fan&to Auguflino adequaté füumptam

dem in eodem loco.: quod fit babi

cupie

Lib. 2.

proprie folüm convenire virtuti in-

efat

tus cletlivus in inedi

[/

]

critate. confiftens

fufe, acquifitam . fiquidem non Deus

li

Eibic.

f

^

H

Y

i

"

pi1l

3217

h()iï

d

iffpit

TALORE

.I D

oad nos , st "deter-

Á

Íc

V

210b

in homine operatur.

al

CA 6.

J r

minaverit ip[e prudens

/

^

Vel ex $.

'Yettió , ali& virtutes füunt intel-

n i

i

Auguiïïne(. quod

bonua qualitas

lectuales, & aliz. morales. Pofterio-

ol C&ü«[

vuvete

[lfr." ; 7

L

menstis , ([r[ï r

ivitur , & qua nullus

res funt, que& reddunt hominem bo-

nlen4

ex Magi

;

porh

male utitur , quam Deus Jotlas m bomine

num in -gex':ere—moris j

H?Q ;",-:"'ïl-

CP!?S*J?Z!?',

4

Vel ex Cicerone

auod

Ls

Priores , qu& pci'f]*ciunt homiaem

(oj; D

tent. z.

7*

d

f,

en

l

i2

ft mf pzrfsäa

í

$ 4

»JJ!

Umm

am ptr-

in

íi

ete v

w

i & tales numerantur

[

C PW

0i

d.?j,(f ^

dutlta natura.

quinque, nempe Intelle&tus feu habi-

qui

-

Virtus primó dividitur-in .vir:.fuf

tus primorum principiorum x MM

ormau^

m

in-

tem acquifitam & in virtute

pientia , Scientia, Ars , Prudentia ;

oratt

]"

fuíam.

ULz" ho.

yt

j

Prima eít, qua re

$

quarum tamen tantüm tres funt pu-

j ^

minem in ordine ad bonum & finem

m

ré intelle&uales , nempé fcientia ,

t

honeftum natutalem , potéitque hu.

intelle&tus & ars ; nam prudentia

xd;[ i

i

mano labore & per frequentatos

nureratut etiam inter morales; quia

g

ni

ä

a&us acquiri. Secunda eft, qüa re-

non folum intelle&um perficit, fed

M

(

h"

gulat hominem in otdine ad bonum

etiam volantatem afficit , & alias

D PfOX.D

& finem (upernaturalem , poteft-

virtutes in genere motis regit. Pa-

W

"m '

j ïu

que à folo Deo produci. Secundó

titer potcft dici de fapientia ; quod

i

pl

dividitur virtus infufa ; in infufam

fcilicet fit quaft habitus mixtus, quia

fc "

perfe , & in infufam per accidens.

fapieatie non tantum eft , rem pet

rf

Qu

Prima eft , quz effentialiter exigit

caufas altiffimas cognofcere , fed

tll

P

3

n i

Deo infundi, & nunquam poreft

etiam hominem per principia altif-

tud

viribus nature generari, uti eflom

7

fima dirigere. Ex quibus rurfus pa-

I

teícit,

[ fb )

Tradl. LII.

(

Üi

s

p

^

ó6

$RACTA

TUSP IIL]

tefcit , fecundam definitionem — ex

perfzctum & abfolutum dicli nequit.

Secundi generis funt partes fübyc&i-

Arniftoteleaddactam proprié duntaxat

ceonvenire virtuti morali , nam ha-

va virtutis , de quibus illa tanquam

bitus puré- intelle&uales non funt

de fuis fpeciebus effentialiter predi-

7

cle&;.vi.

catur. , Tertij generis funt partes po-

irtutþs funt Theo-

Quuartó , alie V

tentiales , que habent quidem con-

nexionem cum viürtute principali ,

logice , & alie Cardinales. Priores

ita dicuritur , quia pro objedto fuo

quia veríantut circà eandem mate-

[

immediaté refpiciunt. ipfum. Deum.

riam, perfe&té tamen rationem ejuf-

Tales funt tres , nempe Fides, Spes

dem non attingunt , quamvis fub

& Charitas.

Poftcriores

ita- di-

alià ratione

t

aleant eádem effe per-

fe&iotes.

cuntur , quia íunt quafi funda-

xempla horum dàbun-

tur infrà.

mentum reliquarum virttutum , &

cardines , in. quibus. vita honefta

Qnintó notandum venit , füubje-

63

vertitur ; Virtutes cardinales dicun-

&am radi

X C

le & remotum virtutum

tl

tur |inquit fan&us Thomas) i qui-

effe ipíam animam ; undé quando

W

de Vigt.

bus fundaiur vita bumana , per. quam

divus Auguftinus in dcfinitione vit-

ti

in e[lium introitur 5 G tales funt qua-

tutis ait , quod fit qualitas mentis ,

f

Car din.

tuor ; nempe Prudentia, Juflitia,

per mentem intelligit animam. Sub-

Y

Temperantia, & Forrditudo, & hz

jjdum vcró proximum virtutum

þ

£uü

t ad- fananda

ü*lhï

potentie anime s frc virtutum

quatuor virtutes dan

üu

t

tel

quatuor vulnefa , que fuerunt homi-

intellc&ualium quá talium, eft intcl-

p

lcétus ; vittutum mofalium eft. vo-

ni per peccatum Originale inflicta.

li

Prudentia datur ut fanet 1ntelle&tum

luntas.; fortitudo tamen & tempe.

