eo nullam caufam invenio. Stabat denfum hu-

"

up

meris vulgus , & immenfa Judzorum mul-

i ?

Pf

" £itudo extra Pilati Prztorium, expec&ans

l

tel

Chriftum foras à Pilato producendum.

QI'a (ottt

- Ouod cüm fciretPilatus , exivititerum fo-

j N

D

ta5 in Litho(lroton , & dicit confertiffimz

mnocenti

hominum multitudini : Ecce adduco eum vo-

adocon

bisforas. Jam faltem fpero tanto ejusfüp-

udm c

licio, factum fatis veítro de(iderio : (ig.

enim illam corripui , ut digaior fit miferi-

5,m0ric;n's

..... T

)

b

i

cordiá ,

gàm invíidià.

Silllum odiftis ;

j

ilud ergo de-

vonfatdt

dizna veffro odio fuftinait ; i

ponite: & quis in eo adhuclocus cífe po-

'.-:;:,cogiu

m

te(t veítrz Invidiz , ubi non eft locus am-

v t

pliüsulli, quam invidia optare poreft , pace-

mz? Simáluseft ; quidquid imprecati ei

,,wj:zhicpal

vlf

oteítis, mali pertulit. — Deinde aZduco eum

oras , ut cogno[catis , quia nullam invenio in eo

1ïCIliCi fpïn

Ennocen-*

ia Chu-

caufam, vei Komani Imperii lae(i, vcl pu-

QuQtito

r

tl

ica rei perturbatz , vel fceleris admiffi.

Nullam invenio noxam , ob quam aufe-

Q egtor

tütc g

ramei vitam. Audivi, quacunque contra

eum protuliftis teftimonia, quacunque el

UT

objeciltis crimina; &illa quidem non le-

um Di

viter audivi , fed exactiffime fingula ad tru-

tinam

hh

! Hïjlaria.'-

379

QUi

tinam Juftitiz ponderavi : totam adhibui

(eto a

induftriarn meam ; ut excogitarem , an fal-

T

váà ZEquitate poflem quidquam invenire

l

j

ofmih;,

morte dignum : quafíivi, & non inveni.

A.

ä

u

Iniquum autem eft condemnare ad mor-

ia

tem , qui nihil commifit morte dignum.

Hoc ergo proteftor caclo, & terra,& vobis

mium,;:;;

omnibus teftibus; poft omnia , fingula ;

] PIOG.i

univería contra eumallegata, & maturé

,

expenfa; Nullam invenio in eo cau[am. . Gra-

detanoit

tulorInnocentiz tuz , ó Jefü : Jamfaltem

77

tod mundo conttat , tefte eriam iniquo Ju-

od

dice, zquam effe caufam tuam. — Siergó

Ht

moreris , morieris , non quód nocens mo-

i

ri debueris , fed quód innocens volueris.

lm i

Hic me confundit pudor , & invadit undi-

- li

que dolor , cogitantem quoties , mi Jefu ,

ts

te offenderim , cüm tamen offendendi nul-

u

!

i

l

laminveníamin te caufam, | Ego füum ( &

;wr

cPOW

'

quid pudethic palàm dicere,quod non pu-

| j "A

duit coclo teíte facere?.) egofüm qui tuo

L4

a

i

)

facro vertici fpinas illas tam alt& infixi

T

ego füum , qui tot immania corporituo in-

u

flixi vulnera ; & ego füm;quié facratiffimis

d

tuisvenis extorfi omnem fanguinem

&c

mOb j

tamen hzc faciendi nullam invenio in ce

J

)

u

|

caufam. .O quotiesin (ilentio cordis met;

j

clamat , dumte volo offendere , confcien-

37

p

"

|

ä

j

tia mea cum Pilato : INon invenioin eo cau-

qü

40l

"

Uglïh

ï

8o

2De Chriflo l*!ati&ntc

g»:räwm !

am ! Chriftusnil jam peene nifi ulcus , pau.

;;25 fäd 2

yob. 15. €is his verbis vosinterrogatcum Job: Quare

*

,

perfequimini me? Quid vos refpondere pof-

p

e.

e.

Conícientia mea re-

fitis ; vos vidertitis

fþondet: Períequendi eum nullam wn'venio 18

:;dDäVi C

Deus. 124 £0 cattfam.. Nunquid nonipfeeft Pater tuus. ,

6.

g d

ui po[[edir teye fecits «t creavit teCur ergo

m nïmn

ille tibi difplicet? Cur offendis? - Curtrantz

j

T

erederis ejus mandata ?. Cur fpernis confi-

gumak

i22Quarre , finge , excogita , fipotes , ali-

lo la

quam caufam. Fruítraquzro : fcio , quia

sl t d

5&?-7.!1-

üþi venit Jefus , venerunt mibi omnia bona p^-

:'wwrcm (il

riter cum eo. ONullam; nullam imvenio 15 e0 cau-

p

am. Hoc demü eft omni ftupore majus: Je-.

Ófíum offendendi nulláinvenimus caufam,di-

M qUOU

a n

ligendi caufas infinitas ; & tamen quoli-

»

n

bet propé momento Jefü offendimus:vix

unquar , ut par eft , diligimus. Nunc mi

Jefu ; cüta me cogat tua erga me Bonitas ,

;

& in me Charitas,fateri , quianullam in-

venio in te caufam offendendi te;ego nunc

E

te interrogo: . Quam invenifticaufam di-

ligendi me? . Caufas habuifti infinitas pu-

E ]UdCX 1

nicnd. me ; pcpcrcifïi : perdendi me; fer-

"gt

vaíti : ulcifcendi injurias tibi fa&as ; remi-

umj

fitti, Ego dbi maledixi; íilebas: egoex-

Wt

tendicontra te manum meam, ut te percu-

"hnte,

terem ; tu excenditli manum tuam , ut me

*mlüdf ;

lapfum erigeres: egote vulneravi; tu me

yul-

x j

"W

Fifloria.

