Gi182_1
author: Médaille, Pierre

— Q Ó

MM

.*JX.

;.

a

z

5

x

3*

(f

d

r

ä

!

H

f

E

s

|

^

TAT i

l

$

N

)

INSSÉA:

h

'mu

"i

E IFEIFRU SIIIUI"S]

r1

ia

d

P

9

A

$

j

[ as

»

z

i

3

n

3

n

A

]

Íp

Va

u-

T

TEUP

t-*v-z

du

N

d-

ij

e a

p , CM

m

?þ

A 3

ID

M

T

$

A

m

PO

T

T Es

N

w

1&, '-'

"

,

*v

E

.

O.

i

T

j

$-

d

E r

üääää

ifüm. —

as

N12«511911712 021

d

P

|

IÍ

UAUHAIEAOUURLT

ngen

—

I

RY

"

s

C

.

h.

E

g

:

i

*

&

d

h

Es

IN

EO

Es

CR

CR

*Q

U

4

u

Y

nE

2 m

41

L

,

Qu

3

y £

V

U E

f as

4

o d

»

.

,5

L

P

o

R

ts

pE

Jä;-ü

&5

T

um

N

$u

..

N N

ET

*

*s

NY

a

:

ORE

w "

LA

NSUS

b)

P

X

: d

E

Y

9.

z

A.

LO

1

é

AE

4

x

*

* n

T*

24

A

A

t

x

2

1

WA

u u

g

f

LXN

s

Bo 7 i

MI

|Bg

M

GALI

li

j

41j

N

lb

N

dj

ImPrm

MEDULLA

SACRARUM

MEDITATIONUM

FESTA B. V. ET SANCTORUM

TOTIUS ANNI,

AUCTORE

R. P.PETRO MEDAILLE

SocigTATIS JEsu

G:&LLICO IDIOMATE CONSCRIPTA

NUNC

Ad privatos Meditantium, &

publicos Concionatorum ufus

LATINE REDDITA

à P. IGNATIO FRIES

SociETATIS EJUsDEM

ALM E CONgREGA TIONI

MAJORI ACADEMIC.E

B MARIJ V.

AB ANGELO SALUTATE

IN STRENAM OBLATA,

MOLSHEAMII A. C. MDCCLIX.

AKGENTORATI.

iImprimebat Simon Kürsner, Cancell, Typogr,

N

m

QU

(

DN

T

a

ll

[

D

PLURIMUM REVERENDO

EXIMIO, AC DOCTISSIAMO

DOMINO

D. PETRO

LA CAPELLE

Ss. THEOLOGLE BACCALAU-

R£O FORMATO, JURIS UTRIUS-

QUE LICENTIATO, INSIGNIS EC-

CLESLE COLLEGIAT/E Ss. MICHA-

ELIS ET PETRI SENIORIS ARGEN.

TINJE CANONICO, ET PLEBA

NO, NEC NON

ECCLESLE

TABERNENSIS VICARIO ,

Almz Congregationis Aca-

demice Majoris Molshemianx

Sub titulo

B. MARLE VIRGINIS

ADB ANGELO SALUTATIE

PRIEFECTO

Reliqufsque. "(Dominis

EM

DD. SODALIBUS

TPl

CONFOEDERATIS

IN MAGISTRATU

Di

CONSTITUTIS

j

l

De

Xfæ/f?

U

Dütas

dicat ,

dedicat ,

[ t

M

.. 8 confecrat — vt

E

D

m |

i

| -Coxjigregatio Majoml

A

- Molshemiana,

dlgm

)

f

33 A ao d

U3

r

MEDITATIONES

Ü

DE VITA,VIRTUTIBUS ET

PRIJEROGATIVIS

B. V. MAR IjE

De Pradeftinatione B. V.

——

CO

A R

u

Onfidera JDienitaten:,

ad quam Deus Ma-

"(

C

j

A

3

riam predeftinavit ,

;9

Sy

g

eligendo lpfam in

ä

Matrem Dei.

Nihil

by d

SS

Z

)

hác dignitate inter

ra/s 6eatura

pu

s majus, nihil eidem

in terra & in coelo comparandum

"

eft, Hoc ipfo quód Mater Dei ab

i

&terno przdeftinata fuit, confequens

erat, ut eadem fieret Regina homi-

num & Angelorum; Mediatrix &

Advocata noftra apud Jefum Filium

fuum. Gratias Deo age de fumma

dignitate, quam Is dulciffimz Matri

A

110«

2

JMedigationes

noftre, & quidem ex amore noftri

contulit.

| CO;

f fin

II. Confidera Sauitatem, ad quam

Deus Mariam przdeftinavit.

Ea nu-

tlj

meris omnibus abfolutiffima eft ; in-

if

cludit enim immunitatem ab omni

ltis Dei

eccato: plenitudinem gratiz fancti-

fcigm )

ficantis: virtutes omnes in gràdu per-

(uo Qu

fediffimo: gratias actuales, & merita

pien «

auxilio gratie ^ comparanda fupra

Thtiny|

omnes homines & Angelos.

Roga

df (

Deum, ut particulam tante fanctita-

WVi

tis tibi ne deneget; ac de ea compa-

COT

randa tu quoque pro virili elabora.

| Üehtre

lIl Confidera G/oriam, ad

uam

| tel' a[fe

Deus Mariam pradeftinavit.

uic

ll (

arem nulla pura creatura in coelis

hs M

obtinebit.

