templatione divitize fupereminentiz

vocabulum «doeratio componitur ex

ac benefieiorum , noftrz vilitati tam

prepofitione «d , & cx nomineoratie.

qmantu

mifericorditet -

communticatorum 5

lta adoratio eft , quafi difpofitio &

yofit

tum ex ardenti dile&ione , qua in

praparatio ad orationem , quà no-

Dcum ferimur, & quádam. fanctà

ftrum defiderium pandimus. feu eft

jl :

a

inox T

naufea, quà prafentia afpernamur.

quafi captatio benevolentim , quà

Oratio dcfinitur , quód fit defide-

divinas aures. ad audiendas noflras

tij coram Dco explicatio , ut ab co

preces movete & inclinare cupimus

j i^

aliquid. impetremus..

Qus . defi

quemadmodüm dum aliquem Princi-

15

a

nitio velut partes integrales , in-

pem terrenum füpplices adimus,

yn

tj f

cludit orationes , poftulationes, ob-

ante omnia ejus animum pet hono-

f

fecrationes & gratiatusn attiones ab

ris exhibitionem demulcere ftude-

; M

ths"2

Apoftolo ad Timotheum | enumera-

mus. Adoratio in fenfü quodam 1a.

(

n;]

U

tas. . INani homo defidetans aliquid

tiori , quidem fignificat mihi quem.

15

Qf

impcettare à Deo, imprimis mente

libet cultum , etiam illum, quo po-

tentes

;Hüm

Pne-

p

TRAC

AE U S IH

66

non carnes tautorum aut fanguás hit-

tentes vel homines fanéti henoran-

i

corum ; fed immaculatus Agnus im-

tuf s uti ex multis Scripture 1 locis

[is

manifeftum eft. Sic Achimaas ado-

molatur , tantó rehqms onmnhibus Sa-

2. Rev 16.

fic

tavit Regem Davidem , Salomon

ctificiis preeftantius , quantó Iumen

yp.28

umbta cíft clarius.

Indicst nobis hoe

fet

(üam matrem, Judith Holo£rnet

3.Reg.2

fan&ta hLClCHa in quaaam GQolle&ta

pf

Catholici tamen femper fümunt ad-

V' 199

otationem flricté , intelligendo pet

jta cantans : Dei, qui legalium diffe-

£0l

if

Zudith.1o

eam cultum foli Deo, ob fuam 1n-

rentiam hoftarum. unius. Saerifieg K

y' -'sg':

f

creatam excellentiam convenientetn.

fedione [anxifit.

Oblatio eft actus Rchglon;s que

Tl

Sacrificium d»"fimrm. quod (it ob.

offerimus Deo rem 'externam pro

M

jatio rei fenfibilis, à chmmo Mint-

ftro Deo facta, per realem immuta-

ufibus cuitui divino convenientem,

ti

fine immutatione re1 oblatz

uti eft

4

tionem. , ad teftandum fupremum

Miniftrorum fuflentatio, utenfilium

faf

illius dominium , & noftram fubje-

&1 'H'mn

Sacrificia in veteri Lege

facrorum PræPdfaïl.O. Alie oblatio-

Eu

olim numetabantur ícx ; quorum

nes ftunt ex quouam prec epto ac de-

lüil

ttia diftinguebantur. abinvicem ra-

bito , uti funt oblationes primitia-

a

rum, & oblationes decimarum ; alig

tione matefiz

uti Victima , Immo-

dos

latio, Libamen, & triaratione forma

üunt prorsüs f'upcrerogqtonc , qu&

ükt

feu finis ; uti Holocauftum , Hoftia

juxtà diverfitater materiz divcríum

life

pacifica

, Dacriíicijum pro peccato

qhoque nomen 1"10'»10&11* á & pro-

Jiran

'*» atpm Vi&ima erat anumal ;occi-

puc oblationes dici merentur. In his y, Bïe:

Yl

[

dendum ;

materia Immolationis res

itaque fan&us R eligionis actibusom

Wdï 10..

pro

nis Deo devotus Sacetdos fit affiduus,.

inanimata folida f'ragenda « matetia

h

Libaminis res fluida effundenda. Ho-

um fan&to Andrea quotldxe Deoim-

Marulus

f(one

locauftum fiebat in folam honeratio

molet Sacrifidum immaculatum ! liba

G

(i

KT

cum fancto- Battholomao centies de

nem Dei , tocique res in co concre

fitio

tmabatur ac in. fumum refolvebatutr.

die , & centies de noée adoret Al-

b[i

p

tiffimum :

cum fancto Paulo orct fi

Hoftia pacifica ficbat in gratiatum

7

ii

actionem, pro acceptis vel accipien.

ne mturmxff one.

N

dis beneficiis, in quo res partim cre-

Quod ad Vota attinet , non fua-

ifan

dco venerandis Parochis , ut multa

mabatut., pattim oärgnt ibus & Sa-

n

cerdotibus refervabatur ; quemad.

vota forté in damnum fui gregis c-

t

modüm etiam in Sacrificio pro pec-

mittant , íed id unicé in' Chrifto

prc

catis , quod fibat in expiationem

togo, ut femel emiffa diligenter ex-

ij

peccatorum. Jam veró in novo Te-

folvant. Dominus enim , qui nemi-

lCüs

ftamento his tanquam 1mperfe&:s ab

nem cogit ad promittendum , uíque

à lN

rogms

datur tantum unicum per-

ad ultimum quadrantem cxigit fibi

lts

fc&züxmum Sacrificium ;

quo jam

femel promiffsm.

l

Longé

um

TA

-:DE VIA ILLUMINA IIVA. CAP. IIIl. CONSID. I.

