|

Pl

ris;coronemm 94205 TGyZ—S antcguam marcefcant'.

Jp[e ejl zenete i. Deniq; quemcunqy ofcula-

tus fuero,cui blandiar,lenocinabor, & fove-

|

bo,favebo; verbo, cui dedero bona omnia

l

. peri-

l;

Füfloria.

77

T.

peritura; ille eft;qui debet p

L

crïre,—'ïpfc, qui

iiag

debet à me prodi; vobis capi; zternüm

ln

mori : tenete eum , e ducire caré. Caute , ut

I[) VEFI'

imbibat fuccum Polit/ca prudepntiz : ha-

dubl

beat fibi familiarem Tacitum ; volvat , &

L 03

revolvat Machiayellum : doceatur fervire

tiVoS

tempori : Protheum agere ; quarncunque

»Ab C'

perfoaam atlumere , dcponerc. Politicus

pum )

ftatus fit eipotior,quàm ipfa falus : omnia ei

il

oftponantur: virtus,pietas,confcientia,re-

j

lag

gïo,coelum,Dcus. " Moneatur dum loaui-

777

tur; caute loquatur : aliud proferat ore ,

ydit«

quàm cogitet corde : fit vuleu Cato,mente

|

tl

h

NNero : inftruatur inire fingulare certamen ,

hoc demum effe fortitudinis: teftimonium.

) lit

"

Si velit fubinde;ut pius appareat, indulgere

iquem

pietaticauté id agat; in templo teneat ma-

n, Ü

nu fphzrulas precatorias , fed fübinde mif-

WW

ccat & fabulas : oret, fedcautóé flexo uno

duntaxat poplite : ducatur ad loca Virgini

;;gniam

j W

facra,ubi congreeantur fodales; fed cauté z

tunc fïgat pedem inoratorio ; dum defcen-

nmmf/f

ul

ditorator é pulpito,ut magis fpectet,& fpc-

i

!

u

cetur,quam utaudiat. O perfide Munde!

füb tua cautela;nulla eft tutela. Meritó híc

"

exclamem contra Mundum, cum S. Au gl«

ju

Ítino : 0 €Munde Proa'z'tor,yui cuntla bom.z. p-

t

mittisydy cuntla mala profers : promittis vi-

hommca

ta?z,ü' donas Imoréem,promitzss gaudium » fed

u

Pcn-

1

De Chriffo patiente

6'

largiris merorem: promittis quietem , fed ecce

f

zurbatio s promitris [Larejfed cico recedis.. iNe

ecro

[e)

oà Mundo;ofculo ejus perfido , velut à

Üi

u

e

Juda Chriftus prodarisad Chriftum te có-

(

ii

W

vertas,qui fuità te,& pro te proditus. Ecce

"u

vita mea,dum vivo,fum in viaqua ducit ad

!

ii L

il

mortem,quz eft meta viz , & terminus vi»

D

tzz. In hac viatot fünt fovez,& infidiz , tot

j

lm

przcipitia.& pericula;tot laquei;& pedica ,

d

tot fraudes, & technz ; da ut caute ambu-

| mUjü

lem in hac via ; ne aberrem à te ; qui es via.

pl

"

Tu quidcm veniíti in mundum ,fíed mun-

(

duste non cognovit : ideó dixifti Apo&o-

jo3n.

ul

175 16

lis tuis : Ego non fum de boc mundo.. Vale ergó

!

n

Math. $

immunde Munde , te deferam , ut (im maun-

LY

do corde. Sic deinceps vitam inftituam , ut

idrx

h.ec vita fit mihi viaad Te , qui es yi« ; ve-

|

[4&

ruas d Yita.

i

) l

m

TT

$. XVI.

Q

l

| Chriflus ofcularur Judam.

'

itim

if

TAmappropinquabat füb ovina pelle ; lu-

ln

pus rapax ; fub agni lanajleo rugïens-,iub

Ml

!

;

toga Apoftoli, pertidus proditor ; fub larva

^

n

l

l

diicipulifacrilegii Magifter ; fub figura ho-

Jr

i

minis,diabolus incarnatus, Judas...INon fa-

tis illi erat ftare in cenfpe&tu , voluit & frui

n((?

Joa;x. 14

6.

Chfti amplexu. Quare;«ccedens ad Jefum,

M

tf s

Fhifloria,

lm

ait : ye Rablli. Ex ofculatus efl eum, Acce

;!g?n. 184

iM

dit ad Jefum ; res mita : accedit ad

jefum ,

M

hoc cft , ad ignem , is cujus jam r

efrixerat

tG

Charitas,& tamcn non accenditur ; ad lu-

Eae

cemfiliustepebrarum,& tamen non illumi-

cital

natur : ad Medicum a ger,& tamen nonfa-

l a

natur ; ad vitam vir mortis, & tamen mori-

hUL

tur : ad Salvatorem Judas, & tamen non

d

falvatur. Ffoc(ait Chryfoflomus ) svon 9Medi-

€1 , fed languentis "vitiume

Jbl

. Ubi jam proxi-

tj Viä.

mus accetlerat;ofc

culatus eff eum.. Siccine j N fnbïïl

[Iii[].

dayamoris lxz:gnore yulnus tnflsis ^ charitaris

uoüO-

efficio [anguinem fundis? infirumento pacis mor-

zemirrogas difcipulus. magiflrum , fervous Do-

T

T

minumeletlus auclorem tradis? et ofctlatus eft

eum. Cuuid agis,Ó fponfe ? oblitustux fpon-

Emïm

'idaï"

fa,ofcularis fpurium Synagogz/fi lubet of-

culariaccede ecce nova fponía Ecclefia;cui

promififti olim: p

onfa te mibi in /Empiternü': ofes a.

