1

livit, ut multoties é publica menía

N

Uj

Confeiforibus patientiam , & Mat-

fl

ac conviviis furgete, feque in locum

fecretum recipere cogeretut , quo li.

tyribus conftantiam ; prout praclate

du h:

beriüs fletibus; & dulciffinvis amoris

fanctis Bernardus hifce oftendit : Stat

"h Mij

affe&tibus indulgeret. Tam dulcite

£

.Md?'t;i? tripudians triumpbans , toro

! LOT af

vifitantur à Domino ,

qui ejui

dem

licet lacevo corpore , & vumante lattra

| W— Tate C

«onfiderande amaritudini fe tradunt.

ferro, nan modo fortiter, fed c» alacriter

L

&dobrf

Quintus fru&us efl: quód plerüm-

facrum & carne [ua. sircumfpicit ebullrt &i g,

itrer N

ét'tortin.

Ubi e

"s

que magni fiduciá & confelatione

qo tunc amtna Mar'y- fy Cant, d m

fit refocillandus in morte , quisquis

ris ? nempé in Puto , mempé in petra v

Chiifti Patfionem. amorosé medita

nempé in vifceribus JESU. ,. Vulneribus

I

tus fuerit in vita ; prout ipíe Do-

ninirtüm patentibus. ad mtroeundum.

]mimel

minus fanctam Gertrudem edocuit,

Quare , fi & t venerande Le&tot

Ml;

fiwr V(

allerens : Qui cum devotione me cruci-

flagitas in tribulationibus tuis, fortes

[

fl

vites ferendi invenite , inclina aurem

m

Setrin. 9.

fixum afhicit in vita, ego illum. bemgno

hfs

HP

de Qua.

eculo a[Dieiam in morte : Certa (1nquit

codis tui Auguflino differenti .: .Iu- Lib de

j "W[r

, fangumem Virgs

dmg.

fpice vulnera : pendentis

P G'Uign'.

fan&us-Leo Papa ) at4, fecura æ ex-

marifïn-

P Em

DE VIA ILLUMINATIP A. CAP. Il. CONSID. 1.

16f

uorientis, pretium rédimentis, icatrices . Nam mifi lm pro fundamentohditat,

E Eslff? |

TM

re[urgentis-

. que per contemplationem altins afcendere

d

Septimus

fru&useft : gra;tum ob-

pertentaverit ,eà profundits corruer. In-

Jrdtri

fsquium , quod Chrifto praftamus,

dignuseft dono contemplationis , &

tic (

ejus facratiflimam- recolendo Paílio-

;gratiá perfe&ionis , qui iaigrata obli-

i, d

nem ; ficut enim dulciffimo Domino

Yvioni committit beneficium Paflionis.

a

nihil ita difplicet, quàmtot vulnerum

Porró fines in meditatione domini-

é&c dolotum noflra ingrata eblivio : ità

c& Paffionis fpe&andi, funt potifi-

: Apoüo-

€ divetío nihil eidem ita complacet ,

mum fequentes : meditamur enitn ,

ii h

quam frequens & devota eorum me-

velutcompatiamur ; vel ut humilie-

mur; vel ut imitemur; velutcollate-

atoiti

moria, Quemadmodum id fanco

Francifco , Matic Magdalene de Paz-

mur; velutadmiremur ; velut reda-

[igdl

zis, Clare de Monte Falco & aliis fan-

memus; vel ut quiefcamus ; myfteria

TL

&is animabus revelarc dignatus cft.

cum univerfis (uis citcumflantiis vivà

lm

fide ob mentis oeulos ftatuendo, haud

Opto (inquít ad beatam Veronicam

y, Bl )

In vit.

virgiaem Auguflinianam ) emnes ba-

fecus , ac fiimprafentiarum infpicere--

u;,qm'i )

lib. 6;

mines fatagere , ut eerde ajfligantur ob

mus ; varia;amotis colloquia inflisu-

TL

endo , & inomnibus nos devoté ha-

Pal[ionis smta venerationem., veluty mibi

i imþüöm

læ??. 9.

bendo.

Undeéfit

compatientes.. Quàd ff velfelà lacrymula

.12?04) [W'

egerint , magnum aliquid fe egiffe arbi-

ii d

trentuy.. Nullaetenim limgua mortaluam

jf

CONSIDERATIQ SECUNDA.

exp»lommm efficere parfsz-, quaAntuin ftü-

j 1j

cutiditatis mibi , & quantuim commodiilli

n mj;(ieri& Incarnationis-

fion; &

affer at illalacrymula. Sihocó dulciffi-

w

ferm. 14.

me JEfu : deducant oculi mei lacrymam

Enite, cmh(eamus ufqueiNaza-

TU

per nottem e diem , C non taceant. INe-

V

feth , videamus Verbum , quod

YA7.

cndit Al

Ibres. 2.

que ceffent clamare ? magna eft velut

caro fa&tum efl, & conceptum de Spi-

u , P

y.ig.

mare con trítio tua, Ó dulciffime amor,

titu fancto. Contemplabimur ibi, non

manus artificis Befelecl, Arcam de li-

Exed. :7.,

& dolor ob peccata mea.. Ex his , at-

j

bitret , facilé colligi poffe , meditatio-

gnisfetim fabricantis , cámque intüs

'

(

, b!!m" y'

nem dominicz Paffienisad perfc&io-

& forisauro puri(fnno veftientis : fed

manus Scribe- velociter feribentis,

n

nem non tantàm effe utilem, fed om-

jl W

Verbum confubftantiale seterno Patri ,

ninó neceffariam ; prafertim ad fub-

: ii

limitatem contemplationis , prout te-

in membranis immaculata& Virginis ,

T

l

flatut venerabilis Ludevicus Blofius ,

niiniftrantis pro atramento de puriffi.

j o

In[lit.

mo fao fanguine rofeum purpureüm-

dicens : Fraffra planà. Afceta afpirat ad

Q?

fg[lö

fpirit.

my[licam. germanamque. contemplatia-

queliquorem ,

convenientem ad ve-

j

Atcam humaná

[iqsd

Gtt?. 6.

nen.fi [e exercere nomvult in meditatiott?

