nione Sanctorum , tutclà Angelorum,pro-

UE g

te&tione Dcei. Peccáfli , ergo Jam accidit ti-

tl

bi tantum mali, ut licét omnes, quotquot

mid

unquam fuerunt , vel erunt tyranni , om-

Ht

nia,qua ingeniofa in poenas crudelitas pof-

et excogitare tormenta ; tibi inHigcrcnt -

Pl"ä'

rmami

!ïcä:t omnes omnium fzeculorum homines

;öcluc

Intuam perniciem conjurarent ; licétaper-

U

tis inferorum repagulis omnes egrederen-

(

tur doemones; utte conjunctis viribus in-

;

Vaderent , difcerperent , dilaniarent : licét

]uiVn

1

MU

tu unus deberes in corpore , & anima fufti-

nere omnes eorum ;quitartari addicti funt

vl

poenis.cruciatus: omnia bac mala jam re-

T'f-a&

'

$)

(

cen(ita; & innumeraalia , qux fingi pof-

]

w]

o illo,

Ü

ïïïnf » nonfunt comparanda cum mal

ul

quod

1

De Chriflo patiente

g

uodtbi accidit, dum vel unicum mort4«

]le commififti delitum:& audes dicerespec-

cavi ; quid mibi accidit trifle ? Peccáfli » ereo

j

feítina , curre ad illos , qui habent potefta-

j

7

tem remittendi peccata. Peccálli» £cce /4-

»

,Oan- I

29-

gnus Dei,qui tollit peccata mundi. Peccafti

*

Matth.

(

'Q I,Q

ecce illum , qui veniz 'vocare peccatores , Ó

Domine ;propter animam meam triítis eft

rdC

y

animatua. Ego illius triftitiz auctor , quia

Ü

lcgis tux ptævaricator : €go igïtur fervus

eccati , reus mortis , filius irz , hxres ge»

à

(i

ennz,opprobrium terra;odium cceli;ple-

h

nus amaritudine, perfufus lachrymis, füfpi-

0

rans corde;percutio pectus meum ejulans :

ht

Trifas efl amima mea ufque ad mortem , quia

l

anima mea à

ppropinquavit ufque ad pore

fd

tas mottis,

n

5. V.

QJZ

Qliil

l'*h

"fyellitur à Difcipulis.

n

l

Tipfe avulfus eft ab eis, quantim ja£us efl

if

lapidis. Luc. 22. 41. Écce hic novam

novi doloris materiá. Jpfe avulfus eft ab eis?

ht

u

D

isàquibus? ipfe;ab eis. Chriftus ab Apo-

!

olis. Nemo facilé verbis exprimet , tum

f;mm

Amor

Cnrfti in

ChriítiJtum Apo&olorum in hac avul(ione

Wi

Apoito-

OS$,

W

dolorem,nifi mente a[Tequatur mutuíü inter

cosamorem,. Nunquamfic Pater primoge-

E

nitua)

EHiftoria.

3

t

nitum , mater unigenitum filium ,fponfus

f

fponfíam , frater fororem , amicus amico-

Q

rum primum

LJ

LJ

nunquam fic Jacob fofe-

(s

l

phum, Jofeph Benjaminum , mater fuum -

1

T obiam,Jonathas Davidem dilexit , f(icut

i ;

Chriftus diligebat

À

xoftolos.

Sed hanc

0

dilectiónem vox ipfà dile&i nervofiüs ex-

d

dl

licabic. S:cue dilexit. me Pater ,e7 egodilexz' 1oan. 11

*vos. Plusne Pater aliquem diligit,vei poteft

quà

u

Y5

diligere quàm filium ? FZicefljinquit , filius «un.

12. $« j

meus diletius. Plusne potett Pater fibi in ali-

ns ge,

IP] (

qüo complacere; quàm infilio ? 2» quo mibs

n

bene complacui. T amen,ficut dilexir mePater,

"D

«f ego dilexi yos. Sed & viciílim difcipuli di-

qma

ligebantChriftum: Jpfe enim Pater amar vos, ,

aat 1 6;

7«

n

quia 'vyos me ama[lis. Quantá . ergo violentià :

evulíus eft ab eis'(icut enim annofa quercus,

quz altifTimas in terris egit radices,à terra ,

cui inhzret;& cui quafi unita eft, non avel-

litur fine vi magna, € radicum contufione ,

ac fibrarum confractione : fic Chrifti,ac di-

e f/;

Ícipulorum,cüm non effet nii cor unum 4

ynn

& ànima una;non potuit fine fummo do-

,:M!

lore ac violentiahxc fuiffe avul(io. Soient

v

Medici;ac Philofophi definire Dolorem divi-

fionem continui : nihil porró tam continuum,

uf

ftionc

Q unum,qu:im amici, quorum anima dici-

jinth

tur magis effe,ubi amat , quàm ubi animat.

j

/

c.lu:antrusï ergo in

hac avulíione utriuque

C

j

imosror j

l

2De Chri[lo d?iente

34

moeror!Chriftus defertur

us Apo&olos ,ta-

cito alloquebatur afpectu;quia dolor inter-

i

cluferat vocem : difcipuli folis refponde-

j

bant lachrymis, quia upor eripuerat men-

tem. Abibat poft mutuos amplexus pede-

f[

tentim Chriftus: vix paffibus aliquot fue-

fd

reffus , cüm ad dile&tos fua lumina

!

!

rat pro

L

torfit.

