nitatis , nihil inveniamus in manibus no-

drocett

ftris : atque ita utrisque privemur bonis ,

a us 2

utnec retineamus bona terrena ; nec pofï' Q

du

deaimus cceleftia: fed & ifta , & illa irrepa-

rabilija&urà xternum amittamus. Sicci-

du

1

l

"

s DN

ne fpurcam , fluxam , vilem , poenitendam

l

voluptatem præferimus aterna Volüptatï :

J

voluptatem quam priüs experimur amif-

tti tc,qui k

)'6'

fàm , quàm fentiebamus admiffam ? qua

l

cumdcmqu

fimuleít ,& inortu; & occafu? quz eo-

M

..;,

m t

[

dem momento;quo incipit , definit ? quo

tralyott

Tire f

oritur , moritur ? Quid hoc eft , nifiexem-

Z*LSUO

Ü

tl

plo Judeorum preponere BarabbamChri-

fto? Sed nos deteftati Judeos ; prodemus

l f JlUS MUi

no:s Chriftianos; dum ereptum à Judzis

t qum

honorem Chrifto, hodie hocce in Templo

amüfa ) DCI'

reftitaemus. — Loquar igitur ego unus, fe

UR

ore,& voto omnium , Jefu potentiffime ,

qui in ccelos , terras ; inferos , Angelos ;

]ïa , :,"

: bomilïcs, damones , i omnes,& omi

quz

l /)amm

Hiflroria.

j

y

27

fe Pq ij

qua funt; fuerunt, erunt , effe poffunt ,

QUs 1UP

1

immenfo dominaris imperio , tamquam

Yem ts

Rex chum ; & Dominus dominantium :

sU

(

cujus regnum cü'rcgnum omnium fzculo-

us um

* ]Ob- Q.

n

|

ram , ub quo cur'yantur , qui portant orbem

* 13«

mus, hum

V

füb cüjus pedibus fternitur omnis altitudo

s temporal::*

in caclo , magnitudo in terris ; cujus vefti-

n m

gïalamþunt potentiffimi terrarum Domi-

Dandhnus:

ni ; cujus imperio venerabundi fefe füb-

m a n

mittunt omnes , & purpurati Principes , &

Tind

trabeati Proceres ,

& coronati Cafíares.

teteto,

Jela

quiut Deus abfconditus füb fieuris

i, t

r

làtitas/fed tanquam /plendor glorie Patris,ey &e -

jum. «

figura [ubflantie ejus,& ut fo] illuftrás , & ut

f m&n :

ignis omnes inflammas. Credo , & his

Verbis promptus fum fübfcribere meo fàn-

zi

guine ( credo re;qui hic lates füb fieuris

Sadnüüänlïï,

anis; efle eumdem qui fedes ad dexteram

P

atris. Itaque colote cultu tibi uni pro-

«cli? q

m ng

prio , latriz ; adoro te eádem reverentiá ,

l?li !

quáin regno gloriz tux novem An

o

celó-

w

ü,nïï *'

rum chori 5 tu folus fan&us, tu folus Do-

M

——

minus ,tu folus Altiffimus,ex quo om-

L

AT

nia,per quem omnia , inquo

;

emnia , Deus meus , &

OdlC

y

ornnia.

II[ fnql

j

j

wr[

L

h4 ]

Dd

!

h

w

jf

$. V.

j

;

272

! De Ghriflo patiente

W

Gc'

?"?

g. VI.

gtl

f

j

miti : 3fzmbbam : (ïïf/lum

T

?ftit Populus di

ceruct gl.

"

,a

*

g i

|Emini in theatrum prodicre , ut modó

G

fp

ecta(tis , prædoncs ; unus pecunia-

quiionte

unus fpoliavit fa-

rum , alter animarum :

d]Oä qUO j ä

poliavïc Prin-

emaFori

cultatibus homines; alter ex

, deemones

v

L

('ietor

cipatus , & Poteftates , id eft

44

,

alter ex Patre

,; )3*

(:Ploria;

unus eft ex patre diabolo ,

Deo; Barabbas , & Chriftus.

Quid cum u-

ddaem

troque fieri petierit 5ynagog

3- anitþ.

Mftaadm

Hzc voxeft totius Synagog

: To e unc,

ss

bam.

L

e dimitze nobis Barab

M Qyulenti

Acerbo Judzxos l

aconifino perfirinxit

at

atv üe

Lwue 23.

D. Chryfoftomus: Larrone

$ petz'erunt !

ia

19

-Hic

nem. y

Dominum autem. crucifixerunt.

as

item contra clamantes

Judzos exclamat D.

!

"t indignira

T. 24

Anfelmus: O iniquum Judicium *

Bonus defpi-

fc.r- $.

itur ,

tagira!

citurgd malus preponizur : juftus pun

A viïiiïlmu;

eccator liberatur : agnus occiditur ;

ez lupus

1»JIPUS ) [Omu

accepmtu

r Vita deferituryer mors re[er'vatur.

Etiam hic

Chriftiani luculenté. prodimus

ts

Qd

nos effe Judzos,du

m ex exemplo Judao-

"

b

:

bam,repudïamus Ch

fi-

.

At nlb

rum cligi

mus Dara

fium. Idem énim eft peccatum commit

wqucp l

AUL

X

tere ,

& Barabbam Chrifto pra;ponere.

;

ï

ani— W

CR,P

ræ[

de enim ell PCCCatlllïll ?eft quedam

ma i

l

Wïompw

t

Ehfloria.

ETA

mz aver(íio & converfio

.

.

averíto à Crea-

TUPNI

tore , converíio ad creaturam.

Ab eo f&

Peccatums

avertere , ad hanc fe convertere, quid aliud

eft aver-

conyege

fio &

e[t , quàm Chriltum Barabba: po(tponere?

