imo tuns decelo àregalibus fedibus , durus de-

bellator in mediainillam bellatorutt turmam

il

i

'0

b

proflivie, & proftravitinec priüs erigere fe

P

riftofefe e-

W

j

potuerunt,quàm fadtá jam à CI

-.

endi poteffate; nec jam erecti,ftatim im-

qni

rlg

LÀ

od

peri

umin. Chriftum fecerunt ; fed ftabant

Qei

artim pudore confufi;partim ftupore atto-

nitiypartim timore pavidi : ignari quid age-

Tl

|

n

W

rent:donec fecundó interrogati quem

qllæ-

L

J

rerentísque refpondiffet fe effe;ac mandaf-

] lem

fet;ne quà difcipulos injuria afficerent ; di-

P qu'æe

]nam

ccns:þim vobis quia ego futh ; $i ergom

Tz-nf,

Hifloria;

99

m

ririsfmire bos abire,quafi dicat : Si jam per-

o m

cufIi non doletis , fivifo hoc tam infolenti

mll

culata

prodigio,non movemini,(i jam caftigati;ta-

men nefanda confilia exequi decernitis,per

VT CA

À

|

i

me licct,comprchcnditc me. De hiscon-

Jetem. s.

" (Ctt M

queriturPropheta:percaffi eos,er n0 dolueriz:

ila).

attriyi eosarenuerunt accipere di ciplinam. Pe-

h elat;

reatpereattimendü efl;qui coclefti ( p& af-

m

atu admonitus,morbo percuffüs, adverfi- n pec-

cando

LU

tate dejectus;pertinax mala facere,dü mala

perunae

«Dom

cia,ulti-

ma mali-

patiturjipfa Dei flagella convertitin peccá-

t

di in(trumenta. Hi Judzifemel proftrati , "* linea

exla

pofteà ere&i;jnecdum tamen correái , ab-

j

lx

u(i Dei, & parcentis clementiá;& punientis

qdere!

juítitià , perftiterunt obftinati in malitia,

»Qu

Haxec quorundam eft perver(itas;ut ipfa Dei

n

beneficia fint ipfis gradus ad nova malefi.

mj

"TE

cia. Quid? ergóne hzcunatibi erit ratio

MU

g

cur fis malus;quia Deus eftbonuszideó pec-

cando te faciesmiferum;quia poft peccata

W «

Qok

(

expertus es mifericordem ? ideó in delin-

n

quendo eris liberior,

A

quia ipfe in ienofcen-

/ J

do eftliberalissideó tu peccabis , quia ipfe

j

jt

[

peccatores recipit ? Audi infipiens Sapien-

Ts

yl

t5 monitum;& fequere confilium, N a4j; - 5cd- ss

u

cias peccatum Juper peccatiz,ey ne dicas. Mife-

TU

i

"

ricordia Dei magna efl. Mifericors eft Deus :

q

dicit enim:No/o mórtem umpii, fed ut cowper- &zeche $

patur impiug à yia [uay& 'p'pat. Scd s juftus

TT W

2

eít

) H;JU

100

2De Chriflo parienté-

l vn&

j

g;es. s. eft Deus:dicit enim : impius in imiquitate fva

Ti

li (l

&i s.4. morietur. Mifericors eítDeuspeccavi enim,c*

uid mili accidit trifler Juftus eít Deus, qu'ia

qu]äW

Ezech.

n

1$. 20.

dicit:znma que Pecca'vit,ipf amorietur. Müte-

a

ricors eftDeus,quia Saulum perfequentem

Apoftolos Chritti , fecit magiürum mundi.

C M

Juftuseft Deus, quiaPharaonem Hebrzos

f

- jnfe&anté fübmerfitin profüdo maris.D'eus

i

eít bonus: fateor; tamen ob unica offenfam.

totAngelorü mytiades profcri pfit coelo,ad-

dixit orco. Deus eft bous:admitto,interim,

Yij

)

[

Dilatavit infernus ammam [uam,c aperuit os

li

n'!'

- 7 U"fzmm abfqu

eullo termino. Deus elt bonus:ve-

Matth.

(tinterim clamat : Mulr: funz vo-

riffimum c

i

l

cati p4

auci *vero elecfi. Spe en'gor,

dum video

,.1](

latronem a

dmiffüm ip paradifum : timore

dejicior,dum cogito Judam laqueo fufpen-

8

ï-b

fum. Permifit totAnchos ob peccatü ur

nicum,zternüm perire£tibi vili homunculo

PO& innumera pcccata PaïCCt ? tot PCI'CUDE

[

uovis momento animz , non potcrit pet-

J

mittere;ut tu;qui peritura fectaris,cum reli-

^

TM

quis percas?tuänc anima prctïoüor eft , aut

dl

Deo charior , totaliis, qux ob minora , &

auciora fcelera acternis cruciantur to.rmö'-

V

Lueir Qjs Dixit Chriftus:& pænitentiæm non ege.ïi-

Vl l

)]]

!t

zisomnes fanulperibiis. An propter te,qui es

ulvis, & cinis , mutabit fuum decretum ?

&

4

revocabit fua verba , & quafi poenr-

tcne«

' |

Hi ;ria.

