TAR M C FT Us

IIL

dere non folet , id noftris ad(cribe-

pares te alio ? utrum zqué effes pa.

ratus , mox aliam occupationem fuf.

te peccatis & indignitati , juxtà te-

cipere , quàm iftam peragere ? utrum

gulam fan&z humilitatis monemur ;

intus vel foris nullum fe murmur

ità tamen ut non doleamus , quia

infinuet ? utrum nullum te. tedium

non confequimur , quod volumus,

vexet? verbo, utrum cor tuümcum

fed quia nos reos & indignos elfe

Deo fit. re&um , & ab omni . terre-

cognofcimus. Prius fiquidem à Deo

no affe&u , & tre impettinente alie-

& divino beneplacito eft , & " hine

num.

Per fimiles reflexiones ac

non dolore, (ed veneratione dignum.

breves difcuffiones , durante opere,

Pofterius ab homine ingráto , & hinc

inferpentes ertores corrigendi funt,

cordis compunctioue expiandum

mentis cvagationes cavendz , tepef-

Satis tuà actione fruc&tificafti, fi

f

cens affe&tus nová face inflamman-

divinum . beneplacitum implevifti ,

dus, debita attentio & recollectio

etiam(i de reliquo nullum effe&um

confetvanda, ac in offerendo (acri-

impettafti ;;quia.plus ac dignius quid

l

ficio divini beneplaciti petfeveran-

luctatus es, divinum exequendo bz-

dum. Par examen inftitucndum cft,

l

neplacitum , quam lucratus fuifles,

opete completo ; ubi fagaciter in-

fine illo, totum convertendo Mun.

quirendum , utrüm animus gquali

dum , aut tibi cumulando omne

PW

tef contentum íe hab:at, five tes

mctritum , quod omnes San&i cum

q

fauflé , five in&ufté fucc

Vilv

eíls

Í

titifive

fuprcma Sanétorum Regina unquam

fit tua. intentio füuum eff-&um (forti

O te

l

mf:rtæ&c vel merteri p.ozu.äre.

ta , five ab ipfo fru(trata.

lNam

felicem, fifeinel tibi familiate fecifli,

li

nifiin omni eventu &qualem in te

in omti a&du &. opere folum Dei

!

animi difpofitionem & tranquillita-

beneplacitum intendere ac quarere ;

pl(

tem inveneris, jam convinccetis , te

C

"113

in in omniadu infallibiliter fru.

ju

"

quid aliud preter divinum b«

U'—-I)

i1^n

la-

&um acquiris , quem intendis , &

Ti

citum intendiffe ac quafiviff:, utpo-

quidem tam excellentem fru&um ,

lil

té quod eque invenitur in fücceffu

quo excellentiorem füà operatione

fl

advetfo ac faufto , effe&a impedito,

H

nec ipfe Deus intendere aut facere

ac illo fecuto ; dummodó no

4

$SkicL

1

ie2 .

1e.

D

poteft. 5i Evangelium: pradicas ,

Kt

gligentia vel culpi effc&us bonus

quia Deo.placet , obtines, quod po-

noa impediatur , aut malo nulla an.

ftülas , quamvis nemo auditorum

ass

(a prebeatur , fi enim culpabiles re-

Evai

zö'—

lio obediat ; f1 pro obtinen-

&

petimur , clarumeft, quod jubeamur,

da pace facrificas , quia Deo placet,

f

culpam jufto dolore & cordis com-

obtines quod flagitas , quamvis bcl-

MT

puncione abílergere. 1mó : quo-

lorum flamma non ceffet , qualibet

tiefcunque noftre operationi inten-

combuftione delere ; etenim , nifi

hi

Deo placeret , etiam . de . petente ,

tus fructus.& bonus effectus refpon-

W

Pacvem

a

AU

—

45

DE VIA ILLU MINATIVA. CAP. I. CONSID. XI.

"

,

pácem Begate, non negaret utique.

lefeimus , ut ab impertinentibus ab-

I

Ad coníervandam puram inten-

Ítra&i , & ad pertinentia recollecti

t

tionem & mentis attentioncm,/pree«

in hujufmodi actus non . fine magno

terea multüm proderit communis

coní.rvandz iütentionis emolumen-

ym

,

llle vetficulus :

to Prorumpamus.

Primó in actus

d

humiliationis, fubmiflionis, erube(c

Deo

ins', quid, uäi à quibits 4AUuxiliis , cuf,

centi& , verecundis , proprig vili-

penfionis , exprobrationis , annihi-

il

r

quomodo , quando.

um

lationis , confiderando noftram . vi-

hinc

Quis operatur ? tu 6 humncio :

litatem.

Secundó : i actus. vene-

L

j

lutum & vermis , pulvis & cinis,

tationis , eftimationis , adtmiration's,

abortivum & nihilum , imó nihilo

honorationis , & adorationis , con-

jl

quid turpius', quia peccator. Quid

fiderando prafentem -divinam maje-

(idi ,

operaris ? fervitium EJeo debitum ,

flatem.- Tertió : in a&us . timoris ,

m

I'NA

id , quod m

Vv

o Aluffimus à te deft-

doloris ac confufionis, agnofcendo,

; quiä

t^13

idii

o

derat ; quo potes tibi nectere coto-

quod

te Majeftati tam. imperfe-

nam obeundo bené., vel thefauriza-

&é .ferviamus.

liHCS)

Quartó , in actus

Ie poenam peragendo malé. Ubi o-

gtatitudinis , confolationis, & dile-

Min

peraris ? in confpe&u Angelorum ,

Cionis , eoó quod tantus Dominus

o

coràm füpremà Majeftate, coràám tuo

non d-::dignstur nosin8 fua vivà in-

TU

ft

iit

1*!11

Fa&ore, Redem ptore , Bencfactore ,

menta affüumere , & in nobis vi-

mqüam

0t

"

^]

Pat-rc,]udicc,öpoz.fo. Quibus auxi-

&

liffimis creaturis füuum beneþ!acimm

lüs?

