ejus: animum ejus obruebat gaudium,
humilitatem ſtupor. Faventem videt
ſibi Regem, qui tam malè faventem ha-
buerat naturam: Exſpoliatum novit ſe

fortunis, progeniem principis infenſi,

derelictum quà pauperem, & neglectum

quàâ exauctoratum; claudum corpore, &
lapium

/

114 MEDITYATIONES 4
lapſum animo, tot cum humiliationibus, geren
quot cum defeétibus. Conversâ poſtea yfn,
mente ad magnitudinem Regis, compo- Il.
ſitam ſuæ exilitati: dicebat, an ſedebo (ez
ad menſam regiam, qui non habeo kente
buccellam panis ad ſedandam famem? pp
Excipiat Rex convivio, quem nequidem huncd
dignatur quis ſubditorum reſpicere vul- propr
tu? Deterrebatur, videns ſe univerſali- Coke
ter vilipenſum; animabatur ſciens ſe à ires
Rege honorandum. Qua fronte ajebat, à De
ſedebo in tanta magnificentia, cum tanta donan
imperfectione? Veruntamen ſupplebit Per
bonitas ejus magna meam indignitatem. dere
* Imaginare te alterum Miphiboſet, plu- tum,
ribus cum imperfectionibus in anima, li
quàm ille in corpore; claudicantem ſem- Uitn
Per in ſervitio divino; à culpa detortum, Poſinn
& reclinatum in terram; filum & nepo- Rexl
tem patrum inimicorum Domini, teque rions
pPeccatorem majorem omnibus: Et (ine .
econtra illum Regem, qua Monarcham Guead
cœli & terræ, longè majorem Davide, in- doin
vitantem te ad menſam, excipientem te
convivio! Comparationem inſtitue vi- ejie
litatis tuæ ad ipſius altitudinem, puſilli-
tatis tuæ ad ejus immenſitatem, morem
gerens

onibu
hoſten
comnho⸗
ſecebo
1 huben
Lamem!

guiden

re vl⸗
verlali
ns ſe 1
ghebet
Vn tund
tppein
Unitarn
lit l⸗
anima,
ein ſenr⸗
etortum,
Enepo⸗
i telle
:
urcham
vide, in.
entemn l
titue
,Pul
oten
gelels

4D USOM COMIM UNICANTIIUM. 115

gerens confuſioni magnæ, humiliatus ex
lapſu, erectus ex favore.
II. Meditatur Miphiboſet mundare
ſe; quatenus comparere valeat compe-
tenter coram præſentia regia, puritate
ſupplente defectus. Non accedit nauſea-
bundus, ne offenſœ avitæ ſuperadderetr
propriam; ſed cultus quantum poteſt, ad
contegendos ſuos nævos. Quàm modeſtus
ingreditur palatium, quàm humilis proruit
ad pedes regios! dicens, Domine quan-
donam meritus ſum gratiam adeo inſi-
nem? Plus quam ſatis erat mihi come-
ere cum famulis tuis; aſt ad menſam
tuam, ad latus tuum, & ex eadem pa-
ropſide, & idem tecum epulum! Reco-
gita, qualia ſint benemerita mea, com-
poſita gratiis adeo prodigioſis! Verùm
Rex ſanéctus, tam generoſus quàm miſe-
ricors, attollens eum manu reponebat:
ſane ſedebis ad menſam meam, & man-
ducabis cibos meos. * Conſidera, quan-
do invitaris hodie, non à Rege terræ, ſed
à Monarcha cœli, ad menſam, ad epulum
ejus; quàm accedas mundus, quàm cul-
tus, ſtudens contegere nævos culparum
tuarum, decore gratiæ.
III.

115 MEDIIATIONES
III. Sedebat Miphiboſet ad menſam
lautam, tam lætabundus, quâm honoratus
& refocillatus à Rege: demirantibus auli-
cis comedebat ipſe, & Rex miniſtrabat ei

cibum longè delitioſum. Quanto come-
derit eum cum guſtu, utpote acceptum

de manu regia? quàm gaviſus fuerit de
ſorte ſua inopinatà? quam refecerit ſe
epulo exquiſito? Hic enimvero videre
erat conjunctum honorem fruitioni, &
contendere benignitatem David cum hu-
militate Miphiboſet. * Memento quis-
quis comunicas, quantavis cum gratiâ
excipiat Rex Iſrael Miphiboſet, in com-
Parationem tamen haud venire cum gra-
tia, quam exhibet tibi Rex cœli. Eſto
quod daret Rex pretioſos & ſapidos ci-

bos, neque tamen dabat ſe ipſum; mi-

niſtrabat de epulo regio, at non de cor-
de ſuo: Eatenus ut comederet quidem
Miphiboſet cum Rege, at non comede-
ret Regem. Hic autem, in iſta menſa
Altaris, comedis cum Deo, & comedis
Deum; qui offert tibi ipſum Corpus
ſuum, & cum eo Divinitatem ſuam;
quantùm habet, tantùm dat, ſeque ip-
ſum cum omnibus. Fruere cum vo-
luptate

