
j

Qcprit

7

di,

j

eíu pares Ífta

bimus , id eftnudi. £xue-

& indue

902

n

gufu

re eoo veítimenus gloriz tuz ,

l

r

l

j

jttorto

faccum,& cilicium; reus venturus ad thro-

»

:

]

!

i

g fmef

num Juftitiz.. Pone hic ante pedes nudi

omnia excufationum integumenta j

.eoimz

Jefu ,

one velamina fraudum ;

fallaciarum pal--

duvl

ja, zquivocationum di loides , hoc eft.

14

duplicesa

mictus, ne pro confeffione,quam.

scon!ïring:r,

f?:&ffïiaïï

a

ras, n

duaris ficut diploide confufwne. tu4.

29

105 ï-l

iícé me omnibus exuam;

obtempcrabo

TIUM

Aome 1j

fervo tuo Paulo adhortanti : Induimini je-

-minti

14«

um Chriflum , wt (ic te&tá jam nuditate meà ,

ü potum

Cim mortale bocinduerit immortalitatem Au-

eiofont

1;5» diatanima jam corpore exuta, à Patretuo:

v Cre

lfa, $2« 1.

Iuduere ve[flamentis glorie rue;

juts f

J

D

ii

$. 1I.

ïamnf:sno'

Ml

!

[

Yil

Ligatur.

i

AscoY

W"xp

q

4l

FAmpridem tulerat & füo tribunali illam

i

IN

in hominem reum fententiam , Dei Ju-

I

n* Q"mIHCS

: üitïa:Ligari: manibus,ac pedibus ejus,

mttite

rul

s

Wb

j

Ma. 23 NB iptenebras exterieres.Hacc vincula

ut fol-

3.

veret.

"p (]

Y

Ehfloria.

337

Didttw

VT

veret Chriftus , (ini: fibi lïgatï manus, ac

pedes. Offertergó amabilis Jefüs vincien- Ma. 4e

Dd

!

Y J F&n

m

das illas manus, quarum vel

una al)pmdit' *

tribus digitis molem terra, lll

ifurorerabidi

J ov

tnanus

:

hd

enïgn&: oblatas , arcte ligant, &c

tam arcté , ut priüsfangainem eliciant vine

303 üll';.

Jon

cula , quàm flagella.

T

W

AU

Sed qui eum liga-

vit , non fuit tortor, fed amor ; amor ,

u

; U FCMI

illum novem meníibus in utero Matris re-

r

lizavit, columnz alipavit ;; Amorqui il

p

l

lum reclinavit in præj?pz'o : fnclina?ir, EO« uc g. p

ijy, 3*

lumnam ; Amor, qui pannis eum iwyolvit ,

ag

f

funibus conftrinxit. O quale fpectaculum

T.L

l

pro coclo; & terrà, videre eum , qui zz prin-

, Qu

[

Cipo ereayit celum , et terram, in medio ter-

".

rx ad columnam nudutn, & vinctum » GC

at

ad flagella pronurn , tamquamomnium ,

gt

qua commiffa fünt , & committentur; fce-

WIWW

€rum reum 7 Credo hic, ut fcribitin Apo-

ts

calypfi Joannes, fa&um fuiffe filentium in ca-

lo,quafi media bord , càm perageretur haC Apoe.. à.

l

cena;& omnes novem AneelorumChoros "

adtantx rei infolentiam é cxlo défcenditz

fe, & oculosconvertiffe, nunc ad £ternum

i

l'atrém;expectantes ejus imperium , ut to-

tum genus humanum funditüs delerent ;

ïï

j

APV

702)

d.

|

nunc àd homines, ut viderent, num quis

*

j

y

j

"

tam proje&z effetaudaciz , tám effrnis

Wn

j

auderet extendere

4

|

;mpudemiæ , qui

j

j

L5

num

$59

De Chriflo patïentc

umfä

l Pea

l

num füam in Chriftum Domini ; nunc in

ipfam Chriftum, ut obíervarent; quid ef-

J n

f

Uil

fetfacturus , per quem fa

&ta funt omnia.

;"jm V

fed

AZUW

iE

Sed Jefus ,non jam Deus exercituum ,

Deus Pacis, in filentio cordis cogitabat

i !

cogitationes p

acis. Tunc tnens illa magna,

Wa 1

jn aftl

:&ione illà maximá,

cogitabat de me,

2X

CA

& pro lalute meà offerebat Patri fangui-

u

j

cogtta

nemíüum. O quis hzc cogitans, non de-

i

ficiat prz amore ! Chriftus cui tam imma-

m

j

neimminebat fupplicium , de me vin&tus

)

fij; 00

^

cooeitabat , utme irato Patri conciliaret , ut

at

4ne agrum fanaret , ut me captivum folve-

*'.T»'W 0.

ret , ut mereum abfolveret; ut me perdi-

sstl

tum redimeret.

Tanta illa Majeftas cogi-

ffaægolim fi

tabat de abjecto terrz vermiculo ; tanta

du

ootentia de infirmo. 5 tanta Mifericordia

^

Wi

difetoy,

de mifero ; tanta Sapientia de ftulto ; tanta

:;ïcia,quibt

bonitas de impio ; perduelli , facrilego.

:orctgmvit;

Ettu quidunquam cogitafti, velcgiftiin

tum D]

ratiam Chrifti , qui nihil non egitin gra-

emdtm

tiam tui ? Profectó necetffe eft , utfit caufa

immenfi ponderis ,ut Omnipotens vincia-

ïaacogno(cc

:?telhgct "

turquafireus , puniatut inhocens, con-

fundatur Majeftas , deformetur Gloria,va-

.mwpænæ

ulet Virtus , flagelletur Deus. Heume

L»X*mc z

" e

miferum ! quó me vertam ?. ad quem me

convertam ? Filius Dei me averfatur , Pa-

hr

hg

teratermus mibidiré minatur, conícien-

tià

M

- Eifloria.

