Prohen

AiIne

job. 2
Sllnn,
Lroyer
Reccan
turrtran
inlols
les toti
denund,
V
Nin.
leat 8
kacit 4
Clm il
Glia pi
alelin
ſonn mi
AN (
tece
Galo
neb.

ecee⸗
nh
tcti
god
et,
listin
libe⸗
onit!
olcat
a;0
. M
El
te Ven⸗
Doni
W
. o.
i
e, his
Non.
jemm in
CI.
fet
tio
ie ein.
Ain ut
o, cui
re,
Iichs

Occurrentes. 67

animam ſuam perdiderit? Lyra in Matth. 16. Anima rationa-
is imagine Trinitatis inſignita pretioſior eſt omnibus terrenis. Vi-
ta noſtra eſt nobis tanti ut Chryſoſt. in 16. Matth. apud Ly-
ran. dicat. Etlſi decem millia diademata corpori inſanaliliter ægro-
to eircumpoſueris, non curat: ſed & ſi decem millia diademata
corpori oeras & circumponas hac conditione ut lethaliter vulne-
retur, nullas homo ea curat. Hæc omninò ſunt vera, ita ama-
mus vitam. Anima verò eſt hujus vitæ principium, cur illam
viliſſimo pretio in mortem æternam vendimus: Chriſtus
pro hac margarita omnia ſua dedit. Si tibi demon daret pro
anima omnia regna mundi, adhuc parvo illam venderes.
Job. 2. ait demon. Cuncta dabit homo pro anima ſua ita ille
Judicat & facimus hec pro vita temporali, cur non Pro æterna?
Proverb. 26. Pretium ſeorti vix eſzunius panir. Idem de aliis
Peccatis, quia delectatio tam brevis atque dum panis per gut-
tur tranſit & finis utriusque idem. Avaritiæ voluptas tota eſt
in ſolis oculis, aut in memoria quia cogitat ſe habere. Hono-
res toti in eo quia te alii vident: uno verbo, Iſai. 52. Gratis
venundati tſtis, & Pl. 45. Vendidiſti populum absque pretio.
Vendamus potiùs Chriſto. Apud Dominum copioſa redem-
ptio: Solus poteſt dare pretium quòd animæ noſtræ * quiva-
leat & ſuperet. Se ipſum dabit, cujus imago tam pretioſam
facit animam, dabit ut per illum vivamus, eâdem felicitate
cum illo fruamur. DEUS ſe dat pro tua anima tibi, quem
quia vident Angeli beati ſunt, DEUS cujus opes nulla expli-
care lingua poteſt. Chriſtus dat ſe tibi ut ſerviat tibi. Tran.
ſiens miniſtrabit ipſis. Dominus mancipio. DEUS qui dæmo-
nem cruciat in æternum & voluntate ſolâà poteſt in nihilum
redigere, & moddò agit ante ſe in triumpho, Abac. Egredietur
diabolus ante pedes ejus. Ubi tunc erit precium pro quo te
emebat demon?: V ri divitiarum dormierunt ſomnum ſaum &
(1) 2 nibil

68 Conciones

nihil invenerunt in manibus ſuis. Videbis eos qui ſe dæ'moni
vendiderunt factos veluti locuſtas. Apoc. 9. De fumo putei exje-
runt locuſtæ, Facies eéarum Teaß, facies hominum, videntur homi-
nes ſed ſunt beſtiæ. Habebant capilt os ſicut capillos mulierum. Ec-
ce lux urioſi, capilli ſunt cogitationes juxta Aug. Greg. Hæc
de mulieribus. Dentes eorum dentes leonum ; Ecce rapaces.
Vox aliarum earum ſicut vox currum, equorum multorum curren-
tium in bellam, ecce iracundi. Habebant caudas ſimiles ſeorpio-
num, ecce adulatores. Habebant ſupra ſo regem, Angelum ab)ſi

ui nomen exterminans. Ecce emptor illorum. Quo fructu

empti? exterminati ut ſint extra terminos omnis boni ô quæ
lamentatio illorum: O quoties; Ergo erravimus? Nazianz.
Wtas vitæ dies eſt mercatura magnz. O miſeri venditores: Si
tibi DEUS daret pro te aliquod regnum, dares te ipſi forſi-
tan, nunc dat ſe pro te: ita ut eo vivas. Aug. in Pſ. 70. conc.2.
Sicut vita vorporis eſt anima, ſic vita animæ DEIIS. Ex eo fit
quod quidem minus eſt, ſed tamen magnum, quod Chryſoſt.
hom. 56. in Geneſ. Adveniens Chriſtus eam virtutem in homi-
nibus plantavit ut ex hominibus Angelos faceret.

In die Cœnæ Domini ad Homicidas.

VUO titulo vos compellabo: dicam Filios prodigos,
ſed ille propriam ſubſtantiam, vos alienum ſanguinem
& vitam prodigaſtis. Dicam oves Chriſti errabundas, vos
lupi diſcerpſiſtis oves Chriſti, dicam rebelles DEO qui illius
imaginem concerpfiſtis, ad imaginem quippe DEI fabtus eſt
homo, quodſi illi regulæ inſiſtam. Non dimittitur peccatum
iſt Pitnatur aluen, vos nunquam ad vitam revocabitis
eos, quos occidiſtis, quibus vitam abſtuliſtis. Cælum nobis
ſub imagine ſcalæ jacob DEUS propoſuit, voletis aſcendere
ex illa vos deturbabunt quos interemiſtis, & clamabunt, tu

me

me
detri

geten
Obruet
ſiun 1
(bi di
Clbcu
Hicim
Aya in
cebeti
DrUN
tiam .
tlam:
ejusee
U Ned
Velkro
level
lalis
Kontiſe
Ngnti
Michex
lſeera
li ſi
in ione
l iix
E6
los 01
lit in
Mtian
Beati

