in pectore tuo. O quàm formoſum on;
recepiſti infantulum! cave ne elabatur im!
tibi;“ſed ineſeatus dulcedine præſentiæ & a
ejus ſuſpira, quèò citius recipias eum e.
denuòô: ſique non cognoviſti eum usque- mine
huc, ſtude eo frui in Communionibus ene
ſequentibus. 2 Zie
. 4 . onminn
Meditatio trigeſima ſexta. iud
De Convivio nuptiali Canæ, reductivè ad nek
S. Communionem. . ittan
I. ◻ÿi.Onſidera, quodſi in nuptiis aliis mum
redoleant omnia mundum profa- cheri
num,

lem e
chom.
Oum ir
eſtingl⸗

onis D.

Uim hu-
Nionibun
G
tbio⸗
kaletve⸗
leches
ini hups
rmolnn

elabatit
teelen?

id eun
UN ll⸗
mion

.

AD USUM COMIUNIOANTIUM. r/r
num, in hiſce redolent omnia curam
cœli. Attenta eſt præprimis devotio de-
ſponſatorum in invitando Salvatore: ſi-
quidem principia virtutis, progreſſus
ſpondent felicitatis. Nec obliviſcuntur
Matris ejus ſanctiſſimæ: quod eſt certam
facere ſortem ſuam. Afſſiſtunt etiam
Apoſtoli: quod argumentum eſt demon-
ſtrans charitatem deſponſatorum iſtorum;
quibus eſto quod deficiant vires, ſuper-
abundat animus. O Diſpoſitionem præ-
claram ſuſcepturi ESUM, eumque col-
locaturi ad menſam ſuam, pro conſe-
quenda miſericordia ejus! Creſcit de-
ſponſatorum meritum ex eo, quod no-
titiam haberent adhuc modicam Chriſti,
& experientiam nullam prodigiorum
ejus: non viderant eum adhuc operari
miraculum, meriti videre primum. *“
Memento, quisquis hodie excepturus
es in domo pectoris tui eundem JESUM

Dominum tuum, totum refugium tuum,

ſponſum & convivam nuptialem ani-
mæ tuæ; ut proſpicias tibi de totidem
Virtutibus, ac deſponſati iſti: Sirque ea-
rum prima fides vivida, conſequatur
charitas ardens, cum ſpe firmàâ, fore ut
H 2 con-

171 MEDITATIONES

convivium tuum operetur miraculum ſi-
mile.

II. Occurrit autem circumſtantia no-

tabilis, quòd defecerit vinum in medio
convivii, atque in vino ſignificata lætitia;
condimentum notiſſimum voluptatum
mundanarum: quod evanuerit in mo-
mento, relicto melle in labiis, felle in
cordibas. Deluſi convivantes iſti Canæ
à delitiis falſis & tranſitoriis, allaborant
in procurandis ſibi veris & duraturis.
Pro mediatrice implorant Matrem, viam
infallibilem ad conſequendas miſeratio-
nes Filii. Non dicuntur feciſſe vel mo-
ram vel verba, ad exhibendam neceſfſi-
tatem ſuam Dominæ huic; cui ceu cle-
menti ſufficit vel cognoſcere eam. Ac-
currunt ipſi ad Mariam & Maria ad IE-
SUM: qui ordo eſt procedendi legiti-
mus, appellantibus ad Tribunal mileri-

cordiæ. *Hodie Anima perinde deluſa R

& experta tantundem, accurre ad quæ-

rendam conſolationem cœleſtem, cujus

Promanat fons hic ex Altari: Vinum eſt
optimum, excellens indefectibilitate; &
licet videatur novum, eſt æternum. Re-
linque voluptates terræ falſas, prius quam
relicta

lum ſi

nia no⸗

n edio

leiti

hptuun
in mo-
felle in
Cunæ
orant
araruns
nileruio⸗
Velo.
jneil
cel dle
n. N.
a 1.
Wdi butr
1 ilel⸗

AD USUM COMMIUNICANIIOM. 17

relicta ab ipſis: memento permanentes
eſſe duntaxat eœleſtes, mundanas vero
deficere in medio ardoris; ſed nec ſatiare
guſtatas: Id quod ſolum præſtat epulum
hoc divinum.
III. Dominus ſemper commiſerens,
& commotus inſuper à ſupplicatione
Matris, initium dat miraculis ſuis divinis
juxta & remedüs humanis; aquam con-
vertens in vinum, ſive tædia terræ in
ſolatia cœli. Liquor erat generoſus,
veluti ſymbolum Sacramenti Hulus divi-
ni & veluti donum primitiale de manu
Salvatoris liberali: quamvis aliunde dona
Dei ſint nunquam non numeris omnibus
abſoluta. Cæpit unus & alter deguſtare
ſimul & deprædicare nectar miraculoſum,
quin jactet vel guttulam ejus. Degu-
ſtant omnes & omnes mirantur, conten-
ti ſummopere de convivio, propter ac-
ceſſionem eventũs adeo exoptati. * Per-
pende quàm mirabilior ſit favor, quem
exhibet hodie Dominus invitatis ad men-
ſam convivii ſui nuptialis, & quàm excel-
lentior convivii hujus ſit ſapor! Deguſta
& videbis, quam dulcius ſit vinùm quod
propinat tibi hodie. Illud equidem opus
H 3 fuit

