Gi1956
author: Gracián y Morales, Baltasar

N 12 511972054 021

UIIINIENuIIAIIIIIIII

UB Tobingen

——M --- — —

A

1

MEDTTATIONES

AD USUM.
COMMUNICANTIUM.

Cum

SACERDOTUM

Tum

LAICO 5RHM,

DonNEISS ET FESNYTS
H 70705 ANMI

EBALTHaASARO GRACIANQ
Soc. IESsO — „
Sacerdote pridem conſeriptæ /?
Idiomate Hiſpano,
Nunc primum latinè redditæa, r Sd
cäs
Wirceburgi typis Marci Antonii Engmañ
Typographi Aulici 1744.

Sumptibus Lochneri & Mayeri Bibliopol.
Norimb. 1744.

RRCR

Lun A E
fuerit)
bunn gr⸗
Lrem

Ung
T ME
. umd a
1 Crarig
. Dtokaner

9 =

AD USUM
Meditatio prima.
Quanta cum plenitudine gratiæ diſpoſeta

Fuerit Mater Dei, ad ſuſcipiendum er-
bum æternum.
Exemplar primum Communionis
perfectæ.
UVunltum I. ANTIE COMMUVNIO-
NEM. Conſidera apparatum San-
Ctitatis Majeſtate plenum, virtu-
tumq; cumulum, quo præparata extitit
Mater Dei, ut viſcerum ſuorum hoſpitio
puriſſimo exciperet dignè Verbum æter-
ni Patris. Concepta fuit & confirmata
in gratia, ne vel ad temporis momentum
profanaret culpa Sacrarium Domini ani-
matum.

2 MEDIITATIONES 1

matum. Pater ejus nuncupatur Joachim, ceytur⸗
id eſt præparatio; & Mater ejus Anna; uus no
ſivè Gratia: quatenüs Parens uterq; no- Flium
mine ſuo præſignaret Sanctitatem Filiz. imet,
Naſcitur & commoratur in Nazareth Ci- Qeine
vitate florida flos puritatis, nominatur ſm:

Maria ſivè Domina: Er rectè, utpote cui ſemel
Dominus quem ſæcula adorant æterna, ie;
obedientià futurus eſſet ſubditus. Educa- Pra le
tur in Templo, ingens mirum mundi, ur lin
Templum eſſet cœli! Votum facit Vir- upn
ginitatis; quatenùs obſignatum ſervarer mo
oſtium ſoli Principi ſæculorum. Super- Vgo
funditur animâ plenitudine gratiæ, & incc⸗
adornatur corde virtutibus omnibus; ut ommj
commoratio fieret condecens Sancto San- divine
torum & Domino virtutum. Perpende Meel
modo Fili, quod ſuſcepturus ſis pectore teeſe
idem Verbum æternum, quod Maria bue
pridem concluſit utero: Quodſi ipſa Uiret
Præparata tanto cum gratiarum commea- inn
tu, tu gratiis quare tam vacuus? Con-
ſidera, quod eundem ſuſcipiant Domi- fi
num Maria & ſacræ Menſæ Conviva; dum
Illa Incarnatum, iſte Euchariſticum. ſtope
Quodſi ſalutata ab Angelo Mater tanto ban⸗
cum Sanctitatis apparatu, turbatur con- ſpin
ceptura

chitm
Ann-
n0
PFilix.
ehCi.
inatur
te Ci
terna,
Sduca-
idi, Ut
t Vir-
rvaret
Supel⸗
ie, 8 .
us; ul
0 San⸗
pende
eCore
Maria
ſ ipſa
nmea-
Con⸗
homni
ViVa;
ticum.
taut
col-
eptun

AD USUM COMMUNICANTIUMI. 3

ceptura Dei Filium, cur tu adeo indig-
nus non confunderis, manducaturus ejus
Filium Deum? Virgo virtutibus plena
timet, tu plenus culpis non tremis! Stu-
de inculcare menti actionem adeò excel-
ſam : Siq; Virgo ad concipiendum vel

ſemel Verbum æternum, præparat ſe to-

ties; Tu qui ſampliſti illud toties, præ-
Para te nunc dignè vel ſemel.
Functum II. IN COMMUNIONE.
Præparationi remotæ, quam inde à Pri-
mo ſui concepfu inchoarat immaculata
Virgo, congruebat præparatio propior
in occaſione ipſa. Subtraxerat ſe Maria
omni commercio humano, tota dedita
divino; avulſa à terra, conjuncta cœlo.
Neceſſe habuit perquiri ab Angelo in
receſſu intimo & provocari de penetrali-
bus cordis. Ter fuit ſalutanda, ut au-
diret vel ſemel; usque adeo recollecta
intra ſe, usque adeo immerſa devotioni
ſuæ. Venuſtatum Ejus virginalem mode-
ſtia ambiebat ceu velum, pudorem inta-
ctum abſtractio cingebat ceu murus. Ob-
ſtupeſcens ſalutat Mariam Angelus, tur-
bata audit ſalutantem Maria: quæ alioquin
ſpiritibus ipſis magiſtra poſſet eſſe puri-
A 2 tatis.