40
luptate
Mhente,
Prbe
ns ſ
Memes
Citatis:
IV.!
in tanta
Geſtusin
Non er
QAuonlide⸗
flium
maxim
incti
Conſea
nto,
Juactas
1e refee
it inim
fiius
DDon
ice enr
Wrond
Plenie
Miphi
mMilter
Ie

enſam
Onoratus
bus auli⸗
ſtrabetei
0 come
Cceptunn
Uerit de
cerit

videre

oni, 6
com -
no Gu.
Nn gralt
ncon.
um gle
Hidosct

AD USUM CONMAMUNICANTIUM rI7

luptate eſca exquiſita; revolve parum
mente, quantum rumines ore; locum
præbe conſiderationi, vide quàm inſi-
Fris ſit buccella, quia Deus eſt verus:
emento ipfſos aſtare tibi Angelos feli-
citatis tuæ æmulo.
IV. Prodebat ſe Miphiboſet pro gra-
tia tanta obſtrictiſſimum, quantum mo-
deſtus in eſu, tantùm effuſus in encomia.
Non erat ei cunctatio claudi, ſed pun-
Gualitas grati: non gerebat ſe tanquam
filium perſecutoris quem haberet David
maximi, ſed tanquam fideliſſimum & de-
vinctiſſimum quem numeraret vaſſallum.
* Conſidera, quales tu debeas laudes Regi
tanto, qui usqueadeo te dignatus eſt!
quantas debeas gratias Domino, qui ita
te refecit! Ne offendas eum ampliàus

At inimicus exacerbatus, ſed ſervias ei

ùt filius beneficatus. Conclude dicens:
O Domine mi DEUS, humaniorem Da-
vide exhibuiſti te refocillando me, ac
totum divinum ignoſcendo mihi: Et cùm
lenior eſſem defectibus in anima, quàm
Niphiboſet in corpore; dignatus es ad-
mittere me ad menſam tuam, collocare
me ad latus tuum: appoſuiſti mihi de
corde

11 MEDIIATIONES 40
corde & viſceribus tuis, teque totum (iiden
dediſti mihi in eſcam. Quid retribuam derfint
Domino pro beneficiis tantis? Quod niis a
dicebat S. Rex David calicem pro calice, ud!
ita ſit una Communio pretium alte- (läp
rius. Solvam datum accipiendo aliud: immz
Tibi enim Domine non eſt retributio (u pu
alia à nobis: Revertar ad comedendum ocde
& ad comedendum te: Satis ſuperque qum i
erat mihi, collocari ad menſam merce- Mi
nariorum tuorum; ſed ſatis non erat bo- n.
nitati tuxJ. Angeli laudent te pro me, tiam
quia manducavi pro ipſis, quia mandu- to,
cavi panem eorum: Refice me iterum cipium
iterumque, ut comedens tecum totãâ hac ommig

Vita temporali, fruar te tota æternàâ. Preher
6 d
Meditatio vigeſima quinta. i
uales egerit gratias Diſcipulus prædilectu,; c,dllll
a; ere ad pectus Magiſtri ſui in ſlte
Cang. on

I. (Ontemphere, quomodo Diſcipulus immit
cordis mundi, elevetur ſuper agn
corde Magiſtri ſui! Plus fruitur qui plus Nxper
amat: Eſtque proprium cordis virgi- Dom
nei, amare ardentius quæ puriora: Auza⸗
L 0.

totum
Elbuam
Qod
0 lce⸗
m Ae⸗
aluud:
tribunio
Jendom
perue
merce⸗
eratdo⸗
ro MMe/
und
e ierun
loti

ntt.
llt

44

AD USDM COMMUNICANIIUM. II9
quidem negans ſe vitiis, perfectius ſtu-
det virtuti; & ſecretus à creaturis, iati-
miùs adhæret DEO. Inde quid mirum,
quèd Joannes amator caſtitatis, idem &
diſcipulus ſit amatus. Secutus Agnum
immaculatum quocunque iret cum affe-
u puriſſimo, decumbit denique ſuper
corde ejus: ibi hæret immobilis tan-
quam in centro ſuo, dicens: Dilectus
meus mihi & ego illi, qui paſcitur inter
lilia. Aliam non exſpectat munificen-
tiam à Domino ſuo, quàm ut fruatur eo
toto, cùm interiùs, tum exteriùs; prin-
cipium eſt ei, ac finis, DEUS ſuus &
omnia. * Perpende Anima, quantàâ
Præpares te cum puritate, quoties acce-
dis ad communicandum; non niſi corde
virgineo auſis ſuſcipere Virginis filium.
Studium tuum primarium ſit ſtudium
caſtitatis: avulſa ab omni affectu terre-
ſtri, cum conſcientia munda, eluta ab
omni culpa, aſpirabis ad puritatis cen-
trum in corde ESU: ibi magis amabis,
magisque fruêris beneficis ejus divinis.
Expergiſcatur tua fides, ut dormiat in
Domino tua charitas; & inveniat quietem
reci⸗

120 MEDITATIONES
reciprocam Chriſtus in pectore tuo; tu-
que in ſinu ejus.

II. O½ Aquila perſpicax, obtutu quam

immoto exanimaſti te ad radios Solis
Incarnati, hauſtâ favillaà amoris ex corde
ejus flammivomo! De pectore Chriſti
paſta, in ipſo nidificas, pabulum juxta
& requiem naéta in eodem ſinu. Poſt-
quam obſervaſti de paſſu in paſſum ſo-
lem amantem, ejusque potaſti lucem,
auroram inter purpuream ſanguinis ejus
pretioſi, religis ſinum amatum, oculos
claudens in contemplatione quieta. O
quam dispergebas longè omnem frigidi-
tatem ſpiritũs, ad attactum cordis illius in-
Hammati! O quàm prope ſcrutabaris ve-
ſtigia bonitatis, inventiones amoris

ejus: quàm imperturbabiliter fruebaris

amore perennante, qui viſus terminari,
modèò incipit, & poſtquam amavit, amat
in finem. * Anima ad idem pectus invi-
tat te hodie idem Dominus, quando ſe
tibi præbet in cibum. Quid moraris

accedere ad communicandum, quid du-

bitas reclinare te in ſinum Magiſtri tui?
quali cum affectu, æqualem percipe

favorem: Sique Joannes diſcipulus fuit

ama⸗-

40
Atnmands

lamte

e in d
beblis

jeloci

III.
mecder⸗
reqllie,
chnd e
lipn
e Pra
Qbielcl

Kozii
betur)

