lapides; fit quod in Oor. I1I. Audio ſoiſſaras eſſe inter vos. Ruet
totum. Cur Jeroboam regnum non duravit: quia Ahias in
partes conciſum deditilli pallium tradendo decem tribus. Si

conſuerit, erit cento, talis non decet Sponſam Chriſti. Tunica

inconſutilis eſt, religio. 2. Prophetare idem eſt, quod futura
prædicere: Ita Eliſeus prædixit oſaphato victoriam de Moa-
bitis, ipſi Ioas de Syria. Iſaias ſanitatem: Ezechiæ, Jeremias

libertatem Jeroſolymæ, tales pauci, ſed ut Procop. in Genes.

ulgare &planum prophetiæ genus eſt prenuntiare ex bona ſemente
bonam frugem, ex ſecundo ventorum ſlatu proſperam navigatio-
nem, ex apta cheli &. apta manu cantum ſuavene. Taliter multi
de hoc electo prophetârunt ex ejus Majoribus, ex propriis ejus
meritis. Dicebat Traſyllus. Boni omnes Prophetæ, optimi
Chyromanta, ex operibus, tum ex utilitate publica & cujusque
privata. Unde hic ſpiritus? accuſatus Romæ Cajus Furius
maleficii, quia ſemper bonam meſſem habuit. Ille ad curiam
attulit occam & aratrum, iſta ſunt mea maleficia. Ita quivis
coram Electo reddet ſuæ prophetiæ rationem, mea intererat
te eſſe Electum. 3. Prophetare, eſt idem, quod Dominum no-

minare, de Joanne Bapt. Et tu Puer Propheta Altiſſimi voca-

beris, quia Joan. I. oſtendit. Ecce Agnus DEl ecce qui tollit pec-
cata mundi. Magna res hæc. Salvian. de Providentia lib. 4.

Quüuanta iſta Joannis dignatio eſe, ium emulgatoria palam ſignifi-

MSſ voce, quem Pater cæleſtis aternali ſadit mente, temporali cir-
cumfudit carne. Tales Prophetæ apud nos ſunt omnes Electo-
res, nominant quem DEUS ab æterno clegit. In Eccleſia I.
Cor. 12. Nunquid omnes Prophetæ, nunquid omnes linguis loquun-
tur, nunquid omnes interpretantur? Apud Indos occidentales

(C) L eligunt

18 Conciones

eligunt Regem ſex viri, apud Sinenſes tres. Apud vos cunens
Prophetarum, qui frangit factiones. Aliis Rex datur, idem de
aliis, moriendo. David 3. Reg. I. Salomonem nominat. Lpſe
ſedebit ſaper ſolium meum, &ipſe regnabit pro me,illigae pracipiam,
ut ſit Dux ſuper Iſrael, & ſuper Judam. Debuit populus acceptare.
Et reſpondet Banajas ſilius Jojadæ Regi, dicens Amen. Sic loquatur
D. DEIIS Domini mei Regis. In Polonia liberè, poſſumus Electo
dicere Prov. 3 1. Quid dileéte mi? quid dileéte uteri mei? quid
dilete votorum meoruin?“ Alii pro Magiſtratibus ſic orant. Pſ. 65.
Poſuiſti tribulationes in dorſo noſtro, impoſaiſtihomines ſuper capita
noſtra. Nos pro noſtris 4. Eſdræ 7. Dediſtinobis virum conſiliorum,
guem præſentavimus tibi à principio. Sumus ut Aves Indicæ dictæ
pupulæ, quæ earum volatum ex ſuo genere ſequuntur, cujus
ipſæ criſtas erexerunt. Sed Electus poteſt ſibi uſurpare Lotarii
Imp. Avobis, præ vobis, pro vobis. Quærebat ab Eligentibus Pa-
tria Cant. 5. Qualis eſt dilectus tuus ex dilecto pulcherrima mulie-
rum? qualis ediledtus tuus ex dilecto, zuia acjuraſti! Alter textus,
quia ſuſpendiſti me? Quem viduata Dignitas vult habere ſponſame
Ruth. 3. Extende pallum tuum ſuper me, quia propinquus es mihi.
Duo Sauli à Samuele redeunti acciderunt. I. Vix inter Pro-
phetas comparuit, factus eſt Propheta, quorſum id: Quilibet
Magiſtratus debet eſſe Propheta. Campanus in vita Pluſii, dice-
bat hic. Ego clzm divinos oderim, illam tamen divinum velim, cui
interſit pericula populis impendentia præſentire, prævertere, præ-
cavere. Quia Jer. 1. Ego conſtitui te hodie ſuper gentes, & ſuper
regna, ut vellas & deſiruas, & diſperdas, & diſſpes, & adifces,
Splantei. Doceat populum legem DEl ut Jojadas ſacerdos
cum gladio: Ego autem conſtitutus ſum Rex ab & ſuper Sion mon-
tem ſandlum ejus, prædicans preceptum ejus, & teſtimonia echus. Sed
cur ſubito factus Saul Propheta: Ita hunc elegerunt, num ita
circa alium concordes: Similes ſumus Aquilæ illi 4. Eſdræ.

I2.

12. H.
Via. l
tis tel
lbifl
Miera
lulare
ſaum
Ann
gnoc
Gept 8
juncke,
Anumn
Mule⸗
titin⸗
dn
lerram
ml,
ge,
tate win
r Ney
uclui⸗
leco
Oliet
n .
.
iih
lemn ſn
edns
ir
Ultſee
conci

e
1e
,
ne,
fa
e
il

ita
ice
Uus
Ni
da
Ni⸗
tus,
.

io⸗
bet
lce⸗
i
N⸗
.
1
los
In⸗

ita
1.

12.

