mitlam

Dpet

1

À

decim an

nOos oine

Ín

li

J

^

ferventiores , promptiores , fu(ïl 0.

nis

Bu

Ifi

t

ï

l

S Guiced

!ä

€ fmig, ac

iu

iDerna

(s

f135

«

Juuï

fe$ ,.2c gt atiofes :

& tamen te Deus

ï

i

ufïr tionis

.,l

ii

feu:

s fuit fübtr

16*. us.

ex fua iminita mi

Si

epIt

tum

(cricordia a.zum:t ?

rcgorius Tutonenfis, ob mira-

€ U t

1

offet vel fe tolo operari

Vkl

ilosé

(i:

fed

im t

Surius 7.

qi

em *MH"em ,"forté

Ndvemb

aliis mfnw:.nczs

utt

Hoc

Xi1:1

Ff'ï:x

fic

nnihi

ïV?

i LQ'D,: 3

à

:3;[,

ntis aufem

M

atbari-

(.slUOh

-

f bhu

equo cort

ente

3f5

; ad

Ua

la anima confideravit , quze

j

na Gent-

dixit; ex

erram s.ud tüt. ,

)f

L

CGLPCJ]"UXT I'liLll

lf md

te ipfo ó homo , & qba

enji$

que Dco, tam parum confers ad bo-

hp

ä

frvs, totoque cerpore contufus,

n

num.,

QU'H]] Päflïü] H./.h. 006'110[".

(.

xl()fi

ceret az.mcgps Deo tantarum £tà-

21

Infïrumæt um es , divinam virtu-

im l'ï;g

ort pe

91 nxs-

hun

iilta3te

111r10-

"

fl'!h

"IT

m gra-

j

tem ac opera m gis impe d'«ns &

iC

d'ncm & non per vanam com-

fe

deftruens, quim iuhcxeus ó quàm

p;acentxam uwratxtudmexa tepende-

4(j [

citó homo perfectus fictet ,

í1 ope-

re Q

2uó filius tencriüs à parente di-

?5

t

J

ranti Spiritui fanco nunquam re-

l-g,ltur , €ó &griüs ejus fraudulentia

ii ]

fifteret.

fertur ,

& longé magis infidelitas

a

sU5 ^

0

Ex parte voluntatis dcbemus furn-

Ipatur vicino 1n aulice , quam in

eg)^ *

3

ut

^Í

j

mopere optare , acd-fiderare

tuflico remoto, Sic paritet, quohomo

2 [

nobis ptopter opeta noftra confufio

fg Tuj

fibi vané complacens eft fw&lor, eó

m

j

itrifio , contemptus & vituperium;

irá Deifitdignior, quia quantó Deus

u

j

rj

foli-Deo veró honor -& gloria tri«

plura alicui dona committit , tantó

a

Pfal.i15,

buatur. Dicendo : Ne» nebus Deomine

majorem ab ipfo fidelitatem exigit,

l

11

PO 9-

non nobi , fed nomini tuo da gleriam

à qua tamen perfide recedit omnis

y d "

Cave

Penfando, quod fibiipfi vané com-

vana complacentie procus.

) p

tibi

r

iA

p us

TRACTATUS "T

24

cibi itaque, b Sacerdos, ne vand com-

jam per annos fio germano cohabi-

taverat vafta in eremo , tanto fpirie Raderus

placentià démulceris , dum forté ]au-

^l

:

fM

datur tua concionan

t

i dexteritas, do-

tuali profe

Viv

, ut pluries ctiam am- de ffmpli-

itoo

n

&ring fublimitas, v

iQ0v

imsgrizas

; àt

ï'zt

gclico . vifu rcfocillaretur. — Évenit. Gt.cap.. —

*

converfandi prudentia. INam, qui fe

autem

?

ut quodam die. germanus

134

ixrd

beatum dicunt, ipfi te decipiunt. Do

ejus À fua. cella paulifper declinans,

laie 3.

vicinz fe datet viz » qui vix puül-

F. 12.

Dei hec funt , de quorum ufu t.xbi

in Noviflimis tcftat: reddenda ratio.

làm digreffus, primüm in via hafi-

tare ; deindé , velut ferpentem cer-

Vse tibi tunc, fi in propriam compla

£

D

[

nens

iu

gam qu&fere ; & detnüm

centiam adhibuifli, qæ tibi ad pro-

"

1

jovendam Dei gloriam con

cetu

1efOiO

i

aitu

periculumi tranfilire.

z

fuerunt , Dei fiquidem inte

ionem

H

NOotans 1

ä

10.35

é frater, oculis ex-

"

[^

T:

4

;

1

ouidnam monflri viam

(inquat

t

üm in te fuit ) eluf

3

I*

H

-

, Và-

riti-volu

&

t

af

A

Con 1

nitàti applicafti , quod fui

t

CM

'-Z).("ï'-

?

:

ï(.:t) c

quo bonus viator tanto

torro

ficandum fanctum Dei nomen defüi

c percuf

lus Echem'! r'cpcl'it

1

11113

ulil

natum. Abufüus es re pretiofa, intan-

Á

ngentem thefaur

Prægrandc a.m'i :

*twn("f

*5

tàm fine dubio :

Qüái

2

is reuS; inquan-

P

ondus , quo vifo,íecum ridere , fui

onum éít maius.

ftatris fii

*

L

tüm conceffum

aplicitatem difpicere , au-

Ifï)

n

f1 habens fub

f

1-

rum fuis humeris imponere , cell&

D

j

lA

t nonüuncmo

-ïq

xzï

Ó

l

1

1

?;:

;

1

5

inferte, (an&&éque cogitare, ut proxi:

"riant , fummé cgcntzm nsä pavi

E

1

Í

0

&

^

cidi

1

n

fi in ali

ea

u

O

mis diebus totum ( íibi nec 1

iud

nuino 2

t

H:&ego dico

oocte,Deo honorem non tribu

b

u

l

i

*

refervato ) pias expendat in cauías.