]

am propé fugiebat optatiffimum

y

illoraum confpectum, iterum refpexit. Re-

o

Íonat mons totus mutuis IUfþs'riïs: lan

o

unt

difcipuli , plangcntibus aflonat Echo. Tan-

dem aberat jam tantüm , quantim jaus eft

[

u

lapidis,. Hic amor , & dolor , cüm uterque

l

eílet fummus;fixit il

i

lum quafiHerculeis co-

Interim

lumnis , nec ultrà finebat ire.

apfe avulfus efl ab eis .Paftor ab ovibus , dux

1

|

Ó

miitibus,patronus à clientibus , magifter

I

à difcipulis,Pater à filiis , Chriltus ab Apo-

l

n

ftolis. Mifera: oviculz; quid agetïs, fi veniat

Ü

lupusrapax? quzretis paftorem ? avulfus

j

efl. Heu imbelles militesquó fugietis/fibo-

f

ftes apprehendant arma,& fcutum , & vos

li

adoriantur ? fugietis ad lucem ? avul/u: eff.

7

?h . ; Heuaffli&tiffimi pupillifecce;affiterunz veges

terra, G principes convenerunt tn unum adver-

fif

Matth.

—— ——

n

X0. 1£$.

us vas : tradent *yos inconciliis , & f'ysagogis

fuis flagellabunt *vos,e& ad prafidesyéy ad reges

rþ/

W

ducemini;& quó miferi fugietissad magiftrüe

nolite

|d

adPatrem?ad Jc(um ? qynlf/us eff. Sed

tim6«

Füfloria.

5

uc

& ^ timere vos. Non procul eftabunoquoq

Iu

veftrüm;tantüm abeft,quanzim ef jaGfus [a«

Yi

idis.Si periculum vos terreG; clamate;exau«

Jl

diet. Si bellum imminet , quzrite eum, in-

tde

Ifa. fs $.9»

venietis:tantüm abeft:quanrm efl jatfus la-

fue.

pidis. Longiüs à peccatoribus abeft Deus :

u

non quantum ef jatlus lapidis , ted fieut exal-

Tm]

zantur celi à terra.fic exaltate funt yie mea À (ac. s.

k

*yiis veftris. Cbaos magunm firmatum efl inte

rPüLxxS.

II$.

Jgunt

Deum & peccatorem; nam longe 4 peccaro-

Peccato£

[4

ribus [alus : ergo longiffimé à peccatoribus,

ongé eft

Ti

Jefus;hoc eft,Salvacor. Pulli fi longé rece- à D«e-

dant à matre,avolat milvus,& devorat. Sol

qUC

u

filongé recedatàterra, tota obfcuratur te-

pum

nebris. Ita qui fe elongant à te y peribunr. Pro-

Pfal. 12;

(u

digus elongavitfe à Patre , & peregré profe-

olücf

&us efl inregionem longinquam , & ecce à Pa-

n

tre avulfüs;cepit egere, d cugz'e.þat implere 'ye- Lac. 15«

eDiat

arem [unm de filiquis,quas porci manducabant,

I

€? nemo illi dabat. Eccequae calamitasdum

n

b)(ï

|

filius avellitur à Patre, dum elongaturà do-

(j

M

mo patris. Appofite de Prodigo D.Ambro-

;l

fius : Nil mirum,fi Coepit egere; quia 4

uz 1 €- In Luc.

15*

k

,eget 5

ngf

cedir à fonte)irit : qui recedit à thefauro

qui recedit à fapientiaybebetatur:qui recedi á

4

hi

yirtute di[Jol'vitur. Pere infelix ege 45,CH1 p

CUl

tiis defuit & porcorum cibusjmibil profuir. Siita

jf

J|

elb,profectó nonexpeditavelli à te,óChri-

antum eft jafïm' lapidis.

e,jne quidem qft

à

'lerret

UW

$

36

De Corifto paniente

*

fulmïnatäx :

,

'Terret eni

m me vox illa tua

/

[ l(

uam Ofez oté

edidifti minitans. V& eis ,

qm

ofex *- cym rece[Tero ab eis. Meritó vacquia ficut re-

M

cedente animá,moritur corpus;fic recedé-

te tuá eratiámoritur anima. Quod ne fiat,

o

O

[J

vj , füpplexte r

o cum Propheta : De ne dif-

p

cedas à me. E.

i

tibi nomen Emanuel, id eft ,

ïizatthe 1

i

A3.

tolifcum Deus.. Ergo mane o

bifcum Ó Sol !

uoniam fi tu difcedas,advefperafcet ; mane

l

GKW

nobifcum Ó fons,quia fine te litimus;mane n0-

bifcum Ó V ita;quia (ine te morimurymane no-

bifcum ó Salus, quia fine te perimus. Nolite

defperare

,O peccatores, quaftis , qui wenit

X.nc.

9e

s,procul fit,ut non poffit au-

p *yocare peccatore

dire vos. Non eft avulfus ab iis , qui babent

T

T

A&or.

cor ldp

ideum,ne quidem quantim eft jaus la-

17. 2.

udite Apoftolum , INon longé eft ab

Pmä

pidz':. À

im. Emitte duntaxaté corde

L]

snoquogs 10

dolente tacitü fufpiriü;audiet

; quia non lon-

u

N

e eft. Stilletex uno oculorum lachrymula ;

videbit;quia soz eff longé. Extende ad illum

manum tuam;apprehendet, quia son longé

ll

, .

