Gi1897
author: Stanyhurst, Guillaume

6

:

L1

Y

m T

o

—

—

T

—

|

(

T

j

-

N12«511985973 021

AE LA

UB Tübingen

A

-—

-

T

E

EFTR ..

——Á

u

As

-

p

E

T

É

UX

A

—

N

EEE

i nc

v df

—

"—

faracs

Es .

-

a

A

It d

hd

—

IMMORTALIS

ILE i5

IN CORPORE MOR-

IALIPATIEN-

TIS

g.

. Moralis Do&rinac P

[aci- '77'2-

tis & Commentationibus ll-

luftrata.

| i

AUCTORE

- R.P. GUILIELMO STANI

HURSTO SOC. JESU.

Cum Priyilegio & , Licentia Superiorum.

Campldonæ & Aueufte deeh-

€orum ; apud Andream Stadler E

& Jofephum Wolff,

4D

OT

FH

La u d

uD

l]

X *s 4 '-ia i&,i'; ï.'g *.3 .

*

MT

ia

j

7)

y4

£.

,

J

4

j

j

"F

b

]

j

2"

L

U

LA

Ü

5$

£^

232

lkäææääæææ?æäæææææ

FACIUL-AS

—R.OPB.PROVINCIALIS.--

cum Privilegio Cæfa:eg.

üm,bomïnu,s Andrcas Städl&f : Bis

/bliopola Campidonenfis . iteratis ty-

pis vulgare defideret Librum de Paffione

Domin à P. GUILIELMO . STANI-

HURSTIO Societatis JESU Sacerdote l«

tino idiomate confcriptum , ac dein ger-

manice redditum "$ Éeo Magnus Amman

Societatis Jefa per Superiorem Germa-

niam Prapofitus Provincialis poteftate ad

id mihifacta ab A. R.P. Noftro FRAN-

CISCO RET7 Univerfz Societatis Prz-

xofito Generali , Eidem ad fecundam hanc

Editioner facultatem impertio; fimülque

communicoPrivilegium Cafareum , quo

aliis Bibliopolis , ac Typographis prohibe-

tur, ne di&um . Librum citra confenfüm

Suþgrïörum-recudärc yvelintra fines S. R,

In'gpjcri'ï*infcrrc prafumant. In quorum fi-

demrhas miánu mea , & confüeco Officii Si-

gillo munitas dedi. Landíperga 7. 5ep-

temb. 1746.

(L s

Magnus Amman.

AP-

I*

( WOUUSUSUSS

Do e

PT

* v

Y

Boanan

-APPROBATIO. -

ZEc Hiftroria de Chriflo þ'atfcqge ,

H

elegamer ( ejruditä , 006 üonï"f';;'?'ä eé

F

tITAAT

Y

.Confor -

atilirer , juxta Janam . do&trinam ,. e

qne

jfcripta à P: GUI-

LIELMO STANI

"

r bous moribus , con

STO , Societa:

tis JESU , luce publita dignifima eft , utpor?

efficaciter. defer'vitura ad intentum. Sal'vato-

ris , de quo $.Petrus ait : Chriftüs pàffus

eft pro nobis ; vóbis relinquens exem-

plum; utfequamini veftigia ejus. z. fPe:z-.

VAm 16. ;Decehgþ.jcf ,r,')

k

f

GLIIL äoLo&GN)N'a. ;

od Theol. L.-Eccef..

Catb. Can.. . Lab.

c-"yb-'f' ,dn:: ( ck

pA-

E

z

a

EU

L

4

m»

-

( a

27

AX i p

i

Vrf

Qu

s

d

m

-&Fï*g

ii

lol a R ENESIS

AD

,

]s

JUVENES .

"

I

ACADEMIC o $.

r

le

.

--

.

Uod fuit olim Periclis feu optantis votum , fex-

À

i

z2

cupientis defiderium ad populos dicentis ; idem

& meum de hoc lü&uofiffimo argümento tcri-

E

E

74

bentis. Itadeeo Plutatchus.

Pericles quoties

CX

?

( 1

-N

——

3

tribunal dicendi cavsa. afcenderet , Deos com.

recabatur , ne quid fibi preter fuam volunta-

tem exchaeret ; qu

od, ad vem propofitam non faceret. — Simile eft

Abfit ut mih£

meum defiderium , nec diffimile propofitum.

fcribenti effluat & calamo (criptorio verbum , imó & verb: fyl-

Jaba , aut fyllabz litréra , aut litterz apex , quinon, & eorum,

n

quibus fcribo falutem , & adilius, de quo fcribo , glonam

i

zeferatur. Affentior enim illi Chriftiano Tul/io(fic La&antiun

appellat D. 'Hieronymus ) ita loquentit Q»od fi vta efPoptamne

li

nullam aliam ob cau[am -voi-vere opta"vte

da Sapienti profl*&b

vim , quàm ut aliquid efficiam , quod vita dignum (it, C*

quod, wtilitatem legenti

45 , etfi non ad, eloquentiam , quue

fenuis in nobisfabun(iia ri-u5 eft , ad vivendum tamen. ad-

atis me

férat . quod eft maxime. nece[Jarium. - Quo perfecto ,

vixi [fe arbitrabor , e officium bominis implefe , fi labor meus

aliquos bomines ab erroribus liberatos , ad iter celefle direxerit.

Advos porró, Juvenes Academici, potiffimüm dirigitur hie

3

1neus$

b

PARENESIS

meus labor, proquibus ,

cüm hzcipfa , quz fcribo , de pulpito

nos viginti quinque

in Lovanienfi Academiadicerem , peran

tanto & veftro fuc-

Jaboravi.

