t?hgmincs ,utcüm e

r

"

!

$4

De riflo þatz'entä

fterinme furor , vel hac nimia faturitate

difrumpatur, locámque tandem cedat. a-

imori. Mené veró etiam hominem Deum ,

homines ; men&;inquam, Deum pro vobis

l

hominem factum, fratrem veftrum , os de

vofhbus veftris,& carnem de carne veftra ,

[

1ne Deumincarnatum excarnatis,& totum

[/]

r!) (f

h(m(

excarnificatis ? mené in frufta difcerptum

diffipare , difperdere , deftruere nitimini ?

At

mené,, qui defcendi de coelis in terras, jam

Y

terris excludere ; in altum , unde veni , re-

ä n

|

jicere ; exterminare penitüs vultis ? & quid

va')

n

|

maturz humanz in me eít ; exícindere , at-

que extinguere ?atqui nec fic fi(tetis amo-

ul

i

rem meum ,fed in amando vos perfevera-

boufquein finem, nec priüs ego quief-

ul

cam,. quàm mecum fruamini illo regno

f

meo;cujusnon eftfinis. Ab Jefu ! hzc au-

x

dio,& necdum prx dolore deficio:hacc in-

lt

tell

A

O,& necdum pra amore ardeo? hzc

r

cre

j

; & necdum pra horrore concido ?

Q

-

quid ad teftandum tuum in me amorem

iià

t

potuifti dicere,& non dixifti? quid potuifti

—

li

facere,& non feciíti? quid potuifïi perferre

!

& non pertulifti? i necdum amem aman-

E

d

«em, & fic amantem , dignus fum , qui fim

T

€diu m c«eli ; terrz;inferorum,damonum,

:

ominum , omnium.

j

i

l*æ

$.2

— Hiftoria.

35

Nitiig

$.X

;

r

n

"o

J anelm eum cbtg'?)rta:.

05dt

Amtertxum oralvcratf triftis ufquc ad

"

mortém,humilis ufque ad terram,Domi-

2Ea

(Um

nus cceli & terrae;& eccesapparut: ei;*zlnge'- -

tm

lus confortans eum. Nil mirum;voluiffe eum

jb

confortari ab Angelo bono: qui permifit fe

i

tentari ab Àn

elo malo. Hic Angelus ve-

l,fC-

rofimiliter Gabriel , fpectabili indutus cor-

ib

qud

pore;vultüque commiferationis pleniflimos.

d

fuübmifsà proni corporis,ac animi reverene

fflo«

tia,cum adorans,quem adorant omnes An-

[

eli;Patris voluntatem expofuit , hisaut fi-

T

milibus verbis : Adíum fupremi conciliz

nuntius , & paterna voluntatis interprese

gUO

L

Statutum eft in illo Sacro-fancto Senatu ,

cIl

Patre mandatum fuum tibi proponente, Te

lac

acceptante,Spiritu fan&o approbànte , ut

i?

calicem hunc tibi quidcm amarum, fed fra-

oretm

tribus tuis przclarum , ante 1 5.. horas ebi-

yu/

j

bas. Surge ergo,bibe ; grandis enim tibire-

ili

ftatvia. Sihunc calicem non bibis , a&um

jl

eft de totius mundifalute. Patris enim fu-

[t

ror juftiffimus , tui. folius fanguine extin«

jf

guetur. Miferere tot fratrum tuorum. Afpi-

ceinfrà pedestuos tot captivos , magis in-

fe

vidiä alienà , quam malitiá propriá , æt?

ne

4

p

36

De Chriflopatiente

nx fervituti addictos.

Afpice farfüm tot

fcdes vacuas,

z nonifià te,cujus miferi-

cordia plena

€

d

terraypofTünt impleri. Er-

cóne fines Luciferum eloriari de ruina tot

fratrum tuorum; videbis illos hofttüm tuo-

rum , ac Patris tui conculcari pedibus : tra-

|

f

hià demonibus in: triumphum ? privabis

li

Patrern . tantá glorià, Angelos tanto gau-

dio;, homines tantobono ; caclum tanto

QIMW

L

ornamento? coníürge , induere fortitudi-

nem brachium Domini. Poft tres dies tan-

4

n

tà refurges glorià , quantà cecideras. igno-

aniniá.

Mors, & vita omnium in manu

t

eíttua.. Moriare unus, ne moriantur om-

(

bt

ncs. Hoc tibi expedit, hoc Pater praccipit.

Hisab Angelo auditis, Chriftus ut intelle-

D

xit, obfirmatam effe Patris voluntatem , &c

jam inftare fibi cempus illud ferale , quo

| 4

fractis inferorum repagulis, omnium quot-

(

(

quot effent dzmonum rabies, Judzorum

furiz , pateroa: juftitiz iracundiatoto im-

,

etuin fe unum effent effundenda , repen-

té vcelut figno dato , bella, horrida bella in

ï lj

Chrifti pectore arsére. Hic inter fe

præliarï

| m,)

repugnantes T'imoris & Amoris affe-

li

é&us , & acerrimé digladian'. De

|

ll

quo fequenti,

tll

punco,

M

Yi

$. XI,

EEfloria..-

37

hg

i.

2$ XL.

a

D

Sador Sanguz'nem.

