uiettde, defperatio d grandisruina ni- taque fpiritnum diferetione à Deo

pa fect.

fi vel à Deo fpeciali protetione con-. donatus eft , ut nemo fcrupulorum

d

dl 4 P

£144. $- (ervcentur vel per coníeflariorum g

Lii

udine gravatus Tgnarium dcce-

A

deret , qui non ab ipfo aut fanatus ,

f0

prudemmm in Domipo confortétur.

Porró media ad füuccurrendum ta- aut conífolatus recederet.

Sic pari-' Surius

[7

jill

U

libus perfonis pra cateris apta poí-. ter fan&ta Lutgardis virgo miré ve- 16. fsmg"

LL

IHA

funt effe (equentia : Primó illis cre-. xabatur , adeo, ut etiam horas ca-

IUl

brius fuggerendo hiftorias illorum onicas fubindé bis tervé. repeteret.

MC

Sanétorum , qui fimilibus dercli&tio. Sic bcatus Joannes à (an&a Cruce In viga

0i5

gibus & fcrupulorum infeftlationibus conícientiz angoribus nonnunquam 2jas.

i

j*

& Dco fuerunt multpliciter probati, detorquebatur inflar peccatoris, pro»

af il

haud tamen idcircó reffulfi : fed & jc&ti à facie Salvatoris, Sic illumie

[

;fOF [

contrario pet has ipfas interpascor- natiffimus Thaulerus cum morte col- ts vita

,(

hh

dis tribulationes ad perfiétiorem: lu&ans , velut à Deo dereli&tus, ap- ejus.

y li

unionem admiff. — Malti epim (anéli. parcbat corám hominibus, ut poft

Y

ié

f

(ait 'Ihomas à Kumpis) e» devori, mortem tanto gloriofior appareret

'l

T

In v4lle

fuerunt etiam quandoque aridi, & per coràm Angelis Dei. . Sic Alphoníus Barerigg

hi

lii

lorgum tempus à Deo &ereliéis, ut dij-. Lupus Capucinus do&rinà fan&tita- mg, 1502«

1

Ie

fuP 2

cerent patientiom ,. & alis compati , te G miraculis clarus, vergens ad

r

9 ]

per doloris Cj inopie experientigm , y — Vit& velperam, ità tentationum flu-

qe

- son pre[umerent nimis de füpfis intem.. &ubus obrucbatur , ità fcrupulorum

Lwä*l

pore vifitarions & Julbilaiionis

Pro glacie conflringcbatur , ut prz . ti-

j ^

exemplo fit Jgnatius Loyola , qui more & triflitia etiam cibum ac

)

qtant 1

fcrupulorum aculeis ità ditrucian, potum admittere recufaret ; fibi pet-

conícientize ftimulis ità torqueri, de-. tuafum habens , omnes fvas concio-

p

rl

loris carnificina ita excruciati, ut nes ac fanétas admonitiones popue

[00

oculi ejus lechrymas deducere per lo datas , omnes preces, omnes vi-

euftl

diem ac noctem, os crebro huncin | gilias, omnces corporis cafligationes,

li

iodum fefpirar

a^

- 9

Infelix ego bomo, labores ac dcfatigationes fuiffe Deo

Petrus

Ribad.

quis me liberavit de corpoie mortis bu- . ingratas

Sed en! hic ipfe tand.m

L

jus. — Domine vim patior , réfponde pro. pauló ante (unm obitum tantá con-

lith

de vita

Succurre Domine , fubvcni Demi- . folatione ,tantaque animi dulcedine

u??h..

f i

B. 1gnatid. 6

VU'[

986 ,

enitte mantm ttam de. al£o Dc-- repletus eft , ut ex abundantia in-

Án

fap- é,

nine , mifericordia mea , vefugiuim. ternae loetitite, in dulces lachrymas

TE

Umeum , e lberator meus , proteäor prorumperet, in fuaves captusctfuftitle

jdi

weus , in te fpero. Sed hem , hic. petet, ac inftar Simeonis fenis can.

bii

SÍís 2

tando

præ

x

us

fo8

TRACTATUS Ill

eos Dorainus. Cuffodit Dotittis otinia

rando Deumque laudando (uavifli-

$. Greg.

mé obdormiret.

Scilicet. oum:po-

effa eorum , unum ex bis non . contere-

P[;!!l 3!.

lib :zo.

tens Deus eos , quos eternum diligit ,

tur ; quinunó, non offa- duntaxat,

V. 20'

onoral.

aliquando ad tempus relinquit & ied

fed minimos quoque fuorum crines

ita derelinquit, ut blandiüs recipiat,

cuítodit. benignifimus: Dominus ;

Lit. 12

eofque cum Davide cantare faciat s

quemadmodum fcriptum cft ; ca-

Pjzl. 93.

V. 76

fecundum multitudinem dolortum - 9€0-

pili capitis ?g]gïi onnes numerati fant.

7'. "T

Increpationem ergo Domini, ne reprobes,

jo^. .

riin incorde ineo, conolationes tua (a-

tificaverünt aniinam meam.,

Ó homo! quia ipfe vuluerat & me-

JqR 42

L

Sccundó proponantur hajufcemo-

detur . percutit. C manus ejus [auabunt.

di afflicte Anitmz quædam Íegten-

ln jex tribulationibus lhberabit. te ,

tiz confolatorig ex divina Scriptu.

in [epiimanon tanget te ualum. XQuo-

niam Dominus eu[todit te ab omni utde

fa, ut per ip(arum difcretam medi.