Quidquid Deus non eft,

* oina

infra Mariam erit. Gratulare magne

& t

Matri de triplici hac & ineffabili ma-

nitudine : Ipfius patrocinium tibi

fet jl

conciliare ftude,

y*lhll l

FESTUM IMMACULATE -

CONCEPTIONIS B, V. M.

i

lil Y

8. Decembrr's.

Qs

I. Con-

de B. F. Mariía.

3

: nofti

Onfidera privilegium fiteulare

I.'C

Firgini conce[Jum. . Concepta

d quat

eft fine labe originalis culpe, quae

Eant

alioqui univerfum genus humanum

jf ; inj

infici. — Hoc nimirum dignitas Mà-

) Oftitl

tris Dei, hoc Filii honor, hoc of-

fandi-

ficiam Mediatricis pofcebat. Eodem,

quo concepta eft, momento gratià

joper-

qnerità

plena eft, ufum rationis habet, Deo

füpra

Ítatim fe confecrat. Gaude cum Ec-

Rogà

clefia Catholica de fingulari hoc do-

ndita-

no Virgini divinitus collato.

Prote-

ompte

ftare, te veritatem hanc & firmiter

Abom'

tenere, & ad mortem usque conftan-

| quatt

ter afferturum effe,

Tuc

Il. Confidera, quanti privilegium

boc. /Maria fecerit.

Mater Dei eít,

jon Qu

Regina noítra, Domina Univerfi;

-, mag'ü?ö

fed tamer prz.his titulis placuit Ma-

ii

rie praerogativa Jwzaculate; quia

l[]l [l J

per illam Deo pre omnibus placet.

Nihil noftrá exiftimatione & amore

dignum eft, nifi quod Deus in nobis

T

fufpicit & amat. Amat autem afti-

mütque non corporis, non animi

! Mf |

fplendorem, fed

d—o4tes, aut nataliunt

A

gra-

r

AMeditationes

4

gratiam , fed virtutem , fed fancita-

fictp

tem.

ÀIL Confidera, quantá nihilo mi-

dole.

tam 1

nüs cautelà B. F'irgo femper ufa fue-

bus,|

TÜ ;

tametfi tanto privilegio fruere-

1]

tur.

Concepta fine peccato , libera

w f

pravis concupifcentiis, nullis immo-

noft

deratis affectibus agitata, & in gra-

Qd

tia De1 confirmata, nihilo tamen

u

minüs peccatum timebat, peccandi

Til

0f

occafiones devitabat , fibi ipfi attenté

ios

invigilabat.

Quid nOblb faciendum,

lil

qui in peccatis concepti & nati, nec

loty

in Dei gratia conürmatl, nec malis

Ti

u

concupifcentiis & pravis habitibus

Inme

immunes fumus ?

Marj

FESTUM

NATIVITATIS

,

W r

B. V. MARLE

U

8. Septembris,

I

Aícitur Maria Deo; ut nimi-

Yi

rum ipfi ferviat

ut ipfum

D

amet, ut Mater Dei fiat

ut altiffi-

mos fines, propter quos Deus homo

b

fa&us eft , fua ex parte promoveat.

Incipe

de B. F. Maria.

;

m

Incipe nunc tandem , Deo vivere :

dole jacturam temporis à te hadtenus

|o fri-

tam malé collocati, dum aliis omni-

h.

bus , przterquam Deo, ferviifti.

TUcIe-

II Nafcitur Maria zobzs; nempe,

libera

-t fit Mediatrix, Advocata & Mater

(ilO»

noftra. ltaque fecundüm Deum fi-

g

duciam ómnem collocemus in Matre

tamen

Dei Felices nos, fi Marie patroci-

ccandi

nio fruamur; fruemur autem, fi ad

ttente

ipfius przfidium confugiamus.

dun,

liL Nafcitur Maria fibi ipfi ; vide-

j, t

licet ut fan&titatis, meritorum & glo-

ais

-rie thefauros fibi comparet prorfus

pitibus

immeníos,

Hac potiflimum in re

Mariam imitemur, & grates agamus

Deo, qui Mariam nafci nobis voluit,

TIS

ut prefidio nobis & exemplo effet,

DOMINICA

INFRA OCTA-

VAM NATIVITATIS B.V. M.

nimi-

- De augufto Mariz nomine.

1pfum

aliff

T nomem Firginis

AMaria.

hono

LE

Luc. r. Maria fignificat /J/u-

quinatricem. Nam folem jufti-

3

t

9

[acipe

6

A2Meditationes :

tie Mundo dedit, qui tenebras pec-

TY

cati erat diffipaturus.

Eadem nobis

lumen gratie impetrat, quà at filü

lucis ambulemus.

Gaude in exortu

tam pulchre aurore: fidenter ipfam

roga, ut gratie lumen tibi exoret.,

quà emergere é tenebris peccatorum

)

queas, & tanquam in die honetté

Ofrt

ambules.

I

II. Maria Domizam fignificat. No-

110 ;

Ti

ftrum eft, ipfam ut talem revereri,

& obfequia tantz Regina debita pra-

t

ftare,

Cave quidquam admittas;

RE

quod fidelem fubditum minimé de-

puiy

ceat,

Álfjg !

IIL Maria Zare amarum fignifi-

fiqm)

Cat

J

Sola Ipfa cruciatuum & xrum-

narum Filii fui;plus quàm univerfi ho-

gxcipii

w

mines, particeps effecta eft. . Hono-

rat nos Chriftus, cüm /ocios paf[o-

i h()

CU

"um uarum, nos facit; acceptemus

ilas grato animo , & in iis perferen-

i f)

lïï()ga

dis imitemur patientiam , generofi-

tatem , & refignationem Matris do-

fs

lorofz.

d n

FE-

li

1

de B. F. Maria.