O mifera averfio , miferior converíio , mi- **

;rodiärc)um:

u

ferrima anim« fic fe avertentis , & conver-

m

n

|

tentis conditio? Peccatum e(t averfio , &

quilr

converíio à quo , ad

uid ? à Potentia ad

T

] M

fragilitatem,à Fortitu

]

inc ad infirmitatem',

ldfül

(

àScientia ad

ienorantiam ,

à Sapientia ad

^ icti

Ítultitiam,; à

G

s 08

j

loria ad ignominiam , à Ma-

, jeftate ad. vilitatem , à Bonitate ad mali-

n , *

tiam , à Juflitia ad iniquitatem,à Mifericor-

;5; Til

dia ad miferías, àPane ad famem, à Fonte

adítim,ab Qpulentia ad egeftatem , X

ím Pcrünf

Plenitudine ad inanitatem , à toto ad nihi-

,j* lum , à fammo Bono ad fümmum malum.

4 ^O hominis ca

i

citas ! óin Deum impietas t

U a , 6

execranda indignitas ! Ó nunquam fatis

j1)". puniendainiquitas ! Quis nonftupeat ho«

sj muncionem viliffimum ? qui ex limo ,

4i^ quoad corpus , formatus; ex nihilo ; quo-

u^ adanimam , creatus , ex f& nihil eff, nihil

du

i

oni naturz , yel gratiz habet ; nihil po-

y

41 teft , nihil fcit , nihil vultfacere ,. ve] facit.

|

u

exfe abs

que peculiariDei concurfü,& prae-

W^ fidio,

:A'

exceptà folà peccati malitià, cujus

(

f

f

f

j

il

J

ipfe auctor eft , prxponere aut momenta-

!

r

:quüfü

d

J

j acam aliquam volï?catulam , auttem

Kais

,

274

De Chriflo patiente

yp

"

rale lucellum;aut inanem gloriz ümbram ,

1

jj

aut meram propric voluntatis libidinem ,

J

]ud)Cf: ï

Deo fuümmo, infinito; imsz'mabiïi Bono ,

j

dum eligit eum potiüs offendere , ejisque

J/

M

& amicitià , & gratiä excidere , quàm ca-

|

if

!j VChcmc

rere fucatá illà , fudlique , quamin rebus

Quot

tate. Plané par

m

Chifto

creatis aucupatur , volup

lll

fiant in

eft iniquitas, eadem in Chrftum injuria ,

À fvï

"Eeaplo

m

ánjuriz.

fimilis malitia , equale flagitium , & Judzi

um d

r ponentis Chrifto Barabbam , & Chri-

,

!

flgum

ftiani

ræponentisw Creatori creaturam.

"

"Tanta eft hujus rei indignitas ; ucipfe Deus

M

evocetad ftuporem ipfos voclos, & con-

D

]

]

J

qfii»dutg

L

L

VLCL

t'a ingratitudincm hominis cxpofhxlct"his

;äulrmpmm

verbis : Obflupefeire coli fuper boc , & porte

&* erus defolamimi vebementer ; duo emim mala fe-

t l

suidut

et Po]mlm meus : me dereliquemm fontem a-

ug vive ( eccehic averfio ) & foderunz fibi

IT ig

continere non valent a-

ciflernas diffipatas que

du

uas ( ecce converfio.

JEcce hic Barabbam

m

rzepofitum Chrifto, Hoc ipfum agis illo

rcgira P!mgunu

j

O

co:ubi hocagere minime decet ; nun-

MTC

uam oportet, in domo Dei; infacro de-

n

lubro, Tunc Barabbam Chrifto przponis;

"utcontmt

dum facra limina,& anguftos poltes , tem-

ul

plum,inquam,profanasimpiis fabulis, facri-

hst

egáà immodeftià : impià irreverentià leno-

:

um

cinantibusoculis ; dum majorem exhibes

|

?

m Y

honorem putido Íc

orto,quàm ipfi Chrifto.

W lg

H««

5

"

Hifloria.

2/)

lx

Hxc audes,& fine fronte ; fine metu , au-

as n

m

des in domo Chritti,in confpectu ejus, ipfo

fpectante Judice; vindice , Numine tuo ?

r

Hujusmodi homines amarulentà Satyrá

gt qi:.m.

perfequitur Salvianus, dum in hunc mo-

quamäx:::

"m

dumiin eos vehementiffimé invehitur : /n 5. o

u ]

n

Zemplayvel potius in altaria at45 JacrariaDDor, * ib

hum 2

l

pal[fm omnes fordidi,ac flagirtofi ; fene ulla peni-

gïtinm,

A

£us re'verentia facri. bonoris arrumpunt : non

ZDme; N

quia non omnes ad exorandum Deum currere

m(;. CAU

debeant ; fed quia quiingredizur.ad plorandum,

j ,ur/þiä ]

mon debet. egredi ad exacerbandum. INeqyeuim

UP

ejusdem ofhicii eflindulgentiam pofcere , & ira-

cgpglhlfft [

cutidiam pro'vocare. Novum figutdem monfira

enus e[leadem

pane omaes Jugiter faciuntyque

T

fecilJe fe plangunt..Et qui intrant. Ecclefafli-

hi

g j»;n!cf

cam domumyut mala antiqua defleant ,exeunt ,etr

" faderiif

quid dico exeunt ? in ipfis pené boc oratiombus

um

fvissac fupplicationibus moliunzur. Aliud quip-

[

chchaf

e ora bominumsaliud cor da agunt : & dum vera

bis praterita [)'langum fenfu futura meditan-

( WT

lPï [

u

li

eur : 7 fic oratio eorumynixa magis efl criminis,

Dg p

h

quám exoratrix,O Jefü;ut video, magna eft

i

13!

velut mare contritio tüa. Judai; ele&o Ba-

(

J

j

i

rabbá,te repudiant. Ethnicite non agnof-

j

["

"

cunt;Haretici in te noncredunt, Catholici

mnü

j

j

r'ïft

j

multi te fpernunt , omnes te contemnunt.

