impedir, quó minüs hucreferamus, quod Pe-

trus dicit A&. 15. Jefum poftrefurrectionem

dhodd

gdivt

vivum íe exhibuiffe non toti populo , (edft

ii

teflibus preordinatis ; five priüs ordinatis?

üimirum , inquit, nobis ; qui manducavi-

j comih

mus , & bibimus cum eo , poftquam refüur-

r

rexit à mortuis.

Dicit Jefum non tantüm

Üit QU*

Ü

Apo'&olis con

(pectum, verüm etiam feptua-

EL

4

, Neque enim foli

n& il

| di

ginta duobus difcipulis.

Apoftoli priüs qrdinati fuerunt. à Chrifto ;

y5; ?

five, üt Luce verbo utar ; argoxexemoroyn-

[lffe; !

uivoi ,. fed & alii fepruaginta duo.

Nam

yd

uo

nl

ütrique ad par preédicandi Evangelii munus

n j

t patet ex

n

ánte p:a(ïïonex.n electi fuerunt, à

p

—l

. Luce

vll

TU

n;(c'ld) Entbyn;. in.24. Luc. ..

jic

&

-(ee) Haimo Hoemil. «. poff llzafrlm. :

*

145

Dz Jzsu Cünis 1

Lucee capite to. Ii igitür cum poft refürre:

(lis co]

étionem unà cum Domino Jefü (ft) ediffe, &

( &

bibiffe dicantur , non videtur ambigendum,

puudd

quin hoc primo die interfuerint recognitioni

batt :

Jefü, nempe quo die Jefüs cum difcipulis

füerin

(gg) cibum fümpfiffe legirur. Non minüs, |

loran

probabile eft, adfuiffe & aliosusque ad cen-

Apdí

tum viginti viros, illos, qui Aéctor, capite 1,

tür a

memorantur. ^ Quos credendum eft cum

qc f

Domino Je(u poft refurrectionem familiari-

diximi

ter veríatos , & ex omni credenrium nume-

torüm

ro felectos , ut teftes effent refurrectionis :

dc K P

uód omnium probiffimi , & ferventitfimi

] deeni

effent ad Chrifti nomen liberé profitendum,

O

juxta Oecumenium in caput 1. Actor. Quip-

etiüm

pe quos infrà probabimus etiam tunc pre-

dum,

fentes fuiffe, cum ]efus aícenderét in ce-

lum : & deinde iu fefto Pentecoftes accepif-

fim J

B

fe Spiritum Sanctum. ^ Certé Chrifti nomi-

; ol

nis celebritas , rei magnitudo, & novitas ,

tum Pafche folennitas ; fateri nos cogunt ;

! t ]

"JS'f J

non mediocrem numerum difcipulorum apud

i

Apoftolos fuiffe congregatum.

uos omnes

pus j«

credendum eft deinceps perpetuó apud eos

ptovi

conveniffe ad Pentecoften usque. — Miré ar-

QY

debant illorum animi, & in dies majore ftu-

dio accendeban'ur; pleniüs percipiendarum

füblimium, & admirabilium rerum, quarum

(h)

[?-

(i)

contemplatione fr-uebantur.v Qlo;irca fa

IS

—

us

li

(f£) Diclo cap

i

. 4Q. Aifïor.;

(

| (j

-(gg) Luc, uit.

: i

H

- CLARITATE ET GLORIA.

m

147

t s

&is colloquiis , & collatione rerum fefe mu-

elili

tüó exhilarare , inftruere , & confirmare

)igendur,

paudebant , ac fimul in eodem loco refide-

cognitio:i

bant : non quód in unis eedibus commorati

di(cipüiï

fuerint , fed quotidie ad «des (hh) Apofto-

n m

lorum commeare foliti effent.

Soli enim

D d

Apoftoli duodecim fimul habitáffe fcribun-

, Gl

tur cum mulieribus , & Marià matre Jefü

|(é

i

(

ac fratribus ejus , cap. 1. Actor. Ad hos, üt

f amiüff(

diximus , univerfos Jefüs primo die fabba-

J Rurt:

torum venit ; appetente jam vefperáà , (ii)

re&ionis:

oUcW, óN.íac . ut omnes congregarentur. Val-

ventin

de enim timebant , inquit B. ( kk) Chryfo-

afuendumJ

ftomus, cum jam ceenz tempus inftaret ; aut

h QU

etiam forte difcipuli accubuiffent ad ceenan-

tux p*

dum.

Sic enim Marcus ait , noviífimé Je-

u

fum apparuiffe recumbenribus illis undecim.

guup

'

Nam & ille hanc primee diei hiftoriam de-

nl r

fcribir, quanquam id noviffime factum di-

! govitäJ

cat,

Pro ea enim voce, . Noviffimé, Grecé

y u

:'J's-egov fcriptum eft, hoc eft, Poftea , üt re«

qrund

&e (ID) Erasmus, & Janfenius Gand. Epifco:

Vs

pus norant.

Caeterüm eo tempore diviná

T

providentià fa&um eft , ut abeffer 'Thomas

Mi

u

Apoftolus , quo per illius incredulitatem &

mjorefï

2

curiqfif;

j

Ms TOR

(hh) Luäolphw P;zr; k mþ. 832.

" quä!m

x

J!

(i) Zoum. 20. Matt. cap. 27. Hec verba oU

" Sxþfa;

od

fic accipit ibi

Cum autem feró fa&tum effet.

t

Hieron. ad Hedib. 4. tom. 3.

(kk) Hom. 8j. im Joan. 20.