T

15 p

FESTUM

PRJ/ESENTATIO-

n nos

NIS B. V. MARLE

a f

2I, JVovenbris.

exort

r pf

MEDITATIO I

eXoret;

I B/i

Ária ubi primüm per atatem

CRCOTU

licet, Deo fefe in templo

lxl

offert, ac primó quidem prormpte €9

alacriter.

Quid nos agimus, qui

j N

non amplius trimi fuüumus? cuncla-

mur: de die in diem ea differimus ,

Vereri l r

a pre-

que Deus à nobis pridem exigebat,

mitlass

Serió tandem dicemus: Seró fe co-

govi , feró te amavi: o bonitas inf-

mä d

zuita!.o pulchritudo tazm nova €3 - an-

iqua! $, Aug.

] ügmf

at

II. Maria offert fe imieerà; niliül

excipit, nihil fibi refervat: offert fe

efibe-

in victimam non qualemcunque , fed,

fion

in holocavftum.

Qui cor Deo o£-

- /)ll Ilj«

ferunt divifum & dimidiatum, non-

Yterus

ne Deo, qui totum exigit, injuriam

feren

Yerole

irrogant? nonne fibi ipfis fraudi funt?

totum enim perditum eft, quod Dei,

js d

aut pro Deo non eft.

lll Maria fe offert irrevocabiliter.

j

4

uns

$

Meditatio11es

T

. iNunquam qt'load vixit , aliqüid facdte

Eru-

tbu

oblationi repugnans admifit.

befce ac dole, qui tam inftabilis ,

Sitiio

tam Deo infidus es,

Hodie tandem

t

Óub patrocinio trimule Virginis to-

]

dem Y

tum te, & in perpetuum Deo con-

l velin

iofer

fecra, qui odio habet rapinam i bo-

locauflo, 16 61.v. g.

18 i

MEDITATIO II.

Til

ll

. De Vita B. Virginis in Templo.

Tüt mlïil

In babitatione fau&a coram ipfo 1ni-

Of

"iftravi Eccli. 24, v. 14.

ilirun

N babitatione fantia, Beata Vir-

Tim

]

go confiderabat fe ipfam in tem-

£long

Il 1l

- plo, tanquam in loco fando

ol

& Dei cultui dicato,

Sciebat, in

habitatione - fancta nullam admitti

m

cogitationem debere, nifi de modo

B.W;

ferviendi Deo i& fanditate €2 jufti-

Ts

1ia; tu iisdem oculis religiofam do-

mum confidera, utpote que locus fan-

&us eft, Deique obfequio unicé con-

lecratus. Unica igitur cura fit fan-

&ificatio noftra. Hzc eft enim volun-

]

tas Dez',. I, Theff. 4. v, 3,

Il

de B. P. Mioria.

9

id d

IL Coram ipfo. B. Virgo affidue

, En.

ambulabat in Dei prafentia , cui'co-

üablhs )

gitatione , affedu & operatione ipsá

tandem

rzfens & conjundiffima femper erat,

dem vite noftrze tenor effe debet,

inis 00

j0 COI

fi velimus , ut füga fculi & feceffus

nofter utilis nobis- exiftat.

T2

uid pro-

deft folitudo corporis , fi folitudo defue-

Yil menutis ?

HL ZMinifravi. B. Virgo occupa-

&mplo.

tur minifteriis, ad Dei cultum, ad

commodum domüs, ad obfequium

il ff

aliarum virginum fpectantibus, . Pu-

ia Vi

blicam utilitatem , charitatem, reli-

lis-

1 nl

gionem in omnibus fpectabat.

Q fandü

dem nos finibus & motivis minifteria

noftra. obeamus, imitando intentio-

.Cbat: Il?

p

nem , fervorem & perfeverantianr

qdnud

B, Virginis,

jc n

(j

FESTUM ANNUNCIATIO-

fu du

NIS B, V, MARLE.

(CUS [an'

jce COf

25. JMartii.

fit l

MEDITATIO I

: eviter ac vivà fide. recole ;

j a

..2 quid hodie in domo Nazare-

$

thana:

I

[

AMeditatioues

thana Virginem inter' & Archange-

Doni

lum Gabrielem actum & conclufum

RT

fit. Tum admirare fapientiam , bo-

T.

nitatem & mifericordiam Dei, de-

gg';lif (

cernentis Mundum falvare per my-

(je nj

Ífterium adeó ftupendum, cujusmo-

ituit

di eft Verbi divini Incarnatio,

Di-

fiperi

íce hinc, peccatum horribile. quid-

Utem

dam eíle ; fiquidem ad illud é Mun-

liens.

o eliminandum Deus medio tam

1l (n

extraordinario uti non dubitavit,

li

iil

uU

Cantemus mifericordias Domini ,. &

li&

peccatum toto animo deteftemur.

Qui o

N

II. Confidera Dei hbominis bumilia-

lionem, quam Apoftolus minimé ve-

ritus eft exiuanitiouem vocare: JEter-

J

nus, immortalis, omnipotens, Ver-

bum & fíapientia Patris fit homo,

infans, debilis,, doloribus, miferiis,

1

morti obnoxius, partim ut humilia-

D€1

tione fuà irrogatam Deo injuriam re-

$ib

pararet; partim ut humilitatem ex-

Ts y

emplo fuo nos doceret.

