fumofàs imagines, & ceras , & gentilitia

J fup

cmmata , & bonorum in(ignia. Nemo

hu

U

veró , qui nobilis tantàm audit » prodit fe

j

[

u

natum à cerdonibus , bubulcis, procarís ,

Opilionibus, Scientiam non fàtis eft mente

(b

if ("

circumícripfiffe , animo comple&i ; fed il-

A

TAU

lus prebendum eft fpecimen in luce Aca-

Ma

emicá , in publicis gymnafiis, in confeffü

1];[ cü VA

eruditiffimorum hominum.

$i

uis i

,

Q

campo nobile aliquod edidit facinus , fex-

centics in conviviis, in triviis ; inconven-

j

.

j

Gg:2

Ltcu-

468

De Cln*ïjïo Patz'ente

»lenis buccis,alter Thraío , decan-

;fj.' 17""

ticulis,

tabit

m quis ex pt

1gnà ; reli&a turpiter

j.fuffm.

al máà , fu

gerit , fibi foli id refervat : ne

uidem füb rofa ulli hoc di

cetur 5 nullà um-

g

nam illius fiet mentio , alta ejus erit obli-

vio. Sic qu& cedunt ad noftram gloriam,

maeno celebramus praconio ; qua ad

(oldt

:onominiam , diffimulamus filentio. NNon

|

L

liquod

i

ic Rex glorïæ. Moriturfüummo cum des

decorein nobiliffima totius orbis|terrarum

piedt

qo u

- arce , die totius anni celeberrimo ;.in ex-

Vantt

celfiffimo loco ; inipfo meridie ; coram re-

fertiffima hominum multitudine ; in pati-

injrs

Veré hic di-

elnuut

bulo , duos inter latrones.

Pfal. 37.

ó Jefu : Zumiliatus [um mimis.

ii ,ï

9.

cere pdtes,

Sed quia te, Ó Jefu ;

humiliáfti ufque jad

hndert

robrofum illud Crucis lignum ; Deus ex-

3 code

altavit te fuper id omne,quod elt magnum.

Qu

ia tanto cum probro pependifti medius

x

inter cce

lum , & terram ,data eft tibi om-

?M:(SM

im:tn

nis poteftas in coclo & interra : Quia cru«

cifixuses in medio latronum , dominaris in

(ici;&pat

*

*

* Im

imedio Angelorum

Quiatam injufté ju»

dicatus es, & con

demnatus ab iniquo Ju-

tthtillm

dice ad mortem , conf(litutus es Judex vi-

:Onum T

vorum , & mortuorum. Tu,qui nunc mei

4g0 d

causá medius pcndcs inter latrones, dum

!t Q

& o-

1 ) nl[U[w

Judcx mediu.sv fedebis inter hoedos ;

ves

j

*

m

LHifloria.

469

N

"

ves: Jnter ove

VTR

5 locum prafla , &v abbadis tie

fequefiva.

[l

tür m

S. II. :

t

)Hramgïmz

j

Tiulus C'?ufz'.r. :

0j

l

[l

Rodiderat Pilatus Chrifti innocentiam

TO (

3

P

aliquoties coram Judais füo teflimo-

rl r

nio ;fed multó maximé augufítiffimo illo ,

m

quo crucem honoravit , & crucifixum

TU

altavit ; titulo.

CXf

" I päti'-

Scripfit autem titulum?Pilatus ,e pofuis fu-

j l

per Crucem. — Erat. autem feriptum : Sefus

T

Nasarenus , Rex Judeorum.

j d

nj

Ponderate híc arboris hu

jus tam inclyto

3. Lubet hic

df

titulo condecoratx prodigi

i

quzrere, quod olim Chriítus: Cujus efl ima- Y* 77

, d

go hec , & fuperfcriprio ? In citulo Imago eft

mng

infirmi : titulus e(t medici: imago eít men-

dici & pauperis ; titulus eft nobilis & di-

n,düm

Titulus

vitis. Imago eft vilifimi fervi ; titulus eft

:Crucis ,

aïalm]i"j

nl

| []

potentiffimi Domini : imago eft Prin

i

adicat

cipi-;

C!m[h

j

latronum , titulus eft Kegis Angelorum :

humani-

taàtem ,

Divinita-

,

imago eft. malefa&oris , titulus eít Salva-

i

torss: uno verbo : imago indicat effe ho- TT

j

minem , titulus fienificateffe Deum. . Hic

tfïö

ergo gemina fe prodit Chrifti natura ; Hu-

mana ,

Gg 3—

470

De Chrifto patiente

:homïï

is patibulo; Di-

mana , & tnortalis in cruc

Fren-

:

[

vina & immortalis i Crucis titulo.

l

l'

ä

lj JCü

L]

)

dent interim , flrident dentibus Judai

y

((

Ti

ndia , quá ilios ac-

rumpuntür pra iracu

u

cendebat hujus titali

gloria, inftant op-

u

dPilatam, ut vel

j

ortune , importun& apu

D

TARU

rum titu

lum, vel mutet

deleat penitus to

g V

ticuli CIOgium.

NNoli , inquiunt , feribere ,

!

ga Flot

Toan. 15.

2!.'

Rex jud

eorum 5 —

fed quia 1pfe disat : Rex [um

ao

udeorum.

Perítat in fao Pilatus decreto.

Statutum eít. Jota u-

TOY

Quod fcripf fcripf.

on eradetur. Hoc ti-

qopat

num , vei unus QPCX n

wl

tulo Pilaeus & excu

(at Chrifti innocen-

PT

tiam , & accufat Judzorum malevolen-

K bd

tiam. Nam primum verbum , quod eít

10 d

Sefus , Salvatorem fignificat. Si ergo e

at

!

