eum omnibus atque poſthabentibus Bar-
rabbæ, exclamaſſes dicens: Ego volo
eum, ego deſidero eum; date eum mi-
hi, quia meus eſt, Deus meus & omnia.
* Perpende, quodſi fecifſes hæe tunc &
exiſtimaſſes ſortem tuam ter beatam;

gaude & gratias age, acceſſiſſe hodie ad

Sacram Communionem. Quodſi quon-

dam reputaſſes te felicem accipere eum

excruciatum in brachia tua; feliciorem
te reputa hodie, quod repoſueris eum in
pectore tuo, mediante Sacramento. Si
favorem putaſſes inſignem, procumbere
cum fervore ad adoranda illa vulnera; fa-

vorem puta majorem, comedere ea. Bea-

tus es, non quod ſtrinxeris faſciculum illum
myrrhæ brachiis, ſed mediis viſceribus
14 tuis;

200 MEDITATIONES

tuis; non modo ad pectus, ſed intra il-

lud, & quam intimé junctum cordi tuo.
Hunc in modum procedes ad communi-
candum, ſumens Dominum, jam in
una contingentia paſſionis, jam in alia;
mox captum, mox flagellatum, explo-
ſum, deformatum ſputis, coronatum,
affixum clavis, potatum felle, mortuum,
& ſepultum in ſepulchro novo pectoris
tui.

Meditatio quadrageſima
ſecunda.

Qualiter communices cum licentia &. Thomaæ,
tangenta latus Chriſti.

I. à Ttende ſis, qualiter Apoſtolus iſte,
ob ſingularitatem ſuam privatus
fuerit favore præſtito toti collegio: quis-
quis enim ſecedit à conſortio bonorum,
derelictus eſt multàùm: remiſit de fide,
refrixit in charitate, & tepido mox factus
incredulus: Nam qui non eluctatur de
virtute in virtutem, labitur facilè de
culpa in culpam. Cœcutiebat Thomas
in anima, quia non viderat ſolem reſuſci-
tatum inter auroram lucidam vulnerum
— uO-

intra i-
otdi tuo,
Otanuni-
n i
n in N,

, eNe.

Ohatumn,
OItuuc
ectors

na

Us iſte,
rwats
bao⸗
Noru,
e fde,
lln
tut de
e de
oms
eliſe
gerumn 4

ſo⸗

AD USURM COMMUNICANTIUM. zox
ſuorum: Quæ negavit vulnera in Ma-
iſtro ſuo, aperuit in ſe iplo. Quære-
t ſolari ſe de ſorte ſua ſiniſtra, per
fidem ſuam modicam; & per obſtinatio-
nem in negando reſuſcitato; eoquod
dignatus non fuerit Dominus invifere
eum. Quaàm mala eſt diſpoſitio iſta, al-
lefcturi Chriſtum, ad reiterandos favores
ſuos! Perperàm demulcet vulnera, qui
renovat ita dolores; non animadvertens,
quod quèò magis negat, eo magis aperiat
ea. *Q½ Anima, quàm ſimillima eſt te-
piditas tua tepiditati Thomæ, & utinam
non exſuperet eam! Quam prava diſpo-
ſitio tua, ad promerendam viſitationem
Domini; ibi reſuſcitati, hic renati in
Sacramento! Dum fruuntur alii delitiis
pacis, æſtuas tu bello ſpiritús: Adaugea-
tur tibi fides, creſcat ſpes, & accendatur
charitas, per orationem intenſam.
II. Dominus miſericors, quantùm
Thomas incredulus, poſt octiduum pro-
bationis, ad purificanda deſideria ejus,
dignatur eum apparitione ſuà, quo tem-
pore erat cum fratribus ſuis: Hunc in
finem non intereſt, quod clauſæ ſint por-
tæ coenaculi, dum laté ſunt patentes
I 5 Portæ

42 MEDITATIONE985
portæ vulnerum, nec non lateris domi-
nici. Siſtit ſe Chriſtus in medio Apoſto-
lorum, veluti centrum quò colliment
corda omnium! Defigit oculos in Tho-
mam; id quod erat aperire ei oculos
animæ: Facit accedere eum; qui vel
ideo ſpiritůs erat adeo frigidi, quia adeo
remotus à calore ejus divino. Jubet eum
extendere manum; ſgnum quod non
averterit omnino ab ipio manum ſuam!
Immitte digitum, inſtat, in latus hoc,
& allabora penetrare ad cor usque, quod
diſſolvat igne ſuo gelu teporis tui. Per-
pende miſericordiam Redemptoris ma-
gnam, ut qui ad ſalvandam animam ali-
quam, excepturus eſſet de novo vulnera
paſſionis ſuæ, ad curandum hodie Apo-
ſtolum renovet ea: Quæ prohibet vulne-
ra Magdalenæ fervidæ, offert Thomæ
frigido: Imbecillibus quippe deputan-
tur blandimenta, fortibus tentamina. *
Obſerva Anima, quod eundem Chri-
ſtum vulneratum gloriosè præſto habeas
in hoſtia iſta. Audi dicentem tibi: ap-
Propinqua mihi, accipe me, tange me;
non quidem digitis, ſed labiis; non ma-
nu rudi, ſed lingua blanda; corde non
duro,

io,

elani

Ad
os
tuoort
mnum.
ſe
Thom

nico,

Qori

ngen

Pppre

cialem
III

Pidem
Mis i

peron
1a,
Divin
ſumn

Verlit
MRme

nus

deqddo

nbis

meun
Meut

s dom-
Mpoſto⸗
colnment

in Tho.

ei Oele

qui el 3

ln de
bet enn
od non
n vam!
lus hoe,

ne, .
i, Pe.
Oris .
Nm A.
Vulaert

ſe Apo⸗
et vulne⸗
Thome
lepuen.
nlna.

