tià: amate;adeft Bonitas : adorate , adeft

fom . Majeftas : fcd quia tu dixi(Li;fine me mibil po-

tefAAs facere,unum jam nobDis neceffariü eft ,

Apoc, ,, 8d t€ confugere O Chrifte, qui dixifti:Ego

um 44. & O. principium e& fimis : hodie nobis

'Pri'ncïpïum dicendi eft de te,finis erit props

ter te,ut fine fine vivamus inte. Sed fruftrY

intendimus nos illum tam arduum finem ,

videlicetstibifoli vivere , qui es principium

omnis vitz;nifi mittasé coelo ad nos,& im-

mittas in nos illum Spïrïtum,qucm tu cum

Patre aternofpiráfti,& per quem in tem-

pore,dum conceptus es , cepiíti ipfe fpira-

€^us gpï.-

gitüs

ad

$

re;esenim conceptus de Spiritu fancto,

omne:s o

ope

Nam tefte tuo fervo Paulo ; 2emo poteft di-

pus boni €€16,

Dominus Jefus , mfi inm Spyritu [antlo. Si

l$ nonpaffitteos nominare,multó minüs po-

terit te cor amare fine Spiritu fancto. Àd ce

ergo Ó fan&e Spiritusqui à Patre Filióque

T WK

rocedis,cum fiducia accedimus 5 & ut ex-

Rom. $.

1$-

cuffo fpiritufervitutis , accipiamus Spiri-

eum adopsianis filiorum, vcni fandte Spiricus,

Ecce

FXfloria,

9

1

Eccetenebrz funt füper univetfam terram,

Wes

fumus omnes filii tenebrarum;ut ergo abji

*

j

u

4

cientes opera tenebrarum induamur arma

T

lucis,ut fiat in nobis lux, veni fan&fe Spirizus

' Ecclefia

dit,

3 1n Hym-

e& emite calitus lucis tueradium. Ecce fine "?

[/d

te torpemus;jacemus;frigemus:ut autem fi-

iff

mus &yiritu fer'ventes 5 r fervpiamus innoyi- wom. 1s.

k

tate Spirztu.r,ut renoventur fpïritu mentis Rom.7.6.

y

noftra,ut fiamus cum Chrifto. unum cor-

di,

pus& unus fpiritus : vemifantfe Spiritus.

Ega

Quia fine tuo numtne , nibilefl in bomine : nihil

n

eft gratiz in animo , unde mereatur, nihil

Q

eft vitium in corpore , unde operetur, nihil

firi

eft vitz intoto homine, unde moveátur ,

ff

fine tuo Numine. Exfpectat te memoria,ut

1UfIl

poffit meminiffe eorum, quz paflus eft Je-

Ml«

fus : exfpe&tat te intelle&us.utà te illumi-

um

natus , cognofcat ,

uanta paffus fit Chri-

d

ftus : exfpectatte v

oluntas, ut accendatur

;

l(àe

illo igne; quem venit in terras mittereChri»

[&00

flus. . Ergo veni fan&e Spiritus , ut replea-

ji

mur omnes Spiritu fan&o , ut te veniente

; M

adnos, nos quoque perveniamus ad illum,

à quotu proceffifti, Jefum Chriftum

spO'

d

Dominum noítrum,

qüö

&

UL

UT

] CCB

À 5

CA.

16

De Chriflo patiente

CQ ATUI ..

J

l

j

qU

SCENA

]

CHRISTI PATIENTIS

f:

IN HORTO.

50 I.

—— ——

Jter ad. Hortum. |

—

Genef. s.

— E

Uxilio zcterni Pattis , qui z2 princi »1o

creayit. ceelumct terram

favorc E lii

Muh.25. Dei ,cui date omnis poteflas tn celo . inter-

PT It

$ip.1.4. 74 , gratià Spiritüs fancti , qui replevir or-

E

bem terrarum , & qui,üt fpero , datus eft no.

LL

—

bisper illum ; qui tradidit femetipfum pro

nobis ,ordior magnum illud opus; hoc eft

Dei immortalis in corpore mortali patien-

tis traccediam : & inde incipio de eo lo-

qui ,unde & Chri(tus coepit pro nobis pa-

Mebhiet. DequoitaEvangelita. ZZymuo dicio ,

- egreffus eft Tefus cum difcipulis [uis fecundum

Mare. 14. £on[uetudinem trans torrentem Cedronin mon-

Luc. 22.

tem Oliyeti ,« venit in yillam,cut nomenGetb-

joan. 14.

emani , ubi erat bortus , in quem intrayit ip-

!

fe » « difecipuli ejus , quibus ait : fedete bic ,

donec vadamilluc , e& orem : e7 aj]hmpto Pe-

l

£ro ,€? duobus filiis Z ebedeiycepir contriflari.

(

. JTandem aliquando poft 5o. prope fxcu-

murnm

lorum fpatium ; adgrac cxfpecatifl

illud

Hiflovia.

If

illud tempus , quo magnus ille b'cllatog- :

quem Pater huc miferat, ur expoliarer, prin-

Coloff. 22

e

1$«

cilmtus

oteflates;palàm rriumpbans illos in

l

femeripfo,

4

ebebat prodire ex umbra in fo-

lem;ex latebris in confpectum,ex domefti-

ca palaftra in laté patentem campum;prz-

lia Patris prxliaturus.

Quapropter Patre

clafficum ex alto canente ; datóque ad pu-

gnam figno;ad iterfe accingit. Eja Cheifte

(

rogredere, unà tecum congredimur ; en

li

Cant. 4.