IOI

[

!

li

q!Ile

)l

centiá ductus , te non poenitentem fervabit

TM

iacolumem? ó Chrifte ! timeo,fed & [pero;

)cus,qm;

quia juftus es,& mifericors: tua Divinitas

TA

mihi timorem incutit, Humanitas ad fpem

]UCU[CR

erigit. Leo es de tribu Juda: quis non hor-

T

reat? Agnuses, quitollis peccata mundi :

febrgo

quis non fperet;Judaos uno verbo dejeci-

s Deu

itiinterram : quis non paveat potentiam 2

df

ab iifdem fivifti te capi & ligari: quisnon

cæïo,ad-

flupeat clementiam? Juftus es, ideó me-

,füfo im,

tuo judicem: mifericors es , & ideó diligo

707

Patrem : fac,ut timor fit mihi frznum , ne

xnUSIVC'

te offendam, & amor fit calcar , ut tibi pla-

ceam. Sic adjuflitiam tuam declinabo , &

funt y.

u vidCO

mifericordias vuasDomine i2 erern c:m;abo. Pfal.ag.2.

T

$. XX.

) füfpfnl'

j u

?errus edutlo & pagina gladio Chriflum fatagit

[

defendere , Malchum percutit.

ereu

w*

Tabant jamlere&ï Chrifli imperio ; qui

ejus potentiá fuerant proftrati ; fed illi ,

,cumm

f CI?)M

cjus & poteítatis punientis, & benignitatis

l

f

patientis obliti , jam illi manus injicere mo-

22-

fro

liebantur. Quid interim A pottoli » Zidenres 55

(j

M

d

autem bi,qui circa ipfum erant , quod futurum

erat dixerunt ei:Dominejft percutimus gladio ?

if

imon ergo Petrus habens gladz'z'ï,eduxz't Utl (* Yoan, 18

ru

pereufficPontificis [eryum,e ab[cidi. auricula "

| Pæ"b

2

ejus

(

/

102

)De Chirílo Patiente.

)

ejus dextera.Erat autem nomen [ervoMalchus.

j

Petri

Chrifto

in

defenden

Difcipuli ,

ui Chrifti ftipabant latus ,

E

i

i

do aud.

conípicati Ju

d

am;cohortem , miniftros ,

€i2*

ul

faces , laternas, gladios , hoftes , timore pa-

)

vidi,ut pulli , fub alas gallinz fe recipïunc ;

ubi milvum viderint iufidiantem : — ita illi

ji

l)

d

ad Chrifti fugiebant patrocinium ; tutiffi-

L

lm

|

LÀ

mum contra quofvis hoítes perfugium

iM

cüm veró obfervarent, jam non efle minas;

gm

fed ferio Chriftum,feque omnes cumChri-

ul

fto capiendos;volentes obviàm ire ipforum

qui

furori,dixerunt: Domine fi lfercutimus gladio ?

(

quid prodeft affixuslateri gladius , finul-

!

]us fit ejus ufüs? erant memores Chriftum

l

n

S$Katth. $. dl.leTC.'SZ

uis te percu erit 1n dextram ma-

|

li

n

Lee zejillam,pre

e illie& alteram. Benefacite bis,qui

|

]

oderunt 'vos. Qui non habet(Ícilicet faccum &

LY

ram)vendar tusicam [uam;et emat. gladis.

! n

b

ubii ergo Chriftum interrogant: Domne

ó|'

Päïgï

| j percutimus gladiof quid videtur? réfne a-

eenda ferro? (iannuis : habes híctres fe-

At

init

F:&os milites, non tantüm ergà te fideles ,

(4ie

fed prote fortes: ( certamen paveant cate-

fi

II

rifapereft Petrus, qui prote non tantüm

f

non metuit pcriculum moriendi, fed ipfam

ä

!

T

ambitmortem. Jefus autem , qui illo tem-

P ] dO-

"

porc;gladioillos uti non xgré ferebat

necfe periculo exemillent Apo&oli, file-

alie»

t

bat. lmcr'im Petro mafculus in venis f:

PSS

bat

!

Lflorta.

10$

W.Wm

bat fanguis : totus ergó excandefcere , &

Dt n

pio furore percitus, Chrifti filentium inter-

retatus efle confenfüm , ( nam qui tacet ,

?iniüros |

rmpr D

confentire videtur ) ad Jacob.um & Joan-

nem converfus exclamare.

fapfum |

L

Vitg. A.

: Idl

"frma yiri capite , arma yirt.

neid«

h IU[M

Quid?Judzus capiet Chriftum, capiet , in-

quam Judaus Chriftum, & hocfpectante

ïugium :

[emms

Petro ?non patiar : educitque machzram

fulmineam , eamque per a&rem totis lacer-

cumOn.

tis vibrans : hodie,inquit; vel cadam , vel

e/pbrum

cxdam. Semelcecidit hzc colluvies verbo

r g/z//a !

Chrifti , cadet iterum ferro Petri.

Àn fru-

, fi-

Jritum

ftrà portat Petrus gladium? fciet Judzus ;

Íciet & Romanus ambidextrum | efle Pe-

TA W"

trum , poffe & cum Chrifto pifcari, & pro .

;!6 ],M!H

jccumd

Chrifto gladiari.

T. "*

Et nos tela pater ferrumás baud delile dexterd, v..

: f

pe

Spargimus ey noflro fequitur de vulnere [aguis. vei

rit ?

