dicito , fan&um Patrem hanc nobi-

fenta

notabili feftinatione : nifi neceffitas

lifimam virtutem & virtutum pui-

J à

urgeret, in qua tamen, quantüm fieri

puram (use Socictati tanquam fpecia-

linc

lem prerogativam 3 Deo multis la-

potceft, decoris ratio hasbeatur.

fY

10. Omnes denique ge&us ac

crymis poftulàffe , & tandem obti-

motus-ejufmodi fint , qui apud om-

nuiffe. Undé quondam, contra quof-

m . t

j

dam , debitam modeftiam negligen-

ii

]1

li

71

&es xdificationem pariaut : fi plures

tiüs cuflodientes, conqueftus fertut,

i, N

fimul erunt , ordinem preícriptum

uód tam facilé violarent fan&as

LT

à Supetiore, bini vel terni incedendo

tj ,

Ícrvent,

?

modeftig Regulas, qua fibi tot con-

Wilgm

1* Si lequendum fuerit , memi-

fticiffent lacrymis.

nerint modeítie & edificationis, tum

[ Md

Petamus itaque & nos hanc prg-

clariffimam virtutem, & donum pul-

j, U

in verbis , tuni in ratióne ac modo

loquendi.

cherrimum Deorum , ut vocat eam

q, Dl

AU

Hec ex Regulis modeflie fancti

Euripides.

Petamus & contemple-

mur eam in modefíliffima Coeli R.e-

fevili

Ignatij Loyolz , fané à quovis Sa-

cerdote cordi infcribenda, & in omni

gita, de qua ita NNicephorus: Eraf

flliS Ca

actu exprimenda.

Sed ferté inqui-

Maria in omnbas bonefla , & gravis,

Lib. 2.

d

tere placet , cur fan&us Ignatius in

pauta adimodgm , eaque nece[Jaria lo-

64p. 13*

Hüfam

-eonícriptis modeílie Regulis in co-

quens s ad audiendum facilis , & per-

n

quam affabilis s bonorem fuumm. omnibus

K t

piofas proruperit lactymas? 51 mihi

divinate licet , huic intcerrogationi

exhibebat, fine vi[u, fine perturbatione,

U0l e

]

£efpondeo, fan&um Virum inter fcri-

& fiae iracundia maxime. Erat d'.'nig;

Qun E

bendum contemplatum , imó pené

faflüs omuis expers, [implex, miniméque

Til y

abreptum fuiffs in divinam mode-

vuliwm fougens s nibil mollitiei fecum

; Nt

ftiam dulcifmi.Domini , in mode-

trabens , fed bumilitatem pracellentem

Qum €

ftiam. excellentiffime "Virginis , in

colems , & ut paucis dicam 1 in vebits

llet ]

tuodeítiam & revetentiam fanctorum

ejus omnibus multa inerat gratia.. Ex

] fetor.

hujus fanctiffime Virginis fuam mo-

.Anrgelorum , quà tremenda Deitatis

defliana

hi '?U&c

DE VIA ILLUMINATWA. CAP. III. CONSID. XI

155

defliam & vultüs gratiam fuxiffe

diret Maximianus , tantam in ejus L

d

L

videtur mellidluus Bernardus, de quo

ece infidere veverentiam

.

ut , fieum

,ü

tt

vite Scriptor ita habet : Apparebat

- folüm vidiffer , venivet in periculumy n€

QCIS'DW

lib. 3.

in carue ejus gratia quedam , (piriualis

fieret. Chriffianus » poflquam jujfit , t

gl

(dP [v

adduceretur , timens ,. ne fibi tale quid

hi tf

tamen potibs quàm carnalis s. in vultu

eharitas prafulgebat , non terrena ubig,

accideret, velo interjeéto, feparat fermo-

t f

fed. celeflis 5 in oculis angelica quadam

nis cengreffonem , d verba procul 4d

. puritas, c columbina fimplicitas eadia-

eum emittebat , intermedio utens [er-

df

bat. Tanta erat interioris ejus bominis

monis msmiflro. Ad tam pracelíam

of

'MI

pulcbritudo,ut evidentibus quibusve indi-

autem modefliam idcó Lucianus af-

j*

pit Y

ciis foras erumperet , r de cumtilo in-

cendit , quia plurimtm vita [u& temptus

j o*

terna puritatis & gratia, copiose perfu-

impendebat precibus & laerymis.A feur-

m p/

rilitate c» rifa tantàm aberat ,. quan-

fus. bome quoá, exterior videretur. . Et

v fgei

tüm judicabat ea effe verà rinicula.

hinc eft, quód ad fc&tandum pretio-

nülis l

Íx Virginis modcítiam fuos tam pa-

Gontra autem eos, qui lugebant , flude-

qu die

germ. (u- terne hortetur , dicens : Obfecro »os

bat imitari ,. & exiflimabat effe d:gnos

n g

Silentitmm autem . 4thi-

per ilud:

filioli. , emulamini bane virtutem . f

beatitudinibus.

1eghgflï-

plexus , e» affidué deditus meditationt,

Signum

MARIAM diligitis, f contendutis ei pla-

js fet

*

gere , aulamini iode[lam eius : nibil

videbatur femper cogitabundus , & tri-

magnum

nibil tam

; fs

enun tam idoeneum bomiun ,

flitià plenus $s , qui ad ewm accedebant;

(

congrutim Chrifliano , maximéque sma-

etiamft (piritu n fe perpetuo exultaret ,

nachum nibil 4deó decet.. Qu exhor-

In vita

€ letaretur.

