Joan. 6. Eam qui venit ad me non ejiciam ſoras, quia de cælo de-
ſcendi, non ut faciaim voluntatem meam, ſod voluntatem efus qui
miſit me. Quid enimiſi ſuam faceret, eos qui ad ſo veniunt, repuliſſet!
De ſanctificatione Monialium pauca loqui neceſſe, cum
ipſæ conſecrentur qualiter nulli Religioli. Magna eſt omni-
um Religioſorum præſtantia quam explicat Bern. ſerm. 2.
de altitudine & laſſitudine cordis dum ſuos Monachos allo-
quitur. Magnum prophetandi genus cui vos deditos eſſe conſpicis,
magnum prophetie ſtadiunz cui vos Video mancipatos, quod ilud?
nempe juxta Apoſtolum non conſiderare quæ videntur, ſed quæ non
videntur; ſine dubio prophetare eſte G&. Sed &profeſſonen, Apo-
Ntolicam audiamus. Ecce nos reliquimus ommia, ſegloriari licet,
babemus gloriam, ſed ſiſapimus, habere curabimus apud DEllM
Gc. Veritatem dicam, eſſé bic aliquos qui plusqum retia &naves
reliquére, Or. quia vidiſti Thoma credidiſti, beati qui non vide-
(L) 2 runut

84 Conciones

runt & crediderunt &. Ibi ergo Angelica in hoc corpore con-

verſatio, in corde prophetica expeéctatio, quantus cumulus gratia-
rum! &. Nunquid non tres cli ſunt quos aſeendimus. Sed ſu-
pra hæc plurimum habent Moniales, ut patet ex ritu earum
conſecrationis. Eſt ſponſa quævis Chriſti: ſi ſponſa, commu-
ne habet cum Chriſto regnum, ideò ut advertit Philip. Abbas
in Cantico tam à ſponſa quàm à ſponſo dici, vinea noſtra, do-
mius noſtra &c. Si ſponſa, ſicut vir & uxor duo ſunt in carne
una, ita qui adhæret DEO, unus eſt ſpiritus cum eo. Apud
Bollandum in vita S. Veronicæ Mediolanen. Chriſtus Domi-
nus Moniales appellavit Cbriſtar. Propterea in illis nullam
patitur maculam, rugam. Religio eſt alter Baptiſmus. Job.
25. juxta Græcam. Neque enim quis exiſptimet quod ſit dilatio
pyratis. Ii in mari prædantur, Religioſi ſcandaloſi in Reli-
gione. Non eſt ilis dilatio poenæ, ſubjectum cum Anania &
Sapphira imò cùm DEUS vult alios punire, à domo ſua in-
cipit. Ezech. 9. Mittit Angelos ad puniendum. Non parcat
oculus veſter, neæ miſereamini éc. Incipite à Santtnario meo
Matth. 3. Baptiſabit vos Spiritu S. & igne. S. Paſchaſ. lib. 2.

in Matth. Quaſi non in præſenti Spiritu S. abluit. Cùm Reli-

gionem ingredimur deinceps ſi qua peccati macula ſubrepſe-
rit, per ignem conflagrationis ad purum exuret. Obſervat enim
in Aſcet. Nierembergius, Religioſos tepidè viventes, afffli-
Qtionibus & morbis à DEO exuri, ut dum nihil dignum agunt
pro ſuo ſtatu, ſaltem patiantur. Imò gravius eſt quod dicit
Oddo Cluniacem collat. 1. Illos gehenna devorat qui ſub ha-
bitu Religioſo negligenter vivunt.
In loco Apoſtoli adducto initio legit Hieron. Caſtitate,
alii ſobrietate. Bene iſta cohærent, Caſtitas ſine ſobrietate
inquam, ſine mortificatione carnis. In vita S. Eugeniæ ſcri-
ptum. Si quando contigerat aliquam ſororem tentari d diabolo

per

U.
is-

lu.

nu.
bes

the
vud
wi.
lam
ob.
ti

leit

Ate,
tate
ſci⸗
⸗
N

Oecurrentes. 3 5

per ſomnum, mox Abbatiſſe pandebat, illa verò cum lachrymis po-
FKulabat ut diabolus ab ea recederet. Jubebatque ut lapides por-
taret, & ſtatin ſub ſago cinerem ſuper ciliciune ſpargeret, G ita
dormiret usque ad decimun diem. S. Ammonius ando deſ⸗de-

rium carnis ſurgebat, G& incitabat ad libidinem membra eus, nun-

quam pepercit carni ſuæ, ſed fenrum ignitum apponebat membris
ſuis, ut ſemper vulneratus eſſet, & ita deſiderium paſſtonis com-
peſcebat magnitudo doloris. Ut eſt in lib. 2. Vit. PP. Imo S.
Ephrem. adhortat. I. ad eos qui in Religionis rudimentis ſe
exercent. Vis virginitatis in ciborum conſiſtit abſtinentia. Mo-
nachus autem crapulæ deditus contaminabit carnem ſuam. Calſ-
ſian. coll. 12. cap. 1 5. Quisquis extraltus dà cunctis confabulatio-
nibus otioſi?, & mortißcatus ab omni ira & ſollicitudine, curaque
mundana; duobus tantlm paximaciis fuerit quotidianu refectio.
ne contentus, & aquæ ſatietate ſubtraöéta quietem ſomni trium,
ſeve ut alii ſtatuerunt Natuor borarum ſpatio terminant, neota-
men laborum aut continentiæ hujus merito, ſed mniſe. ralione Domi-
ni Caſtitatem ſe erediderit adepturum non amplilis qudm ſex menſi-
bus perfectionem illius non impoſſibilem ſibi cagnaſect. Neque cen-
ſeri debet nimiùm gravis hic eſſe labor cum magna ſit virtus
caſtitas, & in ea ſupremum locum teneat Virginitas. Hieron.
epiſt. ad Virginem Fuſtochium. Qauodß volueris reſpondere,
te nobili rypes generatam ſemper in delicitis, ſemper in plumis, non
poſſe à vino & eſoulentioribus cibis abſunere, nec his legibus vi-
vere, dAiſtribliles reſpondebo. Vive ergo lage tuagug DEI non po-

