oder Schthiſche / ſondern Hebraͤiſche
Amazonem oder Hoͤldin / welche in
Begleitung einer eintigen Magd ſich
durch das gantze feindliche Kriegs⸗
Heer oder Lager gewagt / den Obri⸗
Ken⸗Feld⸗Herrn Holoferne: liſtig

hintetgangen / und ihme Vermit⸗
telſt ſeines eigenen Schwerdts mit

mannlicher Staͤrcke den Kopff abge⸗
nommen / mithin den Feind uͤberwun⸗
den / und ihr liebes Volck ſambt der
Stadt vor dem leydigen Untergang
ertektet hat; deſtwegen ſie auch / da
ſie dem Hohen⸗Prieſter entaenen gien⸗
ge / das Volck mit einhelliger
Judith, 15. Stimm gebenedeyet / und ihr vor

10. & ſeq- Freuden zugeruffen hat: Tu Iætitia

Jeruſalem, tu ætitia Iſrael, tu ho-
norificentia pPopuli noſtri, eris bene

dicta in æternum, & dixit omnis po-

pulus fiat fiat, du biſt die Ehr Je⸗
ruſalem, dn biſt die Freud Iiraels,
dn biſt die Herrſichkeie unſers
Volcks / darumb wirſt du ſeyn
gebenedeyt ewiglich / und alles
Volck ſprache / es geſchehe / es
geſchehe: Und alles Volck / ſetzt
endlich der Goͤttliche Text hinzu/ und
alles Volck ſambe den Weibern
und Jun gfrauen / und Jungen⸗
Geſellen erfreueten ſich mit Sei⸗
then⸗Spiel und Harpffen.
Scht A. A. in dem Schatten das
Liecht! Heut wurde gebohren MA-
RlIA jene Hoͤldin / mit welcher GOtt
der .ER R dem hoͤlliſchen Holopher-
nes, der alten Schlangen / ſchon laͤngſt
getrohet; Ipſa conteret caput tuum,
Gencs. 3. diſe diſe Wwird dir deinen Kop
z. zerknirſchen/ diß hat MARIA
auch gethan gleich in ihrer unbefleck⸗
ten Empfaͤngnus / da ſie durch die Er⸗
ſchaffung aus nichts herfuͤrgetretten
iſt mit vergoldten Schuͤhlein wie ein
Königliche Tochter / darumben iſt ſie

heut ſchon Sig⸗reich auf diſe Welt

kommen in vergoldtem Kleyd der
Goͤttlichen Gnad / ſchimmerend von
Edel⸗Geſtein oder Geſchmuck der Tu⸗
genden / ſo ſchoͤn und holdſeelig von
Geſtalt / daß die himmliſche Geiſter
ſich ſelbſt darab verwunderet ſprechend:
CGant 5,9. Qux eſt iſta, quæ progreditur pul.
ne eine Chra ut luna, wer iſt diſe / die da
hereintrittet in die Welt ſchoͤn
wie der auf gehende Neu⸗Nondi

Sobald ſie aͤber aus Goͤttlicher Of⸗

fenbahrung erkennet / daß es MARIA
ſeye / jene Hoͤldin / welche der alten

Schlang den Kopff zerknirſchet / da

haben ſie gleich / nemblich bey Auf⸗
gang diſes Neu⸗Monds / ein Freuden⸗

Feſt im Himmel angeſtellet / welches

Beſchluß Lob Ehrn und Troſt⸗Predig⸗

ſie / wie wir oben vernommen⸗
jaͤhrlich mit groͤſtem Frolocken unter
der froͤlichtten Muſic widethollen 3
Dero Beyſpiel dann wir Menſchen auf
Erden mit unſer lieben Mutter der Kirch
billich auch nachfolgen / das Feſt des—
aufgangenen Marianiſchen Neu⸗
Monds mit Freuden begehen / und
MARIX in ihrer Freuden⸗ reichen
Geburt zuruffen / Tu gloria Jeruſa-
lem, tu Iæztitia Iſrael „tu honorifi-
centia populi noſtri, Du O& MA-
RIA ! biſt die Ehr des himmli⸗
ſchen Jeruſalemi, du biſt die Freud
Iſraels, oder der wahren Kirch/
du biſt die Herrlichkeit unſers
Volcks / das iſt / aller rechtglaubi⸗
gen Chriſten; dann alſo hat vor di⸗
ſem GOTT der HERR ſeinen aus⸗
erwaͤhlten Kindern Iſrael das Feſt des

Neu⸗Monds zu halten / und hertlich

zu machen befohlen: Diſer Befehl /
der alſo lauthete / gehet aber jetzt auch

uns an: Buccimnate in Neomænia tuba ?ſalm 5e,4

in inſigni dic ſolemnitatis Veſtræ,
A. 4. blaſet an die Poſannen im
Nen⸗Mond / als am herrlichen
Tag eures Feſts / als an welchem
uns iſt aufgangen der Marianiſche
Neu⸗ Mond / der nit alein in ſich
ſchoͤn erleuchtet ward / ſondern auch
andere erleuchtet / und erfreuet hat/
vorderiſt die heilige Mutter Anna, Citationem
als welche mit himmliſchen Glantz vide in
umbgeben MARIAM auf die Welt conc.
gebohren. Daß aber der mate⸗
rialiſche Neu⸗Mond uns auf Erden

gantz dunckel und finſter vorkommet/

ff iſt eine ſeiner Unvollkommenheiten /

wegen welcher ihne MARIA mit Poc Ii.
Fuͤſſen trittet / & luna ſab pedi-

bus cjus.

„Von dem Neu⸗Mond kom⸗ NI.
men wir zu dem erſten Viertel / oder der Opffe⸗
Wachsthumb unſers Marianiſchen rung / als

Monds. Wann aber MARIA in der ſchoͤne

der Geburt / ja in der Empfaͤngnus Mond in
ſchon geweſen iſt im vollen Gnaden⸗dem riſten
Lecht/ und alſo / wie Eccleſiaſticus Sinte
von ihr zeuget / quaſi luna plena in fante
diebus ſuis, geweſen iſt gleichſamb von der
ein voller Mond die Taͤg ihres Voͤlle ihies
Lebens; wie ſolte ſie dann in dem Gnaden-
Gnuaden⸗Liecht haben wachſen / und Liechte zu⸗
zunemmen / oder von dem Zeichen des .

biß zum

erſten Viertels in das Zeichen des Gipffel der
Vol⸗Monds nach und nach ſchrelren Vollkomen
koͤnnen 7 als das dreyjaͤhrige Jung⸗ heit und
frdulein MARIA von ihren GOtt⸗Glori.
ſeeligen Eltern Joachim und Anna
in dem Tempel zu Jeruſalem GOTT
dem OERRN aufgeopfferet wüͤrde/

anhe,3

itationen
ide in
onc

Ge. .

