tibus, traditur homo omnibus vitijs , .&

*

j hd

Íceleribus, donec tandem inveteratus dier-

um Cor:

um malorum repenté fiftatur tribunali Dei

ts

judicandus.. "Tunc accedet oftiaria cocli . ,

divina Juftitia, cum virtutum ; quz illam

vf

TT

ftipant;comitatu: & cum nullus poffit vide-

j Q('Hd /

re Deum, niíi mundo corde , adducetur ,

ii

Caítitas, utvideat, an eum noverit. .Illa -

rcülkäS l j

nihil in eo videns mundi , nihil non obfer-

n fagiraïi

vans imundisdicet;quod Petrus : Nefeto bo-

qufi

eminem illum. Cüm nullus poffit e(fe beatus s

( imW1 ,

nifi mitis,adducetur Manfüetudo; & ille di-

ie

onti

! If:

cet:Mefcio bominem iftum, .. Hoc reponent

l

T

virtutes fingulz. | Claufa itaque illis erit ja-

mv'*l'm

J

nua cceli: & clamántibus: Domine ,. Domne Mat a.

"

aperi nobis:non aliud audient torà xternita-

l

4

"

te à diviná Juftitia, nifiillad Evangelicum 5»&. :*

*

lmudcu

u)

Nefcz'o Yyos.

uid dicam ? Juflus es Domne ,

! UfUS

"

€& rettum qudicium tuum. Jufte àte deferitur,

f

f

V

qui priüste deferuit: Jufté eum abpcgas 3

(

'r

j

qui priüste abnegavit. Quare ne minacem

illam tuam ex ore tuo per-cipiam fententiá:

|

i W

!

j

Qui wegayeri n coram bomitibus , mgalbo & 1* *

j

a

386

2De Cärääo Pdtz'ente

(c

'vUAlUv

eco eum coram Patre meo, nonte negabo,

f-d

m

l

v : meipfüm abnegabo,uti przcipis: Qui vule

9

LE

TU

t

J

LU

Tertió negat cum juramento.

DCIPW

£Pe&avimus non minüs trille , quàm

D

acre in corde Petri,velutin arena,Amo-

i d

rem inter & Timorem certamen. 'Timorin

li

D

hoc certamiue Amorem proftravit ; dum

"

T

eum , qui eft fons Amotis , íe noffe , Petrus

negavit. Remacu tetigit Matthxzus, dum

to, d

Quf

a

« s; hic de Petro fcripfit : Perrus vero fedebat

.

^

5

e

Y

n atrio. Petrus erat foris, Chriftus erat

MTRT

oris

M

íntus. Hinc nonCharitas foras mifit Timo-

s

rem,fed Timor foras mifitCharitatem:quia

Petrus non erat intus cum Chrifto , fed fo-

ld

riscum militibus : inde Petro ( ututar ver-

agl

O

bis Pauli)erant foris pugnayintus rimores, ta-

. que timoribus undique circumfeptus , titu«

vtrd

- babatillilingua , tremebant membra. pal-

m hgu*ft

Ehamd

pitabat cor,nec ipfe quidem , qui loqueba-

tur,quid quucrctur, fatis intelligcbac. De-

Tugfu

nW

tusfe

inde omni ex parte inquietus »loca vitz, ac

confcientia: füz infe(ta deferturus , exuz fo-

* dtte

v4s ante atrium. bat,(tabat, redibat ; homo

t

|

[

Euripo (imilis , & arundini vento agitatz.

5!szusm

MetusunusPetrum abire ; metus alius Pe-

f nent

l

l

|

l

trum redire cogebat: ille , ne ibi aut intetl»

"Ut

rct, aut gravius delinqueret; hicne fugá ;

aut

^g

L

: ïH; Oïz.do

18

ts

2ut folitudine fervis fieret fufpc&ïor.äC&a-

Qp d

reitque redítque viam toties, Interim tot

m

inter animi tumultus plus quàm galh'co's; z

callus cantavit. Surge Petre , qui dormis ,

!u

& exurge : eallicinium eft. Sed Petrus prze

vlle, a

nimia perplexitate gallum canentem non

Ia

obfervavit. Fruftrà ergo gallus canebat ,

n Ttr

quia frdo canebat. "Tandem canente gal-

hant, ?

lO,quafï fïgno dato , ventum jam erat ad

míe, lt

triarios ;aeerediuntur eum Pontificis fatel-

tl d

lites, decretoriis illum intcrrogationïbus

a

urgent,terrensminantur, dicentes : eré e ;2"7?;;

Jrlseal

z ex ilis es ynam e& loquela tua mankz'fe-/lum- te

wít T

fa. Ecce Petre,areumento claro convin-

du

cerisiomnes Chrifti difcipuli Galilari funt. ,

te Galilzum eíTe loquela manifeftum facit.

['lü() )kd I"'

,(ututat V

Ergo esejus difcipulus. — Hic demum fuit

st

flu&us decumanus ; quo Petrus mergeba-

tur; hic fuit i&us decretorius , quo jugu-

mrcpwsyt

mcmbW

labatur. Anguftiz illi erant undique.. Vi-

debat enim ubique periculum , nusquam

mïüqu"

cffugium. Videns ergo.fe convictum cefti-

U

j

moniisjfe ex loquela manifeftum; jam ver-

S»IOFJW

bis fe dete&um Galilzum, híc fecutn co-

j

J

[

d

gitare : Actum eft de cute,imó capite meo;

ï

l

,(d)lo !

y

occiíiffimus mortalium füm ; petir , nifi me

jgm

H

m

gnaviter mentiendo probem impudentem:

j

ghUS

yi

fi confequenter mentiendo perfeveravero

j

ufque ad finem;fors falvus ero.Perftabo igi-

Ó

tur

d

198

De Chrifto patient?-

jPCff'Sc

tur in gradu , nec ad latum unguem ab es

il

gcräm«

dilcedàm: utiervetur vita ;! tertió negetur

"

Audtor vit&. Tanti e(tvivere. — Ipfe ergo

A

j

l^

tot convictus argumcntis ,vim vi ; qua pb'-

3

5

ï

ï

.*;!

