oculus queat effe in loco , nifi illue

tLU

nes, & irafcibilis quiüquede quibus

greíf pedis transferatur ) nec pesnifi

j

nb

jam alibi dictum.

ab oculo dirigatür.

Ex quo etiam jam fatis clatct, quae

Udé ad appetitum rationaleti

T d'd;

progrc*dior ; qui d«finicur, aiuö(ï fit

Dam intee duis anima faculrates fu-

jmi

inclisatto ad bonum ratione cogni-

perioratu glorietur ? Eft quippé pe-

;f

à

tum

?

& eít nihil aliud quàm vo-

nes intellcé&am fupremum directio-

icr.t jj

luntas, ac alteza facultas animee, five

nis officiam ; & penés voluntatem

ta fs

omnaium humanorumr actuum plee

(

ipía anima volens. Voluntas in. ho-

mine eff tantüm una & fimplex,

num dominium.

Pet rationem ho-

j

a&us autem hujus funt diverfi ; alij

mo dirigitur, & per voluntatem do-

t d

minus (üorum actuum cfficitur. YVo-

fiquidem dicuntur eliciti, & alij im-

1

luntas, ut circà faum obje&um ore

perati. .Priores fant-ipíz volitiones

al

& a&ui voluntati imtBanentes. Po-

dinat? veríari dicatur , debet eidem

mcht

l

dl

bonitatis impen.

Ji-rieres funt , quos alig potentie

juxtà quantitatem

y u

dere menfuram dile&ionis , & non

jixta impetium voluntatis eliciunt.

d]CiSUfJ

Voluntas enim' eft domina actuum,

tantüm bonum , quod eft (implicirer

j

& luper omnes potentias tenet do-

tale , fimpliciter amare , fed etiam,

minium s fuper quafdam quidem, uti

quo

d eft magis tale, majori dile&tio-

Q utinam iftud cape-

u

fuper potentiam vifivam & loco-

ne profequi.

TA

rcmus , & non teties minüs bonum,

l

motivam dominium defpoticum ;

J

elb

majori, iió minimum maximo pra-

fuper alias autem , uti fuper appett-

t coan'

ponete-

nf

i

R sgoned.

z

-*TRACTAT—US If

"

poneremus. Veluntas ia corde refi-

minium , ubi eft vivendi principium,

tudin:

derc dicitut , non quidem tanquam

Ut ibi anima rationalis fecundüm

Dois

in organo vel in loco habitans ; fed

eatiernalem appetitum , five per voe

[ Em

tanquam principaliter ibidems fuos

luntatis imperium in(urgentes ftu-

iv

a&us exercens , atque per fuuni im-

deat compeícere motus ; atque à (in-

tm L

perium in totius compofiti partes dif-

gulis torius compofiti membris ra-

qpider

fundens, Corde enim dicimur velle,

tionale poftulare obequium ; undé

& capite intelligerc.

anima vegerativa fecundüm appeti-

dignir:

ll exe

Eft quippé anima ia homine ve-

tum innatum fpiritus undequáque

Entc

lut Regina in (uo palatio , tota qui-

emittit vitales , vi quorum artetia-

""

Cüt 4i

dem in toto , & tota in quolibet an-

rum pulías & motus diriguntur.

gulo; ita tamen, ut in alie conclavi

Undé & anima fenfitiva fuos fpiti-

M

h

digm

traCtet cenfilia , & in alio imponat

tus exportat animales , yi quorum

türatu

dicitai

imperia. Duas anims Auctor nature

pafliones moventur.

?

l

"i

1l

f^

principaliores vires indidit , nempe

$cio equidem, quod nonnullis a

vim cognofcitivam & vim appetiti-

petitum fenfitivum in cerebro con-

üod |

vam; his, ut ania'fapieuterdifpo-

ftituere complaceat, fed tamen, quia

i

Iiem

(ata

neret , etiam principaliora humani

emnia ia homine effe ordinata, opi-

namut , nolumus appetitum cum

corporis membra velut operationuii

quoda

officinas conftituit, Intelle&ui qui-

íenfu confundere : fed alibi locare

ul 'p-

dem caput , ut velut omnium fu-

juxca ordinem gradatim totum con-

vete [

f

hf

premus dire&or in fummo refidens

centum cogno(cenrium, & alibi che-

53

Qf

0l

folie im inferigra per intelle&aales

ros appetentiam. His accedit : quód

acalos circamquaque profpiciat , ot-

bilis, melancholia, & reliqui hamo.

C

dinato etiam ad hec refidentium in

res inflammandis paffionibus defzr-

ftàg

cetcbro fenf(uum famulatu. Volun-

vientes , non refideant in capite, fed

tati autem con(tituit cordis caftellum,

penes cor fuis fervencur in vaículis,

dc.'ïat

quam

ut velut dominacrix i medio inimi.

Ergo neque appetitus tanquam pal-

mo&o

corüm fuorum, dominetur in eos, qui

fionum & animalium motuum prin-

PIPE

infürgunt adversüs (piritum. Appe-

cipium.

Comm

ritum fanfitivum pet hofce infurgen.

