pro me confixus clavis obivifti : Horum

«

mnemento: nec-enim potes meminifle tui ;

vtlb

& oblivifci mei; quia in manibus fcripfifti

t (

meimó & inmedio cordistui. — Nonipo-

dan

tes meminille te effe mortuum, quin fimul

Dd

occurratille; pro quo mortuuses. . Hoc

UM

ergo unum , nec pluribus opus eft, à te pe-

s

to vivens , & petam moriens , ut iïrp parti-

fsl

DN

-cgps Regni tui : Domine memento met.

gIV.

-

MW

FHifloria.

491

romn [tb

Comcdw

$.1V.

| NUHW:

Cbrifm lationi proæinit Paradi ! um/».

-

minvigilz:l

-

/ A Udivimuslatronem , jamnon latrx

Vi

4 Xnem ,fed:coeli pradonem ;

Chrifti

r

ïff"mdf,

rz conem,;Crucifixi confeflorem , & pati-

AE

»

l

nl

ulo veluté pulpito ; pro fc.paucia ; fed

rtil

LUPT

nervo(iffimis: verbis , laconicé: perorane

Wt m

tem : inquiramus , anctiam perorando ex«

Wa

oraverit. : Imporwna'quibufdam videri

m

offet bzclatronis oratio - fifpectas & ile

/þ/qmym

lum qui petit , & temqus quo petit. . Qai

nenitas

petit , eftvirfanguinem , cuiunum fuit

"L c)uïï;

per totam vitam negotium , exercere la-

i U

trocinium : veré fervus nequanr , invete-

d

ratus dierum malorum.

In nullà pramiísa

TO

vel antequam petat , prafatione , vel cur

w

petatexcufatione , velpoffit petere; ob-

teítatione, audacter fine fronte;inverecun-

u)

.nü 1 d

deé fine reverentia dicit: £Mementomet, Vix

meminit fibi ad crucem adítantes Matris. ,

9

Lv

& Íícilicet , meminerit latronis? Dixiffet

)mlv

)

clil

hic Chtiftus non immeritó , quia merenti ;

T

illud Davidicum: Zir: fanguinum declinate à

C 15

l

ene. Dicat Mater . ejus ;

icat difcipulus :

$«

;

C

j

queimm ille dili

2

it; dicat Magdalena;, qux

'I

ft"

Ql

lachrymislavit pedes ejus ; dfcatPetrus ,

tus

qui cjus gratiá r.ch'qu»it omnia , & fecu

€

491

De Chriflo pdtie;æte

jc

m

eftenim: 9Memenro mei. Sed tu latro»Dein-

de , omnia tempus habent: non tunc erat

j

k

Jj

tempus petendi à Chrifto, càüm Chriftus

",

m

extrema inter extremas anguílias in corpo-

Mdlfüm !

re , & inanima ,. jam moriens patiebatur,

,W

dfb

p

a« eít illaimprudentia, ne dicamimpu-

0Q

picet

l

dentía ? vides illum jam nunc mori , & cu.

3 Qu

j

isillura cbi loqui ? quid hic dicam ? Ne-

padidi

fcio quid bic fiet.. Q.iid facturus es ÓChri-

.

b

fe nihil

i

D

du

fte»fatlus eftte nihil gciflilc mali

eflitleboni.. . Quid hic ages , fines illum

at Y

gterttdte

erire ? obftabit tua miferico: dia.

Staum

[

]

[liet

illum falvabis? opponet fe tua Juftivia,

sdohri

Qui enim aliquid fecit boni,merito exfpe-

:;:e,honqr |

€tat proernium , qui euam multum fccit

st n

mali , non immeritó timet fupplicium.

Abtolvere illum debes; quia rite confeflus

chr&graci;

s

e(t ; & quidem tibi fummo Ponafici. Chri-

*i,tnndi

ftus eigo , cuifufficit verbum , dum quis

moritur, vel unum, utobiivifcatur ope-

&phcaüus

ll, non l

rum malorum , dumvixit , etiam omnte

um; illum fic confitentem , ab omni vin»

idum,d

culo Excommunicationis , ab omni non

üycel

jï:fam, plw

tancüm cuïpa , fed poena ,. impertiens illi

n

lenariam ïndulgcntiam, per modum ]Ju-

Wtf

L

ilzi, abfolvit, dicens bzxc . optatiffima

verba , qua ipfierant quafi Pontficis Bul-

Fi:&]niit

la, Ztmen dico tibishodie mecum eris inParadifo.

t

i

-Quiahodie vocem mceam audivifli , nec

i

[

obdu-

M

Fhfloria.

495

k

h

obduráfti cor tuum; bodie mecum eris in

Ta-

I t

I

Á

radifo : qui debuiffes hodie cum focto fepe-

..

Q)Cüm

l

liriin inferno.

Adam propter lignum ex«

W

!güfli&si

:

cidit e Paradif5; tu de ligno admitteris in

je] l

2

[)

"

;r

Paradifum. Antequam foloccidat in mun-

t den:

do;videbis me facie ad faciem in Paradifo.

X pl

Hodie ergoex hoc turbulento freto evades

d!

[

in portum : ex pugna perges ad triumphü :

db

ab aridicate , trantibis ad fontem 5 atene-

nl i

bris ad lucem , ab inopia ad copiam;à vani-

«l

tate ad veritatem , à tempore ad felicem

vf du

&ternicacem.

