——

i

ac deinde poft egreffum ad hortum, per val-

,U

lem, & torrentem Cedri

: denique poft (1)

o pe

prolixarn orationem, & tertiam excitationem

Tanmqn

Apoiïolorum & fomno. Poít hec magnä

Q

parte noctis lapsà, uti diximus ; Principes

Sacerdotum, (m) Magiflratus templi, & Se-

T e

r

niores non aulfi aliis committere negotium

ribi i

capiendi Jefu, fed per fe omnia adminiftran-

tes, cohorte cum tribuno, ac fatellitibus fuis,

n

T

ceeteràque domefticorum, & clientum turbá

ml

premiffi, ipfi ad hortum usque fubfecuti

ntel-

funt.

Id enim (n) Lucas adjicit, cum ait:

abl

Dixit autem 5fe[us ad eos, qui venevamt. ad [e

Principes Sacerdotum , &2 Magiffratus. templi,

at

Porró

a

eg Semioves : Quafe ad latroueim , &c.

hortus fitus eratin monte Olivarum,; quem

- porit

montem fex ftadiis ab urbe abfuiffe (0) Jofe-

, i

phus fcribit.

Jam autem hortus in illius

ïlde!

montis faftigio pofitus erat; ut (q) Eufebius

j p

jert

tradit : unde Jefum etiam poftea in coelum

afcendiffe credit, prope fpeluncam quandam;

q pre-

ad Orientalem urbis partem; ubi vltima Dos

j a

at

mini humo impreffa veftioia ad füa usque

pent!

tempora monftrari folere ; B. (ql). Hier

ony-

mus

yi; o

-—

u

(D) Luc::2. .

)quiqm

m) Vide Eutbym. in cap.:6. Mattb, fuper bas 'vei'ia—:.

In illa hora.

jj

A

(n) Lac. 2z.

p

(o) Lib;6. cap.;. de bell. Tudaico.

(p) Lib 6. de

demon[lr. Evang. cap. i8.

h

Ad. Apoft.

(q) In locis. Hebraic. de

126

| Dg jzsu CHnisTI

rïus auctor eft.- Legimüs—ï;ï (r) As Apo-

.äehfue

ftolorum , locum , (&inde Dominus in celum

( pa

a(cendit , abfuiffe ab Hierofolymis itinere

i do

Princ

fabbati, hoc eft , unius milliaris , five duo-

rum millium cubitorum , üt (s. Oecumeniüs

| Qtdo

| bunt

ex Origene docet ; five; üt (t) i^rasmus po-

Dior

nit, bis mille paffuum. — Adrichomus Del-

phenfis juxta traditionem numerat ab horto

flim

fs

usque ad domum Anne , greffus bis mille

trecentos , & fexapinta: quos greffus facit

que ]

Per tantum

Tum 4

duorum pedum cum dimidio.

Q d

fpatium fübfequi voluerunt : anxi& enim ti-

mebant, ne fperatam pradam dimittere co-

(andi

dlio«

erentur. "limebantenim fequentes Jefum;

i

t B. (u) Chryfoftomus exponit : Ideo , in-

Thanti

quit ,. intempeíltà nocte appreffi funt eum.

poit t

Verebantur, nequid ejusmodi incideret, qua-

Qinty

le anté accidiffe meminerant, ne.(x) mini-

qmil

ftri adcomprehendendum miffi non auderent

d&

eum attingere ; aut, ingruente vi populi,

T

milites, ac miniftri dilaberentur ; aut alio ali-

I

quo cafü commurtatio voluütatumfieret, In

&t

hunc modum jam circiter medià noctis par-

mnfeji

te transactà , videamus quomodo reliquam

dta

0 Q

exegerint,

Ab horto , poftquam compre-

henfus

T

car

(r) Ad. r.

à,

(s) In cap. 1. Ad.

| m

(0l Jz cap. r. AG.

U

(u) Chryfofl. Homil. 82. in foan. :8. Orig. tradlatu 5j-

in Mattb. [uper bec verba : Et adhuc,

l

(x) Fo.ïn. 7, Butbym. st [up. Qrig. ibid.

1

CLARITATE ET 'GLORVIA.

I27

.r

1 v

h&hfus eft, Jefi.lï rurfus p?r declive montis,

La

& per vallem Cedron protractus eft primüm

s itnt

ad domum Aane : inde ad domum Caiphe,

eq

Principis Sacerdotum : quó totus Seniorum

Umpri

ordo convenit, üt Martheus, & Marcus fcri-

m

bunt.

Ibi dum Princeps Sacerdotum, Se-

Qs ]

niores ; & totum concilium ; ewvéd'giov , te-

jb ht

ftimonia adverfüs Jefüm quaerunt , dum te-

b m

ftes adducunt; examinant, refutant ; eorüm-

us f

que loco alios accerfunt ; dum Ponrifex ite-

| mmw

rum atque iterum interrogat. Jefum, & adiu-

onim d

rat, ac tandem , velut audirà. blasphemiá ,

fere

fcindit veftimenta fua , & ab univerfo con-

j ]efum.«

cilio condemnationem extorquet , concla-

mantibus omnibus, reus eft mortis : jarm

jn, ?

yt du

poft tertiam Petri negationem pgalliüs iterum

Hsc

jl qu

cantare ; & dies illucefcere ccepit.

cum ifto ordine apud Matthacum, & Marcum

X] frlt

av

da

décurrant ; & connexa fint ; aperté probant;

Vl

nullum tempus medium fuiffe , quo aliquà

L p

J

r

divertiffe videri poffint. (y) Perpendantur

a

hac verba Marci immediaré. fequentia : £?