D £t

| Hriftitriftitia , quz fuerat magna , uf-

Mf

qué ad mortem c

O

Oris CreVIt & eVa- Luc.' aa;

vabi

fit maxima ufque ad e

g

IL]

fionem fanguinïs. A

gäU-

Et fatlus in agonia prolixaus o.raäat » & fatius

WO

eft fudor ejus ficur gutt [anguimis. decurrentis

N

i terram, Sicut à timore anxietas , fic ab

Sanguinig

?üm

anxietate proceffit agonia ; qua: hunc in "

Tlv

modi orta eft. Permifit Chriftus imagina- «se.

u

tioni fuz,fibimmodo perfc&ifïïmo proporie-

0f

reomnium , quos pauló póft perpeflürus

cipit.

erat,cruciatuum ferocitatem, & fimul con-

anv

ceffit appetitu;fenfitivo inde concipere im-

m

meníüm qucmdä mortis tam dirz , mox

qUO

oppetenda formidiné,atque horrorem ; &

Illot-

quidé tantum, quantü poterat concipere :

cüm vero ratio tota adillos cruciatus , fibi

m)m

h

propofitos raperetur , & voluntas liberri-

d

me;Juxta ac libentiffimé eamdem admitte-

(

]

j

il

ret , & confecntiret in mortis genus tam fe-

j

IOX,; ViS imagfnatx'va vehementi cruciae

c;

tuü apprehenfione;effectus timoris , ta«dii ,.

triftitiz: ciere, contrà ratio fuperior mortis

neceílitatem, & Patrís voluntatem zíti-

mans, zeli , amorifque affectus excitans , a-

&errime relu&ari : hinc incredibilis,& in-

tolc.

L

D;x

$9

D Chrifto patienee.

-

C

E-—3

E

IÉ

—

tolerabilis orta eft in ejus animo anxietas.

c—

—K

Quid nempe potiüsageret, ex duobus fibi

— ——5

propofitisan mortem admitteret , an reji-

um — 5 —2

[—3

——

—2 €cq$23 .

ceret:admittere füadebat amor; rejicere ti«

——

-

rzcliantes affe-

—

i

-

mor. -Quidaget hosinte

EM

——

E

——

38 V^ Ctuso dpxtatus efi fuper eum

f/P

[

ritus ejusstur-

-

*

bati elin eo cor. ejus:ut pollet dicere cum

—

—

«-

Saulo moriente : Exomni parte meangu[hue

—

—

——

remunt: coar&or nimis. Sed interim termpus

aà

[

:

s./21. urget;hora inftat, Judas appropinquat,ho-

—

[--3

*3

.

-

L

ftes adfünt;accelerant milites:non licet diu

i

z

hzrere;nefaslenté deliberare, concluden-

m

T

—

-

T

dü eft:hinc agonia;iid e(Lexttemum certa-

b

men,& quafi duellü inChriíti pectore;intet

"Timoré & Amorem:pugnat uterg;totis vi»

W

ribus;uter potiatur victoria; neuter vult ce-

pv.cï

| MJW

dere, uterque vincere : & quia uterque ett

validiffimus, arduü uterque procliatur przx-

W

1

uit Amor , fuccu-

)

M

!

lium: fed tandem przv

buitTimor:hinc càm timor cefferit amori,

| ll[;

ltm

fa&tum eft, utfan

uis , qui extimore circa

cor,ad illud corroborandum fe effuderat ,

b

li

retractus fuerit ab Amore; & ad exteriores

li

|

((rum

eorporispartes, tanta vehementia repule

ial

füs,ut patefactis quaqua poris,vi via facta ,

ipfam carnem pehnetrarit: & totis oftiis, ex

uf

t'ia

oculis, facie; pe&ore , manibus ; pedibus ,

collo;brachiis totoque corpore fefe effude:

5

*

rit. En! Deus totus cruentus:vere vir dolo-

*

um

i

£florta.

$9

fv

h

rum,imó & timorum. Hoc eft bellare bel-

N

[b

la Domini , refiltere ufque ad fanguinem

ht

i

pro gloria Düi. Madere füdore, non olere

U

unguento:fluere fanguine, non fi

ileere mu«

salh

rice: cruentum , etiam ante. con

fi

cum, &

?';IW ;

bellico pulvere egredi , non concinnatü &

cum

mollitie muliebriter diflluentem , per rofas

d

& violas;per lilia & calathos ambulare. In-

QUi

dieni milites,qui fub cruentis Chrifti fienis

lj

faciant ftipendia ; quorum ftipendium

eE OU

mors. Nondum Ó peccator, ufque ad , non

(t«

dicam fanguinem ,. fed füderem reftitifti ,

U

ne peccares. .lNon fic horruit Chriftus

ia

mortem COFPOI'iS,UC tu horreres mortem a«

jj

nimz , hoc eit peccatum mortale,fi claré

"o

perciperes Dei , qui peccato offenditur ,

|

k

Majeftatem, Unde bene quidam Afceta ,

fpl'æ'

verus Theophilus:*Si omnium hominü;qui g.

ten. O-

j

*fuerunt/funt,& erunt, corda fimul junge-

puíc.752;

moïil

*'rentur;& ex illis cor unü conffaretur,quo

.a

*'omniü virtutem,ac capacitatem comple-

l

L)

d

*ceretur,& illud unà al

uá divinarü perfe-

*'éionum cognofceret/fieri nó poffet quin

1

[gf,'läfä

*rumperet pra violentia amoris,nifi fingu-

m

*]ari Dei auxilio confervaretür:,, Hinc có-

VE

cludo,(i quis peceati minimi gravitaté per-

conci-

Triftitia

iiS»cx

pienda

j

fedé cognofceret;& Dei fimul offenfi Ma-

ob Pece

jeítatem &: bonitatem , non effet venain

catume

i

Qa

T

toto cgrporc, qua non aperiretur pra v

»w

r

60.

