M

tat Pater cuis, &

J

[ j

*e confíentiente : 2e ligno Gen- 3.4,

( hS qüi

cifmtiæ boni, ma

j

4

li;/ne comedas ;in quacunque

j

Ü

(

€nun die comederis

W

L|

ex egmþrtc imnorieris. Pide

P

ïyfu

164.

De Chrifto patrz'ente

|

m

u)d bonum eJet lignum ad vefcendum , er tuli

j

y

de frucuillus,er comedi,& ecce morior, Jam

g

fnorte turpï(ïïma condemnatus , vinctus e-

j

u

Uf

ram,& folvifti : in carcere,& liberafti : reus

(

! & abfolvifti. Quare tu nunc reus es mortis.

"

Inf p

Clamant hoc homines;judicant Aneeli;af-

ferit Pater tuus,tu ipfe confeffus es , & non

(

j

$6an. 11.

negaíti;reus es mortis. Vade vita mea,mo-

[imc

X$o

rere,quia expedir nobis,ur unus moriatur bo-

Qyfod

eno pro pppulo,c'a* non tota gens pereat. Sic Fi-

o

j

lius Dei reus eft mortis,quia voluit effe in-

d g?ill?

ftaurator vitz 5 fecit illim reum , .noncri-

(énmat)

men,fed amor. Nemo hominum fuit, eft ,

vt

6« 22 vel eritjin quem non «»fpiravir. fpiraculum

n

yite;& ille reus eft mortis ? O peccator ! vir

QuX

Creä;a

mortis estu ; quiatu Deum fecifti reum

l

j

"

omnia

clamant

mortis. Omnia membra, & offaà corporis

peccato-

TYT

yxem reun

tui,fi poffent humana voce refonare , non

uD

niortis,

|

aliud quàm quod Judziilli clamarentzAeus

^

T

efl mortis. Imó veró,fol ipfe;qui te illuminat ;

W

|

| terra.quz fuftinetignis,qui calefacibaqua ,

tll

uz te abluit, aér , qui refrigerat, elementa

Chrb:

ngula , condita omnia, fi loqui poffent,

ur:fqm(c

clamarent pariter , Reus eff mortis. Omnia

W

i

Mi

enim à Deo creata, tibi fuerunt pcccandi

l P(

«Ui

i

. in(trumenta. Erir aliquandó tempus, quo

VPI.

al

quilibetnoftrüm ftabit corain Chrifto,non

- utmodó inConcilio Judaorum judicando,

Wf

us vita

Wl

fed judicaturo. Tunc; fi difcuffis toti

antca-

N

Fifloria.

165

tht

anteadz operibus, inveniatis in Divinz:

mj

Juftitiz trutina minüs habens, fi convin-

OT

caris reus , daaemones omnes , &Angeli :

Iberii:

& beati in immenífo illo cheatro, coram

(CUS GT

omnibus clamabunt :eus eff mortis. . Hic

:anzAnchï

ipfe locus, in quo hec audis, hoc ipíum

fs d

tempus,quo audis,te accufabunt,qnöd non

ia

cognoveris tempus vifitationis tuz. — Chri-

fti vincula, flagella, columnas fpinaz, crux ,

nu:moriazg'f

Chrifti fudor , lachrymz , fanguis clama-

Wi S:äf

vdt di

buntuna voce : Reus eff mortis. Quid fupera

eíl; quàm totte accufantibus , tot te con-

j DO

demnantibus , ut fubfcribat Judex tüus; &

lil M ! cä

ex ore totteltium te condemnans dicat &c

T

.

!

ipfe fententia irrevocabili

.

Aeus efl mortis,

at

e

O quàm acriter hic Eufebius Emiffenus

.

(lv

ao

Quo animo flabis defertor ante ducem tuumper- Hom. de

ditus ante Pvretium.?gufï fronte mifericordiam

jonit;!

petes » primum de mijericordie contemptu judi-

r efl

p

candus? Antequá ergó reusjudiceris e tribu-

jl

nali Juftitiz,accede ad thronum Mifericor-

nl

o

diz , ad fedem Sacerdotis, qui poteftate à

t

nl

Chrifto acceptatoties reum abfolvit , quo-

TU

L

ties qui fe reum accufat. Illic geme, fufpira -

L

[

(

!

percute pectus;effunde lachrymas, deplora

u

F:f[ J

tuam nequitiam , implora Dei clementiam,

lf th

'me

Hic te reum abfolvet vel una la'chryma 1

Ü

L

1

j

quod pofteanon poterit vel paenarü zter-

hum l

i

nitas. Hinc bené delachryma pacnitentis

e

lïlSïoum

L;

166

De Chrifto patiente

j

QCap.

9f

de Lizn

D. Laurentius Juftinianus: O lachryma bu-

lwmm(

Vuæ.'

milis ! tua potentia , tuum e regïzum;fl"rzbunal

"

"

Sudicis non vereris 5 mon. efl qui te ad Deum

I

J

accedere vetet : fifolaintres , Yacua non redi-

(y

ï

bis. Vincis inyincibilem , ligas Ommpotentem ,

]ï

)

![//,..

guclinas Filium Firginis , celum aperis , fugas

l d j

diabolum. Fateor,fam reus mortis,quia fum

0

B

eccator , tü reus es mortis , quia peccato-

:

dmïn'xd

sum es Salvator. Ergo morieris tu Domine

j

j«

cceli , ut vivam ego vermiculus terrz ? fed

M

antequam pro me jufte reo , tu innocenter

]^

[v

l)

J

feus, mortem oþpctas : ego innumerabie

n

i

liumcriminum reus ,. vin&tus manibus &

T

pcdibds, pcrfufüslachrymïs ; confufüus pu-

dore , contrito corde, poenitenti animo ,

».

