contra unum. Aug. lupo aſſimilat peccatum. Dicitur vulgò
perdi vocem à viſu lupi, idem facit peccatum, aſpexit te lupits,
jam non dices confidenter, Pater noſter, &c. Et lupus infaſcinat.
Opus timore, timidâà conſcientià utovis. Homo debitor eſt Dei
divitis, qui dives eſtin miſericordia accepit ab hoc homo multa.
Jacob. I. Omne datum optimum, & omne donum perfeltum deſur-
ſum eſt deſcendens à Patre luminum. Expectat debitum usque,
cùum accepero tempus juſtitias judicabo, ſuo tempore. Creditor
pauper, conſcientia urget ſtatim, hinc pavor. Deut. 28. Da-
bit tibi Dominus cor pavidum, & deficientes oculos, & animam
conſumptam mœrore, & erit vita tua quaſi pendens ante te. Time-
bis die ac nocte, & non credes vitæ tuæ. Mand dices, quis mihi det
veſperum? & veſpere, quis mibi det manè? propter cordis tui for-
midinem quatiberis, & propter ea quæ tuis videbis oculis. Hæc
tortura malæ conſcientiæ maximè, vita tua pendens ante te.
Ut ſi non ligatis oculis ſtet coram carnifice. Omnia tormen-
ta Tyrannorum ſuperat conſcientia. Seneca. Prima & maxi-
mapæœna peccantium eſt peccèſſe. Ante judicia torquentur, omnia
ſuperat; ſimul eſt inſtigator, Judex, executor. Aug. Juſſiſti
Domine, &ita eſt, ut omnis inordihatus animus ſit ſili pana. Se-
quitur. Aug. in Pſ. 45. Inter omnes tribulationes animæ humanæ
nulla major eſt qum conſcientia delictorum ſi enim ibi vulnus non
fuerit, ubicunque alibi paſſus fuerit tribulationes, illuc confugiet,
&ibi DEum inveniet. Quocdſi non fuerit ibi requies propter abun-
dantiam iniquitatis, quoniam & ibi DEus non eſt, quid fabturus
eſthomo? quò confugiet?! Fugiet ab agro in civitatem, à publico in
domum,

lat

Funebres. 135

domum, à domo in cubiculum, d cubiculo jam quò fugiet? non habet
niſi interils cor ſuum. Quocdſtili tumultus eſt, ſifumus iniquita-
tis, ſi ſceleris ama, ild confugere non poteſt, à ſeipſo pellitur. Si au-
rem, d ſeipſo? quò fugiturus eſt? quocunque enim fugerit, ſetrahit
Poſt ſe &uocunque traxerit ſe, eruciat ſe, hisjusmodi autem crucia-
tus tantéò ſunt acerbiores, quantò interiores. Sed neque Lipſius
malè. Conſcientia ante peccatum franum, poſt peccatum flagrum.
Conditiones bonæ conſcientiæ ſunt r. Quia non timet, nec
linguas, nec caſus, nec perſecutiones, fulmina, maleficia. Sue-
ton. de Caligula Imp. Ad minima tonitrua & fulmina connivere
caput obvolvere: ad majora verò proripere ſo exſtrato, ſub lectum-
que condere ſolebat, peſſimus erat. Ita Pharao rogat Moyſen.
Ille Exod. 9. Cum egreſſus fuero de urbe, extendam palmas meas
ad Dominum, & ceſſabunt tonitrua. Pharao ſe abſcondit, Moy-
ſes pergit. Ferdinandus I. Dux Florentiæ, pingebat canes al-
latrantes Lunam. Inſcript. Virtus ubique tuta. Aug. illa repe-
tebat. Senti tu quidquid velis de Auguſtino, ſola me in oculis
DEI conſcientia non accuſet. De hoc 2. Cor. I. Gloria noſtra haæc
eſt, teſtimonium conſcientiæ noſtræea. S. Tiburtio allata martyrii
inſtrumenta, at ille. Omnes pœnæ vobis ſunt viles ubi ſecura co-
mes eſt conſcientia. 2. Conditio bonæ conſcientiæ non pulſat.
Bern. lib. de interiori domo cap. 23. Ager benedictionis, hor-
tus deliciarum, templum Salomonis, loquitur de bona conſcien-
tia. An, quia templum ornatum? etiam conſcientia. An
quia ibi ſacrificia, etiam hic. Grande ſacriſicDium bona conſcientia.
An, ob præſentiam DElI: etiam hic. Conſcientiæ caſte inhabi-
tator DEus. Sed præcipuè, quia de templo illo, 3. Reg. 6. Cum
eadifcaretur de lapidibus dolatis atque perfebtis, malleus, &Oſecuris,
Gomne ferramentum, non ſunt audita in Domo Domini. Non eſt
malleus, ibi habitat DEUS. In pace fabtus eſt locus ejus, &ha-
bitatio e;us in Sion. 3. Habet bona conſcientia ſemper ad coe-
lum