[tiendarn viventem

carne , omniscerruptionis nefciá , ftu-

efifl

Pa[fionis dominica «c verá humilitate.

MU!

j ^

X 3

pente

il

l

7l

"

TXA4ACcTATUS II

166

íe

—T?

nil

peste rem à fieculo infolitam univetsá

ó pretiofiflima Virgo ? fortaffe , quia

Yot;

naturá. Etecee oculis neftris objicitur

Angelum expavi&i? atnenautumo,

te Angeli extimuiffe affatum , utpeté

ficu

Virgotenerrima , füo conclavi fola

incluía, non tam humi quäm in aé&re

cujus ptafentia, ob quotidianam vifi«

Ídi

lus

fle&ens, inflar fenfibus dotmientis &

tationem , jam tibi familiaris evaferat.

isn

corde vigilantis', De

E

3

ámque in fpiritu

Fortafsé tuo metuebas virgiaitatis

& exc

VAAR

gl

l:

u nentis adorantis. Pulchri-

candori, animadvertens fpeciofum

3

fátmg

tudinem hujus ille defcribat , qui pu-

juvenemtibiadflare prafentem ? at

B

clis

TT

tat . quód plus quàm humana candem

non folet celeftis vifio pudicitiz affer-

|

cir«umfluens claritas , cortuptibilibus

tc timorem, fed é diverío potiusad ca-

du p

ocalis non occludat aecefíum.

'itatis ptolectate amorem. Fortafse ,

L

i

il

d

$1 Moylíes ex fermonc cum Dco

quia ao adventu à dulci contempla-

fuscog

habito , tantam claritatem centraxit ,

tionis te excitaverat fomno, tanquarn

Ms p

minus ebfervans tam fancté inculca-

luli

ut Aaren & principes Synagoga ti-

muetint infpicere in faciem ejus : quo-

tum mandatum ezleftis Sponft,dicen-

lg pg

modo ego inimundus audébo intueri

tis: Adjtrovos filie Perufalem per capre-

DT

puriffimam Virginem, pro Matre Dei

45 , Cervósque camportm : tie (ufcitetis , Cant z

bt

ab eterno ordinatam ? $1 pi&tor ille ,

neque evigilare f aeiatis dileékam , quoad- y, .

xjyifgvine'

ad effigiandum fàn&tum, Ignatium à

u[que ipa velit.

hja

Cardinale Pacilio conflitutus, non po-

Capie ; non te turbavitkpræfentia

tms

i

tuetit fatisfacere Cardinalis petito ,

vifitantis , fcd vox falutantis , ac ple-

"

33[,1&['[1

eoquöd nimio San&i fplendore ab in-

nam te gratid dicentis. Habet quippe

TM qæmr ;

tuitu arceretur , & coquod ( tefte Bar-

hoc fanéta humilitas , quód nufpiam

,'11 W! !;äk)l

In vit4.

tolo) in terra deefjent celeres , quibus red-

magis verecundo timore , & timoratá

Coleef

kb' 4"IA

di ex veropoffet caleffis illius pulchritudo ;

verecundià afficiatur , quàm ubilau-

O

quomodó ego rudis depingam illam

datur. INoninordinato te mentis an-

Ti

"]

hi. 3.

A

Mulierem ami&am Sole , pulchram

gore afflixifli, fed juxta dictamen dit-

]

gx.h m

ucLunam , electam pre& omnibus; Et

cretionistibi date , fpiritum probare

^. j d

en! nobis ita loquentibus caleítis pa-

voluifli : ütrum veré ex Deofit, qui

LT

ranymphus ingreditur, nuncia delatu-

tc tam glorie(á falutatione affatur; id-

fhig |

rus ab alto : nec mora ,angelicá reve-

que ex ttibus fapienter colligerefta-

] t

' æämut

tentià facra Virgini tanquám fuz Do.

tuifli ; primó , anloquatut convehi«

enter humilitati fecundó ? an confor-

1 ("5'(:-' t ]

l]

minz & Domini Sponfz exhibiti, fic

eam affariadoritur : A4ve gratia plena ,

mitet Scripturs ? & tetció , anfittui

Í übi,u [

Luca. 1

Is

TY. 24.