Jinstt

T

coram te , qui pro me in Concilio Iniqui-

t n

tatis pronuntiatus es reus ; ijplcx accee

.*

do , & moaefta voce hoc moeftum carmen

at

occino , cum Sponsá tuá, Matre mcà Ec-

clefia :

od

ln

!

xlx

Ingeäifca tamquam veus ,

:

Culpá rubet vultus meus ;

*quom

W

Mi

imys |

Supplimnti parce Deus.

"

5. VI.

i 1

| MI

1

|

dojurie Chriflo illaze in domo Caiphe.

I unquam mirum füionon fuifle turba-

L

||

|

S

tàelementa omnia , terrarum fabricam ;

l

l

!

t

|

l

caclorum machinam,totamque rerum uni-

"N

wWerfitatis molem , in antiquum,dcvoluta

[*3[0,')1

non

Hifleria.

167

lwl

M

non fuiffe chaos;tunc fuit, cüm illud fpecta--

U

]

T

culum in domo Caipha: exhibebatur , ad

!

'l.

ZT

i

|

ï

quod ipfa expallcfcebatAndacia, metuebatc

1 M

Timor;, trepidabat Impudenta, hotrebat

mniyatemz.

Crudelitas. Quidquid potes fandi , vel ne-

fandiadigaominiam, & opprobrium, &

4perif ; i

mïs,qmal:

ludibrium , non tantüm animo concïpcrc "

fed fine

apiapccca:a

ere , audacter cogita; minüs erit. ,

x Dor

uämï

1

ic fuerit perpeffüs Chriftus. Unde

audet D. Chrvfoftomus dicere ; noc&e illá

u f

patefacta fuifle Inferorum clauftra, ipfum-

LInoct

^ue Luciferum cum omnibus omninó ad

nmumtca

unum ufque da;monibus , fractis vinculis ,

minius à

ylilb pl

ac repagulis Jerofolymam convolaffe, ac

udaos omnes, & R.omanos invafiffe, ac

jj um

[

illorum corpora obfediffe ,' ut ita perillos

l

jp g

omne füum diu conclufum odium , invi«

! f d

diam; tabiem , iracundiam , futrorem , in u-

um at

um ;

num Chriftum effunderent, Erat itaque

tunc domusCaiphz.facies quzdam gehen-

nz : finguli Judi , diaboli erant miniftri :

M Y

u

quot carnifices , totin humanafigura dz-

mones. Ín medio illorum monítrorum fe-

ul

detis, qui medius inter Patrem & Spiritum

fan&um. lllà ipsà nocte, & tempore jace-

,

i

j.u

j

batofcitans, & ftertens inter cygneas plu-

w[]i

mas,arrogans Rex Herodes ; alté dormie-

j

|

j

y

bat impius idololatra Pilatus ; quiefcebat in

:]

Ti

s Sacerdos Annas,; & fa-

ä

Ü

molithoro profanu

lu

"

crile-

d

168

De Chriflo pariente

1351(

crilegus PontifexCaiphas:denique tot puti-

d

WW

da fcorta , adulteri, ebriofi, Ámpit , barbari ;

.

LÀ

!

jl

Deihoftes, indulgebant fopori , & quicu

(

j

r J

folus DciFilius , toto quiefcente mundo ;

»

lj

vigilat, vexatur , caditur, vellicatur con-

k ]

j

fpuïtnr.conlpurcatur.

Ille jacet in faeditfi

L

mo fpecu, quafi effet teterrimna totius orbis

j

fentina,ad quam omnes fórdes. & fzces af-

E

fluere deberent. Sed quid de hifce fcribant

ts

gl

Evangeliílz , audiamus. Sic paucis D. Mar.

vb

s as - D ceperunt quidam con/[mere eumyd "vela-

vefaciem ejus , Plura D. Mathzus: J'unc ex-

fs

Ed;i't 26

Jfpuerunz 1 faciem ejus , & colaphis eum caci-

[nit

at

derunt:alti autem lmlmas in facie ejus dederunt

dicetes:prophetixanobisCbrifle, quisste percu[fir

i t

dis d

Vix iniqui. Judices: pronuntiaverant ex

folio Iniquitatis ; Auctorem vitz , reum-efíe

h'g:V:ri!:) ;r

zmortis, cüm eum barbari fatellictes ex Cone

l

i

cilio abduxerunt in. angulum | abje&iffi-

m

mum , in tenebricofüm & fübterraneum

l

NI

N

antrum , quo totius domüs fordes congeree

j

|

^

"t

bantur. Convocarunt itaque fclectiffimos

ngkasqxxäx

|

quofque ex tota Judzorum fzce , fcurras ,

dlc,quidt

& impudentifhimos nebulones , omnes in-

n

figni odio Chrifli inflammatos, Ponitur

!uq'key "

[

bic Dominu: gloriz , velut fcopus ignomi-

i

4,€

niz , in quem ex imis vifceribus , flava&

v

atra phlegmata ;ex manibus verbera ; &

Y

[

!

lm

blaf-

culaphqsg cx linguis cortumelias , &

ï*m//

-

phe-

"

Ehfloria.

169

QU tty.

hemias; ex corde odii & füuroris fpicula

Deü n

npii:b'&(üfi

videre

?

diabolifatellites ejaculentur. Sed quia lux

oeccataà ,

1, Mi

mundil.cens odhuc omnibus;qui in domo-

ftatte. fibi

Yte Qu

per

crant , p:r&rïngcbat illos filios tenebrarum

»vadent

elicatirü

fulgore fuz Majeftatis , quz in vultu emi-reccato-

n fed

cabat, ponunt eam fub modio , dum linteo

àt0UU (

fordido , & càmini fulieine obfito velant

s ao

faciem ejus. O peccator 7 jam licet impune

eelat

peccare , jam tutó dixeris cum Sufannzis

paud)DlM

fenibus: Ecce oflia pomarii claufa funt jnemo nos m s.

