eft malus, mendax, tranfitorius, des

reforimartionem

Ceptorius, modus inordinatus, Inep-

fi.'

ll

(l,

rabitut , quod per

1

Ordinum etiam interdum turbatio

tus, inconflans, varius & m

[4

ilt$

1

,hvrl

fubo:iatür, qukjuss explotatum has

n

-

(Lm?'-er , tepletus vepribus anxieta-

] ZCNC

b N k;üOd;l

Ci

$a Aosqdoqm fub-

tun

& UlCUU) laqueis dubitatio-

:r*)

indé homo p

VCiY

füs exfüurg az:, cui

nüm ; adeó , ut loäw jà

2

I

laa

totum

E

r

M

n

pon immeritó p ;flet incini illud di.

1cl ,nquat pnfp exum , qns.m heri ià

d

j

vi Pauli dic

*

el

itis : O. plene omni dolo,

omnibus pronunci iabat fecurum.

jp

) rod

Act, 12.

Q onnifallata , fli diaboli, inkmice

Effcttus : sationis obícuratio,merie

li

vl Io:

"j

omnb-19fitig , mn deftuis jwïf yteye

tis c,xm?cano, cord s obduratio, pet-

Wt

"nt, !

Pias d

L7

b

'

vel

tinac

FAL xibil xï,lb

LQ*Hïæ

L

omini redias, Qu Qugto.jam ,

3 judici), i

I

li

talis reforinatio :n[»zrgxzmr tcfift

ite

iiX

Ace

dium interne nw.k-

li

Vul"ï tatis ,

DM

Supetiore ,. vel anr

otitate Svmeno.

Gionis ,

mr:a(i,a devotionis , impuge

"NI

ris ? fi priüs ? certé non eft À fpm-

natio fervotis , contemptus bono-

ii

rüm,

imitatio mmalorum,

libertas in

tu borio ; quia fpiritus ordinationi

1

D i .-m.c.ï*. S,

c

^

Deo non eft. Si po-

iemwüG, audacia in juduanqo pro-

m

ïlh

? inepte

zclofo öuger:on ad.

tetvia in ioquando , praftt mpm in

qti

fcno'mr , cuius rebellis fubditus eft

age endo.

y[Um

eauía. Manet ergo, quód ideó non«

Porró, quamvis finis (pmtus dia«

i

bolici

! KH'

TRACT 4

TUS 1IIlI.

464

(

bolici fempef fit malus, non fem-

ceptum e[k , mon timetur s Nommitie

quam tenacia parcitá: putatur , C cum

Q

pcr ramen eft ejus malitia nobis &

grave frt vitium ngn. tribueye ,. Virtus

l

petta ; quinimó , vix unquam tam

claré patet, quin fecundüm aliquam

ereditur , accepta vetingre.

Sapé mae.

i W:-!f.[u

rationem latcat » & vix unquam tam

lorum pertinacia conflantia disitur , Q

fubdolé reconditur , quin fecundum

mens à pravitate (ua ficcti non patitur,

ii

aliquam rationem íui promineat ;

quafi cx reéli defenffone gloriatur.. S4-

i

D:

undécautà circumfpe&ione probandi

pà ingonfantia qua[i tractabilitas balt-

tur ,€v quo guifque fidemi imtegrat

funt (piritus , an ex Deo eorum c»

u

l'x

nuli fervat , eo amicux fe omuibus eftie

(

grefüo ? & an ufque ad adorandae

m

rfllf

bonitatis oceanum eorum afcenfus?

mat. Aliquando timor iucompeteus bu-

(

mihras ereditur.

Et cum temporali

peníanda fünt opera non fecundum

J

fit

diem humani judicij : fed juxta San-

formidine preffus., quifque ad defenfio-

nem. verifatis tacet , arbitratur , quo

h

Ó*iorum vitam , & Salvatpris ex-

emplum.

juxta Dei ordintim bumilem fe. potieri-

di

Scien

dum enim , quod äiabo!us

bus exhibeat. — Aliquando vocts [uperbiá

vera libertas eflimatur , Cv egm . pev

d

non itl Angelum lucis fe .transügu

rares. & Chriftum San&ofque fücatà

elationem. verit«tt ccatradicitur ,— lo

tii

ípacie mentiri ; fed etiam queelibet

quendi procacitas. veritatis defenfro pu-

fü

E

vitia fuüb amiéctu virtutum fecum in-

tatur. — Plerumqua pigritia quali conti-

nentia quietis attenditur i r cum gra-

f

troducat. Hoflis enim noflri ( ait divus

yis culpe fit , recte fLediose non agerts

lic

Gregorius ) málitia , tantá fe arte pal-

liat ; ut pleruma, ante decepte wentis

anagnumn virtutis . meritsm éredttur ,

t

ocules , eylpas virtutes fingat , wt inde

tantum À prava atlione veffere.. Plertmo

n

[v

Ltb- 32-

qui[g, quafi expectet prenia, unde di

que inquictitido fpiritís, vigilens Jal'igi-

3510f 4l.

gnus efl.aterna invenire tormenta, PIe-

tudo nominatur : C cum quieiem qui[-

P

rumá, enim in ulcifcendis vitus cride-

quam non tolerat , agendo, quod appt-

p«

£Ap. 22.

