jctit

hac ara ; imó non alium ; undé funt. beati,

vident ele&i omnesin ceelo , quàm nos in

,mUOUVH

templo. lnde,fíi, quod dico jego coram

(

uT

JESU , quisque crederet , & firmiter cre-

qim d

deret effe verum , quod dico de Jefu ; ne-

f UfViO |

i

mo ex tota hac turba momento uno vive-

j

j at

ret ;fed prz immenía exuberantis gaudii ;

& Jefa vifo emanantis , copiádeficeret ; &

m (

«t wam

ficutcera ante faciemignis , (ic ante faciem

l

;

n

m

Deu.4. Jefü ( eff enim ignis conjwnens ) przc ammore

l

"

liquefceret. Ecce ille , unde totà debemus

i

1 f]c; tot

gaudcrc zternitate ; qui unus eft gaudium

j Ipcrarc,

omnium,non lon

o

ib H

e

& eft ab unoquoque no-

zhi. 4 « ftrüm.. Gaudere ergoin Domino femper :ie-

jf i

rüm dicogaudere : Dominus emim propé eft s fic

um

ut videat nos,& videatur à nobis. Si ita eft ,

ARA 9d

13415 euore rriflis es anima mea, « quare conturbas

12 htdtg

me? Si Herodes homo infigniter rcprobus j

audt

inceftuofus , tyrannus, Deiinimicus, gavi«

&i mj

fuseft vifo Jefu , qui erat ipfius Judex :

itenedig

D

n

!

!

Í

*

i

cur nos Chriftianinon gaudeamus vifo Je-

:

5 &l

fu,qui eftomnium noftrüm Pater? An bea-

tioremte. cenfuiffes , 1 Chriftum vidifles

l iplmdldls

i

Itne

facie ad faciem , ut Herodes, quàám ut mo-

:

'

! gäu Ium.

dó vides per fpeculum in xnigmate , hoc

ii

H

t vl

eft per Fidem ? Erras : quid enimdixit

!

UT

45€T €^

x Ch;iüu,sThoma:?Qia vidifli m bom

didifi

5*3)ï0[m;1 ïlbl

jtin

Hiflorta.

293

VifOJESU. l

dti; g

didifh : beati qui non yiderunt , & crediderunt.

Beati ergö DOS ; qui non videmus , & cre-

h; ütdelt!

dimus. Hoc eftenim vera fides, credere

, qui

quod non vides. . Siergó credimusillic ef-

vidto g

íe , quem non videmus, cur non gaude-

n m

mus; Gaudes te ex nihilo creatum homi-

"ATE

nem, capacem aternz gloriz ? Jefus te

dub

creavit : cur vifo Jefü non gaudes? Gau-

ia

des te mortis acternz reum redemptum ?

snadtt

i

Jeíus te redemit.. Gaudes te evafiffe mor-

jgu;;, [cant

tem , fperare vitam ? te ereptum ex tene-

j t

bris, & umbra mortis , vocatum ad lumen

ab adit

iliud admirabile; tot denique , quot nec

g d

—

auífus fuiffes fperare , & obtinuiffe bona ,

puogoy

& evafifle mala» Ha:c omnia & effugi(ti,

) j

& obtinuifli , folius beneficio Jefü: cur

ergó vifo Jefü non eaudes ? Difcutiamus

T il

audium ^

ib

quz tibiíit materia gaudendi. Turget ti-c

rebus

nis eft

TT W

i crumena luculentis aliquot nummis: v«

vanum,

j

gaudes : accedit fur, & eripittibi mate-

(ucai

n

D

riam gaudii, fimul tuum gaudium. Gaue-

)

des quód emendicatis ab ove velleribus ,

i

murice tin&is , & bombycum evifceratis

u

nit

N

rlfv

exuviis , fplendidis, inquam, fulgeas ve-

Pl

j

ftibus. Arrepit tinea; corrodit veftes ; tol-

| (j

»

litar tibi gaudium. Gaudes quia ridentti-

g

SSJqU &

[ ätt

i purpurez in vulta genz, candet ebur-

9

y

i

neum collum , flu&uat per cervicem aurea

Czrfaries , forma tibi immodicé venuíta, &

p

"

I

- fpe-

W

!

294

De Chriflo þätz'mte

g

fj

:

eciofa.

;J/

th

L

Corripit te febricula , forma

n

1

la

3 venuftas deflocatur ; tollitur tibi tuum

Jlor

j

gaudium. O gaudium diarium, imo ho-

jm

tarium , ne dicam , momentaneum ! vix

ä

psrcipicur, mox cxtïnguitur. Si aliunde

nJIC)

u qL

audes quàm ex Jefü, gaudium tuum quili-

,ncf

Durs:

[s]

barsibettollet àte.. O gaudium cordis mei !

400

1

03.3 .25.

J

i

C or.

Gaudeant alii ad fouitum organi: alius gau-:

didia !

2

Pt .. dio gaudeat proper tyocem [ponfi;alius gaudeat.

eitoc

fuper iniquitate : alii ltentur , cm malé fece-

*

rit;

gpetiat

& exultent inrebus peffimis. — NOn invi-

ao ts

deo illis füa gaudia. In. quo ergo tu gau-

lum p

Habac.

debis , & exultabis , cüim non poffis vivere

um .

