tes fpiritum, ut tua morte vivat homo ,

ERN

propter quem factus eshomo. Afcende er-

mcü; QU

goinmontem Calvarie , ut ego afícendam

E

IT

LU

"

Hifforia.

43

Mi

ad montemgloriz. Cüm primüm incar-

HaoPtari "

natus , aufpicatus es curricalum , quod tibi

(;

Pater praícripfit , exultabas ut Gigas ad

TT

currendam viam , jam ftasad viz metam.

tlbey.

Reítatadhüc ultimus actus, ifque difhcilli-

TUontsm

mus tibi , utiliffimus nobis , neceffarius

T

omnibus , ut qui jam afcendis montem ,

confcendas cruücem , ibique moriendo de-

ii

hu

ftrnasmortem: tum demum omnibus con-

dl

fummatis , poftignominiam Crucis , eris

| qHO ,Wg 0?:

in gicria Dei Patris.

T0j , U

iptrpt

$. Il

Qto coty

dimon Cyrenaus angariamr.

g

TU

Uifquis ambit famam tranfmï.ttcfe ad

o

m ,mdü

Av pofteros , quifquis ambit immortali-

l

ii

tatem nominis , obfervet illam , qua fequi-

l

l

tur; hiftoriam. — Cüm Chriftus lento gra-

"

HJ

du magis reperet, quäm incederet,onuílus

, !

j

u

V

pondereCrucis;exeunres invenerunt bominett vac. 25

*-'Cyrenæum nomine

Simonem;yvenieutem de yilla, . — s.

qm

H,

patrem Alexandri, & Rufi. O Simon , quan- s

*

j

IT14

tu

m tibi invidemus ; & nobifcum. Ecclefia

vAlo

"

l

gl

univerfà ! Noli erubefcere , noli relu&ari ;

lllll

!

j

i

amplectere illud lisnum. — Hec .Crux la-

)

barum eft , quod omnes Deo militantes fe-

« W

hxc

quuntur , ac proindees vexillifer 2

JOBW

Crux

Dd4

44

De Chrifo patiente

/*

j

Crux eft clavis, qua aperiendz fünt portze

caclorum, & ideo tues claviger : hzzcCrux

!

fpkn

nvl

«(

y

e(t gladius , quo jugulandus eft demon,&

gOfbfm |

ideo tu esarmiger. . Dicergo palàm tota

cs.«4 audiente Judza : Abfit mibi gloriari , wifi in

i H

jirmum

1 UOBC (

!

Maséa5 Cruce Domini noftri $efu Chrif : quoniam nec

L!yg:s HOmo

Salomonin omni gloria fuaytam eft confpicuus

Majeftate,dignitate, honore , uttu cruce

!

pome

tua,quam geítas. Quxzritis viam compen-

guoratur '

4 Ee

diofam apeririad gloriam ? Portate Crai

pet crucé

cem. . Quot fuerunt, qui fingulari certa-

g perun

nomen

acquiritur

immorta-

mine cpngrcdicntcs , infames arenas füo

;QJ&PJUL

€.

guntüm

fänguine cruentarunt. Alit , qui ad lucer-

L

pas elucubrárunt. claros fcientiá libros

.

:wsglon'zæ

Alii, qui infanas ad coelum ufque produxe-

:oiipropagaä

runt turrium machinas , quorum uti cor-

imdaad

ora tumulo , ita & fama zterna oblivio-

i ood

ne jacent fepulta , vel certé fi extantin li-

incem bt

;

terarum monumentis eorum nomina , non

" (

füntfcriptain ccelis , & inlibro vitz ! Vi-

yaed

de mibi itum divitem,de quo Lucas. Hic ,

OOL n

fi opes fpectes , erat omnium , qui inilla di-

1 m

tione degebant, longé opulentiffimus, ut

n

erexcellentiam vocetur dives cpulo. Si

nene,

[

convivia illius confideres, erant & nume-

w hi

roplurima, & quxftu maxima. — Hinc di-

n fb

citur: Epulazür quotidie fplendide. Si veftes

vt

afpicias , illa: erant fele&u exquifitiffima ,

T;'Wenien:en

tnateria molliffima : nam toduebatur purpo-

T&

N or

T

h'z)?orïa.

415

dtiy ,

ràcr by[fo. Quisnon judicaret hunc ho-

Xl

minem & fplendore veftium , '& pompá

A

conviviorum & copià divitiarum fore per

) l;

totum orbem nominis ac famaz celebri-

Ts

tate clariffimum? T'amen non tantütn po-

Y^

fteritati non eft clarus ; fed nec notus. Hinc

'üconlþi.e

D. Lucas:/7omo quidamerat diyes. Quuis ille2

j UI

Quod einomen ? Nefcitur.

Quz illi pa-

n um

tria?lgnoratur. Quos habait filios » Igno-

as t

tum efíL. Ecce hominem, qui cüm viverets

Y

volitabat per omnium ora : jam & nomen ;

atl

& genus, & patria, & progenies , & fami-

adlta

lia ;non tantüm füntobícura, fed ignota.

dbrs !

Nunc vos gloriz aucupes, vos , inquam ;

t

ambitiofi propagandi nominis , & ftudiofi

m d

tranfmittenda: ad pofteros fama , animum

y o

advertite , & oculos convettite ad eos, qui

t

Chrifti crucem bajulant ; & intelligetiscru-

m

cem ' effe compendiofüm . gloriz trami-

lt

tem. Spectate hunc , quem Carnifices an-

U |

gariaverunt;ut portaret Crucem Jefuquod

-

(i

ii

j

iliinomen ? Simon: ficenim D. Lucas

.

um o

.

