tes fepulchra disjectis terrze motu , aüt fif-

TAU

fis marmoribus , quibustegebantur , aper-

M

!

ta: diffitlionem petrarum , Solis deliquium :

N

l

Jefu patientiam,ac pietatem ; denique mo-

ena

ribundi vaftum . clamorem : his omnibus

ii

]i

Á

rité expenfis , eimuerunt valdé , ne ob fcelus

admitlum in innoxium Dei Filium , immie

neret ipfis vindicta divina. Pratereà om-

nes ; quiex more venerant ad fupplïcii fpe-

C&aculum , percuticbat pectora füa in fi-

num poenitentiz 5 teflante hoc Evange-

T

lifta : Ez omnis'turba eorum , qua fimul aderant

ad [petlaculum iflud,e *videbant,que fiebant. ,

pereunientes pedora fua,revertebantur,| Hoc

)qUW[U

non eft mirum,illos percuffiffe fua pectora ,

ii

i

polt tot commiffafcelera, pott tot vifa in

"

€cclo,& in terra prodigia : plüs miror, me

J

u

j

tot

558

De Chrijlo Patïmtä

n

;

tor inufitatis naturae portcnu's, non magis

o,UhIS

'.

|

commoveti , cüm hzc ornnia propter me ;

u

fíccelera contigi(le , fide certiffima credam.

j

O caclum! Ó terra ! creata omnia ! $i at

i

thorem quaritis naturz fi perturbatz ,

g

rzíto fum : inme fulmina & ignis , in

f P(

ine procellz & ündz , in me coelum & ter-

p

ta ;in me elementa omnia confpirent

In

omnh

me beíliarum furor j canum rabies ; lco-

TT

num ri&us, tigrïdum ungues. 5 nríorum

h

dentes, taurorum cornua ; avium rofltra ,

m

draconum lïnguæ armentur , & íxviant.

W

Me , me , adium, quifeci; in me conver-

nidi

tite tela, & iras , & quidquid irz harri-

Wal

dum , inimicum , crudele ; afperum , exi-

)

;ïalc fuggcrunt. O dolores ? qui ufquam

j

(Il

& unquam fuiftis , in me irruite. .Eo cor

Dict

meum totum, & penitus vobis in przdam

Qu

cedo. Dividite illud , difcindite ,. difcer-

Mf

pitc,Fodicatc, laniace , urite , i5 fumum ,

;J

& cineresredigite ; quia quem cgo inter-

?ll

feci , leré filius Deieracipfe. INam i2eus "i

|

|

Charitas:in ilioaucem íive audias loquen-

u

tis verba ,five infpicias cogitationes, five

Ui

[:

alpicias opera, omnia , fingula , univerfa ,

IN

£phef.

nil fpiram.—ni[ï charitatern , ita ut Paulus ve-

1. 4

r,äj, appellaverit Charitatem nimiam 5quà dile«

äï?y(

xirnos. Sufliciebat pro dalute totius mune-

»

N

4j

di unicum Jofpirium ; voluit fubire «

up:

i

Ehllorza.

lt

füpplicinm. Satis erac fi (tilláffet. & Divinis

3 M OW:

It

oculis lachrymula ; voluit, quidquid fue-

bat per venas fanguinis ; cum copia inftar

t

l

aquz eflundere, Satis erat pro. noftra re-

T

M

demptione movifle femel pedem. , vol

uil;

5(;"':

currere per urbes , pagos , caítella , reeio-

vunii

!

nes, per alta montium , per humilia val-

|

!

n':m: J

D l

lium , per plana camporum. — Satis crat pra

omnium vita, apud Patrem unico perorat-

;l

lr'lw

dUL

Íe verbo ; voluit nontantum muilta prono-

nujt

bisloqui; fed & plurima pati, ac denique

Lnit

mori : Charitate nimia dilexit nos,

Feré

ïüäif(:

ergo Filius Dei érat ifle, Deus Charitate nl-

lt

mia dilexit hominem , homo veró c-udeli-

u

tate nimia eum interfecit. Deberet ex dolo-

ris ni

W

facin

agnitudine propter tam proteftandum

i

us ;totum corpus , uti terra contrees

Y

[

9.'

mifcere 5 pectus , uti monumenta , aperiri ;

cor uti petrz , findi; imó uti velum Tem-

T [

f

ph' in medium fcindi : fed qui charitáte ni-

mia dilexitnos , putat hoc nimium: nil À

ugï)f

Dobis exigit pro totaillaa , actam luctuofa

ny

yl

tragoediz , quam exhibuimus,

Ícena , pro

o exhaufto

J

m

tot illi inflictis vulneribns , pr

fanguine , pro laceratis ejus membiis ,

r

pro morte denique illata , nihil aliud cu-

| h

p ,

uam ut exemplo vel Publicani in

1

i

Tcmg

o , Vel Centurionis in monte, per-

U[ I

(f

cutias cum dolore pectus j perculfo pe-

j

Id

CLOLCs

$60

De &brïjlo patiente.

j

&ore,abfolverisà crimine. — Fateor , Ó Je-

Wq

fu., hoc effe pectus, quod commifit fcelus ,

Wäl

propter quod tu À Patre percuffus es ; nam

CWW

teftatur Pater tuus: Proprer fcelus popult mei

lfa. 53.$ "

I

j

ercufi eum. Hoc eftillud pe&us , in quo la-

«Jmüi

M-:tth.

tet cor illad parvum ,de quo exierunt co-

J

1$ 19 'gi;ationes

male bomicidia,adulteria , fornica-

mml

ti0nes (7c.