' WW D

yidet. Ecce oculi Domini claufi funt : ecce

y; Iu

facies Chrifti velata eft;nemo nos videt. Eja

TT

Juvenis,efto jam gnaviter impudens, curre

lt

per circumlicentiz , laxa. frzna impuden-

jm

j pcïcu[äï?

tix , comede , bibe , epulare : invita tuos

r

atleclas, & dic modó cum illis cofmophi-

lis: Zenite ,

NU

fruamur'laanis que funt: nemo nos Sap. 2: 6«

t

iav

tyidet.

cite cru:ic-

j abiCt :

Quid metuitiscaufidici? far

,

nás; emungite

ecunias ; affligite viduas ;

b

tetrat

j

j

l

Opprimite pupi

05,& orphanos; per fas,. &

Ts

( j

nefas quafcunque defendite caufas iniquas:

IL

dic,quid times:Üpprimamus pouperem juftum, i.v.te

u

( lW

[j

€» non parcamus vyidue : nemo nos videt. Agïtc

p g

Judices , admittite munera , corrumpite

an l

)

judicia , evertite leges , pcrvcrtïteleoum

T

d

3.

p

atuta : dicite impavide : Zeni nobifcum, in- poy,

Il«

]

fidiemur [aaguimt . abfcondamus tendicula con-

g

[

)

:

tra in[ontemfru[lrá : nemo nos yidet. — Erras

7

kr

j

PCC-'

170

De Chriflo patiente-

i

eccatot , Chriftus,dum velata eft eifacies

,

"

L

eít auidem Deus abfconditus,;fed qui videt

14.M.

$

at in abfcondito:imo qui & novir ab[condita cor-

:56. Píal.

]

li

*3. 2I,

dis. Vox illa detettanda Politicorü eft; N-

Ü

4i

bes laribulum ejus;nec noftri coufiderat,et circa

ici

cardmes celi pemmbulat. Dod&trina illa eft

r

n

Fs

:

ob.24 Machiavelli.. Quid enim novir Dominus, er

4

[WJ)(

K

3

quafi per caligimem judicar? Hoc fentire , eft

a

velare faciem Chrifti. Do&rinaChriftiano-

!

ul

i

Yroy, 15 rum eft:Oculi Domini contemplantur bonos; cr

!-

nalos;ut malis inferat fupplicia ; bonis con-

buDi

Ilï

[

ferat przmia. Sed velatá jam Chrifli facie ,

ii

[

m

j

|

. quafi nullus effet;qui eos videret , nihil non

D

coeperunt in eum audere. Itaque illiimpu.

v

dorati fycophanta ; jam ebrii , & temulen-

&ip:crrova

ti, & imis vifceribus , toto conatu educ&a

Ya

craílà & pmulcnta fputa ; & fzxculenta

ld)

hd

Yaf

J

j

phlegmata coniiciunt nunc in frontem ,

)

nunc in genas , nunc ( horrefcoreferens )

ul

in os ilud facro-fanctum : illic admotis

fl

*1

,

| m i

u

fpurciffimis labris eravem fpiritum exha-

t

lant, & crapulam erucant. - Alii vellicant

quax

m

autes , illi percutiunt genas , ifti cedunt

frontem , quidam evellunt capilios , hi tru-

i J.Uffffoga

. unt pedibus : quafi ideó Filius Dei venit-

| t;dcmäpc

fetin mundum , uteífecludibrium, & o-

, 'ïxbfa

iij

,

dium totius mundi.

O Pater, cur modo

t

non audimus illa verba;Peniret me feci[Je bo-

"l

Gdf 6T minemgcur non modoó,(i unquam, za&us do-

ore

r

I

LHiftoria.

171

t df

lore cordis intrz'nfäcm,mïnarïs : Delebo émnem

&chdïui [

äominem,guem creayisà facie terre Sed unus,

od

qui patiebatur, pro omnibus loquebatur ,

coril

Chriftus : & cüm alii in eum eructando có-

Jfl' [ ;W'.

jicerent focda fputa. ; cor Chrifti eru&abat

drna t

vetba bona,dicens clamofo corde Patri vo-

Dutetu

lenti delere omnem fübftantiam:Pater,(ine

dente i

modo;fic decet nos implere omnem Jutti-

lts

tiam,ut impleantur Scripturz. Quia miferi- 191 12 5-

i

eordia Domini Plemz eff terra. lta plus flecte-

N:CX?S

:igre

i-

?. Dony t

i

bat Patris Juftitiam ad parcendum Chrifti

drftltt

unius patientia , quàm írritabat ad punien- :«nex

nl

dum hominum omnium malitia.

Sed ut

m«

rei hujus indignitatem re&té expendatis,ite

L

& interrogate invictos illos Chrifti pugiles,

[

p eduxt

qui cruces , rotas, farta

o

ines , vincula , ca-

;

fooits

taítas, flagellaa , ícorpiones ; tormenta

font

prope infinita, pertulére ; quarite à Virgi-

yelrt

nibus, quz Deo tanta contra concupifcen-

dm

p

tias luctà. illibatam pudicitiam conpfecra-

runt : Ícifcitamini à viris rcligïofïs ;quireli-

yum &

querunt domum,& patrem & matrem , &

Y chif'wï

bona omnia fortunzx ; hos omnes inquam ,

M.

interrogate;quid fibijam poftulent in mer-

)

J i

7

"M

cedenmpetite & à novem Angelorumcho-

u (M

ris , beatis mentibus ; quid fibi optent ad

Yi

fl

m

felicitatem ; petite quin etiam à dzmoni-

f

|

Lj

"i

bus,quid fi illisfaseffet devovere , quid fibi

vellent. ad falutem ? omnesin caclo An-

jj

"

l

gC

A vf d

De Chriflo patiente

(

j

'geli, & in terra liomines, &íub terradz-

l

mones , hoc unum peterentà Chrifto , ut

m»fldï'

j

r

fümmum fuum bonum, quod petebat Da-

vid:Oflende faciemtuam. — Qaid tum erit?

j

L

p

[j

J

*ïrax.

