ad eum uxor ejus ( qua- à

:

rocula )dicens: Niil tibi ,

& juflo illi. Qua-

Somnium

*

"TT

uxoris Pi-

fi dicat : Quzfo te , Marite ; hunctu homi-

atie

HWWW

nem vel dimitte;quia perplexa eft ejus cau-

d

fà vel abfolve , quia mihi certa eft ejusin-

m

nocentia.

Fateor , multi eum reum ex in-

catoda,

via magis clamant, quàm ex juftitia pro-

HMWR

bant.

Varii enim accufant; omnes con-

n

demnant ; fed ex omnibus nemo eum cri-

minisconvincit. Plus in judicio te move-

3 OPl

t Ver

at /Equitas,quàm terreat auctoritas. Efto ,

.

CXCI

damus etiam .Cafaris eratià, modó

t Salvaton

defendatur Innocentia, & . non violetur

m f

AUrem

Juftitia. Hunc autem juftum effe, ideóque

à Pctrun

innocentem , plus mihi perfuadent ipfà

quæ

Fhfleria.

- 40t

me coníternárunt , nefcio

dnlm.

quæ hác noce

hii

qua. Íomnia » quäm contrarium füadeant

Qf

omnia contra eum Judaorum teftimonia.

His aut id genus aliis rationibus hitebatut

mz'myaj[aï

bhzc fpectauffima matrona, conjugem in

| gCHlCSI

yrum aquitatis compellere. .Et creditur

t l

s

o] Juftitiz , qui patiebatur Eclipfim in fo«

tl

lio Injuftitiz , emiffo à fe velutiradio, u

xorem Pilati illuftráffe , uc illa Chriftum

mpclll n

y W

cognoverit Salvatorem , & ita agquiücrï:

us

fiutem. Hxc opinio eft Originis ; & ,.5 ,.

volnai

aliorum. llle ,

ui adítabat utreus coram * s.

Pilato , terrebat, ut Deus , uxorem Pila-

r äzgrcmus

ti : non ut ipfe abfolveretur ; fed utipía

Wt

fervaretur.

Ita impletum eft illud oracu-

Yo üict

lum Chrifti : Duoerunt in leffo uno : unus af- tuc. 15,

jl

344

femetur : && alter velinquetur. At male mo-

t W

netur czcus per vifa; & apud impios qua-

d

l

libet Dei monita , fünt fomnia. . O Pilate,

od

I»-

uxor tua fomniat, ut tu éfomno vigiles

j

Sire&e attendas , invenies illud uxoris tua

fomnium, Dei effe oraculum, monentis:

$ QmIU

$ur e5 ui darmi:, i exurge ; & zl["mmaþ" Epef. $4

gucmOC

te Chriflus. O Pilatehora eft jamte defome '*

nofurgere. Vere Chriftus ubique fe often- y,, ,

OhmäS

J

UA

W.

dit efle Salvatorem ; qui vulcomnes falvos ,

lvos fig»

Jj

Ti

fieri. Pilatum -falutis admonebat per u- **

n

Xorem , uxorem perfomnium , Judam per

i

J

b

ofculum, Petrum per gallicinium, Hero-

e

em

FC[

402

þc Chr: 0 Pätimte

'dem per filentium ,

Malchum per reftituta

auriculz miraculum ; Judaos per prodi-

fj

P2)

cia, alios per beneficia , omres pertefla-

ti

ffima Divinitatis fuz argumenta. Quf

jum |

rafens eft, totius anteactz vitae

quis híc

45

fux feriemr

eminifcendo cogitet , & intel-

j

lizet multis ac miris modisfe à Deo ad.fa-

lutem pelle&um. | Quofdam flagellis im-

ellit intrare, alios funiculis charitatis ; . ut

:DC ) ton P(

$oD

intrent , trahit 5 illos: profperitate allicit;

o

it;cum quibuídama.

:onfpicuo,

iflos adverfitate co

qerat; vo

itfortiter ,

cum a

Tiis füaviter. INcemo tam

T

jmpatienter expetit falutem fuam , quàm

ipfetuam. Non repellet venientem ; qui

;WWW

invitat , ut venias.

Ut falvaret hominem ,

nl

fa&us efthomo. Quid ergo dubitas velde

vt

db s

impetranda , poftquam peccáfti, venia ;

tl

vel obtinenda , ne pecces , gratia ? Non

tam tu es mifer ; quàm ipfe mifericors , fa-

ier

;f

tcor , major eft mifericordia tua, quàm ma-

litia mea : licét enim peccata mea fint fuper

ii n

arenam maris , non tamen füper clemen-

;Cæli, N

—tiam tanti patris ; ideó oro: Salvum

t

Q&&W

, mne fac in mifericordïa-tuaf

Vimicod

mm&ü

Qv 66

'tt pf

E

t

$. X.

!

493

Hifrie

Yl

X.

) PCT

|

FCSFC j

*alatus — lavat "manus.

&t

t

lta pro. Chrifli Innocentia Pïfatus

NU

»

hactenus egerat ; non pauca , t Chrie

od

ftum abfolveret , fecerat 5 fed nihil effecit.

Hagdh's:.-

Itaque cüm intam conferta hominum mul-

Y

titidine , non poffet vox ejus ab omnibus

ia ii

audiri ;quod non poterat voce, figno ali-

yuftm

uo confpicuo , quod à remotioribus vi»

emo t

d

eri poterat j voluit Hgnificarc. FVdens enim Va "

m

Pilatus, quód nibil proficeret.fed magts tumlzus

mq

eret , accepta aqua , la'yit mantus coram popu-

ynnem

lo , dicens : Inmocens ego fum à [anguinejufhi bu-

yos viderttis.

vt

j

Fruftrà Pilate ad.. eluendam . culpam ,

j

qu

adhibes aquam. — Undecunque. venerit a-

(ncot

qua ifta, feu ex Oceano, feu ex fluvio,

h uäM

feu ex torrente ; feu ex fonte;feu ex puteo,

feuex cifterna, nihil efficies.

