ftar Kegni fe habeat ,

in quo. homo

Duces militibus , Domini fervis ;

tueruD

inferior fübmiffionem & obedientiam

quorum omnium .obligationes , fi

lo5

(

fuperiori debet , & íuperior Deo ;

hic vellem inferere , deberem certé

ij

Mf

in quo homo füperior velut Rex in-

plutes Tomos conícribere ; hinc ne

ii

ferxorem debet dirigere , & cuncta

Lectoribus prolixitate naufeatm pa.

^

juxtà legis ordinare menfüram.

ream , eofdem ad alios confulendos

& JUH:'

Proximis demüm , juxtà diveríos

hbros mitto , prout quilibet pro cü-

ftatus

ö IMILC

divería debemus ; omnibus

juslibet Pratu aptior fuerit ; alius fi-

&

lf *

quxdfm debemus veritatem , onini-

quidem Au&or bené fcribit fübditis,

bus fidelitatem;omnibus dilectionem,

pl

]s

aliuspro Superiotibus , alius pro Mo-

i exe

omnibus zdificationem , omnibus

nachis , & alius pro Clericis , & nulli

A

v Rom.i2

fuam

utilitatem & falutem

Aliis

deeflet occafio in notitiam füarum

p.7.

j !

deindé debemus tributum , aliis ve-

obl 1gat1onum veniendi , modó non

^

&ival, aliis timorem , aliis honotem.

&i

deeflet animus caídem — implendi.

j

«nd

Superioribus obíervantiam , egenis

Sed pró dolor! ubique inveríus. eft

! Jf

lpf' i

K z

ordo,

um

TRACTATUS

IH

76

ordo , nemo attendit, quid aliis de- — & occulte funt. perfirutanda , ut. qui-

beat , & nemo debité cutat , utaliis

buídam fignis erumpentibus , omne quod

j

debita teddat , fed vix non quivis i

in mente claufum l;-ztet-, inveniatur ,

hoc uno laborat, ut fibi ad unguem

& ex minimis majera eogno[cantur.

4

tribuatur, quod vel ex appatenti ti-

Neonnulla autem funt leviter arguenda s

[9

tulo debetur.

lo

natn cun non malitia , (ed fold igmo-

Prima Pralatorum cura eft , ut

D)

rantia, vel infirmitate delinquitur , pro-

fciant , quantá fint i fübditis reve-

feélà neceffé eff , wt magno . moderami-

At

zentià, obíervantia & honote afficien-

ue ip[adelit correptio temperetur.. Non-

- di ; parüm ausem curant intelligere,

ntlla autem funt vebementer increpandas

quantá vigilantiá fint fabditi regendi,

ut cum culpa abauctore mon cognofcitur,

quanti fit ponderis , ab increpantis ore

quàm paterné fovendi, quàm dit-

creté habendi , quàm zelosc monen-

fentiatur , & cum [ibi quis malum, quod

di, quàm patienter fuflinendi , quàm

perpetravit levigat , boe contra fe gra-

maníüete inflrüendi , quàm erudite

viter ex corripientis afperitate pertimtfe

cat. Pralatus dcbet cffe velut . Medi-

pafcendi , quàm providé & (pien-

ter cotrigendi ? quomodó fint bono

cus., noxia cuivis prohibens, faluta-

exemplo trahendi , quomodo fom-

tis adhibens, indé oritura mutmura,

Ll

nolenti ad fervorem excitandi , de-

aut fapientet amovens , aut faltem.

li

:

hg,

Gf

biles animandi , perfecti confervan-

patienterfuftinens. Pralati eft, inde-

di , lapfi erigendi , pertinaces.emol-

finenter meditati , & füummo ftudio:

l

:Vil

liendi, pufillanimes refocillandi , do-

inquirere, qu& (unt fug obligationis,

AAl

if

U Se

cibiles promovendi , & quomodo

& non pr&cisé, qua& (unt dign

iia

d

?

omnces$ ad. profe&tum provocandi ,

Nam infulam gerere, & honoris

I'W

'ïj(

quemadmodum Aquila provocat pul-

&

«X

A

Dtut 22

fervitium peære*, etiam idiota Eth-

M

As

"losíuos ad volandum ? hoe vix à

nicus poffet. Similiter inverfo otdis.

L

F. nH.

u

paucis debité confideratur.

E£ft ali-

ne incedunt fubditi : Pralatorum

-

ue Ir

, quid.anitnas gubernare , & cujusli-

füorum óbligationes (agaciter atten-

f

bet indoli íe accommodate. Nen om-

lu

lt

dunt, & proprias negligunt. INotat

ul?f]

me vulnus. (inquit fan&us lgnatius

quis forté legens librum , in co füum

um

Eyz/f l

DUW

Maityr) emplaflro curatur , vehemen-

tangi Praclacum , & protinüs adfüum

4

D

7j

tiores. morbi. acceffiones: inflillationibus

E

roximum accuttit , ip:-fq'ue in uU

D]

l

CuraAntur.

rem dicit : En/ ifte homo ad vivum

il

Eft aliquid fpiritualis me-

M

Ms (

dici munete rité fungi — Praelatus de-

depingit hominem , quem pofuit

lo

bctet effe velut bene inflructa Apo-

Deus.fuper capita noflra : dum ve-

n

l

thca, praebens cuivis morbo conve-

ró ipfemet tangitut , librum claudit,

i

in.Paflor. oicns nacdicamen , quod divus Gre-

& queribundus abit.

R h

p4tt-.2. gorius indicare - voluit , dum ait :

Sic & Parochi , que fibi debentur;

vfz'n:x.;'

q

MP IQ.