174 MEDIIATIONES
fuit omnipotentiæ, iſtud opus eſt amo-
ris ejus infiniti: ibi ad depromendum
vinum, aperuit Dominus manum ſuam
validam, hic laceravit ſuum peéctus: ibi
impletæ fuerunt aquâ hydriæ, hic im-
plendi ſunt lachrymis oculi. Quodſi
tanti habuit ſponſs introduci à Rege in
cellam vinariam, ſive in officinam con-
ſolationum; quantò major videatur tibi
hodie gratia, effractas tibi fuiſſe ſeaturi-
gines perennes ſanguinis Chriſti. Acce-
de anima feliciſſima cum ſiti, & bibito,
donec inebrieris ab amore divino: Dic-
que tu cum Architriclino: O ſi fruita
eſſem longè ante häc mens! O ſi fre-
quentàâſſem inde ab initio vitæz meæ, &
multiplicatis vicibus, Sacramentum hoc
divinum!
IV. Vini adeo generoſi effectus, affe-
us erant devinétiſſimi erga auctorem.
Mox ut convivæ perſpexerunt, propalâ-

runt prodigium. Deſponſati vero viden-

tes ſe perinde impotentes ad demeren-
dum, ac obſtrictos ab inſolito munere
nupriali, correſponderunt repetitis erga
Chriſtum gratiarum actionibus, reliquo-
rum applauſibus: Et jure merito; ſui.
em

—

F ilio

dem
gucit
1n ten
mis
pro⸗
ſimi
rem
mæ
exlon⸗
ſgnir
mis:
digio
Præc⸗
eren
Cane
Vinum
un e
hE

Me⸗
li
H 4
Ppᷣ

amo⸗
endum

n WNamn
uS: di

hic in.
Qrodl
ege

n CONe

ur iibi
Venruti⸗
Acce⸗
bibi⸗
o: N.
ſi fmuil
Dlke
eck,
n oe

15,
Corenn
ropel

Viden⸗

AD USUn COMMONICANTIUM. 175

dem vinum adeo defœcatum, quod pro-
ducit lilia virginea, præconizandum erat
in terra perinde, ac in cœlo. Præpri-
mis autem Phœnizx puritatis, gratias agit
pro omnibus, compenſans fluentis puris-
ſimi lactis ſubminiſtrati filio ſuo, liquo-
rem adeo exquiſitum. * Supplicate ani-
mæ Dominæ huic, ut adjuver vos in
exſolvenda obligatione favorum tam in-
ſignium, gratiarum actionibus intenſiſſi-
mis: Neque enim ſatisfieri poteſt pro-
digiorum maximo gratiæ & amoris, niſi
præconiis ſingularibus. O ſi correſpon-
derent grates grati?! Quodſi vinum
Canæ iignorum Chriſti fuit primum;
vinum hoc Euchariſticum complemen-

tum eſt ultimum teneritudinis, trium-

phus amoris ejus.

Meditatio trigeſima ſeptima.

Qualiter ſuſcipias Infantem 3 ESUI per-

Dditum, G recuperatum in Altari.

I. MEtaberis, quàm afflicta remanſe-
. rit hodie talis Mater, absque tali
Filio; tantùm deſolata, quantum ſola:
Ipſa quippe ſolitudo mœrorem redup-

176 MEDITYATIONEGS
Plicat, quantò magis deficiente illo, qui
folatium eſſe ſoler perditis rebus omni-
bus. Et quid mirum, quèòd non poſſi
requieſcere Mater anxia; cùm absque
ESU non fſit centrum quietis, non fſit
locus conſolationi: Quid eſt enim in
cœlo vel in terra, quod ſupplere valeat
defectum Dei? Eſto quod verificetur

alibi: longè ex oculis, longè à corde!

Hic & contra in fontes diffluunt aqua-
rum oculi afflicti, quia non vident ama-
tum, quia deſtituti lumine ſuo. Tenera
eructat derelicta ſuſpiria, reclamantia
abſentem Deum. Cognoſcit probè or-
bata parens, quantum ſit diſpendium
ſuum; & proinde diligentiam adhibet
indefeſſam, ad perquirendum dulcem
Natum. * Perpende Anima, quodſ
perdere ESUM duntaxat ex oculis, tri-
ſtitiam cauſat tantam in Matre ejus; qua-
lis ſufficiens erit dolor, ſiquando per
diſpendium gratiæ exulat ab anima! Er
ubi non fueris infelix adeo, deplora ſal-
tem abſentiam ejus cauſatam à tepiditate
tua: Ocyus propera alis deſiderii ad quæ-

rendum JESUM; elapſum revoca ſuſpi-

riis, nec precibus parce nec lachrymis,
donee

4
donen
ſec
inven
in

ſnd

I
Mare
dele
mytri
inceck
len
noſtr,
Eic P
OIm4
Muüind
nfali
urs

NoN
mind
ker

carna

lo, n
omni
hoſti .
Den
NonH
eninn
e Vier
ifcelul
corcel
t aqud-
nt am.
Tenett
Pmmmtt
robe .
encin
Gulcen⸗
Cra
Elss, I
ſn
10 4
4 t.
lora 1
epictin
ade⸗
cah

Prynͤ,
Gee

AD USUM COMUNICANIIUM. 1y

donec reducas eum: Sique Beata Virgo
nec cibum capit nec ſomnum, donec
inveniat Deum ſuum; inventus tibi ſit
in cibum & ſomnum contemplationis
ſanétæ.
II. Egreditur inveſtigans Virginea
Mater in Filium ſuum divinum, tam
deſideratum quam amatum; non quærit
eum adinſtar ſponſæ in lecto quietis, ſed
myrrham inter amaritudinis. Gemens
incedit ſolitaria turtur, dilectum quærens
abſentem: Audita eſt vox ejus in terra
noſtra, quia venit tempus mortificatio-
nis & mœroris. Balans errat ovis can-=
dida, ſollicita de Agno Dei, quem jam
olim devorare voluit Herodes lupus ſan-
guinolentus. Percontata in vanum, pro-
inguos inter & notos, qui ejus debebant
adere notitiam, accurrir denique ad
Templum: nec in vanum, quia invenitur
infallibiliter filius bonus in domo boni
Patris. * Edocere Anima diſciplinam
iſtam, & modum inveniendi DEUM:
non occurret tibi in ſtrepitu platearum,
minus in tumultu compitorum, nec in-
ter amicos mundanos vel propinguos
carnales; ſed in templo, quod domus eſt
H 5 Oratio-

