villes & tu. Jerufalem, mala tibi poft

& eun inferno. fecinus. pactum , ad.

--

B

eviffes

liper|

qa;aär:».ginm anmos eycntura

vwcríüs eum , qui tenet claves chni us 5&1"

/

,

bt

HV

cxiorum

[2 o i

H

legelum

^ l.yl

&

duns .,H H

at

fit

;

Y

y2093

H

.

*

L

g

M

COt

1

;a

noferes & ti honorande

tranferit. , non

3'-5 As

gt faper no

Lii'/fid

l0i

t

i

T

Prcsgy

-

,rigor.m & tremorem tibi,

pojuimaus sncndacium [p-im nofzam. Ec

y.i

n*

tüny |

non attendunt miferi divinam Scrip-

non dico poít quadraginta. annos ,

Plaï]* 1

turam dicentem : fubrertet graudo

aka

fcd forté poft quadsaginta dies , for-

tafé poft quadraginta horas-corám

fpem. mendacg.

Hi pró dolor funt,

l

iaf

n

Judice fupr.mo eventurum , flcres

de quibus fanétgs Petrus in fpiritu

li

ntique. 5i co

LU

gnofceres acerbitatem

prophetico ajt ; Im ycbe erunt Magi

Qam

i)

penarum aternarum , fleres utique.

flri. mendaces , qui intreducent. Sedas

n

Si cognofceres gfavitatem peccati

perditionis , && eusi, qui eumit eo5,Domi-

d f

mortalis , & deformitatem cujufvis

( )

V

num, negabunt s upevducentes fibi éce-

2. Pt2 : 'ä

venialis , flercs utique.. Si cognof-

vem perditionem 5 ( emtlei. fesuentur

QD

&crcs. damnum . vel minimi gradüs

eorum luxuvias , per quos Yit voritatis

füm

grata , fleres utique. Si cognoíce-

blafphemabiter, && t avaritia fietis ver-

1 V(. lm

res nobilitatem animarum , deflcres

lis de vobis nggotiabuntur : quibus judt-

Ml*"' ft, güine

tique ja&turam tot pereuntium ; at-

tium jam vlim non ceffat. ,. m perdui

UT

que cum Jeremia diceres: Plorabo die

eórin non dormitat. — Saper hoc plo-

ferem g.

o

V..

«c nocte interfedlos filie popult mei. Su-

rabo , quód Mahumtctice tyrannidis

hi

per boc plorabo in fletu , quauiam (uper

non fit finis , & animargam in ca

&dn

Scélt

BE VIA ILLUMINATIY A. CAP?. W. CONSID -VI.

18;

E).

$cá pereuntium nullusfit. numerus.

Dominum : Pefuffi lacrymas meas in

lat

gzl

$uper hec plorabo , quód primus

confpeciu tto..— Lacrymas Cheiftusin. P/Al, 5f*

V» ?4

Tov

Chriflianorum fervor defecerit, &

ter (uos thefauros abícondit & fervat , V. 9.

s i -

:

fandtitatis amor intepuerit. Agam,

prout quádam vifiene docemur: Vi-

um öpozi-

qgöd Scriptura per os Joelis prace-

derat in (piritu quidam Frater Cifter-

Vi

pit , dicens : Aceingite vos . plaugi-

cienfium dulciffimum Dorninum fà-

/

fai"l, l

i

te Sucerdotes , ttlulate miniftri Altaris :

cris indutum veflibus , Sacrificium

gia tide

Y.13.

ibf

ingredimini , eubate m [acco miniftri

ad Altare offerre ; fed cum fe ad po-

5 tndte

Dei mei. Deducam oculi mei lacrymain

pulum verteret , nihil aliud ofte-

m

Y

ferema4.

per noctem qm diem

C^ nontaceant :

tatom

yu I?-

dere in. Calice , nifi lacrymaä Mag-

quoniam contritzone smagna contrita e[t

dalenz in domo Simenis fufas. Cau-

l möd 'F»

(am rci inquirens Frater , refponfum

dunà Y

virgo flta popul ewei ; plaga pej]ma

vehementer.. Ex . omnibus fiquidem

accepit : Ut fciant, C cognsfcant om-

;fgï;f I;i'rji-f'

I

Yi

Lib.deVa-

"

caftigationibus & plagis peBima eft

nes , quantsm mibi placent. contriti cor-

ris illuft.

: vipoi

hercüs. Levaveraut David Qw populus ,

dis & pasitentia luctus s binc tamdit

j Reg. 30.

qui erat cuim €o , Yoces fuas

»

.

( pian-

Cifterc.

"u

',Af

y. 4.

fervavi. lacrysmas Magdatena ad pedes

wieos fluentes.. Laorymee fant. illat a-

xerunt , donec deficereut :n. 6is lacry-

sma , füper civitatem Siceleg , igni

qu& , quas Chriftus à muliere. Sa-

o ïn'&!iil»;

fuccenfam : & ege nen plangam

maritana petivit , in Cruce fitivit ,

"M

fuper Ecclcfiam. , tot undique malis

^

in Magdalena laudavit. Deu: (. vet-

*

attritam

e

foris heftium. impugna-

ba funt (5né&ti l

Joete

VRL

1 Chryfologi ) de.

"

"

?5;:"';';

*3*:"'

tionibus & intüs degenerum filio

linquentiui lacrymas ejurt. , fitit. la-

Scgu. 3-

] 8

U»

rüum criminibus:

Dominus meus

erymas peccatoruma , v ideo accubitit

H u

plangit faper Jeruialem , deflens pec-

"