Occurrentes. 19

12. Habemus alas multas, & de ventre vox exit, propter convi-
via. Poſſet pingi apud nos, quod in Capitolio & Vaticani hor-
tis, teſte Pierio, Roma pingebat. Policletes funes facit, & aſel-
lus diſſipat. Prudentes faciunt, ſed modo iſtæ alæ. Ezech. TI.
Ulbi erat impetus GWiritus gradiebantur nec revertebantur cum am-
bularent. Aug. in Joan. tr. 9. Si uno flatu impletæ duæ tibiæ con-
ſonant, quomodo poterunt impletæ plures linguæ uno DEI Spiritu
Aiſonare: * & hic Spiritus S. deſcendit. Electus N. concorditer,

& quod Ezech 7. Hæc dicit Dominus, aut ego aſſaumanm lignum

Joſeph, quod eſt in manu Ephraim, & tribas Iſrael, quæ lant ei ad-
Junébte, & dabo eas pariter cum ligno Juda, & Pfaciam eos in lignum
unum Oerunt unum in manu ejus. Alterum Sauli accidit, quòd
Muſica illi occurrit, triumphant, quia illis Saul acceſſit, major
lætitia apud nos. Plus ex Electo nobis acceſſit. Deerat naucle-
rus, caput, ſol. Acquiſimus famam. Prov. 29. Vir juſtus erigit
terram. Arcem munitam. Sap. 6. Rex Sapiens ſtabilimentum
populi eſt. In dubiis oraculum. Prov. 16. Divinatio in labiis
Regis, in judicio non errabit os eus. Vitam, Eccl. 10. Inhilari-
tate vultus Regis vita. Omnem benedictionem. Beataterra cu-
jus Rex nobilis eſt. Securitatem, Prov. 20. Rex qui ſedet in ſolio

judicii, diſſipat omne malum intuitu ſuo, læti omnes, Muſica. Fiat

Electo, quod Samuel prædixit Sauli. Quando venerint ſigna haæc
ommnia tibi Fac lacuné invenerit manis tuüa, Juta Dominus te-
cum eſt.
Jam Electo accinet colum & terra. Mos erat Græcorum

ut ſcribit Sigon. lib. 1I. ut Electus mitteret ad eligentes imagi-

nem ſuam, illi acclamabant. Vivat. Sed imagine non eget
Electus: Maximus. Melior et pictura morum qudm colorum, ve-
nuſtiores ſunt oris lineæ, quas nullæ depravant moris tinez. Depin-
xit ſe coloribus Major um ſuorum. Meritò cùm ad electionem
concurrerit cælum cum terra, utrumque plaudat. Vivat.

(C) 2 Quam-

20 Conciones

Quamvis abundet utriusque Muſica, tamen nihil aliud repe-
rit, quàm vivat. Froſtardus & Leoniferus ſedecim regna nu-
merat, quæ hac voce utuntur, vivat. Sed & I. Reg. 10. Certè
videtis, quem elegit Dominus, gquoniam non ſit illi ſimilis in omni
populo, eamavit omnis populas & ait, Vivat Rex. Ita & Salomo-
ni acclamatum 3. Reg. I. Sumpſit Sadoc Sacerdos cornu olei de ta-
bernaculo, &unxit Salomonem, & cecinerunt buccinis, & dixit o-
mnis populas, ivat Rex Salomon. Joas ſimiliter 4. Reg. 1 1I. Pro-

duxit ojada fiälium Regis, & poſuit ſuperenum diaqema, & teſtimo-

nium, feceruntque eum Regem & unkxerunt, & plaudentes mani-
bus dixerunt, VEivat Rex. Sed Rex non ſolàâ vità eget, cur plu-
ra non apprecatur:
Prima cauſa eſt, licet omnia precentur Electo, tamen cum
ſolo vivat prodeunt, quia alia ipſe poteſt acquirere ſi vitam
habeat pro lætitia &c. vita à ſolo DEO petitur. Narratur Ja-
cobo, quòèd Filius ejus in Egypto dominetur, afferuntur fru-
menta, at ille. Saſycit mihi ſi adhuc ſilius mens Zoſepth, vivit.
Nunquid Jacob aliis non eguit, & ipſe Joſeph? alia ipſe ac-
quiret. Evardus ſecundus Rex Anglorum habuit pro ſym-
bolo Apem coronatam, Inſcript. V italis cælitus aura, circum-
volabant minores apes omnes laborantes, Inſcript. Agmina
dant reliquum. Ita in Farrag. ſymbol. Vita de cælo, ita & Charon-
das Imp. apud. Sabell. dicebat. V ivere cura DEI eſt, nolisſint cæ-
tera curæ. Macedones cum ad Perſeum ultimum ſuum Regem
afferrent ſtatuam auream, ut Politan. in Mifſcell. Idem dice-
bant: Dent ſuperi vitan nos fortunam: Petimus à DEO vitam,
quia illam dare non poſſumus. Quare Bactriani in anniver-

ſario natalis ſui Regis, ut ſcribit Epictetus var. hiſt. funebres

urebant cupreſſos, cedros & myrthos immortales ſoli expo-
nebant, acclamando. Pluant vitales Regihus ignes: Ut tibi
Electo id acclamemus, multa exigunt. Scribit Strabo, quod
Amon

Aot
ficiola

let, ſo
nimus,
. 15.
Echor
4
totum⸗
Herilun
Moyles
ritum e
laſte⸗
iritun
er,or
Cm!
Calnne
Det
irrolle
ſunde
Regem
Cor c
Nden
Pyonhe
erli
mmuit
tri
elt,
Ma N
Wein
Dan

tee
nn.
Cert
mui
no⸗
it⸗
1.
Py-
.
ui.
Un

Cn
fam
1e
lu.
it.

