jnando , vincebat Dominicus in eo-

1 EdL'

UUR

: Zlfi;

j

!

dem gbdicando ;. Epifcopatun

Obla.

94

JMeditationes

"oblatum pofthabuit noviffimo loco |ionem

inter Fratres fuos : obícura loca, ut |atoni

delitefceret, captabat: in veftitu, in

dendo,

cultu corporis, in modo agendi cum

pulos 4

hominibus perfedum fui & mundi

Woribus,

contemptum palàm pre fe tulit. Vide,

ciillnf

quantüm abfis ab iíta capitali parte

" |'attiarch

vangelice perfedionis.

| lQQTÀ :

Il Tollat erucem fuam. S. Domi-

atem y

nicus crucem mortificationis genero-

Qantiam

fiffimé complexus eft, non conten:

Tifres

UT

tus adverfitatibus, quas ab aliis illa-

tas patientiffimé pertulit, in fe ipfum

NU

omni genere afperitatum feveriffimé

animadvertit.

Sic Crucem Domini

fuam fecit: follat crucem fumm, $i

tantum animi necdum tibi fit, ut

IS(];€

voluntariis poenis te ipfum caftiges;

Qtcafio

ila faltem. incommoda & moleítias

ii

R

alacri animo fuftine, quz à ftatu vi-

Vg

t& tuz non polfunt fejungi, aut qug,

tWOluE

Deo permittente, aliunde obveniunt,

€I]tin]u;

1ll. Seguatur ::6, nempe inhzren-

ttig.

do veftigiis Chrifti,

S. Dominicus

ahh:niqu

Servatorem fecutus eft r. illius vit-

EO

tutes imitando 2. juxta Ipfius inten-

,

tionem

Á

in Feflis Sanäroru-m.

95

fimo li

tionem faluti populorum & amplifi-

lod

cationi glorie Dei totum fe impen-

veltit

dendo. 3- relinquendo poft fe Difci-

d o

pulos Apoftolicos , qui doctrinà, la-

j&m

boribus, & fanguine füo Ecclefiam

ol

T.

J

[

Dei illuftrárunt.

Gratulemur fancto

ypitl p

Patriarche , & cüm fumma Ipfius

decora aífequi non poffimus , ipfius

u

n

faltem virtutes, humilitatem , inno-

.S.]i

yus g

centiam, Zelum pié emulemur : z;i-

non (l

lj

tatores 161 eJtote, ficut €3 ego. Chrifii.

li

l

I. Cor. r 1.

abaSl

j n

FESTUM S. LAURENTII M.

feveti

Io, ZAugufi.

s D

- Jitt

Laurentius pati pro Chrifto

*

defideravit, ac re ipfa, dum

ibi V.

occafio oblata eft, cum gaudio, &

j al

)

i

li

perfeverantia paffus eít,

Tyranno

J

(

vel inter flammas infultans.

Nos pa-

1

ti volumus , quamdiu moleftiz nihil

j 4l

j

Ü

ibVCHl'Hp'

Tentimus ; fed vana fuiffe illa pia de-

fideria, oítendit impatientia noítra

3 inhæg'iï

Jonil/

animique contradio , quam in levif-

illis

fimis incommodis manifeftamus.

II, Hoc patiendi tam ardens defi.

üus imaï

deri-

ia

Meditatz'ohe&

96

derium in Laurentio amor divinus

dq

áccendit.

Flammis extingui nom po-

gratià

Ut multa for-

tuit Chrifli charitas.

lique

titer feras, fac multàm Deum ames,

fcrave

qui plurimà pro te paffus eft, qui res

pet vol

adverfas tibi immittit; qui gaudet

fettater

nos videre adverfis rebus exercitos,

] linmam,

tempht

ut eo ampliüs premiare nos queat,

]IT. Ex eodem erga Deum amore

Attat

profeda eft tenera in pauperes cha-

ntg

Ts cte

ritas, utpote qui Dei filii & Chrifti

fratres funt,

Nos alios hortamur;

Qï Cüjfa ä

ut pauperibus, quia Chrifti portio

Yi

funt, charitatem & mifericordiam

Iq

impendant; ipfi nos mutuó confide-

D»

T

J

remus fub iisdem titulis , & libenter

Moflbij

mutuam inter nos benevolentiam &

Gf )

amorem expromemus:

| Ril q

; dey]

FESTUM $, CläARE VIRGI-

a C

I2. Zugufi.

UC j

Dedit ei claritatem eternam. Sap.to,

Qelanr.

Eus hanc Virginem nominé

Oi

: D

ac re Clariffimam & glorio-

| 1400 tj

fam reddidit prizió eminenti virtutis,

| Wtio

4

in Feflis Sanäorum.

97

r d

ad quam Ipfam difpofuit fingulari

gratià inde à primis infantiz annis.

Jj n !

ul d

Itaque Virginitatem, quam Deo con-

eur at

Íecraverat , per contemptum fzculi,

per voluntariam & ftupendam pau-

d qii

qi p

pertatem, per mortificationem con-

eyerctà

tinuam, per fpzritum precum, & con-

templationis ita excoluit, ut ad con-

105 Q]

epm d

Íummatam fanctitatem fit eluctata,

g

Tante luci fanctitatis refpondet cla-

n

|

&U

ritas zterna in coelis. Quàm pulchbra

fa.

