Ego fum P1a , ambula(ti vias difficiles, prop-

fit U] j

l

tereos , qui veloces fünt ad currendum

gz,ïr

VH

!

per viam latam , quaz ducit ad mortem ,

donec laffatiin via ini

itatis deficiant in

t

dc

(n

via. Tuvia, fine qua

evio, fine qua erro,

Áine qua declino à calle falutis, me ovem

f

NU

errantem ,» & feductam reducas ab

tbl

errore ad viam ; adducasà pecca-

to ad gratiam ; deducas ab

n

D]

f,cxilïo ad Patriam.

il (

! g

"fgaïx

CO

) ql

N

CAP-

]

FHüfloria.

I2i

J

du

CAPUT 'i'I;

ag vt

aliostm

Chriftus in domo Annz.-

Dyma

3 4051

$.L

Hecom

À

whorum

dnterrogat Zfunas. Chriftum de difcipulis.

3 ns,

i. me

- Mbulaverat per vias invias cum iüï-ï?fal-m

doost

A

quisis , qui omnem 'yiam iniquam-odz'a

» dedeto

babuir , & qui eft via , cüm adimnitius in do-

mum Ànnz , hoceftofficinam nequitiz ,

to Ql

ibore

interrogatur de do&trina , qui eft Veritas ;

hodont

& caditur tanquam reus mortis ,. quicft

Vita. In hac domo, velut in cocleftis ícien-

lUl dixilïi:

a

tiz fchola , difcemus ab illo, qui «nus eff ma-

L]

234

g

fanz doétrinz us

yrendun

ev ommum,quanta

fit pro

3ortemm ;

vanitas , qua Chriftianz doctrinz veritas »

C 1

quantainter utramque diverfitas.

Convenerant, ut Chriftum circumveni-

u a

ye od

rent; in domo Annz , Legifperiti, Scribz ,

yo

Seniores; hoc eft folertiffimi Jerofolymae

pCCü'

nebulones ; avidi magis Chrifti cognofce-

re,quam admittere fcientiam : erant enim

21.

j

IOb-

I4

€x iis, qui dicebant cum iliis fciolis : $czen-

Woan. 18$e

tiam yiarum tuarumnolumus. — Pontifex ergo

19

5nterrofgwit Jefum de difcipulis [uis.

uis, quem interrogat ? Difcipulus Ma-

giflrum, fervus dominum , Reus judicem ,

"

P

Àunas

122

De Chriflo patiente

|

j

Annas Chriftum,homo Deum. Quisquem

1

interrogat ? ignorantïa Scientiam , ftultitia

PF

J

Sapientiam , vanitas Veritatem , vox ho-

tmninis Verbum Patris.

ul

Quis interrogat ,

audivimus; quem interrogat, difcutiamus?

j

"

"

Pontifex interrogat Jefum . de di*fc,ïpulis

f

j

j

fuis; cur videlicet eos congregaflet , & cur

fux docrinz auditores non elegïfï?:c ex

( :

VM

orticu ZenonisSroicos , velex Lyceo A-

riftotelis Pcrïpatcticos , € Platonis luco

Dii

Academicos , vel ex Athenzo grandilo-

"

ij

cerit

j

quentes Oratores ? Cur liomines ele

o

9

hi

ii

jmperitos , bardosidiotas fcientiarü omni-

um rudes,merostruncos,& flipites, condi-

ii

s vCL

tione viles , opificio abje&os? videriillum

j

j

i

M

!

12. pifcatores contra 12. Patriarchas;& 72.

diícipulos contra 22. feniores , tanquam

lni]

auctorem novz alicujus legis, velle defig-

!t

nare. Chriftus interrogatus de difcipulis ,

!1

l

|

cüm nihil poffet ad illorum laudem adfer-

ï

N

te boni, & nollet ad illorum contumeliam

BN

quidquam proferre mali , filuiz. Sed à Chri-

ij

d

fti difcipulis ad vos, qui eftis in Mundi Aca-

[

|!

demia dïfcipuli ,meconverto. .O Acade-

(

mici, quantum temporis impcndi&is ,utea

ii

i

Scientia

Íciretis , quz fciville plus forfan ad falutétm

l

g [8,&"3 [6)

berit;quàm proderit? Tu cüm adhuc effes

L

quim. puerelementarius, ccepifti frequentare lu-

v

)

gum litterarium,& difgcbas À; & O;adhuc

»QA

xgno-

Hifloria.

12

ApoC. f«

Ququ

D. t

ignorans eum qui dicit: Eeo fum À , & O ,

principium e fs. Inde gradum faciebas ad

; m

íÍcholam Prifcani , & difcebas declinare

( F Ogäï !

nomina :non tamen declinabas vitia, imó

UCIOCTU

inclinabas , inclinante atate , in majora flae

di(cipniü

itia. Crevitatas;. & cumea accrevic ut

b« G

ftudendi labor, ita & difcendi ardor. 1ta ut

:gïfïec "

puero dici po(flt illud poéta :

bonl

"Multa tulit , fecitue puerfuda'vit & alfit. .. u

n hi

Dïlapfils es ad altiores fcholas, inde ad A-

vailo

cademiam. Itag;fexetium , vel ampliüs im-

sc/cgc[ir

endiítis politiori litteraturz pueri;bienniü

( fDl

hilofophiz adolefcentes , triennium cir*

S, COU&'

citer Medicinz , aut Juris-Prudentia juve-

eilut

nes:ecce 12.annos, ecce pueritfam,, ado-

p

leícentiam, juventutem exactam in Aca-

rnqua

demia Mundi. Quisex 12.illis anpis ,. 12.

horas confecravit do&rinz Chritti? Jam

l dcfgg-

didiciftis conftruere periodos,pangere me-

oUl

m lt

tra,concinnare orationes , contexere fyllo-

um

gifmos,explicare leges. Hzac omnpistot an-

5€d Ch

H

nis, tantis expenfis, tam moleftis laboribus ;

ln

j

y

acquifita do&rina , quid conferet ad falu-

j

(

tern? quanta hominum c:zcitas ! obeuntur

j

Ti

platez.frequentantur fcholzpulfantur pul-

j

pita, fatigantur ingenia: elucubrant paffim

e

homines integris no&ibus ad lam

ades

?

