crines faveſcunt, caro niteſcit eburnea, oculorum gemmis fwies

roſea decoratur, valetudo corpori vires ſubminiſtrat: quando vi-
get ratio, vigent corporis ſenſus, Viſeis acutior, auditus promptior,
intellectus rectior, & vultus ucundior, ofyerunt hoſtiam viventem,
DEO placentem Simmaculatam, agnum non aure, non oculo, non
pede, non linqua carentem. Audiat hoc ſenum ſera converſio, qui-
bus ex defectu ſenectutis aures obturantur, oculi turbantur, ipfi in
ſe per ſe deficiunt : hi non IWerunt agnum immaculatum ſed porcum
cruentatum ſicut enim porcus in ſiliquis, ſir ſenexjacuit in vitiis.
Non induſſit N. conviviis, aures continuit, &c. Maturæ ſunt uvæ
us. Quæſivit ex oraculo Philippus Macedo, quid illi cavendum
aet ut diu viveret, dictum illi. Cave uadrigas, Prohibuit illas in
regno, montem hoc nomine dictum disjecit, periit à Pauſa-
nio qui gladio inſculpſerat quadrigas. Habet ſuas quadrigas
Venus, quatuor cygnos. Bern. in Cant. Luxuriæ currus quadriga
vitiorum volvitur, inglavia ventris, inboneſtate ſodalium, mollitie
veſtium, otii ſoporisque reſolutione. Cygni hi habent plumas albas,
politicà veſtiuntur, quomodo cum ſociis non bibam, ludam?
&c. Cutis nigra, hæ quadrigæ ſunt in poculis, veſtibus &c. Eccl.
7. Nè impidè agas multium,ne moriaris in tempore non tuo. Utamini
ſexigis, Caſſiod. ſuper Matth. Sex ſunt quæ incorruptam ſer.
vant caſtitatem, evitatio opportunitatis. Adhibete his ſexigis au-
rigam verecundiam Bern. ſuper Cant. ſerm. 86. Verecundia
gſt integritatis cuſtos, virga diſciplinæ, expugnatrix malorum, pro-
pugna-

ug
Vejſti
lata.

C
Veck
ſin.
lilin
faln

hotro
tuus
/i
Vr!
.
Lerit,
mini
Din
Nmi
eorllia
om
Nam
ſüpen
bente
lamn.
ele
Aa
Awat
n
A
mon

ni
liet
1.
or,
e
li
unt
ſtit.
u
UI
Sin
uler
gas
U
itie
lbas,
in!
c.
ini

au⸗
,is
.
⸗

Funebres. 101

pugnatrix puritatis, famæ tutrix, vitædecus, & inſingne totius ho-
neſti. Quare N. citò ſenex Sap. 4. Etas ſenectutis vita immacu-
lata. Propter hanc de S. Agnete dicit S. Ambr. lib. de Virg.
Computabatur in annis infantia, ſed erat ſenedtus mentis inmenſal.
Veſtis te N. illo habitu quem Garzias Navarræ Rex, uti Cau-
ſin. in ſymb. dederat ſuis militibus. In pallio erat cor, è quo
lilia prodibant, ſupra quæ B. Virgo, in collo erat monile
factum è liliis.
Jam unus Angelus abſolvit laborem monſtrando hunc
botrum N. maturum, ſuccedit alter cum falce. Vindemiatur
tuus Filius & Pater, deeſt Domui Botrus, ſed ut Chryſol. Non
Aſz hæc ſers calamitatis ſed felicitatis, non probrum ſupplicii ſed ho-
nor triumphi. Colligit botrum, ut in cœlum deferat. Sap. 4.
gqudm pulchra eſtcaſta generatio cum claritate, &c. Cum ſe edu-
xerit, in perpetuum coronata triumphat, incoinquinatorum cor hbo-
minum præmium vincens. Sunt certamina. Aug. ſerm. 57. in
Evang. Inter omnia Chriſtianorum certamina, duriora ſunt ca-
Miitatis prælia, ubi continua, rarior vibtoria, nempe rarò t con-
cordia formæ atque pudicitiæ. N. toties vicit, meritò ut in cœ-
lum triumphans. Habitus Angeli vindemiantis triumphalis.
Nam ut Ansbert. & Haymo docent, hic eſt iſte Angelus de quo
ſuperiùs. Apoc. 14. Vide ſedentem ſuper nubem candidam, ha-
bentem in capite ſuo coronam auream, &in manu ſua falcem acu-
tam. Quare cum corona non ſceptrum, ſed falx, & é contra,
coœleſti modo veſtitus, ad hæc negotium utiliter, ita Cherub.
alas habuit & cruci erat affixus cùm S. Franciſco ſacra ſti-
gmata communicaret, quia ad hoc ſerviebat talis habitus. Fic
Angelus in corona, quia botrum erat coronaturus, & fortè
ad deferendum illum in cœlum ſociavit ſibi Angelum qui
monſtravit illius maturitatem. Ita Num. 13. botrum Caleb
& Joſve ferebant è terra promiſſionis, ita in terram familiæ
(N) 3 N. miſſi

