lite mihi fuccenfere, fi (tringam hic gladium sphet. «.

um j

fpiritus , quod efl verbum Dei , contra eosqui

jum , d

fpernunt Verbum Patris. . Sunt qui hoc fà-

yti, d

cratiffimo loco, ubi nullus deberet efle lo-

;' 17/0 üjdb

cus , nifi Pietati , impié exemplo Herodis ,

veré maeis Herodiani , quàm Chriftiani ,

Ü pfauürai

Vr

Chriltum fpernunt indutum vefle albà.

f t

Veré fub albis fp

eciebus panïs ; 'v.e/ümm[d*Mft:w.z.

ejus fatla funt alba fieut nix.. Vositaque illu-

TA HZC j

p

ditis illum izdurum *vefle alb4 ; quianon vi-

| gk() fPCIlïl"

detis Regiam divinitatis ejus purpuram ;

illudinquàm , veftimentum , 1n quo fcri-

) v

i

prum clt , Rex Aegum ; e& Dominus dominan-

Apa. 1$.

ym|

tium ; fpernitis eum. tané veró lllius *s

gæïüïmü'

violatis honorem , cuifoli ( ut anteà audi-

? '1

n

4l

tis, ) debetur omnis honor?fi quis debetur

'(

1qUI

I

n

honor in coclo , Angelis & füperis ; Si in

Honor

qxnis

gt

terraPrincipibus, Regibus ,Pontificibus T

€^etur

W J

fi Maciflris , fiparentbus , fi ulli homi-

Chïi&oq

i

n |

T |

ni ; ideó debetur . illis honor , quia Íunt

,

J

ïl n&ü ;

"|

WP'

umbra Chrifli , cui foli debetur omais

/ !u[

ä,

u ;

honor

Bs

34

De Chriflo patiente

l

t

)usl

j

honor. Et vos illum fpernitis ? Pater a--

f (

?

ternus honorat füum Filium honore infini-

À J

j

gl

49

góan. $-

to , & Yos ( ait Chriflus ) tubonoraflis me.

J

Ánima

iuidem noftra eft immortalis , fed

ml

jl

ritrio i

1

l

o momento , quo corporis jam fo-

L

T

]

uta

vinculis prodibit in confpe&um Chri-

fti, quando videbit infinitum illum , im-

(

menfa Majeftatis lat? evibrantem fplendo-

rem , Angelos omnes tantà fübmiffione ho-

fu.

(b

norantes, totam cceleftern curiam inten-

tam , & occupatam laudando; honorando,

venerando Chriftum; tamquam totius uni-

verfi Dominum; hzcfciens, & videns ani-

ma , & memor quantá fe olim coram

Wgt!fm'w:ff

Chriíto geflerit irreverentià , pra pudore

M

|

& indi

natione , tota deficeret, & in nihi-

nico)

j

Sed hzec omnia abífcon-

ï

iab

g

lum redi gcfctur.

dita funt ab oculis veftris, quia Chriftus eft

zi

2, J j

b!c Deus abfconditus.

Interim mi Jefu ,

Rex cordis , nonita es abíconditus oculis

0

|

r

"

meis, quin videam, & hic coram omnui-

Rs m

!

&tcrams

bus agnofcam , tantz te efleexcellentix ,

ut omnium obíequiorum , amorum , ho-

& ct

rorum , & cujusvis fubjectionis , quàm res

J

uila creata poteít adhibere , debitor exi-

:imfufpc&az(

ftam. Dum te tibi inará exiftentem, ut vi-

"rb

rum Deum confidero- , ut Sapicntiam Pa-

:Meveg

tris xtern/, ut fpendorem ejus claritatis ,

p o

ut fpeculum ejus pulchritudinis , ut vivum

"W (

cha-

n

Hifloria.

315

: D

chara&erem ejus fübftantiz ; animis

defi-

j

Ntrtr

cio , caligant oculi ; ftupet intelle&us ; &

[

aliud nihil poflum, quàm mirari , laudare ,

od

adorare fine fine incomprchcnfam tmaoni-

CO

tudinem tuam , infinities ingeminans ; Zw;.

vieiun

;! j.nh r»

ei Deus , e non eft alius prater te.

pmin

CKkPUT. VIE

vaenia

jbf

T CU

Chriftus in atrio Pilati.

o lot

Qamtotut

$. I

;,&yidcnsa

ol cur

De flagellatione Meditatio prima.

r pudc

U

TL

Pe&aculum facro plenum horrore ; no-

orriad K

N

bis hodie exhibebit Synagoga plena

hr

iniquitate , quare & attentas exigo , dum

lmaC 1

exponitur , aures ; & intentos , dum

erim I j

proponitur , oculos. Nos interim , Ó Chri-

ii

W

qum'

Íte ! (1 invenimus gratiam in oculis. tuis ,

i

uf

fupplices obfecramus , ut qui & furdos fe-

o at

cilliaudire, & czcos videre, aperias &

Y

aures,ut cum fructu auditores , & oculos ,

MLUM

i

n

ut cumfenfu fpectatores , híc non fiftamus.

»

d

M

,m)qh

J'unc ergo apprebendiz Pilarus. Tefum & fla-

gellavir. ltané veró Evangelifta, tanta,tam

M

w,üäm !

cw[aïh

augufta , per omnia omnium actatum cur.

N

n

TU

Afl

)

ricula , nunquam fatis explicanda myfte-

(

r1a,

316

De €hriflo patiente

W

ynd

ria, unius Verbi perftrinzis compendio ,

WJV

rj*

gt

Deut. 32.

