familiare eſt eſſe gratos; minima quæque
videntur ipſis nimia & immerita, quanto
magis favor adeo ſingularis? Congra-
tulabatur ſibi cum amicis, lucrifaciens
eos Deo omnes. Quales autem non de-
tulerit hoſpiti ſuo divino gratiarum actio-
nes, qui obtulerat ei quidquid habebat,
præprimis autem cor ſuum? Ex nunc
Domine ait, quod cognoverim te, inci-
piam mancipare me totum ſervitio tuo:
hæc mutatio eſt dexteræ tuæ. Ad hæc
attollens Chriſtus dexteram, benedixit
ei, implendo domum ejus bonis & ani-
mam perfectionibus. * Perpende, quan-
t0 gratior depromendus tibi ſit animus!
Ibi quippe dignatus eſt Dominus ingredi
Publicani domum, hic ingreditur tuum
pectus: ibi invitavit Chriſtum Zachæus,
hic invitat & paſcit te Chriſtus: ibi ob-
tulit Zachæus totam ſuam domum, hic
B 3 Offeras

30 EDIIATIONES

offeras totam tuam animam; intelleéctum
ad cognoſcendum, voluntatem ad aman-
dum eum: exorans benedictionem, non
quidem ut Filius Abrahæ, ſed ut filius
fias Patris illius excelſi, qui vivit & re-
gnat per ſæcula ſæculorum, Amen.

Meditatio ſeptima.
Qualiter communices eum fiducia Muliers
contingenta fimbriam veſtis Chriſti.

I. Onſidera, quomodo mulier iſta
—tanto paſſa tempore fluxum ſan-
guinis, typum peccati; & videns, quàm
parum conducerent ſibi Medici terræ,
accedat hodie Medicum cœli. Hono-
rarii loco magnam affert fiduciam in po-
tentiam & voluntatem Domini; ſciens
apud Medicum hunc divinum, petere
eſſe dare. Atque ſic veniens dicit: ſcio,
ſi tetigero ſaltem filum veſtimenti ejus,
ſanabitur corpus meum. O magnam
mulierem! O magnam miſericordiam
Domini! Modum medicandi novum!
Mecdici alii curaturi tangunt infirmum;
hic infirmus tangit Medicum. Perſpe-
Stam habeo ait, virtutem quâ pollet cu-
randi

40
Tandi
Lpote
ceemeng
ur mi
ſcatn,

gruvey

quoren
Aumum
Peccgror
Eens ree
Pnitnen
Uubere
os xe

ide

ua me
encdo
Il.
Uotdr
Kbnn
trat m
A pen

l
Molier

Derper

Mereo

meo,
ſeio

lectum
amnan-
n, non
at flins
1 &n⸗
en.

alieni
lti.
Mer N
unn n⸗
ns, gun
j tente
Hono-
nin po⸗
ens
er
it: Ki
ti ejns
nagbann

ordien

ovum
tmum
Per
llet el.
adl

AD USUM COMMUNICANVIUM. 31

randi mala quævis incurabilia: magna
eſt potenria ejus, æqualis clementia; tam
clemens eſt quàm potens: dumodo de-
tur mihi attingere eum, jam reconvale-
ſcam. * Agnoſce Anima defectus tuos
graves, qui impuritatibus ſuis inficiunt
liquores, facultates inquam animæ tuæ;
fluxum illum paſſionum & refluxum
peccatorum. Deſiderium concipe ar-
dens reconvaleſcendi, quæ diſpoſitio ad
ſanitatem eſt prima. Scito hic eundem
habere te Medicum divinum, qui infir-
mos reſanat omnes. Accurre cum fide
vivida, cum fiducia heroica; quia tota
tua medela conſiſtit in tangendo & ſu-
mendo Medico tuo.
II. Cingebat Salvatorem undequaque
turba denſa: circumdatus ibat cordibus,
ſtipatus affectibus; ac proinde locus non
erat mulieri, ut appropinquaret propiùs
ad petendam ſalutem. Ingentia quippe
nullo non tempore occurrunt obſtacula,
molientibus accedere Deum. Id quod
perpendens miſera dicebat: utique non
mereor ſortem loquendi Domino & Deo
meo, quia pulvis ſum & cinis; verùm
ſcio tantam ineſle ei vim medendi, ut
B 4 Per

92 MEDITATIONES

pPer ſolum attactum fimbriæ veſtis ejus
ſim reſananda. Credidit mulier, tetigit
veſtem, operatus eſt Dominus, & & ve-
ſtigio reconvaluit. Strinxerunt Domi-
num plures alii, neque tamen ſanati ſunt:
ſed iſta, utpote quæ acceſſit cum fide
plena, cum fiducia firma. Non tetigit
eum frigidà duntaxat manu, ſed etiam
ardente ſpiritu; tetigitque in parte maxi-
mè ſenſibili, in teneritudine miſericordiæ
ejus. Perpende modo quisquis venis
ad Communionem, quàm felicior ſit
ſors tua; quod non tantum attingas o-
ram veſtimenti, ſed totum quantum Do-
minum; quod amplecétaris, quod ſtrin-
gas, quod includas pectori, quod co-
medas eum integrum. Suſcita igitur
fſidem, accende charitatem, agnoſce fe-
licitatem tuam, occaſionem æſtima: Et
dum ſpecies attingis Sacramentales, fi-
duciam concipe magnam, quod reſa-
nandus ſis ex integro à vitiis & paſſioni-
bus tuis invereratis.
III. Quis tetigit me, dicit mox Chri-
ſtus? Et reſpondit Petrus, Domine,
cireumſtant te tot & à tot partibus, &
ais, quis tetigit me? Veruntamen licèt
. multi

