ü quamlztus vixi,tam tri ftis

(f[lägïüf

morior 5 quia video totum illud;unde l:ta-

M

| bar, Coifummatum efl, , Quidquid unquam

mo é divitiis ,

;'*?[ ii

! -

percepi gaudii corde , & ani

.

"t

bus ; conviviis , tri

udiis, fpecta-

honor:

LU

-€ulis, lufibus , canticis, co

j

loquiis ; :plau-

t

fibus ; Quidquid haufi voluptatis vifu ; ta-

)

W Wf'zii

&u,guítu , odoratu , auditu, ullo fenfü

Wif

omnia illa tranfierunt tanquam umbra , &

".;fulcnt

illorum omnium temapus ,. nullo füi reli£co

du

"

veftigio , ni amara poenitentiz , Cor/um-

Al

Tij

maiumefl. . Sic quisquistibivivis , & non

Hl

n

: Hïjlorz'e'z.

4

555

m

illi , ut qui pro temortuus, brevi dum vi-

. Fm t

ycre de(ines, & mori incipies , omnís con,

D q

fummationis videbis finem , defcenfurus

lt

inlocum tormentorum , ubi nallus eft fi-

mol

nis

O beatumme ; .. fitunc , quando fo-

j M

nabit novi(fima hora, quaudo in i&uocu-

7

li ciaudentur omaià , polemtehifce po-

tlj :!"iza

[iremis verbis alloqui ! O Chrifte , quem

H TU

femper dum vixi,dilexi ex toto corde meo,

€x tota ànima mea : & ex omnibus viribus

um

]

meis : tu dixiíti omnibus quidem; fed mi-

l[myan':

t

hi potifimüm ad cor:i vis perfetfus effe, p a. vst- 1oe

t

de,c vende eue babes,e da pauperibus,c ba- —

TLUD

bebis thefaurum in celis , c veni, ftque:e me.

w M

Audivi vocétuájfeci, vendidi, veui, fecutus

yiter

füm te. Con[umma:um eft. T um fuit promiffü:

Omnuis , qii reliqucrit domum ,'yel fratresaut Vat. rgy

Ti

forores , aut patrem, aut matrem , aut uxorem,"

u

(

J

«ut agros propter momen meum , cenzuþlmn 46

'.

:

cipiet , ( viram eternam po[fidebi. — Pro-

T

pter te rcliqui omnia , qut unius mihi eras

i

inftar omnium & illud Confummarum efl,erat

)Udlh

tuum; non quidem quod cogebat przcep-

u

tum, fed quod alliciebat confiliur. 5 QUUS w 16

pwm"

vyult yenre pofl me , abneget fenenpfum , d*

ïimy u'ür

tollat crucem [uams & fequatur me. — Audivi

jl

confülentem , amplexus fum confilium ,

tuli cracem meam , Confummatumefl, — Sic

"d

confummatum in brevi , explevi tempora

ii

I'v

tmnui«

)]VWIS' j

Li4

2De Cbrïjï*äï* patiente.

$55

150w

multa, quiate dilexi multum. — Et nünc

2, Tim.4.

[

ndi

7

quia curfum confumma'vi , fhidem [ervavi , &

j

h

;pul

feci, quod pracepifti, tu redde , quod pro-

yif

mififti. Felix , ter felix , eternüm felix, qui

n

cá fiducià,dum imminet ultimum vitz.mo-

j

menum,poteft dicere : Con[unmarum efl.. —

g

j !

$.XHIL-

l [)ttü

s )PVV'LthimaClärzf/l:z:.Väfäd*.ï |

m

V d

YOft omnis confummationis fincm',',ïllf &

li

tUt

A.poc- I

vtl

t

& quieft Pa

N-l

ium d. Finis , füpereft lu-

musacus; if

v

M

ue Chrifto longe difficilli-

mus , nobis utiliffimus , toti mundo opta-

j

--

N

vito

tiífimus , utilli; àquo in utero Matris ac-

gonq

ceperat, in patibulo Crucis, Patri tradat

fpiritam, & itaredimat mundum. — Dice-

D

t

Yoan. 15, D&t ergo tacite fecum in corde füo:Exivi à

L

23.

P atre,ty veni in mundumyiterum velinguo mun-

u

Ti

dum , && 'vádo ad Patrem. Sic ipfetacite fe-

1]

uN

PÍ 95.4

cum fine voce : deinde , Magnus Dominus ;

!

MMB

cujus mag.m'tudini: non efl finis , clamans '"voce

Lic. 46 pagua ,ait : Páter , intnanus tuas. commendo

6.

*

[

[j

Gen.t. 1- /

rium meum.. d principio quando creavit

WPH

Deus calumycr terramynibil un

uam creavit,

Ti

i

j

nec creabit aliquid pra:ítab

ius, aut pre-

t

"

tio fius , aut fanctius ; qgäm erat Chrifti fpi-

f

ritus. llle eít fpiritus, quem debet au-

[

dare

z

L

[

H

/

L0

4

*

74

"

dare omnis fþïrïtus :'.pcr quem Tpïra

nt, &

Va

ad quem afpirant:& in quo yäfþir:ütï & re-

jC, i

W

fpirabunt omnes beati fpiritus taní bómíntt

tUnji

quàm Angelorü. Tradidit Chriftus corpus

lfs

fuum poteftati Judzoram , 'utillud pro át*

WW] "

bitrio fuo omni crudelitatis carnificinà ctrü-

ciareno difcerperent, lacerarent: Sed ndlz

lom in fpirium ejus faviendi habebant

—

oteftatem : Solum ergo fpiritum; ut Pa*

tritraderet , refervavit, ut Pater illi eun-

d

dem poft triduum redderet , & corporire-

i

ftitueret; Pró Deus immortalis ! tandne

etlile

valetfalus unius animx: , utipro mea falu-

iil

te , Anima Chrifti tam crudeli gmorte fepa-

Yb W

randa fuerità corpore? Ercóne e

reo tanti

D

j

at

[]

valeo , quanti fanguis & vita Chrifti ? E-

M

hr

góne poft tot impenías me perdam? Nori

nl

fuppetunt hzc mihi verba,qux loquar; ita-

h

|

us

que loquatur pro me vere hic totus melletts

nj

& lacteus Bernardus , Quód fitotum me debeb

u

Tra&. de,

nlig.Deo.

pro me fa&lo, quid pro me refetfo? e refeto tali

x

modo?Nec enim tam f acile vefe&lus quàm fattus.