.

HLAI

Apprel)enderunr Simonem

Quod illi natale

^i

9

folum? Cyrene. . Teftatur id. Matthzus,

,]r*

idi

Invenerunt bominem Cyrengum , nomine Simo-

j

"em. Quot bhabuitfilios ? Duos. Quos il-

d

p

los? Alexandrum , & Rufüm.

Sic Ícribit

j

I .

Marcus:venientem de villa, patrem Mlexandri

J

| (urP

$&^ € Auf. Ecce homo obfcuris natalibus,con-

Dd5

ditio-

De Obriflo patiente

416

ol

ditione abje&us , opificio humilis, opibus

l

T.

tenuis , verbo rufticus; quia fors tertia par-

, g

tehorz portavit Crucem Jefu , jam toti

jco

lm

ofteritati commilfa eft ejus fama , univer-

fo orbi eft nominis celebritate notiffimus ,

J

um

exprimitur ab Evangcliftis ejus nomen ,

^

um

ll[l l

atria,filii.. Übicunque przdicatur Evan-

Tent

elium per totum otbem , fit mentio

p

*

grumpa

lUf

b

ujus .Simonis

.

pïngïtur in tabulis ejus

amtat

imago ; cxpouiturl in atis , proponïtur in

puipitis. Dcniquc hic vilis terra filius, hic

;äg:mm hi

celo-

triobolarisra(ticus,famàa eft celebrior ;

*

myemon

riaclatior ,& nomine illu(tior , uti ejus

, iptana

filius Rufus, & Alexander : quäm macnus

5*,

(ril.cà

ille Alexander omnibus fuis przliis, & Ca-

zil f

far vi&oriis , & Auguftus potcmiä ,& Tul-

M

3

.

lius eloquentia ; & Aruftoreles fcientia

ul f

quàm denique omnes totius antiquitatis ;

& gentilitatis praftantitlimi Heroés, uni-

veifis füis facinoribus , quibus nomina füa

immortalia reddere contenderunt. Tanta

Ephef. 6.

efLgloria ctiam invitum vel breviffimo tem-

um ]

124

pore , Chrifti crucem bajulare. Ego ergo »

*ä

cujus vita eft militia fuper terram , ut poffim

fortiter Prælia Domioi praliari , cui eft

t f

collu£latio non adver(us carnem , « [augunems

"ltqire

fed adver[us principes , & potejtates , advera

ütlctas

45 mundi retlores tenebr arumbarum: tub hoc

d

J

N

m pug-

,:

.n

militabo ; fub þoc auda&er coníera

nam;

g

:

Eifloria.

417

j

m

nam, & feliciter confequar palmam , &

Jüümö

gloriose aflequar coronam. Sub hoc enim

[u, jr

vexillo bené ominato , tota triumphans

WT

Ecclefia hic olim militavit: füb hoc omnes

Qotn

illi invi&iffimi Chrifti bellatores , obtinue-

/

1 x

j

runt coronam gloriz immarcefcibilis.. O

^

quale erit milinbus tuis, 6 Jefü, füb hoc

P

vexillo merentibus gaudium !quis plaufus !

ii t

quantus triumphus! quando tremente ter-

roponim:,

ra;fulminante Cælo,trgp:' dante tota naturá ,

hii

:g?t. 24e

parehit jïgnum Filii bomims in celo: quando fu-

ätbgb

eientibus d:zmonibus , frementibus im-

, qu

probis, palpitanubus pr& metu inimicis

umgms

Crucis , Chrifti, clangentibus buccinis;cla-

Y &Qæ

mabunt Angeli: Zexilla Regis prodeunt 5 fal-

at

£et Grucis Myfleriun:. 'Tunc conícendent. :

foet

trium

phantes miiite-s Chrifti , Capitolium

QOm

cceli.

kwäyf

$. IIL-

VO

04

q » ,

.S;z'mon'e Crucem bajulante. Chriftus lerufalem

1

&LM

egrea,'imr.

jl

M

if

; Ngariatus fuerat Sïmön in via , ut

"

eum fequeretur , qui eft Via , & qui eft

!

j

Veritas : ut fic tandem perveniret ad eum ,

j

^

j

qui eft V ita.

INec Simon; ieuarus licét ,

æMW?

quàm pretiofi ponderis eífet bajulus , relu-

— &atus

418

2e Clm'.. 0 jmtz'ente

L]

"

c. 2126 ckatus eft. INam ,ut ait D. Lucas :

Diexelius

ut-

$.de Chr. 272f i

Iää

at

u

patiente.

lli. Crucem portare poft. Te[um.

LJ;

$li

:

.

P2

D

. pauci fint bajult Crucis,obfervate. Non de-

parag

*

M

funtmaena: auctoritatis Scriptores , qui af-

g p

ferunt , ad illud tempus Pafchatis , quo

Chriftus paffus eft, Jerofolymam contlu-

jgm.

f PQUCI

xifle , quadragiescentena millia homi-

jqu)

num , five quatuor milliones capitum.

