nem licet ) fibi ultró fübtrahere. Se-

pf

foiritualis, quàm corporalis ,. omnis

cundus: neceífariis cum verecundtma

E

Preti

affcétüs &

operationis ; adeó ut ho-

& fan&ta quadam triftitia frui, Ter-

C?JAC

tius: neceflariorum defectum vel fub.

mo fit paratillmus , propter divi-

p

tractionem mirà cordis exultatione

num beneplacitum ; in cadcm fpiti-

lr

u

recipefe , fcqpe tanto ben«cficio in-

tüs paupertate atque derelictione per-

N

BUl

üi

h

dignum reputare.

petuo perfiftere, in qua Chriftus fuit;

Dets

fïlïiüï() |

Hac funt praclariflima fpiritualis

dum in*Cruce exclamavit :

Yi

paupertatis indicia, non folüm à Re.

meus, Deus meus , ut quid dereliquifli Matt.27

addü: g

ligiofis , fed À cunctis etiam Clericis

me. Et hac eít (üprema fpiritüs pau- Y. 44

r ,

ftudiosé exprimenda.. Hoc eft (üam

pertas , ad quam conniti debemus, 1

Tannl

vitam formate fecundüm regulam

Chrifti imitatores nuncupari veli-

ttit di

divi Pauli,dicentis : Qui emunt, tan-

mus ; fnemorià retinentes , qUO

Qhriäu

p€or.7.

quam mon poffidentes s. r qui utumtur

parüm fit , animum folum habere

y. 3

abftra&tum À nummis, aut rcbus ex-

ih Chl

boc mundo , tauquam mom utantur;

Andiatur adhue in Ecclefia Dei , &

tetioribus , nifi infuper fit abftra&tus

*1

in cun&tis diícipulis Petri: 4rgentum

À proptiis conceptibus , À propriis

Ad. 3.

é» aurum non eff mibi... Quamvis e-

voluntatibus, à proptiis inclinatio-

vo ;-

nim illud manu tangam, tecipiam,

nibus , À propriis cogitationibus, à

& expendam ; tam parum tatnen

ita

pfnpri'isv.di»f pofitionibus & affcétib

Dlll

N

[

DE 14 ILLUMINATIVA, C4?. m."'c»omm IX

145

e

It ?w-

ia quidem ,

ut homo ne quidem

atl

prefumat vel minimam operatio-

CONSIDERATIO N ONAf

furo

nem inftituere, vel minimum a&um,

De Stella Nona ,

(

")

Juquit

five internum five externum elicere,

Scu

us qu

fine Superioris juffu aut Patris fpi-

X

At O

De Virtute Simplicitatis.

ritualis confenfu. . Felix, qui feipfum

um t

intantam dereliquit, & ad tam fub-

Implicitas, de qua hicagitur, non

m l*

9

lanem exproptiationis gradum af-

cít ruditas & vitium ighorantie:

y exddt

fc

;1

cendit. ^" Tantó quippé aliquando à

eft illa excellentiffima virtus ,

04 rerup]

quami dulciffimus Deminus fnis A-

Dco cxccllentius depofitum recipiet,

quantoó ncbiliora &

Q3

V x

cellentiora

'?a tnentt

poftolis inculcavit, dum dixit : Effoie Matt.10.

t M

þona gtopter Deum. in prefenti re-

exgo pridentes ficut ferpentes-, e fim-

V. 46.

iunt

liquit.. Tantó erit ceniné&tior Deo;

plices ficut colufnba. Dcfinitur Simpli-

*

&i

lor

f &UE du

quantó modó *s&'r-cmþ

«ab, Ooftnni

citas, quód fiz perfedtus iuteriorum &

bono crcato. Ta:

1

OQUC 1OTÍ

11í

u

anitma

exteriorti

[ 22

21

n;lulpi'iï&s

Cotcentus : ita, ut quis in-

aa

2

3tÓ p

Ufi

l

i5

i

,

harebit a&ui puro

ï

; qua

tus in corde 1dem fentiat quod ore

-

X

i

leti

t

d

1

9 a&

ïmpof&.xäït

& longiüs recef

2

.

pti

profert ; & interno teneat cordis af -

INec ufpiam t

CI

:

01

the

* emis

6.

.

Tff?ü

fc&u ,. quod operatione manifeftat

Jb Omhi

íauros divinz

nitatis ,

;

2

C

juam per

HEN

extetna. ..Et quanquam fimplicitas

ríc&am. abdicatione

H

*

oi?: it

i2

pt

frequenter pro veracitate fumatur,

2'1.) v,,lU,

prietatis

attamen vetacitatem in hoc antecel.

Cazterüm ,mo

fiv

Li'V

3 ad adam

1

l

t

u

"n

iC

"d

/!'!)0 U nl

angum

videtur: quód hominis fimplici/s-

ul

paupertatis thefaurum, funt potiffuma

(^

non tantüm fit vera dicere , & pu.

ope Ü

l

Chrifti , San

C

Leri

,

i

me

-

-

-1

exem

p

Iä.

m 4

t

rulitatem mendacij effugete, fed pre- -

Nam , qui paupetrit

ïlïl

j..

»

Ol

f

nini

3v

4

d

tercà etiam in azymis finectitatis &

,

emplo non trahitut-, neque meis

:

hti

(sl

candore mentis per rectam intentio.

l^

nyi

verbis movebitur. Hinc hoc unum

nem ambulare.

|

rde quamvis alte-

addo : quisquis cupitaliquando dives

rius vera crimina ad ]udxicem €x o-

i

(ir

I

ficri , ftudeat modó pauper effc.

dio ecculté deferens, contra veraci-

(oiti

j

[

5

J

Tantó enim aliquando cum Chrifto

tatemn. non peccet : peccat tamen

| dcböfï

erit ditior ,

*

quantó modó propter

contra virtutcm ï'ïmplidïatis , quiæ

p T

i

Chriftum fucrit paupctior.

