vem Dominus feryi illiu:,dimijït eum ,dr debi-

promptàá

nlW

ad rtemite

J

dab!w l

&um dimifit ei. Hic fervus non remitti , fed

tenda

"lU

J

differti duntaxat debitum rogabat. Domi. P«

;Cb

hus autem,atque in eo Chriftus , ait : omne

mäum |

f

(

[

debitum dimifitibi. Cur hoc: ? Quia rogaffi

"

c l.DCI

j

j

ii Ü

ti. INonquia trïduo inagua & pan

eli

"3pe-

,

238

IDe Chriflo patiente

5

:

Fäf

diam füftinui(ti : non quia nocturnis te ma-

J

l

/

gcrt'

cerafti vigiliis : non quia peregrinando te

i

fatigaíti :non quia pluribus annis cetofo

m

amictu , flagellis n corpus animadvertilti

,

noü , quiain eremum , & folitudinem fe-

7&Wi"'lpü

cefífifti : fed quoniam roga]li me. Eodem mo-

,a

mento;quotu percutis pectus.commoven-

tur ei omüiavifcera : fimu] & rogas ; & im-

etras : ubi ftillat ex oculis vel unalachry-

maula,ítatim accurrit mifericordia. — Ubi

vrodiütex ore tuo illa vocula ; Peccavi ;

m

in. 7. Ítatim audies ex ore illius : Aemirrunzur ti-

m

l

Sfrm. ác hi peccata tua. HQC eft ,quod innuit D.Cy.

l

.:"

ul

Dom. pr'an. Nec quanritas eriminis , ntc brevitas

A:f.ïfblltüm

temporis,nec vyite enormitas,nec bore extremi-

sas excludir à vesia:fedjn amplifumos fmus [uos

gt n

mater Charitasyreversentes fufcipit. prodigos:

Ecce hic in ara confpicuum Patrem cot

us

prodïgorum,quoc peccatorum. Contera-

;:;umältdzif

140

i

cl

M

'

tur cor,& loquator os illud ; non Juda de-

i

Íperantis:Peccavi, tradens fanguinem qujtum :

h a

'

[

fed illad Re

T',pr(ïr

1

"

AAX

is Juda: poenitentis : Tibi foli

rfä $o.

eccavi. Tibi

j

oli,cui foli debetur omnis ho-

t d

NCCONGL

;

nor & gloria. Ti: foli , qui es folusDeus ,

H.

i

m (r

quia non ett alius

rzterte, Tib foli , cui

foli debeo omne

À

onum, quod accepi ha-

TT

&enus,& quod accepturus füm deinceps.

"d! v

UM

Tibi peccavi, poft tot in me collata beneficia,

munera , favores , gratias. — 14j pecea

fvi,:

- M

cul

t

;Iz:/foriæ.

229

VO

tul debuiffem parere ut. Doomino, fervire

UT

ut Régi , diligere ut Patrem ,

enerati t

U5 2 (

Deum. Sedlicetaccufetme os meum, &.

imads

N

compellat me dicere : 7i5i foli paccavi : ta-

men cogit me quoque dicere tua Clemen-

m od

PfAl. $0'24

tiazIn re Domne |peravi , & quia fpes nom con-

R?m. 6s

scanm

5

fund?: , tioh confuudar in eternum,

m'x&mgas:l»?

od u

$. VII.

P

Yencora

aui, n

- Sacerdotum ad Judam Man/ubx

;/*fzw'//m;uzw

£f WUam non vané dixerit Sapiens in fa

f D

NU

NV cris fuis adagiis: Spes aurem implorum Y« 1

j)enläz't, docebit nos damno füo , utinam

g ht

fru&u noftro , impiiffimus ille , priüs difci-

! m

pulus Veritatis, nunc magifter erroris Ju-

j !

das. Isfcienspecuniam fibi partam iniqué

um Dard

Qu

d

& acceptam à Judzis , & à fe polleffam ,

prufm. (

projecit ad pedesSacerdotum dicens: Pec-

Fiducia fg,

liomini-

ld UOB]U

€a4yi : tradens anguinemjujïum. A« illinihil

bus vanf

j Ui

l]

commoti poenitentia , & teftimonioJuda,

o

impudenter dixerunt : quid ad m ? fcilicet ;

d

bgtllfomf"

quódtu peccaveris, & tradideris fangui-

g((ü

D

tiem juf/um. Cur nobishoc acclamas , &

1

(Nu

l

!

quafi íceleris cui complices accufas ! Ta yz-

(e

deris: tuum eft videte, & curare, an hoc

i

|

lf

[u

feceris, & faciendorecté feceris. Noftra

i

u

gïtut hinc , & noli no-

f

A

nihil intereft. Abi I

j

bis

À

3De Chrifto batiente

230

u

j

bis effe importunus. Audiant hie omnes ;

ii

Jj

yrov. 11 o confidunt in diyitüis fuis , qui confidunt

u)

cibi-

WE145: in brachiocarneo;qui confidunt i» prin

|

1 T

bus bominum , in quibus non eft falus. — Jadas

1

fi

ex colle

ht

oio Apoüolorum poítata ; ex mi-

"

litibus-Cïu*ïlli transfuga

hrifti deferue-

u

Unum fibi ele

5 MUX

xat caítra.

erat afylum ,

] Í n

Principes Sacerdotum. — In

h

ac veluti arce

il

M

J

u

fpem omnem faam collocaverat. Illorum

o J

fupercilio , quo tota nitebatur Synagoga ,

.. « fe fulciendum confidebat.. Atillorum ami-

ium mJäh*]fM

dl

citiam , petfidiz flagitio itrepferat ; ut il-

Tis placetet , Chrifto difplicere penfi habe-

u

m

bat. Non eum fugiebat, totam Synago-

n D

gam ardere infigni od;o Chrifti ; Judxos

j

omnes machinas excogitafTe , quibus eum

& medio tollerent. . lt ergo mercaretur

:on.pj,iü.nc

';

QU »l'cü

jf*

eorum favorem , vendidit illis pretium

fcimty

mb

znundi — Certus, quàm diu niteretur. eo-

^

rum benevolentià , berie omnia fibi fore ,

u enfym

adcoque habiturum fe prafentiffimum in

od

p*cricuh's refu

o

eium , in maerore folatium ,

utedle

in heceffitate prafidium.