1 7% MäDIYATIONES

orationis: Sit Eccleſia ſcopus tuus, per-

quire )ESUM in tabernaculo: ibi enim-

Vero incluſum tenet eum amor. Lachry-
mis compara gaudia, & dolore ſolatium:
Revoca eum ſuſpiriis, revocatum ſtringe
amplexibus. R.
III. Ingreſſa Virgo templum, in me-
dio Doctorum detegit Sapientiam Patris:
qualis lætitia compenſatio eſt ei abun-
dans perpeſſi doloris: Beati enim qui
lugent, quia conſolabuntur. Lachry-

mas deterſit Auroræ ploranti exoriens

Sol: Recefſſit Diluwium illud plancts, ad
apparitionem arcus pacifici: Invenire

quippe Deum, gaudium eſt ingens, deſi-

deranti quantum agnoſcenti eum. Co-⸗

gita, quot exceperit fortunata Mater fi-

hum receptum amplexibus? Quoties ad-
ſtrinxerit eum pestori, dicens cum

ſponſa: Faſciculus myrrhæ fuit mihi di-
leétus meus per litus, nunc manipulus

eſt forurn recuperatus, intra ubera meg

commorabitur! Triduum inſumpfit,

donec inveniret eum; & in hoc tridqduo

trecenties ſuſpiravit, flevit, luxit & ora-
vit. * Memento Anima, quod non ſtet

tibi tanti invenire Dominum iſtum; A
quia

1, pel
dienin.
Luchry⸗
Cohntum
mingt

ine.
n Purs
ei dhun⸗
Günn l
Laen.
exorien
uctis 1
veni
enb, el
ſll,
Metert⸗
volies
dend A
7 mihi ⸗

Mnnipen

benn e dis affectuoſi, paſſibus redit nunc gigan-

100 II
ni ⸗
Aumk

AD USUM COMMUNIOANIIUN 179

quia dummodo velis, habes eum preſtè,
ſemper in Altari, ſemper ad manum,

imo ad os. Neque tamen vellem, ur

ipſa facilitas inveniendi, occaſio foret
non æſtimandi, nedum perdendi eum.
Recipe eum hodie cum affectu & teneri-
tudine ſanctiſſimæ Matris ejus, defige
in eum labia tua. Non modo concedit
tibi adorare, ſed & comedere; non mo-
do amplecti, ſed & deglutire ſe. Cuſto-⸗
diens cuſtodi eum incluſum pectori, re-
petens cum ſponſa: Faciſculus myrrhæ
eſt mihi dilectus meus, inter ubera mea
commorabitur: commorabitur in intel-
lectu meo, in voluntate mea; illo con-
templante, iſtà exardeſcente.
IV. Fuit nullo non tempore B. Virgo
grata perinde ac gratioſa: Aliud nunc
intonat Deo Canticum novum, quod
reſtituiſſet ei noviter IESU M fuum
amatum. Quæ venit advolans alis cor-

tæis, in laudes abyſſi miſerationum divi-
narum: Congratulatur ſibi cum Angelis
de ſorte fua ter beata, inveniſſe gratiam
gratiarum, earumque fontem indefecti-
bilem. O quàm ſollicitè obſervabit im-
H 6 poſte-

186 MEDIIATIONES
poſterum infantem divinum, non dimit- a
tens eum ex oculis, ipſumque pericu- cen
lum perdendi eum denuò, prævertens t
maturè per gratitudinem. * Anima, m
quæ inveniſti hodie in Altari eundem
hunc Dominum, ſtipatum animabus pu- 6
ris alternatim cum Angelis: circumda- n
tum Cherubinis perſpicacibus, nedum ijun
Dodoribus ſubtilibus: quæ conjundtum cxii
tibi habes in peétore Infantem divinum; Mro
perpende quæſo, qualia intonare debe- æe
res cantica, quales rependere grates? mo
Agnoſcatur ex gratitudine appretiatio in qu-
venti. Cave ne perdas eum interato: b
cum diſcrimine perdendi eum perpetuè, prx
cuſtodi eum ſollicitè in corde tuo, quia Lell
totus eſt theſaurus tuus: cura, ne por-

Prde
sam aperias culpis, furaturis eum. . R
Meditatio trigeſima octava. eb

.
De Epulo quod inſtruxerunt Domino An- . gu
geli in deſerto, applicativè ad Sacra-
mentum.
I. Onſidera, quomodo ſecedat Chri-
ſtus ſummum Bonum noſtrum A
tumultu mundi, vacaturus Patri ſuo
. æterno.

dimi
ericl.
Evertene
Ahümn,
elngen
bus Nr
cummer
nedun
unctun
vinwm,
e gebe
lt 1
Nteradt
Apenh

