fulmina mitti in Samariam, non ſunt exauditi. Sed de qui.
busdam quæritur Greg. hom. 17. Clm regiminis Jura ſuſzipiunt,
ad lacerandos ſubditos inardeſeunt, terrorem poteſtatis exhibent,
& quibus prodeſſe deberent, nocent. & gquia Charitatis viſcera non
habent, Domini videri appetunt, Patres ſe eſſe minimèò recogno-
ſcunt. &. Non ita res tractanda quam Chriſtus dignam ſuo
ſanguine æſtimavit. Pergit Greg. de quibus veritas dicit Matth.
7. Veniunt ad vos in veſtimentis ovium, inths autem, lapi ſunt ra-
baces. Dicebat Propheta. O Paſtor & idolum. Vis adorari ut
idolum, & gregis curam non habes. Paſtor in una Provin-
cia, grex in alia. Tantùm te agnoſcunt Paſtorem, cùm mer-
cedem Paſtoris recipis. Greg. l. c. Sed quid nos, quod tamen
Iine dolore dicere non poſſimus, quid nos 6 Paſtores agimus? qui
mercedem conſequimur, & Operarii nequaquam ſumus. Fruötus
(E) quidem

34 Conciones
quidem S. Eccleſiæ in ſtipendio quotidiano percipimus, ſed tamen

pro aterna Eccleſta in pradicatione non laboramus. Penſemus ecu-

jus damnationis ſit &. Vide hothilias per ocavams. Adal-
berti E. M. Contractu nos quodam obligavimus, Fideles dant
nobis bona, ut pro illorum peccatis ſatisfaciamus, quidſi nec
pro ſuis aliquis ſatisfaciat? quidſi qui placare DE U M debe-
bat pro alienis, irritet propriis? Pergit Greg. Veniet, veniet
profelo lla dies, in quo Paſtorum Paſtor appareat, G&uninseljus-
que facta in publicun- deducat, & qui modò ſubäitorum culpas
per Præpoſitos alciſcitur, tune Præpoſitorum malaper ſemetipfum
ſaviens damnet. Onus curæ animarum deſcripſit Job. 26.
Ecce gagantes ſub adnis gemunt. Juxta Apoc., autem aquæ po-
puli ſunt. Sed poteſt contingere quod populo Iſraëlitieo
Eyxod. 15. ut ſicco pede per maris medium tranſeant. Et Iſai
43. Cum tranſieris per aquas kecl, ero, S& ſlumina non operient te.
Dum intret ovile Paſtor oſtiario illius Spiritu S. aperiente &
ſi plures ad DEUM adduxerit Greg. epiſt. 27. Averſtonis culpa
(quisquis peccat graviter, à DEO avertitur ) nulli imputabi-
tur, qui revertens, luerum animarum à ſe converſarum reportat.
Bona ipſa & proventus in animarum bonum impendendi non
in vitia, ne ſimile quid diei poſſit illi Ambroſiano lib. 5. epiſt.
29. De Chriſtianorum cenſu reaxdifßcabitur Jqudeorum Synagoga,
ut ſit locus in quo Chrißus negetun. Erit locus perfdie de
exuviis pietatis faltus! Pretio quod datum eſt pro redimen-
dis peccatis ementur peccata? Chriſtus vobis animas con-
credidit. Bern. epiſt. 4. Magna res anima quæ Chriſti ſanguine
redempta eſt, videte quâ curà ſervanda eſt. Aug. in Pſ. 102.
anima tanti vales! Bene Chriſtus animam à ſe redimi ſuo
cruciatu toto putavit? hanc paſtori cuſtodiendam tradit ut
illam lucretur, de'mon nova ſubire ſupplicia non refugit, nam
quoties animam deducit ad damnationem nova illi porna
accre-

Acle

guer
Cndt,
An
dec
reguj
iar
luber
anpl
iſſer
Gfe
ſn⸗
let co
templ.
K
Petio
ooD
ſeltii⸗
Id
Wath
bat t⸗
fegi

Limma

i
l.
Gal⸗
lunt
nec
.
.ni
ſun
26,
epo⸗
ttico
Iii
Ntt.
ne
1 .
i-
rtat.
Inon
elk.
0ℳ
nen⸗
o.
ne
102.
ſuo
it u
pum
ele⸗

Oecurrentes. 3 5

accreſcit. Salvian. Qui faror eſt viles à vobis animas haberi,
guas etiam il'e vobis caras ſe habere dicit de'mon, qui viles facere
conatur? quas etiam diabolus putat eſe pretioſasé acper hoc gqui-
unque animas negligunt, etiam infraudicium diabol, älas amant.
Sed veniet, qui dicit. De manu veſtra ſanguinem animarum
requirant. In aleis veſtris in vanitatibus veſtris, ſangauis ani-
marum. Templum vobis ſuum concredidit DEUS, curam illius
habete. S. Ephrem. lib. de Judicio. Anima habens inſe Deum,
templum DEl ec, & ſandtum, & puriſimun. Divina etiam
nmyſteria celebrantur in ea, & Angeli & Archangeli letantur in ea
G& frequenter Viſitant eam, guia habitante DEC in anima, Angeli
Feſtinant honorare eam utpote templum DEI qzdtan. Quis nol-
let cooperari ut hàc lætitia impleat Angelos? ut D EUS in
templo ſuo ſedeat? & quàâ poenâ dignus eſſet ſi hoc neglige-
ret, cùm ad hoc faciendum ſe obligaverit & quidem accepto
pretio? quidſi etiam ſuâ culpà, pravo exemplo, exhoc tem-
Plo DEUM exturbaverit: Qui non pavit eſurientem, non
veſtivit nudum &c. Damnatur, licet ad hoc ſolùm ex com-
muni charitate fuit obligatus? quid ille, qui non pavit ani-
mam &c. Et ad hoc ſe obligaverit ſpecialiter: Non accipie-
bat tantos proventus Paulus qui pro animabus, in mortibus
frequenter & . qui optabat eſz anathema pro Fratrilus. Imò plu-
rima ab illis paſſus: Chryſoſt. hom. 7. de laud. Pauli. Dum
Paulus vinäétus per vaſtum pelagus ad Ceſarem ducitur ita gau-
det tanquam in maximum ducatur imperium, etenim non par-
vum ulli præmium, urbis Romæ converſio bproponebatur. S. Igna-
tius Soc. Eſu Fundator dicebat. Si optio daretur, malle ſe
beatitudinis incertum vivere, & interim DEO inſervire & pro-
ximorum ſalati, qum certum ejusdem gloriæ ſ-patim mori, & ta-
men neuter horum juraverat curam animarum. Si damnatum
poſſes ex inferno reducere, an negligeres? leves poenæ inferni
(E) 2z reſpe-