Nam qui me [emele t ant&m [emel dicedo fecit,

n

in reficiendo profetlo ey dixit multa,et ge[fit mi-

rl I

u

ray& perzulit durafed indigna. Quid ergore-

tribuam Domino , proomnibus qua. verribuir

um

mibi2 Ín primo opere me mibi dedit , in fecundo

g'x

I

j

fe:«& ubi deditme mibi reddidit.Datus erzo. e&

aa[ ii

"i

redditus ,mepro me debeo , && bis debeo.

id

7

€0.

LIS,

/

$18

De Cbriflo patz'mte

j

u

ewito. Deo rribuam pro feSic ipíc: nimirumin tota

CeQmnrnia

pceeimus,

Chiilti pallione hoc eft imprimis expen-

l l

& aliis

K

um

€«1acnunus. d

endum, & aftimandum , Chriftum fcili-

yico

cet e totum nobis dedifle , nihil fibi refer-

vando. Jam veró ubi Chriftus fe totum

u

íanguine toto ,

st

3&11016 tOto , C-OïPOTC toto;

aniima tocatibi tradidit ,. qui

d

tu illiex te

(

rqto,Chriüo reddidilti ? $i dentem pro

Duli

H

M

dcate , oculum pro oculo , imo totum pro

Wi

toto reddere oportet , tüne uniquam prop-

n

ter Chriltum;pro te & paflim , & morti-

fom

lium , propter ni«

i

um , & totum tibitra.

PT

tiamillam, qua te dilexit, charitatem ;

ff

15/!4'

It

velfemel oculos avertiíti , ne viderent va-

u

pitatem? Oculos ergo altari tradidifti. Po-

u

h

télne meminiffe,ce unquam propgchhri&i

pcïdu

rpanus perforatas clavis ; & cruct affixas ,

p

al*illicito opere manum continuifle ? Ne-

Wl

gáfti ergo illi & maaus;tu , qui es opiis ma-

t l

fintüs

nuum ejus, Auderefne afferere , te prop-

€et linguam Chrifti;felle , . & acetopota-

Q

u

tam; vclfemel compreíliffe linguam tuam

l

mT

endaciis ; Jura-

Á

T

& maledidis, contumciiis, m

mentis

.

?

Linguam ergó illi fübtraxitti.

tem

.'

Alia jam afp.ï'c:c,öc infpice, & totum te per

*

p

circui

tum circumfpice, vide, quid ex te to-

t

to» Chrifto tradiditti » quotquot in corpo-

T

retuo recenfentur membra, totubi fue-

i

roat quibus Chriitum oppugná(íli , arma-

u

X

!

"

Hzi/forz'a.

$5

ln

!

Hi fant, piiffime Jefu , fructus tuz pämo,.

nis... Ideo in nos fuifti tam bonus , ut nos

nl

e(Iemusmaliz ideó mifericors , üt nos im-

]llhü lib;f:

miíericordes

frlen

ideo te in ncs exhibuitki

t

tam pium;,ut nos eflemusimpii ? Adfimi-

les,vereor:ne idem dicat morien: in Cruce

TT

Chriftus , quod olim fcribens ad

uofdam

dna !

Paulus. Sic enim Pauius : Z2meo

À

D

n fme catifa laboraverim 1 "vobts. . Fsuftra

qmmgng

pro vobis de ccclo defcendi , & factus fum

At

homo:fru(tra pro vobis in ftabulo natus;iin

PIOI,?(G' l

prafepio reclinatus ; octavo die circumci-

'/M[m J

fus: fruftraper 33: annos in fame, & f(iti ,

MT

& frigorc ,& zitu, & fadore vultus mei,

&ïï(m??

[24

& fanguigc tOtlus corporis,quæfxvi te ovem

M

(r

erditam : frultra tot opprobria , ala-

( 4

pzfputa, flagella, fpinz,clavi , crux ,

jl

c j

vita,mors, omnia. . Sine caufa laboravi &

4

quia laboris fru&um nullum retuli. INon

c,lt

tantus eft Chrifto dolor pro te fic laboráíle,

n

quantus , nihil fuo labore profuiffe. .O mi-

J

u

feri, & per omnem zternitatem futuri mi«

Tl

j

ferrimi ! quibus tam copiofa redemptio. ,

j

redemptorum erit perditio , '& ipfa Chritdi

paffio , illorum, pro quibus eft paffus, con-

| (Ql(im

M

demnatio. Praítat, hominem illum run-

uam fuiffe natum , quàm Chriftum fru-

äuoï f

f

ra pro illo fuiffe patffum. . Hoc ne milii

i

"

W

contineat, ad te me converto; qui pro me;

noe

H

;540

2e Chriflo f)þatz'mrc

;—

m

-pe moterér , ésmortuus. Osmeumappl

CO Ofi tulo , üt [üfcfpïïäsi' verba mea , polh'.

mlmam

quam tu jam protulifti ultima verba tna.

j

mïkä) (

i fàcco-fanctum.os; unde tot &tern.e Ve-

ritatisóracula promanárunt, & promiffa

dU

omnium bonorum.. Ex illo facradiffimo

i

J 16/6re prodicre hec verba.Périre & accipterit.

n;ibm )1

$

Uaum eft quod peto; & fecunduimn non ad.

pem

jiciam, & vpcrnætuumdïvinïfïïmllm/, quod

ub

ylbllï ,

]dm '*äpefïs,---nc in manus Patris emittas fpi.