Siquando autem verbum

ii p*

tatione & proprij exempii vigore,

eiex ore vifum effet emittere ,. dirine

" Hib.: 2.

l

'ft-cy

ynum pi

in fuis tant&m profecit, ut Pont

iC

Seriptura erat id , quod lequcbatur.

£4p. 1.

Maximus Iünocentius Secundus Cla.

Tantus enim earum divinus amor ip[um

tevallis eenobium

vifitans

cum

g

ceperat , ut vix fomnum vellet capere,

Cei M

fuis Cardinalibus, prae gaudio fibi à

propter continttam earum meditationem.

js; H

i

-lacrymis temperare non poílzt, cüm

Sic vivebat , fic ad fummam mode-

] gmzs j

tantam fratrum modeftiam cerneret.

ftiam aícendebat presbyter Lucianus,

jj H

Contemplemur & imitemur ange-

omnibps presbytetis poft fe lucidum

lieam 1modeftiam (an&t Luciani, qua

^ GN PFV'

tcliequens exemplum. — Cujus actus

1]

tanta erat , ut nemo eum afpiceret,

imitari,eft decretum implere Conci-

j 1

i

quin ad pietatem & ad Chriftianze

lij Moguntini , dieentis : Clerici à

De vita.

, Fidei veritatem inflammarctur. Un-

Eïl(f dg »ä

Vuleari Tita fücluf , mon , vagis o ctilis,

Cleric.

dé tyrannus .Galerius. Maximianus

tton effeeni linguds

aut. petulanti fluidog

g

eum eorámintueri noluit, ne fimi-

geftu , tumideó, ingreffu

incedant : fed fAp: 2'*

jjii f

^

liter Fidei & Chrifti amotre incende-

J

t

pudorem ( vereeundiam imentis , fim-

,M[ii(h

l r

jj i

Adamniü retur. Cum de Luciano ( inquit vite

plici babitu , inee[fud, oftendant : deindé

& emnem verborum ebfcenitatem, non

i

Dom 4. Auctot apud Baronium) 4 mulfis 4H-

mintts

F2

fj i

(

L

1f6

"

"xuacrATUS lr

fi&c

minis quàm optrum devitent. Memo-

ars fine diligentia addifeitur , fic

tes Goncilii Hildefemenfis diferentis:

pura

nec ulla virtus fine diligenti ftudio

acquiritur. Divitie quandoque cafu

tiort:

Morum compofitto inter fimplices. &

fifía

n form.

mundana vita bomines, maximé eff nc-

veníunt : at non ita virtutes. Opes-

vit. C. 13-

&f

ceffaria s quia facillime fcandalizantur,

vix unquam fine follicisudine fecuré

folli

quando vel parum Clerici ad libertatem

poflidentur;minus virtutes fine dili-

extrin[ecam. | declinant.

Econtrà vero,

genticurà , & fan&ta follicitudine ;

divit

cimn mode[là ilos incedentes vident ,

quia nom tot fures infidiantur. pecu-

Cali

INon

-3 ht inoik

boneflé conver[ari ,. & cafle. vivere ,

niis , quot hoftes virtutibus.

omne ab artifice productum , opus

M Df

fummopere edificantur , eofque. debito

bonore profequuutur.

'Tot Conciliis

perfe&um habet : fed tunc folüm

ff i

premoniti , tot exemplis ptovoca-

attifex opus perfcctum producit ,

qdin

£0f

ti , induite vos ergo. ficut Eledi Dei ,

quando arti diligentiam jungit. Hinc

fantli - diledi , vifeera. mifericordia ,

noflra etate , tam rara funtartificia,

il ,

benignitatem , bumilitatem , mode-

ob elucentem artis dexteritatem ater-

NoI

^

nitati confervanda; non quod jam

T0ff] 10

fiam , [f/a.:z'entiam.

defecerit artis fubtilitas , fed quod

ttt if

plerümque defit ferie applicatiotris

1

foofhec

?ONSIDERATIO XII

ftudiofitas. Tunc tantàm homo bo-

Oljjto

pe Stella Duodecima,

nus perfectum opus operatut , quari-

ï LL ]i

Seu

do in fua operatione riihil negle&ui

J ^ i ,

habet ; & hinc cff , quod noftra

Y emi

De Virtute Solliitudinis feu Sta-

?

"

opera non inveniantur perfecta

Mi

!

l

diofit atts.

imd

non quód aulla fecundüm íe pre-

TT

* Tudiofitas definitur , quod fit fc-

lara opera faciamus : fed quód ex

ll

( nj

Jria ac vehemens mentis applica-

defe&tu diligentie & ftudiofze appli-

tio ad aliquid ; idemque eft. ac dili-

cationis omnia multis imperfe&tio-

la C

gentia/, eura ac folicitudo ; &

nibus maculemus. Summa itaque

LY

quamquam fludiofitas fic in. genere

induflria in omní opere adhibenda

Ü

t:[(Jl

definira,fit virtus duamtaxat intelle-

efl , ut tum quoad intentionem ,

li

m d

Gualis i attamen prout eft applica-

tum quoad fetvorem , tum quoad

Vutg

(y

tio citca bonum &c honeílufn mo-

tempus , locum , modumm,& om nes

mandata

fale, veré induit rationem virtu-

circamfítantias , nihil negligatur ad-

!

l]