;3 8I

vulneratum fanatü.

n

1

Quam invenifli cau-

uml

'«-

fam hac faciendi ? Cur polt tot injurias ,

cfponä:xc

contumelias ; odia , ícelera contra te , ad-

tut.

huc voluifti me falvari ? Silet Jefüs ; loqui

hn

enim nimius dolor non patitur : fed remic-

'c[ïl?aïfm

tit mead Davidem , in cujus metris cau-

(

l

faminvenio, cur Salyator meus me volue-

&L 17.

J

ritfalvum : nimirum ; [alvum me fecit; quoni-

D

m voluit me. Unica ergo caufa talutis mez,

n

liU

non fünt tam merita mea ; quàm voluntas

go:l

tua.

Adoro hanc facrofan&dam volunta-

ii

tem , quá, tot aliis reli&is, voluifti me :

amo Àmorem tuum, quo elegiíti me.Quo-

witt

i

niam ergo ita placitum fuit ante te, ut

"

eligeresme , quoniam voluifti me : fiat vo-

luntas tua, & falvum me fac , quoniam vo-

u t

j

luifti mc.

y N

$. V.

uachv'

y

UA

JEcce . Flomo,

t

U'

ygnllü j

Ü

T)llatus, Judex in Chrifticaufa timidior ,

"

l

quàm z:quior , uttandem faturaret rabi-

)trdcüdlm

)!

d.um Judzorum in Chriftum debacchan-

"

uum furorem , ac odium ; voluit coram

p

oculis proponere , hominis commiferatio-

f

/

he quàm indignatione dignioris , fpecta-

ww

l

culum. £xiyir ergo Jefus portams eeronam [pi- yoas.

I9,4

"

2eam *

/

De Chriflo Patz'ente

jm

"i

g

neam » & purpureum yeftmentum ; & dicit eis:

j

Ecce. bomo.

T

Exce bomo. Hoc dixit, quia pecudem ex-

4 u

n

]

coriatam credidiffet populus , ni dixiffet:

Ecce bomo. Ita cnim erat plagis contufus,fla-

r

ris contritus , alapis. contufus , pugnis

jf

lividus , fputis deformatus , ut in homine

! FJT(

homo quærendus fuifIet.E£cce homo imbel-

M

l

r

lis, mifer , infirmus, miferabilis, pauper ,

Áies

q

tidiculus , non jam formidandus , fed mi-

j

nefco

K«ce correctum fi malefa&or :

ferandus.

:]uircreo

Ecce flagellatum ; fitrifur : Ecce corona-

um

tum , fi Rex. Zcce an non immanius fic fla-

«

eellari , quàm crucifigi ? Hzc ad populum

reut

Pilatus : alia ego ad vos de hoc homine.

ïm'kf.»mfzqu:

Quotquot hoc eftis in loco prafentes , ut

t

[atis vobis ipfis prafentes , ora , oculos ,

u

l

1

mentémque totam convertite ad aram.

*l

Ciediditis illic candido inclufüm orbe illá ,

m

yob ».13

Chriiti

-fuþ qu

o curyantur s quz' portant orbem ? Ecce

t

dignitas.

homo

,per quem factatunt omnia , fine quo

Vi

fa&um eft nihil. Ecce bomo , fine quo omnes

N

morimur, per quem omnes falvantur : qui

ab aterno ante omne principium Deus : (

Spcrdicm

ii

Gen, 1« .Princifio €

vea'vit celum « terram. . Ecce ho-

a

25.;

m

O , £ut

v

Qu

|

griat.

data eft omnis pote/ias in colo , « 18

28

A.&. 17.

zerra. Ecce homo ; in quo*veyimus , move-

|

M

.

.

2

mur , & fumus

ex quo omnia ; perquem

um

Ecce ,bomo , cujus

A:

omnia ; inquo omnia.

omnis

!

Fhiftria.

385

j

omhis actio , noflra eft inftru&io ; cujus

vita , norma eft vivendi ; cujus verba , ve-

T

ritatis funt dogmata: cujus vitz vel mo-

Di d

mnentum unicum , pretio & excellentiá ,

ORU

omnem coaclitum zternitatem exfupcrac :

fs , ;

quem adorant omncs;ptater eum qui ado-

ratur ab omnibus : cuifervire

rl

; fummaeft

ia

dl'gnitas :

parere , libertas: fubjici, honor:

"

fübeffe , gloria: amare,felicitas. Sitimes

]

ds, M

mala, fi fperas bona : £cce bomo, cujus fo»

al

lius beneficio potes declinare omnia mala ,

41 (Or0d

& acquirere omnia bona: bona corporis,

n [t h

bonaanimz: bonatemporalia, bonaa-

terna: bonanaturz , bona gratiz , bona

jj

l

ori : bonaterrx ; bonacceli, Deni

Chrifti 3n

y ho

uc nos bene-

E

cce bomo , à quo uno , & folo dependet

tOs CH-I

At

1

l

n

4 0

M

tanoflra , quam lþcramusï falus : omnis ,

quam expectamus ,

t Ü ;

gloria , quam opta-

mus ; beatitudo.