Hhodie mecum eris 1n Paradi -

na j

Jo, Ibi eritgaudium (ine moerure, fanicas

at

fine dolore;lux fine tenebris : Qquies fine la-

bore;honor fine ignominia , copia (ine de-

nxm&(f

(

L

fcctu,vita fine morte, gloria (ine termino.

li f

TU

O veré eratiam , quia gratïa datam ! Non-

htl

dum Abrabam fidelis , nondum Ifaac obe-

diens , nondum Jacob patiens , nondum

[ dUW

Ti

Joteph caftus , nondum Moyfes manfue-

jnd

qu

tus , nondum David pius ingreditur ia

Paradifüm, & ecce latro mox admittitur.

"

m

Quid hoc eft Domine ? Dum uni pra:ftas

L

"i

gratiam, pluribus videberis facere injari-

J

l M'

am. lNónnehic merító murmurabunt ad-

j

(l

versümte Pacriarchze & Prophetx , & Re-

j

M

)

j

es, & Judices,dicentes:FZi noviffimus una

é

orá fecir r pavemnobis feciflà : quiportavi-

jl

TL

it

A

ts pondus diti d W:.?Noa &quum eft;i

It

l

A

494.

De Chriflo patieme

li r

fit paritas przmii , ubitanta eft ïmparïtaä

r

-

me

Ineri

ii Quid aliud promittes poíteà Paulo

kmm

Tim

.

dicenti : Bonum certamen certavi,curfum con-

j

umma'vi : quàm ; Jodie mecum eris in Paraz

Qu

;antme

Matth.

difo ^ Tu Chritte dixifti : Qui perfevera'veric

gt

h

10 22.

u[4

uc in fmem,bic fal'vus erit. Hic non perfe-

.

M&W

veravi

cafque in finem,fed inchoavit in fine

m

bene vivere ;cüm definendum effet vivere;

-,j(afüïüs

Sed quid dicam ? erunt novifílimi primi , &c

jidit

yiminoviffimi. llie; qui dicit : £go fum A.

um m

& QO. Principium, « finis ,eclegit eumin fi-

quedr

ne, & quia bene finivit obtinuit Regnum,

ïWWW

cujus non eft finis.

Veré hujus latronis

/ pl'un'ma

patibulo , tanquam clariffimo trophxo me-

ritó infcripferis , i(ta magni Herois verba ,

.'buscxpof

;5pcrqrc

Veni ,'vidi , vici. Venit ad patibulum , vi-

dit Dominum , vicit diabolum. Docet

T

mT]

hiclatro novam Philofophiam, quomodó

'ex malo antecedenti poffit. inferri bonuta

iänm:me

confequens. "Tota vita hujus latronisan-

tecedens fuit peffima ;5 confequens, id eft

mots, optima. Hic latro miro artificio

mnortis tormentum vertit in virtutis inftru-

mentum.

De crüce , defcelerum fuorum

ij

'fuppliciïs h

fecit fcalàs vireutum , quibusin

ccoclum conífcenderet.

Hzc eft altiffima

TT

lu

þn.ldeutia,mala' culp

x & poenz vertere in

in morbis , exercere

"uf

facinora virtutum

.

.

L]

in adverfis conci

pere fiduci«

M&Uc]c[(

pauentiam

am

B

t

Fhfloria.

495

"

LI

am : in rerumjactura fugeread DeiProvi-

] POR€ h

dentiam : poft peccata agere poenitentiam:

o

j

!:

J

Sic quidam ipfam ignominiam vertunt fibi

hn :'n?a;

in theatrum. gloriz: , dum generosé fui

Vr

'

contemptum contemnunt:: o(ïcndümtquc

fuo exemplo noneffe dedecoris vituperari;

i.ïc W

doms

fed ,effe vituperabilem. | Sed.dum audio

nl

latroni promitti Paradifum:, .quid dicame

m

mifer filius Ada , exulParadifi ? nulla fpes

k

mihi eft redeundi ad Paradifum, fi fpe&em

1 0i

vitarp meam ,quia petfima

nulla fpes , fi

Intuear merita , quiaexigua.: nulla, íi at-

w'r/fg.m

TA

tendam , quód me inde arceant fcelera ,

,phzome-

quia plurima : nulla Ípes ; fi'confiderem:;

MU

quibus expofïtus fim, pericula; quia maxis

ma. Sperare nonlibet , dcfp.erarc non.lis

:Wäma ï

cet. Quidagam?unde fpem:concipiame

g J

Dicam filius Ecclefix: cum:Matre Ecclefia z

[ Q'm

iil

b]n

Qui latronem exand.

r )

diji.

J , fm'/.'i«-jquue fpem : der

L

l

j1

)

1

$Y

j

l

l

E

f

DoloriB. Virg'nis Craci aeïj?&ntif.

j

j

if

Actenus multis de Jcfa ,nunc paüciä dc

[u

H

[/

i

l

Maria: hucusque afpeximus Filium ;

nunc oculos convertamus ad Matrem. De

l

:

hac Matre Jefa ita fcribit difcipulus ,

quem

étabar

j

, diligebat Jefus.

496

De Chriflo patiente

;

(

Luc. 19.

Srabat autemjuxta Crucem Jefu "Mater . e-

5&

J k

f

1$.

Nimirurm ubicunque Jefus , illic & Ma-

b

j.m'.

ria ; ubi filius, ibi mater ;

fidelis filio fuo uf-

i

'

Qu

ue ad moirtem , mortem autem Crucis ;

2

qume

Matia

ideó ftabat juxta Crucem. Maria cum Jefu

f

juxta

!

qotp

Crucem.

in Bethlebem , Maria cum Jefu in Jerufa-

[

elt J

A»H

lem ; Maria cum Jefu juxta Crucem dum

um

moritur. lNon poflunt ab invicem divelli

xblasphcf

focietate , quierga invicem conjunguntur

ia

Charitate. S$tabat :Mater ; pendebat Filius :

u

U

n

illa juxtacrucem , 1

lle in cruce.