36 Conciones

reſpectu peccati ex quo animam potes educere. Si Fratrem
tuum poſſes reſuſcitare à mortuis, an nolles? Chryſoſt. tom.
4. hom. 4. Mortuam animam inſtaurare, excellentius eſt, gudm
corpus. Et rationem dat Aug. de verbis Dom. Serm. 44. Cor-
pus vitæ redditur iterum caſuræ, anima nunquam deſituræ. Ex
hoc concludit Greg. 3. Dialog. c. 17. Pluris eſt converſio Pauli
Chriſtum perſequentis qudm ſuſcitatio Lazari quatriduani. Præ-
mium hujus laboris eſt ingens. Miſereris aliorum, miſere-
bitur tui DEUS, qui in eadem menſura remetietur in qua
menſus fueris. S. Hor. ab Angelo hæc audivit, ut eſt in vitis
PP. OQuantoscunque in hac vita poſttus converteris ad ſalutem,
ſuper tantos principatum accipies in futurum. Qui negligit ani-
mas, reus eſt ſanguinis eorum, ut à contrario patet ex verbis
§. Pauli. Act. 20. Conteſter vos hodierna die quia mundus ſum d
ſanguine omnium non enim ſupterfugi quò mins annunciarem
omne confilium D EI volis. Greg. Paſtor. parte 3. Legitur
Apoc. 22. Qui audit, dieat veni ut nimirum ipſe cui ſe vox interna
inſinuat, illac etiam, clamando, alios, quo ipfe rapitur, trahat:
ne clauſas fores etiam vocatus inveniat, ſe vocanti vacuus appro-
pinquat. Iſai. 6. V'æ mihi quia tacui. Prov. I1. Anima quæ benedicit
impinguabitur, qui in ebriat ipfe quoque inebriabitur. Creſcit

enim in nobis virtus & devotio dum alios ad illam incitamus.

Greg. I. c. in hæc Iſai. Qui exterils prædicando benedicit, inte-
rioris augmenti pinguedinem recipit, & dum vino eloquii mentes
Auditorum deebriare non deſimnit, potu multiplicati muneris dee-
briatus excreſeit &crr. Moyſes tos denunciavit dparte DEl exi-

ſtere Exod. 3 2. qui delinquentium ſcelera incunctanter ferirent Gc.

Si ergo ölle DEI dicitur qui ad ſerienda vitia zelo Divini amoris
excitatur, profelto ſe SMſ DEI denegat, qui in quantum ſuuſcit,
inerepare vitam earnalium recuſat.

V

dote
ſi
rlln
Ange
lis. 8
Pro
Drine
noj
manl,
7eſiht.
Mtta
Nir
m
Pule
Prmne
inlar⸗
Pb. lI
crit,
eimn
ſauere
tem m,
cig ſ
lan
eiſo
gant
ſolt.

is
ten,
Ali.
ebis
a
Nenn
gitut
As
et:
re
eluit
eſt
ls.
iſtt⸗
Anlts
Ae.
.
G.

.oris

oi,

7

Occurrentes. 37

Ad Sacerdotes.

VIr erat carus DEO Moyſes, & tamen cum ſæviret pla-
ga ſupra populum Num. 16. dixit ad Aaronem ſacer-
dotem. Tolle thuribulaum, & hauſto igne de altari mitte incenſum
deſuper pergens citò ad populaum ut roges pro eo. Et additur, quem
erubuit Angelus vaſtator. Ex quo colligitur pejores eſſe tali
Angelo, id eſt demone, qui non reverentur legatum Princi-
pis. Sacerdos eſt Legatus, ut ait Paulus. Legatione ſungimur
pro Chriſto, hoc ut magna eſt dignitas, ita requirit, ne quis
Principi pro quo eſt Legatus, faciat contra honorem &
hoc ipſum ſevere vindicat DEUS. Malach. 2. Et nunc ad vos
mandatum hoc, ôſacerdotes: ſinolueritis audire, & nolueritis pone-
re ſupra cor, ut detis gloriam nomini meo, ait Dominus exereituum,
mittam vos in egeſtatem, & maledicam benediblionibus veſtris Oc.
Vos autem receſſiſtis de via & ſecandaliſatis plurimos in lege: irri-