P J len

tis moralis , eppofite vitio , quod

dendwe perfectioni idoneum.

eft applicatio circa tes malas &

Summa induflria adhibenda , ut

[ [04

4

fi« f

[/

inutiles.

nullà occafio bene operandi negli-

Eft ftudiofitas omnium virtutum

O

gàtur, nullum temporis momentum

q

lfïod.

produ&rix ,; confervatrix , & pet-

fine fruéta perdatur , in nulla re

1 Whani s

proprium .commodum queratur ,

fe&;ix ; quia Xquemadmodgm nulla

777

nec

P

157

pE VI4 ILLUMINm.VA. CAP. Iii. €ONSID. XII.

r

füec minimus quidem digitus fine

edm in digitis tuis , fcribe illam in ta-

i fs

bulis cordis tuj, Et fine dubio juftiffi-

pura intentione & honeflatis condi-

tione moveatur , nec minimus actus

mut eft , ut follicité cuftodiam Les

j di

$. üps

nifi ad regulam divini beneplacitiex-

gem Domini Dei mei , quia Demi-

Pfal. 25.

e (toi

etceatut : & quamquam fíanctam

nus follicitus eft mei. Cuftodicns me ,

n$.

follicitudinem

cunétis hominibus

ine di

quafi pupillam oculi fui, fine dubio "

irdit

equifimum eft , ut folertifimé cu-

divina commendet Scriptura , fpe-

cialiüs tamen eandem adhuc fingulis

ftodiam animam meam , ne vel mi-

üt a

Ron.13.

X

inculeat presbyteris ; & animarum

Bio terreno fmaculetur afflatu ;

y. $.

aut inundano contaminetur affe&tue

1, 008

Paftoribus,ut pra(int in follicitudine:

2

Eíft quippe vivum divinitatis fpecu-

k fom

fioti illa follicituditie ; qu& aliena

toduc

l

quideni anxie tractat , propriam vc-

ïu.n,,ncquæquam collutulandurn mor-»

It Ht

tó falutem. negligenter curat : fed

&

tis operibus.

|

E

1

af

Lmtldl

la , qu& nihi negligit.

Sed , pró dolor ! quàm longé

iNon íatis eft:. omnium Ecclefta-

abfamus à virtute ftudiofiratis , &

itemat

d

11

tum follicitudinem geti ; fed opor-

vittuofa follicitudine. O fancta fol-

Ü

o

tet infüper obíervari mandatutm Ti-

licitüdo ubi es ?. tutpis. follicitudo

(d qd

[ictiott

motheo datum ab. Apoflolo, dicente:

rctum tetrenarum in omni hominum

)

flatu , ii omni conditione & loco

fhomod

Sellicité eura. teipfum: probabilem exhi-

412

2-Dmotb. lere . Doo , operariu

Ób

inconfufibilem ,

dotminatut

fan&ta veró (ollicitudo

r 1;?'1-

m

Z.y.16.

vcéle

traclantena

verbuns — veritatis.

rcrum divinàárum ,vix apud paucos

gt

Hoc enim requirit. Deus , Miche&a

repefitur ; ut vix fion credetes ,

j mf

5[&&3 j

- Propheta teflante atque dicente : 15-

niftalitef ex Evangcelio fcires , ilmi

Michea.6 dicalo tibi 6 homo , quid fit bouum ,

effe Deo gràtam , & iftam ab eo

jf p

y. $.

C quid Dominus vequirat à te : utique

prohibitam. — Quis tantá follicitudi-

gii

n«nh.

facene qudieium . d diligere mifericor-

ne fuam cuftodit animam , quantá

ol

diam , C follicitum ambulare cum. Deo

crutnetam ? 1Ne fur auferat paucu-

yerftdt

f0s

Sollicitum fervum Deus exi-

las pecunias , tion tantürm cunctas

y if

git , follicitum filtum diligit , fol-

dormi jatiuas occludimus , fed etiam

"n

licitam Sponfani deperit , follicitos

diligentiflimé ubique peffulum ob.

«mtiondt

vult nos efle circa cuftodienda íua

ducimus

furi veró diabolo ; vo-

(ufm

g[',OlïL

|

mandata , quemadmodum indicat

lenti auferre thefaurum divina gra-

o fó

pet divinam Scripturam dicentem :

tig , fingulas fenfuum portas ulttó

Pofue. 25.

UgäUJf $

Eflote . folliciti ,ut. cultodiatis cunüla ,

aperimus. t viator fuam fervet

ml

v' 6-

crumenam , etiam ufque ad fangui-

qua& [iripta funt. Et fi intertogo te

PL

Domine , quim follicité ergó ea

nem pugnat : ut veró divinam cort.

ii 12

cuftodiam * refpondes mihi: serva

fervet gratiam , tenfationi vix cam-

[l

j

nomïn

Proy.7. mandatauta , cw vives : e» Legem

tradicere tentat. llbique à multis

! mllfa f

meam , quaft pupillam oculi tui : liga

parcitas fervatar , ut fumptibus par-

UE

V $

Catut;

p

ES ai-æ)w,s?;'f

124C TrATUs HL

158

fïriballf:

fitof

catut , rató fit veró abflinentis mre-

ftylo fetreo aternitati in

Boni quidem , fi vel minimum bo-

moria , ut quid meritis. addatur.

