ftras.

'I»., C

Hoc.primum fiducie

iberals

erga ipfam noftre caput eft.

Hoc ipfo, quód Deus Mariam 'no-

Virgiti

bis dederit Advocatam, Reginam,

xduma

& Matrem, que noftri curam gerat ;

j

neceffe eft, ipfi perfpectas effe necet-

elutifGo-

fitates noftras.

Quodfi veró nos vi-

jrationis

deatin peccatis & vitze pravitate ob-

Eeäuuüf

duratos, non agnofcit nos é nume-

Qu ^

ro fuorum, nec obfequia noftra ad-

olv

mittit, nec fubvenire nobis ftudet.

& u

. 1l Alterum noftre fiduciz funda-

Nb

mentum eft Virginis in impetrando

aC telwï.

eficacia €9 autboritas.

Nihil eft,

oron:

quod ipfà per Deum non poffit ;

amat enim matrem filius, & nihil ipfi

Non vult tamen auctorita-

li g

denegat.

]s j*

te fuà uti ad ea nobis obtinenda, que

5 119

faluti noftre adverfantur ;

neque

vult, ut bonis per ipfam impetratis

abutgmur.

yi

B 4

IlI.

32

jfedztationes

latis &

II. Tertium fiducie noftrze caput

eft 4xor, quo Maria tanquam Me-

Virgo.

diatrix & Mater noftra in homines

DT

fertur.

modi &

teft: Ecce Mater . 1ua.

Cuilibet noftrüm dici po-

Hec fuaviffi-

Obferya

mz fiducie noftrz vena eft.- In ten-

am D

tationibus, in xrumnis, in miferiis

Tttiof

noftris confugiamus ad Mariam, in-

vocemus ipfam : ZVoz recedat ab ore:

W

40n recedat à corde, S. Bern,

dl ut

MEDITATIO IiI.

Vater ;

Ts 1pfiï

)

j

De vera erga B. V. devotione.

plane'qu

T Marie devotus fis, fugieuda

mug :

-U

Til jn

funt omnis generis peccafa.

Quomodo enim Zater pulchra dile.

fet Qu(

Gionis amare poterit hác labe infe-

t abfol

&um, cujus foeditas & malitia quo-

i

dammodo infinita eft? quomodo re-

tbis ;

bellem Filio fuo, ejíüsque juratum

Urving

hoftem diliget ? Regina fandorum

llu'jl'

eft, non nifi fanctos amat, vel certé

"bl d

peccatores, qui ut fanci fiant, ad

]pfam confugiunt.

Q] [

pie-

tfo;

II. Deinde*.üatis & quotidianis

tatis

de B. F. Maria.

35

r

tatis exercitiis peculiariter colezda eft

gam J

Virgo.

Beatus , qui vigilat. ad fores

homitt

zueas quotidie. Exactum ttudium ejus-

modi exercitia obeundi indicium eft

dici f

: foavil

obfervantie, amoris & fiducie noftre

Tn tei

erga Deiparam. Felix,

ui hujus ge-

; miferi

netis officiis fideliter & atfidué vacat.

riant, 1

II Ad extremum zzitanda nobis

ïut gb ort

um

eft, ut genuini filii fimus, fanctiffima

Mater. noftra.

Hunc in finem actio-

Jl

nes ipfius, virtutes, vitzeque univer-

fe rationes attento animo meditari,

Jevotis

planéque nos eo modo gerere debe-

, )Q(gie:;-.?

mus, quo ipfa fe geffiffet, fi olim fi-

[I$

n

w

mili in ftatu aut occafione verfata ef-

fet. Quàm illuftria virtutum omnium

//

jcirt

& abfolutiffimz fanctitatis exempla irt

tU

uno hoc prototypo videre eft? $;f

ah n

vobis tawquam in imugine defcripta

gmoo

nf

iil

virginitas, vitáque Beate Aarie.

Hinc fumatis licet: exempla vivendi ;

finduté

ubi tanquam in exemplari magifleria

vd &

fiaüt;

expreffa. probitatis , ^quid corrigere ,

quid effusere , quid tenere debeatis ,

tof.

janis

gjiendunt. $. Amb

ME.

[

34

i(ä: 1 0) W

D

ESSIBUESQUEORUD: D DUESEU QR

hi pof

MEDITATIONES

poni

lm

IN

g,

m

FESTIS

B ?

SANCTORUM.-

Olnes

Quiill

pe

FESTUM

Decat

Wt

n

OMNIUM SANCTORUM,

W[hgu«

1. Novembris.

V

Ws

I. Katitudo fanctorum in coelo

üüntm

z

excitare in nobis debet ar-

pE

—^ dens defiderium eódem per-

Sti :

(

veniendi. Eà beatitudine continetur,

Qd

quidquid ad omnimodam corporis &

G. (

animz felicitatem defiderari poteft.

Ttrtol

Eadem nobis jam parta eft , & prz-

parata; nihil aliud reliquum 'eft,

(0)

uàm ut poffeffionem illius adeamus.

l

ptant fancti nos fu felicitdtis fo-

cios habere: idem multó magis Deus

Opþimus Maxünus nobis exoptat.

À

JMeditationes in Foftás Sanäommf Lrj

Àn poflent his efficaciora motiva pro-

poni ad mentes noftras coeli defiderio

IS

inflammandas ?

II Exempla fan&orum viam nobis

oftendunt, quà ad tantam beatitudi-

nem perveniatur. Exempla hac ad

omres pertinent, tutiffima funt ;* 1e-

UMI

curiilla fequi poffümus. Sancti omnes

pleni erant vivà fide, à Mundo &

peccato alieni, charitate ferventes ,

patientià infignes.