Vh

nonl
omni⸗
Lc.
c
dacs.
yen.
ir.
A
tuce
Je
viann.
8)
forſe
do2.
e0 ſt
lokt

1o.

d .
giben
, 105
1
tu
cbitis
nobis

Occurrentes. 69
me occidiſti, tu me in ſepulchrum miſiſti, ego te in infernum

detrudam, Orabitis, ſed effuſus ſanguis clamabit contra vos

de terra, ſicut Abel ſanguis, & clamore ſuo veſtras orationes
obruet. Levabitis manus in cœlum; Sed manus veſtræ plenæ
ſunt ſanguinum. QOculos attolletis, attollit illos ad Cruciſ̃xum,
cui dixit ille, non pepercit non parcam. Nolo tamen ut di-
catis cum Caino. Major eſt iniquitas mea quàm ut illam mi-
hi dimittat DEUS. Afſcendite ſcalam jacob. In quacunque
hora ingemuerit peccator dimittentur ei peccata, reſtituite quæ
debetis propter homicidium. In vertice ſcalæ vidit Jacob
DEUM. DEO Patri obligatus ille, qui contra omnipoten-
tiam peccavit per fragilitatem; Filio quæ fecit per inſipien-
tiam: Spiritui S. quæ per malitiam. Obligatus Chriſto qui
ejus occidit Fratrem: B. Virgini, Sanctis, quos offendit. Ma-
nus veſtras impleviſtis alieno ſanguine per cædem, implete
veſtro per flagellationes, oculos veſtros lacrymis implete.
Leo eſt Chriſtus, Apoc. y. vindicabit, ſed ſuper obſtinatos
qualis fuit Pharao, cum pœenitentibus aget mitius! quercus
ſecuri ſcinditur, flores manu decerpuntur. Propterea Iſai. 1.
Væ genti peccatrici. Idem væ intonat, Jer. 4. Ezech. I 3. Oſeæ 7.

Micheæ I. Abacuc. 2. & in Sophonia. At verò aliis, z. Tim. 4.

Obſecra, argue, increpa, I. Cor. 10. Obſecro vos. Ambr. in Luc. 9.
Alii ſunt terrores Prophetici, aliæ ſuaſiones Apoſtolickæ. DEUS
in igne apparebat. Philo lib. de Decalogo Ignis malos urit bo-
nos Mluminat. Propterea Iſai. I1I. Egredietur virga de radice
Zeſſe, & fios de radite ehus aſcendet, virga non verè poenitentibus
flos contritis corde. Aug. ſerm. 69. de tempore. Qui verbe-
ribus indiget, ad eum egreditur in virga, qui autem proßficit ad
juſctitiam aſcendit ei in florem. Dicit de peccato dolentibus,
Beati, dicet obſtinatis, væ vobis. Audient pœnitentes, Plſ. 7.
Qui ſalvos facit rectos corde. Audient obſtinati. Niß converſi
(I) 3— lueri-

70 Conciones

fueritis gladium ſuum vibrabit, arcum ſuum tetendit. Expecta-
tis ut vos percutiat virgâ ſicut Moyſes petram, ut ſic tandem
fluant aquæ lacrymarum, Exod, 17. Percutiet & confringet

oſſa veſtra, percutiet ut Pharaonem & in mari demerget. Non

fecit Jeroſolyma Prophetis monentibus quod fecit Ninius
& periit. Vertetur hæc vobis in ſerpentem virga, ſicut verſa
eſt virga Moyſis Pharaoni. Occidiſtis, ſanguinem effudiſtis,
ſanguis de manu veſtra exquiritur. O pœnitentes percuti-
mini virgà Epiſcopi, Jer. 5. Percuſſiſti eos & non doluerunt, at-
triviſti cos & noluerunt accipere diſciplinam, induraverunt facies
ſuas ſupra petram, & noluerunt reverti. Sicut Balthaſar etſi vi-
deret ſcribi, Mane Thecel, Phares. Peribunt ſicut Balthaſar,
non reſtituitis DEO quæ abſtuliſtis ipſe ſibi de vobis, de vi-
ta veſtra, de ſubſtantia veſtra, reſtituet. Convertimini ad Do-
minum DElIIM veſtrum. .

Cunm doſtenta in cœlo apparent,
v. gr. Comęeta,

7

AM de cœlo nobis DEUS concionatur, non verbis, ſed
ſignis, hic poſſum dicere. Qui habet aures audiendi au-
diat. Explicabo has voces.
Non ſemper damni ſigna ſunt Cometa. Apparuit inſtar
Cometæ ſtella, cum Chriſtus naſceretur. Tempore Auguſti
Imp. ut ſcribit Sueton. fuit inſignis Cometa, & accepit ex con-
ſilio ſapientum illum in omen fortunæ, & ſecuta eſt pax uni-
verſalis. Idem ſcribit Feſtus, nam Cometa ex ſe cur potius
mala prænuntiet: fiunt alia ſigna in aere quæ clariùs prænun-
tiant mala, circa annum 1610. ignes in aere & columnæ
mala belli prædixerunt, venti inſoliti, diluvia, afferunt, non
ſolum

ſolum
bin e
tetrent
fummus
Iudins
teorol
fuit in
nocebi
l, itnl
ferior a
ſent fun
remus
Pals me
itnp
Wletas
in tem
Crh e,
ſmam,
lle ſer
quiderm
bus int
Cotmet
Jdic in
N
Auomoa
alit „,
li amd
rlede
Nen fun
Conſtan
bit

Peckn
Andenn
finget
Non
Wuus
l ved
üilts,
ecun.
it, At.
ſceie
N.
Ulul,
,de i
AO.

