Qmnia, qua fenfu Polvuntur vota diurno

femina fidere fivenre immittat arco-

Vzpfh lb

Tempere, no&luzno reddig amica quies,

hs ; ita parirer

t licitüm ceft homint ,

OUSJH f

lonoiu,

Venator dejt[Jathoro ci n«zambrarepamr

quandoque infpicerc fomnia , pro

lLæ

Mens tainen ad fylvas /zm dufira

utiliori cgltura fui horti L qui eft ani-

70&5&!

ma. Sic homo bené facist, fi vcl ex,

Uhpdu :i

fudicibu lites , auriga fomnia gurrus,

ipfis f'omfms robur.uarumæpq,uoaum

hnd qü*

Vanagg noclurnis ineta cavetur equis.

cx.plozau conetut, ut fciat, cüinam.

Yi Q

Furto gaudet amans ,. permutaetiayua

magis deinceps.freenum 1njic'at ;

Qttger

THETCES ,

quæ*lam putrzda hgna cædcnda,

H:Q[l,. |

Et vigilelap[as quarit AYarM opex

quæV«. Vitià nxm*pu nda.

Si L..gyn-

Blaudag, lazgitur frufira fi f tientibits azris

tur, fe non, nifi fomniare pecunias,

&Lam l

drriguts gelido pocula. fonte þpar

fortiori moruficatt(;d s fereo quan-

qw

Mt quoa, mujarum fiudium , (ab nodie

tociüs ftudeat omnem aur! defalcare

Plcld hi

f::ïlf! Pj

affcétum.

Si in foinniis Venorem

lo

) Hon

Artibus affiduis (ollicitare folet.

priacipalem norat exhibere petios

ümm f

Ngmgg Poli medrÁ [tellantis arce vzdelar

nam, ítudiosé inquirat, quanam ha-

Qtteat

Ante pedes fuyimi caymina farre jovis.

rüm comdiarum, fzu dm t po.

mec

tiüs, tragoediarum fit auctrix.c

thC

tmgcnna

Circà obfervationem fomniorum,

ocogfio ? fi harum cauíam co/ 1VLI'.

Ton lic

eodem feré modó difcurrendum eft,

fationem vel le&ionem mnon aece(-

mm Qr

que eircá obfervationem fiderum. fariam invenerit, cam deinceps de-

Totm

vitate

Uperfh

D

*

.DEVIA ILLUMIN ATIVA

CAP

91. CONSID. VIi

423

|

"

Vltafe non üe&hgat, aut fi forte le-

hi eventus cum fomniis protsus nul-

ia

gete vel converíari fieceffitate &

lam habent cofinexionem , tninus

(l«

cant

aliquam eve niendi neceffitatetri. Lri-

]i

lege compellitur, snajori

COl

Cia f.,&*

éu ,J :s in divina- Sctiptura nullar

AG'

armare conteudat.. Licité poteft quis

fomi

orutm tationem hæberc mofie«

(iid,

obíervate fomnia, ut indé difcat, qu&

Int

Sic habetut in Levifico : Nos

)

deinceps fit fervanda dieta, ac cujus

LeVit.1$;

humoris córrigendus cxceflus ; quià

augur abini

imi ; nt6 ebjerv,zl/ztzs femnia.

Qvl

$

hoc non eft, fuperfüitiofa divinatio-

Sic 1n ïa;

:tnia- legitur

Neé Attens

At

? rem. 2f

ni fe dare, (cd (ug domui provi idens

datis . "! fomnia W/Wd quæ vos foymnia- !

t

Porró ex narratis

P

tii cautà PfæL ie.

!ltas enin errare fecerunt [om«

IfLUS

E clz á4.

Ííomniis aliam reputare Íceleftum aut

nias (v oexciderunt. [perantés in illis.

9

Mi

vitiofum, nullatenüs licet » quia inde

Porró adhuclongc fccleftius eft, dia

bolica obíetvate fomnis. INam, qui

TU

ingenti femper exponeremur peri

culo , tciperarium judicium fcrendi

ex fomniis natnralibus contitiged-

1

d« proximo öswtuzfmmrnbusnon

tium ferum , actuumque liberorütii

m

4

ïexumz gx conítellatio

ne fiderum;

futuros cony&urau praitumit eveft.

PCf

fed ULPC vel ex aíc. ndenti bus tcfr&e

tus, faltem non explicitum ; fed fo-

q.iuc

vaperibus, velaliundé fuam trahit

lum 1mp icitum cum Styge m:v.(ïe

i

Ofl d «H R

*

non «pmns.

fi:fä

pïïï qm, convincitur, Qui veró forü-

VAUP

Íon m:uu

iOf

nl

:x

ifornáat [e

nia,à demone agne'fï:t imiiifía, &

nl

5

PIO

vitz. Íed .æiuc m

uol

n ii

POC€H£13

tamen eifden inlixte:

re rion horret

Hl

imp.lw mxa iomnioruri Vthutuï A-

is imanifeftum damonis fe declarat

d&

liud quippe cft, ex fomniis alienam

amicutm.,

nudi

vitim difcutere , & aliud propriamn.

Q artó , qucmadmoäum Deus

ia

€orrigere , illodque viva tenere mge *

in caelo (ua fubindé figna ponir : (ic

(

H

inoria

quod verus ferenitatis ad]a

ïglæm fübindé dormientibus m)m-

nl

tor non Íolum tempore diurno, fed

ca fomuia immittit

| Erunt figna n

LUce 21.

t] [l

etiam no&urano horridami Íqualidàm- ' $

Sue , cv Luna c? Stellis.