CHgPUIU

tuit.repulic ; fortiüs appetitus » -fortiusre-

i

l

Tc[ um

ï

ftiti : & jam Perrus induratus ut petra , per-

]fæ(CBW |

fiftit ià negando , mendacia mendaciis ac-

jl

cumulat, jusjurandurn interponit. Deum

in cefté deteftàndi fui criminis vocat , mille

m m

diris íe devovet. Convocatis ergo omnibus

d er

J M'ä]m

ingenii , & aüdaciz viribus, cepir dereflari ,

TA

e5 anatbematigares & jtrare , quia mefcio bo-

ff

vuinem . iflum,quem *yos dicutis. Q Pete ,

^L.T.O ];( í

quomodo jam vives, qui negas, te nofle

UT

€ürn;qui eft vita? quz tibi fpes falutis ; qui

NT

abnegafti Salvatoretri?quó curres ovis pere

ass

dita rclicto bono paftorc ? Sinonnoveris

n

hominem ittam.jam veré dicere potes.cum

ilio Probatiez pifcinz infirmo. — £Zominem

dabonum

"m k

foan.*- 7- 567 babeo. uuis cadentem c'rig

it, nifi Jefus;

t D

?.

144

qui erigir omnes elifoss Quis Czccum illumi-

14

bionifi Jefus, per quem ceci videnr ? Quis

il

Ina

$.

mortuum refufcitabit, nifi Jefus , per quem

fl

^ aba — mortui vefurgunt ? Ececce, non nófti Jefum?

E t

:Quis tunc fuerit plaufus inter dzzmones ;

AOCOI

'quis triumphus in. Tartaro , quantus fuerit

tttt

"& dolor Chrifti , facilius.eft vobis expen-

^ M

' dere;quàm mihi exponere. NNefcio , ma-

i

-.* eilne admiremini Pecrum , an dete

(temini

crimen

ETA

m

Füftoria.

189

n j

crimen Petri. Sed parcite Petro , aliam híc.

y ttti ?Cgä

vobis fuggeram & admirandi , & deteftan-

V. p

di materiam. Quisquámne ex hoc coetu

,.vim vi,qr-:i

efttam pra-fidens,quiaufit dicere , fe illius

Qs , hm

Chríftum

Íceleris ele purum ,cujus Pecrum convici-

"iámge

varit va-

mus eíle reum? credo à nemine in hac co-

dis ne«

st Ffüg, l

£aRte-

Ua merir:

ronaprafente , fuiffe prolatam illam vo-

cem Petri , dum de Chrifto roeatus dixit :

uzc:pom't. h

miinj o

"Nion no'ys bominem iflum. Sed non linguafo-

[

41 CngO!LIï

laedit vocem, etiam tacita opera loquun-

aprit

tur. Sicutenim;telle Scriptura, vox fangai-

Gen. 4

stf

nis clamaz , lic & 'vox operis clamore refo- "^

; 0

nat. Dixerit licetízpiuslingua cum Petro

lfgäs) u

de Chrifto : Tues Chriflus Filius Dei vivi , ho

as htss

operatamen clamarunt cum eodem Petro

qureont

de Chriíto, Non novi bominem iflum. . Veré

Gionoo

enim taes ex illis, de quibus loquitur Pau-

lus:Confirentes fe no[fe Deum.f atlis autem ne- &àTie

(ett pofcfï

m

[

4nt. Dum bonum aliquod amas prz Mosa -

quieít fummum bonum , negatli , ce noffe

um n

ejus Bonitatem. Dum politicis nixus placi-

M &æcum

( m

dU

J

tisfic vicam inftituis , ac fi Deusnof/ra non

J,:;!.:. 225

-

conjideraret fed circa cardines celi ambularet:

M

"

NNegatti,te noffe ejus providentiam. Dum

T

Ti

quotidie nova conícifcis fcelera,nec tamen

S ü.u

puniendurm te reformidas ; negas , te noíle

"n

T

ejus Juftitiam. Dum perfri&a fronte ; &

n

j N

f

projecta audacia peccas in confpectu ejus,

M

quafi punire re non poffet ; negas, tenoffe

j p

J

(

ejus

l

190

e Chriflo patiente

n

ejus potentïam.

Qui ergo hominem iftum,

HcIUbemn

qui in omni,pcrfc&ïonec(k infinitus,negas

"m

eíle providum,bonum,iu&um, potentem ;

e

L

;Dizlmpfq

nóane veré dicis cum Petro voce opetis

üjigmml |

"Nion no'yi bominem ifLum?Qyuid ais de illo, qui

'jC )in i

Da'Chi omnium oculis confpicuus exponitur 1n Ía«

us ne

jidi

gatur ,

crofanétaara ? llle propter nos homines

.5dmlw

verentet

durm irre-

Homo fac&us eft. Noflti hominem iítum

.

2

illic (e

g

quis ge-

Vide,& feró delibera , quidte refpondere,

1ite

deauran

& pro religione,quam profiteris , deceat &

dpapr

ro falute,quam exoptas, oporteat. Nofti

vf

1

ominem iítum ? Novi,inquies ; Quis eft il-

.