à vülnere ignorantie & cecitatis ;

rantia , juxtà probabiliorem "Thco-

|

Tuftitia ut curet in voluntate vulnus

logorum , fubjectantur in. parte jf

l

malitie ; Temperantia ut auferat à

feriore fcu fenfitivà ; quia immedia-

Ti

parte fenfitiva cupiditatem ; Forti-

té dantür ad partem inferiorem ani-

al

tüdo uttollatab eadem infirmitatem.

mz fanandam.

AÍt in potentiisex-

ts

Ulteriüs fciendum | eft. fecundó ,

terioribus & corporalibus nulla fub-

h

licet virtus fecundum íe , tam quoad

je&tatur virtus ; quia potentiz extes

fi

aQum , quam quoad habitum fit

riores fubfunt voluntati defpoticé ,

fimplex qualitas , attamen commu-

i.";.x' D

& «oníequenter non indigent vit.

u

H

iCv

[

fligaati virtutibus, precipué

tute morali , vi cujus voluntati de-

lt

cardinalibus, triplex genus partium

bité fübjieiantur. Unde quando di-

l

Primi generis funt partes integrales;

cimus , quendam modeflum in o-

bat

nz

q

per quas i

elligimus quafdam con-

culis, manfuetum in, verbis ; nolu-

Y

ditiones , difpofitiones , fun&tiones

mus intclligere , quod modeftia fub.

ut mafi-

vel a&us , fine quibus opus virtutis

je&gtur in potentia vifiva, a

i

fuctudo

[

r

]

'*M

.DE YIA ILLUMINATIFA. CAP. IIl. CONSID. F.

67

tequi:.

fuetudo in lingua , fed quod volun-

bonitatem pul(íare, ut preveniat nos

byit

tas mediantibus virtutibus, modeftià

in benedictionibus excitantis gratie

QU

& manfuetudine, in inferiori animae

fuae.

Secundó

debemus

affectum

prat

refidentibus , decenter dirigat ac'te-

per frequentes confiderationes - &

p

gat linguam & oculos.

ferventes meditationes inflammarte,

hl

lat

V

Séxró fciendum efl , quod omnes

comemplandä Vittutis pulchrimdi-

lml)

irtutes tam infüfz , quàm acquifi-

nem & excellentiam, tam gencralem,

[fàt

tz ,exercitio crefcant , finee

rvf

& VL V

itio

quám fpecialem ; virtute fiquidem

nau

vetó 'deficiant ; quia habitus intan-

vitium remevetur , gratià augetuf ,

C €

yis 100

tum operantut , inquantum excitan-

anima nobilitatut , meritum cumue-

ia

tuf ; & intantum perficiuntur , in-

latut, Deus honoratur, Celum ex-

af!i

4v u

dl

U

quant um exercet

r. Undé, quam-

hilaratur,turbo paffionum tranquii-

vis in juftificatione omnes virtutes

latüt , potentia Orci fuperatur , poe-

[

M

Theologice & moralesunà cum ga-

na peccatiaut tollitur aut minuitur.

11.

Ttotumm

n

tia homini infundantur , (emper ta.

O quam bonum eft, libeto à pat-

qmen 1in exet

-

r*;'?'

Li

"

O.Vif

bï."ï

rum (üas fen

fionumtyrannide gaudere animo , &

äd?hkü

Unu"

f"

tiet difficultates , donec eafdem pet

fue nature effe potentem.

frequczmtös adtus devicetit ; quia

bominis bonum (inquit Seneca ) ipfa

Epift. $7-

gents

virtus infufa tam parum tollit. im-

vitus eff. Bonus igitur minime effe.

m. Sübr

pedimentum & difficultatem ex po-

defiderat, quiíquis laborare pro vir-

Pt

tentia, quàm parüm gratia fomitem

tute detrcctat.

Tertió , debemus

i

L n

peccati ex anima. Dat quidem vir-

de vittutum profectu, deque occa-

tus infuía , üt verbi gratià , actus

fionis exercende

v:—-;

L

rtutis tiegle&tu in

5& Y

temperantie fit ex fine fupernatu

examine diligentem rationem | exis

tempe

rali , &on autem dat , ut caro. mor-

gere, femper pre oculis habendo,

Ti

ge

4

tificationem feníualitatis non hotreat,

quod lon

bkr

major fit ja&uta, vel u-

atte j

nifi in cafu extraordinario , quo for.

num acum negligete virtutis, quàm

w*

fan Deus in. tanta intenftone vellct

fuprtemum gradum honoris. INon

m i

temperantiam infundere , ut pre a-

eft tante ja&ure (ajebat Angelicus

&

:ntiisn

bundantià ejufdem íeníualitas non

Doctor) contra quantitatem erto-

ul (

fentitetur,

tem committere , quanta efl, actum

g a

X

humilitatis omittete.