Tantó

infidiosé agens , à te&a in

vten-tione

fte j

in Chrifte confelatus etit uberiüs,

recedit.

J ^

quantó todo defolatus

^ Virtutis Simplicitatis eft , non fo-

y ib

fuerit acerbiüs.

làm ab omni mendacio, fed ab omni

g

T

)fli

quoque dolo , ab omni fallacia , ab

L P[O

omni fimülatione , ab omni mala

*

j m

n nc-

intentione , ab omni malarum inter-

[ [D!

tiol

Mi

pretationum tcmeritate , ab omni

af

Trad. 'IGI.

T

[

mfufp 1« ;

s.

d

146

TAR uXCTMTUS

II

UXot

velut diaboli inftrümentum

|/ii

fufpicionum levitate , & ab omhi

fpecialitet vituperat , dicens : Adbuc / 9^« 2

prg

cordis duphc1tate longiffimé recede-

re,cun&:fque vetitatis puritatem, &

tu perinanes in ff implicitate tua : t c v $

tide

IRUr

affe&üs fidelitatem impendere ; ita

nempc vir juftus à ptopria expeti-

ut de homine fimplici dici queat;

entia conteftarí valetet, quoniam ab

€

A

[

ml

/04n. L.

Ecce vere Ifraelita, in quo dolus non

g

humana ac mundana prudentia deri-

M-:

LA^ 47-

Qur autem homo carens dolo , vo-

detur jufli fmplicitas

: aft non ita

i

cetur veré líraelita ,. rationem hanc

ud Deum

quem fapientiffimus

fab. 12.

Juy. i

accipe ex fancto Auga&mo dicente:

Kegum ita alloquitur: Scio Deus meus,

guti

1. Paralip.

J2 hj

Nec vacat m)'[!mo , quid vir minime

quód probes corda , p fimplicitatem

29.9.1,

! — tet

dolofus, dicatur verà 1fraelita ab'Ifraele,

diligas s undé C* ego in fimplicitate

Traécl.

qui & facob. — Nam de jacab [criptum

cordis mei, latus obtali univería. bsc

^ Quinm

in oan.

eff : ]'lacob autem vir fimplex.

non ignorans , ideÓ patrem tmeum

LE

Quàm ptetiofa, quamque Deo fit

fuiffe vitum fecundüm cor tuum,

h. palg

N Abl HH

grata Simplicitas,vel ex ifto collige

eoquód coram te in fimplicitate in-

quoód ]acob Fmplex ; habitans m

cefferit ; quemadmodüm ipfemet

C0 Df

tabernaculis , venditione pul menti, à

mihi fignificáfli , ad me dicens :

Tlt

L dices

/xeg

M

Íuo fratte enato. venandi ;

primo-

quoá, fi ambulaveris coram me ,. ficut

(( »t

genita acquifiverit,pra illo patertam

ambulavit pater tuus ,. im fimplicitate

i

benedictionem hareditavetit, in tan-

o

cori;s : 0 i aquitate. Et fine dubio

tum populum creverit, afcen(um &

J'*fie üïï

lices cotde, fecundüm cot

fiüs 0

efcenfum Angelorum intuitus , ac

D«ci dicuntur, quia voluntas ejus tn üs, P.

ttmrolr

totà nocte eum Deo vic&toriose lu-

qii f impliciter ambulent. Nimitüm, P

Vl hr

€tatus fuerit ; ita, ut Deus non tan-

tantó quis magis juxta cor Dei di-

T10 f

Proy. 3.

tüm potucrit dicete.

C /:Z fle;lb'

ccnfj us cfï quanto eidem evadit ft-.-—

74 f

lx D

ly; 22.

farmocinatio mea , (ed etiam cum

eif.

I"V*Q'A

/L

; ï.:m igitur ipfe non folum

P

dem luctatio mea.

cfh

celis al HOI'

fcd ipfis etiam An

AQ] Hf

* ,..

hLl'

Qfmu Deus virtutem Sini;

c

gelis infinité Qmplzuor , imó ipfa

tatis efliniet, vel inde accipe :

Qai

3

«np(ïïma fimplicitas ,

4!?3

mr

& f'mplzull"-

AA in

nefcnt ? Jaoum fu

liil

culum ceco,

1nà pu

Ait

às, idcitcó voluntas cjus cft:

709 29

(

V. 1j

& pedem claudo, czmrufnïæ: virtu-

ut in omnibus locupletati , abundetis in

Car »

SKa

thien Do.

tum decore pnszm., & tà1

esanem funplicitatem , qmumquc vul-

y/"

NV

tinus eundem laudaans ; zoï.us fini-

tis Apoftolorum fücceffores -

atquc

I cojs

plicitatis fpecialem mentionem E.

Sanctorum imitatores aopellarl Et-

.g[-

-

eü; nlf] (

fab l.

ducit,dicens : Nwzyfu:l cenfidevá

r&b,

eniim ( tefte Prancifco Arías ) in At

Jtot

FOttr

y. $

vum um 7ob , quàd won fit ci ;z Alis

bus 4f€;zufï,mz : ommumgz; Sandorum .

Tom. 3.

in terra, boma fimplix c-redus ?

L') m-

vitis legimius. , eos

f;

üt loqu

j

tummam fimpliita-

Traci 4.