De Chriflo Patiente

bementia doloris:toto corpore füdaret fan-

£uinemy,erigerentut ei prz horrore omnes

in vertice capilideficerent eum vires ; fin-

j

deretur ei cor,rumperetur pectus , frange-

rentur coftz ; denique impatiens doloris ,

pra ejus immenfitate repente corrueret in

^

terram exanimis,& moreretur. Tuinterim

j

làs doles taum, unà raucz plebecula vo-

j

culà,lxíum honorem , quàm prote fufum

g

Chri(ti fanguinem. Tibi fanguis per venas

hs

jam micat;& falit ex latitiz intemperantia,

Ül

.

]

am ad cor contrahitur ex: invidia, jam ad

m

vu

AA

T

lrum retrahitur ex iracundia ; Ó quan-

tum paffim pertotum orbem fanguinis ef-

n

funditur à militibus pro umbrarili gloria ,

]

vel pecunia;ubi pro Chrifti gloria;nec gut-

|

tula fanguinis ftillat ! Ó veré vir íanguinum :

(

[j

e

[j

fanguistuus füper nos, & animas noftras

!

H

ii

fanguis tuus,qui eft pignus falutis,arrha glo-

ria;lytrum redemptionis , non cadat fuper

l

!

terram ;fed füpernos. Ille fanguis quo tu

l

ml

fudas, quo perfufüm eft totum corpus;qui

:

!

: ille fane

DIS ,

erumpit ex omnibus pon's

o

il

quemexpreffit à facratifimis venis;partim

i

':

,

!

propter nos Timor , partim erga nos A-

i

/

mor , fit füper nos , ut poffimus modulari

]

illud cum electis carmen : Aedemifrz

APOB- $«

1

9.

?9; Deus 11 fanguine tuo.

M

$. XIL

61

wf

Hiftoria.

ATa

$. XII.

^

[f

Redit Chriflus ad Difeipules , dormientes ex-

frang:-

oon,

citat , de ad'ventu. $ude admonet.

crct.in

Efus abfterfo fadore fanguineo, quo fue-

Jerm

It 1o

,J at perfufus, erigens fe de loco; quo fue-

rat proftratus, finiens orationem cui fuerat

Mm

intentus, jam noyerat boftes hortü ingret-

LW

^dD)

Íos; cernebat emiinüs fulgurantes hattarum

eufpides; percipiebat armorum ftrepitus

;'gmad

uod Chrifto e-

armatorum tumultus, & (

qUZH-

rat fudes in oculis ) videbat ilius impiz co-

nd

hortis fi

o

eniferum, füum olim À

;lorïa ]

nunc apoftatam , Judam.

pofïolum a

W« gm-

TY uc vtit ad dz'fcijmlos fnosse dicit illis:Dor-

yimunt.

Matth 2 $,

mteja, d regm'e]cice:ecce apfropinguavit bo-

4í.

J

raym Filius bominis tradetur 4n maus peccatoríe

ul

- Tandem aliquando irrequieto multorum

d

luftrorum motu,ac complurium fzculo-

qu'

rum pondere, devolutum eft tempus ad

f

s

illam horam , qua Dominus Angelorum ;

f :

WIW!

tradendus elt in manus peccatorum- £cce

u

u

appropinqua*vü hora. . Q Pater ! in hac hora

j

exultat fpiritus meus, quia venit bora, qua

,U

Filius tuus unigenitus , quem dedifti mun-

iib

do? ne pereat mundus, fed habeat vitam

&ternam, in manus tuas pro mundi vita ;

Q Mun-

f;radat Spiritum fuum.

Ü

de !

62

De fbrï/lo pariente:

p

de ! requiefce nunc,comede , bibe ; epula

h

re,Écce appropinquavit bora,qua ego pro te

um

fameam.fitiam, felle poter & aceto , Ó ho-

retiofo

&

M

mines ! coronate vos rofis : vino

li

unguentis VOS implete, ducite in

j

onis dies

d

l

n

veltros : Ecce appropinquavit bora , qua ego

i

ro vobis alapts ca:dar , fputis confpuar ,

lt

t

acellis concidar,clavis confïgar. O Ange-

u

lifecce appropinquat hora ; qua amaré

u

flebitis vos, dum amara & flenda patiar e-

u

mj

go. Dumergo jam appropinquavit hora ;

!

]

l

[

lu&uofiffima quidem Chrifto,fed jucundif-

| AV

n

l

W

fima mundo;qui4 ni hic exclamem curn S.

N In

m

setm. 1«

Leone : Exultet fantlus, quia 4£P(ofiïzguat ad

&4€ NaliY:

N

ii

z)almangaudeat jeccator , quia imyitatur ad

H

tyeniam : animetur Gentilis , quia vyocatur ad

(

vyitam. Gaudete ergo redimendi,quia dum

y

L

appropinquavit hora;qua patiatur Redem-

x

u

Luc. 2! .

ptor;Zevate capita veflra,quoniam appropin-

2d.

quat redemptio 'ye[la. Interim. dum appro-

fïäü

pinquet horahzc exfpectatiffima, tu ; qu-i

|

tothorastam munificé à Deo impenfas

tam prodigä echndi&ï,fïfle gradü, & pen-

It

!

ficulaté expende hx:c pauca. Sicuti polt 3 3.

aiiosmenfes 366.hebdomadas 172 1. dies

i

] [

12053. horas ducenties ouagies » nonies

"n

"!

aillies ducétas feptuacita duas,qui busChrr

ftus vixittandem appropinquavit ultimus

T

l

annus,poftremus menfis;furna dies , novif-

1

fima

Efloria. .'