'Titüm tuum , peto , ut dum egoaperiam os

d

meéum,ut emictam fpiritum meum , ex hoc

.'.f[()l/l

-ore'eadem prodeant, qua cüm morereris,

Wm u

.exore ttio; hxc ultima verba« Parer in ma-

"d

"Ws Enas

"

$ia

"

commna'o /?iritum muume

f

dl

d ^$ XIV.

d

l

23 : lnclmat MP?'; E A

f

?

L

DP

n

mturulnmum ordine. ; fcdä*prï;mum

mcll,q

^

-idigniate de Chrifto. patiente. myfteri-

hh

d

. df ; quod cíLomnium prodigiorum loncé

cuis ;; maximum;:; mots Dei immortalis, :- Iràe

no-

be-

zn

nieficia.

veró ? ergo iitvivat vilis vermiculus terra ;

nl

- frioritur DDomipus coeli ? Q)uamdiu provo-

m

cábit amcrem meum Amor divinus Quot

nty

" Judosaget ?

juot fcenas peraget? quot per-

ln

b

onfus ,

fonas fuitinebit? 'Egt;Hus eít ut fp

mm)läü:

cucurs

?z'nw

* fi: 0Fid.

ts

j4t

'5Jmca,,

cricurrit ut gigas jacuit ut infans ,fugit:; uc

VM

exul , ambulavit ut peregrinus , obedivit ut

Vf

V

m

fubditus , míniftravit utfervus , luctatus ut

miles , docuit uc magitter , fanavit ut mes

:'1 i Ffï

dicus. Et quas non fcenas in gratiam. mei

1 s

tf u

cgitin pf*æ.fiïpi,in ftabulo , in fceno , indos:

M

mibus ; in vicis ,in compltis, in cafleliis. ,.

.

in cemplis , 1n Synagogis ,in oppidis., in

I;mwm,g.

urbibus , infolitudine , in montibus , in val-

j cm!qau

Va

libus , terrà, ac mari , in horto Getfe maniy;

in domo'Ànnz , in xdibus Caïphæ', u-

wb,m*bg

p:torio Pilati , inPalatio Herodis, & taa- ;

LU

AC

dem. in patibulo, Crucis ? Adhuc pergit :

amare hominem Jefus ; necdum incipis;

amare , homo , Jefum » Poil omnia mo-.

ritur ut reus,

An:.cquam moreretur ; ta«:

cite fecum ingeminabat : hxec : verba Pro..

pheta : Q»d eft, quod debui f acere vinea tea j s. 5.

& non feci ^ Faceor ,

pervenifti ad fafïigïum,

Charitatis , ad ulimam lineam amoris

3

nr'

&i

l

noneíb,quod potes ultrafacere: Cüm etfes

Deus,factus eshomo; cüm effes in c

"du

celo

at

defcenditti ad terram ; de

levi(ti chirogras

Ü

!

OI[MI

phum mortis , folvifti debitam peccati j

nicnlqï

toturn hominem fànum fecifti , perditum

lamd'

mundumredemifti : Qd ultra debuifli fa-

j

cere,& nonfecifli ? Nunc tranfi ex mundo ad

Reliqui(ti nobis carnem in ci-

;gct?qf;

[

W

bum,(anguinem f'n potum, velles

in ope-

rimeég-

$41

De Chriflo patient&

c'frïendt

rimentut , merita in prcrium , Sacramen-

ta in Pharmnacum, teipfum in pretium. Quid

i

i»;rioï :

ulv debuifi

i facere , &* non fecifi £ Cxeait

^

mümmc

animmam noftram ad imagincm tuam ,.cor-

usde luto terrz formaítti; dedifti Ange-

M PU(

)

O

s nobis in miuiítros , animantia in ufum ;

jl

l

j

f

At

totam terram in domicilium, caelum in re-

num. Claudejam oculos , morere tan-

minöf

dem. Quidultra debuifh f acere,e& non fecifi?

ql'.am (

—

h

Sudaíli ut agonizans , comprehenífus es ut

fur , cxfus uc mancz'pium,vclatus ut pfeu-

Mu

mm!

dopropheta , a

ccufatus ut feductor , con-

fpucus ut. blasphemus , illufus uc 1t

ultus ,

nundl

gtl

crucifixus ut latro:

uid ultra debuif: face-

m

re , non fecifli

£ Præccpifh' foli ut nos illu«

minaret, terra ut füftineret , ïgnï utc

alefa-

n

cc

ret , aqua uclavaret , aé

riut refocilláàret ;

Wt (p

D

QT

uid ultra debuifli facere,c non feciffa £. Ke-

uiefce tandem ab univerfoopere , quo

ttes

patráfti. —Quiefcat jam tua juftitia in pu-

;E:gnoil

It

niendo homine ,Sapicn:ïa in excogitando

:

i

quid poiïïc facere homini , mifericordia in

4100

conando benefacere homini , Bonitas in

m

4mando. Cüm jam nihil fuperfit ultra 5

l

I

quod poffis facere pro homine , tandem

W

ï

n

morere. ltaqueamorille xternus, cüm

,faciendo;

ultra non effet;quo*e proderet

farupF

xel paciendo j opprefïüs imme

nfío amoris

1ny

Ainclinaverat coelos , &

ia

pgndcrc, quo antc

: dG"

M

N

&

: Hï/ïärïa,. 3

N

t

U fs

It;üt de-

u

r !

defcenderat ad terras , incli nat

1

i

cápt

Ícendatad inferos. Nec (in

€ arcano my-

UT

]

ii

dl

flerio id fecit ,altöqt

1l€ Sacramento. P.

mum

ii

d

»ne poft diena aternis füppliciis fce-

4

lera, putaret mundus ,

Jefüm hominibuüs

]L TU

implacabiliter iratum

;offen«imque & mun-

CU

do abire

verfus à caelo, converfis ad ho-

mOrnra[

mines , verfüsterram c

h

ii

aput inclinat , ante-

qriam expirat.

