magna implere ſinum fæcibus, quem gem-
mis poſſes implere pretioſis: Aſportare
montem luteum, quando aſportare poſ-
ſes aureum! Quod tamen fsciunt filii
ſæculi hujus & nothi ſæœculi æterni; au-
rum vilipendentes Altaris & æſtimantes
fimum mundi. * Ne judicii ſis adeo

inſani, guſtů⁴s adeo depravati, ut in qua-

libet Communione diſpendium facias
theſauri inæſtimabilis, pro lucello vili,
pro

Imodo
nullam
ſeriam.
dence.
,udl
dd mon
tox
M
lr
tu awa.

ond
Gonnt
ſoar 5
Kolids
1 manu
uateo⸗
unt
imanne
ſs he
elo in
⸗

AD USUI COMMUNICANTIUM, 14
pro voluptate ſordida, pro ſocordia ſtul-
ta: Accede cum cupiditate & redibis
cum opulentia.
III. Quantum invenitur gaudium,
dum theſaurus invenitur abſeonditus;
eo magis, quando cupiditas urſit & pau-
Pertas! Quantâ cum anxietate detegitur,
quantâà cum voluptate conſpicitur? Jam
videt theſaurum avarus & necdum credit,
atq; diffidens oculis, certiorem ſe facit ma-
nibůs; imèò omnes potentias & ſenſus in
pPartem vocat ſollicitudinis, quin diver-
tantur ad aliud, ne diſpereat vel mini-
mum quid: Sinum pandit, panſum implet,
& impletum dilatat, quo capiat uberius:
Sareina eſt ei alleviamentum: Qod
gravat, foret non gravari magis. Jam
redux in agrum, non requiefſcit ad
momentum, quousque aſportandum ali=
quid ſupereſt: Evacuat ſinus, implet
Arcas, iterumque revertitur ad locum;
itque reditque, aſpicit, reſpicit, quærit
ubi jam quæſivit; eſt enim hoc ei the-
ſaurizare Ppro vita totä. * Anima, quæ
inveniſti theſaurum locupletiſſimum, tam
abſconditum, quàm tectum ſub agro Al-
taris; quantâ cum cupiditate deberes an-
helare

144 MEDITATIONES
helare ad eruendum, quantà cum atten-
tione ad detegendum, quanta cum
anxietate ad colligendum, quanta cum
ſollicitudine ad conſervandum? Sed prô
dolor! non agnoſcis, quod præſto habes
bonum: ignoras quanti valeat, & quanti
tuà referat eo potiri. Viam relige Com-
munionum devotarum & frequentium,
atque locupletaberis in imenſum. Excute
tandem torporem divitiarum infenfiſſi-
mum hoſtem; memor, quòd theſauri-
zes pro te, & pro tranſigenda vita tota,
eàque æterna, cum felicitate & requie.

4
IA, 1
qunnti
türe v
dleon
mino
quolib
qualbbe
rume
Cam,
(em;
here
eum in
Alere

IV. Quàm lætabundus laudat fortunam Vivere

ſuam, qui invenit theſaurum: quotidie me-
moriam revocat ſortis ſuæ, non dimittens
ex mente gaudium illud primum: totà
vità benedicit horæ, quà evaſit miſe-

um,

ſ
riam, diémque felicem conſecrat æter- Auhi

nitati, ſignatum calculo aureòô. Qafe

e

obſtrictum profitetur ſe amico, qui dedit

ei primus theſauri notitiam; ſique recu-

ſat accipere divitiarum partem, gratias Mhe
rependit ei quas valet maximas. Narrat

iterum iterumque momentum fauſtum
fiducialibus ſuis, congratulans ſibi cum
ipſis de accidente fortunato. £ Ani-
mazy

bi

cultie
Vider,

4tkell⸗
cum
A CR
0 hibss
guuni
e (oll.

eNtiumm,
Excule

feablh⸗
pehuuti⸗
ita tole,
tegvie
ortuoem
licieme⸗

imitene

r le⸗

rat Alet.
gi e
le teel⸗
Aratiss
Nurn
Eauſtun
ſibi C
0⸗

NiN)

AD USUM COMMUNICANTIUM. 14
ma, ſi cognoſceres felicitatem tuam,
quanti æſtimares eam! ſi noſſes appre-
tiare valorem infinitum Mannæ hujus
abſconditi, quantas repenſura eſſes Do-
mino gratias? Refrica memoriam ejus,
quolibet momento, & revertere ad illud
qualibet die; revolvens animòô, theſau-
rum eſſe infinitum, qui diminuitur nun-
quam, ſed ſemper integer eſt, ſemper
idem; gratam te præbeas Domino, qui
reſervavit eum pro te; cave ne perdas
eum inurbana, vel abutaris eo prodiga.
Alere theſauro hoc vita tota: quod erit
vivere Deo per omnia ſœcula ſæcule-

rum, Amen.

Meditatio trigeſima prima.
Abcedendum ad Communionem, cum fervore
owcorum illuminatorum d Chriſto.

