pf , qui eandem per amaram Paf-

d

lefeentulus extra íe rapiebatur , dum

fiomem proprio Sanguini intinxi.

li

|

ng

TR

fuum uterinum fratrem , tanto teme

Fui pro te in ciflernam vcterem

Ám

I

f

pore quafi pto perdito habitum ,

miffus , dum in manus nocentium

Kl

traditus. Fui venditus. Fui à mu-

Ti d

Tif

tam inopinató invenit , in tinta

!l

L]

glori vidit , tam dulcia ab ipfo of

liere impüdica , id eft , à Judaica

hi

cula & amplexus recepit ; iterató-

Synagoga falsé accufatus , meóque

(imon

que audivitz: Ego [um 7ofepb. Simi-

non modo pallio , fcd ipíà quoque

-

Virgini

lis efto huic adolefcentulo , & fic

vità privatus.. Fui in carcerem fe-

li

rapiate , cüm ad factum Convivi-

pulchri & Limbi miflüs , ita tamen, Gtn. 39»

4

[

fttam,

um admittáre. NNam ecce , hic non

ut ibi effem non velut Jofeph , qui

ln

Joteph , fed Jefus tuo facco toties

pincerng Pharaonis poPt ttes dies re-

G'än- 40(

ng o'ä

flitutionem :in prifinum | gradum

iuum fcyphum imponit : quoties ,

um f

Calicem fàlutaris intra tua cordis vif-

pradixit ; ego. enim tertia die pro-

1 h;

cera fumis. Saccus fiquidem lutcus

pria virtute refüfcitavi meipfum in

figm

eft caro noflra ;

cui triticum feu

gloria ditieri refurgens. Ego fum

YT

frumentum El

ectorum & fÍcyphus

JE(uüs, qui per meam omniporen-

Vl

mf 1 Gs

is imponitur , dum Carne &

tiam te ex nihilo produxi , in dile-

ia

'Sanguine Chrifti rcficitur.. Scyphus

€bLione mea te redemi , 1n liberalita-

Tot g

te i3cá te tot bonis ditavi , his ma-

hic datur, non , quo Jofeph divi-

T

nare confuüevit ;' fed , quo JEíüs

jora promifi , cupiens tibi tribuere,

r

fuam divinitatem oftendit , fugque

noaterram Geflen in ZEgypto , fed

terram lade & melle manantem in

lm

Paffionis memoriara feliquit. En!

— MÓ ORPARR

HUEO 1 af

hic tibi JEfüs non t«nt&m ofcula &

Aegno Patris mei.. Major pars. ve: Gen. 4l

AUtan

amplexum ; ícd fe totum tradit in

Bit Beniamin , hoc eíl, major pars

en. 43

Qu p

cibum , perquam amanter tuo ingc.

gratarum venit Sacerdoti , quia Sa-

rens cordi. Ego fum JE(us , Deus

L

Apocal. :

cerdos Dei propinquitate & dignita»

'tuus , fui mortuus , - eece fum vi-

te longé excedit omnes hujus Mun-

llj

,ol:.

Ti ?

vetis , in [ecula [aculortm.

di Potentes, — Nom. fet taliter

Pfal. T.

; m

Hattont.

| enühi

ro 20*

Mihi data eft omnis poteflas ,

non tantüm in ornni tetra /Egypti,

MAT

Quid igitur agisö Sacerdos , non-

fed in celo & in terra , & babeo cla-

um mente excedis, fimilia amoro-

uU

d :

ves mortis & inferni. Ego fum JE-

$6 contemplans ? Quid cogitas ,

h

Bc:ipre

fus , quem non tantüm , velut Jo-

dum celebrans ptonuntias : €iretm- . P[al. af

fephum in fomno $el & Luna &

dabo altare tnuin Demine , ut audiam. v. 6.

dum d

m

Y60s

*

Es

BX FIA ILLUMINATIV A. (;'AP. III. CONSID. FIL!

195

UT

votem laudis , & enarrem univería mi-

fuit tamen pre(ens poflmedáüm , non

2,€09.12;

pus

rélilia tua.. INondum extra te , pre

cerpore, fed in mentis exceffu,tunc

uniam 4

P,-fdio,!7.

(.Cor. 11-.

amore & admiratione raptus , ex-

quíppe quande fuit raptus ufque ad

$-

y.23. Q*

a,

y. 23

clamas : à Domino fachum eft iftud ; *

tertium Celum ; quando aceepit

4

m M

eft mirabile in oculis noftris.

Biefinat

Domine : Quoniam Deminus 7 Efus in s

jDtnx

jam Ecclefiafticus fufpirare : Iniova

qua nocte tradebatur , accepit. panem ;

fstvi

E;cl. 36.

figna , & immuta miralilias quoniam

Q gratias agens , fregit , & dixit : bos

Y. Ó

mitabilia Dei noflri renovata (unt

Pentunt

eft Corpus meum , quod pro volis trac-

i n

ferem. z.

nimis.Obflupefcite cali (uper hoc. Mitabi-

tur. Tunc fuit ipfi in fpiritu often-

y. JZQ-

]udaica

le q"uidem fuic,quod Altiffimus ad re-

fum , quidquid à Domino adhuc in

dimendum hominem non exhorruerit

nip

tertis. degente , in Cana fuerat

- Virginis uterum ; fed adhue mirabi-

peraum. Tunc audivit & hau-

qUOquC

[2 97 7977 j

n

lius , quod ad cibandum me pecea-

fit : quoniatm , quicunque manducaves

?5

totem, meas non exhorteat manus.

n H

rit paneimn bunc, vel. biberit calicem Do- "

Per Incarnationem fiquidem in Vir-

mini indigné :veus erit Corporis & San-

u

dieste "

gine , ficut in Sole pofuit taberna-

guinis Domiti.