Media itaque ad quamiibet vir-

potl

tutem tam augendam quam acqui-

Sed eheu ! ó quàm pauci capiunt

It

gt Y

rendam , funt proprij a&us cujuc.

vetbum iftud : ubi eft modó, quitan-

gb

libet virtutis ; per frequentatos fi-

tum fatagit , ut ttanfeat de virtute in

j 0*

quidem a&tus generatur habitus ; ut

virtutem , quantum , ut afcendat de

, ?

etó ad actus in. fervore eli-ciendoä

dignitate indignitatem ; ubi elt hodiée,

ul

5,01

excitemur, dcebenzas

imprimis fre.

qui tantá follicitudine laborat multi-

[j

:

plicare actus virtutum, quanta the-

quentibus cordis gvmicibus divinam

13

fauros

J män'

*

yiue

fudl

68

TR Aä'rATUS HL

fauros nummotum ? Quis poteft ho -

valet perfe&a prudentia , qu-ärhpa-

die cum Davide dicere : 1y via tefli-

rüm fine te&o , fundamento, & pa-

|

PO 4'1

imoniorum tuorum deleitatus , ficut. in

tietibus domus. Imprumis re*quirgtur-

oimnibus divitüs ? Quis ampliüs atten.

neceííarió ad veram prudentiam re-

/ct

dit divinam Scripturam dicentem :

rum pr&teritarum mermoria ; quiaa

ljai& 33.

.

*

prudentia facilé deficit careasmemc-

Divirie (alutis fapientia & [cientia

p:äo

timor

Domini

ufe

eft

the[aurus

rfià corum, qua expcrimento didici.

lil

ejus.— Divitie falutis , opera virtutis

Hinc prudentia non juvenibus, fed.

Ti

Ícientis, & pictatis , debent effs the

fenibus-adícribitur , quia non uná

faurus Sacerdotis: non nummi, non

horá,(ed multorum anzorum decuríu

fO!A

[ul

equi, nof canes , non aves , non

crefcit experientia rerum. 1Non ta-

Pro

aurca vaía , non.nuge, non vanita.

men cít opus ad pcrfc&tam pruden-

tes, non feníualia ac carnalia defi-

tiam obtinendam , ut omnia 1n to-

&tf

bismctipfts experianur ; fcd fufficit,

Gat

detia. Divitiz Sacerdotum , orna

menta virtutum.

fi experientias rcrum dzhgcntcr nc.

&

ii

tamus , memieriá tenendo tum cà,

üm

CONSIDERATIO SECUNDA.

qu& tam procul , quim prope nos

3

v

fiunt ; tumea, qu& nobis libri de pra-

De Aqtila ,

terita gencratione enunciant ; fic ut

fii9f

Seu

Sacerdos prudenter poenitcntes. üuce

f

De Prudentia prima Virtute cardinali.

&are addiícat, frequcnter tum libros,

(liun

it

tum propriam. experienttam coníu-

M0

Quila pullos fuos ad. Solem

lat, quifnai cüm hujuímodi agendi

( (0

À

probat , & homo fapicas ad

modus amplioren fru&um attulerit,

Vg

regulas prudentie omnes íüos

e

»

t

^

ut Verbum divinum prudenter an-

MW

WU

minat actus.

Undé ( teftant

n

P

]

c

l

i

4-

nunciet ; Sapiüs recogitet , quibuse

l ILF(

Serm.4-9.

fluo Do&ore ) Prudentia feu difcretio

j

5

in Cant.

nam pra cateris argumentis audito«

q0n tqn virtus eft , quam ouelam mo-

rum corda faceampliori accendetit

NT

s

deratrix virtutum , ordinatrixque

é ïJ

f?

J

[

ut in abítinentía & temporis obfer-

Cuuin, ct merun

üf]

docirix, o virtüti

vantia more prudentis. mcdium at-

,

d

1

Ó

7.-7 Iz

fkllc

ordinem rzadzm;g;

ponu

tingat; fepe fecum recolat, quinam

tribiit, 4c perpetuitatein. Vel paucis

(-*L

Qs [

H

t

temporis difiributione , & abítinen-

tthus (

Prudentia eff re&ta rerum a

$2

Ji

E

ium

fatio.

tüa in divito fervitio fuóque officio

ToRgn

msjorem' profe&um & fru&um

NY

Partes integrales Prudentie nume-

Ckälzt'if.*l"iï.

u

!

W

fantur octo : ne upe: Memoria, In.

Secundó requiritur ad perfectam

Y Sm "

teliigcntia, Solertia, Docilitas, Ratio,

prudentiam Intclligentia, quia omnis

ln

Providentia, Circum(pedtio, & Cau.

acus , ut mereatur dici actus pru-

tio ; quia fine iflis tam parüm cffe

l Qp

denüe , neceflàrió procedere dcbet

: |

à prin-

II.

CO NSID.

DE yle Fi LU*inlngl S;/fi C SI)

69

à principio prudenti , & deduci ex

Immun cogitat de periculo, ubi pes

jim p

]

habitu principiorum.. Eft itaquejux

jam hzret in ia;uee Undé & com-^

] mtuhgentlam agere nihil aliud,

Í

3

n

tef. dicitur

Q'idquid agas ,

qd'x LUl

1

M

quam acuin in pamcuh.; regulare

?.ii(

ud

.l',

À

iter agas &ïuxï)lu Hx'(,ai]

f

E

qlm i

.ex: ptincipio univerfalt , quod aiti-

eptimo requiritur Circut

L(Lr

mamus verum & t

&10

MR

ectum, qum VctÓ

uia ad prudentem pettinet,

in noflra eítimatione facilé decipi-

0 GAUI» U

nori tantüni ad finem refpicere ; fed

€[lal'l

pcnficulaté attetdete, an. om-

D3,

mutr, I'quïlüll'

Xl ef ïi() UO Lrtlzl 3 ( Uc., a

ii

13

notnc

131,

n

5

i

niftantim tali

fini concor-

n u

Ü

fon

.Ai

ïl;l(.((« Ull- 11

qui rx.us tü

d«.lil.

ifud ntiae Cit

mutatis cir-

lü*-

£

dini,& tnecdia , qua

iii 1 COMnc f

nut

cumftantiis, mutare conüha & om

NOh Á

Procul etenim a vera prudentia ab-

nia ordinate , prout perfonarum

PI UOC

errat , qui nen explorat , quid expe-

locorum

tCHïPOfLHl & trerum corie

Hf] 11 f

!