tes. Grandis eſt virtus Virginitas, ſed ut idem ibid. Loco An-

gelorum quos habuit in cœlis, conſtituit ſibi Chriſtus in ter-
ris virgines. Statim ut Filius DElI ingreſſus ſt terram novam,
R 4bi Ffemitam Virginum conſtituit, ut qui ab Angelis adorabatur
in eœlis, haberet Augelas & in terris. S. Cypr. de habitu Virg-
Chriſtum continentia ſequitur, &regno DEI! irginitas deſtinatar,
L.) 3 Ambr.

86 Conciones

Ambr. lib. I. de Virginib. Zirgo DEl donum eſt, munus pa.
rentum, Sacerdotium caſtitatiZs. Virgo Matris hoſtia eſt, cujus
quotidiano ſacrificio vis Divina placatur. Ibid. lib. 2. Unaquæ-
ue in cœlo exultabit virgo dicens. Pſ. 49. Introibo ad altare DEl,

immolo DEO ſacrificium laudis, & reddo Altiſſimo vota mea, ne-

ue enim vobis dubitaverim patere altaria, quarum mentes alta-
ria DEI. Confidenter dixerim, in quibus pro redemptione corporis
Chriſtus immolatur. Nam ſi corpus Virginis templum eſt, ani-
mus quid eſt? qui tanquam membrorum cineribus excitatis Sacer-
dotis æterni recopertus manu vaporem Divini ignis exhalat. Bea-
tæ Virgines quæ tam immortali ſpiratis gratid, ut horti floribus,
ut templa religione, ut altaria Sacerdote. In hoc altari ſacrifi-
cia ſuſcipit veſtra DEUS à vobis pro veſtris Parentibus &c.

Ad Milites.
T victoriam miles obtineat, advertat cauſas propter
qvuas vinci ſolet. Ambr. ſerm. S5. Civitati nonniſipro-
pter civium peccata infertur excidium, deſine peccare, & civitas non
peribit. Quid ſugis Patriam!? ſi vis ſalvus eſſe tua potius peccata
ſubterfuge: ſi tupeccare deſeris, victus eſtinimicus, &-. IWjuſtus
plandè & impius eſt Filius, ui periclitantem deſerit Matrem. Mater
enim quodammodo dulcis eſt Patria quæ te genuit, quæ ut fugere
poſſis divitem te fecit. Hinc incipiendum qui ad bellum pro-
cedit peccata extirpanda, hæc militem vinci faciunt, deinde
amor erga Patriam aſſumendus, hæc duo faciunt de victoria
certum. Unde audacter Ambr. ſerm. 86. Nonpoteſttimere

Barbarum qui timuerit Salvatorem, nec poteſtmetuere boſtis in-

petum qui præcepta ſervaverit, So. Arma ſunt noſtra in quibiis
nossalvator inſiruxit, oratio, miſericordia, atque jeéjunium. Ze-
. . . „* A2 * . . . „.
junium enim melius quàn murus tuetun. Miſericordia facilius
. liberat

lͤer
Nye
A⸗
nilit
Mit
n
ren:
Mn
lamon
amo
morib,
DEUI
ilar 6
W
pen 4
mimnei
lRr ho⸗
Gi n
Hi,
fottig
lum
Net p

Amnbi
Nopte
Uolie
M
ſern
ranj

Occurrentes. 87

liberat quam rapina, oratio longihs vulnerat qudm ſagitta, &c.
Scire debet quòd Adverſarii magis meritis, qudm virtute bellica
vincuntur. Peccata ſunt duplicia quæ victoriam evertunt, alia
militum, clamant ad cœlum peccata, ut regna evertat, ut
Milites diſperdat. Gen. 18. Clamor Sodomorum multiplicatus
ſe nimis. De quo Salvian. lib. de Gubernat. Palehre clamo-
rem in ſe dixit habere peccata. Grandis absque dubio peccantiumn

clamor eſt, qui d terra aſcendit ad &œlum, quare autem peccata homi-

num quaſi damnare teſtatur? Scilicet quiz aures ſuas cadi dicit
clamoribus peccatorum ne diſeratur pœDna peccantiumn Et verè
clamor & quafigrandis clamor quando pietas DEl peccatorum cla-
moribus vincitur, ut peccantes punire cogatur. Clamabitis ad
DEUM, Adjuva nos, clamabunt è& contra peccata, Diſperde
Hos, &c. Sed hoc ipſum ex ore DEl præſtat audire, quomo-
do ſcilicet propter peccata pereant regna. Micheæ 3. Princi-
Pes ejus Jeruſalem in muneribus judicabant, & Sacerdotes ejus in
mercede docebant, & Prophetæ ejus in pecunia divinabant, & ſu-
per Dominum requieſeibant dicentes, nunquid non Dominus in me-
dio noſtrums non venient ſuper nos mala. Propter hoc, caus ve-
Mri, Sion quaß ager arabitur, in eam deſolationem veniet mox
fortiſſima Sion Jeroſolymis. Et Zeruſalem quaßi acervus lapi-
dum erit, & mons templi in excelſa ſy'lvarum. Jam quod atti-
net peccata militum. .
Avaritia & luxuria præcipuè militem invadunt. S.
Ambr. ſerm. 7. Propter præadam militare peccatum eſt. Quid
propter oppreſſiones civium?: Quomodo alacriter contra
hoſtem procedet quem ingens ſarcina reſtitutionis gravat:
Ad avaritiam ducit luzus. Peccabat avariti4â Judas, & navi-
cula in qua erant diſcipuli Chriſti mergebatur. De quo Ambr.
ſerm. 1 1. Videamus gquæ cauſa qudd una eademque navicula, hic in
tranquillitate doctrinam populis tribuit, ibi in tempeſtate diſeipulis
metum