Quanta in-

dignitas, viliffimum terre vermicu-

Hd'äw

lum fuperbire, cüm codli ac terre

Atdon

Domi-

de B. F. Maria,

II

chatge

Dominus femetipfum. exinanivit, for-

elofam

sam [orvi accipieus? Philipp. 2. v. 7

n, lo

11L. Confidera exaltationeza D. Fir-

Ho-

ci, de

ginis quodammodo infinitam.

yer nj

die enim Mater Dei effecta eít, quse

jjusme

dignitas Ipfam Angelis & hominibus

j

Atque ut digni-

DD

fuperiorem facit.

» quió

tatem hanc rité fuftineat, fuperve-

eNn

niens Spiritus Sanctus, gratiis & do-

dio tal

nis cceleftibus Eam, üt neminem ali-

Gratulare Matri

ybitat

um, locupletat.

üini , o

Dei & noftre: quia fecit Ipfi magna,

fnur.

qui potens efl. Vllius patrocinio te ho-

die novo fervore committe,

ul

MEDITATIO II

jimeve

De virtutibus Virginis ab Angelo

m

falutatze,

;S , Ye

Onfidera virtutes, per quas B.

: Joos

I.C

gyíci

Virgo ad dignitatem Matris

a

Dei confequendam fe preparavit.

Sub diredione Spiritüs S. nullum ge-

riam

nus virtutis non colebat.

Poftea

tem o

anta J

veró quàm cognovit, inftare tempus

adventüs Meffie , hunc ipfum videre

-ermial'

ardentiffimé defiderabat, tum ut De-

don

[on

6

us

15

JUeditatioues

us glorificaretur , tum ut homines à

fl ]

tyrannide peccati liberarentur,

Ad

qunT

hunc fcopum vota & preces fuas

Yt, tgr

Virgo dirigebat, quibus illud etiam

doit,

promerita eft, ut tenipus Incarna-

tim h

tionis à Deo acceleraretur.

Conci-

tilitad

piamus & nos incenfa defideria glo-

ptopta

rie divine, falutis & felicitatis no-

d

fua. —Defiderium pa

Ti

vit Dominus. Pf. 10,

uperum exqg-q?-

Tirti

II Confidera virtutes B. Virginis,

W.

€üm ab Angelo falutaretur: verecun-

0 C0j

diam ipfius, ut Angelum vidit huma-

nà fpecie: prudentiam , dum cogita-

vit, qualis effet ea falutatio: fidem,

)

dum Deo per Angelum loquenti cre-

didit: amoren virginitatis, dum ean

4

Maternitati Dei prepofuit: humili-

tatem, quà fe ancillam Domini pro-

Tï'm'u

Teffa eft: obedientiam, quá divinz

Oi

difpofitioni fe fubmifit: fiat zibi fe-

litjo

euudimm verbum tuum.

Imitemur

Tthtis

Matris noftre virtutes,

ume

Ill Confidera virtutes Virginis

lm

poít legationem | illam angelicam,

la

Simul atque Spiritu S. füperveniente,

Quj

filium

de B. P. Maria.

13

mines à

flium Dei conceperat, ipfum tan-

i M

quam Deum fuum humillimé adora-

es füs

vit, tanquam filium fuum tenerrimé

( etian

amavit, eidem tanquam füo & om-

DICarta

nium hominum Redemptori fe ob-

Cond*

tulit ad profequendos altiflimos fines,

a glo-

propter quos Verbum caro factum

tis 110«

eft, Felices nos, fi ante facram Com-

cxaygl?-

munionem, fi in ea, & poft eandem

virtutes has virginee Matris imite-

mur,

Alià certé & meliori metho-

irgiis,

ecut

o communicandi haud opus effet,

huma-

MEDITATIO IlI.

cogit

De falutatione angelica.

; fldeml

enti Ctt

Pe pratià plena. His verbis

I.A

m i

Angelus Virginem falutat,

hn

tanquam legatus fanctiffimae

nni p

Trinitatis, in negotio & myfterio

j dj

omnium maximo , quale erat Incar-

nili j

natio Verbi, Nomen Virginis reve-

miteml

rentie ergo fübticet; attamen titu-

lum exprimit longé honorificentio-

jirgil

rem: Zve eratià plena.

Plena vide-

[icath

licet in omnibus potentiis, plena

nientó

omni genere graþi

arum, plena füpra

ii

7

omnes

14

AMeditafioses

omnes Ángelos & Sanctos.

Gratula-

otna

re Virgini de hac plenitudine; roga

demu

ipfam, ut tantarum gratiarum te

es x

atern)

quoque pro modulo tuo participem

faciat,

lioeni

II Dominus tecuia. Non folàüm per

effentiam & omnipotentiam, üt in

fingulis creaturis: neque folüm per

li

gratiam ordinariam, uti in omnibus

juftis ; fed per gratiam fpecialiffimam,

LE

per amorem & unionem cum ipía

ardiflimam, per protecdionem, &

tutelam prorfus fingularem, per di-

Tufor

reclionem continuam facultatum &

hi,

acdionum Virginis in omni ipfius vi-

findi:

ta.

Conemur ita per Dei gratiani

Tn0d)

vivere, ut nobifcum etiam fpeciali-

ittice

ter fit, & permaneat Deus.

Illl'ging

1ll. Benedicta tu in smulieribus, So-

fiti ii

la Virgo immunis fuit omni maledi»

0 d

Go peccati , & poenis peccati, nem-

Bttip

pe fterilitate, dolore in partu, con.

Mtej;

cupifcentiis pravis &c. 1mo uti Eva

ts

totius maledictionis, ita Maria totius

& ij

benediclionis origo extitit,

]dcirco

Tij

Beatam ipfam dicunt, & benedicunt

Iug

OInnes

de B. F. Maria.

