ſicut cognoſcis. Hunc in modum com-
municabis vicibus & modis multivariis;
ſumens Dominum una die veluti tuum
Creatorem, altera die veluti Redempto-
rem: Hodie veluti Juſtificatorem & cras
Veluti Glorificatorem tuum.

Meditatio quadrageſima
ſeptima.
Quomodo communices in omniluss feſtis
Dominicit.
PPErpende quam felicem re reputàſſes,
ſi tuifſes Pratene cum fide quam

21³⁴⁸ MEDIYATIONES
colis, myſterio quod meditaris? Quan-
ta cum devotione te præparaàſſes, quanto
cum gaudio aſtitiſſes? Veluti ſi exper-
gefactus ab Angelo nocte nativitatis Do-
minicæ, percepiſſes nuncium lætum
puerperii virginei; quàm feſtinè aſſur-
rexiſſes, quàm prompftè a curriſſes, ad
videndum Infantem divinum recenter
natum? quomodo gaviſus fuiſſes, vide-
re & contemplari involutum faſciis, qui
non capitur cœlis; collocatum inter pa-
leas, qui pennas calcat Cherubinorum,
Mlachrymantibus præ lætitia Angelis. Die
Cireumcifionis, quomodo aſſociaſſes la-
Cchrymas tuas ſtillis ſanguineis vulnerati
dolorosè Infantuli? Quantà cum con-
Wlatione interfuiſſes viſioni illi cœleſti in
monte habor? (Quam matutinus fuiſſes
clie Reſurrectionis, in conſortio auroræ
gemmifere, ad conſpiciendum Solem
illum glorioſum, orientem ſpecioſas in-
ter aubes vulnerum ſuorum? Quanta
cum devotione & puritate aceinxiſſes te,
ad conſ-endendum montem Oliveri, die
Aſcenſionis Dominicæ triumphalis; &
quomodo traxiſſet ipſe cor tuum poſt ſe
ad centrum cœleſte? (Quam hilaris ad-
fuiſſes

iſe
e
Drox
gude
quer
to.: 1
ſin i
(eick
lien

S=

—

Qnn.

nene.

is De⸗
1 lenum
ns Mr.
ſes, 4

ccenler

S, J
nret e.

norun,
els De
les
oeril
n Cor⸗
geli
8 fuils
gurore
olen
Nſis ir
Omnon
ſles te
en⸗ le
1s, 6
1
ris

.

.

1.

AD 0“SUM COMMUNIOANTIUM. 229
fuiſſes omnibus contingentiis iſtis, quàm
ſpectaſſes avidus omnia myſteria iſta!
Provoca igirur tuam fidem, & intellige,
quèòd idem Dominus verè & realiter,
quem conſpexiſſes ibi; idem ipſe exiſtat
hic in ſanctiſſimo Euchariſtiæ Sacramen-
to: ſique ibi in Præſepio, hic in Altari:
ſin ibi involutus faſciis, hic implicatus
accidentibus; ibi granum inter paleas,
hic panis in ciborio. Sicubi vidiſſes eum
in monte Thabor veſtitum nive, hic
cernis eum circumdatum candore: Si
in Aſcenſione tectus tibi fuiſſet à nube,
hic abſconditur tibi ab hoſtia. Procura-
bis ergo diſponere te cum eadem devo-
tione; quandoquidem eadem præſto eſt
realitas. Augeatur fides, exardeſcat
affectus, creſcat fervor tuus, ad modum
ſortis tuæ.
II. Perpende, quàm lætabundus in-
troiſſes ſtabulum illud Bethlehemiticum;
ſi vacuum ornamentis, tamen refertum
conſolationibus. Quàm venerabundus
acceſſiſſes præſepe, humilians te cum
Deo humanato; quàm circumſpecté ap.-
propinguaſſes, quàm affectuoſè aſpexiſ-
ſes eum; & non contentus videre, con-

K 7 tre-

253 MöDIIATIONES
trectàſſes & ſtrinxiſſes Infantulum tene-
rum corde contrito! Commonefactus
igitur tuæ incuriæ, lentitudinem exſti-
mula, & accurre hodie, non ad Præſepe,
ſed ad Tabernaculum; nec contentus
puellum deoſculari, manduca eum &
coopertum membranis cordis tui, repo-
né in penetralia tua. Sique in Circum-
ciſione videns eum deſtillare margaritas
in lachrymis, & rubinos in ſanguine;
lytrum animæ tuæ pretioſum; commiſe-
rationem ſenſiſſes amaram (Neque enim
Poterit cor eſſe durum ad invidiam ada-
mantis, quod ſanguine Agni illius oc-
ciſi non emolliatur usqueadeo, ut de-
luat fruſtatim per oculos) Collige ho-
die, non guttas quasdam cruoris, quales
tunc; ſed totam maſſam ſanguinis ejus
vaſculo cordis tui. Sin ibi ſtuquiſſes pla-

care flerum Infantuli, aſtringendo eum

pectori; hodie pectore eum reconde.
Quodſi in monte Thabor abreptus fuiſſes
in extaſim, intuens à longe licet pulchri-

tudinis Solem; contemplare eum hodie

quam proximè: Pro Thabore ſit pectus,

& cor tuum Ppro tabernaculo, & elata .

voce cum S. Perro, dicito: Domine bo-
num

4
Dum
eo
eun
ine
“ V
illas
latis:
gere
Pector
e g
ccelun
enim
ingreſ

comm

Fidem
er

quonie
crren
III
eruexre

Prkle

t
tened
ezder
illo

E

Ntene⸗
elas
nerll⸗
elege,
Dkentns
eumn A
Iepo.
rcum-
Ariig
gate 7
nmi⸗
ne elin
m ch⸗
lins N.

