fpiritu meo fuper. omnem carnem.

POELT

e ba-

PT

CAaMt 3.

C inferni. Sutge amica Mater mea,

$piritts meto fuper mel dulcis ,

rcdisas amea. fuper suel cv favum.

Leva Eccl. 24-

Áv

y.i.

& veni ,. jam enim hyems tue de-

folationis tranfüt, & imber tuse com-

jam oculos mentis cue in eternos V. 27.

àm

d

paílionis abiit ; flores apparuerunt in

motes divinitatis meze : nam , quia

l'ym

in morte «ea tuam aüimam pete

k p

terTa noffra , sempus putattonis adve-

nit , ut granum £rumenti tnortuum

tranfivit doloris gladius , decet et-

W v

& infitum terre,fru&u multiplicato

iam , ut in refurrc&tione meà ean-

ths il

awm

tfcíurgat. Enflores , en primitias vc-

dem perfundat beata vifionis radius

ris , primitias dormientium » en

Obdormifce jam ó cor meum , Ó

lrin

animas antiqu& Ecclefie , quas ve-

Mater mea, in corde divinitatis 5

Ihur

gam ecce cof tuum , ecce Filius tu-

bear [

lut flores germinavi fnfpepíus in li-

gno , vifitavi fepultus in horto ,

us , àfemno mortis evigilans , ir

Og

collegi tredux à limbo. Adimplevi,

tuas preces vigilabit eteznum. Ad-

Cant .T.

Ui ty

o

L

prout clementer prormifi dicens

juro ves filie eru(alem , ne [ufeuetis ,

t

Penerrabo omnes iefertores. partes ter-

neque evigilare faciatis. dileclam , da- ""

Yüty

j

JYà, C infpiciam emnes dormientes ,

n« ip[a velit.

mum

,E'cd.gæ.

æg*f»

C* illuminabo omnas [perantes in. Domni-

Capies utique peramice Lector ,

fity g

quod ifthoc difcuríu pretiofiffime

CXC] j

Pjal. 1.

mo,in me [peraverunt patres tiii 5 [pe-

9.j

raverunt , & liberavi eos » ad me

Virgini claram Dei vifionem tran-

N

feuntet commu:i icatam concedam ;

clamayerunt , & falvi fa&i funt ;

ltts

in me Íperaverunt , & mon fent

& quidni? cum minime fit Reginz

i

uid ,

fid

fconfufi. Vicit Leo dt Tribu *Zudd , f4-

San&orum negmdum , quidq

CI6C-

La

-

—

D£ VIA ILLUMINAriVA. CAP. 1V. GONSID. XVIL

297

jn.

ceteditur , fuiffe aliquando cuidam

quis illud velut gloriofum Chrifli

t J

San&orum conmceffum , quia itaque

fepulchrum fervare cupit , ita , ut

nXM

à compluribus clata Deitatis. vifto

poffit etiam fuflinere cerre motus ,

& arcere tentationum affultus, JNec

»

Moyí ; StepHano , Paulo , aliifque

u

adhuc pro tunc in vivis dcgentibus

miretis , quod Chrifias priüs appa-

TM

tranfeunter fuiffe communicata cre-

reat mulieribus , quàm difcipulis ,

r

ditür , fortiori fundamento ifta gra-

prius Magdaleng quàm Petro , pet

tia Virgini. plenge gradià fuiffe con-

hoc enim docemut ,. quod apud ip-

i c)uf-

^

&effà alleritur. Et certé nunquam con-

fum nec fexus. , nec flatus, nec ra-

p

nele

yepientias fuit elevata ad. videndam

tio difcernatur zratis : fed fola aípict-

div

^á2

in

atur charitas. Ideó Magdalena Chti-

TT

itatis glotiam , quàm quando

&i

fuit admifla ad confpiciendum Filij

flum pre omnibus videre meruit ,

,

jtite

tze(ürgentis gloriofum corpus.

quia pre omnibus amavit , quia re-

Porró , quiadigni haud (umus,

cedentibus Diícipulis , non reccdebat,

xl

Mi

ut noftris. pollutis affeétibus coràm

& amotis ígge fuccenfa , pre cate-

mc"rf

diio "

virgineà Matre & in tam fàn&tà fo-

ris flagrabat Deminum videndi defi»

cietate diutius moremur , rranícamus

derio ;.quia dilexit ardenter , & a-

WU

ad quartam fiationem, — Exeamus ,

mavit períeveranter. Magnitudinem

(

& vadamus ad Sepulchrzum , ut ibi-

amoris inde colliges , guód parum

g

m

fe facere. credetet ,. fi Dilcétum tan-

]

j

dem cum.Magdalena in amorjs la-

chrymas folvamur. Inclinemus t10s,

tüm gu&feret, fi inventüm tanrüm

"m

j

& profpiciarngus ia monumentum ,

a(piceret , nifi & in(aper eundem tan-

i PCt*

t a

ut videamus ,. inquantum propter

gere pefcuperet. Aliam ratjonem ,

nos ille fe inclipaverit, cujus egreflio

cur. Dominus primo feming fe pra-

2

À (ummo Cazlo. En tibi duos Ange-

buetit videndum , difcimus ex fan&to

TU Q

losin glbis (edentes. , per quosinftrui-

Gregorio,dicente ,. quia enim in Pa-

Hotmil.25

m

mur , quanfä'!indufhiä cufloditi de-

rAdto mulier viro. prapinavit sortem ,

u

in Eyang..

