notxtmm ; Verumtame

ï:.t»zl

v

e

COfs

tuniore comparete ; aüdiens narran

erratur ,. fiin ein

nore Dei anibi

ii€9—

agn

iij

tem , te quidem fuper regulas, ctum

tüur ; quia ( tefle Qardinale Boná ex

an

NL dafäS

tutm ex alus libris

d«

divo Auouftmo) nec ullus veperitur

hau fias folerter refle&tes : cavebis ta-

IU

De difcret

tanta praditus [apients a , ut bec 1tdi-

men, ne judicium & fententiam pra-

(«

fpinit,

CAT£ , vel difceruere valeat s wmifi defuper

cipites ; preefertim, fi pemona nen

x'sl['

£ap. 1j

4b eo adjutts fuerit , cujus efl, myfie-

eft de numero , fuas conícientias ti-

l

bumslibus $ evel;sre.

bl otdinario modo cogcredentium s

ria (apintia [ua

Jl«

M

Multum quidem ad fcrendum in hif-

tunc enim Pïæ Ceteris 1rzmngendum

eidem venit , ut fibi de otdinar.o

d

ce judicium. conducit experientia ;

qua quis; talia aüt-in faw(o experi-

confeffario preípiciat , cujus obe

Ulll jotii

tut, aut ex alio txPCETO pcrd Ícit ;

dientie /e totam con mittet ; omnia

lr fu.

all ipía etiam expe msma facil& ert-

eidem in humilitate & candore men-

pte ag

roti cx xponitur , ubià timere Dei

tis abíque fimulatione vel duplicita-

fe

0.

receditut ; quia revelationes

e mo

te cordis cx*pouens Sin vetó D'*"rO'

f

di revelandi hauic alite

& iili ali

nati bl cíl

t nota , tuis clavibus ordis

)J m

ter: aliter hác, & aliter àlià. vice

rié (lebncuns nec de fimulatio-

m

COHLU'!

runt,

Quemadmodum Aa-

ne , nec de corruptione mentis faí-

€4p. 56.

gcla de l*uf*uo cribit. Has fpiritua

peóta fed potius:ob cordis purita-

lés tliu[fmtzanw G- revelationes. Alite

tem, & vite fimplicitatem , fpem

felitas iplt accidere sina vice » Q aliter

íaüctioris vitae promittens ; ex nafe

f

4[401-,

» quod f: mper tbi novitas con

satione deprehenfisnonnullis fignis

jl

ngit » C boc eft zotum inenarrabile 5

probabxhor.bus cujufdam extraordi-

revelationes enin qe vilones (unt alte-

narig vifitationis : eidem períonae

rius inodi uu& . vice

( alterius al4.

oua(dxm orationes,

mo. C!HL&LOH»S,

Manet ergo verum , quod viri

aliaque plctatls exercitia , ftatui ip-

TL

etiam do&iffimi

qumx'"o fandti,

fius maximé convenientia

3 injunges

d

& dono Sapienrig «olluftrati , infe-

admonens illam , utde fe humiliter

h

renaisS cifCàa X'CVGLIHOI]GS juaiciis et-

fentiat , Deumque clementistimum

ut fua infinita mifeti-

Di

rare po Jint, nifi in timore Domi.

deprecstur ,

ni íe conílanter tenuerint.

ono

cordia peccatrici anima femper ad-

Porró modum timor fan&us citca

eíí dignetur? ne unquam diabeli-

urti

gl

tevelationes iftum fervandum dicta-

car fraudi faccumbat.

Affetenti ite-

vt

Kkk 2

fate

X

-

d

TRACTATUS II

rató revelationes, duplicase & de-

prium fenfum , velut de fecutitate

Ü

mum (cum diícretione tamen) mul-

fibi applaudens , approbat ; diabolo

K

tiplicate oratiónes , mortificationis ,

occafionem miniftrat , fua zizania

YX

humilitatis, obedientiz aliarumque

ttitico fubinferendi ; ità ut animam

rd

virtutum actus & -exercitia injun-

vel per fuppofititias revelationes pe-

Eh

gantur. Hunc quippé modum À

detentim. innodet, vel veras auo-

ul

A

hii

timoftatis magiftris & animarum cu-

que revclationes füfpc.&tas reddat.

ratoribus

comniuniter

obíervari

o

O quoties initium feminatur iR

compertimus.

fpirita , & finis confumatur in car-

ff

Sic magifter Mathias confe(fatius

.ne ?egO p

i.)v H

T

1&, fübinde tam hor-

f

beatz Bzrgittæ, percipiens prin:as

ribiles laplus, & auctorum de eif-

J

ipfius revelationes , €» jejunia ( o-

dem factas gloffs legens

)

mceum

us

Cdïdinai,

rationes indixit, C? alia excreiiá fpi-

- fufpendo .judicium.

Verbi. gratià

ten

de 1 liyyt-

rit&alia s é eonfef[one ejts — attditá ,

narrat quis, iflam velillam perío-

tofl

iretm. in

nam toties veniffle in mentis excef-

€AHM) Sacrastnente Cw*;*arä; COmaimicas-

Yit 5 du

que talibes infifens .. asilem

m MJ..L

pralag.

.

1;/!

"

fum , prodidiffe occulta, predixit-

düm

ttertm vificnem babret , ipfa denzà, de

&

fe futura , patraffe miranda , & in

lntir

confilio di

ij

maciftri , orationts Q5 t4-

omnibus füis aétibus indicia exhi-

tui í

:5

1

11;1 bona «

$ T

üxit s qy tunc terttó fuai-

bui(Ic fanétitatis ; verum ifta omnia

u

litez.

