percuffam , non per fpeculum in enigmate, [ed

DI' Ml

facie ad faciem.

qui

j

S. V.

i

Chrifli ad. fermyum percutientem miriffima

n

tyerba.

N

(Hriltus jam contra omne jus & fas per-

cuffüs, cüm videret Pontificem non

|

Cpümn

nj

fungi , uti parerat,fuo officio : illus enim

gt

V

eratjllam;qui percufferat » corripere ; fun-

&tus eft Chriftus ejus officio,dum illum ad.

pam H

l

u

monuit officii: correxit enim fervum aper«

»

|

qwk/mg

.

te;& Pontificem tacite in ejus crimen füo

(

filentio confentientem,dicens : 5 malé lo-

j

'ït:fff!iï

D

|

W

[ fa!

Joan. 13 curts fumsteflimonium perbibe de malo : fi au-

E:rrpïiüt'l

£em benä,guïd me cedis ^ Non dicit, fi mala ,

fed malé,id eft,malo animo, praváque ra-

:äuþa'*.'m

ff

tione,teflimonium perbibe de malo, INon enim

huj

eít vcl malitiz, velarrogantiz: argumentü ,

wl

lj

conítanter; & liberé loqui pro veritate , &

1

. de illa gloriari , illámque judici objicere ad

P

trocinium.

Tefhmomum perhibe de malo.

j

'T

"u

uutm non eft mox vindicare , ut juftitia

executor , fed ucteíLis oftendere me malé

| U

Quanta hac Chrifti poft tam

vlocutum.

at Qs

xh ial m

i

Ehifloria.

143

mpen

atrocem injuriam in refpondendo mode-

) t ao

ftia, in patiendo toJerantia ! Ad ignomi-

lr n

niofam illam alapam non turbatur animo ,

Ut du

non ardet in iras,non fo]vit linguam in di-

&po:

tas & maledicta;non extendit manum ad

Md

vindictam : non imperat coelo, ut in homi-

nem facrileeum rubentes jaculetur faces ,

uod Elias fecit ; nonferis,utillü dilanient ,

:mmi:ijjzmd

quod Elifzeus : nonterrz , utdehifcens vi-

ventem abíorbeat,ut Moyfes in Dathan &

T

Abiron. Quid tu fimile , non dico pott ac-

ficem t

ceptam alapam,fed'poft auditam contume-

[l enm

liam ?Si tibi nimis difficile , & fupra huma-

&tl

nas vires videatur , patienter füftinere ala-

am;attende,& expende verba D. Chryfo-

lumdd

j

Chryfol.

m

E

ogi exponentis illud Chrifti monitum 5 .5

Serm. 38.

quis percufJerit te in dexteram maxillam tuam ,

;AMmh. $s

vimen i

prebeilli eéy alteram. Hoc putac arduum , gui

TU

"

0

jremia patieutia,quanta fintne[cic . Putásne,

potefl ille yulneribus invenire vitoria ; qui nec

« m

Iu palne acquirere vult coronamt potéline ifle

m

N

morte inquirere gloriam,cui pro bouore divino ,

Wumana grayis videtur injuria:Ó utinam qui-

b

u

J

visillius effet,& audaciz pro Chrifto, & a-

g

moris in Chriftucm; ut non metueret loqui

In eap. $,

cum D. Chryfoftomo : Mibi derur injurias

Matta.

j h

Hogm- 1$,.

jur

faflinere ob Deumsatque contemni ob Deum,po-

1.

ts quàm àcuntlis regibus bonorari, uihil enim

(

g.

il

prorjussnhilporefl me gloria comparari. Non

/

WU

Una

[

/

-

n

De Ciyri/lo Pï:itz"ente

El

Vindicare

à plt.lrf*gt.ls

1 d

injoriam ,

una, necabuno , fed plures,&

"r

Chrifto infliguntur alapz : etiam nunc re-

^

r

S:".» ala- gnanxl

in ccelis , fedenti inthrono Chrifto

i111pi11gïs alap'am, quoties ulcifceris :llatam

fum;m*

tibi injuriam: illum czdis , quoties inimico

[o?

l

/

m'l'a

1/]!*' 1

non parcis : quoties hoftem percutis. Ita,

p

A&. ». . ut quod olim dixit Saulo Chrifti difcipulos

Perfequcnci : Saulg,quifl me l)erfequeri.r ? hoc

j

t

tibi poteft dicere inimicum czdenti , quod

afeom

iniliti: Quid me cedis? Hzc intérrogatio;no-

ftra eft confufio. . O quanti ponderis inter-

u

;

j

[

L

,

rogatio ! conftat tantüm tribus voculis , fed

m

Atl

quantüm quzvis vocula pondus habet! cur

me cadis? Quaeritur primó caufa;cur? redde

hd

w

rei tam indigaz rationem : qui te ad tan-

i

tum Hagitium caufà movet ? fare,cur ? Àn

!

M

quia,càm non efles , te procreavi? An quia

f

Á

uht

f

l

cüm jam efles,ne defineres effe,confervavi?

1

AW

lia

A

Anquia, cüm à me confervatus, jam perte

p'cricras,redcmi ? Anquia, po&quam re-

QW

ï

dqnpr.us, gratià meá excideras, fexcenties

W

Wt

tein gratiam rcccpi ? An qm"a tot tibi exhi-

bui amoris argumenta , quot funt vitz tua

77

;-momentä?cur me cedis? Àn propter charita-

l'f; Ef &

tem nimiam,qua dilexi t« ? propter curam,

nl

quam de te ge(fi, propter favorem , quo te

M

h

,

n

femper füm profecutus ? cur.*quæ caufa e

ufm |

tanti Íceleriszcur me cedis ^ «Me;in tuicauía

(

advocarumyin periculis prote&torem,in ne«

W

cc

!