[f

patet hortus. Peni dilele mi , egrediamur in

agrum , commoremur in vilis.. Pemaz dilelus

smeus in bortum fuum.. Confli&urus hortum

o

fibi delegitin campum;quia in horto homo

PTO

Deco primum indixerat

ellum. Sed quot —R

Ít comi-

d

habet noftri dux belli , Princeps pacis ; vel

tes in. paf

i

10n€.

comites in itinere,velteítes in. certamine?

Luc. If«

)10

dum Aex iturus committere bellum adver[us *^

x

J

alium Kegem,chno egrcdïtur, non nifi co-

:

D

mitatiffimus progreditur. Przcedit denfum

"

humeris agmen,;peditum cohortes, equitü

M

turmz:ftipant ejus latus viri Principes, pri-

"

mique regni proceres : fequuntur carpen-

!

ta,currus ,quadrigz:, & calonum , ac lixa-

M J

rum greges. Liceat hic Hiftoriz facrz pro-

f

fanam intexere. Cüm olim M. Tullius Ci-

Q

T

«ero;jutfa Clodijin exilium amandaretur;

o

tanta fuit commotio populi , isluctus ci-

qunt

vium , eatotiug urbis mocflitia & fqualor 5

m

ut

12

2De Cln*i/ïo patiente '

;;'

|

utomries habitum mu:averint , Romáque

f

egredientem viginti millia civium ; pullo ;

(

in'grQQUC in maeroris fignum amictu , füe-

rint comitati. Ecce hic,non pro unius re-

nbíed totius mundi , non pre aliqu*bt ci-

vium , fed omnium hominum , non

ro

temporaria incolumitate , fed acterna

d

ü

te,bellum adoritur Rex re

[0

um ; ubi luctus

o

nofter ? quis ideó lugubri induitur habitu;

ä

aut capillatior folito incedit ? quis vel eun-

.

»

tem comitatur , vel przeuntem fequitur

tres ,nec plures,tantus Dominus recenfet

2

in viafocios. Quam elflfolitarius interris ;

cui millia millium ; & decies centena mil-

liaaffiftant , & miniftrant in coelis.

Sed (i

confilium eft pracedentem fequï , ante»

quam pedem inferamus in Dei patientis

cruenta veftigia , duo necefsé ett nobis ob

oculos proponamus , & alté mentibus im-

primamus. Alterum eft;Patris , Filium tam

fevereé plectentis Juftitia ; alterum, Filii pro

nobistam bcnïgnö patientis Clementia. 1l-

la provocabit nos ob commiffa fcelera ad

dolorem; hzc ob remiffa ad amorem inci-

tabit. Atque itahifce duobus affe&ibus ,

dolore , & amore , duo hzcaffequemur ,

[

qua: David tam impensé nobis comendat,

p ,í tanquam compendiurh totius perfe&ionis ;

27.

declina! à malo , e ffzc borum. His duo-

us

Hz"/forz'a.l

1*

I

bus pedibus/finiftro doloris , dextro äfn

Qa

n

ris,fequemur te ó Chrifle , qui es via: ut

i

confequamur te ; quies vita. Unaque hzc

fe

erit vox fingulorum qua fuüerat Ethai ad

. (

2. Rege

Davidenx Zyir Domnus , €& "yivit Domi-

1$'21o

J0

nus meus Aex,quiaim quocunque loco fuerisfi-

llj

vye-in vita [rye in morte , ibi erit fervus tuuse

(

Srat an/mo,quod Ethai ad Davidem,& mi-

u

hi àte ó fili Davidjidem ut dicere, fic & fa-

A

cere ; ubicunque fueris;five in horto Geth-

r?

femani füdans,ive in domo Caiphz tacés ,

et

five in aula Herodis contumelias fuftinens,

)

fivein prattorio Pilati flagella fufcipiens, ,

l

five in monte Calvariz moriens ; denique

li

in quocunque loco fuerisibi erit feryus tuus 5

(U

ut fim eorum;qua patieris, non tantum o-

It

tiofus fpectator.fed ftudiofus imitator : non

Q

neícius , fr fuflinemus , & conregnalimus.

RE

.

fI]e

m

$. II.

PïO

J

?awr Chrifi.

L

!d

Oepit pa'vere:pavor eft referre;& horror vaci

I4 330

1

audire:cepir pavere. 'uAdam , cüm o-

[)

lim audiresin horto Deum intonanté auri-

"m

bus tuis hanc vocemsAdam,ubi es? refpon- aea. s.

debas timens,ac tremés. Z'ocem tuam audiyt »ta. 4s.

J5

d

énParadifodr rimui;có quód nudus e[[em,cr ab- T

conat

J

14

De Chriflo patiente:

|]

j

tondi me. Malé abfconderis ab eo,qui novi

ab[condita cordis ; non eft aliquid abfcondi-

!

tum , quod non manifeftetur ei , qui vider

in ab[condito.Prodi 6 Adam 6 latebris,& ac-

y-

Gen. $*

curre; quia ut tibi Deus füccurrat; te quz-

20

rit. Nonhic ambulatin Paradyfo, ad axram

i'/

pf meridiem , Judex crimen tuum punitue

— i

rus., fed ambulat in horto Gethfíemani no-

t

J

:/;:r.. 14

&u frater cuus, pro crimine tuo puniendus.

Timo Neampliüs dicas, zimur.