A

!

il

& ul

panciCiu

1:

*

Éttamen in tanta hominum , qui Chriftum

cis baj

l

|

ínus G

crucem bajulantem partim praibant, par--

' tim comitabantur, partim fubfequebantur,

)

sitrr

nonelt inventus, qui Crucem Chrifti

jpenes

PT

ortaret , nifiunushic Simon ; & ille qui-

dem com-pulfus. Decem olim mundave-

»füt;& hUæ

m

rat Chriftusleprofos , unus autem ex illis

imet, t

Lut. 17. &t idit; quia mundus efbregrelJus eff cum mag-

15.

ti4 'voce magnificans Deumyey cecidit in [aciem

g

ante pedesyes biceratSamaritanus Re[pondens

,*ä;mquium

imam-

autem Sejus dixiciNonne decem mundati funt ;

i. ve C novem uli funtf Non eft qui rediret & daret

TU

AT &i* cloriam Deo , ttifi bic aliengena. O Chrifte ,

um

uàm multi olim , cum virtusde te exibat ;

iqpota

& fanabat omnes , comitabantur! quanta

atl

hominum celebritas latus tuum ftipabat ;

uj

uot ferebanturin grabatïs infirmi, cüm

m

tranfires per. plateas , ut vel tangerenc fim-

T

briam veftimentitui , & fanarentur a lan-

r (

uoribus füis !Quidni jam dixeris: Non-

"a

t

ne quinque millia hominum panibus à me

fatu-

h!

Fifloria.

419

L r

faturzti fünt. Nonpne turba plurima , tot-

":/um, à

zgri, cxci, claudi, furdi, paralitici à lan-

Til

uoribus fuis curati fünt

L

*

& tot millia ubi

Mog

funt ? Non eftinventus nifi unus , qui por-

ATR

taret crucem poft Jefüm , & hic alienigena

(

QU

eft. Nimirum multi reperiuntur Chrifto-

ml

phori, pauci Cruciferi. ' Spiffiffima erat

16 Q

turba , qua fpecabat Chriítum Crucem

u

bajulantem , "anus tantüm , qui bajulabat.

m

Etiam afinus Chriftum portavit, cüm tri-

Yeyeus

umphans intraret Jerufalem. Sic multide-

cem C

fidiofi , inertes; pigri , Chriftum, dum ve-

&deqe

^

nit cum oliva ; cüm dicit : ax buic domui ; vaco.s.

| mundax' CT

admittent , & humeris etiam geflabunt ;

w

fcd (i veniat cum cruce , & ad eam portan-

T

dam invitet, dicens

.

L]

,

114»um1

Qui 'vult yenire pofl - 16

"m

me abneget femetipfum , ex zollat erucem fuam,

d

urus , inquiunt ; efthic fermo. Hic ipfi

Chriftum cum fàa Cruce jubent abirc à

iil

corde , ut Judzi Jerofolyma. Nonne, cum

LUA

;

"

in tota hominum frequentia non fuerit nifi

1

unus , qui portaret Crucem Chrifti ? im-

i

j

j/

plctum eft illud Chrifti vaticinium : 9Malez Mat.. 20.

Junt 'vocati,pauci 'vero elett ?. Multi enim ;

j

)

// ]

Chriftum , càm crucem bajulatet, fünt co-

j

j

)!

mitati,unus tantüm, qui crucem porctaret ,

J

!

eftele&us. — Quafi nullum fitcertius argu-

mentum electionis , quàm ferre crucem.

E

Audi inimice crucis Chrifti , loquentem

Jüï |

Chri-

430

De Chriflo patiente

2

T

tue. 14, Chriftum. Qui wonbajulat: crucem fuam ,

,Cn,l'm'[us 'm

17.

veni pofl meyuon. potefl meus ejJe. difcipulus,

;j[,"ïï! 2

ti. de(QQuz verba fic exponit D. Aueguítinus: Quà

VE — enim putamus ireyniji de Chrifto w Chriflum.cum

at

Corifto poft Chriflum , per Chrifium proprer Chri-

ag

um ? Deinde paulo poll. Cumequeris yiam

av

Uhriflinon ribi Jaculi projperitaczes promitas ;

«qmadi

er dura ambulavitjed magna promijt s feque-

g n

re : noli tantum atrendere quà iturus fis , fed e&

r

Frofþerï-

quo iturus fis. Cave ergo;& time;f tibi blan-

mm ,«

perle

ditur forcuna ? ficuis femper Deus obfecun-

culofa eft,

s Pats

et votis ; fi potiaris cupitis, fruaris optatis;

9t0 zttl

fj quidquid defideres , obtines ; fi tibi cun-

&a fluunt ad vota ; finihilfit , quod angat

ü üngufar-

s um

animum , vel cruciet corpus ; & tuinterim

c

us, nec

ass

rgas accumulare fcelera Ícelerib

b

eus peccatum punit : non tibi applaudas,

elliemo

íed metuas.

Ambulas per viam latam ,

1 PFZIOI

tttdoer

ux ducit ad mortem. Sufpecta tibi fit ifta

felicitas

L

- nihil enim felicius

felicitate

ia X

RINOCIEC

eccatorum. lllis paraturcrux , non ut

At

Chrifto longa quindecim pedibus , fed tam

longa; quam eíL aternitas. INumera Bea.

s fber

tos, numera damnatos, longe plures in

iatr,

rerunt. Re-

.profperis ; quàm in adverfis pe

4, Qu

;ä.libtzpe

&é D, Hieronymus : Magnaira efl , quando

litame

eccantibus nonirafcitu: Deus. lla induigcn-

tiamagna eítiracundia. Dum parcit ;fz-

ct-

"dttcon

- Mpf

vit: pa:nam non tollit , fed d,iffcrtf Si

$

s

m

1 Fifloria.

41

LT

go fapis, crucem tibi coclitus immiffam ,

| ff)f J!ju.u

& divinitus impofitam non

refra&arius

Igilay,

excutias , fed hilaris cxcipïas ; & tantüm.

l f/'lrm

ambias crucem, quantüm tuam falutem.