Imr quo primus Numerus denotit Paginam, alter Columnam.

Luna ſuper omnia.

3. 2
Maximè in plenilunid lucet. 27. I.

Allatratur i in canibus. 1 TI. I.
Quò magis diſtat à ſole. 38. 1.
idem 39. 2.

Ejus lux non præjudicat ſoli. 111⸗

1r.
In novilunio nobis non lucet.

38. 1.

Beneè autem vVersäs cœlum. 4r.
2.
Luna proprio-caret lumine. IIS. 1.

Habet lumen mutuatum. 202.2.

IIluminat primò altos montes.

49. 2.

Illuminatur: à ſole. J. 2. item 27

2. item 10& 2.

Luna eſt luce plena ſibi & aliſs. 98.
r. & 2, item 137. I. item 1306. 1..

Dominatur ſublunaribus. 56. 1.
. item 144. 1I. & 2.
Incrementum dat illis. 13 5. I.

item 136. 1..

Per eam ſol influit. 130. 2. ſtem

137. I. & 2. item 149. 1.
Eſt miniſtra & vicaria ſolis. 1 37.
item 2. r. tem ry4. 2. item

20;. 2.
EI rerum ommium n Spiritus. 2022
Luna in omnibißs. 1459. l.

Luna eſt ſine macula. 4. 2. item ye

L. item . I. item 33. 1. item 167.
2. item 190. 2.
Super omnia pura. 154. I. item

166. 2. item 176. 1. & 2.

Speculum purum. 157. 1.
A virginibus honorata. 154. 1.
Symbolum caſtiratis. 154. L.
Et. virginum. 155. 22.
Similgena virginibus. 176, I.
Luna ſpeculum eſt Phebi. 146. 2.
WPmula ſelis 67. 20
Similis ſoh. k9 . I.
Sol ſecundus. 23. Te.

Sol noRurnus. 14. 2. 6y. 2. tem

154. Ze.

Luna Symbolum humilitaris. 115.
1. item 187. 2.

Luminare quod minuitur. rIZ. t.
item 119. 2.

Hamilis planeta. 121. l.
Omnia adſcribit ſoli. . 188 1.

In Præſentia ſolis non lucct. 229.

I.
EKE maximum & 1 minimum. 126.
Tr.
Videtur elle maxima, TIIZ. I.
(& 2.

598. 1. & Z
Hr quidem ſemprr. 3. 2.
Nom tamen ſemper ita apparet.

Minor eſt omni ſtella. 203. 2
Alia claritas lunæ & ſtellarum. 2 5.
2.
Luna lumen eſt blandum. 137. 1.
item 148. item 208. 2.
Itella benefica. 147. item 154. 2.

Et fœcunda. 14. 27.
Mater roris— 1 4. ro.
Velocior ipſo ſole. 209. 2.

Luna valde eſt murabilis. 66. 1. &
2. item 07. 2. item 73. 0

Ut fortuna volubii. 606. 2.
Mutat ſæpe faciem. Ilbid.
Varios n homine eflectus habet.
Ibid.

Eit fgura hTominis mutabilis. Ibid.
Mutabilitatis ejus: cauſa eſt ſol.

6 8. Te
Vel tera. Ibid.
Luna ſigniſicat Eccleſiam. 56. 2.
Divinam gubernationem mundi.
56. 1.

Temporalia. 27. 1. item 80. 1.
item 88. I. item 236. 1. & 2.

Luna ſignum nobilitatis. 33. 2.
Lunæ imperiectione. Conc. ult.
Lux omnium pulcherrima. 3. 1.

Prima ex creaturis. 12. 1. & 2.
Primum laudatum à à DEO. 3. r.
iitem 12. 2. item 30. 1r.
Ab ca omnis ornatus in mundo.
12. 2.
Sine ca nil pulchrum. Ibid. irtem
196.
Eſt prima: gratia ædificij. 10. 1.
item 40. 1. & 2.
Lux diviſa eſt à tenebris. 12. 2 item
29. 2 ltemn 20. f. & 2. tem 29.

2. & 20
Procul à tendbris. 17. 2. item
29. 1.
Non poteſt ſtade cum tenebris.
22. 1.
Fugitur à malis. 27. 1. item ze.
Lux odiola & amabilis, 30. I. &8 2.
kem 142. I.
Se communicit alijs. 47. 1 I.
Alia eſt limitata. 47. 1

Lux noVa hebrzis erat Efther. FI. 1.
Lux ſunt bona opera. 3 5. 2. item

36. 1.
In hac luce vivendum. 36. 2.
Lucis ſucceſlio perpetua.,. 30. 2. item
30. Be.
Mäire non redundat. 144. k.
Plenum ſibi & alijs. 144. 2.

Index Generalis,

MARIA ſine labe concepta.

Pulchra ut luna. 2. 1. & 2. item 2.

2. item 3. 1. item 30. 1.

Reſpecta dum electa. Tota conc. 1I.
Parata dum creata. Tota conc. 2.

Perfecta dum concepta. Tota conc.

3
Nigra ſed formoſa. Tota conc. 4.
Morx ſanctiſicata. 4. I. item 42. I.
&& 2. 88. 2.
Super omnes. 42. 1I. & 2. item 89.
1. & 21.
Ssine macula. §5. I. & 2, item 0. 2. item
7. I⸗ item 13. 2. item 14. 1. item
17. I. & 2. item 21. 1. Icm 31. 1.
&& 2. item 32. 1. & 2. item 166.
2., item 167. 3. item 1638. 2. item

228. 1. & 2.

Tota pulchra. 7. 2. item 8. 1. & 2.
item 32. 1. & 2. item 33. 1. item
42. 2.
Pulcherrima.
1. & 2.

Impeccabilis ecx poſt. 7. 2. item 8. 1.

item 42. 2. item 43. 1. & 2.