)uid times ti-

Chriíti &

ejus cau- mCDtCm?

timet ipfc, ut fecurus fis tu. Adfis

ia

Á

híc illius timoris teftis, qui fuifti au&or.

Quis noftrüm non paveat , & timeat, fi ti-

"

met ille; quem timent omnes, & omnia ,

/

-qua timentur? fi illc,qui eft mors mortis,&

morfu; inferni, morte imminente pertime-

li

n

Ícit , & pavet, quis non femper fit pavidus,

l.

l

cüm femper mortis peticulofit obnoxius?

l

Ace Domine, nofic ad hoc venifti;ut mor-

lu

tem moriendo deítrueres? noífie & hoc fü»

(

turum pradixeras? (i fponte factuses obe-

:

diens Patri, & non te, ut morereris , coégit

neceffitas , fed fola perfuafit charitas, quid ,

9

cüm jam mori oportet , quereris ? quid pa-

h

ves?nonne tu docueras, & inftruxeras fer-

Vostuos,ut non zzmerent €05,qui occidunt cor-

;

pus. quia ufque ad animam non pertingit

occidentium crudeliras ? fed caufam hujus

pavoris inveftigat his verbis D. Laurentius

J uüi—:

3

À zfz/?arïd

Y

Juttinianus. Quid eff bocDDominer cótriflari ne -

Jl

Chide .

€& "yeré paves P nunquid contriflatur,per quem

é

ap. £.

i

eontviflari recreancur? nunquid cotviflatur gau-

i

diz'ïf pa'vet fortitudo,timer virtus,gloria tedii

u

atitur^beacitudo dem;gmmr?can/undimrMa-

hn

jeflastelarivas ob[curarurt infirmatur [antasa

((]e

€& laritudocoarélatur»armatori nemine videoy,

l4

nullu cum gladioe fufhbus vyenientem cernoxc

m

pimnesDier Chrifiane müzieDux el]& cognofce-

j

ris,certatibus ad'versus acreas poteflazas pre-

(l

es payest Dhs exercituum dicerisyd7 6558lae

0fe

di&tnon pace yeniflt mitteresin terramsetr preli-

x tl'

ari formdastfi bellorii princeps trepidat, ficer-

ld

zid cetera

game ille qui prafidet, inive veretur,

Jv

agent milite stvellem sutique pawri:

[

ujus feire

T

causa;vellem tadü tui noffe myfleris. INon enim

lf

miliribus tuis ferior te jurlz'co..llla:quidä agflo-

Jj

[coyviciffe vegna, iperia cur'vá]]e, tolera[Je fip-

U

pliciayexiinxiffe igne.feras dom4fJe.&rmortt ip-

(V

sa nullarenus 'farmia*ä/]e &c n Martyribus mi-

x

raculii. in teyeró fui]]e dicimus documezt&..Ere-

"l

J

at plaécaleflis'virtusfupra nature lunites fidei

cö'/äjores

fe aut&Mediator reliétuspa verevos

[wdi

f

p

duit e t

re.Agno/Ze igigur 0 bomoSalvatoris

[f

43 dignatione.e cur Ya'Yit ad teyut elevaret ad

J

fehumiayit [e propter tesut te exaltarez in [e.

p

Si. ipfe. Alias nos hujus pavoris caufas in-

p

vettigemus Omnia quzcunque Chriftifeu

u

animo , ícu corpori occurrebanr, iimenfum

y

qUCD-

16

De Chriflo patiente

M

vra

quendam pavorem ei incutiebaat, Prímó ,

j

nox erat peccati , moerons , timoris ; & tae»

dii fymbolum ; quía obfcuritas , mala im-

| Ca[

mané accumulat. Nox ergo przrfens horti-

r

ficis Ínis umbris , tribulandonem imminen-

tem atri's coloribus graphïtä adumbrabat:

ä

Píal. 21.

imprimis fui à diicjpu!is feparationem ;jux-

l)

ta verba.facri metri.. Quoniam tribulatio pro-

(

xima e[l, quomam non eft , qui adjwver.. INox

i

tenebrarum horrore circumfufa, qua jam

umbrá rnagná involverat coclum , & tet-

l

NUA

ram. Nox ftruendis infidiis , conficiendis

qU(

roditioinibus , conícifcendis fceleribus

l

peropportuna. Ipfe autem in horto,hoc eft

[.

loco à tuirbis fecreto , ab arbitris remoto,&c

!d

folitario; & üt filentii ; ita & formidinis ple-

| fN

niffimo confiflens , omni pavorum genere

E

coepit forisagitari, intus perceili, & qui-

|

1

dem ufc(ue ad convulfionem ; compreffio-

nem , & propemodum faffocationem cor-

W

t

dis,virmmc'luc ; acanimi defectionem : &

eá vi ;irnpetu,vehementiá , ut non uni ipfi,

!