(1) In annot. in Mar. slt,

L

148

Dz Jzsv CnnisTi

. —

Edriäfïätemþöfg;löid»um illuftrior, & teftatior

m

redderetur Dominice refurrectionis fides.

| tem (

Iili iraque jam reverfo ccereri difcipuli ala- |fjgi

cres , & fide pleni dixerunt , vidimus Domi-

vida»

nuin.

Quippe folito more unà cum illo ci-

Matth

bum fumpferant , & omnibus fenfibus veri-

Apofl

tatem perceperant refurrectionis.

Necdum

(pp)

tamen ille credidit, donec & ipfe omnibus

énim

fuis fenfibus fatisfecit. Id contigit die à re-

« (

furrectione octavo : runc enim rurfus Jefus

fum I

confpiciendum fe prabuit difcipulis omni-

firu] :

bus , ad eundem modum congregatis, üt

tlot,

priüs abfente Thomà fuerant, üt indicat heec

mum

vox , iterum , conjunéta verbo , Difcipuli.

Cle er

Sic enim à (mm) Joanne fcriptum eft : Zfe-

dlCaI j

vumervant di[cipulieyusintus, |Significat enim;

Jtun,

non Apoftolos folàm congregatos ,. verüm

dubita

etiam alios fimul cum illis difcipulos com-

| t a

plures. Pauló póft, cum reli&is Hierofo-

; Thomg

lymis , ad montem Galilece verfus, ud juf-

ptada

fi erant , difcipuli proceffiffent , in ripa fta-

Jf

gni Genefareth épas&pos«v — manifefté viden-

' DOmim

dum fe exhibuit Petro , Thome , . Natha-

| dfeA (

naéli , filiis Zebedaei Jacobo, ac Joanni , aliís-

E

que duobus ex difcipulis: cum quibus pran-

diden

fus , & maximam diei partem verfatus eft.

Deinde , uti conftituerat , oftendit fe difci-

(o9)

pulisin monte Galiles, — Sic enim (nn) pre-

(5

dixerat Jefus : Pof/guam refurvexero , prace-

(j ;

: dqiiz

( mm) 70071 Juo,

(tt

)n

. ínn) Matt. zc.

[

CraARITATEZ & GrIORIA.

145

&t

dmn vos m Galileam , & poft refürrectio-

yns f

E

nem ( 00) dixit mulieribus :

BMte, nuntiate

pl

Jvatvibus meis , ut eait in Galileam : ibi me

vidcbunt.

sls

Quanquam autem in hoc monte

üm i

Matthaus dicat eum apparuiffe' undecim

(ibus v

Apoítolis , non ideo tamen credendus eft

Nadi

(pp) exclufiffe difcipulos reliquos.

Huc

t o

enim commodeé referemus , quod D. Paulus

i die

ad Corinthios capite 15. ait, Chriftum vi-

v f

fum plusquam (qqJ quingentis fratribus

s omo

firnul : ex quibus plures eo tempore füper-

DAL

[

effent, quo illa fcriberet, aliquot veró fupre-

mum diem obiiffent.

Q hgt

Atque hoc modo fa-

D

cile erir invenire rationem , cur Matthaeus

d

li

dicat, quosdam in monte, poftquam vidiflent

ffst a

Jefüm , dubitáffe,

Non enim Apoüoh (rr)

5,"

«tl

dubirabant ; illi enim primo à refurrectione

yjjs u

die crediderunt : quippe fide pleni dicebant

; H

Thome , Vidimus Dominum.

Et cum

lh

US)uul

pranderent cum Jefü , ipfo etiam 'Thomá

prafente ; fciebant ; inquit Joannes , quód

jt n

Dominus eH'et

:

jl

j

Verüm illi dubitabant ; qui

antea non viderant Jefüm : 1deoque minüs

T Ngfh'

in fide fohdatl erant.

".

Qui tamen & ipfi cre-

diderunt ; poftquam Jefus propiüs acceffit,

T

p

2

erfiti t

l

—

O-

hf fk dllv

(00) Matt. 28.

beopbyl. in Matt. 98 d?' in Joan. 20., Tbon.

] ([mN ln

(pp) Sic TI

3. Q $f. art. 2.

*W

[

udalpbus parte 2. cap. 80. glof. ordin,, in

l

(ad) Sic L

Matt, 28. Lyr.

//

(rr) Theopbil. in 28. Matt 55 glojf ordinar. Poflil

in bebdo Pafcbe , Feria 6.

IjO

Ds Jresu CunterI

*

& locutus eft eis, hoc eft confüeto more do-

ed lic

(d tan

cuit eos , formam doctrinz exhibens, quam

fecuturi effent.

Hoc enim (ss) Mattheus

& pre

000 d

fentit, cum ait : £* accedens , locutus fl eis.

Nam hoc verbum, loqui, accipi folet pro

rettio

verba facere , docere , difputare , üt Mat-

noje

thaig. H illo loquente ad eos , ecce mater

TUhr |

fün

t|

ejus s €7 fvatres.

Id efteo difputante. Sic

—

Luce $. Sedeus docebat de mavicula tuvbas.

&B

etam

Ut ce[Javit autem loqui.

Et Luc. 11. Cum

loqueretur , vogavit ilum quidam Pbavifeus.

Onmneg

Hoc eft, cum doceret- turbas.

Item Joan-

finthio

nis 15.. $z non locutus fuif]em eis ; peccatum

Tüot D

zon baberent. Eraliislocis. lIraque creden-

t x

] nj

dum eft, illos plené inítitutos, atque:edoctos,

& variis, ac certiffimis argumentis in fide re-

Epiph,

lt ex

fürrectionis confirmatos fuiffe , utpote Jeíu

(tt) frátres , (uu) toties monitos adire Gali-

quui

lzam, & veridicos (xx) teftes refürrectionis

Wt

futuros. Pofthec (yy) Jacobo fatri Domini

pile

Poftremó ;

vifüm Jefüm , Paulus fcribit.