Lux eſt MARIA. 12.2.
Illuminans omnia. 12. 2.
Illummata à DEO. 13.,2.
Et præſervata à lapſu. Ibid.

Sine tenebris culpx. 13. 2. item 29.

1. & 2.
Procul à tenebris, I5. 2, item 29. 1.
item 16. 1.
Lux nova. 17. 2.
Caliginis expers. 22,2.
Purgans à tenebris culpæ. 27. 2.
Semper fuit in lucc. 29. I.
Luminare magnam eſt MARIA. 29. 2.
Accedentes illuminat. 20. 2. item
27. 1. item 53. 1. & 2.
Similis Reginæ Eſther. 14. I. & ꝛz.
Abſcondita. 14. 1. & 2. item 158.
2.
Elevata. 14.1. & 2.
Præparata. 14. 1. & 2.
Exempta à lege. 15. 1. & 2.

Gratia plesa extenſive, 21. 2. item

22. I.
Crevit in gratia. 22. 1.
Non obruta à nocte culpz. 23.
1. & 2.
Ob gratiam DEI & ſplendorem
Virtutum. Ibid.
Dies eſt MARIA. 24. 1. & 2.
Denigratur ab hæreticis. 23. 1.
& 2.

Nigra eſt male viventibus 34. 1.
& 2. item 1902, 2.
Formoſa benè viventibuzs.
& 2, item 192. 32.

8. 1. & 2. item 175.

34. I. ,

Denigrata eſt à ſole Divino. 34.
2. item 35. 1.
Cultus Immac. Concept. liberat à
tentat. 18. 2.

MARL.A mundo nata.

Pulchra ùt luna. 37. 1. item 227.

. 1.
Illuminata in ſe. Tota conc. 1.
Illuminatrix in alio. Tota conc.

2⸗
Annuntianz mundo gaudia. To-
. ta conc. 3.
Luna eſt MARIA in novilunio. 39. 2.
item y8. 1.
Interpretatur illuminata & illumi-
natrix. 39. 2. item 48. 2.
Quò Chriſto vicinior, cò lucidior.
37. 1. & 2. item 40. 1. & 1.
Ei debebatur ſplendor. 40. 1. &

2.
Eſt habitaculum Cbriſti. 40. 2.
Przparatum à DEO. 60. 1.
Semper fuit cum Chriſto. 40. 2,
M item 41. I.
Ejus laudis hic cauſa cſt. 38. 2.

item 39. 1. item 40. 1.
In Nativitate non luxit. 41. 2.
IIuminata MARIA lumine grati. 42.
. 1.
Lumine rationis. 43. 2.
Splendore virtutum. 44. 1. & 2.
Sanctificeaa.. A4A2. I. & 2.
Impeccabilis ex peſt. 7. 2. item
8. I. item 42. 2. item 43. 1. &. 2.

Mater roris ſeu grati?. 4. 2.
Lumen commuue. 47. 2.
Ejus variz figuræzæ. 47. 2. item
Iluminatrix in alio. 48. 1. & 2.
Illuminavit parentes, 48. 2.
Angelos. 49. 2.
Patres in limbo. F5O. I. & 2.

Totum mundum. 5I. I. & 2.

Etiam ipſum cœlum. ?2z2. 1.
Totam Eccleſiam. 52. 1. & 2.
Per gloriam ſuam. 5”2. 2.
Per miſericordiam. Ibid.
Illuminat accedentes. 26. 2.

item 27. I. item 53. 1. & 2.
ILuna eſt cœleſtis. 57, 23.
Nativitas ejus eſt feſtum Neomæniæz.
57. 1. & 2. item 68. 1.
Celebratur ab Angelis. 59. 2.
item ο. 1. & 2.
Pro ea certarunt ſæcula. 57. 2.
Vicit dies 8. ſept. Ibid. item 61.
Nativitas ejus lætificavit parentes. 58.
2, item 59. 1. & 2.
Na-

„

In quo primus Numerus denotat Paginam, alter C olumnam.

Naiivitas ejus lætificavit Angelos.

59. 2.
Partes in limbo. 4 60. 2.
Totum genus humanum. 6:. 2.
Gaudium communc.. 229. 2.
Quomodo ceclebranda. 62. 1 &

1. item 63. 1. & 2.

85 MARIA in templo braſemata.

Præſentatio eju⸗ DEO gratiſſima.
76. 1.
66. I. item 67.
“
Creſcens in Virtute. Lota conc. 1.
In perfectione. Tota conc. 2.
In ſanctitate. Tota conc. 2.

Pulchra at luna.

Aſcendit in templum per 15. gradus.

231. 1.
Supergreſſa univerſas. 23I. 1. & 2.
Luna perfecta in æternum.
item 70. 2.
In qua DEUS reſpexit hominem.
68. 2.
Lunam calcat pedibus. 71. . item

87. 2. item 88. 1. & 2. item tot.

conc. ult.
69. 1.
71. 2.

Luna creſcens in virtute.
In templo vixit 11. annis.

item 72. 2.

Oratio ejus aſſidua & qux? 72. I.
& 2.
Vita ejus diſciplina omnium. 71. 2.
Omnium virtutum cxercitium.

Et domicilium. 73. 1.
Habuit Virtutes omnium Sanctorum.
73. 2. item 74. 1.
Ad imitandum nos provocat. 74.

2.
una creſcens in perfectione. 76. 1.
Uſque ad apicem. 76. 2. item
77. 1.
Egit ſemper perfe te. d0. 1.
Et qued perfeétius erat. 77. 1.
Fuit perfeta in ſide. 78.: I. & 2.

In contemplatione. 79. 1I. item

90. 1.
In ſpe. 79. 2.
§. ſpei Mater. 79. 2. item 80. 1.
In charitate DEI. 80. 1. & 2.
Et proximi. 81. 1.
HBuc fortis ut Mors. 80. 2.
Fuit prudeniiſima. 81. 1. & 2.

Juſta. §1. 2. item 82. 1.
Temperans. §ꝛ. 1.
Fortis. 82. I. & 2.

Stabat juxta crucem. 82. 1. & 2.
Humilis.
Pura.

Malier amicta ſole.

68. 2.

zꝛ. 2.

item 141. 1. item 146. 1. item
166. 1.
39. I.
88. 2. item 89. l. &
2. item 90. 1.
Crevit tamen in Sanctitate. 89.
2. item 90. 1

Amatrix paupertath.
Sanctiſſimæa.