Í

f1i

$1425

tvam metcedem

j

abftulifi , rapu:

jamqie juxtà fa&um propofitum

rccepifti, qui laudem humanam ad-

vicinis in urbibus paupetcs rccreavit,

2

mififti. Quid ineptiüs, quid ftuitiüs

monafletia & xenodochia ditávit, ac

u

;'V 1

qu:ïm ob exiguam vanitatis umb:r

»

27

i4-í

ion fundavit. Dum , ecce tibi,

ü

P.

ac humanz laudis ttanfeuntem plau-

ad

cellam faam redeunti , deque tam

P

füm tantá (é fponte mercede privare,

praclaro opere pera&o , non abíque

k

fi-eriq'uc ex bonis deteriorem ? Et

complacentia gaudenti, Angelus D r«

Q

quid dico bonis ? cüm plané ignote-

feu tutelaris corporea. fpecie obviat,

t

ex vultu in ferium compofito . piu

inus : an vel unquàm ullum pera-

ti

eamus bonum , divit

AL

Iv

bonitati ac-

terroris, quäm amabilitatis evibrags,

I

Durum ofleníum vultum. , mox

70(9. LY

Áeptum . Erat Job vir fimplex e»

ü

v

h

vecius. ac timens Deum, Q recedens à

dura trudebant verba , qui*iwus inti-

j

b.. 9

--

y.2?.

n dlo ,

L^X

tamen Yverebatur omnia

E:

mabatur fümmi tonantis ita ? daba-

^

a

E

á

N

t

Et

qu

H

s non vercbitur, ad

i

urgue 1nafn

i

Aec

atum, ut 1trarroga itie

ql? et :"J

fton

me

iite

n

j

v tcvocans illam mirabilem,

poenam , in altum cuidam exurgenti

( vix non dixerim ) terribilem hifto

columna S:q litarutn. more per qua-

*

.j!

EM

^

fletto.

Plutes i$

riàm de Styiita E

"

draginta novem annos immoto- in-

h«re-

v

n

um

?

DE VIA ILLUMINATIV A.

PÁARS HL CAP. L. CONSID. YT.

2j

l:

hzreret | pede.

lNunquam interea

aliorum vulnera dolet , ut ptoptia ,

j Md

infirmatur cum infirmato ,. triftatu

. vifione Angeli recreandus patuit ille,

T

errorem füuum agnovit, deploravit,

cum conturbato, aflli

I»]

citur cum af-

Qit aL

& demüm quinquagefimo anno ve-

flicto , & letari nefcit, ubi fratrem

tribulati cernit.

10

niam ipetravit , quemadmodum

Nolim , inquam,

m

Ángelus rutíus vultu. atmoeniori fe

ex hoc facto inferas , preílare pe-

Yil

cuniam in tetram abícondi , aut íal-

exhibens, eidem nunciavit. Capísne

dlv

modó venerande Lector , quidnam

tem abíconfam telinqui , quàm in

ef

noflra opera ante Deum valeant?

egenos diftribui ; vel Deo gratiorem

um

fi debitá humilitate careant ? nolim,

efle rufticam fimplicitatem , que rcm

ul

ut ex hoc fa&o in*pté colligas, pet-

domefticám otiosé negligit , mode-

ratà fan&áque curi , que pauperum

M C)x

fc&iüs effe , in fuo cubiculoparvum

VIarm

libellum legete , quàm miferis (üc-

neceffitati providere contendit: Me-

fanto

cuttere, monafteria-fundate , alta-

lius fine dubio ftylita feciffet theíau-

rum inventu

121

lii

que charitatis opera praftare ; fem-

fan&té expendendo,

W

* alln

perenim placuit Deo mifeticotdia

quim alter. profiliendo , modó va-

nam complacentiam caviffet , qua ,

$j1*

iUl

pre (acrificio , & (emper plus ada-

"mavit militém genetosé pro íüo

licet modica , totum tamen plerum-

u

honore pugnantem , CEU?HD fervum

que bonum opus corrumpit ; haud

wxæ

fecüs ac. modicum fermentum to-

fibi foli vigilantem ; quidquid con-

P,nxl

tam farine maffam. Hoc ex hoc fa-

"

r

- tri gannivetint a&tivéé Gc vite Apo-

&o adamante notandum venit, ut

LRUHJ-

ftolice ofores , quibus familiare eft,

hujufmodi hiftoriis omnem fanctum

nulli in corde tuo te praferas, mi-

zelum extinguere. . .Ecce (ajunt)

nüs aliquem defpicias , tametfi om-

avl

nes in. tuis functionibus dextetitate

utique in hac hiftoria claré perfpi-

iL 9

ii

cis , quód Deo fit longe gratiüs fim-

precedas.

