F

lenduit fic

at ol:cu

jus oculi lucidiores funt

Hic Solobfcuratus eit illis : &

Irnyt

. :z

per folem.

L

n

N

fi bic Sol v

:

ità occidente;occidat fuper ma-

ii

itiam

h

FHiflori ;z.

;

It

J

litiam illorum,mittentur in tenebr$: exte-

Ut d

riores.

TTunc vadent;& non revertentur,

It 0tn

]

ad rerram renebro[am && opertam morris cali- yos ss

4

gune i eerram.miferye , t tenebrarum ub um- 11 *

*

L

i

bramortis,cz nullus ordo. Tuac aperient os

l

Jobo 3. T.

paut

fuum.X maledicent diei fuo,dicentes : 2e-

& Íeqq.

T

PW

reat dies,in quanatus fum. Dies ille*vertatur

L

:

huli

n tenebras,noni loftrezur lumine,ob[curent eum

ii

tenebre.ctr umbra mortis. Func dïcent,qf'lod

OIBM;MF

ftalc illi apud Sapientem : Ergo erravimus sap- 56

li

4 Ya veritatis , & Juflitie lumennon luxit no-

|

Ufïlqw)

[

1

(].u

!

jj

!

j

!

[

bis.c fol intelligenzie non eff ortus nobis ! Q

T

$o! in:elligeatiz,qui nos vifitá(li oriens ei

gt

alto , eccetenebrz factz funt fuper univer-

w

famterram noftram. Tenebrz fuper me-

ol

moriam: non refpicimus przterita fcelera,

*

ideó non plangimus

LJ

Tenebrz füper in-

gim

ii

tellectum , non circumfpicimus prafentia

pericula, ideó contemnimus *

.

*

"Tenebre

T

fuper voluntatem , non profpicimüs futura

nsftïïfjj

[

|

fupplicia,ideó non timemus : Tenebra

Dd

"

(

fuper oculos , lineuam;aures,manus,pedes;

/

hinc & profequimur fugienda, & prenfa-

"

!

mus abjicienda , & loquimur tacenda.

p

IU

Tu, quifecifli Solemin p?tf!]fatem diei , dum ,,, ,

occidis in Cruce , orere in noítra mente ,

W'

«!W

donec gloriatua füper nos oriatur : tunc

/

dicetur nobis quod electis : 2Non. eris tibi 16 2..-

[]

j

!

hdor :

n

[

J

amj)lz'z? dol ad luce?duï per diem, nec [ple

une

$14

De Cbrz'j?o patïente

L]

d

lluminab:t £5 [ed.erit. ib Dominus in

ggVit P

iiàv. Lunei

20.

lucem [cmpisernam, INon o

ccider ultr a [oi tuus.

i

j

$. X.

m

j

Exclamat. Chriftus circa boram nonam.

jem|

p fint

Ol cacli metator , & temporum omni-

g omY

jam plàs quam quater

'um difpenfator ,

v

millies irrcquicto

motu à

nnuam cael: orbi«

dem multorum tempo-

teplctaf

tam emeníus , tan

um

lurium fazculorum

rum vcrtïginc ,& comp

ad

fiun

ondere devolutus eft. ad diem falutis ,

gdiat

diem boni nuntii,ad diem, quam fecit Do-

j M

minus,adillius diei horam nonam ; hoc eft

itsibj

oftremam ,q

va defiit vivere Chriftus , &

w

dus. Ctrca

rimam , qua coepit vivere mun

od

Momh. — boram nonam clama'vit Je[us "voce magna.

27- 45*

DI

Clamabat voce magna ; id elt , voce in.

simad

LE

ftar cubz fonora ; inftar rugitus horrend

;mrn'gint;

ipftar tonitru valida

; tota ergo vocis, &

Non

iïïlä)& d

laterum contentione . exclamavit.

leviter dixit ; non modetté locutus eft ,fed

qnc

TT

clamavit , ut furdi audirent, tremerent im-

nwr

P

ii ,horrerent da&mones, attenderent An-

:W ä (

eli , confiderent captivi ; percellcrentur

t fpo]

et. ss 4ï

u

dxi. Clamavit voce magna H xc erat ve-

*

re vox Domin in 'yi

rtute , Yox Domin inma-

QG i

ine

lamantis in

guificenria, V ox hacc erat non €

c-

lh

Hifleria.

$15

L

defcrto,f&d exfpiranris in patibulo. Cla-

fmavit autem voce maena circa horam no»

lii

o

nam. QOhoraomni ex parte immensüm

. admiranda ! Circa hanc horam, veluti

cardinem , verfabantur omnes dies om-

TT

nium annorum , luftrorum , ztatum , &

qui eam præccfrcrant , & qui dcïnccþs fe-

fhDORUf

) u

..cun' funt, & qui porrö orientur;& occident

I

in omnes annos coníequentes. — Vix crea-

jj

4

L

verat Deus coelum & tetram , & tota terra

Morüfmtl

repleta fpinis & tribulis clamabatad fuum,

W[U/bfäi

quem exfpectabat ; venturum Meffiam ;

Utinam disrumperes celos,e de[cenderes ! fed I(à.64, 1*

mf.g;hq' U

audiebat refpondentem : INondum venir bo- y,, ,.

mito

N

ramea. Ruperat jam Divina Juttitia omnes *

Am H km

st

fontes abytli magnae & cataractas cocli ape-

!

ruerat , & pluerat füper terram 40. diebus,

mundu&

& 40. noctibus.

Clamabant tüm omnes

yud

voce maena

.

.