Occurrentes. 71

ſolùm ſigniſicant mala, cur non ita ſunt terrori ut Cometa:
quia cauſa eorum ſcitur. Cauſa Cometæ in aeêre eſt vapor
terreus accenſus. Cometæ qui eſt in cœlo alicujus Planetæ, eſt
fumus ejusdem planetæ in nubem coactus, per quem tranſit
radius ſolaris, & ſicut in denſiore apparet. (Vide meam Me-
teorologiam.) Si ergo eſt inferior Cometa, materia illius pris
fuit in terra, & ſi tunc non nocet, multò minus ita elevata
nocebit. Superioris Cometæ eſt materia eadem quæ Plane-
tæ, itaque nihil diverſum à ſuo Planeta efficiet. Præterea, in-
ferior ardet, omne verò venenum ignis abſumit, ſi verò eſ-
ſent fumi magni cùm ardet, iique nocivi, utique eos vide-
remus de die. Si pars materiæ noxiæ in terra manet, certè
pars major abivit in altum. Tamen Cometa ut à DEO aſſu-
mitur, poteſt varia ſignificare, nam DEUS nihil fruſtra fecit;
Solem & lunam non ſolùm ad ornatum, ſed etiam inſigna &
in tempora fecit, ut ſint ejus beneficentiæ ſigna, unde Pſal.
Cäli enarrant glorianm DEI, G opera manlum ejus annuntiat
Ermamentum & quidem adeò, ut dixerit. Non ſunt loquels
neque ſermones eorum, duorune non audiantur voces eorum. Et
quidem non per voces ſed per ſigna loquuntur ut ab omni-
bus intelligantur, & ſi quotidiani Planetæ ſic loquuntur, quid
Cometæ rari? Eclipſis terret, quid novæ ſtellæ? certe ali-
quid inſoliti, ante pœnam ſolet DEUS præmonere.
Nos advertimus quòd in nobis ſint multa digna pœnâ,

ꝗquomodo non timebimus? Creatura eſt pro Creatura. Pu-

gnabit pro eo orbis terrarum contra inſenſatos, quæ modò ad il-
lius amorem ducit, docet ut Magiſtra, poſtea punit, & hoc
cæleſte flagrum eſt vehementius quovis terreſti. A nobis ta-
men fumi prodierunt ex quibus ignes in aere, & alia oſtenta
conſtant. Quare Jjeremias ubi monet bonos à ſignis cœli, ita
loquitur. A ſegnis cœli nolite timere quæ metuunt Centes mali. Ti-
morem

72 Conciones

morem faciant ea facientibus ſuis. In terra faciunt Sometan
ignes, columnas, &c. Ex Sodoma aſcendebat materia igni
in cœlum. Aſcendit ad me clamor Sodomorum. Ekertn gcu⸗
aggravatum eſt nimis non advertunt ſua peccata aſcen en
colum. Forté Cometas deſcribit in Apoc. Cum ocu um
Domini pingit emittentem flammas „cum ex r eins hro-
deuntem gladium, unde hæc Oculi flagrant no ris Poee te⸗
collegit ex nobis ignem, in nos refundet. Forté ie .
meta eſt oculus tuus ardens 0 Domine: ſorte Os em iter
gladium, nos hæc fecimus, in nos ea vertis: & n ner⸗
Dedit eis ſignificationem ut Fugiant à facie nrir. e urer
bum DElI non in omni terra facit fructum ita hæ ceczr WM
alios poœnitet, &c. Viſi & alias in Polonia, ſed nihi mnai nru⸗
lerunt quia agebatur pœenitentia. Viſus anno r e . ber⸗
ta à Polonis Ruſſia. Anno 13 14. duo Cometæ vi e Ul e
inter infideles ope Crucigerorum. Anno 1362. nihi w ac
tulit Cometa grandis. Anno 1432. viſus Comara⸗ ihil
aliud ſecutum præter mortem Ducis Litvaniæ Swi rigieli⸗ dai
ſine Cometa mori poterat. Anno 1434. lreuta mors 8
nis Cometam, ſed ferè centenarius erat ſenex. nn g .
Cometam nihil ſecutum. Fuit Cometa anno 153 „ nere
Anno 1577. ſed poſt priorem vicimus Moldaviæ Due
poſt poſteriorem Moſchos. Unde id; quia ſciendo qi

Cometa non plus poſſit quàm DEUs velit, agebant pœniten-

tiam, quare facilè ibi erat divinare de bono crentu. nibings
Art modo granum cadit ſecùs viam, in beram P ar⸗
Cùm exercitum vincimus animat, jure timemur. er s eri
ptura vocat Militiam cœli, Cuſtodiam „exercitum D os au.
get, jungit Cometas ſtellis. Nobis videtur bellum in en nr
nobis Cometa ſimilis factus ex debili vapore, fumo. Vi

. . . . . it
i uò conſumitur humiditas, deficit,
ſtra fumus in nobis contin deſtir

&

tur⸗
ſe o
1150
tetto⸗
Apo
Pingi
ich
len
Kellas
duge
nes,
,
Cuma
güͤtere
Morora
ſaltl
D
uden
deo

duos
tition,
Porte

iitio

lle
Cent,
Aruſad
Aund
nd
tura

neti⸗
ign
APRA
te in
Wu
o.
CCatis
eCo.
ſttens
Olles.
Nyer.
lealeg
attu⸗
nera⸗
1ices
Dalla.
Enihil
lqui
do.
C.
Fuitè
Ucem:
Eniten⸗

Hinns⸗
leri⸗
ſ al⸗
entar,
jta no⸗
etcit
C0.