6/l cafla generatio cun claritate talium

virtutum ? Sap. r.

rl

IL Deus

eam claram reddidit

f

l

u) Q

Jbleudore prodigiorum, Nihil Ipfi im-

wf

poflibile erat, quando agebatur de

&l

j

a

j

caufa Dei fuftinenda, aut de inte-

gritate & püdicitia fororum Ipfius de-

fendenda.

Inermis Virgo Barbaro-

3

Vif

rum exercitum profligavit.

Pietas

erga. Chriftum. Eucharifticam & fi-

ciebant,

ducia in Deo victricem ubique effi-

; $qp!

En arma, quibus evincere

omnia poffumus: ingens fiducia: z

nol

Deo meo transgrediar murum ; & de-

. glif

i W/

L

if

um ;

ïïotio erga Chriftum Euchariftic

pa-

-

98

- 7Meditationes

parafi in coufbe&u meo menfam ad.

templ

verfns eos, qui tribulaut ime PÍ, 22.

0777

Y

abdica

.L Deus ipfam clariffimam fecit

Tntyer

fauititate Iaflituti.

Sancdzfilie glo-

Tlatrig

rxia & corona funt fanctiffimz: Matris,

es, f

ecedémque ornamento funt univerfe

federi

Dei Ecclefiz,

Vitz auíteritas, pau-

I

pertas Evangelica, regularum : obfer-

vantia, unio cum Deo totidem gem-

iffuat

Tun ]

m funt, que Clarze fancitatem &

It D

fan&di Ordinis ab Ipfa fundati clari-

Ym |

tatem demonítrant.

Per hanc femi-

Tolm

tam lucis nobis quoque enitendum

Ài ve

eft ad claritatem «eteruam. -

Tentiy

FESTUM S, BERNARDI Azz.

Q

20. Augufli,

Cet

|

TE

- Sedebit fülitarius , €2. tacebit , quia

levavit fuper fe, T hren. 3. v. 28.

ütuün

Ts f

I. Bernardus in folitudinem ita

Iirqn

* feceflit, ut illam; tunc quoque,

Tuis te

cüm pro gloria Dei eam cogebatur

um

deferere , fecum extulerit in publi-

b

cum,

Ergo folitarius corpore ac

Con-

Wt

mente per afliduitatem fandte

teni-

u

in Feflis SanGorum.

99

j u

templationis levavit fe primó fuper

M

ommnia terrena ; contemnendo illa,

abdicando , contraria illis. eligendo.

um k

Intuere Mundum iisdem oculis fide

fliz d

illuminatis, ut ejus vanitatem agnof-

g Yun

cas, fpernas, & pre illo coeleftia

tune

fecteris.

tits D

II S, Bernardus levavitfe fupra fe-

u od

apfum.

Hinc facro timore judicio-

j gt

rum Dei exterritus, illinc dulci amo-

ii

re erga Jefum Crucifixum & Virgi-

j glarp

neam Ejus Matrem commotus, non

ao

folüm 704 acquievit carmi €9 fangu-

Cnitïll Jj

i, verüm etiam feveriffimam poeni-

tentiam conftanter coluit,

Diceres,

Sanc&um id egiffe, ut feipfum confi-

i

Deus autem Mundo ac fibi

ceret ;

ipfi mortuum fecit revivifcere in mul-

ffbit, W ;

titudine innumerabili fan&dorum ip-

j "

fius filiorum, ia quibus vive adhuc

fi!lem !

fpirant Bernardi virtutes, ac prepri-

quoqïï

mis tenera devotio erga Deiparam,

geli

quam Bernardus üt Matrem dilige-

bat, àt Reginam venerabatur.

At-

j p!

qui & nobis metuenda funt judicia

cifi-

p

Dei: & nobis ]efäszplro[tat Cru

Xus

ii

100

AMeditationes

Xus ; profïciz;mus ex fanctis ejustmo-

der;

di meditationibus , & tenero amori

Tür

erga Chriftum ac Dei Matrem ftu-

fibi

deamus.

fl a

III. Bernardus levavit fe usque ad

tiftm

unionem cus. Deo prorfus fingularem.

Ü

Cum Ipfo conjunctiffimus erat per

Vr

ï

internam familiaritatem & omnimo-

& «

dam conformitatem erga Ejus bene-

D

placitum in rebus alioqui graviffimis

tii A1

& maximé turbulentis.

Hujus unio-

henfg;

nis

fructus erant fícientia celitus

dem Í

haufta, auctoritas in Ecclefia Dei ad-

1

miranda, vis penitus , Divina miracu-

Qu

lorum.

O felix folitudo, ubi folo

Yocy

Deo occupamur, in quo fumma eft

n[äs

felicitatis noftra !

ilfos

n

FEST. S. BARTHOLOM £l A»,

24. Augtfii.

U

nt

De Vocatione Apoftolorum.

d

Onfidera dignitatem Apoftola-

Ill

i.C

tüs , quz in Ecclefia prima eft &

UI

fundamentalis. Pofuit Deus in Eccle-

ab()rg

fiaprimiim Apoffolos. . /Edificati eflis fu-

üuï[

()ll[i:

m (

Per Juudamentusm Apoftolorum. .C

dera

" d

".

