pandebantur hoſpitibus diverſis, juxta
cujusliber dignitatem & ſtatum. Reci-
piebantur Nobiles in cœnaculum argen-
teum, Magnates in cœnaculum aureum,
Principes in cœnaculum gemmiferum.
* Delibera tecum Anima, in quale cœ-
naculorum horum introducas Domi-
num; pro quo contemptibiles funt alæ
Cherubinorum, arécti throni Seraphino-
rum, & cœlum cœlorum anguſtum.
Forsan introduces eum in intellectum
illuminatum, in voluntatem inflamma-
tam, in memoriam gratitudine plenam!
Modica ſunt hæc. Forſan in peéctus
fervidum, in viſcera contrita, in cor
amans! Sed necdum ſatis. A gradu
perfectionis in alium longè altiorem
tranſiens de virtute in virtutem! Omnia'
ſunt iſta pro nihilo. Quid facies ergo?
Dicam, induere, adhortante Apoſtolo,
ipſum Dominum, transformata in ip-
ſum, ſitque Communio una præparatio
alterius.
II. Communicant fideles quidam, ſu-
ſeipientes Dominum in cœnaculo primo,
in argenteo: Verùm non Progrechunnx
Uulte⸗

0
Vlerius,
don al
CN
Mhgni
iies con
e en
unvar
ius
rprir
Duritati
Drut
manea

tio, 60
, un
. Recl.
n angen⸗
ureunn,
iterum.
ale ce⸗
Domi-
Uat Ale
ahküno⸗
golun⸗
telechun
Mammm.
Plenmm
peln
in e
gct
lioren
Orri⸗

AD USUM COMMUNICANTIUM 87
ulterius, ſed contenti exiſtere in gratia,
non aſpirant ad perfectionem majorem.
Magni equidem habenda eſt iſta mundi-
ties conſcientiæ, iſta puritas animæ; ne-

que enim contemptibile fuit Domine

unquam cor contritum, & malleatum
ictibus pœnitentieæ. * Stude 6 Anima
Ppræprimis huie candori gratiæ, huic
puritati juſtificationis, nævos eluens cul-
parum chryſulcàâ lachrymarum; non re-
maneat macula ulla, quæ offendere poſſit
oculos limpidifſimos hoſpitis, cui nomen
eſt Sancti. Verum ne ſatis habeas mun-
datione hac conſcientiæ potiùs quàm ſpi-
rits; majore opus habes apparatu, ufi
devotionis, ita perfectionis.
III. Aliæ animæ ferventiores & pu-
riores diſponunt ſe, ad ſuſcipiendum
Regem hunc Sacramenti Magnum, in
cœnaculo aureo charitatis accenſœ. For-
nax candens ſit cor pro DEO, qui venit
ſpargere ignem, & qui ipfe ignis eſt
deſtruens, conſumens imperfeétiones &
adurens corda. Anima, quæ communi-
cavit, converſa eſt in cœlum; ac proinde
ad æmulationem gehennæ ipfius dicat,
magis magisque accendar, magis magis-
que

28 MEDIIATIONES

que amabo: Fortis ſit ut mors dilectio,
atque æmulatio amoris dura ut infernus;
magis magisque fruens, magis magisque
ardens. * Vide, an ſuſceperis hodie
hoſpitem hunc immenſum in cœnaculo
aureo charitatis perfectæ: Diſſolvatur
cordis tui gelu, in conſpectu amoris
hujus ignivomi; convertantur in carbo-
nes aureos negligentiæ tuæ; inflamme-
tur voluntas, exardeſcat affectus, & re-
ſplendeat affectio intenſa ad JESUM
Euchariſticum.
IV. Verum necdum ſatis! progredia-
tur ulterius Anima, fuſcipiendo Domi-
num in cœnaculo conſito gemis, ſiq; poſſi-
bile eſt aſtris; inſerendo auro charitatis
cœteras virtutes omnes. Suſcipiunt Do-
minum animæ quædam inter adamantes
lucivomos fortitudinis; cum propoſito
efficaci moriendi potiùs, quàm admit-
tendi advertenter imperfectionem quam-
libet: Inter ſinaragdos ſpei, & patientiæ;
non modo perferentes tribulationes cum
reſignatione, ſed cum gaudio & ſolatio:
Inter topazios mortificationis, in omni
caſu omnique tempore: inter margaritas
nitidas puritatis angelicæ: inter flammi-
V0005

4I
vono
I:
Empe
duncr
amore
(cEnacr
Anlkee
lud pr
ranste

Den

AA
ſed 8
tener
Ne
ehe
ſis,
QIoan
Aim
gree

dlectio
L inlernns
Imnpote
eris Me
cCenMol
iflolvan
u amors
in utbo⸗

flammme.

8n & 1
ES0

ogti⸗
, Don
ſgol
chatitas

Zunt Do.

–
r l
. Unt
4 uint
Atientin
es e
ſolto⸗
in OMl

Auls

ommt.
f

AD USUM COMIMUNICANIIUOAM. 389

vomos carbunculos accreſcentis gratiæ

DEI: inter accenſos rubinos operandi
ſemper quod perfectius: inter lucentes
Pyropos, æmulos flamæ Seraphinorum,

nunquam ceſſantes aſpirare ad majorem

amorem, ad majorem cognitionem. *
O Anima, ſi ſuſciperes DEUM tuum in
cœnaculo iſto gemmeo, & iſta eum ma-
gnificentia, redundans virtutibus, ſpi-
rans perfectiones, tota Deificata, tota
transformata in Dominum! Amen.

Meditatio decima nona.

De refeltione in quinque panibus, alluſivè
ad ſacram Communionem.

