bominem vertitur omnis homo. Putabat Darius ſe reperturum the-
ſauros in ſepulchro, quia illi Semiramis inſcripſerat. Gui-
cunque Rex pecunia indiguerit, aperto ſepulchro quantum opus eſt
capiat. Aperuit, oſſa reperit, & ſcripturam. Niſ: vir malus eſſes
&öpecuniarume inexrplebilis appetitor non ſand loculos mortuorum
commoviſſes. Poterat dicere, eſt theſaurus, ſed vidit, quia non
eſt. Quid de homine poſt mortem, non eſt. Homoputredo, &
lius hominis vermis. Tamen vivimus acſi ſemper futuri eſſe-
mus; nutrimus nos, ac ſi non eſca vermium, &c. Similes ſu-
mus aviculæ dictæ Ephemeron, und die vivit, & volitat huc
illuc procurando victum ac ſi diu victura eſſet: Job. 10. Homo
natus de muliere brevi vivens tempore. Hodie Rex. Veteres pin-
gebant hominem nudum, velatis oculis, ligatâ dextra, tem-
pus paulatim diſcerpit velum, ita Richard. Brixian. in ſymb.
Nudus, quia nudus ſum egreſſus de atero Matris meæ. Job. I.
Nudus intellectus uſu; clauſi oculi, non videmus finem vitæ,
eſt tamen . Quia eſt tempus nunc miſerendi; pœnitentiæ
ſed brevi videbis. Non eſ Tempus erit vindictæ, tempus ul-
tionis, manus ligata ad bona opera, ſed tempus deſtruet ve-
lum, videbis, non eſt. Eſt modò IIIuſtriſſimus, &c. Scribit
mors non eſt, quia es Imbecillitatis exemplum, temporis ſpolium,
fortunæ laſus, inconſtantiæ imago, invidiæ & calamitatis tru-
tina,

152 Conciones

tina, Quidam hominem definivit. Conſiderate eos qui
paulò ante erant potentes, &c. Quid ſunt: pulvis &c. Vi-
dete oſſa, an dignoſcetis quis Rex, ſervus &c. Salomon &c.
Ubi modernus N: ibi ubi Majores ejus, iſti & illi, in cinere,
hæc reſpiciens Bern. Quid proſunt divitiæ, quid delitiæ, quid
honores? Divitiæ non liberant hominem à morte, delitiæ non li-
berant à verme, honores non liberant af &tore, nam qui modoö ſede-
lat dives & glorioſus modo jacet pauper in tumulo. Videmus id
in hoc Defuncto, fuit, & c. At modò. I. Esd. 14. Projectus
quaſi ſtirps inutilis, pollutus & obvolutus. à Matre diviſus, à Pa-
tre, &c. Eſt non eſt.
Ahlteri equo inſcripſerat, Domi non eſt. Prima domus eſt
mundus, ejus parietes elementa, tectum & coœlum. Magna
domus, tamen ex nihilo facta. Alia eſt domus quam incoli-
mus, talibus olim non utebantur. In Faſciculo temporum
ſcribitur, quòd Matuſalem cùm jam exigiſſet annos 7500. &
egit ſub arbore, audivit vocem. Adbuc tibi alii ferè 70ο. vitæ
ſaperſunt anni, bene poteris conſtruere domum ubi degas. Reſpon-
dit. Si non amplius ſim victurus Domine, non mihi opus eſt domo,
ſub arborum ramis vel in ſpeluncis terræ degam. Tertia domus
eſt corpus noſtrum. 2. Cor. y. Scimus quoniam ſi terreſtris do-
mus noſtra hujus habitationis diſſotvatur, domum non manu fa-
am habemus in cœlis. Domus hæc variis conſtat, de anima
quidam dubitabant in qua parte habitaret, alii in capite, alii
in corde, alii in ſanguine. Sed veritas eſt, totam eſſe in toto,
& totam in qualibet parte corporis. Si quæremus animam
defuncti in domo mundi, erit, eſt immortalis, ſed in domibus,
in corpore, Domi non eſt. In partes ſæculi ſancti abiit, corpus
in terra. Egyptii ſepulchris adſcribebant. Si fueritisſicut hi,
eritis ſicut illi. Aug. de cura pro mortuis cap. 4. Conſideran-

do quèòd ſepulchra dicantur monumenta, quaſi monentia
mentem,

nus

in
m,

Funebres. 153

mentem, ita ait. Iimonet mentem noſtram, ut pro defundlis ore-
mus Zecut enins ipfa pauperis viſio etſi pauper taceat, elemoſznane
à vobis & ſußzragiapoſcit. Videmus Domi von eſt, effertur cum fle-
tu, deinde bona diripiuntur, nemo defunctis ſuccurrit, Bene
quidam pinxit manum extentam. Inſcr. da & accipe. Accipis
ſucceſſionem da pauperibus, Pocillatori Pharaonis poſt ex-
plicationem ſomnii dixit oſeph. Memento mei cum tibi bene
erit fac mecum miſſericordiam ut ſuggeras Pharaoni, ut educat me
de iſto carcere. Hoc ad vos dicit defunctus, & clamat ut Job. 16.
Miſeremini mei ſaltem vos amici mei, quia manus Domini ketigit
me. Jam Defunctus Domi non eſt. Valedixit, bona vobis reli-
quit ut Patriæ ſerviatis, &c. Sed etiam animæ proſitis, ſitis
ſicut Aaron Num. 16. & ex ejus domo ſacerdotes. Stans inter
mortuos & viventes, pro populo deprecatus eſt, &, plaga ceſſavit.
Tertius equus, cui inſcriptum nibil eſz, poteſt ſignificare
peccatum. Aug. Peccatum nibhil eſt, & nihil fiunt homines cum
veccaut. Quia in omni peccato includitur privatio, quia homo
privatus cœlo, gratiâ, & ſicut dives divitiis exuitur, de tali
dicimus in nihilum abiit, amittit peccator. Ad nihilum reda-
&tus ſum & neſcivi. Hoc ipſum ſervit defunctis. Alphonſus
Aragonum Rex ut hoc nihilum exprimeret, tres cifras pinge-