Juamh
lemplu
hlis di
ſürap
lans jn
Ploores
e de
I CN

miens
lo ae

AD USUM COMMUNICANTIIUM. r21
o, n. amatus, tu diſcipulus eſto amans: Aqui-
lam te proba in contemplatione perinde
um ac in Voracitate; intuere Deum tuum
os Oculis fidei, & accenſa charitate capta
NKe Velociter Ppræœædam tuam.
Chulli .
n un III. Poſtquam Joannes Chriſtum co-
Pok. mederat, licentiam ſibi ſumit ſuper eo
Em& requieſcendi; & intus & extus circum-
em datus eſſe vult magiſtro ſuo: magaum
se diſcipulum amoris, & qui novit appri-
els mme Practicare lectiones ſcholæ divinæ!
) Quielſcit Filius Dei in ſinu Patris æterni,
nfigt⸗ & Joañes in ſinu Filii Dei; talis quippe de-
Uisn betur locus ad reponendum talem cibum.
nse. Diſce Anima obdormiſcere in Deo, poſt-
mots quam Deo fuiſti ſaturata: Requieſce in con-
ebms templatione, nihil perturbata ab inſom-
Emim, niis diſtractionum moleſtis; nec rever-
it, ſura protinùs ad mundum, ſed perſeve-
. rans in hoc cœlo. Gratias poſce am-
undo pliores à Domino, qui præbuit ſe tibi
ormi adeo benignum: Aſſiſte ei veluti Aquila
d dr in contemplando, quia Aquila videbaris
ſe in edendo. Recuba ſuper ipſum dor-
ſtri . miens adinſtar Joannis, cum oculis clau-
Hesit ſis creaturæ & apertis ſoli Deo.
W F Iv.

122 MEDITATIONES
IV. Tam gratus extitit Joannes erga
favorem prædilectionis divinæ, ut aſſu-
meret eam in notam ſuam charaéteriſti-
cam; vocans ſe deinceps diſcipulum

amatum, qui requieverit ſupra pectus Do-

mini in Cœna. Joannes idem eſt ac gratia:
Quisquis enim gratias rependit, gratias
percipit. Tantum abeſt, quòd obliviſcatur
aliquando gratiæ hujus ſpecialis, ut per-
petuet eam in nomine quod uſurpat,

gratiarum reciprocatione; innuens, quod

priùs ceſſaverit nominari quàm eſſe gra-
tum: ternitati conſecrat eam laudibús
& affectibús, ſtudens ſatisfacere obliga-
tioni ſuæ, oppignorando pro amore
amorem. * O quisquis communicaſti,
quandoquidem ſecutus es diſcipulum in
Perceptis gratiis, ne abſcedas ab eo in
gratiarum actionibus: Sique Sacramen-
tum hoc divinum fuit tibi bona gratia,
quia nominatur ſicut operatur; corre-

ſpondeant etymo tam fauſto ſenſus grati

animi: Gratiis redde gratias, favori
fervorem, tam largæ mercedi
ſervitia indefeſſa.

Medi-

6
fient
temm e
drnr ſ
Pe af⸗
Inyita
Negel
Magr
regie
omne
Dretie
Eer⸗
Miun.
mior
tam
guü
ſoam.
erræ

Ees

Pulnn

Cog

es eig
U al
Werict
Cpoln
elud⸗
geguii
, grnli
r
ur pen
Uſorpel
S,
elleg
hlucbe
te ohlt
10 A
nuniell
llamn
1 e01
ctame
nu gun
3 C
us gr⸗
favoti
cedi

M

AD USUM COMMUNICANIUM. r12 ½

Meditatio Vigeſima ſexta.
De Convivio Regis Aſſueri.
I. Onſidera, quomodo Monarcha ille
magnus, ad oſtentandam magni-
fioentiam & ad depromendam liberalita-
tem erga charos ſuos, convivium cele-
brat ſumptuoſum: Conſervantur quip-
pe affectus donariis, & amicitiæ epulis.
nvitat magnates omnes & primores
Regni ſui: Siquidem convivio magno,
magni condecent convivæ, & convivio
regio, convivæ principes. Adventant
omnes cum ornamentis elegantibus &
Pretioſis, correſpondente honori decore.
* Perpende fili, tanto majus eſſe convi-
vium, ad quod invitatus es, quanto
major eſt Monarcha celebrans illud; non
tam ad oſtentandam magnificentiam,
quàm ad declarandam teneritudinem
ſuam. IIle Rex erat terræ, hic cœli &
terræ Rex eſt; quapropter invitat cœli-
tes ut aſſiſtant, terrigenas ut comedant.
Ibi vocantur magnates, hic eliguntur
Puſilli; ibi divites, hic pauperes ſpiritu,
illi veſtiti cum pompa;, iſti amicti gratia.
Cognitô igitur conviviò ad quod hodie
F/2 invi-

124 MEDIIATIONES
invitatus es, palatio quod ingrederis,
mensâ cui accumbis, majeſtate Domi-
ni invitantis; cognoſces & ornatum
quem afferas, reverentiam quam præ-
ſeferas, guſtum quôcum comedas.