Modun

2 *.14

á

;;

[/2v

evitandas diabo- non à Spiritu bono, fed ab occulto

dibi

-

licas illufiones, ac technas aptiorem,

impoftore proceffiffe, per laptum

güis

ifto vix reperire efl ; fiquidem ve-

oftcà fecutam , fuit detc&umJ Jam

iim

lociter confufus dolofus Nequam

in ifla narratione cateris quidem fa-

fitie

abit, nec facilé amplius acceffum

cilé, at foli illationifive gloffe egré

fieri

praíumit, ubi animam , ex ipfis po-

aífentio ; quia non vidco , cur dia-

ton

fitis laeucis, continua virtutum in-

bolo tantum honorem tribuam, ut

;ä

fame

crementa fumentem advertit ; econ-

ipft propter fecutum lapíum , ome

tfà mirge

(iho

emnplacentig titillatione

nia praccdentia fanctitatis; fpecimi-

;

(oNZ

Y

porfunditur , ubi anima curacorem

na ,omuia fanca

C

etcitia , Jcjunia,

Tioni

intimoratum , atque absque implo-

meditationes , orationes, cormmtu«

ratione & pt

V;

Aitie

ÜsS

Wi li

fancti proprise Ícier-

niones, aliaque pietatis opera adícri-

tig , vcl etiam exper entise fidentem

BUIA

bam ; & fi hoc facerem , certé Ec-

fpeculatur, aftuté gnarus, ex fingulis.

tner

clfie non. tam adificationi , quam

Ejus refponfis lucri reportare mani-

&

fcandale forem ; quoniam fimilibus

pu p.u!os: five revclationesfint fpiritu

le&tis , etiam vera revelationes fuf-

q

h

f

(

) i

n

ex divino, fivecx maligno [five eas

y

pecte redduntur, fan&a exercitia

Cci,

nr

Dor

aPpmb

five reprobet. iNam fi re-

vilipendantur, anims à fancta vita

velationes verasnon tam . fecuadum

ïfpm!

rctrahuntur & abflerrentur ; vel fi-

liocer

timorem Dci, quam fecundum pro-

qu& in Chrifto pié vivere cupiunt,

mæl

&

d

445

DE VM ILLUMINATIVA. CAP. VI. GONSIB. 1X.

Hs

ab intimoratis magiflris , ut illufgre-

probate, ob defpectum, inftigante

J

pelluntür , antequam audiuntur ; fi

demone obdurefeere , futore fefe ac-

D

*

Qd

veró , bonis operibus in fuo valore

Va

ngere, illudentibus per varios aftus

relictis, concludamus s neminem tam

illudere, omni Ecclefiaftice poteflati

1

Gctr

[4

4l

.,

H

ls

alté flare , quin poffit ad 1ma ruere;

ere, otbia facra contemnere 5

Qu

unctam fervidos;, quam tepidos

qui dati portà , poffünt errotes &

hercícs in nimiüm credulos fparge-

falutari timore percutimus , & n

!

omnces lumen zdificationis diftundi-

re , atque omnem excogitare mali«

G.

mus; priores inde dedifcent de . fuo

tiam

cüm tameh hec & fimilia

u

fervote przfumete ; pofteriores füum

tala

otuiflent fru&uosé caveti ,

anima

(

!

teperem deponere , fibiipfis fimili-

d viam falutis redüci, & ih-

£

turm

bus loquente

Il'&/[l

ii

in tali fervo.

dé lucrum edificationis hauriris dume -

re nulia

tnodo

J

a$, quis demüm finig

fuiffet, qui tales patienter au-

noflra te

diviflet , ornnia dicta & facta cum .

:rfo:

f«;fh

i ootinget ?

...

-

X

!)q

riter. diabo

1

iU5

4f

29

jTe

itut ,

fuis ci

F

LV

utmftantiis & connexionibus

00

j lur«-:' O

r»f]:*'

dum vérg rcev

»-ä

L

á

t

tones

teni

-

&

arguté not

Jliüuct ,

ex proprio eantu

ii

intimotaté damnant

J

H

ü

quia Spi

i

dignofeere avem , & ex propriüs

m

z:;

Alli*

tui fanéto rc&

ï

[

CUÉ ,

:

onum

f

e

vela-

vetbis deprehendere fallacem, ftu-

Ti

a

A

tum excluditur, perfon

E

anxietatibius,

duiffet , omnerm noceridi viatni ab-

ul

dubiis & timoribus expenitur , fin-

fcidiffet , de errore inftruxiffet , de

fliniatio

Q]l

lu

gulis revcä;xtiombvus omhis

periculo admonuiffet , viam tectam

ducia 1f

A* -0

&l

3^ftT

idil

ll

adimitur » & vix ampliüs

L

oftendiffet , media pra»

buiffet , infliriflet , in

1lf

d«

patte fpirituali ponitür , dum expe-

ct päfï?t "a

rientia difcitur

quö

d

d p

lurimorum

[S

ä

'ecráflet,

j

j

totüm regere, (it contemnere. Longé

Ettas ,

d

ui putàs , te tuá 'fciä:l-

dlä-

F

tamen adhuc gravius erratur , dum

tià aut prudentià pofle aftutiam d&-

, !l

diabolice iliufiomes velut divinz te-

monis vincere , nam non in fcieri-

of

itnle

E.K

velationcs probantur ; quia inde de-

tia humana , fed im timore. Domini Prov.6.

declinatur À imalo, Quare in omni- y,6.

moni plenus acec ffis panditur, ani-

IU'Na»

&a graviffimis lapfibus , cum ipfa

bus iudiciis tuis, prefertim citca re-

j*

velationes, ferendis, da locum timori gccbag.

d

convcríantes tutpiffimis erroribus,

Aliffumi , quia ommis fapientia timor , g.