bat Inſcript. Nibil fuimus, nibil ſumus, nihil erimus, concordat

cum Sap. 4. Nos ex nibilo nati ſumus, & poſt hoc erimus quaſi
non ſuerimus. Carolus Magnus in ſuo Epitaphio ſcripſit. Fui,
non ſum, terra ſum. Quærite cx defuncto quid ſit:? nihil, fui
antea, &c.
Sic quartus Equus ex Apoc. Rufus, hic deſignat bella-
tores in Domo mortui, 1I. Mach. 3. De quorum præliis narra-

bant omnes gentes. Affinitati juncti cum NN. valebat & ipſe

tam armis quam conſilio & vospoſteri. Ambulalitis per omnes
vias Patris veſiti.
. (U) Sit

154 Conciones

Sit quintus Zach. equus varius maculoſus, notat in con-
ſtantiam fortunæ. Hodie quis honoratur, cras ridetur. Beli-
ſarius Perſas vicit, Reges duos cepit, Romam muris cinxit,
deinde à Juſtiniano Cæſare bonis & oculis exutus mendica-
bat. Fortuna dicitur à ferendo, quod offerat malum poſt bo-
num, vel eſt Fortuna quaſi vertuna quia omnia vertit; quare
defunctus omnia contemnebat mundi, & muniebat ſe per hu-
militatem. Ambr. de Pœenit. c. 14. Tranſi ſacularia, & cecidiſſe
aſpicies altitudines impiorum. Jactant ſe, & cadunt.
Sextus equus ex Apoc. pallidus. Mors Sancta. Erat de-
votus N. notà vità ſed & in morte, jejunabat, quia ut Ambr.
lib. de Elia. Zejunium et mors culpæ, excidium pœnæ, remedium
ſalutis, radix gratiæ, jundamentum caſtitatis. Hoc gradu citils ad

DEIIM pervenis. At alii luxui, potationi vacant. Ambr. de

Elia c. I. Bibamus pro ſalate exercitaum, pro Comitum virtute,
& haæc vota ad DEll Mpervenire judicant à ſtultitia hominum, qui
ebrietatem ſacrificium putant. Et tamdiu clamant wat donec
ut mortui procumbant, & ſupra aliquos loco vivat dum fe-
runtur ad ſepulchrum, canitur Salve Regina. Devotionem
defuncti N. ſequebatur miſericordia in pauperes, ideo cor no-
bis eſt in parte ſiniſtra ut ad affectus ſiniſtrà fortunàâ incline-
mus. Ita N. poteſt dicere cum Aug. Da quia dedi, fac quia feci,
dimitte quia dimiſi. Fac miſericordiam DEUS, dimitte pecca-
ta. Sequebatur concordia quæ res unit. Turris Babel propter
diſcordiam non eſt abſoluta. Hortabatur Cornelia filios Grac-
chos. Etiam vos atque etiam obteſtor, ut fraterno inter vos animo
vivatis, memores, ſemper filios meos eſſe, & quo die veſtram audi-
rem diſcordiam, illam diem extremum vitæ meæ futurum. Hoc ad
filios defunctus loquitur. Silurus Scytha habuit 80. filios, toti-
dem ligavit ſagittas in faſcem, nemo potuit frangere omnes,

ſed ſingulas facilè, ita ſi uniti ſint fratres. Secuta in defuncto

contritio. Hos

— — — ᷑—V—— —

Funebres. 155

Hos equos conſidero in curru funebri defuncti. Fercu-
lum ſili ſecit Salomon de lignis Libani. Columnas argenteas,
culcitram auream, gradus purpureos, ſimili defunctus deve-
hitur. Jam illi precemur. V ade in partes ſæculi ſandti. Ultimum
reddunt obſequium Filii, famuli, ſubditi, abi eò, ubi neque
luctus, neque clamor, neque dolor erit ultrà.

In funere cujuslibet Fragmentum.

Nmo in tam brevi tempore geſta defuncti poteſt expli-
care. Deduceret quis à Patre, inſignis, à Matre, ſed ut

Puteanus. Quorſum orationis ſplendor in lugubri horrore! quor-
ſum verborum oßicioſa circa ſepeliendos mortuos ſollicitudo? Otioſa
eura ea mortuis ingerere, quæ nec il, ſentiunt & nec eorum exemplo

docemur illa contemnere. Sed tamen Eccl. 22. Plora ſuper mor-

tuum quia defecit lux ejus, Plora non perora, hoc faciam, quia
Seneca de Conſol. Impietas in funeribus verba fundere, ubi eti-
am renitentibus lachrymæ excidunt, taceat ergo lingua ubi loquitur
pupilla, & animum perfuſa levat.
De morte juſti Pſ. 11 5 Pretioſa in conſpedtu Domini mors
ſanétorum ejus. Si mors, quæ eſt privatio, potiùs pretioſum
corpus. De anima. 2. Cor. 4. Habemus theſaurum in vVaſis ſibti-
libus itaque pretioſior, ſed tamen, Pſ. 3 3. Cuſtodit Dominus
oſſa Sandtorum ſuorum. Quare ſoſeph adjuravit Fratres. Aſpor-
tate oſſa mea vobiſcum de loco iſto, hunc theſaurum hodie ſpecta-
mus. Alterum quod hic deponitur eſt Spes 2. Theſſ. 2. Glo-
riamur in ſpe gloriæ filiorum DEI. Spes terrena Sap. 3. Eacua ſt
ſpes illorum, Cæleſtis Rom, 5. Non confundit, ut humana. The-
odoſius Imp. ſepulchro ſuo curavit inſcribi. Sanitas. Spem ſu-
am oſtendens. Job. 19. Illis ſe ſolatus. Scio quòd Redemptor meus
vivit, & in noviſſimo die de terra ſurrecturus ſum, repoſita hac
(U) 2 A