Utinai quanto meo conatu s

avi , opus vo

bis confecra-

ceffu, Dt autem hoc , quod elabor

rem , illud prz cateris me moyvit

$,

& permovit , üt contrà prz-

íft veftra falus , peticula ,

fentiflima , quibus expofita e

' certiffima , quibus ea propulfaretis , fuppe

ditarem prafidia-

Pericula vobis creantur, tum à loco; in quo

degitis , tum ab

Zttate , quam nunc agitis.

Illo degitis loco , ubi vitiis omni-

Timore Deiin gyro ho-

bus , Virtuti vix ullus eft locus , nifi

Neftatis, affeüus veftri contineantur.

Académia enim eít

fragiis infame ;

velut fretum qnoddam multorum Juvenum nau

inquo plures affurgunt fcopuli , multz aperiunt

urfyrtes, ut

& procellis

nihil difficiliüs fit, quàm in czcisillis tenebris ,

tutbidorum animi affe&uum , oculos mentis adDevm,; velut

*

.

ad cynofüram xeferre

nihil rarius quàm falva rate ex tam an-

cipiti pel

ago enavigate , atque innocentiam fartam tecam,con-

'fervare.

Volitant enim illic diftin&orum Juvenum petulantif-

fimigreges, & fufis habenis per circum licentiz feruntur »

qui aut i» gurguftiis madidi ,

aurtin ganeis fordidi, aut in gynes-

czis calidi , aut in Sphzrifteriis callidi , autin circulis

queruli

Judum proterviz ludere nori decorum confueverunt.

Quibus

familiárius eft ad multam diem obdormiícere plumis,; quàm

per adultam no&tem impallefcete chartis ? quibus frequentior

€ft in manu crater Bachi , quàm libez Baldi : quibus umum pro-

Hincin Acá-

pé eft ftudium , vitulari » pergrzcari , nepotari.

ecmiis raros eft numerare Jofephos in domicilio Putipharis ;

Danielesinaula Nabuchodonoforis , Gregorios, aut Thamatur-

multos veró paffim Ganymedes

gos in Alexandtiz fcholis :

Adonides , Narciffulos.

Hyachintulos , Troffulos , verbo ,

.filios prodgos Quis in tam lubrico locoà periculis fit exemp-

tus ? Divinz: quoddam eft genus conftantiz atque virtutis , nt

verbis utar S. Paulini, Znter igne$ non m:iv , inter laqueos not&

caps , picem tangere ,

€? gon inquinari. Tametfifi qua illic

Paulin.

non tam adícribi id debet Academiz ,

Ep. 2.

ad fit morum corruptela ,

Sever.

quam Juvenibus A cademicis ,

qui. cüm ipfi non raró fint. cor-

rupti , nihil e& pronius, quàm ut & aliorum fint coxruptores.

Quid enim eft alind Academia , q

uam nobilis ingeniorum ; 1n

qua exercentur palaüra , quàm Themidis delubrum , Confi

curia , Áttium liberalium receptaculum, Scientiarum omnium

tabernaculum , fed &

feminarium , in quo non modó Doürina ,

virtus collocare debet domiciliumn.

Et certé

ex Lovanienfi

Academia. tot , tamquam ex equo Trojano , prodiere A& quitatis

Antiftites ,

Legum lüterpretes, Religionum Prafides, qui

ttamin

deinde per variarum gentium regiones diffeminati , no

Belgio civitarem unam , quàmun una civitate univerfum Bel-

gium , commendarunt fuis fcientiis , illuftrasunt virtubus. His

a Ccco-

P

A

AD JUVENES,

If

accedit 2tag.veftra , vitz pars periculofz plena alez. Nihil

üe

adolefcenta mollius , nihil cereum magis 1n vitium fleüi , ac

(*

torqueri * üt veriffimum fitillud D. Auguitini: Flos etatis peri-

erm.246

d*

cylum mentis. . À (tonte , à tergore , ubique nexos habet la-

€ teimp.

d.

queos ; & pedicas , in quz tam facile feíe induit, ut capi velle

videatur.

n

Examina innumerabiliam vitiorum fe agglomerant,

(

& adjungunt Juventuti ; ait $. Bafilius.. . Omnium quidenm afje-

d

Choum. fedes homo , fed omnium. a[fccluum fervor , eft hominas

Ilj«

Adolefcentia. |Hic quidquid in homine eft zftivi ardonis , laté

n

fe per Juvenes fpargit , quidquid vitiorum in aliis remiffum , in paff, . in

di

Adolefcentia fummum eft, Expanfis velis omnium appetituum cap. 3.

ty

fulcatur mare , temeré , & auda&er quoyis vento, quavis teme Ifa.

t

peitate , infelices naucleri periculis arrogantiores nàufragium

non timent.

ils

Voluntas , & affe&us pro ratione funt. Si lubeat,

it

fatis eít ; licere non ponderatur.

Itaeffra&dis modeítiz repa.

E

gulis , inftuniti, ad obvia quzque fcelera , & vitia non curfü

ts

tendunt ; íed 1mpetu raunt.

lmmeníum forer, vitiorum à

D.

t

quibus Adolefcentia malé audit , catalogum contexere.

Ambrofius omnia quafi in. unum eumulum eleganter conjecit,

"J

Adoleftentia. fola eft imvalida viribus , infma confiliisyvuitio

linde

Jl

calens , faflidiofa monitoribus , ilecebrefa | delicus.

L.de In-

J

bene Da-vid totius temporis ejus veniam fibi à Deo peftularvit ,

:et pol.

m

dicens : Delicla Jwventutis mee ,. €7' (gnorantias meas ne

cap. T.

yt

meminevis Domine : quod tunc maxime calor corports fervvet ,

1dem alibi ?