Ofmnit

die à refürrectione quadragefimo, jam afcen-

ponit:

fürus in ceelum , videndum fe preebuit duo-

Q

decim Apoftolis , & aliis, usque ad centum

l5

tur.

.u(läf

Vigilïti , viris, qui Actorum r. memoran

Se

at

" Mass.-uls. . o dor. 3 d -

inquit , in Galilea non femel , aut. etiam , aut

(

1

bis , fed cum multa poteflate oflenfionem i fecit..

41)

(tt) Mart. ir.

fjj

(uu) Matt. 26.' Matt. 98.

M

(

(xx) A&. 7

a

(yy) ». Cor. rj,

QUi

CLARITATE & GL(.)RIA.

I$I

—

0 Ro

Sed ho;: pliobabiïnus capite fequenti, Nunc

yes, (

id tantüm inferemus ex his, quz protulimus,

Mati

Ti

& preeterea aliis argumentis confirmabiiaus,

u d

non duodecim tantàüm Apoftolos poft refür-

re&ionem familiariter veríatos. cum Domi-

y fot

uales fue-

»

N

no Jefü , fed & alios multos.

ruht in primis feptuaginta difcipuli. — Teftes

U

Itantt

a d

funt (zz) Origenes , D. (aa2) Hieronymus,

[

al t

& B. (bbb) Chryfoftomus. — (ccc) Eufebius

H

. u

etiam plures, quàm feptuaginta ponit.

omnes huc referunt quód Paulus r. ad Co-

l: lun*ffdnï-

frem J

rinthios capite 15. poftquam enarravit qua-

l þtt*mfüï

mor apparitiones Domini Jelu , deinde ad-

pe u

dit, vifum non undecim Apoftolis, üt pau-

U

Jó anté dixerat, fed Apoftolisomnibus. (ddd)

gl [idelü

Epiphanius etiam nomina quorundam expri-

ypt e,

mit ex feptuaginta duobus difcipulis ; quos

feptuaginra duos difcipulos ab ipfo Domino

| d Gl

[rredit

poft refürrectionem praedicandi munus acce-

piffe dicit.

Dorotheus Tyri Epifcopus

ais

Dufrent

omnium feptuaginta difcipulorum nomina

ponit: fed quid de illo fentiendum fit, pe-

) 'amaïï»"

ïæbüi[ Ü

culiari tractatu explorabimus. Id, quod ab

his authoribus traditum eft, veriffimum effe

TL

Lucas teftatur ; capite 13. A&torum, ubi fic

fevtiá

git : Deus veró fufcitavit

eum ,ä movtuis

-/

4

—

"w

"j

TM

(zz). Orig. lib. 2 contra Cel[:

aaa) Hierom. ad Fabiolam : de quadr..ma

,

nf for. 3

Wf"M à

man[. 6.

(bbb) Chryfofl. in r. Cor. 15.

(ecc) Euf[eb. lib. (« cap. «4. Eccl. biff.

(ddd) Epipban. lib, y. tom. «. in fiue Q7 in Andce;fb,

352

-Dz Jzso €unisTr

die : qui vifus efl per dies multos bis , qui frmul

; Üipnita

qfcgndewmt cum eo de Galilea in Hierufalem:

| ,cun,lfe

qui usque munc.[unt tefles.ejus ad plebem. . Vi-

| Omiui

fus eft Jefus , inquit , non folis duodecim

| verum

Apoítolis , fed & multis aliis ,. qui fimul af-

| &qui

cenderant cum eo à Galileea Hiezofolymam.

| mt;

Certum eft autem , magnam turbam difci-

! que d

re2 à]

pulorum eum comitatam Hierofolymam us-

que à Galilea , videlicet tot millium, quot

dinis h

nec in deíerta fecedentem. unquam deferue-

üipu

runt; . Quiquidem non omnes ad hoc cle-

Ximus ,

Yetfotr

fle fpectaculum admiffi fueruneindifferenter,

fed ex toto numero quingenti, & ampliüs

&pttp

confpicere eum meruerunt, & um eo ver-

RY Q

fari in Galilea. provincia.

Alii majore di-

verim

gnatione ad omnia adhibiti fuerunt poft re-

Rs

furrectionem gefta ,. etiam apud Hierofoly-

tim l

mam , focii GVv«*y»t , five cooperatores fu-

; U5 per

turi Apoftolorum ,. feptuaginta diícipuli ;

a

juxta eos authores, qucs nominavimus ; üt

| it) ini

autem nobis perfuafüm eft ,. centum, & vi-

Paf

ginti viri.

Quippe quos in. celum afcen-

! füdyg

dentem vidiffe , mox probabimus. . De qui-

N

bus (eee) Lucas hoc loco. potiffimüm agit;

| Kfin

uiinter alios innumeros fecuti fünt Jefum

aE

G

à Galilea, & poftmodum( &f) Apoftoli no-

p

Die fy

minati funt : non quód eádem poteftate, &

: dig—ni;

enj,

(eee) Diche cap, ;,. A. Wde B. Hieron. in Ifas

f'per. boc : & erit, tom. 5,

(P!g) ;

(£££) Vide Hieron.in cap. r. ad Galat

(

J.

: E&W. Q -

Ü

ll

/

Y faft. jam dz.'ü?i:— . focts.

CLARITAT'E. & Gromta.