—

j

Sicciné folvitur Barabbas , vincitur Jefus

2

L]

jl

ü

—*

hi*

Barabbas libet , JEfüs captivus ? vivit

jl

j

Z

Barab-

HU

2

De Chriflo patz'ente

j

Barabbas ; Jefus moritur ? Obflupefcite. cali

|

J

y

fue boc.

Ht

;

(

",

)4

$. VII.

!T

"

!l

j

mnmþuï

PPilati ad Populum interrogatio.

lx)acrllt

i

p

llatus alterno veluti xítu omnem in

u

artem flu&uabat , incertus cui vento

vela daret : volebat Chriftum dimittere ,

a

fed nolebat Chrifti inimicos offendere , in-

upy

r

certüs ergo quid lubeat , vel liceac;cüm ra-

bidi Judzi poftulaffent dimitti Barabbam.

L

st

M'atth-

Dixit illis Pilarus, Quid igitur faciam de Je-

$7. 22.

? Hzc enim veró exotica eft qua'ítio, &

;q;m.äïmæCä

f«

peregrina interrogatio :

uidfaciam. de je-

u

4 ? Ádeóne resvilis,& abjecta eft Jefus;ut;

.HZgCSJIïPUGl:

uafi ad omniafforet inutilis,nefciatur,quid

sior , d

ao

eporteat facere de Jefü ? Hoc peti folet de

putido aliquo cadavere ; de cane mortuo,

de putrido pomo,de caffa nuce ; de renau-

us n

EUR

ci , locci , nihili: Quid faciam de hac re?

"Tam vilis erat in oculis Synagoga , fpon-

ttdos,

;,

fus Ecclefia.

Audiamus ad hanc interro-

4pona,

uid

eationem Judxorum refponfum.

RU

feciam de Sefu , Ó Judzi ? Tolle ; tolle; in-

toxicat aéremfuofpiritu ; confpurcat ter-

ttm,

P

L

fuis

ram fuis pedibus

| infatuat homines

yer^

m

ii

FHifloria.

177

! owel[[ilh

verbis ; indignus eft qui fit in rerum natu-

ra

uid faciam de Jefu,Ó Pharifzi ? Tolle ,

fi poffit;reducatur in nihilum ; homo nihil,

[

Quid faciam de jefu, Ó Scribz? Tolle ,44 m-

Mat. $.

I$

hilvalec ultrà mfi ut mitzatur foras,e concul-

Hs

cetur ab bominibus ,nifi ut mittatur in monté

Calvariz, & crucifigatur à tortoribus. Quid

; h o

"i

faciam de Jefu , Ó Principes Sacerdotum ; Vs :*.

mens a

fufpendatur ad collum ejus mola afmariayetr de- "

pf d

mergatur in Profum!um maris,

uid faciam de wa. 12

cosafendt

Jefu,ó Synagoga»Ligatis manibus ac pedibus T

releunci

ejus ; j)roizce eum :n tenebras exteriores : di-

tD

rumpatur rerra fub pedibus ejuse .apcriqn.f.olf Wa n

IT !

fuum , devoret eumi & defcendat viyus in in- 3-

adi a

fermum : eat maledi&us in ignem zternum.

Sicciné ingrata, barbara, perfida , iropia

M E

;c&a d

Sypnagoga repudias fponfum tuum electum

n'lis)ncfciafurf

emillibus , & elieis tibi fponfüm bomici-

q

dam eductum & fordibus? I, dabitur tibi

W

Deicida ,. homicida ; dabitur tibi Barab-

&

bas, fedtolletur tibi omnis felicitas , nec

hml )dfï

W

remmittetur tibi /n eternum hzc iniquitas.

j o

W

Venithora, Ó Jetu, & nunc eft, ut deferas

000

j $j

ru

Synagocam, & tranfeas ad Ecclefiam ; ut

| "

relinquas Judxos , & convertaris ad Gen-

rch"M'

[4

tiles.

Accipite vos Barabbam & . tradite

:

P;[J

ZIT

nobis Jefum.

Nobis enim natus , nobis

H(P[)[Cw

(

j

j

j

ce dedi te in lucem: Gentium, Dic eroó nunc -

53

chu ,

f

!

178

Am

2c Ohrifto at;z'enti

L

j

Jefu ; quod Judxis olim di&urus eft Apo-

m

(f

A&.

13.

ftolus Gentium : £cce , conyertimur ad Gen-

536.

z5 : Tuergó furee nunc, & illuminare

:

juintt'

o

o

Muet

Ecclefia nova

onfa , jam dedit Synagoga

u

;acl. |

libellum repu

j

i fpoufo fao : ecce venit

u

P

Ecclefia

Íponfüs tuus , exi obviàm ei. Sed priüs

r'hnhuüfi'

, petitPaterejus : Quid facies de Jefu Filio

;ggïältfl «

Ghrittun

äo

sitiwpe

noret

1

meo; fponfo tuo? Quid faciagr pete priüs ,

gt H

Prz Syüs

'quid non faciam ? Audiat impia Synaco-

a(

J

ggäa.

;.ga , & ringatur pras invidia. Statim ubi

g

3

intelligam illum venire, exuam me vefzi-

n P ljlmml (

mentis viduitatis mez , & induam me vefl;-

d

mento letitie,& vadam in occurfüm ejus,&

yl,;ö' p u

€m 1.:. procidens adorabo eum , & dicam : Ofcu-

f*.