. 93. 1.
Gratiam habuit immenſam. or.
Quot a us virtutis clicuerit. 91.
1.

MARILA ab Angelo ſalutata.

Pulchra ùt luna plena. 62. I. tem
item 227. I.

97. I.
Plena ſibi. Tota conc. 1. & 2.
In conſummatione minuta. To-
ta conc. 3.
Luminare minus ſeu maximum &
minimum. Teta conc. 4.
Luce gratiæ plena. 97., 2. item 9u.

2. item 99.
Plena ſibi & alijs. 97. 1.
Luna eſt inter Santos. 99. 2.

Maximum eſt M ARIA poſt DEUM.

99. 2. item 109. Z: item 111.

2. teIE 112. I1. tenl 12 I. 1. item

112. i.
Infinitè giſtar à Sanctis. 100.

Super omnes gratiâ plenä. 98⁸,

1
.

Etiam virtute. 101. 2.
Et meritis. 103. 1. & 2.
Uc Mater Chriſti eſt Kepmna. 23 1¼
2.
Gratiam invenit M ARIA. 104. ..
Etiam pro nobis. 104. 2.
Ah ea tempus gratiæ. 232. I.

Gratia plena quia reſpeta à DE 0.
108. 2. item 109. 1.
Quia à Spiritu S. ſuperventa. 110.

1. & 2.
Immenſa gratia debebatur ei. 109.
2.
Hæc fuit immenſa. 91. 2.
Pulchra ùt luna. 107. 1

Habet lumen mutuatum à lale.
1ĩ197. 2.
Non præjudicans ſoni. III. 1. &
2.
Huic ſuum lumen adſcribit. 121.
1. & 2. item 122. I. & 2.
Luna eſt per humilitatem. 115. 2.
Eſt hummis de ſe. 69. 1. item
1227. 2ꝛ. item 188. & ſeqq.
Salutatione Angelica non intume-
ſcetc. 129. 2. item 130. 1. &
3*

Ppp z Imò

item 91. 2. item

N IARIA pulchra ut luna.

Indexæ Generalis.

Imò turbatur.

Ibid.
Ob illius humilitatem reſpectus ho-

mo à DEO. 699: 1.
Luminare minus 122.25
Quod minuitur 112. 15
Humillima, 82. 2. item 83.: 1.
108.1. & 2. item, 128. 1. tem
. 132 16.
Humilitatis cjus actus. 8332. 19

Præ humilitate patitur deliquium.

T28. 2.

Hine confortata ab- Angelo. 128.

2. Item 129. 1. & 2.

Minima per humilitatem. 112. 2.
item 120 2. item 127. I. item

131. 2.

Marxima tamen ob Maternitatem.

126. T=

Virginitate par Angelis. 116. 1. K 2.
115. 2. item

Hac placuit DEO.

11 7. 2.

Vuso 154 &⸗ ſeqq item feſto

Purific,:

M RLAE aletha,g wuften

Virgo eseunda⸗

Tota conc. 3.
Plena ſibi & a

15 & 2 item. 147. t. item 148.

X. & 222
Comparatur mari. 1442 2. item.
Mitigat ardorem ſolis, 1 z. d. 1. &

2. item 212. I. & -2. iten 2 32.

1.
Muminaß domum Zachariæ.

Simeonem juſtum.
S. Joan. Evangeliſtam-

pPrimos Chriſtianos.

140, l.
IWWuminata in ſa. 139. 1. & 20.
Lux ubique Viſa. 140. 2, item
Z 141. T8
Allattatur ab hærcticis. 141. 1. item
142. 1.
Ecly pſata ſub cruce. 141. 2.
pule errima. 14 5. 2. item 146. T.
Epeculum ſine macula. 146. 22.

117. 2.
Sc an cillam nominat. 118. 2. tem
II9. 5
Humilitate vulneravit cor DEI.
1175 2. item 1106. I. & 2.
Humilitate concepit DEUM.

Gollum in corpore Eccleſiæ.
Invitat nos ad ſe.

Virgo fæcundæ.

135. 1.
— H item 145. 2⁸¾
Gratia plena alijs. Tota conc. 12
& 2.

alijss T3 5.1 & 2.item
136. 16 item 142, 2. itemn 14 5

137.25
item 138. 1. item 147. 2.
I38. I.
138. I.
Apoſtolos. 138. 2. itemn 139. 1. &
2 itermm 140. 12

Ex quo forma ſervi rejurit, ITbiq..

Luna plenæ alijs. 148. 1. & 2.
Imò omnibus. Ibid.
Luna in omnibus. 149.: 1. & 22

Omne: gratiæ per eam ad nos. 1498

2 item-150. 1. & 2. item 151. 10.
& 2. item 236. I. & 2.
15O. I.
148. 1. Uem 149. 1.
“ 2. 1tem 12.
12
1574. 1. item 155. 1.
item 159. 2. item 180. 1. item
18.1. 2T6. 11C III 184. 1.
Germinane Virginen. 15. 1. item.

Sydus errans.

161. 1.
Item. 162 T.
Lucet in cœlo ut luna. 155. 29
Ut luna inter Virgine:. 1y. 2.
Ntem 156. 1I.
Regina Virginum. 176 1.
Virgo ingulari, 156. 1. tem
179. 2
Virgo⸗ mira. 156, 1. & 2.

Turbata aſpeltum formæ Virilis.
156 2. item 157. 1. & 2, tem

167. 2.
PFugit viros. 157. 2.
Solitudinem amavit. 158. 2
Interpretatur abſcondita. 15872.

Virginitatem prætulit maternitati.
160. I. item 178. 1. item 234. 2.
Corpus cjus campus & non hortus,
161. U.
Tot Hores quot Vnrgine⸗ tulit. 161.
I item 162. I.
Nullum- 24. Venerem allexit. 1 51.
2, item 162. 2
Sed omnecs ad caſtitatem. Abig⸗
Puriſlima inter omnes. 162. 1.

„ . . 1
MARr ügitet, renple⸗

MARIA lIunaz ſuper omnia purs
ſeu Vigo ante, in & poſt. Tot.
conc. I. & 2.
Humilis & pura. Tota cone. 3.
Purificatione non ind ignit. 186.
11 & 2. item 187. I.
Pärincari voluit ad cxemplum fſi-
lij. 171. 1.
Item ex humilitate, 187. 1. item
12. I. item 234. 1. & 2.