:f

temere approbantes Ícandalis , & to-

ta F.cclefia irrifionibus exponitut.

Déi, Commenda hujuímodi nego-

Af

Quinimó, dum ip(z diabolica ile

tium Altifimi & cundtis Czlicbus,

j

o

lufiones , & callide. fimulationes ,

pracipué Keginz coelorum per dit-

ctetas mortificationes , .&c devotas

potiüs elaté , quàm cauté & timoraté

etCILU

orationes , fic forte fufpirando ad

reprobantur , diabolo non mrodica

1 Vl[&

11

nocendi prebetur occafio , namani-

Patrem luminum :^ Da mibif*:!äm $A. 0.

lcl

iuarum affiffricem fapientiam , c s

m& ita quafi per contemptum re-

j

K

à

DT

t

446

TRACTATU-S IIL

me roprobare a pueris ttis » — quoniam

I

flatem tepctitis exorabat lufpiriis, ut

fl

fervus tuus (um ego ,. & j?lim ancilla

abíque, revelatiogum — mirabilibus

Cqu

pue s bomo infirmus , & exigui tempe-

confueta duceretur in via, Sic bea-

t

a

^

ris , cr minor ad intelectum judicij.

tus Joannesà fancta Cruce, qu

OGiA

tó

omi

h

Perfong pr&tereà tevelationes affe-

freq*uea*[iores mentis incurrebat ex-

yl ;I

4

renti fequentes cautelas. fervandas

ceffus ,' tantó profundiüs natabat in

j*

impone ;

humilitatis abyo ; qui eciam Pofæ- Li"b' 2

TOi

Primó, ut nullum ad revelationes

ritati. curiofie iftud notaru dignum 4/fef-

(

affc&tum admittat : fed potiüs hor-

documentum reliquit ; effe quafi im-. 7^

"

t^a0[

MUI

rea

i.dvV

timeat, fupþl—icans Altiffimo,

poffibile, ut diaboli non capiatür in- Carme,

h

I

p

l

T

ü

[

11

j

vt ex ejus bonitate per viam potiüs

fidiis ,—quisqu:s teve

ationum titillas

l '«!T'

communem ducatut , ut fecreta coe-

Atirt

tur affe&u. , nec conatur eatüm ime

D

leftia anima digniori manifeftentur,

".pedire adventum,

W'z

il

jal

idi

L

e for(an ipfa 11 ompe n

uni PCI'.-

Pro íecunda cautela, períons rez

wg

ripii

quàm prona, in füperbiam & erro-

velationibus gaudenti cautum habe-

fjj

Mitr

rem labatuc. Hanc cautelam à San-

to : ne ipfa abl"que tuo pïæfcim, &

&is communi/calculo faifle , tum

fet

juffu , cniquam referre, aet quoquo

Scripturarum , tum aliarum Hifto-

if

modo innuere preíumat, Sic iterum

«ui

tiarum exemplis docemur. S:c Je-

San&orum nos doccnt exempla. Sic

Exod.4.

fe uä

remias à Deo rcyelante. vifitauus,

Moyíes À divina vifitatione rever-

falin

cont.nuó fibi ipfi mirüm in modum

fas, coram fuo focero non d.cnta-

a Nacra

iner-

Dim r

7erem,;,þ

vileícens exclamat : A4. 4. 4. .Do-

vit, qug vigit : fcd divin

G uvaolic

1

y.6.

ta caute ditlimülans , , ei

d

At

n vale-

ictef

sune Deus , ecce nefuio loqgui , quia

I

puer cgo [um. Sic iMams gloriosá

i

B

i

dixic; & Domini preceptum adim-

C

vifione de celis laflratus , in hu-

pleturus Aïgyprum intfavit.

a

"

)iL QO-

Coram

],/(4263 6,19

militate pre timore fuípirat :V«

&or Gentiuni per quatuotdecim an.

f

y. ;H'

mibi , qéua tacu , quia viy poliuius

nos fuum raptum abícondit , & ta-

irpl

MAM LE

ee n

qua.

labus ego fum s C m medio populi

cuit,n

nquam vctrifimilius eun-

þollum labia habentis ego babito. « Sic

I

d:m prodidiffer , rifi divinà chari-

magna illa Gcrrrudis tam ftupendis

ttmf

L

tate ad manifcffandum fuiffet impul-

Lib. 1.

À Dco donata favoribus

[

Neounen

fus, Citó quippé gratia cecicflis de-

Ccdan

ljf 1 172 no

Adeó agnovit Vilem , in quem Dei fr4-

perditur , ubi oculis humanis infpi-

Wt

mf

Tiam , nan f'fiä'*"'üflfs locatam atque

cienda exponitur ; pretcrquam quod

iQ, Ti

fap» 12«

jn fe putaret. Qu etiam in iftud fo-

haud immeritó (ufp«&us de revcla-

Ü

luta fufpitium. 4b Domine mi , inter

tionis falfitate notetur quifquis dz-

f

(atera , qua opcraris miracsla , bot

fiderio - tcvelationis . promulgandse

tnam fingulare arbityor , quód me in-

accenditur. Erit tamen di'creti con-

hnn

digniffmam — terra fert./ peccatriceyn.

fefTarij Animse fibi commiffz , non

Tif

Sic fancta: Tþere—ïïa divinam Maj;»

difficilem impertire licentiam , non-

Yerf

nullo-

tiam

DE VIA TLUMINATIFA d. VA CONSID. IX.

