Gi172_qt_2
author: Tylkowski, Wojciech

N12511670879 021

IIIHINNIIIINIII

UB Tübingen

BRkVIARII
CONCIONATORII

CONCIONES
OCCURRENIES& FUNEBRES,

AYAICZORE
A. R. P. ADALBERTO TYLKOWSKI,

Societ. IESu Theologo Presbytero.

EDIZTIOPRRIMAITeN GERNMANIA.
PERMISSUu SuPERIORUM.

„

CO NSYTANITIIZ,
Apud JOHANNEM CHRISTOPHORUM BZURLEIN,

Bibliopolam UImenſem, Görlin. Hæred.
ANNO MDGCCGC XXIILI

9(°) ¹
ð
RRSISSS eReNSVeRe V. N
20.We WWWe N

IN BAPTISMO.

Dw haberemus ejusmodi verba quibus
prolatis lapides in aurum verteremus, quantum
gauderemus: habemus verò talia quibus non ſo-
S S lum amicos DElI, ſed etiam Filios, qui jure filio-
rum cœlum & DEI benedictiones petere poſſunt, facere va-
lemus. Dignos amicitià DEl facit baptismus, quia peccata
quæ huic obſunt amicitiæ tollit. Ezech. 36. Eunaam ſaper
vos aquam mundam, & mundabimini ab omnibus inquinamen-
tis veſtris. Et quidem non ſolùm aufert originale pecceatum,
ſed etiam omnia alia ſi quæ habet qui baptiſatur. Aug. lib.
de Bapt. parvulorum. Generante carne tantummodo trahi-
tur peccatum originale veégenerante ſpiritu non ſolum Origina-
lium, ſoed etiam voluntariorum fit remiſſio Peccatorum. Inſuper
ut non ſolum homo careat maculâ, ſed etiam ut coram DEO
pulchrê ornatus compareat, facit Baptismus. Quia per
baptismum conſequimur gratiam ſanctificantem & virtutes,
ut docet S. Th. 3. p. q. 69. Et non tantum efficimur amici, ſed

etiam membra Chriſti, unde ſicut ex capite in membra omne

bonum redundat, ſic in nos ex Chriſto. Hæc docet S. Th. I. c. a. y.
& 7. Incorporatio, ſcilicet Chriſto, illuminatio ab eodem, ſicut
oculi qui ſunt in capite illuminant membra, & fæcundatio, ut
bonis operibus abundemus, apertio cxleſtis januæ, ſunt cffe-
Gtus baptismi. Sed non tantum efficimur amici ſed etiam Filii.
Jac. I. voluntariè genuit nos verbo veritatis. Scilicet verbo il-
lo, Ego te baptiſo, G&. Quod eſt verbum Chriſti, qui eſt veritas,
AA) hanc

2 Conciones

hanc filiationem id ſequitur quod dieitur 1. Joan. 3. Nune Filii
DEI ſamus EOnondum apparuit guid erimus, quia cune apparuerit,
ſimiles ei erimus, quoniam videbimus eum ſicuti eſt. Quid faciet
hæc filiatio non videmus modò, ſed videbimus poſt mortem,
quando non baptiſati rejiciertur à cœlo, baptiſati admitten-
tur: quando ſicut Fratres cum Chriſto conſidebimus. Joan. 3.
Niſßi quis renatus fuerit ex aqua & Spiritu S. non poteſt introire
in regnum DEI.

Naſcitur per Baptismum Filius DEI, ſed adhuc eget tuto-

ribus, datur in tutorem ille ſanctus cujus nomen baptiſato im-

ponitur. Unde Amor 6. Væ qui imponunt nomen ſuis Filiis Filio-

rum Gentium. Datur nomen ſancti, ut habeat exemplum con-
tinuum quomodo tueri debet ſuam filiationem exemplo ſan-
Gti apud DEUM, ne illam vitã malà amittat, ut ſemper baptiſa-
tus, id eſt, lotus inveniatur, nunquam inquinatus ut pudeat
illum non eſſe talem, qualis nominatur. Dictum eſt alicui Mi-
liti puſillanimi, qui ſe Alexandrum vocabat. Aut nomen
muta, aut gere te ut Alexander Epiph. hær. 78. Exipſi nomi-
nibus etiam virtutum ſigna elucent, Sc.

CONCIO.

In eleſtione alicujus ad Dignitatem, vel ejus
acguiſitione.

Um in cœlo Chriſtus ad ſuam Dignitatem à Patre prove-
heretur, factus eſt triumphus. Apoc. 19. Aadiviquaßi
vocem turbarum multarum in cælo dicentium, alleluja, laus & glo-
ria &v virtus DEC noſiro, & iterum dixerunt allelaja, & ceciderunt
ſeniores viginti quatuor, & quatuor animalia, & adoraverunt
DEIIM ſedentem ſuper thronum, amen, alſeluja. Correſpondet
& terra. Et audivi vocem quaſi turlæ magneæ, & ſicut vocem
tonitruorum magnorum, dicentium alleluja. Quæ cauſa? Quo-
niam regnavit D. DElls noſler omnipotens, Pannonius & Anſel-
mus

nusen
Cunm e
Blonone
Cinit tar
ccidik
ACCin
Cælumm
Cecebat
Keektti
1 Are
eltnupe
beneclea
ynmn
die 33.
ſe Dormn
letahe,
ultſc,
ſectine
Creo
U, 4
Cncide
N,8
1r. E.
loni⸗
mums
. (
tac⸗
Shec
Konl
lehi
Ei
ann