?

b

rorutmn

eui

volvunt , & revolvunt ingentia li

Q

volumina ; impallefcunt chartis ; .contu-

101]0*

inunt

124.

De Cln*z'/ïo pati.ente

munt , quidquid habent olei , vociferantur

p

ad ravim ufque in gymnafiis ; legunt. fcri-

tht

bunt , difcunt;& -pb&quam omnia didice-

&?aü

!

rint ,coguntur cum Stoico illo (Socrate )

Í

dicere:nibil fciomfi boc ipfum,guod nibil [ciam.

[

"'Tanti emiturignorare. Totateritur vita ,

üt quis audiat do&us , vix ex tota vita im-

M

/JUJ-'

enditur dies, ut evadat pius.. O vos om-

nes variarum fcientiarum difcipuli , quam-

i

m

d

diu audietis rnagiftros prurientesauribus ?

D

unus eft Magitler veíter Jefus : cuiidcircó

mandanti omnes parere , decernenti füb-

n

Ícribere , faadenti aufcültare debent , nifi

L.

velint & Deo effeingrati , & fibi;ipfis ini-

mici. Paucos is habet difcipulos ,. fed fele-

l

étos , & electos. : Jam vos mundi difcipulos

.'Oü(

interrogo,ut caccus ille Judzzos: Nunquid e

|

1

|

V

Y

V

Jom. $«yos vultis difcipuli ejus fieri:vos,quitot atios

triviftis in Lyceis,& ítuduiftis comparandae

b

N

( t

fcientiz , quz inflat: vos , quitoties au-

diviftis. patrem mendacii loquentem ex

'?ulmïi

(

r

cathedra pellilentia : vos qui tot laboribus

Mf

|

04

vos frangitis,ut pollea.tïs [apzentz'ä bujus mun-

|

loan. s-dj;qua non eft nift f]ulzitza lema' Deum : nun-

Buf

" '.Cor. ( quid & vos yultis difcipuli ejus ]ïeri?ejus,.quï

lï

t

eit veritas,& ideo non poteft fallere : ejus ;

|

d)

ui eft Sapientia,& ideonon poteíl falli :

Wf

ejus,qui eft VerbüPatris,& ideó nonloqui-.

'f?*:')fzf,

lus

tur nifi verba ?itæ :€jus, quéaudite , fa

c 1

Lrïü

1

Fhfleria.

125

X

eft audientis : ejus,qui quidquid egit, difci-

t l

lina eft acendi : ejus;cujus omnis & actio,

a d.

& paffio noftra eft inftructio:munquid e& vos

M

yultis ejus difaipuli fieri * Credo hoc omniü

e(fe votum. Jam forscujuslibet vox eft il-

tl

D

*

à Kemp.

(UL VILÀ

i

la,quz illiusin Chrifti fchola dïfciplil

l

: Te.

lib. 1.

CdB» 3.

ia .

det me fpé multa legere,e audire : i te torum

J ol

efl quod yolo & defidero. INos ergo pronis in

j, i

terram genibus, converfis ad Jefüm menti-

TU

bus, apertis ad ejus verba auribus , excla-

uidcd

memus cum eodem Chrifti difcipulo : 72-

vntilib

ceant omnes dollores : [ileant univer[e creatura

a, Dii

ibi loquere folus.

is«

?n confj;eäïu tuo ,tum

/

$. II.

(

1lnterrog4t Zhnas Chriftum de dottrina ejus.

difcipuïos

^ TOn füfficiebat Annz Chriftum | inter-

m

TOR

rogare de füis , quos docebat, difcipu-

r

lis: fed voluit & de fua ,

do&rina.

quam tradebat ,

ues d

'Ioan. 18;

g^

Pontifex ergo ïn?erraga'vit Jefum de difcipu

Mäbonl GS

lis füis e de doctrina ejus. O Anna ! fifcires

donum Dei;& quis eft,quem tu interrogas,

i

W p

noh tufederes infolio ture

e

idus faftu, fed

p

jf

lui, ql

inclinares te ufque ad folum coram illo , in

cujus nomine flectitur omne genu. — Inter-

kclï

j

]"

rogat eum de do&trina qualis eflet ? unde

yn

eam haufiffet ? quibus maegiftris didiciílet ;

f

jf

:

cüm non eflet nifi fabri filius ? videri illam

l

Perc-p

l

126

De Chri]lo patiente

l

peregrinam ; & à Moyfis , ac Prophetarum

doctrina diffenure. Mirabatur deinde;un-

q»

jl

gt

f

Si

. de tanta in tam humilis fortis homine au-

&oritas,ut nova illà füà dockrinà tot difci-

l

S

f

! [

þulos ad fe pelliceret , ut turba: hominum

iM

j

ab ejus docentis ore penderent , & tam cu-

j

idisauribus verba exciperent. Quaprop-

j

ter fperabat , fi Chriftu

s faam do&rinam

f

explicaret ; facile ab eo aliquid dicendum ,

|y

iA

j

in quo meritó efIet arguendus. Itaque mul-

tis de docttina , quam paffim ha&enu: tra-

|

jj

j

|

Í

|

diderat , ftudiosé interrogat. — Quid agis

Anna ? Tu illamaudes interrogare. , qui fi

[

f

EULU

äg*a,ybf- interroget te , »on paterz's ei re/l)ondere unum

12

14f

Mi

romlle? Si enim rel)emä z'nterroget » quis re-

Ü

Iu

[pondébit &i ? Si doctrinam ejus igaoras,non

/|

opus eft euminterrogare; fed fequere con-

il

Job

filium Job : Jurerroga jumenta,e docebunt te z

WM;