beat cer , quotidie gloriofum corpus

& jepulchro mulier viris annumtavit vi-

j

ä?-

f m , nem Cv dida fui vivificationis

J

3

dominicam recipiens , cum locus ,

j5;

|

ubi corpus JE(u pofitum erat , tam

mArrat , qua mortiferi. (erpentis verba

n ^.

|

i&

L

1

rcvetenter babeatur ab Angelis. No»

marraber 5 ac fic bumano. geniri non

verbis. Dominus , [cd rebus dicat : de

í

m,F

] d

vutm quotidie fine dubio pro ifthoc

IM)A,

thefauro , pef weram mortificatio-

qua manu vobis illatus eft potus mortis ;

|

nem & íanÓa propofita , dcbemus

de ipfa [u[cipite poculum vite ; ut co-

dem inftrumento humani generis

Lc&Oh |

excidere fepulchrum , & quidem in

i

petra ac fepra fundamentum humi-

culpa abícindatur , quo fuit plantata.

Et hinc convenienter in habitu hor-

! u

litatis , ne fecüs &dificemus füper

areriam vanitatis, G randi conftantig

tulani vifibilem fe prebuit , ut often-

j o

Mpide (uum cor münirc dcbet , quif-

deret , quod venctise xculturus hor-

Dd

.£üm ,

. Trad. LA

P

ldq:lid [

de

198

TXaCciTXETUS

111

—

eadeim hora furrexerünt de Ioco. Si€

[cu

tum , querh foémiiná otiose fpatian-

do & ferpenu 'confabulando negle-

eft. , hz funt figna querentium Do-

quS*

KY

xerat , quéd ptetio fai fudoris atque

minum , querenrium facicm Dei Ja-

«ruoris denuó eundem redement ,

gui

cob : Libenter loqui de illis , qu&ac-

quem unico pomo foemina incauta

ciderunt im Jezufalem , hoe eft de

"

vendiderat.

(ica

Voluit netnpé quafi ip-

rebus fpiritualibus , de Vita & Patlios

fo habitu dicete :

Sub arbore male [u[-

rie Chrifli , dc profe&tu virtutum &

IA«

€ant.4

IfAVL t€. , ibi cereupta eft mater tua ,

falote animarum. — Eremim im. talibus

dicu

y. j.

H J u

dn vielata genitrix tua , ibt comedit

fermocinationibus eff vita & [alus s aft 5 Bertf.

de ligno , quod ne quidem tangere

longé à íalute verba delié&totum , fuptr

'[I

b

debuiffet ; hoc eruübefce , & mol; me

mundana colloquxa longé declinatt buncle-

v

704n.16.

fitàf

y.it7

tangeré

à via & vita, quorum os declinat cum

Quintath flationem — mobis exhi-

in verba malitie , in fetmones nu- Pþl 2l

Jtüri

bentduo Difcipüli euntes in Emmaus,

gac1tatxs & vanitatis , quorum fer-

O i

quibus fe JEfus vie comitem junxit.

fnocinatio , ten de Jerufalem , (cd

pl

Veré dulcis & amabilts Dominus

de Babylone, id eft, de mundo ,; &

l Q

Lucs 24.

?o läa

fingulorum genio & locorum quali-

de iis , que accidunt in mundo. Haec

li (

tati fe clernenter áccothmodans

Vit-

D

funt figna qu&rentium Dorminum ,

gini Matri fpiritu ad Drvinitatis ar-

cam duebus Difcipulis Verbum Dei

Dw'" tl

cana aícendenti , modo arcano fe ex-

avido corde haurire , increpationes

E

hibet. Magdalenz :n horto ploran.

patienter accxpere , & fibi cordi ha-

DI

ti , fub habitu . hortulani apparct.

bete illud monitum Sapientis dicen-

O

-

Duobus itinerantibus viatorem fe pra-

tis : Difciplinam. Domini , fili mi , ne

i

bet. Difcipulis ob metum congrega-

aljicias , nec deficias , - cdin ab eo €or- Prov. $-

EX ERE

if

:A

Wl

tis, con(olator"& pacis largitor afliflit.

riperis. Porró qui Deum veré quarit, . z

Supm

Ex pifcatione fatigatis in litore , ve-

nont

antüm de ee libenter difcurrit ,

lt

$2

lut caupona liberalem ntenfam mw-

non tantüfn de eo libenter audit,

hn

th

niftrat. Ubique quippe Deus inve-

fed etiarn de eo diícurrentem labenter

ü gm

titur , dummodo veré quaratur.

füfcipit , &gré à (c dirnittit , ad pro«

fitst

Scire cupis , an veré JEfüm quaras?

lengandos fan&tos difcurfus : fubinde

1l

teipfum ftudiose difcute , utrum il-

quoque quafi impellit , & cogit ,

BR

ls fignis polleas , quæ fpecialiter de

quinof putat pofle inveniri me-

UT

tiuobus Diícipulis referuntur , primó

liorem atticum , impertiente fetnios

[

loquebantur adimvicem . de his ommibus

netn benum , qui cft fuper daturb

[is (

qua acciderant. Secundó Verbum Dei

optimumi.

à Ghrifto tantá aviditate hauriebant,

Quj

Sed eheu quid dicam ? qmd fcti-

ut ardor cotda accenderet.