Licét ape«

gtl

T

riantur coeli , & rumpantur omnes fontes

|

|

il W

Abyífimagna, & pluat füper te coclum 40.

diebus , & 40. no&ibus ? totüfque invol-

"LÀ

varis No&mico diluvio, fcelus tuum nirmig

cft immane, & tcuculentum ,

uàm ut il-

j

lud eluere. poffit totius aqua

ciementurm.

Licét non tantüm tibi laves manus, fed op-

tes cum Petro tibi lavari & pedes ; & ca«

C 2

,)

Put 2

404

De Chyriflo patiente.

'/Przw

ut,non eluetur erimen illud tuum capi-

3/: mq

tale. O Pilate; quid jubes adferri à famu-

j

d

lis aquam ; quá manus laves ? Habes domi

4l

tuz fontem , quo potes eluere labern. Ec-

" «e ante oculos tuos falit fons aquz vita.

!fal- 35*

m

P

Quidnihíc tealloquar verbis Davidis? 4pud

te efl fons vite. Deillo qui coram te ftat ;

g

"

Zac 11. prdixit Zachbarias: /n dieilla eriz fons parens

T

aob

domui D a'vid , &v babitantibus Jeru[alem, qui

fj Mä )

3n ablutionem peccatoris , & menfiruara. Hacc

at

Pilate eft dies illa: fons ille jam ante te patet,

& omnibus.tecum habitantibus in Jerufa-

mtumul

TMatusact

J Tem; & quidem eft fons in ablutionem pec-

catoris, Peccator es, in hoc fonte te ab-

at

fitaorsd

pa. 4 lue. Hic eft fons aqua faliextis in vitam ater-

1

14.

satm. Cur non dicis cum Samaritana : Domi-

T o

n damibi banc aquam? Sed quid tibi dicam;

vf

22322 nifi cum Baruch ? Dereliquif fontem [apien-

mj

tie. Jam te Chriftus tacite alloquicur , uti

quump

..olim mulierem.: Samaritanam , cüm ipía

aj:z Wt

A ldten

'-effet juxta fontem Jacob;ficut tu juxta fon-

tem aquz vivz. . Pilate , f; feires donumDei ,

dul

itidam

« quis eft , qui adftactibi: ru forfitan petiilpi

«b eo , & dedi[Jet ribi aquam yvvam.Hac aquá

UC d«

Yl

Tunc

fi laviffes manus; cluifles & fcelus.

|

non fi&é , fed vereé dicere potuifles : Zuno-

"ünttj |

!

'rael

«ens ego fum à fanguime jufli bujus.Circumfer,

LTWT

6 .Pilate ! paulifper oculos per domum

"n

t£uam vidcbis& atrium , in quo flagella-

tu

"tl

,

Fifloria.

405

MU

tus , & Prztorium , in quo coronatus eft,&

tl

l

tribunal, in quo nunc adítat , ejus fangui-

VE

(

ne efle delibutum,

Tu jam plantis tuis

li

b

conculcas , quem pro te effudit , fanguid

'AQUE

nem :imó jamjam te fpectante , tot ftillant

dC

ex facro ejus verticefanguinis guttz ? ve-

m t

ftes tuz confperf: funt prope ejus cruore.

'u;om

Pf

Ad delendas animz tux tamturpiter con-

li

taminatz labes , plus poteft unica fangui-

inut d

M

nis ejus ftilla , quàm totius oceani aqua.

ld Pa"

Sed non audit Pilatus , ob inauditum ju-

I; 'vIJ

T

Ju h

daorum tumultuantium clamorem. Cüm

enim Pilatus acceptá aquá , lavarec manus,

Ym

d

Judai optanteslavare manus füas in. fan-

um t

guine Salvatoris fui , tanquäm rabidi ca-

m:)u

nes latrabant , vociferantes :S:mguz's euus fuz 1. x. 1.

hr

per nos , & fuper filios noftros. O fcelerati !

wwl

viri fanguinum,quorum manus fanguine ple-

n [unt quorum pedes veloces funt ad ejjua-

j

Pf, 13. 8

m Cum;

endum [anguinem ! Sanguis ejus non erit fu-

u

"

j

per vosad falutem , fedcontra vos ad per-

niciem: quia ufque ad hunc diem fanguis

imW

ur

j

fratris veftri clamat ad ceclum de terra.. O m p£ :«

A(

d

j

r

quàm appofité de perfidis Judxis D. Hila-

vl

J

rius! Zlle //7ael à Domino Pharaone vindicatus,

j

l

in mari ablutus,in deferto 4fngelorit cibo paftus,

Tidzorit

W: !

j

ia Deium

lii

n lege eruditus,in Prophetis objurgatusimNa-

t'yitare àDomino per conortitt corports fufcep- r

M

lær

u

t5 Cruce f crederet , fal'vatus , in Refurre-

üOæa

E

1028 ,

d

l

n

405

De Chrifto pktiente

J

Ji

&ione i confiteretur glorificatussml borum fuum

eredidit,nil borum. »anere [uum 'voluit.Fabens

, ]]0V35 Ü

JO)W

manta , cucumeres /Eg ypti defideravit 5 legem

n

jl

autem à Domino expelansyvitulum adoravit ;

rPUC

SPProphetas audiens accidityP/ irginis. partum fibi

" Deo

JCODUJX(

PT

ophetarum infamayit , Deum in carne non

€re

didits peccati remi[Jorem felfi reum arguit ,

gull

emit ad. mortem ,in crucem fuflulit,tefles Re-

gt

x Jurretfionis ad filentium. corrupit . 4poflolos

;;O,Cflmp

L

morte interfecit. lta fanguisChrifti fufus om-

lu

]

nibusad meritum,;ad falutem , ad gloriam ;

imtots

illiseft ad exitiun,opprobrium, ignominia.