5

--

jus £zilicet ,

il

1ie quo adjutore

perficere.. Quintó : in a&us gaudij,

fccili

inipoflibile eft , vel unum jota for-

cantionis , jubilationis , gratiarum

m Da

inare

T2

vel ad tnomentum effe. Cur

aGtionis, ac laudis, quoniam cele-

TEU

operaris? duiaipfi (apereminenti bo-

ftis Sponíüs fuum fanctiffimum be.

el Áti.

neplacitum nobis manifeflare non

nitati, & fuperexcellenti fapientize

(is j b

ià placet. Quomodo operaris? for-

abnuit.

Sextó : in a&us abnegatio.

gdum,

taílis tepidé vel alio modo , quim

nis , oblationis , refignationis, pro-

etatit

ipfi placet ? abfit, hoc fiquidem fo-

teflationis, proteftando nempé quod

tet fanc&

11

u

m otdinem velle inverte-

nolis alio modo , vel alio fine ope-:

[ædICBS )

Ie ; & divinze ordinationi obfiftete.

rfati, quam quo te Deus vult ope-

L

guod p

Quando operaris? tempote accepto,

rati, Septimó

.

in a&us fiduciz ,

Quf

& tempore utique præordinato ; nam

fortitudinis ; & induflrie, confide-

j

ob

fi aliter facis , tempus injufté ex-

tando , quod tempore fit utendum,

]

pendis.

! Pllb

antequam ttaníeat , neg viribus par-

i h

:

Hxcíi in noftro labore & ope-

cendum ,. eum tempus laboris citó

&

(2

p

ratione (xpins confideraté perpendi-

abeat.

qU

fi

n

mus, procul dubio intantum inca-

Caterüm , quem divina bonitas

F 3

jam

t

Cf !

PQCCm

:

46

IE4dCIATUS H

jam ad perfe&am contemplationem

& erunt , qui minüs agerent , quám

admifit , ut adeóque hujuímodi a&ti-

deberent, nifi his ftrictiora adjunge-

bus, tanquam coníervande bonze

fent,

Formulam itäque diíflributi

intentionis adminiculis non ampliüs

tcmpotis hic infero , non ut omnes

indigeat , is fimplici amorosá incli-

huic precise inherearit , fed ht quili-

natione in divinz voluntatis , ac ip-

bet juxtà eandem pro functionum ac

fius Deitatis precclíam. dignitatem

vitium ratione , fibi utilem formet.

fuz mentis defigat obtutum, unien-

Eft autem formula fequens !

do fe unione conformitatis , & co-

1. Mediá quartà mané per totum

pulando fe vinculo adhafionis , po-

annum devotus Clericus fur gat ; ex-

ä

tiüs amorosé oflupefcendo in íe

cuffo fomno ac omni fomnolentia,

|

f

Deum operantem , quam difcutien-

primam cogitationem ac mentem

do fuam opetationem. Et fine du-

íuam a&utüm in Deum elevans, di-

bio nequit effe certiot & brevior via

cendo : Ecce Domime : ego fervus tuus,

Í

ad - perfe&am contemplationem

»

c filius ancille tua , bedié sie iterüm

fK

quäm in omnibus divinam adimplc-

tuo [ervitio devoveo , pro rua bonitate

re voluntatem.

Pl'

gratias agens , de wiea ingratitudine

futmé dolens, a& boc unum unicà optans,

li

CONSIDERATIO UNDECIMA.

atque à te vogans , ut tua fantliffima

hi

voluntas in tte, per me, circà me, c» de

f

*

Quomodà fet teimptes diftribuendum , c»

mein omnibus bodie & in perpetuum fiat.

(

quxta. ejus diflributionem rité cundla

Et fic fignans fe figno fancte Cru-

"

Exereitia difponenda.

cis hopnefté fe induat veflibus « vefli-

^

d

tutus mox coràm Altari vel Cruci-

GVL

Aud tam hebes füm , ut igno-

fixo genuflexus , in confpe&tu Dei

al

rem, non omnibus eandem con-

ac Sanctorum devoté profundat itte

E

gtuere temporis diftributionem, cüm

tentionem generalem ; quà rité pet-

lm

nec loci commoditate ,. nec virium

adà , poterit felavare, & tempus,

integritate, nec talentorum capacitate

quod reflat de quarta hora, tum pre-

ce[ïj

i.

omnes fint aquales , alià enim tem-

cibus Matutinis , tum difpofitioni

u

poris ordinatione indigcbit, qui quafi

pro Officio Canonico horá quartà

"u

quotidié excurrere cogitur ad fuam

recitando impendere.