Jam ab annis plus quàm quater mille , tui

ofculandi cupida , toties exclamavit : Ofcu-

lezur me ofculo.oris [ui.. Clamat Eccle(ia mi-

litans in mundo,ut à te obtineat auxilium :

)cnh/ ;

u

clamat Ecclefia triumphans in coelo, ut per

te impleatur ejus gaudium,hoc efl;ofculetur a.

,

jn

Lu c. 7.

ene ofculo oris fui,& ofculum eis non dediftt. Et

47*

j

interim aperis labia,ut ea applices illi , cui

Yyenenit afmidum [ub labiissaperis brachia,ruis u-

t

in amplexus ; ofcularis. etrus fidelis fer-

i

Mum;

vus

i

$o

De Chriflo patiente

uL'Uu !t

vus tuus;tui causá, quzvis etiam graviffima

f u

pati,femper promptus fuit , ut teftantur illa

£uc. 22.

verba,Domine tecum paratus fum, & in carce-

g

13

rl

vem.ey in mortemire ; & tamen ofculum ei 2on

Iu

dedifli. Par fuit inte amor Thoma, cüm di-

qu

/L

4

34

ceret:Éamus e nos, « moriamur. cumillo 5 8C

NJU)U

jocn. x1

16

tamen ofculum el "on dedz'jh'. Andreas relictis

r

omnibusfecutus eftte. Joannes eít diíci-

(

n

pulus tibi chariffimus , utpote , quem pra

Du:

cateris diligis : tamen uterque veré dicere

Lüc,zz. 3

pote&,quod cui Simoni;Ofculum mihi non de-

ln

!j

V)

dilh. Ui tantüm lcgerisofculum dediffe ;

n

J

& ille eft inimicus tuus p.c(Tlmus ; qui infi-

diatur fanguini tuojin cujus cor inrravir fa-

W

joan. 1.

E

|

[

"

12.

tanas filius perdirionis.cul bonum fuiffet , (

'T

l

T

nunquam natu; fuiffet : uno verbo , diabo-

joan. 6.

71«

lus;tuo teftimonio. Ex vobts unus diabolus

M

1]

[

eft. Nonné meritó híc tibi, ( pace tua;pax

n

j (

mea) exprobrem , quod Jcab Davidi ; ob

mortem perduellis filii Abfalonis moerenti 2

Q

i

!

24 Reg.

I

il

"

A

1g. 9-

2Diligis odientes tecr odio babes diligentes te&*

Gu

oftendifl bodie;quia n0 curas de ducibus tuissetf

fervis tuis:non curas de Apoftolis , & difci-

m

pulistuis.qui amore tui tibi dedére omnia

ælfbga

Íua,& interilla fe. Abfit;jut hoc cogitem de

CR

Te,qui& pracipis quidem diligi inirnicos ,

T

T

& tamé alleriste diligere amicos, £go d-

Prov. $.

etes me diligo. Sed dum expendo tuü,quod

172*

'H,q

j

myfte-

d

uqæ dedifti ofculà , fub eo invenio

Fium,

^

Fifloria

81

t

rium, Judas,ut cateri Apoftoli,fecutus füe- ii

iil

pro:perte

rat teJlicét nó propter te:functus füerat oc.

tàs, fürme

lt

itant

conomi munere : aliquid praftiterat unde ritas.

merebatur prazmium; accepit ergo à teof-

m

culü,& tamen poftera die ; fu/pen|us crepuit 481«

il s

medz'us:pol"t ofculü flatim incurrit exitium.

relci

Mirum;nulli nifiuni Chriftus cornemoratur

dikr-

dediffe ofculum , & ille unus perüt, Sunt

m

tnulti;ut Judas , inimici erucis Chrifli , quorum

TiUo

3. 3.

$

Deus venter efl : quilafciviunt in ftracis , & ";

7I

dormiunt in lets ehurnets : guz' comor antaür in

df ,

Amo$ 6,

vinoy& fhudent calicibus epotandis : quorum

4

"m

Prov. 23e

catalogum recitat D.Paulus: Fornicari , 1do-

30

t [ .

lis fervientesadulterimolles,fures , avari , e- C*

MCt ) ü

brioftymaledicisr apaces. Mlis dat Deus ofculi,

| dlabol

hoc eft,volaticum corporis gaudium;breve

hu

in hacvitapramium , quod tamen negat

?UQ)PQX

amicis. Herodi dat regium , in quo fedeat ,

Ad

verfi-

; 0

thronum : Petro amico füo dat crucis , ex:

as divini

[

):[Cnti ?

quo pendeatlignum. Diviti Epuloni exqui- «

Í

rtxo;is

um

;

fita fercula ; Lazaro pus, & ulcera,. Cafari zaus.

T.

j

",

dat lauream : Laurentio craticulam. Holo-

ferni dulce Matficum ; Joanni fervens oleü;

!