) abens
ibi: 1).

non M

rle
Curo,

AD USUM COMUNICANTIIUM. 20 ¾

duro, ſed malleato: Experimentum fac

palati tui, quomodo ſapiant vulnera iſta:
admove labia ſitibunda, fonti lateris hu-

jus aperti: extinguatur ſitis deſideriorum

tuorum, in ſcaturigine hac conſolatio-
num. Exſtimula tuam fidem, & agno-
ſce tuam felicitatem: Sicubi auſus eſt
Thomas immittere digitum lateri domi-
nico, immittitur hic Chriſtus totus pe-
ori tuo: ne perdas occaſionem, con-

tingendi vulnera ejus omnia, ſollicita
appretiare condignè gratiam adeò ſpe-

cialem.
III. Attingente Thomà Chriſtum la-
pidem ferro incredulitatis ſuæ, exfiliit
ignis in cor & lux in oculos ejus: oculos
aperuit corporis ad conſpicienda vulne-
ra, & oculos animæ ad confitendam
Divinitatem. Videns Chriſtum conver-
ſum in vulnera ad medelam ſuam, con-
vertit ſe Thomas in linguas ad confeſſio-
nem ejus, ut exclamans diceret: Domi-
nus meus & Deus meus! Modo victum
dedo me, expugnaſti cor meum vulne-
ribs tuis: jam dico te Dominum
meum „ Regem meum , Bonum
meum, &ñ totum gaudium meum,
I 6 Deus

204 MEDIIATIONES
Deum meum & omnia, quia in te conti-
nentur omnia. * Conſidera nunc, quodſi
Thomas ex attactu ſolius lateris domini-

ci remanſit adeò perculſus, adeò muta-

tus & fervidus adeo; Tu qui contigiſti
eum totum quantum, manducando eum,
quàm fervidus eſſe deberes & quàm mu-
tatus à te ipſo; totus immerſus Deo,
quia Deus totus immerſus eſt tibi! Con-
fitere eum Dominum & Deum tuum,
Creatorem & Rederptorem tuum; prin-
cipium, medium & finem tuum; totum
Bonum, & unicum centrum deſiderio-
rum tuorum.
IV. Quam lubens, tam frequens redi-
turus fuiſſet Thomas, ad ſpectandas vul-

nerum illorum amabiles roſas, ſi licuiſſet

ei: quaàm ſitibundus reverſurus fuiſſet
ad fontes illos indefectibiles conſolationis

& amoris! * Anima, favor iſte ſingu-

Iaris reſervatur tibi, cui licet frequentare
Communionem hanc ſacram quâm ſæ-
piſſim?: Hodie, cras & quotidie pro-
ſtat Dominus in oſtenſorio exſpectans &
invitans te; dummodo velles ſicuti po-
tes, eſſe fortunata. Remanſit Thomas
gratus ſumopere, ad licentiam adeò ſpe-
cialem:

4
Chlen
olmnn
cum
teror
tulen
Gion

Dom
(U

More
grati

mo

lingn

WI

ia
4peri
urumn

per
UVee

e⸗

n

non
im

e conti.
,gnocl
domini.
mMol.
onigin
do euin
Im r.
s Deo,
C.
taun,
n pri-
3 olun
elaceri⸗

Gs ed⸗
ls vol.
ſcviller
oletions
ſnge⸗
Gentae
n ſe.
ins 8
l ho⸗
ee

AD USUM COMMUNICANIIUM. 10 5

cialem: Et qui antehac contradicebat

omnibus incredulus, confitetur nunc
cum omnibus fidelis: Opem rogat cœ-
terorum ad agendas gratias, quam ob-
tulerant ei antè ad credendam refſurre-
Rionem. Propoſitum facit, confitendi
Dominum ſuum ad mortem usque, licèt
cum tot vulneribus in corpore ſuo, quot
adoraverat ipſe in corpore Chrifſti. Fac
grata ſis cum Thoma; eòque magis, quèò
major eſt dignario tua: Convertere in
linguas ad laudandum, quemadmodum
ad ſumendum Dominum; atque Chriſto,
qui aperuit tibi latus ſimul & viſcera ſua,
aperi labia tua: proſiliat cor tuum diſſo-
lutum per os, in applauſus gratitudinis

& per oculos, in lachrymas amoris.

Meditatio quadrageſima tertia.

De epulo duorum Diſcipulorum in Emaus,
in ordine ad ſuſcipiendum Dominum
qud peregrinum.

I. ◻COntemplaberis, quomodo diſcipuli
iſti, licèt dubitanter congregati in
nomine Domini, nanciſcantur eum ſta-
tim in medio ſui: Eſt quippe conver-
17 ſatio

206 MWEDIIATIONES
ſatio de Deo, evocatio Dei. Procede-
bant diſcurrentes de paſſione Chriſti; &
& veſtigio alliciunt eum ad colloquium
ſuum, veluti muſicam ei ſuaviorem mo-
dulatione cythararum cœleſtium. Inte-
rim quàm malè diſpoſitos invenit Domi-

nus, ad communicandas eis gratias ſuas;

quam remotos à ſe! Commiſertus ta-
men attrahit eos longinquos & quærit
fuga es. Invenit titubantes in fide, de-
lapſos à ſpe, tepentes in charitate; ve-
rùm verbis vitæ, calefacit corda algentia,
erigendo diffidentiam eorum, & inſpi-
rando eis vitam novam. * Obſerva Ani-
ma, quod eundem habeas occurrentem
hodie Dominum in via vitæ tuæ mor-
tuæ; ibi peregrinum, hic miraculoſum;
ibi tectum ſub habitu viatoris, hic ſub
ſpecie panis; ibi tranſeuntem, hic per-
manentem: Quàm incedis ſomnolenta
in ſemira virtutis, quàm tepida in ſervi-
tio Dei! Aſſociare igitur Domino iſti
per orationem, quatenus ad ictus inſpi-
rationum ejus repetitos, accendatur in
Pectore tuo ignis devotionis. Loquere
de Deo, qua die loqueris cum Deo:
Os quod hoſpitem ſuſcipiet ES UM,
non