n.
ulh.
ini
Aon.
tet⸗
gen
Cice.
tamn,
yel⸗
Nles
o⸗
tibi
ſol
non

Oecurrentes. 21

Amon in Ægypto prope templum Serapidis erexerit ita arti-
ficioſam ſtatuam, ut receptis ſolis Orientis radiis dulciter cane-
ret, ſolem ſalutando. Tales ſtatuæ ſumus, tibi Orienti occi-
nimus ; ivat. Niſi malimbatriam appellare, de qua Plin. Iib. 3 6.

c. 15.,. Cameram Olympiæ dictam heptaphonon, quæ ſepties

Echo reddebat. Vivat ubique reſonat. Pſ. 60. Dies ſuper dies
Regis adqjicias, & annos ejus in generationem, &generationem.
Altera cauſa cur acclamatur V wat, quia vita Principis
totam animat Patriam. Quare Virg. ait tres animas habuiſſe
Herilum Regem Præneſtinum, quia tribus Provinciis præerat.
Moyſes moriturus ita orat. Num. 27. Provideat D. DElIS ſpi-
ritum omnis carnis, hominem qui ſuper multitudinem hanc, &
poſſit exire & intrare ante eos. Joſue ſucceſſorem appellat
ſpiritum, & quidem omnis corporis, utique unum corpus ha-
bet, omnis caro eſt toties Iſrael, qui ſpiritu Joſue victurus erat.
Cùm Eliſæus mittit unum ex filiis Prophetarum in Ramoth.
Galaad cum oleo ut Jephte ungat in Regem. 4. Reg. 9. ita mo-
net. Cum veneris illuc videbis Jebu ſilium Joſaphat filii Namſi,
introduces eum in interius cubiculam, tenensque lenticulam olei
fundes ſuper caput eus, & dices. Hec dicit Dominus. Ilnxit te
Regem ſuper Iſrael, aperiesaue oſtium, & ſugies, & non ibi ſubſiſtes.
Cur clam: cur fugit: potiùs aliquid à Jehu petendum erat.
Sed cur poſt ſe non clauſit portam? Titus Boſtrenſis. Quem
Propheta clauſo oſtio unxit, ſpiritu pro ſe replevit: ſedfugiens oſtium
aperuit, ut ſpiritus Regis foras in regnum prorumperet, tacitus ad-
monuit. Auditò quod Jehu Rex, Principes ex ſuis palliis faciunt
ei tribunal: Quia deinceps ſpiritus Jehu illos calefacturus
erat, quare illud Regnavit Jebu. Angelomus exponit. Ani-
ma Regni Jebu. Cor eſt primum vivens, hoc eſt Rex; deinde
membra omnia non unum alit, & ſi unum, morbi ſequuntur.
Dan. 10. Diſſolutæ ſunt compagés Méd, &nihil in me virium re-

(C) 3 manſis

22 Conciones

manſie, &r. Sed & halitus meus intereluditur. Venit paralyſis.
Sed & phtyſis venit, Pſ. 2 1r. Aruit tanquam teſta virtus mea. Suc-
cedit ſpaſmus Job. 7. Cutis mea aruit, & contracta eſt; Chyragra
I. Cor. 7. Nemo militat ſuis ſtipendiis unquam. Succedit caco-
chymia, murmur ventris Matth. 20. Nos portavimus pondus
diei & æſtus. Nonne hi noviſſimi venerunt? cur iſte? &c. cur
ille, cur vellus Gedeonis? His occinit S. Paulus Rom. 14. Is qui
manducat non manducantem non ſpernat &c. Vide ibi ſed rara
hæc virtus, potius anima provideat, & faciet Electus. Sed quo-
modo una anima tot populis ſufficiet? Cum electus eſſet Al-
phonſus Rex Caſtellæ, acclamabant, Vivat Rex; ille addebat,
vivat Grex. vivat lex. Tum vivit Grex quando vivit lex. Ar-

chidamas dedit cauſam cur apud Lacedæmonios viveret lex per

700. annos, dixit quia non in libris ſed in cordibus ſervaretur.
Sigism. Auguſtus Rex Poloniæ pro ſymbolo habuit calvariam
incumbentem legibus, intra quam ardebat lampas. Inſcript.
Lex vult vivas: Sed hic nihil vivit. Sed ut vivat, neſciat Ju-
dex cujus illa ſit Calvaria, Affinis &c.? Deut. 11. Quod juſtam
eſt judicate, ſive Civis ille ſit, ſeve peregrinus, nulla erit diſtantia
Perſonarum, ita par vum audietis ut magnum, non accipietis cu-
juſquam perſonam, quia DEIiudicium eſt. Lampas bene cauſam
illuſtres. Charondas dicebat. olo Judices urinatores non piſca-
tores. Turbat aquam piſcator ut piſces capiat, urinator oleum
ex ore dimittit ut illuſtret. Exod. 23. Non ſacies conturbatio-
nem in judicio, ſefuerit cauſaz inter aliquos & interpellavit judices,
quem juſtum eſſe perſpexerint, ili juſtitiæ palzmam dAabunt. Sed lex
liber cur clauſa? Apoc. 9. Locuta ſunt tonitrua, & ego ſoripturus
eram, & dixit Angelus, nol, ſeribere, ſedſigna tantum. Solent eſſe

tonitrua cùm leges ſcribuntur, minæ &c. Electus animabit le-

ges. Plin. ſcribit. Cum Tiberius in thronum intraret, partes
viarum ſe in contraria transtulerunt, faciet Electus. Iſai 40.
Erunt

Eruht
Ammi
ati;
lnt
Mlase⸗
Phoole
Pelica
nutrit
de non
onmna
Geſerani
Nem me
tur clen
cin, qui
Aorw
ſurtun
ſprre
ir ̃
Neluign
Ull,
kait
Aterace
Negeb
menhi
legitac
Kbere
Utada
Iodet
ſi
urm,