A2 iIJ

715 f

ectorum, vitia. aliquando. (ubtiliter ,

illa omnia altá mente reponunt, &

Q

ufque

,

DEPFIA ILLUJ&INA IIFA4. CAP. II. CONSID. IV,

77

effatur Scriptura.

i qai-

uüfquead ultimum galline pullum

quemadmodüm

Favus mellis compofita. verba » duleedo

Pro?.18.

m

confcribunt , que veró ipíi fuis pa-

ts

tochianis debent, ea vix íemel it

aniue fanitas offitm. Leo debet effe V- 24

in fortitudine , pro divino honote

afmtun

anno recogitant , ne dicam ; quod

ex libris conquirant , & fibi in lbel-

non timens, neque expavefcens ate

'gumdz j

l i

los confcribant. Jam veró opottet

dua generosé aggredi, & conftanter

ff

abrumpere filum , & de Fortitudine

excqui , veluti divina Scriptura af*

Prov.28,

!

áttexere tclum.

ferit : fuflus autem quafi Leo conf-

wden

l

l

V- r g

dens, ab(que terrore erit.

ir. NIl*

Porró Fortitudo definitut ex Tul«

crepandx;

CONSIDER AT(O Qïg ARTA

lio , quód. fit eonfiderata periculorum

at

De Leone

faféeptio, && laborum perpeffo, . Vel ex

mns i

e

"T

$

-

u

S. Thoma, quód fit virtus exiflens in

irafcilili cozrátiva timnoris , C audacie

"TT

De Fortitudime, tertia Virtute

7)

aodorativa in[Lantibus periculs

u

Card

kR

:/;l:-o

r*

Partes i*ntegrales Fortitudinis fuh£

g Md

Eonem effe fymbolum Fottitu.

quatuer : ncmpé : Fiducia, &fagni-

$, fl

ficentia , Patientia, & Perfeverantia.

mutmit

4 dinis , nemo eft ,. qui ignorat :

teflante id divinà Scripturá ac di-

Duz priores concurrunt ad actum

u h

(sl

Prov.3c.

eente

Leo fortiffimus befliavum ,. ad

fortitudinis , quo difficillima aggres

d-

y. 30

»2h

uullius pa

yveU

ib occtty fu.

Quamvis

-dimur ; quia haud folet graxndia IBo-

n HGQIG

;f«

9

ia

&ct

ciamus. ,

quöd "

lé ovibus pzovi-

liri, nift animus fiduciá plegus s nec

hgatiot

difficillimis fe ingcrere, mifi praecelsá

deatur, ubi eiídem lupus cuftos pra-

!igniïazi;.

ponitur, reperimus nihilominus fcri-

cogitatione munitus. Pofteriores du

honori

lais n.

pium

Vitulus, &' Leo, &* Ovis fanul

concurtunt ad a&um fortitudinis ,

ia E

tl«

v. 6

marabuntur , o ipfe, quivicit Leo

quo in difficillimisperduramus, quod

arl

0 erüe

Apocal.s.

de Tribu 7uda, de fcipfo ait : Ego fum

fieri nequit abíque animo- patienti,

xitorot

j

y »

Paffor bonus. Vindé & fpeculatorapud

& ufque ad finem íuftinenti. Sunt

t at

fo4s.10,

laiam. clamavit A Leofuper fpeculam

praedi&e quatuor .virtutes tunc fo-

" Mai

y.14.

Domini ego fum; flans jugiter per diem,

làm partes integrales prudentie ,

I(aia 21.

& [uper cuflodiam meam , flans totis

quando veríantut circà materiam ei-

y. 8.

»

lm

&otlibus. Sic eft, Leo debet effe om-

dem propriam, 1d eft, circà difficil.

gint

fud.14.

nis fpeculator & animarum Paftor ;

lima ;5 quando veró veríantut circà

pb

materiam non intantüm difficilem,uti

dv

Leo- debet. effc Verbi divini praco;,

[

fimilisilli, ex cujus ote Samfon fa-

(unt cafus fortune & rerum tempora«

dn *

vum. mellis deprompfit, ut ob vivi

liutn: , tunc poflunt dici pattes poten«

) cläüdï""'

fermonis faporem poffit de illo dici,

tiales & vittutes fpeciales, prudentiee

Catt. 4

tamen , ficut fecundarium principali

quód mel & lac füb lingua ejus, &

P. H.

adjuncte. Alij ponunt feptem partes

debcn[ury

quód favus di&i»llans labia ipfius,

K 3

PO(CH&

u

uj

IG

?

C

IRACTATUSS

III.

7

potentiales Fortitudinis : videlicet :

duxi. O ves mei fratres (

ajeh,at) e

Magnanimitatem , Fiduciam , 5ecu-

intér. vos invicem unanimes , me[ciris Pdron.

ritatem, Magnificentiam , Conftan-

quemadmodim que à tribus pueris fatta Tom. 2.

tiam, Tolerantiam, . & Firmitatem.

i

funt. pauló- antà perfiquentes , quantum ** ad.

Efle fortitudinem Sacerdotibus, &

eoruni admirabamtr virtutem , & eo- Mart.

f

animarum Paftoribus (ümmé necefà-

rum. impietate obflupebasur | fovtitudi-

li

*

riam , indicant illa vetba Chrifti di-

nem

?

quemadmodüm non. tanquam

If

]qadn.() 8.

centis

Bonts Paflor animam dat pro

ffantes in medio ignis , fed in molli ali-

ovib

H

f,

[

P' 11.

