Hifloria.

149

of

Dum in obícuro fornice, in tenebricofo

Jollcpmpugt

angulo , impune vacant libidini, accufant

Qte meyd

perfpicaciffimam ejus intellisentiam czci-

mibi u

tatis; & dicunt cum illis Sufanneis nebu-

, A com

lonibus: Oflia pomarii claufa funt , nemo nos a. 13.

CTAT

videt.. Quid hoceft, nifi Deus czcus eft? ^^

n :

Ciaufa eft porta domis , clauífa janua cubi-

TTT/T

culi , foloccidit; extin&a lucerna eft , den-

l

jyen, s

fi in conclavi parietes , oppanfa in lecto

cortina , nullus arbiter , aut teftis ; eia au-

n

TTTE

eamus, impuné pcc.cabimus; quia zemo

n dim 1

2105 yidet,. Accufant ejus Providentiam in-

At

juria , dum ftazus Reip.turbatur , dum ju-

Ítus patitur , innocens condemnatur, hz-

fgimd

g

retici dominantut, ja&antque cum illis Po-

undp

liticis apud Job : !Nues latibulum ejus , uec

Jpob. 22.

noflra confider at5 circa cardines celi peram-

14

ii

Ü

[ 4

plb

ulat. Accufant ejus Sapientiam ignorantiz,

dum perfonatá, fictaque pictate , tegunt

ia

m

"

impietatem , ac fübdola vafritie; & inge;

T

vepit

p

J

niosá nequitià deprimunt Innocentiam ,

J

evertunt Juftitiam , affligunt Pietatem , di-

MD!U

li

centes cum impiis ilis apud Pfalmogra-

a

"

lj

pham: Quomodo fcit Deus , e fiefl Scientia inv6. 7- -

umR'

p

H

excelis * Accufant ejus Juftitiam iniquita-

L

"

yl

j

tis, dum imperterriti accumulant. fcelera

uchnlhü

busl'i

Íceleribus , quafi parcat, ubi ple&ere opor-

g[!i

j

teret , & dicunt cum perverfis illis: ecca-

j

j

Ecc]l.$. 4«

u

Ó

ti, « quid mili accidis erifle? Hactenus audi-

(

vimus.

i

u

250

De Chriflo pat;ehte

J

vimusfictas accufationes , & falsa contra

i

te, non Judxorum tantüm , fed & Chiifti-

n

Chrüfti in

ï

RRosiam« fe

anorum teítimonia.

z

Unum adhuc füper-

4

Íiii

c

,'l lmm On

in quo te accufem: quód charitate ni-

PI

miá dilexeris me ; Sciebas me tibi poft tan-

nlm QPU

tum amorem mihi exhibitum ; fore per-

hauc

d)

u

duellem ; pofl tot bensficia in me collata ;

memea

ingratum; poft tot fupplicia pro me tolera-

J

hcemu

Oa

ta , impium; poft totfavoresinme con

o

]

if

ftos,perfidü;& tu diligebas me. Eft charitas

u

nimia. Sciebas metexere ; quibus te li

d-

um

f

c

j

d-

rem ,funes: colligere , quibuste flag

o C

rem, virgas: parare , quibus te coronarem,

sl

fpinas : cudere , quibuste perforarem, cla-

g Y

vos: fabricare ,cui te affigerem , Crucem,

«tmia.

& diligebas me. — Veré charitate nimià di-

Jl m

lexifti me.

At e

o innumerabilium fce-

j

1j

WUP

lerum reus quo

fugiam? quem mihiad-

W

Íciicam , qui pro rne loquatur, patronum?

D

Z:]

e

;

quem mihi adoptabo ; qui caufam meam

|

IN

defendat , advocatum ? Aadio vocem ple-

nam folatii pro reis , & ni fallor, eft vox

dilecti, quia elt vox dïlcïp.üli s qucm dilige-

1

loan.

$. T.

ba: Jéfas. & ïuif peccaverit » Adwocatum ba-

bemus apud Patrem , S'efum Chriflum juflum.

o

Ego er

o

ostot criminü reus, filiusirz, hares

Vi f

ehenua;,exul cxli, ab hoftibus accufatus,

à Patretuo condemnatus , abomnibus de-

l*;tChri&u:ja

fe.rms,acccdo adte , reorum omnium Ad-

VO«

r d

Muf

FHhifloria:

2jX

" f&kä Ü

vocáate. Ah!non pudebitcóram te dice-

lm ,[Cd&ü

re , quod non puduit contra te facere. Pec-

umadh

caviincoelum ,, & coramte ; imó in te.

od cuti

i

;

Defperarem , fivelalium quàm te offendif-

Nmterb poï::

fem , vel alium pro me pratter te haberem

Btm, iv

Advocatum apud Patrem. — Accedocreo

m at

te cum fiducia , füperbus ad humilem , ira«

)ïiti&promc::::

cundus ad mitem,crudelis ad clementem ;

m

ccecus ad lucem,(itiens ad fontem , efuriens

m hus

ad panem, infirmus ad Medicum, impius

adPietatem,mifer ad mifericordiarn , mor-

z, put

tuus ad Vitam.

Omina me accufànt de

ul

crimine peffiino , coclum ; terra, Angeli ,

ytecarmatt

a

homines damones, tempus, locus, fin-

gula corporis mei membra ; hzc omnia

em t

me accufant in multis.

Vide Ó Advoca-

r

tean poffis caufam meam fic agere , ut

lmcmbiliunïf

; m

nonpeream. Scio , falvare potes , es

Deus; falvare debes , es JESUS. . Sic er-

g p

£9 agas caufam meam apud Patrem, ut

ytin?

aliquando oftendas nobis Patrem*, & fuf-

od q

ficit nobis.