97

Longé vetó magis àme abfit, ut

1guishir-

Quod denique ad affümptionem

alicui juramenta abíque notabili ne-

divini Nominis per laudem attinet ;

g ll

nibusi

ceffitate con(ülam , quia jurare abíq;

femper fit laus Dei ac San&orum in

ore noflto.

19 lunat

neceffitate , non eft actus Religionis

fed actus temoeritatis: ,

offenfivum

vobis t

Sit laus plena, fit [onora, fit jueunda;-

| Colkt

proximi , & petra fcandali. Jurandi

fit decora mentis jubilatie.

confüetudinem contrahere , non eft

Laüda Clere Salratorem, lauda Du-

T

in virtuce Religionis proficere , fed

cem & Paftorem, in Hymnis & Canticis.

ia H

fe manifefto. periculo &terne dam-

-Quantum potes , tantum aude , quia

o d 7

nationis expo5efe ; præ(ertim in

tajor omni laude, nec laudare fufficis.

;wpo

Til

Sacerdote , cujus lingua jurandi affue-

Tu enim ob id à vulgo fegrega-

ta, audientes occidit , dum eoídem

tus es , ut enarrcs laudem Domini,

efucttd

l

U

l

ad jurandum pariter, imó ad peje-

& annuncies in. univería terta la

(

j

g-

randum inducit ; plebs enim femper

dem Dei tui.

j

e0

ad pcjora proclivis, non tam attendit

Caterüm effent quidem hic adhuc

'U]Lt-

fui Paftoris jurantis vetitatem, quàm

multa tradenda, de modo invocandi

Si tamen Sacer-

»r

juraudi licentiam.

Sanctos , & fugiendi vitia virtuti

a:fm T

dos quoque jutare compellitur, juret

*

Keligionis oppofita ; íed quia non

]

uxta Scripturg mandatum, 1n veti-

didici cum Homero Iliadem nuciin-

IOX'R! ! Læ

tate, in ju&itiï, & in judicio, hoc eft,

volvere, ideó venerandum Le&orem

20

'p,':.';"*;m :

h

Á

MA

7 0to

juramentum fíit rremini nocivum , in

ad alios Auctores remitto , & quidem

)

i

vetitate fundatum, neceffitatis ratione

de vitiis Religioni oppofitis paffim

Ytt. M*Ey

probatum,quod juramento confirmat.

agunt I heologi Morales ; de modo

ii g

Pariter fentiendum eft. de adjura-

autem Sanctos honorandi, cum aliis

Ka

nuvd'

tione, nempe, ut fit ejufdem ufus

Afcetis lucetm dabit in fua Gramma«

ä

g

Dio!

j

diíctetus & cautus , & non nifi de

tica. Religiofa P. Abrahamus à fàn-

jü

4

jatt

rationabili cauía ac neceffitate affum-

&a Clara.

el

(

ptus. Eft autem adjuratio actus Re-

ii

ora !

ligionis, quo per reverentiam divini

CONSIDERATIO SECUNDA

Ka^

00

INominis vel alterius rei facre, crea-

turam trationalem. ad aliquid. hone-

De fecunda Stella ,

M

ftum movere conamut. lalem a&um

Seu

)

" muiïä

af

exetcet Superior , rationabiliter quid

yt gf

De Virtute Humz'liætis.

Mi

]i

li

precipiens fübdito in virtute Spiritüs

jf C

fan&i. Talem actum exercet mendi-

* Tella ifta ( canit Ecclefia de Stella

i

fe

[

A^t

p

dicus, poftulans ftipen

1De

—Il-.-

r paffionem

BP ante prafepe flante ) ficut flamma

ii

n[mI

& merita Chrifti Exorcifla, expel-

cor.ifcat, & Regem Kegum demon-

4)

Us"

firat. Stella ifta ( dico de virtute Hu-

jufr

lens demones ab energumeno in

militatis ) intantüm. femper divinis

Ti

nomiae fan&iHimææTriritatis.

Ird.1IL

ath

ogulis

]i

dU

IIIl.

98

TRACIA/LU.S

oculis complacuit , ut Solem Juftitie

rum. capere. foleat inerenientum. fuper-

a

de Coclo in uterum Virginalem at-

bia s (ola bec onmium propugnaculum

q

traxcrit ; quod bené notavit ,. qui

quoddam , turri[que virtutgim , ejus for-

l

:

dixit ; Maria Virginitate placuit, hu-

titer refiffit malitia., — obviat prajump-

f&

tioni. Uindé divas Auguf:

&há

i

us excla-

Serim. 12.

j

!

militate concepit ; — fi i/la Stella in

[j

Maria non luxiffet , nunquam Stella

mat: O fancta bumilitas , quam diff-

h;l

f

in Jacob orta fuiffet. Potuiffet ciui-

ailis es fuperbie ! 1p[a. [uperbia fratres

44 ffatr.