359

: w

tia accufat , peccata fünt plurima, fu

ppli-

i

nE q

cia maxima ; damonesferoces , poeniten-

Vaf

tianulla, mors propinqua, tempus breve ,

Nercium

ingratitudo magna , juftum judicium , cul-

Ü

x manifeftz , comminationes feverae.

w

60

Ti

ls

eus fortis , & potens , ego debilis, & no-

t

cens. Si cui lubet cognolcere penitus gra-

j

1

^

vitatem peccati , non opus eít afcendat cze-

T

h

Av

los;ibique proponat fibiob unicam deli-

:ogitans,:

X

&um ífola cogitatione & voluntate coms^

T "

, m

[ï

miflum , tot Angelorum myriades caelo recat

£ravitas

:

|

profcriptas : non fibiobiiciat , ob peccata;

cognofci-

(

l

ex

coclorum catara&as apertas , & ruptos fon- Gta;

um hi

tesabyífimagnz , totumque genus huma-

Paffiones

:,uth j

;

b

num Huctibus hauftum; non opuseft co-

M

V

[

;

gitet Pentapolim fülphure , & pice , ac ig-

fioibi'

neo nimbo fumantem ; non opuse de-

u Mi

l

fcendat ad inferos , ibique luftret fzva , &

&

J

dira fupplicia , quibüs reprobi cruciantur. :

qul ) W

fed (i ïgnorct graïzitate"m peccati, ingrcdia-

j

fl

h X

tur Pratorium Pilati; fpe&et ad colum-

ylx DOD CU il

nam Deum nudum , vinctum, cxfum.

Ex

p

medicina cognofcct gravitatem morbi; ex

Ata* P

'

i

M

pretio intelliset enormitatem debiti ; ex

0/

ij

l

immanitate pcenz. affequetur atrocitatem

f

«[M

culpa. Nunc ergo ne defpondeatis animos:

(

"

non enim venit Jefus perdere', fedfalvare

gl gt

l

animas, O Pater, averte oculos à colum-

j 4

j

il

.

4

ominis crudelitatem

»

cH

j

ha , n.cvid-eant h

. COD-

L4

üf-*dl

;

60

De Chriflo patïente

4l (P

It

d Filium h ;minis , imó tuüm ;

converte a

3000

l

!

utintellieant ejus Charitatem : dum enim

i"*],&[

Filius taus ; f ater meus,. ftacnudus , ut

1bCWWP |

Jl

I

operiat nos nudos? vinctus ; ut folvat nos

v

Pfc ! ql

vin&os ; expeckans flagella, ut. avertat

tll i ?

flagella t« iracundia , tanta mifericordia ,

(?& cu um |

tanta pietas , tanta Charitas R cdcmpt-ori..s-,;

t qU

^l

Eech.

quid aliud .cl.amant, quàm aolo mortem impit,.

ao m

33. II«

& peccatoris.

£

ii

m

30, P. rc l

"i

s. II

jei di,

"n UIJf

.Flagellamr.

r

ia

Ngrcdïmur arenam non indecoro fàn-

n

4

J

gim i

b

uine fordidam , in qua tordes eluit om-

l

r

nium pe

ccatorum , qui peccatum non fe-

i

Vl

|

:1

cit, Chriftus Jefus. Hoceft myfterium ;

mmqi

ib m

q'iod deberet vel auditum , vel le&um;vel

cogitatum , non elicere lachrymas, non

ag

ürtrt um

exprimere fudorem , fed ex omnibus venis

extorquere 1anguïncm.

f üt CU

Aderat tan.lem momentt

tüntre(t

1m,quo Pater,

"t p

qui mundum fic dilexit , ut Filium fuum

Ünieenitum daret ,eundem pro mundi re-

Puym

cellaret.

Ad hoc uti voluit

demptione fla

Romanis ; mi

Tftïbus. Adtunt illi veloces

n

ad.cffundendum fanguinem , ut ote viri

utte

.fanguiuum.

Expediunt nodofos funes ;

a

gcues

hn

" FEPverias.

361

N

aculeata;'fpinàs ; uncinatas catenás, Aipi-

ktm:üm:

cit benigno oculo feralem iftum fuioris ap-

, li

paratum, & crudelitatis pompam , promp-

1 üf

tior verbera excipere , quàm li&ores infli-

Ay

W

xgcnh u

gcrc.

llle iple , qui cadebatur , vires illis ,

ha ln

ut cædercnt,füpplcdx'mbat. Ad Ahoc füp-

a Md

pliciifpe&aculum & caclis convenere gemi-

u

hz orores, c'luas inter lis acerbitfima fue-

rat , jam inde à mundinafcentis incunabu-

lis ufque ad diem | illum ; de homine vel

perdendo; vel redimenao ; hinc fuftitia ,

inde Mifericordia, & ütriufque arbiter x«

ternus Pater.

Utauctem & . falvaretur ho-

[

mo,;& placaretur ab homine offenfusDeus,

d

abeo dependebat , qui erat homo Deus.

Volebat quidem falvari hominem Jutti-

tia;ledut falvaretur , exigebara Salva-

j

qun D

Ya

t re noviffimum quadrantem. Mifericor-

M

[m

lt

d!a plus miferta miferi peccatoris , quàm

illius , qui véneratpeccatores falvos face-

n

T

NNL

fe, fàtisfacere eum Juftitia quidem vole-

j

bat , fed ita, ut cüm (it Verbum Patris, &

verbo redimere fit potens, non tam potena

f/

ter tormenta patiatur , fed Jll&ftia'Cl;P?dæ

J[ Al

h

[

lavare manus fuas in fangqine peccatoris ,

v

vVolebat effund! ejus fanguinem , uc & pec-

lndþml |

L Aü k an!