1MEdirare, quomodo ſequantur Do-
VI minum, non modo viri robuſti,
ſed & mulierculæ imbelles & infantes
teneri: Omnium eſt quippe ſervire
DEO, & cum ipſo regnare. Usqueadeò
delectantur auſcultatione doctrinæ cœle-
ſtis, ut obliviſcantur cibi corporalis: Tres
ſuſtinent dies jejunii, usque dum aſle-
quantur refectionem miraculoſam: Con-
dimentum ejus ſir fames, ſtomachos in-
grediatur puros, evacuatos alimento ter-

90 MEDIIATIONES

reſtri. Parat eis Dominus menſam in
deſerto, non in tumultu clamoroſo cu-
jusdam fori. * Perpende Anima, quodſi
neceſſaria fuit tota præparatio iſta, pro
pane illo miraculoſo; qualis erit ſuffici-
ens, ut quis admittatur ad comedendum
panem delapſum à cœlo? Panem ſuper-
fubſtantialem præcedat abſtinentia ab
eſcis vilibus mundi; quatenus accedas cum

palato mundo, cum ſtomacho nihil præ-

gravato. Appetitum concilier exerci-
tium virtutum, labor mortificationis:
Abſtraétio ſit magna ab hominibus, ad
guſtandum panem Angelorum: Conver-
ſetur cum DEO, quisquis DEO cupit
frui. Tota hæc præmittenda tibi eſt
præœparatio, ut veſearis pane divino, cum
delectamento ſpirits, cum profecétu ſa-
lutis.
II. Curat Dominus pro incuriis ſuo-
rumet; & quorum Pprobat fidem, coro-
nat fiduciam. Dato præprimis alimento
animæ per doctrinam, providet eis etiam
de ſuſtentatione corporis. Enimvero
qui tam ſollicitè proſpicit vermiculis ter-
ræ viliſſimis, quomodo ſinet penuriam
Pati filios viſcerum ſuorum? Apoſtolos
con-

onilit
Ne grat
und ql
trat, 9
ie vele
ſberit e
clelti,
(um pe
4
eralie

Pere

des,
Aberis
lerp⸗
Ennkie
etio
elcer
(Aimne
reloci
ſ

enlam in
Nolo en.
1,oll
iſtz, pro
it ſfhei⸗
Gendum
n ſper.
ntia ab
dascum
Pil pre
EFercr
cationß:
nibus, 4
Convet
an
tbi
ino,cun

eclaſ⸗

is .
, Coro⸗
limento
is etimn
limvere
vlis tel⸗
enriin
C⸗

4D USUM COMMUNICANTIECM. 91

conſulit, miniſtros menſæ, diſpenſato-
res gratiæ fuæ: Adeſt puer, ajunt, por-
tans quinque panes & duos piſces: Puer
erat, quia tam novicia eſt tentatio gulæ,
ac verterana tentatio vanitatis. Proviſio
fuerit cujusdam diſcipuli pro Magiſtto
cœleſti, non admittente munus aiud
quam panis hordacei, licet tantà cum
Hberalitate proſpiciat creaturis omnibus,
* Perpende Anima, quod tanti non ſtet
tibi ac iſtis Manna eœleſte: neceſſe haud
habes, quod excurras in deſertum, quod
laſſeris & deſudes, quia præſto habes
illud ubique. Interim ſi forte emendus
eſtet panis iſte, dicat nobis S. Philippus,
quanti conſtet? Verum non comparatur
pretio ducatorum, ſed affectuum, ſed
deſideriorum, datur gratis. Agnoſce &
æſtima dignationem tuam Anima; quia
refocillat te Dominus, non ſolo pane, ſed
ipſo ſuo corpore & ſanguine, quæ deli-
tiæ ſunt Regum.
III. Stabat Dominus in medio campo-
rum, coronatus circum circa à multitu-
dine hominum innumerâ, faéctus cen-
trum fiduciæ & ſcopus refugii eorum.
Imperat Apoſtolis, ut faciant eos Edere
4

92 MEäDITAIIONES
ad comedendum unanimiter & cum
quiete; nec inconſultò ſuper fœno, quia
non modo ad procurandam comodita-
tem corporis, ſed ad inculcandam fragi-
litatem animæ. Panem accipit Chriſtus
manibus, & cœlum reſpicit oculis; ſi-
gnificaturus nobis recognoſcere deſur-
ſum omne bonum noſtrum. Benedictum
Panem partitur in fruſta, & multiplica-
tur ocyus adeo abundanter, ut manus
ejus ceu duæ panis ſcaturigines bullien-
tes, tantum ſfubminiſtrarent Apoſtolis,
quantum vix poſſent diſtribuere. Panis
erat miraculoſus, ſapidus, convivæ erant
eſures; quantäà manducaverint cum avi-
ditate, tam perculſi prodigio, quàm
refecti munere! X Imaginare te hodie
invitatum à Domino ipio, in mediis
campis Eccleſiæ & cum ingrediente
turba fidelium innumera, venire ad par-
ticipandum de pane miraculoſo. Per-
pende, quam delitioſior & ſapidior ſit
Panis quem comedis: Si miraculoſus
fuit ille, quia depromptus de Chriſti
manibus, continentur in hoc miraculoſo
Pane Chriſti manus: Manducabant tur-
bæ panem Domini, manducas tu Do-
minum

40
Müinurr
e mar
Danis
quod
fregue
qe
Muündue-
Riſ
im ſip

W.
rtant e
Ut te
uhen
gi
er
Pnolen
1pani
Drinci
him
Mlnd
der
epen
ali
Reg
lolh

& cum
Nno, guit
ommocdin⸗
amn fragr
Chriſfu
ulis; l.
e deſur.
edidtum
Uiplier.
t manus
dollien

e, Puns
ive ernt
cum .
cn
te hode
eclente
i,
„ Pel-
Cior it
culoſis
Chrili
cnloſ⸗
nt tu⸗
m r.

minumn

AD USUM COMMUNIOCANTIIUM. 93

minum panis; ipſi manducabant panem
de manibus illis, & tu manducas manus

panis illius. Comede cum profectu,

quod datur tibi cum affcctu; ſume cum
frequentia, quod datur cum abundantia;
ſique buccellam panis illius miraculoſi
manducares cum guſtu indicibili; veſce-
re iſto eðò magis ſapido, quò certius ip-
ſum ſapit DEUM.