Deinde fpiritum ,

quem

r 1

jam Patri commendaverat , effuíü

rus in

p

Matrem ftantem: juxta Crucem , -

füpre-

,

mum halitum ad illam direxit ; ut inde

[(äïüi )

m:ndus edoceretur ; neminemfecurius

ü

D

exire é mundo , quàm qui extremum fpiriz

WW.

^

tum dirigit ad Mariam. | Ad hxc » Inditu-

l

(

rus meliorem animam telluri Dei

il

$, pronà

Y

Wi

"

facie fpiravït in illam fecundó

fpiräc'ultmï

UMT

mi

novz vitz, 6 JESU, video, h

ora eft, ué

J

v !

tranfeas à nobis ad Patrem ; morere eroo

uü m ,

vita noflra, morere. Sufpenfa fünt om- o om.

um exe

J

""

"i

niain ccelo & in terra , füumma cxfpcc"tatio:

ipectaufe

(j

l

i

nemortistu&. lnte unum jam moriens

l

"i

tem omnium oculi , atque ora convertun-

tut, Exfpectat Patertuus apertis manibus,

ut fpïricum ibi commendatiim e

d

Xcipiat 2

exfpe&tant Angeli ; ut tibi de cr

uenta vie

"

il.

Ctoria applaudant ; & gratulentur : exfpe«

1ft)f2

HCD!U j

cat limbus, ut tuo fplendore illuftretur :

af][ v

exfpectanr captivae toþ Íaculis animz, ut

per

$44

D« Chriflo patimn i

er te libertati reftituantur : exfpectant

;eccatores , ut pe&ora ex dolore percue

tiant : €X

fpectatterra, ut tremoribus con-

cutiatur ; petrz , utícindantur : monu-

.

ade

l

Wi

icnta , utaper

antur 5 velum templi ; ut.

J

d

fcindatur : exfpectat mundus , ut tua mor-

te renoVetur ; exipe&ant homiucs , utre-

ni

lS)qL

dimantur: denique condita omnia in coe-

Ti

ht

: [o; & in terra , totáque rerum univerfitas

u

mortrem tuam ,tanquam rem maximi mo-

QU

menti , infinit

i ponderis , ac immenfi Itu-

oris,à quo rerum otnnium falus depen

dCta

fj

[j

Wf l

avidilümä exíp

e&ant. Chriílus ergo qua-

E]

um votis,& cxfpc&'atinnï,

t

[i annuens omni

Ar

inclinat caput , quafi dicat :

Levate capim

b

I;;xc. 21.

ye[tra , quoni

am appropinquat redemptio *ve-

hn

O Jetu,

ul

f

priusquam moreris » jevamus

Capi

tanoftraadte , qui in

clinas caput tu-

rv

il

j

a

l

umnad nos. Domine inclina aurem tuam , d

exaudi nos. linum autem jam petimus:dum

"i mfa

öf'ï-u'cg ET ?L

xisà vita , & & mundo,

9Mane nobi|cum Do-

det

2-*?-

ic d inclinata jam.

j;t

]

f

p mz

ine » guoniam adve[pevafc

linàiti coclos , &

lssll]

efl dies : ux pet te , qui inc

difti ; perte & mortem tuam»

.., defcen

!

)'l

AT

|

at&;c*?ndamus ad caclos.

äw

]

i

Xt

Q

;

JJ'Hgt

g XV. "l

l!

Hiforis.

445

L

So XV-

MM

i

UMT

Valedicit omnibus.

$

szcm;l

j

J

n

[

Nter alias rationes,cur Chrlï&us caput in«

Ril

clinet , hzc non eft poítrema, ut extre-

mum diceret vale totíi mundo, & omni-

Yi

[

bus, qui erant inmundo , quafi diceret :

u

wf

vale terra, quam lachrymís , fudore , fan-

.

f

guine toto ex omnibus venis prodi

e effu-

at

$

fo ; totiesirrigavi. Vale aér: in tehadctenus

w';,n:'nd:

fpiritum duxi , & fpiravi, nunc ecce , tem-

g

puseftutexpirem. ' Vale

popule mi dile-

OM

&e , & e€ millibus ele&e,

non feci taliter

W w'?ïï

omni nationi : Sicur mater unicu

m amat ]ï.-, 2-6363-'-

Mïm ',

lum [uumyita ego te diligebam. Inve

tii te i ter-

t i

ra deferzayin loco borrorissetr Yafle

folizudinisz i. - 1

"n

circumduxi teyc docui

X euftodvyi;quafi pupil-

r

lam oculimei. Sed eh

eu* Deum, qui te genttit s tbid.ss,

]

dereli

ufh , && oblirus es Domimi Creatoris tui.

PC

|

Vale

j

li

'

erufalem , cujus vicos , & plateasto«

"

ties in füdore vultus mei obambulavi ; in

j

cujusSynagoga , & templo przedicavi Re-

-

enum Dei

.