&drïc'/:

Hclioeabalo dat molles plumas , Tiburtio

,f

f ;

candentes prunas ; Balthafaro vino redun-

dantes calices, Stephano faxa;& lapides ;

:;miwh

iNeroni dat Íceptrum , quo imperet, Paulo

j

Jüa

1

o

gladium,quo occumbat. Sed nullus illis in-

(t

videat;nibil infelicius felicitate impiorum:

f

fnae

j

82

De Chriflo patiente.

mala non obfünt;nifi malis : nec bona pro-

funt;nifi bonis ; quod quàm fit verum , te-

ftabitur dives Epulo,& Lazarus. De utro-

ue fünt aurea hzzc verba aurei oratoris D.

j

Chryfologi. 44d divirem (Epulonem ) 2ene

Serm.

omnia : ad pauperem ( Lazarum ) mala omnia

(

124

perlegim

us perveniJe, meque tamen pauperem

dyer[ayaut diyiti omnia fäcunda

fregerunt. a

profverunt : imo paupe

rem Perwxz'r ad d bilo-

L

am?X(

dolor ,contemp- ' |

]op/n'am .þquperms,ad virtutem

PB

£us ad parientiam , nece[fit as ad voluntatem ,

j

fame: ad jejunium,[itis ad tolerantiam 5 ad vi-

'm N

zammor 5,4d Præmium pana , ad celum ierra. ,

[:vc'b

egeflas ad regnum : & divitem fic extulit pur-

Vif

q

l

p

ra.ad fuperbiam,by|Jus ad luxum;ad inbuma-

utatem COP

ia, abundantia ad impietatem ,une

y

guenta ad marcoremyad cacitatem fplendor,/ "»

F'n

blimitas ad ruinam. Ecce hic quotmala ex

M

mundi bonis !

unot bonaex mundimaiis !

[j

f

[

F;

dat ergo Deus

Íc peritura bona malis z«»

Prov.27-ternum perituris. Veré Sapiens : *Melio-

[94

iwt?n

€ra font vulnera . dili

o

entis, quàm fraudu-

(

Uj

«lentaofcula odientis. ;

Satis mihi crit , f

(

4

liceat mihi cum Maedalena ofculari pedes

!

tuos 5 illoSrigabo.laEhrymis , illos abíter-

W

r

gam crinibus , ad illos me dem

ittam , cer«

)

tus,qui fe humiliaverit ad ofculum pedis ;

|

exaltabitur ad ofculum oris.

1

l;

$. XVII.

Fiftoria.

$5

)onapro.

$. XVIL.-

Q1 t

Chriflus. Sudam: amici nomine dignatur.

Dew.

JIOF

j

Ic andem Jefüs prodidit f& effe Jefüm ,

m hu

H

hoc eft Salvatorem , adeóque fe velle

l if

omnes homines falvos facere, dum Judam

4!!;67 [

adíe venientem non terruit, accedenti vul-

fl

tum non avertit, ab ofculo nonarcuit, ab

At

amplexu non removitfed apertis manibs,

f

expanfis brachiis ; admotis labiis , benigno

AU

vultu , prompto ore ofculatus eft , blandi-

m

tus illiiquem z felle emaritudinis *videbat ef- 9 9.

TT LL

feverbis illis dulcioribus fuper mel & fa-

ln

vum , Z£mice ad quid yem[li^ Ó Juda , quia fi «t.

27* 47»

l i)ïäüïd-

cognovifles & cu & quidem in hac hora ,

[em)un'

quz ad pacem tibi , dum Princeps pacis

í

T ,

[l

prabettibi ofculum pacis. Ecce Juda , nunc . «a,

* 2o

nài 6

IU

zempus acceptabilesnunc dies [alutis,dum tam*

ftdis '

propinquuses Salvatori,Ó Juda! tantàtm dic

ii e

l

vetbo : Pecca'vi,& mox audies;Remirruntur Luc, s,

uMck

li

gibi peccata t&a. Ecce,expanfa brachia, ut te**

l fraud

U'

excipiant, manus , utte in viam rectam de-

1j

j

li

ducant ; linguam,ut tibi verba vitz loqua-

tur. Patet tibi,ó Juda ! cor meum redi ad

: abüff'

cor tuum:Patent tibi vifcera mifeticordiz ,

i a

Ccave,ne incidas in manus Juftitiz. T'u mibi

5!

dicis : Ave ; egotibi : Vale. Vale Juda,& in

lPed

&ternum vale. Amodoó non videbiís faciem

meam , donec venerim in nubibusccoeli ,

P

cutr

;.XVIL

84

De Clm'/fo pdtz'ente

ü

w

cum Majeftate magna : tunc fenties , Ó Ju-

um

daunalum e& amarum e[Je , dcferui[fe te Domi-

Yer2-1» 4m Deum tuum . 'Tunc te , non uti amicum

u

v

ofculabor , íed abominabor ut inimicum t

m

tunc non audies ex me : Z/mice,ad guz'af veni-

f ifed, difcede àme maledi&e in ienem z-

P'w

-

n

1

ternum. Hzc tacité Chriftusad ludam

»

-

h

u

nunc ego à Chriíto,& Judaad vos : O vos

(

omnes;qui auditis hoc impium impiiffimi

1

t

€Matth.

mundi confilium;0 dio babebis inumicum tu& :

$ 43

It

Tfal. 1 7.

quibus familiaria füntilla verba : Peerfequar

d

35.

inimicos meoss&. comprebendam illos : confrin-

(f

!

gam illosynec poterunt /Za.re; cadent f[ubtus pe-

des meos ; qui fpiratisruinas , & ca dem in

iib

Wt

-

"

inimicos veflros,attendite & videte;fieft o-

t

jnimicus

diligen-

dium,;ficut odium Judz ; fieft amor; ficut

mh

dus.

nrJ;n

amor Chrifti. Numquam hominem tam

[

ml

fceleratum,barbarum;peirfidum ; impium ;

(

facrilegum,nec fol vidit,nec terra tulit, nec

uterusgenuit;ac fuit Judas : fcelus nullum

j

]i

N

tam atrox, crimen nullum tam truculentà ,

facinus nullum tam imnane , àquopiam fuit

La

cxcogicatum ; ac in Chriítum machina-

[ul

/w/ü

M

li

batur Judas. Modus conficiendi illius fce-

leris,plenus erat dolo.perfidiá,vafritic; frau-

li

l:

:

dibus. Uti in Juda nuila erat caufa illius fce-

ii

4

leris perpetrandi , ita in Chrifto juftifima

erat ejufdem ulcifcendt.| Patet hinc Chrifti

j

innocentia; inde Juda perfidia. — Indicitue

l K*J;l

fin-

fïft"/?orïd.

