vtolrs

mus , antequam eflemus nati, Chriftum

ercuffimus: neque enim , qua Chriftum

üyafo

Attmy

flaeellarunt, fuerunt Judzorum brachia ,

ET

fed noftra , & parentum. noftrum Ícele-

um íg

ra. Audite zternum Paternum loquenté de

ïvagulaffcs :

faia. $3.

Filio pcrcufïö. Py

opter fcelera populi mei per-

r

*

eulneum.

üts €

t

3

ille populus ; propter

Atf n

A mper

quem percuflus eft Dei.Eilius? An-

Judai-

tj

.'t;ma

cus, anGentilis , an Chriftianus? Quif-

uis commifit fcelus ; eft Jefu percuffi reus.

lïfwm-)Tüm ]

Qui ergó immuniseft à fcelere , isja&etfe

rgö,.

wäüä

| mqndum eflc äChriPci fanguine. Nos €

qui

l i

— FHhfloria.

355

qui dcliqu-ïml

]st

Ti m

2

jjdem & percuffimus.

me j

Quid dico, percufi

'mus ? Id prateritum

eít. Etitamnum in

IT d

prafentia eum percuti-

mus. NNec hocfatiseft :

!, af (hd

cutiemus.

adhuc fa:piüs per-

Forté uná

horá antequàm ad

mindägnumï;

^

hunc locum convenifl;

Ts

s , illum percufliftis,

vellafcivo oculo

iil

; Velimpudicá manu , vel

pravà cogitation

e, vel malevolá mente

Qu t

vel maledíica linouá.

Wal

Forté. & nunc illum

Jbr

percutitis , dum

"n

D

!

W

Í

auditis fine dol

Jefum fuiffe percutfum

Ore menus ,

fine fufpirio

apaen

cordis , fine fenfü animi. O c

^n')'05//;?,177£&

autes ! Óru-

pes! ululat percuffüs canis, & doletis: va-

Aimen

t

pulatFilius Dei, &ridetis. ]Jefus pre do-

eitca Q

mv

eIum?

lore propé expirat ;

nemo prz amore Jeía

ln

vel fuf pirat.

-

u

omnibus venis

Fluit fanguis copiofus ex

corporis ; non flillat vel la-

chrymul

aex noí

]

[*

! quotquïl

risoculis; Hiant undiQue

n v

immania in percuffo corpo

re vulnera; nos

fmaquæ

nec femel percutimus pect

ora, O Jefu/quid

tuad hzc

xdïomm ]l

? Si tu olim, antequam effes

u

aomo;antequam füdaffes pro homine

tcwümlo

i

tequam vapulaffes ab homine , dixeris :

J

cW

eutet me fecilfe bominem:quid nunc dices , a

6. T.

l)

um inter omnes hominesnon fit homo $

T

qui te non odit , maledicat ,

j

pcrfequamr :

(

expoliet veftibus , vinciat fun

Ibus, molia-

&

j

rrfU

d

turinteritum?Tunc raBus dolore cor dis tntrin-

f

li

m

*&^5 , tonabas ex alto, & minabaris ; Deíe-

!

v

&o

Jj

U

[]

336

De Chriffo Patient:

!

j

bo'omne

m bominem,quem creavi , á facieterra,

ggäumh

da funt nobisex ore tuo

m

Quz jam metuen

T

tonitrua ?

ux no

n exfþcäanda fulmina ?

«lb(tf

hi

Quzfpes redemptionis , poft cot injurias

nv

em? O me miferum , cüm

in Redemptor

l«num qm

£3. 7- Jam non finqu

1

redimatynedsqui [alvum faciat. .

W

epifi

uomodo au

(imtot inter mihi timenda ,

o

Pfal.25.

jl

Jun

ir.

dicere cum Davide : Redimeme ; & mi[erere

4

l

Píal43 1.

mei ^ Quid times , ne redimaris ,. anima

a o

mea? Sic loquitur per faum Prophetam ,

etatir d

e animam fuam: 2No/; timere,

. Nl

qui pofuïc prot

.

.

Wa Tt

demi te ;

d Yoca'yite nomine tuo ; meus

sdlbns

dte Sal-

Pf:.l. 1I

* es ti. Si ergó fim tuus;dicam ego a

qdittr

vatorem meum:; Z &us fum ego;[al'vum me fgc.

UT

$. III.

T

J

MU

in. N

Flagellatur.

uY w

At ; Y

IRopofiturus plenum immenfi ftuporis ;

FOT

Y acinfiniti amoris Sacramentum, priüs

mr&agris Q

tanquam ad celeberrimum totius rerum

univerfitatis theatrum , convoco caelos , &

1 Qu

terras; homines , & Angelos ; quin & dz-

L

mones fzvos Juftitia fatellites ,

uteumin-

utylern

tucantur,qui in atrio Pilati, peä'aculu

n faclus

thilidye

9

1.Cor. 4 efl mundo , « Zfngelis , & bominibus, O Pa-

?Iifm (

ter ! adfis hujus tragcediz fpectator ; cujus

**Ghlrimodaf

coo fuiau&tor. Hoc tamen obteftor , ut li

ELITT

viderismanum peccatoris extentam fuper

m

corp us

m

Fiflria.

