terior interiórque mortificatio. Nos

Gl pf

ad animas Deo adducendas nunquam

dEi ) fpx

aptiores erimus, quàm fi in propria

n Jef

anima perficienda accuraté elabore-

promy

inus.

Ti

MEDITATIO 1I.

1 f

D fan&(

De morte S. Francifci Xaverii,

Jedioy.

Ria funt, que Xaverii mortem

IN

perinde fanctam ac fuaviffimam

Tortis

Tovid

effecerunt.

Primó vita inter bona

opera & actiones fanclitatis perpetuó

Véti

exacda. He funt /ucerne ardentes in

Tif

munibus moffris , quibus inftrudi,

Utl

Íponfüm jubemur expectare: hi funt

i On

Uf jS eo

manipuli, quos Domino meflis debe-

mus exhibere : Hujus generis mani-

Mp

pulos Xaverius propé innumerabiles

hPS Obi

"ierse

collegit — Dum tempus babemus , ope-

remur bonum, & bene erit nobis in

Fentig

extremis.

T mgs

diffime

Il. Alterum fag&æ & placi

Ü g,

mortis

in Feflis San&torum.

63

[cjentt,

mortis adminiculum erat affuetudo &

folitr

facilitas fancté operandi, quam Xave-

tno t*

rius in vita comparavit, & quá füb-

inde in morte feliciflimé eft ufus. Fa-

niq é

cile ipfi & jucundum erat adus fi-

t M

T

dei, fpei, charitatis elicere, fanctiffi-

ma Jefu & Marie nomina pio fenfu

in pf

6 dibot

pronunciare ; quia hujus generis actio-

nes in vita frequentárat.

Studeamus

in vita fanctos habitus acquirere, qui

1

ad fandié agendum nos in morte ex-

i

'Xaveïii

peditos reddent.

III. Tertia & przcipua caufa fanctze

jj r

ij

vl

mortis Xaverii fuit Dei fuaviffima

Providentia. Huic uni totum fe X

j U

verius in vita commiferat; hxc

LT

epel

vicifim Xaverium in morte comple-

niptie

Cebatur. Voluit Deus, Xaverium

u

L'n[ï-

fi

ab omni fubfidio humano deftitui ,

ut is eo magis folatio divino abunda-

.:

"r

ret. "Ergo inter brachia & ofcüla il-

,j n

lius obiit, in cujus amore & fiducia

pl

vixerat. Fide Deo, ipfius te Provi-

i, T

dentie relinque in vita, ut curam tui

n

in morte füfcipiat : Dominus folicitus

j

f i, PL 35.

FES-

m

LMedz'tatz'ones

64

FESTUM S. NICOLAI,

[copo

EP. CONF.

le mil

€. Decerib.

Tiehtc

Domine quinque talenta tradidiff

expof

tbl r

mühi, ecce alia quinque fuperlucratus

impen

fu. Matth. 25.

i

k Nicolaus fortitus eft à Deo azi-

fed eii

* ;nam bonam ingenium omnium

tit, 1

fcientiarum capax, indolem ad vir-

Arian,

tutem propenfam: huc acceflit inge-

ipoffo

nua & proba educatio, denique gra-

Türàcyy

tia Dei tam abundans, ut meritó di-

pedx

cerepotuerit : Dorine quiuque talenta

Un,

tyadidifli smibi.

Vide, quot & quanta

Qurjs

iBi: quoque Deus concefferit in utro-

Qorr

que ordine naturz & gratize dona, ut

fitti

gratias illorum auctori referas.

fibys

II S. Nicolaus alia quinque fuper-

&l

lucratus effl. Nam cooperando gra-

ti-s, innocentiam baptismalem. con-

Íervavit: jejunio & poenitentie ope-

$]

ribus à puero vacavit: ftudio litera-

rum praefertim divinarum excelluit :

humilitate tamen tantà fuit, ut ad

portam templi interrogatus ab Epi-

6

COpO,

in Feflis Santtorum.

65

*LM,

Ífcopo, qui vocaretur, refponderet ,

1e mifellum peccatorem efíle, cogno-

mento Nicolaum. A te ipfo rationem

expofce, num tu gratie defueris, qu

iralil

tibi non defuit; & quomodo talenta

erlicti

impendas.

Ill S. Nicolaus non tantüm fibi ,

o

fed etiam aliis lucratus eft. Idola ever-

tit;, religionem Catholicam contra

monmw

g i v

Árianos propugnavit, predicatione

ii

apoftolicà & ftupendis innumerísque

Ti

Y

?

miraculis proximos ad bonam frugem

mettü ]

perduxit: miraculum ipfe fuit virtu-

u D7

tum, ac precipue mifericordie &

g

charitatis erga pauperes, & egenos,

j n

quorum & inopie & pudori pericli-

dOna, j

tanti confuluit. -En fpeculum iis om-

nibus infpiciendum , quos Deus gre-

1$

y J

gi fuo pafcendo prafecit.

FESTUM

mdo gh

jn d

SS. MARTYRUM JAPONUM

iíie 0

0 ]i

s. .

$. Februarii.

«celil

u

Ratià Dei tres ifti Japones fa-

&i funt ferventes & fancti Re-

3

M

1G

ligiofi,

f

66

A2Mioditationes

liciofi Ex tenebris infidelitatis primó

& inj

ad lucem chriftiane fidei, deinde ad

OCum

Talotán

Societatem ]Jefu Chrifti pervenerunt,

ubi infignium & heroicarum exerci-

nerofit

tio virtutum ad Martyrii palmam fe

li infi

comparárunt.