Capíiíne jam

6 homo ! cut Dciis,

flofem

tes malignos intelligo ; tiam hunc

fa&to- homine requievetit ab univet-

pauló ante in parte inferiori cordis

fo opere fào ? idcó nempä requievif,

Ws

refidere cenfuimus ; aft voluntatinon

quia .per facam hominem, faum fi-

I

U

infimam. cordis partem , fed omae

nem obtinuit, Finis erat homo epe:

ïhüm

ejiídem füpremam, & intimum cen-

rum Dei , quia propter hominem

Obf

omnia ficdka funt, — l'inis erat honio

trum affignamus , ut (ub ipía fit ap-

? d!'t

e

ütus , & ipía dominetur illius,

totius hujus Univerfi, quia ad fimi-

rkbï()

b

Decet omninó,ut ibi fit libertatis do-

litudiaem hominis creatum eft. hocce

fpwc

' Hmve:g

auín

-

DE VA Iäl.-U;W!NATZVA. CAP. P'L'CONSID. ]V.

E

intüs deferantur ad cerebrum & fen-

»

Univecfum , homo autem ad fimili-

tudinem D«i.

fum communem. 1Ne ergo ftatim

lm

In principio creavit

VO

Deus coelam & tetram, (oiens, quid

credas, te effe in raptu, dum te fentis

f

in Ége e(let fa&urus, Priüs praemiftt

abítra&um À fen(u, Secundó poteft

(f«

Uaiverfum materiale tanquam figu-

in cerebro mira fermare phantafma-

8

tam Univerfi fpiritualis , minoris

ta, & citcd bilem, aliofque tam fot-

titer concitare humores , & appetitüs

I

]

quidem mole, majoris autem arte &

[l

du v.

^ t

acuminare aculeos, ut vix non cte«

K

"

dignit

Priüs quidem cteavit illud

in executiofie , at non in intentjone.

das , in tuo cápite coeleftes fpiritus

qUC

&l

Erat enitm homo peior intentus , fi-

inflituiffe tripudia , & in tuo corde

fitüf

cut ait Scriptura , — Ut fhnuw imtium

fanfkum. Spiricum fuos diffeminaffe

fa. u

Dj

um crea-

inflin&us. ta hareticis ilbsfit, qui

'a ,80

aliqeod creatura e]ns. Princi

t)i

Plfl-

turarum eff homo , & lunc , dum

divinas vifiones , fecretas revelatie-

n

Ui

nes , & mentis exceffüs fefe habuiffe

dicitur ; Is prisempio crcavit Dem ca-

lus e terram , datar quafi intelligi,

jadirunt. Quidam quidem fpiritum

ii

uód propter hominem ad fimilicu-

mendacit fcienter admiferunt ; quofs

Qul

:

inem hominis, & in bomine omnia

dam autem de (cipfis nimiüm prafa-

q'd

mentes , & fup:rbid intumefcentes

on

creata fiut ; vtpotée in quo, velut in

juitifimus Deus per fpiritum decep-

cum

quodam creaturarum gazophylacio,

aut (peculo, oninia crcata noícuntur,

tonis errare fecit in invio & non iá

Ya

vere Deus ab omni creatura hono-

vi2.

Tales ecftafes fuére Mantani

Pfal./ 06 .K

en

herefiarche & aliorum , undé noa

ràtur , dum ab homine honoratut;

V. 49.

(

u

Honoratur à creacura fubfiftente , à

erit opus hujufcemodi illu(ionis pof-

Cteatura vivente , À cteatura fentien-

(ibilitstem multis-rationibus fuadere,

fny

[1;

ule

cum eandem quaíi quotidiana expe-

I

f(

tejà creaturaintelligente. Omniaq

dem Deo ferviunt , perfectiüs tamen,

entia probatam relinquat trà e-

J

. d

(

quam ufpiam alibi, 1n homine,

1

flimativam tamen & ad partes fpiti-

!yu

LG:

modo libero & tatelie&ivo. .O uti

tuales animz demon progredi ne-

pïi-

nam ! ó homo agnofceres , & tuum

quit, & hinc etiam Dominus plenam

lfl

commiffum tibi Univerfum. ad ho-

poteflatem damoni in Jobi bona ac

corpus dedit ; at potcflatem in ani-

norem Dci dirigeres,

Dü'dïx

Ex his jam aliquo modo coll

H

f

getre

mam ejus minime conceffit : Egc

ni t

potes , quomodo diíabo'us tum pet

( inquit ) i

mantu tua eft s verunta-

795. 2.

jct

men aniunam ib ferva.

Idem efto

y.6,

fenfus, tum aliis variis modishomini

f ^

illudere queat. Imprimis enim poteft

judicium de Angelis bonis , quód

T

obítraere nervos fenforios , & im-

nempé eque potlint immutate orgse

j

pedire , tum ne fpiricus vitales é ce-

na. diverfimodé proponere objecta,

s & abftra&iones,

1

honïü

tcbro deferantur ad (enlus , tum ne

variaíque viftonie

& (alubres in

n

fpecies objccti per fenfus exteriores

femper bonas tamen ,

I

Tra&t. LI1.

d

þomi—

gt

b

394:

'T*RAC;TATUS HO

sinií

hominecaufare, & nunquam in ipfum

eft, quod mobis mentis oculos ape-

intelle&dtum vel voluntatem imme-

tite deberet, INam, ecce- homo, civi-

p

diaté operari.