Senes vefiri

y.26

1l

I

que tempeítarem. ebiiquo oculo af-

]amm.z fomtiabunt , € quvenes ve[tri

foel. 2.

ql]l"l'

piciat. Et quód vcrus puritatis ama-

vifiones Yidzbunt.

y.28.

j

gh

tor , non tantüm opera impura, fed

Quiintó, ficut (aperna figna. ptz.

13(9111

erin Comet& , alij funt coeleftes,

etuam Íomuia minus honefta per-

anO'

horreat

qui fupra Lunam ex Ípeciali opera-

m

1

Tertió, ficut ex aftris futura con-

tiene divina formantur : & alij aérij,

m

tingentia & actus liberos augurari

»

qui in aerr- naturalitet generantut :

gv

non !icet ; ita pariter ex fomnuis re-

& tamen à Deeo ad fpecialem quen-

|

w

rum contingencdium & actuum libe-

dam effsé&um fignificandum affü-

gt

)Cc

rorum praíagire eventus , fempert

muntut : fic etiam fomnia, alia in-

Däd

füperflitiofum & impium ecft ; quia

dependenter ab omni przcedenti

cogita-

Vlgr *

2

j

b

L EEE

)I R!ACTATU E.

mahifeflà conflet, eadem effe de fu-

cogitatione, à fO!äianifïïone divina

7|

"

p

& alia occafione

Pcmgs immifla.

'

hi

proficifcantur

^g

precedentis gogiïationjs; ad fignifi-

Prime , quia quotidiana exp

etiefi-

n d

candos fpeciales cffz&tus operatione

tia docet, plurimafomnia efle phan-

fitie

Jinnipotentis formantur. Utriufque

tafLica, puerilia, vana, inania, & nulla

Mfurt

hujis exemplum in fele&iffimo

obfervatioune digna, INec te movere

"Mj

fcriptus

Marig Sponío notamus , Prioris,

debet, quód res dotinienti, tam vi-

^ d

Ed!tlz,zg

quia, cüm nihil horum cogitarct, in

vis depicta colotibus , fuerit ingcfla,

f

[

tl:

l Gs'cgor

ägypmm cum puero ]Efu & Maria

Hoc enim non tam divinitatis, quàm

us Y

Maire ejas ire & redire [omnio di-

intetna Íerenitatis vel tenacis affe-

LA

I'ï

lii

tnd

Matih 1.

vino jubetur,

Pofterioris, quia fe-

&üs eft argumentum ; plerumque

femii

cum cogitans Matriam oaculté di-

enim , quantó majore uxor fuum

Iiül J:fv,ïl,

mittere , in fomno Jubetur eandem

defun&tum maritum deplorat effe-

tini j

fervate.

u , tantó vivac.üs ejuldcm imagi-

DT

Sexto , quemädmsdum non ofaü-

nem fibi repreíenrati experitur in

s

ij dep.-

&ibus datum eft , coeleftium fign

fomie.

A

rum callere myfteria ; ita pariter non

Secundó, propter multiplices de

monurm illufioncs.

i

o;nnibus conceffum eft, (omniorum

Nunquain ete-

penettare occulta, Somniate dabatur

nim diabolus fuo negotio impenfiüs

:atiam'rj

Tkl

INabuchedonofori, Pharaoni, ejufque

intendit, quàm ubi tempore nc&ure

fitit

pifteri atque. pincerng

aft nulli

no omnia à fuis ncgotiis vacatc ade

vertit. Per diem fedet quafi Lco in

ifatia

horum lategtem fomniorum figaifi-

fpelunca fua , ut fagittas volantcs in

LUE

cationem attingere,

Septimó , quemadmodum Deus

tranfeuhtes viatores emittar, & ime

It u

Tet

Comcetas, aljaque hujuíinodi figna,

cautis tela nequithma immittst : pef

royg

non mifi graves ob caufas in coelo

noctem autem , tanquam Lco rue

giens circuir, ut operetur fuum ne-

Ils

) !

exponit i ita pariter fomnia dor-

mienti ; non nifi ob finem magni

gotium perambulans in tencbris :

fibile

Ctag

imomenri immittit.

alios perturbaudo , alios ad elatio-

IBVi: :

Undé fi (apis & fcntis, ne facile

nem pmvocando , alios per cutzofï-

inhereas,, nec leviter credas fom-

tatem occultarum rerum íciendarum

!s

niorum enigmatibus : cordi profun.

cupidam infatuando ^, alios in fue

LT

dé infculprum gerens illud Spiritüs

vitiofo affe&u afluté roborando, &

JOPFJHS |

fan&i , per os Ecckfiaftici dicentis :

alios à progrcfu virtutum retardau-

Q

Eccdis. 24.

Nifi ab Altiffio fuerit emiffa vifitatio,

do. Daienes in fomnüs ( inquit Cli-

ne dederks in illis. cor tuum.

macus ) mor^ perturbaye . moliuntttr :

?.£.