4
hol ſo
uatun
narus
tenus
ſtand
ignes
Il.
Propi
inge
giüs,
Pids:
ipr⸗
mits
greſti
ſpeche
IMANL
(ilen
dum
uun.
inpite
deann
ne
ſhon
gid
ab
tim
Uer

AD USUM COMMUNICANNIUM. 107
non ſuſcipiat in ſe aliud quid. Non lo-
quatur verbum, niſi de Deo, qui deſti-
natus eſt Verbum ſumere divinum; qua-
tenus cum palato illibato accedat ad gu-

ſtandum panem & vinum germinans vir-

ignes.
II. Progrediuntur Diſcipuli & jam ap-
propinguant Caſtello Emaus, termino
fugæ ſuæ. Inſimulat Dominus ire lon-
giùs, quando vel maximè cupit eſlſe pro-

pius: Veller detineri deſideriis & obliga-

ri precibés; & qui immiſcuit ſe primi-
mitùs ultro, prætendit in virtutis pro-
greſſu rogari: Non ſecus ac circum-
ſpecta mater infantem ab initio ducit
manu, deinde relinquit eum ſfibi, ut
diſcat incedere ſine metu. Videntes
eum diſcipuli humanum quantùm divi-
num, orant enixè, velit remanere: Non
invitant eum more ſæculi politi, ut vi-
deantur ei officioſi; verùm ſincerè & in-
ſtanter, ut inſerviant ei hofpitales. Re-
ſpondet Dominus, eundum ſibi eſſe lon-
gius! Profectò quoties abſcedit Chriſtus
ab anima, abit velde longè; ad diſtan-
tiam illam remotiſſimam, quæ peccatum
intercedit & Deum. * Feſtina Anima,
neE

208 MEDIIATUIONES

ne tranſeat à te ſponſus divinus, ad ani-
mas feliciores, quia ferventiores; tam
neceſſe eſt tibi eum rogare, quam pro-
ficuum detinere. uodſi diſcipuli iſti,
ignari quis eſſet, æſtimant præſentiam
ejus tanti; tu quæ noſti eum mediante
fide, ſatage eum trahere in diverſorium
tuum. Ipſi reputant eum extraneum,
tu noſti eum tibi proprium: Deprecare
eum quam potes inſtantiſſimè, dignerur

ingredi, non modo tecum ſub tectum,
ſe

ſub pectus tuum. Invita eum ſeriò:
denique enim ſubminiſtrantur omnia
ſumptibus ipſius; quia ſecum portat ci-
bum, quo veſcaris vitam nacéta æter-
nam.
III. Acquieſcit facilè invitationi Diſci-
pulorum Dominus, cujus delitiæ ſunt
eſſe cum filiis hominum: Accumbunt
menſæ & Chriſtus in medio eorum;
exæquando eos in fruitione juxta & ſeſ-
ſione. Tradunt ei in manus panem;
equidem cum uſura magna: quia nun-
quam non redit inde uberior. Elevatis
in cœlum oculis frangit Dominus pa-
nem; & confeſtim aperiuntur oculi di-
ſcipulorum, ita ut agnoſcant eum Ma-
giſtrum

4
Giſrun
(em à
in Vir
qul in
ſolatie
dulcene
chloli
Veror.
cum P
gloriol
(os:

uple;

Meme
le&n
ri P
ceel.
ſanten

Ad ani.
es, kaln
lam pro⸗
Ppoli ,
Eleintian
mmediane
erloroun
raneumn,
epteen
Cigent
tectam
ſeri
Ortat
1 Ale-.

⸗
ie ſun
ulnbun
ru,
l1
anem, .
inalh.
Elevans
li
n M.
ARnmn

AD USOM COMMUNICANIIUM. 209
giſtrum ſuum. Ipſe autem eheu! eo-
dem adhuc inſtanti diſparuit: Si quidem
in vita iſta fulgur eſt momentaneum,
qui in vita æterna ſol lucis eſt & con-
ſolationis indeficiens: Relinquit eos cum
dulcedine in labiis, reliquias panis mira-
culoſi ſubſtituens in locum ſuum. Ipſi
vero remanent dolentes, non agnoviſle
eum priùs, non adoràſſe vulnera ejus
glorioſa, non ſtrinxiſſe pedes ejus trans-
fixos: O quot detenturi eum fuiſſent
amplexibus, ſi cognoviſſent eum! *
Memento, quod eundem Dominum ve-
re & realiter habeas hic ad menſam Al-
taris, partientem & diſtribuentem panem

coœli: Non cunéteris tuam agnoſcere fe-

licitatem; ne dum recordaberis ſerò,

amplius non habeas tempus, relictus

cum pœnitudine de præſfentia tibi ſub-
lata. Eja accede ergo ad Dominum;
neque enim accedet ad te, ſicut ad diſci-
pulos, qui detinetur hic incarceratus
tabernaculo ab amore: fruere præſentiâ
ejus divina & corporali, adora perforatos
illos pedes, oſculare formoſa gloriosè
vulnera: Te exſpectat, tui gratia mora-
tur hie, otium tibi præbens, & locum
con-