Dominejfal'va. nos , perimus. Matth. £

,

i

Iterum audiebant: Nondum venit bora mea. ?$-

,

"

Jam triginta effluxerant ab orbe condito

[

u

fxcula;& clamabant omnes Prophetx , &

y

captivi in carcere limbi : Domine, inclina ca-

Pfal. r4.

l

T

3

los tuos,e& defcende. terum audiebant: Noz-

h

U

|

wm *yenit boramea. T andem cüm jam etlet

fr'

H

|

AVV

li

i

falutata à coclefti Paranympho , novi fpon-

r

u

!

fi,jnova fponía imó & Mater gratia plena ,

venerat jam plenitudo temporis, & cum

mi-

j

p

v,

plenitudine tcmgorïs venerat tempus

G.

j

De Chriflo patiente

1.

.;!6

l

feren

di :fed nondum venerat hora. Tan-

n

dem , tandem circa boram nonam , Quà om-

nlm mu

n

es novem Angeïomm Chori advolave-

)

m

rant ad montem C

alvariz , fpectatores fu-

; hi

Filius Dei eflecin iila

guri micabilium ,qua

QUU mï

J

rüsin me

dio terrz , circa bo-

hora operatu

Í ]i

m

yam nonam exc

lamavit jefus voce magna , ad

:IHC lm

Paciarchas , qui

illum fuis figuris expretfe-

hetas ,qui fuis vaticinii$

p

rant ; ad Prop

NmUM

venturum prædixerant ; ad Reges ; .quï

ml

eum tot anhis cxipc&avcrant :ad captivos

pulto.

omnes , qui eum tor votis expetierant j ad

monct

mundumuniverfum , qui eum tanto ambi-

jibaJa

- tu quaffiverat : Venit bora && nunc eft polt

go77.4

m

23

: 49.

(eculorum curricula : ; po(ï tot anno-

. rum chiliades

,po& tot dierum , & hora-

g

Luc. 21

wIdp

18.

'rum myriades,venir bora,& uunc efl. Levate

4

O

capita veftra

uoniam appropinquat redemptio

LubtO

,

oray&r nunc efl. 3urge , propera

Cant. 2

, vefira. Fenit

ld

106

amica mea columba

mea, formofa mea , Eccle-

miT

fia; ofculare me ofculo oris tui : venit ho-

fl)dCVOI

Ofe- a

ra ; eltenim hora nona . quá fpon/abo re mt-

19.

At K

hi in fempiternum : lþon abo re mbiin juflitia ;

ET

ej

udicio y in mifericordia , e& mz'/emmniöm..*

Matth.

lenite a

d me omnes , qui laboratis , &5 oneratt

bt

xxn 28.

eflis : Venit hora, quà reficiam vos.. Surge

t

per

zphet. . Adam qui dormis, t exurge , & illuminabit te

34

usteftenimcirca boram nonam. 9)

itlgy

-

Cf

Wt

eft hzc

quäm

diuturnà mora exípcctata

ho:a !

p

—

It

Ffloria

517

t

h

rà! [te Angeli Pacis , & perquatuor terra-

Wlm;q]g

1

ruin regione» inflate tubas , & refonan-

Wi ao

tium lituorum clangore , exclamate circa

|

r'wl

VP(*l

s

eul

horam nonam, Zzora efl j4m nos de [omno [ur- «s . 15,

[:

a d

gere. Fuit alïqnando trifte illud tempus ,

Ti f

quo mundus ncn nifi obfícuris umbris , &

'crem:gu»?

figuria ventuii Meílix fe folabatur : fed

T a

nunc umbram fugat veritas : quia nox fr&-wia, v,

lus d

ceffie, dies autem appropinquavirmo & hora '*:

m

faiutis? eft enim hora nona, hoc ell ulti-

!

J'(JP» ]

ma Salvatoris , prima falutis. O quàm

multos reperire eft , qui clamore magno,

( 4;4

I(d] Jm'

monente e ccelis Deo , minante é nubibus

T Wk

diviaa Juftitia ; invitane & Cruce. miferi-

cordia, puifante ad. cor calefti fþrmib ».

quib

:onvete

)non

Surge qui dormisbora efl jam nos de [omuo [ur- à

JIeren-

l ]& hG'I'

uU

gere : relpondent : Nondum venit bora nied. a.

"n

;1!:

Cadit repenté , qui adítat later : tuo focitis ,

& Íubitó extipguitur.

Mors ilius. quid

m

fc)

[

aliud eft, quàm vox clamantis : Swrge 4ui

p

dormis? Tu Juvenis, cujus horrologium

u

n

fois devolutum eftad horam nonam , hoc

l

u

cít vitz poftremam, cogitas: Necdum Yyenit

boramea. Stotantüm in limine orienus vie

"

tz,floret atas, vieentfenfus, falieper ve-

ki,l

ii

P

i

nas juvenilis fanguis , rubent gena, flu-

Cuat per niveam cervicem aurea cafaries z

"

,l,'!lï !

Nondum'venit bora mea. lnterim dum coro-

üäm k

)

nas t€ rofis, dum tenes tympanum , & cy-

li

Kk5

tha-

J

Olä

D« Chriflo patiente

5«18

'tharam »

& ducis in bonis dies tuos; idem

tibi contïngïc , quo

din erandiillo. convi-

Dan. $ 6.