470€H-

10

€7 eflu fauguinis 'vaporantis ignefat.

(*

tus ad amorem liberior , ad. lapfum 4ncautior ,' ad infirmi-

Interim abeít ab

$5

tatem f'ragilior , ad. corretlionem dwrior. eft.

(

oculis parens , nullus eft inorum » qui illis invigiler, cenfor ?-

$,

nemo , quicorripiat monitor. Quid ergo próclivius, quàm ineInPf 18«

u

tertot pereundi pericnla , perire:

Quid igitur , nepereatis ,

p

confilii? quid prafidii? Hocipfum ; quod vobis elaboravi

Setim. 16,

Mt

argumentum , eft omnium przfi diorum , quibus peticula decli-

j

netis, quidam veluti cruciatus , . quid pro falute vos agere de-

l

IM

ceat, quid & fugere oporteat docebit.

Ille , quo vos ire,ne

"n

aberretis ,. & quas vias , ut metam attingatis, declinare de-

q

beatis , digito oftendet. 1lle prxícribet vobis normam , ad

Q

quam , fi mores veftros componatis , eritis in Academia, quod

j

N

fol in caclo , lilium in viridario , gemma in annulos hoc eft ,

etitis Javenes omnibus numeris abfoluti ,

partibus perfe&ti ,

h,

qum

virtutibus confüummati.

Quisunius rauci homuli vocula ex-

cande(cat , fi animo fuo proponat , & (uz tantillz injuríz op-

dk

ntnü

: *

ponat Kegem gloriz ; quafi figmvxmvad fagittam . propofitum

in

1[3(15

qul

Ti I!

p

B

T

PARENESIS

E

in quem omnia injuriarum tela contorquentut? Noniíé n unius

perniciem hominis , omnis zras , ordo; genss» populus ;

mente, voluntate , conípiratione, ftudio, voce , quati figno

dato, conjuravit? Coquiturà yudais pa:ricidale confilium ,

cónflatur ab Ethnicis , a&ores fübornantur illi , qui atrociflimo«

rumícelerum erantrei , viri Principes, profani,'factique »

zque tamen facrilegi , fine jure , (ine crimine inaudita caufa in

viti caput , quem infontem effe liquebat, fubiicientibus mate-'

riam calumniz minifttis , injufta decernunt ; utambitiuni vi-

Per

delicet, atqueavaritix , innocentiz fangüine litaretur.

varia deinde tribenalia circumducitur , quando unum tantat

injuftitiam capere non poterat ? neque inveniebatlocum , ubi

confifteret fumma iniquitas, nifi forté apud fummum Princi»

pem Sacerdotum , apud quem Juftitiz debuiteffe principatus.

Siftiturante Caipham ; àquoreus priüs conje&tus &in vincue

la , quàm adeffet ulla etrati füfpicio , ante condemnatur, quàm

dicat caufam ; ubi dum accufator pro crimine adfert. mendae

.

.

cium , reus pro poena fubit injuriam

ubi tacere periculum | y

Ó

refpondere flagitium eft? ubi mortem , nonjudicium intene

J

Fi-

tant, ideoque calumniam , non accufationem adornant.

nem.hunc putas Injuflitiz ?. Gradus ett.

Dimittitur ad Pila-

tum, apud quem legum inanem ambitionis plenum Magi(tra-

tus Judzorum fa&us de Judice accufator , de accufatore teftis ,

minore periculo , au&oritatemajore, more fuo non caufz co-

gnitionem expofcat , fed crucem ; de fupplicio priüs agat,quàm

ï

de fupplicii caufa ; reum , & reum tacentem non crimine , fed

multitudine ; non teftimoniis ,- ied clamoribus opprimit.

Si

hzcjudices, quid agent carnifices.

Ab iis eos pertulit cru-

ciatus , quos nullus ferre poflet, nifiqui idem homoeffet, &t

L

Deus Quamobrem , utexeniplo ejus fimus interomnes in-

jurias conftantes , contra injurias audaces , ut adverfus ipfam

adverfitatem obduremur ; ut mala omnia , quibus vita noftra

infeftatur , & antequam advenerint , expe&emus cum defide-

derio , & ubi advenetint, perferamus cum gaudio. Confilium

fuit Chrifti patientis przcipua capita percurrere , & quafi fe-

du&o aulzofimulindicare, in quantam calamitatem pro filiis

teitz , Rex coeli in hac funeftiffima omnium ctrudelitatum fce-

a , (uam verterit felicitatem ; quando ejus Conftantia formi-

dar ; Libertas ,

*

*

Sapientia

ac Majeftascaptiva conftringitur

fpeciem ftultitiz induit , Gloriz fplendor infenfis omnium Q«

h

culis,animifque confpicitur;denique Vita omnis vitz moritur.

Vos igicur, dum bzc vel legitis, vel auditis vel animo volvitis,

expendite penficulatiüs ; quó tándem vos animo y qua mente »

qua

RW

A D. UV EN,ES

e , aC venemri paretft,

qua voluntate , qua :el&gfone eum coler

qui ut vos morti addi&os e mortis erepos faucibus confervaret,

noftram non modó caufam utfponíor , fed períonam fufcepit

;i'

ramusacceptum , à quo cunéta.ac-

J

utreus. Quid noh ei refe

cepimus ? Quid non ejus causa per

feramus ,' per quem effe-

u

&um eft , perferte, utomnia valeamus ? Qui ei amoris fru&us

eífe non meritispoteft, qui, c

ümomnes nos plus pené quàm

(

dilexerit , illud praftitit,ut,in

h

fe ipfe, plus plane quàm nos ipfi

u

e amando non officii modo , fed pi

etatis laudem quzrere de-

beamus... Finio , cum voto , ut Dei hominis fanguis fu(us pre

3

P

emptos vos fuiffe

j

veftrafalute, fit vobis ad falutem

le

pretio magno , erit pretium operz , dum illo com-

5

nitatem gloriz, & cum illa

ul

: parabitis yobis ater

ætiti.æ.

m

j

n

n.