Tane

o

efimbriam veftimenti ejus fentiet,

n

efl. Accurre cum Prodigo ad

dl

' quïa non Zonge"

Patrem,occurret ; quia son longé eff ab uno-

li

;l(

L]

uoque noflrüm, Ecce homo;ecce Deusec-

€e Deus homo;clamat ad juftos; clamat ad

J

i

eccatores.Clamat ad juftos:Zenite;ad pec-

Matth.

j

21.28.

catores : redire » adillos , Zenire ad me om-

LT

Hz'jïarz'dïk

37

tX )

nes,qui laboratis,ad hos:Redie prevaricato- 1. s. 8

TP

res ad cor. Kedite per viá ardá; & angullá,

E W

IN

qui receffiftis per viam latam, & fpatiofam.

(s

Redite per peenitentiam, qui receffiftis per

; H&ï;

malitiam. Kedite per pudicitiam , qui re-

T

ceffiftis per luxuriam. Redite pertempe-

elt,

rantiam, qui receffiftis per ebrietatem. Re-

lol !

dite pravaricatores , ut ex ore Judicis ali-

Math.zy$ —

t

Z4.

guando audiatis illud: Jenite Benedicli,

n

/2/ B

$. VI.

Jo!iq:

n

Chrifti ad Patrem Oratios

Math. 3

tU

Rogreffus pufillii,procidi in faciem fuam fu-

39«

abent

p

per terram. Filius Dei; jam vix filius ho-

"

minis, moeftus ufque ad tzdium, pavidus

,5/24

u(que ad tremorem , triftis usque ad mor-

cordt

tem , tot altercantibus inter fe affectibus

ml

if

Oobrutus, cüm nufquam videret in terris ,

mula»

quó fugeret afylum;pullum fperaretab ho-

il

i

minibus, quo refpiraret ,

rz(fidium: cüm

j

J

M

null& perciperet a difcipu

IS , quo recreare-

tur, folatiü: fecum;ut prodigus ille dicebat z

fateh

j

Surgam,er ibo ad Patrem.Pofitis ergo gembus,

u

€* procidens in aciem fuam fuper terram or a- Yac 1

T

a4t. Ecce hic omnipotens Dei Eilius totiüs

u

mundi in malieno pofiti molem fuftinens,

1

j

graviffimo peccatorum omnium pondere

onere immeniío fatis-

"n r

jgppyþiïus ; quafi fub

i

$

, Cen$a

38

2e Chriflo patiente

y

cens fübmiffiffimá reverentià inclinat cor«

j

pus , inflectit humeros ; incurvat genua, &

j

W

Jer. 3.12.

(obflupe[cite celi fuper boc)qui n principto cre-

Gen. 1. 1,

avit celi & terramyprocidit in acie fuam /upe.r

li

Es

zerram. O füperbe , qui ere&to collo, elatis

[

füperciliis, pingui cervice , fammis per ter-

D

ram plantis, ventofiffimo faftu , ambulas

K

iy

per vias Babylonicas,vide híc Altitudinem

depreffam , Majeftatem in folum proftra-

m

tam : vide Ó fili terrz, Filium Dei affixum.

Ü

terra ; vide Ó pulvis, & cinis,totum Deum

pulveri involutum. O prodigium! illic fi-

n

gïc Deus fiüam faciem ,ubifolent homines

oj

f&w

ere pedes. Audiant hic illi, quibus grave

q

:

f

oraturis Deü in domo orationis fle&tere

bina genua; loquentemCafarium;0rarMi-

ericordiaydy non orat m)eria:orat Charitas,e&

n/

Cafauus $x0n bumiliatur miq.uz'ms:projïmtus interr as 0^

ciaten-

j

fs Hom:

ratMedicus, & no inclinatur egrotus:orat Ino-

(

£entia , « non orat nequitia,orat,qui jeccotum

ai0 fecit, « nà fe proflermt muliis peccatis obno-

xius.Orat Judexer defiderat parcere,&ynó orat

:

yeusyut ina'ulg?tz'am mereatur eccipere;orat T?

- dicaturus , & orare di[fimulat judicandus. Sed

li

percipiamus verba orantis , ut ab eo acci-

!

. piamusexemplum orandi.Parer mii po[fibi-

t

le efltranfeat à me calix ifle. Imó,;Frater mijfi

u

offibile eft , tranfeat non à te, fed perte

Calix ilLte. Si enim vis à te cranfire calicem ,

neceí^

M

Hiftorta.

39

neceffe eft perire hominé. Dilatevit infer- ii

ICOl«

nus animam [uam absqs ullo termino : in(idian-

T

lUfv

tur nobis Principes tencbrarum , minantur

exitium dxmones , Pater tuus vibrat 2la-

Uupw

el

dium bis acutum , Angcli deítituunt nos

omni auxilio : trepidat homo reus inter

r

apertos inferos, & claufos ceclos nudus ,

yulas

Qem

avidus , folicitus , omnium furori expofï- :

tii5 ; & ecce, fi tuunus vivas, omnes mori- .

t

iT

mur.Miferere Fratrum tuorum; frarer enim ..

hum

)eum

é5 caro noflra es. Jefus es, hoc eft , Salvator,

falva nos , perimus ; nifi tu biberis calicem

Itf

pro pereuntibus. Adhuc tamen clamat, $t

qints

t

po[/ibile efl tranfeat à me calixifle. Per me li-

cet; Ó Chrifte;tranfeat à te calix ifte; fed in-

Qutt

terim ecce quem amas infirmarur. Vranfeat À yoan. i «

u

7)

te calix ifte ,fi poffibile eft, ut quem amas;

non perite finas. Tranfeat à te calix ifLe , fi

(Ln

offibile eft , ut videas hominem , propter

r

uem factus eshomo , morientem. Scio,

m

non eft hoc poffibile, Videbas Jerufalem ;

| OW'

& pravidebas ejus perniciem , & moxfle-

nö M

bas fuper civitatem. Lazarus mortuus erat;

j

& cümftaresad monumentum, lachryma-

f 55'