GMH

diat ; fed quia , adhib

bita etiam dili-

gi uentia DOlcit

antct

gentii , fxpé cx nob: smetipfis non

Ociavo denjque ad perfe&am pru-

,;p-'-)

(un aus fufficientes pretiofum fcparare

dentiam requiritur Cautio s prae ocue

a vm

:Hinc

]lis habendo

quód fubindé quoque

Lll[.&

rid [

Quartó exigitur Docilitas , quà

faplemcs delitent, quamo msg's nos

miferi, & foiàm

Cauté

l!

jlv

monciur , non pfo; 112 inniti I)['U-

CItarc perm

dentie, fed prudenrum adhibere con-

itaque & non pzæfumptuosæ agen-

fiium, & feniorum auícultare para-

u^

dum eft , quia crrare humanum ett

bolas. Tum etiam per humiles prc-

Non omne, quod micat, autuim eít

n L&h'-l

Ce$ cOI nilg»rv ad Patrem: luminum,

non omne lumen verum eít

fon

d ö xlul

ut ab eo pctamus hlutarzs illumina.

einni (PIHLUX crcdenduim, nec cuivis

l a!xw" J

tionis auxilium , ubi humana ratio

fideretutum.Muitos propria PræCIPI-

od *

nefcit confilium.

favit Pl'?ofuüïPïiO, kjuuuxücntiaur*

[

oUA

Quintó requiritur ad perfectam

lapfu, neceffariam adhibendo cautelà

M qui

prudentiam Ratio : (eu habitus ratio«

Partes fübjectivae prudentie funt

ccaa

M

cinandi, & unum ex alio deducendi

auge

5

videlicet

prudentia in ot-

orij oD

Facilé fiquidem feipfum fedacit, qui

dine ad fe ; & prudentia in ordine

p

d 4

quis fine ratione dedu

Cit ,

Ccit

& nulla-

ad alios ; quia tam de prudcutza, quá

t i af

tenüs eft prudentis, rerum & opera

quis feipfum , quam qua regit alios

:.

4

gbfï.üïf g

rionum n Lghgere caufas.

bené prædna;ur prudenua ut fic:

on

[&IU

»qllc

Sextó requiritur Providentia ; quza

haud fecüs , ac bené præd ícatur ani-

d

i

prudentls eft, futura profpicere, ftulti

mal tam de Leone , quam de Bove.

Pfudentia in ordine ad fe eft illa ,

veró improvidé ad ac&um procedcre.

g

Undé fapxevs dicitur, habere oculos

quá homo regit feipfum quoad om-

ncs fuos actus , & hac pnmarxo de-

in capite, ut femper videat, quo va-

Qs

nfü

d

flultus autem in pede , quia

bet l'lOblS cordi effe ; quia non folüm

] 3

ordina.

dcre dg "

il

1]

j

b

b

L d

79

'IRAC'IA(T US II

ordinata chatitas , fed etiam ordina- mundanam , illam carnalem ac tur-

$i

tum tegitmen incipità feipfo. INon

pem , qua quzrunt homines feipfos

(I0

Fict. - (olàm interrogati poteft s Qwi fibi

& proptia commoda ; fed civilem ,

W.j

iV

C

Gr

nequam eft. , cui alijj bonus erit ?

qug eft communi utilitoti , & mo-

rum honeflati intenta , & non mi-

)

etiam , qui fibi fatuus , cui fapiens

nu$ eft à Dco , quim poteftas te-

Ti

effe poterit ? Säqm's autem domui (ua

(f

li-

gendi; fed quia Regimina fünt di-

i Timatb. praeffe nefcit , quomodó Ecclefta Dei «

LV

$. P. 9 ligentiam babebit ? O utinam intelli-

vetía , fic iterum divetfz quoque

ent

& attel

d

n

I

ret

Ciit 5

rent ifta omnes

requiruntur regcudi pz*udsntiæ.l*»lam

b

alia prwdcntia requiritut in Monat«

Quff

B

lliiqui tantó avidiüs cubernare ap-

chia, in.qua tota regcndi Potcf*ïas

tin

petunt alios , quantó minus fciunt

tefidet in uno ,. & alia in. Ariítocra-

dm

gubetnare feipfos , & fic tam fe,

quàm alios perdunt ; quia czci cecis

tiafeu. Oligarchia, in qua poteftas

Slg

fà - |

ducatum prabere pratíumunt.

Pra- regcnäi eft penes Optin

in Democratia feu Republica , in qua

U

dentis eft,priüs curare propria, quàm

i

di eft penes popuium.

(it

aliorum (üfcipere curam ; dixit non- — potcftas reget

ncmo :

His prudentige . divifionibus ad jungi-

]

M

It

nius prudentiam politicam , muti-

u

rortier efl quife , quàm qui forti- — taren, & ceconomiam. — Prima eft,

erang

fima vincit.

qua fübditi fervant dcbitum ordinem

lpet

in obediendo füo Prindipi, & eju-

"l Q

D

£.

9-

iC

Cis.

Secunda cft , qu&

A

Et ego dico : prudentius effe , fcire, ^ dem Pr

bené regete (cipfum , quàm regerc dirigit militum cohortes ad patriam

;

iultus repel.