Heu Ó facrilegum os ! quomode

Qu

culum füum ;in me autem leco dig-

f0

&i habitaculi , reperit infernum in-

rcfpendebis pro Corpore & Sangui-

d

feriorem.

pi

um n

O amer! quo vadis, et-

ne tante dignitatis? mitiüs profccté

iif

góne vis ruríüs in Infcrnum deícen-

in exttemo Judicio erit Chrifti cru-

?

( n

dere, dum precipis mihituum Cor-.

eifixioribus & Juda proditori,quàm

fl

jpott

1

jidie

pus & Sanguipem fumere ? Domine

tibi facrilegé celebranti.

Illis qui-

non fum dignus , ut intres fub te&um

"dem , quia non habuerunt de Domi-

jersllt-

mneum.

In myferio Incarnationis

no tantam cognitienem , quantans

fis m

. Dominus meus duntaxat fuam divi-

vibucta

tibi veritas fuper tecta jam ubique

nitatem íuüb carnis abícondit erga-

pradicata , propoait.

Illi aütem ,

xf

ftulo : aft hic abfcondit infuper &

quia tradebat Corpus Domini non-

m

j

humaniratem , & quidem tam exi-

dum glorificatum : quod videtur rmi-

PMS " "1,

guà füb panis fpecie. O mirabilium

notis malitiz , quàm eft , fuper om-

mor ngï o

emnium mirabiliffimum !

fes celos exaltatum & dextera Patris

| quia.uä'

Alij per adolefcentulum Benja-

collocatum, ita iniquétraare. Mun-

dgu

foau. 13

min D. Paulum intellignnt, quia ipfe

di erant Apofteli, dicente Scripturà :

Qe. 4. fuit de tribu Benjamin oriundus:

Vos mundi effis » & tamen noluit illis

—.ld.ö

mi gt

!

49. V.27. Veté lupus rapax, mané & vefpere

Dominus mundiffimum iftud Sacra-

Ad.7.

dividens fpolia, vocatürque in Acti-

mentum perrigate, nifi infüper priüs

061

f0l

y. j4.

bus Apoftolorum adoleícens ; & be-

forent ipforum pedes leti, íeu em-

j

(

j 4l

né :ipfe etenim minimé praíens erat,

nes inordinati affectus purgati : & tu

T

dum dulciffimus Dominus hoc fan-

non metuis , ahima coinquinata , hoc

CWWI'

IAI:

€iffimsm Sacramentum . inflituit ,

tremendum nayft

erium tractare ? O

j"

B

£

f vcl

T

i

106

T1RACTA

TUSs

IH

Y

fi i';l paràm iftud divinitlimum Sa-

Quartó , fürie tecum faccos , ad"

/

fite

cram.ntum aeflimare ícires , ctiám,

1 nftar ffatrum Jofeph , pro cäpica-

:

u

DI

nullius peccati tibi confcius , nun-

do frumento , hoc eft : inflru&us

Gen. 43

ehri

quam clamare defineres : Cor sisindum

P[al. $.

efto fanctiffimis defid-riis , ut impleat

üüi

Y.12.

r2 Ub me Deuss Amplius lava we ab

P,fa!; 1$. |

Domimts emnes. petitioues tuas, Defet

o

ániquitate 4neA , Q à peccato meo inttn-

quoque tecum munera , te ipíum

V. 74

n ]

W. 4.

da me. O Vili mi Abfalom , Fili mi,

quoad emnia in fanétiffiznum — ejus

I f

o honorande Myfla, quis det mihi

beneplacitum refignando & offeren-

htl

smoripro te, ut te fancté difponas

do ; ut memor fit omnis. facii f0 tui

fücí

ad recipiendum San&um San&torum.

€ belocauflur tuum pivgue frat.

h1

Ut vel hoc unmm adamante notes ;

Quisitó , Valedicito tumultui otii-

eeeol

fi homo pertotam aternitatem ad id

nium cogitationum tüarum ; velt

hO

unum incumberct, ut per omnis ge-

fpcnía accedensad lectulum Salomo-

neris tnortificatienes & virtütuim a-

Qn

nis , ut ibi per foninutm amorofa

bitm

&us, fe ad unicam duntaxat facram

eorkemplationis dertuiat ,

qu f

Communionem difponeret : mini-

efcat in. idipfum.

& rcg:uïi-

ilid ;

mé tamen quid dignum poneret do-

En Fereulum fecit fibi Rex Salotnes

no , quod in excellentiffimo hoc Sa-

C4tit. $.

he(tn

de lignis Libani. Ferculum iflud eft

v- 9-

eramento tribuitur. Sed, quia non

f 81'3

Corporis myfterium , Sanguinisque

ignc e

vales , quod debes ; age faltern, quod

pretiof , quem in Mundi pretium ,

Det

P otes.

fru&tus ventris generofi. Rex cffudit

Exod. 3.

Primó, depone calceatmnenta ma-

fs

gentium. Bené dicitur hoc ferculum

litaten

larum confüctudinum . & peccandi

occafionum

de lignis Libani fa&um, quia de pu-

; nam fi M

,

Oj.ifes non

ritlimo fanguine Virginis fomprum ,

Egs!i.'ä-

|

Ritus |

LO

fuit admiffus , nifi depofitis calcea-

qu& eft quafi cedrus exaltata im Lt-

V. 17

mentis , ad Deum in figura viden-

pfæiepi

bano. Columnas ejus fecit argen-

i

dum : quantó minüs Sacerdos , ad

at ïög

teas ; pet. colusnnas illas argenteas

eundem in veritate fumendum eft

1101

incongrué fapientiam — Dei

LU

adrmnittendus.