, Jri

N..
0 ,
Saere

4D USO ConIMUNCANTIUM. 181
æt⁸εrno. Jejunat diebus quadraginta, do-
cens nos orationi aſſociatam mortifica-
tionem, veluti duas alas, quibus evole-
mus in regnum DEI. Quantum eſcàâ
materiali caret corpus, tantum ſatiatur
ſpiritus conſolatione divina. Verùmo
quam præclara eſt præparatio, ac con-
junctio devotionis & jejunii, deſerti &
coœli, aſperitatis & contemplationis; ad
promerendum epulum, qu d mittit Pater
æternus, quod afferunt Angeli viventibus
more Angelorum! * Diſce Anima,
quod divinus tuus Magiſter docet te ip-
ſo opero: neceſſe habes diſponi cum
Præmunitione iſta virtutum, quatenùs
accumbas menſæ delitiarum ejus. Fuge
procul ab hominibus, ut fautores inve-
nias Angelos: Converſatio tua ſit in cœ-
lis, quia cœlorum nutriris pane: Privare
cibis terreſtribus, quo magis epulum
guſtes cœleſte. Mageum habeas benepla-
citum in ſolitudine, in o atione, in mor-
tificatione & aſperitate vitæ, ut fruaris
cum guſtu convivio hoc divino.
II. Verum non modo præmiſit Chri-
ſtus epulo cœleſti tot dierum jejunium,
ſed & reportavit tres viéctorias illuſtres,
H 7 de

,32 MEDIIATIONE9S
de tribus inimicis maximis; docens nos
vincere, antequam comedamus, antequam
communicemus. Præcedat pugna vi-
Gtoriam, victoria triumphum: Victa
jaceat caro cum eſculentis ſuis, mundus
cum divitiis ſuis, & dœmon cum ſuper-
bia ſua: Triumphet vita noſtra tota, de
gula, de avaritia & de ambitione. Eo-
quod non admiſit Dominus epulum de-
luſorium dœmonis, meritus eſt miniſte-
rium reverentiale Angelorum. Offere-
bat ille lapides pro panibus, offerebant
iſti panes pro lapidibus. Merito accum-
bit menſæ Regiæ Angelorum, qui vicit
Reges. * Reputa te hodie invitatum in
defſerto mundi hujus ad panem ccœli:
Accumbes menſæ Regiæ, ſed vide, an
viceris Reges, vitia tibi dominantia:
Ne accedas cum compedibus captivi,
menſæ libertatis filiorum Dei. Qui co-

meſturus eſt cum Deo & ipſum Deum,
non accedat eſuriens fercula mundi: Non

deguſtabis panem Angelorim, quisquis
Venies prægravatus lapidibus Sathanæ.

III. Sentit Filius Dei famem quâ ho-
mo; at Pater æternus, qui miſit gon⸗
dam

ens n0
Becuumn
gnn N⸗
Grc
mundus
ſupet⸗
Otu, &
8 Bo⸗
umn de⸗
ninitte⸗
Ohere⸗
ejeban
ACCunr⸗

i Gict

tumin
cceli:
e, A
numia!
Apoi,
Ni (0
Deum,
:Non
visgos
,

. ucn

4D USUM COMMUNICANTIUM. 183

dam Prophetæ ſuo corvum, deputat &
hodie miniſtros ſuos alatos, qui deferant
cibum Filio ſuo perdilecto. Quale fue-
rit eſculentum, non exprimiur, tuæ
relictum contemplationi. Certum eſt,
non fuiſſe inferius Angelico manna, ut-
pote ſubminiſtratum interventu Angelo-
rum: Atque non liberalem minus præ-
buiſſe ſe Patrem divinum, filio tam fa-
melico & tam amato, quàâm ingrato &
prodigo filio. Verùm quantumcunque
opiparum fuerit epulum hoc Angelorum,
nec tamen in comparationem venire
poteſt cum epulo, quod offert tibi
ipſe Angelorum Dominus: convivam
elegit te, cui ſe ipſum dat in eſcam. *
Perpende, quàm lætus aflediſſes lateri
Domini in deſerto, quàm avidus come-
diſſes panem illum ſubmiſlum de cœlo;
exſtimula igitur fidem, & perſpicies,
quòd eundem hic præſtèò habeas Domi-
num; cum ipſo & ipſum comedas, con-
vivatorem & convivium. O ſi comede-
res eum tam eſur ipſius, quàm eſuriens
eſt ipſe cordis tni! Memento, cibum
eſſe cœleſtem, manducandum cum cœ-
leſti appetitu; more Angelico, quia An-
geli

784 MEDIIATIONES
geli miniſtrant eum, invidentes tibi ſor-
tem tuam.

IV. Gratias retulit Chriſtus verè filia-
les illi, qui tam bonum probaverat ſe
Patrem: æternas æterno, & adæquatas
ſume liberali. Oculis ſuſpexit ſicut aliàs ESI
in cœlum, & obtutum mentis defixit in puſil
manus beneficas Datoris & Auctoris Giuntn
omnium; celebrans benignitatem juxta kinn
& potentiam ejus. Intonavit hymnos, mis
continuatos deinceps à choris angelicis, coc
impendentibus omnes vires & facultates ltaänte
ſuas, in deprædicando beneficio de que tum
Participaverant omnes. * Imitare & Ani- D
ma Dominum iſtum, in agendis gratiis pro Dehit
gratiis tibi collatis; Patrem laudans æter- (
num, quod habuerit & refocillaverit te let:
ſicut filium. Inceſſanter reſonent cantica in de
benediétionum ex ore illo, cujus epu- i ſ.
lum fuit Verbum æternum: eructet cor de
tuum verbum bonum, & loquantur labia llke
ex abundantia cordis: prodant omnes on;
facultates animæ tuæ vigorem, quem totun
ſuxerunt ab edulio hoc divino, nan