85

) 56 ]U-

hD.

fingulare certamen;affienatur arena, in qua

concurrant,hortus Gethfemani, defignatur

A

& tempus;die Jovis.concubiá nocte. Venit

nicun?

igitur Filius Dei,po&crï.s omnibus docus

i.

mentum przbiturus , quo dicant artem

m a.

ppgnandi ;modum vincendi , methodum

dm ;

vindicandi;ab eo;qui vocatur Zellaror forris,

()vos

ler. 20.1€

Deus exercituum,qui docet manus ad prelium,

lía. 1. 24*

«7 digitos ad bellum. Ptoditin cam

xpï&ïxmi

püm hinc "^ ***

TE

Redemptor,inde proditor,hinc Maeifter ,

,-//fjn(ar

inde difcipulus;Jefus,Judas,Deus,homo.Ille

701!/?!11-

accenfus amore , ut fervet ; hic armatus fu-

t PB

rore , ut mactet: ille fpirans vitam , & falu-

tem ; hicanhelans czdem , & exitium,

jein

(dto

Quid hic exfpe&atis? nunquid ut & tumul-

h ücm

tuofo nubium fpatio . evibrentur vindices

ardentium fulminum faces , & toto furoris

em Gu

] itIm

impetu contorqueatur in barbarum illud

jrj &

caput, tonitru?»ponne ut terra difcedens ,

facto ingenti hiatu dehifcat , uttanti fcele-

mlnum

ris architectus in puncto ad inferna defcen-

du

Lj

.

um

dat?6 confeflim accedens adgefum , dixir illi

4yeRabli-Et ofculatus ef eum. Quid interim

"

,

j

Chriftusiqua ad illà verba? nonné fülmina-

4

Jf)mu

trici linguà in eum debachari, his aut fimi-

libus diris:Serve nequam , fili perditionis s

n

ii

progenies viperarum , fepulchrum dealba-

tumyinveterate dierum malorum , femen

Chril |

Chanaan;& non Juda;;qui ex patre diabo-

j

[

À

lo

$6

-De Chriflo patiente

l

l

y

ito vir fatte

lo es:fmice;ad quid venijü?hïc tec

»em

uinum, cuíus manus fanguine plenz funt ,

Q

cujus pedes veloces funt ad effundendum

at

fanguinem ; cujus lingua, gladius acutus ;

j

híc te fifte,coram formidando juftis pariter,

PJ

vf

36* 4 ac injuitis juftiffimi judicis folio : 24ud: & ego

p

loquar,interrogabo te €& refbonde mbi: Aoris

uf

j

u

Gen.

4

e8o coram]udice perfopa fuftinebo,tuR ei.

[ n()ü

10e

Quid fecifli ? vox fanguimis fratris tui clamat

IN

Y

ad cacium de terra. Enferalé mucroné ftil-

bt

lantem etiamnum cruore inimicitui : en

--

ott

Gen.

12

, feralem arenam,que fufcepit Jangum£ fratris

i

»

zui de manu a. En hiuclà vulnus hoftis tui ,

D)) ]

nod vafto oreaccufat,. Illata mihi eft , in-

ï

q

g

quies, injuria. A quo:ab homine homini s

Q

tüne Chrifto innocentior ; ut non powcrïs'

!

tantillum füffere ? tibíne gravïor illata in-

?

4l

juriaquàm Chrifto; ut debueris vindicare?

b

tuüsne inimicus pejor Judá;quo non furre-

[» !

xit pejor inter natos mulierum ? & tu Chri-

-

q*ï li

ftianus , tam diffimilis Chrifto , uàm fimi«

Vi

lis Antichrifto ! Lex eft mundi , Oculum pra

Mat.

T

39.

* eculo,dentem pro dente. Lex Mundb qui zotus

—

tyd

OF l

0

eejus

in malzgno

"

jJicus eft. Lex Mundi, patr

IN

il

tj

D7

[

r Ioa-5* ]2 ta quie

ft diabolus. Lex Chrifti erat , 2:-

L

i

Mat. $. lzgz't

emimicos ve[fros:benefacite bis, qui oderut

Jl

4f

*yos. Audivifti diabolum,

fprcvi&i hriftum;

!

uid exfpectas ? przmium ab illo , quem

Íce-

Xlu

fprevifti? quid fperas ? mercedem? pro

er iq

Hhfloria,

$7

v

leribus quz patrafti? quomodo ftabis corá

I Glnf,

illotribunali , hoftili fanguine cruentus ?

jetm

inimici cruore tabidus ? coram illo Judice ;

dC

cuem etiam innocentes reformidant : quï

hoítem fuum juratum,amicum appellavit;

pan'tcr,

Vindicare

proditorem ofculatus eft ; inimico tantam

;niuriam

T.

