audet aſpicere cœlum„ quia ſeit offen-

D MEDIIATIONES
ſam? Pectus tundit idtibus repetitis,
tum ut caſtiget noxium, tum ut ex-
citet ſopitum: Acclamat cordi ſuo &
cœlo, ut emolliat utrumque. Domine

ait, propitius eſto mihi peccatori, ſicuti

propitius es omnibus: quaſi diceret: Ego
ſum delinquens, tu ignoſcens; magna eſt
miſeria mea, major miſericordia tua;
Domine magnam remiſſionem, ſecun-
dům magnam tuam bonitatem & ſecun-
dúm multitudinem miſerationum tua-
rum, dele multitudinem delictorum
meorum. * Contemplare Anima mea
hocce pœnitentiæ prototypum: Quodſi

Publicanus iſte indignum ſe judicat, qui
loquatur Domino etiamnum à longè;

quomodo accedis tu ad ſumendum eum!
Tpſe hæret in angulo, & tu accedis Alta-
ri! Non audet ipſe aperire oculos ad

intuendum cœlum, & tu aperis os ad

deglutiendum Deum!? Percutir ipſe pe-

Ktus coram Domino„ tu Dominum in-

geris peétori! Ipſe peccator annihilat
fe, tu pecxator major non confunderis!
Quid facis, quod nom erumpas in ejula-
tus, dicens? propitius eſto mihi pecca-
terum lice maximo: Domine magna

ℳ0
Kcon
ia tue
& mil
II
lemo
Viceber
miit
(pem p
10 tank
Aasod
Weo,
o ſei
10 de
unna
hin l
Uderm
(ollver,
minds,
Vertit
mhet

fon

9
ck

epetilie,
It e.
i ſu
Domine

ti, ſicui

et: Ego
onc eſt
lia tua;
ſecun⸗
ſecun-
W⸗
ckorm
ima n
(ol
let, un
. lge
eul:
is Alr.
ulOS 1
905 5
le pe
um Il⸗
mnihila
deri
ejult⸗
eccd⸗
migli

eſt

0 USM COMIUNICANTIIUM. 55
eſt confuſio mea, magna ſit quoque ve-
nia tua: Domine in me miſeria eſt, in
te miſeratio.
III. O præpotens humilitas! Con-
templare, quam Deo ſit accepta. Non
videbatur in Publicano boni aliud, quam
humilitas, nec in Phariſæo aliud mali,
quam præſumptio; & ille placuit Domi-
no tantùm;, ut condonaret ei offenſas
quaslibet; & iſte diſplicuit Domino usque
adeo, ut rejiceret eum à facie ſua ſemel
Ppro ſemper. Deturbavit Phariſæum ela-
tio de loco ſummo, exaltavit Publica-
num depreſſio de loco infimo: Sicut
enim ſuperbia ſolet angelos convertere
in dœmones; ita humilitas peccatores
convertit in angelos. Jam intuetur Do-
minus, non audentem intueri ipſum, &
avertit oculos à contemplante ſe: Pectus
quod occupaverat contritio, jam gratia
implet cœleſtis; & admitritur ab oraculo
divino inter cœlites, reprobatus à Phari-
ſæo inter homines. Videt ſe Publicanus
cum Deo & Domino ſuo intůs per gra-
tiam; jam hoſpitem tenet eum in corde
ſuo, jam adorat, jam amplectirur eum
aflectuoſus, jam fruitur eo beatus. "*
C6 Anima

40* MEDITFAIIONES
Arimal altari approkima cum humilita-
te; ita enim ſuſcipi amat Dominus: Non
eſt pompa major, pro altitudine tanta,
ac cognitio ſüæ exillitatis. Afliſtens ei
cum ſubmiſſione, fruêris eo cum volu-
ptate. Annihila te, ut magnifices ipſum:
vihpende tuum nihilum, & Heraberis
ingens corlum. =
IV. Quam lætabundus rediverit Pu-
blicanus, quia juſtificatus! Aſcenderat
plenus dolore, deſcendit redundans ſo-
latio: Parum loquebatur petens, multlum
gratias agens. Qui antehac confitebatur
ſuas culpas, nunc celebrat Domini in-
dulgentias., Tot ſaltus dat lætitiæ illud

cor, quot i cus tulerat pœnitentiæ; non

valens continere fe in pectore præ gau-

dio, ùt antea præ dolore. Et profecdto
non rediverit Publicanus converſus, pex

viam eandem perverſitatis, ſed per viam
Virtutis, ad coronam immortalem. *

O qui communicaſti, gratias age Domi-
no cum Publicano, non cum Phariſæo;
de remiſſis peccatis, non de præſumptis
virtutibus; non extollens benemeritum,
ſed depræcdicans longanimiratem. Re-

vertere Aſera Communione longè alius

4
er
1e.
ſentle
leyen
nls a
glipe
Num,

De

4D USön COMAUNNCANUM. 61
& per viam diverſam, non per eandem;
ne corripiant te iterum paſſiones tuæ
exſpectantes foras, vel vitia priora la-
tentia in inſidiis: Sique veniſti flens,
revertere tripudians, cum manipulo pa-
nis cœleſtis: Repende gratitudinem ,»
qui percepiſti veniam, & exalta Domi-
num, qui reſpicit humiles.

Meditatio decima tertia.
De Magnificentia, qud adifcavit alomon
Templum; & de pompa, qud deniraviz
illud, applicavivé ad S. Communionem.