Cave, ne tibi compla-

Md

^i

€ i

nw

ien

a cuta-

ceas ,. tametfi , te petorante , Eccle.

pliciter tranfire , quam

j

BP

.fe. Quid vis te pericuïis exponere?

fia auditoribus fit plena , aliis econ-

[ 40

quid ad convertendos populos mate

tta clamantibus vix non pené fit va-

du

yl

cua

5

l

trajicere ? quid per curam animarum

Tametfi, te dicente , omnes

e0

tibi diftra&iones parere ? quid tot

gemitus . ploratus & fletusemittant ,

"

moleflias ac labores in. te füfcipere ,

alis econtra tonantibus , viX non

Ali-

cum poffis in fumma quiete degete,

omnes altos tonchos ducant.

TA

mem

& jam quafiin prefenti Cali deli-

ter. quippé rem homo zitimat , &

n I

alitcr Deus.

Non ille.à Deo plutis

us !

cias preguftare.

Sic argumenta/ri

Ü n

ac confultare folet, qui.-nondum in

mftimatur , qui pluta accipit , fed ,

chatitate tam alté afcendit, quàm

qui accepta fidelius impendit.. Non

5

sxü

ipfe credit.

Veta charitas proximo.

ideó concionator multitudinem divi-.

[

f;

rum mala non dicit à fe aliena , fed

n grari& meretur, quia multituä-

Tract. 11l.

D

nc

1("0 lh

hat

xR

X

16

TRAUCTAÁTUS

IItI.

ne- auditorum glori

atur ; nec ideó

feftinet, indignum fe reputans , fan.

femper Angclis gaudium & rifum

&ione . honoratiori occupati.

Hec.

movet , quia homines fuis argumen-

ubi ita fieri videris , ibi meritó me-

tis ad fletus commovet , utrumque

liora de dif'ciplina Ífperaveris ; ubi

enim & diabolus potefl.. ImóÓ ne

vetó de fenioratu litigatur, ibià fun-

te alio meliorem | reputes , tamcetfi

damento Keligionis defle&itur.

Vi

centum ad poenitentiam adducas , ubi

hujus tegulz debet etiam Parochus

ille nec decem ; guia neídis, utrum

libentius . audite confeffiones perfo-

non tui centum omnes: anté finem

narum vilium , quäm iilufitium ;

tecedant , a'terius veró decem - orn-

libentius vifitare &protum paupe-

nes bono fine concludant.

Quia

rem , quàm divitem ; libentius hof"

nefeis, an non fis fimilis medico ,

D

Pitio teci

t

ere mendicum , quàm vi-

feipfum lue inficienti, À qua alios

rum honóoratum. : Qua tamen in-

eurare conatur,

Hoc. hic adverten-

telligenda funt c&teris paribus , fi

1

dum venit, quod per illud opus

ncn;"-

Cpex €

lectionem . abjcctioris o-

f^^no

f';ï

nunquam fias fanQtior , per quod

peris,non i

ARMMIVUI

atüt opus majoris

evadis humilior.

virtutis.

Et quód , humi-

Quia in homine' virtu-

liandi te , cauía tantó. fit amplior,

tum caterva debet effe, velut caftro*

;:

quantó fücceflüs operis fuerit felicior.

rum - acies ordinata ; ita , ut dere-

Hoc agnovit , nofque exemplo do.

linquenda. fit. virtus infcrior , "ubi

"wufTo d

cuit Simon Petrus , qui poft copio-

T"(rgï

u

av

H

uperiort, JNec^actus bumili-

2

Ia

l

s

Luta s.

fam capturam piícium , procidir 4

tatis efl ampliüs a&us . virtutis , fi

vt

m* Y

y. $.

gentüa fefu , dicens : Exi A ime ,. quiia

impedit a&um charitatis ; cui om-

l

bemo peccator fum , Domine.

nium tegine virtutum íemper e-&

P

Ut ex parte operis ante Deum in

prima obedientia deferenda.

S1iC

li

humilitate .compareas , tibi fumme

pracipue in miffionibüus, bené fubin-

cutandum .éft, ut in omni o

Ia 121 273

HMelul

f

7'*1"?/1

i

dé ab

2

Lj t

injutia paupertatis, veftibus

3

T

omnem jactantiam , fingularitaten

cultioribus uteris, ut apud Gentiles

fi

:

& iníolitas cxremonias fugias, &

Clero Chrifliano fplendorem & ho-

f

quacunque humanam laudeni afzr-

norem concilies. Sic abíque injutia

i

re folent , dummodo abfque praju-

humilitatis , feftinas potius annuncia-

Wi

dicio chatitatis & fpiritualis urilit

d-

re Chriftum . urbibus Regalibus,

Pariter tibi fum.-

l

tis omitti queant.

quàm ruiticorum mapaliis, quia Re-

a

mé curandum eft, ut ad viliora &

gibus corumque fedibus fémel Chri-

«

ab;edtiora opera majori cum guítu

o

iti jugo fübjugatis , facilé reliquum

Á

incumbas ; prafertim hoe convenit

vulgum fubjugabis

$i tamen ve-

!

Religiofis aíceteriis , ut. in eis fra-

ram eft illud , Regis ad exemplum

ttes invicem honore preveniant &

totus componitur . Orbis.

Undé &

f

quilibet officium junioris adimplere

Petrus relictis viculis properavit Ro-

1

mam

E

DE VIA ILLUMIN.

NATIVA

"PARS /HI. CAP. I. CONSID. V.