Ltas agitur , & p u[titia putatur , at-

tit, rirtutis debite implere [e exercitism

fi

putat,

Sepé 4d ea , qua agenda juuts

d,!

gae imioderata ira jufli. Cali meritum

creditur , & cum à diflertis moribus

incauta pracipitatie leudavdi fudit fer-

Q

peccantes dirige camtà deleant violen-

yor «redittr

H

Et cum defideratum bo-

1

ta inflexione franguntur, ^— Plerimque

num intempe[liva actiene. corritnpium

d

eà agi melius , quo celeritis af ictatut,

«

diffoluta vemiffia . quafi. manfuetudo a

putas babetur , & dum plus quam de-

Sepé accelerandiboni tardi: as confdium

(

cet , delinquentibus tempor«liter parii-

putatur , & cum exípetlatur ,. &t ex

6

traatione. proficiat , boc infidians mv

tur , ad eterna. fapplicia erudeliterve-

d

fervantur.

Nonnumquam effafto 1mi-

ra fupplantat,

féricordia creditur , & um . male fer-

O auam difficilé eft virtutes dif

t

cernere À vitiis, & virgincs pru-

vart eulpa fé , pejus fpargi , quad ac-

dentes

-

DÀ Vi4 ILLUMINATIFA CAP. V. CONSID. É

Aéj

1f

dentes dijudicare à fatuis , prefcrtim

Mammonis , pulchritudinis , vefli-

17

Wtl

cum tam ifle quam ille lampades

tus , apparatus ; aliarumque terum ,

habeant, fimul € ftrato furgant, &

quas mundus adorat.:

T?

Matt- 25. [n;slampades ornent.. Unum tameü

Por:ó ifla intclligenda funt, pto«

"

eít,in quo fapientes à fatuis diícer-

ut communite£ de fzculo iílo. ne«

fitif,

nimus , nempé oleum diicétienis.

»

quam loquimur, & prout fpiritus

Dilectio v.ra non gotcft non effe à

mundi plerumque velut fatelles (zf-

í M!-

Deo vero .. quemadmedvm aflerit

vit fpiritui tencbrarum. Nam &

gt

fan

9

M

confideramus fiecularia fecundutn fe,

In Matt.

1$ Cbryf-s.,!*ï:omus' : Omnem [pe-

j d*

ciem beni, quam creavit Deus ad [alu-

tam fpiritui divino , quam diaboli-

henmil.

ii

- tem bomimum , ip[um [peciem r dia-

cofunt apta fervire ; dummodoquis

z;m!i

bolus introducit ad. (editionemi , nt. in-

limites fni flatus non . tranfiliat ; fed

ter boswm verum , c fumulatum cou-

ff!

ita hoc mundo atatur, quafi non

[

fufio fiat , folam autetm charitatem fan-

utature; & nunquam fit immemor ,

ii

di Spiritás non poreff. diabolus imitari.

quod pratereat figura hujus mundis

Pf M

In Spiritu mundi, Finis fempet

& ità ordinaté cauté & parcé tran-

eft vanus, teinporalis , & tranfito-

feundum fit per ifla preíemtia , ut

7 [t'if"

I

tius, nec nen plerumque ambitio-

per eadem coémantur futura; quod

T

fus , faftuefus, & arrogaps, modus

tamen fermé tam rarum, quàmplu-

in faftu, & pompa , in magnis & in

via unionum. — Quis enim fecula-

(

mirabilibus ambulans s caris & fol-

riam ncn plus appetit, quam ftatus

! gï:t-

licitudiaibus , vanitatibus , nugaci-

exigit ? quis fua eo fine impendit ,

437(!('

tatibus , effafionibus & inanibus la-

tUf

cb quem D«us impertit ? quis non

boribus plienus.

Effe&us : obfuf

plus curis intendit, quam ratio di-

df

ii

catio mentis , effufio cordis , dimi

&at ? quis non aliter agit, quam -

,gutio memoriz , diftradionum per-

quitas (uadet ?

| qfu,'ï

petuitas , recollc&tioris raritas, foli-

*f

l

Q felices Keligiofos, qui poffune

tudinis faílidium , ípiritualium te-

cum fanc&o Paulo in verirate atfere-

;;f:güi

dium , garrulitatum defiderium , fitis

re : Nos autem non [piritum bujusmun-

curioforum , fames mundanorum ,

I.Cof. &

di accepimus , fed. fpiritum , quiex Dee

infatiabilis appetitus habendi, cupi-

eft. . Sed infelices illos , qui roít

V. aüda.

ditas coràm aliis apparendi, votum

manum miffam ad aratrum reípi.

il

continuo altiüs afcendendi, iacon-

ciunt retró.

Porró non minüs in-

/,nr'

flantia fidei , inftabiliras vicse , du-

felices omnes illi Patochi aliique

lh

plicitas cordis, ftudium fallaciarum,

Paftores , qui, negle&to fuo opere,

M

^ dexteritas fraudum , foecunditas men.

immifcent fe negotiis fzcularibus,

(fb

daciorum , anathemizatio fimplici-

magis folliciti pro bobus, quam pro

tatis , profcriptio veritatis, exilium

animabus Ehecu pudcat, nuniquid

j M

funceritatis , jactantia Stesumatis ,

enim miniftro Deicuia etit de bobus?

p

Jraid. Hj.