Àn ipforum ego

OR

veftigiis infifto?

IH. Zzterce[fio fanctorum media no-

bis & auxilia impetrabit, ad beatitu-

dinem obtinendam neceffaria. Amant

gl [Us

debet

enim nos tanquam fratres füos, &

dett

gratiá apud Deum plurimüm valent.

ontit

t

Áccedamus ad ipfos certa cum fidu-

!)L*«

cia: Ormmues Saudit8 Sanüa Dei in-

o

tercedite pro nobis.

uj po

n

COMMEMORATIO FIDE-

uum Cl

LIUM DEFUNCTORUM.

| adeam[f'

2, Noverbris.

d ?

MEDITATIO I.

1] (2

. D Enova priüs fidem tuam de hoc

j

6

dogniae

"46

AMeditatioues

dogmate catholico: Firzilfimé teuco,

Qompe

purgatorium effe , animásque ibi deten-

Tuis l

tas fidelium fuffragiis juvari.

Tum

dlign

confidera Dei

fanctitatem , in ani-

QUf g

mabus fibi chariffimis quamcunque

Emi

peccati labeculam. averlantis,

Ad-

quidf

mirare ejusdem juftitiam, leviffima

errata feveriffimé caftigantis. Statue

tandem, magnum quiddam in ocu-

x

lis Dei effe vel minimum peccatum,

uod nos adeó parvi facimus.

"

II. Confidera, quot titulis animz

Quem;

ille noftram opem fibi vendicent.

(centi

Dei enim filiz, fponfe & templa funt.

negljg

Targi

Chriftus in ipfis quodammodo pati-

tur: Ecclefia Chriíti nos ipfis fubve-

Quent

nire jubet : Charitas, quà iisdem mul-

tipliciter obítricti fumus, nos obli-

ämmü

gat: denique cruciatuum acerbitas ,

T'ftcm

à quibus ipfie fe expedire non valent,

Tif

opem nofítram implorat.

Quis tot

C 4

ftimulis non commoveatur ?

ll

lII. Confidera utilitatem, quam ti-

Qs

bi ipíi affers, dum animas fanctas in

mqo

purgatorio juvas,

Quàm liberaliter

Jl

dpífx impenfam fibi mifericordiam

liliy

Coinm-

in Feflis Sanäorum'.y

37

j f

compenfabunt? Deum pro tein flam-

ibi deti

mis fuis piacularibus deprecabuntur:

j TW

diligent liberatorem fuum : recipient

jdna

cum gaudio zz «terma tabernacula.

Inounqi

Examina, quid liberandis ipfis facias :

js, À

quid facere in pofterum poffis ac velis.

Jevillr

MEDITATIO 1.

NU

De animabus in purgatorio.

N

peCCame

Ria funt, que animas illas di-

RT

fcruciant.

Elongatio à Deo,

n

quem ardenter amant: ftimulus con-

]liS qpity

vendic

icientie , que commiífos defe&tus &

l

/

negligentiam exprobrat: vis flam-

pl

j'

1odo

marum piacularium , quz& ipfos tor-

pf [f

quent.

Time triftiffimum hunc fta-

tum, & quoad potes, evita. /Melius

den

n05 ^

efi modó purgare peccata, €9 vitia

acrbt

vofecare, quàm in futuro purganda

i

refervare, De Imitat. Chrifti Lib, I.

10 Y

c. 2

Qui'

IL Tria viciffim funt, quz ani-

mas in fuis poenis folantur.

Certi-

»

u

fündts

tudo falutis, quà excidere non am-

pliàs poffunt: Spes propinque libe-

ibertie

j

rationis: Amor Dei, non in furore

ricote

Íuo,

av

B7

38

AMeditationes

fuo, fed in mifericordia punientis.

pet e

Has ob caufas complures Viri fandi

tri,

ftatum purgatorii prefenti vite , tot

Bs

animg periculis obfepte proopta-

1l]s,

runt. O Dormine f fic vivitur , €9 in

bend a

salibus vita Spiritüs mei ; corripies me,

Trunt

€9 vivificabis me. l£ 38, v. 16.

IL(

I]. Tria demum funt genera füb-

ftiis j

fidiorum, quibus animabus illis fuc-

Qm

currere poffumus.

Oratio : opera

Ws

mifericordie & poenitentize: divini

tis affe

facrificii & Indulgentiarum applica-

Qüpifce

tio,

Concipe fandtum propofitum

Vatim

tibi juxtà & animabus falutare , ap-

GLOne

plicandi in earum folatium partem

li qo

faltem aliquam omnium bonorum

il, g

operum : Zidete, quoniam mom foli

9009 ;

suübi laboravi. Eccli. 24,

s

Worem

lls

IN OCTAVA OO. SANCTO-

t

.UM.

Düori;

ll (

&, JNovembris.

)&lmum

L ( "Onfidera numerum propé in-

"olent

numerabilem San&orum, qui

Va

olim eodem in fítatu, ubi tu nunc

UEM

N

degis, veríati , iisdem in officiis, ac

Ti

per

in Feflis San&orum.

39

punientig

per eadem media, quz tibi fuppe-

hi f

tunt, ad ([anditatem eludati [íunt.

ite, t

Filüi Sandorum fumus.,

Eadem faci-

praop

mus, quz ipfi fecére ; faciamus illa

y, Ui

bené.ac fandié; ut, quo ipfi perve-

ipier

nerunt, eódem & nos perveniamus.