&

].

dcm Deus aliam fibi in Matrem eli-

mei, Luciferum de celo ejecit , fed buw

H

gere, nunquam tamen voluiffet fu-

silitas Dei Filiumn incarnavit. — Ipfa fti-

Í

4

perbam ; quia indecens erat. , -cum

r

pérlia Adam de paradifo expulit , fid

AU. b'

bumilitas latronem in Paradi[um intro-

fuperbia habitare materno in utero,

omt

daxit. Superblia gigantum linguas divi-

qui cum eadem non potuit habitare

pl'01

in Coclo. Super humiles Deus refpi-

fit, bumilitas Gentes congregavit difper -

VItt

cic, humiles diligit, humiles etigit,

fas« Superbia Nabucbodonofor in beftiam

al

lio

^

[

fiat

LA

Pt

:

H

h!jmiies e

l234

C

it.

Iumilibus gr

iransformavit , fed bumilitas fofeph

f

Pnni

ibuit , humiles coeleftibus .donis

Principem lffael con[lituit. — Superbia

0t

etft

m

n

dit, de fuis fecretis erudit, a

t

Pharaonem — [ubmer[it , fed bumulitas

p

N

fa

fral

n

à

|

is cuftodit, in bonis ftabilit , ad

$

Moy

E

F

1

en exaltavits quia nempe otumis

7

L.

df

Qu

"Y

terna perducit. Cüum virtus

qN

)

[£

exaltat, bumiliabitur : c» qi fe

11

dibi

Lib. de

j

ïä?

j:

ïï

1

$ ( verba funt fan&i Laure

ii-

bumiliat exaltalit

«r. Undeé & fanctus "- !^

ni

J

Til

€A

9 £0

tij Ja

HISTPT!

s

ani ) anitam repleverit. , ae-

Ephrem hortatur : Humilitatem dili-

&a

o

i

[

£

nub.

j*

, liquefecerit. 5 tune , incipit dila-

gito, & nunquam diaboli laqueis capit-

tari dil

veUbE

eéts

4 a velecffmis euim bumslitatis alis

vz'vgndi

li

one, wradiari veriate,vepleri

21

.

TALLOTIE-

E

Tuls

TR

bt L

fae /

ii1-

fexper fublevatus , fublimtr erts , quäm

à

CT

lumine, elevara (pwitu.. Hum

4p. 6«

T

Collat.if.

quit Caffianas ) eff. omnium magiftra

ut iuiziuc retibus capi po[[rs.

blgn,(;- l

V. 7.

virtutum, ipfa eff celeflis adifict fuuda-

Porró quid eft ,

vcl in quo con-;

hd

j

ii

mentum, ipía eft. donum proprium. atque

fílit vera humilitas ? Eft fortaffis

2 .I;i.

pt ou

p*

V. i

magnificum Salvators.. Nibil magis odit

laudabilis fuà. ad ima dejectio

fan&tus Thomas d:finit.

Forían eft

fli; [g

Honil.2o

datmon (inquit Chryfoftomus ) quam

bumilem d Deiamantem. Humilitas(ait

LA

in at.

virtus, quà bomo veri[[rmá fui agnitiont dibus h-

háti

Bafilius) eff tutiffmus virtutum omnium

Jübüpfi vilefcit,' prout fan&us Bernar-

mulitat.

[

leffia

In cou[it.

thefaurus. — Humilitas ( afferit Bernat-

dus fentit. Fortaísé rem acu tetigit,

L

4

Hunilitas eft

(ir]

Mona[t.

dus) ut catera dentur virtutes , anere-

qui eam ita defcribit

Pe*raldusx

M

€ap. 17.

tur s fervat acceptas, fervatas confumat s

ex intuitu proprie cenditionis , C fiü

ex ; u..z

Conditoris , voluntavia mentis inclinatio

B

r

Epifl . 4 2.

inimicam omnis gratia , omni[que ini-

jf

t

ín [uo imo ordinabili ad [uum . Condito-

Dy

tium peccati [uperbiam debellat, .e tam

(y

àfe , quam.à cateris virtutibus propul

vetn.

Sine dubio humilitas à fanctis

. tü Ij o

fat. illius tyrannidem,. Siquidem ctüim ex

Patribus fuit. bené defcripta , modó

ipta,

aliis quibufque. bonis virum magis [ua-

effet etiam cqrdibus noftris inícr

4no[£;

Sine

—

-

)

ET

v

DE FIA ILLUM INATIF A. CAP. Ill. CONSID. 11;-

$9

Sine dubio otmnis liber , omnis

oftendimus , quod fit. tutius à dige

n n

nitatibus fugere , quam cafdem ap-

m'u

calamus , omnis lingua confitetur ,

T

A

li

petere ; fed quis attendit, quis ob-

"quod carens virtute humilitatis/fitin

T

*

.

mentiri fiquidem

fecundat exemplo noftro? palám tra-

^

ftatu perditionis

!

Va

;

i

j

nequit , qui dixit : Niff converfi. fue-

didimus, quemadmodum ex fchola

üs d

u l

np

C

u

ndamen-

j

* Mth.":&. ritis ,. C effiiamini (icut parvali , non

Chrifti didicimus, quo

-

LJ

L]

üunde

tum totius Chriftiane Philofophie

gundi

intralbitis in Regnum Calortim

fit humilitas ; fed quis noftram affe-

ja f

& Bernardus ait : Laudabilis" virgini-

Homil.

cutus eft do&rinam ? imó fedulo ftu-

t il

ne

tas , fed. magis necefjatia bumilitas , il-

: I dlll

J

fuper

4 con]ulitur , ifla pracipitur.