]

ls

,f-—.*

—

r

"

h

m

f

i

N uml

s

E

« S

2

3

AT

P

S

It

lä

-

WR I

P)

n

P

uI

ia

jt

m

W

As

yt

Qp

um

die

T

p*

jf

pb

u

)

AD

15

Y

AD LECTOREM.

. Aucis , benevole Le&lor ,^ becpauca: premoneo, — Fre-

quens mibs eff in boc argumento ad' Chriftum apoftrophe. »

quia qua fcripfi , olim dixi coram Chriflo in Eucharifhia pre-

fente. . Deinde quia Chriflas patiens , impatiens eft elaborat

nimis eloquenti& €?' compti fermonis . contend, magis feribe-

vé pié ad utilem riotum , quám docl ad fatilem plaufum : me«

7mor aurei illsus moniti , quod fcrzpfit auress. orator Chryfolo-

gm. .Populis populariter eft loquendum : communio

eompcellanda eft fermone communi : naturalis linpua »

chara fimplicibus ; doctis dulcis , docensloquatur om-

.

nibus profutura

*

ergö imperiro fermoni veniarà dent

periti. — £Zic neceffe efd wnfantem e[fe ipsam Eloquentiam » c

345to fno yerborum tboragio tanto [uccumbere Ayflerio.. Quia

ä

( verba fant ID.. Flieromymi uno duntaxat mutato ) ad incre-

dibilis doloris magnitudmcm & Tulliani fluvius exfic-

|/

caretur inpenit , & contortz Demofthenis vibratzque

j

fententiz tardius ; languidiusque ferrentur. — Ztaque la.

boravi n boc mary rubro magis welificari fyncere pietati quam

ventofa loquacitati , adeóque ut fcopulos declinavi artificiofa

ä

orationis exquifttas delicias . , fermonumque illecebras wllas ez*

qua[i Sirenulas , que nate . fuut magis. titillare auzes , quam

$nflammare mentes.

Inlic cruento Sacramento applaudant

g

potins lachbrymantes oculi , quàm acclamantes lngue. Di-

Jpliceat per me licet bumilis. dum fcvipfi fermo , modà placeat

45 de quo inflituitur fermo. . "Quid fi que. feripfi de Chrifto ,

minus tibi Chriftiano placeant , vide an non tibi conveniant il-

|

la , que de quibusdam Chriflianis fcripfit Salvianus. — Non

mirumeít , ficis loquentia de Deo verba non pla-

.

.

ceant , quibus forfitan ipfe Deus non placet

nec ex-

;3

fÍpectandum ut infinuatorem falutis , utque animarum

fermonem ament , qui falutem ipfam , atque animas

füas non amantr.

j

T& interim Leclor ,. fic utere leclis , ut

anerearis cgccenj&ri inter paucoseletlos.

ü [

-

|

l

A)ocO

IN-

RVT

IN D;E:X

CAPITUM EI PARAGRA-

"PHORUM..

"]

l

"

CAPUT SPKZFM aM

[

Rolo "nt.

at

lh

10*

l0

$. I. Iter ad bortint.

13

: IL, Pavor Chrifhi; :

21I

II Chbrifó trzjhtm.

IV. Fons tnfhtm fahenm $n cov Cbnfh.

26

u

V. Avellitur à dtfczpulzs

D

32

37

l4

VI. Chrifli ad Patrem Oratio.

[^

VII. Chri(lus Patris voluntati fe þobmztzens » cahccm ab eo

oblatum admittit.

41':

VIIIL. Chriflus dormientes Difcipulos excitat.

: 40o

j

IX. Tertia Chrifls ad Patrem Oratio.

$T.

APE

X. ngelus eum confortat.

1'7'

z

XI. .Sudor fangwneus.

XIL Redit. Chriflus ad D;jizpulos, dormientes. excitat »

de adventw 3ude admonet.

6r-

:;

XIII. 3udas bortum ingreffus appropinquat.

6f

(

XIV. jw»das militum , cobortem antecedit , & duczt.

J

63.

4l

XV. judas dat f gnum, quo Cbr;j?us agnof:atur.

73*

XVI. Chriflus ofculatur f'f'ud;tm.

Z9

j

XVIL Chrifius 3udam amicy nomine dtgmztur.

$3.

on

XVIII. Jefus militibus occurrit;

9t*

»h

96.

a

XIX. Chriflus profermit boftes.

XX. Petrus edutfo à. vagina gladto Chrdïüm þttagw de-

J

fendere ; Malchum percutit.

I0I«

)

XXI. AReprebendit Chriftus Petrum.

106.

r

XXII. Fuga D:/Etpularum.

1998

I12

XXIII. C/m 'flus capitur.

IIZe.

ä:

XXIV. Ad Amam . deducitur.

M

CA.

INDEX

t

CAP UT II

Chriftus ii domo'!Annz:

L. Intereogat Annas Cheiflum de Difcipulis. .

rat

II. fnterrogat VÍmnas Chrifinm de docirma ejus..

12$.

130

III. Refpondet Chriflus Anna de fua dochrina.

13j*

IV. Chriflus percutitur alapa.

;::

V. Chrifli ad percutientem miti[[rma verbas.

142.