210 MEDIIATIIONES
contemplandi, amandi & manducandi

ſe.
IV. Remansére ambo diſcipuli dolen-
tes juxta & gaudentes: gaudebant quip-

pe, quod vidiſſent Magiſtrum: dolebant

autem, quod perdidiſſent eum tam re-
pentinè; priùs dilapfum, quàm agni-
tum. Recolebant venerabundi exhibi-
tum ſibi favorem, repetentes quas do-
cuerat eos lecti nes. Exundavéêre eorum

corda amore dum ibant, & linguæ gra-

titudine dum redibant. Redivére ſcili-
cet narraturi ad amuſſim, quæ locutus
erat Dominus; extollentes efficaciam
dictorum, decorem actionum, præpri-
mis autem fplendorem cœleſtem vultùs
ejus: Gratulabantur alter alteri de ſorte
mutua, & collaudabant Dominum de
miſeratione inopinata: Non ſciebant per
dies multos loqui aliud; ſed & religentes

viam eandem, examinabant curiosè ve-
ſtigia pedum divinorum, ſtudioſi calcare
deinceps ſemitas Legis divinæ. Reduces
facti ad Apoſtolos, referebant eis felicita-
tem ſuam, renovantes gaudium ſuum.
* Diſce Anima gratias rependere Magi-
ſtro divino, quâà die accumbis menſæz
ejus:

d(
ejs:

nocdu

quod
adleri
inſpir⸗
eum
tur lin
bit ad
mentun

ducand

li dolen⸗
Ant guid⸗

dolebant

lem k.
mn zen,.
eyhlibi

s (.

e eorum

e g .

re icl
locns
ſicxin
⸗
prey⸗
, vultis
ge ſorte

aum 64

ebaner
elgenes
e e.
6 clleire
Nedus
sSkein
n ſum

AD USUNM COMINUNICANTIUM. zrI
ejus: Aperi labia laudibus, quemad-
modum oculos cognitioni; memor,
quod ſors, per quam cognoſcis Deum,
adſcribenda veniat non tepori tuo, ſed
inſpirationi ejus. Satage cognoſcere
eum pleniùs & non habebit quod loqua-

tur lingua tua per multos dies; ibit redi-

bit ad ſaporem guſtati cibi, ad delecta-
mentum palati ſui.

Meditatio quadrageſima
quarta.

Quomodo excipias Dominum cum Magda-
lena, veluti hortulanum animaæ tuæ.

I. Editaberis, quàm anxia aſſurgat
Magdalena prævertens auroram,
ad quærendum ſolem eclypſatum. Ca-
pta ut eſt amore, requieſcere nequit;
extra ſe rapta, tota eſt in IESU ama-
to; ſicque, non eſt ubi animat, ſed ubi
amat. Relinguit diligentiſſima ſponſa
lectum ante diluculum. At quid mi-
rum, ſi prohibeatur dormire quæ vive-
re! Sane non vivit, quæ mortuam pu-
tat vitam ſuam. Non aquieſcit ulli crea-
turæ, extra centrum poſita Creatoris fui.
Sau-

212 MEDITATIONES)
Sauciata per amorem & mortua per do-
lorem, ſubintrat & ipſa ſepulchrum Di-
lecti ſui. * Perpende Anima, quàm

bona ſit præparatio iſta orationum, vi-

giliarum, lachrymarum & ſuſpiriorum,
ad inveniendum Dominum; qui expira-
vit præ amore, & vivit cum reneritu-
dine. Aſſurgens præverte hodie auro-
rum, eundem inveſtigatura Dominum,
qui evocavit omnes affectus ſuos ad
amandam & beandam te: Ne quæras
eum coopertum Syndone, ſed hoſtià;
non inter ſudaria mortis, ſed inter ſpe-
cies vitæ: Deplora errores & exſpecta
favores, donec conſequaris metam deſi-
deriorum tuorum.
II. Attractus Dominus ceu magnes,

equidem non à pertinacia ferrea pecca-
tricis, ſed à perſeverantia aurea amantis,

jam præſto eſt; compenſans apparitione
læta inquiſitionem anxiam. Oſtendit ſe
in habitu hortulani, volens colligere
fructus virtutum, ex floribus deſiderio-
rum: Percontatur Magdalenam, quare
Ploret, quem quærat; cauſam quam
Probè habet perſpectam, amans perci-
Pere de ore ipſius. Reſpondit Maade
ena;

Peciern

40

lent,
Volyer
enitn

Deo?
quod

rare,
quoc
mor.
e ga⸗
ſceria.

Eem hi

hortule
Aſictir
Aleule
Verum
larz⸗
tur t
I VGur

III
Nure

eritd

Ahtls
Ure n
feſta ſe
Mleth
Nuückerr

per do
tum Di.
, Jun
I, Vi.
riorolg,
exit
enerinn.
e Aurd⸗
ninum,
108
quers
oltts
ter ih⸗
elhelt
N gel.

gnes 1
Pecct⸗
AlNantig

Arite

ligere
ſiderio⸗
gun
un
6 etel⸗
Pe
en

2–

AD USOI COMMUNICANTIUM., aꝛr;
lena, veluti de re notiſſima, rata omnes
volvere mente quod ipſa: Et recte, quid
enim aut cogitari potefſt aut dici melius

Deo? Non dicit quærere mortuum; id

quod vel recolere ſaltem, foret ei expi-
rare. Reſtitue eum mihi ait: Ne putes
quod mihi timeam; non eſt timor, ubi
amor. Cunéctatur Dominus manifeſtare
ſe, quo magis audiat multiplicantem de-

Hſideria. * Recogita Anima, quod eun-

dem hic teneas Dominum, animarum
hortulanum, rigantem eas ſanguine ſuo:
Aſſiſtit hic perſonatus accidentibus panis,

auſcultans ſuſpiria tenera deſiderii tui.