Wlf Pï DPIFI H

Propone hic tibi Chriftum ; quanto & ar-

mjzïwmï:

ferit femper Crucis füfícipienda: defiderio ,

(i !rom):;

& exultaverit cüm Íuíciperet , gaudio.

ss

Cüm enm adhuc longé eflet , vidit Crue

AT o

cem, & izxtitià immensá perfufus eft , &

nojio

Occurrens cecidit fuper'cruccm ; & ofícula-

)ub

tus eft eam, accepit eam in ulnas fuas ex

Ti opmm

manibus Patris, quam Pater jaminde ab

[

omniretró aternitate,cüm genuiffet eum,

tanquam fingulare donum obtulit : acce-

ii ag

TO

it veluti currum triumphalem, quo ipfe

eibis; t

polt debellatas a&reas poteftates, in cocle- ,

]

Ítem Jerufalem ovansinveheretur : accepit

j appüüæ

Vigm "

tanquam pratorium vexillum , quo in

;1

&nibil?y?

m

monte erecto, ex quatuorterrarum regio-

Dibus infinita hominum agrpina, ad fua

a m

caftra convocaret ; quibus totum orbem

Qu ; *T"'*;:

v

u

»

',".'

Patri fubjugaret, — Si petas, quis füerit. il- Csf

"

lius-Crucis £aber ? Idem qui coeli, terrae- Deus.

iUj

quefabricator,Deus. In hac cruce con-

L4 "

ficienda, tanquam in inítrumento pleno

u

d "

arcanis Sacramentis, laboravit Dei poten-

Hl

tia, ut Crux effet veluti. bellica machina ,

ulng

M

quá arietaret contra vectes ferreos , & ele-

1

i !

U

varet portas infernales ; clauftrraque infero-

)

(

rum

452

De Chriflo þatieme

rumevelleret.

Ín cruce conficienda fati-

j udd

avit fe , ut fic loquar; Det Sapicncia; quia

! Dcau IG

illam excogitavit tanquam opportuniffi-

u

[

[]

ut

mum hominis redimendi prafidium

nngm(übl

fuerat horninis perdendi in-

lisnum ; quod

u

jo d

ftrumentum , effecejufdem reitaurandi re-

l

r P['

medium. In eaconficienda adhibuit ma-

l

j

m v

num Dei Mifericordia , ut eífet veluti thro-

yimo à

nus, in quo federetille Advocatus , apud

, tu m

Patrem pro nobis interpellans, & poftu-

m

lans gcmitibus inenarrabilibus: . Ín Cruce

m

conficienda impendit & fuam induftriam

Juftitia , quam erexit tanquam aram ,in

le Pontifex fantlus innocens , [egregatus

He. »quail

à pecc

atoribus ; e& excelfior calis fatlus , Patri

Íeipíü

m femel offerendo tanquam hoftiam

lacabilem, Juftitiz fatisfacerec ; uíque

!g'tmdit (

ad noviiïïmum,quadrantcm. Ín ea ergo

r vosd

Ephef. 3. comprchcnditur latitudo, longz'tuzlo Y /itbli-,-

18.

& o

mitas er profundum ; latitudo mifericordiz ,

i?Jcrofolytr

longitudo Juftitiz , füblimitas Potentiz s

E

profundum Sa'picntiæ, Hinc Crux Chri-

fi-

Íto femperfuit, càüm remota eífet , in de

.

; qiai

derio

]

cüm propinqua, in'gaudio. O

"tdtda

iCrucem

Crux, qux Chrifto fuifti in defiderio ,

EH

muiti ab-

hozrent.

v. [l

quapto Chriftianis es faftidio ! De cruce

cogitare , eft horror; videre, timor ; audi-

AUnusct

re ,pavor

; portare,labor. Omne noftrum

"m

ftudium cít; vitare crucem. — Pedes funt

| m

vclos

L

Fhfloria.

453

nf

3

il

velocesad effugiendam crucem: manusla-

DL

|

borant , ut deftruant crucem ; aures obtu-

.

QU

l

rantur ,ne audiant de cruce

*

oculi avere

li

(

tuntur,ne videant crucem. . Crux illa, qua

i

v

j

tibi imponitur;in ipfo S3. T'rinitatis conci-

j

E

d

AIfaYt

lio ab zterno tibi. fuit decreta tamquam

alibu

L

fingulare przfidium falutis confequendx

»

vt

& tu illam. vultu averfaris.? manibus re-

a

Jic's ? animo abhorres? humeris . excutis ?

pl

O Crux! tu mihi femper poftlac eris in

; ht

oculis ; ut videam ; in deliciis,ut poffideam;

vidilra

quippe in cruce falus ; quiain cruce Salva-

tor,

p um

fggnt

ü&üi ) W

. S$.IV.

W Ml&'

g

"fcendit Coriflus moutem Calvarie.

d

U&urus voshodie ex humili in ..f'ublï-'

"i (F,fff"'

) L]

me, ex loco fubmiffo ad excelfum ,

fl

!

jac

m PCM 'zl

ex valle Jcrofolymæ ad montem Calvariz ;

hoceít ad montem Domini, ad locum

)

"d

W

e

ancdum ; quiain Exodo fcriptumlego

e

T

Exod.

n

Cavete ne afcendaris $n montem ,nec tangatis

12- 1Ze

l

.HU )

fmnes illius : omnis qui tetigerit montem , morte

r[ [ü j

q

thorietur. Ideó ut fecuri fine periculo ;

lþ

conícendamus cumChriíto hunc montem,

gudl

| wah

priàs confülemus coelefte oraculum.

tl $ P(31.23.3e

g

u

l

iniyaut quis flabitin —

u

j

e[cendet in montem Dm

-

loco

V

434

De Chriflo pariente

antfo ejus 7

Audite r'efponfum ,ne incurtae

g

tis periculum : Znnocens manibus ,. & mundo

W

cor de.