27

il

mam ad Urbium Otrbisque principem,

vCrfo ; qu& ad hoc minüs fit apta,

Ht

probé gnarus , ccffurum Ecclefiz

quam GgO

g

gloriofius , animarum | converfioni

Tertió autem proteflationis, quód

, Qdl

foecundius

totique adificio Chri-

pet tuam operatloncm nihil humanze

juf"

ftiano falubriüs , f1 piftem potiüs ,

laudis aut. tefpectus defideres, dicen-

do fotté

Yi

quàm piíciculum ceperit.. Sic inter-

Domine , fi vel in mi-

yls

dum abfqu:: injutia aufteritatiste com-

nimo pzopr:am glonam qu&iivero,

wl

j1uni modo fimul difceumbentium

E

induat. merito pudore , G operiar

V. 29»

ff

modetaté conformas , ut omnibus

ficut diploide confufione mcà

mniafias. Quemadmodum Chri-

Quartó actum (alutaris timoris ,

dh?L

ftus cuth. hominibus : manducafle le-

lol

dum fortaífsé ob bené facta laudaris:

f Yi

gmu' , ut manducantes cibaret pane

dicendo , exempli causi : Domine

vite & mtehc&us. Abundé quxppe

en d

ignofce illis, quia neíciunt , quid di-

tali in cafu à ; charitate fuppletur ,

cant » nam fi feirent , quis & qualis

u$ , il

otl$ 0

quod vite rigori (ubtrahitur.

AÍt

fim ego peccator lapxdarþnt me uti-

cave tibi , neíüb fpecie charitatis,

que. Adjuva me Domine Deus meus,

g

vitium fC[lï ualitatis aut carnalitatis

vita

ne incidam.in opprobrium & in la-

fübrepat.

Et f1 ob fimiles citcum-

ul

(

il

((

queum diaboli , ut mihi ftulté attri-

ftantias pro hiberis vilioribus fun&tio-

i el.f

buam honorem, qui tibi foli debetur.

nibus occupau in effectu ,

faltem

tho a&um gaudij , ft forfitan

N Qbl

]

occuüpare im defiderio , pzcteïmns

tuarum. actionum Carptores Ckpöïll*l

Lnj[u

Eflher.i4.

cont

1noi

l

velut Regina Efther ,

cüm pro (a-

All;,)

it: Llcendf) excotr du

O QU'HD

| 0

lute populi,fuo capiti cogeretur im-

bonus es Ifrael Deus , quoniam hu-

ponetre oftentationis & füperbia fig-

miliafti rie,ut difcam vilitatem meam,

r d

*[)».

num, quod ahas velut pannum metrt-

& debità gratitudine profequar eos,

»

!

ftruate hotrebat.

qui eandem mihi monfítrare drg

E:All

UP

lll

j

In praxi denique ita procedere af.

Ilar f.bf

Vv

l

fuefcito : Ptimó eliciendo adum dif-

efli

1

Sextó actum admitationis, eoquod

fideatiz

dicendo , verbi gratià :

j

füpremus Dominus tam abject« crea-

Nifi Dominus edificaverit: domum , in

ture ífüum concuríum concedat

nj

f

vanum laboraverunt, qui adificant eam.

dzcendo -«Domine Deus , undé hoc

Et nifi tu Domine ho opus F pcrie-

mili, quod teneat me dexteta tua?

, jbll) !

ceris , fruftrà ego conor ill

11r

udgd

gïm

Jv

ï:;-

"

SPPE.Q*U ac&tum defideri], quo 'de-

aM

cere , quia ego ex me non (um füf-

fiderabis i* omnium oblivione effe:

Chr

ficiens aliquid boni cogitáre , minüs

dicendo

Domine non memoretur

hquum

opetari.

nomen meum ultrà , fed folüm no-

n Y*

men tuum mamnfic

Cic

nmtü1

it in univería

Secundó a&um propriz v:hpcz

)ml

l

fionis ; dicendo : verbi Qfïtln : Do-

terfa.

&

Jró

mine non eft creatura in hoc lni.

Quari hic poteft, anfit conful-

2

tum

vit M

m

p ——

28

TRACTATUS IIl

;

tum füper praterita füa bené facta &

CONSIDERATIO SE'XTA

acceptas Dei gratias fe refle&ere ? &

Sexta chorda. in P[alterio Dävidis eft

imprimis quidem certum eft, quód

Omtia optra [ua. offerre ac peragere

fupe? quodlibet opus fit talis reflexio

inflituenda , qualis eft neceflaria ad

Wïflïn Deo r€vereti-

ter.

|

cognofcendos in co commiffos defe-

t

&us. Quo fa&o; ulteriüs refpondeo

füb diftin&ione ; fi movearis ad re-

Everentia definiri poteft , quäd

R

fit honor exhibitus in. teftimo-

flexionem ex virtute gratitudinis ,

nium alterius: excellentia.

SIC re-

humilitatis aut charitatis , tunc ob-

veremur Keges, Principes, aliofque

fecutidandum eft motui. Uti fianima

Superiores ob preeminentiam & cx-

|

per internam illufttationem ità com-

moveatur , ut pra amore difHuat,

cellentiam virtutis , vel do&ring ;

Y

Íoca fanc&ta ob excellentiam fanctita-

eoquöd Dominum tam boaum fen-

I

tis.. Quia ergó Deus eft infinite ex-

bh

tiat, & ut fe infrà omne nihilum ab-

cellentig ac.tuprema fupereminen-

(

fcondat, eoquód non habcat, quod

tamtg bonitati retribuat.