E

Gratoli

omnes Angeli, homines, creaturz

e; rogi

demum univerfz; his ego meas lau-

um t

des addam, quoad vixero: donec

aternüm laudare in coelis Mariam

rticipat

licuerit.

MEDITATIO IV,

lum pd

, ii

um pa

In reliqua. verba angelicz fa-

nibut

lutationis,

Jifimam,

T' benedi&us fru&us ventris

ym i

LE

fui, Sancta Elifabeth ultima

Angeli verba : benedi&a tu in

em, «

p a

amulieribus repetens, nova preconia

xum &

fubdit,

Adeó in laudanda Virgine

ylüus v*

Áandi homines beatis Angelis non

at

modó confentiunt, fed cum iisdem

amicé decertant.

Benedictus fructus

pl

'Tum

irginei ventris Jefus eft.

j 9

quia im ipfo inbabitat ommis plenitu-

do divinitatis corporaliter. 'Tum quia

j mal€ "

3.ti) n

per ipfum Deus Pezedixit 105 im omni

, Q

benedi&ioue fpirituali tam gratie in

terris, quam glorie zz celeflibus.

5 yit

j t

Per ipfüm denique eledi omnes Pe-

Jácird

nuedi&i Patris vocantur. & fünt ; ideo

per totam aternitatem ipfum lauda-

yedici

bunt

16

AMeditationes

bunt & benedicent; cura, nt eorum

f

numero accenfearis,

II, Ecclefia catholica eodem , quo

fandi Angeli & homines, Spiritu

animata ,

falutationem

angelicam

concludit :

San&da /Marim, 4Mater

Dei , ora pro uobis peccatoribus. numc

li

€3 in bora mortis noflre, Amen Pro-

nunciamus 7/Zarie nomen , ut tene-

rum erga ipfam affectum oftendamus:

I C(

vocamus Sanucíam ; quia ipfa hac pre-

fleth

rogativà maxime delecdtatur : vocae

mus /JMatrem Dei, qu« dignitas to-

fl i

fat; ]

tius Mariane excellentie caput eft,

Tunil

Denique ut profiteamur, nihil nos

COBtR

à potentia & amore tante Matris

find

non fperare, ejusdem protectionem

& interceffionem imploramus tum in

tellexæ.

2 ly

vita, tum veró maximé in morte ,

ubi Mariane tutele maximus ufus

W.

&hitm.

eft. Utinam nos, qui tam fepe 1a-

lügltis

lutationem hanc recitamus, cum in-

genti defiderio, devotione & fiducid

itüqUe

Ws

illud faciamus; ideó enim fübjungi-

ATT

mus /men, quafi dicas: ita fpero ,

üolm

;ta defidero, ita flagito.

FES-

de B. F. Maria.

17

rem " "FESTUM

VISITATIONIS

B. V, M.

n , qui

- Spirt

2, Julii.

agelicn

MEDITATIO 1.

: M(lff/

hu ii

De virtutibus Virginis, Elifabe-

wr Dro

tham vifitantis,

a

L ( "Onfidera Pumilitatem & obfer.

epaanms

vantiam Virginis erga S. Eli-

3 lt p[æ'

fabeth. Mater Domini longo & dif-

0*

r o

ficili itinere ad matrem fervi fe con-

gnias t

fert ; hanc ipfa prima invifit, falutat,

apit t

l

humillimé reveretur, non tam quód

gilil i

cognata fit, quàm quód fandi filii

2 ub

fandam Matrem efle ex Angelo in-

tedior

tellexerit.

Nobis etiam multe cau-

s t

fe fuppetunt, eos quibuscum vivi-

; m()[[f j

mus, obfervandi & reverendi, Sunt

pus 3

enim fervi Dei, funt f/ii Excelfi ommnes

i?

multis à Deo gratiis ornati. Colamus

cum

itaque exemplo Virginis, & retinea-

i

mus mutuam inter nos obfervantiam

abjue"

bonore invicem pravenientes, uti Apo-

1 fpero,

ftolus hortatur. Rom, 12. V, IO.

n

lL Com

18

A:Meditationes

II. Confidera Virginis amorer er-

quz Y

ga Cognatam- Hanc ipfa cüm natu-

agitur

raliter diligeret, utpote fanguine fibi

hils d

conjuncdtam ; fortiustamen teneriüs-

que fupernaturali amore. profecuta

eft, affectum nature per gratiam fan-

Degn

[

Gificans

Hic ipfe tam fanctus amor

10

ex mutuo alloquio & amico fancta.

rum ejusmodi animarum confortio

nova in dies incrementa fumpfit,

QUàtm j

Vide quot titulis ad fancdtam & mu-

T ]

tuam diledionem obligeris, hanc

Dictes

fides , hanc religiofa vocatio, hanc

OM

Jefu Chrifüi voluntas & sanudatum

m d

diätticei

novum depofcit, Cave ne obligatio-

ni tam dulci & tantopere nobis com-

ptotsg

mendate unquam defis.

lg

lII Confidera fludium . gratificandi

mlll', fh

in B. Virgine, & inferviendi fandz

I

Elifabeth.

ficeri

Huic ut ipfa obfequiun

majus impenderet, tres circiter men-

g.

fes in domo Zacharie commorata

Tenten

eft. En vere ac mutuz diledionis

Ti

certifümum argumentum; [fi nimi-

Wt

rum in laboribus, in arumnis, in

müüm

morbis alii aliis inferviamus.

Nam

fäDS i

qu&

de B. P. Maria,

19

A0f tf &

qua verborum duntaxat. officiis per-

TU

agitur amicitia, nimis frivola & de-

vine (l

bilis eft.

teneri

MEDITATIO 1l

Yrofeolt

De gratiis in hac Virginis Vifita-

jam f

tione a Chrifto diftributis.

us anu

Onfidera , quid Chriflus Matri

j fanda

oontort

i

Ífue fecerit.