- fal'vi erimus. Satis eft ad noítram falute , vi-

dere Chriiti faciem. Facies illa eft cencrrum

i'.d

Qu

u

Amoris , eft(imulacrum omnis pulchritu-

,fH:liüm;a

. dinis, eft theatrum , in quo quicquid eft

optabile, & bonum,apparet. Keliqua om-

J I

niaabíconde ; fatiselt, f1 oftendasfaciem

(hiton

&

ffa. 26

tuam. Una eft vox,quam extorquet T'imor:

$.

'INe avertas faciem à me. Una eft vox, quam

li

Yoan. 14

elicit Amor : O/lende faciemtuam. 'Tunc di-

Wt Pl' Ok(

$.

cam , quod Philippus.cüm diceret:Domine ,

»Eacuhxm ;

"u

oflende nobis Patvem , « fufficit nobis : itao-

!

J

W

baw' 1

flende f aciem tuam & fafficit mihi: quia ul-

j

tra , quod velim , & optem, fuperett nibil;

fefwm

cüm in uno habeam omnia adífalutem , &

Jp'fb&t

felicitatem : poteroque vifà tuá facie meri-

MC

iï

tó pronuntiare verba illa : Zid; Deum facie

nl

Go« 3* qd faciem , þl)m ffatla e[l anima mea.

m h

/

$. VII.

cæpit,q;

|

Te;*rm Chriftum à longe f equi:ur;,

Aücfoy

Xpofiturus lu&uofiffimum , & nullis ,

t

Wt f

ne quidem ipfius Petri lachrymis fatis

iil

deplorandum , dum Chri(tum negavit , ca-

. fum? pramitto illud S. Ambrofij pro pra-

'fgälv'd

LT

iL OIO s

n

Hifloria.

HM7S

dibtm]

In cap.

ludio,oraculum,err? zitubatio,noflra eft frr-

z2

Luc.

1 C

anitudo.. INimirum , difcemus ftare firmiter

It

inflar petra, cadente Petro : & fimul intel-

|tüm en

lieemus; leviffimo etiam flatü , firmiffimas,

mf

ac folidiffimas petrasnon tantüm ut mo-

eLoena

veantur concuti , fed uc labantur,;profterni.

l pulchn'l:

Fugerant à füo Magifítro difcipuli,à Du-

quïcquïd :

ce milites,à Patre filii ; unus cateris omni-

Miue

^

bus ; feu pro Chrifto audacior , feu cum

ldarcn

Chrifto pracfidentior Petrus, aliis & confpe-

Ti

&u Chritti fugá fubdu&is ; infillit trepidis

TO qun

plantis,Chrifti veftigiis, eümque , quem a-

Tucd-

more profequebatur , pedibus infequitur. :

at

iaculum ratus ; ab eo fugere, qui eftom-

ij

nium refugium. Sed quomodo eum feque-

Matth.

l quial

batur? Refp

26. 58«

ondet Mattha;us : Perrus auter?:

db

fegue&atur eum à longä.

um

Rapiebat mentem ejus alterno xftu ;

Id m

nunc amor,nunc timor. Quantüm utiret ,

incitábat Amor,tantüm 'ne iret ;retardabat

iDunj

gt

timor. Unde hoc fuctante, illo reluctante ,

ceepit , qui anté exnltabat ut gigas ad.cur-

e

rendam cum Chrifíto viam , claudicare

e

l

hinc fecutus eft Chriftum àlongeé. Hoc eft,

y

quod prdixifti per Prophetarn : Longé fe-

f

l J

cifli notos meos à me. O quotiesPetrusin via,

u

Chq[m!

cüm ad illum tenderet;qui eft via, feQue ab

M, !

g

€o longé videret , repetebat illa verba : Uir &t »e.

& -

J

j

l

|

guid Dominereceffifti longé:lmnó ut quid tuP

t&e

IDe Chrillo batiente

174

j

tre receffi(ti longé? cujus folebas effe ftipa-

J

tor lateris;jam nec fpectator es corporis

[j

[

1

iil

ï

9

cujus folebasaudire vocem , jam nec intue-

I

If

ris faciem. O Petre ! time ! longe enim esà

|

p

faluce;dum longe es à Salvatore. Jam exi-

A Chriíto

j

ciie r€-*

tio esproximus ; dum vel ad ja&um lapidis

l

jj

motun » ab illo es avulfus. . Scio invin&um illum in

LA

e(t exiti:

j

Jïldum

effe p

-

X.O' x

meto Athletam Jobum,aufum,qucmcum-

pinquü

W

;

que ad pugnam laceffere hoftem ; fed jux-

ta Deum,nonlongé àDeo. Audiloquen-

LU

du

tem : Pone me juxta tey cujus'yis manus pugnet

,f;!? 17.

contrame. Juxca Chriftumnullius, licét for-

nire

tiflimi,timenda eft manus 5lone? à Chrifto

yojt

sylatt

cujusvis, licét infirmiffimi, timenda eft vel

quu

lingua. . Juxta Chriftum (tabis , licétin te

impreffioriem faciat armata militum cater-

Magi&a:!n

(

va;longe à Chrifto cades;fitecum congre-

u

diatur velinermis ancilla. Juxta Chriftum

lil

MJ

i

|

nullate profternet , quantumvis valida ma-

!