!.IFHAH

vhuil

un;im

!

letur me ofculo oris fut. 'Tunc magnificabita-

gt

nima mea Dominum & exultabit fpiritus

st

meus in JefuDeo meo. Mox evocabo ex

oriente Reges,& jubebo, ut offerant ei au-

«.,;mcrcrkfun

yxoettüt

rum , thus, & myrrham. Imó faciam ; ut

M

ld

VB

POT

omnes Regesterra adorent eum ,, omnes

i

pl 21« Gentes ferviant ei.

Mittam deinde voca-

m

n

a

vt j

.....

l

li

*l

|

dimy *

liffimum przconem per totam rerum uni-

verfitatem , ad caclos ; terras , inferos ; qui

S;m!, audkmu

altiffima , ut ab hominibus audiri poffit;vo-

xlnmyid

ce,nomine meo prazcipiat : /n Nomine fefu

T

omue oenu fletlatur cælgjliuin , terreflrium,

&

*

lbb

(N'

infernoruim , r omnis lingua confteatur $. quia

T5,amo

Dominus jefusChriflus in gloria effDetPatris.

Vif 6

Tum einittam per omnes omnium terra-

Va cy

rum

T

Mhht

— FHifloria.

27

d d)

rum regiones duodecim Evangelïcæ Do-

Wt i

&rinz buccinatóres, ut, przdicent Evan-

U

elium Jefu omni creaturz, ac inter illos

tdedi o

deftinabo ad ultima terrarum Paulum, ut

do: a

portet nomen Jefu coram Gentibus,& R e-

neo Y

gibus, & FilijsIfrael: ut ubique. predicet

f H

Jefüm , quoniam hic eft Filius Dei ; & in-

ftar tübz exaltet vocem faam , & late refo-

r

t.Cor 16

j m2

nanti clane

h!

ore', annuntiet omnibus illa

22

[

s du

ipfà , quz ad Corinthios fcripfit verba: 5

quisnon ametDominumnoftr um J efumCbriflum,

egum m

fet. anatbema. Plurimi ex meis propter Je-

fdammeY

vaym.

ium rclinquent domnm, c& fratres, e forores, Mat- 15

v parrem , & matrem, uxorem , r filios , &

dcm- lr

agros: alij circuibunt in melotis, n pellibus ca-

He

.b- Ilis

;.xukabït fpitfl

Prmi:,egenres,angu/iia:i, afféli : in foltudim- *

7

Lus errantesyimmontibus,c fpeluncis v caver-

Most

v

Cl

n5 terre , propter Jefüm : alij ludibria, &

y f

Verbera experientur ; lapidabuntur, feca-

I

buntur , centabuntur , in occifione glad.ij

morientur propter Jefum. Ego, & mel ,

i

j

exacté obfervabimus leges Jefu ; fequemur

uotamï"m

T

confilia Jefu, audiemus monita Jefü. Quid-

;

vt n

uid poteft honoris deferri , quidquid olo-

j

r fingi, quidquid amoris exhiberi , de-

lbu;jïld]r

J

!

ferecur, & exliibebitur à nobis Jefu. Et PQ&

j

l

!mdm

-omnia honcris , amoris , cultus obfequia

"i

jl

!

r

poíft omaia Fidei, Spei, Charitatis exer-

j

J

?

:

il

citia , polï; omnia cujufcunque gcncris of-

!

4

cia-

gmmü

ii

;

aSo'

De Chrifto patiente

"

Prti ]

ficia, profternemus nos ad ejus pedes,& fa-

Wi

wokïk

Luc. 17. tebimur unanimi voce: Seryt znuiles famnus,

[

(,[S)UI)

uod debuimus facere, fecimus. Ha.c infinities

qu

"i dl

plura propter Jefütn facere nos,& pro falu-

D

(F*IOCHCM

te decer,pro z;quitate oportet.Ecce hic Je-

P

fum , ad Ecclefiam , repudiatá Synagogà 5

ml

yes vatiu

Pecate- ad nos, fpretis Judxis;tranfiit. Quidinte-

j

variism.e

rim facisquid fecilli;quid facies de]Jefu,

ro

dis Chri-

b

us

a r

ftum cru-

Jefu? Quid facies de Jefu 6 Avare? Tti

€lahte

m

obolis illum vendam. Quid facies de Jefu?

s

Ó maledi&e Detractor ? Expuam infaciem

ao

ejus. Quid facies de Jefu iracunde ? Cola-

hiseum czdam. Quid tu Politice» Ve-

n

j

abo faciem ejus. Et tu impudice? Flagel-

pl

ymómon

labo eum à planta pedis usque ad verticem

capitis. Et tu Superbe » Ple&ens coronam

" Magis":þ(

..

^

[

de fpinis ; ponam fuper caput ejus. . Ettu

l

10 la

Ambitiofe » Ponam in dextera ejus arun-

P

1 Uügïltf;l

t

á

^

dinem. Quid tu Ebriofe ? Felle , & aceto

l

WE

jus,

ATA

potabo illum. Deniquetu quisquis es pee-

cator ; quid facies de Jefü» Rurfum illum

tgeydl

,

crljciägam.

Hxc non fünt verba mea ,

DAT

fed acta noftra. Quis noltrüm tanti eft ro-

2

boris, qui percuflus alapá , prabeat alte-

dMicam,

ram maxillam percutiendam ex amore Je-

DN

fü , quia ipfe hoc confülit ? 'Eftné aliquis

Ts fnte

tantz magnanimitátis , ab inimico lacef-

"u pof

fitus convitiis , contumeliis , maledictis ,

T qual

qui non aperiat os füum, fed cum filentio

av

perie-

At

Hifloria.