Chriflus , mou poctla [aporata ixelle ,

ii

M

i

aliena ; & cgo non deplangam pro-

florbus. oderata fumpturus : jed. i ani-

PI!'! ,

H

M

tentis larymas ex tpfis cculorum fonti-

ü m[

$1 cognofcetcs , d

i

ia

m fru&uofz ,

bus potaturis. — Lyfimachus tanza fla:

Óid

; n

quàm prctiofz coram Dco & in con-

grabat fiti , ut non. dubitaverit pro

(,filgj

J

i

fpectu Angclorum fint eji(modi. la-

unico hauftu aque , fe füuum Re-

U NI

n

chry—mæ , plorares utique die ac. no.

gnum totümque exercium dare , &

&e. Non foKim prctioïla in conípe-

Chriftas Dominus intantüm fitit pe-

jir u

"i

»

j p g

&u Domini mors fanctoruni Marty-

nitentium lacrymas , ut pro umica

h Qlf'/;enmr

rüm , fed eriam lacryma peenitenti-

coniritionis gutta Kegnum c&alorum

"

S.€hryf.

um ; Nam meretrix illa non judit jan

vcnale ponat.

Lacryme cottinent

0

in fs illam vim , quam KRegnum

f:if

,J

L

j ï"*""

in Pía! ye.

'gu.inem » fed. fontes lacrymarum prcfa-

l

j

dit é&r. delevit peccata fua. Lacrvmas

celorum patitur ; dicente fancto Am-

u'l,,fl

f

]

J

,

poenitentis Deus vclut pretiofas ecm

brofio : Vi facimus Demino , non com-

Lib. 4.

(

l

»

?

"

non provocande

in Luc.

| C[ hOC

j

mas in confpectu fto ponit ; quem-

pellendo , fed flende

l

"

(

"

)

admodum David teflatur dicens ad

i j

]

f

injtriis , (ed lacryms exerando. Oratio

d

Áa

( inquic

n "];J

186

»TRAC*TATUE IIT

ék

corporali affufione fluminis. Lava*

( iaquit f(an&us Hicronymus ) Deum

lad

3n Tai.

leiit , fed lacryma cogit.. Undé non

crum fluminis & baptifma fanguini$

K

fpic

éap. 48.

immeritó cum fanéto Chryfologo ex-

Íemel duntaxat animam davare que.

&

unt : at lacryma conttitionis , eft il«

clamo : O quenta vis in lairynit pec-

Serm. $3-

catortm 5 & cutm fancto Ambtofio:

lud felix lavacrum , quod . toties valet

&t

ad purgaudum , quoties purgandum in-

8. Augufl.

lità

O lacryma bumilis ! tua ff potentia tat-

J(ïm' ll'

um Regnum , tribunal fudicis non . ve-

diget cor bumantim.

Wets

ad Frats

reris , inimicorum tuorum acci[ationi-

Similia quande lego , me vix rion

tont

n kremg,

bus fileutitpn inponis. Quid plura ? vin-

impatientem fentio , contra quofídam i

Dy

&nd.

eis invinalilem , — ligas Ommpetentem.

modernos Afcetas , qui fan&is lac

—r;f-

pam.

Nemno ( inquit Do&or aureus ) ad De-

mis valdé d.trahsnt, earümque pre-

»

^

ód t

us aliquaudo flens acce[f:

[2

» qui non ,

tium di&is & fÍícrptis miguunt :

ibon

quod poflulavit , acceperit. — Nullus. ub

prodeuntes ruríüs cum fao frivulo:.

M Serm.

Tegle

'

eo beneficia. dolenter optavit , qui non

non confifli. Yn exteriori fletu (ajunt)

Gl

unpctrarit. kpfeenuneft , qui confcla-

neque eonfiftit vera perfe&io ; neque

ufp

F:lif?g w

tur fie

?

v

$.5 dolentes curat , penitentes

perfcda devotio ; cum frequentet

I2

t

CGQI?UI

inforiat / AÍcendit quippe lacryma ,

peffi

& mulieres copio(as&acryfïïas

L

(f

fundere foleant , & damones eatdem

lil

& deícendit gratia. Flevit Agar ,

ES

Gengf 2.

& flendo fontem promeruit puero.

prolicere queant , ut fub fpecie bo-

t G7 ;(

j m

LT

z.Reg.l.

Flevit flerilis Anna & obtinuit Sa-

ni feducant incautos.

Sed veniam

tiltan

faditb.i5.

mu&lem. LElevir Tudith. & impetta-

dabitis, in hamilitate trihi refpon-

im«lt

y.6.

vit fortitudi

PT

Í

ov

i-ciil

Ü

UTIUS

Flevit Sara. , &

denti: hoc neque fanctos Patres ig-

Iob.13.

noriffe , & ramen lacrymas fümmis

Ti

F.il.

abítert improperium. Fletus Ezc-

fs F

chig Kegi vitam prolongavit , Su-

, laudibus celebrá(fe: nee non jugitct

la,

4-R!f.20. (annam à morte «oníervavit , Da-

lactymando nobis przclarum imutan-

Vi

k) (

4

LT

Dasit.13: niclern Dco gratum effecit , Davidi

di exemplum dediffe. In lacrymis

| h? ] j

perfctio non confiflit , quid indé ?

Itj t

! peccatorum veniam impetravit , Pe-

tro trinam negationem dimifit. Re- . ergóne illad duntaxat cenfemus lau-

tb

&6 ergó Cardinalis Hugos lava-

. de dignum , in quo eonfiftit perfe-

t!!f& j g

& Mattb.