102 Conciones

N. miſſi duo iſti Angeli ut eam explorarent, in ſignum ferti-
litatis hunc botrum extulerunt. Locus è quo in Palæſtina de-
cerptus eſt botrus, dicebatur Nechel Eſchol, hoc eſt, rivus
botri, ſic dici debet & hic locus è quo decerptus hic botrus, ri-
vus, fluxerunt Patri lachrymæ, & meritò. Cyrus ut ſcribit
Greg. Richter, habuit vitem auream, botri ſmaragdini.
Talis hæc familia, deeſt botrus. Fuerunt botri quales vi-
dit in ſomnis Pincerna Pharaonis, & de illis dabat Re-
gi vinum. Ne ſolliciteris Pater, verbis te compello qui-
bus Martiam Romanam Philoſophus lugentem de obitu Filii.
EFilium tibi Dii immortales non diu daturi, ſtatim talem dederunt,
qualis diu eßfci poteſt: quidquid ad ſüummum pervenit ad exitum
properat. Eripit ſe ex oculis aufertque perfecta virtus, nec ultimum
tempus expebtant, quæ in primo maturuerunt. S. Macario obtu-
lit quidam botrum, hic diſcipulo, ille alteri, & ſic deinceps,
tandem ad Macarium redit, qui illum DEO obtulit. Dede-
rat tibi ò& Pater, DEUS botrum, tu illum Academiis &c. re-
diit ad te, offers illum DEO. Mortuus N. intrepidè. Henri-
co Duci Bavariæ apparens S. Wolfgangus ſcripſit in pariete
Poſt ſex, ille putabat ſe moriturum poſt horas ſex, deinde dies,
&c. interea poſt ſex annos factus Cæſar. Et illi datum Elo-
gium. Seipſum ſingulis ſenariis ſuperabat, & poſtmortem iden-
tidem vivebat. Et N. expectando mortem, acquiſivit coelum.
Diſpoſitio Defuncti qualis? Jam valedicit tibi Rex, ô Patria
&c. Clauſit vitam, claudo ſermonem.

In Funere alicujus in dignitate Sæculari.

Os antiquus eſt Polonorum, ut in funere Regum fran-
gantur Regis ſigilla, in funere alicujus ex ſua familia
ultimi ſtemmata rumpantur. Quid hoc: an quia ut ad ſe-
pul-

eri.
ade.
iyus
II.
lbit
ni.

li.
kili.
runt,
itmn
btu⸗
eſs,
ede⸗
Ce.

tiene
dies,
lo⸗
ln.

lun.

trin

ni.

fan⸗
pilit
l⸗
lul.

Funebres. 103

pulchrum perveniamus non eſt opus armis, an quiain morte
jam nova ſtemmata incipiunt, ſcilicet calvariæ pictæ &c.
Certiùs eſt, ut fragilitas noſtra indicetur, mortuus cadit ut
arbor. Dan. 4. Succidite arborem, & præcidite frondes ejus.
Solus Chriſtus in virga ferrea regit, cæteri ſunt ut vaſa figuli.
Aug. lib. 12. de Civit. Regis cœlæſtis virga ferrea eſt, Regum ter-
reſtrium virgaæ fragiles ſunt, propter quod addit, confringes eos.
4. Reg. I 8. Rex quidam appellatur baculus arundineus & con-
fractus. Quare Hebræi cum memoriam celebrarent viri for-
tiſſimi Banajæ, appellabant diem illum ut ſcribit Rabbi Mem-
bre. Planctum ſuper fracturam virge ſeufulcri. Facimus ho-
die planctum ſuper fracturam N. fulcri Patriæ. Planctus
ab ipſo DEO in tali caſu imperatus eſt. Ezech. 30. Hæc dicit D.
DElIIS, ululate: cum ceciderint vulnerati in Eg ypto, & deſtrudta
fundamenta ejus, & corruent fulcientes Eg pptum. Plangamus,
Plangit familia, uxor, Filii &c. Ezech. 19. Marcuerunt & are-
ſacte ſunt virge roboris ejus: non fuit in ea virga fortis. Arbor
fuit N. &c. Blanctus eſt, & erit in plancdtum. Sed an in ſolo ſi-
ſtent luctu poſteri Defuncti N: Jer. 48. Conſolamini eum omnes
qui &ſtis in circuitu ejus, & univerſi qui ſcitis nomen ejus dicite,
quomodo confracta eſt virga fortis? Fracta ſub onere Patriæ.
Bene mundum deſcripſit Peluſiota lib. 2. Epiſt. Mundus eſt
Pperpetua ruinarum ruina, quod explicabitur ex verbis Chry-
ſoſt. hom. 30. ad 1I. Cor. Caduca eſt hominum natura, pulehritu-
do properat ad deformitatem, robur ad imbecillitatem, honon ad
contemptum, ſanitas ruit ad morbum, gloria ad vilitatem, divitiæ
ad paupertatem. Sed & Euſeb. lib. 11. de præpar. Evang. c. 7.
Natura noſtra inter ortum & mortem conſiſtens inſtabilis eſt, cor-
rumpitur enim infans in puerum, puer in ſuvenem, juvenis, in vi-
rum, vir in ſenem. Et qui heri fuit, in eum qui eſt hodie, qui que
AR, in eraſtinum; manet autem nullus idem. Hoc idem eſt in
toto

