ego gloriam ejus in hac ponam. Vocabitur Virago.
In multa mala impulit invidia de?monis hominem, ac
præcipuè in mortem, & cum abit ex oculis, abit ex memoria,
id ut præcaveant, quærunt famam, hinc arces &c. ædificent,
& meritò, quia Eccl. 24. Curam habe de bono nomine, hoc enim
ibi magis permanebit qudm mille theſauri pretioß, & magni, quia
gloria à vitiis frænat, divitiæ impellunt, recedunt divitiæ, fa-
ma manet, ſed ut theſauros compares, labore opus, idem eſt
de fama, augeri non poteſt niſi per virtutem, hæc verò in ar-
duo eſt. Sed debet ſciri via ad fſamam. Aberravit Nero, de
quo Sueton c. 5 5. Erat illi æaternitatis, perpetuæguefama cupido,

ſed inconſulta. Erravit & Hicron. Olgiatus, qui occiſo Duce

Mediolanenſi Galeacio cùm ad mortem duceretur, ita ſe ſo-
labatur. Mors acerba, fama perpetua, ſtabit vetus memoria fadti.
Erravit Eroſtratus qui propter famam exuſſit templum Dia-
næ Epheſi. Sed fama per virtutem quæri debet. Præterea
errant qui famam non in factis ſed linguis ponunt, nemo po-
teſt augere ſibi ſtaturam, hoc neque faciet lingua. Eccl. 12.
Homo Sandtus in ſapientia permanet ut ſol, nam ſtultus ut Luna
mutatur. Supra quæ Bern. in Nativ. B. Joan. Bapt. Mutuatum
Lumen nunquam in eodem ſtatu permanet, ſed creſcit, defixit, exte-
nuatur, annibhilatur, Openiths non comparet. Sic qui conſcientias
ſuas in alienis linguis poſuerunt, modò parvi, modò magni ſunt, ſe-
cundum quod adulantium linguis vel vituperare placuerit Vi⸗ lau-
(P) 3 are.

118 Conciones

dare. Sed agunt linguæ ut aquila cum teſtudine, elevat in
altum, ut dejiciat in ſaxum. Quare monet Eccl. 11. In fine ho-
minis denudatio operum ejus, quia ut S. Maximus hom. 59. Ilo
potiſſmdm tempore merita ſandtitatis extollas, duando nec lau-
dantem adulatio, nec laudatum tenet elatio. Quare ſecure pos-
ſum loqui de Defuncta N. .
Sed quomodo laudabo cùm dicat. Eccl. 7. Virum de mil-
le unum reperi, mulierem ex omnibus non inveni. Sed etſi rari viri
boni, tamen ſunt, unde Eccl. 44. Laudemus viros glorioſos, un-
de: Dominantes in poteſtatibus, imperantes inpopulo, in peritia
requirentes modos muſicos, narrantes carmina ſeripturarum. Nu-
lieres unde laudandæ? Virgo domi lateat. Conjugata de viro
ſumit laudem. Nobilis in portis vir ejus, ubi judicia celebraban-
tur, quando ſederit cum ſenatoribus terræ. A viro dicitur Pala-
tina &c. à ſe quid? Stragulatam veſcem fecit ſili, Eylſas Opur-
pura indumentum ejus. Tota inornatu, ſi pauperior, vacat rei
familiari. De nocte ſurrexit deditque cibaria ancillis ſuis. Plebe-
ja, quaſwvit lanam & linum, & dAigiti ejus apprebenderunt luſam.
Sed hoc eſt de Judaicis mulieribus. Ambr. in Pſ. 118. Judaice
mulieres ſi ingloriæ, &noſtræ glorioſæ. Laudat illos Eccleſia. Ve-
nerat Venetias Legatus Solimani, habitus honorificè, tamen
urgebat ut rediret, quare: quia Venetiis dormire ſe dicebat
non poſſe, quia ſunt in debili fundamento. Mulier quid de-
bile. Mulier ut Iſid. quaſi, mollis aer, vocatur ſexus fragilis.
1. Petr. 3. Quaßinfrmiori vaſeulo mulielri impertientes Bonorem.
Tamen in hoc debili, ſunt pretioſa ædificia. Talis fuit Defuncta

N. quare Virago. Cùm juſſus fuiſſet quidam in parva gemma

ſculpere XI. millia Virginum, ſculpſit Arcem, & ex illa unam
exeuntem virginem, & per aliam portam intrantem aliam,
reliquas dixit eſſe in Arce. Arx eſt mulier. Gen. 2. Tdifcavit
D. DElIIS coſtam in mulierem. Ornatum hoc caſtrum, à genere,
in

in
lia,i

a
9Th
Ord
dis,
Ror
bant
e le
mult
dole
ſeut
adi
Re⸗
Aen
nem
Pety.
,/6
tac,
Dekt
guo
Iis
heli
Voe,
o
Ml
k
Don