M

confeflim man? confdlium facieutes [ummi Sacev-

i

pl

jl

re

"

dotes cum Senioribus , €9. Scribis, 99 umver-

j coucilio , vincieutes Sefum-, duxevunt , $9

o

l

évadideruut Pilato.. Hoc enim Marcus expli-

caté narrat, interim dum illa fiunt luce exor-

tà, idoneà criminis fpecie ad condemnatio-

nem inventà , dictis folenni more fententiis,

ommuni

T.

pmnuntiäife, reum eífe mortis : & c

confilio

P

—

(y) Marr. s.

B

Dz ]zsu Cunisr:

confilio decreviffe , ut ad Pilatum crucifi-

m

endus duceretur.

Hsc enim verba, Con-

um i

filium facientes , &uuGoUAoy 7romzavrsc , id

tuptà

fignificant , eos inter fe confultifle. Eodem

ibrej

modo accipiendum eftquod Matrheusin ini-

longi

tio capitis 27. refert; mané confilium iniiffe

tali t

omnes Principes Sacerdotum , & Seniores

tnuj

populi adverfus Jefüum, ut eum morti trade-

tis dl

rent.

Sic enim fcribit : Confilium inierunt,

confultaverunt, evuGoUAov $Aa Gov : non con-

l0r p

hat

cilium , quod cvréd'gio: dicitur : nam multo

fsf

anté totum concilium, 3Aov 4à zvyed guov, con-

oregatum fuiffe, idem Mattheus refert. Hzc,

ni fallor, detegunt incuriam, & negligentiam

in Evangelica hiftoria tra£ctanda eorum, qui

tantum fecuritatis tribuunt Principibus Sa-

Qu

Prin

cerdotum, c:eterísque conjuratis ; odio, &

livore rabidis, ut, poftquam cepiffenr Jefüm,

fteri

Wt

Qün

quafi placatà invidià, & velur confe&o ne-

p

gotio , omni metu prafidis, ac populi fübi-

tó deterfo , & Jefü potentià defpicabili red-

dità , difceflerinrt ad curam corporum agen-

Nü

dam , & capiendum fomnum : nec reverfi

fpl

e

fuerint ante lucem : cum vel ex iis, qu& per

fx

rotum fequentem diem a&ta funt , conjectu-

Tugr

ram facere liceat de rebus, inter noctem ge-

d

flis.

M

Illa enim incredibilem pre fe ferunt

Tir

animi impotentiam , fedulitatem , & curam

Ior

Principum immodicam.

Cum omnis fuz

CGIHC

dignitatis, & graviratis obliti , à prima luce

ooq

ad horam usque diei fextam ante praetorium

| "m

ftantes,

p

CrtagiTATE & GrontaA,

129

m

flantes , atque interim etiam ad Herodem

t Ut

cum univería multitudine plebis, & milirum

404 W;r

Fola

raptati , inde rurfüm ad Pilatum cum turba

usin 1

abrepti , poftremó ad füpplicii locum per

longiffima fpatia fübfecuti, nempe ab Orien-

ml

tali uebis parte usque ad Occidentalem, con-

Geniot

tinuis rumultibus, & indefeffis, ac incondi-

titrad

njen

tis clamoribus omnia implentes , quiefcere

non poflunt , donec in crucem adaétum ex-

n Q

] m

halàffe animam viderunt : ne tum quidem

fatis fecuri, metu refuürre&tionis,

l cofe

« Ht

D

CAPUT XVI

p

Utl q*)'x

Quód divina potentia Chrifti

hus Y

Principibus, & Pharifzis formidabilis

'OdiO) &

n Jefüma

fuerir eriam poft ejus mortem : & quód illo-

rum cuftodia , adhibita ad affervandum fe-

d

yli j

pulchrum , fervierit gloriae Chrifti.

PT

hil igirur impedimento eft, quó minüs

NI

n

credere oporteat , eXimium perpetuó

fplendorem glorie Domini Jefu apud Judeeos;

u

maximámmque divinz virtutis,& potentie opi-

a

nionem fuifTe ,, dum viveret.

De qua qui-

(f

dem & in ipía patfione non tam multum di-

( R

minurum eft , quàm vulgó creditur.

In

&

morte veró ad priftinam gloriam magna ac-

ceffio facta eft, propter nova, & inaudita

r

if li*

odigia, qua eur declarabant effe naturze

æ[OfiUm

b

ominum , Principem ; ac moderatorem

fut

: mundï.