Duabusad hunc montem conícen-

:j*

;ditur virtutibus ; Innocentià, & munditià.

j

Sed nolite timere : Nullus ab hoc monte

"u

arcetur , nec impius quidem ; quia eft mons

OL

:yf)(l'"llmn

pietatis : nec immundus ;hic eft enim ,

*

.

.s,crucnrx

in quo exundat fons , de quo Zacharias

In die illaerit fonspatens domui Davyid. , &

s

ypx 3

babitancibus Jeru[alem ,1n ablutionem pecca-

:[ijmplll

Jure voce

f.2. 3. £oris , menfiruate. — Quare venite , € af-

cendamus ii montem Domini.

PT u

Et venerunt 1n locum ;

amlltsa

qui dicitur Golgbtlm,?

gui ell Calvarie. locus..

j

T'andem aliquando po& varia tur fàcra,

[

atl u

tum profana Judicum, coramquibus &

at

accufatus, & condemnatus eft, Tribuna-

?l;zmxmlum. |

lia, poftmultas, quas luftravit, domus ,

s Übituig

amadt

Annz , Caipha, Pilati , Herodis, poftto-

ties repetitas eundo , & redeundo Jerofo-

t undiqu«

l]ymx plateas ; poít tot viarum moleítos

s Mende,

anfractus , & circuitus , poft cocindefeffa

L

aud

vota , & diuturnum moriendi defiderium ,

: Nupürat

"

Chriftus »quiante Xxx11I. ànnos propter

ilibela

nos homines,& propter noftram falutem ,

i omidon

deícenderat de ccelo,afcédit jam montem ;

ut indé afcendat ad crucem, ex cruce re-

t Of

u

deat ad Patrem : ut quanta cum ignomi—

Wim

nia pependerat in ligno crucis , tanta cum

l SCd du

glo-

!

Hï/ïorz'a'. |

| 455

hity

loria fedeat ad dexteram Patrissatque l.t?,

V g

ui fuit noviffimus in terris, fit prímus in

Ctn on

codis. Cuüm jam ftaret 'in excelüiffimo illo

u& mUUf;;:

Pfal.z 8.3s

montis vertice,2ominus far;i: & potens, 2o-

Ms

minus potens in pfælia ,& jam victrici manu

qudt

cde

teneret illud cciumphale Crucis fignum ;

facra vexillum militiz , magna troyhæum

od

g oriz , cruentz pignus victoriz ; hoc fig-

ioi ,

no totum tremefecit Avernum ; cotum ftu-

n L

efecit Olympum. T'unc vifus eft quafi tu-

i t

b

"

à exaltare vocem , fignum efferre, belli-

cum canere, & ex quatuor terrarum re-

rrä&äöa///,

gionibus milites ad füa caftra evocare , ad

rzlia Domini fortiter prazianda , erecto-

m t

que gloriofz Crucis labaro, altiffhima voce

oan.

u

exclamare ; quz olim dixerat : Confidite 5 :

$-

33«

U

Ti

Eo? vici mundum.. Ne dubita : vicifti ; Vïcillti

Chrifte. Ubitu ia iftud. [i

hd

, QUl

Fa

gnum fueris exe

|

Jdlh PO

n

altatus omnia ad teip(üm trahes. Venient

nun Á

confeftim undique ex Oriente; & Occi-

Wm ib

dente,& Meridie,& Septentrione corona-

HVV

Jut"

ti Czfares , paludati Reges , trabeati Prin-

.

Ü

"

)

cipes, purpurati Proceres .

.

advolabunt

]j

ml

EA

ilicó deníi bellatorum cunei , Virginum 5

sE

"

velut. Amazonum manipuli , Doctorum

'JU

ij

turmz, Confeflorum centuria ,.omnium

W

gentium poptili fa&uri füb- crucis ve-

u

m

xillo ftïp"(:ndïum , quod Judzis ett fCaüf

!

dalum.

Sed dam in hoé mionte altiüs

p

y/

Eeca

fizo

'4361

.De Cl;fz' lo Patz'mte

tl

. figo pedem , dum hunc locum acerrimá

p

f

mentis acie contcmplor, videor audire vo-

ji 4

cem illam , quam olim perceperat Jacob :

j

, VH]CCS

Gmat. Quám terribilis efl locus ilenon eft bic aliud. ,

zifi domus Deiset porta celi. Eft locus terti-

H;?Mä

u

L

Cavais bilismorti; quiailla ; qua eft terribilium

ul 1[

taubill: omnium terribiliffimum , illic devi&a eft ;

t

l

.

terribilis Princ

| tenebrarum; quia ibi li-

gl

j

p &

atus : terribilis peccato- ; quiaibiremif-

fum : terribilis mundo ; quia ibi confüfus :

li funr Pfï

tertibilis Judais,quia densà tenebrarum ca-

vehod

; lïgïne circumfufus eft. De monte Sinai di-

ead mort

Exod.

étum eft: Erárque mons omnis terribilis.ideó-

u

19. 1$,

Exod.

que Deus minabatur : Omnis qui. contigerit

vl

19. 12

montemymorte morietttr. At contra ele&is non

qina

terribilisjfed amabilis eftlocusifte : omnis

:'mtiamufqu

qui tetigerit hunc montem , vita vivet, &

AUE

Exod.

nonmorietur. Jam magnus ille afcenfor ;

hn

315. P«

qui-equum « afcen[orem olim dejecir in mare,

tinceo

montem afcenderat; & prae ditficultate ar-

vt

dui in montem afcenfus, perfufus undique

VY MAT

füdore,madiduslachrymis.cruentus fan

o

cul-

tteh, C

ne , fexcentis cruciatibus exhauftus.