,N
erit,
faciet
tem,
tten.
n.
rot

tuto⸗
imn.
Fiho⸗
(⸗
oſin⸗
lili⸗
Gent
IM.
en
Mi-

Oecurrentes. 3

mus explicant quia collocatus ad dexteram Patris in corpore.
Cum electus eſſet Edelphus in Regem Anglorum, ut ſcribit
Blondus. lib. 5. & dum in terra, per tres horas caneretur, ce-
cinit tamdiu & cæxlum. Stellæ choros egerunt, quod idem
accidit in Honorio Imp. ut ſcribit Claudian. Quod Chriſto
accinuerit terra, cauſa eſt, quia & terræ eſt Rex, ſed quod
cælum Edelpho, vel quia in locum optimi Patris Egberti ſuc-
cedebat: vel quia id ipſe Edelphus merebatur. Nam Angliam
fecit tributariam Leoni Pontifici, ut ex qualibet domo nummu-
lus argenteus ad Sedem Apoſtolicam perveniret. Electus
eſt nuper N. poterat qui publicabat uti verbis Hyram. 3. Reg. y.
Benedictus D. DElIS, qui dedit David ſilium ſapientiſſimum ſu-
per populum hunc plurimum. Nihil deeſt in Electo, quare To-
biæ 3 3. verbis uti poſſumus. Jeruſalem civitas Domini conſite-
re Domino in bonis tuis, OQbenedic Deo ſeculorum qui rexaifcavit in
te tabernaculum ſuum, nationes ex longinquo ad te venient, & mune-
radeferentes adorabunt in te Dominum, &terram tuam in ſanbti-
Krationem habebunt. Nomen enim tuum magnum honorabunt inte.
Quare omnes DEO canimus hodie, alleluja, & gratias reddi-
mus, quia providit templis Patronum, &c. deberet & cœlum
concinere, nam ſuccedit in locum viri probi, ſuccedit bonus
ipſe, & ſum certus quod in hac electione conſentit cœlum ter-
ræ. Et hæc prima erit pars ſermonis. Deinde quod coœlum
ſignis aliquibus approbet electiones, ſicut & modernam. De-
mum Symphoniam Muſicæ cæleſtis & terreſtris producam vz-
vat. Colum cum terra ad electiones concurrit. Apoc. 1I. C.
terra canit alleluja, cælum verò, Amen alleluja. Quia terra eli-
git, colum confirmat. Addit Amen, Fiat. Daniel 4. Nabucho-
donoſori proponit DEl potentiam. Scias quod Dominetur, Ex-
celſus in regno hominum, & cuicunque voluerit det Älud; Syrus
legit. Cuicumque voluerit adjiciet ſortem. Patet in Rudolpho
ſecundo Imp. qui hoc ſymbolum aſſumpſit. Sex erant calculi
(A) 2 in men-

4 Conciones

in menſa, ſeptimus in aere pendebat. Inſer. Conſentientibus.
Sex calculi. Cenſuit non potuiſſe Electorum ſex vota, niſi
de cælo ſeptimum acceſſiſſet. Unde Ethnici aliqui dice-
bant, ut Calimachus; Ex Jove ſunt Reges. Alii vocabant
ex DEO genitos, alii à DEO nutritos ut Homerus; alii
non ſinebant contingere thronum, niſi DEUsS hoc illis in-
dicaviſſet. Ita Romulus. Alii pro oraculo habebant ut Plin.
in Paneg. Principem dat DElls qui erga genus bumanum vi-
ce ſua fungitur. Suos vicarios quisque ſibi ſtatuit ipſe. Ma-
giſtratus non ſolum ſunt vicarii, ſed etiam participes pote-
ſtatis DEl, radii ſolis. .
Numidæ ut eſt in Epitom. var. antiq. Regem appellabant
in ſua linguà Kauriach hoc eſt, rivum (idem eſt de quovis
Magiſtratu;) Quia habebant fontem dictum Jupiter, cui
tempore interregni ſacrificabant, orando ut illis Regem in-
dicaret, & cujus faciem ibi Sacerdos vidit, eum appellavit Re-
gem, eam dabant illi quotidie ad lavandum aquam, adjecto,
Domine Kauriach, id ed, memineris te rivum. Hœc ſuper.
ſtitio, ſed veritas eſt à DEO fluere Magiſtratus ut rivos à fon-
te. Vidit Apoc. 19. Equitem in veſte cruentata multas coro-
nas in capite ferentem, quis eſt hic? Verbum DEI. Quid am-
plius? Habebat in femore ſuo ſeriptum, Rex Regum, &Dominus
dominantium. Cur cuùm unum caput, multæ coronæ? cur no-
men Regis gerit in femore unam pro ſe coronam habet, alias
pro aliis. Ille enim eſt quem in medio Regum vidit, 4. Eſdras 2.
Juvenis ſtatura altus, ſengulis eorum capitibus imponebat coro-
nars, & exaltatur magis. TLitulum in femore portat, quia ex

illo omnes Reges veluti generati procedunt. Quare bene

ſcribunt. DEI gratiâ agnoſcitis vos rivos, radios. Magiſtra-
tus in Polonia eſt Rex Regum, plurium caput caronarum ca-
pax, quia à pluribus eligitur qui ſunt coronæ capaces, non ſex

hic calculi. Gratias agit Anna pro Samuele, 1. Reg. 2. & poſt
multa

Multi
orlen.
ſciton
Mui
Begen
urmn
ni
Guand
nun,
ſolüm
Rota/,
hanere
ſalliſ
Dvig
Cemm
ſele
Nli, u
1ic
nVen
tem
lapice
Clide
IDI
mil
.
huun
nart
Ce

Fhe.
ni
clce.
bant
di
sin⸗
lin
.
M.
le.

bant
ois
Cli
din⸗
the.
eo,
ver⸗
o.
o⸗
⸗
ts
no⸗
liss
82.
Uo⸗
1e
ene
hr⸗
.