156 Conciones
ſi ſpes inſinu meo. Ita deceſſit N. in ſpe, erat in ſpe, in vita, in
ſuis laboribus. Eccl. 3 I. Beatus vir qui poſt aevrum non abiit.
Mortuus ſub onere publico vitam finivit, Caſſiod. Hocipſunr
grande doloris ſolatium, venantium ſub onere Reip. fractum ceci-
diſſe. Non magnus ſonitus cùm rami cadunt, ſed magnus cum
integræ arbores. Quomodocunque cecidit N. tamen cecidit ut
arbor. Thren. 1. Abſculit magnificos meos de medio mei. Quæ-
ſitus Ageſilaus cur muris urbes non cingeret? dixit. Non ſa-
xis & lignis, non manibus & vallis muniri civitatem, ſed eivium

fortitudine. Cecidit talis murus. Quærit Pſ. 14. Daishabita-

bit in tabernaculo tuo ? reſpondet. Qui operatur juſtitiam &
non egit dolum in lingua ſua, & opprobrium non accepit adverfus
proximum ſuum. Hoc in defuncto fuit. Juſtus fuit cum ſubdi-
tis vicinis. Mortuus bene diſpoſitus. Verbis ad vos Audit.
utor S. Hieron. epiſt. 5. Audiſtis laudes ejus, cujus ſemper vir-
tute lætati eſtis, non doleatis quòd talem amiſeritis, ſed gaudete

quòd talem hbabueritis. Deponite corpus ejus, Job. 29. In ni-

dulo meo moriar. Pſ. 131I. Haæcreguies mea, ic halitabo quoniane
elegi e6am; faciamus. Revertatur pulvis in terram ſuam. Ferd.
de S. Jacobo in Funere Philippi 2. Hiſp. ſcribit ſtatuam
æneam repertam cum Inſcr. Quando ad Calendas Aprilis ſol
feriet meum caput, aureum caput habebo. Variæ interpretatio-
nes, illa optima, ubi umbra die illo ex capite in terra deſiet,
ibi theſaurus. Doctrina nobis, hoc caput monſtrat theſauros,
umbra eſt vita noſtra. Sap. 5. Quid profuit nobis ſuperbia, &
divitiarum jabkantia? tranſterunt iſta omnia velut umbra. Vo-
bis oſtendit divitias in ſepulchro ſi vos ad illas aptetis. Luc. 12.
Facite vobis theſaurum non deſicientem in cœlis, fecit hoc defun-
us, in morbo. Gaàm dilecta tabernacula tua Domine virtu-
tum, concupiſcit &y defcit anima mea in atria Domini, Beati qui ha-
bitant in domo tua. Clavim ad coœlum oſtendit Rupert. Prin-
cipes

— — — - —

— — —

d——— — — —

—

Funebres. 157

cipes mundi plerumque ad regnum deducit eleemoſzna, eosque manu
ſua Regi cœleſtis repræſentat. Häc viâ ad cœlum, alias facilius
camelum intrare per foramen acũs quam divitem in regnum
coelorum, alia media ægré divitibus ſuccedunt. Oratio qua-
lis? &c. Chryſoſt. Sola eleemoſyna eſt cui portæ cœlorum aperi-
untur, & iltà intrante nullas janitorum audet dicere, quæ estu?
aut unde venis ? Hac uſus defunctus facile per portas coeli
tranſiit, jam illum Chriſtus ſalutat. Euge ſerve bone, &c. In-
terea quia eſt ſervera DEI juſtitia, oremus pro defuncto.

In Funere cujuslibet Fragmentum.

Ml de familia, multa de ipſius defundti geſtis poſſem
dicere. Solùm dicam, de pueritia, Adoleſcentia, &
Virili ætate defuncti, quòd in omni fuerit perfectus.
Natus, &c. Educatus ut Filii Conſtantini de quibus Ba-
ronius. Conſtantinus Magnus in tribus Filiis Conſtantino, Con-
Kantio, Canſtante, ſemina pietatis ſparſit, tum ſuis divinis præce-
ptionibus, tum magiſtrorum diligentid, quos omnibus virtutibus
eis inſgnes præfecerat, quemadmodum &gin aliis diſciplinis eos ad-
ſciverat qui eſſent in ſuo genere conſummati. Quare dici de illo
poteſt, quod de S. Eleazaro. Apuero optimæ converſationis erat,
& ſecundum ſandlæ conditæ à DEClegis conſtituta ePducatus, tum
in ſcholis, tum extra Patriam. Jam quid egit Adoleſcens.
Quid vir, ornavit domum dignitate Matrimonii. Amore in
proximos, obſervantiâà in Principem, pietate in Patriam, Re-
ligione in DEUM, & S. Eccleſiam, in his agebat, ut de illo poſ-
ſit illud Nazianz. Orat. 20. dici. Majores ſuos generoſo impetu
aſſequebatur, nec a ſummis illorum virtutis agitationibus longo in-
tervallo diſtabat.

