nec priüs rogare definam , quam uid me

L]

ij

facere oporteat, intelligam

.

Domine quid

oA

Agor. 6

me 'yis facere p

ss

$.II.

a m

PT

Juterrogatur ; an fit Chriflus.

..,SUW

a

Àm nox przcefferat, diesautem appi'o-

t 2

Matth.

KX Q

$. 45*

pinquabat , cümillius imperio , qui /olem

*;::Vrinaintc:

!

um oriri facit. fuper bonos & malos , Solor-

l

tv

LU

"

tus eftin Jerufalem, poít fex horasin media

"N

|

i

coeli ftatione obfcurandus. Et ecce;ne qui-

n

Mu

dem lucente Sole;appropinquante die , ab-

jiciebant opera tenebrarum,vere oforeslu-

Ti

cis. Nam tefte Luca . , comvenerunt Semores

m lre

Luc. 2:.

Plebis ; Princ?l)es Sacerdotum ,« Scribe,er du-

lg

xerunt eumin concilium fuum , dicentes : 51 tu&

itetody

€5 C/)rg'/im ; dic nobis.

:'Smiorcsph

Hoc concilium, quo fiftebatur Chriftus;

erat

m lcgis

m

EHhfloria,

207

erat toto orbe loneé celeberrimum ; feu

d Vtte

l]

Ia

confideres , quz in illo decidebantur caü-

Jidie ?

l

Íx,quz eranteraviffimz ; videlicet R eli-

r 9

gicnisFidei,morum: feu fpe&tes ; quicon- . .

ag

gregabantur , Judices , qui erant viri cati ,

1:0, m

lagaces , omniumque fcientiarum gnari 5

quotjcapita, totoracula. Cenfebanturin

f,äfaciam,nci

illo concilio unà cum fummo Sacerdote

z eam m

um qel

72. Judices ; & vocabatur hoc concilium

Synedrium magnum.. Ingreflus hoc Con-

W fubmz'lüfj

eilium magnus Coníiliarius , rerribilis 22 vci5; s.

/äpp/cxrgg1»

confiliis [uper filios bominum;jam veró amabi-

yim ( n

Píal.44.g, .

lis ; quia fpeciofus formá pre /ïlz'zlsll)ominum í

1

m

confiltit in medio €Mediator Dei,eg bominum.

2, Tim,

2. $

Hic feniores plebis , inveterati dierum ma-

lorum;quia inter malos;illum interrogant,

Ckrinul.

quod non ignorant, vel certé ignorare (ine

crimine non.poterant 2 $i eues Chriflus , dic

s

"n

20bis. O czci duces cxcorum. ! Qu eft

! &t Qf"lf"

hzctam peregrinainterrogatio ? fi hoc pe-

] malOSï Olf

terent infantes,danda eflet venia, quia zta-

UY

g

tem non habent/(i pueri & illis foret ignot-

W «

cendum , quia prudentiá carent.

Atvos .

Ü

J

Scriba,quorum unum eft negotium fcrip-

m Wl'c OIU

M

turas interpretari,& earum arcana perfcru-

[

r

tari:vos Principes Sacerdotum, quorü mu-

þ f

0 V

[ Mi

|

J

nueft, folvere nodos difficilium quattio-

| W/o

J

num: vos Seniores plebis,quibus incumbit

explicare verba legis ; hoc interrogatis ,

[Chn.rv

j

quod

j

4/'['(

208

De Cï:rij?a patiente

j

f

J

W[r

f

[

quod & Prophetarum vaticinia,& Scriptuz

qU

iarum oracula,& tot,quz edidit prodigia,

n

"

evidentiffimé teftantur ? interrogatis Chri»

j

ftum;an fit Chriftus/interrogate veftros in-

j at

j

fantes ; illi ante fex dies altà voce clama«

ia

Matc. 11.

;

xoO

runt. /Jofanna in excelfis. Beneditlus qui venit

.

P

j

g

2n nom:

2e Dni. Interrogate czcos, furdos ,

du

ii

mutos, claudos, paralyticos.quos curavit :

Jbïarcrouibu:

interrogate terram,quam aperuit,dum La-

a ii

zarü rc(Ufbitavït;aquas,fupcr quas ambula-

D

a

vitjventos; quibus imperavit ; ftellam,quae

i fm'IIS Pf[ C

illo naícente apparuit ; muta omnia atque

qunal

inanima;fi voce humana poffent refonare ,

Matth;

ag n

16. 16.

nonillum;ut vos interrogarent:& ru es Chri-

N

us dicnobis ? Íed diferté clamarent : Zu es

:,.

D

lm

Chriftus filius Dà viviEt ait ilis:$ivobis di-

,:mhcüuan:ug

xeroynon credetis mibi.ft auze && interrogavero,

;;m'iG[ætän

d

non refpondebitis mibi neqs dimitteris. Éx hoc

TA

aut erit Filius bominis fedens à dextris virtu-

tis Dei. Dixerunt omnes Tues ergo Dei Filius?

;iquiscsïna(

Ü

Y

l

"Tu fabri filius, tu homo vorax , & potator

lii

n

E

Pv

vini?tu pubh'canorum', & peccatorum ami«

mcckngc':

cus, famaritanus, damoniacus , fedebisad

;.

L

(

NU u

dextram Der/Te videbimus in nube ; imó

d

brevi videbimus in crucc.Nunquïd hac no-

Jtead

ftra nunquam fatis deploranda atate tale

NTUN (

paffim;quale hic inConcilio Judxorüiexer-

ïg*gbis; m

cetur judicium»?Percurrite totum orbem;&

f

attendits an fit in eoregnumyin regno pro-

;;-,mrgirc,;

Vincià

!