Hic tecum cogita, quan«

m

tüm , Ó homo ! . debeas illi homini Deo.,

Tj þ'"."(b;;

reavitte , cüm nihileffes : confervavitte ;

u

01 01'

pofiquàm cocpifti effe : redemit te , ut tibi

If

lemper bene effet : illius fole fuifti illuftrae

j

j!

j

tus per diem , & lun$ per noctem:illius ig»

n

[h 0)

I chü

ne calefactus , iliius aére recreatus, illiu$

^

N

pane nutritus.. .. T'eipfum tibi reddidit ,

NI

Mf

Jl

poítquàmper peccatum effes venumdatus,

vïmmuh

inferuit te filiis Ecclefiasfecitte participem

j

l&a?aq

omngium Sacramentorum fuorum , Regni

"s

ui

i^

L

*

De Chrifto patiente

í

394

r

fui hzredem , & fe

cum cohxredem: ver-

n

!

bo,in totius vita curriculonec momentum

n

1

fuit unicum, quo non infiniti momentiti-

:

j

bicontulerit beaeficium. — Ecce bomo , qui

Mi Obkquu

hac omnia fecit , poftquam u malum co-

f Ü

rameo fecifti. O homo fimul , & Deus !

!

TA

uid retribuam tibi , pro omnibus ,' qua retri-

, Oi

u

;

li mibi: Si dedero tibi quidquid fü; quid-

Ti

|4

uid habeo, quidquid poffum, pro mini-

n(pcch

mo tuo beneficio ; ut quód uno momento

j

O]

:Jour

me fervavetis , perinde elt , ac (i nihil da-

»filliy d

rem , autfacerem : quid re(tat pro aliis in-

j

giblatio *

finitis beneficiis? Etfi hoc momento o'n«

E

l

üibus

nes atomi verterentur in linguas ,

i

. telaudarem : in manus , quibus tibi fer-

a-

jin n

virem: ip corda; quibus te amarem:

huc nihil effezzad tuain me merita. Illad

ü

i

hd

mihi certum eft4* quando tibi omnia mea

dC

dedero , nihil tererum mearum acceptu-

il

!

T OCU

rum, quodnon pluribus pnominibus anté

ij

N

:

lt

I;

fic tüum,quàm meum: tamen quia ita vis ;

r

!

N

Ul

volo ut ania*ad (aum fontem redeant :

T

o,acreddo meum

;u

l

ha,

: Egoïgiiur dico , dedic

cile , corpus , animam ; vitam , fanitatem 5

dU

4

l

!

libertatem, vires, fortünas, commoda ,

.

um

ura , & quidquid fum ,. aut unquam ero.

;ï], mäkdi

l

2

eddo , & reftituo me Tibi , volóque , ut

51050ch ,

lvein x-

quidquid à me , (ive intempore , Í

VJE' TOUf)

térnitate:/ proficifcetur , mex c

ogitatio.i-

nes

ag

l

|

Fiüfloria.

34*

m v

nes; dicta,fada, mex calamitates , con-

POR

filiamea, folitudo , congreflus , res fecun-

fhom

da ; adveríz , lzta , triftia , amores, odia,

thm,:

& quidquid poteft ad me fpectare;cua: Ma-

maun.

jettaus obfequiis fint confecrata : Omnia

3&.va'

ad Jefüm, & propter Jéfüm : quia omnià

TEU

ex Jefu, & in Jefü. Pro his omnibusu-

num te obfecro, uttu, Salvator meus ,

4uidiü,qn

U

quod & mihi ad falutem futficiet ,. ducas

j mot

mé ad confpe&um Patristui : & hxc pauca

gbl

pro me loquaris verba : Ecce homo , pro

i

ro d

quo ego Filius tuus , fa&?s;fum homo.

nnto 0

Á qu.ïbüs

$VL

ysu

$W nj if

uem.

ymu. v

Cena illa. Judzis à Pilato propofïtä ;

jomit

S

( hoc eft Chriftus tam miferabili fche-

j na«d

mate illorum oculis expofitus ) debuiffet

)m'm'ïw *(

illorum placare furorem: at Judzi canibus,.

" gu

& tygribus truculentiores , furiose vocife-

y d

rantur.: Tollerolle, crucifige ewun. Monftrum

amove , odium hominum , ludibrium ter-

zamafa

n

£, opproprium cxli , pc&em gentis füae

Qu

chaterma , maledictum , peripfema totius

qll&m:

, m

Ui

mundi , Deoque, atque hominibus invi-

,bhy

10]0

h u Jj

fum caput. olle tolle,crüctfige. Afit Pilatus

mp()f )

T Non

Lcül'w

abt-

l

Aegem veftrum cruci;ägdgsæfpondemn

j86 -

De Ohriflo [mtiente

T

u

babemus Regemynifi Cefarem £ fi bunc dimittis,

(li

; iU

son es amicus Ce[aris.

:

im häben;:

g

Miferi Judai, qui jam nullt

i

n u

fibi proprium Regem, nec Cafarem , nifi

damonem , tenebratum Princi-

Hndcä

nd

ex Orc

gnon

pem, & ideó ipfinunc jacentin tenebris;

fl

ilie

& inumbra mortis.

Q quàm elt homini

noxium , nolle fibi Chriftum habere.R e-

jnqu

Luc. ie*

)

&

37.

gf:m.! Pater hoc ex verbis Chrifti: Zerumta-

ii

)

qmen inimicos meos illo'!,qui noluerunt me regha-

sipot

ve fuper fesadducitur buc e wnterfieite ante me.

e

Audis verba illa..