I. Onſidera, quomodo proſpieiat ſi-
bi de viſu fidei Cœcus fervidus à Je-
richo, ut viſum conſequatur oculorum.
Inquirit in Salvatoris veſtigia, quin ti-
meat incurrere in offendicula, quin ex-
cuſationibus pallier ſocordiam ſuam.
Videt, quod non videat, & quod videre
GC ſuà

146 MEDIIAIIONES 4
ſuàâ plurimum interſit; proinde egreditur )
domo ſuàâ, relinguens ſe ipſum. Cum- il
primis vero non deſtituitur linguàâ ad cla- rich
mandum, licet orbatus oculis ad viden-
dum: Nam qui linguam habet, ad ma-
nifeſtanda ſua mala, remedio eſt proxi-
mus. Omnipotentiàâ provocçat clemen-
tiam; compellat IESU M Medicum
ſuum, obligaturus eum nomine adeò ſa-
lutari,; ad medendum morbo ſuo: E- a
SU ait, fili David manſueti, non ne- ieie
gabis te mitem: IESU fili David, cui 1
promiſſus fuit Salvaror, da mihi ſalu-
tem, habe miſericordiam mecum: Tu,
mecum: Tu DEUsS infinite, mecum vili
formica: Qui Creator es, eſto & Me- dlle
diator meus: Dediſti mihi eſſe, quod H
plùs, da mihi videre, quod minus eſt: e
Ne abſconditus ſis mihi, qui adeo notus
es in judæa DEUS. Hunc in modum do
Ppræſtolatur medelam ſuam, importu- i
nè: opportund. * Imaginare te oc-
cœcatum à paſſionibus, quin videas Mn
quod majoris eſt momenti, quin cogno- vin
ſcas Deum tuum & Dominum. Magna R“Ml
cœcitas eſt ignorantia tua, major cœci- ar

. . . m
tas malitia tua: Quapropter vide cœce, dan

quod N:

ſigere
ſi cO
ſignen
dam
Gendle
Cens

Coen
Dom
eulor

grelun
Cum-
Nned che⸗
dwden⸗
ſt prox-
clemen-
Medicun
no: IE
D0n de
Wwid, .l
wihi A.
um Iu,

AD USOM COMMUNICANTYIUM. 147

quèd hodie præſto habeas eundem [E-
8UM & Salvatorem, non quidem propè
Jericho, ſed in Altari: vocifera ſi cupis
videre, precare ſi deſideras ſalutem,
ſi conſequi ſperas buccellam adeo in-
ſignem. Qui linguam habet ad perten-
dam veniam, clavem tenet ad reclu-
dendum cœlum. Accurre ducéctus à fide;
vocans eum, non quidem filium David,
ſed quod præſtat, ESUM flium Ma-
riæ, quatenus miſereatur tui.
II. Veniebat appropinguans Salvatori
Cœcus: Felicitas magna, non elongari
à Domino! Perdebat eum è& conſpectu
oculorum corporalium, detegebar eum
oculis animæ. Qui negetum eſt uti viſu,
linguàâ utitur, & exſolutam cum fervore,
depromit in voces fiduciæ: JESU ait;
quod eſt dicere, fons ſalutis & vitæ; ſit
Ppro me ſaltem gutta liquoris ſalutiferi;
niſi medearis mihi, quis poterit juvare
me? Non ero adeò amens, ut confidam
ulli hominum: non dant, imo auferunt
viſum creaturæ. Qui comitabantur Sal-
vatorem, reprehendebant cœcum incla-
mantem, ægrè ferentes vociferationes
ejus: ineurii miſeriæ ejus, increpabant
2 eum,

148 MEDTFATIONES

eum, ut taceret. Sed auſcultabat voci-
ferantem ESUS, unde clamabat vali-
diùs adhuc: Domine, miſericordiam
pro modo miſeriæ meæ, etſi non videam
te, vides tamen me. Quid vis? percon-
tatur eum Chriſtus; quò magis agnoſce-
ret miſer neceſſitatem juxta & medelam
ſuam. Et reſpondit ipſe, quid poſſum
Velle, niſi videre te: in te quippe videbo
quidlibet, Deus meus & omnia! * Au-
ſculta Anima, tibi enim loquitur hodie
idem Dominus, dicens: quid vis? quid
quæris? Auxilium pete ab invitante ad
corpus & ſanguinem ſuum: quid non de-
derit tibi, qui dedit ſe tibi totum? Ipſe
ſcopus tuus, in ipſum defige oculos:
ipſe centrum tuum, in ipſo requieſce.
Quid vis? quærit iteratò Dominus? Re-
ſponde ipſi, quid poſſum velle niſi te,
ut videam & fruar te, ut ſuſcipiam te;
claude oculos meos vanitati, ut aperti
ſint tibi ſummo Bono ſuo. Quid vis?
id eſt, ſcisne quid ſit communicare?
Scitis, quid fecerim vobis*
III. Non præbuit ſe Dominus cle-
mentem minus cum altero Cœco à nati-
Vitate, imo myſterioſum magis: wis va-
H ens

44
ero en
fum,
Kecien
Aecer
ſaa,
fueran
Ge pul
glolte
(uenclo
s
mum,
(erare
Vam 4
pplie⸗
Inieum
Uetum
l Ne
leporit
d oen
Mdn
ihr
Coolg,
won
loguin

Nt v.
dar valſ⸗
ſordinm
nvidenm

petel.

grole⸗
meckehin
polin
Videbo
A.
r hode
umenk
Oronte
n
Oculos:
ecwielet⸗

us? Ne⸗

He niͦt,
pum t
It ell
Gid ö
Ucicare

inns ee

4 S.
n

ens

4AD USUNM COMMDUNICANTIUM. 149

lens curare eum ſolo verbo, ſumpſit lu-
tum, eoque oblinivit oculos; collyrium
faciens, id quod videbatur offendiculum:
Accepit terram, eamque depſuit ſaliva
ſuà, convertens in remedium, quod ante
fuerat obſtaculum: Eruit lutum, quaſi
de pulvere humilitatis, quod detergeret
cataractam cœcitatis; oculos aperuit,
quando videbatur eos obducere. Cœ-
cus autem adeptus eſt viſum adeo bo-
num, ut poſſet videre, quantùm deſi-
derare. † Perpende nunc prærogati-
vam favoris tui: quandoquidem non
applicat tibi Chriſtus lutum ſalivà ſua de-
linitum, ſed ipſum ſuum Corpus ani-
matum ſanguine & repletum Divinitate
ſua: Non modè apponit illud oculis, ſed
reponit intra viſcera tua: Admove il-
lud oculis animæ, per cognitionem & af-
fectum; conſiderans, quod ad compa-
randum tibi viſum, proprios comoder,
tibi Chriſtus oculos. Vide nunc Chriſti
oculis, loquere linguâ, ambula pedibus,
vive vità Chriſti, dicens cum S. Paulo:
Vivo ego, jam non ego, vivit in me
Chriſtus! Ipſe eſt qui videt, ipſe qui
loquitur in me. Memento, quòèòd ſi DBo-
G 3 mini

