
//]"z A5 rdpiat,

j

113

s

RC

Á

l

V

( jl

Ny

.

t

[

"at

io

3

Qquae Vci ex

dum

-v(ïx.

Cat

laver fóeti

^11m-

Guili,

eica Vermuutii.

[Düius

Nam qu

potu

vel ex c

ib

O ,

ex vcncete

Quartó confid:tandum eft, quód

LUl dv

.

cotü if'l Uf , Hl

1 fes

omnibus brutis

PïLl'Dï"*LIZlHUa non tántum noc eat 1D

1nquos

113

AÁÀ

ento tranfiens ,

fuparnatumnbub , fed etiam in natu-

&X e

comimunis £ ïïf

1!

io & 4'(.1

-

n

G iitti

"*C*EP D(*-Ar

iv

u.&f-k

üm relin-

ralibus

?

qma homiuem ad fua; ne-

ær:i !

]

que

$, pt&ter conícientiam vulne

gotia rite pcrägmäa minüs ,.ptum

Jl (.IF

Jg qtäzï

I«Op.

fcddit, (cnfus a fuis fun&

CHD

nise

nrh

Í

d

:

$291 limam C. P

l

bouftcak

dailis:

a4tYi

Pdh,,

fes riaturg tninui

, fationetn

Qb f")u*

d

2uid wguas Ó

Á

€rc

aL

at

ura .ul"nll lis

» :a.lcrtlm fu o

obfuícat , judiciüm cxcoecat, volun-

7 l,/"!':f' j

Anima

iaCcCci

tdotalis

l

vifne dzvxnæ

tatem obäuraf ;

nem

ofiam mrï,n*-

(a

"i

€oniofrs

jaturae fa

tituam di omca-

bat , Corpus dcbilitat , dics vita ab

j^

ll

tetn tanr "TOIL

l'fïuDGUCiæ, a cón-

breviat , fubflantiam rerum dilapi-

;5» ']' 1

fo:tzo filiorum De

i RC

106

chch & tuam

dat; & onine bona famz lumen ob-

m/ M

port«

onem cum btutis poncte ? Vah

fcurat. Paucis, ibi homo d«finit effe

1,)

m

viva imago Dei cum porcis fe tcfo-

homo , uübi incipit corporalium de-

f ii i W

cillat in Pmcoæe ! Anima vocata 1n

[e&ationurm efle fervus. Quaptoptet,

fi vis effe hoino,

J

S$ponfíam illius, qm pafcitur 1nter l-

t€ IDFCïätG vive uf

efalll

lia, Sponfo fuo rclicto,

jam palícitur

hOan z tempelans ant l] am a VltllS,

[ite ?

inter hzdos & aptos.

Hon*o voca-

corpüs à deliciis, fenfus à vagatione;

omflö'

np

membra ab inordinatione, & totum

tus ad epuiandvm in con(pc&qu,

apui

hominem à cupxdx.ate,

jam epuhs fuas qu&tit inter pccora

dina-

i

[alna

Caterüm circá Virtutes caf

eampi & beftias fv iva ! 'Iaceant nutic

P

d

omnes fatuitatem Efau , qui fua pri-

les, tutm etiaín citcá alias, adhuc ha«

&nef.2;

obíervanda occurrunf,

ql' A

mogenita vendidit fratri pto lentis

duo bené

[J]

L

Primum

Ir,- W,'U/r

/(I

h

m

QR

r

i

N

i

TRAVCTATUS I1I.

Primum eft, ut beneé nofcamus cui-

terit ; at necdàm abftinentia füpet-

libet virtuti vitium oppofitum ,

naturali.; ^ cujus eft etiam in omni

actu attendere, ut poflit homo cundaa. -

quoad omnes ejus fpecies, partes &

füa exercitia fpiritualia, tam intetfüa

a&tus ; ut ptobé fciamus , à quonam

quàm externa, abíque omni txdio &

fittecedendum, cupientibus accedere

impedimento, praícripto: tempore;

ad virtutem perfe&am. Quia veró

nimis longum foret , Vitia cardina-

loco, & ordine rité peragere. Abfti-

nentia infüfa non tantüm attendit ad

libus Virtutibus oppoüta, quoad om-

nature neceffariam fuftentationem ,

nes fuas partes & actus hifce infcre-

fed etiam ad gratiz confervationem,

fe , hinc venerandum Lectorem ad

fpititualem profe&um, virtutum in-

"'Theologos Morales mitto, ut ex eif-

crementüm, donerum meritum, me-

dem editcat, quomodo tam fibi, quam

aliis optimé confulat.

titorüm premium , vitorum excl-

dium, àc liberum in -pafliones domi-

Secundum eft, ut non ineumba-

fam

nium. Abflinentia infu(à fübindé na-

mus ad virtutum exercitia , praecise

l:

ob honcftatem naturalem ,

uod et-

turz de neceífariis quoque diícrete

1

btra

^t"

(j

iam Ethnicorum eft s fed ob bonita-

quid fu

hit , ut carnem fpiritui

Müfi:

tem fupcrnatumlem , quod propriä

fubjiciat , ut poenitentiz fructus ad.

ïu"g],

Credentium eft. Sic ad perfc&um ju-

augeat, pro peccatis fatisfaciat, ali-

quod donum obtineat , San&orum

?

i 0

PT

fliti& actum non fufficit debitoribus

ä

veftigia premat; Sponíóque coelefti

";""ïl U'f:*ufa

(atisfacere , nifi hoc faciamus , ut &

complaceat. Sic (imiliter non debe-

Deo id precipienti fatisfaciamus. Sic

iti

mus effe contenti illis prudentig a-

P

q m Eï(ltjï,

patiter non. debemus effe contet

lms !