327

U

corpus filii tui , fivideas manusnoftra: ple-

lt t

nas fanguine, manumtuam longe facias à

du m

nobis; quiaFilius tuus, idem quià pecca-

p

toribus czditur , pro peccatoribus patitur.

fetum,

Adiis & «u, Ó Juftitia! & videas ufque ad

*,qwi (j

noviffimum quadrantem foluta noftra de-

Qu cimc;:

bita. Nec enim poft haculla poteft cimeri

n )Ww

punitio,ubi pro puniendis ctam copiofa eft

dimar d

'rcdemptio.

laterim quietum filentium

m h

contineant omnia in terris , dum in medio

"

tertz operatur falutem noftram Salvator

m

noller. Non hic audiantur lamenta füper

at 3d (t

flumina Babylonis fedentium, & flentium:

non híc refonet lyra Davidica : Miferere metoan s«

lo,j'ammm*];

Deus.. Nonopus eft ut zater veflibulum , er

4

.

*

TParce Domtne

Toel. a.1f

altare plorent Sacerdotes

parce populo tuo. Non hic audiatur vox pro-

[

diei : peccayi in celum.. Pro falite omnium ue. 15.

Ya

f

fufficitvox una : vox fanguïnïs fratris no- -

Ílri. Sed at audiatur hzc vox fanguïnïs,

av

OrIS,

aperiantur flagris omnia membra cor

N

"Tantum; quantum non poteft inte

j

ligi ;

convov

j

p

nedum exponi , Dei in humano corpore

10&05 f

flaeellati myfterium , accipite per compen-

i

Crh[ j

"

j

dium. Ita illud perftringit D.Hieronymus:

[

ub

Aelatue à

u

Jl

Sex carnifices accedunt : duo eorum "virgis fpi-

Gloff: ot-

$6155 duo loris nodofis 5 duo cateuis ferreis ; inci - 578

Ufb

MP

iU d

j

",

l)

pz'um

1

rimi totis viribus eki percuteres addun-

Ll *l[

Eur "gu

h

j

era yulneribusdecurrit [aguis.Primis

gul&m '

(

defejfis

j

338

2De Ckri(fo* Patïente

j

defefs

fuccedunt fecundi, & novis "vülueribus

i

;mdmf

tpetera cumu

lant:quos mox tertii [ub[equunzur,

[ 'mOnt

o

|

ui uncinis carnem,ac pellem avellant. Q coe-

j u

í

üu

mlóterra! Ó füuperi , & inferi * Ó quid-

)

T

cuid ufquam fentit ! aut fenfus expers eft.

mbä d

O fi quid eft, quod praetereà appellare pof-

m

füm! Numquid hic meritó dixerim cum Je-

iA

3er.3.13.

remia : 4ui audiyit talia borribilia,qua fecit

.

1

l

71

joan.

" nz

u oenus fi

iO

rum hominum ? Zerbum ca-

vt

;

l4

ro fatlnm e[l , ut falva fieret omnis caro: fed

TRU

hómo pàti non poteft, Deum effe homin£.

QH

i

Itaque homines tamquam in rabidas feras

il HWOI

sä]

converfi, priüs ipfi humanitatem ormnnem

T

Ll

exueruntstum Jefu Humanitatem per atro-

n

m

ciffimas pxnas funditüs delere fatagunt ;

$,U

uafi ferre non poffent;ut Jefus elfet DDeus :

n

.& maneret homo. Toto ergó furorisimpe-

vt

tuin Vérbi Incarnati carnem incumbunt;ut.

humanitas tot cruciatuum impatiens oc-

Q

cumbat. Flagris,loris , verberibus, inge-

wt;qi

ib n

minatis velut fuperincudemi&ibus cutem

À carne, carnem ab offibus validé & atroci-

: gimimïesï

ter avellunt : quin & humani corporis com-

00 quo

*

LÀ

Vs

j)agem , &.ïpccïcm

quantim illis licuit ;

deítruxerunt. Nihil , ut in illis relitum

tmdd

vellent, non fanguinem in venis, non in-

TU

tkr ()

tegritatem in nervis, non roburinmem-

1

bris, non nexum in artubus , non carnem

Mquny

on rr-

in oHïþus , agilitatem in manibus , n

MOR; (C(

mita-

M

'Hi/lorïa'.

339

n

mitatem in pedibus , non pHos in capite ,

i jthgm

non formam in facie, nonfpiritum in cor-

la ;

ore, imó ne fpeciem quidem hominis in

Il

l

omine ; itaut nunquam veriüs, quàm

Ws CXPCI;:

nunc , poffit ufurpare. illa füa apnd Davi-

V

i

*

L]

P

sälagplclïar

dem verba

Ego autem fum vermis , «* non )

2

Gaenftut

n

u

bomo. [Numquid vox bec tua;Pater, mi ? //ox ?*: 17-

l

!

m

j

(

mea eftfili mi. Fermis e& qon bomo.Fui quon-

Pl 44

$4

ïnumEV:lräw.g

dam fpeciojus forma pra filis bominum: at

Ts n

nunc per te;vergis

Jumset non bomo. T'u qui-

um cfz"chomf:

dem , 6 homo;indueris purpürá,& by(lo,8c

pudrt

epularis quotidié fplendidö ; ducis in bonfs

atetm 00

dies tuos : at ego propter te, vermis fum, ei

]

!

m

j

[

2on bomo.

Et tu , z amantiffime Jefuü, in

^

a:l

nl

à

u

hoc rerum ftatu , vel potiüs cafü; in his tuis

injuriis , doloribus , cruciatibus inter fla«

i

Vil

gella, & vulnera, in laceris membris , in

;öfufOT

uU

hi

convulíis artubus , in apertis venis, in fra-

m

CO ac cruento corpore ; quid agfs? qua tia

bi mens; quod confilium? qua inter tot

c[bcnbusæ*

ss

(

aflictiones , funt tibi cogitationes ?Egocogi-Je. .