Flagella'vit ? INon invitas, antequam hoc

u

fhülaf

i

l

verbum pronuntiasad filentium cumMoy-

v

l

h'ig'pm

fe , coelutm & terram ,dicens : zudire ce

;:555 n

qua loguor : audiat terra verba eris mei. Non

g

evocas ad ftuporem totum coclorum thea-

;«'J:inbümh

yer. z.

PA

trum,cum Jeremia;dicens : ObJl upefcire cels

2;4

gorum J

[

Juper boc , &* porte ejus. dejolamimi vebemen-

ET

P

ter ^ INon clamas , antequam hoc explï-

i mpl'mg,(flf

Mich.:. Cas,cum Michea : Zudie papuli omnesse at«

2.

zendat terrayet

lenitudo equs , & fit Dominus

Jrtorcumt

[2

Deus vobisint

^

em ? Nontruisantequam

*

umf

hocícribisccum Ezechiel,in terratn, & eju-

sutlbcum.

Ezech

lando exclamas: ZZeu,beu,beu Domine Deus?

ziledim.

9.$

Flagella'vit ? Stapetlingua , horret mens ,

sinkn

" pavetanimus;deficitfpiritus. Zlagellevir ?

catonm t

Quó hic me convertam ? an ad Romanos

vv

V

d

M

Qnto

/ crudeiitfimos , qui flagellarunt ? anad Je-

J

fum piiffimiumi qui flaeellatur ?. anad nos

amel

at

Chriitianos ; pro quibus flagellatur? Sed

n

D

ü

id juvat vel iralcí judais , vel invehi in

idtandem

R

omanos ? Ínteconvertito bilem. Dicat

n

2. Keg.

quisque cum Davide : Ego , ego

fum. qui pec-

URT

24 17.

cayi , & ideó ego fum qui flagel

lavi. Sicut

M

enim per Adatnum omnes peccavimus;; ita

U Qrcüm

atum omnes, Chriftum flacellavi-

per Pil

EM

mus.. Quaredum híc barbaram fatellitum

refero carhificinam ; fcito , quia de tenar-

adorDa

ratur non FabulajfedHitoria. Interim dum

pra-

ht

317

Oal

pr'æludo ad rei enarrand e feriem,confedó-

Ua

reomnes. Sedet in Tribunali Pilatus Ju-

imomli;

dex ipfius juítitia fed reus injuftitix : affi-

t: ii

un)

dentin fübíelliis Principes Sacerdotum,jam

Principes omnium flagitiorum : circumfi-

Xtormia

dentSeniores , pleni dierum, fed vacui

Ü .z?e]cirr::.

m n

virtutam : in humilioribus fubfelliis adítant.

Scribx , quorum nomina fcripta erant in

m o

libro mortis , & Pharifzi , Hypocritae ifti ,

ITH

antus pleni rapindc immunditi4. ln plano fo- vaus.

T

lo confiftit circumfüfa fex Judaicz plebis :^* ?*

j

Serpenzes omnues d genimma yiperarum, De-

Matth.

m

nique hunc in locum coacti erant omnes ex

l23., 3 J3e

J

ote m

tota Judza felectiffimi Proceres,vel potiüs

carnifices , impleturi ad cruentama colum-

fueduv

nam patrum füorum menfüram. Dum aví-

dé quem flagelleno& flazellando perdant ;

j

o

perditi illi expectant:credo Jefum corde ad

[ ? 401

l

À

Patrem converío,hac verbaPro phetz pro-

güeua

t

tuli(Ic.2v4e expetlayerunt peccatoresyut perde-

PEXI& L

vl

rent me. Adett tandcm,quc,m ex

ectant;ex-

Gén. 49.

peflatio sentium,non Judaorum.

l

-Qbüem j

ngrcfïüs in'

p

w!

atrium fupplicii füicheatrum;jam fpectacu- r sa-

l h

meron

l

lum fadus,Judais;,genti bus,Angelis, Deo

» J2dxos

quoque

? j

]

converfus ad circumfufxz multitudinis co-

adtuiffe

IS w

in flagel-

:

if

jf

ronam,quam animo fingulis optabat, eam

latione.

lnlfU i^

j

l '11,*

W

capite omnibus,falutem imperticbat. Afpi-

uf

citur híc fplendor Patris à filiis tenebrarum,

qWU

!

ï

j

Y:

j

& defpicitur:nam e«ci illi , & duces cecorum

VG[

videne

i Fj

518

De Chriflo patz'enf:

'*æ m(oadclm

videntes non videbant ; 'quia invidebant ?

5(br1W

T

Sap.2 1. exceeca'vit enim illos malitia eorum. Compre-

g

g

henditur à fetvis peccati ; Princeps liberta-

lfa. $3* z.

tis , juvenis ille fpeciofus formá pre filiis bomi-

gt

Píal.44 3«

num.inu

uo pauló póft non erit /pecies,nequé

;;ncümll '

dCCOT.

1

raditur manibus impïorum pietas

"n

ipía, cuiomniaà Patre erant tradita. Vi-

"ET

d

eor audire eum tacite conquerentem , ut

ij h

yo.:e. olim in fimeto füo Job : Conclufte me Deus

[j

, frd am

12,

ud iniquumydr mam

bus imptorum me trAdi«

sig qu

4

1t. ï

t Exuityr veftibus propterfilios nudos A-

dit

Pf. ro8,

dz,qui induerant maledictionem [icut "veftimen-

i fulaur

Heb,

18

zum. INudatur , cui omnia nuda funr,ne atn-

m

13.

g

lins timeret Adam, eo quód nudus effet ,

1, Qunpd

dum videret fratrem füum in omnibus fibi

1 a um

i

fimilem. Apparet interim filius Patris dile-

p vl

Cant. $«

us,candidusye rubicundus. Candidusinno-

Yo.

centiá , teftante Pilato : ANoz invenio t5 ea

A

,Om- 19

6

cau[am.