Dz Jsesu CnunisTI

130

& 3

mundi. Qualiä funt , quód de cruce pe;:

Deur

dens, defectus viribus, variis poenarum ge-

)

neribus exhauftus, valido clamore animam

fuam Patri commendavit : & mox ab illo

teS, !

t

clamore fponte fuà , absque alterius cauíze

Quo ternpore

vald

impulfu , fpiritum emifit.

velam templi (a) exterius ; quod vdem Dei

E

fpef

à reliqua templi parte fecernebat , à fummo

usque ad imum ultro diffectum eít, elemen-

quid

perci

tà concuffa funt , terra mota eít, pétrae fcif-

fi , monumenta aperta funt, tenebre obor-

hm

tsj

t , & fol obícuratus eít fpatio trium hora-

rum , absque (b) ordinario objectu lune;

ERN

quippe rotà

repione c:celi inter folem, & la-

ptol

Ium

nam inrerje&à , videlicer die lunze decimo

quarto , quo tempore folenne erat Judeis

Dd

Hsec elementorum hor-

Mor

celebrare Pafcha.

renda turbatio absque fecundarum caufarum

p

Inpi

concurfu , aliáque miranda, quee diximus,

manifefte declarabant omniporentiam Jefu;

üsà

&in impiorum Judeorum cordibus horro-

ii

s

rem, ac divini judicii metum ; in aliorum

d

animis varios motus generabant ; fpei, pee-

E

u

nirentig , indignarionis ob facinoris atroci-

tarem , fiducie , ac pietatis erga Deum.

if

dor

Omnino clariffimam rei famam excitabant.

derc

lis enim rebus confpectis , Centurio , qui

ex

(a) Orig. ;n 2). Mattb. tra&t. 35. Hieron. ad Hedib. 8.

fom. 3.

(b Orig. ibid. Dionyfius JAreopag. ed. Polycarp

[

ä)g

von. in Mattb. 27.

H'

j

ä

CLARITATE & GLORIA.

——

I31

t p

ex adverfo cruci aftabat ; (c) glorificabat

m

Deum dicens: Veré hic homo juftus erat:

(d) Veré hic homo filius Dei erat.

Et mili-

g

T

tes, qui (e) cuftodiebant fepulchrum, vifo

T

terrie motu; & his, quz fiebant, timuerunt

valde; dicentes : Verà filius Dei erat iíle.

tenpt

den ]

Et (f) omnis turba eorum, qui aderant ad

fümm

fpectaculum , & videbant, quz fiebant, quee

elenta

quidem erat numerofa populi multitudo ,

percutientes pectora füua revertebantur, iíla

nl

T

nimirum probant, opinionem divinz virtu-

tis Jefu mirificam fuiffe in ipíà morte,

uda

m hort-

y hn

etiam poft mortem duravit, üt inter caetera

Il'bö(hþ

probat exemplum Principum, & Pharizeo-

3 dCCimG

rum : quibus potentia Domini Jefü etiam

[ Judæiï

poft mortem íufpe&cta, & formidolo(a fuit.

um o*

Mortui neminem lzdunt, aut mordenr, juxta

qufacu

proverbium ; & proinde non formidantur :

in Phari(zeis veró dilucidé deprehenditur me-

jixums

n

tus à mortuo Jefu, videlicet ne , juxta pra-

dictionem füam , tertio à morte die rediret

y hur

qliorit

ad viram. Que rcs perfpicuc arguit, pre-

claram fuiffe opinionem virtutis, & poten-

þei: Pæ

rud

tie Jefü : quippe que tantum valuit apud

infenfiffimos ejus hoftes , Principes Sacer-

Dan

ul

dotum, & Pharifieos , ut etiam morruo cre-

derent quiddam ineffe divinurn, quod rnetue-

L]Iio !

Z2

rent,

bos.

':(c) Luc. 23.

; pe!

d) Mar, 15.

ii P

(e) Mait. 27.

(£) Lac, 35,

132

Dz ]zsu CungisTI

"n

i Cüfä

ael

rent. Id enim claré demonftrant, vi

o

dicu

rà, atque operà in fepulchri Dominici cufto-

diam impensá.

Quod ut clariüs appareat ;

filt )

dii

op-re pretium fuerit inquirere, qualis illa cu-

ítodia fuerit: in primis autem quantus fue-

tari

(is

rit numerus milirum affervanüum — fepul-

Gts

chrum. Erquidem apparet, numerum non

fuiffe mediocrem.

Neque enim vulparis

qua

fare.

impetrande cuftodize gratiee adiiffent preefi-

dem Pontifices ; ipfi preepotentes , opibus

(ifpo

magnis , poteftate tantüm non regià , famu-

achr

lorum numero abundantes , & tunc quoque

tt,

propter Paíchee celebriratem magnam clien-

h

Pa

tum turbam poft fe trahentes, quibus fepul-

chri cuftodia tutó committi poterat.

Habe-

tis d

bant autem & eoomiryosc , duces; five magi-

milit

ha

ftratus templi , & miniílros : quorum ope-

ráin ejusmodi negoriis uti folebant ; üt eX

tem,

Joannis capite 7. & Actorum 5. patet. Ve-

feffs

Dew

rüm hos repudiabant. Perebant igitur vali-

dam militum manum, qui & armis inftructi

tott

& ad pugnam exerciti effent , quíque vigi-

qu

lias, & ftationes ex Komanorum difciplina

inï

apgere poffent.

Tertull. in Apologetico di-

fid

——

(&

cir, Principes magná militari manu fepul-

chrum circumdediffe.

(g! Lactantius ; fir-

du

miter circumdediffe milirari cuftodià :

B.