/

FHifleria

14j

TE

neffitate amicum , in folitudine focium ,

in

IT Dnc r

moerore confolatorem : Me*tibi folicitudia

oyno i

'ets d

ne fratrem»amore patrem , fidelitate fpon«

fum;felicitate fümmurn bonum,in omnibus

tlesitim

Deum?cur me cadisi Multüm etfet mihinon

T

placere , grave difplicere , graviffimum in

t dopt

minimo offendere ; quid cxdere ? cur me ce«

inmil

dis ^ Fateor, reus fam ex cmni parte , feu

Ut

quaratur caufa;cur feci , feu perfona cai fe-

3rrogatio,r.v

ciifeu injuria quam feci : caufa nulla eft nifi

ndensm

mea nequitia. Facere Volui,quod minimeà

vtl

debui: perfona;cui feci,tanta eft;ut cüm n-

bbl

finita fit ejus Majeftas , debeatur ei omnis

ar ld

honor ; cüm infinita fit ejus Juftitia , omnis

tb

timor ; cüm infinita fit ejus Bonitas , omnis

uexcm'-? :

amor. Injuria tanta eft, quanta non potcft

TE

fatis tota aternitate

puniti. : Habebat ira-

ïCo[]f&ïï u

tum fibi Saulem Da

yid

, tamen cüm jam

Saul effet inmanu Davi

m

PCT.

dis , fic

; utei poffet

fipim'

tollere vitam , & (imul fucce

dere in reg-

N

«

num,habcrctquc ; qui ad hoc eum ftimula-

rent,amicos,refpondit : Non exrendam ma-

(61

TE

.

£

1

nummeamin Dominum meu

m;quia CrriftusDii 3s 1«

b

efl. Ete

()

d

otamen extendi manum meam in

"i

(Ji

100[ ]

te Chrittum Dominum;qui füm opus manu-

Job. 10*f

f

th (

S"m tuarum:manus enim rue fecerunt me. T o-

3

i

ties faciem tuam cxcidi

116

.

j

»quoties in peccatü z«

Cecidi.

Quid dicamq

nl

j

uando veniam & ap-

m tuame?

quó ego jam có-

10;em»l

pargbo ante facif:

K

Vvertamy

(

2e C/;rz'/?o Patientä

146

vertam.faciem meam : fi fufpicio » timeo

!

WTMS

r

qü

fulgurantem gladium Juftitiz ; fi defpicio,

j

(

horreo inferorum barathrum ; fi circumfpi-

t

cio , video hoftium minantium in circuitu

!

f

ii

W

' exercitum. Hac omniaut declinem ; tibi

rwj

fapplico, Ó Pater , ut non afpiciasindignita-

tem fceleris mei , fed refpice in faciem Corifi

'

](N» j

(

/

Ih

'27A

! fuot

Q APU T-T.

"T

i

» iummon

Chridtus in domo CaiPhæ.

,5! h

G. I.

wdam

n

Falfa contra Chriflum Teflimonia.

quiiïxmufn

D

Acro plenus horrore , & ingenti atto-

N

tonitus . ftupore , ingredior domum

!rgmiiifmvg

1600

]

Caiphz , hoc eft feminarium injuftitiz: ,

!

i

mp

auditurus ea ; ad qua amba aures tinnient ;

t

vifürus quz €e gcminis oculis deducent

l

!

l

M

exitus aquarum , fontes lachrymarum.

p

yíal.16.6.

p21.5,.;. L u interim , qui aures perfecift ii , dum

p

Gen. 21*

hzc audio ; znclina aurem tuam mihi : fonet

(uitm

rä: 16.2.

'yox tua in auribus meis. T u;qui diligis me,ut

W

l

abillam oculi tui ,f inveni gratïam in oculis

Pfal-! 6.

ü

ij

l

.Píal. 12

^'tuis ,illumina oculo« meos, ut videam yi-

.

d

Elx?;d.' 3

fionem banc magnam,que eft mirabilis im oculis

d

3*

noftris.Inhac domo proponetur nobi

s fum-

& fu-

."'lqw

4nius Judaicz Synagoga: Pontifex ,

PFC-

!

FHiüfloria.

147

X t

premu's'facrï Concilii Judex Caiphas, co-

d

ram quo magui confilii Angelus, primó fal-

/ circum[p

se accufatus , deinde inique judicatus , tan-

O

dem facrilege fuit condemnatus: quz tría

]item ;

his verbis complexi funt bini Evangcli&a: À

aslindigniu

Matthaus 26. & Marcus 14.. Tunc zenentes

a r

Jefum , duxerunt. ad Caipham PPrincipem $a-

cerdotum , ubi Scribe ,ctr Seniores , & Phari-

&i con'yenerant. ?rinci])qs autem Sacerdorum

]HO

guæreäang falfum zeflimenium contr a Tefum, ut.

eum,.morti traderent.

rzpiw

. Annas , incarnatus Sathanas , Chriftum:

auctorem vita , tanquam reum mortis mit«

Mil

tit ad Caipham fümmum Pontificem , ini-

quiffimum judicem... Sequere quisquis es

T

viator,Chriftum , qui eft via. Afpice lugen-

eent t

y dmni

tem illam pompam,& vide quàm inhuma-

niter ; imó immaniter filii diaboli ducant

1l ufh[lä,

vel potiüs trahant Filium Dei. Erant in do-

d

gt

u

mo Caiphz congregati Scriba: , Pharifxi ,

1 dfd

& Seniores ; quot hominum capita, tot vi»

jr m

1 [

perarum gen:mina ; finguli ardentes irá &

n

l!l ! dU

M

inflati arroganciä ,inflammati invidià in

i wl

Chriftum , qui erat illorum fàlus ; vita, 8c

j

Il mC,U;

T

gloria. Erat autem concilium , vel potiüs

1

il

conciliabulum coactum in nomine Satha«

n

æmdca

Dzad effundendum fanguinem. innocen-

l ;;m

ond

tem, Hos inter medius verfabatur fpiritus

j

gf

maügnus,qui eos ad omne genus maligni-

P4

l[cï !

tàds ,

Pll

148

De Chriflo patiente

M

i

atis , & barbarz crudelitatis ïn&ïgabat.