3
E
=e
=„

AD USUM COMMUNICANTIUM. 231
num eſt nobis hic eſſe! Tu in me,
Ego in te! Reſuſcitatum hic habes
eum; accede in conſortio Matris vir-
gineæ, fruiturus roſis illis fragranti-
bus vulnerum, diſcreturus inter fiſſuras
illas carnis transfixæ, ſplendores divini-
tatis: Neque conceditur tibi duntaxat tan-
gere & adorare, ſed & immittere eum
pectori. Detinens eum hoc loco perin-
de glorioſum, ac ſi conſcenſurus eſſet
cœlum, deduc in cor tuum: Neque
enim ſubducet ſe tibi hic, ſicut ibi; ſed
ingreſſus præcordia tua triumphans,
commutabit in cœlum peétus tuum.
Fidem innova & renovabis fruitionem
myſteriorum horum omnium; eundem
quippe præſentem hic habes Dominum
quoties communicas, qualis erat in oc-
currentiis illis omnibus.
III. Satage igitur ex Commvunione iſta
eruere fruétus omnes, quos eruiſſes
præſens ex myſterio quod celebratur:
Et cùm eundem reapfe, non imaginari;
teneas Dominum iſtic, ac habuiſſes illice
eadem roga eum bona, ſciens petere ab
illo cordaté, qui novit donare gene-
rxOSsé. Sique nullo non tempore refri-
cares

232 MEDIIATIONES
cares memoriam ejus, quod vidiſſes &
feciſſes apud Deum & Dominum tuum,
in quovis myſteriorum illorum; æquale

ſit nunc gaudium tuum, quia æqualis

eſt ſors tua. Quoties narraſſes rem mi-
rabilem aliis, toties nunc recole illam
coram Domino; qui nullatenus imponit
tibi ſilentium hic, ſicut Apoſtolis in
monte Thabor; quin ſtimulet potius de-
votionem tuam, ad propalationem gloriæ
ſuæ. Quid retribuam Domino, ajebat

propheta Regius, pro omnibus quæ

retribuit mihi: Calicem pro calice; ſit-
que comunio iſta gratiarum actio de præ-
terita, quemadmodum illa diſpoſitio fuit
ad præſentem. Quis potuiſſet expelle-
re te de ſtabulo, quod ingreſſus fuiſſes ſe-
mel cum paſtoribus? Quis detrahere
te de monte cum diſcipulis? Quis amo-
Viſſet te de ſepulchro cum Maris? Ecce
totum quantum illud quod ibi, hic ha-
bes ſuper altari; imo propius, in pectore
tuo. Requieſce in meditatione & per-
dura in benedicendo & glorificando
Domino. —

Medi-

N

Lom
Facil
lin
mu
N
a
Mion
en
uru
ame
70 .
ne
une
160

oili

8§. l⸗

Ibo
lann
Aum
Minus
Wher

lilles
n Wum,
egtle
Eqluſs
rem Mi⸗
e n
inpont
ois in
tus de-
ogorie
, jebet

us de .

eejl
dehl.
Ciof
expele⸗
Kesſ.
eitihen

nis 1l0 .

6) Lee
e br⸗
pelor⸗
e⸗
bcinde

M

AD USOM COMMUNICANIIUM. 233
Meditatio quadrageſima

octava.
Quomodo communicet in feſtis Sanctorum.
Facile foret equidem, at prolixum, con-
cinnare meditationem ſpecialem, ad com-
municandum in ſingulis ſeſtis Sanctorum;
guapropter eligere poteris quilibet ali-
quam ex jam propoſitis, & quæ conſfor-
mior fuerit diei & vitæ Santti. Si ta-
men videretur ſibi quiſpiam communica-
turus eſſe cum devotione majore, medi-
ante meditatione feſto magis abppropria-
ta, actionem eliget aut circumſtantiam
vitæ, disipoſitam in formd meditationis,
bunc in moqum:
I. Onſidera favorem quendam ſpecia
„ lem, quem fecerat Dominus San-
Go illi! Veluti ſi communicaturus es die
S. Jacobi Majoris; recole, quomodo
Chriſtus aſſumat eum ſecum in montem
Thabor, ad oſtendendam ei gloriam
ſuam! Reverſus & veſtigio, conſidera,
quam majorem operetur favorem Do-
minus tecum, dum non modo fſinit te
adhærere lateri fuo, ſed & ingreditur

corpus tuum; ſtude igitur diſponere te
ad

234 MEDITATIONES

ad imitationem Sancti, cum ſingulari-
bus virtutibus, pro conſequendis tam
ſingularibus favoribus. Vocaturus Chri-
ſtus Mathæum ad Apoſtolatum, voluit
à Mathæo vocari ad convivium! Idem te
vocat hodie Dominus ad menſam ſuam,
& ingreſſus domum pectoris tui, invitat

te ad epulum pretioſi corporis ſui. S.