1Onadera amplitudinem ſumptuo-
ſam Templi Salomonici: Noluit
Dominus erigi illud à Patre bellicoſo,
ſed à Filio ſapiente & pacifico? Sapien-
tum eſt quippe amare pacem. Inſumpfit
annos ſeptem in exſtruendo;, adhibita
ſua ſapientia quæ maxima, & potentia
quæ æqualis erat. Tota magnificentia,
totum artificium, ornatus, nitor & ma-
jeſtas Templi hujus, comparata erant ad
feponendam Arcam; que tamen aliucd
non fuerat, quam umbra, quam figura
& typus Sacramenti hujus auguſtiſhimi.
07 * Per-

62 MEDIIATIONES
*Perpende hodie, qui repoſiturus es in
penetralibus tuis; non umbram, ſed
ipſam lucem; non figuram, ſed rea-
litatem; non Arcam teſtamenti, ſed

ipſum Deum & Dominatorem omnium;

quale exſtruere deberes templum devo-

tionis; quale Sancta-ſanctorum, median-

te perfectione & integritate, in medio
cordis tu! Quodſi Salomon inſumpfit
annos ſeptem, in ædificando templo illo
material'; ſeptem ad minimum impende
horas „ in præparationem animæ tuæ

qualemcunque; cui ut foret condigna,

ne tota quidem ſufficeret æternitas. Cer-
tent cum lapidibus pretioſis virtutes;
fuccedat auro lucido charitas ardens,
commutentur ligna odorifera cum ora-
tionibus fragrantibus, aromata cum ſu-
ſpiriis; atque eluceat, non ſubtilitas ar-

tIS, ſed pulchritudo gratiæ. 3
II. Adeſt dies feſtus dedicationis Tem-
pli „ tam celebris quàm deſiderabilis:
Concurrit totus Iſrael, ad excipiendum
hoſpitio & famulatu aulico Deum ſuum

magnum. Adſtant omnes in veſtibus

feſtivis, amicti devotione: ardent victi-
m& paſſu pari cum inflammatis cordi-
* bus:

0
e i
inparti
Atenel
er om

Miince

DrEbenn
temmm
nCelun
nibns,
Uuutn
fid tu
n terre
Debule
elſtaren
Dreente
Clnini
Pparate
18 a
oris

Sck.
A
iN

tus es in
, ſed
ſed rei⸗
ti,
mnium;
1 deyo⸗
nedian⸗
medio
lamphr
lo Ulo
mpene
imee tue
15, Cel-
Irtutes;
Ardens,
U 01l⸗
um i⸗
litas 41.

Temm⸗
abilis:
endum
Hfuum
eſtiba?
conl⸗
us:⸗

AD USUM COMMUNIOCANZYIUM,. 6 3
bus: Sicuti feſtum eſt com̃une omnium,
ita participant de ſolatio univerſi; adulti
& tenelli, pauperes & divites. Verum in-
ter omnes diſtinguebat ſe Religioſiſſimus
Princeps, omnibus inſpirando animam,
præbendo exemplum. Procumbens in
terram ambobus genibus, & intendens
in cœlum ambobus oculis, ac elatis ma-
nibus, cum humilitate comitabatur vo-
htum deprecationis ſue;: quæ vel ideo
fuit tam efficax, ut detraheret Dominum
in terram. Implebatun mox Templum
nebulâ ſpiſsâ, ceu velo condecente ma-
jeſtatem im cceſſibilem & increatam. De-
ſtillabant omnes lachrymas conſolationis,
præſentem agnoſcentes gloriam Dei &
Domini ſuj. * Anima, quam feſtivo
apparatu veneraris tu diem Communio-
nis? Cogita conſecrari templum pe-
Koris tui, in habitaculum ipfiuns Dei.
Concurrant ad ſolennitatem facultates
animæ tuæ omnes; ſit cor tuum aliquod
Sancta-ſanctorum animatum: proinde
füblimetur im alas Intellectus ceu Che-
rubinus admirans, & Voluntas ceu Sera-
Phinus ardens: Jubilent penetralia cor-
dis tui ſando Nomini ejus & canter lin-
gua

64 MEDITATTONES W
gua laudes ejus. Et ecce prodigium! jam Muif
deſcendit Dominus teétus nebula ſpecie- K
rum, in viſcerum tuorum intima. Dormr
III. Gaudium inter & admirationem ndo
exclamat Rex ſapiens verba illa memo- mon
rabilia, digna quæ repetantur ab omni- Ahe
bus communicantibus: Num poflibile km:
eſt, quod verè habiter Deus ſuper ter- (W
ram? Vel tantum cogitare tale quid, jam ipole
ſacrum horrorem incutit: Deus ſuper üul gr
terram habitet, qui non capitur à cœlis? huben
Anguſta funt ei ſpatia immenſa Em- mo

Pyrei, quam non vaſta ſatis erit ei do- N
mus iſta! * O quam potiore de cauſa eone
Ppoſſes exclamare die hodierna, quisquis (é, .

excepiſti magnum Deum Iſiaël hoſpitio uammn
anguſto pectoris tui, & dicere: Num wun;
Pofſibile eſt, quod dignetur Deus meus Qiedie
excelſus venire ad me? num poſſibile, W eſe
quod Immenſus commoeretur in pene- (sln
tralibus meis? Deus ſuper terram? im Mnſ
corde tam terreſtri ac meum eſt, com- UWen
pactum ex luto? Confuſionem elice hu- Npe
milem, ſtuporem religioſum, gratitudi- N
nem immortalem. nd
IV. Quando videbatur datisfeciſſe ob: el
Rgationi Rex ſapiens, per obſequia adeo
magni⸗