Horum exempla nos

Ium

inflamment ad confequendam. perfe-

!

&ionem, quam ipíi tam exiguo tem-

tiobis

poris intervallo feliciter affecuti funt.

Tüm q

II. Eàdem Dei gratià facti funt gen-

lüpetr

tis fuze pofloli.

Praedicàrunt Chri-

TE

ftum nullà minarum, nullà perfecu-

tionum habità ratione.

In foris &

Cofpitis, in carceribus, in ipfa cnw

ce legem evangelicam — popularibus

fuis verbo annunciárunt, & vite Íug

Non dubi-

fanctimonià perfuaferunt.

:

temus de ingenti fructu ex concioni-

DaminoJ

bus reportando, fi vita pradicationi

Wtn

noftre confentiat.

Ut in

III. Denique per Dei gratiam Z/ar-

Ti f

tyrio coronati funt , primitie Marty-

Qdtre

rum in Japonia. Sententiam mortis

N

in fe prolatam prefenti animo exce-

Dinf.

pperunt, per ürbes Japoniwe ac vicds

robria

LÜOfem

vili h? plauftro circumdudi opp

& in-

üdgm |

in Feflis Sauctorum,

62

Dspy & injurias paffi funt. Ad fupplicii

deindet

locum perdudi, cruces venerabundi

ymm! falutárunt, & in iisdem chriftianà ge-

m at

nerofitate mortem oppetiérunt , mul-

alman

tis infidelium eo fpectaculo ad Chri-

yph

ftum converfiss Rogemus Sandos,

hn p*

ut popularibus fuis converfionem,

xiuo t

nobis veró patientiam , zelum anima-

oj i

rum ac reliquas virtutes fuas à Deo

impetrent.

i

j

. FESTUM S. MATHLE,

«

i

APOST.

n firi:

l 1p[ïl Ü

24. Februarii.

p

Ors .cecidit fuper JMathiam,

"

IJ

quàm veré Salomon dixit : Sor-

No*

fes sttuntur im fimum, fed à

COHMOE

Domino temperautur.

Ea, qu& nos

aut in publicis rerum converfionibus,

autin privata propriáque caufa puta-

mus fortuito cafu, vel humanitus.ac-

; Mif

cidere, reipsà proveniunt à Dei Pro-

videntia, moderantis univerfa cum fa-

n n*

0

pientia, poteftate & bonitate infinità.

Adoremus ipfam, & cum gaudio no

C "d

fi

H

ppi

, eidem fubmittamus.

&

II Z

AMeditationes

68

TL Et aunumeratus oft cum undecim

ibdieay

Apoftolis,

Quanta Mathie felicitas

qüens,

erat, ut ad Apoftolatum, ad primam

lquere

in Ecclefia dignitatem , & quidem di-

Wani,

vino fuffragio eveheretur? fed & tu-

Tüm fpe

am felicitatem, qui ad apoftolicum

Nuqi,

vite genus per Dei gratiam vocatus

QOnfrm;

es, confidera, & smiuniflerium tuum

DN

imple. 2.'Vim. 4. v. s.

Ti u

IH. De quo (Apoftolatu) prevarica-

d

Vittam

tus efh |Judas,

Quis perfeverantig

fus non metuat? fic vive, ut dono

fitm, c

hoc indignum te non reddas.

Per-

Wt "

feverantem in Dei famulatu volunta-

Cl

tem quotidie à Deo, prefertim in

Sunds

Miffa & S. Communione efflagita: Fac

Il 3

ii

qe tuis femper inbarere mandatis , €9

à te nuuquam feparari permittas.

"eelci

FESTUM

Of

t j

S. THOMJ£ . AQUINATIS.

C

7. Martii.

que IH[ (

nl &

I. 'Thomas in Mundo fuit com-

* femptor . dMundi

nobiliffime

Ui N

W T

domüs fuxz commoda ac fpes omnes

nus: 0

abdi-

in Feflis San&orum.

69

] undegiz

h

abdicavit, ut pauperem Chriftum fe-

.f

C

J

i

quens, pramia ab ipfo promiffa con-

d primag

fequeretur. Excita fidem & fiduciam

udeni

tuami, earundem Chrifti promiffio-

fed &t

num fpe animatus; & in contemptu

poüolict

Mundi, quem jam abdicáfti, animum

confirma.

m Yo

fit i

IL S. Thomas in Religiofo ftatu

Prater

fuit exemplum | Sanitatis.

exadam votorum &regularum obfer-

u

reverati

vantiam excellebat pietate erga Dei-

param, devotione erga Chrifti paffio-

u d

iäas. l

nem , religione erga divinam Eu-

chariftiam.

In his omnibus imitari

w ol

Sandum & poffumus, & debemus.

gt

IIL. S. Thomas in Ecclefia Dei fuit

fugit

müraculum doürine, eam ob rem

Vai'ldfd""

Jngelii cognomentum ab Ecclefia

gt

confecutus.

Non ideo tamen íàn-

&us fuit, quia doctus; fed , quia do-

&rinam fuam fancté impendit, vitám-

NT

que illi conformavit. Satis fupérque

dodi & fapientes erimus , fi doctrinà

i ! noflrà ad gloriam Dei utamur: fi ea,

Qui/ quz Deum à nobis exiger

e intelligi-

'pe

,U mus, opere impleamus.

Qui audit

Ü

verba

49

AMeditationes

verba smem, €9 facit ea, affimilabitur

]u 6

viro fapienti, Matth. 7.

tantis

Ill

FESTUM S. JOSEPHI, .

mus f

19. JMartii,

Mater

ht

Jofephus.hominum feliciffimus

a) quw

T. S

fuit, primó z Dei electione.