M

TA

|

URU

china, longé à Chrifto profternet te vel u-

:

nius rauce mulierculz vocula. In horto;

l

Q

)

t

!

!

]

quia eras juxta Chriftum , quidlibet aude-

q

ni

]

bas; minacem militum globum adeó non

fz(/ff[fiz

fugiebas, ut pené machzrá tuà fu

o

o arcs.

X

Fulmineum enfíem vibrabas. in. deníos ar-

"Muf /

(à

matorum cuneos , promptus vel ob Chri-

i

ftam capi, vel pro Chrilto mori. Ac long&

(

à Chrifto,quomodo torpes,ut pailes,ut tre«

!t

ut

"a(

mis , ut iapguis tibiprope c:ongclatur ?

Qe

Wi

Fhfloria.

EM

Áolicitus undi

cbascüc(hp

ue pavidos oculos circum-

ERN

Ífers ? Tanti re

i

ert, efTe vel juxta Chriflum ,

mmm

vellongé à Chrifto. Onid enim acerbiüs ,

ng& &nm.

quàm longé effe ab eo; qui non longe eft

ye, [

ab unoquoque noftrüm: in quo movemur,

um x

vivimus,& füinus? Siin te;& ex te., & per

dumilum

te faümus, quid füpereft ; quàm ut nihil. fi-

DN

mus, dum à te longé abfümus ? Confugie-

I. COflnï

lmj

bat ergo Petrusad füam petram : perra au-

IQ. 4.

zem erar Chriflus,ut in ea firmiter ftaret, qui

hudhga

hus

ab ea remotus coeperat nutare. Sed Petre,

nónne vides te;dum curris àd domum Cai-

hat

phajincurrere periculum perfidiz ? nón ti-

ib

mes has tenebras tam denfas ? non vereris

od

mortem adeó cxcam ; de qua tibi predixit

,l

jnmatt

Magi.fïcrzln bac notte ter menegabis ? hac o«

c&e ; jam nox in füo curfu medium habet

um

gfi'

mc jl

brili

iter ,inflat ergo cadendi periculum. .. Sed

.

e)

guidap

vilioin

peri

nde efL, facius eft Magï&mm fequendo

u

negare , quàm fugiendo confiteri.. Affen-

v

tior tibi Petre: fienim lubetcadere , nuf-

l h hOIl

K

J

lj

quamfeliciüs caditur , quàm . coram iilo ,

qui erigit omnes elifos 5 quia, qui coram Jefu*at. :4«

W 1456

jl

j

^

ceciderit,uon colliderur, quia Dominus fuppa- via: se.

nit manum [uam. Quare quiftannon tam ca-

!

p

veatne cadat , quàm videat ubi cadat. . Si

Ó

) | bel

Io

Eccl..4

|

do

:

longé à Chrifto folus cecideritstunc ve foli,

; Petri 'dg«

u

4Mna cim cecideyir , non babet. fublevantem fe

. lor o

j

,

fuam à

l

S$ed coram Chrifto cadere; pené eft ftare.

Cbhrifto

uvcwuï ;

Petrus 2

176

De Chriflo patientc

cafui

f

Petrus ergo plüs confidens Chrifti pietati ,

uá fperabat fe poftcafam erigendum ,

Q

u

ll

uàm diffidens fua infirmitati, qua timebat

in?

Chriftuma fe negandum,carpit iter veifus

btl V

-domum Caiphæ,multa íecum animo vol-

B

D

l,/ jl JJ"

wens. Sicenimapfe fecum : Ah ! quid egi-

ni

"

I

$nus! quod egiíle me pudet , & pocnitet.

ett

Q

Fugimus;,pró dedecus! fugimus tuncj; cüm

(f

adeffe illi maxime oportuit ! pró fcelus!po-

terícne Petrus efle fine Jefu,efto Jefus pot-

yer

TAT

W

fit efIe fine Petro ? vah pudor ! aufusfuerit

JTWL

Chriftum prodere Judas , .nec aufüsfuerit

Chriftum defendere Petrus ? nefcio cujus

W (ii

majus eft fcelus: Judas Chriftum prodidit;

atf :

Petrus deferuit.

Quo nunc ibo remotus

cmays

nl

ab illo;qui eft via ? Undique circumferó

Ü

WN )

uam occurrit Jefus.

tnádd

oculos , & oculis nus

IN

d

i d

Clamo,& nuíquam auditur Jefus. . Eo , re-

deo: circumeo, & nusquam Jefus. Uinum

rl

eft mihi in hac folitudine,& moerore perfue

giumille à quo fugi, Chriftus. Ibo ergo.cer-

l

tus vel pro Chriíto mori ; vel cum Chrifto

LO

)

€

vivere. " ProperatPetrus gradum urgente

uizurj

amore,ingreditur atrium Pontificis ; tane

$

bi:magJ

quam arenam füi certaminis. In quo tur pif-

lj Pf 0 dæl

fimé cecidit,dum Chriftum tertio fe notie

Uf

impudenter negavit:quout Joabtribuslan-

il 70&0[

ceis cor Abíalonis, ita ipfe cor Redempto-

i

j

|

ris :ragsfodic : triumphantibus de ta

m PFO—-

ä.?m

biofo

m

[

TIfloria.

177

Cl

apïm

brofo cafu trinis ejus hoftibus, Càrne,Mun-.