8 [

intclligirnus , que ex hoe augufti-

foan.i2.

Secundó , folertiffimé T pedes

l qu

fimo Sacramento elucet , conforrmi-

feu affc&tus tuos ab omni etiam mi-

tur ilü : Sepientia «difiavit füi de-

Pro*. $.

Ug

dllldiïu

nimo pulvifcule malarum inclinatio-

mum , excidit eolumnas feptem , imme-

v. l.

num ; prout Chriftus lavans pedes

C&'&sg

lavis vitlimas fuas , mifcuit viutan , e7

Difeipulorum edocuit.

dit, q

prepojuit meufam. Prima. columga in

Tertió , animam tuam otnni vir-

hoc Sacramento eft (apientiz , tam

fl()nm

us

tutum glorià perquarn diligentet ex-

mirabile amoris pignus invenientis s

orna; quetnadmedum íua corpora

f

quo non folüm fíua Deitate , fed ct-

Ffer.2.-

exornabant pue[]a Regis Affücri,

lii

iam íüa Itumanitate ufque ad confu-

dum tempus igp&abat, intrandi ad illum

matiomem fxculi nobifcum petíeve-

]s )

d

fatct.

—— ÁÁ

^

DE VA R1UMINZÁEHFA. EJA'P.- I €ONSIB. iäl.

197

g,

fatet.. Secunda fapienitig , iflud Sa«

to latente omnes aceipiafit ; dieitur

DN

aä

«eramemtuim fam tnirabiliter inflitu-

Netó : Media charitate , quid chami-

u'hi

f ,;GM*J

ehtis , füb talibus fpeciebus , quz

tas Chrifli eft ofdenata , nullius per.

f

üfüi hümano & fumptioni tnaximé

lonam 4fpiciens: fed wniverfos tami

convcnirent. Tertià , fnb tam par-

pauperes , quàm divites, &quali di-

A

Va panis particula , tam miro', ve-

Ie&tione invitans: Vemité , comeditt pyoy, g

m o

fo tamen modo latentis, Quarta ,

paneut ineum , v bibité vinum , quod , k:

ofetan

in tot millenis hoftiis fimul & femel

tmifcul vobis.

Panis enim Dei efl ,. qui

04H« d.

if t

finefui ditninutione exiftentis, Quin-

de Calo defcendit , C* dat vitam Mun-

y. 37

!

do

9

A

ta, aniniam tam mir? , qaantumvis

*

kéredimüni itaque filia Sion ,

"ii of

o€

enl

w VO

t&. feficientis & refocillantis,

ánimig fideles, egredimimi de Jem[u

; vt

Sexta , cibatum in fe trán(mütatitis ;

carnis ad intelletum mentis : de [ervi-

Sevín. $.

Slomoe

cüm tameh cibus aliàs traníeat in ci-

tute carnalis concupifcentia ad. lberta-

morol

in Epiphr,

batum. Septima, ram füaviter, taimn-

"tem [pirititalis intellipentie, Egredimini

Deom. '

que fortiter trahentis heminem ad

de terra vefira , & dc cegnatiene veftra ,

C gl

iftud altiffimum myfterium . abíque

& de dotua patris veftri , & videté filie

hafitatione credendum. Sané colum-

NDI

$ion Regem. Salemonem in. diademate ,

n& argentes , argentum elcctum &

ifïu?» du

humane noftre naturg , que coronavit

igne exatiiinatum.

illum Mater fta , minillrando ei pu-

giusq

"etiti

Dert reclinateriim. auveum , intelli-

tiffimum fanguinem ad ceagulandam

TU

gimus Dornini gloricfam imtmorta-

opeSpiritus fancticarnis fub(tantiarg,

litatem s quia in hoc Sacrámento Do

oradut

u du defpon[atiouis illjus, Cv die latl- pp, it.

i de p

1inusjàám nen amplzis reclinaturin

ti« «ordis ejus. In die, qua ille primá s. s.

n?;um,i.*lï'/

earne pallibili , ficut quendam in

Vice eXaltavit ut gigas ad. eurrendam

a u li

prafepio : fed in earne impáffibili,fi-

Viain i & quá Mater ejus primá vice

*

cut tegnat in. Calo.

Per afeenfum

in füo corde intonuit i Exulravit. fpi-

ii

pirpureum non inconvenie&tct intel-

ritus fmeus in Deo falutari meo $. quia

"2

liges memoriam Dominicze Paffio.

refpexit. humilitatem Ancilla fue:

— Ltüte 5

nis, que in hoc Sacramento recoli-

ag

Videte ! Sekaginta fumt Regina, € y, 27.

tuy. Per. pürpureám quippe viam

ectogint4 concubine, * adole[centularum q , g,

'onfüf!ïif'

dulciffimus Dominus ad hoc fuis B .

T 124

| l

non eff nusevus. — Per Sexaginta Ke- Qs g,

le&is propenendum ferculüm aícen.

3722

ginas intelliguntur anime/perfeiz , ,

dit, quia pet fuam fan&iffimam Paf.

ád hoc factum Fetculuth accedentes,

us

fionem , & purpurei Sanguinis cffu-

& gemellis foetibus, id eft duplicato

fionem , ejutdem inftitutionem , &

fru&tu recedentes.

