lera poenam , largitus eft

gratiam : debe-

mus illi ob beneficia obfe

Fpmis, "

quiüm , & repens-

Jnr n

dimus injuriam. Potera

t nos deferere ,

& quafivit nos :

oportet nos illum quz-

p

rere , & fugimus ab illo. Poterat nos odifz

( HJ;crer:

n b

fe & dilexit : nos oblïgamur illum dilige-

T

re,& odimus. Poteratnos relinquere in

ia

u

4Egypto; & introduxit in terram lade

5

& mellefluentem ; & nos!damus illiine

-

j

i

camfel, Ipfius clementi

a noflre ienovit

i

H

malitiz ; & noftra malit

Julübw

ia cum ïpfius cet-

J

tat clementia.,

Quaz magis digna admira-

5nbü

tione,an ipüus

Bonitas, an noftra iniqui-

ii

tas ? Altera me confundit udore , altera

j

]i

ll

,

me perfunditftupore. ^ Hoc eft fel illud

amarum , fel draconum,

ul

u

quod tibi propo-

nit homo poft tot benefi

.

Cia quanta inerati-

tudo ? Cum tamen ni

hil fit homini pro-

j

nius , nil facilius , quàm Chrifto eratum ef-

i

epro beneficiis ; cui füfficit meminiffe

A

i

eneficiorum. Hoc Chrifti fel , & abfyn-

;uh(g

l

thium in mel , & vinum convertit. Scio ,

Ü

&C eloquia , quibus referuntur tua bencfi-

J

j

W

f;

cia ,

X

6

De ClJrijZo patïen:e '

1 ] QUI.I

ho

Pfal. 1.

cia,duleiora funt faper mel , & favum. Da

r

1l

cr

vo tibi, uonfel,led vinum cum meile

quil

o

canendo mifericordias tuas refe-

mixtum ,

gunt

n

rendo miferias meas.

Fenite ergo , audire

f f[]dC

e narrabo,omnes qui dimetis Deum,

quanta fe..

jehon

cit anim« mea. Jacebam in tenebris, & üm-

ao

bra mortis, vir mortis & fs ir& 5 quia

;litrt

Beneficia

Deiin

debebam plüs quàm d

ecem millia calenta;

m i

homines

d redderem, tra-

& cüm non haberem;quo

nf

E);flel.«z

dusque redde-

ditus fum tortoribus , quoa

*

H

Tmentu

rcem uni

veríum debitum.

Venit Deus di-

íünt enin

N

ves in, mifericordia ( commota

mea ; ) & inclina-

;ü äomo,j

T

Pfal, x7.

vilcera ejus fuper miferia

j

m

20

e dejc'endz't.

Cu

r? Ut me libe-

;

i

D

'

yit calos

|

TRU

raret.

u

nde ? Acarcere. Quibus paenis ?

m pota*

Z Exer

nis. Quo temporc? cum eflem ini-

Quo pretio ?. Sanguince fuo.

:vofupmu':

micus ejus.

uibus me

diis ; Tormentis , ignominia ,

v.thomg

e,mortc.

fclle., fpinis, cruc

"

^

.

O portentum

1

amoris ! 0 miracu

lum clementux

*

Ó pro-

!

ifericordia

e.

Tanacum diligcrc

digiur m

ato 5

inimicum »

tantüm laborare pro ingr

tl

j pro perfldo. utli-

tànta & facere , & pat

! un-

beretfervum,defcendere Dominum

"m ei

dé ? é throno gloriz. Quo ? Adfoenum ,

Mm: |

Laborare ,quo tempore?a

il

& pracfepe.

infantia.

Q

10adusque ? ufque ad moirtem.

WMIW; !

à

Expendeic : quid 2

Sanguinem. - Quan-

w

tum ? uíque ad novi

ffimam guttam. pau :

ldüæ»&t(

qugu a

C

Hz'/lorid,

447

ys D

quz ? Quidquid fin

E

gere poteft ingeniofa

QUIT (

In poenas crudelitas.,

Quis eft ille cam pe-

a tüyr

regrinus in homines a

mor

PI

Quis ille , &

uüde tantus favor? Hinc vide

i "

re hominem

l ïüdflï:;ä

reum , inde offenfüm Deum. Qui nihil

IWS)&'

debebat homini pott tot fcelera, nifi xter-

na fupplicia

*

LJ

T

tamen flare in monte nu-

Va

dum, fàturatu

m opprobriis, potatum felle.

Sed in vanu

d

m laborat humanum inoe-

u

AUUV

It

nium , fi velita

H'cquï hoc arcanum amoris

Sacramentum

pb

. Debet coli , non poteft

capi. Plüspotefttuusamor facere, quàm

m

pete

homo

P]

ui amatur,concïperc. Nec

d

intelligam » hi

1 Intravero fanctuarium tüu-

um : ibieructabis myfteria abícondita À (-

"N Q(ïüllæï

culo ; dum potabis nosnon felle ; fed tor-

j dkm lf'

"d

pout

rente voluptatis , dum inebriabimur ab

Y

ubertate Domgs Dei.

u

0 HW

y)

$. III.

!

W

0 li

a

Aveceufat. Coriftus fel libere.

:

l

l

À Rcanum eft ; & ideó folerter invefli-

;ï

vlm,

j

Z Yigandum, quod fequitur facinus. Ad.

d

Al

l

moverat Chriftus, ut fel guítaret ,labia :

| Lj

Mátth:

j

Ert cóm guftaffez , moluiz bibere.

27.34.

j

v

Quid hoc myfleriieff? Qui omne genus

l!u

p

carmtïcinæ',öctormcmi admific; hoc u-

num

I

!

448

D« Chriflo p"atz'ent?