104 Conciones

toto mundo. Aſſyriorum Monarchiæ, ſucceſſerunt Medi; iſtis
Periæ, Græci Perſis, Græcis Romani. Idem fit in Regnis,
Carthaginem occupaàrunt Aſiatici, Babilonem Europei Mace-
dones, Saraceni Italiam, Affri Hiſpaniam, in Græciam intravit
Gallogræcia, in Galliam Franconia. Rurfus in Galliam, Ita-
liam, Hiſpaniam, Vandali, Gothi, Sarmatæ, in Sarmatiam Sla-
vones. Idem in civitatibus, Bizantium convertitur in Con-
ſtantinopolim, Memphis in Cairum, Carthago in Tunetum,
Carrodunum in Cracoviam, aliæ in deſertos campos, quid
bella, naufragia: Fulciunt ruinas mundi magni viri, digni-
tatibus utuntur ut fulcris, Fulcivit N. Alii ſolùm fulciunt ge-
nere, alii ore, alii re. Parum eſt ſolo genere. Nazianz. Clarà
ſum ſiirpe, ait, quid ergo? verminoſonimirum & putrido Patris &
Avi ſeeptro niteris, & ruin potihs quam fulero fulciris, ſölis alios
ſepulchris vincis, & reſeriptis novis, queis ſeriptus non educatus
es. Sed hoc fulcrum debile. Job. 9. Innitetur ſuper Domum
ſuam & non ſlabit, Fuleiet eam & non conſurget. Jactat genus,
de illo dici poteſt. Prov. 14. In ore ſtulti virga ſuperbiæ. In
manu nihil; ſunt ut Rebecca, ut mulier. Gen. 24. Cijus falia es?
ſum filia Bathuelis fili Nachor, quem peperit ei Melcha. At vir de-
bet eſſe ut David. I. Reg. 17. De qua progenie es Afdoleſcens?
dixitque David, ſilius Iſai Bethleemitæ egoſum. Et tamen ex no-
biliore fuit domo quam Rebecca, ſed notus erat cæde Go-
liathi. De Rebecca dici poteſt, quod Hieron. in epitaphio Fabi-
olæ, genus memoravit, at quod in flore non poterat, in virgis &
radicibus demonſtraret. At Peluſiota lib. 1. Epiſt. de Davide.
Pide mihi paſtorem puerum, bacillo unico & familiam ſuam, &
Judæam ſuſtentantem. Ità N. defunctus, non deerat illi genus,
erat velut arbor plena hoſtium ſpoliis. Poſſum illi quod Ezech.
19. dicere. Mater tua quaß, vinea in ſanguine tuo plantata,
frondes ejus creverunt, & ſacte ſunt ei virge ſolidæ in ſceptrir do-
. minan-

1
le

ul
bri
G
ain
Ai
nis

Nu

nis,
ce⸗
vit
la.
N.
ol⸗
um,
luid
ai.
tge.
Cins
G
Alis
eAus
NMu
Uls,
.II
el
vrre⸗
en
eino⸗
ſe6
habi.

gus

wige.

1, 6
end,
NEi.
ech⸗
lr.
inan⸗

Funebres. 105

minantium, & exaltata eſt ſtatura &us inter frondes & vidit al-
titudinem ſuam in medio palmitum ſuorum. Sunt ibi Majo-
Jes, &c. Sed facta ſua N. adjecit. Mater tua quaſi vitis, & quaſi
Rios fabtus es virga ſolida. Num ſios fulcit? de columnis templi
Salomonici, 3. Reg. 7. Capitella columnarum quaſt opere lilii ſa-
bricata erant. Et Eccleſia Cant. 5. petit. Fulcite me ſioribus,
Greg. per ſlores, iyrones & incipientes deſenantur, flos eſt Juvenis
cùm bene inſtituitur. Ego fios campi, jam campo & publico
aſſueſcunt, gronadillus excreſcit in columellam, ſed inter ſpi-
nas non delicias. Ita N. crevit primò in Scholis, in devotio-
ne, ſtudio, deinde in aulis, crevit ut Aaron cujus virga floruit,
Num. 17. in tabernaculo.
Fulcivit ora, Iſai. 1S. eloquentiam vocat,l irgam oris, de
Apoſtolis, Pſ. 1 8. In omnem terram, exivit ſonus, &c. Symma-
chus legit, &fnes orbis terræ ſtant ſupra verba eorum. Fulcivit
verba. In comitiolis N. &, in judiciis, Iſai. 11. Zadicabit in ja-
iitia pauperes, & arguet in aquitate pro manſuetis terræ, & per-
cutiet terram virga oris ſui. Pauperes. Quia Divites potius per
amicas comparitiones quàm per ſtrepitum juris conveniunt

inter ſe, præterea magis à Judice fulciendi pauperes, quia faci-

liuùs cadunt causâ quàm Divites. Percutiet terram virga oris
ſui. Quid hoc? Apoc. I. De ore ejus procedebat gladius, quia
verbum DEl tam eſt efficax atque gladius. Pſ. 148. Dixit &
fadla ſunt. Talis debet eſſe qui Patriæ ſervit, ſed quare ter-
ram percutit? omnes reſpectus terreſtres contemnit. Exod. 17.
dictum Moyſi. Percuties petram, & ex en exibit aqua, ut bibat

populas, ſcilicet ille qui tamdiu ſitiit juſtitiam, Pſ. 8 4. Veritas

de terra orta eſt In quæ verba Theodoret. Ut ſæpè fons in ter-
ra, ita veritas in caifis latet, percute ſemel & ſtillabit, percute
iterum & fluet, percute tertiò & exundabit, gratis omnes bibent.
Talis eloquentiæ fuit N. componebat diſcordes, pauperi ſuc-
() curre-

106 Conciones

currebat, cum vicinis concors, offenſas remittebat, redime-
bat captivos, cauſas difficiles ut ſaxa, Pſ. 104. Dirupit petram
& ſtuxerunt aquæ, abjerunt in ſieco fiumina, nempe veritatis, in
ſicco, apud pauperes, Pſ. SI. Convocatis terræ Dominis dixit.
Ego dixi: Dii eſtis, Ilbid. DEUS, ſtetit in gnagoga Deorum, &.