M4 NMöDITATIONES

tatis. Invitata à paranympho cœleſti ad
maternitatis divinæ honores, intenta ſtat
curæ virginitatis: Cunctatur conſentire
in altitudinem maximam, & dum an-
nuit, Ancilla eſſe mavult quàm Regina.
Ecce in quolibet dicto prodigium, qua-
vis in actione miraculum! * Adeſto
Anima & diſce virtutes, demirare per-
fectiones; exemplar inſpice verum, quo-
modo tuum ſumas Derm. Animad-
verte, quanta cum humilitate accedas,
quanta cum veneratione aſſiſtas; quam
reverentiali cum amore, quam fiduciali
cum timore ſuſcipias eum. Si Virgo

tam abundans perfectionibus timet, ita ut

confirmanda veniat à Gabriele Fortitu-
dine Dei; Tu virtutibus adeo inops, vi-
tüs adeo refertus, quid audes recipere
hoſpitio pectoris, Deum infinitum &
immenſum! Perpende quæſo, qualis
diſpoſitio poſſit eſſe ſufficiens, qualis
Puritas Marianæ conſimilis? Præpara
cor tuum, ubi non cum perfectione quàâ
debes, ſaltem cum gratia quâà potes.
Punctum Ill. POS T COMMUNIO-
NEM. In Sacrario iſto gratiarum pu-
riſſimo, in throno hoc virtutum excelſo,
homi-

hom
velan
tar
Plenn
gini⸗
dum
ſieul
tibus
mulig
ntien
imme
Poris
ilius
ratio⸗
e0 ql

lekes

unbe

Cnbar
Ulen

l
eas

fcn

MN
Eu
i

i d
ſtat
ntire
n an⸗
que⸗
elto⸗
per.
,quo⸗
immad-
ceas,
unn
gucicki
Hita
ortimn
SVr⸗
cipere
uim 8
qurli
quuls
1æpet
ne
es.
M0.
um pu⸗
hkom.

AD USM COMMVNICANTIUM. 5
hominem induit Verbum divinum. Hic
veluti terminis, ſic carne circumſcribi-
tur Immenſus; & quæ plena erat gratiâ,
plena fit devotione. Vix ſenſerant Vir-
ginis viſcera Deum in ſe hominem fa-
Gtum, eùm ei ſe proſternebat ſuis cum
facultatibus anima; ſingulis eum adoran-
tibus, ſingulis ejus obſequio ſeſe & fa-
mulitio conſecrantibus. Intellectus ex-
taticus contuebatur magnitudinem illam
immenſam, redactam ad ergaſtulum cor-
poris; ardebat voluntas amore bonitatis

illius infinitæ; recolebat memoria miſe-
rationes ejus innumeras; atque imagina-
tio aſpiciens eum humanum, fruebatur
eco divino. Senſus externi abſtracti à

delectamentis aliis, quaſi abſorpti erant
in Deo jamjam ſenſibili;: Ultrò provo-
cabant ſe oculi ad videndum, aures ad
auſcultandum, brachia ad amplectendum,
& labia ad deoſculandam humanitatem
ejus teneram. * Horum imitatio tua ſit
occupatio & Anima, poſtquam recedis
à ſacro epulo, eundem Deum ac Domi-
num tuo complexa pectore: Stringe
eum, ejusque obſequiis te devove, excita-
tis omnibus ad ſerviendum viribus, om-
A 2 nibus

6 MEDIYATIONES

nibus ad adorandum facultatibus. Com-
memora per contemplationem fervidam,
duleiffima illa colloquia, blandimenta
illa tenerrima, quibus demulſit Deum
ſuum Filium concluſum intùs Virgo gra-
vida. .
Pundtum IV. AD GRATIIARUM
μ IIONEM. Reſonuére à concentu
virgineæ gratiarum actionis littora abyſſi
miſericordiarum, haud paulèò gloriofios,
quam olim maris Erithræi ripæ à cantu
Mariæ illius Moyſis Germanæ. Confe-
ſtim enodavit linguam Maria, ad cele-
branda prodigia Omnipotentis; ut quem
conſtringebat utero, magnificaret mente.
Jam invitat generationes omnes, ad de-
cantandas miſerationes Dei univerſas,
ad exaltandum nomen ejus. Proſequitur
recenſendo à progenie in progeniem fa-
vores divinos, cum encomiis gratitudine
plenis; atque converſa retrorſum, ge-
nerationes tum præteritas, tum præſen-
tes & futuras jubet extollere Dominum
ſuum: Abrahamum provocat & ſemen
ejus, ut agnoſcant & laudent Verbum
Domini tandem adimpletum, tandem
incarnatum. Talem in modum gratias
agit

4

gitv

in,

Perlil

Canti

Dom

oce

Dam!
Gecent
iſt ſe

mellig

cum r
Omni⸗
Preele
ove⸗

ſkenn

Cotn.
menta
Deum
0 l⸗

N
ncentul
aby
jolios,
cant
Coole-
cele⸗
1t gueln

verlis,
gbitur
ſem fr⸗
itucine
I, ge.
prrſer.
minun
ſemen
jerbum
tangen
ratits
8 gi

AD USUNM COMMUNIANTIUMI „

agit virginea Mater, quod digna ſit ha-
bita, concipere Deum. * Ad ſonitum
cantici hujus ſuaviſſimi, tu ne muta
perſiſtas Anima mea; eundémque tenens
Dominum, eosdem ei plauſus exultante
voce & animo repende; cogitans, quod-
nam tandem melos tanti epuli convivas
deceat. Depromatur os iſtud, lingua
iſta ferculo ſatiata divino, in laudes Dei
mellifluas. Canta hodie Domino canti-
cum novum, pro tam novis gratiis;
omniaque cordis tui intima, coram ejus
præſentia reali & divina, perſeverantiam

voveant in laudando per omnia ſæcula

ſæculorum „Amen.