L

illis gradibus , quos virtus naturalis

&ibus , quibus cum hominibus fe-

cundüm- regulas civiles prudenter

i'?fanvi

non tran(cendit ; fed debemus afc:n-

"

Q;aïOS

convcríemur , fed debemus occupari

[ :

dcre ad illos gradus & actus

iilis

,

quibus juxtà Evang-licam

71

virtus fupernaturalis fcandendos pro-

A

onit. Virtus fiquidem (upernatuta-

doàtrinam- cunétas. noftras actiones

|

i

;

[f

m

lis femper fe latiüs diffundit, quàm

fapienter ditigamus , ut ncn foiüm

coràm hominibus , fcd etiam

hlïmd

virtus rationi naturali inclufa. — Sic,

«€oràm Dco gratiam ha-

dityy

li

qui tà

ntum comedit,quantum naturz,

ho & ftatui congruit, forta(sé

beamus.

d*ma

ftomac

D

m.f;e;&

paturali ab

f(inventiä Pr-lædxzus dici po-

Ut

K 03* oX 0E

f"i m

PKCCGk O

ï

m p

*»r

^K

Ul

fl [

t

CAP VT

x

:

DE VIA -1LLU'MINA TIVA. CAP. lH. CONSID. 1.

27

s

I

omi

-e»ä-u» D NI»S GQB G- u- sin-

a

At

CAPUT. TERTHIM.

QioX

npor»

De duodecim Stelhs Mulieri amitte Sole ,

u

Seu

E

of

De duodecim Vietutibus ,Sacerdatibus [ummà uece[faras.

iondt

um i

Er Mulierem amictam Sole im-

é&us Pater ità difcurrit : Qm Stellas

T m;-

primis communiteft Scriptum

nominet, quibus Marie regium diadema

il exd

Interpretes intelligunt Eccle-

compattum eff ? Super bominem ff , eoo

$ dolh

i

fiam , cujus amictus fcu caput,Chri-

rona bujus-vationem exponere : gudicare

ii

J

Nos tamen pro module

HUNUG

lLevef

ftus Sol Juflitie & duodecim Stelle,

eompofitionem.

duodecim Apoftoli.

Alij per. hanc

noftra exiguitatis,abfHinentes à perieulos

,(Piri:ui

Mulierem inteliigunt — beatiffimam

fo férutinio fecretorum , mon incongruée

x ad

Virginem Mariam. |Sic (an&tus Ber-

forfitan duodecim Stellas iflas, duodecim

';l 'än á

l

Serm. 3«

nardus, dum ità querit : Putafne ipfa

pravogativas gratiarum. intellgere. vi-

1

OFU?;T.

de Affum-

fþ Sole amitla mtlier ?. Et 1'ciþondct

deamur , quibus Maria [ingulariter ad-

' Cæicfh

iplemet : Effo fiqui

1

PrY

u ut de prajenti

ptione

ornatur. Siquidem invemre eft in Mari&

of (

Ecclefia intelligendum, prophetica viftonts

prarogativas celi , pravogativas carnit,

dennt d

M-dïl'æ;

feries ipja demonflret. , [ed 1d. plane nom

prarogativas cordis z & f fuerit terna-

iib

inconvenienter Marie videtur attribuen-

rius iffe per quaternarium multiplicatus,

rudCHfJF

dum. Nimirümea

eft

f

-.Jp,

qua velut alterum

habemus forté Stellas duodeeum , quibus

T

Solem inducit fibi. Quemadmodum enim

Regina. sioffra diadema prafulgeat uni-

ang'ih(&m

ille (üper bonos & wialos indifferenter

verfis. .Mibi fane fimgularis rutilat ful-

ol

erittür : fic ipfa quog, praterita difcutit

gor : Prgmo quidem im Marie gentra-

p f

merita v féd ommibus fefe exovalilem ,

tione.

Secundo im angelica vifitatione .

T

emnibus clementi[femam prabet. Omnium

Tertió in Spiritíts fuperventione. Quartà

| ]i

in Filj Deà inenarrabil conceprione. Sit

denig, meceffitates. ampliffrmo. quodam

mijeratur.| affectu.

Nam £. defectus

Q im bis quoá,. Sidereum plané irradiat

omnis füb ea ,. e quicquid fragilitatis

decus, quüd Virginitatis primicerid , quód.

fiu corruptionis eft , excellentiffima qua-

fine corruptione fecunda, quód [ine gra-

dam [ublimitate pra. ceteris omnibus ex-

vamine gravida , quod [ine dolore: puer-

Nibileminzs etiam. [peciali quo-

cedit, & fupergreditur creaturis, ut 1me«

pera-

vità. fub pedibus ejus Luna. cffe dicatur.

dam nylkndbre i

n Mari4 coru[cant gan-

Jlitatts ,.

De duodecim Stellis veró idem fan-

fuetudo pgæd'aris , divotio bum

SAgTA-

TE

f*'*x

E

88

TIRACTATUS Il

eminet omnes.