Judices Deos vocat, locum judiciorum Synagogam, ſive Ec-

cleſiam. Dii, ut ita agant, ac ipſe DEUsS ageret, & aſpicit an
ita agant, in medio autem DEOS Aijudicat. Sed ad hæc quid
aliqui Judices? Pſ.S1. Neſcierunt neque intellexerunt, ſed quid
inde ſequitur. Movebantur omnia fundamenta terræe. Omnia
territoria, Sigebert. in Chronico. Cùm inique fuiſſet judicatus
Gregorius Antiochenſis, terra contremuit; Cùm Chryſoſt. à
Theophilo damnatus, Thracia, Propontis, Conſtantinopolis,
contremuit. Quia cecidit fulcrum, Prov. 10. Zuſtitia ſirma-
tur ſolium; Confracta eſt ſella ſub Valente Imp. cùm vellet
ſcribere decretum contra S. Baſilium. Ruſtici terras fundant
& earum opes, cum illi ruunt, etiam iſtæ. 1. Reg. 2. Domini
ſunt cardines terræ, & poſiut ſuper eos orbem, in hæc Rupert.
Aibtos terræ Hebrzi intelligunt, ſuper quos Dominum, orbem po-
ſuiſſe dicunt, quia eorum meritis terram ſare autumant. Iſti pau-
peres ſunt nihilum, ſed Job. 26. Appendit terram ſupra nibi-
lum. Conſilia etiam ſunt fulcra, Prov. 11. Uli non eſt guberna-
tor populus corruet. Vatablus & Pagnimus legunt. Ubinon
ſunt conſilia, populus corruet.
Proderat & reipsà N. Fulcrum eſt panis ſeu bona terre-
ſtria, Ezech. 14. Filii hominis, terra cum peccaverit mihi, exten-
dam manum meam ſuper eam, & conteram virgam panis ejus, Gο
immittanz in eam famem. & cap. 4. Fili hominis ecce ego conte-
ram haculum panis in Jeruſalem, ut comedant panem in pondene
& ſolicitudine. Iſai. 3. Robur panis. Pſ. 104. Firmamentum panis,
non parcebat pani N. in bello. Fulcivit Eccleſiam. 3. Reg. 10.
Fecit

Uth

Cui
ali/
Ud
V.
fal
bat

H
Ro

Dre
wir

re⸗
A⸗

nte⸗
lere
i,
10.
ſ⸗

Funebres. 107

Fecit Rex de lignis thyinis ſulcra domis Domini, & domiss Regie, &
ytharas hrasque cantoribus? Quare de iisdem: reſpondet Pe-
luſiota lib. I. epift. quia non eſt melior conſonantia, quàm
quando ſimul fulciuntur aulæ Regiæ & templum. Panethion
Græcus in Bibliis Photii, dum illa explicat, Pſ. 67. Regna terræ
cantate DEO, dicit: Regna terræ ſapienter DE cantant, in
quibus privata communibus, terrena cæleſtibus conſonant, dum
Eccleſia fovetur. Syneſius de Regno. Pietas primlm ſubſperni-
tur, ſulcrum, & crepido, cui fermiter inſiſtat ſemulachrum Regni.
Ethnicus dixit Plut. contra Collat. Mibi videtur citis ſine ſolo
Reſp. quam ſine Religione, aut conſtitui, aut conſtituta ſervari.
Ethnicus Val. Max. L. I. c. -8. Non dulitaverunt ſacris imperia
ſervire, ita ſe rerum humanarum futura regimen exiſtimantia, ſi
Divinæ potentie, bene atque conſtanter eſſent famulata. Defun-
o N. ſonuit hic conventus, ſervivit Regi, ſervivit Eccleſiæ,
meruit de ſe dici, quod de Oniæ filio Eccl. 5o. dictum. Simon
Onie ſilius in dielus ſuis ſiczußſit domum, & in vita ſua corobo-
ravit templum. Erexit N. pro antiquis templis nova, conſtru-
xit Noſocomia, fuit filius Oniæ zeloſi, pauperes ſtudioſos ju-
vit. Providentiam vidit, Jerem. 1. E ideo virgam vigilantem
fulcrum vigilans, non lupulus huic virgæ adhærebat, gaude-
bat ſi dignæ perſonæ ejus pane veſcerentur.
Sed omnia in mundo fragilia, decebat ſuper omnes vir-
gam Moyſis durare, ſed conſumpta, vix particulæ ſuperſunt
Romæ in Laterano, & Sueſſione in Gallia, ſed manent coram
DEO. DElIS vocat ea quæ non ſunt tanquam ea quæ ſunt, nec
mirum, Iſai. y. Sicut exaltantur cœli à terra, ſic cogitationes
meæ à cogitationibus veſtris, & viæ meæ dà viis veſtris, dixit
Dominus, cùm homo deſtruit, rem quaſi vult in nihilum re-
ducere, DEus deſtruit, ut aliquid novi faciat, Iſai. 19. Pereutiet
Dominus Kgybtum & ſanabit eum, Thren. 2. Cogitavit Domi-
. (O) 2. nus

108 Concione?
nus diſzipare murum filiæ eruſalem, tetendit funiculum ut novam
ſcilicet ædificet, Pſ. 146. Qui ſanat contritos corde, & alligat
contritiones eorum. Mittit Zachariam c. 1II. cum minis, & ille.
Aſampſi mihi duas virgas, anam vocavi decoren, & alteranz vo-
cavi ſuniculum, decoris virga diſſipabitur, ſed manebit funi-
culus. Deflemus fractam virgam, fracta omnia, fortitudo, &c.
intentiones bonæ, N. ſed hæc omnia apud DEUM integra.
Oſex 14. Sanabo contritiones eorum, diligam es ſpontaned, ero
quaſiros, Iſrazl germinabit ſicut lilium, & erumpet radix eus it
Lilbani, & erit quaſt oliva gloria e;us. Hoc unguentum ſanabit