[]

.

m hora appa-

1. [oàn.

vio BalthafaroR egi

.in eade

z' 'sl

qui deíignat

(f

ret digitus ; horologi index ;

& audis:No-

u

horam nonam , tibi íummam;

»

w[]*'nm(

yyiffima bora eft. "Vunc ut Balthafari , facies

tua commutatur, & cogïtationcs tüuz cone

4

turbantte , & compages renum tuorum

mX

folvuntur, & genuatua ad fe invicem colli-

at

duntur, Tunc circa horam nonam clamas

um

[

'

voce magna : Inducia

sufque mané , Citó ,

|

bl

mclkl

Navij]ï.

citó , Sacerdos , confeffio. Fruftra:

vouti d

sma bora

€

)

Necdum difpofui domuimez ;

Aazln

j..

non condidi teftamentt

m , non expiavi

Ó

um

confcientiam : perinde :

Novi[fima bora eft.

o

1ob. 1o. Saltem,Dimitte meut plangam pau

lulum doío-

agl

178 * vem meum, antequam yvadam,dr nonreyertar ,

d! It

obertam mortis cali-

ad terrain tenebro[m N

npof!» |

boraeft. Dafaltem

gine. Seriüs : Novi[fima

isglrcaur

Luc. rs. fpatium , ut p

.

ercutiam

pe&us meum , &

BUA

13:

*)

dicam contr!

to corde : Deus pi'oþitiuse 0

L

if

A:ort.

Nec tantum licet: No'vij]ïma

t o

Luc. 7. mz'/)ipecc

14

hora eft.

Itaque Zfdolefcens tibi dico , Surge :

amte de fomno furgere ;

ga[igïnoül:

hora eítj

m m

quia fo

rs poü horam, erittibi -

[ fufp

noviífima hora.

[

mit,

D

L

quc op

t

6. X.

L

Hiloria.

$12

M

M

$.X.

^i

M

db

!

m

if

Clamat fe dereliclum à Patre.

| quid&ää:

[

AU

i

Il

Oc , quod fequitur punctum , brïn*ias"

H

obtinet inter omnia , qua in Ch. itti

J

paaicntïstrag(tdïa contïgerunt admiran-

da. Eft vox una , qualisab hominum me-

BUf QT

!

m.ria non fuit audita , nec olimunquam

YT

audietur. E(t vox plena facro-fancti cu«

n

iifdam horroris , miranda auditu, diffici-

mä J Ul[ö :

lisincelle&u , terribilis relatu.

E(t vox

2

rolata à Verbo Patris , que Q:upore reple-

yy/m !

vit coelum , & terram ; homines & Ange-

cxymï

los;& inanimaomnia attonuiffet, fimen-

"

!

te & ratione conftitiffen. — Opus hic eft

j

omnibus tuis viribus ; totóque robore ; Ó

Fides

!

.

s

ut credamus fuitfe factum , quod

TU

L

non poffe fierijudicat ratio , dictat natura,

"

pi

Erigite aures , & percipietis verba; erigite

gt

mentes , & comprchcndcnïs verborum

my(teria. Jam prope moriebatur immor-

| W 1

M

talis in corpore mortali Deus , in medio

TA

4 d

01 FU

caliginofi aéris ,. & cxco incumbentium

D

fixpcr univeríam terram tenebrarum hor-

[4

rore, fufpenfus & ferali probrofz crucis

pegmate , càm ecce pra: dolorum eum un-,

dique opprimentium magnitudine , ac

multtudine prope ad'nihilum redactus ;

k

1!

mag-

/

$20

De Chriftro Patz'mn

j

magnum mundo aperturus Sacramentum :

P,

li

li,

Mat. 27

Grcaboram nonam exclamavit je[us voce ma-

|

[

!

l

Pu

n

a dicens. Eli, Eli, Lamma [abatihant:boc ej? ,

PU

:

|

j

$

eus meus,Deus meussut quid dereliquiflt me?

f

[

|

l

l

Hominem conqueri de hominc , vulgae

j

!

Ya

re eft : aliquem conqueri de feipfo , ufita-—

:

J

x;:

e

:

fu

tumeft. Deumconqueride Deo, Filium

,

;

de Patre , & talem Filium detali Patre : &

þme? (

d

tunc dum moritur , & fic moritur ,. fadtus

]

YT

Patri obediens ufque ad mortem , mortem

wrlc (

autem Crucis ; Sacramentum ell » quisex«

plicabit? myfterium eft , quis capiet? Pro-

quiaä[

duf

digium eft , quis credec ? .. Convertebat

5arcp0 |

Chriftusundique , & undique moribun-

dos oculos , utvideret, (; e(fet , qui eum

a

coníolaretur. Vertit fe ad Matrem ?triftis

.iimpiu

n Her

erat anima ejus ufque ad mortem. | Ad A-

pottolos; Fugerunt. Ad Judxos; blaf-

u

hemabant.

Ad Sacerdotes; irridebant.

1

T,.

Ad Carnifices ; poenam augebant. "Adfo-

lem; obfcuratus erat.. Àd Angelos ; a-

At

i

[

j

tnare flebant. Nufquam folatium nec a

D

nbf

amicis , nec inimicis ; nec ab hominibus ,

CAU

|

nec ab Aneelis ; necà coclo , necà terra.

[

l

:

-

I

ï

Claufus undique aditus lolatio.

Qua-

od

:5

li

propter deftitutus jam omni humano fola-

tio , cogitabat Filius prodigus in amore ,

Lw. :, cüm nu]lum híc fperandum fit folatium ;

ï.nquidh

18$.

|

durgam e ibo ad Parrem ; iple exaudiet me

UT

proptet .

T

FAfloria.

g

MM

propter reverentiam ; quia füm Filius ejus

'!f h N

| af!/mi:c;;:

dilectus , in quofibi Ícmper bené compla-

cuit, Deus meus,Deus meus.. Videtur caclum

| Jerfäfm;

illi effe zneum , nullum percipit. folatium.

Xj

Deus meus.Deus meus. Clamat,& non audiz

l

1 fcfyf

AA

tur,pulfat;& non aperitur:quzrit,& non in-

Du,

venit.Deus meus,Deus meus,ut quid a'ereliqui-

t ]i

flime:Vox þropc me defecit ad has voces.