IOI

in Feflis Santiorum.

juso

- amor

dera gratuitam primorum Apoftolo-

rum ele&iosem , quà Chriftus ipfos

am f«

fibi obftrinxit: Non vos sme elegiflis ;

fed ego elegi vos

Denique finem al-

u d

tiffimum hujus vocationis perpende :

Yyr

Ut eati; ( & quidem in Mundum uni-

ent W

ver[um ) €3 fru&ttum afferatis, €8 fru-

ynyity

Gus vofler maneat, Jo. $, v. 16. $i

j b

Deus nos in partem aliquam minifte-

raï'[üfmii

rü Apoftolici vocavit , agnofcamus

i

benignitatem vocantis , & gratias ei-

- g

dem reddamus,

| Düüi

lL. Confidera fingulares gratias

f

quas Chriftus Apoftolis conceffit, ut

vocationem ipfi fuam implerent : pri

m

vatas & publicas inftitutiones, quibus

ipfos erudivit; exempla, quibus iis:

Hac omnia non mo-

I

dem pr«aivit,

dó Apoftolis, fed etiam nobis data

funt.

Studeamus ex iisdem fru&um

j

decerpere,

pol

[

IIL Confidera fidelitatezm Apofto-

Itl

n

lorum in obeundo munere, zelum ,

labores, cruciatus, quos tolerárunt ,

p

77] l

frudum, quem reportárunt, premi-

abi

En totidem

(on!

m quod adepti fur

3

motiva

d

"

102

AMeditationes

motiäa & Ítimulos, quibus & nos

| genu

ad vocationis noftre partes explen-

jed -

das incitari debemus.

fumm

fitater

FEST UM

Wfir,

S,LUDOVICI REGIS GALLLE

Tif

25. Augufii.

ittise

ta S. Ludovici magnam ho-

Qontrg

l. VI

mines veritatem docet, poífe

pl

nimirum cum fumma dignitate ma-

CUf

ximam Evangelii fanctitatem conjun-

Cttus

gi.

Is enim omnia decora magni

li

Regis, omnésque perfecti Chriftiani

i g

virtutes , humilitatem , patientiam,

"Nirtit

charitatem , pietatem , mortificatio-

lür Rq

nem in fe uno collegerat.

Quàm

qulch

probrofüm nobis foret, Regem fan-

Tnta

&um fieri in eo vite genere, in quo

ii

cunca videntur fanditati adverfari ;

st

fi nos é contrario à fanctitate lon-

n

giffim& abfimus, viventes in ftatu, in

A

quo univerfa ad fanctitatem invitant,

terren

II. Mors S. Ludovici magno ho-

Cl

mines errore liberat.

Beatos vulgó

dl i

edicamus, & fufpicimus Reges ac

Qs

ii

onarchas tanquam fupra reliquum

»

genus

in Feflis Sanä;)mm.

IO3

& m

genus hominum longiffimé evedos.

ao

Sed neque divitie, neque gloria &

fummum imperium moriendi necei-

fitatem auferunt : Zsgo dixi: Diü

eflis. . vos autem ficut bomines morie-

LUE

mni. Hxc ipfa veró mors fümmos

imis exzequat : neque aliud quidquam

contra terrores mortis fecuritatem

m D

preftat quàm vitz probitas.

Hanc

xb POHC

tafe T

t&teris omnibus rebus potiorem du-

camus : prapo(ui illum regnis Sap. 7.

conji

mg

IIL Gloria S, Ludovici in czelo &

hi

ia Ecclefia Dei magno hominibus ad

(ntit.

xXirtutem incitamento eft, Moriun-

tur Reges & Principes , corpora fe-

ii

(

pulchro , nomen oblivioni, anima

non raróxterng damnationi traditur ;

gem n

fancti auteim non . moriuntur , nifi ut

Quis non videat

j

eternum regnent.

j l

preftare, fan&tum effe, quàm Regem ?

Noluit Divina Providentia, ut regno

üäfuy j

nid

terreno potiremur ; vult autem, ut

10

lo

ccelefte adipifcamur , quod citra u

ij

lam comparationem majus ac feli-

;

p d

cius eít, '

jquu

E^A

Feii,

g

104.

AMeditationes

EE SAT.- UM

| derer

S. AUGUSTINI Er. & Doct.

thorid

Y

tà pra

EccrLrEs.

doc]

28. Augu[H.

ïnisqu

I. Onfideratria maximé admiran-

Bu

da gratie opera in Auguftini

converfione & vita.

Primó enint

tsf f

I

gratia Dei ex flgitiofo juveue infi.

lo j

gnuem ponitentem tecit.

Auguftinus

r

quoad vixit, peccata fua deflevit, &

fins

jam jam moriturus pfalmos poeri-

ii

tentiales pronunciavit.

Qui fit, ut,

ts

cüm Deum à nobis graviter offen-

Conty]

fum meminerimus, exercitia poeni-

Optity

tentiz tantopere fugiamus ?

Atamy

IL. Deinde gratia Dei ex fapiente

Ton X

Juperbo bumilem. docilémque | Ecclofie

EY

filium fecit,

Haud fcio, an in ullo

fanctorum perinde magna invenias

| Quigmm

documenta reverentie & fubmillio-

EX

nis erga omnia, qua Ecclefia & ob-

fervat, & credit.

Contra ea, que

in Ecclefia femel recepta funt, difpu-

tare, infolentif]me, ajebat, zzfania elle.

Evcangelio . uon cret-

N

Picebat porro :

dereim,

Em

in Feffis Sanö"r;orztm.