150 MEDITATIONES
mini ſaliva operatur tàm efficaciter, ut o h

viſum conferat cœco, quid non opera-
bitur in communicante Caro & Sanguis
Chriſti unà cum Divinitate ejus?
IV. Tanto ſuperfuſus fuit gaudio Cœ-
cus ex viſu, ut ſaltus vibraret hilaritatis,
ad coronam properans æternitatis. Re-
vertitur ſinè mora ad Dominum gratus,
uſurus præprimis viſu ad videndum
Ipſum: Satis eſt quippe videre Deum,
ad enodandam protinus linguam in lau-
dem ejus. Confitetur eum ſuum Domi-
num, ad confuſionem cœcorum illorum
Phariſaicorum, quos cœcutientes invidis,

4

minun
Klin
undu
WIm,

Mee
Aſi
N
Lache

iehre

livor elingues facit. Proſternitur pectore mèé,

ſuper ſolum, ad exaltandum ſuum Re-

demptorem. Baeulum paulèò antè ducem

viæ, projicit in terram, quæ poſita ei
fuit ob oculos. Adorat ſuum Creatorem,
& laudat ſuum Mediatorem. Quoties-

en

dulamm

orien

cunque aperiet oculos ad videndum, ape- mueern

riet & labia ad agendas gratias. *OO
quàm majore cum ratione, agas tu Ani-
ma gratias Domino de favore adeo di-
vino; fixum ſemper obtutum habens in
ipſum, quòè certius liberet pedes tuos 4
laqueis Sathanæ. Et quandoquidem ocu-

lIos

Lan

N

n
Quod
ilin
Pro h

er,
opert.
dugli
ioC.
lanitats,
§ N.
glalus
ſendum
Deuc,
.
Dom-.
nilone
inir
. pellan
un he⸗
Laneen
Doſiti

eatotenn

Quole⸗
n 40.
1

n All
deo 4
bens
sos
U⸗
emn
o8

AD USUM COMMIUNICANTIUM. I FI

los habes, ad videndum DEUM & Do-
minum tuum in hoſtia iſta; procura tibi

& linguas, ad deprædicandum & exal-
tandum eum, per omnia ſæcula ſæculo-

rum, Amen.

Meditatio trigeſima ſecunda.

Ad ſuſcipiendum Dominum, quemadmodum
Juſceptus ſuit in domo Zachariæ.

I. Mare hodie humilitatem Mariæ,
M Qdevotionem Eliſabeth, ſtuporem
Zachariæ, hilaritatem Joannis, & miſe-
ricordiam Infantis divini. Conſidera, quàùm
malè paratam judicaverit domum ſuam
ſancta Eliſabeth, ad excipiendas perſo-
nas regias cœli ingredientes eam? Con-
ſidera Zachariam, ad nova fauſta incre-
dulum, mutum ad applauſus: Infantem
Joanem paulè antè in carceratum clauſuræ
maternæ, ſive potius conjectum in vincu-
la culpæ. Memento Eliſabeth ob ſenium
impotentem & ob graviditatem impedi-
tam, ad præſtanda ſervitia debita: Id
quod perpendens ipſa, confugit ad hu-
militatem, quæ præparatio eſt aptiſſima
pro hoſpitibus adeo excelſis, defectum
G 4 obſe-

152 MEDIIATIONES
obſequii ſupplens ſubmiſſione. *Per-
Pende quisquis cormmunicaturus es, quod 4
veniat hodie idem Rex & Dominus, ad

inviſendam domum tuam: ibi portatus ſat⸗
ia lectica virginali, hic in hoftia: ibi oo-
retro velamina intemerata puritatis, hic nn
inter candidas ſpecies panis. Perfſpice, m⸗
quàm inveniaris imparata, quàm deſti- in
tuta virtutibus, quibuſcum excipi amat din
Dominus iſte; ac proinde refugium ud
quere humilitatis. Obſtupeſce videns aun-
Dominum illum occupantem cœlos, in-
habitare pectus tuum: erubeſce majori beiiv
de cauſa ac ſancta Eliſabeth, humiliatio- aa

ne defectum ſupplens devotionis. S
II. Unde hoc mihi, ait ſancta Eliſa- alln
beth, ut ſim prima, cujus inviſat do-
mum Mater Domini mei? Quando ta- Uneh
lem merui prærogativam? Ego minus
quàm ſerva, ipſa Regina Cœlorum. Ve-

rùm ſi confunditur adeòè cum Matre, ſen,
quid erit cum infinito, æterno, immenſo Nurd
& omnipotente Filio? Sufficit argumen- ed
tum hoc à minori ad majus; concluſio- Uurt
nem inferre, Seraphici magis quàm hu- Wrn
mani eſt intellectús. Dictum præclarum lend

ſanctæ Eliſabeth!’ exemplar verum om: en
nium Mll

X DPe-.
8 qu
ons, 41
Poruimn
dſtin: 5
tats, N
berlpie⸗
m Gelt
ſpi amet

ekuguum.