inno⸗
Medita-

AD USUM COMUNICANTIIUM, 185

ſtian. Meditatio trigeſima nona.
Ad ſuſcipiendum Dominum cum triumpho

ZIm. .
ee fn. palmarum

Wem e I. Bſerva, quomodo egrediantur hu-
legouns miles, ad excipiendum humilem
etd JESUM: pauperes pauperem, infantes
etn puſillum, & manſueti Agnum. Egre-
luctos qiuntur cum ramis olivarum, progno-
aum ſtizantes pacem, & victoriam cum pal-
Vmnce, mis. Non egrediuntur divites, retenti
neleic à compedibus auri; non fuperbi, idolo
Nulm litantes ſuæ vanitatis; ſed nec guloſi, quo-
dee rum Deus venter eſt: Soli igitur qui
N. humiles, palmam tollunt ſimul & cœlum.
ishro Deſtituti ſtratis pretiosis, expandunt per
Eet. ſolum pallia, quibus Dominus inambu-
vettte let: quia ſæpenumero plus donant Deo
cuid in paupere qui habent minus, & mundo
s eh- in faſtu qui habent plus. Perficit Deus
etet Iaudem ſuam ex ore infantium, qui cum
Uru lacte in labiis eloquuntur veritatem, ab
olede Omni adulatione alienam: Eatenus ut
en totum iſtum Chriſti triumphum compo-
nant & adornent humiliras, paupertas,
innocentia, candor & veritas! *O Ani-

W - dem pectore
eb ma, quæ exceptura es eun pe re

186 MEDIYAYIONES

Dominum, procura eum excipere cum
ſimili triumpho virtutum: Neque enim
eſt diſpoſitio magis congrua humiliatio-
ni alicujus Dei humanati; ac humilitas
Apoſtolorum, ſimplicitas plebis, man-
ſuetudo aſini, innocentia infantium, pau-
Pertas piſcatorum.
II. Quis eſt iſte, qui ingreditur cum
ſequitatu adeo ſtrepitoſo, interrogant
ſuperbi? Et humiles, qui noverunt eum
melius, reſpondent: JESUS eſt Naza-
renus! Sed reſpondeat Propheta regius
& dicat: qui venit inſidens pullo alini,
inthronizatus portatur ſuper pennis Che-
rubinorum. Reſpondeat Sponſa Canti-
corum: Candidus iſte per innocentiam,
& rubicundus per eriraem electus
eſt ex millibus. Pronuniciet Doctor Gen-
tium Paulus: Iſte cui obſequuntur po-
Puli, adoratur à choris Angelicis. Elo-
quatur Iſaias: qui incedit circumdatus à
turba puerorum, Deus eft terribilis exer-
cituum. * Interroga & tu Anima, quis
eſt iſte Dominus, qui ingreditur hodie
Per portam pedctoris mei, triumphum
agens de corde meo? Et reſpondentem
audi fidem: Iſte qui venit incluſis ho-
12)

40

ſir, l

upit
Velarm
dum;
ſte,
idem
eræ.
6
claman
kun e⸗
gualira
kum
bomp

(i

III
Smire
Ais!
g;
volu
Penet
oce;
MNt
Darn
Paltr
mi
les te

re cn
le enim
ülatio⸗
lomnilins
8, Iin.
I Dar.

r cu
mogent
nt eum
Nerr
regi
lo ol 1
16e
Ci.
ntiam
lecw
Ger⸗

AD USUM COMMUNICANTIIUM. 187
ſtiæ, Deus eſt ille immenſus, quem non
capit Univerſum: Iſte qui venit ſub
velamine ſpecierum, ſpeculum eſt luci-
dum, in quo contemplatur ſe Pater:
Iſte, quem adorant facultates animæ tuæ,
idem eſt cui famulantur hyerarchiæ ali-
geræ. Quodſi populi quin noſcant eum,
obſequuntur ei adeo reverenter, ſi ac-
clamant ei infantes inſcii; tu qui noviſti
eum ex relatione fidei, cum omnibus
qualitatibus ſuis divinis; quanto excipias
eum cum applauſu majore, quanta cum
pompa colloces eum in throno cordis
tui!
III. Commovebatur civitas tota, aliis
admirantibus triumphum, acclamantibus
aliis? Commoveantur pariter interiora
tua: admiretur intellectus, exardeſcat
voluntas: redundet cor tuum gaudio, &
penetralia tua teneritudine: Det lingua
voces, dent palmæ plauſus. Ibi ſter-
nuntur in ſolo pallia, hic expandantur
dilatatæ vibræ cordis tui: Ibi ventilantur
palmæ coronatæ, hic attollantur palmæ
victorioſæ de ſubjugatis paſſionibus, ra-
mi pacis interioris. Relinquunt lacten-
tes tenelli ubera matrum, linguis belbu-
tientibus

198 MEDITIATIIONES

tientibus acelamantes Creatori ſuo; re-
nuntia & tu uberibus novercalis terræ,
ac converſus ad Dominum exſolve labia
dicens: Benedictus eſto Rex & Domi-
nus meus, qui venis triumphans in no-
mine Domini; tam acceptus viſceribus
meis, quam deſideratus cordi meo:
Triumphum age de anima mea, & de
omnibus facuitatibus ejus, conſecratis
hodie ex integro applauſui & obſequio
tuo.
IV. Sed eheu! fuerunt tot, qui Chriſto
acclamarent, qui reciperet eum nullus;
non fuit qui offerret ei vel angulum do-
mũs, vel buccellam menſæ ſuæ: Evanuit
applauſus totus cum vocibus, non pro-
divit in opus. Derelinguunt eum in ne-
ceſſitate, qui aſtiterant ei in triumpho;
in momento non comparuit amplius vel
infans: Ita quippe dilabuntur in puncéto
favores hominum! * O quam exoptata
ſe offert tibi occaſio Anima mea, acce-
dendi & offerendi Regi tuo tenue tugu-
rium tuum! Suſcepiſti eum cum applau-
ſu, famulare ei cum perſeverantia. Offer
ei domum tuam; & ipſe tanquam Rex
magnus, non tam ſibi quàm tibi prori
ebit