65

um

fima hora:itapoft plurimum annorum cur.

t

riculum , tibi ab Aüctore naturas praefcrip-

) lj

tum ,tandem , tandem dies illa fatalis elü-

ob

cefcet;quátibi dicetur : Zcee

df P T'OP i",?"Wif Mortis

Dus di

bora Filioli;snoviffima bora eft

* hora lürida

hora

quàm

lin CgO

tetricatragica, horrida : hora, quá mih: terribili.

pur ,

non amplius neque fol , neque luna mica- - 15-

lkngc-

bunt: hora; qua mihi peregré proficifcen-

p

1

dum erit 2z regionem longinquam : hora, qua vue. is.

Y

eircumdabunt me inimici vallo,et circundabtie

Luc 19

dioris

me,( coanguflabunr me undique : hora , qua

43

undis

ftabo in horrifico tremendz aternitatis ve-

Jns.

ftibulo: ubi amoto veluti fipario, mentís

IW 0

perfpicaciffimo oculo , ampliffimum ape-

"T

rietur theatrumin quo fe fpectabilem pra:-

4

bebit rerum omnium Vanitas. Ubi nunc

ia d

omnesomnium fxculorum deliciz, Opess

edtn

potentia , honor, eloria ab Adamo ufque

ad horam hanc ? Ó vanitas

!

»

ubi infantiz

?fopim

QPPIOI

mez bullzx ? ubi pueritize nuces?ubi adole-

centix pratexta ? ubi atatis adultioris

| CUQS ]

virilis toga ? ubitotius ztatis anteacta tem-

!

cl

pora»ó vanitas'Audi Chryfoftomum : Quid

Ad Htb. !

h

fint bumane resscimis e pulvis,& zanquapul- *

j

m

^y15 ante faciem "ventifumus er umbra, er folia

uomcs

€adentiaser flos,e fomni,et narratio,cr f«bu-

usChn

4;yentussdr acr mollis temeré corruptu

$0624

jum

mobilis,unda decurrens,et fr quid iftas inferius.

:

p

Et quid poteft his effe inferiusnifiin

ane ni-

hil ?

£4

De Cbriflo patïem';

ij

l Uü

hil:ó quisquis hzc audis, dum jam certus es

"

tradere animam Chrifti fanguine redemp-

uatibi de-

tam dzmoni;illaunquam hora ;

certü eft,lethalem comittere c

ulpam;revo-

[

ca in memoriam hzc verba: Ecce aPProPin.

ua'vit bora,qua fors tradetur corpus tumu-

f

O

.caro vermibus, offa putredini. Anima in

l

"n

manus Actoris, qui me atrociter accufabit ,

Judicisqui exacté difcutiet; Vindicis, qui

ib

li

fevere caítigabit. Sed quia de illa die , vel

horá nemofcit,ad Te hac hora converti-

i

d

A&ox; 17

muryin cufus lmtejïate Po]üit Pater tempora d

!I

i

C.L*h

momenta. Tu qui ex aternitatis altiffima

(

fpccula omnium atatü fpatia , certo & nu-

!

ll

mero,& pondere,& menfura difpofuifti ;

u

1!

nofti,qua hora;quis quis adeft hacce in tur-

|

ba,emittet fpiritum. Tu adnos modó al«

d

I

T:'

t

tiffimé clamas: Zigilate,quia nefcttis diem s

(

26

'w neatte boram. Sed tu da ita Vigilare,& invïgï-

L

|

lare noftrz faluti;Sut cüm appropinquavcrït

[

iil

horanoviffima , ex te verbaillaà te di&a

(

3

difcipulis audiamus: Dormire jam &v requie-

wih

Matth.

lt

26.45.

fare. Dormite ; & obdormite in Domino ,

|

qui vigiláftis cum Domino; & requiefcite.

VOs qui cucurriflis per ftadium: ecce bra-

i

li

1l

vium,dormire, er requiefcite. Vos quibonum

certamen certaflis ; eccecoronam Juftitiz,

r

"

dorimire & requiefeire. Vosquiin vinea mea

| 4

h

tUh.-

ricinaces d

Hïj?orïd

65

AUf

tulitis pondus diei , & a:ftus ; ecce dena-

d.

rium diurnum , dormite jam « requiefeite.

i

m

. XIII.

Win-

FT

Sudas bortumingre]Jus appropinguatl

mail

T Odquebatur Verbum Patris ultima vera

fabi,

ba pacis ad difcipulos , & moxà difcie

isq

pulo bellum illi indicitur.

A.

Sufficit;ait, venit bora , c» filius bominis tra-

nren-

detur in manus peccatorum, Surgiteeamus : ec»

T

Mare, 144

ce appropinquayir,qui me tradet. Valete,dile- 4r-

lm

&itfimi mer,valete chari difcipulï,fïdcles Ío-

AU

cii;amantifsimi filii , venzr bora,qua à vobis

falta

avellar?ecce appropingua*vit,gui me tradet.Éce

Ti

te appropinquavit. Cuis ? Judas : falva res

yl d

eít:nihiltimendum , evades hoftium ma-

Jiem'n

nus; quienim appropinquat , efttuus in

jOng

fchola difcipulus, in domo ceconomus, in

i

menfa focius , in itineribus comes,in cone

!