Chrillo interim

vMem

ad mortem damnatco , condemnabat Ju-

t C

dam confícientia , dum accufàbat fceleris

"000

.

e

umquam remittendi. — T'um ipfe fecum

: Vb

Wt

N endidiSalvatorem ; quid füpereft quàm

D

i Uh

ut perdam falutem ? Tradidi iplfam Vitam;

um

]

m ?

"quid reftac, quàm utincurram morte

!

At

u

lro

M

Fhfloria.

I 3ï1:

m

Prodidi f»pem meam ; quid reliquum quàm

quong

ut defperem»Major eft iniquitas mea quàm

funtinpriu'

v

l

Caini : quidni juítiüs dixerim quàm Cain :

[ius. ]

"Major efl iniquttas mea , quám ur veniam me- qea,

4

xhtasa

rear ? Unum efbin quo fpero, à quo & fub- **

L

As d

fidium expecto;perfu

ium,Synagoga. Sur-

E

t d

gam erzo , & ibo ad

ynagogam , & di-

U

cam:Peccayt, tradens fangumemjuftum, Vllo

w D

furgente, & ad Principes Sacerdotum fe

conferente, videor mihi audire Sacerdo-

n

[

Ailyumd

tem illummaenum , dicentem tacité illa

ofran; U

verba Ifaize: Super quem babes fiduciam ;; quta tà. s5

nlb

rece[fifli à me ? Ecce coufidis fuper baculumiffis

E

um p

arundineum ,confratium. ÍIngreditur Tem-

P

plum Judas , vultu, quo reum deccet , moe-

,qibue

fto , & oculis lachrymantibus , crebro pe-

&oris'pulfu ,hnec fine vocis fïngpltu , Ícele-

m

ä li Prctz;

ris fe in(imulat; dicens: Peccavi. — Quid ad

l

me? Tu videris. Ah miferemini miferi! ec-

ymedt

f

a

f

caviytradens [enguinem Juftum , & ecce mo-

tior. Quid ad nos ? Peccavi,& peccatam meü

yjani

Vj

contta me eft femper:& ecce pereo. Quid

j

ad nx; ? Mementote me oratiá vellri, exci-

h

hi

Ó

dilfesratiá Chrifti. Optabatis Chriftum

ndcmüä

u

jj

j

capere; ego modum, quo capi poflet, füg-

geffi.

Volebatis eum tradi in manus ves

!

u

Ítras,tradidi. Unum erat omtium votum ;

:

1

j

eum ad mortem condemnare : mihi debe-

j

j

)j

"u

tis; quód jam ad mortem fit condemnatus.

5

en-

231

De C'lrïj?o "pätz'mtä

u

L

"].

Vendi eum volebatis vili pretio ;; vendidi

j

PWJ

2

o , quo folent in foro pecudes , 5o. argen-

tlfa

"Ll

tcis. LInumpro tot bencficiis , ut rependa-

MMN

jm

tis oro : adferte mihi in his animi angua

ftiis fübfidium , aliàsimpendet mihi exiti-

«P w

Ti

um. Quid ad no: ? Defpero falutem. Quid 4d

uid adnos ? ]ta

4, n

gos? Àbeoad laqueum.

, pOf

t

mifer Judas ; ab omnibus dereli&us , nuf-

x

Joiss s* quam habet perfugium : à Chrifto defpe-

t

:

"

«

rat anxilium , à Judais non accipit folati-

umyànullo , nec à coelo , nec à terra exfpe-

g

g

&ac fabfidram : intus illum terret , & afili-

gt

git confcientia accufans, füprà Juítitia mi-

a

nitansnfrà damon oppugnans , à dextris

þädwæ

homo deferens , à Giniftris peccatum perfe-

f

uens. Tum demum expertus eft Judas,

'(::mm

i

vituM

nihil gravius effe in peccato,quàm peccafle:

]taque ab Apoftolatu ,à Religione , Chri-

li

ht

ftianifmo exauctoratus , dimiffus eft fe-

cundüm defideria cordis fai amari, duri ,

j äcg:cs, |

inhumani , ut qui in Magiftrum fuum im-

:j iflllïllm,

ius , & crudelis fuerat, impie item in fe

V at

m hoolpfefaviret. Erigite hic aures vos omnes ;

imortis

tigiond

pPullum. à

qu'ï inhoc mundo eftis de mundo.. Veniet

Atl

snundo

dum fola.

exfpe&àa-

aliquando illud tempus, & veniet brevi ,

dncy

gium-.

quoniam zempus breve efl , quo clamabis ;

"tlf

Cor

,

t

, quando jam

vita erit conclamatum: Ah

äfümfrangeï

29.

munde! fuccurre, anguflie fant mb undique

Dan

M.

A

— Rcclamabit fic clamanti illud Judaicu

u

Wi

Mihwis

133

Y&, w

i

Quidadnos ?. Ofocii

uondam fcelerum

Udcs; Y

d

[L]

meorum admini(lri ; a

eíte : quia ecce cir-

*

ATT

cumdederunt me dolores mortis : dolores infern

D

$5

Pfal- 1 7.

lr z

circumdederunt me , Quid ad nos ? O Princi-

T0et m

pes Domini quondam mei , in quorum ob-

(yem. l

ET

equio oppignoravi fanguinem , exhaufi

"P

füdorem , impendi vitam ; perdidi ani-

.

mam ; porrigftc manum auxiliatricem

?