CAPuT l

Chriftus in domo Cauphæ-.

T. Falfa contra Chriftum tefiimonia.

146.

Ij2-

Il. Jefu, ad falfa teflimonia ; filéntium.

I$f

IIL. Caiphas adjurat Chwiflum » ut fe mamfefief

IV. Caiphas fcindit vejhmenta fua , * Chrifium arguit.

bldsphemm

Ifó-

V. Declaratur à Con.czlzo reus mortiss -

162.

1660

VI. Jnjuri& Chriflo. illata in. domo Caiphe,

172

VIL. Petrus Chrifüdum à longé fequitur.

I77.

VIII. Petrus Chrftim ) nega:

IX. Iterbm negat Petrus.

I$5

X. Tertió negat eum . 1ummento

186

194*

ïï

XI. Pewri panitentia.

CODBie ts p L SDRART RRP SR a ET Dd

CAPUT IV

Chn&us iü Concxho.

202.

I . Ddb u Conczlmm .S'emomm«

. M. Jnterrogatur » an fit Chriflus.

206

- TIL. Fatetur fe Filium Dei.

2r0

,TN. Ducitur vinclus ad Pilatum.

214

2T 9e

« . Judas agnofcit fua.[celera.

« VI. Jude vana penitentia.

224

.. VY. Sacerdotum ad 3udam rq/þanþm

229*

AVIIT. 7ude defperatio.

23j*

jl

lX 3udas fe [ufpendit,

2390

il

bswwawna-qcacaa

CA-

L

CAPITUM

CADPXTw

P

Chriftuscin; Praetorio Pilati.

n

Accufatur .coram Pildtó, ,

24f*

n

II.

Pilatus Chriflum à 3mlæzs accuþmm cxcuþzt.

2f*

DI

II. Pilatus Chriflum de variis imerrogat.

2f2

L^

1ï

V. Proponuntur populo Chriftus &* Barrabas,

2610

. Pofipomitur / Coriflus Barabbe,

;267.

.

VI. Petit pop:glp; dmum .Bgmbbnm ; Clmj!um CTHCis

272e

É

V Il Pilati ad populum interrogatio, )

276.

VIIL. Chrifls a 3udeis depofcitur ad Crucem.

282«

if2

ä

IX. Mittitur ad JHerodem.

286,

rjf

eci*

l,

CAPUT

VI

ff

f

Chriftus in aula Herodis.

ff,

71

74

.T. Gandium Ferodis ob vifum Chriflum,

290«

- II. Chrifhós fnterrogatus nibil refpondet,

1297-

p

HI. Chriflys.coram £erode filete.

3025

T

$

IV. Spernitur Chriflus ab Herode,

308.

7

$

V. Jndutns xe[le.rermttitur. ad Pilatum,..

32[.

COPX VII

Chri(tüs tü *atrïo Px!atl.

n^

l. De flaeellatione Medztatzoþnmn.

315»

PT

H

4T

320^

Du

II. Ligatur ad C'älimmam

*

D

ä

III. Flagellatur

82j.

2

MEEITATIO II

h

$. T. Nudatur Chriflus.

D

326-

419:

$. 1. Zigatur.

[

"

z*

P

$. IIL Elapelltur..

7-

SfïJï

936'-

PU

MEDITATIO III.

349.

De eóderà Myüüno.

D

k!

i

34f-

Ü

$. 1. Flagellatpr..

$. iU.

INDSEXM.

j

$. l. Pia Chriffs jam. flagellati ad. hommes querimonia,

3$9»

MEDÍIDATIO-IV,-

De codem Mytterio.

50

. ANNudatur.

3655

$.I I Ligatii.

)"6-

366.

5 : Il. Flagellma.

CAPUT VIH'

Coronauo.

v

X Exwitur vejhlms

266

II. Coronatur.. :

A

1

270.

j

IIL 4lloditur.

f

373

377

IV. Prodatsur cordm. popula.

V. Ecce Eiomo.

381.

VI. Judai rejicinntCbriflum.

! 38f

VII. Conatur Pilutas populum placare, j?ad fi'uj?ra. 390*

ï.

ä

VIIL Pilatum cogzmt 3udm- minis » Wt C'/mjlum condem-

394-

net.

$.IX. Admonetur ab 'uxore Palatus yu Clmjh canfam excu-

tiat.

L:

399*

X. Pilabas [awtt manus.

403.

XI. Condemnaturi d mortem Cmc:s.

408

413

ä

XII Crux profertur.

$a

CAPUT IX

Chriftus ia plateis: Jcrufalem.

.h

418*

.T. Bajulat Crucem.

9' TL Simon Cyreneus angariatur.

4236

$. III. Simone Crucem. Im;ulante s Chn])u:*?emþzlem eires

ditur.

H

427-

ntem Calwmae

433*

5 IV. Afimdrt inmo

AUT'X

Chriftus in monte Calvanæ.

$. 1. Exuitur vefhibus.

439*

CAPITUM.

7"

$. IT. Potatur felle.

444

$* LL Recufat Chriflus fel bibere.

JEA

?47-

GADUT -XE

Crucifixio.

$.T. agoclinat fe Chriflus in Cru cem.

4$1,

ry II. Infguntur clayi.

4f f'o

4

$. III. Crux in altum elevatur.

459*

J

f

C A;P^u T XIL

Chriítus in Cruce,

. l. Pendet medius interlatrones.

464.

$- lL. zitalus Crucis.

46 g.

$. ILL. Primum verbunChrifti in Crace.

473*

;Mc

CAPU.TI I

/h

De duobus latronibus,

i

$ I. Increpatur malus latro à bono.