.

Jerufalem ,

d

Cü]

us filios toties, Mu

yolui congregare

quemadmodu

mga

,æios.?

j

:

ma congre-

gat pullos [uos [u

alas,e noluifl : Jerutàlem,,

quam olim per Prophetam meum admo-

nui ; jurgeyilluminare Jerufalem ,'quia 'venit 16.o.1.

lumen zutan,e gloria Domini fupec teorta ef

11424

De Chriflo patiente

[

546

1[]5 j

j

uia ecce tenebre aperiem terram ,e calz'go p

[

j

l

ulis yfuper te autem orietur Dominus. . 1m0.

uando jux-

r,lPi[JS

jam pridem füper te ortus fürs

m

tà murostuos natus fui in Bethlehem. Tunc

$

Uavtcm

vilitavi te oriens ex alto , Íed non cognovi-

jJam non am-

xlffmo

fti tempus vifitationis tuz.

i

|

iiüs fuperte orietur Dominus , fed ecce

|

a

«

morietrur Dominustuus, — Jam filii tuj pu-

illi eruac absque Patre.

Vale Jerufalem,

Jl

uam cüm nuper vidi ;flevi; & quia flen-

"

M

ub

da brevi patieris. Adhuc enim 40o. anni ;

bJ[l '

& ti Jerufalem fübvertéris. | Ec tu chariffi-

ina Mater extremüm vale. Accepi ex te

lerca

corpus , in te fpi

ritum , illum jam tradam in

um

Vidifti me olim infantem ,

T

manus Patris.

naícentem in prarfepio , media nocte, vi-

j

des jam. morientem in patibiko , media

üll

RU

die. Ita Mater, quia fic placitum fuic an-

"m

tc Patrem..— Scio; Mater , quia magna eft

velut mare contritio tua; fed hoc fcito;quia

u inccrp

non elt dolor (icut dolor meus.. Vale Ma-

D

tér ,ecce Filiustuus moritur juxta te, qui

i

conceptus eftde ve. O affli&a mulier,quis

äw&m«

medicus vulnera tua curabit,cüm jàm ille ,

:::urcfug

A

.qui fanabat omnes , moriatur ? O Confola-

ttix afflitorum ! fiquidem afllictiones cuz

1 äji&s :51c

numerari non poffint , quis. medebirur

Ti

^

tüi; càm jam ille, qui eft lumen o. ulorum

A

€ am-

tuorum , clgudgc fua lumina; nec t

*

3

pli üs

J

Füforia.

)47

hr

:

pliüs afpiciat ? Quis te confolabitur ; fiqu

ï-

"u

M

L

dem ille, cujus causadoles ,. cujus graciá

Ils

|

ll

fufpiras , jam exfpirat ?. O-quale myfte«

J

rium!videre Filiurn dereli&umà: Patre ,

t

E:

Ma:rem derelictam à Filio. . Filium jinter

ati híc

,

:

[

exiremos. dolores morientem , Matrem ?

eceliae

prz exccemo dol

ore , vix viventem ? De-tx.

Til

Pl

Ícendebat ad Matrem fanguis & corporeFi-

j

lii ; afcendebat ad Filium gemitus ex pecto-

kgui

re Matris, . Illa propter Eilium jugiter. fu-

L

[1

u

fpirabat , ille juxta Matrem mifere exf, Id

ba. Hzccine Regina cadli ! Hiccine

&

J!

Rex cocli& terrz ? Siccine audes fperare

ii

cocíum,Ó Chri(tiane , tam diffimiiis Chri-

Q |

fto ? lliiin capite fpina: , tibi in capite rofa: z

z

h"u"ïïïu '*

lile Inter peenas, tü inter delicias : illi. in

p

ore fel & acetum , tibi mel & vinum. : ille

W

mm h l

cruentusin torculari , tà marcidus in lupas

AU

A

nari . ille intercontumelias & opprobria ,

X l»lh

tir inter plaufus & gratulationes. — Erras

Y

à via , quià ram longe fequeris eüm , qui

L

«

*

»

I'HUI

cít via. Oportuit Chriftum pati

pati

"ll

imo & mori , ut intraret in gloriam fnam.

a

Ettu refügispau , utintresin gloriam alie«

J

nam ? Sedquem oportuit pati , jameít

paflus : fupereft, ut qui.pro nobis voluit

j

"L

pati, velit & mori. Scio , morieris tu ,

)

Kex fzculorumimmortalis , ut vivam ego

-

j

vitam immortalem. Imó jam moreris

e

"l

M m a

: .quia

De Chriflo patiente

$49

jm'

aia ut video;inclinatum eft caput;& clau-

n

duntur oculi ,& riget corpus, & vita defi-

jl

ul

ciL Vale mi Creator ; vale Rederptor ,

"|

órdismei. "Tempus eít,ut

vale gaudïum C

| ndeff

ï

. abeas ex hoc m

undo ad Patrem. Sed dum

*

RH

*

am abis , Petitionem u

nam par'vulam-ega de-

' PRCC

20

]

u

recor àte 5 objecro, ne confundas faciem meam.

Ü l

d

Repete hxc paucaverba coram Patre po('l:

*

mortem, qa dixifti Patri ante mo:tem:

*

v

lol

ipu

Jon- 1 Dafer , quo $ dedifli mibi , 'volo u ub [um ego ,

ftix

(7 i(lz' Jint mec:um; |

heo

Dut

| 5. XVI.

u S |

9Moritur.

m

r

A

[

'Andem aliquando poft ditvlturnam per

(ci

"

40. fzcula , coeli terrzque. exf ecta-

tionem , adeft dies ille exfpectatiffimus ,

|

l IIS,I

j

ataue hora feliciffima, omnium maxima ,

!

|

lU

atque facratiffima , in qua primum ac fum-

mumomnium rmylfteriorum ab orbe con-

-ï

|

[

dito , ad infinitam ufque aternitatem per-

p:t:s 1

a&um, & confammatum eft. — Dies jam

T

adeft quafi criticus ;

& decretorius mundi

lii

ut in ftatum florenuf-

J

iam animam agent*is ^

íimum reítauretur.