Noluit bibere.. : Dederunt

ü' pOtlïlSD

num cur omifit ?

fl

confi puerunt

f

ei alapas ; voluit excipere :

j

i.f/þf à

faciem; voluit illam foedari : falsó accufa-

runt; cum filentio voluit perferre : flagel-

jit K

lárunt ; voluit flagella admittere : fpinis

du

coronárunt ; voluitfpinis pungi: cruücem

jrett

impofuerunt 5 voluit ferre. Dant ei yinum

ühoict

" lle mixtum : noluit bibere. . Qui omnia ad-

Seonfet

inifit , cur unum excepit ? Qui in toto cor-

;äe'ngnam |

pore ;

& quolibet corporis membro nul-

neme Q

lum non crucia

tum expertus eft. , curío-

J ropinæ

lam linguam vult effeà dolore exemptam?

dabdim

Hic myíterium latet. Quis hoc nobis eno-

um

dabit Sacramentum? Profe&ó debuit fuif-

d

fe oppidó. amarum illud fel , qui omnia

ip

atote

pocnaru

m genera admittere voluit , boc

|

unutn no

luit. Aperiamqua hic latentar-

:ïnguæ, :

i Ti

» 19* cana. Eftlingua, quzut

loquitur David:

albacuto

$5v. 26. Efl dolofa; uc. Salomon , Fallax ,ut Eccle-

26

Va

Ec

QÜ

^ $17 fiafticus , Cómquinata ; ut Michzas , £rau-

attn.

dv

6. 12.

dulenta. Sub ejus labiis eff venenum. a[pidum,

Píàal.13.3*

139.4.

ut canit David. Ex illalingua fluit fei illud ;

DT

Detractio

quam

uod Chriftus noluit bibere. De linguae-

Qaimo

iftim;:

Euv nim exeunt detractiocontumelia , oppro-

bria, maledicta , juramenta , mendacia ;

wlïfalfum |

blasphemiz : fed pra omnibus detractio ;

Wmor

ux illud homini. detrahit. , quo nihil ha-

Wil

bet prctioüus in vitaanomen , famam , ztlli-

mationem. Auditeloquentem Davidem,

ve

i

ffï/ï&rïdb

449

D

kP

vel potiüs Davidisore eum, qui voluit v

O

confpuc

l

Ádi

cari Filius David , Jefüm. .5 znimicus meus

(aCU

maledix:fjet mibi fujinuiffem utique. T *eró

Pf $4e

tf

|

l.:

13.& 14

bomo unanimis dux meus.er notus meus. Si mae

r

lediceret , fi decraheret , fi traduceret alie,

mgi: (

namí famam Ethnicus , fi Turca, Judxus,

Dut t

i Hareticus 5 futtinenda effet injuria. Sed.

Qu

tu Catholice; qui folemni Sacramento te

Qu

mihi confecráfti : Tu Sacerdos, qui quoti»

memo

dic.lïngnam tüam ex facra ára refers fane

diar

guine meo cruentam ; quod tu illud. fel

a

mihi propines; non poffum illud bibere,

füf;b/) fl]O'

Eittel afpidum, eft venenum draconum,

il

Hoceft vinum, felle mittum.

Müifceat

'

m

cum illo coelefti vino , cum Chrifti fangui-

q.u'x N

ne,quototies potantur ,. fel illud amaru-

dit i

lenta: linguz , detractiones ; contumelias *

s

"

opprobria. "Tametíi , ne qui lzduntur

jl fLw

gladio illoacuto , linguá, inquam, & lin«

gux convitiis , an?mos abjiciant , fed eri-

j

um

W

gant, & vilipendant has injurias : confi«

derent illi, quid (it , quod dicatur?à qui-

ji

Hlu[ )

us ?quo animo ?

uid fit : verum an fal. e4iee

3

pet:?ren-

fim?Si verum ; non eftcur. vero offenda-

da detta-

9

l

mur : fifalfüm ; noneft ctur falfà xftime-

Gio.

!

h Lïü

j

mus, qua: mox majori cum patientis hono.-

Á

j

j

nore detegentur. À quibus ? Ab hoilibus ?

!]

Quid mirum;Ac nemo credit, Ab ami-

"

J

abit,

"

Dgïlü»

€is ? ædnuvum ? Atnemo prob

Ab

De Chriflo p:.uimte

Ab inferiori

bus? negligendum eft. Ab

WRTIW,'?*

zqualibus ? ignofcendum. . À fuperiori-

"

a

bus? perferendum.. Quo animo ? Errore ,

. INon igitnr offendamur : nemo enim inju-

1-*,171!!4-'7' l 'Zd

;;,*)L'Uli m

riam inferre dicitur,quam fe inferre nefcit,

Confilio ? Quod poteít effe injuriz: infe-

i

renda ? Semperhic error eft : condone-

al

, [oqui;q

. muserrantibus ; & nos fzpe erramus, Sum-

J

ma eft,utquilnjuriam accepit,eo fe fciat fu-

g

eriorem eíle,

uiillam infert, Hzc fi rité

1

expenderis ,

í

c

| illud amarulentz lingux

(

uftabis quidem , uti Chriftus , fed non bi-

E

es: nonpenetrabit vifcera , non in(inuabit

fe in medullas,non pervadet animum , fed

/

tantüm aures leviter perítringet. Guítabis ;

uia natura fentiet : non bibcs,quia animus

.nonfüccumbet. Sed quid ego tibi pro-

pinabo.fons vita , qui pro me potaris felle?

ldu [:

Matth.

Siloquor,cüm ex abundantia cordisyos logua-

124 — pur

; cor meum eít plenum amaritudine

Pt

fellis: non vis autem fel bibere.