281

t s

perferat, propter Jefüm ? Efin aliquis

1

^n vt

tanti in Jefum amoris ,

qui pe:

lectus à dv-

1 Bac

"m

A.

fcolis fociis,ut , violetleges Jefü;audeat ma-

cnos,&pm,

fcula voce dicere cum fene illointer Ma-

vt Eccs

2. Mail*

chabaosHeroé Eleazero;premitti fe vellein

hab.6.23,

f W

gt Qu

infernum poti.s quàm offendere Jefum ; Ett-

ne aliquis tanti animi , utlenocinante car-

dacesdt

,

ne, & ad peccatum invitante ; ex amore

?

Jefu audiat dicere,cum D. Anfelmo : Ma-

À fsd

,

lo infilire in rogum ardentiffimum , quàm pecca-

um n

rum ullum admittere fciens an De& me

uid

t

ergó facis quid facies propter Jefüm ? Srà

i W

me petas , Ó Pater zterne! quid faciam de

aotat

Jefu? fcio quid faciam : Accipiam eum in

gadett

ulnasmeas cum Simeone: procidens ado-

raboeum cum Maoïs:lachrymïs meis figa-

du

bo pedes ejus , cum illa peccattice: adte-

)Ut C:juso !

um qu

ram alabaftrum unguenti pretiofi& effun-

dam füper caput ejus, cum Magdalena :

3F€HC: V

dum recumbet meníz; miniftrabo illi cum

ii

" RUI(

l

J

Martha ; d.eniquc.pofï mille , & tmille ob-

Ícquia, in manus ejus commendabo fpiri-

i

N

tium meum,; & cxpïrabo. Hzc omnia ut

j

g

i

cupiam, & faciam , eft libertatis mea: &

pï

gJI

n

Mm

H

poteftatis tux : tibi enim à Patre data ett

omnis poteítas. Interim faciam , quantum

TM

y

í

valeo , càm non poffim, quantum debeo.

if

"

Üj

j

lj

Opto igitur, quia hoc poflum , tantum te

"i

amare , quantum vel amarunt, ve] amant,

f

"

i

$95

vel

j

582

2De CZrï o partente .

;cä

p/w

vel amabunttota xternitate & omnes tui

j

/

j

4

C;i

aniarites ; & quiacredo in te & omnia pof-

M

j

fibilia fünt credenti 5 quia etiam Ipero in

j

jit

te , qui fuifti fpes mea ab uberibus matris

jf

mez ; ideó credo, & fpero, me amaturum

prICä

f

te ,quatndiu tu erís, Ó Amor aterne ! hoc

$ d

|

J

Tc(l ; æteþnum .

43 dC[CU

$. VIII.

du tl

Y

h. 0

Clyrijlluïs à judeis depofcitur: ad Crucem.

W

um, L

m

Et'ï.c'rpat à barbara turba iniquus Judex ,

1[

r

p

quid facetet de Jeíü, cüm ecce latran-

j qmd |

E

LC

mi l

W

p

tes canes, ululantes lupi , rugientes leo-

r

l

li

"

l

ml

nes; mugi-ente-s tauri pïngucs , quem non

i

poterant impetere cornibus ; diícerpere

n

1

i

LU

FUS

dentibus ,laniare manibus ; fatagupt neca-

i

3

*Jæ&ipfst

re vocibus ; cüm uná omnes voce confpi-

uN

yoan

19

Y5

rant,& exclamant : Tolle , tolle » erucifige il-

Mat

27

t anäm

Luc

23

lum : Aitillis Pracfes : Quid emm mali fecit. !

cowtcmpzt

2,& 23

nullam caufam mortis vwvenio i eo. Corripiam

Atj

ergó eum er dimittam. £t dlli inflabant 'woci-

iiäirur fadm

bus magnis poflulantes ,ut. crucifigeretur.

, f

. Erat hic Chríitus fublimi in loco velut

lj &Ilmftr

fcopus expofitus , in quemtota Judxa odii

)

N

Judaorum. corda

imr, Y

jaculà contorqueret.

erant velut intenti arcus : illa verba, Zolle,

M* til

bilis

u tb

crucifize ,eranttela , qu& in cor ama

]efu

3 d

m

H'z'jïorz';z.

285

lt m

Jefü conje&a , plüàs illum fodicabant, &

1tc&omgïs:

fauciabant, quàm omnia;,quz pvoftcä».excc-

Tunq

ubenbit

pitintoto corpore, flagella. Nemo erat

€ tota illaturba : qui non , fipotuiffet , il-

um

| i

lum dcfccrpüfïet manibus;dilaceraffet den-

QO ARU

tibus , conculcaffet pedibus.

Videbar il-

lic fors przfentes aliquos ex quatuor mil-

libus , quos in deferto fatiaverat panibus :

j

€x illis , quibus toties fuerat locttus verba

vita: zternac:ex illis, quosfanaverat à va«

"T

riislanguoribus. , Occurrebat, fe inter Ju-

daos conceptum , natum , nutritum; tot

iiv

annis converfatum. — Quidquid habuerat

at

füdoris , quidquid lachrymarum , jam effu-

] ïug'lc jl

derat; quidquid habebat fan

uiDis, erat

j

alem.

Jam

g q

pauló póft effufurus füper Jeru

y; , d

videbat venifTe tempus ; quo implebantur

u

Y falag

illa verba, qua & ipfe tacite fecum repete- ;

bat. ilios enutriyi , exaltavi sipft autem 9-

g t

;ouhmm

fpreverunt me.. O quàmacriter feriebat cor

!

qi

Chrifti ille contemptus ; cüm przpofito

Barabbálatrone;interrogaret Pra:fes popu-

Woml

"

lum: Quid igitur faciam de Jefu ? & audiret

TI4

"l

inferiüs € plano; füperiüs e feneftris, ad

*

FU

dexteram , &finiftram; quanto poterant

W uU

maximo clamore , Stentoreà voce vocife«

d

Ib

WA

rantes : "olle, tolle, crucifige.... O Jerufa-

T

[ :(bïi

lem!quid pomï tibi facere, & non feci ?