has fracturas. Eſt in cælo, Apoc. 2 8. In medio plate ejus lignum

vitæ, & folia ligni ad ſanitatem Gentium. Metiebatur civitatem
illam Angelus arundine aurea, ut ſcilicet cuique daret locum
juxta ejus merita, eſt arundo quoad noſtra merita, quoad me-
rita Chriſti aurea. Debemus fulcire non ſolum Patriam, Ec-
cleſiam, ſed & nos ipſos. Cant. 8. Quæ ſt iſta quæ aſcendit
innixa ſuper dileltum ſuum? Super ejus merita cooperando
per poœrnitentiam, &c. In Chriſto ſpes noſtra. Cant. y. Crura
eus colamna marmorea. Non fregerunt hæc crura milites,
cum Joan. 19. latronum frangerent. Ratio eſt I1. Petr. y. Quia,
DEllsgratie in Chriſto 7ESil nos perfeit, confrmat, ſolidatque.
Sed debet eſſe Chriſtus à nobis dilectus ut ei innitamur, opus
amore & operibus. Rom. 13. Plenitudo enim legis dilectio eſt.
Joan. 14. Qui habet mandata mea & ſervat ea, lle eſt, qui dili-
git me. Noſtræ actiones ſunt arundo, ſed meritis Chriſti im-
merſæ fiunt arundo aurea. In hoc fulcro fundavit ſe ſpes de-
functi N. Innixus non ſuper opes, dignitates, ſed ſuper dile-
Sum ſuum. Confeſſus, &c.

In Fu-

CC

ſi⸗
nun
gue

Lio
dr
fort
lor
Pan
yy
Gue
al
Jn

lua
guu
thun
Nt
cull
We

,
le,

l⸗

tn

ü⸗

Funebres. 109

In Funere cujusdam Nobilis.

UM Abſalon non fideret tantùm ſuis filiis, ut ei poſt
mortem erigerent monumentum, ipſe illud erexit, di-
cendo. Non babeofilium, ſed boc erit monumentum nominis mei,
& vocavit ilud nomine ſuo. Manus Alſalon. Melior multò Ab-
ſalone N. defunctus meliores nactus filios, ab illis accepit mo-
numentum in hoc templo, qui illud variè exornarunt, ut ne-
que ego deſim, aliquid apponam.
Addo huic monumento inprimis ſtatuam virtutis Reli-
gionis, hæc virtus eſt Chriſtiani, huic defunctus à pueritia ſtu-
duit, &c. Eccleſiæ benefecit, &. Addo ſecundò ſtatuam
fortitudinis, fortis fuit pro Eceleſia. Hugo Capetus Rex Gal-
lorum, dum interrogaret Veremundum Leodienſem Epiſco-
pum, in quo poſſit DEl Eccleſiæ ſervire, reſpondit, ſi præſis ut
proſe, quærit Rex ulteriùs Epiſcopum quomodo id facien-
dum: reſpondit Epiſcopus. Et palmo & pugno. Hoc eſt, libe-
ralitate & defenſione Eccleſi?. DEUS benedixit Capeto,
quia per annos ſexcentos ejus nepotes in Gallia regnarunt.
Hermus Bilius Princeps Corſicæ dicebat, Ecele S DDe ſunm Hermus
largiendo, ut fluvius Hermus aurifer. Et Bilius à bilè, Propu-

gnando. Pro antiqua Eccleſia ordinavit DEUS, primitias à

quolibet homine, aurum, & argentum, & cuprum, hiacen-
thum & ſcarlacam, &c. Marmor, onychen ad exornandum

Rationale, & ita profecit largitas populi, ut artifices taberna-
culi, Oliab & Bezeel dixerint, non debere plura afferri &
hoc ipſum proclamatum eſt per Præconem. Tempore Salo.-

monis voluit DEUS templum ſibi erigi in montè Sion, David
illi paravit dotem in auro & argento, & Principes contribue-

runt, &c. Quia non domus Harahathr homini, ſed DEO.

(0) V Quæ

110 Conciones

Quæ dos Eccleſiam novam decet quam ſibi Chriſtus deſpon-
ſavit? In omnibus bonis mundi contra dotem illi inſcripſit.
Eam reddebant Conſtantinus, Alexius, Commenus, & alii
Imperatores, ſimilia fecit N. defunctus, videbis ejus benenicia
ad ortum & occaſum, &c. Si quis contradiceret, & parietibus
reſponderent lapides de hac re mihi dicenti. Bene dixiſti ve-
nerabilis Beda. Sed hoc tempore opus eſt ut inveniatur Booz
qui jubeat Ruth colligere ſpicas poſt metentium terga, cùm
non habeant unde ſervi DEl vivant. ZJungere meis, ubi meſſue-
rint ſequere. Talis Booz fuit defunctus N. Ut Ruth absque ru-
bore colligat, & colligentem nemo impediat. Erigo defunco
ſtatuam Defenſoris Eccleſiæ, invadunt bona illius Catholici &
Hæretici. Diſcurrunt ut Siciliæ Tyrannus Æſculapius; Da
pallium aureum Apollo, hyeme non calefacit, æſtate onerat.
Da arcum aureum Diana nunquam ex illo es jaculata, &c.
Da pomum aureum Mercuri, ſi illud momorderis dentes læ-
des, date ſacerdotes bona nec uxorem nec prolem habetis.
Nabuchodonoſorem converterunt in beſtiam bona Eccleſiæ.
Antiochum in paſtum vermibus eadem dedêrc. Eadem car-
bunculis impleverunt in capite Leonem quartum Conſtan-
tinop. Imp. dum raperet quæ Heraclius Eceleſiæ S. Sophiæ de-
dedit. Memoria Zoſie in compoſitione odoris facta opus pigmenta-
rii, in omni ore quaſßi mel indulcorabitur memoria ejus, Suat muſica
in convivio vini. Redolet memoria Defuncti, dulcis memoria,
ſonant illius opera ut muſica. Ut quid te miſimus peregrinari
lumen oculorum noſtrorum, ſolatium vitæ noſtræ, omnia ſimul in te
uno habentes, non debuimus dimittere à nobis. Diſceſſiſti à nobis,
ſed ita DEO placitum, hoc nobis ſit ſolatio, quia in cœlo ædiff-
cavit aſcenfionem ſuam. Valedixit & valedicit omnibus in
terra. Amiſerunt devoti exemplar, fortes Heroëm. Ubi eſt
illa facies, illud robur?: &c. Dalila, mors, omnibus Samſo-
. nem