Scio au-

BRT

tem fitire te, licét inebrieris ab ubertate

ib itdi

domüs Dei , & torrente voluptatis pocerïs'.

3 t

Si velim flendo offerre tibi' lachrymas ;

vereor ne audiam ,

uod mulieres illz :

u

j

P

Nolite flere fuper me.fe

À

uper *yos ipfas jie»tef

Lixc- 23«

«usufq

U

29

Quomodoó ? Propter Laxarum mortuum

A0 lnfl

lachrymatus eft Jefus , & non licebit mihi

«'Hü[]lauæ

mne Jc-

lachrymari propter moriturum, pro

fum ?

M

U

k

H/Brü

451

" dj

j

fim»Tu irïþm'/ïz' animam mearh dé morre,

0Ct£ - Pi,114:

l i

los meos à lacbrymis :

& non licebic mihi *

:f

propter te lachr ymari ? Lachrymis meis ffra. p

e.5. 7.

0 t

-'.lïhel'.

Wt

£um meum rzgzzba,quz'a inveni gratiam inoculis

7. 3

iusoculi mei deducent exitus

r

aquarum.

Hx lacthmx 3 fcio;

dulciores tibi fant fi«

* (j

per mel & favum.

ttümdt

Denïqne audebo hic

idem loqui ; quod tu

us Propheta: Znebria- 61* s

obl

bo te lachrymá med , donec abfter

gas om.-

Bd

nem lachrymam ab oculis meis, .

hh

lr

CAPUT XE

TT

imuma "

Crucifixio.

u

us

&

Ui

qii

Inclinat. fe Chriflus in Crucem,

I&Ttähwi*'iü

u

À Derattandem tempus , quo Chriflus

*W St

qui à xxx111.annis conce

ptus de Spi«

L

L

ritu fancto

inclinaverat coelos ; & defcene

WIPQU[/

erat 5 poftquam afcenderat montem »

[

Tufà )

inclinaret fe in Crucem : ut qui Patri fue-

m!

ghï '

Iat obediens ab utero Matris , fit eidem

[im

j

obediens ufque ad mortem Crucis.. Intuia

j

tus Crucem, in(lrumentum dicam crude-

j

(

ch'lï J

exul-

itaus bumana , an pictacis divinz ?

P

j

"

taba£

j

De Chrifto pariente

46

rl /m

d

ft tres hof

tabat fpiritus ejus; fciens quia po

(/Wl l l

m

ras eífet traditurus in ea (þïritum in manus

Í þ

(M!HIU

Patris,ut nos eriperet e manu damonis.

i þm o

O fclix Lignum,

per quod acquiritur re-

dl

num. Si beneditium

fzjl lignum, pe quodf[;

ü

vt

|

53?-14-7-jujh'

t14 ; quantó magis hoc Lignum, per

ndun

uo

d fit mifericordia ? De hoc ligno egre-

r

(

ij

:Cfma Es

i& D.Leo : 2e iuflfrumento quod iniquitas

dePa Wudeorump

aravit ad Pænam,po:ätia Rf;demy-

ll PO[laï

gibu, 1

£oris gmdumx

nobis fecit. ad gloriam. . Voluit

fponfus nofter,antequam cubaret in meri-

RTT

$dU

die amorisfui(eó enim jam fol juftitia in

xcmp/orum

füo curriculo pervenerat) totum corpus

denudari , ut àmoris ardorem intemperan-

tponp

il

tiüs z(tuantem afflantis aéris frigore tem-

eraret. Quot híc corporis hiabant vulne-

05 Q

YO bt

ra,tot & amoris patebant oflia , per quz

columbz feductz,non habentes cor; pote-

iqud

rant intrare in cavernam maceriz;,cor fpon-

f»;;n'd icad

. !

ficubileiinquam;mifericordiz. Tum defi-

Ukitt,

deric defiderans extendi in cruce,priüs to-

Vrf

to corpore

pronus inclinavit fe,& ofculatus

"m

eft eam.

O Crux digna mille honorari

"ml

€mis ofculis; digniüïma omnium conítringi am-

AC

dinis* | lexibus ! Ad te anhelare, eft pietas ; te fer-

10 M

as

re eft gloria; in te mori eftfalus. Praclaré

uml

de cruce D. Hieronymus : Solirudinem pa-

j certi

1 Ep- eiturdr inurbe GentiliasDii quondam natto-

fil»

gïdiumfaluzi

l

** sumum buponibus d ntfuis , in [olis culm:

u$

l a[[cm) [' |

T

Ht

453

À

bus räman/e

fitmr

runt z yexilla militum infreuia funt s

Aegum purpurasser ardentes diademat& gem-

Vino d

mas,paribuli [alutaris pillura condecorat. lta

i i

ipfe. Jam totus mundus crucem honorat,

L p:r qm

& adorat. Crucemmilites ge[tant in ar-

Lonun,

M lm

Nl

mis;fignifcrï exprimunt in vexillis : victo-

I€$ appendunt in tro

phzis, Reges figunt

/ Wd»

"

j

ip folüs ; Cakfar

es geftantincoronis; Pon-

T

lil

tüces portant in tiaris.

Crux fulgcc in

ia V

ponubus, in compitis, in curribus, in

T

portis urbium

» inmocnibus arcium , in o-

Yl

li

fliis edium

; In turribus Principum, in pïn-

gum at

nistemplorum , in fafligiis pyramidum.

ia

Omnis pompa m:undi fübmittit fe humili-

m

tati hujus ligui.

Sed quid crucem tanto-

yu u

pere extollis, quam tibi horror eft tollere?