Occurrentes. 5„

multa dicit. Domini enim ſunt cardines terræ, & poſuit ſuper eos
orbem. Hugo Card. Dicit hoc Anna, quia non fortunæ agno-
ſcit orbem, ſed DEI; & variis nationibus variè providet de
Magiſtratu. Hunc orbem ſolus DEUSagitat, ita ſolus dedit
Regem David, I. Reg. 16. ut ibi legitur in longum. Paſtorem
fecit Regem, Jer. 1 8. Deſcendi in domum fouli, &ecce ipſe facie-
bat opus ſuper rotam, & diſſipatum eſt vas quod ipſe faciebat è lu-
to manibus ſuis, converſusque fecit vas alterum, ſiecut placuerat in
oculis ſuis ut faceret. Ambiunt multi, DEus unum eligit. Ali-
quando hunc orbem, hanc rotam DEUS dat in manus homi-
num, ut per ſucceſſionem accipiant regna, dignitates, & ipſe
ſolùm generalem retinet concurſum, & hæc rota poteſt dici,

Rota nativitatis. Ita ſuccedebant poſt Salomonem, cui DEUS

hanc rotam dedit, ejus ſucceſſores. Pſ. 8S8. Ponam in ſæculum
Zculi ſemen edus &thronum ejas ſicut dies cæli. Computavit ut
in ſphæra ſolis diem poſt diem, ita Regem poſt Regem, Matth.
David exen quæ fuit Ilriæ, genuit Salomonem, Oc. Inter diem &
diem media eſt nox, ita inter Reges mors. Dies alii feſti, alii
feriæ, Reges alii ſancti, alii improbi. Una dies longior quùm
alia, unus Rex diutius vivit. Una ſerena dies, &c. DEl gra-
tia, cum fit ſucceſſio, ex gratia illius foecundi Parentes, quòd
in ventre Matris non mortui. Quod primi, quod ad hanc æta-
tem pervenerint, quod primogeniti. Alb. M. vidit Venetiis
lapidem in templo S. Marci in quo caput hominis coronatum.
Cui debet hoc caput coronam? non artifici quia à natura, ſo-
lIi DEO. Dat denique DEUS hanc rotam hominibus &
cum illis ſpeciali concurſu volvit, liberè eligentibus, & poteſt
dici. Rota in medio rotæ, ſiquidem ejus conſilia ingrediuntur
humana ſalvâà libertate. Ita electus Saul per ſortes ut Rabini
narrant, quanquam duodecim tribus ſe ſtitiſſent, cecidit ſors
ſuper Benjamin, deinde ſuper familiam Metri, tandem perve-
(A 3) nit

6 Conciones
nit ad Saul. Ita fiunt & Reges in Polonia, & multi Magiſtratus,

in quo ſolia cum Papali & Cæſarea electione conſonant. Hic

non potentia, non fortuna, ſed virtus; den datu in haredita
tem quod per illam non acquiſitum, quia khi umr ge *
Ex Davide natus incæſtuoſus Amon, rebe 2 rinn
Salomone ſapiente ſtultus Roboam qui ſtu te decem eibu⸗
amiſit. Ex Joſaphato victore hoſtium prodiit Maraun crior
Fratrum. Ex Joſia zeloſo Sedecias Idololatra. 4 is n Wetu
Polonia, nec merita Patrum exemplo Antigoni, o Ko e.
rus, in filiis coronat, ſed propriam utucn⸗ erut mennen
modo fuit orbem vertere aliò, tamen ad unc garli Mc
runt virtutis Majorum; Habuit alios, ſed vidit hujus merita. .
Et licet Electores hanc rotam agitaverint, tamen pri-
mas habuit DEUS, qui ab æterno præordinat quos in ſenno
re eligunt, deinde non factà vi libertati elentun inn V
conformat, ut ille eligatur. Electus Saul ber ortes, n
bis illum prius nominavit DEUS Samueli. x primis Hrt E.
Reg. 9. Hac ipſa horaà quæ nunc ſe, cras mittam virum ad te .
terta Benjamin, Gunges Wum uein e- ov meum dee,
Deinde. Erit vir quem dixeram tibi, iſte domina er⸗ ace ome
Plura ſunt exempla, ſcribit Krantzius hiſt. Vand. lib. I1. Quan-
virgo Libuſſa in Boemia regnabat, urſerunt ut virum ac-
6 “ tandem equum ſuum optimè ornatum liberè dimiſit,
ajecto ut Senatus eum ſequeretur, & ſi incidiſſet in hominem

in ferrea menſa veſcentem, ibique ſtitiſſet, illum equo im voli-

tum illi ipſi adducerent. Tandem pervenit ad iun ruſti-
cum ſupra vomerem prandentem, hic ſtitit. Imponitur mo
equo, hunc Libuſſa accipit in maritum, & Boemi in Regem,
fuit ſumma pax in ejus regno. Vomer aſſervatus Pragæ i
templo S. Venceslai, & urr novum Regem deincepe pt E
8 uo .
rebatur. Ita DEUS e longinquo proſp eN ab