4
Mi
Angun
Worar
it en
lido;
ore;
Uec ſen
Aulen
Ge ide
Aoime
lie
ne dun
ter? (
dec in
enn in
umnnt
com
Aunte
Curari
WCente
lenni n
Uit i
eas
W.
60 u
Pert

lis ejits
tetigit
eve⸗
t Dom-

Ati funt.

um He
etigi
d eriam
6 mui-
1cordle
eis veni⸗
ſcior
linges ,⸗
rum D⸗
ocl ſtun⸗
vod l.
n igiut
nolce ⸗
ima: 1
toles, .
d rel-
daſſion

X Chri
votmine,
bis,
en lic
muuli

AD UUA COMMUNICANUIIUMI. 332

multi accedant IESUM, neque tamen
tangunt eum omnes ſenſibiliter; quia non
qdorant eum in ſpiritu: Iſta verò teti-
it eum ſenſibiliter, attactu multum va-
ido; iſta cum fervore, cœteri cum te-
pore; proinde nec ſentit oos Dominus,
nec ſentiunt ipſi divinam ejus virtutem.
* Auſculta, quomodo interroget te ho-
die idem Chriſtus: Num tetigiſti me
Anima cum fide vivida; num communi-
càſti ex devotione, num ex conſuetudi-
ne duntaxat? Quis tetigit me ſenſibili-
ter? O quot veniunt ad Communionem,
nec tamen tangunt Dominum, nequi-
dem in minimo filo veſtimenti! Quot
ſumunt eum absque præparatione debi-
ta, & proinde absque fructu. Non re-
convaleſcunt à vulneribus, quia non tan-
gunt eum cordibus; non curantur, quia
curari non curant. Elice hic ſpirirum
ardentem, appropinquans Deo tuo la-
tenti ſub Sacramento; eatenus, ut ſen-
tiat ipſe tuum fervorem, tmu favorem
ejus.
IV. Correpta admiratione mulier, ex
eo quod ſentit, ex eo quod audit; ex-
perta miraculum unum poſt alterum,
B 5 plena

34 IEDIIATIONES
plena timore & amore; non minus quia
vVidet ſe detectam, quam quia ſe novit
ſanatam; confitetur indignitatem juxta
& felicitatem ſuam: Atque dum taliter
diſpoſita gratias agit Domino de prodi-
gioſa curatione fua, meretur ab ipſo ap-
Pellari nomine filiæ; id quod erat Chriſto

confirmare ſuam benedictionem, & fir-

mare mulieris fiduciam. * Conſidera,
quid debeas Domino, qui conceffit tibi,
non filum veſtimenti, ſed totum corpus
ſuum & ſanguinem; qui non ſolum per-

mittit tibi tangere, ſed & manducare ſe?

Filum ordire laudum ejus, non abrum-

pendum in æternum. O quam majore

cum ratione appellari poteſt Filius Dei
communicans dignè! Sicuti enim filius
vivit per patrem, ita communicans vivit

per Chriſtum, cujus alirur corpore; vi-

vit in Chriſto, quia permanet in Chriſto.
Amorem elice reverentialem, quando
incipis contingere labiis tuis, linguàâ tuâ,
tuisque viſceribus Dominum iſtum ab-
ſconditum ſub Sacramento: eatenùs, ut
non minus exiſtas gratus ac curatus.

Medi-

us qni

ſe novit
mn jun

mn altet

igloap⸗
Chriſto
‚& fr.
nſidere,
eſr udi
n corpi
olum er⸗
lneuele
n obrun
n mnd
iins De
minflu
cins il
pote, 1
Cridt
Juand

fum .

enus, 1
tus⸗

Med'

4D USUM CONMMUNICANTIUM. sz;5

Meditatio octava.

De introitu Arcæ fæœderis in domum Obe-
dedon, & de benedictionibas, quibus re-
pleta eſt domus.

I. CGnreinplare „ quantum caſtigata
temeritas Ozæ, cauſaverit timoris
in adſtantibus! Contremueère laici omnes,
quod mortuum viderent Sacerdotem,
dicentes: quodſi extendens duntaxat ma-
num, ad ſuffulciendam Arcam in periculo
imminente, punitur adeo rigideè; quid
non merebitur ſuſcipiens eam indignè
hoſpitio? Extollente Ozà manum, ma-

nu percuſſerunt omnes pectora, omnes

timuerunt, & receſſerunt omnes: Etiam-
num Rex ſanctus, indignum hoſpite tan-
to reputavit palatium ſuum Regium, ſe-
que inſufficientem ad famulatum ejus
aulicum. * Cogita nunc, quodſi Ar-
cam, Sacramenti hujus ſolam umbram,
Dominus zelavit usqueadeo, quodſi ta-
lem ei conciliavit venerationem, ſi tanta
eam reponi voluit cum reverentiàã; qua-
lis reverentia, qualis circumſpectio fuerit
ſufficiens, ad recipiendum ipſum infini-
B 6 tum