Tertió

üchC

bam ? an firnilem ahquem duobus

[

eundem viatorem hofpitio recepe-

hifce fanctis Difcipulis reperite que»

Izunt

fj

N

Quartó. Domino cognito ;

am ? ah hiog fecundüm Deum , fed

Íceuf-

lgna

PUR

aj

299

LE VIA ILLUMINATIVA. C AP.. 1. CONSID. XVIL

iki B

fecundüm perditum mundum loquor:

non figma querentium Dominum :

unpe

fcd figna quarentium diabolum. Si-

quisquis hodie cupit hofpitio tecipi,

)Dciþ.-

& velut gratus hofpces tra&ari , lin-

gna autem quaerentium Dominum

quæac-

guam íuam à fpirituali difcurfu rc-

(ant : fi Kceligiofi , jubeste forte o-

T

fr&net , alias enim mox erunt , qui

bedientid , pedem cella aut coenobie

dicent : nolumus hunc noflrz men.-

cfferte coa&ti , completo obedientiae

mumk t

fx accumbere , nolumus eum noflris

cpere , eádem herá cum duobus dif*

77

difcurfibus interefle , fiquidem leque-

cipulis ad. fua «lauftra revertuntut ,

T

C!'n 29'

tur verba tadij. Grauor eris , fi de

fine omni curiosa indagatione , quid*

l

TIP

| Ec

10

$.

Babylo:

- 3

& de rcbus mundanis ,

gam novi ex Italia , ex Hifpania ,

ptur

kchmm i,

vel quedam rmendacia protuleris ,

ex Germania , ex Polonia accurretit?

fi fnis confrattibus non mirabilia

ddnt u

quàm fi ex A(cetis aut. divinis Scti-

prutis nobiliffima mylteria panderis,

Munudi,fed magnalia Dei narraverint ;

ab

O temporza , Ó mores! 6 mores , Ó

$i non in medium produxerint ;

us :

fl ,^

Í

i

tempora, quibus vana ac prava col-

quomodo in illo vel illo loco fuerint

loquia vigent in cgnobiis ficut in au»

tractati , fed quomodo Dominum

i&

lis. Olim Reges & Davides sd Do-

agnoverint in fra&tione'Panis, quo-

j r

minum clamavere : 4verte oculos meos,

fodo divinas fit. interpretatus Scri-

mtufo,

P/al. t1f.

hinD

üe videant vanitatem , iB via tua vi-

pturas , & quomodo interpretando

V.37.

vifica me.. Hodie veró ipi quoque

audientium ad divinam dilectionem

epä[lonü

monachi oculos fuos adid unum qua-

accendetit corda, Bemé notemus de

m

fíconvertunt, i« hauriant vanita-

fraCtione Panis , de auguftiffimo Sa-

T

craimento , de divinis Scripturis , &

/ W! h

tem , & audiant quid de flatu mun-

di. Hi quidem varia itinera à fuis

de atdore dile&tionis Keligiofis , pra-

j

Superioribus emeridicando , alii per

cipué Sacerdotibus difcurrendum eft.

i

literas vane & nugatorié confabu-

Completo opere obedientis feu cha-

Wfurt

lande ; nonaulli & quidem non pau-

itatis , eádem horá , imo eodem

ci quafi per totum annum ad füas va-

moniento in ]erufalcm , adinternatu

1 ubimfï

nitatis ftrationes quotidie excurrunt.

rnentis recolle&ionem .revertendum

L

eti vifitàrunt Decanum , hodie Ca-

N

)

eft ; nam Jerufalem vifio pacis 10-

fjb

nonicum, cras aliquem Baronem ,

terpretatur. Revertamurergó & nos

Slc Cng l

alio die mercatorem , & alio opifi-

Jerofolymam , ut ibidem congtega-

4in P

tos undecim conDt

cem. Hi ad propria redeuntes , mox

gnïplcnïur. 'Trane

j lum

füis confratribus venale expenunt ,

feamus ad

quidquid foris vanitatis hauferunt ,

Sextam flationem.

! Et cc&e fan&é

'eolloq uentibus invicem , per januas

ficque paleftre devotionis , fiunt

| Uld rCIi-

tabernz vanitatis. Quid dicam , quid

claufas medium ánfert fe JEfus , hif-

] düübm

'fÍcribam ? putäsne tales in fíe habere

ce amabiliflimis cofdem affatus. Pax

Uv

rit (

ana /quærcnti.um Dominum , ah

volis , €go fum : molite timere. Mlis ruca 25

^

d

Pp2

d

nini ',?(,'

—

&

ES

Mu

w&od

FRACTATUS IlI.

&t

nihilominus tütbari incipientibus ,

gam vite unpléfet etatesi , anno qua-

Lib. 4.

—

dragefimo atatus fua , 1nar ée[ccnre gra-

Lf

adjuugems : Fidere füanus meas » G

T

L*ialägc'

W. 39.

viter fcbre. correptus , ad extyema de-

D

pedes , quia Ego ipfe fum , palpate &

Caps I.