Atetno⸗
nifeſter

Motis
corcain
mus,
mus g
41
clechun
ees, hec
Curtit,
un,
Primey
tragicit
tihe ug
en ex n
Mexndor
opker
le 21.
Viuszid
ſuemir
Martian
ſuprain
clectun
ons ſ⸗
polen
Menlate
otgr⸗
Thm
latos,
munce

it,
enn
l⸗
ſſti.
0
e,
e in
e
W

Oecurrentes. 7

æterno DEUS ad hanc dignitatem ordinavit, in tempore ma-
nifeſtavit, ex equo tuo id ominabamur, qui per varias acies
Vagatus, ex ferro eſt. Ipſe DEUS nos inſtruxit, cum omnium
corda in te inclinavit. Es DEl gratià, tu agnoſcis, nos agnoſci-
mus, quia in noſtrum bonum es electus, & hodie DEO agi-
mus gratias, & precamur ut te ſervet.
Aliquando DEUS ſignis externis nuntiat quem velit eſſe
electum. Terra & cœlum ſunt libera, liberas habent vo-
ces, nec ſemper conſentiunt, nec ſemper terra ad cœlum re-
currit, ſed ad affinitates, &c. Iſai 3. Apprehendet vir Fratrem
ſuum, & domeſticum Patris ſui, & dicet. Veſtimentum tibi eſt,
Princeps eſto noſter. Aliquando cœlum electioni terrenæ con-
tradicit, ita Oſeas 8. jubetur contradicere. In gutture tuo ſit
tuba quaſe aquila, ſiper domum Domini, O. pſ; regnaverunt &
non ex me, principes extiterunt & non cognovi. Aliquando
Rex non habetteſtimonium DEl, quia illum permittit ſolùm
propter peccata populi, ut Jeroboam, cui dicit per Ahiam 3.
Reg. 2 1I. Ecce ego ſcindam Regnum Salomonis & dabo tibi decem
tribus, id eſt, permittam. Quare DEUS dat ſigna externa illi,
quem ipſe & terra elegit. Aliquando per animalia bruta, ſic
Martianum ut Baron. tom. y. futurum Genſerico oſtendit, cum
ſupra incarceratum ſæpius aquila volitaret. Aliquando à ſe
electum à præſenti periculo liberat, ita non ſolùm ab Atalia
Joas, ſed etiam Theodoſius à Valente protectus. Valens ſci-

re volens quis ſucceſſurus, hic ſuperſtitione uſus ſcripſit in

menſa totum Græcum alphabetum, cuique literæ appoſuit ali-
quot grana hordei; immiſit gallum, ut ſi alicujus literæ non
tetigiſſet grana, illum expectaret ſucceſſorem. Circa literam
Th. non attigit. Valens occidit omnes Theobulos, Theo-
datos, Theodoros, &c. DEUsS ſervavit Theodoſium. Ali-
quando defectum terræ circa electionem exhibet, ita in co-
rona-

8 Conciones

ronatione Clodovæi, quem uncturus erat S. Remigius, defe-
cit oleum, columba attulit in roſtro ampullam chrysmatis.
Et in te Electo ſunt admiranda.
Commune electionis Divinæ ſignum dedit Ageſilaus Rex
Lacedæmonum, apud Bruſan. lib. 7. los Reges Divino mune-
re dari, qui dicunt optima, agunt honeſiiſſima. Tua verba ſunt
nota, &c. Sed non deſunt alia, ut fas ſit cum Davide, Pſ. 117.
ADominofabtum eſt iſtud, & eſt mirabile in oculis noſris. Et ſunt
eadem quæ oſtendit DEUs in electione Saulis. Cum DEl no-
mine Samuel indicaſtis Sauli quod eſſet Rex dixit, I. Reg. 10.
tale ſignum. Cùm abjeris hodie à me, invenies duos viros juxta
ſepulchrum Rachel, in finibus Benjamin, dicentque tibi, inventæ
ſunt aſinæ ad quas jeras perquirendas. Alterum ſignum. Cum-
que abjeris inde, & ultrò tranſeris, & veneris ad quercum Tha-
bor, invenient te tres viri aſcendentes ad DEum, in Bethel, unus
portans tres hædos, & alius tres tortas panis, & alius portans la-

genam vini, cumque té ſalutaverint dabunt tibi duos panes, G

accipies de manu eorum. Tertium ſignum. Poſthæc venies ad col-
lem DEI, ubi eſt ſtatio Philiſtinorum, S&cum ingreſſus fueris ibi
urbem, obvium habebis gregem Prophetarum, &t. & ante eos pſal-
terium & tympanum, & tibiam, & ecy)tharam, ipſosque prophetan-
tes, & inſiliet in te ſpiritus Domini, & prophetabis cum eis, E&mu-
taberis in virum alium. Hæc ſigna in electo oſtendo & dico.
I. Reg. 10. Certè videtis quem elegit Dominus, quoniam non ,ſet illi
ſimilis in omni populo.
Primum ſignum. Cum aljeris, &c. Num modo Saul co-
gitare debet de aſinis? digna Principe cogitet. Iſai 3 2. Abera-
bis populum DEI de manibus inimicorum ejus qui in circuitu &us

ſunt. Inveniat arma, equos, &c. Sed DEUS dabit ſignum,

quia futura eſſet quies in domo Saul repertis aſinis, omnes

turbabantur. 1. Reg. 9. Tranſierunt per terram Saliſa & non
invene⸗

zmveyer
leran,
Imnknte
Go, ele
ſya feit
Ge illo,
vit mmn
multus,
rir Gomm
AmmusDo
leion
in Saran
Plum Dan
ſeroloe⸗
ſeng,
4. ile 6
Ppen
tleg
nilienli
linſchie
leytigm,
Chorun
malorumi
Contrar
it Nlen
Ules ut
i eguun
neret a
Blulng
Gunn N
ſia ij