88 Conciones

metum mortis inducit. Hec autem cauſa periculi, erat ibi prodi-
tor Jadas, quawvis Petri fdes fundaret naviculam, hujus tamen
perfidia conturbabat, unius igitur delicto cunétorum merita qua-
tiuntur. Fur erat & ſacrileégus Judas, ſi in exercitu Judas, etſi
optimè inſtar navis compactus fuerit exercitus, etſi fidem
Petri ſecum habuerit, fluctuabit tanquam navicula in tempe-
ſtate. Expertus eſt hoc aliàs victorioſus miles Ducis Josve,
qui propter ſacrilegium Achan non potuit contra hoſtem

ſubſiſtere. Utatur miles ut decet ſuo ſtipendio, & non habe-

bit opus aliena invadere. Sed dum unà nocte anni pretium
profunditur, opus eſt de rapinis ſupplere. Bern. ad milites
templi cap. 2. Quis ergo milites hic tam non ſerendus! &t.
Operitis equos ſericis, &c. Depingitis haſtas, lypeos, & ſollas,
fræna, calcaria, auro Gargento, gemmisque circumornatis, &.
Militaria haæc ſunt inſign,ia, an muliebria potils ornamenta? Nun-
quid fortè hoſtilis mucro reverebitur aurum, gemmis parcet, ſerica
penetrare non poterit * Quid convivia, canes venatici? in
hæc ſanguis Pauperum exprimitur. Amos 4. Audite hic qui
conteritis pauperem & deſicere facitis egenos terræ dicentes. Quan-
do tranſibit menſis & venundabimus merces? &c. Juravit Domi-
nus in ſuperbiam Jacob. Si oblitus fuero usque infinen omnia ope-
ra ecorum, & cap. 9. Avaritia in capite omnium, & noviſſimum
eorum in gladio interfciam non erit fuga kis, Fugient, &non ſal-
vabitur ex eis qui fugerit. Bellatis ut liberum ſervetis popu-
lum, & durids tractatis quàm ſi in ſervitutem redigeretis, ut
ſubinde eſſe præoptet ſub hoſte quàm ſub defenſore. Amos
2. Hæc dicit Dominus. Super tribus ſeeleribus Iſrazl, & ſuper qua-
tuor non convertam eum, pro eo quòd vindiderint pro calceamen-
tis, qui conterunt ſuper pulverem terræ capita Pauperum, & viam
humilium declinant, & Filius ac Pater ejus jerunt ad puellam ut
violarent nomen ſanétum meum, & ſuper veſtimentis pignoratis
. accubu-

Aln
Mo⸗

,
Sin
lip
t 8
leßta
bis
uulſt
itut,
Ut i
uate
provea
loccs
hone
fumi

ol⸗.
men
All.
etſi
dem
mpe⸗
Osye⸗
ſtem
be⸗
icn
Uites
G.
ſla,
c.
Nun-
ſri
1 in
4
uan⸗
Dem.
Ale⸗
Nnmn
0 1.
hr.
tis t
mos
men-⸗
viat
enc
I,
Mu.

Funebres. 89

accubuerunt. Quod Caſtitatem attinet. Tertull. dixit lib. de
Monogamia. Quamdiu cauſabimur carnem? quia Aixit Domi-
nus, caro inſirma, ſed præmiſit, & ſpiritus promptus ut vincat
Piritus carnem, ut cedat quod infermum eſtfortiori. Nam &
ui poteſt capere capiat, dixit id eft qui non poteſt, diſcedat. Diſecſ-
Et & ille Dives qui non ceperat ſubſtantiæ dividende egenis præ-
ceptum, & dimiſſas e? ſententiæz Domini. Quare concludo ver-
bis Bern. I. c. Tria ſunt neceſſparia pralianti, ut ſeilicet ſtrenuuns
induſtriusque miles, & circumſpeltas ſit ad ſe ſervandum, & expe-
ditus ad diſeurrendum, & promptus ad feriendum. Boni milites
ut idem ibid. Imminente bello, inths fide non auro ſe muniunt,
quatenus armati & non ornati hoſtibus metum incutiant, & non
Provocent avaritiam, &c. Equos habere cupiunt fortes & ve-
loces, non tamen coloratos aut phaleratos, Pugnam quippe non
pompam, victoriam non gloriam cogitant, & ſtudent eſſe magis

formidini qum admirationi.

In Funere alicujus N obilis.