Tuma eit MARIA. 165. 2
Mulier amicta ſole. . 166. 1.
Stupendum mirzculum. 106. 1.
Pulcherrima inter omnes. 175.1.
& 2.

Pyeculun. eſt MARIA fine maculz, 166.
2 item 167. 2. item 168. 2.
Illæſum à peccato, 167. L.
Specl-

In quo primus Numerus denotat Paginam, alter Columnam.

Speculum eſt MARlA cx vitro & plum-

bo. 189. 1. & 2.
Uſtorium. 172. 2.
Erx co refalſit Chriſtus. 167. 1.
item 169. r.
Aurum mundum ſimile Vitro.
190. Ie

nirge eſt ante partum.

In partu.
item 179. I.
Poſt partum. 170. 1. & 2. item

180. 1. & 2. item 181. 1. itermn

193. I.
Triplici miraculo comprobata.
192. I.
Turbata in aſpectu formæ virilis.

156. 2. item 157. I. & 2. item

167. 2

Virginitatem prætulit maternitati.

160. 1. item 178. 1. item 234.2.
Simul juncta eſt gratia ſine cxem-

plo. 179. 2.
Maternitatem abſcondit. 18. 1.
2.
Et Virginitatem. 190. 1. & 2.
Mater admirabilis. 179. 2.
IIumilis MARIA, idcò luna. 188. 1.
Obumbrata. 19 1. 2.
Sub umbra humilitatis. 191. 2.

item 192. I.

In humilitate Chriſto ſimilis. 192.
I.
Hutmilitatemn prætulit Virginita-
ti. 234. 2. item 235. I.
Humillima omnium. 193. 2. item
234. 2. item 235. 1. & 2.

MARlA in cœlos aſſumpta.

MARIA pulchra àt luna. 196. 2.
item 208. 2.

Noctis ſeu peccatorum præſidium.

Tots conc. 1.

N octis ſeu afflictorum ſolatium.
Tota conc. 2.
Luna de nocte ſeu in morte. To-
ta conc. 3.
Luminare minus ut præſit nocti ſeu
peccatoribus. 196. 2. item 197.
1. & 2. item 23 3. I. & 2.
Item ob humilitatem 263. 2.
Sine hoc lumine tenchræ.
Purgat à tenebris peccatorum.
204. 2.
Eſt luna per quam ſol influit. 198. 1.
item 223. 1.
Sol nocturnus & decor noctis.
198. I⸗
Illuminatrix peccatorum. 198. 1
& 2. item 200. 1. 1tem 204. ¹

168. 1. item
176. 2. icm 177. 1.
168. 2. item 177. 1. & 2.

196. 2.

Solamen peccatorum in nocte
mundi, 201.2. ltem 204. itemi

205. I16
Pharos alta luminie. 201. 2.
Luna de noécta. 201. 2.
Columna ignis de no te. 201. 2.
Lumen errantium. 202. I.
Lumen mutuatum. 202.2.
Rerum omnmium ſpiritus. 202.,
item 204. 1.
Per eam omniz recreata. 204. 1.
Temperat ardorem ſolis. 203. I & 2.

item 208. 2. item 209. 1. item
212. 1I. & 2. item 213. I. & 2.
Luminare majus. 203. 2.
Illuminat accedentes ad ſe. 204. 1.
& 2. item 205. I. & 2.
Lumen peccatorum. 204. 2.
Mater peccatorum. 220. 1.
In nocte peccati invocanda, 204.

20
Nomen MARI dulce. 114. 2.
Timetur à Dæmonibus. 215. 2.
item 223. 2.
Solatium in morte. 223. 2.
Vult audiri ab Angelis. 207. 1.
& 2.

Horum gaudia auget. 207. 1. & 2.
Eſt conſolatrix affuctorum. 208. 1.
Selatium primorum Chriſtiano.

rum. 217. 2.
Lumen blandum-. 208. 2. item
209. I6.

Lumen bencficium. 209. 1. & 2.
Hinc invecandæ. 209.1. & 2. item
213. I- Atem 214. 2⸗
Stella maris. 114. 2.
veloæ eſt in ſuccurrendo. 210. 1. &
2. Kemmn 21I. I. & 2.
Succurrit in morte. 213. 2.
Imd occurrit. 215. 1. & 2.

Non poteſt viderc morientem.

213. 2Z
Altera Angerona. 212. I.
Dea tutelaris. 212. I
Angores pellit. 2 12 Ta.

Iram DEI cohibet. 212. 1. & 2.

Morientium ſpes. 219. k.
Ipfius moricutis Chriſh 23 3. I.
2.
Item latronis. 232. I. & 2.
Propeé eſt morientibus. 219. I. &
2
Praſentiam MARI hertcut Dæmonets.,
423. IA
Et nomen. 223. 2

Ei ſervire bonum eſt, 124. 1. & 2.

Nunc miſericordior. 234. 14
Propitiatio eſt. 233. 24
Oraculum miſcricordiæ, 223, 2.
Electa ur ſol. 227. 29

. .1. Pe 1ℳ

Index Generalis,

Moritur miraculose.

218.
Gloriam habet eandem cum Chri-
0o. 218. JI.
Maximum & minimum quid? 125.
Martia filia Varronis virginum exem-
plar. . 156. 2.
Micerinus Rex noctem impedire vult.
23. 1.

218. 2. item
. 217. 2.
Ab ipfis Dæmonibus. 220. I. & 2.
Morientis derclictio. 224. 2.
Ejus vota. S
Morientium ſpe: MARIA. 219. 1.
Mor: nox & iomnus eſt.
Terribilis nox. 217. I. & 2.
Timenda eſt. 218. 1. & a.
Morte hominis gaudendum. 49. 1.

Moriens anguſtiatur.

Mortem timent Sancti. 218. 1.
Muhier curioſa eſt. 158. 1.
Spina eſt. 161. 2.
Pulchra cſt. 179. 1.
undus nox eſt. 200. 1.

Plenus periculis. 201. I. & 2.

Naſci malorum initium eſt. 48. 2.
Nativitas B. V. gaudioſa. 48. & ſeqꝗ.
item 58. & ſeqq.
Nativitas hominis deploranda. 48.
2. item 49. I. item 58. 2.
Neomæniæ feſtum Nat. B. V. 56. I.
Nigrum an pulchrum? 33. I. & I.