1

(h) Hieron. dicit cohortem adhibitam Di-

ligentem fané, & firmam cuftodiam admotam

()

m ss

cre Cf—l;

t

.

4. cap. zo. Divin. Inflit.

(h

5

"

S

j

Hedibiam quafl. g, tom. 3. 9 in Matth. 27. Tom. g.

|

CLARITATE & GrLORIA.

133

—

t À

VE

tl (

]i

credendum eft. PrincipesenimSacercoturn

culi

dicuntur lapidem fignáffe cum cuftodia; u«

Qs

aüc xougd'iac , hoc eft , adhibirà illà cufto-

ia

dià: que (i' fcilicet erat nota aliqua legio-

f

nariorum militum manus , cuftodize civita-

Ea eft enim articuli vis apud

puï

tis deputata.

] 1]

Gracos.

Nimirum talis feré cuftodia fuit,

Vlots

qualis erat cohortium, qua ab Auguíto Ca-

fare inftitutee füerunr; & per urbem Romam

præn

difpofite , arcendis per noéctem incendiis ,

oplblh

Af

ac latrociniis ; üt (k) Pomponius Letus do-

cet, aut , üt Erasmus credit , ejusmodi fe-

[uoque

TU

K

r& hominum penus ; cujusmodi fünt apud

5 iepul

Parifios quadringenti, ad publicam civita-

Vk

tis cuftodiam defignati, Romanos autem eos

Exifti-

Amag

milites fuiffe conftat ex Matthao.

mandum eft igitur , aut illam fuiffe cohor-

10

ye

tem, quam in porticibus templi, ex more;

V

feftis diebus preefides collocabant, ad coli-

bendos fübitos populorum motus ; qui ex

t VäJl

j

*

j

toto terrarum orbe conveniebant : aut aliam

li

quampiam de legione detractam, que legio

pv

qui

in palatio Herodis , aut caftro Antonia prz-

ub

fidium agitabat, ut (l) Jofephus fcribit, Ea-

demilla fort?; quae cum Jefus caperetur, con-

pl

j5 [

duéta ; &, dum flagellaretur, tota in preto-

rium intromiffa fuerat.

Hanc enim proba-

m

hi.

adale

j J

W

L

[

(3) Theophyl Q? Eutbyhz. in Mattb. 17.

ortibus , cpportumis locis ab Augu-

redfü

(k) De feptem ceb

« conflitutis , vide l. 3. ]. deoffic. pr

æfþäïi vigilum.

. de bel dud.

J

(D. Jofepb, lib. 2o. cap. «. o (ib. 6. cap Ó

134

Dr jEsu CHnisTI

Jamrecceasnan

|

bile eft itidem ad fepulchri cuftodiam adhi-

l

fratri

bitam.

! miferi

Continebat autem cohors milites fe-

lfamp

ré fexcentos. Quem numerum quandoque

auctum legimus, & Vitellium, ac Vefpafia-

| fopak

B

num Imperatores conícripfiffe éohortes, qui-

bus fingula millia ineffent, üt (m) Tacitus

| du

| pile

fcribit. Er Jofephus , quàm valide fuerint

m t

cohortes , fatis oftendit in libro 3. capite 3.

ppo

de bel. fud. Certé talis cuftodia addita fuir,

qualis fuüfficeret adverfüs omnem vim, atque

100 4

(010.

fraudem , quà fcilicet tutiorem humana in-

duítria exco

itre non poterat; in hunc mo-

m

j

:

dum cum

divina potentia certans , verüm

nimium iniqué comparatocertamine, Omnia

lendu

P

enim Principum, acPharifzeorum molimina

lQufe

non folüm non obfuerunt gloriee Chrifli ,

n

verüm etiam illuftriorem illam reddiderunt.

Ex hujus itaque cuftodic ratione manifeftum

Obícu

reddirur, tantam opinionem divine virtutis

füre

—

tetmy

Jefu in Principum, & Pharifieorum animis

hefiffe , ut etiam mortuo virtutem ineffe

Inod

Ximy

crederent humaná majorem, & timerent, ne

mortuus refürgeret, flagitiíque in fe commif-

Wt

r

fi peenas repofcerer. Id enim nifi credidit-

fent, nulla caufa idonea reddi poteít , cur

——

Tl

Tum

diícipulis corpus Jefu inviderint, magis, quàm

Herodes corpus Joannis Baptiftee difcipulis

dixi

ejus ; & cur Jefü corpus affervari tantopere

utig

| pulz

curaverint , Stephani veró , & (n) Jacobi

fratris

(m) Zacit. lib. :8. 4naal.

| Dofit

(n) Eufeb. lib, 2. bift. Eac]. eap. 25.

| 9t

CrARITATE & Gronia.

135

fratris Domini corpora »fgp'iiï-t'uræ tradi per-

m d

Y

iniferint.

Nam & Principes ipfi hanc cau-

Id

fam produnr, cur ad tertium usque diem

.

fepulchrum muni

ri poftulaverinr , quód Je-

'e

f

650

fus dixiflet , fe refurrecturum tertio die.

)d

Ti

KU

Proprerea humanis viribus ei fe obfiftere

pofle credebant : & quemadmodum vivo vi-

- fuentt

tam eripuerant, ita refurgenti velut manum

ag

opponere non dubitabant , üt B. (0) Hie-

ia f

Yon. ait.