ü

ji

Confidera híc , cüm jam ad illos accederec

j

(

J

Chriftus , quàm couremptim illum excepe«

rint , qnäm trucibus oculis ; ac minaci vul-

fmeS)

[

tu , acelatisfüperciliis , eum ut hominem

|

yn

d fp, j

defpe&tiffimum afpexerint : quàm gaude-

bant fupcrbi[ïïma capita,cüm viderenttam

l!

li

J m[U

(

vilem ac contemptum coram fe coníiftere

jf

Dominum gloriæ. Sed qüanta tunc fuerit

g e

Jerofolyma perverfitas ; quàm exaggeratà

i

Dd

il

iniquitas,vel ex hoc Concilio pronum fue-

[

rit conjicere. Nullum erat toto orbe, vel fa-

|

]

WA

|

m

4

má celebrius, vel authoritate gravius , vel

?fwumï

vl

majeftate auguftius , vel religione fan&tius

Concilium , quäm illud; de quo Ic loqui-

unut

mur , Judaica: Synagogz. Hoc concjlium

hn

erat totius orbis quaíi oraculum : fingula

M

hujus Concilii refponfa , erant totidem ef-

*H0LO

fata : quotin eo JudicesstotPrudentiz An-

QARUQAY

tiftitestot /Equitatis Pracfides. Ipfa in illo

|

LR

N

|

l.

Concilio videbatur: fedem fixifle Juftitia,

hm

Ettamenin hoc Concilio ineunt Sacerdo-

!

( Nb

lt

tes confilium ; quomodo poffint invenire

! tUbl

KUU

u

falíam teftimonium. 'Spc&ate Jurisperiti

Ti

4nfignem fortmam juris.

Judicis eft , falfos

| )

tl

li

teftes plectere , falfa teftimonia refellere.

E

Hic falfi teftes quaruntur , invenii cum

A

plaufa audiuntur; tefttmonia licét falfa ,

Nl

II

omnium calculisapprobantur. . Studiofif-

fimé

(k*.m

I

Enfloria.

145

j ïn&ïgab;

Qs

fime ergo quxrunt, fagaciffimé odorantur ,

folertiflime inveltigant falfum teftimoniü.

'Uumcxccg

Contra quem ? contra fefam. | Sciebant

m

gt homi

furdos , qurauditum ; mutos , qui fermo-

nem amentes , quirationem ; ccecos , qui

m pai

diem ; mortuos , qui vitar: à Jefü recepe-

idetentt

nl

rant , daturos pro Jefü teftimonium verum.

Infiniti híc fuiffent ceftes , qui uno ore cla-

uf

mallent : Bene omuia fecir... Sed quia male-

Mare. 3

neup

Vcn.- ult.'

voli ifti , male volebant ei, qui bene om-

ranum

nia fecerat , quzrebant falsos teftes , & per

yde d

illos falsateftimonia.

[j

Veré dixit Veritas

LÀ

A

&icut exaltantur celi a terra, fic exaltata fnnt

1fà. 5$. 96

(f fint

vyie mee à yits ve[lris ,e cogitationes mea à

yicg

cogimtz'dnilms 'vfylrif. In terris ineunt confi^

| coanliUF

lium homines , & quarunt falsum teftimo-

T üngü

nium;quo Filià Dei morti tradant. In coelis

wtidcmti

ineunt confilium tres divinz períonz, &

jie!

quzrunt verum przfidium , ut hominem

ib

morti traditum , vita donent.

AcCum erat.

Peccati

venialis

3

!

de homine , reus erat mortis, filiusgehen-

gtavitas.

yt N

1

nz :licec omnis mundi potentia, & forti-

(

)mnt J

tudo fimul collecta fuiffet: licet oblata: om-

J !4[,'6[ '[

nesbeftiz terrz in holocau(fta & victimas

2

9

j

zr 1

Deo fuiffent : licect omnes homines , quid-

cuinis effudiffent

L

2

fflfnvrc'

quid habent in venis fan

o

J

"-

VFHU ('

icet omnes Angeli incarnati fuiffent,& fin-

I

(l

guli millies mortui pro fatisfactione unius

ctiam minimi peccati

venialis ; licet ingu-

f

j

l

M

330

þean'rjïo patiente.

j

Lt

liillorum plus & grati , & fanctimoniz:

ul

2

habui(lent , quäm omnes Sanéti fimul , qgi

J

fue unt. funt, & erunt,non potuiflent ( te-

oitis Chrifti meritis) Deum nobisoffen-

manc [

n

i

fum propitiare pro unico leviffimo deli&o,

P/'! ijf

nec promereri nobis vel eu:tulam aquz ,

j

nam à Lazaro tía

tl

(j

itabat Epulo. Sola po-

[

JH

Qï

tens,& ineffabilis c

h

aritas Jefü, ob reveren-

)

ii

u

tiá, quá eum divina Juítitia profequebatur ,

Fa

oterat nobis jam lap(is portigere manum ,

mirt

ut erigeremur,& eripere de profundo lacu,

Id

(

"

& reddere nohis libertatem, hareditatem,

M

f

"

honorem, gloriá, vitarn , bona omníia,qua

ï?

j

J

amiferamus. Ille eft, qui vincula noftra fol-

(

Qiti

vit,& captivos é carcere manumifit.... Jefus

[l

)

eít, qui nosleprofos mundavit , cacos illu-

ám

minavit : egros fanavit , mortuos refuícitae

n

vit : & tamen poít totac tanta amoris veri

((f

!