$5

IM

£0 cogitationes Pacis,e& non affli&lionis. Cogi- '*

g

to, non quomodo te in terrisflapellem ,

g

j

fed in coelis coronem. Cogito ,non de fü-

Yulil

u "

mendaá vindictá, fed remittendá culpá. Co«

j

u

gitoquid adhuc poffim facere vinex meze,

"

ïH

p

u

& pnonfeci. O Jefu , veré nunc fponfe fan-

J/

euinis , clamarnus omnes ad te , eádem quá

W

Judai » Voce 5 fed no

neadem men

te :San-

4

jj

11

j

gUIS

'De Chriflo patiente

"u

At

340

(0

- euistuusfit faper nos, &

fuper anittias no-

) Wf qu

d(FCJ n

j

ras. Sanguistuus, quem in Pratorio Pi-

oftium furor quàm

lati cxprcüït nontam h

um q

J l

tnus in hoftes amor , fit fuper n

OS: Sanguis.

J

ut fanctiffi-

0601&3

tuus à Spiritu fancto formatus ,

mus , fit fuper

nos : fanguis tuüsà caftiffi-

^

p

TU

(ceribus hauíftüs; ut caftif-

Ui

mis Virginis Vi

optcrq

as

»f

fimus , fit füper nos : fanguisruus , ut re-

mittantur" peccata noftra; fit fuper nos ;

m

und

remi[fio: San-:

bis u

d.

uia fime fanguini s effufione non fe

[

uistuds ex Sacro-fancto corp

ore effufus ,

.j

1

(pe Yi

ne (imus rei corporis & fanguinis tui , fit fü-

g utfir

ernos. Denique fanguis tuus ex facratif-

p

fimistuis membris , pro tuis membris ( fü-

f idi C

mus enim membra unius corporis) fitfuper

]

lm W0f

Cngä[

nos, & animasnoftras ; ut poftquam deal-

j

D

f

:

ett; l

Lv

;

baverimus ftolas noftras in fanguine tuo,

D

N

l

:

:

:

^

A fortt

offimusàte redempti , cum omnibustuis

w]

' ele&tis , modulari illud facrum carmen: At*

l

A0mnes

;

Apoc. $. dc

m 105 Deo, in fanguie tuo.

t nte

ï

9.

umagcr»

MEDITATIO . II.

i

.f

i,

"nf a

De eodem 9Myflerto.

trt f cy

laryg

Y

fterium erande quod omnem ex-

8 i

M

Scedit fidem, pr

xter illam , qua eít

À Deo infufa,; eft Dei

"M:

fupranatur& vires, &

bus flagellati

:ïmäüium, |

ab hominibus pro homini

crucn-

"

Ehfloris,

341

It i

cruentum facramentum. Quod fic eft ple-

n

num ,nefcio quo horrore, utícelus fit il-

lud audire , nec eo audito ad fcelera dete-

m f i

yt n

:

ftanda permoveri. — ldcircó quifquis híc

1. m(an-?;

adítas, eorum quae referentur, auditor ,

[

j

QR C

pramoneo , & admoneo , utcomponas;&

yllis u

difponas animum ad deteftanda tua fcele-

rà, propter quz tanta , ac talia paffus eü:x

ngl'S tu, d

Ícelerum vindex, & fceleratorum Judex.

j friret

Etquia hoc pun&um pro more perftringe-

nmjmmfjäai&

Qupuc d

mus tribus punc&is, cum illis mifcebimus

tres Principes Virtutum a&us,Fidei , Spei,

ayn t

Charitatis : ut funiculo hoc triplici cha-

pud ln

;membi

rtatis , qui difficile rumpitur, vinciamus

nos ei , qui eft Charitas.

rl

l

Nihil non egerat Pilatus , ut Chriftum

)l u

1

morti eriperet ; nihilnon agebant Judzi ,

j fimpor

ut Chriftum morte tollerent.

Hinc dum

ymom»

e

unus contra omnes illam morte eximere

»

contrày aliiomnes contraunum , morte

tollere certant: inter omnia quz agebat ,

ii

viditfe a&umagere Pilatus. [taque par-

tim pro Chrifto , partim contra Chriftum ,

1

quem non fuit aufüs per nefas occidere,vo-

d

uit contra fas corr.ipcrc. Sic enim ad Ju-

D

dxos:Nullam invenio in eo ca

u[am : corrisz'a?n Due. rj

«

! w"m:m |

ergo eum , e dimittam.

1

J

W

Nec mora: irruunt furore accenfi fex li-

il

t

j

'U

l

ores inatrium , rabie efferati , immanita-

! (W

tc

all i

V

Y 5

,

p

341

2c Chrïjfo patz'mte

rgl'

flatimatt ;

"

f

:

te truculenti , odio immenío in

J

emicat toto & vultu crudelitas : & jam priüs

j

j

"i

"

il

m

illum calh'gant oculis , quàm brachiis. De

L.I

]

4

illis hic non. immeritó dixerit: Chriftus

poüc nX

j

job- 1 6 *

19

CoUegit furoren fuum in me, & comminans mili

.

B

nl

Mil

1njremui

t contra tme dentibus fuis: boflis meus

n

S

zerribilibus oculis me intuitus efl..— Sic Deus

^

jl

u T

olim totus terribilis, nunctotus amabilis ; ;l

nulli nifi da:tmoni formidabilis , nullo prola- ..;jy;, $

to verbo,fümmáàinodeftia;& pari patfcnuä,

as m

uafi omni exutus poteü:atc, traditfe po-

um

teítati Carnificum , finit fe trahi; rapi , con-

jurs t

velli rideri, fpoliari , veftibusexur , nu-

« Ü

^

dari , ac nodofis funibus arctifime ad co-

h us

lumnam conftringi. — Quibus porró funi-

«vdetntt

De tium.