AD USURM COMMUNICANTIURI. 6

magnifica; tunc enimvero a noſcit ſe ma-
is obſtriétum, ob gratias adeo ſingulares
omini, qui in certamine liberalitatis
nunquam non evadit victor. Vidit Salo-
mon laborem ſuum collocatum benè,
quia honoratum per aſſiſtentiam Dei ſpe-
cialem: Sapiens erat, ac proinde gratus;
quot vocibus, quor vicibus reſonuit
impoſterum illud templum, tot reſo-
nuit gratiarum actionibus. Non cele-
brabatur aliud per totam Idumæam,
imo per totum circuitum Univerſi; ita
ut exaltaretur perinde ac divulgabatur
Nomen magni DEI Ifraél. * Perpen-
de, qui percepiſti hodie tot gratias à
Domino, imo ipſum Dominum gra-
tiarum; quantum obſtrictus maneas ad
benedicendum & ſerviendum ei. Gra-
tus eſto, ſi ſapiens: Reſonet echo cor-
dis laudibus linguæ: Non audiaris lo-
qui niſi de Deo, quà die per Commu-
nionem conſecrâſti templum peéctoris tui:
Et præprimis cave, ne profanes illud,
vel cogitationibus, vel verbis, vel ope-
ribus: Sit aliquod Sancta-fanctorum in
perfectionibus, ubi ardeat jugiter
ignis amoris.
Medi-

66 MEDIIATIIONES
Meditatio decima quarta.

De fonte aquarum viventium, quem ape-
ruit Dominus in corde Samaritana, allu-
ſivè ad ſacram Communionem.

1. —0 Mi bone IESU, Domine mi Deus;-
quàm ſitibundus quæris mulierem

inebriatam voluptatibus ſpurcis; vilem

equidem, non infelicem, quia incurrit
in te felicitatis ſcaturiginem. Quis non
videt Domine, quod animas facias ma-
gni; & quod facturus fuiſſes tantum pro
una „ quantum feciſti pro omnibus?
Quid mirum, quod quæfiturus mulie-
rem iſtam veneris à longè: ſi veniſti jam
de ſummo cœlo ad quærendos ſingulos.
Non miror, quod totus ſis ſuperfuſus
ſudore; quia ſuo tempore ſudabis ſan-
guinem, & ſanguinis torrentes de vul-
neribus tuis profundes. Verum quan-
tum incuria tui accedit Samaritana, quam
tamen non tantum memoriâ foves ſed
corde. Ignara bonorum æternorum,
hydropica appetitûs ſui depravati, an-
helat ciſternas ruptas, relicto fonte aqua-
rum viventium. Quàm parum curat
invenire felicitatem veram, quæ ſperat
inve-

40

inyenir

im z.
utm k
mex

evenit

elect
te Don
Wfogte
E pere
Dſner
los ſ
Juere
ſtingn
Tamn e
Gemen
nis
II.
Poner
um:
d il
Nemſo
u
ſamnel
Lomm
up

ſher
ſye!

Itte.

enn ae⸗

, Nle.

ni Del

blieren

Vilem

incurrit

Gis noon
cies MM-
Num P
hmnibun .

6s muli.

niſli n
hngulos
Perlaſc⸗
bis iin⸗
8 de Ull⸗
ual⸗
,uudn
ſes ſel
norum,
ti, A.
e aqu⸗
n Cur
ſpenn
lue

AD USOM COMMUNICANIIUM. 6

invenire eam in ſe. Venit ad haurien-
dam aquam, veluti ſymbolum volupta-
tum fugacium; & invenit venam gratiæ
inexhauribilem. * O Anima, nonne
evenit tibi hodie idipſum? Inſana ut es,
delectamenta quæris lubrica, & exſpectat
te Dominus; ſi non ad fontem Jacob,
ad fontem altaris, ad ſcaturiginem veram
& perennem ſanguinis & gratiæ ſuæ.
Eja ergo ſitibunda propera ad quinque
illos fontes ſalutis tuæ, ſine te inveniri à
quærente te, occaſionem arripe, & re-
ſtingues ſitim deſideriorum tuorum. Ve-
ram elice agnitionem clementiæ ejus &
dementiæ tuæ, incuriæ tuæ & ſollicitu-
dinis ejus.
II. Incipit Chriſtus Samaritanam di-
ſponere, ad acceptandam miſericordiam
ſuam: petit ut det, petitque guttam aquæ
ab illa, pro qua totum verſabitr ſangui-
nem ſuum; petit parum, ut reddat mul-
tum. O quanta æſtuat cupiditate dandi,
famelicus noſtræ ſatietatis: quanta ſiti,
communicandi nobis dona ſua cœleſtia;
qui profitetur palam, quod deſiderio de-
ſideraverit manducare cum ſuis paſcha,
ſive largiri eis corpus & ſanguinem ſuum,

68 MEDIIATIONES

& concomitanter omnes theſauros Divi-
nitatis, ſapientiæ & potentiæ ſuæ! Aquam
petit, ſed lachrymarum; quæ mundet
conſcientiam, quæ lavet animam in qua
chävertat: Sitim habet, ſed reſtinguendi
ſitim noſtram. * Memento Anima, quod
verè & realiter idem Dominus præſens
in Sacramento iſto divino, adſtet tibi di-
cens: Anima da mihi bibere; lachrymas
peto; commiſerere ſitis meæ, quæ du-
ravit vVitä meâ totä: Ne mihi des fel tuæ
ingratitudinis, nec acetum tuæ tepidita-
tis: defluat lachryma unica, pro ſceleri-
bus innumeris: aperiantur fontes oculo-
rum tuorum ſtillatim, quo tempore com-
municantur tibi fontes ſanguinis mei per
modum diluvii. Eja propina Redempto-
ri tuo potum confuſum ex lachrymis
amaritualiais, ut immergat te abyſſo dul-
cedinis. Vilipendium elice magnum vo-
luptatum mundi, ſirimque magnam deli⸗
tiarum cœli; quatenùs fruaris æternùm
fonte hoc gratiæ perenni.
III. Negat creatura vilis Creatori ſuo
guttulam quam petit aquæ; Ah ingratitu-
dinem nefandam Verum Dominus, nedum
indignetur, occaſionem inde arripit bene-
faciendi.