Stabat. ,

ftabat, & fibi in-

77

& quidem conftanter per

ter tot trifítia conftabat.

ótabatsnon aver-

wj

du

tens oculos , ne filii interitum videret, ut

.Azar:fed oculos per. omnia ejus vulnera

ial

m hy

volutans.

Srabar, nonut imbellis foemina

fici-

ipäUCä&E

muliebriter ejulans , nedum animo de

stCUn

ens , íed ftabat integris fenfibus , .ut dolo-

asl

rem , moerorémque torum tota hauriret.

Stabat non ad folatium Filii , cujus jam mo-

xiesmt

i

lm:ne

ribundi labiis nec frigida guttamin extre«

dhired

ma , quà ardebat, fitilicuit admovere ; fed

ad majorem d

olorum fuorum juxta ; ac

ia

iO

Filii cumulum.

Et càm Chriftus pcndcns

in Cruce effet facie versüs Occidentem ,

tnmum

Mariacum Joanne ftabat versüs Orientem,

um

*

-

Arretort

"

is oculis intuens faciem Filii fui,

m

Stabar inter coeli cal

igantis ipiïïäs, & hotrie

ülxel

ficas tencbras ) & terrae trepidantis tumul-

Ml Cbnjll

t£u$ ,

N

FHhifloria,

497

^

Mü l

!

tus , & lapidum convulfiones, & natura:

TW

|

(

^

quafi dgäcientïs terribiiiain coelo terráque

!

^

l

!

rodigra Vde

ortenta. O quantüm difcri-

ULCMCL

en inter

b

.

ethlehem , & Jerufalem !

hia

FUU

Quantüm differunt;involvi nitidis.pannis ,

]

dnk

& configi ferreis clavis ! jacere in foeno , &

(ttn

L|

penderein ligno ! illic nafci, híc mori

.

!.nï'IICleliF:

Quantüm diftant concentus Angelorum,

conjlmgua

& blasphemia Judzorum ! Jam nonrefo-

x

natinauribus tuis illud coelefte carmen :

.

hi

üC- &.

"

L

Gloria in excelfis Deo : fed illa dira feomma-

14

Matth.

"

ta : Zflios [al'vos feciz , feipfum non poteft fal-

275 4f.

at

yum facere. Ubi nunc tres chcs,qm' fO»

j u

cidentes adorabant eum ? Nunc hoftes il-

à vt

ludentes blasphemanteum. — Tu híc cum

lo

Maria , íta juxta Crucem Jefü, & ftando

g

&c pauca animo revolve. N unquam fue-

j

runt , nec unqu

im erunt duo majoris , (i

y,l

t

ectes amplitudi

di

N

em , nec excellentioris,

!

fi pectes virtutes

wïusilämïg

,dignitatis , quàm Jefüs

& Maria: nec u

l

i unquam magis ab a-

mumlüffg

p

M

terno Patre dile&i. Pró ! quales perfonz,

Jelüs & Maria ! [lle Rex regum, & Domi-

)mm 'W

'erfi-

fvy

nus Dominantium : hxc Reeíina Sancto- M

üecef-

y

Mi

(

rum omnium: ille Filius Dei , hac Mater

fal itein.

CISFEE!

M

Wi

u

Dei. Ettamenille tantus, in Cruce 5 heec

w')

J

Ehn K

tanta , juxta Crucem ; neuter fine Cruce. -

W

Quid hoc eft ? Ergó nulla falus nifi perCru-

"

)*im

W

cemiSi Chriflum o 0::"1.! pati » & ita intrare Qu

[

l

$n

4

L]

*

498

De Chr'flo patiente.

It

t

in Regnum [uum:ti Matrem Cbri (t! oportui

ati , & itaintrarein Regnum Filii. fai : (

j

oportucn': tancum chcm , tantam chï.

nam pati , & fic pati , ubi tamen uterque

elt üne labe purus, fine noxa innocens.fiae

ï&»bic VC.

Tädammls

eccato fan&us: tu , quem in peccatis con-

cepit mater tuà , quiin peccatis totam tri-

villi xtatem : qui quotidié , nontantüm ut

jl ignc-

jitti fepties de diecadis, íed feptuagclies

i[coum

ghucen

fepties ; tu finecrüce ? tu ? hares gchens

n2 , färvusPcccacï , hoftis Chritti, inimi-

Wori

fuum, !

cus Crucis Chrifti , mancipium diaboli ,

f&,!f//?/l//ä

oppr(')brïum terrz ,0dium cocii, & om-

nium caelitum ; tu fine cruce eterra aícen-

um

m

desadcoelum , ubiqui creavit caelum &

terram , pendet é cruce , ubi Mater. Dei ;

y mun

Reoina coeli & terrz ; ftat juxta Crucem ?

du

yls ent

Audite appofité ad noftrum propofitum lo-

'

1a OGav.

quentem Minucium Felicem : Forté «s de-

"a

i

divitiis affluant. ,

cipit,quöd Deum ne[cientes

na,

nt

voteflatibus. Miferi

bonoribus oream,follea

H

KE

in b.c aliuis tolluntur ut.

)

ecidant altius.

àupt

enim ut viclime ad. [upplicium [aginantur , ut

n x

boflie ad penam coronantur. Ciuisquis hic ex«

(

etis delicias, ac refugis cruces ; quisquis

;

ic optas oble&amenta,& horres tormen-

ta,audies brevi in loco tormentorum , illid

Apoc.