tum feæciſtis pactum meum, Aicit Dominus exercituum. Propter

quod ego dedi vos contemptibiles &humiles omnibus populis. Hæc
prima poena eſt, ut contemnantur à populo, ut contra eos
inſurgant ſæculares. Quia ſacerdos debet eſſe ſine culpa. In vitis
PP. lib. 2. Abbas Mothues fabtus per vim Sacerdos, alſtinuit ſa-
cris, dicebat enim: Confido in DE meo, non habeo grande judi-
cium propter ordinationem hanc, quia oblationen non præſumpſi
facere. Nam ordinatio haæc llorum eſt, qui ſine culpa ſunt ego au-
tem me bene cognoſco. Altera pœna eſt, DEUS negat benefi-
cia ſua populo propter malos ſacerdotes. Iſai. 6. Et faltum
eſt anno quo mortuus ſze, videbam Dominum ſedentem in ſolio &-
celſo. Quid conjungitur Prophetia cum morte Oziæ Regis:
quia Oziam non ejecerunt ſacerdotes, cùm eſſet leproſus, Chry-
ſoſt. hom. 4. Vetus erat mos, ommem leproſum è civitate eſicere,
(E) 3 nunc

38 Conciones

nunc verò non idem fit; exivit ergo Rex cum lepra, non tamen ejee-

runt eum e civitäte, dignitatem ejus Regiam diademaque reve-
riti, & DElIS iraſcens interrupit prophetiam &c. venit mors im-
puri & ſolvit illam. Peccat interim populus dum agit con-
tra ſacerdotes. Cypr. Epiſt. 9. dicit cuidam, Inquiris in mo-
res meos. Et poſt DElIM Judicem qui ſacerdotes facit, te velle,
non dicam de me, ſed de DEI & Chriſti judicio judicare. Hoc eſt
in DEll Mnon credere: hoc &t, rebellem adverſas Chriſtum, Gad-

verſus Evangelium ejus exiſtere, & dum ille dicat, Nonne dico pa-

ores &. Nam eredere quod indigni ſunt G& incerti qui ordinan-

tar, guid aliud eſt, quàm eredere, quòd non à DEO, nec per DEllM

ſaderdotes ejus in Eccleſia conſtituantur? Sed tamen ut Greg.
Uib. 5. in Reg. cap. 2. Sacerdos indignus qui meritò ſuæ inqui-
nationis abjicitur, cum miniſtrare praæſamit, ad tantæ gloriæ cul-
men damnandus aſcendit. Greg. Epiſt. 24. Quid Antiſtes ad
Dominum, niſi pro delidtis populi interceſſor eligitur! qua itaque
faducia ad DEllMpropeccatis alienis interceſſor venio, apud quem
de propriis ſecurus non ſum? Si fortaſſe quispiam apud potentem
virum, gqui & ſibi iratus eſſet & mihi incognitus, interceſſorem
ſuum me fieri quæreret, protinds dicerem, ad interceden dum veni-
re nequeo, quia ejus notitiam ex ſedula familiaritate non habeo. Si
igitur reétè homo apud bominem de quo minimè praſumpfiſſem fie-
ri interceſſor erubeſcerem, quantæ hoc audaciæ, quòd ad DElIMpro
populo interceſſoris locum obtineo, cui me familiarem eſſe per mea
merita non agnoſco? Cum is qui diſplicet ad intercedendum mit-
ritur, irati ad deteriora animus provocatur, & valdè pertimeſco
ne commiſſa miihi plebi Fidelium, reatus mei additamento depereat,
oujus nunc usque delibéta Dominus tolerabat. Et Epiſt. 3. Cum
ſit ſeriptum I. Tim. 3. ut quis prihs probetur &ſie miniſtret, multò
magis antea probandus eſt quipopuli interceſſor aſſumitur, ne ſiant
cauſa ruinæ ſacerdotes mali. Quidſi adhuc deventum fuerit de
quo-

Sinnn
Serum .
hatrinn
rude
nigu⸗
Inde
ibid.)
Syuz,
lur
lelir
lt e
le⸗
Elllch
cre

Oecurrentes. 39
quo idem epiſt. 30. Rex ſuperliæprope eſt, & quod dici nefas eſt,

Sacerdotum properatus eſt exitus gutia cervici militant elationis,
qui ad hoc poſiti fuerant qui ducatum præberent humilitatis. Quid-
ſi ad hoc de quo Bern. Serm. 3 3. in Cant. Serpit hodie putida ta-
bes per omne corpus Eccleſiæe, & qudò latis, ed periculoſihs, & deſpe-
ratins quointeriis. Nam ſi inſurgeret apertus inimicus Hereti-
cus, foras mitteretur &. areſceret; ſi violentus inimicus, abſeonde-
ret ſe ſowſitan ab eo. Nunc verò gquem cjiciet, aut d quo abſeon-
det ſe? Omnes amici & omnes inimici, omnes neceſſarii & mnes
adverſarii, omnes domeſtici & nulli pacifci, omnes proximi &
omnes quæ ſua ſunt quærunt. Miniſtri Chriſti ſunt & ſorviunt
Antichriſto, honorati incedunt de bonis Domini cum Domino hono-
rem non deferunt, inde eſt quem gotidie vides, meretricius nitor,
biſtrionicus halitus, Regius apparatus. Inde aurum in frænis &
ſells & calcaribus. Plhs calcaria nitent qudm altaria. Et rurſus
idem declamat. Non extollet de facultatibus Eccleſie conſan-
guineos ſuos aut neptes, ne filias dixerim, nuptui tradat. Res pau-
perum non pauperibus dare par ſacrilegii crimen dignoſjeitur. Sunt
Patrimonia pauperum facultates Eecleſtarung - & ſacrilegä llis
crudelitate ſurripitur, quidquid ſibi Miniſer; & Diſpenſatores, non
utique Domini vel poſſeſores, ultra viétum accipiunt vel veſtitum.
Inde judicium graviſſimum Sacerdotibus incumbit. Idem
ibid. Miſereamur impio & non diſcet facere juſtitiam, interra San-
dorum iniqua geſſit, in Eccleſiaſticis poſſeſſonibus quæ Sandklorum
Shibus erant deſtinatæ, in domo Domini cœleſte geſſit offcium, Amn-
gelus Domini exercituum fabtus eſt, tanquam Angelus aut zligitur
aut reprobatur inventa quippe in Angelis pravitas, & diſtriöcfihis
Judicetur neceſſe e?, & intolerabililes qudmhumana. Sacerdos
enim quaſi ſacer dux eſt. Greg. Paſtor. part. 2. cap. 7. Sacer-
dotes jure vocati ſunt, qui ut ſacrum ducatum præbeant, fdelibus
præſunt. Quomodo ducet, ſi ipſe in foveam cadit: or hiuc
e