40
fickndi,
ſiſhcien
Mtit agl
ANcuſar
VSUS
bond e
Conum
ilol ſi⸗
Perenni
meri the
Tonuc
ego hrr
(ontemn
d cceln
Audi
(i ice
nrunde
ſers d
(e pro
n co
i Dom
ere
Auſutan
felienns
Valer
deſide
Dunem

s Diyi
Advam
mundet
min gu
ingvendi
1, od
Prerſens
tibi ⸗
hrymas
W r.
kel e
lepicht⸗
o ſeleii
es oell⸗
re conn.
ei per
emphto.
Chryd
num v⸗
Geli
lernum

vori ſun
itu⸗
gratt
nedun
it bene
Neinndl.

AD USUN COMMUNICANIIUM. 695

faciendi. Equidem judicat Samaritana
ſufficienti ſe niti ratione, negandi ei quam
petit aquam; quemadmodum omnes qui
excuſant ſe à ſervitio ejus. Sed inſtat
IESUS, oblitus inhumanitatis, intentus
bono ejus: O mulier ait, ſi agnoſceres
donum Dei, & pro te, & in tempore
iſto! ſi ſcires cui loqueris; mecum fonte
perenni bonorum omnium, mecum mi-
nerâà theſaurorum, ſcaturigine conſola-
tionum verarum; quàm peteres à me, &
ego largirer tibi, non guttam aquæ, ſed
fontem felicitatum & gratiarum, ſalientem
ad cœlum usque & in vitam æternam! *
Audi fili, inclina Anima aurem tuam,
quia idem Dominus ex altari dicit tibi
tantundem. O ſi ſcires, 6 ſi cogno-
ſceres donum hoc donorum, proemium
hoc proemiorum, quod accipis hodie,
dum communicas! Si ſcires, quis iſte
ſit Dominus magnus, quem concludis
pectore; unicum bonum tuum, totum
adjutorium tuum, conſolatio tua, vita,
felicitas & centrum tuum! Ipſe qui ſolus
valet implere cor tuum;, & ſatisfacere
deſideriis tuis; quàm anxiè expeteres
panem hunc vitæ, quàm ardenter fre-
quen-

70 MEDITIATIONESI SUIU
quentares fontem gratiarum, menſam
Altaris! Excita tuam fidem, provoca
amorem, atque pectore procumbe liti-
bunda, ad fontem hunc copioſum ſan-
guinis ejus; bibe hydropicæ adinſtar ex
vulneribus ejus, & fatiare pretioſo li-
quore.
IV. Poſtquam Samaritana agnoverat
Creatorem & Redemptorem ſuum, °
ſortem beatam! de peccatrice jam muta-
ta in prædicatricem, non vertit tergora
fonti ingrata, ſed abit iterum iterumque

reditura: Bonum comunicatum ſibicomu-

nicat aliis, miſericordias compenſat prœ-
Coniis, gratulans ſibi de felicitate ſua. In-
greſſa civitatem annunciat populo ſuo in-
ventum Meſſiam, & impotens continere
gaudium ſuum intra ſe, proloquitur ore
abundantiam cordis. Convocat jam non
amplius ſeptem illos ad offenſam, ſed
omnes ad obſequium. * Conſidera Ani-
ma, quam majorem debeas gratitudinem
Domino iſti; qui non fontem aquæ, ſed
quinque ſanguinis ſui proſtuentes ape-
ruit hodie, inſtituens tibi lavacrum in
abyſſo miſericordiarum ſuarum: Agno-
ſee beneficium operis, & repende offi-
. cium

40 1
Clum gr

WIN

Klieitate
ur Cor

M
mah

menlanm
grorben
Vbe Uli⸗
lum ſin.
inſtar e
iolo l.

novern
um, 0
N Td⸗
tergont
eromngi
ſibicomm
enlatpre⸗
ſun. I.
ouo
Aoblinet
gvitor
jam to
ſam,
gera A
uc, D
nes 4he
erum 1
: Ar
ende⸗ f⸗
dl

AD USUM COMMUNICANTIUAM. „r.
cium gratitudinis; proeconem age do-
norum ejus, communicando omnihus
felicitatem iſtam, quæ vel ideo appella-
tur Communio.

Meditatio decima quinta.
uomodo communices cum reverentia Sera-
pbinorum aſſeſtentium Ihrono Dei.

COntemplare majeſtatem illam im-
menſam Dei infiniti & æterni, qui
dum non capitur à cœlis cœlorum, mi-
nus capietur à terra terræ?: Conſidera
eum circumdatum hyerarchiis alatis, cir-
cumfuſum ſpiritibus aulæ ſuæ regiæ;
quorum alii amant, alii contemplantur,
Omnes laudant & exaltant eum. Hic
enimvero majori de cauſa poſſet deliqui-
um pati anima tua, quam Reginæ illius

ab Auſtro, in palatio Salomonis terreſtri.