36 EDIIATIONES
tum & immenſum Deum, contentum in

hoſtia iſta? Cùm par non ſit puritas

radiorum ſolarium; quomodo par erit
centrum terræ, vilitas cordis tui, immun-

ditia conſcientiæ tuæ? Reverentiam elice

meticuloſam ac metum reverentialem,
proceſſurus ad includendam majeſtatem
cœli incomprehenſibilem, anguſto tu-
gurio pecoris tui.
II. Jubet Rex deportari Arcam in do-
mum, non Principis cujusdam, ſed viri,
cui probitas, quæ vera eſt nobilitas: in
domum viri, qui magnus erat in oculis
Domini, quia parvus in oculis ſuis. Ele-
Rionem confirmavit cœlum multiplica-
tis beneficiis. Multæ erant viri illius
virtutes, major autem humilitas; merita
magna, modeſtia non minor. Vocatur
Obededon; quod ſignificat ſervum Do-
mini: Siquidem illecebra eſt urgens ad
alliciendam magnitudinem divinam, ac
agnoſcere ſe illius mancipium; eſtque hu-
militas veluti ſignum quoddam proten-
ſum, indicans habitationem Dei. Indi-

gniſſimum omnium reputabat ſe Obede-

on, qui exciperet hoſpitio domũs ſuæ
Arcam; annuit autem per obedientiam:
Inde

lycef
nerare
gratias
Lelobe

u

e ſtrn
Dei
tils.
Pies
Gem,
tum
veres
domn
Elldon
Mine
Merito
e
ern
Dreed
ubore

kum in
urits
ar erit
nmmun-
n elice

jalem,
ſtatetn
10 l.

indo.
ſed Vit⸗
itas: In
n D
s. De.
Ntiplr⸗

ri Uns

merid
Vocitu-
u Do⸗
gens 4
, 1
lue hu.
Indi-
Pbece⸗
us ſur
Rriam:
de

AD UsSUM COMMUNNCANTIUMN 37

Inde factum eſt, ut valeret quidem nu-
merare partas victorias, non perceptas
gratias. Quàm feſtinè diſpoſuerit vir
zeloſus juxta & humilis habitationem
ſuam, adornans eam magis virtutibus,
ac ſtratis pretioſis! Non deerat timor
Dei affectuoſus, nec amor Dei reveren-
tialis. Conſidera quisquis hodie ſuſci-
pies diverſorio, non umbram ſed ipfum
ſolem, obductum licet nubibus acciden-
tium; non figuram, ſed ipſum Deum,
verè & certo incluſum hoſtiæ; non in
domum, ſed pectus tuum: quomodo
diſponas te, quomodo exornes templum
animæ tuæ divitiis virtutum, aulæis
meritorum? Videns, quod jubeat hodie
Rex cœli introduci Arcam Corporis ſui
Sacramentalis ſub tectum tuum, in ipſa
præcordia tua; memento quanto cum
rubore ſuſcipias eam, quanta cum reve-
rentia aſſiſtas ei.
III. Ingreſſa eſt Arca Domini domum
Obededon, felicis in ſuſcipiendo San-
tuario, divitis ex perceptis benedictio-
nibus. Non vacua, ſed devotione plena
fuit domus; neque vacua Arca, ſed re-
ferta theſauris cœli, domum inundavit
837 feli-

38 MEDITATIONES

felicitate. Quantùm gaviſus fuerit Obe-
dedon, cernens, quot timebat rigores,
tot favores ſibi ex Arca promanare: Ta-

lia quippe debentur proemia ſervitiis

obedientiæ, obſequiis humilitatis. Com-
penſavit largè hoſpitium Dominus, ve-
luti Rex magnus; qui ubi ingreditur ſe-
mael, egreditur inopia quælibet. * Per-
pende, quænam tibi poſſis promittere
bona, quà die Arca hæc vera, non va-
cua, ſed plena divino manna Corporis
& ſanguinis Chriſti, veri Dei & Largi-
toris donorum omnium, ingreditur pe-
us tuum! IIla fuit concha, hæc mar-

garita: Implevit illa domum Obededon

bonis, quia iſtius fuit figura; quanto

favoribus? Utere quam præſto habes
occaſione; memento latere hic omnes
theſauros Dei, mineram prægnantem
gratiæ: Scito petere, dum ipſe diſpen-
ſator gratiarum Rex commoratur in ho-
ſpitio viſcerum tuorum.
IV. Non fuit beneficiorum minimum,
inſpirata à Domino gratitudo Obededon
& incolarum domũs ejus; fuirque tanta,
ut celebraretur in ore omnium ceu ada-
gium.

.

40
gium.
OtuN
IGs
os

imitin
molet

ſhum

(ſognis

.

i cor
ludes
tdo;
fenn
tere t
nove
omnes

majoribus ſuffundet figurata cor tuum denl

Vitese

ode

iEe le

Cergn
ber ſe

t Obe.
igotes,
ke: TI.
ſerwitis

„Com.

u8, Ve⸗
itur ſe⸗
* Per-
mittere
non N-

Dorpote

& Lang⸗
diwur e⸗
eC Ii
bedeco
uanto

nanten
diſpet⸗
r in ho

nimun
egeco
e tundl/
eln 1d.
glum⸗

AD USUM COMMUNICANTIUM. 39

gium. Non diſcurrebatur ſuper alio per
totum Iſraël, extollentibus omnibus do-
mũs iſtius felicitatem, omnibus æmulan-
tibus inhabitantium ſortem, virtutem
imitantibus. Ipſe Rex ſan dus David
moliebatur aſportare Arcam in palatium

ſuum regium; volens impendere ſe ob-

ſequiis & participare de beneficiis. * O

qui communicaſti, cave, ne obmuteſcas ad

laudes divinas: Beneficii pars eſt grati-
tudo; dumque agnoſcis te magis bene-
ficatum quam Obededon, magis profi-
tere te debitorem. Gratiarum actiones,
novæ erunt gratiarum petitiones; & cum
omnes domus tuœ participaverint de
liberalitate divina, impendantur omnes
vires & facultates animæ tuæ in laudan-
do Domino: Provoca exemplo Prophe-
tæ regii generationes generationum, ad
decantandas tecum miſerationes Domini⸗
per ſæcula ſœculorum, Amen.