40 Conciones

eſt reus quos ſuo decipit ducatu, S. Ephrem. Parenæſi 1 5. Opor-
tet Majores minoribus formam præbere atque exemplum ad omnem
virtutem ut non det occaſonem, quærentibus occaſßionemn. Res
eſt Sacra Sacerdos, res ſacræ non violantur absque ſacrilegio.
Plura poſſunt legi in meo Opuſculo. Jugum grave.

Ad Religioſos.

Heodoſius Imp. ut eſt in vitis PP. lib. 2. viſitans Abba-
tem Paſtorem ait. Beati eſtis vos Monachi quia ſecuri ac
liberi de negotiis ſæculi, tranquills & quietaperfruimini vita, at
ſolummodò de ſalute animarum veſtrarum habetis ſollicitudinem,
quomodo ad vitam aternam & cœleſtia regna perveniatis. In ve-
ritate enim dico tibi, quia certè in regno natus ſam, & nunc in re-
gno dego, & nunquam ſine ſollicitudine cibum capio. Hic & ſco-
pum, & felicitatem Religioſi hic magnus imperator deſcri-
pſit. £Æſtimabant hanc ſuam felicitatem veteres Monachi,
ideoque, non ex invidia, ſed ut acuerent æſtimationem illius
in ingreſſuris Monaſterium, ita procedebantut eſt 3. p. Vita-
rum PP. Cum quis renunciaturus ſaculi negotiis in Monaſterium
ſe ſuſcipi rogaverit, non antè admittitur quàm diebus decem, vel
e amplius, præ foribus monaſterii excubans, judicium perſeveran-
tiæ ſuæ pariter humilitatis ac patientiæ demonſtraverit. Cumque
omnium Fratrum prætereuntium genibus provolutus, Si ab omnibus
refutatus, & deſpectus ſit, quaſi qui non causa Riligionis, ſed neceſ-
ſitatis obtentu, monaſterium optet intrare, multis njuriis aſebtus
experimentum dederit conſtantiæ &. Diligentia ſumma perqui-
ritur, ne de facultatibus ſuis inhbæſerit ei vel unius nummi con-
tagio. Hauc æſtimationem ſtatus monaſtici habuit S. Joan.
Eleemoſynarius, ut ſcribitur in vita S. Serapionis, at accuſatio-
nem qualemcunque ſive mendacem ſive veracem non ſuſetperet
. contra

ynr.
en
Res
gio,

bbe⸗
fiat
1,4
en,
1,U.
in-.
o⸗
elcti.
achi,
Uius
Nita⸗
eriunt
, l
irtt⸗
Mue
iir
utf
.
li.
AN.
Oal⸗
ſr
ra

Occurrentes. 4

contra aliquem circum amictum monachal, habitu. Habuit verò
jus illam reciendi cùm eſſet Patriarcha, Magna felicitas Reli-
gioſi, Bern. Epiſt. 108. Vobis datum t noſſe myſterium regni,
quibus & logquitur, nolite timere Puſilius grex quoniam Patri
complacuit vobis dare regnum. Qui ſunt hi? utique quos præ-
ſeivit & prædeſtinavit, Oc. Magnum ſecretumque innotuit Conſt-
Dium. Novit Dominus qui ſunt e;us. Sed quod notum erat DEl, ma-
nifeſtune eſthominiburs, nec alios ſand dignatur tanti participatio-
ne mſterii niſi eos ipfos quos præſcivit & prædeſtinavit. Et hanc
certitudinem ſalutis; eligioſorum idem ait ſe reipsàâ expertum
Serm. de quatrupl. debito. In veritate dico vobis quòd in ve-
ritate eſtis in via ſancta, quæ perducat ad Sandta Sandkorum.
Mentior ſi non ex manibus “ Peccatoris (de ſeipſo loquitur)
Monachorum, Novitiorum, & Converſorum animæ ad caleſtia gau-
dia volaverunt tam liberæ qudm liberatæ de carcere noſtre mor-
talitatis. Et Serm. F. F. de monte DEI. Acella ſape in cœluvr
aſcenditur & vix moriens aliquis aut nunquam à cella in infer-
num deſcendit, quiæ vix unquam aliquis nißi in cælo prædeſtina-
us in ea usque ad mortem perſiſtit. Filium enim gratiæ, fru-
btum ventris ſui cella nutrit, fovet, amplectitur: &. morticinum
mortuarum aſfæclionum, vel hominem mortuum aà corde, locus ſan-
Nus, velterra ſandta, nequaquam diu patitur. In judicio Reli-
gioſi non judicabuntur ſed potiùs alios judicabunt. Greg. 26.
Moral. 20. Non judicantur & regnant, qui etiam præcepta legis
perfectione virtutum tranſcendunt, quia nequaquam hoc ſolum
guòd Divina lex cunctis præcipit, implere contenti ſunt: ſed præ-
ſtantiori deſiderio plus exhibere appetunt, qudm præceptis gene-
ralibus audire potuerunt. Matth. 19. Lui reliquiſtis omnia &r.
De quibus Propheta ait Iſai. 3., Dominus ad judicium veniet cums
ſenioribus populi ſui. De quibus Salomon Prov. 3 I. Cum de S Ec-
eleſie ſponſo loqueretur. ace⸗ 6 Portis vir ejus quando ſederit
F cum