ANnn

aumquid

(

u^

466

TRAC'FATUS Ill

numquxd de nummis? aquue muüfie

prius fenfus , propriorum eftima-

danis ?

d

anergo nefciamus, quod fa-

tie , aliorum contemptus , 'divino-

at

pientiffimus Deus quofáam à mun-

rum negle&tus ; fpiritus dejedtio ,

(uu(d

do feparaverit , ut "v'iV(.L.nt in folo

rationis obnubilatio , judicij cerrup-

um

fif:

i'pmtu Chrifti, & ambular.nt in lu-

tio, memotie confufio

, voluntae

fthi

£or

mine diei ; quo(aam autf m potue-

tis decurvatio

carnis indomitas ,

rit in obfcuris (zculi ,

ità taraen ut

i

paffionum libertas , libertztis vena-

tus

Vita claudicans , intentio tof«

per noétcm temporalium: oceupa-

»

tionum , in obícutum non ruant ;

pens , recolle&io

y

jguens, devoe

fcd omnia iplorum opr rá p«r pu-

tio parva

mmotrtificatio nulla

fen

n

tam iBtentioncm velut in lücc ciae

De fpiritü. humano ita loquitur

)

Rlch ardus

*

or

rchadR

Prioribus quidem crines

L

Habet etigte eibum . bomo

, PArt.in

i

femporalium curarum voluit effe

4b ipla nattura » quia bec ,z.curdzar paf

Cant.

&t cibo duliedini $ babet etiam à cati-

abraíos, poüenorcs vcró velut gre-

pu

ges caprarum de

nonte Gal aad af

€4p- 33«

Ti

fs. accideptibus, veficitnt ecnm pra,fpem,

cendentium voluit effz pilatos ; ut

dsm fuccedunt / Nou eff ifie cibm fpiri-

d

de no&e cupidiatis furgentes per

Dnalg ,

quo reficit Chriflus s attamen.

(

operá mifericordie dent prædw, do-

p!fwmgj ab eff mzperfmomm DO

qüü

meílicis Fidei, & non folum curent,

lus infirmorum 5 e fæpe viriliter paf-

K«

ut lana divitiarum mp(os tegant ,

&t hoc olus infirimes, fiur dicit Paului :

fin

ac calefaciant , fed *etiam m&ar O-

Qui iyfrimus eff , olus mahducet, levi-

fam

vium vellera-aliis ferant

nom per

fa4t exmm ,. C eurat ex parte imorbum

hij

follicitudines inordinatas declinando

acelie , quam patitur mens. €x imopia

Tüt

jn teriam

Sed de Galaad curarum

gratia. O quam frequenter ttüperfedii

hi

aícendendo per viam mandatorüni &

oYentuyY Ccarnali

e :(gmw gratia ,

t

Íeimitam dileétionis 1 ufque ad civ.ta-

g4tigio . Vel naturali alacritate , Q

A

qu.

tem tabernaculi ae..mxrab lis mgu

aG

movir: fe t putant f[pirititali wr[rlatwne?

ali

domum Dei.

Quami fepe ab inimico , vel à 4 FTOP)'IO

In f'pmtu hsmano, Finis Fnrztux

corde. aliquid. fentit bomo, & à ?pmtu

Ti

gunsdo non mulmm abfmulis elt ,

fantto boc effe credit ?. .Et qmd ! uHHL,

[

& confiftit potiimum in proprij

"deus, Q

(l i deyotient fe m [ceat in

fit

boni adeptione , propagatione , &

falfa loguattr 5 qui in 1pf !s etiat Pre-

,

p

confervatione.s in propria delccta-

phetis. loquebatur

H

qui eti«m 4 [uo

r

tione , eflimaiione, & glorificatio-

[piritu altquando dixerunt, quod à Spi-

hn

ne. Modus maemwfus laborietfus,

vitu f[aréto fe dicere crediderunt 5 non

M

«aptiofus ,

bland is blandus , iracun-

ergo debet bamo fequz cerdi [m tegita-

V

dis iracundus, truculentis ttuculen-

tus

ttonem , vel experimentum, enm in ba-

g

bonis bonus, & malis malus,

jufiiodi quo[dam. Propbetus noverit in-

b

Effe&us propria complacentia , pro-

terdum fuiffe descptos.

Spiritus

BE 14 ILLUMINATIPA. CAP. VI. CONSID. X.

462

Ils

Spiritus hwmanus ur piurimüm

nofcatur, quám ut ei gemöfä*sä re-

p

etiani fpiritui diabolico operam lo»

fiflatur: quia non tentationis aucto -

!01

cat : Seufus enim « eogitatio bumani

rem novifle , fed viciffe coronam

Senif.t.

U«

V. 2/.

gordis in malum prona [unt ab adolef-

Y

mcretur. Quid refert (inquit. mel-

li

de

centia fa. INibilominüs, ubi ratio pe-

liduus Do&or) quicunqzze loquatu ,

j

coribus campi rité pracfls , pallio-

dum untin ( idem fit ,aui loquunzur?