Philippo propoſuit Chriſtus quæſtio-
nem arduam, unde emeret panes, pro
quinque convivarum millibus. Hic non
movet difficultatem ejusmodi, ſed fran-
git tibi ipſie panem cœli gratuitum.
Quam gaudebat S. Andreas, quando
conſpiciens Dominum, inaudiit dicen-
tem Baptiſtam: Ecce Agnus Dei! Quia
protinus accurrit, curloſus ſcire com-
morationem ejus. Audi idem dicentem
tibi hodie ſacerdotem, quando accedis
comeſturus eundem Dei Agnum. Læ-
tare de ſorte tua bona, die S. Matthiæ;
& mundare veluti vas electionis die
Apoſtoli S. Pauli: Quia excepturus es
pectore, non modo nomen ſed corpus
Domini; ſtude igitur accingere te, quo
modo iſti Juſti. Quodlſi ipſi ad acci-
Piendas Domini gratias, tu ad Kcikien
u

ngulrt⸗
nds tam
musChr.
1, vol
Idemte
1 ſoam,
imin
ſui 5.
Pelio.
es) ro
Hienon
Vd hn.
tuitun,
eneo
Giel⸗
Qi
e com⸗
jeentenn
Iecels
Le-⸗
thie
nis de
coli
te, i
1 eel⸗
No

AD USUM COMMUNICANTIIUM. 235

dum ipſum Dominum gratiarum, om-
nium gratiarum fontem.
II. Perpende, quam magni habuerint!
ſancti iſti Domini dona, eisque ſciverint
uti! Agnoſce, quam impertitur tibi
Dominus hodie gratiam ineffabilem, eâ-
que fruere in bonum tuum. Torrére
igitur igne amoris, adinſtar cujusdam
Laurentii: Quodſi præparavit ipſe cor-
pus ſuum pro menſa DEl ad prunas ar-
dentes; præœæparat Dominus hodie corpus
ſuum tibi in eſcam, ad ignem amoris
ſui. Quodſi Ignatius aliquis reputavit
ſe veluti triticum molendum dentibus
beſtiarum, ut panis fieret mundus; ipſe-
met ſe tradit tibi Dominus in panem can-
didum, molitum in paſſione ſua. Quodſi
S. Bartholomæus appoſuit convivio
æterno corpus ſuum excoriatum; offert
tibi Dominus in epulum corpus ſuum
totum flagellis dilaniatum & lacerum.
Quodſi S. Jacobus Chriſti fuit conſan-
guineus, & propinquus; conſanguineus
es & tu & popinquior ipſo; quia paſce-
ris carne & ſanguine Chriſti, tranſeunte
in venas & medullas tuas. Allabora igi-
tur præſeferre Chriſtum in omnibus,
eſſe

236 MEDIVATIONES

eſſe unum idemque cum ipſo. Quodſi
S. Joſeph cœteros antecelluir favore &
felicitate, quia potuit infantem divinum
toties ſumere in brachia ſua; Tu qui
ſumis eum ore, concludis peétore, creſce
in perfectione, ſicut in dignatione. S.
Lucæ licuit depingere Salvatoris iconem;
ſed licet tibi accipere ipſum originale,
& imprimere illud membranæ cordis
tui.
III. Rependere Domino gratias ſin-
gulares omnes hi Sancti, pro tam ſin-
gularibus donis. Exclamante S. Stepha-
no, quod videat IESUM ſtantem in
cancellis cœli; prorumpe ru in benedi-
Ktiones, videns eum in penetralibus ruis.
Magnifica Chriſtum cum S. Thereſia,
quod deſponſaverit ſe animæ tuæ, eique
donaverit pretioſa jocalia virtutum.
Quodſi Catharinæ dedit in arrham amo-
ris annulum aureum, donavit tibi in pi-
gnus gloriæ corpus glorioſum. Admi-
rare cum S. Auguſtino, quod immenſum
illud Deitatis mare, contineatur foſsà
Pectoris tui anguſta. Exalta eum cum
S. Ignatio, quod non modo Romæ, ſed
ubilibet ſit usqueadeo propitius tibi. Qui
S. Fran-

4
Dern
hod
totus
ſcere

Ppr.
Per

Med

Methe

Cuße
bote
tus
laho
ore
in m

0
.
Juanto
Krit e
us frr
Kdirr

tur i⸗

a i
Pira,

Chrid

Qochi
wore
ommm
Tu gi
e,cleſce
ne, 5
iconen
gin,
corc

iis ſn⸗
n ſi.
depht
Nem 1
heneit
eteſi,
, eigue
ttutum
mamd.

AMdl.

nelun
n UN
e, 1

,Er.

AD USUM COMMUNICOANTIUM, 237
S. Franciſco impreſſit ſtygmata, & S.
Bernardo ſugendum præbuit latus ſuum;
hodie traditur tibi, non per partes, ſed
totus intimatus cordi tuo. Diſce agno-
ſcere prærogativas tuas, quo magis ſcias
appretiare eas, & gratias agere Domino,
per ſæcula ſæculorum, Amen. .

Meditatio quadrageſima nona.