Quem

li

Scripture locum communior Inter-

inanis gloria , in [omnit pyapkct.icä,

pretum ita explicat; fomnia femper

qua& futura [umt ,. ut affurifrms nobis

iutiüs rejii , quàm admitti ; nifi

ingeiumt s — atá, CA nolis per fommium

pre-

M

u

t

16

LE VIA ïLZ,UMIN,4TïVA. CAP. V? GQNSID. Vill. :

41j

1

o pranuwciamt , ur cum impleta fuerint,

dinatias vifitationes, triplex affigna-

tür: nemp?e per experientiam , per

Gradt 3. qua pev quietem vidymus , fiupore ma-

Til

ximo detincamur 5 C quafi Jam pre-

do&trinam, & per difcretionis gra-

lst

pheticé gratia . proximi cogitAtient tu»

tiam.

Primo modo ille duntaxat

Qul

-enefcere incipiamus | Quuemadmodum

gaudentanimz, qug à Deo per viam

QV

revelationum & hujuímodi dono-

Kctli- 1. (criptum eít : Semnuia extollunt imprus

n v

V..

rum allicientiam ducuntur,

Secure

li

dentes. . Malignus fpirituis (ait fanctus

güt

dum fibi illi mercantur , qui dotti-

Lib. 6.

Gregorius ) bis, quos umore vita yra-

1

J

l

fois vigilantes, mterüpit , projpera

nis Sanctorum , & libris de hacre

Ils

moral.

"P

etium dormie

fv

pus pmmtt!: Y x ques

tractantibus fe totos impenduut; nec

cap.lsc

non animas expertas defuper fre-

ü*qüü

formidare adverfa confiderat , €is du-

HO

B25b

T

bus intentat s. quae

quenti conferentia conveniunt. Ter-

riüs /b?äm u$ WA

05

- tenàs indi[eretam mentem diversa qua-

tius efl , gratia gratis data , raró ta-

"

litate afficiat » eamg, aut [pe (ublevans,

mea , preterquam viris perfectis &

g

(an&is concella.

Primus modus eft

att deprimens timere confundat. $ape

Agtem etiam Sandlorum corda famm'i;

bonus ; fecundus melior , atque fe-

d

affigere nititur , ut ab intentione cogi-

curior ; tertius optimus ; omnibus

pe 0a

tationis olide , ad tempus [aiteim mo-

ttibus effe inftru&um , hoc demüm

2

mentuma, deriventur 5 quamis ipfi pre-

donum perfe&um.

(

iNcc eft,quód objiciae : ipfam ex-

dinds animutm ab imaginationis iu[ione

f

2 ad'

perientiam femper optimam effe re-

difcutiant : fed boflis infidians , quà eos

QO'U

visilantes miuime [uperat, eó dormien-

rum magifiram : & inde faltemmo.

J

tes gravins imptugnat.

1

do fecundo, fi non & tettio prafe-

If

naa

[exe

rendam. Keípondeo enim, aliud effe,

(

Tertió , rejicie

3 funt fomnia,

9d

in fe raptus , ecítafes , rerum occul-

|propter fcaturientes inde diflractio-

o

nes , &inania gloflemata , quibus

tarum vifones &b manifeftationes

m nu

nobile tempus pcrdimus.

Et hinc

experiri ; &c aliud , experientiá dif-

- citatus Glimacus afferere non dubi-

cernendi vera à falíis pollere.

Et

RUb

laf

l

iterum aliud , in fe folàm experiri

j

tavit: Qti fomniis eredit , per omnia

Y

n

veprobus eff , Cv fhltus : qui verà eis

mirabilia : & aliud , eadem fimul

invenire doctrinis & exemplis San-

;dü[hm

nullá ratient credit , hic reverá Philow

&orum conformia. Sic anima , qu&

lqt

u

fophus eft habendus.

j

per plures aunos frequentiüs in fpi-

"

CONSIDERATIO OCTAYA.

ritu rapitut , & de multis fecretis

j

inftituitur , fine dubio horum mag-

"

il

De mode di[cernendi veras Reve-

'nam adipiícitur experientiam , quam

TILÍ

latienes à falfis.

tamen metitó debet habere fufpe-

hu

l(b

Odus cognofcendi divinas re-

&am ; nifi eandem inveniat exeme

£

il n ;

& do&rinis Sandtorum coni

Qf^

M

velatíones , aliaíque extraor-

plis

,

Hhh

mem,

P!l

Tfaä. ILI.

b

416

LRACYIATUSX ÍIL

mem, vel nifi eandem per difcretio-

non eft membrum Ecclefie , quia

ol

nis gtatiam videat ab omni decep-

juvenis Bullum fancitatis fignum

Qu

fittin

tione effc remotam. — Prepria

.

pe-

oficndit ; aut quia moribundus de-

porib

rientia fallit fepius ;' & femper tu-

bitam corporis fanitatem non habet.

(etet

tiüs:eft, alioramfen(um fequi, quàm

Er univerfim nunguam nudé & pra-

fotes

proprium. Nec opinaridebes , me

cise eft fpe&anda perfone conditio;

(it

per doc&ttinam intelligere (cientiam

fed í&mper eó profpicicndum ; qua-

in

fufpin

Ícholafticam , qua difputando & li-

lis fit

ii

ter perfonam & rem reve-

f6q

^ tigando , quaftiones (ubtiles pertra-

latam. proportio. Sic quantumcüa-

fiolt

^

€at. 5 fed illam hic à.me intelligi

que foemina fandlitatis fignis undi-

Tnent

doctrinam. ,. tibi per(uafum habeas,

que circumamic&a prefulgeat ; atta-

10065

qua fuüpernas vifirationes & res fpi-

men.neutiquam eft ei præbendus-ätl

ritüales. fecundüm divinas Scriptu.