T

INon eft hic homo juftus;quia tefteDavide,

UTO

Non vidi Juft dereli&z , hic auté conqueri-

Pf 36.25.

d ia

turíe dereli&ü. Hic homo peccator eft ;

*gp,ff(,-' h

quiaà Deonon exauditur:Semus enim,quia

gt

peccatores Deus non exaudit. Quid aliud cla-

!oan.

9

Yi

marc poffit moriens fratricida Cain?

uid ?*

[

aliud blafphemus Sennacherib ? Quid a-

u

liud impius Antiochus? Quid aliud facri-

":

J

legus Herodes:? Denique quas alias voces

p

edere poffet. quicanque homo perditiffi-

i

mut, Hagïtioütïïmus ; & juratiffimus Dei

Jl "

Inimícus , quàmillas Chrifti , Deus meus.,

i

u

WTH

[

Deusmeus , ut quid derelz*guz:/iz me? Vox haec

Vil

eft vox Efau, non Jacobi : eft vox morien-

J

tis peccatoris , non redimentis peccatores.

y

]

Nunquid vox hzc efltFilii tui,ó Parer:Nun-

11

quid hic eft ille , qui dixit : Meus cibus 9/h; WE ao

4*

J«ciam yoluntatem ejus , qui mifit me ? & ite- )*

M

rum : £oeo

qua placita funt &i , facio femper ? .

$.

u

Nunquid hic eft;qui dixit: Ego clarificavi te

[-'«9

4.

toarne 17'

j

uper terram; opus con[umma'yi , quod dedifli

y

mibz

1

]

PPA

De Chriflo patiente

Mat. 3.

mthi ut

4cerem ? Nonne ille ett , de quotu.

|

rnquff'

37

ipfe palam teftatus es:

Ehc eft Filius meus di-.

lpf

deétusin quo mili bene

com

acut.Et quomodö

,ydlo ] tO

cleris ? Hoc ftratage-

quem diiigis , jam d

!

!

ma eít Divini Amorts.

Dcrclinqueris

Ó

b

uzD'

4

(

Chrifte , ne dere

linquas ; derelinqueris

j

ä

filios , ele&tos tuos.

f

"

Patre , ne derelinquas

. Unde

derelitum , vox ett

j

vt

yfal. 16

poü te aPatre

25»

vetitli

maDavidis:Non vidi juflum derelidum.

i

íam quzris , cur te de-

Sed tu Jelu;quid cau

*

d

' ferat Pater dicens : Uz Quz

d dereliquifli me ?

hn t

ti

Deut, :2 Scis)illum conque

de me ore Moyü.s: De-

r 17!1

18.

dereliqui[li 5 oblitus es Do-

T

um , qui te gqnm't ;

4

ü

mini Creatoris tut.

Scis , ilium de omnibus

:

T

g

at

conqucri Ore

Jeremia:Omnes dere

li quijlz': me.

Jer.2. 29

Chriftum dcrclinquimns om-

dl

Sic ingraci

nes , olïquam

Chriitus propter nos deic-

« D

liquic omniàa.

Quid Chriftus propter nos

nomplcb

.

homines non

dereliquit ? dereliquit coc-

mid

Jum , quia prop

ter nos homines defcendit

n

Pattem: £xivi 4 Pa-

Toan. 1

de cado. Dereiiquit

w

2$.

: Ired 'v.egzi inMundum. Dercii

quic Matrem,

w

tradens eam Joanni,cüm diceret;Eece Ma-

ttbusdt

divitias fuas:unde prop-

»

ij

ger tua,. Dereliquir

yes.. De-

2 Cor? per no$ egenus fafï"-f 4£ ; ei

m e/]ät d

N 4

Non . efl ei

reliquit

tuam pulcbritudinem.

Wur

cor.Dereliquic nobis corpuf.

Ya. $52 fpecies,neque de

L]

lt !

fanguinem , ve

(tes, animam, omnia ; &

cogitur

-':undamþ

poltomnia propter nos dereli&a ;

ib

con-

T

Hifhria.

TE

qf

Lj

/f

Fly,

conqueri

.

Omnes dereliquiflis me. Ettamen

illaipfa, qua tanto füdore ; tam impenío

2i.thuc;r;a;

ftudio ; totlaboribus , tantis periculis cum

Hs

difpendio animz tuz confectaris , & prop-

n

uis , tandem , taàn- $oncke

u

al

ter quz Deum derelin

erelin-

iucii.nq

dem cüm deferendus eft mundus , tanto te ;

uunte

TU

deferent luctu & gemitu, quanto quafita

hr n

hnini

fuerantà te ambitu. Tunc derelinquent te

divitia. Relinquent alienis divitias [uas.De- »c 4s.

n

relinquet te Gloria :

noniam cum interierit 2 ss.

"i

omo, non [umet omnia , neque defcender cum eo

i

m

gl.orz'a fju: Derclinqug:nt te amic:',nqti, pro-

H

iinqui. Audi JobNori met qimjï aliem vece[fe- ov s.

t m

in.&xq.

vunt à me:dereliquerïit me p

ropinqut meist qu

äaui[ït&w

ene no'verant,obliti [unt met.

Ü

crclinqucnt te

qmmm u

parentes:Parer meus;e& Mater mea derelique- vv s.

t

j

zunt me. Denique,Ó mifera anima in illa ho- *

u

ra complebitur illud , quod Deus przdixit

!

|

"

animz deferenti fejapudEzechiélem:Denu-

"

ä

dabunt te've[limentis tu&s , « auferent va[a ,

yn

decoris tui,e derelinguent tenuda , plfncimque LE

ki

ií

ignaminic?. Tunc dx'ccntAngclï Animz ab

wöiþ

omnibus derelictz , quod Jeremias refert :

![JW;

CuravimusBabyloné,e non efl [anaza: derelin- ,.