IV. Quantum refocillati, tantum grati
erant convivæ hi campeſtres, usqueadeo
ut meditarentur inaugurare Chriſtum

in Regem ſuum: Siquidem opera adeo

Regia condecebat gratitudo vaſſallitica.
Experti pridem eum Medicum, nunc
agnoſcunt patrem, cujus Domus referta
ſit panibus. Reputabant eum ſibi natum
Principem: Et rectè, quia non invenietur,
vel liberalior manibus, vel major corde.*
Anima, qualem prodis gratitudinem Do-
mino, qui proſpexit tibi de alimento, non
ad diem, ſed ad vitam totam? Quoties
experta es eum Medicum? quoties pro-
baſti eum patrem? Jura ei hodie, veluti
Regi & Domino tuo homagium, vaſſal-
lagium offer ei æternum; renuncians
tyran-

94 MEDITATIONES

tyrannidi Sathanæ: Moriatur peccatum,
vivat gratia, & gratitudo erga Majeſta-
tem infinitam, per omnia ſæcula, Amen.

Meditatio vigeſima.
De favo Samſoni, applicativè ad dacra-
ment um.
I. à Ttende ſis, quomodo confringenda
ſit præviè Samſoni maxilla Leonis,
donec inveniat in faucibus ejus favum
Qelitioſum: Superandæ ſunt quippe pri-
mum difficultates, usquedum detur perci-
pere fructum victoriæ, conversà tandem
aſperitate mortificationis in ſuavitatem

muneris. Ita videlicet accidit quotidie ſ

in exercitio virtutum: commutatur pa-
tientia in fruitionem, planctus in riſum
afflictio in ſolatium, jejunium in ſalutem
corporis & animæ; atque virtutes reli-
quæ viſæ leones, modo deguſtentur, de-

prehenduntur favi dulcedine pleni. Sed

quam benè accinxit ſe Samſon, ut conſe-
queretur dulce ſpolium! Qui animoſus
ad proelium, circumſpecéctus ad facinus,
liberalis eſt cum bono invento; ille enim-
vero meretur frui dulcedine. * Num
intel-

40
mleloi
ilo
Prochigi
cnſtru
Cera V
cinnaro
habes
Unin
lnpene
a
Cle
I.
Sech nn
graci
kortien
etus
IW8 M
Qüp
Appre
Pilcer
temer
Meme
duhete
Comm
Kienlt
telen
Perti

centumn
Majelte
1, AMnen.

4.
Mlt

kingen
a Leons
us funn
ippent
ur ene
Auunkr
Avitaren
goi
tnur pe
linnn
es
tul, 6
eni⸗
nt coN⸗
Mnimnol
facian
le en
4 M
inel⸗

AD USOM COMMUNI6ANTIUM. 96

intelligis Anima? quodſi cupis frui melle
illo divino, eo magis ſapido, quo magis
prodigioſo, pane Angelorum, & favo
conſtructo ab apibus cœli, cuſtodito in
Cera virginea, electo ex millibus, con-
Cinnato ex floribus virtutum; neceſſe
habes præprimis paratam eſie ad præ-
liandum ſimiliter cum Leonibus: Con-
fringendum eſt tibi vitium primarium
dominans tibi, vitium quod toties pro-
Culcavit te.
II. Proſiliebat fera coronata in viam:
Sed unde inertes ſolent timere, & retro-
gradi fieri in benè cœptis; Nazaræus
fortis non minus ac mortificatus, jam aſ-
ſuetus vincendis difficultatibus, robora-
tus animo, corripit belluam, (Magni
quippe momenti eſt conſilium audens,
apprehendendi Leonem ex faucibus &
Ppiſcem ex branchiis) atque in pœnam
temeritatis diſcerpit devoraturam ſe. *
Memento Anima, quæ meditaris inam-
bulare viam virtutis, frequentare ſacram
Communionem; quod incurreris in diſ-
ficultates terribiles: Molietur devorare
te Leo infernalis ob peccatum, antequam
Pertingas ad comedendum panem illum,
plenum

96 MEDITATIONES
plenum melle Divinitatis dulciſſimo, &
dum non poterit impedire intentum
tuum bonum, conabitur incutere tibi
diſtractionem, ad auferendam devotio-
nis ſuavitatem, ad extenuandum apperi-
tum tuum fervidum. Tentaberis vel
maximè quà die communicas; attende
ſis, ne vincaris, procurans animo auden-
te proculcare difficultates omnes.
III. Redux Samſon arripit viam priſti-
nam, inquiſiturus in Leonem, ad reno-
vandum delectamentum victoriæ ſuæ.
Quærit quod forte & invenit quod
ſuave: putat incurrere in Leonem, &
incidit in favum mellis. Hic enim vero
ſuperfuſus gaudio, depoſità admiratione,
eliminato horrore, haud ſpernit prædam,
ſed erutam ex feræ faucibus transfert in
palatum ſuum. Confeſtim ſentit dulco-
rem, manducat & reficitur fructu labo-
ris ſui; invitat matrem ſociosque itineris
non tam ad oſtentationem ſuæ fortitudi-
nis, quam ad communicationem inventi
muneris. * Veni hodie Anima mea ad
Leonem fortem, difficultaris ſuperatæ