fenfus ; ubi ait, fe in diviaa revela-.

quit

tevdh

ras, Sanctorum fententias, & heíto-

latione, verbum Dei prædäcare, val

Vetera

riatuni cautelas examinat,

alia' facerdotalia muncra obire effe

Quod

Porró Regula , quas Pattes &

admonitam |;- fcriptum eft. enim:

protin

fan&i DoGores pro probandis vel

Mulieres in Ecclefüs taceaüt. . INec eft

I.CO9, 144

reprobandis revelationibusaffignant,

v' 34.

li p

credendum, aliquando foeminam fu-

fermé omnes ad tria eapita poflunt

turam fanctiorem fan&itfimá Virgi-

fOSg ?

reduci ; quorum Primum eft perío-

ne Maria, qug tamen nu(quam prae-

in fupf

Yiti f

na revelationibus donata. . INe veró

dicáffe aut . facerdotalia peregifle le-

flatim. in limine errori confufionis

füt; t

gitur. Econtrà quando alicui Epif-

exponamur, fciendum, Doctores híc

fofir.

copo quid utile proprig dioecefi, nec

non inquirere circa qualitatem per.

dde (

univeríali Ecclefis repugnans , per

Íonz , quzg vcl per fomnium ,. vel

revelatronem injungitur , non facilé

t

alio miro modo ad vite emeudatio-

eft rcjicienda revelatio : quamvis E-

n n

elt

Q

nem.vocatur : fed de qualitate per-

pifcopus fpeciali far.&itate non ful-

fong , cujus fpiritum ad edificatio-

m m

geat. De revelationibüs itaque pro

nem Eccleíi& producete volumus.

fei

D)

u

QU

utilitate Ecclefig dijudicandis.

iNam ponamus, quandam mulierem

Yive

[c

Primó inquirendum efl, num per-

ii

"hareticam vel in. fomno ,. vel per

fona habens revelationes fit. vcré

« g

[

m

aliquam ! vifionem de Fide Catholi-

Catholica, in Fide bené roborata, &

Qp |

«a fufcigienda admoneri ; Juvenem

Praelaris Ecclefiafticis debitam obc-

&C'Jlan

n fhtu

quemdam ad ingreflum Religionis

dientiam '& revereitiam preflare

vocari; moribundum ad fua peccata

(orj

prompta & expedita. — Undé. fiquis

T

per veram confeffionem expianda n

N

m.

hereticus, aut de Fide fufpcétus, aut

raptu urgeti. litique in his cafibus

Ecclefiaflice poteflatis contemptor

lr

nemo prudentüm :deó revelationem

revelationes vel prophetias in ple-

D

bem fparferit, maturé rcbus tam pe-

aïgng

tanquam falíam rejicict ; quia m"ulier

riculo-

p ——

417

DE y1A ILLUMINATIVA CAP. VI. CONSID. VIIE.-

vita

qu

riculofiseft inquirenda medela ; pte- — Virginibus im remuncrationem

ii

fertim hifce noftris novitlimis tem-

ginitatis gratiam prophetandi fu

Ti

c.

conceffam.

| iffe

poribus , quibus mundus indies in

n

h

Tertió , inquirendum eft ; quam.

deteriüs declinat , & Orcus pracur-

p

fores Anti- Chrifti excitare non tar-

dii: períona jam moretur in Reli-

dlm j

dat. Ah quid hic aliud rogare &

gione : vel fi fit fecularis, quardiü

r OUS-

fufpirare valeo , nifi vigilate Pafto-

in vita fpirituali occupctur , medi-

feY

(*

tationibus , & fintmlibus exercitiis

res,quia veftto jufto deficiente zelo,

(

facilé. Ecclefiz - vulnus intrà paucos

infiftat * quoties jam revelationibus

jtde

fuerit denata ? num nunquam à dia-

meníes infligitur , quod pec multos

(«

annes (amari non vaiet. Similitef in-

bolo füerit illufa.

Novitius fiqui-

Mf-

quirendüm eft , an oeríona habens

dem & in palaftra fpirituali necdàüm

vdie

revelationes fit in Catholica Fide

exercitatus , plurimis fubjacet ten«

, vd

tationibus ac illufionibus

L

"

veteràga , an veró recenter converfa.

citóque

: df

Quoód fi pofleriüs, non ideó quidem

aut per indifcretum fervorem, aut

le

elu

i v

t Ei«

per iucautam creduliratem fübverte-

Í

i

protinüs eft repellenda, & v

elt LOI

lufa preclamanda : fed diutiüs rigo-

tut domus ejus-: nifi conftanter fe

ph-nj

tosé probanda ; tum , ne INcophyta

tenuetit in timore Domini : femper

íecum memoriáà voelvens illud mo-

lige

in fuperbiam labatur : tum , ne no-

1 Pfæ'

vitio fervore in pracipitium duca-

nitum divin&-Sccipture .dicentis :

Í

/

C

Vi accedens ad fervitatemm Dei, . fla in

[

lt i.

tur; tum, & precipue , ne Fides

Eccli. 2; :

-

ju[ltia d timore . & prapara animam

Bl

noftra à hypocrytis & fimulatoribus

"

6

p

fraude circumveriatur ac illudatur-

Iu Ad tentagäaifein ; deprime cor tuum

K

Secundó inquirendum efl, an per-

& fuftine. Veruntamen quamvis fpi«

[A

IG

K

fona gaüdens dono ptophetia & re-

ritus novitij non fit incauté appto-

rb

velationibus fit religiofa & Deo fa.

bandus , nom eft tamen fervor ejus

"m

cra , vel an fzecularis ? quia períonze

indifcreté extinguendus : led bonus

DO

homo animandus, ut in fezvitio Dei

]

religiofz & fub regulari difciplina

viventes , cetetis paribus majorem

conftanter permantats profe&tui vir-

d

fdem merentur , quàm degentes in

tutum , prefertim humilitati & ab-

n

| vd

fzculo nequam. ltem fi perfona eft

negationi proprij fensüs ftudeat, ac

fzccularis, iteram attendendum ; num

cmtera Deo committat.