Tl

(*

N

W

,Muc

N

-

$.IT.

j

j

(]W:

, (ZWW J

l

Pilatus Cbr?qum à Judais accz.tjktum excuþr.

3,

T

b

TU

j

j

)

u H

Vf

Uerat Chriftusjam damnatusà Judais

n

F

& damnari

j

in domo Pontificis , volunt

j

TX Gens

f

p

2151

2De Chriflo patz'ente

j

du

n

àiGentilibusin domo Prafidis; ut qui ve-

f

j

]

)

nerat pro otunibus offerre vitam, ab omni-

q

wdlt

li

Judziin-

Qquiores 1n

bus damnaretut ad mortem. Reperit ta-

Ü

Chriftum

jf

u

quàm Gé

men mitius (ibi tribunal profanum ; quàm

m

£iles.

facrum ; humauiorem ergafe judicem gen-

j

/

iglt

tilem , quàt Judaum. Quod pronum e-

rit conicere , fi utriufque voces expendas.

nl u

a

Marc. r5

Yi4.

Vox.Gentilis eft : Quid mali fecit ? Vox Ju-

a ht

Joan. r$

dxi eít: Sinon e[fet buc malefattor non tibi tra-

3*

didilemus eum. V ox Gentlis eft: Nbilimve-

an mägü

^

Luc. 23

nimus cau[a m boc bomine. Vox Judxi eft :

Jiganat

1

al MW'?

3ob.r1.$5

il»

Commo'yet populum;docens per univer[amuda-

Job

23

«am. V ox

:

entilis eft : Nullam caufam mortis

ia f0

JO;n- 19*

24

invenio in €o: V ox Judzi eft : Deber mori. His

gt mïlicju

yure, ii

nequaquam territus Pilatus, non przcipi-

tat judicium : ftatum totíus caufa: accura-

edt

té difcutit;rem omnem per viam Juris , &

g

Tuftitiz terminos vult decidi. Quacrit, in-

..fq:opugnabat

terrogat, rem examinat;confiderat accufa-

z muje

tiones , expendit teftimonia, difcutit om-

u k

n'a

Ececce , repetit in accufatoribus

t.t

invidiam ,in teftimoniis verfütiam , in om-

VU poü

nibus nequitiam , in folo reo innocen-

m a

tiam. Circumfpicit Pilatus , ubi fit Chri&

"Q

fti advocatus , qui ipfius caufam defendat ;

alihi Ofüci[

ut videat

nullus comparet. Exfpectat ,

quid pro f di&urus ficreus; filet. Haret

LT hu

Pilatus ïngcntï [tupore artonitus , perürï-

ul in-

Y

&us partim fulgorc-talutæ majeftatis,q

vuitu

M Squ

tny

Pfi/i'arïa.

253

Lfldl&, u

vultu micabat;partim fingulari modeftiá ,

3 &'it&m) j "

ualem nunquam aliàs in ullo reo obferva-

, Rtpc;f:

^

verat.

Utereo vidit omnes contra Chri-

DOtm t

ftam , nullum pro Chrifto , tunc dicic illi Pi-

UT

Matth.

latus ; INon audis quanta. adverfum te dicunt

27. 13e

NT

zeftimoma ? quid ergo non refpondes ? quid

X qu

files? cur nihil pro tua caufa adfers ? cur

T

l

i

i[m':* li

argumentanon refellis ? dic faltem aliquid

ijdrgnt

infpeciem. Ipfe ego caufz tuz favebo?

gt

experierisme magis patronum ,Qquäm ju-

Vordiat

dicem. Jefusautem non refpondit eijad ul-

vitina

lum verbumjtaut miraretur Pra[es webemen-

intulnm

zer. Hoc enim veró filentium , ingens

d

complectitur myfterium. — Agitur hic de

, Wï

Chrifti honore , famá , fortunis, vita 5 &

al

file. Reprehendebatur pauló anté Mag-

r um ]UFU

dalena à Juda,& loquebatur pro ejus caufa

j n

illämque propugnabat.

Conveniebat l-

lum Samaritana mulier , & multis cum illa

fermocinatus eft, Accufabatur mulier in-

J

difcun'.;

venta in adulterio , & tam diferté ejus cau-

W

ïä m

l

fim egit, ut unus poH: unum exiret. Jam

qui pro aliorum caufa tam fuit facundus ,

m W

It

li

rofua eft mutus.

Libenter offerrem Ó

!

j

T

Chrille , tibi officium linguz mez : fed

Exod.

j

!

cogor fateri cum Moyfe : "Non fum eloguens

IO:s

^

yP

j

M

«f unpeditioris & tardiris lingue fum. Nihil

h[ m»)l

mapis opto , quàmin hoc Concilio pro tua

f

cum

q

cauíaloqui, ?cdquid dicam , nifi

J

J€l'€-

Ó

254

De Cbrz:/fo j)dtz'ente

a

j

jf

je. 1. 6 Jeremia : 74452 Dominesego nefcio loqui y quia

)u

j

u

]

uer ego fum ? Convertam me ad auditores,

j

Híc adíunt Caufidici , Advocati , Jurisperi-

J

M

T

|

J (

ti, qui nórunt innocentium caufas -difcu-

yr M

!

;

at

tere, dirimere , defendere. Ecce quem

i

unum habemus Advocatum apud Patrem,

( aql

yretm

ab impiis accufàtur ut nocens, condem.s

Matth.

nandus ut reus , nifiquis pro ipfo loquatur.

Ó Q[llls CF

12. 18.

Pater,qui quondam dixit : ZZceff. Filtus me-

f at

us dile&fus:(ilet. — Spiritus fan&us;quiSciene

um (

ia5 ram babet vocis , tacet.