Voluit Ipsà tan-

quam inftrumento uti ad Joannem à

fomyll

] & n

Ítatu peccati eximendum , atque ad

parentes Joannis maximis gratiis cu-

;, hn

o, hat

mulandos; utnos doceret, Matrem

Íuam efle ab ipfo. conftitutam Me-

TU

obligi

diatricem peccatorum , & juftorum

protedricem. Igitur ad Mariam con-

obis QU*

fugiamus, five ut peccatis exfolva-

mur, five ut in virtute proficiamus.

nijy

i hd

. II. Confidera, quid Chriflus JJoanni

fecerit.

Mundavit ipfum à labe ori-

Jb(equiuf

d

ginali , gratià & Spiritu S. replevit,

mentem fupernà luce ac Spiritu pro-

j

phetico illuftravit, animam totam &

j

corpufculum ipfius gaudio & exul.

j nP

tatione perfudit. Exinde fandus in-

n]üis j j

fans adhuc Matrjs finu con

clufus ,

n

Deum

p

20

AMeditationes

fity 0b

Deum fuum adoravit, & amare in-

cepit, Similia his Deus in nobis ope-

ib prer

ratur, cüm in Euchariftia, - aut pet

latris

interiorem gratiz vifitationem ad nos

tuli com

venit, fi modó Deum intra nos age-

m f

re finamus

qui fit, ut tam parum

Genti? |

ex ea proficiamus ?

Duli d

lT. Confidera, quid Chriflus parenm

quam [)

XX- Bo

tibus S. Joannis fecerit.

Ipfos pra-

TIerofe

fentià fuà dignatus eft, coelefti gra-

tiáà implevit, domum totam benedi-

trom

&ione divinà beavit, denique perfe-

D an

&iffimarum virtutum exempla in vir-

Itj

IN

ginea Matre fua ipfis propofuit, Ca-

piamus & nos profecdtum ex virtu-

ilem

tibus Virginis, prefertim ex humili-

C0 D

tate, & affedibus gratisudinis in can-

Nila

tico illo admirabili: Z/agnificat ex-

tiOüus R

preffis.

f n

FESTUM PURIFICATIONIS

W.j

Tif o

B. V. MARLE,

Oftt

2. Februarii.

n

alle üni

MEDITATIO I.

t vj

Virgo ut legi divinz , quà Ipfa

J

D

B

in hac re ne quidem teneba-

littoig

tur,

de B, F. Maria.

2f

'

at d

tur, obediat; occultat coram. Mun-

do prerogativas Regine, Virginis,

Obis 0j

Matris Dei ; quomodo enim tales ti-

qu E

madn

tuli convenirent foeminz ad fubeun-

dam legalem purificationem fe abji-

105 4f

cienti? Difce obedire, vel cum non-

n parm

nulla ja&ura propriz exiftimationis ,

uam Deus abunde novit reparare.

t partt

Il. B. Virgo Filium fuum Deo ge-

las r

nerofé offert; non more aliarum

ylelt g

Matrum , qui ceremonie caufá unte

m baed

jepte

bram antiqu& legis obfervabant ; fed

JH inv

re ipsá & ex animo Filium fuum di-

lectiffimum Deo offert in victimant

fuit,

Eidem immolandum.

Offeramus

e vt

Deo pretiofiffima, qua& noflidemus.

X huW

Nihil autem amore cordis noftri pre-

js n2

tiofius ; hunc Deus fibi depofcit ,

jj Ü

fed fincerum, ardentem, generofum.

.III. B. Virgo Deo peccatis homi-

TOV

num graviflimé offenío filium fuum

offert in hoftiam reconciliationis. Et

fané unica hzc victima iram Dei pla-

care valet, ldeo ingrediens Mundum

dicit; quia bofHias €$ oblationes pro

epen

T

peccato. moluifii, gyæ Jecundim 1

Qjje»

W

22

AMeditationtes

offevumtur, tuuc dixi : Ecce venio, Of-

(ignum

feramus hanc falutaréem Hoftiam ad

Gratias fanctiffi-

fis oroy

éxpianda peccata.

dm,

nie Matri noftrz agamus, quz dile-

I

&um Filium fuum pro nobis omni-

[rentia

bus obtulit ; denique ipfius potentif-

Tif p

fimum patrocinium novo fervore no-

IctOICaR

4

Ttcimy

þis exoremus.

MEDITATIO i.

Tis dm

lm

De doloribus B. Virginis in paf-

tibdum

fione Chrifti,

fültsad

Onfidera magnitudinem, imóà

tyum :

|C

gladium doloris ; qui animam

ho g

Virginis pertranfit, quando Jefus

proci

fupremüm ipfi valedixit: quando ii

tündi j

cruce mortuus, quando de cruce itt

flacner

Com-

finu Virginis depofitus fuit.

atere Matri dolorum : veniam ab

tuum Y

ipfo flagita, qui dolorum caufa ex-

titifti, fac zue veró tecum flere.

Il. Confidera caufam, cur Deus

Deoti

innocentiffimam Matrem fuam tantis

j

doloribus difcruciari paffus fit, Nem-

pe ut Filio fuo. Mater evaderet quàmi

n

coroná

Iü;ïuüima: Ut novà in coelis

digngm

de D. F. IMaria.