»l E.,

h

plicitarem in Jobo Deus fpecialiter

ten cum fumma pruüdentia conjumxiffe-

cap. L

Pendmr

laüdat , & folam fimplicitatem . Jobi

"Quantüm clementiffimo INumini

*

virtus

& T

m

i

E

DE VIA ILLUMINATIVA, CAP. IIl. CONSID. 1X.

147

virtus funplicitatis placeat ;. liquet

Propheta ufque ad Sacerdetem. eunidi

Tttft "

Mercium eílimatio

7&rem $.

2

m LT

pr&tetea bené perpendenti, quantüm

faciunt. dolum.

V.13..

TERIU,

eidem difpliceat hypocrifis , potiffz-

perditur , ubi mercator de dolo vel

mum vitium , huic virtuti oppofi-

fraude fufpe&tus habctur ; & tota

GT

Iaf d)

Matz, 2;, 0« Plané, nifi Dominüs hypocti-

Chrifiana Keligio vilipenfionis co-

Yi du

70/4--

' fin. fpecialiter execraretur , toties

gitur fuftinere periculum, fi in mi-

haud minitaretur : Va vobis scribe &&

niftrro Chrifti invenitur mendacium.

fio ,.

vtilim

y.1j.

Pharifei . bypocrita

Va dupltei cordes

Caveat itaque omnis Sacerdos, ne

vt FL

quoniam cor ingrediens duas vids , non

à mulicribus infatuctur, ut quaslibet

Eccli. 2

— habelit facccffus. At econtta habet cor

revelationes, aut anilia fomnia teme-

l&[i[ifc*

j

t *

y 1.

re&um & fimplex, in quo fuam fi-

ré in populum fpargat;- & hiflorias

ii

Fceli.3.

duciam ponat

nempe in eo , qui

de veritate fufpectas, velut authenti-

J hi

-

y. 28.

cu[todiet reckorum [alutem , & proteget

cas narret , quia hoc foret anfam

i fnaif

Prov.2. gradientes [mnpliciter.

uemadmodüm

prebere, modó hoc, modo illud ve-

of tudn,

70

Abi melech. ob fimplicitatem à pec-

ritatis dogma in dubium vocandi,

ficte

totámque Chriftianam doctrinam de

cato protexit, quod & ipfi indicavit,

i j;&mü

Genef.2e, dicens ; Scio, quod fimplici corde fe-'

figmento fufpectam reddendi. Quid

TL

?OS!

ceris , C ideo cuftodivi te, ne peceares

mirüm , quód diminuantur veritates

Mi jï(?! ;

in me.

à filiis hominum , fi mendacia pro-

þnspfi(:t.w

Porró ,/cur benigniffimus Domi-

cedunt. ex ere Veritatis pteconum ?

(ne dià

nus íolis Pharifeis & Scribis adeó

Quid mirüm, quód mendaces filij ho- P[al.61.

undim o

um in flateris 5 f Sacerdotes i y, ;o,

exprobrat vitium hypoctifis ? an ergo

T W b

aliàs prater Scribas & Phariízos ne.

fuis commerciis, fraudibus & dolis

Nimitil

mo hoc vitie crat infc&us . ?

Sane

utantur, fagaces, ut decipiant rudem,

y D

hoc non alià de causá feciffe videtur,

& circumveniant juftum. Quid mi-

eVädVïþ

quàm,ut oftenderet , quód in nullo

rüm, quód de plateis ufura & dolus,

Píal.54.

[oit

30f

ftatu. fit tam perniciofa hypocrifis »

fi ipfi Sacerdotes procul funt ab eo :

Y.12.

eium A

atque neceffaria fan&ta fimplicitas ,

qui pecuniam fuamnon dedit ad. ufuram.

Pfal.i4-

m

quàm in flatu prafidentiz & ordine

Quid mirüm , quód finiftre fuípi-

y. $.

ümpligml-i

[

clericali, Quis enim fedu&tas colum-

ciones atque temeraria judicia fzcu-

bas & errantes À (uo errore reducet?

FT MM

larium occupent mentes, fi Sacerdo-

TL

nifi Sacerdotes fimplices faerint, fi-

tes eifdem (e prodant repletos ? Quid

y

nque

cut columba ad feneftras fuas ? hoc

mirüm , quod nullibi tuta fides, f1

Qu

t5 *

eft, nifi exteriüs fine dolo per fenfus

ipfi Sacerdotes adulationis & fimu-

p

"m

protulerint , prout intüs à Deo ad

lationis veneno abundeht ?

uis cte-

H ", M

cot loquente perceperint.

O adulationis bellua quoufque af-

qnih ss

cendifti ? Ó fimplicitatis gloria quo-

í S;"m

d:t,,Evangelium efle vcritatis com-

h

4

pendium,cui contradicere nefandum ?

ufque dcfecifli ? Quis fatis defcribet,

TO

u ,

quo

j M

fí de miniflris. ejus dici queat : 4

quo cærcm'onialïqm apparat

T

Stftüaum

mml

0 NU'

vt

d

AP'

(

*

IR^A4 0T 4TIU.5 JIL

143

geftuum concentu , quo titulorum

inen facete. $

i orgo tftquam Deo pla»

m

Ífele&u , quo fermonis ornatu, quo

cere , veré profisere , prormdz]?]ue 4Tüá-

Diomlfius

mei

veiborum exquifitu ,

quo laudum

biles cj'e [j« opteimts , abijciamius omtnimo à

Carthuf.

Ts

Domn. 3.

conquifitu , nonnulli clerici füuum

webis boc. crimen. : finta, corda noftra

hdþ

poff Nat.

ficft

adorent Epifcopum vel Generalcm

coram. judice fummo fincera C redta,

Vicarium , ut eundem mulío adula-

ut abfque omni obliquitate bumana aftu-

Seru s

AE (

tionis bené demulfüm,ad dativam,

tie, duplicitatis ac fmudulemm, linea .