K

tn

Funebres. 119

in Defuncta, ab Affinitatibus. In prima porta, primus ex fami-
lia, in altera ultimus, vel filii, intra arcem alii. Applaudit natali
magnorum cælum. Bzovius ad annum 1264. cùm naſceretur
S. ThomasAquinas, Ambroſ. Senen. Jacobus Meiranus, omnes
Ord. Prædic. tres Lunæ aparuerunt in cœlo. Cuùm S. Aldegun-
dis, Sol alter lucidiſſimus ſupra domum paternam ſtetit. Cùm
Romæ Lucius Servilius in lucem prodit inſtar apum volita-
bant ſtellæ ſupra domum, quæ in varia palatia cum magna lu-

ce deſcenderunt, augures explicuerunt, quòd Servilius cum

multis initurus eſſet affinitates. Quare proles notantur per
Solem, Lunam, ſtellas. Sed & Gen. 22. Maltiplicabo ſemen tuum
ſicut ſtellas cæli. Hoc impletum in Defuncta, &c. Sed quare
addidit Abrahæ. Ibid. Et ſicut arenam quæ eſt in litore maris?
Reſpondet Philo lib. . de Abraham. Propter ſuſtinentiam, quia
arena illa ſuſtinet mare. Suſtinuit proles Abrahæ Pharao-
nem, Sennacheribum, Moabitas. Antiochum. Paſſa ſimiles im-
petus hoſtium Patria, & ecce Judic. 5. Stellæ manentes in ordi-
ne, & curſu ſuo adverſus Siſaram pugnaverunt. Deſcendunt in ter-

ram, fiunt arena, ſiſtunt impetum maris. Tales Majores & Filii

Defunctæ. Maximæ in bello N. ibi de Patre ejus poteſt dici
quod de Lud. Montonorentio Duce Gallorum qui ab Hiſpa-
nis defendit partem Galliæ dictam Provincia. In omnibus ex-
peditionibus ſuiſti victorioſus, & in l iennenſi glorioſus : in aliis
vocatus es imperator, in hac Pater & Servator. Ita & aliis mari-
bus imperabant. Job. 3 8. Isque huc venies, & non procedes am-
plihs, &hic confringes tumentes ſlabtus tuos. Quare meritò po-
teſt dici de Defuncta, quod de Debora S. Ambr. lib. de vidiu.
Domo propria filium produxit Ducem exercitus, ut poſptis agno-
ſcere quòd vidua valeat inſtruere Bellatorem. Itaquel irago.
Neſcio cur S. Greg. Mulierem comparat ſcalæ, fortè ta-
men ideo, quia cum Jobo dæmon omnia abſtuliſſet, uxorem
reliquit,

Conciones

120

reliquit, ut per illam tentaret, quo conſiderato. Greg. 3. Mo.
ral. 5. In alto Job. mentem fxerat, &ideirco hunc boſtiles inſidiæ
irrumpere non valebant. Quaritur ab adverſarioin hanc muni-
tiſſimam artem quibus gradibus aſeendatur, quare ait ſibi. Vici-
na &ſt viro mulier atque ſubjecta. Effeci per Evam, per Madi-
anitides, & modò contra jubum ſuccedet. Cor igitur mulieris
tenuit, & quaſi ſcalam quà ad cor viri aſcenaere potuiſſet invenit.
Ita Greg. mulierem appellavit ſcalam demonis. Sed Rupert.
in Geneſ. vocat ſcalam cœli. Jacob peragrinus Gen. 2 8. dor-
miens vidit ſcalam. Eidit in ſomnis ſealam ſantem ſuper terram,

&cacumen illius tangens cœlos, Angelosque DEI aſcendentes & de-

Gendentes per eum. Quare Rupert. ſic ad Jjacobum. OQais ſo-
mnus Jacob? Video ſealam, &ſcala quidſgnifcat? Jam tibi Ra-
chelpræparatur. Ergo ſcala cæli mulier ſed quare? quia per eam
Angeli deſcendebant & aſcendebant. Et Defunctam voco
ſcalam. Guicciardinus in hiſt. Jud. Blancam uxorem Euſtachii
comitis Bononienſis, ita laudat. Homines genuit, Angelos fecit,
Defuncta hoc egit educando ſic bonus David I. Reg. 29. dici-
tur Angelus. Bonus es tu in oculis meis ſicut Angelus DEI. Pa-

rentes qui in hoc errant vocat S. Bern. Non Parentes ſed per-

emptores. Pinxerat quidam Picam in nido plumas componen-
tem, inſcrip. Ut mollius cubent. Pinxit & Aquilam virgulta
ponentem. Inſcrip. Altihs ita labunt. Alii parentes ſunt ut
Picæ, ornant filios &c. Quid erit filius: pica. Aquila durè
educat, ſed pullus erit aquila. Ita Defuncta educavit ut Pa-
triæ &c. evolarent. Deut. 3 2. Sicut Aquila provocans ad volan-

dum pullos ſuos. Scribit Ferre, de geſt. Gall. Quædam Mater præ

amore nolebat Filium domo dimittere, urgebat ille jam ma-
turior, emitte, dicendo. De Filio Mater nonfacias Idolum. Fa-
ciunt idola Matres blandientes, unde Filiis accidit quod ido-
lis Pſ. I1 3. Simulachra Gentium, argentum & aurum Oc. Veſtit
illum

N

40.

tes
in!

r
ſt⸗

bel
lios
alte

jat
opl
N

N
chii
Nli,
ici.
.
e.
hen
Vlt
it
ure

Funebres. I21

illum. Sic idolum vadit ad Comitiola. Os habent & non lo-
quentur. Vadit ad judicia. Aures habent & non audient. Vadit
ad caſtra. Pedeshabent & non ambulabunt. Defuncta ad labo-
res applicabat Filios. S. Felicitatem ita laudat S. Greg. hom. 3.
in Evang. Nunquid ergo hanc fœminam Martyrem dixerimn? guæ
ſepten pignoribus ad regnum præmiſſis, toties ante ſe mortua, ad

pœnam prima venit, ſed pervenit oltava. At Defuncta N. no-

ſtra Felicitas dolorem in corde habuit, cùm ſciendo incerta
belli. 2. Reg. II. Varius eſt eventus beli. Ad caſtra mitteret Fi-
lios. Cùm abit ad bellum Filius, Mater adpænamprima, abit
alter &c. Quare, vocabitur Virago.
Greg. Nyſſen. in Cant. Aproſperitate non flebti grande mi-
raculum. Extollit, ideo cum alis pingit Fortunam Alciatus,
opus inſiſtere ſolido. Ponant in DE ſpem ſuam, non in atffi-
nitate, &c. Depinxit in imagine navis Ezechiel 27. Tyrum,
poſtea familias magnas. Finitimi tui qui te ædifcaverunt, im-
pleverunt decorem tuum. Aljeblibus de ſanis extruxerunt te cum
omnibus tabulatis maris, cedrum de libano tulerunt, ut facerent ti-
bimalum, quercus de Baſan dolaverunt in ramos tuos: & tranſtra
tua fecerunt tibi ex ebore Indico, & prætoriola de inſalis Italiæ.
Bzſſus varia de Eg ypto texta eſttili in velum ut poneretur in malis.
Qui verò ſpectabant ad Nauticam, vel regimen, mercaturam,
numerat ex plurimis nationibus, vide ibi. Ita & familiam ex-
truunt affinitates, Promotiones, Dignitates, veſtes, ſucceſſio-
nes &c. Vadit navis, omnes laudant. An diu? Tyria navis
citò periit. Quare? num peritos nautas non habuit? victum:
&c. Invenietis omnia. Sola doceat anchora, in ſe ſperavit,
non in DEO. Quare ibid. O Drre tu dixiſti, perfecdti decoris ego
ſum, nunc contrita es à mari, in profundis aquarum opus tuum, &
omnis multitado tua, quæ erat in medio tui. Ita his accidit qui
non ſequuntur Davidem Pl. 61. Sperate in eo omnis congregatio

(Q) Popali

122 Conciones

populi, Audivit Defuncta, & ſecuta eſt, ſæpè repetebat. Pſ. 7.
Ab altitudine diei timebo, ego verò in te ſperabo. Progreſſa ſum
in altum ut Sol meridianus, ſed ſcio dicebat etiam alias domos,
Job. 4. Flante DEO periiſſe. Quare DEUS meus anchora. Ego
verò inte ſperabo. Habuit ſi quæ Mater ſucceſſus, non ſe extu-
lit, totum DEO tribuit, imo offendebatur his qui ſe extollunt.
Alienati ſunt Pſ. 7y7. Peccatores à vulva, erraverunt ab utero, locuti
ſunt falſa. De genere ſe jactant, fortitudine. Locutiſunt falſa.
Quare falſa: Quia erraverunt abutero, non meminerunt qua-
les nati. Iſai. 1 5ö. Attendite ad petram unde exciſi eſtis, G&ad ca-
vernam laci de qua præciß eſtis. De petra, nolint eſſe adaman-
tes, I. Cor. 14. Omnia honeſte & ſecundhm ordinem fiant in vobis.
Egit ſemper modeſtè defuncta, ideò Vzrago. Pſ. 12 I. Cui DEUS
multa dederat. Propter Domum D. DEI noſtri quæſivi bona tibi.
Taliter dantur Eccleſiaſticis, fit hoc in Eccleſia quod in mari.
Eccl. I. Ommia fluminaintrant in mare, & revertuntur ut iterum

fuant: Ita & reditus Eccleſiaſtici redeant in Eccleſiam. Sed,

& ſæculares non ideo habent bona ut emant ſibi infernum.
Ezech. 1. Sume gladium radentem pilos. Raſit caput & barbam,
& pilos in tres partes diviſit, unam combuſſit in medio civi-
tatis, alteram concidit, tertiam in ventos disjecit. Aug. tr. 50.
in Joan. Capillisterge, ſihabes ſuperſtua, dapanperibus, & Domini
pedes terſiſti, capil enim ſuperfiua corporis videntur! habes quod
agas de ſuperfluis tuis, tili ſuperflua ſunt, ſed pedibus Domini neceſſa-
ria. Sed homines ita de divitiis diſponunt. Hug. Card. Divi-
tiarum prima pars in ignem, ſecunda in ventum, tertia mittitur
ad gladium. Quomodo: Divitias ſuas alii expendunt in igne lili-
dinis, alii in vento ſuperliæ & laudis humanæ favore, alii gladio
caædunt pilos, qui divitiis ſais lites nutriunt. Hi omnes infernum
ſibi emunt. At Chriſtus juſſit Luc. 12. Facite vobis ſacculos qui
non veteraſeunt. Chryſol. ſerm. 22. Hoc monito Chriſtus voluit
te di-

te

ſoo
ſio
ſed
dit

Pri

nul
ol
dit
cot
cor
W
fun
lati
N

ſun
eor
4,
ei⸗

U
05,
U⸗
int.
ti
.
l⸗
⸗
all⸗
Ni.
05

.

Funebres. 123

te ditare non perire, perpetuari non vacuari ſacculos imperavit,
Juſſit te transferre non perdere. Duæ ſunt in homine partes: &
ſibi ſimiles, & contrariæ. Lien ad ſe trahit nutrimentum cum
ſuo damno, nam oppletur, obſtruitur, ventriculus attrahit,
ſed aliis membris diſtribuit. Prov. 11. Alii dividunt propria &
ditiores funt, alii rapiunt non ſua, & ſemper in egeſtate ſunt. Ad
priores ſpectat defuncta, dabat templis &c. Verè Virago.
Oſtendit defuncta animum virilem in virtutibus. 3. Reg.
4. dicitur de Salomone. Dedit ili DElls ſapientiam, prudentiam
multum nimis, & latitudinem cordis. Latum cor, in quo multa
poſſunt reponi, nulli eſt auguſtum. Hanc latitudinem oſten-
dit DEUS in corde S. Claræ, cùm enim mortuæ abluerent
corpus, adverterunt ſupra cor ultra modum pectus elevatum;
cor aperitur, utpote magnæ magnitudinis, inveniuntur in
eo inſtrumenta paſſionis Dominicæ formata ex carne, & in
fundo cordis tres globuli quorum unus tantum ponderabat
quantùm duo, & utcunque mutarentur. Figura hæc SS. Trini-
tatis. O cor amplum! Et defuncta cor amplum habuit, intra-
vit in illud v. g. S. Dominicus, S. Franciſcus &c. omnes in eo,
S. Ambroſ. 4. Hexam. 6. quærit cur Sol & Luna vocata

ſunt luminaria magna:? reſpondet. Exemplum magnitudinis
eorum evidens, quòd omnibus hominibus orbis Lunæ idem videtur;

nam etſi interdum augeatur lumen efus atque minuatur, tamen
eddem nocte qualis mihi apparet, talis & omnibus. Sol ſimilis, &
Indis & Britannis, eoden momento videtur cum oritur, ne cum
vergit in occaſum minor apparet Orientalibus qudmOccidentalibus
Sol dnullo diſtat, nulli præſentior, nulli abſentior eſt. Signum ma-
gnitudinis, quia æqualis omnibus. Magnum cor in defuncta,
quia æquale omnibus &c. Itaque Virago in omnes liberalis.
Mulieres aſpera fugiunt, mortificationem. Facit ſcul-
ptor ſtatuam, non eget illa reparatione: facit Hortulanus ex

(QO 2 herbis

124 Conciones
herbis, eget quia hetbæ excreſcunt. Sancti in cœlo ſunt ut

ſtatuæ de marmore, non mutantur, nos ut ex herbis Eccl. 7.

Hoc inveni quòd fecerit Dominus hominem reétum, &ipſe ſe inff-
nitis miſcuerit quæſtionibus. Multæ herbæ cxcreverunt, opus
forfice. Mortifcate membra veſira, Mortifcationem gEoll in
corpore veſtro circumferentes. Faciebat hoc defuncta! rago.
Philippus III. Rex Hiſpan. Margaritæ Auſtriacæ Sponſæ
ſuæ, miſerat ex adamante Solem cum inſeript. Hæc quoque orna-
bit. Eccl. 26. Sicut Soloriens mundo in altiſſimis DEl, ſie ſpecies
mulieris bonæ in ornamento domäs ejus. Mulier fimilis Soli; talis
defuncta. IIIuſtravit Eccleſiam &c. Luxit ut Sol. Eccl. I.
Oritur Sol & occidit, &Haz locum ſuum revertitur, ibique renaſcens,
gjrat per meridiem, fiectitur ad Aquilonem. Cucurrit defuncta
ad occaſum. Jufue 10. Sol contra Gabaon ne movearis. Vixit
defuncta quamdiu opus erat. Surius 19. Maij. S. Dunftanus ha-
buit cum Angelis familiaritatem, venerunt ad illum die Aſcen-
ſionis Domini. Dunſtane veni in cœlum. Sanctus reſpondit,
Cras ibo, hodie volo concionari, fecit propter charitatem.
Ita defuncta diu vivere deſiderabat propter prolem; hac edu-
catâ dixit. Curſum conſummavi. Deut. 3 3. Precatus Moyſes
tribui Aſer. Siécut dies juventutis tuæ: ita & ſenectus tua. Vixit
in Juventute defuncta ſanctè, mortua ſanctè. Virago in vita,
virago in morte. Viam univerſa carnis ingreſſa. Ut pila in al-
tum evolavit, Eccl. 40. In omni ore &us memoria quaſi mel in-
dulcorabiturn. Et merito, quia quod Caffiod. lib. 2. varia. y.
ſcripfit de Amalaſunta, hoc defunctæ competit. Si prudentem
quaæris! hacfuit, ſefortem? null; ceſſit, conſilio optima, Religione
nitens, prole beata, ubique clara. Liviæ Lucretiæ Romæ ſcripſit
hoc quidam Epitaphium. Caſza vixit, lanam fæcit, Domum ſer-
vavit. Hoc ſervit defunctæ, lanam fecit per bona opera. Ap-
pone illi: Requieſcat in pace.
In fu-

ſee

Uit
te
MWE
Pri
elt/
Nin
VN
in
Vir

h

— =— u

Funebrées. 125

In Funere ejusdem.

V Idetis hoc corpus defunctæ, non eripuit à morte nobi-
litas, non ſtemmata hæc &c. Solum dicere poſſumus
Mortua eſt Rachel. Dilecta marito ſuo, Gen. 29. Quid Ja-
cob mortuæ Racheli Gen. 35. Erexit Jacob titulum ſuper ſepul-
chrum Rachel, titulum monumenti asque in præſentenz diem. Ma-
chinæ ſepulchrales ſunt tituli, ſed non durant, talem eriga-
mus qui perennet.
Tres titulos præcipuè defuncta N. habuit, ſed duo tran-
ſierunt, tertius manet & manebit. Jacobi titulus quam ere-
xit fuit lapis grandis, & illi inſcripſit verbum Hebraicum, ut
teſtatur Reuchl. in lib. 3. de ſymbolis judæorum, Bethmalon,
hoc eſt, Domus hoſpitti. Hanc domum in tres partes diviſit,
prima erat Chatſer, hoc eſt, atrium, Altera, Liſchchau, hoc
eſt, sriclinium. Tertia, Bethſchenah, id eſt, dormitorium.
Prima pars Atrium, eſt in vitam ingreſſus, hoc apud plebejos
vacuum imaginibus, ſed utcunque aliquis naſcatur, tamen
in atrio, & quisque ſi deſint ſtemmata, poteſt illud exornare
virtutibus, tamen ſi defit nobilitas, erit qui dicat. 1. Reg. 2 5.
Quis eſt David & quis ſt flius Iſai! hodie increverunt ſervi qui
fugerunt dominos ſuos. Jacob ergo inſeripſit atrium, ut judi-
caret genus Rachelis, & hoc erat. Rachelem genuit Laban,
Labanum Bathuel, Bathuelem Ochoſad, Ochoſadum Ale-
dat, &c. Mater Rachelis erat Zelepha, Zelephæ Helda nurus
Rebeccæ, Heldam Aludita &c. Simili modo pono genus de-
functæ, his atrium orno. Sed his non contenta N. addidit Ma-
jorum virtutibus ſuas, de illa poteſt dici, quod ſcripſit Ambr.
de S. Agnete. Vidi corpore juvenculam ſed ſenelétute mentis im-
menſam. Egit juxta præſcriptum S. Aug. sit ſermo virginis
(C) 3 prudens,

126 Conciones

prudens, modeſtus, & rarus: non tam eloquenti pretioſus, qum
pudore ſpecioſus; mirentur omues es tacente verecundiam, ea lo-
quente prudentiam. Nec mirum quòd talis fuerit, quia bonam
Matrem habuit, edocta ab illa ſe domi continere, Ambr. de
Virgin. Virgo non debet eſſe vulgaris, non inforo, non in plateis,
non eſſe voce querula, greſſu lubrica, auditu facilis, aſpectu vilis.
Didicit prudentiam. Ambr. in Luc. Trepidare Virginum cſt, ad
omnes viri ingreſſus pavere, omnes viri aſfatus vereri. Didicit
devotionem. I. Cor. 7. Malier innupta & virgo cogitat quæ Do-
mini ſunt, ut ſit ſandta mente & orpore. Didicit contentiones
fugere. Ambr. de Virgin. Claude virginitatem modeſtid loquen
di, & abſtinentia litigandi.
Altera pars, triclinium. Hoc ingreditur Virgo cùm nu-
bit, ſed turpe ſi mulier ipſa irrumpat in hoc triclinium, Iſai. 14.
Apprehendent ſeptem mulieres virum unum in illa die dicentes: pa-
nem noſtrum comedemus, veſtimentis noſtris operiemur, tantum-
modò invocatur nomen tuum ſuper nos. Expectet in atrio ſicut
Eſther apud Aſſuerum. Stetit in atrio domus Regiæ, umque vi-
diſſet Rex eam ſtantem, placuit oculis ejus, Sextendit ad eam vir-
gam auream quam tenebat manu, tunc accedens oſeulata eſtſum-
mitatem virgæ. Dedit illi ut uxori virgam auream non quer-
nam, ut attineret ſummitatem: non imum, ne deſpectui ha-
beretur. Priùs ſponſus loquatur cum Parentibus ſponſæ.
Cant. S. Quid faciemus ſorori noſiræ in die quando alloquenda eſt ſi
murus eſt, zdifcemus ſuper eum propugnacula; ſi oſtium, compinga-
mus illud tabulis cedrinis. Adhibet ad acquirendam velut arcem
artes militares, non ipſa ſe offert. Judic. 5. Nova bella elegit Domi-
nus. In quod Theophilact. Autiquabella ſunt furoris; nova bella
ſunt amoris: ubi amor depugnat, unum cor de altero triumphat. In
hoc bello capitur uxor, tum primò Rachel ad triclinium duci-

tur.Introducta fuit N. defuncta in domum, & ſecum ſuum genus

a0

Non ſuccubuit oneribus familiæ, floruit in matrimonio, & fru-

Funebres. 127

ac virtutes intulit, Gen. 2 4. Introduxit in talernaculum Sarz
Matris ſuæ. In illo triclinio tituli, Jjacob ſua geſta delineavit.
Quomodo cum Angelo luctatus? quomodo illi dictum,
Gen. 32. Non vocaberis altrà Jacob ſed Irazsl. Sed quare
Jacobe non depingis tuæ uxoris geſta? Quia uxor non ſua,
ſed mariti conſiderat geſta. Videte Mariti quæ uxoribus pro-
ponatis; fama Mariti in uxorem defluit. Si ille Nobilis, &
illa, &c. In triclinio res agitur, ad ſuum locum vir invitat.
Accede & tange ſceptrum. Ruth. 2. Extende pallium tuum ſuper
me, quia propinquus es mihi. Extende titulos, &c. Non depin-
gam tua Marite N. geſta, nota ſunt, tam in pace quàm in bel-
lo, ecce omnia collecta ſunt in tumulum. De illa ipſa quæ-
re quod S. Franciſcus Borgias Dux Gandiæ de Imperatrice Iſa-
bella. Heccine Ma Iſabella? Viderat illam poſt magnam for.
mam, maximè in tumba deformem. Dicam: Tunè es talis:
Illa in Dignitatibus, &c. Omors hæc mutaſti! Eccl. 10. Cum
morietur homo, haæreditabit tantim vermes, beſtias, & ſerpentes.
Titulus hic fuit mundanus, non duravit. Sed cur Jacobe uxo-
rem tuam appellas toties ovem, id eſt Rachelem: Fuit ovis
aurea N. Ovis uxoris ſymbolum, ita Nathan deſcribit uxorem
Uriæ Bethſabeam, 2. Reg. 12. Parvula erat, licèt genere magna
& virtutibus, memor moniti S. Chryſoſt. in Polycrat. lib. 3.
Quisquis gradus propriæ ceſſitudinis amat, bumilitatis cultum in
moribus diligentiſſimè teneat; nam qui ab humilitatis operibus re-
ecedit, à dignitatis faſtigio tumore cadit. Hæc Ovicula erat à DEO,
Prov. 14. Domus & divitiæ d Parentibus dantur, à Domino autem
uxor prudens. Illi ſerviunt vesba ulteriora Nathan. Creverat in
domo ejus. Non in domo quidem Mariti, ſed ut Hieron. ad Pau-
lin. Creverat non annis ſed palmis, non numeroſitate dierum ſed
operum, non ætate ſed integritate, ſtatura ejus &t aſſimilata palmæ.

tus

128 Conciones

tus dedit ut quondam Sara filia Raguelis, Tob. 10. COſculati
ſunt eam, & dimiſerunt eam: monentes eÄam honorare ſoceros, di-
ligere maritum, regere familiam, gubernare domum, & ſeipfſam ir-
reprehenkhebilem exbibere. Hæc omnia illa implevit. Teſtatur Ma-
ritus, Affines. Ovicula de quo Nathan. De paue us come-
dens, &c. Hæc eſt concordia Conjugum. Ii tribus placitum eſt

ſpiritui meo, quæ ſunt probata coram DEO & hominibus“ Concor-

dia Fratrum, Amor proximorum, vir & mulier benè conſentientes.
Dicit Nathan, quèòd illius ovis de eodem pane comederit, quia
uxor debet iisdem eſſe contenta quibus vir, ita debent vivere,
ut Caſſiod. in epiſt. Jacob & Rachel quaßi jugales. Rachel quod
domo habebat, augebat. Jacob in baculo uno exierat, in dua-
bus turmis redibat. Quare: quia iisdem contenti erant, erat
amor. Rachel erat ſicut filia. Rapta eſt à te iſta ovis Marite.
Tertia pars, Monumentum, eſt dormitorium. Tranſiit
titulus atrii, Pſ. 48. Homo cum interierit non ſumet omnia, neque
deſcendet cum eo gloria ejus. Jam ſtemmata veſtra lucere de-
ſinunt, quia ſub tertam abeunt, & ſimul vos ſub eandem dedu-
cunt. Alium titulum Defuncta N. aſſumet, qui manebit. Ex
ſepulchro S. Bulgariæ Duciſſæ Cremonenſis, ut ſcribit Hiſto-
ria tripartita, prodiit arbor cedrina cum ſurculis triplicibus.
Alius erat balſami, & hic notabat ejus pietatem: alius oliva-
xum, & hic miſericordiam in pauperes: alius cupreſſi, & hic
felicem mortem. Hæ tres virtutes in Defuncta reperiuntur.
Fuit devota, confitebatur, &c. Legebat, aderat concionibus, &c.
Confraternitates, jejunia. Hæc fuit virga balſami, inciditur
balſamus ut gratior fluat liquor, illa ſe flagellis incidebat, hic
ſurculus erat cedro inſitus, quia I. Cor. 15. Charitas nun-

quam excidit. Eleemoſynæ notæ, hæ ſunt ramus olivarum,

& cedro inſitus, quia Eccl. 17. Eleemoſynagratiam hominis guaſi

pupilla conſervabit, & poſtea reſurget, & retribuet retributionem
unicui-

S
tll

V

Hæ.
Hc

T
&n
üllan
na.
bon
it
tias

Dar

4.

Funebres. 129

anicuique in caput ipfius. Quare Defunctæ ſcribitur in cœlo ti-
tulus. Jer. 11. Olivam uberem, pulchram, fruétiferam, ſpecioſam,
vocavit Dominus nomen ej'us. Erat ratnus cupreſſi, ſanctè N.
mortua, uſa SS. Sacramentis. Maritum deprecata, valedixit.
Hæc planta eſt cupreſſi, ſed cedro inſita. Illi cœlum adſcribit.
Eccl. 24. Sicut cupreſſas in monte Sion, & hic repeto illud jaco-
bi. Hie eſt titulus monumenti Rachel usque in præſentem diemn.
Talem titulum quæratis, qui non in verbis ſed rebus conſiſtit,
& vobiſcum manebit Aliis titulis nites à Defuncta, ſed hic
illuſtrior quem dedit vita bona, ex hoc noſcêris in regione æter-
na. Grave nobis eſt tecum dividi, lugent Fratres, &c. Solatur
bona vita, quia tamen I. Cor. 3. Quis novit ſenſum Domini, aut
quis conſiliarius ejus fuit? Fiunt pro Defuncta preces, &c. Gra-
tias vobis hæc facientibus, & per nos illa Chriſtum precatur:
Da requiem, &c.

In Funere Mulieris Nobilis.

( ON educturus eſſet populum Moyſes ex Tgypto, præ-
ſcripſit illi DEUS, Exod. 3. Clum egrediemini non exibi-

uir vacui, Eedpoſtulabit mulier à vicina ſua, & ab hoſpita ſua vaſa

argentea &aurea, ac veſtes, ponetisque eas ſuper ſilios ac ſilias ve-
tras, Oiſpoliabitis ZEegyptum. Moyſes inſuper, Exod. 13. Talit
Moyſes oſa Joſephy ſecum reliquias. Et in via, ut ſcribit Joſephus,
Antiq. lib. y. Jam arca præcedebat populum, jam oſſa Joſeph,
aliquando aut illa, aut hæc ſequebantur, habemus oſſa Defun-
tæ, &c. Ego ſolabor his verbis, Gen. 3 5. Mortua e Rachel, &c.
Mortua e‚t Rachel, Mortis memoria & ingrata, & fre-
quens, & ubique ſcripta in homine: Memento bomo quia pul-
vis, &c. In aqua, 2. Reg. 14. Omnes morimur, &ſcut aquæ dila-
bimur. In vento. Job. 7. Ventus eſt vita mea. In avibus, Eccleſ. I.
(R) Omnes

130 Conciones

Omnes pratereunt tanquam aves; In ſole, oritur ſol & occidit.
In menſa, mortes avium, ferarum quibus veſcimur, & ea velut
in ſepulchro deponimus. In camera, ſonat horologium omnia
mortem commemorant. Econtrà dæmon ſecuritatem inge-
rit, ob. 40. Sub umbra dormit in ſecreto calami, in locis hu-
mentibus, protegunt umbræ umbram oq;us. Sed quomodo umbræ
umbram?: Rom. y. Per unum hominem peccatum introivit in
mundam, & per peccatum mors. Umbra peccatum, anima ſine
peccato. Thren. 4. Candidiores Nazarei edus nive, rubicundio-
res ebore antiquo, Saphiro pulchriores. Sed in peccatum lapſa.
Ibid. Denigrata eſt ſuper carbones facies eorum. Amiſit illud lu.

men. Pſ. 4. Signatum eſt ſuper nos lumen vultus tui. Mors etiam

umbra, in morte tenebreſcit ratio, oculi, memoria, nigra ve-
ſtis. Seneca. Mors cuncta denigrat, has umbras fecit dæmon.
UImbram ejus protegunt umbræ, ſpes vitæ. Moritur Juvenis, di-
cunt Senes, mortuus propter ebrietatem, &c. Moritur ſenex,
dicunt Juvenes, jam pridem erat cadaver. Moritur æger, &c.
Sanus, dicunt, diutius debiles vivunt, Pauper, &c. dives. Hoc
riſit Seneca. Epiſt. 102. Navigationes longas, & pererratis litto-
ribus alienis ſeros in patriam reditus proponimus, cum interim ad
litus mors eſt, quæ quoniam non cogitatur niſi aliena, nobis ſubinde
ingeruntur mortalitatis exempla non diutins, qudm dum mira-
mur, haæſura. Tamen DEUS. Luc. 12. Qus hora non putatis
Filius hominis veniet. Terret, ut corrigat. Cùm puniret Ætyᷣy-
ptum miſit & locuſtas. Cùm orat Moyſes pro illis. Exod. 10.
Fecit flare ventum ab occidente vehementiſſimum, & arreptam
locuſtam projecit in mare rubrum ut ne una remaneret. Pecca-
tum ſimile locuſtæ, omnia abſumit locuſta, naſcitur ex calo-
re, jacob. I. Concupiſeentia parit peccatum; veniat ventus ab
occidente, à morte. Mors valet etiam in regna. Philo lib. Quòd
DEUS ſit immutabilis. Ante Macedonum imperium inchta fuit
Perſa-

D

607

t

1.
l
nia

.
i,
ine
.

ſa.

tto⸗

1
i

ſr

Funebres. 131

Perſarum ſelicitas. Sed una dies tam ingenti regno finem attulit.
Fuit Eg yptiorum penampla & magnifica potentia, ſed nubis in mo-
dum felicitas ejus præteriit. Quid WEthyopes? Quid Cartago?
quid Africa? quid Pontici Reges? quid Europa, Aſtaque? & at
compendio dicam totus orbis habitabilis, nonne more navis ſus de-
que jalétatæ fluctibus marinis, nunc adverſis ventis, nunc ſecundis
utitur. Nihil igitur eſt rebus in humanis præter umbram, auram-
que pleniſſimam ſine mora prætervolantem. Mors etiam imperiis
& Regnis formidabilis eft. Hanc mortis potentiam deſcripſit
Joël 1. Reſiduum erucæ comedit bruchus, reſiduun bruchi comedit
rubigo Quatuor Monarchias per has quatuor vermes intelligit.
S. Hieron. Cùm DEUS punit miſcet miſericordiam. Abel
mortuus Gen. 3. Poſuit mibi Dominus ſemen aliud pro Abel quem
occidit Cain. Submerſus mundus, manſerunt octo vivi. Sodo-
ma periit, manſit Loth. Cum ſubditi contribuunt, liberi ſunt
Domini, cum illi eſuriunt, iſti non ſument, cum fulminat
non timet juſtus. Sed mors, plaga Joẽëlis, nulli parcit, Joël
hominem velut arborem cogitavit. Eruca vorat folia, locuſta
corticem, bruchus fructus, rubigo reliquum; ita mors, hoc
modo Mortua Rachel, Defuncta N. V
Mundus eſt inſtar malæ Apothecæ, omnes pixides inſcri-
ptæ; multæ vacuæ, multæ quid pro quo habent. Habemus ti-
tulos ſine rebus. Cain ſignificat poſſeſſionen:: Abel vanita-
tem, contrarium in re, oportet nomini reſpondere. Alexan-
dro Imp. dabant titulum Antonini pii. At ille, ut Lamprid.
refert. Ne Patres conſeripti ad hanc neceſſitatem nominis me vo-
cetis, ut ego cogar nomini huic ſatisfacere. Hac nomina inſegnia
oneroſa ſunt. Rachel ſignificat ovem, Rachelem voco Defun-
ctam N. Plin. lib. 12. c. I4. ſcribit, quod oves hyeme & in au-
tumno incubent ſiniſtro lateri, alias dextro. Hoc ipſum præ-
cepit DEus Ezechieli 4. 72 dormies ſuper latus tuum miſtrum,
2 cum