Asmnitta Sole dicitu&,

mæg;m)nimim; eredulitatis , martyrium

&o dis.

quia charitas in lumine fidei graditur,

TTettió alij pet iftam Mulierem in-

Per duodecim Stellas intelliguntur

duodecim Virtutes motales, qua ho-

h

tclligunt Ecclefiam triumphantem.

minem, praícrtim Clericum maxime

Illa etenim bené dicitur ami&ta Sole,

ornant , charitatémque velut turba

ü

quia eft. perorriata charitate gloriz ;

bené dicitur Luna füb pedibus cjus ;

duodena circumftant, ad omnem fuae

of

quia pracfentis vite mutabilitatem fc-

domine nutum ferv;re patate. Pof-

funt autem ifte virtutes effs fequen-

Mu

liciter ealcavit, fuperavit, atque tran-

fÍcendit.

Duodecim ' Stellas autem

hv

tes : prima Keligio, Íecanda Humi-

horium ita non.

T

litas , tertia Patientia, quarta Obe-

i

'L

apud Petrum Betc

Cap. 135.

nemo exponit : Corona dutodecim Stel-

dientia , quinta Maníuctudo , fexta

i

Mor4li-. Jv in patria , erit memoria [imne obli-

Gratitudo , feptima Caftitas , octava

t4t. in

0

yione , ratio fiae diminuttoue , voluntas

Paupertas , nona Simplicitas decima

J

f

;

&

74

F

M

-

[

Apot.

j

ne perturb

(t1016; ä..f?zimg?f')ilz'tzw'/ine Cor.

:nignitas, undecima Gravitas, duo-

"

decima . Studiofitas.

De his itaque

W

ruptione , corporis claritas frne obfufca-

De Virtuti-

tione , carnis agilitas fine retardatione,

in præfanzi tractabitut.

H

corporis fubtilitas fine obviatione , item

bus veró Theologicis agetut alibi,

(j

ecava erit di

t

liaer

edproximum f[icut fe-

Undeé fit :

Qd

ipfum s mona erit videre proximum in

CONSIDERATIO PRIMA, -

lt

lY|

Ál

gmni virtute diligente fe , fieut feipfumi

De prima Stella ,

decima Deum perfe&te diligere plus quam

NI

Seu

L

féipfum s undecima diligere feipfum taae

e

VDe Virti

ite Religioni.

tummodà propter Deum s duodecima vi-

At

dere Deum diligentem fe , plus quauc

Eligio quafi à religando dicta,

: UTLS

] quia nos uni veroqueDeo Iigat.

bomo diligat feipfum.

h

t!l

Quartó alij per hanc Mulicrem ia-

Dupliciter accipitur : Primó, prout

Qub

C

9

telligunt animam per

1CCi

ani

b]

qua

L

eft virtus ,. quà Deo debitus cultus

ul

ifta terrena conculcans pedibus , per

exhibetut. Secundó , prout eft qua&-.

ii

imitationem Vitie, induit Dominum

dam CODgïegätiO hominum veto

qui

D«eo debitum cultum exhibentiurm.

noftrum JEfum Clæ;*iff(ltlï , verum

D.

l

lumen mundi.

Idqui vel in univerfali , includendo

I

Qnintó demüm ad noftrum infti-

divet(os ftatus, prout in Veteri Te-

tutum per Mulierem . iftam . poteft

flamento, erat Synagoga Judeorum,

!IC'C

jo

virtus chari-

, convenicntet intell

o

& ià INovo Ecclefia Catholica Vel

lm

; tatis, quze nontantüm totam omnium

in particulari, quo fenfu quilibet Or-

fUP

iam rerum fubftantiam, tan-

do Keligioforum , per tria vota fub-

;':;fublumr

f

ftantialia cultui divino mancipato

,quam nihilum defpicit 5 fed virtutes

2

e).;p

iquoquetanquam earumK egina füper-

tum , dicitur Religio.

lr

; "—Porrä

d

&3

DE VIA JLLUMINA IIEA. €42. HL. CONSID. L.

25

dic

Porró in prefenti folummedoó tra-

ere (uo, & labis fuis glorificat mes cov

ii

&abitur de Keligione, prout eft vir-

autem ejus longe efl à me , c» timuc-

Ifaie 20.

gunm:

tus , tribuens debitum cgltum Deo,

THAht me mandato bominum. c» doüiri

.7.130

I'd'æ th

tanquam omnium rerunr principio ac

?

tiis » ideà ecce ego addam , ut admira-

n

Domino ; fub qua

d

Mi

1nitione non

tionemfaciam populo buic miraculo gran-

i tutoa

tantürz cultus latriz , fcd etiam duliz,

di,c fIupendo s peribit enim [apientia à

m

& hyperdulie comprehenditur ; &

fapientibus ejus. ,. intelleclus pruden-

; hi

omnis actio,.quà Deus colitur ; quia

tium ejus abfcondetur.

Sic eft ; citó

iv

i

1

lia

cultus , qui per duliam Sanáis, &

humanus intellcétus obfcuratut , nifi

il

i

x.rm:z;dialiam i)

w

c

F«

füme Virgini Ma-

continuó per tnentis recolle&ionem

tix

tribuitur , ultimató inDeum re-

& internam devotionem ferenatur.

a 0

('.O

M'a

rtur , tanquam in unicum ormnis

X

;*.