A£n. 6.

bus magnus ille Samfon ligari potuit ? Re-

w Sacd

14

fpondet Laurentius Juftinianus: Zwitaque

d del

ymeá te trabere in-

Genitoris te imj)ellente gloriä

205 oD

1

fnitdmiferit, Divina arlante Jufliriá , ex fu-

.

-,mäpecm:im

L

67'7-162 atquei

neffabili in te babitante graria)hns

i (

funibus ad. Columnam ligaris.. Sedà Chrifto

d Nog

1

igato ad vosqui ligaflis ; fermonem.con-

,;otcntcmhg

veito. Adelt htc Chriftus olimin atrio Pi-

m Mfn,

lati pro vobis, & à vobisligatus. Quid fi

Wam ,l

exponeretur híc omnium oculis, eo fche-

"Xo M er

maàté , quo fuit inPrztorio Pilati nudus ;

& ad columnam vindus , nonnà quivis

:ïjimlllä) hä

W. D)

noftrüm , mifericordià motus fupra patrem

Mifericordiarum , accurreret ; manus ap-

MS»Magiüw

T

Füfloria.

343

lb iln

licaret , nodosíolveret, vincula confrin-;

Ij &]amif

eret, funibus eximeret ? Huic tam pio ;

m od

juxtà ac optabili operi manum admovere ,

vt (

in veftrà eft manu. Certum eft, nullaetfe ,

É uU

nec effe poffe vincula , quibus ligetur infi-

sita Chrifti patientia. Non ergó fuerunt ,

tf

4

nd Y

uz illum ligarunt, li&orum brachia, fed

tuaflagitia. "Tuligatis manibus, ac pedi-

tons a

[À

buseras mittendus intenebras exteriores

LÀ

hs

Tl

ideó manibus , & pedibus voluit ligari Sal-

a

Í

r?;

vator tuus. Si ergó tua fcelera fuerunt Chri-

qt, d

fto vincula,cüm tibi fit arbitrarium efficere

t Nj)i j

Bujent ;

ut abfolvaris à tuis peccatis, eft quoque

tibi inteorum , Chriftum folvere fuis vin-

dl Xadc

culis. Iftud potes facere loco hoc ; horá

s p

hác,fi corde contrito , & humiliato , acci-

0

y p

das ad pedes Sacerdotis, ibique amaro ani-

Pl

ii

m0o confitearis delicta tua. Statim ubiChri-

i

ï

TL

Íti Vicarius pronuntiaverit illa verba: £eo

4j

te abfol'vo à pecearis tuis : abfolvitur Chriftus

]

O1S

i

Y gh ,

à vinculis fuis.

O Fides! quid non co

o

Ah S

&

nos credere? Nosinfirmos pofle prolibitu

(c[mUM

Omnipotentemligare , &folvere ?. Sed

j

licatus vinculis

Ü Cl

quiatu,, mi Jefu, ftas ibi

i

ad columnam , ut quod fecitti , & ego fa-

y

"

y

ylm C['

ciam , habeo & ego , quibus anima meali

uudüï

Z(Ml l ujï

getur, vincula, habeo '& columnam, ad

h

quamligetur, De hác columná loquitur

v

y

| JFIQ

f

mwl J

fervus tuus,Magi—ücr meus Paulus : Ur fcias,

4.

gïlü-

j

f

De Cb'rz:/'ia Patïcnte

|

344

:-.'&Wmt'

|

i conver[ari ,

!

womodooporteat te in domo De

n

lal

ua eft Ecc

lefia Dei vivi.columnas& firmamen-

lt

[

quan

$. Tim.3.

i um leritatis.

Habeo & funem;quo huic

lüpl

s a.

ï,'!

u

Fwve.

$.Con

columnz alliger,qui eft Fides. Hic ergo i

10. $e taptl'v

itatem rcdigens omnem intelletum in ob-

jgim

equium

Chrifli , ligo hic & intelle&um , &

yita,

J

ue cum omnibus fa-

)

omnes fenfus , totamq

4

ni

cultatibus Naturam.

ltaque hic li

e

o

atoin-

TOR

telle&u ad hanc columnam Veritatis , cla-

, axiomäf«'

fnabo diffimili quidem voce;fed fimii cum

odj quäm

Paulo fiducia ? Quis me feparabit ab hac

,plmi

columna ?. à veritate Fidei ? Certus fum ,

yenfucor

l

uód nec lapides Stephani , nec Crux Pe-

s ii

w

tri, nec gladius Pauli , nec lancea Thomz,

^

i

P

g

nec fuftes Jacobi , nec craticula Laurentii,

mf

nectela Sebaftiani 5 imó nec omnes om-

" pugnab

nium Martyrum atrociffimi cruciatus , &

scblicc

tormenta, potcrunt me feparare ab hác co-

lumna. Nihil adhuc dixi. Promptimmus

:,:amquam |

1 ICmPOIC |

füum omnes poenas , quas vel hominum po-

te(t concipere crudelitas ,. vel demonum

"

infetre malfgnïnas ;atque adeó paratus íum

omnia potius fuftinere inferorum tormen-

' tà, quàm vel ad latum unguem diícedere

ab ullo Fidei articulo ; quàm negare jota

unum , vel unum apicem, à te ó Chrifte ,

expreffum , vel prolatum. Nolo penitus J y;

ut ratio mea Judicium de iis ferat , quia dj

d.

tat?oncm fuperant ; Íed cidem impero

&bl

M ig

T

Fhfloria.