Dies & hora placa-

d

bilis Domini ; qua cogitans cogitationes

Wi

mundum tacitis

D»

pa;is ,&non a&l-icï*.ionis A

Cia-

M

IJz'/la;z'a.

LIQP'Jt)&iä

$45

clamoribus invocantem , cum uníverfitare

l& tEQ

omnium. creacurarum exaudivit. -Stabat

Rcd:rr;

ad dexteram Crucis Mifericordia cumoli-

cmpu)

1 Wi

va, adíniftram Juttitiacum romnphza , ut

tandem Chri(ti morte , dircmpta iite : Ini-

me:f:.

(

Chriiftus

ta pace fe invicem ofculentur.

Ári

ergo ut. vidit jam illud infiniti momenti

a

adcíle momentum , quod ab omni retró

m

z'ternitate, inarcano SS. Trinitatis Gonci»

Wi

w/km:gu

lio fucrat dele&um, & pracfixum , uthoe

minem perditum redimeret ; Annoab or-

becondito , quando in principio creavit

Deus coclum,& terram 4086; Imperii R o^

mani 81. Tiberii Augu&i z0. B. Virginis

49, Olympiade 2^3. orbe jam toto Patri

reconciliato , dcbcilato»pcccato ; fübacto

/

a

dzmone , inftitutis Sacramentis omnibus ;

affixo jam Cruci chirographo decrei illius

, CX'.*:WCS

u

h

fatalis , omnibus jam confummatis , qua

m

de ipfo vel prafiguraverant Patriarcha ,

velprzdixerant Prophetz , velà Patre

p

ejus fuerat conftitutum, omnibus rité ex-

pletis ad falutem mundi neceffariis , eterni

u

Dr

Patris unigenitus Filius ; quem ina:(tima-

y

bilischaritas , & in pereuntes homines a«

|

mor , traxit in terras, qui propter homines ,

| u '

& propter noítram falutem , factus eft ho-

W

j

mo ; boráà meridie tertià, in monte Cal-

.cOUV

varizfactus Patri obdediens ufque ad Cru-

y

Mm ;

ccm ,

De Chriflo patiente

u :

cem ;

ut cidem obediret ufque ad mortem

"b

« tucispro falute mündi , & humani gene-

d

A0f

Jis rcdcmptionc , Jetus Chiitus, incarna-

[l

Iu

ts Dei Filius , inclinato capite tradidit

n

fpï'riu

L]

im. Mortuus eft Deus , & adhuc lu-

u

betvi

verejllle; curomnia ,. & per quem

H

l

i

omnes vivunt, defiit vivere;. quis hoc au-

Q

T

d'ens , non moriatur ? Quis adhuc ducat

(l

u

Xiritum , dum ille; ex quo , & inquo, &

fj

;

er quem omnes fpirant, tradidit fpicitam ?

glCh

1

)

:

Slius Dei ex(þiraVic, & filias hominis ad-

Doft

hucpeccabit? Nunc peromnes terraruma

lr

(f

reoiones ,immenfo clangore ; longe, la-

aï

Ü

£éauc inltar fonori. claffici. ; circumflonet

n

|

vox illa Pauli , uct ab omnibus ubique gen-

ini

tium hominibus .percipiatur : (Non effis ve-

COr. 6-

.E

firi : empri enim effis prerio magno. [denim

T

ceito elt certius: & vero verius. : Omni ,

ui fin-

tb

-quod poteít concipi jure,omnibus, q

oi

O

ünt, titülis: , omnibus quat.,allï ari

(s

itn

pollun:nominibus , poteft nos

Chriftus fi-

[

& cuilibet ho-

u

|

1

-bi tanquam Ínos Vendicarc,

f

mini injectamanu dicere, quod líraeli di-

,,, Xit apud IHfaiam: Mens es tu. Poftq

uatn pro

gf.;rpre

1fa.

m, jam

Vaf

tejnclinato capite tradidit f'pi'rir.u

infinitistitulis, meus estu , jam defiitt

i eífe

BI

MU

wus,quia meu$ es tu.

Ego te venditum re-

captivum libe-

(

1q'c

demi , perdirum [ervavi ;

À

d

favsi ,.mom'—s reum vita donavis ergo me

A

I

Eiforia.

551

li

ertu. Merità ergo clamat D. Paulus : N

humanl:f

efftis veflri ; empri enim efls preito magno. Non "retie

i

elthomo, qui poteft concipere , fed folus e?,,ï,:

p

Deu: poteft intelligere, quàm (itimmen-

i

li

^

f magnitudo hujus pretii. — Sedut poffitis

&'FCI u

'|

illud coecá faltem conje&turá, fi noncertá

qmsbe

n

a

i

i d

Ícientià affcqui, audite & ftupete. Sicre- 5

n4it.

dimus variis Sanctorum tevelationibus $

» é9.

Dl

i

Chriflus , ut nos redimeret,

profudit fexa-

d

gies, & bi: mille lachrymas : guttas fan-

i

£uinis cum in horto füdatret, 305. fupra

f!ä'fä"ü!ï

nonagies ,acíepties millenas. 'n flagel-

ngl L

lacione fexties mille 666. i&tus excepit :

I

f

M

alapas 1 ro. ictus in collo 120. in capite 85.

i

in ventre 38. in humetis 62.in brachiis 40.