,ïdeJ Dclh

. Sedàjudzis, & Judzorum prafide Pila-

gt

*O , ad nos mentem convertamus. lNemo

m

noftrüm eft , qui poffet cum Pilato dicere:

af

]nnocens ego fum à fanguine jufi. bujus. — Mle

umpüä:w

^

[

enim facratiffimusSanguis fufus eft non tan-

E

Q tl

tüm pro nobis, fedánobis. Utergonon

a«

fi&é cum Pilato; fed ver& dicere poffim.

dxeto:d

]Iunocens ego [um à [anguine jufhi bujus 5 necet-

* ln n

fe eft; ut idem adferat fanguinem , cui ego

1 sdadh

intuli necem. . Lavabo ergo manus meas ,

umf

*2 pon ,utDilatus , aquá ; fed fanguine Sal-

Tunc ero vereé inmocens mani-

zlivando [

vatoris mei.

. bus , « mundo corde.

Fateor, Ó Chriíte !

tlopunt

duf

Pf: $07

- coram te cum Davide: Ecce in -iniquitatiþu!

u d)

conceprus fum , d in peccetis mets coucepit me

mater mea..— Sed vixinfans immundus pro-

aptï('-

dicyäm in mundum , cüm falutari B

matis

!

| FXfloria

497

2

mäu's latice lavifti me ab iniquitate hare-

Wïuix.Hæ

ditarizlabis. Sed amplizs lava me. Iterüm ,

hi

PUC[' novas contraxeram maculas P leviter

peccando ; lavifti tunc me lachrymis meis,

*

W ddffm'.

quas puer ad deli&ta fundebam:Sed amplizs

T hn

aMam

lava me.. Denuo jam adolefcens , mortalis

noxa contraxeram labes: & qui fordidus

L W(S"l?:

fueram adolefcens , fordefcebam magis ad-

d

Tu me lavifti in cruento tuo

u M

huc juvenis.

balneo , càm peccata mea Sacerdoti aperi-

fifüust

rem. Sed amplizls lavame, Nondümmun-

gdg/on'an

dus fum totus, & tamen nemo, nifi mun-

U?

j

docorde, Deum videbit.

uapmptcr

i hi.

; N

Cor mundum crea in me Deus. Nam gui.r po

le Pf. $0.12e

facere mundum de mmundo conceptum femin

e p u?b. uf

qodit

ANonne tu , qui folus es? Ut fim ergo mundo

"

corde,ampliks lavame. — Lavifti me lachry-

mistuis ; Ício enim ;

.

uia propter me la-

Q

7u

w lavame. Lavifti

chrymatus es Jefü;amp

j

me fudore tuo :legi enim, quia fadfus eff fu- t« s*

du

l

"

uinis decurrentts 1n

dor tuus , ficur gutta fa

yd

9

j

us lava me. Lavifti

ii

ttrram.. Sed adhuc,amp

A

jj

metandem in fanguine tuo ; & tum de-

»,

(

u

mum lavando fic me, redemiíti me. Per

41

f

hunc fanguinem fpero me aliquando ad-

! uc

Mj

mittendum , ubi Electi tui Leveranr ffo-

Apoc. y

j tit

14

!

41("1

las,c dealba'verunt easn [anquine.

um

gm.

1'!"[

j

h

jl

|

T

i

Cc4

$. VI.

j

j

408

De Criflo patiente

m

$. XL.

,)

m

Condemnatur ad mortem Crucis,

j ijS "

n llatus , càüm nihil ampliüs cHügïï vide«

m

[

ua

'

)

W

ret; fed jam fe redactum in eas anguftias

intelligeret , utneceíle effet vel excidere

j

;;CR; ql" E

Cafaris gratiáj: & populi amicitià, vel pec-

care injuítitià : illud timens, hoc contem-

du

E

pens, prolatà contra omne fas iniquiffimá

ipprim

fententia, tandem auctorem vitz condem-

geumt

Luc. 235.

24.& 25

navit ad fupplicium mortis. — Pzlarus adju-

gsitvir

dica'vit fieri petirionem eorum . e Sefum tradi-

vadidt !

dit 'voluntati eorum , ut cructfigeretur.

i anbi

Impletum ett illud tuum , Ó Jefu, vatici-

uml

a m

nium: Zifius bominis tradetur Principibus Sa-

cerdotum , erc. & tradent eum gentibus ad illu-

wcerdot

dendum;ef flagellandum, e crucifigendum. Jefü

adict

ergo tradidit voluntati eorum , hoc eft Ju.

r

dzis : tradidit Agnum Dei voraciffimis lu-

m tad

pis, ut devoretur ; rabidiffimis canibus ,

at

ut mordeatur ; immaniffimis leonibus , ut

i;trzdidit "

diícerpatur. "Tradidit illum , & cum illo

at

omnia ipfius. "T'otum ejus , nulla parte ex-

A. n

cepta, tradidit honorem , famam , valetu-

clteN

dinem , robur , fanguinem ; caput , oculos,

itiie

aures , manus, pedes, totum corpus , ut

t s

cum illo facerent , quidquid , quocunque

n Pm](]

modo vellent;aut pofféc. Chriftus ergo tuünc

L

traditus eítomnium , quos habeba; ,fero-

'i of

cïlïïmprum, tamin terra , guäm in Cartaro,

[

ä]ïoria.