447

.

|

nullortum Doéctorüm & ä'xpcrtorum

quam longi vultus perfone fit

ib

exqut

nàá

iX

iconfiia ; fic enim ipfe

alius, quam à 'conf?:iïaräo füerát de-

L(b'—ä'

N

at

erit fecuficr, Anima quietior, & ab

LL

a

on

H

i errore femiotiot ; quià , qui

, üt tempotetee

^f eY.

Prob. 12.

Tertia cautela eff

a, Va

aC

P

nt ommia cum confilo , reguntur

Velationis, pracipué extern& appá-

p. 10.

i

st

Ía

eat

£eur

Sic fancta Therefia , ne

ritionis, talis perfona crebriüs fig-

pl :

hlioflis citcumveniretur infidiis , do-

rio fancte Crücis fe f?;gxnc't : aliaque

imun

&ifimorum

ac fandtiffimorum Vi

fáctamentália adhibeat : nec non to-

din. "

S

rorum cáftis

atebatrut con(iliis.

D»]

fs

tis vitibus rcfiftat: non quïdem ifi-

tiüt f

& fanQta Birgitta vevelationes ipfas

ordinaté clamando, aur alios titides

[l

Cardinal.

multis: [pivitualibus aliis viris tn. omti

centes geftus exercendo , fed oculos

lül Am'

Turrtirt-

modeíté claudendo , íe avertendo ,

füientia peritiffrmis , & pracipsé juxtà

iata in

ad intetiota recurrendo , cotàm Deo

mandatum. Domini., Deutrom 174 pr4-

g !

prolog.

cipientis: gmbigua judicia referri. ad

interné fe vilipendendo, annihilane

j thJ-

6ap. 1.

do, in facratiffima Vulrieta Chrifti

Sacerdotes , Pralatis Eccfia majoribus

K

:

i

14

ráVit

fevelare. €

Poterit quidæn*x &

fe projiciendo , fimilibusque ejus il-

QuoquQ

iafi

lufttati

fne

Vil

m & adjutorium implo:

ipfe confefiarias , confilij capiencïi

u

toenfit

eauía ,

udentibus fibi relata tefct-

rando. O Demine Jefü mi, o lu-

pI

GIJ S*v l

te: uriltus nihilominus

kAV

ne

2oti

oOt&V

8v

of

men de lumine : Illuflra faciem tuam

Pjalim. 30.

Lin

[o]

vt

j*

fuper. [er*um tuum $ Salvum me facin

V.l

fulirat , fi ad ipfam quoque perfo-

j CH

nam nonnullis viris doétis patefícat

mifericordia tua s Domine uon confun-

2

acceífus ; cum.. quia faci

ï;

ls S—pirätus

dar , quontan

"

invocavi te ? erube[cant

ia

4a

OH : HUR

| Val

digao(citur , fi inftrümentam . ejus

impl , c deducantur in infer

/

) 4641

coram infpicitue ; tum, quia inde pet-

ta fiant labia dolofa.

llumisa eculos

n

pv

fong confolationis & inflructionis

meos, f& Unquam obdormiam in maor-

amplior miniftratur occafio ; tum ,

tes nequando dicat ininieus meus, pra»

Deus meus illu-

PJal. 12.

(

quia ipfi fübindé confeffarij cum il

valui adver[us eum.

Pal. 17.

ys Cui

luía ludantur , à fimulatrice ad tan-

mina tenebras meas $. quoniam . in te

y. 29.

1 (*

tam fatuiratem deducantut, ut omn!4

eripiar à tehtatione. Sic fe humilians,

Ui

m

& cotitrito corde intus ad Dominum

IIA

credant , omnia fanétificent; & (uam

(

f c

penitentem , plenam fallacià & de-

Majcflatis accedens , certó certiüs

illuminabitur à Chrifto, ne confun-

!51

jl

lo , nefcio, quà fcftinatione incbria-

d

datur aut decipiatur ab Orco. Sicre«

ti, & quà (lulti amoris ebrietate

ve

H

lationem fru&uosé fügit , nonta-

r Y l]n

fa(cinati, velut idolum adorent , cun-

men impedit : fed quantó amplius à

ulb (

&isque adorandam deprzdicent: cui

Dco revelante tecedit , tanto petfe-

l

il qi

malo nunquam medela affuncitut ,

&iüs ad ipfüm accedir. Et quanto

" coll

nifià (apientibus, per propriam con-

AA

veríationetn & ocularem experien-

fortius à vifione fe avertit , tanto

tiam , fagaci difcuríu notetur ,

ampliüs . ad fru&uofam cjus rece-

j d

PtiOf

figu

x&.*—)*'

448

ïRACTATUS IIk

]Itá, ut, eva-

ü

ptionem fe difponit.

Nam quemadmodum venerando

&cre CUPILIh apparitionem externam,

[magines, non veneramur earum

f

£an

gatur

attifices : fed. eos ,

quorum fepr&e

o

à vifione imaginarià ; &

fentant perfonas, Itcmm paritét i&e. —

dü

illam per fui annihilationem retat-

U

dare fitiens ; appra&hendstur à

raptu

honorando talem im

'""i Jem gpna-

anentali subi omnis illufio cft eó re:

fentem nobis, non inhonoramus ap-

a

inotior , quo unio cum Deo eftal-

pmtmms auGtorem , ísd perfonam.

li

£iot.

ipfam in apparmoac nobis exhibi-.