Similitef

At &

in flatu virginali , vel viduali, vel

erfonis femel aut iterató illu(isnon

l o

copjagali fuam vitam tranfigat.

facilé fidendum eft ; quia prudentia

mnä(e

Nam candida & illibata virginitas

dictat timere , ne denuó illudatut

( &quii

'Us- Hut

fnultüm commendat perfonam 0&

jam femel illufa. INam dicitur.com.

munitct ; quód femel deprehenfus,

ff PfOf

magnum , meltora opinandi prebet

argumentum ; cenfente fancto Hie.

centiesreus. Preterquam quód Deus

n P[B'

ex fua benigniffima fapientia & (ae

m

rtonymo & aliis , Sibyllis paganis

Hhh 2

pientit-

j

4218

TRACTATUS IIl

.pientiffima benignitate fingulari cu-

dinem ,' pof fe notam fpiritüs me-

di

ra cuítodiat, quos fingularibus donis

lioris relinquit.. Similiter vita ratio

[

nobilitare con(uevit ; nifi tamen ve-

varia & mutabilis femper ; modó

der

rà fubíequens revelatio illufionem

nauíeans id , quo pauló anté deleta.

quis

cotrigat , & faciat ex tentatione pro-

batur ; modó huic Patrono addicta;

fc [i

modó, 'eo reli&to, ad alium CORYVOfe«

ventum. Sic verbi gratià quadam

Qmi

anima à demone íub ípecie boni

-

ía ; modó hàc devotione abrepta s

il

Angeli blandé quidem falutatur : fed

modo alij immerí2, non ardore cha-

quid

dubia & anxia relinquitur , qua ta

ritatis : ld fpiricu levitatis circume

hu

men perturbatio per veram & di

ferri probatur ; quzcunque enim à

vinam revelationem confeílim ab

füev

Deo profic:[äun:ur, in foliditate edi-

fat

ficantur, & conftantià muniuntur.

flergitur : mens mirá contolationis

[2

fuavitate ac claritatis fülgore per

Pariter. de intentione di(currendo ;

virt

funditur , quo certior redditur , d-

fine dubio totum corpus cenfendum

li

moni duntaxat ad profundiorem ani-

ft putridum , ubi intentio inordi-

natum prodit affe&um ; ubi autem

folos

m humiliationem, & majorem cau.

libe

telam. conceffum — fuiffe acceffüm.

in intentione. nihil temporale, nihil

Qu

"alis Anima idcircó precisé in fuis

partiale, nihil affc&atum invenirur:

fona

revehtionibus non eíff contemnen.

íed omnia puré in divina voluntate

ia

da, nec tam ceníenda illufa, quàm

figuntur , corporis lucidi magnum

rzbetur indicium.

Rn t

ad uberiorem fractum probata ;

m

Quippé quemadmodum-non tenta-

Qaintó,attendendas eft modus prc-

tioaibus infeflari , fed iifdeim affenfü

ponendi ; nam fi períona hiflricé ,

Q

fiore

copulari, eft malum ; ira pariter, non

tumultuose , impctuosé , clamose,

illufiones pati , fed eifderm isretiri,

aut aliis indecentibus geftibus fuum

Wi

animum , reddit füfpeétum.

fpiritum proponit ; €1 verbis fuper-

Dgt

- Quartó, difcutiendum cft, qualem

£uis, indecentibus, aut impertinet-

[

ht

períona talis temporis difltibutionem

tibus uritur , Spiritu fan&o duci ,

aflum.

& rationem vita teneat ; & in quegm

non «reditur ; quia fpiritus Dei om-

finem íua peragat ac applicet. INam

nia erdinat fuaviter, faciens in pace

Tion t

quecanque à Deo (ünt , ordinata

locum fuum , & forasxmitt;,ns om.

qu ;

funt ; & ubi nullus ordo, ibi nullus

nem indecentie motutm.

fi (

honor. Et hinc, Gxab(quc diflribu.