II. Ingreſſi Principes illi cœnaculum
Regium, accumbunt menſæ in ordine di-
gnitatis, æſtimatæ non ex annis, ſed ex
benemeritis: Primores ſedebant primi,
& proximiores ſanguine regio, aſſide-
bant proximiores & Regi. Cuilibet ap-
Ponitur cibus quem apperit magis; hoc
veſcitur exquiſitiſſimo licèt ad ſatietatem
usque. * Revolve animo prærogativas
iſtas omnes ineſſe convivio huic Sacra-
mentali: Hic omnes ſunt Regis conſan-
guinei, quando omnes participant de

Regis ſanguine; omnes Regis ſunt pro-

Pingui, quando habent eum intus ſe;
quilibet Regem ſed & Deum tenet in cor-
Pore ſuo. Comedunt omnes quod ap-
Petunt, quod petunt; imo plus quam
abPpetere, quam petere poſſunt; in quali-
bet mica cœlum. Veni Anima, occupa lo-
cum & manduca cum induciis; aperi os
tuum, què magis dilatatum, eò magis
replen-

4

rep

conner
UI
dilere
omn
iſi⸗
guoc
Ii n
tkant
minun
Rcen-
lis &

üm
E
at o

ders,
om
natum
dte⸗
8.

elun

ine d⸗
ſed
rliml,
lber i⸗
6; No
tietnten
Ooulixs
get
conlan⸗
Plot &
I Pro⸗
ts
. in 00*
oc ep⸗
andt
0 Gul⸗
cupe l⸗
4 elis
ms
Nhen.

4AD USUM COMMVNICANTIUM 125
replendum a Domino: perpende quid
comedas, & comedes cum ſpiritu.
III. Manducabant cibos opiparos cum
diſcretione, veluti convivæ guſtus boni:
omnes erant principes aſſueti ferculis ex-
quiſitis, ac proinde appretiare noverant
quod melius: Comedebant multàùm, ſo-
liti manducare diu; atque alumni ut
erant civilitatis aulicæ, demulcebant do-
minum convivii, deprædicando magni-
ficentiam ejus, tanquam Principis libera-
lis & munifici. Cibi erant ſelecti, quan-
tum conditi bené; ita nemo non indul-
ebat appetitui ſuo, nemo non arripie-
at occaſionem refocillandi ſe eſu regio.
* Verum attende ſis, quantumcunque
Rex ille præpotens voluerit eis dare,
nec tamen voluit dare ſe iplum: reſer-
vabatur hoc Deo huic magno, qui in
vVitat te hodie ad Corpus ſuum; ad eon-
vivium, in quo contendunt invicem
potentia & benevolentia. Nequaquam
amat convivas ſuos Afſfuerus usque-
adeo, ut det eis in eſcam aliquod bra-
chium ſuum, ut propinet eis potum de
fanguine venarum ſuarum, ut paſcat eos
Viſceribus fuis: At magnus hic Rex Re-
. F 3 gum,

32ͤ6 MEäEDIIATIONES

gum, & Dominus dominantium, tan-
tam amat ſuos commenſales, ut aperiat
sis latus, prius per amorem, quàm per
ferrum; ut apponat eis viſcera ſua in ci-
bum, & propinet eis in potum fangui-
nem ſuum pretioſum. Anima, hoo
enimvero eſt invitari,; hoc convivari,
Roc refoeillari: Accede cum fame inſa-
tiabili, ad epulum infinitum; quod come-
dis ore, rumina mente; eſt enim panis
intelletualis, præparatus intelligenti⸗
bus; & cum deſtinentur hodie palato
tuo fercula tam regia; non degeneret
amphus appetitus tuus in cibos viles
Pgypti mundanæ.
IV. Verüm prô dolor! nullo non
tempore lætitiæ comes eſt mœror; om-
nia convivia fuerunt diſcrimins, & iſtud
Aſſueri quàm maximé; in quo Regina,
quia non comparuit, periit. Juffit eam
Rex, elegantià formæ ſuæ coronare ce-
lebritatem: Sprevit illa favorem ingrata,
& ſenſit indignationem infauſta, cum
eonvivio amittens & coronam; ut quia
noluit aſſiſtere lateri regio, condemnare-
tur ad abſentiam perpetuam, à ſplendo-
rxe maximo eliminata in te nebras exterio-
res.

ſes

cuiac
eo
medi
darm
Vivio
quant
Utem
lem
Agnde
ie
exiſt
grati
eas
nati

N
lynj

AD USUM COMMUNICANIUM. 127

res. Condemnata fuit in menſa eadefn,
cui accumbebat & judex: Nam qui bibit
& comedit indignè hic, judicium co-
medit & bibit. * Diſee Anima mea
damno ſapere alieno, approximans con-
vivio Altaris tanta cum præparatione,
quanta cum appretiatione: Scito feſtivi-
tatem inſtitui tibi; ne per inhumanita-
tem deſis, neque per temeritatem irruas.
Agnoſce dignationem & honorem tuum:
quia non modò aſſiſtes lateri regio, ſed
exifſtet Rex in pectore tuo. Veni per
gratiam & abi cum gratis, rependens
eas infinitas; nequando incurras indi-
gnationem, facta rea per ingratitudinem

Meditatio Vigeſima ſeptima.

Inviſere Infantem Buelazlrun, adoran-
do eum cum tribus Regibus, & offerendo
ei munera ſua.