[

Pfal.54. ,.3

iOrlb a

quia nunc zzfixus fum in lim

o profundi , e& non

^

i l

eff fubflantia. . P'eniin altitudinem maris ,. &&

viltriti

tm;pejias demerfit me.. Quid ad nos? Ah caro ,

"m

cujus ut extingueret fitim, toto die ftudui

gri ]ufn'm [fi

calicibus expotandis ; cujus causá toties

Ifa-$..3 1.

g, r

furreximané ad . ebrieratem fetlandam , & po-

Luc.— 16

um

tandum u[que ad ye[perum, ut. "yimo. eftuarem.

dul

Intinge extremum digitz. tui n aquam,ut rbfri-

geres linguam meam,quia crucior 1n bac flama.

g

Quidaduos ? Tu'videris. Hifüunt Domini ,

digïonc, !

df d.

quibus confecratis omne veftrü obfequiü ;

J

j

ij

1

Vïgïïïas, labores, füdorem , fanguinem ,

Vitàm , animam , omnia.

Hi fünt viculi

J

qm u

"

aurei,quos adoratis. H füntidola , qua

,

colitis; à quibus dum jacebitisinlecto do-

y V

V

lorisin noviffimá horá, dum

r anguftiïs

n

j

st

cordis totum corpus & Engu

atotius COr-

)

porismembra frigido;& lethali füdore dif-

Tl CW

!M

fluet;dum frangentur oculi , deficiet vox ;

l

oüd

WW

palpitabit cor , non aliud expectandum

,

j

l

eit folatium, nonalia audituri eílisverba ,

ji

4

j

j

P;

quàm

,

134

De Criflo. patiente

quàm fudet , angatur , moriatur, pereat ,

uid adnos? Valeant ergo , quibus ha&enus

fervivi, non Domini , fed T'yranni; non

[L

Patres , fed carnifices.

Tibi me fervum

Mat.

offero, &fidelem me fore in ferviendo

A

j

21*

** Ípondeo , ex quo aliquando audiam ; E«ge

a

ferve bone,e fidelis; quia fuper pauca fuifli fide-

lz':,/upeï multa te coaflituam yi1ntrain gaua'ium

J

Domi tui.In tua vinea operabor, qui ope-

j

W

il

40

Gen. 15 rantibus es merces magna nimis; Tibi me, &

mea omnia dedico , ad quem fiin tribula-

nudi

j Aþ/'füf äl!

tione clamavero, non audiam ut Judas ,

atl

uid ad nos. Sed utipfe per Prophetam di-

15€ 55 xifti:Clamabis,e5 dicet : Écce adum. — Te in

sl

!

P

v

P

PL s; neceffitate invocabo j

9.

qgia in quocumque die

ii

inï?OCd'.Ve?'O te:ecce cogno'm,guoniamDem tHeus

m

es. Tibioffero omnesmeas lachrymas, qui

Vi

Apoc. 2

abflerges omnem lachbrymam ab oculis meis.. Si

'czcus áim, & clamen cum czcoillo , 7efz

::ggi:u'ones :

Mat

41«

" FiliDavid merere mei : mox audiam,quod

,l

Mauth. ;.Ille caecus : Quid tibi vis faciam? | Si lepro-

3*

d

füs fim & tantüm dixero , ut leprofus ille ;

Ttmtyg

Domine [iyis ,potes memundare , [tatim au-

Atj

diam. Zolo : mundare. Si pott fexcenta pec-

db

cata dixero

uod Judas, fed non ut Judas :

"! üteum

Peccavi i

]

icó audiam: Confide fili : ve-

j

j

W

1

Mat. 9. $.

Wx

.v

(

mittuntur tibi peccata tua.

J

j

|

U

l

'wulu

Tl w

* glli.

f

Fiftoria.

255

titr, w

bS N

l

|

qll

$. VIIIf :

Tya

lm J

?

p

L m

-yudæ de[peratia;

n m

:

"

N

baudam]

- Uaàm fit horrendum , incidere in ma-

|

(erPauufjm

nus Dei viventis , docet nos tremen-

at

dum exemplum Apoftoli pereuntis. Er a£i-

!

1

URH

ens laqueo fe f[ufpendit...O quàm fünt di-

:

; Ti

vería duoilla extrema , terminus à quo &

s r

terminus ad quem! Unde abiit ?. quó de-

Á Jul

venit? Abiens àluceadtenebras exterio-

n

n

—

T

res& interiores , à gaudio ad luctum , à fo-

latio ad moerorem , à tempore ad zterni-

j

T ip

m

tatem , à mando ad inferos , ab hominibus

ad demones, à Chrifto ad Luciferum, à

"LL

fummo bono ad fummum malum.

Judas

dchyn

! ii mm;

]am proximus exitio , tetras animo volve-

i

atcogitationes : ferales menti occurre-

[52

h;

bantlarvz , triftes oculis obiiciebantur

X äudlamïc:

l

imagines, Afpiciebat coclum : Illud vide-

t

batur in eum tonare , fulminare, fulphur

) CP

l' '*fib [

j

& ignem pluere. Defpiciebat terram ?