Meditatio ſecunda.
De Convivio ſilii prodigi applicato ſacræ
Communioni.
I. Oalder Prodigum inconſultum,
delapſum à maxima felicitate, in
maximam calamitatem; quò acerbiorem
ſentiat iſtam comparatam ad illam. A

domo Patris translatus ad ſervitium Ty-

ranni, jacens in malé tecta caula, con-
fectus inedia, circumdatus nuditate;
A 4 Pro-⸗

⸗ MEDITATIONES

proſtratus mœrore, invidet animalibus
ſpurciſſimis pabulum vile, nec tamen
habet. Hic enimvero memori mente re-
colit menſam lautam patris amantiſſimi,
atque ſapidiſſimum panem ſuperabun-
dantem etiamnum mereenariis ejus: cu-
ijus dum agitur fame, ſatiatur lachrymis,
ceu ſcaturigine reconeiliationis ſuæ. Qua-
propter revireſcente ſpe, ex radice amo-
ris paterni, quæ tota evellitur nunquam;
ſtatuit reverti, atque introire per oſtium
ſemper apertum cordis teneri. * Con-
templare te prodigum alium, eumque
miſeriorem, reliétàâ domo Dei tui &
mensà patris tui, abreptum ad famuli-
tium concupiſcentiæ tuæ, veluti tyranni
longè durioris & crudelioris. Memento,

quam parum ſatisfaciant voluptates, va-

nitates quàm parum repleant „ quam
multum inflent; deplorans miſeriam
tuam, eoquod commutaveris præroga-
tivam filiationis divinæ, in opprobrium
fervitutis diabolicæ. Reſipiſee contem-
nendo quidquid eſt mundi, & appre-
tiando quidquid eſt cœli; atque arrepto

conſilio ſaniore, revertere hodie potius,

quàm

lalibus
tamen
ne re⸗
ticitmi,
rabun⸗
18: C.
rytmis,
amdo⸗
IqGamm,
oſtium
Con-⸗
üimgle
tui 8
faml.
tyranon
mento,
es,
qvalt
Eroge⸗
brium
ontell-
ppre⸗
mrepto
potrils- .
ude⸗ .

AD' USUMA COMMUNICANUIIDM 9„

quàm cras, in domum Dei tui, ad men-

ſam Patris tui.
II. Decreto ad paternam domum,
imo ad ipſum patris ſinum reditu, di-
ſponitur Prodigus per mœrorem ad ſo-
latium. Aste omnia revertitur in ſe,
qui à ſe ipſo & ratione tanto deflexerat
intervallo. Subintrans paternas ædes,
confitetur culpam & indignitatem ſuam
coram coœlo; certâque erigitur fiducia,
ſibi quamvis filio diſcolo, indulgentem
& pium fore patrem; inde pudore ſuffu-
ſus & dolore, deteſtatur amentiam &
ignorantiam ſuam. Orditur à verbo
tenero Pater, & proſequitur: peccavi in

eclum & coram te. Confeſtim ac audit

Pater miſericordiarum reducem & inge-
miſcentem filium, proſilit ad recipien-
dum in viſcera priusquam in brachia
ſua: non faſtidit involutum centonibus,
nec rejicit erronem: imo abſcondit eum
inter ulnas ſuas, ne quando cireumſtan-
tes famuli obſervatores forent ſqualloris
ejus: Et licet neceſſitas urgerer mandu-
candi, plus tamen memor pater decori,
prius jubet afferri novam veſtem, in
ſignum novæ vitæ: digito inſerit annu-
A F lum

16 MWEDITATIONES

lum aureum, ceu arrham & teftem ne-
bilitatis quam degener proſtituerat reſti-
tutæ: atque videns raliter adornatum,
quin diffiteatur eum amplius filium ſuum,
adhiber menſæ ſuæ. * Perpende jam,
quanta aſſurgas cum celeritate ex abyſſo
miſeriarum, cui immerſus hæres per
peccata tua; quanta diſponas te cum
humilitate, rediturus ad domum magni
Patris tui; quanto accumbas cum ornatu
menſæ Angelorum, nihil trahens poſt
te errorum & delictorum tuorum; ſed
exutus immunditiis quibuscunque, per
confeſſionem ſinceram, veſtitus amiétu
pretioſo gratiæ, in digito cum annulo
Charitatis nobili, atque cum gemmis lu-
cidis virturum, ſariandus accede favori-
bus plane divinis.
III. Sic paratum & decoratum cernens
miſericordiarum Pater filium, dignatur
collocare eum ad menſam ſuam: Et
ſatisfacturus fami ejus calidæ, vitulum

quem mactari juſſerat jumentorum ſuo-

rum tenerrimum, apponit ei totum,
Incipit elumbis puer refocillare ſe eſu,
tanto cum oblectamento, quanto cum ap-
petitu anhelaverat eum. Convivium erat

4

lourum
Gatn
gerirl
hite
iit:
mect
Ueem,
kere
men
i n
Ies
clo
e
dene
hon P.
flis
mr
. longe
1
ſgnn
linn

m 6o⸗
reſti⸗
aw,
uum,
e jam, .
Abyllo
es per
e CI
magbi
OrDaCEH
1 Pol
e, pet
wilte
znanle
mis .
ſavork.

cereis
ignarut

itnlum
n ſio.
fe elu,
um 40.
erd:

lu⸗

AD USUM COMMUNICANIIUMN. I1

lautum, indigentia convivæ magna: O
quam ſapidè maſticat, quam avidè in-
gerit! Quo viſo dicit Pater liberalis,

ſinite eum manducare, quod ſfapit, nu-

trit: amputate porro & offerte ei, co-
medat ad ſatietatem, & Pproficiat ad ſa-
lutem. Tunc equidem in aprico erat
differentia quæ intercedit menſam inter
& menſam, eſcam & eſcam! Denique
qui neceſſe habuit mendicare ſiliquas
viles porcorum, jam refectus exiſtit
epulo ineffabili Angelorum. Quodſi
aquæ gutta unica de menſa iſta, ſuffi-
ciens eſt ad edulcandum infernum, quid
non præſtiterit panis ipſe ſuperſubſtan-
tialis? X Perpende Anima, quod eo
major ſit tua felicitas, quo ſplendidior
longe eſt menſa tua; dum loco vituli
ſaginati, manducas ipſum æterni Patris
Filium Euchariſticum. Excita fidem &
excitabis famem ad eſcam iſtam: comede
cum guſtu & fruêris cum profectu: ru-
mina bene & ſapiet tibi exquifite: ani-
madverte quid & quale comedas, me-
diante contemplatione, & vives ex cibo
iſto non ad diem, ſed in vitam æter-
nam. ͤ
A 6 IV.