: fitie-

f'

j

j

(

Efuriebas, & deditibi manducarc'

v

bas;

:

284

2e Chi opa:iente

f

Wd

B

bas, & dedi tibi bibere : hofpes eras, & col-

p

Í

/

!

legite: nudus , & Cooperui te: infirmus ,

j

J

i

& vilitavitein carcere , & veni ad te. Cu-

m

d

ftodivi teut pupillam oculi mei: fecite exe

U

rf

celfiorem omnibus gentibus,& regibus ter-

i5

ra

At illi excacati invidià , inflammati

WOHUOUC

iracundiá , exacerbati odio , poüulant

T

ml

eum crucifigi. .O Patris dterni amor ! fac-

li cund

tus es fnundi totias odium ! gaudium

Angelorum , fackits es opprobrium homi-

jj 3

(

f gui relt

nutn ! Ó Rex coeli, factus es vermis terrz !

um

Pepercerat olim Saulis vita , cüm potuiffet

s lmmum

eami tollere , David, & fuftulerat tantüm

"

fcyphum , & lanceamí: ac mox ex alto

mohitis vertice excitabat 'vïgïles ,&expto-

snbun

jl comt

brabat illortim focordiam in cuftodiendo

Reoe.

Tunc excitatus Saul , & miratus

imi;l

1

26. 17.-

Re£.

tantum hoftis füi in fe amorem cegnovir vo-

lm

cem D avid, & dixit: Nunquid vox bac tua fl

wtsma

a 2 Fox mea Domine mi Rex ,refpondit Da-

d

t m

vid. Variz quidemin hac tam referta ho-

mfccicgo&i

minum turba voces audiebantur ; Tolle,

tpdyon

crucifige ; fed tamen Jefus cognofcit cujuf-

*5 mim

Que vócem : quare miratus , & te cam Ju-

"nifimel

dais clamare ; Tolle cricifige , petit : Nonne

jïo Qords f

*yox bec tuafilini ? Vox mea , pater mi Jefu.

Utorms

Egoclamo adJuftitiam Patris : Parce : tu

"K me

clamas contrà me : T'olle; ego clamo : Pa-

Tade

ge. Sed

ter dimitte, tu clamas: Pilatc crucifi

redea-

"ii

| pa:ieme

Hij?oria.

285

Ypsin]

[

redeamus adPilatum, jam veré Chrifti ad-

FUL t Wi

vocatum , pofcentibus enim Chrittum ed

Lver d

Crucem Judzis,ait :

iimertt

d emim mali fecie. ?

Veftrum hoc fuit de eo teftimonium : Zene

bf

Mar. À

omnia fecit . & [urdos fecir audire,dy mutos lo-

17

d inh*afxnr

u :imó & excos videre , & claudos am- .

qdo, p

bulare; & mortuosrefüreere.

Fruftrà pe-

m

tis Pilate, quïd mali fecit is , qui folus cft

m

bonus. Vide cuncta qua fecit, & inve-

gt

nies valdebona. Sedpeteà mequid ma-

yeamit

lifecerint , qui retribuunt Deo mala pro

i n

bonis. Quod majas malum, quàm fpon-

ia

te reprob'arc fummum bonum, & elieere

y m d

fummum malum ? 9Malum efl e&r amarum re- yerem. z.

:9.

J

l

v 1&ü

?.

liauilTe Dominum Deum fuum:hoc malum e

o

oO

a

lt

feci. Malum eft comediffe de ligno fci

en-

&j &f

tiz boni,& mali ; hoc malum ego feci.

l

Dcniqqc ego Ííuminveteratus dierum ma-

r

f!gïlü

uzJW "

"

lorum ,qui toties malum coram te feci , ut

u K

ipoti

afcenderit malitia mea coram te. Quid er-

£omali non feci ego? Et tu quid mihi non

j

í

fecifti boni ? quid pro me non pertulifti ma-

mäæbmwïä I

li; ut auferres mihi mala , & faceres me

!

r

i

;';'

bonum ? Potuifti me liberare ab omni ma-

il

yi

[

",

il

/

lo; leviffimo cordis füfpirio 5 noluitti ni(i

(f

l

graviffimo mortis fupplicio ? Poteras mihi

uf l

Ü

remittere peccata mea fedens in tuo folio ;

:

y"

il

yf

noluifti nifi penderes & crucis patibulo.

6

cmiv

lpà , qux facio ego , mala , vertismi-

j d

/

mjmmf

286

2e C;l;ri 0 p:ztiente

f

hiinbonum. Quid ergo mihi malo ; non

'W

"

j

ï

[t

feciítiboni : unum poft omnia fupereft ,

4

deam omne bonum, & adhareat

T

du

utte po(ïï

aüima mea poft te , dicens :

mibi autem 4:1-

J

"

W:W !

píal. 52.

28.

|

Ql

derere Deos bouwm eJi..