Sinc du-

duit candem affequi ? omnes inebria-

iil ,

|

;

miffus.

bio hu

IT

133 ,

litatem omnis Scriptufa ,

tilunt fuperbià & abufione ; ab hu-

W

i

omnis commendet Aíceta, tanquam

miliationibus fugiunt velut à mon-

jirus i

profligatticem vitiorum , radicem

ftro , jactantiis & exaltationibus in-

H

l

ictricem tentationum ,

hiant velut theíauto.

Duodecim €ap. 7.:

n

virtütum.,

r

It

A

L

humilitatis gradus à. fan&to Benedi- $. Reg

(

.

j

caftellum quietis , fundamentum

lM J

[

1

]

l

j

&o in Regula traduntut , in do&rina. Caffart.

perfedionis , menfutam fan&titatis ,

Suynï:,:

originem bonorum, propulíatricem

Patrum fandantur , in fancto-Bernar- [ib.: 4.

do habentur , in. variis libellis cir- zmfiitut.

M

!

malorum, genitticem metitorum. ,

H

Sine

g

difpenfatricem. ptaemiorum.

cumfetuntur ; fed quis afcendit? Ab cap. 3.

aliis documenta humilitatis propo- P. Sagd.

g

dubio plus eft habere animum hu-

J

|

[

Pl

(

nuntur , fed quis eifdem addifcendis

de $, GQa»

&

militate ornatum, quàm Satanam &

tbarina.

;;1 i.

omne Regnum Mundi fibi. habere

fe impendit ? Alij pto fuiipfius ve-

ii

fubje&um. Quod divus Chryfofto-

ta agnitione & obtinenda humilita-

ii Wr"h";

111

mus infinuavit, dc

Lal

1 dixit : Humili-

tis virtute Speculum non fallax ela-

[iati dxlä':

Paulus

tay mater eft ac radix , & alumna ,

borant : fed quis illud infpicit? Exrra-

1, p

vt

£tl

um bonorum.

vi , nam funt , qui libros infpiciunt,

Segnerä

Hont. 20. & fulcimentum , & vin

in 4G.

Sine illa abom

u

2

.47]0

222

i

aít multi eorum alium fru&umnon

| Ti Qu

abiles , c fc

0i

!

hautiunt, quam vit con

fiderans vul-

h

cap.14.- ümmundi (umus, Effo enim quis mor-

i

tuos (ufcitet , ac claudos [anet , leprofos

tum nativitatis fuse in

fpeculo , & ?abo!;i Fa

07F

ftatim oblivioni committens, qualis ». 23.

fornt

purget cum . fuperbia s mibil eo. contami-

sz:

fuetit,

natius , mibil magis impitm , mihil fce-

TU

eífe

M*

ut4.

Id-

.O nos mifellos humunciones ,

Ü B

m

(Í ;f

leffius ,. mibil tui ipfius

crc maxime bumiliari , ac mode[lia

quibus tot fancti viri , tot fan&ti libri

A

(

1l

uti debes , quia plura a[fecutus es dona s

humilitatem perfüadere non poffunt*

W:W

l

cüm tamen homo , velex eo, quód

]

€» quia , alüs prateritis , t& ve[pexit

"N

l

de humo fumptus , admoneatur. hu-

ii

Dominus Sed numquid non bené

T

ifi?

fpn

WV

mil

itatis ac fum vilitatis ; cüm nec

divina Scriptura fan&ique . Pa

iAa

1

112

beat fe extollendi

7 [()

?

ullam rationem

ii

4f

l(aia $3 conquetuntur : Quis. credidit auditui

Nonen m poreftglo-

]

aut gïoriandi.

1, 7

miro ? vcrbo decuimus, & exemplo

N2z

"

. riatá

j

PU:

h

J

p

.

D

100

TRACTAÁATUS

IT

tiati propter id, quod eft ; quia pa-

rituum , & quid coram ipfo eris?!fa-

long

rum eft compofitus Mundo, minus

né etubefceres tuam miferiam, f1 au-

f fü

Wg.

compofitus Czlo , nihil compofïtus

dites angelicam linguam.

Dco : non poteft gloriari propter id

n

Qld demque tibi videris , ipfi -

quod poteft ; quia nec poteft move-

terno ac incarnato Verbo compata-

ilein

re digitum, nec velle , nec cogitate

tus ? uuquc laltem cotam eterna fa-

Alius

bonum abíque co , qui folus bonus

pientia erubefcet & confundetur hu-

,

eft Deus

Hujuíníodi tecum com-

mana ignorantia, ponderans, quod

fül

parationes fapé inftituere debes , fi

hec ipía incarnata Sapientia., ipfe

h al

ad propri vilitatis cognitionem pert-

ícientiatum Dominus , non primas

Tfoc

venife aves.

S1 tibi ó Sacerdos , tua

cathedras popofcerit , non Keges ac

o fo

fuperba imaginatio függerit, te effe

Mundi Potentes , Kegnum Dei an-

tv

xcellentem Concionatorem , hono-

nunciaturus!, acceflerit; non pro hu-

&t

rificentiori cathedrá dignum , com-

mano plaufü . füam do&yínam ven-

Q f0

ara te tot eXcellentiffimis viris , de-

diderit :

fed quod hghorandus in

0A t2

factó adhuc in diveríis locis exiften-

montem feceflerit

hénores & ho-

Qt x

tibus , & quid coràm illis fores ? ía-

minum plaufüm fugerit , rudes Dit

lt

ne potiüsrana coaxans , quam Pra-

cipulos elegerit , parvulos ad fe du-

Ti

dicatot excellens.