Hac de modo, quo

tas ifla eft corpustuum, porte hujus

t N

Angeli tum boni , tum mali in ho.

civitatis (ünt fenfüs externi , poutes

pid

fumis

minem opetantur ,

hic * inferuiffe

& plateg nervi fenforij & organa,

fuffieiat.

ícale ad arcem íeníus interni , arx

tübz

.. Jam veró aliquid tangendo, quo-

ipía pats fpiritualis.animz tu& , cu-

fnck

modo fanctus Deus immediaté per

biculum tuum primum intelle&us

&i t

femetipfum fivein vifionibus, five

tuus , cubiculum alterum cor aoima

aani

in locutionibus, five in raptibus ani-

tux five voluntas tua. , - poft quam

bili in

mam vifiter; is prorsüs alium mo-

thronus ejus ,

Cedi ,

«ujus in coelo- t;Ris

dum tenct.. lNon enim aforis per

fidelis.

E

&dcot

fenfus ingreditur , fed intüsexanimze

Ad hanc itaqüe arcem plané nihil

81 f

centro progreditur. Aliam is januam

cxtraneam introvenire valet , nifi

; at

l

th- g

i

haber. quam prater ipfum nemo in-

aut portas fenfuum & pontes netvo-

Ml !

i n

venire ; aliam portam , quàm nemo

rum pertraníeat , aut inflar furis per

li fue;

,

aperire valet , 14fi, qui librum ape.

fcalas afcendar.. Quinimó etiamfi pet

|

t ia g

Iu

ruit & folvit feptem fignacula.

ütr

jAnterGorum [enínum ícalas aícende-

ho a

Fit

;l 6.

ifla capias, imaginare tibi, Ó anima

arcem tamen ip(«m ingrcdï ne-

p i

devota, peramplam civitatem , & in

quit , quia arx illa eft velut hortus

(ft i n

imedio ejus arcem quandam munitif-

conclufus , & ordo. fpiritualis, À Íen-

D7

fimam, in complura conclavia diftine

£ibilt veluti foísá quidam prggraadi

étam.

[ d

Tu forían horum prop? in-

intermediante feiunctus. Hoc tamen

Wt Y

habitas medium , ram vicinum ce-

faccre poteft : fibilare poteft , te ad

faculo regio, ut inter te & Kegem

fenefiram provocare poteft , ut ami-

TE us

tantüm tenuis interveniat mutus, ex-

mam incautam & ad phantaímata

H

tio (f

cipiens januam, Kegi , utpoté clavi

curio:é conver(íam intiar Bafilifci vel

At chari

predito , femper quidem perviam,

folo interficiat apccta , vel veneno

tibi autem omni clavi carenei (emper

intoxicet , vel füffocet fumo afcetie

E

itt fj

Pt -

occlufam., Jam qþuifquis te in ifthac

y

dente de prunis d«foris infrà arcem

g,

m ju,

arce conftitatam remotus ab urb: ace

circumquaque accenfis. Similiter &

itit

cedere eupit, fine dubio opus habet,

nuncius bonus poteft vel pet pontes

non ts&tum fcalas afcendere, & cu.

Ited

vià longieri incedere , vel illis intactis

Va

bicula exteriora tranfire : fcd infuper

primo greíTu ad fcalas fenfuum inter-

hum

pontes & civitatis plateas tranímite-

norum volare. Nolim quidem intellie

Ts g

re » folus autem Kex. utpoté te uno

gas , illum equé inflar furis per fe-

duntáxat conclavi fublimior, vel , fi

Tien s

N

neftras aícenfum moliti, fed ipfüm

m

mavis, interior, poffet tuam habita»

tumultüs extetiotum fenfuam quäü

N und

U

tonem primo pede intrate. Et hoc

infuctum , abíque ambage, iis velua

um:()n

nimig

DE l'IA I;I,LUA'iINATIVJI! CAP. FT. CONSID. IV.

39j

ficieiis, omnia fuper confüetam con-

^.

mimis materlalibus ad fpiritualiora

ü

Per fcalas afcendete po-

ditionem extollens ; non ficut qui-

properare.

h

teft, aft atcem aícendere neque ipíe

dam externus per fenfus gradatim

Q

poteft ; poteft nihilomiaüs animam

u(que ad intima cordis penetralia iü-

7li,

nimis forían fomnolentam 1ti

vYOce

traidos fed mutato ordiae, é centro

bono

T

tübz excitare, nimis dzfolatam

anifna ufque ad exteriora etiam mem-

nuncio fecfeare , nimis rudem falu-

bra dimanando, ita ut ejus egreffum

,0

eari inftructione ornáre.

AÍt Deus,

primó contempletur intellectus fpe-

iCj

(*

um

caftarum animarum (

poni

fus , in cu-

culativus; fecundo adoret iutelle&tus

bili interiori habitans, non £oris ac

pra&icus ; tertià admiretur potentia

quam

--— á—

cedit , fed intüs procedit. Dum illi

jadicativa ; quartó obítupecat intel-

). ts

ad corda fponfarum loqui placuetit,

le&us patiens ; quintó attonitus hae-

non Íono externo imiittit , fed

rcat incelle&us agens, plané nefciens,

e nl

emittet. verbum [usum, ér lquefaeiet. ea,

quid agat ; fextó obdormifcat phan-

ln

l

Píal.147.

flabit [piritus ejm , flient. aquia. .5 .

taíta ; Íeptimo à-fe deficiat oinnis

stl

Y uj

AfPe

y. 13.'

qu

$5J

uerit i

2Vv

x vos Propheta Domini

fenfus. Hunc triplicem Spoafi cgreiï-

tl PCï

ni

d

( iaquic Spicitus fanctus ) £a v;ffone ap-

fum etiam indicare voluir, qui dixi&,

Levit. 12.

cnte

V. 6.

parcbo ei , vel per fownium loquar. ad

quód una ecflafis fit in inicdzda, ali4

S.Tr.4ne.