42² Conciones

cum ſenatoribus terre. Hi itaque in extremo judicio non judi-
cantur & regnant.
Jam verò vitam Religioſi conſideremus ab oratione in-
cipiendo, nam in vitis PP. lib. 2. dixit S. Epiphan. Eum qui
verus monachus eſt oportet ſine intermiſſione orare, aut certè pfal-

lere in corde ſuo. Jam verò de Oratione hoc documentum dat

S. Nilus. cap. 42. Si tempore Orationis mens tua circumſpicit,
nondum intellexiſti te ut Monachum orare, quin potins adhuc ex
mundo es, & ſceenam extrinſecis ornas. S. Ephrem. lib. I. de
compuncét. cordis. Quid et quod os tuum orat DEllM, & quæ
ſunt quæ poſéis ab eo? fortè ſæculi hujus requiem & vitam!? Si
hac temporalia & merentia requiris, meliores te ſunt fornicator S
latro, hi enim deprecantur ut ſatvi fiant, & te beatifcant quòd in
hac bona converſatione fallaciter militare conſpiciunt. Sola æter-
na debent eſſe materia Orationis religioſi. am quod attinet
vota quæ faciunt Religioſum, in his prima, eſt Paupertas.
Cùm S. Macarius vidiſſet apud Theodorum Monachum Co-
dices ſacros dixit lib. 5. vit. PP. Boni ſunt quidem altus, ſed
majus eſt nihil poſſidere. In libro: Ex hort. SS. PPH. Agathon
dicebat diſcipulo. Ne aliquid tale tibi acquiras, quod Fratri te pe-
tenti dare pigeat, & per hoc inveniaris mandata DEI transgre-
diens. S. Macar. in Epiſt. ut cùm multò navis undarum ictu
obruitur, ſic multa poſſdens Monachus non ſalvatur. S. Marcus
Abbas conſultatione cùm anima ſua. Quidam Divites cum
divitiarum ſuarum minimè amore tenerentar, DEO placuerunt,
ut S§. Alrabam, Job, & David. Nos verò ſine divitiis avaritiæ
vitium in materia abjectiſſima nutrimus. Ex quo ſumus divi-
tibus multò infeliciores, qui, cum ea quæ plerique cupiunt G&aami-
rantur videamus deſpicere, occulta tamen, quaßi DEllM latere
poſzmus, eo, um cupidine laboramus. Non cumulamus aurum ſed

res viliſimas congerimus. S. Franciſci Seraph. ſunt verba in
ſchola

Sche
ur.

lbie

in vit
oll
icit
lerij
IRe
Gun,
er in.
paran
ſera
neyti
llenti
chiei,
Aunf
ſulea
glere
W N
Cient
endl
rbl⸗
hi,
ldemn
Ale
i⸗ 9 le
Eenga
ln
eſir
u

KE

Occurrentes. 43

Schola Patrum. Pecunia ſervis DEI nibil eſt aliud qum dialo-
las. Monachus cupidus miſerrimus, quia caret mundo & DEO.
Ibid. SS. Patres hanc ſententiam repetebant. Monachus aliquid
in vitapoſſidens proprium, in morte non merebitur DEI proprium,
quod eſt, miſereri. Jam ad Caſtitatem veniamus, Tertul. de pu-
dicit. Terrenum templum DEl citis ſpelunca latronum appel-
lari potuit à Domino qudm Maæchorum & fornicatorum. Greg. in
I1. Reg. c. 7. V'lut Agnipartem ſacrifecio ſurripit qui puritatem cor-
dis corporis continentiæ non conjungit, Gc. Hinc etiam ſatuæ Virgi-
nes in Evangelio notantur, quæ lampades paraverunt & oleum non
baraverunt, lampades enim paratas habent qui bonum pudicitiæ
ſervant in corpore: oleum quoque habent qui nitorem puritatis te-
nent in circumſpecétione mentis ſuzg. Ultimum votum eſt Obe-
dientiæ. Ipericius Abbas lib. 4. vit. SS. PP. Miniſterium Mona-
cbi eſt Obedientia, quam quis poſſidet quidquid poſeit exauditur, &
um fiducia Crucifxo aaſtabit; etenim ſi Dominus venit adcCrucem,
ſeilicet fadtus obediens usque ad mortem. Saul obedivit Patri ut
quæreret aſinas, factus eſt Rex. S. Pachomius juxta Regulam
ab Angelo dictatam, Univerſos Monachos promptos eſſe ad obe-
dientiam commonebat, at hoc compendio facilè perfeblionis appre-
benderent celſa faſtigia, cordaque ſua in timore Chriſti diligenter
excolerent. Alioqui ut ait S. Poſthumius in nomine DEI. Dꝑ-
lectio ſine obedientia faciet criminoſum, & conſcientia ærum.
Idem addit. Quodſt calor ſolis exarſerit & volueris bibere, &
Abbas ad te domandum prohibuerit, ſi vel mente murmurave-
ris, deliquiſti. Deinde ſi in via calcaveris ſpinam, non zſt e&du-
cenda donec Abbas præceperit. Similis doctrina in vita S. Pau-
li ſimplicis data à S. Antonio. Quodſt quis citò ad perfebtionem
venire vellet, non ſibi ipſfi ſieret Magiſter, nee propriis volantati-
bus obediret, etiamſi rettam eſſe videatur guod velit. Et in vita
S. Eugeniæ. Pronuntiant A poſſe Monachum prævalere,
(F) 2 vel