1 crägcnduu

do, Doemone;quorum alter ad negandum,

tj quia

altec ad jurandum , poftremus ad peieran-

rpitltcr u

dum timidé magis , quàm perfidé compu-

Y m

lerunt. O quantüm , uti Petto , (iccuilibet

hi g

homini nocet , longé effe à Chrifto ! Quis

m

;

non eft mifer,loneé à mifericordia ? quis.

Ti t

non eít frigidus longé ab igne ? quis non,

o (c

infirmus , longé à Medico ? Quis híc ades

d j

in emplo;nullus dubito , Chriftum diligis ,

: atl

uiaes coram dile&to , & inter diligentes

T

hriftum ; fed ( modó effes longé à Chri-

o p

fto,& Chrifti amantibus; fi hác inquam ,

ol

hora fores cum epulonibus, effes lurco ; fi

boremu

cum ebriofis,effes helluo ;( cum fpurcis ,

cucamte

eíles leno ; ficum impudicis, effes ganeo ,

ccllrrit d

cutn dicaculis,efTes blatero.

Tantr referc

(s 00/

adetle , vel abeffeà Chrifto amante , vel

fu. r

Chrifti amátibus;utChriftü neges vel ames.

(urott Pcl'

$. VIII.

nj

"Petrus Chriflum segat,

janU

rïad

Equitur jam turpiffimus Petri cafus» qui,

N

fuit magnus pro Chrifto luctus, maxi«

m

d.

u

mus pro

azmonibus plaufus. Petrum ti«

Ts

W

j

morem inter & amorem flu&uantem,& f&-

[50

cum pugnantem muliercula compellat,ur-

" D

ent fatellites , invitant milites ; ita enim wauh

|

j

wä

fi

H

:áoeliftz:Perrus verà fadebar foris n acrit ii

T

un

J

eor - $9

178

De Chriffo lmtïente

ï.

GC iüum

deor um : & acceffit ad illum una. ancilla offta-

r

a fummi Sacerdotis , «x ckm "vidi[Jez Petrum

J (

i

0

edentem ad lumen,e calefacienterri J d?xz't :

"

l

y

"

j L

nvld

l—gc. 22 F t hie cumillo erat ; &9 4jþiciem ilum,ait : Et

ll

d

!Oän- 138.

gu cum Se[n ]Navareno eras. Nunquid €& tu ex

EI

j

f

difcipulis es bominis iffius? At ille neganvit coram

le

nl

emnibus dicens : Non fum ymulier. non no'yi il-

dum , neque ci0 , neque no'yi , quid dicas.

irrum (

Obttupefcite coeli fper hoc : jacet ecce

a j

proftratus cceli oltiarius ; ab ancilla oftia-

Vi atl

j'

1iia. Quiscrederet potuiffe fieri, nifi fides

l a. (Wlt .41

al ;

affereret effe fa&um ? & tanti dux facmina

|

I

fa&i. Jam non miror in domo Caipha tot

l

T]:

;

n

;

äi

I

þn

UMT

fcelerafceleribus accumulari, omnia per-

[

a

mifceri , jurahumana ac divina confundi ,

facra profanari , Chriftum à difcipulo ne-

(s

ari;3 miniftro Pontificis cacdi , à militibus

aitn gfob

fputis confpurcati : non miror,hic vitamad

UT

mortem condemnari , Sapientiam irrideri ,

Val

Juftitiam accufari , Innocentiam caftigari :

FE

üid mirum tot crimina committi. in illa

liratey

Yormina

domo ? Praerat illi ancilla oftiaria. Sis licet

t

cujusvis

(

multorum dominus cave ab ancilla. Ad

i

pe.riculo-

FO CGP ii

auca verba ancillz , concuffà tremuit fo-

"000

idiffima petra, quomodo tu ftabis foenum,

nj

& ftipula» Unius mulierculae raucá voculá

hi

proftrata jacet cedrus Libani ; uomodo

n

tu perítabis arundo ,ludibrium venti ?

dffg

-ftantes paycant omnes , fatis eft. ceci-

iife

2

FLfloria.

179

"m h

'vidi)]n?ezr.

diffe unum : manet enim caufa timendi ,

y

poffe cadere. Quid;ubi tot, & tales & to-

t hi

il

tiesceciderunt ?. Malé Adamum induxit

Eva, malé introduxit Petrum ancilla.. [[la.

ïunqm'rf h

perfuafione fua Virum*dcccpic. ;

hzc Apo-

Lenegavi:m

ftolum

fntcrrogatïonc füa circumvenit,

TETTT

Illa ad przvaricandum Adam impulit; hzc

L

iliu

|

Petrum. compulit ad negandum. libi-

n

cunque ofliaria e(tancilla, aut excludit À

hav

Vita; aut incl

udit ad mortem. £jice ergo an- ^4 Gs

f Dl

cillam.

Ancillam: dominari, & dominam

durfemi

ancillari , maena eft confufio.