Wi

Ecclefiam, facilé fpatio duarum ho-

2. Àb hora quartaufquead horam

ratum ab ede Parochiali diftantem ,

&t

quintam , ftudiosé , devoté; attente,

«

& alià, qui tantam loci commodita-

& cum religiofa gravitate recitabit

V

tem adeptus , ut Eccle(ia & domus

-

Officium- Canonicuta ufque ad Ter-

I

Parochi quafi uno teéto jungantur,

tiam exclufivé , ad Le&tiones & Re-

d:

Erunt, quorum vires præf'entem tem«

fponforia teverentet ftando , de ce-

K

vel ce-

poris diftributionem non-fuüinerent,

-

teris (em.per genufle&ehdo $

Icmoe

d

£

DE VIA ILLUMIN ATIV A. PARS IIj CAP. I. C()S?SID. XI.

47

qui

remonias prout in Choro obfer-

impeditus, pofïfn'odüm Mifsi & de-

vando.

ln

bità gratiarum actione peractá curti

Aribit

3. Ab hora quinta ufque ad horam

Noná perfolvet. Sin vcró nulla hu-

oras

fextam vacabit orationi mentali, vel

jufmodifunctio occurrat, conveniens

| quiii-

fi-cui früctaofius videbitur , poterit

procul dubio erit , Tertiam & Sex-

um «

horá quartà orationem Officio Ca-

tam Sacrificio premirtere , & No-

n

nonico premittere , & illud horá

nam eidem fabjungere ; quia & ipfe

quintá perfolvere, horá fexti fit bre-

Dominus ab hora fexta ufque ad ho-

totüm

vis recolle&tio fuper meditationem,

fam nonam cruentum in Cruce ob-

i

1

K

tulit Sacrificium.

at T0

& annotatio fructus ,. cui fabjt

n gi.

6. Llinito Sacrificio, Sacramenti

olent

tur acceffus feu difpofitio ad Miffam.

nenterm

4- Pet horam citciter opera datur

conterpplatio, gratiatum actio, INona

jns, d*

fludio. Concionatorio, vel conceptus

ex Officio Canonico, Hore mino-

formando , vel concionem in ordi-

yus H

tes ex cur(u Mariano,quibus peractis.

nem redigendo , vel memoriz im-

; ittrim

7. Hora circiter impenditur ftu.

primcndo.

dio Cafiftico, & ei, quod eft neceffa-

hotittt

«tiptdit

. Medià o&tavà , miffis tantifper

tium ad munus Confeflarij fructuoe

t us

fludiis atque reliquis negotiis, intra-

sé petagendum.

bit in cubiculum cordis füi, ut à ter-

m

8. Quadrante poft decimam ufque

w

tenis abítra&tus totus divinis inten-

adj mediam undecimam flexis geni-

yt C

"n

dit , recitando imprimis Tertiam &

bus inftituitur Examen particularc.t

t

pr.

Sextam ex Officio Canonico, d

ein

wzlà

dé

az G

9. À media undecima uíque ad

':u

teliquum tempus ufque ad octavam

us CYOR

undecimam legitur fpiritualiter, vel

(

five in exercitio Th;ologicarum ac

confidetatur aliquid pium ex quo-

z

n

aliarum principalium virtutum, five

dam libello , quod poteft etiam fieri

"p

nj

in myflerij cujuídatn amorofa con-

atubulando in horto, hujufmodi Le

1

ul

[10Af n

templatione infumendo. Porró ac-

étio vel Confideratio ferviet deindé

"u

n

rl

cefh m . ideó flatim liorá fextá reci-

in menía , ut exinde fpiritualis dif-

d

FBS;

-

tardum judico

?

quia fortaffis hor&

curíus inflituatur , fi prandet cum.

tum Pr [4]

CCavà G ante Miffam à tecitatione

focio , vel ut animus piis cogitatio-

ifpofti

jpo

ejufdem frequenter impedietur , vcl

nibus occupetur , fi mandit folus.

quia quorumdam confeffiones audi-

10, Horá undecimá fumct necef-

cr.de funt ; vel , quia aliz functiones

fariam refectioners corporalem , füb

lcadho

fa.

occurrunt , & hinc pro tunc fatis

Ó

qua femper fuum in menía habebit

v atl

H

erit per brevem orationeim fe debité

libellum qucmdam fpiritualem , ut

i featdbh

rccolvligcre , ac intentionem & pia

ex eo ab initio , poft quodlibet fume

"

[

u D

defideria horá fextá facta paucis re-

ptum ferculum , & in fine faltem

M

novare , dilatis etiam uíque poft

nó &

parum aliquid pro refe&kione anima

IO 1 dC 4

Millam Tertiá & Sexta; quas taliter

legat.

1l FI.

yit

r

Em

-

TR 4€1 AT-D-5

IT

48

fraternitates , R ofaria confüeta & f1-

11. Finità mensi, licebit paululüm

( adhibità fugmá honcflatis eautelá )

jles devotiones) perfolvete.

refpirare , neutiquam veró dormire,

1j. A media quarta ufque ad. me:

ità utbreviffmá refpiratione admif-

diam quintam quotidié indifpenfabi-

$4 , flatim affumatur aliquod opus

liter opeta detur le&ioni fpirituali.

manuale flatui clericali. conveniens,

16. À mediaquinta ufque ad quin-

uti etit, colere hortum, infpectioni

tam tecitetur devoté Completorium

ex Officio canonico ,

anncé&endo

tranfeuntium non fuübje&tum, veftes

,& librosà pulvere mundare , & in

Vefperas & Completoriui

17 ex curíu

debito ordine collocare , in tmathe-

Matiano.

maticis vel muficalibus vel aliis arti-

17. Àb hora quinta u(qu& ad me-

ficialibus fe occupare, & certé pro-

diam fextam quivis diligens Presby-

ä;

fe&tui Glericorum, necnon toti Chri-

ter mente & memoriá repetat fecum

Í

ftiane reipublice utiliffimum foret,

illam matetiam , cui anteprandium

l

ftuduit , ut fic tantó fru&uofius me-

fi quivis Sacerdos preter debitam

i

ícientiam, convenientem quoque íta-

morig infculpatur.

tui attem calleret , ne toties & À tam

18. Media. fexta fumat fobrié vef-

i

mults per otium diabolo acceffus

pertinam corporis tcfe&tionem, poft

[

£eferatetur.

quam etiam admitti poteft honefla .