44 Conciones

vel iræ, veltriſtitiæ, vel ſpiritui fornicationis, niſi prius didicerit
mertißcare per obedientiam proprias voluntates. Econtra ſi quis
non obediat, adducit DEUS in memoriam etiam priora pec-
cata. Quando populus repudiavit Samuelem, ait DEUS non
te abjecerunt ſed me, in quod Greg. lib. 4. in I. Reg. cap. 8.
Ulbi etiam aliquid gravius cernitur, quia cum aljeltum Paſtorem
conqueritur, abjicientium peccata omnia, & Parentum etiam ma-
Ia memorantur. Juxta omnia, inquit, opera ſua quæ fecerunt d
die qua edaxi eos de terra Kgypti. Summum namque crimen
agnoſcitur, ad cujus diſcuſſionem, in DEl memoria præterita re-
ducuntur. Et quidem nec ſpecie pietatis contra obedientiam
licet agere. In vita S. Ephrem ſcripſit S. Greg. Nyſſen. Orabat
moriturus S. Ephrem ne corpus ſuum pretioſa veſte ornatum ſepeli-
rent, &. Ilnus igitur eorum qui aderant, ſand qudm nobilis, ocum
magni pretii veſtimentum paraſſet, quo Divini ſenis Corpus in-
dutum affceret ſepultura, neglecto quod audiverat mandato. Qua-
re protinis à malo demone percuſſas qudd mandato non obtempe-
raſſet, acerbiſſmas pernas dabat, ſeque ante lebtulum in quo vir
ſanötus jacebat, ore ferventes ſpumas agens dalaniabat.
Sed ſi Religioſus agat vitam non religioſam, audite quid
dicat B. Iſaias Abbas Orat. 3 8. Malediltus qui facit opera DEI.
negligenter. Vides quomodo DElls eos qui in ſervitutem ſe us
dedicant, & tamen propriæ voluntati deſerviunt, non adjuvat.
Ssed deſerat, & tradat in manus inimicorum; ex quo ſit ut loco bo-
noris quem ab hominibus aucupantur, in dedecus & ignominiam
recidant. Et S. Ephrem Paræneſi 13. Quomodo außi ſumus
nobis remiſponem priorum peccatorum d DEU efkagitare, ſi ipfi
non obliviſeimur converſationis priſtinæg ?“ Deſcripſit verum
Monachum S. Greg. 1. Dial. initio. Labentia Äli cunbta ſubter
erant, rebus omnibus quæ volvuntur eminebat, quòal nulla niſi cœ-
leſtia cogitäre conſueverat“ quòd etiam retentus corpore animus

26

N
ug
ſi
100
vider
baben
evtr,
ui
Kane
t gua
11 u
ſete
4

Gli d
Iie
Pulun
ſaudh
dum
urt do⸗
Ullat,
liati
lins Ut
cat.
ſchrnn
Ppi.
D

uen
iggis
pec
non
8.
ent
,t.
Mt5
rimen
ta fe.
Dam
Cralet
H
g i⸗
.
enpe⸗
6 M.

egbid
4DI
1 u
.
ſerhr.
ginian

ſinu,

ſeruc
ſare⸗
156 Al-
Aind.

N

Occurrentes. 4 5

ipſa jam carnis clauſtra contemplatione tranſibat, quòd mortem
quoqué quæ cunélis pœna eſt, videlicet ut expreſſum vitæ ac laboris
ſui præamium amabat. Deſcripſit & malum Monachum S. An-
ton. de Padua in Dom. 2. Advent. Quid exiſtis in deſertum
videre arundinem vento agitatam ? Nota quòd arundo radicem
habet in luto, in quo gula, & luxuria: vacua interius, pulchra

exteris, O&. In quo mentis intabilitas deſgnatur, infelix &ma-

Ledidtum iltud clauſtrum in quo talis arbor plantatus, & creſeit.
Sed notandum quod S. Baſil. in Inſtitut. Contingit aliquando
ut qualescunque in nobis culpæ, aut quantula, humanaque tentatio,
is qui extra cernuntur improb? meditantibus, pro maximis cen-
ſeatur, Or. Qui nibil experitur facilem putat omnibus vidtoriam &r.

Ad eos qui Sacramentum Ordinis
accedunt.