:.. 7.

zterni ludicisfzvum mandatum: Wantitn

glorificavis fe ,

d in deliciis fuit ) tamumdate

(

I,

Fifleria

499

TL QY

L

illi tormentorum , « luäïuum:pro menfüra

Vf j

n l

d-liciarum erit & menfüra pa:narum. [ta-

quc-qüïdquïd agas ,quamcunque in par-

m m::;;:»

tem te vertas, feriüs , ocyus luendum tibi

Imyoi

eft, hic vel illic ; igneaut aquá , lachrymis

PC(CJIISLI'

velflammis. Tua optio , eliee ; vel híc

05 (0U

cum Chrifto in cruce , vel pofteà fine Chri-

MH

ftoinigne. Sta cum Maria juxta crucem;

fCPIU&gC.ï

& lic cum Chrifto tranfibis ex hoc mundo

ll'ügflïi

ad Patrem. — Potéftne Jefus effe in cruce ,

rl n

»dibi

Maria juxta crucem , nec Jefus ; nec María

ufquam, vel unquam fine crace :? Si icà

r

eft , abfit mibi gloriari , nifi in cruce Demini no-

n

—Jfri Fefu Chriff. — Yoi erit mea fpes mihi mi-

qeimi

fero , ubreft Mater Mifericordiz.

Ibi erit

totum meum folatium in omni defolatio-

T Dfï

(Cunt

ne , übi eft Deus totius -c'on/?)lationi:. Mihi

o

)pOl]IUm !

mundus erit crucifixus , e

[o)

o mundo ; ut

fyiti

moriar mundo , & vivam Chrifto. « Stabo

:

TT

dum vivam , juxta crucem cuni Maria ,

p

:

perfeverabo in cruce ;; dum moriar cüm

ii

Jeíü , at per crucem poft mortem , il--

l

i

u

ln/(,*')/);

uc perveniam , ubi regnabo

m

hf.':*': '

cum Jefu , & Maria.

w l

Am

j

i

æäo'w :

j

,'ql

MT'IW

$. yn.'

f

$oo

De Chrifto patiente

|

il

$. VII.

"

"d

Cbrij?u: commendat £Matrem Joanni.

a

,

[

llius Dei jam proximus ut Matri , fic &

TL

morti, antequam commendavit fpiri-

/

malüfd

tum füum in manusPatris , voluit dile&um

" NCC"

- fuüuum difcipulüm commendare in manus

H

j C

Matris füa: , dicens : Mulier , ecce filius tuus.

sl

T W

O uiltis commutatio ! Ergóne Fili ! fic

)N

1[?(:[1

oblivifceris Matris tua: ? Non ergo ampliüs

g

Maria erit Mater Jefu , nec Jefus Filius Ma-

lr

Lue. 2.

48.

tia ? Filis quid fecifli nobis fic ^ Quac hac eft

duf

rerum converfio, tradere mihi Joannem

1&(1(1[1' Mlkj

ro Jefü » Servum pro Domino , difcipu-

j

u

aciítro ,

j

m pro M:

nepotem pro filio , ho-

adin

minem pro

D

eo , filium Zebedzi proFi-

mll

!'-!.eb. -

lio Dei? Ver& hic $ermo Filii Det erat pene-

"T

ens uf-

. £rabilior omm gladio ancipi:i, erpert

H

iC erat

ïafcaö[equä

ue ad divifionem animese& [piritus.

" N

ladius Simeonis , qui penetrabat animam

nt;

Dolot

Virginis. Dolor ejus quantus fuerit ; fa-

Matiz »

juxta

T

gnerfü

cile eritex ejus in Filium amore affequi.

Deipara fola tanto Filium profcqucbatur

yfaaqquam

!2[':1 amo-

ii ,i:

amore , ut illo fimul jun&o homines univer-

tecederet. INunc aue

ttitm

fos , Angelósque an

lu

am

otis,eft & menfura do-

tem'pro menfura

.

,'(!MM T

fjhb. 21.oris,

* : Civite

quna,ut

bene

D. Auguftinus,ranrim nt«

€. $6«

0r.

!;i]urfprim

ee[fe eft uras dolor , quantsm be[erat am

am

"

Hifloria.

jot

Tàm immenfà igitur fuit affli&io Virginis ,

ex illo amore dimanans , ut dixerit D. An-

b

die

ww

felmus: Quidquid crudelitaris inflidum efl cor -s

xcellen-

orius nhil.,

! Vitg-

t

"oper Ts

poribus Marcyrum , leve fuit aut

TT 2.Ser.

comparatione tuefP a[fionis.Plusa

&

eritD.Ber-

?r. art» B

n

aj

nardus:Tarus fuit. dolor irginissquód fiinom- -

nes creaturas divideretur, omnes [ubitó interi-

J s

rent.Nec miiü : quiautriufque , & Matris ,

"T

& Filii, cor eracunum ; & anima una. Sed

t(cf)fhimu

juvat bíic audire D. Auguftinum de hoc do-

"d

lore differentem: Cruciar te , Domine fefu ,

u

[

307

eruxtua ,fed non minus Mater tua:xcruciat te

dolor tuus;fed non minis dolor ejus. /Non eft mi-

chd

rífi doles.e condoless fiparerisy& compateris,

um

bone Fili in de[olatione "Marris, n feparatione

Md

9Matris,in commendatione Marris. szq.zmm

smäï

enim te def[eruitmon in inf antianon in pueritia,

Edæi P.(U

non in adolefcentia , non injwyentute , non tn

J

F!*

paffione tua. INunquam defuit tibi ejus folaritt ,

!

n

fed nec ob[equium. LaBat nfantem, audit. &

!