L

eft homo Deus.

n

le ? eft Filius Dei vivi

i

"Credis hoc firmiter ? nihil firmius;nihil cer-

i capurcirc

fmudd

tius : fam enim veré Catholicus, & hanc fi-

.a:dicszmj

dem haufiab ipfo facro Baptifmatis fonte:

ia

Promptüsne fores pro hoc articulo mori ?

ij

Prompti(ïïmus & emori. Hucusque con-

fiteriste noffe Chriftum. Hzc verba funt ;

T

i

l

"

)

. fed Verbum Patris requirit aliquid ultrà

1 Efü

)

.

at

verba. Si agnofcas in ara effe Dei Eilium

"tl

!

ll

ó jam te faccilegum! qui hoc ore fateris , o«

LÀ

perenegas. Sienim illic e(t homo Deus

?

ïiuüpcö

aTm

ergo illic eft,quem novem AngelorüChori.

dl

facro perfufi horrore;fubmififfimareveren«

tiafaciem alis obnubentes, pronï adorant ;

;]» hOC (

er

& illud auguftifimum tryfagion jugit

tl

moduiantur : San&us,San&us,San&us. . Si

1 .A)ff

ret hic

ïtdbusg

ibi Qchus jergo neminem oporte

adeue

!t

: Fhfloria.

191

Wi

adeffe , nifi cum immenfo quodam om-

QT

nium membrorum tremore,X artuum tre-

! POtCD[CF

pidatione;niíi toto corpore in ipfum pavi-

(0ct opcri

menti folum proftrato , nifi claufis oculis ,

i5delhy

conjunctis manibus , attenta mente;contri-

to,corde , inflammato animo , füpplicum

pontrz

t0: Iu

ritu. Skibieit Deus, ergo debetur illiom-

woemi

J

nis ab omnibus honor,& gloria. Tu autem

t rcfpon

(

uibus argumentis

rodistuum ereaillum ,

cui debetur omnis

h

onor , honorem ? ítas

1j

erecto corpore , vel flectis uno poplite ,

ol M;

; Q'J/f eli

velinfides fcamno : lenocinaris emilfitiis

qmoDat

hinc indeoculis, omnem in partem corpus

gyras,& caput circumagis ; tanta cum im-

ol

i

modeftia ,tanta cum pctulantïa , tanta au«

dacia, ne dicam impudentia , mifces fabu-

ml t

jclo m

las ; ac fi effes in tonftrinis , popinis, foro ,

puqea

macello, trivio, in loco quovis profano.

Summum infonante per templum nolula ,

us

Ü

fle&untur genua: erro, flectitur uno ge-

aüqüi

[

nu,coram quo fle&itur omne genu. Si qux

;DCIKHJ

lflü

fiat reverentia/fi infle&itur capurfi incline-

d

l;

tur corpus » fi pedibus vertatur humus ,

i

)

tunc eft dum Templum,vel in

ereditur vel

gcrüm

u

f

^

egreditur putida aliqua ancill

a, velinfa.

IME

d

me (cortum, hoc eft diaboli mancipium.

j

raulä

"d

€ Chrifto nulla cogitatio , coram Chrifto.

J

?[

nulla modeftia , erga Chriftum nulla reve-

;I

j

y 5

Íci«

r

h;' —rcn-tia,in preeibus nullaattentio, Etbi

L

n

j

eet

|

YO2

De Chriflo patiente

m

U

|

licet (ünt Catholici ; qui illa agunt corant

7

ignïOra agere non pof-

f

;

!

Chrifto , quïbus ind

jí

unt,quï Chriftum pr

xíentem & ore , &c o-

f Uf'c

f

O pudor! ó dolor !

re negant haxreticl.

u

iï

M.

3eis honorat Ethni

cus quodc

unque fuü

fuum Moloch, Baby-

)

jl

idolum , Ammonitz

j

haldaiignem ; Petríz So-

lonii füuum Bel , C

"

L

]em, ZEgyptii

Crocodillum

, Indi album

Turca füaum Mahomet: qui-

G

Mi

Elephantem;

a,lapides, & qua-

« ln

cunque idololatrz lien

wl

IfI*

NU

cunque atque exanim

a , quàm Catbolici

m Chriftiani aliqui

"fcnblafüljt

[

mnulti Filium Dei ; quà

Praxíentem in augu(kifïïmo delubro

Chri-

«t

h

vb

ftum. Videturhoc ter adorandutn Sacra-

mentum non effe nifi vanum idolum. Si

atl

Deum certó crederes , & coram t€ pra-

g;pnisu:.

ntem ,

"

'wïi

fentem , & quidquid loquaris audie

hi

,

u

& quid

l

:

|

Eï

iM

[

& quidqui

d cogites cogno(ccntem,

-I.

a

entem ; hoc,inquam.fi ut par elts

j

IQ

i]k

:

agas afpïcï

ii

^

M

vl

j

d

crederes, manibus & pedibus reperes per

1

M

plum, in ipfo facro-

BUNT

omnia compita ad tem

fancto limine oculi tibi e

ffunderent lachry-

at d

j n

mas , manus percuterent pectus , cor fufpi-

It

raret , lingua mifericordias Dei cantaret :

imó omnia offà tua clamarent:Domine, ui$

UETUR

Va

T. 9* femnilis ribi

? At nunc quo paco perfuadebis

h

Acatholico te effe Catholicum

? Recitas ,

n

Ms

[J

fateor,fxpius

fvmbolum Apoftolicum,quo

L

d

28.2

b uaml

pþoütcxis te efle

filiumEcclefia Apol'tuh'ci

es

Mi

FHifloria.

l g

13

dicisnon raró,Credo in Deum Patrem om

| ägC[CDODlT

tentemyet in j

nipa-ï

m&o

"1

M

efum Chriflum Filium ejus. I

DgC-

minas Gredo,

Credo , íed quod dicis ore,

con.«

dorlódi

tradicis opere : opera clamant cum Petro ,

ndcumt

lod

Nefcto bominem ifum. . Quid hic dicam nifi

quod Ifaac de fuo filio ; yox

quidem 'yox S a. Gen- $4

,l

coþ,fed "Ianus

manus funt Efau. lta cüm to-

W

ties repetis Credo,vox quidem, vox Jacob ,

Mdont

vox Catholici ; íed manus,manus füntEfau,

Qlülldüj a*

opera funt opera hzretici.