"

AgePetre , ageredere facinus: non potes

errare,feu occidas,feu occidas : fi occidis ;

Qu

i

cades pro Jefü amorishoftia. Perinde eft

ü

a

i,

feu motiar , feu vivam;modo vivat Jefus,

J

fgn.üm

Faciam. Luna hác no&e videbit cadentem,

Chrifti vel hoftem,vel vindicem. Dixit,nec

HUO m

mora: pro Chrifto fortiter audax , ore mi-

bb

nax,promptufqymanu, validufque lacertis;

Oll )

l:

adit confertos. ho-

ng

j

latö vibranti ferro inv

4

ftium

ir

D

104

De Chriflo pariente,

ftium cuneos. Primus illi occurritMalchus;

[

ille religiofo indulgens furori,tortuofos eri-

pl

U

git lacertos ferro armatos, medium fiffurus

(

!

caput : càm enim effet pifcator, promptior

erat cæfïm,quäm

unctim ferire; fed quia

Ma!

j

l

l)

ll

fors alter caputga

eá munitum habebat,ca-

fu,vel potiàs Chrifti confilio , cafüm elufit,

LP i

)

unde auriculam dexteram pracidit. Sed

(

jl

quid agis Petre ? nunquid tu es petra illa ,

fuper quam Chriftus xdificavit Ecclefiam

Qum

i

Fom. 10.

fuam,hoc eít , nunquid tu fundamentum es

17.

i

//

fidei? cur ergo auriculam tollis?» quomodo

credent.(i non audiant;quia fides ex auditu.

a

(

& quomodo audient/fi careant auribus? tu

!

l

fidei magifter debes potiffimüm fervare

qtä

hominum aures;& illas prfcindis? fed hic

[

fl

(

7)

&ra multi

Auris d FCOnditum latet in hac auricula myfteriü ,

cumm Ma!

quod exponit his verbis Euthymius. 4£)lata

[

€cho at

fciffa.

eft fervo Pontifits auriculayim fygnit quódPrin-

0

ia

ln

cipes Sacerdotum pre inyidia auditu privati

e[[cut,ne audirent, ct inteligerent eas , que de

«

Chriflo erant,propherias. Plurimos non tantü

uj

inter Judzos,fed & Catholicos invenire eft

-

(

- Malchos;quibus integra eft aurisfiniftrafed

W

abíciffa dextera. Si quis aliquem verborum

EFM!W !

conturmeliis laceret;alterius famam lxdat ,

Hj

convitiis infectetur & petulanti linguá

[04

iïcgua

traducat : fi quis Nafonis metrale

o

at; pOö-

W

Á

tarum commenta;& fabulas narret; aurem

!

IDi-

EAfloria.

10$

tVb

finifttamerieunt: híc acutiffimi fünt audi-

Luc.7.14.

tutosen

tusimoó totiaures. DicatChriftus:

"Adole- Mauh

Im n

fcenss tibi dico : Surge, vade, vende qua babes ,

lrompticr

« da pauperibus , « "yeni, fequere me.

Eft

fed "

Malchus, non audit, nifi finiftra verba; ab-

ebat

fcifa eft auricula dextra. Ita multi funt , qui

m elui

libentius audiunt epiftolas Ovidii , quàam

. f

Pauli ;carmina Virgilii , quàm Evangelia

v h,

Chrifti: Poétarum fabulas,quàm facrasR e- vim. 45.

um

gum hiftorias. Hi funt magifiri illi prurientes

entum o

auribus,de quibus Paulus , qui 4 veritate

jomooo

udem auditum a'vertunt , ad fabulas auzem

n :

conyertuntur. Cavete, ne vobis pracidatur

bugitt

auricula dextera ; illa enim eft falutis janua?

emat

quiafi fides per auditum ; & falus per audi-

fedh

tum; nemo enimfit compos falutis nifi pla-

| &Cfiü)

ceat Deo..Sne fide autem imgojþ&ile eft place- uey,, s.

Y

7eDeo.Audiant ergo verba Salvatoris,ne ex- 7

cidant falute. Dicant cum S. Àue

uäd?ï'iïïj

o

u&l-nöi Si' Lib. 9.

ml

eat tumultus carms ,fileant phantafia cerra, p Conistt

W n

aquarum,e aeris:fileant « l)olz',c'g' ipfa fibi aui-

ta fileat,ez eranfeat [enon [e cogitando: fileant

Ivcmffb

omniasco imaginaria revelationes,&romnis lin-

[[]'M

Z;IC

guaye omne fignum quod tran[eundo fut , && lo-

quarur per [e folus, qui fecit ea , non per ea; fed

j

[

per [emetipfum , ut audiamus verbum equs , non

jpp

j*v linguam carnis,neque per 'yocem Zdngeli, ne-

que per [onitum nubis , nequeper enigma funili-

!f POC'

| aufcm

amaimus , ipfum fme

tudinisï ed z'j)sü' quem in his

^l

"

j

106

De Chriflo Pan'ente

bis audiamus. Vides jam Dtie ommum au-

WCS

u

res in teunum elíle converías: jam quietum

mU

WM

filentium continent omnia; loquerc Domri-

af

o

ne;& te loquente , i quis bic jacet paralyti-

cus, furget, & tollet grabatum fuum: fi quis

| wü

"MA

Id

czcus , refpiciet: fi quisleprofus, munda-

bitur : i quis mutus loquetur : fi quis clau-

h

dus,ambulabit:fi quis furdus , audiet. Ti-

QUN

t

bi patent omniumaures, imó & mentes.

Dete canemus , loquemur, cogitabimus ;

| ml

uianilcanitur [uavius,nil auditur jucundius,

a

S. Bern.

zil cogitatur dulcius , quàm SefusDei Filus.

[gm)

Quid mirum? Quando cer noflrum vifiasstunc

li [ändf

lucet eiveritas , mundi 'Yane[cit vantas , &&

at

b2

!

intus fervet charitas : ut ergo illa ferveat , tu

loquere; & ut te loquentem audiam , filebo

nim

CgO.

hkiäfj

$. XXI.

t

eprebendit Chriflus Petrum.