puniw

Diligenter. oblervamus , & avide

nitatis. puné&um . advertamt , illud

ao

notant , ut tanquam tui Interceffo-

dod

expectamus tempus gundinandi j ac

eccafionem temporale lucrum fa-

tes , id Deo füupremo remuneratoti

dm

commendent : mali autem , fi vel

& n

eiendi ; occafionem veró [pirituale

mali apparentiam cernunt , diligen-

juctum capiendi , nen tantum non

fjpra

ter confcribunt ,. ut te tanquam tui

p

quarimus , fed etiam ícitam & ul-

tró invitantem negligemus ; haud

accufatores , in neviílimo diecoram

i,

univert(o Mundo infament. - Age,

fecus ac fi nefciremus , qgöd longé

üt ;

sge

etgó ; ne diabolus inveniat ,

mijerisfit damni , occaíionem vel

pictt

minimi beni operis aut actüs negli-

quod conícribat : íed ut Angelus

pene

ÓeIC ,

uám omnia Kegna mundi

bonus plurimum habeat , guþd Deo

Tet

offerat.

J

amittere.

O fi ejuímodi veritates

gt

Secundum eft , contemplari pt&-

fine ceflàtione. mente. volveremus ,

qud c

fentiam divine Majeftlatis , & totius

quàm brevi divites , perfccti & fan-

jtonit

&i evaderemus. O fi tanta effet cu-

Curiz cxleftis , cogitando , quàd in

ttdine

rà , in omnibus divini beneplaciti

praíentia Jmpcratoris totiüfque aulz

&dic;

ebtinendi , quanta efl temporakhs

fummam indufttiam impendat mufi-

pm& €Q

€us

3

ut "emni errote vitato , lau-

commodi , quantüm in fervis fuis

HUL

letaretur Aluffimus ?. O fi vel unico

dem mereatur , perfe&té canendo.

Ug

dieginiverfà exercitia noftta perfecte

Sic & eomicus omnem movet lapi-

dlilccndæ

& abfque ommi faltem voluntatia

dem , ut Ril theatrum exhibeat ;

Ms

impetfectione obiremnus , quàm vc-

quod vel ob ertorem , vel ob aliam

I indy

locitet lucifer & illuftratio füperna

ineonvenientiam tam infignes audi-

irs [

in cordibus noflris oriretur. INe ita-

teres offendere queat. Imó omnis

i

jf

que tantam hegligamus falutem ,

fervus fludet , fibi imperatum opus

& tam excellentis virtutis careamus

perfcéee implere , íciens fe ab heto

notati. Diícipulus feduló imcumbit

&Hx(

monili, ftudiosé ruminemur media

W .One

i

ad libros , dum advertit magiftrum

atque motiva , vivà flammá accen-

5

lum

dentia ad expeditam voluntatem ,

fibi infpedtorem prafentem , faltem

&b a

emnia perfcété perficiendi.

qued externa concernit. Et fi ma-

1b rl

Primum eft , vivá fide confide-

ifler interiera perfpicere peffet,

Dits

procul dubio difcipulus non folüm

rate , &fideli confideratione abíque

Qs f

flu&uatione.credere , quàm tam An-

quoad exteriorem apparentiam , !e

adhxbus

geli mali , quám Angeli boni te &

uoad interiotem quoque mentis

aciem addiífcende le&toni fe totum

fo[e D

qualibet opera tua fagaciffime infpi-

Dteen

eiant : ut eadem quoad omnem mo-

impenderet. Vah! tantum valetapu

rudes adhuc pueres praefcntia unius

Pütig

dum , ac quoad omties formalitates

ht

fnor-

s

DE VIA ILLUM INATIPA. CAP. IlI. CONSID. XII.

1j9

ab

l

mortalis hominis , monmifi virgis — dire quoque dcbuit Plinium , intet-

hum

puniendi poteftatem habentis , &

togantem, utrum modó cunéta bené

2

adeó nihil valet apud viros etiam

cepiflet ? quo refpondente , ita ; Pli-

iettefo-

doctes praícntia: diving Majeflatis :

nius adjunxit : Ecce per tuam intef-

ünctati

cüm tamen corum pr&cipue fití(cire,

pellationem facilé: perdidimus tem-

ii

& indubitá fide tenere , quód D»eus

potis fpatium , quod fuiffet ad audi-

, dlllgüï'

füprema poteflatis , non tantüm o-

tionem fex verfuum fufficiens; En!

lquam i

peta , ícd operum quoque intentioe

tanti &ílimabat vir ille tantillum tem-

(iecorim

nes, & occultilima cordis perfpi-

poris, & quidem nen ita fine ratio-

[

i

Ü

)

ciat ; ut adeóque non ferviat nuda

lNota iftud ó Chri-

ne eXpenfum.

Ivelidt

pietatis fimulatio , nifi ad. majoris

ftiane, ó Cletice, ó Religiofe, ó quot

d

l

J

2

A

6&

pone inflictum.

temporis momenta tu vel-uno die

Tertium eft , attenté confiderare

quod M

perdis ,. que fingula füfficerent ad

magnitüdinem meriti & pramii ,

coclum atque aternitatis praemium

pl

quod cuivis operi perfe&é peracto

comparandum

& vix tatnen un-

1 &—13'05

promittitur ; & fimul infpicere mul-

quam defles tantam ja&uram, cui de-

ttudinem-laborum , quibus pro re

flende non fatis effet ,. (i contritie

" qaþä

caduca & vana;humana indulilria íe

tuà velut mare foret

jfoge u

ndatti

pené confumit.