O Chrifle *s er-

m Cb

fruftra es conatus illo fufpi cie

um in

vilan i

ndo corporis a

uchari«

myiterio provocare nos ad honorem ; &a-

ftia.

Hiro Q

morem tui : in vanum voluifti nobifícum

M

effe omnibus diebus ufque ad confümma-

x.ïdOW' !

tionem fzculi.

Dum voluifti latitare fub

ym t p

vini & panis figuris , ipfo quod patfim bibi-

i

f

$ gudïcnïc

tur,vino, & qui editur pane,; factus es con-

gntsm;&?f

temptibilior. Sed ego, quem voluifti ftare

WU n

jixp

in confpectu tuo,non te negabo cum Petro

enegante, fed confitebor cum Petro

p

P['O-

tente;& dicam : Audiant coeli , & applau-

m

n :

i

ant: audiatterra,& adoret: audiant An-

cg'w

geli ; & exultent : au/iant doemones , &&

; CJUIJ

contremifcant : audiant hzretici , & frena

eant : audiant

" /

^

gentiles, & rigantür ; au«

"

j

gäwl

diant Judzi,

& contabeícant : audiattota

Ü

!

[

u

rTerum univerfitas verba oris mei, imó &

")

mqu

cordis mei: dicam & non negabo, & pro

ï

!

li

Luc. 22»

j

j

|

Yeritate,quam dicturus fam cgoæamtu: f

2$*

194

De Chriflo patiente

L]

"

n mortem ire » pro illa vert-

ffiïï

e7 in carcerem,e 1

jl

g

'

goan.

10. 17.

tate amimatm meam ponam , pro ea

fanguinem

j

j

dicam au

dac&er fi-

l

Jj

omnem oppignorabo :

.

m

mó interrogatusä

ne metu rogatus dete;1i

at

te,quis fis Domine ? dicam cum Petro, nec

,qu

riüsillud dicendi, quam vivendi finem fa-

3atth.

ciam : Zu es Chriflus Filius Daei yiyi , & ut

.

'.IF!:;ECR

x6. 16.

dens adorabo te.

j

talerm jam nunc proci

alima

$.XI.

m

SRET

TAU

Petri Pænitentïa.

[

|

tad

^EAm Petrus Chriftum ter negaverat, &

yicm

nl

M

!

ideó terimpius,& ter mifer. Jam erat de

ganu'dl

]

Sumero illorum Petrus, de quibusloquitur

10

[i

facies [uas fupra pe-

*

fï!g:r[ajam,lk

Jeev. 3- feremias : Indur averunt

Jam veré Petrus

u u

tram,i noluerunt veverti.

À Chrifto averfus , converfus füeratin pe-

T

tram. Nunquid hic àte ó Domine poflem

"::tcs:dcfgc

pcter e,qu

od ab Ifraélitis Moyfes , ftans co-

ii

dicebat:Num de petra bac vo-

ibl

Nwm. 2e.ram petra?qui

bis aquam po:erimm ejicere ^ Ectu Dofnine ;

ia

num de Petro, jampetra, aquam poteris

(én ii

? Vides jacentem Petrum, & non

tibonl

ejicere

L

erivis ? non audis feftiv

o ftrepitu circumfo»

ArDen

J

nantem inferorum regïonem à triumphan-

Qut

tcs

rincipes tenebrarum, ob extinctam il«

"ffen

Jiuslumen,qui erat lux mundi ? Jam fume

j

n

tl

l

mo plaufü acclamant holtes tui : Cecidit »

h

cecl-

LA

Füfloria. ..

254

potn

cecidit petra illaifüpra quam xdificanda eft

] cahngx.m

Ecclefia. Jam fibi ruinam promittunt totius

n A

fabrica , cujus videntcorruiffe columnam.

imcrrogau

Ectu Domine ufquequo? Ecce jacet in a-

m Pery

trio proftratus miles tuus, Dux es , erige.

al n

Ecce ovem tuam in medio Iuporumspaüor

Dli 'Viïi:'ï

es,eripe : Ecce Petrum pereuntem , Jefüs

ybxabott

es,Salvatoresjfalva eum. — Convertere ali-

quantulàüm äCaipha ad Petrum , refpíce

difcipulum. Avertifti faciem tuam, & ideó

1

h

factus eft conturbatus Apoftolustuus:opus

hic efttuo oculo. Tuusenim oculus ftand

eft bafis,confirmat ; cadenti eft manus, eri-

1fg2V€fäf1;

fmedt

git: naviganti eft cynofüra, illuminat ; pug-

jl

nanti eft clafficum , animat

periclitanti

eít perfugium,liberat:currenti e

ft ftimulus,

u

p

excitat. Claudis hunc oculum ? Jam ftan-

yfu

tes cadunt, vincimur pugnantes , deficiunt

currentes , defperant jacentes!, merguntur

misp

n

nàvigantesdenique pereuntomnes. Re«

fpice Petrumillo oculo jam in domo Cai-

u

" [j

phz; quo ambulans juxta mare Galilzz. ,

[

w

& fecilli pifcatorem hominum, Refpice

aqum

eum illo oculo,quo revelabas illi ; quod ef-

d

yfi

]

pf

Ícs Filius Dei vivi& ille iterum £et filius lu-

p

Cis. ' Quin & Petrus videns inimicum fü-

p P

j

um exultantem proptet cafum fuum,tacité

|

CXUW

1l

ad te clamat : U]guequö exaltabitur inimicus s. sa,

"

tmeus fuper me ? Kg[piceaö* exaud; mg Domine *

j

(

Z

Deus

"m

196

DDe Chriflo patiente.