16,

II. Quód fandi evaferint, id pro-

pris ipforum viribus tribui nequit.

nera f

3 IMXS ïUf'

Homines enim. erant, perinde ac

p:

nos, fragiles & infirmi, immodera-

tis affectibus & vitiate nature con-

jp. uU

f applifi'

cupifcentiis obnoxii.

Et tamen per

gratiam in' baptifmo & religiofa vo-

ropO[itW

yatt; !

catione acceptam ftatüs fui perfectio-

nem confecuti funt, Gxratza Dei fum

m p

id, quod fum, C9 gratia ejus im sme

bon

g nj

vacua non fuit.

Sume animos: tor-

porem excute: utere iisdem prafi-

diis gratie tibi conceffis: 77 som

m

poteris, quod ifli? S. Auguft.

III. Confidera premium longé ma-

ximum brevis certaminis, & piz

violentiz, quam fandi fibi ipfis intulé-

i

re, ut fandi evaderent.

yruftl; f

In paucis

vexaii im smultis beme difponentur.

TL

Fruuntut nunc Deo ífuo, & cum

P

ipfo

4o

JMeditationes

ipfo deéliciis omnibus, divitiis, &

pofider

glorià circumfluunt, quamdiu Deus

volunt:

erit ipforum Deus, hoc eft: per inter-

& aflin

aninabilem zternitatem.

Paupertas

temni

ipforum, mortificatio , labor & pu-

bs, m

gna finita eft; remuneratio nunquam

Vniverfi

finietur; eàdem fpe animati fando-

XeTünt,

rum virtutes imitemur.

JIntuentes

(&s, (

exitum | conver[ationis, imitamini fi-

fpitiis

dem.. Hebr. 13.

I

miHbm

MEDITATIONES

"n n

De octo beatitudinibus,

I r

Villmo

Ria in fingulis confideranda funt:

T

1, Beatitudo, quam Chriftus pro-

ethia

pofuit : 2. Pramium, quod promi-

ET

Tot ib

fit : 3. Exemplum, quod lpfemet in

eodem genere przbuit.

?ïäï D

I. BEATITUDO DOMINICA,

fer Yal

Beati pauperes [biritu ; quoniam

ipforum eft reguum colorum. Matth.$.

ln

T

[URS ]

I.

Auperes fpiritu fünt, qui, ut

* nign

. Chriftum pauperem fequan-

) 1pf0

tur, nihil in terra propriuni

li

Q Wt

pors

in Feflis SanGorun,

4.I

vitis, (

poffdent, ac ne poflidere quidem

ju Du

volunt: qui ea, que Mundus amat

er inti

& eítimat, propter Evangelium con-

aupeti

temnunt: qui animum à terrenis re-

or & p

bus, à propria füi exiftimatione, ab

nunqui

univerfis naturg cupiditatibus abftra-

ti fndo

Xxerunt.

Examina cor tuum, ut vi-

deas, quousque in hac paupertate

Juineni

t

]

um

Ípiritüs fis progreffus

lL. Pramium.-huic beatitudini pro-

$

miffum non modóo eft tranquillitas

animi in vita, fecuritas & confidentia

in morte , poteftas judiciaria in no-

odl

viffimo die; ted.etiam poffeffio regni

veterniac coeleftis, pauperibus iftis jam

bris

jam acquifiti. . Jpforamn eff regnum. An

od p*

non tibi videntur pauperes fpiritu fa-

d |

tis cauf habere , cur paupertate fuà

pre omnibus divitiis contenti vivant ?

IH Exeraiplumi. hujus - beatitudinis

fervator . nobis. preebuit - luculentiffi-

j qym;iz!*

mum, .lpfius familia, nativitas, vita,

; Nb

mors paupertatem pre fe ferunt, eám-

que non coactam, non fortuitam, fed

j

Uir |

ab ipfo fponte acceptatam, & electam.

j feqm*

lmó ut nihil penitus fibi relinqueret

p

r

?

EE

pau-

AMeditationes

42

pauperrimus Jefus, ipfi adeó voluntati | ts; z

fue proprilsque,

licét . fanctiffimis

ficib a

propenfionibus renunciavit. Deftendi

Tfoet

de cclo, non ut facimm «voluntatem

[.?

meum , fed voluntatem ejus, qui uifit

dul

s. Jo.6. Ut beatus fis , Chriftum

VEf

imitare: time fortem eorum, qui funt

DiGT

divites fpiritu, & abundantes in facu-

Tür eti

lo, quibus idem fervator in hac & in

m

altera vita v intentat, O£ fvobiskdzj-

ii

euitibus.

i

pofüdeb

Gs d

i

IL. BEATITUDO DOMIMICA.

W ]

Beati mütes ,. quoniam ipfi po[fide-

Ti r

buat terrain.

$, Qu

E Ites hic vocantur,; non ii, qui

* bis

bonitate indolis, aut politicis

tf[lmg

ex rationibus tales fe exhibent, ut

Wi N

hominum animos fibi adjungant ; fed

Wroy

qui ex virtute tales funt.

Ea virtus

TOphe

iram comprimit : tranquillitatem in-

ternam confervat: modeftiam & hu-

t fj

militatem cordis palàm oftendit:-de

Wf

vindicdta adeó non cogitat , ut potius

Ht

amorem odio, & bona malis retri-

Vi

buat.. Vide, quomodo erga füperio-

* ii

res,

Y

iu Fofis San&orum.