QU

T vidit Chriftus Petrum ferro armatü ;

tcm; j

ficcoram fe, & pro fe cum hoftibu:

TR

Matth.

26.52»

congrcdientö,üc eum arguït : Converte gla-

1:

ä)mm

diituumin locum fuum: omnes enim qui accepe-

óbi

eribunt. Calicem,quem dedit

Qu

rint gladizï,gladio

L]

e

mili P ater non b

i

j

amtllum ?. quafi diceret

Wal

3oan. 18;

12e

MiPetre , ceffet indignatio , comprime

mät

iram,compefce furorem,cohibe impetum.

i

[

Non Jadas proditor , non* Annas facrile-

T

r

gusnon irrifor Herodes , non injuftus P

ET

fes

Hifloria

107

g

fes hunccalicem mihi propinant. Hic calix 44 a

-

ln

mitzitur & coelosnon € terra:à Deo , non ab bt

ur

re Don

homine:à Patre,non ab hofte. O ingens in

Lpidy

omni affli&àione folatium ! (1 quid mali pa-

lm:üquig

mund

teris,Deus non tantümut patiaris permit-

tit , fed cupit.

'Tu roderis malevolorim

uir

dentibus, laceraris concumeliis , profcinde-

llmv Ti'

*

!

LO

risconvitiis: O amarum , inquis , calicem

tu horresillum,üt toxicum,& efttibi phar-

kis ;

macum: illam calicem tibi proponit non

ii

homo ille maledicus;fed cocleftis medicus.

" M!lf.

^

Ego ad illum dignitatis gradum afpirabam,

It

ut tandem refpirarem : nihinonegi, &

Wh Ü

reat, u

tuli,ut illo potirer) & ecce,me pofïpofï-

to , alius przponitur , & ego fpe excidi : Ó

m,mcbü

malum intolerabile!imó ó bonum incredi-

bile! illeequem exfpe&abas gradum fors fu-

ifletanimz tuz interitus. INon eft dedecus

^

contemnijfed facere contemptibih'a. Con-

temne tui ipfius contemptum, & dic arro-

|

o

gantia: obgannienti: Calicem,quem dedir mibt

Pater,non yis bibam illum? toties bibitti , &

i

1

TU

ebibifti calicem, quem dedit tibi Bacchus;

r

)W

quem Venus;quem Plutus, animz tuz ho-

Ítisproditor, tortor , & rejicis calicem .

m

a [lm

quem dat tibiPater ? Da Pater quem mihi

p

offers calice : fübmiffiffimà totius cum cor-

"

poristum animi reverentià me profterno ,

xasiaüïïk'

j

ut de manu tua accipiam calicem , & cum

UTl«

108

De Chriflo patiente

Jo ü

fümma veneratione manum dantis exofcu-

labor : & ut tollatur illa , quz in illo calice

"

'&6

eft amaritudo , fupponam hunc calicem

PUM

ut in eum ftillet

vf

facrati(fima tux fronti

| ('atf*

vcl gutta cui fudoris : füpponam amabiliffi-

mis tuis oculis, in eum defluat vel unicala-

i?

L

l

chrymula : fcio enim quia lachrymatus es

Jefü. Supponam & lateri tuo quod lancea

gin

a

aperuit , utdecidat gutta fanguinis ; fatis

enim eít ad tollendam omnem amaritudi-

Tut

nem mei calicis,vel eutta tui fanguinis. Sic

i

Ufrr'

[

bibam calicem,quem dediíti mihi Pater, a

ï

ftatermeus , ut illo exhaufto , introducas

;6

r

me incellam vinariam , ubi torrente vo-

Ü

od

l

W

luptatis tuz potabisme , & incbriabor ab

g

ubertate domus tua.

d

Doma

W

;

$. XXII.

)

Hr

bl

|(ir

jl

Fugga Di[cijmlorum.

lt

li

Oftquam Chriftus intempeftivum Petri

; fio

p

zelut paternä admonitione corripuif-

| fæp:kt

Matth.

Íetjà difci pulis fuis converfíus ad hoftes fuos,

26. sso

dixit: Tangudm ad latronem exijiz's cum gla-

| QU

|

diis,e lignif comj»rehendere me : quotz'die eram

! t

apud vos in remplo docésye mon me tenuiflis;fed

; 'lici

|

bac e[l bora ve[traset Patejïas tenebraru, Ha-

f

k

&€us à vobis capinec mihi libuit;nec vobis

N

licuit

Hiflorta;

109

Mseroe

Iicuit: necdum enim venerat hora mea:fed

b cde

1am ut capïgr,öc mea voluntas , & vobis eft

C ao

potc&as:qwa hec ef hora Yve[tr a:accipite er-

um fr

go manus;& vincite;accipite brachia , & li-

Iabl

ate;accipite totum corpus;& inJicite funes

LUDiCdl

& vincula: ducite;trahite,cadite. Fecit me

Thatus (

vobis przdam amorin vos. Tunc difcipuli

X luce

omnes relitlo eo fueerunz.. Nonfine divino af-

n; t

flatu fcripfit Evangelifta illam' voculam :

gt

Tunc : quia furumi eft momenti. Twac fugc—

'UI,[N'S, Sw

runt;cüm ipfie(lent injecta vincula. Zuwnec

Dutesd

fügerunt, cüm oportuiffet eos maximé fta-

rodict

re. Tanc , cüm decuiffet ut milites pro füo

Ante V«

duce;ne caperetur,eum propugnare, unc

at 1

fugerunt;cüm debuilffent,(i unquam;often-

dere fuam in Mádociflrum reverentiam , in

Dominum fidelitatem, in amicum conftan-

tiam;in patrem amorem. Tuncfügerüt,cüm

illorum & folatio , & auxilio potiffimüm

Chriftus indigeret. Cüm Chriftus accum-

beret menfz in ultima coena, aderant Apo-

um n

ftoli omnes;fügerat nemo:pauló póft, dum

(

i( /

Ccepit triftari; & tcedere;aderanttres : dein-

(j

'OMVS

J

de; càm jam effet capiendus , aderat folus

"