Hoc ergo pectus ,quanto pof-

y

rial

fam maximo dolore percutio,ut poffim ali-

d

iuando in ccena illa cua magna , cum dile-

ind

&oillotuo difcipulo ; poft fzpius percuf-

bl

fum pectus meum , recumbere fuper pe-

uud

ctus tuum.

WiX

$. XIX.

[rum

"d

Ti

Aperz' tur lanceg'z' pe&m.

J

r

|

f

Pfal. 113.

Mnis con[ummationi: vyidi fidem , canit

t

:

96

David : & omnis confümmationis vi-

piri

ditfinem Jefas Filius David. Sedqui infi-

nem dilexerat füos; etiam poft vitz finem

a

non deftitit diligere , in cujus fignum voluit

t

facratiffimum fuum latus aperiri , ut ad illud

velut ad Arcam columbz feductx revola;

l

f

l

lu

rent. Quare Unus militum lancea latus equs

Join 19.

aberuit , « continuó exivit fanguis d aqua.

34

" Ecce !lanceà apertum ljatus Chritti & in

'3

CC

iM

;

!

latere cor illud ; quojnos omnes tanquam

merni-

UA

fratrc':s,ä primo,quo conceptuscft mo

t9 ,

L

$6t

P

1

to , fuit complexus immenfo amore. Silec

J

jamejus lingua ; quia caret vita : fed cor

ULf

ejusex hoc monte excel(üífimo,quafituba

1]

!fä

exaltat vocem füam. . Totiesaudivimus in

lhj

vità vocem diviniffimiejus oris , nunc au«

J

1l

J

diamus poft mortem vocem amabiliffi-

[/

mmam cordis.

Ifi

LL

Clamat cor ejus ad omnes

UP

focordes , & vecordes : Redire ; Redire pra- 1 46

IPO

|

Ti

vyaricarores ad cor. INosere

o

O excordes , ut

TU

redeamus ad conjinfpiciamus facratiffimum

illud cor, in quo abfconditi fünt omnes

'fpflï

,

thefauri fapientiz , & ícientiz Dei. Si

I

)h

quaras , cur Filius Det talia, tam multa ;

tam indigna noflri causà fit paffüs ; fingu-

lorum caufas in corde hoc expreffàs inve-

nies, Sicergo cümmutum (it illios , lo-

quitur tibi ejus cor. . Anguftiastuli , utte

.

.

n

abanguítiis mortis liberarem

timui, ue

md[w

tefecurum redderem : vigilavi , ut te à

peccati fomno excitarem : oravi, ut tibi

DCdL

N

M

donaimpetrarem : fudavi , ut putridum

Lj

^

o

lf

tui peccati- humorem.à te expellerem

comprehenfüs fum; ut te ad me traberem ,

["

& tu bravium comprehenderes : ligatus ,

iü&ä

utte folverem : vili prctio venditus , ut te

u

j

redimerem : negatasàPetro , utte coram.

j

1

jl

Patre confiterer : derelictus ab Apoftolis,ut

;

j

me individuum tibi præ&arcm comitem :

m)] [0"

xcufarem : velatus facie ,

!

i,

'accu(gtus ,ucte e

ut

Na

De Clm'jïo pan'ente

562.

j

(

utillam tibi in coclo cum fumma gloria re-

vclarem : nudatus veítibus ,& iterum in-.

!

li

dutus , ut te veteri Adamo fpoliarem , &

m D!um

^

wlm (

novo induerem homine , qui fecundum

m

Deumeft : lagellatus, ne te Pater flaceila-

ret peccatorem multis flageilis : damuatus

quucn

ab iniquis judicibus ; uc te dampatum ad

D '['I dlg

zternam mortem abfolverem : ejectus ex-

)

m,mï

tra civitatem Jerufalem , ut te in cocleftem.

l yan

Lj

*

Jerutalem admitterem

bajulavi crucem;.

"

urpondus peccatorum à tuis humeris in

l

uahpr

meostransferrem : corona fpinea redimi-

funy

' tus , ut pararem tibi coropam gloriz : fiti

gt

vi,utte potarem torrente voluptatis : cla-

dun

vis confixüs, ut te exfpectarem : extendi

Rüs '. l"-

bracbia, utte amplecterer : iüclinavi ca-

fs

ut , uttibi przberem ofculum pacis : de-

Wi

nique mortuus , ut tu viveres ; vulneratus

r

M

"

l

lanceà , ut te vulnerarem charitate. Habes

"i

hic omnium;quz paflus eit , compendium

iti

^

j

l

& cur paífus e(t,caufas, Quid poft omnia

/m

i

dicam accommodatuüs ad percipiendum

( ahqi

ex his omnibus fructum jquàm cum Eufe-

iwt

$lom. «

I

& Paíci

bio Gallicano : Magnum quidem:eft de Deo. ,

|

il

quód efJe me fentio opus fuums [ed mulrà plus eft,

quód transtfe ip[um 'yideoin: prerium meum ;

Mqll(

1uandpqu,id€m tam copz'o/o munere z'pfa redemp- |

IFJ

N

£10 agitur,ut bomo Deum valere yideatur; Scie

Í

iti rma-

té hic imcrrogac,actqnitus tanti debi

lü&p

gnitu«

')4!2'!)1::

n f:ïz'/zzorid.