Deinints tecum : Benedidatu in mulieri-

cordis cognitor, nec neícius emifi

hf

4 fïfgn

bus.. Qua,hác voce Angeli à íomno

voti , & fixi virginitatis propofiti, Et

DN

ecce , netimeas Maria , nam fufficien-

Ut Par

contemplationis- excitata , nonaihil

&

fe curbatam oftendit , cogitans , qualis

tiffimadat Spiritus figna, quód non fit

9'

0['"

L hvj

effetifla falutatio ? Scd quare tutbata cs

de turba faperba : fed de illis, qui hu-

milium

( æylt'

m

DE VIA ILLUM INATR/A, CAP. IV. CONSID. IL

164

f

milium recipiant ,. Deóque defetunt

sufit Verbum fuum , c fattafit. eo5, &

vota. Nonte incitat ad tui elationem,

ro 2:95

AUtUft,

eripuit eos de interitionibus eorum.. Pa-

ficutolim ferpens incitaverat Evam :

|,üd

tres in Limbo , ut gaudeant in Dco

umv

fcdad Deilaudem , ficut olim Ange-

JESU (uo, qui eduxrt eos de tenebris,

V. 14«

seviet

lus Samíenis excitàverat fatrem.

Q* utnlra sortis, & vineula eorum di(-

:irginimïs

Pienam te quidem gratiá falutat : non

rüpit, ut went in Civitatem babitationi

tamen gratiam tuisquantumvis pre-

(peciofum

perpetua. 5 (atiandi - rore dulcedinis,

tom ? 4

celfis adícribit virtutibus , fed Dei be-

quem tot defiderarunt - gemitibus ,

neficii:,

dtin d

v

l

d

lNon dicit : metuilli enim

clamantes

Rorate eoli defuper ,. c

Luta 1.

Ifaia 45.

Xrusad

gratiam , fed : invenifli eniim gratiam

nubes pluant Puftume — Aperiatur terra,

y. 30.

9.8. —

Tatir,

apud Deum. ]Non dicit : tuus tefpon-

( germinet. Salvatorem , Q? Juffitia

fus cogRofcet , fed : spiritus [an&tus fu-

ontct

eriatur fimul. INoli itaque tardate, Ó

pervenit inte, d virtus Altifrmiobum-

Virgo cxeellentiffima , jam refove

y g

P. 35

Bll

brabit tibi. Ut oftendat fe confcium

flebiles ; vox tua coelum & tertam

y()[]ji,difïï'

tu& puritatis propofiti ; ncc igna-

exhilaret , jam przbe aífenfum ; jam

4l

rum ,quód verus Meflias fecundüm

p

Ll

f-

re[ponde verbum , & fufape Verbum s

5cripture veritatem,fit naícitutus dc

S. Bern.

y t

profer tuum ,. C cancipe divinum.. E

Vitgine.

wite tranfitorism, & ampledlere (em-

füper

/ily q*!ä»lä' Jj

Miffus

Eja, quid erge moratis, Ó facra-

piteraum.

Qu

uid tardas ? quid trepidas ?

Homil. 4.

tiffima Virgo ? en Angclus foris pul-

crede ,. confitere, C fufcipe. Sumat hu-

t præfcnf&&

fat, intus tota fangifflima

Tw«y

X £ii

iitas lo-

i, P

militaó audaciam, vereculidia fiducieim.

Genef. 24 QqUitüt ; Vocamus puellaun , c* quera-

Utere vifitatione , amplectere falu-

u

y.j7-

us i fius voluntatem. In Coelistuum

tem, ad quam unicé fufpiráfli, quo-

i m

conlenfum & fidem omnes Angcli

ties confideráfli femitas generis; hu-

| & timordà

expe&tant, in terris mortales defide-

^

mani , abeuntis in perditionem, &

jm u

rant, in Limbo Datr

-

2Q f

3 i

uïþiranc. Àn-

recedentis 3 Deo Creatore.:

Nv

geli , ut imprecentur profpera forori

Eá coeli , terrzque plaudite, quo-

iäameïïä*i'

y.60

ft&; tibique occinant : Seror ftoffra es,

niatn facra Puella jam dedit affenífum,

ym o

^

erefo as in inite millia, . poffidet femen

& inta&a , nefciens virum , verbo

Doo ifty Lllfl

tuwim portas inumivorum tuorum , ut

eoncepit Filium : Zcce ( inquit ) 4n-

Ltte4 4«

iif IJ

P/al.1of.

eternum cantare pof&mus : Genfite-

cilla Dontini , fiat snibi fecundam ver-

lgt

1

y. 38.

00

V.. m

Antur Domino mifericordia ejus, Q mi-

lum tuum. O rcfpon(üm , quo nul-

16.

mf ( On"'ïnþ

abilia ejus filis homintm, quia contri-

lum unquam terra audivit letius,

j

vit portas ercas : € velles ferreos con-

nullum Coelo gratius, nullum Orco

j li

Gene[. 24. fregit.

Homines in tetra degentes,

tertibilius.

Hoc tefponíe cogttivit

h

]u q

V.16.

ut per te liberentur à dolore, quieis

Mulier caputferpentis , & erexie

It ,

Yopo

d

ex morte prima matris acciderat ,

cernu falutis.. E& hoc refponfo , ó

fu'm»!f

P/al106, ierviántque Deo in latitia , qui fuf-

MARIA , beatam te dicent omnes

Jo

LP

umi-

hi

tepit i de Yia iniquitatis eorum 5 qui

generationcs , quia .Ancjllam h

li, qtlll

lem

n]] ld

f

IRAcfAIUS IIL

168

[

ritus cencipientis cum Spiritu obum-

t em refpexit Deus, & eam fibi tunc

«

j1 Matrem adoptat , dum fe famu-

brantis. Per puriffimum divini amo-.

k

lam vocat. Ut oftenderet, quód per

ris glaten unus Spirirüs efficitur , ut

Tbret 4

tis,

humilitatem velit ad falutem reduce-

indé eoncipiatur Spiritus eris mofri

V(b 200

Chriflus Dominus.