WJWJ

Hzc füb pedibus ejus videbatur dehifcere,

p

]

&aperiri, uteum vivum abíorberet. In-

jn!!

fpiciebat confcientiam ? lllic videbantur

h

ï

"

omnes Furiz exorco emiífz , in pectore

" i

ejusftabulari, ut eum exaeitarent, Cir-

de-

cumferebat oculos per aérem ? ulllic vi

N

ba«

2e Chriflo patiente

ij

236

j

batur intueri ddemonesn fe debacbantes ,

"

J

I

& exitium minitantes.R efpiciebat Chrifti,

"

jl

ille videbatur ei fcveriffimus Judex, acerri-

n

mus Vindex, crudeliffimus 'yrannus. Ita

t

f

5

omnialaté circamfpiciebat; & nufquam fe-

ial

latium : omnia animo volvebat , & nuf-

f

nam fübfidium: omnia anxius, pavidus ,

, & nufquam per-

folicitus perluftrabat

fugimmn : fi

ngula oculis , menti , memo-

i

E

l;

riz propone

bat , & nufquám non velim-

endens exitium , velexitii imminens pe-

, g

af

riculum. . Scelus quod patraverat ,. vide-

sbl

bawreiinexpiabile. Sceleris veniam im-

etrare , credebat impoffibile , fic tamen

vionno

.,.Ih.Jr ;.n i[c

Vivere , erat & intolerabile ; perta-fus er-

o vitz, vir mortis, ubi Fillum Dei pro-

um

"

r

. didit,fe, fua , omnia perdidit. Itaque

i ii

r

, "'F'C

!

rvl

"

inereffus domum, quem forte videbat , ar-

uu:;JUI

/

ripuit : vel certé quemnon invenit, iple

iif

fibi contexuitlaqueum. Et egreffus foras ;

vided

omniatriftibus oculis circumípectans , -&

tiscelt

fecum ízvum immurmuranps illud Job ;

*gob. . 2-

PTR

fed aiià mente:Pereat diesim qua natus fom:

n

er noxyin qua diftü efl:Conceptus eft bomo. Dies

a h

alle vertatur in tenebras: ob[curent &i tenebra ,

"m

« umbra mortis:oecupet eu caligo , involva-

Vütmrd

z

tur amaritudize Noidtem tllam tenebro[us turbo

" tdgol

llud Jeremiz : Qzare de vulva

'g; 2*- fjo) (deat, LEti

, ! indc

ert-

| ;.eg.rej]u: fumus viderem laborem & con[um

tu

; p

2

t

Hifleria.

d

m

u

152

tür 1n confe[fione dies mei ?. His , & fimllibus

pidtduQ

queftibus , ac planctibus aéra complens ,

i5

1

i T

S

]

cuüm videret fe fine arbitris folitariur , in-

feruit collum inlaqueum. Sed antequam M oiose

at;&'nufquz*

fpectemus miferrimum ejus cafam, caufam euuua.

dbi,

invc&igcmus cadendi. Ecce hic , quibus

20305 M

gradibus defcendatur ad malum íummi

t nf

mali. Primó occurrit animo prava dzmo-

j mCUIi, .er.»vL'

nisfuggeflio ; huic , dum admittitur, füc-

feuim n

cedit dele&atio ; tum, dum illa non re-

Qd

pellitur , fübfequitur confenfio ; deinde

.

fl , ch

actus ; ex fie

uentibus actibus nafcitur

i

n n

confuetudo; i

j

a vertitür in naturam ,tan-

billü j [mamtl

dem ex his omnibus exoritur pertinax 5

j

euuM

obfirmatáque in fceleribus conftifcendis

n Df

voluntas , quam nulliinferi , nullz: min ,

jj v

nulla intentata fupplicia dimoveant. Of

funditur confceleratiffima menti horrifica

caligo , fuccedit immanis quidam ad.om-

on HWCUI[

tet Cqmw

nia ftupor: Exinde durum , inacceffumdue

tU

n

i

;

cor,; & nullis cccli telis cxpugnabiïc : fru-

l

tra clamant é cathedra oratores ; fruítrà

n

u

obtrudis pios,quos legant libellos : fruftrà

^A

u

l l

Obteftaris per

7

hrifti patientis; dolentis ,

j

morientis, fanguinem, crucem , mortem :

0[/ i

rultrà commendas Sacramenta. R identut

"

(

.

rmi

N

jj

Jl

omnia

P

callus obducitur : gratia: hinc di-

p

7

minuuntur , inde fcelera, peftes, boftes

4

&(

corroborantur ; conclamatum eft, Eó ma-

j

j

lum

sU

T

De Chriflo pauiente

j üwaf»

lum erumpit; ut neque pejor effe , neque

il;rffmümf

fieri melior poffit. Quid infelicius ? fic

gt

obdurata mens obrigefcit malis, & quaft

f ,;df[g]grc;

&ima ,

defignata ad perennes flammas vi

a

extremum exitium præ&olatur. De calt

i |

homine rec&é dixeris , quod de Juda Chri-

j

Matth.

26. 24»

ftus:Bonum erat eifi narus non fuiffet bomo il-

"

le. Bone Jefü,qui pro nobis & incarnatus es

a

de Spiritu fancto , & natus es ex Maria Vir-

zi

gine:hícne eft aliquis ex hoc coitu , de

u

g p

ointuo,& Patris arcano concilio di-

Matth. ä

um eftab aterno : Zonum erat ei ;

inatus

.:!.'(d'lï;l"fl'm

2

2

s

m d

l

non fuifet bomolle ? Qui eternüm planget,

at

214

hac triíti elegiá : Pereat dies in qua natus fuz

ln

ld

Etnc hic aliquis, cui bonum effet non fuif-

i

gn

Íe natum ? O Jefu ! timore & tremore con-

L

cutis omniaoffà mea , dum attonas fuper

afngfz: h

Ld

e

^ -p—A

caput meum illà fulminatrici fententià

W-LU- m.:.u

Ecd». : /Nefeit bomo,utrim amore , an odio dignus fit. ,

j

ed omnia in futurum fervantur incerta. Hoc.