136 Conciones

lum acceſſum. Chryſoſt. hom. 12. ad Rom. Nibil ſic animas
ſuſtentare, erigere, ac veluti volatiles redaere conſuevit, ut conſci-
entia bona. S. Macarius hominem comparat avi, ſed malus
habet alas acciſas, bonus integras. Habet ſuum feſtum bona
conſcientia, veniunt ad feſta & divites ornati, & pauperes.
Chryſoſt. l. c. Etiamſi univerſum orbem choreas agitare videat,
hac ipſa de cauſa magis angitur ac dolet, pauper. Dives verò deli-
catus mutatoriis veſtibus abundans, in ſumma proſperitate vivens,
etiam extra feſtiva tempora feſtam agere ſibi videtur. Ita & ſpiri-
tualibus uſu venit. Qui enim vivit in juſtitia &operibus bonis,
vel absque feſto, feſtum agit. Qui verò inpeccato & malitia vitam
degit, multorum malorum ſilimet conſcius, etiam cldimn maximè fe-
ſtum eſt, feſto caret qum maximb. Defuncta habuit puram, ſed
timidam conſcientiam, aliqui timent ſed mali. Eccl. 2 1. Quaſt
à facie colubri fuge peccatum quare, non ut colubrum? In pec-
cato, eſt culpa & poœna, culpa caput, poenæ cauda, magis ca-
put timendum. IIli ſolam timent caudam. Sed, inquies.
Ambr. Trepidare infirmitatis eſt & timoris, atque formidinis.
Ideò de conſcientia timida non poteſt laudari Defuncta. Sed
cum eodem in Pſ. 118. ſerm. 21. Reſp. Eſtetiam timor Sandto-
rum. Timete Dominum omnes Sancti ejus, & B'atus vir qui timet
Dominum; qua ratione beatus? quia in mandatis ejus cupit nimis.
Talis timor fuit Defunctæ. Abraham cùm ſæpe mutaret lo-
cum, tamen hoſpitalitatis non oblitus, ſemel ſub arbore, Gen.

18. In oſtio tabernaculi ſui in ipſo fervore diei. Cur ſedit in ſole?-

Chryſoſt. Tantopere curabat hoſpitalitatem, ut nollet horum ve-
nationem cuiquam familiarium committere, ſed 3 1 8. vernaculos
habens, homo ſenex & decrepitæ ætatis apud januam ſedebat, quo-
modo? In ipſo fervore diei. 2. Reg. 4. ſimili tempore Isboſeth
filius Regis dormit. Dormiebat ſuper ſtratum ſuum in meridie.
Ad portam Oſtiaria domus purgans triticum dormivit. Cur non
excuU⸗-

a
in

dür
cit
Vat
al
D
rer

jer

jes,
.

l

Funebres. 137

excubiæ? cur non domus clauſa? occiſus à latronibus. Abra-
ham ipſe excubavit. Ex hoc Nilus in Aſceticis. Quomodo enim
Rex fœminam haberet oſtiariam, qui ſatellitum multitudine cum
omni apparatu munitus eſſe deberet? Idcircò magnus ile Abraham
non permittit uxori, ut oſtium ſervet, neque enim ignorat quam fa-
cilè ſenſus decipiatur. Non reliquit Defuncta in porta conſcien-
tiæ ancillam, id eſt, ſenſus, Abraham, ratio cuſtodivit; inde
Nihil toruum in oculis, nihil in verbis procax, nihil in abtu invere-
cundum, non geſtus fractior, non inceſſas ſolutior, non vox petu-
lantion. Ipſa ſpecies corporis ſimulachrum fuit mentis, ſigura
prolitatis.
Ovis fœcunda. Natura facit quod poteſt, & cum aliquo
caſu non poteſt aliud, facit monſtrum. Helian. lib. I. Hiſt. In
inſula Cai, ovis peperit leonem apud divitem Nicoppum, au-

gures explicuerunt, de magna felicitate, hæc eadem natura de-
dit homini appetitum vitæ, quare ſaltem curat, ut in prole vi-

vat. Chryſoſt. hom. 18. in Geneſ. Poſiquam ſubintravit mor-
talitas, ſumma conſolatio erat ſiliorum ſucceſio. Idcircò miſericors
DEIIS puniendi ſeveritatenz diminuens, & morte perſonam aufz-
rens, ſucceſſionem, filiorum largitus et, & quaſi imaginem reſurre-
ionis, per hoc ſubindicans & diſpenſans, ut pro cadentibus alii
reſurgant. Quanquam alii dubitant, an ſit bonum habere pro-
lem? Boëtius. Eſt infortunio ſelix qui caret liberis. Maximè ſi
naſci debeat, Cain, Cham, Ruben, Abſalon, Nero, Caligula.
Salomon collectis opibus & conſideratis ſucceſſoribus Eccl. 2.
nauſeam de illis concepit, neſcio an hæredem ſum habiturus
ſapientem: ſed etiam educatio laborioſa. Tertull. Amara eſt
liberorum voluptas. Ideò Cosmus Medices Dux Hetruriæ
cùm illi natus eſſet Filius, curavit parvam oleam depingi. In-
ſcript. Curabo. Olea filium notat. Pſal. 143. Filii ſicut novellæ
plantationes in juventute ſua. rtiis Patrem monet. Volo
) . ut

138 Conciones

ut ſit paciſicus ut olea, Curabo. Incorruptus, ſine ſcandalo, ſit
virtuoſus, curabo. Sed pauci boni Parentes. Chryſoſt. lib. 3.
contra vitup. viteæ Monaſticæ. Perquam iniquum & indignum
eſe, ſi filium tuum ad Regiam & Regem iniroclutas ut ipſam NZarr
miliariſſimumm Regi careſſimumque conſtituat, omnia & facis &
pateris, cunéta moliris nihil peniths dum id quæris omittens, aut
Jubterfugitas: non ſumptus, non pericula non incommoda. Cæle-
Nlis verò militiæ, cœleſtiumque munerum optione polpoſtta DAta, non do-
leas ſi ekxtrenum ſortiatur locum, ſitque omnium noviſſimus. Sa-
gittarius dum collimat, aſſumit altius; Parentes juvant ad cœ-
lum præ aliis, quare malus Parens felicior ſine liberis, quia
non eſt particeps corum damnationis. Sed in ſcriptura fæcun-
da erat felicitas. Maledicit Jer. 22. Scribe virum iſtum ſterilem,
virum qui in diebus ſuis non proſperabitur, nec enim erit de ſemine
jus vir qui ſedeat ſuper ſolium David, & poteſtatem habeat ultrdà
in Juda. Romæ in Amphiatro petiit ſenex à Juvene ut ipſi
loco cederet, reſpondit; non cedam, quia non genuiſti junio-
rem qui mihi etiam poſſit cedere. Aug. filios vocat memoria-
lia & imagines Patrum. Quia Eccl. 30. Mortuus eſt Pater us,