.

ui noluerunt me regnare

MC

1

Idf

RT j

xex. vo- fuper fe ? Audéfne affirmare ; quód Chriftus

b

Chriftus.

t

regnetfuper te? Circumfpice te intus,& fo-

"u

ris, ÀAcapite ad calcem, à mané ad Vefpe-

'.ctlupcr t

n

rum.Nulla deberet effe facultas animaz, nul-

"i

i

um

la pars corporis, nulla actio manuum , nul-

lum verbum oris, nulla cogitatio mentis,

ao

nulum defiderium — cordis, füper quod

'"ur

llï

um

Cliriftus non regnaret , ut Chriftus dici pof-

in:Xw]

fit regnare füper te. Nam fi vel unum deef-

d n

fet , tu exilla parte ab ejus regno fübtractus

t Qdl

eíIes , nec proinde fuper te totum regnaret.

v

E(tné vel upa pars ita illifübjecta , utin ea

t m

]

velfolaregnet ? Regnáte Chriftus in ocu-

,

D

^

M

db

lis ? Olafcivi , Ó petulci , Ó lenones oculi?

!b fW zfe

Quoties tu illos eó convertis , ubi tu per-

'?7gndi£ar

'

i

verteris? Regnátne Chriftus in lingua tua?

Itj |

r

Ólinguadicax, procax, petulans ; contu-

melio»

rülfuu

Ttgz

Hifloria.

357 -

s

meliofa, qua ut eladius acutus, tot ledic,

li ]

W

«

czdit ,. vulaerat , macat, jugulat, quot

propé verba pronuntiat. Regnärnc Chri-

r

il

ftus in digitis tuis ; Difcute quasfcribis lit-

: E

iUf

|

Xod. g;

uD (

teras,vide an de iis dici poffit : Digitus De

lxp

efl bic ; an non

otius digitus Ovidii, Ca-

dl

tulii , Tibulli e

(ï

hic.

Quoties illi digiti

ld

fÍcribunt iniqua , & fuübfcribunt fententia

(

iniquz , Regnáte Chriftus in. cogitatio-

LUA

j

nibus, defideriis , affe&ibus , negotiis tuis

;/izi!: i

lNonné ibi potiüs c,oncupï.fccntia pravalet ,

t

Lj

utmagis fequaris naturz impetum, quàm

xb

gratiz motum ; Cur ita porró, niíiquia

ns o

vis ita premi, quantüm neceffe eft, ut Chri-

dN

ftus regnet füper te ? Confregifli jugum meumz V.. . L.

n

rupifa yincula measet dixifh : INon ferviam.

um !

fortem, & amabilem rcprimcndæ concu-

3uo Q1

piícentiz neceffitatem ; quá compellor, aut

n

at

negare Chriftum Regem meum , & dicere

i Sd

IT

cum Judzis : Non babemus Regem , nifi Cefa-

*

dutut

5

rem

L]

aut omnem illi fübjicere concupit-

H

centiam ! Quid hic ftatues anima ?

[

»

b- Hüm.

qum

deliberas? Quid proponis ? Audi hic

(

uperM

ii

d

quentem S. Bernardum : Zeni Domine Jefu , i

u*

pgat

(inl

aufer [candala de tuo regno quod eft auima mea;

Wt regnes eu , qui debes in illo. IÀ enit enim A4ya-

lt

jl

n

ritia ,ey 'yendicat in me fedem : j a&lantia cupit

1 l

"li

mj m LU-.

dominari mihi. Superbid vult m e[leRex:Lu-

Niria dicir.Ego regnabo . Ambitio Detr

atfios

Bb:z

p

| In'yis

88

De Chrifto patiente

(It

j

Jnvidia , Iracundia certant in me iP]b ; de me

fjcI

apfo:cujus ego potifumum eJJe videar .Ego auzem,

" d

l

quantum "valeo , refiflo , & renitor quantum ju-

pi

ryor ; Dominum meum j efum veclamozipfi me de-

P

[

i

0

[endo, quia ipfrus mejuris agnofco. — Ipfum mib

/ (fti

j

Deumjipfum Dommnum teneo, € dico: Non ba-

beo Regemynifi Dominum Je[um. Fem ergo Do-

pl

mine,di[perge illos in "virtute tua». & regnalis

gupufm

àn me , quia tu es z'l)x e Rex meus,qui mandas [a-

m

hi

lutes $acob. — Ita . Bernardus. O felix , ter

fneo df

felix,cui isfolus eftR ex,qui eft RexRegum,

mnlit

cujus Regni non eft finis.. Clamemus con-

at2 at

Ípirantibus vocibus contra Judzos vocife-

rantes : Nonbabemus alium Regem , nifi Cofa-

sf (

t d

rem. INos non habemusalium R egem, nifi

;mca,quæ

Jefíum. —Vosreddite ; quz fünt Cafaris ;

Czari : nos reddemus quz fünt. Chritti,

imr :

Chrifto , tanquam Regi noftro. Quapro-

;chmcn

pter in fignum , quód te cognofcam,& jam

iidpo

nüunc eligam in Regem meum , totum me

ul

qu

tuis manibus,; po'teüati, ac imperio com-

Qbituus ,

mitto ; & fübmitto; ut tanquamRex de

hyus t

me in omnem partem, qua tibi videbitur

ftatuere velis. Hinc perinde mihi fuerit;

five fim pauper , five dives ; fanus , velinfir-

i

mus; five fim abje&tus , five zftimatus ; tri-

ftis, five hilaris : modó fim talis , qualem

meeíle cupis.. Hzcc eft fümma votorum

meorum ; hzcmeamaxima, quammiht

OPtO :

Eifloria.