12 MEDITATIONES
IV. Quâm lautè exceptus, tam im-
pensê gratus erat Prodigus, erga Patrem
longè benignum: Quantum reſipiſce-
bat, tantum ſuſpiciebat beneficium inſi-
gne: Quäm efficacia, quàm ſincera
eliciebat propoſita, diſcedendi nunquam,
vel à domo, vel à menſa paterna! Atque

medias inter delitias iſtas, quantum hau-
riebat horrorem miſeri quem reliquerat

ſtatus! Quam proponebat ſibi firmiter,
non offendere, non aberrare ultrà, cum
ex amore patris, tum ex timore calami-
tatis! Congratulabatur ſibi cum do-
meſticis omnibus à ſummo ad imum⸗-
extollens beneficentiam paternam, &
convivium magnificans opimum. * Quan-
to majores agendæ ſunt tibi gratiæ„

=

quando communicaveris, quando con-
ſpexeris te tot cumulatum gratiis! Cor-

reſpondeat favori fervor; attolle oculos

de menſa ad cœlum, atque tranſeat lin-

gua à deguſtationne Dei ad laudes
ejus divinas.

Medi-

lun
moe
1
R,
lin
goin
le
eeh
doe
renc
tine

m in.
DAtrem
ſpiſce.
imn in.
ſincet
nquam,
Aqe
Im hau.
lquerar

ircniter,

, cum

CcaAlumi-

um do⸗

gratla⸗
10 col⸗
8l Cor⸗
ocloi
eat In.

udes .

AD USUM COMMUNICANTIIUM. 13
Melditatio tertia.

Communicandum eſt cum affectu Cen-
urionts.

PMAEdiaberis hodie virtutes præcla-

ras, quibus præœæmunitus Centu-
rio, miſericordiam expugnavit divinam.
Recole charitatem illam ferventem, quâ

ſtimulatus domo egredlitur, ad quæren-

dam ſalutem, non quidem filio unico,
ſed ſervo ſupernumerario. Jam qui
humiliat ſe adeo pro mancipio, quo-
modo non abjiciet ſe coram Domi-
nO & Creatore ſuo! Cognoverat pro-
bè, quàm parum valeant media huma-
na absque divinis; itaque hæc præ il-
Hs implorat cum ardore, cum fide. Ne-
gotium hoc arduum non concredit incu-
riæ alicujus famuli, neq; relinquit alteri
occaſionem loquendi Deo. * Conſidera,
quod procedas hodie ad eundem inqui-
rendum Dominum; non quidem, ut ob-
tineas ſalutem cuidam ſervo, ſed animæ

tuæ. Ad alloquium pertinges ipſius ) E-

SU; ſtude igitur præmunire te virtutibus,
ad promerendam Clementiam ejus: Ac-
cedens cum humilitate, proſternere co-
ram

14 MBDITATIONES

ram præſentia ejus divina: Magnum
concipe fervorem ſpiritůs, charitatem
ardentem, diligentiam arripe ſollicitam.
II. Advenit plenus charitate Centurio,
& excipitur à Domino cum benevolen-
tia. Confiſus, quod habeat poteſtatem,
magis autem voluntatem medendi: Do-
mine ait, ſervum habeo domi paralyti-
cum, adeo conſtrictum membris, ut ne-
queat venire huc corpore, attamen affe-
tu. Reſpondit Dominus: Si non po-

teſt venire ipſe, ibo ego & curabo eum.

Bonitatem obſerva Salvatoris inexſpecta-
tam! Non modò patientes accomodat
Poſtulanti aures, ſed & dignatur proce-
dere ad domum ejus, curaturus con-
temptibilem ſervum. Remuneratur cha-
ritatem magnam per majorem, non ſi-
nens hactenus ſuperari ſe Deus. Ne du-
bitaveris Anima, quod mox ut deſide-
rium conceperis Domini, invitaturus ſit
ſe ipſemet ad ingreſſum pecétoris ſui:
Sinum pande cordis tui, ad recipiendos
favores dexteræ ejus: Dilata os tuum,
replendum epulo ejus delectabili. Cor-
reſpondeat appretiatio tua ſummæ Boni-

tati, exardeſcat deſiderium videndi Sal-

vatorem

4
atore

eckie

Anirne
Ill.
0 hu
Pergtia
fnin,
Imat:
Intres
Uitns
i
Tu 4
binot
cdtor
Gum
ſici
kn h
Doeri
irar
Minnn
ſer,
Domi
bant

nutm
Ateln
an.
turio⸗

1olen-

em,
Do⸗
Alyti⸗
t nie⸗
alke-
n po⸗
eum.
mocet
roce⸗
con⸗
che⸗
on li⸗
ſe du⸗
eſide⸗
s l
ſai:
odos
u,
Cor-
oni⸗
a.
Ntel

AD USUnI CoMMUNICANTIUM. 15

vatorem tuum adventantem, & jam in-
gredientem pectus tuum, ad ſanandam
animam tuam.
III. Correptus admiratione Centurio,
ad humanitatem adeo divinam, in com-
paratione ſui nihili cum magnitudine in-
finita, obſtupeſcens & erubeſcens excla-
mat: Domine, non ſum dignus, ut
intres ſub tectum meum: Tu Deus infi-
nitus, ego vilis vermiculus; anguſtum

eſt tibi cœlum, quid erit tibi domus mea!