$

9

quamus eam. Derelinquette & Deusipfe »——

uti minatur ore Moyfis. Zrafcerur furor meus ^eu. i.

!

eontra eumin dieillasé. derelinquam eum ,

[j

ab[condam f acie meam ab eo. Quid inde fequ.i-

þ,l£mu

tur? Vide nunc lliadem malorum. . £r:: s

j (

devo-

514

2e Chriflo patiente '

.

la af.

cl[k'cnfl

pamnari-

de'vor ationem:imenient eum omtia ma

onn: fo

t

u

lato . &

fiétiones; ita ut dicat in illa die: ere guia non

auxilio.

ell Deus mecumjnvenerunt me bec mala. T unc

!mnel 0

eitiiur.

j

i

P1.70.11.

accurrept undique inimic! tul; & Invadent,

dicentes : Deus dereliquit eum , períequimm,

[j Om

u

€ cump

rehendite eum 5 quia 20n efi qui. ert--

j

ml

um

Piat.

Tunc dereiinqucc te Dei l'rovidene

.

ade nullare tibi ampliüs profpi-

DP (

tia; qui

ciet : derelinquette cjus Sapientia ;

quia

g

qus d

nunquam mentem tuam illu(trabit : Po-

L

.

drdi

tentia, quia non defendet contra hoftes

Bonitas ; quia non amplius te amabit : mi-

fericordias quia inazternum tui non miíe-

rebitur: Sola te non derelinquer ejus Jutti-

tia, Tuac derclinquet te fol ; quia nun-

aam tibi orietur, luna, & fleilz , quia

non dabunt cbi lumen: aqua ; quia pun-

"Nb

í

quam lïnguam tuam refrigerabit , a€r » ne

M it !

:»;

r;(þircþ CQ

lum, ne ejus afpectu delecte-

datce

^

pilccs ma-

ris : derelinquentte aves caeli ,

Ts

ris, beftia terrz ; quia non ampliu

$t€ paf-

At p

cent. INaüllum. unquam tota aternicate

ttconf

nimo

at

1þcrandum r.pimum momepto tni

tolatium ,nec àterra, necàccclo ; n

ec aþ

1 Ci

Angelis , necà dxmonibus 5 nec ab homi-

wl

nibus, nec àcoclitibus; nec à Deipara ; nec

Vtyn

ÀAChrifto, necà Deo;nec à prætcritis , nec

Wt

àprzlentibus , nec à futuris, Tunc cota &-

NT

cipict

tclmit-ar.crab omnibus dereli&us , in

Mräm'f

con-

Miem

fii/lo;z'a.

j*5

TT

confcientia tua te mordere;pungere , velli-

dif.' þiï du

TM

care , infin:ties tibi repetens illa verba Je-

NT

remi , Seiro , r vide, quoniam malum , pl

l)

z

amar um e]i,relz'quz'j]e te Dominum Deum tuum.

n

1

H omuia mala ne mihi contingant, 444. "! ?*

il 4l lïi&(

T

juzor meus eflos ne derelinquas me. — Quando

n

l

ab omaibus derelictusctadam fpiritam me-

[|

Ilnf

il

i

4.2

um ,recordare, quia ibi derelictus ett pau-

i;-imna jl

d

pers5 ne derclinquas me: ideó enim Pater

tuus dcrel:'quic te , ne tu

ul

, Frater meus D

dcrclinquas me.

p

A /H»;/t*

$. XL.

qu,) M('

qmä Wi

(

Sicis rifii,

(

h

) qllwu

St Chriíti oraculutm :

Q

m

E

ui þ?r/ä*v efd;'Writ ERE

.

u!que in]ïnem,/aicjalvm erit.. Sicut ergo

T

cuivi» necetlarium eft perfeverare in finem,

P

ut (it faivus; fic & Chrifto , ut fit Salvator

lnl

]Fhu [

Ut autem perfeveraret ufque infinem , de-

L

K

bcbat confummare omnia, qua ad finem

i

V.

falutis noftrz de eo in Scriptura. erant ex-

)f

j

pretfà. Càm ergo videret ; necdum imple-

1"0

M

tam effe illam Scripturam Davidis , ;» firi

mea pora'yerunt me aceto :ne jota unum , vel

"

apex przeteriret de Scriptura,quem non im-

j

pleret ; Sciens Tefus , quia omnia confummata

l

et6s 22

Wt y Wt Seriprura con[ummaretur , dixit. Si-

H.Oo

De Clm'jïo pati.elntc

'526

Jl

um aceto.

eio. las ergo pojitum erat plen

"

autem /þo

ngizzm Plenam ACELO s

by[Jopo circum-

"L

ponentes , 0

brulerunt ori ejus.

Hic iterum novum Íe

e

ert myfterium,

ratin

labiis Chrifti, mors

y "

Jam mors prope€

corde , morsin toto cor»

upt

in oculis ; mors5 in

ore illius, qui eft vita

noftra. Jam propé

n

& ecce quaü Cut»

n

curíum

confümmaverat;

(taret adhuc inexor-

chcse

fiim inchoarets quafi

tcs&d

dio magni illius.opcris

,quod prope perfe-

dixit : -

&

cerat , adhuc ar

dens plura pati;

fle

Jefus jam omnia

propä e

ig/m

y,

tio. Sciebat

ul

confummata.

Enimveró dixerat ; fecerát»

fieri, proferri pro

TO&WU'

ertulerat,quidquid dici,

debebat

.

.

falute hominis vel potetat , ve

.

i MI ?

l

Xl

ifTet , nihil egitlet ,

spall

& tamen quafi nihil d

ati exoptabat..