Oecurrentes. 9
e. invenerunt, traßerunt & per terram Salim & non erant, & per
ts terram Jemini & non repererunt dictum illi prope ſepulchrum.
Invente ſunt afßinæ, ad ſepulchrum Prædeceſſoris dicam Ele-
er cto, electio pacifica. Pſ. o6. Manus Domini excelſa & non no-
e. Mra focit hæc omnia. Templum erat unum; locus clectionis,
ium è4 de illo, quod Jacob. Gen. 32. Caſtra DEl ſunt hæc, & appella-
I. vit nomen loci ilius Manahaim. Hoc eſt caſtra, non erat ibi tu-
ſort multus, Templum voco Salomonis 3. Reg. 6. Malleus & ſocu-
ho. rir & omne ſerramentum non ſant audita in domo cun, adifcaretur
10. domus Domini, quia ex lapidibus ad hoc paratis. Sed in hac
t electione mirum vocabo tamen caſtra. Cant. 6. Ouid videbis
. in Sunamitide niſi choros caſtrorum? Non pugna ſed chori Tem-
. plum pacis, quod Veſpaſianus reſtauravit, ut in eo theſauros
4 Jeroſolymis advectos conſervaret, ut ſeribit Fulgos. ſervavit
nu ſub ſeris, ſed hic ſine his. Appellabo adhuc turrim David. Cant.
g 4. mille cypei pendent ex ea, omnis armatura fortium, omnes ar-
6 ma appenderant. Non eſt N. in mundo electus. Mundus
S. teſte 8. Chryſoſt. orat. de S. Philogomo: Uli calumniæ, ubi in-
i vidiæ, ubi Verturbationes, ubi iræ, abi cupiditates »ubi innumerabi-
les inſidiæ, übi quotidianæ ſollicitudines, ubi perpetua, ſibique ſucce-
1 gentia mala ſunt, innumeros ex omni parte dolores afferentia. Cau-
n. ſa horum. Meum ac tuum ſrigidum illad verbum, &. quidquid eſt
bur W malorum in vitam noſtram invehens, innumeraque gignens bella.
Contrarium fuit in loco Electionis. Inventæ ſunt aſinæ. Non
fuit Meum ac Tuum, quisque ſuo contentus. Sunt aliqui
tales ut Apoc. 6. Clum aperuiſſet agnus ſigillam ſocundum, exi-
e vit equus rufus, & qui ſodebat ſuper lum, datum ſt illi, ut ſu-
c. meret pacem de terra & ut invicem ſe interficiant, datus eſt illi
H gladius magnus, potuiſſet hic eques multa facere. Sed fa-
ulh, Gtum ut Mich. 4. Concident gladios ſuos in vomeres, & haſtas
⸗ ſuas in ligones, non ſumet gens adverſus gentem gladium, ſede-
un (B bit
e⸗ .

10 Conciones

lit vir ſubtus vineam ſuam & non erit qui exterreat. S. Laguiri-
cius, ut eſt in epiſt. var. hiſt. Epiſc. Hieropolitanus cum eſſet
in Thracia, venit ad Moriſenos, conqueſti coram illo, quòd aſ-
ſiduas turbas haberent, dixit illis. Socialis pax eſt Moriſenit, ſo-
ror &us eſt æquitas, mater ſedulitas, ilia ſecuritas. Si germanita-
tem hanc pacis tenueritis, pacem intus incolam habebitis. Hæc
apudillos deerant. Curarunt pacem depingi cum hac affini-
tate, ſed reipſà debet eſſe, ſicut fuit in electione Sauli, & in
moderna. Soror æquitas, non perierunt aſinæ Sauli, quia æqui
erant illis homines. Aug. in Pſ.S4. Duæ amicæ ſunt juſtitia & pax,
ipſaæ ſe oſculantur, ſtamicam pacis non amaveris, non te amabit
ipſa pax, nec veniet adte. Illum equitem, de quo modò diximus,
qui omnes turbabat, ſequebatur alter. Apoc. 6. Cum aperu-
iſet Agnus ſcgillum tertium, & ece equus niger, & qui ſodebat ſu-
per illum, habebat ſiateram in manu ſua, & audivi tanquam vo-
cem in medio quatuor animalium dicentium, Bilibris tritici dena-
rio uno, & tros bilibres hordei denariouno, & vinum & olezum ne
læſeris Juſtitia clamat, ne læſeri. Vos fuiſtis in cavendis da-
mnis. Traiani, in decretis Areopagitæ, in executione Seleuci.
Apud vos Iſai 3 I. Erat opus juſtitiæ pax & cultus juſtitiæ ſilentium
excuſatio falſa ſiluit, Jer. 1 5. Qui ad gladium ad gladium, qui ad
mortem ad mortem, qui ad captivitatem ad captivitatem. Præ
oculis verſabatur Deut 6. Munera excacant oculos ſapientum, &
pervertunt cauſas juſtorum. Pacis Mater ſedulitas. Saul di-
ligenter quæſivit aſinas, ſedulitas præcavet damna. Demoſth.
in 25. proæ. Nibil eſt cautis hominibus & circumſpectis aded
formidalile, quin diligentia præcaveri poſſit, nec ullam malam
eſe, quin incautis evenire queat. Si paulatim aquila pennas
amittat, fit ut Dan. 7. Sublatæ ſunt alæ aquilæ, & ſtetit ſuper pe-
des quaſi homo, non volavit. Achab loricâà tectus, quia partem

non tectam reliquit, periit. 3. Reg. 19. Quiaanm tetendit in in-

certune

lertt

Manen
frone
(tuslun
Dane
Whicx.
minnt
ſtaret⸗
poryiat
Utta in
teamt,
Man
tepert
ſurah,
Gen
bat 4
Millibu
Modiis
Anur
Mero
g, x
dit, G
tranſit
titenn
C
Uedn
Rdan
AUin
Clute
deck