(0) 2 De

158 Conciones
De Eodem Funere Fragmentum.

CC eſſet mortuus Lazarus Martha accepit ſolatium;
ui credit in me non morietur in æaternun. Hæc verba vo-
bis moœſti ſuperſtites explicabo.
Omnes affirmant neceſſe eſſe mori. Theologus Hebr.

9. Statutum eſt hominibus ſemel mori. Pſ. S 8. Quis éſthomo qui

vivet, & non videbit mortem? & Pf. 3 8. Veruntamenin imagine
pertranſit homo. Job. I4. Homo fugit velut umbra, ſicut mercena-
rii dies ejus. Expectat ſolutionem. Ex Philoſophis Triſmegi-
ſtus. Homo eſt DElIsS ſed mortalis. Plato, Homo eſt luſus locusque
Deorum. Logici, Homo eſt Enthymema brevis. Phyſici, Homo
eſt ens variabile, mobile. Matheſis, Homo eſt ſphæra mobilis.
Poëtæ fingunt tres Parcas. Habet in ſe homo mortis ſecretari-
am, Materiam primam, Natura nos clamat mortales. Matth.
6. Conſiderate lilia agri. Iſai 6. Omnes caro fænum. Ambr. Ro-
tam ſpecta ſæpils ut humanæ fragilitatis ſpeculum. Roſis ut Baſil.
hexam 7. ſpinæ poſt peccatum Adæ acceſſerunt.
Sed mors eſt triplex. I. Secundùm carnem. Pſ. 102. Homo
ſicut fæanum, dies ejus tanquam flos agri. 2. Peccati, Geneſeos 2.
In quacunque hora comedetis, morte morieneini. 3. Tterna, Luc.
16. Mortuus eſt dives & ſepultus eſt in inferno. In Morte triplex
terror I. Ipſius mortis I. Reg. 15. Siccine ſeparas amara mors?
2. Judicii Job. 9. Verebar omnia opera mea Domine, ſciens quia
non parceres delinquenti. 3. Damnationis Pſ. 6. In inferno quis
confitebitur tibi? Noverat ſe mortalem N. in eo fuerunt ſicut
in flore, Color generis, Odor meritorum, proportio vitæ bo-
næ. Merita ſunt odor. I. Cor. Chriſti bonus odor ſumus inomni
loco, demeritus Regem defunctus, Patriam. Proportio Juveni,
cùm ſtudet. In Conjugio Proportio, Amoris, Honoris, Veri-
tatis.

Funebres. 159

tatis. Conſiderabat proportionem cum DEO, multa bona
fecit, proportionem cum ſacerdotibus, eos honorando. Red-
damus jam illum Chriſto. L

In Funere cujuslibet Fragmentum.

Andus Th. Villan. Conc. de S. Ildef. Inilioſus latro mors
ſe, qui nec praævideri poteſtnec fugari: qui dormientem inve-
nerit jugulat, ſi vigilantem diſſmulat, ſalve inquit 6amice, ſalve,
ſum legatus ſummi Regis, te ad nuptias vocat. Quare Chriſtus
vult nos ſimiles eſſe hominibus expectantibus Dominum
ſuum. Quid non auferet homini iſte latro niſi vigilaverit?
Ipſe etiam Dominus, ut Bern. Dom. I. poſt Epiph. ſerm. 1.
Veniet expectantibus tanquam revertens d nuptiir inetriatur vi-
no charitatis & mmemor iniquitatum noſirarum. Eeniet non ex-
pectantibus revertens d nuptiis tanquam potens crapulatus à vino
verè ebrius & immemor miſerationum ſuarum, tunc enim quan-
tum ad iMos, obliviſcetur miſereri DElls, veniet inira & indigna-
tione tanquam furibundus. Infelix verò eſt qui dum ſanus eſt,
dormit in paccatis: & primò in morte conſtituit evigilare.
De talibus S. Th. de Villan. conc. de S. Ildef. Pſ. 15. illa verba
intelligit. Maltiplicatæ ſunt infirmitates eorum & poſtea accele-
raverunt, non congregabo conventicula eorum de ſanguinibus, nec
memor ero nominum eorum per labia mea. Ita hæc verba S. Th.
explicat. I. 2. Hoc eſt, neque eos d ſuis ſanguinibus peccatorum
mundabo, nec ero amplis memor eorum. Quod licet omnesme-
tuere debent, præcipuè tamen illi, qui ſunt in dignitatibus,
quorum cura aliis incumbit, qui alios vel bono exemplo in bo-
num trahunt, vel malo præcipitant in infernum. De Sacerdo-
tibus dixit S. Vincent. Conc. de S. Jo. Bapt. Iinus Presbiter
damant unum populum propter ſcandalum & detractiones. S.
Franc.