Qe

1f

nihil pertuliffet; plura p

terat hic Chriftus loqui

ut Jonas projectus

xf

jon. z. 4 .

um , n coráe

m

& 6ó

P

n mare ; fProjecz:/ï.i me in pr

ofund

£ui ,

er flu&lus cui [uper

u

maris ; omnes gurgies

me tranfierunt. Circum

dederunr me aqua ujque

lunfo

&5 vallavit me ; pelagus ope-

whoct

ad animam: algyjf

ruit cáput meum.

Obfervate hic omnia con-

ZT

ae(ta timul ; que poffent ex

tinguere fitim 5

L

fluctus, aque»

"3

rofundum,mare; gurgïtes,

pelagus ; & ta

men inter tot

Muf)[

abyfílus ;

Quid

aquarumg

cumulos , clamat : Sir10.

Vf

mziramur i

llum fitire tam feffum ambuian-

? Samíon fo-

ïfcu'um:

E

do , operando ; confligendo

us

n

T

Fhfloria.

J

^l

é

3

]

]

i

lus mille proftraverat Philiftzos ,

]ftïän.'rfq

: sUd. ,,.

*yaide(ait Scripcura)clama'vit ad ID

ominum,

d

ait : Tu dedifa in manu fer'oi um falutem bant

- n

Y Qu

maximam;arque "yitloriam:en fiti morior ! Ma-

gnu» hic bellator Chriftus , contra quem

r

non pugnaverat ? Prodibant.in campum

l. ]n

cum co pugnaturi Angeiijhomines, dzmo-

!

i

nes.

Ex hominibus Ethnici & Judai ,

|

!

Reees & fubditi Romani;ac Barbari , mili-

! prrpc

te» & cives ; Ecclefiaftici & Laici , litterati

fx

Pan,dm

& indocti , Magi&rams& privati, noti &

M' H

m

1

ignoti , amici & adverfarii , & ipfa denique

"m

Dei :uítitia , itautde Chrifto meritó- dici

j

poffet;quod de Saule praliante. Torumpon- : Reg.

|

ho

dus bell; verfum efl in. Saul. lta totum pon-

Ü

i

dus prailii , quod contra illum inibac D.vi-

M

Y

pla :

na Juftitia, verfüm eft in Chriftum. n il-

páp

lum Juftitia confregit fagittas , arcm, gla-

undüm ] ]

dium, & haltam. Nünyquid ergo dum

"

"

tam ardua pratlia praliatur Jefüs , meritó

J

ut Samfonexclamat : £Exzfiti morior ! Sed

"LU

Cf

quid hoceft, Domine ? Ereónefonsipfe

fitit? Tu alios fitientes, utad teveniant ,

invitas , dicens : Omnes firientes "venite ad ia s54.

guto

*S:Hudw

aquas. Et, $; quis fitiat ,"vemat ad me, & bi- as z.

um

bat, Tufons es Sapientiz , torrens volupta- ?*

tis, abyffus dulcedinis, puteus aquarum vi-

" J

ventium : poté(tne deelfe in puteo,abyffo,

fcüüf"*m

fonte ; torrente aqua ? ad te ipfüm ergo

"

re-

[

$58.

De Clvrï/lo pktïente

;;ms i

recurre ,

ut fitim exting/las. Vel certé il.

Judai offerunt ; acctum ;

n

. ]ud , quod tibi

r

verte in vinum ; qui oli

m in nuptiis aquam

rofectó íicut Pa-

jjdro

vertiftiin vinum. — Sed

*

fic ipfe dereliquit

]

WP' i

ter eum dereliquerat »

nec tantillo folatio frul V

olebat. O Virgo,

g

lis clamantem

n

ux hic Cruci adítas, & au:

ubi nunc ubera tua, que me-

e WO

Cant 1 1. Fxhum 3 Sitio:

liora. f[unt

yino ? uberailla;

quibns Filtum in-

i quib

y"

fantem toti

es la&átti (itientem ? T'u in nup-

bi tamen non deerat ,

jl

tiis Canz Galilazz;u

nemo clama-

uod biberent conviva ; ubi

juona

(hrid

bat : Sitio : mifericordia m:

xa fuper dif-

.

)

uI

cumbentes,dixifti Filio : linum non babent

EU

am mutavit in

Joa2-5 Jar ipfe Filius tuus, qui aqu

& te audiente

vinum , fiti in Cruce perit ;

ifusl?Et'i.'

cur non in genua procum-

m

clamats Sitio :

linum non

bis, & clamas ad Patrem ejus

um

Joan. 15:

d.

$

abet £ Filius cuus dixi

t de feipfo:

Ego Íum

mites , In palmicibpg

e

syiis. |n vite funt p1l

imitur vinum

. cur 1lil

QCtaft

'

uva , ex uvis expr

nón dicis : Vinum

non habes ? Quid mi«

à

Qu

L

Ebriofi

cogun

beat ? Illienim cemu-

m

l

Chritü

rum ,fi vinum non ha

*

lenti , & bibaciffimi

DOtatOres vini, qut com-

L;aiïloE?

s

z3

30

mor antur àn Yino,d ]iuden

t calicibus epotan-

tm

mon :

Bibentes yium n

Amos. &. d s,ut loquitur Salo

x

M. s

bialis,ut dicitàmos. Illi,

.

de quibus[faïa,s:Qg.-i

gnlingn,

u(.ö( 22

conj|urgunt mané ad eb

rietatem

feclandam , &

a

u yino e[luent z

r

j)omndum ufque ad 'Wjj)m'zm,

Iv

i

h

Fhfloria.

T

M

j29

e5 ad

It d

potentes ad bibendum Yyinum,er *yiri fort

QUj

P!lv'; ?

LL

mifcendam ebrietatem ; omne vinum exhau-

i

ferunt. Hinc Filius Deivinum non habet.