155

Ed

.

N

dig

nitare preediti effent; quà A: o(toli duode-

F

cim ; fed quód à Chrifto teftes adhibiti effent

um V

omnium rerum , non folüm ante paílionem;

- düottz

verüm etiam poft refürrectionem geftarum:

u (mi:

&quód eam doéctrinam, quam ab eo accepe-

rant, per omnia loca fpargerent , quocun-

lal

tbim d

que ab Apoftolis mitterentur.

Ac propte-

iil

rea àB. (pgo) Hieronymo modó fecundi or-

lm Qæ

dinis pracceptores , modó minoris gradüs

1prà di-

m dbr

difcipuli appellantur. .Porró quodft

|hoc

ximus ,. Jefum familiariter cum diícipulis

;

jf

verfatum, non hoc volumus, quód aíflidué,

& gmphüs

& perpetuó apud illos fuerit, five continen-

m W

ter ; quemadmodum ahtea fuerat in vita :

mj

li

verüm id dicimus ; quoties ad' eos accede-

"ii

ret ,. séque confpicuum preberet , non fta-

np

Hieto

f

J

tim fuübduxifle fe, (ed per multas horas apud

wm—

tT

eos permanfiffe, utpote docentem illos, ficut

du

fecerat priüs. . Hocenim (hhh) Lucas often-

mus; !

dit , cum ait : z prebuit feipfum vivum poft

pajfouem [uam im. multis. argumentis , pev dies

35d

lum 4

ft

quadvaginta apparens eis , €g loquens de vegno

Dei. .Etconve|cens. Multis , inquit; notis

J

qpi

& familiaribus fignis , redivivi corporis ve-

il

(int

ritatem. eomprobavit : nec ftatim difparuit

poft prabiram fui copiam ; fed confüetudi-

[ r

xl i

ne familiari animos eorum explevit; convef-

(f

cens , communi mensá utens, (iii) cuaAucó-

-/'*

5

MiVOQ)

Tj

.(gggï Hieron. aàd 'Fal:iolam tom. 3, wt fup..

*

*

(hhh) A«&. ».

Lr

i

(ii) Vide Qecumen.

1$4

. Ds Jssv CuiismI

peevoc , vel, üt falwi;eXemplaria habent, auväï]-

! tabant

AwCóusvo; , converfans , & confíüeto more

! quit li

loquens de regno Dei : A&yov *« 7r«piriic Ba-

| üïiffj)ï

eixei»c oU S9100. Hóc eft , es docens; que

di

pertinent ad Evangelicam doctrinam , Pro-

düobi

phetarum oracula explicans, & ha&'enus ce-

puura

lata fider myfteria tradens..

Hoc enim eü

mylt

loqui de regno Dei. Et, àt propter articu-

Qum

lum Graca expreffiüs habent , A&yov v 7-

Ximéc

i a BaciAeiac ro0 9«00. Quo fenfü idem

fenfüm

ucas hec verba ufürpat, fcribens de Do-

eDim 4

mino Jefü docente (kkk) turbas : Quod cum

etpliq

tineter

coguovillest tuvba , [zcute funt ilum , & ex-

cepit eo$ : €g loquebatur illis de vegno Dei :

müq

£AdAer aTeic arsQi vHc (ÜmciAeiac oU 0U.

lirere

Item capité 19. Actorum , cüm ait , Paulum

Ti

ingreffüm Synagogam íuafifle deregno Dei:

r (l

a ar«gi TÀc BaciAGas TOU OU.

t capite

-

Iqut

-

ultimo, docuiffe, quat fünt de Domino Jefu:

Dhetu

«d 7rigi T0U xupiou T'nzo9. — Quód fi plané fcire

&

pAtere

volumus, quód non obiter , ac velut in tran-

lim|

fitu locutüs fuerit Jefuüs , aut illa tantüm

EMCTYS

qui

protulerit, quein Evangelicis fcriptis expri-

&q

muntur , üt multi forta

i

e exiftimant ; refpi-

(

—

cere debemus ad exemplum Cleophe , &

alterius difcipuli : quibus cum fe comitem

(

(tn

Jefus adjunxiffet in via, non ftatim fe füb-

traxit ab eorum confpe&tu ; fed tantifper

apud eos manfit, donec illa fcriprurz loca

enarráffet , quee ipfius adventum praenun-

tiàb:

a

—

þ'n b

(kkk) Lwe, g.

i a

CrtARITATE & Gijoïzu:A.

155

d

PA

Jent, f

tiabant, aut ææfigumbaüt."f&kä&äm ; in-

[üeo m

quit Lucas , 2 Moyfe, €7 omuibus Propbetis ,

mgïräg&

zitevpretabatur ilis in ommbus [cvipturis , que

ycett, (

de ipfo evaut.

T 'meï eQUTOU.

Quód fi

nu, !

duobus difcipulis dignatus eft aperire fcri-

wdenet

pturas, eáquequa de 1po'0 erant, id eft, fidei

Qc anint

mylíteria exponere ; quis nepet, id ab eo fa-

&um in confeffu difcipulorum omnium? ma-

»prervart'w.-

n

ximé cum Luces dicat ; Jefüm aperuiffe illis

fnfü i

fenfum , ut inrelligerent fcripturas.

Quid

s de D

enim aliud fienificare videtur ; quàm quod

t at

explicuerit fcripturas,que ad myfterium per-

m, o

tinerent paffionis, & refürrectionis fus ? fi-

Wgn[:, Dl'lä

mülque preftiterit, ut affequerentur, & intel-

pm

ligerent, que ab eo exponebantur ? üt Janfe-

ll; Pau]llf

nius Gand. Epifcopus reclé interpretatur.