A

'tuses. Unaerat perdita ovicula, & dimiffis

k

99. venifti ad illam, quz perierat. Videbas

»W'

ofim turbam, & càm non haberent, quod

:mi;l

manducarent, mifericordia motus ;

ice-

rbam, Mare $.2;

cem

bas: cMijermj fuper turbam. Ecce tu

guam'

a

4o

Devfbri/lq patiente

uam dinumerare nemo potefï : omnesitie

| 9

[ hl

quam, filii Adz , quia Pater illorutn zu/iz de

IY

gre frutla ligsi , quod eftin medio Paradyfi , &

comedit:jam nop habent, quod manducent,

I

*

;

& ideó necelse eft,ut pereant.Et eritne pof-

j»

í

fibile, ut non miferearis fuper tantam tur-

bam ?Scio; quia non eft poffibile, ideo im-

[

W

offibile eft , uctranfeat calix ifte à te. Ma-

ter illa coram Salomone , .cüm videret fi-

t

liá (üü occidendum, dicerétque Salomon :

PQU

W

J p

g- Reg s.

Aferte mihi gladizgm,z? drvidite 4nfantem 'yi-

'yumin duas partes , (tatim ad hoc funeftum

u

än

fpectaculum commota funt vifcera equs [uper

:

frio fuo ; & dixit: Obfecro Düe, date illi mjan-

16 vvyumye& noltte interficere eum. Ecce Patqr

vüsig, ;. tuus plüs quàm Salomon , gladium fuum *vi-

i

X3.

l

bravir, ut tollat hominem, quem creáfti ad

imaginem & fimilitudinem tuam : quód fi

tranfeat calix ilte à T'e, ipfius animam per-

tran(ibit gïadius Patristui.. Nolite timere :

video ; commovenatur vifcera ejus ( habet

enim vifcera mifericordix ) füper homines

|

l

. & ecce , extendit manum, ut apprehendat

l

. calicem, & ebibat: priüs tamen ad vos con-

Misbte verfus à vobisquarit;Zoreflis bibere calicemy

l

|

ï

quem ego bibiturus [umn'alium vobiscalicem

ï

^poc 17 proponit meretrix illa Babylonica , marer

orntcationu,er abummationum terr a , poculum

ä!

|

anireio,quod babet inanamu fua plenum abomina-

h

S0e

Hijïoriä.'

At

f

Ephef. $«

i

tione, Ex hoc poculo bibitur vinum , in quo

T

eft luxuria. Et tamen hic quilibet exclamat,

Ij

loan.4. 7»

Sitio:da mihi bibere:vix primariis labris gu

I Rege

(tt

ftavit:càm ecce,ut Jonathas clamat:guflans '* ***

o

gullavi paululum vini,ex calice mundi €7 ec-

Mil

c€ morior. Contra calix tuus. inebrians Ó

I ,'m-

Chrifte , quàm przclarus eft, quiatu labiis |.,.. ^.

Ma«

tuis,fub quibus eff mel e» [ac , omnem ama- '*-

e

ritudinem fuftulifti : ideó gu&ans gu&abo

100

paululum vini, ex calice ; quem tu bibifti,

1 J

& ecce vivam;quiaqui bibit ex calice ifto,

lum

aon firier in ezermum.[ed fiet n eo fons aqua fe- ^

!

"m

lientis in Yitam eternam.

njan-

)qet

$. VII.

T

ld

Chriflus Patris *voluntati fe fubmittens cali-

ii

cem ab eo oblatum admittit,

]

i

k

Ahter mifipofibile efl eran[cat à me calix ifles w as

p

Tl

verüm non ficut ego 'volo;fed icut ru. Pater ***

lt

mi , fcio , íÍcio, decretum tuum, cui in foro

;m

yti

Juítitiae füperfcripfi ; admifi mandatumtu-

um : tenens chirographum mcum : nOVi ,

j

:&[fmi

quia z« capite libri [eriptum eft de me ut face- ve, ,y,

jum

rem voluntatem tuam;Deus meus volut. Itaq; ?

non mea.fed tua voluntas fiat. Sed tamen

gt

Pater,& Pater mi,nó tantüm favore gratiae

)mW'

Íedjure natura: , tu fcis, quia diligo tc ,&

P

Ício

42

2« Chriflo patiente

yi

K

yatth;s. fcio,quia diligis me,te atte (tante; Z7ic ef? £-

17

"

lius meus diletus. 51 ergo diligis me , fiun-

u

W

quam tibi bene complacui , placeat tibi, ut

tranfeat calix ifte à me. Sufliciat tibi ;Pa-

u

' ter,me natumiin ftabulo,;pannis involutum;

| T

| f

reciinatum in pra:fepio. Si lachrymas quae-

?

ris ? flevifuper Jerufalem. Si fanouinem

[

ho

l

J

pia. s; hunc fudi circumcifüs. Silabores? pauper

P«

16.

um ego,e n laboribus àqwventure. Si fatiga-

Ü

tionem? faticatus fedi i"upra fontem : fi tri-

]

ftitiam ? rrifhs eft anima mea u[que ad mortem.

|

"Tvanfeat ergo calix ifle. Tuone filio dile&o,

/m

& fic dile&o conveniunt vincula;fputa;ala-

w

M

pæ,Hagella,fþinæ,clavi,crux: poterísne Pa-

j

ter mi videre filium tuum in Golgothæo

ii

lj

monte , füimmacum ienominia medio in

y

|/

aére,probrofo in ftipite,nudum, lacerum ,

cruentum tanquam opprobrium omnium

T

hominum,& noviffimum virorum pende-

foan. 12. re

,ac morienunc anima mea turbata e[l. Pater

27*

C

: falvifs

v

a me ex bac bora.Et nunc quid d'cam?