VY PCW

Sitibi crux tantopereé placct ;libenter tole-

Adverfis

u

ra quidquid tibi difplicet , & cruce gaudes.

t-5 eít

Craix ho-

(f

mini,ideà

»

T

uidquid accidit contra votum ,

velpra-

ibenter

ter deliderium

i.

; crux eít. Hoc crgö cogita

ääx.fctcn-

t

u

hl

Aïn omnire adv

ersá.

Hic morbus,

hzc pe-

w

g

cuniz velfama jactura ; hoc damnum ,

if

hazccontumelia, hac injuria , hzc affli-

, mmf* fj

p

tioin arcano SS. Trinitatis concilio , ab

umE j

hi

i

n

infinita Dei Sapientia fuit excogitata

b]

4

1 F

(

otentiaimmiíla, à Bonitate approbata

*

.

i

tlu"' 'Wm

tanquam certiffimum inftrumentum , &

W

prefidium falutis mez. — Quód (i confulas

|

Ul

Dei Matrem, fi Apoftolos, ( Ecclefiz Do-

[nlui

j

D

cCo-

474

De Chriflo p?tïente

nge-

" À

étores ,

fi Martyres,(i omne» novem À

ul

lorum Choros, fi Divos omnes in coelis. ,

/

Luc. $

l!

t

unaerit omnium vox £»pedir ribi,ut pereat

jj

unum membrórum tuorum , quäm ut totum cor-

gdeiUma |

us tuum mittatur in gebemnam. Expedit cbi

'

gt

ut pereat tua fama, vaietudo, hopor, pecu-

nia,quàm anima. Clamat quidem caro

"t u

"us

infirma : Hoc falutem mceam impedit. Re-

- clamat fpiritus promptus : Hoc ad falutem

expedit.

Hac tuacrux , hbac adverhitas ,

eit Deo sd g'oriam,ribi ad falutem ,. An-

geh'a ad oeaudium, damoni ad fgnomini-

am , bominibus ad exemplum. Haccrux

tibi aperiet coclos ; claudet inferos , libera-

li RL

a,

bità peccato , augebit merita ; texet ubi

coropnam. Sed quïsmihi hanc crucem ,

vamrum;

ul

quá tot bona copfequar , fabricabitur , nifi

y677.15. £0 Chrifte , fabri fili? Zu fabricatus t5 AUTÜ-

p

ram ,& folem , fabricare & mihi crucem ;

, hdti

i ml

illam , inquam , cujus latitado eft Chari-

tàs , cujus lo

neitudo eíl a:ternitas ,

cujus

ij

fublimitas e

i

omnipotentia, cujus proe

qoculostu

fupdum cft infcruta

b

ilis fapicntia. Hac

Wav

cruce perfectà clamabo contra me , quo

FU qu

6524 Judzicontra te : Tolle,crucifige. Crucifige

ttdis r

carnem cum vitiis «7 comuj)ifcemiir : debetc

tvlic "

enim m« rijquia caro concupt/cit ad'yer/us

E

»

C€olof s

ritum,Crucifige vererem bominem cum atf

.

Mcen

i

[4

$.

(t mortis : hunc enim inveni re-

m.r,reps €

^ qua

"$

h

Hifforta.

455

N An;t

LT

pugnautem mentis mee ér captivitatem me in

dege peccati. Crucifige me;quia bomicida

TM h

ioan. g5

fum: odi enim te fratrem meum. Qui autem

]s.'

"TT

odit fratrem [uum,bomicidaeft. Et quod ma-

^

] Expcc;v

jus odium , quàm rurfum . te crucifigere

hoj

mibimetipfi ? Sic denique me hominem ;

n quiucmu

de terra terrenum , cruciägc, üt tecum

"

mimpcdn.:;

confixus cruci , cecum fim confors Regni.

Mdl

muaddl

$L.

liun, !

al m

Infguhiur Clayi.

y Parci

( t

[ 'l

Efn, Fili David recordare quöd, Davidi

,

dictaveris , cüm ipfe Pfalmum z 1. exara-

y u

ret , nimirum ; Foderunt manus meas, lmle:

OLU

Qh604 , & dinumeraverunt omnia o jäz mea. Ec-

u

cenunc tempus illud acceptabile quiden

p at

nobis , fed trifle tibi advenit.

Ecce cla-

vi, ecéc mallei ,. ecce carnifices.

Sed

"LU

jt

priufquam inclines in crucem , leva incir-

(

(

l

"

]

v])

cuitu oculostuos , & videnon procul dif-

fgptuw ,

fitam parvulamBethlehem.R ecordare quia

illic nudus egreffus es deutero Matris , &

y

i

Inc nudus rcgredicris ad finum Patris.

MM

l

Molliàs illic jacebas infoeno, quàmhic ia

li

ll

ligoo. Sedage,fiFiliusDei es , non di-

/;']'

cam,defcende de cruce, fed recumbe in

i

i

[

Crucem, quia in Cruce tuàa eft vita , falus ;

9

u

Ff4

&

De Cï)rïjïa' Patïentc*

456

)

j

& refürre&tio noftra. Eja Jefu, jaceín lecto.

jl

m

furt

dolo:is , ut magnus ille , qui jacecin mundo

wfþ "

-

paralyticus , furgat , & tollat grabatum

gt

fuum ; imó tollat & jogumtuum. — fefas er-

i 0i

à

Soan. x13.

j

"m

3.

go [ciens ,. quia "venit bora ejus ut tranjeat ex

n Q

!

hoc mundo ad Patrem , bumilia'vit fe in Cra-

£em. Vix fe pro&ravcrat in l?gnum TM qgï

At m

gtmoltt

PO ree eleyar omnes qui corrunt,e erigit omnes elifos?