18

* fine gaudio ? Égo aurem in Domino gaudebo ,

m

e exulrabo in Deo J.ESU meo. Vis ergo gau-

dium fincerum , folidum ; ftabile , con-

[ -,quibns ;

a omtm d

ftans? vis gaudium, quod nulla mundi

Y fudort

turbatio , nulla tcmporis viciffitudo , nul-

larerutm adverfitas , nullum hominum tu-

Trinitatis.

multus, nullus fortunz cafus tollatà te ?

n, vihre

Sit tibi

ecaudendi caafa non tantàm fum-

h

dm, ]

Ó

[

ma , fed fola; quia Deus eft Deus. O quan-

4

]

j

:

"

TO

Gaudiuüm

L

—

verum in

ta híc mihi accrefcitlatitie feges , cümtu

Wj

:;

ï&

iio w

quo con* Dfeus fem

l

per fis Deus ! Aeitetar mundus

) SCT&Phïcc

: bellorum fla&ibus ; & praliorum motibus

^altrebr

tniíceatur

alterius cafibus alterni fucce-

"h

dant cafus ; füfque déque ferantur omnia:

L*«]ift[c, & mf

hoc mihi femper , & immutabiliter manet ,

u [ïnd e

quód Deus fit Deus. O homines omnesad

stl

oc

I

[

M

C Hüfloria.

[J

29j

Pa

hoc ftabile gaudium vos una mecum i

nVvl-

tolitriie

to ! Venite, jubilemas; & exultemns, &

Üanum i

demus gloriam Deo noftro : fümite píal-

yat P sm

mum , & date tympanum ; plaudite mani-

wr. u

bus , & hymnum dicite, & pfallire : lztami-

anum

ni, & gaudete ; quia Deus eft, & fuit &

um d

eritfemper Deuss;ab aterno in xternum

um d

beatus Deus. O Divi, Divzque omnes ,

n"»'ä-,;ä(ï'-'ïgïïï

quanta eft veítra felicitas, quibusdatum

n (

eit femper in hoc gaudio , per totam confe-

m N

quentem aternitatem , fine ceffatione , .&

wqu

cumtota quà poteftis contentione perfifte-

re : O jefü omne gaudium meum, quia

m

l V!VF-

lDomimgMz*v«

omne bonum meum ! Optarem omnium

Angelorum :mentes,& hominum corda fo-

, Visemg

lus haberem,quibus ganderem de co;quod

T üabüc L

€$, & per omnem xternitatem eris, in

"D

fplendoribus Sanctorum ; & inacceffo lu-

s ViCifflw '0';

mine SS. Trinitatis.

Dele&or ultra om-

o

of

m

!

nem modum, videre te füpra Aneelos &

ca W l()

homines exaltatum, in ipfius Dei folio af-

il

fidere , omnis ejus gloriz confortem. — In-

ScWcus.

(»

credibili gaudio perfundor , dumintclligo

;nux

ipfosadeó Seraphicos Spiritus, imó om-

I W'f

nes novcm Angelorum Choros ; & univer-

Ü

!

Orüm n

fas cocli Poteftates , ad tuos pedes coronas

j

MM

l QM

uas abjicere , & infinito intervallo te uni-

g

TU

n

verfos orbis Principes , & Monarchastran-

j

"u

Ütü-

ff

fccndcre. Pralaxtitia me non

capio ; qua

)

T 4

j

296

De Chriflo patieute

"

)

do confidero , omnes animas , quz modó

m

h

calelti glorià fruuntur, tibi foli debere,

(lj ] m]

11 Pf

quoód illà fruantur : illos effe fru&tus fan-

WXON C]

guinis, ac fpolia laboristui. . Omnes fa-

n

jua

cultates , anima mez pra confolatione ee-

'JECS )

;

ftiunt, cüm mihi propono diemillum, quo

A(yilus

!

tu triumphantis more, alis Cherubinorum

M

, j[!

Pl

|

infiftens.defcendens cum omni pompa glo-

1Jm, ! l

riz ,fedebis füpremus Judex vivorum , ac

ïixat-' ?5 mortuorum. O quale gaudium erit ,tunc

j (ur notf

-,cimþuif('/l

€x oretuo audire : /;zra in gaudium Domins

tu! Tunc übi viderote, Jefu , eaudium

iqpros,

cordis mei , gaudebo valdé, & gaudebo

m

sideu &l

audio magno nitmis , quia tu magnus, &

audabilis , &amabilis es nimis.

dl

i

oquizur,R

5. II-

.'.;1': :.[alr ngi;

.'u

r

Herode de: multi;* tuterrogatus ,

:acrmgantisc'

f/frg'/ius 43

L ontas -

nibhil raejjiandct.

m m

Jyob

38.

: 1 QYTabat hic vin&us funibus Rex Regum ,

v n

)qui baltbett regum di[Jol'viz, e pracingit fu-

tdets,

"e renes eorumycoram facrilego Kege Hero-

.

de; qui non erat di

3 Magnatc

s

nüs folvere corrigiam

4 Dtoe

calceamenti éjus,im

O!

nec pulverem pedum

* bonorgb]

ipfius lingere. - Herodes , quem difertum

af

Lue si-faciebat dicax curiofitas 5 inmzerrogabat eun

à

M

r

i

IQj p

|

anultis [ermonibus, Inftabat opportune ; im-

V:ï

*à QUf

Dus,

pot

pa:ïtm

Hifloria

297

i t

portuné ; utgebat utloqueretur , hortaba-

tl tj

! CfTC fïllü*ji

tur, fupplicabat, blandiebatur , nihil non

lenociniis , minis, promiílis agebat , ut ver-

smï. Omgf;

bum unum ex ore ejus extorqueret. Quid

nl

interim ad tot verba , & qua:ftiones ; & in-

oeriu

terrogationes, & füpplicationes, & obte-

g nb

ftationes Chri(tus » Audite. Evapgeliftam ,

n

& flupete, r ipfe ibil refpondebat. Gran-

hr t

de myfterium, ubi Verbum Patris fervat

TE

filentium. Cur non moveslineuam, qui lin- $9. 19.

m

guas infantium facis e[fe difertas? Cur nullum — —

37 gaua?;

jam verbum profers , q

üi verba vite eterna !