Et ofculetur no-

1 at ii

rc hominem ,à diabolo fisperbo fcdu-

r]l

lit i

é&uim. Ut docetet te Ó pulvis & ci-

fttam. naturam,per efculum dilectio.

,M'

W L n

nis , poffe hec duo fimul flare :

&

U

nis, communicando feipfum. Quis '

; Flf»!

I

de feipío nihil fentire, , & qualibet

comprahendet Ó Virgo faerata tug

mentis dulcedinem, quà fueras per-

D

M. i g

optima de, Dei bonitate fperare.

—^ Nunc vade ó Moyfes, & vide vi-

fufà , dum Deus totius eonfolationis

P/hl- 7lf

] * pin

:

T. 4 iv

Exed. 5

fionem hanc magaam, quare non com-

tuum in utetum, fïcutpluvia in vel. ^*

'!0 ',LA

intr

0'

buratur rubus ? quia nempe intactam

ius defcendit? Quis explicabit men-

)

d Mb g,

prefigurabar Marim. virginitatem.

tis claritatem, quam percepifli , cen-

m

cipiendo Solem juRitix, quem totus

totis !

R«elinque gregemomhnium carnalium

affc&tionum, depone calccamenta cu-

non capit Orbis,

Á

| ^ ib

hu (raton

ratum tetrenarum , & in puritate Fi--

Confolare jam ó Sunamitis, Ó

ge;-

z.R:g.

Üpien

dei , veni ad montem Dei Horcb :

nus hamanum . quia ecce, divinus

H

Pal 67-

Elifeus incubuit fuper puerum, poluitá, 4- Reg.4-

Dis t

En ! wons Dei , moWs pinguiss quia

|

l

y. 16.

os fuusa fuper os ejus , C? oculos fuos fu- Y- 34-

Mj k'tot

Maria gratià plena ; mens in quo bene-

plecitumeft Deobabitare in eo.Cynemad-

per oculos ejus, - manus fuas fuper füa»

^ dj

l

y.17.

]

^^ fltta

ATate

modum divina Scriptura in períona

nus ejus : c» iucurvavit [e [uper enm ,

T tetty

ipíius teftatur , dicens

Qui creavit

& calefatta efl caro puceri. Et finc du-

Eccli. 24..

bio fe Deus immeníüs incurvavit,

h

J

gF

p.12.

ine, requievit in tabernaculo meo. Flam-

mam ignis de medio rubi cernis ; quia

dum íuam immemíitatem parvulo

Y

Spititus fan&us obumbrans Virgini,

corpu£ulo texit ; 05 füper os,, ocu-

fni Q

ignis almus eft, In rubo Dcus tibiap-

los füper oculos, & manus fuper ma-

h

[b

i

9.2

(

parait , indicans , quód gratia Salya-

nus pofuit, dum in Jimilitudinem ho« philip

minum fastus ,. C babitu. inveutus 9t y.7,

"tl

toris fit apparitura infüaamica, qu&

eft ficut lilium inter fpinas. Cum te

bomo , carnem pueri calefecit ; quia

i

Deus mittere vellet , ad educendum

fafeepit 1frael puerum fuum , recordatus Luca 1.

ge&a !

populumé fervitute Pharaonis , hanc

mi[erieordies per fuam Incarnationetm y, m

Tl i am

immenío divini amoris exceffü rcfo.

Mua H alig

tibi vifionem monftravit ; ut often.

vetis naturam humanam , quam fet»

D

LR

deret , guöd per myfterium fncarna-

tionis Àt educendum genus huma-

pens antiquus venenato infrigidavg-

LOPSTR

num é poteiïate-i;lfernalisdraconis,

rat morfu,

: Aitgy QUtsn

Confortare jam Ó Gedeon ,. quia

O ineffabile myfterium ! procul hic

fudiþc.f,.

Amorj

abeft ignis corruptionis, & corrum-

ecce , non panis fübcineritius , fe

LVET

QOW

ens dele&atio carnis : ed ignis fpi-

Panis vivus defeendit in uterum Vir-

tnto,

ritualis igni divino jungitur , & fpi.

ginis , us dgïïpei inifnicos, & con-

greget

aï&();.

7

/

DE VIA ILLUMINATIVA. CAP. III. CONSID. H.

169

oute

gtcget Ble&os à quatuor ventis , ad

tilia affümere membra , & noflram

| df

edendum frumentum Ele&orum ,

vilitatem fus Majcflatis faciare fplen-

& bibendum vinum aterna fatieta-

dend

dori, Cur non fcctemur ejus humi-

tis. Confidenter jam dicito : /i con-

litatem , cüát non colletemur hu-

ii

Pfal.26. fflant adver[um me caftva , nen time-

mana conditioni , ifthoc mylíterio

m

jilclto.