Celi ; qui tamen

s

enarrant gloriam De

i ,filent. , Angelisloqui

L ; u ff

hon pcrmittitur.

Mater abeft : Apofttoli

"1

ag

fugerunt j amici híc nulli comparent. Nul-

S'IWJ 'U.im

/

lus in caclo , interra, intoto univerfo eft. ,

s um

qui pro Chriftoloquatur , qui pro Verbo

u undfquc

Patris verbum efferat. . Ipfemet qui ex ore

i, n

Ecc.l. 124. Altz/]ï

ii prodivit ,eft, fieuc mutus. non ape«

(:;dtommf

PGl 27- pjens o5 fuumn. Sic juftus perit ; & nemo re-

[

t

cogitatjnemoloquitur. Ubies Caufidice;

T

jui in foro tanta vocis contentione adrae

YT

vim ufque declamas? Quid hic files Advo-

cate , qui foles etiam iniquas caufas tantà

eloquentiá tueri , ut iniquitas videatur a«

htl

9t en()

quitas ? Quin jam loqueris Jurisperite ;

qui in promptu habes omnes regulas Juris;

mj

qui nofti omnes Canones , & Pandectas ?

& rf

Fac modó pro Innocentia , quod foles fa«

"Ltoqtig

cere pro pecunia,. Eic liabet fuum patro-

"isd

fiurm ;

LT

Fifloria.

255

l

!

pmmw

1

num , qui in caufa , etiam iniqua , loquatur ,

1mea

|

W

aï

E

fordidum fcortum , impudicus leno.impius

jroca

?J

l

l

:

parricida , publicus latro. 5 & au&or Vitze

moj fHiusDei ,Jefüsfolus non habeti qui proil-

w [g !o loquatur ? Reperi , reperi , qui pro

mj Chriftoloquatur , oratorem; quovis T'ul-

DA

g liofacundiorem,

qui Judos confundet ,

li

00d

ï.s p i

& arguet injuflitiz ; qui illorum refellet ar-

j

ul

l

:N

gumcnta.

Quis eft hic.,- & adducemus

"

i

tl

4

p

)

, eumad Pilati prztorium ? Nefcio quis fit,

ll

u

(j/a

fed adducamillum coloribus proptiiffimis

, At

j

h

expreffum à Davide. Circumdederunt ane "P^ 2

vituli mulri , tauri pingues. obfederunz. me.

b APO(

«peruerunt. fuper meos [uum.. Locuti fant ad-

PfAl. 18;

Silere ad

P & 46s

verfum me linguá , e& fermonibus odi circum«

convitia s

o um

ederunt me.. Inimici mei dixerunt tala nht.

eft Chri-

ftnm ac-

Qu

tl:

En hominem undique dilaceratum- male-

cufatum

j

defende-

di&is , convitiis , contumeliis.

Sed quid «

"T

t W

refpondit ad tot convitia ? quid oppofuit

r

ro fui defenfione : quibus verbis. caufam

o

1l

j

uam defendit ? Audite. Ego autem zan-

Pf al- 3 8.

cuM

(

Ym

quam [urdus non audiebam s e [icut mutus non

I4.

hychk

eperiens os [uum..— Ez fatlus fum ficut bomo non

j

ï .I u

audiens r non babens inore f0 redærgutionem .

w

|

, En oratorem , en Chrifli patronum. . Nul-

ani J

If

In f

n'i.*

f lius e

get cloqucntïä pro füi defenfione ,

H

i.

,

ls

:

nnocentia. Chrifli caufa defenditur fi-

]

|

lp

( e

]

ntio , non eloquio. Qui audit maledi-

f

j

Ó

/

"

u

amutqs ; hon redarguens ; non oblo-

p

quens ;

P

De Chriflo patiente.

j

EX

uens;ille eft eloquens. Hoc eft pro Chri-

,IP'

fto difertiffime perorare ; dum 1mpeteris

convitiis ; propter Chriítum filere. Hoc

,U

filentium majori excipitur plaufa à toto coe«

[

N :

rjm

li amphitheatro , quàm olim omnes vel de-

4a m

clamationes Quintiliant in foro ; vel oratio-

';,»INCOJQb

Á

nes Tullii in roftris , vel argumenta Arifto-

Hoc filentium attentam

Dd Jl

telisin Lyceo.

reddit univerífam cceleftem curiam. £Mor s;

Jrnroact

Prov. I18.

s m

21.

G vira in manibus lingue , aic Sapiens. $r

1. Cor.

maledicimur , & benedicimus : f blasphema-

D M

14. 12.

mur , & obfecramus , lingua nobis eft vita.

hn

pl fi

1. Pet. 3-

$i reddamus malum pro malo , malediclum pro

p

maledz'&o,lïngua nobis eftmors. U: hazc lin-

yrotun

"T

Píal. 140. g

ua mihi (it vita , pone, Domine;cuflodiam ori

,LW]!U,

3-

?n€0,0£ 100

—

delinquam in. lingua mea. Often-

dam mundo , me non dilieere te verbo ;

gbl

[j

neque linguä, filendo ad opprnbria, non

ii

: loqucndo nifi Dei magnalia. Híc in exi-

i

ri;al-. 34. li

O [ingua mea meditabitur jufliriam. tuam

:ï;:sgnumC'ar

torá die laudem tuam , pofteà,uti fpero,

udticm,

Pf 'ss.: i

in Patria ; Mifericordias tuas Do-

mine in erernum cati-

t qi

"TT

£429.

D

'*üdO )ü [PCN

E

2 (

Y

1

D!

nd

li

!