I10$

derem , nifi me Ecclefie moveret aþu-—

thoritas.

Spiritus hic docilitatis no-

: DOCT.

ta predeftinatorum eft: Erunt omues

docibiles Dei.

Soli difcoli & liberti-

ni, quos vocant, in rebus fidei re-

admiran

fradarios & ultra fobrietatem fapien-

Mpl

tes fe fe prebent.

m etit

IHl. Demum gratia Dei ex obtti-

n il

nato beretico Ecclefie Do&orem &

DoGorum Principem fecit.

Augu-

.ugu[tillü

odl

ftinus quidquid ingenii ac fcientiz

9 p

habuit, quod fané maximum fuit,

ad tuendam ornandámque Ecclefiam

er um

contulit; optimé de orthodoxa fide,

j o

optimé de Chriftiana pietate meritus.

Utamur talentis à Deo nobis datis

non ad vanitatem & ambitionem,

fipic

]i

l

fed ad Dei & Ecclefie fancte obfe.

i m le

m

qgiulxï.

FESTUM

]bml J

EXALTATIONIS S. CRUCIS.

uD

: qU»

"

14. Septembris,

L ( Rux íanda non folüm exaltata

dip

J

J €Hf

eft, quo tempore Imperator

(l (

Heraclius eam triumphali Pompá

ii

$

por-

1o5

AMeditatioues

ortavit; fed variis etiam modis olim

I

exaltata fuit, atque etiamnum exal-

tori]

tatur, Primo exa/tata eff in univer[o

folid

AMundo,ex quo Deus fignum illud

1 tel

alioqui infame convertit in objectum

Tnfell

cultüs ac venerationis in toto terra-

tettot

rum orbe.

Ut adeó Crux evaferit

Cipim

ornamentum diadematum; & nota

! Qum

ac teflera nobiliffimorum inter homi-

Dollri

nes ordinum atque graduum, Diíce

hinc, quàm facile Deo fit gloriam ex

ultima noftri abjectione proferre.

IL Exaltata eft & quidem longé

X

admirabilius z Ecclefía Dei, que ip-

fam fufpicit tanquam le&ulum fponfi

morientis, tanquam thronum amoris,

4

& inftrumentum vicorie lpfius.

i hr

Crucem Ecclefia fibi & filiis fuis de-

hftia

ligit in fignum, quo Chriftiani dignof-

RI

cantur,

Crucenradhibet in. admini-

guaty

itrandis facris Myfteriis & ceremo-

fidehn

niis religionis orthodoxa. — Per Cru-

Ts

cem facras benedictiones impertitur ,

Vocati

& ípem noftram erigit. ltaque cüm

l

Chriftiani fimus ; non. tantim glori-

O

am, fed etiam fpem noítram in Cru-

Ylvim

€e collocare nos oportet,

Ill,

E

in Fefum San&orum.

for

dis ol

III. Exaltatur Crux in mente 8*

m ex

corde figulorum fidelium.

Hinc ipfi

ittit)

folidam inter adverfa confolationem,

m 1

in tentatione prafidium, in diabolicis

Jj

infeftationibus tutelam , & contra

to t

terrores mortis prxfens remedium

: eviti

capiunt.

Abfit,ut aliunde preter-

&n

quam ex Cruce D. N. J. C. folatium

jertus

noftrum & przfidium requiramus,

y, D

Qriam d.

FESTUM

fate

. S; MATTHAI A», & EvaxG.

q lod

21. Septembris.

T

nl

I.M

Attheus ad telonium fedens,

! atuor

dum bonis terrenis inhiabat,

; J

à Chrifto ad lacranda ;terna & coe-

fuis b

leftia bona invitatus eft, Felix,quem

j d

Deus ad. fuum fervitium vocare di-

E

gnatus eft ; felicior, qui vocanti Deo

fideliter obfecundavit,

Refpondea-

car

per

J

imus & nos fimili fidelitate noftre

iil

vocationi,

It

IL Mattheus, ut paläm*fe Chrifti

e (

y d

Domini difcipulum profiteretur, con-

j n

mos

Jl

yivipm Eidem 'in&ru:äit',' ac pri

ICs

*1o8

- AMeditationes

Tiet]

tes publicanorum amicos fuos eódem

invitavit.

Chriftus ipfe, ut amicum

pom

íe noftrum declaret, ad menfam íu-

Cütn,

am nosinvitat, lpfum igitur publicé

fuper

& quavis in occalione, nullo homi-

-

dinbo

num metu abílerriti confiteamur ,

Deur

muht

ejüsque partes tueamur : JVoz erubof-

co Evangelium. Rom. 1, v. 16.

mf

. M. Mattheus. Evangelium — Jefu

l

fU

Chrifti confcripfit, nec folüm ipfe

doc&trinam ibidem contentam obler-

Mu

vavit; verüm etiam ad easdem veri-

(item

Qm,

tàtes Evangelicas Mundo perfuaden-

das nullis laboribus & srumnis ac ne

tümh

proprie quidem vitz pepercit. Non

lbor

fufficiat nobis idem Evangelium cre

ho

dere, vitáàmque noftram ad illius nor-

Jattic

mam aftare ; fed curemus, ut a//os

li

etiam ad praxin veritatum «aterna-

dndl

rum Zuducamus,

Q

F'ESTUM

lt g

/

S.MICHAELIS ARCHANGEL

Qs

29. Septembris.

Quis

L( '"Onfdera Luciferi hinc. teme-

I P]

) ritatem, füperbiam & rebellio-

U

nem

in Feflis Sanäorum.