Quartum eft , quod homo diligen-

tato yt:':-

Huc etiam fpectat fumma inda-

tiz addictus , fit Deo, hominibüíque

flria , quam non pauci Gentiles ad-

: o

Tes

acceptus ; fegligens veró à Dco e-

yortt i

d

iV

nde humanz (ícientie dedére.

vomitur, & &b hemine eontemnitur.

exhibet

Huc pertinet. induíteia. Cleanthis ,

Sic videmus in eunctis opificibus,

4

m

J

!

huc induflria Archimedis , hucin-

DI

F«:'x

uóod in fuo opificio negligens a

dufiria Plauti , huc induflria Caij

luridus , füum laberem etiam infimo

08 äüäif

30 0

f

Plinij fecundi, qui poftremus, omaia

pretio vendens, vix emptorem in-

qua legebat, fuis notatis infcribebat,

veniat

econttà veró fua induftrie

st q

& vix ctiam inter dormiendum À

j

CAOU iv

& perfc&é perficienti , etiam pro

[ IU

le&ione . vacabat.

Notatu quidem

fummo pretio non defant emptores

m

dignum eft , quód inter equitandum

ita ,,ut quiyis fit promptus ad fol-

um(

-

le&a aut ipfe Ícripferit, aut feribenda

vendum, ubi fcit, opus cffe cum di-

fuo Scribz dictaverit. Sed adhuc di-

pir

ligentia elaboratum. Sic plané &

") (

gnius quad fequitur : fuse aliquando

Deus duplici mercede coronat opus,

j

coenz fidelem amicum & percharum

duplici diligentia expletum ; nec cft

adhibuerat hofpitem, qui; vocabulo

gua

ipfi tam placitum in opetibus mul-

forté ex lectione menfali non bené

tis fine diligentia fadtis , quàm eft

(U(Um

pereepto, ad totius conftructionis re-

ipfi in uno,quoad omnia ftudiose

a;"d

petitionem le&orem urgebat; at vix

Pera&o.

l Välc[

Quintum eflj, magna fccuritas &

, j

j !

tepetitam eonftrudtionem audiit, au.

mentis

j

s

ï*-&a-x.r j

X

160

TRAGTATUS IIl

!

mentisvtranquillitas , quim fancta

omnibus labora, confolans teicuh-ïpre.

[

heta ac dicens ad Dominum; Que- ^ Tim.4,

li

follicitudo progignit : Nen facilé

r

niam tu laborem

& delorem confid

£

D

Àtc

fiquidem in grayia incidit , qui mi-

7 Pfd m

ras,vide bumilitatem meam, & labore

habtj

nima quoque follicité fugit- — INon

5

2 16.

4

C

facilé folet tentationi perfe&tum con-

meum, e» dimitte univer(a deliéla qca

Jld .24. :

fenfüm prebere , qui ftudet' etiam

ut à vitiis expurgatus, coram te ane

qi

bulem in deeore virtutum , velut in ys

?

Qu

primo

s cogitationum 1notus repet-

-

lere.. "Non facilé 1n divino Officio

luce Stellarum per diem ac noctem,

Pffföl

gtaviori fe culpà contaminat ,

qui

donec perfe&té ambulare liceat in u- -

b

ie-

f,

mine viventium , ubi non erit ame

:mninimam etjam irreverentiam

j ; ii

dulóà evitare laborar. INon nifi fola-

pliüs neque labor, neque dolor : fed

1?,"'9 li

tio plenum finem exfpe&tat , qui in

perpetua rcquies. in illa fuperna Ci-

:äiïiü. l

(s L

vita omne epus ita perficit , quà in

vitate duodecim portarum, ubi per-

4

! ,

fc&kà. contemplari licebit Müuliereni

morte optat perfectum ; probé gna-

LP

p

duodecim Stellarum, & K'egem ftel.

j

n

Mitutig

rus , quod Deus diligentis laborem

non dimittat inanem.

lato fedentem ia Solio , cui laus &

quf' ;5 I

Sollicité itaque & felcrtiffime in

gloria in fzecula faculorum, XA:&üax*:-.ïj

Wml:' [

ttorerf

Diftor

Qibd

i

l

fl |

CAPUT QUARTUM..

,rff/ö Afc

De 4drca. Fadenis,

u

Seu

I

$*

1 dtg

: De Vita t$ -Pa/jioäe Chrifü Domiai.

At

D d

Et Arcam Foederis nonnulli in-

fctibens : Spon/a '.Chri/?i eft Arta Tofla-

U Ley

-^ telligunt Ecclefiam militantem

menti , intrinfecis d. extrinfanis deav-

P

3

l$

* interris , Cornelius à Lapide

rata , cuflos Legis Daowini« Siut in illa

44

anil

. intelligit per Arcam Ecclefiam tri.

nibil aliud fuir , nifi Tabula Yeflamenti,

lü

d

n

umphantem in Coelis,' Per Arcam

ita in te nullus fit exirin[eeus cogitatus,

h 3

Per Arcam allegotice fan&us Gre-

Teftamenti intelligit fan&us Bernar-

P Uncbät[

dus fan&iffümam Dei Genitricem,

gorius intelligit Chriftum Domi-

Homil. in-

fan&us Hieronymus quamlibetfan..,

num : 4rca quippé ( inquit ) Tefle-

l.

maum i

&am animam ; qucmadmodum fe

menti ip[e nobis fatdus eff , de que ferip- Kxechit

lr

m

funt omats

declarat ad Euftochium virginem

pum effe. novimus .: Àg quo

Ts IP

, t-ke,gwri

Y

p

"g

pe V1A JLLUMI&ATWA CAP. IVF. CONS'ID. I.