23

«t ( dignam redderet : ut exemplum no-

oftiam a

bis proponeret inter adverla imitan-

- fancif

dum

qua d (l

IIf Confidera virtutes Virginis ;

bis onm

patientiam inconcuffam

refignatio-

) po entL

nem perfectiffimam

generofitatem

VOLU

heroicam: amorem erga Deum te-

nerrimum : denique fpiritum religio-

nis admirabilem , quo divine glorie

[

flium pre vita propria infinité fibi

Admirare vir-

i (* dile&um facrificavit. .

tutes adeÓó eminentes in Regma Mar-

tyrum :

Roga ipfam , ut à Dilecto

em, D

j anm

Íuo gratiam uberem tibi obtineat

o f

proficiendi ipfius exemplo, & irmi-

uandO j

tandi ipfius virtutes, quandocunque

e cnil

placuerit divino Redemptori in par-

tem nos fuz humiliationis & crucia-

l (t«

tuum vocare

kve]]llm

Hh

al d

MEDITATIO IIT.

QM

De utilitatibus, quas ex przfen-

a p

tia Virginis primi Chriftiani

am D

perceperunt.

"U

«t

Eatiffima Virgo profuit 1pf' is

o

*B

cOnf ?lio.

Ideo enim Chrittus

d-

d;glläfü

24

A:Meditationes !

Matrem fibi voluit in terris fupet-

teceftia

ftitem, ut Apoftoli & novelli fideles

t afd

ex ipía perfedtius condifcerent arca-

na religionis, veritates fidei, cere-

Yeran f

TC f

fnonias in cultu divino & admini-

fem fb

ftratione Sacramentorum adhiben-

Mi

das, denique virtutes rité exercen-

Bropofi

das.

Confulebatur Virgo tanquam

& «

vivum oraculum , & Magiftra fide-

lium,

Confulamus & nos fedem fa-

pientie, & de lumine coelefti in re-

bus dubiis per ipfam impetrando ne

dubitemus.

] ng

II. Profuit exerplo.

In ipfa enim

humilitas , verecundia, charitas , pie-

QUi m

Iet: ()p(

tas, fervor fpiritüs , univerfz demum

iilüi*'fg[l'h

virtutes eminentiffimé relucebant.

0 ff

In quavis etate , conditione & fortu-

1 Pl

nahominum Maria fingulis normam

Rb

fandé vivendi preferebat, Poffumus

imó veró debemus

BU

nos quoque,

C qe

Ejusdem exemplo proficere. In hoc

genuina erga Virginem pofita devo-

um D

i

tio eft, ut ipfam imitemur,

FA r

. III.. Profuit auxilio. In publicis &

.privatis calamitatibus , in quacunque

aHe&ihm

necei-

LC

de D. F. fMaria.

25

ts fopt

neceffitate & zrumna Maria commu-

Jl fda

ne afllictorum perfugium erat.

No-

tent a

verant fideles, magnze Matri Dei,

jci, 0if

nec facultatem deeíle, nec volunta-

; admi

adhibat

tem fübveniendi omnibus patrocinio

& interceflione.

Tu iisdem motivis

exerct

propofitis, fiduciam tuam erga Vir-

tunquar

ginem excita.

Q

tl N

ASMDIAENO CT.

[edemd

li in t

De morte B. Virginis,

trdo J

Onfidera camfas hujus mortis.

I C

Debuit Virgo mori, ut, quid-

p

quid mortale reliquum erat, depone-

atl L

ret : oportet 1ortale boc iuduere im-

; i

ortalitatem.

Ut communi legi à

rduot

Deo: ftatute obtemperaret : denique

e & t

ut Filio fuo in omnibus fimilis eva-

j m

deret. lIdeó maximá humilitate , in-

Bo

genti erga Deum fiduciá, ardenti

j &i

cum defiderio imitandi Chriftum, &

3€.mO

cum Dilecto fuo arctiffime fe conjun-

ofia &

gendi mortem acceptavit.

Quàm

beata erit noítra mors, iisder

"

animi

g.

,

affectibus acceptata ?

]Uä

guNj

ij,

Il. Confidera zzodum hujusce mor-

D

tis.

26

JMeditationes

tis.

Moritur Virgo vel potiüs ob-

Cuta, u

dormit Íine animi formidine, fine

ompart

dcim.

dolore aut morbo corporis: folà vi

& vehementià amoris erga Deum

patocn

110j

placidé & tranquillé exfpirat. Adeft

morienti Filius, ut gaudio coelefti

Matrem fuam recreet,

ut innocen-

-Der.

tiflimam ipfius animam fuis ipfe ma-

nibus excipiat, ut in coelum trium-

Gratulare

phabundam introducat.

d

fandiffime Virgini de hoc genere

Üitedrc

mortis & fuaviflime |migrationis ;

(tpis j

roga ipfam , ut fiant noviffima tua

Qusafanï

morti juftorum fimilia.

Tüpipye

IIl. Confidera fru&um . meritün-

Ti p

que mortis. Conítituta eft à Chrifto

morientium in Domino Patrona. &

ïps'fuerag

TU gec

prototypon.