& quaſi non e&t mortuus, ſimilem enim ſibi reliquit poſt ſe. Sint

proles lapides ex quibus conſurgit Familia. Exod. 3. DElS
ædifcavit Domos; Id eſt, familias. Ruth. 4. Quæ æadifcaverunt
Domos Iſraël. Deut. 25. Qui non adifcat Domos Fratris ſui.
Quare gaudendum de Filiis. Sed ſi Mater ſtultè urgeat, Gen. 30.
Da mihi liberos alioquin moriar? Reſpondeat. Nunquid pro
DEO ego Jum 4 qui privavit te fructu ventris tui. Rabini nar-
rant, quod cùm alios claves DEUS Adamo dederit, ſibi quin-
que rationis. Fabulentur illi, ego claves quinque reperio. 1.
Pluviæ Deut. 28. Aperuit Dominus theſaurum ſuum optimum ut
tribuat pluviam in tempore ſuo. 2.Pf. 3 4. Producit ventos dethe-
ſauris ſuis. 3. Pl. 44. Aperis tu manum tuam & imples omne ani-

mal

1
De
nit
0
h
co
1e,

du
ſic

,

ℳ
le.
o.
I.

wi
un⸗
lnn,
1
nio⸗
il⸗
1u,
int
HS
t
30.
t

l⸗

1.
14
le-
.

Funebres. 139

malbenedictione. 4. Ezech. 3 2. Ecce ego aperiam tumulos veſeros,
& ecducam vos de ſepulchris. Y. Prolium I. Reg. 1. Pro puero iſto
rogavi, & dedit mihbi Dominus petitionem meam. Fæcunda fuit
Defuncta. Chryſol. ſerm. 22. Grave eſt & ſatis triſte, & virgi-
nitatis carere pramio, & filiorum ſolatia non habere: ſuſtinere
onera matrimonii, & ad fruöbtum Matrimonii non venire. Domus
hæc eſt Domus Nicippi. Multis ſervire poteſt quod unus La-
con cùm ipſi in imaginibus oſtenderet bella ſuorumAthenien-
ſis, ecce quomodo fortes ſumus; at ille. Fortes ſed in tabula.
Oſtendunt imagines Majorum, at ipſi fortes in tabula, oſten-
dunt armamentaria, Chronica, in tabula, ſed Hujus filii non
ſic. Ariſt. hiſt. c. 1 2. Aquas narrant eſſe multis in locis, quas cum
oves biberint nigros generant agnos, ut in terra Aſſyritide, Chalci-
diti, Thraciæ facit ammnis, quem præ nimia frigiditate Pſyehion vo-
cant. Et in Alexandria duo ſunt iuvii, quorum alter candorem,
alter nigritiem pecoribus facit. Scamander etiam amnis flavos red.-
dere oves coreditun. Defuncta, erat avis, tranſiit ad Mariti do-
mum N. velut fluvium, naſcentur agni candidi Innocentià,
modeſtiâ, devotione, flavæ affectus ad bellica.
Mortua et Rachel & ſepulta in via quæ ducit Ephratam.
Ephrata idem eſt, quod ubertas, ſepulta in Ephrata, in via ſa-
lutis, quia de cœlo, Pſ. 3 5. Inebriabuntur ab ubertate domus tuæ.
Ephrata idem quod frugifera. Surgent fruges. Judas cuùm
vendidit Chriſtum, retulit argenteos, verterunt illos in ſepal-
turam peregrinorum. Quare: S. Maximus at quibus nulla eſt in
mundo poſſeſſio, in Chriſto ſit ſepultura. Spero quòd Defuncta ſe-
pulta in via ſalutis quæ ducit ad ubertatem, ſepulta in Chriſto,
quia ſpernebat mundum, egit ut I. Cor. 2. Lüui utuntur hoc
mundo tanquam non utantur. Fuit peregrina, Mortua Sara
Abrahæ, quærit locum pro ſepulchro, invenit duplicem ſpe-
luncam. Duplex ſepulchrum debetur, naturæ, Omeritis. Ubi
(S) 2 iſta

140 Conciones

iſta reponas. Non habemus hic civitatem manentem. Opottet in

Chrifſto ſepeliri. Philoſophus quidam hoc tumulo inſculpſit.
Nudus in hunc mundum veni, miſerè vixi, dubius moriar, quò

venturus ſum neſcio. Iſta Ethnicus, ſed noſtra Rachel quæ . pul-

ta A in via quæ ducit Ephratam.

Erexit Racheli gacob titulum. Ab antiquo ponebantur

Epitaphia: Machabæis erexerunt filii pyramides & in illis ap-
penderunt arma, & inſculpſerunt naves. In Alexandri Magni
tumulo erat ex cupro ſtatua Aſiæ ligatæ itemque Africæ, in-
ſcript. V̊ ictoria Alexandri. In ſepulchro Joſephi in .gypto,
lapidei frumenti manipuli. Hieron. ad Pammachium ep. 26.
Cæteri mariti ſuper tumulos uxorum ſpargunt roſas, violas, flores-

que purpureos, & dolorem pectoris his ofzciis conſolantur. Pam-

machius noſter oſſa veneranda eleemoſynæ balſamo rigat. Erexit
Maritus Epitaphium. Marite iterum tibi uxor valedicit, gra-
tias agit, &c. Et nos unanimiter. Requieſcat in pace.