DU/g

crum lacrymarum,fecundum vocat &io? fihoc , amabó , ad quid lau-

1

€«ap. 5.

ht þïg

baptifmum. Major ( ait Joannes Cli-

damus virginitatem ? ad quid YO«

macus ) «c petentier baptifmate po[t ba-

luntariam paupertatem ? ad quidte-

(ürgiy

Grada. 7

"ptifma (etfi audax dilu videatur ) yons

ligiofam obedientiam ? cüm plané

Mty

Tlgtes

lacrymarum ef.. Quoniam neque ba.

in iftis perfcctio non confiftat ; uti

prifmus fluminis , neque baptifmus

certum. eft cenfideranti , poffe vi-

| al N

duas perfc&ionem acquirete , &

fiüfan

fanguinis adultum falvant fine poe-

nitentia cerdis ; aft falvat lachryma

virgines ad infernum defcendere. Sub

t

contritionis abíque effu(ione fangui-

lacfymis poteft latere daemonis illu-

mifïæ

nis : imó d«eficiente occafione , finc

fio , & quid indé (equitur ? nifiut

Mi

dece-

&ä

DE VIA ILLUMINATIFA. CAP. IV. CONSID, VI.

: isr

-

déceptiomem cavcamus , & omnes

Beatus Saterdos ( verba [unt beati Nilt

la

lachrymas non reprehendarsus ? In.

Abbatis ) qmi fludiosà de confidevate DcOrat.

*

mgu'mis

. 63.

fpicienda c& intentio lachrymantis ,

ludum querit , e lachrymas in hac *7?

It qïSC-

yita, tanquam pretio[as marzaritas fan- € *7-

,di

éc non intentio ad Lxrymandum»in«

ftägami*sn lNec in moinimo mihi no-

dit incon]hetiu Dei ; Beatus , cajus aii-

i Wt

f

ect, five teneritudo nature, five ma-

ma velut. avbor nuper fata erebris ge-

ii

,,» A

!

r

^

litia. demonis lachrymas. ab oculis

amitibus ac lacbrymis , tanquam oppor-

meís extorqueat , dummodó eaídem

tHHIS auris , Cr- «quis fovetur., & irri-

dxio

contrito humiliatóque corde ad pla-

gatur. Reatus , inquam , qui bonos cogi-

f

UAl

l

"

Qu

eandum Numen , offcrre non negli-

tationttm fuoram [urculos orationtbits &

l i

am : ficur econtrà nihil mihi pre-

Lebrymis irrigat ac fovet , wt gratos

:a

]qlle ï

deft, tametfi ad fundendas lachrymas

Domino [ruclus in tempore fuo. feraut.

WRUUUL

à bono Angelg impellar , fi eaíderm,

Beatus , qui i confpcé&tu fuo j&giter

drvu

Ti

eglecto charitatis affe&tu, compla-

.ponit dukiffimos amantiífimi D

N

?-

Ht

z j

centie vanz impendam. Scio, quód

mini fletus.

o,ï.we

nuia visíit in lachrymis , fi defit

Et mehercle !

vix aliquid ine in-

'fgk'iucïïïfï"

compuuétio cordis: fanCti rimoris atie

tantüm afflizit , quantüm experiri,

Joaun.

Aryne

tem lachryma lcgatione funsuntur , &

quód tam exigua recordatio, tamque

g at

Clima-

eus.Grad.

ia quas fancta. etraritas effundit , fuf-

tata habeatur rnemoria lachrymaru:h

tU

ceptas atqtie exaudirascffe preces noftras,

Domini mei ]Ei3 amantis,

De la-

7e

äïï;Clh

j ventt

indicant ncbis.

Scio lachrvmas rotle

chrv

iiiio iW

Áazdalenz pænzæntis ubi-

^

&A

"6

C n .t'c

l

l fdpqm

diverfis ex caufis p

üc iü

:iLf

ts Coaciones, Meditatio-

out Domri-

fattes

rundam enim lad» ;':-'ii-;e

x,ri

nes, & Diícurfüs reperiess at ubi de

y f

Lib. 4.-

nus JEfus ad fauctam DBirgittam ha-

"achrymis Chrifti differendi fe off:rt

bet) quandoque procedunt ex bunilia-

occaíto , plerümque tranfitur obiter,

Yl JUgl'»f

Revelat.

tiene imclinationis nature , t;;m.-*:r!ag;; ex.

& abíque ponderatione tanti pretij ,

j imlm?

tá

/ L

h

nfoy

lacryt

fj )

mtndi tribulatione , e» tinore i

LDETED

i

ad alia tranfilitut. velocitct.

Qd

ud n

talitra enim lachryme lutofa funt & fa-

agimus, 6 venerandi Presbyteri, cur

«mu li

tide 3 quia non procedunt ex char.tate

lachrymis Chrifti non fpeciale Fe-

[Pnt

Pefh

Dai : fed ills lachryme funt mibi dnices,

flum peragimus ? cur mon in Sion

que protedumt ex confideratione benefi-

tubá canimus , ut euncti properent

l qm l?.ll

L

Gorüm Det, C ex coufideratione (uoruni

ad folemnitatem lachrymarum, quas

|qii

Amor zterpus in amoris memoriam

gt

peccatorum. , C ex amore ad. Detna.

"P

ym

plano

Priorestanquam quid muliebre , pro.

fudit. NNemo fe excufct, quód venire

cul dubio à Saeerdotum oculis eli-

nequeat , five fit vir , five mulier,

minande fwnt ; pofleriores ausem

five fenex , five juvenis ; quia plo.

Poffg Y

tanquam pretiefz margarita de Coelo

rare nullam füperat etatem, & om-

r

miíffe , in humtlitate cotdis devot?

il

nés, quotquot m hanc lachrymarum

ndäl'e

vallem edimut, primam vocen plo-

ii

fufcipiendz , & indefefse quarende.