O quotlatent in

ci curavetrit , tutbam plerümque in

n H

coenobiis vel in angulis abí conditi ,

defertis montibus & navibus inflru.

Xetit

FP

ü dg-

quorum talenta, do&rina & loquen-

Sermocinatioejus erat cumt

4 Dit

di dexteritas te obmutefcere, erubef-

fimplicibus, doctinam fuam vulga-

ft fs

cere & obftupefcere facerct.

Com

ribus ttadebat parabolis , fanitates

DP

ara te divino Paulo , auteo Chry-

impendcbat pauperibus,

Ille qui

CL) mk[

foftomo , mellifluo Bernardo , elo-

potuiflet ]am ut infans loco Iacryma-

UR

quenti Hlerony'no fluenti Ambro-

rum & . vagitus, eloquentie flumen

T

íto , Gregorio Magno

, Auguftino

emittere , omnes Mundi fapientes

Cfp lt

Profundo. Compara te cunctas fid

confundete , totum terrarum Orbem

Fradicatotibus , cunctis Gentilium

tf

in admirationem rapere , voluit diü

Oratoribus, & quid eris coram tot

IH "ltef

latete , in folis Judee regionibus

ac tantis ? fané puer balbutiens , in-

predicate, ut plurimum vilioribus

N

Qdity

fans lallans, flatua. tacens.. Compa-

innotefcere , ut feoftenderet humili-

"t

ra tug proportionem perí(ong , ge-

tatis magx&rum & tantz vxrtuus

Ítuum concinnitatetm , vocis amoe-

tmm

nobis preberet exemplum

nitatem , componendi felicitatem ,

Deinde concedamus tibi , te excel-

tlltx Pr!

dicendi dexteritatem , movendi gra-

lentiá concionandi preeminere, nuila

tiam

]?

-

.ld,

f.

vcl uni

ncnna

& omnes qualitates qualitati-

tamen inde obtingit ca

bus vel unius Angeli , ne dicam tot

te praferendi ; quía ,qux ob hoc do-

Lf

millionibus illuminatiffimorum 5pi-

num te minor, ob alia cft forte t

mänfu

long c

OmP

í0i

DE VIA ILLUMINATIVA. CAP. III. CONSID. II..

sl te

longé nobilior , cüàm Deus & natu-

perfe&is Monachis, tot fan&tis Áni-

Á

ra fuppleant in alio, quod negant in

mabus defactó in Ecclefia militante

ufo.

En : ille rufticus füperat te

degentibus, & quid eft coram erfdem

tua fanctitas , tuus fpiritualis pro-

pf

in humilitate , ille in fimplicitate,

ille in charitate, alius in patientia ,

fectus ? nifi palea ad acetvum ttitici ,

1

Tif

alius in poenitentia , alius in diligen-

gutta aceti ad dolium vini , ama luti

üt ho

tia, & alius in certa notitia. Illa ve-

ad plauftrum auti. Compata te cum

T

tot Confefforibus, Viduis & Virgi-

tula te excedit devotione, illa pucl-

[

K

nibus , Apoftolis & Martytibus, pa-

la caftitatis putitate , ille parvulus

T

innocentige integritate.

Supetat te

ttiatchis , Prophetis& angelicis Spi-

prin

*gGS &

leo fortitudine, elephas proceritate,

ritibus in Caxlo regnantibus. Com-

Jel 4f

cervus velocitate , gallus vigilantia,

para tuam charitatem charitati eo-

rum, tuam perfc&ionem perfcdtioni

Yo li

canis odoris difcretione. INempé fi-

) vl

cut non eft creatura, qua habet om-

illorum , tuam fan&itatem fanctitati

du !t

J

"nia, itactiam vix eft aliqua cteatura,,

ipforum ; & ecce compatas tenebras

K

que non habet aliguid; quo carent

luci , putredincm gemmis, 10€tem

dici.

j Dkf

alie creatura.

Ü

Et quid eft homo compofitus

la

Tettió fuperbig cornua confrin-

ye t

ges, fi firmá fide tenueris, Deum

Deo omhis fanctitatis Oceano ? nifi

u

if

effe donorem datorem , te.veró ad

imperfc&tionum compendium , vi-

[ am

ea plus non conferre , quàm con-

tiorum cloaca , fcelex*iimque fpelun-

fert faccus rnendici , dantis. liberali*

vlge

Y

ca; & fiquid virtutis in te reperitut,

tatem recipiens.

Vah!nunquid fac-

À quo fuit tributum , iquo nutritur,

MC

(s

cus mendici unius, inflabitur adver-

à quo confervatur & augetur ? nifi

l

lC 1»1

fus faccum alterius , eoquod illo aut

ab illo , ex quo, perquem , & in

M)ïm

flund

majora aut meliera fruftula panis te-

quofünt omnia. Infpice peccata ,

-que commififti , culpas quas incut-

ia

cepetit? fic efl omnisob dona à Deo

conceffà füperbiens, & alium cifdem

rtifti, penas quas promeruifti. Ex-

| Ol'bfi"?

carentem contemncehs,

pende, quàm fis ad malum procli-

Juit Ü

Similiter difcurrendum eft de aliis

vis , quàm in bono inflabilis ; quód

;ionibüï

li

qualitatibus , de virtutibus , de fan-

nihil unquam boni feciffes , & jam

&itate & fpirituali profecu.

Eíto

pridem omne malum . commififfes ,

humi.";'

enim , quod quibuídam in. una vir-

nifi Omnipotentis bonitas te confer.

virtü[is

vaffet in bono, & abftraxiffet à ma-

tute precellas, in aliis tamen forté

Sit tibi abfli-

lo.