03.

bit cor sueum.. Ynvoluta jam eft divi-

ad tantum dignitatis hoiorem fub-

Nu't- 4« n3 Arca velo nofira& mortalitatis ,

i

limatz ? Curon a&utüm pellamus

l;

Y.45

omnem terrenarum affectionum tu-

[2 tf

r&cedétque nos in die rentationis ,

Nitiit- 19 944549 sovenda funt. caftra adverfus

multum , ut eó fan&tiüs per puram

G ,

. $3-

principes tenebrarum. — Jam Maria

contemplationem quiefcamusin Dee

Jattis i

noflrz naturze confotrte?

jin r

j in

Num.. 4- invenitur babens de Spiritu fando , G

ï,.4'

jit r

ingreffa efl in eam . Arca Domini. . Sal-

En ! hic brevitet pofitos habes af-

Matth. 1« termus itaque ante eam cum Davide

fe&us , in precedenti Confideratio-

f cen

y.16.

totis vitibus , fan&is infiftendo af.

ne infinuatos , quos poteris juxtaun.

t totui

2.P4r4 feCkibus : admirando amoris immen-

&ionem fpiritüs extendere fecundüm

lip.8 V.. (tatem ,. humilitatis profan;difatem,

longitudinem & latitudinem ; fub«

i, 0

divu

2. Reg. 3. (apientize füblimitatem. , mi(eratio.

Lmitatem & profunditatem ; ufque

V.l4-.

nis latitudinom , equitatis rationem,

ad mentis exceffum , feu tua anni-

l,

po;.m

g ]

Pfal.43. $z totum opus , quod operatus eft

hilationis abyffum , & divine di-

"

i

j

V. 2.

in diebus noftris. Ceflet jam David

gnationis intuitum. Quibus valebis

,Waw-

P[al. 77- natrare, mirabilia , quae Deus fecit

& adhuc complures alios adjungere,

r'l "T E

P.128

in terta /Egypti , in campo Taneos:

uti funt actus Fidei , quibus verita-

rmïd

longé quippe ádhue mirabiliüs eft ,

tem hujus myfterii humiliter credi-

*

T

quód Virgo concipiat Filium , foe-

muüs , tion curiose difcutinus. Actus

ao

mina citcumdet Virum , & homo

Spei , quibss monemur majori cum

, (

; fibi uniat Deum.

fiducia ad thtonum gratie accedere ;

g

.O amor , quistenon amabit , con-

recogitantes , quod Audor gratiz

J ;-;;.

templans te inclufum carnis ergaftu.

tantas reputet delicias , effe cum fi-

sl H

lo ? quid ad redamandum humanam.

liis hominum , ut non horrucrit Vir-

edt i

WH

fÉle&tet duritiam , í1 tantus non fle-

*

ginis utetutn.

I

)hþ

$-Tboun,; t amor ?. Quid enim ad. nnandum

1j

dc Filla fic allicit, ficut. amor ? O amot , quis

CONSIDERATIO TERTIA.

i

ii

nova

non amore languefcet , & dolore ta.

u 3m 0

beícet ? confiderans , quód tam exi-

De i

"

(v

tatione beatiffima Virginis

i

Cl

düm- 2*

J

l

guus nofterfitamor, tuo refpondens

Marie.

[ngo

adventus.

nori. . Quid agimus mortales , cut

il

^W abiavit Àrca Domini in douo €«

0fl :

qW

non imitemur noftrum amorem, qui

m

tanto. nos complexus eft-dilectionis

; bedeedom Getbai tribus menfibus s

2« ng. 6,

[[US K

m

"

C'Unïbl

ardore , ut Ron dubitavcrit , infan-

fimilitet manfit Mária in domo Za-

Tract. 1H.

Y

charie

f c(]n

5!653

-

TRACTATUS IIl

170

canos decentet obfetvent ; iftis ,'he

[

chatie qua(i menfibus tribus. Pewe-

Ltt4. l«

dixit Dominus. Obed-edom , c omnem

fenectutis honorem in fola annorum

fi

v. fä.

domum ejus , propter. Árcam . Dei,

computatione conftituant : & illis ,

al

plus tamen domum Zacharis , pro-

ne feni fe prafetant ob juvenilemat-

td

pter pre(entiam Mariz , vivam Ar-

doretm , aut ingenij capacitatem , ue

cam füo fub corde portantis.. INam ,

trifque ut nihil boni fibimetipfis at-

ya 4!'

tribuant , fed omne donum Deo da

t

fi ad primam ejus vocem Eli(abeth

E

;.

À

tf

tepleturSpiritu fan&to , & Joannes

toti adícribant.

-^

|

&i

tenellus infans in uteto exultat ma-

Et quis calamus exprimere , quis

Inte

tetno , quid putas contigi(fs fub

intelle&tus capete potetit , illa fecre-

m

d

trium menfium fpatio ?

ta colloquia , illa affc&ionum com-

dCVl

Quis digné confiderate , nedicam

metcia , qua adinvicem duo illi fa-

ctatiffimi Pufioties intetel tra&avére.

be

f

explicare poterit. dulcia: colloquia ,

LE

charitatis affzc&us , gratiarum actio-

JE(us Joann: pacem mittebat : &

fitie

nes, pietatis opera , devotionis ex-

joannes fe JE(a in fervum offcre-

etcitia, humilitatis exempla , qu&

bat Gaudebat JEfüs , quodin Jo-

E

mncor

per iftud tempus Maria & Elifabeth

anne gratia Dei vacua non fuctit :

temp

iif

adinvicem exhibuerunt ; Dcum lau.

gaudcbat Joannes , quod Salvatorem

davetunt, fuaíque animas tefecerunt.

mundi videre meruerit. JEfus Jo-

d

lfl

O quam dulce eft , Sanétorum con.

annem conflituebat Precurí(orem: &

(ar

lC

fortiaetiam tantüm confiderate , quid

Joannes jam przdicabat. JEfum , fe

dicam eiídem intereffe ? O quam a-

effe priorem. JEfus coar&abatur de-

At 1

v

marum econtta eft , gravari homi.

fiderans Baptifmum pallionis ; & Jo*

(lo

Qb

num mundanotum coníortio , quo-

annesdefiderans predicare Bapti(mum

tun trecreatio confiftit in verbis nu-

peenitentie. Quocunque me verto

f n

hn

gacibus , difcuríus de rebus caducis ;

domum Zacharie benedictam con-

fitis

filentium de rebus eternis.