389

"PW'

opto ; felicitas : nec aliud nifi hoc unum

lf.Egoam

cupio , fivein ccelis; fivein terris 5 fivein

| quamw

tempore , five in aternitate, quàm me to-

nj

tum tuzx infiniies adorandx fubmittere

i 1y[un.£i

voluntati. Adoro proniffima mente Divi-

[ Y

nam Providentiam tuam, neque defidero

momentum unum vitz, vel tantillum fa-

J t

nitatis, aut fenfum ullum gaudii 5 imó nec

) Q'ngæ

.

n

gradum unum gratix;aut ploriz , fupra id,

(f

quod à te mihi decretum eít. INolo quid-

quam meo arbitrio permitti, in iis qua

ts

J CO

conditionem vitz mez, horam , aut genus

.

b]

j Tocfe

mortis mea attingunt

autin quavis alia

n

difpofitione , qua: fe mihi poffet offerre.

»

qut

Amputa, refcinde, aufer , everte omnia

x

coníilia mea , qua tuz citca me deftinatio-

Yi Ch[!h

ni adverfantur : flatue de me , ut voles,

A

tanquam Rex meus, & Dominus meus ,

fam/

ita utquidquid poffam , fit in obfequium

tuum ? Quidquid habeo , fittuum: fim

, u

totustuus , & tu fis meus ; ego

ul

fervus tuus , «u. Rex

| Uäm:c'

mneus.

qii? i

W

TA

11 b

f )W:

& J

il

j

Tïï

b i

n[ .D

j qu

W

]

Bb 3

$. VII.

De Chriflo patiente

$99

qm

d

m

[

$. VII

p

Conatur Pilatus placare. populum , fed fr;e-

[

j

Qu |

ra.

Mmf

ld

M

j

v

[latus, homo callidé vafer ; & popula-

»n W

risaura captator fedulus , confüetus at-

Adia

Ll

tendere magis , qua aliis placerent; quam

)u P[Ohl

qua: fe Judicem decerent , facilitate crudeli

l

m

perdidit femetipfum , & Deum.Quantum-

4

Q

cunque ellet cautus , & folers; ne ipfe quie

auin

dem fervire duobus Dominis potuit : in eo

s

venia non dignus , quod deteriorem reve-

gt

ritüs , nimirüim Czfarem , meliorem con-

5gupülos.

tempferit , videlicet Chriftam. 'Tamen

galle

commotus rabidorum Pontificum , acpo-

puli proterviá poftulantium una voce , ut

ïagcrcaurü

.11ï;ifnclcg61

Jom. :«« Chriftus crucifigeretür, dicit eis: ccipite

6.& 7

:Sfinquict

eum yos , «* cruczfgite: ego enim non 1n. "vento

vimus

in eo cau[am. Re[ponderunt ei udai ; (Nos le-

tünons

gem babemus , é fecundim legem noffr am debet

mori , quia Fihum Dei [efecit.

tm, i

t ld

Audite juris, & legis periti : ANos legzem

trüdium

babemus, && fecundim legem noflr am debet mori.

Judzilegem habent, fecundüm quam lici-

d Dor

*finr])

ta e(t innocentis oppreffio, jufti condem-

natio., Juftitiz violatio. WNos legem babemus,

"Tl

fecundüm quam licet Deum offendere , imó

m f

ündüm

'.'f"

)

j

i

N

1

pccidcrc. ANos legem babemus , Íec

quanj

[

Fifloria.

391

quam quidquid nobis lubet; lice. O

przclaramlegem,; quz leges omnes divi-

ln, Á

nas, & humanas mifcet, confundit , vio-

lat, abrogat ! Hzc]lex approbataà Judzis,

necdum eft abrogata à Chrüftianis. Hodie-

ue paffim viget illa in curiis, in concilus ,

14

confue

in aufis, in Academiis nufquamnon. In-

redere Advocatorum Muíza, mone , le-

CerOts t

Ti

gem Dei prohibere, cuiguam injuriam fa-

Leees

7jündi

n

A

ceres; fuum cuique tribuendum. — Audies

aciunt

illx'co:(kqd ais ? lu Icgis perite tam es;

10minesg

T2

otit: It

peregrinus in lege ? NNos legem babemus 3 & C ii*

m

fecundumlegem noftram , nullum eft. crimen*^»- *

opprimere innocentes, affligere viduas, de-

yem a

y TY

ferere pupillos. « Convenias in Aula nobi-

—

J QCF

«':

lem, qui ad fingulare certamen progredi-

.

tur

*

ingere autibus ejus : Illuftriffime Do-

" VOW

mine ,fcifnelegem Deie(le , Non occidas ?

[

Quid ais ? inquiet: Dic illa Monachis : nos

m

de mundo fümus , & fecundüm leges mun-

314&&:35

di licet honoris tuendi causá , defcende

, nojWüï

rein arenam, inire fin

culare certamen ;

o

percutere , lzdere , interficere.. Admone

AUL

ïxï

virum eruditum , fed maledicum ; moneas:

d

Do&iffime Domine, fcifne ex mentePau-

mdllmq'

li;Derratlores Deoodibiles ? Quid ? tunc tam

(

jl

li

hofpcs esin Theologia ? Nos habemus]le-

j

l

Wg

4l

gem , novam fententiam ex nova Theolo-

li

o

già ; & fecundüm illam , detractio , contu-

!