MI)J

plurima Regna. Prudentia in ordi- tuendam & hoftium ii

TOU

Tvl

ne ad alios, eft illa, qua quis

ï'ik

í- lendos. Tertia, que eft quafi. me-

D ]oy

uf?r

i

ntiam perfonalem ícu

denter dirigit & ordinatbonumcom- — dia intet pr

E

]

a

M»d

mune, acaliorum ; quia veró hoc folitatiam & inter regnativam ; i

Í

diverfimodé poteft fieri, hinc pru- dicitur , qua tegitur propria domus

QUet

3l

.

dentia regnativa ruríus fubdividitut. ac familia.

(

li

in prudentiam temporalem féu mun-

Partes potentiales prudentiz , com-

f

danam , & in prudentiam fpiritua- muniter numcerantur tres , nempe

Qu

3,(

lem feu. Ecclefiafticam.

Prior eft, Eubulia, Sinzfis , & Gnome ; ifle

dmaï,'er

quà fapienter ordinatur & curatur enim fe habent refpetu prudentie,

ll

fs

bonum temporale & pax tranfitoria ficutnutritivum & fenfitivum refpe-

A[mf Url

"

U

(ubditorum s pofterior cft, quá pro-- &u anime , & ordinantur ad a&us

At li

lil f

movetur bonum fpirituale fubdïi'to- qufofdam fecundatios, veluti non ha-

FM

UT

rum , & procuratur pax , quam . bentes totam potentiam principalis

B

Mundus dare non poteft. Non au- virtutis.

Eft veró Eubulia nihil a-

tem intelligimus — per prudeatiam liud, quàm

qvezdam promptitudo

lin |

& qfaci-

PREm..

DE VIA ILLUM IN ATI1V A. CAP. Il. CONSID. Ir.

yli

quia

& facilitas in re&tificandis confiliis ,

& multis expcrientiis doQtus.

Ter-

dl

Sinzfis facilitas in re&ificando judi- . tium eft ; cuntarum circum(lantia-

i,

cio fccundum leges communes , &

ec

lE6

o

ax ponderatio.

Perfecta fi-.

ET

"n

4

111

: funxr i

pot. 4

: [[f-

Gnomoe facilit

[rm

S

sin eo

]

&AAÀ

reétifican-

dentia uni ex quatuot a«

quide n pru

[2

j

Y

f

lienatur

6.

1 fl

do fccundüm ea,in qüibus lex com-

:;7m

ious

,quz pleria erant V.

iunt

X

ocul

$

&i

n

t

g:

& tctto.

j f

munis deficit. Officia prudentize

Quartum eft

1d t

;L.ch dN

mentis fercnitas, feu animus ab om-

g d

ttia , nimirum Contultare, J

xluoqüc

& Imperare. . Confultandum eft. de

ni paffione purgatus s Queniam im

$ ap. 1.

u

imalevolam animam mon introibit (apien-

mediis fini convenientibus, jz.;dicax;-

F. A.

dicrile

dum , quenam illoerum tanquam op-

tia , nec vcra prudentia paffione tur-

l

l

zofÍn

3

^f

E

ott

i

timé con

&

rua fint eligenda , Imperan-

batam, &

Cokud

ndi

4

m verit

att

$& pene-

"re

dum , ut ap

d

hendantur electa.

trafe incptam. | Hinc, fi necdum ab

"u-

[54

POU &ns

Signaanimi prud

ntisfunt fequ-sn :

omni paffione fimusp

'(!.L;

zati, faltem

1l

ï

hoc affüefcamus , ut nihil moliamut

,&au

tia : Prirnum , nihil agere poeniten.

n U

[9

S

tià dignum.

»ecubdum nihil aggre

z

aut agamus, donec paffionum motus

II.

nt

di temeré & prz

*

t d

it

M

oytanter. . Tertrium

fuerint fedati

Quintum cft , cum

,P

3

z

per malum eéventum non turoaft.

prua

Ci

iibus libenter. converfari , &

AU

3ep

Quartum , :

vX

inordinate in bono

corum refponía perfc&to 'corde fuf-

l f

"

"

j

cventu letari, Quintum nihil mag.

V

cipete.

TNam habet hoc commni-

n

w o6C)

dmirari.

Sextuta in om-

. ori

j

Q

üo;pa-:

tet humane converfationis conditio,

& el

ni eventu parem mentis tranquilli

quod prava colloquia bonos mores

l,

(ui

tatem fervare; Septimum, ità res ad fe-

cotrumpant, & prudentum difcur-

lices. effe&us deducete , ut meritó

fus i

enorántia corda erudiant. Sex-

hu

Ijï

Il

Jl

o

Y

credatur , id fieri non poffe, nifi

tum cít mortificatio & . fubmiflio

pf

ab homine prudcmi!ïimo

proprij judicij , adeó, ut quis feex-

if

flv

Media ad prudentiam obtinendam,

hibeat homineim tractabilem , & pro-

Ml [

funt fermé fequentia : Primum, fre-

prie fententie non nimis tenacem.

a^

TNam ficut nimia credulitas indicium

quens tum Sanctorum , tum. vite

à dci]'.ä&

Chrifti contemplatio , ut vitatm no-

levis eft cordis , ita pariter nimia

flram ordinemus , & a&us diriga-

proprij judicij adhafio, indicium con-

Bïiæ )æ"ï

mus , quemadmodum.ipfi fuam or-

tumacis cft mentis , &dure cetvicis, Thefanro

. u

E

dinaverunt , atque direxerunt ; me-

Caterüm , qui plura de prudentia inexbau-

JH

j

mores divi Bonaventure dicenti

9.