Oeccurrentes. 73

& Cometa. Cometa eſt ſtella falſa, lucet, ſed non diu. Vide-
tur aliquid cùm ſit vapor, quare ſuperbis minatur: ſunt in
ſe obſcuri nitere volunt per oſtentationem, hypocriſim,
his Cometa dicit. Videtis me, clarior ſum quàm Luna, ſum

terrori, paulò poſt nec locum meum in cœlo invenietis

Apoc. oſtentatores ſpecie ſtellarum de cœlo cadentium
pingit. Et viſum eſt aliud ſonum in cælo, & ecce draco &. &
in capitibus eus diademata ſeptem, & cauda ejus trahebat tertiam
partene ſteltaratze celi, & meiſit eas in terram. Draco in coronis,
ſtellas detrahit, an ita debiliter affixæ ut non ſit opus ungui-
bus: non erant veræ ſtellæ, ſed veluti Cometæ, vani homi-
nes, facilé dejiciuntur. Tales appellat S. Thadæus in Epiſt.
Flaötus feri maris deſpumantes ſuas confuſßiones intentio eorum
ſpuma quæ deficit. Sed nitent, videas alium orationes lon-
gas texere, alius dat eleemoſynas, alius jejunat, doctus, dives,
honoratus &c. Quomodo ſuétas? potius ſtella, eſt ſtella
ſed falla. Orat, ſed etiam diffamat; largitur, ſed eſt uſura-
rius, jejunat ut videatur, docet non facit, exemplaris eſt ſed ut
laudetur. Dives ſed ex raptu, honorem digniori præripuit
& eo abutitur, lucet (ſed ut cometa.
Vilioribuùs tales comparavit Iſaias, miſit eum DEUS ad
duos Principes, hæret, dicitur ipſi. Ne timeas d duabus caudis
titionum fumigantium. Non diu lucebunt ut titio fumigans,
Forté Propheta attulit illis titionem, videte. Modè non

titio ſed Cometa oſtenditur, non timent qui cavent ne ſint

falſæ ſtellæ?, non prodeſt lucere coram mundo, boni ſi lu-
cent, non quærunt hoc. Fulgebunt juſti & tanquam ſczlſe in
arundineto diſcurrent. Sed ut ſcintilla, tales ſe credent. In
arundineto, recordabuntur ſe eſſe arundines fragiles. His non
nocebit Cometa, non impugnat humiles ſagitta, non dirige-
tur ad nimis exiguam metam. Cometa quaſi ſtella, Cometa,
(K) unde

74 Conciones
unde etiam vocatur crinita ſtella, ex hoc divinaret cum
Ezechiele 5. Sume tibi gladium acutum radenten, pilos, & duces
eun, per caput tuum, & aſſumes tibi ſlateram ponderis, &divides
eos, tertiam partem igni combures in medio civitatis &. G aſſu-
mes tertiam partem & concides in circuitu ejus, tertiam vero aliam
diſperges in ventum, & gladium nudabis poſt eos, & ſumes in-
de parvum numerum, & ligabis eos in ſummitate pallii tui. Si
capilli ſignificabant ignem, carcerem bella: ne tota Cometæ
cauda idem ſignificat, niſi reſipiſcamus. Jam id factum in
Provinciis hujus Regni. Cauda Cometæ quaſi capilli muli-
cbres, notat degeneres à virtute Majorum maſcula, nitor
muliebris intrat. Nolumus audire Concionatores ut con-
vertamus, jam alii Concionatores ducendi usque Conſtan-
tinopolim captivos nobis prædicant, pellamus aves quæ de-
vorant in corde noſtro ſemen verbi DEI. Vultur hic eſt
corvus Promethei, dirumpamus vincula, pelle ipſe Domi-
ne has aves. .
Ut horas Index in horologio, ita Cometa oſtendit nobis
quid DEO debeamus. Non advertimus ubi primò compa-
ruit Cometa, fortè DEUS abſcondit ut tantò magis timea-
mus. Dicent Aſtrologi comparuiſſe in tali & tali ſigno, ſed
ſæpè hæc divinatio fefellit. Puniet DEUS eos qui malàâ
vitâ exprimunt tale ſignum coœli, ſunt hæc modò peccata,
non eſt contractus, non eſt confeſſus absque peccato. Mittit

DEUS Ezechielem ad Judæos ut illis exprobret peccata, ut

convertat, dat illi modos qui penetrent corda. Imprimis
juſſit illum devorare librum, ut quod deinceps prædicaverit,
ex intimis prædicet, deinde jubet ut in laterculo depingat Je-
roſolymam, & circa eam obſidionem ordinet, deinde per
plurimos dies uni incumbat lateri jubet, & per plurimos al-
teri, & interim non alio veſci pane quàm ſordibus humanis
infeho

inke

Pren
tecii
conc⸗
Qo
Ret,
mun
mal
lur,
ei,
lan
ceke
tuimn
A
il
kayit
dunt
erant,
capn
lien
Cope
lang
hulla
mmine
dn
hon,
apil
Tln
ere
cal