L

tationein & piam confiderationem ,

lo

.

cuflodiat spumam tuam Domints ,

U NT

faltem guttatim dzguítet ; quam (ua-

Dammäs cu]i*aa'iat introittm tuum — (

A

exitittn tuum.

P[al, 129.

vis fit Dominus, & quam pï*op'e

Eripiet de angu[lia ftta

V- 7.

iis , qui tribulato funt corde : -Prope

pauperem (v revclabit im tribulatione

AT ejus,

Omne quod. tibu. applica-

fob. 36. —

Serm. 56. e/ï. Dominus . (ait Bernardus). Sandis

V. 16.

Eledhis (uis , etiam cum longe ej

[f

£

tum fuerit , accipe , & t dolere fufline,

fuper

€4Hnt.

videtur.

Hoc; «utem pro certo babst

d in bunilitate tua. patientiam. bate.

E

( ait Tobias divino fpiritu afflatus ad

Quoniaim in igne probatur. aurian G

.Efd- z' þ

Tob ;.

Dominum ) omnis, quite col.t, qued

argentum , bowimnes verà receptibiles in

a

camigzo bumiliationis.. Crede Doo. ,

y. 1-;

V. 21.

Vita éjus , fi in. probatione feerit , co-

ronabiturs fl autem in tribulatione. fue-

recuperabit tey prout promifit dicens

rit iberahitur » & fi in cerruptione [ue

cum ip[o fum in tribulatione , eripiam

rit , ad wifcricordism tuam venire li-

eum, c glorificabo etim ,longuudine die-

cebit. Non enim delectaris im. perditio-

rum réplebocum,cr oftendamilli alutare

job. $.

nibus nofiris ; quia. poff tempellarem

men Amabo, quid anime atllicie

tatn dulce,ac eft vider? falutare Dei

V. '72

tranquilum (acis-, & - pof lachryma-

tiouem €» fletum . exaltatinem infun-

noflri? Prof&&ó beatus bomo , qui

dis.

Pará[h in dulcedine tua. pauperi

cm'ïz'pz'tuï À Deo Y pE quxdgm tcrque

Píal.67

/VU Il-

Deus » quontam nonim fntm obvio

quaterque beatus , in fcrupuloruni

, €rit pauperis., ( patientia pauperum

furno probatus ; quia in derclictio-

Magna profe-

nis tentatione non recedens à Deo,

P(al. 0

non peribit in finem.

C&tó paupertas fpiritus, dum auima

quatuor bcatitudinum coronas fui

V. 19.

omni folatio d-ftituitur ; & infüper

juris facit ; nam 11 beati pauperes in

tot v:Xatur fcrupulis , quot mendi.

fpiritu , Aonné meritó & ipíe , ut.

Muüulte tribulationes

cus pediculis.

poté omni fpirituali confolatione &

jufterum , x de omuibus bis. liberabit

mentis quiete orbatus ? Si beati, qui

lggcnt,

£s

DE VIA ILI.UMINATWA

CAP. l]. COV.?I.D- I77,

fo6

ii

lugent,nononé & ipfe , utpoté , qui

gu?un Aaddit dolozcn 5xq21ia Animá

t !

torà die lugcns -& conttiflatus. in-

libi pertuafum hsbet, fc gratias di-

CM

griditur ?. $i b:au, qui efüriunt &

Vinas accepiffe in vanum, & talenta

Qs

I

ficiunt juftitiam, nonné & ipíe, ut-

fibi concr.dita per abifum . fodiffe

in terram.

Undé íuo confoiatori

TET

poté , qui inconfolabilibus fufpiriis

confcientig puritatcm & ;ufticiie in-

fortaf;é reponet : hoc ipfum meam

i. V

tegritarem expetit ?. 5i beati , qui

viam mihi reddit (ufpe&am , eoquód

000 !'

perfecutionem patiuntur propter n

poft tam diutinam exercitationem

It )

flitiam , nonné & ipfe, utpoté, qui

prutina me dereliquerit virtus ; pro-

170

cul abicrit illa facilitas , quà mens

' ditas intetnorum praliorum períecu-

(

tiones abíque intermiffione patitur,

0)e2 per omnia diving conformari

u

0-

haud fecüs ac in procella navis?

voluntati, & variis exetceri adver-

filu

En! velex hoc cognofce , qui4

fis, velut fitibundus fontem flagita-

iif ,

nus puduium inopt.

bat. Verüm refpondendum , hanc

I(/M

y. i3.

Porró hu

cemodi Anima mul.

W

ipfam effe viam , quam ipía Via &

"L

Veritas fuo facravit exemplo. Nam

hn

tis ac longis med:tationibus vel le

[IGM )

'

&ionibus obtuende non funt : fed

defiderio defiderabat pro-humana:fa-

LLJ '

l

tantüm brevibus ad longanimitatem

lute Calicem amatz paflionis potare.

il

il

Luca 12,

animande (ententiis. Erit praterea

Baptifino autem babeo baptizari ( aje-

h

i

V. $0.

utile., ut tali Anima de pati con-

bat) d quomodo coarGor, ufque dum

TU

perficiatur. Et tamen poft fumptum

hi

forte profpiciatur , cujus divinis &

ütl

confolatoriis colloquiis nutrita , in

Agnum paíchalem , poft expletas

"

,Ü

confideranda divina bonitate perfe-

dulces epulas , poft inftitutum fu-

IaIN]

veret & crefe

pt.

premi.amoris Teftamentum , & -

p

"

li

Tertió,

d

"hnt eiad memoriam re-

Ma?G.1 l

terni T'eftamenti Sacramentum cepiz

MH'

vocanda à D«o accepta lumina, qui-

pavere && tedere. Sic & David . qui

y. 33.

bus antea pufillanimämcis finctus tam

priüs dixerat: In abundantia mea non

LHN ?*UL J"

K

viriliter fedavit; divinz fe voluntati

movelor in sterynum , Domine in VO« Pal. 25.

hl

LC

$.