Si Iaía

Cipcta

fit foribus fenfuum tuorum ancilla concu-

onoayt

D

pifcentia, cave, ne fiat domina animz ;

odfüxi

ancillajanua.. Hoc te docebit cafüs luctuo«

j t

fillimus Petri. . Non fuit Petrus ab armata

l ;miti

militam elobo du&us ad concilium Ju-

Av

daorum,;non ad tribunal Pilati , non ad au«

mimé

lam Herodis. Nemo illi mortem intentae

amcal

)

at : non fuit in equuleo intcrrogatus *norn

yiti M

p

fuerant ei propofita vincularotze , cataftz ,

Ícorpiones. Sedancilla una , an Chriftum

n )

j/

p

noflet,Petrum rogat. Petrus negat. Plàüs

pu

f

itupeo proftratum Principem Apoftolorá

J

etrum ab hac ancilla ,

uàm mactatum

ulhbw

rincipem Affvriorum H

j

[4

u

olofernem à Judia

l

tha : illa proftravit dormientem,& ebrium;

l!

j

LJ

j j

"

€c vigilantem & fobrium

.

illa totis Ja-

w[IU

Ü

j :

&crüs j&um vibravit in cervicem : bzc

PA

pauca

189

De Chrä/?o Patiem'e

vt

j

auca verba emifit in : aures : illa facinus

'

J

hzc veró dunta-

ï

uF

illad confecit machara

j l pmcwz

xat lingua. Quidni

igitur majori cum fta-

M

pore exciamem quä

m Vagao, qui cüm vi-

uf,l

uo voluta-

derét Holofernemin fanguine 1

!J!

"i i

guditb

tum,exiliiz foras,e dixit : Una mu

lier Hebraa:

14. V. I$

& 16.

4

ecir confufionem im domo Regis Nabucbodono -

"

t*

N

acet in terray 4 ca-

for : Ecce enim Flolofernes

1

u

put non efLin ille. . Appoti

té magis id ipfum-

lu

i, *

dixero de Petro : Una mulier Hebrza, una

fj

ancilla oftiaria; confufionem fecit in domo

| m

m

Chiifti : Ecce enim Petrus jacet in terra ,

|

£. Cor.

& caput non €

(tinille, Recte, quïa teíte

*1. 3

fmcawïfm

Paulo;0imnis viri caput Chriflus efl. Sic Chri-

ftus caput eft Petri , jamPetrus C

hriftum

l

memanbas»

Ts

negavit : ergo caput ejusnon eft inillo. O

TM

l

mulier ! tu quïdcm,teüe Scripturà ,fa&a es

ii

1$

viro n adjutorium ; edut video,fa&a esPe-

)

(

TT

fomina tro in exitium. Quid juvenis oloriarisinfo-.

eomnibus

tmenda.

lenter tuis viribusrobore, nervis, lacertis ?

bi!.aü)m

€ave,ut (ternaris infolum , ut é manu tibi

D

tb

extorqueatur , fis licet Hercules ; cave;ut

exuaris armis,ut cervici tuz imponatur ju-

grä(ü D(

Waras

gum,ut tanquam vincus fümmo cum de-

)

decore ducaris in triumphum ) non opus

e€ft pretoria cohorte;equitümque turma ,

Mu

f

nó cataphracto milite;no invicto bellatore;

p

nó lacertofo athleta:fatis eft una mulier:ex-

Wd

tu vir-

r

&mploeit forti(iïmu,s'ngion. Quid

' gatc?

Wi

Fhfloria.

18r

BI

À

"

einte,& litterate jactaste inÀcademia,quód

d

|

Mu

I;

fis inter togatos proceres , quod geftes in

j

humero epomidem;quód fis exquifitz fci-

) i

entix , tarz do&trinz , al confilit; eximiae

& luow

rudentiz, incredibilis fapientia ? time ; ut

ml

illa euagloriainquinetar maculà , ut eripi-

du

aturtibi omne confilium , mens , ratios ut

nb

intelle&us tui acies obtundatur , ut fias ex

fapientiffimo vecors , furiofüs , mente cap-

nguul

H

tus , actragicoillo Orefte amentior , &

Píal 15

tam infipiens, ut dicas:n corde tuo : (Non ?

l«

fc.l(/'[ MOTL

atin ttt

Deus. NNon opus eft , quite Philippicis exa-

, qutit

itet, T'ullio: qui te folidis areumentis con-

viticat;Ariítoteles , qni te cornutis enthy-

iScOr

(15 Chnüt"

mematibus confundat; Porpþyrio-, fatis eft

halb

una mulier. Docuitnos fapientiffimus Sa-

lomon. Ettu Clerice, tuhomo Deo Sacer-

)Hlfä 1[48"'

dotii gradu confecrate , quid ita confidis

O)tä &3 Cf A

tuis virtutibus , meritis, gratia , vita: pro-

bitati;morum integritati , jejuniis , lachry-

d

mis , precibus, plurimifque per annos plu-

Y Qmanï

rimos Deo exihibitis ob equiis? ut excidas

jo

n

gratià Dei ; ut amittas jus ad regnum coeli ;

lJ

J

m J

ut facias omnium meritorum jacturam ; ut

Ummg fU

Jl

tui coeli Dei oblivifcaris ; ut exuaris fide ;

ifiil

nl

ch ; charitate , virtatibus omnibus natura-

i

,

j

fU

ibus, fupernaturalibus , infufis , acquifitis 5

M

Iu

non opus eft vafro aliquo exorco fþïfïru *

muh ïcc

ul

l

ld yf

gui tc impetgt y üÉC tcntïatorc fathaná , q

j

tc

li

3182

)De CZrijïo patiente

te largis afficiat promilis, oftendenfd; om-z

nia rcgna mundi;dicat:Z7ec omnta tibi daboz

Mi* * non opus eft,qui ultima minetur fupplicia ,

tvranno : fatiseftuna mulier. Patet in fan-

n

ébiffimo Davide. Itaque mulier una fecir con-

n

fufiouem in paradifo , confufionem in domo

|

t

avid , inregno Salomonis, & quod caput

"

eít , in Collegio Chrifti. Horres confufio-

nem ? horre mulierem. . ]INe mealiqua de-

Rn

ü

cipiat mulier , Tu, Fili Virginis , illi me

Qu

Ü

,

.committe mulieri , cui 6 Cruce dixifti mo-

cim

riens : Mulier , eece filius tuus. Cüm illauna

d

,

ii

Tom. 15 mulier fuerit benedicta inter mulieres , be«

/W

!