I. QCEquere hodie contemplatione & co-
mitare fide tres Reges terræ, in-
quirentes in Regem cœli. Magi ſunt
pientes, quæ diſpoſitio eſt præclara,
ad inveniendam Sapientiam increatam!
Prodeunt ab Oriente, mundi principio,
F 4 eX

128 MWEDIYATIONES
ex nune demum incipientes vivere.
Quærunt ſolem ducéti à ſtella. Adven-
tant in ſplendida Hieroſolymarum Au-
la, quam ſtupore percellunt & pertur-
batione: Tandem inveniunt Domi-
num in tranquillitate Bethlehemi. Con-

feſtim demittentes ſe ab altitudine fua,

gaudent depreſſione: Primi quos re-

Dentes faciunt greſſus, imprimuntur

ſolo illi ore, quo ſecuriore poſthac ſub-
intrent cœlum pede. Ingreſſi ubi patent
oOmnia, infantem conſpiciunt recenter na-
tum, qui cognoſci nequit; hic ſpectatus
Propter exilitatem, illic propter imenſi-
tatem: Attollunt eum in brachia, deſtillan-
tes copioſas lachrymas ceu lucidas mar-
garitas: Jurant ei tanquam Monarchæ,
& adorant eum tanquam Deum, inter
munera offerentes corda ſua. * qui
communicaturus es hodie, memento,
quod inveſtiges Regem eundem: O ſi
ducereris à iydere quodam propitio, à
luce divinà gratiæ ejus! Invenies eum, ſi
ſapiens es, non ſapiens ſœculi hujus,
ſed reſipiſcens à ſœculi illuſionibus: Veni
ab Oriente vitæ tuæ, & progredere pe-
de citato per ſemitas perfectionis.
2 II. Du-

4
l
g il
in pal
in hu
grecl
num,
Vvelori
guO
1Io;
Veni
kesz
Sapie
e be

Vve⸗

conhea

Onker
1is,
N
eon
cern
ſcern

ce
Ad

ſahn
Ped

d

ge5:

Vivett!
Adven
n Au.
Permur⸗
Doni.
i. Cor.
ine fun⸗
105 le⸗
muntut
hac ſuh⸗
Rphen
cenlterte.
ſehni
deltl.
s MMil⸗
Narchee,
1, inet
*0
emmehto/
euch,
hojis
6: Ven
lete .

1hr

AD USUNM COMNMUNIANTIUMI. 1255
II. Ducit tres Reges ſtella, ad modum
quo illuminat eos; introducit eos, non
in palatium alicujus porphyrogeniti, ſed
in humilem caulam Unigeniti Dei: In-
grediuntur non modèò proni capite in ter-
ram;, ſed procumbentes & lingentes eam,
veluti thronum pedum ejus. Non habent
quèd admirentur aulæa ſerica contexta
auro; pro ſtratis pretioſis ſtabulum in-
veniunt impeditum & obſeuratum pa-
leis; in medio animalium irrationalium,
Sapientiam infinitam; converſum præſe-
P* beſtiarum in ſedem Seraphinorum.,
E veſtigio provoluti ad Infantuli pedes,
conficiunt ei coronis ſuis ſcabellum;
contendentibus inter ſe elevatione ſpiri-
ts, cum bumiliatione affeus. Plo-
rant ſimul & rident, qui effectus ſunt
neonati ſolis, rorem ſpargentis & lu-
cem:; Atque in maxima paupertate di-
ſcernunt ingentes divitias cœli. *Anima,
duceris hodie à ſtella ſortis tuæ, non
quidem in ſtabulum, ſed ad Altare; ibi
ſubſiſtant tres potentiæ animæ tuæ, ex-
pPectantes eundem infantem Deum, qui
admiſit pridem ad audientiam tres Re-
ges; Non eſt quod facias tot paſſus,
F 5 quot

J5 MEDII ATIONES

quot ipfi, ad inveniendum neonatum Re-
gem, quia habes eum propinguum, rena-
tum in Altari; non modo præbet ſe adoran-
dum, ſed & comedendum: Quodfſi Re-
ges ceu favorem reputant magnum, lin-
gere terram ſtabuli; conceditur tibi lin-
gere humanitatem & veſci Divinitate
ejus. Admittumur ipſi ad oſculum pe-
dis, tu ad oſeulum oris, ad pabulum
cordis. 1pfi attollunt tenellum in bra-
chia, tu in viſcera. Agnoſce felicitatem
tuam majorem, eàâque fruere.
III. Effuderunt Reges parvulo Deo
theſauros ſuos, poſtquam obtulerant ei
animas ſuas: Inter ſplendorem auri, ama-
ritudinem exhibent myrrhæ, prognoſti-
cantes ei velut Aſtrologi periti & veridi-
ci, dolores paſſionis ejus. Poſtquam
adoraverant eum quà Deum, deſiderant
Gemukere eum quà infantem: Nequit
Virginea Mater negare Regibus, quod
jam bereliter conceſſerat paſtoribus
ruſticis. Petebat ums, fumebat alter,
nullus ſinebat puerum: Contegebant eum
oſt o ſuo in obſequium, qui aliquando
induendus eſſet purpura in opprobrium.
Non ſatiabantur genas allas ſignare oſcu-
lis,

cola⸗
ſrue
red

eis
diyj

Infan
nieat
ines:
ius,
Than-
rens
char
ſom
Pert
ror
Pere.

in 0
ſei⸗

d,

a

pm Re-
rent⸗
AWoren⸗
Ddi Re.
m, r.
bi in.
vinitate
bulum
in brr.
heingten

lo De⸗
Perand1
r; AInt⸗
nat
Veridr
oltqvan
elderm
Negoi
gui
ſtorbbos
31 Alter⸗
nn eunt
ind
Obrinm.
e l⸗
,