W

— eft,nefcithomo, an bonum erat ei ,finatus

non fuiffet.

Iterüm voce tuia , tanquam

slävmczï;.:;

Uem

rugïtu leonis tremnefacis cor meum , dum

Y

ld n

illa enuntias verba ,ad quae meritó tinni-

*

bv

antaures omnium hominum

.

9Mulri [unt

' UM

l 4

Marth.

20,. 16.

*yocati,pauci vero eletft...| Scio me vocatum;

Hm[

AU

nefíciocledum. — Vocatus fuit Judas, fed

V0jv

l

Vocatus tantum , non item electus.

Et ta-

duv

jl

La

M

men quomodo non paveo ; & prop

é pra

^m

metg

"GE

(hh

Fhfloria.

239

Qd

metu contabefco ? Judas femel tevendi-

d

dit,& xternüm pcriic 3 toties ego te ven-

mQHS: &E.

Tmas v

didi , quoties graviüste offendi ; & qua(i

fecurus de falute , certus de cle&ione , non

d. ]

tantüm non timeo, non doleo

; fed ge-

TT

"

ftio,fedrideo.

O Chrifte ! timore pati-

!

i

ter, & dolore oppreffus , du&us poeniten-

tià ,non illà , quá Judas , ego Judà pejor ,

»is&incamfl-

1'1'

xevmr

Judá ingratior ; torum me profterno ante

x (tti

adorandos Majeftatistuz pedes , qua fe

7 coqcüio»c

proftravitad pedes Judz ,& dico cum Ju-

TTR

da ; Peccayi,rradens Janguinem juflum : fed

länguis tuus fit fuper me ; &

füuper animam

gmüm pfäng 4

at

mcam,& clamet de tetra;non Juftitiam,fed

[j

I

j

Mifericordiam. — Tu, qui lavafti pedes Ju-

x ao

r

Ü

da , amplis loya me, quàm Judam , ab ini- a.,54,

——

quitate mea , ut mundus ab ini

m ao

T

quitate ined»

fim dignus bcnignïtatc tua.

o f

moäOd'gnmf

$. IX.

gt

Judas fe fufpendir.

qua o^

zui

]

Ldas femen Chanaan , & non Juda, de- Dati. 13.

lufas à Principibus Sacerdotum , repul.

u7 füsàSynaeoga,fegregatus à Chrifti con-

457 tubernio, fepa

ratus ab Apoi"tolorum col.

51 , legio ; deftitutusomni fol

n Q

atio, ubi Jam a-

(

peruit oculos , videns fe fpe argentei lucri

3353

, vendidiffe Juftitiam , Milericordiam , In-

J

[ü "

Í

Í

j

"

n

[

hocentiam , animam, coclum, Deum, om-

p

l

q

P

m l

5

240

De Clm'jïo pati?næ

! !

"m

nia; filius confufionis ; & perditionis ; per«

gquh'm

didittandem illam , quz nunquam con-

j

?

(1

fundit ,fpem ; quare hzc Davidis fecum

(j

Y

?5137^ repetens : Aepl

eta c:/l malis anima measd yi-

4

Wi

za mea inferno

[)royingua'vit : ut ad inferna

c],&ho

deícenderet,ar

b

orem afcendit, feu illafue-

st

rit ficus , ut vult Beda, vel potiüs ut alii ,

fambucus ; quzcunque denique fuerit ;

ao

, f[lr dl

a

non fuit arbor bona ; quiamalum frucum

culit ; infertoin collum laqueo , ex eafe

3u h 1

oris im-

przcipitem dedit,ut valido cor

ul

gnniz,

ulfu , & libratione ; laqueum ortiiüis ad«

e ita fe pracfocaret citius :

2 ,

ftringeret, atqu

-;VM

Math.

uz his paucis V

erbis perftrinxit Matthaz-

A

ICPCD!

17 $*

W"x&i

l

us: Zbiens laqueo fe fufpendit.

Tenet omnes,& interris homines , & in

ant

ä

tartaro damones & in coclo A'ngclos itl4

.....

iultr

UN

osatque fufpenfos ; e

MM

n

genti ftupore attonit

2

ferali arbore fufpenfus, canti Magiftti dif-

f-Ju

t

Domin:famulus, Chrifti Apo-

cipulus;tanti

UY

ftolus Judas. Nunquid hxc audiens , hzc

gmuaïumi?

videns meritó iriterroget cum 1faia :; Quis

n

1556 *- u diyir unquam tale £ quis vidit buic fomile ?

tten d

O vos Angeli,qui hoc vidiftis! Ó homines;

Jirntem

ui hoc auditis ! doemones;qui ad hoc inítie

RUT

catis ! exclamate cum totarerum univerfi-

"tonme

Homc 1 1.

tate , illud Paulinum ; 0 alrizudo divitiarum

MU

33

fapientie, & fcientie Dei 1 quam incomprehen-

:üttm Qmic

;Zh

4 [ judiia ejus , & imrveftigebi-

- üïmüWmc:

T

Ehfloria.

24i

)crdiüonis,;

les vie ejus ! Siccine difcipulus Domini in-

D

: Dandik

cidit in laqueum diaboli ? z4jiens laqueo fe

fuípendir. — Sic mifer abiit, obiit, periit.

um

i utatit

Abiit à Chrifto ; obiitin mundo ; periüt in

!

orco. Sufpenfus crepuit medius ; quia media-

du

torem Dei, & hominem vendidit. ; if a A& 1.18.