[a

zefignavit , conformavit , ae tribu-

luntate praflitifli decori meo virtutem,

f]'

ll

lationum preffüras ultrà appetiit.

jam füfpirat : Avertifli faciem tuam À

t

ine , r fattus (um conturbatus , ut dif-

1

Nam , quem ícrupulorum appre-

110l

henfio femel invafit , isad lumina

ceremus , quód Deus plerumque

]

(s

& bona fábi concefla fe teflectete

priüs lacet , deindé probet.

0

haud potetit , nifi crebrà monitione

Quartó, tali Animg apprimé in«

lul

ulfetur ; cüm plerumque fit tantó

culcandum eft , quöd Deo fümmé

complaceat animus fiducialiter a-

sl

/ profundiorbonorum oblivio, quan-

tó eft vivacior malorum apprzhen-

geus, & füumme difpliceat, in pu-

u

1

fio. Velfi quandöque fubit bono-

fillanimitate fe (pont& conficiens,

tum recordatio, hec non tam dcmit,

Habe fiduciam in. Domino ex toto cor-

qül

SÍís 3

át tteo

Jf

—

TRACTATU'S It

TE

de ttto ( ait Spiritus (an&us ) « ne

hendz non fünt ; minüs privandæ

Pr

ánnitard prud—ewz,æ tuas, in onminibus Vi&

orationis prafidio. Ratiosprimt eft,

y. $.

quia mundana confolaro tanto le-

tuis sogita, illum , o tpe diriget grejjus

iiendo dolori nequit. effe fufficiens;

tuos. $i t (anquit venerabilis Ludo-

vicus Blofius ) teipfum eunétag, nczo-

fcd plerumque mens Deo dcvota

fIf.

tia 1 providentiam. Dei fideluer. projee

duplici contritione conteritur, ubl

Ratio

gerib, m ei pe Jumuilem mcas-z.ez.;jfamgg

fiailibus incptüs vexatur.

[

4

ens , ilian

fecundi eft : quia militem fine at-

4 fiduaam

innixu fueris , eve

a tabell

inis hofti obvertis, ubi anime ora-

poffe &

velle tibi opitulari , meliis ba-

j/þiïäf,,

tiohis exercitia & Sactamentorum

bebunt omnia ,

quàm fi die ac nodle

ufum fubducis. Hoc ultimum etiam

/o[l;;itufs Q Anxius VIrOs Cs Q Hes Coío

losum habet quoad incipientes &

fumeres. , ficut enim Deum nmnu dili-

gere non potés , ita r eidem nimium

Prof—icien;csa Sed jam ad alia..

confidere men potes 3

modó intentio tta

CONSIDERATIO QUARTA.

fjt fincera, C tu, quod in te ejt, pra-

flare non negligas. Quanté ifla fidutia

De Imre [fir:*;mali $

fuerit plenior ata, bum lior, tAnto etiam

[

vrit Deo acceptior, g 46 unpetrandum

Sive

efficacior, — Ip[a enim vim quedammodo

infert Deoz cujus ygmirtn tanta pote-

De T&ntatiom'bm n boc ]iatu

ocCurren: . u

f( as. benignitas ac. cbaritas efl; ut tiulla

Cttt.z

.

ratioue deferere pofft iiwm , quiex

MA

anime ei confidit , & (n ea [Apamt, neg;

Uper imþiem ejus xexpz;?geþit Cor.

L d

s

Ecd. 4P

verà ulla p.ecata tua quantutivis eyifa

Expaveícit , cer Hs , fe velat

L

.

d

mia ac multa, debent à te [antlam banc

imbre vchementi, undique gravith-

mjs ac horribilibus. tentauonibus

erga Detiim fduciam repellere : quenim

impeti, undique ad lapfum impelli,

peo equé fadle e[f. , .graviffma qued,

undique affligi ; Expavelcit, & ve-

peccata. ub ficut ]eviffima in moneuto

condynare.

petur , ne in fe verificetur iliud per

o

L

Quiató , fi ejufmodi fcrupulos,

os Ezcchiclis prolatutn

Erunipere,

Es«b 12,. -

animtque horrores , ex defe&u ne-

faciam [piritum tempeflatum in indig-

V. 13.

cellarii fomni , aut ali excef

E

natione mea, ér ünber inkndans in fu-

e

corpotis aufleritate proficiíci com-

rore meo erit-

o

v lapid: s grandes in

perias, Caíati,

hoc eft, corpori fua

irá in con[umationem , G dgü;zmm p

neceffaria tribui jube, — Quia nequit

2 -

.

rietem , quem liuiflis abfque tempera-

Dco efle grata mortificatio caruis ,

mento, & adaquabo cim terre, & re-

velabitur fundamentum ejus , cadet,

qua cum anime jacturá fuícipitur.