40

inimicorum poteftati.

Qüz ab hoftibus

«.f"tllh

tam malevolis , invidis , crudelibus, tanto

odio ejus accenfis , non timenda laniena ?

cfïugïu*;

Quz nontormenta ? Quàm horribilia fup-

ia

»

plicia ? Quid miferius , quàm fic tradi

.

d exi

Quid fceleratius,quàm fic tradere?Sed non

w

unu; eft, qui eum rradidit;Pilàtus:innume-

Q COUR

ruseft numerus eorum , qui ipfum tradide-

j iniquilïa—

(

runt. In primis ego fui ejus traditor. Mea eceter

VRU

[*

avaritia eum tradidit]udz;ut venderet:mea «

ttaditor,

iti

f

UT

efirznis in vivendo , & peccando libertas ,

MW«

eum tradidit militibus ; ut comprehende-

If

rent, & funibus,ligarcnt : mea iracundia

m

tradidit eum miniftro Pontificis , ut daret

TT

ei alapam: mea invidia tradidit eum Prin-

TU

cipibusSacerdotum, ut eum accufarent

whin)

mea maledicentia tradidit eum militi-

:hoc di

bus , ut expuerent in faciem ejus : mea am-

j

bitio eum tradidit Herodi , ut fperne-

radh

LW

s i

ret , & illuderet indutum veíte alba: mea

.

*

od

PODp

libido tradidit eum Pilato, ut Hagcllarct

l&W

mea füperbia tradidit tortoribus , ut fpinis

nl

u

coronarent : mea denique in quovis fce-

UM

lere confcifcendo impudentia , & perti.

nn

)

nacia, tradidit eum Romanis , ut crucifi«

j

d

Sed ut ad Pilatum redeamus ,

J

gerent.

4

quid illum potiffimum compulit ad feren-

v'.L

lam fententiam , quà iniquior in homi-

l

nem , nonfuitab hominum memoria

Lj

a

WW',

WW

u

Cc;

"Metus

2

410'

Dc Ciri/?o patiente -

l d

Metus excidendi

ratià Carfaris.. Cüm.e-

i

j

udxi, Pilatum id unum

ii

nim obfervarent

agere , ut Chrifturn vità donaret : illi; qui-

hütröüh

J

)arätlä) !

busChriftivitaerat acerbior quavis mor-

te;tandem fortiffimum quod habebant, &

m

)

um

veluti palmare argumentum propofuerunt,

,

uo Pilato ha&enus impavido ingentem

terrorem incuflerunt , quo illius animi ro-

!

!;

T

bur penitus enervárunt , quo velut ariete ,

T

hucufque ere&um proftrarunt, & veluti de

Conítantiz gradu dejecerunt. Quid illud?

'ivch'ntcir'»

ore omnium propeJu-

. Ydem;quo boc temp

z

um

dicum Conftantia, & /Equitas labcfa&g-

n

tur : videlicet : 51 bunc dimiutis ,nones am-

m

yiciyn

cus Cefaris.. Ad has vocestotus expalluit

L

Pilatus : contremuit , & expavit , velut

"nv

fulmine afflatus : & tunc demum animos

at

coepit defpondere , herbas injultitiz por-

itímple

rigere, ac ita Chriftum voluricati Judzoe

ul ftm

rumtradere. Non Jerofolymam tantüm ;

t lvor

fed hic, & alibi , & ubique eft invenire tri-

m

fniuftitia bunal Hl&[ï.

Quàm funt quibusdam in

tmm, t

d»mu". Jocis corrüpta tribunalia , quàm inique

t tef

£Ure

fententiz , quàm perverfi Judices ! Ponde-

nl

rantur jam vulgó fententiz ad libram ami-

'j- Qf

citiz , vel trutinam pecuniz , non Juftitiz.

ääuwïtadf

Judexeftnon Ratio, fed Affedus. Satis

:;:XCO Veyat

cít , ut cadas causá , nouftareà Judice. Si

fi exa-

"t

m

conferenda eft dignftas ; fimunus,

minan-

VM'

Hifteria |

411

n (

T

minanda eft caufa: primum quod quzri-

)

tur , cujusfit fa&ionis? . Siclicét quis no-

(

cens , fitreus ; fipolletJudicis , vel Prin-

ï

|

cipis gratià, pro eo ferecur fententia. Quo-

at

tiesin Conciliis audiuntur illz impia: 1m-

lu

FOP

piiffimorum voces , quas exprimit Sapiens:

010

Lj

Circumvyemamus juflum y. quomiam inutilis eff fiptam

ï

Il

T

[

veltat

nobts , contrarius e[l operibus noffris. . Gravis

efl nobis etiam ad videndum,quomam diffimilis

TU

efl aliis vita ilius.' Obfervatis caufam , cut

Qndu'ïu

impii velint circumvenire juftum?Quuia con-

ynp)

trarius efl operibus noflris. INos helluando

Mi

pergraccamur;ille jejunando fe macerat:nos

»

|

u m

laícivimus

$

ille continens efít: nos niti-

maur politicá prudentia ; ille Dei Providen-

tiáà : nos novimus fimulare,diffimulare,quá-

m W

nun) ?mmi

libet perfonam ponere , fumere ; ille eft vir

]Ul iif

rectus,& fimplex , inter varia femper idem;

i j

*

*

nos ftudemus

inter multa femper unus

lam mü[ü'

captandis favoribus Principum ; Magna-

liV

M

!

tum , Optimatum ; illi nulla eft acceptio

.

perfonarum,; nec eft illi cura de aliquo

?

d

y

nec enim refpicit perfonam hominum.