Fr-ufïfä qu&tis fapientiam apud ho-

0&4

Yi

ial L/ï:f;

2

atisac dignitatis Auctor&. LInde

minem ad extetiora effüfum , quia

) JW*J

votam in honorem bcatiffimz Viroi-

non facilé fipientia intüs-loquitur,

l

1

45, QU0«

nis iæcg e,in honorem a

-

jüfdam Mar-

uübi cot per diver(a vagatur. Cor

lx

't1S £

À

i

t

a

feo

iv oA

[1

cfr

Ccere

1

43 lldu»

5&

^

"CIOS d

n alicujus Sanctt

humanum fit velut Altare divinum,

T

ho

1

^

2l

m feflivita

[

n

Pal

inflituete , fa-

ad continua fpiritualia facrificia &

s venetari , funt veti

r ab

Cfà$ : Rr-:läcl. uia

oblationes praparatum ; ita , ut in

adtus Keligionis , quibus implemus

P

eonihil prater divina tta&ctur. Sem-

divinam Sc

ii

4

ptura

LUct

m dicentem : Lau-

MÀ

Píaii$9-

pef in eo ardeat ignis devotionis,

date Dominum in Sauda ejus.. Et rur.

femper cuftodiatur tabernaculum

srale

127

$us

p

eviy

£ Donii.

?

(

i Deum no[trum,

Pfïz,ïps.

mundum pro ían&iflimo Sponífo,

y. f.

( adorate fcabellum pedum ejus ». quo-

femper ponatut in eo Crucifixus ,

i

niam [andum eff.. Et iterum : Introi-

pet devotam Dominice Paflioríis

ydo d

l

l PJal.121

bimus in tabernaculum ejus : adorabimus

meditationem ; femper locentur can-

d

Doo!

Y

in loco,uli fl'eterunt pedes ejus.. Et fine

delabra aurea divinz charitatis , ut

af QUi

dubio, fi Sanctos tangere cft pupillam

10,

anima pra dulcis amotis affcctu fiepé

oculi Dei tangere, erit etiam Sanctos

g a

diffluat velut ceta liquefcens ; (cm-

1 a

venerari, ipfam Deum colcre, quid.

( d

pet mundis bonz confcientie fplen.

«et

quid haeretici contra ringantur.

defcat tobaleis , ut quotiefcünque

Hm L

m

J

Ut veró , omiflis altioribus qua-

Sponíus ad coenandum 1ntrare volue-

j

jj

ftionibus ac difputationibus, mox ad

riï,fempcr inveniat meníam paratam.

Nulle in corde tuo inveniantur de-

t

l

pra&ica tranfeam, per virtutcm Re-

ligionis imprimis monemur , ac ju-

[

g

pi&a imagiues, pt&ter Sanctorum,

bemur Deum colere obfequio & cul-

jia

('V

inquantüm ad devotionis affectum,

tu precipué interno ; fiquidem eo

& imitationis excmplum accendunt.

ia (

n

F

deficiente ingratus eft omnis cu'tus

Nihil repetiatur in eo ludicrum aut

,yo^

de fezrmento veteri malitie, fed om-

1

externus ; quemadmodüm per os I.

u

[ ai& proteflatur , dicens : Populu iffe

nia fulgeant novitate & fervore

Traci. H

M

fpiritus,

pcrr)

LIS

TRACTATUS THL

fpiritüs , preparata in folemnitates

Geque oblationes pretiofas mutabun.

preclaras ; quemadmodüm dicitur :

11

246!) £

tur in gemmas, inferendas aliquando

t

Cogitatio bominis confitebitur. tibi

E

F. 19,

poft depofitum mortalitatis faccum,

veliquia cogitatiouis diem fe[lum agent

noftre vefti immortalitatis ztetria.

1

] i.

Jii

tibi. Ecce , nota qua(o petdile&e in

Secundó virtute Religionis mone-

: B7

P[al.75.

Iuj

V. H.

Chriflo , ctiam reliquiis cogitatio-

iur , Ecclefias & cuncta loca facra

num colere debemus Deum ; & pro-

p

infumma vencratione habere ; quam-

lii

cul dubio, qui juffit colligi fragmen-

vis enim Deus fuà Majeflate coelum

tade quinque panibus, ne petirerit,

& terram adimpleat , atque ubique

Q

P i

dl Jld

multó magis vult colligi atque coli

à nobis timorem & teverentiam exi-

l V.

reliquiis cogitationum, ne in vanum

E

gat , id tamen pre ceteris fpccialiüs

u,

ferantur. Si Monachus quidam ob

exigit in templis & locis facris, Ec-

firit

fodn. 6.

fjl

y.12.

non collecdas poft menfam micas,

clefia namque eft illa domus, de qua

tl

appropinquante fuz mortis horá; in-

legitur : Majeffas Domini imp

levit do» » paga], —

tantüm à demonc fuerit terrcfactus,

f

t

mum. Eftilud tabernaculum à fezy,,

/

ut parum à defperatione: abfucrit,

f«m

fanctificatum, de quo fcriptum eft:

Micia, s; V 6 46 cogitatisimttile — etiam co tem-

du,',

ER erit nomen vieum ibi, dicit Detttinus. Eccfef, i

OXUHN

g. 1.

poris intervallo , quo nulla fe fpe-

Ecclefia eft ille tertibilis locus, quem pedicat.

cialis occupatio infinuat.. lile fiqui.

Jacob in fpiritu previdit , dum dif-

m ]

dem cogitationes , tcliquie cogita-

Cint

W

cuffo fomno exclamavit Quam ter- Genef2t, -

C

tionum dicanturt , qua noflra exer-

^l

(ny

ribilis eff loits ifle , non eff bic aliud, y, i7.

,

citia , velut refpirationis intermedía

aift domus

A.