40 1

epitde

1e g l
kiwuig
roror
rokani
guutu,
o eum
Procon
Iui ex
Kedue

M

. Cnze

4

N.

l il

er

g
edhs
noli
dem
Plarur
robe

AD USUM COMMUNIOCANTIUM 199

o; . debit de ſuſtentatione & cibo; collocans

terre,
we lbie
Dom.
8 in .
ſcenbis
i meo!
„ & Ee
lecratis
bleqio

Chrito
nullus;
lum.
Evenekt
n Pt. 0
zin be⸗

mmpho .J

lius ve
unde
oplatt
cce
p al⸗
0
in her
Mlt⸗
ſi

te ad latus ſuum, & loco lactis quod

reliquiſti infantilis, propinans tibi vinum

virorum fortium. Os clauſum delitiis
profanis, aperiatur laudibus divinis; pro-
ſequatur lingua comedens eum, exaltan-
do eum; & correſpondeat ad guſtum
Prœconium juſtum. Cave ne ſis ex illis,
qui excipiunt eum hodie triumphalem,
& educunt cras crucifigendum.

Meditatio quadrageſima.
Comparatur diſpoſitio lona Jonnni, cum
diſpoſetione Fte Cæna
VPaomini.
I. /Editaberis, quàm malè diſpoſitus
accedat Communioni ſacræ Judas
& quàm benè præparatus Joannes. Infi-
deli illi & proditori ejecit cibus ſacer
viſcera: Joannes dilectus & diſcipulus à
Magiſtro ſuo individuus, paſcitur ſupra
Pectus ejus. Occœcatus ille ab avaritia,
molitur projicere panem Angelorum
dœmonibus: oculatus oannes contem-
platur eum obtutu aquilino, perſpiciens
Pprobè pretium ejus infinitum. Irrequie-
US

190 MEDITAIIONES
tus Judas epulum permutat inæſtimabiie
cum vili lucro, convertens favorem di-

vinum, in ingratitudinem plùs quàm

inhumanam: requieſcit Joannes reclina-
tus ſupra pectus Magiſtri ſui, velut in
centro ſo. * Perpende, quàm ſæpè
proceſſeris ad ſacram Communionem
adinſtar judæ, quàm rarò adinſtar Joan-

nis: quàâm implicatus bonis terreſtribus,

quàm addictus voluptatibus immundis;
cum animo proditorio, permutandi pro
contemptibili lucello, pro vindicta dete-
ſtabili, pro delectamento ſordido, the-
ſaurum cœli, Agnum Dei, lætitiam An-
gelorum. Emendare impoſterum, ſa-
tagens accedere, non ad modum Judæ
perfidi, ſed ad modum Joannis ponde-
rantis gratiam Dei ſui: Agnoſce tuam
felicitatem & muneribús fruèêris inenar-
rabilibus.
II. Egreditur Judas per oſtium, poſt-
quam incluſerat Agnum Dei viſceribus
ſuis immanibus; cœlum permutans cum

inferno. Non requieſcit ſieut Joannes;

neque enim quies e
ſed diſcurrit vendituru
cipibus Magiſtrum ſi

lla cum peccato;
cerdotum Prin-
„ex diſcipulo
Do-

Domi
ne
corm
Profo
is,
vend
mihi
kelon
ug,
Undign
Deccat
Morig
tes ej
Ubban
linure
E ude
Mrodit
Animnd
(uantu
Omnig.
Wors
dins
eüm v
dior,
eput
Atur

tiemabit
Otemn d⸗
ds Gin
reclinr.
Velur i

n ſe

Unionen
kar ſon.
eſiribus
ivndis;
ndi o
chrcee
ido, e
iam
rum, N.
m jun
PoN
gſce
is inenn

um, 9
iſceld⸗
vnns
om
1heeli

1

AD USOM COMMUNICANIIUM. 191
Domini electo, factus ductor adverſario-
rum ejus. Divertit ab amicis optimis &
commiſcet ſe peſſimis inimicis. In tam
Profundam prolabitur abyſſum perditio-
nis, qui delabitur à faſtigio tam alto!
Quid vultis mihi dare pro homine illo,
vendam eum vobis pro minimo; date

mihi quod vultis, & erit veſter! Atque

reſpondebant inimici, quanticunque em-
ptus, ſemper eſt carus. * Recole mente

indignabunda contemptum incredibilem

Peccatorum erga Deum; & quanto mi-
noris æſtiment eum ac valer, præferen-
tes ei delectamentum vile, nedum Bar-
rabbam quendam, idque quotidie. Ima-
ginare tibi Anima, quod appropinquan-
te Juda, dicas ei: Vendas eum mihi
proditor, & dabo tibi in pretium cum
anima vitam: dabo tibi quantum habeo,
quantum ſum: quia Deus eſt meus &
omnia: perſpectum habeo, quanti ſit
valoris & quanti momenti pro me. Re-
dime eum quanti plurimi, & comede
eum veluti panem emptitium, qui ſapi-
dior, aut veluti furtivum; qui dulcior
reputatur. Non habes quo emas eum?
Datur tibi gratis: Venite & emite abs-
que