«;

Poffunt etiam ad prooandwn Spi-

tam , prout perbené notavit vit il-

f

ritum in praícntia ejus varij obe-

le zerum pemu:. & d

tus, d(, quo

RC]

dientie actus exerceri

decentes ta

ità fan&ta Therefta h

bet ;

dan

^

:

Non IKIL'L €-

ü

j

^

ücere

9L; quod

I c;:/lei

foi

men & ad rem pertinentes ; non au-

rat nou [umimoper

á

0 anun&

£cem pue

iles

& kk.lrli"a 3 U* i fu:;

li

faciendum. naxnulli fuis cvz,.m-,m 27

Wl.n/ 6

Spiritut apparenti in faciem xpuw.,

fcilicet , eum a'vr'ww

dent i)t/w!if H

nr?

gen

co

TY

ixï*

üm malzerar; , ipfum in-

illam exfibilent & explo HM.

diceb

,t 651& ,ec

(f

decent

s titulis

ac :mmodf ftis cog-

enim , nos, ubicunque desr i.

ngn

Ob»«

nominibu

'T

O.)?.'UC

ii

-(1

l]']

d

iecus

aofirum depzäu;:z videresnus , eum PM-

£0l

i

Hs

ia* o

fyx

cem

f

od

L

Qk, V»xtslcä Vvï'häu; ,

nsrare , « colere cäfcwe

Pïuqy

us

litigant.

Faile

T.

üá

$

IXCE

af

1$:4.-

cas : fanctam There

rxb qï...l

ud lxl 30» kf"

tis |

ejui nodi levitat

CT

(Citrrilitates el-

leté

va

put 1&0 fuo COU?G'L..IQ obediviffe;

Qin

fe

1»:,—.

idis daemonis teehnis ido-

Chriftum. apparentrem

Xiüii

lia

icas

Et

ponamus $71

i

díce fubtn-

itcififle ; &

b ipiomet &iür

[o)

1l

f

de dæ'v onem fug ar,,

i

ti forte u-

ftructam fuifle ,

uod bene sgeret

u

HBani ve

a!m**m b 1f?cuan adduce-

füuo confeffario obediendo, Kefpou-

ts

tc poteris ) nullus tamen dubita ,

deo enim

me no' argt üere

yi;blï—-

C

quxn tales nuge fint Dco. ingrate,

Wiam mmdn.m-*m ; fed xmprubare ii

clan

talia

tum , quia indé eflimatio obedien-

diícrerionem

pi'æ IPIC.PR n

dum

£

itum miiulitur

cum eimsim

Preterea noa debemus duntaxat ícra-

qua

perium ad exercendas levitates ap-

pi*icam Virginem obcdientem , fed

tot

plicetur ; rum quia ifte modus eft

etiam ad fuas forores de

hàác re ità

&t

valde :

abfonus ,

honeflis aurjbus ,

loquenrem advertere : $i quidem :

cedensin contemgtuim pote ftws Ec-

L

quid faciendum confefartts fïrfm- In Cafiel-

Mf

«.3.('11

txcæ

D 12*€DU 35

J.

dL

ac occafionem

w

[49 4

(7 ftadeat., & que fefe perdiuam la amma

L

i

(

9

hercticis dicendi ; quod lrelat

ire putet , nifi.ei fuadenti imoram gerats at 6.

Ui

Ál m

confdïanhcum fuis commui:s tan-

tomeum . cenfiluan eft :

ut , quamvis 64p. 9

IIJ h

' 'fion

tüm J)ugentm ; tum quia illa con-

ipfi tale quid volis (uadeant , base ii-

LE mi

tumc;m non diabole , imaginem for-

lis cum asode[tia. & — busmilitate. r4tio-

te (,hrxfhr»præfmtanu ed perima.

5€n depromatis 5

quod von(ulunt

mq

qui

ginem repreíenrato infcrtur,

minime adiittatis.

lNon debemus

f

pof

dun-

h3

DE VIA ILLUMINATIFA C€AP. VI, CONSID. IX.

449

u

ä

duntaxat Therefiam obedientem 1n-

quid prohibet ,

u

in poffit phleg-

à

D

fpiceres fed etiam quoad hoc obe-

mata & Ícutrilia diéta blando & adu-

'l.æ'

dire, fubindé fübterfugientem atten-

laterio vultu recipere. INon poteft

It ul

dere , quod facilé advertit , totum

( ais ) füperbus fpiritus cantum ccn«

temptum fulftinere ; quafi v:tó dia»

:Pa*

U vita. caput 29. confiderate legens, & pre-

T

cipué confiderans , fcquentia vcrba

boíus Magis & Sagis deícrviens ,

.

f

li

in Margine pofita

L

Sané [atins efl,

nunquam contemptibiliora fubir.t ?

d

ad [eip[um introgredi, tity [antda Mater

Et quantum indé fpiritui ncquam

!