nedicas & mihi propterillam, quzxbenee

N W)

fecittibi. Pone me juxta hanc mulierem ;

ltl

& cujuívis mulieris manus pugnet contra

d

me. Proftraverit Petrum anciila oftiaria ,

Qu

prf)ftratum erigit illa, qua elt ancilla Do«

IT

Ml

mini. QuodÍíiillo me honore digneris ;

gfä.*IJ"JS qf

ut fim filius hujus ancillz tuz ; tunc lxtus

uia

modulabor hoc ífacrum cum facro Vate

mümw;

L

e

yfa 11*

carmen: O Domine , quia ego fervus zuus

t

16.

ego fer'vus tuus , e filius ancille rue ; plenut^

Wt

. que fpe ac fiducia, te urgebo cum eo-

Ti

ïf;a.l. $3:

!13

J

(4

dem: Salvum fac füum anclle tue.

SACCAQ

! A

Id

! uäfïfü

$1X.

L

"

195

'

u

H/ïoriq

icndcnfq

)

!

Iu

$. IX.

/

:&

l

!

tur )

lu

:

LU

Jrerum negat Perrus.

at

T

F Am femelceciderat Petrus,& adhuc fta2

vamun d

Püll !c W'

re fe putabat ; quare & in negando per-

&quod ü

l

1'.

:v

ititit:ftabat,fed i2 via peccatorum: five quod

s

Ul

ejufdem eft criminis , fedebat in cathedra

:mcaliq l

peftilexiz:reus perfidiz : jam magilter er-

yij, Ut

roris , qui fuerat difcipulus Veritatis. Igicue

diilin

cüm jam refrigefcente charitate; ad ipnem

^mb

fe calefaceret , dixerunt ei : NNunquid & tu

Dam. :2à

Jh'crcs;bf'

ex difcipylis ejus es? Irerum negavit cum jura- 5s-

quæbma

YIento , guia nonno'yi bominem. ReGé menzitus.

salerem

s t capir tuum. . Areuiste mandacii , dum.

(quu

aíleris , te non noffe magi&mm Veritatise

ho

Quzfío vos,ut htc animum attendatis ,. &c

axiil

faciam , t omnibus fit in confeíIo , quibus

gradibus lomo defcendat ad ultimam pie-

j

tatis linear ; ut cum Petro Chriftum pri-

irtute.

tic 2)

D

:n*n es

TL

müm neg& , deinde abneget. . Priufquam

rius abe

negetur Ciriftusqui eft magifter omnium ;

eganture-

a

quam

Chriftus.

l yti "

virtutum;aboecantur omnes virtutes. In-

greditur puticus adolefcens palzítram ali-

cujus Acadenix, utPetrus domum Cai-

jl

pha : acceditincilla oftiaria; vel culinaria ;

Vel penuatia , landitur verbis ; lenocinatur

oculis, aífentaur geftibus ; ftatim ad ejus

H l.ä,

v?ccm,ad ejusfpe&tum;negat caltimo

aDe

j

1$4

De azr?/ïo l)dtz'en'fä

abnegat pudicitiam. Quomodo? non nofti

j

dllt» !

^

udicitiam ? Eft illa , de qua tu olim puer in

K cäp. '0 2. f

C

holis, tam magnifice loquebaris : 77ane

Tl

J

ama'yi, & exquifryi à jwyentute mea , & quaji-

IQHUB

!T

yi [ponfam mibt. affumere& amator fatlus fv

u

)

ormaillius. At ille negat ; ufarpans illa ver-.

vt

U

"baPetri : Neque fcio;neque novi , quid di-

m,dos

cas. Abnegatá jam pudicitià ; & sdmifsá

m

]

luxuriá ; confert fe ad domum Convivij

illic inter edaces lurcones , & bibaces. hel-

j

Tuones ftudet calicibus epotandis ,& fic ab-

p

m

negat Temperamïam.

Sobrietas ne qui-

du nl

dem de facic ipfi eft ampliàs nota. Quid ?

a um

tiunquid pauló ante, priufquàm intulerasin

1|J

Academiam , ut Tcmperantiæ rcgulas ob-

BL

ccl.5. 2

f d

" fervares , dixeras cum Salomone: Logitavi

a n

in corde meo abflrabere & yino carnemmeam,ut

animam meam tr ausferrem ad [apieniam , de-

xilict

d

viraremá;flulsitiam»Hic iteràm rejonit illud

Petri : Nonfcio , nequenovi ,. qu'd dicas.

ub i

Abnegat Sobrietatem , & T'em lerantiam.

d

"ii

Progrcditur ad alia vitia, dum/erfatur in-

ter procaces& falaces , & inpudentes ;

:fufot

effrontes focios : jamillum uitus tantüm

Qd

D

pudet , non effe impudentem/ Itaque ab-

neeat Modeftiam , & Verecindiam, Nul-

dio

lus ampliàs eftin fronte pudr. , nullus in-

n

genuus in genisrubor ,

nulain animo ve-

i

c ab

(llf

l;xore

r

tcgun:dia, nulla in corpore nodeftia. 5

Ad-

j

Hifloria.

185

Xb:tmy

Advocato ad tinnitumauri abnegatur ZE«

iT yM

quitas : à Judice ad oblata munera abneé ga- -

r :

tur Juítitia:ab iracundo ad eonfpectum ini-

tht P

mici,abnegatur manfuetudo ; ab avaro ad

ator/küw[ï

Ípem pecuniz , abnegatur Mifericordia.

u l

Sic abnegatis, & repudiatis omnibus virtu-

tori, C