161

ecumi 1

]

n

thefauri fapientie abfconditi. Arzu intvÀ

ficuti dicitur : Firga virtttis fia e-

um Quu-

J

velum , eff Redemptor nofler in. ealo.

mittet Deminus ex Sion,Q con[urget

P/kl. ugf

:2.

at

Atca verà dedu&ta per. defertum &

virga de lfrael.

Denique Chrflus

!

31

1

l

Num. 245

ln

11l

habitans in papiltonibus,prefigurabat

Dominus eft vivum Deci oraculum ,

Chriflum ambulantem

y.i7.

d

in carne ,

quia qu& audivit à Patre. ipíe enar-

qui cuncta in f& perfc&té continebat,

m t

favit : & propterea venit in hune

y rdri

quz Arca illa À Moyfe fabricata im--

mundum , ut teflimonium perhi-

qc od

perfe&é exhibebat.

Excellentiüs e-

beat veritati. Pro portanda Arca

[cestitle

nim Chriftus deauratus eft intus &

Lib) 431

teftimenii ( tefte (an&o Athanafia)

P(alt.

nernt d

foris , quám Arca Foederis , quia in

eonftituti etant mille & duo facerdo-

Celo[f 2.

Bavis

du

V. 9.

ip[o inhabitat omnis plenitudo. divinita-

tes : aft Arcam vivam Chriftum fpi-

i (

fodi. 1.

ts corporaliter : e» — vidimus gloriam

ritualiter portare debent omnes Chri-

ejus , gloriam quafi Unigeniti à Patre

fliani

e

.

j p

V.14.

precipué-veró facerdotes ;

Miliet

plenum gratia ( veritatis. Ipfe eff pro-

ut juxta admonitionem Apoftoli, fi-

k foaïm.z

ngcm üï!*

V

--

2

pitiatio pro peccatis. moffris s. mon pro

mus femper mortificationem. TEf in

2! ngo 4*0

cui ]a;'vs i

noftris. autesm tantita , fid etiam pro

verpore moffro circumferentes s ejus

F. 18.

totius mundi. Ec hinc fiae-ulla coa-

facratiffimam — vitam, ae Paffionem

troverfia infinité perfe&tior illo pro-

meditando , contemplando & imi-

.

v

pifatorio , .Arcm fuperimpofito ,

tando.

L

[

Porró miniméintendo , hicormnnia

quod neminem valebat expurgare à

crimine , quod folàm duobus Che.

facra myfleria confideranda adducete,

tubim ilipabatur aureis.

Chriílo

f:d tantüm de paucis corum brevem

veró Arce vive multitudo Angelo-

meditandi |methodum proponere.

rum hymnum' laudis decantat ,

Unde fie :

atque Cherubim &- Seraphim : Sau-

&us , Sanctus , Sanétus ptoclamaat.

CONSIDEE?.ATIO PRIMA.

In Atca Foederis ponebatur Lex ,

fcripta duabus in tabulis

Chriftus

Quam utile fit , & 4d perfeclionem

veró Arca viva , eft ipfe Legifer ,

prorfus meceffarium , — frequenter

j

j

ipfaLex , ipfum verbam & vita

de Pa//ione Dominiea m-

Legis , & perfe&iffima forma vi-

[// tll

;((11*

dz'ta;ri 8

vendi ; quemadmodum . ícriptum

qut

ij

Jfaie. 2.

eft : De sion exibit Lex , & verbum

Ixi : afcendam i* paliam , c

Ante AÀrcam

D

d

y.3

Domini de ferufalem.

a

apprebendam — fructus ejus..'Pet

Cdn!. /s

ponebatur urna cum manna & vir-

palmam ían&us Cyprianus , Gre-

&UJ G(Co

)T. g.

g1 Aatonis ; at Chriftys ipfemet eft

gorius , Petrus Damianus , & alij

p

manna dulcedinis , manna abícon-

d

plures Crucem Chrifli intelligunt.

i

ditum, panis de cxlo vivus & ve-

Potefl tamen . ( inquit fanctus Grego-

ul

j

i

rus. lpfe efl virga de radice Jeffe ,

gorius ) per palmam Crux Chrifhi in.

j

Traci. HI.

telligi,

j

w Iflf;

16z

ÓUR aL OT AUEUNS EE

telligi. — Palma. jam in fublume valdé

& profundiffimum fapientie mare ;

"

non in alio gloriari voluit , mifiin -

U u

erefcens, dulcifrmos. frucius gignit , &

Crux. Chrifli caleflem cibum nobis pra-

Cruce Deumini no[tri 7 Efn. Cbrifli. Scie- ^

Gal&t.'