íedomnibus hominibus mortem adferre

I

;

n

potuitlent, cotinunum congefta acervum

timoris argumenta,niiï divina virtute fultus

! [l

fuiffet. Itauttuncillud. Jobi appofité ufur-

| h

]ob.sï

!mv

pare potuerit: /uper boc expa'vit cor meum,e

snotum efl de loco [uo, Ut porró mortem , fi-

li

n

rociüs

bi paucas poft horas appetendam, at

li

£ CfOrgv

Hiforia:

17

110,

refórmidaret , fitivit animz füz , ut vitam

a

tam impensé diligeret , tantoque ftudio

m

eandem confervare , ne morte cxtingucrc—

(s

tur;fatageret, quantö alius nullus ab omni

[Ie

hominum memoria. Quantó autem for-

i

tiori amoris vinculo anima ; & corpus

J

UX«

Chri(ti erant inter. fefe copulata ,tantó. &&

fü«

acerbior , & violentior erat eorum fepara-

MK

rio. Ad hzc, cüm Chrillti feu anima , feu via

um

ta,& pretio major , & dignitate praftan-

[f«

tior , & xítimatione przcellentior fuerit. ,

ndis

quàm omnes omnium mortalium in unum

u$

cumulatz anima,& vitz ; inde conficitur

di

plüàs horroris , pavoris , vel doloris ; ejus ja-

oX

éturam Chrifto pcpcri(ïe j quäm omnes

) PXC'

mortales (imul conflati unquam percepe-

tnc

lj

rint Ex hocpavore animi caeperant &C

qlll

contremifcere omnia membra corporis,&C

.mo.

exhorrefcere omnes vires animi. Collide-

COf

bantur ad fe invicem genua, concutieban-.

W

tur omnes artus , trepidabant omnia offa. ,

d)

ferem. 2

J IPH;

ipfomet hoc atteftantesconrritum eff cor me&

49-

u

j

32 medio mei,contremuerunt omnia o[[a mea. Y-

j

mó quodEliphas Themanites apudJob.fen-

ul[US

fifle fe profitetur, modó potiori jure Chri-

Jf*

ftus dicere potuiffet;cüm ita paveret:i bor- Wb

WM

rore vifionis notfurne, quando foler fopor occu-

)

pare bommnes,pavvor tenuit meyer tremor €* om-

u

Fiius

[510?

ula oyä tnea perterrita gmt. Sic ergo -

Dei

18

De Chriflo patiente

r

Sap.. 18.

Dei chm quietum filenzium continerent omtia ,

M^

J

(5 nox in fuo curjïæ fere medium iter baberet,ex

tot feralibus qua: menti ingerebantur fpe-

V

étaculis tremefactus,oculis attonitis, nunc

1

fufpicit coclum,nunc defpicit terram , nunc

afpicit difci pulos,nunc circumfpicït per gy-

j

fum adjacen:ia loca : caput , manus, adeó-

f

que totum corpus,partes in varias hinc in-

de veríat, pedibus inquietis ; motus animi

|

paventis & variis fluctibus agitati prodit :

ä

tremunt membra,trepidantartus sexpallef-

ï

l

cit vultus,anhelat pectus;palpitat cor , hor-

ret animus,pavet fpiritus, filet lingua :unde

PO

à ceenaculo,ufque ad hortum, nec verbum

(

t

-protuli(ï'c commemaoratur. Proh Deus im-

mortalis ! ubi trepidat Fortitudo , nutat

j

Conflantia , timet Potentia;homo fine me-

"

tu eft fecurus? pavet hominum Salvator,&

ridet homo peccator ? Tu;qui tot commi-

l

n

fifti timenda;non times ? Ó fi quis hic ades;

quem confcientiaut nocentem accufat. ,

[

dum no

*Timen-

v

is ob

ratio utreum condemnat; nifi fis (ine vita

p ericula

truncus/fine fenfa fti pestoto & coritremif-

!l

n:c:?:üs.

ces corpore , & exhorrefces animo, fi hzec

Ü

—

ll

pauca, qua ex me audies,peníficulatiüs ex-

endas. Si fis expers divinz gratiz , es

1

l

&res &terna poena:jam veró utadlocum

u

D:

illum pervenias , ubi xternus. aeternüm ar-

deas ,ícis, quantüm requiratur fpatium

l

tem-

Ehfloria, -

1

h,

temporis? quo nihil nec eft;nec effe poteft

[ 91

.«ontractiusunüm momentum. Scis,qüan-

I fpc-

tüm inter ce,& tartarum fit fpatium loci:?

VAUC

quonec etbnec etfe

oteít anguftius,anum

UI

b

pfmctum. Si ergo ti

iin hoc ftatu , in qiio

; gy

'Vivis , fihoc loco ; quo confittis , (i hoc ipfo

(deQ.

momento quo fpiras , fpirare definas , in

(f

puactoad inferna defcendes 5 1&a ut illud ip..

iimi

fum momentum , quo extremum exhalas

oli :

Ípiritum., fit tibifuturum.infaufl acterni-

ld

tatis exordium. À quo autem dependet,ne

liot-

tantum tbi ,. quantum majus timeri non

itde

poteft , malum accidat? ab illo;.quem Pater

um

conftituit Judicem vivorum & / mortuos

T

rum. Ille aütem Judex tuus eft hic incon-

n

fpc&u tuo. Ille eft,de quo Paulus : Porrendé ,.

$9.