2v

Jei

G'porta Celi. 1n Ec-

LT

difcriminant. Supolex quondam/an.

clefía quippé Ángeli fanctia(cendunt

BLE

[ t

&us Odo fuum Abbatem accetferat ,

Tij

L

& defcendunt ; afcendunt , ut defe-

il

vcniatm deprecaturus , eoquód facrz

rant ad Deum orationes Sanctorum,

W

li

Le&ioni avidé intentus ,in menfà

& petitiones ptecantium ;

deífcen-

li

la

fjl

d

fzdul5

colle&as micas comedere

at

dunt , ut hominibus munera divinz

hl

:

oblitus, Et hem ! Abbas in manibus

bot

1;'*

iil

Vi

atis. difpenfent. ^ pwó Ecclefía

Odonis jam non micas, fed coele

Á

f

Ltes

t

( verbafunt S, Joannis Chryfoftomi ) Hami!.;f T

gemmas obftupefcit ;

dignum fa.

r

eft locus Angelovum , locus Archangelo- n 1. Cor.

&um judicans, ut in tei petpetuam

run , Regia celi, Colum ipfum.. Undé

tl

memoriam ceeleftes ille margaritze

fan&us Nilus quemlibet hifce zelo-

M m

veíli facta intexerentur, Sic &z nos

sé hortatur

Eccleftam. mon Fczïs AC

DT

offcramus ac confecremus fan&tiffimo

hn

celum frequenta, mbilque in ea aut lo-

Numini micas ac reliquias cogitatio.

quere, aut age,quod terram [apiat. Uinde

dite

num nofítrarum , ut nunquam defit

nunquam legimus manfuetilfimum

"Uf t

cultus. divinus in templo Spiritus

Dorminum ità ira accenfüum , quàm

ü DA 2

fanctiquod eft cor noftrum. Et cet-

quando in templo ementes & ven-

«& minimse ctiam cogitationes , (an-

dentcs invenit ; quialiàs femper fe

& )

qüick

manj-

DE VIA ILLUM INATIFA. CADP. Ill. CONSID. I.

91

thur.

manifeflabat.parcendo , tfo honore

Jido

ad devotionem & pictatem ( quem-

-

templi fui zelans innotuit cedendo,

(CUn,

admodüm divus ait Ambrofius ) s4. rj a. -

quoniam ultio Doiminiefl , ultio templi

efn.

ferem.si.

cerdoti conveniat , ornare Dei teimplum qg Offic.

tte

[Dote

fti-. Cedendo flagellis (inquit Augufti.

decore congruo.. Ubi a

ctcV

ndendz fu:

F. 11,

fU n

X CAP. 22.

1

nus ) iram [uam m

h']'vl.'fi

vit ,ex quo

locorum confüetudines, fidelium de-

» quam'

patet, quantum (celus fitfacra profauare

votiones , templerum dotes, & dec-

lora. . Hirc fanctus Beda ita quatit :

votorum oblationes , nec non Ec-

Ti

Quid putamus, facerez. Dominus,fi vixis

clefiarum dignitates ; aliter fiquidcm

ubique

diyïdf??fef , fi fabulis vacantes , f rz'jäg

ornanda eft Ecclefia Cathedralis, &

dm

In eap. 2

"

ecilis

' diffolutos , vel alio qu

QHUt

F fcelere repe-

aliter Kuralis. Nunquam in Ecclefia

foan.

viret irretitos : €ui boflias , qua fibi ime

eanes patiatuf , tminüs inttoducat;

15 Ee

molarentur, emeates in templo vidit, «

omnem aditum obftrui curet avibus,

á

1

dq

eliminare feflinavit ?. Quid faceret ,

& hujufmodi immundis animalibus.

lt g

AU

fe

1 deprehenderet Sacerdotem Eccle-

Obn

aàl

u

LC

Ícere

i

£ C

€

-

iat ibi gartientes,

mai

hf

fiam intrantem conícientià immun-

f1*Y

4

ní

& vel infninimo :

1

iLiii

itantes. Com-

md

di, vefle luridi , moribus diffolutis,

1

l

Iu5l

£6s01Tf

At rl

pefcat rifus ac. ocu

n levitates,

Joftitl

oculis vagis, cuim gedituo

Ó

d

rrientem,

"

Z

ntes lu.

nec fuftineat pueros vel inf

;

ia

cum pucro litigantem, cum cane jo-

j

ium (l

i

dentes, Cantus.minüs facros proferi-

cantem ? Íané rursüs per Jeremiam

bat, & folos devotos admittat. Hoec

ferem. u

' conqueretetur : Quid efz, qued dilectus

fempet prtecipué attendens , ne in

Jl Wt p

?' Ij.

L

]

era

£

^

j

?

*

:

ulta?

meus in domo a. fecit- [ce

feiplo admittat , quod in aliis ampu-

IU ku

r

tate feflinat.. Similiter debito in ho.

líaia 26.

in terra Sancterum iniqua geffit, c uon

Í

f

n

via'eb,it gloriam Domini. quoniam no-

note

"

jiabcatur coemeterium , non

y

gt d

luit intelligere , quid fit : p teplo

fiant ibi füperflitiofe ciborum alia-

AOf

Aorüffl

4l. 2$.

ejts omnes dicent gloriam. Duo in ci-

rümque rerum oblationes. Sepulchra

d

V. 19,

tatis.. Jetemig verbis Dominus gra-

fint decenti ordine difpofita, per vias

iil

intetciía ,

Qo 4

e

WTa

cceffibilia ; non tabulis,

vitet fentite videtur, ícilicet , quód

ii

dilectus & quidem in fanda domo.