Occurrentes. 23

Erunt prava indiredta. Et aſpera in vias planas, ſiquidem ut
Ammian. lib. 30. Cumredtè procedunt judicia delabra ſunt æaqui-
tatis ; ehm depravatè, foveæ fallaces & cæcæ, in quas ſi captus in-
ciderit quispiam nonniſi per multa exiliet luſtra usque ad ipſas me-
dullas exſuctus. Vivat Grex. vivet dum Rex illum nutriet. Al-
phonſus Rex Caſtellæ, de quo ſupra, tale ſymbolum aſſumpſit.
Pelicanus coronatos tres inæquales ſtaturâ pullos ſuo ſanguine
nutrit. Deterit corvus pullos, perdix, dat alteri excludendos.
Sed non Pelicanus, talis Electus. Non dicet cum ficu Judic. 9.
Quomodo deſeram dulcedinem meam! nec cum vite. Quomodo
deſeram vinum meum? nec cum olea, quomodo deſeram pinguedi-
nem meam? Sanguinem dedit. Gens in qua Electus es trahi-
tur clementiâ & liberalitate. Plin. dicit lapidem eſſe in Thra-
cia, qui magna vi moveri non poteſt, agitatur levi impulſu.
Sunt multi aridi, i wventnè oſſa ta? Dic. Ego intromittan, in vos
Wpiritum &övivetis, & dabo ſuper vos nervos, & ſuccreſeere facians
Juper vos carnem. Tum fiet, ingreſſus eſtin eosſpiritus, &revixe-
runt, ſteteruntque ſuper pedes ſuos exercitus grandis nimis valde?
Sed aliquando accidit ut Gen. 28. Naſcebantur ex Thamar ge-
melli, unus emiſit manum, & hanc ligarunt funiculo rubro,
retraxit ille manum, & alter prius natus. Unus habet ſpem,
alter accipit. Accidit ut apud Aſſuerum Eſther. y. Aman cum
Rege bibit &c. Mardochæus vitam Regis tutatus gladio, ta-
men hic poſt portam, ille ad menſam. Tandem Rex inſomnis
legit acta Mardochæi, petit an remuneratus: Si ita fieret. Con-
ſcriberentur, legerentur. Accidit ut in Babilone Dan. 14. Rex
putabat quòd Bel data comederet: alii abſumebant. Daniel
monet. Ecce pavimentum, aſpice cujus veſtigia ſunt. Rex lů ideo
veſtigia virorum &mulierum, & infantium. Vivat.
Accinit & colum ; wat. Job. 2 8. Concentum cwli, quis
dormire faciet? Pythagoras putabat cœlos ſuo motu edere me-
los.

24 Conciones

los. Plato cuique coelo attribuit ſirenem, fabulæ. Canunt in
cœlis Angeli, hoc eſt, quatuor animalia. Aquila, leo, bos, ho-
mo & 24. Seniores. Apoc. 5. Dignus eſt Agnus, qui occiſus eſt ac-
cipere virtutem & Divinitatem &c. Superiores habent cum Deo
connexionem, Angeli terræ præſunt, quare etiam terreſtribus
bonis viris gratulantur ex amore, & orant ut vivant non ſolùm
terræ ſed & cœlo. Vivunt verò cœlo per internam perfectio-
nem, per externam erga Eccleſiam pietatem proximis. Tri-
plices cœli Cantores hanc triplicem precantur vitam.
Primi ſunt Angeli Apoc. 5. Audivi vocem Angelorum mul-
torum in cireuitu throni & c. Sunt enim Adminiſtratorii ſpiri-
tus in adjutorium miſſi his qui hæreditatem capiunt ſalutis. Ma-
ximè illis attendunt à quibus alii dependent, illuſtrando in-
tellectum, voluntatem incitando, affectum ad virtutem ex-
citando. Hi primi canunt Electo? wat, precantur Amorem
DEI, humilitatem, temperantiam &c. pietatem. Epaminondæ
Duci Thebanorum, ut eſt apud Plut. reliquit Pater clypeum,
quem ita amavit, ut è bello vix vivus redux ſolum quæſivit:
Num ſcutum Patris ſupereſſiét? audito, quòd ſit. Bene t, quo
tutus vixi, tutus morior. Hunc Clypeum Electe appella. Diffi-
cilè inter magna negotia eſſe valde devotum. S. Maxim. Ani-
mum quem per varias cogitationes, multiplices ſermones, omni-
genas albtiones, curas, negotioſßtas diſpergit, una ſandbta intentio,
unum inñ omnibus placendi DEO ſtudium, indidem collgit. Cum
benedicit Moyſes filiis jacob, Deut 3 8. ita primogenito Ru-
ben. Vivat Ruben & non moriatur, &u parvus innumero. Quid
hoc: cur parvus? in conomia, famulis &c. parvus. Optat ut
in parvum ſe colligat, ſicut lineæ circuli in centrum, in DEUM.
Comparatur cor Magiſtratuum fluminibus. Prov. 21. Sicut
diviſiones aquarum, ita cor Regis in manu Domini. Dividunt ſe
flumina, tamen in unum mare influunt, ita Magiſtratus dum
ſe

ſey
Nus

Met

ua
Aite!
05
un,
ſin,

Viynt

eren
Born
lin
ſood.
Capt
er
Alit,
(Mute
ſeri
On
tiol.
cant
nita
u
A
ſle
teſta
Von
Ue
Do

ſt,

ntin
ho.
ur.
e
bus
Mun
cio⸗
TIi⸗

ul.
u.
M.
din⸗
el.
Nelhr
nde
lh,
nit:
guo
Dic.
mni⸗
tie
Cunn
Ru-
Nid
tut
0N.
Sient
lutl⸗
uin
ſe