12

eflincidere in, manus Dei viventis. Si ille e - 5*

od

mel manum;quá te comprehendit, fübtra-

Tf

bat;jam in i& oculi;patieris omuia quz ti-

adcs:

meri poff'int timenda, & necdum times?il-

u(aï J

le;qui;cüm propter te voluit pati;caepit pa-

y

vere in horto,vult;ut & tu hác horá paveas

d

in hoc templo; & fic paveas, ut toto corde

a

doleas,& (ic doleasut confitendo peccata

jU

tua etiam hodie' deleas,& fic deleas , ut.ia

6

)

gratiam'ejus redeas. Qux omnianifi facias

qm

hodierna die;forté hac nocte animam tuam

?i

repetet à te : Fors priusquam pedemintule-

uf

nieste derzrufum ad L'are

tis in- 4omum,,invc

u

B a

£arurnme

TE

20

2DDe Chrillo batiente

tarutn. làm nunc,hác horá;hoc loco;ex ore

f'iC

EZECht

u

T $4

-Ezechielis,velut ex atra nube detonat Ju-

dex tuus. ZAfflitlio ecce venit:Finis veniz, venit

l

jfinis &rc. "enit contririo fuper te;yemt tempus,

v

pro»e eft dies occifiónis:munc de I)rayinguo ellun-

dam iram meam f[uper te , r complebe furorem

I

l

gneumin te &c. 5 [cietisquia ego [umDominus

percuriens . Cavete;pavete;horrete:quis fcit;

E

fiDeus voluerit aliqucm ex hac corona,hác

l

horá,hocloco , ex hoc pulpito ; voce mea

admoneri,& terreri,ut hodie àDeo averfus,

adeüfe convertat ? imminet vobis mors,in-

cumbit vertici noftro iÁnenfum illud pon-

dus xternitatis,ut morientes conterat : fub

Je5«14 pedibus veflris dilazavir infernus animam [u-

am,ut abforbeat animas veflras:adeft in ara

.- *

j

,Oel, 2«

Judex;clamat;hortatur,;invitat, Converzimina

$2.

ad me in toto corde veflro. Minatur divina:Ju-

ftitia: pracco. Nifr converfs fueritis , gladium

uum vibravit,arcum tetendit. O Domine ;

fatis eft ad metum; audire vocem metuene

ä

PU 5* di: T'imor €r tremor yeneruat. [uper me. Ego

ergó propter iram tuá , & iniquitatem me-

am,toto & corpore tremens , & animo pa-

vensfugio ad te,qui coepifti in horto pave-

re pro me, Immenfuüm timeo;ifnané doleo:

*

timeo;quem offendi:doleo, quia offendi

»

fqï

timeo, quia te provocavi adiracundiam ,

letas s

gdglcp,qtlia non placaviiratum, O P

parce

FEnfloria.

21

ton

parce Impio ! Ó mifericordia , afpice mife-

3

rum!ó Clementia , admitte detefítantem

[

fua agitïa.'Noli avertià me, dum ecocon-

!

L

verto: ad te. Fateor, filius füm mortis : fed

J

tamen quantüm timeo mortem , tantüm

r

fpero & vitam. Quiatu vita vitz mea pro«

Ézech,

H

tcítatus es per Prophetam. Nolo mortemmo-

18. 32.

It

zientis,yrevertimini « viyite. Si nolis mor«

l

aC

tem.íi cupisme vivere,nunc fine metu co

D.

ia

2 Pal t 19

cinam ; "on teriar , fed yiyvam.

16.

1

$.TE

[

Jfje

: Cf tri/ïitz'd;

ib

it contriflari & ma[lus e[E Soff&ïf

o ?latth.

26. 72«

9

L

rifti ,quo initinere. percuffüs fue-

n

m

rat;pavori,fücceffit immodica triftitia : fic

Wi

ut finis unius mali , initium effet alcerius,

]-

Ingreffus itaque hortum , folà dolorum fe-

T

gete fertilem ,implevit eum füfpitiis , per-

l

!

fudit lachrymis , maftoque vultu; ac deje-

i^

&is prz moerore oculis,nunc Petrum;nunc

m

Jacobum ; nunc dilectum fibi difcipulum

o

Joannem intuens , volebat loqui , fed lo-

p

quendi facultatem adimebat intemperans

yo

dolor.

Vaftusenim dolor vulcfilentio ho-

iO

norari. Irerum,iterümque timore pavidus ;

l3

dolore attonitus , triftitia obrutus ; difcipu-

fl »

los afpicit,& nunc furfum ad caclum , nunc

ii

dcoríum adterram , nunc dextroríum ,

J

E

nunc

22

De Chrifto patiente |

puüc-finiftrorfüm oculos circufnfefens: ;

vl

pf

mianibus plangens , corde ingetnifcens , :

f

oculis ployans,tandcm magno cum Gngul-

tuhiulca voce , ac crebris eemitibus inter-

E

Y

ruptajylugubriter exclamat. 77://5 eff amma:

?

[

mea v[que ad mortem. O Petre , Ó Jacobe ,Ó.

|

Joannes vifcera mea;delicize mez ; olim in.

:

j

monte Thaborzo,fpectatores

o

eloriz mez, .

pnunc.in hortoteíles meae triftitiae. Cor me- :

j

rü;. $4.

um conturbatum eflin me , &&. formido mortis.

|

cecidit fuper me. Audit haec Petrus,& horret,

;

audit Jacobus , &ftupet , audit hzc Joan-

[

i

r

nes, & prz dolore deficit. Ad hac verba

ftant finguli attoniti : uti amiciJob, qui.

feptem diebus luctuofiffimam «ejus fortem

l

j

l

folis lachrymis , fufpiriis , ftupore , tilentio

15b.2.

efle ve-

ääm

dcplorärunt. Fidebant enim dolorem

h

bementemi. la & bhic , nemo unus e difcipulis

d

l

vel veibum profért , quilibet filet , fmgulï

ftupent : BPAdebant emm;dolorem e/k Yehemen-

zem. . Erat quippe triftis ufque ad mortem.

oc elt : ex viva, & vehementi omnium ,

quz mihi imminent , & mente circumfpi»

|

cio ,malorum apprehcnfiene, fic ángor ,

Í

H

adeo triftor , ac fijam nunc morerer : fu-

ftineo agoniam , & dolores mortis; patior

:

anguítias morientis. . Spiritus , & vires in

lgc

me penitüs deficiunt : pavore tantüm non

oris

!

exanimor 3 angoris viqlentia,& tnar

VCs

|

.Hz']lori:z

.13

",

vehementia vitam pene eripiunt , & fpiri-

i,

tum intercludunct.. O anima mea! vide ut

fmgul.

triftis eft anima Chrifli usque ad mortem ,

uiatu declinasà viaar&a ; qua ducicad

IUIFI-

d

vitam , & ambulas per viám latam , qua

75;6

ducit ad morteém.