äïä"fxtff,o[]u

, H

À

*

G. lIL

hi,

Hifleria

i

Hoccüpm['

$.L -

jdmm

um (l

Pilatus Chriflum de. yariis Vz'nterragdt.ï

! plaufaämze,

um o

llato, auditistot coätra Chriftum crí-

minationibus , ac deindé Judzorum

iinïoro;vclo:g

vociferantium turnultibus , placuit clàm

largnmenta É

cum ipforeo , abícondito oculis ejus Deo ,

immz fufiàs conferre.

Illum ereó folum fiae ar-

femora d

bitris ad fe intró accerfivit, binísque de re-

u1l* busfümmi momenti fcifcitatus eft, Pri-

u: fl mum: Tu es Rex Tudaorum? Aé/

7

Ondl.f 79*' Ioan, t$.

st fus z d cemerip[o boc dicis ; an alii

j

Xerttnt tia ?

j,lln! Di de me ? Refpondit Pilaus : Nunquid ego

q; 09 Sudeus fum * Gens tua » & Pontifues tradide-

sl runt ze mibi , Quid fecifli ? Aefpondit jefus.

qum. U. Aegnum meum non eft de boc mundo.

j

.V& ergó mundo;/(i tu non es Rex mun-

Ü

l

füb[iä)

|di, Va itti regno,cujus non idem eft Rex , d

Jc qui eft Rex regum, id e(t Jefus.

Valeat c^»usiett

Y n

undi

xternumy

.l

j mundus , firegnum Chrifti non eft de hoc

" Oomenes

mundo. Quid mirum, firegnum ejus non

ianeum,

!

()M)uü W

!

fit de hoc mundo ?

uia cüm ia mundum

WTW u

venit ,sundus eum non cognovit.. Regnum g, ..

m]umW'

de hoc mundo, fi fpe&es locum , non etf

i

nifi punctum. . Quidanguítius : fi fpectes

tempus , non eft nii momentum. — Quid

Contractius? At regnum Chrifti , e(Eregnum rat. 14

pon-

emuii faculorum. Hoc ergó Chriftiret

Ííum,

De Cbri/lo Patïente.

SCIWJ

;

258

j

fum.fuit V eritatis pr

onuntiatum : Aegnum

T

qf

ng)Um

meum non e de boc mundo. — Alternüm quod à

Chrifto quafivit Piatus; ftxlit'illud, Quid

d

m

ecfhi ? O Pilate !,magni ,imó maximi pon-

jgtli

deris eft iftà tua interrogatio, quam dua-

TA

g

bus voculis perftrinxifti, dicens : Quid fe-

;

f

n6 "

dl ? Pollem tibi brevilfimo verborum

k

gj

:

compendio exponere , quid Jefüsfecerit ,

40

goan.1.5- dic

endo : Omnia per. ipfum fatla [unt. — Sed

m

V.

1

ilaria quedam adferre, ut fïnguf

malo f'mg

:

a

- aremejus in nos percipias amor&. 'Tu pe-

m

ao

tis à Jefu ; QuidfeciflinTpfe tibi id nunqua

,Jäïflg) u f

'exponet ; vetat boc ejus modeftia : cgo

il

dupti

lius agam interpretem : hic enim tempus

x

MY

eftloquendi.. Audi igitur quid fecerit. m

Gen. 1.1.

:l:ï;ïfa!ip P»

Gen.2. 6.

rincipio creavit celumcr terram. . Formayit

m r

hominem de limo terra , & in[ptravit ineum

i I

4

lum vite. Omnia quecumque voluit, fe-

vai, 1. fpiracu

36.

df

£ mc6oc

lo z interra.. Evolve librum Gene-

fis, & illic abunde intelliges mirabilia qu&

Tb

db

fecit. Denique fünt tam mulra que fecit Je-

P

Jum arbi-

TNUN

joan. 21

fussut fi fcribantur per fmgula , nec i

«

24

zvor mundum capere poJJe eos,qui Jeri

bedi funt,

ha

libros. Tu quidem Pilate petis à Chrifto,

tWus

]

tanquamJudex à reo: Quid feciffied eric ali-

:Wt

.ï

m

quandotempus;quando ipfe fedebit à dex-

r

tris virtutis Dei,& à teyreo gehennx jgnis;

'

W tl

petet: Pilate;quid fecifti? Tunc non dices:

üms: UT "

.

.

dnttocens ego fu. à fanguine uf hujus

;i Q lä]o

!opatimn.

Eiflra.

159

t

fed dices cum Juda : Peccayi , tmdeh: '

4n-

- At

guinemjuflum. Sed quid ego híc Pilat

um

» fütidi

adduco in exemplum ? cüàm & mihi ejufz

Jmomat

dem íceleris reo ali

uando dicetur : Quid

!

qgazïo, qi

fecfa ^ Nullum eít fulmen quod ita perftrin- &i5 &

orum

yies:

gat oculos,nulla vox tam terribilis, qua ita *

ddenda

o vt

1 Judi-

percellat mentes ; nullum tonitru ; quod,

co terrie

itaferiat aures ,ac verba illa , & animum?i*

4 i

|

J

l

j

H

percellent ; ac corpus concutient, à Judice

LÀ

.

.

e

nalire t

, prolatacoram füo tribunali

Quidfeciflt

aacl, Quisque hic obiterfingulatotius ante actae

J

)

"

Eu

| Vitz: Ícelera percurrat ; & inveniet fe feciffe

iij feréea omnia, quae Deuseum facere pro-

LJ

i n hibuit. Chri(tuspraci

it: Diligitemimz'—

Matth. $4

b

urinimicum. Cla-

jligr. 605 vefiros. Eeoodio ha

j mat Chriftus; Zear pauperes [pivitu, quoniam vatth- s.

u

[

[

TU

i!»

ipforum eft. regnum celorum. T onat , fulmi-

——

ii

i

, natcontra divites: P« volis divitibus , quia

Jaberis bic confalationem veftram. Pauperta-

*

[

|

tem à Chrifto cofmendatam deteftor, div

l- 24

Luc»- 6»

l

il

.