Alamitates humanæ eodem nobiſcum procedunt mo
do atque Samſon cum Philiſtæis, exurunt agros, amicos
tollunt ut ille maxillà aſini, diruunt ædificia ut ille portas ci-
vitatis Gaſæ, tandem ipſas columnas Reipub. invadunt. Ap-
Pprehendit ambas columnas quibus nitebatur tota domus unam dex
terà Galteram lævatenens, concuſſis fortiter colamnis cecidit do-
mus ſuper omnes Principes, & cæateram multitudinem quæ ibi erat.
Hoc planè hodie nobis accidit, cùm N. cecidit columna cui
Principes & populus innitebatur. Non tamen hæc omni-
nocolumna cecidit, ſed magis ſtabilita eſt.
Habet DEUS in hoc mundo columnas majores & mino-
res ut ſolet fieri in magno palatio. Columna eſt civis in ſua

(M) domo;

90 Conciones

4
domo; major, nobilis, &c. Aliæ ſunt intra domum, aliæ aeri
expoſitæ. Columna fuit N. in domo magna, &c. Fuit ſtatim
firmatus in fide vera. Fuit columna propter virtutes in ju-
ventute, Eccl. 3 3. quærit. Quare dies diem ſuperat, & iterun
lux lucem, & annus annum 7 Non quærit de die ſolari, nam
ad hoc facilè reſpondebit Mathematicus, quare ſit dies una
longior, ſed quare unus homo ſit clarior altero, una columna
ſuperet aliam? ut dies alii profeſti, alii ſolennes, ita homines;
inter ipſa feſta eſt diſtinctio. Reſpondet ſibi ſcriptura cap.
citato. A Domini ſcientia ſunt facto ſole. Ut dies omnes à ſo-
le, ita homines à DEO, tamen quosdam ipſe ſibi ſeparat.
multitudine diſciplinæ ſeparavit, & immutavit vias eorum, ex
ipfir ſantctißcavit & ad ſe avplicavit. Fuit N. columna, in vir⸗
tute, doctrina. Inmutat vias eorum, dat his quos eligit DEus
dona. Benedictio DEl immutat, dixit & facta ſunt. Provi-
det talibus prudentes & probos Inſtructores, ita factum cum
N. Sed hactenus hæc columna veluti ſub velo fuit cum ab Ar-
tifice DEO perficeretur, pateſecit & oſtendit in dignitatibus.
lbi in ſingulis exercuit pietatem, juſtitiam, liberalitatem, in
adverſis fortitudinem. Poſtea hæc columna firmata eſt per
connubium ex quo multæ ſecutæ ſunt affinitates & proles.
Jam vobis valedicit, & inprimis tibi N. Memineritis flii ope-
rum Patris veſtri, quod dixit Matathias ad ſuos. His verbis
vobis Filii Pater quibus Rex Hiſpaniæ Philippo tertio ſuo
filio. Magnam tibi Fili gratiam fecerit DElls, te ad illud glorig
faſtigium evexerit, quo me praeuntem habuiſßti, ſed ex animote ob-

teſtor, clim id aſſecutus fueris, Bujus etiam lebli in quo me vides

memineris, hie ut cernis, ſulſiſtit omnis gloria.
In Funere alicujus Adoleſcentis Nobilis.

( “ inſpicio vineam N. video latitudinem à Majoribus,
dico

Gi⸗
i⸗
S
trat
Lern
bel

bot
titix
cutr
bere
Ma.
lun
Mc.
nebii
An
ulr
Mam
1d
ho

ade
ec
tur⸗
Or.
niei
lrar
IGen

a

Aeii
tim

M.

I
nes;

wir.
Eus
N⸗
Cuſ
At-
bus.
gin
per
oles.
ce⸗
etbis
1ſ00
Mrie
G⸗

iles

ls.
hus,
lico

Funebres. 91
dico Cant. 8. Mille pacifci, & ducenti bi qui cuſtodiunt frufus
vinezx. Sed unus botrus deeſt, N. Mortuus pulchré inceperat
Si flevit jerem Thren. 2. cùm per Nabuſardan in Babilonem
translatus Ifraélis botrus. V ide Domine & conſdera quen, vin-
demiaveris. Et ego id ipſum dicere poſſum, cæpit hic botrus
bene. Lex fuit Athenis ne vindemiarent ante æquinoctium
autumnale, hic in vere ætatis decerptus. Servabat tibi hunc
botrum Parens. 4. Esdre 9. Servetur mibi acinus meus & plan-

tatio mea, gaiia cum multo labore perfeci, debes Pater dolere &

cum David dicere, 2. Reg. I. Doleo ſuper te Frater mi Jonatha
decore nimis & amabilis. Et vos affines dicitis, 2. Reg. I. Sicut
Mater amat unicum Filium ſuum, ita ego te diligebam. Juvant
hunc dolorem vicini, juvant omnes. Ecli. 3 3. Et go noviſſt-
mus egilavi, & quaſi qui colligit acinos poſt vindemiatores in he-
nediétione DEI & ipſe ſoeravi. Quis hunc botrum colligit:
Angeli. Apoc. 14. Exivit Angelus de altari, &c. Et damavit
voce magna ad eum qui habebat ſalcem accutam. Mitte fal-em
tuam acutam, & vindemia botros vineæ terræ, quia maturæ ſunt
uvæ éjus; & miſit. Unus Angelus oſtendit botros, alter ſecat
horum laborem producam.
Venit ad tuam Pater defuncti domum Angelus „Clamat
ad alterum, Mitte falcem tuam, Oc. quia maturæ ſant uve ejus.
Sed quomodo maturæ: eſt Adoleſcens, negant omnes ma-
turum. Sed non eodem tempore ubique botri matureſcunt.
Ovetan. lib. 4. cap. z. ſcribit in America in Civitate S. Domi-
nici matureſcere in Decembri. Xacumjæ in thyopia ſcribit
Franc. Alvarez cap. 2. maturari alios in Jan. alios in Febr.
Idem eſt de hominibus, communiter dicimus maturum ſenem
juxta Pſ. 89. Dies annorum noſtrorum in itſis ſeptuaginta anni,
ô autem in potentatibus obzoaginta anni, anzpliks eorznz labor &
dolor. Sed extraordinariè, Sap. 4. Senettus venerabilis eſt, non
(N) 2 diutur-