:l Rs t

funt omnia yifcera ejus 5 quiaillum tradidit ;

l«

gt jl

in quo erant »vi/cera "Mifericordie Dei. La-7s--

mÀum [

ueo fe fufpendit ;

quia laqueum parave-

lgio,

rat pedibus Chrifli. Poftquam guftans

gu-:. Ke

[

(p 0090

flavit paululim mellis

: poftquam libavit

I4. 435

Vif UH/ü'ï i

audium avaritiæ,quod , ut quuar cum

Job.26.$4

j t

Job, eít ad inflar pun&i , ftatim arborem

LuC 3- 9.

dpys Ya

conícendit, & repente fecuris adradicem ar-

t

boris Pojim eft ,& i

npuncto ad inferna de-

1

'homïüä)&

fcendit : imó defcendit , ut utar verbis

d

o:k) WOS

Moyfis u/gue adi

nf

erni noviffima , ut imple- p« 34,

2í

Ts Mpc ;

retur illud Chrifti,erunr primi noviffuni. Cui

Mar. 194

j

Mp

unquamincidiflet cogitare , càm videret ?*

ulll&chn |

Judam ex infinita hominum turba eliei in

.

j

Apoftolum ; affumi in Chrifti difci

PUlum 9

adlglf

ci1n ejus occonomum ; cüm viderec

ir ji

eum , ut czxteri Apoftoli , ejicientem doe-

]

æ

monia;patrantem miracula : cüm videret

ld»üïs

l

Chriftum lavantem ejus pedes, accumben-

l()[]ä!qm

m

tem cum eo in menfa,Chrittum pafcentem

f

j

J J;W»

€um carne,& fanguine , ofculantem eum ,

[/

appellantem amicum : cui ; inquam, in-

I

j

z

u

jf

-

j

cidiffet gnquam cogitare ; Hïc fe laqn

us

'J"' l

i

242

De Chriflo lmtien:e

n

(

endet? & tamen abiens laqueo fe fufpens

fufp

j

d

dit.

O Juda! Juda, erat tibi parata men-

jj

yil

fa , paratusthronus;

dixerat ea1m cuus Ma-

i

[;

d

o volis ;ficut 4i/þofuit mibi

Lw - gifler : £go difpon

datis . bibatis fuper T

kente

fPater regnumyut €

7)

m

i

am meam n regno me

o,ut fedeatis. [uper tbro-

1»1Ep;

j

!

205 1udicantes 1 2. tri

bus lfrael... Quis te ex-

|

.

?

j par&t (

ulit illo regno ? quis privavit hac mensá

spedoUs

uis dejecit € throno? quis exuit fpe totac

tantorum bonorumsnifi cupiditasradix ome

al ;(

d

*

ntuum Ta

lorum ? V. oluifti effe.dives pecuniz ;

od

l

vl

factus esinops grátias& hinc expers gloriz.

s

Divitiz [aqueum para'verunt , non tantüm

Ya. 56 7- pedi

bus tuis nt caderes,fed & capiti tuo,utte

Smpconf

"" [ 1'!0 di

fufpcndcres. Ex cupiditate orta eít prodi-

tio ;ex hac natadeíperatio;inde fecuta per-

tl

ditio. Sed perdirio tua ex te , Juda. Non de-

4.t l

9t* 1* besEilio hominis ; quód fueris filius perdi-

"n

'ï.fïö'!u,/

tionis. Ipfe enim ex ore ejus audivilti : £i-

mo

ä

1

Luc. 9.

lius hominis non venit animas perdere , fed [al-

df

$9:

yare. O Juda!fi poft proje&os argenteos

df

intemp/o abiens venifles ad Jefum,& ofcu-

um

Jatus fuiffes,non ut proditor ejus;fed ut pec-

Uolnz t

QCt

catorpedes; & fiillic ipía tut Magiftri ci-

i

talles verba,dicens: Tu dixifti 5 Zulius bo»

"ütlng

Atj OH'c]

49»

qunis non vYenit anumas psrdere fed falvare ,

D

|

Cj

erditus füm,falva me : falva res erat: certó

;anm

MOu

audiviffes, quod peccatrix illa : Fides tua te

:

t, ma

.W

ä

falvam fecitsvade in pace.. O Jtlda ! quomo«

À r

"

Hiftoria.

245

Va j

do confüfio operiet faciem tuam

; quomos

tb jia

itenmmy

do ftridebis dentibus in die illa

magmuda .

quando videbis Petrum , Joanne

m,:Jaco-

[ifu:Jïp "

um & reliquos focios olimtuos ; tunc

li Mm

Jadices , fedentes füper duodecim fedes ,

hu f

& inter illos Mathiam , qui tibi forte fucs

f]r:ïl. N

ceffitin Epifcopatum, fedentem illa fede ;

m m

quz tibi parata erat ; tu veró jacebis füb:

yax t

corum pedibus, ab iis judicandus, & con«

CUD;A.JiI:JSM;»

demnandus ? O Juda, vel ideó miferris

,/'g'd"mpccü:

mus , quia eo die periüfti , quo nihil erat fa-

p

ciliàs quàm falvari: in ipfo die falutis ,

quó

mortuus eft

L:

f D tinti

pro mundo Salvator mundi

LÀ

o

illo die , quo confümmatum eft. o :us R es

gud

demptionis : illo die, quo Chriftus om-

OM

ii

nem , quem facratiffimis fuis venis conclus

! lldQ.NOD'

debat , effüdit fanguinem. O Juda

LÀ

!

Pï.

T flþ??

[

£ognovil]es eb ru,er quidem in die illa ,

u 44 *

06 dU It

pacem cibi , dum ofculatus es Principem pa«

" u Cïh't

cis !'Sed hzec abfcondita fuerunt ab oculis

tuisquia tu abfconderas ab eo faciem tuá;

Q Q?