Huc rcferunt aliqui, fpiritum red-

Jtotu

tionis felc&u modó hoc , modó aliud

di fufpe&m , dum verba rara, ex*

& (cn

appræhendi: , & quibuslibet obviis

quifita, & fubtilia proferuntur; dum

lie &

excrcitiis fe obviam applicat. , non

foris notabilis devotio & humilitas

Áinty

erdinatz. charitatis, fed fpiritus va-

oftenditur ; vel, dum colloquiis de

Amor

Deo inflitutis , vetba affcéctuoía &

gabundi prafefert indicium. Si veró

L

üus.

ardentiora intermifcentur

.

qualia

fiugula Vjux:ä decentem regulat or-

tXpre

eíle

Qd

DE U1A ILLUMINATIFA

&i*

CAP. VT. CONSID. VilI.

t

effe queunt: Bome JEfu w , Domint

fariam demonflrarit. Sunt itaque pr&-

Fiti

fata non nudé in fe fpectanda : (ed

..

smi, Amor mi, Qu tamen mco vi-

*

nod)

j

uxtà perfonarum) qualitatem ptu«

deri , funt cauté intelligenda ; ne

li.

denter applicanda ; nam & ipfe Spi«

s;

quis talia nimis fcruptilese attendens,

fs conftituat in. numeto eotum, qui

ritas fais (e accommodare inftrutnena

RVCl

omnem devetionem , omnem hu-

tis non dedignatür ? ita, ut in vulgo

qui

vulgariter , & in erudito eruditeé lo-

jlitatem, omnem virtutem, & quid-

d.

quatur

]

ut

in vitis iünoteícat

quid non eft ad preprium ipforum

CUffls

humorcm, in pejus anterpretari con-

per breves femtentias ; & in foz-

m

l

füeverunt « haud fecüs , ac fi juraf

minis per pauló prolixiores ámba-

L

es, His accedit

, quód non fit ea-

fent in Ecclefia Dei omnem boni

;H(U f.

d

em gratia , dona divina fentire ia

exempli lucem extinguere, omnem

tdoi

animo, & eadem exptimere Verbos

virtutem füb rirulo quarende hu-

u

militatis invidiose incarcerare , &

priüs.óperatur fpiritus, du ad po-

ordi

fteriüs venitur, non faró natüra fibi-

folos truncos, dc bono aff:&u nihil

um

ipfi fuque difficili operandi coníuc-

habentes , pro exemplo fütuere.

fitil

tudini x"elinquirura.

Quid enim imprimis mirum, fi per-

j

Sextó, cft in pcffön'a confiderasi-

fona (piritualis fübindé verba pere-

fiate

grina adducit ? cüm res (pirituales

da cenflitatio corporis, aptitudo feri»

Rff

ífüum , & fanitas intellcétüs ; nam

non faró talis fint nacura, ut, verbis

qui atrá bile aburidat, vehementiori

communibus exPlicari non. valeant.

Pff-

apprehenfione, turbidà imaginario-

Quid mirum , fi ftylo fubinde tet-

(

fiore utatur ? utpote , qua& ab ipfis

ne,aut pradominante paffione labo-

rat , facilé eó devenit : ut fomnians

xosä,

quaü incunabilis ia Mufaram Athe-

jori

vigilare , & vigilans fomniare fe

ngis enutrita ; vel ex ipío continuo

Je&ionis u

Av o

fü

vel Hieronymi , vel

eredat ; pracipue accedente, fcmper

;PCr'

f

Chevfoftomi , vel Bernardi flylum

decipere paraü , d&momis fraude.

x

aflumens: qui certé,quamvis San&ti,

Unde phreneticos, cardiacos, atrep-

titios, & omnes mente captos Pro-

ff«

ron tamen ftramineé fcripsere. — Et

Simili«

phetis annumerare omittas.

PQCC

quid adeó fceleris ?. fi ex abundan-

of

ia cordis fübindé affe&us amoris

tcr € numero Prophetarum elimines;

QUOS aut

pucriii.s «tasadhuc nimium

prorumpat ? prafertim ubi litteris

leves

aut dcfrugata fencétus jam

g

& fctiptis tra&atur. An ergo füper-

a

propä del

iros oftendit , aut quorum

big & errotis arguemus omnes illas

lofus cafus notabilem

du

fanctas Animas , quibus incenfus

cerebro pericu

laGoncm inflixit. ; quia haud equi-

Jiti

amor tam mirabiles non raró affe-

dcm fane mentis eft, fanam doári-

j dC

&us, tamque miros loquendi modos

nam ab iníano eXxquitere , dicente pyop.re,

expreffit ? quemadmodum earum

y. 2a.

Salomone: Dodrina flultorum favita.

ii

preclara Ícripta relicta nobis multi-

Hhh;3

ttamen

j

*à;

4.20

TRACTATUS TTTE

fü

Attamen pati nonnullosi ingenij mo-

&or carnalem À fc diffundit odorcm

(

deratos exceffus , quos forté cerebri

Hoc eft pun&um ex Do&tore Ger-

Áj

foramina dicimus , ceteris paribus

fone dcdu&'um & plané pre cate-

d

fpititui prophetico & divinz ope-

ris bene coniïxderandum Nam , f

tationi 201 videntur obeffe ;

cum

E«clefiaflicas perfcrutcmur hiftorias,

qälä

viri quoque doctiffimi & in cathe-

quot reperiemus tragædzqs mifera-

l

dris pofiti , nonnunquam debitam

biles lapms nefandatqm fraudes ?