Kn
Ma

trri
Tin
mm
alte
liör
M!
Dele
ode

ſeii

con
Dec
achh
4
tmn
Mum
Eemn
cic
Nℳ

t.
.
l.
eti;⸗
ie.
A.
ſan⸗
xce⸗
t-
ſer
orie⸗
nari
n t.
bbis,
s in
bic
m
nemn

Funebres. 111

nem ſpoliavit. Sol eclipſavit, Ambr. in funere Gratiani. Qao-
modo ceciderunt Potentes, quomodo rapidiora ſuerunt vitæ curri-
cula qum ipſius Rhodani ſtuenta? quum anguſto fine vitam
cauſiſti, G.

In Funere alicujus Notarii.

UMalii in Dignitate moriuntur, ſupra feretrum ponun-
tur eorum inſignia, ut Marſalci, Ducis, Cancellarii.
*ÆMneas Miſeno tubicini tubam impoſuit. Eneid. 6. Jonathæ I.
Mach. 3. Super columnas arma in memoriam gternitatis. In No-
tario neque penna neque liber ponitur. Sed eſt exemplum
Tim. 4. Paulus proximus morti. Ego enim jam delibor &
tempus reſölutionis meæ inſtat, c. Aßer tecum libros maximè
autem membranas. Cum libris ad colum vadit, ita pennam &
librum ſecum defert Notarius, & ita Ambr. Serm. 114. in
Pſ. 110. Si dormias, e,xurgent kamen pennæ tuæ, ſequentur te.
Deſcripfit ſe jam in coelo. Iſai.44. Et hic ſerilet manu ſuua Domi-
no Septuaginta pro Domino legunt, DEI ſum hoc Defunctus
ſcripſit, ſed quæramus priùs quid hæc penna in terris fecit:
Homo eſt avi ſimilis, quæ jam in hoc, jam in illo loco
conſidet, tandem ad nidum redit, ita homo ad terram. Ita
Eccleſ. r. Ego Salomon fui Rex in Jeruſalem, cur, ſui? utique
adhuc vivebat: Hugo Victor. Fui jam nou ſum, quia etſiſum,
idipſam jam nihil eſſe agnoſeo quòd ſum. Greg. in 3. Reg. c. 2. Mul-
thm quidem ſæculi bona durant, ſi cum amatore usque ad extre-
mum vitæ pervenient, quæ ſinem transire non poſſunt. Quia tan-
dem. Exibit Spiritus eus & revertetur in terram ſuum. Hoc ac-
cidit Adamo, Gen. 3. Emiſit eum Dominus de paradiſo volaptatis,
ut operaretur terram de qua ſumptus eſt. Hoc ipſum eſt. Avo-
labunt quaſi aves ex g pto, & quaſi columba de terra Aſſrio-
rum.

112 Conciones

,um, & collocabo eos in domibus ſuis. Volavit ad locum Ur, inde
ad Haran, ex Haran in Mambre, ex Mambre in Geraram, ex
Gerara ad Berſabeam, ex Berſabea in Palæſtinam, ex Palæſti-
na in Hebron Chanaan, ex Hebron in Palæſtinam, ex Palæ-
ſtina in Berſabee, ex Berſabee in Meſopotaniam, ex Meſopo-
tania in Sichem, ex Sichem in Bethel, ex Bethel ad Chanaan,
ex Chanaa in £Ægyptum, ex Æ£ gypto in deſertum, tandem
ad terram promiſſionis. Sed nec ibi perpetuò fuit. Perve-
nit in Babilonem, in Perſiam, in Græciam, Romam. Hoc ſym-
bolum vitæ noſtræ, cui adſcribamus. Eccleſ. 1. Generatio præ-
terit, generatio advenit, de quo Hieron. Aliis morientöbus na-
ſcuntur aliü & quos videras non vides, &quos non videras incipis
videre. Pennæ in hac ave ſunt variæ ut ſtatus hominum. Sed
quid? Job. 37. Ventus tranſiens fugabit ea. Diſſipabit, ut tem-
pus abit, ita & homo. Greg. 3 3. Moral. 3. Nulla intks firmitate
ſolidantur, meri quippé calami intus ſunt per fatuitatem vacui, ſed
foris per ſpeciem S'oſtentationem pulchri, homo ut penna, abri-
pit pennam tempus ut aqua. Homo tamen conatur volare
ut Icarus. Ezech. I8. Et facta eſt aquila altera grandis, magnis
aliis multisque plumis, ſuccedunt proles. Deſcribitur hic Pha-
rao qui in ſuccurſum venit Sedeciæ. Ita Hieron. Cecidit ut
avis Judea; hoc idem accidit allis. Nam & regna ſunt ut aves.
Deſcribitur regnum. Dan. 7. Prima beſtia quaſi leana, & ha-
bebat alas aquile. De hac Jer. 50. Glorioſa in regnis & inchyta,
quid deinde? Dan. 7. Aſpiciebam donec evulſa ſunt als ejus.
Reges Aves. Pyrrhus cùm illum ſui dicerent Aquilam, ut eſt
apud Plut. Aquila ſum, vos meæ alæ eſtis. Hæ pennæ attollunt.
Penna eſt & Defunctus N. & glorioſa citiùs regna ſine gladio
quàm ſine penna ſtare poſſunt, I. Reg. 12. Non ſt inventus
enſis & lancea in manibus totius populi, qui erant cum Saule G
Jonatha, tamen in hoſtibus. orſus erat gladius uniuscnjusgue
ad