Défperáré

m

O Juda! quantüm mihi de impietate con-

^e Dei

triétiá $

: QMCW

ul

l..ä!

-ft ultimà

j

) ]US)

cedis? Uno hoc tibi;catera inferiornequ

P

»

Mkï

tiórque antefto,quód veniamab eo, que

mi

malitiaf

p

ii

I

!

plus , quam tu offendi , & fepiüis prodidi.

TuCin

j 'Perem;adeó benigno ; atque ad ignofcen«

H

/

/| '(l

j

il

rf

Ü

u

um prompto,ut defperare de fcelere, (ine

d

n

Il

l:f

,

,þ n

ovoícelere , maximáque ejus ínjuría ;

:

$

j

|

, Menpoffim, Graviffima enim ; qua fingi;

:

hr

Q

PöfC )

De Chriflo Lþatz'enz;e

244

i W

l

otc

(t , eftinjuria , de illius defperare cle-

j

!

mentia ; quia qui de ea defperat , quantüm

,.?fu

!

j

oteft,Deum deftruit : dicit enim plura fe

KC

;

IIf

E

offe fceleracommittere ; quàm ille poffic

, li

remittere , atque adeó facrilege affeverat ,

g)qlläm

Deum non effe infinité mifericordem : Si

| LI

At

IOPICI

Deus nonett infinite mifericors , noneft

j

UP

Deus. Curergó defperas peccator ? nun-

qmu:

Ti

mortem peccatoris , pro

quid Deus vult

«t Lt

quo rportuus €

(t? Dcfpcrare nos Deus ve-

simp

1

tat , Íperare mandat. Quid ? an veniam

p

egabit, qui , ut petamus; im-

Petentibus D

;iaïärir;armzw,

Spei

perat. ? Qu

omodo hxc duo fimul fubfi-

A&us.

ftant, Chrifti paffio , & Chriftiani perdi-

u

tio ? Chriftus paffuscft , ne perirem , &

poftqua

m pafïüs eft, peribo? Scio Domi-

(

ne , non ideó defiifli effe infinit&. bonus :

quiaego coepi effe malus : non eft major

iniquitas meà , quàm bonitas tua? majora

fant Filiitui pro me merita', quàm mea

contrate fcelera.

Eilius tuus mortuus eft :

Mujr

pro quo? pro Íe?an pro me ?Ipfe peccatum

|

non fecit , egoin peccatis conceptus; X ln

mlj

UI o

Vf

(lomy

pcccatis natus füm totus

; plusFilius tuus

o fol-

,

hit ob

pro me folvit , quàm ego tibi debe

!

5fnortw

venda. . Age , appende in ftaterá , hinc

!

mea debita . inde Filii tui merita f1i adhuc

:

M P[

inveniar ego minus habens, fi plus ego de-

l

d

emeus

bcam pgccato;,quäm folverit pro m

Sai-

W»lgnu,qu

"w

Fifleria

24j

jj

b ddez

v

;

Salvator; fateor; reus fum. Fil'i tui pro

me effufus ía

n

fpcrat,quam

uis , falutis mihi eft pignus.

Cl mj

—

[

Si dicas

illu

]

quod petis , infinitum eft,

;quäm u

premium, accipe pro premio ipfinitum

Ts i

T

pretium. Plus valet gutta fanguinis ejus

entorde

vel unica , quàmtota cocleftis regnigloria ;

j ,

O Jefu! propter te inveni gratiamin ocu-

f PfCCä[OTIl

lis Patristui; & defperabo de mifericordia

Tv

Fratris mei? Tues flm mea ab uberibus ma-

p

eris med. Licétego peccavcrim , & ideo

dignus fim qui puniar in zternum , tamen

UPE

idem qui peccavi , in te Domine fperavi;non

j r

ipímil

'

corfundar n ternum.

ht v

CAPUT V.

um

pX

Chriftus in pratorio Pilati.

ii

)

g d

n

S.I.

us U*

M

quaïï

Accüfatur coram Pilatos

qist

W

Àmin |domo Caipha: nox przcefferat

F IN

g

J

Chrifto molettiffima, dies autém appro- 7.* *

u

pinquabat nobis feliciffima dies falutis , ut-

y

ji

CM) []

poté quà mortuus eft Salvator , dies ple-

ho

æd* f |

nà ingentium prodigiorum , dies fatalis

l] mf

rlä!ri

Chri(to, fed natalis mundo : dies tenebr 4- 1082

jl

j

"

Ef

t (j caliginis,quia tunc impletum eft illud

j

cele-

P(O

j

|

!

246

A

De Chriflo patïen;e

i

j

,g

cel

ebre vaticinium Joclis , ol comvertetur

J

D

UI

^

i

[

^l

]

doda41. intenebras ? & tamen ne tunc quidem, illo

p

—

J

il

j

J

J

li

l

die appropinquante , Judai abiicicbant o-

[f

eratenebrarum ; erantenim ex illis, de

..

j

j

[

I

(.

j

Ilüm)&

|

& quibus Judas Apoftolus fcribit , quibus pro-

p

um at

- cella tenebravum [ervataeft in eternum. Qua-

'.

^

M

'

recoclo adhuc albefcente , auroraà vix lu«

j

f

.h

1

l

[

ferom

cente , vel, ut ait Marcus , Confeflim manà

j

J

äarq ;.s,

confilium f acienzes [ummi Sacerdotes , cum Se-

j CO(FJFI (

aioribus «* Scribis , e univer[o concilio win-

iConcdo.

cientes Jefum,duxerunt,eS tradidertntPilato.