5 fuis. Quodeft principalifümum

qua berba Choros ducentes, ipft & byi-

D

£U

"MU

m cancebant ,

( ominem creatam

n

a&um fortitudinis exercere; quia ne-

Lf

BAU ATH

Ll

ad

quit acus ille,nifi à fortiffimo pto-

univer[orum-Deum laudan-

yu

cedere , quo folet quis in naturalibus

di

Á

n

vocaeatnt.

Hos non folum judica-

(ui

omnium tetribilium terribiliffimum

bamus beatos. , ed eorum quoque coro-

N

dli

impavidé fubire., Undé fan&us Au-

nartm cupiebamtus effe focg.

Quouiam

4

[

gmhz':us de fandctis Martyribus aíle-

ergo Q mnunc nos Vecat ten

4

püus , e»

[2

l

^fSov

H

Mp

riti Nf Domintis d

illis effet. , furori

J

funt mores Im

E

?4it

ortain. fomties.

NAHn

7223

bf

[

1

elitate

Ti

impiorum fragilitas buma

feccumbe-

etfi hominibus differunt , at crt

"

.:

b!(l

f-/w

AXITE

COnYEBiUnr -

L

rct... Debet itaque Sacerdos effe tam

umnpietate

itl

fortis , ut potens fit tempore perfe-

Eficiamur mes quoque. fmmiles js , qui

D2

cutionis,mcmbra faa dilanianda ferro

tunc decertárunt.

Onemodà enism non

tftr

carnificis impavide corde prabere ,

€

3*

ffet abfurdum , illes quidem, ctim effent

atque in tormencis infracto animo

pueri ,. Cv nec plures tribus., P cum

üxilvm

hilarique vultu perfiftere ; velut u-

nullum adbue accepiffent exm:pinih 4fii-

"ii

Yif

nus ex illis, qui cucurreruntad mar-

i magnitudinis in tuenda pietate, tam

"

Tij o

tyrium,ficut efurientes ad conviyium,

preaclaré decertáffe 5 mos veró , qui &

tl

fuas OVcs vetbis monentes& exemplo

mültitudige Jumus propé inmumerabiles,

l;

11

Tef

trahentes; ut generose leétarétur vcí

C multi, quibus nibil decf? ad perfcdiam

gia, ft vellent aeternaintrare ad pafcua.

n

atatem , C quibus eff etiam tanta ex-

Tales

fortes

athletas

pattim

emplorum copia , videri vita- cupidos,

E

exhibent

hiftorig ^ Ecclefiaíticze ,

C ignavo abjedloá, effe apimo , & non

fitmo

tum antique , tum mnova.

Sic

oblatam eccaftonem. tanquam — lucrum

prad

Andreas in Cruce pendens circum-

arripere, c banc, que eft temptts, vitam

U r

flantes animabat fideles.

Sic Archi-

difpicere pro Deo, qui nos fecit, C fuam

Ry

Diaconus Nicomedie in.die natalis

animam dedit pro tobis ad mortem , m

u

Domini à Maximiani fatellitibus cir-

lim

teflimonium autem . firma dv wfratla

cumdatos accedebat Chriflianos, cu-

if

fidei noflram prabere mortem ?. ha au-

jus orationem tametfi fatis longam,

f |

tem dico , etiamfi nulla: effet pro eis ve-

quia tamen fpiritu fortitudinis ple-

muneratio. Cim vero [imt valdé parva

M äI['

nam; hic non immeritó inferendam

btjus temporis paffiones , (i conferantut «

li.

eum

&

"

ï"-äu;iw

-

DE VIA ILLUMINATIVA. CAP. Il. CONSID. IV.

77

"]

"i

D

6um. iis, qia funt illic vemtmnerationibus, pus , quale non fuit , ex quo Gen-

j

;

l

AS

;

E(I

)

,Tl

l.;"-

€ vita quidem expers moleflia , & ater-

tes efle ceperunt , & tunc borium erit

ff

MW

meminifle fortitudinis , quam often-

R& [ro bac brevi C laboriofa , gioriaatt-

us

tem nunquam ce[[aus pro mnfida , & qua

. derunt pro nomine Chrifti Athletae

ET !

fadle . exdádit ; & divitia qua- fubripi

priores. Tem»pore pacis eft proban-

ttlitid

nequetnt. , C voluptas que nunquam

da fortitudo militis , ut bello! fubitó

Htqui

tran[it ad molefliam. . Nos adbuc in pra-

ingruente , Íciatur quis ii campum

tll d

fentibus manere concupi[cemts , & net

producatur ? Cunétis fidelibus ob

Ü b'y';;:-

Pmü-' » Ut ad eam, qua e[t ilic , glo-

oculos ponenda funt gcncroü Cettae

A

(

b

AHl

Triam pro Cbr

bjl

"7

(nina À

vVá

Cs

^

rtycum , ut faltem ex eif-

'e fubeundo mürtem , in-

]

L

f

^

1444 7'2'2.!'11:*5

peerveniendi

occafionei ,

dem diícant , patienter perferre (ua

T

quotidiana advería. 'Si audietint ,

quamprimum tranflbimus ? & quidnam

7q2f€ "/

aliud. facientes ab dis , qui fapiunt , Jtt-

quàm generofo animo infirme foe-

fl

Qh

dicabimur , ni ! digni , qui ut lugeamur ?

ming, pucri & puelle tam atrocia

PJ;U

Mementote , ito reró a[picite ad aram

fuftinuerint tormentad. Hoe fciatis ve-

TAPBALUI

Verus enim nofter. Dominus fuit prona-

lim (inquit Dionyfius Alexandrinus

bis (acrificatus , non nos quoque pro €o ;

Epifcopus ) viros c& mulieres , juvenes .