$635

[Ummi E!

l )W

enitudine Salvïanus : Quid profe dignum Do-

minà repen/däit,qui zp/iam Deo,á quo redeml)tus- Pd. Red

D

QU

ef, Deum deber ^ Cave,ne tuus Redemptor

:?am* f,,:

aliquando exprobrert tíbi illa , quibus D.

CW) (l

Augultinus inducit Chriftum peccatorem.

d&müh

alloqucmem : Cm

i^

1. 04

pati dignatus fum : fed && defpexifliin. bomine :

Mi

Deumynjnfermo [alutemyin yiareditumjn cru-

Jontt

ce Yiram,m [uppliciis medicinam. Antequam

Filius Dei erat incarnatus,hic mundus erat.

| n,m:;:;

nj

quaíi probatica pifcina , in qua, tefte. D.

"]

4

n

i

Joanne ; jacebat multitudo magna lafzgumti-

um,cecorumyclandor um,aridorum. Petitt Deus Joan.s.a

F

ab Adamo idem, quodab iilo infirmo Chri-

j

N

KUU

ftus : Zis fanus fieri ? Refpondit Adam infir--— ,

i

mus,cum illoinfirmo : £Zominem non babeo.

n

uid igitur ? ne deeífet homo; Deus ho-

hu'

i

mo factus eft , & factuseft medicus ;

uia

tUl

ejus Jrvore [anati [umus , ait D. Petrus.

P

j

lam:

o

dicit tibi medicus, quodi

Ul- lDHl'mO : Ecce Joan. $4

AU

4

Janus fatus es ,. jamnoli peccare ,'ne deteris *

I

tibi aliquid contingat.. À planta pedis ufque

M u

ad verticem 'capitis ,non eratin te fanitas.

H

Ecce [anus fa&fuses 5 caecus eras & vides

»

.

l

!

claudus &|ambulas ; furdus;& audis ; mutus

P!ill'-

& loqueris; leprofus,& mundatuses ;[mor-

l

tuus ,& vivis. Ecce fanus fatlus es.

Quid

ï?

J

jl

jam fequitur ? Jam noli peccare.. Poft toc

udtï

oft 7. inftituta à Chrifto

lalutis praefidia I,*JP

na

Sacra-

564

De Clirz:/ïo jmtientg

[

]u

Sacramenta , poft tot pro te. toleratator-

uj

- menta , poít tot in te exhibita. amoris ar-

) WP |

. eumenta , poft tot collata inte| beneficia ;

romiffa Libipræmïa, pofttam gravia in-

ujhüml

tentata füpplicia ; jam noli peccare. Poitab-

"

olitum péccatum; deftructam mortem ,

ii

T

devictum demonem apertum- zternitatis

il

aditum ; jam noli peccare : poft fractos ejus

oculos , laniatam cutem , laceratos hume-

ros , terebratas manus, contrita ofla , con-

.tufos artus ,exinanitam omnemYfudorem ,

t

effufaslachrymas , exhauftum fanguinem ,

;

J

amiflam vitam , jam noli peccare , ne dererius

Y

(

zibi alz'quia' contingat : ne Chri (ii Incarnatio ;

U

fit animz tüix damnatio : ne ipfius Patfio ,

fittua perditio : . ne tibi contingat , q.nod

PW

2. Cor.

minatur Paulus : $2 quis non amat Dowi um

q

l

3622 goflrum Sefum Chriflum.fut anatbema:quo uno

Wi

L

verbo. omnia;qua timeri poflunt, e(t com-

"

lexus. :Sed meliora jubet nos fperare fan-

"r

guis tuus,Ó Jefü , pro nobis tam copiosé

1

i

rofufus : ille fanguis cum clamore vali«

L1/

ll

do clamat ad Juítitiam gladium fuum vi-

Mil

brantem , quem Adami przvaricatio pri-

m tuumin

]n

3xo'an- :* mó eduxite vagina : Mirre gladiu

Wt

/

vyaetnam. Ille clamatad Patrem : /arer di-

L

P?í.104.

DL

N

15

mitte illis :ille clamat ad demones: Nolir2

W]C

Apoc. 7

tangere Chriflos meos. — Hic fanguis effutus

"INolite

ET

3* |

iuPcvr terram, clamat ad Angelos :

nocere

"

- FHülloria.

$65

J [3!

l

nocere terre. Denique ille (anguis, ne per-

d

dat mercedem faüam , clamat.: ANe perdas vt 1.