Conciones
Franc. Xav. epiſt. 14. ad Joannem XIII. Regem Luſit. Vebe-

menter etiam atque etian obſecro te Domine, ne pigreris jſam nune

præparare, in illud ultimum periculum decretorii momenti, quid-
quid expediri modò ac præverti poteſt. Morbus enim ſupremus ac
mortis ingruentis vicinia, ita mentem languentis, in angorum do-
lorumque qui plurimi acerbiſſimique tune ſæviunt, praæſenti ſenſa
miſeram defgit, ut illi nequaquam vaces aliis curis aut cogitatio-
nibus attendere. Et epiſt. 12. ad eundem. Videbis te per mortem
Tpoliatum regnis & poſſeſſionibus ectum cunctis, in alia longè di-
verſa coneludi terribiliab & tenebroſa regna, in quæ duriſſimum &
acerbiſſimum erit, relegari ex illis aliis aiulſum, praſertim ſi quod
DElls avertat, extra paradiſum & ſpem ejus es remandandus.
Quid verò ſcriptura de perſonis illuſtribus dicit. Judicium
duriſſimum his qui præſunt, &potentes potenter tormenta palien-
tur. Huc reduci poteſt quòd dixit S. Baſil. in Pſ. 7. Dominus
aliter Judæum aliter Seytham judicat. Sed hoc ipſum clariſſimè
Luc. 12. Cui multum datum eſ? multum requiretur ab eo. Sed
terribilius eſt quod Bern. de Converſione ad Clericos cap. 3.
Qui bona receperit in hac vita, cruciabitur in futura.

In funere cujuslibet Fragmentum.
Anctus Cypr. de Mortalitate. Non eſtexitus iſte ſedadater-

na transgreſſus, hoſpites & peregrinibic vivimus, complelta-

mur diem quæ aſſignabit ſingulis domicilia ſua. Chryſoſt. Orat.
de fide Reſurrectionis. Pulchrum filium tuum cadavere defor-
mem lachrymaris, nec cogitas nibil ſole jucundius eſſe, qui quotidie
occidit. Redibit ſol iſte pulchrior, vincet tenebras quibus ſe-
pelitur. Tertull. de reſurrect. c. 11. Saurget reſcindens ſepultu-
ram ſuam, tenebras, hares ſili ipf exiſtens. Lyranus in illa Eccl.
7. Memorare noviſima tua, ſic ait. Mors ſicut nautaſedet in al.-
tima

——— —-———

— —. — — — — — —

— — —

g — —

=S =

,⸗
at.
Gr.

Ge

.
l
16

Funebres. 161
tima parte navis ut diriget eam. Sicut qui ad clavum ſedet,
emi, non vult mori homines, vult ut nunquam ex arbore poma
colligantur, meſſes ex agro, & lumina non defluant in mare,
hyems in anno locum non habeat, veſtis non veteraſcat, &c.
Hac lege naſcimur ut moriamur, maturus fructus legi debet,
& alii matureſcunt citiùs aliis. Bern. in Pſ. Qui habitat. Quid
verò agimus ex quo primo incipimus vivere, niſi morti appropin-
quare, & incipere mori? Sed ut Ambr. de inſtit. Virg. 3. Lau-
datio in homeinis non in exordio ſed in fiue eß? Nemo enim niſilegiti-
mè certaverit coronabitur. Ildeoque ſapiens dicit Eccl. I I. Aute mor-
tem non laudaveris hominem quemquam, quia in fine hominis nu-
dantur opera eus. Tum pomum ex bonitate laudatur, &c.
Qui ſibi benè conſcius, mortem non timet. Cypr. de morta-
lit. Ejus eſt mortem timere, qui ad Chriſtum nolit ire; ejus eſtad
Chriſtum nolle ire qui ſe non credit cum Chriſto incipere regnare, & c.
Quia ergo petimus & rogamus, Adveniat regnum tuum ſicaptivi-
tas terrena delectat? In ſcena ſumus, demus locum aliis, in
ponte ſumus, cedamus ut alii tranſire poſſint. Clemens Ale-
xandr. lib. 3. Stromatum, ait Chriſturn interrogatum à Ma-
ria Salome, quamdiu vigebit mors? reſpondiſſe. Quousque
vos mulieres parietis. Mutuò datam accepimus vitam, nemmo
dolere debet, ſi debitor mutuum reddat. Quid dixit Ethni-
cus Anaxagoras auditâà morte filii? Noveram me genuiſſe mor-
talem. Quid Pericles audità duorum filiorum morte: ad
ſuggeſtum Oratorium proceſſit, & ſuam Orationem incitan-
do ad bellum Athenienſes dixit. Quid Rex Antigonus in caſu
ſimili? Serius é6 fili tam glorioſam mortem obiiſti. Et nos Chriſtia-
ni qui ſpem vitæ alterius habemus!

In Funere cujuslibet.

H'zron. epiſt. Quidquid dixero quia ille non audit, qui
(X) mor.

162 Conciones

mortuus eſt, mutum videtur. Quotiescunque nitor in verba
prorumpere, & ſuper tumulum ejus, epitaphii hujus ſiores ſpar-
gere, toties implentur oculi lachrymis &renovatodolore totus ſum
in fjunere. Gratias ago tibi Chriſte Salvator, quòdtam potentem
adverſarium mortem dum occideris occidiſti. Ubi nunc decora illa
facies, ubi totius corporis dignitas, qua veluti pulchro indumento
pulchritudo animæ veſtiebatun? Sed fletum noſtrum ſolari
poſſumus ex eo, quia de mortuo bene ſperamus, quem ſi eti-
am ſciremus cœlo frui, lachrymis omninèò abſtinendum eſſet.
Ambroſius, Oratione de obitu Valentiniani Imperatoris, ex
2. Reg. 12. David moriturum filium ſiebat, mortuum non dolebat:
Riebat ne ſibi eriperetur, ſed ſiere deſwvit ereptum, quem ſcivit eſſe
cum Chriſto; ſed ut ſcias verum eſſe quod aſſero, incæſtum Ammon
lium ſievit occiſum, parricidam Alſalon doluit interemptum.
Sed etiam bonis moderato dolore parentandum eſt. Idem
Orat. de obitu Fratris. Homini non referre gratiam ſimile ho-
micidis judicatum eſt: quantum crimen eſtnon referre DEO. Pla-
cuit ipſi defunctum ad ſecurioſa transferre, &c. Et ipsâ con-
ſideratà morte non habemus cur lugeamus. Idem orat. de
fide reſurrect. Lugendum nobis non eſſe Fratrum noſtrorum
obitum doceamus. Quid enim alſurdius, qudm ut id quod ſcias
omnibus &ſſ praſeriptum quaſi ſpeciale deplores! hoc eſtanimum
ſuprà conditionem extollere, communis naturæ conſortium recuſare,
mente carnis inſtari & carnis ipſius menſuram neſcire. Quidab-
ſurdius qudm neſcire quid ſir, aſfebtare quod non ſus? &c. An Domi-
nis jus eſt tranaferre mancipia quò decreverint, DE non ſt? Cur
eripis ſententiam judicaturo! nec Sanctis iſtud permiſſum eſt, nec à
Sanélis impund unquam uſurpatum. Videri poteſt Bern. in
obitu Humberti. Ambr. tomo. 2. Hieron. in Epitaph. Blæ-
ſillæ Nazianz. de Baſilio, &c,
In