3

teftimonia, confpirat totus mundus contra

:

NT

N

Jefum , quarunt omnes falsum teftimo-

w

nium , ut eum perdant ; ineunt finguli con-

Md

filium, ut obfcurent ejus gloriam , confun-

DT

dànt Majeftatem , contemnant Juftitiam ,

vilipendant Mifeficordiam , explodant Sa-

d

ientiam, condemnent Innocentiam , odio

| "h li

À

abeant Bonitatem , ut tollant é rerum na-

g

turà Auctorem omnis gratiz ; totius na-

b

u'an

turz. Horum fcelerum ego non tantüm

veni;

il

gomplcx, Íedauctor,cum Judxiscon

cum

W Pm

»t*

/

I

Hifloria

141

IN

cum illisquacfivi falsum teftimonium con-

trate. Dixi enim infipiens in corde meozNon eft ,.

185

l

ii

tufeo

3Deus. O veré falsum tefítimonium | ! ó im- :

ob

mane iacrilcgium ! fümmorilii INumini me

mo deit

boftem plus quàm indicto bello conftitui.

hm a

Potentiam;(ine qua nihil quifquam poteft ,

contra ipíum inviolabile Numen , vertere ,

] Sola;k

nreuet

& fuis ipfum viribus , ac quaíi armis opyü-

)ïeqncbam

gnare aggrcmxs fum. Deum denïque ipsü

rerum omnium principium , & finem ulti-

erefmdti

Áando

mum , incommutabilem illam, & indepen-

dentem , ac neceffàriam fübítantiam , om-

vadiatn

nefQue ejns perfediones deftruere ; perde-

Hül'ä)quæ

vl )

re, peffündare conatus füm. O Judex ! hoc

contra me eft , non falsum;fed verum tefti-

""

monium : fedillatua eft Clementia, ut

cacot u

y rl

dum coramte, contra me aliquid dicam;fit

ro me ; & in favorem cauíx vertitur con-

fcffio culpa. Illa tua eft Bonitas, ut me Do-

d or

I

num reddas,dum me malum profitcor. Di-

e

ul

xerim aliquando ïnüpicns in corde meo

.

(

iNNon eftDeus. Falsum hoc fuit meum tc&ï—

m qr

monium dete. At modó,non tantàm cor-

ij

de , fed ore dico,hoc verum dete teftimo-

Jno

HPO

n

niü. Licet híc adítes , quafi malefa&or vin-

9

g

&us , quafi nocens judicandus , quafíi reus

[

condemnandus;hoc tamen coram coelo,&

jl

j

terra, Ancelis & hominibus de te profero

il

T

cum Judith te(timonium: 7u es Deaus , & non yadith. s.

,

m

(

eft. alius prater ze.

K4

$Il —

1j2

2De Clmï/?b pqtïent:

|]!

*e

"

$.IL

j

j

3efu coram Catpha , adfalia teflimonia , fi-

entium.

t

Olers in fuis confiliis nequitia, quzfi-

[

N

veratcontra Jefüm fàlsa teftimonia : fed

—

uodnam contra falsum teftimoniumChri-

d

::JïlaCü

us fufcepit patrocinium ? non aliud, quàm

filentium.

o

Et urgens Princeps Sacerdotumyait ;ll -

1

Matth26 Nf il refpondes adea , que if adver [um te te-

QU

|

j

4

TT

00 füfiantur ?. Jefus autem zacebat , ey mibil re«

li

N

R

ecte

tu quidem facis,ó Princeps Sacer-

M

ii

l

dotum, quód furgas: fed rectiüs faceres, (i

non folüm é fede fürgeres, fed Íedem ipfam

lia

[eraj

del&rercs? quia illa tua fedes non eft tribu-

nal Juftitizefed iniquitatis : eft ipfà cathedra

Mi

pettilentiz, qua non tam convenit Princi-

. l

fs

piSacerdotum , quàm Pra:fidi nebulonum.

Sed furgente , & ad loquendum urgente

Ü w

lia

Principe Sacerdotum, Sacerdosille mag-

nus non habens quid in tam bona caufa de-.

Áiltl

fendceret , quid in tam ftolida accufatione

ul

refelleret ,luculentiffimam opponittot ob-

?frqffam

je&tis criminibus apologiam , filentium.

'?Jclonc

Jefus autem tacebat. O dienum omnium

€hrifti ad

ï-mqu

faiía teft:

ore deprzdicari filentium ! nunquam tan-

?f

gnoma fi

?cnmfm.'

to velíuiplaufu, velaliorum fructu Tul-

3t

lius

Ehfloria.

lius & roftris differuit, quanto Chriftus in

hoc concilio filuit.