Similáne tecum tecolligis , &

"Pa

Vix paucis. &quaris.

T

nentia , fed deeft patientia s fit ti.

adhuc füperbis ? cujus. totum Ícite

bi caftitas , fed decft humilitas ; fit

nefcire , opetati peccare , videte ca-

g il

manfuetudo , fcd deeft gtatitudo.

cutite , proponete. mentiti, ptogre-

hoc i

di labi , creícere deficete.

Compata te tot vitis Apoftolicis; tot

foft

u

Nj

Debyiktor

p

H

P

-

2

A

TRACTATUS III

&

müm judicabat ; fic de fe fenfit Fran-

chätor es Deo ,. fiquid boni fe-

Invit4

Uj

cifcus Seraphicus , qui fe peccato-

cifli, quia ipfe prevenit, & adjuvit

lib. 6.

hg

debitor es , fi malé non egifli , quia

rem maximum dicebat s. fic fan&us

Francifcus Botgias ,. qui Juda prodi-

cap. £.

1

I(Sg

ipíe defendit & cuftodivit te ; dcbi-

tote fe effe pejorem put

abat ; Fran- $. Bon«v. -.

tij

tor es, fi à malo futrexifti, quia ipfe

bïa

erexit te ; imo debitor es, etiam dum

cifcus Suatez , qui , cum e

fTet fci- m Vif £«

1rct

in malum tuifti , quia ipfe non de-

entig magifter, & uafi oraculum; ]llf cap.6.

diícipulos,

hi

reliquit te. Ifthoc dubio procui AÀu-

proprios fape confulebat

ebat ; ceníu-

N

uftinus confiderabat. , dum coram

eifque fuos libros offer

$n Soliloqd. A1iffimo f& ita humiliabat : Demize

randos; fic humiliter. de fe fentiens

Qp

(anétus Bernatrdus ttes Archi- Epif.

G]

(4D- 1* confiteor , wut docriftá me : mibil aliud

fum, quàm univer(a vauitas , & umbra

copatus , fan&tus Dominicus qua-

a

^at

vid

mortis , & abyffus quadam tenebro[a s

tuor Epifcopatus tecufavit ,' fan&us

p

Goeeleftinus fe fümmo Pontificatu ab-

ü

i

e terra inams & vacua, qua fume tua

dicavit, S. Petrus Damiani reli&o

(uns

benediclione non germinat » — fructum

Cardinalatu ad fuos Fratres remeavit 5

lrefne

quoque non faeit , nift confuftonem , pec-

e

j

CALUR

C-?"

w

)0YfemR.

o

H À

id boni unquam

Sic alii dignitates inviti fufceperunt,

fera

:

fetdt

babui, à te vecepi s quidquiid boni babeo,

alii ad dignitates ele&i fugerunt

alii ibi-libenter predicabant , ubi

tuum efl, vel à te babeo. Siquando [leti.

l

Hw

419

ludibrio & contemptui habebantut,

dCS 1

per te fleti, fed.quando cecidi , per :

eadi s e femper jacti

JJ

ff.

[2

m, ntfitu me

ibi veró concionari tecufabant , ubi

hod

laudem & honorem timebant.

erexiffes.. Owando cecidi, nmquam [ur-

fiti

Sic honotati horrebant , humili-

rexiffem, nifi tu suibi manum porrexiffes.

Qj t

ari cupie

bant, de fe humiliter'fen-

Poftquam eniam me erexifli , . femper

& San&e, é

digna |

eecidiffen , nifi tu me fuflimiffes. Fhis

tiebant. omnes San&i

t

»

H

[anqua

non mültum abfimilia ha

UCC

al

&

bi,

auarum numero folam Mariam Mag-

dalenam de Pazzis in medium pro-

f t

ubi ait : EripuifHi me Domine de infer-

il lr

ducam ; qu&;

tametíi nullum un.

idem, . », inferioyi femel, fecunià C terti, ce

ïanom

quam per vitam mortale peccatum

liteom

649 19.— centie C millies « C ego femper ad in-

fernum tendebam ,. & tume [emper ve-

commiferit, nec gravia venialiaun-

t pl

- ductbas ,. o juft millies damnajese ,

quam admiferit. ,

femper tamenme.

['JR d

tuebat , ne ob fuam indignitatem

fi veluiffes. Ecce fic humüliter de fe

bmïïd(

abforberetur à tétra , quotiefcunque

(entiebat , omne bonum foli Dco

Ündi

factam Menfam comimunicatura ac-

tribuebat illud fulgidum Ecclefig

fttiy

Iumen.

cederet. Memor efto , hujus ó ve-

fel'Ven

Sic himiliter fine dubio de fequo-

nerande Presbytet , quotiefcünquc

l.

ad facrificandum te confers. Omnes

que fenticbat Francifcus Xaverius ,

i

fototes exiftimabat pet

fc&tas. , fefo-

jle mhgnus Indiarum Apoftolus ,

omnium

defe-

d()no

lam imperfectam :

qui orbnium mortalium fe nequiffi-

&uum ;

pus

EEE

[

N

103

DE VIA kfïv

IMINATIVA. CAP. HL CONSID. l.

fifi«

habebat :

€&uum , omnium peccätofum toti- flabat,frequenter in ore

V If

us Mundi caufam. INota hoc ó Re-

ego tollor de hoc mundo , ne diu-

i

ligiofe , quafi pro prima tuz vite

tius per mea peccata grave füpplici-

1

'aiae!

erear mu

iisd

íf13

RUL

regula habens , ut proprias culpas

um ptr

SEAR

o. En ! quot

itruna Virzine humilitatis exempla.