Rubicundus verecundiá,& con-

t Md

Y fcquctw

]cr- 31

fuíione .

: Confufus [um « erubui , quia fujïz'nui

19»

a ls

opprobrium. Dum nudaturjilludit ei, &ir-

tttle n

ridet noverca Synagoga , ut filia Saulis Da-

.

"Bu r

$. Reg-ön

VI

dem. 0 44

*

àm gloriofus fuit bodie Rex nofter,

20,

difcooperiens

fexér nudatus eft , quaft nudetur

"m d

Sed quem ut fcurram ex-

TM

anns de fcurris.

?h

ellit Judzorum Synagoga4ut Regem ac-

qnittit Chriftianorum Ecclefia. Tantó jam

Va e

nobis charior , *quantö* pro nobis vilior.

Vagfr

r

ltro

Sed non foli hujus fceleris funtrei Jud:

ve-

2

fiïjlarid

x319

N

1 N

l

veniunt in focietatem horum fceleratorum

LT

etiam Chrifliani.

O noftram impudici-

'inteps

tiam ! non audeo,qui cogito , profer,

ä h ff:'is "

re,ne yellocum hunc , vel finguam me-

ïn'ïlfþfcllthïrf

am , vel aures veflras contaminem. — T'an-

iunm Fïf:

tum enim eft illud , quod animo volvo fla-

p od f

gitium , ut vix fine flagitio poffit vel com-

Ui

memorari, vel audiri.

Sed bene inte]ii-

enti, & malé facienti pauca. — Nudare ,

fgr:duftw?a::

:?!fïllm nti

l

Ó Juvenis , fed amore pudicitiz cum Jo-

eilosnudi

fcp'btucndæ,qllï dum veftem exuit, cri-

«///.':f/// yg/m

men excuffit , & relictis ; quibus detineba-

tur exuviis , fpoliatus quidem , fed non nu-

hu d

us aufugit , qui jam erat te&tior indumen-

nl

n

to pudoris , quàm pallio tergoris. JNon

eftnudus, nifi quem culpa nudaverit era-

]s D

tia

Sifit , quz veltem detinet , & ad

:anöfdlfiï?*ï

crimen invitat , tunc vel relictá findone

l inw j l

nudusaufuüge. Reli&is etíam laceris ve-

,cUüdiä)& j

[]

l iþus Corporis , fequetur te integritas ani-

u

mi — Quariscur Jcfus nudatur veftibus a

i

Nh*

ut te indueret veíle nuptiali, non illà, quà

ïdläw

in nuptiis utimur profanis, fed quá in fa-

"j W

j

Cris , dum animam dile

&am defponfat (ibi

n

In fidé

9

,qua(n in charitate perperna. dilexiz.

Jetens,

4

1

am ï,taquc,nudus,,e& Jefus ;

nunc omnia ?* ?

|

a

O?

:

nobis dedit , fua,& fe : nihilíibi retinens ,

J

jl

)

W j

j

priteramoremnoflr. QO Jefü !nuduse-

"

n

1

: q:iïïï

n

Sreilus es de utero Matris , nudus regre-

j

p

Ui

t

j

/

dictis

L

j

10

pe 6»:*1]50 patienfe

W

(

m

i

dieris ad firium Patris : fineinterim , du

Ól

nudus es,ut nos,qui p

auperes, & czci, &

y

nudi füumus,induamur

vye[libus tuis *valde bo-

MWMW

fratris , ut hís induti

nis primogcnïci notftri

n

i

»

adeamus Patrem noftrum, &

*

tuum, utipfe

gur g

!

benedicat

Gen- ?? fentiens

"Pcþz'memorum fr

agmnzmm,

li

&

nobis.

'Te interim, cüma

liud non habe-

11j y quan

mus , nudum operie

mus facco noltro ig—

,J

TP

duamur jïolä' glorz'æ :

Eccl. 15«

nominix ,» utà te In

i

, I

tuo : ANZ»

Toadtc

? atthe

um judicandi audiemus ex ore

P

i5 me.

« o

$367 dusg eram s (g'?lþerm

«mahra,

Elb

du

a, f

Ligatur ad Columnam.

|

, t

"

»

Tabat jam nudus in humana Egufa De-

;:'pcdcscohm

S

15 D

us,& qui a

dítabant , veriti ne fugeret »

*

bus funes

)

hm

ui ubique eft, injiciunt mani

(olveret ti-

n

ne forte quem ligavcrat Amor ;

vinculacru-

o

mor: quaü veró fortiora effent

culi charitatis. Strin-

tuleamho

delitaus , quäm funi

gunt illum ar&iff

mé

funibus, à quo 5am-

t

bur rumpendi yincula ,

]ud- 16,

Íon acceperat ro

æmcumfang

12.

u

afi fila relarum. Stat vinctusad

columnam

L

300. 26«

i

cujus nu

tu columne cal comremi]cunt ,

jgaïaingcns;i

il

eft,Judai, funibus ?

hm t

avent. Sed quid opus

.Oblarus efquia

ipfe volu

it: ad columnamli-

"ff

Ifa. $3 7

LJ

$

VoO-

gatur , qu'a voluit

Hagcllatpr » quia

uit.

/

"m

Fhfloria.

32I

nlenm i

Ín fig, vi"

luit , O Charitas ! ( exclamat Laurentius Ja-

.

te Co ^.

55, du

ftinianus ) quám magnum eft "yinculum tuum.

?

i t

quoDeus ligarz potuit! Nullum inculumFiliun

ROW

Dei ad columnam tenere poruilJet , fi charitaris

LOT

yinculum defuifJet. Interim dum in atrio Pi-

YT

lati proponitur grande illud fpectaculum ,

dl

Deus nudus, & vinctus ad columnam , fuüb

ho nl

illacolumna , quam ftringebat brachiis ;

Brachium Domn , Fortitudo Dei , tota In-

w s

Ifa, $1. 9.

ao

ferorumregio , imisconcuffà fedibus tre-

mebat.