7-

.^ er volatilia celi « judicabzmt tili. Loggzere

(

TEUM

terr d7 refl)onzzlebit tibi e narrabunt szce:

«1.:7;)»&(

?*W

lv

maris. Hxcomnia ab ipfo facta , de eoan-

J

— nuntiabunt non tantüm cum Judais ; /ené

Wi

Marc.

37

7 omnia fecittanquam potens in opere:fed be-

n

Luc.2

ne omnia dixit tanquam porens $n fermone,

"Wi

19.

7^ Dixit emm € fatla [unzpJe mandavit e& cre-

J

píal..32«

! *';fpu

"

9s

ata funt. Inter omnes, quz in nominibus ;

ul

^

Scholis, Gymnaüis,Academiis,aoitantur, 8C

1

f

ventilantur quaftiones,nihil rogatur utilius,

i

nibilinterrogatur laudabiliusquàm de do-

W

&rina

!

Ehfloria.

127

Qf

&rina Chrifti../. De hae tamen dodtrina , -55

d

Chufti

quàm pauci,& quàm paucis interrogant !

omnium

VOT

omnis folertia intellectus ; omnes nervi in-

mimïma.

tot dl

genii,omnes vires induflriz occupantur, &

homin

fatigantur circa doctrinam mundi ; Chrifti

Ltamo

doctrina eft omnibus peregtina. Quot funt,

u

uiinterrogant de doctrina Porphyrii , &

iirimam

Ariftotelis,Philofophi » de doctrina Galeni,

.

enum,

& Hippocratis,M edici ? de doctrina Eucli-

taqucmul-

dis&Archimedis,Mathematici? de doctri-

&w* —naBaldi,& Bartholi, Jurisperiti ? Audi Phi-

d a

- lofophe;quid dicat ille de Cbrifti doc&trina

à Kempis

: ,quiä

doctiffima idiota. Melior profe&ó. eff bumilis

i -2'. Cape

j m

ruflicusqui Deo fervir,quàm fuperbus Philofo-

, uis I

phussqui fe negleclo,cur[um celt confiderat. Au-

Tdem]. ts

C l.

yorasol

diTheologe;quid. idem dicat : Quid prodeft

yere Cb

alta de Trinitate Ji/pu.mre ; fi careas humilita-

at

zeyunde di]þlicea: Trinitati ? 6 Chrfte,inter-

LL

E

rozamus & noscum Anna de tua do&rina,

l

i

ht

Magifler(hoc enim nomine tu te fpfum ap-

0110;

pellafti)feunusquia verax es, e 'viam Dei i ww

"

adælh ^

veritate doces:dic ergo nobis,qua eft docttina *** !*

"

tuaiPeari pauperes [piritu,quomam ip[orum cyi Ms

l

d

h

regnum calorum. O nos malos magiftri boni

"i '

difcipulos ! qui ita paupertatem odimus, ac

fi vetuiffet nos paupertate ampledti;ac fi

Wmmlbu

rlfän Ub

. przcepiffet rejicere. Quid deinde doces ?

(f

TO

Diligite inimicos *vefltros. Nosinimicos infe- yia, 1.

S€amur maledictis ; diris omnibus devove-

(

mUS,

123

)De Chriffo lmtiente

| JW-'J'

mus, perfequimur odio,cx dimus quin etiá,

o

ac fi Chriftus dixiffet:Occidite inimicos ve-

Mat' h.

ftros. Do&rina Chritti eft: Qui fz bumiliar ;

yr

254 I2.

)

] U[

exalzabiturye qui fe exaltatbumiliabitur.N 58

1

non pluris facimus illa Chrifti verba, quàm

lr

fialiquis& trivio verbofus blatero, velcir-

Mt[

cumforaneus fycophanta illa pronuntiaffec.

lï» MCC)

Non funt hi difcipuli Chrifti: vel fi (int,non

tam funt ad difciplinam , quàm ad Magiftri

ld

Sem. 94.

A

infamiam : Nam tefte ChryfologosMagtfiro

ü

J

J

magnam f acit injuriam , qui fe difapulum fate-

tur ejus,cujus non fequitur anflitutum : namfi-

*

T p

guti di/gipuli Prolm

as»laus eft magi[Iri ;fic ma-

;amfcpu

!t

gifltri viruperatio ; difcipulus nefciens. difcipli-

nam. Quid nos ; quiagnofcimus Chriftum

w

trinj

effe unum noftrum Magiftrum , tergiverfa-

mür amplecti ejus do&rinam ? Chrifti do-

| n:eSagfg

t

"

é&trina eít certa,& de illa ambigïmus;eü fan«

&a,& illam non admittimus: eít fecura , &

'.jhalcrc

de illatimemus. Chrifti do&trina à Patre a:-

iv

Iw

terno eít approbata,ä Spiritu fancto confir-

duj

mata,(igïllo veritatis obügnata,infinitïs pro-

dieiis ftabilita. Docuerat Chriftus , Zearz

m

Msä'tth.