L 4

t dl&ä

cionibus auditor , in collegio Apottolus

»

] WW*

verbo eft Judas. O Juda!fi cognofceres fe-

i

licitatem 'tuam nulli non invidendam , &

quidem in hac hora

ecce appropinquas

( bra-

Chrifto : an hoc parvi aítimas?nulla pote

n

vel ab homine optari, vel ab Angelo conci-

j

(

pi major in mundo felicitas , quàm appro«

pinquare Chrifto. Chriftus eft fuinum bo-

" ma

u

nums

66

De Chrillo batiente

P(al. »6

rum:nunc faltem declina à malo,e fac bonum, —

i

-

Si peccator es , Chriftus peccazores recipir ,

Dx l lw

E —

K

l

non repellet. Si putaste periifle , Chriftus ye-

GEuc- 19

sit. [alvum facerequod perierat yíalvab't te. :

à

39.

fi ut ovis perdïta errafti : Chriftus etft pa-

C]JU*

Luc.15.

ftor bonusjipfe imponet re. inbumeros . fuos

l

ï

audens. O Juda, quinon cognovilli zeme

(

Luc. 19.

$4

MU

u$ vifitationis tueadbuc 12. horx, & chaos

magnum eritinrerte & Chouftum.. /|Cras

!

"

antequam fol occidat;jacebis mifer in cen-

W

JZ

fuf

tro terra : tunc tam propinqnu: Lucifero,

quàm remotus àChriffo. Hinc intellige ,

dg.?'

quam parüm proficne dicam , quàm mul.

!

!

tüm obfit , Chriltum appropinquare tan-

J;A

tàüm corpore ,fi ab eo te elonges animo,

g

!

Quis Cbrifto unquam fuit propinquior Ju-

D

da ? videbat eum,audicbat, alloquebatur ,

J

tangebat;amplectebatur;ofculaba:ur;& ta-

KM

men qnï illi erat tam vicinus corpore, ani-

t LM !

; $no quàm ab eo erat remotus? Nos Chri-

AuP

ftiant quàm fümus prqpinqnï Chrifto:quid-

ü

ni dicam de Chriftianis multó potius.quàm

M

. Moyfes de Ifraélitis : 2Non eff alia natio tam

D

randisque babet Deos appropinquantes fibi ,

ii

4

tcut Deus ade[l cun£fis objecratiombus noflris.

Deat.4.7. ï

ln

l

À do:at Perfa folem , Scytalapides, /Egyp-

1

!

tius felem , Chriftianus Chriftum Filium

t

h

Dei. Cui ergo alii nationi fic appropinquat

us in

Dcus,ücut no'b/is ? nos Chrifuani fum

N

tetne

i

FAflori 43

6

(

ls

L IIOUII

templo,Chriftas in ara templi. Ouantillum

T

T

nos inter & Chriftum interjacet fpatium ?

intelligit , audit ; videt nos , & noftra , quaz

i

[

,

^

]

cogitamus. Sed utinam quàm es propin-

dj

quus Chrifto oculis , manibus , pedibus, to-

Yi M

to corpore , tam illi propinques fide »fpe ,

Il t

Lchao

charitate , gratia , omnibus virtutibus.

S 1. Peccator

Chrifti es inimicus , non tantum fpatij i

Dl«

t'opeé e

, Cri

à Cþri&a--

terjectum eft inter caelum & terram , non

n

ucl

tantum diílat oriens ab occidente , quan«

tum tu à Chrifto. Propone tibi filium pro-

l[f//'gb

] rj

digum , primó à patre elongatum , dein pa-

tri propinquum. "profetfus efl in regivnem lon-

-UC. 14e

f L«

ls

inquam. Jam à patre elongatus , quomodo

3

j

4

ior]t

mentatur. Quanri mercenarii in domo patris

abundant panibusyego autem bic fame pereo, E-

bt

ongatus à patre,comedit filiquas porcorum ;

n

reverfus ad Patrem, comedit. yirulum fagi-

UT QU'['

natum. Elongatus à Patre,nudas eft : rever-

j Chïl'

fus ad Patrem,induitur ftola prima:elonga-

L(Mul '

tus à Patre, incipitegere 5 reverfüs ad Pa-

ux,qüäm

trem,abundat panibus. Elongatus à Patre ,

h

"L

mitütur in villam;ut pafcat porcos , reverfüs

h

74

ad Patrem , gaudet, manducat, epulatur.

j

O mifer!(i Jefa non appropinques , fi ab

PQ

€o te elonges, quis ab&crgct omnem la«

jut

chrymam aboculis tuis ? quis in marore

folibitur ?

uis in periculis te defendet ?

quis in dubiis te inítruet ? quis errantem

«

E 2

l2

68

De Chriflo patiente.

b

diriget? quis jácentem eriget ? 6 JESU ; à

quo abire;eft perire, ïgno(cc : quia non aue»

"

mildlï

deo appropinquare tibi cum Juda, ut ofcu-

lerte ; non cum Maedalena, ut lavem pe-

W

ï

des tuos;non cum muliere illa , ut tan

oO

ocam

l:

fimbriam veftimenticai ; nonaudeo eíJe

/

L

| g;..(,.

Lw.:5. tarn propinquus ;fed ut Publicanus 4 longé

j

[j

Watth

XI

ans,percutiam pectus meum , & dicam :

g

Lui:.

il

"s Confiteor tibi Pater,Domineceli & terra,quia

peccavi in celum,ct coram te : jam non [um di-

Ü

gnus Yocari /ilz'm tuus. Sum,& fateor , filius

e

h]*

Píal. 25.

rodigus,fum & proditor, fed tuutriusque

;&W:' ^

11

€s Redemptox'. Erco rez?z.me me , et mierere

MM

D

mei:& quia prodigus es in miferendo, pro-

digum non repelles, fed admittes, hic in

u

gratiam , poíteà in gloriam.