'Totahacrerumuniverfitas in an-

tiquumruitura chaos , funditüs perüffet ,

niíi ccelorum fabrica, & terrarum machina

toto pondere in nudos Chrifti humeros

TTl

tunc iaclinata , recubuiflet.

Jefu Chrifti

columna , erat fulcrum terrz , bafis coeli,

Jacent ad pedes columnz aculeatz virgz ,

" &gura-

Ws

nodofi funes , hamataflaeella , ferrex ca-

tenz , inftrumenta , dicam crudelitatis hu-

ais

W

manz , an Charitatis Divinz ? quibus in-

gl

()

fpectis Jefüs converfas primüm ad Judi-

cem , tum ad carnifices , deinde ad fpecta-

qui

il

|

tores , tandem adPatrem, tacité hisverbis

)51

N

li

j"

offerttotum cum fanguine corpus : Zgo in?fa. ss

n

! Imadm

!

agella paratus fum. Parate Ó miti(lime "

"u

! t 'W 35

gne ; quia ingenstibi ex tetrà Synagogz

j

P

nube imminet tempeftas : quia/f; 4u 7uxza Cevie- 8

mmb"

509' |

menfur am deli& erit plagarum modus , ptofe- Deu.as.

aJv*'

d

T

!

ii

&o cüm delicta, quac tufcepifti expianda ,

j

fint

!

322

De Chriflo Patie?zte :

fint innumera , erit & plagarum modus fi-

l«

imi

i

ne modo, & numero? accïpies verbera (fine

y

k

l

menfura. Zaratus fum.

Quod i multa

TU

jot

nt fïagella peccatoris. Tu , qui volui(ti Patri

(j

/mm

priine pro omnibus fatisfacere pec catoribus , pla-

f*bf(c

n m

Lu. 12 gis Yapulabis mulris.Pararus [um. Quod fiin

1d. 1. s. nobis 4 plantá pedis,usque ad vyerticem capitis

"

1

JX

non eft fanitas : à planta pedis, usque ad ver-

T

ticem capitis, neceffe eft llagelleris , utfit

n QU

fanitas. Zaratus fum.

O. milericordia

A

in miferos ! Ó pietas in impios . ! Tu ad

«dotot !

omniafanda , & nefanda pro tme nefan-

st i

do perferenda es paratus ; at veró de me

uid dicam? Tunctantüm paratum eft cor

tj

il

j

n

meum , dum poflum aflligere cor tuum.

smkcad

frov»

,. Si dicant feductores : Sorzem miztenobi[cum,

dul

ïf*a- s 6

. mar[upium unum fit omnium noflrim. Paratus

v Corfo.

12»

um. Si dicant helluones : enite , fumamus

vyinum , e ümpleamur ebrietate. Paratus fum.,

j:ïi'armidabiïc«

TrtetCma

$ap. 2 . Si invitant Cofmophili : Zenize » frsamur bo-

tnfesert

li

ni5, & utamur creaturd , tanquam injuventute

celeriter : coromemus nos ro[ts

Paratus füm.

Vini :

Sed fi tu dicas, quodiilliolim adolefcenti :

:;1:'4.:"(Piritu. |

;

Mat. 19*

21.

V'eni fequere me : nontantüm hic non audis

"At f

Luc.

|

Ài Dl

19.

M* me paratum , fedillud , Aogo te,babe me ex-

!

.i

[1

cufatum.

Quoties ego dixi cum Prophe-

l

ä

PC 197 t3:Porarum cor meum; Deus; paratum cor

Unnm

ümms

eeum? atcüm video manum tuam pater-

filium

"OtUrmen

þam armatam flagello, ut errantem

cafti-;

Vtycat

l

li

n

Fl;z'/?aria.

323

Isv

cafliges ; clamo cum altero Próphet4:344-

Qs

num tuam longé fac à me.

Quoties irerum ^* 1*

u

magno promiflor hiatu , ja&avi cum Pe-

KCCaDOn

tro ; Tecum paratus [umyet n mortem

.

* (g-z'nï,;ic. 22,

T fam.Quöi

carcerem ire ?^ Sed quod profiteor li

nguà ,

At

diffiteor vità : tam tardus operis exe

cutor ,

d z

uàm velox exe

quendi promiffor. lndé

i

l

ltHa;c]ïäris '

a tam defolatoria levitas ,. & conttans

() merc

inconftantia ? Quia non /fum .columna ,

——À

*ü

inpa !

fed paluftris arundo, qu& vento nunc plau-

l po m

fu , nunc honoris, nunc advetfitatis , non

To

tantüm agitor , fed dejicior. Qui tibi ad-

um

|

l

hzret, ftabit in profperis; perftabitin ad-

*

verfis , ibique femper fui (imi

lis conftabit,

g

omnibus circa fe cadentibus , velut colum.

m

nà. Taliserat Paulus, vinctus.Chrifti Je-

ais !

;Veniïh ,

fu. Hinc ipfe Chrifto alligatus, aufüseft ,

quidquid formidabile eft ,laceffere, cüm

Al mef

mafcula voce exclamaret: Quis mos feparabir

Venitt 1[W

"

/

à CharitateChrifli veró cura eus columne mar- 35* *

i TU

moree, — Quuid mirari:? Audiloquentem

*1$.

,Cant, $.

t

lr

1

Ecce alligatus fpiritu... Aüdiant carnales , e a.

20,

um

U

anmales : Allz;gatm fpirita.