T

Aa 2

rfatum

.; nii!

^

g

12 8

EHAACTLALU

It

zatum edimus , tam maículi quàm

quia videliet mea divina. ebaritas ant

4 du

U

foeniella. Poteft.mihi nonn«mo di-

fferentem bae ania defideria,

ecré ; puer ego fum, imbecillis foe-

jugiter. ante me flamma [ua mirabili

,

mina íüum 5 non valeo cum QChriífto

5

smedo fuccendit , ab(que lachryms oculo-

flagella & fpinas fuftinere, non valco

rüm. ltaque de;u]ma tales.veré nun-

I!

£f

crucem , non valeo tantos dolores

cupanda funt ignita

Et non e[l ( uti

aqu

perferre. ;

at nemo poteft mihi di-

poft pauca ibidem fubdit ) «ffiracia

oj

L

[

i

cere : non pofïum eum Chriftoflere,

sminoris ifle fru&tus ignitarum htt] ulniodi

ingemifcere,& fufpirate. Afflig: po[fum

lacbi ymarum , qwm ftt ille lmb/)u:-uz-

D

neq

Apud Pe-

[4/2T

OCULOFHTH

ijmà jrequentar ejt am-

Vil

trum Bof

( inquit fan&us Ambrofius ) Luby

mari pofum, (ufpmtre po[um, ( ingt

plieris cfficacie 1ux: "4 JAEH[UYATI aeris.

loni

feum in

mi[cere adversus-Gotbos imimicos noftros ;

Accedit, quód cl.m« mttfï"mus D«us

üry

£2al .Sa-

eerdot

ladar)'mx me& arma fumt , talia enim

pro cujusl libet utilitate minimé fi: d-

(em.

munmenta [unt Sacerdotis s Aliter uee

negaturus grat ^i Jachrymarum bu-

Aicu.

*Ap (t.

hebil

deb*o, nec pofJum vefiffere.

militer conftsn:cre que perenti, & cum

inficias ,JL'lli(.Hl non IVCHD] fru-

fancto Augz.mmw ad De n clamanti :

Pþrn

étuofas owïorum lachrymas noílto

Da mibi eviden: j

rnank ameris tl i1-— Medig.

10n jj

motr fubjacere arbitrio ; multófque

rigutm laehr)m arinn. fontem . jegiter t4p. jf.

^

Vfen

babeve

repériendos effe ,

qui vellenr

máanantem , ut ipfe quoque Laubrysa,

Rn

perfechaneuz 'acb;*;marum &v videtur,

tuin in me gef'encur amorem, ipja. pro-

D

quàód babere neuzant.

Sed ne obid

dant , ipfe loquantur, quantum te dili-

Thttn

animo couc-d int 5 fu(c:pldn: infiru-

git annna wea. Quoti[gue irafcerb juper

€ h

Pfa].7 .

dbï;'a

&ionem fcl

&ufhmæ virgini Catha

eraionem fervi ts ,. cibabis no

-t»

he

vYJ. C 6

Amo

ting Senenfi ditam À Deo bati, di

laerynarum , v potum dabis nobis in

lutgi

Trad.3.

cente : Tales ergo , fi nequeant babere

l.szryn s inmenjura s ut proczdumus

Pj/:il 64

lachrymas oculorum, ue fe reputent ina

/1 /[uzf

Dialog

C plerezuts ante. Dominm ,

y. 6

LU

nes s babere. fludeant ignitas atque ei.

595 wfmadmodum qaondqm Jofue

€4p. 9h

fofue 7

hn y

diales Lachrymas. Eff enim gewitus unus

pronus in terra pleravit cerám Arca

Päl

dszx(

ignitus , videlicet veri atà, fancti defi

Domini uíque ad. vefperam ; dabit

W' *rqüa'

derg s babens igatur um , ex amoris

bungmiïxmus Deus falutares !achry-

..QQFQ

«ffe&u quafi con[umitur, & vitam (uam

mas , devore confideranti lachrymas

fiper

m gemitu. diffolvere. vellet

&^ coníu

amore plenas à Domino JESU fufas,

4 fitr

if

mere per odim fui ( pro antisaviom

Erenim in meditatiene exardefcit

if

1

Ua

falute , neque videtur hoc obtinere. pofjz.

ignis, faciens cer inflar cerx hqucf-

hum

T4les, inguamn, mdulazmntcr babent ioni-

ccre , & lachrymarum fontes pro-

fund(. re.

ht c

tas o multiin. acceptabiles AIque gra

0q

tifIimas lachrymas , in qutibus Spiritus

Ab ! quis eft bemo , qui non fleret ?

Gr

fanctus ante me pro cis atque proximis

Chrif Matrem fi videret ,

Dj

eorum utier dv affcdluosé deplorat ;

Plerantem eut Filio?

il

Quis

DE UiA ILLUMINATIPA. CAP. V. C&I')?-ïSZD.— jF,

89

tAt d

Qu eft homo , qui mor pïoraret, cat nimis ; ut l;:chrymas tuás ; pet

ijini,

Chriftum fi confidetaret , plorantcm

totani . tüam

faüctifimam

vitam.

Y

pro filia, pro te ó anima mea ? Ecee;

profufas, femper meditesur , vcnere-

tb od

gaudium Angelorum (olvitur in fle

tur, & imitetur ; ut pef mceos cof-

T

tüs , oculi divini anioris inundant

tritionis fletus, tuis fan&is immiflos

W(W

$

aquis, geng tui Sponfi binis riganitur

lachrymis, merear fignum beate pre-

[

) fu

fontibus,, Sponfus plorat , quia amat,

deftinationis recipere , illifque annu-

.