,

jieg

vel.promotionis promiffum ii

1cli-

liter- extendamur ,. ac moveamur . 4d

dnrd

nent. Et quid diceam de cla.rzac?

Deitin. Simplex fit oculus nofter, pet

LPIATI

Wt

[:

plus adhuc bellua adulationis & vi-

PHFLCRCCXTI intentionts , pet véefacita-

)

fedes

[)* um.

tium fimulationis ptiumit

tem otis, per finceritatem operis.

:() ,

fablirhiores aícendit , muros fortio-

Patiamur potius fraudem , quàm

Quj

ut alicui frsudem inferamus , & ab

res perffmglt claufira menachorum

tü (

hvangphca flsmphcatat-e recedamus,

pervmn ; pc& a Keligioforum 1n-

n ts

vadit , aulas E )z'copmun fibi füb-

tanquam immemorcs divi Pauli hunc

]/JI 1274

dit 2

in

zv,,ns Potentum quie Ícit,

in modu

querentis &c conqueren-

fx,]*ul

fere qLe ubique exular »ceäxfm Chri-

tis : Quwuare non agis tnjuriam acc

1.Cor.á

P l(izrg

ftiana fimplicitas , & antiqua . fide-

pitis ?. quare non inagts fraudem pati-

Va

Lf&:»

.3!'5

£21 r

V.7

Cj VU 3

l

? prompti fu. nt non-

ini ? fed vo

iam facitis c frau-

( bj

;cum tam 611

nolir R. cw*f oft e tga f?IGS Schf.ozcs

P

Atis , (:'5" boc ;m. ribus

J ETT

LJ-'«..:).I

e

ut c

:r-

s obtineant: omnia

I-ïzï.;.h

1""?"'

fotiíiq

Dominum dixifk

iK

E

M

.»öls £VU 45

u ng:

co

f*1:111*

LUiii

ta

fa

ik

"

a&

«ïd,

Lblvtd LZZ» i!fw;»[ltgä

tibus volis , c orate

&a, ge

"

Luta 9.

Kfttm 1

five bona fi

Lv

*yo

perver

f

V lu

v

fanttá

pío calumuiantibus vos. - Et qui te pei

43 4^^

y. 28 ?

fl

l!

decantant, folu'm ne

Ljip:

em. pro-

eutit 1n 3

PRERVV

illam , prabe & alteram

f'4

i&

u

snotionis abícindant.

Ef Av £0 '; q!f

f rt tibi veflimentum,

iNota

Frater chatiffinie : : æ «-12*.-3-

1,4

aj

v

m.i H tü

LT

am woli. probibere

QOnnt

dientia eft neícia

31 ()'"vï' Unmra

/*F -a*ïä

mïl()x l](

autem petentt te ,

, tribue, & qut aufett,

ASTUS

attendcte , & foluü'm attea

—Sfxæ

qua tua funt,ne repetas. P rofündé hanc

&Yem

preupæntls in wïor(. Boni (Ou L-

Domini do&nnam fuo cordi infculp-

f(xrcm

farij eft,

IH l!'*V'äfC opetam

ut

ffï(, V

detur fanc&us

rancifcus de

ani

,..

13

')

Llcrbta.r

«iii

aEH

ili

Ite Qf'l

f1O V».F J,

Paula , undé ft

ii

; in fancta fua Re-

Ll'[)p

;ï

AUotye

"t venetur 2

icU- kl ;W

DS f4

On

^F

zdi

iW O0L

tcat

gu'a prafcripfit ; ä/z neque ipfi in 7- Cap.f.-

ti

sf

om* eft , m*u 51 fuum fer:

dicio aut extra come:zdenr!a repetant . Rf?g

foneni eo cïn igere ,«ut extinguat

li

üj

Ele£imnofynas temporaneas , vel anntas

vitia, & accendat vittutis amoremni:

Il

at perpetuas,, buie Ordini qzmmodalu

nouü vero ut ai

tV

11/^

upetüf auditorum

bet oblata$ , cüm illa ab eis in tote vel

DW L tj

fatoten

. Ghriltiani Dodcboris. eft, :

d. parte auj 'erentum.

3

gdt ! hn DT

Cath adm Vctitatem dicere,rion veto',

Seritjamus de ia omnibus 1n bonoJI

vw, Cndy

ffd!lffa

& dc ncmine fufpu.,cmur in malo;

hï!t&fuac/fub iliter palliando, fibi no-

fl;rþd

O.nma

b&()fl |

N

NAT

A^r

Y

-ln" Ffr l] !,ï'*:'x

TI1F A. CAP. IH. CONSID. X.

l

49

)VW

Omnia dica &

aCa'trahamus in

the 1

meliüs , ne temeré judicando facia-

CO NSIDERATIO DECIMA:

n

1Hs

1

N

mus nos reos; Memores fin

ehe

n

iCi-

40

De Stela Deeima ;

liflut- Do&oris dicentis , & ita mo-

9 W d)

nentis

Cave aliene cony

l

I

Seu

45 effe

A 1

&ut amojus explorator , Aut tf':-,;cmm $

Dbe Virtute. Bentgnitatis.