6

o?nn. f.

j u

babes? Cur non ,ut aliquid dicas , aperis os

1[[1 magnusa

tüum , qui habes os e fapientiam , cut non po- vuc.. 13

((UÀ

terunt vefiflere & contradicere omnes adver(a- *

ritui ? Quiloquitur , Rex eft: nunc autem

Prov, 21.

PS

Ícriptum eft : Cor egis i manu Domini quo-

eumdque "yolueric iaclinabit illud.| Moveat te

ju at

u

perfonz interrogantis dignitas, moveat au-

dientium . celebritas. Qui audiunt, funt

numero

plurimi ; fangujnc nobiles, opis

MCXR

bus locupletes, dignitate praeftabiles , po-

tentià przcellentes , coníilio prudentes ,

pl

aUORc

j

|

Optimates ,, Magnates, & felectiffimi to-

"

"]

W j

f

tius Galilzz Proceres. . Nunquam ha-

U j

:

uifti tam honorabilem , ut loquereris ,

cru,ifff

l

confetlum ' nun

.Jndü

;

uam tam exquifitum au-

»d

a(.

ql

ditorium. Sineuli pendent ab ore tuo ,

]

v;,'!"

j

J

r J

j

iLaDt erectis auribus, omnes funt intenti

j

ut

"

j

T $

l

298

De-(/n'z'j?o patiente.

M

bggtUUC |

utte videant , attenti uc audiant.

Sifemel

ul

(0

n

loquarïs ;indubié clamabunt , & acclama-

j

UR

yoh. 7 bunt uná voce omnes : Naungquam fte locutus

fs.

46*

"

efl bomo , ficut bic bomo. — Imó dicent , quod

chOd

qu

A&. 1. poftea dixerunt de Herode : Dei voces , e*

2$.

j

d

jl

nton bominis. Fruftà omnia : zft ipfe nibil re-

ä

;1

^j

w]

geod

Ecdl. s. 7-ffpondebar. Nimirum : zempus logüendi , tem-

v ff

pustacendi. INon erat ncc tempus quando ,

OH

D

nec locus ubi , nec perforiz, quibus judica-

T

6510

bat convenire , aut expedire;utloqueretur.

at

bt

Obíervabat Chriftus fua, qua o!im dixe-

qe,fetint

Ma. . rat; Verba : /Nolire dare [antlum canibusneque

7

Ild (f dj(m

mittatis margaritas veftiras ante porcos. Non

. Ü

hos elf:gic Dorninus. Cüm fileret Chriftus

n

f

j

coràm Herode ; Paátrem füum indubie al-

loquebatur hifce verbis : Coufiteor tib , Pa-

m

&

Mat, 17.

$

PTDT,

zer celi, & cerrasquia ab[condifhi bac à [apien-

"

& barvulis.

zibus ez þrudanti us , e revelafh e

;mexcipit. |

Parvulis, Parvulis.

Stabat in me

d

o vilium

ouYci

Mátt. $.2.

pifcatorum , & mox aperiens os fuum ,doce-

tllic

b«t eos. Cum muliere Samaritana, quàm

,;'fadcmicos. lt

muita diflerit; Clamabatin plateis cecus ;

ULL

cum eo mox loquitur , & familiariter. al-

Wt

loquitur. Dum eumftlipant czci ; clau-

Vaj

di , muti, Paralytici , hydro

ici, fax po-

Mcvos

puli , peripfema totius Jerofolymz, abje-

j

'atdm m

&iffimi terrze fili , tunc aperiebat in para-

". duft

Ms 15 bolisosfüum ? tunc. eructabat . abfcondira à

"

:

^

|

i

sls

mone;:

ä;c. 2a. con[ücurione mandi:tung erat porens in fer

tunc

"W]u;gï.oüs.

m

Hifloria,

299

a

tunc docebat;tunc clamabat. . Inpalatio ,

| 'UU!,&B([;

coram Rege , in confpectu tot Procerum,

| n

fervat filentium

LU

*-

uf:mjüi;;

Et nihil illis refl;ondebat.

Id

Forté ideo Chriftus filuit in Aula,ut. nobis

: D

omnibus hodie loqucrcwr ex ara. Ecce

Ieité

i d

1

quicumque eftishoc loco;auditores,eri

o

umpm logum;

nunc aures, attendite animos, os Domini

ELCC tcmpqu

"

loquetur : £ru&aviz cor ejus *perbum bonum. vti4sa,

Audiadolefcens : qui íedes in cathedra pe-

i, Qs

v:dfrf,mioqaf:::

ftilentiz , qui Jaces in pulvere , imó in fter-

ij i

quilinio , in volutabro carnis; & fanguinis :

at

clamat adte , fed fine firepitu verborum ,

u /

ii

"

loquitur ad cor , dicens : Z4dolefcens , tibi ?*

dico [urge.

Clamat ad omnes Juvenes A-

vlj r

"

» Matth. 4:

cademicos: Fenite

0

fl me,cr faciam vos fier

t

!.9.

lm i

2

lamat ad omnes & fin-

(gnr

j)z'/catore: hbominum.

Matth.

f

gulos : Zenite ad me omnes. C)ui vocat om-

'10.281

!l

D

]

l

T

i

T

pzr

nes, nullumexcipit. Quod olimlocutus

j

m

eft in Synagoga , hoc ipfüm jam loquitur in

u J

hac Academia,& hác horá , hoc loco ad

LU

ul

-

; Matth.