ó faxcum cot

hii

1

quod tam pretiofis

metari , de quibus tuo Angelo pre-

"T

/

nequit emolliti lachrymis. $1 cogno-

cepifti , dicens : Tranfi per mediam Execb.9.

!dl'f'.

'/', It

vifles & tu Jeru(àlem . Ó filia Baby-

Uvitalein, in medio ?eru]alem, e ana y. .

g ia

st x

lonis rnifera! fiquidem fi ChriRi la-

Tbau faper frontes virorum gementium

s D

«hrymas cognoviffes, nanquam ejat

€ dolentium, (upey. cunctis abominatio-

dern Sanguinem conculcáffes.Lapides

mibus, qua fiunt in medie ejus.. €ete- Collat. ».

il

aliquando centra te clamabunt , qui

rümi qui cupit circà lachrymas adhuc cap. 28.

urim t

tj & al

nebiliffimas hafce margaritas faíce-

pleniorem Rotitiam , legat Joannem 25. & e

&

at

perunt ; & vix non nefcio , utrum

Caffianum, Joannem Climacum,.

^

Gradu 7..

ajb l Y

non fit tibi difiiciliüs futarum,refpon-

Dialogos fanéta Catharing Seneníis,

u6 o

dere pro lachrymis , quàm pto San-

qua hanc ipfam materiam perquam Trali. 3.

1

) JH

[

guie ? Nam Sanguis- fuit alienà

dilucidé, per integra undecim Capie

Mi

ä

r;l* ;)

manu é venis extractus

at lachry.

tractat.

,j

matum binus fluvius, ab intimo cor-

"D

i

dis fud fponte prorupit, folo immen(o

'/Wt ]

CONSIBERATIO SEPTIMA.

amotis exceflu impeliente.

Dicefe

F H

tortaísé poteris : Chriftum, tuo judi-

"De Ultta Cena,

6.'3 [

u

j

cio coaété ctacem fuftinere debuiffe,

ac

i

quia manus crucifigentium cvaderte.

,fï j )

Inflitutione Venerabilis Sacramenii.

: :;'5"

non valuit ; at dicere nequibis, eun-

dam )Ofüi l

dem ad lachrymandum ab alio, prz-

E(iderio defideravi boc Pa[cha man-

diniti

D

üucare vobi

um. H« verba ani-

Luca 22.

?9.4"7.' 11

tcerquam amore, fuiffe coactum. Hoc

j

p &

cognovifti , dum , eodem Domino-

mum attentum reddunt ; qui

a non P. !f-

Y. 56.

t llfhï?"

faver mortuum Lazarum flente, di-

immeritó fpeciale quoddam myfte-

xifti

3 Ischff!m

Ecce , quomodo amabat eum ?

riüm ibilatere creditur , ubi tantum

?Sre'm 9.

Esuw(a;-

F. i6.

utiaam & cognoviffes in die tua, quà

defiderium oftenditur. Et ecce duo

g

tuum deploravit interitum. Sed aquas

hodie Altiffimus mirabilia fecit, que

(( iiqüff'

non cagnoverunt ipfi & patres eorum.

nulla antiquitas vidit, nec ulla po-

O quàm mifetum eft , non cognof-

fleritae capit. INempe, demifit faam

cere in die ficcitatis aquas falutares,

Majeftatem ; quó profundius non

Da mihi miíello peccatori , ó Deus

potuit, & exhibui

t fuam chatitatem,

Wn]ïm! J

Com

falutaris , ut anima mea eas cognef-

quö ex

céllemtiüs Ben. valuit.

Àa2

dihxi[jet

J

)

Qu

L

.TRACTAXTUS IIl.

:5*

9

dilexiffet fuos , qui erant in Mundo , in

Lavat ergo pedes pauperis hominis

fais fan&is manibus Creator Donm-

7.0480 1.3.

J

fÉnem dilexit £0s. Ingrediamur per de-

7

f

V. o

yo

tam contemplationem & cordis

nus, qui tribus digitis terrae appen-

—— DRRT

lii

humiliratem. Coenaculum ftratum.

dit molem ; abftergit Jinteo, ofcula-

Mara-

d

Et ecce ; ibl Bestam:n adolefcentulus

tur pedes vilis pitcatoris illa fupre.

114.

ma Majsilas , iub qua curvautar,

äüf

i mentis exceffu, Principts fuda, Dutes

Ya (

qui portant Orbem. Sedquid interea

eorum , Principes zabulon , Principes

I

Petrus fuo veríabat in corde. ? fot-

Pfal.67. Nephthasi. Hoc eft , fan&i Apoftoli,

L ais

v g!.

Principes füuper omnem terrat 3 con-

tallis in admirationis lachrymas fo.

lutus intrá fe:diccbat * ó rerum Con-

"n Yij

fütuti , nec non à Tribubus ]udg,

f

ill

ditor, quid hodie fpectare compellor?