Funebres. 163
In Funere cujuslibet Fragmentum.

Er mortuos noſtros nunquam nos ſperaremus viſuros, me-
ritò affligeremur in eorum morte. Sed dicendum cum
Tertull. cap. 9. de Patientia. Cur doleas ſi periiſſe non credis?
Præmittimus illos in quandam civitatem, in quam paulò poſt
ſumus ſecuturi; hic eſt hoſpitium, ibi viæ terminus, ad viam
hanc ſemel faciendam ita obligamur ut ad cibum ſumendum.
Adam refugit ſub ficum, hæc arbor ſymbolum veteribus mor-
tis fuit. Quod verò citiùs hoc iter aliquis ingrediatur, fit ſæpe
ut calamitatibus hujus vitæ eripiatur 4. Reg. 22. Joſiam DEUS
mori fecit ne ſervitutem Iſraelis videret. Auguſtinum ne Hip-
ponam captam à Vandalis, & c. Etiam gratulari poſſemus quòèd
ante mala ſit ablatus maximè ſi dum viveret, id perfecit ad
quod eſt natus, tum enim ad præmia recipienda ſui laboris
abiit, ideò quibusdam morientibus cœlum ipſum gratulatum
eſt. Scribit Baron. an. 7yz. Quèòd dum Alphonſus Galæciæ
Rex cognomento Catholicus, mortuus eſſet, aêr ſonuit his
vocibus. Ecce quomodo tolletur juſtus dfacie niquitatis, & erit in
pace memoria ejus. De aliis dici poteſt. Cant. 2. Flores apparue-
runt in terra noſtra, tempus putationis advenit. Jam fecit in ter-
ra pro venerat, flores aparuerunt, odore bonæ famæ omnia
complevit, amputetur ut ſucculus ut in cœlo plantetur Agno-
vit hoc ille Hiſpanus Alphonſus Carthejæ Dux obſeſſus à Mau-
ris, qui capto ejus filiolo minabantur ſe illum occiſuros niſi
Carthejam dederat; at ille de muris gladium projecit, ut habe-
rent quo illum occiderent, & occiderunt, tum ille menſam
inſtrui mandavit, & aſſedit. Patriæ genueram Filim, Datrig
reddidi, ad hoc genui ut pro Patria moreretur Focit; non dole de
illius morte. Hinc fortè originem ſumpſerunt ornamenta ſe pul-
chrorum, in quibus deſcribitur quid quisque fecerit, ut non
(X) 2 fru.

164 Conciones Funebres.

fruſtra vixiſſe videatur, quanquam vanitas, & exceſſus in hac
re, meritò à S. Chryſoſt. in Pſ. 48. reprehenditur. Quò fueris
ſplendidius indutus, tantò lautiorem menſam vermi praparabis, &
ſepulchrorum eeſſoribus ampliorem cupiditatem, & in miſerum
corpus majores inſidias. Gloria tua utique ad mortem, imò nead
mortem quidem; qui enim heri in curru, bodie in catena: qui heri
obſervabatur ab adulatoribus, nunc ſtipatur d lictorilus; qui un-
guenta olebat, nunc eſtreſperſus ſanguinee qui in molli leéto accum-
bebat, in duro ſole, jacet. Hoc David inquit, non timeas cdm homo
dives fabtus ſuerit, velut, cum multiplicata fuerit gloria domits
cæjus. Rebtègloria Domus, ambulacra, fontes, avuurum, argentum,
equi veſtes, non hominis. Hominis enim eſtgloria virtus. Quare
nonreprehendit, cum virtutis inſignia apponuntur ſepulchris,
hæc enim ſuperſtites ad ſimilia invitant; iſti appoſitus eſt li-
ber, iſti arma, mihi quid: Vide Baſil. Orat. de gratiis DEO
agendis. Dignum eſt ut etiam in mundo detur virtuti teſti-
monium poſt vitam. Ambr. epiſt. 3 8. Quid eftmundus niſi qui-
dam agon plenus certaminum? Haujus agonis inſtaurator utique
Omnipotens eßt DEllS; qui igitur agonem ſuſcipit in hoc ſaculo, nonne
omnia praparat quæ agoni ſunt neceſſaria, &tunc athletas vocat,
paratis præmiorum inſulis certaturos ad coronam, ne moram patia-
tur qui vicerit, ſed præmio donatus recedat. Hinc Pſ. 114. Bene ſibi
ominatur. Placebo Domino in regione vivorum. Regio mortuo-
rum eſt mundus. Pſ. 3 8. Ecce menſurabiles poſuiſti dies meos. Amb.
cum LXX. legit. in hunc Pſ. V eteres dies ſicut veſtis vetus con-
tinuò conſumuntur, ſint dies aliquorum pingues, ſint macri,
ut boves quos vidit per ſomnium Pharao, & per quos Joſephus
intellexit annos, utrique tamen egrediuntur de flumine, utri-
que paſcuntur in ipſa ripa; de his Ambr. 2. Off. 16. Aqua-
rum nempe impetu anni fuunt, GOc.