Ulaccedunt ad ſumendam S. Euchariſtiam, monet Apo-
ſtolus ut ſe probent. Quidſi etiam ſe probare debeant
qui ad conficiendam accedunt, qui Perſonam Chriſti geſturi,
qui ejus poteſtate uſuri, qui Mediatores inter Chriſtum & Po-
pulum futuri? &c. Greg. lib. 6. in I. Reg. c. 3. Samuel ait,

ſanttiſicamini & venitò mecum ut immolemus. Si intereſſe ſa-

crifciis non audent nißi ſanétifcati, quid de ſacrifcandis cenſen-

dum? Ante videre debent an à DEO vocati veniant, quia

ut docet Paulus. Nemo ſibi ſumit honorem Sacerdotii ſed qui
vocatur à DEO ſicut Asron. Si autem DEUS non vocat, non
faciat idoneum Miniſtrum Evangelii, non dabit auxilia & gra-
tias ut hoc miniſterium ad ſalutem animæ ſuæ & aliorum ob-
eat. Si enim etiam aliquando vocatis juſto ſuo judicio hæc
ſubtrahit, quomodo non vocatus poteſt illa ſperare: Bern.
Epiſt. 109. O udiciorum DEI abyſſas multa, oterribilis in conſiliis

DEus ſuper filios hominum! Spiritunm donavit quem erat denudò

() 3 abla-

406 Conciones

ablaturus, ut eſſet ſupra modum peccans peccatum, & gratia ſub-
intravit ut abundaret delibtum, quod tamen non fuit culpa dantis
ſed addentis prævaricationem, ſui nimirum arbitrii erat, qui mald
liber liberum habuit contriſtare ſpiritum, contemnere gratiam & .

Vocatio non eſt à DEO quæ non eſt propter DEUM tales nimi-

rum vocat Mammona, vocat otium &c. Probat ſeipſum an
poſſit mundum contemnere? Bern. in declamat. Clericus
qui partem habet in terra non habet partem in &œlo. Itaque Cle-
ricus ſi quidpiam habuerit prater Dominum, pars ejus non erit Do-
minus, v. g. ſtaurum, ſi poſſeſſiones, ſi variam ſuppellectilem, cum
iſtis pars ejus fieri non dignatur, &c. Videat an poſſit caſtè vi-
vere? Malach. I. O Sacerdotes qui deſpicitis nomen meum! G
dixiſtis, in quo deſpeximus nomen tuum? Ofertis ſuper altare
meum panem pollatum. Manibus impuris meum ſacrificium tra-
tatis. Mallet Chriſtus poni in ſterquilinio quàm tractari ma-
nu incontinentis. Pares an ſitis ferendis oneribus ad quæ vos
diſponitis. Si aliquis ſe Medicum profiteri velit, aut Cauſa-
rum Advocatum, & ſit artium illarum non ſatis gnarus, pec-
cat graviter, quanto magis ſacerdos cujus ignorantia majora
creat pericula: Nemo mittens ad aratrum & retrò aſpiciens
aptus eſt regno DEl, quia moram facit in aratione. Quid ſi
ignarus arandi ſuſciperet negotium Aratoris? An poſſit non

quæ ſua ſunt, ſed quæ Chriſti quærere! Iſai. 22. Hec dicit Vo-

minus DElIS exercituum. Vade ingredere ad eum qui habitat
in tabernaculo, ad Solnam praæpoſitum templi, & dices ad eum!
Quid tu hic, aut quaſi quis ic: quia excidiſti tibi hic ſepulchrum
in petra tabernacula tibi ⁷ Pro me nihil feciſti. Ecce Domi-
nus aſportari te faciet ſicut aſportatur gallus gallinaceus, & quaßt
amictum ſublevabit te. Coronans coronabit te tribulatione,
quaſßi pilam mittet te in terram latam & ſpatioſam, ibi morik-
ris, & ibi erit currus gloriæ tuæ, ignominia domus Domini tui.

Et

E

Aucd
un
Vm
Fege
lanis
en,
Gyi/
Mur
fuimn,
Zouatn
Bern.
in on
niier
fet aut
i 4
Mun
u, loe
Hec
n tal
lte t,
predie
Nel D
Donen
Gie e⸗
lce Ve
Crits
d
Aua
Kint

Occurrentes. 47

9. Et expellam te de ſtatione tua, & de miniſterio tuo deponam te.
An Audite iterum vocem DEl apud Ezech. 3 4. Eili hominis pro-
Pheta de Paſßtoribius Iſraöl, propheta, & dices Paſtoribus. Hæc dicit
. Dominus DEllS. Væ Paſtoribus Iſiaöl qui paſcebant ſemetipſos non
ini. greges, nonne greges à Paſtoribus paſeuntur? Lac comedebatis &
mmun lanis operiebamini, & quod craſſum erat occidebatis, gregem autem
N mieum non paſéebatis, quod inſermum ſuit non conſolidſtis, &quod
. agrotum non ſaniſtis, quod confractum eſt non alligaſtir, GOr. Or.
” Ecce ego ipſeé ſuper Paſtores, reqauiram gregem meum de manu eo-
t rum, &. &. Sciant magnum eſſe meritum Sacerdotis, ma-
Kwi. ghum & demeritum. Durum enim eſt ſacerdotum judicium,
6r6 Bern. in declamat. Cum ceperint reſurgere homines unusquisque
Ame in ordine ſuo, ubi putas generatio iſta clericorum locabitur? Si ad
e. milites fortæ diverterint, exſuſtabunt eos qui minimèò ſecum labo-
. res aut pericula tolerarint. Sic Agricolæ, ſic negotiatores, & ſin-
lers guli quique ordines hominum d ſuir eos ſimiliter arcebunt finibus,
Alla⸗ utpotè qui in labore hominum non fuerint. Quid igitur reſtat,
hec niſt ut quos omnis ordo repellit pariter & accuſat, eum ſortian-
orn . tur locum ubi nullus ordo, ſed ſempiternus horror inhabitat.
lens Hæc de otioſis Clericis, quòd de ſcandaloſis: Cogitet ergo
id an tale exemplum poſſit dare ut jure de illo dici poſſit. No-
Tton lite tangere Chriſtos meos. Sed Greg. Moral. 33. An non
r. Pprædicatores ſimulationis Antichriſti ſunt, qui cm ſacros ordi-
litt nes DEI obtinent, fugientem totis Acſideriis mundam tenent?
n Ponemini in candelabro, qui hactenus fuiſtis ſub modio.
un Sic luceat lux veſtra, &. Oportebit populum ambulare in
mi- luce veſtra, cavete ne lumen veſtrum fiant tenebræx. Vos
eritis ſal, videte ne infatuemini, quia & ab hominibus &
ne, à beſtiis, ſi fueritis infatuati 5 calcabimini. Sal naſcitur ex
wrr aqua Sacerdos ex muliere, ſed ſi ſal attigerit aquam diffluit,