, tiasà Chrifto damnatas confector.

uod

Iyll

Chriftus prohibet fieri , facis,& judicas fa-

nduläawcäï

ciendum,& approbas fa&um. Peccatoris s

,j

BI,

íl

4

"

:

, hon utejus;qui peccarum non fecit ,Ícit repro-

f

j

Á

]

22

r. Pet, &,

'

,

i

/:£l

bare malum ; «5 eligerg bonum ; fed hac unà

Iía, 7.t $.

u

1

eft fcientia,reprobare optima , eligere pef-

"

[

|

fima.

j

Nihil utilius animz , H militate ;

"i

nihil inutilius;; Superbià : illam reprobat,

u

:

j

J

s

j

um

l

«/*

nanc elegit. Quid ho;: eft;quàmClyift

ale

jf

160

il

De Chriflo patiente

,

j

1

ärguxegc,vcl ignorantia, qui nefcit, quid ef-

j

l

[

fct eligendum ; velimprudentiz , qui càm

;;mk!

íciret , quid effet eligendum, nonredé ele-

í

'W Pm

git ; vel rep.robavit ? Hzc peccatoris eft in

i

n

mente czcitas ;. fed non minor eft ejusin

(

Amanmus

"i

oxunia

voluntate perverfitas. Quid amas pecca-

g

prxter

ébriili.

tor ? Quidquid noncft Deus ? AmasPa-

[

01

o

p

fl

trem , quia te genuit : Ma

o

iftrum , quia te

, l

docuit : Medicum, quia morbum repulit ;

J&Ud q

$

Chirurgum , quia vulnus obduxit : amas

" um

equum , quia tibi commodus;;: canem ,

'

ii

Fn

j qm P'

quia fidelis , quodvis jumentum , quia uti-

.

;

li

le

L

amas vellestuas ; quia te operiunt.;

puco

f

(

qlla

ignem , quiacalefacit : folem , quia illu-

minat : panem, quianutrit ; & folàmab

1

guamum

amore tuo excipis Jefum ? NNon amas Je-

W

fuüm, Amorem Patris ? Quidquid elt ama-

bile; per amantilfimum Jefum eft amabile.

") Wo |

Ma- $. 4

.Siab illo petas , quod lilatus : Quid fecä/liä

Audies refpondentem : Quid eff. quod. debu

ulrrá facere viuea me« ;

non feci & Siergo

itgumi

zn wl

non debuit , necpotuit ultrà facere , ille-

ne folus , cui foli omnia debes , corde tuo

QO

excludetur ? Jefum non amas prz omni-

aye n

bus;

t a,

1ib. de

ui tibi eftomnia » Cur non amas prz

yk.

?

iftuno ye

omnibus , qui non tantüm propter te fecit

omnia, fed eít tibi omnia ?. Crimen elt ;

"tür

J

^

inimicos non dilexiffe ; quale.. crimen

?

Id

.hon

&rit Chrillum amicorum maximum

€

di- e-

m

Ehfloria.

26I

fitiis

dilexiffe » quanti odio habuiffe» quid di-

Füden.

1

u

TU

cam, injuria affeciffe » Diligit Ethnicus di-

ligsentem fe , & non diligit Catholicus

AC cQr;

n mnor d

morientem pro fe? Amat Gentilis benefa«

Gorem,& non amabit Chriftianus R edem-

Qud amis

n

]

ptorem? Interim mi fefü ; cüm fieri. ne-

MU

'

INP:'

W

UT

u

]u

queat , ut tantüm amem te , quantüm me-

reris amarià me, gaudeo , bonitatem tuam

YIdrorU

efle tantam , utnon poffit fatis pro merito

J 00

du

dilie. Gaudeo , quódtu folus fis, qui te

máy; d

offis fatis , ut mereris, amare.

Saltem

Ivatum, gwï

À

oc per illum , qui pro me mortuuses , a-

" rl

morem tibi fupplico , utcüm non poffim

fim, qu:'a í

"

A

tantüm te amare , quantim debeam, tan-

n U

Wi

tüm amem , quantüm valeam.

oNm

T id

$.IV.

yindia

Proponuntur populo 'C/;r.;:/ïus e* Barabbas.-

n

V Q"

l

u

ip

Uid, & quantum poffit contra Inno-

P

|

f

centiam Invidia , fulta timidi Judicis

"n

nequitia, hodie patebit ex Judxorum ;

W

(Wï) q

Barabbam prz Chrifto eligentium , male-

volentià. Pilatus, homo quidem malus ,

(j

fed non omninó peffimus , Judex timidior

p

g

quàm zquior , fatagebat Chriftum , quem

u (

(

)

Íciebat per invidiam traditum , donare

c J

j

-

R 3

liber-

A

j

mel

j

U

;

, 262

De C"l:rijïa patientc

q[lll

(

j

libertate ; fic tamen , ut & ipfe non ex-

j

cideretíaà dienitate. lItaqua quod unum

!

m

nf&

i

videbatpræüdium fibi relidtum ad Chri-

j

qui

1 ]mlfus

ftum liberandum , eo uti placuit, illud au-

tem eracfolemnis apud Judaos confuetu-

)

N

jq

(Afhy

do , die Pafchatis dimittendi unum vin-

j

€sP- 2 &um. . Sic enim Matthaeus : er diem autem

o

folennem confueverat Prafes populo dimittere

n

5 U

l

unum vintlum,quem vyoluifJent. Flabebat autem

zunc yinthum infignem,qui dicebatur B arabbas,

n

0

uem

'Congregatz': ergo ilis dixit filatus :

1

um am

vuliss dimittam vobis s Barabbam , an Je[um?