Areícit fons ille , ex

n in

uo quidquid eft letitiz in hominibus, vel

l,

gaudii in Angelis , vel exaltationis in caelo ,

L

& terra , plcnis rivis exundat. Nunc ergo

i

vale Ó latitia,& gaudium; claudere Ó domus 5ec«f. 7

convivii, iboad hortü Gethfemani,hoc efl-

IId,

A0

domí lu&lus, valete Ó ftrata eburnea,Lachbry- *l 6 1

crba

"is firatum meum ;-z'gabo : marceífcite roíz ;

i

creícite fpinz; filete Ó tympana,& citharz,

r

& organa , non ampliüs perfonent illa ver-

entig

bazRelinquamus ubique figna latitie. Non eftsae. s;

coónveniens luctibus illefonus. Accede tri-

Ve y

IPUI

l

ftitia, tu efto mihiconviva in menfa, co-

i

mesin itinere , dux in via : aperi oculosfle-

5

nl

tibus.cor gemitibus,fauces fin

ultibus, pe-

j

nguam eju-

t

&us füfpiriis, manus plan&ui ,

latui. Doles mi Jefu ; & triftaris coram tri-

mmm!

ul

l

bus difcipulis: fed an tantàm propter ilios

noo !

doles ? Nunquid & ego, mi Jefo, unus eram

l

ex illis propter quem, & fuper quem dole-

i

"u

bas? nonne ideó triftis fuic anima tua, quia

peccabatanima mea»& cüm peccáffet;non

l

mn()ü

erat triftis usque ad morté , fed illos imita-

xul- Trov. 2

nwow

batur, qui letantur cim mal? fecerint ss

[

b

taut

f

34

De Chriflo patientt.

J

v

quica £unt invebus pe imis^ Ó mala de malis,& pef-

concipien

anaxima

fima de rebus peffimis lztitia ' Poft tantam

d

a ob p*

€atum iij

illam Chrifli triftitiam,ob hominum pecca-

g

W

^i2 tà conceptam, deberent omnes pertotum

orbem diffufi homines ; propter unicum

[

tantüm , & illud:minimum ab homine uno

)

commiflum peccatum , adeó dolere, tan-

tumque triftari ,ut pra triftitia: magnïtu—

ïü

dine oporteret eostundere pectus, evellere

E

capillos; laniare genas ; indui facco, con-

fpergi pulvere; jacere in cinere,rugire àge-

,

i

| f

mitu cordis fui, implere totum aérem que-

rulislamentis, clamare flebili voce? Quis

f

;erem. 9

- dabit capiti meo aquamyer oculis meis fontes la-

PU

L

ebrymarum, e ? orabo notles «t dies? & cum

Mic.r. Michza, fuper boc plangamset ululabo:vadam

(

ohatus r nudus;faciam planäïz'i velut draco-

eum,er lutum quaf flrutbionum.Hunc in mo-

!

um par eflet , uotquot in orbe funt mor-

ät

tales, triftari, & ugere, propterunicum , &

;

|

m

inimum , quod poteft concipi , commif-

füm peccatum. Übi jam tua triftitia, poft

. Écelera numero plurima, gravitate maxi-

ma triftis eft anima Chrilti ufque ad mor-

f;

d

3. Yet. 2

tem;qui tamen peccatum non feczt. I peccatis

3*

cocepit te mater tuazin jeccatis natus es totus,

lt

íal.$0.6.

an- 9.

34.

Peccáfti fuper numerum arenz maris; pec-

!

cata tua afcenderuntufque ad coelum co-

W

ram Deo. Quanam eftlex Dei, quam non

ViOg

PZhflria

':Q"f?

pd.

violafti? quod mandatum,

uod non fpre-

Pl

d

vifti? quod confilium , quo

non rejecifti ?

(e

quodnam in toto corpore membrü ,

uod

A

nó fuit tibi peccandi mftrumentum ?

d

cnï-,-

-U

que à planta pedis,usque ad verticem capi-

100

tis non eft in te fanitas , quia non cft nifi

d[«

iniquitas ; ubi nunc poft tot poenitenda s

(«

peenitentia? imo totus effunderis in lati-

"

tiam, falis pedibus,

laudis manibus , ftu-

Ol«

des exhauriendis ca

j

icibus; per diem hel-

;

luaris, per noctem debacharis, ducis in bo-

J

nis diestuos. Quid eft,quod exfpectes pott

tot bona in vita , nifi illud trifte divitis E-

y

gn':

"

J

pulonis : Aecordarequtavecepifl bona in 'vita us 19

£14; ( c. ideó ru cruciaris. Audite delicatuli,

lu

quorum Deus venter eft , qui per noctem

It

volutamini inter plumas , per diem ambu-

10«

latis inter rofas, qui vitam totam traduci-

0l

tis inter delicias , quibus poft infinita flagi-

o

v

tia, non tantüm horror eíta

erc pocnïten'-

M

f

tiam , fed timor vel audire

]