F. 07

exquifita quadam. excufatione Geal-

2

Pd?;n

ldiid

m im.

j (j U

]

bes , aliorum veroó defectus] & actus

NNe pigeat , obfecto , g

45

Omneslauda-

lorare divinam ,& o

iii

nem* pofïï-

jum, Mf

incufando denigtes.

I

bat , ofculis terram

&JCS R.

H

^a4 f

bilem adhibere conatum , ut ad ta-

iPUlOS.-

abat , quam

cetli

Sorores pede calcabant , fe folam vi-

le humilitatis culmen afcendas.

Hx

"i

v

f

TI3T.

ALAL

matifeífta

E

[

umilitàtis

tuperabat , & ab omnibus concul-

ï:r.zie'gg

Animadverte iftud 6

tdicia, of

*f^

4iÀ

es vittutcs à fe cenfe-

o

j

cati optabat.

ré alienas , & aliorum culpas fibi

;jqu

füperbe aliorum facta tmalé inter-

imputare ut ptoprias. JNullo bono

p

U

pretando fügillans , & proprià ja-

&ando mirum in modum commen-

reputare fe dignum, & omni malo

at2

ff*A4

i

dans.

Dum chorum - accedcbat..,

fe atbi

z

ti digriflimum.

Quidquid

K

"P

tremebat , & timebat ,

H

E

ic fua. prz-

honoris eft,fugete , & quidquid

n;aViï ]

fentia aliorum preces , Deo ingratas

confufionis , appetere. Fumilita-

',Pïïü':ïïl

tis ftudiofüs libenter cum (an&o Fran-.

redderet ; pro miraculo habebat ,

yef t y

cifco Borgia perf diem duas horas

( Ubi

quod ad perfolvendas divinas lat-

**

*T';G:h

des admitteretur , quod à Dco &

meditationi pfo

i

Uiio,

vilitatis. im-

dinti

Sanctis toleratetur , quodin mona-

"pendit ; ut perfe&tam (ui'cognitio4

Mv )

a. i

—

nem obtineat.

Homo. humilis hu-

flerio füflineretur, & non quanto-

n

u

jl

ciüs tanquam confortio Sororum in-

miliat, fe .füb manu omnipotentis

hi

ubique prefentis Dei , ubicunque

digna é-cenobio expelleretur , atd;

Här lvn

mbulat , ubicunque ftat , ubicun-

tanquam inferno digniffima à te

*lu:-

inde:

re viva abíorbertetur. Capiant hoc??Que fedet , ubicunque moratut , fcm-

T a

illi Presb

vte

]L—.

ti , qui vix non feipfos per fuum nihilum meditatur ; pre-

canonizant , ut paucos num

mos ob- fcntii"quc Dei magnitudinem venes

j

tineant ; qui non erubeícunt in viis

ratut; fempet ingemifccns , gemi-

a

"

& plateis clamare : mihi largiatur

tuque fepetens : Ó tremenda atque

D

oma;lt

(ua dominatio flipendium pto cele-

adoranda Majcflas

.

ecce fübflantia

U

nf

Pfal. 3 3

brando Sacrificio. ego enim furm aliis

mea tanquam sibilum ante te, 0 im-.

1:0 Cï.

J

fl

(gfie"

fanctior , fum devotior , in meain-

menfüm borium ! ecce ego pronus

(

ad malum ab adoleícentia.mea , po-

iEl

tentione. puriof , & in attentione

t

)

tesne me adhuc diutiüs portare pro-

fs

ferventior ; Ó probrum procul ab

;0"

m Íítudiorum meorum ?

"

Ecclefia Dei propulfandum. Quam-

ptet, malitia

i

diu vivebat , omni gratià , omni

fac mecum

Domine , prout. melius

ri tuo , five

»

Q?

dono, omni bono fe indignam re-

nofli congruere ho

lp j0*

hr

five in

19 !

putabat ; ubi vcró. mortis hora in-

enim me in celum fulcipis ;

[f«

&

inffïïf

n

j

&uum !

V

4

IRA4ACIATU.-

III.

104.

[

infernum projicis , mihidile&ionem

notificé , de fcipfo demiffé , & non

nifi fumme neceífatia ; à ífua con-

füb

ttibuis , quia minor eft omnis poe-

na meà culpà.

veríatione fimplices non excludit ,

ma

Homo humilis neminem judicat,

neminem contemnit , neminem of-

co

aliorum fa&a non difcutit , volup-

fendit , neminem pUngit,, nemini

qui

tate non tangitut , vanitate . non

illudit ; dum ipfe laudari fe audit,,

Relr

cüm «cordis gemitu aut verecundé

capitur , rato diflrahitur , 'citó re-

p

colle&us revertitur quia quarri-

abícedit , aut fapienter laudis fer-

primum vcl minima cogitatio de

moneim, abrumpit : dum veró vi-

Nit

creaturis incidit-, ftatim intelleCkum

tupetari fe percipit, fibi gratulatur

l

!