Wtl ftgi

peravit. lmó per palmam non tan-

bat quippe , quód in eo fint omnes 6-?.14. —

( p

ctux : illa

tüm intelligenda venit

thefauri fapientia . fcientia abfconditi. Colof 2

MWI. [w: |

tnatcrialis , in qua Salus mundi pe-

Et quod ipfe fit illuminans mirabi- ? 2-

it,

liter à montibus eternis. Venite etgo,

fit q

pendit : fed omnis crux & delor ,

uem Chriftus in. vita fenfit. Qm-

& per affiduam meditationem afcen- P/4^75.

duf

Jis Chrifti a&us. fuit palma ramus,

damtus ad motiterm Domini , c ad dee Y* 5

7 J

l

& fru&u plenus. Ad palmam itaque

mum Do jaceb , « docebit mos vias lat 2

1 i

Quemadmodum

nennemo . 3-

Ífructus decerpturus afcendit , quit-

fttas.

f

quis meditando .ac . contemplando

Do&orum nos monet , dicens : Qui

f

Vitam

& Paffionem dominicam ,

vilt ad veram Dei. coguitionem perve- Apd

Ta

d*ïgüüäf ; quäm fuavis fit Dominus.

mire , qui veram appetit rerum divina. Lttesv-

lione

Cant- 2.

Fructus ejus duleis gutturi meo.. Fructus

vitin fapientiam ,. qti defidevat: babere CttinGra

Mány

ex attentà. confidetatione. dominice

meritorum divitias c abuudautiam , 4l 6p

V*g-

filtu

Paffionis fcaturiunt pené innumera-

qui cupit ad (uimmuim omnium virtutuin

Iyg

biles.

Paucos duntaxat eorum huc

culimen , & fafligium. gratiartm.a[-

afferam.

( Jl

cendere , quiinter. advevfitates , pro[- -

6 iti;

Primus eft: mira mentis illumi-

peritatéjque ouundi bujis. certum quid. —

lt f

natio , & clara rerum divinarum

eptat apprabendere , vegiáque intra w»,

í 44

177

cognitio ; qua nullibi certiüs inve-

trd|qüe via incedere , in

[2

nibat femper

Wal

nitur , quàm ubi anima ficut colum-

borum voy[leriorum contemplationi , e

bain Vulneribus Chrifli , velut in

Bürit

gerüm in corde femper vecordetur..

U t

cavcrnis macerie , devotá mcdita-

S:eundus fru&us eít: expu*rgatid

d mþap, fit.

tione occupatur.

Paffio - dominica

menttis.

Nam ficut tracans manu

] 62 dag,

& devota ejuídem medititio , eft

farinam , indé contrahit pulvcrem ,

fic econtrà mente tra

vidi

2

1s dominicam

E

Vulneru£

idiotarum lucerna , diícipulorüm

E.

fchola , Docterum cathedra, fapien-

L

Paflionem ,indé extrahit puritatem. —

Vifmd

tuta magiftra , & omnhis fipientig

véna.

Et fi olim fimplex intuitus in eneum

/h. 2l.

LU

Ex hac vena íanctus Bernar.

exaltatum. fetpentet , venenaterum

Waj

dus , fan&us Auguflinus , fanctus

ferpentum fanabat à morfibus, quantó

Dominicus fuam potitfimüm fcien

:

u

tnagis devotus cogitatus de Paílione

tiam hauferunt , & omnes — qui ad

Domini mentem pravis emurrdabit

L

lmiü[e[

illam fapientiam pervenerunt , quam

à moribus ? Quid enim tam efficax

M

fip. cant

u

r

loquebatut A poíftolus inter perfectos.

( quarit Bernardus ) ad curanda can-

[!

järm-f 2

Mmtid

Crucem Chrfti fan&us. Páilippus

fetentia vulnera , nec mon. ad purgan-

Benitius füuum |librum appc!lavit 5

Tl t

daim memis aciem , quam Chrifli Vul-

U

& (anctus Paulus illud puriiïïxþgxlï

P

aerum [edula meditatio * Cerium nam-

que

Y t

163

DETFI4 ILLUMINATIVA. CAP. HI. coNsm; L

tl df

que eff ( inquit Origenes ) quia ubi

&lis exercitiis, promoveatur virtutum

hu

Orig.

ujor$ Chriflà cireumfertur ,/ mon poteft

profedus & meritorum cumulus;

ij

lib.6. in.

Yegnare peccatum.. Eft enum tanta vis

adeó , ut íanétus Auguflinus: nen

Ínt n

cap.6.

Crucis Chrifli , ut ff anté oculos. pona-

dubitavit afferete : Magis meretur ,

4d Rem.

dul

U , C in mense fideliter vetincatur :

vel unain folam lacrymam emittens , eb

n m -

iA , Ut in ip[am mortem Chrifli inten-

memoriam. Pajfionis Cbriffs , quam fi

lt

tis oculis mentis afpiciatur , mulacon-

u/que ad Verram Promi[fionis peregrts

n

ettpifcentia , niulla libide , nullus furor ,

naretir. Scite forían cupis , quà vià

CT

nulla (uperare poffrt invidia : [ed.«onti-

fin&tus Bernatdus ad sam füblime

TIA

nib ad ejus prefentiam totus ille , quem

petfe&tionis faftigium a(cenderit, au-

fonna"

ftpra enuimeravimus , peccati €» carui

di proprium teftimonium ejus , di-

fz;gatztï eXxercittts.

jcus; f

i

centis : Ego , fratres, ab ineunte mea

Srm. 4 3«

a

v n

Tertius fru&us eft : robur in tenta-

conver[ione,pro atervo eneritortm , quá

n

fup. Cant.

m

LA

tione , dicente Angelico Do&ore ;

mibi decffe fciebam , bunc mihi fajcicu-

;

ii

hii

Meinoria. Dominica Paffonis contra in-

lum colligare , ev inter ubera mea col-

fultus. c teutationes diaboli snunit. C

locare ctiravi

colle&ium ex . ommibus

Al

voborat. Munitiffima (ait beatus Laurcn-

anxietatibus c amaritudinibus Domint

vtl

w h

Al /

tius. Jufticianus ) fünt, bíc prafídia ,

qmeis primum videliet infantilium illa-

C inimieis inacce[fiilia

ubi reparan-

vHm nect[itatum s. deinde. laborum

ii W

Qul

[17]