Occurrentes. 2 5

ſe per multa diſſipant, redeant ad unum DEUM. Jovinia-
nus Imp. habuit pro ſymbolo Crucifixum. Inſcr. Scopus vitæ
meæ eſt Cbriſtaus. Felix talis, eſt ut onathas 2. Reg. T. Tagitta
Jonathaæ nunquam redeit retrorſum. id eſt, intentio. Sap. 6. Au-
dite Reges & intelligite, diſcite Judices Rninm terræ, præbete omues
vos qui continetis multitudines, & placetis vobisin verlis natio-
num, quoniam data eſt à Domino potæſtarvobis & virtus ab Altis-
Eͤmo, gui interrogalbit dpera veſira Ooogitationes ſerutabitur. Hoc
Vivat tibi Electe precantur Angeli, ut te in uno colligas.
Alii cæli Cantores ſunt quatuor animalia Apoc. 5. In
circuitu ſedis quatuor animalia ſiabant O&. Naturæ diveräæ,
Homo, leo, aquila, bos, quæ poteſt eſſe conſonantia: Sed
quia hoc in colo; debet eſſe. Muſica movet affectus. Cas-
ſiod. Cantus Dorius prudentiæ largitor eft, & caſiitatis ebtor.
Cantus Phrygius pugnas excitat, votum furoris inſßtammat. DBo-
lius animi tcmpeſtates tranquillat. Lydius intellebktum obtaſis
acuit, & terreno deſiderio gravatis cœleſtum appetentiaminducit.
Cantus eſt in anima bonorum eximius operator. Hæc animalia
ſerviunt Eccleſiæx, quia quatuor Evangeliſtas exprimunt.
Quatuor ſtatus figurant; aquila contemplativos, bos labo-
rioſos, leo milites, homo pacatos. Quatuor virtutes indi.
cant ad conſervationem Eccleſiæ neceſſarias. Flomo huma-
nitatem erga Clerum, leo fortitudinem contra hæreſes,
aquila perſpicacitatem contra pſeudopoliticos, bos laborem
ad alendos Eccleſiæ ſervos. Hæc animalia ſerviunt Eccle-
ſiæ, itaque & Agno, & Magiſtratibus, qui ſunt participes po-
teſtatis Agni. Ac tibi Electe: Vive quatuor Evangeliis, Reli-
gioni, agnoſcat in te Sacerdos humanitatem, hæreſes ſeveri-

tatem &c. Chryloſt. in Joël cap. 1 3. Egrediatur fons de Domo

Domini, ut ſpinas noſeras, Vitia algue peccata nulſan ſrugem ſu-
MNitic habentia commutet in Domini novalia, &s ariditatzm no-

(D) Icranm

26 Conciones

ſpram rigat aquis largiſſimis, ut pro ſpinis at vepribus ſlores mul-
iiplices germinemur, & in & loco ubi quondam Iſraöl initiatus eſt
Beelphegor, lilia caftitatis, roſa pudoris, viole virginitatis exube-

rent. Vivat, Vivat, Electus.

Tertius chorus cœleſtis conſtat 24. Senioribus. Apoc. Ahn
5. V iginti quatuor Seniores ceciderunt &c. Hæc Muſica, gravis, meſin
ſonora, Regia; ſed inſtrumenta coronæ, cadunt in faciem, Eelm
tenent cytharas, phialas odoramentorum. Non miror cy-
tharas, ſed cur deponunt coronas? Locus ibi pompæ alii can- 4
tores hoc non faciunt. Petitiones à terra acceptas afferunt e u⸗
Agno. Orationes Sanbdtorum. Similes illis quas populus ab Kitunn
Holoferne afflictus Judith. 6. faciebant. Ceciderunt in faciés infern
as adorantes Dominum, & preces effuderunt dicentes., Domine Ekunt
DElls cæœli &terræ reſpice ad noſtram humilitatem, &facies San- Gerium
torum tuorum attende, oſtende quoniam non derelinquis præſä- Oel
mentes de te. Quare exempla ſunt Principibus ut ab afflictis Cetdos
recipiant ſupplices libellos. Eſtis de terra ut & illi, reponite ad keeile,
tempus Majeſtatem, recreate veſtris cytharis, hæ ſunt ita Uitga
gratæ ut dicantur Orationes Sandtorum. Eccl. 29. Conclude elee- Mroenl
moſznam in ſinu pauperis, & hac pro te exorabit ab omni malo. Ti- Nonbe
bi ergo Electe iſti Senes canunt? wat, hoc conſiſtit in miſeri· iple⸗
cordia erga afflictos. Tob. 4. Quoniam miſericordia d morte omin
liberat, & facit invenire vitam æternam. Rex Galliæ tactu ma- n
nus & verbis illis. Rex te tangit, Chriſtus te ſanat ſtrumas de- 7. M,
pellit. Utinam & tua manu tangas non committendo aliis, Wom
afflictos ſanes: juvabunt cantare V wat. Clauſula hujus can- 10O
tici. Dicebant quatuor animalia Amen. Et vos alii cum Sa- Dtrem
cerdotes orant pro Electo Dicatis Amen. Det ipſi DEUS iti
&c. Amen. üed
NoN

In

Occurrentes. 27
In Prima Miſſa Sacerdotis.