Inde conjice oculos fidei in Sacramen-
tum hoc divinum, obſervans, quod idem
Dominus realiter & verè, qui occupat ibi
thronum magnitudinis ſuæ plenum maje-
ſtate, hic abſcondat ſe in hoſtia ex impul-
ſu amoris; ibi immenſus, hic abbreviatus;
ibi concilians majeſtati ſuæ reyerentiam:
ic

71 MEDITATIONES

hie ſollicitans amori ſuo teneritudinem.
X Perpende, ſi pertranſeundum tibi fo-
ret per choros angelorum medios, ſi
prorumpendum per hyerarchias alatas,
formantibus tibi murum ex utroque late-
re Cherubinis lucentibus & Seraphinis
flammivomis; quanta proceſſurus eſſes
cum reverentia, quanto acceſſurus cum
tremore? Quare animadvertens, quod
eundem Deum & Dominum ſuſcipias
hodie, medias inter hyerarchias inviſibi-
les; vide, quali accedas cum præpara-
tione, quibuscum advoles alis virtutum;
ſitque præparatio tua æmula præparatio-
nis Cherubinorum in cognoſcendo, &
Seraphinorum in amando.
II. Adſtant ardentes Spiritus magnitu-
dini infinitæ adeo propingui, ut afſiſtant
ei in eodem throno; licet alas librent,
irremiſsè, ad appropinguandum magis
magisque: quo plus enim Deus cognofci-
tur, eò plus deſideratur. Candent amo-
ris divini flammà, ac proinde proxi-
miores, quos amor non modo urit, ſed
unit, amant multum, deſiderant plus. *
Reflecte hic mentem 6 Anima! ad tepo-
rem tuum, comparans frigiditatem tuam
cum

40 1

cum uunt
hdo a
Ervida D
Qlod de
(üitmita
Oiz non
Vrando
eum ebii
IImmittere
Phinis
tuis e
cogniti
for⸗
II
ns, e
Denm 8
bent,
Ungat de
con
ins rer⸗
Mudore
Percoldi
medat
es eS
ſe 8
Ber

AD USUM COMMIUNICANTITITDTM. 7;
odnem cum tanto incendio: & dic mihi, quo-
ubifo. modo audeas approximare tam parum
dcs, fervida Deo, qui ignis eſt devaſtator?
Au, Quod non aſſequuntur ſpiritus alati ſuâ
gue le⸗ ſublimitate, aſſequeris tu vilitate tuaà:
euphin quia non modo licet tibi adſtare Domino
ns eſſs vibrando alas, quas ipſi, ſed & contingere
mus cm eum labiis, deguſtare palato, & denique
S,qucd immittere pectori. Si conceditur Sera-
ctia Phinis aſſiſtere throno Dei, conceditur
mib. tibi ipſe Deus aſſiſtens tibi in viſceribus
repnr tuis, Parum deeſt tibi quod invidess eis;
Gruum, cognitio, non felicitas; æſtimario, non
epern. ſavor.
do, à. III. Obducunt facies ſuas ſpiritus ſub-
limes, erubeſcentes, quod non ament
aocim. Deum & Dominum ſuum, quantum de-
ATiten bent, quantum cupiunt; quod non per-
ſbrem tingat poſſibilitas, quò deſiderium ſuum.
* us Alis contegunt ruborem, ſive velant po-
f tius reverentiam ſuam: Adſtant ſuffuſi
Pamd pudore ob exilitatem ſuam, trepidant
vi Perculſi terrore ob afſiſtentiam adeò im-
ep mediatam: Pedes abſcondunt, accuſan-
ut, res eos tarditatis reſpectu alarum ſuarum;
tphs ſed & alas inculpant! um affectuu
pant lentorum affectuum.
une * Perpende Amimm tepida, quodſi Sera-

74 MEDIIATIONES. 4̃0 L
phini reputant ſe indignos, qui compa- bid am
reant coram magnitudine Dei immenſa, imundiun
eâmque reformidant de facie ad faciem; ondent
Tu tam multivariis imperfectionibus, ne (qhe re
dicam ſceleribus ſcatens, tam gelida ad fo: do
divinum ejus amorem, tam tarda ad con- Miſſo
dignum ejus ſervitium; quomodo non depreſi
confunderis hodie ſuſcipiens eum, con- cordie
verſo in thronum ejus corde tuo? In- ommnlle
crepant Seraphini pedes ſuos, compara-
tos calcare aſtra; atque tu cum pedibus MNe
inquinatis cœno mundi, coopertis pul⸗ nnl
vere tui nihili, audes accedere! Pudeat AQMuin
te tuæ vilitatis, & ſola valeat dignatio
Domini hujus Euchariſtici, tuam erige- I0
re indignitatem; humiliatione ſuppleto 6 D
defectum ſufficientiæ, ut fruaris gratiè ugnf
tantãq. . (tnnr
IV. Agnoſcentes Seraphini ſuam feli- nihnd
citatem, non ceſſant extollere divinam maet
magnitudinem: diu noctuque alternant Aa
triſagium ſuum, Sanctus, Sanctus, sanktus, nden
Provocantes ſe invicem ad applauſus in⸗ eiunn
defectibiles: librant in produétis canti- elni⸗
cis gratias debitas, æternizantes vocibus wimm
irremiſſis proemia Altiſſimi. * Diſce mim
Anima mea, à magiſtris adeo excellent W
90,

icomp⸗
mmenl
EKiem
nibb,
gelti
d
0do
m, C.
no I
compen
Peclt
ertis
el Dud
mn erl
ſupo
Nis gr

“
Aelti
n 4
laulus!
8 Voh
4 D
Nele
X/. 8

AD USUM COMMUNICANTIUM. 7
bus, amare & gratias agere: Æmuletur
incendium eorum tuus fervor, corre-
ſpondeat eorum aſliſtentiæ tua attentio;
ſique rerinet imbecillitas, propulſet digna-

tio: Suppleat excellentiam amoris, ſub-

miſſio humilitatis; ſublimitatem volatũs,
depreſſio exilitatis tuæ; tranſeant miſeri-
cordiæ infinitæ in laudes æternas, per
Omnia ſæcula ſæculorum, Amen.