"

omnes Ácademicos. Omnis qüi relz'guerit do

19. 29«

yutd

W

mumyyel fratres,aut forores, aut patrem , aut

bam h[vl-'p

matremyaut filiossaut agros , propter nomen me-

mh&

P

um,cenruplum accipiet, &* "yutam aternam po-

j

xff

Jidebit. — Hazc vox ubi primum czpit refo-

!

j

nare per mundum , mox implcvit cremios

Pali

Anachoretis , clauftra Virginibus , afcete-

u

I

Mü

ria Monachis;cellas Coenobitis , urbes inte-

v

F u

(l

/

(h

4'!

:

grasviris Religiofis. — Tot fueruntin hac

i

urbe

y

*

h

o0)

De Chriflo parz'mte

"

Áj

"

urbe ;in hac Academia Juvenes veftrz, -

Aw

j

rumiom

tatis ,fortis , ftudii , conditionis , qui audi-

wl

verunt illa ipfiffima verba , & mox juífe-

IODMU

f

runt mundumres fuas babere ,. & relictis

15

i

bi qll(

omnibus, nudi fecuti funt Chriftum nu-

r'W

nm v

dum. Eadem plané fünt verba qua audi-

"0

MIUT

tis vos,& qua audiverunt ilii : idem qui vo-

,jcoum

bisloquitur Chriftus : eadem , qua fuicil-

t

i

dcelep

lorum , cft & tides veftra. . Curergó , ut

1

W

l ld.

illi, non auditis Joquentem ? Cur non fe-

.

g

j

Ta

quimini vocantem ? Sed erit qui dicat

*

L]

uti-

ognofbcrc

Summa votorum eft a Deo vocari

P

;

!

ï

W

jl od

nam, ut illis, fic.& mihi Joqueretur ! jam

nunc juravi ; & ftatui , relictis omnibus fe-

: quäüh Ti

ia fcà

quar eum , & fequar quocumque jerit.

Ad Reii-

Hoc fi promittis,jam reus es promilTi. Hoc

! primzva,w

giorém

UE :

Vo«4a:1

enim vero loco,hác ipsà horá tibi loquitur,

quid f"o j

vDome, n

jamte vocat ,ut reli&is omnibus eum fe-

uaris. Dubitas ? fed dubitandi nullus re-

ia ll

li&us eftlocus. Age , Adolefcens; nónne

tumadal

tecum ipfe fincerc judicas,pradenter, utili-

tyelo;

ret , feliciter , & fapienter feciffe adolefcen-

yyDonin

tesillos omnes , qui à Chrifti tempore. ad

Sotexort

buncufíquediem, mundo , & omnibus

ismudn

qua füntmundi;& renuntiarunt ; & ut ef-

d il

fentfüi , teliquerunt omnia füa , & füb dif-

, d

ciplina alii Benedi&i , alii Bernardi , alii

"a,

Francifci , Dominici, Brunonis,Norberti ;

" quug

Íccuti fuac Chriftam? Nullus dubito , laü-

das

"tin r

| parïem

Fhüfloria.

301

Ut h

das eorum confilia , probas exempla ,imó

:

itiom's,qm

invides illorum forti ; bené,re&e;prudenter

b&, &müï.

,

l

at ,l

fecilleexiftimas. Cur ergó. quod ab aliis

fa&um probas,tu facere recufas » Nónne

n Cris

& tu judicas tibi quoque ad falutem expe-

umvcrbaquz;

dire , ut illorum vcftigiis infiftens , adhx-

ul

reas potiüs Chrifto, quàm mundo ?. viam

: cadcm,qu&l;.

.

.

tibi fore ad coclum long& expeditiorem

d. ürg

pauciora illic effe pereundi pericula ; plora

g r

pro falute przfidia, ampliora Dei auxilia ,

d g

majora folatia?» Hzc omnia firmiter crede-

Donar ;

re , clare coguofcere , certó . judicare , eft

ha !

adilla 3 Chrifto: vocari. lilaequa tua: men-

"d

ti aflulget , quá illà videas , lux ; eít Chritti

fuadentis , ut illa facias vox.

m f

Olux ! ó

vox ! lux primzva , vox acterna.

EBX-$

p

"

affulgc mentibus :

vox , infona auribus.

oquere Domine , nullus hic eít Hero-

50mnibm CVUS

des : non híc;ut illicfileas. Tu dixifli N a

ii

yoni!

fa&ta funt; tu mandafíti,& creata fünt. Tan-

QU

tüm ergó dic verbo : Veni,& veniam. Lo-

d

u

quere ergó Domine , fed loquere mihiad

J

COr.

"Ul

Sutficit ex ore tuo verbum tuum, ut

"

poft te trahas mundum totum. Pauca fue-

äw(

mmiO !

"NU

u

as locutus ad Judzos verba ; & mox Pha-

i

rif:ei indignati , clamabant : Eccemundus zo» 1545

H ,

UM

J!

zus pofl ip[umabiir, INos omnes ex mun-?*

"

;

do abibimus,& fequemur te, modó audia-

p

mus uno tantürm verbo loquentem te. Er-

hg

E

W

"4

go

o2

De C/ari]la patz'ente

jl

d' ZU&OH'

j

Lu re. 0O exe

mplo iliius, quz; teíle te , optimam

W

j

MU

partem elegit, fedens fecis pedes tuos ; Ó Do-

um

mine ,audiam verbum cuum.

L;mucm n

4

^

$. lII

g

;fgüüdiI ;(

| Z.Cbri/ïu: coram Iferbde accufatus filer.

;;;nfhü K

Ü

n

s.