ld

nibus dominati, & cuncta juxca le-

Quid refert lequentis noje per(onam ,

"

gis dictamen | ordinare. confuevit,

dum 4onjrat persiciofum effe, qued la«

Yv

Spiritui diviao ià füa operatione de-

quitur ? $i inmicus efl , refifle, viri-

fervit, Etcnim , ficut non raró per

liter inimizo : fi tuus ipfe. [piritus efl. ,

Itüt

abuíum terminantur 11 nacura , qua&

ergue eum 5 & mijerabilirer plange ,

il

originem ttaXére À gratía ; ita pari

L Md

quolin t antam Biferiam é tam mi[e-

7l

ter , nonnunquam per iDtentionis

ralilem deveneris Jervuutem. Si tamen

"l

M

li

Jl

puricatem & mentis elevationem tetr-

aácó fcire avemus,, quiínam fpiritus

i

minantut in gratia, quibus initium

hujufmod: malignum exciraverit

5

li

dedit natura. Spiritus humanus pre

M

ignem ? idipfum difcere valemus ex

j

c€gtefis in. homine domiaatur fre-

divo Jacobo dicente ; Unufguifá, vero

Ü

quentiüs , im errores trahit fzepiüs,

tctitatur, À Conctipijeentia (ua abfiradhus

?df(?b.!a*

,,.55'46

í

& dignoícitur rariüs ; quia nullus

G illestus, Tentatio iraque ifta con-

li

fpiritus eft homini tam propinquus,

venientiflime fpiritui humano ad-

tam concuü(rus, tam charus, ac hu-

Ícribitur ; quia tipfe homo nofter cor-

T

iij

manus : quid enim propinquiüs na-

ruptüs nacuraliter carpalibus & íen-

t

turg humang , fpiritu. naturali ac

fualibus intendit, illa appetit, atque

huimano,

g

E

]

Et quid mirum ? fi non

per memoriam fcní

bilem füper ea-

facilé tanguam malum reprobet,

dem reflexienes infliruit ; & uni-

il

quem femper fecum in unà domo

verfim qu.eriefi:unquc homo feipfum

(

u

alit , & amoris glutine deperir?

ad qwd cogizandum & runiinandum

f

Pra&ticé juxta difcrerionem fpiri-

appiicat, non cíl, cur operationem,

tuum teipfum ità dirige

Primum

ex tali applicatione procedentem,

fi

exemplum fit : Parochus poft men-

alij , preterquam fpiritui , qui eft in

ri/"::

fam cubiculum. obambulans , inci-

homiae , adícribamus,

j

pit ad mentem revocare materias lu-

Ex quo ramen inferas nolim ; effe

fpiritur humano adícribendos actus

bricas , ante prandium in confeffio-

ii

fupernaturales , ad quos eliciendos,

!

pali auditas , exurgunt motus in

carne , fpecies in imaginatione , gra-

homo in gratia & charitate confli-

(l

vis tentatio in toto homine ; jam

tutus. fcipfum applicar ac. movet ;

W

quin ifta cogitatio à fpiritu. malo

quia hujuftnodi actus füb ratione fu-

lr

procedat , dubio vacat; & hinc non

pematura!itatis üon procedunt ab

"l

e(l tam vigilandum., wut cjus cauía

homine, quà vitam humanam ; fed

INnn 2

quà

j

uáà

468

TRACTATUS

L

ria fussjinclinationi,vix fetri confuevit

qdä vitam divinam degente , ut

adeoque exigant fpiritui divino ad-

àípiritu nequitig i(te fpiritus quidem

Ícribi : ecentra quotiefcunque ho-

pollet proficifci; tum , ut fub fpecie

Í

1

mno prater omnem applicationem ,

fiducie erga fanctifimam Chtillife-

& preter. omnem occafionem tali

ram ingereret libertatem peecandi :

li

cogitationi excitandae idoneam , fu-

tum, ut per indifcretam aufteritatem,

bità motione pulfatur, indicium cft,

(ub fpecie devotionis füfceptam , bo-

g»

afflatum non à proptio , fedabalio

nutm Parochum vedderet ineptum ad

g

fpiritu procedere. Sic exemplum

fuas funétienes rité obeundas. Pru-

tü

fit fecundum : Parochus fuis ftudiis

dentiàs nihilominüs & tutius agi-

m1

Y

invigilans , preter confuetudinem

mus , fi iftam motionem fpiritui di-

fomno vexatut , vel faltem torpori

vino adícribimus ; gratias agendo

l

quodam, fomno non multum abfi-

pro motione , & nos obedientes exe

Pl

mili obruitur audit, neício , qua-

hibendo infpirationi , faltem in. de-

D

d

les peregrinas ; infibilationes, utram-

fiderio ; cum citr periculum indif-

que aurem circumvolitantes ; ad.

cretionis nequeatmus in opere. Deus

Rqï

vertit in. phantafta venereas prode-

C]Uïppä Don raró ad moraliter im-

fe

untes imagines , fentit carnem ,

pofhbilia movet , & Ecclefia San-

iurpiter moveri ; jam- ifta omnia

&orum exempla, noflris viribus ma-

t

tihi manifefté denotant prafentiam

josa proponit , ut offeramus cordis

Y

fpiritas diabolici, Undé incundian-

affc&um , cütm nequeamus opera-

Ri

tionis effcctum.

ter ad arma fípiritualia confugien-

Et ác nunquam

ü

dum , ne inimicus adveríus mili.

errabimus , fi omnem fpiritum bo-

&

tem torpentcm. praevaleat.

Alius

num juxta difcretionem füfcipimus.

nl

econtra fuis conceptibus infiflens,

Nam fi quid mali fub bono latet,

i

przter mentem & occafionem de-

per diícretionem ac cautelam tolli-

Tk

repente in fuiipfius vilipenfionem ,

tUr, nec non efficitur ,. ut bonum

li

& INuminis zítunationem totusab.

appatens rationem boni veri indu-

d

ripitur , & huic non obícurum cfl

at.