Meditatio decima ſexta.
Quomodo communices, veluti in convivio
ſolenni.

I. Onſidera, quomodo invwitatus con-
viva ad menſam Principis magni,
ſatagat ſibi conſulere ex occaſione. Non
ſatiatur protinus cibis vilibus & commu-
nibus, qui exquiſitos ſperat & pretioſos:
manet jejunus, reſervat appetitum, ſed
& exercitium corporis facit, ad compa-
randum majorem; famem cohibet ac
etiamnum provocat, ut ad modum quo
eſurit, fruatur convivio. * O qui in-
Vitatus es hodie ad convivium ſolenniſſi-
mum Monarchæ maximi, perpende,
quomodo hic omnia ceſſent eſſe magne
D 2

76 MEDITATIONES
& tranſeant ad infinita: Dominus ipſe
convivator eſt & convivium, ſolus con-
viva vermis eſt; atque pro tali præpara-
tur tota immenſitas DEl in epulum, tota
amplitudo cœli in refectionem; quodſi
Panis eſt Angelorum, caro eſt ipſius DEI.
Accede cum interioribus evacuatis ab
omnibus, ad ſumendum Dominum om-
nia implentem. Ne aſfideas famelicus
cœparum mundi, ad comedendum pa-
nem cœli; qui nedum conferret tibi vi-
tam, inferret mortem. Veni immunis
ab omni culpa, ad convivium, quod ſi-
gnificat bonam gratiam. Noli mandu-
care cibum hunc absque guſtu, quia ſu-
Perſubſtantialis eſt: nec crudum, ne
non proficiat tibi; ſed coctum ad ignem
orationis fervidæ, memor devotionem

eſſe ſaccharum, ad condiendam eſcam
hanc candidam. ,

II. Solent in conviviis ſcutellæ detegi;
quatenus invitati eligant conformiter ad
ſuum guſtum, & comedant ad placitum
Palati ſui: At ubi convivium eſt magni-
ficum, in quo apponuntur cibi multiva-
rii & exquiſiti; communicatur conviva-

rum cuilibet deſignatio ſingulorum, ut

infor-

40
inrma
peritn
egen
Tarur
on cnp
Pluen
io;
inſtrut
luncti 8
Panis.
lenus
us es
natio
um:/0
Prle
hicn
eri
keren
4more
non
Dorn

Mittas
Hunc
mecdis

inus i
lus con
ipregere
lamm do
n; l
Nis
latis
num o.
famelieh
alocn r
et ubi 1
i immun
1 Gvod 1
mndl
, giill
Hum, l
Adignen
wotionen
m ela

deteg
muiter
lacitun
mMagy.
mulint
conviN
/u
un

AD USUM COMMIUNICANTIUM. 77
informati quæ afferenda ſunt, reſervent
appetitum pro dape, quam dicunt ſuam,
de qua comedunt præ cœteris; quatenus
fruatur quilibet diſcretè omnibus Pro
ſua capacitate. * O qui accumbis hodie
plus quam lauto & ſuperabundanti con-
vivio; quod celebrat potentia Patris,
inſtruit ſapientia Filii, præparat ignis
ſancti Spiritus; animadverte, quod con-
tecti ſint cibi pretioſi, ſub accidentibus
pPanis. Accedat fides detegens eos; qua-
tenus perſpectum habens quod comeſtu-
rus es, deguſtes illud ſapidius. Deſi-
gnatio dabitur tibi ciborum miraculoſo-
rum: Memoriam fecit mirabilium Juorutn:
perlege eam attentè, & invenies quod
indicet tibi: Hic apponitur Agnus de
lacte virgineo, toſtus ad ignem amoris:
ferculum opiparum! Ibi Cor fervens
amore animarum: o epulum delitioſum!
Lingua, quæ manans lacte licet & melle,
Ppotata fuit felle & aceto; manduca eam
cum appetitu bono: Poſthàc ne præter-
mittas manus & pedes perforatos clavis.
Hunc in modum perpendens quod co-
medis, tuam partire devotionem.
D 3 III. De

78 MEDIIATIIONES

III. De guſtibus non eſt arbitrandum
nec diſputandum; quidam appetunt
dapem unam, alii aliam. Eſt qui dele-
Gatur dulci infantià IESU, alius amara
ejus paſſione; quidam quærit acorem
opprobriorum, alius ſal documentorum
ejus; quilibet juxta ſuum ſpiritum, idque
laudar optimum. Et quemadmodum
manducantes cibum materialem, deti-
nentur in eo qui ſapit; dicentes, non
feſtinemus, maſticemus benè, benè ru-
minemus, eo magis conducet nobis! ita
plane habet ſe res cum convivio hoc Sa-
cramental: Quidam cum chiſcipulo
prædilecto conferunt ſe ad pectus Ma-
giſtri, adinſtar aquilarum rapacium pa-
ſcentes ſe corde amante: Alii cum Mag-
dalena arripiunt pedes, ubi pabulum in-
veniunt ſuæ humilitatis: Nonnullus
cum mellifluo Bernardo convolat ad-
apertum latus, & nonnemo cum S. Ca-
tharina ad ſpinatum caput: Nec deeſt,
qui furerur judæ genas delibatas indignè,
& quæ non conduxerunt ei, utpote ſpi-
ranti & exhalanti proditionem. * Ac-