M

Eifloria.-

209

oA

L

]

vincia;in provincia civitas , in civitate do-

2l

!

mus, in qua propé noá fittribunal, in quo

intcrrcgads(

ipía accufatur , accufatur dico. ? imó con-

tooxereh

demnatur Innocentia. Quoties in conviviis,

do vt

in eymnafiis, in circulis ; in curribus, in na-

D

m Á

"

l

vibus , ne dicamin delubris ; veluüt reus cri-

AO

L

DL

minis fiítitur à nocentibus innocens?

iO«

"

u

!j

l

l

ï

l

i

"

J

ties ; qui eftíceleris purus ; ab impuris &

maxahd

i

fceleftis blateronibus impetitur convitiis ?

[er ais

U:nullajàm inftruantur convivia , ubi non'tanocen-

tes pafiim

«;l

jaciantur convitia. Quoties, qui eftinte-

qu: o 4

ger vitz , à fervis peccati laceratur contu-

af

meliis ? quznam eft in epulo menfà , ubi

ln

non obícuratur alterius fama ? quafi ha:c

hm

una eífet convivis fames , alios infamare,

Et hxc. dum helluantur, dum pererxcan-

TL

TEU

Sï

tur, non quafi Grcá fide;fed finceré pro-

Í :m':.lf

m

latà , avidiffimis percipiuntur auribus , &

;

uUb

excipiuntur plaufibus. . Sed expecta mo-

a

l

"

IT

E

D

ï

dicum , quisquis esinnocens : expecta,do-

TM

"

]

nec federit Filius hominis à dextris Dei

e

e

qodia |

expecta, donec Angelico fpiritu tota tre-

j

a

U;

[

pidante rerum univerfitate , horrendum

d

?

j

infonet illa fepulchralis buccina : Surgite

ym

j

mortut , & yenite ad judicium. Surgite vos ,

)

qui fuiftis hic velut opprobrium hominum,

"

j

T

j

abjectio plebis; imó omnium pegïpfcma:

j

j

ürgite , qui ut rei jacuiftis füb iniquorum

li

UUWO

n

f

dguæ Sap. $. t«

Jj

W*a

lj

pedibus ; furgite, quia jam ftabitis m

»

C g

210

De Chriflo patiente

bf' quam

conftantia adver[us eos , qui. 'vos angu[liaves

"

,l

QI

zunt. Surgite mortui , vos, inquam , perfi-

|

di Judices , innocentium carnifices , &

j

!

Inà

venite ad judicium : ftate nunc judicandi

d

juts

ab iis , quos judicaftis , & condemnaftis.

:

rP

O qualis híc erit rerum omnium conver-

1 CCUW

2

fio , dum qui ftat in concilio reus , fedebit

Lj

i

Hces

in folio Jüdex : qui híc filet , rugiet-ut leo

.

Al

qui híc ligatus accufatur ; ligatis manibus ,

& pedibus mittet noxios illos Judices in

g

g

tenebras exteriores:

Exfpectans exípe-

dnámi

&abote Domine, donec Judex vivorum

fintm:

& mortuorum , federis à dextris vircutis

; hia

Dei. Interim fedebe in noviffimo loco,

jacebo híc tanquam mortuus à corde , do-

ia at

od

nec audiatur illa tuba: Surgite morttut.

7

l

J

bomim':þ

E

$. III.

i quami

( a Y

! Fatetur. fe Filium Dei.

AC

u dj

|

Pe&avimus Häntcm inter fervos pecca.

ï'atmmcpkts

. ti Libertateri : interreos Innocentiam,

& Driss

inter filios tenebrarum Lucem mundi ;

1 t W

inter lupos rapaces AenumDei , hoc eft

VItgrt

inter Judxos Jefum.

Sed quàm hic in-

wfält | Ut

nocens Àegnus parüm timuerit illos pin-

;*'*ki 1 1€d [

»ues Tauro: , nunc audite.

Petierant Ju-

05 di-

ts

dai :T-*tf ergo es Filias Dea? Qtz' ait :v

Ecce

« Pcrf(

€1:5,quia ego fum.

(

[

Fhforia

211

!

"

M

T" ^

Eccehíc quàm diverfas perfonas Chri-

! inquam,g

ftus nunc affümat , nunc deponat; pro caua

| Gs

fa faa , quàm humilis ; pro caufa Patris s

uam fortis.

nunci

Pro caufafüa , non aperit

x cond

os fuum :fed tacet ; pro caufà Patris, lo.

ymum (

quendo ; nihil non audet, Unde cüm plu-

jncusj

rimis eum accufantibus pertinaciter fileret,

t p

exurgens Princeps Sacerdotum cum fto- -

hum

macho dixit : N;bil dicis ad ea , que 1fli ad. Matth.

y lx J

verfum te teflificantur ? gefus autem tacebat.,

xriun

Nunquam caufà innocentis difertiüs de«

jier m

fenditur , quàm dum innocens pto fe nihil

d

loquitur.

Silentium eft innocentiz teíti«

tmoniurm.

onfimo (

Pon:quäm veró hon fua am-

pliüs , fed veritatis caufa agebatur ; adip«

T

Íum adítantium terrorem [ocutus eft:ex boe

autem erit fhilius bominis [edens. à dextris vira

rutis Dei. Ecce quàmille , qui femper eft

unus , hic pro caufz varictate fuit varius,

Priüs taciturnus, néc nutu quidem à fe cri

"

minailla , quorum infimulabatur , lubuit

r

refellere : atnunc plüs dicit, quàm ab eo

Y [

Priüs adeó f& infra homines

u

quarebatur.