II DEUS alicui optionem offerret, ut fieret, vel Angelus,
vel Saccrdos: quid illi ſuaderetis? non dubito, quèd
plurimi ſuaderent ut eligeret naturam Angelicam. Sicut enim
meliùs eſt eſſe hominem quàm bovem, ita melius eſt eſſe An-

gelum quàm hominem?: Sacerdos verò non deſinit eſſe ho-

mo. Quid ego in hac re ſentiam, explicabo.
Angelus non habet alium Patrem quàm DEUM, quia
quæ ſunt immortalia non generantur, generatio enim eſt in-
ſtituta ad reparandum quod mortuum eſt, ideò in cœlo &
inferno, & poſt diem judicii quando jam cuùm corporibus
erunt animæ, Non nubent neque nubentur, neque majus deſi-
derium erit prolis quam in lapide. Sacerdos etiam à ſolo
DEO eſt. Orta fuit contentio Num. 17. quis deberet fieri Sa-
cerdos. Conſtitutum eſt. Deponantur virgæ ab arboribus
reciſæ, cujus floruerit, ille ſit Sacerdos. Cur reciſæ * quia
virga arida reciſa non flores niſi id DEUs ipſe in illa faciat »
procul eſt ab arbore, à terra, humore: ita Sacerdos. Deut. 2.
Non habebunt ſuam hæreditatem. 2. Tim. 2. Nemo militans DEO
implicat ſe negotiis ſæcularibus. Dan. 3. Benedicite Sacerdotes
Domini Domino. Non ſine myſterio dicuntur Domini, quia
non nepotum, non affinium, non negotiorum ſæculi. Heb.
7. Melchiſedech Sacerdosſine Patre, ſine Matre, ſine genealogia
Quomodo id: Solus Adam ſine Patre &c. certè non creatus
à DEO Melchiſedech; imò Ambr. Anſelm. & F piph. hæreſ. 5 I.
Patrem ejus dicunt fuiſſe Heraclem, Matrem Aſteriam. Ha-
buit ille Patrem ut homo, ſed non ut Sacerdos. Recordami-
ni quòd Chriſtus Matri ſuæ dixerit in Cana Galilæa & Cruce,
non vocavit Matrem ſed Mulierem, abſit dicere, quòd filialis
obſervantia defuerit. Sed quid: Iren. lib. 3. c. 18. Quia in
(D) 2 Cana

28 Conciones

Cana & Cruce gerebat perſonam Sacerdotis non appellat matrem Uit,
ſed vulgari voce utitur Mulier. Jam tuus Pater & Mater ò Sa- ſtat
cerdos eſt DEUS; illins es. Dominus pars hareditatis tus, jam “
tcaum Abraham, egreſſus es de terra &cognatione tua. Jam es QViu
fadtus Angelus, & ut Angelus vivere dcbes. Angelus ſem- l.
per in conſpectu D El dignè verſatur, & hoc tibi incumbit. Curit
Angelus eſt immortalis, & tuus character Sacerdotalis nun- e &
quam morietur, Angelus non infirmatur & tu licet ut homo A hoa
ſis ægritudini ſubjectus, nunquam tamen in tuo Sacerdotio Huocde
. morbus appareat, hoc indicatum eſt Levit. 21. Omnis qui ha- dus
luerit maculam, non accedat offerre boſtiam. Ideò ut obſervat Cent.
S. Aug. quæſt. 82. in Levit. Summus in lege Sacerdos nun- ,
quam infirmabatur. Angeli ſunt hominum cuſtodes, & Sa- yyin
cerdos Paſtor. Angeli preces noſtras DEO offerunt & ſuas 1.in⸗
addunt, hoc idem præſtat Sacerdos. De Sacerdote dicitur Ma- Ane
lach. 7. Angelus Domini exercituum eſt. Apoc. I. Sacerdotes OWO JYVMB
vocantur Angeli Eccleſiarum. Cyrill. Alex. in Levit. 6. In un
Angelorum ordinem tranſest & jam non erit bomo. Prævalcat Cun
in illo ſpiritus & opera ſpiritiis, ut vocari poſſit ſpiritus, etſi õ
habeat corpus; ſicut vocatur vinum etſi in illo ſit gutta aquæ; 1 t
quia multò plus eſt vini. Ideò cum nos in Miffa ſalutat dicen- l
do, Dominus vobiſeum Spiritum illum appellamus, reſpon- . ſ

dendo. Et cum Spiritu tuo. Damian. Quia totus debet àſpiritu

. — . . nus
denominari. Jam ergo eſt Angelo æqualis. Man
Sed nemo dicèt quòd B. Virgo non ſit major Angelis, 4 4
quia cum dixit. Ecce anilla & c. dedit eſſe Chriſto, Sacer- 1n
dos etiam dat cùm dicit. Hoc eſt Corpus &c. Quod nullus ti⸗
Angelus præſtare poteſt. Angelus eſt ſervus Chriſti, Sacerdos
* . HD” 1: alteny
eſt genitor. Quomodo ergo debet S. Virginis humilitatem
& caſtitatem imitari? Eſt Chriſtus Mediator DEI & homi- ;
.