Er (Il)) Lactantius : Difcipulis congregatis,

T i*

hr

inquit ; fcripture fancte literas, id eft; Pro-

phetarum arcana.patefecit : quae, antequam

;minojïfi*ï

p

pateretur ; perfpici nullo modo porerant,

lucin

Item (mmm) Tertullianus : Cum diícipulis

ili u*

quibusdam apud Galileam Judee repionem

dptis dj

:f

ad quadraginta die

:

S egit , docens eos, quae

docerent. '

;

e0 hæ:*f

CIll- Ledtant. lib. 4. cap. 20. Divin. Infl.-

a

(mmm) Tertul. in Apolog. iu medio.

int*

-

j

;

)

(

1,9,

j uti

SS

!

»*ä

Z

N

/

1 l'ifïm*

[

[

abäüïr

d

1

CA-

156

»DEM]ES'UJCHEISTI

[

CAPUT XVIIL.

c;witare

& mor

Quód illi centum, & viginti viri,

deiní

quorum Lucas me'ninit 1n capite

multit

primo Actorum, viderint Jefum afcen-

Hací

dentem in. coelum.

ATUITI

JEterüm quod promifimus hoc capite

| Hmamï

C

nos probaturos, quód centum, & viginti

phone.

viri; quos memoravimus, & quos (a) omni-

I qr

bus rebus poft refürrectionem geftis inter-

| linm,

fuiffe diximus, viderint Jefüm afcendentem

E

in ceelum, eain re libenter liberabimus fi-

bis Do

dem noftram : quód hic tractatus ad propo-

predim

fitam materiam maximopere pertineat. In

! Don fo

hoc enim verfamur , ut declaremus fummam

üSQüe :

fuiffe claritatem gloriee Jefu poft refürrettio-

a(cende

nem. Ad cujus rei notitiam perduci non

offumus, nisi priüs exploratà atque perce-

| Tif

ptà illius glori&e causà. Quee eft evidentia

u$

inauditi omnibus fzeculis miraculi gloriofæ

r

D

At

refürrectionis, ante paffionem ab ipfo pro-

Tj

miffz, ab ingenti difcipulorum, aut alioqui

ïS» Ve

ei faventium turbà fperate , à Principibus

I'ECqu

veró Sacerdotum , & Pharifzis reformidate.-

Dret

atque

& ny

Qlæ idoneis -teüibus comprobata; -

VOX ]

apu

(a) Expendantur verba A. 1. ibi : Oportet ergo ex

ücg

his viris, qui nobiscum funt congregati in omnt

l Fgo

tempore, &c. ubiinter alios Darfabas, & Mat-

g

thias dicuntür congregati fuiffe cum Apoftolis

usque ad diem, quà Dominus Jcfus affumptus

| UET

L

CrARITATE & GrLORI!A,

157

eem ERE -0

apud Hierofolymam publicata fuit. ' In qua

ll

civitate pauló anté in cruce pendens;, . vivus;

ATRUPUM

& mortuus, & de cruce depofitus; ac dein-

pntl T

de in fepulchrum illatus , ab univerfà populi

Q ayt

multitudine in Pafchae fefto confpe&tus eft.

n at

Hzc fi nobis conífliterint ; non opus erit aliis

argumentis, ad demonftrandum, fplendidif-

hx a

fimam Jefü gloriam fuiffe, tam infigni colo-

) Ü Vigiï

phone addito ad cumulum admirabilium re-

(à) at

rum , ante paffionem egregia cum laude ge-

[f It

ftarum, Ob hanc itaque caufam diutiüs im-

endentet

morati fümus perquirendis ac citandis tefti-

jims $

bus Dominica refürre&ctionis: & jam pro-

g

gredimur ad hoc probandum, quod diximus;

ml J

non folüm Apoftolos duodecim, (ed & alios,

1 [ummam

usque ad centum viginti viros, vidiffe Jefüm

afcendentem in caelum.

emfl'eäiü'

Àd igitur efficie-

du n

mus hoc modo. . Actorum capite primo Je-

( petcg-

fus afcenfurus in caelum, pradicit adventu-

eviöenn'l

rum Spiritum fanétum füper eos, qui tunc

eloni

aderant. Sic enim ait: Z7/os autem. baptiza-

bimini Spivitu [antfo non. pofl multos bos dies.

r 0d

jl

His verbis apertum facit, quód illi omnes

i

j

recepturi effent Spiritum fanctum, qui tunc

o

prafentes aderant; cum afcenderetin ceelum;

1 gïqbï

& nulli praeterea alii.. Id enim probat hec

apll

l

vox illo loco bis repetita, 7/o;.

Sic enim &

Luce ultimo; Jefus afcenfürus in ccelum ait:

t a (

Et ego mitto promi[fum patris mei in vos. Vos

ratt

p

;

u

autem fedete 1. cjvitate , quoadusque induami-

r !

j

Illos; qui tunc aderanr,

3mS

J ?iwl'tufe ex alto.

ifif

Tmonuit,

Dz Jzsu Cu RIPSTI

158

ln(&þ

monuit, ut congregati praftolarentur ad-

ventum Spiritüs fanéti, quód plené inftrudi

* qua

* que

efflent, & praeparati ad eum digné recipien-

dum. Porró illos, de quibus agimus, cen-

(Cloc

l

V tüs

tum, & viginti viros in fefto Penrecofles ac-

* pot

cepifle Spiritum fanctum, mox probabimus;

( Ha

fequitur igitur eos vidifle Jefum aícenden-

(

tem in ccelum.

quo

uód autem acceperint

Spiritum in fefto Pentecoftes, id feries decla-

"ü,

! ïefldl

rat hiftorize Lucee diéto capite primo Aétor.