J

d

Contv arius eft operibus noflris. Sola ergo ra-

Ti

*l

mc

tio, curimpii circumveniant juftum , eft

i

M

u

quia ejus vita diffimilis eft illorum vitz.Hoc

y

li

)

(

n

elt ; ideo vexatur bonus ; quia non eít ma-

T

lus: ideo patitur pius , quianon eft impius 2

" J

ideo accufaturinnocens, quia non eft no-

uuus !

p

céns ;

412

De Chriflo patienté

Wi

cens: & i

deo condemnatur juftus , quia

xpf!mum P

noneít injuílus. Hinc madent non raró

nà

hi

j

innocentium lachrymis tribunalia ; ftillant

j

"

juftorum fanguine Judicum manus ; tur-

j

"I

centinopum are divitum crumena. — Au-

j m

/

dite iniqui Judices ; quibus vos verbis per-

st

0t

ftringat D. innocentius, Patronusinnocen-

iDe con-

gma

temp

mu

tium. //os non atrenditis merita cau[arum , [ed

«tollc

lib.

4

^2. c fférita Perfanarum,nan vitam, [ed munera; non

»

j

juþz'tzam,jed pecuniamyuon quod ratio. di&et. ,

d

fed Quod yoluntas fzfefïet?nov? güod lex [anciat,

:tuprom

jed guod mens cuptat. Non isclinatis animum

Ncqucc

ad juflitiam,fed, juflitiam ad. animum : non ut. ,

uod liceat, boc libeat 5 ed ut liceat boc,. quod

amp(iünm

Refpetus ?

ibet. Hoc demum eft füftinere perfonam

Umanus:

Pilati malle excidere Dei

cratia,

qpäm ho-

mináü amicitia. Ubi enim

de ill

a agitür , il-

lico excutitur omnis confcientia , nulla

habetur ratio Juftitis , contemnitur Reli-

thig b

9io ; feponitur Pietas ,

jacet Virtus , vilis

cít etiam animi falus.

Sic Pilatus, ubi illt

t pl

m

incuffuüs fuit metus. offendendi Cafaris ,

i;(FCf COmP

mox exuit pcrfon'am x

qui Judicis , & con-

Sed tu Jcäl, ficuti

Wrt g

fenfit impio jüdicio.

due. h

amore mei permifi(ti te falsó accufari; ita

ut tui CODe»

dQ D.

nunc & iniquö condemnari :

demnatio , mei efífet defenfio.

Voluifti

fEfmnuerw

*

ab iniquo illo Judice damnari , ut ego in

W;d;m;

magnoillo foro, poflemà Patre tuo abfol-

Vl«

T

l

Hifloria,

413

i

i,

vi. Hodie quidem fententia mortis in. te

d

elt primüm prolata ab homine, fed jam

1i;li

ridem à Patre tuo.

Accipe illam , non ut

Til

prolatam ab ini

uo Judice, fed à Patre tuo :

j

lg, |

cujus hzc eft v

Oluntas, temori, ut mors

'V';rbisga«

tua, fit vita mea. Anthuam tu pro me

s

damnando eras condemnatus,omnes , imó

mu[arm

omnia me accufabant , & condemnabant ;

Ántttit

jam veró filent. Quód fi forté à mepetas,

"Y

uod àmuliere illa adultera.. Ufi funt,qui te

accu[ abant ^ INemo te. condemna'yit ? Poft-

lh

"7177

quam tu pro me condemnatus es, zemo 2o- Yut

LE

CMIE g

mine. Ncquc ego tc condemnabo ; Fade *

T

& Jam amplius noli peccare,

etionat

$. XII.

qxlim h?

g

Crux profertur.

yi, n

miulï Rs

Ix Judai. bibulis auribus exceperane

WM&

ex ore Pilati fententiam mortis in

P

tj

Chriftum moriturum

2

*

u

cüm repenté in

n

urbe , per compita , & vicos; ccepitincone

WM

j

dito clamore triumphalis Judxorum plau-

u]f

p

Jl

füi refonare. Audiviffes hic exprimi , quod

T

kj"l bl

pridem ante expreffit Jeremias : ibildve- u a.

,U,

vunt & fremuerunt dentibus, & dixerunt : De-

16,

WU&I

vorabimus:en ifla eft dies quam ex[peabamus :

q

!

K

ainyenimusyvidimus.Interim fine mora;omnia

anter

ctu() abl

feralis pompe inürqmczlta, proper

cola-

A

De Criflo p—atientc |

lavi , mallei, funes,

m

- collata : Cruxipfa;c

m

terebra: , forcipes, fcalz , ligones , fpon-

1

Pf

[)

jl

iz , acetum , vinum tnyrrhatum , & quid-

uid ex Romano ritu' ad crucifigendum

y um

W

T

quu a

ipe&abat. Sed nunc dum omne füpplicii

s p

tam infamis choragium apparatur ; Chri-

J

futd

ftus fünibus vin&us , fpinis coronatus , la-

strom

chrimis perfufüs , fadore madidus, fangui-

ne cruentus , plagis lividus , vulneribus

gt

u

«

lenus viribus exhauftus; frigorc tremu-

Mi

lus ; lacero corpore; ob animi deliquia z-

gré fpirans; ab omnibus defertus , in atrio

rpotcun' |

vmoral

Pilati, faxo infidens , dum crucem cxfpe(-

état : tacité ad crucis füpplicium fe Patri

db

æia-r.ï 11 offert 2 dice

ns:JraPater , quia fic placitum

" Magm'ri

wit anterce.