Hf,osm

abjiciebat , utíe pro reo magni critninis

y "

y

l

jaberi non renueret ; nunc ita fe füpra ho«

mDa!

"

minesextollit , ut velit non tmodó Filius Dei eaufa

ti«

lps

l

ei agnoíci , fed etiam rerum otmnium dein

Bs

W 1[ "

oderator , ac Judex aftimari. Nimirum

ld

j i

p

alia gerenda eft perfona ig caufa noítra ,

j

Q a

. alia

,

:

&

212

2De Chrillo batiente

n

r

j

aliain caufa Dei. In noftra , faseft nobis

l

|

er

filere ,& negligere , & patientià fuá fe in-

ll/

volvere ; & plerumque eó innocentiores

n

f

habemur; quo fürnus in noftra innocentia

l]

.

.

at 3n Deicaufa , quia

| qwl

tuenda fegniores

g

magna , magnis oportet affürgere aufibus ,

«nm* d

magnos concipere fpiritus, magná uti con-

ll

at M

fidentia. Audaces bona caufajuvat. 'T'unc

"L

oportet in fermone exhibere conftantiam ,

J

; T i

juà confitemur : in quaftione fiduciam ,

;:5,'(3[3

quä congrcdimur : in morte perfeveran-

JUEDUS !U

tiam,quá coronamur. O noftram in Dei

caufa , & pro Dei oloria miraculofam pufil-

vaelic

lanimitatem ! qui in congreffibus tam raró,

tam difficilé , tarn invité adducimur , ut de

3, t

-ci

j

|

hl

DDeo , rebüsque ad Deum fpectantibuslo-

g

uamur ; ut vel pia monita. , vel bona

confilia , vel falutaria prz:cepta aliis fueee-

TT

ramus.

Nimirum nunc mihi , nunc alteri

:xllluiiqual

nonlibet hzcaudire ::nunc pudet ; nunc

t 05

piget»nunc txdet, ita rariflmée placet :

UY

timeturg:unc offenfio, nuncirrifio ; ut in

irty

[

publicis catibus Dei, ac divinorum, dum

"Adbe!

fermocinamur , immemores , nihil impen-

L jþmiz ,

fiusagimus , & fatagimus ,quàm placere

VU ac

pcfïïmïs. Sed quandoquidem aufifünt. ,

"

^

j

if

quite , ó Chrifle ! quzrebant ad mortem ,

'ldtun

judzi , in fuo Concilio interrogare :

a '

MUA

: l

Tu es Filius Dei ?^ Ecnos ; qui te que-

[

rimus-

"g

Mi

]

Hïjïorz'a. :

Z

m j üïfih

rimusad vitamin hoc templo, hoc eft in

atentoh

60 DOf

domo tua ( domus enim tua , domus ora-

tionis eft) oramus ; uttuá veniáliceat no-

vl t

bis interrogare : Tu, qui ibi latitas füb figu-

tD

ris panis ; quiftas poft parietem , quire-

aüu:gere;sï:

Ípicis per cancellos , qui exponeris nobis

'Js)mgnäü:f

adorandusinara;7z es ergo Filius Dei» Pos

uT

dixiflis ,'zlzuz'a ego fum. Quid adhuc dcjïdemmu: Ioan(. 1

at

tefhmonium ? /pft enim. audvyimus deore ejus. 7^

T

Confef[us efl,quia ego füm Chriftus. O Fi-

des! Ó Spes! Ó Charitas ! huc huc accur-

muyee

Llnc/]l-gm ]'n i

rite ; Vos quaritis Jefam Nazarenum ? Jpfe w 1s;

i

eft , tenere eum, ipfi enim audivimus de ore ejus. ***

fu.

O Fides! exere hic omnes vires. O Spes!

(ucmi?

quantüm potes , tantüm aude. O Chari-

iib

tas ! dilatare ,dilata corda noftra. O Fides,

ne dubita, crede, & fic crede ; ut is cui

)nitü 1

godi

credis , dicat animz credenti : 9Maena e

mshl ) n

fides tua : ut illa aliquando audiat : Zides zua J* 75

te [alvum feciz. O Spes! fic anchoram fir-

u ,

ma ,&te confirma,ut exclames cum Job: Mar. s.

^

y

j

l0

Etiamfi occideriz me , inipfo fperabo : utali-iob. i.

?

quando audiasab eo , in quo fperafti: Quo- '*

D

m

"a C

li J

J

MItam u me fper ayit , lherabo eum. Q Chari-

Pfà].

905

tas ! fic animam accende , ut dicat eodem,

l4«

004

n»i

"

'

quo magnus Apoftolus , fpiritu: Quis nos

"l 'Jcm /

Jeparabit à charitate Chrif ? ut audiat à di-

Rom.

gs

nlffb*n[

e&o: Aemirtuntur ei peccata multa.,

t40e 2

i l

j

"ii

7*

j

h

Tuinterrogatus , a

n Luc.

47

"I

m'm' dile:;i: multum.

IS

t

*

O5

1

214

De Chriflo Patiem*c

n

Jf

fis filius Del » Teftimonium de te ipfo per-

l

UM

hibes , & fcimus , quia verum eít teftimo-

"m

!

Bomw 5.

32e/

nium tuum dicens : £go us At qui de me

[j

dicam ? fcimus, quia per unum bominem pec-

m

catum in bunc mundum intravit , c per pecca-

?IA

At

zumamors. — Quiseftille , qui (ic peccavit ?

a

3

2e

Reg.

l fl CJU

$94 17

Ego fum qui pecca'vi, fed tamen fperabo;quia

, ff

tu peccatores recipis.. Recipe me. £go [um

jgrdt

qui pecca'vz'-, fed tamen confido; quia tu non

;m'umpbäf

venifti vocare juftos , fed peccatores: voca

jlhräkm) |

mc. Éro fum qui peccavi ; Íed tamen non tl

ln,f lliö'ff D

meo , quia tues , qui peccata remittis : re-

m

& "rig, Initte. Égo fum wui peccavi. T u veniftiin bunc

Ui* mundum peccatores [alvos facere.. Salvame.

i

ul

Esenim Jefus , ideft Salvator , quia dixiftiz

J"ü'ü

L H

£go fu.

d

Db

«m n

$.IV.