;520

. ^X Hiriftusnontantumde multis ab He-

umquæ |

rode interrogatus;fed de plurimis à Ju-

« Memn

dxis accufatus,patientià füá fé involvens ,

;f æJ"

T

nullum , quo illorum criminationes refel-

W

TT

]at , adducit argumentum : nullum , quo fe

T

defendat , profert verbum. — Silent Evan-

inít

eliftz: crimina, de quibus accufabatur ;

ln

rodunt tamen illos,qui illum accufàbant 2

ts

fic illum accufabant: $r abant autem Princi-

esSacerdotum,ez Scribe con[lanter accu[antes

:»:munindze:

eum. Etíam híic folum Chrifti pro füa caufa

RLT

ä!:[ftd:,tænr

patrocïnium,fuic conítans filentium. Hoc

admirandum , & omnibus fxculis inaudi-

ww

|

)

u

tum zterna: Sapientiz filentium ; fuis mo-

a :ï

Mitump,

mentis pondcratum,, fafficit ad omnium

malé lnqucn:ium ora obturanda. n pri-

Wtf

m

misili , qui eum accufàbant , erant viri

au&oritate maximi » Scribae & Principes

f?*WH:ad

Sacerdotum,quorum verba , erant effata ,

^ dffmdi l

dU

acta, agcndorum norma, vita , malorum

mnia

LT

:f:cnfura. Unde facilà , ut crederet o

vera

lpatïnn

Hifloria.

303

T- 19

vera efTe , auctorit

ate eorum indacebatar

pl

Herodes.

Sacerdotes ergó ,fub quorum

»umu

li

ngua erat venenum afpidum,

exfpuunt in

illum omrem bilem ; Chriftus

fïlfi;ipït': lo-

quuntur illi : hic tacet :

illi accufant ; hic

accufantibus nihil opponit : fcelera ex-

T

probrant; audit : contumelías in eum ex-

onerant ; nihil refpondet, | Sed: Chrifle j

yin

l

i

vide quid agas : crimina quz tibi objiciunt,

!

/

!

í

!

I

probas , dum qua objiciuntur , feciffe te ,

T

nonnegas. Memineris, quid per Davidem

od

facturum te pradixeris.

Aefpondebo. ex-

ï?l. xvxza

probrantibus mihi *verbum.

Cüm refponfu-

vnum

y n

rum exprobrantibus te promiferis, curin

] accu[äbm'

tanta Judzorü exprobratione nihil

rcfþon-

des?An oblitus es tui promiffi»4ccu

4[urDo.. l-U. ]n

m o

minus(ait Ambrofius) & zacet:et bene tacet :

ja m

4uia defenfione non indigez. Ambiat defendi,qui

.9 MIWMf

Umet yinci zmon ergo accu[antem zacendo con-

[i

firmarfed defpicit;non vefellendo. Coriflus dum

j hküuum'

[/

condemnarur , &

yinct.

fuperat : dum jtfdz'camr , d

" WS

tsd ergo erat ei opus logui ante judic?ä',

j

cntxüm!l'

eum zl)/u

m judicium,eraz smnocentia tefLimom£ :

J

WW

, If

calumniayvitloria ? &c. Taceat li

"g

t á nece/]e Silentium

zdv)'!

efoubi ipfa £

mnocen-

j

"l

mtas hbt adef?

lemor jzylizïa

tix eft

ejque non 'verbis ad/iruitur fe

j

/,

virtute fulei- 52tod-

d.

II

f

D

u

!

tur. Nolo fic

defendi jgf/iz'tz'am,ut z'niguz':a: folet

| V

mtc

excul[ari.

uod vincit Chriflus , non orationis

!

A

9

q

!

fed'vircutis eft. Scit enim Sal'yazor , qui ef da-

1

H

j räünij

/

]

pien-

"

PA

De Chriflo patz'eme

,[[OCID]

Yl

304

(u

j)ienti:&;qua

modo tacendo '»inceret;guonïodo 20n

[/

If'

TA

TE pondendo

fiperaret : atque ideó mavult cau-

[am fuam comprobare, quàm dicere.

uid em'mï

Yl

d

eum compelleret ad laquendum", cum hlentium

':,äm:nüls «

t ad vincendum ^ O . filentium omni

r

fulhcere

cloquenti

à facundius , omni clamore

l

f u e

j

, Vocalius ; omni tubz clangore clarius ! fi-

lentium diznum omniumOratorumlin

2

cuis

prædicari!O)quäm difert& hoc Chrifti fi-

,X

[entium accufat linguaam meam ! Quàmilla

L

Scd duri

velox eft adloquendum;quàm tarda ad fi-

-;:HCCP Oï C!'«

- Jlendum! Ade(t inimicus? præfentis calum-

m

nior fama. Abelit » abíeunuslado hortio-

7) m('lldt F li

rem,mminuo azfítimationem.

Loq'uitur

Á

«jarmo

mihi? obloquoripi. Dum interrogo; fce-

m

lera ipfius exprobro. Dum refpondeo , di-

1

&eriiss eumirrideo. . Jam provoco ad ita«

vt 1

[

l

cundiam,dum cavillando irrogo injuriam.

ï

ä

N

uot

u H

rai s Denique lingua meagladius acutus. — C

$.

ï qucntcs lu

rofero verba,tot infligo vulnera : vel aliis;

Md

dum alienam obfcurogloriam : vel mihi ;

allm]

dum propriam occidoanimam. Sedte hic

*itnia

alloquor,quisquis innocens : propone hic

tibi Chrifti (llentis exemplum. Calumnien-

t lz

$, q

tur tibi maledicorum linguz , accufent ma-

g Judi

lignantium concilia , condemnent ini-

uorumtribunalia. INon opus eít confü-

hdu

lasinfóro, ut tibi confülas, Caufidicos ;

ptn

vel Advocatos , vel Parro»nos. Sit caufz

RI

tua

|

i

F£fsria

*oj

wüg| tüz patrocinium , Chrifti exemplo; filen-

4

Wibix

tium. Securé conticet lingua , ubi loquis

dj turvita. Non opuseft Ariftotele, qui ex

4, i, Philofophia colle&is te accufantes convin-

Üimg Catargumentis : non

opus Demofthene ;

j

g Quiex iRhetorica exquifitis tuam caufam

defendat Præccptïs. Nullius tam facilé ci-

mgorcclm;

bi patrocinabitur eloquentia ;. quàm vita

mronm

n

U

u tux

Innocentia.