j

a

qU:d

*Deus meus. U.Fqucquö Domine oblivifceris

"o

j

mein fincmzüfqueiquö avertisfaciem tuam

j H

yui

l räbäl

àme?»]amíemelte ncgavi ; quïa avertiíli

*

j

] 14000

l

faciem tuam. Jam iterum negavi cum jura-

ys )

!

ismei. Jamtertió te

ment.o,quia oblivifcer

.

"

L

necavi cum execrati

one mei. Ufquequo

n

l qm

oblivifceris mei , ufq

uequó avertis faciem

M

Síal. 69.

d fal'vu: ero,

p

Qfä. Ic6,

tuam ? offende mbi [aciem tuam;

(

Per

me Domine, jam appropin-

Plïa&

e/þïce d exaudi

lbt

l

quavi ufque ad [

ortas mortis. Refpicc , Inft-

$faá 68.

135*

e» non eft fubflantia.

* sconvmax |

xus fum in limo profundi ,

Refpice;ven

iin altitudinemmaris && temp

eflas

j

Matth ?

N

26. 75-

demerfit me.

Refpice. Erconverfus Dommus

Et recordatus e[lPetrus ver-

j

!

re[pexit Petrum.

bi Domini ficut dixeratsquia pr

iusquam gallus

"

v

J

i

"i

cantet bis,rer me neg.zäis. Et egr

e[fus foras fle-

]

r

?l

Ü rcpcnt& metamore

[

vt

vyit amare. O quanta hi

'E

TRU

phofis!Chriftus videt, P

etrus ardet: Chriftus

a,

l

E

amore ad Petrum convertitur;Petrus dolo-

re ad Chriftum revertitur ? Chriftus oculo

" 'Wgeï:ïm

tv

emittit jacula;Petrus animo admittit vulne-

*.noc&ïse'»,us.

éxu. . Fa. Dic Petre:Pulnerafli cor meum in uno octt -

2

lorumtuorum. Petrus vulneraverat corChri-

. ml

fti dolore,eum negando ; Chriftus vulnera-

VMU

Verat cor Petri ammore,eum r..fpïciendo. Et

"t

I

de hoc vulnere exivit non fanguis , fed a-

Wt du

iat vim

|

aqua Quis non ftupeat;juxtà;ac fufpic

äW/IW;

oculi divini: Eodem momento quo

refpe-

41

xit Chriftus ; furrexit P;trus ; ft

etit qui ja-

cuit »

^if

hi,

FAfloria.

197

nine d

€uit ; flevitqui deliquit, & utimpenfiüs ,

tsf

quem offenderat;amaret, feviz amaré. . llle

jqua

oculus infpirabat illi fpiraculum novx vitz,

Rracm

qui negando au&orem vitz erat vir mortis.

Ms

lile oculus , uti ad Cainum fratricidá Deus,

w Uf

clamabat ; Quid fecifli ? Et mox , diffuptisca,

as

catara&is , quà data porta, fluunt lachry-'*

j

h

DL

l*w

mz. Eàdem horá cecidit , & füurrexit; vul-

1

|

qp at

nus accepit;& medelam vulneris. Tanti eft

qi A

à Chriito refpici. O homo ! vide quó ocu-

Oculi ca

losconvertas. Siillosaperis , ut videant

te

apés

w ij

xiendi.

u d m

vanitatem,quotiesfacti paenitens exclama-

T

bis:Oculus meus depradatus efl animam meam. Ti g

Eít oculus , qui animo eft laqueus. — Audi-

;;eff'PeWW

ia

orantem Judith: Capiatur laqueo. oculortm wà-sm

uorumnme,cilicet Holofernes. Et oculus,

Ü

ydjur

o

j

g m

qui intuenti eft re

o

ulus; dum nictat, necat.

t

Si lubet aperire geminas illas vultüs fenes

ílras , illi aperi, qui eft vita , se a[cendar

t

.Chnüm

tmor s per feneftras: i ad illum convertas ocu-

admlltl[ï

los, converfusafpiciet, & invenies gratiam

in oculis ejus. O oculum omnibus ad falu-

wh[C

tem neceffarium ! Ó peccator , magna efl ve-

Tetfem, 9,

n

goe

ut mare contritio ttla : quis medebitur tuiY T ot

ZÍ.

ii

!

commififti deflenda , & nunquam flevifli.

aum ]

afnwlcr

Jnuäl

Quis(petit Augullinus ) f'apris deditus , fla-

^

^

T

gutusinvolurus , la'vat per fingulas nocles le- $em-.

j

um fuum-? )Necir flerey qui flenda commizzir, tiav 118

)IL Oqu()f

(

alilis , non haber pene

y/

n

u

. la-

WS]

€& cun f zp/e lac/nynf

j

!

195

)De Cl:rzï/?o'patz'ent?

fl

q[US! a

lachrymas fue.. Si nefciasflere , quis medebi-

U.