Catores lavarent ftolas. füas in fänguïn-c'

( j

Agni. Jefüs autem Juftus , & Mifericors;

^

| 30[

"

t juftitiam placaret , converfus ad Miferi-

COI-

Zj

j/

1362

2 Chriflo patz'm:e

omO)

j/

Mat

, cordiam: Sinemodo , inquit,, fic enim decec

j

1$

|

4104 implere omnem jruflitiam, T unc,uc imple-

il

j

Y

retur quod przceperat Juftiuia, & permit-

,l

wa'

n

tebat Mifericordia, miniflri Jufticia impe-

tum fecerunt unanimirer in eum. Cazdi-

an ;n Cæ 0

gtl

vur ergó validis lacertis , & jam caro livida

« &m Pl

intumuerat ,& prope fanguis ftillabat.

|uB

Interím movebantur vifcera mifericordiz ;

(

(

I

eud

unde clamabat ad fororem : Parce, parce;

Vi []UI]C C

qua enitn utilitas in fanguinc Jufti?» Con-

tra reclamabat Juftitia: Plecte, ple&e ; fme

h qu d

He

amb .

225

"OP fangninis effufioue mon fit remi[fio.Jam dilectus

aterni Patris , electuse millibus, tria ac-

um

2 Q

ceperat iduum millia , nec adhuc placaba-

tur Juftitia: quiaenim rnagna erat , qua

Qpl

. n

volebat remittere , copia Ícelerum vole-

AA

bat, ut copiofa effet redemptio Ícelerato-

in fanguinc

u

l

rum. Annuebat Juflitiz Redemptor; &

^M

umita

qui facit mifericordiam in millibus , ad

j

l

l

j

(

u

multa adhuc millia verberum offert cor-

1

l

UMT

pus, utquia omnis caro orruperat viam

.guchus

füam, fic cederetur , utpoffet dicere cum

1

:

l

odv

Pf 37 Propheta: Noz eft Janitas n carne mea. Non

ib Deus

erat jam fanitasin carne ; erat tamen Cha-

ts p

ritas in corde & propter nimiam Charita-

quidim|

tem , quádilexit nos, etiam pro nobis hu-

tilm V,

miliatus eft nimis , dum qui erat primusin

RTT

ccelis , fa&us eft novilfimus virorum inter-

jen

ïfïnDa

Qd

ris. Jam pane, Ó Pater , filium tuum mor-

tc

[*'&D&Vid. :

T

- EHüfloria.

362

qUil )üf er&m

-t& delevit homo

, Lütgm

,cur non modó , ut olim , ,., ,. ,.

miparis:elebo bominem , quemcrea'yi, à f acie ?. Covs-

At r

ln l

terra?Caufam accipite ex Paulo : Deus eraz

1n Chriflo ,mundumreconcilians fbi. Anteà

l

ul

[

Deus eratin czlo , hoc eft in Juftitia: thro-

ma

Ti

|

l

CG

Ulï

n

"

A,'

no:indetopabat , fulminabat, pluebat

Ü

à

flammam , & fulphur, & aperiebat cata-

m

ractas ceelorum : unumillierat negotium ,

m Pt

ar-

[

!

Ca:dere,;furere ; fxvire , ferocire ; nulli

i

€ere. Sed nunc Deus eft in. Chrifto,

j

oOc

dds n

eft , inillo , qui venerat non perdere , fe

7 ]amä*'.*f

falvare animas : in Chrifto, hoc eft , in il-

m/ü'bw; [

lo ,qui peccatores recipit. Eratin Chrifto t 15.

TU

hoc efljin Agno , qui tollit peccata mundi. *

j ts

(

]

Eratin Chrifto. ad columnam nudo, vin-

; m

cto, flagellato. . Erat in Chrifto ; ergo & in

[0)

venis , & in fàn

o

uine Chritti. Sanguis ejus

; Rfdömpm

extinecuebat fülmina Patris , ignem — fufti-

tiz , ardorem. ejus iracundiz.

Quid mi-

yqm o*

rum , fi Deus tunc non íxvitetut leo,; cüm

effet in Aeno ? Deus erat in Chri(los ergo

od

|

(

in Mifericordiz throno. Sed dumChriftus

K qu

,g!!»'r'

& in Chrifto Deus , totus jam lacer , livi-

j

jj

dus , cruentus , fpectatfuum in terrá tam

ncä?wt.;,;;if

topiosé profufüm fanguinem , audio moe-

:crlüfmd";sha

ftam , flebilem , & querulam ejus vocem :

29.

)

j g

Qua utilitas in fanguine meo ?. Vox illafui

2

San-

guinis

dumi'*" f',,jminlf

quondam David , fed eademnunc eít &

Chrifti

)A

exigui

1

49

? (ru&tus,

d

Jefu Filii David. | Hic fanguis füfficiebat

ut

364

De Chriflo patiente

7 J

j

u

j

ut hominries non tantüm mu

Iti, fed omnes

"b

falvarentur : & tamen fálvandorum pufil-

g

ji

lus eftgrex : pauci. quoque ele&i; multi

n

!