fced Cruce Dominicá fignata s. cada-

oftoni) fe

peccate non metuat ; quafi digito

veta fint profundé in terram defoffa,

T M

vellet monfílrare Sacerdotem , fui

& totus coemetetij locus fic undique

, Unt

Minifterij oblitum ; quód fit á Do-

mufo vallatus, ne ufquam btutis pa-

tnino tanquam dile&us electus & ad

u

tefcat ingreffus.

ii

zclandum pro domo Dei deputatus. -

Tertió monemur per virtutem

T. |

l*

Quare di&um fibi habeat illüd Regij

Religionis , temporibus facris debi-

j U

i

pjgf, Vàtis effatum : Zelus domíis ttta comedit

tum cultum & majorem reverentiam

exhibete.

if

V. 18.

W. Zelofus fit pro domo Dei , ut

Quamvis enim fcriptum

femper fit à fordibus purgata & mun.

fit: Benedica

,

*

42 Dominum in enmii teu- Pþl, 34

*

; qusm

Ya

da. ' Altaria fint decenter ornata, non

pore s nimis tamen certum eft, quód

quidem ad luxum & raritatem , fcd

non fruftrà preceptum fit : Sabbatha

nPöf f

M 2

TYacA

fntlle

P

IR-4CIATUS

III

LP

mea cuflodite , €» Santtuarium meum

füfcipiunt , fuam-vitam fa gaciüs in-

hi

löPpl"-I9e

momzte

Quiid eft Sabbathum , nifi

fpiciant , peccata Elccmofyms tedi-

fi

V.

9.

requies feu tempus quietis, quo cef-

munt, etrata cortigunt, nova fanctio-

titi

faadum ab omni opere Martham

tis vitz propofita inftituunt , ut to-

fb

follicitam reddente , & í(olüm invi-

ties i O'"HllfU fancto ('11]&1113 renaf-

f

gilandum iiídem -fan&is operibus

caatur

quoeties alicujus San&i nata-

Lök

quibus aut Maegdalena, aut Chriftus

lis celebratur. In ipfis hfhvxtanbus

I'Cq

imitatione frecolitur.

Magdalenam

tempomhbus Va edxcunt parce dot-

if

imitati , eft vel in contemplatxom

mium, tf"nïp':ïä[x. COfNGdUl]f Ofatio-

äfgü

divinorum totum abfíorberi ,

vel à

nes PfOff'lüLlDf

contcmplatxom in-

Clb

fuo Paftore fancta exhortatxoms vet-

dormiunt, fapientérque fugiunt illos,

Cf

ba petfe&o. corde audire , quemad.

quorum folemnitas in menfis , de-

lo

modünt

decet

omnem . fübditum.

votio ín cantharis , fcflrvitas in nu.

Thini

itiftum. imitaric

feu potiüus ejus

gis, veneratio in fympofiis , cultus

f

vices peragere, eft fuos fübditos quafi

in malis conventiculis & garrulita--

Itf

ad pedes fedentes , & cum reveren-

tibus ; 5 qUOlu!D ftnens nunguam corr-

Yi

tia tranquille auícultantes aquá falu-

fiderat, quantum facrilegium fit, tem-

bis;

tatis doctrinz recteate , quod con-

pus facrum & diem Dw fan&um,

VUf

cetnit Paftorem & omnemPralatum.

profanis impendere , otio perdere,

ne dican

i

Procul itaque fit à folemnitate Fefto

per ribus carnts infumere.

qu (

Qa

;

ä

virtus mhggoms nos pet-

rum omnis prtofanus cogitatus , om-

mxfko

nis profanus diícurfus , omnis pto-

U'AD

ad res fanctás fàn&é tractan-

liT

fanus actus,

omais fxccularis tumul-

das,

nter quas prm :um locum obti-

net venerab le Sacramentum Eucha-

m

tus, omnie nfago la ïlODlS COI]I,'I'&&.LS

"n

omnis operis fervilisconatus, oninis

rifüim ; qued eft (ummà cordis &

conviviorum luxus , omnis ludo-

corporis puritate tractandum, mun-

Wi C

'tflp,g " (

fUm

onventus , omnis temporalis

diffimàa confbuntxa fumenaum 1D4-

lu :m.lf

uzítus, omnis diftra&tionum accef-

nibus immaculatis tangendum , i

mhis: vanitatis amtcus , omtnis

j ezm

fus *

loco mundo ponendum, ab onini ir-

devotionis inimicus. Tantó Feftum

reverentia fludiosé cuftodiendum,

Pïfm( i

Sdngu

pzæcedat praeparatio diuturnior,quan.

ad egrotos cum lumine & pioram

to Feflivitas celebranda eft major.

comitatu deferendum ; communicati-

ii

Al

Hinc

Esclefta ante Pafchalia ahaque

dis cxrcunnpe&c pomgendum ; De

lu]

Fefta folemniora , jejunia G morti-

vel mica decidat,

néve alia irteve-

ficationis exercitia inftituit.

Hinc

( !

reatia intercutrat. Mappe , linteola

fubítrata ,

I« C

non paucx tempore Adventüs, ante

corporaha, purificatoria,

-

Y

Fefta d uvae Virginis, Angeli Quíto-

calices, c:bona, aliáque facra vafa fint.

.

dis , aliorü: nque Patronorum ]ejuma

fcmper munda ,. de materiá conves

Sent

& vatia poenitentiz opera in íe fponté

nienti cenfecta, & ab habente pote-

ftatem

DX VIA ILLUMINATIFA. CAP. III. CONSID. 1.