Tu aſſuetus calcare pedibus alas Cheru-
binorum; ego exilis formica, ego pec-
cator minus quid ipſo nihilo! Nota,

dum Phariſæi elati Chriſtum torvo de-

ſpiciunt ſupercilio, adorationem ei de-
fert humilis miles: Non dignantur hy-
pocritæ ſuperbi adire Dominum; &
miratur Centurio, quod dignetur Do-
minus tranſire per atrium ſuum. * Con-
ſidera, ſi Centurio confunditur, quod
Dominus velit intrare domum ipfius;
quanto magis confundaris tu, quod di-
gnetur Dominus intrare, non modèò ſub
tectum, ſed ſub pefdtus tuum. Solum
aliquod verbum tuum ſufficit, ait, ut
reſanetur ſervus meus, & felicitate re-
dundet

26 MEDIIATIONES
dundet domus mea; ſatis habet vel ver-
bo: Atque ipſum Verbum æternum fa-
tum Caro, ingreditur viſcera tua! Com-
paratâ igitur Domini hujus immenſitate»
cum pulillitate tua, accede ad Commu-
nionem, annihilans te, quia nihilum es:
ſed & in ſpem aſſurgens, quod licet ver-
bum unicum ſufficeret Omniporentiæ
ejus, miſericordiæ non ſufficit.
HN., Quantas proruperit Centurio im
gratiarum actiones, ad tantam miſeri-
cordiam! quàm fuerit gratus, poſtquam
tam felix! Quodſi præſtolans honora-

vit Dominum, profectò obtinens be-

wedixerit ei; propalando voce altàâ ma-

gnitudinem ejus. Inde quid mirum,

quod commendaärit Chriſtus ejus fidem,
propoſitam nobis exempli loco ab Ec-
cleſia in ſumptione ejus! * Perpende
quod debeas Domino gratias eò majo-
res, quò majores fuêre favores tibi ex-
hibiti: Caveas mox vertere tergora fon-
ti huic miſericordiæ ingratus, quin lau-
des eum indeſinenter refocillatus, dieens:
Miſericordias Domini cantabo in æter-
num: Correſpondeas pani huic quoti-
diano, quotidianà gratiarum acstione,
B exer-

4
eercen
irlone
tum.

Cunn

1 G
latdbe
kam ke
lleri
Netn.
lur 8
hii
es,
ans
Nerin
noe
lemmed
ſüm
dame
er,
MICA
Anci

ö
4

el vet⸗
umn fa⸗
Com-

nütate,
NII.⸗

um es:
et ver⸗
tentlee

rio in
mileri⸗
ſtquam
lonord⸗
ns be⸗
tä m⸗
nirum,
ſidem,
b Le⸗
pente

majo⸗

bi ex⸗
a fon⸗
n lau⸗
licens:
Llel⸗
guo⸗

koner

exel⸗

AD USUM COMMUNICANTIUM. 17

exercens ipſo opere tam inſignem à Cen-
turione traditam nobis doctrinam virtu-
tum.

Meditatio quarta.
Communicandum cum Fide Chananæa.
I. Onſidera, quomodo Chananæa
M relictis cum domo patria como-
ditatibus, atque adeò culpis; procedat
tam feſtina quàm afflicta, ad petendam
miſericordiam ad miſericordiæ ſcaturigi-
nem. Mukiplicato angore, multiplica-
tur & ſollicitudo ejus. Reſonantibus
Chriſti facinoribus miraculoſis in auribus
ejus, non obturat eas, ſed venit incla-
mans inceſſanter. Diſpoſitio præclara
pertingendi ad Dominum usque adeo
propenſum, ad dandum ſolatium juxta &
remedium! * Perpende, quàâm laborio-
ſum ſuſcipiat Chananæa iter, ad exoran-
dam clementiam; quæ proſtat tibi ſem-
per, pandens brachia ad recipiendum
te. Non tanti conſtat tibi totus & inte-
ger panis cœli, quanti conſtat ipſi vel
mica ejus. Non eſt cur relinquas pro-
Vinciam & patriam tuam, cur petas fines
ultimos terræ, ad conſequendam Com-
munio-

18 MBEDIIATIONES

munionem; quia in qualibet Eccleſia
præſto eſt Chriſtus Euchariſticus invi-
tans te. Diſce æſtimare felicitatem tam
inſignem, tam propinquam; procurans
exire à te ipſo, ab amore tui proprio, à
finibus erroneis, ab intentione ſiniſtra.
Quo magis ingrediatur absque obſtaculo
Pectus tuum Bonum füud infinitum, di-
ſponas te ad actus fervidos heroicæ fidei,
rmæ fſpei, perſeverantis orationis &
indefeſſæ ſedulitatis.
II. Perliſtit Chananæa rogando: Si-
mulat autem Dominus non audire ro-
gantem, dum vel maximè intentus eſt
ei: Suſpendit miſerationes ſuas, què
magis sognoſcat & decantet ipſa miſe-
rias ſuas: Qualis muſica Chriſto ſonora,
Ahpoſtolis faſtidioſa accidit. * Perpende
Anima, quanti interſit, non ceſſare ab
exercitio virtutum: Eſto etiam, quod
ſubinde indignetur miniſter Chriſti, &
murmurent alii de Confeſſionibus &
Communionibus tuis frequentibus; ne
tamen animum deſpondeas, ne cedas,
perdurans adinſtar Annæ objurgatæ à