IN in

1a

tür

fpicio. Et unum hoc doleo , quód

ore Marie , nil in ore Eliabeth ,

me tali benedictione indignum ex-

J

nifi verba devotionis , divinz lau.

periar.

dl Ote

Qu

6 me convertam , nifi aiesd

dationis , gratiatum a&tionis , fpiri-

€ntp

tualis-gaudij, & mentis jubilis que-

predicator Joannes , ut audiam te

à [U)

libet fervire cupiebat, neutra impe-

pradicantem : & intelligam , cur

rate. Elifabeth honorabat Mariam

poft tot celebrationes, poft tot fe.

I pa

ob dignitatem diving maternitatis ,

niorum sdmonitiones , poft tot li-

ISiS

& Maria Elifbetham ob. reveren-

brorum le&tiones, adhuc tam tepidus

Dttys

tiam veneranda fenecutis. Tam ju-

petfiflam ? cüm tamen tu ad primam

CIpet:

vinibus , quàm fenibus plané pre-

Mariz falutationem , exultaverisad

dbijt)

clarum exemplum : iflis, ne junio-

cutrendam viam ? Quid eft , quód

Quf

totáes fit efficax Sacerdotum pradi.

gtatid

res defpiciam : illis ut. venerandos

catio ,

Dd

)

Y

a

u

DE VIA ILLUMINATIVA, CAP. IIl. CONSID. m.

151

li

eatio , cüm tamen fimplex falutatio

vidata foetu divino ; fic & Saeerdos

UI

Marie matrem & infantem repleve-

mon prorumpat more indiícretorum

rit Spiritu fancto ? fed utrmmquefa-

il

ad vitam activam , nifi priüs expe-

&kmat-

cilé capit , q

rientià didicerit , quid fit Chriftum

refle&it,

uifquis fe-fuprà Arcam

X

q,

fpirituali conceptu in corde portare ;

Obed-edom in fuam domum re-

uod melius fcire. non. poffümus ,

ipfs

cepit Arcam & fitnul füfcepit bene-

quàm fi diligenter ad effc&us atten-

dictionem : econtta Oza eandem in-

dimus.

D;o d

Omitto hic , honeflatis et-

cauté terigir & fimul morte tactus

gOó , conje&uras , ex quibus mulie-

E qui!

a fecti

interiit. Ifte quippe luit culpam te-

res fe prole ditatas conjiciunt ; &

meritatis : & ille recepit mercedem

folam fan&tiffimam adduco Mariam,

fti coff

devotionis. Eodem modo fe res ha-

ut eandem fobrié contemplando, et-

, illi4

bet in fümentibus facram Eucharifti-

»a&avärc.

tiatn ad teipfum refpicias , fagaciteg

am : fumunt boni , fumunt mali ,

tuam vitam luftrando, utrum in te-

bt :

fotte tamen inequali. Alii cum Si-

fimilia figna divini cenceptus in-

f t

venias.

meone jufto & timorati veniunt ad

yit p

templum in Spiritu fan&o : alii in:

Primó , Maria , conceptà divi-

; fets

fpiritu mundi, onerati curarum inor-

nà prole , reliquit proprios lares,

[vatoct

dinatarum plauftto , haud fecus ac

fpenfum , curámque domus , haud

Es p

fi cum Oza boves dirigere vellent.

fecus , ac fifibidictum crederet : A4-

orm d

Píal. 44,

Aliicum Zacharia & Elifabeth ince-

difilia, C vide , e inclina auremtu-

:(llm j (C

dunt in omnibus mandatis & jufti-

V. IH.

am ; € oblivifeere pepulum tuum , c

binre

ficationibus Domini fine querela: alii

domuim patristui. Et hoc eft primum

87

cum bove lafciviente calcitrant. Prio-

fignum , quód Deusin anima man-

st

Prov.i8,

res beneditio Domini divites facit : po-

fionem fecetit : fi ipía omnem inor-

e

fleriores inanes dimittit ; quia ficut

dinatam cutam, omnemque affe&um

i

" (ole

y.22,

Deum colimus , ita nos vifitat.

adresterrenas abjecerit , omne crea.

0 qUO

Ut Sacerdotes cum Maria fuos au.

tum tanquam inane nihil reputans ,

gnum é

ditores Spiritu fan&o repleant, de-

& de domo fuiipfius cum perfcéta

bent priüs cum Maria de Spiritu (an-

abnegatione exiens. Vide , an hoe

1l

üad t

&o concipere ; priüs debent effe nati

fignum fit in te.

m

40

exDeo, antequam ptafumant filios

Secundó abiit Maria in montana.Per

Afl d

M

Dei patere ; príus portate Atcam foe-

montana intelligimus ardua & carni

Lt

deris , antequam clangant buccinis;

contraria!, quibus facta catnis mortifi-

IOR tot h'

prius verbum Dei corde optimo re-

camus , & mortificationem Chrifti ju-

cipete , quàm inalios fpargere. Non

giter in corporibus noftris circumfe-

fi

d pr

abiit Maria ad vifitandam cognatam,

timus. Nota hoc , ffifi inte habueris

amorem continuz tnortificationi: ,

urit

nifi , poftquam ab Angelo falutata

adhuc cares hoc figno charitatis.