i.
ſe

hu.
Li

1d
hr.
M
nas

.
ei

Occurrentes. 11

certum ſagittam dAirigens, & caſu percuſſit Regem Iſrael inter pul-
monem & ſtomachum. Munitus Goliath. I. Reg. 18. ſed patuit
frons. Judic. 10. Paucos capillos amiſit Samſon robuſtus, fa-
ctus ludibrium. Prov. 19. In ſtilicidiis humiliabitur contignatio.
Dan. 4. lapillus ſtatuam Nabuchodonoſor evertit. Parva res
micæ. Joan. 5. Colligite fragmenta, ne pereant, propter aliquot
minuta vetus Calendarium multùm aberravit, & ſi mundus
ſtaret 24. millibus annorum Paſcha in ſept. celebraretur. Ad
parva attendendum, ne frons nuda, miles egeat, in Patriam ſa-
gitta jaci poſſit, ne gutta lachrymarum incidat, ne micæ pe-
reant, quærat Saul etſi non ipſe amiſit, Eccl. 29. Minimum Pro
magno placeat tibi G&improperium non audies. Pacis ſilia ſecuritas
repertæ aſine. Dixerunt duo viri in ſinibus Benjamin, inventæ
ſunt aſine. Prædia ſunt ut aſini etſi pretioſa, nam & Iſachar
Gen. 49. Aſznus ſortis, Iſai 2 1. Cyrus aſcenſor afmni, id eſt Perſi-
dis; Aſina quam conſcendit Chriſtus Gentes & judæam nota-
bat. Alex. ab Alex. I. lib. 3. c. 8. Quadrigæ aſinorum trecentis
millibus æſtimat?. Apud Indos ex aſinis bellabatur, Am-
monius duobus ſuis diſcipulis Origeni & Porphyrio adjunxit
aſinum. Val. Pier Aſinus laborioſus. Eccl. 3 3. ſuppoſuit hu-
meros ad portandum Gen, 49. Aſmus fabtus eſt tributis ſervi-

ens, ruſtici fit vera Democritis fabula. Si te ſcorpio momor-

dit, dic aſino ad aurem hoc ipſum, in illum tranſibit dolor,
tranſit in ruſticos cum Domini mordentur. Fecit hanc ſecu-
ritatem Electus.
Concurrentes ad eandem Dignitatem vota dederunt in
Electum, hoc eſt alterum miraculum, hoc ſignum Sauli dede-
rat Samuel, invenies cum panibus, vino. Omnes erant Fideles,
quia ad eandem in Bethel Eccleſiam ibant, politici quia Saulem

ſalutant, liberales ferunt, hædos, panes, vinum, quid hoc ad

electionem Sauli? Forte in hoc voluit experiri DEUS, an Saul
(B) 2 non

12 Conciones

non futurus eſſet rapax: 19. Auſterus ſam, tollens, quod non poſui,
& metens, quod non ſeminavi, an non ut Tyberius cum ſingulis
menſibus acciperes tributa menſes 14. ſtatuit in anno; &
hoc per Licinium libertum, qui ideò dictus Spongia. Poterat
rapere Saul jam regni certus. Nam r. Reg. 8. dixit de illo Sa-
muel. Hoc erit jus Regis, agros veſtros & vineas, & oliveta opti-
ma tollet à vobis, & dabit ſervis ſuis. Præterea Sauli 1. Reg. 9.
Ranis defecit in ſitarciis noſtris, &ſportulam non babemus, tamen
ſolum, quod datum eſt accepit. Ita Reges lege circumſcri-
pti. Ezech. 45. De terra erit poſſeſſio Regi in Iſrael, & non depo-
alabuntur ultra Principes populum meum. Hæc dicit Dominus,
ſuſpciat vobis Principes Iſrael, iniquitatem & rapinas intermittite,
ſeparate conſinia veſtra in populo meo. Ita de Electo nemo con-
queſtus: Minerva ædificavit ſibi domum, Manus dedit illi vi-
tium, quia ex uno loco non poſſet transferri in alium, ſi vici-
nus potentior juxta eſſet. Ita Suaris nobilii confofſus inter
cadavera jacuit, vidit eum Ladislaus Locticus Rex, compaſ-
ſus, at ille, plus me affligit vicinus malus. Liberavit eum à
vicino Rex, & quia bona Regia erant ex altera parte qualibet

hebdomadâ curavit interrogari, an etiam nunc haberet vici-

num malum? ſic tu es juſtus Electe. Tres viri Sauli occur-
runt cum rebus tribus veluti futuri regni ſymbolis. DEUS
bellantem Perſam cum Græco Dan. 7. oſtendit per Arietem
pugnantem cum hædo. Aries quem vidiſti Rex Medorum, eſt at-
que Perſarum, porro hircus caprarum Rex Græcorum eßt. Juſtin.
Cranaus Græcus quærebat juſſu oraculi ſedem in Macedonia
cum Aemathiam acceſſiſſet propter nebulam & tempeſtatem
neſcivit, quò ſe verteret, gregem caprarum ſecutus intravit
Edeſſam, occupavit, in ſceptro deinde geſſit caprum: ita hæ-
dus ſymbolum regni. Sed etiam panis. Guieciardin refert.
Dicebat Chriſtiernus. VÜectigal regnorum ee nervus, Panis remus.
, . Joſeph

ſoſe⸗
mapp
s
elat te
Tune .
gem.
Mes /
run,
ſinglis
Alexan
Vtrad
Trüs
Vertitu
nsa.
PrOie
0080
luhut,
Kentemn
Gb
haucita
fulcrur
hecor
tur Ch
te io,
ent ,
umn v
Uni Vo
l trin,
ſiot W
Olumt
liee

uls
at
⸗
.
19
Ven
cri⸗
G⸗
1is,

tite,

fl.
G⸗
ntet
ppl
4
det
wicl⸗
ccul⸗
0S
jeteln
ar⸗
lin.
onia
tem
tavit
ahe⸗
elert.