,

eur tui? Confide ; non opus eft ferreis , qui-

4

i

buste percutias , catenis : non hifpidis, qui-

1 F'fæ [

buste pungas , ciliciis: nec nodofis , .qui-

M[](Z [C

bus in corpus animadvertas flagellis: nec

(

!

quadraginta dierum , quibus te maceres ,

1l

n

jejuniis: non prolixis , quibus opem e« oclo

i

h

ofcas , precibus; dic hocunum cüm Pro-

gal

yfal. 118

heta:/pice inme ,cy miferere mei,. Ünicus

Oculi

13. 2.

Chrifti

Chrifti aipectus eft omnium , quos afpicit ;

quàm po

falus. Quid ergo palabundos hinc inde

JWWWW

tentes.

g

circumfers oculos ? Quidquid vides in hoc

Angem

mundo prater Jefum , per quem factus eft

t

iundus ; vel eft,quia deficit, vanum : vel

t

uiainficit/foedum:velquia Interficit LÍavü.

Solius eft Jefu , qui reficit; oculus. Si ardes

Gu

Mi

libidine, fi palles invidià ; fi, contabefcis

mcerore , (i indomitis affe&tibus transverfüs

TT

raperis,convertere ad Jefum, & dic: 4fpice

du

j

inme er miferere mei.. Si cibi blanditur ca-

Qulja

zo , filenocinatur mundus;fi oppugnat daz-

MY

mon; aude & iterum ingemina : "lfpice in

L

wme , d mifereremei. — Ubi Jefus femel refpi-

mmmw:jï,

cit , mundus nobis defipit ; & omnia, qua

ii

funtmundi. Ubi Jefus refpicit ; cadunt ca-

W i

tcnz de manibus , diffiliunt vincula ; apert-

EWWW

untur ultró portz ferrea: redimuntur cap-

t

tivi. UbiJefusrefpicit , repenté circum-

"d

fuleet noslux de coelo , illuminatur intelle-

Ung

&us , inflammatur voluntas , corrobora-

'

1

Hifloria.

199

!

Tt n tur fpiritus, cor & caro exultant in Deum

"

I

j

vivum, Ubi Jefus refpicit , fiunt fübitó

j

on fp

eríecutores Apoítoli, publicani , Evange-

todof

i, peccatores ejus difcipuli, meretrices

lh

l

gch

ejusfponfz: redeuntad patrem filii prodi-

st Ia

i, furgunt paralytici , & tollunt. graba-

)usopemk(:

tum füum, ambulant, & non deficiunt, cur-

cumoi

runt per viam mandatorum Dei , affümunt

"T

?

penunasficutaquilz , & volant. libi Jefus

[

Jmy qui

E

refpicit,extemplo, in i&u oculi, ceci videnr, Mb Mp

nip bt

claudi ambulant ; leprofumundanutur , [urdi au-

idrdsnà

diunt mortui refurgunt. Ixaque à Jefu refpici,

nl

eít falutem confequi. Quo ergo potes uti»

J

lius convertere tuos oculos,quàm ad illum,

- Vi

ged ',W

quite diligit utpupillam oculi? Si illum afpi-

1

f

-

al

cis ,0mnia, quz optas »impetras: quiate

. Cib. r. de

nkil

ite S. Ambrolio , Chriflus nobis eff omnia ,

$t Virgin.

( (

"vulnus curare defideras , medicus ef. : fifebri- —

u

bus efluas , fons efl : i graveris wüquitate »

, EU

jufitia eft : Jt ausilio indigesyvirzus ef : fi mor-

; s

vem times , vita e[l : ficelum defideras, yia 6ft :

j

ï

fi tenebr as fugis , lux eft , f cibum quaris , ali-

Cüm ergo Chriftus nobis fit

mentum eft.

]

li föm"

Omnia ,

unc ut ab illo uno impetremus

u

omnia , ad illum ocuios convertamus om-

Jl

,

nes. Illioculi, quibus Petrum refpexit;nulli

[C(Pla['

|

j

!

funt clau(i,omnibus funt aperti. Paratus eft,

gJ,d!

i

i

vosomnes hác horá ex ara afpicere , afpi-

[4

(

-ciendoilluminare illuminando accendere ,

j

u l

aCce

»

;

|

4

Ü

j

200

De Chriflo pariente

I*('Dm P 8

accendédo adfe convertere.Sed ut vos afpi-

a

ïl

j

1

[ä

ciat , vult & à vobis afpici ; & fufpici. Quid

fl

fit , cur aliquosnon afpiciat, ex Auguítino

l

m

D* Lib-

!u

difcite ; Dorfum babebam ad lumen , & adea

)9

(

Confdf-

c! io.

qua illuminabantur , faciems unde ipÍa f acies

I umIC

j

imea , quá illuminata cernebam , nonillumina-

batur , Habetisfaciem obverfam mundo ,

Pa

v

& facicem ad Chriftum, & convertet ad vos

(&

oculos fuos Chriftus. . Clamat ipfe ad nos

jd

H

leö(]

omnes híc prafentes per os Zachariz ;

[

Yach. i.

Conyertimini ad me ,€5 convertar ad vos. Au-

7 Mi

3»

at

ditis ? convertimini,convertar. Àverterat fe

s tca

Petrus à Chrifto negando , convertit fe ad

li

ii

Jl

i

J

eumpoenitendo. ltaque omnium jam &

ii

V

um

animi , & oculi ad eum convertantur, ut

runi

per ejus oculos ad eum convertantur , ut

per ejus oculos ad eum revertamur. Ecce

zu:'gmat:,(

y& 14 Chrille : Qculi omutumtn ze fperant Domne.

$.