veró qui intrant per viam latam , & fpatio-

I 1Fh l

yi

tith h)

fam , quz ducitad interitum.:| Que wiili-

tas in fanguine meo? Meus fanguis fufuseft ,

-acr P

g

uttu effes humilis, & es füperbus : ut effes

ijicim

'caftus:& es impudicus ; ut effes pius, &

o n

'esfacrilegus ; ut eílesfidelis , & . es perfi

diama

$£ 1. s dus. Qmnes declinaverunt , fmul ety inntiles fa-

Je, ol

&i funt. Que. utilitas in fanguine mo? Àn

qntantut

ro tc ex

propter hunc meum fanguu'ncm

afencor

omnibus venis profufum ,

illavit un-

st

-quam vel una ex oculis lachryma ? afcen-

Ti

dicvelunus & corde gemitus? percuffum

: qu

eft vel íemel manibus pectus ? An vel femel

« h

ideó à peccato ullo abftinuiti » Quaprop-

ter , que uriliras in fanguine meo ^. Seminat

" figams !

acricola? Metit , & quidem cum foenore

'ïgöï'iffafre

ffuctus, Colit vineam vinitor ? Recipit

lp

i Q

uvas. Ego (eminaviin aero femen bonum ;

v p

'& non reperio nifi tribulos ,. & fpinas , &

zizania. Ego plantavi vineam electam ; &

atb

'exfpectavi, ut proferret uvas, & protulitla-

tl

m

bruícas. Que urilitas in f[anguine meo : Nul-

la utilitas ex tot lachrymis ; fudore; fan-

Qd cam

i

uine:- nulla ex tot vulneribus, plagjs ?

UETO

i

lagellis; nul

la ex tantá humilitate , patiene

'a Nj

'tià , manfüetudine, paupertate. O quis

M igm m

hic

ln

Hi/lOïido

365

TP

ic non flupeat fimul, & doleat; illum j15,,.

m

fangunem noftrx fàlutis pignus, etiam

t dfi:

conculcari ab hominibus? Deberent pott

fufum illum fanguinem omnes amare Chri-

lm

itum. Ql;

ftum ,ut ipü Seraphini in cxlis Deum : qui

i,fanguïsiw

Mu

jam peccaret, non deberet ex toto homi-

At

num generereperiri vel unus ; & tamen ;

R

"

[

d

ecce qui faciar bonum , non eflufque ad unum.

(us, V

|

Quisnon miretur tot hominum perditio-

nem , poft tam copiofam redemptionem 5

jniti

D

Q Chrifte, oftendifti hodie in medio ter-

lw

IZ ,tenon tantüm elle mifericordem ,non

^Uf

JILUL

? li

(

At

tantüm mifericordiarum Patrem, fed ipfam

g d

[

Milfericordiam. Ergo coram te hic nudo,

vincto, cruento , non alia ex me mifero

po

uam

audiecur vox,

uz folet à miferis ,

tus*.Anchö

Miferere, Quare ftas i

l

ilic ad colummam nu-

lo Qu

j

datus, & lipatus ? Num

uid in gratïam

w "W

M

mei ? Ergó Miferere mei.

Q

uis te compue Pál.se-r.

"u Cum[

It ; ut tot exciperes verbera, totadmitte-

qux

resvulnera ? Cur tot Hagcllis non tantüm

ij

Yl

€s czfus, fed prope concifus ? Numquid

"

Mj

Ha&

amore mei? Ergó Mifereremei, Quare om»

gmü [

r

nem , quemin facratiffimis yenis tuis con-

LCW 1j

i

jl

tines fanguinem , tanquam aquam effudi-

M

u

]Mjl

fti? Numquid causá falutis mex » Ergó €Mi-

erere me : G quiafcis magnam efle mife-

Q9

"

V

u^

riam meam , 9Miferere mei [eeundum magnam ?93o3

!

ial

n

j

mifericordiam tuam.

)

CAPUT

h

j

66

De Chriflo þatientc

j

,

4"

C AT U)T V II

;,"M fllfd fw

«;/rmm:ld"

Coronatio.

4

&l

od

$.L

ggrs uX

p r

Exuitur *vtejïfbu:.

á

qum, &X

fascam t

N

ixoc porro, quod nobis hodie aperiet

ii n

|

Synagoga, proíce

nio , tf es infïgnes affe-

m íua

m cohtnue füftine-

:osïapicmfa

&us períona

bunt, Amor ;

Pudor; Dolor. Amor, dum

qpipat

nudatur veftibus : Dolor, dur coronatur

ï':ngr:' n

NC

lo pax

ribus; Pudor, dum fübfannatur à .mi-

PU

litibus.

;

Ordiamur ab Amore. £r milites

un, &t

Mat. 27 Prefidis [ujc

ipientes Jefumin Pretoriumycon-

d eum univer[am cobortem; &

ipliom

grega'verunt á

r d

exuentes eum, chlamyde

m cecineam circumde-

derunt ei.

.

diyade

Amor Deum füb humani corporis

fche-

"p

D

anate abditum ; flagellis italaceraverat , ut

o

totus homo Deus , non eflet nifi unum vul-

f.omniuminte

nus. Nonhícquiefcit;; fed quafi lateret

ltids

adhuc , nec pateret fatis , ut fe detegeret ,

QU f

omnibus , voluit eum nudari

titibid

& apcriret

Omnia

coram omnibus. O Chrifte ! illa, quam

Ti e

fua prodi-

IIEIO

gus.; hic

de filio prodigo quondam narrálti , para-

viffip

ayi bOIa ,

d.

ete elt hiftoria. Tues, qui cumin

'T;"'F"Wmu:.

ofcüciffime degeres » dixifti;

ut

Vi

paternà dqm

m

Fifloria.

Tl

e

3635 .

ut l'prodïgus illchatri : Parter da mili

ortig. l*c- 15

nem fubflantie, qua me contingit.Éxau

!

itu: :I He'b-sc 70

pro tareyerentia, Dedit tibi corpus affabrà

efformatum , dedit fanguinem ex inclyto

Regum ftemmate proHucntem , deditani-

mam infinitis muneribus inftrructam ; dedie

"]

vefítes, dedit robur invi&um , valetudi-

!

nem firmam, eloquentiam incomparabi.