FINIS.

1e
ir

M

eri
.

i/.
ſbi

s

99(00) B

=

èè
I N D E x

Concionum Occurrentium.

N Baptiſmo. pag. I

In Electione alicujus ad dignitatem.
In priori Miſſa Sacerdotis
de eadem Fragmentum.
Ad curam habentes animarum.
Ad Sacerdotes
Ad Religioſos.

Ad eos qui Sacramentum Ordinis accedunt.
In Conſecratione Abbatiſſæ.

In Conſecratione Monialis.
In Conſecratione Monialis.
In Benedictione matrimonii.
de Eadem Benedictione.
Tempore Nundinarum.
In die Conæ domini ad homicidas.
Cum oſtenta in coelo apparent.
Ad afflictos.
Ad Moniales.
Ad milites.

2
27
30
32
37
40
47
49

„

56
78
62
6 5
68

Concionum Funebrium.

IN funere alicujus Nobilis. pag. 89
In funere alicujus Adoleſcentis nobilis. — 90
In funere alicujus in dignitate ſæculari. 102
In funere cujusdam Nobilis. 109
In funere alicujus Notarii. 1III
In funere Mulieris Nobilis. 116
In funere ejusdem. 125
In funere Mulieris Nobilis. 129
In funere Mulieris Nobilis. = 140
In funere viduæ. ⸗ 145
In funere cujuslibet. 150
In funere cujuslibet. 155
In funere cujuslibet, fragmentum. 157
In eodem. . 158
In funere cujuslibet fragmentum. 159
In funere cujuslibet 160
In alio cujuslibet funere, fragmentum. 161
In funere cujuslibet, fragmentum. 163

IN-

☛ EEEE

= — —— — ⏑ —

— W

— — — ⏑ — — —

WeS Se Srereen S
S S=ð ð S
BS E S
ð “8l BSS e 3 Ner ee Ei S

2òð
INDEX

Rerum Præcipuarum.

A.

A boatiſſ duo munia accipit. 49. Abbatiſla matrem agat
non deſpotam I. attendat ut clauſtrum ſervetur 52.
Ablutio corporis & Ablutio Baptiſmi differunt 136.
Abraham Hoſpitalitatis non oblitus 1.
Ageſilai urbes muris non cinctæ 156.
Alexander magnus ſimul & gladium & pennam portabat 113.
Alphonſo regi Caſtellæ cum acclamaretur vivat Rex, reſpon-
dit vivat grex, vivat lex 22. Ejus ſymbolum 23.
Amici imitentur beſtias 144.
Anchora noſtra DEus I122.
Angeli non ſuſpicantur de nobis 60. in tribulatione nos
conſolantur ibid. ad bona opera inducunt ibid. ſunt can-
tores cœli 24. Angelum eſſe melius eſt, quam homi-
nem 27. Angelorum præſtantia ibid.
Anglia Leoni Pontifici ab Edelpho Tributaria facta eſt 3.
Anima eſt hujus vitæ principium 67. in qua parte habitet:
152. animam diabolo vendunt peccatores 66.,. animarum
curam habentes 32.
Apis coronata ſymbolum Eduardi Anglorum regis 20.
Alſinus quem Chriſtus conſcendit, quid præfiguraverit? 11.
Alſyla erant urbes ſacerdotum 3 1.

Au-

INDEX RERUIM

Auguſti Regis Poloniæ ſymbolum 22.
Avi avolanti homo comparatus 1III. Regna ſunt ut aves

112.

Abelica turris propter diſcordiam non eſt abſoluta 154.
Bactriani quomodo anniverſarium natalis regis celebra-
verint? 20,
Baptiſmus facit dignos amicitia DEII. facit ut homo ca-
reat macula ibid. Baptiſmi ablutio differt à corporis ibid.
Baptizati egent Tutoribus 2.
Beliſarii fata 154.
Benedictione terrena multi contenti ſunt 132.

C.

Alamitates humanæ quomodo nobiſcum procedant? 89
Calendarium propter aliquot minuta multum aberra-
vit 11.
Calvaria legibus incumbens ſymbolum erat Auguſti Po-
loniæ Regis 22.
Cantores Coli triplices 24.
Capeto (Hugoni) DEus benedixit 109.
Caput Conjugii eſt Vir 64.
Carolus Magnus non ocioſus inventus 149.
Caſtitas Monarchorum 43.
Caſtitatis laus 100.
Certamina Chriſtianorum duriora 101.
Charonidas judices voluit urinatores, non piſcatores 22.
Chriſtierni Daniæ regis ſymbolum 13.
Chriſtus ad dignitatem à patre præparatus 2. cur in Cana &
in Cruce Mariam non vocaverit Matrem? 28. Chriſtus
nullum coëgit poœnis ut ſuus eſſet diſcipulus 53. Chriſti
matrimonium cum Eccleſia 59. Clavis

PKECIPUARUAI.