ïrigfnübüi

qu, X

Nunquamab hominum memoria , ul

lum Concilium , ullum pratorium , ulla

^ edhort

curia , ulla Bafilica ,. tam celebris fuit ho-

;ï:;fg'æl.x' þw 1 (

minum accurrentium conceffu , quàmillo

at

Illuc enim con-

die Pratorium Pilati.

p

fluxerunt viti totius urbis ,

auctoritate s

ml

fcientià, prudentià, confilio, fapientià

"d

rxítantiffimi, ac fele&tiffimi , fümmi Sa-

TWWWM

cerdotes , Scribz, Seniores populi, hoc eft

1 [ ].:Ui li

Sapientiz oractla , Scientix miracula.

mll

Eodem conven:ebant plufquam duodecim

Ufä u IU

legiones Angelorum , omnes Aungeli pacis;

Y

utcgreffiforas ; ideft , coclo ,cum Petro

zi

amaré flerent. Conveniebant eódem, fra«

nmiel

&is inferorum repagulis Principes tenebra-

xum ,ut Principes Sacerdotum ftimularent

At g

1 T j flC (

ad invidiam, Pilatum ad injuftitiam , car-

MT

!

nifices ad crudelitatem.

Aderatin m'qdio

.4'

O^

Val

N

h

Hiftria.

142

E

illotum , qui medius eft inter Patrem , &

IN qidty

l

PU.

n

Spititum fanctum, Filius Dei , pauló poft

I x

futurus vixfilius hominis ; quia vergus ey

T

Tb u

l

j

non bomo , vel(i homo , opprobrium bominum. elldc x

^

I

Hicomnium,& bominum ; & dzmonum,

TET

'f

!

& Ànoc

o

ENT

Wi

elorum oculi converfi erantin prx-

torium Pilati.. Inzens eratcoclorum, ter-

3 gf

rarum;inferorum expectatio , de hoc Con-

derian

cilio in eoque confiliorum eventu. Facto

nj m:zri»ïo)»

jam in. Concilio , alto fllentio; omnibus

nl

ures arricentibus , & animuim ad dicenda

V

avtendentibus , Seniorespopuli , hoc eft

Pfal. 63«

muunum, d

miniítr! felectiores diaboli ;* exacuerunt ut

4

4

db

gladium lz'ngua: t4$ : O Chriíte ! hic opus e-

iïüu ) th

rit, vel magná , quáte defendas eloquen-

|

K enm (

tia, vel maxima, qua fuítineas , patientiá.

aydott

Nuncenim implebicur illud , quod tu ipfe

Jilo; P

Davidi olim dictaíti de te vaticinium: Ape- Pfal. 216

-

m gt

ruerunt fuper me os [uum , ficut leo raptens, & -

i'

g"

rugiens. Exillud. Os peccaroris,e os dolofi, fu-

per me apertumeft : Locuzi funz - adver[um me

n "

10

y

o

linguá. dolosácy fermonibus odi circumdeder't pgy, V,

t

|

;

mnCS

|

me. Audiamus modó quid dixerit tibi os**

peccatoris,hoc eft os omniü nofltrüm. Pri-

)

qi

t

if

,

mus in(igni majeftate confurgens tanquam

a

i

tertius e coclo Cato , veluti oraculi é tripo-

j

jj

j

dé effufürus , fic orfüsab alto eft; ZZusc in-

K

ni

t

Yyenims fubyertentem geutem noflram.. Quid

1/

! mlj

Adc(&[m

ad liec Chriftus?fefus autem nibil refpoudet.

'

Qui

|

248

?De Chyiflo batiente

T

Quid? potefné? hic filere? Nonne fcis ; quia

,

l

j

non eft in ore ejus Yveritas ? INolle propugnare

j

P3.579 Veritatem , eft approbare mendacium.

j

j

*

i

Non poffum hic imperare mihi ut (ileam

*

(j

?falt 9. 7.

uare refpondebo ego, & convincam.

Wd bOC Cü

uia maleditlione os ejus plenum efl, & amari-

a d

zudinecz dolo. CQuuid ais, fübvertit gentem

L

yil

um

Dan.

noftram ? ReGe mentizus es i. capur. tuum.

gn r

d

35*

?'Non gentem veftram fubvertit, fed gentis

. tUl

veftra inimicos evertit, dum Pharaonem

cum exercituü füo fübmerfit in mari ,. dum

:'jï ],m !iütl* PC

T

duxit vos per mare rübrum , dum indüxit

vosin terram la&te,& melle fluentem.Hoc-

ahuMep

ciné eft gentem fübvertere:Surgit mox al-

j p

m

Mat.. 2 ter:ZZunc invenimus Prol:z'þentem tributa dare

le

xlb Mi

| Cefari. Rele menritus es && tuin caput tuum.

Dixit enim difertis verbis: Reddire que [unt

du r

Cafaris Cafari. Juberetributa reddi , eltné

a

« n

prohibere tributa dari? Vix fecundus filuit ,

A. s. 4, Cüm tertiüs osaperuit:/wvenimus bunc dicen-

, lo

t

tem fe Chrifti Regem e[[e. O genimen vipera-

.ä dcpxiw

jklfbt &m ) dg

la 6 rülNon es mentitus bomim [ed Deo. Quin po-

tiüs,cum cognovi[Jer quód venturi effent, ut va-

m us

Jl pl l

perent eum & f acerent eumRegem;pe fugi fo-

m

( Dl

lus in montem. Sed quid ego Chriftum de-

Acufan :

Acein fendo Non defenforibus iftisChriftus eget.

us

(eti

variis

Chriftun

Jtaquead nos convertatur oratio;nec enim

m'«]quaü a

" hic deeritaccufatio. Non foli Judxi, fed

A

It Qum

& ChriftaniChriftum accufant in multis ;

tïu,

Mi

(l

Dum

Í

Iw