478.

7^

$. lL. zeflatur latro Chriftum inmocentem.

482

j

. HL. Oratio boni latronis ad Chriflum.

4$6

J

- IV. Chriflus latroni promittit Parádifim.

$9t*

90

.. V. Dolor Beate Virginis Cruci adflantis.

49j*

Hf«

G- VI. Chriflus commendat Matrem Joanm.

$00

p

$. VIIL aledicit Filio Mater.

$96

(

$. VIlI. Tenebra faper univer/am terram.

$09

)

H

. IX. Exclamat Chriflus circa boramnonam,

614.

:X.. Clamat fe derelichum à Patre.

.

y19«

0b

$- Xl. Sitis Chrifli.

$2f*

. X1L Peniltima Chrifhi verba,

$39»

"

«. XIII. Ultima Chrifti v'ei'bg.

$36.

$. XIV.JInclinat caput.

$40.

. XV. Faledicit omnibus.-

545*

.XVI. Moritur.

548-

$. XVII. Signapoft mortem.

453*

il

$. XVIIL. Cozye

rf

10 Centurionis C* ahfqr(fm.

$56*

p

$- XIX. 4peritur lancea pehae —

f600

u

pilogus Zragadia.

jóy*

pf

j

SA-

L — Z — ——

— —— —

— — 0007

-—

m — .

E

—

— —

VN

N

M —— —

Em

ia

TE

N

N

N

N

TU

2

N

N

N

N

N

N

I

H Lut

N

N

N

u

,

——

N

7

*

um

m

N

Y

N

N

N

/

,H

N

"

3

N

N

i

N

m

N

A

a

N

N

N

N

/

.»

N

m-

N

»f

7

n

j:

N

N

N

h

XX

N

Y

N

/

W///

"

—

N

j

»

-——À

—

U

NNNN

TN

4

j

E.

d

d

Z

N

N

i

MR

&

ESSSS

WNN

N

E

d

AUNN

E E

E

—

z

N

NN

wN

e

"cXS

i

N

if "^

"

W

GN

w

W

N

/M/

,

0/

æx

v

E

NN

N

N

p

aL o

22 -

N

N

VOW N

$ w

//

N

N

E

NSS

lod

-

J»x .M/

N

,

,

//

///

n

7

M

«W

l-

" ,

L

TT ATE

SSNS

A

EX AA

.

/./ N

SS

d

h,

l///

x

N

a (:;

N

N

AN

SNN

NIS

m

Ój-

N

(ertos

NUA

S

Ed

ERN

SSN

N

p

N

f

a

2

X

(

N

N

N

m

-

W

N

-

z

N

YNS

SSSS

OE

zeS

AMAT

N

W

NNS

Eu

-

SS

r

2

as

s

l

N

N

4.

«

2

z

—

AR

N

j

NY

7

,

N

../,

à

N

SS

N

N

4

/Il

"A

CXNSS

Y

»

N

NS

N

N

//

N

'/n'

SS

)

N

ASSSANNNY

ERN

N

N

SS

N

N

NN

T

SENSNSS

T

NT

Y

N

N

SS

N

N

N

N

?

l

Y

N

N

N

N

s

N

I

x*

&!

Y

pj

/

SS

N

&

,:04,

AL ESS

E

x

N

VNDUN

-N€N

7

i

N

N

N

N

N

SS

IN

EEE

SESEUN

SSSS

EC

r//

"

/a

//þ/

MM ;

N

ASSSSSR

N

N

comoe

A

W

ES

SSS

NSSSNNS

anecsac:3537

Ed

A us

L

"

A

N

/. /.

URU d

N

bl

"

i

Tb

»

.

Qu u

7

,

7A

SACRO- SANCTA/E '

,

/,

,

D E

,

,

7

CHRISTO PATIENTE

HIST OT.

""?rologm; !

AAE

i

ASSIO D. N. Je(a Chrifii. tef«

ribilium. omnium terribiliffimum

damonibus ; optabilium omnium

d

-.-. optabiliffitnum . hotninibus , .mi-

rabilium otnnium mirabiliffrmum

Angelis ; cüm. fit myfterium. omnium

myíteriorum ; qua fuünt, fuerunt , &«

runt, dignitate primum , charitate fume

fnum , utilitate maximum , flupore &

orroré ; ommni ex parte immenfum $

Íeu fpectas

erfonam; qua patitur , feu il«

b

los, pro quibus patitur. Ut cantum hoc ar«

gumentum & ego pro dignitate cum falue

tis fructu appofité exponam , & vos cum

mit-

Pïäfatis Ícníu utiliter egpendacis, pra

tafm

z

De Coriflo pacienté:

f[*:

tam híc quoddam totius argumenti tra«

y

&andi præludium. Quia ante omne opts

debet praffigi illius operis finis , qui licer fic

ultimus in executione, eft camen primnus in

o

O

intentionejantequam hoc opus erande a

|

erediamur, quod (ut loquar cum D .Chry-

|

$em €7: (ologo ) Srupent Zfngelimratur Celum;paver

zerracaro nonfert auditus n capitnü attingit

mensynon potef! J uftnere creaturayej/mare non

'(

fufheit , credere periimefcit.. Antequam , in-

quam, hoc inaítimabile Sacramentum ex-

—

ER

E

-N

-

licare aufpicemur, & mihi dicendi, & vo»

i

is audiendi,certus aliquis prafigendus cít

*

Finis ali

«quis in

L — MESS — |

e

üucu

finis.

uod ad me attinet , hic unus , nee

tione pf alius

—

p— 1

lonis pra

mihi erit finis , ad quem velut ad fco-

—.