Sed

ttente D

hoc tibi fit, Chrifte , inter tot poenas , poc-

lm

narum folatium ; quia triftitia tua breví

D Wfhort

Vertetur in Xgau*dïum. Adhuc enimtres ho-

L g/! |

rx,& Babylon illa magna fübvertetur :

"ub

adhuctres horz & limbus immenfo gau-

TT

dio exultabit; dum indé victor ; captivam

duces

A ih

/

Ehfloria.

C

457

duces captivitatem. Adhuctreshorz , &

VETN

&

ï

mortem noftram moriendo deftrues,& de-

.2-

il

I

lebis quod. ad'verfum nós . erat Chirograpbum Celet

h

decreti ; vincesPrincipem hujus mundi, ex-

ho

L

[ oliabis ?ringiþatus em ?ote/late:spalam tri-

d

umpbaas illos n zemeripfo. Adhuc tres horz ,

J

& achcrgcc Pàtertuus omnem lachrymam

jt

LL

ab oculis,tais;& morsultrànon erit. Adhuc

UR

Y n

tres horz , & confummabuntur omnia , que

feripta funt per Prophbetas de te. Denique ad- Qu fs.

eyatmi

MTTA

huc tres horz ; & tandem, poft triftitiam

ufque ad mortem, poft an

o

o

uftias ufque ad

Jl i

39 ui-

agoniam, poftíüdorem ufque ad far

comigeri:

dita-

st

nem , poft confufionem ufque ad nu

tem; poft injurias ufque ad alapas; poft o-

aT

bedientiam ufque ad mortem, & mortem

u v'wc;,;

crucis, in cruce exultans dices: Cos[umma-toan. 1.

Til

tume[fl. Ecinmanus Patris trades fpiritum* -

i

tuum. Tunc cqnvocabïs amicos tuos » « 'vi^

gïcukz;ï

cinos dicens illis : Congratulamini mibi : quiayae : «

li

!d

inveni ovem meam , qua perierat. 'Tunc gau-

g

dente caclo , congratulantibus Angelis ;

»

J

u

applaudente Patre , dices cum prodigi pa-

u

/

l

j

tre:Manducemus t epulemur , qqia hicfrater

j

meus,bomo mortuus erat, & revixit;perierat,

L]

M

€& inventus eftl. Hxcomnia poft tres horas

J

c[ümï !

confümmabuntur in monte hoc. Sed quid

h

If

e2ó Chriftum confolor? Non confolatori-

j

bus iftis Chriftus eget. Unum eft illi tor-

Ü

ER

mcn-

438

Ded)rz'/ïa patiente

mentom , debere tam citó mori, non poffe

QU

n

raviora pati tormenta. Unum iiii eritÍo-

qera

j

7

acium , quod exoptat , maximum , f1 plue

f qu

res cum illo hunc montem conícendent,

Cüm (Latuiffet Deus Pentapolim fulphure,

gnan

tl

In mon:e

€alvarix

& gne & coclo fluen:e , funditüs delere,

" quia

falus.

juffit per Angelum indé difc edere Loth, ut

cum alijs pereüntibus, incolumem ferva-

" u

ret.. Sedquid pracepit Angelus Loth , ut

s. Dj

declinaret mortem , fervaret vitam ? /n

Gen. 19

NT

x7.

monte [alvam tefac , ne « tu [imul pereas. ln

monte hoc falvumte fac , in quo Salvator

( À

operatus.eít falatem noftram.

Si .tuineas

fuperbià ; fi lafcivias luxurià , fi torpe as

(v

acedia , fi contabefcas invidià ; jaces ia

valle : ergo tm monte fal'vum tefac... 1n mon-

tc Myrrhz , in monte Calvariz , qui Cbri-

fti anguine eft imbutus,& morte ejus con-

Is

fecratus.

In illo monte falvumn te fac ,. in

. quo falus mundi. mundum Patri reconci-

hii

cilavit. £Zic babit abo, quoniam elegi eum. Dees

Gel-

u " |

FRLETS Ícendam ex montibus illis maledictis

boé,ex montibus fuperbiz , gloriz, ho-

^s pf

noris , füper quos necros , nec pluvia divi-

dur

[)

, t

ni fanguinis cadit: alcendam crebris cogï-

tationibusad montem Domini , in

uo

"f;arurusM

expiravitgloriz Dominus, Fruttrà alibi

atmu

curro , ut falvum me faciam.

Undeé enim

VOLU

cui

nda

potlum fperare aliquid bonix?ili à des.

PFO

^

Eifloria

439

norf,non

l,

pro bonis ,tot mala retribui ? Honorem

Ut j

nullum poffüm fperare , nifià te, quem de-

Ym (

fpexi - veram lztitiam nullam fperare , ni-

COnf a

fiàte, quipro me triftis fuifti ufque ad

dm luiïv

mor:em : vit2 fruinon poffum , nifi perte ,

yitüs

cui vitam eripui. Àd te ergoredeo poeni-

dl

tendo , quià te fugi peccando. In hoc

m «

monte falvabor , ubi falit fons , undeé la- vt :1:7.

gclu)hsb

vabor. Una falus nobis , per te fperare ? s.«

t m

falutem. 7u facluses mbiim ]:dutem » qui die

m

xi(ti : Salus tua ego [um.

guyfaim;

fuuma

Q A P u x

.ü btl

Y W*

Chriítus ia monte lCaIvariæ.