Pracipué veró fiducialiter agit

]s

fignum , quod vititatio ab alto def-

cum Deo, qui non proprio, fed alieno

cendat.

"

Q

inh&ret confilio , & nunquam fe

Ti

Aliud fit exemplum : Parochus

magis fapientem oftendit , quam ubi

M

legens hiftorias miré accenditur ad

proptiz fapientie diffidit, & hu-

Y

imitationem cujuídam , quem legit;

mili fübmiffione aliorum vengratur

ü

fíngulis Sabbathis in folo pane & a.

judicium.

d

qua jejunáffs , atque ob hoc à diva

Reliquum eft , ut etiam de (nfi-

f

Virgine (ingulares favores accepiffe ;

bilibus fpiritus diffufionibus falrem

jm iftum ípiritum nature non fa-

perpauca amnectam. — Solet quippé,

cilc adícribes ; utpoté, qua in centra-

propter neceflitudinem inter corpus

ï

"

&ani

Y

DE VIA ILLUMINATIFA. CAP. VL CONSID. X.

469

Yiüeni

& animam , nonnunquam fe fpiri-

tum cft: fpiritus divini fectetà opc-

um

ratione fuum hortum irrorantis. Vel

tus quoque in partem fenfibilem dif-

fpccie

fundere ; isà ut. oculi in lachrymas

utrum fecum vanam complacentiam,

tije

abeant, guttur in gemitus , lingua

propriam gftimationem , mentisdee

aui:

in cantus , dentes in ri&is modeítos.

jectionem , pufillanimitatem , au€

It

Circa ifta iraque ita judicium dii.

aiam) perturbationem — inducant ?

m

endum eft : imprimis , quod fint

quod fi ita ? credemihi, has aquas,

(umal

ejufdem fariag , cujus eft. frumen-

à firiente tuam perditionem fuiffe

n

tüm , ex quo exteruntüt. $i fpiri-

excuffas. Vel utrum tam plorans

:g

tus divinus ralem lachrymarum pla

quam ridens, maneas Joannes ia eo-

hüä d!'

viam adducit ,

lané. foecundabit

dem? lachrymis folas genas. riganti-

agcndo

terraim, pullulabunr fru&us, & fluent

bus? fihoc? non hab:s, quod :em

(

aromata ; & tanto erunt tales lachry-

tam varam adeó attendas , nifi , ut

nd

m pretioflores , quantó à fortiori

naturam tuam corrigas, viriliter a«

charitatis igne. eliquatitur. $i táles

ii

gensin Domino,inani ploratu ad

Dair

aquas Spiritus nequam extrudit ,

pueros & foemineum fexum tranf-

"u

fervient, ut inde vermes, (crpcn;es,

miflo,

& alia venenata feu vitiorum mon-

1 &t

Secundó , lachr'yn*æ Hhunquam

usme

ftra nafcantar. INon omnes lachry-

funt vi quidem extorquende , nec

Cordis

x (ünt gemmz , quamvis in. ge-

unguam expetende aut per fe quae-

opffi'

RBis ut tales appareanr.

$i tales la.

rende ; bené nihilominüs quis fa-

n

chryma à fpiritu mundi caufantur :

Ciet , pro meditatione aut contem-

g

ecce vanitas & ftultitia pretereaque

platione talem a(fümendo materiam,

i,

nihil.. Si à fpiritu humano | profi-

Í

ex qua fortiüs compungi , teneriüs

läm !

cifcuntur , potius inter expurgatio-

moveri , uberiüs affici , ac falubriüs

toll-

nes natutz , quam intet figna gratige

fe feecundari , in comperto habet ;

habeto. Undé mon [piritus ex- la-

yonurm

quia hoc nom eft extorquere lachry-

chrymis : fed lachryme ex fpiritu

ftdie

mas , fed operationem fpiritüs cone

L]

penfande funt ; nempe ex cujus rei

gruà difpofitione juvare

E]

imó dif.

u

iaiut

eoníideratione, «x cujus fpititusmo-

creté urgere Íe ad cordis contritío-

um ^

tione talis fenfibilis devotio oriatur.

nem , & dilectionis fervorem ; ta-

Sin veró tales lachryms abíque prae-

metíi indé prater intentionem la-

m

vià confideratione , & abíque prece-

chryme proliciantur, Opus metce-

i Dl

dente vel minima cogitatione pro-

dis habeto , fi credas, quéd juxta ap-

tl

fluant, tuncnotandus eft eorum ef.

plicationem hominis, ref, pondeat re«

fe&us : utrum fecum . menti fereni-

tributio INuminis,

! fl

satem , cordi dulcem amorem, (ui

'Tertió, donum lachrymarum' ui-

(alrcf?

vilipenfionem , & peecatorum dif

libes ad majorem cotdis humiliatio-

uj

plicentiam inferant ? quod argumen-

nem fibi applicare debet , reputans

?

iNnn j

Íc inter

l

«

Dl

470

TRACTATUS iL

h

enumerantur ab Apoftolo hunc in

(c'inter pueros & incipientes ; co-

quód inftar puerorum adhuc lade

modum : 4lg quiderm per fpiritum da- ! Cr-12.