12- Àb hora prima ufque ad me-

refpiratio. ufque ad mediam fcpti-

PRULCNBINISEINCUS

fhi

diam tertiam incumbet ad íua ftu-

tnam.

!

dia , vel fuas conciones conicriben-

U.

ie. Media feptima Matutinum &

W

do , vellibros conficiendo , vel ex

Laudes ex curíu Mariano pro ,die

fe;

libris notata colligendo , vel ex cer-

fequenti telegitur , item pro die fe-

tis libris certatum rerüm intelle&tum

T

0

quenti meditatio , fubícquitur ex

capiendo,

SU

quodam devoto libello pia confide-

fi

n

13. A media tertia ufque ad horam

raio , vel preces private , fique

il

dxlll

tettiam plenam; potefl religiosé pau-

adhuc fuperfant , Vel quoddam «cx-

lulum refpitati, velfi adeo neceíse

f

ercitium — memotrie , prefertim cX

fuerit, dcbilitato forté capiti , etiam

Catechifmo & fuündamentis Fidei ,

t

parcus fomnus ad mediam horam

que neceffaria (unt ad infiruendos

(

&oncedi,

pueros , & Chriftianam doctrinam

utl

34. Àb hora tertia ufque ad me.

W

pro cujuslibet captu ttadendam.

diam quartsm devoté recitabuntur

20. Media o&ava per quadrantem

fl

ex Officio canonico Vefpere , &

Examen generale, quo peftacto, ze--

t

quia fine. dubio tanto temporis fpa-

lofus Patochus convocet omnes fuos

[hl'

tio ad recitandas Vefperas non indi-

domeflicos , ut cum eiídem vel in

u

gent, poterunt eo quoque tempore

aliqua Capella , vel corám alique

em

Íuas preces priyatas ( uti funt Con-

Altari devoté Lytamias Lauretanas

]u

fccitet

Ó

Dd

DE VIA ILLUM!NATIFA. CAP 1. CONSID. XI.

49

T

recitet , atque precibus no&urnis

O tempus, quàm pauci funt, qui

te ita efümare íciunt , qucnm.dm.ow

peractis, neceílatio fe fulrno in Deo

| o

df*dä:

dum eílimavit. te fanctus Auguih-

T

Huj uímodi temporis diftributio-

nus, dicens :

Carà mibi valent. fi:lle

Lib. 1.-

yil.

nem t:bl ;

colendiffime Precoyt fá

Leinmporum.

Permagni pendebat : Au- L

ff

iqua

cum confilio & ?prommom tui Pa-

nnihnus unicam etiam rempons ftj €o*

Ortun

Vl Cd? p2r

ttis fpiritualis , juxm vires ac fun-

lam ; Domini Cletici €C0f1ïfa pat

d

faciunt. totam-non raroó horam , &

&iones tuas prefige, ut eam.veluti

cutg

legem & rcctam- vivendi formam

vix cutfant medium fuübinde diem.

obi»rv;— m.--l ünquam de ea. negli

Jat per medium dicm ronchos du.

( n

gens ; & Ít

3wl H V»' iCl -2 a U.iJ n.]"

cunt , non per tninus temporis Ípa-

n

rb

do alià occupatione , unum

(J'ixslktk)"

Á

: ludunt, rifibus & vatriis con-

Ul »gngi

ffe

ttcrc

"

i

[ecurm

rum. exercitiorum

fabulaconibus intendunt ,

aut aliis

intert ULDD»A fc COSaFIS

no-

neptis

Rr m

IT

qdum

, illud poftr

EN

ugacibus ocwpdnombus

düm ulterius profequi. & ogiiffam

ODI1iC

;ï

;

tUtl

7a

J,Eh

tranfiguat , vix ali-

telatcite

ion ODlLV

ice

a

; pracfertim

QL;

vili pretio ac pretiofum

ric Ya

id obfe

tvandum: efi

cï meditatio-

tem

pus

;f

eitim anites.

Caufa rantz

m E«n

nes & utrumque exarern.

em POF lli

jact

utz (ané alia affigna.

hon li

m(*a a.

Yime agaov doc&ithi

fi p».qu,k y «f

E

aut OU

hofarum

"

i

ll

mus nr*:hï

0»

n

bf

: lLI.S

"lcä 3»*LCLL,

dift

tibutionem nullam facmnt , aut

Ciqu, u n' 2—

di

j

e Alidiit

xalla

Suatez ,

ï

quia factam pro libertate in frmganr.

Ulunl

uaumw*n lxl ntiam

s 1;

m U

^

mguïorvm momentorum ïGIDPOHS

*Liï,-.qx)dl.

lOI*Læ

?ïo t

IC; qum* unicam

difcreta ordinatio , & ejufdem rigo-

meditationis horulam intetmtttere

Vo dlvi'

tofa obfervatio, eft optima merito-

Scicbat quip

, quod diabolus non

rum fruc&tificatio.