345

Dttw,

l

tibi fe fübmittat, infraque te abiiciat , & in-

WMW h

concufsa Fide, fan&thimaz tua fentenciae

flmcm,qnot

fubícribat , quantumcumque captu diffi-

s Bo

ciles videri pofïïnt Veritatesilla , quas do-

vl

ces. Jam veró inter illas veritates; quas

eledur

docuifti , mihi verius , & certius eft , te cfle

um omty

in Euchariftia , cum tota Divinitate, & hu-

manitate, quàm fint mihi certz omnes qua

4 hiciïgs::

m Veta

adferri potlunt demonfítrationes , defini-

tiones, axiomata, Principia lumine nae

yeldimi

TOE

turz nota ; quàm omnia qua videmus , aue

i Cert

imus, guftamus, odoramus , palpamus ;

vel ullo fenfu comprebendimus.

Hac ett

, C

gxea D

columna, à quà non priüs feparabor, quam

N&UWCE

anima feparabiturà corpore. Ego ad hanc

columnam fixus, & firmo pede ftabo , &

g

erítabo ;. pugnabo ; vincam , triumpha-

j u

j

0, donec ab hac columnafolutus,in Tem-

quc

plo tuo;tamquam columna firma , — nullo

Broty

o

unquam tempore removenda, perftem, &

u

homm ll

contiftam-

qui

eadCOPE

Iv

$.II.

gt

l

"uf

l

Id

N

J

l

)'J LUE

j

^

W

Flagel(atur.

l

! ":jl/ün

ü

U

.v:

'

Aéctenus przlu(imus ad tragoedia: ca-

:

Mi

g

J

ha

H

ta(ïroPhcn. Poft vincula fequuntur

U

n !

Verbera. — Sex igitur validi; nervoli , ac la-

:Wm?m

|

j

Cctr»

j

346

De Chriflo patiente

vfm-f ) (

Y

certofi. carnifices ,

expcdiunt crude]itatï

j

g

inftcumenta;, qui alternis ,. integri fatiga-

M

tis fuccedentes immitiffime in, mitiffimi

D

u

I

T.

Jefü . carnem fzvierunt.

Hi (änguinem

cliciebant , alii carnem tundebant. mole-

a

!

(Tra&. de

k (

| jf

Pafí.. 65

bant, atterebant ;. poftremi eriam fruftra

Tam

i

evellebant, & in auras excutiebant.

if fUf

dur? ( ait S. Bernardus ) flagellatus eff Domi-

1

(

n

l

nus,ut [anguts ejus n aera refultaret.lta cer-

umanum

tacim totis lacertis , conjunctis viribus , in

tenerrimum corpus contenditur , fanguis

undique defluit, venz diffecantur , arteri

«fulttpo

'Jll'dU! j (

comprïmuntur P nervi franguntur,caro to-

ta diífolvitur.

Miramini tantam fxvitiam!

gt pia

y diüdtt

lNonpauci & SS. Patribus exiftimant, dz-

mones in li&orum corpora , ut atrociüs in

sym cont

eumízvirent, infiliffe ; atque adeo fin-

«fifet, o

at uX

gulos carnificesfuiffeà dazmone obfeffos.

Luc. zz. Et GC. ïDtCH

igunt illa verba , /7«c efl bora ve-

gl

Xta Salic-

yon

de

flagei!a-

flra , dr poteflas zenebrarnm. Alphonfus, &

i n

tione.

Adulþhus putant illi inflicta fuiffe verbera

i

l

!

W«::'

|

m tcerig

ad 15. millia 370, Scribit Lanfpergius re-

atdewo

velatione Divina fuiffe cognitum fangui-

nucemt

nis Chrifli guttas Hagcllis el

icitas fuifTe fu-

iquili

ra ducenta , & triginta millia. De Dei

T peccat

Sap?^ Ir,

zl

províidentia dicitur: Omma in pondere, & nu-

i üra; dum

meroyd menfura difpofatt. Sed omnia pauens

r ,

zc omnia tranfgrcditursf& excedit, pon-

gï

itoin

ura

| dus i&uum , numerus plagatum ,men

ura-

"*mic

Thdtte

n

lïz'/z"ofia.' H

347

lIt

durationis , exceffum habent , fi patïcntï:

intcgti i

dieuitatem cum delinquentium indignie

n

tate , autdelictorum gravitate compares.

H m

COA f

Acictus tamen leves fünt, pauca plag.æ "

momentanea pcrpclïïo,ad amorem patien-

m etmf

Joebax.

tis, & defiderium plura patiendi collata.

Hacenim exceffum habent, pondus non

ïagzUamstW

recipiunt ; numerum excludunt. Tantus

n[«imm.lu:

erat amor Chrifti , fed tantüm erga totum

TTTE

genus humanüm communis , federgate ;

vydtr,

quifquis hz«c audis ; fingularis, ut promp-

p at

tilIimus fuitfet pro tui folius falute , acci-

vuntun a

peretotidtus^ , quot funt i littore maris

gamlontà

arenz ; tot plapas, quot coclum numerat

cxiüimänFa

itellas ;; effundere tot guttas fanguiuis »

x,mauouig

'quot atomi continentur in regione aéris.

u

Paratus fuüiffec ; non horamunam , fedjam

o o

inde ä.pr«imo mundi die , ad ufque noviffi-

J

mum,jugiterflagellari. ^ Atuific amante ;

J hi

"

quid non pote:s , imó debes fperare ? Nunc

j

eroóin fpem te erige anima 5 & quàm te

xbl

priüs in credendo fortem, tam nunc in fpe»

& WPCH

eccati

qui

H

i

rando audacem te exhibe.Primüm lic ex«?

IaVIIa$e

pende, quanta fit peccati indignitas , quan-

mscïitiïf

[

j

ta perfona: peccato offeníz dignitas. T'an-

"L

,hM

)!

ta eft noftra, dum peccamus, in xternum

Mm*l Mm

umeninjuria ; utfíihomo aliquis effet

/

j

T.