INam fi charitas

xæ J tsm

gratias inde manantes promeruit ,

eft Regina virtutum , meritó utique

ijdtt

M«dia eharitate confiravit; propter fi-

animas in charitate ?crfe&as , Kegi-

,

lias Jerufalem, feu animas fideles , ut

nas dixeris ; utpoté per unionem

[culi*

de dile&tione ejus in hoc Sacramen.

divine transformationis jam iR am-

Bb $

plexum

n

ï—*ä—

d

10$

TRACTATUS II

plexum Kegis admiffas. 'Per octo.

hibete fe debet, quifquis in eclebrande

eide

if

ginta veró concubinas, agim& pro-

devotionem confervare peroptat.

Invidiofus namque diabolus , fru&us

4

ff

ficientesintelliguntur ;quia ipfz Re.

. gem necdum tenent: fcd per fandia

Irjus Sacramenti impedite. percupi-

Coty!

Tif

defideria & virtutum opera eundem

dus , totis viribuslaberat , ut pet-

*3?

Per adolcf-

turbet mentem devetam , tüim ían-

ardenter concupifcunt.

PCI' Y

centulas, denique convenienter ani-

n

c&am fidem impugnando , tum ad

Mecs s mK F

BI

H

w&c incipientes intelliguntur. .H

curiofitatem inflisando. tIndé vigie

quim

landum eft ,. ne intremus in tenta-

liber

quidem omnes ad facrum Ferculum

accedunt , at non omnes pari frudu

tionem. Sapiendum ad fobrictatem,

d

tecedunt.

'QTu vetó Ó anima Sacet-

ne mergamut in profundum dubita-

I

u.

tionis ; & cogitandum , quoniam

4:740

Mü?

&otalis, flude femper cfle inter Kegi-

M

fs ici

nas, ut Angeli, tibi ad Altare mi-

multi devotionem. gerdiderunt , dum L 4 d

g

Wyrie

niftrantés , quafi per modum admi-

altiora. (crutayi voluerumt.. Quatvis

tat.

^

vetó in ipfo Saerificii actu oporteat

Cant. 3,

fationis adinvicem dicant : Qua eff

ff

Qd

ifla , qua afcendit per. defertum , ficim

fimpliciter credere : ratio nihilomi-

p. äl

nus Receífitatis & conditio ftatüs

(ap. i

ff qy ;

virgula fumi ex aromatibus myrrba

Du j

tburis , C univerfi pulveris pigmentarg.

exigit , ut extta illud pro oppertu-

D

Hoc eft , qua alcendit per. viam

nitate tempotis & aptitudine difpo-

j;

tl d

mertalis vite ad contemplanda cele-

fitionis,duritiam intelle&üs congruis

limig.

ftias haud fecüs ac fumus, dansodo-

perfuafionis argumentie devincamus,

&omi

tem fuavitatiscx operibus mertifica-

&t ad premptum obfequium fidei

Secüm

tionis , thure dcvotionis; atque affi-

impellamus * non quidem fübtilia &

iM of

duo excercitio omnis geücris virtu-

nollra tenuitate altiora inquirendo,

fHag, nf

tum.

fed principia quedam gencralia &

J

f,zfmmem

Portó ut in contemplatione hujus

infallibilia amté eculos abendo.

Ma )

aüguftiffimi Sacramenti , veluti in

Quorum

D

d

Primum e

ft, univeffa'lis & unanie

FA

mellitiffimo fomno , tranquillé per-

MOREOS

fiftere queas, tibi fümmeperé ccef-

mis totius (an&tz Ecclefia confenfus.

Wr It :

farium eft , ut fis unus ex fexaginta

Libique fiquidem in toto Catholice

Orbe Hoftia munda pari ritu in AL-

Mu Ptj tj

fortiffimis I(rael , qui ambiunt le&u-

lum Salomonis ,omncs tenentes gla-

tari offertur. Sub fpeciebus panis &

ä'r

[

dfja m ,

dios; & ad bella doctiflimi, Quinam

vini Dominus JEtus adefle creditur ,

colitur , fumitur , adoratur: & con-

i iiti i

li f

fint ifli viri fortiffimi, optimé difces

1. Petri.5. ex. fancto Petro, ita monente: Sebrij

tratium fentiens in cunctis Conciliis,

?Cilildo i

de hoc tra&antibus, damnatur.

O

i Latty,

Y.8. €* 9» eflote,Cv vigilate, quia adver(arius ve[ter

diabolus ,tanquam leo vugiens. civcuit ,

l ) F[m

principium tam alienum ab etrote,

quavens, quem deveret, cui vefifnite fortes

quàm Deus à mendacio ; qui Eccle-

Ti

At

in fide.

Fortem virum in fide cx-

duam fuam (upra petram fundavit,

eidcss

mnefapj

DE VIA zr.;l!MzNAïlm. CAP. ÍF. CONSID. VIL

Yos

nrds

j

eidem perpetuam , affiflentiam pro-

Athanafio , Bafilio , Ignatio , Hila-

u

mifit, atque columnam veritatis pro»

rio , Cyrillo , Cypriano , Augufli-

f

nunciávit.