M

(ii

Dd

Pi 144 cum ecce extendit, & aperit manum [uam ,

L!

i

TU

ua impler omne animal beneditfione. Primüm

extenditdéxteram , ut certantes in viam

n p

h

.

L

d

tl

arctam , qux ducit ad vizam ; manducat

dcinde fini(tram , ut fervos peccati é domo

d ]

fervitutis , inlibertatem filiorum Dei ma-

st

numittat, Extentas manus carnifices tra-

jmdeum,

balibus clavis perfodiunt; fodientes fove-

ngclum 4

am ,inquam ipfiinciderunt , & inde the-

volttem.

at

faurum nobis effodientespon deficienrem

in calis. Detine tandem nunc peccator

titdcim

roferre excufationes ïq peceatis , & dice-

ai;üäunmr.

re cum villicoillo iniquitatis fodere n Ya-

.:rgoiïc Q

, Iten

leo. A:guent te mendacii illa verba Verita-

wdus O tis:Joderunt manus meas ,« pedes meos.. Ut

, tot

a.

Pall-c-5

* porró acerbior effet dolor ; obtufis ufi funt

lt

Coníid.s. carnifices clavis : finiftra veró manus , cüm

30 huic

ad formam pertingere non poflet , funibus

t T

fic extenfa eít, ut nerviomnes , ac venz

'&md I li

difrumperentur. T'am atrox po rró fuichzc

g,

membrorum extenfio , ac tam violenta ,

ut

t

)

"

Hz:/?orïd.

457

u

ut offa fineula fuis fedibus dimota, atque * fs.

CULT

divulfaà , numerari potuerint.. Dinumera've-

lt f

runt oj]k.mm. Erigunt deinde nervofos

Im. Jj

lacert.os immanes carnifices , & extendunt

tf

manum , ut vaíto malleo clavos infigant.

ii ii

Ubi es, Ó Pater zterne ?. Cüm Abraham

m li

extenderet manum , & atriperet gladium ,

T

ut immolaret. filium fuurm unigenitum ,

*

w

quem diligebat ifàac ;

mififti ^ neclum

w n

d-

de caelo clamantem : INon exrendas manum

Gen. z:.;

d

tuam

124

jïtyer puerum: Ex ecce plüs quäm [íaàac

modia

hic : eftenim Filius tuus unieenitus , &

qem

dile&us , in

quo tibi bené complacuifti.

r m

Jamcarnifex extendit manum fuam , & ar-

yits

r puit malleum, ut percutiat , cur nonmite

us D

tis Angelum ? Sed audio Chriftum tacite

-

k

refpondentem: 7£r putas, quia non poj um ro-

Mat. a€.

u

gare Patrem meumyer exhibebit mibi modo plis

$2

J CC(ERT

quàm duodecim legiones "ngelorum ? Quomodo

)

lh

M

ii

ergo implebuntur Jcrz;þturæ;guia Jic oportet jïe-

W

u

"? Siergo fic oportet fieri, fiat, Jefu,volun-

rþa Vk

Ü

tistua, [nterim fic proftrato in Crucem

Filio Dei , totus mons Calvariz perítrepit

p

I!

fonitu malleorum.

Mediam horamcirci-

)

m]l,

Jl

n

ter fevo huic impenderunt operi operarii jno 1

i

viquiratis. 'T'unc , credo , impletum eftil-

li

]

u

:

t h

lud, quod in fua Apocaiypü qulca Ícripfit

Apoc. sv.

i.

D. Joannes: Fatfum eft

Jilentium in celo , quafi

Eccl. 38*

4

Q

mediä boré. Quiate

fte Ecclefia(te: Zox mal-:?

j

les

Ff5

458

De Chriflo patiente

AM

j

nifh

leiimovat aurem. . Holteít , aterni Patris

aurem , cui malleorum , & clavorum fo-

Ü

riti

nusnovus accidit ; quia totá a'ternitate

,

MWW

nuuquam anteà auditus eft talis fonus.

[

gptumo

Aícendebat hic fonus ad Angelos, Archan-

Mp

URU

gclos , Virtutes ; illi a

ttoniti tarn percgrï.

a

Í

no fonitu , filebant.

Penetrabat ad alias

l;

ij UJNJ

n

Hie?archias ,' Thronos , Cherubinos ,. Se-

belp

el

raphinos, & ipfifilent. — Anteain caclo au-

m

:;ïoc' t diebatur Vox, tefte D. Joanne,fteur Citba-

PU

redorum citharizantium in cibaris [uis : fed

ad fonitum malleorum fa&um eft filencium in

j /rma':?m

um

ealo.

Hic fonitus malleorum excedebat

omne melos Angelorum. . Hzc cratíym-

vt Gu

ao

phonia, quz oblectabat Patrem placebat

X

Juftitiam;provocabat mifericordiam. Ad

?5:17. * illum fonitum commota e

, contremit ter-

rA : fundamenta montium conturbata |unt , e&

commotafunt. 'Yunc ulularunt dxtnones

(

I*- 5* guia adfonitum illum malleorum confra&us

ef(ait Jeremias) & contritus malleus umzver-

« terre. Hoc eft: Lucifer jacet nunc velut

tidcin

exanimis ad pedem Crucis. Bené eft? tan-

ühatrr

dem Chtiftus confixuseftcruci. Sed ego

Tntum

inimicus Cructs Chrifti, totus paveo , hor-

iTn]pus

Luä. 24.

reo,contremifco. Si Chriftum oporruit pa-

fütin.

26.

ti C itaintrareinregnum [uum , quid mihi

MT

fiet , quinec quidquam facio boni, nec

3 ur p

m dif-

quidquam patior tnali : O quantu

con-

.:mmw

"

Fifloria.