!

inc-

"

B b 4

592

De Chriflo patiente

4 Wfæ m

melia; nallum eft peccatum. ;'Sic in con-

df[,lüqu

viviis, helluoneslegem habent, & fecun-

Il

n!

k

dum illam legem licet ad a:quales hau(tus

TIth

(l

certare 5 licet ad fanitatem amici circum-

gfaüfm

ferre immanem craterem, & funditus ex-

&iisimpcf

haurire, donec rationis ufü ; ut infani ,

rhl) 1j !

priventur. Ín curiis Politici lcgcm habent ,

"M

& fecundüm illam lc*gcm » licec habere po-

Jgu[Harun

tiorem rationemftatüs, Regis, Cafaris ,

aàm pietatis , virtutis , R elieionis, falu-

tlapidcm,

k x

tis Dei./ Ia hoc fzculo omne . vitium ,

ym : t

quiaeít publicum , videtur licitum. — Sic

violare legem Dei» .eft fecundàm legem

v du

ao

mundi. Sicetiam , parva aliqiia in urbe

àm, p

confüetudo , noxia pfeudo politicorum

axiomata, pelffima peffimorum exempla ,

ganiy

)

"atía

funtmults velut lex, quam plerique am-

p'!c&untur , & dumíecundüm eam legem

*Voluptas

vivuht, aternüm pereunt; quia Deus ha-

m Q

bet legem, & fecundüm legem Dei , hujut-

m polïp

modi homines , qui vixerunt fecundüm le-

Is

tet)

ngöus

Ü

gem mundi ; debent mori. Quifquis juxta

tfcofi

has mundi leges vixilti, hic tibi propone

mb

:2 horam illam, qua defines vivere. Finge

L

l

f

a&gemnoj

"51 ho- tibi dici illa Joannis triftiffima verba : i ;

Ya mOrtis

o2mnues

'5[noccnrrc

euibus

&oYiffima boraeft. Veniunt ad lectum tuum

U p

adhzfi-

fatalem illaz vanitatis pediffequz , quarum

£0us vani-

] vïl (f

Aates

legibus obtemperafti. | Adeft pulchritudo.

ROT

ul ma-

, Entibihominem, ó Pulchritudo , q

NI

jorem

l

a

Fifloria.

365

CnM

jorem vitz füz partem in obfequium. tui

ht

nos con-

demna-

impendit , inquietus die, in fomnis nocte ,

unt.

d

]^

decoris & blandis oculis afpiciens, calami-

CL QN

ftris inurens cincinnos, ad fpeculum ful.

UDQA

(

vam cafariem difcriminans,

Quid ei pro

: Ut |

l

hisofficiis impendes , ó Pulchritudo? As

ii

li

legem babemus , e& fecundium legemnoflram de-

tl

UI

i

ber mori. Ecce honor , jacetibi inle&o ple-

i

nus anguftiarum homo, qui nullum non

ii l

movit lapidem , nulli labori pepercit, ut

e W

eloriofaz , ut popularis favoris aucupare-

um x

tur umbram : totum fe tibi mancipavit :

n n

noctes;. dïchuc trivit M'agnatum limina . ,

L une

affectavit Procerum clientelas , unum illi

Bu

fuit ftudium , placere peffimis.

Quaz tot

n

meritis przmia proponis ? INos legem babe-

aqu?

vnus yet fecundum legemnoflram debet mori. Ec-

m

ce, Ó Voluptas , hominem tibi penitus

uDw

confecratum , cujus inte una fixafelicitas,

qui honore poftpofito; defpecta falute ;

nDCi,hlï;

m

Dei legibus neglectis, te unam Ííerperam-

uifqüïïäï

plexus officiofiffimé coluit.

Quam illi

mercedem dabis ? INo; legem babemus , & fe-

n

eundum legem nofiram debet mori..— 'Tunc tibi

u

ma i

figillatim occurrente,quzcunque umquam

commififti peccata, focii illi difcoli , au- »

j

i

Uüh

Gores, vel complice:s fceleris : aderit &

1

u qw

proditor Mundus, actor diabolus, Judex .

[W

"u

Chriítus ; una tunc erit vox omnium : /Nos

T

äm

Bbs

legem

394

2e Cl:/rz:/lo patiente

legem babemus , e fecundim legemmoftrám de-

ng[äffr

"EL

bet mori. o nunc cofimophile;fequere mun-

dum , & ejus voluptates inanes 5 vive fe-

if

l

cundüm leges mundi , quas ubiad amuffim

jj A

obfervaveris, erit tempus , quando fecun-

i

LC*f

snon tantümr femel

"ii

f

dum legem Dei debebi

i

mori , fed femper pati. Hoc fi itacft,cupio

; m

in mundilegibus eile exlex: fatagam potiüs;

ut fim magis peritus legum divinarum ,

s; Prea

g nondt

uàm humanarum : cceleftium, quàm ci-

]

vilium. Tu Chriíte legem habes, & fecun-

RUP Il

Mat. 55 düm lcg;m tuam , Zeati funt pauperes fpiri-

N

& idib. $.

tu , quonam ip[orum e

egnum calorum , fe-

;;or'üs Ín

cundüm illam , Beari qui lugent , quomamipfr

s Cad

coufolabuntur. "O beatam legem , qua fui

i hag v

fe&atoresreddidit beatos ! Itaque fpretis

j gratfa. :

»ti. 1s. mundi legibus , ferutabor legem tuam , e cu-

iins.

ibid. 115. flodiam illamin toro corde meo : 'Tunc in pace

em C

inidipfüm dormiam ; quia pax multa dili-

MT

gentibuf legem tuam.

V0 aw

t r

$. VIIL -

CO

ts

ilatum cogunt $udei minis , ut Chriflum con-

um N

emnet.

"ii

" füsca

Y T A&enus Pïlaius virum fe przbuerat ,

W

[

m

& pro Chrifto fe fortem oftenderat ,

ani-

thUC (

fed tandem chü&runt ei omnem ex

:

[lax

Ihori

mo

4f

L l

Hifloria.

39$

"WU

mo aquitatem ,& incufferunt formidinem

IOln- 1.