Si finis te ligari

zf *

I. Cor.3

mmm "

à lu'pa aliqua, à Dalila ; lfga

beris, ut Sam-

$.

lj

I d

"

tl

on , ad columnam , ífed ad tuam ignomi-

( 01 '

^ :IM

j

niam : ad columnam , fed qux tibi pariet

"n

ruinam : ad columnam , fed quz ribi non

j

)

)

gloriz erit monumentum , fed vitz: fepul-

4

At revocat me ad füam colum-

UO:b

"C rum,

A

ngm T

314

De Chriflo Imtïente

nam, fednudus, & vinctus Jefus ;

qui fti-

)

?

l

st

ore tremulus, expectat ab homine verbe-

/[lt

,r((f"

,

il

fa, utnova homini conferat beneficia.

M*

Dum Filius Dei , nudus vettibus , quafi

"

lec

0 [

fcurra ; vinctus ad columnam , quafi latro ;

|

^

J

'

condemnatus ad flagella , quafi trifur, in

11

^

f

«t

amplo illo theatro omnium ludibrio , fan-

áruqu

nis , contumeliis , quafi totiusmundi pro-

lrort;

'.

brum , terrz peripfema , hominum odi-

U

um, exponitur : videor eum audire con-

m M

verfis ad nos & homines omnes , lurnini-

ndott.

bus,quïbusilluminat omnem bominem , has

T Qp

;c.mn H

amoris, quas dolor exprimit, tacite depo-

v anct

nentem querelas: Ego aterna fum Sapi-

entia, & nemo me confülit: Veritas ; &

COT

nemocredit : Bonitas, & nemo amat ;

lp

Mifericordia , & nemo fperat: Juftitia , &

du

nemo timet :Pulchritudo;& nemoafpicit :

xiani

Sumlux , & pauci ad me fua lumina ver-

tunt? fum dux , & vix eft, qui me fequi-

tur: fum Via, & omnesà me fuciunt :fum

J

*

Rex rsgum,& pudetomnes mihifervire

.

Flag

füm vera, & fine felle voluptas, &, omnes

trie faftidiunt : füm facilis dare multa &

magna rogantï, & nemo me rogat. Sier-

?hl üüpc

ts

0,6 homo , pofttot przrfidia percas ; non

3

oc defectus eft Bonitatismez , fed culpa

O mder

Perditio tua ex te; Ó ho-

L*m'ls N;

voluntatis tuz.

€5

mo. la ;ü ; fed& redemptio mea ex t

O

1

"U n

À

L

N

Ehiflorta.

[ m

L

315

h

om

I

homo Deus. Scio, quia ex me petditio

fert s

4

mea : Tuenim,Fili hominis, o5 venifli ani- tuc. ».

Veltis

l

mas perderejfed [al'vare. Perdo me,dum de- *

u

2

11 qui

fcrote. Neergó ego fim ut filius ille perdi-

quitri

tionis , qui fe perdidit , dum te deferuit,ad.

n idboo.d

hzrebo firmiter tux columna : fed. ne ab

QOtsmuDd

illa avellar unquam , injice tua híc vincula ,

, lmne:

& ita illa ftringe , ut nullus illafolvat. ; nifi

m

quz. folvit vincula corporis , Mors. O

omti,

facra columna ! Mibi adhzrere tibi;bonum

7777 j

eíL. Tenebote. Tenixus , vincam,quid-

j, t d

quid me vel oppugnare audet , vel expug-

nare poteft. Hanc tenens columnam, fpe-

m fim

; Nets ;

ro victoriam , & poft vi&oriam in regno

tuo columnz: conftantiam ; fic teprzdi-

p od

cente;& promittente : 7eae

» quod babes , ut Auce. g.

"I

&i

netno accipiat coronam tuam. Qui vicerit , j4-

can illum columnam in Templo Dei mei.

ja imy

&, TU

$. IIT.

Jl

p

Hagellatur.

vdw

n

g

d,l

Xu

u

Orror , & ftupor , ubi eftis » Ó Jufticia!

averte oculos furoris tui , ne forté rno-

mo ! ,]l)m

wa ]

tiamur, . O mifericordia, huc advola , fal-

n-a-$7- Y«

i

u

Va nos,perimus. Nam inter flacella

Joel. z

)

l

Ü

Juftus

p

perityéy noneft qui vecogitet . Obflupefci

teceli —

y

J

j

uper boc. Qui ip principio creavit coclum ,

i

E

&

316

De Cl)fz'j?o patiente

ii

& terram ,hic in terra; fpectante ccclo, pto

] /M[//m

homine Hagcllatur , & adhuc ab homine

funlbüs

non amatur.

O Je(u ! veneretur meum

filentium ; tuum fup licium. . Non poflüm

if PO

eloqui , quod tu voiuifti perpeti. — O Pater .

V.

4j i

f

axerne ! moritur Filias tuus inter manus.

Yo

Sednoli irafci : quià expe-

ii

$0

i* 1* peccatorum.

dit nobissut unts moriarur bomo pro Populo, &

gigii

v PCHCI

aon tota gens pereat. O Pater ! miferere tmel

Mu

pereuntis , propter Filium pereuntétn. O

:: Cor. 1.

Fili ! Parer mzfericordiarum , miferere mei

geit (

D

tU

toties rei , & pr

opter Hagella tua , dirnitte

dqu;b*uic

eccata mea.

O Juftitia! miferere, quia

u-ma t

sl

venittempus miferendi. Clamant é limbo

atres , € ccclo Angeli pacis amaré

m lmn

vl wl

mi

captïvï P

. Mi-

flentes, é terra homines pereuntes

s Wt

- ferere.

3/5,1

MEDITATIO. II

zinoel

00 t

$.L

".ïnguine

A. qtli IK

Nudatur. Chriftus.