Ferumtamen non

[icut ego volo.fed ficut tu.FTac

C2 yox dilcGli efl. Hxcc vóx capitis, falus eft to-

Iiä

tius corporis. Aenofcoin una pcrfona duas

/

,

vocesfenfu difcrepantes: altera eft vox Ti-

l

moris;altera eft vox Amoris. Tranfeat àme

IN

M;tth.

calix,vox eft T imoris. Perumtamen non ficut

T

ego volo,vox eft Amoris. Tranfear à me calix;

1

vox eft quafi infirmi,só ficur ego volo,

vox eft

Medi^

d

Hifloria.

45

j

li

Medici. Timor calicem rejicit, Amor ad-

[ut.

mittit. Timor vult calicem tranfire. àfe ,

m

J

Amor vult tranfire per fe. Timor vult cali-

)h'

cem effundere, Amor vult ebibere. Clamat

UC

'Timor : 2on bibam de boc genisne. Amor cla»

qUæ-

mat : Za mihi bibere. Bibam donec exhau-

em :

fto calice dicam:Confumatum eff. Dum pro-

Mflï

ponitur Chriíto ferialis ille cruentz tragoe-

Qd

diz: apparatus , funes , vincula, columnz ,

I

flacella

o

fpinz,fel acetum , crux , clavi,lan-

(

Ccca;

£0

T imor dicit:Parer mijft poffibile efl.tran-Msr &

feat à me calix ifle. At contra:dum illi propo-Jose- 4

a

nuntur , decretum SS. T'rinitatis , corporis

U

ejus refürre&uri gloria, Angelorum defide-

dhao

rium;SS. Patrum é lymbo füfpiria , homi-

101

num univerforum falus , denique Patris x-

ff )

terni volantás,Amor dicit:Non ficut ego vo-

puum

lo;fed ficut tu. Dum auditur vox "T'imoris ;

andc«

eranfeat àme calix ifle. Exultant inimici ho-

Pt

minis,lztantur inferi;triumphant damóes ,

cim

& confilium faciunt in unum , ut pcrdant

Jl

hominem dicentes:Deus dereliquiz eumper-vat. yo;

cn [iÀ

fequimii t comprebendite eum , quia non e[t ,

(

qui eripiatscalicem, uem dedit eiPater,non

) f

vult bibere : At veró dum perfonat vox illa

j

Amoris:non ficut ego volo;fed [icut t * fugiunt

j

damones,confunduntur hoftes, ululat tar-

( I^

tarum,gaudent cceli , latantur Angeli , ap-

mö«

plaudunt homines. QuemadmodumChri-

us

y

2e Cï)rzj/?o þdtiente

44

j

Caro

inter Timo-

concu-

ftushic expertus eft lu&am

1[0)'

pitcit

contra

tem & Amorem;sfic & ego fateor, me audi-

m in membris meis reclamantem

]Cïad

lpintgm re Voce

u

voci mentis mex. T'oties clamat corrupta

| m]

natura:Zranfeat àme cali

xifle. Si propona-

|

^

,

tur mihi injuria oblivione fepelienda,nimi-

(/

citia deponcnda; cum filentio audiendz

contumeliz:híc clamatur:Zanfeat à me ca-

dix ifle. Máceranda eft caro inedia;pungen-

fäg

dum hifpido ami&u corpus,frananda luxu-

d

f

ria,cohibenda iracundia: iterum obloqui-

tur caro,& clamat : Zranfeat à me calix ifle,

(0

J

Janfeat ad me omnis adverfitas : T ranfeat à

l)

me paupartas, ignominia , fames, fitis mor-

l

bus. Deniq; tran[eat 4 me quïdquid'mihi in-

;

n

commodum , moleftum, malum eft. Vox

hxc vox EfauefGnon Jacob : eft vox natu-

l

| M

ra,nongratiz :eft vox carnis,non fpiritus.

i

Alia nunc eft vox mea:non ficur ego *yelo , j?.fz[

txl

fiet £. Profiteor,tua voluntas eít quidem

p;-ima regula omnium voluntatum , ad cu-

:

jusnormam oportet nos quidlibct velle; &

nolle : fedtamen , quia toties voluntas mea

[

declinat à voluntate tua , apnofce me effe

!Of

fimilem illi pigro de quo fapiens: Fult, e

$?P* yon yulr piger. Urges me tuis verbis : 4dolef-

Ya* T censyibt dicojfurge,jam volo furgere;jam no-

1

lo. Spiritus jam me erigit;caro iterü depri-

mit ! Clamat Spiritus : Qua furfum funt. ,

qua-

Efloria:

45

[imo.

quare , qux fürfüm fünt , fape.. Reclamat

O mi-

Matth,, P

"l

caro;& dicit : Mirre re deorfum ; fice

)

Íer,dum unum,idemque volo, & n

O1IO : ïn-

l

»rrupu

ter luctantemfpiritum,& relu&antem car-

pOn

nem, fatfus [um mibimeripft gravis.

Et quid ,. ;.