109

eodt

nem prorfus intolerabilem ; illinc

ao

poenam & fupplicium fané terrifi-

fam b

cum.: Fuge & toto animo deteftare

| puhliaä

fuperbiam & inobedientiam, tanquam

) lion

diabolica peccata.

Àn veró putas,

Deum in vili terre vermiculo diffi-

i

(etti)

mulaturum effe , quod in Àn

gelis fuiä

6l

tam ferveré ultus eít?

ll, Confidera S. Michaelis fidelem

nf

lüm j*

& conítantem fubinillionem ,. Zelum

; 0U

Ipfius pro gloria Dei, denique felici-

t Ya

tatem & premium ex victoria rela-

N

tum.

Imitemur Principem Angelo-

rum humilitate, obedientià, ftudióque

ys

j N

laborandi ac decertandi pro Dei glo-

inp

ria, ut Angelice felicitatis aliquando

participes efficiamur.

h'us nq[.x

i ul

Ili. Quis at Deus? dicebat S. Mi-

qtut

chaél, eámque fententiam nomine

fuo palàm indicat,

Dicamus & nos,

ut refpectum humanum vincamus:

i$ üt. Deus? quis amore ac. obfe-

u

quiis noftris perinde dignus ac Deus?

quis in praemiándo tam magnificus,

gt

in puniendo tam terribilis üt Deus?

;bchïü' |

Huicigitur uni totos nos addicamus,

j

jo

7

TIO

AMeditatiouer

BP COR MÉ

In vi

SS. ANGELORUM . CUSTO-

ï tant

DUM.

quàm

ducag

Dmirare cum tenera . cordis

; m

rA

gratitudine hinc Dei pater-

li

nam Benignitatem, unicuique hómi-

Ángg

num tutelarem Angelum affignantis ;

(ipi

CIny

iliinc nobiliffimorum fpirituum prom-

ptam obedientiam, miferis mortali-

W

pott

bus tam libenter & cum gaudio mi-

Ts q

(ebem

niftrantium, nonalio ex motivo,quàm

quia Deus jubet.

Statue, nihil reipfa

Qto]

magnum effe , nifi quod divino im-

perio & voluntati conforme eft ; con-

i

trà veró vile & indignum effe, quid-

$]

uid eidem adverfatur.

IL. Confidera Angelorum erga nos

Ó

maxima & innumera officia : tutan-

firme

tur nos contra hoftes falutis noftrze ,

mille malis nos liberant, occafiones

& pericula peccandi ac pereundi à

nobis amoliuntur: bona plurima no-

hi

bis infpirant, in rebus adverfis fola-

la

&b

tio funt, Deum pro nobis exorant,

t

o

?z grationes— noftras Deo prafentan

in

-

Xrt

in Feflis San&orum.

in via Sanctitatis & coeli nos confor-

tant, nec priüs ab officio ceffant,

OSQQ

quàm nos ad coeleftem patriam intro-

ducant.

Quomodo ex tanta ipfo»

[

]

rum cura proficimus ?

j

]

i

IIl.. Confidera, quid nos viciffim

yelor

Angelo tutelari debeamus.

Quid

diguum poterit effe beneficiis ejus ? De-

igmnïiï'

p

bemus ipfi honorem & reverentian,

of

utpote nobis ubique prefenti: debe-

Vlio

mus a720/€/:7 teneré nmos diligenti :

debemus fiduciam tam [olicité nos

VOiqUäf:

hia

Cuítodienti. Antria hzc praeftitimus ?

ViHO iü'

FESTUM

u

ife; q[]lfl'

S, FRANCISCI SERAPHICI.

4. Octob.

a

Quos prafcivit, 9 præde/iinavit COf

« D

fories fieri imaginis filii fui, Rom, 8.

Francifcus viva imago erat

cilo

S.

und

predeftinatorum Jefu Chritti,

j]a

ï).

rimó enim erat conformis imagini

Jefu viventis : natus fuit in ftabulo,

;

& Divini hujus exemplaris tormam

grat

quoad potuit, in fe exprimere non

M

p

ceffa-

MA

AMeditationes

tàti0t

ceffavit; lineamenta hujus imaginis erant

fumma paupertas, profundiffima humi-

| mus :

fitas, continua mortificatio.

Nos ad fe-

| Sandi

licitatem pradeftinatorum — afpiramus;

| largiat

examinemus mores & vitam noflram,

VOCati

ut videamus, cujus fit imago hxc.

|

|

It quo

II. S. Francifcus imago erat Jefu Chri-

| eper

[ti morientis.

'Tota ejus vita crux erat &

continuatum martyrium ; ac ne in morte

4 TT

quidem aliquid de vitz aufteritate remi-

fit.

Chriftus ipfe ut in Franciíci carne

| H

Hfd. L1

adimpleret , quz deerant paífionum

Chritti, corpori ipfius facra ftigmata fua

impreffit.

Hs nimirum deliciz funt,

| S.

(

quibus Servator intimos amicos fuos per-

8f i

fundit; participes eos facit dolorum &

. unj,

cruciatuum. fuorum , ut eosdem regni

; Rn

fui efficiat cohzeredes.