[2 fii

fapiendi ac judicandi meníuram ex-

quot innocentes pueri ab hærct:as

Jra

cedant ; nam pro revelationibus ho-

miniftris venenum hzrefis cum lit-

hia

iem ex omni parte abfolutum

teris haufcrunt , ufque ad viriles an-

lip

exigere, efl miraculum petere ; co-

nos abícenderunt , ad altiotes gra-

(ent

quod ordinaria vià vix talis compa

dus aftenderunt ; per quedam ap-

fiie

!

feat 1 rerum natura

Huc ferviunt

p2

& À

aret

)ia pietatis opera fibi nomen

Dcü'

& notaauda veniunt illa verba Salva-

(anctitatis pepererunt, fuas do&trinas

tom

totis ad bearam Bitgittam dicentis:

fermento malitie íubdolé condie-

dl'uü

Quandeg, amici mei quafi amentes vi-

runt, animas infecerunt, occiderunt.

fhà

aLl

dentur , bot tamen non e[? propter pa[-

Nunquam [ané Calvinus tam abo-

minale venenum tanquam vir in Ec-

f

lCY

ffontm dementj , nec quia ferviunt mibi

v

ex ferventi devotione s fed. propter de-

clefiam Dei fparfiet , nifi illud ad-.

lQ

fb 1.

fectum «erebri , vel propter aliam oc-

huc puer à fuo infiru&ore fuxszr.,

fpcug

YeYeLAT,

th

qultam caufam « qua efl il ad bumi-

Sanc&tus & (anctiratis ex. mplum qui-

.EP 4

damabomnibus habebatur Erneftus ;

-

|

f

jationem corum, Pote[t etiam fieri quan

"l«o

»f»«

i

MÉ

Pæm

do que, quàd diabolus acei

pote[letem

quinimo ían&us fuiffct & perman.

xd

À me fr (per caruem bonorum bominum

fitfet

nifi à fua matertera tales fal-

i h

4d cerum remunerationem s. aut quüd

tus & raptus edoctus fuiffet, quales

D hunl

obumbret cwzfuemm earum , fed in

Magifter mille artium pro anima-

3 JEP

AHIWmAS €OTMI

*

a

ldl

uiingue babent f-

rum- venutmdat interitu.

Huc huc

i.

dem c af;l;cwonen

fuos oculos conver

li

» Bunquam poteff

t, quofcunque

y

domu M?!.,,

Anti- Chrifli tempora attingunt , &

aL I

Septimó, mqusrenäum eft , quo-

meminetint, furrecturos eífe curio-

dldtfl[

n:

4an CC&

s perfona delectetur confor-

fos artifices , M»gmzos prurr*ntes

D

;

tio ? auæ utatur pm*c fþii'!tb.z!

auribus ? qui curiofos ;uwnps fub

l

annis ejus fuerit

m

ï'&lïn ïl Pi' mis

fpecie tradendee attis ad (zfe allicient,

Gitori

ofnni n::mum & dolo imbuent , ad

inftru&or ? quinam parentas & edu

lietün

fpecu.m miré erüditos & doctos À.

lhüi :

catores. ? multüm gknppc juvat ad

mgaufcþndam hü'ïllü;& vitatn, cog.

fe dimirte

nt

ita ut mundus curio-

RUE

nofícete conmrfatwnxs confortem ;

füs miretmr, vulgus indoctus ob rei

lon

& non facile judicatur fpiritualis di

taritatem eofdem adoret

& omnis

fent

fcipulus, cujus Magifler & Inftru-

incautus fequatur. Felix Ecclefra, fi

tfp]d |

tunc

IOR

d

Vï/l DE ILLUMINATIVA. CAP. VI. CONSID. Vif

431

Quuod ad peccata venialia attinet ;

l

tunc temporis non amatores calli-

dos, fed columbas fimplices, & in

/ quadam corum fpiritum magis, &

x[.

fide ferventes leones ad pa?mraha

quedam minüs fufpe&um reddunt.

f*

t

officia promovere contenderit.

Improbabilem potilfimum fpiritum

j

Cta

€1

*

faciunt curiofitas & mendacia ; pam

O

50

vO, fludios

nquirendum eft,

4j

ex curiofitate impeimis colligunus',

I

quale perfona füperais vifitationibus

hominem necdüm exuiffe omnem

?0

donata, teflimonium habeat tam àb

extrancis , quàm à dom

efticis ;

affcctum ergacreaturas, necdüm effe

Idi

f"p'n.

mundo perfcété mortuum , fibi in-

l-

pracipué, -quomodo aliorum te

Yi

Ía cum .refp()!

1kÀ

s proptiis ( de quibus

timé recolle&tum , Deo unitum ac

Al«

fuprà Inquirendo quatto ) concor-

plené immerfum. Deind?effe adhuc

ä

fs

nova fciendi , occulta intelligendi,

dent ? INon enim, qui feipfum com-

u

ac rata expetiendí cupidum, &c'cons

mendar, ille probatus eft : (ed quem

[

Deus pet comniugcm populi vecem

fcquenter omnis generis illofionibus.

^0l

Tr

$i

igas

commendat.

Eft it

[ kig

1. hoc loco:

expoft

m, nec non vi& ducenti ad

j

u

difcutiendum , cujus fame & efli-

ruinam proximum,

n

Per mendacium x"pirithm valdé im-

smauonis commquniter haberi cone

W

fueverit

H

?

probabilem reddi, vcl ex eo patP!cit,

num de nullo fpeciali

-

l

vitio aut peccato fotetur

d

num

quód nemo fide tam indignus ac

4

',

fpecialem à íe& virtutem. odorem

merndax

A mendace , quid vertüm

Etclef 3'4

liht'

diffundat ?

dicetur ? Sunt prxterea adhuc alie

Qu

l«

rationes ; tum, quia mendacium eft

V. 4.

Loquende de peccatis gravibus,

.

fbun

1ntt1

nfecé malum, & eo 1pfo, quód

praícrtim, de publicis, ea profectó

JHl

zímationem perfong adeó dimi

fit di&um contra mentem. INon fas

i

puunt

,

ut ipfi enam poft longum

cile indeliberaté contingit ; tum, quia

yl

à lapíu temporis fpatium vix fides

mendacium vani timotis , hwmani

xmi'

adhibenda ceníeatur , nift vel poft

refpcétüs, proprig eftimationis , &

þ'l»

iapmm per miram ac exttaordina-

aliotrum vitierum plerumque mihi

prebet indicium.