43

O voluti

res, zquales & fubditos te geras, &

fancills

facilé advertes, quàm fpe contra

t Dj

manfuetudinem peccare foleas.

T

IL Praemium manfuetorum eft:

, i i

pollidebunt- terram,

Primó quidem

; Q

terram proprii cordis obtinebunt ,

n qil

affectibus fuis imperando : deinde alio-

rum etiam corda fibi obftringent, in

ii i t

eorum animos & amicitiam fe blan-

j hic d

j

aalii

diffimé infinuando.

Ád extremum

poffidebunt ferram viventitm, cu

causà à Deo creati funt.

jus

nl

H Zxemplum hujus manfuetudi-

nis prorfus fingulare in Chrifto ha-

i

bes, qui hac potiffimüm in virtute

f10n D

fe nobis imitandum propofuit : djfci-

Confidera

at po»

te à me, quia mitis fum.

bent,

vitam & pafflionem redemptoris; &

"

utrobique cernes , quàm veré de ipío

ungu

Propheta praedixerit: JVom contendet ,

hu

neque - clamabit , neque . audiet. aliquis

'u',fjjtatelïl

i plateis vocem . Ejus.

arundinein

L

yiendi

quaffatam non confringet, €2 limum

p

umügaus nonm extinguet.

Confidera

virtutis hujus pulchritudinem tum in

nàls f

Íe ipfa, tum in Jefu Chrifto. Per-

f

pende

44

AMeditatioues

pende é contrario foeditatem genii | ii jjf

tetrici, iracundi, turbulenti, ut iftum

1 ocy]

averíeris, illam colas.

Ts arc

II BEATITUDO DOMINICA.

lii

Deati qui lugent ; quoniam ipfi com-

m ji

Jolabustur.

t ef

WUs ]

di , On fufficit renunciáffe volupta-

h,.

tibus & vanis Mundi oblecta-

es,.

mentis ;.neceffe infuper eft, ut lachry-

rto (

mas fundamus contritionis ob pecca-

Ts p ful

ta propria: compaílionis ob peccata

Vitris

proximorum : devotionis ob ftatum

iif )

exilii, in quo verfamur procul à Deo,

RUT

procul à coelefti patria noftra. Sed

H fii

heu! Domine, azima mea ficut. terra

Jine aqua tibi, . Yrriga illam. gratià tuà,

W

ut has triplicis generis lachrymas

Jj

profundat.

Afj T

lL Pramüsas lugentinm eít: Jpfi

]

:

confolabuntur. Si de peccatis fuis do-

[l

leant, eorum veniam confequentur:

t Ttox

fi proximorum deplorent crimina;

t f

iporum converfionem impetrabunt:

Qu

fi exilium fuum in hac lacrymarum

quïndx

valle lugeant, ad coelum admittentur,

ubi

T j

in Feflis San&orum.

45

tem m

ubi abflerget- Deus omuesa. lachbrymam

|, ut l

ob oculis eorum. lmóÓ ipfis lachry-

mis arcana dulcedo ineft.

VINC

IIL. Confidera Salvatorem moeren-

tium prototypon.

Ipfum lachryma-

m ifo

tum efle, legimus ; rififfe, non legi-

mus.

Lacrymatus eft in prefepio ja-

cens, ad ífepulchrum Lazari confi-

(fv

ndi od

ftens, Hierofolymam ingrediens. In

T

horto oliveti fofo corpore ffevit. Ame-

.0b p

mus pium luctaum & lachrymas, Ser-

ib p

vatoris exemplo animati

fugiamus

qh u

infana Mundi gaudia & rifuüs, ejus-

dem comminatione deterriti: v« vo-

'ocuïäUfï'

ylin *

bis, qui ridetis, Luc. 6. v.25.

j fl [

IV. BEATITUDO DOMINICA.

i g[mla i

hn

Beati.qui efuriunt. €2. fitiunt. jufli-

liam ; quoniam ipfi faturabuntur.

j d

'

L Ames ifta & fitis confiftunt in

;;

ardenti defiderio reddendi Deo

fa.

& proximo, que utrique debemus,

t a'm:uï

& in fanctitate (que vera juftitia eft)

quotidie proficiendi; atque ita confe-

1 etl'äbw'

r

quendi coronam) juflitie , quam red-

d

imitfwä;

det* :z'n ila die juflus Judex às,

[

AMeditationes

46

diligust adventum ejus. 2. Tim. 4:8.|

tem f

Examina te ipfum, an facram hujus-

bat: ()

modi famem & fitim fentias: an &

1j ]

quanto defiderio tenearis perfedtionis,

fendens

& beatitudinis tua.

iperer

IL Premium talium famelicorum

Votram

eft: Ipfi faturabuntur. Defideria ipfo-

fettus, -

rum Dominus exaudiet: fanctitatem

Iderium

quam appetunt, Dei beatam poffef-

Qe

fionem, quam anhelant , confequen-

TR

tur.

Torrente voluptatis tue potabis

U

eos.. -Imo vel in prafenti vita internis

]i

fuavitatibus perfundentur , quas tepi-

At

dis animabus guftare non licet. Quam

magna umultitudo. dulcedinis tue, quam

LMH.

abfcondifli timentibus te ? Pf. 30. v. 20.

M. Exemplum Servatoris hoc etiam

Clrilin

in genere, uti in aliis omnibus , ad-

dtis

TU tv

mirabile eft. ^ Usque eó defiderabat

UV

implere ommem juflitiam wut diceret,

AL Y

i

hunc cibum fuum.effe : Cibus meus

TMiticis

ef, ut faciam voluntatem ejus , qui

Bof

[

siüfit me.