Wt

cum impz'i.c Deus animammeam. V eniíti enim

1 f

üt quareres ovem;qua perierat: dixifti Fi-

q

ltus bominis non *yenit animas perdere , fed fal- vse* sS.

1

vare. Salva ergo nos; quiaes Salvator, &

d

j

falus nottra;ut impleatur fermo tnus: Quos 1o2n. 15,

f

FA

L

dedijli milbi non z dil/i ex eis quemquam,

ii

(

Epilogm 'Tragædz'æ.

Jj

IT

d)

Dem mihierit dicendi finis, qui fuit prin-

d

cipium , videlicet Jefus Chrittus, qui eft

fmt

Pr:'ncipium & Finis. Primümaccïpitc to-

J

tius facrz Tragoedix füccinctam anace-

J

,N

V

'haleolim , ex D. Chryfoftomo.

]i

Pax celitraditur doli ofculo: tenetur tenens

emnia : alligatur omnium nexus ; ducizur atra-

Tom EM

:

ferin. 6.

|

hens um'ver[a : à falfo eritas accufatur. — Si-

)

fheur , cui affiffunt omnia:Judai Genribus tra-

Pf

dunt 5 reddunt Gentes $udais. . Herodi mittit

!L

Pilatus :remtttit Herodes Pilato: Sz'cqm' Com-

)

mercium fit imþietari: » Pietas. jantlitas im

L

nundinam crudelitatis perducitur. Flagellarur

I

Demffio : coudemnatur Venia : iMluditur Ma-

7

jeltas : irridetur Firtus: perfunditur largitor

vnbrium [putis : clais coti firator affigizur ,

)r*f!

mellis dazor cibatur felle. Propinator fonzium,

ll

:

Dotatur acero : & cimjam mibil reflet expenis ,

mor$

»'i:'

Nn;5

"4

$66

. De Chrz'jlo patiente

W'

mor $ refugit, imor s moraturs quia nibil ibi fuum

,]gn(lln

e[[c fentit. Sicipte de Chrifto ; nunc quid

Chriftus ad nos ; audite ex D. Chryfol.

qm

.umlhk

Nolite timereCrux bec non meus.fed mortis

u

imt dolorem , fed

) U

efi aculeus:clavi non mibi i

"f

!

Serm,

j

aritatem. — Ful-

[

veflram mili infigunt altiàs €

Wb [

;os.

niera bac non educunt gemitts meos , [ed magis

gt

eyos meis vifceribus introducunt.. Exten]io cor-

oris mei vos dilatat in gremium , nou meam

g

o

ere[cit in paiam, &mguis meus non mibi de-

l

DL

Pc:rz'r fed veftrum prarogatur in pretium, Fe-

pite ergo' redite , & velfi probate Patrem,

qUJ

«

;

quem"yidetis pro malis bona , pro injuriis amo-

Wi

Tem , pro vyulneribus tantis tantam reddere

£harktatem.

Tuinterim, ó Anima :

ro

n

ii

qua pofuitChriftus (uam animá , accede ad

prdï

hoc;quod in medio terra: erectum eft thea-

Q

trum Amoris. Confcende hanc arborem ,

[

il

carpe inde fructus,ne metuas,non obftupe-

L

Ícentinde dentes tui, funt fructus vitx

.

t

ïIIVC

erunt ïgïtur dulces gutturi tuo. Contem-

l

lare vitam pro te amore mortuam. Vide

ut Amorlancea aperuit latus , caput fpinis ,

I;

|

l

manus & p*cdes clavis, metnbra omnia fla-

j

ellis.

J

Voluit parere omnibus totum

|

hrifti corpus , ne lateret membra , quan-

tum Pater dilexerit mundum, qui Filium

j

AH

fuum unigenitum , non tantüm nobis de-

dit,fed pronobisoccidit. Ad tantum A-

q'l(

morisexceffüm ftupet ipfe Amor; imó ipfe

L

Fhforia.

$67

WWI: )

ftupor. : Càm Chriítus veniffet ad monu-

um

.

i

mentum, excit.curus quatriduanum La-

oA llf

l

zarum à funerejlachrymatus efl Jefus:qui cir«

$35*

Wïj.?ir

cumítabant Judai;ftupentes tantum Chri-

1

'

ft; in Lazarum.amorem, quem lachrvmis

V:MVm

prodchat,attonitï dicebant: Écce ! quamodä

L]

j

1?4

il

/

amabat eun. Dicite Ó damoncs , qui ho-

fïf L l

[

mini invidetis! dicite Ó Anceli, qui homi-

/

!

nifervitis ! dicite procreata omnia , qua

"T

hominis causà eftis condita : Ecce : quomos

TY

do amabat eum.. Dum Amor claufitos iliius.