;

lun Eül

Emjn*i eflis pretio magno. INec dum finis. Vi-

, lh

it

dete;quid in facie pertulerit : 32.in faciem

5 WP

ejusfordida fputa conjecta fünt : os illi tri-

Qu

efies contufum ; inftar canis pedibusabje-

qlkl

étus centies feptuagïes :ter decies profüfuss

& folo afflictus: capillis trecenties tractus

P

j

barba illi evulsa , aut hinc inde implicata

I

j

mana diftra&a, quinquagies octies. Empre

efüs prerz'o imagno. Necdum finis pretii. In

i

(

coronatione 5o0. vulnera à fpinis impref-

!

faobnoftra peccata , pro noftra falute

f

(

nongentucs gemuit , & füfpiravit: tormen-

»1605

J

tà, quz poterant ei przfentem mortem ia-

il t

fcx*rc » 192. fübiit: füpremo in agonesquafi

Mm4

jam

j52

De Cl:lrijlo patiente

3am moriturus » deciesac novies fuit.

À

Pilati Pratorio ufque ad moncem Calva-

ria: portando crucem 3 1. paffus confecit,

Àn non etgo empri effis prerio magno? Et ta-

li

men polt tot debita ex parte tua,. pofttot

&

!

beneficia ex parte Chriftinonne tibi ingra-

ta anima meritó poffet exprobare Salva-

u

Il

[

lqü[)l'«

tor tuus quod apud Ifaiam

.

Oblitaes Det

du

)5

Salvatoris tut, z fortis adjutoris nones vecor-

data»O Chrifte!quid aliud tibijam offeram

l

Qff

n

pro omnibus poenis,quas paflus es,uifi me ,

(l

]

pro quo paffüs essHoc inihi jam certü.quia

tu mortuus *s pro me , mori mundo, mori

DN

u

mihi , mori omnibus , qua: füntmundi, ut

tibi foli deinceps vivam , Ó vita mea! Ad-

ii

mi

il

repoergo manibus,& pcdibus per montem

Calvariz , ad tuam Crucem , tanquam mi-

30f

ferorum afylum; adte Crucifixum, non

"

Üj

Qs

jam fulmine armatum ,. fed plagis multis

vulneratum : & exclamo contritus & ge-

[

n

uia tu non

Ó bl

TU

mens: Parce mihi Domine ;

pepercifti tibi , ut parceres m

ihi: quia u£

j

&

me fanares , vulneratus es ; ut ego vive-

D

BUv

r

rem, mortuuses ; ut ego declinarem à ma-

lo, & facerem bonum, atque ita obtinerem

l;

y

!

fummum Bonum , declinarem füm-

l

]

: mum malum , inclinato capite

tradidifti fi piritum.

bl

L]

Mi

Ti

$. XVII.

^

Hifria,

553

Wsb

$. XVIL.

h(

.ï.

a usto;f:

'Signa poji mortem.

nglü l

LI

Um inter cocli obícurati cecas tene-

Jncua'i:;

bras, & caliginem ,. folis deficientis

Q

jf

d

pallorem , nodtis diurna: filentium , inter

(lhiu)

frigora' , & fíxvientium ventorum turbi-

[

nl

Iu

tinh

nes, inter hoílium fuorum ludibria &

"f

Ícommata , fexcentis cruciatibus exhauftis

At

medio in aére Chriftus fpiritum Patri red-

ra:ü,gsbg

diditfet , repenté , velut & coclo , figno da-

(

to;caelum & terra coeperunt fimul pati;ubi

. W

defierat pati is, cui data eft omnis poteftas

"

in coelo & in terra.

Solin coeli ftatione

t

medium curíam tenebat ; cüm ecce extin-

nq;lamfi

&is omnibu;luminaribus , deufà, atra ,

ynt, ?

Ípiffa,& ZEgyptiaca nox incubuit. mundo :

&

n

totus a&r tenebricofa caligine inhorrere

LÀ

3

Tib

terrárum machina imis quaffata fedibus

omnibus concuflis cardinibus tremefa-

g

Vi

&a nutare , ac flu&uare , fepulchreta

moveri, tumuli aperiri , mortuià funcre

19

d

excitari , velum templiab imo ad fümmum

"

!

fcindi , ac in binas partes diftumpi: ele-

menta omniatumultuati ; natura univería

"]

quafiin antiquum chaos revolvi :: condita

Ya

omnia cum fuo Conditore velle interire.

)

iforsinquiras, propterquem tempeftas

mj

hzc

9 )

De Chriflo Patïmn

$14

j prc

b.cec grandis venit füper mundum ? [ntel-

Nmpöl

liges ,ubiaudieris , qua fequitur, hiito-

hi

riam. Olim eüm Amalecita quidam ju:a-

j

(e

L

«um Davidis hoftem' Saulem occidifletve-

j

qu

nitiple concito gradu ad Davidem;, ut hoc

j

"i

ipii quafipra&clarum facinus aununtiaret :

Ü

nw

narravirque modum , quo Saulem intere-

t

ol l

metat, Z unc (inquit Sacra Reeum hiftoria)

Qu

2.R«g.I.