Joannes , qui & relicta findone profugit.

vjlli M

'Tandem cüm effet captus , nemo aderat.

j

Lj

(mw

Tunc Chriftus traditus in manus peccato-

rum;videbatà dextris,ubi effet Petrus » abi-

T

«

)

erat : à (inifLrisubi Joannes? difcefTerat : re-

tró

j

a

110

De Chriflopatiente

TW

p

tr5 ,ubi Jacobus ? aufagerat , ubi omnes

|

U*W

amici? reliéfo eofugerunt omnes.

O Cofmo-

j

HVW

phile ! noli tibi blandiri , nec elorieris ni-

| )

mium in gregc,qui latustuum fkipgt:quam-

:

- diu vales,& vivis;& polles opibus; turba te

:

l

fequetur hominum ; pauló póft, ubi lethali

morbo affixus lecto decumbes;quando ap-

il

g

'»A n

propinq

uabit noviffima hora;aderunt pauci

Til

aliqui ;

(pe adeunda hzreditatis allecti ;

tandem ubi mors oculos clauferit, tunc te

l

Ü

f

folo reli&o;fugiunt omnes ; & omnia : fu-

pmï'

i t

li

. giet perfpicacitas ab oculis, ruborà labiis,

qUO

venuftas à genis , fortitudo à manibus;agi-

1

!

!l

litas àpedibus,vigor omnis à membris om-

UUI'AE

T

Inmotté nibus, O quàm tibieritacerba ultima vitx

omnia à

Ora,rerum omnium fuga ! tunc , quando

blh)q

nobis fu- .

DI

giunt.

jace

bis inle&o doloris ; tunc , quando

eris in extremaneceffitate.; tunc , quando

u

J

fudabit frons , pallefcet vultus, frangentur

|

! n

oculi;filebit lingua, frigebunt manu; , rige«

| m

: ho

bunt pcdes,anhclabit pe&u:, ftupebit ani-

mu;, formidabit fpiritus, affligetur corpus ;

; (m

: It

qgando anguüïæ tibi erunt undique ; tunc;

h

quando maxime indigebis folatio , auxilio »

m

ope;& operá mundi : tunc , in ultimo illo

| mälll/'

articulo temporis , in poftremo vita: mo-

| l

F'P*

mento; qüando exhalabis fpiritum, fugïcc

M

mundus;& omnia qux ífunt mundi. Tunc

u

fugictab ambitiofo lionor , à fuperbo g[o-

d

Il44

)

Hifloria.

IIIÍ

üone

riayab avaro ope: , à laícivo voluptas ; ab

O of

erudito fcientia : tunc fue

Of

o

ient ï*magi&ro

difcipuli , à parente liberi, à domino famu-

us

li ,. àduce milites;à rege fubditi : imó tunc

, türbot

ibr ethi

fugient à peccatore mifero omne;;qui po(-

fent mifereri : fugicnt AÀn

o

[0)

cli, fu

o

cient coaeli-

d

te£füueiet mater mifericordia: Maria, fuoiet

Wtb

Pater mifericordiarum Jefus , fugiet Deus.

ibd i

óiccine Jeparas amara mors ? ficcine Íeparas

I. Reg.

I ux t

1$. 324

ab omnibus quibus adha:fizà

atria,ubi c&

Jild

j

l

ui? mufxin

hi

pi vivere?à domo quam inco

'd

quo ftndui? à ftrato;in quo quievi ? à tricli-

hu

nio, in quo paftus fum ? à veftibus quas in-

brit o

dui? ä.parcntibus, qui me genuerunt ? ab

m vt

amicis, quos' dilexi » ab omnibus homini-

(

u

us,quos novi ? tunc relicto te folo füeient

! quando

omnia, Fugient reli&o te:ubi relicto ? cor-

| uand

pore in tumulo;animaiin tartaro. Tunc ani-

Vanitas

ommrmuurm

p

ma in medio tormentorum fola, refpiciens

rerum.

E

n

omnia praztterita,& videns fugille om nia ,

ngbuan

1Yorrendum ululabit, & cum immenío quo-

J

k

am fragore vocis ; ftridebit dentibus , &

(

J

f

!

implens totum aérem queftibus , exclama-

JOI

Wm

bit cum illis apud Sapientem : Zranfeerunz sap. s. ,.

l

jm

?mnz'a illaltanguam umbra; tranfierunt omnia

g m

Ilà propter quae exhaufi omnes vires cor-

o

;l

poris,animi;induftriz;ingenii : propter qua

tot fübii pericula,tot devoravi ta:dia, tot

j T

bo 010'

pertuli incommoda,tot exantlavi labores :

j

fT4n-

112

2e Chriflo patiente.

l

tran]ïerunt omnia 1lla , propter qua: tot no-

j

n

étibus vigilavi ; tot diebus me occupavi ,

|

3&0 1

propter quaetot à me fcripta, dicta , facta ,

l

cogitata : propter qua totius actatis tempus

lev

(u

cmne impendi,& Jam in aternum peril, »

zranfierunt omnia illa tanquam umbrayam ci-

lf

/t

tó,tam celeriter,cumtanto meo difpendio,

inictu oculijn momento,in puncto. Zraa-

W

f COR

terunt omniatllaycelicto me folo inter acter-

TP

Qoeno

na fupplicia. Ergo hoc nunc decerno, cüm

tranfeat mundus,& concupifcentia ejus,&

gt

cüm tranfitura fint omnia ; vale munde ,

m

falve Chrifte. Venit hora, & nunc eft,uc

Belium

tranfeam ex hoc mundo adtePatrem me:

UI

1f

um;qui es Salvator mundi. Dixifti: Celum

b

£.uc. 21.