Scis Pater mi;

uódtibi obe-

wiimi

TIITS

dierim ufque in ftabulum ad pecudes ; uf-

À

d

que in ZEgyptum ad barbaras gentes ; quo-

cunque me mififi ; tibi parui. . Nunc ex-

pectatum diu, & exoptatum multüm adeft

:m:,D:aPr

tempus, quo tibi obediam ufq; ad mortem,

W, Q

& ufque ad mortem crucis. Vix hzc Tefus

t e]i j ))g

tacité fecum : cümecce crux ipfa ac*luci-

It du

tur in confþccïtum. Salve facrofanctum

ttlmug

lignum , tanto ambitu quæfïmm, tot Íx-

Wl

culis expectatum , tot votis expetitum.

(IOIfCJ fjon

i

, Tu , 6 Crux facratiffimo fanctiffimx Tri-

g

nitatis Concilio , fuifti divinitus ele&a ;

W.

mag-

Al

ut eíles velut Ara', in qua Sacerdos ille

nus$»

| EHijfloria.

p

l

:[U

h

JY

nus , fümmus Pontifex cruentam Ho-

' ]PO

ÍLiam pro mundi redemptione offerret ; ut

,

effes trophzum, quo invicus ille bellator,

*s

d

fl

& Deus exercituum,

'

olia vi&oriz fuae

II

ja

alligeret;ut effes candela

b

rum ;fupra quod

t

lux mundi poneretur ; utluceret omnibu

S Crucis

&lorid.

ronatus,i;

qui in mundo fünt ; utefles gladius , quo

l, t

1

ii

Filius Dei omnes hoftes triumpharet. Nunet dB , OA

Princeps bujus mundi ejicitur forar, "Tuo im-

;OF C

VN

perio cedet Hebracorum R eligio , Gra:co-

qiqu

f

rum Philofophia, Romanorum potentia,

i Indt

Nam potenutiffimi gentiumR omani,Sapien-

m af

tiffimi mortalium Gracij R elieiofiffimi om-

1 P&üi

nium Hebzri,tuam gloriam ubique przdi-

u

cabunt. Magnificate de Cruce D. Chryfo-

j Ob;'

ftomus : Crux nobis totius. beatitudinis cau 4

eflhbac nós à cecirate liberavit erroris? bacà

Setm, de

usl

Cruce &

senebris reddidit luci ; bac debellatos

uieti fo-

lazrongc

T2«

;cntcsïq*'

(

Nun

!

€&ia'yit j bac altenatos Deo conjumxit ;

[

&c longé

g j

cofg/lgtuto: »2eo proxima.f prafentavits bec pe-

dmoïw'

regrinantes , cives effecits bec. difcordiarum

M

M

yt

«mputatio efl bac pacis fermamentumybac bo-

torum ommum abundans largztzo. Sed noscrue crs

! W i

Chiifti

M

p

cem extollimus verbis, & deprimimus ope-

inulti inle

l

1niCis

J

j/!

ribus : przdicamus linguá,repudiamusma-

j

nu. Quotie; fienamus cruce frontem, cüm

»DFC

Tïh

tamea habeamusalieniffimá à cruce men.

J

1

p

tem? Quot fimt, qui geftant fegmentum ali-

j

j

quod fanctiffima Crucis,qui tamen illi 1 pf'i

"

j

1D1-

416

D Chriflo patiente

: |

ym

ipimici funt crucisChrifti» Venerantur mul.

" :

ofculantur , fle-

ti facras Crucis reliquias,

1

5 aíftimant , a

dorant ; & illi

|

&unt genua

fic vener

antur Crucem Chrifti ,

f«;CiUIJ 4

tamen;qui

;)Off;mæl

iterum cruci

*

fis Chriftum;

figuntin femetip

fed Crucifixi.

Qnd:

inimici non tantüm Crucis »

*

j

Si colis Crucem, cur offendis Crucifixum?

j

uare Crux honoratur , nifi quia in eapee

sDomui

enditil

le , cuifoli debetur omnis honot ?

TU

Crax, antequam Chriítus in ea pependit,

:l

erat maledictum; nunc eft facrum Myfte.

Sicrux ideó tanto. eft in pretio ,

atam

rium,

uia Chriftus il

lam afperfit fuo fanguine ;

Jacaþzäm

-

cur tibi nullo eft in

]pararala |

confecravit corpore

2

Caftitas,

HumilitasChri-

gt

P

retio Paupertas ,

vtdrust

ít

? Chriftus Humilita

tem , aliáfque virtu-

ffit moribus come

:.pcrfcvcra'

tes éxtulit verbis, expre

2 Wam

mendavit vità , confecravit corpore , & a«

$805 CC

nimà, dum fe humiliavit u(quc ad mor-

imum,

tem , mortem autem Crucis. 'Tota vita

Chriftiani, fiduciturad normam Evange-

fütm

e.

- contra veró ; nulla

Jii; Crux eft Chrifti

ravior , nulla moleftior;

nulla intolerabi-

Mille fibi cruces

j

or Crux ; odio Crucis.

Volebat David

fabricatur , qui illas fugit.

ánimo excutere omnées cruc

es, dum indul-

liciis. Sed càm jam vi-

vebat omnibus de

cetibi,

deretur dep ofita omni crucelevis,ec

« [unt

vfal.37. s.

ip(æ voluptates Jicut onus graye gravat

jufer

[

i

Fifloria, |

417

RD

L.À

.