à maximé

juridicane

Kdori

injuriam ignovit? Itaque hoc tibi fit cer-

tum, extremam efle infaniam , ut declinesoxium.

ul

init

ienominiam, velleulcifciinjuriam. — Defi-

xl

nisitaque te dïlïgcre ;dum incipis odio ha-

bere inimicum. Licet latrones te fpoliarent

TEES

omnibus facultatibus, fures privarcnt om-

Wm'r

nibus fortunis , gra(fatores incenderent z-

&i&tüi)

des;licét omnes carnifices convenirent , ut

cü ,in-

te exquifitiffimis cruciarent tormentis ; li-

omini.a

cétomnes judicesin te graviífimas decer-

yotuet

nerent poenas , non tantüm tibi nocerent ,

a

(

quantüm tu ipfe cibi noces, dum de nocen-

teinimico expetis famere vindictam. Non

T

potes ulcifci injurias vel odiffe inimicum ,

u r

mlf*

quin has diriffimas voces , velore proferas;

vel mente concipias: DefipitDei Sapientia,

n

male vultnobis ejus Bonitas , ízvit Miferie

n

D

g

cordiajignorat Providentia , mentitur Ve-

ritas errat Scientia,dum dïcït;Dz'ligz'te inimi-

p f

cos ve[lros : benefacite bis. , qui oderunt vos.

Chriltus camé quod docuit verbis , confir-

ylm

mavit exemplo , dá Judá his verbis excipit :

)

T2l

«tnice ad quid yenifli? Siccine Jefu amicum

n

r

YOCAS ,

l

88

De Chriflo Fatz'entel

Ü

A

vocasquite vendidir,& tam vili pretio ; Sc

tam truculentis tortoribus , & poPc tot be-

?

Qu

g

neficia? Ofculabatur Chrifti pedes Mag da-

W

lena, e* videns boc Pharifaus y aitintra fe di-

eens:Hic fi e[et Propheta.[ciret urique qua dv

y

0

E A qualis efl mulier,qua zangit eumsquia peccatrix

.

ef. Nunquid dü Chriftü ofculatur Judas, &

Ti

[

5

non tantüm,utilla, taneit, & hic meritó cü

n;undx

Pharifzo dixerit quis:Hic fi eflet Propheta,

- fciret utiq; quis & qualis eft ille, qui ofcula-

b

d

V

tur eum:quia proditor eft : Scimus ó Chri-

fte;quia nihil eft occultum , quodàte non

Pl

Íciatur; nihil abditum, quod tibinon reve-

gmdpc

J.. letur. Scrutaris corda;& renes;tu nofti om-

(

nes,nec opus efhut uis teflimonium Ü

er Dibzat

änaäï

Soan. i. d Pomirieytu enim cis,quid fit in bomine. Quid

I

2$.

(

i

ergo Judá appellas amicumetu fcis ,quia eft

lervus peccati;filius Belial, mancipium dia-

[

in

oli, & amicum appellas? putas te fors ha-

bere in brachiis Petrum, an difcipulum ;

A

m

quem diligis Joanné ; eft difcipulus, qui te

T

—

QU

vendidit. Nullum poteft quis majus poft

infinitos labores exfpectare pramium s

It

if

quàmuteum appelles amicum. — Petrus ;

Andreas , Joannes Apoftoli relictis omni-

n

bus fecutifuntte, ut à te aliquando audi-

m.pc[lc

zom. 15

rent, Zos amicimet e[lis. Judas non tantüm

Ui

propter te nonreliquit omnia ; fedte reli-

hii

quit: nimirum veró Chrifto dixerant Ju-

&l

* Mv

8

ho

A. LueG T.

daiznicus Publicanorum e* peccatorum.H

1C r4.

Itotbe

nimirum eft tempus egratix , mifericordia: j

Md

amicitiz : híc nu

j

us à Chrifto repellitur. $

Ij

hic quivis admittitur.

Accurrat Publica-

«';leö'

T

nus,& peccator fuerit annis plurimis inimi-

cus Chrifti,(it alter etiam Judas , accedat

asl

ad Chriftum,mox audiet, Zmice,ad quid ve-

nto i

nifli^ Ó peccator ! quanti conftat effe amicü

Mundi

Qu

mundi, quanto ejus amicitia acquiritur la-

Ccaro con-

amicitia

jl

bore , ftudio,fudore! Ó politice, quotopus

:

"" vero

at Chris

0 Cn

eít vigiliis ; moleftiis , angoribus , curis ;

öc vili.

C 10

animz periculis , ut fis amicus Principis ?

du

quid porró aliud eft Princi pisfavor,& ami-

o

citianifi Paculus arundineus , quod fi nitaris,

t

"

s

^ 1 4« 3'606)

sntr abit in manum tuam, e& perjorabit. eam ?

l Qüld

J uvenis,quisquis procas;,quoties aliis quief«

Qiat

centibus,tibi eft abno&andum,quot €XCO«

m

lt

gitanda bumanitatis officia,quot conferen-

od

0f

da munera,quot devoranda tzdia, quot o-

»ulum '

portet inftar Prothei inducere formas,

CIUO4

W

I

ties fimulandum, diffimulandum : quoties

hq

t

etiam cum periculo & corporis & anim. s

n

ineundum fingulare certamen , ut fias ami«

j

[): E

cus unius abjectiffimz , & fordidulz pelli-

gn

cisqua tuum, ut Holofernis Judith , jugu-

j

um petet;quz tuo capiti , ut Joél Sifarz ,

um

clavum infiget ;quz te ; ut Dalila Samfo-

l

nemjPhiliftaeis captivum tradet » Hisacce-

(V

A Jj

dit , fexcenta licét alicui contuleris bcnefä-

€ia

Ü

j

9o

De Chrifto patz'ente.

cia,exqui

fitiffima obtuleris munera, innu-

f' mclïmï

mera ei pracítiteris obfequia , plurimos im-

| P&lm

s ,exhauferis

u

penderis , ut ei placeres , anno

omnes vires , femel auíterius illam alpexe-

(v

| h

ris;finiltré aliquid dixeris,feme] obfequium

illi denegaveris, omnia praterita beneficia

zcterná fepeliuntur oblivione : nulla tui eft

| d;f;fflü

amplius memoria , excidifti omni gratid ,

r

nunquam deince

s frucris ejus amicitia.