479

rtitrh

conveniunt,Chrittus in duro lieno, Cnii-

i

fiianus in moili ledto !.Chiiftus inter ípi-

O a

nas , Chriftianus inter rofas: Chriftus do-

I llsl

let ad fonitum mallei , Chriftianus oaudet

T COS

I

(

adíonitum oreani. O Chriftiane , hic hon

1 uf R

eít fpiritus Chrifti ! Audi ergo Paulum ;

tb

& conwemifce ad ejus oraculum: A 49i$ &am,. s,

l^

lblüü) ]

Jpiriuum Gorifü non babet;hic non efl ejus. INOD Ro ,

N

D

€li habere Ipiritum Chrifti, vivere tam dit- **

MT

hu

formem vitz Chriflti.. Non eft habere fpi-

ritum Chrifti , vivere.fecundum carnem.

hoj

Ef fecundim carnem vixeritis moriemui. NG

d

fbici. ib

ii

moriar vivendo fecundàm carnem, cupio

al

afïigl in Crucem. llic Ipiritu facta caimis

mortificabo: $cio enim ,

u

Jicommorzui Junus ; L Tim

x

« conytvemus.

m

$. III.

WW jur»' ,-

i n

!

Cruxin al(um elevatur.

n

]

T

Acet adhuc in humili folo au&tor vitz ,

gl

triumphacormortis: & ne crucem fuae

j

WP

ibnftrnmentum vidoriz amittat , aut ne

MUL'

!

h

quisé manibus extorqucat perfoffis ma-

u

H li

nibus voluit in ea confïgi. Sed undé tibi

n

Chrifte tantusin hunc infamem truncum

p

lj

L

affe&us?» Cur potiüs voluifli moti in bra-

chiis Crucis; quàm in amplcxibua Mactris?

p

J

ur

460

De Clm'j?o þatïem*e

Cur potiüs in trabe afpera , & indolata' ,

:

wgdl IOfiU"

uàm in molli ftrató , aut plumeo thoro ?

1 z

c

ur potilis exfpirate voluifti inter duosla-

j em[]fs [

trones, quàm duos Seraphinos ? Nimirüm

',»;üdD m

*. Core

exemplo fuo hoc veritfimum eíTe probat ,

£7

quod poücä oraculo docuit Paulus: Que

j VC[ U'qu

';, cL'CTUï 1

flulta funt mundi, elegit Deus, ut confundat$a-

ul

jentes s « iæfrm mundi elegit'üeu's » t C0n-

jihus

'nudat fortia, e ignobilia mundi,contemptibi-

Crucis

s

t um-

lia elegit,ut ea, qua [unt , deftruerez. Cyuid fa-

1

ientius omnium Philofophorum fcientià ,

vll

phus. f)

oliticorum prudentià , Scribarum peritià,

W/gnum "

ait -l

Phatifzorum aftutià, Synagogz: doctrina?

Quid pötentïüs fümmorum Principum o-

sentadi.

:

Ibus, tnilitum robore, Judicum minis ,

u h'g

h

f;a,magniilï

egum arrogantià , T'yrannorum fzvitià

Cafàarum magnificentiá ? Quid contraig-

um

a, (m

nobilius, quid infirmius, quid contem-

Ts imp

ptibilius , abje&o arboris tranco, nodofo

[o]

ftipite , cariofz trabis fra

o

mento:uno VvCr»

itrfos

iokade

bo, Cruce?In

uaquifquis pendebat , ha-

bebatur rpale

d

iétus. O altitudo divitiarum

lponfan

Rom. b1.

*

$3«

. f4pt

entit , fcientie Dei ! quam incompreben-

tt fürop

fibilia funt. qudicia ejus , & invefligaliles vie

m

ejus!Quoderatin univerfo mundo maximé

Auij

abjectum , humile,vilé ; contemptibile , ig-

«?ïcbät fjl

nobile, Crucis lignum , elegit tanquam in«

nf

)

ftrumentum , quo & Sophorum fcientiam,

f

Wt

& Judxorum fapientiam , & Gentilium

8; fie

pru-

^

Fifleria

461

,

) &füdo

D

!

prudentiam, & Rcgum potentiam , &

VU

mundi totius fa(tum , arrogantiam , pom-

Tntt d

:

pam ;quo dzmonum robur , Tartarorum

n Nar

vires omnes , & quidquid dcni.quc' velin

1

ïl

l

mundo mag

num vel in orco formidan-

t n

o

t ul i

dum, vel ufquam ultimum, confidit , dele-

Wurconfzzr.ä:a

vit, evertit, confreeit, debellavit. Sed

:'-"[Dm!;ï![?

[

dum «go Chrifti crucem effero laudibus ,

n

!

Chriftus crücifixas exaltatur a militibus.

Tunc vére fie

w Q

b,

num magnum apparuit ,non

um

in ccelosfed in terra. Signum hoc , Crucis

eftlienum : fignum fcederis inter Deum &

6,;2!1»/):[11'0:&

t d

homines : fignum, cui contradicetur, &

Tionum «

cuicontradictum eft. INunc in alto . illo

Am mlü .l

triumphabat lieno , velut in laureata qua-

at

driga , magni illius operis fibi à Patre impo-

ml

fiti confüurmmator, cüm inde totius mundi

Ífpectator, fimul & fpc&ac'ulum' factus ,

T r

I

IT

cocpit illius imperium oculis metiri , & ani-

W

n inter fuos partiri.

Vultu. converfüs

nem nv l

1

!

erat ad Occidentem Oriens ex alto , vide-

"

j

W

NI

licet ad fponfam füam novam Ecclefiam ,

u

,qu& in. Europa maximum erat obtentura

dominatum.

Dorfo ad Orientem , five

n

.