;

praditus gratia infinita; imó etíi innume-

w W

h

ti mundi conderentur pleni hujufmodi ho-

(

mni- :

-

2e Cbri/la patiente.

548

"La

minibus , quigratia pollerent infinita ; ta- j

if

p

mén illi omnes quidquïd agerent , quid-

4l

u prlu

D

aid pcrfcrrcnt , vel xternitate tota ; pro

noxaurna mortali , etiam minima , Divinz:

al

y

gt

Juftitiz fatisfacer

enonpoflent. Tantaeft

eccati malitia.

Quantá [veró fit Chrifti

p

Qnqud

Chrifti

übi omnia

mcerità

praftantia , ,jam expendi

tc.

m

j Iuf

«quanti

:

a

valoris«

operaomnium hominum ;

& Angelorum,

]icéteffent multitudineinfiniti, non fuffi.

sumua o

ciunt, ut fatisfaciant Deo pro peccato vel

l nonpo'l

ii

unico, & quidem minimo : actio Chritti

unica , & minima , tanti eíL meriti, tam

&cgoimma

immanis pretii; ut poffit ex zquo , & fum-

AOCR

i, d

mo Juftitiz rigore fatisfacere pro. peccatis

omnibus , qua unquam commifla funt ;

vll

'velolim committentur ; imo fingi queaht

jum; Q

potle committi ; licét effenc ho

mines nu-

?fiCätUm i^

meroinfinii , qui peccarent. — Si quali-

diat ; n

betChriftia&tio, etiam minima, unicum

',x

|

1 001 à

fufpirium cordis , verbum oris ; cogitatio

nacles

!

mentis, taüti fit apud Patrem meriti, pro

me pretiijquid jamnon audebo fperare per

:.chritistuis

Q:mq

tantam , quam effudit. pro me fanguinis

spes. a. Copiam? Hic er

Ó eri

cereanima; Afpice ,

atf

gmeén

a ex

1

——

n SDw

C)f.ll'lüi

& fufpice,quos

i

ic in

&hrifto habes thcfiz.u-'

meit ros Sufficicunaguttafanguinis Chrifü ,

tl

)

utimpetres fidem Abrahami ; caftitatem

o

n

Jofephi , patientiam Jobi, manfuetudinem

Ü lfl

Moyfis ,fanctiratem Davidis ; ut acquiras

chart-

WH: l N SPC

,

tl

[j

Fhfloria,

349

VOL

;

charitatem | Apoftolorum , fortitudinem

t

UM

Martyrum , pudicitiam Virgin.um, perfe-

Dioim D

&ionem ipfius Matris Dei; dc'mque gratias

j T

omnes San&orumin coelis , & Angelorum.

ipeolt

Licét folas haberem omnes gratias & vir-

tutes, & bona füpernaturalia omnium ho-

j Ü

minum , qui funt , erunt, fuerunt; adhuc

n

plus mereturunica Chrifti a&io. Cüm er-

fiur, l

gójam omnia bona tua; fint mihi à Patre

yo p

m

tradita; non poflum tot , actanta fperare,

quin plura & majora , & tui mihi fis prome-

at

ritus; & ego immeritüs poffim impetrare.

ZUO)&ü

Nunc ergo confido , nullum effe impetum

carnis, mundi ,. dazmonis tam validum ,

.

quem non füftinere

]

nullum vitiüim tam

pnjv

alté radicatum , quod non extirpare , nul.

x hommöl

lum peccatum tam importunum , quod

m J j

u

nondeclinare ; nullam virtutem tam ar-

mn'nai

!

duam , quam non acquirere ; nullum do-

l()üsa Ü

num tam excellens , quod non confequi.

d

l

poffim , meritistuis per gratiam tuam mihi

udtbo lFf»'*

applicatis : imó quia. dedifti mihi omnia

j

r

tua, jam certiffimé fpero ; quiaomnia jam

potfum per te. Spero igiturtuo illo fangui-

«

[ 4

netam copiosé pro meeflufo, referandas.

y

i

i

mihiportas Regnitui. Cupio igitur offi-

)t

D

us meis omnibus infculpi, & fanguine &

quü :»Z;[UW

venis meis haufto, obfignari hzc verba ,

Y ul

Pfal.

4[.

eas meus tu es Spes mea.

)355: ch

$.IIL^

359

De Chriflo patiente

f ( dUCIf

s. UL

u

li

um

u

v

Qu

Q

jam. flagellari ia[.l :þjomines-. |

UT

E Quf

quer:moma.

'l-':rcvu!rusmw

,ieem

ü 'e'r'c::H: tertius Hmïcüïus , quo .Chrï&oy

yib: t

*

tead columnam adítringas ; Charitas.

)

(tringas , ut nulluste pof-

jgolim

Quo ut (ic té con

us Lt

fit ab eofeparare ,. ill

um nufüc inducam ad

uàm: mo

m

teloquentem ;

dó fpc&äüi pro

jeuny .

te parientem. Chriftus a planta

edisufque

l

qüen:

adverticem capitis, jam vix a iud quàm

ausdom,

unum vulnus ,. fanguinolentos oculos à

emurs ht

colümná adte retorquens , hifce amabili-.

bus verbis, plenus iplé am

ore alloquitur ;

od

lium fuum pri-.*.

wl Y

quibu

$ alloquebatur olim fi

(au , Ifaacus : Er eibi ultra bec,

xdMormat

enin; , mogenitum E

3tol; J

nos amo"r

Gen. 27.