« orerra tranfibunt , verba autemmea non

'f

l

d

33

m

granfibunt. . Si coclum & terra tranfibunt :

P

T

pfal. 72.

2$*

quid mihi e[l incelo , && à. te quid *volui fuper

Ptt;mn

M

terram ^ vanitas vanitatum &. omnia vani-

tbud

tasprzter amare Jefum. . Quia ergó femel

comprin

traníibunt omnia. Àd re jam tranfeo,Deus

Qu

meus;, & omnia.

Gu

$. XXIIL -

nj

Chriflus cal)itur.

'iiïngu/;'s

ma!apo/ï

Ropofita fuit nobis in priori punco ;

ml

p

rerum omnium in morte fugacitas , hic

| fj

proponetur rerum omnium poít mortem

g

w; ['f mw

aternitas, Poftquam proditor Judas dede-

xt*

f

rat

l

Hifria.

II*

Ui

rat Judzis fignum , quem caperent , poft.

O

quam fugerunt à Chrifto difcipuli , impetu

d2

26. $0.

Matth,

facto in eumirruerunt milites. Zn5c acce[Je.

Lt

;

runt,& manus injecerunt in Jefum, & tenuerüe

m pa,

eum. Hic. exoritur clamor , hic rabies, híic

DA

furor,hic impetus,hic vincula , híc verbera.

iifpcndio,

Chriftus ieitur manibus poft terga revin«

n Iub

&is,collum torque ferreo conftrictus, cate-

t ettt,

nà circumligatus, & fune iongiori brachiis

v i

inferto , feu rabiofus canisin urbem mediá

(à u

no&te raptatur, horribili catenarum ftrido-

friuQC ,

re ,armorum crepitu, armatorum ürcpitu.

y ehut

facellitüm tumultu ,' canum latratu , lixa-

tem me

rum clamore,Judxorum cachinnis. Excita

(i: (

plcbs e flrato ad feneí(tras advolat, inquiri^

f

tur, refpondetur , applauditur ; confufo, ac

vbu

incondito hoc tumultu urbs tota. perftre-

W/ili /Ilþf'

pit ; fremit , frendet. Agnus manfuctus per

nniavit

tribunalia circumducitur , tanto impetu

goltr

comprimente turbaà , ut potiüs ferretur

oD*

quàm ageretur. Ab Annainterrogatur , 4

Caipha damnatur , ab Herode illuditur, à

Pilato flagellatur , à militibus crucifigitur,

à (ingulis ab

omnibus deferitur. Ecce quot

mala poft ofculum Juda: , poft fugam difci-

j

pulorum! Ha:c omnia venient fuper te, Ó

jl

Sahlc

peccator;fi moriaris in peccato. Poít ac-

ä

tum perfidum in hac vitaà mundo of-

u

j

"

i

oP

oft fugam in fine vita à te rerumom«

J

-

"

nium;

[

114

De Chriflo patz'enie ;

Ü

jf

nium,fequitur terribilium omnium terri

bi-

j

liffimum , malum fümmi mali , infelix ater-

[

l!

nitas. Sicuti ftatim ubi fugerant ' à Chrifto

J

j

difcipuli ; acceíferunt milites, & apprehen-

a.terni-

n

tas poen2

derunt eum,ac ligaverunt ; ita flatim ubi

'7"

"J

níum nia:

anex otrn

Al

Jo1iain

fugit àte vita , fugerunt homines omnes

Ld

*J

flatim ubi tranfierunt omnia, accedent eo-

| Hf

dem momento dzmones;& de capta prz-

l

da fibi applaudcntcs,gratulabuntur ib1, di-

! P

r

$fíal. 70.

centes : Deus dereliguif eum,j/ef[egui'mim o

"PU

p

comprebendite eum , quia non eft , qui eriptat.

T

Quistunc te eripict ex iftorum rabidorum

"

hoftium manibus, ac luporum dentibus;ex

u

leonum unguibus ? Quidquid ibi patieris ,

qità

erit perpeffu intolerabile , & quidq

uid erit

r;nL

Erit

'

l

.Mulf

intolerabile , erit zterhum toleranti.

intolerabilis in ftomachoó fames;in faucibus

W;

"

fitisin auribus clamor , in capite dolor , in

dentibus ftridor,in offibus ardor; in artubus

p

tremor;in tota anima angor ; intoto corpo-

ding

v

i

re dolor: & tamen hzc fingula erunt zter-

Ünoys

na. Quamprimüm infaufta anima egredi-

turécorpore , & ingrcdicur terram illam

(1y

1j

tenebrofam , & opertam mortis calfginc :

£

tunc adamantinis feris clauditur ibi infer-

A0

nus,& ne pofïït unquam aperïri: tollit fe-

|

n

cum claves is , qui de fe dicit : ZZabeo cla'ves

q0y

mortis ez inferni. Tunc horrendé clamabis ;

V

Apoc 1.