*

Àfiam , in qua jam deficiebat Synagoga

u P

M

Occidebat fcilicet Sol Juftitia: fupra inju-

"I

i

ftitiam Jerofolymz. Siniftráà manu Me-

L

WW

WW*

ridiem ,.five Africam

)

dextera Septen-

u

trionem , five Armcnïam & Períidem

cOm-

461

De Chiffo patiente

Nunc Crüuce in altam

;:mThomï

complectebatur.

j

Ícrobem demifsá, ac in altam erectà, cla-

ä,iaoW

mat ex alto aternus Pater, quod olim ad

Exod

exemplar,

um

2$ 40.

Oportet

Moyfen : Injpice , & fac fecundim

gt

Chriftum

uod tibi in monte mon[lr atum e[t.

Non di-

afpicere

;jü[l.bl'iü.a

& infpi-

cit tantür a[pice, uimirüm extimam dun.

cere.

taxat Corporis formam ;hic enim nihil vi-

Qs

fippot

debis nifi humanum: fed zwfpice incima. pe-

.

Lj

; m

netralia, Animz adyta, hic nihil invenies

ni(i Divinum. — Afpice corpus , & videbis;

ww&qm

n v

Ià. 1. 6 quiaá planta Pedz': u[que ad verticem cle)z'ti:

u

(

son e[l in eo [anitas. lafpice pectus , & inve-

nies,quia in toto corde non elt nifj Chari-

II ! & Ib]þ/&

yizqn

tas. Afpice caput;& non invenies nifiacu-

.

agas ; & dices

.

du

leatas fpinas,& imrnanes pl

vl

ï*foh vere Zilius bominis non babet ubi caput reclinet,

;

dm o

$E

Infpice caput ; & clamabis : Capur ejus u-

vrum optimum. Afpicc faciem ; & videbis

vunfpict

eam lividam,luridam , deformem ; & di-

f

,itin

t zerit

Ka. $6 ces: "Non efl [pectes eiyneq

ue decor, & quafi ab-

feonditus vultus ejus.

Infpice faciem , &

um

z

$:».7. videbis, quiaibilatet Candor. lais eterne

.

qui

fplendor glorie,c& figur a [ubflantie ejus ;& di-

Heb. 1.5 ces quod Efther aeAtlueto : vidi ze Domine,

mirabilis es Dne , &

Eüh 15.

qudji Angelum De. l'alde

1é. &i

" facies tua plena efl gratiarum. Denique afpi-

$ss ce Chriftum,& videbis eum quafi leprofum;

yirorum , & dices:

VU de[petium , e& novi[fmum

mabis

t ai 7. Fertis efl g n homo — lnfpice & cla

cum

m

I 0Y

463

fl d

«um Thoma: Dgminus meus , & Deus meus. UE

1.

O Domine (ive te afpiciam,üvc it

Mbiciam , 7* **

Up

omnia

of[a mea dicent : Domine quis Jimilis ci-

h

*fal.

i4:

nJ&mfxm?&

bi ? Quis fimilis tibiin dolore cor

Io,

poris,quis

d N

fimilis tibi inamore cordis ?» Domine quis

um

"n

fimilis tibi in abje&ione, quis fimilis in Ma-

m aj

Y

jeltate ? Quis fimilis in infirmítate jquis fi-

Mo us

milisin poteftate ? Quis fimilis in pauperta-

As

te , quis fimilis in divitiis ? Quis fimilis in

ï

ignomfa ; quis fimilis ineloria ? Z/adam ergo

il

[

5 ,&vidcbf

L

/

j

4d montem myrrbe ,« "videbo vifionem bauc

Exod.

C?nrxg,

i;l

[A

r,:

3. ?*

?)) &'/,W?

y

1nqgnann

Refpiciam in faciem | Chrifti

;

tii

(lit

mei, & ïnfpicïam ; & faciam fecundüm

^

ex Ddl

exemplar, quod mihi in monte monftra-

tum eft ;ut tecum patiens, & moriens in

TU

monte Calvariz , tecum in monte Oliveti

wPutmlim:

.

.

"T

aícendam in coclos

ibi tandem te afpi-

ciens , & infpiciens ; afpiciens Humanita-

] Mi(r]

t M

tem , infpiciens Divinitatem ; clamabit

M-WM

'

totá aternitate anima mea , omnia

(u»

offa mea dicent: Domine

l [3

M

quis Jmilis zibi ?

l [W f

"

W

j

TO

J

il*

W*

j

4

:

! d

MW

D

n

CAP.

,M

464

e Chriflo patiente.

a

C E. T. Xli.

aj

Chri(tus in Cruce.

j t

um

$.L

;jumcnto

/

Pendeg medius intev la;rone:.

arid

xnütm

*s DcïA, qui medius;eftinterjPatrem ,

Ql

j: ne

& Spiritum fanctum ,

operans falutem

noftram in medio terrz ,

nolait mori nifi

ss T

^

ininedio duorum latronum. Hoc eft ,

iselpua

fturimat

quod afferit Evangelitta.

CG"c. 23.

altttnes

Ibicrucifïgerum eum , r cum eo latrones. ,

studmott

izï"' - un

um à dextris , df alterum à fimiflris , medium

ts j

aurem fï'e]um

Bo

Hic ver? in medio coníiftit virtus , dum

Qd

4. endet in medio latronum : mundi falus ,

bloo

* fa&umid five Prafidis imperio, five Ju-

m Qu

-

dxorum confilio , ut Chrifti innocentia

t tditi

opprimeretur;nec fpe

&atores dubitarent ,

ldfüit]cr

eum eíTe reum criminis

,atque adeó Chriíto

At

cum latronibus commune effe flagitium ;

^C

Intium Cuicommunce

erat fup,plicium. Expende

& Flnh

lüäïquam

vitz C ri-

hic qu*äm pu

lchré reipondeat Chrifti in-

üdiæ ftr

undum, & egrefius e mundo :

r '*ä&la. gl'CHüS in m

dvl

ipfius ortus ,

& occalus , vita ejus Alpha ,

.