um referentur omnia meajlabor,cura, fo-

r—

65endus. r

——

——

icitudo, vox, latera,verba,conatus, ftudia,

contentio omnis,& corporis, & animi ; ut

um

TEUM

-— 0 w

rimiütmn animum meum , tum omnium ;

quos habiturus fum auditorum , reducam

ad illum , qui eos fuà potentià procreavit ,

bonitate fervavit;charitate redemit, Jefum

Chriftum. Hic finis efl meus: vefter autem

P:

quis erit? nefcio , quem vobis prarfigetis fi-

nem,fcio tamen,quem

Oporteret VOS pra-ile

&

gere , qui & mihi, & vobis omnibus debet

4

D

[

efIe comunis. Quis ille » quem expreffit is ;

ui non przdicabat nifi Jefum , & hunc

|

crucifixum , D. Paulus: hicad Corinthios

Cri«

Hifloria

(j«

fcribés:pro omnibus mortuus ef Chriflus,ut qui

Zofifi

]

lls

*yiyür,no fibi vivant fed ei, quipro ipfis mortuus

s./&,.

lt

eff. Hic debetetfe finis primus,unus,meus;

u

vefter,omnium;qui hoc loco;audituriChri-

? dU«

fti patientis hiftoriam conveniemus: st qui 231 2-20;

Oane 24«

irj

29,

viyunt non ibi *vivant crc.ut quisqspoffit di-

j

cere cü D.Paulo: Z;yo egojj at non ego,w*vic

üglf

veró in me Chriflus : non ampliüs in me vivit

tün

mundus : quia licet (im in mundo, tamen

yd

]

R, £

ego non fum de mundo : non ampliüs vivit in

[

me caro, pof/quam Perbi caro fatlum ef : non

T0v

ampliüs in me vivunt , qua fun.c carnis , &

d

mundi, faperbia, invidia , luxuria, avaritia ,

[Ke

nulla jam vivunt in me vitia mundi , vi«

((*

vunt veró in me virtutes Chrifti: caftitas,

)[0'

humilitas, manfuctudo , patientia , mode-

(

ftia, cemperantia , juftitia : vivit Chriftus in

u

lingua mea, vivit in manibus, in oculis; in

ff y

auribus, in mente, in voluntate, in coto

m

corpore,in tota anima : totum fpirant praz^

vt

cordia Chriftum , quia

uidquid ago; dico,

lf

cogito, volo, video, au

]

io,lcgo, fentio, eft

[l

propter Chriftum. — Chriftus füz: gratiae

fs

quafi anima: motibus me agit ad omne

[*

onum , & adomnes vitales virtutü actio-

A

nes. Hic finis eft;cur Chriftus eft paffas;hic

"T

debet effe & finis omnium , qui audiunt

yMC

pocnas Chrifti patientis. Hunc in finem fi

[NN

animum intendamus , & ad eum viribus

j

À a

omni«

-

4

De Chriflo patiente

omnibus contendamus , tum demum qui-

ka

jj

libet cum Chrifto dolente dolebit ; cum

flente (lebit , cum timente timebic: tunc

il

animus laxabit habenas omnibus effcói-

*

N

l

bus , amoris , odii ,fpei , timoris , triftitiz ,

gaudii, tunc flebunt oculi, plangent ma-

|

[

nus, plorabit lingua, fufpirabit p

ectus, con-

teretur cor , ardebit voluntas , illuftrabitur

:

P

intelle&tus ; turbabitur fpirims, pavefcet

animus ftupefcetmens , contremiícent ar-

tus , trepidabunt membra , ebulliet fan-

guis , totus denique commovebitur bomo,

|

dum audiet, qua ; & quanta patlus eft pro

i

homine; Deus homo. Deinde utuberiori

!

li

cum fpiritüs quæ&u, hoc cruentum arca-

|

ium p.crcipiatur, necefle eft; ut quisque fi-

li.

bi ,quia certum, pcrfuadcac firmiter,& fibi

"

Chrütus lm

[

paffus; eit

primat fortiter , quidquid Chriftus paf-

'

Ut pro om

fus eft pro omnibus , id paffum pro fingu-

mibus , fic

£

pro fin-

ISe-

lis;adeó ut illud beneficiumR edemptionis;

quod toti humano eeneri e(t commune,;fit

cullibet fingulare:ut quisque in hac corona

eft przfens, non vané ; fed veré cumPaulo

—

l

C1.2.2o, POflit gloriarizin fide vivoFilii Dei,qui dilexit

mes,e tradidtt /ehzetipfum pre me.Licec Filius

J

Dei cüm effet in (inu Patris,ab aterno cog-

|

|

noviffet , & prazvidi(let , non futuros plures

homines , quàm nos; qui hic füumusin hoc

templo congregati , eadem fuiffet paífus

:

pre

Eifloria.

j

qu

pro hoc tam exiguo grege , qua pro toto

Um

W

j

hominum genere. Hoc certó credere;eft fe

ad amoremChrifti cogerc.lmö ut non tan«

[p

M

tüm tibi extorqueas amorem erga Chri-

Mæ,

ftum;fed & dolorem propter Chriftum, &

ff

illud quia non minüs certum , certiffimé

on

Itut

ercde , Chriftum non modó paffüm effe citus

hon tàne

propter te,fed perte. Idem qui commififti

üm paf-

:i

(

ius eft pra

culpam,intulifti & pocenam. ' Quare quid-

^.à nobise

nobis; fed

lii«

l

lil

uid criminis commiferunt,vel Judas, qu

eum prodidit , vel miles , qui lieavit, vel

(10y

Caiphas;qui accufavit;vel Pilatus, qui con-

pïO

demnavit,vel Herodes, qui illufit, vel Ro-

rf

manus;qui crucifixit ; horum omnium cria

C

minum, quia auctor es & reus. H« manus,

.l

illi manus injecerunt, & vinxerunt , hi la.