] 'J/!r

Ll

,

qui prodivit ex ore Altiffhmt , dum | clauí(it

TA

oculos , zeminos illos foles, quorum altee

wür

terram Gratiz ; aleer coelum Gl .rix Illv

"g

flratradiis : dum Amor füttulit & corpore

,

Animam illam vitam vitz noítrz : dum ex-

accgä;:

nat

preffit & diviniffimis ejus venis, & om-

AU

nibus membris , quidqt-u'd à Spiritu fan&to

h

infufum eft Sanguinis, Jam dicite : Ecce !

j

quamado amabar eun.. Dum aperit brachia;

|

ut venientem ample&atur hominem , dum

inclinat caput , uteum ofculetur ofculo o-

"

d

Wi

tis füi ; dum clavisita pedes infixit Cruci ,

"

t

ut non poffit ab ea fugere ; dum in meridie

Amoris cubans , ita amore languet , ut ex-

il

J

u

omodo amabat eum.

Ípiret : dicite 5 Ecce!

j

Petit nunc ÁAmor no

a

er pro nobis cruci-

l

oan« 2f

!

fixus, quod à Petro : Fomo , amas me ? Ecce!

g

n

At

quomodo ego amavi te. Tu homo , amas.

b

mo»

f

Nn4

iM

$68

De Clærz:/?a pdtz'ent'a

me , pro quo egofa&us fum homo? homo,

WH

j

cui nunquam nocui, femper benefeci ? ho-

mo;cui tantüm dedi , quantüm potui , me ,

!f

( )

M

i!

& mea? homo, pro quo tanta pertuli ,

WW

quanta potui ? homo , quem taptüm dili-

£o ; quantüm pollum ; Zmas meiDomine, tu

i W'

h

HQI[UU

Ybid. .

omnia noftr atu j'ci.r,quia dilz'go' te. Ecquia dili-

37»

gn

go;dolui fuper te frater mi Jéfu ,^ doluifu-

erte., cüim dolerestu , gaudium no(trum,;

[ Alïï

j

Sed nunc quia hyems tranfiit , imber abiit;

g

& rece[iït ; quia Jam Pater abífter(it omnem

lachrymam ab oculis tuis,& quia mors ul-

:vbmllw

tra nonerit ; morsenim ultra tibi non do-

m

minabitur , neque lu&us ; neque clamor ,

MWW&

neque dolor erit ultra , quia Deus convere

q

W

(tt

tit pïan&um tüum in eaudium , ^ & cir-

cumdedit te lztitià : Gaudeo fuper te fra-

Mi

ter mi Jefu , gaudeo fuper te : nunc enim

iU

parta victoria , videor audire füb noftris

M

l

pedibus in cavernofo illofpecu , & fübter-

j

n

raneo carcere, in Tartari (uburbiis, in lim-

W

Jl

bo Patrum infolentem quemdam turnul-

tum :res magna g—cricur lftic : audio con-

ans

fringi ve&esterreos. . Progreditur candem

:

|

poft diuturaum annorum fquallorem, cum

i

tota captivorum turba primus omnium

i

ï

Parens Adam : qui videns jam deletum il-

L

l

01

Gen. 2.

lud decreti contra fe fcripti chirographum À

17-

j

Morte morieris , Cruci affisum ,. fuümque

n

diu

l

Fhfforia.

0

l^

569

diu exfpectatum Meffiam mortem morien-

1

L

h

do deftruxiffe , modulatur illo Davidico

!

Nv

metro ; fibíque ac potleris omnibus gratu-

rf.

latur , dicens : Dexzera Domini fecit "virtuze ,

16.

11?.

PUl

dextera Domini exaltavit me non moriar, [ed

i)ts

yivam.

Chri&ps pro nobis omnibus eft

N

J

mortuus;non mortar. Ubi eftl mors *»iloria tua?

T

'non moriar. O Chrifte , convoca nunc om- rx-CO"-

W

nM

!

X5 $5*

nes Angelos; & dic ut Dater prodigi : Maz-

bef 4

ducemus , & epulemur , fhilius meus ( Adam )

Atill

D

eiortuus erat ,Cz vrevixir. O An

gCl;l',f;bngra-

Luc. 1fv

p l

i

fed ::

tulamini jam mihi , quia non moriar,

Uf

h

vivam. laterim adte ,. cujus morte ego

N

vivo,& xternüm , utfpero, vivam, me

QU

CODVErtO.

Unum illud per tuam depre-

cormortem , ut moriar mihi , vivam tibi.

ptï

Hxc enim efttua voluntas, hzc una pro

J

"

M

nobis moriendi caufa, quem expreffi(ti

J

J

verbisfervi tui Pauli:Ur qui vivunt , jamnon:

D

fibi vivant fed ei,qui protpfis morzuus eft.Hac

eft tua morientis intentio, hic finis eft om-

n

niumeorum , quz ufque ad finem vitz:

y

paffüs es malorum, «r 4u£ *vivunt , jam non

fibi vrvant ; id eft , nullos actus propter fe il UP

J

j

j

propter commoditatem , propter delecta-

roducat,, fed

y

tionem ,propter honorem

"

omnia cogïtata ; omnia ver

b

a, omnia fà-

Tbl

M

&a, omne illud tandem , quod vivunt, ad

te referant, qui pro ipfis mortuus es , ac ita

l

j

j^

BI

fibi

Yv

De Chrifto paticnte

fibi moridifcant, &tibi vivere. Da mihi

fic mori , ne moriar ; da mihi ficvivere, &

F?Mf"' tum laztus clamab

ocum Paulotuo. — Z/yo

autem ] am non ego, vtvit veró in me Chriflus.