Clavis ad coœlum 156.
Clodovei in unctione columba attulit ampullam Chriſma-
tis 8 L
de Clericis ocioſis judicium S. Bernardi 47.
Coœlum cum terra ad electiones concurrit 3. cœli cantores
triplices 24. .
Columbæ Chriſti ſunt Virgines 54.
Columnæ DEl in hoc mundo 89.
Cometæ non ſemper damni ſigna ſunt 70. plurium Come-
tarum hiſtoria 72. Cometarum cauſæ 71. Cometa nobis
oſtendit, quid DEO debeamus 74.
Comparatio Baptiſmi & conjugii 63.
Concordiæ præſtantia 154. Concordia res unit 155.
Conjuges inter ſe vivant ut Angeli 60. non ſuſpicantur de
altero ibid. ſolantur in tribulatione ibid. ſervent amorem
mutuum 61.
Conjugata de Viro ſumit laudem 18.
Conſcientiæ bonæ conditiones 135.
Conſilia DEI ingrediuntur humana 5.
Conſtantini filii quomodo educati? 155.
Cor eſt primum vivens 21. cur nobis cor ſit in parte ſini-
ſtra 154.
Crucifixus ſymbolum Joviniani Imperatoris 25.
Crux ſequitur homines 149.
Cura animarum gravis 32. 34.
Cyrus viti in ſomno indicatus 13.

Dmon invidià in multa mala impulit hominem 117.
Dæmones etiam exercent ſuas Nundinas 65.
DEl gratia reges cur ſe ſcribant;: ½
(L) Devo-

INDEX RERUAN

Devotio paſſim ab aulis abeſt 97.
DEUS deſtruit, ut aliquid novi faciat 107. DEUS Ancho-
ra noſtra eſt 122. nunquam caſtigat, quin ſimul paret ſo-
latia 77. non eſt Author malorum 70.
Diabolus coram S. Remigio genua flectebat 31.
Dies varii ſunt 5. omnes dies à ſole 90.
Dignitatis acquiſitio, atque ad eam Electio 2.
Divites ſunt ut Apes 148.
de Divitiis male diſponunt homines 122.

F.

ECcleſiæ Matrimonium cum Chriſto 59. Eccleſiæ DEl ſer-
vit qui prodeſt & præeſt 107. Eceleſiæ proſpexitDEUSIO9.
Eecleſiæ bona qui rapiant: 110. .
Edelphus in regem Angliæ electus 3. tunc coelum cecinit,
cur ibid.
Edeſſa caprarum grege capta 12.
Eduardi Regis Anglorum ſymbolum apis 20.
Electio alicujus ad Dignitatem 2. ad eas concurrit coelum
cum terra 3. ſigna Electionis à DEO data s.
Electores rotam Electionis agitant 6.
Electum, quem DEus velit aliquando ſignis externis nunciat
7. Electus leges animabit 22.
Eleemoſynis portæ cæli aperiuntur 177.
Eloquentia virga oris 1075.
S. Ephrem quærela de malis monialibus 71. ſq.
Eva mulieribus ſignum impreſſit 149.
Euchariſtiam non accedant, niſi qui ſe probarunt 45.

F.
FAbius hauſto pilo ſuſfocatus 150.

Fama

PRECIFPUARUAN.
Fama non poteſt augeri niſi per virtutem 117. Fama viri
in uxorem defluit 127.
Filii Octoginta Siluri Scythæ 154. filios DEI facimus ex
ejus verbo I.
Flamma diviſa eſt cum Etheocles & Polynices cremarentur 14.
Fluminibus comparatum cor magiſtratuum 24.
Fortunæ inconſtantia 154. ⸗
Fragilia omnia in mundo 107.
Fratrum concordia rara 14.
Furius Romæ maleficii accuſatus 17. unde ſemper bonam
Meſſem habuerit? ibid.
Funebres conciones 89. ſqq.

H.

HOicide quo titulo compellandi 6⁸.
Hominibus tria à Davide tribuuntur 145.
Homo nobile opus: cur ultimus factus: 145. Homo eſt lu-

ſus locusque deorum 1578. Homo in multa mala à dæ-
mone impellitur 117.

Honorii in Eledctione in Imperatorem ſtellæ thoruin ege-
runt 27.
IJ.

Ejunium eſt mors culpæ 14.
Imaginem ſuam ad eligentes rex mittere debuit 6.
Incorporatio Chriſto fit per Baptiſmum 1I.
Johannes Baptiſta propheta fuit 17.
oviniani Imperatoris ſymbolum 25. ejusdem currus 151.
Judices DEI vocantur in Scriptura Sacra 106. debent eſſe
urinatores non piſcatores 22.
Jus Regis apud Samuelem deſcriptum 12.

(X) 2 Juſti

NDEX RERUA

Juſti mors 155.
Juventutis ſuperflua recidi dcbent 98.

1L.

LAxarus reſuſcitatus nunquam riſit 147.
Legatorum magna eſt dignitas 37.
Libuſſæ Reginæ Poloniæ maritus mire inventus 6.
Luxus ducit ad avaritiam 87.

M.

MAsidratus à DEO fluit ut rivus à fonte 4. de Eo varie
Nationibus DEUS proſpicit y. Magiſtratus quilibet de-
bet eſſe Propheta 18. Magiſtratuum cum fluminibus
comparatio 24.
Mariam cur Chriſtus bis non vocaverit Matrem: 28.
Matres Blandientes faciunt idola 120. imprimunt in utero
foœtui ſigna 149.
Matrimonii ſcopus 53. Matrimonium in cœlo non erit 61.
Matrimonium quadruplex in Scriptura Sacra 59. Diffe-
rentia inter Matrimonium Chriſtianorum & Ethnicorum
62. Matrimonium eſt Sacramentum ibid. Sancte ad id
quisque accedere debet ibid.