in finu , & gratias peragit. Dco,

avertit , ratus fe indignum , qui

00 |

Homo humilis facilé cibatur , fa-

U l

afpiciat vel mentis , vel corpotis o-

culo aliquam cftesturam , cujus to-

cilé potatur:, facilé locatur , facile

T

Scnpl

ties injurià affecit Creatorem ; au-

veftitur ; quia quo dederis ei. vilio-

S)bl

tes claudit omni fono mellifluo ,

'21

tà , cÓ gratiora ; defectum nece-

LU

ffariorum fufcipit cum latitia, fu-

oculos omti coloti-pergrato , gut-

(l

l4

tur omni fapoti accepto , natesom-

perfluitatem (uftinet cum verecun-

gïh

i

1]

if

ni odori amoerro ; toti corpori dene-

dia , aut tecufat cum modeília. Ho-

i

|

W

u

l

N (tim,

gat , quidquid dele&at , abundan-

mo liumilis facilé regitur , quia pro-

[

j PMfiþg

tef autemtribuit , quidquid affligit,

prium judicium fugit , propriam

hi

voluntatem odit , pct omnia perfe-

MT

quia judicat , ob fuam indignitatem

" Ülb

omnetm affli&ionem fibi foli jurg de-

&& obedire diligit , pracipientis

p

ib f

beri, & nullam confolationgm feu

mandatum anon dicurit , ejuídem

m

Ubl Ye

delectabile fe indägn.unï decere. Hinc

mores non taxat ; aperta pcccata,

VllCO]

I

non eft difücile humili univerfa

Y

aut clarum poteftatis exceffum ,

H

tentationcm devincete ,

quia-ejdse

»

non ej

us indi(cretioni ; fed proptiis

Ml K

animo impteffum eft : nihil appe-

adíctibit peccatis : fecum tecolens

li

tete , omnem affcétum.abícindcre,

illud divi Gregorij dicentis : 7uxta

Pa]iaf.

tqua

fibipfi diffidere , aliorum opinioni

qmeritum plebium, olent. fuperso. judicio

acquiefcere , omhnibus fe fübmitte-

nec ob-

vigil.

Intto

perfona provideri Paftorum

6 :ZP- 9.

ftts

re , injurias & advería cum , gaudio

livioni committens illud refponfum

P&ti i

fufcipere. Homo humilis eft in con-

cuidam probo Monacho cxlitüs da-

-verfatione modeftus , tardus ad lo-

Isbici

tum; qui, cüm in oratione coram

t

quendum, femper paratus ad audien-

Deo contra Phecam. tyrannum piä

.

dum , patcus in verbis , decorus

LT.

cenqueftus , interrogaret Dominum,

Cedrenti

p

in geftu , blandus in voce , alie-

cur tam impium €briflianis Redlorein

apud Pe. -

&llma

nus À vifu , flylo utitut. commu-

impofuiffer ? occulta voce percepit«:'

xenfelder

fbj

ni , verba flleit jacantie ,. de Deo

deteviorem alium inveniri non. potuife ,

An9-

bift. 1e8.

petto,

19quitur dcvoté , de ptoximo ho-

Teun

4tque boe mertiffe äConji';mtiTwpoli!

Tum

li

DE VIA ILLUMINATIVA.

CAP IIIl. CONSID. II.

105

009

v flagitia.

O utinam hoc quivis

nim non füam , fabditos obedientes

| COf«

fübditus notatet , ut gtavatus , aut

habere , qUi, cum fim tam vilis

ult,

malé tra&tatus , potius murmurar:t

m

humuncio , detre&o Altiliimo pa-

contra füuam propriam impietatem ,

fere.

Kf

-quàm contra Superioris indiícretio-

Homo humilis nunquam inor-

aj

Bem ; nam dura cervix, durum Su-

dinaté triflatur , fed femper quàdam

N

periorem requirit.

hilaritate perfüuditur , quia non ha-

j i'e;-

Humilis Superior fru&uos? guber-

bet , quo poteft affligi ; INon enim

[0 Y

nat , quia totum íuis fübditis im.

poteft afiligi fpoliatione. cujuícun-

tUt

pendit, vanitati veró nihil ; totus in

qué boni, quia omni bono femper

D&Ov

€o, ut gtegi proficiat , longé ab co,

carere ultró exoptat , eodem fe cen-

Il«

1

ut honoratus appareat s totus in illo

Íens indignum , &timens , ne a-

fic

!

Ectli. 3-

Scripturz, dicentis : Quantü magnus

liquando bono sbutatur in. malum.

Y

lil

65 , bumilia te in omntbus.

V. 20,

Siquidem

iNec poteft afiïïigi inflictione mali ,

[««

mon magnum eft, effe bumilem in abje-

$. Ber-

quia nihil ipfi tam optabile , quàm

n

une , "megna pmm?s Qw rATA VITIUS

aff igi ac contemni

; e€&

&

ut ab om-

naráus

f

(l

huinilitas bonorata. Et nulla fplendidior

nibus talis judicetur , qualem ipfe

faper -

4 HO'

&enma iB omui j?ïcf[ll'?ltä ornatü fiimh!l

fapfum dijudicat ; nempe inane

Q

Jjus ho-

j

qmil. 4-

Pontificis » quo enim celfior cateris , eo

nihilum , ignorantiarum defe&u-

n[l

Aff

bumilitate 4

pparet illuflrior. c feipfo.

,

heminum

*

ümgue compendium

De con[i- tjbi Supetiores humil

itate precedunt,

| PPH»

demt.

propudium , vitiorum proftibulum,

fpfellt

)

ibi fübditi in humilitate obediunt,