:

M

Eg UUUmml

Quafo vos qui hzc auditis , fufpendite

:

M

N

a

PBarabbz, tanti

effic1es

fper veftra judicia , nolite adhuc dare

at

graphice

fuffiagia, retinete paululüm calculos ve-

a d

epeb ( ros, fcuille (itater ; feucandidus , donec

viodelos

utriufque ; qui híc omnibus proponitur. ,

qumelui

conditionem probé omnes intelligatis ; ut

ss ; d

hác intelletáà ctüam . demüm

offitis pru-

[

J , O

li

denter reprobare malum , &e

i

igcrc bonü.

av

]

[

"

Pracedetordine , quem Pilatus præpofuic

0U

40

|

nomine, Barabbas. ' Barabbz lincamen-

at n

ta atris coloribus adumbrarunt , & graphi-

(; i

céexprefferunt Evangeliftz. | Hic , cefte

ujdra

Marco ia fedirione fecerat bomicidium : telte

^m , i

Joanne, erat latro ; tefte Matthzco , erat in-

duj

fignislatro. — Eratergó Barabbas homo in-

Iildor

figniter barbarus , atrociter fzvus , gravi«

^

iäüï)(]llia Jc]

ter Íceleratus , ferociter perniciofus ; om-

nium

j

Hz'jiorz'a.

265

nium qui in Judxa vivebant , longé te-

It

.VIJQUA qlmdu

terrimus ; cujus vel nomen quifque, cüm

audiret,, abominabatur : qui propter fcele-

victum d

raerat conje&tus in vincula 5 propter ho-

hat i

dudosct

mieidia erat invifusomnibus ; propter la-

trocinia reus mortis ; nullàre dignior quàm

d uv

TT

aci in füurcam , & pendere é cruce, In urbe

fuerat homicida ,in zdibus fur , 1imoó tri-

nj

fur , in viis przdo , in femitis graffator , itr

i u

fylvislatro , ubique nequam. . Erat peftis

:.'hdiaiwrüazg

X3atrix ,fax Jerofolymz , turbo Judxzx ,

Fin-

infiene odium omnium Judaorum.

siaa)

Ud/füæ /U/F a

gi propé nullum maleficium potelt , quo fe

non contaminaverat. Dcmäuc omnes e-

gl

umexecrabantur , prater illos qui e1 Ícele-

jm ial

ribus erant fimillimi. Et quis poterat illi

;aü&düs u F

monftro cíle (imilis ?. lllum ergó & nebu-

us

lonum grege maxime egregium, € carcere

d

eduxitPilatus ; & ia confpe&um omniunt

yi

0 1[15!'»

roduxit , nullus dubitans, quin ubi ho-

j

d

oet

minem vel afpexiffent , diris omnibus de-

M

i

Vovendurn a

b

omnibus. Hic eft ille, qui

Prov.

$.

I1

ylil

j

comparatur cum eo , qui ;melior € cunclts

i

pretiofiffanis 5 cui omne. defiderabile nou poreft

j

Mïd

lhæ

!

compar ariideft,cum Jefu. Si quidin mundo

UD "

efLpretiofüm , ideó eft , quia Jefus illud 4cs:ac

j

3 nia.

1 Ona ormm-

[:MO J

condidit : (i quid eft pulchrum, ideo e

CW

fjjv

^n

jl

quia Jefusillud ornavit : fiquid amabile ,

u

"

q/i

ideó eft, quia Jefus illad dilexit : fiquid

"

fua-

QMU i iolu31

4

Y

u

í

264

be Chriflo patiente

Ü

n

lcm

fuave, idebeft, quia Jefus illud tetigit,

(

Cur adeó omnibus optabile eft coclü? quia

j

Jcfusillicingloria regnat. — Cur adeó fpe-

u

! foU

ciofa eft terra » quia Jefus illam pedibus

dor

f

51l

calcat.

Cur adeó faluber eft aér ? ideó

y (

(

uia Jefüs inde refpirat. Si quis in hac'vi-

i

-

tà cít felix ; ideó elt ,. quia Jefum amat : (i

p

;fd

quis fecurus,proptereà eft , quia in Jefufpi-

apr

rat : fiquis nobilis ideó eft ; quia Jefu ob-

« æc Omn

temperat : fiquis lztus ,ideó eft , quia Je-

j

ia

fum defiderat: fi quis fapiens , ideó eft ,

;

M

!

"

illis Q

uia Jefom audit : fi quis caílus , ideó eft ,

4q

WM g

quia de Jefu cogitat. — Jefufervire , fumma

jaspioi

eft dignitas, fequi fecuritas , confidere

tranquillitas . o culari caítitas ,. frui felici-

gt

n

tas. . Pro Jefü certare, elt victoria ; pati ;

gloria ; mori, fàlus. Satisne capitis; quis ,

t';mcxPrcfïx; (

wde, coi

ualis, quantus eft Jefüs? . Nihil dixi de

]

C

fa , conferatis cum dicendis.

Plura ac-

d

ngclilbc a

!

i

cipite. Congrega hic omnes; qui poft ho-

|'

& dDU

mines natosfuerunt , füntmodo , erunt

:u

|

KRU QU

olim , nobiliffimos terrarum Dominos ;

temhot

Proceres ; Principes, Reges , Cafares ;

t t

xompbose

Monarchas;appone omnem eorum poten-

tiarn, opulentiam, opes ,thefauros, vires ;

vt (

gloriam, honorem; adde omnia omnium

n lum

terrarum regna , infülas, .provincias, ur-

'lïiä,h()c ett

bes ; adiice omnium hominum dotes , qui-

"t

ratia ?