)

)

V

n

n

M F:h.

lem; fcientiam immenfam , virtutes Ol

.

ii

nes

.

denique in te uno conclufit omnes

onmye

Thefauros läpïcnu'æöc íÍcientiz füz. T&

x Antni

hoc divino apparatu inftru&us, & Domo

dü'm C0 0I4

'atris peregré profetus es in vegionem longin- zrab a

üpmar t

quam. Regio planö longinqua, chaos

magnurm , intervallum propé immenfüm ,

L

r

inter celum , & terram. Inhac regione

mortis dx'fïïpafh' omnem fübfítantiam. tuam

"T d

i(Wm (

cum Peccatricibus animabus. Nunc enim

omnia , ufque ad extremam nuditatem in-

ter perditos ; perdidifti, Pater tibi dederas

j

Q

;

irmiffirnam corporis valetudinem, mem.

t

rorum omnium inte&

errimam fànitatem z

[e)

& ecce à planta Pedis

u[que ad yerticem capi- t

g

,v»'ï

M

$15 w0n efH inte fanitas. Dilfipaíti fanitatem,

)

1

"]

j

j

ater dederat tibi elegantiffimam formam,

if

Pfalu44o 3.

VP ,

p

qU

l

[

& oris peciem : eras enim Jpectofus forma

Ifai- $3. 2,

j

(

J

P&

pra filis baminum:& ecce s nontibi fpecies,ne- *

que decor : putavimus ze quafileprofum. . Diffi

u

,

p

j

j

pafti omnem pulchritudinem. Dderattibi

^

1

d

€OI»

j

$68

De Chriflo patiente

TÀ

corpus d ïgïco' Dei efformatum; ut ipfe fate-

ji

j

|

Hebr. 16 riä

- Corpus autem aptaf mili. Iiud dedifliin

,

i

icens : Zecipire , 7 comedice : bocejl e-

iM

T i

Mar

,g COenasr

26

nim Corpus met

/

m. Dederat tibi regiumían-

qui t

(ti cibiincidi, & apcririom-

uipnem: cura

TL

oO

nes venas Hagclli

s ad columnam, & eum

ofti

L

omnem effud:tu.

Sic & fanguinem diffipatti,

l nudUS- :

astunde iple-

Dederat tibi divitias infinit

, apisl

iabaris :

?Mecum [unt di-

Pipv.

; met magnïficä glgr

ym ) |

18.

yitit d glmia ; & opes

fu])erlm , tu Vero ita

cere : Égo autem

.a;)in's 1

pül. s39.€4* di

(Tlpaiï:i ,ut cogaris di

àndisj,

18.

Dederat tibi fa-

mendicus fum , & pauper

um B

ientiam immenfam :

dete enim fcripfit

r

sbonen

víal. 146. LU5 scriba : $.

ientie ejus nom efl numeruse

smyla

$

Illam ita diffipaiti ;

j

ut. te ramquam (ítultum ;

|

*'ly'

upph'cium

indutum velte alba il

luferit Herodes. De-

lane divinam ; fic ut

dotryrt

derat eloquentiam p

tht ob

rent, attoniti tantà

ui te loquentem audi

dhamne)

exclamarent : Nwnquam fic locutus

,!ö Afle

, facundia

giüi, v

46-

eft bomo ,

ficut bic bomo ; & iliam ditfipatti ;

pam accu

(atus à Scribis tacuifti , ficuz murus

Mertarl

Pbl 37:

149

(j non apersens 05 fu

um ; & interrogatus Pi-:

fi!gjabgafän

li ei ad ullum verbum.De-

Jato, non relpondii

ht inge

Mat- 27

"tht

i4

nique milerat te Pater in regionem banc »

bominem undequaque p

erfectiffimum , &

maVC] äl

& Gratiz ipftrue

omnibus bonis Naturz

RLT

fux Sapientiz ,

&tiffimum ; tamquam opus

MT

pQotepbtiz , ac Bonitatis a

bfoiutithmum :

|

LT

|

MT

iomnem tuam fubitane

;

& ccceo lic diüïpa&

jton

tiam ,

m

Effloria.

. 369

um

tiam ut. ipfe , qui es.. Veritas, fatearis $

] lïulddv&x;

Ego ad mibilum redatfus [um. Pater tibi crad'- ?hl

fO(! j

ml

ditíua omnia : (ic teteflante : Omnia mibi ia« 1

d [tgbjm

eradita funt à Parre meo,& curetinuilti nibil, ^

deditli omnia tua, imó & te.

O vere Fi-

i at

,a!.mnam,i::,

lium in amando prodigum!Ecce , ut bíc

um

oft fe, lua omnia homini ex amore tradi»

nb d

ta, ítat nudus. A planta pedis ufqnc ad

3 at

verticem capitis non eít in.eo nifi nuditas,

';"f"w , um

Quid mirum? À planta pedis ufque ad vere

lrare !

li

ticem capitis , non eft in eo nifi Charitas,

Ilv *

b

í

Amor ell nidus ; Jefus eft amor , quid mi-

[

rarisnudum? Et nos, necdum eum vel fic

l[€ fUim /(H

amamus? Adeóne moleftum eft , amare Je-

d

um ; quem nifiames , Pater ejus zternum

Lt

mipatur fupplicium , quem fi ames , zter-

nüm pollicetur pra mium? quem ut ames ,

dom

cum illo dedit nobis omnia füa.