Ubi poftquam narratum efbin confeffu cen-

Mi

!Om

tum, & vieinti virorum, Matthiam in locum

* Mos

Jude fübropgatum, fübjiciuntur hac verba:

«

£t cecidit fovs [uper Matthiam, eg. amumera-

Ont

(( m81

tus efh cum undecim Zpoflolis. .Et cum com-

pleventuv. dies Pentecofles, erant omues, dratus,

« ädF

( füä]]

pavitev in eodem loco. Et mox: Et vepleti funt

omnes , dzrayrscs Spivitu Jan&lo. Omnes, in-

«&äf

«

quit , non foli Apoftoli, quos undecim vo-

Qd

li Cænä

cat, hoc eodem , quem pofüimus ; loco ,

cum ait , £z agzumeratus efl cum undecim ;

QU

&

Tovere

verüm omnino omnes: id enim fignificat hac

VOX 5 c'[vra,wec.

D. Chrvíoftomus , enar-

U

! Onte

rans hunc locum , * Quid, inquit, an in

« .Qduodecim tantüm venit Spiritus Sanctus,

At

€€

meu

non etiam in ceteros ? Nequaquam : fe

€c

venit etiam in illos centum viginti.

e-

ml',e

€«c

que enim temere Petrus allegavit Prophe-

Quóq

Dirjn

te teftimonium , dicens : Et erit in no-

viffimis diebus, effundam de Spiritu meo

d It

€c

Et mox : Cum

|irern

fuper omnerm carnem.

[41 & APO,

CLA-MTA'TE & GromiaA.

159

m punmecs

&«

&

& Apoftoli effenr illic prefentes , haud

&«

us

quaquam dixiflet omnes, nifi ceteri quo-

&

TOE

que fuiffent participes.

Alioqui , cum

Ts G

illos ante feorfim, & nominatim fit elocu-

[14

xolls i

[41

tus , nunc non conjunxiffet in eodem ne-

obabmm

gotio , nifi fuiflet omnium commune.

«c

aíentt

Hec D. Chryfoítemus.

Oecumenius

[14

quoque in hunc modum fcribit : Dividi-

d

[í4

ries d

tur; inquit, Spiritus in linpuas joneas ,

o Adt

refidétque füper fiagulos eorum , nempe

centum viginti, qui in domo refidebant.

faff

ia

Item D. Hieronymus in epitaphio Paule;

« X'Qïbï

&

Monítrabatur , inquit , locus , ubi füper

at

-centum viginti credentium animas Spiri-

[14

tus Sanclus defcendiffer.

a

Et in Epiftola

. ad Paulinum , Joél, inquit, defcribit e£

j

fufum SpiritumSan&tum füper fervos Dei,

ïfþfmjïm

)mnCS; l

* & ancillas ; id eft; füper centum viginti

« credentium nomina , qui effündendus erat

jeam V

in ceenaculo Sion.

5 IO.CO

Idem D. Heffelius affir-

mat in tractatu de refürrectione.

Caterüm

T

movere nos non deber diftin&io capiturn.

;nifiïäïhï'

Certum eft enim , Lucam continuá oratione

1US :

contexuiffe hiftoriam fuüam, üt etiamnum

lül

[720

g Säm

antiquiífima exemplaria teftantur, quale apud

qü

TM

me unum eft valde antiquum. Dicimusi i-

tu£, eX his , que atrulimus, effe&tum efle ;

yft

j

pj

quód omnes illi centum viginti viri , quos

irirum San&tum recepiffe Lucas . teffatus

ait !^

:

j

; itidem interfüerinr tunc, cum Jefus affu-

f

ar

mereturincelum. —Quis enim credat, quen-

ori

T.

AE

;

quam

160

Dr Jesu CunisTt

quam aufüm fuiffe ingerere fe , ut in c&tü

tradi

Ápoóftolorum exfpe&tarer adventum Spiritüs

plebis

Sancti, cui in afcenfione promiffus non effet?

quorg

ipfo i

Aut quis credar , Apoftolos eam authorita-

tem fibi arrogáffe , ut talem admitterent?

Àtqu

fiden

OOAPUT - XDi

Tium

tibus.

Conclufio trium proximé. præce;

hicfn

flo oeí

dentium capitum : & de gloria Do-

mini Jefu poft refürrectionem, "

Qreda

Chriat

s igitur teftibus vulgata refurrectio Do-

&i

"

mini Jefu , afcenfüs in celum, atque

Vifm

adventus Spiritüs Sancti , incredibile diétu

quum

eft, quantam apud pios venerationem Chri-

fti; apud malos animi confternationem, apud.

omnes maximxe rei exfpectationem induxe-

tint.

Ad famam enim re(ürrectionis moX

Q

——

Principes Sacerdotum ; & Seniores corrum-

üm;

pendis militibus , fepulchri cuftodibus, fce-

Multitudo po-

ceiïari-u

lus fuum tegere conantur,

puli mente confufa ftupet , (a). «2j s£ígavro.

UC&S ? &

Ti

Srtupebant autem. omnes , inquit L

márabantur , ad invicem diceutes : Quidnam

Que

vult boc effe ? Atque ad primam Petri tefti-

ahqu

ficationem cor

1

de-compuné&ti , dicunt : Quid

faciemus viri fratres?. Ac primüm tr1a; mox

lloris

CTenc

quinque hominum millia ad fidem converfa

m mul-

funt. Dginde alize, atque alize fideliu

; 4

lER

qee

-

'ti[*q, l-

CraniTATE &^ Grókià.