Salvator , non erat crucifigendus. Secun-

ARORID,

,id eft, Zloridus, Flos au-

dum , Nayarenus

ensd

tem , Innocentiz eft Symbolu

m : fi ergo

ii

innocens , non crat morte mulé&andus ;

m

Tertium Rex. Si Rex » non erat in

fami af-

jud«o-

tánli

ficiendusfüpplicio. Poftremum ,

i df

rtin ,id elt populi Deo chari , & dileci &

inter nationes pïctatc ïnfïgnis: non erg

M) PCT

fcelushoc tam execrandum erat perpe-

! p

hoc titulo

LT me l

trandü abillo populo. Quotin

funt verba, totidem fuünt ora q

uz Chrifti

titilo

rxdicantelogia, & Judzorum condem-

ht

Tu qui illo magnifico Chri-

LITTI

nant flagitia.

Liant

U

Eiftoria.

471

pf

ftiani hominis gloriaris título,

difcute , num «omen

IlI(UiO. h

.hriftiani

Chriíti opera refpondeantChriltiani título.

oníonet

xbu j

Chriftus Jefus ; id eft Salvator.

Vide num

cum ope-

rbus

[

Salvator fisanimz tux » Mentiris identi- ^i

T

dem:; jamnon Salvator ; fed interfector es

N

anima tuz. Os emm , quod mentitur , occidit sapacas.

, n

animam, Occidere , eft perdere , nonfáal.

Vatrc.

i p

Vide an fis Nazarenus , id eft Flori-

dus? Flores funt in hortis ; pratis, virida-

Á :ï(ïexf»

"]

TT

W

rislocisamoenis ; non in cubilibus, non

d

in volutabro , non in fterquilinio inter fili-

u D

quas porcorum. Quiin illis commoratut ;

frtti!

non eft Nazarzus , fed Scarabzus.

Vide

ii

an Rex (is» Servire peccatis , non eít rege-

re, fed fubeíle. Si placeat titulus Chri-

i qmö c

$u

ftiani, non difpliceant opera Chrifti. .O

jis )

quàm difcrcpant Ízpé Chriftianorum ope-

i

l H

g

)

Ià, & nomina /

Audiamus hzc de re lo-

D

nDe

Gu-

m

quentem Salvianum : Nos , qui nos Chriflia-

3etme 65.

Ti

j

nos e[Je dicimus , prodimus 'vim tanti. nominis

"virto pra'viraris. Ómninó enim nilnl prodefl no-

"

a vita &

f

men [an&lum babere [ime moribus :

j

rofejfione di[cordans , abrogat. i

l

Jflris titult

M

j

:'ä

onorem , per tudignorum a&uum "viliatem.

J

l

|

FAide , cm pene nullam Chriflianorun ommum

partem , pené nullum. Ecclefiarum omnium an-

j

Ü

&elum ,non plenum ommi offenfione , €& ommni le-

MJ;

qÜ

zbalium peccatorum labe videamus , qu.d ejl in

[:

nomine blandiumur ? Cum

;»mïï*

quo 706:': de Cþrijliano

uti-

(.

Gg4

471

D« Chriflo patz'mte

siique boc ipfo magis per nomen fantiffimum

rei fumus , qui à Jancto nomne difcrepamus,

^i

INam ey. ideo plus fub. relguonis titulo Deun

ludimus , quia pojiti in religtone peccamus.

Immunis efle debec.ab omni

Hs

Hazc ipfie.

TO

gravïori contra Chrifti leges crimine ; qui

,;m )lcuf

vult innocenter gloriari Chriftiandi nomi-

ne ,fed converto me à Chii(tianis adChri-

il Alllmf

ftum , & ad ejus gloriofum crucifixi tita-

stb i

g

jum. Primum quod oculis i hoc titulo

occurrit, eft nomen illius , qui omnibus

amaure

T

in omni neceffitate fuccurrit, Jefus. O Je-

(crb/f

fu ! nomen faaviffimum quia pafcis; no-

men plendidiffimum , quia illuminas ,. no-

um

men jucundiffimum , quia delectas.. O Je-

m

Ycdem

ín , vere Nazarene, flos pulchcr colore ,

fragransodore , dulcis fapore. .. O Jefu ,

:l

Rex non jam Judaorum , quia non habent

.acafiginc

"

illi Reeem , ni(j Czfarem, hoc eft damo-

Sibustt

nem ,íed Rex Chriítianorum, Efto nobis

ilto

ftantibus manus, ne cadamus ; jacentibus

z li

falus , & refurrectio , ne pereamus ; efto

VOEU

efus , id eft, Salvator ;

1,ür

ubique: J

&. lfalvvi*crimus'-'.

M

Vi fan

r 6

- i

u d

LU

N

2

zi

tsf

a

i

H

.:]

t

m 9

EHhfleria.

[

473

l

Wi

[]

$. liL

(

J

fi

14]5 Dfu

f?rimum yerbum C/:rz'jfi in Cruce.

N Wx

X 4

|

Hri&us,quï unus cüMagticr omhïuhi,

m

Q

C

vix aícenderat funeftam Crucis cathe-

ha

diam , cum iilicó aperiens os fuum , qui ex

a

orc AÍ

5

tiffimi prodierat, caepitloqui , & lo-

fll";li u

quendo docere mundum , ut dedoceret

rï

"r

omucseaquz funt mundi. Erigamus non

p

tamaures , ut excipiamus , quàm mentes ,

li 0b

ut alté nobis imprimamus verba. aterni

Verbi.