)

/ Ad vanas tamen «onfolatiunculas &

Q con[umeiur in medio epin.

muadanas vanitates tales Animge tra-

Plané ftupenda res , quód piiffi-

mus

m

"

-

j

3

DE VIA ILLUMINATIVA C:,Az;P.f- Vtt. CONSID. If.,

fit

ccáti , à Vitiis necdum expürgäïi, in

mus Dominus intantür contra pa-

tmoftificatióne necdüm eXercitati ,

rietem abique temperamento linitatri

hec in ü

|

fa adhuc virtute findati,

iraícatur. Coimplebo (1nquit ) tndigna-

1f daide

^

tiencn meam in pariete , in B , qui

Dieut

i&

Wi

m, poffe hon

H

inefti

l

liniunt eum abíque texmperamento 5 di-

pet viam compendiofam ad altiffi.

y.1j

64

a

7

j

velis ; non eff paries. — Áamabos

;aum conteimplationefu afcendete 5

J

quid paries peccavit ? & quid hoc

poffe , abíque meditationum dc dif-

dàiii

A«13^5

eft, dicere : 12 pariete , 18 b qui l-

curf aum

bagibus per fimplicem

sentis intuituri fpiritum fuum iti

miunt eum ?. INumre parics fuis linis

toribus ineft ? Incft omninó , non

divina tranímittete : nofttos coná-

l

quidem paries materialis , fed patics

tus cffe freqtïc—rifcr duntaxat nátfutá«

ipiritualis, Quod facilé nobis pet-

les , ptocedete ex ?more proprio,

y

Íuadebimus , fi dicimus , patictem

indeque Spiritum fan&um impediri,

ecdificare, effe idem, ac ad contem-

qui 1 anifna fe mcrä pamvä haben-

piat^vam affurgere , five per vitam

te, & quicti unicé inrendente mira-

aétivam ad contemplationem fe di-

bilia opetatur, Sed fciant tales, qüöä

aliud fit , poffe ad contemplationetti

ponere, ut poffit per fimplicem in.

tuitum , poz"c parietem i conteme

affurgere, & aliud pofle in contem-

platione ftare ; & per fzueflras fa-

platione. flare, Quomodo ftabunt

poroíe íapientig in fuum Dileétum

poft paríetem , qui eundern abíque

profpicere, Unde in Canticis de tali

tctnpetamento liniverunt, qui fine

C&eætuz;

anima legitur : Em ipfa flat poff pa-

pofito fundamento adificaverunt?

V. 9.

rictem nejtruma, re[picieus per feneftras.

quomodo flabunt tempore tentatió*

Hoc eft : Anima Dco dcvota jam

it:5, tempore fübtractionis, tempore

h

iil

l

forüter ac tranquillé flat in divina

obícuritatis, tempore ariditatis, teme

J ih

"

pore defolationis, tempore, hyemis?

contemplatione, fupcr parictern vitae

)

activa , quem fibi per laboriofam

quomodo flabunt pofiti in. glacie

l

dïfpoünonem edi&cavit.

Irafcitut

Ícrupulorum , impetiti imbribus ten-

tationum ? INonné rerelabitur fun-

itaque Dominus coritra illos , qui

d

abíque pofite fundamento , abfque

damentum ejus,qui talis cft, C cadet C

con[umetur in siedio ejus, ia, ut ofnnts;

J

difpofitione preuifla, ad vitam con-

Luca 14.

d

qui vident , inciflant illudere &i , d-

y

templativam prafumptuosé & tc-

V« 29.

n

merarié fe conferunt 5 contra illos,

centes : quia bie homo cepit edificate,

qui parictem ab(que temperamento

Q non portit confumare. — Similis fa-

!

"

liniunc , hoc eft , qui vitam a&tivam

&us eft viro fiulto ,. qui adificavit do-

Mattb.7.

"

& animi difpofitionem fcientia dif-

mum [uam . fuper arenam , C defcendit

YV. z6.

f'

crctionis condire ignorant , qui ac-

pluvia, G renerunt flumina , & flave-

runt venti,Gr irruerunt in domum illam,

Ir'

cedere prefumunt ad vifionem gran-

€» cecidit , & fuit ruina illim magna.

dcm, ad rubum ardentem, adhuc cal-

iNum

lJ

J

OR

$1

I RA

('I

P

TATUS TIIL

Num putas, talem perpetuoó übi

tionum talenta partitur, ac poft cae»

futuram mentis ferenitatem , qua.

lcftes vilitationcs conceffas , per im-

lem forte hodie niaué in oratione

miflionem defolationis , quafi in lon-

guflafti ^ erras , qui fic eftimas ;