Ttoi

vid:te. Quomodo lioc intclligam Ó

ducius eft 5 [ed cuim presbytera fua ecn-

jpieeret , folutis Jam membris , quafi iti

fhil

dulcillime Redemptor ? ad Magda-

lenam.ais : Nol; me tangere : ad Dil-

nmiorte difleutum , fiquod adhue ei vitale

z

qu

cipulosautem : Palpate & videte. lia

[piramen incfat , naribus ejs appefttà

fiu)

«uravit aure dignofcere , quod ilie [emw

fott

te tot ac tantis láchrymis quæüv:t :

feccdentibus Difcipulis à fepulchro

Hen$ , Cup Demuif us imerat. flatus ,

Dres

fion tfcceffit , & tamcti ne quidem

quantalo ay[u valist , ut loqui potujet

t

Veflitnentorum

tuorurni

anfervejcente [piritu collegit vocem , at*

tont

fimbriani

€—:

que erupit diesns : vecede mulier i adiuc

ftiji

tángere permittirat : Thomas econ-

trà Difcipulis congregatis folusabíuit,

ignieulus vivit , paleam tolle. O pra-

Eigle

d

tuátti fan&tam ac glonofzm teíutre-

iumptio Sacerdotum , que ptogre-

fniti

&ionem narrantibus fidem non ha-

deris ?. vclut igoa:a illius , qui etiatti

piat

buit , & tamen manutm füam 15 lae

fanctiffimam Dei genitricem aiiálque

fjguri:

&us tuum rnittcfe pertmnittitar , imó

gloriofzs Viurgines ab ingreflu in. fu-

fiyf

am cellam prohibuit : & illius , qui

jubctur. Forían ifto a&u t0s edoce-

i Qu

fe Voluifti , quantá cautelà &t omis

íe vi&totem profiteti. noluit , ufque

dum íe in Czlo collocatum vidit.

ipfo'ru.:

familiaritas cutn foemineo fexu ca-

(itino

E C

eraa

: INoa.

Hunc imitate ó honorande Preibyter , -

venda. Unde tfrimn addid

a

Agy

dum ad Patrem afcendi ; Quaf dices

cüm Chrfto femper ad quamlibet

t t

tcs : Ideo te , mihiante Aícenfioneti

foeminam dicens : INoli me tange-

.te : nondum enim afcendi ad Patrem,

fet.

ineam approximare non fino , uütin.

ftte.

dé omnes puritatis aratorcs difcant ,

nondum aícendi ad Celum ; reccde

o g

fibi tale argumentum formare : Dcus

à me mulier , vivit adhuc igniculus

meus & Donminus meus ; ab omni

It :

aleam tolle , & quatnvis forfitan

&t

peccandi principio infinité alienus ,

abeffet periculum , raró tatuen folct

;

P inC

etism , devi&tá morte , omnique ho:

abefíe fcandalum.

x

fie , «l

oriof& jarn carüi unitus , fre.

-

fiion

E ]

Quid cft Domine ? quod Difcie

a

pmts.

"(Gminam Anó&am 3 íe dufioti verbo

gulosad infpicienda & tangenda vul-

Sfpfh

fepellit : & ego ad peccandum , fi.

ncera invites , Magdáleng veró om-

U

ïï*ïm:,

Q D«

cut lapis àd labendum deorífum pro.

neri tangendi licentiam — deneges ?

clivis , cüra foeminis familiariter tra-

fottaffe , ut omhibus omnia fictes ,

d

t n

é&are non horreo ? Ó pr&(utmptio ,

te cujuslibet ingenio difpofitionique:

üün adi

quo iptogrederis , tanquam ignara

accommodans , & pfo varietate vul

exempli à bcato Urfino Presbytero

nerum varia adhibens medicatnina ?

Uny

"at

]

dati , de quo ita faictus Gregorius

illa quippe fuit repellenda , ne hu-

fUæqül

Hic ergà venerabilis Preibyter , eum lo«

manita & ïifib—ili catni nimi

ünm ixz-

etdis

kd-ho

f*

5

"

a

DE VI4 IiLU-MiNATWA CAP. IV. CONSID, XPik

$ci

ii

"

li

erdinaté adhzre(ceret 5 & ifti fueruat

mentario inquitat-: Pweri ( iüquit )

It ii

invitandi , ut, viíis & palpatis vul-

l

[1

i

nunquid pulmewtariunt. babetis : quid

73

Xa.

neribus , fibi preíentem Dominum ,

eft Domine ? ergóne tu ctiamnunt

at ^

hou merum fpiritum fcd verum ho.

poft tuam gloriofám refüurrectienem ,

- efutis ? efürit fíae dubio dulcif

:

iHn

us

L

mitiern crederent. Quid eft Domine,

Dofniftius, etiám ad d

ex

A

tram Patris

7 v:r.:.*t

!

qued à Diícipalis cupias paipari , à

T

tnultere autem cciam refugias tangl ?

fcdens , aft tion cibam corporalem ,

r

fortaflis ideo , quia Apoftoli crant

fcd fpititualem , de quo ipfeait : Ego

fxtas,

Presbyteri atque- Bpiícopr , quibus

éibitm babto tpanáscare , quem vos tf«

?i.&?ï! H. 4*

j

|

*

À

e Cïbäf j

D

ex oflicio con gruit 5ancia Saüctorun

ctis 5 quafi dicerct : ille r

» s

;m,i:

contiügete , quod merité inhibetur

quiin meffe animarurm laborat , uri-

a

b

fnulieribüs , utpoté , qua etiam in

de fübjunxit : Levate ecules. veffroi ;

31'

Ü p

Ecclefía taeere juberitur » fic cít : fo&-

(* Videre vegiohus , quia alba [unt jam

fontor

tir& Dominus füb Hortulani ap-

ad me[cen. Pulimentum de venátione

th. 27.

il

fetarum Dorninus cum Iíaaco e(urit ;

l fü

páret habitu , quia ipfarurn eft ; fub

jl

AWU

J

figuris & patobolis divina vcnerari

quia converfionem peccatorum defi-

n d

tiyftería , Diícipulis autem , vinc-

derát. INNam quid fant aliud aniaige

MS,q

j

fa aperta & nuda aioriftrantur , qüia

peccátricess nifi fer& fyIveftres ? quae

tatherl ad caenam illam etetratn apt& .