IÓI

À $À

üt m

tirudines aagregabantul ; non promiícüz

verüdm .etiam Sacerdotum.

m

plebis tantüm ,

Snone

quomm (b) magna turba , zroAuc óxyAoc, ab

aut

ipfo initio ad fidei obedientiam pertracta eft

Iteret

Atque haec quidem longiorem tractatum de-

fiderant , videlicet explanauonem admirabi-

Y

lium rerum, que àS. Luca primis fex capi-

tibus A&orum tradite funt.

Sed vifüm eft

h1c finire fermonem de claritate rerum,à Chri-

plæ

Og

ytia D

eftarum : quód jam tempus fit, ut pro-

Q;I'Cä

l

amur ulteriüs ; ad contemplationem

1f

claritatis rerum, ab Apoftolis Chrifti virtute

vtioDo

editarum. -

Id quod etiam neceffarium effe

um arqm

vifüm eft, ut faceremus ; ob hanc caufam,

ibl d

quam dicturi fumus.

Jnemup j

d P

CAPUT XX.

m ii

tionsf

Quód ad emlnentlam confideran-

& COIW

dam rerum , à Chrifto geftarum , ne-

ldlbu lþ

ce(ï'anum fit; omnes Evangelice hiftorize

jrd

partes inter fe conferre.

j Wt

Temm qui fe preeparare volunt ad confi-

]u

u-

: U '*

derandam preeftantiam Evangelii, fideí-

que Chriftianee excellentiam , iis. non pars

Pem [5'

ath'l rantüm arripienda eft, & fpectanda hi-

lcuü[ W

Ítoriae Evvangelicee : fed omnia inter fe con-

l [1'13) p

ferenda funt, quecunque de Chrifto memo-

m

rie p1 'odita habentur : univerfae fc111cet vitze

gunt

Chnfh

ii

"—

sss

L

9d

(bj À .

1625

Dr jesu CunisTI

WP AHR

Chrifti ratio ; cum iis; quae à Prophetis prae-

jeft

di&ta funt, & que poft Chrifti mortem eve-

mortéi

d ,

nerunt; five totus Ecclefie Chriftianee de-

curfus.

Tunc enim eluce(cere incipiet in-

triurnï

commutabilis illa virtus ,. & immenfa po-

p e

tofoh

tentia, fapientia, ac bonitas Dei : quee lon-

pe fe efferunt fupra omnem humanarum re«

peru

rum conditionem.

In his enim rebus inter

pefti:

íe collatis admirabilem quendam perfpicere

tum,.

eít confenfüum , & congruentiam rerum

Dipif

omnium, velut ad lineam refpondentium ;

d Dor

qualem in nullis aliis rebus humanis reperi«

Gu

i u

re licer; propter earum reruminconftantiam,

continuam mutationem , &interitum, Adeó

potm

'

enim inter fe concordant omnes partes hi-

m jr

ftoriae Chrifti, ut.cum multa in aliorum vi-

tinig

tam fortuitó incidant, quae eam inaqualem

potih

efficere foleant , & à feipfa difcrepantem; &

-

Nitot

in qua nihil exfter, quod cum antegenirali

À C

ts

tempore conveniat, aut eum eó tempore,

uod poft mortem fequitur : in Chrifti ple-

p

Vi

niffima hiftoria omnia miré inter fe congruüant;

& tot fzeculis ante nativitatem ; in vita ; &

Jleni

hh

poft mortem ejus difcordi concordià , usque

adeó uno tenore decurrant , ut divino con-

IïbuS

filio ad eum modum adminiftrara fuiffe ve

l'utæw

Ita in unum confpirant; &

u

Czeco appareat.

ad unum finem omnia tendunt, — Chriftus

lánto

tlice

ante nativitatem gloriofus fuit, ob ex(pecta-

tionem rerum maximarum : poftquam adve-

lr

r ea, qua&

ni;, Tmagnam glo?iam adeptus eft pe

2 gei it

—

CrAmirATE & GroRia.

183

—

Poft

ts

getfit admiranda , omni fpe majora.

ortme

mortem. veró fummam gloriam confecutus

(l d

eft , propter gloriofamn refürrectionem,

triumphalem afcenfum in celum

L]

*

deinde

incipiet'u-

ml p

per ea, quee ab Apoftolis primàüm apud Hie-

rofolymam in torius orbis theatro ; exinde

qui

Qnarom

per univerfüm orbem incredibili cum gloria

rebus t

peíta funt , confentanea vaticiniis Propheta-

rum , przdiétioni Chrifti , & elogio Joannis

pcrfpkü!

m re

Baptifte. .. Ob hanc iraque caufam, quoniam

de-Domini Jefu gloria agere inftituimus, ne-

denrium.

j p

ceffarium eft; dt non folàm expendamus, qua-

ia

lis.ejus gloria fuerit in vita, verüm etiam

n À9

poft mortem, refürrectionem, atque afcen-

us

fum in. celum, denique poft adventum Spi-

jin*

rirüs Sancti ; fcilicet quze fidei celebritas rem-

poribus Apoftolorum, & Apoftolicorum

j

out

virorum ; & quz claritas fuerit rerum, ab il-

lis Chrifti virtute geftarum. — Proinde prio-

od

;

ribus- partibus ab(olutis , progredimur ad

tempora Apoftolorum ,. & Apoftolicorum

n

virorum : ídque hoc con(ilio , ut alios ad

| congTW?