JItüt

't

Á

fuftibus (ed fallaciis rem aänej»amï.

prfïuxs fru&iücare cupis, ne di-

u

j

dum pmm A(cetam pracipitare cupit,

cas aliquando : nii mali ago , fed

vJ

:df ] »X

11

modó fub hoc, modó füb alio pra-

duntaxat , tempus fa

illo , ne videatur

[

ramm

textu, eum jam ab ifto, jam alioavo-

fihi unica hora Velut dies , que

cando €X^I'C1t10 nec non in erCx.ndO

$ Hä»

h

Dominus fiftens curfíum Solis , obe-

fofue 12

[r49*

ut pofïmo&um ejufmodi ncgle&um,

divit voci hominis. . 2Nam qmd eft

tanqu"m CXIUUI .momenti ce JlC']S,

pini

aliud cempus non bené expendere ,

fupplere omittat , donec fic paulatim

nifi malé agere ? illud pretiofiffimum

fit

tedium fpiritualium — exercitiorüm

pretium perdPr , quod nullo am-

Á ranæm

fucctefcat , anima Langucfcat

ap*

plius pte tio emi , nullo amphus la-

do, ^

Aur um () APy?

PLUTUS ad exteriores COB(O lationtes &

bore recuperati valet

jcs J j

j Ye l

'eftultones exurgat , omne te mPns

gentum (ajebat nonnemo Patrum a-

Serm, 11

jqu

potius confundatur , fallatur, atque

pud fan&um Dorotheum ) /fi perdi-

perdatut,quàm fru& uosé impendatur.

derit bomo , poterit taptundem inveni-

w[cmm?

Tr4él. 11I

G

re

g

$o

TOR OGCCT

ATUS IIL

re Ó vponere s fi vero tempus amiferit ,

da » fotando , c wdenda , teimpus- otio-

nequaguam illud. unquam inveuire . vel

sé vivendo perdis , quod tibi indulfespt

acquirere poterit , neque. aliud. pro co

Deus ad acquirendam gratiam

C ad

aliquandà rejïcere aut refarcire s [ane

promerendam eloriam-.

Cogita ettam ,

futurum eff omninó , t vel boram ba-

Lj'x'üül ABUH& 4A. 18] CTEO. Bunc CFUciHt-

St

pufee temporis. quaramus ,. defideremus-

tur [ine fpe venia C mifericordia.

que , ntc cam babere , vel. ullis preci-

4mor Dei te teneve mon pote[l , (altem

bus impetrare poj[in

2ÁS.

441

teneat. & terreat timor. udieij , metus

Unde falleris, fi affetis : poeni-

gehenna ; laquei mortis , dolores Inftre

tentia ferta recuperat omnia.

qu'l

fZZ 3 Zg?;zj

urens , Vermis m:adem j

poenitentiam agere eft tantummodo

fulmr fatens , flamma . tartarea ,.

tempus preíens bené impendere,

o"mmia mala

Quare dum tempus

non aut»lm facere

d

,ut tempus femel

habes , ficut flrenuus Chrifti miles,

vané tranfadum , non fit perditum

ldl

fac bonum , & bellando conttà te-

O 11

ac fine fructu coní ngt.xm

n;d:mns infultus , inquire pacem ;

^i

j;

damnati

velanime in Püreato

sïq "z

Y*

UP

rYixz

m ,quam dare nequit torpor

tempus fmbexþ.,-, quod

iaX

n -.)n SO"

& laboris neglectus , fed. virtutum

n).,

of

rr:

tiffimi P-'

quæ lib

L RV

rm

öö

profectus , & virtuofus temporzs:

j

fine fru&

inunt ,.f1ec

tamcn

ufü

y

'fCPHL

€

e

!d rP toi

:,

b dit

nts f

i

.S

P

X

:C azzi

ä

H

n

P

i :—; i;u— 1

n. E

1

ONSI

EKATIO

x

4

K

i

Y

I

N

tius 3,, ïm*ä-

lf*

Pï vnää

1Manu

£rato n

H9 r

A

£

62

23

T

v

f

l*anare: delicia 5,!5& f*ä.?"*z

ï-

volup

foli

f**av: ido Juxtà. datas decem Chordas

N

(""P I0,

Latis pro tia borüla s nam

v V"

LE

4

^U

n

illo

Afceta babere fe debet in patiendo ?

I

tempore Pai'væzt rA C

*»z'

W n

PU

1 ,*hg, [7;

f

£

1.

V'i/ilïfæ/ädd!? Angelo

lü

(4 f

P.

*

idi

é

&4

LE

, vel faftetn diícere de.

/

nmouiuM

l

niis aternis fe eripere

(*'—' Ckfbb*l

14

k5oiik

b

ouiffes in pracedentibus , quid

en

pr"r

:

Y

edipifet.

Hæ'.. e

3?7-7; iid

€

)e& L au»«

fit ;

Manum (uam wifit ad. forria , c Prov. 3t.

-

honorande Le&or

! Có

J'"- IG6 )

?[: A;;

x aC*L'

fl

DC ttif2-

panem gtiofa sion æmvdfr Jam in pre-

"20rt &g»

£ ;n&us Bernardu

u

2

[ 77

H

2

?

huïl

t

f ;'"H,,,-lü

fcnti te addifcere oportet ,

quxd fif ;

740 6. 63

?0j

Mv

i

Cant.

j

northtür ; quibus Jï þ

4geti-

Diledius. meus. mifit mauum fuam per

da pomitemtiau Conct 'fe' 'eur , .;.m ti-

foramtn , €v venter gneus intremuit. ad

y. 4

bi conceffa eff , m»:amada

6/ aita

ä&

/

CAGUm E-H;.