»

jucex

Etiamft perperam- actum quid

n

Emgmtas definitur : quód fi fit vir-

1l

r d

depmbemas

ec fe pudiees proximum,

? tus, qua CUPXH]US omnibus anC-

lat

Uacis Autem exeula. — Exeula

Inteutio-

fac

mon

ACC

re, feu ompibusomnia fieri. Uindé

Xer Wi« Wc

t

Z

:

gem . , f opts non potes :

izt.ul

4 /Zoráan-

difféit À mifericordia ;namtnifericor«

d A

jup. CABt.

fjm , puta [ubrej f'f,:zanez»z , puta cafum.

dia efl virtus , qua alterius miferits

qua

Quod f ? emuem . onmino- diffmulati ienem

compatimur, & sd proximum, quoad

,&

TOi cmz*udc recufat , faade mibileuintis

pohumus inde liberandum , mow

hf2

eQamuo

ipíe tibi , e» (*mm apud teij

jh

m:wve

mut. Bumr.mc.s autem non attendit

qn,!

yil

bemens futt. niiis tentatio

qsid de m

proximorum miferiam, fed cl

Adi

Itatis

lu,n

illa fu.bbt | ff accepiffet im. me fimiliter

atdorem, quo fiti Loxrmbuspmf -fle,

UE U

Pa&jimem

tam divi 1"[.)).5 qaam paupcrlbusæwn

il

Verütn, quamvis À temerario j

'ï'

mfimis, qu Am fümmis;tam p»fäm.s,

J

€10 a

ibltinere jubemur

4 AiUi

1108

h RQLO

fl

Similitet non bené

(* M

quam Onfhïïïq

1

men-in no

ALl

firi

confunditur beni gnitas cum manu.w

n

is aCtibus prüdentem

cautelam adhibere p

iWVillkb

WNL Demi

viii l

thuïnP

,

-

n

I;ï'w-

nam mhmuemdo , juxtá

fcrtim ubi ita exigit honor Dei aut

(

fanctam Tho:mm Aquinatem , eff

falus proxi mi.

Cxc Superiores pru-

virtus , qua fecundum retiam vationeim

hl I'"

denter fuis fübditis occaftonem pec-

mod:m;xr irat.

I(;l f)"

tf217

C-:ndl db(ClndUL

Lj

Edaiil

1etfi^ eoldem

Beni

itas eft ma ex

uaffma

11;m(r i

Q

malos non judicent

*

jemadm yïdälï

HCUS , q&ldn] nobi

1

tiffimus

3 fus

rudentet

"n

d&

iua.arca retrahit

Deus

po

ineffabile : In

aationis

qu[; /j

€iavem

thoh GU.

5

crvum 3 udicat

myPcr-rxum moenftravit , dicente À-

jcnd

furcm : fed ne o"caüo faci

ia

1aft

rem»;

poftelo : : Beuignitas C busanitas ap»

Ad Titim

jiink W?

k

Prout

qu:ppc Íola hmpltatas co

paruit Salvatoris noftri Dei.

44

ia

as "

laudatut ,

qua

1 pr udentia

pentis

4 vat

HO

1/*1

nabatut ,

1

quondam Prophe

ULLAX

ernatur, Sic ( ait fanckus B;rm rdus )

dicens : Dominus dabit benignitatem,

J

In]^

h(

Pfal. $4.

t? eportet per- iunocentiam vita e[fe

Q tera noflra dalit fructum . fumin.

stl

». 32

"NI

femplicem. , ut' tamen! cuin [implicitate

Benignitas eft

ila divina virtus,

yi

l

vita operteat effe prudentem. 1le , qui

quam Chriftus ubique locerum ex- 45 ,.

/

n

De imodo

!INL

non mifiet prudentiam fimplicitati, fe-

ercuit, quia ipfe fult À

qui pertTATL. . 2g,

T2

j

bene vi-

[

cundgm quod ait. Propbeta , columba eft

füt benefaciendo.

c [anande omues.

. Fendi.

feducla, non habens cor * (ed ide9 eft. co

Ipf- fLut , quem DLU.S Spiritu fanCto Sap. ;,

£m

bóno

S€rMi.56.

luwiba

tia [mnplexs ideó autem mon

unxit.

Benignus eft enim fpiritus [a- v. 6

n

qu

t

piestia.

habet cor, "quia non balet prudentgem,

T ;

OAH

li

pe

TRAÁACTATUS IIL

Ínà

Benignitas eft illa virtus ,

qualibet tormenterum genera per-

pjenti.g.

ferre, cifdémque tugm pro meis, tum

jtine

uze diícernit inter filios Dei , &

pro damonum atque cundorum

d

filios diaboli, dicente fan&to Joanme :

damnatorum peccatis fatisfacere ; in-

tifice

j foan. Qui bene facit , ex Deo eft ! qui malé

V.H5

faat

, non vidit Deuume

tantümque coídem fingulos meritis

nignä

cümulare , ut me in cceleíli gloria

qüïäf(

Benignitas

& patientia funt. duo

longé pracederent ; quoniám ego

4

qud v

primarij, & excellentiffimi chazita-

tie f

tis fru&tus , cx quibus cegnofcitur

non cupio mihi benefieri, fed bene-

facere pluribus.. Q: ot e(cünque ipfi

hat

bhomo -in charitate perfe&us. Pa-

tientia. quidem oftendit. hominem

innoteícit., nonncminem efle grayi

betign

perfe&um in vita pafiïva,& be"ig—

tentationi expofitum; dicat in cotde

fufdpia

fuo : utmam'poffem dilectam iflhanc

nitas in vita ac&tiva.

Feli& igitur,

EAU

]roici

animam à lapfu cuftodire , & à ten-

hm

ui poffidet illam charitatem , que

( tefte Apoftolo ) patiens eff , benigna

tatione liberare. Si lapfum audit.

Mp

dicat : utinam poífem prima inno-

^Co.1? .0 — Quoniam qui ab omnibus fibi

tUt

Pn 40

centig reftituere. Si excecatum , fi

illata mala gaudentet patitur , &

ül pai

pratefea omnibus bencfaccte, nititut,

induratum : utinam poffem cor cjus

tlf

vel meo fanguine emollire.