À

18.

am

W

& miferabiliter vocifcfrxabcrïs , & tanqu

e

ra-

G

*

Fifloria.

n;y

ntni

, / rabidus canis ululabis , & jueiter pulfàbis. ,

at

dicéns . Domine,Domine aperi nobis. R efpon-

?

à C

2$

Matth,

debitur tibi fatuo à Divina Juftitiaquod fa-

Apprti

tuis virginibus : Claufaefl janua , clamabis ad -

flatmi

ccelites , & coelitum mifericordiam: 9Mife.- T0b 19

TVIIIUA

remni mei , miferemim mei.. Kefpondebunt

«dent o

illi : Claufa eft 1anua. mifericotdix : itaque z-

[aptä Pf b

ternm erisimifer. Convertes te ad Spem ;

hd

&pes falem gon confundit. Audies : Claufa ef Kou-s.sà

y/(imim i

j«n"a omni fpei. Itaque aternüm defpc—

aL

rabis. — Convertes te ad folatium,pctcns ut

idorum

quis intingat extremum a'z'gitz' tui in aquam ut

Lae. f G.h

Quf

refrigeret linguam ruam. Dicetur tibi : Claufa

aens,

efljanua omni folatio

.

e

itaque defolatione

zterna defolaberis.

Optabis faltem uná

d!

y, B

horà refpirare,& quie

Ícere:fruftra,Claufa eft

Apoc.

I4, If.

j4""4 omni quieti :

yfauci

I.

itaque non babebis requie

dOJOr )I[

dieyac notfle, Orabis

Saltem hanc tibi co;a«

(l at

bi

ferri gratiam;ut potfis fsmel contrito corde

icere , peccavi

yo C

l

; nec tantilla gratia indul.

m a

gebDitur : quia C7

4

MÍa efl janua. omni gratiz,

Uno verbo,

uamdiu Deus erit Deus,nun-

(f

^

(

quam vel unico moment

O quicfces, aut te«

j

lTiv

Ípirabis; Quiaclau[a eflja

"4a omni bono , a-

j "

b iif

L

perta omni malo:femper uréris, nunquam

p

comburémis:pati femper incipies, nunquam

[oql[

j "

elines,Ó veré vita mortalis , mors vitalis !

W n

Ubi homo uritur , & non extihguitur : mo-

gitur ; & vivit , deficit , & fübfiitic. Quid

r[a

T

P

gra-

äy

Y16

De Griflo PMïente

n

)m*

raviusquàm femper vellequod nunquam

l

f

(

eri;& femper nolle-quod nunquam eritzin

zternum non affequetur mifer ; quod vult;

W

E

IC f

in zternum patietur ; quod nonvult. Cre-

:

j

,

difne hoc ? INon credo te credere,vel ficre-

:I

dis, infanis, qui (ic vivis. Eftné adhuc du-

bixandi locus:fi hzc credis? éftne gutta fan-

:

uinisin venis? éftne fenfüs , qui non ftu-

ore , formidinéque obrigefcat ? quo non

ïïu

acfturapiin quam admirationem venire de-

)!

bernus amentiz .furoris hominum:quid di-

|

(

!

cis de te ipfo? ubi nunc es? quomodo non

Oi

exclamas ? Ó me miferum ! quid hactenus

M u[(

l

egi? egóne óipnfelicem! quàmimmenfum

T

[j

pondus malorum ! quàm omni ex parte in-

)

M

finitum ! quàm (ine numero ; quàm fine fi-

)ll

P[

4

ne ? & quoríum ? momenti gratià. Ego u-

Wtf

nius horulz caufa,qux prateriit, qua eva-

i

nuit?ego Chriftianus fic peccavi?momcntü

W

Ai*üm,mr

acternitati prætuli?ö&ultum!ö amentem! Ó

IN

Y

furiofam!violata ergo;peffumdata, funefta-

iM

ta vireinitas mea,amifla innocentia, püudor

]011[11

|

MHf

amiffüs , Deus atniffus , perdita omnia ! Ó

Chriítiati! incumbit vertici veltro pondus.

if ]

immenfum zternz xternitatis. Clamo ad

M

l

u

vosquod fecum clamabat rioctes & dies

n

V

B. Cafarius Arelatenfis præfhlx: D uo funtm-

lile/l medifi, duo funt : aut enimin celum afcen-

N

mus

n

l

ilitiæï,aur-'ininfernum ddeenffitur. Nosfu

mce

Hifloria.

"W.

ts

medijinter ha:c duo : furfüm eft caclum;de-

rb

orfum infernus : füpra caput zternitas , in,

yuotn

fra pedes aternitas , utrimque zternitas

ult.

hic rerum omnium vanitas. Vide quid eli-

velict

gas:fem

dhuc di

€

[L]

gl malé clegiffe , aternüm pgrijfïc

;uttaüm-

XXIV.

T U

"d atmnam deducitur.

iquot

vt

Eulsl,.kvlncarn,atusl : «Chri(his; J&fïls njagQ

n:'quiddi

num in nos exhibuit amorem mun-

(do 0l

dum procreando ,quia tunc plurima .l.argï-

dens

tus eít nobis beneficia , majorem tamen

.mcnfum

prodidit amorem redimendo , quia cunc

pitt/

maxima pro nobis paflus. eft fupplicia,

minet

Majoris (iquidem eft amoris argumentum,

I!

pro amico perferre mala quàm in amicum

u

conferre bona. Pertulit Chriftus mala,con-:

L

tulit bona , ut hoc ejus fequereris. con-

a.