Hoc íifiat,& ab omnibus fiatt'um. demüm

finem fuum obrinebit , & Chriftus , qui eit

affus.

affus , & homo, propter quem eft

(

Db

enique nulli erit ad exitium ; omni

à

us ad

Mi

f n

falutem ( utiifdem verbis finiam hanc Tra-

1000

gocdiam,quï

bus incepi)PASSIO DO-

NOSTRI]ESU

m

-MINI

Wetn)

CHRISTL

W

fl

VN

f:"m F-&,

hi

NI

4

ho

Z

äx' X&J

t

.v

v

S d orecu d

;

i db

8

|

r

l

i

l

i

l

IN-

9(

)

LU

INDEX

t]

Mi

]i

RERUMA.

L:

n

lNNumerus indicat Ragïnam.

(l

)l

A

i

Ccufant varii in väriis Chriftum,

248:

P

À

8t.

r

Adverfitas Divini amoris eftpignus.

0

Eft Crux homini,ideÓ libenter per'erenda,4 ; 3,

à Deo immittitur, 107, Eft neceífaria ad falus

J

teém,

| 4976

JEternitas poenz,apex omnium malorum, r14,

Amamus omnia prter Chriftum, 260, Chriftum

non amari à nobis,prodigiorum maximü, 33 3.

Amor Chrifti in Apoftolos,

Auris dextra, multis cum Malcho,abfciffa, 104,

ä

B

Arabbz effigies gra;ahic& expre(fay.

262,

D

Beneficia Dei in homines,

446.

Blasphemia enorme crimen,

I60,

C.

"JEcitashominum incligendisbonis , & re-

X probandis malis,

268.

Calvariz mons , eft locus terribilis, 436. Illic

falus, 438. Cgro concupifcit contra fpiritum,

Chriftus paffus eft;ut pro omnibus, fic pro fingu-

lis, 4, paffus pro nobis ; &ànobis, $. Ejusin

nos beneficia. 92. 383. $40, Vis verbi ejus,

97, Idem qui paffus eft Jerofolymz, eft inEu-

chariftia, , Ejus fdentiqm ad falía ceft

imo«

nia,

Cru&isïin

nia. I52, Silentiuim coram Herode, 302 illu-

jn

ditur. 311. Nudatur, 326, Ligatur ad colum-

nam,

320 Omnium fententià reus eft morts,

m

163. E us facies claré vií

afchicitatis eff vertex,

D

p

17 1. Ab eo efle remotum , eft exitio effe pro«

IUN

inquum. 174. Tlum varii variis modis negant,

;,.a.-;-&io

129, Pro coligari , fumma gloria. 215, Ab

263,

h

eo bona omnia.

E

.248.

ww

Chriftiactio minima quanti valoris.

qjro

Chriftiin nos amor. 250. 350. Ornniafua ,'ut

';gm t

p

rodigus , hic diffipavit, 366. Dolor immen-

i

üs timOr, 14

fus. 374. Clementia, 377,. Ei

ylt

Innocentia, 378. Dignitas. 382. Oportet

g

eum afpicere,& infpiccre, 462. Initium & fi-

,

Däaiæuh

vita cjus ,funt paralela. 464. Ignominiam

nis

?

Q',:Sä';m

fui fludiose affe&tavit. 465.. Ejus morsom-

$43*

y

nibus exfpe&tatiffuna.

I

€ nosS

Chrillum oínnibus poftponimus, 246. 1l

266,

i

^? omnibus prapotutr,

$38.

Chrifto omnia negamus.

W

C'rriltiani nomen;confonet cum . operibus Ch'i-

"

471.

M

"u

"Conicientiz bonz tcftimonium ; certum contra

!

t

2

Á

contumcelias praficium,

154.

I2:,

L. !n

Conícientiz 1nalt terrores,

$17.

i

Converfíio non. daü';renda.

Crucis gloria.

41$.

&c

C:tucis Chrifti multi inimici,

415. Eamfferre fum-

f

ma gloria, 421. Peream acquiritur nomen im-

s

mortale.

d.

!

Crucis baiuli pauci. 428, Eam multi abhorren,

FMK

432. Crucis faber eft Deus, 33 1. Ejus digni-

460.

li

tas. 452, Ejus triumphus,

Cru-

TAT

'

4

Cru;is titulusindicat Chrifti

Divinita:em,

Humanitatem . &

Ltj

st

| 469,

4l

NI

AUX

Amnati folatio,8z a.uxiliö deftituti, — «

*

D

Detperare de Deiclementia , «ft ultima maa

W

A!r

litia,

243,

TET

IH

Detrsétio quàm gravis, 4

48. Patienter eren-

r

449,

n 6

Deus claré vifüs , eft horminis ultima falus,

172,

ii

Vult omnes :alvos fieri,

L

(

4OI,

Deum non videre peccata. , flulté fibi pe

ríua-

"l

4

dent peccatores,

ii

169,

h

Deo fetvire ubi quis ftatuerit , ab omnibus

im-

i

peutur,

203,

Jil n

Dei cauía fortiter defendenda.,

2]'.

i

RU

Dics ultimusChrifti,omni ex

parte magnus, 20»,

W

DoCrina Chrifti ,

XX ^

omnium uulilima, 127, Alia-

|

rum omnium princeps,

132,

Dormiendi híc non eft locus , nec tem

E,

p d

d

Briofi cogunt Chriftum fitire.