ginquas regiones proficifutur, ut

hu

fed imber adeft Soli , & coníolatio-

rever(urus lucrum negotiationis ifle

ho

veniat, lacitantur autem hujufmodi

nis gaudium probationis fequitur lu-

&us,. Et quid ages, gratià contem-

homines potillmum ad infidelita-

plationis fübtracta , ícientiz medi-

tem , ad hzfitariones in Fide, ad in-

tandi ac omnis,fermandi diícuríus

dignationcs ,tum contra Superiores,

ignarus ? forfan velut truncus pet

tum contrà ipfum Dcum , ad diícu-

dies eriam & menfes parictetm ex-

tienda & improbanda divina judicia,

ternum ac materialem a picies. . In-

Agitantur fuggcftionibus blafphe-

ternge nullo reformatze vite patiete

miis, torquentur cogitation;bus des

pofito? quid ages, in morrificatione

Íperabundis , vexantur imaginibus

necdum probatus, íi à te in. gravi

laícivis, Et ut rem przicnrem cla-

tentatione conflitnto , iile internus

riüs percipias, loco exempli habe «

Anima in nocte tenebricofa pofita ,

fapor & faavitas fpiritualis teceffe-

$

rit? cades profe&o & revelabitur

I5oX , citca ipum. fundamentum ,

fundamentum tuutmn, quód (it nullá

circà Fidem tam fortibus impetitur

virtute linitum, nullá mortificatione

affült.bus , ut opinetur, fenecullum

Prov.i0.

y. $s

fultum ? Qui congregat in mtffe , filuus

L

quidem ampliàs F;dei articülum pof-

fapiens eft

.

qui avtem f'ertit. effate ,

fe crcdere, — Singula Fidei mylteria

fiüius confuftonis. — Qui tempore illu-

videntur ipfi mera figmenta, Decus

minatioenis fibi colligit motiva , qui-

nihil ,..& inanis hominum concep-

bus tempore derelictiomis fe velis

tus. In ifto ftatu anima pofita, de foli-

munire , is in. fapientia graditut ;

tis artibus & exercitiis nihil prorfus

qui aurem tempore y:fitationis, nee

intermittit ; fed omnia purius atque

glectà animi purgatione , mox to-

ftudiofiüs quam aliàs peragiti; provo-

tam fe indifcrete quicti immergit ,

cans demonem ultrà ad cettamen ,

is. confundetur tempore defola-

offerens fe pro quolibet Fidei articulo

tionis.

ad qualibet tormenta fuftinenda,

Sine dubio homiai , per fuas o-

quamvis non nifi magna cum repue

perationes, fe immifcere , non cone-

guantia, & malignis cogitationibus,

venit , ubi Spiritui fan&o penicil-

ád modum irridentium. refponden-

lum admovere complacuit, at fapi.

tibus : fi mille martyria pro. Fide

entiffimus Deus ncc cuivis , nec fem-

fuftines , mille ftultitiis te oneras ,

per , quemadmodum Apoflolis Spi-

aliud lucraris nihil. Deindé cuncta

ritum fan&um infufflat

fed ple-

credendi lumina longiüs && longiüs

ramque (uis fcryis fuarum Qiiiuüra-;

contiauó recedunt, folo quodam

reimanetne

N

DE VIA ILLUMINATII'A. CAP. FII. CONSID. IF.

s

"

femanente radio , vi cujus fe Anima

tó quippé ampliüs veretur , nclia

I

teflc&ens fupcr F.dei a&us quondam

perdende Fidci verfetur difcrimine,

0

elicitos, frequenter in fimilia fufpi-

tàntoó frequentior efl,in actibus Fidei,

u

rià erumpit , atigtte Dominéego. «re-

& in defidetiis generofis , vcritates

lln

doan. i.

F. 27*

dis; ? utique fidcm icrvavi? eodem

Fidei per proprium conteflandi cruo-

qi

modo, & modo «redo , quo crcde

retmn ; tantó actus cjus (unr puriores,

i;a-

re valeo, & fi non valeo , übi fidem

quantó diícur(u naturali fuperioress

lfj

habitam offero : oculi mei ad. fidc-

tantó plüs habent demetito, quantó

z

les tertz , corum fidem tibi Deus

plàs de difficultate. INec idcircó ta-

(

fmeus offero , in corum fide. vivere

lis Anima tibi velut infidelis judica-

(l

ie

fs

omni Fide orba-

& mori cu,io. Denique iftud quo-

bitur , quamvis

l.

ue lumnen fubtrahitur , Deus plene

tam, qucratur ; dummodoó credendi

ls

abíconditur, & Anima in extreimis

tlagrct defiderio : & folitis infiftens

Dui

tenebris pofita, hiíce fortafse (ccum

exercitiis, monflret, fe Fidem tenere

di

lequitur , quamvis crederc impofli-

opetibus , poft purgationem intel-

v

a

bile , & credidi(le vix mihi non vi-

lcétüs per fpiritualem no&tem., ve

d

deacur infanum, credam tamen , &

nitür ad purgarionem voluntatis &

D

difcredam. ; quia períeverans in Fide

potentis appctitiva per defolationis

tf

neminem oflendo , nihil deperdo,

hyemem , qua purgatio priore cft

j

recedenti autem mihi à Fide , heu

longé terribilior.

",

ericulum fummum,lucrum nullum.