A. [

inaffetiu. , teriia in acHone , tnain

m

ilum 5 at non talu fervus meus Moyles,

fplendore, alia in fervore, tertiain opcre s

li5- 7. de

hottus

qui in. eimni domo mea. fidelifonus eft ,

ore eniin 4d os loquor 6 , C palàm, e

una fit ptr admirationem . 4lia per-fie-

anmorg

ä icn-'

Atf

.

volionaámn

^

hi

Hen por amirm

(s

e

J

hgourdé Do

R um

9 s,í

ertia per operatiouem.

D.

^0f

Ü

videt Xoluit atoabilifimmus Dorninus

terdam fponíus ante fuum egreffum

cAp- 4-

t

dile&tis meis

V

* 4

hoc leco quaü d;cere

pet quamdam miram ummutationem

me manifeto per Angcelos, minifte-

de fuo adventu admonet ; interdüm,

u at

tio fen(aum & rerum feufibilium ;

illis quafi iaíciis egreditur , &unie

lm

aft chariffimis meis exhibeo meipfüm

verías anime vires (uo fulgore ad

jíiv

ton figaratum, fed infu[um y non. a»pa-

in/picienda nova convocat ; interdüm

voneo

S' Bernc

(eníus fenfim obdormire facit ; 1ntcr-

ventem , (ed affvientem s nec dubium,

) u

Serm.3l. -

quin eà jucundirem , quo intis , hn

düm per virtutem vocis fua in uni-

ia

H an:.

co momenro filentium imperat ; in»

z

fori.

jlicd

Intetdüm egreditur in cubiculum

tetdàm íuccefivé apetta pufillum

"

voluntatis pcet quemdam unionté con-

januá fuos radios emittit ; incerdumm

T

tadum , & incffabilem amotis affz.

improvifo fulgore fimul & fincl

9 i

J

totam januam removet.

&om; intetdüm egreditur in apicem

jf

j

"

mentis per quamdam illuminationem

Et quid ad talia anima ? perhor-

É»

P

; pt i

& tlaritatis fulgorem ; interdàüm fe

teícere primüm , nietuere dciad:

i

effundit in totum humanum Univere

refignare poftmodüm , animum

fumere

m q"äï

Íum , omnia purificans , omnia pet-

' ulteriüs , mirari demàm rei

1

D

À

as

*

[fs vc[m

nit

TRACTATU S$ IIt

356

o

novitatem, obflüpefcere lucis clari-

rió adhuc quid datur interils ; vel,

Iio

tatem ,. hatere ad vocis fuavitatem ;

ut ita dicam, quid intró eft intimius,

extrá íe conílitui ad dulcedinem ,

Qaemadmodum : neceífarió eft quid

]

quàm bibit ; ad fragrantiam , quàm

altitudine Cocli fublimius, & mágnie

3

fentit ; ad-amorem, quo eolliquefcit.

tudine Univerfi immenfius, & quid-

tcdc

Tunc feipfam reprehendere , ac di-

nam illud ? nempe Artifex mundum

cere ; Ó me fatuam / que tanto tem-

pugillo continens , anim& otmnes

mif«

pore tantóque labore Dilc &um meum

eflendi rationes tribuens, trinam gu«

inf

foris, quaft per vicos & plateasqua-

ber&ans machinam , trinus & unus

p

ante fzecula,

d

fivi, cum tamen eundem adeó mihi

Quinimó, quid affero, Deum poft

pli

prefentem experiar, ut nequeat efíe

tam propinqua cuti caro, quàm pro-

animam efíe, cüm fit & in ipfa ani-

fine

pinquus illeanims mez. Plané Deum

ma, magis tribuens operationes ani-

U PL

Áütt

foris querere , eft à Deo recedere ;

ma ipsáanimà , quamvis non fi

e

adeó ut tantó ampliüs ab eo elonge-

ipía anima. In anima Deus eft, non

——

if

tur , quamtó amplins quis ad exte

iolàm in anima jufli , fed ctiam in

Ton

riora feratür. Plané ad intima cordis

anima peccatoris & a&u peccantiss

didi

in anima quoque peccatrice eft, non

Vr

Íecedere , «ft ad. Deüum accedere;

adeó , ut tantó ampliüs Deo reddaris

(olüm ut auctor naturze , fed etiam

dis i

propinquior , quantó in teipfo eva-

ut auctor gratie, ut au&or charitatis,

Yenit

da» interiof,

Quamvis candem s&u non diffun-

cdin

dat, nec a&u communicet ; noli tibi

Nonné quó quid eft propinquius

& (n

primo mobili , eó propinquat magis

imaginari Ó homo ! quód Dsus ho-

[entía

Corlo empyree , & quó quid remo

minem jullificans , eidem gratiam

Ej

patti

tius

a

a

primo mobilt invenitur , có

quafi per poros, & feafus infundat

E y

remotiüs-& à Coelo empyreo diftare

fed potiüs crede , quód eandem ab

tctris

probatur; quia poft primum mobile

intüs effundat, — Effendam ( inquit )

foäl. P

Ánirm

aliud fuperius prater Coclum - etn-

fpiritum meum fuper omneim carnem.

y. 26.