3

fl

fenübilis confolationis , fe nutriri

tuv fermo (epicntie : Alj avtem ferme

td

confpiciat. In proximis econtrà la-

fiientie , [ccundàm eundem fpiritum $

chrymás quidem femper in meíio-

alteri. fides in-eodem fpiritu : alij gratia

[

rem partem interpretetur : pzo cet-

fanitatum ip &no (piritu : algj operatio

p

lü

to tamen fanctitatis nota eaídem nun-

virtutum : «lj prophesia : alij difiretio

fgirittitm : ali] genera. linguarum: alif

PIC

quam , & in nullo admittat : fed in

pueris ac muliecculis iracundis, con-

interpretatio féermonum, De iftis itaque

Ya

temnat ; in virginibus & matronis

in prefenti breviter tratabitur , wt

fpü

honeftis pro figao devori feeminei

faltem utcunque Roflra. igaorantiq.

fexüs accipiat ; in. viris piis & reli-

percipiat , quomodo fimia dizbolus

fot

giofis intantüm veneretur , iaquan-

poffit eoram cftc&tus imitari acincf-

It

Et

b

tüm ob ías virtutes vencrationg

tiri,

Primó quidem, quod attinet, ad

digni habentut,

qüz

quinque habitus permartes ; uti fünt

n

QONSIDE&ATIQ UNDECIMA.

fapientia, Ícientia, fides, genera li.

)

tici

guarum , interpretatio fctmonum j

De Douis Spiritls gratis datisq Cv alii

certum omnino eft ,. eoídem non

Íi

eircá prafentem materiam , feutu

ofle à dgmoRe irfundi ; quia in»

ür

; dtg hl

fundere anime babitus , eit opus

i

folius Dei. Potcft nihilominüs aílue

( Cimus , .a,h'am gragiam effe grc-

tiflu:us Serpens homincm b:evitli-

Phk

tum facientem , & aljam gratis

mo tempore ita inftruere, ut de al-

qu

datam. Lrior datur ad perficiencum

tiffimis myfleriis tam preclaré dif-

üi

!

proprium

accipientis fubje&um i

currat , haüd fecüs ac fi e(lct fapiene

f0

11

pofterior ad perficiendam Ecclefiam,

tiz dono ditatus : tam doctis ratio-

nie

ntis fane

P( [

Uadé ifthzc animg teci

K.* E.

nibus fua confirmet & illuftrct , ac

LPT

&tiratemr ex. fe non tribuit; fed ean-

li eilet fcientiee dono perfufus ; Fi-

faï

dem plerumque (tametfi non necef-

dei myfleria ram dexteré exponat ,

]

Y

Q

fario.;

fupponi, Nam ficut amor

ac fi efiét. Fidei dono colluflratus ;

Íed

incipit ab ego, & ordinara charitas

linguas INarionum tam polité loquae

diQiat priüs ordinare propria, quàm

tur , ac f1 eafdem fuitict edoctus ;

[

aliena, fic etiam fapieatiffimus Deus,

obícuras di&iones tam fubtiliter in-

FU

antequami opus inchoat, plerumque

terpresetur,2c fi conum interpretandi

ddn

convenienti diípofitione fibi adaptat

fuiffet adcptüä. INec videtur hujus

ia

inftrumentum , quo Ecclefiam «di-

allertionis u]la implicantia ; nam ex

li

ficare. intendit. ^ Porró hujufmodi

una parte poteft denfiores humores

ln

difpergere , fanguinem defecare ,

dona gratis data funt Royem , &

D

fpiri-

DE l'IA ILLUMINATIFA CAP. VI. CONSID. Xt.

471

ncin

fpititus expurgare , & organa ram

progrcdiatur ; uti funt , ad. vitam rc-

" d;, LC.'LE,'

/apté difponere , ut abíque difficul-

vocare mortuos,loco movere mon-

Scien-

J

tate, & fine ublo impedimento in-

tes , fiftere Solis cur(um.

(

[

telleftas exerceat füam fuübtilitatem,

dum fecundó , miraculum accipi

pofï?: laté & flricté ; laté mitacalum

tll

judicium fuam perfpicacitatem , in-

tll

genium fuum acumen , merrotia

vocamus quemlibet effe&um infoli.

:(—rï

ii«

tem in reci-

[ntü

füam naturalem facil

tum , & non nifi rariffimum 5

i d

piendo , & tenaciiatem in conftr-

quamvisabfoluté vires totius naturee

vando

acaqu:

Ex altera patte poteft ob-

non cXcedat : ftricté loquendo, no-

je&um tam appofite proportionare ,

mine miraculi fofus ille effectus no«

E. |

d

TU

Ípecies terum tam accomtuiio

AL

até €f*

bis vcnit, quia intra fpharam natu-

poui

formarc , & tam vclociter propone

fz crcatae non continetut.