Mulv

If

dicam ? Spiritus guidem promprus. eff , hic d

l-

. Matth.

endz

cit: Ziat voluntas tua; Caro autem infirma

3 26.41e

hic contradicit : Fiat voluntas mea. Sed

Ws

quia perverfa eft omnis voluntastifi ad tu-

mgen-

jl

am converfa,eam,ut Heliotropium folem ,

/oqu'-

femper afpiciat;nos tuam faciemus,fed hac

conditione,ut & tufacias voluntatem Pa-

f!/!fo

deatö

tris tui. Multum peto : dum peto , utfacias

more

voluntatem Pattis; peto , quo nihil poflum

i

praftantius, utilius, felicius, confequi, o-

. Vot

mine,tu omnianüfli , tu [cis,quid petam , tuis Jow. 21«

dixifti: defcend: de. calo , Joan. 6.

(DA

te verbis urgeo :

JEIUS

non ut faciam voluntatem meam » fed "volunta-

if

zem ejus qui mifit me. Pratclare ; fed perfe-

quere fermonem,dic nobis,qua eft volun-

yaen

gd (

tas eius,qgi mifit te ? /7eceft autem yoluntas

anf: M

PPatris mei,qui mifit meyut ommis , qui videt f-

Iium,et credit in eum, babeat "vitam aternam.

5

u

"d

O plena folatii;pleniffima gaudii verba ! vi-

demus te filium,licét tantum per /peculum in

r» Cor.

Vf(lf; Ü

13. 8*

el

enigmate ; videmuste , licét duntaxat ftan-

l

'tem poft parietem, perfpicientem per catt- Canz.»

TM

cellos,& vel fic videndo,credimus,quta rues

d

l

6-

h.

ia om- $s

L[unt )

C/lyrijlus.Fz'lz'us Dei vivi.Credimus;qu

nià

U

6

JDe Ohoriflo patiente

nía perte facta funt,& fine te factum eft ni-

Wi

Joan.

)

"5 hil,& ideó credimus,quia tu «igenitus Fi-

j

lius,qui esin fmu Parrisipfe cnarrati , ipfe,

|qui

cü J

qui es veritas;dixiíti : i erzo omnis, qui vi-

det filium,& credit in eum , debet habere

/lM

(

vitam a:ternamquid füpereft ; nifi ut illam

] LW l

per te fperemus , & proptet te ceam exfpe-

ctemus ? Hzc elt enim voluntas Patris , &

Fxbï

"r

uia eadem eft voluntastua , quz Patris ,

hec eft & voluntas tua;fiat & Patris volun-

1 TT

l

tas ; tunc nos certó manet aeterna felicitas.

m

i

p

$. IIT.

?

(

u

H

q

Coriflus dormientes difcilmlo:' excitat.

»

i

l

"

M

Agnus ille totius mundi apud Patrem

advocatus ; poltquam coram Patre

lii

N

pro ncgocio omnium ncgotiorum maxi-

!

1

mo;hoc eft hominum falute, peroráffet ,

affixumterrz caput eri gens , abfterfis lach-

T

rymisad difcipulos fc contulit ; fed & illi

novam Chrifto füppeditaverunt . doloris

. Matth.

26.43*

materiam. Zzyenit eos dormienres. Quuó hic

fefíe vertat triftiffimus Jefus » de Matre. co-

i

itat? abeft. Oculos in difcipulos conjicit ?

Vl

dormiunt. Judam refpicit?videt venientem,

ur prodat. Afpicit caclum ? horrefcit tene-

!

1 l

nío-

L

bris. Circumfpicit hortum ? invenitfe i

litüe

Fiflnia,

47

dit

litudine —: conve

rtit fe ad Patrem? nön

eX-

tf

audit. Seintrofpicit ? criítis eftufquc ad

i,ipïe.

mortem ? non efb,qui eum confoletur, non

!

J

eft uíque ad unum. O Chrifte,sendum efl fi- -

t

lum

nisimo bec omniainitia funt dolorum. Nunc

i. Cote

ergo Deus totius confolationis , deftitutus

I. 3*

f(f e

omni confoiatione;recté dixeris,quod de te

NA

[ 1";2.

H Píal. 68e

pridem vates tuus przdixit. Suflinui , qu

,

tnil. contriftareruryé non fuityey qui con[olare-

m

£ur,e nonimvyent, Coclumsterra;Angeli, d-

Qu

mones,homines,amici, inimici, Mater, Pa-

ter,Deus,omnia videntur deferuiffe eum ,

per quem facta funt omnia. Chriftus ereo

mifertus dormientium difcipulorum, blan-

,

dé eos excitans , dixitPetro pra cateris ,

ulainter caeteros in promïttcndo multa ,

traf

í

u

erat audacior. S$;mon dormis?ac deinde a-

t

liis:SicPnon poruiflis una borá vigilare mecume

"

"yigilate e$ or ateyut nonintretis in tentationem:

Ict )

Spiritus quidem promptus eflcaro autem infir

M

tna. Quid hic exclamem:ó pudor ! an ó do-

T

lor! pudor pro difcipulis , dolor pro magi-

j

ro : pudor pro Peuro , dolor pro Chrifto.

li

Amici Chrifti dormiunt , inimici vigilant.

ota in perniciem Chrifti vigilat Jerofoly-

Q

d

ma. Vieilat judas,ut Chriftum prodat. Vi-

df

gilat Annas,ut eum interrogationibus cir-

o

cumveniat ; Caiphas,ut reum capitis agat ;

j fO'

«niores,ut accufent 5 Pilatusjut condem-

nct 5

ii

48

De Chriflo patienté

j

net ? carnifices,ut flagellent, Pharifzi ut irz

rideanc;vïgilant omnes,ut eüm divexent,a-

jl

t

itent,convellant, dilanient : foli erant dif-

J

cipuli;à quibus in tantis anguftiis folatium:

qu

l

in tot pcricnlis præüdïum Chriftus expe-

poL

vieilant

plures in

*

étabat : & ipfi dormiunt. Quid aliud agunt

Q

perni-

j

ciem ,

jam pa

flim mortales ? quäm ut obtineant

,vigilare : ut immortalia,dormire ?

iv

i.