(Ut
Uuen
ide
Nſ.
Niem
es .
Wmete
i
nuli⸗
Nitor
colr.
lan.
G⸗
&
Domni⸗

obis
e⸗
itnes⸗
o,lel
Ccate,
Mitit
1, ut
Umis
erit,
e⸗
6 per
05 1.
Nus
lelo

Occurrentes. 75

infecto Jubet producere bulliens ahenum. Cur ita: quia
præmonuit DEUS. Populus hic fallax, doloſus, infidus ut
tecum, ita cum DEO agit, oſtendit ſe ejus laudatorem, audit
conciones in ſpeciem, Cum ſéorpionibus habitas, alia verſio.
Quoniam ſpinæ & rebelles tecum ſunt. Nemo ſpinas conjun-
get, hæ ſpinæ ſufficant verbum DEI: cum effloreſcit maxi-
mum eſt gelu, uvas acerbas habet etſi botris ſimiles. Hoc
malum invaluit, & contra illud DEUS jam non verbis uti-
tur, & dat ſignum quod nos omni modo puniet. Paſſim Ju-
dæi, Hæretici. Apoc. deſcribit quendam Cometam. Vidiſtel-
lam de cœlo cecidiſſe, interram. Videtur Cometa, qui dum
deficit quaſi cadit & moritur, habebat clavem putei, id eſt, re-
rum abſconditarium ſed noxiarum, quia. Et aperuit puteum
abyſſi &c. Et de fumo putei exierunt locuſte in terram, & data
eſt illis poteſtas ſicut habent ſeorpiones terræ ex fumo qui obſcu-
ravit fidem prodierunt. Locuſtæ gregatim volant & ince-
dunt, poſtea ſecum pugnant, & conſumptæ loco in quo
erant, abeunt. Talia illarum ſunt comitia. Ita homines & per
hoc conſumantur pauperes, in ſcorpio tota vis in cauda, deeſt
caput, non incipiunt à DEO. Ert ſimilitudines locuſtarum ſimi-
les equis paratis ad prælium. Quomodo? ſimilitudo eſt pſeu-
dopoliticis, hominis boni per fortio. Et ſuper capita eorum
tanquam coronæ ſimiles auro. Quisque jactat libertatem,
nullum ſuperiorem volunt, ſed hoc aurum eſt fictum ex ſtra-
mine, ſcintilla exurit, alii afflicti ab illis, putant eos eſſe liberos
ſed non Pagani qui eos ligant. Et facies eogrum tanquam facies
bominum, ſpecies & fucus pulcher. Et habebant capillos ſicut
capillos mulierum, cogitationes muliebres vanitas. Deutes eo-
rum ſicut dentes leonum, cuùm ſe invicem lacerant, cum pau-
perem. Cauda ſcorpionum, Cavendum nè Cometa talem
caudam habeat, projiciat DEUS hos ſcorpiones in oleum,
(K) 2 ut

76 Conciones

ut fiat medicina. Sit remedium contra injuſtitiam. Mendaces
Filii hominum in ſtateris ſuis. Sed in coœlo vera ſtatera in qua
appondimur. Quales ſimus Chriſtiani, Judices &c. ficut Bal-
taſar. Nameravit DElIs regnum tuum, appenſus es inſtatera.
Et inventus es minus habens, diviſum eſt regnum tuum &c.
Tantum effecit apud DEUM abuſus vaſorum ſacrorum,
convivium inſolens, an parcet rapienti bona Fccleſiæ, vel iis
abutenti? luxui? Appendit juſtitias. In libra cœleſti, in una
lance unus ſcorpionis, id eſt in alia alius, & modò ponderant
manus, qui plus dedit ille juſtior. Juſtitia eſt ut ſemen in
via, calcatur, eſt via ad promotiones, favores, regna quæ ſer-
vant juſtitiam creſcunt, eà deficiente deficiunt.
Cometa non calefacit, exprobrat nobis frigiditatem in
rebus DEI, propterea verbum DEI cadit in petram quæ ma-
ctat frigere. Ab interioribus egredietur tempeſtas &ab aréturo
frigus. Incipit in corde frigus, nam oritur hæreſis, Athei-
ſimus, Machiavelliſmus, inde turbæ, ſeditiones, quomodo
amabit proximum qui non amat DEUM. Poſſent adhuc dici
aliqua ex motu veloci vel tardo. Oremus ut Deus omnia
convertat in bonum.

Ad Afflicos.

Ntravit Eſther ad Aſſuerum, tetigit illam virga, dum

virgam cogitas, quid malum putas, ſalus fuit Eſtheris, niſi

eam tetigiſſet, periiſſet Eſther. Attigit vos ſuâà virgâ DEUS,
non aliud cogitate niſi ſalutem Iſai. 11. Egredietur virga de
radice Jelſe. Jeſſe ſignificat incendium, ſed amoris Divini; in-
de iſta virga egreditur. Cant. 1. Labia eus diſtillantia myr-
rham. Nimirum DEUS ſuos dilectos in hoc mundo labiis
ſuis oſculatur myrrham ſtillantibus. Dum affligit nos ex-
colit.

Ec

n,
zun
Hic
adi
ſeipl
ſi
e

, 4

no M
ſalte
yeri
A 76
tur
ſedan
guen
Mungt
Me
evert
lerihe
tus
nume
ia
no
ineig
D
eh⸗
dlln

thre

Guen
nqun
bal.
lera,
E.
tun,
ſelis
num
enunt

eſer.

in
enn.
Sere
thei⸗
nodo
dci
oid

dum
nili
S,
lit⸗
; in⸗
abis
8er
Olt.

Oecurrentes. 77

excolit. Joan. 15. Pater meus agricola eſt, omnem palmitem
non ferentem fructum, tollet eum & omnem qui fert fructum,
purgabit eum, ut frubtum plus aſferat. De quo Greg. lib. 7.
Epiſt. 3 2. Palmes infrucétaoſus tollitur, quia peccator funditus