Hoc Chriíti tilentium

lii |

in luporem rapuittotum cceli amphithea-

trum. Hic, híc adfit querula maledicentia ,

, qu

híc gartula invidia , hic male-facunda ja-

Yal

&antia. Difcat hic ponere frxnumori füo ,

aum O

quifquis extemporalis eft Rhetor , utfe de-

ii

fendat,etiam cüm nocens accufatur. Si quis

non falsum contra innocentem, fed verum

TPTI

L

.

contra nocentem proferat teftimonium

quifq; hic pro fua caufà dicaciffimus ,quid-

f/f/l!/(l!/tl'

éniin

quid eft mordacitatis in Jambicis,quidquid

falisin Sagyrricis ; quidquid acrimoniz in

N

n tte

Philippicis , dentatiffimá linguá in adver-

nl

farium deblaterat. Sic hoc fzculo , ut Chri-

ítusin Concilio , omnium linguis vapulat.

hm

vl

Veritasjomnium ore fermonibus accufatur

Juftitia, omnium ore condemnatur Inno-

T

centia. Imó non fàtis eft Innocentiam tia-

qi t

uont

ducere fi&tis calumniis,impetere amarulen-

tis verbis; vcrba enim, utfacilé ex ore evo-

nup

lantjita facilits memoria excidunt; fed ne

psium

falfa teftimonia obliterentur ; ut etiam po-

mgaulaa

fteritati tradantur , ftylo eam pungunt , ne

t

vetuítas temporisexpungat. Hinc tot pro»

M

brofi contra Veritaterm, & Innocentiam li-

j

VU

belli ; in quibus nihil eft verius, quàm Ve-

ritatem mendacii accufari , nihil infamius

TU

net, vel

cuïä

:ipfc auctore ; qui ut infamiam decli

ii

j

nomen

hll(

i

l

154

De Chriflo patiente

8osz es. Domen fübticet, vel fictitium fupponit. Sed

g

fcientix

teftimo-

inter omnes calumnias, ac dieria; qua il-

)

nmcr ]i de trivio dicaculi rabula: effutiunt , una

tí4 calui;e

tuin con

j

nias prz-

eít fümma gloria Innocentz,teftimonium

j

fidiam.

bonaz Conícientiz. Siillacum Chrifto fi-

j

let, non alio indi

ces caufidico, velcaufz

l

j

"

o

tua patrono. Accufent falíi tefles , acuant

i

fuum ítylunv, calumniatores ad ravim uf-

jl

que vociferentur ; denigrent obtrectatores

gam

famamy,traducant nomen, exonerent plau-

toum

ftra convitiorum , frendeant

rz iracun-

T

dia, ringantur prz invidia ; fi

j

e, quï(quis

s

esInnocens; ne hifce quidem; patienter

hu

audi,conítanter fuftine , & tacito corde te-

lii

2. Cor. t.

12

cum Pauliris verbis gloriare : Gloriz noftra

bec eflteflimomium confcienzie noftre. Nullum

potentius contra omnia, & malevolorum

Czi;äm

odia;& maledicorum convitia patrociniü ,

quàm linguz filentium,& confcientiz tefti-

r

[

monium. Hoc eft, quod ait D. Ambrofius ;

H

NI

Ambrof. lO

quens de Chrifto nori loquente : ]nzer(o-

atl

$n PC 118-

9

rf

Serm. 2o. 5

atus tacebat s oflendens, uon n clamore Yocis ,

Wt

aec in forenfis a[fertione patrocimi , [ed in con-

Jeienrie. integritate ejfe innocentwe defenftonem.

m

Ego quidem filentii patrocinio me cormit-

Lsgibrm

terem, fipoffem, qua nen fal(i , fed verite-

Wtl

ftes contra me dicuntteftimonia , tacendo

um

refellere : fed fi accufatusfiluero ,. i p(o me

fïllfo;

filentio condemabo. — Si autem loqvar ,

cum

Á

x

L

FHifloria.

|

n

155

u

p

i

du

cütn ex abundantia cordis os loquatur, & cot- w 12

l u

mcum abundet malitià, quidquid loquar ,?*

Itl t

maegiserit ad condemnationem mei, quaàm

.tc(ïimonh

abíolutionem. Silebo er

co,& tamen filen-

m hr

o

do etiam fperabo , quja ad'vocatum habeo

1. Ioáp,3,

, vl

epud Patrem Tefum Chriflum : qui (i ego im

ts at

orphanus, orf/mno erit ipfe adjutor : fj pau-

alum

pcr,.ipfi dereliclus eft pauper , fi peccator, ipíe

ao

Pfal.

10:

peccatores recipit. " Dicam ergoego mul-

I4e

mner

torum fcelerum reus, cum Prophera: 74,4

)

r

Domine, puer fum;nefcio loqui; oquere tuDo-

-

Iere 1. 66 ;

;

u

ii

D

'/gu.

mine PI'O me coram Patre 3 €S enim verb

ptata

Patris, & fícioquia pro reverentia exau-

r

dieris à Patre.

J

;

. Nl

$. II

gt

Caphas adjurat: Chriftum , i ]& mantfeflet.

qrodi

j

Actenus Chri(tus fi&as contra fe Ca-

l

à

xmb

roil

umnias patienter audiendo , & con-

hut

flanter filendo refutaverat, cüm Summus

u

m

n

Pontifex impatiens tamn pcrtinacis filentii 5

W ^

j

voluit ex ipfiusmet verbis fcire,eflétne Vere

bum Patris.. Quare omiffis verborum am-

J

J

bagibus, unicá , fed decretoriá totius con-

)»l. W :

[

il

|

I

j

troveríix interrogatione illum aggreditur ,

*

à quá fümma rei dependeret , dicens

.

W*

26

f

"A diuro te per Deum yivum , ut dicas nobss, vac.

*

R

j loqLW

f e:. Grriflus Filius Dei benediéli..