Dhn
i
Nay

Funebres. 11 3

ad proximum ſunm, & cædes magnæ nimir. Gladio valebant
Philiſtæi, gladio perierunt. Sauli Gladius damno fuit. Arripuit
itaque Saul gladium, & irruit ſuper eum, ſed cùm utebatur pen.
nà vincebat. Recenſuit Saul populum qui inventi eraut cum eo qua-
ſi ſexcentos viros. Gladio periit Julius. Gladii uſus ſæœpe in-
terdicebatur. Scribit Rodulphus Farerius lib. 3. rerum quo-
tid. c. 29. de Pompejo. Quos præmiſßiſſet ipſe gladiis eorunz an-
nuli ſignum impreſſit ne quem in via lederent. Quia ut Cyrill.
de Adorat. Inſtum eſt militari hominum generi, ut libentiſſimd
Mbi plus gqudm æquitas patitur vendicet. Suada de ſago& toga
lib. 4. Simul Alexander magnus gladium & pennam portabat
Sidon. Ducum antiquorum dextera ſolebat non minies ſeplam tra-
dtare, gum gladium. Quare ex Juſtinian. Novella 8 5. Per præ-
ſentem ſancimus legem in nulla provincia aut civitate noſßiræ Reip.
babere licentiam privatos, aut alium quempiam, arma facere
aut vendere, aut quolibet mercari modo ſed ſolos eos qui inter fa-
bricenſes referuntur haæc inſtruere, & deferre ad ſacrunz zoſtrum
armamentarium. At verò Patriæ Malach. 4. Sanitas in bennis
gus. Poſſunt Defuncti N. Poſteri dicere de penna ejus, quod
ſuo alato Leoni tenenti librum adſcribunt Veneti. Evangeli
ſta meus. DEI Majeſtas in pennis demonſtratur. Ezech. Simi-
litudo ſuper capita animalium firmamenti quaſi aſpeblus eryſtalli.

borribhilis, & extenti ſuper capita eorum deſaper, ſub firmamente

autem pennæ eorum erebtæ, alterians ad alterum. Firmamentum
eſt coœlum & ſuſtentatur à pennis quæ ſunt ſub illo. De Arca
ita præcipitur. Cherubim unus ſit in latere uno, & alter in alte-
ro, atrimque latus propitiatlorii egäant, expandentes alas. Syna-
gogam pennategit, Eccleſiam penna, Apoc. 6. Et quatuor ani-
malia ſingula eorum habebant pennas ſenas. Allg. per hæc ani-
malia intelligit Evangeliſtas. Defunctus calamo ſuo ſu-
ſtentabat jura, & c. Quare Græci libros vocarunt, vitam mor-

(P) tuorum.

114 Conciones

tuorum. Quapropter Synagoga ſoli Notario templi theſau-
ros concredebat & ſummo Pontifici. 4. Reg. 1 8. Aſcendit Sscri-
ba Regis & Pontifex, efundebantque & numerabant pecuniam
quæ inveniebatur in domo Domini. Fuit præclarus Scriba De-
functus. Xenocrates diſcipulus Platonis ita ſalutavit Areo-
pagitas, Avete homines, jam non homines, ſedlapides. Et proje-
cit inter illos Lapidem ſardachaten dicendo, Areopagitæ hic
juri præfecti tis, hominem exuiſtis, lapidem induiſtis. Hic lapis
dare dicitur audaciam, nebulas & ventos disjicere, ſomnum
& pigritiam pellere; talis fuit Defunctus. In ſepulchro Fir-

milini Judicis, ut ſcribit Marulus, crevit ejus ſtatua ſaxea, in-

ſcribt. Stetit ut rupes. Hoc Defuncto competit. I. Paralip. 3.
Cùm Levitæ ferrent arcam, non ſentiebant pondus, quia
DEUS attemperabat. Cumque adjuviſſet D ElI S Levitas qui
portabant arcam Domini, juvabat N. ad pacem. Gen. 49. Vidit
requiem quòd eſſet bona, & ſupponit humerum ad portandum, di-
ctum de lſaſchar. Sed difficultates oriebantur. 4. Esdræ 11I. Vidi
& de pennis ejus naſcebantur contrariæ penne. Componebat N.
omnia. I. Cor. 15. Abundantihs omnibus laboravi, non ego, ſed
ratia DEI mecum. Hoc fuit de penna Defuncti quod de Aqui-
la. Esdræ. 1. c. Surrexit aquila ſuper ungues ſuos &miſit vo-
cem, pennis ſuis dicens, nolite ſimul omnes vigilare, dormite unus-
quisque in loco ſuo. Clamabat, abbreviate proceſſum juris at
N. ſibi putabat dictum. 2. Tim. 4. ZTu vero vigila, in omnibus

labora. Alii dormiunt, ſed non N. Plautarchus ſcribit de Deut

Timotheo, quòd pingeretur cum retibus, in quæ provinciæ
& civitates incidebant. Sic ad Defunctum omnes currebant.
Caroli Magni filius dicitur Arnulphus, id eſt, auxilium aqui-
læ. Ita N. Joan. 8. digito in terra ſcribebat. Sic & legem ſcri-
pſit. Exod. 4. Quia non reperiebat hominem per quem ſcri-
beret. Repertus N. ſcribebat pro Eccleſia quia ædificavit do-
mum

ul
let

tat

⸗
Ez
lan
D
ſer
ni,
Nr
Ins
gen
alt.
tan
Pu.