(b

certi illum flagellarunt , hi digit fpineum

paf-

fertum illi contexuerunt , hzc lin

o

2uacone

u

demnavit , hoc os in illum expuit,

hi pedes

Jl

fano

o

uinem ejus conculcaverunt.

Poftre-

f

151(

müm quod hicad majorem meritorum re-

Y.0

quiritur cumulum,illud eft,ut quisque cer-

^

tó credat,& veré , ut oportet , fibiperfüa-

2

deat , quidquid hic di&urusfum , nontan-

IU

tüm dici de Chrifto , fed coram Chriíto.

0r-

Adeft híc inara,qui ab annis 1600. & qui ctuttus

T4]

2

dem qui

excurrunt , paffus eft Jerofolyma. Itaque.

ro nobis

hC

omnium ora atque oculi , fed' multó maxi-

tofol

paffu:. ]e-

mz, eftis

j

mé animi convertantur ad Chriftum in

Euchai-

P(O

À 5

6

: De Chrifto patïente

ara prxfentem. Ille & me audit, & vos fpez

ctat, & quid ejus causá. acturi fitis ; exfpe-

€tat , & quid cogïtacis ,intellieit , & quid

Ej

Serm.177

optatis,percipit;ut qui tefteD.Chryfologo;

*yidet abdita terrarum, gui cordis intuetuy 0C

€ulra ,cui omnta funt nuda qua tetla f[unt omni-

bus. Adíünt ergo illic ipfiffimi ifti oculi, 4«

bus lachrymatus efl Jefus : quibus cümrefpi-

ceretPetrum,flevit amare:lili oculi;utocult

noítri dedueant exitus aquarumyin nos funt

intenti. Ibi funt pedes,quibus currendo per

vicos & caftella , te ovem perditam quzfi-

vit. Ibi funt manus, trabalibus pro te clavis

tercbratz,& cruciaffixx ; ille nunc ad te

extendütur,ut é coeno vitiorum te eripiant,

& de ftercore erigát. Ibieftlingua illaqua

5

joan. $.

eructavit tot verba vite eterna. INunc ape-

$9*

rit osfuum,ut tibi loquatur ad cor. Totus

pobis híc adeftJefus,utihoc loco,& hac ho-

1à fetotum nobis exhibeat Jefum. Si ambi-

gitisan híc adfit ; audite ipfiim loquentem

perosIfaiz;quodipsü jamloquitur ore fuo.

I^ 9.

£go ip/c,gui loquebar ,ecce ad[um. Ego ipfe,qui

ante 4600. annos;& qui füperfunt propter

vos homines; & propter veftram falutem

defcendi de Ceelo , & incarnatus füm de

Spiritu fan&o,& homo factus fuüm , Zcce

jum. Ego ip[e t gui

ro vobis Jerofolymz à

Ida proditus;a mi

j

t

ibus vin&tus, à Judxiis

?

aC 6us

,

;f*fzjïo*rïd.ï

7

accufatus;à Cai

ha condemnatus , à Pilato

ü

j

lpc-

flaoellatus,à mi

itibus crucifixus fut , £cee 5

jl

ad[um. Ezo z'l)[e , qui poft incred?»Ta 7n te

(

collata beneficia; po(t innumerabilia prop-

rl

(

ter te tolerata füpplicia , poft 3 3. annorum

U

immenfos labores , poft trium horarum iti

qm-

cruce immanes poenas inclinato capite trae

i

didi fpiritum,Ecce ad/um. Adfam , ut fim

vll

Dux errantijlux caliganti, robur deficienti,

anis efürienti,fons fitienti , vita morienti . ,

t

t

d

lus pereunti. Écce adfum , u illu(tzem in-

r

"

1ellec&tum,reficiam memoriam;inflammem

hs

voluntatem,corroborem fpiritum , expiem

Math. $1$

du

confcientiam , innovem animum. d-

It

[im raucis prz clamore faucibus invitans ,

vyenite ad meomnes , qui labor atis &* oner atz

Qu

m

eflis,e5 ego reficiam vos, Qua cümitafint ,

QUUS

cüm híc adíitinter omnia princeps argu-

]

mentum fidei,hic viresomnes exere;Fides!

Ybi«

tu inquam fides ; nobis in facrofancto Bap-

tifmatis fonte per Spiritum fanc&tum infufa,

i

d

u

quantüm potes, tantüm aude. Si audes

a

u

credere ; poteris credendo nibil non obti-

Mar.9.325

nere; crede non mihi , fed veritati. $; potes

gptff

yam

eredere,omnia pz[fibilia funt credenti. O a pot-

fim hoc à te,quisquis hic ades,impetrare;ut

mdc

fut

credasChriflum hic pracfenté eàdem fide ;

u

APetrus,cüm hac enuntiaret 5 24 es Chrt-

Math. 16.

u

'!id. "

í

us filins Dei vivi:hoc-fi nüc ita credas,tune

N

9uév

gGIU*

4.

$

De Oif patiente

gnirapiliterser dilatabttur cor tuum : tunc fpe-

|

rabis;amabis,dolebis;flebis,iraícéris , mifes

reberisfüfpirabis,ardebis , deniq; omnibus

ï

velificaberis affe c&ibus. Quid dubitatis mo-

dice fideicredite, adeft Veritas:coufidite,

adelft Mifericordia: fperate;adeft Potentia:

audete;adeft Fortitudo: timete;ade(t Jufti-