eradicatur, palmes verò ſructuoſus purgari dicitur, quia per di-

ſciplinam reciditur, ut ad uberiorem gratiam perducatar, ſic enim
ſpicarum grana tribulis attrita ariſtis & paleis nudantur, ſic oli-
vaæ praælo preſſzæ in olei pinguedinem defluunt, ſic botri vinearum
tuß calcibus in vinum liqueſcéunt. Aug. in Pſ. 2 I. Intelligat ho-
mo Medicum eſſ DEllM, & tribulationem medicamentum eſſ ad
ſalutem non pœnam ad damnationem, ſub medicamento poſitus,
ureris, ſecari, clamas, non audit medicus ad voluntatem, ſed audit
ad ſanitatem Solatia ſunt iſtæ afflictiones ſi bene inſpician-
tur Greg. 26. Moral. 17. Noſtrum eß, hicftlagella percipere uibus
ſervatur de æternitate gaudere. Heb. I2. Flagellat omnen faliu
quem recipit. Apoc. 3. Ego quos amo, arguo, Gcaſtigo. Deinde
nunquam DEUS caſtigat, quin ſimul paret ſolatia, ſit exem-
plo job. de quo Aug. ſerm. 224. de tempore. Pcnafugata
revertitur ſanitas, & cicatricibus felicior redditur medicina. Ce-
lerihs curat Dominus qum vulnerat inimicus, in gaudia gemi-
tus vulnera migravére, G&in foſſis vulnerum numerabantur, mo-
numenta viétorigz. Hæc de ſolatio temporali, ſed majus eſt,
quia injuſtè afflictus & patienter propter DEUM tolerans,
non ſolùm jus ad cœlum accipit, ſed poſſidere illud in terra
incipit. Matth. 8. Beati qui perſecutionem patiuntur propter ja-
ſtitiam, ipſorum enim ſeregnum ecœlorum. Non dicit, erit, ſed
eſt. Non ſolùm quia paratum eſt pro illis ab origine wundi,
ſed quia cœperunt in poſſeſſionem ejus intrare, jam portant
theſaurum in vaſis fictilibus. Orabant leproſi ſanitatem &c.

annuit, ſed cùm Mater pro filiis Zebedæi, Matth. 20. petit

thronum, reſpondit, non eſt meum dare vobis. Quare hoc?
(K) 3 Balil.

78 Conciones

Bafil. orat. 24. Dominum ſic reſpondentem inducit. Si le-

proſus curationem quærit virtutem exero: ſi mortuum ex tumulo
reſurgere neceſſum eſt, poteſtatem expromo. Quoaß thronum
quis petat &regiam poteſtatem quærat, fuſum pro pietate ſudorem
pro teſtibus repoſéo. Quare hic repoſcit? quia jam hic datum
coelum. Tertulli. ad MM. Animus Veſter eſt in cælo. Amplius
eſt, quia Tribulatio cuſtodit hoc jus cœli. S. Th. in 4. diſt.
16. Tribulationes non ſolum peccata purgant, & àdpeccatis præſer-
vant, ſed meritum etiam augent. Quæ duo poſtrema jus cœli
muniunt ac roborant. Hoc ipſum tali ſimilitudine explicat
S. Ephrem. Orat. de recta vitæ ratione. Lateres erudi ſunt fra-
giles & invalidi, üdem igne concocti tam validi fiunt, ut igni ſimul
& aquæ reſiſtant. Propterea dicit ſcriptura. Bonunm eſt magis
ire ad domum luctus qudm ad domum convivii. Rationem hu-
jus dat Bern. in ramis palm. ſerm 2. Licet enim multos fran-
gat adverſitas, tamen multò plures extollit proſperitas, ſicut ſori-
ptum eſt Pſ. 90. Cadent à latere tuo mille, ſiniſtro ſcilicet, per quoa
ſiagnatur adverſitas: & decem millia, id eſ-, multò plures, à dex-
tris tuis, in quibus proſperitas deſignatur. Copioſius hoc ipſum
exponit. Greg. Paſtor. part. 3. Qui ſanari poſſe ereditur, à
multis quæ appetit prohibetur, &puerisnummos ſubtrahimus, qui-
bus tota ſimul patrimonia haredibus reſervamus, niſi ſal vandos in
perpetuum cerneret, erudiendos ſub Aiſciplinæ regimine Divina
diſpenſatio non franaret. Plerumque etiam Juſtis clim tempora-
lis potentia ſuſtollit, velut in laqueum culpa comprehendit. David
DEO amabilis rebtior fuit in ſervitio, qudm cuùum pervenit adre-
gnum. Quis inter hæc ſine magni laboris diſerimine ſalvabitur, ſi
Me David in his culpa interveniente turbatus eſt, qui ad hæcfue-
rat DEO eligente præparatus?! Salomon &. nihil in hoc mundo

X . . .
Priksqudm caäderet advetſitatis habuiſſe memoratur, ſod conceſſa

ſapientia ſunditus oer deſeruit, quod nultia vel minima tribulationis

Aiſei.

moalo

tun⸗
Nexp
elt
guihi
cinea:
yf⸗
emel
iutroit
tumeli
fiſe⸗
hG
abt
Nant:
udin
ni:
Skrat,
De0
DHuy
udan
hari/
Ara
tua el
ſngni
lunne
Il A
t G
uigt
Nan