92 Conciones

diuturna, neque annorlm numero computata, cani autem ſunt ſen.
ſus hominis, & ætas ſeneltutis vita immaculata. Et ut Ambr.
lib. 3. Epiſt. 2 1. Etas quæ albeſcit non canis ſed meritis, vene-
randa animæ canities, in canis cogitationibus & operibus &;ulgens.
Nihil eſt quod in compendium redigi non poſſit, homo eſt

parvus mundus. Ezech. 4. Jeroſolyma delineatur in later-

culo & integras naves Myrmecides ita contraxit ut alà muſcæ
tegerentur. Sic virtus plures annos in paucis claudit. Sap. 4.
Conſummatus in brevi explevit tempora multa. De Macario
Alexandr. ſeribit Palladius in ejus vita cap. 17. quòd vocaretur
raναda+*Hw:Uo‿εο eαο aòd in puerili ætate ſenex haberetur, citilisque
multò qudm atas ferret in virtutibus profeciſſet. De S. Benedicto
Dial. I. ſcribit S. Greg. Ab ipſo pueritiæ tempore ſenile cor gere-
bat, ac atatem moribus tranſibat. Hoc idem ſactum in Defun-
cto N. Tarde matureſcit homo, quia ſol interim debet ſæpiùs
ſigna Zodiaci tranſire, & in iis morari. Sed poteſt quis cur-

rere citius. Eliſæus dum mittit Giezi ad Sunamitidem, 4. Reg. 4.

Accinge lumbos tuos & zolle aculum tuum, ſi occurrerit tibi quis-
piam non ſalates eum, & ſe te ſalutaverit non reſpondeas ei.
Non morare in ſignis Zodiaci, amphora, libra, &c. ut Soli
quem nemo incitat. Stitit aliquando Joſue, c. 10. Retroêgit,
Iſajas 2. Paralip. 9. Reverſus eſt ſol decem lineis per gradus quos
deſcenderat. Omnes volunt ſolem, ætatem ulterius progredi.
Ut quis in ſummam annos reducat, faciat minoremZodiacum,

talem in clypeo curavit deſcribi Alphonſus Dux Calabriæ filio

Evardo. Erat Cervus, cum inſcript. DElIM time, timet toni-
trua. Ciconia Inſcript. Parentes reverere. Hæc ſuos ſenes
portat. Teſtudo, Domum procura, non egreditur domo. Del-
phinus, Ofzciis vaca, præmonet ſaltu de tempeſtate. Supra
hæc omnia Inſcript. Celer virtutis curſus. Sunt etiam cœli in
terra, Job. 39. Nunquid noſti ordinem cœli, & pones rationem

ſus

Funebres. 93

1. cjus in terra. Stemmata ſunt ſtellæ hujus cœli; eſt ortus in eo
r. & occaſus, ſunt eclipſes. Sed hoc cœlo creſcunt flores vir-
l. tutum. Scribit Ambr. Perez. In Africa in civitate Tagoda-
1. ſtem ſi plures ſurculi vitis ſimul in terra infigantur, in unum
concreſcere, & quodcunque ſignum fuerit ſingulis inditum,
e. prodire in uvis. Jungunt ſe per Matrimonia ut ſurculus, pro-
e deant in filiis ſtemmata, ſub hoc cœlo. Quinque ſtemmata
42 quæ Poloni adhibent, ſint ſigna totidem Zodiaci, per hæc
1 brevior erit annus in terris, per hunc ivit Defunctus, & ideò
r citò maturuit.
Zeogiacus Nobilium duo habet extrema, à Patre, à Ma-
o tre. Aliqui incipiunt à Matre, Prov. 3. Digiti ejus apprehen-
“ derunt fuſum, ita fecit Sardamapalus, item ille, de quo Hieron.
. Epiſt. ad Heliodorum. Ouid facis in paterna domo delicate mi-
8 les, ubi vallum? ubi foſſa?“ ubi adta ſub pellibus hyems? ece tu-
r. ba ſonat, hoſtis expectat, & tu de cubili ad arcem, de umbra prodis
.. ad ſolem, corpus aſſuetum tunicæ non fert onus loricæ, caput aſſue-
” tam linteo galeam recuſat, mollem otio manum capulas exaſperat.

Puer Achilles etſi à Matre inter ſorores muliebri veſte occula-
tus, ad propoſita ab Uliſſe arma proſiliit. Hoſtis proponit ar-
,. ma, proſiliunt ingenui. Incipiant hinc nobiles, ita 2. Reg. I. .
4 David. Praæcepit ut docerent ſilios Juda arecum. Quia tem-
pore Saul militia non æſtimabatur, occiderat David Golia-
. thum, Saul interrogat. De qua ſlirpe deſcendit hic adoleæſèens?
Quid hic de ſtirpe? da præmia Saul quæ promiſiſti. Defun-
ctus N. juxta Patrem incepit, habuit in memoria Majorum
geſta N N. N. utebatur illis ut Themiſtocles triumphis Milcia-
dis, &c. fuit in caſtris, &c. Maturæ ſunt uvæ eius. Tranſit
Defunctus ad aliud ſignum Zodiaci, ad aliud ſtema, ad ſignum
ſapientiæ, ſtuduit in Scholis variis & hic botrus iſte maturus.
Prov. S8. dicit Sapientia. Melior eſt fructus meus auro & lapide