üper eum : ita ut cogeretur exclamare

Iclam

Fatfus [um mibimeripft gravis:Sic mifer pec-

Qs (

cator bajulans crucem , non Chrifti , fed

Icen (

peccati, ambulat demiffo capite, curvo

)Hf lrl

corpore , macfto pectore, ejulans perpetuó

ii C

^

cum Davide : ;Mifer fatlus fum , ( cur'yatus

s Quclt

fum ufáue infinem : tota die contriflatus ingre- ^ * 7

o

iquia ii

D

iebar. O quantó

o

loriofius ett , gloriari in

I

ht

Cruce Domini, quàm in Cruce diaboli t

Ecce curvatusfümi , Ó Jefu , quüc in ter«

u

um d

ram;ut fufcipiam crucem tuam ; imponam

illam , utferam eam. Ecce extenfas manus,

f pt.

)/J(Jg(l/bh

ut eam accipiam ; aperta brachia, ut ample-

ylodta

&ar ; parata labia, ut exofculer ; inclina-

v

tos humeros , ut portem, Portabo ufque in

dient

finem ,utíàlvus am : quienim in cruce,fi-

cut tu , perfeveraverit ufquein finem, fal-

NU

J

vus erit. Vivam ferens crucem , moriar

POfC) l

u u

amplectens crucem : nec priüs dimittam

crucem tuam , quàm in manus tüas €«

A

Tu/

mittam fpiritum meum.

m

yim

l!

J

nüuä

f

It

j

fW

NI

P

m*ït

o

J

"l

)

"

u

W:b

j

/

l

'l

Dd

CAD-

De Chriflo patiente

418

W/ærcd

«tl

li

CAPUT IX

jm "

hi

d

Chriítus in pla;eis; ]crufalcm;

I) CS&

i

er

ulilitd

lute

qruffi P*

Bajulat r 'u'c em.

udu

i

sttam i

Unquam ab origine mundi , quan-

TU

TE

scoclum

do i prïncipïo creavit Deu

g d

& terram , admirábilius coelo , ter-

Wiatïgnes l

rzque exhibitum fuit pe&aculum , quam

in g

/tunc. dum Judxi Domioum gloriz edu-

vt

Xxetunt ad montem Calvaria. Auditc quäm'-

TOUR

magna, & multa Sacramenta paucis ver-

jom. 15 bis complexus eft Evangc:lfüa. . fefus ergo

iltitmy

ttücetrin

THOCbaulanslibi Crucem , exivit in enm, qui dicifur

Calvarie , locum.

::atSvmgog

n

Itaque Chriftus unius quidem Pilati vo-

J Mgl

WL M

/

ce , Íed communi omnium voto ad Cru-

cem condemnatus , acceptam À carnificie

ttonebyr

buscrucem, fübmiffiffima totius corporis

"icre,cgrc.

& animi reverentia, fractis impofuit hu-

IDIUN

meris. Advolabant , utunà füblevarent;

teteb

Plufq

uam duodecim legiones Angelorum ;

il f

Chrifti arcebatcharitas, ut major ejus

t Dapt

quas

.

apparerct 1

n nos benignitas , & humani-

& d

m s

ta. Expectabat foras prodeuntem o

LL

olim;

n

t;i?lm,- qua jiïm nongufreþat enm , ut

L

£ :mge z

!

Füfloria.

419

[

tangere , fed crudüg"crb , & quz antea cla«

maverat , ut tolleretur, jam

o

audebat tols

o

leadum.

Valedicit Pilaro Chriftus , taci-

J

tocorde hzc verba repetens. Pilate, fi

cog

o

novifles& tu , & quidemin bac hora,

qua ad falutemcibi. O qualem , quantum-

que virum P'late dimittis! przcedit tubi-

cen, qui clangentis buccinz moe(to mur-

Md v

tmnure totam foribus evocat civitatemp. Se.

Duscei

quuutur juftitiz miniftri , milites, lictos

TU

res , hoc elt, injuilitis fatellites : dein

im, (

duo infignes latrones , Barabbá nequiores.

v ed-

'Tandem progreditur non indecoro fan-

guine fordidus, magnus inferorum debel-

dithuäm

Y

lator, mortis victor, peccati fübactor ,

Mu

mundi R.edemptor Jefus, crucem bajulans,

& in crucetriumphans. Egredienti male-

Mm l

2

dicebat Synagoga verbis Semei : Eeredere,

16- 7. [j

Regs

^

æredere "yir ]anguinum,(g' vir Belial.Ecce p

ro X

munt te mala tua , quoniam vir. [anguinum es.

Q

m

Huic accinebant Synagoga Sacerdotes

Egredere , egredere homo vorax , potator

w

vini , publicanorum, & peccatorum ami-

um

uf

M

7

ce , fili Beelzebub, malefactor,everfor gen«

)

il

ts noflrx , fili fabri... Denique. palino-

1]

l

diam cancbant omnes filii Synagoga : qui

y

enimante fex dies inorcdfcnri accinebant :

)

enediclus qui 'yenit in nomine Domini : egie- a,

(j

m(

21

ienti canunmaledictus qui venitin nomi- *

"d

d z

ne

[

'-20

De Chrifto fatïente

y n

ne diaboli. Ita omnes eum, cüma

uc

jdo

ferret crucem , crucifigebant vocibuscüm

? lt li

non poffent manibus. Jefus autern ibat

u ,C?

er medium eorurn , ut operaretur in me-

yonb!