His ita-

d

Ie ; ut nimis credulus homo facile

que notatis, dicendum eft ; demo-

arbittetar , fe unico menris. intuitu

nem nunquam poff: tales operatio-

1 äd

quafi in fpeculo omaía intueri. - Si.

es vircutum exetcete , neque tales

miles inftru&tiones plané plures 1e-

eff.&us producere , qui lJimites ná-

p n

lt

gimus de Anabapuflis & aliis hgrec-

türg cfeatz excedunt : uti eft crea-

pu

Jnuf j

ticis qu! rigide

MM

ammati,ultró. faffi

te, mortuos refuícitare , aur tale$

? 00f

funt,ie füas [clentias adh.bitis quibuf

morbos curare ; contrà quos natura

* w2

Tot

noniis,; acce.

non habet medicamen in hortis

LJ

o

T

dam fuperfütiofis c«

ï Oru?

piffe À magifterulo nigro. Similitet

econtra qna naturg non funt impof-

1

H

Scecundó , quod attinet ad pro

fibilia , quamvis nob

À

8 videantur ra-

jl

:

*fct

eviiy

phctiam: & di

C

REM

ionem fpirituum;

ra, damon cíficere omninó poteft,

d

,qu.:amvis damorn nequeat occulta cor-

& ur animas ad ruinam ducas fub-

t

(i

dium certó dilcernere , nec futura

indé. facit ; quemadmodum vix

gr*l lv

contingentia usfailibiliter predicere:

non quotidiana docemur experien-

petet. nihiominus ex . conjcéturis

j

Qu

tia, quod nonnulle vetule fuis fu-

tanquam per:sflimusdivinator , mul-

perftitiofis ptecibus &t ceremoniis

T

.

rl,

ta prcd-:ïc

*

ità, ut mirentur hide-

tam homines , quam animantes fa-

TA

&:

& míi averteret Deüs , ctiam

[

nitati reftituant, quos medicorum

an1

feducerentur Ele&i.

Quod

Tat

ars reflituere non poruit,

Poteít

'(Tertió concernit gratiam fanita

loglh

(',ml

praterea demon praíligiator mira-

tum & opcrationem virtutum , fcien .

cula proprié talia imitari , & ho-

O&U) [

dum primó : inter primam & fecun.

thinibus incautisitmponere,fic quame

( iïïfl

dam hoc effe difcrimen : quod gra-

vis non poflit mortuos ad vitain re-

(

tia fanitatum folum veríetur. circa

vocare : poteft nihilominus formam

du

defuncti affumere, membra movere,

languores fanandos , & morbos cu-

H á

Iandos s operatio autem vijrtutum

verba formare, & incautos ad pra.

,m()ICS

ad alia adhuc mirsbiliera patranda

f quam-

at

c1pit'rqm ducere. | Sic parite

vis d.

(Piri-

47*

"R* ZCTATUS "H

vis demon bovem nec create , nec

f

culis, quöd mortalium malitia fmg;

producere queat: valet nihilomi-

na, ingens decipiendi aftutia, ubique

f

[

nus vel verum bovem à grege au

callidarum fimulationum fæquentia.

ferre & mago tradcre, vel in fe pet

Hic fcotütlum fe fimulat à demone

n

affamptionem cadaveris bovis fpe-

obfefíum, alibt malificiis percuflüm,

hi

ciem menttrt,

[

modó à latronibus exípoliatum ,

Similia leguntur apud divum Cle-

fodó peregtino morbo affc&um ,

[:

Lib. é.

Ü

mentem de Simone Mago , nempé

jam ob injurias , quas fingit fibi il--

ií

Cenliit.

lil

eum ex aére hominem quemdam

latas , defpcrarioni vicinum ; jata

Apojf.

procredffe , fepé hoininibus invifi-

fan&itatis & innoecntix vult haberi

IU*

biiem evafiffe, duriffima (axa, veluti

exemplum : fed mutans füur vul-

ccram 'mollem penetrálle , in igne

tum, juxtá confeffariorum affc&ums -

Ü

illefum permanfifle , in aéra (ubla-

ut vel fic fuo vcntri & luxui teme -

lii

K

tum inftar alitis volavifle, in ovem

porale corroget fübfidium , & in-

& capram fe immutáffe , duas non-

cautas animas peílifiro afpctgat.

LP

nunquam facies inftar Jani oftendit-

veneno ; vel faltem

,

ubi hoc

M

fe, plures flatuas animáffe, pueri cu-

nequit, etiam pios & do&tos fuis

jufdam necati animam ad vitam e

lengis confabulationibus meliori re-

nj

vocáaíle , ex lapidibus pates feciífa,

tardat à bono,

Üin

TIti

aurum plurimum produxiffe , vafía

Ad hujuícemodi malitiefas fimu- ^

in meníis pofita fuá fponte faltare

lationes forían re(pexerunt illi Au-

Iup.

fecifle, Eheu ! fi tanta unicus magus,

&ores, qui decent, nofirà etate ute

E

Tij

ote à dicbus Anti- Chrifti, non pro-

loi

'quid non faciet Anti. Chriftus , om

j

nium magorum Princeps , & om.

cul diftante, abhorrendum , & ab- .

|(S

nium nequiflfimorum coryph'æus ?

finenduxi effe ab omni co , quod

m Ü

[

Erit plané rwne tribulatio magna, qua-

Matt.24-

vel fingularem aufteritatem , vcl fin-

n ff/t

». 21

lis non fuit. ab initio viundi, v(a, modà,

gularem devotionem, vcl fpecialcim

il

d n

neá, fiet. Surgent emm Pfeudo-Chriffa

modum vivendi , vel aliud quid in-.

h

I

(x Pfeudo Propheta ,. C dabunt figna

folitam fapit ; quinimó & ego pro-

Dr

V. 24.

aagna Q prodigia ,ita ut in errorem

pterea hic prafentia infero ; addens

Ità

inducastur ( f fieri poteft ) etiam Elcchi.

ramen, tales Auctores cffe cum dif-

Undé quó magis ad tempora Anci-

ererione falis intelligendos.