Q e

defiderat, confülat P. Francifcum — f/o . bong-

:,ruäf"ïïæ'

Lib. de'/

Átias & alios. De difcretione

7tUnm :

u

Altus eradus prudentiaeft , ordinare vi-

um !

P'

Lu adiblls

Tom. 3.

v

^ rm

tam fecundum exempla Sautiorum :.al-

veró fpirituum dabitur

E

rad

virt.

tiffimus fecmdum smores Cbriffi. Secun-

* — aübi.

TIz4dl. 1.

5'

jj o i

64p. 9.

dum eft, hiftoriarum , terum & e-

n d

ventuum ftudiofa notatio.

Fit ete-

L

j l

nim homo alieno periculo cautus',

CON.

1 ,Pmu»?

g

TRACTAT—US III.

i

v2

volumta; , jus fuum twicuig, triluens.

Seu ut divus Aníelmus loquitut:

fi

GONSlDEiKATiO TERTIA.

d

juflitia eff animi. abertas, tribuens titi-

De Vitulo

cuique fuam proyriaim dignitatem z 1Ba- In Lib.

j

ef

-

Seu

fori reverentiaimn, pari concordiam. mi- u Deus,

hl

pe juffitia , fecunda Virtute

nori difciplinam ,. Deoobedientiam , fibi hotuo.

-

c«rüinalt.

fanctimoniam, intunico patientiam, egeno .

K

fat

opero[am mifevicordiam.

T David dixit : Tume acceptabis

Juflitia flri&à, G prout eft fpe-

fioj

;»;741. $6.

U

ationes Q

cialis virtus accepta , oommuniter

lit

p. zl.

facrificium qufitie , obl

bolecaufla » tmox addidit : f

tinc tmpo-

triplex efle traditur, nempe Juítitia

tnir

nent fuper Altare tutin vittilos. Quafi

legalis, diftributive & commurativa;

indicare voluiffet, per vitulum non

quia triplici modo unus ordinatur ad

Y

pat

aiterutn.

Vel enim otdinatur homo

fti

malé intelligi ac repra fcntari jufti-

tiam ,

a

uam diligit Deus fuper vi-

Particuiaris tanquam membrum ad

Qu

E

iij

430

tulum novelium cornu

4 producem

communitatem, &.tu

erit. Juítitia

juti

Rfal.d?.

tem & unguias ; Dominus cnimäc'u-

legaliss. eoquód ordinare ad bonum

etud

y.32.

fferri

commune pertineat, ad Leges , qu&

ligit Jaflitiam , cupitque fibio

QUi

fant ordinationes ad bonum pubi-

- &b

Levit.4.

vitulum pro peccato, quia fola jufti

Vel fe-

cum totius commu .iitatis.

fitg

V' 30

ta delet injufliiam , & aufert ini-

í

a

*

*

Fortafsé , dum patet fuo

cun

s

O Of

dinatur rota com nunitas ad

Rm. l u;]d:

quif:.ten

lilio à perditio

ne revertenti vitulum

hcorminem part:cularem, velut totum

] h

ad membrum, & fuam partem , &

faginatum appoiï: ]

t, ipfi infinuare

(dit

Luce1j

tunc erit. Juflitia diftributiva , cu

4

jus

i

voluit , quód intüs jam modo rursus

Ianqu

munus eít, res communes, uti dignie

repletus fit fru&u jufliuie. INon fo-

Ri

Philip.i.

tates, officia & fimilia fecundüm pro-

RO,(

y.1l.

làm' igitur licet , fed etiam expedit,

nofque oportet ire ad vitulos aürzo»,

cortionem gcomc-tricam in fubditos

ln

Vel tertió unus homo

fi per vitulum intelligimus juftitiam,

diftribuere.

Á

articularis ordinatur ad alium par-

& pet autuni, charitatis fervorem.

| .AU&«

ticularem, & tunc erit Juflitia com-

Porró Juftitia dupliciter accipitur,

J

!

mutativa ; cujus munus eft , fervate

imprimis generaliter, prout includit

Tito

omncs Virtutes

,

vel etiam gratize

aqualitatem. in illis a&ibus , in qui-

tiam

intet fe communicant.

decorem ; quo fenfü omnes Sandti

bus cives

lago

dicuntur jufti, & quo fenfu Salvator

Partes integrales Juffitiz tam gene-

ln

Mattb. 3.

evit :

Decet-no: implereemnem quJHitiam.

ralis, quàm fpecialis funt duee, nent-

Ph

E

Secundó fumitur jufiitia prout cít

pé: declinare à malo , & facete bo-

y.1j.

i

virtus fpecialis , & una ex cardina-

nem ; quia minimé merctur dici pere

!äm(ï

libus s quó fen(ü à fancte Thoma de-

fc&&? juftus , qui horum uno cft va-

o

2.2.4.59.

[ D

fipitur , quód fit perpttua & conftans

cuus. Partes Potcmialcs ]u&itiæ- nu-

metatn-

Qu

t

—

DE VIA ILLUMINATIV A. CAP. Il.. CONGID. III.