W

I

feguitur Frædicantem , videt && comitatur pa-

nbati?ïï

Ti

tientem 5 contemplatur oPprobria , intuetur

"

](»

yulnera , audit tua "erba. Tuvero , bone Je-

"

fW , quanquam . e et dolor intolerabilis ; p!aga

A

in[anabilis ,in agonia mortis, & ulrimoJpiriu

n

Aput

r

ï

con[lirutus non oblivifceris Matris rue , €

á

ll

enclinascr eamin Matrem joanni commenáas:

À

( ]

5'6

g

é eum fibi in filium adoptas. Felix depofium y

W

e

h

"

fingulareprrvilegium 3 iï]iïgsne faldtzum! Uïg;

t

Í

q"'z :

$o

)De Ci)rztfia' pktïent?.

n

ba: te fiquidem Praceprum , Domne gefu...duz

J

)

li : Fionora Patrem tuum & FMatrem tuam:

1

(

|

J

n

j?ryiti

um quod tp[a exbibuit tibi, exemplum po-

m"hoimr,&

leris relinquendum. Conjiderare libet. - bona

9.

qu

f

Materse& gen

itrix d nutrix , « filia defola-

12

n

z4,quis t dolort

uus qua angujta Eu JAdes.

.

erucixum umgem

tum,mutas hlium, Magiþr.üf

i

:

j

in Difcipulum , Regem in militem , Dominumin

I

u M

eryum , omniporenzem n deficientem. everà

3

vifcera iua penetrar gladius , configit, ammam

j

Danut

|

guam lancea., & clavus , laniat mentem: tuatm

Áario

u

fpinarum aculeus , lacerat cor tuum Fila .tus.

//

amarus afpetus : deefl fovtirudo. ,/ marcefcit.

T

v

Ia

pulebritudo. — Fulnera Filit m , funt "vyulnera

T

d

zua y erux Filii u . eff eruxcua 5 morsejus ,

n

fU

gnors tua. Nutrix guomodö dimittis alumnum;

j

114 tf

mater filium , ancilla Dominum? una.dié orbaris.

xisulurpaw

Nierem!. patre, & Filio...Ex quibus omnibus illud

e€AHniO!:

P. V.cap PO

ffumus ratiocinando elicere ; Dolores. ;

x;:'.r]qum

1$.

uos corDeiparx innocentiílimum vel uno

MWW

ilus.|

die perfenfit , illis videlicet 2 4. horis ,. quas

ultimas Chri(ítus nefandos inter cruciatus

H«USI

vixit, acerbiures fuiffe , quàm quidquid

(tum

martyres omnes paffi fünt. vel patientur à

;Lmvolui

rimo mundi ortu , ufque ad interitum 5 ab

;.cü]igi) |

Abele; ufque ad pofïrcmum ab Antichrifto

PT

interimendum.

a

Sola ergo anima. Marize

LT

füpergreffa eft Martyrum cruciatus;& tor-

mentaunivería. Sed ecce ; dumilla Regi-

tionog

La

irimu

hfi/loþria.

$03

m

na Martyrum atrociffimumin monte Gol-

5: Maw,

go:eo , fine fanguine patitur Martyrium:

lh .'bl;

dum illa Confolatrix a&]i&omm,gra(zi(ïïmö

in li

affligitur;& decumano veluti fludtu cbrui-

Xrm

tur triftitie , nobis omnibus fertiliffima

lf.m, j

offcrtur feges lztitiz. Nec enimfoli Joanni;

li

Ícd nobis fingulis, adeoque univeríz Ec-

Maria

mnibus

i. )em

cleíia dictum eft à moriente Chrifto: Ecce .

n

Matté

iata.

"h Iïm

!

Mater tua , Quanta Chrifti in nos charitas ,

m;rl;n

m

quanta & noftra per Matrem ejus felicitas!

LU

De Patris zternicharitate, & dilectione (ic ;s.

"IT

Ícribit D. Joannes:sic Deus dilexitMundum,

T.

ut Filium Juum wnigemitum. daret.. Quid vt &

a hii

'

nos dicamus;Sic Filius Dei dilexit mundü ,

MMN »

ut Matré fuam unicam daree Dedit , quan-

t

do in uno Joanne omnibu: dixit: £cce Ma-

ter tua. i mó veró hic poircm paucis immu-

R otD,

$.

uuäienrþïf

32

;mnïbw li

tatis ufurpare ve:ba .D. Pauli: Sz'Deu.'rl)r'a

a0bi5 , quis contra nos? Qui eriam Filio [uopro-

i

nv

[

prio nou perperctt ,. fed pro nobis ommbus tra-

didit ilum. la dico : $i Deus (hoc eft, Chri-

jrhU[ha

g o

ftus Filius Dei)pronobis, quis contranos?

Qui etiam proprie Matri non. pepercit. ,

(0.^

(dum voluitillam pro nobis juxta Crucem

;:Cl P

fic aflliei ) fed nobis omnibus tradidit illams

l

dü illa verba protuliz,EcceMarer tua.. Con-

L

cocum Paulo :

uomodo

J A!

cludit Paulus & €

o

Y

non etiam cumillo omnianobis donavit ? Quo-

M

tnodó non etiam cum illa Matre omnia no-

bis

li4

j04

p Chrijïo patïmte

WW

s. » bis donavit » Dicat nunc igitur quilibet ,

35«

romt

tradita fibi cali Matre ; cum 5alomonc:/7e-

9

[

ys t

perunt omnia bona pariter cum illa. O pecca-

m

n

tor ! erigere nunc in fpem,& confide: Kc-

p

1 W

ee Mater tua.. O verbum plcnum immenia

latitia!dum nobis affignatur Mater , quz

g

jl

n MW

eítplenagratiz. IpfaetMaterDer , &

hominis ; Mater rei, & Judicis ; Mater mi-

gt p

j :ld

[

ferorutu , & Mater mifericordiarum. — Si

agf

Maria eft Mater tua, ergo & Jefus eit frater

tuus ; & Pater ejus ; pater tuus ; ergo &

j

j lu

regnumejus, hareditastua. lNunc crgo

illam diliges eft enim Mater pulchrz di-

«b

; W

lectionis.. $i fismifer , fpera in eam; eft

um

enim Mater mifericordiz : fiindiges gra-

tia, invoca eam ; elt. enim Mater gra-

Y

tiz. Si Crucemfufcipias, dicitur tibi cum

atis !