i, n

$.T.

t

"

g

nneq

|

Exutur 'vefibus.

mueld

7wa I

Agnuüs ille Bellator ,

ui docet manus

n

"

i

M

nofiras ad prelium , « igitos noftros ad . »t143.

ma MI

u^

bellun. 5 pro fumma rei dgcretoriam pug-

l

nam pugnaturus , proflraturus aéreas

W

[

"MA

'l-

poteftates, triumphaturus Luciferum ,

Tf

debellaturus Mundum, & . eje&urus foras

qm

f

)

Principem mundi ; voluit omnia exuere

1

d

N

(

qua: erant mundi,dum placuit nudum mo-

p

ti: confundens boc modo prudentiam

f

lg&h

€4

muti-

440

2e Cl:rz:/go pkztz'mte

r

1

u

!

mundi ftultitià ; infringen: fortia imbecil-

. itate , obícurans gloriam ignomïnïä: in-

T n

l)

famans opes nuditate , refüfcitans mortuos

g;!WMI?

Íuamorte. Exuitur ergó fuis veftimentis ,

ucnuduspugnet ; fic pugnando vincat ,

g

f

vincendo triumphet, triumphando totam

triumphantis Ecclefiz regionem immenfo.

qw

gaudïo perfundat.. . Mox ergó illi. veftes

n

um

detra&z , & unà jamnon cutis , quz pri-

demflagellis cefferat , fed caro ipfa , quze

i Adiuc

Áanguinis concreti qua(íi glutino ad ve-

itür at

ftem adhzreícebat, evelli fruftatim, & fan-

"g

gumis rivuli manare cceperunt. lta Chri-

al ttt

Ítus toto corpore nudus expofitusundique

if

lm

frigido aéri , perfufüs ftillante cruore , la-

ceratus vulneribus , fatigatus laboribus ,

timeo,

oppletus doloribus , circumfeptus tortori-

t 0

bus, veré nunc non homo , fed vermis ,

1, ln

fängufuolentos oculos hinc atque inde«ir-

nlachryn

cumfíeit ,. ut videat an fit qui confoletur

AORU

eum, & non invenit.

hi

Videt a tergore

.

Af Cart

Matrem ,fed ipfam doloribus oppreífam

?

ilonm

difcipulum quem dilieebat Joannem, fed

vix fui prae moerore compotem ; pias mu-

slttrum

lieres , fed. amaritudine

lenas.

O Jefu ,

08 r

Mei. c.;. àm caró tibi conttiti ! Juvat híc te allo-

WCtedin

ui verbisfervitui Auguftini: Quid commi-

"um

J dulcz])ïmel puer »ut fic qudicareris:quid com-

ratla-

Ml

mWZi amanti[fime jwvenissuz adeo durà t

Wsf

veris?

!

Fiüfloria.

441

bf[iä ;mbf; '

Dnni

veris? guo'd fcelus ztuum? quanoxa tua? qua oc«

cafio tu& demnationis ^ Éco. , ego fum £ui cau«

lüyy

f« doloris, zue culpa occifonis s ego tue mortis

vclh'm;ncï

meriumytue vinditle flagirium. O miferalilis

tb w

cen[ure conditio , e ine]?aäili: myflerii diffa/ï-

at

m m

ti0 ! Peccat z'nigum, & þunz'tur jzg/lus;delingui:

reuss& vapulat inmocens. — Quod meretur ma-

'gö TT

lus , patitur bonus;guod perpetrat feryus , ex-

" (

olv Dominus 5 quod committit bomo , fuflinet:

j ipfa, i

l

Deus. Adhuc peccas,Ó homo ! Necdüm a-

P

mas tui amanté,ut credas pra: amore poené

'Jï[ï

l aE

lTs

amenté. O quale fpectaculum;ad quod mi-

rum eft , totumuniverfüm non rediiffe ad

T

nihilum ! Stare. Filium Dei in loco. totius

TL

mundi viliffimo , in cadaverofo, & olido

U

veluti fimeto , furcis, & crucibus infami :

uittt

omni humaná ope deititutum , nudum ,li-

t

vidum, lacerum , cohfperíum undique

p

füdore , lachrymis , fanguine, inter fxvis

Md

entes ventorum turbines contremiícenté

LA

l

»

expe&are carnificum fzvum imperium ,

3

j

0)

utíe adillorum arbitrium in crucem incli-

!OJDM 4

nct; manus, pedefqQue clavis configen-

OS ,ad eorum nutum extendat.

O fides,

u

J

n '

quid nos doces ! quid nos cogis credere ,

y

J

fj

& finon credimus , a:ternitatem füpplicio-

n

u

rum omnium mináris! Scio vfæpä fub for-

"

dido palliololatere fapientiam , fedfüb ta-

"

j

! corporis fchemate ,latere aternam Sapi-

]

Ee ;

entiam

2De Cl:rz']lþ lmtieme

442

entiam , Filium Dei ; füb figura magis la-

g;!güäüf j |

niata pecudis , quàm hominis ; concludi

| .MIII '

,J!S)Omm

illum, in quo fünt omnes thefauri fapien..

tiz, & fcientiz Dei; quis nobis perfua-

m

[

deat , nifi tu, Ó fides? Redté voluifü claudi

[hffnci :

r

;

excludira-

"

Qom

oculos corporis , abetle fenfus ,

tionem , nonaudiri Naturam.

Alias Fi-

TEU

j

desomnium laboraret in credendo iila pof-

X,g;,—,dam;

ii

fe fieri , qua: doces jam fa&a. Tantus ni-

mirüum eft amor Jefu , ut plàs poffit ille in

aneflun

amatorum gratiam facere, quàm illi de a-

se; CUf

( mUDdO;f(

mante, viribus Naturz pofífint credere.