. . (M) 3 bpretioſo,

ei.
oli

,
io

es

Conciones
94

. doctrina munit
lelto. Nam doctrina wu
3 a mea argentoe . mci ihuns Ais Ul
Pretioſs, Paralip 17. Rex] dlnhar d, eehea⸗ do-
Patriam. 2. Eal hus Juda, & cum eis Lev dotes, &
in civitatibus Juda, is Levitas & Sacer- »
docerent in civ . da, & cum eis Le id inde ſecu-
lum in Juaa, & c Quid inde ſecu
cebant. Tue Ponk es ut eradirent populum e in ſublime, S adi-
ereilenr vir Jofiphat G. niKrcre, Gurtte Joſaphat edocti
. . t viri .
tum? Crev. . Turres eran . ui de-
turrium. ſſet ſuos Majores, ꝗ
cawit domos fui ris, expreſſiſſe 8. Sa-
fuiſſet turris, XPDrCI NN. Eccl. 2 8.
SeDemat per Sapientiam, id eſt, H ſuavitatem
fendebant Pa at vitem. Ego quaß vitis fru Sed quis fructus:
ienei o frubtus honoris Seor s Olchat applaudebant
odoris, ſores oram Principibus , dorem ſuum.
defunctus coram tes dederunt odor
odor, ſic V ineæ fioren . Tits ho-
Iz nti. Cant. 2. ſunctus, recepit fruét .
lis rediit obal.
Cùm e, dignitates- Beru. ad he Antiguorum tem-
on s &, Lon, ſaper ſenes intendere moribus, Auti’

mi 6.
Pora merit is pravenite, SS quod a«tati deé, r. p.

j ant.
s promittebant
fructus magnos pro Vi-
. cto erant qui fri H ſtitutus:
Flores in Damon ando Judex in Abennn asſtuit vinum
colum fuit ſig ſæculum, judicaturis
num apud Et apud ſæc j oca-
. am. bellius, v.
& poſuit .“ eniavod Allohroses ut Kribi 5 n propter elo-
—. . 1 * .
tur boculun vii n quia in fundo veritæ ſervit ju-
udicii, an . d nihil horum ſer
batur erater er audaciam: ſed n dex.
ter au . lis ſit u
quentiam? a juclicij vinum, eſt acre & ulec⸗ aneleg e,
dicio. e Lorata & veritas te non deſerant,
1ſeri.
Prov. 3.

, 5Sjucundi-
i⸗ in ſecuritatem & jucun
. nis mentem in ſecu
Convertit hbomi
3. Esdr. 3,.

. e, judiciuns.
v. 2. Securitas & gaudium eſt W ſo E aa
tatem, Pr rir Regenm nec Magiſiratum. Deut. “ s , Are
Nice locuitur Quod juſtum eſt Judicate ſive W
dices loq .

Utm

Iiin
Ala,
lution
d il.
mj
l⸗
llofu
le Ma.
Planta
inaqnn
Accit
liii
Wör
Regs
torti.!
erer
Amnecr
70 D.
lt te
Uwarn
dici P
ur a
horen
NV.
1d.
Wett
we
naſel
ren

vunt
Nirut
,d.
7, 6
ſecu.
Hall.
doci
lide⸗
K.
Ntent
Crus!
ebant
ſune
.
s i⸗
1 tenr.
Min.
bant.
Vi⸗
vinun
ba⸗
joca-
relo⸗
it ju.
den.
16i
nu
li⸗
iunt.
⸗

ere-

circumvolat, omnium voces exprimit adſcribunt ipſi. Non

Funebres. 95

peregrinus, nulta erit diſtantia penſonarum, ita parvum audietis,
ut magnum, nec accipietis céſusquam perſonam, quia DEI jadi-
6ium eſt. Sed modò factum ut Iſai. r. E inum tunm mixtum eſt
aqu, Principes tui infideles & diligunt munera, ſequuntur retri-
butiones, non judicant pupillo, & cauſa viduarum non ingreditur
ad ilos. Non ita olim jam factum eſt quod Joan. 2. Omnis ho-
mo primum ponit vinum bonum, & chm inebriati fuerint tunc id
quod deterius eſt. Sed etiam nunc non deſunt Judices recti,
talis fuit, N. Dan. 13. Dederat ei DElls honorem ſenedkutis, qua-
re Maturæ ſunt uvæ ejus. Scribit Surius, quod S. Martinus
plantaverit vitem, de qua Aſſidius Presbyter decerpſit uvam &
in aquam miſit, tota aqua facta eſt vinum. Ita N. inter Judices.
Addit Greg. Turon. de gloria Confeſſ. quòd cum ex dicto Aſſi-
dii quidam incurvati oris bibiſſet, ſtatim fuerit rectum factum,
utinam modò eſſent tales uvæ. Tribunal dicitur brachium
Regis, vocetur & Rex, ſed non Crivouſtus, hoc eſt, oris in-
torti. Dicunt. quro DEllM quòdnon curaverim ut in Judicem
eligerer, tamen maximè curavit. Juro quòd nullam mean, vel
Amicorum cauſam in Teibunalihabeam, & eſt contrarium. Zu-
ro D. DEIIM quòd judicia niſimorbo gravi oppreſſas non deſeran.
Et tamen propter fugiendam invidiam abeſt. Quis daret
uvam S. Martini? Fuit N. defunctus in Legatione, & de illo
dici poteſt. Prov. 2 5. Sicut frigus nivis in die meſſir, ita lega-
tus fidelis ei, qui miſerit eum, animanm, ejus requieſeere facit. Tem-
pore meſſis ſolum nix cecidit Romæ, cujus memoria eſt die
B. V. ad Nives, de potu loquitur per nives ſervatas refrigera-
to. Non ſit Legatus ad Comitia ignis, non pertinaciter
tueatur injuſta, ſit frigidior. Talis fuit, N. ideò Maturæ ſunt
avæ cius. Eſt avicula Imeronios, hoc eſt, unius diei, quia manè
naſcitur, veſperè moritur, ſed interim variorum avium nidos