Methodus concinnandi multas Meditationes
alias.
Conformiter ad Meditationes hic propoſitas,
potes efformare alias; quæ, utpote par-
zus enucleationis propriæ, tuique fructus
laboris, mqjorem poterunt penes te exci-
tare devotionem. Id quod exequere hunc
in modum:
I. Onſidera, quanto cum anhelitu de-
ſideret Infans pectus maternum,
quanto affectet illud cum conatu: Sug-
gerit ei fames blanditias omnigenas; qui-
bus fruſtratis, confugit ad gemitus, ad
lachrymas & ſingultus, donec conſequa-

tur illud. Eodem cum affectu deſideran-

da tibi eſt ſacra Communio: Plora, ſu-

ſpira, ingemiſce, ora & præſtolare pectus

Chriſti. Subſilias veluti pullus Pelicani:
3

2382 MEDIIATIIONES

ad pectus apertum Auctoris vitæ tuæ.
Clames adinſtar corvi videntis orbatum
ſe rore cœli. Appete adinſtar viatoris
ſitibundi anhelans fontem aquarum vi-
ventium. Quære granum fſapidum ad
modum formicæ ſollicitæ, ſicuti & ca-
tellus micas panis de menſa Domini.
Hunc in modum præparabis te cum la-
chrymis & ſuſpiriis, cum affectu & dili-
gentia, cum oratione & mortificatione
ad Commumonem ſacram. Qud inten-
ſiora fuerint deſideria, quibuscum acce-
des; eo pleniores erunt fructus, quibus-
cum redibis.
II. Perpende pruritum, quocum
agnus tener involat in ubera matris; quam
blande prehendat, quam ſuaviter ſugat
ea! Feſtina & tu ad Communionem
ſacram, cum ardore conformi ad neceſſi=
tatem tuam; tanta cum alacritate, quan-
ta cum cognitione. Accurre cum cele-
ritate pulli gallinacei, ad eximendum
granum de roſtro beneficæ matris vo-
cantis eum; refugiens poſtmodum ſub-
tus alas brachiorum Chriſti, expanſo-
rum in Cruce. Protende manus adinſtar
ægri æſtuantis ſiti, ad vas pots figid.
P-

41

Appre

binoor
Degut
Dane
gens
leſtes,
Ill.
corpon
intans
Vellich
Uhncdin
Immur
ſugus
bbule.
A moe
unis,
Ui di
Konidr
1¹ A
lem,
Dron
Rm
hornn
lea

Mecd

ite tue.
Ortbetum
wiats
rumn i

idum 4

l e⸗
Domiot
cum lr.
1 l⸗
Gerrone
nd ioten⸗
Umn a
gultl

poen
6 3 guan
er ugt
mionenn
neceſ⸗
Obul⸗
m cel⸗
nendun

AD USM COMMUNICANTIUM. 239
Appropinqua cum ſolatio, veluti excu-
biator rigens gelu, igni qui foveat eum.
Deguſta, comede, delectare & ſatiare
Pane hoc cœleſti, voluptatem conjun-
gens emolumento; delibans delitias cœ-
leſtes, & eruens multiplicatos fructus.
III. Grates dic Domino, qui aluit te
corpore & ſanguine ſuo; non ſecùs ac
infans rejocillatus uberibus matris ſuæ
mellifluis, ſubridet, amplectitur eam, &
blanditur ei. Saluta JESUM vicibus
immuneris, non minus ac nauclerus nau-

fragus terram, cui appropinguat innatans

tabulæ. Accipe cum gratiarum actione, &
ad modum pauperis mendicabuli fruſtum
Panis, quod accipit quotidie ad portam
Viri divitis, ſuperfundens eum benedi-
Ctionibus. Proſternere adinſtar captivi
redempti, ad pedes Liberatoris tui uni-
ci. Accipe Dominum iſtum, veluti Pa-
trem, Fratrem, Amicum, Advocatum,
Expromiſſorem, Patrinum, Protecto-
rem; veluti Solem illuminantem te;
Portum ſuſcipientem te, Aſylum præ-
ſtans immunitatem, Centrum ubi qui-
eſcas, Principium bonorum omnium,
Medium felicitatum, & Finem omnium
eſi⸗

140 MEDIIATIONES

deſideriorum tuorum, per omnem æter-
nitatem, Amen.

Meditatio quinquageſima.
Quomodo ſumas ſanctiſſimum Sacramentum
ceu viaticum, ad eliciendam contri: cum
tionem ſuper peccatis.

I. ◻Onſiderans Fili mi, profecturum (ome
te de vita hac mortali ad æternam; egnoſe
memento, quod pro itinere hoc longo umhe
opus ſit tibi commeatu omnigeno; præ- (icut
ſertim pane hoc vitali, ad tranſitum Def
mortis tuæ propinquæ, Procedis de dlucen
mundo hoc ad alium, à lecto hoc ad wteh
tribunal Dei; perſpice ergo, quomodo enyeg
præpares te, per donam & integram (difn
Conteſſionem, per fervidam & ſanctam (Gum m
Comunionem. Surge & comede, dixit ur;
Angelus prophetæ; quia emeriendum tiolo,
tibi ſupereſt iter longum! Audi dicen- compn
tem tibi hodie idipſum Angelum Con- un
feſſarii ſolliciti, indicantis tibi pericu- untis
lum tuum: Fili mi leva cor tuum ad’ mam!
Deum, à creaturis ad Creatorem, à ſolo fiueih
ad polum, à terrenis ad æterna; quia auen
ignoras, an aſſurrecturus ſis de lectulo

iito;