Íilium , monentis , Declina à mala ,«* fac bo- ï?l "

"um. Tuinterim , quiinclinato capite tra-

'.aaïune d

didifti fpiritum ; ut ego inclinarem cor meum

(ii PU

2n teflimonia tua ; inclina aurem tuam ad. pre^

()UW

st J

f

€65 meas , ut intellieam poenas tuas , & dili-

ij

(j00!

gam fummum bonum , qui pro me patfus

iumma mala.

E

v J

Jam cacli terreque Dominus per'mïf?:-ratg, Reg.

/

T

€ capi, que celi celorum capere non pojJunt t $t

*

iil

pauló poft,capriya duceret captiyitatem , & *

n

ecce

1i1$

2De Chriflo patienta

ecce milites cum füo tribuno,& cætc'rïs Ju-

| Ay;gää

PFVP(

dxorum miniftris,adduxerunt eum. ad 7fnam

IH

Yoan. 15

|(

E.

rimum serat euim focer Caipba, qui erat RTon-

[)([c

tifex anmi illus.

jf

Moleftum juxta ac ignominiofüm erat

[

hoc Chrifti ad Annz domicilium iter:enim

It

il jm

vero hortusGethíemani,in quo captus fue-

$——

x«

ratChriftus,diftabat leucá unà à domoCai-

m

z-m

« o

hz : in viá autem fita erat domus Annz ,

"——

—

n

ideó illius honorandi causá , milites urgen-

À

—

1

tibus Judzis, primümad ejus &des addu-

p

x

El

xerunt Chriftum. Sic Rex regum manibus

1

—À

LÍ—

-

poftterga revinctis , catená collo impofità;

—

If

mpn(

capite nudo, corpore curvo, nunc funi-

r

!

j

bus tractus, nunc fuftibusimpulsus, nunc

m

edibusconculcatus , fumma feftinatione

g (

!)

ad domum Annz contendebat.

Ibi oerex

; i

ille fatellitum ex teterrima Judxorum col-

CCW

luvie fele&us. Reli&á regiá femitá, quo

.

höl&k

majori viarum compendio utantur , per 1o-

TO

ca faxis afpera , dumis horrida, afcenfüar-

dua , nunc ad finiftráàm, nunc ad dextram

!hm

al

raptant. Quotiescüm huc, illuc , ab his

[ 1

N

ab illis traheretur , nec poffet per vincula fe

commovere ; coa&us eft interram proci-

| ïï?FOIUI

cere non

^M

dere? undecüm tam fübito fe eri

Fe]

poffet , crudeliter à barbaris fatellitibus ,

1

3.

Paral.

21. 13.

pecudisritu trahebatur ; itaut veré illud

e me

:2

*Dayidis ufurpate p?tucrit : ex otnmi part

4n-

Fhfloria.

II9

aet)

anguflie premunt.. Adduxerunt autem eum

L

L

t ldia

per portam auream , ccemplo proximam

TM

qux aliàs dicitur Probatica , vel ovium

porta, per quam fex diebus ante , tanco ci-

um et

vitatis congratulantïs plaufu ; & feftivà ac-

clamatione , & palmarum ac fübítratarum

Iterzen

veftium honore , & pompá fuerat excep-

aptusmo

m

tus. Ubi jam fuerat urbem ingreffüs , tanto

vociferantium militum ftrepitu ; & incone

u

dito tumultu exciti cives omnes, mox ace

Iu

currére turmatim , tota civitas nocte con-

j ao

cubiá commoveri , exultare ob captam

manlbus

pradam ; portz , fores, feneftrz , vici ,

TmPOMa

compita omnia exundantium hominum

yc n

multitudine compleri. Quot hicauditi per

js, U:

plateas fibili, quot probrofà verba , quot ab

fünatot

infanis fannionibus jactata in Chriftum

fpigrt

Ícommata ? Hic meta efíto; antequam in-

yum &

grediaris Annz domicilium : ftaviator ad

litäa qUU

veftibulum ; & via hujus moleftiffimz ;

M a

!

quam Chriftus inivit, caufam difcute. Cau-

f

fa non quafiignota quazrenda , fed ut ob-

j

via eft cxpcndcnda. Circumfpexerat filius

abbh )

r

Dei, eximmenfà zternitatis fpecula omnes

:rV

;[]CU/S |

per totum orbem diffufas Academias: per-

s

fpiciebat tot diftin&os nepotes, cincinna-

.UUC

«

4 !

tosganeones, calamiftratos gnathones ,

[

j

filiostenebrarum , in tenebris concubià

y

«l

bachantes , tumul-

i

no&g per plateas de

J

/

.H4

tuan-,;

$120

De Chriflo patiente

tuantes , digladiantes

videbat procaces ;

& falaces procos ad fores amaíix totam

nocem blandé lenocinantes ; alios cum

citharis, & nabliis , cum fiftulis & tympanis,

Moenadum ritu ; folum pulfantes , alios ne-

Ício quam infaniam infanientes. Haxc pro-

i

fpiciens de machina Filius Dei , uthorum

expiaret Ícelera , defcendit ad nos,

Y

factus viator , ne deviarent peregrini : füm-

mo furore noc&u trahitur, ut nocturnos illos

ql

errones ad fe trahat: raptatur cum dedeco-

hii

ol

re per plateas Jerufalem , propter eos; qui

rapiuntur per plateas Babilonis : ab omni-

f

u

(

bus illuditur , propter eos, qui no&uludunt

us

81

J

Soan. 14

ludosinfolentes. Sictu Chrifte, qui dixitti,

6.