Ditr Vires recalefeit. animus , vevivifcit

quos pertulit in pradicando ,. fatigatio-

fpiritus , vemovatur. mens , c»c. His

-

nun in difcarrendo, vigiliarum in oran-

peeefidus

X

armis Augufiinus pu-

do, tentationum in jeytnando, lacryua-

( t

f fW ,Ü

gnàvit & vicit ; prout hiíce fate-

rum in compatiendo , infidtarum in col-

In Ma-

d"»'ï!ït

tür : CHüm me pulfat aliqua ttrpis co-

loquende 5 poffremo periculorum in fal-

utial.cap, gitatio , vecurro. ad. Vulnera €brifii ;

eX U.fg&flu

fís fratribus , convitiorum, fputorum, co-

21. & 22. €HIn It premtit caro mea , vecordatione

laphorum, fabfannationum, exprobratioe

rans 1

d

Vulnerum. Domini mei vefurgo & eim

num , clavorum , beruma, fmilium, que

o

- diabolus mibi: parat infidias , f'ugio ad

in [alutem noflyi generi fjlva Evange-

vifcera mufericordie. Domim 26 ,

C

v

$

M

?Wfïü

lea copiofiffrme nofcitur protuliffe. Ynie

recedit à me s. (i ardor. libidinis woveat

tate hugc mellifluum Bectorem , o

x2

membra mea , recordatione Vulnerum

dulcis Apicula , ó anima Deo dicata

Domini noftri lii Dei extinguitur. Fac

& (acerdotio clara ; cordi tuo pro-

us

[*

Fa u

jl

fimilitet. honorandc Presbyter , &

fundé imprime verba feraphici Do-

li

ectté tibi adjutor aderit , qui promi.

étoris dicentis : Sz vis à bomo de Vir-

5mu115

ii

Ap&2, fit& dixit : Quoniam fervaflà verbum

tute in virtutem, de gratia in gratiam,

| Mm [ l

l

Y.16.

.

L]

patientia mea , ( ego fervabo te ab

de bono im bouum proficere

quotidiä,

dl

bora tentationis.

quantá pates devetione , mediteris Bo-

"Ts

n

Quartus. fre&tus eft : quód ex de-

minicam Paffionem s mibil enim in ani-

Q

i

1l

v

. veta meditatione, vix non pre cun-

ma ita operatur uiver[alem fanctifica-

X 2

tionem,

7 s

;

d

*

TRACTATUS IIL.

-

164.

^

surit

tientm, ficut sueditatio Paffrons Chriffi. — petkatio prouriffa beatitudinis , wbi eft

participatio Dominica Pa[fionis. . Come

tíjun

Quicuná, ( ajebat C.hriftus ad beatam

Lantiz

Angelam de Fulginio ) vult invenire

patere ergo ( monet zclofe ex Apo-

5

frqui

Opuf.1t.

gratiam meam, non levet oculos 4 Crute,

ftolo divus Gregorius) Salvatori no-

ejusí

G'AP.IO.

fíive concedam ,. (ive permittam eum in

ffro 7 ESU , memeriam . Pa/[ronis c» Vul-

Is

triflitia. Tempore enim accepto da-

nerum ejus in corde tuo babendo , cer-

nihili

bitur illi perfeveranti confolationis

tiffimé confidens , quód ejus. con[olationis

N

n futuro[ocius efficieris Unde Apofto-

&dol

menfüura eoagmentata ; quemadmo-

Oclaud.

düm illi ,-cui Petrus Faber haec qua-

lus : Sitamen compatimur ,ut ( (0ne

tdite

lib. s.

tuor punt&ta ità mente devoté vol-

glorifcemur.

qun.

Sextus fructus efl: eonfolatio in ad-

Qori,

".37.

venda praíctipfit : Primó, Chriftus

Tranci

Dominus nofter fuit omnium rerum

verfis, quoniam ( Au&tore (ancto Ifi-

dore) s; Paf[ie Redemptoris ad. memo-

ZiS, Clä

egenus, & ego omnium divess Íe-

cundó, Chriftus efuriit, & ego lauté

riam reducitur , nibil tam durum eft ,

(s ani

De fttit«

vivo; tertió, Chriftus Servator meus

quod nou aquo animo toleretur. — Parva

qme bone.

Qytr (.

enim toleramus , fi recordemur , quid bi-

Yitgide

in Cruce nudus pendet, & ego fplen-

i; N

did veftibus incedo ; quartó, JEfus

berit ad patibulum , qui nos invitat 4d

Wy

Itft; f

deloribus & laboribus oppre(lus fa-

Celusn. 1lle emim opprobria , irrifiones,

Wj

91

Mfni;

tifcit, & ego delicatus, pati nihil va-

contumelias , alapas, (puta, flagella, [pi-

w?!pn ic |

leo. Arida hzc homini ab initio vi-

neam coronam , crucema, fuflinut : &

Wt

debantur : aft fenfim ex horum «on-

nos müferi ad noflvam . confufionem um

Trttyr,

fideratione intantüm cor fuum emol-

fermone fatigamur, uno verbo degamur.

Ua

Meditatio Dominice Paffionis dat