Peccatis

j

urimos , non dicam dies;

abíolvi

Etinterim fi per p

facilé.

hebdomadas , menfes , fed & annos; imó

er oranem vitam , Deum gravilïïmis Íce-

ï

c

j

»1

j

ribus ad iracundiam provocaveris, ejus

contempferis confilia: fpreveris monita ,

u

!

violaveris praecepta ; quid putas opus eft ,

ut fias amicus Jeíu ? an ut contendas Hie-

W[.

"

j

rofolvmat ? an ut properes Romam ad li-

!

!

M

mina Apo&olorum,n.lt tranícendas Alpes,ut

f

]

"

enavïgcs maria ? anopottet vendere omnia

]IM 1

tua,& dare pauperibus?hacc & majora me-

(tï

À

ritó requirit Chtifliamicitia. O impii ! Ó

D

|

T

eccatoresloptatis amici e(le Chrifti» acce-

:

dite , quid timetis: terret vos vitz veftrae

! 0T

indïg"nïtas : timet's ne vobis noceat veftra

||

Atl

E

€zech.

ïmpictas?audïtc,qqïd dicat Veritas:Impietas

33. 12

Impii non nocebit eiim quacumque die comver[us

W/f |

fuerit abiniquizate faa. In quacung; die?ergo

"

hzc fit dies,hzc fit hora;bic locus, quo có-

!t

vertamur ab impictate;nó opuselt magno

D

in ol«

Hifloria. |

91

a

molimine,non diuturno tempore : fatis eft

msi

poft multos annos in fceleribus exactos s

dadey

unicum momentum : fatis , ut fias amicus

afp;xc-

Chrifti,unicum cordis fufpïrïum : fatisuni4

cqu.[um

ca ftillans ex oculo lachryma, fatis unica

Anehci

tuiel

ectoris tuní(Io , fatis una linguæ vocula ,

dic ferió cum Davide : Peccavi,eodem mo- 2 e£

gï&tl& )

mento audies:Aemirtuntzur tibi peccata tua.. Vuc 7«

mïdtia.

$. XVIII.

amiti

efus milizibus occurrit.

ti

s (

Efüs,ne quiseum areueret vel imbecilli-

n y

tatis,quoód comprehenfus,vel fragilitatis,

U Cül

quód paiïus,vel infirmitatis, quód mortuus

m

fueric,voluit , priüsquam traderetur mani-

g

bus.impiprum ;przmittere plenum;& po-

tentiz , & magnificentiz prodigïum.

Al CS)Q?

e of

Jefus itaqs [cuns omnia,qua tvérura. erant fu-

prà ff

per eioproce[fit & dixit eis: Quem quaritis?Re-

Y ll

li

onderunt ei, JefumNazarenh. Dixit ilisge-

lüï) QCCC'

j

s:Egofum. la vox,Ego fum;ett compendiü

j

omnium perfectionum, qua: in Deo eluce-

u

J

ín

fcunt. Vox illajEgofum;a nullo nec in coelo ;

u

H

nec in terra poteft proferrinifi ab illo , cui

[us

data eft omnis pore[las in calo ey in zerra:qui in

d

j

principio creavit celum e* terram 5 nifiab eo;

0-

U*

in quo omnia;ex quo omnia, per quem om-

)

nia ; hoc eft, à folo Deo. Quicumque alius

j

dixe-

:

De Cbrz:/ïo l)arïente

jj

gon.s.4. dixerit. Ego fumymendaxe]l , & veritas mon eft

w ([ElOS

$.)Joa

in eo. Quare Chriftus dicens:Zzo fum Deum

4.

"- fe efle fatebatur. Ego fum,vox amabilis piis ;

lo

Qu

Eo fum,vox formidabilis impiis ; ego fum pa-

—

ter vc&cr,diligitc lii : ego fum magiïtcr ve-

fteraudite difcipuli : ego um merces veftra

| 1

(!

magna nimis;laborate itrenué operarii : ego

. Mü

v

li

þam braviü,currite celerriter. ftadiodromi:

ego fum corona veftra

,pugnate fortiter mili-

nf

4

u

tes:ego fum,vox formidabilis impiis : ego fum,

dpcr

expavefce peccator;codem loco, quo pec-

Cas:ego fum peccati Ípectator;peccatoris Ju-

.i

WIfi

T

n

ex,peccantis vindex.

uó fugies pecca-

tor,qui nusquam potes effugere ? ego /umjin

L:mtm

xee- 19 cujus Porrendum e incidere manus : ego fum ,

IN

Matth.

ij

22. 13.

qui ügaris manibus er pedibus,projiciam te im

Matth

zenebras exzeriores :ego [um» qui poffum &

Ü

y

10.2I

corj)'u.x ez animam perdere,(y* miutere n gel)en-

l

T

nain igni$. Sed ulteriüs fra&o cortice ; per-

tino

o

amus ad nucleum. Penficulatiüs expen-

:

[

CE

damus has duas voculas ego fum : hic enim

N

eít aurifodina, fodiamus altiüs , & effodie-

D

C€hrfti

musthefaurum. Scio Ó Chrifte ; per 14. &

udl

in nos

tia,

beneti-

ampliüs fzcula omnes gentes;tribus, natio-

DI

nes,totum eenus humanum tantis fufpiriis

| o

expetiiffetot lachrymis & precibusfuppli-

Á

Á

n

cátfe,tantóque defíiderio expedtáffemagnü

illaMeffia;qui fanaret xgros , liberaret cap-

N

— &ivos;tolleret peccata;induceret pacem;re-

N

dime-

Hifloria

93

MOM

Deun

dimeret homïncs,fpoliarct Inferos, ap€rïrct

ccclos: tüne es ille? £ro fum. O me ergo fe-

lii

SP lj

liciorem Patriarchis,beatiorem Prophetis ,

/m.

w

fortunatiorem omnibus retró chibus ve-

tcrislcgïs, qui tantàm crediderunt, pradi-

velt

xerunt;exfpectarunt venturum , quem Ício

TU

!