*

[ I

h (f

Je[u autem dicebat : Pater dimitte z'llz'.r;nbn Lu&. 3.

|34

. U

n

enim [ciunt quid faciunz.

"

I

(

Hic demum oftendit Filius Dei, fe effe

0

n

Patrem mifericordiarum. | Clamabat cz-,

i

m

lum caligine obtenebratum ; clamabatter-

Ü

d

ra motibus tremefacta ;; clamabant Angcli.

Dhr

|

vindicz cupiditate accenfi ,. clamabant,

w pü&t

dzmones hominis puniendi avidi; clama-.

Af

j

attotarerum natura , moriente auctore ,

AW*

Vitz , cum illisin Apocalypfi : Ufquequà

Domine([antus, «t *verus ) non judicas, & non

Apoc d.

*'yindicas /ngm'nem Filii tui de zi5 gui babitant :9-

in terrá? Pater é caclo vindicaturus Filii fui

innocentis fanguinem , defcenderat, & &

fp'.ïfïo ardentium nubium globo, fulmina-

trici linguá intonabat juftitia illa apud

1

685

Eze-

474

De Chriflo patiente

Ezechielem verba : finis 'venit , venit ais

mnmfïïä

gzech. 7

2.&7

uwü?i[h

Ibid

| .

fuper quatuor p laga: terre. l'emt rempus, pro-

f

b

L]

PP

eft dies occiffonis. Nunc fmis [uper te; && im-

mittà furore meut inte. ,

e judicaluo te juxta

r

*yia5 rA5 uT ponam contra te omnes abmmatio',

*

mes tuas. ZMffliclio una, afflitlio ecce "venir : fin

[Ey

UU

400 )

E

n(olcr

l

vyeni. At FiliusDei intereà in le&o doloris,

(0)

grito

cogitabat cogitationes pacis , non afflictio-

ym d

nis. Ipfe ergo fanguinolentos , & moribun-

g[

cd 0?:

dos oculos ad Patré fuumn,Judicem noftrü,

convertens , primó, clamore valido cor-

um

(patmun

dis cacité bazzc ad-Patrem : Pater,opus quod

dedifti mihi ut facerem; veré confümmavi.

|

CUdC !

'Tua fuit voluntas,ut à caelo defcenderem:

""T

[

^

T

l

factus homo ; utnovem menfibus in utero

Y

j

m

Matris abditus laterem ; nafcerer in ttabu-

:

L

*

u

;

w

lo;.jacerem inprzfepio , fugerem in 7&-

3

n

4«

gyptum, fübditus eflem parentibus. Con-

fummavi. Juffitti ut 533. annis hocin mun-

d

ll

do profalute mundi laborarem ; & infu-

] tüCi

dore vultüs mei quzrerem ovem perditam,

4mot

d

infame & fiti, in frigore & nuditáte , in

4 qIIO

du

aupertate ; in humilitate : confummavi.

Calicem,quem dedifti mihi Pater , jam fe-

QUs

re exhaufi : exigoum mihi adhuc fupereft

C0f

ICk

dniti

tempus, quo vivam. Unum jam te rogo ;

Ó Pater, per illum., quem effudi ; fangui-

"s

nem,per omnia, qua audivi , opprobria,

At

ella

per tot, quas accepi,alapas , per flag

tot!

lm

Hifhria.

475

! Wi

toti inflicta corpori ; per fpinas alté impref*

Mi

fascapitper clavos manibus, & pedibus

/ üP!T f'!, PV;(:

infixos ; per hanc;in quä imorior , crücem.

ld

Unum oro;Ó Pater; & hoc fit quod oro ,

bt

Nonut mihi doloresimmi-

poftremum.

Ut

nuasoro ;auge potiüs : nonut Matrem

kdhir

conífoleris, tametíi maena velut mare eft

DI

contritioejus ! nec ut difcipulum illum ,

d Wfibü

uem diligo ; in curàm tuam fufi:ipïas,.

ml

Sed Ó Pater,fi fim Filius tuus dilectus, fi

!l

(b

unquam tibi complacui , fi velisut cogno-

jpugn

fcat mundus , quia diligis Filium , nunc o-

Áumm

ftende, dumillum orantem exaudis. -

t

zer dimitte illis. Ne illos perire patiaris,pro

t

quibusego patior ; medere illis, qui me

li

vulnerant : vivantilli pro quibus morior

D1£

»ercmi

ego. Dap Pater , illis veniam;à quibus Fi-

i. Ü

lius tuusaccepit injuriam. — Nonattendas,

)

u

quód per illos moriar;fed quód pro illis mo-

?

riar. Etnégratis putes me orare , accipe

n;V

caufam orandi : INon enim [ctunt quid f aciunt.

]cmpfl*ï

t

[

I

Sciunt, quàd crucifigant , nefciunt , quem

crucïfigu'nc. Si illos accufet malitia,excufec

u

ignorantia, Ideó ignofce illis; quia non

Wi

agnofcorabillis. . Scio , clementiffime Je-

!

(

1u , dimittisnobis debita noftra, ut & nos

!

u

dimittamus debitoribus noftris. Hoc vi-

1

Ml

j Iüb l

vens jufBüi Pracepto ; hoc moriens docui-

M

M

MM

i

[

i

476

De Cl:rz'jïo ]mtiem'e

ub

ftiexemplo. Qu

id tu , Ó vir fanguinis, age$

ngmlm

miwes coram Judice, qui inimicis, & ignofcere

ignofcepn-

PUL

dum

przcepit, & ipfe ignovit » INon eff difcipu-

T

/

Mam. us fuper Magiflrum , nec [ervus. [uper Dom-

|

|

TU

192* qwm,nec filius hominis füper Filium Dei.