Maxi-

156

De Chrifto patiente.

g

u

Maximi mornenti, & fummi erat ponde-

(

ris hzc interrogatio, & quidem ab eo pro-

W

aco»

u

pofita,qui erat in Synagoga Myft

o

us;à

SummoPontifice. Quamobrem a

de

jus re-

t

fponfüum erant omnes füfpen(i ; in coclo

y

N

J

I

Pater eternus cum omnibus Angelis:in or-

ii

co Lucifer cum omnibus demonibus: in

j

"Q

/

W

terra Summus Pontifex cum omnibus ho

minibus.

t

s C

Cüm ergo quictum filentium

continerent omnia ,. & in medio Concilii

guety

li

; Tim. ftaret Mediator Dei,éy bominum , ipfe, non

n

2«$.

neícius füum filentium fore totius univerfi

lia

M

exitium,aperiens os [uum,ut omnibus aperi»

t

.

ret veritatC;erutlavit cor ejus verbum bonum;

slpcr

ä

w

i

jl

F 44 1.

quo propulfaret ab homipe omne malaim.,

;

!

(

Nam interrocatusà SurnoPontifice e(Iétne

Mom

Filius Dei,dicit illi : Z dix;i. Quod perin-

!

AUf

de eflac fi diceret: Ego fum, Vere Sapiens

|

tbl

TU

Éccl. $.7. 'fapientcr:Temlms tacendi,ez tempus loquendt.

Pauló anté,accetlIere fal(i teftes , calumnia-

UT

bantur illi;scriminabantur,falsé accufabant :

L

erat tempus tacendi : agebatur de propria

fum,

?fal

Dr

YX49

"" caufa: ideó Jefus tacebat,mibil refpondit:ficur

mutus non aperiens os fusi. Interrogatus,sítne

| Pan'gc

FiliusDei;adjuratur, utrefpondeat: Tempus

zwm

! TUf

loquendi:quia hic agebatur caufa Patris, &

)

hominis.Cófeffus eft,& non nesavit,cófef-

h

fus eft.fe efle FiliaDei,&fic confeffus eft;ut

terreret

|d

þ,inis vgculis cotü exhilararet coclü,

"t

qrcum,

l,

!

ïyi

H?/ZO?';J.

ricrztpondï

orcum;animaret mundum. Confeffus eít ,

mäwm

& fic confeffus eft,ut homo, qui per pecca-

)'üäüogm,i

cum perdiderat vitam, incurrerat mortem ,

Pfal. 1 17«

17.

hdeu;

jam poffit dicere : Non moriar , fed vivam.

m

Jam omnis animo profcribatur timor , nul-

j ]

ngeh's:in

!

lusfit in orbe locus defperationi ; accede

Sotibur

Spes,erieete,qux hactenus jacuifti. Hucuf-

ymibusl

que jacens in

ifcina, ur infirmus 1lle Evan-

b

i ]oa.u- s 1'7.

m fenta

gelicus,clamabam: Zominem non babeo : jam

dio Coni

inveui quifalvare & vult;quia homo, & po-

teft,quia Deus.: Quid adhuc dubitem ; ubi

,fþk, h

falvandi me,& adeft voluntas, & non deeft

4 UY

oteítas ? Hic ergo jam exeram omnes vi-

a

$pes nee

i j

res fpei. Infolo' Chrifto Jefu Filio Dei be-

ftra tota

tie

nedi&i,inejus immenfis meritis, in ejus fs

(

facrofancdta morte colloco omnem meam

üäpe

e

LJ

p

fiduciam: ibi fixze funt omnes fpes me€

!

$

pnt

inde animos fümo ; & erigor : hic derideo

l

j

omnes hoftes; meos & illos ultró laceffens;

yu

Pfal. 26? 3e

C

1

j

mafcula voce dico : 51 confiflant ad'ver [um me

caf!r aynon timebit cor meum: Quiainde fumo

muhbäü'

fcutum Fidei ygaleam 3uflitie ,gladium Ferbi

m

"

u

'ei : omnia arma lucis ,. quibus debellem ,4, j

re)p

Princjpcs tenebrarum,& miniter eis : Perfe- ?*

ii

I'JSJW

quar inimicos meos é. comprebendam illos ; «*

pj

5

js

ton comyertar donec deficiant. Confringam illos,

j

mec poterunt fLarescadent fubtus Pede.f meos.Fa-

" Q

W/

teor , debeo divinz Juftitiz plusiquàm 4e-

i

» Matth,

eem millia talenta ; nonideó tamen defpero

1

*

1óé.24

j

qu

u

158

2e ,C'/m'jla paniente

"

ui ex Chrifti. meritis,fümo pretíum, unde

Q

I

Y

folvam debitum. Non diffiteor, zger fum,

lfa. 1. 6.

yin

& tam ager,ut á planra pedis u[que ad verri-

Qr

cem capitisnon fit in me fasitas : íed tamen

u

Luc. 6.

lanabor , quia fpero in Jefu , de quo virrus

ld

19

exibatydr [anabat omnes. Scio;peccator füm,

t [7,

ch

& in peccatis natus fum totus : nectamen

(

a

Luc. 15.

idco timco;quia fpero in Jefu : ipfe peccaro-

M

3e

res recipir.. O quantam irrogat Chriflo in-

Ál

j

i

juriam,qui defperat ejus gratiam ! Dignus

Qu

eit ommnimiferiaqui de Jefu diffidit miferi-

cordia. € zuomodo,qui Íic amat,quos amats

d

t

j

deíeret ? Quomodo , quos tanti a:ftinat ,

]

L

li

perdet? unica ergo fpes Chriftiani,fit paífio

Domnini noítri Jeíu Chrifti. Quidni in te

ht

W

P. 21.

fperem;qui fuifti /pes mea ab uberibus matris

I

l0.

mea ? Ideoó inte fpero, quiatu es Filius Dei

delu

benedicti? & ideó credo te etle Filium Dei;

1

CA

|

quia tu dixiíti. Da , ut qui te tredo talem

eíIe , qualemipfe dixifti , nimirum Filium

]

|

A

Dei benedi&i , im ex s ; qui aliquando ex

ET

te audient: Zenite benedithi.

i

]

q

[ur

$. IV.

m

J

Caiphas [cindir veflimenta fua. , & Chriftlum

j

II

arguit blaff/)emzæ.