Offil

ego venifle;credohic adeffe.. Quaproprer

cüm hic certá , & quá nulla poteít effe cer-

l

TOi

l

tiorjfide te credam híc mihi adeffe , eja ne-

AU

[um,

eotiemur inter nos , & fermocinemur tan-

J PCC-

tifper;tu & ego;foli fine arbitris , in filentio,

1j f

in arcano feceffü, habeo pauca , qua te

UVA

interrogem ; tu refponde mihi. Fuitquon-

[um,m

dam termpus , nec t4 pridem ante 80. an-

')OIWU:

nos,cüm ego jacerem inter umbras . fine

nl

Íeníu , fine motu,fine vita ;line animo , fine

hm

corpere, fine natara ; inane nihil : nihil e-

at

j

ram,& totá retró axternitate nihil füeram.

| j Per'

Fuit veró aliquis, qui,quo fine, cur fecerit ,

apu

1

neíciostu fcis ; fed fuit aliquis; qui conjectis

Ciementer oculis mifericordiz , in illam

du

vaftiffimam inanitatem maeni nihili , ex

"ll

illa caliginofa abyffo,eduxit me inlucem ,

in municipium hoc mundi ; formavit mihi

i

[

elimoterrz corpus , isfpiravit infacitm geer

| PPIJ

l

meam fpiraculum 'yite,e f afus um bomo , in ^ -

u

anmam "yiyentem : juffitque me dominari

aW

a

Pilcibus maris.et volatilibus cali , c umiverfis

Gen, 3,

ccmaï&

emmantibusyqua tmnoYenur fuper zerram.Quis *^-

*

Q

€

De Chriffo patiente

b

5

il

eftille : Ego fum. O àmorem; fed pergamus

orró,plurafors binc eruemus, unde gau-

ï

j

3

deamus, & amore ardeatnus. Vix emerle-

;'

ramex illo tenebricofo antro magninihili,

Pm

dux J^

cüàm oblitus fa&oris mei;qui cr

eaverat me

ï

ng

m,& fimilitudinem fuam ;

derifi

ad imagine

i

n

l

Dominum

Deurn meum & a:mulus Abfa-

|

)j

f

loniczim pïctatis,Patrcm meum perfeque-

bar:

qHïW

uarein magno illoforo ; reus lacíze

fj

maieftatis declaratus,& condemnatus,tra-

j

fl

hebarad locum fupplïcii, ducebar ad mor-

[

!

[P

l

tem,tendebam ad exitium : actum erat de

:

li

falute,conclamatum de vita;jam perieram ;

ii

ü

À

ii

quia no

n erat ; qui fetvaret me;non erat uf-

ue ad unum.

Videbat hoc Rex quïdam

u

,

magnus (. quis ille fuerit , nefcio, tu tu fci

s)

h

:

;

Apoc.

in cujus femore feriptum erat : Nex Aegum , &

19- 160

Sominus Dominantium. lle depoütä purpu-

E

"

i;]

rá,defcendit ex alto , induit vilem faccum,

[

ï

1

tradit fe tortoribus;eripit me & carcere,fol-

T

vit vincula : pro me fiftitur judici ; morte

i

Jonl

Q

turpimmä

condemnatur : moritur ipfe , &

li,

!

ego vivo. Quis eft ille»Ego fum. O mifericor»

lhj

diam ! eras tu quondam furfum in horto

l

voluptatis,in paradyfo, ubi oves tuz pafce-

bantur in paícuis uberrimis, in paícuis pin«

guibuc

.habebas illic 100. oves, & ecce OVi-

cula una

deviávit, & fübduxit fe à grege.

'Tu hoc intellexeras ; & confeftim ; Paitor

-

bonu;

Hhforia.

9

m

bonus nimiüm, reli&is 99. ovibus in defer-

D u

to,ivifti;& quafivifti cam;qua perierat. Ah

Lemat

Jeíu ! compatior tibi fic fatigato , currenti

Ti

perinvia,& devia;per Ípinas & rubos

; per

eraL

dumeta & tchua.

Quem quzris ? ovem

y der

&

meam , qua periit. Zgofum. Fuit quidam ,

y Abl

uem Pater tuus dilexit, & fic dilexit , ut te

ftque

iium fuum unieenitum ci daret, propter

w

quem voluit te 9. menfibus latere n Virci-

Vs

nis utero;poftea jacere in pracf:

epio , deinde

idmo:

j

circumcidi;poltea baptizari in Jordane,40.

ead

diebus jejunare in deferto,& pott 535. anno-

Matth.

a

rum laborestandem voluit te zrad? genzibus

20.19e

weratüï'

adilludendum , fagellandum d&

cruci]ä;gendum.

vt

Quaris jam : Quis eft homo ille

ucm

|tü [CiSI

Pater fic dilexit ? Eco fum. Àh jefu !

fieríne poterit, ut à Patre dile&us, & fic

füïïlfuä

jpup

PUI

dile&us , non fim inter paucos ele&os? Tu

acCllm)

proprer me à Juda traderis gentibus, &

nc[C,(O

€go à Patre tuo tradar tortoribus

? tü prop-

l

,

1o

ter me defcendifti de coelo. , & ego de-

Ícendam ad inferos ? tu propter me pa-

y Uff)ä

j tl f

li

tieris, & ego peribo ? tu propter me mo-

ii

tieris , & ego non vivam ? Scio Jefü i

j

1 3(56'

tu €s Vita ,ergó non moriar ,

I

vivam.

ybp

j

j

cUC

li

il

"

$. XIX.