TT

pyreum nonfequitur. Ita omnigó res

Non dicit Apoftolus : charitas Dei

Ciarit

efl cum homine : tam prope vel pro-

infuta eft cordibus noftris $. Sed :

/^ Iteti

cul quippe quis diftat à Deo, quàm

Charitas Dei- diffuja. eff in. cordibws

Roäii. f.

i, - df

prope vel procul diftat à centro ani

uoflris, Qyafi diceret » ficut in medio

yqy.j

horti forté fons vivus füboritur, non

iïmb. " APM

ma fuz s quia poft centrum & effen-

M,

Q

siam, anima intcriüs nihil ampliüs

per portas ingreditur , ira & in cor-

reter folum Deurn poteft affignari.

dibus noftris 4 via iniquitatis rece-

dentibus Lucifer oritur , undelibet

Quis euim credet poft intimaanima

cug adhuc interiüs dati vel angelum

fuos diffundens radios , velut ignis

bonum , velangelum malum, vel

omüia accendens s velut fpiritualis

unctio omnia perungens , velut

aliax'-n* creaturam ? & tamen neceffa-

fons

DE VIA ILLUMINATIVA CAP. VI. CONSID. P.

397

'C[,

fons vivus rigans hominem de füpe-

CONSIDEKATIO ngm.

rioribus fuis.

-

j

liu;.

lü

Et lioc eft , quod Animabus ex-

De [pir'imaülyä: Tatlibus , Gu/?u,»

»

pertis omnem dubitationem adimit,

Inflinttu , c«.

i

& de veritate raptüs quafi fecuras

|

t

teddit, Nam dum vident, rapientemi

73 Ormmunc ef , quàd fupetióra

a

ts fecdndüm rationem | quaadarri

fniro fulgore ab intüs venite , facilé

inferunt , hujufmodi raptutn non

emirientialem in fe coadunata conti-

»

Iuj

potuiffe À creatura caufati. Et hoc

fleant , quacumque infetiora fecuti

dim rationem fotmalem diviía pr&-

eft , quo homo ad ápicem contetfi-

plationis provehitur , dum nempe

fentant.

Sic fenfus in humátngo cor«

POn

fine ceffatione ad interiora ulteriüs

il«

pote teperies divifos , atqué in. pto-

$

tl

iütroire connititut, lNos áutetn in-

ptia otgana fingulos diftin&os

$

aft

d

experti, & toti pet exteriora diffufi,

in anima fen(aum opera altiori quo*

non

- —— — Ó M m

ifta quafi de longé afpicimus s quia

dam modo invenies coadunata s 7No-

non uifi,preíentiatn localem -ufu

tabis animám videntem fine óculis ;

?i

s

didicimus. Erras ó homo ! qui uni-

audieatem fine áuribus, olfacientem

fiol

ver(a juxtà diflantiam localem atten-

fiae nar bus, guftantem fine linguse

dis; nam non tranfeundo per loca ,

papillulis, tactam fine mufculis, fen-

t

venitur ad divinitatis arcaná , fed

tientem fine organiis ; nifi eidem ta-

it?tl&.

frut

collimando ad puriota, & intrande

lia ojö-—.—c&luagäihï ámalogiam & fimie

ad (impliciora, Eft quippe etiam prst-

litadinem , ab exterioribus defümpe

j t

;l

fentia affimilationis , eft prafentia

tam, attribuas; & cerfeas, reftate mo-

;tiäm

participationiss & hinc eft Deolon-

dó, ut eo tenore de guftu , odoratu,

gé propinquiot qualibet animd in

& tactu interno tra&temus, quo ha-

yi

n2

terris, quàm ftelle (uPemglin ceelis,

&enus per pracedentia fuit de vifio-

num & auditionum varietate tracta.

j ) i

Anirna jufli propinquior anima pec-

catofris, & illa propinquiof , que in

tum, Íra profectó

fei confetitaneum

hg L

charitate profcétior, Illa propiot que

fotet ; non enim vifiones & audi.

interiof. Quare opetarn date Horio-

tiones duntaxat » fcd fpirituales etiam

sl

Pfal.14, . c difitni , ut fempet fitis de populo

odoratus, guftus & ta&tus invenimus

j d

. 1 4.

appropinquanti fibi » Redeundo ad

defcriptos. Verum ne nimia prolixi-.

d y

jatob. .

€ot, appropinquate Deo & 4p-

tas Le&oti odium inferat , hic de

; (

y. $.

tactu tanquam fenfu principaliori

j (

prqpinguabit volis,

o

ptincipalitet: tra&tare. conflituimus,

—

contenti fi fpiritualem ,^ odoratum,

d

*

*

[

»*

A

& fimiles opetationes, vclut minus

jgflis

principales traufcunter admiícea-

'uuahi

inus.

vg]ül

Ddd—;

Porró

)

BM

TRACTATUS

H

398

Porró ut folito otdine pergamus !

ftur& dctegerentur." Et quando ig

vait

. g.

alium tactum d:cimus exteriorem five

firailibus tàáctibus aliquid iahoneftum,

corporalem , alium interiorem , five

aut carnalis voluptas intervenit, fig-

num manifeftum eft; horum auctos

g.

imaginatium, & alium intimum five

tem efle (piritum fpurciffimum.