Integritas , & morum

v u

modeftia , optima eft pro tui defenfione A«

'

]

pologia. : Sed durumef(t , innocentem de-

untuti

l

a

. bere pati, nec pofleloqui. Ecce enim im-

[]

li cogita'verunt inquitates n corde : teta die p 1, 9..

UT

[

a [4/

conflituebant pralia. Fingunt falfacrimina : ^

adítruunt falfa teftimonia : Zcaeruat fingua: ibid. 4

x

uas ficut ferpenris : accufant , calumniantur,

1 "minantur.

Quid agimus ? Silemus ? filen-

$9^ tium interpretantur. fi&i criminis teftimo-

$* nium. Loquitmur ? iniqui Judices equis

; ' auribusloquentes non audient. Àn er Ó

X** contra fas; & nefas, condemnabitur Inno-

gY centia, càm nullum habeat , qui ejus caue

«5 faminterrisdefendat , Advocatum ? INo-

| qu

; lite difidere caufz veílrre , Innocentes.

mplüm-

( Non habemus , qui pro nobis loquatur

j

]

U'W

u-

apudiniquum Judicem , Advocatum : 5eZ j.

J

m

j

D:

ïn- [ 7

I

"Àd'yocatum habemus apud Patrem,je[umChri-

[un. . Hoc cogit nosinnocentes inter ca«

M»;

j

?

.

(

inter vanas

" gl

vlumnïuas cum Chri&p ülerg

u

Cri«

y^

í

306

De Chriflo patiente

» AUW

criminationes nonloqui ;false accufanti-

ILCI R Od]u

busnon relpondere ;

uia Zdvocatum ba-

7

fBL

bemus apud Patrem je[|um. Chriftum. — Jefus

;

ronobis loquitur in coclisdum ptopter ip-

"w femin

um

fum filemusinterris, 1deó filuitti; Ó Jefu ,

coram impio Rege , ut loquereris pro no-

" Cam

Pll!

bis coramPatre. Sed & nuncnon tantüm

;f":mllïüiwm

ro gobis,fed & nobis loqueris. 'Tu ergó

Qp

Verbum pro me caro factum , tantüm dic

m

g. (un

verbo , mihi cxco : Refpice; & videbo fa-

cicem tuam ; in quam defiderant. Angeli

".*W;'f: e

rofpicere.

'Tantüm dic veibo, mihi fur-

« m

"

do: Adaperire : & audiam verba tua dul-

p

ciorafuper mel, & favum. - Tauntüm dic

qbum CORX

verbo, mihi muto : loquere ; & loquar

ma'pl'mtvcr?

maonaliatua.

'Tantüm dic verbo , mihi

:;:älcdc,d: l

^

Paralytico : Ambula ; & curram per viam

; VLAATON

mandatoórum tuorum. 'T'antüm dic verbo,

MUET

fl

.-Tvvw 1

inihi leprofo : Mundare ; & confeítim

aol

mundabiturlepra. "Tantüm dic verbo ,

lum

mihi mortuo: Surge; & continuó furgam,

Xonto À

& refidebo;quifüueram mortuus. — Sed au-

Ó ts

dio , Ó Sapientia acterna, te dicentem per

tririle

F;:c:). 9.

Os Sapientis: Ferba Sapientum audiuntur ;n

filenzio. Quantó magis opus eft filentio

Ra

dumoquitur ipfa Sapientia » Nonloqui-

tiür Verbum , nifi filentibus.

Non ett in

corde tuo filentium. Pulíat in animo tym-

TT

panum lacundia : Inflat buccinam vana

glo-

Üi

2

H]Zoria.

307

Af

gloria : rixantur fpes , & timor : digladian.

AC

tur amor , & odium : debachantur tri«

In, )

fticia,& gaudium : tumultuantur. audacia,

poy

& cupiditas : fremunt effrznes affe&us ; &

lti,l i

bello plàs quam civili agitatur pectus. Cor

W Q

noftrum elt Campus Martius: plenaomnia

Qon

ftrepitu,fremitu,tumultu , Ducam eam in fo- v* **

. Tut

,

lirudinem , e ibi lequar adcor. Sit cortuum

^

n

folitudo , (itin corde filentium , & tunc lo-

Y

Yib

V

fi

quetur ad cor.. Gun enim . quierum filentium

k i

j ml

conrinerent omnia , & noxin fuo curfu. medium Sap. t

iter baberet , omniporens fermo tuus de. calo à

VITIU

";anun d

regalibus fedibus profilivir. O Chrifte , jam

quietum filenrium contnent omnia:patent

; MOQIU:&

aures , ut excipiant verbum tuum. Veniat

;

jam de regali fede,de hac ara, omnipotens.

X PCï Mja'

Íermotuus ; & fiemus nos potentes fer4

Yf i VEI*

j

mone & opere : filoquarisnobis viatori-

& o

j.

bus híc in via , ut olim duobustuis difcipu-

T

j d i

lis: illicó cor noftrum ardenserit. Itaque

munüd

Y

loquartibi cum tuo Auguftino : zge De«

»É

N

tine ,«5 fac y excitas C re'Yoca nos ac-.

v

pl

i

u dEC

eeude , & rape s flagra r dulcefce ;

Ml

T la

I

jam amemus , & eurrampi.

ii*

M

I

l

"s as

u^

u

. M

T TT

""5 D

J

n

T

j

y

j

Jtym

W

U a

$iv.

j

308

De Chriflo patiente

] WW

gt

vnum [ UI

S.1V.