e Wen
lod in
e o
ummilini⸗
is

l Mil⸗

n o⸗
nndo
90 miong
n. ſe⸗
Mane,

mnineglo

goſnen⸗
nclul⸗
nirn h.
chrun
u n
un

4D USM COMIUNICANTIIUM. T15;
nium comunicantium! Unde hoc mihi?
A dicto iſto, ordire Anima, quando
exceptura es hoſpitio Dominum adeo ex-
celſum, repetens illud muhoties: Unde
hoc mihi? mihi viliſſimo vermi, miſer-
rimo peccatori, qui novos merui infer-
nos? mihi pleno ſceleribus, ingrato;,
inhumano? mihi formicæ terræ, mihi
nihilo &c. Et quůod veniat ipſe Deus?
Dominus ille infinitus, immenſus &
æternaus? Non modè in domum, in
pPectus meum; ut ingrediatur non modo
per oſtium, ſed per os meum; ut pe-
netret non modo ad remotiſſimum re-

ceſſum, ſed ad cor meum? Quomodo

non confundor, quomodo non deficio?

profectò inſenſibilis ſum.

III. Attende ſis, quàm obſequiosé ex-

cipiat ſancta Eliſabeth Virgineam Ma-

trem, quàm tenerè blandiatur infantilis
Joannes infantili Deo! Obſervatur in
domo iſta proportio mirifica, nihil oc-
currit quod otioſum. Videns Joannes
liberum ſe à culpa, vibrat ſaltus, ut ap-
proximet Domino, ac ſi diceret: Aut
veni ad me Domine mi Deus, aut liceat
mihi venire ad te. O quomodo am-
G 5§ plecte-

14 MEDIIATIONES

plecteretur, quomodo ſtringeret, quo.

modo uniret eum ſibi, ſi poſiet! Prode-
bat ſe utique voluntas per exultationem;
ſed prohibent vincula materni ergaſtuli.
Mox ùt audit S. EKliſabeth vocem puriſſi-
mæ Ovis, agnoſcit Joannes Agnum Dei,
qui tollit peccata mundi. Saltus dat læti-
tiæ: neque enim gaudium poteſt eſſe
majus, quàm evadere de peccato. *Per-
pende quisquis ſumpfiſti Dominum;
quodſi JIoannes præ gaudio contineri ne-
quit in viſceribus maternis, videns con-
tineri in domo ſua Deum infinitum; Tu
qui ſuſcepiſti eum hodie in ipſo pecçtore
tuo, quàm lætos debeas dare ſaltus in via

virtutis, quàm altos & qui perducant

vVelociflimè ad vitam æternam? Quodſi
S. oannes, quia ſentit Deum ſibi tam
propinquum, tantos facit motus; quales
non excites ſenſus ſolatii, qui tenes eum
in penetralibus tuis? Sed eheu! nec ſen-
tis, nec cognoſcis. Ibi remanſit Domi-
nus in viſceribus ſanctiſſimæ Matris ſuæ,

hic tranſit ad viſcera tua. Non valuit

Joannes approximari immediatè Domi-
no, & ideo tantos exeruit conatus: Tu
vero approximaris ei usqueadeò, ut
uniaris

Spirir
IIbis
(ens
d,
l
N er
epdi
cgine
Opernn
le 0)
VNe
Aenn
pert
eldan
lacene
oCe

4) qllo⸗
ode.
Aiooenn;
n purl:
zum De
Gat Hi.
teſt ele
.tPer-
piaucn;
ineri de⸗
lens col⸗
ume I
eltet
US in Ii
dueI
Qod
ſibl lan
gule
es eun

gee len

AD OSUM COWAUNICANTIUM. TS*
uniaris ei ſacramentaliter. Deſideravit S.
Joannes ſignare labia ſua in Domini illius
pedibus, quorum non eſt auſus ſolvere
calceamenta: Tu vero ſuſcipis eum la-
biis, inſeris ori, deglutis & comedis eum!
Barage vivere ex ipſo, cum ipſo, & pro
ipſo.
PPi, Omnes erant læti, grati omnes:
Agnoſcens Eliſabeth favorem inſignem
ad modum humilitatis ſuæ, repletur à
Spiritu ſancto gratiis ſimul, & jubilario-
nibûs; gratias accipiens, gratias repen-
dens. Non reticet infantis adinſtar gau-
dium ſuum Joannes, quando eloquitur
illud tam miraculosè: quod non poteſt
Palam facere verbis, propalat ſaltibus:
vox erat ipſe Domini, adhibenda dein-

ceps in laudes ejus. Accinuit etiam vir-

ginea Mater, magnificans Dominum
operantem magna & mirabilia. *Anima,
ne obmutefſcas tot inter voces laudis.
Vox eſto exultationis cum Joanne, non
ſilentium mutum cum Zacharia. Os
aperi ad gratitudinem, quod aperuiſti ad
eſcam; non ſit pectus tuum ſylveſtre
tacendo, ſed humanum benedicendo.
Vocem attolle cum Eliſabeth, exulta
G 6 cum

155 MEDITATIONES
cum Joanne, & magnifica Dominum
cum ſanctiſſima Matre Maria.

Meditatio trigeſima tertia.
Quomodo non invenerit diverſea orium in Beth-
lehem Infans divinus; abhlicatum Com-
munioni.