(

| ll

$. XIV.

L

DL

(

"

Judas militum c'qlzar:em accedit 6 dacit.

!

[Udas ; furpecunix , venditor fanguinis

(

juíti , in menfanon tam conviva; quàm-

aneuinarius homicida , impius patricida ,.

mql

facrilegus Deicida,uno verbo, fub humana

(

ngra diabolus.Sic eam appellat Chriftus ;

x y

V

yoan. 1s. Jda54nquam;cim accepif[et coborte,cy aPon-

J

3

tificibussst P barifeis mnflrosyvtw illuc cit la-:

u

Chri-

h

:ezï?zis,a* faciäm.Opu? hoc;ut capiatur

ftus ;

/

/

Efloria

69

JJ,

xïm QUt

ftus , non peragetur milite uno , nec pluri-

U Ok-

bus, fed cohorteintegra: & quidem prob&

munita armis , ad pugnam prompta ; quia

[:1! M

& vincula, & catenas , & funes, & compe-

FA

Ü

0 dï:

des,quibus irretiatur fera , ne elabatur prae

da, opus eft,vobifcum adducatis. Itaque ut

4'/0723?

fuafit judas, adeftturma Romanorum , fe-

m :

'

quitur cohors Judzorum , comitantur fa-

'm,qum

tellites Principis Sacerdotum , ummiPon-

[ni

tificis, Magiftratus , Scribz , Leg fperiti ,

l

Cives : rutilant inter tenebras favo fulgore

1'mqnc

gladiorum cufpides,& haftarum acies:per-

fjrat

cellit aures in horrore noctisarmorur ftri-

), PFO'

dor,accurrentium &repims, vociferantium

bic i

clamor , congredientium tumultus ; addu-

cuntne effügiat refugium noflrum & vir-

tus,vincula,& fupes , uteum comprehen-

dant;qui nos zrabit in funiculis charitaris.Sed

quid fibi vult illa cohors armata magis fu-

.

Ofezg 11v

Itb

l-*

Fore quäm armis ? contra quem progre

tur? contra innocentem, qui vultluere pro

Y TT

tuis criminibus

contra juftum , qui vult

f

qüim

mori pro tuo delicto : contra Omnipoten-

((l 1

tem,quem non infirmitas, fed charitas tra«

n

det manibus impiorum , ut liberet à fervi-

l)«

mft

tute peccati, Ethanc cohortem antecedit

[

J*

unus é duodecim, heriin Chrifti colleeio

u

l

Diícipulusnunc in Satanz exercitu primiäf'lf- 22

l[Chn-

pilus. Jadas unus de duodecim antecedebat cos.^

hi

E5

IH?

io)

De Chriflo patiente

D)

Wxs

Ille antecedit ordine , qui reliquos prxce-

- ditícelere. Sed Judam antecedit avaritia. ,

ULJ

€xemp'c

l

qmlo

ad

u illum mapu ducebac: Perfidia, qux

l

ppeccadü

j

aliceic

»

yiam aperiebat : Furor, qui facem prarfcre-

gna'orii

bat : Diabolus,qui eum vinctum ti ahebat :

u

|

peffinu

Crimen fuiffet non vulgare impios illos fa-

[

tellites velà longe fequi : fcelus fingulare ,

praeuntes comitari : fed antecedere ! viam

il

j

aliis (ignare! ducem fe pr&itare! nefcio,quo

De

v

'nomine tantum flagitium appellabo.

reliquis militibus ; qui Judam ad tantum

qi

n

fcelus praeuntem fecuti fünt , quid actum

t

fit, incertum;hoc certum, Judam laqueo fi-

bi vitam extoríiffe. Fors ut oftenderet divi-

]

v

na Juftitia , quanti fit fceleris , alios ad fce-

j

lus antecedere, & plerumäuc tales antecef-

foresíequi à tcrgoic vindictam. Tantieft,

l

elle non modóin fcelere focium,fed ad fce-

f)

lus ducetm. Sunt, qui , càm alios peccantes

[

vident,quafi puderet eos Ínz innocentiz ;

D

It

etiam peccant , & eft fragilitas : funt alii ,

qui ne foli fint improbi , ad. flagitium ca-

0

nuntclafficum : ut alii intrent per viam la-

ul

tam, aperiunt portam : ut alii cadant in

áü

precipitium, peffimo exemplo impellunt :

i

utaudeant ad portas ufque inferni proce-

l

]

&1, 1, : dere , veluti duces przeunt: ut alii ftent ia

Yyia peccatorum , in catbedra peflilentie f[edent,

minati-

tracunr tl:ræcc pta utM agiltrijad eri

| midos

.

Hþorïd.

7L

J

midos animant , ut exhortatores his verbis

Wd[:[»a' ;

iníti gant.:Veni nobifcitimfidiemur fanguini,&c.

NT

!]