Ü

j qu'

ipforum tánquatn P£esbyterorum eft ;

UM

"

divinotum apertatri habere notitiam.

tedduntut , dum irt fornace perfcéte

"n

Agnoíce ó Sacetdos iflam digaita-

converfioiis ccquuntüt. Palmertar'e

:cibyfch

i

tem tüam , & noli tantam fublimi-

um Dominus efürit , non confectum

du

táter , abjecta vitiorum vita depri-

de pifcibus , qui imaris. fub aquis dif^

cüfrünt ; feddehominibus ; qui huic

Patrd

mere. Doffetus quideri hic piuri-

mos amoris & pictatts aff. &us infe-

magmo Mundi pelago velut piíces

r

feté , Verüm^, quia Saccfdotem

innatent Age ergó 9 Sacerdos pif-

;mc!).l :

,

&que Chriftum ii márittibujationis ,

catorem horninum , & affer Dotni-

ei d

àc iri ccénaculo tanquam 1in loco re-

nó tüo pulmentarium , quo liberiter

fcctionis contemplah oportet. Pere

efeitut.

AÍl mitte rete. tuütri pef

gamus ad

puram intcfitionem ad dexteram ,

m

Es

4

Septirnam flattoriem. — Vadamus

non veró pet vanitatem aàá finiftram,

"

Taatts zi

40 0f

cum Petro pifcari , veai«mus ad ma-

quethadmodum (criptum eft : Nefciat

te Tiberiadis , ut adtniremuür ibi Jee

, quid faciaz desteva. tsd- Marth d.

ag

finiffra tua

füum in litore flantem. Ego quidem

O -quam g

:

loriofus i ll noviffima y, ;

| fictihi

. ion adeó admiror , quod Dominus

tefarrectione t

ibiapparebit Domtrius,

j

viübilem in litere fe ftantem exhi-

fi te toturn falati artiniarum impen-

jv

"beat , fiquidem mare mortalis vitae

dCfiS 3

tunc plané intüeberis Domi-

;gminaf

füzque paffionis jam enavigaverat ;

num to

t Citcumornatum pretiofis

g

' ge"mmis j

quot'ad ipfum reduxeris

jini

,&d. hoc magis admiror , quód de pul-

aHfs

Pp -3?,

"

Á

| RK ACTATDUS-. itk

gyer

abílulit cecos & claudes ; hodie vi-

Á

animas , tot fpecialibus in illa zeternee

b

ttatis menía dele&aberis cibis

of &

ifl

numphator mgredicmr im

quot

j

lucratus fueris animas ; Ó lu-

arcam Sion.

Cacos abftulit ,

qUOP

a[h

eum

1 noa eft fimile alterum

niam Gentilium cacitatem aliumma-

li,

YAt

fis

1.Gof .45

Caterüm potes adhuc longe plu

Claudos fuftulit , quia ]udæls

fes apparitiones Ghrifli atdenti affe-

in utramque partem modó ad Idela,

C

z4

£uac ingen tz cum fructu comcm-

modó ad verum Deum claudicanti-

LU

P;dfl , l](an):../

llagi , qua facta cft

bus , viam fectam oflendit. Cxcos

fmlæ

Petro , qu& Jacaba ; que Paulo ,

& claudos abítulit , qu;a hominem

PIOPI

que plus quàm quingentis Pratribus ;

fapcnorcl n ab ignorantia , &ciaferio-

l wff

LT.

l

ex quibus omnibus re multüm robo.

tem à pfava inclinatione purgavit ;

' (

rare potceris in Fide , Spe , Charita-

ita , ut mutcr amplrus impedire va:

fis,

tc

rbllquoquc virtutum ornatu ;

lcat , quó minus anima rationalis at-

LUg

quoL. tiobis .clementer .argmtur ille ,

cem S1on mgredx pQ[H , f1 velit.

à

tanq

qui , peftquam regnavit à Jigno ,

lo plaude Ó anima rationalis , Ó

fnonte

Pfal 163.

DL

p2

per g! loriofam vaune&xoncm füum

hoino mortalis, JNam ecce , qui arite

feur

decorem induit , ami&us lumine fi-

triginta & quatuoft anrnos inclinavit

k

fti

cut vellimento.

WZOS € defcendit , tuam affüumpturus Pjä! 7A

( u

naturam ,

p

hodié aféendit fuper. Chert-

bonf

CONSIDERATIO XVlI

bim

:|

hui«* hodie omnes Angeli &

Iqif

Archangeli , omnes Virtutes & Do-

nf

De Gleriofa A[cenfrone Chrifli.

U*flaffs

mnes Principatus & Do-

Imninaátiones

ftfol

, Throni , Cherubim

mu HUS

Fdla &die clamor fa&us ePc in

Matt. 2f

ac Seraphma é (uis :egallbu.s fedibus

1. Dd

iV Czlo: Ecc Spanfus venit. :

: fe obviam demittunt

Quaris forté

y zö'n

hu

4c abv:am ei, Jubilate Deo facaü ]ïl-

cumlíaia : qui (unt ifli , qui ut nubts 1(aiaéo.

1) J&ll ?00

Itn

F. 4-.

anie pfalsuum , date tympanum ,. p[al-

velant ? & dicit ür tibi , th funt de v.?

teyitiui Tucundum eum citbara s bncd-

quibus fcriptum eft : Millia millium

puti

W

r

3 R:eg $,

sate in. Neomenia 1uba. , in infigni die

minifirabant ei, c dmes millies centte Daniel.7.

d

y.6

*

l

[oleninitatis veftre. Quia hodie revet-

na Willia affi j?ebmzt ei. Bené nubibus y.;e.