AD USn ContNICANTIIDI. F*31
lis, quæ ab inimicis eſſent pereutiendæ
colaphis: Et qui venerant pede feſtino,
fruebantur ſorte ſus cum mora; obliti
reditůs uſqueadeo, ut præmonſtranda
eis foret via in ſomno vigili ab oraculo
divino. * Fili projice te ad pedes
Infantis hujus divim, poſtquam commu-
nicaſti; offerens ei tres animæ tuæ facul-
tates: incenſum in contemplatione ſpiri-
ts, aurum in affectu cordis, & myr-
rham in memoria dolorum ejus: offe-
rens ei fidem vividam, ſpem firmam, &
charitatem ardentem: adolens ei incen-
ſum obedientiæ, aurum exhibens pau-
pertatis, & caſtitatis deferens myrrham:
ſit oratio pro Deo, eleemoſyna pro pau⸗
pere, mortificatio pro te.
IV. Qui liberales probavêre ſe Magi
in operibus, liberales quoque probaveêre
ſe in gratiarum actionibus & laudibus
Domini: gerentes ſe per omnia ſicut Re-
ges, quorum corda nihil fovent quod
exiguum. Quantum obmutuerant ad
informandum Herodem, tantum oſten-
déêre ſe eloquentes in benedicendo infan-
te: præconizavêre reduces in regionibus
ſuis mirabilia inventi Regis; labia, quæ
F 6 Obſi⸗

442 MEDITATIONES

obſignaverant ad teneras ejus plantas, NMj
reſerantes ad enarrationem gloriæ ejus.

* WöQͤ quisquis communicſti, age adin-
ſtar Regis, non adinſtar inurbani ruſtici:
ſapientem te proba gratitudine, non ſto-

lidum oblivione: in prœconium exeat

dignatio tua: obdormiſce, & requieſcat
epulum cœli in ſomno contemplationis:
pPer aliam revertere viam ad vitam no-
vam, pro donis ruis referens virtutes:
ad orientem convertere fervoris, non
ad teporis occidentem.

Moeditatio vigeſima octava.

Comparationem inſtitue tuæ vilitatis cum

magnitugqine Domini.
L. Magne Deus ac Domine;, deficit

mihi ſpiritus intuenti te Deum in-

Linitum, infinitis coronatum perfectio=
mibus, ingredi pectus formicæ vilis, qua-
lis ege ſum. Tu immenſus, quem nec
cœli capiunt nee terra, coarcptaris in ſinu
vermis contempribilis! Tu Omnipotens,

qui creare Vales alios mundos infinir-os,;

plenos creaturis aliis pPerfectiſſimis;

dignaris comtmiſcere e exilitati creaturæ

hujus

—— —

Vle
ni
Do
ho⸗
te
ſee
ne .
in
rabe
gni
Pre
c0r
ſcan
cuti
Min
Mi
len
d
!
tor
ler
ter
9.
co

Mantae,
eis

AGi⸗

tultcitſ
nonke⸗
n Nen
gue
4lion
m no⸗

AD UsSUn CONUNICANTIUM 133

hujus abjestæ, quæ nihil poſſum, nihil
valeo! Tu Sapientia infinita, quæ om-

nia ſcis, omnia comprehendis, præteri-
ta, præſentia & futura; quomodo fieri
poteſt, ut familiarem adeo præbeas te
homini, qui ignorantia eſt ipſa! Tu
æternus, indefectibilis, qui fuiſti ante
ſæcula, qui es & eris ſemper; venis ad
me, qui diſpareo in momento! Tu Do-

minus infinitè ſanctus & bonus, commo-

raberis intra pedtus peccatoris tam indi-=
gni! Tu ſumma altitudo, ego ipſa de-
preſſio: Tu omnia, ego nihil! Quodſi
coram præſentia tua divina contremi-
ſcant columnæ cœli, quomodo non con-
cutiantur latera cordis mei! Adjuva Do-
mine pulillitatem meam, conforta infir-
mitatem meam, nequando deficiam ſu⸗
ſcipiens te. *
II. Deus & Dominus meus! quodſi
Baptiſta ſanétus reputavit ſe indignum;,
qui ſolvat corrigias calceamemorum tuo-
rum; quomodo audebo ego contingere
te totum quantum, manducare & im mit-
tere te pectori! Quid dicturus fuiſſet
S. Joannes, ſi debuiſſet communicare,

comedere & abſorbere te viſceribus ſuis?

PF 7 Quodlſi

134 MEDIILA0ONES

Quodlſi Præcurſor iſte tuus, ſanctifieatus
in utero matris, confirmatus in gratia,
educnus in aſperitate deſerti, phoſpho-
rus ſolis, prœco tuus; non reputat di-
gnum ſe, qui attingat corrigias calcea-
mentorum tuorum; natus ego & educa-
tus totus in peccatis, ego culpis plenus
& miſeriis, ego tantus peccator, quo-
modo potero ſumere te, quomodo
inſerere te ori, & immiſcere viſceribus
meis? Quodſi S. Joannes cum tanta pœ-
nitentia, ſine ulla culpa veretur; quid
faciam ego cum tot culpis, ſine ulla pœ-
nitentia? Sed audio dicentem eundem
Baptiſtam: Ecce Agnus DElI! quid for-
midas accedere eum; etli infinita ſit
ejus magnitudo, infinita quoque eſt mi-
ſericordia ejus; etſi DEUo ſit immenſus,
Agnus tamen eſt manſuetus; etſi ſcateas
Peccatis, ipſe tollit ea. Ampliùs, am-
pliùs lava me Domine, crea in me cor
mundum; ſpiritum rectum innova in
viſceribus, quibus ſuſcipiam te.
III. Quis tu Domine, & quis ego?
dicebat humilis Franciſcus! Idipſum re-
Peram ego multoties. Sicubi ſanctus
atriarcha Abraham anſus non fuit tibi