Hujus cibi tantá fame te-

lr

nebatur, ut corporalis cibi oblivifce-

If d

retur.

Evo cibum babeo munducare,

?

quem vos nefcitis, Paffionem & mor-

D

tem

zn Feflis Santtorum.

47

Tim. 4

tem fuam fitibundi adinftar appete-

am huj

bat: Calicem quem dedit mihi Pater,

s; ani

2on bibam ilum? Denique in cruce

erfeditr

pendens exclamavit: //tjo! fi Jefum

. diligeremus, haud dubié perfectionem

jmeli

noftram famelici adinftar defidera-

fideri

remus, & ipfe repleret in bonis de-

!

fditi

3

fiderium noftrum, beatà Virgine te-

atant poilä

ftante.: Efuriestes implevit bomis,

IOT v.35.

, Qu

?

7 jl

"V. BEATITUDO DOMINICA.

Eu

Beati müfericordes, quoniam ipfi

TO

3

suifericordiam confequentur,

j o

l

/

l,

/

I

Ifericordes hic à Chrifto vocan-

itilli l]u:

l

( pv

tur, qui ex charitate veré

Chriftianà proximorum fuorum mi-

s hoc

feriis five. corporalibus, five fpiritua-

adit

libus commoventur, & quoad pof-

funt, iisdem fübveniunt ; item ii, qui

u d

]

inimicis fuis ac malevolis ex animo

( v

)

ignofcunt.

Àn hujusmodi ocifcera

7 Bjmæ !

mifericordie erga alios habes? an re-

d n

ipfa demonftras ?

. Pramium . mifericordie proxi-

th/ldlli"'y:

j

"

7) &mf

müs eXhibitz eft longé major miferi-

if

cordia

JMeditationes

48

cordia nobis à Deo exhibenda.' Ipfe

nos in zrumnis hujus vite confolabi-

N

talis, fr

tur & fublevabit, ipfe peccata noftra

vitiofos

fecundum magnam mifericordiam fu-

am nobis condonabit, Afpiremus ad

grimi ;

Qulus a

hanc beatitudinem,

quà tantopere

indigemus , utpote tot miferüs &

J pert

4 m

peccatis obnoxii.

fat, Q

HL Exermplum wifericordie perfe-

Giffimum in Chrifto Redemptore ob-

OUme

GT pur

vium eft. Univería ipfius vita. con-

i.

tinuum mifericordie exercitium fuit:

Pertranfit benefaciendo C2 fanando

ln

fünt o

01ne;, agentes confolatus eft: pecca-

toribus delicta condonavit: capitalif-

Coenoi

fimis hoftibus fuis benefecit.

Ut nos

quod

V1l per

ad mifericordiam excitaret, predixit,

fein extremo judicio nominatim pro-

Ugl

pter opera mifericordiz coeleftem glo-

LT Iþiri.

Qm :

riam eléctis adjudicaturum ; reprobos

autem propter eorum omiflionem

Clm f

Qodom

&ternis ignibus addicendos effe.

VI. BEATITUDO DOMINICA.

p

Y ;

Beati mundo corde, quomiam iffi

Conji

li

Deumn videbunt.

COrum

l Mun-

in Feflis Sanäïom.m[.

49

Undities cordis ea eft, quz nul-

nda.

]

)

'M

lam in anima peccati five mor-

conlii

talis , five venialis labem patitur; qua

cata m

oraian:

vitiofos habitus & propenfiones re-

primit: que illicia omnia terrena,

irenus

- at

quibus ab amore Dei abftradti, ad ma-

lum pertrahimur, generosé difrumpit.

aiferi

Haec. mundities fanctitatem animz ef-

ficit, & corporis pretiofiffimum eft

a E

ornamentum. Noftrum eft angeli-

8l Yore 0.

cam puritatem emulari: an id reipfa

j v

facimus ?

r J

IL Premium eorum, qui mundo

ö& I(a;m;;

funt corde , eft, zpfi videbuut Deum.

p

Cognofcent res fpirituales & divinas,

ig: caplï

V

& quodam quafi interno guítu eas-

ol

dem percipient.

Cüm ex adverfo

b prïd/

animalis bomo non percipiat ea , que

vinatif

funt fpiritits Dei ; idem facie ad faciem

&H "Deum in coelis videbunt; Ea vifio

l rep

cüm fit effentialis beatitudo , fpeciali

ynilot

' quodam modo tanquam merces pro-

; C[ïe.

miífa eft iis, qui mundo funt corde. -

N

HL Exemplum iummze

uritatis

g

confidera in Jefu ,

qui Sancdtus fan-

ít. Ejus

Gorum, & ipfiffima puritas e

omnes

n

AMieditationes

omnes propenfiones , intentiones,

Yi ex

actiones püriffimz erant & digns Di-

ViX anin

vinitate Verbi inhabitante. Nunquam

gue ov

in ipfo aliquid reprehenfione dignum

Y^

notari poterat: quis ex vobis argue

ID

770 ? Nihil, nifi quod purum & fan-

! 'fpe

C

Gum effet, amore fuo dignatus elft

Ditrifüo

Tuxime

Actiones etiam in fpeciem fandas,

Íed ex corde & intentione non ad-

fineur

modum. purà profedas, averfabatur.

delicii

Amemus hànc puritatem; quam Chri-

tquam

ftus adeó amavit.

Ühtem

Q g.