$28,

E

Ecclefia quantüm Chriftum honoret

& xÍti-

met prz Synagoga,

'XZ780

Excufant plerique fua fcelera,

?Q.

Exemp!o malo ad

peccacum yallicerc ^ malorü

m

peffinum,

F.

h

Ides erga Chriftum in

i

F

Fidei actus,

i—ïucharikftia.q

123.

344*

(

Fidesmirabiliarevelat,

51.

m

Fiducia in hominibus vana,

l

l

EL'

2299

Finis aliquis in meditatione Paff;óis prafigéd

us, 2,

l^

Famina cuivispericulofa, 178,

Hinc omnibus ti-

menda,

I80,

G. Gau-

"

(i

D

G

;

]

i

V

ridere jefum:

290,

jell

j

Y i.

Audium fümmum'

Gaudium 6 rebus vanis, eft vanum,

293.

«t

294.

ht

Gaudium verumin quo confiftat .

NT

Gloriam fuam omnes manifeftant , ignominiam

j

[]

äw

CClantn l 3670

Erodis unpietas. 287.

Homo pretio magno

Honor omnis debetur Chri-

Bl

4

emptus, $51.

[2

fto. 313.

j

ii

Noratitudo hominis in Deum, 445, In

juftitia

que

ubiq; dominatur. 410o. Inimicis ignofendu.476

WW

udxorum in Deum ingraritudo,& hominum in

405

. Deutm,

l

n Chriftüquàm Genriles, 252,

|

Tudzi iniquiores i

Inimici diligendi. 8

4« Injuriz patienter ferendz,

ï(Wr

69.

l

139. Innocentes paffim affliguntur.

37.

rudz luctuofiffimus cafus.

W

it fuafcelera, 219. Ejus vana pxni-

M

Judas agnofc

tentia, 224.

Àb omnibus defertus. defperar,

l]

2137.

(

232. 313). Sufþendit fe,

M

[

ges mundi faciunt "homines exleges Chri-

L

iu, 391

m

Aria juxta Crucem,

496.. Ejus dolor juxta

yi

M

menfüram amoris, s00. Omnibus in Ma-

ü

ij

trem data. 503. Valedicit Filio morienti, $06,

N

Mifericordia Dei prompta ad remittenda pecca-

lt

ta, 227.

Martis hora quàm terribilis. 63. Tunc

M

omnes & omnia à no

bis fugiunt. 1 10O. Tunc à

D

mundo nullum exlpe&andum folatium. 232 In

J

hora mortis, omnes quibus adhzfimus vanita-

P

tes,noscondémnabunt. 392. Morientem om-

h

nia derelinquunt.

253. Quisque moriens dicet

l

ut Chriftus : Conlummatum eft, ; cum

dolore

Mur.-

l

linpiiycuun gaudio Mïi. $33*

Mandi ftatus miferrimus,cüm Chriftus pateretur;

28, Ejus perfidia, 75. Ejus profperitas , fumma

adverfitas. 8 i, Ejusamicitia caró conflat, Chrie

AU

l

fti veró :ili. 89,

N,

1

1 lgmu

l-litas ananz quomodo tegenda, .

j28,

Nudi omnes poft morterm.

3$$4

xCJ'T,

Nudus affcétus mundi , major eft mundo.

442,

:r

Blatio fui Chrifto, 334, Oblivio Dei maxima

t

eft inter homincs, 489, Oculi Chritti quàm

!t

MA

porentes, 192, Oculii cauté aperiendi,

197.

TU

"

Oraro boni latronis ad Chriftum,

P OTA

.

*./J U

i

TAti híc neceffarium,.

f

$47*

,I/il

Pauci Chi ifti comites in paffione,

11.

Ó

Peccator quilibet,Chrifti eft traditor. 4c9.L

Of«

M

€ «ft àChrifto, 67. Longé eft à D«o. 35

. Tà

D

u

peccando pertinacia,ultima malitix linea,

499e

Peccatorem creata omnia clamant reum 1

nof-

CWA

tis, 164. Peccatores varii variis modis Chriftum

cruciant, 280 Peccati gravitas, 347,

Ea cog-

n./fcitur exChrifti paffione,

35 9. Ejus damna,3 t,

g

Peccans abíolyi , facile,

190, Peccati venia'is

gravitas, 149, Peccata demon priüs extenuat ,

j

poltcà exaggerat, 2 19. Gradus ad pcccatum 8c

s

exitiü, 232, Peccatum eft averfio & conver-

Wl

lO.

2173.

Mi

Petri in Chrifto defendeddo audacia.