In Funere Mulieris Nobilis.

Diem luctuoſam quà mortua eſt N. Mater pauperum &c.
Job. 3. Vies ille vertatur in tenebras, &non requirat eum
DEIIS deſuper, & non Wlaſtretur lumine. Per dies ſeptem Ami-
ci cùm viſitarent obum præ dolore non loquebantur. Alias
dolor loqui ſolet, ſed quid loquar? dolores de hac morte nu-
merabo.
Luget inprimis familia. Sunt aviculæ dictæ oroactes in
terra Saracenorum, quæ Dominica Paſſionis lugubres ſine
cantu pendent ab arboribus , alis in crucem expanſis, & dum
Eclipſim Luna patitur, corda in illis obrigeſcunt, oculi cali-
gant. Imago hæ aves ſunt familiæ. Jer. . Nunquid avis di-
ſeolor hareditas mea mibi, nunquid avis tindta per totum? Di-

ſcolox

pro⸗
Ag⸗
eun
adi
ſete
i⸗

Imor

f

ec
tene

her,

mult
tion

pul

ℳ
mi⸗
glins

Zin
ne

ll⸗

Funebres. 141

ſcolor hæc familia ob varietatem dignitatum, ſtatuum, &c.
Eſt Eclipſis, quia inter familiam ut ſolem, & defunctam ut lu-
nam, terra ſepulchralis interponitur. Quod in corde eſt hoc
produnt oculi. Eccleſ. 13. Cor hbominis immutat ſacien, illius.
Agar in deſerto ne ſpectaret mortem filii Gen. 22. Sedit contra
eum, debuiſſet retrò, ſed quia illum habebat in corde, oculis
ad illum ferebatur; ita video mæſtam familiam quæ intuetur
feretrum Thren. 4. Meſtum eſtin dolore eor noſtrum, Goculi no-
ſeri contenebrati ſunt. Hæc N. omnes exhilarabat, humanitate,
morum ſuavitate, at modo canere poteſt Familia. Thren. y.

Defecit gaudium cordis noſtri verſus eſt in luctum chorus noſter.

Ecce cor tabeſcens Aviculæ. Videamus eclipſim. Magna fuit
ex conjunctione illius familiæ cum familia mariti, magnus
ſplendor utrinque dignitatum. Eccl. 26. Malierprudens lucer-
na ſplendens in candelabro ſancto. Et ecce modo, Oculi noſtri ob-
tenebrati ſunt. Quare meritò plorat familia, quia Eccl. 22. Sa-
per mortuum plora quia defecit Iux ejus.
Luget Maritus, cor amiſit. Ecel. 26. Gratia ſuper gratiam
mulier caſta & pudorata, hoc ipſum Oleaſter ita legit. Reſpira-
tio viri mulier caſta & pudorata. A corde principium reſpirii
hominis, à viro mulieris, cuſtodit illam ut cor, quod nullum
vulnus ſuſtinet. Cor amoris ſedes, uxor Marito amori eſt, ani-
mum ſociat & unit. Et ecce modèò cum Agag dicit. Siccine
ſeparas amara mors? Convenit te marite alloqui verbis So-
patris. Perdidiſti animæ ſolatium, vitæ ſulſidium, annorum
labtamentum, laboris adjumentum, utriusque participium. Vel-
lem tuum luctum moderari, ſed illa lex moderatur. Statu-
tum eſt hominibus ſemel mori. Quisque aliquem defunctum
luget. 2. Reg. 14. Omnes morimur, &ſicut aquæ in terram di-
Iabimur. Sed animus etiam tuus magnus te ſoletur, ſoletur
DEUS qui corda hominum in ſua manu habet.
(S) 3 Lugent

142 Conciones

Lugent proles. Thren. 3. Contenebrati ſunt oculi noſtri.
Oculi ſunt filii, ita Mater Tobiæ miſſo peregrè filio. Ut quid
te miſimus peregrinari ſili mi lumen oculorum noſtrorum. Nihil
oculo carius, nihil filio. Si familia eſt cœlum, filii ſunt ſtel-
læ, ſeu oculi cœleſtes, qui aſpectu omnes lætificant, motu
morum exhilarant. Contenebrati ſunt oculi noſtri. Mater noſtra
abiit, & quando revertetur? Pupilli fabti ſumus absque Malre.
Gen. ʒ 5. Cùm Rachel peperiſſet filium, appellavit illum Ben-
noni, id eſt, flium dexteræ. Vos Filii pupilli quomodo voca-
bo: cùm intueor ſublimes natales, ætatem floridam, voco
Benjaminos. Sed cum pupillos, voco Benoni. Cum Patrem
veſtrum ſpecto, dico Benjaminos, cùm Matrem mortuam,
Benoni. Video affinitates, &c. Sed utut vocari vultis, dolo-
ris eſt ingentis res ipſa. Si liceret ſcrutari DEl judicia, dice-
rem, Deut. 22. Si ambulans per viam, in arbore vel in terra ni-
dum avis inveneris, & Matrem pullis vel ovis deſaper incubantem,
non tenebis eam, ſed abire patieris, ut hene ſit tili, & longo tempore
vivas. Ita præcepiſti circa pullos DEUS, & modèò Matrem à
filiis pepuliſti. Contenebrati ſunt oculi noſtri. Tibi præcipuè
condoleo Filia. Unica matris ſuæ, & elebta Genitricis ſuæ.
Thren. 2. Cui comparabo te, vel cui aſſimilabo te fllia Jeruſalem!
cui exæquabo te, & conſolabor te virgo filia Sion? Magna eſt enim
velut mare contritio tua, quis medebitur tibi? Non poſſum te
comparare filiæ Raguelis, quam Mater Domo legitimè expe-
divit. Tob. 10. Apprebenderunt Parentes filiam ſuam, & oſeulati
ſunt eam, & dimiſerunt eam, &c. Monentes eam honorare ſoceros,
diligere maritum, regere familiam, gubernare domum, & ſeipſam
irreprehenſibilem exbibere. Tibi Marite illa filiam commendat
DEUS. 4. Esdræ 8. Ampledtare natos iſtos usque dum venio, &
praæſtem lis miſericordiam quoniam exuberant ſontes mei, & gra-
tia mea non deficiet. Hoc ͤſit tibi Filia ſolatio, habes Patrem qui
Matris vices gerere potelſt. Lugent