Verùm ſi contegitur à ſuo amore, dete-
gatur à tua fide; ſique Magdalena molie-
batur tollere eum mortuum, tolle eum
tu vivum, licet ſepultum ſub velamine
ſpecierum.
III. Gaudens divinus hortulanus à
Nazaret, vidiſſe diſcipulam rigantem
iteratò fontibus oculorum plantas ſuas,
excluſas roſas vulnerum ſuorum ador-
nare margaritis fletůs copioſi, mani-
feſtat ſe, compellando eam nomine ſuo:
Maria ait; & ipſa confeſtim ùt ovis, non
quidem perdita ampliùs, ſed recuperata,
agnoſcit

214 MEDIIATUIONES

agnoſcit vocem paſtoris ſui feliciter in-
venti: Compellat eam Chriſtus tono
vocis tam blando, ut agnoſceret recon-
ciliatum eum ſibi vinculò amoris indiſſo-
lubili. Unde provolvitur denuo ad pe-
des ejus, veluti centrum notiſſimum
propenſionis ſuæ: Sique procidit quon-
dam oppreſſa pondere delictorum, pro-
cidit modo proſtrata vi amoris. Involat
velut apis anhela in fragrantiam, quam
exhalabant vulnera ejus roſacea: Cohibe-
tur autem à Domino dicente, noli acce-
dere, noli me tangere, quia nondum
alſcendi ad patrem; maneat tibi mœror,
reſervetur Patri honor; tibi ſpinæ, ipfi
fragrantes roſæ. * OO Anima, agnoſcas
hic tuam feliciratem, eamque ſtudeas
appretiare: Non imperat tibi Dominus
iſte ut recedas timida, ſed ut accedas af-
fectuoſa: Qui Magdalenæ ſua vulnera
denegat, ad vulnera te invitat; non modo
ad tangenda, ſed ad guſtanda. Audi vo-
cantem te nomine tuo, cum talibus ar-
gumentis benevolentiæ, ut trahat te bo-
nitas, dam abſterret magnitudo. Ne
perdas communicandi opportunitatem,
nequando deploraveris eam per totam
æterni-

41
Etern
coultr.
(Abun
Juod

grate
In pe
ll
ii,
Congt
inven
eisqe
ccelun
,
ingui⸗
antane
Wdire
ſuari

calen⸗

Untün
Ohnid
Chor
iſtam
Jue
1ot ar

citer in.
us 1000
t tecon⸗
iello⸗
0 pe⸗
mnom

it quon.

N; Pro⸗
nvolat

, goan

Cohube⸗
oli ecce⸗
gondn
morol,
lich/
4 Holes

ſtoden

onin

cecs⸗

1 Vler
dn n
Audi vo⸗
lbos
0
nt lel.
do. N
nnitten
er loll

AD USUM COMMUNICANTIIUM. aꝛr/

æternitatem: Proruens ad pedes illos,
conſtringe vulnera illa florida; & exun-
dabunt ſanguinis loco dulciſſimo melle
quod manduces, nectare cœleſti quod
ſugas & quo refocilleris.
IV. Tranſivit Magdalena à gratiis ad
grates: Nec continere valens gaudium
in pectore, abit ad communicandum
Apoſtolis; quatenus participes facti læ-
titiæ, participes fiant & gratitudinis.
Congratulatur ſibi eum eis non modo de
invento dragmate uno, ſed de quinque,
eisque adeo pretioſis, ut quodlibet valeat
cœlum aliquod. Sed necdum conten-
ta, choros invitat cœleſtes, quatenùs
linguis ſuis ſonoris adjuvent eam in de-
cantandis laudibus divinis; merita inde
audire vitâà totà muſicam hanc cœlitum
ſuaviſſimam. * Perpende, ſicubi Mag-
dalena, eoquod vel ſemel admiſſa fuerit,
non ad tangenda, non ad oſculanda, ſed
tantùm ad intuenda vulnera illa glorioſa;
omnibs annis vitæ ſuæ, de die in diem,
choros inter aligeros, celebrat gratiam
iſtam ceu ſingularem: Tu Anima mea,
quæ non ſemel tantum, ſed toties, per
tot annos, de die in diem, proſequeris
accipe-

216 MEDIIATIONES 4
accipere Dominum totum quantum;
non modo vulnera ejus deoſculans, ſed
abſorbens; quomodo reperas qualiber (tuerel
hora & quolibet momento gratias debi- Aethe
las! Efforment choros muſicos facultates mjor
animæ tuæ, ad magnificandum & exal- M e
tandum Dominum, ob favores adeo ſin- d intr
gulares: Regurgitet os tuum per vulne- quandh
rum horum prœconium, dulcedinem ea

quam ſuxit cor tuum. e'grnl
. . um.
Meditatio quadrageſima iéseum
quinta. eniul
Qualiter ſumas Dominum ut Regem, ut elnn 4
Sonſum, ut Medicum, ut Ducem, ut Judi⸗- wren
cem, ut Paſtorem d Magiſtrum. ran

Septem meditationes hasce Jequentes, ſolehat bunis.
fſankctus Franciſcus Borgias ſacerdos fa- dlin to
us, diſtribuere in ſeptem dies hepdoma- Wento
tis, qulibet die recolens unam? Atque am 4
Eir pariter practicare potes & tu. Prias- Amndinn
quam ſacerdos feret, communicabat ſin- dh ſimd
guli Dominicu, accipiens tres dies Præ- (onde
cedentes ad praparationem, & tres ſub- Polſit
ſequentes ad a endas gratias 2 & ad lum