It

Quid ergo híc dices? Hoftis mihi lzfit fa-

11l

mam , fed non tulit vitam : offendit me

h'(

i

j

verbis,non cecidit virgis : impetiit me di-

e

&eriis , fed non percuffit alapis , minatus

m

eít mihi manibus,fed nonäfigavit funibus :

i Vet

OT

Optavit mihi mortem , fed non egit in cru-

cem.

Video vultam tüum ; fed. nulla vi-

mus;uta

deo fputa : afpicio corpus ; fed nullum in-

gf

«fraenti

venio vulnuscaput eít integrum: nullas in-

.

VÉDIO plagas in medio manuum tuarum

)

m

ena non funt lividz ; non evulfi capilii ;

33 D

noncruenta frons, Et ut effes percuffus,

vt

mcrcbaris,quïa peccator : Hic autem in-

;*anm OPI

^ocens eft , quiaSalvator. Ipfe qui elt fü-

ä;unquan

remus Leeislator , ut 'etiam percuflus ig-

Qu m

noíceres,juffit : fprevifti

ræccptum

ipfe

Rlil

:

quod tibi preceperat ,

ert , coatempfifti

exemplum.

Sed Chrifti do&rina , fcio

quia tibi eft ftultitia , polies enim carnis fo-

Ron. ; lius pradentià. Sedaudi Apoftolum: ?ra-

**7 . dentiacarnis morseft. Exciterum : szpientz'a

carnis inimica efl. Deo 5 legi enimDei non eff

fubjetla. Quare non bené conveniunt, nec

— in uno corde morantur Sapientia Patris, &

fa-

P

Fifloria.

417

m

fapientia carhis : Doctrina. Chrifti , & do-

&ign/räï'

c&trina mundi.

Illa dicit

Bqnedicitq perfe-

Rom. 12.

il

4

uentibus 'vos.. Hxc maledicite. llla jubec ;

hs

Dz'lz'gz':e inimicos veftros. H xc : Odio bhabebis

Ti

l

atti.

inumcum tuum. la dicit 2.$ guix te Percuj]e-

$. 39*

T

rit indexteram maxillám tuam , prabe 1lli e

at

T

alteram. Hxc : Oculum pro oculo , dentem pro

dente. Hxc mundi fapientia, ftultitia eít

, Dni

apud Deum. Alia tradit Przcepta Magi-

ii

fter Veritatis é pulpito Crucis. Hzc nos

m

auribus excipiemus , & operibus exprime-

nii

mus ; ut fimus lcgum tuarum non tantüm

Áimi

auditores ,fed factores.

Tuaomnis a&io,

Jlste

noflra eritinftructio : Tua facta nobis fünt

documenta: dicta, oracula. Bené fecifti

lümïli:; '

aj

T

omnia; hoc eft Bonitatis.

Bené dixilti

iU

j

J

omnia: hoceítiVeritatis. Benéà te facta

,;

J

tanquar optima fequemur: Bené à te di-

i

&a , tanquam veriffima credemus: ut à te,

CE

Wi

qui ut maledi&us pendes in ligno ;'

f

Matth.

PIU

aliquando audiamus :

25* 36.

(n

j

- Fenite benedidi.

!

;

$0 066

hi

M

|

-w lm

l

j

n

J-x

äu*m

p

CAD.

27$

D« Chriflo patïenn'

omah

CAPUT XHL

d

j

IU

yus)

De duobus latronibus.

!

g

p

5. I.

" lpi

j

al

l

Inerepatur malus latvo )z'bonal

!

T

T

(^XUm jam medius inter coclum & tet-

v 1096

lm

Lram , ipfe ille , qui in principio creavit

coclum & terram , in ferali pegmate fub-

Wtj

mll

limis , in cruceeffet fufpenfus , omnium

animos fufpcnfos detinebat maximà ma-

ximarum rerumnt cxfpc&atïonc. Nemo

dnntec

*iall

enim dubitabat, quin is, qui vitam tam

admirandam duxerat , in vitz actu ultimo,

ïliCPImH

quis ; quali

své foret, palàm omnibus de-

Jqfulpæ,

clararet.

Profectó quis ,qualis , quantus-

m

que

is eflet , toti mundo manifefte ape-

tiinate

m

ruit ,

dum ïncomprchcnübflia fua judicia &

inveíligabiles vias ,

circa duos latrones

fïvägnafaä

alterum re-

rodidit , unum affumendo ,

dl

j

In hac autem infcrutabilis 'ju-

nqucndo.

^ n

diciicaligine, dab

unt nobis lucem verba

',A?lltäm j

IxLuca.

tlrity

Luc. 23

89

Unus autem de his; qui pendebant , latrom-

fifgfmcas

bus , blasphemabat eum dicens

$i tu es Chri-

IT

Qm:fc (

j?us 1 jabmm f«« remerip[um , 9 nos.

Oma.

i

. Fhfloria.

479

O maledi&tum verbum malediái ori

.

[

$5

in opprobrium illius , qui eft verbum

Pà-

U

tris: otues Chriflus ! Ergo anfit Chriftus ,

dubitas » Jam

quód fit Chriftus denegas,

Non te , utillum Chriftum confitearis i

movct ipfius. fingularis inter tot injurias

modeftia ; intertot contumelias , tacitur-

T

LÀ

hitas ; tanta inter tantas poenas patientia

3

teftatiffima ejus inter tot vanas criminatio

od

um d

nes innocentia ? jam abnegáfti Chriftum ,

cfpia Q

dum vel ambigis; an fit Chriftus. Quid tu

^

m l)

o

latro,qui pendes à dextris Dei ; ad hec

arnum

tam finiftra focii tui verba? Hxc lentus au-

jni f

, Nm

dis , & files ? Si files , profectó jam focio tuo

confentire cenfeberis Cüm alterlatro hzec

ww

tam incarfta ïntcmperantis linguæ verba

od

percepiffet ,. totus pià ardere in focium

.mnibus j

olim culpa: , nunc pcenz ,iracundià, & &

ii) d

fna furca , velut é machina ;in eam tonare,

at

ac fulminare : Neque tu times Deum , guo:l 1

j

eadem damnatione es ? Er. mos quidem juflé.

nam digna faBis recipimus, Quafi diceret

:.

p

L

il

Quid Jultius ? Commifimus fzpé latroci-

!

.

.

abftulimus

|

j

nium . patimur Hlfpendium

L.

^i

aliis vitam, condemnamur ad mortem

L

p

poft plurimas quas egimus pra:das füftolli-

murinfurcas. 2Digna ergo fatlis recipimus,

7;&'1

um

j

O quàm pauci; poft non pauca commi(la

M

ctimina ;fe cum hoc latrone ,. utcriminis

ICOS

M (

2De Chriflo patiente

480

X

) CäIV'

reos accufant , quà

m multi quàm multis fe

u

jnd

ut criminis puros excufant ! Càm rogare-

P

il

Excufant

tur Adam , cur Dei víolaffet. przceptum ;

plerique

iil

f

füa fcele- cu

lpam rejecit in Evam : cüm quarere-

! Rcdäm |

tur ab Eva;accufavit ferpentem. Sic à Pa-

" Cho

il

tre noftro hau(imus peccatum, à matre ex-

UT

f

cufationem peccati : nec futhcit eífe ma.

il

A

los; volumus etiam audiri boni, / Sic quis-

xuaty

que peccator à peccato f& excufat ? quód

r

amto

nimirum veldemon eum feduxerit , vel

duv

amicus exoraverit , vel caro pellexerit , vel

v«ccaon

infirmitas coé&eerit : adeó ut quisque fit pe»

v

jor prope excufatione fceleris, quàm com-

miífione fceleris. Egregie (ic fe excufantes

:ffbm L f

aum t

accufíat;imo condemnat D. Ambrofius;ex-

Lib' Y.

Jl])iam) qm

de Parad.«

P

onens illa verba: Cïzmque e c'oänovij ent nü-

amitnx

€. 13

do

s,confuerunt folia ficís. Jacit [uper fe folia. ,

qui culpam velare delider ans, aut. diabolum de-

lj HC&[iPl

MM

h&i memorat autorem,aut carnis pretendit il-

letebras,aut alium quempiam per/ua/?areni pro

v Md

tidt co

dis erroris : & de [cripturis divinis prodit ex-

aprlm ;

empla,

d

quibus jftþo: inculpam perhibet intidi]]ä;

$C€n5;

æï H;CPI

Ji forté in flupris fuerit deprehen[us : £t

fie]

"dhrabam cum ancilla concubuit & ID avid alte-

nam adama'vit & fibi ad[civir uxorem.. Non

fic latro;qui cim fe accufaret de peccatis ,

digni(fimus füit,cui Chriftus peccata remit-

oniefIus ett ; non

terct : fna enim peccata c

blicein

utnos , privatim in templo fed pu

monte

u

Fiflorta.

481

li

monte Calvariz ; nonin facro tribunali ,

umr;gn

fedincruce ; nonclam, fed palàm , non

m

uni , fed pluribus: non: mode(té mulfican-

m q

do,fed alté clamando : & Chriftum aeno-

n )

1

]

vit Redemptorem & fe peccatorem. Er-

Ti

H

góne Chrilte ad pradicandam tuam pa-

d dea

ticentiam , adextollendam Mifericordiam ,

ad laudandam Bonitatem , ad tuendam In-

n Y

vold

nocentiam,non habes aptiorém oratorem,

.

.

diret !

quamlatronem ? Red?

cüm enim ia

yleuthy

mundum veneris propter peccatores, cum

i?

peccatoribus manducaveris, cum peccae

t'äm ((

toribus converfatus fueris ; & cum pecca-

lat

toribus , ac pro peccatoribus moriaris ,

N

w

quinam tuam poflunt a

tius efferre miferia

b

lm

cordiam, quam exhi

es peccatoribus ,

i

quàm miferi peccatores? Me effe peccato-

"

| l

J

[

VM

rem. , licétipíe inficiarer ; argueret me

i

mater mea : Quia in peccatis concepit me ma-

Pfal- z $9», ;

zermea.— Nec íic tamen àte fugio, fed ad

L

u

te vel ideo confidentiüs confugio , quia

iil

yt"

peccator fum : tu enim es, de quo dicum

cÍL : 77ic peccatores recz'pit. Recipe

| IM

n

Luc. 1 S.

»

me hic priüs in gratiam ,

bhh G»x

deinin gloriam.

vl

l

9

)

A)

l

Hh

$.1.

"

P

j

482

E Chriflo patiente :

"

PeCCät

$.IL

nj

]

mo

j

mdfl (t

It

Tej?tztm* latro Chriftlum innocentem.

g cm

|

A0

J

Hiiftieft effatum: Duo erunt in agro ,

iT

Matth-

unus alTumetur ,c unus velinquetur. Hic

24. 40

;l

autem duo füntin cruce ; duo ejusdem cri-

jutrtdsd

tinis rei ; duo ejusdem füpplicit partici-

gadat

duo Chrifti zque vicini ; duo ejusdem

pCS )

ceuBnus

aaïi gcgir.

ut culpæ,üc

posna coníortes : & ec

affüumitur , & unus relinquitur.. Cur ita

;paribuo,

*(]l:! SU ibï;

Chriltusfecerit , noluit Deus nos intellige-

ie,qi

re , & ideó nefas eft nos hoc inquirere.

cur D'eus

apheras.&

Cüm ergo inve(tigare non liceat,

i

TU

fic feceritfufficitícire, quód fecerit. — Sed

'.