Adcóne

y, 40

durum eft , amare Amorem ? Audiatur hic

n

Wi i

vox Auüguftini, veré Theophili. : Quid mi«

um dl

bies & Miferere,ut loquar. Quid tibt fum ipfe,

"

Mül ld

l

f(

ut amayi re jubeas à mes & mf faciamyra[caris

u

lul

ld

mbi : s mneris ingentes mijerias ? Parvane

L

/r

efh niferia fi non amem te ? Poxéttne vel ab ho-

J

lt

i

y/

2

mine timeri , vcl ab Angelo concipi ; velà

(

1

1 mïli

coinferri major miferia, quàm non ama-

h qqlrnlï*

r€ Jefum ? quàm odiffe Amorem ? O Jefu,,

idem qui te nudavit veftibus Amor ; & cor .. .

g

wlummn

y

j

D

!

hoftrum nudet omnibus affecubüs 5 'nàm

Aa

i*

l

j

379

E Cbrï'oparïentc

l

j hfc p

tu unus. füfficis. amanri. , Nudamus , no.

ftram voluntatem omni alio amore ; & di-

/I

; DolOf ;

í

/

Mat. 15

cimuscum Apoftolis : Eccenos. reliquimus

ngUS.'/

$7*

i

"

emnia : ut aliquando à te audiamus , quodà

J

patre frater prodigï Fili omnia meas . tia

, mcus*

du

( DA

fen.

$. II.

j gt

"

aiun s

€oronatur.

yy ls

a

i &

M

ori fuccedit Dolor, quo dum pre

Á

, dile&o patitur , fe maxime probat,

wyhorid

Scilicet non fatis fe Amor prodiderat, dum

a h

xxxxx

n I

ro nobisfuit proditus: non fatis fe dete-

T

xerat, omnibus veftibusexutus , non fatis

v

fe aperuerat , pofttot aperta Amorisoftia,

.

vt uons

.

non fatis

us Id

quot hiantia patcbant vulnera

nos fibi vinxerat , pro nobDis funibus vin-

i, Tl

&us. Dum novas comminifcitur. po:nas

1 Dun h

Synagogz crudelitas, veterum oblita, ex-

tak N

Cogitat nova beneficia , divina Charitas.

idimqi

Interim conferunt. inter fe confilia ,. invi-

t ts

dia, & malevolentia : qux exhauftis pro-

t

pé omnibus viribus, in excogitandis, poe-

at

nis, & novis cruciatibus , tandem

Ual

d

jam.veniffent ad. ultimam crudcelitaus li-

v:*dt,

M

neam ,impofiturz illi coronidem ; P/edlen-

«ïrnhic intc

gosn. 1»

ges coronam de [pinis . impofuerunt capiti ejusy

32*

V qui

23 're/ïe purpurea cireumdederung | eum.

Quis "ia

T

Ehfloria.

371

Nim

Quis hic interpretabitur, fitne majorin

EL

TTE

corpore Dolor, an in pectore Amor? Dicat

1?

um

'

US)C[U'.

jàm corpus:ZAdete fi efl dolor fuur dolor meus, Thren- -

Dicat & pectus : Videte fieft Amor, ficut

TT

amor meus. Uterque eft ífummus. . Quid

ftupes? Qui patitur, eft fümmum bonum:

& ideó patitur , ne homo incidat in füm.

If

ium malum. Sedut prïüs Amor, ita mo-

dó Dolor fuas in hac fcena partes agat.

Vix füerat Chriftus ingreffus Praexorium ,

; d

cüm milites aculeatum; & pungcntibus

puti J

vepribus horridum, adornando vertici ;

bt

diadema non leviter imponunt, fed forti-

PT

ter imprimunt. lInterim aperiuntur undi-

eyys t

que facrofanda: venz ; ex qUibUS iluot

)

fluxerunt cruoris guttz , tot getminave-

J

"n p

runt Amoris rofz. Sic cj*uæ fuerant illi

If

elorixz inftrus

füpplicia ; vertit nobis ad

o

xwml

li

j

menta. Dum hinc li&or infligit doloris

.ln[umC i

vulnera, inde R edemptor emittit Amoris

J

1 öï&'ln

jacula : iifdem quibus lzeditur caput fpinis ,

u

utitur quafi telis, quibus vulneret cor Pa«

"L

U^

tris. Hoc tormentum non poteft concipi ,

qU

J

& tamen debetcredi. Hic dolor fuperat fi-

Ó Ü

m

f

dem, & tamen crimen elt, vel dubitare d&

UW' !

j

ejus fide.

Nonné cüm fama fuiffet , coro-

(

|

M

j

i

nandum hic interris Regem Regum , ex-

[

l

(

4

y

Ífpe&atfet

uilibet , legendas ex campis

í"

ofas, 'velex 'Erytbræo

-Elyfiis felectiffimas r

Íreto

Aa?

* r

De Chrij*o patientc

.ïäy*&m;ä;

freto pretiofiffimas gemmas, vel exindico

folo mundiffimnm aurum ? fed fpinas ?

jn"

n PC(]C

Pungit mentem ha cogitatio; ut fpinis

WJS |

coronetur ille caleftium. bellatorum in

gt

Triumphanti Eccleíia coronator ? Nimi-

u

rum ad infolens hoc tormenti genus; quod

vel audire eft cormentum , Chrillum ade-

a

g

gerunt tot cincinati gnatones , calamiftra-

tri croffuli , comati Abfolones ; quorum ca-

j fpij

t , cafaries

AUf

pita unguento pretiofo maden

n

capitis nefcio quo peregrino pulvere olet ;

qua

quorum ora generofo Maffico fpumant ;

quorum lingua nil fonat, nifi molle illud :

stl

um

Sap 2. 9.