Quorum omnes conatus quomo-

] dtié

n i

do in diverfum cefferint, & exierint in glo-

riam Chrifti , jucundiffimum fuerit inqui-

I m

venunm

rere : praterea etiam neceflarium, ad refel-

Jendum impudens, & vanum mendacium

Om)

Principum, & Pharifzeorum, apud Judaos

noli

Chri

incredulos vulgatum , de furto corporis Do-

minici : quod mendacium confictum eft ad

|denit

obícurandam inclytam famam gloriofe re-

Vl

furrectionis, ac propterea indifcuffum pra-

virtüti

Porró admirabili

termittere non debemus.

; animii

modo factum eft, ut, quz ob eam, quam di-

n I

ximus, caufam à Principibus dic&ta, aut facta

atet FC

narrantur , ea omnia fidem ftabilierint in

qe*

primis, & refürre&tionis miraculum, ac plo-

g

riam auxerint, üt in fingulis actionibus illo-

[efï; CTL;

rum apparet. Cum enim Pilato dicunt, pra-

!5 "

dixiffe Jefum, fore, ut poft tres dies refürgeret,

j

utique fatentur eum effe mortuum. — Cumfe-

u

ulchrum firmà militum cuftodià cingunt, ap-

)

pofitó

que figillo ipfimuniunt, oftendunt effe

f

4

d

. fepu -

(o) Hieron. in. Matt. 22.

136.

Drz Jresu Cunis:

——2

fepultum, &in il.l-(.)-iþfo fepulchro corpus ejus

dfiet

pofirum; deinde cum aflirmant corpus fürto

Qt6, (

fublatum, fatentur jam in fepulchro non effe,

tempi

Furtum autem fieri non potuiífe, evidenti-

il

bus rationibus probatur, ür mox videbimus:

—

Cim

fed neque vim illàtam ipfi fatentur : neque

magi(

dolum militum objiciunt.

Eray

Sequitur ergo,

veré mortuum, ac deinde refürrexiffe Jefüm,

CQ .

ficut ipfe predixit, & milites teftantur ; fur-

& pi.

tum autem, üt dicere coepimus, falsó obje-

BQ

Ctum res ipía declarat. Primüm fuffoflum

E

fnit

fepulchrum dici non poteft, quod excifüm

TOl

erat 6 vivo fàxo; ( p) év jj zriroa, — Nullá

leodi

étiam alià ratione defionatum fürtum pavor

UO

difcipulorum oftendit, qui ad eum modum

m; li

animis conftrernati erant, ut domo egredi

COI'p(

non auderent : tantum abeft, ut legionario-

COmr

rum miáitum turbz immifcere fe, & ingerere

n

auderent. Fingamus autem aufos fuiffe per

pliim

medios cuftodes ad fepulchrum accedere:

Qub

quomodo revolutum eft faxum illud gran-

Qu

de, quod ad oftium monumenti advolutum

pral

fuit, adeó fine firepitu, ut nullus excubito-

lpfo

rum fenferit? Dieamus autem id factum, &

lo

fepulchrum ingreffos: quomodo ifta cohe-

illo

rere poterunt, ut corpus füftuliffe dicantur,

D

linteamina veró reliquiffe, & füdarium, quod

ürr

An

'

füper caput fuerat, feparatim pofitum ? Un-

ill

l

de ifta tanta fecuritas, ut cum in promptu

in fà

effet

nE d

d

(p)' ..M-m'/;. 27.

(0)

—

CrLiaRITATE & Gronia.

157

u

effet corpus cum linteaminibus fimul afpor-

us

tate; tamen 1is detrahendis periculosà morà

nonds

tempus extrahere, fibíque ipfis negotium

viden

faceflere maluerint? prafertim cum ea res

ehimis

cum conrumelia conjuncta effet corporis

:g

magiftri füi, quem rantopere venerabantur ?

ia

Erant enim linteamina, atque füdarium ad

j n

eum modum corpori conglutinata, ut viíco;

od

& pice tenaciüs inharerent, neque facili ne-

9 0

gotio, & fine injuria corporis, atque horrore

Vfl

feparari poffent, ut B. |q) Chryfoftomus an-

xf

notat, alique veteres, quibus modus fepe-

Nl

liendi antiquorum notiffimus erat.

Dicit

» p

autem Joannes Evangeliffa, centum libras

moduïy:

myrrhe, & aloés in unéctionem Dominici

) qu

corporis infümptas. Ad hac fi tam grave

;*ionarir»

commiffum eft à militibus negligentie cri-

o

men,; qui factum eft ut non fuerint ad füp-

il

plicium pertracti à Principibus Sacerdotum?

xelett

quibus intantum curze fuit diligens fepulchri

cuftodia, ur figillando fabbatum folverint?

m

volit

prefertim cum probari id crimen, plurimum

ipforum intereffet, ad infirmandam refürre-

xo)it

à

&Um) i

tionis fidem.

'Tantum autem abeft, ut in

(v

np(

T

illos arimadverti poftularent, ut. etiam mà-

dians

gnis affecerint preemiis, Denique fi difcipuli

]

Jfi

^ *

furripuerunt corpus furto, qui factum eft,ut

?qu

C

—

j

"

illi pauló póft pro teftimonio refürrectionis

m

yoit

Ü

in tanta fefe pericula conjecerint, nullo pro-

1

zi

C2

P2

:

]

potito

»/

(9) beyjb]zï Homil.84. in. Toan, (7 Eut/agn:in 20.