Du

fecretum. Per tactum hic non intel-

ligimus ipfam peteniüam tactones

Ta&us umaginarius dupliciter con-

Hbfäl)(

elicientem. , fed intelligimus ipfum

tngit ; Primo modo fit, quaudo cui-

quöd (

' m:[ilïc

obje&um tangibile, vi cujus potcn-

dam in potentía imaginativa ita re-

tia in exercitio & d&u fecundo con-

prafentatur , ac fi in fuo corpore ab

ahdil

ftiruitur. Quemadmodum fuprà per

aliquo tangetetur , qualis tactus men-

lit,

B

vifiones non iatelleximus potentiam

tionem facit líaias , dam ait : Ef vo-

tüam d

vifivam , fed res potentis vifiva re-

lavit ad me unus de Seraphim ,. 'iu

v' 60

mantu ejus ealculus , quem forape tule-

fete i

praíentatas, eamque in adu vifionis

conítituentes.

In hac itaque accep.

rat de Altari, €$ tetigit osmeum. Quod

EU

tione tactus exterior duplex eft,

fi catus praterea etiam in corpore

i.

rempé tactus ordinaríus , qui & na-

contingit , prout in imaginatione fuit

Pt aliq

turalis,& ta&tus extraotdinarius. Prior

repreíentatus , tunc non eft tactus

*

Clmat

omnibus notus eft ; pet poftetiorem

puré imaginarius,feä mixtus. Secun-

Confaf

intelligimus illum ta&um, quo homo

do modo dicimus tactum imagina-

Wpctior

ab aliquo affumpto vel formato cor-

rium fieti, quando ipfa imaginativa

&tptor

potentia ab aliqua virtute altiori tan-

pore prater naturalem rerum otdi.

[ CLE' j Hfsüïpm' |

lem tangitur,

Qualiter. fuit ta&us

gitut , & per contactum

n

[

4 tht

virtutis immutatut.

guendam

Jacob, dum cum Angelo luctabatur

thy tidrifa

Nomine ta&us intimi Venit"oniiïis

Gen

[4

7

27»

&

-

dicente Scriprura : Tefigit nezvum fe-

& tjini

amoris ejtus.

Ad hunc tactum refetes

ille, quo tangitur ipfa anima & pars

i ,m*ïüit |

P. 2j.

facra Srigmata fan&o Francifco in

fpititualis hominis, Potcft ifte tactus

—mmf j C(.

fieri vel in intelle&u, vel in volun-

In vit4

monte Alvernig per quendam Sera-

lus It üfdg

tate, vel-in ipfo centro córdis & cf-

eju.

phisum impreffa ,-& alias fimiles

lu Ut fgg

fentia animz. INam ficut taétus cor»

gratias pluribus San&is conceflas.

M fä&i fum |

Polfe hujufmodi ta&us tam à malo,

poralis pet totum corpus diffunditur,

ETTM

ac omnium fenfuum externorufn la-

quàm à bono Angelo caufari , nifnis

tiffimus & communilffinmus vocatut,

quàm certum-eft ; quemadmodum

"I i

Cd?din-.

legimus de quadam Magdalena Cor-

ita cum proportione ta&tus fpiritua-

rl

Bona de

dubenfi , que eque Vulnerum ftig

lis ger totam animam dilatatur , &

n

defcret.

mata tam manibus quàm pedibus im.

nomine ipíius omne id intelligitur,

"n

refÍa , nec non in latere artificiose

quo anima intrinfece afficitur vel me-

fpirit.

eæc&(ïbu:

cffi&ta oftentabat , multofque etiaim

vetut.

De taétu ifto frequenter in

C:*ZP. 19.

Hrid

viros doétos in errorem inducebat,

divinis Scripturis fit mentio, fpecia-

ftrum

E

donee demonis fallacidig impo-

liter autem ad pþopofitunu no

fer vit

L

Nl

mr.y VI A ILLUMINATIVA. CAP. VI, CONSID, F.

395

fztvit illud Sponfa dicentis: Dilecus

Et quid agit piiffimus ? -non tamen

Cant. .

f

mtus umfit manum fuam. per foramen ,

abícedit , íed patienter exfpedtat $

v- 4—.

€v veuter imeus intremuit ad taüum

L

donec vel modicum foramen patef-

U&Ul

ejus.

A

cat , per qued poffit fuam medici-

h

Duo in iflo textu plané adamante

nalem manum mittere , & tangendo

(

notanda obveniunt.: Frimum «fl ,

cor tuum ; te à fanie fanare,

»q

ll

uód diledtüs manum per foramen

Alterum eft , quód venter Spon-

Íe ad ta&dum Sponfi intremuerit ,

n

m.fille dicatur ; quare per feramen?

of

ah dilectiffime , per hoc indicare vo-

que verba nobis indicant efficaciam

d

luit , quód ad cor taum quafi nul.

tatüs, Itaeft : quifquis à Deo ve-

Ij

&

lum aecenfum invesiat 5 quód ob

ré intrinfecé tangitur , confeftimto«

tus alius efficitur. Confcientia , tan-

(;

tuam duritiam , cor tuum quafi tan-

quam venter anime intremiícit ,

L

li

gere nequeat , & nullus illi tangen-

T

diaditus pateat , nifi forté. liberalif-

fuos partus iniquitatis erubefcit ;

fimam manum fuam extendat , &

vit& emendationem concipit , fru-

3rp0rc

pf

per aliquam cordis rimam immittat.