ür, $

Nam à Deo fponfus Virginis, & Sal-

Fiiysi

vatoris Mundi Pater legalis. conftitu-

Qul m

tus eft, ut in negotio omnium maxi-

Oebati

mo auguftiffimóque,

cujusmodi re-

lg i

demptio Mundi erat, Chrifto infer-

jbeln

viret. Gratulare fan&o tantam digni-

k

tatem, gratiásque & coeleftia dona

Türtem

eidem conceífa, ut muneris fui celii-

n

tudinem fuftineret.

Tüm

Il S. Jofephus hominum feliciffi-

Tafti

mus fuit 7z decurfu vite, Hanc enim

) J Ofeplï

transegit in familiari & -domeftica

» Qu

confuetudine cum ]Jefu & Maria.

hY

Hinc exempla, hinc gratie admini-

cula fingulis momentis eidem fuppe-

tebant ad. fanctitatem, quà major

gulla in ceteris hominibus effet, com-

D

arandam. Contemplare per appi-

fl p

cationem fenfuum $. Jofephum cum

al 2,

in Feflis San&orum.

Pt

ii

Jefu & Maria agentem , & cura , ut

tantis exemplis proficias.

LU

III. S. Jofephus mortalium feliciffi-

mus fuit.Zz articulo snortis.

Aderat

Mater Dei, eadémque Jofephi fpon-

fd

jf

fa, que ipfi miniftrabat , quz folaba-

"N f

tur, & animos addebat, aderat Dei

lnlsi&

Filius idémque, uf putabatur, Jofephi;

li 01

qui morientem brachiis fuis comple-

j I

Cebatur, & de falute eterna, cujus

l

od

Jefus ipfe auctor erat, fecurum. effe

riio ii

jubebat. Simus devoti Jefu Marize

yum Q

& Jofepho, dum vivimus, & ipfi

j

mortem

noftram felicem reddent.

g, D*

Hanc ipfam gratiam omnium maxi-

mam à S. Jofepho enixé flagitemus.

g

jl

Dicamus fidenter: ,, Nihil tibi fande

f*

» Jofeph Tefus tuus negabit in. coelis;

qont

» Qui tibi. olim:fubditus erat in terris.

&l

i i

EESTUM AääBäïE NEDICTI;

jern J

21. JMart.

n

X Benedicum tibi, €8 magnificalio o«

ff

pdt g

gaen tuum, erisque beneditius, Gen. 2.

hn

verf. 2i

|

L Gra.

IMeditatioues

72

T

| t

Ratià benuedi&ius

€9 mnomine

füs alla

G

ait de Benedi&o S. Greg. M.

Doni

Nos q

& profectó benedictus erat 27

faculo.

Nobili genere natus z1:l/ ve-

H

dem vi:

luptati animum

dedit , ipfe fuepueri-

T ]

tietempore cor gerens fenile ; deplore-

Mflerita

mus delia juventutis, & nunc fal-

Confid:

tem maturitatem morum oftenda-

dew

Inus.

Certé levitas animi fpiritum

.

pir toi

orationis prorfus extinguit

f Dei

]I. Erat benedictus zz re

ligiofo fla«

dodrina

ut-

Tenidi

fu. Ànnos quatuordecim natus

do valedixit, foli Deo placere defide-

?1!:72 a

YU.

An hic erat tibi propofitus fi-

]s NOW

Üs s ae

nis, quando ftatum Ecclefiafticum

aut Religiofum iniifti, ut foli Deo

Tididjo

laceres? Benedictus reipsà oftendit

TT

efficaciam defiderii fui. .Dei veri cul-

tum contra idololatras, religiofam dt-

fciplinam contra nonnullorum viven-

De

di licentiam, propriam puritatem

contra fuammet carnem vindicavit,

volutando fe in vepribus: Fa&us ome

nium virtutum IMagifler , hinc vitam

adeó benedictam claufit z benedifio-

uibus dulcedimis diving, voce coelt-

tus

dbi gj

-

in Feflis San&orum.

73

AU.

tus allapsáà: Hac eff via, quà dile&us

Gg )

Domini Benedidus in colum afcendit.

Nos cüm eódem tendamus, an ei«

lus eti

y i?

dem viz infiftimus ?

III. Benedictus eft erítque Zs fua

fW j

T

pofteritate.

INumera flellas, fz potes.

du

Confidera Ordinem Sandi Patriar-

y ol

che per omnes gentes propagatum,

*?i fpirim'

per tot fzecula florentem , de Eccle-

f

lia Dei preclaré meritum fplendore

p

doctrinz & fanctitatis, adeÓ nimirüm

"

beneditiio Patris firmat domos filio-

n u

Ut n

yum gratulare fancto Patriarche, cu-

Q ofb

jus Nomen Deus magnificavit in ter-

ris , ac per ejus merita coeleftem be-

Jelioit

; ol

nedi&ionem tibi ac tuis exora,

$d

oü(n

qll

n

FESTUM S. MARCI EVANG;

Jei Y

25. Aprilis,

j

mW

De tribus dotibus Operarii

yrit

Evangelici,

jndic

(

lu

L

Os eflis fal terra. — Salis triplex

ufus eft: Per illud corrupta

iC yt

p

fanantur , fana confervantur ,

y& !

cjbi condiuntur.,

Operarii facri eft

fx

vitio-

74

AMeditatioues

vitiorum putorem in aliis perfanare,

fanas partes à putredine vindicare ,

guítu & amore cocleftium animos

SSP

imbuere. Qzod/i é contrario fa/ eva-

uuerit, ad mibilum valet ultrà , uifi

Det

utmittatur foras €9 conculcetur ab

Yat

bominibus. Hoc infortunium eft ope-

rarii, qui muneri fuo deeít; fibi &

aliis inutilis, paffim vilefcit.