Ls

Ducitur vintlus ad fPila,tum.

as

Odiecomitabimur Chriftum ductum

trimr

Àfacro tribunaliad profanum, à Con-

n &

cilio Judzorum ad forum Romanumià do-

f::lRomanæ

mo Caiphz ad Pratorium Pilati; dequo

- Miun

ita Evangelifta: : Ez furgens omnis mulritudo

Wi

(in

l

eorum , fummi Sacerdotes. cum. fenioribus , «

otma

Luc

Y«

3 Scribis , ey univerfoconcilio , adduxerunt eums

m

(f

L

« tradiderunt Pontio Pilato Prefdi.

j

(*M

n(

Hoc fcilicet unum deerat ; ut qua ab In-

UW

juftitiæ

"

Eliflorta. :

11j

J

h

jutitiz miniftris fuerat accufata Juflitia ,

nd d

qux à viris mortis fuerat condemnata In-

| Atqurd»

nocentia, jamà fervis peccati captiva tra-

T lwm'mm;

herectur. Libertas.

Sic tranfit Chriftus à

if)ü'?!ï?&

Íümino Pontificead Romanum Prazfidem ,

]

à Judzis ad Gentiles, ut qui pro omnibus

I a

ao

moriebatur, in ejus mortem omnes con-

pl

Ípirarent. Interim applaudunt fibi Judai,

eftiunt Sacerdotes, tota exultat civitas ,

Y qui

1

univerfa triumphat Jerufalem. | Nunquid

tibi , Ó Jerufalem , hzc olim ab Ifaia dicta :

Jementtt

ttmit

j

]

Exutere de pulvereycon[urgeyfede Jerufalem :wte. ss

D

v

(f

folydviucula colli tut captivafilia Sion? Et tu

; n

capüvum ducisFilium Dei , qui venerat

[ qumdm

j

folvere vincula colli tui ? fed quia tibi tam

exoüà fuitlibertas , tam accepta fervitus ,

€oada es ;; pauló poft Romano jugo colla

fübmittere , imó gentilium pedibus caput

fübdere , dum everfis mcenibus , deftructo

TE

templo, crematis xdibus , interfedtis ci-

vibus, t Jerufalem manibus poft terga re-

vl j

Qïanum h

vincis à Tito , & Vefpafiano in trium-

phum per Romanas plateas dua es, facta

f

toti orb. ludibrium , quzx fuerat miracu-

mPlläïlJ 0

lum.: Quod Chrifto , (ic vinctum duci fuit,,, c,.

um

j

"mma enominia ,. hoc nobis Ghrx'füanisäomff"ï

i

Wi

i

fumma dt eloria, modó (ic vinciamur às'

WW"

Chriíto , vel pro Chrifto.

Habebat Pau-

h : L

!

u

-lus » quibus poterat el

otiari, multa & in-

d

4.

clyta

]Jfl

216

2e. Cl;rz:/lo patïentä

u

clyta nomina,& fpeciofiffimos titulos ; erat

.

L

J s

€n

:

J

j

m Apoftolus , Magifter orbis , Docor

l

gentium : fed his fpreus; Àcarcere , à funi-

um n

bus, àvinculis ; à compedibus fnutuatur

r

[2

loriam. Hinctoties hxc ejus in epiftois

i

g

lxï.þhef'. 3

leguntur verba:£goP aulus vintus Chrifafe-

yint

4. Audiauur hic magnus,ille Paulina glo--

Fd L[IS

o

I

hef.

4. ad

rix buccinator Chr'yfö&cinus.'- "Nonita Cá-

* d«

gtl

ut (plendidum reddiz impoftta /corona marga-.

sitot t

rins con picua , ut catena qua ob Chrifiumfei-:

zur. , &c. Qui fi quis miba vel univerfi ceh ,vel

bujus cazena copiam, & optionem largitus efft;

;Iy;ilägl[f(ifl

«

catenam banc ego elegijæm; Deinde [raut mb

cum Angelis furfum jZana'um fuiæa , 4ut Lum

u

Jækd*

Precepta

Paulo yintlo , carcerem l)ræoj)mjþmQ : Hoc fit

^

Chrifti

gt

Chriftia-

Chriftiane , quo te efferas nomen : Ego yin-.

cümw

no

fünt

us Chrifli fefu , Nonopuseftfabro 5 qui

i

vincula.

smDa

cudat ; non opus eft malleo , quo cudantur

TM

illa , quibus elorieris; vincula, Chriti prz-

cepta , & confilia, Chriftiano funt vincu-

itatbts

toei

la: his fivinciaris , vi&or esmundi;& quod

caput,tui. Tunc licebit gloriari cam Pau-

i, ?

lo : Ego vintlus Chrifti Jefu. Eft ; quite per-

ia nj

cutit in unà maxillà » Ad hanc njuriam

lts

ebullit cibi fanguis , exurgis in iram ,. totus

o

BC

ardesin vindictam ? tamen co

hibe: brachi-

u quäv

i)

um, contines manum , abftinens à vindicta.

'aongä

" Eruntinterhormines animales ; qui tibi

n

!

N

Aru

:

les animos ; & dicent

h1

cxprobrabunt-inïbcl

illud

^

Ehfloia.