i

l⸗

dli

.
bin

6
6

Funebres. 143

Lugent Amici, & iſtos appello oculos. Zach. 3. Qui
ſunt oculi iſti? reſpondetur. Hi ſunt oculi qui diſeurrunt per uni-
verſam terram. Nobiles diſcurrunt per officia, caſtra, Digni-
tates Eccleſiæ, &c. Omnium capaces, & hic dico. Contene-
brati ſunt oculi noſtri. Defuncta fuit vobis inſtar lucis, jam ſunt
tenebræ. Vidit Ezechiel cap. I. currum. Totum corpus rotarum
erat oculis plenum in circuitu ipſorum, &c. Per currum Euthy-
mius intelligit regna mundi, illa ut currum DEus regit. Dan. 4.
Donzinatur Excelſus in regno hominum. Nobiles partim ſunt ho-
mines trahentes illum currum. Et Zoſeph natus eſt homo Prin-
ceps fratrum, firmamentum gentis, ſtabilimentum populi. Sunt
alii Aquilæ. Job. 19. Oculi Aquilæ de longè proſpiciunt. Sunt
& Leones. Prov. 3 1. Leo fortiſſmus beſtiarum, ad nullius pave-
bit occurſum. Sunt & boves, propter laborem pro Patria. No-
bilitas eſt rota, unde dicitur, Rota equeſtris hi ſunt oculi, no-
tat rota concordiam. Aſpectus rotarum & opus earum, quaſt ſit
rota in medio rota. Optima eſt concordia quando rota eſt in

medio rotæ, in corde alterius, idem ſentiunt. Philip. 2. Idem

ſapiatis eandem charitatem habentes, unanimes, idipſum ſentien-
tes, nihil per contentionem, & c. Non quæ ſua ſunt ſinguli conſide-
rantes ſed quæ aliorum. Rotæ illæ non ſolùm cum animalibus
ſed etiam ſecum concordabant. Cum ambularent animalia, pa-
riter & rotæ juxta illa ambulabant, & clim elevarentur animalia
de terra, elevabantur ſimul S&rotæ. Conſonant cum Senatu No-
biles, Cyrillus apud Lyranum. Non hyra ſuaviter ſonat, niſi
chorda inferior ſuperiori concinat. In rotis erat vita. Quocunque
ibat ſpiritus, illuc eunte ſpiritu & rotæ pariter elevabantur ſe-
quentes eum. Obediant Nobiles Regi. Bern. ſerm. de Natura
amoris. Rotæ in quibus &ſt Spiritus vitæ, ſemper inclinant in vo-
luntatem DEl perfciendam, nec revertuntur ad faciendam ſuam ſi
Jubentur praæcſſe, præſunt in ſollicitudine ſi ſubeſe, ſubſunt in hu-

militate

144 Conciones

militate: ſicosſſe, in charitate: ſi Prælati ſunt, Nut Patres ad
Eilios: ſi ſubjecéti, ſicut Filii ad Patres: ſi convenientes, ſervos
ſe faciunt omnium. Hi oculi ſunt obtenebrati, ſciunt qualem
amiſerunt. Caſtores ſi in genere ſuo principalem amiſerunt,
præcipui aliquot horis vigilias agunt, alii in luto ſe volutant.
Apes poſt mortem ſuæ Matris, mel non conficiunt, favos cor-
rumpunt, de qua re Chryſoſt. hom. 11. in Matth. Imitentur
beſtias Amici, imitentur ſubditi, & fecerunt.

Cauſa hujus communis doloris quæ? ſatis cauſæ, quia

mortua N. dum rem lugubrem Moyſes narrat Gen. 36. Et Ja-
cob. 48. ſolùm dicunt. Mortua eſt Rachel. In quæ verba Titus
Boſtrenſis. Hoc ad dolorem ſatis, quippe omnem tam populi qum
Filii jabturam unici mortis voce, omnem dolendi materiam unica
Rachelis mentione conſignäarunt. Satis & nobis, quia mortua N.
Hic comemora marito qualem amilſerit, &c. Qualis fuit, gene-
re, pietate. Hæc conſervat familias. Quamdiu Saul DEO carus
tamdiu Rex, at verò I. Reg. 15. Projeciſti ſermonem DEI, &
projecit te Dominus, ne ſis Rex ſuper Iſrazl. Educabat ſanctè
puellas Nobiles, egit in hoc ut ſcripſit Theodoricus de utilita-
te Monach. Ulmus, etſi vinum non profert, vitem producentem
vinum ſuſtentat: ita par eſt, ut quæ virginitatem non profite-
tur, in aliis provehat, veneretur, inviolatam tueatur. Iſtæ mo-
dò lugent. Pauperes. De eleemoſyna ſcripſit Chryſoſt. ſerm. 9.
in Evang. Ilt quid reſpicis cœlum ſi nibil ibi habes repoßtum! quod
pro anima dediſti boc tauum ſt: quod reliquiſti, perdidiſti. Cùm
eſſet in civitate ope mortua Tabitha liberalis in pauperes,
Act. 9. rogârunt S. Petrum ut illam ſuſcitaret, ſi modò eſſet
Petrus, oraremus. Hæc omnia mors rapuiſti. Audi DEUS
gemitus, & ſolare.