Quàm fs mortalia

plures vigilant, ut falutem amittant, quàm

m

acquirant. Vieilat Philofophus, ut Ícientiá,

gma

qua inflat;polleat:vieilat advocatus, utlites

ff

nt)ontam citó dïrïmac,quäm diu foveat. V1i-

(;l

qu

DF

eilat miles,ut hoftiinfidias vel ftruat. , vel

ftructas declinec: Mercator,ut rem familia-

TUf

il

rem augeat : nauta,utSyrtes,& Ícopulos fus

l

j

M

lv

iàt: Fur,ut aliena rapiat. Pro rebus peritu-

risconcubia nocte omnes vigilant : aperti

n

fünt oculi,ftant velutin acie ; excubantin

li

fpecula,(ölcrtimmä In omnem partem cir-

quam

il

cumfpiciunt. Pro z:ternisjomnes dormiüt ;

ftertunt;ofcitant; & delides jacent. S:c^cer-

iU

nitis vos abinnumeris ambiri hoftibus, &

n

callidis d infidiandü & crudelibus ad no-

[

cendü,& validis ad pu*gnandum,& non po-

l

|

eeflis und borá vigilarer Sic ? noltis vos pec-

&t

$

cáile totiestam oraviter;nefcitis autem an

amore,an odio di gm' (itisynon nefcitisterri-

u

U

bile vobis iminere judiciü, & ignoratis quá

u

horá venturus fit Judex,& non poteftis un4

k:

j

borá

i

Hiftoria,

4

Utj

bor à 'vigilare ? Peccator , fi quisquis hic

th,a-

ades,inimicus es Dei, fícIs, & certo fcis,quiæ

a

non incertecredispoffe te hoc ifto.quo loe

At

quor, momento, ex hoc vita repenté tolli ?

p

poiTc omne tempus poenitentiz tibi fubitó

agum

eripi: poffe te ex hoc templo, in altiffimum

f'eatt

inferorum barathrum ejici ; hac horá potes

Wre ?

ardere in gehenna , & adhuc dormis, nec-

Dotmfens

di non eff

locus neá

m

dum evigilas? qua hz.c, ó mortales! eft fu-

.empuse

T

pïna focordia ? qua mentis Ca:citas,quis a«

ylte

nimi ftupor? ut alienz infidiemini pudici-

t h

tiz , ut alienamtraducatis famam, ut inno-

d

centes opprimatis , ut corpus efcà & potu

ml

immaniter üginctis, ut damoni odtempes

"a

retis , utanimam perdatïs ,ut zternüm pe-

)eritu-l

reatis: denïquc ut his omnibus

o

eraviüs di-

gpcrtl

cam,utDeum fümmum illud bonum offen-

n

Ó

4

datis , totá nocte laborantes vigiletis.

ydi«

quàm appofité hic exclamat contra dormi- 14 tedf.

miüh

turientes in ne

[62

loäo

otio falutis, Salvianus; 0 ca-

duv

eitas! ó infania

L

!quanto fludio infeliciffimi bona-

] i

a5 id efficitisurmiferi tn etermtate Jiti quarà

j

enmore curá minore ambitu id vobispre[lare po-

9

zuifhs,ut seper beaci e[[e pojfris ? te&te minore

(

J

curá Ícilicetuná horá vigiládo. Hic profece

Mub

tó dormiendi neq;locus eft, neq; tempus z

;[Cfn'

fumus hic in ftadio, currendum eft ; íumus

In campo, pugnandum eft; fumus infmari,

(

[

Ravigandum eft; in folitudine , ambulan-

d

durg

49

2e Chrifl pariente

dum eftjin vinea ; laborandum eft; in agro;

hr

feminandum eft : non ergo hic ofcitandü ,

neque dormiendum eft. Non tantüm non

eft hic dormiendi locus, fed nec tempus.

Excitat dormientes dum animz ftatum cae«

|

Serm.

lamitofiffimum nobis exprimit aurea illa

24$e

. tiba;Chryfologus:Zzrer De pracepta & cor-

(

]

:

dis palfionesyinter Yirtutes &j vitia y inter ád«

s 2 atl

i

( *yerja o projþem,z'mer penas «5 remiaynter

h

"yitain cy mortem;flans 1n acie;bella fuflinens. ,

fufcipiens yulner asr aró fLans , occumbens fenfu

at anima. Hocceinloco tam lubrico , in

q

ï

['W

uo oportet quotidie pugnare, & pugnan-

d

O

vel vincere,vel perire? hocce in ftatuyin

Á

|

Ü

uo femper periculü cfbne falute excidat ,

|

E

dormire incipiat,anima conftituta, negli-

F

&et ut1a hora vigilare?fcio Jefu , qui vult te-

i

um aternüm conreenare, debet tecum

lbhicuná horá vigilarcif igilabo ergotecum

quia veniet brevi hora una;nota tibi, igno-

!;

&a mihi,& ideó vigïlänäum : veniet hora ,

[

xjuà claudentur oculi corporis nunquam

il

ampliüs aperïendï ;quà mierandum in do-

(

mum axternitatis : tam dicet Spiritus, ut

requiefcamà laboribus : tunc ; ubihic

fa. 4.

g.

V

tecum vigilavero ; in pace inidip-

!

A

Cfum dormiam ,& requie ?

&atn.

f

$.IX

£ffloria,

3À

,

Mi

$.IX.