Í

[

antequam mi-

L

'

us

audiamus priüs Hiftoriam ;

L

;

T

remur Hiftorix eventum.

Vixfíe,& Ío-

ä

dLantenv

cium accufàverat mali latro bonus , cüm

o

eructavit cor ejus verbum bonum ; càüm

hzc diceret de eo , qui folus eft bonus : Fjie

t

NT

sero mbil mah

$

;gï'?m'bil mal; gej]ït? Ergönc

(Oh'lt j di

- Quidaudio?

injuíta eft Syna

goga? Erravit Pilatus ? Ar-

1 dfgnum

& Caipham ?. Accnfabis

"ttiter

ues Ànnam ,

Scribas , Rabbinos , Pharifzos , magna illa

Acenter

Synagog& Oracula ? tu condemnabis

A

Lhdæf i

omnes Sacerdotes ? Dices iniquum elle

füummum Pontificem ? Tu totam criminis

"du

inGmulabis Hierofolymam ? tu totus natus

lo

i

Fifloria.

483

es'inpeccatis , & in peccatis morieris

, &

equitfimos mundijudices judicabis » Z5c

TOA

ni/n'lmalz'gel]ït, Sile : blafphcmas ; dum

hunc maictfactorem excufas.

Una eft to-

" inag

tius 5ynagoga;imó Jerofolyma: vox : Reus

*änqmr, !

eft morris.. Hicmibil mali gefw. Audiat Ori-

oupim:

ens , audiat Occidens ; audiat coelum , au-

Ppifcfi u

diatterra ; audiant Judii ; audiant Genti-

n

j|

|

"

N

il

1ic

les,audiat tota rerum univerfitas. - £Zic aibil

l

At

!

mali ceffit.. Diceres hicloqui nonlatronem

]

.

€ patibulo , fed Doctorem épulpito. Ubi

Ul

at

Ü

eítis Scribz, Principes Sacerdotum , Pon-

du

tifices qui totam atatem teritis lcgendo

ais

Prophetas , & volvendo fcripturas ? Hic

" SE

latro in veftra Synagoga nunquam fuit

n

n

difcipulus ; & ramen tradit re&é judicandi

(ide

ï( "

difciplinam. — Hic litteras nunquam didi-

)

cit , & tamen vos litteratos ut Magifter do-

hs;

)gnum E

cet. Vosin;Chriftum blasphematis : hic

AUE

blasphemantes corripit : vos eum de variis

criminibus accufatis: hic omni eum crimi-

.'

n

ne abfolvit , dicens : bic mibil mali geff;.. O

jf

virum dignum inter

M P'[l I"'

aucos eligi , qui

y^

J

Chriftum inter tam mu

j

osreprobos aufus

!

æ*ü

elt innocentem profiteri. Apoftoli f'ugïQ

ij

:'x.

j

unt, difcipuli latent ; omnes ejus amici ta-

j

q

cent. Judai illudunt; R omani crucifigunt ;

|

totus mundus eum condemnat : unus la-

tf

r

tro illum abíolvit.

Accufat omnium ma-

M

T

H h z

liciam

484

9e Chriflo patente

!JII !8

1&0&

liiaim;

dum unius excufat innocentiam.

9: 0

Quid

xuiffes plus dicete fedens ad dexte-

"d

ram Vi

rtütis Dei ; quàm jam pendens à

D

ii

dexteraFilii Dei » Ubi es nunc Petre, &

,mhum

Jacobe ? Vosillum vidiftis in monte Tha-

i

lh

l qm

bor fulgf

ntem gloriä inftar folis , veltes e-

|

e

; & tamen jam timidi

l 110 [».

"

us albas inftar nivis

|

atetis ,infidifugitis , & tantum non fide

j

Jf u

!

,ür

cxcidittis. Hic autem non videt ejus glo-

Qu «

|

riam ;fed ignominiam : non fuleeotem

inítar folis , ícd morientem inftar abjeitfi-

bl

Proft

m

mi vermis ; videteum non candidum ;n-

ftar nivis ,fed rubicundum inftar fanguinis ;

dunio

totum lacerum , cruent m Jividum, Íqua-

N

ni

j

fl

lidum ; tamen agno(;ït eum Ífümmum

Dominum: veneratur vt Regem ; adorat

inott

Confe(lo-

ut Deum. . O primum Chritti

H

jlim

lia

rem , Martyrem , Apoftolum ! O jefü ,

memineris htc Verborumtuorum : dixifti

ymtt

& promififti: Omnis qui confitebitur me coram

m

bominibus , confitebor & ego eum. coram Pare

u r&t:di

R,

$neo., qui in celis eft. . Confetfüs elt bic la-

trrocoram liominibus blafphemantibus ,

L]

;fmwndun

.

contci-

i

-confpucmibus a crucifïgcmibns

confef-

A

fuseft,& nonnegavit ficut Petrus;

N

m

li

fus eft,& non prodidit ficut Judas, confetlus

im|

elt, & non timuit ficut. Difcipuli confef-

d

fus cít, & non filuit ficuc Joannes , con-

tll

€Hus

p

'

[

Fhfloria,

i I

L

[*o

|

495

H

feffiis eft , & non blatphemavit ficut

altet

;dcnsadd

v.l

,IV

latro : conteffus eít auda&ter, intrepidé ,

Hm r

Qu oe.

confidenter , te efle Dominum,& R. cm,

te nibil màli geffiffe. Qui ergo confefius eft

t ]

coram hominibus in mundo, te nibil eo:(z

d d

Íc mali , quid non debet coram Aneclis in

a

Paradifo exfpectare boni? Veré bonus es

A of

latro , furaris etiam dum moreris, praedas

ts

agis; dum animam agis , violentus rapis

n Ut

calum, actus in patibulum crucis. . No-

r

o

D

bilis profecto lat:o ,

ui poft latrocini-

Gd

um invadit Paradifüm. O melatronem s

ii

Íed non bonum, quia dico . multum : te e-

üm, Qu

gille mali. Toties profiteor. geffiffe afi-

y lum

quid malt , quoties ego fum malus , &

E adcï

oflendo te , qui folus es bonus.