I12e

»C(]UHCH*

illa verba , $i bunc dimittis , non es amicus

P

3W

adam)

Cajaris.

dbl

Hic füit velut decumanus flu&us , quo

oppreffa , & fübmería fuit fuflitia ; tunc

antim

T

fubmifit faces ZEquitas ipiquitati. llla ver-

baNven es amicus Cafaris ; nimium quantum

tagam h

turbarenr. animum Pizfidis.

Tunc ipfe

(

Íecum : Pereat potiüs Chriftus, quàm ut

» Q

Pilatus non fit amicus Carfaris : amica Ju-

v d

ftitia, amica Innocentia, amica quacun-

m////f//!h

que virtus , fed magisamicus Cafar. — Ini-

(ltil t

micus pot'üs fim ipfius Numinis; quàm

w

non amicus Czfaris : tollatur potiüs in-

n qui

nocens ex bac vita , quàm Pilatus excidat

il

Cafaris gratià. — Evertantur jus , fas , ZE-

"TM

quitas, Pietas, omnia potiüs , quàm ut,

Tuci

folvatur inter. Cxfarem, & Pilatum ami-

"n

citia.. O dira cupiditas complacendi ho-

minibus! O crudelis. metus difpliccndi L

O humani refpe&tus, de illa cupiditate ,

metüque conflati , quàm potentes eflis , O

ad omne facinus pcfpctrandum parati! Ec-

!44

ce hoc unum potuit permoverehominem

j n Cbrr

ad condemnandum Jefum : quod neque

Pharifzi füis calumniis , neque Pontifices ,

i Zbl*"

aut facetdotum P'rincipes fuis practenfis le-

1

lu

gibus, neque populus univerfüs fuis in-

""L

;lU-

mü

.Condiu's» clamoribus cxtorqu?rc potuit

p

nus

396

2De Chiflo p;tz'emeu

!

J

—

y

»»bllü Wla

j

:pus obtinet refpectus humanus. . Sic maxi-

,

—

:

um

—

l

D

mus Dei defpe&us , eft humanus refpec&tus,

,

j

U'Z;l

Kefpe&us

humani s

Porró humanus refpectus quid tandem eft

('l

quampe;-

w ——

;

:

:

j

;mPUdC

niciofi.

Nil nifi intemperans quadam , vel placen-

r

/

l

T

L

—

-

ï

'

i hominibus cupiditas , vel difplicendi

j]

formido ; ideoque ut bominibus placcas ,

qbt

;; ml

ne difpliceas ; opus bonumomitter

C, tnas

j

fiii

lum ei oppofitum committere. Quàm

multi falute excidunt, & exitium incur-

ii

oaslat

runt propter illa verba 5 Quid dicent ho-

mines ; Si in templo , dum rei interfüm

vanilmo

m lm

Divinz , geminos fle&am poplites, fi ma-

nus conjugam , fioculos contineam ,fi eà

rJïu'urp/;zcc

quá decet,& oportet, reverentiáà , coram

;FEOPIH IU

Y. Pet' 3*

Chrifto me eeram , Quid dicent homines?

i gi

9

P]

.

Si

uod

s telomt

Si percuffus non repercutiam

Chriftus jubet, reddam þonumpromala ? 1

l;non d

illatam injuriam non ulcifcar ? Quid di-

lttq

s Tutn

cent homines ? Quod fiin fplendido con-

vivio ; dum alii famam alienam convitiis.

ii (

traducunt , amarulentis contumeliis deni-

mog y

erant , illis detrahendo non obfecundem ;

Tddice

& pariter detrahendo nonap laudam; fed

i,

filentio , vel fupercilio , illorum dicaciffi-

M)Cüm PC

mam petulantiam condemnem, fi aliis pec-

?äamcgilï

cantibus non fim complex peccati ; fialio-

m ime

"rf

rum impudentiz me pudeat , nec cu

. pudentibus fim quoqucimpudens $

Quid |

i';ïömnibus

ho-

r

dicent homines ? Ergo ; ne difpliceam

") Wd

ii

Hifria

397

Wt

t

minibus, valeat virtus, poftponatur Chri-

! Pt*

ftus , contemnatur Deus ; cedat Pudicitia

ATA

impudicitiz , Modeftia petulantiz , Vere-

v D

cundia impudentiz , /Equitas iniquitati ,

ddplm

quælibet virtus cuilibet vitio. Defpician-

5 p

torlegesDei, przcepta Ecclefiz , confilia

M

Chrifti : mihi eft inftar omnium, placere

t. (

populo, fatisfacere hominibus. Nonné id

um i

eft ad unguem exprimere perfonam Pilati?

at

Qui volens fatisfacere populo , non eft ve-

1 D

ritus graviffimo , quod fingï pocht,con-

as [

Ícientiam füam contaminare facrileoio ?

gm,[ffd

Sic multi ut placeant hómini , difplicent il-

, quam

li, qui propter nos homines , fa&us eft ho-

m

mo. Cur tu, quitoties inceminas : Hoc

; qUC

fifaciam vel omittam , quid dicent homi-

PT

TT

nes ?Cur non dicis: Si hoc faciam, quod

i

n

nefas eft facere , quid dicent cxlites» Quid

d

UT

Ancelus 'Tutelaris

P

uid An

gelorum

m eu»

Regina ? Quid Chriitus ? Quid Deus ?

ndi^

Quid omnes & in terris jufti, & in caclis

d

beati : Quid dicent, tunc cüm füdabis ulti-. ss

ominib9

m

mum fudorem , cüm jaccbis in extremis à

ocebit

I

Wi

Vil

w'

anguíliis , cüm poft omnia, quzin homi. ^ mere.