Velle itaque . Eccleftee

no, Ambrofio , Gregotio, Hiero-

trai

contradicere , idem efíet , ac Deum

nymo , Damaíceno , Chryíoftomo ,

u pt

mendacem dicete ; minüsqüe foret

CafRiano,cum fexcentis aliis ; quorum

n t

pervertum , Evangeliflas arguere ,

dectrinam & fan&itatetm totus pro-

und

commmilfz negligentiz in fcribendo,

pé mundus obflupuit ? Putásne tot

d

quàm Ecclefiam de veritate füfpe&am

viris fan&tis fpiritum-Dei, fuiffe ne-

n t

haberein credendo. Ecclcfia quippe

gatum , & tibi foli tributum ? [n-

detitt

efl, que in veritate dicere valet :

tolerabilis temeritatis eft , cornu

y bt

Ego confirmavi columnas ejus. Golum-

propriz intelligentie extollere , ubi

P(al. 74.

quoniam

ijo

nas (cilicet Fereuli Salomonis , prout

tot, tantáque lumina in obfequium

j,

]

m

fuprà explicavi. Dixi imiquis s. nelite

Fidei, fuurn intelle&tum | captivum

ániqué agere,. Et delinquentibus : nolire

dedére. Nec eft hominis fàni , velle

Qïam yie |

qui

exaltare cornu , nolite extollere in al-

de hoc my[ïerio dubitate ob unám.

njhiloü?j' u

tum cor vefrum , nolite loqui adversis

aut alteram rationis incidentiam , ubi

Deum iniquitatem. Adverfus Deum

tot tantáque ingenia conftanter cre-

j

iniquitatem loquitur , quifquis Ec-

dulitatis fetvavére concordiam.

oppeïm'

"

j d

elefie diffentire nititur ; & cornu

Tertium eft , perpetuitas hujus

fuum ig altum extollit , quifquis cum

unaminis confensüs. Nam b«c Apo-

eadem in humilitate non fentit.

ffoli ipfi , bec Patres omnes , hec tradi- SPonda-

r

jn i

Secundum eft , unanimis & con-

tio Ecelefiaffica , atque. ipfa Gatbolica "54

flans omnium fíàan&erum Patrum

M

Fides ab ipfo exordio ma[centis. Ecclefrg "m

In Plandl.

Ui!æ&o j

confenfus. De bec my[fierio Fidei &&

pradicavie ,. C batlenus profiteri non ^*

Sacramenti veritate ( inquit Jofephus

definit. Adcó , ut ( tefte Cornelio à

gcfaliä j "

Ecclef.

(

difcurfiu

à Kodt ) omnes teflantur [an&li Patres,

Lapide ) À tempore. Apoftolorum /7 Epiff

2l

excepto nec unico. Nullus Fidei avtieulus.

ufquead tempora Berengarij , hoc ^Cer.«4g

( ait Cornelius à Lapide ) ita omnium

K unäüï'

FaEpifh ;

elt , per mille & quinquaginta annos !/*

4d Ctr.

Patrum , totiu(que Ecclefte confenfu fir-

non fuerít, qui veram & realem

coll[CWu!

GAP. ""

tiatis ex[lat , ut bic de-veritate Cerpo-

prafentiam Chrifti in. Sacramento

(Ciigi

,

Altaris in dubium vacare prafume-

rirz

-

ris Cbrifli in Euchariflia.. Eundemm Ke-

cdlefia in oclo Conciliis Generalibus defi-

tet : fuiffe autem jam tempore A po-

j amiï

dit

nivit , fcilicet in Niceno primo , Niceno

ftolorum lacrofan&am Miffz facri.

e«d

fecndo , Romauo. ub Nicolao fecumdo ,

ficium , & quidemab ipfismet Apo-

in Lateranenfi , Vennenfi , Conflantien-

ftolis oblatum , & unanimi confenía

Conc l

fi , Florentino , & Tridentino : in Pro-

receptum. De praíentia Chrifli in

gatuf

hoc Sacramento nefas effs dubitare,

vinctalibus etiam plurimis. En tune

T

fapientiortot Conciliis, totPatribus?

ex variis liturgiis multis citationibus

Jl

ECJC

tuncfapientior aut fanctior Dionyfio,

probat Catdin

alis Bona , idque cla-

fl

davlï;

tidiume

".

— À

100

TRACïäïffS EL

il

rifimé ofïemïxt Ludevictis Blofiue

leggé hautricftes , eefdem eujufdam

8mii

M

Mp

ex liturgia fangi Jacobi minoris.

crudelitatis arguebant , ac dicebant;

JBe Facu-

Chriftianos in fuis conventibus voe

Item ex fcriptis fan&i Martialis ,

W nllS)

LX«

rate carnem , & lambere fanguinem dethurg

qui fuit unus ex difcipulis Domini.

p juh

Kkurfus ex fcnpas fan&i Ignatti mar-

cu;sufdam Infanns , qa;madmodum CAP- 4-.

ij

E)*»EIS 5 qul paufer vixit ICiPPOfL

ruríüs videre cft apud Cardinelem f 1. $

JcLOb

€hrifi , & fuit difeipulus fan&i Jo-

Bonam. Vide ergó , quante & quàm

LURU

nefande fit temerjtatis, ob fübita-

annis Apoftoli. Pariter ex ícriptis

uit 1

neam quandam muäcnrmm, velle ab

fancti Clementis Papa , gm fmt dif-

4 t

t ta-

eo rw,da.ra. quod fuit À Chrifte in-

cipalus divi Petti Apo(io

Jut4. yro;

ccam Íanctum Dio: 1311wn Arc,opa-

fhtucum , atque tam ab Apo!um;,

i Mjf'd (

Re Eclef. V

giam, difcipulum divi Pauli Apo-

quam . à teta (üccrefcente Ecclefia

lx j

Hier arcli.

ftoli ; qui ritum eclebrandi pulcher-

femper ut tale indubitanter fervatum.

*

t, ttrgy

€4p. 3

timé defcribit. Ef j praterea notum

Nunquam (ajebat Erafmus ad Ludo.

P

mo

tf

vicum Bergm ) wubi perfuaderi patz-zzt ;

cX vita (an&i Andrez , quo:x quoti-

LT

2 Mf

die omnipote

izt

t

i Deo in Aitari Ag

negue poterit: Chrifhusn , qui veritas eft

4l

l

f I

nuni nnmaculaL

m obtulerit.