NIL BEATITUDO . DOMINICA

1. (

Beati pacifidi, quomiam füü D

])ïifzc.e

|

vocabuntur.

ianrret,

Acificus eft, qui pacem cumt

VOnciliar

"E

Deo fervat , cui peccando bel-

VTT

5l

lum. indicimus : qui charitatem &

amicitiam cum proximo tuetur: qui

apprec

diílidia & fimultates inter alios coor-

lidems

tas componere, & concordiam re-

1771 j

vocare ftudet: qui demum peccato-

h qyi

res Deo ac Domino. fuo rebelles re-

Cfb

conciliare cum eodem allaborat. Spi-

n d(]ïm

ritus ejusmodi pacificus quiddam ma-

for hi

ximé

$X

in Feflis SanGorum.

ntentio

ximé excellens eft, & cujus pretium

vix animo complecdti licet: Pax Dei,

; digne

qua exuperat omuem fenfum. Philip. 4.

Nang

)ne digi

V

xubir f

JI.- Pramium pacificorum eft: filii

£j fpeciali titulo vocabuntur, utpote

rum U

djgnati

Patri fuo coelefti, qui Dezus pacis eft,

em It

maximé fimiles.

Ipfos Deus viciffiny

fingulariter amat , protegit , bonis ac

yte r

deliciis fpiritualibus cumulat.

Tpfis

averfabqf;

tanquam filiis locupletiffimam hzre-

qum

ditatem preparat. $7 filii & baredes.

Rom. 8.

OUY

IIL Chriftus - prototypon noftrum

Princeps pacis eft. Hanc ut Mundo

j j

inferret, ac Patri fuo peccatores re-

conciliaret, de coelo defcendit: lz

w t

terra pax. bominibus.

Hanc difcipu-

cant

lis fuis familiari falutationis formulà

1aritathlr

apprecatus eft : Pax vobis. Hanc

tudt i

iisdem veluti teftamento. transícripfit :

gios ?

Pacem. relinquo vobis : pacem meana.

od

do vobis.

Hanc, ut ipíi aliis adpre-

j «

carentur, commendavit : 77 quamcum-

rebellesf

que domum intraveritis,dicite primium z

yorat "

pax - buic domui : Hujus fervandae cau-

d

2

s

Meditationes

$2

sà nihil non toleravit, nihil, unde ea

gloriol

vel leviffimé turbaretur, paflus eft.

V.ivam

alii m:

Imitemur , uti decet difcipulos, Ma-

giftri noftri pulcherrima exempla.

dicant.

I.]

VII. BEATITUDO DOMINICA.

miltm

Beati, qui perfecutionem patiuutur

modo

fropter. juflitiam ;; quomiam. ipforum

dio o

ef Reguum celorum.,

jobea

Eati predicantur, qui perfecu-

[/y

t B

tionem patiuntur non ex cau-

Quis

d d

sà quacumque , fed propter juffitian.

Hoc eft, propter Chrifti nomen &

fs. q

Ü

Evangelium: cujus causà contumeliis

CTYCO

filige

afficiuntur falfis & iniquis. lta enim.

Chriítus ipfe fententiam fuam expo-

|

nit :: Beatz eritis, cium maledixerint

i fuiu

]

vobis , €2 perfecuti vos fuerint, €9

TM

dixeriut omme malum adverfimm vos

briorer

mentientes propter me.

Et S. Petrus:

Jj

ANemo veftrim , ait, patiatur i bo-

;]zz;zd«

zuicida, aut fur, aut maledicus, aut

.0]1 ty

alienorum | appetitor.

Si autem i

[ Pgr

Chriflianus , non erubefcat, ^Gratias

W.

diving providentie agamus , que hoc

ls

genere perfecutionum , quib

us nihil

Uij :

glorio-

4

in Feflis Sanctorum,

$3

] und

gloriofius eft, permifit nos exagitari.

Vivamus ad, eum modum, ut, cüm

pafis &

]

ulos,

L

l

alii malum de nobis dicunt, falfum

cmp

dicant.

IL. Pramium nobis à Chrifto pro-

N

miffum tale ac tantum eft, ut non

modoó patienter, fed etiam cum gau-

1 patju;if;»

^

E

dio omne infectationum genus ferre

jubeamur.

Gaudete €2 exultate: quo-

y p

niam merces veftra copiofa eff in colis.

Quis tibi in perfecutionibus animus

gnac a

efle debet, ut eas libentiffimé acce-

T

pies , cüm veraciffimus & fideliffimus

j g

Servator

tantam

remunerationem

contume*«

polliceatur ?

]

ue

HL Chriftus ipfe exemiplum bhac in

jm &

re fuum nobis imitandum proponit:

jl

yirii;t

Si Mundus vos odit , fcitote , quia me

,

priorem vobis odio babuit . . quia de

vtl

JMundo 3105 effis , fed ego elegi vos de

TA

AMundo , propterea odit vos. Mundus.

j i^

ANon eft ferous smajor. Domino fuo: f

dj ?

me per[ecuti funt, €9 vos perfequen-

i

dur, Uti revera Apoftolos , Prophe-

]

i

tas, & Dei fervos perfecuti funt, &9

g

us P^

Quuites , qui pià volunt. vivere in Cbri-

[

glonu'-

.Medz*tatz'onek

54

Jio Jefu, perfecutionem patientur,

d. q

"Tantis exemplis excitemus nos ad for-

Centit e

titer omnia fuftinenda.