; Cumj

i

- $.IX.

amneo w

T

eMirtitur ad Herodem.

jj

]

zalducia

[

Iylatus Judex , qui volebat magis videri

'.[

L

l

li

I,E

l

[ "

"

! æquus,quäm effe , volens fatisfacere

amilit

"^populo, fic tamen, ut non malefaceret

ircha

Chri(to;inter facrum & faxum ; nunc hac ,.

j;æturad !

nunc illac parte

s animam diverfat in om-

4 deduct

nes. Offendere Judxos ,

liberando Chri-

i, eon

ftum , videbatur illi erave : íed & condem-

q;rlmmcmcc

nare innocentem , non eratleve : quare ,

AUICCUCAR

utfeextricaret his difficultatibus , flatuit

t owe Q

Chriftum mittere ad Herodem , qui illis

UC

diebus , utpote Pafchalibus , erat Jerofoly-

mz. Nec hoc difplicebat Judais : ípes

4tlaiqn

"UCen

enim hinc magna illis affulgebat crucifi-

endi Chrifti. ' Extorfuros fe faciliàs fpe-

"od

rabant omnes ab Herode , notz crudelita-

m nfenj

tishomine. ; Chrifti necem ,quäm à Pie

^,qiem|

latiequi,rectique obfervantiore. — Erat hic

*ww mUUdL

Fierodes intecfe&tor S. Joannis Bapuftz ,

Wï Pt

filius Herodis infanticidaz.

Nec hoc fa-

&um

"Ut o

WIIMH

/

H?/Zorz'a.

287

Oi m

&um fine numine Divinz Providentiz ,

omnia f

IN

W

i

ut tot effent Judices profani, quod facri ,

um a

innocentiz ejustefles:fàcri duo , Annas &

:

y: i

Cai Pbas

rofani duo, Pilatus & Herodes,

5

Matth.

ut in ore auorumyvel trium teflium , flet omne

I$. 16.

yerbum. Cüm Judzi accufantes Chiiftum

[

memoriam feciffent de Galilaza , Pilatus au-

dito hoc nomine; int:rrog

avit)fi bomo Gali-. ia

Brin

leus effez : es ut cogno'yit , quód. de Fierodis

[

pot:fi*az:c q/fet :remifit eum ad Herodem.

:

[

&

f m

^

'

Eó igitur adducitur Chriftus lipatus ;

ftipatus fatellitio publico. . Deus immor-

vb lts

j mafffïæfc

talis , quàm varie fuit Chriftus per 24. hoe

i

ras , quibus paflus eft , agitatus ! extrahicur

ex horto, raptatur ad Annam, protruditur

i

ad Caipham, deducitur ad Pilatum , able-

Deat"

gatur ad Herodem, condemnatur ad mor-

i*

sem , bajulatfüam crucem , jacet fub cru-

xïl "

" qUä

S)ü

ce , conjicitur in crucem, füffigitur, in cru-

l

A

qim

WE

ce,pendeté cruce. lbique cedit igno-

rantia: Sapientia , fceleri R elieio , jus & fas

DUS;M i

injuriz , Majeftasienominiz. Ethacom-

X WZ'

il

nia toleratpatienter ut agnus , cüm folo

[/

nutu omnem creaturam demergere pofï?:;

l

.ï

m

/ M

In profundum inferni. Sedad quem mit-

!

titur Chriftus , quem Pater mifit in mun-

j

m

J

um, ut falvaret mundum? Mitt

p

W

|

(

"

itur ad He-

(

rodem.

uisfit Herodes , pronutm erit ..

m

l

intellieece , fj placet oculos convertere. in ire

W

Ti

ejus

W

(

188

De d)r.ï/lo patiente

-

m

D. Chryfologus fuis

i

&

ejuslineamenta , qux

( qua licét

d

pïgmcntis ad vivum cxprcfiïc :

Herode

Jcti

veriüs dicta (int de parente ejus ;

yl

Afcalonita : huic tamen » paucis mutatis ,

tl

t

Serml. ;

127»

conveniunt ) Zdero

des eft qui Proþbamnvit

uml a

zemblum : Sacerdotium

fuflulit 5 con udit ordi-

1

dim

;

nem:temeravit ægnum:corrufi t gmdguid erat

lj

&Det

rel

1

j2 quod morum y

$

z'om'.r,quod yite quod legi

l pobiclt

läs

[

od fidei; quod difciplina perdi

dit, e& confudit.

j Dcu.f.

h

Herodes ficarius i civesyin nobiles latrospopu-

ais

lator in focios,im domeflicos prado , inreremptor

gmurbum

plebisyoccifor filioru

m,bomicida in ex tr aneosyim

pl

arricida. Adtalé Chriftas promp-

proprios p

*

sni: a

ti

fhime va

ditjinde redit,)nufquam non ic &

y. Pet.

circuit,ut te ab illo liberet ; qui zanquam leo

mnaumcom

$. &-

j cord

rugiens circuitquerens quem devoret:hoc eft

Serm.

ul

379.

uod afferit idem qui priüs Chryfologus:

lllescugus Majejiatem vox]ïdelz'um quotidiaua

nhlpin'a :.Vc,

ütt Ym

tq/Zatur,clama

ns : Plem funt celi,dr terra glo-

yide-

Qu lat

rid rud;toties propter te circuit,apparet

gur & tenetur in locis. Quo fe moverimmobilis

Tv

ET

lenitudo? Qua accedit, yelunde recedit , que

unt þlem omuiaf Ét tamen 'yadit , redit, de-

* Tigi

T

cendit 5 &y mo'vet fe & propter te Homo Deus

glc;dau:fcm1

[4

?

atitur;quia te nimis diligit, nimis amat, Sic

ipfe. O quäm r

apienter pronuntiavit de x-

ientia,

à

oc eít Chrifto Sapicns:orfz-

Sap, 7.

terna Sap!

*

9^

eubus mobt

libus mobilior eft Sapientia. — Quid

Cit ;

Chrmo mobilius , qui nusquam quiet

nus-

M

Fifloria.

289

C

BD

nusquam confiflit , nusquamnon , & nun-

)

tl

uam non , ferovet , ut nos , qui ut Caini

L

:

:

í

u

d t

imus à facie ejus , quiefcamus in eo? O

y C W

quanta noflra felicitas , quibus ut pervenia-

m

Ti

N

[

musad eum, qui eft via, non opus eft mo-

(f

;

vere pedem,ut carpamus viam. Audi lo-

M

7

!