]

nativi;as

lm

a Omega; principium & finis

'.nanum, :

W

H

Fhüfloria,

465

& mors. Sunt plané parallela. In utroque

u

nihilaliud apparet , niíi extrema Humilitas,

Paupertas.

Ineretíus mundum : nafcitur

in viliffimo ftabulo, quod erat receptacu-

lw

lum jumentorum : egreffürus é mundo "

moritur in. abject'(fimo monte , qui erat

fepulchrum Latronum. — Càm | naícitur ,

l:

vagit in fceno ; càm moritur, gemit in li-

g lt

pOb

gno : na(i:cnspunitur in præfepio ; mo»

riens. fternitur in padbulo : nafcens vin-

y H

e

ctus eft pannis , moriens fixus eft clavis

L.

naícitur inter duo jumenta 5 moritur inter

al

duoslatrones.

Veré Chriftus factus eft

n

ufque ad mortem , non tantüm obediens "

Ííed humilis ; clieens omnia quz erant ad

majorem cumulum & infami

& ,&ignomi-

u

*dmlhö

niz. Quod

pronum erit intelligere ex-gnomi-

fUl l

Í

fui

f

pendenti & locum ubi , & tempus quando, 788

tadiosé

tus

Pcnou l

& modum quo pati voluit ac mori. Pati

alfectat.

j o

voluit , velutin celeberrimo mundi thea-

oïhdu ,

L

wo.. ldfuit Jerofolyma urbs metropolita«

na ,frequentiffimo cive culta , tótius Ju-

*q

[

c[itcnb:r,

zteumbilicus , univerfi orbis velut Or-

f .

cheflra : quam ideó elegit; ut fcenatotius

u

|

J

tragoediz. fieret orbi confpedtior , latiüs

.u WG&O

n

mors ejus divulgaretur. — Ératea urbs per

x&?üä

1d tempus feminarium pietatis, fanctitatis

j

gymhafium, & Religionis veluti delu-

^ E

legi

o

.run? : qua populgs,ïu Íe conuneret

o

Dei

3De Chrillo batiente

466

Dei adftri&os, cultores fancorum dogma-

mmmgbl

n

tum,beneficiis copiose in eos effufis Deo

,'

;nüm 0

l]

7

L

obligatos. Cui affinis , & contiguus erat

ï

l

;

|

l

Ti

[j

mons Calvaria: ; locus infamis latronum ,

4

l

T

rzdonum, ac ficariorum füppliciis ; ac

j

:5

p

fouppliciorum inftrumentis , fürcis ; rotis ,

gmuhti

accrucibus. $i fpectastempus ; elegit ;l-

ghtopn

lud , quod inter omnia totius anni tempo-

[]

ra,R eligionis cultuyhominum frequentiá

?

j pmpö

"870

& ceremoniarum ritu eft princeps : videli-

cecPafcha 5 quo unda hominumacerva.-

oscottt

yaolrum

tim confluebant: ut videlicet non tantüm

sparet

urbisillius incolz : per vicos & compita;fed

aliorum locorum advenz;, per pagos & op-

sriocil

ida famam tam probrofx mortis ubiquc

aplin

difleminarent.

uit itaque crucifixus In

sLommur

ublico illoac decretorio Parafceves die ,

m (

non fine fenfu pudorïs , ac dedecoris maxi-

i d

!

mo : inilloloco; & temporis confinio ,

j

|

simaginc

]

uo nullum ad exacerbationem fuüpplicir ;

tb

vel cumulum opprobrii , potuit aliud in-

'

1 obl

h

genïoüus deligi. Profectó vel nos Chriftia-

|

Ittrdog

1N

pi decipimur , vel nos Chriftus decipit.

N

Nosquiillacligimus, qua Chrittus reje-

j

il*

cit: qui illa rejicimus, qu ipfe elegit.

um

Necelfe eft ergo nos errare , quia alià vià

"t publ

incedit , qui eft Fia ; alia docet ; quïcü le-

um

J

zita; ;alio modo vixit , qui eft Ziza. Quàm

tl

Edl

fludiose Chriftus omnia qua funt ad aug-

men-

LU

46

( ) dogn

menrum gloriz celac; qux ad ignominiá ,

TW

manifefítat. [In monte Thabor glorïæ fuae

?onzf'gumc

pompam oftentaturus, tres tantüm af-

b lt

fumpfit difcipulos, coeleftis illius fpectaculi

pl

tcítes

in monte Calvariz , ignominia

[ICS u

fux apparatum , coram refertifbma homi-

n

num multitudine aperit. Illic ftetit inter

4 t

binosProphetas Moyfen, & Eliam ; Sed

lfrcqucnp

nullo propeé fpedante : hic pendet inter

C W

duos latrones , toto fpectante mundo.

T

Nos contrà, quidquid cedit ad ignomini-

pon n

Glorid&a

am noftram , involvimus tenebris , tegi-

fuam om-

ompzu,-/ca

mus parietibus,fepelimus oblivione, fürn-

nes ma-

gt

mà curáocculimus.

uifeftant,

uidquid vergit ad

niam c&-

i£nomi-

t U

gloriam, palàm , in luce; in fole , in con-

lant,

as

fpe&u omnium , in oculis totius mundi

j

peragimus , Claritatem generis oftenta-

[ccoris[nä*

mus ubique, affigendo in atriis majorum

j cunhg;

[