pauperes fpz'rz'tu : & ecce, irnenía hominum

.

t

multi

tudo,fpretis opibus, abjectis facultati-

la

bus,contemptà opulentiá, pauperratem nó

30

I

tantüm fecuti,fed amplcxati ;certi,non eíle

i

p/änpcrcm quïnihilhabet ; fed qui multa

-

wlnï

E

concupiícit, Docuerat Chriftus,Zeari mun

9

'ï

Ehfloria;

119

QU

do corde : & ecce myriades juvämimæ& Vir--

Ym

ginum perpetuo callitatis voto fe obftrin-

T

2770l

xerunt,ut cor mundum crearetin ipfis De-

us; non ignari , Augelis quàm hominibus

baqu

magis effe proprium,in corpore vivere qua-

-

0,veld

tf

hi (ine corpore. Docuerat Chriftus , earz

qui per[ecurionem patiunzur propter gufitiam z

(

& ecce,agmina Martyrum, ienes & ]

ampa-

soMactt

des,car

ceres & vincula, ungulas & equu-

go,'Magilfh

/

leos,rotas & cruces,invictà animi magnitu-

dine pertulerunt;& fecuri calcaverunt om-

Mmyu

! hj

nia genera tormentorum,parte fui corporis

T

jam fepultivantsquam. morttii : Íciebant e-

T

nim intereffe,ex qua caufà , non ex quo

Chultum

pendeat fti pite. O do&rina,quæ non tradi-

1

:crOïVCf )

tur n Synagoga Satbane, fed in fchola acter- ipse g

yrit d

nz Sapientiz ! Mihi non loquatur Plato , ?

!US.Cü h

non Ariftote

i

les , non Hypocrates ; crepant

(ecura l

illi phalerata , bombifantia , & fefquipeda-

lia verba: pulcherrimé dicu

i?

ut , fed turpif-'-

D

fimé vivunt.

Te folum lóquentem au-

]i

diam,de .

.

Matths

Qu

quo Pater dicir : Jpfum audire. Lu-

17* $e

bensero

in tüa Academiac

f

r n

ifcïpulus : intüó

m

u

Gymnafio alumnus, in t

a Schola auditor.

j

(gat!täfl

luris eft unica tuz do&rina: fententia ,

S

!

quam omnis Zhilofophorum fcientia. Non.

ij i

1)

noüd

€lt jota unum;aut unus apex in tia doctri-

nàjqui ncn fitex

1 n

D

E

pretfüs dieito Dei : non er-

gQ fic tua dodti

ina , quafi ambiguus Intere

J

$u

[

IogoOs

130

De Chriflo Patiektue.

P^i :4, T0go, fed unum fuppliciffimé rogo : Dore

(?

j

ql]

ie.

p

me facere voluntatemtuam , quia þeus meus

€5 [tt.

lo

H

$. IIT.

d

a

Re[pondet Chriflus 4ma de [na dotfrina.

Dgäæ?d

(

Nterrogatus magnus ille Magïftcr & cce-

[

gäaac(

je.

]

leftis Academiz profeffor , de fua, quam

tradiderat , do&rina,eam rectam cfle;ac fa-

D

nam probat;partim eo loco, ubi docuit ,

| Gnt

artim ex auditoribus,quos docuit;'dicens.

PU

3osn. 1$.

Ego palam locutus f[um mundo : ego. [emper

aol

29.

|

docus in $ynagoga, & in tem lo, quó omnes ju-

d

dei conveniunt ; &y in occulto locutus fum ni-:

f

|

7

bil. Quid me inrerrogas £^ Interroga. eos , qui

di

l

j

Y

j

kali

l

[

audierunt , quid locurus [um ipjis : ecce , hi

ciuunt ,

uid dixerim ego.

Ua

|Pró

í

LJ

bus vïn&ï 5

quanta hic Chrifti funi

II.I.*C*JO tl

ftantis inftar rei coram füpremo Pontificis

u

h

(l

tribunali , in tam honefto, & fufpiciendo

b

facri (enatüs confeílu , in rcfpondcndo li

p

bertas;in loquendo auctoritas: quale pon-

Md

dus in verbis , qux confidentia ! fecurus fi-

!

M

ne cura ,intrepidus (ine metu;loquitur de

L

fua doctrina , utpote folida,firma;certa;ve-

Wt

ra,divina. Illos ipfos vult fuze do&trin eíle

E

1

1

4ccnforcs!,

uiunquam fuerantillius audito-

! n

tes. Quafi

d

iceret ; Quis me arguet de pec-

| lv»r'de

Qato?

|

l

|

!

Hifloria.

t80:))

15I

Catoquzdam'przcepi,plura confülui;plu«

rima intemplo & Synagogadixi. Quis ex

his omnibus me infimulabit erroris ? quis

carpet verbum unum ex omnibus, quz lo«

dfb

cutus füm ? quisme convincet vanx doctri-

na»Quod fi tu , Anna)nunquam ad me au-

diendum,ne

ue in templo, neque in Syna-

felet

1

gogaacceffi

, intetroga illos , qui me au«

Á qui

dierunt. Nolo mihi credas : nec volo inter«

ydadi

roges Matrem meam ; non appello ad dif-

hidoctt

j t

cipulos:non híc allego confanguineos , &

amicos ; fed cito híc ipfos juratiffimos me-

" Íat

os boftes. Interroga Judam, qui me ven«

m

didit ; principes Sacerdotum,qui me eme-

T M y

runt ; hos fatellites; quime captivum huc

, h n

TU

adduxerünt : inimicos meos ïntcrroga. /Ille

e caufa neceffàrió interrogatur,cujus cüm

de facto conftet;facti tamen modus nefci-

l Vm&i[

tur: ego autem;cujus caufa àte nunc tota

J

in do&trina conftituitur

;

$ paiam locutus fum..

i

Harefim non docui,

fed veritatem ; nec e-

d

(

1

nim hzc res in angulis eefta eft, nec lucem.