T

Ilii ebriofi, quos Vas ele&ionis vocat ya[a

l

hi

iræ,al)m n interitumydr Yafa in contumeliam: MES

evacuarantomnia vafavini.. Hiac aate Fi-:9-

lidn

m

lium Dei ponitur , vas aceto. plenum: qua-

TM

fn

re vinum non habet. O (iin conviviis illis ;

.'*Jfb f u

v uar

de quibus Ifaias differic ; Cz'r/mra,(y'./ym N

Í(à. $. 24

zympanum,tt rybia,tr yinuwm in conyiviis ye-

m

l

ftris ; i inillis epulisdum pergracantur hel-

ll (f

luones illi cemulenti ; vino madidi , vox illa

4

í

/,"J(fl)

'

Chrifti lamentabilis perfonaret : Sizio : quis

" |

)

non offerret ei calicem , faltem aquaz frigï*-

(wmï":&ï

dx ? Quomodó jam refrixit omnium cha-

[ ii

ritas? Ecam huncei negaut ebriofi. O Ma-

um

ria!jam potes dicere dcFilio tuo;non illud ;

Vln"

Vinum non habet : féd aquam non habet;

n

quianon habet nifi acetum. Illi|potatores

vini audient aliquando in celebri illo thea-

) in?äqïff

u

tro coram Aneelis ,& hominibus, exore

!;*

4

þcs?Q

illius, qui jam moritur fiti : Sirivi,et" non de- Madc

diflis mbi porum. llli funt , qui cum Evange-*5: **

js

'

W[CSW l

lico illo Epulone, ad a:ternam fitim dam-

nati clamabunt : Parer, mirte Jefim, ur £n- us

u

u

u

tingat extremum digiti [ui in aquam , tt vefri -^*

|

j

&tret lingnam meam,quia eructor in bac flamma.

ql

Quam calamitaté üt avertat à nobis.Deus,

i

íi

ntis.

j"

refrigerate nunc linguam Chrifti fitie

Sitit

430

De C7ar£/?0' patiente -'

D

LM

Suic ipfe noftras lachrymas. — Clamet er-

TUf

(

oquil'het cum Jeremta: Quis dabit capiri

1

um

zfrem. m

aquamse oculis meis fontem lachrymarum,

:

»mei? non

numpm

utre rigercm lïnguam Salvatori

g

habeo Ó fonsaqua vivz ! niíi geminos

K

hosoculorum fontes ; ex quibus ftillant fal-

f

(l

gerem.

Íx lachrymz : babiro enim in terra [ anguinis:

37. 9.

jme

has tibi offero pro potu. Fiuent ex oculo

suel

dextero lachrymz Amoris ob benzficia

nt

tua ;ex finiftro,doloris ob fcelera mea. His

i

fmJum

extinguam (itim tuam,ut in novifTfimo die

fete u

aliquando audiam ex ore tuo ia exfpecta-

tifhma verba , Siriyiyiz. dediftis mibi iai!aerf.

"h

g

iMf

VMl

5. XIIQ

u t

ji Gft V

J J

q

Penulrima Cln*g'/?z' vyerba.

A

pl

AC

UÜpereft in ultima Chrifti hora , penulti-

BIN

i 9mum ejus verbum , qui jam inftar cla-

vili

mofiffimi przconis , € fublimi crucis fug-

!

m univerfi-

ceftu , altiffime , ut À tota reru

*

yut

.

n«:n'fpon

I;;an 1* tat^ audiri POmt P cxclamavit

! Confumma-

gum efz'r

;hiamï

(fimur^ fimul &

2500

O verbum compendiofi

- pleniffimum! Nunquam ex quo cocp:'t-lo'-

trofo

ui Verbum Patris , promlï: verbum vel

LT

&l

optabïh'm nobis, vel

Jucundius Angelis ;

h us

üq

vel horribilius dæmqniþuä ; vel optabi

1015

"w

2

FHfhvia.

EE

fibi , vel acce

jl a)al

u

ptius Patri , quàm hoc ver-

bum , Confummarum eft. O verbum ltitia:

.

!

! /'.)ï

Wil

verbum gloriz ! verbum vi&oriz ! verbum

(f

hf

triumphi ! Confumnatum efl..— Horrent dz-

1[1 [

mones ; dum-hoc audiunt, & . contremif:

UYU

li,

cunt.. ;.S'pcrabam enim, cüm viderent

4f j

[

Chriftum, tam alta jacere novi adificii fun-

"uf l L

damenta , aliquando cum fibilo , & fcom-

ä

i

mate illadentes dicturos : £Zic bumoc

&

:

pit - Luc 14.

WM'

dificarey . monpotuit conjummare. Sed nunc

1

Ti

m

33'11

eonjummatum efr,

Confunmatum ell... Hor-

i:,x;;vava.

rete inferi , pavete doemones magnum il-

3";7/(".

lud przlium inter vos & Chriftum, confum« "

marum ejt : brevi aderit maguus ille Domi-

nus exercituum ante :clauftra ve

flra; per-

fringet vectes ferreos, elevabit portas z ter»

!

nales, eripietfpolia veítra , captivam du-

cens captivitatem. Covfummarum efl. Gau-

)Ta )Pf.'.

dete Ó captivi , nunc tandem venict Do-

m

minus, & non tardabit ; jam enim mag-

num illud opus Redemptionis veftra: con-

n qu

:wm Lïf

fummarumeft..| Exulta,& tu Ecclefia ; nova

j

(j

novifponfi fponfa : jam clauditur Synago- -

4 ; jam reprobatis Judaiis, veniet defide-

ratus omnibus Gentibus ; jam te ofcula-

f

bitur ofculo oris fui , dilectus tuus

*

[

'am

d

p0

Cant. 2.

l)yems tranfut : imber abüt : yoxturturis au-

I1. &6 12,

dita eft in terratua. Detinete Ó Angeli pa-

Jyüä É

l:

P[t

Cis ! amaré flere ,fed ite, & per.quatuor

Z

mundi

De Chiiffo pariente

$1

"L

lazasnuntiarc:

( hacc. eft.enim . dies boni.

gtCh*

Euc. 2

nunii ) £cce evanggliïo vobis gaudium imag-

h

[

1e

num , quod erir omm populo y.quia hodie non

u

nafcizur , fed moritur Salvator , Confumma-

IT

gum e[l.