INam, tametfi in priori, privatio-

t

Durum quidem eft , fic pericvetare

nem omnis lucis fucrit experta: non

1

horrendum defperare.

tamen. fuir omni folatio deflituta ,

Hac privatio magnam fimilitu-

eoquód permifla , haíce tenebras re-

]

l

dinem habet cum tetiebris extrerio-

fignatá perferre mente , vatüíque

i

tibus , infernalem carcerem obval-

amotis actibus in amoris fig num fuo

lantibus. Immittit autem Deus pri-

offzrte Dile&o, modó veró & rete

i

mitüs noctem , ut. homo à naturali-

voluntatis jam nullo liniuntur ua-

On

bus di(curfibus abftrahatur , ad fidem

guento , imó, neício, quo fufflamine

n

pudam difpofitus, & ita humiliatus

impediufitur à curía, & hzc priva-

lo

agnofcat , quód credere non fit ftu-

tio in utraque , tam in appetitiva,

h

dentis, fed Dei miferentis » non foc-

Uc

quàm in cognofcitiva exhibet mihi

eundi ingehii, f:d doni divini. Con-

fue modo poenam damni, qui dam-

jj

venit quippé , ur Fidei , tanquam

Bati torquentur, quinimó porcft in-

totius vira fpiritualis principio, per

tantüm intendi , ut poenam damni

j

expropriationem propria inquifitio-

damnatorum adequet ; quia equé

g

e& poflibile , ut homo mortali ad-

H

fiis primitüs aptetur fubjetum. — In

hac nocte Anima miré purgatur,

huc vitz fubje&tus , horribili ptiva-

l

miré elevatur,mire fructificst ; quan-

tione , & poena damnationis ttaní-

Traét. I1I.

Ttt

cuntez

]

E

III.

f

eunter dilanietur , &c eft poffibile,

ob;céta

applicare

connitimuf.

üt tranfeunter beata vifione douetur ;

ZEftimabis forfiran, ex ifto illu-

UR ?:;5-1.

DIn

quamvis tamen neuttum c.trà mira-

ceícentt radio, anima doloris pro-

gignilevamen ? verum non tam le-

?cbq ^

«ulum contingere queat ; quia na-

türa mottalis ,

citrà fui defeétum,

UL

vamentum , quam doloris augmen-

ex fe nec pat cfl beatitudiuis liban-

tum indé enafcitur ; novo dolore

de dulcedihi , nec damnationis

quippé afficitur , cernens , fe abille

fendo cruciatui.

er-

bonitatis oceBino adhuc tam fpatioía

Haec defolatio jam variis tenta-

fcjungi diftantia; novo dolore per-

tionibus objicit anfam , fuggerente

?ob. f.

cuttur, confiderans , quàm hor-

dæmone ; & hominem quaít incu-

rendum atque tremendum fit , tan-

h.

fante ftultitim ; eoquöd illum lau-

t& iVajcflatis excellentiam vel mi-

dare non definat , à quo tali tritura

nima unquàm impetcre offenía ?

percutitur ; Vide ( inquit interdum

ejufque fanctillime vel in minimo

ad talem Animam ) num ifthanc af-

unquam repugnare voluntati? novo

flictionem tuis inortificationibus me-

dolore obteritur , perpendens , quan-

rueris ? difcute , num iflhoc jufto

tà oporteat puritate nitcfe , tanto

vt

congruat judicio ? quomodo iftisin-

purizatis fplendori proximare volen-

LT

120 ] j4,

voluta miferiis quid pacificé loqui.

tem ?. Ethinc mirum non eft, quod

INumen celebrare, à blafphemiis ab.

fuam conícientiam indcfinenti ílu-

iinere, & in paticntia diutiüs pet-

dio difcuter

e

M

ac elizaare laborans,

Ícverare poteris? Perfeverat nihil-

in fcru;*uioïum Ícoyulos

f-ratur 5

m

ominus fidelis Anima , & pcrfeve-

prefcrum ubi continuis pluvialibus

hil.

q

inem

ad

rando per dením cali;

2

tentationum — ventis circumagimr.

quemdam aliàs infolituzn radium du-

í ?ob' 3'.

His accedunt externa perfecutiones,

citur ; qui nihil eft aliud^, quam

h

fama denigrationes, falíe delationes,

quoddam valdé exeellens fübtile lu.

irifiones, defpc&tus, contemptus,

V1,

men , vi cujss velut pert

ui

E

oum op-

corpcris languorcs, fortunarum ja-

,

ticum , omnibus rcbus creatis. poíl

Gure, aliaque pene innumera . fla-

terga pofiris, mens fuüm obtutum

gella, quibus amantiíffimus Deus

in eterna defigit , ideÓ quippe mul.

plerumque flagellat , quos amat ,ne

tiplicitas actuum & diffafa lumina À

tencat eos füpcrbia , more eorum ,

Deo fübtrahuntur, ut omnes anime

qui cum hgfljiz'xibus &on flagellan-

Füb. P

vires tanto fortiüs coiligantut , ad

rtur.

hi

L

illud udum fuavi fpeculatione. fan-

Hac via ex viatore Jobo pulcliet-

gendum ; quemadmodum & in na-

rimé cluect :Imptimis omnium fua-

tutalibus lumina diftrahentia fapien-

rum facultatum incurrit jicturam ,

ter fqbducimus, dum totanr ocu-

quemadmodum id indicat , afferens :

^ li

lorum aciem uni

confiderando

AÍvis miea ,

Nudus egrqägs jum cx utero m

( nudus

PE FIA ILLUMINATIFA

CAP. FIL CONSID. F.

hn

m

eb nudus revertar illuc. Secundó, per-

obrutus cft hyerne defolationis , &

l1

l

l

?oö t.

cuffus erat ulcere peffimo à planta pe

piorum dcfideriorum deftitutus at-

p. 21T.

dore, quemadmodum conteflatur ,

p

dis , ufque ad verticem , ità ,utíedens

i

fob. z.

ia fterquilinio tefla raderet (aniem

inquiens : Reda&us (um in nibilum :

(

!