D

Ix aterna Veritas ex ipfo Veritatis

LCPC

(Uggcfïu .prntulcrac veri(fimüm ora«4

!

culum ; Íc nimirum etle Filium DEI,

u

cutn

"

Hifloria

159

ul

hoc eft al- watn.

cüm ecce Princeps Sacerdotum ,

26,6$.

l, æger lt

ha nebulonum,perftrictus qua(i majeftate

fitd,

illius effati;fcidir veffiment a fua(fcriptam eft,

: Jedtm

Ó Cai pha: Scindite corda 'vej?m ; & non ve[l..

foel. 2.

x:.

qu W

menta *re[tr a. ) dicens : Blafphema'vit,quid ad-

XCator i

buc egemus zefaibus ^ Quid ais Caipha : Blas-

CC Ea

phemavit ? Imó nemo unquam ab orbe

Weau

condito atrociüs blafphemavit, quàmtu

kCanlo:

Caipha,tuà illàtam execrandà linguä quá

n!Du

Filium Dei infimulas blafphemiz in Deum.

m

Quantum fit malum excazecatio mentis , &c

UYT

induratio cordis,patet ex hifce ,qux audi-

*th'maf j

ftis, Caiphz verbis. T'unc Princeps Sacerdo-

)i,[i[ P&K&O

zum [cidit veflimenta fua, dicens:blafpbemavit,

i n

Ponderate illam fümmi ponderis voculam ,

r

[

" w

Tunc. Cuando?runc,cüm dixiffet Chriftus fe

ss

eíle Eilium Dei. Z42c , càm debuiffent ,

um

quotquot erant in Concilio prafentes,pro-

o ud

cidentes adorare enm maximo cultu latriz,

tanquam verum Filium Dei : cüm debuif-

fent profterni fupplices ante ejus pedes,de-

ul

li&i veniam petere;excutere ftatim de ma-

nibus ejus vincula;& funes , quantá poflent

maximá afficere reverentia,cultu, honore ;

"

HM

inflarmati inftar Seraphinorum ejus amore.

dunc,cüm debuiffet Princeps Sacerdotum

Wnüus

mirtere per totam Judaam prazconem, qui

ff

mO

Ü

omnibus annuntiaret,veniffe tandem illum

llum à füis praz

DE[!

Famdiu cxfpc&atü Meflià; i

Ül

gum-

t6o

De Chriflo patiente.

l

j

fizuratum Patriarchis , pronuntiatum Pro-

phctis, cxpecicum pertot Ízcula àtoto mü-

j

.

do : Redemptorem mundi jam efle in mü-

dojin Judza;in Jerufalem , in ipfo Concilio

qm.

j

T

J N

adttare przfentem: Z3c, quando tota fu-

Ilj

j

dza excita fedibus fuis debuitlet ad eum

accurrere. Hxc omnia cüm Judzos facere

r

?

LM].NK

oportuitfetquid fecerunt

^

Qui inter illos

)

L

M

N

|

erat prímus Caiphas, fcidi *vehimenta. fua

|

indignum nimirum fe probans veftibus illis

&ihy

um

uas lacerat. Diloricátus detegit. cariofz

- conícientix cicatrices : inítare facerdotio

p

fuo finem ptophetavit , anté , cüm nefciret

gatiti

hn

quid faceret: apertiüs nuac,cüm nec fciret

lr

uid diceret;,dicens : Blafpbemavir.. Ex ad-

li

l

|

huc aliquis mggni faciat cenfüram homi-

u

l

wl

num,;quorum judicio ; ne re&té quidemlo-

cutus eft Deus ? vix ullum cenfetur enor-

TT

miusinter homines flagtium , quam blaf-

uBem'gnftæ

(

sufphe- phemia in Deum. Audi D.Chryfoftomum,

Tnia €n-*

orine cCri-

contra hoc vitium, quotquot hábet recon-

TT

.

mene

ditos aculeos exerentem. Unam 'yos omnes

xagomucn

Chryfol.

I. Homii

etere volo retributionem fro concione bac : ut

COulfquar

2d Popul. $, coyirate bla[phemantes ca[higetis : e fi quem-

m

| quom foro blajphemantem audieris,accedeyincre-

Qu

. pe f verbatnfügere oporteat,ne recufes : ip-

gwlch

Jius faciem alapé percutescontere os ipfius : per«

4

cuffione manum ruam [an&hifica : & frilhi accufa-

e :« Jj

'verint,ü' jum eareerem ïfaxerz'm »fequer

ju ex

M

Fhafria.