O

quentem de

po&

peenitentia. Audite;horrete,contremifcites

T

quia qui loquitur , eft Veritas , qui minatur

elt Juíftitia , qui quod minatur , exequetur,

Iüf' D

H

elt potentia ; hzc dicit filiis mortis , Filius

m

Deiquitriftiseft usque ad mortem:N//pz- tac. 1.

d

sitentiam babueritis,omnes fimulperibiris Polt

(

tale tonitru adhuc dormis ? necdum evigi-

gt

las:O triPciHimc Jefu, ego, ego ille fam; qui

ex

v

j

26

- D Chrifto þ&t:'entg

W

ex cöfdä'tuo' extorfit tot gemïtus-, egc quï

í

expreffi ex ore lamenta , ego qui elicui ex

(

- oculistuislàchrymas. Sed & idem abfter-

l

am omnem lachrymam ab oculis tuis.

(

ue.:5. Scio,quïa gaudium tibi q/ïfufer uno beccatorey,

Luc.15.7

pguitentiam agente.Peccator fum fateor;pec-

y

"cavi in celum d& coram te Poenitet, me odiffe

i

Patrem ; deferuiffe Dominum, offendifle

l

Deum. "Non ergo fit ampliüs triftis anima

£ua usque ad mortem , fed triftitia tua ver-

|

tatirin eaudium ; quia gaudium tibi eft fü-

per uno peccatore paenitentiam agente, &

f

,

(

$

audium illad nunquartollam à te ; quia

C*

nunquam Qfl'cndöris à me.

ü

i

s. IV.

Fanf:ïf;;;]iitiæ falientis in cor Chrifi.-

|

TJEc Chtifli triftitia fuit vehementior ;

f

& ferocior,qàm fuerat , vel effe pote-

ratfecündüm commutnem Dei potentiam.

/[l

Primüm ex parte obje&i materialis : quia

(

[

Chriftus doluit de peccatis omnibus homi-

num omnium fimul fibi reprzfentatis , &

j

5

velut in unum acervum conflatis , & modo

|

intelligendi abfolutiffimo ; & perfectiffi-

!

mo perceptis, ac expenfis. ?. Ex parte ob-

i

je&i formalis ; quia nemo unquam fic cog-

".

novit;

FEiforia.

:

T

novit;five Majeftatem Dei offenfi; five qüä

T

offenditur , malitiam peccati. 3. Ex modo

f

cognitionis ; quia nemo ram perfpicué ; di-

(l

ftin&é ; tantaque animifeu attentione ; feu

lfl

conteptione , fingula, qua: ad deteftandum

pec-

peccatum poflunt permovere ; cohfidera-

'0

l

vit. 4. Ex parte principii ; quia nemo tanta

It

charitate Deum dilexit, aüt etiam colete ;

m

divinimque jus inviolatum fervare ftuduit,

Ya

Quantó autem impenfiüs aliquem diiigi-

J

mus , tancó acerbiüs de | ejus malo trifta-

&

mur.' Unus Chriftus ; homoDeus , amore

Ud

condiegno, hoc eít infinito ; Deum profe-

quebatur.Ipitur necefse fuit,ut ipfede pece

Catis homïnum,'pcr.quæ infinità, certo mo-

do , Deo irrigatur injuria, infinité quafi &

ad mortem ufque triftaretur. Quapropter

ermittebat fibi proponi;& velut ip paren-

tiffimo theatro palàm ment foz exponi

ot

mala omnia, five pratterita , five pracfentia ,

o

five futura. r. Praeterita ; quia refpiciebat

immenfam illam hominum multitudinem,

m

qmü

quià mundo condito ufque ad illam ho-

f

ram , ó dolor ! eternum perierant , & in il-

o fumofo tartarorum barathro intoletabie

olo

libus cruciatibus torquebantur.

ltaque

f

vaftiffima illa inferorum vorago ; quafi iub

) Ob'

edibus patcfa&a hiabat ,ibíque percipie-

entis

e

at horrendos illorum y'*c mediis torm

-

ulue

g

48

De Chriflo patzente.

u

ululatus ; blafphemas in Deum querelás ;

!

ac plena defperationis lamenta. .O quanta

T

& quàmferox erat hzc triftitia.Chrifto. ,

g

fingulas animas fic amanti , ut pro qualibct

1

promptiffimus fuerit pati ea omnia ,. qua

onfide-

|

affus eft pro omnibus ; ac fimul c

Pyl

zanu,oómnes illas animas potuüTc bencfi-

[

«io fui fancuinis pænis exemptas , aterná

eloriá donari! nonne poll interitum; ater-

l**

námque tot animarum . mortem meritó

!

-am

e€rat Chri(lianima triftis ufquc ad mortem?

—

À prateritis oculos contorquebat ad prz-

3R

—

fentia ; hic iterumtragica; funeftaque pro-

E

poncbatur Ícena. . Pcrcipiebat mundi fta-

——

WMundi

—

I

—

ftatus

tum praíentem in prafenciílimo zeterni.