(

21j

Qsl

illud Judaicum : Oculum pro oculos destem pro

! IJIS ) DOJï

uistibl vin-

dente,. Quid ni repercutis?

t.$.39»

grcerc,äiu

citmanus? Jefus,cür dixic: 5 quis re percuf-

ib ty

feritin dexteram maxillam tuam, prabe il , e

nl

!

,

M.

alteram. Ego yintlus Chriffi 3efu. Erit ,. qui

m r

ij

j

contra te linguam acuettanquam

adium

lïcPaulinä;:

acutum: qui inte bilemomnem c

u

ndet ,

s At

quimalcdiätïs onerabit ? Tu'lx'nguæ, ut f1-

M CUT n:gs

leat , ne mutiat ; imperas.

uis temutum

T (WM 1

reddidit ad tot contumelias , & maledicta ?

v;z'rz(f/zalï,ï

qm'; linguam vincivit? Chrifli patientia.

Vi

ui cum malediceretur ,non maledicebat.. Ego ,. TET

7 /zïz:wwf»'«

yintius Chrifii Jefu.. Erunttenentestympa-?^* " «

q, u M

/

num,& citharam;qui te evocabunté tem-

lqm-

Horr

plo ad forum , é fodalitio ad theatrum , di-

ï']cn:f,guïïf

centes : Penite fruamur bonis,qua funt:nulium

Sap. 2. 6.

üf'äbïo ] [

pratum fiz,quod non pertranfeat luxurta noffra.

Pfal.

II

m

Kefponde cum Davide : 4b omni via mala

$. 101*

l ChnU

prolibui pedes meos. Quis tibi ligavit pedes?

Ille,qui dicentibus,defcende de Cruce , períe- a. »r-

" mm VÜ

veravit in Cruce ufque adfinem; pcrforatis*

O[iaïi u

clavo pedibus , Pofuiz in nervo Pedes.meo:qlob. 33

3

Ego yintlus Chrifli Tefu. Sic vin&tus Cheifti ., ^

l

escandidatus coeli,dominus mundi. H xc ,

|

j*

quam tibi Charitas Chrilti imponit catena

j

nobilior eft quávis Cafaris coroná.. Paulus

(

Ilj

vin&us oblongà catenà prodibat in refer-

ü'ncusäü

tiffimü Judzorum Conciliü , ut oftenderet

p

jimi 3

Catená corpoþis non obeffe libertati at

unde

llüïob ! J

j

ä

$18

De Chriflo patiente

unde hifce coram illis gïoriabamr verbis

reumdatas [u.

|

p

;W lv(

AG. :s.Pry

26

[

y

tev ]þeml vael catená bác c

ouífilia cate-

f0

Chrifti leges tibi funt funes, c

j

|

4

na. Non te pu

deat vinciri.

Dicliberé ;

|

À

n

A

h

]

em videndi Dei , propter amo-

Propter

.

fp

3)st, qUO

ryem mei

dile&i, Chrifli

Jefü catenà hàác cir-

gpnus

cumdatus füm. £ro vyintlus Chrifla fefu. Sed

qum i)

heu! eco vin&tus rnundi , vin&us carnis ,

rome vin-

jffï!'[üma 3[

vin&us diaboli , coram te Jefu

m

H

in carcere

&o , (iíto; cogor dicere ; quo

TT

06 2n vinctus Manafíles: /ncurvarus fum mulro-yin-

m

pfot. 118.

culo ferreoyut non po[fim attollere caput meum ,

e61€

s peccatorum cir-

" .ri/:r,:»'t,

]

e non g/ï refpz'ratio miliFune

;

n

(

r.'fm

cumplesi [unt me , & ecce trabor fic per pla-

)!:nlää

.uP

f TY

teas Babylonicas, ligatis mauibus , ac pe-

|

li

dibus,

roiiciendus in tenebras exteriores.

) [

^

j

;

1

Sed tu Ó Libertas mea pro me captiva ,

dum vinc&usttaheris per plateas Jerufalem,

vbuseto

|

D

m

rittrd

tolle hoc jugum , füb quo cervicem iacur-

Éccl. 28

t

D]

23

'vavi. . fugumemm ilius. jugum ferreum eft.

Jud

12e

5 Tu , cujus virtute Samfon iza rupiz vincula

T

l

N

aufi fila telarum , folvi vincula colli mei ;

"n

$Rom

s

d

4

'

t

2Ie

: * quia ecce pluf' uàm Samfon T'u:ue fic liber-

tatus à fervitute corruptiomis , in. lbertate

dinil

n

l

,

1a- 115 glorig fliorum Dei folutis vinculis corporis;

tf

!

Propþcta canam ? Dira-

CUA

aliquando cum

lnjïi yincula

mea : tili Sacri

1

hs

ficabo bo- |

jiiam laudis. —

!

At

)

& (

$.V.

n

Hz'j?afia.

19

tb

$. V.

! cinwndmg1

Nontm

Judas cognofcit ,« agnofcit fua /c&l&n.

- Dicie

Ropofiturus hodie fpectaculum mun-

p

| PIOP[CTKQHJ

do, Angelis , hominibus, dzmonibus

Kal

admirandum, quouno ftupet , & percelli-

nj

tur omnis fpïritus caclettium , terreftcium ,

endus as

&infernorum ; Judx , in

atlaxn miferan-

Mi

FO

dum interitum ; appofité hic priüs excla-

f

|

a

mem , quin inltar vocaliffimi prxconis

yfanmir

clangenti , & laté refonanti tubà , omnes

Ti

adhoc fpectaculum invitem , Davidis ver-

n

bis: Fenite,t& "videre opera Dei : terribilis 1g "V $$*

yicyote

cenfilis. fuper filios bominum. " Verribilis fuit

i, 4 ?C'

Chri&us(hper duos filios hominum in füis

confiliis , faper Petrum; & Judam: terribi-

Ü cxtetïgïtï

ne n

lis fuit ejus erga Petrum negantem miferi-

«s r

st

cordia : terribiliserga Judam defperantem

jultitia. Nuper alteram,hanc hodie expone-

ricmo

mus. Sic de Juda D. Matthaus:Zanc videns maun.