&um contritionis paturit , anima de

a

Clamat per fuas infpiratienes , per

fomno torporis furgit , Dilecto ape-

Confeffariorum admonitiones , per

rit , non folüm removendo faxa

CCHR.

Superiorum reprxhenfiones , per

gravium íceletam , fed etiam pef-

4 1

glf

ati

Scriptorum ac librorum inculcatio-

falos minimarum noxarum. . Inde.

Cait, g,

nes: Aperi ibi forov tea, amtca mea , co-

feflam operam dat , ut non tantüm

fl ï-

lumba mea.Sed frufirà ; clan[a efl Janua,

manüs , five majota opera : fed et-

m

o

y.2

obdurata fuünt corda , obflruíz aures:

iam minimi digiti , minimi actus

Matt.25.

»

Y

Y.10.

Exfboliavi ene tumiéA TA

L

tota die

fint pleni myrrhá probatiffima. Ple-

of)

Rom. 16,

(1nquit Diicctus ) expandi mauus

ni operatione poenitentie , pleni

kqu

[ !

N2l

meas & Q dixi [emper , nolite obdura-

mortificatione , pleni fatisfactione.

vt corda Véflra - laborayi clamans

vl

Píal ga.*

Et quid mirum , fi homo mortalis

rauca fatla funt fauces mee, lpfi vctó

contremifcat ad ta&um Dei fui ?

14

!

[

y. 4

fa&i funt in fimilitudinem afpids fur-

dum etiam columna c«li contremi[cunt

?ab. 28.

u

P

f

Pjal. $7

de C obiurantis aures. (uus

5

qua non

Qp pavent ad nutum ejus ? Eftmanus

VD Il.

[A

exaudiet vocema intcantantium , v ve-

u

,. j.

Omuaipotentis gravis ad tcrrendum,

nefuis incantantis (apienter,. E.cce Ho

delicata ad dele&tandum.

at

Rorandiffme , etiam venefico fe

Ob quatuor humanar carnerm' ad

iil

tadum tremiícere notamus , ri

e»

Dominus affimulare non dubitat ,

[*

itüf

volens per hec.infinuare , fe tam

p , dum fübitó tangitur ab objecto,

17

efficacibus te convenire , u& quafi

vel oppidó frigido , vel niris cali-

161 fi Ü

fafcinati deberes , nifi ex duritia cor-

do

vel valdé afpero , vel multum

gt j/

molli. Ad priora tria quidem , quia

dis , omnia oflia occluderes , & fu-

1 'lel

ab eiídern dolore afficitur , ad ulti-

pPeroflia , grandia faxa admoveres,

u

mum,

qu

j

A

M

TRACTATUS It

409

fuo privati effc&u

, ubi ia ;;ïom-?

i i

mum , quia tota in deäe&ationem

Qum,

abripitur. Sic & imacus Altifhimi

jnteriori deeft talis immutationis ate

tactus. Et fortaffis ideo dulciffimus

ampliü

uoídam tengit per modum quafi

JE(us potiflimas fanitates famulitio

tini p

,

frigus imüttentis , urpote In illis

impertiverat taétüs , ut docerer nos,

TET

extinguens calorem . carmaliam defi-

udam

dctiorum , & appetitum rerum ter-

idem ad íanandam animama meccffa-

eium i

renarum. Alios intremifcere facit ,

rium fore , quod toties ad fananda

corpora non ex neceffitate adhibuit:

bl

fangendo eos ardenti flamma divi-

tum T

n dile&ionis.

Aliis tremorem 1n-

Tangendo fanavit focrum Petri fe-

Matihb.g,.— 3

modun

cutit , dum illis per tactum ultimum

bricitantem , tangendo mundavit

5

v

L]

fliori

rigorem fuorüm judiciorum propo-

Jeprofum , loquelá donavit mutum,

Matth 1. .

aures aperuit furdo , vifum teflituit

,

litt,q

nit. Nonnullos pre defiderio & dul-

.

£edine tremere facit , dumr eildem

cECcO , vitam atttibuit mortuo. F

e- ^

liniis,

unam velalteram guttulam calefti-

lix quidem , cujus tu Domine tu

4 Marfþ 7

à

quanri

iberii)

um gaudiorum velut in prelibata

omnia fanante manu it3 tetigetis

04nh. $,

0q

immitti , ut motio aliqua rationem

carnem ; at longe feliciot , 1.cujus à

N

T

fetigeris menter,

lipua

taQus intimi exprumat.