Coronemus nos vo[is.

Qui domi inter pecti-

|

nem,& fpeculum toto mane occupati inere

[o)

ti negotio operofi, nihil a

o

unt ; qui ma-

lunt Rempublicam turbari , quàm fuam

comam ; & folicitioresfunt de capicis de-

core , quàm de animz falute : comptiores

*T(['pe&atïsin

quam fortiores : qui ducunt in bonis dies

.

PUA

fuos, & noctes: de die rident inter rofas ;

ms,agaha

de noce jacent inter plumas ; in menfa in-

? t

ter cpulas, in foro inter fabulas ; ubique

5: f

inter rofas, nunquam intcrfpinas. Non

] H&?Cc

eít , quód illi delicatuli , pleni rofarum , a-

UT

liud expe&ent poft odoriferas rofas, quàm

m d

tartareas flammas. Erras crgö ,6 Juvenis,

-toto ccclo, à caclo , fi putes gradum facere

tde

. per viam la&eam ; & rofeam, in quanil nifi

rofas

Em pw

E

du

Hüllovta.

375

x

rofas& lilia, & calathosteras , ad coelum ;

delpi

gec ullam vepriculam ,. vel miautitfimum

,

aculeum perfentifcas. . INon icur de deliciis

dl

ad delicias. , Íto Munde , mitte rofas tuas,

tor

.

*

Hoc fÍimi-

& margarïtas ante porcos

:n:igcnus,::

Mu

les mercatori. quaerenti. bonas margari-

tas , inventà uná pretiosa marggricä, vene

i, i

demus omnia & ememuseam. Hac mar-

mc:;quox::

garita , hazc fpina , non eft illa , qua pu

neit

N

caput taum , 6 Chrifte ;; fedquácon

»

o

l

riJOpuk'cw

optabat fervus tuus, càm diceret : Confige

T

T18:

tunoxetuo carnes meas. Hac fpinà timoris ; M

*

íimodi

confige carnes meas , ut pofteà rofis Amo-

ris corones animas nollras.

TOU pïf

*

at

$. IH.

at O

u t

um

|

Jlluditur.

Wlü

J

)u

X(pcc"tatïs in hoc ultimo pun&o, utter-

E

tius affe&tus, Pudor, intheatro crude-

"

litatis., agat fuam períonam? Sed , ut vi-

ïdcnt'fnwï

J

€0, venitnon incomicatus , neque foli-

[

tarius: ftipant latus hinc dolor , inde A-

mor. Hzc enimillumpati, nontantàm

[

"t

.

j^

fuit infïgnïs pudor, f&dacutiffimus dolor

[

| FW

j

nec tantum dolorem füftinuiffet, nifi Amor

p

u

/

Ü

fuppeditaffet & vires , utpoffet, &ani-

Ü WW

[

mos , ut vellet tanta patf.

Sed loquatur

j

p

J/

j

Evangeli&a:lh poluerunt arundiné 4n dexzera

j

45

ej us

E Chrifto patïente*

374

i(Onm'tlb;

uflexo ante eum , illudebant ei, di-

€ju5 & gen

n

eentes : L ve

Rex Judeorum — Et expuentes in

:me i

eum,acceperumnt arundine",e'fpercutiebant caput

at um

eius R omani milites àJudais mercede con-

yil

ducti ad exerendas omnes vires acerbita-

tis,& irnanitatis in Chriftum; poftquàm or-

ljïjotllbUSf

f 'aPilat

naffent caput fpineo diademate , manus

gt

fraeili arundine ; humeros lacero murice ;

ne quid deeffet ad ludicri Regi: opprobrial

g

um ; fanpisei illudunt , in faciem expus

g

præklgc

unt, caput percutiunt. — Quantus pudor !

rimogenitus omnis creatura, de-

o

, AUU

Cof : Eum qui ef? P

.

l

2

"

Íp

Ici ut noVi

flimum virorum ?. illum, in

;)'

qu

ficentiffimi paludamenti au-

zm

TE

cujus magni

ï

7

T

[

uftá orá, adamantino chara

&ere fcriptus

al

ln

109f

Apoc.15. e(t ille plc

nus majeftatis titulus; Aex Aegum,

X9.

e Dommus Dominantium;

hicab impudora-

w

tis Sannionibus , & vernis cum Ícommate

: us

daorum? Ylam, qui'

f.

, falutari ; "ye Rex ju

T

12

: Ch!

$ molem terre , manu te-

o

füi dolor.

appmdit tribus digiti

nere arundinem ? Flexo

genuäfþurcifïïmïs

Attemty

orari , coram

vten (

Syc

o

hantis per ludibrium ad

uo

3

eéctitur omne eenu

: [llam facieni

vnen]

eoniþuï à p

etulantiäïmis nebulonibus ;

lïyarariin

Co-

quam vel vidiffe falus eft. videntis ?

a,f

mitabatuc pndorem dolor: hic en

im illt

Xdecy

occurrebat, quocunque oculos fle&ebat.

u Ti

Abfentia, & prætcrita refþicïebat ; illic vi«

v':illxäl]tc (

dcþat Matrem, cujus magna erat velut ma-

i li

T

- Fifloria.

375

D

re contritio , nec erat , quieam confolare-

B tkmz

tur : fciebatíe à Juda proditum , à Detro

Pmmish

ter negatum, ab Apoftulis defertum, à mi-

um

litibus captum , à Scribis falsó aecufátum ,

5 Wet

à Judzis illufüm , ab Herode fpretum , à

um,g-oü

äïï.

Sacerdotibus reje&uni , à Rornanis flagels

jemit

lacum , àPilato condemnatüm , ab omni-

qsïacqo:i-it

bus derelictum. Afpicit przfentem ftatum?