Pilato ; Ecce bomo, fi Crucem defpicias ,

';;quæFiliu

Exce Mater.In homine Deo,vides vulnera;

dutreer

Ín medio

"nb

in Vireine Marre , vides ubera.

pofitus,quó me vertam , ad vulnera , an ad

Wi: pi

ubera? AdFilium , qui pendet in Cruce !

Imta

an'ad Matrem , quxítat juxta. Crucem ?

dmit

Paícunt me vulnera, lactant me ubera : ex

Em

Wt

utriusque oritur mihi certa falutis fiducia.

INon poffum errare. quocunque me vet-

u

tam. Siad te, Ó Jefü , confüugiam; dicis

n

pf ;;. 3.

Prov.

L

mihi:$alus ta ego Jum. Siadte , Ó Maria ,

""Ui)jam

3$

confugiam ; audio: (Qwi meinvenerit , inve-

nl

n"net

li

L

Hïjïbria.

jo5

ura

tiet 'yttam,ey bauriet f alutem à Domino. Ubi-

o

LJ

.

que pïomittitur falus

Sed quia tu. Salva-

il n

^

OO

tor tuis verbismele gasad Matrem , dicen-

do : Ecce Mater tua ,tuá venià cum illa con«

um

feram , ut fru&um referam. O Domina ,

lat i

imó quia fic placitum fuit ante Filium tu-

d

um, Ó Mater, ecce Filiustuus ; . quijam

r M

lrdia'umw |

moritur pro me , me tanquam filium dele-

gat adte : audi Filium tuum loqpcntcm C

Áuddit

exaudi pro reverentia ejus. Dicit ille cibi

5

jl

de me : £cce Filius tuus. Potefne negare Fi-

Ü

j

li d

lio,&taliFilio, & Filio,;inquo tibi fem-

d

perbené complacuifti,& Filio jam moriene-

t

ti? VultFilius cuus ut me fufcipias in Fi«

p

lium tuum : funt ultima Filiitui, adte , &

us

pro me verba:ergo fiat mihi fecundüm ver-

Y

bum ejus. Audiam ergo ex oretuo verba

)dC[Pi(iäF

illaequa Filius tuus à Patre , quem ab ater-

s Po..'o

aV

no Pater genuit : Dominus dixit: ad me ( n

le

b

mirum Pater ad Filium : ) Filius meus es tu ,

ego hodie gentii te. Ica Mater mea dic & mi-

fmtïä:æï

T

hi ftans juxta crucem : ilius meus es tu , ego

14

bodie genui te.. Sifilius tuus fum ego; jam

ater mea ,

estu.

Hoc dicit mihi filius

y

|

)

/

W/'

l

tuus : Ecce "Mater rua. Nunc ergo peritionem ,. weg.a..

zo.

snam par'vulam ego dcprecor à tene confundas

ïl"'

MI'

p

«ctem meam. C'uandoquidem dicatmihiFi-

M

lius tuus;jam & Frater meus, quia tu Mater

"

mea ; Écce "Mater tua: hoc unum obfecro ,

& falvusero : £Monflra te efJe Matrem !

De Chriflo patiente

$06

u

Sl Vll[.

at

äoqmtüf

g y ,

F. aledz:cit Filio ?Mater.

]'m)lam

i

"T

TEl ut Mater Dei fe mohürarct' erga

pv

W(]W

te effe Matrem ; petit & illa viciffim à

te, moníftrateeífe Filium. Monftrabis, i

l

thm

exemplum dilecti. Chrifto difcipuli fequa-

m

od

ln

ris quide fe ipfoitafcribit. | Er ex illa bora

lusin [ uam.

us of

accepit eam di c'ifm

Exilla bora.

O feiix hora, & ter felix

umC[TC

bora; qua accipitur Matiain Matcem. Ve-

pu m

um

nithora, & jameft , quando Chriltus ,

quem bíic agnofcis prafentem , & adoras ,

" puns

tibi dicit tacite ex bac ara ; quod alta voce

lg

& Cruce dixitfao dilecto difcipulo : £cce

«tl

SVjater tia.. Hac ipsà horà , quabzc vciba

stl VE

um

pronupuo ,.hoc dicit : cur non hác horá

sem

accipis illam in tuam ? In tuam Lonipam ,

.

ut i fervias ;inPatronam , ut ei confidas

)

ilägo i

tionon

in Advocatam , utab ea Patrocipium ex-

MTUQC

Ípcétes ; in R eginam , ut obedias ; in Ma-

trem,utcam diligas, & ab ea viciffim diii-

tn,dum

gatis. Cur nonex hac hora totum te ei

"ts

t ul

oflers y tua illi obfequia confecras ; ctuam

ei voluntatem refignas: Sed eccc, dum ego

at

de Matre ago;Filius moiti proximus , dicit

il

macítum , & fimul exiremum Maui vale.

i&tül W f

Sciens ergo Jefus , quiavenit hora» ut

trane

tity

Fifloria.

$97

trànfeat ex.hoc mundo ad Patrem , ult

imó

alloquitur Matrem : Vale ó Mater: Ecce

7A

Ioan. 16»

enim.opus , quod dedit mihi Pater, ut face-

28.

rem, jam coníummatum eft.Exrvi à Patre,

Ya

e9 : veni in mundum : iterum relinquo mundum ,

TT

« vado ad Patrem. Vale Mater. — Ecce venit ioan. ie.