diu

96 Conciones

diu ſed ſatis. Talis fuit N. peragravit nationes, linguis locutus,
poteſt dicere cum Alexandro. Vixi ſatis, guia non nuneero
annos ſod triumphos, metior me non atate ſed perennitate. Uno
verbo. Non diu ſed ſatis.
Alaud ſignum hujus Zodiaci, id eſt ſtemma, notat coœle-
ſtia, ſub quo etiam N. maturuit, ſub hoc ſigno. Iſai. 18. Ate
meſſem totus &foruit, & immatura perfectio germinavit. De
Adoleſcente probo Bern. in Feſto SS. Petri & Pauli. Cùm Ado-
leſcens eſſet, ſenem induit, relinquens quod erat, aſſumens quod
non erat, non enim reſpexit ad ſe, ſed ad eum qui eſt ſupra ſe. Talis
fuit N. quare maturæ ſunt uvæ ejus. Quatuor partes Sancti-
tatis aſſignat S. Paulus Epheſ. 5. Ut poſſtis comprebendere quz
ſit latitudo, longitudo, &c. In quo reſpicit partes crucis. Alti-
tudinem Sanctitatis in aula oſtendit Andr. Grimanus Dux
Venetorum tali ſymbolo, ut refert Salomon à Carlano, Affi-
xit vitem columnæ, Inſcript. Feſtina lentk. Clamat genus
Catholicum, feſtina, educatio, Dominus. Sed aula ait lentè
ſatis unum ſacrum audire, &c. Latstudo eſt Iſaac, hic Gen.

2 8. Fodit Iſaac puteum, & vocavit nomen ejus latitudo dicens, nunc

dilatavit me Dominus, & fecit creſcere ſuper terram. Quomodo
latus puteus? talis ſanctitas aulica, ſimilis vulpium foveis, ni-
dis volucrum Matth. S. Et hanc latitudinem difficultates obti-
nuit Iſaac, Obruerant Patris ejus puteos Palæſtini, ipſe in Ge-
rara effudit puteum, & ſtatim incolæ de illo contenderunt
ſibi uſurpantes vocavit illum Calumnia, alterum effudit, pro
eo quoque puteo rixati ſunt, & appellavit eum inimicitias. Ter-

tium appellavit latitudo. Ita in aulis, maximè cum alicui con-

fertur Dignitas, ſed ſi ſuperat. Dilatavit me Dominus & fecit
creſcere ſuper terram. Jam illum adorant. Ibid. ! idimus tecum
z Dominum. Sed Iſaac potiùs debuiſſet appellare profundi-

tatem, quia profunde fodit, non obtinebitis Aulici dignitates,

niſi

inn
l
Ota
M
lili
len
alloe

fide
Ai
Lati
Arf
den
lol/
Gin

erd

Funebres. 957

niſi profundeé vos demilſeritis veſtra. Veſtra Profunditas eſt
ut Jonæ, orat in ventre ceti. Ego autem in voce laudis inmo-
labo tili, quæxacunque vovi reddam pro ſalute mea Domino. Dum
beneficium quærunt, profundè ſunt devoti, vota. Quare Jo-
nas orabat? Quando veniet inmutatio mea: boſt tenebras ſpe-
ro lucem, ſpes lucis facit orare. Ita & qui uniones quærunt ſe
demergunt. Ita quidam caput inclinabat donec claves Petri
inveniret. Longitudo devotionis paſſim ab Aulis abeſt. Au-
la breves tunicas, & breve carmen amat, Brevem Miſſam &c.
Oratio eſſet brevis niſi colloquiis intertexerent. Si tamen
habent longitudinem, eritilla. I. Paralip. 20. Aliud bellum ac-
cidit in Geth. in quo fuit homo Longiſſmus. Qualiter? Senos ha-
bens digitos, id eſt, ſimul viginti quatuor. Quid hoc:? in aulis
augentur digiti ut rapiant.
Aliæ menſuræ Sanctorum, quas ſecutus N. Altitudo eſt
fides, per quam usque ſupra coœlos pertingunt. Abacuc. 3.
Altitudo manus ſuas levavit, adjunxit operafidei, devotionem.
Latitudo SS. eſt Charitas. Pſ. 118. Viam andatoruz tuorum cu-
curri cldim dilataſti cor meum. Legem DEI N. ſervabat, in nullo
partem fecit dæmoni ut alii. Epheſ. 6. Nolite locun: dare dia-
bolo. Ille eſt indiviſibilis, anima noſtra indiviſibilis, ſi vel pun-
Qum habet in ea, totum habet. Confitebatur crebrò N. habuit
erga proximum charitatem, quæ ut Aug. Catech. Rud. Alios
curat aædificare, alios contremiſceit Agendere: ad alios JRe inclinat,
ad alios elevat: aliis blanda, aliis ſeverae nuléi inimica, omnibus
Mater. Ita N. erga domeſticos, pauperes. Greg. in Paſtor.
Cum charitas miſericerdite deſcendit ad infima, valenter inſurg it
ad ſumma. Jam verò Profunditas 8S. eſt humilitas. Iſai. 3 5.
Mittit radicen Keorſun, & mittit fructum ſurſum. Fuit humi-
lis N. maximè internè, de quo Hieron. Epiſt. O. Plus ſt ani.
mum depoſaiſſe qudim corporis auter,, di DWicilahs arrogantid udm
auro

„ :