16t

at

judex penas pro tribunali repopofterir, dic cum

TP

lbertase, quod Zngelorum Recem blajphemas

melo

vit.— t enim Reges terra. blafphemantes p*

o Cs

uiri oportet , mulro magis illum contumeli, af-

indo t

fiientes.. .. Ecce. quand ( aeflimet: Chrytlja

lt al

fto.nus crimen blafphemix , & illiustamen

us

accufatur Rex gloriz.. Fateor Chrifte ;

Qu

dum dixiftite efle Filinm Dei benedicti

3

At

bene dixi(ti ,& licét de teipfoteflimonium

viedu

dediíli ,fcio , quia verum eft ceftimonium

rfüa/f v

tüum ; hincomnemeum gaudium. .: Noa

fitrdo

tancum maxima ,. fed unica caufa omnis

ymadara

)

mea latitix , & gaudii hxc c(ï-, qnia tu Je-

j Declatt

fu es Deus , quia es Deus meus , & quiafo

yr. D

lus es Deus , & quia fuifti Íemper Deus , &

m W*

quia femper eris Deus, & quia non potes

none(le Deus. .. Deus totus benignus, to-

tus bonus, totus mífericors , vel potiis to-

Yenur &

l

um

[]

ta Benignitas, tota Bonitas , tota Miferi-

,N,l'oüomut

Cordia, totus Amor , amor mei amoris , Vi-

l

t vita mez ,omne bonum bonimei. Quid

bt

1mWJ

[

€rgofüpereft , utevadam omne malum &

coufequar omne bonum, nifi utofferam ti-

a !

Jl

i (ammo Bono omnia mea bona , & cones

UM

,

l

Aj

Íecrem uni tibi quidquid habeo ,

er

J

:

l

/(,']," f MH

quidquid fcio , quidquid fum 3

^

il ')

!

l

ï

quidquid poffum,

11,1[ M

TT

L

j

U

j muiï

L

5- VQ

ji

a62

2De Chriflo pdn'ente |

$.M

[

g

: Decdaratur à Concilio reus mortise

l

1

f Hriltum de immani ac;cufavcrat Ícele-

' Aljd J

[

7te , videlicet-de. blafphemia, fcelerum

j

omnium architectus Caiphas:; cüm :ecce

j

,y,,'l(ui

quafi jam fuiffet reus-criminis, quarit ; quà

ponaá dignum cenfeant , dicens:

A

£ccenunc: audifas. blafp

ial

yidetur :

þgmiam : Zuz'd *yobts

1

vb

wtt illi refpondentes ; dixerunt.

Reus eff morzis.

(liüS CUU/»

m

Nunquam zquiorem fentenuam in reum

vrotulit & fuo tribunali ullns Judex ; quàm

ittj

j

)

;

l

Caiphas hic in Chriftum; tametfi veritatis

&:äpmm:

Ánul

:

ignoraret facramentum. Quid ? inquies :

l

hzccine eft zqua fententia; Filius Deireus

hi

[

li

[

!

L

'.J

'eft mortis ? Si dubitatis; audite parabolam.

TU

:

Chriftus

Erat homo auidam;reuslaíz Majeflatis; &

l

!

D

/

o10niun

.

h

W

fententià, ]

yeus t

deó.conjectus in vincula: lata eftin eum à

ü)ïþfä[»fl

anortis.

Rege mortis fententia ; & Jam ad ferale

fj

mortis theatrum reus trahebatur à lictori-

!itm M(u

bustrucidandus. Intellexit hoc filius R e-

'AP;(?I Ptr[a

egis& mifericordia motus; accurrit ad pa-

tb

trem,;deprecatus eft mortemrei : exanditus

MY

eft à patrepropter reverentiam ; fed hac

conditione,ut fireum folvat, & morte abfol-

Lï«.lïi(?fl/g

Af

vatipfe mortem fübeat. Placuit filio patris

:j*ïf tU

conditio;quia placuerat reus in oculis ejus :

l

'

)

arccre

3»::;(5

lqlvi: vinctum catenis ; dimifit € c

L

W

-

capti-

l

L

Hifloris,

165

L

captivum , reum mortis donavit vit4. Jam

A TU

rimm vos intcrrogo ; qui fedetis pro tri-

b

vt

unali Judices,a:quitatis arbitri, Jurisperici

Audiítis hiftoriam de homine ifto ; quid vo-

nia, lod

s amt

bis videtur ? Reuseft mortis. Sed quia om-

nis homo eft mendax , & diminute funt *ye- và.1:,

*

quatj

ritates à filiis bominum

.

accedamus adil- ^

a

05 , qui proximi funt Spiritui V eritatis, qui

"T Wk

docet omuem veritatem , ad Angelos.: Qu

id I 16,

Vobis videtur ? Reus eft mortis. Sed ut cer»

f/wg/!nm:

mamintai

tiàs conftet de a:quitate- hujus ,fententiz ,

adeamus thronum illius judicis , àquo non

i qm

LÀ

*

datur appellatio ad ai.ïum

illius , de quo

ifv

fcriptum eft : ?rinczlzium "»ye

rborum tuorum Pal. 11f

)

Feritas. O Pater xterne !

fermo tuus "peritas Yoan. z.

jusDcr

s/^, Dic nobis,

I

quid tibi videtur de homine

p

ifto : Reus eft

rnortis. Obfecro , ne irafcaris Gen. 11,

f

VrTNA loguar adbuc femel: & int

errogem filiü T

1 clt ia

tuii,ut proferat & 1 pfe judicium füam. 9Ma- u

Ü

S'jz":/cimm,guia verax es, & Yiam Dei in ye- 7!*

lama

ritate doces.e& non

AU aha

l

gt

ribi cura de aliquomecve-

l

f

icis per[onam bom

n

um. Dic ergo nobis,de vi-

u

TOi (fo,quz'a' tibi'vide

rur & Fryit Dominus,Pá- ; neg.

jl

T

J

ter meus,quonta

mfilius mortis

eff vir,qui fecit 1

7.

l

boc. At

[2

4

&e judic

4

j

j

h : deoretuote judz'co. Tues,£

19«

u

nglol'

vitifte, Ah Eil

i Deijfilius mortis es ti!D/xe-. ??