S
=
=

emn Etel⸗

ma

OmmentK
uttr-

Nturum

ternam:
e ogo

rundrnn

elis e
Me
omod
gegran
lultmn
le, i
iendi⸗
dicel⸗
hetc.
Uud 1
. 10

AD USUM COMMUNICANIIUM. aAr
iſto, comede ad ſatietatem: nam exſpe-
Sat te via longa & periculoſa. Perpen-
de, quod tranſeundæ ſint tibi ſemitæ
nunquam calcatæ, petendæ regiones
nunquam viſæ: Satage obire confeſſio-
nem hanc cum circumſtantiis ultimæ,

cum perfectionibus poſtremæ, omnem

exerendo devotionis conatum. Vide,
quomodo expedias Comunionem iſtam;
agnoſcatur cultus tuus erga Sacramen-
tum hoc auguſtiſſimum, ex teneritudine,
quâcum ſumes illud vice hac ultima.
Defige in ſcopum hunc oculos brevi
claudendos, nec aperiendos unquam

4vitæ huic mortali: Fontes ſint hodie pe-

rennes fletůs, qui cras erunt exſiccandi.
Os iſtud brevi obſerandum & reſeran-
dum nunquam, pateat modo & dilate-
tur; quatenus repleatur epulo hoc deli-
tioſo. Scito manna eſſe abſconditum,
comparatum ad edulcandum tibi hau-
ſtum amarum mortis, tibi jam commi-
nantis. Voces emittat ad exorandam ve-
niam iſta lingua, quæ adhærebit brevi

faucibus tuis: Pectus iſtud factum jam

raucum, ſuſpiria exhalet doloris: Cor
iſtud, non longè abhinc ceſſurum in
Grie L eſcam

242² MEDATIONES
eſcam vermibus, paſcatur vero corpore
Chriſti, qui vocari voluit vermis ter-
ræ&: Viſcera iſta, amiſſura modo anhe-
litum vitæ, confortentur pharmaco hoc
immortalitatis: Tuque mi Fili, totus
quantus reſolvendus brevi in pulve-
rem & cinerem, ſtude transformari
in Dominum hunc Euchariſticum; qua-
tenùs hunc in modum permaneat ipſe in
te, & tu in ipſo, per æternitatem
gloriâ plenam.
II. Exſtimula fili fidem, conſiderans,
quod accipias in hoſtia iſta Dominum,
paucas poſt horas judicaturum te: Mo-
do venit ad te, & brevi ibis ad ipſum.
Dominus eſt ille, qui diſtriéctum 4 te
exiget ratiocinium totius vitæ; cujus
ad tribunal rigoroſum deportaberis pau-
lo poſt à lecto iſto. Memento ergoz
quod invitet te modo cum venia, qui
poſt neglectam contriturus eſt te cum
fulmine tremendo. Hic emollitur mu-
neribus: Offer ei cor contribulatum &
dolens ſuper offenſa ejus. Hic vincitur
lachrymis, ibi fruſtrabuntur preces.
Provolvere ad tribunal miſericordiæ ,

non protelans cauſam tuam usque ad

cribu⸗

40
Tribun
oc E.
Gikfere⸗
eſt ad
in cibr
feratu
lacet
folmin
ejns te⸗

Ee A

ſtram.
Milere
miſerie

cum P

bropiti

ll Viden

ſidere

eam.
iio di
le me

corpore
tmis ker⸗
do whe⸗
maco hoe
Ui, totus
pule⸗
Pformart
mj que⸗
tiple in
enitatecn

ſiderans,
omminum,
te: Mo⸗
diphn.
5t
ſos
rs pa⸗
0 ege⸗
i, Gu
le cun
tut uu⸗
umd
Gincitu
liece
corc/

r

AD USUM COMMUNICANTIOUM. 24 3

tribunal juſtitiæ. Vocatur Sacramentum
hoc Euchariſtia, ſive gratia & venia; ne
differas usque ad rigorem. Hic Agnus
eſt adeo manſuetus, ut concedat ſe tibi
in cibum famelico; ibi Leòô erit adeo ef-
feratus, ut dilaniet te culpoſum. Hic
tacet & diſſimulat crimina; ibi tonat &
fulminat terrores. Projice te ad pedes
ejus tempore opportuno, in quo dicen-
te Apoſtolo, operemur ſalutem no-
ſtram. Inclama cum Rege peœnitente:
Miſerere mei Domine ſecundùm magnam
miſericordiam tuam. Pecétus percute
cum Publicano ingemiſcens: Domine
propitius eſto mihi peccatori. Vocifera
cum cœco à Jericho: Domine liceat mi-
hi videre faciem tuam amabilem, quam
Videre deſiderant Angeli, Domine ut vi-
deam. Confitere peccata tua cum filio pro-
digo dicens: Pater, neque enim nega-
re me potes filium tuum; peccavi, fa-
teor, in cœlum & coram te; ſuſcipe me
in domum tuam, ſit pro me vel angu-
lus in cœlo tuo. Inſta cum Chananæa:
ESU fili David; licet diceres melius,
li Mariæ clementis; miſerere mei:
quia anima mea malé vexatur à dœmo-
L 2 nio.

244 MEDILYATIONES

nio. Pete & roga cum latrone: Domine
memento mei, cum veneris in regnum
tuum; quatenus conforteris à Chriſto
reſponſione illa dulciſſima: Hodie me-
cum eris in paradiſo, in gloria mes.