2De Chriflo patiente

96

Y

J

j

!

l

$. XIX.

i

)

l

Coriflus profernit hoftes.

Y

!

udas Chrifto dcdcrat,ofc'u-'

(

Llud quod ]

fBlum,erat Jud

zisac Romanis velut belli

Y

dato, conjuratis

clafficum , quo quafifigno

j

jl

viribus eim adorirentur.

Non hoc nef-

[ Jm

Chriftus.

ciebat ; qu

i nihil non fciebat ,

j gaw

lfitate,tan-

Quamobrem magná animi exce

.

)

uamj

udicaturus,non judicandus , hoftés-

Qu

i

ue füos compre

henfurusimperterritus in-

JUW

Íanienti militum cohorti ultró occurrit , &

voce magnifica , tanquam

Dásrerum om-

L

]M qm

nium interrogat: Que

m quærz

tit Rg/j)onderïit

n

yoan. 18.

Dixit illis. $efus : Ego.

!

)

àmos 3.

4e

ei : jefum Nazarenum.

D

$. -

fum:ö*

flatim abierunt. vetror[um , & cecide-

]

j

Hic cü Amos lubet interro-

yunt in terram.

h

is nontimebir ?. Vox illa

gare: Leo rugie:,gu

f

h

fl

non erat balatus

ovis;erat rugitus leonis.

ii

:

R ecté David de hac voce,antequam ex ore

IEIN

Chritti fuiffe

t prolata,vaticinatus eft: 44 vo-

fttn

Pf:;l: 103*

!

ce tonitrui tul formdabunt. Intóuit Chriftus;

fo

formidárunt hoftes Chrifti ,

& fic formidá-

at

m

runt,ut abierint retrorfum ;

& fic abierunt

n

Chriftus

i

retrorfum,ut ceciderint in terram,

t

in horto cüm pavcht,timcrct, faaderet , o-

14

ftenditfüam infirmitatem : extra hortum o-

j f!d

ftentavit fuam Divinitatem:ibi erat agnus ,

hic Deus. Ve-

híc leo;ibi apparebat homo;

nerat

) i

ï-]i/lorid.

7

neratergo Judas ad Chriftum capiendum ,

munitus utroque brachio;Ecclefiaftico , ac

Íxculari ; ut fi Chriftum tueri vellent difci-

d of

pulijnon auderent propter cohortem Pila-

ti. Erat autem cohors , militum caterva

u d

conftans 12 5. peditibus,non nifi ftrenuis,&c

Dj

x nd

Ícientize militaris apprimé gnaris. Hanc

hls

cohortem habebatPilatus in lerufalem pro

mc»m'

Íui capitis,& Principatüs tütela:& fecuritate

Adis

ad compefcendas feditiones ; & populares

Tij 1*

tumultus. Hic ergoliquet,Chri(hfm fuifle

ii

captum;quia capi voluit , non quia Judaus

mom-

potuit. Illienim adbinas illas voculas , £eo

Vis verbá

Chrifti.

»ondmïf

fum:quafi ventorum turbine dejei,vel fül-

mine ex aére collifo aflati , vel tonitru &

ul

L]

a

nubibus excuffo proftrati cecidére: & qui

venerant armati , cataphracti, folidis viri-

imtetmo

us , firmo .robore , repenté nec flare in

Voril

»

-

leon

gradu , nec confiftere pedibus potuére

fed & Judas,& Judzi, & armigeri , & Re-

ga

v

mani;/& finguli illius nefandz cohortis mi-

litesin terram proftrati funt, & fonitum fü-

(j

il

per arma dederunt,. Ibi ceciderunt

L)

q'UCI'—

p

l!

cus Bafàn: /ji ceciderunt

4

yuz' oj)emntur angül.- Pfal. 35

atem:expulfi funt,

nec flare poruerunt. . Jace-

d

bat jam ad Chrift

g

i pedes tota proftrata co-

ors. Quidjam profunt vel confilia Judzo-

j

Qu

rum,vel decreta Magiflratus,vel arma mili-

t

tum,vel funes fatellitum;vel Juda: infidiz ,

Y

o

vel

98

é

7De Chriflo patz'(ente

u

jj

h

velmach

inz Jerofolyma , vel machinatio-

( iK

nestotius Synagogzx? nemo fe poteft mo-

*

Ti

vere;nifi isà quo vivimus , movemur & fu-

0a

mus,det;ut fe movere poflint , facultatem.

n

pfal. 36.

Re&é Propheta : vidi umpium. [uperexalta-

83.

eumJicur cedros Libam i. tranfrvi.& ecce non

|

A /r(

erat. Stabat illa cohors militum , miffa à Pi-

j

[ AJCU

lato.& principibus Sacerdotum,faftu elata,

n4

robore firma,viribus formidabilis , ore mi-

ul

ng'l. 28.

nax,armis metuenda. Zranjryi , « ecce non

erat. Quia vox Dominiin virtutevox Domin:

PQIIIU

|

àn magni centia, vox Domini confringemis ces

't

!

J

drosPlaperbos illos;& ficut cedros exalta-

!

!

tos ad folum collifit;in terram dejecit;ad pe«

|

des füos proftravit, fic ut jam non videren-

tur effe militesfed cadavera militum.Quid-

n

t:L l

Sap.18.

ni hic dixerim cum Sa'picntc:OmniPotem fer-

1$:

