vapulabit, pro utraque ingens præemium. Si enim ſeipſum
(S) cuſto⸗

50 Conciones

cuſtodienti Religioſo promittitur centuplum, & vita æterna,
quid tot alios Conſervanti?
Quod virginitatem attinet, crebro illud Hieron. ad Eu-
ſtochium meditetur. Reblius fuenat homini ſubiiſſe conjugium,
ambuliſſe per plana, qum ad altiora tendentem in profundum

inferni cadere. Ne fiat obſecro Civitas meretrix. Iſai 1. Ne poſt

Trinitatis hoſpitium, dæmones ibi ſaltent, & Sirenes nidificent 6
ericii. Proinde attendat ne in aliquam cadat reprehenſio. Bern.
epiſt. 115ꝙ. Cur velum in capite mentiebatur reverentiam, &ſub-
inde petulans oculus exhibebat impudentiam? Attendat ne ſe
aliqua nimis comat. Baſil. orat. ad nepotes de libris Græco-
rum legendis. cap. 12. Occupatum eſſe in corporis ornatu non mi-
nhis turpe dicendum arlitror, qum aut pellicem eſſe aut adulte-
ram, &.. Neque enim minds turpe eſt, cum qui verè hoc cognove-
rit ſcire dignus exiſtat nimiam corporis curam habere, qum ad
aliam quamvis paſſionem efjzminatum eſſe, Gc. Moneat ut quo
amore caſtitatis eam voverunt, illam ſemper augeant. Baſil.
I. c. Si flammantem Spiritum, quo nunc recaluit ſine dubio cor
tuum intra te, & meditationibus tuis exardeſeentem ignem Divi-
num jam extingui permiſeris, quid reſtat niſi ut te iWli ſervandum
noveris igni, qui non poſſit extingui? Non ſint colloquia cum
ſæcularibus etiam affinibus. Baſil. ad Chilonem. Si ſimul cum
Chriſto mortuus, ac à tua generatione ac proſapia ſecundum car-
nem disjundtus, quid rurſas cum eisdem involvi cupis. Sienim,
quæ ob Chriſtum ſemel dimiſſti, hæc rurſus ob tuos propinquos ædi-
Ffcas, promiſſis minimè ſtabis, inconſtantiæ damnaberis. Am-
plius Tertul. lib. de velandis virginib. Vera & tota & pura vir-
ginitas nibil magis timet qum ſemetipfam, etiam ſæminarum
(ipſa fæmina) oculos pati non vult. Et Ambr. lib. 3. de virginib.
Deeſſe virgini ſermonem, qudm ſipereſſe malo. Cogitent ſe ha-
bere theſaurum in vaſis fictilibus. 4
Jam

p
S
gern.
eſe
d⸗
1 i⸗
Alr.
l.
n
ga
Ball.
, .
Dni.
lun⸗
culn
CN
⸗
jenin
. Ai-
Alh⸗
ir⸗
ru
giai
ſehr

lum

Occurrentes. 71

Jam ad regimen. Intelligat ſe non mancipiis ſed Chriſti
filiabus præeſſe: proinde Matrem agat non Deſpotam, non
veluti vicor captivis imperet. Quod ſolent facere, ut ait
Adrian. Gallus; qui domi ſuæ ſordium captivi erant, & in Re-
ligione velut mundum inveniſſent, regimen acceperunt. Re-
ges gentium dominantur eorum, vos vero non ſic. Volun-
tarie tibi obedit, qui ſi manſiſſes in ſæculo forte coactus ſer-
viviſſes. Propter Chriſtum paret, imperet ut Chriſtus, & hoc
imperium maximè ſit in eo quod Petrus præcipit, Forma gre-
gis facti, exemiplo fac bonoz. Neſcis Chriſti dictum: Oderint
dum metuant. In charitate non in metu perfectio. Sunt qui dum,
ait idem, ſi omnes in cœnobio triſtes fecerint, perfectos ſe per-
orant feciſſe. At ubi illud, Dulcis Domine Spiritus tuus? fla-
gella & rigores augent, & charitatem velut hoſtes expugnant
quæ eſt vinculum perfectionis. Planè agunt ſicut illi de qui-
bus Hiſtoricus, qui ubi ſolitudinem fecerint, pacem appellant.
Hactenus ille. Econtra Subditæ crebro non illud quod dixit
S. Ephrem Paræneſi 3 5. Recordare quòd mundo renunciaſti &
propriæ voluntati, &verbum non ſuſtines? & Paræn. 3 8. Itane
Monache profeſſus es te Chriſto placere velle, ut tribulationes &
tentationes, quæ ingeruntur ab Adverſariis non fortiter ſuuſtineas;
neque correctiones & admonitiones dtuo Præfecto ſuſeiperes? Cum
Apoſtolus dicat. Quodſt extra diſciplinam eſtis cujus participes
facti ſunt omnes; ergo adulterini & non filii eis. Ceſus es? gau-
de, te cæſum verberibus, verum & erratum corrige. IWnjuſts verbe-
ratus es, gaude quia merces tua magna. Ferè in cænobiis im-
patientiores ſunt, ait Gal. ut qui in ſæculo plura ſuſtinuiſſent.
Videte ne in aliquem cadant quærelæ S. Ephrem. cap. Eorum
correctio. Attendite obſecro quid dicam, qui vitam hanc Monaſti-
cam ſuſtuliſtis, & contremiſcite. Angelicum ferentes habitum cum
diabolo militamus. Habitus eſt Angelicus ſed vita ſæculuris. Num
(G 2) inter

Conciones

inter Angelos viget contentio ac zelus quemadmodum nunc inter
Monachos cernimus! &c. Vix tertius eſt dies ex quo Mundo re-
nuncibrunt & cum illis, qui in habitu conſenutre, contendunt, nec
volunt redigi in ordinem aut cuiquam obtemperare, ſed excuſatio-
nes excogitant, & ne corpus fatigent, alius alium reſpicit. Subiit
obedientiæ jugum & vult imperare, iraſcitur ſi admonetur, non
faciam reſpondeo niſi ille veniat, c. Sapè qui domi ſuæ fuerat
operarius & ignorabat quæ illius eſſet dextra vel ſiniſtra, in mona-
ſcerio ſtudioſus & interpres, ac doctor incedit, So. Mundo ſpecie
duntaxat renunciavimus, re autem ipsa quæ mundi ſunt amplecti-
mur. Exceſſat mendax excuſatio. Habitu Monachi ſumus, mo-
ribus crudeles quidam & inhumani. Habitu humiles, moribus
peſtilentes. Habitu Religioſ, moribus pernicioſi. Habitu dilecti
moribus inimici, habiti chari, &c. Nolite putare in einguli & ve-
ſte longa conſiſtere vitam perfeæcétam aut in eo ſalutem eſſe poſßtam,

quòd manus habet mundas, quòd eloquens ſit, quòd ſoeripturas in-
terpretetur, quòd capite incedat raſo, aut comam nutriat. In
virtute, in bonis operibus ſita eſt. Hæc autem dico non ut ha-

bitui detraham, abfit, ſed ut oſtendam habitui debere mores &
opera congruere. Habitus enim ſine operibus nihil eſt.
Ad hæc attendat Abbatiſſa, ut clauſtrum ſervetur, ut
regulæ impleantur, ſilentium vigeat, &c. Et Materno indu-
cat affectu ut noverint Filiæ ab amore non odio correptio-
nem procedere, itaque uni ſe Matrem alteri novercam exhi-
beat, & malit ut de ſuo errore quælibet ſponte pæniteat,
quàm ut puniatur. Habent blanda verba vim magnam etſi
dulcem, emolliunt cor, ut in eo quod volunt inprimere poſ-
ſint, dura è contra faciunt obdurari. Omnia perfecit Paulus
etſi totus dixerit, Filioli mei, viſcera mea, corona mea, &c.
neque tradidit Sathanæ inter tot millia niſi unum, idque
propter enorme & notorium ſcelus adjuncto ſimul amore ejus
2 ſalutis,

ſalu
poen
tane
Ois;
n
usn
quie
run/
Mni
Gud
alutenn
hre
nitumm
roch
4 llue
It,
n an
ſyen
Snedl

Dee

Ar

Detnin

Duide
Non.

thelan
U

inte
ior..
, Met
ſtin.
Niit
,M
ertt
uns.
Gine
lli
No⸗
uridur
Gor.
ten,
Fat iſ⸗
. h

t Ne.
ret G

r, N
0 inda⸗
nepto⸗
1 elhi⸗
niteat,
mmeti
le vol.
Haulus
ea, E.
icie
geeſ

lot

Oecurrentes. 53

ſalutis, & ad utilitatem omnium. Chriſtus non coegit ullum

pœenis ut ſuus eſſet diſcipulus; Anti chriſti id erit, non taceant,
tamen ſi lupum venientem videant, proſpiciant ne aberret
ovis; Meminerint illius quod Greg. 2. Paſtor. 6. monet. Qui
cum curare corporalia funditus negligunt, ſubaitorum neceſſitati-
bus minimè concurrunt, quorum prædicatio plerumque deſpicitur,
quia dum delinquentium fadta corripiunt, ſed tamen eis neceſſa-
ria præſentis vitæ non tribaunt, nequaquam libenter audiuntur.
Egentis etenim mentem ſermo doctrineæ non penetrat, ſi hunc
apud ejus animum manus miſericordiæ non commendat, tunc
autem ſemen verbi facile germinat, quando hoc in audientis pe-
tore pietas prædicantis rigat. Claudat hunc ſermonem mo-
nitum ſynodi Syſcovianæ Cracovien. cap. 4. ubi, &c. Monet
Parochos, quod omnibus curam animarum habentibus ſervit.
Ad bonæ gubernationis modun pertinet in rebus agendis dexteri-
tas, ſuavitas, Aſfabilitas, oompaſſio, non indignatio, non paupe-
rum contemptus, non avaritia. Ilt facilè agnoſcant Parochiani
Paſtorem ſuum jure oſpcio fungi idque ex mera charitate, guæ

eſt medium eſfcaciſſimum ad lucrandas hominun voluntates.

In Conſecratione Môhialis.
Ecce bponſus venit exite obviam ei. Matth. 25.

Liquos DEUsS ipſe tranſeundo vocat, ut Apoſtolos; Se-
quere me; ad aliquos miſit Angelum ut ad Centurio-
nem in Actis Apoſt. ad aliquos virum aliquem ſanctum ut ad
Davidem Nathan Prophetam. Sed ad virgines ex propoſito ipſe
venit. Nam pro SS. Virginibus legitur Evangelium vel de
theſauro, ad hunc venit homo & emit agrum illum: vel de
Margarita, dedit omnia ſua & comparavit: vel de decem vir-
(G 3) ginibus.

54 Conciones

ginibus. Eecce ſponſus venit. Dicam de hujus Margaritæ ac
theſauri pretio, ut tantò alacriorem hanc virginem quæ con-
ſecratur faciam ad occurrendum Chriſto.
Poſtquam creaviſſet DEUS primum hominem, dixit.
Non eſtbonum ſolum eſſz, dedit adjutorium ſimile. Similis Chri-
ſtus primo homini, unde & ſecundus Adam, quod habet ad-
jutorium: Apoc. Virgines ſequuntur Agnum quocunque jerit.
Sed quomodo ſimiles Chriſto, Cant. Veni columba mea vocat
ad ſe Virginem, Chryſol. ſerm. 143. Semper Angelis cognata eſt
virginitas. Non per terram ambulat, cum Angelis ſubvelat.
Cùm S. Georgia virgo ſepeliretur, grex columbarum ſupra
funus comparuit, & eàâ ſepultà in coœelum cevolavit, ut ſcribit
Greg. Turonen. de gloria Confeſſ. cap. 3 4. Chriſtus etiam
ſub ſpeciebus panis non in alio vaſe olim apud Græcos ſerva-
batur, ut ſcribit Baron. quàm quod fuit in ſpeciem columbæ
conformatum, unde S. Baſil. Chriſtum vocat columbam Eu-
chariſticaim. Columbæ Chriſti ſunt virgines, ſunt dilectæ,
unicæ & propterea ſunt ejus theſaurus & Margaritæ. The-

ſaurus latet in terra, nulli notus, Virgo ſic in clauſtro latet,

Conchæ ſoli rori ora ſua aperiunt. Virgo ſoli orationi ut ſic

rorem cæleſtem attrahat. Os meum aperui & attraxi ſpiri-

tum, Pſ. Quod mare in quo hic unio: quis ager in quo hic the-
ſaurus? quod columbarium: Templum, clauſtrum. Poſt-
quam Salomon ædificavit templum, extruxit etiam clauſtrum
Virginum inter altare & parietem templi, ut eſt apud Nyſſen.
dehumana Chriſti gener. de his 2. Machab. y. V irgines quæ
concluſæ erant ob tumultum exortum ad Oniam ſummum Sacer-

dotem conſugerunt. Ecce quàm res antiqua virginis DEO ſa-

cræ! Sed non tum primò cæperunt. Exod. 3 8. Feæcit labrum
æneum cum vaſe ſuo de ſpeculis mulierum, quæ excubabant in oſtio
tabernaculi. Hæ mulieres dicebantur exercitus Domini ut
teſta-

telt⸗
prin
Vent
cepo
8 Ne
üg

ne,

A

Con
golas
s C
de ſi
teli⸗
lta i,
Dblvrn
ſini
Dilig
ſolln
Ies D
Pra o
lgwic
dcnin
imus
hemo
ly m,
tery
Net Vi
les
dung

E 1

e
Colr.

liit
.
rt
oc
usf
elat.
ſohn
ctibit
ctiam
Eri.
Ne
E.
lecr,
Tle.
ae,
irl
iette⸗
.
rumn
Nlen⸗
104
ler⸗
Olr
Aru
z
Nut
lella⸗

Oecurrentes. 75

teſtatur Rabbi Abemacara inl. c. Sed quando hic exercitus
primò inſtitutus, à nemine ſcriptum. Quia ſunt theſaurus in.
ventus, qui ut ſit talis, opus eſt ut neſciatur à quo ſit in agro
depoſitus. In lege Chriſti primam Monialem conſecravit
S. Matthæus Evang. deinde quæ erant ejusmodi vocabantur
aliquando Diaconiſſe, ut eſt apud S. Clem. I. 2. conſtit. Non-
næ, ut apud S. Hieron. epiſt. ad Euſtoch. Sanbtimoniales ut eſt
apud Aug. in Pſ. S 3. His primus publicos reditus conſtituit

Conſtant. Magn. ut eſt apud Niceph. I. S. hiſt. cap. 26. His re-

gulas apud Græcos conſcripſit Baſilius Magnus. Hic theſau-
rus Chriſti ſanctus, quare & veſtes quibus teguntur benedi-
ctæ ſunt. Pro his orat Eccleſia. Sint hæ veſtes ſalutis pro-
tebtio, cognitio religionis, initium ſanblitatis, contra ommnia
tela inimici robuſta defenſio. Hæ Chriſto deſponſantur per an-
nulum; coronantur ut Reginæ, & uxores. Orat Eccleſia, at
ſupra vos permaneat spiritus S. Vos dicere poteſtis Cant. 8.
Dileétus meus mibi, & ego lli. Vos quia Chriſti eſtis non
ſolùm ſponſæ, ſed etiam ut Eccleſia dicit uxores, eſtis Affi-
nes DEl Patris & Spiritus S. & quia uxor in domo mariti ſu-
pra omnes plus poteſt, vos apud Chriſtum præ aliis ſanctis,
ſiquidem illi ſervi ſunt, imò ſupra Angelos, nam & illi ſunt
adminiſtratorii ſpiritus, poteſtis. Vobis in cœlo thronus pro-
ximus Chriſto; Sequuntur Agnum canticum canetis, quod
nemo alius cantare poteſt. Hinc S. Hieron. contra Jovin.
In ommi genere hominum optimus virgo fuit, ut patet in Chriſto
inter viros, in B. Virgine inter mulieres: inter Apoſtolos emi-
net Virgo Paulus: inter Martyres Stephanus: inter Evange-
liſtas Joannes, &c. S. Aug. Conjugatos comparat ſtellis, vi-
duas Lunæ, Virgines Soli; hinc ſimilitudo cum Chriſto.
Margaritæ ex rore concipiuntur, virgines ex illo rore,
de quo Rorate cœli deſuper. Hinc Eccleſia tantam circa li
adhi-

56 Conciones

adhibet curam, tantoperè illas vult conſervatas, ut nihil ma-
gis, hoſtes illarum, tot maledictionibus obruit ut nullos ma-
gis. Audite enim quid dicat hodie. Authoritate Omnipoten-
tis DEI, &' beatorum Petri ac Pauli Apoſtolorum ejus, Gc. ut eſt
in Pontificali. Has in cuſtodiam tradit Abbatiſſe. Vide quo-
modo iſtas conſecratas DEO ſerves & repræſentes immaculatas,
redditura pro eis rationem ante tribunal ſponſi eorum venturi Ju-
dicis. Collaboret illa omni ſuavitate ut dulce hoc Chriſti con-
jugium vobis reddat: collaborate vos omni humilitate &
obedientiâ ut illi vos regere non ſit amarum, exuiſtis omnem
affectum ac terrena, nolite illum reſuſcitare per amorem vel
minimæ rei temporalis. Memineritis vos habere theſaurum
in vaſis fictilibus, cavete ne hoc vas in terram decidat & fran-
gatur, ventus ipſe, ſcilicet colloquium incautum, fictilia ad
terram dejicit, maximè ſi in feneſtra illi exponatur, non im-
petatur lapillis munuſculorum. Cuſtos illius humilitas, ſic
enim non habebit quò cadat.

De Eadem Conſecratione.

Irginitatis eſt dignitas, quia Chriſtus voluit naſci ex

Virgine. Ambr. lib. de virginit. Bona eſt continentia
conjugalis, melior continentia vidualis, optima mundities virgi-
nalis. Prima trigeſimum, ſecunda ſexageſimum, tertia
centeſimum affert fructum. In coœlo Angeli ſunt virgines.
Adam ante peccatum in paradiſo fuit virgo. Matrimonio uti
cæpit poſt peccatum & exul. Rurſus, eſt meriti maximi
quia, ut Bonav. in 3. diſt. 39. Ulbi eſt major difficultas ibi ratio
virtutis eſt majoris præamii & meriti. At verò Aug. de Chri-
ſtiano agone. Inter omnia Chriſtianorum certamina, duriora
ſunt pralia caſtitatis, ubi continua pugna & rara victoria. Bern.
D ſexm.

dett

Non
D0
ujců
eltvi
19vi
tur.
inde
Gaß
Conlb
Grxe
veltr
qn
comn
IEde
Gege
fi
Abbag
le gon
ſünte
ekut
lince
Daule
Aevot
rium
ſerdl
guice
i 0
7 an
Aud

e.

aſcie
jeſnia
gige
teltil
igineß⸗
nio utl
imi
ratit
Ohri-
Mrim
Veln.
ſeum

Occurrentes. 77

Serm. ad Monachos. Cum mulieribus habitare & de mulieribus
non cogitare, majus eſt qudm mortuos ſuſcitare. Virginitas ſoli

DEO vocat. Hieron. ad S. Virgines. O Felix virgo in cujus

corde, præter amorem Chriſti, nulis alius verſatur amor. Hxæc
eſt virtus maxima, quia ut docet S. Th. 2. 2. q. 1 52. a. 6. Tan-
t0 virtus eſt major quanté per eam aliquis Chriſto magis conforma-
tur. Virgines autem ſequuntur Agnum quocunque jerit. Greg.
in Paſtorali. Canticum novum oum Agno ſengulariten oantare,
eſt oum DEO in perpetuum de incorruptione carnis gaudere.
Conſecratio rei prophanæ, efficit ſacram, & honore digna-
tur veſtra virginitas, hodie DEO conſecratur, ut jam non ſit
veſtra ſed DEl, ſicut qui dat calicem templo, jam non eſt ejus,
& qui illum auferre vellet, jam non furtum, ſed ſacrilegium
committit, imò etſi illum auferat quem ipſe dedit, ut docet,
S. Ephrem adhort. I. Jam dicere poteſtis: Dilectus meus milzi
G ego illi. Dilectus immortalis, cum quo deſponſatio non
finietur per mortem, tota mens in hoc dilecto. Unde S. Nilus
Abbas de oratione. Si Orationis tempore mens tua vagatur,
te nondum eſſe Monachum, ſed mundi ſtudioſam judicat &ca quæ
ſunt extrinſecus attendentem. Et quia in vobis Virginitas non

eſt ut in ſæculo ſed ſacra, & cui votum obedientiæ adnexum,

hinc alterum Martyrium & ejus corona. Hieron. in vita
Paulæ. Non ſollm eſfuſio ſanguinis in confeſſtone reputatur, ſed
devotæ quoque mentis ſervitus immaculata qotidianum Marty-
rium eſt. Illa corona de roſis & violis pleblitur, öſta de liliis. Quia
verò ſponſæ Chriſti eſtis, ut ſponſarum curam habet. Dixit
quidam ſenex in vitis PP. lib. 2. Sicut nemo poteſt lædere eum,
qui ad latus Imperatoris ſt, ita neque Sathanas poteſtnobis nocere
ſi anima noſtra adhbæſerit DEO. Hodie Religioſæ efficimini.
Audite B. Iſaiam Abbatem Orat. 9. Si mundo renunciaſti, te-
que DEO per pœnitentiam addixiſti, ne ſinas te aſfigi cogitatione
(H) ulſt

58s Conciones

quaßi veterum peccatorum veniam non impetrandam. Iterum
ratione Religioni factæ eſtis Chriſti Sponſæ, idem, Orat. 27.
Quiea quæ mundi ſunt, reliquerant, digni facti ſunt, ut D. Eſa
Sponſæ ſint, & in ejus unitate permaneant. Propter boc, inquit
Apoſt. Epheſ. 5y. Relinquet homo Patrem & Matrem, & adbarebit
uxori ſuæ. Ita ut ſi Chriſtus poſſit relinquere Patrem & Ma-
trem, vos non deſereret. De ſalute veſtra certus vos facit
S. Bern. Serm. ad FF. de monte DEI. Celle & cœli habitatio
cognatæ ſunt, quia ſicut cælum & cella ad invicem viaentur ha-
bere aliquam cognationem nominis, ita & pietatis, &c. Propter
quod ſecàndum formam propoſiti verbi laborantes potihs in cælis
quam in cellis, &c. Quod geritur in cœlis, hoc &D in cellis, quod-
nam eſt hoc? Vacare & ſrui DEO, quòd cum ſecundim Ordi-
nem & pib celebratur in cellis, audeo dicere, S. Angeli DEl cel-

las habent pro cælis, & æquè delectantur in cellis atque in cæ-

lis, &. A calo ſæpe in cœlum aſcenditur, & vix moriens aliquis,
aut nunquam, & cella in infernum deſceendit, quia vix unquam
aliquis nißi in cœlo prædeſtinatus, in eas usque ad mortem perſi-
ſtit. Omnium horum eſt ratio. Quia inprimis omnia pec-
cata quæ in ſæculo fecit Religioſus, per ingreſſum ad Reli-
gionem veluti per Baptismum tolluntur. Hæc doctrina eſt
Hieron. Damiani. Bern. Odilo. Cluniacem coll. 2. ubi ait. Ea-
dem gratia datur in Monaſtico habitu quæ in albis Baptiimi. Et
hanc gratiam dantur maxima media conſervandi.

In Benedictione Matrimonii.

Ortaſſe non quisque cogitat etiam in cælo eſſe Ma-
trimonium, ſiquidem quid ibi opus illo, ubi nemo mo-
ritur. Nam ideò res naſcuntur novæ, quia antiquæ intereunt.
Ideò flores novi, aviculæ, &c. homines, quia Pater moritur.
At

Min
Verd
gelon
glige
Mben

eN
ſirpr⸗
i0.
1

ten
Prit
Cljins
tiscu
Ublun
Ape
umat
ſine
lehis
llit
tertiu
illoc⸗
junio
Dhuel
eſon

dev⅓
Re
ſeve
lea

terumm
1,2,.
ga
hifehit

Flicn
Uitti
yll.
optef
telr
Auut.
10ℳ
Nal.
n l⸗
Algi,
lo
ef.
Re⸗
ARel-
innett
t. M.
,

Mr.

ono.
lenli
ONtut.

A

Occurrentes. 79

At in cœlo id non eſt, ideo neque nubent, neque nubentur. At
verò etiam in cœlo fuit ſemel magna peſtis. Tertia pars An-
gelorum cum Lucifero mortua, opus ſupplere quod periit, non
quidem per matrimonium carnale, neque enim ibi nubent aut
nubentur, ſed per ſpirituale, quod Chriſtus habet cum Eccleſia,
ex quo tamen naſcuntur verè Filii; tale Matrimonium cum
ſit præſtantiſſimum, proponam vobis pro exemplo quod no-
vi Conjuges imitemini.
De quadruplici lego Matrimonio in ſcriptura. Primum
eſt, Chriſti cum Eccleſia. Sacramentum eſ magnum, hoc au-

tem dico in Chriſto & Eccleſia, ait S. Paulus. Secundum etiam

Spirituale, ſed jam non totius Eccleſiæ cum Chriſto, ſed unius-
cujusque noſtrum ſingulariter, de quo idem Paulus. Deſpondi
vos uni viro virginen, caſtam exhibere Cbriſt. Tertium homi-
nis cum homine, cui Chriſtus interfuit in Cana Galilææ. Sed
nullum horum Matrimonium fuit cui ſe non immiſcerent
Angeli. Contrahebat Chriſtus Matrimonium cum natura
humana, parabat cum Eccleſia. Miſſus eß? Gabriel Angelus ad
virginem, &c. Deinde Angeli alii accinuerunt. Gloria in ex-
celſis DEO, & c. Contrahit Chriſtus cum Anima. Gaudent in
lis Angeli ſuper uno peccatore pœnitentiam agente. Fiebat
tertium Matrimonium in paradiſo, præerat illi Michael; de
illo canit Eccleſia, Michaöl præpoſitus Paradißi. Contrahebat
junior Tobias cum Sara, conciliavit hoc Matrimonium Ra-
phaël. Contrahebat Aſſuerus cum Eſthere. Ecce Zach. 1I.
Reſponderunt Angeli qui ſtabant inter myrteta. Myrthus ut ſcri-
bit, Plin. lib. y. eſt arbor nuptiis ſacra, & ipſa Eſther alio nomi-
ne vocabatur Ediſſa, hoc eſt, myrthus. Sed etiam ipſe Chri-
ſtus ubi eſt ſermo de ſuis nuptiis, in Apoc. IIxor nuptiarum Agni,
ſe vocat Angelum. Menſura hominis Chriſßti, quæ eſe Angeli.
Itaque nihil meliùs conjugibus quàm ſi vivant inter ſe, ut vi-
(H) 2 vunt,

60 Conciones
vunt nobiſeum Angeli, & eorum monita audiant, & hoc eſt
quartum Matrimonium, adhæret enim relicto cœlo animæ
noſtræ Angelus ut vir uxori, ſunt duo in carne una, non de-
ſerit usque ad mortem.
Imprimis Angeli non ſuſpicantur de nobis. Venerunt
ſemel tres ad Abrahamum, ununwille adoravit, num alii duo
ſuſpicati ſunt per hoc ſe contemptos? Imò cogitàrunt id
Abrahamum prudenter facere clamabant peccata Sodomo-
rum, jam hic non ſolùm ſuſpicari ſed credere oportebat, at
verò Angeli antequam puniant, prius deſcendunt, ut videant
an ita ſit. Didicit hanc virtutem ab Angelis, & in conjugio
Abraham ſervavit. Accepta fuit illius uxor à Pharaone, ni-
hil mali de illa ſuſpicatus. Poſuerat Michol in lecto Davidis
ſui mariti ſtatuam illi ſimilem, quid hic ſuſpicax diceret? At
Michol hoc modo à morte Davidem eripuit. Quàm miſer
ſtatus, cùm ſe nec movere loco, nec proſpicere ſine ſuſpicio-
ne conjux poteſt, cùm toties illud in detorto ſenſu auditur.
ulneraſti cor meum in uno oculorum tuorum, &c. Quoties
aſpicis per feneſtram, toties vulneras.

Angeli nos in tribulatione ſolantur. De Matrimonio

dictum. Eerumtamen ejusmodi tribulationem carnis habebunt.
Eſt ſatis afflictionum. I. Cor. 13. Si linguis hominum loquar &
Angelorum. Quid in tribulatione loqui ſoleant homines, ſci-
mus. Sed quid Angeli? audite repleta erat tota domus fumo,
Iſai 6. At illi clamant, Sanbtus, Sandtus, Sandblus Dominus.
Debet ſolari maritus uxorem, ita non ſolum patienter adverſa
ferat, ſed etiam ut iis laudet DEUM, ita fecit Manue, Ju-
dic. 18. Ita Job.
Angelus ad bona opera inducit. Jacebat ſub Junipero
Elias, venit Angelus, excitavit; Surge, comede, ambula. Exci-
tet vir uxorem ad S. Communionem, ad Orationem, Zach. 4.

Angelns

e
gime
n e.

euunt
i
nt id
omo.
It,
eant
agio
he, li⸗
nic
1,44
er
ico⸗
NCitur.
oties

monio
Sekont.
.
es, ſi
fuwno,
Minul.
Gerla

le, .

viper
U-
Vch
N

Oecurrentes. 61

Angelus ſuſcitavit me quaſi virum qui ſusſcitatur de ſomno ſuo.
Suſcitet uxor virum in cultu DEl ſomnolentum. Per uxorem
Idelem ſandlificatur vir infidelis, & e contra, ſed quidſi à bono
avocet! vade retro Sathana, ſicut Tobias reprehendit uxorem
quando alienam rem accepit. Sed id modo ſuavi faciat ut
Angelus, authoritatem ſuam ſervet ad judicia, tribunalia.
Prov. 3 1. Nobilis in portis vir ejus quando ſederit cum ſenatori-
bus terræ. In portis olim fiebant judicia, in iis ſe oſtendat Se-

natorem, ſed domi ſit maritus. Angeli nos docent, corrigunt,

ſed quomodo?: Job Angelos vocat ſtra matutina, aſtra dum
oriuntur, non ſtatim ſunt in altiſſima parte coeli, illuminant
primò viles vapores terreos, baulatim calorem exerunt, nul-
lum cum altero certat ut priùs mundo compareat. Apoc. F.

vigdit Agnum ſtantem tanquam occiſum habentem oculos ſeptem,

qui ſunt ſeptem piritus DEI. Angeli ſunt oculi, ſed ſimul
aſpiciunt Agnum occiſum. Sit uxoris oculus maritus, ſit
cuſtos: ſed ſimul ipſe reſpiciat quantum debeat Agno. Ita
uxorem reprehendat, qualiter ſe optat reprchendi ab Agno
ad cujus mortem concurrit.
Amorem mutuum ſervent Conjuges. Pſ. 103. Qaifacit
Angelos ſuos ſpiritus, & miniſtros ignem urentem. Ignei ſunt An-
geli propter amorem, ignis convertit in ſe lignum, imò &
ferrum, amor in ſe omnia hinc quæ amamus & pulchra & ju-
cunda putamus, & nobis digna, & nobis æqualia. Cant. Ecce
tu pulcher es dileléte mi & decorus. Hoc ſponſa dicit, nihil
illi pulchrum præter Sponſum. Eſt ipſi columna nubis &
ignis dilectus, columna quæ duxit populum DEI, & hæc co-
lumna eſt ab exemplo Angelorum ſumpta, quia in illa colu-
mna populi fuit Michaél. Sponia nubes in æſtu ſponſa, ſpon-
ſa illuminat per diem. Equitatui meo in curribus Pharaonis

auſhſimilavi te. Angeli oppreſſerunt Pharaonem, & ſponſa,

(H) 3 nemo

62 Conciones .
7
nemo ditior, nemo magis militaris quàm meus ſponſus, illa
ut Abigail defendit maritum, etſi fuerit Nabal, id eſt, ſtultus.
Equitatui meo aſſimilavi. Id eſt, Angelis qui involantes in
currus Pharaonis eos demerſerunt. Angeli amantes popu-

lum DEI.
Si ita fueritis imitati Angelos, erit Angelus pacis volis-

cum. Pritis ſicut duæ Olivæ in domo DEI & Filii veſtri ſicut

novelle olivarum. Eritis ſicut duo candelabra lucentia. Erit
Apoc. I. Gratia vobis & pax d ſeptem ſpiritibus qui in conſpe-
bu DEI ſunt. Quod dum vobis apprecor, verbis illis Tob. F.
utor. Benè ambuletis, & Dominus ſit in itinere veſtro, & Ange-
lus ejus comitetur vobiscum. “

De Eadem Benedictione.

Ualis eſt differentia inter ablutionem corporis cùm
balneator affundit aquam, & inter ablutionem baptis-
malem: talis inter Matrimonium Ethnicorum & Chriſtiano-
rum. Lotio balnei abluit corpus ſed non tangit animam:
lotio baptismi abluit animam. Matrimonium Ethnici eſt
contractus, qualem facimus quando cuùm convenimus, da
mihi pannum, v. g. ego tibi dabo pecuniam: fac iſtud pro
me, ego pro te viciſſim faciam. At inter Chriſtianos ſicut
baptismus eſt Sacramentum ita Matrimonium. Baptismus eſt
ſignum vilibile inviſibilis gratiæ, eſt & Matrimonium; ille
confert gratiam ex Chriſti meritis, confert & iſtud; gratia
verò DEI eſt talis, ut in quo reperitur, DEUS illi det colum.
Præterea attrahit auxilia quædam dum per Sacramentum ac-
cipitur, ut ope illorum homo plurimùm juvetur ad vitanda
peccata, virtutum profectum. Propterea debet ad Matri-

monium quisque ſanctèe accedere, ceo fiet ut numerus ſervo-

rum

TuI

lu
ddume
Dokru
ttur
Nt qn
tellise
Cnite

L
quoc
pus &
Dbl&
Pphel.
6 du
Ilne
nes N.
ligali
Inbedtn
Wtnon
cighit
ua ett
moniu
conjg⸗
Tunci
untn
lekele
lum
e, N
4 V

leelſ⸗

G
lts
tes i
opll.

i⸗
i
. L
iße.
0b. .
4⸗

mmacn:
bic el

s, (1
ld ro.
noscr

ndel
v
glatia
celum.

guln a⸗

tundi

ar⸗

nusſnd⸗
Nunn

OCccurrentes. 63

rum DEf augeatur: accedant ſanè Ethnici ſſcut mulus & equus
quibus non eſt intelleétaus, quia illorum Matrimonium tam ſan-

ctum eſt atque mulum vel equum emere. At non licet ad

noſtrum in peccato accedere, & ſi hoc fiat, noyvum commit-
titur peccatum, & auxilia quæ aliàs conferret non confert.
Et quia ipſi ſponſi & conficiunt hoc (non Sacerdos qui ſolùm
teſtis eſt & benedicit) & ſuſcipiunt Sacramentum, ex utroque
capite obligantur ut ſanctè ad illud accedant.
Quoniam verò quodvis Sacramentum occultat in ſe ali-
quod DEl myſterium, ſic, in ſpeciebus Euchariſticis latet cor-
pus & ſanguis Chriſti. In Baptismo regeneratio in Filios
DEI, &c. In Matrimonio, Chriſti cum Eccleſia matrimonium.
Epheſ. y. Sacramentum hoc magnum, ego auten dico in Chriſto
& Eccleſia. Magnum eſt, quia aliorum Sacramentorum mate-
ria eſt aqua, vinum, panis, oleum; hujus vero ipſi vivi homi-
nes. Magnum, quia alia conficit homo unus, hic duo. Magnum
quia alia poſſunt fieri in occulto & ſecretè, iſtud nonniſi pub⸗
licè & cum aſſiſtentia non cujuscunque ſed proprii Parochi.
In baptismo latet regeneratio in Filios DEl, in iſto ipſum ma-
trimonium Chriſti cum Eccleſia, per quod fit regeneratio. Hæ
dignitates ſunt Matrimonii, etſi ab aliis Sacramentis quoad ali-
qua etiam ſuperetur, ſiſtamus interim in hac, quòd Matri-
monium Chriſti cum Eccleſia ſignificet, hinc enim ſument
conjuges vivendi in conjugio exempla. Ab initio ſtatim
mundi hoc Chriſti matrimonium deſcribebatur, apparabatur.
Sumpta prima uxor de latere viri prænunciabat naſcituram
Eccleſiam de latere transfoſſi Chriſti. Salomon Epithala-
mium ſcribebat. David cytharam parabat. Audi klia & vi-
de, &c. Parochum in hoc Matrimonio agit S. Paulus. Deſpon-
di vos uni viro, idem ergo Paulus docet. Chriſtas eſt caput
Eccleſßiæ, vir mulieris.
Eſt

64 Conciones

Eſt caput, non manus, quia manu percutimus: non pe-
des, quia hæc pars ignobilior, non oculus, quia nihil aliud fa-
ceret niſi uxorem obſervaret. Eſt caput, habet omnes ſenſus,
caput, ſed non in ſui unius commodum verùm totius corpo-
ris. Maritus videat, audiat, non ſolùm quod ſibi ſoli utile,
ſed quod etiam uxori: illa verò obediat, nam ſi corpus vel-
let imperare capiti quis eſſet ordo? Talis certè, ac ſi vellet
Eccleſia regere Chriſtum.
Rurſus idem Paulus ! iri diligite uxores veſtras ſecut Chri-

us Eccleſiam. Nunquid pauci ſunt in Eccleſia mali, num idedè

malam appellat Chriſtus Eccleſiam: Imò Maculam non ba-
bentem, neque rugam, neque aliquid hujusmodi. Quia non re-
ſpicit maculas; Neſcio vos, & illos convertit in ſanctos, quæ
corona Eccleſiæ? Veni coronaberis de capite Amana, de vertice
ſancto & Hermon, de cubilibus leonum, & c. Sunt montes ana-
themata, ſpeluncæ fætentes. Sed videte dum hanc coronam
imponit ſponſæ. In capite eᷓus corona duodecim ſtellarum diſſi-
mulet maritus quædam, & alia corrigat in charitate, & memi-
nerit, quòd charitas operit multitudinem peccatorum. Apud
udæos conceſſum fuerat dare libellum repudii, Sanctius apud
nos eſt Matrimonium, Chriſtus regit Eccleſiam ſed in omni

amore, errare non permittit, ſed non pedibus proterit. Ex-

robravitne unquam Eccleſiæ inæqualitatem generis? Imò
tradidit ſemetipſum pro ea. Fuerit uxor mancipium antca,
ſi eſt uxor, jam eſt amore & honore digna. Mancipium fuit
Eſther, ſed poſtquam nuplit Aſſvero, jam ſummus Princeps
Aman nihil eſt præ illa. Conjugium à jugo dicitur, quia apud
Romanos in deſponſatione jugum imponebatur, jam conju-
ges in codem ſunt jugo. Dives maritus jam & uxor dives, ita
Chriſtus ſponiæ. Multæ Filiæ congregaverunt divitias tu ſuper-

greſſa es univerſas. Volat in gloria maritus ut nubat, connu-
bium

biun

Tisri
tid a
elcdi⸗
ulo⸗
idem
Pas
Chriſ
M ma⸗
(dalen
lube⸗
tura 6
ohab
Jonc

D

tent ſa
DEUS
Lratiar
buis il
5
Ullmman
emer
chi
Dereſ
tür in
udar

Re.
d fa.
Ulus,
1po.
lile,
8NW.
ellet

Ci.
01 ⸗
loa ke⸗
8, que
ertut
8 W⸗
Ntobalt
dll.
men.
Al
nognl

rin r.

1 AWte
nin fuit
linceps
14 Vd
colib.
es, iun
e i.
co.
hiucnn

o

8)

Occurrentes. 65

bium à nubibus dicitur, jam & uxor volat. Theſaurus uxo-
ris vir, viri uxor, ad hoc annulos ſumitis quibus vos obſigne-
tis, annulus datus eſt filio prodigo & ſtatim ex indigno factus
eſt dignus. Hic Amor non debet habere finem ſicut neque an-
nulus habet: Jam uxor eſt viri corpus, jam dolori ſi accidet,
idem ſenſus: jam pars una juvat alteram: accipiat vulnus
pars una cùm quanta lenitate applicat emplaſtrum alia: In
Chriſto unum eſt & Divinitas & Anima. Et erunt duo in car-
ne una, duæ animæ, etſi una caro, tamen ſumma in Chriſto
conſenſio Divinitatis cum anima, licet utraque ſuam liberam
habeat voluntatem ſumma tamen eſt concordia, neque na-
tura dignior improperat viliori, neque vilior in formidine
cohabitat.
Supereſt ut vobis dem Benedictionem, do illam ipſam
quam dat Eccleſia, &c.

Tempore Nundinarum.

UM homines ſuas nundinas exercent, etiam Dæmo-
nes, & DEUsS ſuas, ſed de'mon adhibet merces quæ Pa-
tent ſenſibus noſtris, id eſt voluptates visds, audittis, & c.
DEUS illas quæ intellectu ſolùm conſpici poſſunt, cælum,
gratiam, virtutem. Uterque non aliam requirit pro merci-
bus ſuis pecuniam quàm noſtram animam.
Dum voluptates ſenſuum prohibitas à de'mone emimus,
animam noſtramilli in ſervitutem tradimus, nec enim illam
ſi emerit, tractare aliter novit quàm mancipium, ut ſi Barba-
rxi capiant filiam Principis, illa vult ſpeculum, jubetur acci-
pere ſcopas ut verrat ſtabulum: vult in lecto quieſcere, jube-
tur in nuda humo: vult cibos exquiſitos, jubetur ſcapulas
nudare ad plagas, &c. Aug. prop. 42. in epiſt. ad Romanos

(1) L in

66 Conciones

in illa verba. Ego carnalis homo venundatus ſum ſub pecca-
to ita ait. Quod intelligitur perinde quaſi unusquisque peccando
animam diabolo vendat, accepto tanquam pretio ipſa voluptatis
dulcedine. Sic animam ſuam vendidit Acham pro auro quod
tulit de anathemate Jericho, &c. Jam ergo non remanet,
homo juris ſui. Si Barbaro te venderes, ſolùm corporis tui
eſſes Dominus, de'mon autem animæ, etſi putes te eſſe libe-
rum. Vide annon ſit ſervus cui dæmon ſuos præſides imponit?
An liber eſt ille cui mulier imperat, à quo ſi aliquid poſcat
dandum eſt illi; ſi vocat veniendum, ſi ejicit abeundum; ſi
minetur extimeſcendum: Ita jubet libido, fac, facit, &c. Iſti
ſunt vicarii quos d'mon emptæ à ſe imponit animæ. Sed
nulla ſervitus turpior quàm illa in quam ſe quis ſponte ven-
dit cùm eſſet liber, quidſi inſuper peſſimo ſe vendat Domi-
no qualis eſt demon: qui domum vendit cogitur ex illa
exire, quid qui ſeipſum: Exulet inde recta ratio, &c. Po-
terant per leges, ut ſcribit Hali lib. 2. antiquit. Roman. filios
vendere? poterant Athenienſis ut Plutarch. in Solone, his
ſuſtulit hanc legem Solon. Conſtantinus Romanus prohi-
buit vendere in perpetuam ſervitutem. Quod tandem in
totum abrogatum eſt. Et nos vendemus nos ipſos: Chri-
ſtus eos qui yvyendebant columbas in templo ejicit, quid faciet
de iis qui vendunt animas: Maximè cùm hæc venditio ani-
mæ toties confirmetur quoties peccatur. Avidé huic em-
ptioni de'mon inhiat, quia tanti unam æſtimat animam ut
pro illa daret omnia regna mundi, ut patet in Chriſto, cui
offerebat ſi ille peccaret, & nos eam pro una voluptate, &
quidem cujus nos pudet, vendimus? Planè agimus ut Judas.
Ouid vultis mihi dare ut eum vobis tradam? Arbitrio empto-
ris pretium committimus, DEUsS ita animam æſtimat, ut
dixerit. Duid prodeſt homini ſi univerſum mundum lucratur &
animam

Auinl
in
lahol
lal ſ
1 ir.

ore⸗

retip,
Mu
Plliche