l

cim

◻ US XMq CoMMUNIANTIUM. 1 5

loqui, agnoſcens, quod pulvis eſſet &
cinis; quon odo audeam ego, non modo
ſtare coram te, ſed conchudere te int a
me! Sic ubi Seraphini throni tu, inflam-
mati amore allis velant facies; urpore
erubeſcentes à ſplendore radiantis vul-
ts tui; quomodo conabor ego tam fri-
gidus & piger in ſervitio tuo, approxi-
mare ore lateri tuo, ſignare labia in vul-
neribus tuis, recipere te in pectus meum?
An pofſibile eſt, exclamabo cum Salo-
mone, & quis intelliget, quòd ipſe
Deus realiter & verè commoretur intra
me! Quodſi cœli cœlorum te non ca-
pPiunt Domine, quantò minùs capier te
anguſtum hoc tugurium, in quo digna-
ris divertere. Verùm reſpice Domine
ad preces meas, non ad delicta mea;
ſuppleat vilitatem meam humiliatio, ſit=
que ipſa agnitio ejus exculpatio ejus.
IV. O mi Domine DEUS! ubi eram
ego, quando laudabant te ſtelle matu-
tinæ? Quodſi phoſphorus tuus S. Joan-
nes veneratus eſt te præſens, & huda-
vit te abſens, pro favoribus multivariis
ſibi collatis; quid dicam ego pro gratiis
innumeris! Vellem cantare canticum
novum,

336 MEDITATIIONES
novum, qui feciſti mecum mirabilia mi-
rabilium: Sique eorum feciſti memo-
riale in Sacramento hoc divino, cele-
brabo & ego illud ceu memoriale laudum
æternarum. Utinam advolaret Seraphinus
quidam ad mundanda labia mea, cum
ad fuſcipiendum, tùm ad exaltandum
te! .ternùm cantabo miſericordias tuas
infinitas: Et licet vilem me agnoſcam &
contemptibilem, nollem tamen ſimul &
ingratus eſſe: Econtrario quem ſtrinxi
Dominum per ſumptionem, magnifica-
bo per canticum; gratias agens indefi-
nentes illi, qui coronat me miſericordiâ.

Meditatio vigeſima nona.
De Cana magna, applicativè ad ſazram
Comminionem.
I. ◻ Onſideres, quantum in Rege iſto
magnitudini müperaddat benigni-
tas: Contendit infinitè bonum cum com-
municativo multo; atque qualitas Patris
benevoli, cum qualitate Regis potentis.
Non reſervat bonorum ſuorum uſum-
fructum ſibi ſoli, ſed effundit ea in om-

nes; ita ut invitet cum theſauris, roger ie⸗

4I
cun 1
non e
Percn
verd
dend
el
lices

s,

Corun
gum
Hone

pilce

†

C

ſ

V co

præy

crech⸗
vm
Proine
Fumen
.

guand
bam,

vVii

4

1

tepon

ſ

ton-

lion

AD US&UM COMMUNICANTIIUM. 137
cum felicitatibus. Emittit ſervos ſuos,

no. non currentes modo, ſed volantes, ad
di. perquirendos convivas ſocordes. IIti
verò inurbani quantùm terreſtres, vili-
dun pendunt honorem, recuſant fruitionem:
ehi Excuſant ſe venire amentes juxta & infe-
IH ices, atque aſſueti eſcis vilibus ſui gu-
hnlun ſtuůs, delitias nauſeant cœli. Detinentur
SIeH eorum alii catenis aureis avaritiæ, alii à
m4 gamine ſenſualitatis; delirant alii ambi-
nol tione honoris; quæ meræ ſunt concu-
s piſcentiæ mundanæ: eatenùs ut, dum
Glhcke

præparata ſünt omnia, deficiant, quis
e. credat, invitati? Verùm quid mirum!
e Convivium eſt cœli, & ipſi ſunt mundi;
proinde quantùm Dominus præber ſe
A humanum, tantùm ſe præbent inhumanos
hem ipfi. 2 Reminiſcere Anima . quoties
commiſeris inhumanitatem majorem,
„ quando invitata à Rege Cœli ad menſam
ge o ſuam, inurbana rejeciſti favorem, ſpre-
eng viſti honorem; & quin accingeres te
AN&X. ad communicandum, abſtraécta fuiſti à
SPiuu tepore inexcuſabili, diſtracta ab occupa-
eſe ione vanà: Propoſitum elice emenda-
Ae tionis, & deſiderium efficax frequentan-
iner di convivium hoc delectabile.
al II. Vi-
(

133 MEDILATIONES

II. Videns Dominus nolle venire in- Reel
vitatos, homines palati depravati, atqdue
rogatos contemnere ſe; non indignatur Pal

propterea cœteris, nec ſua eis cogitat
præcludere beneficia: imò cum deſhde- 1
rio majore communicandi ea, manda-

tum dat miniſtris ſuis iteratum, exeundi ng
in calles & compita, ad convocandos pau- .
peres omnes: Quia ſubducunt ſe divites, ank
ait, veniant eſures, ipſorum eſt enim 1 B
Cœna magna; ſitque poœrna refraétario-: An.
rum maxima, non guſtare nec videre dene
Cœnam meam. Approperant ſecundo dunit
vocati, tam prompti quàm indigentes; in
veniunt claudi cum celeritate, ineurvati
eriguntur ſpe, attingunt cæci ſcopum
deſiderii ſui; & ingreiſ cum humilitate, Mdfe

cum benignitate recipiuntur. Implentur uſ
menſæ pauperibus ſpiritu, contemptibi-uc
libus in mundo, ſpectabilibus in cœlo: „
ipſorum enimvero eſt jucundari & re- Ruu
gnare cum Deo. * Conſidera te pau- ut
perrimum omnium, elaudicantem ſem-
per in virtute, à concupiſcentia reclina- Kr
tum in terram, mancum in operando vdl

reëtè; ne exſpectes, donec quæraris, en
accede uhrò, cum humilitare tamen, e
nec (elit

re in⸗

que⸗
ngtur
coa
c
mand⸗
reunti
oPl.
ivites,
eninn
Omtio⸗
wider
ecunco
genlet
eurv
opum
rae,
Pennu
mptb⸗
1 ccelo:
&1
e al⸗
1 ſe
ecline⸗
Berant
nmeh/
gec