"T

!

l

quentem Paulum : Dominus propé ef. D o Phil « .

ll

minus meus, & Deus meus tu veré propé

Iu

AT

M"!.'MMM

€s: quia hic nobifcum es ; es enim Ema-

yt 'JWJ !Jfï 3;?'.

nuclüobifcum Deus. . Propé cs; non tan-

" t/p,llillm

Á

üm uno unius urbis in Templo, fed in om«

u m

nibusomnium urbium Templis. Tu propé

nf

esin hoc T'emplo;in hac ara, unde & nos

vides,& me audis- : tam propé , ut videas

um

nontantüm figuras corporum , fed fcrute-

l )qui ""9"""

ris reries,& arcana cordium : tam prop?, ut

j

non tantüm audias loquentiutn verba , fed

( j

u-

!

gementium füfpiria : Veré propé,imó pro-

Áj p

ximé ; quia inte vivimus, movemur ,

uln,f [Gü 1(5' W

i.

fumus.

*

Quanta ha:c mea eft felicitas

»

u quiatu

,in quó habitat omnis plenitndo

:

,^ Divinitatis, non tantüm es

/

propé me, fed

"i

intra me. Tuqui es in me, & ecgo

"d

inte , dautfemper poflideam

l

M

tc.

T M

d7

Ili

, [

IJI

0 ul

Hd

1

LR

j

j

(

rak'.

(

u

j

!l

I,M

f! uu«nqw

CA-

qm p

É

290

De. .Cbrïjïo Patieme

j

J

*

j

f

j

CAPUT VL.

L

N

"

l

5] qUC

Chriftus in Aula Herodis.

jnu

ls

jniy

$I

"

i

IJU

d.

du

&audium Herodis ob 'ïlvifum'Clyrz'qum.

v:dcr

m O

Andcm oft multa viarum diverticu-

«tj2 QU4t

la, femitarum ambages , callium an-

, fra&us , pervenit is, qui eít via, & veri-

j'.'

Id

|

l d

tas , adillum qui errabatà via ver

itatis, hoc

eft, Chriftus ad Herodem.

Quid illic

xquiagaudfum

actum , ita paucïs complcxus eft D. Lucas:

j a

Va m z

Que?^ Phorodes autem vifo Je[u gavifus efl valde,

ittid non miror , quód Herodes vifo Je-

ais d

d

fügavifus fit , & quidem gavifüs valde.

su. Quisnon gaudeat prefenteco, u f gt

vimymbu.

3$:

- diumumver[z terra? Adhuc latebat precur-

1 r;dcmpti:

for Domini in utero , & przfente Domino

m

Lv 17 exylrayit ingaudioinfans i1 utero, Adhuc ja-

s lborb

Gau^ "?

.cebat omnibus incognitus, Deus ille ab-

Qfummu

:amquodfpc

videre

UID-

" fconditus in prefepio , & ecce mittuntur

:lm)quam Q

cceleftes ex alto pracones , ut omnes ad

WMU& Cü l

"Euc. 2 gaudium fe erïganc:Eccc ewngelz'ïa "yobis

m (th

3»

gaudiü' magnum quoa' erit omm pojmlo. Tresil-

"pf

ui venerant ex Oriéte Magi,visä tantüm

T

4

*v

là,qua ad eum ducebat : gavijfr funt gan-

"d vid

j

fi He

| | 410 magno "'yalde. le ergo miretur

rodes

"um

T.

]

- Fhflorta.

B

291

rodes vifo Jefü gavifüs eft valde » fi quod

od

eft gaudium in ccclo Patriarchis , Prophe-

tis, Regibus; Si quod Apoftolis , Marty-

ribus , Confetfforibus , Virginibus ; fiquod

eft gaudium Angelis Dei, & omnibus Ele-

&is,qui fünt zarba magna » quam dinumerare ^voc. 7-

hij'umfkrän&k

nemo potefl ; illud eft gaudium füper omiie

audium , videre Jefum. Spongia proje-

d

m d.

&ta in medium Oceani, non tam eft plena

s; dia

undique aquá , quám fit anima cujusque e-

t

1d ml

le&i in coclo repleta gaudio: ; & quidem

1f rcn'mris,,ä

gaudio magnitudine immenfo , tempore

s i

infinito : quia gaudium illorum nemo tol-

"u

!

ler ab illis... Jam veró omnes illi rivigau-

wmäwþ

diorum , per omnes Angelos ; & beatas

mentes longiffime , latiffiméque diffufi ,

gpaodt

m eat

profluunt ex fefu claré vifo.

iNon alium

LL

|

ob finem fümus in hunc mundtim edudti. ,

ULECM

pIZ

nati, creati , redempti: quàmuttota acter-

mCh[Cbat

ao

nitate videamus faciem Jefü. Unum quod

i A&

pro omnibus laboribus exfpectamus prz-

j

|

mium , unum quod fperamus poft hanc vi-

mtBS»Dc

tam bonum , quam optamus , felicitas , &c

n

u

y

quà fruemur;falus eft , videre faciem Jefu.

u

Jefus enim ; cüm fithomo Deus ,claré vi-

j

í

l

l

j

fuseft homini plenafalus, — Quid ergo mi-

mIW

r

rum,fi Herodes vifo Jefu fit gavifüs ?unum

, j

lnf*f'L

ul

pzfp

€go miror; quia videtur mihi mirabilium

W

,mctw'

omnium mirabiliffimum ; quód nos Chri-

rï

2

ftiani

,

292

2De Chriflo parimte

u

ul

ftiani non gaudeamus vifo JESU. — Nec e-

(00

j

nim alium vidit Herodes ; quàm nos in