[

fecit , quàm bane. Deo iujuriam j acert.

contemptut inferri autumas ? (ane

QO

fi rem bené coufideras, ultró fatcbe-

Kem acu íe tetigille arbitratur qui-

:I.

dam recentior , quod cuidam per-

ris ; plus exindédemonem non con-

I,H

Ti

1f

'

Íonz revclationibus clare precepe-

temni , quàm Deum honorari » quia

J M

f

rir,in Chriftum apparentem omis

juxtà honorem lNuminis non im-

9nH

Ji

[l

generis cognominum & fputorum

meritó zílimarur contemptus demo-

d

congerere ; precipue,quia illa Virgo

nis ; ut ad;:öque tnultó ampliüs fty«^

Obedientiam ad nutum &

^ »1 N

rcegdue

ns,

gium hoftem conremnat , unicum

"3

" w

/continüe corperit : (uis tum manie

contritionis vel perfc&e dilc&tionis

14

y d

ja

w

h

bus, tum pedibus, cum lateri peto-

a&um eliciens, quàm toto die, aut

ris lucidi(limos quinque tadios , €

totà nocte inipfum fputa convectans,

quinque vulncribus apparentis Chtie

Eft ergo in his fecuriffimum, ad pro«

bandum fpiritum, illa adhibere, qua&

iüv J

Íti emitlos, proximare.

Verüm nec ideó bené concludi-

ab Ecclefia prefcribustur ; qu& ad

0 f

tur, Deo cíle gratas e]i Ímodi 1iep-

repellendos maligaos Spiritus (acra-

nfü

tias ; coquód ad emolliendos iudit-

a habentur ; fe recipere ad interio-

w;?oü'

cretos confeffarios, fignis fübindé fe

ta, & defcendete in propríe vilitatis

pde

zl

d

mose

clarioribus exhibeat.

Qiesma

aby(fum; interdüm (piritui apparenti

À jt

dum nen ideó Dee gratum obfe-

dicete ; quód per Confeflarium vel

nt (

quium , dum ab ipfo notitia occul*

Superiorem non liceat aurem pra-

3[ "

torum exigiur ; quamvisita exie

bere, minüs loqui, aut aliquod mu-

"TE

gentbus nonnunquam refpoudere

nuículum accipere; quód modóaliud

1" næ

dignetur , prout egregié dilucidat

obedientia opus injungat, nec cone

1

[

fl

veniat tebusnon injuactis incendere.

lii

1n afcenf. beatus Joannes à fancta Cruce ; quia

ïu

n

9nont.

Deus talia non facit ad approbatio-

Qiodautem ad ipamadorationem

d

Carnel, nem injuncti operis, fed ad confola.

attinet: ralis figura apparens nunqdá

[

"

lib. 2.

tionem operantis in humilitate füb.

adoranda efl ; quia procul dubio

Al (IJ;'

nimis temere agit , qui cultum Deo

€4p. 2t.. miffionis, His accedit , quod tales

Hl !]

ineptis fimt prorsus inanes ; nam

apparf:nti impendit , qui foli Deo

gtl

h

vero debetur s prafertim,, quia cul-

quid prohibet , quin diabolus &qué

Htl

fuh

potlit à Íe lucidos radios diffondere?

tus veferationis abfque culpa omite

(f

L

L

wdäu ll-l.

tituf,

"

d

N

i

-

4yo

TR

TATUS

111

militate acquiritur , cupus bumilitatis

Ifi

titur, etiam tunc, ubi prefentia fponfi

bec erit prima probatio, ft univer[a non

tür

ex interno fapote agnoícitur; quin-

f

imó bonus Angclus adorationem

!

oltim, que agenda [unty fed eriam, qua

s

non tam poftulat , quàm recuíat;

cogitantur , femomw referventur exa-

[üi

V

qwzmdmcaum patet ex illo coelefti

minii ut nibu e"fiiä [Li() ]174&2010 678(48,'15,

Oinl

111

1enn]

paranympao ad beatum

illezü t p

er omnia defiuitionibus acquii-

adorationis culta

m exhibere vokn

efcaf 5 c quid bonum vel

maltin de-

]u

Apecal

tem,dicente

fior

22. V.p

Vide ne feveris ; confer-

beat f a'zcmg corum traditione cognof-

yus 0 "m tuw jum. M'm u

(dt'

&

.

tem i Spiri

Qua uzjzz tutio tion. folitm per ve-

Cellat.2.

M att. a

tLiS

E

í

.1-..1.(.";113 C.F lHUd

Hat «

6HUA

ram azjcret. His Ylam mwwm recto

i

y.9

tibi dabo , fz cadens adomvuzr fHié. 51

tramite docevit ince

[52

/!fïïe

Vr IHI'Z etu um

G'IZP "m

f

tamen quzd lam fzmmux & ./13 Ani-

uclis fraudibus C& infi :f u m fer-

&m

ma *mzmut in Neu

hr:m appa-

valit illefum.. Nullatents decigi poterit,

J

renti cultum ïam z cxhiberet, pm-

quifque [1 mon fuo 11di«0 , fed majerum

Ut

Ilhbs

^*oc

c"tx mortaitsaccufanda h

1

ff

k/.l.

vivit exemplo s nec valebit ignorationi

Íu am

intenti na]w]

aut

D2

:g

bofiis 1udere , aui univer-

foret 5 .quia

6]415 (duï(d

pon

non ad imaginem , Íed expre(se ad

[5 cogitationes t corde na[centes. per-

fio

I'LPI'-:C;& ntatum

Íab

l('lïäo'ï'ïv

rc-

uiciofa verecundia ntfcit obtegere , fed

[

fert ; quod malum non eft, a: t ccrte

€4s

7'4?!!76 €x AWiWe

eniorum vel ye-

Yaf

bona fide procedens, eft fic confli-

probat, vel admittit.. Mlicó namque . ut

L 77'1(1 ,

tuta , ut de culta exhibsndo nun-

pafc*wäa fuerit/ «ozitaio maligna ,

Mf

j/

Wj

quam cogitaret , f1 vel minima fu-

marcot , ( aktiquam difieretionis

4 (nj

iplcxo de 1mpoo£o*æ incideret.