Mlb

borá , «v jam verit , utredeam ad cum, qui ?*

dl

miítme. Adcitile , ut accipiat in ma-

m

nusíuas fpiritum meum : Mater in manus

tuas commendo corpus meum. Tu, quz,

y bt

cüfm effem infans in ftabulo , reclináfli cor-

Maun

pus meum in prafepium, reclina illud mor-

'[)(4:/!03

tuumintumulum. . Tu, quz involvitti il-

(

iA

lud;pannis , involve nunc fyndone munda.

Mu W

Mundus jam gaudet , tu veró Mater mea

u fx

contriftraris: fed exfpecta modicum, tri-

Y

Qu

flitia tua vertetur in caudium & gaudium

"

tuum nemo tolletà te. Tunc abítergam

qu

omnem lachrymam ab oculis tuis,| quam

V

)

dilx'go ut pupiïlam oculi mei. Vale Mater :

j

amodó non audies me loquentem tibi;quia

Y

x

mors nunc imminet mihi.

Afpice extre-

müm , dum adhuc vivit , Filiam. Ecce Fi-

I!

i"

lius tuus jam moritur , dum te alloquitur.

j

j

Ecce paulatim clauduntur oculi , palle-

P

u

f

Ícunt labia, contrahitur frons, rigentmem-

, 1qu

bra , ftapent. artus, frigent pedes ; totum

| .'huüv

Corpus gelido perfunditur fudore. — 'Tem-

puseít; uc Filio tuo mocftifhimo , & tu Ma-

v

j

tccr

2)je Chriflo Mtïmtc

$08

ter dicas extremum va

le. Illa ergo ele«

n

fj

Il

vans oculosfuos , emittit mille ad illum ;

Ü

j

J lubt

in quo folo refpirabat , fufpiria, dicens

amaro corde: Vale Fili , vale lumen ocu-

gl

loram meorum : Vale vita vitx mez : vale.

j

unicam folaium meum. ItaFili , quia

TL

qü

fic placitum fuit apte te, non mea ,fed tua

um

voluntas fiat. Vale extremümFili , & me-

» 1[T1m

Ril

mento Matris tuz,cüm veneris in Regnum

Patris tai. O Mater , nonjam Mater ! Non

meamot

eft quiconfoletur te ; noneft ufque adu-

lr

*rhren. 2.

Manar

43;

num;quia qui unus eft folatium tuum, e-

mittit fpiritum fuum. ?Magna efl velut mare

NI

contritio tu4 : gui: medebitur tibi» 'Tenebrze

fadiz füntfuper: aniverfam terram : terrà

tremit , elementa titubant , diffiliunt lapi-

des , tota turbatur rerum natura : in tanto

Tmh |

trepidantis , ac pane deficientis natura

lnb

terrore quis medebitur ribi? Tota exulcatJu-

dza , applaudit fibi Synagoga , congau-

hn

ub

dent Scribz , & Pharifzi , exultant hoftes

omnes Filii tui, quia moritur Filius tuus :

ä»mcepsl

!

)ui $ medebitur tibi/Petrus prz timore latet,

tf

Joannes pra. doólore tacet , Jacobus prz

a duf

metu comparere non audet ;

alii pra Itu-

l

TT

pore rigent ; omneste afflictam , tibi affli-

trtth

é&iffimz relinquunt. Quis medebirur ribi Ma-

?fna"/ïül

ter dolore attonita ftupet ; Filius plenus,

amaritudine filet: ingens inter urrumq:e

«Fex'vcbat:

('hy

FAfloria.

d Lf

$09

Yl i

eft filentium oris , fed magnusclamor cor-

dis. In hoctanto utriusque filentio , cui

"

d

adhuc lubet loqui? Unum fupereft , ut fi-

lens doleam cum filente , & doiente , & u-

n

D

fürpem flebilia Vatis verba : Quis dabit ca-

9. lo

Jerem.

d

piti meo aquam , é oculis meis fontem . lachry-

marum,é plorabo die ac no&te mocttiffimam

iil

moetliffimi Filii Matrem » O Jefu! ó Maria!

Ti

|

Ó Fili! ó Mater ! Jefüs , quantus tuus erga

at

vi

me amor ! Maria , quantus tuus pro me do-

lor ?* Non eftdolor , ficutdolor tuus , ó

p

Maria !non eit amor , ficüt amor tuus Ó

n

JESU !

Tabt

n

$.IX.

j

j n

Tenebre [nper wniver[am terram.

"i nalfï

!

iti

V

M

AmSol]Juftitiz , qui illuminat omnem

), U

hominem venientem in hunc mundum ,

y

"

mundo occidebat ; quod ut vidit alter ille

j F»ID

fol;princeps fiderum,feu ut teftaretur füarn

u

triflitiam , feu ut teftaretur hominis nequi-

d

À

tiam, claufit oculos , fübtraxit radios, &

.

!

fualuce Lucis ofores privavit

.

quare 4

Matih.

fexta bora tenebra. fatle fünt [uper umver[am

27. 45*

i

)

gerram ,

/

u[que ad boram nonam , & ob[curarus

TL

)

QX

ell Sol.

u

mo»

Fervebat , &. &ftuabatin Meridic a

ns

De bl;rijlq! patiente

$10

j Uäratur

risfol Juftitia ; & tamen refrigefcebat ad.

|

hac Cnaritas Synagogz.