/089.

138

Dz Jzsu Cunisri

st

pofito praemio ? Tum quis eis poteftatem

aongtt

tribuit rurfus edendorum miraculorum, quà

conià

ad tempus caruerunt, fi Chriftus non refur-

Princil

rexit? &, uti promiferat, non mifit Spirirum

dicunt

fan&tum? Poítremó fi cuftodes dormierunt

quo i

omnes, quomodo viderunt furtum fieri?

dum:

quomodo teftantur ? Ex his omnibus efhici-

für; (

tur id, quod modó diximus, Jefüm ver? mor-

qp.J.

tuum, vereé refurrexifle.

Principes enim

Stcerd

quó obnoxiüs contenderunt, ut veritatem te-

pa(üom

gerent , atque opprimerent, eó notiorem, &

[

teftatiorem eam reddiderunt.

Reftat unus

fios Q

fcrupulus, quem tamen non erit difficile exi-

Krm

mere. Non inepté enim quari potelt ; fi

tlf

milites fepulchri cuftodes retulerunt corpus

Tum lw

Domini furto fublatum , quomodo potuit

(f 1

Matrtheus refürrectionis hiftoriam texere,

"d)

reliquáque omnia , qua in concilio Phari-

fiüdec

(zeorum gefta fünt, exponere? fcilicet quód

fij

Angelus defcendit de cclo, quód lapis re-

ten

volutus, quód pre timore exterriti, conculli,

Cite)

icciómoar, quód pecunià corrupti fuére cu-

qiff

ftodes? Facilis refponfio eft, primüm enim

i

veritas rei innotuit per ipíos milites: qui

Ua

mox à refürrectione Domini, üt erant animis

confternati, famam rei geítae paífim divulga-

l

D

verant, interim dum nonnulli ex eorum nu-

)

mero (r) adeunt Principes Sacerdorum, &

:

rem eX ordine exponunt: dum concilium

[ on

COI'I-t

2bi LB. Hier.

(1,-) Mattb. altime, q7

u» amcncm

SLARITATE & GLORIA.

239

m

congregatur: & priusquam mendacium pe-

m g

cunià redemptum effet, Deinde per ipíos

Qn re

Principes: quorum multi in Jefüm credidiffe

Spiritun

dicuntur Joan. 12., qui concilio interfuére:

ymient

quo in numero (s) Nicodemus erat: & du-

m fim

dum anté fchifipa in ipfo concilio fuiffe legi-

bus f

tur; quód multi faverent Jefu, àt Joannes

'ert m

es eli

cap.9. refert, P;eeterea res patefacta eft per

Sacerdotes : quorum magna turba mox à

tatemt:

patfione Domini ad fidem converfa fuit ; üt

Orema

fcriptum eft A&orum capite 6. Per Phari-

li m

fzeos quoque fideles, A&torum cap. 15. Item

X d

per multas myriades Judeorum credentium

od

in Jefüm, de quibus Jacobus capite 2 . Acto-

r a

rum loquitur in hunc modum: 7des fvater,

p t

quet milha [unt im Sjudeis , qui cvediderumt,

j [

zrósai uvpid c? hoc eft, quàm multee my-

p P

riades. Per hos itaque;, quos memoravimus,

x n

Principum, & Seniorum derecta malitia, &

ls

refurrectionis veritas comprobata eít; & id-

conCUiï;

circo Apoftoli dicuntur teftimonium reddi-

od

diffe refürre&tionis Jefu virtute magná, (t)

jm a

psydn d'uvduei, nemine propter rei eviden-

Til

1

PI

tiam contradicere valente.

CAP,

ff Q]Bm

ol

(s) Joan. .

rum

jum ?

.(t) d. 4.

-

u

a2

p

n

»

vA

I

a

354

(

( du

(

'**E

ed

93-.

"

^ v

RUE

k—ï»

Y

/'

2

/'4

Ilï'(((/

Z» .

w d

140

|

Drg JES-EJ"CHRI"J!

— —

: füer

CAPUT XVII.

AQrUm

figabl

De gloria Domini Jefu poft re.

tigltum

furrectionem, & de variis apparatio-

dipnità

nibus ejus: & quód non ífolum duodecim

Chionis

Apoftolis, verüm etiam plerumque 72. di-

fümpi

fcipulis apparuerit, aliísque viris usque

| difcg'pw

ad 126, aliquando plusquam.

viti, 4

quingentis.