V. p;

Tertió fuit dereli&us à fuis amicis ,

abftulit. quafi ventus dcfiderium meum,

fob. 36.

|

Nofn

0

prout ipfe teflatur, diccns

& velut. nubes. pertranfüt. (alus tnea :

v LJ l;-

jl

nutc autem in meipío marce[cit : amima

eft. auxilium mili in me , C nece(ari]

104

quoque tnei vece[ferunz à me. — Fratres

mea , &v poffdent me dies. afflictionis.

FJ

mei praterierunt me , ficttt. torrens , qui

Septimó , quod per caliginem , lu-

o*

?eb. 6. |

raptim tranfit ia convallibus s dereltque-

minumque fuübtractionem fucrit ele-

y. g.

vatus ad qucmdam (ubtilem occul-

fa.

vünt 0 P.ïapäilqläi "m , €7 ,Qlii 1ne6 ng-

D

verant obliti (ant tei : inquilini domus

t& cognitionis radium , indeque ad-

""

mea , C ancille inea fiut alientim ba-

hucamplioti tactus dolore ;infinuant

illa verba : In turbine enim «onteret

i

u

buerunt me , C quaft peregrinus [usin

eculis eortin ; fervum meum . Voéavi ,

me, & suultiplicabit Yulnera mea , etiam

05. Qæ

010

C non refpondit, ore proprio. &epreéa-

fie cau(a : non concedit requie[cere [pi

?. 17.

dali

n

bar il — Quartó ; factus eftin de-

ritum ineum , Q implet me amarittt-

k

i^ 1.

rifum & in inilitudinem imprope-

dinibus : Quuafi diceret : Super boc

LP EL

rij, detractiones & exprobrationes

*

expavit cor meum , & motum efl. de fob. 22.

lued

fuftinens

*

prout palam facit , dum

loco [uo, coquód Altiffimus per quan- ?* !

lil*

ait : Stulti quoque defpiciebant me , &

dam fecretam illuflrationeni de tur- / ??* 4-

m

bine mecum locutus fit.

Tunc e- ?. 28-

tri

TE

cum ab eisvece[[ (Jemn , detrabebani mili:

F' 12-

in corum canticum ver[us (um , «$'. fa-

u

n

nim cognovi , gaód non jujificetur

us fum tis in proverbium s abeminat-

bomo compofitus Deo..— 'Tunc re(pexi'?Ob,' $.

Is

.

fob. 2e.

tur ime , ( longé fugiunt à me ,

in meiptum , & dixi

.

Peéctavi, (v

?7. 2.

IK

V.9.

ï(tb. 3;0

fmem meám con[puere non Yerenturide-

vere deliqui , &v ut effem dignus non

W^T

vident. me juniores temnpore, quorum mon

recepi, . Multiplicavit vuinera: tmea - ?£*

1

etiam fine cauía ; quia ejus Maje-

digna barpatres pouere ctin canibts grt-

f

F-

y. n

gis mei. Quintó circumdatus cft noéte

flate perterritus vulnera conícientig

na'

fpirituali , & quidem intantum illi

mes metuebam, etiam ibi , ubi nulla

jeli

sbícondebatur amabiliffimus Deus ,

metuendi prudens ratio fuberat:

t

Verebar omnia opera mea.

Q&avó

ut ipfum propterea in haíce lamen-

m

tationes- erumpere audivifles : $i

vices damonis, ejus pietatem per

?ob. $.

[le

fob. 2l

V. 26,

ad Crientem iero mon apparet. s fi ad

ironiam laudantis , agebat propria

y. 4.

O ccidentem , non intelligam etum : fi ad

üxor : utpoté , qug ipíum hiíce

[id

carpebat : Adbue tu permanes in fim-

finiflram , quid agam ? non apprehere

Ui

dam eums [i me vertam ad. dexteram ,

plicitate ta ?. benediv Deo, &5 morere.

7ob ä:

]

tion videbo illum. — Quis mibi. tribuat ,

Nonó fuit tentatus. ac impulfus ad ": f

m

P. £

improbanda divina judicia , prout

,

" cegnofcam C inveniam illum ? $cxtó

Tft3ai

innotef.

ll

d

fió

TRACTATUS IIL

innotefcit ex illis verbis, ad fuos befit macula.

(Tertió circd caflita-

7»b. 10.

amicos prolatis

Saltem ntnc . intel-

tem

$i deseptum efl cor meum fu-

L]

$.

ligite

quia Deus non equo judicio af

per muliere. Quartó circà. juftitiam,

conícientiam ,

füxerit me , & . flagellis fais me cinxe-

interrogans füam

Ti

Ponaim coram eo judicium » & os

utrum de mercede nihil fubtraxe-

neum veplebo inceepationibus, ut feiem

rit fervis ?. 3 contempli fubire judi-

'70&.

4l.

?

v.'

13.

verbà , que mibi re[pondeat

e intel-

cHm cum fervo meo

E

U:ruüm non

y.

H

lgam , quid lequatur mibi

opprefferit: pupillos ?^ Si [evavi fu-

V. 2t.

Ex his incidenter colligere licet

per pupilum mansm meam : Utrum

num Job cum Deo d:fputare de-

aGVCcDI1s

non fecerit calumniam ,

job. i

.

pofcens , & diem fuze nativitatis

aut faltem eis non abíconderit mi-

F. 3$e

y.