Zabulon , &Ncphfhaü oriundi, in

Yij

ad genua tua quondam Pïocidcïüs,

fluporem rapiuntur, dum intuentur,

[ A

Dominum Majeftatis à coena fürgen-

prout debebam , diccbam : EX àint, Luta f.

tb

lID

tem , veftimenta extima feu coena-

quia bomo peccator fiam , Domint../ Et , ,

hem ! hodie te San&um San&orum

Voncta

toria deponentem, lintee fe pracig-

Q odj

ante fordidos meos pedes proftratum

gontem, aq

uas in pclvim mittentent

lN

- Di

mbentem , manuf-

V,CQl?fPch.r«: Cogor : Coram Arcà, nji-

in genua. procut

il dil

que

fuas fanctas ad lavandos Difci-

hil preter 'Tabulas Legis in fe con-

Pre

ntinente, olim Patres cum timore &

lr d

. pulorum pedes extendentem.

j:

[

flupore reciproco iptuitu, tacita col-

treniore fc pronos in terram demitz-

!D

runt; & hod

(Íarm Arcam divinam

GDtum

loquia mifcuéóre omnes preíentes,

AK i

F

35

a

islatorcm, Do-

te t

Petrus veró , tanquam prinFus &

yiventem, ipal

$2-8

ä

"f

emnium princeps , quafi loce om-

ninum Majiféars , Ponuficem im-

pollutum ad pedes hominis pollutife

nium modcíté recufabat in fe admit-

tcre. tantam demiflionem fui Magi-

demittentem admiror , &c admirard

ts

firi, inquiens : Domine, tu anibi lavas

coger ? Cujuscotrigism calceamenti

dig'nmm

um f

*fädn. i3-

pedes ? Lis fan&a fuboritur, nterque

folvere , Joannes, in utero snatertio

|y.6.

fandtificátus , fe cenfebar indignum:

m

ccrtat, uterque inflat. Magiíter pedes

ille hedie pedes vilis pifzatoris ab-

tl

abluendo : Diícipu'us cofdcm retra-

?

hendo.

Is : ton lavabis mibi.pedes in

luit, abflergit, ofculo pren.it, Íeu

qm d

Y.8. €' 9- sornum : Magifter , $1 mon lavero te,

dixerim potius, lenit , & ungit. O

E

m

:

í

i 1

i

nfinma do-

ncn habebis partem mecum.. Aft , qui

Majcftas ! quid agis ? f

tad ,

müs anei

À

l

la, vel u

PilA

11

s puerorim ità

A

»ajor erat potcflate , vicit quoque

r

ve-

T

humilitate ; petram emolliir, ut fuum

mihi miniftrare contenderet ;

k..'l-'hi

[ Itfie

judicium fubmitterct, humilitatis ex-

recundia vix admitterem : dum vere

Empl

m

om

emplum admitteret ; pedes rcveren-

cerno , tantzm dignationcm mihi 4

AQU

Domino dominantiü impcndi,l.lr;f:io,

ütido

ter porrigeret, feque totum obcdien-

tet. offerret.

Demine ( inquit ) mon

quid cogitem ? Atfine meco, o Pe-

Ie&

y.9

i

tantiun pedes, fed d manus C caput.

ttc, nam brevi hotum majora vidcbis.

Q

En:

AL ut

uN

DE VIA ILLUMINATiV À. CAP; HI. 7c03»*;-3:m. YH.

$5i

yniti

n

" n ! divina Majcflas fe non tan.

catotis falüte effe döfpeïaüdüm, bme

nia poflibilia media adhibenda ; ne

appcn

tüm dernittit ad pedes abjc&i homi-

]

His , fed , quód amplius mircee ;

audiatur de homine illud Salvatoris

Ql

"

1

eflazum : Bontira erit ci , ff natus non

"

àd pcdes «

H

uogue incarnsti darnonis,

| IBPFS-

Vaf

ad pedes videlicet Jude lftariotis ;

ftuffet bewo ille.. Ecce : ptocul dubio,

Y.24.

ità ob fuam malitiam vocati ab ip-

Judas erat quovis mortalium ingra-

jm;ïaa

1

Íomet Domino , dicente : Ex vobis

tior , ipfo daimorie deterior , & ip-

Lt

3

í

Qdi!. 6

unts diabolus eff.. Aliud hic cersamen

fis crucifixoribus nequiot ; queme

m

E . 79.

vidifles , non humilitatis cum hu-

admodum colligi licet ex illo dicto:

at

Qui me tradidit tibi , majus peecatum

AUH")

Ut

militate ,. fed bonitatis cum pervet-

foann.ro,

y

fiuate , mifericordig cum cradclita-

babet. Et tamen dulciflimus Domi-

v( 'I.

Qd

te. Magifter mirà amotis difcipulo

nus ipfum nom defpicit , ad pedes

Exr 'x' il li

exhibcbat obfequia : & difcipulus

ipfius fe abjisit , eoídem fan&tis fuis

j d 1

manibus abluit , ofcula imprimi& :

contra Magiftrum,concepta explen-

at

di odii. fecum excoquebat coníilia.

gec non füo prediteri buccellam sn«

oflrart

li!e Bian

14 ie

Vi

batur vultu gratiofe

&

tincti panis portigit ; Ut informarcet

]'Zwm.- Ig.

A-;;S,l )

ifte diffimulabat, vultu averfo. Ma-

nos , nullum hominem , quantum-

in a?

gifler difeipulum à malo ad bonum

vis abje&tiffimum , quantumvis pee-

d

vatis & ignorantüs pleniffimum ,

teducere ftudebat : & difcipulus con-

p nb

ceptum malam in effeétum deduce-

efle defpiciendum

fed otnnibus !

s d

re fiticbat.

lle interné monebat ad

hilaritate fpiritüs , ob Dei honorem

]

bonum

& ifte curtebat ad malum.

ferviendam : omnibus charitatis ob-

)i' *.'m)

r.)g.

m

^W

rc

Ille promittebat vitam : & ifte fpi-

fequia exhibenda , vilifima officia

;poliil

rabat mortem. Rs profectó notatu

cum gaudio fufcipienda & peragen-

( yini :

digniffima , tum , ut inde capiamus,

da. Nee trimis fcrupulosé & levitet

3 kcamcnïl

quàm fit difficilé , cxpugnare ami.