31.

dffr'he"de,"" Dawid ve[limenta fzm [cidit, om-

j

^ej que Yi , q.uz erant cum eoye7 planxerunt»ä'

d

fieverunt, & jejumarunt u[que ad vefperam [u-

ao

u

Pchaul.'Dixz':g:, David ad ;uwenä,quz nuntia-

n

eyerat ei : Unde estu? Qui refpondit : Filius bo-

minis advene zImalecite ego Jum. — Et. ait ad

Y

ma

m

eum Da'yid. Quare non timui[ll mittere manum

W

examut occideres Cbrifliim Domini : Focán[que

David unum de pueris fuis,ait: Zecedens irvue

J

BI

in eum.

p7] pereuffic illum.er mortuus eft.. Et

il

Ti

«it ad eun. Danid:Sanguis ejus [uper caput

enum:os enim tuum locuzum efl fuper ze , dicens:

[001

M

£go interfeci Coriflum Domim.. Adite jam ta-

]?

t

Citis cogitatfon?busJcroiolvmam. Civitas

in armis eft unïvcrfaapopufus ftat attonitus,

u

totaterra facies atraeclipfi obnubitur, c -

a

Qu

lum gemit ; lapides diffiliunt , natura tota

trepidatítat erectum in GolgOthco monte

ial

funeftum. crucis theatrum , curtam in'.. -

w

lentibus motibus tota. rerum univerí:t-s

t

ftas?

PT

turbatur? Ünde hæ.c tarn foeda tempe

Àh:

i

Hï/?aria.

$53

"

Àh: propterme tem

eftas hzec grandis ve-

Qu

;

nit fuper mundum. *

ropterte? Quid ergo

[

od

fecifti? Ah!quid petis digna aterno fepeliri

fileacio:Quid feciftiHeu! fruftra fileo,quia

peccatü meum contra me eft femper. Fru-

f

Íitraabícondo , quia nihil.abfconditum ,

im»

quod non reveletur.

Quid fecifti » Ah !

gumï?fx

confufio cooperuit faciem meam:timor ,

ul

& cemor venerünt füper me. — Quid feci-

züm

fti? Ah ! noli petere , quod vel fcelus eft

W

dicere. Circumfüfus, cacli jam propterme

AU

obícurati terrifico horrore , quia inter ho«

,'/;;;i(lJ'//!i'

minesnon vixi uthomo , deferam horni-

TT

numcoetus 5 deferta , & folicudines pe-

dUL

tam ,fàaxa & ru pes ; & antra , & cavernas;

du

D

& fPCIæa ; belluarum luftra luci ïmpcr—-

u

viaincolam. Hzc requies mea fine re-

quie. Ibi inter fpecus & antra inloco hor-

H

roris , & vaflzfolitudinis , adjurote , Ó

Echo, meis mocroribus;ejulatibus, & ama-

:

i .V

ris vociferationibus r

c

onde, & cümtota

Adirc;f

intentione voces ifítas doloris mei teftes in-

"

y

geminavero, nimirum ; pereat dies , ?n qua to. ..

hu

peccavi? dies ille vertatur in tenebras :

;büülï;r

quia ecce propter peccatum meü tenebra

,

factz fünt füper univerífam terram, . Hastu

;OI)JCC

voces Echofiepiüsingemina. Quidfecift?

! (

Ergóne prodibit ex ore meo vox illa, ad

um u

quam tinniencamba aures omnium homi-

j

num à

2De Chrifto! batiente

$55

i 1([!

'num? Vox illa , ad quam obítupefcent cz-

WN(

li , contremifcet terra , pavebir mare ? Vox

,

ilia; qua prolatà , clamabunt contra me

D

j

N

(

u'l

omnia vindictam ? Ad cujus fonitum con-

cutietur Dei cribunal ? Ah ' tonitruanti

g

HIMI |

voce undique centra me fulminant , &

hww

4

contra me clamant , coelum , terra , Deus.

& fiper omnia, confcientia mea. — Quid

W lAUf

m

fecilli? Dicamtandem , fed prïul' uam

dicam; obteílor , & obfecro , fugite An-

u

eli , fugite dzmones, fugite homines: Ah!

hn

Ti

nulla fit, qu hanc meam deteítandam, &

u /fpz,

pereonibus lachrymis, ac. zternis gemi-

ia

tibus deplorandam vocem repetat Echo.

m

Dicam ,fed cum rugitu leonis, cum cju-

lat , finguku , plan&u. - Accipite fune-

jun

n

j

ftam vocem impii patricidze :ac dein a'ter-

; Regr. nüm filebo. . .£GO INTEKFECI CHR!-

Ml

16.

[

j

STUM DOMINI.

M

[l

ti

üil)qlx

$. XVIIL

(l

QU

'fonver]ïo (femurionï: ,O aliomm.

l

"

Oft coeli , tärræquc horrifica illa jia.pr-—'

! (pe

tenta , aliudnon minüs fequitur admi-

!

VEU

|

W

randum ; nam Cenrurio , dj qui cum eo erant

:

Mat. 214

!i

lt

$4

cuflodientes Je[um, vi[o terra motu,c Is que.

:Det

Q

fcþaqt;timuerun: vyalde;dicetes:VereFiliu

erat

L

Fifloria.

357

!ïupcfm

erat ifle.. Expendebant fecum taciti info-

Id

lentia coeli , terrzqüe prodigia, qua fpe-

I O

T

Ctaverant , ac poti-fïïmüm terrz motum.

Non dubium, quinmmons Calvariz ; & vi-

; ts

cina huic Jerofolyma civitas contreinue-

m

]

rint. D. Anfeimusteftatur , lapidem , cui

Cb. de

?affione

ICW, li

Jou. - in

faperpofita erat Crux Chrif(ti, difruptum

ap

L

]e l

tunc fuilfe.

W

D. Hieronyinus affzrit , fü- Mau

PvlJ ;

*

perliminare Templi, infinitx magnitudinis

L]

f

fractum ; atque divifum fuiffz

.

it*ämque

n

Angelos pratíides auditos faiffe : dicere :

yni

i

dranfeamus ex his fedibus. Deinde. viden-

M

M.