72

i.

tictantur communiter novetm : fi-

nem tanquam liberaliffimo benefa-

auitur:

mirum :religio erga Deum, pietas

Coti, refignationem tanquam fapien-

7172

erga parentes , ob(ervantia erga fu.

tifbmmo gubernatori , amorem tan-

iM I

periores & excellentes , vetitas ergà

quam omnis bonitatis fonti , humi-

omfes, vindicatio quà mala pu-

litatem tanquam omnia tranícenden-

n, in ;

niuntur, gratitudo quà bonarecom.

ti, noftra tanquam omnium datori ,

penfantur , liberalitas aliorum utili-

nosmctipfos tanquam Fadtoti , ac

i (

tati confülens , magnificentia mag-

Redemptori. Deo debemus cuftc.

die

nos in eos fumptus faciens , affabi.

diam legis , impletionom ejuídem

litas decentet ad alios f& habens.

müniat

voluntatis , munditiam cordis, mo-

: juüzm

Cujufnam Juftitie patri Sacerdos

rum difciplinam , vitam immacula-

animum fuum addicete debeat , fu-

tam , zelum fan&um , fitmitatem in

tv

inatural

22

perdluum erit quetere , quia Legis-

credendo, conftantiam in fperando,

jr ho

petritus in omnibus debet effe pcrfe-

fortitudinem in diligendo , indcfef-

&us.

brum 3

INec debet deficete ab ullo

fum laborem in promovenda ejus.

juftitie bono , qui alios ad juftitiam

gloria , omnem conatum in confer-

[ Jüm'uï

d bogum

erudire contendit. "T'antó plus debet ,

vando cjus honore ; poenitentiatn

quantó plus accepit. Tantó pluribus

dum peccamus , tolerantiam dum

gtS ) *1"

debitor exiftit,quantó pluribusin dig-

flagellamur , patientiam . dum pro-

n PW

nitate & ftatüs füblimitate prafertur.

bamurt , indifferentiam dum vifita-

m

- Reu. 1.

Undé Doctor Gentium affetit : Gracis

mut, promptitudinem dum adaliquid

nb

v. 141.

46 barbaris , fapientibus & anfipientibus

vocamutr.

Deo debemus purum a-

Tsl P

debiter fum. . Deo debet adorationem

moris affe&tum tanquam nobis in-

tanquam Deo Deorum in Sion , füb-

v4 j CEIU

timé prafenti , fiduciam tanquam

miffionem tanquam füpremo Domi-

Omnaipoteati , perfectionem tanquam

,uti a;gsl- !

no , obedientiam tanquam univería-

perfe&ionis amanti , omnium ac&u-

adm

liffimo Legislatori , " oblationem &

um. dedicationem , tanquam omni-

i pi!

um terum ultimo fini.

yu; 117

facrificium tanquam omniutn rerum

Matt.i2.

Auctori , metum tanquam juftiffimo

R eddite , qua funt Dei , Dec. R.edde

qun P^

y.

2l.

Judici , reverentiam tanquam : infi-

vota tua. ó Reli

o

eiofe, Ó Sacetdos ,

p o

nito fan&itatis Oceano ,. obfervan-

tedde que feu in Ordinatione , fcu

4 n

in Profeffione vovifti, qua& in Bap-

tiam tanquam omnis excellentiz Pe-

y;, n

lago, honorem tanquam fuperemi«

tifmate fpopondifti, toties in confef-

3

K

rl

HTHV

nentis poteflatis plenitudini , ftupo-

fione promififti , in meditatione fta-

4 TM

tem tanquam fuperexcellentis Ma-

tuifli, & aliàs tam frequenter tibi

duæ uLn

jeftatis immenfitati , admirationem

propofuitti. Sané non eftquid mo-

^ a bü

tanquam omnium admirabilium in-

dicum , Altiffimo frangere fidem.

dlkl P; ,

x[Ur

LU

comprahenfibilitati, dile&ionem tan-

Verbum

mendax juflus — deteflabitur.

"m

Prov. 1'3.- '

quam amantiflimo Patti, gratitudi-

Semper in -ore habens & in corde

$h

fj

TrAG. I1I.

K

getens

f

m? 1:

j

N

TRACTATUS TIL

74

gerenä, illud Davidis dicentis , ad

dicit : Quis acctifabit adver[us. Eleclos

Pal. 3;;

0. $.

Deum : Introibe in demum — tuam in

Déi ? qui feipfos culpant : etiam ubi &

P. 15.

holocauflis : Reddam tibi vota mea; qua

culpá vacant ; probé gnari, quod "- 77

diffinxerunt. labia mea , quia abomi-

Deus agat juflificatorem hominis ,

Prov. 12.

natio eft Domino labia mendacia , & :

ubi homo agit accu(atorem fuipfius ;

F. 22.

[

qui loquitur sendacia peribit. Pceri-

& quod etontrà idem Deus vicesac-

|

Prov. 79.

bunt abíque dubio (nifi converfi

cufantis füfcipiat, ubi homo feipfum

fuerint ) vototum violatotes ; aft

juftificate contendif.

Non Jufto-

V-, 9 e,

nullatenus peribit divina Scriptuta

rum , fed füperborüm, imó reprobo-

V

lii

afferens : 4 Propheta u[que ad. Sacer-

rum eft, prepriam culpam projicere

ferem. 8.