Veré teltimonia amoris tui credibilia funt

jante t

Nudus af-

nimis ; fed credibilia folà fide divinà; in-

hmnd.

fectu

credibilia fide humana.

Interim , qui fic

vincit

qmund:

nudus híc contemnebatur. ab honiinibus ,

tpupt

"

äïu n'uaior

'

inc«lis adorabatur ab Angelis, in orco.

w lm

timebatur à demonibus.

O Ambitiofe !

m N

vis coli ab hominibus, zftimari ab Ange-

2;q

lis, timeri à damonibus? Utinhoc mune

qui; ol

do Chrifto corpus ; ita & nudus tibi fit a-

ts n

Colof. ». nimus.

ÍImitare confilium D. Pauli. Ex-

15 thion

9

fp

oliate 'veter& bominem cum a&ibus [uis. Nu-

*s ll

dus omni a

ffe&u mundi, & corum quz

Asl

funt mundi; eft major mundo: is poterit

U nrat

tamquam invi&us Arhleta hoftes ultró la-

»

fven

ccílere , quofvis ad certamen provocare.

Ofhn

Nudum dzmones non tantüm non inva-

mnon op-

dunt ; fcdg,fu,giunc : non tantü

pugnant;

M

ERfloria.

443

f ma?ïs',;y

pugnant, fed formidant. — Sic nudus, fta-

lh üyl

r s

bis velut Chriftus in monte,eminebis , ex-

tabis , omnibus excelfior factus , humanis

obl x

altior. Pié ambitiofus , ut fic efferar,tuam,

vulbdr

,ai

Ó Chrilte , ample&or nuditatem. — Tua lla

n u

abjecta hominibus , fed gloriofa Angelis

nuditas ;tuz ille , quas moriturus exuifti,

k

[

h

T

vefles , clamant cum tuo Apoftolo: Zndui- nom:133

'

mini Dominum no[lrum lefum Chriflun. . Ta ,'*

il

cüm ne filum quidem volueris moriensre-

umid

fervare ; cüm fic nudus. volueris abire ex

j d

hoc mundo,toto corpore clamabas, quod

Ál

pauló anté coram Pilato : Aegnum meum 10 oan, 18

ii

28.

€[! de bocmundo. — Fateor, non poffüm reg

h qm ;

nare nuncin mundo, &« pofteà in coelo

.

]

gt

hic indui purpürä & byffo , & potteà ftolà

js, 1

gloriz: hic implere ventrem , & potleà

j

mentem. (Nolo ergo regnum meum de

r

4

hoc mundo ; quia nihileít in mando, nifi

ho

malignitas ; nihilin mundi felicitate , nifi

u&us Enl [

I

infelicitas; nihil in mundi opibus, nifi ini-

M

M s

quitas; nihil in mundi voluptatibus , nifi

acerbitas; nihil in mundi prudentia , nifi

alb'i('

ftoliditas, nihil in toto mundi regno , nifi

l lel

A/

Vanitas vanitatum, & omnia vanitas;, po-

)*

» fteà veró nibil , nifi malorum

h

,qucäïï'

omnium zaterna atere

u

nitas.

j

y

"

n

?u

$.IL.

l

444.

De Chriflo patiente

, |

ike

$. IL

ijndfg

/.;[mUS.

Potatur felle.

a

Ullum erat in Chrifti corpore mem-

sgimi.

brum , quod non perceperat fuum

;;oænäm

tormentum.

Affli&tz fuerant aures con-

dl

tumeliis, genz alapis ; facies fputis, ocu- .

gl

livelo , nares faetore , caput fpinis , manus

gl

funibus, humeri pondcrc crucis , totum

«f

corpus flagellis. Unum adhuc füpererat

V dlenr .

membrum à poenis immune ,lingua. Hzcc

V odimi

Mat

34

" ergo vt poeenz effet particeps , dederunt ei

vyinum bibere cum felle mxtum. Guílaverat

m u

vl

Adaàm vetitü fructum , & erat dulcis gut«

3&)0 IPHU

Trov. 23

turi ejus : fed cüm ad vifcera defcendit ,

; n

$2«

- mnordebat ut. coluber 5 e ficut regulusyvenena

I

Mi

Ttt

diffudit. Enim veró vix primoribus labris

u

ultaverat,& ecce clamabat , quod poücä

Vil

lt

&Tl

144* Jonathas: Guflans gufla'vi paululum mellis , e*

f

Tif

ecce morior. Àadiebat hzc magnus ille me-

-

dicus , & reclamabat, Quare moriemimi ?

aedr

Defícendit ad xgrum, afcendit ad montem

PU Po& t

mt

myrrhz , fciebat contraria contrariis cu-

randa: bibitvinum felle mixtutn, & cla-

Vac]r

mat medicus ad xerum : Guftans gu&avï

"atf

^m

15 55* paululum fellis ; & ecce vira vives , & non

miorieris, Quid bic priàs admirer , Medici

"g &

clementiam , ad infirmi malitiam ?. Deus

, Qu

btmo-

L

u

Fifloria.

445

bonorum noftrorum non eget ;

& tamen

ipfe defícendit ad nos : at nos illius nimis

quàm indigemusfubfidio ; & tamen eum

erati»

fugimus. Non erat nobis obítri&us , &

tuc

do ho-

N n

tamen redemit nos : illi obftriti fumus

i

n

T2l

um

.lll

w

offendimus illam.

Debebat nobis ob íce-

tlvl

1