9j

&üs It«

fatern benedicta ; quód fiqua Eccle-

nos dixeris , ciui ad meníam optima

tll

fia in his ob pauperiem defectum pa-

vina bibunt, ad confecrationem viX"

indit

titut, deberet profectó pius Parochus

nonacctum apponunt ? in quorum

u t

fibi ipfi intantum fübtrahere, ut pof-

menfa argentíique aurique fulget co-

Tet-

fet Ecclefiz fu& de ciborio, ac calice

pià , in Altari ejufdem vix tenuis

1 f

argenteo, auróque perfufo providere ;

apparet umbra ; qui ad inungendas

atibu

Írequentet , prafertim in menfa fibi-

fuas ocreas utuntur butyro, in tem-

t d

ipfi ita acclamans ; ah ego bibam ex

plo veró pro lumine oleo foetente ;

otato-

argentco pocülo, & Dominus mers

qui parüm curant, ne quid defit AI-

oni t

ciborio quiefcit in ftanaeo ? egóne

tati , dummodo nil defit ventri. At-

1

12f

Yil

carnem rneam immunc

b h i

n delicatà

tendite vobis Przlati, quorum con-

o

i

;,1

involvam findone, & Corpus Do-

vivia, quafi convivià Principum : &

tf f

mini mei lino imponitut crudo ? non

Ecclefie , quafi capelle pauperum.

cultis

fiet : opto enim niagis defe&um pati

Sic etiam' fumma cura habenda eft

(tüliti-

in meis neceffariis ; quàm defectum

circa oleum (acrum, ut quolibet an-

m n

videre in. honori divino congruenti-

no, veteri combufto , de novo pro-

t, t

bus ; os meum non amplius guftabit

videatut, in argentco atque purgato

iau,

vinum , donec pto calice fufficiat

vafe ponatur , in loco mundo cufto-

argentum.

Hic dicere non audeo,

diatur , ac religione decenti debité

]

Perdcre,

Jf

efp

uw

qu& fepiüs vidco , f:d tacité inge-

petentibus adhibeatur.

tf

miíco , quotiefcünque confidero ze-

- Huc pettinent facrz R eliquiz, fa-

t

lum Theophyla&i exclamantis : Con-

cre Imagines , facre Veftes, ac alie

m olti-

fundantur boc loco illi, qui pauperes pra-

qu&libet res facte , quas debité ve-

netati tiemo tecufat, fi tamen veram

Fad

ferunt Chriflo 5 audiant , quemadmo-

dim Chriftus. (ancliffimi | Corporis ^ fui

Keligionem non fpernat , tanquam

od d

L

In cap.1 4, Cram pauperibus praferat

9

e binc

contemptor Concilij Tridentini fan-

] m

Marti.

intellioaut, non motum iri fpiritu. Cbri-

cientis : Sanüerum quog, Martyrum,

n N

M

fl eum , | qui acciperet vas aureum ,

& aliorum cum. Chriflo viventium (an- SOJ- 45*

,^

yin

pretiofam ealicem ,. ubi efl Corpus e

&a corpora , qu& Yiva membra fuerunt

Sanguis Chrifft , ponerétque Corpus &

Chrifi, & templum spiritis [andi, 4b

endit

Sangtüneim Chrifi in aliud vas , €v

ipo ad-eternam 'vitam fufcitanda

joruJ

Alitim calicem , vilis pretjj , fub titulo,

glorificanda , & à fidelibus veneranda

n

m:m

dandi pretiofloris pretinmm. pauperibus.

efe s per que multa beneficia à Deo

Ecce ! fi illi funt confufione digni,

j

bominibus preflantur , ita ut affirman-

nec cenfendi à fpiritu. Chrifti mo-

tes , Santlorum Reliquiis venerationetn

Íntoi

veti , qui de pretio facrorom vafo.

atque bonovem non deberi : vel eas, alia-

icammi

& 1.

fa

rum quid fübt

hunt, ut inopiz e-

que [acra monumenta à fidelibus imuti-

4f li

liter bonorari , atque eorum opis impe-

- gentium fuccurrant ; .à quo fpiritu

cone

illos duci, quá confuftone illos dig-

trande Ccausá — Sanilorum — memorias

e PO[C'

M 3

o

f

-

d

Bu

IUS

IIF

94

Tra4CTAÀ

frufira frequentari s omninó. damnandos

quz citca hoc eó fuà fan&á follicitu

qu

effe s prout jatm pridem eos danmavit ,

dine ptoceKit , ut inclinatiopes in

usunc etium - dammat. Ecelofia. Imagines

communi per annum ficri folitas,

i

x

perrà Chrifli , deipara. Virginis , €» a-

ad majorem devotionetm excitagdam,

f«d

lievut Sanétorum in templis prajevtim

dinumctare non dubitaverit , quem-

P

babendas, r vetinendas , ei[que debitun

admodum ipfamet fatebatur, dicens :

alir

bouorem & veneyatisnem impertiendom s

Aliquando animi gratià , ut me fli-

tidi

ton qued creduitur ineffe aliqua iniis di-

mularem ad cjuæüum ex omhibus ,

Vi

er

H

viritas vel virtus , propter quam . fint

prefertim: ex tempore , quo: nihii

een

L UP 21

Hxl.)

celenda , vel quod. ab eis fit aliquid pt-

pretiofius eft, colli

€»

dum , nume-

w

!:-/'

ton

tendum , Yel quod fiducia in Imagini

ravi, nos per annum in Officio di-

fit figenda , veluti olim fiebat À Gentibus,

vino facere quinquaginta millia du-

TitiQ

]

qua in Idolis (pem fawm cellocabant , fed

centas profundiores corporis incli-

T

tür

quaniam bonos , qui eis exbibetur , vefer-

nationes ; novemdecim millia. qua-

AHE.