ctedendum , quód perdatur dignita-

1

tis etimatio , Chriftiane humilita-

? gutd

mum humanum à damone femel

wdipnu

ebíeffum : & utcaveamus , ne ufie

tis obfequio 3

S«d infpiciendum pre-

]iv

(an&ti Franciísi

TM

quam diabolo locum pr&beamus :

clarum exemplum

jo

2l

ja

tum , ut indé difcamus , fuavem

Zavetii per Indias Apoftolici Lega-

ti , cui folemne erat , viliffima mue

(

lnflu

agendi modum cum peccatoribus :

(;p 4 h

niaobite , omnibus fervire , pue-

fiti

& ut tanquam imitari cupidi , atten-

TOUH

u

té infpiciamus tante humilitatis ex-

toscatechizare, &grorum confeífio-

|eiv

emplum. Ecce

ícivit dulciffimus

nes excipete , cifdem pharmaca mi-

t.[)f

dun i*

Dominus & prekivit , fe in Judà

hiflrare , corporum fordes exterge-

jl

curando , oleum & operam perde-

te, pannos abluete , nec non co-

xm p

f

te : & tamen nihil eorum intermi-

mitum equos curate , eifque pabue

€f7dlfn |

j

lit , quibus ad cor revocari potuif-

lum prebere. Admonitus proptetea,

D

800

Ili-

Yo

i

fcet : ut nos doceret , de nullius pec-

ne fe demitctes ad eju(medi vili

Ui

823

IDRAC€TAÀATIPEAa

11]

19*

E

maoffieia , utpotä Legato Apo?cöli-

fan&ktatis peftulare Miniftros

D7

iraque depomenda calceamenta pe-

£

co, tanótque vito indigna , modefté

repofuit : Nibil digmius effe bumilitate,

dum , quibus Antiqui indeti Agne

»

( charitate Chrifianá , qua. ommbus

veícebantur Pafíchali ; effe ante tra-

étationem Agni immaculati lavan-

[

P omnia ftou 05: RE5 lucrijaciæt, quam

des pedes ; cun&óíque , tametíi

L

i

hriflus affidug verbts & exemplis totá

vit4 [ancivit-

minimos , pargandos affe&tus. Qui

Ni

- Sed demuó ocules ad Canaculum.

lotiene pedum pera&á , augufüii-

mum Euchariftie Sacramentum

i f

Pjal. 119- gt en alterum. ftupendum charitatis

1

1

excefíum ! Memoriam fecit. mirabili-

tremendum Mi

H

g

acrificium 1n füi

(

r.j )4"

,

um [uorum mifericors er omiferater Do-

memoriam inftituit ; nec non bcatos

[

mius ; tjcani dedit timentibus [e.. Sa-

Apoltolos ad id celebrandum , confe-

l

crofan&um Euchoriftie . Sacramen-

crandümque novo ordiaavit ritu.

Min

tum inítituit , beatos Apoftolos Sa-

Quibus fanéte pera&is & inftitutis,

li p

«crdotes ordinavit , eos Epiícepos

reliqaum Coene abfolvir. Juéz

intin.

tll

confecravit , fan&iffimum fuum Cor-

Oam porrigens buccellam. Unde

lm t

mullatenüs tenendum eft, illam buc-

us , pretiofiffimümque Sanguinem

irgr

(üb fpecie panis ac vini di&ribnit.

cellam fuiffe facram Euchariftiam ;

3

tj

Verifimilias etenim à dulciffimo

fcd fuitle azymam terram , embam-

Domigo in Boviflima Caena , ome

| g Pt

mati ex intybis & lactuis agreiïibus

nj Wt

nia ifto ordine fuére peracta. Primó

facto , alii(que , tcbus. condito intit-

ily LE

Il

ftando cum fnis Diícipulis divinus

&am , confermitér ritui. Judeorum; pÉ Mu

Atj

Magifter comedit Agnum Paícha-

iuemadmodum Henricus Spondanus jj 4

MT

lem , obfervando ritum antiquum,

ex Rituali Hebreorum | obíervate ,,,

4

n"& ],

fiti lr

& concludendo vetus Teftamentum,

Huic Cen

t

4

&

d

^

Í

livinus Hofpes, velut drifi

nj

Deind? (edit ad ordinariam Caenam,

valedicens fuis, & novum Teftamen-

tum inftitutum tanquám primá con-

Mitgi,

eo die expleto Agni efü fumi foli-

Ti g

|tami

habens cum íns Diftipulis

cione illuftrans, doctrinis opulentum

I CCO!M

Pbrevem , & divinà charitate. ple-

fermonem annexuit : Jude intcreà ab

U ttbo

num fermonem , ut eos sd capien-

eunte , ut fuum diabolicum eonce-

aDponi

da tam alta myfleria fan&é difponc-

ptum executioni mandaret, Sic a-

Vetitgn

ret , & praícrüm cor Jude ad me-

pud Cornelium à Lapide fcntiunt

Qs

lra cogitanda accenderet.. Quo

Euthymius & Toletus , videntut-

.

difcaríu inopinanter abrupto , cum-

que ifla omnia tnaximé congrucie

Ecclefig canentu:

]. p

étis ftupentibus , à menía fürgens,

ii

pm '

ad lavandes pcdes íe demiír ; ut

Noütis vecolitur Camna novi;j?mä ;

]

ifthec indicaret actu , novum Tefla-

. Chriflus ereditur. Agnum P2177

W-'lf.z.

L

QU gj

jmentum effe agtiquo finc compara-

Dediffe Fratribus , uxta legitima

j

Hét.

tione . fanctius

excellentiorísque

- Prifcis ir.fdult:i Pqï;lms- |

Paf

f*ï- Hica

Ir

BE V[À IELUMINATH'A. €AP. IV. CONSID. F.