!

"

odit; cur auditores non intetrogas, ad hec

l

]l'/(gww

;2

äc

quid me reum interrogas,quem indignum

"

[

Judicas cui credatur?fi malum eft docuiffe,

malé agunt otmnes le

gis interpretes:íi verà

)dfmæ .

malé docui:

hoc opportebat non ex pro«

j

J J

priafüfpicion

e,velinvidia,nec ex calumnia-

" i

toribusfed ex auditoyibus difcere ; & quia

Ü

P:

*

non

!

De Cl;rzjïo þa;tïentg:

g

|

non pcrmïttïtilr

in legitimo judicio,ut quif-

ï

jj

uam fibi teltis

fitideó more , & lege judi-

! Miogïï

ciiad auditores meos appello. Ex tanta illic

ts

adítantium multitudine;nemo unus reper-

ij

tus elb;qui aufus fuithifcer

e, vel in minimo

O facrofancta

| u

ejus doctrinam catpere.

115;'3;3;51 :

/

doá&rina,qua prodiit ex ore illius , qui ipfc.

*

i

j

A?lti/]ïmz

prodz'w'rï ! 6 dignam excipi

Ecc- 2^ ex ore

r

m mecn-

|

lod

omnium auribus ; im'p'rimi omniu

; exprimi omaium moribüs doctri-

mia.gaæl'

podi* tibus

y

|

ddl

sarum fpam

! cujus

vel unicim verbum, ut verbi

omnium

i

vx.ime.?& apex unusp

luris eft , quäm omniumPhilo-

! ïitipü'nä

fophoram axiomata ,

Rhetorurn declama-

x

tiones ; Mathematicorum demoníitratio-

a Fmd

nes,Medicorum aphorifmi, J urisperitorum

Mi

/leges , Sapientum effata, Politicorum pla-

lm

ccita,Doctorum apophcegmata,Vatum Of2

y

)

401

cula , Poetarum carmina,quàm omnia om-

&

nium profanorum librorum

volumina,qu£

l

P

n

ha&enus fuére , funt, velerunt : & ta-

.

£nen h&c dod&rina à paücis quari

tur ,à

|

ul

C

multis defpicitur ; ä,plurimïs ignoratur. n

ïIWVUPJF |

hoc pun&o, obfecro quisquis ades; ut ma-

DI

£uré confideres , quantum. laboris impen-

P

datur pro. doctrina

^

illa ; quzx ad falutem

non tant

u

im non e

ft neceílàaria , fed fxpe

noxia : quot in omnibus tot regionum civi-

blïOn

hr

fdcibgisfum l;brariæ Oæ?mæ? qgoc Bi

the-

aE (ff

!

'

Hifloria.

135

l

icio,utqu

l

thecz vaftiffimis librorum tomis inftzuctit-

'

5»

klegz

W

fima:;quot excogitata argumenta,contexti

ytanl

fyllogifmi, prapofitz quzítiones , dcfenfae

thefes,oppugnata propofitiones , inftitutaz

[U5 l' Y

D

n mn

difputationes;quàm tota totius mentis con-

ycrolant

tentione in ftudia incumbendo , fatigarunt

ingenia, cogitando exhauferunt vires indu-

i iR:

n

ftriz;fcribendo occupárunt digitos, legen-

doconfecerunt oculos: & hoc ut in Acade-

um n

mia gauderenttitulo ,. velin Philofophicá

Dus dottg[

j t

doctiflimi, velin Medicáexpertiffimi, vel

umlb

injuridicá clariffimi , vel in Tb'e'ologïcäï

| dCCl&ma'

difciplinà eximii Düi. Hxctanta pro ina-

onlt

ni Ícientia , nihil pro confcientia; hoc to-

tum pro doctrina Mundi , nihil pro doctri-

gunton

corump

na Càrifti. Nihil pro illa fcientia, qua una

jaum

cítomnium fcientiarum rïnccps,cui com-

parata omnis ícientia c

t

ignorantia: quae

omm'aofï

uminäxqu

erattota ; & Philofophia, & Theologia D.

!

Pauli, Non judicavi me [cire ali

Y '.&

qm'd inter 05 ,

2.

t. Cot. 99

sifiTefu Chr ifettsetr bunc crucijixum.FOrtaHö di-

gt

]

ces,non vacare tibi , ut vaceshuic fcientia

comparandze. Hac ipía excufatio atrocif-

j

ru

fimé te acc ufat.Itaque anresarrige;fi conte-

7

J ld

mnas hanc do&riná Pauli, ad verba D,Pad-

ibi. Ommium po&tarum floribus [piras, omtiumto. aà

lgd [&P

OVIUIBS

(

oratorum flumimibus exundas, Philofophue que-

1

que fontibus, peregritis etiam literis dives Rp-

e ubz

; manum os ddsricis [avis imples, se]o :

£4ng

134

De Chrifto patiente

cgultm

gunc tributa funt,cum Tullium,et Demoflbenem

i

n

?

erlegis ,'"vel jam ufiatiorum de. [aruritate fa-

$

du

y

$

h diens

le£tionum. ?anpbomem,?latonem,('a;

l

h

gonem,l'eronemá; Perle&'os veyolviss multo/g'ue

gt

iM

I

mnos forté nec nominaytu eiam

prætereä quoru

L

qu

eyolumin.a tenes

? ut iflis occuperis ummumis , &

j

I

liber ,ut Chriflumsd eft f apientiam De difcas,

g

gributarius & oceupatus es.