Nos non fümus ampliüsex numeroillorü ,

qui oculos fuos fl'atuerunt declinare in. terrame

Cue 16.

ii

Scimus quia terra vacua eft & inanis ; fed

dictmus cum fervo tuo: Sieut oculi. ancille

in manibus Domine [ue ,ita oculi moftri

PBI. 122

ad te Dominum Deum noflrum. — Ad te levavi

|

.1

oculos meos ; qui habitasin coelis , imó qui

X

habitas nobifcum in terris;. es enim Ema-

nuel. Emitte fuper nosfulguratua, &flu-

€rt aromata noftra. Refpice nos eodem il-

lo oculo , quoin domo Pontíficis converfus

re-

T

Elloria.

2101

MATM

refpexifti Petrum,& ut Petri,repenté oculi

m

noftri deducent exitus aquarum;totum hoc

| cxäug.ff:

templum perfonabit pianctibus, queftibus;

|

i, U

f

gcmftibus ;fufpiriis. Afpice nos illis ocu-

Wi iy

li

lis, quibus, cüm Lazarum 6 monumento

NT

foetidum refüfcitares ; lachrymatus es? &

30'[

M

AORU

inox apcricntur monumenta,& qui mortut

CQr at

funt, refurgent. Afpice nosillis oculis , qui-

ïamät ïplp 4

bus afpiciebas turbam illam in deferto efu-

T

rientem, & mox mifericordià motus, dice-

n

bas: Mifereor fuper turbam. — Miferere füper

Marc

y Artntt

hanc turbar, qua firmavit fuper te octilos

Ze

:

myettia

fuos, donec oftendas nobis faciem tuam in

excelfo habitaculo tuo , ubi abfterees om-

gimn.

yetauh

nemlachrymam ab oculis noftris; quando

r

te videbimus non ampliüs in fpeculo , &

m J

zniemate;fed facie ad faciem , & falvi

erimus.

ii .um

numgïohrï

i i 'n;«;

j

*N

"T.

61

N

z

I'A

RR

TL

qi

i*

&

)

£.

"i

,.

ES

i

A

a.

,.,ä

T A

.

W E

Q.gs;f

D

z*

l)

|

ZA

z

7&

"

i

NI

w

p

jil

Ü

TL

j

l

il

l

U[J i

!

ä

n

n

ï

i

"

»

CA.

lp

N5

TU

!l

/

2102

De Chriflo patiente

j

jl

l

d

(

CAPUT IV-

|

/

Jd'[ö

j

Chriftus ia C oncilio.

M

h

70 Zt

$.L

N

40

QDucitur ad Concilium Semotum.

n

!t

i

4

St facrum Davidis pronuntiatum :

amii

Pís]. $. 1.

Beatus *vir,gui non abz'jt n Concilio im-

jummUU

iorum. Quidagemus nos , quibus

ftïmmäüdïm

l

hodie non aliud pr-opo-nitur medi-

TU

tandi argumentum, quäm impiorum Con-

ciliam ? Sed nihil metuendum , dum aditur

p

|

«l

Concilium impiorum , ubi caufa adeundi

^

fï«;o hi

iM V

"

eít pia. Adibimus, ut impiorum concilium

non fectemur , fed deteftemur. Sic ergo de

gu .m li

lioc Concilio Evan

o

celiíta.

arím

/

xdq

U: fadius eft dies , conciltum inierunz. omues

cipes Sacerdotum;c Sertores po ulieo Scri-

j] g*:oc':a:

Mat. $9. jm'n

ao t

Ma. 15 D& adverjus Jefum , ut illum morzi .traderent.

4

Luce. 22

n

66

Ordiamurà primis verbis : Ur fa&lus eft

dies. Quis eftille dies; Dies ex omni parte

n

pi- «i- imagnus,& omnium, qui àfole condito elu-

musChri-

1 ïoqu'xz

1

omni

xerunt & elucefcent olim , dierum longe

W prinri

magnus.

ex pate maximus: d

ies , quo nunquam Chrifto illu-

Ü

kfàl 117- «it triftiormundo lztior. Recte dicitur. Ut

u

utmopl

2« Ieg7- fatlus fl dies. Hac enim dies , quafecit Domi-

ab

mus: dies boni nuntii, captivis in lymbo Patri-

Mdl

bus ; pcregrinis in mutdo hominibus,bcatjs

in

Al

ihnt

Hifloria

203

l

incolo Spiritibus, Hxc eft diés faluris

clariorRedemptoris morte,quàm folis luce. *« , cos

»

dl

Hxc eít illa dies,quá ante dies,& tempora,

& omnia fxcula;R ex fzcculorü immortalis,

ab omni retro zternitate in magno fuo

T

temporum catalogo defignaverat,tanquam

omnium dierumíaàcratiffimum , plenam ar-

j pronumiar:

canis Sacramentis, adorandis prodigiis, fa-

!

1

a-

äi/':in lii

crofan&is miraculis , quà illud opus e

us

boratiffimum mundi morte Dei Redempti

ianontur n

erat confümmandum. Hic eft ille dies , ad

i

quem Filius Dei ab aterno genitusin finu

»,dim ii

Patris , in tempore conceptus inutero Ma-

af a

tris , femper anhelabat, & cüm viderct, ex-

ao

ultavit.Ereo ut factus eft ille dies , con'vene-

w g

unt Semores plebis , e& confiliuminierunt ad-

vyerfus Tefum, ut il mortitradertr. O incon-

TL

fulti confiliarii'ad quid ftulti convenif(tis in

Tb

I l

TU

Concilium ? quodnam ftultiffimi adverfus

p

m I

Chriítum iniviftis confilium ? Nunquam

]

voslegitis Scripturas:Non eff faptentia , non

;; U/

«otf

)

? prudentia,non eft confilis contraDominiDe

je)

?

oc Concil

io loquitur David : Zfterunt

"

Deo fet-

i

Aeges rerra & principes comvenerunt in unum

vi/e, ubi

(l

nj

quis caee

(

l

adver susDominid ad'versü.c('/afi/liï ejus.HfC

perit . ab

omnibus

qu

pun&um unum obfervate , quod experien-

impetitutFe

i

J

|

M

tià conftat effe veriffimum. Quamprimüm

" fm!

aliquis vultinfiftere Chrifti veftieiis, (tatim

j

)

i

:

J

cn-

d

jljbïcocpït Íccü vel meditari de amplect

de

j

l

fj

204

De Cl;irj?o patiente.