nunz, Sacerdos hanc perſonam Chriſti gerit. Ideo, qua vos tan-

Occurrentes. 29

Zit, me tangit. Loco Chrifti ſedes in tribunali, arbitrio ejus
ſtat Chriſtus. Quodcunque ſolveritis ſuper terram. Idcircò
cùm Chriſtus ſit Batris Sapientia, dixit DEUS cuidam Oſee. 4.
Zia tu ſcientiam repuliſti, repellam te nè Sacerdotio fungaris mi-
bi. Sine ſcientia poterit fungi, ſed ſibi, non DEO. Super
Chriſtum requieſcit Spiritus S. Iſai 6. Spiritus Domini ſuper
me &c. Et in Sacerdote eſſe debet. Exod. 19. Lui accedant
ad Dominum ſanétlifcentur ne percutiat enc. Chriſti corpus tam
Sanctum eſt ut dignè in eo DEUS habitet: in Sacerdotis cor-
Pus venit homo DEUS, quanta ſanctitas requiritur: S. Vin-
cent. Conc. de S. Marco. OQuiprojiciunt Corpus Chriſti in latri-
nam laxuriz, Idem de aliis peccatis majus peccatum eſt quuùm ſi
Pprojicerent S. Sepulchrum Chriſti in cloacam. S. Vincent. conc.
1. in feſto Corporis Chriſti. Non diſplicebit Mariæ E irgini ſi
dico veritatem, quia l irgo aperiendo cæœlam debuit dicere obto ver-
ba. Eoce ancilla &c. Et Sacerdos ſolum dicit quinque verba &
guando dieit altimum verbum ſcilicet meum, in verbis, Hoc eſt
Corpus meum, tune cœlum aperitur, & Chriſtus eſe in hoftia.
Ttem irgo Maria ſémel aperuit cœlum, ſed Sacerdos quotidie. Item
in utero irginis deſcendit parvus, &r. Paſſibilis & mortalis, ſod
in Hoſtia ita deſéendit magnus aut eſt in oclo, ut fuit in cruce, nec
Pahſibilis, nec mortalis, ſed glorioſas & impaſpibilii. Hinc ſi bo-
nus Sacerdos, dicunt Angeli, benediblemajorem gratiam habes
uam nos. Si malus, Lauxurioſas, oncubinarins, lſor &. Aicunt
Angeli Chriſto, Domine vultis ut occidamus iſtam proditorem!? Et
tamen tam ad verba mali quam boni deſcendit Chriſtus, ſicut
fluit aqua tam per aureum quàm ligneum canalem. Cbriſtus
auten in ſine faciet ut Dominus horti, qui poſtquam eſt ufus cana-
Vibus, canale aureum ponit in theſauro, canale ligni putridi ponit
in ignem ad comburendum in inferno hæc S. Vinc.
Primitias hodie reddis Domino Sacerdos, illæ fuerunt
5) 3 G gratis-

30 Conciones

gratiſſimæ de omni terræ fructu, reddis de pane & vino. Obta.-
it panem & vinum Melchiſedech & benedixit Abrahamo, Tu mit-
te nobis benedictionem. Mediator & DEl & hominum age
noſtram cauſam apud DEUM; multorum rei ſumus, multis
egemus. Simeon Luc. 2. Accipiens in manus benedixit Domino, &
ſimul gentibus lumen annuntiavit & gloriam plebi Iſrael, im-
petra nobis lumen, ora pro gloria. De Joſepho Patriarcha
ſcribitur, quòd habuerit ſcyphum, de quo augurari ſolebat,
hoc eſt, bona precari: habes in manu calicem, augurare no-
bis. Hic eſt calix novum teſtamentum in ſanguine Chriſti, pro-
inde calix gratiæ, calix redemptionis captivorum, calix ſa-
lutaris Domini, calix ESU. Augurare nobis hæc omnia,
hic calix unionis, quia ex multis uvis conficitur unum vinum,
ſicut unus panis ex multis granis, impetra nobis pacem cum
DEO & inter nos ipſos. Hic calix in pignus amoris nobis re-
lictus, precare ut ſicut à Chriſto amamur, ita illum viciſſim
amemus. Augurare & hæc & plurima alia & dum illum ſu-
mendo dices, Calicem ſalutaris accipiam, & nomen Domini in-
vocabo. Etiam pro nobis hoc nomen Sanctum invoca, ut in
nomine illius proſternamus inimicos, ut nomen Domini ſit
nobis turris fortitudinis, nomen ejus ſit in nobis benedictum.

De eadem Fragmentum.

EUS cujusvis rei amat offerri ſibi primitias. Multò magis
gratum erit illi primum Sacrificium. Proinde ſi ob primi-
tias fructuum benedicebat, ob primam Miſſam multò magis,
maximè cùm Sacerdoti magnus aliundè ad DEUM pateat ac-
ceſſus. Ad hoc enim illum DEUS deſtinavit, ut nobis benefaci-
at, & benefacit. Ille enim nos à peccato originali per Bapti-

ſmum liberat, peccata actualia poſt Baptiimum contra-
Ka,

cl
in no
lbo
ile in
faern
el
ſunt
Chrik
eum,
Hinc
re killl
10,0
AAAc
Eſiher
tecurri
Cercori
leſetita
1es vrd
Paterer
10 capi
i
nentio
le D
beyrer
crerda
lm
Du
D
6
litu,

Utr.
mit.
ae
llti
.
tcn
bat,

o.
l
nlie,
humn
aun
le⸗
eltn
lu⸗
i⸗
Ntin
ci
Aul⸗

agis
imi⸗
g,
ac⸗
ſacl⸗
at⸗
Ns⸗

a,

Occurrentes. 31

ta, quod non poteſt facere Angelus, dimittit, ex quo, plus
cſt quàm ſi nobis DEUS viſibilem daret Angelum ut ad eum
in noſtris neceſſitatibus recurramus. Paſcit verbo DEI &
eibo Angelorum. Ipſe claves regni cœlorum habet, cui aperit,
ille ingreditur. Quodſi honorandi ſunt Parentes qui nobis
fuerunt cauſa naſcendi. Et Exod. 21. Qui maledixerit Patri
vel Matri, morte moriatur, quantò magis Sacerdotes? Similes
ſunt B. Virgini. ſicut illa dictis verbis, Ecce ancili Domini fecit
Chriſtum incarnari, ita Sacerdos dictis verbis. Hoc ſe Corpus
meum, &c. Facit Chriſtum ſubintrare ſpecies panis & vini.
Finc dæmon coram S. Remigio genua flectebat, & id ſe face-
re faſſus propter honorem Sacerdotis, quòd in eo erat. Num.
16. Conſumebatur populus igne à DEO miſſo, & dixit Moyſes
ad Aaron tolle tburibulum, &bauſio in igne de Altari mitte incenſum
deſuper pergens citò ad populum ut rogas pro eis. Ipſe Moyſes
recurrit ad Sacerdotem. Joſue 3. Cuùm ingreſſis Jordanem Sa-
cerdotibus ſtetit aqua. Origen. in Joſue 4. non ſolùm arcam
reverita, ſed & Sacerdotes. Deſignavit DEUS pro aſylo