Nibil

nbüi ij

tu gcfhíti mali: reftimonium eft latronis ,

"

& fcio-quia verum eft teftimonium ejus.

TUE :

Si poffent ceftimonium de te perhibere mu-

u

ta X inanima , dicerent cumlatrone: N;hil

"T

mali ge[fir: dicerent cum Judais : bene omnia

" '

[

fecit.. Sol , dum diurno ,luna;càm noctur-

j

no mnndum illuftrat jubare , ftelle , dum

yo

v

Ícintillant , iznis,dum ardet,terra.cüm (lat ,

mw 1':5

f n

J

n

aqua;dum fluit, arbores.dum germinant. ,

agridum florent, piíces.dum natant , aves ,

j

i!

dum volant, ferpentes, dum repunt, om-

I

niahzxc (tentorea voce clamant : ZZic mbil

)l

j

maligeffit : beué omnia fecit..— Ha:c eit vox

h5

totius

4986

2De Cl)rijïdïpatïmte

h

l

totius univerfi, omni tubá clariot.: Vo

U*JU

|

USCH

Scribx & Pharifzi , qui toties Ícrutami.

j

l

ni Scripturas, invenieus in ipfa.p

rima pae

L]

Gen.

Fidir-

$I

!.g

ina Scpturz fcriptuin digito Dei:

l

"n

üe Deus cuntla qua fecerat; . erant 'Yaldé

al

n

í

ona. Quiselt Deus ,ni(iidemille , quiin

m,üblq

Concilio veftro interrogatus: Tuergo Filius

h ut mW

Deies : Et refpondit:Ego fum. Hic ett Deus,

wlohltü

TT

uem vos crucifixiftis, & noneft alius prze-

if

terfe ipfüm. . Si ergo vidit cundia , quz fe-

emij

cerat, & erant valde bona, verus cft fer-

Luc.

vt

43

5 mo quem dixitlatro ; £Zic mbil. mali ge[fit.

Mat

.. 7- "T amen ubi omnia dicunt : Bené ommia fe-

p

37

jl (chum ]

cir ,folus dicitte ali

iid geffiffe . mali, .in

an t

i

i bona, homo, pro

quem omnia contuli

v

uo tu factuses homo. Verüm tu ; qm' ni«

in fcRgg

4

Mat. 2:- hil maligeffifti , malos malé perdes.' Quare

1

iäï;ineumu

orocum Ecclefïa,egp indignus Ecclefix fi-

:

n

-

um

Jius:Recordare Je[u pie . quód um caufa tua

. N0 T

vyia,ne me perdas illa die:ut poffis dicere de

1.

Yoan. 15. hac turba,quod olim de exiguo Apoftoio-

2f o

xv s.

rum grcge:Non perdidi ex e$ queiquam.

T

$. III.

3ut, g

d

ä'üïnc,ref[m

Oratio boni latronis ad Chriflum.

strÍm

um

Deut.21

Effet jam veritas oraculi tui ,Ó Mo*—

23.

n hgno:

UT

: (es: €Maleditlus omnis , gui. Pendeti

qU ati-

7

Hz'/ïorz'a.

48

dig |

uando

ui. malé vixerat, latro, benedi-

Yits f

étus elt

(

ab illo;qui pronobis fatlus malediéliz, G*H-*?-

Dl

per illud , in quo pependit lignum , obti-

t Del

nuit regnum ;

nunquam fortunatior s

ETU

uàm in hoc fuo infortünio : fervatus eft

kmil

pereundi occafione. Qui ubique fuerat

J

ls:Tung

L

I'ï

vagus , ubique profugus , fixus fuitin cru-

esl

ce , ut inveniretur à Deo crucifixo.

Dei

TT

abfolutus eit in foro, ftatim ac damnatus

I g

e(tinfuo. Dicendo Chriftum nihil geffit-

v d

:

Íe mali , jam defierat effe malus , füpererat,

T

]

ut inciperet effe bonus.

Hoc jam agit.

stintife

Quare poftquam increpuerat blaípheman-

: mi,d

tem focium , Chriftum agnofcit ífüum Do-

minum , dicens : Domine memento mei , cium

m Y

WY qm

Yeneris in Regnum ruum.

Scio te Regem efle;tametfi non videam,

j

"

h

,

j

nifi fpineum in vertice fertum pro corona ;

|

p

patibulum pro folio, fanguinem pro muri-

€€, clavos pro gemmis : pro palatinis ,

J

Ü

n

duoslatrones :tamen R ex estu.

At R eg-

"!

/

ï

[

"

num tüum non eft de hoc mundo:fed Reg- »0441;.

num cuum,eft Regaum omnium [eculorum, eit

Regnum , cujus nullus eft finis.