ſacerdote Heli. Neque enim ſuccenſet

aut laſſatur precibus Dominus ille, qui
Ppre-

4

Precibr
npecl
ſeverar
cedere
1Ones
III
wentun
Myiden
deleat
tentin,
Vel Id

ecet
Qis
degre
Cabon
Once
Nerte
ttione
tempen
lem.
o, n
WIne

elle

ccleſil
invi⸗
mm uum

enrins

prio, 4
iniſra.
ſtaculo
m, Gi-
ſie,
Onis &

1o: S⸗
lire ro⸗

AD USUM CGOMMUNICANTIUM. 19

precibus delectatur, & quietem invenit
in peéstore communicantis. Addiſce per-
ſeverantiam à muliere iſta fervida, nec
cedere puſillanimitati; què felicius co-
rones opus tuum.
III. Proſequitur Chriſtus experi-
mentum facere virtutis muliebris, ad
lapidem lydium; quo ſplendidius elu-
ceſcat fidei ejus aurum, promineat pa-
tientia, extollatur humilitas: Et dum
vel maximè deſiderat propinquam, lon-
38 arcet eam, dicens: Apage, non
ecet panem filiorum projicere canibus!
Quis non labatur animo, non defperet
de gratia, exaudiens voces adeo deſpi-
cabundas? Chananæa ècontra, nedum
conqueratur, humiliatur magis: Non
exterretur à rigore Dei, benè gnara ten-
tationem eſſe diaboli: non ſentit con-
teimptum, quæ ſuam agnoſcit indignita-
tem. Argumentum aſſumit retorquen-
do, non homini ſed Deo: Sic eſt Do-
mine ait; verum cani debentur ſfaltem
micæ de menſa Domini: Agnoſco me,

uti docet Rex ſandtus, veluti ver-

mem coram te, ſed & novi te Dominum
eſſe longè benignum: Qui ſuſtentas
V Paſſeres

2 MEDITATIONES
paſſeres aëris, non ſines perire me ho-
minem. * Perpende humilitatem mu-
lieris mirificam, obſerva firmitatem fidei,
fidelitatem fiduciæ, ardorem charitatis

ejus: Sique ſatis haber vel micâ, quem
reputat feliciratem ſuam; quanto magis

tu, qui non micam modo, ſed totam
accipis cœli annonam, æſtimes ſortem
tuam terque quaterque beatam. Perſpi-
ce humilitatem, perſpectàmque depro-
me in humiliationes; elice appretiatio-
nem gratiæ, & adora magnitudinem
Domini, quem ſumpfiſti.
IV. Videns tantum affectum, excla-
mat Dominus, 6 mulier magna eſt fides
tua! magna ſit felicitas tua! Concedo
tibi quantum petis, quantum mereris!
Prodidit Dominus demonſtrationem
iſtam admirationis, quatenus & nos ad-
miremur & imitemur mulierem iſtam.
* Conſidera Fili, quantas reddiderit gra-
tias poſthac, quæ tanta cum ſubmiſſione
acceſſerat ante; & quæ tam fidelis venit
dum petiit, quàm grata receſſerit dum
obtinuit; quomodo extulerit vocem gra-
titudinis, quæ adeo extulerat vocem de-
Precationis! Jam qui conſecutus es do-
num

4
nu1
(6, ſ.
„ eprot
Cle tu

iur
Mana
vana

nieſe⸗
eog
A vii⸗
DNn
NN
1os:
Gncrn
eni
1e,
1oti
vir

Lelee

ne ho⸗
n mu.
utitetis
quanm
mMages
totam
ſortem
Perlor⸗
depro.
etiatio⸗

udinem

excle
neet
nereris!
Ntionen
n05 4l⸗
iſtam
erit glc⸗
niſſione
is venn
it dun
n get⸗
emn Ee⸗
35000
gu

AD USOM COMNMUNICANTIOM 1

num tanto excellentius, non gratiæ mi-
cas, ſed cumulos; ne inferiores ſaltem
depromas gratias, decantante æcernum
Ore tuo laudes divinas.

Meditatio quinta.
De Manna fgura Sacramenti. Conſideran-
tur diligentia in colligendo, voluptas in

manducando, & circumſtantiæ in aſſer-
vando.

I. L Wpoſfonem meditare mirabilem,
D' in populo illo præviam ſumptio-
ni eſcæ miraculoſæ. Exeunt de Æ.gypto
ejusque fenebris, inveſtigantes lucem
ad viſionem Pacis: Pertranſeuntes mare,
abyſſum miſeriarum amaram, ſubmer-
ſos relinquunt inimicos ſuos infenſiſſi-
mos: Permeant deſertum, nihil com-
municantes cum gentibus, converſantes
cum ſolo Deo: Bibunt aquam & man-
ducant Manna, orationi jungentes mor-
tificationem: Deſtituuntur alimento ter-
ræ, ut eſcam appetant cœli; ſiquidem
totâà opus habet præparatione iſtâ, ſed
& vitàâà angelicàâ, quisquis veſci cupit an-
gelico pane. * Perpende, quod ſi pro-
Pter

1² MEDITATIONES

pter ſolam figuram, propter umbram
cibi hujus, præœmittenda fuit diſpoſitio
tam multivaria; qualis ſufficiet, ut quis
admittatur ad ſumendum Corpus & ſan-
guinem Chriſti, in cibo vero, non figu-
rato? Perpende, quàm velociter excu-
tienda ſint tibi vincula peccati, quam
providè evitandæ ejus occaſiones?
quam ſedulò aſſocianda mortificationi
oratio! Quanta ſit tibi conjunctio cum
Deo, quanta abſtractio ab hominibus,
quanta abſtinentia à cibis vilibus, ut frua-
ris Manna divino!
II. Ex quo Iſraëlitæ erant adeo bene
diſpoſiti, meruerunt à Domino accipere
conſolationem; miſſo deſuper cibo exquiſi-
to, qui replet eos admiratione juxta & ſa-
turitate. Non mittitur eis eſca de terra,
ſed de cœlo; ut vitam vivant cœleſtem.
Non unum habet cibi ſaporem, ſed omni-
genum, quem vel poſſint concupiſcere;
quatenùs intelligant exſpectare ſe ſurſum
omnia bona deſiderabilia: Ac proinde
dicebant attoniti: „Quid eſt hoc? qualis
cibus tam oppiparus delapſus à cœlo,
miſſus de manu Dei? * Quantèò majori
cum ratione dicere potes hodie: Qualis
cibus