]ïli mi » quidfaci

at ? Euit ; fili mi ; tempus ,

7

do noneras ; & tamenctiam tunc a-

R,

uan

mor meus tecum erat & qui non eras ; &

*

It vl

ab aitetno nihil fueras ; coepi

(tieffe per me,

mtpttn

, 000l

&ex me. Vixeílecoeperas, & mox pe-

Ybiboo.

rierás ; q-qïa in peccatis conceptus, totus &

inpeccaus natus, hares erasgehenn& ;

uia filius irac: féd pet me adoptatus in.fi-

| Mi)ïüia, /aa

factuses & mex c-ohæres-g,lo—

ss

lium Qratiz ,

rix. Érubiul

rabec, fili m, uid faciam ?

Wime

Sed mox oblitus factoris tul ,

fhgiebas Và-

-?»J's ) qüüf]f

& ambulabasper viam

gus À facie mea,

atam»

" inæbc;

ii

Ehfloria.

351

latam ;qua ducit ad perditionem ; perdens

TI

te , & aliostecum: fed ut perditum quare-

rem , defcendi de cxlo;, & ingreffuslocum

hunc horroris ; & vaftae, folitudinis,cucurri

in füdore vultus mei , ut te , qui ut ovis er-

,a

rabas , reducerem ad ovile, & deducerem

[

i CM

:

per viasrectas : & fic pro:tua falute labora-

nl

Vi ac fi ego futurus fuiffem mifer , nifitü

T

2 Reg. t.

"

efles beatus. Er zibiultra becfili mi, quid fa-

2$

Cl;

ciamt Sicut mater unicum amat filium [uumjita

€go te dz'lz'geþam ; & 1deó dedi tibi omnia bo-

g

j Jnid (

lï

na mea , & fufcepi omnia mala tua; prop-

I OCUKOS.

terte factus homo, fitfcepi omnia , quz e-

Meam

rant infirmitatis humanx prote etürivi:

gt

& fitivi, jejunavi , & vigilavi ; amore tui

jum L0

pertuli vincula & verbera , alapas & op-

m

probria : deformatus eft. fanie vultus, offufi;

lachrymis oculi, livida gena , evulfi ca-

j m

g

pili , cutis lacera , caro difciffa ,^ apertae'

r

venz;pateht vifcerá, hiant vulnera, to-

t

n

qm

d

tum corpus opertum eft fanguine , exore ,

:?Xü

naribus , oculis ; cruoris. exundant rivi /

(

t W

Quidquid habeo , : dedi ; uidquid potüi ,

Cch'l' ,

! vj

pertuli , quidquid valui, fect. — ÉEr zibi ulrra

u

L

bac , fili mi,quid faciam ? Pater mi, quid tibi

0 a

"

vis faciam ? O Chrifte veré Deus Charita--

" ]

W

f

tis;fcio quid 4 me velis, & quid À me am«

1S

Petis ; quafi bonorum meorum indi-

T

1

gcns cortibi przberi/ Atvecorsfim & ex-

[j X?

"

j

COrs$,

24*

De Chrz:/ïo'patïeme

elim habere cor, quàm ut

"H

cors , fialio finev

eototo ,te totum

diligam , inomoibus , &

felicicas ,

T.

füpra omnia ;

qni es (ümma mea

ultimus finis ; ex quo

rimum principiume

omnia , per quem om

nia, inquo omnia :

& eile potlunt ,

omnia enm, quz funt,

fünt velut rivuli

fapremaze tua bonitatis ,

radii xterni tul

luminis, fcintilla immenfi

s v

tui amoris, & exi

les particulæ infinita: tuae

dinis. Qu

d me juvet effe intel.

ye lt

magnitu

leduprz

ditum , ni(i utte cognofcam ? IDe

udltat

ii ut te diligam ?

ftritum. voluntate , n

*

*

ul audiu

donatum memort

à , nifi ut tui femper re

AU p

minifcat , nunquam oblivifcar ? O «cur

s Dj u

non habeo tantum amoris, quantum fpi-

! quidquidl

ritus Seraphici ,

& omnes calites ! O uti-

zpræludinmw

nam haberem tot co

rda , quocfunt in ccelo

!

i

ftellx , in igne fcintil

lz,inaére atomi, in

1

PI;

ha p

mari gutta , in terra pulvcr

es, quot tua

ti

: ut omnibus

omnipotcntïa potcft creare

m

j

Sed

al

?

ilis, te füper omnia poffem amare.

ul

[

uando altus dignior amor nullus eft,

ünliod

!

offit meritis , & magnitudini tuz par efle,

Kacuml

rnus infinitus , & ejut-

quàm amor tuus 4tte

ln

dem tecum natura 5 eu

mtibi , Deus meus;

TM

bilis;

ofiero.

Tu te ama,quantum es ama

fïqlu a wmx

mihi autem da «e tantüm amare , quantüm

ïjmumnonc

ab aliquo poffis amari ,. Ó , Àmor

amoris imei !

;*f; UR

MTM

MEDI-

"

J

l

l

"]

Hifleria

353

! C(lhq

I)

Il

MED ETATLGO

IV.

L:

ml

De eodem Myi"tcrio.

m

'mquo Q

$.L

ude Po:':t

ts bt

Nudattr.

(chrdein

ao fs

Actepus verba & minz. Clemenshue

j d

L

utque fuic Judaus, mitis Romanus.

*

at

p d

dum crudeiitati. famuiata fuit fola lingua.

Quidquid auditum eft ha&enus , non fuit

t empt!

niii orationis proosmium : qrn'dquid ,I'pc-

0

Qatum, fuüit tantüm certaminis (imulas-

um d

crum : quidquid fa&um , fcit :antüm tra-

yis LU

goedia praludium. — Jam non funt mínz s

IN

Jam mappa projiciturad curriculum , jam

Y , ätüml

fignum datur ad przlium : jamres magna

rcmï qnoI

£«ritur intus. in Pracorio Pilati.