!j

,

u

Spermitur Chriflus ab Herode.

| g

T;[nrf[ümdïx

lil

( * Hitus qui non mipüs veré , quàm

,

Em

prov. 2.

€g€5 reg-

magnïücä.glgrïatur: Cer me Y

l:

J

gt

nant ,per me principes impemnt :quià

j

oanne

u

dul

Apo* * eocatur Princeps Regumrerre ille ab iniquo;

at o^

Ht

píal. 71,

97

facrilego , & abjecto Rege contemnitur ut

tlf*

(in&

ftultus ; deridetur ut fatuus 5 exploditur

1».2,. utinfans. Sprevit illum FTerodes cum. exercitu

il M Wfi;f

11.

4unde lo

^

uo.. O Herodes! noluit tibiloqui V erbum

m

Jos. . Patris;cüm tamen verba vire eterna babeat:

9

dondts

uiatuex illises; de quibus per Prophe-

m

?(1.55.6 tam conquetitur : "Tota die yerba mea exe-

"

amptel

2

£rabantur. Sedagam ego hic interpretem

Chrifti filentiofuotib; Joquentis.

Sibe-

,jrim f

snod

né attendis, audies illum tibi tacité dicen-

oan.4.

19

x Dd

tem , quod mulieri Samaritana : 5j feires

donum Dei,e quis efl , qui adftat tibi. O He-

Ürtmm

. rodes, fi fcires quis eft ; indubie cum Pe-

f Regi

tro , relictis omnibus ,fequereris eum : fi

TT

fcires quis eft ; cum Thoma exclamares :

* æpïfntiä j

(s d

Joan. 2o. D'ominus meus, & Deus meus ! Ó Herodes,v;-

ia fiavirte oriens ex alto: fed tu ftulte;alta fa«

t

78*

1

jens,non cognovi fti tempus 'yi Itationis tu&,

JH

Luc. 19.

E

cce abit àte Jefüs,& cum illo omne tuum

g

bonum. Relinquetur domustua deferta ;

Ms

-nec videbis illum amodo , nifi in nubibus

M

eceli

|

N

. Fhfloria.

$09

ccli venientem cum poteftate magna.

Tunc regnum tuum tolletur à te, & con-

"^ gicieris miferin tenebras exteriores. Quid

híc dicam; nifi quod credo te , ó Jefu , ab

VCFC ) L(

Herode fpretum dixiffe : Confieor tibi Pater vt 1.

LL

4

*« 2525

Domine celi , & terra ! quia abfcondifli bac

qt

uaï

v

'

;1

Tnj

D

Sapintibuse prudentibus,er revela[li eapar-

ZQL

*yulis. lra'Pater,quia fic placitum fuit ante te.

wmw An& nosinter parvulos ? utinam ! namil-

»;eti ludad falutem ett neceffarium:Nj/i enim efff- wav.. 1s.

hum €iamini ficut parvuli , non intrabitis in regnum "

[

,;

(

jl eelorum.Sed unde hoc nobis , 6 Domine'

d

u ftas ante Herodem fpectabilis,nec te agno-

« D Ícit : (tas abíconditus ab oculis noftris, &

(mo agnofcimus te Dominum, ac, Deum no-

d

J

[

'

; Ítrum. — Carnonteilli; ut nobis, revela-

5

]

|

]

uentiä-

It? Quia ftic placitum fuit. ante te. Idem es,

qui adítabas Herodiin aula, & qui adítas

uot

14

|

Dobis in ara : Herodeste fprevit? noste a-

du

j

oramus. Cur te manifeftas nobis parvu-

x

lis, & abícondis Regimaximo ? — Quiafic

u

plafz'mm fit ante te. . Ecmodó , quot funt ,

L

WIIXS

j

m ")u

mäf

; qui nos& fapientiá ; & potentiá, & opi-

I

! '557T

dü$ , & viribus, &

alis naturz do-

[

(s

!lï

l

W

l

l

;

,

" tibus

antecellunt ? Quot fünt inclyti

:

u

7

"

'

j

"

)

j

; languine , illa(tres . glorià , confpiciendi

j

|

/

,f I Ceptro, & purpuráProceres , Magnates ,

]

(

j *rIhcipes, Reges, qui pollentgratià ,. im-

j

j

[

l

ü

t

!

j Perio , au&oritate; qui tamen omnes jz-

xOïD

]

u 5

cent

l

De Chriflo parienté

310

'; ' concuffiltl

466 - Y.

cent. in tenebris ,ey umbramortis quïbus

17n-

pl

gU

J

[

g:p.s 16

ullirie non illuxit,deftivaci fide , (ine qua

/ntte

d)

Xie

1 Gpoffibile eft placere Deo » Cur illis relictis , prae

illistam mulus , tam magnis elcgï&i nos

iC

Mu

a'

parvulos ? Quia fie placirum fuit antete, Sié

J l

)

tibi placuit, afpicere parvulos , defpicere

maximos. O Chrifte , quia fic placitum

.

H

ére nos: dum Herodeste

faüitantete, el

dimittit ex aula

j

ua ; nóste admittimus in

L.

4 6154

corda noflra : & quia honor tibi ablatus eft

f

in Herodis palatio, ego illum tibi cupio

teítituere in hoc templo. Ego ergó hic co-

r Cormt

ram tota rerum univerfitate proteftor;hanc

wg roctra

me zítimare maximam glociam , poffe pro

nomine Jefu

ati contumeliam. Hzcmea

,:.»:lfatidfhïmä

hi

vys od

eít libertas ;

j

c

fü fervire ; dignitas , Jefü

mmbna

fubeffe ; felicitas, Jefü placere. — Licéthic

mihi proponerentur omnesPrincipum pur-

ä:-,!Oiiqullc

^i

purz , Regum Íceptra, Cacfarum diade-

quiduci

.