19²¾ MEDITATIONES
que argento edulium inæſtimabile! Ve-
rùm cave, ne retrovendas eum pro
pretio indigno voluptatum tuarum; ne
redeas ad vomitum peccatorum tuo-
rum.
III. In comparationem voca infinitam
bonitatem Salvatoris, cum maxima in-
gratitudine Judæ; illius manſuetudinem,
cum iſtius ferocia. Venit Judas in hor-
tum, antea progerminantem flores, nunc
ſpinas. Factus dux carnificum, malos
inter eſt peſſimus. Appropinquat Chri-
ſto corpore tenus, quando recedit ab
eo longiſimè ſpiritu; atque impuden-
tiſſimo auſu vultum deoſculatur divinum
labiis immundis. O malè delibatam,
turpiſſiméque fœdatam maxillam, in
quam reſpicere deſideram Angeli! Non
denegat ei genas ad oſculum, qui paulèò
ante tradiderat ei corpus in epulum: Non
averſatur labia ejus, qui jam depoſuerat
ſe in viſcera ejus; imo cum manſuetudine
agnina, vocat eum amicum; id quod de-
buiſſet emollire inflexibilem adamantem,
& efferatam cicurare tigrim. Verum 6
duritiem pectoris obſtinati! Amice ait,
ad quid veniſti? Non ſcivit, non habuit 4
quod

41
gvodr
gnis
Anitna
vonten
ſlcipi
An ve
Ahime
des ei
ſcenn,
Num in
Ron
leguc
Venias
1 ca
lum t
lod cl
ſdvine
leveren
el, .
anſue
Iy.
lum lie
egd
fies⸗
micis
Projie
Laritan

Ve.
Pro
m) de
in fuo⸗

bitan
ima in.
dinem
in hor-
hune
elos
1 Ch,
ecit
el⸗
unm

AD USU COMMUNICANTIUNI. 16;
quod reſponderet ei judas. * Reſponde

tu quisquis accedis ad communicandum:

Animadverte, quomodo JESUS per-
contetur te: Amice ad quid veniſti, ad
ſuſcipiendum, an ad vendendum me?
An venis animo Joannis incorrupto, an
animo Judæ proditorio? Quid reſpon-
des ei? quid dicit tibi conſcientia? Con-
ſidera, quòd eundem hic habeas Domi-
num in hoſtia, quem ibi in horto: quem
non modo accedis deoſculari, ſed &
deguſtare, ſed & manducare. Cave ne
venias ùt inimicus, ſed ùt amator: non
ad capiendum, attamen ad incarceran-
dum JESUNM cordi tuo: non ad injicien-
dos collo manibusque funes proditionis,
ſed vincula amoris. Satage accedere cum
reverentia affectuoſa, & cum gaudio fi-
deli, ad accipiendum & aſportandum

manſuetiſſimum Agnum.

IV. Non perſolvit gratias poſt Cœ-

nam ſacram, qui manducavit eam ſacri-
legè; quomodo poterat eſſe gratus, qui

fiétus? Cibum vendit amicorum ini-
micis infenſifſimis; id quod erat panem
Projicere filiorum canibus rabioſis, mar-

garitam pretidſiſſimam immundiſſimis

I porcis

194 MEDIIATIONES

porcis. Verùm inſpiciendus venit rei
exitus! Ipſemet dictavit ſibi pœnam,
factus carnifex corporis, qui carnifex
erat animæ ſuæ; Mortem hauſit ex pane
vitæ, viſcera effundens impura, in pœ-
nam Communionis ſacrilegæ. * Con-
ſidera, quomodo fuerit punitus primus
communicans indignè, temeritatem lu-
ens vità uträque; ſit proinde caſtigatio

ejus tua cautela: Stude gratitudini, ur

habeas veniam: exſolvatur tuum guttur
in debitas laudes, nequando conſtringa-
tur laqueo ſuſpenſionis: labia ſignata in
maxillis Chriſti pacificis, explicentur
in cantica gratæ devotionis, qua die
communicas: Ne arreptâ portâà pro-
rumpas ſtatim foras cum Chriſto in pe-
Sore, adinſtar Jjudæ; ſed proſtratus
humi perdura in contemplatione, adin-
ſtar diſcipuli amati.

Meditatio quadrageſima prima.
4 una.
Qualiter communices in quadam circum-
ſtantia ſacræ Paſſionns.

1CQnſdera quomodo Chriſtus Do-
minus noſter, in nocte illa me-
mora-

nit 1
enam,
Curbiken
EX Pane
in e⸗
4 Cor.
Primns
lem Ir
ſtigetio
dini, u
8 uru
alkringr.
goara I.
Hem
ti 0
o in be⸗
roſtrenn
ne, r

primt

j lifenn

AD USUM COMMUNIOANTIIUM. 19 5

morabili abſceſsůs ſui, anhelans manere
cum hominibus, & deſiderans perpetua-

re memoriale paſſionis ſuæ; invenerit

modum ſatisfaclendi utrique, & memo-
riæ, & affectui ſuo. Æternum proinde
reliquit amorem & dolorem ſuum in
Sacramento hoc mirabili, ut compen-
dium eſſet beneficiorum, commemora-
tio paſſionis ſuæ. Quare commendat
omnibus frequentantibus illud, renovare
memoriam ejus quod nos amaverit, ſimul
& ejus quod pro nobis fuerit paſſus. *
Accede quisquis communicaturus &
ſumpturus es Deum & Dominum tuum
Euchariſticom, amorem inter & dolo-
rem; deguſtans eum ſapidum inter tæ-
dia ſua, ad majus delectamentum tuum;
dulcem inter amaritudines, inter ango-
res delitioſum; quantò viliorem factum
pro te, tantò venerabiliorem ribi. Con-
templare eum in quadam circumſtantia
ſacræ paſſionis ſuæ: ſumens eum, mox
rigantem ſanguine hortum, & grati
animam tuam: mox captum & ligatum
funibus diris odii, ſed & arétis vinculis
amoris: mox veluti florem campi rubi-
cantem ex reflexu vultůs colaphizati;
12 qua-