Poiia Jam erat

!

lux rnundi fapér: candelabrum crücis ,^ ut

h !

luceret omaibus; qui in mundo funt ? & ta-

!

g

men Judzi , quali lux adhuc lateret. fub

7 qlll

mo

dio , videntes non vident: exc&caverat

j a

énim eos malitia corum. Q'iare ut cog-

131

fa.

nolcerent t

andem Deum clauiiile füper eos

iUcum

ocu

los füze mifericordix , dum occidebat

s Sol Jüftitiz, conglobantur ex

jmpor

fuper illo

Oriente, & Oc

cidente (þiiïæ undique nu-

j

vtentn

bes , totus a&t atro,

& veluti lugubri amie

&u in funere füi Domini induitur. — Extin-

qum ?

j

duncur omnia luminaria coeli , abduntur

1JV[IWW.I [

fidera , fol ipfe exutus fuo fplendore , dum

ing

f»lendor Patris obfcuratur , piceo calig inis

I

SPTO |

RT

lobo involvitur ; totum ccelum prodi-

'

"IU

iofía nocke in plcno meridie obnubilatur :

il

atqude inprimis in montem Calvariz in-

cumibit tenebrofüs turbo ; quo & Jeruía-

4

l

(t,

]Jem , & tota Judza obnubitur ; denique

univerfus orbisterribili tenebrarum horro-

o

re circumfunditur. Nafcitur C riftus in

tllfa

tüvoil

media nocte , illamilluftrans .5 moritur in

T

media die , illam obícurans. Noédte natus

eít Chriftus & tamen Qharitas Deiecircum-

i

F

J

ulfic pattores: meridie patlus eít. : & tene-

t ld

nx&&d()l

bre fatla funt. fuper

uæiver[am terram. . la

C-U-

Wm,(

Ííereshabet: dum

Chriftus in cgrd? ali

jus

!

Eüfria

Vs

$t

bar

jus nafcitur,lux eft; dum occidit', nox eft,

44 |

Sic dum ille quifolem faum oriri facit fu-

Iu

i

per bonos & malos , occidit , dicit Evaus

jl

n

O mileram

d

W

r]

gelitta : Obfcuratus efl Sol.

hominis conditionem, cui obícuratur fol

J

iil

ille , qui fabricatus efl auroram € folem!cur »^t. s.

Pl

Judai non credunt venitle Meffiam , bla- ^ -

E

hemant Chrillum,qucm nos adoramus

;

(

ut Deum ? Curadhuc jacent in cenebris

n

Synagogz ,in umbris Mofaicis ? Quia il-

j

J

lis objcuracus eft Sol.

Cur impir ambulant

ff

l'

!j

in tenebris? cur non abjiciunt opera tene-

[in

brarum ?. curoderunt lucem ? Quiillis

int

obfcurarus eft fol.. Iagreditur cempluim h-

N udnm

reticus , ingreditur Catholicus , utriusque

)

Jl

oculis proponitur Deus, fedabfíconditus

m

fpeciebus panis. Hzreticus videt & ri-

Fides mi-

gt

det : Catholicus videt , & adorat ; ille

"abil:a

tevelat.

T

defpicit, hic füfcipit , ille exfibilat , fuppli-

li

cathic ; quiailli obfcuratusefl fol../ Sed ta

i

j

n!

j

Catholice, quid vides , quod nonvidet

d

H xreticus ? Video in iliis accidentibus fA- geb: 24

hi ):n'" j

guram fubflantie Divinz : Video inilla al-

W

ba nubecula panisfplendorem Patris : Vi-

3

"

deoin illa concemptib li forma, & fpecie

WM

panis , fpeciofum formàá , prz filiis homi-

a

num. Videoinifta humilitate Majefta-

tem , & adoro

.

.

" ])nl

Saprentiam, & admiror ;

potentiam; & fuüfpicio : mifericordiam ,

nf

io W

"

l:

&

$12

De Chriflo pattente

& con

fido : Juftitiam,& formido. Deni-

(

que vid

eoin abfcondito Deum abífcondi-

j

mnes the-

tum , in quo abfconditi funto

u tf

z Dei.

Hzc vi-

fauri fapïentiæ , & Ícienti

à Deo illuminati

dent oculi . Catholici ,

j

lendore fidei.

Clamat fapiensobftupe-

15

d

&

us incredibili ac incomparabïli pulchri-

"m

lchra eft cafla

tudine Cattitatis : O quäm ["

m

$áp. 4. 'x ;

eneratio cum claritate ! Immortalis efl emm

sicii

memoria illius ; quemam apud Deum nota eff ,

T

e apud bomines. Cur tot Juvenes.qui , qua:

&I;J'J '»? /0

ulchra fünt , amant, illius pulchritudinem

Mf

honvident, & illàcapiuntur ? Quia illis

flO;mc

obfcuratus eft fol.. Ia fuperbi oderunt humi-

g

litacem;divites horrent paupertatem , moi-

w

les timent vitz aufteritatem , ebriofi aver-

!

4000 )

fantur temperantia

m : denique impii de-

i,

busnihil eft ucilius ,

teftantur virtutes , qui

.

u

honeftius , jucundius

.

quia illis obfcuratus

T

Gen. Y

ei fol. N

on ille fol , quem Deusfecit , ut

1'[.Clla,i(

16

r&ellet diei :

Nonillefol , qui adimperium

Jofue 1o

ul

HEI)

- Jofüe;flerir in medio

celi ; fed ille Sol ; quem

his verbis : /lluminare

Apto

Lae ;. Invocabat Tacharias;

Ly

39..

bis aui in tenebri

s,€r in umbra mortis fe

dent.

yc

Luc. 2»

uj

32.

Ille Sol,quem

Simeon vocat ; Lumen ad re-

«l'jü

Matth.

Ille Sol, cujus factes re-

(

z

yelationem gen:i unm.

n

t

gcd