;pleniorem invitemus examinationem pracla-

j i

re hujus, & falutiferee, in omnibus fuis par-

0i

tibus concinnz , omnibus fuis numeris abfo-

n

lutz ; facratiffimee hiftorie Evangelice. Cu-

j (

jus quidem dignitas , majeftas , fplendor

I

"

Pl

y

W

^

tanto manifeftiüs fefe produnt , & clariüs

beïf W

.elucefcunt, quanto propiüs, & preffiüs pri-

j

:

- imüm fingule partes; deinde omnes inter

p

"L

u

j

fe.collarz, & fpcï:at,æ fu?rm-:;,

À-

164

Dz jssu CuxisTI

r la

V5

üod

fo ini

CAPUT XXL. .

lkey

um celebritas fidei fuerit tem-

inino

ulb

poribus Apoftolorum , & multitudo

fidem Chrifti : ac de Eccle- :

T 4f

" fufcipientium !

fia Romgna*.

Theff

Orrö ad hujuä fidei vcelweþ:britati;sw,"dä qua

nAd

P

acturi fumus , confiderationem du« res

Wf; Q

potiffimüm conducunt ; multitüdo populo-

feptte

rum, turmatim, & public? recipientium fidem

tenif

Chrifti : & eorum fervor in fide incompa-

nihilí

rabilis. . E enim res mirificam fidei vim, &

aliisqt

claritatem fuiffe comprobabunt.

De .his.

tdferi

(unius. .Con-

Fs

itaque rebus feparatim acturi

1 I l

Cef

flat autem , ab ipío nafcenti

s Ecclefize Chri-

Qllend

fti primordio tantum fuiffe fidei fulgorem,

D

otofef

ut inftar fulguris per totum orbem , ab Orien-

Of

te in Occidenrem usque , uno veluti mo-

prmsq

atque corufcàrit, Non

mento refplenduerit,

müSï |

enim in.angulis doct

rina Chrifti tradita eft ,

ü

ltüi

aut oceultà vià in hominum viram irrep

It;

d&

arvis, ac fortuitis iniriis; üt Philofophice; &

qüte

umanz difcipline : fed: quemadmocum

pone

unus fol exoriens toti mundo confpicuus fit;

T$ m

?

rodita ; fubitó

ita Chrifti doctrina mundo

Ipfr

in univerfo orbe falutaris e

&

ulfit.

ec in

Wdyer

privatis tantür zedibus ,. puta Academià ali-

evd

Bo-

BWT

quà i Lyczo ; fed .in omnibus fyna

glf

fCL'A»'Ri'r'A TE & GroRiA.

.165

i u

--

rs, ac templis toto orbe celebrari copir.

uod ita faétum demonftrant illuftres ab ip-

.

[

foinitio Ecclefie , Judae , Samarie ; Ga-

lileeee; : Arabiae , Syriee ; Ciliciee, Aíize, quam

lt te

$?ninorem vocant ,. Macedonie , Grecig.

uliiti

uibus in locis clariffims eminebant Eccle-

fi2 in màximis. civitatibus ; Hierofolymita-

k

naà; Samaritana, Antiochena , Eph fina ;

'Fheflalonicenfis , Corinthiaca : de quibus

7 : "

in A&is Apoftolorum multa praclara legun-

Tirds

tur, qua hoc loco proinde non eft vifum

)PO ul

repetere. Sed cum de Ecclefia Romana flo-

mmhdem

rentiffima , perpauca; de Alexandrina veró,

qaonmy

nihil fit traditum à Luca; vifum eft de illis,

alisque per orbem fparfis Ecclefiis quaedam

T

adfícribere , partim ab Ethnicis, partim ab

g. Ut

Ecclefiafticis fcriptoribus prodita : qua

[ (

oftendant, quàm celebris fuerit in ipfis initiis

yporet

profeffio fidei Chriftiane , & quàm infinita

pUr

hominum vis amplexa fit fidem Chrifti. .Sed

j f*

priusquam id'exequamur ; admonendi fà-

M

müs,ne commoveamurimplis vocibus gen-

yii

i

"

tilium fcriptorum , quorum teftimonia ad-

ducturi fümus : qui in gratiam tyrannorum,

1 nj

aut edictorum, qua contra Chriftianos pro-

Oph]cæ,ö

ponebantur , & calumniz metu , Chriftia-

3

um

u j

nis maledicere cogebantur.

Quanquam illi

ipfi ita fcripta fua temperavére ; ut; fi quis

"

fj

N

d

advertat pauló attentiüs, nihil minus voluif-

fe videantur, quàm maledicere, quód omnia;

)P

j

f

Jl

ad laudem Chriftiano-

quiecunque marrant ;

, $

rum

gf

166

Dz Jzsu CnunisTI

"

! tiur

rum fümmopere pertineant ; demptis, u

-

i pre

diximus , impiis vocibus, ita ut verbis qui-

—

(f tto

dem illos. execrentur, revera autem inno-

« d

centiami eorum defendant, quód certa Chri-

Cbe

ftianorum pericula vitare vellent , attamen

« u

veriratem opprimere non poffent, Uti Ta-

( [o

cito accidifle videmus , qui , quód iniqui(

&

fimis temporibus ; füb Domitiano Pretor

& Da

effet, & preterea quindecimviratüs facer-

& od

dotio Deorum religioni adílri&tus ; nihil de

f par

Chriftianis lenius dicere poterat: tamen ver-

V fen

bis infeftus, pietatem, ac innocentiam eorum

non diffimulavit, ud mox videbimus. Ap-

f w

ponemus enim Taciti unum locum ex libro

* mi

Anmalium 15. ubi, poftquam profecutus eft

Romane urbis incendiumgraviffimum, quod