III. Poſtquam ſuſcepiſti Dominum

hunc Euchariſticum, eumque incorpo-
raſti pectori tuo, exclama Fili, cum
ſanéto ſene Simeone: Nunc dimittis
ſervum tuum Domine, ſecundum ver-
bum tuum in pace; nunc enimvero Do-
mine moriar cum ſolatio, quia in pace
tecum. Dic cum propheta regio: In
pPace in idipſum dormiam & requieſcam;
4 te Euchariſtico tranſibo ad te glorio-
ſum; à Deo quem ſuſcepi pectore meo,
ad Deum qui ſuſcipiet me in cœlum
ſuum: Et quandoquidem licuit mihi
uniri tecum hic per Communionem.
ſpero uniri tecum illic per Beatitudinem,
Recole cum S. Paulo: Mihi vivere Chri-
ſtus eſt & mori lucrum. Offer ei ani-
mam dicens cum S. Stephano: Domine
JESU accipe ſpiritum meum: Sed &
cum ipſiſſimo IESU: Pater in manus
tuas commendo ſpiritum meum; de ma-
nibus tuis prodivit, in manus tuas re-
verta-

Verte
Nol
Were
pece
mea
nid,

equn
Cant
cuR
vum
dum
ſerie⸗
Kique
moye
ſpiri
Agno
elli⸗
tis
cſt iſ
nus
Prorm
Perit
tuam
Qlamn
in
Don

Domine
h tegnum
Chrdo
lodie me⸗
mes.,
hominumn
incorpo⸗
lli, cum
imittis
lam ver⸗
vero Do⸗
in pre⸗
gio: I
bieſenm
e glori⸗
re meo,
ClI
Mionem,
. ei a⸗
Domin
del
de N.
tuns ſj
ſettl.
4

4AD
. 5

vertatur! Et audi tibi
Trinur udi tibi reſpon .
eccata i ane fari
H e uͤie magna eſt lariſen
mea here abitur tibi, videlic .⸗
IV. Poſt Siorir⸗ ns
edunct eſt ur — tot favores
Zannum eſt de itas rependas grati
n — inſtar cygni molibundi
um teuerimu ne; ſitque canticum
Jan inc bi ns cx nunc, & producen.
— ca o per omnia ſæcula: Mi-
— eniniai æternum cantab .
Sique neh inguàâ, corde Toquerey 0.
e egueuu labia, moveantur ſi 4
Kii,. — præcordia .
uEnoſe ntùm tibi fecerit bonum Kex
li, ven ens ad inviſendum te, quòè
us Abens 20 nvſenclum ipſum. Pignus
nus vi veci ſni; eerer 6 Dent
ds n di ſu enit exſe
prorr iſto; in anum quod medere 6
Derit ori cancum⸗ venit ad dom un
em cunt N as ad regnum ejus. Rx-
Ham: cum Rege ſancto: Lwelatus ſinn
is gur iRa ſunt mihi, in domum
imus: O Auam bona mulenunt
3 mihi

246 MEDITATIONES AD USUM COMM.
mihi nova, ibo in domum Domini!
Non ibo ſolus, ſed ibimus; ibit comita-
ta animam meam Virgo beatiſſima Ma-
ter mea & Domina; ibit ſanctus meus
Titularis, Angelus meus, ſancti mei pa-
troni & advocati ibunt. Conclude ver-
bis illis ſolatio plenis, quibus exſpiravit
humilis S. Franciſcus: Me exſpectant
juſti, donec retribuas mihi: Sique lu-
Gaberis in agone, compara te IESU
Chriſto, & cum ipſo ſolare te: Conſi-
dera, quod propinaverint Domino tuo
fel & acetum in agone ejus maximo;
tibi & contra dederit ipſe Dominus car-
nem & ſanguinem ſuum in agone tuo:
Exſpiravit Ehriſtus in brachüs Crucis,
tu vero moreris inter brachia ipſius Do-
mini tui, pro te nunquam non aper-
ta. Chriſto aperuerunt latus lanced di-
1à; & obſignavit ipſe cor tuum ſacra-
tiſſimà hàc hoſtiä. Inclinat IESUS.
caput ſuum, & præmonſtrat tibi vulnus
lateris, dicens: Ingredere per oſtium
iſtud ſemper patens, ad paradiſum; ubi
laudes, contempleris, videas & ames
Deum tuum, eoque fruaris per
omnia ſæcula ſæœculo-
rum, Amen.

Ppinwit

Pectunt
gue⸗ j.
ES
Co.
no tud
wimno;
⸗
e lud:
ucis,
8 Do⸗-
6ppel⸗
ei d
ſacte⸗
1605
olans
Kium
1 ubi

MEDITATIONUM
Series.

x1. MkEdimio: Quanta eum plenitudine
atiæ pe Ta fuerit Mater Dei,

ad ſuſcipiendum Verbum æternum.

2. De convivio lii prodigi, applicato S§.

Communioni.
3. Communicandum cum mente Centurio-
4. Communicandum cum pde Chananææ.
5. De Manna ſgura Sacramenti: Conſi-
deratur diligentia in colligendo, vo-
Iuptas in manducando & circamſtan-
tia in aſſervando. W
6. Qualiter communices cum devotione Za-
chæi. S
7. Qualiter communices cum fiducia mulie-
ris contingentis fimbriam veſtis Cbri-

L 4 8. De

248 t) o°(S
8. De introitu Areæ faderiz in domum
Obededon; & de benedictionibus, 1†.
bus vepleta eſt domus.
.Communicandum cum humilitate Perri.
1. Quali cum ſollicitudine ſuſcipiat Domi-

num Martba, guali cum devotione

Magdalena.

11. De convivio quo excipit Joſepb fratres

Jſuos.
12. Quomodo fumas Dominum cum bami
litate Publicaeni. .
13. De Ma- eenzie qud 2 ife avit Sah.

mon um; 8y de pompa quä
nn; applicativè ad S. Com-

dedicavit
munionem.