AD USUM COMMUNICANIIUM. 139
nec dubita de benigna receptione; imme-
mor diſpoſitionem eſſe præclaram pro
epulo tam delitioſo, famem multam.

III. Cum appetitu mirifico accumbunt
menſæ abundanti mendicabula vaga: co-
medunt pauperes cibos Principum, qui-
bus reficiuntur plenè, absque nauſes
cruditatis, absque periculo perturbatio-
nis. Nec momentum perdunt, nec bo-
lum: non quærunt refocillationem aliam,
bene gnari, horam eſſe cœnæ & oppor-
tunitatem irrevocabilem. Nihil repu-
diant; quod quidem nec appetitus ſinit,
nec condimentum ciborum; ac proinde
proficit multùm, quod ſapit tantùm. Sed
quid mirum, quod deleétentur tam mi-
rificè, qui usque in diem hunc non co-
mederunt edulia adeo ſucculenta. * Ima-
ginare te miſerrimum omnium, venire
cum fame ad menſam hance Sacramenta-
lem, & comedere cum guſtu maximo:
Quantacunque enim fuerit Coœna illa
Evangelii magna, plùs non fuit quùàm
umbra Cœnæ tuæ: Satiare adinſtar men-
dici, atque fruere cum mora epulo hoc
delitioſo. Manduca per fidem, rumina
per

140 MEDITATIONES

per meditationem; obſerva probè quid
manduces & experieris, quôd vità tot4
uſque in diem hodiernam non guſtaveris
quidquam ſimile, vel in ſapore, vel in
ſubſtantia.
IV. Quàm contenti, quàm ſaturati
fuerint iſti, non jam pauperes, ſed di-
vites convivæ! Idem enim qui paravit
hanc menſam, largitur & abundantiam.
Sed quomodo adæquent jam gratitudi-
nem fruitioni? quantas rependant gratias
convivi Domino? Dubio procul gra-
tulati ſibi fuerint alter alteri de ſorte ſua,
inæſtimabili, videntes ſortem aliorum
deterrimam? * Anima agnoſce ſortem
tuam ter quaterque beatam; attolle vo-
cem cum Regina Cœlorum, gratia &
gratitudine plena magnificans Domi-
num, & cantans: Efurientes implevit
bonis, & nauſeabundos divites reliquit
inanes. Quantùm honorata, tantùm
eſto grata: Deprecare Angelos, ut ſuam
tibi comodent linguam, qualem antea ad
eſum, eam nunc ad laudem: Satage
venire ad communicandum, adinſtar
pPauperis famelici in Cœna
magna.

Mecli-

gentis
kacilit
Non
Amd,
dit, .
ejus
ſthelſi
pil
um
n.
Corete
Dener
gentie
rlan
lore
U
kamir
4gr
conti
e⸗

AD USUM COMUNICANTYIUM. 141

Meditatio trigeſima.

Ad ſumendqum Dominum, veluti tbeſaurum
abſconditum in Sacramento.

I. Onſidera, quando vir dives noti-
tiam accipit theſauri cujusdam in-
gentis alicubi abſconditi; quantâ cum
facilitate credat nuncio exoptato, quanto
cum ardore accingat ſe ad tollendum.
Non capit ſomnum, qui non ſomniat
aliud, quam diteſcere adhuc; nec come-
dit, nec bibit hydropicus auri. Cura
ejus eſt prima, agrum in quo novit
theſaurum latere, emendi, quò ſecuriùs
adipifcatur eum: ipſemet tollit aſſum-
ptum eum effodiendi; quia confidit ne-

mini. Spe inveniendi addulcorans ſu-

dorem, non ſentit laſſitudinem, indeſi-
nenter impulſus ab avaritia; imò dili-
gentiam reduplicat, ad modum quo
theſauro appropinquat, regente brachia
laborioſa corde avaro. * Anima noti-
tiam dedit tibi hodie Fides, de theſauro
tam ingenti quàm infinito, abſcondito in
agro frumenti; tam pretioſo, ac totas

continet divitias cœli. Equidem non

dives, ſed pauper es ſpiritu; redibis
Autem

142 MEDITATIONES
autem locupletatus ſumopere: Dumodo
iſtam obtinueris miſericordiam, nullam
crede mihi, ſenties deinceps miſeriam.
In hac Hoſtia proſtant tibi omnia deſide-
rabilia æternitatis: Quid eſt quæſo, quòd
non inquiras in ea ſollicita? quèòd non
conquiras ea fortunata? Quàm proxi-
mum habes theſaurum, comprehende
eum ambabus manibus; accedens ad ſa-
cram Communionem, cum anhelitu ava-
ri ad theſaurum magnum.
II. Appellavit Paulus divitias mundi
hujus ſtercora & rectè; quia deſinunt in

expurgamenta: Corruptibiles ſunt &
deluſos linquunt amatores ſui ſtolidos:

Immundæ ſunt, maculantes, uti manus
fuligine, animam vitiis. Amentia foret