Ni. & in terram cadit; & fit lutum. Iſai. 52. Mundamini qui fertis
ð Vaſa

4 Conciones

vaſa Domini. De quo Greg. 2. Paſtor. 2. Quantim debeant
mundari conſpiciant, qui ad aternitatis templum vaſa viventia
in ſinu propriæ ſponſionis portant. Malach. 1. Labia Sacerdotis
cuſtodient legem. De hoc Greg. hom. 6. Nemo dicat, admonere
non ſuſfcio, exhortari idoneus non ſum quantum potes exhibe,
ne mald ſervatum quod acceperas talentum, in tormentis pendere
exigaris. Talentum eſt quod Sacerdotio adjungitur, & con-
fertur à DEO iis qui ab eo ſunt vocati, Munus docendi popu-
lum; ne lamentari poſſit ut ſuis temporibus lamentabatur,
Greg. hom. 17. Ad pœnam noſtram ut video, Epiſcopi Sacerdotes
vocamur qui honoris nomen non virtutem tenemus, &c. Ad p
nam, ut ſcilicet gravius judicemur, ac damnemur. Pergit idem.
Nullum puto ab aliis majus præjudicium qum à Sacerdotibus tole-
rat DElUIS, quando eorum quos ad aliorum correctionem Poſuit,
dare de ſe pravitatis exempla cernit, quanao ipßi peccamus qui com-
peſcere peccata debuimus, &c. Nos pereunti populo authores mor-
tis exiſßtimus, qui e debuimus duces ad vitam. Scitis qualis ci-
bus Sacerdotum. Peccata populi comedes, ut ciconia ſerpen-
tem ut ab iis purget prata. Alter cibus libri, dictum Ezechie-
li Sacerdoti, Comede volumen, idem dictum Joanni in Apoc.
Potus, dictum filiis Zebedæi. Poteſtis bibere calicem quem égo
bibiturus ſum! Perſecutiones propter veritatem, occupatio,
oratio. Scd contra quendam Sacerdotem Cypr. Epiſt. 64.
Quam hic precem in conſpectu DEI pro Fratribus faciet, cdum
DEus peccatores non audit? Contrectat pudorem inceſtus, dem
perfidus, religionem profanus, Divina terrenus, Sancta ſacrilegus.
Lectus quis Sacerdotis? Vulnus lateris Chriſti, ex illo pro-
diit Eccleſia, in illo quieſcat Sacerdos, & in illo dum quæ-
ritur inveniatur. Sed fortaſſe quærentibus contingit aliquan-
do quod comtigit Nunciis Saul dum quærerent in lecto Da-
videm, invenerunt pro eo ſtatuam, cum pellibus caprinis &

quidem

cni
ſane

lele
04:
gar
ſüün
n

Dum,
ie
ſture
ttenm
mine
dlog
an
iun
ile
ſir
Miam.
Latus
mea,
jiti⸗

D

ſbli⸗
nit
de
Vapu

Occurrentes. 49

quidem in latere Chriſti, ſed ut idolum, ut abominatio in loeo
ſancto. Contingit fortè quod Petro & Joanni qui cum quæ-
rerent Chriſtum in ſepulchro, non invenerunt niſi linteami-
na: non invenitur niſi veſtis, deeſt res ipſa. Memores ſitis
quam frequentiſſimè ſacrificium Domino offerre. B. Laur. Ju-
ſtinian. dicebat de omittentibus celebrationem Miſſæ. 2
um poſſit Domino ſuo frui, & non frueretur, facile ſo declarat
Domini ſui curam non habere. Accedite jam qui vocati eſtis
à DEO, ſed accedite, in puritate, ſanctitate, nota ſit mode-

ſtia veſtra hominibus, videant opera veſtra & glorificent Pa-

trem veſtrum. Nunquam à vobis recedat timor DEl, non do-
minetur peccatum in veſtro corpore. Sancta tractate ſanctè,
alioqui dicet vobis DEUS. Qudò mibi multitudinem viclima-
rum veſtrarum!? plenus ſum, holocauſta arietum & adipem pin-
guium, & ſanguinem vituloruns, & agnorum, & hircorum no-
lui, chm veniretis ante conſpectum meum, quis quæſivit hæc de ma-
nibus veſtris, cum ambularetir in atris meis? Ne offeratis ul-
irà ſacrißium, fruſtrd incenſum abominatio eßt mihi. Neome-
niam & ſabbatum, & feſtivitates alias non feram; iniqui ſunt
catus veſtri. Kalendas veſtras & ſolennitates veſtras odivit anima
mea, fabta ſunt mibi moleſta, laboravi ſuſtinens & cum extende
ritis manus veſtras, avertam oculos d vobis.

In Cenſecratione Abbatiſſe.

UO munia accipit in ſe Præfecta Monialium, & ut cu-
ſtodiat Virgines, & ut regat Religioſas. Utrumque eſt
ſublime. Virgines ſunt Chriſti ſponſæ: Religioſæ ſunt vaſa
Chriſto conſccrata. In quocunque horum defecerit gran-

de inſtar judicium, & tanquam proderet Chriſti theſauros