Quo nos animo

B

erga iíta affecti fumus ?

m

IIL S. Francifous imago erat Cliri-

fit Ws

fü zloriof :

Ubi ego fum , illic

D

ol

muünifler wiews erit, quàm propinquum

Chríto putamus in codis , qui ima-

! ütg QU

ginem celeffis hujus Adz, tam infigniter

portavit in terris ? Ex ea fede glorie

Ulisn

quantá animi voluptate Seraphicus Pater

DT

contemplatur innumerabiles filios fuos.

N

in utroque orbe difperfos ad . Ecclefix

BN

przdi-

pei a«dificationem, cui opere &

catione

':m(

z1 Feflis San&orum.

113

its (

catione tam fdeliter ferviunt. ? Roge-

n hu»

mus Deum per merita Magni hujus &

(0 0b

Sancti Patriarchz. , ut gratiam uberem

largiatur, conformandi nos in ftatu &

um

nolras.

vocatione noftra ad imaginem filii ejus ;

in quo uno univerfi hominum ftatus vi-

fïu (5

tx perfedz normam expreffam vident;

i d

FESTUM S, BRUNONIS, Co

'jn a

6. Octob.

VNF.V

tate rb

Ipfe pracedet in Spiritu €9 virtute

d at

Elie. Luc. I.

lu

L Joannes Baptifta, Patronus facri

gmata j

i t

* Ordinis Cartufianorum,animatus

erat Spivitu €9 Virtute Klia ; eundem Spi-

| fuosrf-'::

yoroni

titum $. Bruno Filiis fuis afHlavit, hic Spi-

n

ritus eratSpiritus aufferitatis €9 penitentia.

em f

g u

S. Bruno timore judicii Divini & fuppli-

ciorum gehennz perculfus (tatum perpe-

"u

l

tuz poenitentiz complexuseft. Jejunia,

vigilize, cilicia, tenor. vitze ab omni com-

ili

moditate fenfuum remotiffimz non nifi

pars quzdam funt ejus peenitentize. Verif-

j "

fimé nos decipimus, fi poenitentiá minus

nggmrfi

nobis neceffariam effe exiftimamus. . Pe-

. giii

nitemini,€S credite Evangelio. Marc. 1.v. 1 j'.

j D

II. Spiritus fancti Brunonis ex Joanne

05 "03

Baptifta & Elia hauftus, & Sacro ejus-

Jl

dii

If

itus

a

dcm Ordini transícriptus erat Spir

01«

a

(l

A2Meditationes

114

Communicationis cum Deo ; hanc feceffus ;

filentium, & oratio nutriunt, ac fovent,

'Tam Divinc communicationis & unio-

E

nis haud eft capax animus, nifi à flre-

pitu curarum Mundi & ejus amore fit

remotus ; in hac unione S. Bruno fon-

tem inveniebat inexhauftum gratiarum,

l

lj

gaudii & benedictionis coeleflis.

Hinc

iftes

aguofcas, cur tam modicam cum Deo

|lione V

agendi confuetudinem experiaris. . Deus

| Contey

'erTfal

cor vacuum quzrit.

[

III. Spiritus Sancti Brunonis erat fpiri-

fs vl

Vaung,

tus zel & fervoris pro gloria Dei & ani-

marum falute.

Zelo zelatus [um , dicere

lt forn

Dtenty

poft Eliam S. Bruno cum füis poterat.

Hinc diurnx nocturnzque laudes, quas

Wmunitat

IC, fe

Deo cantant;ad reparandas injurias Divi-

nx Majeftati illatas : hinc affiduz preces,

li

nlr

ezquearmate operibus poenitentix pro

t dee

converfione peccatorum : hinc demum

"gt

fanctiffimarum exempla virtutum, qua-

Ceos r

rum bono odore multi ad obfequium

um

Dei, & majorem proprie falutis curani

11 mor

pertrahuntur, dum intra fe cogitant : cut

I]

nos adeó parum de coelo foliciti fumus;

ii

dum ifli curas omnes in eo defixas ha-

&cul at

bent? an majoraillis ac nobis propofita

metü l

funt premia ? an minor nobis, quàm ip-

Tepy

fis ja&ura metuenda eft ?

W

«l a

FE-

in Feflis San&orum

Ilj

feee

E.E.S .T UM

c Á

um

$. FRANCISCI BORGLE, $. J.

10. Ocob.

il

arott

füno ii

I, T? Ccefia Dei San&um hunc.| zerreni

bonoris.ac Mundi coutemptu glorio-

;ratiaru;

lj,

[j

fitm praedicat.

Triplici autem confidera-

tione Vir Sanctus ad tantum terrenorum

aim D

tis D

contemptum eluctatus eft, Primó cada-

ver Ifabellae Imperatricis confiderans, in

entlt

ejus vultu foedé commutato luculenter,

utnunquam aliàs, cognovit, ac dedicit,

u &t

jj

nec formam pratantem , nec opes, nec

potentiam fummis Viris ac feeminis im-

1 pOWI'i

munitatem à fepulchro & putredine prze-

yls

ftare, rerrena omnia caduca effe, & fumi

x if

ïuæpmö

adinítar evanefcere.

Itaque magno ani-

mo decrevit meliori Domino, Regi fz-

at r

culorum immortali & immutabili dein-

, d

ceps fervire.