1—alider diſpoſitionem peſſimam

civium Bethlehemi, nolentium
recipere in domos ſuas, quem recipere
debebant in viſcera ſua. Invaleſcente

penes ipſos ſuperbiâ & avaritiäâ; quid

mirum, non fuiſſe locum hofſpitibus tam
pauperibus, tam humilibus! Nemo

eorum offert vel angulum domûs, qui
debebant offerre receptaculum cordis

ni. Excoecati à ſpe lucri propinqui,
non vident bonum quod ſubintrat portas

ſuas; & qui non agnoſcunt Deum in
paupere, neque agnoſcunt Deum factum

pauperem. * Memento Anima, quèd

hodie venturus fit pulſins ad porfas do-

müs tuæ idem Dominus: ibi ſedens in
rheda virginali, hic repoſitus in ſacra
hoſtia. Evacuetur cor ab omnibus quæ
ſunt mundi, ut locum præbeat cœlo:
Empyreum ſit oportet ille ſinus, qui

hoſpi-

—
—

. AD USM COMMUNI ANTIUM. 157
miumn hoſpitium fiat Infanti huic immenſo:
Studeas adornare illud humilitate & pau-
B pertate; hæc enimvero ſunt aulæa, qui-
e bus delectatur admodum hoſpes quem
nihh exſpedtas magnus.
0r II. Circumeunt advenæ cœli, quæren-
tfes angulum mundi quem inhabitent,
deſſimmm nec tamen inveniunt. Ignoti erant in-
Jertimm colæ ſtellarum talpis terræ: Nequidem
käͤhen eſt, qui dignetur reſpicere vel auſcultare
leten eos. Verificatur hic ſatis ſuperque, qued
“ non capiat mundus, quem non capiunt
busen, coœli: quemadmodum vili vermi ter-
NN r, cui diſplicet cœlum, non ſufficit to-

,A tus mundus. Circumambulabat Virgo
c de oſtio ad oſtium, & clauſa invenit
oöni omnia: de domo propinqui tranſibat ad
r pong domum noti; ſed tanquam ignota incre-
Deun pabatur ab omnibus, quærentibus quis
u foret? Reſpondit Virgo: peregrina inops,

,40 ſponſa pauperis lignari! Inaudientes
s ipfi pauperfatem tantam, præcludebant
gensu ei portam ante faciem. Non ſic, non

n lei ſic Domina mea, quid putas proficies
us ſermone iſto penes mundum? Dic te
· Prineipiſſam terræ, Reginam cœli, Im-

” Peratricem totius Univerſi. * Oblerva
r G 7 0 Ani-

15² MEDITATIONES

Anima, titulos hoſce glorioſos omnes,
ſtare exſpectantes ante oſtium tuum:
Scias, quod pulſet ad illud hodie Domina
iſta, petens à te ſuſcipi, & habere locum,
ubi naſcatur Deus infans: Vide quid
reſpondeas ei?! Quoties negaſti ei in-
troitum cum inhumanitate majore, ac
cives Bethlehemitici. Conſidera, quèòd
ipſemet Deus infans, qui quærebat ibi
naſci, quærat hic renaſci: Ilbi inter fa-
ſcias virgineas, hic inter accidentia can-
dida. Ad portas pulſat cordis; ſed non
eſt, qui reſpondeat ei; non eſt, qui velit
eum, dilectum Patris, deſideratum An-
gelorum. Eja Anima mea, aflurge de
lecto ignaviæ & affectuum mundano-
rum, non torpens ultra in ſocordia: Citè,
citò occurre hoſpiti tam exoptato, ne ad
aliud tranſeat diverſorium beatius.
III. Verbum aderat Incarnatum,
quin haberet ubi natum aſpiceret lucem.
Non affligitur tantùm ex eo, quod dif-
fiteatur ſe futura patria; quantum, quèd
non ſuſcipiatur in Bethlehem ceu domo
Panis, qui venit afferre panem Angelo-
rum de ſummo cœlo. Quanta cum
Promprtitudine ſuſcepturi eum forent ci-
ves

4

ys ſi
Altas
Ius er
centre
ruN
elert
(concee
iibi,
Cum, 4
(verle
Vilcere
co
(e p.
here 3
Ceptaer

QWeᷣ
nines,
Melep
Ecce re
MMüm
end
Anim
brur⸗
ſoren
Cogn

APD USUM COMMUNICANIIUM. 159

omneg Ves ſuperni, medias inter hyerarchias
iun. alatas! Quanto cum ſplendore aſfſumptu-
Donim rus eum foret ſol, oblato in thalamum
loum centro ſuo! Quàm obſequiosè demiſſu-
ge i rum ſe foret Empyreum in terram, ut
en. deſerviret ei palatii loco! Verùm non
re, N conceditur ſors iſta alteri . reſervata ſoli
, g10 tibi. OQ qui accedis ad communican-
darbi dum, offer Infanti huic Euchariſtico in
oter ſ⸗ diverſorium Pectus tuum; lacerentur
n . viſcera tua, & deſerviant ei faſciarum
dmn loco vibræ corcdis tui. Recepit ſe deni-
que par nobile conjugum, laſſatum ite-

ui velt .
l . nere & laceſſitum opprobriis, ad ſtabu-
rge be lum, quod elegerat ſibi Dominus in re-
6

deno⸗ ceptaculum, quia abjectum & humile:
Cd Ibi fuſcipiunt bruta cum humanitate,
el duem cum inhumanitate rejecerant ho-
mines. Reclinavit Infantulum Mater in
Ppræſepe alternatim cum ſinu ſuo: Er
ecce recubans inter paleas granum opri-
d Aé mum, invitans in domum panis; qua-
tenus omnes comedant & reficiantur! *

=—

ni Anima proô pudeat inſenſibiliorem eſſe
e brutis: Cognovit bos Regem & poſſeſ-
ſorem ſuum; ne diffitearis Deum tuum:

. Cognovit aſinus præſepe Domini ſui;
ne

160 MEDITATIONES
ne deſpicias Dominum Hoſtiæ hujus.
Aſpice eum cum fide oculata & inve-
nies, quèòd ille realiter & verè, qui
exiſtebat ibi in præſepio, exiſtat hic in
Ahari. Licuiſſer tibi fortè tunc demulcere
& deoſculari eum; hic licet eum come-
dere. Ibi potuiſſes eum fortè aſtringere
pPectori; hic pectori potes inſerere. Na-
ſcCatur igitur ſacramentaliter in corde tuo
Unigenitus Dei: afliſtant ei ſingulæ fa-
cultates animæ; amans eum una, con-
templans alrera, altera recolens; adoran-
tes eum omnes.
IV. Non fuit in terra, qui reciperet
hoſpitio Infantem divinum naſciturum,
nec qui nato famularetur. Neceſſe ha-
buerunt deſéendere Aulici cœleſtes decan-
tantes Gloriam Deo in excelſis, & affe-
rentes nuncium hoc fauſtum hominibus,
inculcando eis gratitudinem. * Anima,
quarndoquidem tranfivit hodie cœlum in
Pectus tuum, & Verbum æternum de
ſinu patris in penetralia tua, de ſucein-
ctorio Matris in cor tuum; quare non
divideris in voces benedictionis? Non
decet os paſtum tali cibo, eſſe clauſum:
labia rigata lachrymis Dei lantilis eſle
ſicca.

4
licene.
(uslir
des. (
in exc
Dona

Me
Aur

(am
tumn

bus
ien
enerri
Mkovid
Uutn fer
ſinder
lt zini
Is de
ſpe
pon
mento
(cltaten
mum

te hujm
ine.

erd, Gl
ſtar hien
gemoloen
nin coNe.
Aſtringer
ere, N-
orde tuo
ogele ſ.
d) .
8, or.

recipen
leiturum
eceſle N.

kesdeenn

8, K
Pintu⸗
4 Aoinnj
elum I
rnn

de ſr

kare un
8 M

Claf

hüils,
ſeca⸗

AD USUM COMMUNICANIIUM. 161

ſicca. Angelos roga, ut commodent tibi
ſuas linguas, ad reaſſumendas eorum lau-
des. Ora, canta, vocifera dicens: Gloria
in excelſis Deo, mihi fructus pacis, cum
bona & devota voluntate, Amen.

Meditatio trigeſima quarta.
Quibuscum ſenſibus ſumas ſanctiſſimum Sa-
ceramentum, veluti granum tritici ſemina-
tum in pectore tuo.
I. QOnlicera, quomodo Agricola cœ-
leſtis, non contentus inſerere cor-
dibus fidelium verbum ſuum divinum,
inſerat quoque granum Sacramentale

penetralibus eorum. Solet autem Arator

providus, priusquam commendet gra-
num fertile clementi gremio terræ, pro-
ſcindere & minuere eam ſollicitè: Evel-
lit zizania ne impediant, comburit ſpi-
nas ne ſuffocent, & exterminat lapides
ne ſepeliant illud. Tot nanciſcitur gra-
num adverſarios priusquam natum, &
& poſtquam natum longè plures. *Me-
mento, quod hodie in magnam tui feli-
citatem, caſurum ſit granum fœcundiſſi-

mum juxta & electiſſimum cœli, in ter-
ram

152 MEDIITATIONES

ram humilem pectoris tui, in agrum
cordis tui: Stude ergo præparare Præ-
viè agrum, ut fructificet tibi granum.
Proſcinde eum contritione, ut minuatur;
riga lachrymis, ut emolliatur; evelle
vitia, eaque radicitùs, ne ſementem ob-
ducant pretioſam; elimina lapides frigi-
ditatis & duritiei tuæ, ne ſepeliant eam:
Quatenus hunc in modum ſinus viſce-
rum tuorum benè diſpoſitus, & expur-
gatus ab obſtaculis quibuscunque, ſuſci-
Piat granum hoc generoſum, quod pro-
germinabit tibi gratiam & nutriet te in
vitam æternam.
II. Poſtquam præparavit terram benè,
aſſurgens manè ſummo Seminator dili-
gens, feſtinat in campum; & dum manu
ſpargit liberali granum optimum, ſuſci-
Pit illud terra ſinu blando, contegit &
fovet illud: Subminiſtrante pluviàâ ſuc-
cum, ſole calorem, aëre alimentum, in-
cipit granum fertile indicia prodere vi-
t; & protruſum in lucem à virtute
quam continet, effringit compaginem:
atque extendit ſe in profundum cum hu-
miliatione radicum, quemadmodum in
altum cum elatione foliorum ſuorum⸗⸗
Per-

40
Peppene
Aniiner
Glum
Gelitias
num iſ
deyoric
cum fir
Qhuritur
(orllis
ins
dos N
III.
lelcar
Netrqt
ciem,
Actenn
Verſerio
Druirns
Niyes
Kringe
tumnpen
,
Ole
eui,
(coron
litinm

in agrun
Unte pre⸗
gelaumn
Miouarur,
Ur; erel⸗
entemn o
iches fti,
ſant eam-
lus vilee⸗
Aexpor⸗
le, ſole⸗
uoc e

Criet le I

uum ben;
ator Cil⸗
om Mah
, e.
Ohlegl
uin ſ
Ntuin, .
ſodele ⸗
4wFirone
inem
Ran
vodum 1
notum.