34:

maledict;ioni fabjiciens fuerit. vclà

fericordiam

Si ?xpavi ad, multitu-

featu ifmmmuis

vel reus ? In tot

L

dinem mnukim ?

Utrum fubditos

E

?

& tantis quippé affbétionibus vir

nullis injuftis tributis vexaverit

fan&us conflitutus , (mgulos COr-

$i xf'wrjzm. mt terra «lamat , e

dis (ui angulos folerter rimari la-

i ipía fulci ejus d fleut.— i frudtus

boravit , cupiens eluere maculam;

ejus: comeds abfaue pesunta ,. ( ant-

y.

3.

fiqua forté Onmzpozent,s manasm,

"mam aorrrol.zrum ejus afflixi.

Utrum

tam graviter vcrberantem (uper fe

nüllo ff &us gaudio ex malo ini-

LP

v.

49.

Pl 11

induxiflet. . Eit primo q*ud;m ri-

micorüm s $igav/fus. ftum ad rutnam

gorofo examini (übjecit ft

fU o-

€jus , qui me odevat ,. ( oxultavi ,

(4)

p:irem intentiones ; PIO

ïg

gnarus,

nu:'i wvenifjet eum malum. QMHEO

Y ii

quód prudenter &b intenri

one exa-

circà hïl(LZ'lCO'deAID ; utrzum V€f€

^.

vOoOf

uE

r

mitni penatur e

hum , utpo

&

e,

fuetit pauperum & con! lolatot vi-

V. 12

vl

16.

«uxz cunc&ta mortalium facta diju-

duarum $1 HEQAY! , quod volebant ,

ïab u

dicat.

Convenit ita aque cor fuum,

iuperibus

)u

( cculos wdmc €x[p£-

utrum nunquam doloíz feu ma'a

c*me feci. Et quam ;vis circà ifthaec

vel

altem vane

tentions

de-

omnnia nullius peccati fibi coafcius

?cb 3t.

derit ? Si( ait ) ambulavi in. vanita-

fü(.üt-

Neque enim ( ait ) repraben-

70b A7*

y. j

dit fm£ cor meuwi im ommi Vita a ,

y. 6.

te , €» feflinavir in dolo. pes swets.

?

bl 3'

Secundo 'examinavit fe circà. dire-

attamen' ab amicis continuó inft-

à,

€ionem cordis , & cuilodiam fen-

mulatus ,

demüm inftar Lgrupuhs

f»5ne

fuum ; utrum ne

Rt)ru

Vci fenfu ,

impetiti , qual i lluduare , fuaquc

vel agitatu , vel actu à. via man-

opera metuere cmpit , prout indi-

*

C4Ah. 9.

datorum Dei five ad dextetam ,

cant illa verba

-

S: autem ( fic

five ad finifiramm declipaverit ? $i

v. 30'

ppius ii

quave fruflra laboravi ?

(180quit ). dec.navi greffus. sness de

Si iup:us fuero , va mibi eff

fdp 9,

via , C f (ecutus efl oculus meus ,

Non ergó putes , Jobum fua

V. 1;0

77.

éor meum , Qv fi manibus meis Ad-

enarràfle bona proprie captanóz

laudis

DE VIA ILLUMIN&TIVA. C4AP. VIL. GONSID. 1T-

517

l

(

laudis ergó ; fed. id totum factum

in manibus. meis : (f veddidi vetribu- .

l«

entibus sibi mala , decidam snerirà

hh

autuma , tranquillande conícien-

)

GE- ,. A. ]

n

I

lz

enfsnfionis' caufa.

ab inimicis sueis inamis : per/?:qzmm'r

P/a)k f

L]

Non pates , ]Jobum maledixitle

IBPHCHS TACHS animam meam

C

xl

dier fuz. nativitatis ac conceptionis

comprehendat , d. conculeet in terra

l

ex indignarionis furore , aut futo-

vitam Q gloriam sueam in pulverem

U

deducat.

j

ris im;petu , fed ex timore & hor-

lMam ficut nos bene &

Malediéctum nullate-

?

D

tore peccati.

jufté dicimus

meliüds cft , perire

Z].

Vl 2![

nus abíoluté infzrens : fed füb con-

mundum , quim offendi Deum.

ditione horrorem | peccati fïguiä-

Item Ó .utinam ó Deus meus , me

l

cante proferens.

lta , ut non er-

potius hoc momento, redigas in ni-

l«

'V 311

ravetis , fidixeris , eum hujufce-

hilum , quàm labi permittas in cul-

modi fecum inftituiff? difcurfum :

pam. Sic fine dubio & ob juflé

Si uteim fic ünpius fum ?. ergÓae in»

ac perbene optavit , fe potiüs nun-

/"

fclix ego homo Deum mceum ac

quam venifle ia lucem ,. quàm

"

Dominum mcum offendi , prout

ruiffein culpam : fic fimiliter Job,

mihi à meis onetofis coníolatoribus

l

^

$

altem graviter non peecavit, quod.

1

N

obucitur

*

O fi üic : beatior pro-

fe Xcoräm fuis Calumniatoribus de-

fob. 3.

fe&tó fuiffem , fi nunquam con-

fenderit ; uti-colligere eff ex ver-

. "

l

F. 4H/.

ceptus , fi nunquam de utero ma-

bis Domini ad Eliphaz Themani-

e

e

CAp. 10.

tíis egreflus

Quare non i vulva