4p0c.14.

tctur

Atca Demini n locum (uum , in

V.6

compatentut ,

quia fua multitudine

praculum Te v:zþ It , in Sanctum Sanctorum

inftar nubium quafi celum obducunt.

æ(&; /3-

Qd

Extendite alas veftras Ó Cb:.rubxm ^

Elevatus eff Dominus , er nuber far-

y

72

Yolate pfr medium Celi , volate

tl

eepit eum.

, quia Angelorum exerci- Ad.t.

Pjal.$7.

obviam illi ,

qui eperatus ff aluteem

tus de Cælo demiffüs, aícendentem . ?

uf ]Hl«

F. .

i snedio terra. Cantate Deo , p[almum

Domtium gloriofo comitatu ex-

32 bat,g

Pjal. o$

hnnu

dicite nositi eyus s mter facite eà , qui

cepit.

y.2.

afcendit. [uper. acca[um

Denminus ne-

Aícendamus ergo & nos,ó anima

:

, g RO. meniEi , Dominksinsien magnus , quia

mea ; aícendamus ad diem fcflum

Vlä ln

hunc

LU 0]

&k

"d

- d

r

Us FiA ILLUMINATIFA

CAP. IF. CONSID. XVUt.

38]

)dic n

fiine

afcendamus ad triumphum

proþag-anda Ecclefia , modó-de ex-

t d

iftüm , nunquam huc ufque vifum;

fpcétanda aterna gloria ; modó re-

borabantur in fide ; modó accende-

f qïï()-

a(cendamiis Jerofolymam , fpectatu-

Áotrift

ti , non quomodo maní(uetiimus Je-

bantur in dile&tione ; modé miraban-

g ]"äæii

fus, fedens fuper pullum afine , in

tut quod. nemo obviantium v«l fpe-

d 1693)

terteftrem Hlam ]erofo!ymam porte-

&antium adverteret , quem íecum

Vi

tur , í(ed quomodo ad Civitatem il-

doctorem haberent , & quem ducem

. Qui

lam fupeznam Jerofolvanam cxlcftem

4

ad miontem olivarum fequcrcmuf.Pcr-

onutd

propria v ittute aícendat

henást Dgus

gunt itaque ad montem olivatum ,

A

P[al. 46.

in 1ubilo C Dominus in Yece fubs. AÍ-

inter Jerefálem & Bethaniam medi-

V.6,

g

cendamus Jerofolymam. , & videa-

um tenentem , ubi gloriofus Magi-

«dit v

fer fuum triumphalem afc:nfum

fnus, quomodo dulciffimus Domi-

OMii' !

nus fuos educat Difcipulos , ut illis

conflituit , ut eo in loco ad Patrem

qii

tanquam teflibus infpectantibus , in

fufciperetut in Calum , in que ab

!ï&ä.s ) !

tnonte Oliveti gloriofus ad füperna

eodem calicem amarz paffionis fuf-

quiemä

feratur. Probabiliüs fiquidem judica-

eeþ'it , ut eo in loco perennem vita

tnus , Chriffum Dominum , meridié

I

Scceptátet ceronam , in quo mortis

in ipfo fua Áfcenfionis die , cum àn-

fuflinebat agonem. fn monte oliva-

n

decim fuiffe civitatem egreffam , re-

rum füum gloriofum afcenfum infti-

7" Qu

g i

liquis frattibus & mulicribus in loco

tuere conftituit , ut fe principem pa-

conftituto , verifimiliüs in Bethania

"TO

eis unctumaue oleo letitize profice-

praftolantibus : Eduxir eutem cos ( ait

retut, Jamque ventum ad locum in-

ub

ojeribi

Íutt24..

faadus Lucas ) foras im Betbaniam.

ftituendi criumphi , eum in (laporem

y.je.

Dolebant Apoftoli in via, & gaudc-

rapi Apoftoli , pcnä extra fs poni

T fcdlbllä

'

at

£0 id

bant ; dolebafit , qu'rä fefe à fuo dul-

Difcipuli , mulietes rucre in lachry-

cifIitno Magiflro feparandos (ciebant ;

mas , Matet diffluere amore , b:ato-

'll it ;;uþ.'l M' :

gaudebant , quia ipíüm dicentem

rüm Patrum animz incbriari gaudio :

(i i

audiebant : Vade parare volis locum ,

Angeli replére a?ra laudibus ac. can-

Im n

4704"- 14--

tibus. Seraphim ftabant in ardore di-

j

T

W,

Q fi abiero , & preparavero vobis lo-

le&ionis , Cherubim in fablimitate

fié H'Jbïb"'

(um , iterum venie ; C accipiam vos 4d

l

meipfum, ut ub fum Ego , £v vos fitts.

contemplationis , Dominationcs ce*

Tl

yli

T

adotavee

Dolcbant, dum eis petíeeutiones &

ciderunt i facies faas , &

10 ,b

bd f

tünt dominatorem cxli & terro, Vir-

7

tribulationes pradiccbat ; gaudcbant,

;"

"f

tütes fe adinvicem interrogabant :

dum illis füut adjutorium ptomit-

! I

,;Qi-lis C(i ïfle ,

qui venit de Edom , tin-

quir

tebat , a(ferens : Nem relinquam ves

quis eft

Ifais 6

d

foan.14.

erphanes , ventam ad vos.

&is ve[libus de Bofra ? five :

nit

y. 10.