Vel fi re-

tic ; & quidem quoad majeflatis ,

ü

volvendo praterita excitetur ad e.

poteflatis , fanctitatis , fapientig , a-

ii

mendanda futura. O utinam ad hoc

liofque infinites titulos , ncfas eít

bt

dubitare , quin ipfi fuprema rcve-

I

incumberert multi Religioü veteta.«

ni,ut excuffo tepere , vcl fic ad fer-

tentia, ominisque poflibiiis bonoris àc

D

vorem NNovitiorum tedirent , utinam

zcítimationis exhibitio debeatur : pre-

Mn

fertim à nobis miferis ac. viliffimis

recogitares Ó fratet ! an adhuc fis ta-

li

hamuncionibus; quia quo major eft

lis, qualis fuifti, dum venifti. S1n veró

brl

diftantia intet honorantem & hono-

[

tibi függeritur : ecce rem ben? egiífti,

tot ac tanta

ratum , eó fnajor exigitur honotis

ü |

jm multüm profecifti,

4l

jam cgifti , & hujufmodi ftulta ; tune

tributio s prefertim infüper À Sacet-

A]

dotibus.

Primó , quia ad fervitium

ícito fures & latrones adeffe , qui

BU

divinum fünt fpecialiter deputati,

te indubitanter depredabuntur , nifi

T

ut adeoque Deus àb ipfis fpecialiter

quantociüs violentá abfiractione au-

ii

fugetis. — Quamdià ita cogitandi, te

reverentiam ac honorem exigat.

f

inclinatio vexat , tamdiü te pericu-

Quemadmodum Rex majorem fine

li

dubio reverentiam pofcit ab aulicis ,

lofe teflexioni ne credas ; fed tibi

l

quám à ruflicis , quorum imperitie

n

A P[al.

di&um perfuadeas illlud divi Hiero-

nymi : Falix, qui quotidié profi.-

faciliüs ignofcitur. — Secundó : quia

Ü |

E

Sacerdotes tantó majoribus , quàm

dt , qui mon confiderat , quid

p

reliqui donati funt . gratiis , quantó

beri fecerit ,. fed. quid hodié

Eäþ]

fadat ut prof-

funt füblimiori collocati im flatu.

Yd

&iAt.

Ut adeoque pr& c&teris Deo tan-

N

'qu,am

n

DE VIA ILLU MINATIV A. PARS i. Cn? L CONSID. Vk ! 29

NÀ

quam benefa&ori majori. reverentia

& vix ullum verbum proferunt,

obviare jubeantur. Tertió dcbcrent

vel ab ipfo audiupt , cui non genue

4

fl

CXl

xr4

onem autprofundam inclinatio-

pre cateris Deo tanquam futuro a-

(

liquando Judici fpecialem rcveren-.

nem anne&unt. Legiftíne aliquan-

tiam exhibere. Tantó quippé ipfi a.

do-quantani reverentiam Sinarun

liquandó judicabantur fevetiüs , quan-

incole Throno duntaxat Imperatotis,

tó modó amplioribus donis cumu-

& omniloco , quem ipíe fedendo

quöä

lantur , & aliis fublimiüus honoran-

tctigit , exhibeant? Thronus quidem

imo-

tut.

O homo , ó Sacerdos. honota

(etiam lImperatore abífente) hono-

-

cfe

Judicem propter. neceffitatem . cl

M

ratur n'zï.alïiglicati:; inclinationibus ac

enitiain

t14

OlLiu

mehntie , revet«

ei exliibe, üt

genuflcxionibus. Locus veró, queti

( u

Sané fi

mitiges rigorem fententiae.

vcl fcmcl Kegia rmajeflas fedendo ,,,

s

u

vel huhc unicum exhibende reve-

n

contingete dignataefl , mox HaVO,.Htjfor.

tt*

rentig ticulum Íícrió .perpenderes ,

obducitur panno ,in fignum, ne quis s

inenf.

g

brevi vix non ad angelicam rcveren-

alius ibi unquam Íícdere prafumat É

tiam aícendercs.

61 tbi omni in. a-

e

1

dP— 6,

nv

aut locum talem traníir

,5

ufi illumi

h[iS )

&u ftadiose inculcares : ecce hic ipfe

vel toto in terram ptoflrato corpo-

a&us, hoc ipfum opus cum omni-

ER

re , vcl profundifimé inclinato ca-

y di

bus fais circumílantiis ad tuum jam

pite debita reverentia & veneratiotié

Pars 7.

tye

tox deferetur. Jüdicem , qui etiam

honoraverit lIt taccam aliorum po-

mp. 4

ofis 4

juflitias judicabit, qui habet. potefta-

pulorum fuperftitiones, Regumque

Pfæ

tem te mirtere vel in gehenaam ig-

mandata,

Heu Dotnine , bcu ! nori

amplius eft fides in terra ; loco , ubi

(hms

nis, vel tecipere in &terna füa ta-

bernacula ; qui poteft pro. libitu de

mortalis hominis fletére pedes , ma-

ïSOï fü

te etiam hoc momento , etiam hoc

jor tribuitur reverentia, quàm tibi

fono

in loco ultimatam ífententiam ferre.

immortali ubique prafenti Deo. In

,wnon's

Gd

Ah qualis fortafse ifla foret ! fi mo.