, BATOH

l

MA

G

$1. loco [anito animas profundemus , C

r [enes , puellas & vetulas, milites

018. Z5

j I , P

veluti quoddam: [acrificium eas. il igni

privatos cujyu[que generis., eujU[que ata-

4tin. 260 ,

j

IFUL

efferemus in bolocau[ium ?. His dictis;

tis extitiffe , quorum alij. flagris cefi ,

&

(Ii

divina péregit, & fimul cum fuis

4'ij 1gnis. incendio cremati , Al ferro

g

viginti millibus -ovium in laude di-

pereufft , part vidloria coronas marty-

Pr(u, [

vina perfiflens, per ignem marty-

7i] Adepti funt.

Hoc eft ex-

Secündó debent Sacerdotes & 4-

(ill W

rij coronam petcepit

nimarum Paílores excellenti fotti-

),[IIJ

emplum generofi Paftoris , ad quod

tudinis virtute effemüniti , uüt po«

lil

meritó refpiciat , quifquis vult no-

1 h(

m

1]

imeti boni Paftoris meteri.

,

tentes fint cos , qui - contradicunt

Et quamvis hedié forté nulla Ty.

vetitati, argucre » ut nectimeant tni-

T

rannorum fzvitia cingamur, attamen

nas Judicum , nec murmura oblo-

j m

IV

(etl

praclara Martyrum exempla fcmper

quentiuni, riec detractiones trafo*

j I

funt memorià vivá tenenda , ut ho-

putm , rcc irrifiones reproborutm ,

l

j

r3 períecutionis fubitó advenicnte ,

ricc attendant ad refpeétus potentum.

P'U j

'l,h

fcmper inveniamur parati. INon fo-

h

7

Multi fiquidem circà talia in clero

lüm codicibus , (ed cunctorum quo

reperiuntur infirmi , metuentes ve-

at

que fideljum mentibus in flylo fer-

ritater edicere , ne cogantur male-

/ d U fï«fvf'

714

tco fludiose infculpenda (unt scta

volotum miendacia ferre.

Alij de-

j

T

ttactiones &c fibi illatas injufias norm

Martyrum , ut parentes. narrent fi

: fl M"

inftlar / viti

fortis

maníueto ani.

liis , & omni gcuerationi' que ven-

th'

É

mo íuis in fubditis corrigunt » fed

tura efl. Erit enim aliquandó tem-

Qu

f /

inftar

4l

IUS

I1T1.

8o

TR ACIA

*

inftat Vindicantis pari lingu& mor-

eft fervens & humilis ad Deum pte-

dacitate confodiunt. Sunt & alij, qui

catio ; quia ( divinà dicente Sctip-

tutá) Non in anultitudine exereéitis vi-

continuó canunt fiflulam : adulatio-

1. Mad.$

&oria belli , fédde Celo fortitudo. eff.

.19.

nis, ut aucupentur pennas honoris

:

Et ne forté temporaliter impingant,

Secundum eft, in minimis fe ge-

nerosé vincete, donec fortitudo cref-

d -

iif

[

fi cum Joanne verba Legis intrepide

L

j

i

cat ad majora tentanda.

A minimis

In C4nt.

^

Lj

intonant; Hi certe non funt tam de

K

n

Y

MMI

l

enete fortium Paftorum , quàm de

incipiat ( verba fünt. Richardi de 8.

:

J

CAp- 2l.

Tif

:

enere hominum effaeminatorum.

Victore) c* frequenter in talibus pra-

J

[

V,

]

"lerrió. debent Sacerdotes infigni

valere conetur , quatends ufu vincendo

roboretur , «v de minimorum vidloria

i.

fortitudine pollere, ut generose fuí-

ad majora vincenda convalefcat.

j

cipiant ac perferant ftudiorum dif-

t

ficultates , laborum multipliaitates,

Tertium eft , frequenter confide-

/

rate & fibi ob oculos poncre vitas &

|

i

viatum moleftias , tempeftatum in-

ji

ac tuflico-

exempla San&torum ,

præ&:rtim

-

(

jurias, egrorum feetores,

Mb

fum iDconditos motes.

Qui ità in

Chrifti Domini. : Metitó quippé pu-

J

det miltem manum fuam fub a(cella

h24

omnhibus difficultatibus fortiter pet-

h

abfcondere, ubi Ducem viderit vi-

Vl

If i

fiftit, palmam martyrij non amittit,

tametí carnificis manum non fen-

brare gladium , ho&iümquecuncoï

li

tiat , & non raró Deo plus plaeet,

leonino penetrare aufü, Sine dubio

j

meritó erubefcimus , qui——tani(æpä

qui feipfüm , pro ejus honore labo-

[

l

inordinaté timemus di&teria homi-

i

rando , lenté confumit, quäm quem

f

num,fi mente tecolamus, quöd olim

ht

ignis vorando citó abfumit.

" Quartó, utfortiter tefiftant mun-

tenera atates non timucrint vetberta

li

carnificum. Quid teneriüs tribus o«

do blandicati, carni titillanti, ac da-

7€fw

moni tenranti ? lNec non in omni

phie fliabus, nempé Fide, Spe, &

Áll

]

tentationé , & tribulatione fint con-

Charitate ? quatum adultior duode-

!j

tfa puüllanimitatem & infirmitatem

cim, altera decem, & tertia novem

4l

ztatis annos numerabat ; & ha fer-

muhniti, Facilé etenim à fpiritu ma-

fith

ro, igne, aliifque diriflimis tormentis

ligno vincitur, qui femel à pufilla-

fj

nimitate fpiritüs abforbetur. Unde

circumdate , inctedibili gaudio cla-s^*

fl

in omni tribulatione ac tentatione

mabant, vel potiüs cantabant : Quid surit.