[o.r:em mitte nobi[cum: marjïcpium unum jït Off- ?rov. Wi

Yil

nium nofltrüm. Hxc eft umma impietas: bis "

beba:

enim funtimpil , femel fuo , quo íe conta-

ilosl

minan: flagitio ; iterum malo , quo alios ad

ilir

fcelusincitant,exemplo. Sicegit Judas: is

l viam

en'm,relicto Chrifto,Scribis ac Pharifzis ,

quo

in domo Caipha congregatis,hoc ait. Qui4

» t

'yulris mibi dare,e ego eum tradam? Agite €gO wauhaes —

tanti

eum füb haíta collocabo: quid mihi pecu- '*

[ duf

niz cradetis?llli ex liere gaudio ; offerunt ,

T

donant, tradunt Jude in manus tametfi vi«

& dHl-

le pretium : illo acquiefcit praítigiator.

aM

À»'teinquit;jam in horto e(t: expedite mi-

antectt

lites,fumantur arma , conferantur vincula ,

a

fcquatur coho*gs:ego cohortis ïmpcrator F

]al l

ego militum dux,ego aciei primïpïius: ego

( Lantti

exercitüs antefignanus praibo. Accingunt

fe ad iter: panduntur portz, egreditur ex

;cn&iæ l

yt aïll* !

urbe fudas ftipatus militibus ; «ranfeunt

(

omnes Cedronis torrentem , confcendunt

j:ium

clivium , ubi octo difcipuli timore & pavo-

j

i

ul

re opprimuntur ; qui dum eminüs lanceass

(ln['

laternas;clypeos, gladios fulgentes vident s

16]

trepidi ad Magiftrum confueiunt. Interim

l PIOCC.

Jefus;abtterfo cruento fudore , erigensfe &

f

fuerat agoniam,ut vidit

i

loco,in qug paflus

i

E4

Judam

j

72

2De Cärz'jlo patiente

vm

judam horto proximum, cum militibus , &

jiumjam appropinquantem , altüm fufpi-

|

ransob ícelus Judz : tres fuos difcipulos &

fopore excitatos , reliquis citó ad fe ex me«

j

£u fugientibus ; aggregat, & mox exerci-

tum ordinat , aciem difponit , & Judaicz

W

Coborti opponit. Judas ergo aciem & duce-

bat & antecedebat.Hoc eft quod aitLucas,

Lue.

L yP

?2 Z1dhuc eo loguenteyecce turba, cy qui vocabatur

judas,unus de duodecimyantecedébat eos. Qul

fic exemplo Judz , alios ad fcelus antece-

qUC

dunt;audiant,quodin illos torqueatSpiritus

| W

l

(

tsp. 6 6. fanctus ex ore Salomonis, tonitru.

3udz-

W

u

!

eium duriffmum his, qui prefunt fiet. Sicut du-

riffimum fiet judicium ob peffimum , quo

o

W

alios ad ícelus alliciunt , exemplum , his qui

prafunt ; (ic & illis ; qui ad fcelus preunt.

Durum fiet judicium his , quipeccant ;

klï;

y(l[ i

etiamfi foli : durius his,qui;cur alii peccent,

fuo exemplo funt occafio:duriffimum veró

i

his,qui ut alii peccent.funt caufa,quia prx-

nj'.uï;l

eunt ; quia manu ducunt , quia , utaliife-

(di)

quantur, alliciunt ; qui'a,ut audeant , exhor«

l

tantur..Hoc demüm eíl cum]uda ad fcelus

U

R

fceleratos antecedere. Quod ne contingat

j tj

hqf

'Dobis, ficut tres Magos , cüm tenderent, in

3

ïixa(tth. $.

) W

Bethlehem , enzecedebat. eos lela,ufque dum

*yenvens JLaret [upra , ubi erat puer:ltanos pe-

"

dat

regrínos tendentes in Jerufalem, antece

L

:

ella

|

»

Eifloria.

73

ul

ftellatua, ideft pratia, ut fequamurte per

Muf -

viam a: &arn , qui es via,nec priüsilla nos

"T

[^t7

deferat,quàm ftet ülprä ubitu esj)non puer

in ltabulo;fed antiquus dierum in folio.

CXCIG'

L]

daa

$x

duct

Judas dat fignum quo Chriflus agnofcatur.

LUCA,

cakawr.

Hri&us poll triftitiam animz: ufque ad

a

C

mortem,poft fufas prolixas preces ufz

iif

que ad agoniam , poít extremas anguítias

ïp'n'tus

uíque ad tudorem fanguinis , ab Angcelo à

Jul-

ccclo Confortatur ; à Patre;ut pateretur, ad-

qtdie

monitus; à fe, ut pati vellet , inflammatus ,

; o

furgit; & ecce infolens fpectaculum , te-

trum, barbarum , funeftum.

Ecæ ïuda: ;c.)an. 18.

bsqi

zeuti

unus de duodecim , ciun 4gcePZlFe€ cobortem , e$

GE

à Pontificibus , ac Pbarifeis mnflros , venit

alluc cum lateruis e facibus && armis : dederat

CCCUR:

mcto

autemeis udasignum. diceus : Wemcumque Marc. Ye

u

o[culatus

€aute.

fvero , ij)fg efl , zeuete enh & ducite

gtaïiifï'

jude luj:

Et hoc omnïbus'familiare , dum rarum

&uofiffi-

mus ca-

jj

aliquod prodigium, vel inufitatum propo-

fns.

nicur fpc&aculum,quod velincutere terro-

j

n

rem,vel folet excitare ftuporem voculà illá

Uti , ecceecce Judas.. Audite cocli , & obíftu-

"LL

pefcite fuper hoc; adefte homines,fpectate

yi

«

i

Angeli,videte damones mirum , rarum, di»

j

rum

It

E ;5

4

De Chiflo patiente

|y

rum fpc&a

culum. Ecce Judas;heri inChriftt

collegio, hodie in Sathana fatelltio : heii

iK

ylöï*

veritatis difcipulus,hodie erroris Magifter :

heri Apoftolus)hodie diabolus. Ecce Judas;