Nox peccati orig. omnes obruit.

22, 2.
Nuditas animæ coram DEO con-
fundit. 42. 1.

Os qui moderatur, prudens eſt. 81.
1, & 2.

Parentes non gaudcant in nativita-

218. 2.

te liberorum. 48. 2. item 49. 1.
S iitenm 58. 2.
Peccator eſt filius tenebrarum. 24 1.
Tenebra eſt.

197. 2.
Beſtia no urna eſt. 200. 2.
Cæcus eſt. 199. 1. item 200. 1.
Fugit lucem, 27. 2.0
Præceps ruit. 199. 1.
Nreſcit, quò vadat. Ibid.
Neſcit, ſe cæcum eſſe. 199.. 22
Alios ſaperet. Ibid.

Peccatorum Mater MARIA. 220. 1.
Peccatum non ſtat cum gratia. 22. 1.
Originale eſt nox omnes obruens.
22, 2. item 25. 1.

Majus eſt actuali. 223. 1.
Nox eſt. 197. I.
Excæcaꝛt. 199. 1.
Ejus origo & familia. 200.2.
Perfecti eſitote. 84. 2. item 85. 1, & 2.
Perfectio Chriſtiana. Ioid.

Phœbus Nymipham ab intecritu præ-

ſervat. . 13.1. & 2.
Phidiæ ſtatua. 126. I.
Preces ſunt potentes. 165. 1. & 2.
Stiterunt ſolem. Ibid.
Prudens moderatur labia. 8 I. 1. & 2.
Pulchritudo mulicbris. 179. 1.
Purgationis lex.

R.

Romani ſuos heroés cum trophœis

repræſentabant. 87. 1.
8.
Sancti ſunt ſtellæ fixæ., 148. 2. item
149. 1.

Repræſentantur cum trophœiz. 87.1.

Nympha illuminata à Phebo. 13. Sapientia quid? 67.1.
147. 1. & 2 S0! pulcher eſt. 2. 1.
Et præſervata ab interitu. Ibid. Sine macula eſt. 6. I.
Lucidilimus eſt. 3. 20
O. FPons lucis eſt. 22. 1.
=ð luminans per omnia. 136. 2.
Oculus DEl gratioſus. 11. 1. & 2. item 149. 1.
Hominis maximum & minimum. Stetit tempore Joſue. 167.1.
155. . Symbolum ſuperbi?æ?., 187. 2.
Opera DEI in perfectione crcara. Solus vult eſſe & lucere. Ibid.
20. 1. & 2. Speculum non Iædit. 170. 1.
Bona ſunt opera lucis. 35. 2. tem Hoc in-& egreditur. lbid.
36. 1. Cauſa eſt mutabilitatis lunæ, 638. 1.
Oratin potens eſt. 105. 1 & 2. Denigrat vultus humanos. 191. 1.
Solem ſtiti- Ibid. Lummare majus ut præfit dici.

Crearus eſt in terra. 232.2.
mitigatur in ſigno virginis. 232.1.

Occidendo oritur. 217. 1.
Soli nil ſimilius lunz. 23. I.
Solis alia lux quam luanæx. 25. 2.

Specu-

1

In quo primus Numerus denotat Paginam, alter Columnam.

Specula fugienda. 171. 2. item 122. 1.

Moraliter utenda. 172. 1.
ſtoria. 172. 2.
Olim zſtimat. 189. 1.

Fiunt cx vitro & plumbo. 189. 1.

Non læduntur à ſole.

Repræſentant ſui factorcm. 169. 1.
Statua Phydiz. 126.1.
Stellz innumerabiles. 100. 2.

Stultus ut luna mutatur. 60. 2. item
67. 1. item 73. 2.
Superbis DEUS reſiſtit. 1I3. 1.

Symbolum caſtitatis Carolinæ Salo-

ninæ Auguſtæ. 154. 1.
J Tenebræ non ſtant cum luce. 22. t.
Terrihiles ſunt. 198. 2.
Terra cauſa eſt mutabilitatis lunæ.
686. 1.
Terribiliſſimum mors eſt. 218. 2.
Vigo fœcunda B. V. 145. & ſegq.
Item apis. 159. 1.

Virgo ſit verecunda & pavida. 157. 1.
Singularis B. V. MARIA. 156. 1.
Virgo interpretarur abſcondita. 1 58.
Amet ſolitudinem. 15 8. 1. & 2.
Libenter domi ſit apud Matrem.
B 1357. 2. item 15 8. 1.
Viros fugiat. 157. 2. item 1 67. 2.
item 168. 1.

Virum non cognoſcat. 160. 2.
iittem 182.2.
Virum affectans non eſt Virgo.
160. 2.
Humilis ſit. 193. 1. & 2.
Superba non eſt Virgo. 190. 1. &2.
Pura ſit corpore & animo. 190.
H 2. item 193. I. & 2.
Virgine: coluerunt lunam. 154. r.
ktem 155., 2.
Signifitantur per lunam. 155. 2.
Numerandæ inter Angelos. 155. 2.
Vocantur domtcellæ cur? 158.2.
Earum cexemp'ar filla Varronis.
156. 2
Virginitas ſpeculum eſt fragile. 158.2.
Facile fœdatur. 157. 2, tem 168. 1.
MARIA gratia ſine cxemplo.
M 179. 2.
Donum DlJl. 184 1,.
Per MARIAM quæxrenda. Ib..
Virgmitatis fundamentum eſt humi-

litas. 123. 2.
Marianæz ſymbolum. 154. 1.
Status hic prævalet cæteris. 162. 2.
Hic eſt triplex. 182. 2.

Symbola horum ſtatuum. 183.s.
Virtus, in hac progrediendum. 70.
I. & 2. item 73. I. & 2. item 74.
2. tem 77. 1.

Vita hominis plena tribulatione.

Mare eſt. a 14. I. & 2.
Tranſigenda in luce. 36. 2.

F I N I 8S.

—
S
iee⸗
eenen
Sn

E

Errata ſic lege.

9. I. Futz I. Fuüß.
10. 1. meine I. deine.
1I4. 2. chros Il. choros.
Ibi alſein l. allein.
15. 1. Hebrerin I. Hebræectin.
1. 2. procal . procul.
23.1. vetſambtet I. verſamblet.