AD USUM COMMUNICANTIUM,. 163
Perpende, quomodo diligens Agricola
animæ tuæ, transferat de ſinu divino ad
ſolum tuum, granum ſubſtantialiſſimum,
delitias ipſius cœli in pectus tuum! Gra-
num iſthoc ſuſcipe cum fervore, riga cum
devotione, nutri cum vivida fide, ſepi
cum firma ſpe & conſerva cum fervida
charitate; quéô magis radices agat in prœ-
cordiis tuis per humilitatem, & ſuccre-
ſcat in anima tua, coronando eam fruéti-
bus gloriæ.
III. Mirabile eſt, quàm ſuavi inva-
leſcat vi granum terram occupans: pe-
netrat profunditatem, rumpit ſuperfi-
ciem, & ſpretô lutôò ne contaminetur,
eluctatur in aerem, ut pelluceat. Ad-
Verſarios à quibus laceſſitur vincit omnes;
pruinas quæ nituntur illud decoquere;
nives quæ ſuffocare, glacies quæ con-
ſtringere, ventos quæ moliuntur illud

rumpere: atque triumphans de univer-

ſis, aſſurgit, creſcit & dilatatur. Jam
convertit virorem ſinaragdi ſui conſpi-
cui, in colorem roſaceum ſpicæ, quæ
coronat illud aurò, erigens ei in ſatel-

litium ariſtarum ſuarum cuſpides haſta-

tas. Quàm jucundè rident meſſes, paulè
antè

164 MEDITATIONES

antè virentes, nunc inauratæ; dele-
Ctantes oculos intuentis, magis autem
animum Domini collecturi eas! * Per-
pende, ſi operatur hæc omnia granum
materiale tritici in terra modica; quid
non faciet granum ſacramentale in pe-
tore recipientis illud digné! Locum ei
præbe, quatenus radices agat in viſceri-
bus tuis, excreſcat in potentias tuas,
dilatetur per cor tuum, matureſcat in
voluntate, promineat in intelle tu, &
coronet ubertate gratiæ ſpiritum tuum.
O quàm fſpecioſum ſe prodet campus
pectoris tui in meſſibus copioſis tot ſer-
vidarum communionum! Spectaculum
quàm amabile pro Angelis, & quâm
gratum pro Domino & Deo tuo! Egre-
dere per contemplarionem, perluſtrans,
& metens campum tuum; atque locuple-
tabit animam tuam manipulis virtutum
& coronis gloriæ. S
IV. Quâm læti jam arripiunt falces
ſuas meſſores, quàm contenti vibrant
eas! Et qui olim ſeminaverant granum
cum mœrore, cum exultatione jam col-
ligunt illud: Seminaverant cum frigore,
& metunt cum calore, clamoribus pro-
dentes

40
lenes
ni ut ſo
Prodar
in clarm
des de
Ina, (
illius e
nie imit
Lauclum
nia i
Crauarn
Panum
K voeb
Ultat
ebird,
Alir,

Meck

L e

1 O
8
ſuas 6

non
ubi lee
Perleg

2; delt
Gs Auten
81 der.
gramum
ica; Gi
le in e
Locum4
n viſeeni

ias tuas,

kelcat in
lela,
Gm tuen.
et cuny
Estot kr.
eCteulun
gim

rloltran⸗
elocnpe⸗
Pittutun

t fuss
Vbral
gtanun
ſam .
ſiigot⸗
bis he
les

AD USOM COMMUNICANTIIUM, 165

dentes jubilum ſuum. Verùm inhuma-
ni ùͤt ſunt, magis avaros quam gratos
probant ſe erga Datorem; depromentes
in clamores profanos lætitiam, quæ lau-
des debuiſſet ſuggerere divinas. * Ani-
ma, quæ agnoſcis hodie fructus grani
illius cœleſtis, multiplicatos centuplè;
ne imiteris iſtorum ingratitudinem, ſed
gaudium; extollens vocem tuam ad præ-
conia divina. Canticis, quibus exultas ob
gratiam, exalta DEl gloriam: Tym-
panum reſonet & pfalterium, affectibus
&α vocibus: Correſpondeat infinitæ libe-
ralitati perpetua gratitudo; rependendo
debitis ſpecialis gratiæ, tributa æternæ
gloriæ, Amen.

Meditatio trigeſima quinta.

Qua mente ſuſcipias Dominum exulantem
in gypto cordis tui.

1COnrerplare quâm malè excipiat
terra Regem cœli. Habent vulpes
ſuas foveas, aves cœli ſuos nidos; &
non habet Dominus, ubi reclinet caput;,
ubi requieſcat. Filius peccati & mortis
Perſequitur auctorem gratiæ & vitæ 5
cit

166 MEDITATIONES 40

citò quippe eliminatur de civitate florum, Ngec
qui natus eſt ad ſpinas. Super brachia (Ilietis
Matris ſuæ peregrinatur in .gyptum, Mupen
regionem plagarum & tenebrarum. Ve- propin
rùm quàm frigidè excipiunt eum .Ægyptüi funte
inurbani, quàm inhumanè rejiciunt eum exra
barbari, claudentes portas Bono ſummo iimeb⸗
apud ipſos ingredienti. * Anima idem vagebn
hodie Infans divinus progreditur in - rofig
gyptum cordis tui: ibi involutus faſciis, clo.!
hic coopertus ſpeciebus: ductus non à conh
timore, ſed ab amore: non fugiens à filiis ignorg
hominum, ſed perquirens eos; reputans non ch
delitias ſuas commorari cum eis. Ne & bon
excipias eum more Æägyptiorum barba-
ro, ſed more cœlitum obſequioſo. Nnit
Quodſi vero eheu! factum eſt cor tuum im de
ceu .gyptus obduécta tenebris ignoran- Morm
tiæ, plena idolis affectuum; diſſipentur provoe
ocCyus tenebræ, idola ruant in terram; tri- lonen
umphent palmæ, effloreſcant virtutes, dbbitzg
ebulliant fontes gratiæ, exaltetur & ado- eiſhe⸗
retur Deus verus. ann
II. Longum & moleſtum valde fuit Iur
iter trium peregrinantium ab Hieroſoly- gypii
ma in Ægyptum, & pejus diverſorium: el ait
Erfzxantlarunt omnia incommoda itineris, Aiun
7 nec

t forunm
1 brachi
Neppum,
rum. Ve.