In Fu-

N

funebres. 145

In Funere Viduæ.

Avid Pſ. 81. tria hominibus attribuit, dignitatem. Ego
dixi: Dii eſtis. deſideria, Filii excetſß, omues. Hieron. legit
Filii afebtantes omnes, tandem. Sicut bomines moriemini, &.
hæc tria in funere præſenti explicabo.
Dii etis. Homo nobile eſt opus etſi ex terra. Nazianz.
vocat illum. Internuntium cœoleſtemn. Aug. Civem cli. Baſil.
compendium Divinitatis. Chryſol. Fibulam cæli &terræ. Fa-
brica mirabilis, omnia in proportione, (vide meam Arith-
meticam, & ſeptimam partem Phyſicæ) In homine conti-
netur Animus ſeu ſpiritus ut cœlum, qui idem eſt cum ani-

ma;, ſed Spiritus dicitur quantuùm ſe ad cœleſtia levat. Ani-
ma, ut aer, media inter cœlum & terram, & hæc vivificat,

corpus ut terra. I. Theſſal. y. Ipſe avtem DEllS pacisſanblifcet
vos per omnia, ut integer spiritus veſter & Anima, ſine querela
in adventum D. N. Z. C. ſervetur. Quare homo vocatur par-
vus mundus. Eſt ſicut horologium ex diverſis rotis. Greg.
hom. 29. in Evang. Omnis creaturæ aliquid habet homo: habet
namque commune eſſe cum lapidibus: vivere cum arboribus: ſon.
tire cum animalibus intelligere cum Angelis. Aghoſcunt præ-
terea Creaturæ dignitatem in homine, & illum veluti ſubditi
de medio ſui præcipuum mittunt ad Principem ſalutandum.
Pſ. 148. Laudate Dominum, &c. Sol & Luna, &c. Dracones &c.
In fine. Juvenes & virgines, ſenes cum junioribus laudent nomen
Domini. Quaſi reliqua non ſatis eſſent ad hoc idonea, faciat
homo. Sed ſi ita nobilis, cur ultimò fadtus homo?: Reſpon-
det Chryſoſt. hom. de opificio Hominis. Cuùm Princeps eſt
venturus, præcedit culina, &c. Ut omnia parata inveniat,
ita de homine, eſt Princeps. Gen. Dominaminipiſcihus maris.
(T) Ulte.-

146 Conciones

Ulterius Triſmegiſt. Magnum miraculum eſt homo, animal ho-
norandum & adorandum. Hoc enim in naturam tranſit DEI,
quaſ, ipſe ſit DEllS. Lipfſius epiſt. 26. ad Pelgan. Tanta iſtius
animantis pulchritudo, dignitas, vis, vigor, ut ſ: DElls non eſſet,
ipſe DEllIS eſſet. Quare, Dii tis. Joan. I. quomodo id fiat. De-
dit eis poteſtatem ſilios DEl fieri. De quo Aug. tr. 2. in Oan. Ma-
gina benevolentia, magna miſericordia, unicus natus éſt & noluit
manere unus. Multi homines chim filios non habuerint, peraäétä
atate adoptant ſili, & voluntate faciunt, quod naturd non potue-
runt. Si autem aliquis habent filium unicum gaudet de illo, quia
ſolus omnia poſſeſſarus eſt, & non habebit qui cum eo dividat hare-
ditatem, ne pauperior remaneat, non ſie DEllS. Quia DEUS dedit
Wis poteſtatem filios DEIfieri. Ne verò ex ſua ſublimi dignitate
infletur, clamat Berm. ſerm. 3. in vigil. Nat. D. Adverte hbomo
quia limus es, & non ſix ſuperbus quia DEO conjunctus es, & non
ſis ingratus.
Videamus quomodo homines ſint eantes. Homo
ſic in alto conſtitutus voluit altiùs aſcendere. Filii excetſt omnes.
Affectantes omnes, hæc affectatio in coelis inter Angelos in-
cepit, Adamum decepit, infecit omnes. Nabuchodonoſor
erexit ſtatuam altam cubitos 60. Quæritur 1. Cur Rex cùm
eſſet vivus ſtatuam ſui erexit? 2. Cur fuſam & ſolidam? 3.
Cur non minorem: Ambitio. Oſeæ y. Facti ſunt Principes
Juda velut aſſumentes terminum. Id eſt transferentes, ſicut vi-

cinus avarus transfert, Plebejus vult eſſe Nobilis, &c. Et ſa-

crificiis veteribus expulſa aquila. Quare? S. Th. I. 2. J. 102.
Figuralis ratio borum eſt, quia per ommia ejusmodi animalia probi-
bita, deſignantur aliqua peccata, in quorum ſigura illa animalia
probhibebantur; & ulterius art. 6. In aquila quæ altè volat ſuper-
bia prohbibetur. Hinc Oſex 9. Ephraim quaſßi avis evolavit. Quæ
pennæ? Gloria eorum ab utero, àpartu, à conceptu. Ita filii ho-
minum ſunt affectantes. Sicut