gliciendum frudtum.
Dlonn I. Me- ſhnm

=

AD USO COMMUNICANTIUMI. ad -»-
antum I. Madiaberis quando ſuſcipies Do- .
y ſed minum ut Regem; quantum in-
Golibet ſtrueres apparatum, ſi excipiendus tibi
sGihi. eſſet hoſpitio Rex quidam terræ! quantèò
cls major igitur facienda eſt tibi præparatio,
edh ad excipiendum Regem cœli, non mo-
deoſ do intra domum, ſed pectus tuum. Et
rvA quando ſuſcipies eum ut Sponſum, ſa-
edinem tage adornare animam tuam pulchritudi-
ne gratiæ, & gemmis pretioſis virtu-
tum. Quando ut Medicum, deſidera-
ima bis eum cum anxietate tanta, quanta eſt
ægritudo tua: Stimulent deſiderium
tuum dolores; quia ipſe eos jam per-
en) 6 peſſus eſt pro te, & exhauſit antitodlum
Vhil- amarum fellis & aceti, ad reſanandum re
n. à veneno, quod hauſiſti cum voluptati-
3, Dele bus tuis. Quando ut Ducem, memento,
“ / quia tota vita tua mera eſt militia: me-
e mento jurare ad vexilla ejus, vocare
/ eum in auxilium tuum, videns te cir-
u cumdatum ab inimicis truculentis. Quan-
eibe“ do ſumes eum ut Judicem, elimina à
die N corde culpam quamlibet, quæ offendere
mr ſ Poi quoquo modo rectitudinem ocu-
Gâ lorum ejus divinorum. Quando ut Pa-
ſtorem, voca eum balatibus ſuſpiriorum;
Me K . cùm

218 MEDIVATONES
cùm ut erust te à faucibus lupi infernalis,

tum ut paſcat te in viridariis amœnis gra-

tiæ, rigatis ipſo ſanguine ejus. Quando
ut Magiſtrum, agnoſce præprimis igno-
rantias tuas, & ſupplica ei, cum Sapien-

tia ſit infinita; ut doceat te lectionem il- xj
lam magnam, cognoſcendi & amandi ej

eum, eique ſerviendi. Iſta ſit præparatio,
ad quamlibet ſeptem meditationum ha-
rum.
II. Obſerva, quèd appropinguet jam
Rex iſte potentiſſimus pectoris tui por-
tis, ſive labiis tuis: Venientem cum

benignitate, egrediatur excipere anima
tua cum decore: Roga eum pro gratiis
neceſſariis; neque enim volet tibi negare
aliquid. daturus ſe ipſum. Jam adeſt Di-

lectus unicus animæ tuæ; procedas ergo
ad deducendum eum in viſcera tua, af-

fectus inter & teneritudines. Ecce jam (
ingreditur Medicus divinus, qui ſalus
eſt, medicina & ſolatium ægrotorum,
& qui paſſus eſt morbi univerſalis dolo-
res primus: Recole eos ab uno ad alte-
rum, petens ab eo remedium morbo
tuo. Adventat jam Dux ſtrenuus ad

Præcordia tua; ne moreris tradere ei ar-
cem

ernalg⸗
nisgre⸗
nde
igigro⸗
apien⸗
nenn l⸗
Anucdl
Pertic
um he-

Gel n
tui Por⸗
ein
e nin
0 grnn
1 ſepli
gelt D
as etgt
nj1
e
ii ſins
Norun
I tor
4l⸗
1 N
nuns 4
4
ere

6

AD USOM COMAMUNICANTIUM. zrz

cem animæ tuæ, ne reſiſtas ei imbecilli-
tatibůs tuis., Jam pro tribunali ſedet Ju-
dex rigoroſus; provolvere ad pedes ejus,
confeſſus cum humilitate culpas tuas gra-
ves, ut conſequaris veniam earum. Quæ-
rit te Paſtor bonus, audi interpellationes
ejus clementes; ſequere eum blandiens, ut
accipias de manu ejus panem cœli. Jam
ſedet in cathedra cordis tui Magiſter di-
vinus; quare auſcultans eum attenté,
pPercipito vera dogmata ejus.
III. Fruere favore quo dignatur is
Monarcha cœleſtis, memor, quòd libe-
ralis ſit quantùm potens: Scito petere
ab illo, qui deſiderat tibi gratificari; qui
ſicuti vult, poteſt dare. Stringe Anima
Sponſum tuum, captum amore tui; &
quandoquidem aperuit tibi viſcera ſua,
ſuſcipe eum viſceribůs tuis. Multis con-
ſtas ei vulneribús: Ex livore cognoſce
amorem; vocans eum vitam tuam, quis
perdidit ſuam, ad eruendum te de fau-
cibus mortis. Applica quæ affert Medi-
cus hic verè Samaritanus remedia, com-
poſita ex propria carne & ſanguine ſuo:
Ipſe ſanguinem elicuit ſibi pro ſalute tuas,
& oppetüt mortem, ad prolongandam
K 2 tibi

A4410 MEDIVAUONES

tibi vitam. Sequere Ducem præeuntem
te ad prælia quævis periculoſa; non de-
ſtituêris annonâ, quia ipſumet habebis
in cibum. Congredere audacter cum
hoſte tuo inviſibili, ſub Imperatore ex-
cipiente pro te ictus lethales; ne dere-
linguas vexillum ejus, donec por'aris
victorid. Auſculta Anima & inclina au-
rem tuam, ad verba Magiſtri ſapientiſſi-
mi, qui Sapientia eſt Patris incarnata;
ipſe datur tibi ad eſum, ceu litera melli-
ta infanti, quò majore diſcas cum dele-
Gamento: Ignorantiam tuam lues pro-
fuſione ſanguinis, non tui, ſed præcepto-
ris tui; ipſe enim ſuſtinuir flagella, pro
ea quam neſciebas lectione. Quaſem
dabis compenſationem Judici adeo cle-
menti, qui condemnari voluit ob delicta
tua? Qui non admiſit peccatum, & in
cujus ore non eſt inventum mendacium;
ipſe ſatisfecit pro prævaricatione tua.
Roga indulgentiam, propoſita tibi emen-
datione: Unde fiet, ne confiſcet tibi
bona; imo què congruentiora & largio-
ra habeas vitæ ſubſidia, relinquet ſe tibi
in alimentum. Aſſociare gregi Paſtoris
boni, qui ſimul & pabulum tuum eſt:
qui