"

lj

do pcrfc&ïotïs vitz inftituto ; illicó ab ipz

(

"

h

rd'm "

fisvite melioris incunabilis ; exurgunt in

eum,quotquot funr alterius fententix , ei-

chOn'

que vitz illius initituto diffimiles , dome-

j

ïh&m

s

fticijamici, confanguinel, conterranet , ex-

teri , adverfàrii , & qui in omnibus agunt ;

-Ql

j»e

fabri totius fabulz,dazmones.

'Tunc , nul-

a

lus dubita, conveniuntiu tartaro omnes

ii

damones,& ineunt confilium, utte morti

j vt

tradant , & perdant, & per demones alios

imDas

dolo, alioscalumiis , aliosirrifionibus s

m il

quofdam aperto odio alios amore fimula«

g

/

to,nonnullosrectà improbitare , non pau-

m

cos larvatá amicitia ; complures reïïgionfs

7I

]

M

Q00)

Es

MV

obtentu , fcias bellum tibi indicturos.

dv

runt qui dicent,cüm in te uno domus incli-

:

nata recumbat,occumbere tocam familiam

u dflr.j;c

-

MW

qüä [s

tot gcntilitiis inügnibus illaftrem, — Alii af-

. ferentte eífle baculum fenectutis maternz ,

m;gcm m

!

vel paternz : Parentes intam declivi etate

dl QGFGVJH

200

deítituerehoc uno quo nitebantur prafi-

dio, genu:s eífTe crudelitatis. Mitius loquen-

tnii hn

L

ïfatt 26 tur à iqu1

cü dïrcipuh's: üt guidperdz'n'o hec ?

ia

"T ale incenium , tanta indoles ; tánta nobi-

chuidw

litas ad quid claudatur intra Afceterii late-

"Oi

bras ? fcilicec damnum tantum inferen-

4 fægnum. |

dumtoti Reipublice , utbene fit uni reli-

dhum,]

ciofx familiz » Hz, & id genus aliz adver-

um

fariorum infectariones erunt, à quibus ne-

1?Maciam.

m

ithtl

Hiftoria

20j

3

MU.

g;o dU

mo te præ&abit immunem. Sed tuvirum

5

hic te præi?ca,ncc àconítantiz eradu velad

S:atus vi^

fentent

latum unguem defle&e. Aucor hujus infe-

tz ut

T udentez

imles, ü

ctationis eft is,quo nihil imbecillius , caco-

elizstut ;

As

reipectus

da:mon. Is autem à Chrifto; quem Ducem

humanug

fequeris,& victus,& vin&us eft. Quid ig

]- contem-

náàture

Jmnibusag:;

& Tuy

tur terreris : pluíné ergoad nocendum, aut

calliditatis ,' aut roboris latro ille ; jam in

ao

i

|

li

ium, utt

Domini cruce confixus habebit , quàm fà-

x demott

ientiz ad providendum, vel potentiz ad

Qritin

opitulandum Deus,cujus afflatu hoc novz

vitx genus amplect meditaris ? O Chriftet

mye lm

nontimeo confilium mali

[0)

o

nantium , dum

um

te habeo confiliarium. Sciote ab omni x-

i n

ternitate iniviffe confilium cum Patre &

xun.

g at

domst

Spiritu fancto;de virze mea totius ferie, &

inftituto. Quid de mein tuo arcano Con-

À wtam amlm

filio decreveris,quà femità velis me dücere

]üfcmn I

N

ad Patriam,quem me cupias fequi ventum,

us

ut pertingam ad portum?quem debeam te-

m«

i

nere curíüm , ut obtineam bravium , quia

j

amhx |

TL

ignoro , ut mihi inftin&u tuo coclefti infi-

i

[]

nuesfapplex obteftor. Mihi certum eft tu-

Ll

T

ij

um de me fequidecretum. Vis me tibiau-

OIPD[duv

&oratum militem ? da tefferam,cane claffi-

ii

AW[L

cum;effer fienum. Vis difcipulum ? ample-

"

Veni ,& veniam.

&or magïücrium , Dic

" d

Cupis famulum ? expe&to imperium. Dic :

L!b

p

CMf

Fac hoc;& faciam. Visin vineatua

opera-

j

li

rium ?

"

L

,j

206

JOIW

f

M

De Chriflo patz'em*e.

n

Av

)

y

la, 6. 9

le

rium ! voca Écce ego ,mitte me. Vis me effe

[

Q

in curiayin

foro, in campo, n gymnafio ,in

r

If

f If

iltrino , in afceterio , in folitudine ! Para-

Pfalsé -

;m':] i

t

$8.

tumcor meum Deus, paratum cor meum, Quó

vela vertam ; quó curfüm dirigam , quam

[ mumquc

/

femitam legam, dubius hzreo , animi pen-

4) tprof

deo,;incertus flu&tuo. Quid faciam,nefcio ;

"

ia

imó fcio,quid faciam. INe errem errorem ,

es)&' !

0X

enull

quinon poterit corrigi , totum me folo af-

jj

fligam , humi me fternam, & fubmiffiffim&

wnm 001

ce magni confilii Angelum fupplex rogabo,

vliri