tul
cen
lut

94

Pet

e⸗
zut

tel
Ca
Ut
hoe
jg
105
e
e⸗
Iua

ce/

N
bi
De
li⸗
d⸗
n
ii

e.⸗
it
te
et

10

in.
Not
Hin
3.
en

i⸗

92.
li⸗
is
e⸗

Funebres. 147

Sicut homines moriemini. Carolus V. poſtquam arcem
ædificavit ſupra Neapolim, vocavit Proceres quod eſſetillo-
rum ſtemma, quærendo. Dixerunt equum; ille oſtendit ar-
cem, ecce hic eſt frænum, Pſ. 31. Nolite fieriſicut equus & mu-
lus quibus non eſt intelleétus. Sed non obedierunt, Job. 3 I. Vir
vanus in ſuperbiam erigitur, & tanquam pullum onagri ſo liberum
Putat, ecce frænum. Moriemini. Jjumentum moritur, nihil ſu-
pereſt. Homo moritur. Job. 19. In carne mea videho DEIIM
meum. Moriuntur animalia. Homini dicitur. In gua hora non
Putatis Eilius hominis veniet. Et hoc fiet citò. Job. 9. Vrlocius
dies mei tranſierunt, qum d texente tela ſucciditur. Similis vita
telæ velocius quàm textor. Mors in ſe terribilis. Scribit Dion.
Carthuſ. de Lazaro quòd reſuſcitatus hunquam riſerit, quia
ut ſcribit oan. de Voragines intellexit ſe iterum moriturum,
hoc frænum eſt. 2. Cor. 4. ubi egit de moribus Gentilium.
Ergo mors operatur in vobis, vita in nobis. Nos timore mortis
nos mortificamus, vos ſpe vitæ omnia mala agitis. Qui opes
appetit, &c. Vita operatur. Tertull. de anima; ita de morte.
Speculum ejus ſomnus. Somnus cibos ſequitur, craſſus craſſos, &c.

Ita qualis vita, talis mors. Sicut ſpeculum corrigit vultum ita

mors mores. Quare Eccl. 10. SisSpiritus poteſtatem habentis ſu-
per te aſcenderit, locum tuum ne dimiſeris, Züia curatio maxima
ceſſare faciet peccata. Fræœnum eſt memoria mortis.
Sicut unus de Principibus cadetis. Princeps fuit de quo.
Princeps hujus mundi eicietur foras. Abrahamo Ethei Gen. 22.

Princeps DEl apud nos es. Alius Princeps mundi, alius DEI. De

Defuncto facum. Sicut unus de Principibus cadetis. Cui ſervit
Iſid. de ſummo bono. ! tapiorum norma aliorum, qui dum lau-
dantur alii informantur. Natus N. in familia, & c. Sed hoc mi-
nus. Bern. epiſt. 72. Mirum opus naturæ, unde craſſeſcit materia
inde ſarcina levigatur & quantim ereſcit in maſſa tanium decre-

T) 2 ſci

148 Conciones

ſcit in pendere. Ab ave ſuſceptum quæ quò majores habet alas
c& levius volat, ita & homo virtutibus ornatus. Maxima ta-
men gloria ſi quis ſtatui ſuo ſatisfaciat. Defunctus fuit in ſtatu
triplici. Adoleſcentiæ cælibis, conjugii, &c. Plut. Prooem.
in Agi. ſcribit fabulam, voluit ducere cauda ſerpentem, peſ-
ſimè, ergo caput ducat. Epheſ. 5. Caput mulieris vir. Ita & in
homine anima eſt vir, corpus uxor. Aug. tr. 2. in oan. Ubi ca-
ro imperat & Spiritus ſervit, perverſa domus eſt. Quid pejus do-
mo ubi ſœmina habet imperium ſupra virum! recta autem domus
ubi vir imperat, fäemina obtemperat. Quare etiam Gen. 3. di-
dtum Evæ. Sub poteſtate viri eris & ipſe dominabitur tui. Jam
ad ſtatum vidualem.
Poſſunt vidui & viduæ dicere. Pſ. 115. Dirupiſti vincula
mea tibi ſacrifcabo hoſtiam laudis jam liberius DEO ſervire poſ-
ſunt. Damiani I. epiſt. 12. Plurimæ mulierum affectant diſſolu-
tionem vinculi Matrimonii, pleræque ſuſeipiunt ejusdem diſſolutio-
nem cum ſubmiſſone mentis, nonſine mœrore cordis, & d fructibus
earum cognoſcetis eas, quadam enim illarum ſacrificant mundo,
edam cœlo, aliæ immolant DEO, aliæ diabolo. Videndum in
quid faciunt impenſas. Divites ſuntut apes, ex ſubditis mel
exſugunt, ſed veniet mors cum fumo, apes fugient, mel tol-
letur. Pſ. 10 t. Defecerunt ſicut fumus dies mei. El. 48. Relin quent
alienis divitias ſuas. DEO dabat mel Defunctus per eleemo-
ſynas, &c. Baron. an 767. Hermoaldus homo dives cùm eſſet
graviter infirmus miſit eleemoſynam ad coenobium S. Lau-
domari Abbatis, erant 40. coronati Gallici: quemlibet ol-
facit Abbas, & 39. remittit, quia alii cum injurià ſubditorum
acquiſiti, ſi modò ita examinarentur nummi. Faciliũs mergi-
tur quis in aqua fluvii dulci quàm in mari amaro, pereunt in
dulci Judæ. Abeuntespoſtearnem alteram. Et viduæ I. Tim. y.
Clum lauxuriatæ fuerint in Chriſto, volunt nubere. Quæ in deli-
ciis