26. Uunerſchaffene 1. neuerſchaffene.

30. 2. lumen I. lucem.
33. 2. oder I. und.
37. 2. Chriſto I. Chriſtum.
42. 2. & IJ. es. .
47. I. illuminatriæ I. illuminatrix.
47. 2. quorum l., quarum.
48. 1. andern l. andere.
51. 2. Vcritias l. Veritas.
60. 2. zuberecitheit l. zubereithet.
64. 1. non lI. nor.
85. 1. nit eingerathen l. nur.
92. 1. Spirritus l. Spiritus. .
92.2. Unermeſſen der Gnad l. in der
Gnad. ”M
101. 1. infndit l. infudit.
121. Samueliſchen l. Samuel ihten.

137.1. olle I. ſolle.
441. 2. nit allein l. nit.
142. 1. Freund l. Feind.
142. 1. Tedundet l. redundat.
Ibidem inttant l. intrant.

148. 2. Vclut I. velut.

150. 1. vetogenem l. verlogenem.

Ibid. nit der Goͤttl. l. mit der Goͤitl.

154. 2. aber mit l. aber nit mit.

157. 2. 1cperit l. repererit.

160. 1. Königen l. Koͤnigin.
Ibid. Demetri.], Demetriad.
168. 1. ſo iſt. l. ſo iſt ſie.
Ibid. als waͤre l. als waͤre ſie.
170. 1, Doctore l. Doctor e.
171. 1, ſich rede l. ich.
183. 1. Anſchaung l. Anſchauung.

188. 2. Einbindung I. Einbuderung.

200. 1. O miſeros I. miſeras.
207. 1. verlangtanten l. verlangten.

211. 1. ſo l. auch.

212. 1. haſſe 1. heißte.
217. 2. alſo l. ſie.
218. 1. Aberbens 1. Abſterbens.
218. 2. witffen l. werffen.

() d

INDEXSACRA

Seu

SCRIPTIRE

IIIorum textuum, qui in hoc opuſculo explicantur
Primusnumerus denotat paginam, ſecuudus columnam.

Ener. 1. 2. tenebræ erant ſuper
*faciem abyſli. a5. I. item
200. 2

. 3. Fiat lux & facta eſt lux- 12.

IJ. itern 29. 1
4. Vidit DEUS lucem quod
ecxelſſet bona. 3. 2. item 12.
8— 2.item 30. 1
*16. Diviſit lucem à tenebris.

I. Poſuit eos in Firmamen-
to cœli. 196. 1
" 22. CGreſcite & multiplicamim.
2. 17. Morte morieris. 15. 2. item

. 4. u1. Poſſedi hominem per Deum.

–. Reſpexit Dominus ad Abel.

76. 1

6. 12. Omnis caro corruperar

15. 5. Suſpice cœlum & numera
ſtellas. 1090. 2
17. I1. Ambula coram DEO &
eſto perfectus. 8 5. 2

aI. 10. Euce ancillam cum fnlio.

4 3. 1

.14. Non videbo puerum mo-
N rientecm. 113. 2
24, 16. Rebecca puella decora ni-

mir., ns.
24. 1. & 2, egreſſa eſt, ut vide-
ret &c. 15g. 1
Deutt. 32.4. DEl perfecta ſunt opera.
S 21,
29. Utinam ſaperent, & &c.
. 199. 2
Joſue 10. 13. Steteruntque ſol, &
Juna. 16 5. 1

Judic. 5. 20. Stellæ manentes in or-
Aiiine ſuo. 149. 1
I. Reg. 15. 32. Siccine ſeparat ama-
re mors. 219. 2
I. Paralip.
eeſt., 228. 2
Eſther a. 9. Placuit Aſſuero &c. 14. 2
A4.4. quis novit, utrum non &c. 18. 2

8. 16. Judæis verò nova lux. &c.

Job. I. 21. nudus egreſſus ſum. &c.
26. 1. item 42. 1

3, 3. Pereat nox, in qua &c. 22. 2

& ſeq. item 48. 2.

29. 1. Opus enim grande

Ex veteri Teſtamento,.

I4. 2. Nunquam in eodem ſtatu
hpermanet. 66. I. & 2. item
. 77. 2. item 88. 1
Pfſal. 4. 3. Filium hominum uſque-
quo &&c. 94. T
8. 4. Quoniam videbo cœlor tuos
EEc. 187. 2
I0. 15. Quæretur peccatum illius.
6. 20
24. 16. Domine reſpice in me- 0. 1
26. I2. Mentita eſt iniquitas. 6. 2
33. 6. Accedite & illuminami-
Hi. 26. 2, item 53. 1
35. 4. Noluit intelligere. &c. 199. 2
358. 6. Fubſtantia mea tanquam
nnihilum. 132. 2
44. 3. Specioſus forma præ filiis
Sc. 146. 1. & 2. item 166.2
„ 10. Aſtitit regina à dextris tuis
dSec. 139. 2. item 212. 1I.
4 ⅞⁵. F. Sanctificavit tabernacu-=
lum ſuum. 89. 1. item 108. 2
„· 6. Adjuvabit cam mane. &c.

435. 2
50. 7. Ecce in iniquitatibus 23. 1

— item 26. 2
53. 6. Omnes quaſi oves &c. 202.
57. 4. Erraverunt ab utero. 13.2
63. 7. Scrutati ſunt iniquitates. 6. 1
71.6. Deſcendet ficut pluvia. 177. 2
72. 24. Tenuiſti manum dexteram.
H 212, 2
73. 26. Tu fabricatus es auroram.
Ec. 2. 1
80. 4. Buccinate in Neomænia.
CEc. 56. 2. jtem 57. 2. item
556 2. 2. item 63. 2
83. 8. Ibunt de virtute in &c. 73.1
88˙38. Thronus meus ſicut luna
perfecta in æternum. 16. 2
item 25. 2. item 40, 2. item
68. 1 item 76. 2. item 88.
1.& 2. item 110.2. item 148
111. item 229. 1
103. 2. Amictus lumine ſicut &c.
A22. 1. item 87.2. item 140.2
19 Fecit lunam in tempora. 73. 2
20 Poſuiſti tenebras, &c. 200. 2

22, vEt in cubilibus ſuis. &c.
20r. 1
118. 143. Tribulatio & anguſtia.
ůMc. 112.2
137. 6. Excelſus Dominus & hu-
milia &c. 118. 2

XK

138.12

lndex Sacræ Scripturæ.