Meditatio nona.
Communicandum cum Humilitate Petri.
I. COnderd ſi tot meritus eſt perci-

pere à Magiſtro ſuo divino favo-
res

4 0 MEDIIATIONES

res Joannes, quod eſſet Virgo; conſe-
cutus eſt totidem Petrus, quod eſſet hu-
milis. Joannes diſcipulus fuit amatus,
Petrus diſcipulus fuit humiliatus. De-
ſtinatus iſte in Caput Eccleſiæ, & in Su-
periorem omnium per dignitatem; pro-
Jicit ſe ad omnium pedes per humiliatio-
nem. Quantùm propulſabatur ſubinde,
à fervore, tantum cohibebatur non ſe-
mel à reverentia. Non auſus interroga-
re Dominum, à Domino meruit inter-
rogari iterum iterumque, num amaret
eum. Aſpirantibus reliquis ad loca
Primaria, reputabat ſe Petrus indignum,
qui ſtaret coram Magiſtro ſuo. Qua in
humilitare complacens ſibi Dominus,
Prætermiſſis navibus cœterorum, con-
ſcendit naviculam Petri: ex iſta prædicat
& docet turbas, in iſta requieſcit. In
Petrum cadebant ut plurimùm acres re-
prehenſiones, ſed & in Petrum proma-
nabant non rarò ſpeciales favores. * Per-
pende Fili, quam bona diſpoſitio ſit hu-
militas ad ſuſcipiendum Dominum, qui
nonniſi humilibus delectatur. Quoties-
cunque ergo communicaturus es, pro-
cura tibi providere de vilipendio hoc tui

ſancto:

=-
=S=S'
=

conle
lerhu⸗
Umntus,
§ De.
in Sr⸗
1; hlo-
nliatio⸗
nbinde,
non le⸗
ertoge⸗
t inter⸗
1 aude!
1d ſoen
Gigoum,
(WI
ommiaus,
m cl⸗
recic
ſt. I
cres le⸗
rom-
1 Per

AD USUM COMMUNICANTIUM. 41

ſancto: Recede tuam agnoſcens exilita-
tem, quatenus adducat te Chriſtus, ad
percipiendam ſuam magnitudinem: Lo-
cum elige ultimum in convivio hoc di-
vino, ut jubeat te Dominus aſcendere
ad ſuperiorem: Eo magis humiliare cum
Petro, quo magis cupis placere Deo
tuo, qui jucundatur cum puſillis & par-
Vulis.
II. Laborabant Apoſtoli vigiles nocte
quadam totâ in mari, nec tamen capie-
bant quidquam, quia deſtituti præſentiâ
Magiſtri ſui divini. Exiſtebant in tene-
bris absque viſu ejus, & impotentes abs-
que aſſiſtentia ejus; quà deficiente pro-
ſpere ſuccedit nihil. Transâctà nocte
moœſta abſentiæ, oriebatur tandem Sol
ille divinus, replens omnia influxibus ſuis
lætis. Aperiens Petrus oculos fidei, co-
gnorit omnium primus Magiſtrum ſuum
imul ac ſe ipſum; cognovit ſuam imbe-
cillitatem & Domini potentiam, vilitatem
ſuam & celſitudinem ejus: In ſe invenit
nihil, in Deo invenit omnia; ac proinde
dicit: Magiſter divine, totà nocte labo-
rantes nihil cœpimus; ſine te quippe ni-

hil valemus, nihil ſumus: Nunc autem
in

42 MEDITATIONES

in nomine tuo laxabo rete! Quod cùm
feciſſet eum fiducia, ſortem nactus eſt

duplicatam; quia ambas potuerunt im-
guia Potue
plere naves piſcatione abundante. * OD

Anima, quæ ceu in nocte verſaris in vita
hac tenebroſa, laborans in mari hoc mun-
di inconſtante, ubi omnis exulat ſecuri-
ras, omnis quies deficit; audi hodie
Chriſtum ex tabernaculo tibi dicentem:
Laxa deſideriorum tuorum rete ad latus
dexterum felicitatum verarum, & im-
plebis ſinum tuum bonis æternis: Jacta
hamum tuum ad cibum ſacræ Hoſtiæ, &
Ppaſcèris, non quidem piſce ſapido, ſed
ipſo corpore meo. Intuere Magiſtrum
tuum divinum oculis fidei, quibus Pe-
trus; comparans paupertatem tuam cum
ipſius abundantia, tuam puſillitatem cum
immenſitate ejus, tuam impotentiam cum
omnipotentia, tuum nihilum cum infi-
nitudine ejus, eique dicio: Domine

absque te nihil poſſum, nihil valeo, nihil

ſum.
III. Confunditur Petrus conſpiciens
ſe peccatorem, coram Bonitate immenſa;
annihilat ſe imbecillem coram portentia
infinita; atque perculius reverentia hn-
mili,

dd cuͦm
us eſt
Uar in⸗
0
s inyit
e mun-
ſecuti⸗
hodie
entem:
1d latns
& im⸗
D lale
loliee
ilttun
bus Pe.
um cu
term cun
hamentt
enmn ⸗
Domn
eo, bil