Regno Mogot , aliisque terris, inco-

dó qui eft tibi prafentior , tibi in-

le majorem exhibent reverentiam

ï&li[]'c]lïï

timior , quàm ulla creatura fibimet-

tertifico depicto demori, quim nos

ipfi unquam effe valet. Qui greffus

tibi. vero INumini ; feverentiores

ii

tuos dinumetat , cogitationes diju-

funt fagæ & magi in füis conven-

exigäL

dicat , a&us intuetur , omniáque

tibus coràm fuo hirco , quam noflri

"m

Sacerdotes in Altati coràm fan&tiffi

perfcrutatur intima : & hujus pre-

fentiam. non tevereberis ? vidiftine

mo Sacramento. !Dum nonnulli ex«

aliquando quantá reverentid noflri

eunté choto, medium vix unguetn,

und

politici füis famulentur Kegibus ?

unum genu curvant : dum veró do-

"

capite dete&to , vultu. compofito ,

tmaicellarum loca pertranfeunt ,. totum

luantö

veflibus decenter ornatis , membris

hominem tam profundeé inclinant , ac

fan)

fi tertam lambere vellent. Dum ali:

(it

coneinné locatis ; ftant coràám ing

^

€uU1

D ;

qüäm

p

III.

r

j

9

TRAC AT

eui' fltenuo aut gratiofo Domino

am devoto oículo honorät; preter-

colloquuntur , fingula verba tam

equitans ex equo profilit , ut facrum

venetetur locum : noftri veró , five

compté coordinant, ne vcl unam

forté fyllabam inordinaté profcrant:

penes Ecclefiam edffites , five pedi-

tes tranfeant , vix hénoris.caufa pi-

dam veró Omnipotenti fuum Bre-

viatium exfolvunt, omnia ita cof-

leum movent ; initarer tam mirabi-

fundunt , ita deblaterant , ut vix

lem Europe Catholice metamorpho-

Íyllabam rité pronuncient. — Ut fü-

fin, nifi fcirem , quód . ( tefte Phi-

premum Dominum dcbité veneren-

lofopho ) corruptio optimi , fit gene-

ratio peffimi.

Corrupti fünt , qui

tur, per unicam flare aut genutle

olim erant integerrimi. Goràm Deo

&ere horam nequéunt, ut munda-

nam imitentur politiam , per me-

abíque reverentia ambulant , quos

dium continuó ftare diem neutiquam

olim dixeras teverentig ac dcvotio-

ll

g

-

[*

1

tecufant. Major cautela adhibetur,

nis exetnplum. . Undé , licet- juxta

Wililh

in om-

il

ne committatur errot in jocis, quàm

precedentia humilitatis fit,

/-4,

nibus communem modum , haud cft

----- T.

ne patretur in facrofandtis Sacrificiis.

lil, 0

tamen &dificationis quemlibet abu-

lil

Et quid dicam denique de itteveten-

5

Ainil

tiis , quibus tum fen(us interni , tum

fum imitari. Uti eft ,« quorumdam

[

AT, 1

externi liberé vagando offendunt ?

precipitantia in. celebrando , pigti-

LE

1

tia in orando , immodeflia in con-

1 kjül

if

haud fané aliud acillud Abbatis Aga-

Ó

ii

verfando , itreverentia in ommni ope-

ln

thenis : Si Deus nobis impttaret diftra-

re peragendo. O boni Calites, fi

tf

&ionts cordis €» negligentias , quas in

à

orationibus noflris & Ojficio. divino. in-

]

am tanta graffatut itteverentia 1n

ï'Aï

eurrimus , falyi effe o pofemus. O

Officiis divinis, qu& reverentia fpe-

fi

quàm vcrum eft : nihil minüs (u.

rati poterit in operibus reliquis ? fi

i

retmo Deo . zílimatur , nihil minus

tcmplorum fanctiras & functionum

ïg i]

dignitas terrorem ac reverentiam ron

ac illo in honore & reverentia ha

Reigj

betur. Et quod fumme dolendum

incutit, quomodó incutient tencbre

f

eft , vix in ulla terra parte circa di-

in angulis ? in cubilibus quid fiet ?

I

Siin Altari adinflar ludentis divina

vina tanta inolevit irtevercntia ac ia

| Vite

noflra Ruropa. Venit novitcr ad fi-

peráguntur ? haud . fccüs , ac fi ocu-

i

dem converfus five ex America, five

lus cunéta cernentis effet claufus ,

Cornél,

pr

ex Afia,five ex Africa, & ecce ge-

auris. Omnipotentis obílrufa, divi-

Hazart

r

nuflexus coràm Altari, angelicà quafi

náque majeftas longé remota. . Veni-

biflor.

ltiy ;

teverentiá ac modeftià Miffàm audit:

te flij, audite me , timorem . Domini

As

&l

Alba /]z'gg

part. 1.

noflri autem Europei vclut trunci

décebo vos , ut angelica. tevetentia ^

14 pl

fuis fcamnis incubant.

In. Kegno

ferviatis Deo cum timore , & exul-

-

£4p. 2.

Yi

Abbatfie Ecclefíam prateriens , lapi-

tetis ei cum tremorc.

Duo tantüm

s

des cameterij atque. Ecclefie janu-

ad hoc funt neceffaria ; nempe vivá

lt

fide

s

DIä ViA ILLUMINATIVA. PARS II& CAP. l. CöNSID. VI.