E;;m':XOn :

e.

MA

A&enus in minoribus præluümus

LÀ

"""" li

A

üïmg

jam ventum eftad Triarios, jam ve-

Tf

lut figno dato totis concurrunt. viribus

n o

hinc Chrifti amor , inde hominis furor.

lE;?x;m l'nv]'

Jam inter Mifeticordiam , & Juftitiam ; ve-

má

lut dccr:toriä pugná decernetur de fum

rei1

M

t

FIfloria.

317

rel, qu.ando inmedio terrz , Dei , & )

0i !

hi dl

; .Ti f

num Mediator ftabitad columnam veftibus

RTG f

nudus , funibus vinctus ,

flae

o

ellis caefus.

l Nonpri

Pilatus importuna Judaice feritatis ra-

m (

bie coa&us , populi Chriftum ad crucem

ts r

n

[

'

pofccntïs vociferationibus victus , metu

qu'

civilis tumultus compulíüs , maluit füm-

p

i

mo cum flagitio violare Juftitiam , quàm

ge m

tanto cum periculo propugnare Innocen-

| ;creuntäh

tiam.

Fateor ; fecerat Pilatus, ut Chri-

N

ftumliberaret, quidquidfer? potuit, non

Jj d

tamen quidquid debuit ; benienus in Chri-

m (

ftur, & (imul officiofus inhoftes Chrifti.

Va

Sed tandem cetlit iniquitati ZEquitas , & ne

:

eïx ??.C.XS 4

/

difpliceret peffimis; placuit ple&ere inno-

]

v

centem. Vocat ergó Pilatus Jefüm intra

Pratorium , his, autid eenus verbis affa-

tus 3Ecce ia confeffo tibi eft,

01l

quanto-gens

tua ardeat odio tui , Nemo eft , qui non

fitiattuum fangainem , qui non depofcatte

ad mortem , qui non exoptet tibi crucem.

uid acam»Non poffum unus refiftere om-

"

nibus.

Hzcfaxodii , &invidiz non ex-

"

l'«,]'

y

h

tinouetur nififanguine tuo. Quare ad fla-

LE

jl

[

gellate przepares neceffe cít, patientérque

( u

A q

ferras , acboni confulas : quod quidem ego

Mi

I

non tantüm invitus , fed coactus facio.

| 14

j Wmam.,

Eft regila ab omnibus ufürpata , ut ex duo-

n

i

us malis imminentibus , id , quodminus

lv[ M

X 4

C

3

—

J

328

De Chriflo Imtiente

&il

eít,eligatur, utmnajusevitetur. — Leveeft

?

"

flacellari , dum quod gravïfïimum eft , re-

,

dimitur , mori.

Ero in tefeverus , ut fim-

chmf |

jl

benignus: non parce

ndo , parcam : fla-

m

(rÀ

gC

*

llis excipiam , ne mortem inferram : pu»

.

yytt

nieri

s, ne moriaris. O Pilate! convincerisà

j ml

da:mone hoc tuo argumento. Peflfimé Phi-

m OCllifS , (

lofopharis. E duobusmalis eligendum eft

;]]OCUli fu.

minus.

Affentior.

Sed minüsne eít ma-

yextautt

lum, flagellari Deum , quàm offendi Ju-

apcuisnuo

daum? Ignorabam , effe Deum. . Sciebas

ut hn

jJuftum. — Fuerat graviffimorum criminum

. Ubrenm

accuíatus , Anetiam convictus ? Jam illum

T 7 fj

in Concilio condemnaverant Principes Sa-

aj Tug

cerdotum : hoc eft, primi nebulonum.

l

lf;':cns;vl'

(

Timebam tumultum populi.. Tuum erat ,

T

vel compcfccrc,vcl contemnere. Vitz me-

d 10

(

[tQ.

tuebam. ^ Pro defenfione Innocentiz , vi-

l C&

:

u)

[

tam pcrderc , eít falutem confervare. INon

etieras , f1 fic periiffcs.

Sed quid ego pro

tdtats

1?

t nutK

caufa Chri(ti altercor. cum Pilato , cum

(

U: Z

Chriflus pro caufa mea Hagcllari non me-

tuat, fed ambiat ? Cümergó Pilatus non

m

4l

!

i

polfet liberare Chriftum, nec per atteíta-

dise

4

tshon

tionem ejus Innocentiz, nec per delegatio-

nem cauíx ad Hezodem;nec per conífuetu-

|

!tos

dinem liberandi unum vinctum in Pafcha-

hat : (

te,nec per alia,qua cxcogitävcrat,præüdïa;

"t Neng

L

V1

u

Tuncapprebendis Pilatus .7efulm,(9' fl;tgella'vit;

"

Füftoria.

415

t r

Debent , Ó Chrifte , impleri tua verba , ,, E

29.

Tlmum cfïc

ne videaris falfus Propheta. Dixifti : 774.:1»

Vs

dent ewum gentibus ad illudendum , & flagellan-

p

dum.Pracefhi illufio , fequetur flagellatio ,

n

impleantut Scriptura. Trahitur in Przto-

I

rium , fequitur trahentes ; qui brevi omnia

n M

adíe trahec mitiffimus Agnus : exponitur

ïiscligcnä&ma

omnium oculis , quos ipfe diligebat, ut

minuy

LU

u:-ïv;

pupillam oculi fui. Solvunt carnifices vin-

untiet

cula; & extrahunt veflimenta.

Cüm jam

um X

omnium oculis nudus pateret, tüm demum

Ad Tit. 3.

u Benignitas &v Humanitas apparuit Salvatoris

4--

gjnk mofrt Dei. Ubiesnunc mifer Adam? Quid

Irbcges

trepidus fugis ad folia ficüs , ut tegas nudi-

| nb

tatem carnis ? T'u pavidus latitas inter ar-

Tunc:

butta, dicens : ocem tuam audryi in poradifoGen. .