]7

gratià plena, & dchpiritu fan&o gra-

Ya

Tettió

(f Pfædl'

a

3175

TRACTAÁATUS i

t

Tertió abiit Matía cum feítinatío-

citig teflem , & cidem fanctus fo-

eí

[

ne.

Quicunque enim fpiritu

fephus non affociárit cuftodem : fed

ä li

4 dl

aguntur , feflinare nituntur ; quia

quis ( inquis ) ille , vel illa comes

m

neícit tarda molimiaa Spiritüs fancti

fuit * Án cum Janfenio fentiendum,

r

at

gratia. NNondum es inter genuiuos

quoä fan&'us ]ofephüs füg fponía

fep

filios juftitie , ni(i in juflitia volare

tanquam integcrrimus cuftos , eam

comitatus fuerit ? fed , fihoc , non

tuof

nitaris ut Aquile. INeque adhuc ful-

ges hoc figno inhabirantis fpiritüs ,

habuiffet mitandi : undé evencerit,

(ur

dt

di in tuis actionibus tepidé , & inftar

cüm eam poft reditum prole gravi-

dam videtit.

Vel cum Cornelio à

n

slomiporte progrederis.

"Lapide credendum , quod fponíus

fl

Quartumfigaum diviniconceptus

eft zelus anirmarum.

Qgemcunque

jofephus füz fponíe in montana

i

&i

enim fpiritus Dei peperit , is Deo

abeunti adjunxertt famulam , vcl ho-

N

parere petit : & omnia vult aceen-

neftam quandam matronam ; quatn-

vis non malé : attamen non vidctur,

of

dere , quifquis ardet Spiritüs fancti

flammi. Sic & Virgo beatiffima , ut

quód humillima Virgo matroftie aut

Ío ;

xj

t

(nc&ificaret Joannem infantem , &

ancillae famulatum admiferit , omni-

[

in. fide ejufdem inftrueret parentes ,

bus femper famulari percupida. Vi-

detur igitur ornnibus circamftaritiis

«tl

reliquit folitudinis quietem , affum-

pfit itineris difficultatem , & in fe

longé congruentiüs , fi dicamus :

fat

N

gbfcepic fug cognate ferviendi labo-

Mariam hoc itet perfeciffe. circa fo-

iemnitatem Pafche , & priüs voti

MUUE

rem ; ut doceret nos , quod falusa.

nimarum fit propriz: quiet! prafe-

causá , cum fanc&to Jofepho Jerofo-

ti

f

::ri-?'

tenda ; & quod non imm

RIM

o fut-

lymam iwiffe , illinc in comitatu

l4

peétus fit ille fpiritus , qui fibi foli

matrenarum,folutis votis , Jctofoly-

fenenn

fatisfacere cupit.

mis ad propria redeuntium, in civi-

Q

*U)

Quintum (ignum eff magna fidu-

tateth Hebron , in qua-'Z'achariasha-

Ml l

cia ,-quà beduffima Virgo viam ia-

bita(fe creditur. INam quód Verbum

|

hr

fU

Patris die 25. Martii circa feftum Pa-

grelfa eft ; nec timens itineris diff-

igi

cultatem , tiec corporis fatigac

nes,

Íchz Óit incarnatum , communiter

108 Qu

p/x

nr*ä;f;

nectempeflatis conditionem. E

;J

ïb fe

tr

daditu

i

qod vero Jofeph ad fe-

f

Ítum Pafchz afcenderit , ex co cotr-

E

taísé adhuc magis attolleremus Ma.

Mhan

rie fiduciam , fj diceremus , quód

vincitur ; quía nofi cít piz. mentis

*

Qfb )

ifthoc quatriduanum itet , fola &

opina

i

t de viro juflo , eum violaffe

Tlofin

-abíque comite confecerit. At , quam.

4

Legem , qui precipiebatur ac dice-

efhne

batur

Dett.i6.

vis facra Evangglica hifforia via co.

Tribus Vicibus per annum ap-

tofen

parebit omne ma[culinum. tuum in con-

v. 16.

mitis mentioqem nonfaciat , tamen

menta

opinari non cordvenit , quod caítit

[peciu Demini Det tui in loco , quem

Dracs

elegeit. 5 in folemiitate a ymorum v

0pta

ümg Vitgo non adhibuerit (üz pudi-

p

u

X

AL

I$?

DE l14 ILLUMINAi'fVA. '»CAF. II C'ONSI. —Hlaj*

u f

in folemnitate bebdomadarum ,. in

n:d

folemnitate tabernaculortim, |.Et. quiá

CONSIDERATIO QUARTA.

| u

Yucs. 2.

aliás / teflante fán&to Luca ) factatiffi-

De Gaudio[a Nativitate Cbrifli.

[endu,

VY. Ad

tyà Virgo in confuetüdine habebat ,

circa foicmnia Fefta cum.fancto Jo-

(ponfæ

fepho in fan&ta Civitate fuam devo-

7 Ix mentis hic oculos apetio,

$,

V

LU

tioncm deponendi , nori cft autumári-

ji in ftuporem & admira-

tionem rapior : eonfiderans , ifthire

vefel,

dum , quód hac vice fua devotieni

defucrit.. INon tanien cum ea Jofeph

Chrifti ftabulum, & illinc Salemonis

t gravi-

5

ivit ufque in civitátem Jud& ; quia

Templum , quod numeratur ínter

yndo i

feptetti miracula mundi. Prequo ex-

fibi magis convehire judicabat , fi

E R(ygx äo

| (pom'us

ad neceflatium labotem iricumberct,

truendo per integros feptem annos

y. 58.

fmontit

labotabant & fudabant ultrà trecenta

& intercà dornui provideret.