Nun-

Ti

N

li

Chrifti accedimus , eó cautiüs agm-

quid enim credere poteris , noviffi-.

bulandum eft ; eó uberior horum

L'Ái 2

mis temporibus Ecclefiam Dei adeó

5- lt

t

notitia ex ftudiofa le&ione procu-

à fuo Sponfo dereli&um iri, ut ne-

N

randa : eó ardeniiüs divina gratia im.

mines ampliüs habcat fapienria &

li

ploranda , ne ertorüm cohers gre-

fcientiá illuftratum ?. revelationibus

Mi

gem Dominicum invadat, Et jam

& vifionibus Dei preditum ? dono:

?

noftris fatis [uPerquc experimur fa-

miraculorum ac gratiá fanitatum in-

I

ftru&um ?

u

h——

"i

DE VIA ILLUMINATIWA. CAP..PI. CONSID. XI.

473*

firactunr? ii ut pec habeat , qui

te$ à via bona retrahere otmtie(que

7:

fpecialis fanctitatis. fpecimina praie-

aff] &as animas ob | illüfiotiis füfpi-

lïlic

Y

ferat? ergoné credemus , fanüifi-

cionem à te' tepellere velles j* quia

IQf

muüm Numená fuis tunc adeó. be-

hoc nihil: foret" aliud , quam afílie

ii

nigniffimum vultum fuum averfü-

Ckes affligere; defolatós ad defpera-

m

rum , ut omnipotentia Dei, & €x

rationem ducere , animas perdere ,

emplaris vitz ratio ad folum Aui-

Uf ,

hortendis cafibus januam patcfacere,

jl

Chrftum , ejufque difcipulos tran-

malitiz Anti-Chrifti famulatum pi&-

j

fifle videatur; ábfitita de bonitate

flate, frcandala: feminare ; Ecclefie

d

fuperna cog tare.

deftru&tioni fervire , hgreticis , aliis-

Sine dub:o etiam jin. noviflimis

que malinofis anfam prebere, reve-

i

Lift

dicbus in prodigis & mirabilibus

lationes fan&torumique vifiones crjarf

t

ingotcícet manus Omnipotentis j fle

antiquas irridendi, omnia miracula,

à tor Auctoribus tam fideliter ac ve-

17

ne dnbio dabit prodigia im £«le C

joäl. T

in terva y fanguinem Q ggnem , G Ya-

raciter conícripta refpuendi ; necnon

t

Lt

porem fusi ,Sol convertetir um teitbrass

omhnes FHidei articulos , omnium

Sanctorum aCkà & facta

[i

£0 Luna in (anguiem amtequam-: ve-

: -in, jx.llufm-

m

fiat dies Domini magnus e borribilis,

nem ducendi.

nife

Sine dubio etiam tunc effundet fpi-

O Venerandiffimi , i unquam fan-

(

ritum füum füper fervos fuos , &

&i homines venerationem 1mercs-

u

fuper anciljas fuas;fine dubio ctiam

tur , vel'maxime tuhc veneratio-

tunc erunt , .qu'i'.cir,cgiþun; in me-

ne habeantuf ;'quia umicus Sarm

fc U

lotis ,-in pellibus. capr;p:s , egene

&us porerir , multus malé ambu-

gpm-

iNonne de

(b

tes, angulliati, afflicti.

lantibus , plus Ecclefim ucilitatis

Elia & Enocli dicitur : Dabo diobtts

Hebr. 1.

affere. O quàm falubre erit ,

CIHO

&eflibus mei& , C prophetabunt. diecbis

tunc tevelationes fancte Birgitte ,

dlie

y. 37-

mille e ducentis fexaginta, ami£ti fac-

fanftm Gertrudis , beatz Augcle

o

Apoc. I

& : INonné de noviflimis diebus cx

y. g.

de Fulginio , aliarümque fancta-

T

prophcti:e fpiritu poanemo Patrum

rum Virginum in medium profer-

) PIO

Mà fatur?. Superabundabit autem tune

re ; tum , ut defolati , indé de-

)gdüwäfli

In vit.

iniquitas & refrigefcet charitas multo-

votionis confolarionem hauriant :

"T

rum : veniet veroó [uper €os tentagio 3

v

Patrum

tum , ut exinde paläm fiat , quàm

C* qui inventi fueriit $n illa tentaiio-

procul diftet lux à tenebris , veri-

p4rt. 2«

lonfH;

ne probati, e nolis e Patribus noftris

tas à mendacio , revclationes vere

j

$. 166.

melieres exiflent , €w feliciores €9 pro

À fidtis impofluris, O quàm con-

yr t

babi'iorts. Periculosé errares , fi tunc

folatorium tunc erit Ecclefie , vel

il

indifferenter. omnes revelationes ex

unicum habere virum , qui opera

j

plodere, omnia infolita demoni ad

tenebrarum per operationem vir-

; Q

tutum deflruat , per dorium fapie

Ícribere , omnes ,pic*' yivere cupien-

i ln

Iradct. II

Qoo

! entie

l&llm :

lt

À

474

TRACTATUS 11

entiz falfitates detegat , per donum

cem fugere , longeque ab exemplo

Ícientim errores confundat.

Undé