14. De fonte aquarum viventium, quen
aperuit Dominus in corde Samarifana,

alluſivè ad S. Communionem.
15. Quomodo communices cum reverentia

Trapbinorum alſiſtentium Tbrono

Dei.
16. Quomodo communices, veluti in Con-
veivio ſolenni.

17. Quomodbo ſu ſeipiaæs Dominum cum gaa-

dio Simeonn.
18. Quomodo ſuſcipias Dominum in miglii
cænaculo animæ.
19. De

6 Nmin
lu

ite Em
iet Dne
Aooriut

4 ute
n lmn

i
1e,

, N
ritm,
8

Wm

110
ℳ.

0

ſ) o(n . 249
19. De rgfectione in quinque panibus, allu-
ſvè ad S. Communionem.
20. De favo Samiſonu, applicativè ad S.
Communionem.
21. De Convivio Simeonis leproſz, & de
Pænitentia Magdalenæ, alluſßevò ad S.
Communionem.
22. De ove perdita, vecuperata & refocil-
lata pane cli.
23. De mala præparatione boſpitis ejecti de
convivio.
24. De bonore Miphiboſet collocati ad men-
Jam regiam.
25. Quales gratias egerit Diſcipulus prædi-
lectus, reclinatus ad pectus Magiſtri
lui in cœna.
26. De convivio Regis Dr-. .
27. Inviſere Infantem Euchariſticum, ads-
rando eum cum 3. Regibas, & offe-
vendo ei munera.
28. Comparationem inſtitue tuæ vilitatis
cum magnitudine Domini.
29. De Cæna magna applicativè ad S.
Communionem. .

30. Ad ſumendum Dominum, veluti the-

ſaurum abſconditum in Sacramento.

L 5 31. A-

2 5:. ) 0° (Ee

31. Accedendum ad Communionem cum

fervore Cæcorum illuminatorum d

Chriſto.
32. Ad ſuſcipiendum Dominum, quem ad-

modum ſuſceptus fuit in domo Lacha-

riæ.
33. Quomodo non invenerit diverſorium in
Bethlehem Infaus divinus, applicat.
ad S. Communionem.
34. Quibuscum ſenſibus ſumas §. Sacra-
mentum, veluti granum tritici ſemina-
tum in pectore tuo.
35. Qud mente ſuſcipias Dominum exulan-

tem in gabto cordis tui.

36. De convivio nuptiali Canæ, redubétivè
ad S. Communionem.
37. Qualiter ſuſcipias JESUM Infantem
perditum & recuperatum in Altari.
38. De epulo quod inſtruxerunt Domino
Angeli in deſerto, applicat. ad . Com.

39. Ad ſuſcipiendum Dominum cum tri-

umpho palmarum.

40. Comporatur diſpoſitio bona Joannis

cum diſpoſitione mala Judæ in cæna.
41. Qualiter communices in quadam cir-
cumſtantia S. Paſſtonis.
4². Qa-

441

43.

44

4 .]

6

denn AMN.
1
foru 6

lent .
Latle⸗

Hriumis

Oplan.

Seri-
ſnne.

rllr

el

inun
eri

Dmi .

C
n r. S

hoiti
l⸗

W ) ° (n a1
42. Qualiter communices cum licentia Tho-
maæ tangentis latus Chriſti.
43. De epulo z. diſcipulorum in Emaus, ad
ſuſcipiendum Dominum qud peregri-
num.
44. Quomodo excipias Dominum cum Mag-
dalena velati hortulanum animæ tux.
45. Lualiter ſuſcipias Dominum ut Regem,
utt ſponſum, ut Medicum, Ducem, Ju-
dicem, Paſtorem & Magiſtrum.
46. Qualiter ſuſzipias Dominum ut Crea-
torem, Redemptorem, Benefaktorem
Wσ Glorifccatorem.

47. Quomodo communices in omnibus feſtis

Domini.
48. Quomodo communices in omnibus feſtis
Sanctorum.
49. Quomodo concinnes alias Meditationer.
50. Quomodo ſumas §S. Sacramentum ceu

Meditationum aſſignatio ad
Dominicas & Feſta totius anni.
JANUARIUS.
eneychr? 47. g. 46. Mecditaticd
Etiphaniæ zy. Medi.
W L. 6⁶ Domini-

22* W o(S
Dominicæ infr. octav. Epiphan. 27. Med.
2. Dominica poſt Epiph. z26. Med,
3. Domin., poſt Epiph., 2. Med.

FEBRUARIUS.

Purificationis 17. Medit.
S. Mathiæ IS. Medit.
4. Dominica poſt Epipb. J. Med
Dom. Septuageſimæ 20. Med.
Dom. ſexageſimæ 3y. Med,.
Dom. Quinquageſ. yI. Med.

MARTIUS,

S. Joſephi II. 32. Medit.
Annuntiat. B. V. 1. Meditat,
I. Dominica quadr. 35. Med,
2. Domin. quadr. a. Med.
3. Dom. quadr. g4. Medit,
4A. Dom. quadr. Tg. Med,
Dom. paſſ. 2. Med.
Dom. Palmar. 29. Med

AbkRlILIS.
Zuo 406. Med.
aſchat. Dom, 3y. Med.

—

Paſehar.

,M

.