num gratiam egifti, animam a

2

[9)

es, ab.ho-

m

J

Y

C[Q[l)'

minum confortio fegrcgandus,

cüm ab ho-

j

:

j ch

minibus omnibus defertus , nullus tibi po-

Q

terit effe adjutor , nifi is folus , quem fpre-

J

i

V

*

:

ifti Deus ? Quid tunc illi dicent , nifi il-

y

lud

398

De Chriflo patiente

af

lud Davidis , qui

fic juitos iaducit non tam

Zäu u

Fidebunt jufài ,

!fal-sx.s.lOQl.lC

ntes,quam irridentes *

gt

e ttume

bunt , & dicent : Ecce bonio , quinonpo-

,

!'fal.sz.r"./itz.[ Deu

m adjutorem/?zum. Et illud ; Zeu; di[-

ii

qui bominibus placent:confufr

fipavit of[a eorum,

giiim

unt,quoniam Deus

[Pre'vz't ees, Ac tile arnarus

jficta

Den. 2 farcafmus , Ub [unt dit eocum in quibus babe-

ifir d

T p onrfiduciam ? furgant , « opitulenttir pobis ,

; qui

er innece[fitate vos protegant. O Pilate,jaces

iis :l

modoó , & ardesin loco tormentorum. U-

E

bi funt Dii tui , in quïbUs habebas fiduciam

:quia i

ut propter illos tam atrociter peccaveris

N

contra Juftitiam » Ubi jam funt iliitui Dii ,

jut, d

Judzi inquam , quibus tantopere timebas

difplicere ? ubi Romani , quibm volebas

lacere ? ubi Cafar, cujus ut períifteres

flacere

amicus, inimicus factuses Dei ? Surgant

& opitulentur tibi ,in nece[fitate te pro-

"P

E

Deo ioli gggC ,

(in

felicitas, fe gant.

Itaque cüm ab illisnullum fit fpe-

randum auxilium ; nullum expectandum

M

J

Ü

folatium , tunc cüm maximé illorum ope

&

i

j

indfgcbo , ego fpretis ómnibus, ubi de

*

vidbt,

cultu tuo Ó Chrifte , agetur, hominibus

LÀ

itttdo,

memor verborum, qu« dixit tui amans dif-

, tt

0tilifil«

tim :

cipulus, gentium Magilter : $; adbuc h

i rto s placerem , Chrsfi [ervus non e[[em.

Nun-

«t tte

nifi il-

uam quiefcam , nec mi

hi piac.ebo :

uD

lud affequar , ut poffim , ficut tu de Patre

"tl

D

jom. ,. QUO ;fic ego dete dicere : Qua placita /m:;

Ó

Eifloria.

399

Q

ei , facio femper. — Icaque malo tibi foli pla-

':deäugr;g-

cere a&u uno , momento unico

, Potïüs

!y (F!! hi

uàm pl

acere omnibus, qui fünt , erunt;

d:D*H.

í

ierunt ; hominibustota aternitate :

.

imó

"

T2

pluris facio placere femel tibi, quàm fem-

per potiri imperio totius mundi, O quan-

1quïämia

ta cít & felicitas , & dignitas , poffe tibi pla-

tv

cere ) Fieri enim non poteft, ut tibi pla-

cecam ,

J

quin me diligat : fi diligis , etiam

ntonm

benefacis : fi benefacis, bene mihi erit in

a lo

corpore & inanima ; in profperis, & ad-

verlis :

/merc.ïi:

quia fi hic peregrinus , qux placita

Präl' 1 x4.

ir D

funt cib

9'

i facio fcmper » placebo , tibi quo-

timos

c'lu; Do

mine , in regione 'Yivorum.

v

li

i

l

$. IX,

i if

MT

"Admonetur ab uxore Pilatus 5 ut. Qhr

|um j (

I

caufam. excutiat.

ijfi

o

Odié meditandi argumentum -nobis

: Ui

l

bb

i

fappeditabit ; optatiffima Chrifto , fe-

licilfima mundo, exfpe&atiffima SS. Patris

l

at

businlimbo, terribiliffima diabolo;, mor-

]

L

ül

tis in auctorem vitz pronuntiata fenten-

Wt

tia, Quam fententiam iniquiffimam fuiffe,

i

| fj'

tcítata eftuxor Pilati fuüo fomnio , ac dein-

Plät

dé Pilatus ablutione manuum : converte-

"

j'

mus nos ad Pilatum ; tum ad Pilati uxo-

,!4«"')'

W

remj

oO

De Chriflo patimte

j

tem ; tandem delabemur ad Chriftum. Sic

j

þmüfä:

Mat. 27. eFgO tEXtUÜ

s Evangclicus : Sedente autemillo

d

19,

79 tribuna

li , mifit ad eum uxor ejus , dicens:

af

[

*Nibil tibi , & juflo:ll : mult

a enimpa[Ja fum

jum

ter eum.

fodie per vefum ; prop

m

1d omnes gentes , fic

n ,

- Moris erat » utiapt

apud Romanos ; ut

Judices non ftando,

Wææ

fenten-

fedíedendo ; decretoriam in reos

« Dl

nuntiarent : ne velimpetu przci-

qut o

tiam pro

] iracundià turbulenti , vel odio

ites, Ve

a. Hn

concitati ;

vel quocunque alio affe&u de-

g Il

ravati , fententiam . iniquam proferrent.

tb

tanquam füpremus

Sedebat ergo Pilatus ;

u

DT

fes, ac Judex ,

tunc mifir

|

u

Jerofolyma Pr

Rabano dicitur

n