cede convivio Anima mea & refocillare

eo quod præplacet tibi; licet omnia ſint
bona,

4ℳ
bon,
M d.
ſoto.
ageor
(onlide
uli,
mento,
congren
condert
depre⸗
la:
gratitn

iug
Dercep

kglollan
Kifee
VIWi
Parane
Deum
Reped
Min:
Nete
conyv
boni
36 40

tandum
ppetunt
n dele⸗
18 mMir
4coren
ntorun
idgoe
modum
(dei.
S, M
bene nn
boe &
Cileyyi⸗
us M.
lumn pe
n M
Clom 1.
onpul
vohet 4
n5 0
c get
inchign
oleſ
„
ſoeli

nniu
honn,

AD USUM COMMIUNICANTIUMI. 79

bona, omnia bene ſint condita, dum-
modo deguſtes ea cum palato benè dis-
poſito. Comede adinſtar angeli panem
Angelorum; comede adinſtar hominis
conſiderantis, non adinſtar bruti irratio-
nalis, absque reflexione mentis: me-
mento, quod ubi corpus eſt Domini,
congregentur & aquilæ regiæ.
IV. Manent ad menſam convitæ læœti,
converſantes cum convivi domino, &
deprædicantes quæ appofita fuerant edu-
hla: Neque enim merces eſt minima
gratitudo. Hic laudat cibum unum,
alius alium, quilibet juxta ſaporem inde
perceptum: Exaggerant abundantiam;,
extollunt condimentum, admirantur ma-
gnificentiam; & agentes gratias de con-
vivio præſenti, abſtringunt Dominum ad
parandum alilud. * Anima multüm pro-
fecto habes quod laudes hic, benedic
Deum, quia Deum comediſti; gratias
repende æternas, pro epulo prerii infi-
niti: perſiſte in oratione, quod eſt ma-
nere ad menſam in converſatione cum
convivii Domino: prode quod guſtũs ſis
boni, celebrando cibi dulcedinem. Cave
ne accedas unquam ad menſam iſtam absq;

D 4 a

2⁰ MEDIIAYIONES
una conſiderationum iſtarum: Hodie
comedo cor ſapidum Agni DEI; alia
die pedes & manus ejus vulneratas; &
licet nunquam non manduces totum,

hodie tamen cum ſfingulari appetitu ca-

put illud ſpinoſum, cras latus illud aper-
tum, illam linguam imbutam felle; ſi-
quidem quodliber eſculentorum horum
meretur maſticari per diem integrum,
amo per integram æternitatem.

Meditatio decima ſeptima.

Simeoni.

Quomodo ſuſcipias Dominum cum gaudio ſpolin

4

Akert
Uutnin
mode
ey
ſuis,
imen

pitio

merit,
Gliful
timeat
leyere

tede

I. T Maginare tibi conſpicere ſpectaculum

illud Templi amabile: Attende ſis,
quanto eum decore ingrediatur puritatis
Phœnix, portans duos columbinos abs-
que felle: Profſilit ad excipiendam Ci-
gnus, qui ad torrentes oculorum ſfuo-
rum decantat ſuaviter ſuum mortem; nec
deeſt tutur vidua, quæ non tam deplorat
ſuam orbitatem, quàm prophetizat conſo-
lationem ſuam Omnium horum alatilium,

unum cantat, alterum modulatur, ad or-

tum divinum fſolis alati; qui ſalutem

affert

Amume
du 5

hal
ume
en!

Mpol
per

lunde
Rere
fun
neg

Hoce
I; dͦ
ns; &
8 Wunn,
eritu
ld apel
elle;, l
n horum
tegrum,

timma.
In gu

Ctcuht
bende l
. Puritl
ns 1e
ndam 0
um

dephos
r cl
glatliun
44 .

ſclalen
e

AD USUM COMMUNICANIIUM. Sr

affert in plumis ſuis, luce replens & il-
luminans Univerſum. Conſidera, quo-
modo præparaverit ſe ſanctus Simeon,
ad excipiendum Dominum hodie ulnis
ſuis. Non dicitur ſenex, ſed juſtus &
timens Dominum; utpote in cujus ſer-
vitio ſancto non numerantur anni, ſed
merita. Timens dicitur & rectè, nam
qui ſuſcipit Deum, profectò habet quod
timeat: Non tam præ ſenio, quàm præ
reverentia tremunt ejus brachia, utpote
recta à conſcientià ejus teneràã. O di-
ſpoſitionem præclaram! fovere prius in
anima ſpiritum divinum, ad ſuſcipien-
dum poſtea in brachia Verbum Incarna-
tum. Audivit Simeon reſponſa unius
Perſonæ divinæ, ad comparandam gra-
tiam alrerius. *Memento Anima, quod
cùm ſuſceptura ſis hodie eundem infan-
tem DEUM, non implicatum faſciis, at
involutum ſpeciebus; qualiter præpares
te per vitam totam. Quodſi Simeon
ſanctus accepturus eum in ſinum ſuum,
exercitat ſe in virtutibus tot annis; quid
tu tantùm per horam, recepturus eum
in cor tuum? Ipſe pro die unica præ-
D S Parat