Item

Q dantas tamdia pafarumfufe , di-

lx d

£X vita fan&i Matthzi , oued ad

letiam . Spon(em fuamy barere in. evrort

il

Aitare divina peragens , fuerit occi-

tain abominando , ut gruftulum farma—

ID. V &

Aclor.

HlS

Nec non ex Awä* 15A003rua-

ettit, pro T; »(o aderaret ? INon nifi pef-

]WL.H

y,. 42.

(, VC

f3Vefti

nt

fime,;& dmbome de divina bonitate

ram , quoá« tedot

a':*

fil

19j

ia ceoaumaunicatione h

& JAGH;

B 3is 5

Íentire convincigur , quuqu.s Íomniat,

d

ha

yá

b

auo loco per fractionem pa:hs facrama

tot anig14s fanq,as urriufque fcxns,

ACa,. |

Commun:ormn intelli gx , certa eft

qua quoh bet fzeculo in Ecclefia. cla-

ruere , fuiffe vanà illufione Rdu&as.

M

&Qe

lnterpretum — fententia

fu séque

QDLO ilerrore relictas; cüm fcia-

flb d

facram Communionem tunc tet mpo-

fis

coimmuniter cot

Dmmui '"?xï 9oneu

Inus, non raro ctiam p^rfoms prt

Ü

LE

d

Il, j

j

I

& fra&tionem pani» di£kam , colligi

atas fuitle divinitüs

miraculofe

j

5

4J. Cor. à.

l

u

licet ex fandta Paulo dicente :

Cal:x

modo erzores, fine culpa conteactos,

y. 06

5!' [ (;Um |

benediflionis , cui. benedicimts ,| monne

dedo&tas : ne dicam , hujufmodi in-

ä

l!

N

£0miuitcat10. SAHSUMITS C],w/ï; cfi e

ru&ionem , &i opus fuiffet , nog&'

Fanis, quamn fmu:nmm , Bonne parti-

[Op

l

potux(fe tot f'mcu is univerfz Ecclefia

j

eipatio Doguni (f ? Docmum Pa glen-

negati ; nifi blafphcmc dlcerc:vdls,

i Qu

410

E

tiam Chrifti in Euchariflia, à primi-

Deum fuifle in fuis prom;!l:s men-

L 1 fm['

ï',»u

J g

iiva Ecclefia ufqun ad moderna tem-

dacem.

1

Ti

pora, femper fuiffe fide divina ercdi-

Quartum eft, quia leï'æ facrifi- fponda

tam , pateícit exScrlptonþus & ca.

cium .& augufhfïlmum Altaris fa- nus 4d

4(gfr

lumnus Ethnicorum , qui de cfrc-

cramentum mille feré modis in anti- annum

D

L

imeniis Chriftianorum parum qmd À

qua Lege fuit ptefiguratum , & ab 34

"ms( w

'lll

mm us

t

—

DE VIA ILLUMINATIVA, CAP. IF. CONSID. VIZ- :

261

ul

^

emnibus Prophetis predi&tum. 0-

bonis meis adimplebitur. . De hoc Ba-

L

ccbam; &

— dn Rgmi--

uts Prophete (ait. Joannes Maubur-

rüch: Fadre Manna , cr offerte pro Barteb. 1.

yYo

hat Tit.

?' nus ) 2 majore ad mininitim, in. [criptis

pectato,ad aram Domim Dei mofiri.

7. Io.k

viném LU

/ fs bujus Sacramenti meminerunt, De

De hoc Danicl : s;jcut. in boc holocauffo

J'ejïï z..

od

hoc fuir illud vauicinium Pacriarchg

grigtum Cv taurorum , e ficut in milli-

iin

Jacob,dicentis : Afer pinguis patiis ejus,

bus agnerum pingium : fie fiat facrifi-

Daniel 3.

d

&n. 4.9.

( prabcbit delicias Regibus. De hoc

cium noflrum in eon[peciu tuo bedie, t

fibtt

y. 20

fuit illud Moyfis , dicentis ; Nec eff

placeat tibi. De hoc Joel : Cemedetis

Y. 40.

vdled

ï

Alia natio tain grandis , qua babeat Deos

v.feentes , & faturalunmi: Q lauda-

?aäl. 2.

riln

i

!

i

y. 26.

Deitr. 4.

appropinquantés [ibi : fcut Deus nofler

bitis nomen Dowiiui D.à veffri, qui fecit

JOAUïm

y. 7«

Malach.?.

adefl cundiis ob[ecratiopibus nof'ris. De

shirabilia vobifium. De hoc Malachias:

Bcddi

hoc illud Davidicum : Non frcit tali-

v. þl.

A9 Ortu enim Solis , ufque ad Occafum,

TY4tuf

Pfal. 12.

ter omni nationi. De hoc illud Salo-

magnum e[l nomen meum . in Gentibus:

db

147*

monts ; Comedite amiei , & libite ; e

& inomni loto [acrificatur , & offertur

y. 20

indiemini chariffini. Bené notemts

nomini suEo0 cblatio munda. De hoc

" .pamr..

Zatharia

Vrb

Cant. 5

ifla, quod Sapiens duntaxat amicos,

Zacharias Propheta; Exibunt aqua vi-

14'« V' 8-

vf

hoc eft , exiftentes in divina gratia

va de ferufalem. De hoc Habacuc :

Habacte,

j i

t

ad iflas divinas epulas vocet : mini-

Cibus ejus elehussut taceam reliquos.