Prius didicifli , qua

f

c qu

2117 Ljïäl"dü?ü' («L:NZ?F:.

(jw ibi

vocisforio debeas olfexre tuo Sponfo;

fiexis gembas » Yel certe toto corpore in

dunmi manum ac malleum ad incu-

Ferr um þm? rato, tamdiu (ufpirarent ,

dem mittis,& ferrum tangls. Modó

s.fw AT£

Q orarent , 5!0 T plemf

vetó tibi difcendum eft. , cujus toni

tuus debet effe oblationis & inten-

"an pef;am um veniama Deoconfaqui

euererentur ? tu veró comedendo , biben -

tionis cantus, dum ipfe adverfitatum

malleo .

P m N

^ d

S.

DE VIA ILLUM INATIVA. PARS II CAP. 1. CONSID. XII.

À5

tf

malleo tangeris, füpet incudem po-

feeundüm 1e pracise, fcd infpicienda

t

neris , & velut aurum in 1gne tri-

eft intentio & períona operantis vcl

(

*

bulationum probaris. Priüs haufifti;

patientis, quantitas & qualitas opetis

441 ,

qualis. intentio requiratur ad agen-

Per&cien i,vcl mali perferendi. INam

dum, modó te hautite opottet, qua-

quó intentio perfectior , & perfona

rccmy

u

N

r

lis ad fuftinendum. Tunc dile&us ma-

eft fanctior , cÓ merces ptaparatur

*

TR

1

Mrem

num íuam per£fotamen mi

""

quando

uberior , & q

b

uo qui

j

d eft- difficilius

if

$AL

ias ttibulationum

& Íanckius;

CQ

stl

Íponfam per angt

*

Deo venit acceptius ;

ducit.

Junc Deus dilectam tang

i

1

t

five patienrer. fufferatur,, five fer-

Ii!fü'o

*

T

(

dili ;

quando tribulatio

ii

ncs imimtl

.

ï,

- ]

qu en-

ventet pro lu

t5

tuft.

Lndé squalis

ns

14

dT

2j

0

admodüm ]Job

uo

ii

iinuat, dum «l

períona cádem intentione. zquale

&ilé

2v

i el

13

mpls

mat: Mijjferemiui nely mu[et

fuflinens , i

m imeretur patiendo,

jeb. 1.

"n

&

3

u

4

miles

faltem vos amici mei, quia mantts Domini

quod alius. o

05 dicente fancto

F. 2l

Av4

'D/J-,-'

j

5

4

F5

Q3

A

"t

tetigit me.. Uti diabolus à Deo petit

Jacobo :

/,t

ui fufrert ten-

facoli 1.

dicens : Mitte mantum tttam, Q? tange

tALionew, qt

£OTRHHAVS

4n4

4

jCefr] ,

xXr

Y

m cin pribatus fuerits

Y. 12*

?cä -'ï ze

05 ejus , £ carnctm.

Tun

enter

Am;»z's: £0YoNAH Yi

tpof

P

1

[4 , GtluT 761;-;60;77&6:

tucurm

fyonfæ concinne

ad .ïa&u'n Ápon

Deus diligentibus fe.

e

u

a

:

1

J

€&a tr1-

intremiícit , q

1

1

ï

do Íponía ta

Pariter non poffümus abfoluté de«

mPOIiS

bulationis

x

2

1

gre

leolo , eundem laudis

cidere , quidnam fit diffioilius , an

fonum edit, quem fponfus tangendo

opefari., an pati ? fcd folummodo

34

YVI

H

intendit.. Quemadmodum pcl

in

M

if

At^

4

rcfpcétivé ad aptitu linem & difpoft-

31

.

Tym p

[ T2

0 , aut chotdz in Cheli bene

tionem 1

dDIC

Cti, alij enim eft faciliüs

concordatg , dum tanguntur, intte-

agere, & alij fuflinere. — Hic mallet

Qd

mifcunt, & intremifcendo

p

(1,4"4.

i

tum

T

!.» Vi

copiofa flagella perferre, quàm con-

à tangente fonitum edunt. Bené igi-

cionem formare ; ille mallet per ho-

tut ventef intremiícere dicitur , quia

ram & Cathedra clamare , quàm pet

u

venter opfimé Tympano compata-

;,qi

quadrantem cilicium portare.

tur, prefertim fpiritualis venter fan-

Porró afcenfiones in patientia in

ff

6» )

£tis defideriis preegnans ; fuícipiens

hunc feté modum difponi queunt.

n

gaudenter tribulantium tactus , &

Primó fuflinere abfque appcetitu vin-

md lii

iclonans patientis actus.

dicdte , & omni murmure exterrio,

m

Difputant hic nonnulli, quidnam

non tamen ifnterro.

Et hoc adhuc

1];/0! d . )

fit perfe&iüs , an operari ? an. pati?

valdé imperfcátum eff, reverà culpá

qua l

quibus tefpondeo : Phyficé loquendo,

non vacans, quamvis faltem aliqua-

; OHfO,

effe perfe&tiüs operari , quàm pati.

lem paffionis mortificationem infi-

j n*

nuet. Secundó füftinere aliquid tam

Quia perfe&iüs eft ,. concurrere ad

MW

effectum adtive ; quàm paffivé. Mo-

abfque murmure interno, quäm ex-

"

raliter autem de re diícurrendo, non

tetrno voluntatio , non tamen invo-

; n

dcbemus fpcctare , operati aut pati

luntatio. Hoc quidem culpá vacat,

(arum

G1

nihil-g

N

H

maUW

Em

f&

IRACTIAMTUS

IIL

fe, haud fecus ac Miphi-bofeth coram

nihilominus fatis demonftrat , pa-

Davide, ad R.egiam menfam vocatus,

NT

tientiz virtutem necdum in tali ani-

ma effe veré fadicatam.