ä

hts

tua exfpecta. Domintm , viriliter age,

?

majori Chriflianis voluptati effe Potejï,

Ulr

l

PÍal.26.

(G' €0

nfortetur cer tuum , C Jufeime

quàm pro Cbriflo pati ?

fl

y.14.

Dominum s Sicut ille, qui dixit : Ex-

Hoc eft , ,q-uod fan&us Bernardus

él

ettabam eum , qui [alvum me fecit À

ait: Stat Martyr tripudians & tritim- germ.6t.

ff

ij

P.[dl. ;4-

phaus , toto licct lacero corpore , G vi- in Cantt.

Y. 9.

,

ufillanimitate fpirits & tempeflate.

*

fifty

Media ad fortitudinis virtutem

mante latera ferro , mon modo fortiter,

fhim

obtinendam fünt fequentia; Primüm fed. alacriter factum & carne fua. cir-

H

eumpi-

a

m

o

o

d

-2

DEVIA ILLUM INATIV A. CAP. II. CONSID. IF.

81

w

eumfpicit. ebullire cruorem. Non facit

toris adinvenire potuit. — Ommia quipP3

N

toruentorum genera Martyribus in cone

boc flupor,fed amor : (übmittitur enim

ii J

n

fen[us, c non amittitur : mec deefl do-

fpedium callidus a. imprebus bofis ad-

]

li

V

!

]ï. UA

H n

lor, fed faperatur. c» contemnitur. Exant

duxit, ut terrorem eis incuteret, & in

m

:

aliquando tempora, quibus Martyres

formidinem Santtos verteret : afpectá-

)d

Severis

certatim gloriofa in certaminavuebant s

que ipfo, c (uppliciorum perterrefattio-

ii

apud

ne , lingua eorum nop. amplius confiterà

aE

bt

Matthbai

amultog, avidins tunc. martyria gloriofis

EM

suovtibus quarebantur , quam, nunc Epi-

Dominum 7ESUM ,

anetu. prapedita ,

ÁM.

Tunc de

TA

Tymputin

feopatus pravis ambitionibus appetuntur.

tentaret , atque prafumeret.

i Tbeat.

[

n

Erant tempora ., quibus per vertices

Ecclefia veré dici potuit , quod f

Y- Prov.sr.

biflor.

jutium C valluum. coucurrens. turba

titudo c decor iudumentt

o tT

474

1 efts.

O V. 2;.

Yi

fidelium inaflimabilis defcendebat ,cereos

quis nobis dabit! ut & hodié in Le-

Viclor

manibus geftantes, fuo(a, infantes vefli-

vitarum numero inveniatut aliquis

:'onüdc-

!]

vits

x

gis Martyrum projcentes. Tempora

Stephanus, p

E

enus eratia &v fortitudine, AdL. e.

Uticen[m

x

erant , quibus ffabant in magna. con-

O utinam íalrem fortiter amplecte- y. g.

S.Ephrem

Ü

flantia, tempore certamini , validiffum

remut inortificationem carnis , qui

p

orat.2. de

) ä(CCLä

pugiles Dej , pomas quafcunque igenti

intantum fä.xgimu;s mucronem catni-

alacritate. amimi pro. momine. unigeniti

ficis

J

L

quia ( tefte (an&&o Bernardo )

yerit Y*

SS.'Mm.

Flj Dei , €*. Salvatoris noftri Chriffi

ecue

Gentis eff. Maetyrij, jþz'rz;m fadta carnis Serm.so.

perferentes. Quàm autem in pugua ftre-

iortificare , illo, nimirtm:quo membra in Cant,

T

nui, quantág, fortitudinis Laude pr«diti

ceduntur. ferro,borrore quidem mitiiis ,

n d

Atp

wv w

O utinam

"u

fuerint , vel binc conflare poteft , quod

"

fed. diuturnit

meleflitis.

fübjecta oculis expavefcenda. torimenta ,

in Cleto non effent plutes tales Mat-

j o

adversita . fe parata , mon folim mihil

[ velidi

N

tytes , quales fanctus Augu&inus

veformidarunt , [ed etiam mafori con-

pulchré depingit, dum diftin&ionem.

ths y

flanti& decertantes , omnia fortiter to-

inter falfüm & verum Martyrem

SPC,&

Uv

Dd

lerando fuperavunt. — Afpiciebant. arden-

hifce ponit : Avarus dicit in corde fuo,

; d

4^14

pursv

audet linguá[ua ). quis Serm.5o.

fl

tem vogum , ignitas [artagines , c& ollas

( quia fc:rtä f

) 09

effervefcentes , qua ardore atá, fervore

nos (eparabit à cupiditate auri ? tribu- de Sanit,

^

,

?

ucs

nimio guttas pitis C adipis longins à fe

latio

*

an angu[iia

.

an per[ecutio ?

qrr

ejaculabantur. — Yntuebantur. quoq, fer-

Poffunt C avari dicere auro * propter

u t0

o

te occidimur totá die. ptimf:* Wäïö di-

vAtas C aculeatas votas , inter ignium

if i

QI,»J

: fudica

ff i

('t:

globos , ingenti velocitate ver[ari ac cir-

cunt fandli Martyres in Pfalino

4

s&s

^

un de

ceumvolyi.