]crc.ViFïï

Q rmui , eo quód nudus e[fem. Nolitimere :

progredere ex horto Paradi(íi ad Prztorium

mOCleæ |

f

f

Pilati : non eft quód timeas quia nudus es.

7f

Habes jam nuditatis focium , ipfüm Dei

«

Ü

i

Filium. .Si memineris, audiviíli ex ore

j

Dei in Paradifo : Ecce,Adam quafi unus ex no- Gen-.— .

TM

V

bis fa&lusefl. . Jamtu illi impropera : Ecce

t

Pw*

"A

il

Deusquafi nudus ex nobisfactuseft, Ego wadias

ammæ

l

W

V

quoinodo

"Md

m

homo; & Deushomo: ego nudus 5 ut De-

tegenda.

usnudus. Et nosfilii Adz nudi egredimur

n

j

hi

ex utero matris : fed tamen nudinon ad-

yi

v M

rq] m

!

mittemur in Regnum Patris. Illic enim

h

ïffayp[

nudo dicetur illud Evangelicum : 2finice ;

" WNJ

)l

U

j

füO-

j

330

2e Cl)rszo patientc ;

j

u

Á

iviza.t. 22.

guomodo hic z'ntra/lz' non babens *veflem Wlptia-

j

j

lem. Ecnunc dicet Judex tortoribus : Lzgaris

(Uglm

J (0

manibusse pedibus ejus propicite eum intene-

!

[tmm ] Ull

bras exteriores.

ui ergó nudi nafcimur,

/;mnll.f ;

rovidendum eft ne nudi moriamur. Om-

open

j

Prov. 31.

nes enim domeflici Deiyvefliri funt duplicibus:

nclb

Tf

ZI

Ve&imcnto.gratfæ,& loriz : omnes cives

Qpb !

(sl

cccleftis Hierufalem amitla funt. flolis albis :

?Sp.oc. 7

jcas: D

Jcens

nullus illic admittitur nudus. Sed ego ; qui

lli

ajlüs lr

ftolam meam primam amifi in paradifo; ubi

Áperdt M

illam recuperabo ? Illic , ubi filius prodi-

buc 135

g iudi ,

13

gus. Abjiftimifer à Patre,t profeus esin

sfumslic

regionem longir.zquam, &ibl, ut peregrinus

T Jbl('fflgfdflll

ille Jerichontinus , incidifti in latrones ; qui

l

[l

D

I':

m

. l

etiam defpoliaverunt te : ita ut dete dici

f

Apoc. 3:

offitillad Apocalypucum : 7zes mtfer , $

lm

17

miferabilisyé pauper && cacus,e nudus.Quid

2m,p

vt n

confilii? Audi, quid dicat tibi nudo, Je-

zi

Ibid.v.1$.

fus nudus:idem , quod fequitur in.Apoca-

lypfi : Suadeo tibi à me emere aurum ionitum ,

probazum , üt locul;le: ]ïas, d ye[limeniis albis

|

anduaris j non appareat confujio'nuditatis tua.

Imitare nudum prodigum. Surge , & redi

Y

ad Patrem : expone illi peccata, denuda

conícientiam : dic fingultienti voce, cord.c

m

LuC. 1 s'

21»

contrito, & humiliato : arer , yecca'w' in

BRU

celum ,c coramte. lllico clamabic Miferi-

"tre Chr

Ibidv 2^- cordia : Ciró, proferte flolam primam , c in-

Vayvipds

" duite eum. ldeó denuddatur inPratorio l-

E UMAT

ati

ltimn

. Ehfloria.

351

Wi

lati veftibus Rex oloriz, ut nuda anima in-

torus ]

duatur ftolà gloriz. / O Jefü , nos nudi ad

TUM

te nudum confügimus. Quidaliud híc co- 749 7-

TU

ramte dicemus; nifiillud Apoftoli ? Ecce

onamy

efurimus, e fuimus , & nudi fumus ? Efurien-

ri jwntäu?f:&;,;

tibus nobis profpexifti ; cum dediftis nobis y,

26.

"I

'corpus in cibum;dicens : dccipite « come- ?5

dire. Sitientibus reliquifti calicem fan-

Tum

aM f

s

»s« *,x.

guinis : dicens: Bibite ex hboc omnes. Itäguc

U iü Zïädiifr-'

[

non ampliüs efurimus ; fed tamen iilud "** *7-

N

i

!

adhuc füpereft : Nudi fumus. O quäm dura

IUJF

ff

eft animz nuditas , ubi in animo refrixit

u pcrcgn'n

charitas. Sumus hic 22 [oco borroris, & vafla ,

eut. 32.,

folisudims , ubi frigidus tyentus Aquilo flar,

&xo.

Virorest

ECC'L- 43.

Ü u&deth

ecce nudi [umus. 'T'u juffitti per Prophetam

N

tuum nudum : Cum videris nudum, opert eum. Va. 537

liA

Videsme nudum , operi me. . Jacentecce

!)

gua

Ubf

pod

veftimentatua interrá: hismeindue, &

ero benedictus.

u

T ig':»'f

$. II.

G.W"fy,f

J

] þunw

T

Nudatur.

m

"

h

M

Mnia vincit amor. Sed homo fortíter

if

)

impius , ut vinceret amorem Chrifii ;

l,/)/

p

y

|

voluit vincere Chriftum ; quafi tunc effet

N

d

victus, dum vinctus ; Chriftus ad colum-

I ig

eít, ut

[À

qi

nam accedcns ; eandera amplexatus

oíten-

hi

!