]

IL. 7/os eflis lux suundi. Hanc lu-

cem à Deo , ut fuam ftelle à fole,

pirug

lr

mutuari debemus , ut ab ipío illumi-

nati, alios viciffim poffimus illumi-

Atütor

nare.

Media hanc in nos lucem de-

Üpotte

rivandi funt. Studium litterarum, le-

pum.

&io, precatio, meditatio.

l

TIL. Noz poteft. civitas abfcondi fu-

Gml'zï:

pra montem pofita. Operarii Evan-

pollo

gelici oculis & cenfurz totius mun-

pre&a

di patent. . Ergo dum alii te obfer-

m

vant, tu te iplum obferva, & pro-

J .0: Q'Hæ

ximum zdifica,

F'ideant opera vefira

ACl ]

bona, €9 glorificeut Patrem velirum

lil ]

qui in calis efl. ibid v. 16.

Que

W.

At

FE-

DÀ

i Foflis SanGorum,

ri

$

petnt

FESTUM

vindiat

n a

SS.PHILIPPI ET JACOBI Arr.

j f

I. /Haji.

Hhïi D "

VTE

De tribus virtutibus, quas Ser-

vator Apoftolis fuis voluit com-

m

mendatas effe.

gl'&; [l

l

l DhRima etft Patieztia.

Ecce ego

]

Tuc)

"itto vos ficut oves in medio lu-

]i

porum ; quanta: iftorum rabies, tanta

o u

illarum eít tolerantia.

Ut falutem

ys J

animarum procures , animum afferre

; Ia í

oportet, ad multa perferenda prom-

tum & erectum.

eraruüï, i

]L Secunda eft fuga turpis lucri.

j

1j

71

Gratis accepiflis, gratis date.

Nihil

; D

p

Apoftolico viro fpectandum , nihil

expectandum eft preter Dei glorianr

yius

& animarum utilitatem.

L

Non que-

j

70, qu& vefira funt ; fed vos ; fecus qui

"n

7

f

i

facit, Mundo & vanitati laborat, ni-

n

;

f -gejl)

hil Deo, nihil fibi in sternitate re-

linquens.

]ll. Tertia virtus eft ardess Zelus.

es, fufficit Chrifti

Qgem ut in teexcit

P^

YO9-

76

AMeditationes

Nam

vocem audire, & ejusdem confiliàm

fequi :- Zidete. regiones, quia :alba funt

Opus

jam ad ze[Jem.-. Z2Meffis quidem multa,

petett

operarizi autem pattci.

Itaque laborem

lanc

in agro dominico non .folüm-intet-

de p

damus : fed etiam rogemus Dominum

Tu

zellis, ut mitiat operarios im ane[wm

fitis

tfico

f uam,- Matth. 9,

F.E.S.E U.Me

volpi

Juti

INVENTIONIS- S, ^ CRUCIS.

N

7/]

Ws qj;

3. /Maji.

Wn, q

| Rux, quam nos fine-labore inve«

nimus, & paflfim proftare cerni-

(ïaretu

mus, quatuor capitales veritates nos

docet.

Primó auima nofire pretiun

$

demonfirat.

Si quidem. Deus rerum

omnium zquiífimus zftimator & in-

finité fapiens animas. noftras fangui-

ne fuo & vità redimere non dubita-

2

vit.

Cave ne perdas, quod Deus

Wij

tantis. impenfis:- recuperavit.

Fili

Ioy,.

fervea auimam tuam, 3 da illi bouo-.

ven fecundim steritum fuurm., Eccli.10.

Secumdo oftendit peccati gravitateri)

am

?iïa j

-

4

in Feflis Sandorum,

77

confitt

Nam ad illad perfedé expiandum

albe r

opus fuit, ut Dei Filius mortem op-

[or tb

peteret , 210rter auteza Crucis. . Quis

eabortt

hanc veritatem credat, quin toto cot-

yintinte

j

de.petéatum deteftetur ?

- Dottitr

T'ertió proponit nobis Divinz ,Jz-

E

Jlitia feveritatem, qua modo tam ter-

rifico, nempe fupplicio Crucis, fibi

voluit fatisfieri.

[

Juttitiam.

"'Timeamus hanäg

RUR

Quartó

exhibet nobis Divini eggä

nos az20ris exce[fum.

Amemus De-

um, qui ut fuum'in nos amorem te-

poreit

ftaretür , mori in: Cruce dignatus eiþ.

lue

DTIORIU?M

itats

g

$. JOANNIS NEPOMU- .

CENI M,

us Tetu

r á

yo

16. ZHaji.

;;f

1

. MMors &9 vita iu zaanibus. lingue :

J dllbïr

9ui dil

L

od D6

e

guirt eau, comiedeut frudus ejus,

Prov. 18. v. 21,

Qp

yl/

v/l[ /56

I

J.. 4 " Onfidera bora ,. quze fan&tus per

Ji

li

— inguam fuam operatus eít:

|21,€ €jus.

. innu-

li

[JW'

vita in smunibus I

Nl

*

3

meris

78

| AMeditationes

meris hominibus przdicatione verbi

fetvat

Dei vitam attulit.

Nófti quam ob

impun

fimá

caufam? quod verbis fuafit, exem-

plo perfuafit, efficax Concionator ,

delibus

quia fandus Canonicus.