" gudicium proferatir, ferpens teterrumus

lt

Quarta cautela cít, ut pcxfona te.

velut & tenebrefo ac fubterraneo [pecis

hn

velationibus gaud.ns, fuo patri fpi-

Virt

confeffrenis protracius ad. lucem

t

ritaili fuas revelatioaes,

quoad mo-

C tradectus quodammodo , ac debone-

h

i

y,

T*

dum , quoad nut

&A

tüum. & quoad

flatus abfcedit.. Tamdià enim fuggeftio-

D

p

omnes ciscumflantias Bideli Hmeaon

Hes €jU$ mnoxi&. dominantur in nobis,

hii

rit , ad ejus judicia & refpon(a fe

quaméditü celanter in corde.

[

f

indifferent:r habeat. , ac per o:minia

ndeé advertere licet , non fatis

jq"'ft

lpfu juffis & didis cum fümma hu.

tutà vià incedere illas Animas, qu&

4lft

miltate Q teverentia acq: uiefcat ;

j

conf:flariis füam viam ex parte con-

p

pro certo tenens quczd ad difcernen-

uc

-

'Sln

£

credunt, & ex parte abícondunt 5

jit

dos Spiritus fraudefqu

-

E

Piii

lici e

ie

qu£& variarum cogitationum flucti-

350

f T

fugiendas , tali humili fubmiffione

bi

us

hinc ind? y&mtur anxiz; fol-

nullum (euar us fit medium

LT

Pf()ïlt

l:cita ,

& cupidz fcire ,. quidnam

)

rgclacé demonfirat Abbas Moyfes

confffarius ad illa vel illa refponfu-

apud Caffianum , | cujus verba hec

rus fit? que nizuo moerore rangutt

t

funt

t

Vera difcretio nou nifl vera bu

cum judicium non exfpeétatum

3l

inau«

A

DE YVIA rï,r,ïf;&fzz«:(äïïm. CAP. FI. CONSID IX.

4j

!

inaudiant ; vel inordinatá incbrian-

lum concernit s non illico tanquam

iE

Til

tur letitià, cüm res juxta defiderata

illufa & iuflati fpiritüs condemnan- .

evetntat.

iNon ità , non ita frufira

()M

E

da eít Anima : quamvis fuum con-

£"

u

tuibcris & pericliteris Ó Anima d

*

wii

1

arium in humilitate etiam. mul-

d

l

-vota; Íed age tu , qued tuum efl,

tiplicatis precibus urgeat , ut rem

*

, i

& relit

l&i

jue Deo

quod fuum ef :

in loco debito indicet , ac pro ejiis

l

uum erit , per hutnilem confet

promotione laborate non negiigat :

M

fionem tuo confeffario tuam vianmt.

$e.4

n

J

fY

iNam ficut non ben

rguis- 5yro-

& ptogte

Á

lum revelare , Deoque

:

pheeniffam mulierem , eoquod po. ,j ,

150

per dcvoram orationem opus com-

ítulando períeveraverit ; nec ca-

p

mendare, Dei erit , confeffario in

cum- Jerichuntinum , eoquód jut-

;f'nM A*

t tl

tempore fuo cibum illuminationis

fus tacere , tantó ampliüs clama-

Lucet.

vetit ; fic nectalem Animam defi-

qur,

apponere , cóque ipfüm dirigere :

derüs coarctatam , donec deduca-

[

"

ut übi in tempore famis frangat pa-

nem , & Ecclefig in, tempore op-

cur ad effe&tum , quod fuit revela-

77

portuno conferat utilitat«m.

6ic

tum : dummodo fingulas fuas pre-

Mt.

procedendum eft 5 sic gamque ( ait

ces humilis abnegationis & petie

| Pfï-

Seraphica Virgo ) faciamus. ut Majt-

& refignationis condimento fapi-

J

df

An Cafiel- fs ipfins vult , C qued ipfe itbet

faciat.. Quamvis enim ex humili-

loanithá qyllatenus par eff , ut obfervare ne-

Tob. iL?Q i

i

^

tate $acramentum Kegis abícondere

man(-6. . eligumtis

*

cun ipfe mandarit , ut

bonum

eft tamen non minus O»

y. 7.

;gm',

$4p. 3-

eonfcffarium. veiut. [uum. vicarium ba-

pera Dci revelare & confiteri , ha-

fj

;

beanus 5 €v. banc ipfius vecem Q yver-

norificum ; quia aliud eft manife-

T

H«t€

bum effe , nullum eft dubium.

flationem revelationis de(idcrate ex

J

j

f?gm&

lu

porró verba ad. mos animandos & vobo-

appetitu vanitatis , & aliud ex de-

randos maxim

HUHUS

nb?

H

re conferunt , fiqti-

fiderio- divini honoris ; aliud ut

lgt

^ o2

dem rés e ncge

E7

tn [üfcipiendum dif-

fpargatut in vulgus , & aliud de-

gäw-

fidile fit & quinimó Doninus ipfe , «um

feratüt ad jüdicium Ecclefig s aliud

quli

fic ei vijum fuerit , a placuerit , ipe

fcipfum comm;endare , & aliud Ec-

l fau)

- fimet eumque. credeve faciet , id à fpi-

cle(ise bonum fitite. ; aliad. cenfef-

.gitu fuo prefiifci : fin minus , ad am-

aut Íüe

fario pertinaciter refiflere

),qu

pius &v ulteriis non tenemur.. Etenim

erbé contradicere, & aliud corim

eqn

fummo «um . periculo conjn&um exi-

eodem iteratis fejprecibus hurnihiare,

Qf

H

[

fmo , aliud , praterquam quod mo-

ut nihil negligendum putet , quotho-

]u

nui faciendum , facere $ &v proprium

nor Altiffimi promoveri poteft.