Priut-

f

y u

quam tamen producam in fanguinariam

m ama[h

barbarz crudelitatis arenam, Filium Deis

|M

, QW'L

Pl

qui etiam flagellatus, referet coronamsquia

J

tl

ibi fpectaculum fa&us eft mundo, & Ange-

Md

W

u

(

lis & hbominibus : teftes hujus. fpe&aculi

il

€ito mundum, Angelos ,homines, . Mun-

Qm U I Mjbllls

um ; quua cüm M:mdzf: per ipfum fa&us efi , u

ll

t

AV*[UI l

J

Mundus eum non cogno'yit : nunc autem cog-

9^ W

nofcit, & agnofcit cum Samariranis illis

.

H

p

quia fic efl yeré Ja!vqrar taadik.ft enlm 4e- y,an. a.

/

A]

!

ga$ **

354 —

De Chriflo pariente

g

'Prz

eccata amundi, N os Nnoeli,

í

j

j

go:n.

,miiy qui tollit

r

29-

adefte ; in vobis enim jam debet iripleri

4

':'ivx ! djt;r'm

Ma. 35. 7-

illud de vobis vaticinium; zfngelz P acis ama-

jb j

ri flebunt.. Siftite & vos prz cateris hic , Ó

;

'W 3dhuc lOï

homines!ut intelligatis ; quia ver& Deus

jl

$. Tim.z.

omnes bomines yult fal'vos fieri. Cor& tot;tan-

4.

i. n

tiíque , & teftibus ; &lpectatoribus ; ple-

vimtud

num ingenti pavori aggredior myfterium ,

y5 42

lenum immenío amore;quod abfcbndi;m

m

eooft 1. fuir à feculis ;

e generd:ioniäm.

, Bof

Huc ufque Synagoga ve

lut umbratiH

ymqnk

tantüm certamine , pracluferat ad decreto-

IT

riam crudelitatis; cum Chrifti Charitate

iC

pugnam: jam difpofità velut acie canit claf-

dumtoti

ficur , evocatque felectiffmam R omano-

rum legionem ; experturam , plufne poflet

iniqi

df m

xeenarum perferre Chrifti Charitas , quàm

inferre lictorum crudelitas,

'Trahitur in

nl

Pracorium Filius Dei ; pro iliis ipfis fan-

"nimfaugw

üinem fufürus, à quibus erat effunden-

t oy,

ttohots

dus. Imperant abje&ti cerrzc filii; Caclorum

fücaplr

Reoi,ut exuat veltimenta, quorum vel

fimbriam tetigifle ; eratfalus tangentium,

2 p

Paret Rex Regum mandatis carnificum 5

i d

& partim feipfe fponté exuit , partim a

gmii, dc j

aliis ad panam fefítinantibus exuitur. O

Q*id) il] |

Pater zterne , ecce filius tuus, defcendens ab

Wt dcen

$£ntC. 1c.

ge.

gerufalm in Teric

ho, incidit in latrones, qui de-

EM

Pro-

t

]þgfi«æerua:cum. Nuduscft. "Tuper

p

n

Ehfloria.

355

a h

phetam tuum pracepifti:Cin videris nudum

"fa. $8, .

Tope

Ojleïl eum.

Vides nudum : curnon operis

4nge!i?4m;*.

cum ? vix prodierat in confpe&um Parris ,

t at

Íemíinudus filius ille prodigus ; & eccePa-

quiam'ci

ter, cüm adhuc long? eflet , accurtens, di-

n ia

xit ad fervos fuos : G2ro proferre flolam prima s. ..

fs

« induiteeum. Ecce prodïgum in amando ?*

r

Filium tuuin ; nudus eft : cur non dicísad.

'.",'

j»

y

p

LL

fervos tuos, ad fpiritus illos tuos admini-

7

flratorios : &irà proferte flolam primam , e in-

r u

duite eun ? Proferte , ó Anceli ! illud vefti-

rl t

[

mentum , in quo fcriptum eft Rex Aegum ,

o

iif Chn

|

£* Dominus Dominantium. Sed dum ego foli-

(

g at

citus füm, ut Chriftum nudum operiam ,

m NU

video dilectumtotum jam candidum , &

N

rubicundum ; quia non minüs eraviter

functus eft fuo munere híc in atrio Pilati ,

Cl

í TuMf

udor; quàm in horto Getfemani , Timor.

Omnem enim fanguinnem , quem "Timor

i

jj

contraxerat ad cor, Pudor inde evocavig

um

ad extimas corporïs partes :

uafi jam ultrà.

1

feofferret focratiífimus ille

;

anguïs ; ut e-

j q"*

grederetur, O peccator qui huic" adítasyu o

aes poft

us

j

fpectaculo , indutus byffo & purpurá. fed

(1QIteu,.

9^ ]

nudus gratià ; de veltimento quid folicis

i

L

tus es? Quid , inquam , tam folicitus es

fþïm[

nvl,(

J

pro corpore , dicens: Quooperiemur ? Nun-

)

W'JI

quid brevi fabter re flerecur zinea , er

operi- Ma. 6

1!615

d

us c-

la 13

61

mentum FUH E Wn) vyermes? 'Tuquinu

p

tf

A^

P

grofe

5,56

E æri/?o jariente

(

reffus esex utero matris , nudus reverte-

f

(jet

tsilic. Tuncexuet Paludamentum Im--

erator ,trábeam Rex , purpuram Satrapa, .

j 15 |

"

Ál

u M

íageum miles; togam fenator ; pallïum Phi-

um

loío

hus. Omnes enim ante tribunal nu-

"