! ??H

quem Chriiftus aote tres annos cvexit ad

J :

»77'

diznitatem Apoftolatü , ante tres dies ha-

buitinfcholaauditorem , ante tres horas

(

in menfa convivam , cui pauio anté /a-

if

u

»

verat pedes; dederat eiin efcam corpus ,

W

in potum fanguinem ; nunc totus mutatus

ab illo , qui fuerat tunc , exutus omni hu-

| H

[tü

manitate,immemor omnium beneficiorü ;

u

l

venit , ut ofculo pacis bellum indicet l'rin-

M

)

- *€ipi pacis,uc falutando infidieturilli, qui cft

JJM

W

ul

omnium falus : & (icofculando prodat Ju-

N

dxis, amplexando tradat Gentibus. D«de-

vat autem eis proditor fignum : Quemcumque of-

hh

culatus faeroip[e efl ducite cauté. Qafi dicat,

ÍcientilIimus eft' Vidi non femel cüm ipfils

li

cogitationes abditas revelaret , & co , qui

hi

W

iptum lapidare volebant;nefcio, quo modo

exczcarit : cauté ereo cum homine canto.;

W

o

& vafré cum vafro agen

dum. Fruftrà Ó ]u-

f

da ! omnis tua, & tuorum cautela. Fruftrà

r

u

Judxorumconfilia ; fruftrà Romanorum

fapientia; fruftrà facerdotum, & Seniorum

|

J

Prov. 21

*F

:

3.0»

prudentiasquia fcriptá eftNon eft f apientias

non efl prudentia,non eft confilium contr aDomi-

|

gn us

ullu

æ?um. Hic autem c& Dominus , & ma

Do-

Hï/lo;z'd;

7j

tf

|

Dominus. 'T'u tam peregrinus, & hofpes es

l(u,h

;

ll

in Scriptura, ut nunquam legeris ilia Da-

lt

vidis verba:Zffiterunr Freges terra.e Prina- Paf. 2.24

tj

es comvenerunt in unum,ad ver[us Dominum,dr

x d

adverfus Chriftum ejus ?. 4 babitat n cglis ,

Tes l

iridebit eos,&y Dommus jub[aunabit eos; tub-

lots

fannatipfe inceelis , qua cu machinaris in

TC

tcrris. Capies quidéillü,non quod illum po-

,Oïïü* !

tueris capere;fed quia ipfe voluit capi. Sed

fV

& tu;dum capis,capieris mifer,non à milite;

n L

fed à dzmone ; & ille tuus Dominus poft

duori

tres diesmortis vi&or refüreet à funere; dü

tPro-

tu infelix pendebisabarbore. Quod egit

idi

Judas in horto femelhoc in mundo fit quo-

]

tidie. Przfens hzc vita, eft quadam ad

Dd

mortem vid: undehomines omnes voca-

11 1!60['

mur viatores. [n hàc viáà,non decít , qui nos

fidiclh

prodat.perfidus Judas. Ille ipfe eit ; in quo

nj

vivitis & confiditis ; & vellra omnia fiditis, äïääf,,

1 )qm

infidus mundus, Tu crgo,qui in hàc via es

j

viator , fta viator , & prudenter obferva ,

T )

quàm té mundus facilé capiat,& quàm non

J

'1U

difficilé te finas capi. Sunt varii in variis

|

vitz ítatibus, ac muneribus homines: funt

l

HIM

j

in palatio Principes , in curía prafides, in

j

Repub. proceres,in Magi(lratu confules;in

h

Academia juvenes. Omnes quidem ad fa-

!

utem fünt vocati , pauci tamen electi. Ha-

UA

)u

bet Mundus füos , qui omnium faluti infi-

u

dicne

)

76

2De Chriflo f&tz'en'-te

il

' dientur fatellites , habet cohortem vitio-

|

M

ru n , habet turmam doemonum , ut Judas

mïl:

militum.. Et illi hbabent fuos , quibus homi-

Tl

)

nes irretiant ; laqueos, quibus capiant, Vin-

j

cula;quibus lïgent', compedes: at illi dubii

|

ambïgupt,qm fint illi, x'.n.quos oporteat ma-

]

l 4;"'

num injicere;& ad exitiura fecum captivos

j

trahere. [taque ut fecernat reprobos ab e-

I)

lect's, dat eis proditor meundus fignum ,

J

Quemcumque ofculatus fuerosiple eft zenete ek ,

( ducice cauté. Siquem videritis in aula;qui

]

fI0

r

!

r

Lue 16 jnduatur purpura, & byjfoyér epulezur quotidie

Uähl

fplendide s ipje efl reneze eum. 5i quem audic-

sap. :6- ritis dicentem: Z/ntma mea,bales bona multa,

ïV"

po]'ita.in 4nnos þlurimos:regqie]ce,come:le, bibe,

epulareyipfe efl,tenete eum. Si in foro, inter Ad-

vocatos , & Caufidicos , audieritis aliquem

i

Luc, 12.

dicentem: Oþprïmamu; pauperem juflum ,. &&

E

1

l

non parcamus Yidua. Sit autem fortitudo noflra

aueniam

ï bt

lex Juflitia : circumy emamus quflum ,

j

inutilis eff nobis. Si inter Academicos juve-

ii

N

nem audieritis dicentem : Zenite , frzmmur

'

dl

Wl

bonis,que [untyd utamur creaturà tanquam in

Sap 219 J Yenttite celerizerz'yino Piezioþ , & unguentis

'; ^

916 $ im[;lmmus:zä* nonprætereat 2205 ft0$ tempo-