⸗

dis

lin

Funebres. 11 5

nun ſuam ſuper petram, Matth. 7. Dormivit ut Jacob ſupra
lapidem, Hieron. in Pſ. 35. Sub capite ipfus lapis erat Chrituz.
Fecit ut Daniel pro Suſanna, pro fide, ſcripſit contra FIæreti-
cos ſicut contra Baltaſarem. Quare DEUS Eccl. 10. Sauper fa.-
ciem scribæ impones honorem ſuum.
Sed venit tempus ut etiam pennæ Defuncti indiceretur
ſomnus. Quieſce àlaboribus tuis. Paruit, ſed alii ſeria in craſti-
num. 4. Reg. 4. Habebat pacem ex omni parte in circuitu. De
quo Hugo Victor. lib. 3. de clauſtro c. 9. In ircuita pacem ha-

bet qui non turbatur memoria præteritorum debitorum, nec inquie-

tatur deſiderio futurorum, non frangitur adverſiz, non elævatur
proſperis. Talis N. confeſſus, teſtamentum fecit, filiis ben edixit,
Ezech. I. apud Cherubim. Manus hominis ſubpennis eorum. Vo-
lant, ſed manus ſub pennis, evellit. Ita N. gaudebat de illo
Patria &c. volabat. O utinam ad cœlum aſpiremus: Bern.
ſerm. I. de Sept. Commoveaturintra me ſpiritus mels, ſuſpirans
nimirum ad patriam illam, in quonec numerus eſt, nec menſura,
neë pondus. Præcepit DEUS ut levita avium oblatarum pen-
nas ſervaret. Et plumas projiciat prope altare ad orientalem Pla-
gam. lbi poſita penna Defuncti, ad orientem gratiæ. Cum
altare conſecratur quatuor in eo cruces ponuntur, quæ no-
tant quatruplicem amorem, DEI, ſui, proximi, inimicorum.
Fuit in Defuncto hic amor, quare poſſumus de illo. Sap. 3. Ju⸗-
Norum animæ in manu DEl ſunt, non tanget llos tormentum mor-
tis. Ambr. lib. 10. in Lucam de arundine quam poſuerant mili-
tes in manu Chriſti, Arundo quoque ſecundhm Matthaum com-
prehenditur manu ejus, ut humana fragilitas jam non ſicut arunde
moveatur à ventò, ſed operibus Chriſti corroborata fundetur.
Arundine olim utebantur, & modo aliquæ Gentes utuntur loco
bpennæ. Debilis eſt, ſed in manu DEl fortis. Habuit N. fidem,
& DEUS dixit Oſeæ. 2. Sponſabo te mihi in fide. Fuit caſtus,
(P) 2 Judic.

116 Conciones

Judic. 9. Dixeruntque omnia ligna ad rhamnum veni &impera
ſuper nos. S. Method. lib. I. de Caſtit. per rhamnum intelligit
caſtitatem, illi dicunt Angeli, impera ſuper nos. Habuit amo-
rem pauperum. Chryſol. In regno cælorum coram omnibus An-
gelis, in conventu reſurgentium qudòd Abel paſſus ſit, qudal ſervavit
mundam Nobë, qudd Abraham ſidem ſasſcepit, quöôd Moyſes legem tu-
lit, quòd Petrus ſuper onus Eccleſiæ aſcendit, DElls tacebit: &cla-
mabit qubd comedit pauper. Honoravit N. Parentes, domum
bene rexit. Si DEUS illi palmæ de qua in die palmarum ra-
mos pro Chriſto cædebant, hoc dedit, ut cùm omnes aliæ ar-
bores fuiſſent à Romanis vaſtatæ, illa manſerit integra, ut ſcri-
bit Cyrill. Catech. 10. Quid non dedit huic Defuncto: Aperite
illi cœli portas, pacatè venit cum calamo. Recipe hanc avicu-
lam ſub alas tuas Chriſte, qui ut gallina congregas pullos tuos.

In Funere Mulieris Nobilis.

Inatus cuidam DEUS Iſai. 22. Mittet te Dominus quaſi pi-
lam in terram latam & ſpatioſam, ibi morieris, Perit in
gramine. Matth. 7. Lata porta & ſpatioſa via eſt quæ ducit ad
perditionem. Perit. I. Cor. I 5. Omnes reſurgemus ſed non omnes ine-
mutabimur. Imò Prov. 10. Nomen impiorum putreſcet. Sed bo-
norum mors. Jactant pilam in camera. Eccl. 12. Revertaturpul-
Vis in terram ſuam unde erat, & öpiritus redeat ad DEll M qui de-
dit illum. Alliditur pila terræ. In pulverem reverteris. Sed Pſ.
76. Nunquid in æternun projiciet DElIS? Non peribit I. Cor. I5.
Seminatur in corruptione, ſurget in incorruptione; Seminatur in
ignobilitate, ſurget in gloria, ſeminatur in infirmitate, ſurget in
virtuteé: ſeminatur corpus animale, ſurget Spirituale. Corpus ca-
det, ſed Prov. 10. Memoria juſti in laudibus. Anima ibit ad cœ-
lum. Apoc. 14. Ut reguieſcat d laboribus ſuis. Lalis ludus fuit
cum

Ell
rit

den
Heti
Irer
gu
ol

ere

Pre⸗
ic

n
glor
ma
de!
clo
lo
MAi

en
g

1tl⸗

i⸗
Kin
44
it⸗
bo⸗
0.
4
l.

in
Ntit
ca.
l⸗
fut

Funebres. 117

cum Defuncto, ivit pila ad maturam ætatem, &c. Rediet Spi-
ritus ad DEll M. Deeſt vobis Pater Filii, amiſiſtis pauperes &c.
Sed aliquando mortui è tumulo loquentur. Achatius ſepultus,
petitus an viveret; reſpondit. Verus obediens non moritur.
Irene Filia S. Spiridionis mortua rogata, ubi depoſitum reli-
quiſſet, oſtendit locum Patri: & hic Defunctus reipsàâ loquitur.
Job. 29. Gloria mea ſemper innovabitur. Pila hæc volitabit,