Cernebant ungulas ferreas ,

me Deus, « difcerne caufam v

& laminas candentes . fufles , vedies,

gente non [antia. Di[cerne , inquit, tri-

Bemard 5

atuleos, terebra, vincula, compedes atque

bulationem smieam ; tribulanttur C AVATÍ-

n i

ij

£

44

J

llias mmeas » patiuntur ai-

'f,t

eatenas, omnemque plané artem ac ma-

Difcerne Ang

.

a Ü !

ebinam, quam veritatis inimicus contra

Bifcerne per]&cutianes

Jih

guflias & avart

7

/

iij

Martyres & Confeffores Domini Salva-

niea$ 5 p4lt

ntur C AYATI

Difcerne

(

famem

4"4

Tract, I

a

$;

TRWCTTUS

IIL

famem imneam s pro auro defpoliantur c

juxtà rationis amuffim dohuinatu-r;

Adeó , ut homo nullam delectatio-

iil

AYATÍ,

Di[cerne qnortem mmeam & — pro

ss

nem fentiens , non homo fed Ange-

li

auro wmoriuntur & avari. — Quid. eft,

difcerne cau[am meam ? propter te mer-

lus; &homo dele&ationibus obe-

Ya

del

tificamur totà die » illi propter aurum,

diens, non homo fed brutum appel-

lati mereatut.

a

nos propter te s fimiles pena;fed difcreta.

fiti

éatifa.

Porró Tcmperan'tia dupiicitei' äC-

cipitur: Primó , prout eft-quaedam

yd

Quartum mediüm ad acquiren-

dam Fortitudinem,eft frequenter me-

temp'eries omniüm actionum huma-

tüm

d

ditari divinamScripturam , que mul-

narum. Secundó, prout eft modcera-

u

OU

luit

tipliciter eandem commendat.

ttix . appetitüs concupiícibilis circà

dclectabilia, nempé efculenta, pocu*

À

nerofas quippé animas Deus amat

teneriüs , & fortes fuos milites co-

lenta & venerea. . Uindé temperantia

corm

ronat uberiüs.

Quare, Ó venerandi

À fan&to Bernardo definitur : quód

élic

Do.t6.

(uetü

Presbyteri, confortentur manus ve[ire,

fit : Refranatia cupiditatis circa ea, qua.

2.RO2.

carnalitey dele&ant. .A fancto Augu-

poft Pent.

ettm

p 7.

C eflote filij fortitudinis s ut quilibet

ib. 1. de

in ultima lucta poffit cum (an&o

itino, quoód fit : 4ffedi;e coercens & co-

titsc

lib. arbit.

Paulo.dicete : Botiuns certamen certavi,,

bibens appetitum ab. its vebus , qua tur-

lo

2.Tzmotb..

4. V.7.

eur(um con[ummavi , fidem fervavi , in

piter. appetuntur. San&tus Profper ab 4P- 9-

qum

,l

H

]

ii

affetibus ita eandem defcribit : Tem-

d

reliqua repofita. eft wmibi corona jt

!

*

quam. reddet mibi Dominus im il

la. die

perantia ( inquit ) temperantem facit,

lst

ab[linentem, parcum, fobrium, thodera-

Tia

juftus 7udcx. Amen.

tum, pudicum, tacitum, ferium, v erecun-

(j

dum.

CONSIDERATIO cmmfA

Hac virtus ft in anima, babitat ,

fim

palfrones frenat , affctus temperat , de-

Emu |

ïDe ljïom:i;fe ;

fideria fanéta multiplicat ; vitiofa caflt-

Iïndïl

Seu

gat , omnia intrà nos eonfufa ordinat,

(s

ïï;mpemntia; quartaVirtutecardinali.

oäalz'm:m: corroborat, cogi-ationes pravas

tl

J

removet. , infevit [antlas. Ignem libidi-

Lib. 3'.' de

liban

Aud: immeritó. füb. (ymbolo

nofe voluptatis extinguit , animt tepo-

vVit4 C0fl-

lus

Hominis temperantia exprimi.

rem defiderio: futura vemunerationis at«

Q ]

templat.

tut ; quia hominis eft proprium ,

céndit , mentem taditá mmqm'llitate

CA 19

ht

faos temperare a&dus , & modcrari

'ï

componit , & totam [emper ab ommi

Ihüs

fe in his , que appetitum concupi(-

virtutum tempeflate defendit.

Bim

cibilem alliciunt, fecandàm regulam

Partes integrales Temperantie fünt

fügi

fationis.

In hoc enim differt homo

duz : nempé Vetecundia , quà tut.

Vity

ab Angelis, quia tanquam animal,

pitudinem. intemperantie erubefci-

fiy

fenfibili dele&atione afficitut ; & in

mus ; & Honeflas, per quam depeti-

n

Qu

hoc differt à brutis , quia eifdem

mus temperantie decerem.

Wn

Partes

T CR

DE VIA 1LLUMINATIVA, CAP H. CONSID. V.