Facat tibi , ut

(yh

?Philofophus fis , & non vacat tibi , ut Chriflia-

a

wmus fs2 Verte potius fententiam ; verte facun-

at

diam. Nam animi Phnlofophiam non depones;l-

)

!

1

góc dum eamfide condias ,ér religioe conferta u-

T

h

gare fapientius:ut fis Dei Philofophus , & Dei

W

ij

V'atessnon querendo[ed imitado Deum fapiens,

! w

on tam lingu

4,quàm yitáerutus ,tam di]Jeras

j

[

mag

"4 » quäm acid$ :e operilmteticus Deo s

j

itd

do: vere in Cbriflo Sapz'entz'æ

Tytlyagomus mun

|

ibiiþlc

radicaror , tandem Tacirus panitati permicio-

j t

f«m iflam inanium dulcedinem litterarum quaft

allos Pa:riæ oblitteratores ,

de baccarum [ua'vis

gate lotopbagax:(y* Syrmarum'carmina blandi-

J

snentorum nocentium cantus evita. Melius eft

0

genere te porins quærentï dz"vina,guäm querere

ifiUj

|

aifpurante. Sic ipfe. In íchola Ariftotelis nil

bi,afp.

diíces nifi verba, & voces,de V erbo a:terno

nullá verbum. In Chriftifchola,Ariftotelis

m

Ícientia eftinfcitia. Tullii cloqucntia eftin-

t

Sub

|

fantia;carnis prudentia eft ftultitia.

!

Chriíti magillerio ; difces contemnete , &

COLn-

!

Fiflria.

15j

contemnis contemni à mundo & contem-

þ:mo&henel

tiutj

nerc ca

ua fünt mundi.

Et hzc demum

e(t utili

i

hat

!

ma lectio,fui ipfïus defpectio. In

illo die noviffimo, claudentur viris littetatis

f,' m

12

TT

omnes,ne ftudeant, Bibliothecx, & ne le-

tmini

gant, libri ; zunc liber feriptus proferetur , im

quo totum continetur , unde mundus judicetur z

iDud]

"TM

tunc non quaretur an bene dixeris, fed an

Chriftiane vixeris : non interrogaberis, an

julnà

Íciveris decem Ari&otclis pradicamenta ,

i

LÀ

LÀ

q//f/Mmü

fed an obfervaveris decem Dei przcepta

nullatunc erit quaftio de verbis & voci-

,'0?1/5"/1 fl'.

bus; fed de actis X moribus? tunc humili-

; t

tas, quz eft Chriftile&io, omnibus fcrip-

t d J

toribus h'brifquc major , omni calamo ;

al

ii

fcientiaque altior,omni paginà,membraná-

L

ie doctior, omni ingenio ele&ior ; tantó

l Sdpifflïf'

ib

ibl

(p

lendebit eloriofiüs , q,*uantö hic deli-

: dfi F,rmm

tuit obícuriüs.

LL

IV.

TL i

M

/

Chriflus perc.u

titur alapä.

v

Uimus Chrifti, dumlocutus eft , audi-

M

lL

7

! tores; füpereftut ejusdem,dum patitur ,

;

j

Íimus fpectatores , ut cujus audivimus ver-

!l

T

;

[

vtf

ba , afpiciamus, & füfpiciamus , utimite-

/

T

foit

mur,aca. QCüm Chriftus vifus effet libe-

)MJAH

riüs , quàm reum decebat , Pontificiloqui; a, 1. -

cül'f

j

Unus affiflens maiftrorum dedir alapam je[u. ,

Ul[lua' /

dicens. &ierefpondes Poutifici £

l

9

Quan-

!

^

156

De Chrifto lmtiente

g

Quanta priüs eluxit Chriftrin loquendo

[

fapientia , tanta elucet & hicin fufferendo

yt

patientia. Refponderat mitiffimà voce

!l

in

quzrenti de ejus doctrinà Pontifici , publi-

n

&0

€é fe , palamque docuiffe , ne

uc unquam

p

]

1ua dosmata obícuris in an

o

gi

llis apcruiiTe.

i

(]es

afi

Hic emiflarius quidam ; abjectusterra fi-

!

NI

lius ; Aonz fatelles, excuffiffimà palma os

u

iM

ejus verberat.. Quid hic priüs mirer ? quid

4

od

pofterius ? An modeftiam Domini percuffi,

gqu [

an impudentiam fervi percutientis? Mode-

Ítiam intelliges;fi locum;perfonas,modum,

luttt

AMECRUIT

d

& alia quaz hoc facinus exaggerant;expen-

Phþ

A

das. Primó , fuit hzc alapa multó maximé

crudelis ,

uia impacta ab irato fatellite ; à

Qu

(It

CUK

furibundo homine ; qui ardebat defiderio

»

d.ODUs

vindicandz injurix , ut opinabatur, Domri-

noíuoilatx. Deinde impa&a fuit manu

quA

GA

"

ferreà, chirothecá, armataà, ita ut veítigium

[

l

alapa in vultu illo fpeciofo , ac adorando

impreffum fuerit. Tum tanta viincuflà fuit,

ha

0ni

ut faciem Chrifti ad. Judicem converfam ,

j

u

in alteram inflexerit partem , & ( ut ait S.

pot

Viacentius ) interram.Dominum proftra-

W

(;

verit. Ad hzc , fuic illa percumo füpra mo-

A

t

3

»

.