4
cibug
1bibi⸗
lt, (
Verd
Viato⸗
Manne
Dens
honum
glem
ſrl
Virwurn
Sratian
III.
rlolis
lam, 3
krich⸗
1olien
ſolis 0
rum 8
lore
Lenian
Wwarli
Nr!
e⸗
Cblen
Conh

nbtamm
voſiio
quis
Alan⸗
ſge⸗
excI .
quam
ones
cationi
10 cumn
oibos,
flut⸗

leo bene
ccipelt
engbil⸗
a ſr⸗
ſe terta)
eleltem.
domn
bileere
ſurlun
proinh⸗
uels
ccl,
maſor
Qun

AuS

AD USUM GOMMUNICANNIIUM. 23

cibus eſt iſte tam pretioſus? Reſpondet
tibi Fides dicens; Verbum Caro factum
eſt, Caro Verbi facta hominibus eſca:
verè Panis Angelorum, factus cibus
Viatorum: panis eſt oblectans Reges:
Manna verum eſt tribuens vitam: eſtque
Deus factus epulum hominis; qui dum
bonum eſt infinitum ſaporem continet
qualemcunque delectabilem. Vide quam
ſit dulcis, & quomodo guſtum inſtillet
virtutum, quomodo fermentum præbeat
gratiarum omnium.
III. Cibus adeo myſterioſus, myſte-
rioſas exigebat circumſtantias. Prodi-
bat populus collecturus Manna ad auro-
ram, ad horam illam virgineam! Cura
ſit iſta diei prima; ſurgendum eſt mane;
ſollicitudo requiritur & vigilantia ante
ſolis ortum: eoquod ferculum adeo pu-
rum & delicatum, quovis diſſolvitur ca-
lore mundi. Colligit quilibet ad indi-
gentiam; neque enim humanam tolerat
avaritiam panis cœleſtis. Non conſer-
vVatur in diem alterum, quia panis deber
eſſe recens & quotidianus; id quod in-
culcat ſumptionem ejus frequentem. *
Conlſidera, quantô magis exactas & my-
ſterioſas

24 MEDIIATIONES 40
ſterioſas magis requirit circumſtantias
Manna hoc Sacramentale! Sit hic copus
tuus primarius, negotium tuum primum, Quite
non derineat te aliud; noli eſſe negligens
in quærendo, ne quando abeas vacuus: Il. ))
Aſſerva illud cum puritate; ne pro vita 0
quam conferat tibi, vermes progignat ſaiumi
tuæ mortis. Publienn
IV. Mirifica fuit hominum illorum geninn
gratia, ſed nulla penitùs gratitudo: So- medelem,
lent quippe homines milſericordias Dei maſan
maximas compenſare ut plurimum ma- mon;
xXima irkumanitate. Nauſeârunt ſtarim urof
eſcam illam ſapidam: animalis enim ho- loim,
mo non percipit refocillationem ſpi- Qum
ritůs. Spreverunt panem Empyrei & mn pon
appetierunt cœpas Ægypti. * Timeo Mnodh
Anima, ne ingrata magis ſis iſtis; quò &idr
enim major eſt, quam percepiſti gratia, ſtacnhe
eò enormior futura eſſet tua ingratitudo. rem 3
Magnifica Manna hoc verum, ejusque feſiny
reitera fruitionem; longè pluries ac Pro- M
heta regius decantavit in Pſalmis ſuis dum
anna illud, quod tamen hujus duntaxat n i
typus fuit. Proba te guſtüs eſſe boni, eum
non appetens amplius voluptates mundi ſecis
inſulſas.
Medi-

AD USUM COMMUNICANTVIUM. 25

buun Meditatio ſexta.
mam Qualiter communices eum devotione Za-
gigens chæi.
cus: I. Mi Deus & Domine mi! quando
r0 in non dignantur reſpicere te Phari-

ogigan ſæi tumidi, anhelat videre te Princeps
Prublicanorum. Non venit adinſtar lan-
ilomm guentium & ægrotorum, ad flagitandum
lo: So- medelam malis ſuis; non quidem ac ſi
ius De mala ſua, utpote mala animæ, non eſſent
WN Mr Majora; ſed quia non cognoſcit ea. A
ot um curioſitate trahitur noſcendi te miracu-
aminhe loſum, non à deſiderio ſequendi te ſan-
nein h⸗ Ctum. Nititur appropinquare tibi, ſed
reid non poteſt: Divites quippe difficulter
Wnen admodum poſſunt accedere te pauperem
Cs; g & tribulatum à nativitate. Videns ob-
ſi genn ſtacula iſta, concludit conſcendere arbo-
unud Tem; & quin ſermones curet hominum,
ejusho feſtinat videre Deum. * Memento Ani-
8c tl ma, quando procedis ad communican-
mis ſi⸗ dum, quod Dominum quæras eundem,
Junm cum deſiderio cognoſcendi & contuendi
e bon eum. Aſpectum ejus prohibent tibi
8 Wud ſpecies circumſtantes eum; at longè
* magis imperfectiones circumcingentes
MMed- B te,