eſt 4

Oeccurrentes. 72795
diſeiplina cuſtodivit. Baſil. Orat. Quòd non eſt DEus author

malorum. Divitias eripit ab iis qui malò üs utebantur, inſtrumen-
tumque iliis injuſtitiæ ſuerunt. Morbum inducit is quibus ma-
gir expediebat habere membra malb impedita, &c. Hoc ſignum
eſt quòd piè vivamus, ſi patimur innocentes, I. Tim. 3. Omnes
qui pib volunt vivere in Chriſto, perſecutionem patientur. Neque
circa alios quid boni agimus. Greg. Iib. 7. Epiſt. 27. Qua in re
ego fidenter dico, quia minds pièò vivir, ſi minds perſecutionem
pertuleris. Idem in verbo, I. Theſſ. 2. Ipſi ſeitis Fratres
introitum noſtrum, quia non inanis fuit, ſed antè paſſi, &con-
tumeliis aſyebli. Ecce prædicator ſanétus ingreſſam ſuum vacuum
fuiſſe perhibuit, ſi contumelias non pertuliſſet & tu dicere bona
vis, & mala perpeti recuſas? Studium bonæ operationis plus ipſa
ad verſitas augeat, ſie ſemina meſſiuns gela cooperta uberis germi-
nant: ſic ignis ſlatu premitur ut creſcat, redeat quod Pſ. 180. Ex-
audivi te in abſcondito tempeſtatis, probavi te ad aquam contradi-
Nionis. Si inter contradicentes quæ DEl ſunt egeris, tunc verus
operator probaris. Dum patimini, hoc ſolùm curate ut laudem
DEO reddatis. Aug. 1. Civit. 8. In eadem aſpitlione mali
DEIIM deteſtantur, atque blauphemant: Boni autem precantur &
laudant, tanti intereſt non qualia ſed qualis quisque patiatur; nam
pari modo exagitatum exhalat horribiliter enum, & ſuaviter
fragrat unguentum. Febris eſt peccatum, febris tua avaritia
tua eſt, febris libido. DEUS percutit venam ut ſanet, tollit
ſanguinem divitiarum per hoſtem &c. Hoc ſolum ſupereſt
ſanandi te remedium. Alfſpis mordet, adhibetur ignis. Ter-
tull. adu. Prognoſ. cap. y. Medicus urit & ſecat ut ſanet, lice-
bit & D E0O ad perennem vitam per ignes & gladios & acerba
quæque curare. Tormentis tormenta diſcutit, quod ſævitiam: putas
gratia eſt. Oremus etiam pro noſtris perſecutoribus, ſicut

eſt apud Tertull. in Apologetico c. 30. In cæœlum ſuſpicientes
Chriſti-

80 Conciones

Chriſtiani manibus expanfis, quia innocentes: capite nudo, quia
non erubeſcimus: ſine monitore, quia depeétore oramus: precamar
ſemper pro imperatoribus, vitam illis polixam, imperium ſecurum,
domum tutam, exercitus fortes, Senatum fidelem, populum pro-
bum, orbem quietumn. OQræcunque hominis & Ceæſaris vota ſunt.
Sic itaque nos ad DEllM expanſos ungulæ ſodiant, eruces ſuſpen-
dant, ignes lambant, gladii detruncent, beſtiæ vorent, paratus ſt
ad omne ſupplicium ipſe habitus orantis Chriſtiani. Hoc agite bo-
ni Præſules, extorquete omnia DEC ſupptlicantenm pro Imperatore.
Hic erit crimen, ubi veritas & DEl devotio eſt.

Ad Moniales.

N Agnam conſolationem Matribus quæ habent Filias in
Monaſterio, S. Hieron. lib. I. adu. Jovinian. eruit ex
verbis Apoſtoli. Malier ſalvabitur per filiorum generationem,
ex quo ſic. Nam ſi ſalvatur mulier in ſiliorum generatione, &
liberorum numerus Matrum eſt ſalas, cur addit, ſi permanſerint
Eilii in fide & caritate & ſanétificatione cum caſtitate, vulgata
legit, in ſobrietate. Sed Fieron. ex Græco contendit, legi de-
bere in caſtitate. Tunc ergo ſalvabitur mulier, ſi eos ſilios ge-
nuerit qui virgines permanſuri ſunt, ſi quod ipſa perdidit, aquirat
in liberis, & damnum rnadicis & cariem ſiore compenſat pomi. Hoc
maximè locum habet in Monialibus. His eſt fides maxima,
dum relinquunt omnes opes quia Chriſtus dixit. Beati pau-
peres ſpiritu &c. Quia ut Bern. ſerm. 3. de Nativ. Chriſti. Væ
vohbis divites qui habetis conſolationem veſtram, ut non mereamini
habere cæœleſtem. Volucres coeli habent hic nidos, vulpes fo-
veas, ſed nihil in cœlo: Filius hominis è contrà non habet
ubi caput reclinet, nec domum propriam habet, totum verò
habet in cœlis. Hieron. in Luc. 16. ex occaſione Divitis Epu-
lonis.

col
to
nit

her/
9u4
i

E

Dror
leper

teni!

tur,
1. 6
Alig
cane

Whan
UWar.

ſ.
der

kun

e
len,
6
iut
t
ice⸗
6 .
t
Hhoe
,
al-
ini
fo⸗
bet
end
r.
nis.

Oecurrentes. 81

lonis. Dißfcile imò impoſſibile eſt, ut & præſentibus Ofuturis quis
fruatur bonis, ut & ventrem bic & ibi mentem impleat, ut & de
deliciis ad delicias tranſeat, Gin utroque ſeculoglorioſas appareat.
Unde S. Epictetus Presbyter ut eſt in ejus vita. Aurum hoc,
ſli quod videtur, non &ſt verum, ſed eſt quædam vanitas phanta-
Hiæ, per quam in hoc mundo laduntur animaæ juſtorum. Hanc il-
luſionem evadunt pauperes Chriſti qui nihil habent, & ea
quibus utuntur, non illorum ſunt, atque adeò illa æſtimant,
conſervant, tractant ut res Chriſti ab illo ſibi ad uſum mu-
tuò datas, unde Balſil. in inſtit. Monach. cap. 55. Dus contem-
nit res monaſterii velut ſacrilegus judicandus eſt- & qui perdit
Per negligentiam ipſe ſimile erimen incurrit, propterea gudòd omnia
quæ ad uſus ſervorum DEl deputata ſant,ſmne dabio conſecrata ſunt.
B. Jordanus de Saxonia Ord. Eremit. S. Auguſt. fuſè oſten-
dit, quòd proprietates DEUS malà & inſperatâ morte puniat.
Et hujus rei plura adducit exempla, incipiendo à Juda qui
proprium habuit, quia fur erat, deinde Act. y. de Anania
& Sapphira. In vitis PP. p. 2. J. 20. Apud quendam mortuum
reperti ſunt centum ſolidi, S. Macarius &c. Iſidorus & cæ-
teri ſeniores ſtatuerunt, ut cum illo in ſepulchrum injiceren-

tur, acclamando. Pecunia tua tecum ſit in perditionem. Ibid.