Pelfi

durmignominiofa, & o

idoó probr,ofa

i

ma tot

illuftri-

utpoté in corona nobili

Ncp

um do&riná , auctoritates ac munere viro-

L"mb

rdido

rum ; 'fuic(äuc illata hacc injuria à fo

| wlw

tcerra

1

Hifforia.

137

| loquen !

terrz filio , ab infimo ex fxce plcbis fatel-

fit

i

N

lite; & à mancipio abjectiffimo , in perfo-

m we

nam, tetra: cocli cotiufque Univerfilongé

" n

dignimmam ; &in partem ejus honorabi-

liorem,id eft, in faciem, five vultum forma-

CUl]qUQVu

tumà Spiritu fancto. — Accedit ad injuriae

apcruilï:

tl

exaggerationem , ferviin loquendo impu-

apalma l

r

dentia;5zc refpondes Poutifici quaíi dicat:sic?

!

tanta fiducia ? illa libertate ; tamimpudent

IK q'l

^

niptc

arroganua ? 5;c nullo habito re(þe&u iliius. ,

M

quam alloqueris perfonz ? Tu refpondes?

mmoditm

duterrae propudïum,homïnum ludibrium,

abje&um cadaver , humillimum manci-

i

Ts

pium , putide homuncule, qui ob nefanda

crimina captus , vinctus,& reus,hic adítas ?

ii i

fic tu refpondes Pontifici , cujus tu non es

deüdcrïg

y,Don

dignus , ut folvas corrigiam calceamenti

u m

cjus ? Pontifici qui Princeps eft Synagogx ;

caput facra: curiz,füpremusMyftarum An-

il

Id ymuft

ajorad

tiftes : digniffima denique totius orbis per-

ncmh j

fona, ac mundi oraculàü ? fic refpondes Pontis

f& ? Fuit deniq; hac percuffio injuftifima,

Omafam J

/UM

utpoté vindictz fumenda gratià incuflà ,

& ad calumnios& exprobrandam refpon-

J

fjonem prudentiffimam ; & dataà temeré

| I'W

(( !

judicante. Iniquum profectó eft judicium,;

0i

'[ IHUR

]

ubi ante prolatam fententiam quilibet po-

teltatem habet in reum. Iniquifhimus eft &

l

C[C W

i

m ante pro

latam íen-

! h

judex,; 'qui videns r

teila

ul

j

338

- De Chriflo patiente

tentiam afiliei , tacet , & non prohibet, vel

i

Wi

V

faltem non carpit;& increpat. Ín hac alapa

n

impletum eft vaticinium illud ; 2a£:£ percu-

Thien. s. ttenti fe maxillam:eft enim alapa peccutfio in

|

"

[:

maxillam , ficut colaphuse(t percuffio in

collum. Non dubito, quin ad folam com-

El

memorationem tanti íceleris cohorruerinc

j

vobisanimi, & tacite ipfitanti fcelerisau-

é&oré non tantüm ad mortem , fed ad fero-

n)

:

cilfimum , quod excogitari poffit , füppli-

)

:

cium mortis condemnaveritis. Sunt fortaf-

:/t

"j

se , quifentiunt cum Auguftino fic loquen-

Ti

!

(

il

& Ludo'-

te:5 cogitemu:,qui: accel:erztalapam , "ánne

'w

pho Saxo-*

vellemus eum,qui percuffit , aut celefli 1gne con-

W;C" l

Bie.

—

!

umi,azf: zerrá debifcente forberi , aut correptu

|

Wi

li

:

Í

demonio volutari : aut alia /)'uju/madi qualibet

|

penável etiam graviore puniri ? Quid autem

DI

|

r

borumper porentiam jubere non Jwtwjfät , per

)

TU

uem fattus eft mundus; nzþ petientiamnos *yo-

i

4

t

ilJez docere,per quam yineatur mundus? Juvat

ii

hic excitare torpenté & lan

o

o

uenté Juttitia.

|

uy

Hzc fpectas ó xqua fcelerü vindex]Juttitia,

| OH

& inulta fpedasinon cvibras fuleuranté tuü

d

|

,,

ladiüznon educis é vagina romphæä illam

:

Q4,

Is acutamnon intendis arcum tuum, & ja-

teih

cularis € flammeo nubium globo fagittas

5

ardentes? ubi fulminatua & tonitrua? cur

d

l

jam non pluis füper Jerufalem fülphur &c

[

t

ignem? cur non rumpis omncs fontes abyffi

"

i

i

magnæ ?

——

EL U N

eá

BN

!

159

Ehifloria

n

maenz,& cataractas coeli aperis? hic exere

tll

o

.

l

tuas V1

res: habeshíc fzviendi & materiam -

945!??««

ampliffimam,& caufam juftiffimam. Intel-

Vercullt

rcufí

livatfacrilegum capubex gravitate paenz;,

gravitatem culpz : deícendat vivus ad in-

hm o

fernum: pereat homo perditorum perditil-

homtert

fimus. Sed dum ego fic provoco ad vindi-

(oltrisa

&tam Deijuftitiam, videor audire reponen-

ll

tem Dei Mifericordiam : Nefciris, cujus fpi- u

mf ) ü]ppd-

ritás firis. Filius bommis no

n'yenit anumas Peï—

uml

x homines

dere:fed fal'vare.Perderet anima:

cogut

l

pro merito plecte

ret. Di-

Pcrditos femper

p N

xerat Chriftus pr

iüs: Difcite à me , quia mitis

Quz illic fuerant verba va

IÉ

| igm:un-

fun bumilis corde.

l correpuï

híic fünt opera:

quod tunc do

cuit faciendü , ^*

nunc f:

aci

.