,W ln

fnillia hominum. Laborabant quippe

S

Sextum fignum eft cxultatio in

e. qüam-

Jerofolymis (üpra centum millia &

Spíritu fandto, & fuipfius vilipen-

qvidets

fio ; prout Maria fatis oftendit , dum

fexagifita quinque millia hominum.

ttofi a

dixit : Exultavit. (piritus intus i. Deo

Krant pratereà profelytorum in mon-

j, Ut

te oneta portantium feptuaginta mil-

falutari meo , quia refpesit bsumilitatem

d. V

antilla fua.

Ecee hi fant cffcctus o-

lia ; latomotümi & faxa ferentium

Imüämïl;:i

petationis Spifitus fancti.

o£toginta millias operis prefeétorum

ficim

Surgamus,ergó , camus & dios

tría millia ttecenti,

Pro quo edifi-

1. Paralip.

- airauó

cando David prépataverat auri talen-

$ 2e

cüm diva Virgine : vifitemus. hon

ris d

Elifabetham,fed vineam cordis noftri,

ta centum fmillia , & argentíi mille

ho k[O(O'

y

ut agnofcamus , quàm param adhuc

rnillia talentorum, abíque ere & fer-

o

teneamus de effectibus divini con-

fo, cujus.ricc erat numetrus, nec pon-

3rofoï';.'*

dus Exceptis quoque lignis , mat-

I« PATA-

ceptus,; & quàm longe adhuc di-

; Ín d*

ftemus ab hujafmodi fignts divini

mote , é omnis genetis lapidibus,

lip. 29.

fpiritüs.

Imploremus dulciffimam

quos przparavit David abundantiffi.

q Vab

Virginem , ut vifitet. & fan&ificet

mé. Pro quo conflruende dederunt

nos cum Prele fua : ut fpititu Chri-

Principes auri talenta quinque millia ,

Y. Pdrd-

du

f

ymunt

fti plení , mente aícendamus in fü-

& folidos decem millia . argenti talenta

lip. 29.

decem millia s c» aris talenta decem

y.7*

p g

pernam civitatem celeftis Jerufalem

cum Máaria, per puram contempla.

o&o millia s ferri quoque centum nullia

g

tionetm : & cum eadem ad montana ^

talentorum. Exceptis iis, que& popu-

jt m

lus.ex libera devotione offerebat, &

f Vioï?"

feílinemus per vit& activ& opera-

In c«l e/ü

tionem, miniftrando proximis docu-

auro , quod quotannis fuit de Ophir

menta falutis ; ita tamer , ut fetnper

allatum. Et hincnon immeritó dixit

Pantheen

" J -

"T) i

precedat contémplatio , & fequatur

Henricus Engelgrave , quód ommis

infd/ia Ss

(l

b qW i

opetatio,

Euvopa C& Afia hane aurVmolem bodie

Szlv::]iï?u

T 3

ft9n

*

qma Il ('hj ,;

hia

TUsS H

174

TRACTA

tl

mn veprajentet ; quae fuit in illud ma-

qu&ram,aurea vafa ? ubi vix vas hs-

n

é

gnificum templum impenfum. Erant

betur , quo infanti pulmentum co*

M

ibi decem candelabra majora ex auro

quitur. Quid hfc inquiram te&a &

i

LEH:

pauriffimo , decem millia menfarum

patietes aureis laminis veftitos ? ubi

nj

vix forma te&i & parictum depra-

licümm

minorum , totidémque minora can-

delabra , omnia ex auto puri(ïimo;

henditur : adeó funt omnia aéri ob»

P á

menfurz , tubz, thuribula, litatoria

vio pervia , omnia diruta, omnia

l.PJlM

L mum

hu a

viginti millia ex auto ; phialarum

vilia. Non hic quater mille Janito-

Mi

res, tot Pfaltes Domino canentes, fed

b

aurearum centum millia; cratera au-

|

:

67l

rez ad fübigendam fimilam fexaginta

unica tenella Virgo puerpera, ejul-

.Scnpu

[

millia; canthari vinarij, & lances au-

que caftiffimus fponfus. Non con-

]

(

j

tinuus hic incenfus aromatum : fed

reg octoginta millia; inftrumenta ex

lil

f

ele&to quadraginta millia. ; fütnma

fcetor animalium. Mic nec bos, nec

j c

vaíorum aureorum quadringenta &

afinus arcetur; cüm tamen ad illam

fii gj

Arcam umbraticam folus fummus Sa-

hi, (

viginta millia, Ut taceamus vaía at-

cerdos femel in animo ingredi pof*

4

genta , quorum non erat numxerus.

[

Et ut cum Cornelioà Lapide paucis

Íct. O Majeftas ! quoufque te demit-

Q

concludam , omnia in TemPlo fola

tis ? Ó Sapientia, quoulque te abfcon-

EUUIS

dis ? Ó Immenfiras , qu'oufquctc in«

pretiofà videti poterant.

ä iij :

turä ü

Vah! fitam ftupendum Templum,

cludis ? ó Infinitas, quoufque te cof-

Ml NW h