"Prba

votel

tur Ad prototypa , qua illa reprefent

dringentas o&oginta minores ; que

unà fexaginta millia fexcentos« &

Ht

lta ut per limagines , quas ofculamur ,

n

f*

li

C coram quibus caput. aperimus , &

octogintà actus

IXCh

gionis , virtutis

mnm

praeumbimus , Chriflum adoremus ; e

Ícilicet poft "T heologicas pïæüamif;

aäxf)ib

Sanéles , quorum ille fimilitudinem ge-

fime , conficiunt.. Przterca nos ite-

vünf , VeRECYEMIHY.

VG[Q hi

rate duodecies millies. quadringen-

Mi

z

-Quintó virtus Keligionis nobis

ties , fanQtiffimam , potet

iii

ffim

J.mqr.c

dML

injangit, üt Verbum Dei reverenter

orationem Dominicalem : Pater no-

"U W

Wt

Véfe

audiamus , facram Scripturam aliof-

fter ; millies quingenties Salve Regi-

t D

que facros libros devoté legamus ,

na , & plus quadragiesmillies Gloria

facris nominibus per capitis denuda-

atti.

O fi no» ita attenderemus ,

tf'nyw

tionem , & religiofam inclinationem

quantum indé meritum , quantum

n.,b npl

Ti

debitam reverentiam exhibeamus ,

fpiritüs ptofc&tum baurire poffenus?

(

ut coram venetabili Sacramente ,

Sentient aliquando circa talia negli-

Qüm "

1um

genu ufque ad terram profunde incli-

gentes , facra nomina irrcligiosé pro-

f

nemus, & non tantüm modicé cur-

fcrentes , quid perdiderint, quantam

1

ld

&

vemnussut omnem poffibilem operam

poenam incutrcrint.

fati

Sextó virtus Rel

impenamus, ne Yel unquam .facto-

igionis nos ifl-

] Q

fanctum Sacramentum, vel aliud fa-

fgifl,u

4

in a&ibus R eligionis frequen-

qu

crum nomen in vanum & fine reve-

tes effe , & cjufdem exercitia religio-

Hltlo Y

rentia noftro prorumpat ex ore. INe

sSé obire, Sunt veró a&us Keligio-

dudït (

vcl ullam unquam inclinationem aut

nis:iDevotio , Oratio , Adoratio, Sa-

&tatic

aliam facram ceremoniam negliga-

crificium , Oblatio, Votum , Jura-

poft

mus , tanquam fideles imitatores

mentum , Adjutatio divini nominis,

tasi

beate Joanna de fanéta Catharina ,

ac cjuídem per laudem aflumptie.

Upet

: DCVQ-

4/&&

X

DE VIAILLUMINATIVA. CAP -Ill. CONSID. I.

9j

Xliiti

- Devotio definitur, ciuödr fit actus,

afcendit ad divinam Majeflatem ,

n5

quo voluntas prompte fe offert ac

quod eft proprie orare; deindé pan.

frlts,

applicat ad ea, qua funt divini cultus.

dit füum defiderium , quod eft po-

Ex qua definitione patet, devotio-

flul

ava

aive oy

tertió. proponit fationem

u

nem fübje&ari in voluntate, & hinc

exaudiendi ex parte Dei, obíecrando

u

dican:

ad eandem obtinendam , non exigi

eum velper vifcera divine miferi-

altam fcientiam , inio frequentcr iü

cordie , vel merita Chrifli , & hoc

felte

1

rudibus & mulieribus lon

öv

oga

majo-

eft obfecrare ; quattó prtoponit ra-

nnibus

tem tepctiri devotionem , quàm in

tioncm impetrandi ex parte propria,

p nl

vitis doctis.

Similiter patet, devo-

promittendo ac offerendo fe gratum

: fiume

ïiGDCID non tantum concurrere

«

L

d

fíco d

pro mifericotdia fibi exhibita, & hoc

orationem , fzd ad quodlibet opus, &

eít gratias apete.

Fru&us Oratio-

jja d

ad quemlibet actum , quo Deus coli-

nis fünt tres ; nempé fatisfa&tio, im-

ïls lmuu

tur. Undé poterit quis etiam de-

petratio , & meritum : de quibus, fi-

]ia qu

votélaborare, ambulate, ftudere &c.

cut & diviflone Orationis , jam

r Qu

[)

Eft devotio actus prin

(üs Rcïigi O.

quzdam dica funt in. Tractatu pri-

0s

c

nis, & veluti fons, ex quo omne e-

mo.

vitttà

ianat , quidquid ir. aliis Religionis

Adoratio dcfinitur, (ïuöd fithonor

[ üim[s

actibus habettir ;,nam quid «ft inde-

externo corporis geítu exhibitus;

; 003 iiï'

vote celebrate , indévoté otat

p

e»1

13

I1-

verbi gratid, genu curvando, fe pro-

Anod

"a

adt

.Uö'*

devoté divinum nomen profer

TC m

fternendo, &c.

üze tamen cxterio-

fBming

nifi a&tum . potiüs irteligiofitatis, &

tcs corpotis cercmoniz, ut fint veri

u

irreverentie, quàm Keligionis exer.

actus R.eligionis , neceffarió adtum

| VRS

cete? Devotio naícitut tum ex con

Porró hoc

interiorem Íupponunt.

j CL