M.

lephi

Occurrentes. 13

Joſeph. Antiq. Jud. Propoſitionis panes tegebat corona, in
mappa erant aut picta Regum capita. Quarè Chriſtiernus fa-
ctus Rex Danorum, habuit pro ſymbolo, naviculam in qua
erat remus cum pane. Cùm daret panem Chriſtus Joan. 6.
Tunc cognovit, quia venturi eſſent ut raperent, & facerent eum Re-
gem. Ilſai. 3. excuſat ſe à Regno, Non ſum Meædicus & in domo
mea non eſt panis. Curt. Cum Alexander invaſurus eſſet Ty-
rum, parabant Tyrii arma. Quæ dum quidam faber cuderet,
ſanguis è ferro ubertim proſiliit. Eodem tempore in Caſtris
Alexandri panem quidam ſcidit, & ex eo ſanguis fluxit, tertita
utraque pars, ſed Alexander ex hoc auguratus ſuis victoriam,
Tyräüs exitium. Conſumentur ut panis, qui in ſanguinem
vertitur. Vinum etiam regnum fignificat Jud. 9. Locuta ſunt
ligna ad vitem, veni & impera nobis. Vilſa eſt vitis ex Aſtiage
prodire & totam inumbrare Aſiam. Xenophon. Prodiit ne-
pos Cyrus, qui totam occupavit. Guiciard. Pro ſtemmate
habuit Hernandus Dux Mantuæ vitem circa platanum cre-
ſcentem, Inſcript. Surgitur anniſu, non ſurgit Rex ſine popu-
li ſubſidio. Prov. 28. In mutitudine populi dignitas Regis, & in
paucitate plebis ignominia Principis. Sed amplexatur vitis ſuum
fulcrum. Prov. 20. Clementia Regis roboratur thronus. Per
hæc omnia innuitur Sauli ejus regnum. Chryſol. ſic alloqui-
tur Chriſtum die Epiph. Aſpice terna iſta, quæ tibi trium ub orien-
te virorum ſervitus exhibet munerum ſimulachrra: plura tibi appa-
rent numero ſed unum, quod præfigurant regnum: plura ſigno,
unum voto. Veniunt ad vos Competitores, qui jam ſunt unum,
unio voluntatum facit unum. I. Reg. 11. Egreſſa ſunt trecenta
ac tringinta milta virorum, quafß vir unus. Sed ſint tres, cum
ſint plures, ferunt ſigna Magiſtratus, & apprecationes. Ma-
gnum miraculum hic conſenſus. Poſt mortem Philippi Ma-
riæ Ducis ſui elegerunt Mediolanenſes duodecim viros. Con-
(B) 3 currit

k42„ Conciones

currit ad Ducatum Fridericus IV. Imp. miſſis Legatis: con-
currit & Alphonſus Rex Aragonum, & Carolus Dux Aurelia-
nenſis, & Franciſcus Sfortia Vicecomes, nihil effectum. Legati
audiuntur, & Ducatus diſcerpitur. Veneti accipiunt Placen-
tiam, Cremam, Laupam, Ludovicus Dux Sabaudiæ Valentiam
& Florentiam. Aſtia Carolo Aurelianenſi adhæſit, Papia in-
ternis diſcordiis corruit. Parma confæderavit ſe cum aliis ci-
vitatibus, ſcimus quid in Electionibus & apud nos fiat, Ambr.
Indomabilis eſt regnandi cupiditas, ad imperii jus cui id natura ne-
gavit, fortunæ pedibus ambitio procurrit. Hic conſenſus. Inſtant
qui ipſi hac dignitate ſunt digni, Fratres reperti, qui in utero ſe-
cum rixati de primatu. Gen. 25. Patriarcha. Eecce in ipßs ma-
terni uteri anguſtiis, non diſcordes tantum Fratres legimus ſed bel-

lantes, eſind igitur novum, quod faciunt armati, quod ſolent necaum

nati? Fuerunt iſti Elau & Jacob reperti Fratres, qui ſe pro-
pter regnum occiderunt. Vetus urbs Romeæ ſed vetuftior urbis
infamia eſt, fraterno ſanguine maduiſſe. Romulus occidit Re-
mum, Getam Caracolla, & permilſit Fratrem eſſe Divum dum
non eſſet vivus. Reperti Gemelli, Etheocles & Polmices,
qui alternis regnabant annis; ſe denique mutuò confecerunt,

& dum urerentur, flamma diviſa fuit, de quo Statius. Reperti

in Aquitania Fratres, qui alternis menſibus dominabantur, &
ne errarent, retinebant ad hoc Aſtreum lyricinem, cui oculi
cum luna mutabantur Caulſin ſcribit, in novilunio nihil vi-
debat & tum alter ſuccedebat. Reperti, qui regnum inter ſe
diſcerpſerunt. Ita tres Filii Targirrai Regis Tartarorum, de
quo Herodot. ſed ut uni totum daret DEUS demiſit è cœlo ara-
trum, ſecurim, jugum, craterem. Hæc dum major levat,
omnia aurea erant, igne ex illis erumpente abſumitur. Idem
accidit medio, accepit ſecurè Minimus & totum regnum poſ-
ſedit. Hic concordia. Eccl. 23. In tribus placitum eft ſpiritui
meo,

el,⸗
ceit,
numn
conian
Ctep
Ut ſol
idem
cica
Cri
Daſore
Mcv
oan
mine
Elias,
Mraterit
Hrekn
Ter
XCne
Abhocr
Ceroba
nuscel
ſut gui
ſut,
Nuut mi,
linan
exen

lllati
alntur.

dan

dan.
leoce

Nn
in.