Q quàm brevis videbatur illis illa

ifte , qui venit de terra 1(rael ? tin-

viain qua tam melliflua hauriebant

&is veftibus de ejus PrinciPä | urbe

) Qu

«olloquia » modó inflrucbantur de — Jerufalcm ?

Quam;

: i

i

1lf.

TRACTATUS

of

|

3uamvis enim aliis Edom non

primendi

occafïöncm* captatcht-

Yeolaerunt. quippe quærehdo dicete :

li

Dut

fit terra. lfrael ; fed Idumas , 1lla

M

N«

receffit umbra , illucefeit veritas , ec-

nempéregio , quam Efau & ab eo

atf

Yoc.

defcendentes incolebaat

, At

afmmern

ce hoc.eft quod. quondam Jacob ia

[]

4

fomno monílravimus ; ecce in pa-

[

er Edom hoc loco optumé tcrta

M

I(ragl, & per. Boíroan , aliàs civi-

triani fuam hodià denuo, rcvertitur

(ing

tt L

tateru munitifimam & Principum

divinus Jacob , cum fpeciofa fua

iT

inte

Rachaele , pto. qua tripiuta tribus

i

!

! d

)dumeg Jferafalem

ilite

lligitur.Haud

annis ferviebat in loco peregrinario-

L

Dtjj

quippéamplius Judei digni erant vo-

cari Iftalirze , poflquam fe contamiaa-

nis. Scale Dominusinnirebatur , dum

r

percgrinationem inflituit^, quia àfua

1

Mil

vére operibas Efausinjufté per(equen

Sponía , feu Synagoga fanéta condi-

E

do ac occidendo fuum fratrem, imo

DeumacDomigum Chriftum,quem-

tionem mortslem fuícepit ;. hodie

advs

Pa

admodum ille quondam faco5 f;um

veró fcala feu Sponía Domino tan-

quam fuo Dilecto innititur, quia. ab

!

(ium

petfecutus eft fratrem. Sic eft modus

ipto flatu immortali-donatur. Plané

l

*,2*' trihl

loquendi : juxta mores dantur de-

nominatiories ; fic quando in ali quo

plené ditatus revertitur , captivam

&

iecum ducens captivitatem ; tot ha-

loco bomines tmagis Turcarum aut

bens oves , quot homines ; tot gern-

Pagnororum quàm Chriftianorum

f

more vivere comper!rpus , vocamus

mas , quot animas ; tot filios Abra-

GDl

hz , quot Ele&os Dci. In baculo fuo

|

m

eos non Chiiftianos fed lurcas &

4

Qui (

Crucis folus tranfivit Jordanem ama-

|

- t

Paganos. It pariter fantti Angeli Híra-

élitas noluerunt vocare líra&litas ,

rg paffionis, jam vero flipatus turmis

ng. ;:.; i

]

diaboh

Patriarcharum — atque. Prophetarum

]

utpote tali appellatione indiguos ,

V.ig.

iil

gloriofüs penetrat cxlos. De dcfcrto

pitte

fed ldumzos , feu filios Efau , nt-

pote in malirià ipfis equales , imo

Ecclefig antiquorum Sanétorum. aí-

bfl'c |

majores,

cendit , quia filios fuos in defetto

hd

congregavit, Venit de- dcf irto pete-

Jam ut reliquos quoque Angelo-

/lllm f

rum choros contemplemur : Angeli

gtinationis ad tcrram promiflonis ;

I d.

& Archangeli , ut videre turbanm: a-

de terra fitienti ad. fontes. aquarum

Cälogu

viventium ; imo jam actu dceliciis

nimatum , élimbo eduQatum , to-

lod

sfflutt , quia per bzatam. vifionem

li

tmque illam fanctam atque glorio.

fam Ecclcfiam , &

que adinvicem fefe

de vultu diviag cbaritatis bibit.

Y

tiby

Sed hem ! auditur vox Potcftatum

interrogavetu nt ,

dicentes : Qua e[?

r]

ht

L

to delicis «f-

ad Principatus dicentium

a

Attelatt

C gti.

ifla , que ajcendit de de[er

pþd. );-, ,

l m&«

pertas Principes vefiras , clevamiri

àt

» j

fluens , euntxa fuper. dilectum. fuum.

! n

Sic int-rtogabant , non quia igMora-

perta. eternales. , & introibit Rex glo- rA

T

bant , (ed , ut fuos mg».lieostoæec-

ria , Nolite iterató interrogare : QW&

N4,

us

'l "'

í faftiü

la

ptus & congratulationis affcétus exe

ff ifte Rex gloria ? nam þnm'nu

:

T

E

aM

*

DE V14 ILLUMIN ARI"WA.

C4P. IF. CONSID. XVif.

397

Lt

€ potens , Dominus potens in. pralio ,

li.

Pí4l.5d

fontes & glorie eterna torrentes. TW fte

Píal.3.

Dominus virtutum , ipfe eft Rex gloria.

cafti fluvios Etban,Stans tanquam viva

j ) CC'

.

INec mora : & Throni fuam dedére

L]

Arcain medio torrentis tue patlionis

r;gb f

vocem ; Exaltare ( clamabant ) fuper

ut omnis populus fidelis mortalis vite

Píal. 92.

fofue s.

n

9.2

celos Deus : Parata fedes tua. Deus ex

Jordanem ficco pede tranfirct. Infig-

retil

func & feculo t& es.. A fzeculo , &can-

nam hujus elegiftitibi duodecim duri(-

ga fL'S

té Luciferüm tibi Patet dicebat : Se-

mos lapides , ideft, duodccim A pofto-

fofut 4«

tb

?[al. IT

de à dextris meir.. Dignas es. Domine

los,tanquarm viros fortiffimos ; ut fint

AG. t.