1

Ítum àlon

AChrifto fi

é fequitur, 172. Ejus dolor ob füam

n

igam, 17$. Chriftum ne

Bat. 177,.

y

183. 186, Ejus ponnitentia,

394,

(

Placuiffe hominibus nocebit in morte,

397.

"

Placere Deo foli , fumma felicitas,

398.

p

PrzceptaChrifti,Chriftiano funt vincula,

216,

9'

rolperitas periculofaeft, 43 o,

Ratio

*

[*]

Atio fa&orum in jpd.icio reddenda tef;ibi?ïs..' |

R

295. Regnum C

hrifti eternum , mundi mo-

Refpe&tus humaniquàmper-

mentaneum, 257,

niciofi, ; 96. Rex no

bis fit Chriítus,

o

386.

qukiük

399.

Ad Religionem vocar!

R

( Aneguinis Chrifti in Hgï:to effufi caufze,

$7^

N

rifti , éxigui fru£tus,.

|363.

; Sanguinis Ch

I I2£22,

Scientia profana

quanto labore acquirit

Chrifti meritis, *

53'3480

Spes famen aé

ftChriftus. 157. Spei aQu:.244.

Spes noftra totae

393*

Silentium , innocenti

g eft patrocinium.

ft Chriftum accuíatum.de-

4ilere ad convitia , €

Somniu

m uxoris Pilati.

4090.

fendere, 255«

&piritus S, opuselt ope

adjomne opus bonum.$8,

eligatur ; fpernendus

kratusvitt ut prndenter

205,

* eft refpeCtus humanus.

*

D

irre-

N Templo Chriftus negatur » dum quis

190.

I

verenter illic fe gerit.

lic ei

313. Quqt il

Jntemplo Chriftus fpernitur.

274

fiant injurid..

12.

Timor Chrifti ,

& ejus caufa,

18.

b pericula interitus, .

"Timendum nobis o

3.

UR

"Triftitia Chtifti , & ejus cau

"Triftitia maxima concipien

da ob peccatum mi-

nimutrn,

24- ï9'

V.

IH

Anitas omnium rerum,

urie réquirit m

undus.

I4O.

V

v D

Vindi&tam inj

X'indicare injuriam,

.

eftChrifto infligere alapá 144.

üs abnegantur,quàm Chriftus,

"Virtutes omnes pr!

num fe tradit Chriftus, 52*

183 .Vgþnmü homi

lN'l?.

La

£^

—

»

ld

"

*

EE

"-a

":

se

N

E

*—z

L—1

z

Im—

——

I

—

E- —

E—31

p

Em Es

— —

—

ïl!l:w

—

—

—XEM,

——

X

$

—

|

à

ï—,f

"UPSANM

CU R RRIURSUED

LA

—M

— —— d —

Md —

—

nE

LE

-

:/.ä»

l;:

A

g

d

M

g

i

1]

w

31

j

W.

——5

--

p:

; a

&

FE sj

Z

I20 cm

Y

TU ll4 IHTI I'HI

19 . 20 21

X

IHIIIH

18

W

17

19

|

8

16

1

15

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

äääääääää?ääääääää

15

17

FACULT.AS

O Baancle Q

16

J—RR.PB. PROVINCIALIS-

14

.

EEE

cum Privilegio Cafareo. .

13

i

:

ïl

ä

üm Dominus Andreas Stadlef -B5

l'llliHl'IHHIlll'liHWlH'lWlHl'lll HIIIIIHI

bliopola Campidonenfis , iteratis ty-

12

pis vulgare defideret.Librum de Pafífione

11

Domini à P. GUILIELMO . STANI-

lHlHïlllHl'i

—

ll

L

eQ

HUüRSTIO Societatis JESU Sacerdote l-

| 10

tino idiomate confcriptum , ac dein ger-

10

K

manicé redditum "$ Fco Magnus Amman

*

Societatis Jefü per Superiorem Germa-

9

|

J

e

niam Przpofitus Provincialis poteftate ad

id mihifa&ta ab A. R. P. Noftro FRAN-

!H.HIHIHI'HHHHW

8

l

CISCO RET7 Univerfz Societatis Pra-

F3

»ofito Generali , Eidem ad fecundam hanc

T

H

Editionem facultatem impettio, fimülque

communico Privilegium Cafàreum , quo

6

G

aliis Bibliopolis , ac Typographis prohibe-

tur, ne di&um , Librum citra confenfum

5

5

F

Supériorum recudere ; vel intra fines S. R,

Imperirinferre préfuümant. In quorum fi-

|

E

demthas minu mea, & confüeco Officii Si-

4

a MM E

gillo munitasdedi. Landípergx 7. Sep-

D

temb. 1746.

3

(L. $)

: KMagnus Amman.

l'HllIHli'HlilllHWHIUH'lHIHIH'IHHIHllHHH

——

N

igäï

L as

tn

!

II

—— W.

G

]

—

TTTE

IT

ï(llululuwllntnn')*n

8

«

15

ulnl'mnul

2

3

4

nlr"l"nämum!uuwlrmm

m

UMT