31

d

fide femper credere , Deum ubique

cordis in Dei omnipotentis C (anclorum

um

efle prefentem , atque hujus prafcn-

Augelorum con[petlu , prafentiaque , ut

[yt

tis famme eftimare majeftatem. Dei

potids smortem. fubirent , quàm Jponté

i

Jeäi.»

praíentis recordatio , ejufque maje-

fedam aliquam imaginem. in [uo. ver-

A

ant SCPTH. 1.

p

flatis eftimatio fünt fufliciens ac op-

fareut. peclore s omniq, eu[todia. ferv

fib

timum gignende (an&z reverentice

orda [ua ab omni unpuritate curá c» Dom. 4.

femen. Mox fervus . fcurtiles difzur-

fpho-

occupatioue s. C fenfis fuos , omniaq, poft. od.

| Phi-

füsabrumpit, ubi Domiaum venien-

menbra fta tanta cum diligentia cuflo- Epiphan.

tem advertit , & co pre(ente

1)

diunt ince[lanter ,/ut propriam cutetn

gCHC-.

o

Y

:l!

flrent

v

laborat

qui prius torp:

X:;

i

ld

t

Se

fing magna. difplicentia vix au[int in-

qUï

es

a

14

213

j

Do

Paritet x nueis val

e

dicit, qui

i

e

d

tuer.

Revetent

a

Í

H

habe tui Spon.

Deum fibi praíentem attendit,

totus

, qu'()i

fi caeleftis , ocul.um intelle&tás in e-

o xX

voto-

. Occupatus in eo , ut tantam vencte-

jus znajeftatem dir

Hos

Ó

endo , actu

S YO-

Sn läfï*

*

i

I*?/I

Yf

—

* nardin.

tur majeflatem.

E

HHGüs

unentum divi-

]uritati

1€jus a

Y

á

orem. acuendo ,

-u

;

j

:

-

e

£

e d

v

o J3g

"-

í

if of

ni cultís efl. - li

,ä

]]

ffim

o' fentiies

opetatio

465 1

iic

niori enaftationi &«

fi

T 0. 4.

iO

ria. imp

1AL, Cïï

:

Ani

a 1f

ü?.".'x& (&

Serg. $

C omni bonmibonwm , undé emzue bo

jusg

y-

do, om

CCic

^sl

ns intuett.

1

jac

l

ate

ultodi

-t

2l

i d

n , Íemper fibi pr

teriora caflé & imt

$.Augufl.

do , fenfüs exteriores mode

defté

iiu-

11

n

Quaré quotiefcunque & ubicunque

1

8??;17'7. 2

miliando, membra verecut

e

Jae

l

a

)CI

CIl-

I

in leIzll.

quid agere cogitas, teipfum fimili-

bus alloqucw

i o

6

: Ecce, cui millia mil-

do, potentias juxta exigentiam ope-

s

1

"o

lium cum tremore & revereatiá af-

tis d

-

entet appli

at

G

1

Oi x per om-

pf

fiftunt ,'ipfe huic operi manuum

fJ'i[fS! i

avyrf

nia coràám eo immftcuïntä perfeve-

tuatum porrigit .d

CL

cfam vittutis

rando, ut pulfans, pro reverentia tua

^

fuz , Hrmfætque füperte oculos fuos;

mercaris exauditi , & À Dco recipe-

i

ut videat, an hoc ipfo opere fis ve-

re , quemadmodum Spiritus fan&tus

:

ii !

E cclg2.

ré inïeHigcns & feqüircns Deum.

in divina promifit Scriptura , affe-

onan

d

n fUl

Repleta eft majeflate, ejus omnis tet-

rens : Pro reverentia accedat tibà bona

o

t

ra, 10 cujus honorem à te modó

gmti/a.

u

n

iflud opus reverenter fiat, fiat. Re-

j i

verentiam habe tui Tutelaris, tot Án-

CON'SIDEXRATIO SEPTIMA.

i

, dv

gelorum füpremum -Dominum fli-

A ü Cbh

pantium ; tui. Creatoris , tui Reden-

Septima Chorda efl : Omne opus Deo

dglüv

(

ptoris , tui Benefa&toris, tui pij Pa.

offerre ac peragere ferventer.

i

Jc

tris , jufti Judicis, virginei Sponfi,

(à P

lg

ac Domini majcflatis.

Operito te

Etvor ad noflrum inftitutum híc

j pwiii'fï )l

K

Gt!l. 24. pallio verecundie , inflart Rebeccze

definiri poteft , quód fit fortis ac

a

videntis ad fe fponfum lfaacum. Efto

alactis virium applicatio. Undé fer-

QL exm

ex illis, de quibus illuminatus Thau- — vote catere^convincitur , quifquis

[4

qfüm

lerus ait : Ita verecundi c pudici fuit — aut tardé, aut remifse, aut tepidé, aut

1 le

h

fi

tregide

NT N

M -(-;"Fa

32

TRXUCTPATUS TI

trepidé, aut t&diosé opus aggreditur,

abundet gratia, ubi priüs abundabant

vel durante opere , languore retra-

peccata. Fruftrá ctenim ad peeniten-

hitur.