$i in-

Deo fimillimus effe creditur : qui

fitorer

firmum

utinam poffem ejus infir-

beniguus. C mifericors eft. , patiens

Yti mig

feil. 2.

multe mi[ericordie.

Nihil tam divi-

mitates vel ipfe portare. Si incendio,

Ünts n

y. i.

num, quàm benefacere, & nihil tam

fi naufragio depauperatum : utinam

- Mi

poffem ejus edes de novo &dificare,

diabolicam quàm malé agere.

Benignitatem fpecialiter exigit A-

totam abfümptam füpelie&ilem du-

fl

poftolus in Epifcopo & quovis pres-

plicatam tribuere, & emne damnum

CWViS |

centuplicato fortune favonio abfter-

bytero , dicens : quód oporteat eum

T

9772

"5

eot.

gere. Si diffamatum, fi vexatum: in

)d Tituim CHe hefpitalem, Benigmum, [obriu

me ruant tam dira fortis jacula , ut

Itf

I A

Debet itáque imprimis omfis Sacet-

Diftnes

(altem vel fic manceat ille vel ille il-

dos , erga omnes totius mundi ho«

Tiscufd

mines benignus effe in affc&tu ; er-

]aíus. Si in garcerem trufum - utmam

T0 Deni

ga neminem vel minimam amaritue

poffem pro co & in carcerem &

dinem admittendo , de nullius in-

mortetm ire,

müïibuæ l,

Mi

fortunio gaudendo, miferorum defo.

Ubi veró a

fïe&ü i poteft effe&um

ViVendi f

lationi compatiendo, omnium falu-

adjungere , exhibitione benignitatis

tem & utilitatem tam corporalem,

M. t

Deum glorificari ne negligat ; fcfti-

i

f n

quäm i"pi;ituglem ardentiffimé defi-

nans cum Zachao de arbore deícen-

E MP'Z üïtifexg

qn Kal en, derandos nec non defideria beati Ja-

dat , feu de fua occupatione non

&ti f

Mariag.

coponi imitando , qui frequenter di-

adeó pro tunc neceffaria defiflat , ut

Müh's, (

cere folebat ; utinam ufque ad con-

adventantem peregrinum benigne &

die-3o.

[Em(s) ffi

Decemb, fümationem huju

s- feculi. poffem

gaudens in fuam domum fufcipiat.

.'lmo

mhl! Wh

E.

DE VI4 ïLUALlFNATIVA. CAP. IIl. CONSIB. X.

E

m

imó cum Abrahame & Loth jufto — sus, flalilis, certus, fecurus, omnem ba- . .

Yi t

xinere fatigatos , ultró benigné ex-

bens Viriutem , omnia profpiciens , d

ndorum

fpcectet, ut eos velut Angelos hono- — qui capiat emnes [Diritus. Hunc benig-

etes d

tificé tractet.

Paupeti clamanti be:

nitatis fpiritum in fe habere & foe

; matii

nigné tribust, quod petit ; aut fi ne-

Vere ftudeant cuncti Sacetdotes, tani-

tribuat,

[j gt

queat date , quod petitur

quam fideles imitatores Onie fum-

im q

quod valet , & recompenfet amoeni«

mi Sacetdotis , quem divina Scripe

/

k t

tate (ermonis, quod nequit invenite

tura dicit füiffe virum bonum, c Ut- , w ab

g r

inanu, Benigné corrigat peccantem,

nighwn , verecundum vifu , anodefium

154 Y.12,

beriignä inftruat errantem , benignä

r gt

soribus, e eloqeio decorum.. Non at-

n cot

L;l

,

füfcipiat poenitentem, benigrié lactet

tendant quorundam infuavem tra-

,«n(

mill

)d

ptoficientem , benigné foveat per-

€andi modum ( fi tamen eft modus

! & ä [an

fe&um , benigné confülat dubitanti,

dicendus ) fcd femper in benignitatis

n aitl,

benigné fuccurrat dolenti , benigné

tranquille immoti perfiftant, ut va-

ia 100

àuxilietu£ opptetlo ; patrem fe often-

leant cunr Apoftelo Paule glotiàti :

at l

dat pauperum , tutofem pupillorum;

Cum po[femus volis oneri effe, ut Cbrifà , hg s.

exhilaratorem moerentium , & con«

3 or a

Apoftoli : féd faiti fumus lenes in tnedio s. ..

folatorem viduarum , ut ómnes ex

Vefirim, tanquam fi nutrix foveat filios

vità miniftri cognoícant , quàm be-

fuos.. 1ta defiderantes vos , cupide vole-

i izaflr-

j

nignüs , mitis, & fuavis (it Dominus.

bamus tradtre volis non folàm. Evange-

Mirabile dictu eft, quantüm valeat

liuss Dei , fed -etiam. amin

;; u

eftras,

hujufmodi betignitas ad capiendam

quoniam cbariffmi /| nobis

L

AC ijiS-

) ædiüüff:

&icm d

plebis benevolentiam,& domandam

Eflote autem invicem beuigni ; quo- Bpbef. 4

- du

cujüfvis gentis ferociatn. — Hoc ad-

niam ubertas benignitatis , eft indi- y, ; 7

vertete licet ex hiflotiis Societatis ,

jo

dicium abundantis charitatis , qua

in quibis docemut : quot, & quàm

intüs femper eft quicta in contem-

al i?

barbaros populos ac vix femihomi-

plando , foris veró femper occupata

nes cjufdem Socictatis A poftolici viri

Vel ülc i

in benefaciendo : fimilis illis quatuor

füo "benigno affatu , fuis gratioíts

animalibus , qu& requiem non ha.

n utmai?