reis urbes Sacerdotum. Philo lib. 3. de vita Moyſis, ut hinc

pateret honor Sacerdotum. Præſcripfit illis pro ornamen-
to capitum cydarim, genus diadematis tanquam Regibus ut
Philo. I. c. Quia Sacerdos non ſolnm cunctis hominibus eſt emi-
nentior, ſed & Regibus. Hinc etiam vitia Sacerdotum tantope-
re DEUS æſtimat, ut dixerit Hieron. Epiſt. ad Sabinianum.
Propter Heli filios locus tabernaculi ſubverſus eſt, & propter vitia
Sacerdotum, DEl tabernaculum deſtitutum eſt. Viciſſim ita il-
lorum honorem tuctur, ut Cyp. Epiſt. 3. lib. I. in illa Matth.
5. Qui dixerit Fratri ſuo fatue &c. Quomodo poſſaunt cenſu-
ram DEI ultoris evadere, qui talia ingerunt non ſolum Fratribus,
Jſed & Sacerdotilus, quilus honor tantus de DEI dignatione con-
ceditur, ut quisquis Sacerdoti &us non obtemperaret ſtatim neca-
reétur

32. Conciones

retur Deut. 17. Quicunque non exaudiet Sacerdotem morte mo-
riatur. Unde Samueli dicit 1. Reg. 8. Non te ſpreverunt ſed me.
Et ratio poteſt eſſe ex Ambr. lib. 3. de Virginibus. Ulbi ergoe
Chriſzus quæritur! in pectore prudentis, id eſjt, Sacerdotis. An-
gelus eſt Sacerdos. Greg. hom. 7. Utinam non ad judiciume
uoſtrum dicamus, quia omnes qui Sacerdotis nomine cenſentur,
Angeli vocantur Malach. I. Labia Sacerdotis &c. Sed & Angeli
miniſtrant Sacerdoti. Ita ſcribit de S. Chryſoſtomo S. Ni-
lus Epiſt. ad Anaſtaſ. Epiſc. Joanues Sacerdos Eccloſte Con-

ſtantinop. videbat domum DEIl refertam Angelorum cœtn &tum

inprimis ecum Divinun & incruentum Sacriſficium offerebatur.
Cum cæpiſſet Sacerdos Sandtum Sacrifcium, plurimæ ſtatim ex
beatis llis virtutibus de clo deſcendentes, ſtolis indutæ ſplendi-
diſſmis, nudis pedibus, intentis oculis pronæ, Altare magno cum
ſilentio & reverentia, quoad venerandum Aug miſterium exple-
tum fuit, circumſteterunt. Deinde hbuc iluc per totav Domun
diffuſæ, Epiſeopis, & Presbyteris & Diaconibus daſtrihutionem cor-
poris & pretioß ſanguinis adminiſtrantibus adheæſerunt, ſatagen-
tes & ſeduldò acuvantes.

Ad Curam habentes Animarum.

Eſcribit Ezech. 11I. malum Paſtorem Dominus. Sume ti-
bi vaſa Paſioris ſtulti, pro paſtorali gladium, pro eſca vene-
num. Et ibidem addit. O Paſtor & idolum derelinquens gre-
gem, gladius ſuper humerum ejus. Talis Paſtor erat Cain Gen.
4. Nanquid ego ſum cuſtos Fratris mei? Cuſtos es qui curam
ſuſcepiſti, Cuſtos quid de nocte? dum alii velut in nocte dormi-
unt in peccatis tu Clama, ne ceſſes, quaſi tuba ex alta vocem tuam,
ſi non clamaveris, anima tua erit in periculo, ſi quæpiam ani-
ma perierit nullius te authoritas deterreat ne contingat quod
ſcribit

ſcri
inpj/
i⸗
Nał
(ia
Cane
Prin
Nor
Ali d
le, &
ue l
1eel
Prehen
yer
leſwri
n
Mine
fülmnin
busde
3 lar
al,
ſunt.
lungn
1, e,
aeer.
Kolan
la,
ele⸗
ſe⸗

here

ent.
Cin.
.
An-
liumn
itn,
ngel
N.
Cr.
tunt
etij.
iin er
nl-
A
le.
Mnun⸗
jll,.
Gn.

et⸗
lht⸗
4 N.
Gen.
Uramn
r⸗
nali⸗
o
tibit

Occurrentes. 33

ſcribit S. Greg. Paſtoral. p. 2. c. 4. Sepe Recdtores animarum
inprovia, humanam gratiam amittere formidantes loqui lilerd re-
a pertimeſjeunt, & Juxta veritatis vocem, negaaguate, jam gre-

gis cuſtodiæ Paſtorum ſtudio, Jed mercenariorum viæ deſerviunt,

quia veniente lupo fugiunt, dum ſe ſub ſilientio abſcondunt. Iſai.56.
Canes muti non valentes latrare. Sed non fruſtra Act. 2. in
primos Paſtores Spiritus S. in ſpecie linguarum deſcendit.
Non fruſtra in lege Exod. 28. Malzpunicain veſtilus jungebant
voci concordiam, Greg. I. c. quid enim prodeſſet linguâ clama-
re, & clamorem moribus retractare? Idem planée fieret at-
que ſi quis diceret alteri veni ad me, interim à ſe lapidibus
repelleret, portam clauderet. Interea dum clamat, dum re-
prehendit, ex corde amet. Greg. Moral. 26. C. F. Sanbti Do-
tores dum hoc agunt, dum arguunt, increpant, cbaritatis amo-
re ſæviunt, non inſtatione elationis intumeſeunt, mori enim prs
ipſis parati ſunt, quos quafi usque ad mortem ſavientes aſftigunt.
Primèò dicendum eſt Pax huic domui. Filii Zebedæi petebant