H. 64. S. Antonius cùm ſciret de quodam Monacho quòd ſibi
aliquid reliquiſſet, juſſit eum circumligari carnibus, & in eum
canes immitti, & dixit. Quicunque renuntiant ſæculo & vo-
lunt habere pecunias ſic à demonibus lacerantur. Hac cæremo-
niâà jactandi in ſepulchrum pecuniam cum mortuo, & accla-
mandi. Pecunia tua tecum ſit &c. Uſus S. Auguſtinus cum Ja-
nuario Monacho ſerm. 53. ad Fratres, & Greg. 4. Dialog. c.
55. (epeliebantur autem in ſterquilinio & hoc ipſum fieri de-
bere ſtatuit jus Canonicum in Decretali de ſtatu monacho-
rum cap. Cum ad zmonaſterium. Ubi ctiam prohibetur ne pro
(L) talibus

32 Conciones
talibus offeratur Miſſæ ſaerificium. Plura de hac materia
in promptuario Exemplorum Diſcipuli, & apud Guiliel. Peral.
dum Epiſc. Lugdun. in ſumma Virtutum & vitiorum tom. 2z.
cap. 19. Et Gerſon. ſpeciali tractatu.
De Caritate quod maximam habeant ad DEUM Monia-
les conſtat ex eo, quia quod cariſſimum, & auro pretioſius
habuerunt, ſcilicet ſuam libertatem, illi donàrunt per Obe-
dientiam. Eſt charitas mutua, quia per paupertatem oblatum
eſt. Meum ax Taum ex quo omnes lites oriuntur, eſt charitas
ſuperiorum erga inferiores, quia Maternàâ pietate proſpiciunt
Inferioribus, memores illius Eſurivi & non dediſtis mihi &c. Si
enim damnatur qui non dat pauperi qui aliquando eſt hoſtis
Chriſti, quomodo non cum amore dabit ſponſæ Chriſti, pau-
peri voluntario propter Chriſtum: quomodo non juvabit
Inferiorem ut centuplum à Chriſto ſe credat recipere ſi non
quoad rem interim, ſaltem quoad modum?: Quomodo non
concurret, ut experiatur melius eſſe habere Matrem ſpiritua-
lem quàm carnalem? quomodo non collaborabit ut dulce
jugum ſit Chriſfi-: Quomodo non in hoc erit tota ut expri-
mat quàm maximeè Patrem cœleſtem, cum ceundem in illa
ſtudeat agnoſcere Inferior? Gravis eſt ex ſe Obedientia ſed
ſuavitate imperantis mitigabitur. Charitas in providendo

efficiet ne in proprietatem labatur. Bern. ſerm. 23. in Cant.

Audiant praælati qui ſibi commiſſis ſomper volunt eſſe formidini,
utilitati rarh. Erudimini qui judicatis terram. Diſcite ſubdito-
rum Matres vos eſſe non Dominos ſtudete magis amari qudm metui,
Filii Matriſant, ſi Mater dura, etiam illi dureſcunt. Rex
erat Jeroſolymis Herodes, turbatus eſt, & cum eo turbata
eſt Civitas. Bern. in Epiph. ſerm 3. Miſera ſand Civitas in qua
regnat Herodes, quoniam Herodianæ ſine dubio particeps erit ma-
litiæ. Idem ſerm. 76. in Cantic. Boni Jollicitique Paſtores non
ceſſant

a⸗
utn
l
e l.
Darte
tus/
mi 9
WMWen,
Genti
guodh
ſocin⸗
fel /
ntibt⸗
Arn
Moerl
lie g
oan.
uut,
niſt n
iple

uIR.

de alt
guitur
aguu,
enhe
Uilent,
ſolen,
Udem
En⸗
eliſn

.₰

Oocurrentes. 83

ceſſant bonis letisque exemplis impinguare pecus, & ſuis magis
dudm alienis. Nam ſi alienis &non ſuis ignominia eſtillis, & pe-
cus non ita profcit. Si enim ego qui inter vos videor Baſtoris ge-
rere curam appoſuero vobis Moyſ, manſuetudinen & c. Ex altera
parte conſiderent Inferiores quòd idem Bern. Epiſt. 42. Cer-
tus ſum ego Monachus & Monachorumque qualiscunque Abbas, ſi
mei quandoque Pontifcis àpropriis cervicibus excutere jugum ten-
tarem, quòd Sathanz tyrannidi meipſum mox ſubjſicio. Veri Obe-
dientis cxemplum ſtatuebat S. Franciſcus Seraph. cadaver
quod ſe permittit modo quo voles tractari. £Æ£gydius cjus
ſocius in Schola Patrum dixit. Cum boves ſunt ſub jugo, in hor-
rea important frumentum, cum eo ſoluti, ſolati ſunt nihil faciunt
utilitatis, ita Monachi. Ibid. Teſtis mendax peribit. Prov. 2 1. Te-
ſtis mendax eſt qui promiſit obedientiam & non ſervat. Greg.
Moral. 3 5. cap. 10. Obedientia fſola eßz quæ ſdei meritum, poſſidet,
Eine qua quisque infidelis convincitur eſſe, etſi ſidelis eſſe videatur.