1. V. 16..

jj

mé veró inimicos , feu peccatotes.

Quinime non folàm Prophetz Do-

lterum , quod tantüm dicat , cha-

Ü

mini hoc altifmum mylterium pra-

buntit

tillimos, id eft , perfcctosinebriandes

dixiffe : fed etiam Poete Ethnici de

^

Áuma

efle, ab ubertate vitis germinantis viz-

hoc precinuiffe videnrur; qu.mad-

j egth

gin-cs. Aliis autem, coram Deo im.

modum haud obícuré colligitur ex

df d

per&aeé & tepide ambulanribus, po

illis verfibus Virgilij, canentis ;

( ia

tius obviatutum illud Agezi, dicen-

Ym Í)

8 : Comediflis, Q won effis [atiati

Poftquam prima fames , epuläi, menfeque.

W

Aggai r.

Bibifhis , && non effis incbriati; De hoc

TEHIoA ,

J

d

1

V. 6.

p

illud Tobi ; Quis det de carnióss ejus ,

Ipfe inter. primos genitar inflaurat bo-

n

fob. 31.

ut (atureinur. Hic eftille torrens vo-

BOV6S ;

V. 31.

fmodi l

luptatis, & [anitatis, de quo Ezechicl

Sufpiciens calum , tume fadia filentia

prophetavit , dicens ; Vivent owitria ,

linguis.

Ift ! n

Bl r

E&l*(biel.

ad qua venerit torrens. Ad hujus tot-

Dat ipanébus fruges : dulcefque A fronti-

47. V. 9.

bus undass

ey

ch*,

rentis aquas nos Propheta líaias in-

Iíaia j 5.

vitat, dum clamat : O»wnmes fitientes

'Ehe

;n

Tï

lmplevítque mero pateram , ritu

V.

veuite ad (aquas : &v qui mon habetis

(acrorum ,

z lil

4

argentum , properate , emite c* cemedite.,

Edocet : immi(eetque preees ,. 46 talia

JrlsWï

"

De hocauguftiffimo Sacramento fuit

fatur :

Perem.gi.

illud jJeremiz : Inebriabo anitnam Sa-

Audite Ó. proceres , at , & fpes di[cite

-

ydi

y. 14

cerdotum pinguedime : «* pop

vef'vas ,

Tradt. LE

'zflus msts

Ce

N€nto

gmmb"'

um

TR ÀCOTJFTUS

HLL

202

Ngmg ex boc nümero mibi son dondtus c:ndo Pfæ entem materiam prohxam

p

fanf

Alibit 5

Scptimum argumentum feu prin-

cipium nobis prebent claritfima &

fief

Promi/f/fque Patris veftva, inquitymuncva

nl

701)2:,

expreífitfima verba facrorum Evan.

W j er!

Certa manent pueri , c» palnmm imoyet

geliorum. En clariffima verba «tet-

a'vcm ]ti[' ,(v

Jf ufin

il

ordine nemo,

Veritatisapud Matthaumd centi::

j

hutt

Acipite , C comedie

Hot e[t. Corpt.s

meum. — Et actipiens Calicem , gratias

1

Ht i

.En , quis non videt, ifta poffe con-

Matt. 26

vVenientiffimé inftitutioni augufhfu-

egit , C dedst illis , dicens $ Bubiteex

!l d

hoc omne

y. 20

tmi Sacramenti applicari ?

Hic eff enim Sanguis sueus

C

d ]ggan

t d

Quintum argamentum fea prin.

novi chf.mzþ;;äz , qui pro mtltis efen- *

xipium eftmultitudo Martyrum, qui

detur in remi[Tonem peccatórum.. En ,

Emgt

pro Deojabfcondito in Altaris Sacra-

verba Evnngwüæ Matci. dicentis

f

tento, tradiderunt corpora fda ad

Mandtcantibus- tllis ( (cilicet Difcipu-

O)'*

fupplicia

Horum emnium íà näu

3

lis,) accepit. Efus Panem Q beneduets

PT

sM HGIC!

teftificabitur a

ancGco

et v e m

conttra 1

nfen-

Mart.1s

1qu

f:mr e md.f &5* , €v at : [umite

v 2&'

gatn

a

fatos , quarumot malcdidiioue £v ama-

koc efi Corpss meum. — Et accepta Calice,

prcy

Pj4l :5

ritudine p'euxn cftad blafphemandum

gratias agens,dedit. ei5

Q biberunt ex

equi»

L*X per

L

myfterium ,

ipíis etiam angehc:s Po.

illo emnes, Et. ait illis : Hot eft Sangttis

( ex j

eftatibus ærempndum

Qui malunt

mens neyi Teflamenti , qui pro multis

& ln

credere mendaciis

effundetus-

"REn,

vctba à fancto Luca

ptoptij judicij ,

uüqum)

ic-

quam vetitati ,

tot tantorür uï*!"-

At2b.

xwnilupta : DJm; s TE(us , accepto

nl ld-,'u

Tlium voluntarià morte con

11!.);. «JL 21

ADfÉO

Pane , eratias cgit, C fvegit: & dedit ei

ab

tijum

Ltt. 22:

$

tum argumentum defumitur

ro

dicens : Hoe eft Corpus theum ,quod pro

m «f

ex inultitudine hifloriarum

Tum

Y0»5 datur

V. 1.

bot faeite in meam

lt T

CoHIHepr ALOTICHI-

Suniliter ( Calt-

? fequi»

eorüm , qui hoc Sacramentum irre-

Prmoo (

verenter traftantes , aut md;

né fu.

eni ,rg/*'quam cenavit

dicens :-Hic ef

Jldf j

mentes , pretinüs juftam vindiétam

Calix uovum TefLamentum in Sanguzne

ucf

Dei fensere. Tum eorum , qui hoc

aico , qui pro. volis. fundenur.. Audia-

huj

Sacram;entum devoté adorantes ,

&

mus queque verba Veritatis apud

PI'GOTI hi

fan&é fumen tes ,

mirabiles à DLO

Joannem dicentis : Amen , «men dico

D ff

favotes fafa;cepcre Tum etiam bru.

volis : n ifi manducaveritis Carteimn Fi

?oan 6.