*

V

V...10«

dotem cunéla faciunt: mendacium s quia.

vel in proximum, vel in diabolum :

Electorum vetó etiam alienam fibi

ti

continuó factis negant , qu& (cmel

verbis promiferant. O utinam ali-

adíctibere culpam ; in omnibus fe

Y

quando fedirent praevaricatores ad

accufare culpabilem', & excufare fe

fh

It

cor, ut intus ponderatent, quàm

nünquam ; quemadmodum ex fan-

&o Dotretheo. docemur , dicente t

pauca Domino reddant , cui omnia

g'«

debent. .. Ponderanda fünt quelibet

(

Quotidié peccantes , C pa[[fonibus . vi- Seym; 7. :

verba , noa raptirn legenda , ut fcia-

tusque nofiris ob(equentes , relinquimus

[

1nus , quid nobis defit de vera jufti-

viam vcllam , quam Patres. noffri. in

al

l

tia. Cujus otdo exigit ,"ut Deo ni-

fiipfius vera aceufatione dixé£re confiffe-

til

hil praferatur : fed cuncta in ipfüm

ve ; nos vero vetro lapfi , proximum at-

ordinentur, tanquam in datorem à

eu[amus , c femmper catt[am omnemer-

f»q

quo gratis. accipimus ,. quidquid ac-

roris in fratrem veferimus.. Ecce , nota

1

cipimus.

amiciffime Leétor : fan&i Patres in

ü'ib

Sibi ipfi homo debet ' accufatio-

fuipfius 'accufatione conftituerunt

lt

nem, correptionem , emendationem,

viam reétam, perquam juftos. de-

If

mortificationem, vilipenfionem, cau-

ducit Dominus, ut oftendatillis Reg-

fup

tclam, cuftodiam & vigilantiam , ne

num Dei:nos veró totam . nofiram

lllq

damnum païmtur in anima , ac tebüs

juftitiam quafi in eo ponimus, qua-

i

à Deo dona'ís , & utfru&ificet ta-

tenus nosmetipíos exeufare & jufti-

Jüx

l:ntis, qu& ad negotiandum fuíce-

ficate poffimus, imtnemores. illius

A

bit.

Accufátienem fibi quifque ex

divini effati : Laudet. te. alienus. , — & prov. a7-

f

Prov.. 18.

juflitia dibet z quia. Zuflus prior. eft

excufet te lingua alterius ; propriay, z,

Qu

V. 17.

accu[ator [j — Sic fecum. difcurrens:

quippé laus.fordet , & propria excu-

iT

7« Cor« 11.

Apoftolus , ait : Si mosmetipfos diju-

fatio. culpae ftufpicionem parit.

Ve-

or

V. 3t.,

dicavemus , mom utique judicavémtr ,

rum quidem eft , quod homo ho-

ergó. pariter, Íi nosmetipfos accu-

mini cadendilanfam prebeat, & dia-

(

famus,non utique accufabimur. Un-

bolus tentationi$ laqueum ponat; aft

à

dé alibi idem Agofiolus- quatrendo

utroque valemus uti , vel ad interi-

N

tum

DE VIA ILLUM INATIVA. CAP. II. CONSID. II.

7j

mifericordiam, afflictis condolentiam

n

tum, vel ad meritum , quia à nobis

n u

ht

exoratus , paratus eft Deus , facere

inimicis veniam, Päleütfblb Ple&tCle

j

quoque ex tentatione proventum

hofpitibus-honorem , vitis religiofis

quod

QUf

Eodem modo diícurrit juítus de cor-

ac majoribus reverentiam , fubditis

1Ui

teptione , caftigatione , mortificatio-

difciplinam , peccantibus corteptio-

f

(epu

ne, emendatione ac vilipenfione ; quia

nem , errantibus emendationem ,

lP a

fäcut Deus omnem filium quem a-

feu ab errore reductionem , igno-

mat , caftigat ; & corripit, quem re-

rantibus inftructionem, dubitantibus

]uüo-

(s

cszt. fic etmn homo , qux fexpfufn

confilium , peregrinis hofpitium ,

1b

Hab. 1

'Vcrc & dil igit , À feipío incipit

fuipfius

defolatis folatium , neceffitatem pa-

J

j

Jffl

vilipet 1(1011 m , cotreptionem , motr-

tientibus auxilium

omnibus , tam

tificationem , ac vitae emcndauomm

VIVIS

nlb

quàm defuncLis orationis fu£-

b &

Vigilanttam & cuftodiam fibipfi ho

p

fragium.

Multa funt , qua debent

fno dLb

b5

quia toties homo fibi4pfi

[ate

lia

iij parentibus , fübditi Superioribus ,

injuriam facit ,

&3&01"1 es^

PiP füm ne-

cives. Magiftratibus , Magiflratus-

xx aqn

$

gligit.. Et long»

1agis nocet fpiri.

Principibus ,

Principes Regibus.

centc t

Luai

£

anime vulnus, quod pet pro—

Multa funt ; qua debent fervi domi-

vt

&

pmm mglw ntiam incurritur, quam

nis , Monachi Pralatis , parochiani

aliud damnum , quod ab alieno in-

Parochis, Parochi Decanis , Decani

c/ïïc n

futur. Et- quamvis Juftitia ftri&te

E pr'copls , Epifcopi Vicario Chrifti.

aj

iis , diftinctionem fuppofitorum

Maulta fünt, que debent parentes

m 4

tamen in latiori

reqmrac

poïïw

filiis , Superiores fubditis , Pralati

H"wr.

fenfu hec omnia juftitiz virtuti. at-

Monachis , Pontifices Cleticis , Pa-

p , It

tribui.

Pra(ertim , cüm homo in-

ftotes. ovibus , Maglfhatus civibus,

atf[b l