4
guipr
lis
fühllarr
tenar
ibi in
1e dd
WV.
herola
Pretiot
Mülann
herrim
faelit⸗
Nihil
irum
um du
Eelbun
Cnüs,
hudes
Pplan
cothie
engar
Dehibe

UIveS
Pſius
ferne

Leuntenn
non Ge⸗
t hudebi
Rer eun
Nore el⸗
ne der⸗
poktiti
lina a.
jenil⸗
Cirnutt,
14 nel⸗
ges plo⸗
erehl⸗
lu, N
uien
geo e⸗
b celi
, En
daclun
e tu.

ſemnelr.

ſeet ib
Aluge.
ſe ii
Paltorns

gan

AD USUM COMMONICANTIUM. 221
qui pro te expoſuit ſe lupis ſanguinariis,
paſtis cruore ejus, usque ad ultimam
ſtillam; argumento, quod non ſit mer-
cenarius: Qui propria viſcera explicat
tibi in paſcua, ſuisque humeris deportat
te ad ovile cœli ſui. D
IV. Gratum te probes Regi tam ge-
neroſo, & correſpondeant donariis ejus
pretioſis, obligationes indefectibiles fa-
mulandi ei. Delesctare amplexibs te-
nerrimis Sponſi tui, ſtudens ſervare ei
fideliratem; utpote in qua vertitur tibi
nihil minus vità, eaque perenni. Gra-
tiarum adtionibus ſolve medicamenta,
tam dulcia quàm ſalubria; reſervans Os
delibutum delitiis, impendendum proœ-

coniis. Audiat ſupremi cœli Paſtor per

laudes balatus jubili tui, tusque Bellidux
applauſus triumphi ſui. Reſonent en-

comia Magiſtro tuo ſapienti; ſitque com-
mendatio doctrinæ ejus, practicatio ejus.

Exhibe judici benigno cor tuum, con-
tritum ob miſeriam tuam, & gratum ob

miſerationem ejus; agnoſcens, quod

vivas per ipſum, & quod per gratiam
ipſius non ardeas, factus titio æternus in

inferno.

221 MEDITIATIONES

Meditatio quadrageſima ſexta.
Ltibuscum ſenſibus ſuſeipias Dominum ut
Lararue, „ Redemptorem, Glorifcato-
rem, & unicum Benef actorem tuum.

I. Onſidera, ſiquando habuit aliquis
bona ſua omnia ab amico, quanta
cum comitate excipiat venientem in
domum ſuam: quidquid habet; provol-
vit ad pedes ejus, ceu devolutum in ſe
de manibus ejus; quantumcunque ei præ-
ſtat, modicum reputar, in comparatione
multi quoad deber. Non dolet, quod
mn acceperit plůùs, quam quod non
poſſit plůs ei rependere; proclamat
eum benefactorem ſuum & fabrum for-
tungæ ſuæ; caput ſubſternit illi, à quo
profitetur erutum ſe de luto fœcis. O
qui communicas, quis eſt Dominus iſte,
quem ſuſcipis hodie domo cordis tui?
Memento, quèd debeas ei, quidquid
habes, quidquid es: Ipſe eruit te ex
nihilo, ut eſſes magnum quid, quatenùs
creatum pro ipſo. Ne putes, Dominum
hunc ſuſceptum corde tuo, ſuſeipi in
domo ipfi alienag; cum ædificaverit eam
manibus ſuis. Largitur tibi Vam, ſed
ðò mnin-

inſum
Mime
dalci
rem
viel
Vit te
ex tit
dui
CIis
fnem
Prirmi
utri
dong!
ſcenti
II.
Vtam;
ldz
(ſangi
mori
lem ſe
Au pi,
Us exe
Cae
Amore
recde
tamol

manc

ſexta⸗
intin

Ptfene
anl.
Alcs
„ Gant
tem I
rorcr
ehtr
Aertite
ely
tol ſo
Ptochurt
tum ſor⸗
1, 0
Eeeis.

4D USUM COMMUNICANTIIUM 223
inſumendam ſervitio ſuo: inſpirat tibi
animam, ſed impendendam amori ſuo.
Suſcipe eum veluti unicum benefacto-
rem tuum, aperi oculos fidei, atque
videbis in hoſtia iſta Dominum qui crea-
Vit te; immitte eum pectori, debito ei
ex titulis mille; inſere eum viſceribus,
quia ipſius ſunt: Cognoſcat Intellectus,
cujus ſis, & amet eum voluntas veluti
finem ſimul & principium ſuum. Præ-
primis confundatur Cor, convertiſſe in
inſtrumenta offenſæ, quæ fuerant mera
dona liberalitatis, favores infinitæ bene-
ficentiæ ejus.
II. Multum eſt equidem, dare alteri
vitam; plurimum eſt, dare vitam pro-

ipſo; mori ut alter vivat: Sed necdum

atis! Benefactoris conatus uctimus eſt,
mori pro ſicario ſuo; redimere venden-
tem ſe, & aſſerere libertati ementem ſe.
An viſus fuit, an auditus unquam amo-
ris exceſfus conſimilis? Sane nemo ejus
capax eſt, præterquàm Deus captus
amore. * Obſtupeſce nunc peccator,
recolens, quòd pro te ſit mortuus, quem
tantopere offendiſti: Dominus pro
mancipio abjecto Sathanæ! Perpende
K 4 SXtIe