552

De Chriflo patiente

:

j X

oftendetet fe illi alligatum , , non quiaho-

m

"i

mo ligare potuit , fed quia ipfe ligati vo-

At

luit. Fuit autem manibus , & pedibus, &

Jj

j

um

collo columnz adftrictus ; ne forté fugeret

[wcr

; pl

il

ícilicet , qui venerat fugientesà fe qua-

rerc.

n

:j

]u

iUf

uod pofteà difcipulus Chriftf Paulus ;

ii

hoc modoó Magifter illius difcipuli Chriftus

Kom.

;frcsimpcnm

35

*- dicit:Is dicebat: Quis mos feparabit à cha-

a C

ritate Coriffi ? Chrttus dicit : Quis mefe-

pfíal. x1$8.

damantem

343.

parabit à Charitate hominis ? 4 zribulatio,

am Clor

an angufliasfed tribulario , « angufHa invene-

yimy nea

runt me. /fn fames ?. Quadraginta diebusje-

;;oil tntuma

junavi; donec efurirem. 24 nudiras ?^ Hic

n

Pfal. 113- nudus confilio. 7£

[

IU

157

erfecutio? Multi Qui per-

j

WP

Mar. a6

$5*

*

: fequuntur me,e cribulant me.

"

n gladz'u.r?Tan-

;;;

i, vd;

uam ad latronem exiverunt,cum gladius ey fu-

flibus compranendere me.. Quid ergó fepara-

!iaumí

u

bit me àcharitate hominis ? Certcusfum ,

:

Mi

!

d

A

uód neque vincula;neque flagella, neque

i

alapz , neque fpinz , neque clavi , neque

,

JI'UP'KFIC |

crUx , neque mors , neque creatura ulla

n

Vl

poterit me feparare à charitate hominis ,

propter quem fa&us füm homo. — Dubitas

1, fcin

adhuc, ó homo,de amore Jefu in te : Quod

glæüimari d

Ceitius ?xi gere potes argumentum amoris,

At f

quàmejus, quem effudit pro te füdorem

"m B

in moleítis itineribus , lachrymas in ferven-

Fhümüüon :

tibus precibus , fanguinem in horrendis

crucia-

V *ïguo PO[

Wt

Ffloria.

535

cruciatibus. Sic te amat Jefüsut nifi omni-

y U

T

n

potentia Divinz ejus naturz füftineret , &

ld

corroboraret naturam humanam , Vinctus,

telor

l

^

j

& nudus ad columnam ; antequam »Tlum

gicntcs

i

percepiffecictum Hagclli » pra: maenitudi-

ic.;.

ne amoris expiraflat. Non hoc fuïïïcitad

Olbhy

teílandum Jefü tui in te amorem : Nulli

(

(it

c»

poteft effe dubium,

quin Angeli omnes ,

f

ptiæ(iri:

!

o:/tcpamäzä[j

[

& coclites impcnfïfïï

meé ament SS, T'rinita.

k: Qu

tem: tamen Chriftus plüs amat. animam

k r

unam fui amantem, quàm omnes novem

Angclomm Chori ,

T

$&

n

uàm omnes beata

mentes fimul ament SS. Trinitatem. Ec

alüüd

u

a? t

adhuc poft tantum amorem invenietur ali-

Chriftum

quis, qui nonamet Jefüm? Certeé debuif-

non ama:j

fïvlultiqui,gi

l

fet hoc xítimari maximum

m.

nobis

Angta

"m

;quod unqua

: prodigio-

raám maxe

in terris vifum , velauditu

m fuiffet, pro-

imuime

ml

igium; 'inventum fuiffe u

Hud jl

v

|

num hominem

in mundo

; qui non amaret Jefüm. Imó de-

T0

buiffet ad

confpectum illius hominis , tam-

o

!s

quam ad infolens , & abominabile mon-

a d

l! L',

rum, ob[tupefcerc coelum, fol fübtrahi ,

( u

Mj

idera obvolvi caligine , concuti à funda-

il

du

)W

mentis terra , fcindi petrz , hiare faxa,

9)

"

antüm zftimari deberet hoc portentum,

J agl

unum inventum füiffe hominem , qui non

amaret Jefüm. ^ Ettameninventuse(tho-

il

;

i

"

T

mo , & homonon unus , fedmundus to-

mm

j

|

"

eret illi

Al

j

1j

tus , in maligno poHFus : qui redd

odium

u

!

I

D

xgit

334

De Chriflo patiente

l

j

l)

0 PCI.CUII

odium pro dile&ione fua. Num üid ..

quando hic vides Filium Dei ad colum-

u ]

L

[]

acican

nam , vin&tum & nudum , dicere potes

4l l'- 0f iT |

AAAAA

Ecce pofitus efl in fignum ,. cui» contradicetur.

umcona

Luc254. NNumquid omnes dicunt indignum;qui ve-

,f.'o 0CU10 ]

ftibusoperiatur? ideó veftibus exutum de-

nudant. Numquid omnes dicunt, dignum

kpgirau'onc;

illum , qui inftar viliffimi mancipil , virgis ,

;:dicalinguz

g, àm.

Hagcllis,lorïs laceretur ? 1deó ad cclumnam

eum vinciunt. Numquid hic veré pofitus

/ne doboe

mefenlnan

eítin Ícopum;in quem omnes injuriz,odia,

calumnix , contumeliz;opprobriamaledi-

apecufs

cta;czdis & interitüs machinamenta colli-

uDe r

nearent?Nonne vides híc extenfa omnium

-:r:cxp;'mt; [

homináü brachia , armatas flagellis omnium

z li

hominíi manus;,ut cruentent,concidantdi-

[

NDI CO[P(

lanient corpus Jefü? INos quotquot hic fu-