Efficacia

fd«

concionis z manibus lingue, dum

hus i

facta verbis confentiunt,

Ts i

Vcer

IIl. Confidera zala , qua fandus

propter linguam innocenter paffus

Vpyy

eít. ZMors in manibus lingua ; à Ty-

4f J

ranno ad arcani fidem | violandam

blanditiis ac. minis fruítra tentatus ,

U

mori, quàm loqui maluit, ob zzvi&ium

facramentale. filentium. aquis merfus,

Si Sanctum amas, difce Zugzam cau-

tà cuflodire, ne tibi & aliis mortem

anime coníciscas: audivilli verbum

Paupere

adversis proximuu tuum ? commo-

viatur im ie, fidens, quomimm mon te

S.E

dirumpet. Eccli. x9. v. 1o.

Ug

ig

IIl. Confidera fru&us, quos S. Jo-

füm 1l

annes ex lingua fua retulit: qui dili-

tigne |

gunt eam, comedent fru&tus ejus. Hinc

tlbus

720và /Martyrii coroná Ecclefia deco-

l:

ratur.

Hinc Sandti lingua per tot

Tug

pta

Ut i

Iæcu;a in hunc usun diem incorru

er-

in Feflis Sanäori)m.

79

ye vt

fervatur: hinc ejusdem honori nemo

impuné obtredat

hinc Patronus

quam [

ab univerfis fi-

|t, CXb

famà periclitantium

Cioratot

delibus mirá pietate , nec minore

Ea

fru&tu colitur, Tu ejusdem cultori-

i, U

buste adjunge, & fanctum Marty-

rem impense ora, ut artem loquendi,

& tacendi, à Deo tibi impetret ; nam

ye fuc

linguam nullus boyrmun. domare po-

n Pï j

tofi, Jac. 3. v. 8.

;

violat

FESTUM

tentati

S. JOAN, ERANCISCI REGIS

ii

[]

s m

*

16, Junii.

vijp

; Iotté

Pauperes Evangelizantur, Matth, 11.

j rl

Francifcus Regis veriffime dici.

qui

"s

j f

poteft : Pauperum Apoflolus.

Ut iftis maximé Zelum & charitatem

fuam impenderet ,' triplici confidera-

üuos S .þ-

j i

Jl

tione permotus eft.

Nam in pau-

ld

peribus r. plura motiva cozuiferatio-

1.

üa deæ

sis:; 2. plura argumenta confolatio-

nis

3. majorem campum merito-

er l)

at Sanctus, divites

j

rum invenit, 'Ajeb

4

pang

j

$o

j AMeditatioses

li

pane & pabulo divini verbi abun-

trifoin

dare; cüm é contrario pauperes ob

ilius inopiam fame pereant fepe &-

tatur.

ternà.

elt m

Usque adeó miferi alimento

corporis & anime ex zquo deftitu-

timen

untur.

Àn poterimus non comno-

tem a

veri hoc genere indigentiz fpiritualis,

eiatur

licet fortaffe temporalibus . eorum

paupe

qmalis non moveremur ?

quatt

Il. Generatim. loquendo labor in

qui pt

falute pauperum. procuranda plus

tütm £

confolationis affert,

Cum ipfis ma-

Cdem

jori libertate agete licet , & ipfi vi-

lm

ciffim majori docilitate nos audiunt,

dcere

ac ferme minüs immerfi funt pecca-

(

tis, minoráque virtutis obftacula ha-

bent.

Francifco noftro converfio-

nes ruftice gentis minimo labore fte-

VA

'Iimeant divites de 1tatu

terunt.

fuo, & contremifcant : agnofcant

felicitatem fuam pauperes : Viri Àpo-

ftolici finceritatem zeli füi explorent.

À

'Si id unum propofitum fibi habeant,

Mund.

xtin agro Domini elaborent; quid

CL

obítat; quo minüs in meílem adeó

I

facilem juxta & uberem falcem mit-

QXtra

tant ?

Ill,

um

n Fefüis Sanä;»;um.'

et

rbi du

HI. Ad extremum plus feré se-

jpes t

vitorum ex cultura pauperum repor-

t fopei

tatur.

Charitas ipfis exhibita purior

i alit

eít, minus periculi ab amore proprio

o delis

timendum, fola & viva fides laboran-

i COR

tem animat & fuítentat.

Franciíci

effatum erat: laborando pro falute

, fpiritu*i

yis. eur

pauperum minore periculo majorem

quzítum facio.

Quot operarii fünt,

ip lii

qui preter inanem plaufum & divi-

d Y

tum gratiam, nullam laboris fui mer-

ls D

cedem aliquando referent ? fi vel fo-

lam utilitatem noftram fpedaremus ,

&iþU

; iU

deceret nos pauperum curam plus,

quàm aliorum cordi babere,

inr p

lais

T RW EM

cont

S. ALOYSII GONZAGE $. J.

Iaboreq!f

T2

^

21. Junii.

am

!

Loyfius fuitfandus, dum 7

J

Z

AMundo vixit.

Cor enim à

71 jorc

| al

Mundo abítra&um Dei obfequio ita

e

dicárat, ut in Mundo exiftens

t qü

Mundo. non effet.

Faciamus ,nos

fem d

;em J

;extra Mundum, quod Aloyfius, etiam

tum

J

[

]

$2

AMeditatioues

tum in Mundo commoratus ,. fecit.

ag

JNolite dilisere Mundum , meque. ea,

fleris

que in IMundo funt. . Jo. 2. v.15.

fürys,

II. Aloyfiusfuit fanctus, dum Z/fuz-

QU0 aQ

do valedixit,

Etenim terrenis omni-

ent, |

bus contemptis, Deo perfecum füt

& e

ipfius & fuorum bonorum holocau-

itum obtulit.