224 MEDITATIONES

extrema hæc; Deum & morientem; vi-
tam & mortem; atque pro te verme vi-
li! Permiſit ſe injuriis, ut honoraret te;
maculatus fuit ſputis, ut mundaret te;
reputatus fuit inter latrones, qui latroni-
bus dat paradiſum. Ut aquireret te,
Perdere voluit omnia, ſubſtantias, he-
norem & vitam; & jam moritur pendens
nudus ex nudo ligno. Sed necdum fi-
nis; quia denique tradit ſe iterum ite-
rumque, usque ad conſumationem ſæ-
culi, in auguſtiſtimo Sacramento Altaris;
Prodigus factus divinitatis juxta & hu-
manitatis ſuæe. Quid dicis? Obmute-
ſcis? Sed forte non poterat adinvenire
medium aliud ad remedium tuum? Po-
terat utique, ſed elegit quod diffcilli-
mum, ad depromendam magnitudinem
amoris ſui; nequando objiceretur teneri-

tudini ſuæ, quod potuiſſet eſſe major,

quod potuiſſet facere plùs. Derelictum
ſe conſpicit à Patre, ne derelingueret
ſervum ingratum, cujus tenetur amore.
Quid ni ergo ſuſcipies eum hodie, ve-
luti Redemptorem animæ tuæ, veluti
Salvatorem vitæ tuæ; offerens quantum
habes, fubſtantias, honorem & vitam
illi,

ilͤ
ud
Gvi
lum.
pretie
aquæ
Deles
gui ſe
Ek: E
inus
Dko te
quocd
ſunctn
III
leim tu
ibi de

onet

dus,
Ulcord
creaſſe
ke pr.
lte
lerld
Hnoten
nci
lrecc
ſin

em; Vi⸗
erde vi⸗
rad te;

garel te;

larrort
reret le,
ias ho⸗
pendeen
dumn f⸗
ruc ite⸗

nenn ſr⸗

9 Auri⸗
& hr
Obene-

inwenie

297 o.
Sthell.
tacinen
r tenen.
mh
relidum
ngreret
. woe.

AD USUM COMIMUNIOANTIUAM 24½
illi, qui dedit hœæc omnia primus pro te.
Pande pesctus tuum in hoſpitium illi,
qui aperuit latus ſuum tibi in receptacu-
lum. Redundet os liquore ſanguinis
pretioſo illius, qui nec guttulam habuit
aquæ, ad reſtinguendam ſitim ſuam.
Delectentur fauces carne illius ſapida,
qui ſenſit palatum ſuum amaricatum fel-
le: Et quandoquidem prætermifit Do-
minus nihil, quod facere potuiſſet
pro te; neque tu prætermittas aliquid,
quod facere poſſes ad ſervitium ejus
ſanctum.
III. Suſcipe eum veluti Glorificato-
rem tuum æternum; qui per illam quam
tibi daturus eſt aliquando gloriam, im-
ponet coronidem beneficlis ſuis omni-
bus, omnibusque numeris abſolvet miſe-
ricordiam ſuam. Gratia fuir magna,
creaſſe te ex nihilo; major, redemiſſe
te profusâ totàâà ſanguinis ſubſtantia;
Chriſtianum deputaſſe te & Catholicum,
derelictis aliis innumeris in cœcitate &
ignorantia veritatis; qui tamen, ubi
nacti fuiſſent lumen fidei, fidelitatem
ræſtituri fuiſſent te longe majorem:
Buſtinniſſe te peccatorem, quo tempore
K 5 alios

2²6G MEDIIATIONES

alios cum peccatis numero & pondere
minoribus, præcipitavit in prunas flam-

marum æternarum: Juſtificaſſe & aluiſſe

te Corpore ſuo & Sanguine. Magni
enimvero ſunt favores hi omnes, digni
gratitudine omnigens! Verum quod
coronat univerſas, eſt quod prædeſtinâ-
rit te ad gloriam ſuam, uti credis, &
glorificaverir te aliquando, uti ſperas.
Quapropter ſuſcipe eum veluti ultimum
finem, veluti Alpha & Omega tuum:
Ipſe diverſorium eſt peregrinationum
tuarum, requies laborum tuorum, por-
tus ſalvationis, & centrum felieitatis tuæ.
Exſtimula tuam fidem; idem Dominus
quem viſurus & quo fruiturus es in coœe-
lo, idem pſe rea iter & verè continetur
in pedtore tuo, veluti pignus æternæ
gloriæ tuæ. L . “
IV. Appellatur Sacramentum hoc au-
aſtifſimum Euch riſtia, id eſt bona gra-
tia; proinde veluti gratia infinita, collata
à Domino ſupremo, gratitudinem exigit
perpetuam à Communicante. Verùm
non eſt compenſatio alia, quam præſtet
ſumens Chriſtum una vice, niſi ſumendo
esum vice altera: Hæc eſt gratiarmun
actio

Mi
or
eund
calix
es

doncere
lom.
dile
Miri,
6, Cgti
mn d
li, 8
ſerts
,lummvun
1uun:
atiopun
y .
is tuck,
homminns
in ⸗
Minetut
Eierik

poc A⸗
u gl⸗

coln
eNt

Verum
un
tinn
io

4 vs/M cOMMUNICANTIDM 22,
actio maxima: Neque recoluntur tanti
favores competenter, quam ſumendo
eundem cum devotione frequenter. Sit
calix pro calice, & Communio una mer-
ces alterius; quemadmodum & cœtera
dona de manu ejus liberali, non retri-
buuntur condignè Patri, niſi per obla-
tionem PFilii, qui donatur Communican-
ti ex theſauro locupleriſſimo Altaris. *
Quapropter 6& Anima! ſiquando immer-
ſam te conſpicis beneficiis irredimibilibus,
immergere Sanguini Dominico inexhau-
ribili: Grata eris ſicut debes, ſi amas