mumebh⸗

AD USUM COMMUNICAN IIUM. 43

mili, videns ſe conſtirutum in præſentia
Dei ſui, exclamat meticuloſus, & profi-
tetur venerabundus: Domine recede à
me, quia homo peceator ſum; recede à
me, quia non poſſum fugere à te, quaſi
diceret: Quis ego ſum, & quis tu Do-
mine? Ego vilis creatura, Tu omnipo-
tens Creator; ego ipſa ignorantia, Tu
infinita ſapientia; ego fragilis ut ſum,
non comparebo cras, Tu indefectibilis,
in æternum permanes: Ego vilis terræ
vermiculus, Tu ſupremus Monarcha
coœlorum; ego impotens, Tu omnipo-
tens; ego puſillus, Tu immenſus; ego
inops mendicabulum, Tu opulentia Pa-
tris; ego indigens, Tu independens; ego
denique nihilum, Tu Omnia: Domine
mi Deus, quomodo ſuſtines me in præ-
ſentia tua? *½ O Anima, quam majore
cum ratione poſſes exlamare & dicere
idipſum quod S. Petrus. Quodſi ipſe
ita confunditur & annihilat ſe, ex eo,
quod vel ſtet coram Domino; Tu qui
non modo ſtas in præſentia ejus, ſed la-
biis eum contingis impuris, ore ſumis

immundo, peéctore excipis contaminato,

includis eum realiter & verè viſceribus
tuis

44 MEDILATIONES

tuis vilibus; quomodo non exclamas di-
cens: Domine recede à me, quia pec-
catorum ſum maximus: Quomodo po-
tes ſufferre me coram te, Deus meus &
Omnia; me atomum in comparatione tui
imperceptibilem, me nihilum! Quanta
cum reverentia, quanto cum ſtupore
accedas ad communicandum, in conſpe-
Qu magnitudinis ineffabilis?

IV. Non rejicit Dominus Petrum à
præſentia ſua, imo unit eum ſibi arctiùs:
Tantùm abeſt, quod avertat oculos ab
humilitate ejus, ut ea etiam recreetur:

non denegat ei faciem, ſed & cor aperit;

atque compenſans humiliationem ejus
reverentem, concredit ei theſauros ſuos,
margaritas pretioſiſſimas & quæ conſtant
ei maximi, oves & agnos ſuos. Tam
gratum modò ſe præbet Petrus, quâm
humilem ante; convictus iterato de be-
nignitate Domini ſui, qui poſt piſcatio-
nem abundantem, meſſem præbet ei
meritorum copioſam in paſcendis ovibus
ſuis; non refugit amplius præſentiam
ejus, ſed progreditur ad prœconium ejus,
commutans diffidentiam ſui meticuloſam,
cum

40
cum en
10 D
Qanto
hodie,
conced
tua ini
teglter
in me
tonum 4
Ae
Merohos
tum P
tum 8
Vitati
en

C

mas r⸗
nig pee⸗
odo po⸗
mend
kione in
(Wantn
ſtupore
conſpe:

etrud

1ardtids:
ecteetu:

rperli

vem eſes
110 ſuos
con
Tn

ebet
80Vibis
rſentinn
um eius
blolm
Ail

AD USUmI COMMUNICANTIUM. 4

cum encomio dignationis ejus manifeſto.

* O Domine & totum Bonum meum,
quanto obſtrictiorem tibi agnoſco me
hodie, ſuſcipiens te; quia non modo
concedis mihi ſtare, coram magnitudine
tua infinita, ſed & dignaris ipſe recubare

realiter & verè intra præcordia mea: Tu

in me & ego in Te, qui es centrum &
totum deſiderium meum! Sim igitur
æ*τ què promptus ad obſequia, ac Tu ge-
neroſus ad beneficia: Nullatenùs ingra-
tum præbeat ſe pectus adeo privilegia-
tum & prædilectum; ſitque confeſſio
Vilitatis meæ, encomium repetitum im-
menſæ gloriæ tuæ, Amen.

Meditatio decima.
Quali cum ſollicitudine ſuſcipiat Dominuns
Manhi quali cum devotione Magda-
end.

I. CQatemnplare quando ambæ ſoro-
res ſanguine, magis autem con-
junctæ ſpiritu, intellexerant venire Do-
minum ad honorandam domum ſuam;
quantam conceperint æſtimationem,
quantum ſenſerint gaudium de tanta di-
gnatione!

46 MEDITAYIONES

gnationel Quanto cum deſiderio exſpecta-
Verit Magdalena Dominum illum, quem
tanto cum angore anhelaverat jam die-
bus aliquot: Sique reputavit ſe felicem,
quod ab eo excepta nuper fuerit benignè,

modo feliciorermn ſe reputat, dum excipit

ipſum. Quantam præmiſerint præpara-
tionem ambæ, quæ perſpectam habebant
tàm probè majeſtatem & altitudinem ho-
ſpitis exſpectati! Magnus ſine dubio
fuit apparatus cœnaculorum, major cor-
dium; aulæis pretioſis virtutes ſubſtitu-
erint inæſtimabiles! * Perpende Ani-
ma, quod idem Dominus realiter & verè
veniat hodie diverſurus in caſtello cor-
dis tui; feſtina ad porrigendas ei claves,
facultates inquam animæ & ſenſus tuos,
Fraternis inter ſe conſpirent officiis volun-
tas & intellectus, quò majori inſervias
ei cum promptitudine & appreriatione.
Præcedat præparatio magna per exercitia
virtutum, cum magna munditie conſcien-
tiæ; redoleant omnia gratiam & ſancti-
tatem.
II. Adventat Magiſter divinus in por-
tis caſtelli, præſeferens facie beneplaci-
tum cœleſte. Excunt ad excipiendum
ambæ

Cpeche.
‚quem
ſelcenm,
berigtd
nexCi
reepalt
jabeban
lem ho
hor C0r⸗
ſübltn⸗
ende All⸗
er & Vele
elo cl.
ei cres
us 10l0s
cisvolun
inolern
retiatione
Conlcie⸗