Perfecutio-

animo t

I$

nes unà cum perfecutoribus cefla-

bunt: interea. Dei opus & corona

o in

ial f

noftra perficietur, que non auferetur

^

a nobis in aternum.

Tcop

Xotol

FESTUM S. MARTIN

ml

CONF. EP.

1 paff

1r, ÓNovenb.

u g.

dny

Lucerna fuper candelabrum. Luc.

XI. V. 33.

M t

fibty

& dni

Martinus per omnes vite fuüg

I.S

- gradus lucerna erat indomo Dei

I$

lucens.

Adhuc Catechumenus , càüm

Yit? of

Jiritgm

pecuniam in pauperes jam erogiflet,

partem veftis mendico dedit, Chri-

Ut C

fto ipfo tam heroicam liberalitatem,

.appam

&redir

tanquam fibimet exhibitam dilaudan-

te. Si talia Catechumenus fecit,

fitem

quid non de eodem fperes Sacerdo-

C (

te, ac poftmodum Epifcopo?- certé

Elatio

ad Ecclefiafticum ftatum & — facras

Qp

atio

lman

4ignitates uulla melior prepar

€i5

in Fe[lis Sanäorui;a.

$5

eít, quàm commiferatio & benefi-

gpatiam

nosadit

centia erga pauperes.

Quo oculo &

animo tu calamitofos refpicis?

Derfegit

u &

IL S. Martinus baptismo initiatus

& o

adeó in fuis oculis fibi ipfi vilis erat;

y at

ut ad facros Ordines recipiendos ab

Epifcopo invitatus, vix íe numcro

Exorciftarum pateretur adícribi. Hu-

RT

militatis comes paupertas erat , adeó

ut paffim appellaretur Zartinus pau-

per €9 bumilis. Nulla major peftis

eít in viro Ecclefiaftico, quàm cupi-

ditas terrenorum & ambitio; his vi-

jm. U

ttiis opponamus contemptum honoris

& divitiarum.

$ V'l'tæfï

a-

IL S. Martinus dono orátionis .

indomöf*

ximé effulfit : Imvi&um ab oratioue

yems.?

j

piritum uuuquam relaxabat; bhinc

p e

fuper caput facrificantis globus fepe

ledit; ;

apparuit; hinc defiderium exarfit e-

pl

grediendi & carcere.corporis ad Jiber-

J du*

tatem & hareditatem zterne lucis:

TIUS te"

hinc tanta in morbo erga Deum re-

; Suc

fignatio : hinc denique animi firmitas

IO?'CKE

& conftantia, quà morti proximus

T

humani generis hoftem allocutus eft :

4

1l

p

21

$6

j AMeditatioues

[r.1

Quid adflas cruenta beflia? nibil in me

funefli veperies.

Quàm fplendida &

ficere ;

victoriofa hec mors fuit ? 'imitemut

DI

itifers

fandum in vita, ut fiant aovillma

noftra ipfius morti fizilia. Num. 23.

D

FESTUM

Tdicata

qüdqui«

S. STANISLAI KOSTKES. J.

ttice (

ü o*ofeqr

13. Noverib,

4 d

tit

Ria celebrantur fancti hujus ad0-

T

lefcentis apophtegmata, qua to-

tidem punctis meditanda erunt.

X

fliadi

I JNon fum natus prafentibus , fed

futuris.

Hec veritas alté in animum

tite d

demiffa nobiliffilgum — adolefcentem

tlonem

Tünera

permovit, ut fortunas & fpes omnes

ampliffimxe domüs contemneret, at-

m Y

que opprobria crucis, & ftatüs reli-

n i

giofi obfcuritatem " univerfis ficuli

tilmy

pompis anteferret. Atqui & nos fu-

p

turis, non przfentibus nati fümus,

T c

non babesmus blc manentem civitatem

Blgam[

Ü

Jfed futuram. inquirimus. . Abfit igitur,

ut terrenis rebus animus adhærefcat.r

lls

Il

in Feflis Sanäori;m.

$7

TI. 7Melius eft cum obedientià parva

jbil ii

endidi

jJacere ; quàm per propriam volunta-

tem magnua praflare.

Huic veritati

'imiten):

innitens Stanislaus, Dei voluntatem

E

.l..

Nun 2

per Superiores & inftituti fui regulas

indicatam affidué ob oculos habuit;

quidquid ageret, aut laboraret, eó

unicé collimabat, ut divine voluntà-

JXIS,

ti obfequeretur; ecce compendiariam

ad fanctitatem viam , quàm Stanislaus

tenuit.

Àn tu eidem infiftis ?

fyjrsad

d quæt:

TIL. ZMater Dei eff Mater 1en. Hinc

li

?mtibuï ] (

filii ad inftar B. Virgini tenerrimà pie-

tate addictus erat. Et B. Virgo devo-

in u

tionem ac fiduciam fancti tyronis re-

ol

muneratura , eidem impetravit perfe-

s 0

ctum Mundi contemptum, ingreffum

at !

in Societatem Jefu, vitam innocen-

fs

tiffimam , mortem ex zquo fancdiaam

jfs 18

fs j

& placidam, denique fidelium om-

nium erga Stanislaum venerationem.

a m

Eligamus novo fervore, & cum affe-

ci

&ibus Stanislao dignis, almam Dei

Vi i

Matrem in Matrem noftram.

hr

"

FEST.

j

C 5

$8

JIMeditationes

FEST.S.CATHARIN E V,& M. | ia

* | fars ii

25. Noverib.

Ill

T. Catharinam veriffimé dixeris

01nnz"s

CAtCere

: AMulierem fortem; qualem fa-

T0 atm

piens procul & de ultimis finibus re-

quirebat. 1. Fuit fortis 77 propugnane

dio im

4la veritate.