. $3

ä

Wty m

tea m , qua huic fan&iffimo Sacra-

lii hominis , e& biberitis ejus Sanguimem,

mentó reverentiam & caltum exhi«

é j

t n

non |

cbuis vitam ia vobis.. Quiman-

buete.

Miniftrabunt tibi hu

jufmodi

ducat imeam Caruem-, «v libit meum

Ua

um

hiftotias fide digniffimas, multorum-

Sanguinem ,habiit vitam ateruam , t

r.]

lty QR

que teflnnomo comprobatas , libri

ego refufcitabo euim im neviffmo die.

fcun

paffim obvir ; ita, ut ego füperflu

Caro enim mteA vere eff eibus , «* San-

Vr !g, re

"t

um judicem , harum quaídam addu-

guis mem vere eff potus.. Jam. quid faü-

lteis

petec

DE VIA ILLUMINATIVA. CAP, III. CONSID. VH.

203

folttà

peteft , nifi. ut in te tam clara cum

ardenter. enim. amantium. boc efl. Eft

fan&o Thoma de Villanova excla-

ifta amoris indoles , femper fuo a-

a.

Ifim Y

mem : O impudentiam malignorum ! ó

mato fe fociate prefentem; quia ergó

nE

&oiic.3-11 frontem. durifFmam bargticarum ! quo

Chriftus nos perpetuó amat , non

folàm dile&ione diviná , fed «tiam

d-

Aie Corp.. sudicjo , quá ratione , tam.videntibas

n

Qhri[li

tefliioniis refragari conantur ? Quid ais

voluntate humanà voluit utrámque

,

j

)

V^

1(!

baretice

?

quid dicis ? Chriftus. afferit :

fuam naturam feque totum Sponfum,

f Cur

, gm*h;

Hos eff Corpus meum

€- tu ditis :

dilcctz fue Sponíz militanti Ecclefige,

Bu "

nen e[L ibi Corpus Chrifli. Gbriflus ait

perpetuó prafentem relinquerc. Eff

Caro iA veré efl cibus s. &v tu ais

quippe dulciffimus. Dominus tantus

i n

non eft verà , fed wy[flicé. — Mifer , fi

humane falutis amator , ut libenter

lidon

i H

Evangelium profiteris , cur tam umptt-

quotidie pro faluté mori vellet , fi

dicent:

denter Evangelio contradicis ?

ampliüs poffet ; quia exgó hoc atm-

T

'Wnü.

l

[

Odavum principium eft , qmia

plius fieri nequit modo cruento ,

factificium Miffze , & in Sacramento

talem adinvenit , quo id incruente

hx

l

i lf

prafenuam Chrifli fuadent plutes

perageretwr ipftituto. Quartó , ut

L]

prudentes congruentiz. Primo , quía

antiqug Legis terminaret figuras , &

]

TM

hu

Lex perfectiffima , uti eft Lex gra-

fimul novum fignum poneret . futu-

t& refe&ionis eternz, INec nón , ut

ptii)

tie, cxigit (acrificium perfectiffimum,

e/3 [n

,;L-y.:'

,,,,,

& planéforct Teflamentnm. novum

diabolum fapienti confunderet me-

n

UL

It

antique longé infirmiüs , fiaut om-

dicamine , in divino Ferculo nobis

frO

ni facrificio cateret , aut non nifi

ttibuens vitam

in confwftonem (cr-«

$ .,Au il

(fm'ft"

nudum panem, & facrificium mor-

pentis , qui in cibo , & pomi efu ,

tuum afferret. Secundó , quiafupre-

Qobis intulit mortem. INonum at-

llr

m

mum Teflatorem deccbat , fuis.fu-

j m

gumentum ef, quia negantes pra-

prenro divitiatum teílamento pro-

fentiam Chrifli , & tam abominan-

e r

videte , ut non folum omnibus , fed

dam harefin excogitantes , fuerunt

j rf

«que fingulis daret , quo plus nen

^

homites carnales , vitiis plenitfimi ,

j j

habüit ; quemadn

H

odum non Ííolum

mera eru&antes mendacia., & ex-

j, AU^

pro omnibus , fed qué pro fingulis

fpumantes fcommata , fibique per-

iij

pl ALd

tot tantaque pertulit , quibus plura

petuó contrari. INec adducunt vei

ii

TU

:

non valuit. Tertió, ut equé omnem

ullum argumentum alicujus ponde-

u

füuum in

nos erogaret amorenm ,

ris.. INam quid imprimis infülfius

[

j

j

quemadmodum emnem tribuebat

ilo : Chriftum in Euchariftia non

um

Sanguinem. Propterea (inquit fanctus

ceznimus , ergó non eft credenda

Homil.

jir r

Chry'oftomus ) femetipjum nobis im-

ejus prafentia. Quis enim fapientum

pl s (

61. 4d

mifuit , «* Corpus (mum im sos con-

ignorat , fidem non effe ex viíu ,

jj il

pepuluim,

tenperavit , ut unum . quid efficiamur ,

neque fundari in perípicacitate vi.