T (

Nos huic fimile facri-

tatem

ficium per vota religiofa Divinz Ma-

anc

jeftati obtulimus : /z fimplicitate cor-

Tegen

dis mei letus obtuli umiverfa bac, 1.

IN

Paralip. 29. v. 17.

li f

Ill. Aloyfius permanfit fanctus, non

Wsho

refumens 27 Relieione fpiritum Mun-

m i

di.

Hac maximé in re à multis pec-

Iibys

catur, qui ad Mundum etfi non re-

Ti

deant, eó tamen per principia Mundi,

ORfy

quz fequuntur , refpectant.

Atqui

Quim

zemo üttens mumum fuam ad ara-

dltlts

£rum, €9 refpiciens retro aptus of eguo

dio v

Dei Luc, 9.

Ill

FESTUM

altften

S. JOANNIS BAPTISTE.

tulerit

24. Juni.

1

RYit

I

Onfidera, quanfa de Joanne

T.

Angelus przedixerit : quod

1na-

totgm

-

83

in Foflis Santhorum.

5,h

!

magnus coram o , fibi ipfi au-

fl

!

fterus, proximo fuo utiliffimus fit fu-

:

2. Yi

turus, regente ipfum Spiritu Sandto,

dum

J

quo adhuc in utero Matris replendus

ents 0H

erat. Statue, veram magnitudinem

i

um

eam effe, quá coram Deo magni fu-

3 bolot

mus, qui prater virtutem & fanci-

fie d

tatem nihil aliud magni azftimat.

) J

Hanc ut obtineas, Spiritui fandto te

regendum committe,

t

jj

Íl. Confidera, quanta Joanni Chri-

ftus fecerit, Pimum ipfum inter om-

as

nes homines poft Incarnationem fu-

jtnm A

am fancificavit, varifsque & fingula-

ribus przrogativis ac gratiis nondum

mulisp

natum cumulavit.

jf 001*

Ex eo tempore

Joannes fanctus fuit, Deóque prius,

amümæ

Faci-

[

l

quàm Mundo vivere incepit.

T

amus nunc tandem , quod in exor-

dio vite noftre preítare non licuit,

7j e/l n

IIl Confidera, quanta propter Jo-

annem Chriftus aliis hominibus con-

tulerit. Domum ipfius prodigiis illu-

$75

ftravit, Parentes omni genere cocle-

ftium donorum locupletavit, viciniam

jor

gra-

q

Foïgm & montana Judez l«titià,

tula-

$4

AMeditationes

tulatione , ftupore implevit.

Cau-

Oraa

fam addit Evangelifta : Etenm manus

tatum

Et ità cum

Domini erat cum illo,

interp

illo erat, ut femper deinceps eidem

[977

adfuerit,

Rogemus eundem Domi-

101 f

num ac Redemptorem noftrum, qui

Qu i

ad nos hodie in facris fpeciebus ve-

QUi eq

niet, ut fimili nos benedictione per-

& vid

fundat, & manum íuam fuper nos

Vyns,

continuÓ extendat: fiaf sumus tua

I

jfuper Firum dextere tue €9 fuper

ftry f

didion

Jfilium .bominis, quem coufirmáfli tibi.

Pf. 79, v, 18.

.(!Jce (

It n

FESTUM

ts ad

S. PETRI APOSTOLORUM

Trion

PRINCIPIS.

Uetudir

-29, Junii,

Tátdam

Iteny,

Hriftus S. Petrum elegit, ut

qui fe;

4. C

effet Princeps Apoftolorum,

Veta F

Paftor & Pater fidelium , Chrifti de-

Hunc in

d? Dort

nique in terris Vicarius.

1 qui;

£inem tria ipfi contulit eáque maxima

dona.

Primó coeleftem Ado&trinam

Juam; w

um

&ner

fuquetno crewdicriit., faciendo ipfi

Ià-

"—

in Feflis San&orum.

;

(s

Oraculum orbis Chriftiani, & Veri-

difi U

tatum Evangeli fidum certümque

t ia a

interpretem.

Rogavi pro te, ut non

ss tii

deficiat fides tua.

Caro €9 fanuguis

em Dor

non revelavit tibi; fed Pater ameus

ftrum t

quiin celis eff.

Gratias Deo age,

:cjebns

qui eandem doctrinam revelavit tibi,

Gione f*

& vide, an congtuenter ei vitam iníti-

tuas.

fot !

IL. Deinde Petro dedit A4u&orita-

4 d

tem fuam.

Conferendo ipfi juris-

rül[i fl if

dictionem in univerfam Ecclefiam.

Pafce agmos meos , pafce oves imeas.

Ut tantà poteftate rite uteretur Pe-

trus, addidit Chriftus fupernam illu-

ftrationem, fervorem charitatis, mari-

u

fuetudinem aliásque dotes ad guber-

nandam Ecclefiam neceffarias.

Con-

fidera, quantas Deo grates debeas,

elegitl ï

qui tein Petri navicula, hoc eft, in

)fïOlOfur*'1

vera Ecclefia fua collocavit, in qua

de portu eterne falutis fecuri fumus,

ohril dä

li

nifi quis fponte fuà perire velit.

E n

lIl. Tertió donavit Petro Crucem

Juam, volens, ut difcipulus eodem

1/ 1]

Magifter perfun-

lo jp(ï genere,mortis, quo

2

gere-

$86

JMeditationes

"Beretur.