40
Proping
dum fax
en elle
uns ge
curn de⸗
eſus;
de linon

IV
t iti
ſoptodie
doloore D
Proponit
uſs relo
Cmm int
nline n
e Sr
edresed
tins re
liquent
linguu
Dommni
eleede
emitnn
n 8

in virtute, tentationis proculcatæ; imo

conſiderans rem myſteriosè magis ap-

pro-

AD USUM COMMUNIOANTIUM. 97
propinqua occiſo Leoni Judæ, ad eruen-
dum favum dulciſſimi Sacramenti de ore
ejus felleo, de latere ejus diſcerpto: gu-
ſtans quäm ſuavis ſit Dominus, veſcere
cum devotione, & percipies dulcedinem
ejus; lacte fruêris & melle, deſtillante
de lingua ſponſi divini.

intentun
Utere ihl
deroto.
4 6ppei.
henis W
attenc:

anden IV. Tam glorioſus rediit Nazaræus

. 6 fortis à facinore ſuo, quàm refocillatus fa-
mn vο prodigioſo; converſo in ſymbolum
d eid qulcore ejus: quem ut celebraret magis,
orl⸗ in proponit eum in ænigmate myſterioſo,
ent cujus reſolutioni anneétit bravium, veluti
oten, eſcam intellectůs. * Sit ſymbolum, fſit
enimn infigne tuum, Anima fortunata, favus
nittiſte Sacramentalis; cujus dulcedinem ce-
Dre lebres ad majorem DEl gloriam: Gra-
sfett tias repende ei laudum iuaviflimas, ur
Nit liqueat, quam melliflua remanſerit tua
Glin k lingua ex deguſtatione ejus: Decanter
elie Domini miſericordiam os tuum, adeo
ſonidd edulcatum corpore & ſanguine ejus;
nimet emittantur in cœlum applaulus, pro pane
Ameit qui à cœlo fuit demiſſus. D
ſupernn
15
nen

98 MEDIIATIONES

Meditatio vigeſima prima.

De Convivio Simeonas leproſt, && de pœni-

tentia Magdalenæ, alluſivè ad ſacram
Communionem.

1Oatemplare, quàm liberaliter acce-
ptet hodie Dominus convivium
Leproſi, ad ſanandam peccatricem, non
liberalem, ſed prodigam ſui. Non ac-
cedit allectus à cibis opiparis, qui la-
Chrymas ſitit amaras. Ipiemet conviva-
tor eſt, & Magdalena conviva ejus. Sta-
tim ac cognovit ipſa Dominum, cogno-
Vit & ſe: Ipfſius altitudinem, ſuam exi-
litatem; ipſius amorem, ſuum torporem:
comparavit bonitatem ejus divinam cum
ingratitudine ſua inhumana: Et quæ
geſtiebat quondam procos numerare &
ſectatores, cognito amore ejus infinito,
ſectatrix fit ipſius pediſequa. Inquirit,
ubinam exiſtat magnes divinus cordis ſui
ferrei; parum ſollicita, quid dicant homi-
nes, ſed quid judicet DEUS. Exfſpolia-
tur ornamentis ſui mundi, ut coloribus
induatur gentilitiis Cœli, ſive ſtolà im-
mortalitatis. Hunc in modum percuſſa
amore, ſauciata dolore, percontatur de
amante

mante!
prolkern
am
Dltoris
Moverit
inwitare
i, ſed
Were te
Aolirt
Keingeas
non qun
Climi
remnn
(e ine
Droſtern
edn
Vium.
Il.
Venit
ere
Aorun
Vlventl
Dropin
Is 1n
nyitn
U lie

ima.
de e

1l iene

liter ar⸗
onvivin

AD USUM COMMUNICANTIUMI. 99
amante ſuo amato; quem cùm invenit,
proſternit ceu avis tumida pompam in-
Hatam plumarum ſuarum, ad plantas ve-
natoris divini. * Perpende, quàm bene
noverit accingere ſe diſcipula iſta novi-
cia, quàm dexterè ſciverit inſinuare ſe, ut
invitaretur, non ad delitias convivii lau-
ti, ſed ad ſuſpiria cordis contriti. In-

tuere te Anima, coopertam ſceleribus,
exſpoliatam gratià; diſce hic, quomodo
aecingas te, ut ingrediaris ad convivium,
non quidem Simeonis leproſi, ſed mun-
diſſimi JESU. Cordata aggredere opus,
abrenuntians mundo & pompæ ejus; at-
que induta ſacco pœnitentiæ, accede
proſternens te ad pedes Domini, qui
adeo miſericors exſpectat te apud convi-
vium.

II. Chriſtus manducabat, quando ad-

venit peccatrix eſuriens eum: Venit quaſi

cerva ſitibunda, exagitata à veneno pec-
catorum ſuorum, ad fontem aquarum
viventium; venit ùt famula pœnitens, ad
propinandum Domino potum de lachry-
mis ſuis. Ingreditur non invitata, niſi
invitatam dicas ab impulſibus gratiæ:
Et licet occaſio quælibet ſit opportuna
E 2 molienit

100 MEDIIATIONES
molienti appropinquare Domino, com-
modior tamen viſa fuit ei occaſio convi-
vii, ad conſequendam liberales inter

epulas indulgentiam. Non audet com-

Parere de facie ad faciem, quæ multum
offenſam ſentit divinam, ſuamque ſuffu-
ſam rubore & coopertam culpis: Ad-
repit ſecus tergora, quæ ſulcavit crimi-
nibus ſuis; atque cadit vulnerata amore
ardea ſublimis, ad pedes aucupis cœle-
ſtis. *Anima, quandoquidem abundas
culpa, ne deſtituaris pœnitentia: Mag-
dalenam ſequere planctu, quam exce-
diſti offensa. Convivium ingredere Al-
taris, abundantius longè ac lautius con-

vivio Phariſæi; ubi non reprehendéêris,

ſed admittéris, ſed excuſaberis benignè.