196 MEDITAIIONES

quatenùs progerminarent ſimul roſæ ge-
narum, eum ſpinis temporum. Con-
templare eum alia vice alligatum colum-
næ, veluti terminum poneret, non plus
ultra amandi & patiendi: Laceratum ejus
corpus flagellis, & redundans ingenti
diluviò ſanguinis, ex tempeſtate dira
criminum tuorum: Jam illuſum ab ho-
minibus, deſideratum Angelorum: Con-
ſpurcatum ſalivis impuris ſpeculum ſine
macula, in quo contemplatur ſe, & com-
Pplacet ſibi Pater æternus: Jam bajulan-
tem ſuper humeros arborem ſupplicii,
velut alter Iſaac ligna ad ſacrificium
ſuum: Denique exaltatum in Cruce, cum
brachiis ſemper apertis ad veniam, &
alligatis ad pœnam; cum affixis plantis
expectantem te pede firmo, & inclinan-
tem caput, ad vocandum te indeſinen-
ter. Hunc in modum commemoratio-
nem facies teneram paſſionis ejus ama-
Tæ&, quoties communicas, mediante
Compaſſione tua affectuoſa.
II. Stimula deinde fidem tuam, tuâm-
que attolle contemplationem: qualiter
idem Deus & Dominus realiter & verèê,
qui patiebatur ibi in illa quam meditaris
cir-

voſe ge⸗
Con.
ncdlum⸗
non lt
tum eis
ingen
kate Enn
n ab ho
n: Con-
lomn ſe
Acol
ſuppich
ctifcum
Uce, cun
am, 0
Pacns
zaclimnn⸗
delner⸗
morai
Us M-
ediante

win
Opalte
& vele,

nelius
l⸗

AD UsSUI COMMUNMICANTIIUM 197
circumſtantia, exiſtat hic perſonaliter
ſub Sacramento quod ſumis; quod idem
ESUS Bonum tuum unicum, qui con-

ſcenderat Calvariam, includatur pectori

tuo. Conſidera porrò, ſi fuiſſes ibi præ-
ſens cum fide quam modo profiteris,
cum cognitione quam tenes, in occaſio-
ne quam meditaris, in ea quam recolis
circumſtantia; quanto cum affectu accur-
riſſes Domino tuo, etiamſi prorumpen-
dum tibi fuiſſet per medium carnificum
illorum immanium! quantaâ cum teneri-
tudine fuiſſes ei collocutus! quales cum
eo miſcuiſſes ſermones! quomodo eum
fuiſſes amplexus! quomodo commiſera-
tus ejus de omni eo quod patiebatur pro
tel quomodo redegiſſes eum in gremium
tuum, & aſportaſſes ſubductum crudeli-
tati tormentorum, reſtituendum quieti
in penetralibus tuis! * O Anima, cum
ſcias ſicuti credis, quòd Dominus iſte ſit
idem ac ille, fac idem hic, quod feciſſes
illic:; memento, quod adventes adhuc
opportund. Imaginare tibi communi-
cans, quod veniens ad hortum abſter-
gas ei guttas ſanguinei ſudoris membra-
nis cordis tui; quèd delata ad colum-
. 13 nam

198 MEDIIATIIONES

nam ſuſtollas in brachia, exſolutum funi-
bus; quèd obliges ei vulnera, inſerendo
cuilibet fruſtulum cordis tui: Puta quèd
in finu recipias eum coronatum, pun-
gentibus licet ſpinis; quod colloces eum
in thronum peétoris tui, quèd transfe-
ras eum de brachiis Crucis, ex qua pen-
det in anguſtia ſumma, ad viſcera tua,
ut requieſcat. Communicabis una vice
in horto, altera penes columnam, hodie
ad amaram viam crucis, & cras in mon-
te Calvariæ, devotionem ſuccendens
mediante fide.
III. O quanti æſtimaſſes aſtitiſſe om-
nibus illis actibus redemptionis tuæ mi-
ſerandis! O quàm gaviſus fuiſſes de ſor-
te tua licet amariſſima, ſi interfuiſſes oc-
caſionibus illis omnibus, in quibus patie-
batur Dominus! O ſi adfuiſſem, exciamas
iteratò, cum affectu quem foveo, in acti-
bus illis paſſionis tam doloroſis! Sed ani-
madvertas, quod venias adhuc tempeſtive
ſatis: Præſtò hic habes Dominum, qui
patiebatur ibi; non quidem ſentientem,
ſed exhibentem dolores, ad excitandam

comiſerationem tuam: Sique ibi videns

eum indutum veſte alba, & explolum
2

dd or
Non
prole
tante
man
Vidi⸗

dicen

home
el5
lor &
eum
rubba
ler
1,
4
iſti
Olude
Reren
dam
eer

ie rep
Pdko

fdr
Cu
VoOre
üSe
Inyn

AD USUNM COMNMAUNICANTIUM. 199

ab omnibus veluti amentem, dixiſſes:
Non eſt, ſed Sapientia æterna: Sique
prolapſum ad pedem columnæ, & volu-
tantem ſe in ſtagno ſanguinis, extenſis
manibus juviſſes eum reſurgere, ad in-
vidiam opprimentium eum: Si audiens
dicentem Præſidem ex cancellis: Ecce
homol inclamaſſes dicens: Bonum meum
eſt, Sponſus meus, Dilectus meus, Crea-
tor & Dominus meus. Et rejicientibus