27^ 3.

Judas,qui eum tradidit , quód damnatus e[fet ,

j

W

gf

panentid duclus vetulit. 2 0. argenteos.

g

|

"!

Quanta eft emphafis , quanta vis , quan-

"u

j

f

tum pondus inilla vocula Tunc! Tunc *videns veccua

n

L

azmon

riüs eXa4

yf

Judas , &c. Quafidicat:cüm peccaret;non ;

tenuat ,

gU

videbat ; poftquam peccavit ; ceepit. vide-

poftea

f'- exaggee

:

!

re. Fuerat Judas fur , trifur, proditor ,

" tete

me&

moniacus , energumenus :imo ,( ut ilium

j

appellabat Chriftus ) diabolus,

Claufi

adhuc

;

ZrO

De Cl;fz'j?o patieute

i

n

Qyd

U

adhuc erant oculi , nihil videbat. Fuerat

in Amicum perfidus , in ,Magiftrum ingra-

tus,in Patrem impius , 1n Deum facrile-

j n

(

g"us,m'hil videbat. Deferuerat jam Chri-

/ 'm ' Clm

?l

ftum À facie ejus profugus , pactus füerat

h fPCS |

cum Judais de pretio, 3o. argenteis eum

[omrut

jam vendiderat ; adduxerat velut antefig-

Adq

lia

nanus armatorum militum globum ad hot-

e

ï-:'upcrci !

tum ,ut illutn caperet

[]

ofculo illum pro-

ia

à

diderat , jam illum ttadideratin manus ini-

xa pl

J

micorum : necdum patebant fcelera ; hzc

nitt j

omnia adhuc latebant fceleratum : Quafi in

ia P

lgï;- $

[

no&e fic palpabar in meridie. — Jam non tan-

K^

li

tàm czcus,fed dux cxcorum.

Sed cüm

vt LO0

Chriltum audiret in Concilio & accufa-

P

tum , & condemnatum, tunc expers omnis

amon

confilii , judicabat de fe effe conclama-

, AG- 9.

tentt i

18

tum. Tunc videns Judas , quód damnatus e[-

iidd

fet. Tunc,cüm defcendiffet ad ultimum gra-

;:'ifï nl

dum omnis malitiz , confeflim. ceciderunt ab

dtca

oculis'ejus tanquam [quama : aperuit ei OCcu-

los damon , & fimul ac femel propofuït el

* (ang*ïxs

irumanem illum cumulum omniüm fcele-

Lal

rum,quz coiiferat,& abytfum malorum ;

TRUN j

!

in quam defcenderat, Tunc vere hypcrbo-

l

N

Wcuhs

licus orator fingula crimina coepit atrociter

t t

exaggerare , pungentibus conícientix fti-

"!t

mulis miferum exagitare , horrificis flagi-

m

i

C 5

tiorum'mon&ris terrere ,fpem ei toller

a

"p

^

Fhfloria.

221

eu. f

ad defperationem tandem adicete , incla-

pilun ir.g

mando : Quid fecifti ? vox fanguinis fratris

Deum n

tui clamat é terra vindictam in coelo.

i n

Vendidiíti pretium mundi , quo pretio po-

| pa&us P

terisredemi ? Claufa eft tibi janua miferi-

cordiæ,quæ fpes veniz ?- Prodidiíti perfi-

argentcis*"

velt d

de tuum Dominum , quid füpereft , quäm

vobumis

ut fugias ad laqueum;Quó jam fugies , cui

nullum füpereft perfugium ? peccafti , &

hubiunn

P p

peccaíti peccatum grande;nec eft;qui pof-

vlelr

fit peccatatua dimittere : mitte ergo te de-

oríum,& morere ; quia morte omni acer-

un:

hmaon d

bior tibi eftvita. Hzcdxmon ,hzxc fzva

conícientia; hzc ipfe fibi Judas.. Nunc ad

te,O peccator ! converratur oratio. Dum

p «

tnundus tibi blanditur, dum caro lenoci-

[

natur ; cüm dacmon ad peccatum inftigat ,

f od

voluptas invitat ,libido ptovocat , honor

d

julrum:

titillat , eloria oble&tat : nunc'; dum ztas

floret, favet valetudo, genz rubent, fla-

J a

]i

vent capilli , micant oculi ; ebullit per ve-

b

n

J

nas juvenilis fanguis : nunc oppofito veluti

fipario , & oppanfo velo , tcgítur peccati

, onti

! 1

cditas , non apparet ejus enormitas: ni-

n

hil quod oculos terreat ; occurrit ; nihil

n

|

"

y

quod aures oH'cndat.,pcrcipïmr'; nihilquod

u

omnia

mätæ

Corpori incommodi,; proponitur

funtplacida, amcena ; jucunda, — At veró

Confcié-

tiz malz

g

commiffo jam peccato ; tunc ; velut figno texores.