Cüm ve-

neris adillud regpum , memenzomei. — Ah

Dom-ïnc,re/þz'ce n meye mi[ergrg,quid uficiu s P 2416*

j

D]

& pauper [um ezo. Ignofce Domine; quód

y

enim caum implorem pacrocïpium? non

eft audacia, eft fiducia. 9Memento mei : quia

r.iiï

tu

(

Hh4

De Chriflo patiente

458

Wd f

"t

tu me creafti. 9Memenro mei quia me rede-

J

n

Qb

mifti, 9Memento mei, quia me illaminaíti ,

Oratio

ilb

bowv 1!a-

uia apud te pendeo, quia in tc credo, quia

j

Chiiftum.

tronis a^

in te confido;quia in neminem , nifi in te

J

fpcro. O Aud&or vitz ! vita mea ! vita

vitae mez ! mementome; tecum motientis,

l

Pius. pud te valeat fanguisille tuus, quem

il

qranoo

hodie pro me effudifti ut mei memineris ,

vam fcelera omnia mea , ut mei oblivitca-

yroy od

dl mgoü (

ris. Amboutfurescondemnamur, ambo

t d

i

ut malefa&tores crucifigimur ; ambo ut la-

n

isemun

trones morimur: quare Domine memenro

smei, ut qui-unà abimus e mundo; unà abea-

L'(;jfnqu

m

mus ad caclum,ut qui füm focius pznz, fim

& focius glxr)rïæ,m qui te agnovï Dominum

g

su atl

ipligno, videam & Dominum in R egno.

O Domine ! exaudifti orantem Jonam in

Aj:ntt

m k

ventre ceti,Danielem in lacu Leonum, Jo-

fephumi

n ZEc

e

yptiaco carcere , Jeremiam

") Qal

i, t

in obícuro fpecu , & me juxtate , me con-

fidentem in te , me in tecum morien-

þergo n

u;mpropä

temnon exaudies ? Ecce jam oculi mihi

fudor erumpit ;

b

franguntur , vultus pallet ;

um

cor palpitat , lingua filet, fpiritus deficit ,

tmnift

vires fatifcunt, mors imminet , anima 6-

i

greditur; jam morior : ah ! Domine, Deus

in tantis

totius confolationis ,

angu-

. Dtm

"ts

fiiis , in tamlübricaarena , in tam ancipiti

trgmite , in hoc extremo angore , hac fint

'»[[mc , d

qmnca

Ini

'

Hifforia.

489

l

l (

lr

mea ad teextrema verba : 2e memento met.

Ye um

Attende, quis ealocutus eft? Latro. Cui ?

Qd

Chrito. UbiIn Cruce. Quando;jam mo-

m,dr

riens. Prodeant omnes fures , & cum hoc

um

fure conferantur ,inveniemus ; hunc om-

! m

nium furum fuitfe principem. Enimveró

hus

dum alii furantur , viamamittunt , hic ve-

Ym

ró furando vitam accipit.

Difcite hic à

tmudi

latrone non latrocinium;fed recté morien-

D

di magiücrium.

Vis per cömpcndium

m

D

tendere ad ceelum ? confuge fzpead Cru-

Tif p

cislignum. Audi Chryfoüömum. Jflelatro

Hom. -de

Cruce &

d

de ligno mercatur [alutem , furatur calefle im-

]

J

à

tronee

ag um

erium. R ecté mercatur falutem.

uoprc-

L

lum

tio? Non prolixá , ut Eremicolz , inedià

*-

OM

non ut Confeflores ,lachrymis , füfpiriis ,

m

hu

ciliciis : non ut Vireipes ; perpetuá contra

J

Qtfh

libidinem lu&áà : nonut Religiofi, pau-

ym

pertate , Caftitate, obedientiá: non ut

li

Martvres , igne , rotis, equuleo, gladio,

at

ï

n

Quo ergo pretio? Paucis verbis. Dixit in

!

«

uitimo propé vite momento , íemel me-

ï

mento,& ecce fruitur paradifo. | Sed fi vis

u^

J

nf

Deummeminiffe tui, tu quoque memine-

rismeminiffe Dei. Tu visDeum meminiffe

Ouanta

|

,

tui in morte , & femper oblivifceris illius

fitDei ob»

l

[^

erinlecto; dum ve-

livio

in-

y

l

?

in vita. Dum jaces x

o

*er homie

nifti in altitudinem maris , & tempeftas de- «s

j

W

merfitte ; dum anguftiz tibi funt undi-

"U

j

Hh;

quc

490

De Oriffo patiente

que,clamas, Domine memento mei. .. Interim

fu:gis iane, ftudes de die, comedis in me-

d

ridie , cenas vefperi, quiefcisin no&e , &

Nullum eft

nunquam 'mernor es Dei.

Vil

momentum , quotibi noninvigillat Dei

J

!

Providentia, quo non defendit Dei Poten.

A

" ODCm

tia , quo non fervat Dei Mifericordia, quo

non amat Dei Bonitas ; & tamen tot inter

beneficia, nunquam memor es Dei. Hoc

gyolln

:

eft quod conqueritur Deusore feremiz :

PPopulis meus oblitus eff mei. diebus innumeris.

p

Ier.2. 57

Ah Dominpe!non dicá cum latrone,Memen-

|

901/:1 lu

tomeá , ne forté. meminerns ipiquitatum

agj

mearurm; & detefteris me,.. INe memineris

'TUI[) a

píal.g, s.meï.

uid enim efl bomo , quód memor es ejus|?

gt

qum: Y

Memento ergonon mei , fed cui,, Cüm

oblitus fuero falutis mez , memento amo-

sdem

riserga metui : quem fuftinuifti corona-

aqun

tusípinis: memento crucis tua : quam

st

L

o

pro ine tulifti memento mortis tux,quarm