"m

bus illos exo'mavït Íeu natura , feu ä

apicn-

TM

Hifria

265

Md

Sapientiam Salomonis , robur Samfo-

Diedg

nis, pulchritudinem Abfolonis , fcientiam

MTA

Ariítotelis , eloquentiam Tulli. Pone

Küslm x

onines omnium íxculorum homines ; &

d ii

iplos novem Angelorum Choros.Plüs dico:

NT

adiice omnes creaturas , quas potentiaim-

Va imar

menía valet producerc , cumm bonis omnie

i qun)

bus qua: funt vel in ccclo , velin terra :

jl

l

l, ü E:;v

Deus immortalis ! qualis hic erit cumu-

sidod, &

lus! tamen hzc omnia in unum acervum

conflata , fcitis;auid (int cum Jefü collata?

galur t

Refpondeatlfaias: Quaft non fmmt ,f funt co-

Ifa.

40.

Áibmie m

ram eo , & quafimibilum & 1nane roputata Junt

17.

^

'fgf ) COH"

?[*

ei.Plus eft unus pilus in capiteChrifti,quàm

i, fl äx;

bonaomnia qua coelorum ; tcrmrumduc

complexu continentur. ; Jam veró talem ;

j vt

* capitihq'*ï*

l

qualem jam expreffi , Chriftum effe; affe-

ii

runtPatriarche , confirmant. Prophetz ,

j M

Ícribunt Evangclïüæ 3 præd?cant Apo&o-

: disl Pl'iï?

(

li; docetFides, annuntiat tota Ecclefia.

;

| g,qm

m

Et tamen hic tantus cum Barabba compa-

m

ratur ; id eft, cum homine omnium homi-

4

a?

hum fceleratorum fceleratiffimo. — Explo-

(j

QUE

Q

rata nunc omnibus eft utriufque Barabba ,

at

g

^l

& ]Jefü, couditio. Quem ]am vultis ; Ba-

Ó ,m'f

gt

rabbam , an Jefum? Eft, inquies, extre-

]

u

r

j

ma infania ;hoc petere. $i infània eft hoc

wch

uanta malitiaeft hoc' facere ; &

llggw F

petere

j

quis no

1

rüm illam infaniam ho-dïcquc non

"

/

inía-

Á

/

ï

j

u

"ï

|

266

E Cbrijï; patiente

infanivit? Quisillam malitiam non exer-

fit u fäüg

Chrift

jj m

Omnibus

ba. CU

it? Offeratur vini genetofi hauftus : illi

flponitur Jefüs. -Promittatur viliflimus

ii

b " pa

*

nos

Chrítus nummws : ]

am pro illo contemnitur Deus.

at

wnibus

?" Obiiciatut alicui fuüummum malum: repue

n

prepo-

füit.

diatur fimmum bonum. . INumquam cri-

j

men aliquod patras, quin Jefüm Barab-

5 m

bz poflponas. Oquantus ille pro Chri-

slrgit

fto dolor , quántus pro me pudor ! Ego mi-

p

.

]

Uiþ

nimis rebus poftpofui te Domitum cocli

)

bj;&un

tu maximis. pra ofuifti me vermiculum

,a

terrz. lNullifunt dienitate majores quàm

i at

Heb

[

14

? Spiritus tui adminiftr atorit , Angeli, & inter

:

il

lm.&fm

illosCherubini, ac Seraphini ,. cu illis om-

at

nibus me przpofui(ti , dum mei causà de

So,q&xäïaü.: u

"

codlo defcendifti , & facus esnon Ange-

m

TT

5?

"T

D

lus, fed homo.

Inter homines non fur-

fairar

rexitmajor Matre tuà ,qu fuit grat'iä plc:

u fs

na,prz pofuifti me Matrituz , quam volut-

Vil fjfe !

fti a&lïgï* uíque ad mortem , ut mihi con-

ET

ferres vitam. Rurfüs, inter homines , in-

numerifuntEtbnici , Barbari; Turca ,

tnpea

Judxi , Hzretici, Schifmatici , & inter eos

tot potentes , nobiles ; divites , prudentes,

tot Satrapz, Dynaflz ; Princi

es, Reges:

i

Tif

hisomnibus me unum pratu

(ti , dumil-

tenebris

lisin calicine errorum reli&is, de

L

?e- 2 9- vocafti mein admirabile lumen tuum;lactatti

ï'flïlütuh's D

me uberibus fponía: tua Ecc

lefia.. Pracpo-

fuiftt

m

ht

',Eü/foria. :

*267

n

Xtofi bl

fuifti me tuo fanguini , quiaillum pro me

Yttatr vj

cffudifti: tuo corpori, quiaillud pro me

Qntemity

fivifti mori: tuz Animz , quiailla proptet

m m

rne fuit triftis usque ad mortem : tuo fpiri-

l Numquæ

tui , quia illum pro me tradiditti Patri.

Pratulifti ergö me codo ;terra , infinitis

qu n

[

hominibus , omnibus Angelis, Matrituz ,

as p

proprio fanguini , corpori , animz , rebus

omspuiw Jf

omnibus procreatis : & nihil mihi offertur

teDomni

n m

tam vile,abjectum , fordidum , abominan-

dum, quinillo oblato , ftatim avertam à

TT

te vultum , obvertam tergus , te deferam ,

p a

yi, ul

'4;

contemnam , & omnibus poftponam. Fa-

teor hocfeci,fed dimitte mihi ; non enim

m as

fcio, quid feci: at nunc ubi te novi , £lege

as

abjetlus effe in domotua : omnia detrimenta fe-

ass

e , & arbitratus fum ur flercora , ut ze lucri-

T

j

Jaciam, Prapouam ze vegnis & fedibus , « di-

M;

A

'yitias nibil elle ducam in- compamtiane tui.

l

qui

4

enique eligo magis calcari tuis pedibus,

g

guäm imperare omnibus R egibus.