85

ul

- Partesfubje&tive Temperanti nu-

Mtcdia , quibus virtutem Tempe-

n

rantis acquirimus , funt gencfatim

merantur-quatuor, nempe: Abftien-

Ài

(a,

tia, Sobrietas, Caflitas, & Pudicitia.

feré eadem , quz aliis obtinendis

D*

; 0

Vel enim moderatio & refroenatio

virtutibus communiter deferviunt ;

»

»

appel.

delectationts corporalis verfatur cit-

nempé

Imprimis do&rine & ex-

cà cibum,& eft abítinentia ; vel ver-

empla San&orum ; qua frequentet

affeduosé & pra&icä meditari dcbe-

fatur circà potum , & cft fobrietas ;

jæd: l

Afl

vel veríatur eircà cohibendüm coi-

mus. 1iNolo hic infetete pené innu-

hi

ff

tum carnalem , & eft caflitas s. vel

meras San&korufm fententias , quibus

]0ucïa

citcà a&us venereos fecundarios, uti

nobis Temperanti necelfitatem mul-

; C

funt,tactus &- ofcula, & eft pudicitia.

tifarié inculcárunt ; omnes quippe

p

Partes potentiales Temperantia

cum fanc&to INilo quafi uno vre cla-

mant : . Re&e vivendi principium. €ff ov ,.

tafi

communiter ponuatuf quinque , vi«

delicet: Continentia, Humilitas,Man-

Temperantia.. Et cum fancto Grego-

in Bill.

qu&ä

fuetudo, Clementia , Modeftia.. Vel

rio NyITcno

Vitiorum omnium cibus Tom.R .

, (

Àü

gl«

enim eít refroenandus motus volun-

& cat[a eft voluptas , faciléque corda

lii

ucu

tatis,commotus ex impetu paílionis,

ipfius cupida in mortem aternam trabit.

j rf

& hoc pertinet ad continentiam, per

Hoc ipium ne quidem ipfos doctio-

L

quam homo evincit , ut ab immo-

res Gentiles latebat

L

undé Ciceto

(n]*äb

deratis concupiícentiis non vincatut,

dicere folebat : Nibil effe tam deteffa-

m

[

licet eaídem féntiat , vel patiatut.

bile, tamque pefliferum, quam volupta-

j) f /

Vel eft tefroenandus motus fpei,ten-

tem.. Siquidem ea, càm iajor e[t, atque

ol

TL

1L,

dens inordinaté in aliquam excellen-

longior, omne animi lumen extingucret.

tiam , & hoc fpectat ad humilita-

Utinam hoc equé agnofcerent noftri

hii

tem. Vel eft cohibendus motus ire,

venerandi Presbyteri , Ó utinam fzpé

,'flr ]

(

tendens aut in vindictam, aut in cru-

fecum perpenderent , quàm abomi-

/

[i

/

delitatem; priorem coércet manfue-

nabile fit , dicete fe *Tpi/rituaïem ;

07'1 m

i

tamen ducere vitam carnalem ; hau

tudo, pofteriorem clementia. Velad-

[ ;'Nï

hibenda eít debita moderatio mori-

fecüs , ac fi utriufque par effct con-

n

j /zW

bus & cultui externo ; & hoc fpe-

ditio, hominis & bruti ; ac fi utriu-

, Ií

N

J

i

&tat ad modeftiam ;

cujus rhembra

que beatitudo pariformitet fita effet

rmmf M' nï

funt parcitas , quà fuperflua re(eca-

in vuluptate brutali & objzéto fen-

My!!l

u

W

.

» Dudeat nos cum brutis fen-

l

mus ; fimplicitas , quà exquifita fu-

fibili

Mi

[/

gimus; ordinatio, quà omnia debito

fibili voluptati inhiare ,

quibus da-

modo & ordine peragimus ; gravi-

tum eít in comitatu Angelorum di-

gl

vitas , quà in noflris actibus nos fe.

vina tractare. Omnes talas ( üt mo-

)t

net fan&us Chryfoftomus ) & perni-

qll

tios monftramus ; atque decentia,

xru

|

t

ore jpiritis extinguae

quà in decenti übique compofitione

Gofas afjectiones Y

| depm

eompareimus.

anus ; neque enim

bac de cauf in bane

La2a

yitam

pyté

QU

TTE

$4-

TR KCIAMTUS

nibus gmtulto hofpitium exhibebat,

vitam nati fumus, ut folum comedamus,

efili :

G libamus. Nen vita eff propter cibum

enqm in humll;zaus wanplum pe-

m

ltv

gtomil 22

des lavabat. Sin veróad imitationem

(v potum : fed propter vitam cibus

i M.

M

[

tn Gene[.

INe eïgo inv

ertamus ordinem ,

nos accendere nequit tot Sanctorum

PON»(S

neque fie ventri, & carnis voluptatibus

F(Liï!PlUF], A:utc n tubotem & con-

füftonem nobis

incutiat vita , & tem-

M.

fenmzmus , quafi eam ob cau[am facti

v'*r

ilc1

l4 g

fimus : fed repamntes dammum , quod

PLirl

i Sacerdotum ZEgyptiorum ,

[ Rig.

indé na[citur. Cu,ugemzts motts carai ,

de qum*:s Clizgremon **omus Ícribit,

eos ne ?(Jïllb omnibus ; cumqup fe-

n

(

pe fimus fegnes , me permummus illis ,

]L&ls

iæn*m; in templo fuiffe, ut

H

ut adversti 5 Anumam 2?2(147"7[!72['

i

GiAká

4113

us tot Anqchontdm*n

terüm naturas , cauías, fiderümque

Infpici

curíüus & ratiories qcIIC[lLlS conteme

öv

05

ïMona'"hommque catervas, in omni

plarentur ; carnibus & vino fempet

l

ten nperax!næ genen. oppidó excel,

icntes

abftinuiffe

panem raró comediffe,

Mi

, qui ab omnibus fefe vitiis

ïcn*pæravarunt abflinentie operam

ova cum la&e vitáffe, biduóque, tri-

fit

dederunt, orationi cum flc tbas le-

de)üu

non taró inediam fuflinuiffe,

N

ulieri

&i

i.*'