æ;b'

quoad boc judicium, e ductum fequi.

Pro quinta cautela habeatur ; ne

d

iINihilominus , quando revelatio

Anima fruftra tempus terat , aut pe-

)OU(U'

magnum Ecclefig «molumentum ,

riculo vanz complacentie fe expo.

aut manifcftum animarum pericu-

nat;íüas tevelationes abíque necef-

T

L!l2a

fitate

j

4jt

TíR4dCdTaA4TUs

I11l..

fitate ad; memoriam revocando , va-

cuffüm , & quafi leprofum , ità, ut

nulla in eo appareat fanitas s infitui-

rias de eis gloffas formando , ac vi-

farum imaginum fimilitudines pet

tur calefli voce ;5 fic. dulcitfimum

phantafiam fabricando ; fed ut fru-

Dominum potifhmum . nudari ac

étu ex ipfis haufto , mox illas .ab-

vulnetari ab impudentibus foeminis

nudato collo incedettibus, . Jube-

:ä

jicere , ob'ivioni, tradere , & per

l

nudam fidem ambulare ftudeat : pro

tur hanc vifionem manifeflare: con -

II

certo tenens , eas minime polfs effe

cionatori civitatis , ut ipfe in. hunc

[

o proximum medium adunionem cum

nefandiffimum, abulum per plures

[

conciones acriàs invebatur. Jam in

Deo ; fed eifdem. Animam potius im

li

pediri; me ad veram paupertatem

ifto cafn fru&us rei revelate & prin-

l

Ípirirüs pertingat , & adintimum

'cxijpaäis finis hujus elevationis eft poe-

W

unionis (ecretum admittatur. Quem.

mitentia & emendatio impudentium

mulierum s fines autem & fructus

i

admodum ubique docet beatus foan-

Q

concomitantes fünt plurimi: impri-

nes Àfancta Cruce: qui iftud pun&tum

K

cauté cuftodierit ; vix habet.cur inire-

mis enim Anima fe reflectens fupet

z

D

velationibus illuf;iones demonis adeó

fuum raptum, vix non denuó novo

1p$

metuat camipíz quoque diabolice ii-

raptu obruitur , utpoté (atis obftu-

(e

lufiones profe&ui, tali caurelà ince-

peícere & capere non valens , un-

dentis non parum defetviant ; teftante

dé tantm peccatrici tanta gratia ?

fin

idipfum(an&a Therefia cum aliis A(-

nihilque aliud . cegitare valet , nifi

m

Q«

cetis.,

divinam benitatem jugiter dilaudare,

UL

Ut veró coïendifïïmo Le&ori in

& füam ingratitudinem. reprahen-

InCafiel- pun&o tanti. momenti & |fru&üs ,

dere.

In memoriam deinde venit

sl

lo a4nim. íufficientis inftructionis lumen Ípat-

illa imperceptibilis pulchritudo in

far

übi nihbil a-

manf. 6. gatur : Íciendum ac diligenter diftin.

folio fedemtis oftenía

b

$4p. 91

guendum venit interfructam , qaem

liud poteft, nifi amore liqueficri ,

i

t4m revelationes,quam ip(z vel locu-

ln

cupere diffolvi, & cum ifta pulchri-

tiones (ecundum fe fþzutatæ , & abs-

tudine perpetuá unione copulari.

i

que iatuitu rei revelate in Anima o-

Memor fit oflenforum Vulnerum ,,

n

peraurur; & inter ftu&tum ; quem

& incipit pre dolore compaffionis

[

res: revelara. infe continere folet,

contabeícete,preces precibus jungens

D.

exemplum eíto

Anima quzdam

& fletus fletibus miícens, ut fiat eme-

üt

devota venmit in raptum, cernit in

datio & certectio tantorum fcelerum.

y

tadianti folio. fedentem. Dominum

Practicé itaque Anima in iftis fic

I

Jefum , fpeciofam pre filiis homi-

procedit ; poteft fe omninó reflecte-

priï

num. Sed hem, vix in gloriofo ejus

re füper fuum raptum , ut indé fru-

d;u

vultu jucandari incipit , jam eum

&us concomitantes , nempe propriae

It

intuetur totufn mutatum ab illo :

annihilationis, gratiarum actionis,

Die

tozum nudatum , vulneratum , pet-

perfe-

di

D

o

AS

x

DE Y14 yLLUMJ-NQTW. CAP. Pl. CONSID. 1X.

43

bvl

perfcéte dilectionis & cornpaffionis

gis illuminatur , magisque toboráe

*

l Ul-

hauriat ; qiamptimum autem fe in-

tur in diligendo eo , quern fides u«

D

niverfalis diligendum proponit.

flammatam & elevatam advettit ,

L

debet fe àr

AXYY

tü avertete, && ima-

Hunc modum dcbemus obfervae

Ils

EL

re non tantam in donis. füpetriatue

d

gines in raptu often(as à fe abjicere ,

haud fecás, ac f1 abjicimus putami-

ralibus, & in imaginibus intetiori-

cofl

.