toribus, & füaviffimo tractandi mo-

bebant die ac no&te , dicentia : San- Apos. P

aja

do, ad verz fidei lumen, & honeftam

4us , Sandus , Sandius Domints Deus y. g,

vivendi formam perduxerint. Docuit

omnipotens » qui eYAt. » e quieft,sd

i

nempe hanc zelofitlimam Societatem

qui venturus eft.

elilg

g

ü«.

jam in prima inflitutione omnium

[lgäï i

- $4p.7.

attifex Sapientia, quód fpiritus intelli-

CONSIDERATIO XI

z

T.

gentia [it (ancbus , unicus . imultiplex,

De stella Undecima,

3[[0[16 l

fabtilis, defertus, nobilis, incoimquinatus, :

Scu

ch' u

Certus, [uavis, amans bonum, acutus » qui

. De Virtute &raritatis & Medeflia.

xbfïmgm

( p

i

nihil vetat benechere, humnanus, benig-

Inter

j

ïRACi;ATUSf BHE.

15

L,

n.

l

Ntef ceetetas vittutes , quas Apo-

Francifcus precelato exemple ofte

Suräm.

ii

dit: Undé Pradicator veritasis fues

B (lolus in Epifcopo & quovis cle-

.Odeb.

ch

tico tequirit , non ultimum locum

Philippenfes hifce hortatur: Medeffia

Philip.4.

áll

tenct Modeftia (eu Gravitas morum,

veflra notà fit omnibus bominibur. — De-

r

qui

qua eff virtus , externa bominis mem-

sinus prope eff ; quia , «bi Chriflus,

$. Grep.

&i

bri c adiones decemti moderatione

siodeftia quoo, eft.

la occultate exe

Nazidt.

p

componens.

Imó-, juxtà Concilium

Mita res, mitacu

Epift 93

indi

ïïï f-arm.

Hildefemenfe , follicitudo prima Sa-

emplo Chrifti docemur ; & mode-

erdetis d boc tendeve debet : u exte-

fliam noftram omnibus hominibus

n

vit. Cap. *

lir

à m

viorvtim bominom dc

bite componat . tam

anifeflam facere , veibis Apofloli

ii

19.

enda

J 15 o

its loquendo , dnàm in cemed

virbVU

, &"1-

jubemur. An ergo plus eft, mode-

a ocofso ;

Vc1ic

Sic cft:

li.

bulando , €€. tit quicunque illum afpe-

ftum cffe, quàm mit

ce& WS

Tol. 12.

UM

xerit , eju/qne mores confiderárit, adife-

Sacramentum -Reeu. abfcondere, bonuum

V-/!

fujti

cetür,4c dicAt z 0460 Yirn ?'f'füïa*?z et um

efl : opera autem. Dei vevelare, & con-

Q Eccdefie perutilem.

Qued ipfura

fiteri, bonorificum eff-.. Et ; quid. funt

ffd Y

xT'

quoque facta $

yx

1odus Tridentina in-

mirzcula , revelaciones , & viliones,

lisi.

culcat , dum.ait : $i« decet omnin

nifi facramenta Kegis eterni , qug

t hi

Seff. 22

€Ap. L. d&

clevicos , in fortem Domini Vocatos,

Íep? tütiis abíconduntur, quàm in

hg f

Ytrjt

Reform,

vitam, meré[aue (uos omnes componere,

lucem proferuntur ; quia non omncs

i

^

L

[

talibus. dii

ic

antut.

Sed quid unt

MWort

at babitu, eefiu, inceffit, (eymo

£, :zliäsgä,

as

R

lucis op

Ció ,

e

modeflia externé in-

tid

awmibzæ.&m , Wil nifi qrave , mode-

vyattm , Ac velieione plenum prafefe-

ünuata , nifi opera Dei & fructus

pitiit

vant : levia etiam delida-, 4ua in ipfis

Spiritüs fan&ti » dicentc beato Paulo;

liütyr :

o

Ceatt-

maxima e[fent: , effagiant » wt eoram

Frudlus autetia ,ïïpä*;'itf': ejf &haritas,

,

d xss.

i

H

t45, lanitat,

17- 22'

, AUionts cuuctis afferant venerationem.

ditm, pax, patieutia, benign

&l

Ut emnzs , qui viderint eos , cogno[cant

longantuitas, smauuetudo, fides, mode-

Yfaia 61

d ! u

V.9

illos ; quia ifli funt femen, cui benedixit

ffia , continentia, cafitas- Huiu(modi

inifeftare , &

x)'] Poüat,

Dominus ; emadmodüm per Pro.

igitut opeta Dei

böïe c

eifdem eonfiteri Domino in INatiohi-

h]

lfsia g, phetam promifit , dicens : Semen

NT

v

1

Halitus enim wentis in

bus, honorificum & Dco g!orificum

y.13.

fanctum erit .

Ug i

corperis flatu cognofeittr : animi vox,

eft; quod Chriflus voluit, dum dixit:

S- Ambr.

D

lib.1. afüc, *ff corporis motus. Seu ut divus Hic-

Sic luceat lux. veftra. coram bominibus : Ma

äb. f.

:

Tlnsr

romymus loquitur : $peculum mentis,

ut videant opera vcftva bona, C glori- y.16.

Ug

eap. i8.

Epift

í4d [«ues s ev tacitt ocult, mentis fatentur

ficent. Patrem ve[Irum,qui in calis eft.

f dle

h

arcana, Exccllens fan& virtus mode.