Sed tibi confüummatori omniumg.

n

np

catalandum eft maxime., per. cuajás meri-

yci

tanos confummatim brevi explemus. tem»

Is q

ora multa

Q* quot Sacramenta. com-

lectitur hxc vox , confuinmatum eft ! Ante-

qui

ijum

uam Aucor vitz oppeteret mortem ,

tur0s

antequam Salvator mundi exiret é mundo,

conu

cit unl-

ucrediretad Pa.rem ,. animo rele

o

verto,

verfam à primo càpite. Genefis , uíque ad

j

ultimum Machabaorum : , Scripturam &

t

accuraté difcutiebat fingula , & Inven't

ïfüdüm

iidquid in toto veteri Lege defe velà Pa-

iO.

triarchis: præüguramm , vel à Propheuis

(utati

rzdi&um ,velà Patre prafcriptum , vel

vt

iritu fancto cx'prefïï.xm fuerat ,à fe, ad

Sp

m

jota ufque effe obfervatum.

Quapropter

us

exultans fpiritu, ad Patrem converfüs di-

son

xit : Conjummarum e[! . Tandem ; tandem

Md

omnia ab utero Matris ; ufque ad mortem

vins

Crucis confümmata funt, — Nulli: rei pe-

üiil

perci ,noncommodis;non honori , non

Pl

fanguïn:, non corpori; non vitz : nullus

df

reliquus eft in veniscruor, . nullum n offi-

bus robur , nullain arteriis motio , nullus

i

If

ereít

in pulmonce fpiritus, pltllla in corde fup

vita.

Ji]

aHiforta.

33

n

-vita. 7 Confunmatumeft , id.omne . quod

gd!ldim

.erat Chriftus.

L

l

Veré jam confummata c(t

Pl

€x una parte , homribis inïqnf«ca:s'; & ex al-

m

L.

tera » Déicliaritas..:; Utraq'ie jam perveuit

"s

ad lummum ; nec poteft effe májor. . Qua:

?rïcu;'us.»:;

enim poteft e(le major iniquitas quàim ho-.

:

minem Deum occidere ? Quiz major.cha-

Wf[f Fïf

ritas, quàm Deudvpro liomine mori? Sed

J IN

quia jam ille , per quem vivimus , exfpe-

.

J

&at mortem à Jeí(umoriente ad.vos.mori-

J A

"i

turos ,à magno illo confümmatore. a4d vos

b

V/( [)

coníummaudos inbrevi, férmonem. cone

:

i Jd

verto... O homo quïf&;uib hzc audis, atten-

!

i

n

de & vide, quomodo , cur , cuiwivas.: Si

hoc perexiguo ;, tibià Deo indulto ad' vi-

AU

iil

V

vendum tempore , vivastibi , fi carni , (ü

b

mundo;fi voluptati ,fi honori ,.(igl;ria:

fi creaturis; brevi , brevi, &-fors 'opinio»

ri?[üxmïlr

necitiüs , exfpedattone celeriüs ; àderit

t

"

fumma dies , & illius diei hota.nóvi(Tima.;,

W

C onw

& illius horz momentum ultimutn, tibi in-

faufti(imum , quo omnium

rateritorum

Km ] L

d

memor ,.cum immenfo cor

is dolore. &

jl

ectoris gemitu ,& vocis fineultu,

J

ptonun-

Quivis

N

tiabis illud Chritti. ; fed non ut Chrittus ,

no iturus

p

licer

Con[ummatum efl.. Ab!recordor , cüàm etlem

Confum-

j 3'5(2

acolefcens, ccepi jam tunc ambulare per ctipai

tàixn

DX

viam latam & fpatiofam, quz ducit ad per-

€a'n bo-

n

ditionem : ducebam tuac ipfe «malus.in

i

:,5( má-

Qs

lgofdïbf

Ll5

54

De Chriflo þätïente

D ut(

yl

bonisdies meos. O quam amata eft tem-

d

P

orisillius memoria: , dum jam video ;

quia

Confummatum fl Memini ; cüm cf-

(j

fem juvenis in Académia ,

dicebam mihi

Ecd 2. 1- ïpfä

in corde meo , quod Salomon: /adam,

l I

pX

e& affiuam deliciis ,

d fruar bonis. Nec fàtis

Eaaüä

fuit meunum frui bonis ; fed & alios , ut

jems

s:p. 2.6. fruerentur bonis, invitavi dicens : enize ,

lm

-

fenamur bonis que [unt, dv utamur creatura. s

TAU

tanguamin juventute celeriter. Eccotum illud

vtl

ne. 415 tempus; ranquam v«por ad modicun parens 5

lp

Confammatum eft. Dum totum repeto antca-

t

x vitz tempusveré poffem dicere; quod

Wlf//t

E£cel, 2

defe Salomon : Omnia , que defiderarunt o-

Ài

10.

culi mei; non nepa'vi eis , nec probibui cor meum,

ï

1

tl

uimomni "voluptate frueretur,et oble&larer n

lett

!

1

*

w que præjmra*oeram»' : & nunc horom

*

[*WU,«

mermor , omn!