Hanc mortem Petrus eà

[

conftantià & animi magnitudine per-

gent:

t4]) ij

tulit, que Caput Ecclefie , & Difci-

pulum Chrifti decebat,

Nimirum

ipfom :

crucem nihilo minoris fecit , quàm

i com

Apoftolatüs principatum ; & nos fi

tOte m;

rem ex fide velimus aftimare , adver-

Atj f&ce

fa non minüs quàm profpera in be-

gratias

neficiis numerare debemus.

Vide,

1/4 cffe

an veritatem iftam ita credas , ut re-

li& n

ipfa exequaris.

ïi;ordiæ,

COMMEMORATIO S, PAULI

lpim

APOSTOLI.

L Qu

ahmi, t

3o. Junii.

Cyyad

Poftolus fe ipfum multoties

uT

1 A

accufat de anté acta vita fua:

Y6

guoniam fupra modums perféquebar

UR

Ecclefiam |.Dei, qui priks blasphemmus

fe d(*.(ïx:

jfui, €8 perfecutor , €4 contumeliofus.

S hn

Quorfum ifta ? nempe ut oftendat,

1uitg

vitam priorem malé a&am non ob-

Wraoj)

ftare infigni fandtimonie ; fi modó

Went.

deriam emendationem atque ad Deum

pü'pem

converfionem toto corde aggredia-

m qe

mur; Dosaiue q—'zzz'dv H vis facere?

?

Püïïun

in Feflis San&ortgm.

87

Petns:

IT. Gratia Dei Paulum-alia omnia

agentem, imo /Pirantem minarum e5

wdine

,& D

cedis in Difcipulos Domini praevenit,

Ninir

ipfum virtute ccelefti ita permovit ,

dt, (

ita commutavit, ut ex magno pecca-

; & m

tore majorem fanctum & 7s KEleifio-

"is fecerit.

Quantas etiam nos Deo

V,

p

gratias debemus, qui nos cüm vafa

"

ire elfemus, fuffinuit in inulta, patien-

ds; Ut

Lia, & per gratiam fuam fecit vafa zife-

vicordie, que praparavit im gloriam.

1

Diligamus tam benignum Dominum,

J

& quantüm ab ipfo quondam eramus

IS.PAL

alieni, tantàim Eidem nunc & dein-

ceps adhzreamus,

Convertimini, fi-

E

cut im profundum rece[feratis . 31.

y.

j vtl

I

j

uj

- III. S, Paulus ex quo femel Chrifto

ling!

l

[

fe dedidit, nihil preter Chriftum,

,v

& hunc quidem tenerrimé amavit ;

vztummqf.:

of

ilius causà abundantibs omnibus. la-

boravit , perfecutiones, pericula, tor-

j m

.f m

menta, carceres, mortem denique

perpeffus eft.

Si tantum Apofto-

al

lum nos tantilli homines affequi non

M

m

poffumus, faciamus faltem. pro

glq-

j

11a

- Meditationes

88

Ij

:tia Chrifti, quod.: poffumus :- offera:

lilitu;

mus ipli bonam & finceram volun-

.tatem noftram, quam optimus Jefus

Glorigr

acceptabit & remunerabitur.

Keopo-

dium e.

;ta ef] snibi coroua juflitia. ,.

71011

ponit.

olium autem mihbi fed €3 üs, qui dili-

i d

gunat adveutum ejus. . 2. 'Tim. 4.

ädem jl

ts

PUESTOBgoOM

Cto t

S, MARLE MAGDALEN E.

Q u

funt

Tif

Vide feriam v. poft Dominic, Paff,

Il C

inter meditation. in Evangel, Do-

Yi

minic. p. 158.

Yi

Ttetm

FESTUM

( d

S, JACOBI APOSTOLL

1 o

25. Julii,

&erof

l M

Ater S. Jacobi filiis fuis digni-

ia

tatem terrenam expetit ,

Vitem.

Chriftus iisdem offert coeleftem. Vide

AMfyy

hic duplicem ambitum, alterum vitio-

fum, quo Mater illa tum laborabat, al-

V IG

terum fanctum, quem Chriftus nobis

infpirat, dum ad seterna bona in Regno

ADei comparandanos invitat.

e

C

-

in Feflis Sandorum

89

d

lL. Poteflis bibere calicem, gutem ego

am Yi

bibiturus, fia.

Servator-, qui ad

Gloriam cocleftem .mos invitat, me-

tims F

i,

l

dium eam . confequendi . nobis. pro-

T m

ponit

Amarus..equidem. ille calix

eft ; fed primus illum ebibit Chriftus,

p

in 4

idem illum propinat. cognatis.fuis &

intimis amicis ; denique . calix. ipfe

j

cito tranfit

Hac totidem. motiva

LX

funt, qu illius amaritiem fi non adi-

munt, certé temperant.-

snic

IIT. Calicem hunc S. . Jacobus, uti

promiferat, ita reipfa magno animo

ngd

bibit,

JErumnas ; "perfecutiones ,

mortem inter Apoftolos primus per-

tulit, atque itaad dexteram Sálvatoris

in coelo pervenit.

Admirare Sandii

generofitatem , gratulare Ipfi fuam

dignitatem ,

afpira ad glorie focie-

sfwdin

t*xtem

Calicem falutaris accipiam €2

at

n "

[

nomen Domini invocabo Pf, 15.

pR CPUSI

erunl*'*

S IGNATH : DE

LOVOLA

pori

if

3IT.

uli.