.

licet

1

—

mata, & reliqua honorum inügnïa

zi

iniquun

mihi offerrentur omnes opes, aurum , ar-

W

; ym

gentum , & omnesterrarum thefauri , &

at

ambitio maeni a:fti-

quæcun('luc humana

at f

mat: hzc omnia abjicerem,

& aä»i trarer

du COFPO*

ut (tercora , ut Jefu fervirem : mallémque

"^m

fubfterni lefü mei pedibus, quàm impe-

Ts

rare omnibusterrarum Reeibus. Sed non

ofíum folus honorem Chrifto oblatum

"uefr

Ádg,

reflituere : itaque vos, Ócocli! Ó terrz! Ó

inferi !

"r

tïen:e

Fifloria.

311

Wï:',qwh

inferL. ! concurrite mecum , vos veftras

Hsl

cumi tncis conjungite voces ; omnet

que

ls

ftrati ad pedes Chrifti; mecum hzc verba,

f

J i

maxima cum animi fubmiffione pronun-

TLT

tiate : Jefu Chrifto,

Regt [aculorum immorta- v riva,

QUos , dc;

li, foli Deo , bonor & gloria.

qi h F',az;:

um

$. V.

d

TTTE

ludutur vefle albà , e6 ^ remittitur ad -

TPilatum.

ilm ia

la l

'CP[O[C (

Hriftus'coram totá curiá Herodianá ,

xam p

: 'tantäquc procerum frequentià, eà fta-

u t

bat vul'tüxplacïdiiïïmï amabilitate , eato-

dct

I

tius corporis modeftiffimi compofitione ,

eàoculotum ferenitate , & oris Iïllþïcfcn'di

Pa

majeftate , totiufque frontis. conftantiffi-

A

( d

f

mo colore, qui fiduciam caufx oftenderet

D

etiam apud iniquum tribunal. Disi(fes

uf

fbf ílare non hominem innocentem, fed

ipfam innocentiam: Licet lingtua ei. file-

ï amm Clä

m5

ICt , tamen frons , oculi , vultus , tota de-

il

Bique totius corporis relacens modeftia

M

i

oquebatur , in eo éffé aliquid humano ma-

qt

il

jus. AtHerodes, cüm Chrittum videret

H

li

jf

j

A

ad omnia, quz fcifcicabatur , obmutefcen-

ïh

j

n

j (]W

tem ,ut ftolidum, & bucconem quendam

:

[H

fanos omnes infaniens ,

"o

abuit;& ikupraïn

j ^ 4

U 4

ítul-

f

1

312

De Crifto patiente

J

[

n

,

L

ftultitiz , qui erat Sapientia Patris , infimu-

':

/

D

! uldf

lans, & in eandem infaniam Palatinos om-

f

J

l

nesprzcipites traheps,poftquàm eum fpre-

»

jl

"

uf «

:.lu.c- 2?. vit ; ]Hn[ft inducum ve la albä', & ïenfl.j;l' ad Pi-

"i

W

latum. Hicrepente ÀAtoto exercitu in éum

f.ä

i

Ril

Ü

plenis buccis effunduutur Ícommata ,

RL

dideria,contumeliz , opprobria, Audit.

jfarim

fanaticus , amens ; ftultus , bardus : trahi-

(jcenit

tur , imó rapitur per publica Jerofolymae

confluunt certaim hominum

;uaMwn

compica

«feum

undz : replentur fores xdium , & fene-

',CIOCOJ Ubj

flrz : ille fordibus ipfum impetit , alter ve-

fran, m

ftibus in. folum protrudit ; ille ; calcibus

gt

percutit , alter manibus ; omnes plauftra in-

juriarum in eum exonerant.

Veré Jam di-

; emut i

Pi797- veris , Ó Chirifte : Prodigium fatdus fum mul-

ii

iij

ris ; imó ludibrium omnibus. Hzc inulti

s

"

fpe&tatis , Ó magni hujus Domini famuli ?

Siccine otiofi confpicitis ex alto fperni ve--

i;;:'am NITUT

a,vl

ftrum Regem hícin terris, quem vos tecta

alis facie adoratis in coclis? Jam jamtempus

KeXthum

ATR Cum]

elt , Ó Pater ! ut apertis coelorum catara-

&tis effimdas INoémicam pluviam, & de-

d (

leas omnem fübftantiam, qua eft fuper ter-

roms

ram, Quinjam Ó Juftitia , pluis fuper Je-

J ttb, l

rufalem fülphureos nimbos , & in cineres

(1PlbUS; F

redigisillos , tanquam pulverem ante fa-

;;ïïii j l] Pan

Y

,

ciem venti , qui cüm fint

ulvis , & ciniss

K

lt

[

]

!

immenfíam Eilii tui. Majeftatem vilipen-

(

üïiüi T

]

dunt ,

Ü

t

Fhfloria.

313

Patris , lw:r

dunt; à cujustamen nutuilli omnes depen-

Pt

dent ? Sed quidego ifta vel contra Hleto- i cmpto

QUery

* Chüftus

dem, vel Herodianos ? Nonunus eft qu

I foernitur

[

Chriftum fpernit Herodes ; multi funt ho-

exetcitin

dieque, & quidem hoc loco Herodiani ,

Y fkont

qui Chriftum illudunt indutum vefte alba.

*

probria. "

Parcite mihi , fivobis non parcam

*

date

d

veniam , fifecurim ad radicem ponam: no-

jc j