1!0!

ato 5

[

E

j

Ji |

2212

De Chriflo patiente

l

dato , effra&tis,quafi inferorum repagulis",

Jj fl

ruunt cum ardentibus facibus tartarez Fu-

4

riz. O quàm multx undique ; & quàm

if l

r

[

2

t

triftes rerum imagines animo occurrunt

j

quz fpectra per no&em oblata ? quam fe-

ol

"

rales umbrz , quales larvz ? qui confcien-

gl

j

tiaz clamor ? qui latracus ? enimveró hic

mv

vermem affiduum ; híic vulturem non fabu-

v

lofüm . hic Furias omnes , hic orcum in«

mte:

veniesorco pejorem. Glifcit intimó,om-

g

näs;quc penitus animi receffus pervadit in-

d hat

quietus horror : pavet ad omnia maleé con-

Ícium pc&us , contremiífcit artubus , exa

L

gt

gt

befcit metu, necfibi,nec Deo , nec ulli

x

coharet. Agunt transverfum animi pe-

ftesomnes. — Inteftinum bellum ; pugna

:fasquaqu;

,ïgänprmn

horrida , czca rempeftas. INÓnne , fiquis

híc ad(is malé tibi confcius;peccati fervus ;

st

mortis &terna reus , Chri(limmimicus , me-

a adgr

dv

tuis , imó pra metu contremifcis , dum oc-

!

dN

currit,poffe ce,hác ipsá quà loquor horà ,

quid dico? hocipfo; quo vivis momento ;

t

at

hoc ipfo , quo confiftis loco , jufto Dei ju-

dicio , repenté cadere , mori, interire , &

EU ME

ex hoc tcmplo ad Tartara defcendere»Sed

afcde

)

u

tamen quisquis in hoc ítatu verfaris ; duo

. fUPfa t

tibifunt cavenda ; alterum , ne nimium

"Utmot

de Dei Mifericordia

rzíumas ? alterum ;

P

ne pcnicus diffidas.

ra.fümpfit Petrus &c

"udme

Ceel-

n

FHifleria.

223

Im d

cecidit : diffidit Judas, & periit. .Si ar-

U5 a

guat confcientia, te efle reum mortis,ecce

hic au&or eft vita..

;

Clamat auctor vitz

Q QOOT

ad teos mortis : Quare moriemini. domus f & 49

a? qui

rael? quare moriemim ? Ecce. híc füdorem

) qui comtï;

meum , ecce lachrymas , ecce fanguinern :

aQv

tot; & tanta przfidia vite : Quare moriemi-

m

ii ^ Ecce jamin Concilio conclamatum eft

o

contra me : Aeus eff mortis : jam condem-

f

natus ad mortem : ecce afcendo Jerofoly-

[ lmv&dil ïi»

mam , utmoriar pro vobis, ecce colum-

g miedt

ham ad quam flagellabor : ecce fpinas ,

ytibu, £

|

quz caput pungent : ecce clavos , qui ma-

" teC Ol

nus ; & pedes penetrabunt: ecce crucem,

a

inqua moriar ego , ut vivatis vos. (Quare - 46

J

smoriemini £ nequaquam moriemini ,fed vi-

lo y Pugf

Nönnc ] D

vetis. Aedite pravaricatores ad cor. Kedite

àtenebris ad lucem , ab errore ad verita-

N

tem,;à peccato ad gratiam , à morte ad vi-

ummxcus;m

tam , à veftris miferiisad meam mifericors

ylos, d

jqu

W

diam. Redite,redite : ecce apcrti funt

OCUli , ut vos clementer afpiciant;promptz .

j

J

Q

manus ,ut redeuntes excipian

t ; extenia

Q]

rachia,ut vos ample&tantur : demiffa la- -

[

[

? [l

bia , ut vos ofculer. Redite , antequam fol

if

U.rcö

Occumbat fuPra malitiam . veflram 5 ante-

! d

LL

quàm veniat nox, quá nemo poteft opera-

r

i

g

antequam expiret tempus miferendi.

;

j if

Redimus, redimus jam nunc hác horá , &

"u

't

imino«

g'WP

1214

De Chriflo p:ztz'en:e

:

"

momento adte ; quia nulla eft fecuritas

"

Proü

J

(j

extrate, nulla voluptás fine te,'nulla feli-

i

citas nifiinte. Relinquimus otmnia prop-

; gbytül

terte; quia non eft in mundo, qui nos con-

(l

foletur , non eft ufque ad unum prater te.

i

!

! ]Ud

Hodíe vocem mifericordiaz tuz aüdiemus

dj

clamantis ad nos , Aedite; ne audiamus vo-

u

,

cem juftitiz tuz terribilem fulminantis ,

Ij

il

P:&

25

Mat. — fre maledi&li , fed potiüs vocem illam o

Pta-'-

hi

bilem ,ïVen?te beneditli Patris met.

j ]Ud&!

$. VI.

Jmrà

J

"u

Htl

K

Juda vyana panitentia.

ia

zi

Dhuc in gcnïs Petri calidae füillabant

st

4 Xlachrymz , cüm ecce nova Chrifto

crefcit feges lachrymandï. Vix coeperat;

, /

ui ceciderat, ftare Apoftolus, cüm alius

's;;wümpcr

íta cecidit, ut fuerit collifus, Chrifto non

P

fupponente manum ; quia pedes ejus ve-

m

locesad effundendum faneuinem innocen-

A

tem, eam fueiebant.