ten
In
ler
it

jer
8
r

le
.
u.
fih⸗
ue
t,
i
Wel
o⸗
ent
mo⸗
ſeet

gi⸗
tin
⸗
.
Nif

Funebres. 14149429
tiis eßt vivens, mortua eſt. Non ſic defunctus, voluit eſſe in
aqua dulci, ſed apud Abdiam non poteris eſſe ſine cruce. S
inter ſjydera poſueris nidum tuum, inde detrahbam te. Baſil. hom.
in Mar. Jul. Quò fugies bbomo dtribulatione? elum te dejitiet,
terra 7hiciet, mare evomet, infernus non proteget, fugitivus DEI
cumſis quis te abſcondet? quis recipiet? Crux ſequetur, etiam
bonos, ſed aliter quàm malos. Aug. 2 I. Civit. 4. De ipſo igne
mira quis eplicet: quo quæque adutſta nigreſeunt cum ipſe ſit luci-
dus, & pænè omnia quæ amlit &lambit, colore Ppuleherrimo deco-
lorat, neque id quaſi regulariter deſinitum eſt, nam contrario la-
pides igne candente percocti, & ipſi ſiunt candidi. Uritur lignum
fit carbo niger maledictionem, &c. Thren. 4. Denigrata
eſt facies egrum ſupra carbones: At boni fiunt candidi, ita
Defunctus fuit patiens. Matres ſolent imprimere in utero
fætui ſigna, vel ob motum, vel ob gaudium, vel ob grande
deſiderium. Impreſſit Eva maximè mulieribus. Rupert
in Geneſ. lib. 3. c. 2. Malier corpore & oculis vaga, dum in-
continenter deambulat, fortèò proſpectans qualis extra paradiſam
mundus haberetur, occaſio porrecta diabolo unde tentaret. Quia
fuit vaga, hoc in filias transmiſ it, ita in ludo Scachiorum ubi-
que diſcurrit Regina, non talis fuit N.
Miſit ad N. DEUS Legatum morbum, venerant Legati
Siciliæ ad Carolum Magnum, invenerunt in horto laboralt
tem, mirati, reſpondit illis. Satis e, non inveniſtis otioſam.
Ita defunctum reperit morbus. Furatus quidam horologium
Ferdinando I. Imp. detinuit illum donec ſonaret, ſic prodi-
dit & ita. Pſ. 9. In operibus manuum ſuarum comprehenſus ſt
peccator. lta Adam ſub arbore, Cain repertus in homicidio,
Sodomitælin ſcelere, Abſalon in rebellione, Aman in fraude,
omnes puniti. Flieron. ad Demetr. Malarum operum peſſima
merces. Mortem Th. Morus excubiis nocturnis in civitate
(T) 3 compa-

150 Conciones
comparavit, qualem inveniunt talem Judici ſiſtunt, ſed mors
placari non poteſt. In bonis operibus invenit Defunctum,
vobis relinquit. Vive memor leti. Epictetus in Enchiridio.
Mors & exilium, & omnia quæ in malis habentur, ob oculos tibi
verſentur quotidie, omniun verò maximè mors, ſic nibil unquam
bhumile cogitabis, nec empensè cupies quidquam. Hoc memora;, illa
omnes coæquabit, & ex levi ſæpè cauſa. Plin. lib. 7. c. 7. Ti
ui viribus corporis fidis, tu qui fortunæ munera amplexaris, tu cu-
jus ſemper in viétoria mens ſe, tu qui te DEll M credis aliquo ſucceſſa
tumens, tanto perire potuiſti, atque etiamz hodie perire potes, quan-
tulo ſerpentis idtus dente, aut etiam ut Anacreon Poëta, acino uvæ
paſſe: ut Fabius ſenator poto in lactis hauſtu pilo ſtrangulatus.
Greg. Nazianz. orat. 16. Ad imaginem DEl facti ſumus, ſed
Hec noſtra temperatio eſt, at chm imaginis dignitas nobis animos
extulerit, pulvis eosdem deprimat contrabatque. Juvenis es, po-
tes cito mori, cor citiùs formatur quàm oculi, tamen oculi
citiùs moriuntur. Hanc hæreditatem relinquit nobis defun-
Gus, claudo verbis Pl. 24. Anima cjus in bonis demoralitur, ο
ſemen ejus bareditabit terran.

In Funere cujuslibet.

T ſicut Abraham egreditur N. de domo ſua, de cognatio-
ne vadit trans mare, valedicit vobis. Non redibis de-
functe ad domum tuam, jam Filii in veſte lugubri, non tali
olim apparatu ſolebas progredi, pro curru feretrum. Eccl. 0.
de Simone Sacerdote dicitur. Circa illun corona Fratrum quaß
lantatio cedri in monte Libano, ſir circa illam ſteterunt quaſi rami
palmarum, oblatio autem Domini in manibus eorum. Ita circa vi-
vum ibatur, at modò cupreſſi, faces, ſola oblatio ſupereſt,
omnes vovent. Eccl. 17. Vade in partes ſæculi ſancéti cum viven-
tibus

lo.

i⸗

Funebres. ðð

tibus & dantibus confeſſionem DEO, ne demorerit in errore impio-
rum. Precabor & ego bene abeunti & equos quibus abit
conſiderabo.
Jovinianus Cæſar juſſit currum pingi cum tribus equis.
Uni adſcripſit. Eſt non ſt. Alteri Domi non eſt. Tertio nihileſt
Primus notat vitam noſtram, eſt ſanitas quaſi non eſſet, opes,
&c. Mors ubique inſidiatur. Venit ad Baltaſarem Dan. y.
conjuvantem. Eſt, ad imaginem DEl, cras eſca vermium.
Bern. Poſthominem vermis, poſt vermem fætor & horror, ſiz in non