& ſunl

8 in ho⸗
viendun

4AD USOM COMMUNIOANTIUM. 47

ambæ germanæ cum reverentia affe-
ctuoſa, inſequente familiâ totâ, geſtien-
tibus cunctis impendere ſe ſervitio Do-
mini. Quam aſpiciunt eum lætæ, quàm
civiles ſalutant, quàm hoſpitales ſuſci-
piunt eum! Videor videre mihi Mar-
tham admodum ſollicitam, & Magdale-
nam ſummopere fervidam. Interim
quam amabiliter correſponderit Domi-
nus affectibus earum, quando ducebant
eum medium, ad æmulationem duorum
Seraphinorum, volantes ambœ; altera
amando, famulando altera! Deducebant
eum ad locum præ cæteris cultiſſimum,
ad centrum cordis ſui; ibiq; nec per-
debant momentum, in percipienda con-
verſatione ejus cœleſti, in capiendo fru-
Gu ex præſentid ejus divinäã. * O qui
ſuſcipis hodie eundem hoſpitem divi-
num, aſpice jam adventantem in portis
labiorum tuorum, tendentem in caſtrum
pectoris tui! Exfiliat ad excipiendum
eum præ gaudio anima;, ſtipata faculta-
tibus & ſenſibus ſuis omnibus, quin di-
Vertatur vel unicus. Præcedat ſollici-
tudo Marthæ, excipiat devotio Magda-

lenæ; animetur Fides, excitetur Spes,
accen-

4 MEDITATIONES
accendatur Charitas: Tali cum comitatu
deduc eum ad centrum emundatum cor-
dis tui.
III. Dividunt ſibi duæ ſorores, duo

miniſteria diverſa; directa tamen ambo

ad ſervitium divinum. Currit Martha ad
pPræparandum convivium materiale, re-
manet Maria fruens ſpirituali. Martha
præparat cibum corporis, ſatiatur Mag-
dalena epulo doctrinæ coœleſtis; & al-
ſueta ut eſt Magiſtri ſui pedibus, ubi
quondam invenit veniam, præſtolatur
jam conſolationem: ſicq; proſequitur
amans, quæ olim pœnitens. Quanto
cum delectamento aſtiterit præſentiæ di-
vinæ, quam abſorpta in dogmata cœle-
ſtia auicultaverit loquentem Magiſtrum
ſuum, quam profundè inſculpſerit cordi
Verba illa vitæ æternæ! O quale ſentit
ſolatium anima fidelis, procumbens ad
pedes Domini hujus, poſtquam ſuſcepit
eum! quam dulcis ſermocinatio, quam
utilis converſatio! Conqueritur Mar-

tha apud Chriſtum, quod ſoror ſua re-

linguat miniſtrare ſe ſolam: Reſpondert
ei Chriſtus, verbis admodum inſtructi-
Vis: Martha, Martha, ſollicitudo tua,

40
Jur ve
Petturb
Dtbulur
Vitam
ligere
Wommoc
iplam:
epulum

tiare 8

AD USOAMI COMMUNICANTIOMI. 49

dmiten quæ verſatur circa pabuium corporis,
m cor- perturbatio eſt; ſed quæ verſatur circa
pabulum ſpiritůs, eſt requies: porrè
Sdo unum neceſſarium eſt pabulum, quod
n amd vitam confert æternam; benè fſcivit
Imhid eligere MARIA. * Aufſculta Anima,
Me, e quomodo idem Dominus dicat tibi id-
Mariu ipſum: Quid diſtraheris bonis peritu-
r M ris? quid curas de eſca terræ? non eit
& epulum ſimile Sacramento divino: Veni
K,Wi ad me, & refocillare præſenti? mea &
ENolum alloquio meo ſuaviſſimo: Admitte me
Oleim in pectus tuum & mane hic mecum;
lumd hæc ſola ſors bona eſt ſuper terram: Ne
nted ſinas elabi occaſionem hanc exoptatam
1 H& Communionis ſanctæ & fervidæ.
güum IV. Quam grata extitit Magdalena de
tN gratia duplici, quam convicta Martha,
leen quod non ſit eſca tam opipara, ac de-
mben4 Zuſtatio Domini, ac paſci doctrina ejus
le cœleſti & frui præſentia ejus divina!
o,qum Non reſpondit verbum Maria, utpote
ur M. tota intenta amori & gratitudini: Corde
Fſinn loquitur quisquis amat verè, remittens
hyoN verba ad facta. * Diſce Anima appre-
oltruf’ tiare & gratias agere: ſuſpiria ſint laudes,
Gdone atque Communio una gratiarum actie
C PrO

50 MEDIIATIONES
pro akerà: Corde loquere ſi amas, ſit-
que cura tibi unica, afſiſtere & famulari
Domino quem ſumpſiſti. Nauſeam con-
cipe magnam voluptatum humanarum,
ſolumque appete cibum divinum: pro-
piorem habes Dominum, quam habue-
rit eum Maria; quia non modo concedit
übi procumbere ad pedes ſuos, ſed exi-
ſtit ipſe in penetralibus tuis: Agnoſce
gratiam majorem, & majores, ſi potes,
Perſolve gratiarum actiones.