123

05 i 656

pefl Agntm typictm, expletis epulis,

filios INe& & Altiflmum pofitum:

t

€eryis. Domiticum datum. Difcpulis,

quemadgaodüm fuit ia Iaia promi-

Gene[ | 9

u A

Sic totum omnibus,quod totum [ingults

Bum : Fedus perpertuman feriam eis:dixit "

: nic t

Ejes fatemur masibis.

Redemptor titis Dominus , ficut in die-

fat& 61

yi a

ipcidit fragilibus Corperis feveslum:

, A

-

us No? : iflud wuibi eft , CHi uravi , ne

y.$

pedit. e 1riflibus Sangulnis poculum,

induserem aquas diluvi] No? ultra fupra

10b Qä

Bicent : Accipite,qttod teado va[culum,

terrat : fic juravi, ut nón. irafcar tili,

augufullï-

Omnts ex o libite.

f[aia 4

4 non increpem te. Montes enim «om-

9

n d

Sic Saerifaium iffud inffituit ,

m n

Jl

movebuntur , Q» colles eontremifcent :

j

3!

Cujus. offciton comntti Yoluit

mifericordia autem mea mon reccdet. À

gon btl

Sdlis Presbyteris, quibus fic cougetit ,

t€ , Ó fedus pacis mes non movelitur ,

J

k B

Ut fumant, € dent cateris.

Quia ia Sacramento Altaris ego Y0- Matt. 28.

r m

!

bt

Manhu, quid cft hoc! ó amoris di-

bijcum fum aunibus dichus , ufque ad com- y, »o,

(

iib

vini prodigium ! omaium donorum

famationem [actli. Hic aqua de petta pyoq, 16.

Juica

altiffisoum, & univeríorum mirabi-

fluens , manna

de cxlo defcendens, wy;;. 14

n Unit

lium compendium, hic divinus agior

Ils

bottus de' defiderabili terra allatus, 2,7 ,.

;

i

n

in (üpremo gradu oftenditur ; qu.ïia

melSamíenis prodiens ex ore leonis *

ud. 7.

sj

Deus,cum fit omuipotens, plus dare nou

de Tribu Juda. Hic eft panis ,

qotut s cdun. fit. (apientuffimus, plus dare

qui 1, Reg. 2te

i )

&. Auguft.

Madianitas turbavit,

Davidem con-

4. Rég. i7.

ol

W

ne'civit à um fit ditiffonus , plus dare

J d

i

Vr!l-.x

Trad-$4,

fortavit, Eliam rcfocillavit , & ufque

& 3. Reg.

m

non babuit.

A'u!.i"va

E ZP

r

nojer ( 1nquit

ad morxem Dei Horcb perduxit. Hic

onii

im Hupp.

19.

; Jugaty

j

Concilium T ridentinum ) difeefurus

Juftus Abel feipfüm t£aaquam pri-

ex boc smusdo ad Patrem , Seiramen-

Geuef. 4.

ao

megenitum offertpro greze füo,

X Genef. $.

; diriá

Sef 1.

- tum boc infljsuit , in quo divitias divini

o&ertur. Hic finctus Hznoc

h pet pa], sf

f& €rgà. bomines: atuoris velut effudit ,

oblationem mundam in

yne

$ velb'iüjä!

64p. 2.

vocatnomen y, 27.

anemoriai faciens mirabilitsn [uorim.

, T

Lomini ; quemadmodum fcriptum gepef. £.

-ï**ïïc qemoria Domianicz /Paffionis

m

cft : Ipfé invocabit ue - Pater meus es ttt. Genef.14«

iij

tecolitur , gratiarom pingucdo men-

Hic d.vinus Noe per impellutum

!

ti ttibuitur, pignus in;imortálitaris

holocauftum placat Altiffimum. Hic

l& mtcm

apponitut ; htc centiictur plenitudo

!1 l cun ] COHL

verus Melchi(edech proferens pa-

vetitatis , prefizurate per omnts fi-

nem & vinum, mutaníque in füam

d

st

gurasà ligao vitz plantato in. Pata-

Carnem & Sanguinem ; quemadmo-

)

f

dif, uíque ad velum fcillum in Tem-

dum dicitur : 14 es Sacerdos in. eter-

plo. Hic eft lignum vite, ficut fcri-

num , fecundaim ordinem Melcbifedech. Pfal. 9.

]a

prum eft : Vincenti dabo edere de liguo

Hic Abraham immelans, & ]àac y. 4

vita , quode[l in Paradifo Dei mei. Et;

immolatus, Hic Jaeeb fuis filiis be- Genef.22,

nf

Apotal. z. qui manducat meam. Carnem , c bibit

nedictiones . impertiens.

Hic Jo- Gen. 4.

um

y»" 3.

sneum Sanguimesa babet vitam eternam-

leph fratribu; fuis convivium exhi. Gen. 43.

g

foan.56. . Hiceft novum fignumfoedcrisinter — bens.

]

vf]'[ W

Y. $4.

Iraét. I1I.

Bb

Subfifle

W

Em

DEUS Lt

194.

zRAcr;a

Stclle , fed totus cæleRis exercitus

[/f.

Subíifte hic paulifper , venerande

in vctitate pronus adorat. Egoíum

::

uli

€enef.a s. Myfla ; ad hoc enim David allufit,

dum dixit: ibi Beniamtn adoleícen-

JE(us , qui amore tui , tunicam Gem. 3g.

Mi

^^ amt

14

tulus in mentis exceffü. Pre gaudio

polymitam humanz carnis affum.

d

(

quippe & admiratione bonus ado-