Tertió:

quan

V L

dàt

s

um gaudio,tum atmore lique-

l

«

fa&ta fe continere nequit , quin ex-

fufï'ix;;ere quid abíque omni murmu-

re , optando tamen magis tribula.

clmet : Deus meus & Dominus

!

tionis abfentiam, quàm prafentiam ,

meus, nndé hoc mihi, ut me omaium

cteaturatum viliffimam , donare dig-

abbreviationem, quàm ejuídem conti-

netris illis gratiarum favoribus, qui-

Ini

nuationem, & hoc quoque infirmi

animi indicium prebet. . Quartó fu.

bus Apoüolos & maximos Sanctos

fe.

ftinere quid ingenti gaudio & cor-

tuos , taüquam aurum in: fornaca

d

dis jubilo , optando fummopere ad-

probafti & quafi holocaufti. hoftiam

QD

u

vetfitatis vel doloris perpetuitatem

accepifti.

Tunc adiftum gradum pervenifti,

HU

& incrementum. Et hic gradusjam

y

u

at

411

do tuum calumniatorem non a-

Dglh

valde perfe&tus eft , ac certé pauco-

H

rum.

Incomparabiliter tamen hóc

liter füfcipis , ac Laban fervum A-

LE

adhuc perfe&tior eft ille , quo imita-

2!

brahae; dicens : Ingzedere benedicite Do-

Dd

4

t

mur Deum , qui ibi íuam

ecit

mini:à Demino egre[fus cft ferino tuus,feu

Gen. 24.

"T

abundare gratiam , ubi prius

aþud«

fa&um tuum : non poffumus extrá placi-

m

dabatdelictum ; fic & homo defiderii

$

tumejus quicquam. aliud. logtri tecum ,

Y

quim quod loqueremur cum Donmi-

[ ti

patiendi acceníus, tanró füis adverfa-

^

—

riis ampliorem exhibe

L

benevolen-

ho.ftctian

»propriacjus Majeítas nos

£

uq[

l

Port

aito.

Nam ficut fervus

tiam , quantó ampliorem a

be

ildem

ï/"äiiï;

&L

UT

Lie

11

e

Mi LA

"'jx]'l

8

Ábr

€

fïïï

a

123

recepit.offen(am; null

1rf te

mi 1faaco defponífavit Kebec.

t

n,itaomniste affligens , te de(-

fepius memor , nemini gratior , ne-

tlu[)ll

miniin neceflitate fübvenirze ,in omni

Yfat

À £

'«.'lf

io Deidivino Ifaaco , tot ar-

lii

occafione fervire pa

*afi

AGis

or,quam à quo

millis ae aure:s inauribus te-ornans,

r

$

Ü

TEU

J

injuriam paffus. Perfc&tiflimus den

E

quot injuriiste petit. INcmo Filio Dei

t

727

X

I.M' 61[

que patientie gradus eft, quandoó o

l-

á

;

ores nosefficit, quàm qui nos

1f

ftupefcimus, expaveícimus , & pre

injurüs & calumniis afficit , alapis

( |

"m

admiratione quaft in extafin rapimur,

cxdit, veflibus e:»guit : fïag;.:llac ,Cfüe-

li

)

eó quod digni habeamur, tribulatio-

cifigit ; trucidat.

fed &

Quamprimüm tibi itaque aliquid

Qu

nibus exerceri, & pro nomine Jefu

contumeliam pati,

adverfi füfferendum occurrit ; abíque

i

Tunc ventcranima vereintremif

mora offeras illud dile&o celefti

mgt

cit, quando circa fe obftupefcit & ad-

Sponfo tuo, Primó: a&ualiter , dicens:

hii

miratur dignationem Sponfi, praecíara

cce Domine quoniam cgoin flagella

u

tribulationum niunera in fignum a»

paratus fum, ut fuícipiam illade manu

Non enim

hi

foris mittentis

Quandó Deum

tua , & deofculer ea.

0

lt

adoraüs , fe humiliat coram tribulante

inftat Chrifti, fed inflar trunci. patt-

mut,

Q

E

--

AT

CT

Xl

DE VIA ILLUMINATiVA. CAP. 1. Cö

C*NoiiJ.

i

of

mur , fiDeonon decenter offerimus, — tiadigné honorarent. Sufcipe Domi-

ts 2

qua fuftinemus. Secundó off:tas il

nc ifihoc leve, quod ego honore pa-

Iqu-

lam injuriam feu quamcunque aliam

ti.ndi iadignus patiar , ut. plura pa-

n o

adveríitatem totalitet. ad. divinum

tiendr , tibi placende , dignus efficiar.