98 Conciones

auro caremus. Externè etiam humilis fuit N. Chryſoſt. in Pa-
lycr. 3. Quisquis gradus propriæ celſitudinis amat, humilitatis
cultum in obſequio teneat, nam qui ab humilitatis operibus recedit,
à dignitatis faſtigio tumoris pondere cedit. Sanctorum Longitudo
eſt perſeverantia. Hos ſolos annos computemus quos DEO
dedimus. Barlaam habuit annos 70. interrogatus à Joſaphat
de annis, dixit 45. quia tot annis DEO ſervivit. Similius reli-
ctà aulà Adriani, quia ſolùm annis ſeptem DEO ſervivit, ad-
ſcribi tumulo ſuo curavit. Hicjacet Similius ſeptennis vetulus.
De Saule I. Reg. 10. Puer fuit unius anni Saul cum regnare cæpiſ-
ſet, & regnavit duobus annis in Iſraël. Utique annis 20. ſed ſo-
Iùm duobus juxta DEUM. N. omnes annos DEO impendit,
quare maturæ ſunt uvæ ejus. Sed virtutes dictæ ſervari non
poſſunt ſine mortificatione. Gal. y. Carnem ſuam crucifßixerunt
cum vitiis & concupiſcentiis. Mundum, carnem. Joan. 17. Pater
non rogo pro mundo. Hos latrones N. Crucifixit. Mortificavit
ſe. Alex. ab Alex. lIib. 6. c. 18. ſcribit ad Danubium naſci vitem

quæ aſperſa cinere fit aurea: Mortificatio fecit nos aureos, ut

patet ex 2. Cor. 4. Immenſum gloriæ pondus operatur in nobis.
Mundum ut patibulatum ſpernebat, pompas, &c. Lud. Bar-
thema. hiſt. Novi orbis ait in littore maris Indici prope Ta-
probenam, fuiſſe idolum marmoreum. Maris Præſes, dictum
Cechorab, quem qui tranſibat, plagiis afficiebat & in faciem
ſpuebat, adjecto. Perdidiſti, pereas, quia eo loci multa fiebant
naufragia. Ita in mundo, perit caſtitas, ſobrietas, devotio.
Agamus ut cum Cechorab. Sed N. non periit.
Aliud ſignum Zodiaci eſt aliud ſtemma. Timorem
DEl notat, ſuperflua debent recidi à vite. Stobæus. Eſt in ju-

venibus, mentis præcocitas, renum ardor, voluntatis impetus,

intentus ad voluptatem animus. Excindebat N. fuit ut Tobias
nihil puerile geſſit, Examinabat N. conſcientiam, meminerat
quod

Ae

49.
Vos
De.
loſ
NI.
letut

Funebres. 99

quod eſt Eccl. 11. Lætare Juvenis in adoleſcentiatua, &in lono
ſit cor tuum, in diebus juventutistuæ, & amlula in viis cordis tui,
& in intuitu oculorum tuorum, & ſcito quòd pro omnilus his ad-
ducet te DEllS in judicium, pro addueit te, &c. Chaldeus legit,
appendit ſuper te a0ieem. Cùm lætamini Juvenes pendet ſupra
vos acies, ſcilicet gladii, eſtis ut Damocles in convivio apud
Dyoniſium Tyrannum ſupra quem fuit appenſus enſis in fi-
lo ſubtili. Conſiderate DEUM Judicem ſpectantem. Ita fecit
N. I. Cor. II. Si nos judicaremus utique non judicaremur. Seque-
retur ex hoc timore illud. r. Cor. 7. Et qui gaudent tanquam
non gaudentes Oc. & qui utuntur hoc mundo tanquamnon utan-
tur, præterit enim ſigura mundi hujus. Oleaſter pro verbis. Ad-
ducet te, &c. Legit. Prohis ſerilit contra te DElls judicium. Sicut
apud Baltaſarem Babilone Dan. y. In eadem hora apparuerunt
digiti quaſi manus ſeribentis contra candelabrum in ſuperficie pari-
etis aulæ Regiæ. Subito hæc hora venit, Balthaſar tunc potabat
Job. 21. Teuent tympanum & qtharam &. & in momento ad
igferna aeſcendunt. Pejus aliquando apud vos fit quàm apud
Baltaſarem. ibi. Dan. 5. Unusquisque eorum ſecundum ſuam
ætatem bibebat. Hic ultra ætatem. Bibebant de vaſis ſacris ſed
in quibus erant imagines ſacræ, apud vos fædæ. ibi. Lauda-
bant DEOS aureos, argenteos, juxta fidem ſuam. Apud vos ma-
ledictiones, imprecationes, ſpurca ut ſulfur inferni. Contra
candelabrum, hæc ſcriptura non obſcurabitur. Manus hæc ſcri-
bit non Babilonicè etſi Babilone, ſed linguâ ignotà. Manæ Te-
cel Fares. Numeravit, appendit, diviſit, hoc eſt, numeravit
dies, appendit merita, diviſit à regno. Quis ſcit quid contra
vos ſcribatur? ignotà lingua. Simus ipſi nobis Danieles, le-
gamus in noſtra conſcientia. Ita fuit N. eradicemus mala.
Ambr. lib. de offi. Adoleſcentum eſt timorem DEl habere, Paren-
tibus deferre, honorem habere ſenioribus, caſtitatem tueri, humili.
N 2 taten

100 Conciones

tatem non Aſpernari, diligere clementiam, quæ ornamenta ſunt
juvenilis ætatis. Ita fecit N. Quare maturæ ſunt uvæ &jus.

Aliud ſignum in Zodiaco, id eſt, ſtemma per quod no-

tatur Caſtitas. Vidit Apoc. 14. Hi ſant qui cum mulieribus non
ſunt coinquinati, virgines enim ſunt, hi ſequuntur Agnum guocun-
que ierit. Ibi creſcit vinum quod Zach. 9. Germinat virgines.
Talis fuit N. Hugo de clauſtro animæ. In illa atate quando