Lua?7. —

bles t

Debet animam intrinfecé afficere,

Plané quemadmodum ta&du cat

P. 14

K

"4

eppofito quafi modo in eompars.

nali homini nihil periculofius , ita

É diverío , taétu fpirituali eidem ni-

qulm

tioge ad ta&dum corporalem , it2,

hi] urilius. . Plané quem,gdmodum

RüáVef.

ut quemadmodum ta&dus jn extre-

Áümus |

mitate carnis vel cutis eXerccatur ,

externorum nullus fenfus tam bel-

motion

jta 6 diverío ta&us fpiritualis in in-

luinus ac ta&us ccaíctur , ita & die

itinfe

tmitate mentis. Undé fan&z in-

1

verío nufpiam citius ad mentis pu-

fpirationes, ÁBge

:

r

orum 1illumtnatio

ritetem venitur , quàm ubi intus ig

fici

hii

nes , Predicatorum adhortationes va.

anima divinis ta& bus agitur . tefüi-

ili[imo

tionem ta&tüs fpiritualis proprié ta-

monjum danté hujus qaádam virgt-

ne , in hunc rmodum de fuo ceicfli

Britis

lis non induunt.. His fignidem ani.

ima quidem invitarur , allicitut , tra.

Sponío canente

Quem Cum amave:

fd

r , munda

hitur, & ad recipiendam Spiritüs

"9 , cafla fum ; cutm tetigt

Mp

fem. Plané

libic)

fan&ti opcratienem difponitut , non

Jeim 5 cum accepero , virgo

tamen immutatur , nifi intus À ma-

quemadmodum corporalium .feafa-

d i

nudQmnipotentis tangatur. Eftquip.

um tactus omnium aítumatur fuüme

pnt i

pe tadus ille intrinfecus quafi ipfa

mé neceffarius , ita ut abfque illo

Afhty

vita animalis duci non vaicat

ic

fibi

gratia efficax , vi cujus certiffimé

patiter vita fpiritualis neceílarió ad

lunin

fanatur , qui(quis eádem clementer

contingitur ; cum tamen illuming

mortem pergit , ubi in anima t.ctas

NT

tioncs & infpirationes miniflerio

Ormnipotentis abefle incipit. O pef-

hr

lgnge.lqrgm immiffas , notemus ,

fimum fignum , WUbi humana cato

ad nul-

E.

[ïl

1

1

DE VIA ILLU MINATIVA. CAP. VI.

NS ID.V V.

401

M

ad nullum . ampliàs movetur atta-

Deus illuminans mirabiliter , & füà

d

&um , talem etenim hominem baud

voce tangens fortiter, Interdum fine

previa cognitione , & abíque ull

à

5

(1j

ampliüs inter vivos , fed inter mor-

It

tto$ ponimus. At figaum adhuc lon-

intelle&üs operatione , fola volun-

j

a111

QOJI

gé ejus, ubi anigna nu

E

lum

L.I

piiüs

sas, velut fulmine tacta, cxclamat;

ó flamina amoris, ó amor Kamman-

fr.

tactum íentit internum ; quia indi-

cium indurati eft cordis , & infenfi-

tis, confumito me: nec quarit tunc

A

l

bilis mentis , non tremete ad ma-

anima : Qui eft, qui ene tetigit, fciens,

*

Du

Luea $.

o

num Dei tangentis. Plané , quemad-

quia Domints. eft,

Quem intellectu

*

4j

[

[j

luntate invenit, & 4

d,-

Ya

modum animalia perfectiora perfe-

non quazrens , vo

[948 2f

Inter-

[urI)

£tiori feafü ta&üs pollent ; fic fimi-

inventum demüm agnofcit,

Y.12e

ulu

dum ipfum centrum anim , Vaylt

Ht

liter, quó in perfectionea(cendit fub.

limiüs, eÓ ta&u divino vi(itatur fre-

à venatore amoris jaculo transfodi-

h

"m

quentius , afhicitur fortiüs, intremiícit

tur ; interdum à Seraphino fubtili

: [

MAU

uberiüs,

cufpide tangitut ; interdum ab oc-

lg?na

culta quadam tranfeunte flamma per

O quis calamus explanafe., quz

aj

64

lingua explicare potecit jillos ineffa-

medum duc&z linee diffinditur; in-

[!",fïä

U

biles tatus ,. qui corda perfe&torum

terdum fa&a fi(fura,mox iterum mt.

at

petízpé pertranfeunt ?. In communi

to dele&ationis ugguento exungitufs

n

wk

interdum anima atdentibus & dul-

quidem acceptione ( prout jam infi-

m

nuaveram ) per ta&um intitnum pof-

cibus amoris guttu!is afp:rgirur ; in-

n OU

j

m

fumus intelligere quamlibet fandima

terdum derepenté penetrante fulgure

1:

motionem ; quà anima in (cipía ab

obruitur , quod varias affectienum

]e

intrinfeco afficitur , immurtatur , ac

Ícintillas partim. hic , partim alibi

j

efficaciter 11. fanQa operatione coti-

mirum in modum diffundit.. Modó

"

;n

ftituitur.

Yerüm loquendo de tadtu

horrore percellitür, eb peceata, qui-

M

ild

intimo itricillimé , & prout intet

bus Deus offenditur ; modó gratula-

vt

tionis inflammatur affeéctu, ob bona,

gratias fpeciales numeratur , is pro-

Cæhm

fe&ó nec linguá exprimi, nec ab in-

quibus Numen abundat. De his &€

i

expertis concipi potefl. / Interdum

fmilibus divinis ta&ibus preclaré

u

fabitó menti quafi per modum dul-

tractat beatus Joannes à (ancta Cru-

Te afcenf-

'1.;1,5