axx

aAec

um

uilum

yins

beneplacitum ,

C

clufo omopialio finc,

Sextó offctras reverenter , 1

geílum ex-

Qu

dicens: non aliam ob caufám haec gau-

impatieuti& motum aüt

o

hibens , nec ullum indignationis vet-

d

ensfuftineo,nifi, quoniam Ó Pater

bum proferens ,

nec ullam difpli-

, Qu

mifericordiarum ita placitum eft an-

i

1

0s

té te ; Pater totius coníolationis, be-

centig cogitationem admittens : Íec

a

nefac his , qui oderant me, & fuf

corde hilari , vultu placido , verbis

J

cipe omnes intra viícera mifcricor-

maáníuetis , & motibus decentibus

let

tuüm adverífarium íuftine , habéns

die tue , qui ttibulant me.

te teverenter

'€üiRi:

tio offeras fiducialiter ; dicens : Is

in confpedtu ejus ,

Pjal. 25

f0f -

Dotminó fperans , non. infirmabor. . Pra-

qui juxta cfl iis, qui tribulato funt

Ya

la me Domine y «v tentame : ure venes

um À

corde , & qui animas mortificato-

8ntos ; C* cor meum , quoniavm mi[ericor

rum polflid.bit.

Septimó oftcras

a Di«

Píal. 33.

dia tua anté oculos tmeos efl ; quee cit-

ferventer , nempé ex inflammato

us/e g

. 19.

comdsbit me, ut non dclinquam in

amote , eáque dilectione ac fervo-

pl

vita mea , fed complaccam in vetita-

re , quo Chriflus fcipfum obtulit

ff(!lm.a

hoftiam

viventém ,

dcfiderando

te tua. Suftipe Domine hocleve tti-

Don

[l5 00

bulationis meg ; quemadmodum [uf-

idipfum pati , quod ipíe ac omncs

[ervüi

cepifli munera pueri. tui jufti Abel,

Martyres. paffi ; nam pati fine. cha-

ritate, eft. p

aáti

Afi

fine fru&u , & ftu-

Nebet

& fanguinem (anctorum Martyrum

tuorüm iun unione mortis Domini

firá fperatur patientie meritum , u-

i dt

.

1

^

^ $*

Inet.

Quartó. offeras h

1ic

i

ritcr s äi-

bi. deeft ch

i2

itas merendi princie

yU f

a

n

v

)Í

( 5 eoquod

'piums quemadmodum teftatur Pau-

| 01;.;1:-51

Cüfajf: t;

cens ; Gatdeo i. pafic

dignus habeat Dominotmeo , faitem

lus dicens :-$4 tradidero corpus me-

1, Cof« 13.

HiioD€i

P' 2*0

y. f*

in modico affimilati. Quintó offe-

4 , ia ut ardeam , charttatem au.

ii

tem non babuero : nihil snibi prodeff.

as humiliter , non defpiciendo aut

k Qïäpü

- OGtavó offeras fapienter , con ide-

vilipendeado tuum calumniatorem :

CHR[»CW"

fed eüm debi

tC,t

t

anquam inftrumen-

rando pro fatione flatus , utrum

tum Dei honorando , & teipfum in-

patientia tua non c

edat in contem-

; gl qüld

dignum reputando , quod dignetur te

ptum divini honoris , Ecclcfiae

Hu-

;ebfque

tangere , nominare & purgare.

- damnum , aut plebis fcandalum ?

cælü l

fuá patientià placere

tmilia te quoque coram Deo, dicens :

quia nequit

»

eterno Numihi ,

quifquis pa-

,dic

!

6 Deus meus, &iamor meus ! fi alij

g

tiendo damno eít ejufdem nomi-

hanc occafionem patiendi haberent ,

j nl

ni , fic Sacerdotes de falío cri-

ó quam longe perfe&tius eandetn de

n

ff

manu tua füíciperent , utíua te patien-

mine accuíati ,

plerumque me-

jus

j ?

G $

mllf j

-

a.

f4

TtaRACTAÀATUS

lius. faciunt , fe/debitä purgando,

tam ad non patiendum , quàm ad

-

3

iter. diffimulando.

Sic

quam patiet

patiendum. — Etenim quamvis defi-

in morbis prafertim periculofis , ple-

deria , plurima pro Dco patiendi ,

rumque diving voluntatà con

AM

fs

ïu

fint fummi meriti , debent. tamen

mius eft, mediis naturalibus uti,,

decorari debità refignatione , inquane

quäm llil[dem . reli&is , voluntarié

tum nempé Domino placuctit. Sie

dolore confumi.

lNonó offeras in-

poteft quis in articulo mortis defide-

rio accendi,,. adhuc diutius fuis cum

differenter, & non more quorum-

doloribus confli&andi, videns nihil-

dam ubique fuas exceptioties ponen-

&

tium , ac dicentium ; f1 inimicus

AX

otninus , inftare-ultimam vite lineam,

Tuul

^

peregrinus tnaledixiffet, ac injuriam

refignato fpiritu ait :

H

!

Li£i

m

u ä*æ

|

inguliffet nobis , füftinuiffemus uti-

dem adhuc diutius in jufla flagella

(

que ,fcd à propriis confratribus, à

paratus , fed quoniam tu Domine

P

.

natis, notis & amicis,

K

n

j

propriis co

vocafti me, ecce adfüm.

,scmf:ö

li

abiis, qui nofiro auxilio , recomi:

offeras indefinenter, i

ij

i

ïr

i

PZf*.C

-

j: 5,'

fja

;

mendatione aut 2ra

tici

ad ifthanc Ífot-

verando ín' dolore

P?s:ïa Dti3

o

3^110

lïïs

Ü

tem afcenderunt , 1

idiiV

injuriam at-

humilitate, in

fvotrc

&

ä

1

ï

at