) °(S 243
FEaſchat. fer. 2. 22. Med'.
Paſebat. fer. 2. 24. Med.
Dominica Quaſimodog. a2. Med.
2. Domin. poſt paſeba. 22. Med.
3. Domin. p. paſeha. Y. Med.
4. Domin. p. paſcehba. 5. Med.
5&& Domin. p. paſcha. I5. Med.

Philippi Jacobi ag. atque etiam 19. Med.
Inventio S. Crucit zo. ſive etiam 4l. Med.
Apparitio Micbaelis. Ir. Med.
Angeli cuſtod. 3. Med.
Aſcenſio Dom. 47. ſive 46. 4. Med.

Domenige poſt Aſcenſ. 24. Med.
Penteoſt. Dominica ar. Med.

Pentecoſt. fer. 2. 20. Med.

Pentecoſt fer. 3. 12. Med.

Trinitatis 26. Med.
IUNIVUS.

Jobannis 25. ſive 32. Med.

Petri Pauli 9g. Med.

Corporis Chriſti Io6. Med.
Domin. oct, Corp. Chriſti zg. Medit.

LP 7 3. Vomin.

254 S) °(S

3. Domin. poſ pentecoſt. 22. Med.

4. Domin. poſt petec. 9. Med.
5. Domin. poſt pentec. 6. Med.

ULIUS.

Viſitationis B. V. 322. Med.
Magdalenæ al. Med.
S. Annæ 30. ſive I. Med.
6. Dom. poſt pentecoſt. 19. Med.
7. Dom. poſt. pentec. 7. Med.
9. Dom. poſt pentec. II. Med.,
9. Dom. poſt – I4. Med.
10. Dom. poſt pent. I2. Med.

AUGUSTyUOC.

Mariæ ad nives I. Med.
Tranifgurationis a2. Med.
Laurentius 34. ſive 45. Med.
Aſſumption. B. V. Io. Med.
Bartholomaus as. Med.
1I. Domin. poſt pent. 16. Med.

12. Domin. poſt pent. z25. Med.—
13. Domin. poſt pent. 3. Mecd
14. Domin. Poſt Penz. 2. Med.

SEPTEM.

6590 °(
SEPTEMBER.
Nativitas B. V. I. Med.
Mathaus gS5. Med.
Michael zz. Med.
15. Dom. poſt pent. 2. Med.
16. Dom. poſt pent. r. Med.
17. Dom. poſt pent. 5. Med.

18. Dom. poſt pentec. 15. Med.

OCTOBER.

S. Lucas aé. Med.

S. Emon Jud. ab5. Med
19. Dom. poſt pent. 20. Med,

20. Dom. poſt pent. 24. Mede

271. Dom. poſt pent. 25. Med.

22. Dom. poſt pent. 26. Med,
23. Dom. poſt. pent. 25. Med.

NOVEMBER.
Omn. Sanct. 20. ſive 4r. Med.

Martini 25. Med.

Præſentat. B. V. 1. ve 37. Med.

Catharinæz ar. Med.

Andreæ zs. ſive I9. Med.

25 5

24. Doininz.

250 ) °(S
24. Domin. poſt pent. 30. Med.
1. Domin. Advent. 37. Med,.
2. Domin. Advent. 34. Med.
3. Domin. Advent. a6. Med.

DECEMBER.
Conceptio B. V. 1. Med. W△
Eæxſpectatio B. V. 22. ſive 33. Med. Iheul
Tbomæ aa Med. Eckel
4. Domin. Aqv. 1o. Med. (ſſch
Nativitas Domin. 33. Med. §8. Pl
Srephani g5. ſive 4a9. Meg ſiann
Zoannis Evan. 2r. ſive go. Med. ee
Innocentium 1r. Medit. üiiſche

Domin. octavæ Nativ. 17. Meditas.—« Dn
. ADbffe
“

N meinem Buch⸗Laden findet ſich auch

des Verſetzers Philoſophia moralis
Theſauri. Theatre des vertus morales.
Eckel der Welt. Degout dumonde Fran⸗

tzoͤſiſch. Perfectio vitæ Chriſtianæ ex

S. Philippo Nerio. Cogitationes Chri-

ſtianæ, auch Teutſch: Chriſtliche Gedan⸗

cken auf alle Tag des Monaths. Hiſto⸗
riſcher Aus⸗Zug der Heil. Schrift von

Fleury. Blicker Chriſtlicher Wahrheiten.

Opffer des Glaubens und Lieb zum Heil.
Altars⸗Sacrament. Paſchal. de Veri-

tate Religionis Chriſtianæ. Effigies ſæ-
culi noſtri. Vier letzte Ding des Men⸗

ſchens. Oraculum prudentiæ. Com-
munions-Betrachtungen von
Gracian Teutſch.

MEDTTAIIONES
AD USUM
COMMUNICANTIUIM.

Cum

SACERDOTUM

Tum

LAICO 5RIM,

DouINEIS ET FENTIS
R 1ozi ANNI.

BALTHASARO GRACHANG

Soc. IESsO0 —
Sacerdote pridem conſeript
Idiomate Hiſpano,
Nunc primum latinè veddit«e,. N
ssseSSSEEce 8
Wirceburgi typis Marci Antonii Engmañ
Typographi Aulici 1744.

Sumptibus Lochneri & Mayeri Bibliopol.

Norimb. 1744.

O SBalance Q

Focus

14

13

12

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

Copyright 4/1999 VXyMaster GmbhH wwW.yXymaster. com

α