Maria enim protegit

YN

VC

morientes, partim gratiam bong

Fltredy

mortis impetrando, partim fupre-

þlamuS

mum hunc terrificámque tranfitum

TC

facilem ipfis reddendo. Eadem pr&-

n

parandi íe ad bonam mortem exem-

l. lj

lum docet, nempe ut angelice pu-

gmm E[al

ritati, terrenorum contemptui, te-

f moft

nero erga Jefüm amori ftudeamus.

liret

ura

de B, F. Maria,

27

gis & Cura, ut hoc modo te ad mortem

üine ; hr

compares; ut per devotionem, fi-

: folin

duciam & quotidianas preces Mariz

»]e patrocinium obtineas zzz:ie- €2 ia bo-

a, AE ra mortis.

io coltd

MEDITATIO V,

- jnnoct

'De refurre&ione B. V, M.

g ipem

n t[ium. I-

Rimum privilegium hujus refur-

P

Gratir

rettionis erat immunitas à putre-

; gxtt d& & corruptione, quamdiu Virginis

Noluit

suüons, Corpus in fepulchro jacebat,

fa. Uj

eus,fanctum hoc corpus videre cor-

ruptionem , in quo Sanctus Sancdo-

g rum per. novem menfes commora-

aQuh tus fuerat. Nos eundem in Eucha-

49 1 riftia recipimus, & per prefentiam

g Vivifice carnis Chrifti jus ad beatam

a ! refurredionem adipifcimur. Conci-

i plamus firmiffimam hanc fpem & fi-

qui( dUciam,. ut contra terrores mortis

" animum chriftiané obarmemus.

? .. Alterum refurrectionis privile-

m r

(

;elicæ

!

; gium erat ejusdem avrticipatio.

| l'lli!

p teri mortales.Zz noviffivo die, de ter-

rafurreduri funt. Non fic B. Vir-

(j

2

goa

28

AMeditatioues

o. Ipfius fllius, cum fit rofurre-

ls ftg

Gio €9 vita nec refurrectionem, nec

vitam tamdiu differre voluit illi facra-

I

tiffimo corpori, ex quo carnem ipfe fu-

am acceperat. Gratulare amabiliffimz

Dei & noftre Matri de tam fingu-

lai dono; & divine Providentie,

IC(

quidquid ad tuam refurrectionem

fpediat, committe,

Bkmh

Ill Tertium refurrecionis Privile-

Cormp]

gium erat ineffabilis s/oria, qus il-

At

lam comitata eft. . ALa claritas So-

T

n

peli

lis , alia Lune , alia Stellarum . . fic

&3 refurreitio. mortuorum,

lpfamet

Qatrice

Virgo ad hanc claritatem corpori af-

Cutt

E

ferendam operam fuam, quodamr

hre-

modo contulit.

Etenim reverfa é

RUT

coelo pulcherrima iplius anima cot-

hdetiun

porife univit, ut ipfum glorie fue

Vetven

& felicitatis particeps efficeret.

Ad

Iïte (0

cumulum glorie acceffit fanctorum

lit

Angelorum & Chrifti Servatoris au-

i ltgini

gulta prafentia.

Afpiremus ad fimi-

& d

lem & beatam refürrectionem mor-

tkllüne

tuorum, eà enim, qzi digmi babe-

[

læ) D

(l«

Cont'm[

buntur , ut Chrii'cu; alleverat , equ

(

de B. F. Maria,

29

n -des dngelis fuut , C filii Dei, cum fint

jem, f

Jilii rofurrettionis. Luc.20. v.35.& 36.

illi faot

FESTUM ASSUMPTIONIS

f ipfe l

B. V. MARUE.

iitiffim:

15. Augufii.

M

m fingi

identig

Onfidera gloriofuüm . Virginis

»I. C

CHonett

ingreffum in coelum , magni-

ficentiam Filii excipientis., amorem

complectentis

Matrem

j;Prile

virgineam

j quæï

fuam, gaudia, acclamationes, ofti-

cia univerfe curie coeleítis.

Omnes

i à

im. «/

Ángeli Reginam : omnes Beati Me-

diatricem , & Matrem fuam agno-

mamï

-,m'pOlfl )

Ícunt, falutant, venerantur.

Gra-

du

tulare. Virgini de triumphali illo in-

rever.

grellu ; Excita in te ipfo ardens de-

fiderium ad Matrem tuam aliquando

ia

glori?ö ,

perveniendi: ad. hoc ipfum te nunc

cat. !

rite comparare ftudeas,

fodt?

II. Contidera magnitudinem gloriæ

jatofi !

Virginis in coelo,

Eam metiri licet

ex dignitate Matris Dei, ex pleni-

il

gem D

tudine propemodüm. immenfa gra-

j

ti£, ex meritis vite longeve, in

p

]

continuo exercitio perfectiffimarum

it

[

E

And-

AMeditationes

maximéque heroicarum virtutum ex-

ace, ex multis maximísque obfe-

Domino exhibitis,

D

quiis Chrifto

Quis non libenter & cum gaudio fe-

ipfum addicat fervitio Dei, in remu-

I C(

nerando tam magnifici, tam liberalis ?

III. Confidera gloriam Virginis

Vs d

T j

Affumpte, per univerfum coelum ac

&Y

orbem terrarum diffufam.

Eit Ipfa

TieCel]

in coelis poft Filium fuum veluti fco-

[ifes.

pus & meta communis admirationis,

d in

laudum, & tenerrimorum affectuum,

lt

quibus Beati in eam feruntur, Eft

thefaurorum & gratiarum coeleftium

10 fig

hwig

difpenfatrix : Eft Ecclefie & univer-

l

Íorum fidelium Patrona, Regina;

& Mater: Eít folide juxtà ac tenerz

flénto

BI

fiduciz argumentum : eft juftorum &

d

eccatorum commune prafidium,

alat

ogemus enixé & quotidie . glorio-

LICg

fifimam Dei Matrem, ut nos in vi-

tj

ta protegat, & vità functos in. cce-

lo

lum introducat.

l

3

ME-

de B. F. Maria.

at

jtum e

MEDITATIO l,

ue oU

De fiducia erga B. Virginem;

exhibii

qudio h

Oguofcit Maria neceffitates no-

in renui