T

: Tetia Chrifi ad Patrem oratio:

mpus

n[vd

'

Emel oraverat magnus ille Orator,& il;

11

lo orante dormiverant difcipuli: iterüm,

(Uf*

orat ille, iterüám & dormiuntipfi : candem

tib

éterim abitt , «9 orayit terzió eundem fermone

4;»m€f

dicens. Calix ifte amaritudinis, quem pete- yanb;

Ml

bat à fe Chriítus trásferrdebebat neceffa-

:6' 4i' /v,

/

h

rió ufque ad ultimá euttam ab eo ebibi:illá

,l

enimtransferri , repugnabat divino decre-

tt

to. Enimveró ab omni retró zternitate in

arcano SS. Trinitatis confilio factum eft

nl

i !

deeretum,& fa&tum feré tale: Zifum eft

ygl

ritui [anclo, G nobis co:zgregatis ad reficien

i

Jtte

bominem,qui olim ad smagiemnoflr am fatluss

(uft

jam collapfus eff , ut Filius Deifiat bomo, filius

um

ominis , & pro ommbus anno atatis fue 27.

fub Poucio Pilato cruüifigatur.. dea teflamur,

.

igno-

E

d'ater , Filius,ey Spiritus fan&us. Sic Prophe-

tenunciarunt. Inde impom bile erat,ut.calix

w]qu?m

M ,

ifle tranfiretà Chrifto.. Nec hoc fugiebat

Chriftü;ideó non rcfugït bibere illà & cbi-

j u

M

ere. Quare ad Patré converfüus dicit:Non

mea voluntas fiatfed tua.ScioJefu;fiet volun-

tas ejus,& qui- veniensin mundü obediviíLi

atri ufque ad uterü matris,abiens é müdo

Obedies eiufque ad mortem Crucis, Quod

A

dixit

Ü

9De Chriflo »atiente

$?

"

hriftus in horto Patri :idem dicit &

dixit C

W

homini , videlicet, Non mea voluntas fiat;fed

M

W

.

2

zu4. Tu homo vis me pati, vis me mori

qüä

fiat voluntas tua. Nunc ergo tu homo, pro

l

uo moritur Deus homo;audi quibus ver-

Á

J

bisfetotum tradat voluntatituz. — Sic tibi

H

t

loquitur , qui pro te patitur.

Quandoquidem cruciatibus meis ita

f

qü

Wolantai delectaris ; Ó amarum mihi hominum ge-

homirum

v

,exere in me quidquid cruciatuum po-

fe tr,:dl;' uus

——

(

tcs. Magïs quàm Pilatus tradiderit, ego me

u

q'h'l

trado voluntati tuz : neque enim potefta-

t

temin me haberes,nifi darem eam tibi de-

W

fuper. Offero me,quia volo , quia amo.

Y

Quód/fi cumquantavis cua rabie;parum ti-

!

.bi videris excoeitare, & coacervare dolo-

rem poffe, advoca Tartareas poteftates;in-

Ll

ferorum vires, omnefque damones voca,

[

qui tecum quidquid poffünt funeftum, di-

Q

rum , horridum , atrox ;comminifcantur ,

atque exaggerent. Neque cupio,ut animá

|

mihi , ut Jobo facere coacti fünt; fervent:

(

fed ut eam cruciatuum immanitate à cor-

«

pore feparent : filibet; per me licet ; pote-

h

ftatc , quam habeo ponendi animam , uti.

Sithac hora veftra, fit & pote(tas tenebra-

rum à me fponte permiffa. « Infuper finec

l

fic furorituo factum elft fatis; & ut ego a-

|

g

fmo;i magis indulgcam meo ; en ego 1

lpfc

Eiforia,

j5

(

ipfe ego in tantos me immergam dolores,

j

j

!

f

iis amaritudinurn flu&ibus me immergam,

Dhor

|

ut totum internorum dolorum mare ; & a-

qux omnes intrent ufquc ad animam me4,

0; PIO

f YEs

deviámque in hac altitudine maris ,in hac

C ib

fpontanea dolorum tempeftate , uf

ue ad

d

antia.

Iimum profundi;in quo non eft füb

t n

Ea denique per me; & à me ipfo atrocia;di-

raque perferam; quz nec tu, nec poeftas

n ge-

m

tenebrarum inferre , & vix fïngcrc p.otc-&ïs.

,

zech.

Quid ergo timetis mori ? quare moriemini ? ;

$

i

gomc

r[h-

quia Pater meus declaravit vos reos mor-

jide

tis? nequaquam moriemini. Moríar ego,ut

vivatis vos. Quare morienini ? quia prava-

4moi

Spes

b ad

ticati eítis mandatum Pattis » fed ut ego

vadendi

m

do

Patrem iratum placem , quidquid fudoris 27

abditur in poris ,

uidquid lachrymarum 9»if&

iesl

d

latetin oculis , qui

quid fanguïnfs fluit in

| VO(«?i

venis, totum effundam , ne moriamini vos.

( d

Quare mortemim ? Dicetis : Hominem non

WUUE

habemus, qui nos abfolvat. Ecce homo,ec-

m

ce manus ; vincite funibus,ecce genasper-

r

;

cutite alapis; ecce faciem, cedite colaphis;

jv

ecce oculosobnubitevelo; ecce caput;có^

p

figite fpinis,ecce pedes.perfodite clavis;ec-

n

cé totum corpus, concidite dilacerate , dií-

d

j

[nd

cerpite flagellis. Fiat voluntas tua Ó homo.

Saltem nunc fic amantem : redamaxe me

00 !]

xfaturatus fuerit vcf-

J

ff !