26 MEDIIATIONES

te. Videns itaque te tam puſillam ſpiri-
tu, quam Zachæus erat ſtaturà, eluctare
ſupra te ipſam: Arborem conſcende
contemplationis devotæ, ſive crucem
mortificationis perfectæ; radicata in fir-
ma fide, evireſcens per ſpem, onuſta
fructibus charitatis, allabora aſpicere eum
oculis mentis, & inſculpere imaginem
ejus cordi tuo.
II. Spectans te Dominum Zachæus
ex arbore, afficitur gaudio ineffabili;
eoquod liceat ei frui præſentià divinà-
Effectus ſentit in anima mirabiles, quan-

do reciprocando cum ipſo, intuebaris

intuentem te; tuôsque attollebas ad
ipſum oculos, qui vel viſi vel videntes,
nunquam non ſunt benefici. Colloquen-
tibus ſibi non oculis modo, ſed animis,
appellas eum nomine ſuo; quatenus in-
telligat, quod expecétes eum, eique gra-
tiam deſtines inexſpectatam. Zachæe,
dicis ei, feſtinans deſcende, quia hodie
in domo tua me oportet manere. O
quanta cum admiratione arripuerit ipſe
ſortem adeo inopinatam! Verum quid
non valet induſtria humana apud Maje-
ſtatem divinam? Qui antea felicitatem
repu-

400

tehlbn
in leſe
Uet tbi
ccurob

hi co

tons,
idum
u,
e, i
Ultende
IGeno;
hodie
in ho⸗
ickeng
1n leri
Mlaus
Guudd
kläte
igitur 5
Vida,
cum. N.
lſirt
Uorlide
UIl

. Etinte

ernere
oee

mn ſpiri.
eluiare
alcende
CtüCeN
a infr.
onuſt
ele euin
nagibent

Zachels
gecebel
a dirind
es/ un.
innrbli
lebes 41
Videlles⸗
oloqnen
Abini
gtenns n
igue g
Zaches
ia hod
lere⸗
lerit i
d M
llune

IeNN N

AD USUM COMMUNICANTIOM. 27
reputabat magnam, videndi te à longè:;
jam deſcendit ab arbore, jam approxi-
mat tibi, jam adhæret lateri tuo, jam
accumbit menſæ tecum. * Imaginor
mihi conſcendiſſe arborem contempla-
tionis, puſillitatis meæ ſuſtentaculum;
avidum videndi & cognoſcendi Domi-
num, eũ⁴mque vocantem me nomine
meo, ſic interpellare me: Dico tibi
deſcende, approxima mihi ſub Sacra-
mento; veni ad communicandum, quia
hodie opportet me manere in domo tua,
in hoſpitio pectoris tui. Hodie ait, ne
differas in craſtinum; neque enim ſcis,
an fuerit tibi adhuc tempus: Sique Do-
minus dicit, intereſſe miſericordiæ ſuæ,

quantèò magis intererit miſeriæ tuæ, ut

ſuſcipias eum quàm citiſſim?è?! Accurre
igitur & Anima mea, cum diligentia fer-
vida, ad excipiendum, ad ſumendum
eum: Ne Deus tuus loquactur tibi invanum,
vel ſurdo per ignorantiam, vel pigro per
ingratitudinem.
III. Obtemperavit Zachæus cum ce-
leritate maxima: Primum erat ei pro-
ſternere ſe & adorare pedes illos, digna-
tos calcare limina domũús ſuæ.. Obptabat
B 2 utique

2⁸ MWEDIIAUONES

utique in occaſione iſta, ſibi palatium
eſſe magnum, ad excipiendum hoſpitem
adeo magnificum; quantum poſſidebat,
tantum offerebat, provolutum ad pedes
Domini, diſtribuendum in manus ino-
pum. Dimidium ait, bonorum meorum
do pauperibus! Atque hinc ſine dubio
Provenit ei dignatio iſta: quandoquidem
ſuſcipiens pauperem, meretur ſuſcipere
Dominum pauperum: paſcens pauperem,
meretur paſci à Domino. Sed quando
cernebat ſe cum Chriſto aceumbere men-
ſæ, & aſſidere tam propè illi, quem ne-
quidem licuerat ei videre à longè, quanto
ſuperabundaverit Zachæus gaudio? Pro-
fecto non potuerit continere ſe intra ſe,
qui videbat contineri in domo ſua infini-
tum & immenſum Deum. * Conſidera,
quando conſpicis te accumbere menſæ
Altaris, longe arctius conjunctum Chri-
ſto; cujus non modo adhæres lateri, ſed
quem tuum intra ſentis pectus, quem
contines in ſinu tuo; quale gaudium
fuerit tuum! Aliud certe non ſit in mun-
do pro te: æmuletur appretiatio digna-
tionem, excitato intùs deſiderio irre-
miſſo, ſumendi eum iterum iterumque;
nee

4
Deono
Commm
nunio
mis.
W.

Fralit,

Illtus
fumllin
Uicenen
nng!
ldden
eod De
nlerit
Des, 4
Prepr.
Donin
üm
hxc W
ohe
e . im
mump
Ogrnr
l un
Dodle
Ped

Aatium
lpitem
ſdeber 5
d Ne
us ind⸗
neorum
dubio
qviden
aſeiper⸗
perem
Cdendl
ete mel⸗
gven ſe⸗
6 Gu
1os .
itneſe
Hninfol.
olliden
te gel⸗
um C.
teri 1 41
. Open
gqudiun
Inmun
ign⸗
rio iue.
tummg,,
ſlee

AD sM COMMUNICANTIUM 29

nec non propoſito firmo, reſarciendi tor
communiones antehac neglectas, com-
munionibus impoſterum frequentiſſi-
mis.
IV. Tanta redundabat Zachæi animus
gratitudine, quanto ſuperfuſa fuerat hu-
militas ejus gaudio: Humilibus quippe