is nunquam (e mifcuiffe ,

uun

,

laboti

tC'Ux, com '*rUFCUO'H

P0

naüngauam

cordis jugitet fluduerunt $Ut tan-

CO'"]&L"OQ aut PX(**OI:N]'JOS

Q

idecm

ide

.'V'A&Läll(' 3

ex eo

quam boni op"mw juflitie adipi(ce

: & ne l.msro»:. qu

n

nofo

TO

Rbv

if

rteptut nporpziuou S ,

tgmgorx ,quo divino cultui cepiffent

nslh

f .mmar; ; haud fecus

ac fi du 1pm

[v

f«

odorcm unguentorum füorum acï.du-

erent

ïll(r)li

atnu

IDnpetr

a

Ut

a

m

;.UM

in fchola fan&i INili,dicentis

*

fs

tot farcmmm

zluium

O

H

u

j

Cob;be oculum; ctiun enum nom attenderts

Qu

f;lt.

In Sti-

if.ïï-

circumvolvitur .5 Pä?(ü' utere lingta ,

LT

pené innumero numeto iulv

Ients

&um Germanum in theatraum addt

fepe enim profert, qua melins fuiffet. «e-

n

[

li

Í

5

fi

.Bü*f'jïr

cam, qui vix 5a cris iniitia

$

110X

aris folum, quanttim andiget anpendes

£otti

lib. 4.

11

fuutn patrim

Oitiä-ïxi

in

iX

Er

;S

Ccfo

fie.;.;sz ViVéi

ne ei474

; 4IOFCHL ERUMB

iem

W

]

3€t. 1.

-;

A

""(ï.Vlf Uxorcti ä l& &

3OoVvit,

umer

buj

J ï it& £ontiliat

?

uunnuiius auiem

H)l[l(

nOleqem

1

legu-

ï'ïillüül P?'.HCTH, vinum

» OiCUilis

o

a;mmwz Dewwm ex utreque majcittr à

o

aiem

1

fd uitt-

:;?

AVEYIA

men 2

carmes, imoó & f

i vita gaudium , ip[um enim

Yiya

muni ufque

vita

umn fibi i

.

f

H

tCr

j

lubricum eft , pracipitat exultantes.

tl

::

4023

ii

1iä£

Secundum mediüm ad obtinendam

it, mhïlqu aliud in c oun

öpon

Àiceuc

fo5f

otda

71

x.u

lemoerantie virtutem , eft fine in-

P

2F CH erem ex FZIQC"R

3&1

um Pfæ-

t

Inuuone mentem dtlki otationits

fitim extinguebat aqua, Ic&

!

ltt

bebat trábs dolata , cinereque con-

ac contemplationis mutrire pabülo,

füs :

Ípería s pro. mdumento fervicbat

facilà fiquidem aípernamur tcrrena«

C

fimplex cucullus, tumcaque cilicio

rum voluptatum quifquilias , dum

£atm

füperimpofita ; totà fuà vita acer.

omptat tcfocillamur caelefli.

At

(tv;

W

! Of

bilimam poenitentiam agcbat, om-

econtrà uequaquam poterimus e[carim

|

prafen-

P

p

DE VIA ILLUMINATIVA

([P. II. CONSIB. F.

8r

1DcDAE

prefenisum fpeynere veluptates , m,f cdulio * longe quippe ftultiüs agit

Caff. lib

mnis hotno terrenatn delectationent

wmp

"mens eontemplatiout

divina defixa ,

infüt.

toncdm

amore virtutum potits e pulchritudi-

athä.lf[ .n$ 5 qUOG 11'*11"() nega t^5 qU!

lo

ft

iU

m

€ap. 14

ne deleltetg

1on

i

[w]

znotat

*

qu (.m

iti *"iï.;n ibile

H

fisnentiam. eiberum

13305

X Col.

&

t

tD0e 9lotie f()i idüs

AMiV

fefi («hï

( tcflante fanéto Gregorio ) corpora-

£^xr

. rv

Y tefll

Lib. $

lium habere non pote[l, qua meutem [pi-

qU

etiam unice dun

CdA

at fenfibili

ofüm

£4p. 4

vitualbus cibis non vep lfr

dcl.

état! 01.1 rériunciando., kcfpw Ó

a

( lblty

n 1. Reg.

Tertium medi um eíi, ff*"

entet

I'RL.CI

s ctcaturá 1d;ramuiv,cl,cd

I

Afto

confider

[2

(SHOH

lis- ctc dC'ïw

dig

negligis , cti quid eo piæïhnm.se

qU» f

I2ra

e

[l;, u

nïf"itCEus

& dek

NLC

tionis feafibil

Kelpice ad Vühïwtdtcfm quatm petci-

(anéctus Gre

ilitatem.

iod Fufs '**'

pis: en , quid cà vilius ? Rcfpue ad

um lu»

Jti

id

icat

-

*

voluit

, dum ait:

mm

g

oftus

corpiis tuum, cüi candem impendiss

Cun clpa amn um reæmat

cn

LER f*-*

neceffe eft,

, quid lioc fine anima abjectius &

ut brevi

[ a

d 7ff'

H i

(ae deleél ;;t.w? i5 AÍbiciat ,

]Ed ll»,

Qui d modo eít aliud ; nifi vas ftera

h"r*ïlcï

4

FLIOIR 1

cotüum , brevi futurum funus horri-

|ye, trl

;'