;fifmï:'ï

Deus nofler. acciptre gloriam , (» bo-

V. d.

tibireffesinferuJalem , r in omni 7udaa,

$

.

morem , (v virtutem , quia u confir-

Q Sumaria , C ufque ad ultimumterra ,

TT

májl in virtute tua mare , benedixifti

quod tu fis Redemptor mundi , con-

AG. o

du

tua benedictifbmà Palfione omnes

füitutus a Deo Judex vivorum &

adverfitates mundi , ut effent Deo

Y 42X

i lïCdäï

mortuorutn. Neque tnim pater fudicat

i t

Patri tuo grate , fi ad exemplum

quemquam , fed omne judicium. dedit

foann . g.

TE

fuum in patientía petíeverent. Con-

Kili. Et hine meritó à dextris ejus " **

1 H&Hc'

tribulafli capita draconum im. aquis , &

P. 14.

collocari diceris , quia fupremi Ju-

ïa'ifl'«' BU

contrivifti caput ferpentis , tranfiens

dicis eft , fupremam fedem occupa-

per aquas tuz amarz Paífionis. T&

j jj Ti

y.14.

e , & judicantis jufté, non finiflram,

confregifHà capita. dracenis , qui habet

fed dexteram tenere.A dextris Dei fe-

: J

p

o AM'

"

capita feptem , & cornua decem ,

dere preterea etiam ob i(lam ratio-

qui fecum in terram traxit tertiam

AORU

4!'""'*?

nem diceris , quia per tuam obedien-

w]) At

partem flellarum C«li. Draco ifte

tiam peractumque humanz redem-

diabolus eft , qui fuà caudi , feu fuá

ptionis myfterium , Deo Patri in-

follicitatione , fecum traxit tertiam

j

tantüm placuifli , ut fibi te prafer-

e dï[if»c'

partem Angelorum. Benédicitur ha-

re vellet , f1 poffct.

bere feptem capita , quia diabolus

grill d

Et hinc ifthoc loquendi mode

21

per feptem capitalia. vitia quafi to-

exprimitur nobis n

H

agnitudo divinz

AO L

tum mundum regebat ; bené & cor-

complacentig , nulla veró indé infi-

nua decem , quia cornua contra De-

nuatur inzqualitas poteftatis. O di-

E N

calogum & omne praceptum extol-

gnitatem humanz naturz , ad tan-

u E

lenda docebat.

Diademata fepten

tam evecta fublimitatem ! vere , Ó

habere dicitur , quia in feptem capi-

natuta humana! in Chrifto elevata eft

vf -

talibus vitiis velut in coronis gloria-

magnificentia tua fuper Calos ; (üper P[al.4.

b

]

tuf , hunc draconem tu Domine

omnes Cherubim ac Seraphim ;

gt

conftegifti, gloriam ejus abftulifti ,

Cherubim cum füo flammeo gladio ,

, Jl

P[4l.25

C& dedifli eum e[cam populis «/Etbiopum,

ftans ante Paradifum , cederc juffue

i

y.14.

1W7

id eft ignibus infernalibus , unde fu.

eít ; hortus conclufuüs referatus eft;

TU

Apec.14.

mus tormentorum aícendit in fzcu-

LPTO

laízculorum. T4 dir.

portz ternales patefactz funt ; celi

yt ,Qi"

upifli grä;iarum

aperti funt ; vivens Dcei Arca illata

*

-*

elt ;

l

d

k

Ig«a?, ür

-

306

Tk 4:C YT. A TiUSS - 14

eft ; omnis militia celeftis exercitüs

lia Dei ? id plané quod &dificia for-

la

confluxit, cunc&us Ifrael ftetit ; anti-

;

micarum erga palatia Regum. Pu-

Hlpl

quus dierum fedit füper fedem fan-

If

tásne vel unum € puriffimis illis Spi-

&am íuam; vox Patris intonuit : Fi-

titibus potuilfe refpicere/in radiantem

lbiqt

Pí4l 2.

i

7. 7.

lus TWeus 0s tu , ego hodie genwi te.

faciern Chrifli fedentis in Solio ? Quis

Hodie clarificavi te apud memetip-

( inquies ) diving majefíatis faciem

Exod.24.

q

fum claritate , quam habuifti priuf-

intueri poterit , cüm filii lfrael in

MU

7o4n.

/7: quàm mundus effet ; omnia. fubjeci

vultum Moyfis cornutum refpicere

Qu |

fub. pedibus tuis ; & dedi inimicos

aufi haud fuerint ? quis oculus tante

&b

tuos

Ícabellum pedum tuorum ,

claritatis , ue valeat fuam mittere a-

i

I

quid ultre poflulas , & quid vis , ut

net

Efiber ..

cem in-vultum claritatis diving ?

fieri jubeaen ?. poflula À me , c» dabo

fic eft : non. poteft quidem deitatis

füs f

y.12.

tibi gentes. bereditatem tuam , — & pof-

immenfitatem contueri óculus mor-

fuam

feffionem tuam — terminos. terva 5 alf-

P[al. z.

rali cerruptioni fübje&tus , poteft ni-

pen

que àuo imperio nen mercbit qui(quam

iominus lumine confortatus divi-

ZUMETY

,- :o

manum aut pedem im omni loco , fi-

Gin. 41