138. 12. Nox ſicut Dies illum. 22
„ 2.item 24. 1
Proverb. 4. 18. Juſtorum ſemita &c.
L 25. 2. item 70. 1
8. 22. Antequam quidquam &c.
12. 2. item 23. 2. item 44
2. item 44. 2. item 68.2
33. Qu me invenerit &c. 150. 2
31. 10. Mulier fortis. 82. 2
29. Multæ filiæ congreg. 10;
, item 131. 2
Eccles. 1. 5. Sol oritur & occidit. a 7. 1
. 7. Omnia flumima intrant.
144. 1. item 14 5. 1
Oant. 1.4. nigra ſum ſed formoſa. 33. 1
35. Nolite me conſiderare &c.
* 7. Pulcherrima mulierum. 2. 2.
item 8. I. itetn 20. 2. item
71.1. tem 146. 1. tem 191. 1
* 14. Ecce tu pulcher cs. 8. 2.
item 32. 2. item 122. 1
2. 1. Ego flos campi &c. 161. 1.
item 181. 2
„ 2. Sicut lilium inter ſpinas.161.2

.14. Sonet vox tua in &c. 21 9.

Kkꝛ221. 2
3.4. Tenui eum nec dimittam. 212. 2
4. 5. Ubera tua ſicut duo hinnuli.

210. 2

7. Tota pulchra es &c. 7. 2.
item y5. I. item 32. 2 item 4²
2. item 68.2
*9. Vulneraſti cor meum &c.
115. 2
5. 2. Ego dormio & cor meum. &c.
79. 1. item 90. 1
6. 8. Una eſt columba mea. 21. 2

9. Qux eſt iſta quæ progred. 2. 1

„ Deinceps omittitur.
Lbi. Elccta ut ſol. 47. 1. item 148.2

7. 1. Quam pulchri ſunt greſſus tui.

71. 1. item 8 f. 2.
8. 6. Fortis ut mors dilectio. 8. 2
Sapi. 6. 8. Cura eſt illi de omnibus.
7. 26. Speculum ſine macula. 7. 1
ttem 146. 2. item 157. 2

item 159. I1. item 166. 2

item 168. 1. item 171. 2.
iitem 173. 1. item 187. 1
Eccleſi. 5. 5y. De propitiato peccato
KRo. 132. 2
I1. 10. Errer & tenebræ peccat.
197. 2
13. 6. Luna in omnibus in temp.
149. 1. & 2

17. 0. Quid enim lucidius ſole?

24, 8. gyrum cœli circuivi. 148.2
Ilbi profundum abyſſi penetr. 50. 1

12 Qn crcavit me, requie.

Vt c. 44. 1. item 169.1

„ 14. Ab initio & ante ſcecula.
12. 2. item 44. 2. item 228. a
16. Et in plenitudine ſanct.
75, 2. it em 102. 1. item 102. t
.24. Ego Mater S. ſpei. 79. 2. &
Iſecd. itcm 21 8. & 220. 1
² 6. In me omnez gratia. 136. 1
26. Tranſite ad me omnes.
151. 2
27. 12., Stultus ſicut luna mutatur.
27. I. item 67. 1. item 73.
2. item 77. 2. item 93. 2.
41. 1. O mor: quàm amara eſt.
219. 1

4¹. 16. Sol illuminans per omnia

136. 2. 1tem 149. 1
43. 6. Oſtenſio temporis. 7I. 1.
72. Lumen quod minuitur
&c. 67. 2. tem 69. 1

5o. 6. Luna plena in die bus ſuis 70.

1. item 76. 2. tem 88. 1 item
90. I. item 93. 1

Iſa. 4.7. Non eſt qui conſurgat. 212.1

7. 14. Propter hoc Dominus ipſe
Adabir. 1356. 2
Ibi. Ecce Virgo concipiet. &c. 49.

1. item 69. I. item 156. 1

item 158. 2. item 168. 2
item 177. 1. item 178. 2.

item 186. 2
9. 2. Populus &c. Vidit lucem &c.

. 50. 1. & 2
30. 26. Erit lux lunx ſicut. 25. 2.

item 83. I. item 93. 1. tem

180 I. item 181. 1
35. 2. Germinans germinabit. 162.1
40. 6. Omnis cara fœnum. 137. 1
4 5. 38. Rorate cœli deſuper. 45. 1
M ltem y0. 2
79. 10. & 12, Palpavimus qualſi cæ-
ci. 199. 1
6. 2. Tenebræ operiebant terram.
61. f
20. Luna tua non minuectur.
62. I. Non quieſcam, donec.
169.2

Jerem. 1.5. Antequam exires de. 89. 4

Danicl. 132. 22. Anguſtiæ mihi ſunt.
4 212. 2
12. 8. In perpetuas æternit. 25. 2
Habacuc. 5. 1I1. Sol & luna ſteterunt.

8165. 2
Sophon. I. 17. Ambulant ut cæci.
199. 1
Malach. A. 2. Sol juſtitiæ. 9. 2

Deinceps omittitur.
Ex novo Teſtamento.
Mathæ. I. 18. Antequam convenirent,

inventa, 10 8. 2. item 181,. 1
. 23. Ecce Virgo in utero ha-
beba

Index Sacræ Scripturæ:

bebit. 156. I. item 168. 2.

iitem 177. 1
2: 25. Qui ſe humiliat. 12 3. 2
2.22. Quod enim in ea natum eſt.
3. 15. Sic enim oportet nOs. 82. 1
FJ. 14. Vos eſtis lux mundi. 33.2
Ibi. Sic luceat lux veſtra. 36. 1. &£
2. item 70. 1
45. Qui ſolem ſuum oriri. 202. 1
48. Eſtote perfecti ſicut. 84. 2
8. 29. JESU Fili DEl quid? 220
” Ir 122. I
9.9. Vidit hominem ſedentem. 9. 2
11. Inter natos mulierum 13 8.1
11.12. Regaum cœlorum vim. 77.1
19. 21. Si vis perfectus eſſe. 85. 1
21. 22. Omnia urcunque. 165. 2
25. 1. Exicrunt obviam ſponſo. 2..
26.3 8. Triſtis eſt anima mea. 21 9. 1
27. 24. Melius ei foret, ſi non 19.1
Lucæ. I. 14. Multi in nativit. 62. 1
. 28. Avec gratia plena. 21. 2
item 25. 2. item 97. 1. item