Porró ut omni torpore ex-

1f

tiam exfge&atur , qui fe pænitentlä

tin&to., fan&o fervore accendam:

i

2

egere nón credit ; cumfrigidusecone

2.

fequentia ftudiosé ponderaffe , mul-

):

trà , operante divinà gratii , tantó.

tüm juvabit. Primó , quód operatio

intetdüm in fervore cxurgat altiot,

tepida Altiffimum potius moveat ad

quantó priüs in frigore jacebat pro-

M

naufeam , quàm ad complacentiam ;

fundior, qued preclaré beatus Joan-

nes .Caífianus notavit , dum infit ;

qufzmaämufïam in divina teftatur

Facilits ad. [alutarem conver[ationem ac

Scriptura, inquiens s. Urinam frigidus

€ollat. 4, —

.;i þoc'. $*

perfectioui fafligium carnalis quis ,. id

'Po lj'a

effes , aut calidus.. INec mirüm, nam

£4D. 19.

ef , facularis vel gentilis accedit., quam

ad qflid utilis aqua tepida ?. nec ad

confervandos pifíces , nec ad extin-

& , qui profeffus Monacbum , mec tamen

^

'DA

sueudam fitim , nec ad refrigcranda

ï .f;;l

4

p*

"feilionis arripiens , fecundmm

:ï:

laffata membra, nec ad confortandos

reetilam difcipline, ab illo femel [pirita-

1

/

l

Lht. llenamc

:j

CDnY-

&

vini fpiritus, nec ad revocandas, pree

lis fervoris igze. difce,

"^

É

J

45

j t

e

af

tem v

L

j

tüs bumiliatus, atqu

v

g

languore cadentis, vites , quibus ta-

Püïäll:b

,-'.fcj'

men omnibus aqua infervit frigida ;

imanunaum f.

v

2

c

f

fentieüs co ragiane. Car-

nec eft apta ad purganda fordida, nec

nali , ad fontem. vera purificatuatis &&

p

ad calefacienda frigida, minus ad ex-

perfectionis culimen. , quandoque com»

ii

coquenda fercula , que omhia pra-

punitus. accurrit , ( borve[eens ilium,

f

ftat aqua calida.

Et ad quid homo

in quo eft infidelitatis gelidiffmum ffa-

li, t

(

sepidus utilis ? non ut per ipfum

tum , fpirits ardore fuccenfus , ad. per-

ha dw

promoveatur Dei gloria aut falus

fédlionem facilits cenvolabit. Nam qui

li

femel, ut. diximus, tepido exor[us initia,

proximi ? nam dona à Dco fibi con-

i, B

ceífa in tetram fodit. , -& abícondit,

Monacbi cepit abuti vocabulo , mecta-

PT

h, j

/ n

feu fibi fuoqne torpori ut pulvinat

men ba

E

ilitate ac fervore , quo deosit

(

fubfternit, ut faper ea, velut privile.

iter bujus profeffionis arripuit , infedius

tij

giatus ac de fecuritate certus abíque

feimel hae miferabili lu& , & in ea que*

t

timore ftertat. Multüm abfimilis ca-

daminodó vefolutus , nec ex fe ulteritis

fj

lore divini amoris repletis , qui per

perfccta (apere, nec alterius poterit imoe

egï

contemplationem ufque ad Dei thro-

nitis erudiri; - Dieit enim in corde fuo ,

fl

num , velut ignis ad fuum centrum

feeundüm illam Domini [ententtam, quia

v 414

)

aícendunt , & vclut ignita tela in

dives fum c» locuples ,. &

F

«ilius egeo,

h

omnem tertam volant, ut corda hu-

cui illud quoque quod fub[equitur ,. cot-

inana fancti amoris vulnere, charita-

d

fequenter aptabitur , tu auteu es mafer,

ti(que calore compleant. INec utilís

C nmierabilis , & p

| atuper, Q

» eettts, d

(

nudus,

eft tepidus ad divinam exhibendam

|

mifeticordiam , ut fcilicet ibi divina

Secundó confiderandum cfl, quód

|

t«epidus

i?

s T

d

DE VIA ILLUMINATIFA. CAP I. CONSID. VII.

3

ducae vanitatis fumo, led hoc folüm

jit

tepidus tantó diabolo fit gratior,

Jta«

quantó minüs acceptus eft Deo , quia

allero ; afpice ercbi colonos, quante

n

ad tepidum demoni femper facilis pa

fervore agant , ut fibi poenam adau-

&COT

tet acceffus. Habct fe quippé tepidus

geant ; quanto fervore maligni tar-

t2nto

inftar olez tepidz, cui undique muf-

tareo inferviant cani. Ergóne fervus

cz infident, ut lambant, vcrmé(que

itiot,

Dei tepebit ad bonum , ubi manci-

producant : cüm econtri omninó

pium Orci fervet ad malum ; hicne

L p

o

frigide vel calide nullatenüs propé

torpeícet pro corona, dum iilud fer-

V

intït s

adeffe prefumant. Habet fe tepidus

vefcit pro poena ? hicne languebit

MA

iflar terrz paludofz, in qua nec gra-

in famulatu diviae Majeflatis, dum

men cteícere, nec piíces vivere, fed

illud ardefcit in fervitio canis pro.

T i) j fd

( j

folüm vermes aliáque nociva infecta

jecti ? Sané impoffibile eft , hac at-

,

T

multiplicari queunt 5 nam in tepido

tenté confiderare , & ob fuum tepo-

nec ctefcit herba virtutis , nec falit

rem nullo trubore confundi.

gH'l;r*v

aqua falutis , fed fola vitiorum ova

Quartó, confideranda eft divina

Ínit

t

excluduntur in nido quietis.

bonitas, quz ferventi femper affiftit,

jig, (

Tertió penfandum eft : quanto

tenerrime diligit , largiflimé donat,

m *;ääjmf

t u

fetvore demones & omnes fil;j im-

copiofiffimé coronat, adeó ut faciliüs

pictatis incumbant ad opera tenebras

g

fervore preditus intrà paucos men-

rum & aQus malitiz, ità, ut ipfimet

Íes ad. perfe&tionis culmen afcendat,

.1 Jgr' (n

E

k

fateantur , fe laffatos in via iniquita-