n EgGN.

ciunt eun

o ſumm

ima iden
Ur in

S alcis,

s nob
endifli

s
repl

eß N
rum bih⸗
benol⸗
cor und

oſtium tuum planctibus & ſingultibs;

AD USUM COMIUNICANTIUM. 167

nec tamen fruiti ſunt ſolatio alicujus
quietis. Nemo volebat ſuſcipere, quos
Pauperes videbant & peregrinos. Quodſi
propinguos & notos inter non invene-
runt quondam hoſpitium; quid erit inter
extraneos & idololatras! Siquidem
timebant ſibi Ægyptii ab eis tanquam 4
vagabundis; nec deerat qui diceret,
Profugi ſunt à terra ſua, deberet dicere, à
cœlo: Formidant, ne furentur bona ſua,
Corda potiùs: reputant eos exules, & quia
ignorant cauſam, ſuſpicantur peſſimam:
non cognoſeunt theſaurum abſconditum,
& bonum tectum; imo veremur, ne
velit auferre ſibi aliquid de terra, qui
venit afferre cœlum. Què vertet ſe In-
fans Deus peregrinus? Quò ibit com-
morari? * Non obſervas Anima, quòd
Provocet ad cor tuum, quod in habita-

"tionem eligat ſibi pectus tuum? Quid

dubitas recipere eum, cujus originem
perſpectam habes eſſe de ſinu æterni
Patris ? Venit plorans, emollian-⸗
tur penetralia tua. Præcludunt ei .-
gyptii portam ante faciem, pandatur
ei aditus eordis tui. Audi pulſantem ad

placa

168 MEDIIATIONES 40

placa eum blandimentis & fuſpiriis. Pro- minmm
fugus ab altiſſimis ſedibus venit in gre- fapg
mium tuum, vide quale pares ei hoſpi- Pmim
tium; Ex alis Cherubinorum transfer- uc:
tur ad interiora pectoris tui, non ſufficit aladi
obſequium qualecunque: Palliolum ge- entes
ſtat peregrinantis adinſtar candidum, qui ſatore⸗
color eſt puritatis. Commoretur ergo in onpen
medio viſcerum tuorum expurgato, ad gaai
æmulationem cœlorum ſine macula. in,
III. Per ſeptennium extiterunt exules moverd
in £Ægypto patriotæ cœli: quam ignoti omeder
hominibus incuriis, quàm familiares MO P
famulantibus Angelis? Quid mirum ilgig
autem, quòd profecerit Ægyptiis parum m e
ſocietas eorum tempore tanto & quod mne
receſſerit ab eis Dominus, ſicuti vene- Mor
rat; cùm idipſum accidat compluribus, nnodl
qui nanciſcuntur puerum JESCM fine
frucu, dum communicant. Modicum
erat lepos Infantis divini, amabilitas n
Virginis & ingenui mores S. Joſephi, ad N. N
captivandos infelices non minus, quam emte
inſenſibiles .Ægypti incolas. Verùm qui
Deos, quos adorabant comedebant, &
quæ comedebant, adorabant ùt Deitates; gon ſ

quare hæſitaban adorare pro Deo Do-
minum,

AD USOM COMMUNICANTIIUM. 169
is. Do, minum, qui daturus erat ſe comedendum?
tinge. * Recogita, quot comunicantes recipiant
An. Dominum more ægyptiaco & frigidius
undt adhuc: nec aſſiſtunt, nec famulantur ei,
Onuft vel ad ingreſſum, vel ad egreſſum; non
Gom & fruentes uti poſſent bono tanto: Inha-
dum,di bitatores .gypti ſuæ, allegati mundo,
reagon non percipiunt Bona æterna. Ne ſuſci-
o, Pias adinſtar gybe ſuſpicacis Domi-
cd. num, quem noſti originarium de cœlo:
untens Imovero ſuſcipe eum .gyptiaco more,
comedens Deum tuum, & adorans pro
Gms DEO Dominum, qui eſt eſca & refo-
d min cillatio tua. Suſcita fidem, agnoſcens
fpn eum licèt perſonstum, pro Rege Hiero-
4 ſolymæ cœleſtis. Cave, ne pPerdas fru-
ni vere Ctum commorationis ejus in pectore tuo,
ut' non modò ad ſeptem horas, ſed ſeptem
8N ſ annos, imò ad vitam totam; inſumens
Moden eam in tot devotas, quot frequentes
mabii Communiones.
Nepki,4 IV. Nihil anguntur gyptii, videntes
1s, abeuntem & relinquentem ſe Infantem
Verune Deum: Non deprecantur eum ut mane-
ebent, ret, qui non deſideraverant ut veniret:
.Deme non ſentiunt ejus abſceſſum, qui non
Deoli perceperant acceſſum, nec æſtimave-
H rant

17s MEDIIATIONES 4J
rant præſentiam ejus. * Nollem te, mun.
qui hodie recepiſti eundem hunc Domi- al.
num, fore tam infortunatum quàm in- fonl
ratum. O quàm tenue ſupereſt in qui- qvide
Pusdam veſtigium commorationis Do- ſpon
mini hujus in pectore eorum! quam Mar
parum redolent DEUM & quàâm citò (aen
uerum mundum! quam modicum hau- Apoce
riunt profectum ex Communionibus ftrung
ſuis, quando potuiſſent lucrari aliquod ihus
cœlum! Procura, ut immaneat tibi me- dund
moria ejus admodum recens, ut affectuo- chuan
ſa ſit tibi voluntas, intellectus recolens ocain
introitum & manſionem Domini hujus quend