P«iv

riam poenicentiam fe clariorens red-

,

Econtrà inter alia figna fpiritum

2

diderit , quàm anteà fuit ; vel nifi

Yi

pet manifefta miracula perf'e&æ ami-

valdé probabilem reddunt fequentia :

e

Ian j

citiz figna acceperit. INam fi pec-

puritas cordis , fervor. dilcétionis ,

sfib

catori fine fpeciali poenitentia, mox

amor proprig vilipen(ionis , aufte-

ritas vite, defiderium patiendi, obe-

al

iterum dari fpeciales gratias dicere-

mus, Ecclefiz non tam &dificationi,

dientia probata, conítans & fervens

Chrifti , San&orumque imitatio de

19 V

quàm fcandalo cfficeremur , eoquód

yró

pon pauci indé occafionem íume-

puritate , cordis infinuat nobis pu-

titatis Armator, dum ait : Beati mundo

ob

rent, peccandi liberiüs & pecnitendi

Matth. .

«orde , queniam ipfi Deum videbunt,

y. $.

o

æpid'xils.

Munditia

dma 1

ti

il

451

TRACTATUS IIE

itde

Munditia ( inquit. Gillebertus. ) se- ? fpirituales

uti funt vifiones & ec-

m

retuy notitidm.

De fetvore chari-;ílafes , comparaverim o(ículis &

Berm. $.

tatis id non minus nobis indicat fal-'

ta&xbus intet falcus fierifolitis , nam

diri

fiod

fup.C49I^ varor , dicens ; Qui aurem . dilgit

ficut intantüm aliquam virginem -

Iio i

me , diigetur à. Patre wieo ; Q ego

caftam judicamus , inquantüm hu-

Iot

foan. 14.. diligam eum , & manifeftabo ei me-

jufmodi a&us recufat , erubefcit ,

?9 210

sp[uin.

De humxhtate confirmat id

timet , ac rubore perfunditur ,

Ól

hzi

divina Seriptura , afferens : Ui

vel paràm attingitur : 1(à fi-

al

üm

fuerit fupevbia ,. ibi. erit contumelia :

rin iþmrua ibus , 1ilia non

Prov. t« ub autegs efl bumilitas , ibi d (api-

immeritó Anima ab omni illufione

tiis d

at

r. 20'

67!!24.

De auümtare vitz ex eo

& ípitituali fornicatione remotior

effe videtur ,

t[ähu

patet ; quia animalis homo . non

que fpirituales hu- -

jufmodi. gratias , nom nifi magno -

ET

percipit ea , que funt Spiritüs : fpi-

P. COT. 2. »ualig autem. judicat. omnia.

De

cum timore , rubore , íui confue

j

N

defiderio patiendi ,

haud obícuré id

fione- & verecundia admittit » ac

[üi à

ipfam COUlgltUl' ex Scriptura , di-

füo confeffario pati verecundia &

füt

cente : Qui pat:ers eff , multa gu-

hm*mtaze expohit.

Deducit hoc

Ánte [

bernatur prudentm

De ob:dientia

ipfum fanétus Bernardus ex divo Ja-

Prov. 14.

cobo dicente

i EENET

y.2p

id paxï'm ab Aícetis dgcetur : adeo,

Qua autem defarfum. -

Serm. de

]

ut aliqui putent ,

non effe timen-

efe fdpiä?lïld ; prmmm quidem pud:m

^ p

-multip

dam illu(ienem in perfona , qua ia

eft , deindé pamfra , modefla , fuas

4 tilit

P

yai

omnibus in auditu auris obedit ;

tils

dioilis ; bomis con[emtiems , plena mi-

yerbi Dei.

Ia

quod tamen ego affirmare non au-

f ricordia C frucibus boni

Pa TAE ?m.ob 3

fim

tum,, quia ferret me qua.

dicans , [me fimulationz.

anm

Y,17.

b

dam hifteria ;.tum quia fingere fe

Pariter multüm Juvabxt , folertet

obedientem ; artis haud ePr j tum,

notare

PRCIHL

qtmd aliud fit examen 1in-

quia nullatenüs repugnat , 4 diabo-

&ituendum , in ordine ad detegen-

Am

lo obedientiam permitti ,. ut xpü

dam illufionem & fraudem dzemo-

Qu |

obediatur.

Et univerfim , unica

ni$ ,

& aliud in ordine ad detegen-

Bu

virtus ad probandum fpmcum ;

dam fraudem períoneftve call lidam

ori [

mihi nunquam fufficere *

vidsetur ;

fimulationem : jn quo poüenor:

odl

'ficuti tamen füfficere credo , cen-

cít ine

Wt

prater precedentes regulas .

iantem imitationem Chrifti atque

fupeï ad examen duccr'gum ? utrum

lt

San&orum

G'cente ipfo Domino ;

perfona fit pauper vel dives ? u

K i

DT

7ean 2

Qui fequitur me , mon ambulat in tc-

trum peregtina velinqulina ? utrum

ne rit

vit vel mulier ? utrum ad aliquam

pv

y. 12