132 Conciones

&Dcum haæc compleveris, dormies ſuper latus tuum dextrum. Sed
homines modo volunt jacere in dextro, ſed talibus. Ite male-
diéli. Epulo in dextro jacuit, Luc. 16. Lazarus in ſiniſtro, ve-
nit mors mutavit. Reæcepiſti bona in vita tua, volumus in exi-
lio patriam, in luto gemmam. Hinc Job. 17. Noblem verterunt
in diem. Non ſic anima bona. Cant. 3. Tenui eum nec dimittam.
Commemorat ſuper hoc Bern. ſerm. 26. in Cant. duellum Ja-
cobi cum Angelo. Mia non vult eum dimittere, & fortè magis
qum Patriarcha non vult, quia nec pro benedictione quidem. Si-
quidem ille benedictione acceptâ dimiſit eum, hæc autem non ſic.
Nolo inquit benedictionem tuam ſed te: Bene Theodoret. in Ge-
neſ. In Iſraële terrena in pretio, cælum in myſterio. Terrena in
pretio apud jacobum, Cœleſtia apud animam ſanctam. Con-
tenti multi benedictione terrenàâ. Pſ. 143. Promptuaria eorum
plena, oves eorum fætoſæ, non eſtruina materiæ. Filiæ eorum com-
poſuæ; de his dicunt. Beatum populum dixerunt cujus hæc ſunt,
ſed errant. Beatus populus cijus D. DElIS ejus. Anima ſancta,
non benedictionem, ſed Chriſtum vult. Sap. 14. Creaturæ DEI
in tentationem animæ fate ſunt, & in muſcipulam pedibus inſi-
pientium, ut pro mure. Deſiderant Filium, naſcitur peſſimus,
uxorem, divitias. Agrippina de Herode: Occidat dum imperet.
uid illa Gen. 30. Da mihi liberos alioquin moriar. Habuit, &
tum: Siſic mihi futurum erat quid neceſſe erat concipere? Ado-
nias petit in uxorem Sunamitidem 3. Reg. 2. ecce de illo Fra-
ter. Hodie occidetur Adonias. Compatitur his in dextro cuban-
tibus. Luc. 16. Væ vobis qui nunc habetis conſolationem veſtram.
Quare non potiùs ægris, &c. Compatitur ut Job. 30. Flebam ſu-
per eo qui aſflicétus fuerat. Quia ut Damiani lib. 3. Epiſt. 4. Conſo-
latio nutrix peccati. Quia ut Chryſoſt. hom. 14. ad pop. Conſola-
tiones mundanæ quamvis ſint variæ, gravatos uſu ſuo trahunt in
tartarum. Nec recipiunt cœleſtia Lau. Juſtinianus de agone
Chriſt.

e⸗
i.

8.
f
i⸗
⸗
1

⸗

n⸗
h⸗
t,
,
EI.

nus,
jet.

lo.
Hte.
an⸗
.
ſ⸗
ſ⸗
o-
i
e

.

Funebres. M 133

Chriſt. Nibiltam contrarium cœlo qum conſolari in hoc mundo.
Ideò Chriſtus felicibus compaſſus. Sur. 20. Martii S. Wolfranus
Epiſc. Friſiæ, adduxerat ad fidem filium, Pater Radborus jam
eandem erat ſuſcepturus, nocte præcedente Baptismum, com-
paret dæmon, oſtendit palatium aureum, monet ne mutet
fidem, promittit hæc ipſa ſe illi in ſylva oſtenſurum. Nun-
tiat hæc Sancto Radborus, admonet fraudis Sanctus nihilomi-
nus ad videndum palatium in ſylvis mittit. Sanctus, Diaconum,
& Dux ſuum, vident omnia, aurea, & thronum de quo vox.
Hæc domus eſt & iſta ſedes, quam Radboro DElls ſuus, poſt hanc
mortalitatem daturum ſe ſpopondit. At Diaconus ſi hoc eſt
opus Dei ſtet in æternum, ſi dæ'monis, pereat ſtatim, & periit,
cùm redeunt ut id Radboro dicant, inveniunt mortuum.
Multi ſunt Radbori, palatia demon aurea promittit, non
curant coœlum. Noctem verterunt in diem, in labore bomi-
num non ſunt. Dextro incubant, vellent ſimul cœlum, ſed
Hieron. Delicatus esb Frater, ſi & hic vis gaudere cum ſæculo, &
poſtea regnare cum Chriſto. At noſtra Defuncta quamvis in do-
mo magna, & Matrimonio, ſervavit quod virginibus dictum
1. Cor. 7. Malier innupta & virgo cogitat quæ Domini ſunt, ut ſit
ſancta corpore & Spiritu. Ita laudavit Agnetem Imp. Damiani.
Non impedivit vinculum Matrimonii animi gus volatum, non
emollivit lebtus mollis cor cruci aſzxum, in matrimonio tanquan
virgo, in palatio tanquam in calvario, vixit in ſaculo abrque, ſæcu-
lo, Patriam eternam mente volvens, cogitatione tangens. Siniſtro
incubuit memor illius. Qui utuntur koec mundo tanquam non
utantur. Dedit DEus genus, maritum, &c. Sed illa. Nolo bene-
diétionem tuam, ſed te. Non cecidit in muſcipulam ut Radbo-
rus. Quidam petiit à S. Auguſtino, ut eſt in Alphab. Chriſt. ut
oſtenderet illi ſtatum in quo ſalvandus eſſet, apparuit Sanctus
& dirir⸗ Tanſte vana, tranſite vana. Quòd deberet mundum
(R) 3 con-

134 Conciones

contemnere. Ita illi. Defuncta, in conviviis, tranſite vana ve-
ſtitu, honoribus, &c. Servavit bene ovium conditionem an-
helans ad coelum. Satiabor chm apparuerit gloria tua.
Eccl. 18. Intuere omnia opera Altiſſimi, duo & duo, unum
contraunum. Leo cum leone, duo & duo ovis cum lupo, unum