Nam humanis & divi-

Tate tà

Ym |

nis fcientiis fupra fexum fuum excul-

ta, paganismi

errores confutavit ,

110d;

Philofophorum füperbiam fregit, eós-

TT

que in humiles Chrifti difcipulos com-

snutavit: Cura, ut fcientiam & doctri-

namtuam purà intentione, rectóque

ufu fanctam reddas, adhibendo illam

IS.g

ad agnitionem & amorem Dei inter

Tüncty

homines propagandum.

0 Bn

ffquend

II. Fortis fuitiz fpernenudo 2Mundo.

Nobiliffima cüm effet ; maximísque

T. |

C Orpl

partim à natura dotibus ornata, par-

tim àtyranno promiffis alleda ; ni-

Tytj n

hilominus cuncta defpexit , toto Mun-

L

do fuperior, quia corde uni Deo ad-

EY

Dtovin

dida. Dicamus ex anim

o: Quid mi-

Chrif

&i efy in celo, G9 à te quid volui fu-

Ts g

per

in Fdiis Sa?ää?omm.

$9

i

V

per terram . . Deus. cordis mei €9

pars mea Deus in etermum ?. PT. 72.

IIL Fortiffima fuit z perferendis

omnis generis cruciatibus. "Verbera,

y de

Carceres , inediam , rotam acuto fer-

ualen :

finibu:

ro armatam intrepide fuftinuit : gla-

dio invidum caput fubjecit. . Admi-

"

rare tantam in fexu fragili fortitudi-

ls

nem: erubefce, quod leviffima incom-

m a

moda tam iniquo animo feras.

coui

FESTUM S. ANDREJE APOST*

f

ulostt

3o. INovenib,

TM

Andreas crucem . acceptarvit tan-

$ reäöqt

IS

quam Difcipulus Chrifti, re-

o 34

Da at

nunciando terrenis bonis , ampledten-

do Evangelii leges, Chrifti confilia

fequendo. Ex quo Mundo valedixi-

j

mus, crucem Chrifti ultro & palàm

gimo

complexi fumus; quifit, ut eam tam

niia, [P

inviti geftemus?

; 7

Il S. Andreas crucem pradicavit

Varias

oX

tanquam Apoftolus Chrifti

n

provincias peragravit, ut populos

yii

Chrifto adjungeret ; labores & arum-

pt ftul-

quji

[

nas graviffimas pefpegäs eft;

-

ütiam

$0

Meditationes

titiam & opprobrium crucis gentibus

quio |

perfuaderet ; ac re ipsà perfuafit. Nos

vitam

ad Chriftianos verba facimus , hos

mode

confolamur , hos propofito Dei cru-

mprial

cifixi exemplo ad patientiam erigi-

lap

inus.

Quze aliis dicimus, nobis etiam

tionen

dicda putemus.

Cret,

IlI. S. Andreas eruce

defide

hz Juftinuit tan-

quam Martyr Jefu Chrifti. Hanc ipfe

e0

pridem. totóque animo: defiderabat ;

hanc ardenter exquirebat; hanc pera-

t

manter complexus, & generosé in

Bol

eadem mortuus eft. O boza crux

5$ ff

4liu defiderata : Examina te ipfum,

ficere

viteque tue rationes, & vide, an eo-

Wnf

dem modo erg

a crucem & 'toleran-

putar

iiam affectus fis.

d J

FESTUM

Sxend

Quant;

S. FRANC. XAVERII S. J.

d

efie

IND. AP.

lil f

3. Decemb,

115 qe

MEDITATIO I

TL

Oty

Kaverius fotus €2 ex toto erat

perte

Dei. ujus glorig & obfe-

Weri

-

quio

61

in Feflis San&ortrtm.

u quio labores fuos omnes, confilia ;

i. N

vitam univerfam , ac fe ipfum omni-

modé confecraverat. Revoca in me-

U$ , hül

Dei as

moriam partem aliquam eorum, qua

um ernp

Vir apoftolicus fecit, ut ad Dei agni-

Jis ed

tionem & amorem homines perdu-

ceret.

Felices nos, fi cogitationes,

defideria, ftudia noftra, vitáque omnis

iib

Tlncjt

Deo à nobis impendatur.

Jidertit

Il. S. Xaverius erat fotus proximi,

Quid enim non fufcepit, quid non

u w

j

molitus eft, quid non animarum cau-

j 0

sà fuftinuit, ut omnes Chrifto lucri-

faceret? Infideles ab ipío baptizati

] ipfum«

je, at

non finguli, fed milleni debent com-

putari; neque locorum peculiarium ,

:ytolcm'

fed provinciarum & regnorum per-

texendus eft catalogus , ut fciamus ,

quantam orbis partem Deo & Ec-

$]

Clefie fubjugárit. Erubefce, qui ni-

hil ferme in ipfius gratiam facere fe-

rió defideras.

III. S. Xaverius zotus erat fui ipfius,

Aliorum faluti fic vacabat, ut propriz

o u

perfedtionis curam diligentiffimé ha-

buerit.

Demonftrant hoc prolixe

; of

7

medi-

g

62

| ;Vleditationes

morti

meditationes, examina confcientiz ,

facri feceffus, quos aut in folitariis

facilit

Tijs in

locis, aut in templis nocturno tem-

indein

pore captavit, continua denique ex-