TTu Francifci exemplo ani-

n

Ui

mum à caducis abftrahe, qua vel nolen-

ti mors eripiet.

jj

'tantl[ï.

IL. Deinde Francifcus probé percipie-

bat fexcentas curas moleftiasque, quibus

du

ccularium vita obnoxia eft. — Hos, ta-

fs

metíi in oculis Mundi felices videantur,

n

reipfà miferos effe agnofcebat, utpote qui

luäm j

f

non alium ex bonis fuis fructum refe-

runt

l

|

II6

AMeditationesg

runt prxterquam vanitatem & afflidio- "i

tertilf

nem Spirztüs.

Ea conf(ideratio fecit, ut

ad comparanda ejusmodi bona animum

Yerbo

fem p

adjiceret, quze cor hamanum explere va-

lent, qualia funt bona eternitatis.

n

T

(f

III. Denique ad omnimodam terreno-

rum defpicientiam incitamento fuit peri-

ililios

T CO

culum zternz damnationis, cui fzcula-

res àc przecipue magnates paffim. expofi-

ts

tos effe Francifcus animadvertit. Etenim

tum m

oblivio Dei, falutis incuria, peccandi oc-

ponder

Ilj

cafiones & illicia ab eo vitze genere pro-

pemodum infeparabilia videntur.

Ergo

dheig

ut animam in tuto collocaret, cxterá

EURT

Aityrà

omnia fibi abjicienda effe duxit. Grates

Deo age, qui eandem tibi mentem inje-

entia

cit: fupereít, ut in propofito efficaciter

ij llic

perfiftas.

uf |

"n od

FESTUM S, THERESLE VIRG.

|Btdun

16. G&obr.

o

L Eus in S. Therefia renovavit, que

jTta f

S. Ambrofius admiranda notavit

NULT

in celebri Debora, Femna guberuevit.

$4

Rexit Debora fanctiffimis legibus popu-

Ti

lum Dei.

$. Therefiam Deus elegit a

e*nx'w

reformandum facrum Ordinem, qui in-

profe

ter antiquiíTimos eft in Ecclefia Dei. Huic

m

ra-

,, 10

ffm&Aa Virgo Leges & Sanctiones p

I1-

in Feflis Sauctorum,

17

du feripfit, quz ad fümmam perfedionem

) fl

certiffima viafunt. Ipfa filios & filias fuas

) ammy

verbo & exemplo ad infignem fanctita-

tem perduxit, eáque ratione Ecclefiam

1xplere L

innumerabilibus

;

Sanctis locupletavit.

Utamur authoritate & talentis noftris

m terre

o Rtgt

adalios, ac pracipué eos, qui noflrz cu-

rz concrediti funt, amore honefti ac vir-

y Ro

im ey

tutis inflammandos, hunc in finem mul-

tum momenti monita noftra, plus veró

i. D

ccami t

ponderis exempla áfferent.

L. Femina propheiavit.

Spiritus Pro-

n f

L l

phetie in S. Therefia propé continuus

erat: nam & remotiffima cognovit, &

t di

futura pradixit.

Huc fpectabat intelli-

-

gentia Sàcre Scripture & " Theologiz

i

mylítice longé maxima, quà Virgo ute.

d

batur, tum ad propriam perfectionem ,

tum ad proximum in viis Domini diri-

NI

gendum; contrà quàm faciunt fapientes

]

fxculi, qui fcientià Sanctorum' ac pro-

priz falutis neglectà, eam captant, quz

vm'i[-, p

hn goti

iuflat ; acuti ad vana , bebetes ad. Divina,

l

j

üt S. Auguftinus loquitur.

T

T

IIL.— Frezzina triumphavit.

Hoc fupra

Deboram $. Therefiz convenit, Heroidi

d

l qul j

profedó Chriftianz , qux fexum ac fe

ipfam fuperavit. Habuit inimicos dome-

s

à ca-

:PCiC()S, animi fui affectus, hqs aure

T PR

tená

8

AMeditationes

gerfe

tenà Divini amoris compefcuit : habuit

inter homines complures adverfarios, hos

Tüm

lo

à infuperabilis patientiz devicit. Ha-

filo(

y&m

buit daemones mille modis infeftos , hos

Jéuto fidei propulfavit : Mundi , inferni,

COfnj

ac fui ipfius victrix.

Quis coronas zfti-

Il

Dece

met, quas de tantis victoriis Therefia à

Íponfo fuo Jefu accepit ? unicuique no-

lüCe (

ftrüm cum iisdem hoftibus quotidie pu-

doreí

gnandum eít ; erigat nos exemplum Vir-

Quiy

ginis imbellis, juvet nos ejusdem apud

elie

li

Deum interceffio : ut bella domini lerió &

.

li

feliciter geramus

.

accipite avmaturam

: D

Dei, ut po[fitis vefifleve in. die malo, €9 in

fbw

offn

oimnibus perfecli flare. Eph. 6. 13.

ho

FESTUM

j tj

S. LUCIE EVANGELIST £

18. Odtobris.

| f e

þmg, !