! [hores

Agna itaque fuit Domini Jefü gloria

! Ut f

M

dum viveret , & verfàretur in terris:

ippatit

magna in ipfà paffione, & morte : maxima

l

l p()ü(

. [

veró poft refürrectionem. Refürre&tio enim

fidem difcipulorum confirmavit, fpem accen-

làc vi

confed

dit, charitatem inflammavit , totümque ter-

rarum orbem ad Chrifti venerationem com-

fnen(om

clebri

pulit; Judaeis infidelibus ad defperationem

usque mente confufiss Ad cujus quidem

QU eni

glorie confiderationem commod? hàác vià

N

deducemur, fi cognoverimus, quanta certitu-

Omnib

do fuerit refürrectionis, quibus fcilicet argu-

rehgm

mentis prodita, quibus teftibus comprobata

fimy

Chrif

fit , & proinde quanta ejus evidentia , aliàs

&l

incredibilis rei; fuerit. « Quod ut efficiamus;

Omne

neceffe erit; omnes percurrere Jefü appari-

tiones, quarum Evangelifte meminerunt:

VC pgt

id quod nobis vifüm eít faciendum etiam o

her Ibu«

hanc caufam, quód ea, quee ab Jeíü fa&ta re-

Q

feruntur poft refürrectionem , multi ita edif-

li (et

ferant quafi non aliorum teftimonio proba-

(2

|

b

r

CLARITATE ET GLORIA.

I41

s d

tà fuerint, quàm duodecim Apoftolorum,

]l

quorum teftimonium tametíi certum, &irre-

fragabile fit; tamen qui hoc faciunt, utique

p

multum detrahunt de hujus hiftorie fide, ac

L]

?

dignirate

L]

cum ad teftimonium refürre-

duod

&Qionis non ApoPcoli tantum duodecim aí-

ii

fumpti fuerint, verüm etiam feprvaginta duo

p usqi

difcipuli, alitque viri usque ad centum vi-

P

pinti, aliquando etiam plusquam quingenti

fratres, . Huic igitur rei ferviet hic tractatus,

fi pl

ut fciamus, quinam electi fuerint in fingulis

in felti

apparitrionibus Jefu teítes rerum geftarum :

- tnàxt

ut; poftquam conítiterit, ornnibus modis te-

ftaram veritatem Dominice refurrectionis,

Áfio

ymat

hàc vià facili negotio confequamur id; quod

confe&arium, & nobis propofitum eft, im-

imque [

meníam Domini Jefu gloriam, & nominis

g a

n

celebritatem poft refurrectionera fuiffe, Ne-

que enim fieri poteft, rantz rei veritate de-

d

M

a

i

te&tà , tam incredibilis, tam admiranda, tam

|

V

omnibus fzeculis inauditze, tar falutaris, quin

uat

1

religioforum, &bonorurn omniurn animi ex-

fiori

ml

ftimularenrur , ad praxücandam gloriam

Chrifti, cujus divina virtus otnnibus modis,

n

& ad plenum declarata effet; omnino veró

e&ikl f

omnes rei novitas vehementer commoveret,

(

ac percelleret. Primüm itaque Jefus u) mu-

mmeruü

lieribus videndum fe prebuit, primo die

Ti

fabbatorum , quas etiam allocutus eft,.à qui-

TO

ffus

1

j

[ I

bqs tenerl, & contrectari pedes füos pa

eft,

uopfüb

"(u) Mattb, ult.

142

Dz Jesu CunisTI

eft, Marie fcilicet M;ädalenæ',—& alterze

1 t d

De beata vir-

Marie, àüt Mattheeus fcribit.

jrpia

xine Maria Jefu matre nihil quidem fcriptum

iib um

eft à Matthao, atque aliis Evangeliftis: ta-

füm 1]

ren nüllo modo dubitandum eít, quin pri-

'mteuig

ma omniüm viderit Jefüm poft refurrectio-

undec

nem,.

Utrüm veró folis hifce mulieribus, an

amil

étiam aliis apparuerit, non fatis liquet. . Si-

[ur

quidem ex Luce capite 23; & 24. conttat,

dlios (

complures mulieres ad fepulchrum veniffe.

dm e

Ita enim fcribit, mulieres, quae à Gaalileea Je-

Quj

füm comitate fuerant, vidiffe monumentum,

fülft 4

& quemadmodum pofitum effet corpus Jefü,

qum', 31

& reverías paráffe aromata, ac fabbato qui-

Trenin

dem quieviffe : unà autem fabbari , hoc eft

lefum

multj

primà, ingreffas monumentum; vidiffe an-

;elos, & reverfas à monumento narráffe. A-

Cettii

É

Evat autem , in-

ponem

poftolis ea, quee videran

uit, Mavia Magdaleue, €$ Joauna, €9 Ma-

| üttant

» €2 ceteve , qua cum eis evaut , que

Ntnt

via f?aco//z'

dicebant ad 4fpoflolos b«c.

Eodem die vifus

|

&tn

eft Cleophae, & alteri cuidam difcipulo, eun-

|

tibus Emauntem : qui antequam Hieroto-

fcilis

Ivmam reverfi effent, Jefus ertiam Petro con-

CUf

fpe&tus eft. . Deinde eodem die, (ed qui de-

du

clinaverat in vefperam, fimul omnibus di-

Ttem

fcipulis apparuit, iisque pacem precatus

]

óoftendit manus, & pedes, cibümque cum illis

unàfümpfit. — Cum ergo fevó e[fet díe illo, in-

y

)

quit (x) Joannes, uud fabbatorum , 9 fores

|

li

-

efen

Qu )

;(;) Mjwm. go.

L

d

CrámiTATE & GroRiA.

143

&

j

beta

e emr 'cla.äæ , ubi difcipuli eraut. congvegati

proptev merum fudeorum , venit Sfefus , €9 ffe-

a

tit in medio, &c.