Non repes in ſolo, ſed collocaberis in
cœlo. Magdalenam roga, ut rigandum

tibi oomodet Chriſti pedem alterum, dum
alterum lavat ipſa fleru ſuo. A diſcipula
Domini lectiones addiſce pœnitentiæ:
Aſſociare nunc ei in dolore, ut deducat
te poſtea ad conſolationem.
III. Mare deſtillat lachrymarum Mag-
dalena pœnitens, quo citius enatet de
cno criminum: pedes rigans Arili
is

40
ſülls ſ
coriS
edes
quibus
Witmas
vidum
(ulan,,
(e: 10
ram ſe
Eeblturi
Un, n
rum,
ſingit
capilſis
Cket tote
ſe Proke

COthrh
WWamn

(uOd

(lin
Trngs
VIlerb
Nehqyn
guine
pibr

) CON
ſes inte
let conn.
muoluun
ne ſuffl
8: A
it crinni
4 amote
s C
ſbune
l: M
amn exe
edele
tius (ol⸗
enckri⸗
benigee
Aberis 1
jigencun
um,nn
pil
ſtentie
deduct

mn N

let
rti
i

AD USUMA COMMUNICANTIUM, 101
ſtillis fletůäs amari, immunditias lavat
cordis inquinati: crines quibus detergit
pedes illos, in lqqueos commutat amoris;
quibus irretiat & captet, non amplius
animas incautas, ſed omniſcium & pro-
vidum DEUM. Non ceſſat pedes deo-
ſculari, demulcens quantum offenderat
eos: Totam impendit ſe Dilecto ſuo, quæ
totam ſe negaverat ei; intendens ei cum
facultatibus animæ & ſenſibus ſuis omni-
bus, quanto magis corde ſuo. Made-
facit pedes illos ambobus fontibus ocu-
lorum, & deſugit eos ambobus labris:
ſtringit eos manibus candidis, & detergit
capillis flavis; quatenus DEO ſe conſe-
cret totam, quæ totam à DEO avulſam
ſe profanaverat. X Perpende quisquis
communicaſti, majorem eſſe felicitatem
tuam, cum minoribus benemeritis. Eſto
quod Magdalenæ cedant Chriſti pedes,
ſed tu frueris Chriſto toto: Ipſa quidem
oſculatur, tu abſorbes eum: Non modo

ſtringis pedes ejus manibus, ſed viſcera

viſceribus. Offert Magdalena Chriſto
lachrymas, propinat Ohriſtus tibi ſan-
guinem: Ipſa detergit eum capillis ſuis,
tu vibris contingis eum cordis tui: Ipſa
E. 3 habet

102 MEDIIATIONES

habet eum aſſidentem ſibi, tu incluſum

libi. Totam igitur impende animam cum
facultatibus ſuis, ad ſervitium & adora-
tionem ejus, qua die communicas.
IV. Carpebat Phariſæus quod Mag-
dalena faciebat, non quod fecerat: Ita
quippe mundus inquiſitorem agit virtu-
tis, advocatum vitii. Aliis & ab ho-
minibus longè diverſis oculis intuetur
eam Dominus: Recenſere incipit Mag-
dalenæ ſervitia, veluti toridem inculpa-
tiones omiſſionum, quarum reus foret
Simeon. Tu, ait, dignatus non es oſcu-
lari faciem meam; atque iſta non deſiſtit
toto hoc kenport adorare plantas meas.
Non præbuiſti mihi aquam ad lavandas
manus; & iſta præbuit mihi aquam de
oculis ſuis. Nec guttam profudiſti olei
in caput meum; & iſta effudit in pedes

40
Olenlun
Cleulis
Profud
Quand
medo:
tiam
mecum
Commm
todinenr
ore,
Duaodi
hace,
(eplor
Domin
Aumi

Nech

meos balſamum longè pretioſiſſimum.

Non explicaſti mihi mantelum ad deter-

gendas manus, & deterſit iſta pedes
meos filis aureis flavorum crinium. *

Auſculta Anima tantundem dicentem ti-

bi Dominum; memor quod hoſpitem

teneas eum, non modo in domo, ſed q

in corde tuo: Anima, non dediſti mihi
oſeu-

0
KLiudk
reling
tins
arüs

Juod

inclofun
dam cum
& Wore⸗
icns.
od Mi
erat: I
it Virmn
ab ho-
intuetul
Dit Mag.
teus fon
nesl
1o Cell
1as Mes
Awind-
guatn D
Rditi 01
ſinun

10 0eled

iniumm.
entem
holyie⸗
e

AD USUM COMMUNICANTIIUM. r103
oſculum pacis, poſtquam ſignaſti me tot
oſculis proditionis per peccata tua: Non
profudiſti mihi lachrymam conrtritionis,
quando totam perfundo te Sanguine
meo: quàm modicam ſpargis fragran-
tiam virtutum: quam frigidè egiſti
mecum, quam avarè, quam inhumanè!
Commutatâ igitur parcitate in grati-
tudinem, cum Magdalenam ſuperes fa-
vore, adæquare eam ſatagas amore:
Exaudi dicentem tibi Chriſtum: Vade in
pace, quia vadis in gratia mea, quam
deplorabas perditam. Et reſpondeas ei:
Domine Deus, malo perdere vitas mille,
quam iterum offendere te.