L Ria funt, qux à Difcipulis fuis

|

Ol)lm

Chriftus requirit, dicens : f/mt lu-

bi veftri pracintli, €à lucerne ardentes in

$$

manibus veffris, €3 vos fnmiles bominibus ex-

peclantibus Dominum fuum Luc. 12. Qu

verba Evangelii fepiffimé per annum in

Dem

Sacrificio Miffe vel ipfi recitamus, ve

i

À facerdote legi audimus. 1.decet nos con-

tinuó promptos ac veluti accinctos efle

'

ad quidvis pro Dei gloria faciendum &

1

per- *

zi Felis Saudorum,

irg

: d!

perferendum , nullà locorum , petfona-

rum, officiorum exceptione.

jtos

An hujus-

id

nodi eft Zelus nofter ? an potius loca

& minifteria prenfamus honorifica, per-

[is;)

,itit

commoda & amori proprio confentanea ?

Oftds

Il- Ez lucerna ardentes in monibus veftris.

Ti

Decet nos exempla verbis addere.

Ut

luce doctrinz proximi inftruantur, & ar-

ii

dore fanctz vitz: ad bonum accendantur.

atf

p

Quivis genuinus Chrifti difcipulus debet

effe lucerna /ucens C5 ardens. Jo. 5. v. 35.

ii

ii

HL E vos frailes bominibus expettanti-

bus Domimum fuum.

Ita nos vivere opor-

zrimï-'

t]l d

tet, ut à morte nunquam ex inopinato

poffimus obrui, femper parati ad. ratio-

)

nem villicationis noftrz pulfanti & vo-

canti Domino reddendam.

Audemus au-

If

Zein, C5 bonam voluntatem babemus magis

peregvinari à corpore, €3. prafentes e[fe ad

"n

Dominum 2. Cor. y. v. g.

; [fn,':'i"

E Es I UM

pb

SS. SIMONIS & JU D E Arr,

1iniänff

28. OGobris.

v

n

De tribus gratiisac donis

z Chriftus

x

obtinuit.

il

à Patre fuo apoftolis petii

gt

Rimó Deierga Difcipulos paternam

d ?

p

tutelam petüt — Pazer [auile , ferva

i

€0$

pff

izo

AMeditationes

eos i uouune 1uo.

Divinz hujus prote- !

[:

€tionis fiducià erecti Apoftoli ibant, quo-

cunque Dei & animarum caufa ipfos vo-

caret.

Non reformidemus hoftium Dei

& Ecclefize auctoritatem, potentiam,vim,

[

5

vafritiem ; Deus nos proteget , quamdiu

pro ipfius caufa laborabimus.

IL Altera gratia erat charitas fraterna.

l

U: fint unum ficut €3 nos.

Hanc genui-

norum Difcipulorum fuorum notam effe

Chriftus voluit: s boc cognofcent omnes,

quia difcipuli mei eflis.

Hác charitate

praediti vitam jucundé tranfigemus, Deo

amabiles, & proximis perquam utiles

futuri.

. ]II. Ad extremum pro Difcipulis fuis

oravit, ut in Mundo viventes, Mundi

Spiritum ac mores non admitterent:

ANon ut tollas eos de Mundo, fed ut ferves

eos a 1alo.

Quàm indignum atque adeó

M

monftrofum foret, eos, qui Mundo fpi-

ritum Chrifti afflare deberent , munda-

num fpiritum à fzcularibus condifcere?

Atqui hoc ipfum illis metuendum elt ,

!

qui cum Mundo ita agunt, ut Chri(ti fe

?

difcipulos effe, oblivifcantur.

E:ENAS.

lr

OPþAl M' D, G-

VY

h

I

2b

Es

EY

a

"w

u

od

7

a

iE

s

$

v

3

k

À

m

E

(

n

: f

:2

g

Ro

*

h.

c:

s

N

P^

5

—

ä&w

M"

P

.

17

*

z

$

i

N-

g

5

E

z

U

-

m

NT Am.

E

ais

j

E Rs

-

C ACEM

M

ATRU

M

Zu&Ww

u

22

?4

b

b d

^

W.»

j

/

pE

-

j

-

M o

I

E.

AT

A

E

".

E

f.x.m

.

".

-

-

a

x

m

TA

x

35

Bu

x

j

v

n

R

N

um

2

P

b

d

D

, 4

E

"

SRUS.

w

7 d

/4

f

i

x

*

Y

1.

z

o

x

n.u

v

X M

o

xj

o

AE

d

E.

j

2

*f

gt a

Ü

s

N

——

—

——5

E

-

——

——

M ,

MM

X

(

(

FES

,

x

£

iu

SOR

A

. v

WR

n

*

n

2

[*

M

m

j

ENN

P

A

"P

9

&

o

e2

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

15

s

O Balancee Q

ä

e

Focus

MEDULLA

N

SACRARUM

E

MEDITATION UN

o

FESTA B. V. ET SANCTORUD

| 40

10

e

TOTIUS ANNI,

AUCTORE

R. P.PETRO MEDAILLLI

SocrgTATIs TEsU

-

1

GALLICO IDIOMATE CONSCRIP

NUNC

Ad privatos Meditantium, &

|

publicos Concionatorum ufus

" EM

LATINE REDDITA

P. IGNATIO FRIEF

SociETATIS EJUsDEM

E

ALME CONGREGATION,|

JMAJORI ACADEMIC.E

B MARIJE V.

AB ANGELO SALUTAT4Z-

IN STRENAM OBLATA,

AMOLSHEMII A4, C. MDCCLIÀ.

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

ERGENTORKEXKT I

impümebat Simon Kürsner, Cancell, Typog -

Á

V

p