MEDITATIO.l

T

ndam

O0Cü-

|

I COnüdera Ignatii. admira

96

JMeditationes

vocationem. ]nter armorum ftrepi-

pattem

tus , inter fculi vanitates & corrupte-

proptg

terrarut

las verfantem Deus ad fe atque ad

fanctum fervitium fuum vocare digna-

Wopag

tur, Ádmirare mutationem Dextere

tum effi

Excelfi, . Vide numquid fimile tua

tiüs def

olim vocatio habuerit,

De utraque

ts

Deo gratias habe,

tB

IL. Confidera zedia hujus voca-

T a

Yaf

tionis prorfus fingularia.

Hujus

modi erant vulnus acceptum, capti-

vitas, lectio libri fpiritualis, cüm.pro-

Defon:

fanus ad fallendum tempus in prom-

ptu non eífet, denique B. Virginis

l

& Principis Apoftolorum apparitio,

Quàm inveftigabiles funt Domini

vie? Revoca in memoriam media,

r

blpï0p4

lw

quibus Deuste olim ad fuum obfe.

q& &f

quium pertraxit, & Dei erga te amo-

rem ac Providentiam fingularem fa-

Titefor.

At

üfety

cilé perfpicies : /z boc coguovi, quo-

HO, üdel

niam voluifli me, Pf. 40. v. 12.

Fttende

IIJ. Confidera fizez hujus vocatio-

lümmm

nis

Deus !gnatium vocavit, ut ex

üeram

profano milite infignem Sancdum,

Wnum

patrem

in Feflis San&orum,

9t

m patrem innunerabilium Sancdtorum ,

, Cornp:

propugnatorem Ecclefis Dei, Orbis

E

terrarum Apoftolum, Divinz glorie

cure dig

propagande admirabile inftrumen-

m Jatt

tum efficeret,

Si vocanti Deo Igna-

fimi t

tius defuiffet, quantis gratiis, quantis

Deutiy

meritis, quantà glorià feipfum frau-

dáflet? Impleamus. vocationem no-

ftram, quibus idem à Deo finis pre-

ypr Y

fixus eft.

l

lj

i, a

MEDITATIO II.

; ünj'

Defundata à S. Ignatio Societate

B nn pIU

f

Jetu.

, g

I. ( "Onfideraaltiffimum f/zezz,quem

p

Ignatius in fundanda Societate

p D

fibipropofuerat. Hocnimirum age-

ii megï

bat, ut Deus O. M. ab omnibus, ubi-

que, & femper agnofceretur & ado-

pittil

raretur.

Hoc fpectabat, ut Ecclefix

yrdi h

Dei ferviret, hoftes ipfius impugnan-

3.

j

do, fideles excolendo, infideles con-

vertendo : utanimas adjuvaret, cuivis

; yood?

hominum stati, ordini, & nationi

operam füam impendendo.

Hoc

j

, yd

m

demum agebat, ut Zgzoranutiam. Dei,

é mun-

jrd

pä

92

AMeditationes

Mundo eliminaret, -fcientiam . .oeró

ratmient

falutis veluti. poftliminio -revocaret,

h, lor

Confidera . & admirare .excelfitatem

tattm 1

animg lgnatii;tuam veró exilitatem

püttem a]

ac vecordiam erubefce,

PTO ^

ll Conifidera szedia . & admmiculii

iil

longé. opportuniffima, quz ipfe-ad

Ttitg ol

tantos- fines

confequendos - elegit

Is Con

Eorum.precipua-tuére ftudium lit-

flert ade

terarum tum facrarum, tum profana-

m ]

rum, catechefis , verbi divini pree

Pgtga 1l

dlCZitIO, wcxamentorum adminiltra-

tio;-animrarum im vita fpirituali di-

NU

rectio ,

Miffione$ in terris fidelium

& mfïdehum ;:domus:. & feütinaria

diverfis hominum claffibus -éxcolen-

Sl ql/lf

dis erecta; ad extremum Obedientía |

Wmtl

erga -fedem . Apoftolicam-: fingulati

:, eqm l

voto firmata.

Quomodo . tot tan.

Q

a

tlsque mediis in-Societatem noftram

à San&o:Patre introductis utimur?

lice db

:H Confidera fucceffumi- admirabi-

u 0[)714

lem; quem Deus impertivit

Idolo-

li

lls fe

latre ad Chriftum converfi, hzreti-

hvit

ci partim confutati, partim redudi,

litdg

inores Chrlihanorum caftigati , - Sa-

p al

Cra- |

F

ia F:?j?is San&orum.

93

iU Cramentorum frequentatio introdu-

m €a, honines omnium ordinum &

v setatum fcientià falutis imbuti,

En

ag partem aliquam ampliffimi fructüs ab

Ignatio relati.

Asnofcanus grato

a & humilianimo benedictionem à Do-

wj mino collàtam S. Ignatio & filiis Ip-

js dj fius: contendamus vires omnes ad

iaiuni finem adeo füblimem profequendum:

nye Deum; ut laboribus nottris afpirare

j)? pergat, impensé rogemus.

xdanini-

yribus

FESTUM S, DOMINICI Coxr-

ij i

4 Auguji.

UE . S] quis cult venire poft. me , abue-

sU gof femetibfura,

€2 follat crucem.fuam,

Qu

j

* €9 fequatur.1ue, Matth. 16.

J

Onfidera in S. Dominico ex-

j

us

|ilice ab I

emplum perfecdtionis Evange-

sntit

]

pfo Chrifto propofitz. -Pri-

u

;mo abmueset femetipfum. S. Domi-

; lii

]

^

IL.

j

,nicus fe & omnia fua penitus abne-

]

i,

ln

gavit.. : Certabat Mundus in Tpfo ór-