Cum aurem difcipulis Je-

elilis: :

fum apparuiffe dicit; non folüm Apoftolos

ny

qii

intelligit, qui modó o/ (y) Wd'xa, hoc eft,

efomrdt

zï

undecim illi; (z) modó ei J'éódvxz , duode-

[el ibu&ä

cim illi, aut proprio nomine Apoftoli vocan-

Qu

tür: verüm etiam e difcipulorum numero

" coulþg

alios quàm plurimos. —Hoc enim obfervan-

n veli

dum eft, in tota hiftoria Dominice refuürre-

xlile: )

&ionis perperuum effe, ut difzipulorum no-

mientul

mine accipiantur promifcué omnes ; quot-

)d

quot Jefü fe&atores fuerunt in ejus vita.

yto g*

Erenimnon foli Apoftoli duodecim viderunt

d

Jefüm poft refürre&ionem, verüm etiam alii

adilet

multi. Id quoniam magnopere pertinet ad

yil *

certirudinem, & gloriam refürrectionis, ex-

T i

ponemus pauló latiüs. Matthaus, & Joannes

l &51 '

narrant , poftridie Pafchae mulieres, quee ve-

i?

nerant ad monumentum, nuntiáffe difcipulis

TL

ea, que viderant.

ui autem difcipuli illi

!

fuerint, (aa) Marcus declarat his verbis: 7//a,

pülom :

1

du

fcilicet Maria Magdalene, muntiavit bis, qui

cum eo fuevant, lugeutibus, e9 flentibus, hoc eft,

Popof

Wl

qüi

duodecim Apoftolis, atque aliis difcipulis.

J

:

Item (bb) Lucas: Ef vegre[J/e à monumento,

)

if

äuntz'averunt bec omnia illis una'ecim,

€? c«-

pl'CCH

!l

e a

teri;

l ib

!

(y) Mattb. ulz,

(z) In 1. Cor.:j. Q9 ibi Cb

/fdu

- (aa). Marc. wilt, ..

T

hi

—

-/

(bb) Luc. ui?,

Dg Jssu Cunisrt

144

&atione

Zeris omtibus. . n Greecis exempla—ribus ali-

quanto plenior eft fermo propter articulum,

qpente

hüntus

"TR O1 TOiG AOI7TOÍC.

Sic eodem hoc die, fed

(io om

jam vergente in vefperam, ubi Joannes fcri-

bit difcipulos congregatos, üt diximus; qui-

qreavit

dioim

nam illi difcipuli fuerint, Lucss oftendit;

cum de Cleopha, & alio difcipulo in hunc

dentib

t0 fern

modum fcribit: £ fuvgentes eddem borá vé-

gre[fc [unt in Jeru[alem , €$ invenerunt. congve-

« t'eml

[2

ato undecim ,

€9 eos , qui cum illis. evant.

li,

b

qubis

icit congregatos undecim, & eos, qui cum

illis erant;, nempe quos füprà idem Lucas

dpulos

quq f

dixit ceeteros omnes; & Marcus, qui cum eo

fuerant lugentes, & flentes.

Ifta probant

etiam (

verum effe, quod diximus, hoc primo; de

inped

quo agimus, die fabbatorum non duodecim

ts di

Tivüm

tantüm Apoftolos vidiffe Jefum redivivum;

verüm & alios multos, videlicet difcipulos

telübus

omnes fidiffimos , quíque individui comites

| ii

LN

Jefu füerant : omnes illos, quotquot ex totà

illa, atque ingenti multitudine eorum, qui ad

It

Pafche feftum Jefüm fecuti fuerant , arctio-

Ay

re vinculo fidei Apoftolis conjunéti erant;

, Giti

Quos (cc) Lucas appellat Jefu notos ,. cum

| Apoí

R3

ait , omnes notos ejus à long? ftetiffe, fpe-

étatores Dominice paffionis.

Qui ob Do-

Ms

mini Jefu mortem defolati , marentes; fugá

l?triql

difperfi, atque latitantes, ad famam refür-

Anfe ]

rectionis per milites , & mulieres vulgatam;

é latebris fuis exciti, & ad füummae rei exfpe-

i

i

)

|

L

; &ati(—):

Y

)

i

(cc). Luc. 25.

CLAI)LVITA:TE & Gromzia.

145

— a

anbur d.

äationetn ercéti, ad ades Apoftolorum fre-

atticuut

quentes confluxerant : ibíque novis fubinde

c dl

nuntiis varie affe&ti fünt, donec Jefus in me-

i

dio omnium conftitit, eorámque animos re-

jmisg

creavit ; & pro luctu, & fletu perfecto gau-

dio implevit , ac denique fidem eorum evi-

; olfen

b ind

J

dentibus certiffimisque argumentis, & rnul--

tO fermone confirmavit.

nl

0i f

- dd) Eurhymius

éo tempore feptuaginta difcipulos adfuiffe

i a

iljr i

credit , aut fimpliciter omnes ; fcilicet de

quibus egimus : (ee) Haimo feptuaginta dif-

yquait

m Luüci

cipulos , & fanctas mulieres.

Er quidem.

pi d

quód feptuaginta diícipuli tunc adfuerint ;

etiam fcripturà tefte probatur.

Quid enim

u

nm d