Meditatio undecima.
De Convivio, quo excepit Joſeph' fratres
Juos.
I. Cnbpara benignitatem Joſeph, cru-
delitati fratrum ejus! Conſpirant
omnes in vendendum. Quem? Fra-
trem, ob teneritudinem amabilem, ob
innocentiam pacificum. Qua de cauſa?
Absque culpa propria, imo ex aliena.
Quibus? Hominibus tam inimicis, quàm
barbaris. Quanti? Pro modico pretio
quo vix agnum venderent. Quibuscum

verbis? Laceſſendo eum conviciis, vo-

cando eum Principem phantaſticum, &
* ſatiando

40
ſatimo
Iem.,
niez,
Mum,
,
b, Er
Vos;
s au
cren
Tietiori
mod
Gdendoe
Olalibe
Coolun
feune;
ſentir
Am,

arſe

n n

48, ſir
Amnlart
mneN⸗
anarum,
m’ P⸗
1 habie
oncec
ſec ey⸗
4 gnol⸗
ſi pots

AD USUM COMMUNICANTIIUM. F1

ſatiando eum opprobriis, veluti ſomnia-
torem. Quomodo? Exſpoliando eum
tunica. Quorſum ducendum? In .gy-
ptum, in oblivionem carceris. * Ani⸗
ma, quis eſt verus iſte Joſeph, vendi-
tus, exploſus, offenſus? Benigniſſimus
IESUS; amabilis quia frater, venerabi-
lis quia Dominus. Quis eum vendidit?
Tu creatura vilis & ingrata. Quanti?

Pretio viliſſimo, voluptate ſordidà. Quo-

modo? Peccando absque timore, offen-

dendo eum absque remorſu. Quoties?

nd
, tti

egmen
olpirn
! 1
blemn,
de
el Un
icis⸗ Gn
icol
l
lioumn,
eid

qualibet die & hora, quolibet momento-.

Confundere igitur, multo amplius, quàm
fratres Joſeph, dum ſiſteris hodie præ-
ſentiæ ejus divinæ. Hic enim habes
Eeum;, non proregem Æägypti, ſed Re-
gem cœli: IIe incognitus, iſte notus

licet coopertus; ille dabat triticum, iſte

dat ſe tibi in panem. Reſpice agnoſcens
tua malefacta, antequam procedas ad
Percipiendas ejus gratias: roga eum ve-
niam, priusquam acceptes epulum: pro-
volutus modo ad pedes, poſthac afſſi-
debis lateri ejus: commiſce potui lachry-
mas & manduca cum pane convivwii ejus,
cinerem pœnitentiæ tuæ.
C 2 II. Con-

72 MEDIIATIONES

II. Conſidera manſuetiſſimum Joſeph,
quanto correſpondeat amore fratrum
ſuorum odio. Non contentus recepiſſe
eos in domum, receptos tenerrimè am-
Plectitur: vindictam offenſi commutat
in teneritudinem amantis, agnoſcens
rejicientes ſe & honorans detrahentes
ſibi. Brachiis ſtringit amore plenis inſi-
diatores, qui ligaverant eum vinculis
inhumanis; & loco funis ad collum quem
merebantur, dulces rependit amplexus.
Jam meditatur ditare ſpoliatores ſuos, &
implere donis, qui obruerant eum inju-
riis. Expergefacti fratres, qui olim re-
putaverant eum dormientem & ſpreve-
Tant ſomniantem, jam adorant verum
Regem. Joſeph autem non modo largi-
tur eis quod quærebant triticum, ſed &
collocatos ad menſam ſuam lauto exci-
Pit convivio. * O bonitas infinita! O
benignitas incomprehenſibilis mitiſſimi
Agni JESU! Eadem qua tradebatur no-
cte inimicis ſuis in mortem, tradit ipſe
le amicis ſuis in edulium! Amarirudinem
compenſans dulcore, propinat ſangui-
nem ſuum hominibus molientibus illum
effundere; & anhelantibus diſcerptum
fruſtatim

.
uuſte
Cench
Daolce
unti
deſid
en
lbere
m:

ſoſephy
ftatrum
eceple
ime am.
Immutt
noleenj
Ahentes
nis inn
jinculs
n quem
nglezs
ſuos,
en in.
Olim te⸗
ſpreye.
verun
lo laror⸗
10 exe
nial 0
itiMu
tur no⸗
dit ine
ndinen
ſangu.
6 iHum
Aglont
ltatico⸗

AD USUM COMMIUNIOANTIUNI. 53
fruſtatim devorare ex rancore, come-
dendum ſe tradit integrum ex amore.
Dulcedinem porrigit calicis ſui, Præpa-
rantibus ſibi fel & acetum: deſiderio
deſiderat inſeri pectori eorum, qui ape-
ruerint ei latus: panem accipit manibus
liberalibus, perforandis cu Pide clavo-
rum: extendit eas amicé, quando brevi
expandendæ ſunt crudeliter: edulcar
lacte & melle illa ora, quæ deformatura
ſunt ſputis faciem ejus. Reſponde mihi
nunc peccator, poteſtne concipi ingra-
titudo major tuâ, vel major bonitas bo-
nitate Domini tui? Compone ſi potes,
duo hæc extrema, & provolutus ad pe-
des Fratris adeo boni, agnoſce tuam cul-
Pam, implora ejus veniam; quam ne-
gare tibi non poterit, qui tradit ſe tibi in
cibum.
III. Oblitus Joſeph injuriarum præte-
ritarum, novos molitur favores ; & dum
Periclitatur mundus totus perire fame,
cibis exquiſitiſſimis inſtructum fratribus
parat epulum. Comedite ait, quia ſum
Joſeph; non inimicus, ſed frater veſter;
non iratus, ſed benevolus. Manducan-
tibus eis more famelicorum, inſervit ipſe