tl
ll⸗

l

,
Un,
heri
l, X
olli
Ini⸗
er ſe
de
qta⸗
eat,
dein
⸗
eo,

Occurrentes. 15

meo, que probata ſunt coram DEO &heominilus. Inter hæc præ-
cedit, concordia Fratrum. Canendum cum Pſ. 132. Ecce quam
bonum & qudm jucundum, habitare Fratres in unum? Pudeat A-
doniam, qui tentat FratremSalomonem ſupplantare. 4. Reg. 11.
& te pudeat Abimelech, qui Jud. 9. Septuagintapratres occidiſti
ut ſolus regnares. Creſcite concordes ut Siluri ſagitt?. Hoc
idem pro Electo vicini petebant. IIli tres qui occurrerant Sauli
circa quærcum montis Thabor id fecerunt. In eo facta poſtea
Chriſti transfiguratio forte innuebant Sauli, futurum illum ex
Paſtore Regem. Vocabo locum electionis hanc quercum, &
hic volebas aliquem transfigurari, apparuit ibi Petrus, jacobus
& Joannes, hic multi, & clamant. Bonum nobis hic eſſe, ſub regi-
mine nimirum Electi; ibi apparuerunt alterius ævi Moyſes &
Elias, hic ex aliis diſtrictibus. Loguebantur de exceſſz de morte
præteriti, eligendo novo. VoxDei in cordibus ſonat eligentium.
Hic eſt Filius meus dileétus in quo mihi bene complacui, ipfum audite.
Tertium miraculum, velox omnium concordia in Electum
N. Cuneum Prophetarum pro ſigno dedit Samuel Sauli, quid
ad hoc rem? cur non Aulicos? Quia prius opus ſapientiâ. Ci-
cero Parum ſunt arma foris niſi ſit conſelium domi. De AulicisAla-
nus de planctu naturæ. Mi ſunt fabri laudis, guli Palſitatis; Hiä
ſunt, qui magniloqua commendationis tuba in Divinum aures qtha-
riſant, qui modicæ adulationis favos foras eruétant, qui ut emun-
gaut munera caput adulationis oleo inungunt, Principum auribus
pulvinaria laudum ſuljiciunt ab eorum palliis aut fätitium pulve-
rem excutiunt aut veſtem ſiétitiè depluntant implumem. Sed, Qui
adulationi auſcultant, amphoris ſimiles ſunt, quæ auribus circum-
aguntur. Sed cur non occurrerunt Sauli milites: quia ut Sto-
bæus. Milites plus valent ad veritatem eliciendam qudm dicen-
dam. Cur non Oeconomi, hi ſæpe in rationibus falſi. Luc. 16.

Reo de centum, dicunt, ſeribe quinquaginta. Prophetæ verum
dicunt.

16 Conciones
dicunt. Opus fortitudine. Dicet Mich. 3. Verum tamen ego re-
pletus ſum fortitudine ſpiritus. Opus bono judicio, Eccl. 37.
Anima viri ſanéli enuntiat vera, qum ſeptem circumſpectores ſe-
dentes in excelſo. Et ſic in his omnibus deprecare Altiſſimum, ut
dirigat in veritate viam tuam. Sæpius dicebat Ludovicus XI.
Rex Galliæ: Omnibus in regno abundo excepta veritate. Omnia
membra veſtiunt roſis, ſolum & ſpinis. Benè quòd Saul in-
currit in Prophetas, & quidem multos, nam unus poſſet tacere,
Ilai 6. Væ mihi quia tacui. Eliſæus riſu excepit, 4. Reg. S.
Miſit Benadad Rex Syriæ Aſaelem ad illum ſi ſanari potero de
infrmitate mea hac? reſpondit. Vade dic ei ſanaberis & ubi ille
abiit. Porrò oſtendit mihi Dominus, quia morte morietur. Sed
cuneus ibit ut cuneus, unde tot Prophetæ? DEus ordinavit, nam
alias I. Reg. 3. In diebus illis non erat Prophetain Irael, & erat
pretioſus ſermo Domini. Olim ſolus Moyſes Propheta. Unde
Num. 11I. ſcandaliſati cum Prophetarent Eldad & Medad novi,
& Aaron dixit Moyſi. Domine mi Moyſes probibe eos. Sed ille:
quid æmularis? quis tribuat ut omnis populus prophetet! &det eis
Dominus ſpiritum ſuum? Sed apud nos in electionibus multi
Prophetæ. Prophetare tria ſignificat rI. Tractare res Divinas.
Joel 2. Prophetabunt Filü veſtri & Filiæ veſtræ, ſones veſtri ſomnia

ſomniabunt, & Juvenes veſtri viſßones videbunt. Tales ſunt multi

ut in regno Achab, dum non ſint Sedeciæ, ſed à DEO conſti-
tuti Micheæ. Jer. 23. Non mittebam Prophetas, Gipß currebant,
non loquebar illis, at ipf prophetabant, tales qui immunitatem
Eccleſiæ impugnant. Jer. 22. Vꝗ ctonem cordis ſui loquuntur, &non
de ore Domini. Iſta eſt ſtatio Philiſtinorum. Supra arcam Domini
jurisdictionem ſibi uſurpant contra tales Ezech. 13. Decipie-
bant populum meum dicentes pax pax, &non erat pax. Talis pax
ſimilis illi quam 1I. Reg. 11. fecit Nahas cum Galaaditis. Illi pe-

tunt. Habeto nos ſoderatos. At Nahas. In hoc feriam vobiscum
fadut

falln
etipit
glel,
Mpide
tturr

datte⸗
conli
iunl
Prtcie
bitis,i
lidert⸗
ha
man
let,
Rn

Merit

hm,
Nriſari.
Maleſe
Akolit
corarm
teeſſe
Ininar
leri,
ila m

Quant,
eve
cmnſaa
let lu

I.l
w, ,

Occurrentes. 17

fæadus, ut eruam omnium veſ’rum oculos dextros. Talis qui fidem
eripit, qui zelum. Cur Ezech. 13. Pax non erat pax? Dic ad eos,
quia liniunt parietem absque temperatura. Sine calce non coeunt