Meditatio Vigeſima ſecunda.

De Ove perdita, recuperata, & refocilla-
t pane cæli.

I. COncemplare „ quomodo ovicula
ſimplex, abducta à ſingularitate,
ſeducta à guſtu ſuo, ovile deſerat, &
relinguat paſtorem, perdita quando lau-
tius habita. Paſcens appetitum in vi-
dariis voluptatum: non ſit pratum, ait,
quod non pertranſeat luxuria mea. Ah!

E 4 guo⸗

104 MEDITATIONES

quomodo commutat ſecuritatem auream
gratiæ, in periculum evidens culpæ; ar-

que oblita blandimentorum paſtoris boni
a quo defenditur, exponat ſe faucibus
lupi trucalenti à quo devoratur! * Per-
ende Anima, quoties feceris idipſum!
n te verificatur parabola, tu ovis ſimplex
G& errabunda, quæ declinans à pratis gra-
tiæ amoœnis, inhabitas triſtes umbras
mortis: tu derelicto paſtore bono, qui
emit te pretio vitæ, qui ſignavit te ſan-
guine ſuo; leonem ſequeris crudelem,
qui circumit te, quærens devorare te.
Agnoſce tandem teporem tuum, & co-
gnoſce periculum tuum: Bala, ut audiat
te paſtor tuus; balatibus eum voca ſuspi-
riorum, idtibus contuſi pectoris, & fle-
tùs tui querulo planctu.
II. Confeſtim ut Paſtor ſollicitus ani-
madvertit, deeſſe ovem incuriam, quie-
tem relinguit caulæ ſuæ, feſtinans ad
quærendam. Ecce conſcendentem mon-
tes, tranſilientem colles, quo tempore
ipſa torpet in vallibus errorum ſuorum!
Quanti ſtant ipſi ovis voluptates, quam
amaræ accidunt ipſi dulcedines ejus,

Quàm fellea ejus mella! Ipſe ambulat in-

ter

Iihil c
etat
ngai
dam
(gulelel
um,
iIIm ſn
duse
n,
inde
cdaman
imo
cclun
ure

ot;

i,
Cellae
Neq
di
Oy VI
s
dta⸗
Vinun
Tui
dir i
ſule⸗

Aurean
er, at.
r boni
ſauctbus

e.

diplum
ſimpler
tis gr⸗
umbris
no, gol
ie ſo⸗
udelen,
Orare l
„c.
r Audi
ſu⸗
e

itus A:
n, uie
nils 1
m Mor.
orum
um
3 ejig
bulari.
ler

AD USUNA C oM UNIANTIUM. 1765£
ter ſpinas, recubat ipſa inter flores: Ipſe

nihil comedens, ipſa paſcens ſe: Ipſe

laceratus plantis frutices inter & tribulos,
ſanguinern deſtillat copioſum; perit ſiti,
dum diffluit ſudore: neque tamen ac-
quieſcit, donec in montem eluctetur excel-
ſum, quaſi de ſpeculâà detecturus ovicu-
lam ſuam. Exutus tunicâ conſcendit
nudus arborem, cujus adeptus ſummita-
tem, expandit brachia ad duos ramos:
inde pendens, vix ſpiritum ſuſtentat;
clamare incipit cum clamore valido,
imo cum lachrymis: quem dum audit

cœlum ob reverentiam, obturat ovis

aures per obſtinationem. Jam inclinat
caput; quatenus non valens amplius ei
loqui, ſignificet ſaltem nutu, quod prius
ceſſaverit vivere, quam vocare eam.
Neque contentus hiſce omnibus, ſinir
ſibi aperiri pectus, præmonſtraturus
ovi viſcera teneritudinis ſuæ. * Anima,
ovis perdita, quousque durabit durities
cordis tui? Agnoſce paſtorem tuum di-
vinum & recogita, quanti conſtes ei!
Tui amore reliquit ipſe cœlum, deſcen-
dit in terram, ſudavit ſanguinem, tulit
ſulcantes virgas dorſo, & capite pun-
. E 5 gentes

15 MEDITATIIONES
gentes ſpinas: Prægravatus cruce, ce-
cidit ſub immani onere; reaſſumptis ta-
men viribus conſcendit Calvariam, ibi
exponit veſtimenta ſua ad jactum fſortis:
poſthac nudus ſcandit arborem medelæ
tuæ, ibi expandit brachia ſua. An
necdum audis vocantem te? Aperit deni-
que latus, expoſiturus tibi viſcera ſua:
Jamjam expirat „ neque tamen ceſſat
vocare te capite inclinato. Revertere
igitur, revertere, relictis delitüs terræ

Vilibus; & fruêris paſculo lauto Altaris,

qui paradiſus eſt ſemper revireſcens Ec-
cleſiæ. .
III. Inventâ oviculà redit Paſtor bo-
nus de morte ad vitam; quanto cum

gaudio recipit eam in brachia ſua, aperta

ei ſemper? Tantum abeſt, quod incre-

pet eam iratus, ut demulceat eam

commiſerans, & protracto de ſinu pane

ſapido, invitet eaam manu, paſcat dex-

terà ſua: Translatam de brachiis in hu-
meros, antea prægravatos culpis, nunc
alleviatos ſarcinà grata, deportat eam
ad ovile, reſtiruendam cœteris nonagin-
taà novem. Quam lætabundus incedit
Paſtor cum ove ſua, quam fortunata
OVIS