Wï

[ ^

$. V.

st

"

GM[CS i

0;,

|

Poflpouitur Coriftus Baralba.

n

M

VJ H)

m

l

| Àm fuerat in theatro propofitus , & om-

J »5)

!

uf

yil

J nium oculis expofitus, Chriftus fpecta-

culum fa&um Judzis , Genubus , & omni-

I())[ ' Jdlæl

tlïz »

bus!,

268

De Chrifto patiente

/

Plcnsql

bus, quiad folemnitatem convenerant ,

us

Lj

.

j

hominibus

fuerat & prapofius ille ,

cPS Á

uemnemo non oderat , vel certe odiffe

;lPrmf

WJW

;

ebuerat , nifi bonorum ofor ; DBarabbas.

T

m

Quarebatur à Judais, uter illorum effec

U

u

donandus vità , vel afficiendus morte.

j

ag

uis cui przponendus, vcl poftponendus ?

a p

Quis credat;poffe hominem de hac electio-

ne dubitate , aut , diu deliberare? Tamen

gt

à

Judzi, veré jam non tantüm czci , fed du-

u p2

ces czcorum ,. audita illà Pilati interroga-

tione : Quem vultis vobis dimitti Barabbam ,

aamoma

At

an Jefum: indignati Jelum vel conferri cum

Barabba , fine lon

te]

vca deliberatione , tam-

detpumA

quam rabidi prz invidià canes, exclama-

du (

runt: Zolle bunc e? dimitte nobis -Barabbam.

s od

Q prapofterum ; deteftandum,;probro-

i d d

Ccitas

hoiinum

jn ehgeu

fam Chrifto Judaorum Judicium!cum ho-

a o

dis bonhi:

& repro

mine Deus ,. cüm vermiculo omnium re-

"r N

bandis

rum Dominus,cum latrone Rex , cum reo

tht

LOEUED

Innocentia, cum feditiofo Charitas ,. cum

18 od

impio pietas , cum perdaclli Obedientia

Y

componítur : Ó dedecus! & poftponitur :

d

ó opprobrium! Ó horror ! ó fcelus ! quid

"Rn

cogitatis , qui hzc auditis? Miramini ma-

m

Is , ari indignamïni ? Convertite veftram

:::un;m;quas

in vos ipfos & admirationem ,. & indigna-

Qs

tionem : & quod admiramini factum fe-

tidie à

Vtole

l

mcelà Judzis ; ixuvenieFis fieri quo

VObiS $

puim!e

Fhfloria.

16

] n

Prydi

vobis, & plerisque Chriftianis. O quàm

turpiter hallucinamur in illa fcientia , qua

j Vl

una eft Princeps fcientiarum, fcire repro-

ior, b

Wer il

bare malum , & eligere bonum! Dum pro-

ponuntur nobis aliqua vel clïgcnda , velre-

dhoendus

nw

probanda: quidquid fere eligimus , eft ma-

.vsïpoüpon:

lum ; quidquid reprobamus , eft bonum.

m

IN

Hinc tam pauci boni , tam multi mali 2 à

Qu

infi

quia erramus in hac electione , pauci fünt

JUM

at

clecti : quia prapoftero judicio poftponi-

j s

mus przponenda

praponimu

s poftponen-

n hi

da.

Qu

i

uis non magis deflet ami

um aurum;

eatéma

quàm coelum ? & camen minor elt compa-

Bu t

ratio inter aurum,& coclum, quàm inter au-

n a

rum;& caenum. . Quisnon malit pati ja&tu-

j

ram Divinz Gratiz;, quàm pecunix ? & ta-

fadumgt

men major eít Jactura minimz Gratiz ,

um

quàm omnium bonorum, quz fünt fortu-

M

Q Ommü *

nzvel naturz. Quis non przfert momen-

n ch , Ü

tum zternitati ? momentum voluptatis ,

u

eternitati omnis felicitatis? & tamen cüm

h

Chrt

unum fit finitum , alterüm infinitum , inter

vl 0

ml

X

illa nulla eft proportio.

Quis;tanto labore

H

P

ftudet acquirendis vircutibus

, quanto ac-

J

(Oïl Ohl

XV *m

quirendis fcientiis, & artibus ? Quàm multi

j

whf

!

d

rzferunt filiquas porcorum , pani Ange-

(

i

l

O

rum ? Quis tantum facit pro füa falute

"

4 ' M[h

quantum pro honore ? Pro fàlute, grave

n

'If'

F

elt veladire templum ; pro honore , leve

o

c

—

270

2e Chriflo Patient?

i

j

eft vel inire duellum; ibique periculofa illa'

J

[0 (

-

i

acitur alea, an debeat quis fuperftesvive-

.

l

J

re, ani

n puncto ad inferna defcendere.

füf"m

di

Q

Sic agïcur hifteron proteron ; & corruptifz

" un

,

fimo judicio przponimus minima maxi-

J fdlbus

rnis, viliffima prctioüfïïmïs ; humana Divi-

n

f

nis , terrena cocleftibus , temporalia zter-

gOt

u

nis ; donec!, poftquam dormivimus fom-

yilj

QO

num noftrum , ingreffi jam domum ater-

ass