—

qniferri-

snus,cum

"

exitii periculo: utpote quem cognoverat s

Chiftus tam r

*—— —5

patere-

da , ac tetra ienorantiz no&e cir-

LOTO

cumfufum ; tam abominandá fcelerum col..

eine

--— — Q

luvie , tam deplorandà errorum cali

o

involutum , ut pauciffimi; hoc eft foli . Ju-

—

- E

dzi; Deum agnpofcerent , & inter illos vix

ulli cognofcerent;aut faltem cognitum, ut

par erat ; colerent ; ficut veré dici potuerit

pfül 135.

de illo tunc nunquam fatis deplorando fta-

2

tu mnndi, illud regii Vatis , Non eff , qui f«-

l

eiat bonumynon e[l u[/que ad unum. Nectninüs

vere illud Innocenti Pontificis , Tota vit«

li

enortalitóplena efl peccatis mortalibus. Jerofo-

ut

)ymävgrbs illa perfetft decoris ; qua vere

Qs

*

Eüflria. :

19

185 )

domina gentium,omnibus przcellebat na-

N]

tionibusj,omnium nationum fcatebat erro-

D

é COf«

l

ribus. Teterrimam ejus faciem vide quibus :

t"undte

emptu

j

D

exprimatlineamentis D. Chryfol

oeus. Je-

Jerem.

:

CR- x.

gUæ

roJolyma 'variá [e contaminatione perfuderat. 5

^

(de.

facerdotes. profanaverant [antla , & peccara

efi

*yendentesyin quæjïum.'vemam,

ietatémqs Cone

*yerter ant: Scribe dotlrinam cee

j

"]

eflem;[cientiam se;

1585

"Q

alutaremyvitale magijïerium,z'nv/?evufn fenft ,

!

1

in perfidia lapfumn letbale yamloquium come

Af

mutáranz. Finc efl,quod Chriflum nolunt nafcts

du

Yyiyere rimentsquia no'verant [e mox ignominia

l(

dandas,tmdendo.r*opþroþriis.,äjz'ciendos templo,

"

Prz'ümndos Jacerdotio , oblationum munere va«

j

enandos. Hinc Chriftus przfagus omnium ,

Pf

uz: mox paffürus effet à populo fibi tam

(It

d

ilecto,& pr& omnibus electo : videns fe à

toh

ccclo,à terra;ab Angelis , ab hominibus , à

Patre;à Matre,à difcipulis, ab omnibus de-

;inc

j

fertum,maocftiffimo ad difcipulos vultu có-

ISV.Dl

verto,rrifhis eflait;anima mea u[que ad mor-

tem. Omnes nunc confpirantibus ftudiis ia

"

:ucfft

perniciem zmeam conjurabant, concurrunt

ad meafHligendum reges;judicesguberna-

| fhl-

d d

toresfirni PontificesScribz,Pharifzi, Au-

s

lici;militesgentiles,Judai : hinc zriffis eff a«

nima mea. Rex Flerodes , & curi,, ejusfüb-

yn

dv

fannab:nt me; Judex Pilatus condemnabit,

s re-

r

Anngs,öc Caiphas , Summi Sacerdote

p

pro-

30 ,

"De Chriflo patiente

Y

.rogablmt,SCrl' ba,& Pharifzi accufabunt,

j

milites comprehendent;carnifices Hageila-

|]

bun&& cruci affigent : unus Apoftoiorum

(

mie tradet,alcer negabït, omnes me defes

rent. Triflis efl anima mea. Hoc caput conti-

q!

etur fpiais , evellentur capilii , gen« alapis

percucentur, brachia laxabuntur , manus

& pedes terebrabuntur clavis, doríum; co-

'.T

tümque corpus vulneribus conficietur,771-

:

fs efl anima mea. O qui tam dolores animi 1

ácfaltem qui poft ejus mortem futuri funt

(

homines , fi falutem confequantur. Sed l-

Ü

lud multó maximé dolorem ejus accumu-

labat,quód przagiret cot , actam en: z mia

)

1

patranda olim fcclera , & quod fecquitur ,

j

tot perituros, perinde ac fi non fuiifet pal-

ia

fus: quin etiam velideó peccatores omues

u

graviüs n quö ipfe tuliflet gravïora. Hac

lïe:j

omaia íimul conglobata , preterita , prx«

fentia ; faturafic animam ejus triftitlimam

N

omnibus machinis , totis viribus tantóque

impetu adoriebaptur , ut prz vattiffimi do-

l

l

loris vehementia , ac mole , quz toto pon«

li

L

dere in eum incumbebat , vivere nequiv.f-

fet , nifivirtusaliqua, humaná major , vi-

s

ll

tam füítentaffet. Ettu au&or tantz triítie

u

:

t

tiz illi , quieft gaudiumuniveríz terrx , &

lztitia totuscocli , non tantüm non es tri-

ü

d HC-

h

Gis ufque ad mortem , fed nec ufquea

£U

- Hifloria.

3*

J

eum.. Quid dico ? eslatusufquead rifum ; :

;cda-

imó audes eloriariin malitia ; & Jactare illa

€ch. $e

UT

4

verbaqua impiusille , Peccavi ; & quid ac-

i

eidit mihi trife?lcáne veró? an ergo quid.

Ol

quam fingi þoccfi" triftius peccatori , quàm

üapis

peccaffe ? exutus es Dei gratiä',s quod cüm

ua

P

dico , dico jam tibi accidiffe omnia ;

y («

Peccati

timeri poflint triftia.. Audi,quid tibi acci-

damtia.

fit

derit trifte , & ad auditatinnient tibi binae

nm '.

aures, fj qua in te füperfit fides. Peccáfti ,

du

ergo jam ami(ifti jusad coclum,fpoliatus es

dl

omnibus pra-fidii- ad regnum coaeli , virtu-

(flde

tibus , meritis, fuffragiis Ecclefiz, commu-

m