Qu R

)

N

O quantus hic dolor ! Conje&usin foeduny

, n

domüsangulum , infidet duro, & frieido

(unuyi

faxo , prz frigore contremifcens , undique

um

lacer, &totuscruentus : patent undique

m m

vulnera ; caput puugitur fpinis, oculi fluunt

j

l

lachrymis , frons perfunditur cruore ;

l

m&uckn

vultus illinitur fpinis ; corpus percutitur

Y

arundine , manus vinctz funt füunibus , ca-

i'.t&u

À

i

mb

f

»D"

pilievellunturà militibus; ab omnibus

illuditur , Àànemine cognofcitur ; & ita üt

" )

eripfera totius mundi , ut opprobrium

AI'W UJ

j

Wnis

iominum ; ut abjectio plebis , ab omnibus

yt

Id

contemnitue. Sifuturaprofpiciat, videt

oücf

v h'

gentem fuam dile&am ; totamque Syna-

WUM

Popam exultantem ob fnanimortem; vi-

d

det parari irnmanem crucistrabem;clavoss

"d

1[0])

malleos , fe binosinter Jatrones inaudito

jj

À wf

cum dedecore deducendum ad montem

M

Calvarix ; affieendum cruci , deridendum

yy

Pa

ab aditante populo, à Patre deferendum;

atque illic inter ultimos cruciatus fe mori-

u[[[ü W

tue

À 24

W*

De Chriflo pætïen;e

376

, N

turum. Itaque quocunque oculos circum-

j

fert , ad praterita , praíentia , futura , un.

dique circumdederunt eum dolores mor-

N

tis, Siunquam , nunc vere ei convenit ille

j 'U [CU!;

|

Ya 45 tirulus ,. Zir dolorum. Videor jam audire

u u

Chiiftü tacite alloquentem his verbis po-

M«ch. 6

g*ï&ftfi )

$ Ciryt

pulum fibi dilectum: Popule meus , qudfeci

fern. 108

giep

tibi , aut quid contriflavi te£ Nonne dicit ( ait

j,stdCIU

Ch yIOIogus) $i divyinitas ignota, & velcara

que[k

jï: notá 5

videtey videte in me corpus "ve[trum :5

j

membra ve[ira,

.

veftra vifcera of[a ve[lrayve-

Es fi qud Dei efl . timetis .

ygti

firum [anguinem.

2

uare quod ve[fIrum e[t non amatis.Cuuomodo

Aliilll.ïiv&"

potuiffec Dei Filius plus ajnare hominem ;

!

)

& plura pro homine pati , fiquilibethomo

]

u

!

À

i lr

M

;

tanto Chri(ti ar(iffetamore , quanto füpre-

mus in coclo Seraphinus» Contrà , quo-

uj

modo potuiffec : plus odiffe Filium Det ho-

WMWC

sl

mo, etíi ishomini omnia mala intuliffet ,

,«ningïcxiu

quz daimon ipfe etiam inferre optat » Hoé

trifte ipe&aculum , vivum hominisfunus ,

T

animatum Dei cadaver , quod totam re-

rum univerfitatem in fui commovit come

miferationem., peccator otiofus;(iccis ocu-

hii

lis, necfemel mutato colore , intueris.

Nulla tibi prz pudore rubet parsgen

aW 939 N$9

Nullum 'prz timore tremit membrum

litgi

Nulla pr amore ftillat ex oculis lachry-

'inle

ma ? Nullus prz dolore erumpit € pectore

"Md

g

"

Hz'/ïoria.

377

üchm

emitus? Non tantüm eOm;nl,, qu£ com-

t t

mifx&ï pænïtenda , te non pafni't'ctslæd &

V dohtn

nova cogitas fÍcelera , ut nova inflieas vul-

t

nera.

Non metuis illius € ccelis Juftitiam,

G

cujus in terris defpicis clementiam? Ni-

Chrifti

Clermmene

ia

ho

mirum hoc tibi proprium eít Jefu, fem-

TT

per mifereri , & parcere , diligere inimicos

tuos, orare pro perfequentibus te,orare pro

' n

Ifi

!

U

AL

hisquisoderuntte. Hac tua e(t indoles,à

"m

Jefujlavare pedes illius, qui te vendit; ofcu-

l

y

lariqui te prodit ; fanare auriculam ejus

:

//

,

i

quite capit ; ignofcere €l , qui cum jura-

"N

mento te negat : percuti; & non repercute-

[

v m

: ; accufari , & filere ; flagellari , & pati

.

l

hat

denique omnibus femper, & ubique bene-

ul

facere , folius eft Jefu. Agnofto rüam na-

turam ; & ideó plusfpero de tua Clemen-

(ntni;!

aHlumD*

tia , quàm timeo Patrisiracundidm. — Per-

li

ge mifereri , Ó Mifericordia! donecte vi- , Wi

gil

l

l

dcam inglcria,ubi mifericordias tuas in eter-

u

qwum cantabo.

n

j

[

T

,

l

u

04

l

PProducitur coram ?ojmlo.

&m 1(0&

[ (mbmïü

Oluit quilatuerat inPratorio ; ex um-

xT

brain folem, 6 latebrisin confpectum

!l

T

um

"i

omaium prodire , ut füum proderet , &

"U

(j

"

Àaj

quo

(6

$75

D Cl;rijla patientc

, quhtlz

uo ürebatur,dolorem,& quo accendeba-

g

e

tur, Amorem, Sic enim de eo Joannes

.

ggit

M

I(f[]Um

Fa to: Pt iterum Pilatus foras, & dixit eis:Ecce

adduco eum vobis foras,ut cogno[catis , quia im

g r