A

Si enim opera mala viderint, po-

-

gladio,

tiis Deum blafphenabunt , quam

ftia, que Chriftum & San&os imi-

Wi

tatut, Deum & Angclos veneratur,

glorificabunt ; quia immodeftia mi-

R

& hominibus ctiam tacemdo con

nifirorum non minüs cedit in con-

Itf

sionatur. « qucmadmodum id divus

temptum Chrifli Sponfi & Sponíe

la H

EKcclelig,

T

i

DE VIA ILLUMINATIVA. CAP. III. CONSID. XI

155

Ecclefiz, quàm immodeftia & pue-

urgunt intet ipfos Dei minilltos viri

10 oü:n.

t 405

rlitas Legatorum in eontemptum

perverse viventes, & non ficut de-

Kegis.

Gfavius videtur Deus fen-

cet Angelos T'eftamenti. Contami-

Ml ü

jj

ht Dl 1 A

&üífle Davidis malum exemplum,

naverust Teflamentum ejus , diffoluté

Pjal. $4.

vivendo

& inter ipíos cuftodes in.

V. 21.

rj )

quam adulterium & homicidium:

adulterium — enim

& homicidium

venti funt percuflores , non abfimi-

l

peenitenti cenfeftim remifit , prout

les illi Regi impudenti , íeu Anc-

[af C

indieant illa verba, ad Jp['um di&ta:

Chrifto à Daniele Propheta deícrip-

&m

Dominus quoque transtulht peccatum

to ; Ex cujus defcriptione Petrus

T

Reg 12.

4utm

898 WIOriEris.

Malum veró

Beffeus coliigit , Sacerdotes €» Relt-

In Regal

ii

3

Apo

e

Sacerd

,

,T

Uv

exemplum datum , & inde fcanda-

giofos , cttm inmodefti fzmt » Q impu-

PT

lum ortum £

emittete noluit quame

dentiaim in imoribus prafefi Jerunt , veros

Gd]) ««

xvö[

u

vis id David füper terfam Jacens

efe Anti-Chriflos: utpoté vitae Chrifti

u

i ]

E

multis precibus & jejuniis petierit;

conttatios, cujus modeftia tanta fuit,

mm

fed veniam poftalanti poenam in-

ut Paulus fuos Corinthios per man-

P

fuetudinem & modefliam . Chrifti ?^ Cor. te.

r Vl

Qf

flixit, quam per os INathan Prophe-

tz hiíce predixi

obíecrate non dubitárit

LP

ff

)'l

Lxæ

: Quoniam blafpbe.

mare fm/h inunicos Domini , piapm'

Porro Regulas inmodeftia (ervan-

g

verbum boc : filius , qm natus eft tibi,

das , non íine cffufione multarum

oq QMAIL.

morte morietur. Vah ! ergóne nec pa-

lacrymarum , fanctus Ignatzus con.

ud

fcn*ïüc fequentes:

tri deprecanti, ne parvulo innecenti

&f ïohl

i. CQapus huc illuc levitet non

r,l

pareitur , ut malum exemplum pu-

&

niatut , & íruétus dati fcandali col-

moveatur , fed eum gravitate, ubi

t019

N

latur ?

opus erit : & f1 opus non fit, tenea-

b;i'i/

Si hoc? jam non miror, quód A-

tuf rectum, cum moderata IHQCXIOIIC

d neutrum

"n

! Tonotb

poítolus modeftiam percuflioni op-

i& anteriorem partem ,

[

latus defle&endo.

"(f

5)73.

ponat , cüm dicat :

ifcopum non

Hug

debere effe percu,fïvrem » fed mod effum.

2. Oculos demiftos, ut plurimum

2

al :

Quid eft, 6 Do&or egtegic ? aR au.

teneant, nec immoderaté eos clevan-

fion

a^

tumas , Epiícopum pofle etiam có

do , nec in hane aut illam partem

circumfle&endo,

gl

malitiz progredi, ut alios percutere,

vulnerare vel occidere non pertimet-

j

3. |ntet loqueudum cum homi-

11 H mr

*:f "' f "*

t ? tacité mihi refpondere videris:

nibus, prefertim alicujus authorita-

1/, U /l,

fi defunt ,

QLU PCICUUUHï gl egcem

tis, non defigatur afpectus in eorum

3

1] [[I'U z)

gladio, vix tamen unquam decrunt,

vultus, fed pouus fub oculos.

0

moribus

idcrin ?

qui percutient Ícandalo

4. Rugx in fronte, ac multó ma-

a

J

diffolutis, licentiosà vità ,

. fenfuum

'ut ferenitas

ml

gts in naío evitentur

d

) 1

n

J!

incuflodià, & COI—]VCI'xQIIdI indecen-

exteriüs cernatur , qua iRterioris íte

f0

(

tia. Hoc eft, ó Dector gennum ex-

indicium.

ilf li

Tr A. HI.

V

*.Labia

$o

l

4

(

Yf 4

TRACTATUS Il

á

j» Labia nec nimis compreffa,,

Majeflati affiftunt, & hine; pre men-

yl

nec nimis diducta,

tis dulcedine & cordis gaudio , dul-

hn

MI

ces amoris & admirationis lacrymas

6. Tota facies hilaritatem potiüs

li

Ini

cohibere fiequivife. Et hoc cft, quo

pra(cferat, quàm triftitiam, aut alium

r

f

minus moderatum affcctum.

dixit ; ó quantüm fordet mihi terra,

thi

. Veftes fint munde , & cum

uando coelum afpicio ! Ó quàm fa-

[

teligiofa decentia compofita.

cilé diffolutiones , & nugas iun.

danas, velut foetentes fordes defpicit,

*

i

-8. Manus, fi non in fuftinenda

hi.

quisquis modeftiam & revetentiam

vefte occupentur , decenter quictz

J

tencantur.

Pt

Sanctorum contemplari incipit. Vel

D

(ii f

o. Inceffus fit moderatus , fine