N

j od

t,verc

mitis,& humilis, qui injuriá

ul at

vindicare cüm potuit;

& tapntümoon de-

Hzc eft Injuriz

;;],9!, y

buit,noluit:imó inultus fuftinuit.

atieare£

in coelefti Academia,doctrina Chrifti ; nu

lli?

€

rendae

440 »

"

M

reddere malum pro malo , non vindicare

Q

]uüll'a

alapam alapá;non punire injuriam injurià ,

ro conturme-

adcx]"-mf*'

non rependere contumeliá

j

lo J

liafed effe mitem ore, humi

em corde , €-

Ü

uocü-

j

i j

quo animo füftinere quafcunque à q

j

; Mundi Academi-

!

que illatas injurias. Scio

"

gollw

ci explodunt hanc doàr

inam , reputant ea

eífe meriffimam infaniam : cenfent illam

y

rW

"t

tolerantiam , efTe imbellis , & effoeminatt

| [U'P

p

1 ;

animi pufillanimitatem : ipforum enim do-

le

i

140

2e 'C/n'z']ï'o patz'enze

uä[ä)

!

&rina eft , dentem pro dente , alapam pro-

|

Sindi&tà

j

ánjurix

alapa , vulnus pro vuinere , fanguinem pro

znundus.

xequint

fanguine. Illorum fortitudo elt , injuriam

vmdit

inferre,non perferrc. Hinc fi quiscbrum ,

fï

non dico percutiatur alapä ; fed (1 intonet

j ,Lü

in auribus illa vocula,menziris , quanta in-

N

vtcmpcricagitacur ? ebullit fanguis ; ardet

vultus , fcintillant oculi,. debachatur lin-

Kdnwl

ua , armatur manus, coclum replet quere-

o

m

l

s.hoftem devovet omnibus diris , coquit

animus vindictam , molitur illi necem ; pro-

il

:

vocat ad fingulare certamen ,. acuit - ola-

!

undá

yieln

dium, quo illum trucidet; obfidet armatus

vias, ut illi accidat infortunium , tunc.íe

)

J

judicat coclum contieiffe dieito , (i poffis in

wboiïll:

üumdm

ejus fanguine lavare manus: diceres unam

illam vocem, eífe fülmen. Quid hic dicam

| Cl

tiifiillad D. Bernardi ? Vel mundus errat 5

fgur /

E

sem. s Vel Chriftus: mundus , qui vultincuti ala-

exmp

vieiebo- pam pro alapa; Chriftus , qui vult accipi

I (

£nini.

alapam finealapa. Nullus dubito , i quaz-

E

,

! qni

ratur hic veftrum judicium , uter hic erret ;

erit confpirans omnium fententia, errare

quitat.

xxe. 15 Mundum. . Itáne veró?tu approbas Chrifti

ld

22.

- do&rinam, laudas ejus exemplum , afferis

u

faciendum, quod ille fecit ; affirmas errare

T

Mundiüqui oppofita docet?Nunc exore zuo

n

W

ze judico ferve nequam. Dum Chrifti exem-

'*.

pfurp

1

Plum approbas ; & cominendas , tc i

judi-

—

z

- Hüfloria,

141

s

*udicas,& condempas. Tu hlc coram Chri-

;ui.ngmp[;

íto credis,& judicas zquo animo, Chrfti

D

exemplo , füttinendas efle injurias , nec effe

$ £Of

vindicandas : ergo neceffe eft te efle plané

( ibto

improbum;qui quod ab aliis improbas fie-

yun l

riipfe facis;& quod probas;facere negligis :

it, dfi

Scienti, & non facienti, peccatum €it ilit.

du a

Scis non debere fieri ; & tandem facis : er-

pkt qu

ononte excufatignorantia 5 €rgo accue-

j, t

i

fat te malitia,& condemnatte confcientia.

m;pt-

Quid jam eloriaris nomine Chriftiani , qui

TE

tam es alienus à virtutibus Chrifti » Chriftus

qmatus

prote fine vindi&a pertulit alapam ; & tu

w t

on potes pro Chrifto perferre minimam

veibo illatam injuriam ? Hoccine eft Chri-

üpoïïh'm

r üpam

ftum dilisere , fic vilipendere exemplum

'"Chrifti? 6 Fili Dei vivi ! fplendor glorte , & ues. 1.

yc o

y at

figura fubflantie ejus , quisintua. Divina fa- '*

n(UIa

( de

cie impreffit fignam,& figuram tam dete-

j «

ftandam ? Hzc , hec fuit manus illa exe-

l

Pu

öuhq

Jj

cranda, quam extendit ad vindictam ira-

at

li

cundia; ad impudicitiam luxuria ; ad ini-

vf;*

quitatem injuftitia O Pater aterne * cujus

fi

u)

iJ' ü['l

[

hzc eft & tonitruanti ccelo vox illa fulmina-

M

i

trix , Levalo ad celum manum meam , « di-

Deut: 32,

O. Q 41.

P

qi

cam. Pvvoego in erernum. Si acuero ur fulgur '

)

i

eladium meum , & arripuerit judicium. manus

T

mea : reddam rerributionem boflibus meis. Ma-

n[h j

N

num tuam longe fac 4 me , & noli refpicere yob- 1

i

j

.

Tüa-

3

n

142

De Chriflo patz'ente

g

manum percutientem , fed faciem percuf-

!

fam: & propter amorem , quo te profe-

c&läa P

j

quitur Filius,& quo tu profequeris Filium ,

define me profequi inimicum , üt aliquan-

jl

do videamillam faciem à.me , & pro me

1. Cor.

w l)

jj

13. i2