32

Judas hiceft : Ju-

ii

das in Chrifti fchola difcipulus , in domo

Eb

contubernalis : in familia oeconomus ;

Vlecor

ad meníam focius , in itineribus comes ,

i Q

ur,auditor, cüm

cüm verba vitx loqucrct

-

Ü

T

fïgna faceret fpectator. Hic Magïftro di

u

"

M

1

|

l

H

vendito ; cui tantum debebat, quantum

ommo

W W

(int

Eiforia,

2215

T.

ne hi

homo Deo prop? poteft debere, pra:ces

dens crimen proditionis novo cumulavit

J omniapt:

Ícelere defperationis. Redire debuerat mi-

do,quinosz

fer,unde abierat;ad Jefüm; hoc eft miferi-

n a

cordia finum : fed diabolus , qui jam ititrae

z a

verat in cor Juda ; ut perderet. Judam ,

aeautany

duxit illum ad perditos Judxos. ltaque

m f

Judas penirentia. duBlus , vetulir triginta ar^

m lao

gentéos Principibus Sacerdorumye& Semoribus,

"

dicens : Peccaoi,

Noverat Judas Chriftum , & nocu à

Caipha, & mané à Concilio damnatum ;

traditimque Pilato ranquam brachio fz-

culari : tunc ratus a&um effe de fuavita

f

cümillejà quo vitam acceperat , reus effet

mortis , qui fuerat feductus avaritiá , du«

j R

g Ü

Ctus cQ peenitentia. Neque ut putabat ipfe,

Vi odf

nimis féró , modó fatis ferió ; fed infelix

m o

fuit:ncqüc enim paenitentia eum revocae

hl

lU5y Chïlnc

vit ad Dominum ; fed , quia vana erat ,

traxit ad laqueum,

Mordente , & pune

m

st

li

gente , & vellicante eum confcientiá , cura

"]

!

rit adillos , qui non poffünt fuccurrere ; ad

us

j

j

rincipes Sacerdotum , dicens : Peccavi,

K

PU

j

Peccavi : hzc formula eft poenitentis, &&

"

y

confitentis; Quód confitearis,laudo : fed

à wa[![

illiconfitere;qui habet poteftatem ligandi,

(

gülm

atquefolvendi. llli ,

d

uibus «u confite-

u

J

[

u

fed ligandi ad

Jj

h q

u

ti$). babent poteftatþmga

Inore

226

De Chriflo patiente

W)]t

mortem ,non folven di ad vitam. Si clau-

j

li

fum tibiexiftimes coclum , illi non ape-

!

j

u

zient , quia illis ut aperiant,non funt traditae

([15 d

claves regnicaclorum : fi ligatus es , illi

-

;CIW"

te nonfolvent, neque à peccato abfolvent:

a

filuber confiteri ; confitere Sacerdoti. Ec-

ï,&ar,r

ia

ceSacerdos magnus. Quod dicis: P?ecca-

*yi

lt

Probo :fed illi hoc dicas , qui poteft

P

confitenti peccatatollere. . Ecce , quitol-

;;:ä[]nut

t i

lit peccata mundi. LDicesfors: Hominem

uf o

nonhabeo , qui peccata dimittat : Ecce

homo ; ex cujus orc toties audivifli : Remir-

du

:'f;*fh- tuntur tibi peccata cua. . Plurimis te pra-

:::rx&,fW !

fente remifit , curte illias clementiaz: non

dutud

committis ? Poteft hominis malitia certare

'

stult

!

l

cum Deiclementia ; fed nunquam vincere.

l"

Wl

l

n

Petro poenitenda remifit, feré antequam

sl

poniteret. Cur tibi non remittet, poft-

u

uam poenitueris ? Si angant te tua pec-

u n

Luc5.2. CUta ; accede ad Jefum: :lle peccazores. reci-

t (

it. Profternere ad ejus pedes : illic mu-

t

j

«

ler incivitate peccatrix , dum abluit ejus

ldu

pedes , eluit fuas fordes. — Sileprofüs es ,

atj Qu

Luc.7 3. audies ab illo;per quem Jeprofr mundantur :

Matth.

tury;

28.5.

zMurndare , & confeítim mundabitur lepra

£t H

Luc.

.

.

42.

!* tuaà.. Siczcuses, per illum ceci vident

"ütur

audies Rejj)z'ce & confeítim videbis. | Si

uo virtus exe

RAT

zeger esjipfe eft Medicus, de

.

ibat;íanabit te. . Si errafli;

]

efus eft via

e

ij

Wi

1

ltht

Efloria,

225

(

fi mortuus es, Jefuseft vita. Sedterrebat.-

Ll

jDon;

Judam , feu pudor , feu timor, feu dolor.

l It

Cüm tamen angulliz ei effent undique, ne

OP

uidem aufüs tetinere argenteos , quibus

entt .

teicerdt

illum ; qui eft /aper millia auri e arg

$ P(z'al.xm

vendiderat,retulit illos,dicens:Zecczvi. Sed ^^

du dc

qui ferió peccaverat, non ferió poenitens fe

(

eccafle,incidit in manus Dei juftitia , qui

t Es

fugiebat à finu. ejus mifericordiz. iNon

fT

fic impii,ut impiiffimus Judas; non fic

e

e

: dimità ;

nolite timere vos : non audiatut ex ore

iil

veítro , iilud defp

*

erantis Caini : 5Major eff Gen. .

Arimi t pi

aniquitas mea,quäm ut yentam merear, Audi-

(emata

(

viftis pauló ante clamantem ad omnes , &

maitactt

exclamantem ad fineulos mifericordíam :

9-

p

Aedite,redite prevaricatores ad cor: quid,ine

Jot t

quies;faciam,ubi rediero? Imitare Evange-

yrenitt

licum illum debitorem , qui debebat füo

t u

egi centum millia talentorum : debitum

|

j

tutin

prorfüsimmane. — Quid is egit, ut debi-

l

s

;

tumremitteretur ? Zrocident fervus illeora-

Matth. —

;

Jj

at eum.dicens : Parientiam bale in meycr om-

I$. 26,

n

Miteri-

|

7

(

siareddam tibi. Quid deinde? Miferzus au-

De

cordia -

|

"