3. Tim.2.

dio terracfalutem eorum , £Mediaror Dei &

j Cäum |

$

bominum. ^ Sic &gri illijam phrenetici di-

j

o

Luc.6.19-

mittunt medicum , de quo virtws exibar d

anabat omnes ; fic filii irz repudiant Patem

at

.

i

Mifericordiz

.

fic fervi nequam pellunt

g

Dominum füum extra familiam : fic ope-

rarii iniquitatis ejiciunt hzredem extra vi-

hus ga

: I

neam. Hac lugubri pompa , fub infami

Wf

qufa und

arboris mole, ac decuffáta crucis ponde-

anuel

re, Jerofolyma. plateas obambulat Filius

at

Lu. : Dei , fxzpiusrepetensillud fecum : Jerufa-

34*

lem , Jerufalem,

uoties 'volui congregare filios

a

. tuntü

2105 , guemadmo

1

4 gallina congregar pullos fuos

znes,&pra

ub alas, && noluif ! Nunquam hriftus ma-

jori fulfit gloria,quàm in fumma hac crucis

imnes d

L

.

.

«s Mon

Ienomini

a:fic enim jucundius Patri fao

ib

exhibuit fpe&aculum ; majorem Angelos

rapuit in ftuporem , plus homines allexit

3. Toty

v d

ad amorem , magis omnibus apparuit glo-

riofus, quàm fedens ad dexteram Patris ,

R.

Rex regum, & Dominus dominantium 5

ditang

'

LL

uàm cüm dataei jam. omni poteftate in

colum, & in terram, millia miliium affi-

Vurlcn

ftunt ei. Hinc cüm Chriftus gloriz: fux

iïzïlvllu At 1144

^

n O.-

pompam explicaret in monte T abor;

luit

"Ws

tl

Füflorta.

p

| [üm adl&j

luit huic fcenz interefie , nifitres fpectato-

TR

res . fed chm crucem bajulat, utoftendat;

! lt

uanta. fit illa dignitas , proditin publi-

fefir t

cam lucem , ex umbra in folem , & latebris

Lutr)e

in oculos omnium hominum , 6 folitudine

n

in con

e&um totius mundi. Nunquam

l

nütenj

plures

abebïsfpe&atoresäcælo , quàm

latoe

dum crucem , non tantüm, quia neceffi-

1

tim p:l.:[

tate compelleris , patienter ; fed quia vo-

n: lt

luntate exoptas, libenter bajulas. Spe-

m at

&at Deus; & gaudet , quia Chrifto crucifi-

Áib ii

xusescruci : fpectant Angcli , &applau-

n

(botde

dunt ,. quia una tib: eloriz materia elt ,

j F

gloriari in cruce Domini noílri Jefu Chri-

T ïcncf.r

iti : pe&at Mater Dei , & congratulatur ;

l

" |

r

quia conformis esFilio ejus : fpectant Mar-

j

tyres ,.& tantüm non invident: fpe&ant

M

wilu

damones , & prz iracundia frendenr : fpe-

Crucem

Nun- Chrififer-

r

b

(

ctant homines ; & attoniti ftupent.

re furma

quam ullus Monarcha tot habet fpg&ato-

glotriae

J

j

res fedens in folio, quàm Job jacens in fter-

d

'Totum- caeli amphitheatrum

UM

quilïnio.

!]

convertit in fui fpectaculum.

Audiatur

yi

DA

i

magnus illa: pr.æcö Jobi D. Chryfoftomus:

om

$

j

d

po.p. :

Jf

4

Fimus Jobi omni tribunali regio eff vter abilior. "

l

Ex tbroninamque regii. con|petu , nullum erit

"i

hy

l

yn

)

fpe&lantibus lucrum; fed remporalis tantum de -

p

le&latioynullam babens utilitatem. Ex fimo fobt

g

j

omnem utilitatemye dif-

4utem vifo Qm's caj)iet

£t-

j

Dd;

4221

De Chriflo-patiente

noüfem pl

ciplinam,ce exbortationem,& patienttam. Hoc

,

(ptcäl

itaque fit tibi certum.

Nulla optari poteft

eloria in hoc mundo; quàm pati pro Chri-

flo. Major eft diguitas , quia & felicitas ,

hi

"

ro Chrifto contumeliam pati libenter , &

f

li UU

cumfileniio , quam potiri totius mundi

)

u

imperio. Íncrace eft omnis honor.in cru-

w[] 35 Cr Ui

ce fumma gloria , in cruce folafalus, quia

Jmof[Cm-

incruce Salvator. — Sit ergo tibi Crux , in

u

$p

quo fedeas , thronus ; ex quo doceas , fug-

"le

geltus;in qua lacrifices , ara ; quo prignes,

gladius, & tandem in quo dormias ; utin

Domino dormias , lectus; & eris inter pau-

coselectos./ Sedutillud, quod opto;con-

fequar , ad te me converto , qui bajulas

d t

Crucem pro me. Ito Chrifte;habes tandem

qms

Jb

quod tanto ambitu expetiifti. — Jam tunc ,

cümin atero Matris factus homo ; induifti

i, (

noílram carnem,defiderio defideratti ferre

i

o

hanc crucem. | Pr

redere féfu , quoniam

um

tempus breve elt.

l:

C

cemontem, in quo

t

debes exaltari , utibiexaltatus , omnia tra-

iÜucy

has adteipfum. | Ecce montem , in quoo-

0200

pusillud maenum , quod dedittibi Pater ;

ïï:/fltxdnd j

nyiden

ut faceres , confüummabis. Adhuc tres ho-

rz,&inilomonte inclinato capite emit«

& Nofe