42 MEDITATIONES

Pparat ſe diebus tot, tu ad ſuſcipiendum
eum toties non præparabis te die una?
II. Unde incipiebat marceſcere Si-=
meonis vita, incipiebat evireſcere ejus
ſpes: Nec defuit cœlum adimplere pro-
miſſum ſuum melius, quam ſuum mun-
dus. Venit Senecio ad templum in mo-
mento irradiantis Auroræ, & aperiens
oculos laſſates fletu, agnoſcit ſolem di-
vinum, inter nubeculas humanitatis; ſatis
non haber intueri ſemel, quem deſidera-
veret toties. Cernebat teneram illam
humanitatem, & diſcernebat latentem
Divinitatem: videbat parvulum infan-
tem, & adorabat infinitum DEUM: ve-
nerahatur lactentem paucorum dierum,
ſmul & Principem æternorum annorum.
* Cognoſce Anima, quod eundem ho-
die in templo quæras infantem; vide an
procedas ducta à ſpiritu divino, an à
confuetudine: Oculos aperias fidei, &
ſpectabis eventum mirabilem: in parva
hoſtia immenſum DEUM, contedtam
accidentibus ſubſtantiam infinitam; reci-
pies in bolo unico totum cœlum, & fa-
Gtum panem quotidianum DEUM æter-

num.
III. Non

40
III.
lere p
Dere
keryor

cando⸗

inrueri
Umen
Vupine

d mor
ogand

Dro or

ulhrae

ccxlum

guot
Oonus
ünnl8
Dhndk
clicis
N V.
ſideten
Rnet
lein⸗
Rcon-
Mode
non

Ctore

lendum
un J
Cele

ere eſ

eie ll
n mun-
in mo-⸗
periens
lem c⸗
is; ni
eliderr
in Un
letenlenn
mn intn
M: Ve
(kerum,
onorum
dem he

AD USUM COMMUNICANIIUM. 8¾

III. Non contentus ſenex beatus vi-
dere parvulum DEUM, cogitat præri-
pere licentiam, timore commutato in
fervorem. Jam volat cygnus niveus cum
candore ſancto, & quem ante gaudebat
intueri, jam anhelat amplecti. Dubius
tamen reverentiam inter & ardorem,
Virginem rogat, ut concedat eum ſibi
ad momentum, quem deſiderabat ad
totam æternitatem. Concedit liberaliter
rogata, quæ rogantem agit apud DEUM
pro omnibus. Attollit Simeon puellum
in brachia; id quod erat complecti totum
cœlum, coœlique ſpatia redigere ad ali-
quot ulnas. Transmutatus extemplè
cygnus in Seraphinum, laehrymas dabat
ſimul & incendia. Tot amplexibus, tot
blandimentis demulcet infantulum, quot
calidis exoptaverat eum ſuſpiriis; poſt-
häc volens claudere oculos, quia non
videt ampliùs, quid porro deſideret, quid
teneat. * Agnoſce hic Anima tuam fe-
liciratem, eâque diſce frui: Eundem
tecum habes Chriſtum Domini, non
modo inter brachia, ſed inter penetralia;
non adſtrictum ſinui, ſed repoſitum pe-
Gore: Non modo datur tibi adorare
D6 G

4 AEDIIATIONES
& exoſculari eum cum Simeone, ſed &

comedere, & abſorbere eum, conver-

tendum in ſpirituale alimentum tuum.
Talis eſt felicitas tua, qualis ſit jam exul-
tatio tua? Hic DEl tui eſt favor, qui-
nam tuus ſit amor? Quid deſiderabis
ultra in vita hac, poſtquam communi-
caſti? Velis mori mundo, & vivere
DEO: vivere jam non carni, ſed ſpiri-
tui: Sitque ex nunc maxima ex parte
converſatio tua in ccœlis.
IV. Videns S. Simeon fupereſſe ſibi
multùm obligationis, & parum vitæ ad
exſolvendam; deficientibus jam viribus,

ad reddendas debitas gratias, eligit rec-

dere (ſpiritum. Comtineri tamen non
poteſt, quin per conatum ultimum mi-
fericordias præconizet divinas „ cantu
ſonoro cygni moribundi; provocando
omnes ad agnoſcendum Salutare Domini⸗
paratum ante faciem omnium populo-
rum, ceu lumen ad revelationem gen-
tium & gloriam plebis Iſraél. * Imitare
Simeonem, quisquis hodie communicà-
ſti in gratitudine, qui ſuperas eum in
felicitate! Ipſe ſiquidem aſſecutus eſt
tantum ſemel Infantem divinum in brz-
chia

40
chin ſu
IId. (
cantice
ſdavill
derre,
ce ſimn
00:
incone

Ne
Comn

Ae
önnnn

umlln

((e

lad
convek⸗
iuumn.

in e.

101, G
ſidenns
mmun’
X Vivel⸗
ed ſpin⸗
ex Parte

lele fi
n Vite
Virlo,
Hgit 1ed
nen n
Cun
NCent,
Do,
Popele⸗
gel⸗
Chitane
mmmc.
eumn

us

in hi
chis

4AD USUM COMMUNICANTIUM. 25
chia ſua, Tu vero toties in præcordia
tua. Quid non exſolvis linguam in nova
cantica, ad æmulationem cantoris hujus
ſuaviſſimi, qui dum claudit oculos bonis
terræ, labia aperit gloriæ divinæ? Clau-
de ſimiliter cor mundo, aperiendum ſoli
DEO: Confitere ei in concilio juſtorum,
in congregatione proborum.

Meditatio decima octava.
Quomodo ſuſcipias Dominum in tribus ani-
mnmiæ canaculis.

I. A aoſas altitudinem & majeſtatem
hoſpitis quem exſpectas hodie;
valdè ſollicitus, quomodo excipias eum;,
quonam inſervias ei apparatu: ſitque ad
*mulationem trium illorum cœnaculo-
rum pretioſorum Monarchæ celebris,
quæ dicuntur ſuperaſſe invicem, uti
ordine, ita pretio. Quandoquidem
primum emicabat diluto argento, ſe-
cundum fulgide auro, tertium luci-
dis gemmis. Verum licet tanta præe-
minerent magnificentia ob pretium ma-
teriæ, antecedebant tamen longè majore
ob excellentiam artifici: Et quo modo
bD 7 creſce-

25 MEDITYATIONES

creſcebant inter ſe arte & pretio, eo