4 MeDITATIONES

ad menſam; & qui contenti fuiſſent pane
srido, ad ſedandos ventris exhauſti la-
tratus, ferculis veſcuntur opiparis, ex

munificentia ejus vere regia. Non in-

vident amplius manipulo fuperiori, ſed
fruuntur ejus fructibus: Et Benjamin
innocens juxta & lupus rapax, deglu-
tiebat portionem duplam. * O qui
aſſides menſæ Altaris, agnoſce bonum
fratrem tuum IESUM, non modo invi-
tantem te, ſed & dantem ſe tibi in cibum;
confidentem tibi, quia ingreditur pectus
tuum, & inſerit ſe viſceribus tuis. Cave,

ne redeas ad moliendam proditionem,
ſn

contrahendo novas culpas: manduca
famielici adinſtar & proficiet tibi convi-

vium: dum reliqui peribunt fame, tu
afflues delitis. Fiducialiter comede;

quia domus iſta & menſa iſta, cum ſit
dulciſſimi fratris tui IESU, tua eſt. Ad-
eſt ipſe dicens tibi: Ego ſum frater tuus
JIESUS, quem vendidiſti, quem perſe-
cutus es; non iratus, ſed placatus: Ap-
propinqua mihi ſine timore, & cum
amore colloca me intra viſcera tua.
IV. Redibant ad Patrem fratres, quan-
tm faturati, tantüm grati; tam pro be-
neficiis

netcis
s.
1es ſue
honor
pcena
rekeren
epn
Maertg
modo
e bor
nu
Uas S
Ere n
conter

Kuime
Aanta
Percit
in in
Mlies
Hu

at pane
uſti h
Ais,
Non i.
ori, 1
enjamit
0
bomudn
Gdo inv..
abun
vr pebnn
. Cℳe
Citionen
manchn
cOñNN
fame, 6
cotnels

AD USUM COMMUNICANIIUM. 55
neficiis perceptis, quam pro injuriis re-
miſſis. Procedebant per viam, extollen-
tes ſuam ſortem; eoquod experti ſint
honores & gratias, quando formidabant
pœnas! (Juaam feſtiné perexerint, ad
referenda patri nova bona & vera de filio
loſeph vivo, qui retulerant ei quondam
moœſta & mendacia de diſcerpto! Quo-
modo congratulati fuerint ſibi cum pa-
tre bono, de reciproca felicitate fratris,
& quomodo alternatim reddiderint gra-
tias & laudes cœlo; non ceſſantes repe-
tere multoties eventum mirabilem; nec
contenti, quod narraret eum unus ſolus,
ſed ſinguli eum identidem reperentes! *
Anima plus debes, plus tibi ignoſcenti;
quantas debes gratias Domino, qui pe-
pPercit tibi toties, & collocavit te ad men-
ſam ſuam? Reter bona nova Patri cœ-
leſti: pertingant ad cœlum usque nova

cantica gratiarum tuarum, iterum ite-

rumque recolendo tuam felicitatem,
& frequentando menſam
Altaris.

0C4 Medi

16 MEDITATIONES

Meditatio duodecima.

Quomodo ſumas Dominum cum bumilitate
Publicani.
1Onſcdera, quomodo accingat fe
peccator hic magnus, ut compa-
rere poſſit ante conſpectum divinum;
ſupplens per humilitatem, quidquid ei

deeſt per virtutem. Abundat cognitione

proprid, quò magis cognitionem attin-
gat Altitudinis ſupremæ: In ſe non
invenit niſi cuppas, & in Deo non niſi
miſerationes. Quis ſum ego dicebat, ut

audeam ingredi domum Domini? Ego

tam malus, ipſe tam bonus; ego tam
abominabilis peccator, ipfe tam amabi-
His Dominus? Ego vermis ſum vilis, ac
proinde rependo adibo templum ejus.
Omnem oblationem præſtabit Dominus
domũs ſuæ, quando ego nihil habeo-
nihil valeo. Monſtrum fui in peccando,
ſed Dominus prodigium eſt in condo-
nando. Confiſus ergo in bonitatem ejus,
quantum confuſus à malitia mea, licet
pulvis ſim ſordidus, lutum immundum,
Inbiho tamen hodie portas domus ejus!
a adan occurrentem habet Phariſæum,
&

4

co

dtor⸗

(ulor

funt
Pen
noco
don;
iin en
ore
grede

mMidi,

ducat

lon

Moc
Il.
Puülle
Hamdh
nr vic
IS c

Me

One
ſeller
ſue
I
uian
Age

A.
mnilitate

nget K
coMNp⸗
Vinum;
gaic ei
nitiole
An.
ſe no
ponl
cebatzlt
7
eo lun
nelnbi.
Vilis, 14
vmn eſs
Domind
habebn
ccaRd//
con
em ejn⸗
4 ld
undn
is ,
evon
rile 6

AD SUI 6OD⅓Mnουw. ANIDA
& confunditur magis, videndo ſe pec-
catorem, in conſpectu illius, quem ſpe-
culum reputat virtutis: Omnia quippe
funt ei materia ad humiliandum ſe. * Per-
pPende, qui hodie intrabis templum, non
modo locuturus Domino, ſed ſumpturus
eum; non modo collocandus in præſen-
tia ejus, ſed collocaturus ipſum in pe-
Rore tuo; cùm peccator ſis tantus, quan-
tà accedas cum erubeſcentiã. Non in-
gredere adinſtar Phariſæi cujusdam tu-
midi, ſed more Publicani contriti: nom
ducat te caput ſuperbiæ, ſed pes humi-
Hationis; confitendo tuam indignitatem;,
invocando infinitam clementiam
II. Subintrat remplum Publicanus
puſillanimis; & qui aliquando reveren-
tiam habebat nullam, nunc habet tantam,
ut videatur ſibi videre trementes colum-
nas cœli: A longè ſtat per verecundiam,
qui elongaverat ſe per peccatum: Lo-
cum eligit ſibi ukimum, qui reputat ſe
ſceleratorum maximum; nequidem au-
fus appropinquare Phariſeo, mulò mi-
nùs Deo. Angulum queærit in templo,
quia veretur comparere in mundo: Non