40

dißz e
(eus
11, cu
die An
t pr,
ovem
(uctam
lecue
Iuippe
gue ur
demit
in hun
lem 1
ale
Tinn
Eickere
ungeli
IV.
dugn
wore
AN
Po
Kore
Mhane
Oyes
len

AbD UsSN COMMUNICANTIUM. e
e, „ vis cum paſtore, balando dicens: Di-
mptistt. lectus meus mihi, & ego illi, tota quan-
n, M ta, cum toto corde! * Conſidera te ho-
n ſos die Anima communicans, à divino paſto-
mek re præſeferente vellus candidum, ceu
4. ovem perditam reportatam ad ovile, re-
itden ductam ad communionem Sanctorum,
erd i ejusque de manu paſtam pane coœli: Eſt
en celn quippe paſtor ſimul & pabulum tuum.
Gernee Accipe ergo de manu ejus panem, ipſam-
fisten que unà comede manum: ſanguine re-
AMus, demit te, ſanguine alit te; ſumentem te
lcene in humeros, ſume in præcordia; laceran-
tem pro te latus, inſere pectori: Cum
ANore guſtu manduca panem hunc delapfum
mo en ſinu patris; eoque refocillata cognoſce
nAen differentiam, quæ intercedit edulium hoc
odine angelicum & pabulum beſtiarum.
enl en IV. Balans incedit ovicula, & balati-
num bus gratias agens Paſtori bono, præconizat
t“ favores ejus: O amare Paſtor ait, quan-
Binh —tum tibi debeo, & quid retribuam tibi
S, uIMI Pro omnibus quæ retribuiſti mihi? Pa-
at en ſtores alii manducant ſuas oves, & ego
omgii manduco meum paſtorem! Ipſi tondent
icet oves ad veſtiendos ſe, & ad veſtiendam
umdt me tu denudaris! Ipfi deglubunt eas, &
0V E

4

7&* MEDITATIONES
tu dilaniaris corpore toto, ad obliganda
vulnera mea! Paſtores alii feriunt oves
baculo, & tu imponis me humeris! Ipfſi
ſauciant eas, & tu ſanas me! Ipfi pro-
jiciunt ess, & tu ſtringis me collo!
Quantam deferam tibi gratitiinem „
pro commiſeratione tanta? Correſpon-
deant ad invicem meus fervor & tuus fa-
vor; in æternum cantabo canticum no-
vum;, conjungendo balatus meos gre-
gibus illis cœleſtibus, qui non ceſſant
laudare & exaltare te, per omnia ſæcula
ſæculorum, Amen.

Meditatio vigeſima tertia.

De præparatione mala hoſpitis ejetti de

convivio.

I. Onſidera ſollicitudinem conviva-
rum illorum adornantium ſe, quo
decentius poſſint comparere ante præſen-
t am regiam: Sciunt ſe invitatosà Rege;
quspropter non acquieſcentes ornatui
qualicunque, procurant afferre totius

vitæ maximum, qualis eſt diei nuptia-

lis. Appretiationem indicat perſonæ

quam inviſis, pretium veſtimenti quo in-

dueris: eſtque compoſitio exterior indi-
B cium

4
clum
tooris.
Cunqr
conv
qui
iæz,
ung
Diantun
lieze
Viviurr
Hde
arur
anic
Salis
D09,
tumm.
ł Alueti
“
iis, 1
Kre!
Il
MHi
As
immn
tium
c
le

lgench
Nat OVes
sl
lplipo
e C0lo
udinem,
rreſpol⸗
tuns i
eum no⸗
0s gle.
ceſint
in ſerni

tIN.
cohVit.
nſe, o
prelel
Rege
OrHal
tOli
pupt.

orin.
cutn

AD USUM COMMUNICANUIUM. 109
cium & argumentum dispoſitionis inte-
rioris. Non ſufficit apparatus qualis-
cunque, pro die adeo ſolenni, quo quis
conviva eſt Regis: pretioſus requiritur;
quia oculi regii affueti ſunt magnificen-

tiæ, Qua de cauſa adventant invitati

cum pompa, quo gratioſo magis reci-
piantur obrutu. * Anima invitata es ho-
die à Regum maximo, ad maximum con-
vivium;: pro cujus conformitate per-
ende, quantum tenearis adornare te.
Parum eſt non venire cum veſte lacera,
amicéctus exigitur ultra modum venuſtus.
Satis non eſt non venire redolentem cul-
pas, oportet ſpargere fragrantiam virtu-
tum. Non ſfufficit quælibet mundities,
aſſueti ſunt oculi divini puritati Angelo-
rum. Satage venire cum ſtola ſanétita-
tis, ut menſæ accumbas regiæ cum de-
core magnifico.
II. Cùm adeſſent omnes diſpoſiti in
ordine & compoſiti in veſtitu ſuo; audet
alius quidam & revera alius à cœteris,

immiſcere ſe illis absque veſte nuptiali,

tam irreverens, quam incultus: Auda-
ces quippe ſolent eſſe qui abjecti. Fa-
cie perfricta & illotis man bus, immundi-
5RE 7 tiam

AII MEäDITATIONES
tiam redolens nauſeabundum, ingredi-

tur cœnaculum ſimile cœlo; tanta cum

inſenſibilitate ſua, quanto cum ſcandalo
reliquorum. Commiſcet ſe corvus niger
cignis niveis: nihil ei dicunt quà candi-
di, èoquòd hospites ſunt in domo alie-
na; caſtigationem impudentiæ relin-

quentes convivii Domino. Speravit
ſtolidus, non viſum iri ſe à Rege, quia
ſtante ſecus ſiparium; vel diſſimulandam

ùt aliàs clementer culpam ſuam. Verum
ſua fefellir eum opinio: quandoquidem
injurias illatas de facie ad faciem, non
decet tranſire impunes. * Perpende
cum timore amiétum adeo fœdum, non
in alio, ſed in te ipio: Immaginare ti-
bi cultrum admotum gutturi, dum aſſi-
debis indignè menſæ Principis hujus.
Me accedas ſuperveſtitus paſſionibus, nè
approximes redolens ſcelera: contem-
Plare te præviè in ſpeculo aliorum, in
cryſtallo examinis ſeveri; convictus 4 te
ipio, quòd homo ſis peccator; nihil
confiſus, quòd Rex ſtet ſecus ſiparium
ſpecierum: Zelorypus eſt enim ad in-
ſtar ſponſi retrò cancellos diſſimulatio-
nis

40
nib, atr
tis.
III.

ſante
lautis

igle R
Propri
ujns,
In ad
lle,

Protrir
nge
Onntiot

mice

I

1†

cumn ne
(u P
10re

Mllene
chre:

M,
Dræſo

uon

Hhatur
las,

DEN

Crecli⸗
d cum
Camdcdo
1o niger
Ncand,
no ale.
relin⸗
erwyin
, quia

landam

Verumn
uicden
n, MM
Apen’
I, Nol
are ii⸗
n ill⸗

ujs

hus,
onten⸗
) in
us t
4 pinil
arium
d in⸗
tio⸗ .
is

AD USUM COMMUNICANTIUM. rIII

nis, atrocem meditans vindictam temeri-
tatis.
III. Præſtò ſtant jam omnes, expe-
tantes cum deſiderio, reficiendi ſe cibis
lautis menſæ regiæ; quando ingreditur
ipſe Rex, qui nemini alii quam oculis
proprüs concredit ordinationem menſæ

hujus., Perluſtratis convivis omnibus ab

uno ad alterum, occurrit ei protinùs
Ule, qui ob diſſimilitudinem à reliquis
prominebat. Displicuit ei ſpurcitia, &

longé magis audacia ejus; verùm indi-

gnationem attemperans manſuetudine:
amice dicit ei, quomodo huc veniſti?
Tu? Huc? Et ſine veſte nuptiali? ami-
cum nominat, habens eum paſſu pari
cum proditore eoque primo profana-
tore menſæ hujus. Quid reſponderet
malenatus habuit nihil, convictus adeo
clare: Judicium quippe ſibi mandu-
cat, qui in judicium non venit ſecum
ipſo, priusquam accedat menſæ huics,
præſto hic eſt judex ſimul & judicium,
non exſpeétantur probationes. Fulmi
natur é veſtigio ſententia, ut ejiciatur fo-
ras, quæ privatio eſt aſpectús divini, &
Poœna damni acerbiſſima! Et detrudatos
4

112 MEDITATIONES

ad tenebras exteriores, quæ pœna eſt

ſenss! * Quisquis accumbis menſæ
Altaris, vide, cave, ne eveniat tibi ca-

lamitas ejusmodi. Auſculta, quid dicat

Rex divinus ita loquens tibi: Amice quo-
modo auſus es intrare huc? Tu pecca-
tor indignus? tu? & huc? huc in cœ-
naculum puritatis, in centrum ſanctita-
tis? Ubi reliquiſti ornamenta virtutum,
ſtolam gratiæ? Quid dicis, quid reſpon-
des? cur obmureſcis? O quam confuſus
remanebis, cum dispendio duplici ho-
noris & refectionis! Satage igirur pro
ſpicere tibi per præparationem ſollicitam,
per timorem reverentialem procura ma-
gnam proviſionem gratiæ, ne gratiã ex-
cidas inæſtimabili.
IV. Quàm gaviſi fuerint convivæ re-
liqui de felicitate ſua, infelicitatem in-
tuentes alienam! Quomodo ſuſtulerint

manus in cœlum, vinctas conſpicientes

manus illius miſeri! Grates rependerint
Regi duplicatas, de convivio ſummope-
re contenti! Quomodo laudaverint eum,
videntes alterum obmuteſcere! Aperue-
rint labia ad applauſum, quæ ante ape-
ruerant ad eſum. * Cura grates reddere

Do-

40
Domir

fcogi

ns:
Hegemn

ode

llenie
ins ce
Lllmin
Pelug
num;9
in pec

M

Dehe
ri

8

ens v.

eri
ejng:

.

4
4

humil
diN
boere
kortn
derel
guqe

ena e
neoſce
üͤbi er⸗
nic dier

ice .
pecc

, In ⸗
nckitt⸗
tutum,
keſpon⸗
Okolis
lei ho
iwur pr⸗
licitam⸗
VIA M⸗

atid ex⸗

rek⸗
tem I.
ueriat

cientes

eriot
mope⸗
t euch
pern.
te 4e⸗

lgen

ho⸗

AD USUNI COMMUNIOANTIUM. 1II3
Domino, qui providet tibi tam regiè;
recogitans, in manibus DEI eſſe ſortes
tuas: Ne obmuteſcas criminoſus, ſed
Regem laudes divinum abſolutus. Si-
cubi gaudes de felieitate tua, agnoſce
miſericordiam ejus: Corona menſam
ejus ceu oliva pacis, abſint à te cineres
fulminatæ punitionis: Canta velut benè
paſtus, lauda velut refocillatus Domi-
num; qui conceſſit tibi terminare feſtum
in pace, qui ſatiavit te frumenti adipe.

Meditatio Vigeſima quarta.

De bonore ae, collocati ad menſam
regiam, alluſivè ad S. Communionem.
1(onldera⸗, quanta ſuperfuſus fuerit
admiratione Miphiboſet, inaudi-
ens vocatum ſe à Rege David, ut aſſideat
lateri ejus, & ut manducer ad menſam
