avidé defideraveras, & populus, qui

Matt. £.

T

t

cerna pofita eft füper candelabrum ;

fedebat 1n Lenebris vidit. lucem magnau. -

.l

p. 16.

&H le

p

candelabrum quippe fanctum eft Cru.

(hagroptc»:r ferge s qii dormis , & ex-

Il

Ephef. *

M

cis lignum, & Iucerna ejus eff Aenus.

uvge 4 mortuis , & illuminabit te Chri-

Uf

A4p9. 21. Aonus prolíaac fub vepribus hz.

fíus.

Scd Ó ingr

4Llc

^ "';4'

udinem ! suulta : ^f*

y. 23.

«

N

rens, & fub fpinis preflus immola.

quidem cerpera. sanclorum , qui dor- MAT 77

W.

tus ; ac lumen Mundi pofitum. fa.

mierunt , furrexerunt » atlírael non^ i.

La a. per candelabrum ligni.: Obfcuratus eff

furrexit , neque evigilavit de tene-

lii g

y. 4 $.

[ol; quia exaltata eft Lux . vera, qua

bris & fomno infidclitatis ; & fru-

Ify

jean.1.

illuminat omuem bomimeim veuintesi in

flrà Salvator expandit manus fuas

f

v. 9.

/Ifziæä j

i

bunc Maundum. Velum templi feifjum ef

tota die ad populum moredalum , qui

L

lt

Ltüc&23. guedium ; quia pet. mortem Chrifti

graditur in via non 0ogA s. poft. cogita-

Nalitihi t.

l f

V. 24j — apertum tft templum. Dei in celo ,

tiones [nas , quibus cogitam contra Do-

iPin

Hpotal u. vifa efl. Avea teflamenti.. Ad Arcam

minum - wmalitiam. füfpendit. Regern ^ "

P. 79.

fit

Dei quondam foli Pontifici ingrcdi

glorie in ligno abominationis,

Ia

Heob. 9

liccbat : hodie veró viva Dei Arca

Venite ó fpeculatores, & novum

».2.

Cofr

infpi--

N

267

..DE VIA ILLUMINATIVA. CAP. IV.. CONSID. XV.

ti

infpicite ifthoc (pe&aculum. In fpe.

Regem glorig confpicimus , non in

n

&aculis aliàs, obductis feneftris lu-

comitatu Procerum, fed in mediola-

RL

mini próhibetur ingreflus , theatrum

ttohum 5 non fedentem in'^ throno ,

fs

variis inlteuicur pcrlönis, multifarie

fed pendentem in Cruce ; non palu-

qui.

exhibentur Íceng ; jam Princeps pro-

darum , fed denudatum 5 non aureo

IN

reditvitum diademate , fed fpinofa

dit procerum ftipatus comitatu , jam

'C) dþ

bellicá tubá canente, militam con-

pertetebratum coronà ; non. manu

(

Ü !

TO

fluunt unda ; jam fylva venatione re-

gerentem fceptra, (ed utraque manu,

l

!

b

creat ; jam mare horridà tempeftate

acutroque pede traje&os fuftinentem

perturbat ; jam horti proponitur. a-

clavos, fcire cupienti , quaenam ifta

ïgnmr.

li

[!3

4

' Witi^

moaitas; jam tyrannorum exhibe-

perfona ? refpordet Propheta : Deus

tur, crudelitas, & ecce hac omhniain

Judex juftus , fortis, & patiens.

od

iflhoe tibi monflrantur. fpectaculo.

O horribile di&u : Deus patitut,

Lumen diei arcetur, quia tenebra fa-

Deus , in cujus faciem fine fine de-

Pfal. 7.|

"

Matü u.

v. lz!

jÀ

]

M E

G« [unt per totam terram ; & quidem

fiderant Angeli profpicere , ille fu-

pl 53'

ftinct hodie confufionem & crucem ;

At

tidl

cnte, ut Dionyfius , adhuc paganus

tunctemporis , Heliopoli cum Apol-

evo

Deus , Defque Filius, in quo fibi

tf

lophane moratus, in hac verba fuam

Pater. ab aterno bené complacuit ,

pir,

folvere linguam non dubitaverit : At

ille morte turpiffima afficitur ? Deus,

TÍi

T

(Wm

In vit4

Deus natura patitur , aut Mundi ma-

Majeftas fuprema , (apientia infini-

thina diffolvetur.. Sic eft ; tencbrae fuc-

tà, bonitàs imménía , fan&titas inef-

T

j

fi

gus

re hujus tragoedie cauíe : nunquam

fabilis , puritas incomprehenfibilis s

nl

WTM

fuilet lumen vite extin&um , nift

Deus , cotam quo totum Univet-

fum eft inane nihilum, omnia crea-

,in

a

enus humanum fuifTet tenebris op-

pletum. sj enim cognovilfent , nuau-

ta pulvis exiguus; Deus , quo nihil

d

l. Cor. 2,

y. 4

quam Deminum glerie erucifixiffent.

pulchrius , nihil melius , nihil majus,

(

(

I

'Tunc novo ruríus (ps&aculo ]cfum

nihil (ablimius , nihil fan&ius , ni«

crucifigis, dum cot. tuum peccato.

hil eminentius excogitari aut fin-

vilà

j

rum & vitiorum tenebris obducis,

gi poteft, quid dicam , dari , ille

T

H

Sed eheu ! quorfum primó men-

patitur ? Judex patitur , Judex , cui

u

t

tis oculos mittemus ? fi celum afpi-

data eft omnis pote&as in eglo & 4n

cimus , trifiem vultum incurrimus;

ferra ? qui conftitutus eft fuper uni-

d

ii

fi levamus oculos in montes, mon-

vetíos vivos & mortuos ? cujus ve-

t

!/.36

tium muri & petre fcinduntut ; fi

ra & jafta judicia ? qui etiam jufti-

I,WI |

in monumenta & terrarum fpeluncas

tias judicabit , & nullius judicandi

jl

vox

fugimus , & illa aperiuntur. Quid

refpicit perfonam , ille , ille cantis

"1.

j

fict ó bone Jefu , cum veneris ho-

excruciatur füuppliciis ^ Juftus intet

"

minem judicaturus , fi ita emnia

iniquos reputatur ? Juftus , qui pec-

1. Petri 2,

commoves, eum redempturus, Ah

catum non fecit , nec inventus eft. do-

y. 22,

n

Ll

lus

jj

e

$

h-

Va

268

TR A4cCTAIUS

IIl.

lus in ore ejus.?. Cujus juflitiz & fan-

homine vivere non poffet , .& ho-

Gitati. Pater teflimonium perhibet ,

I

mo tam parum pro Dco agit , haud

vocem de cglo dando ; Spiritus fan-

fecüs ac fi abíque Deo vivere vale-

Í

&us ,fuüper ipfum fedendo ; Angcï.i,

ret. Sentisne nunc virum,ó infernalis

(

eidem miniftrando ; daemones

,

n

Goliat ? ultra quinque mille anno-

[

lum expave'cendo ; venti , omnia

ram jam exprobras toti geneti hu-

d

clementa , & morbi , ei obediendo;

mano,in füperbia & abufione rugiens:

fü

mors,fuos mortuos reddendo, Mun-

Date miln virum , & sneat mecum fin-

I Reg i

Q

dus ejus do&trinam admirando ; ln

gulare certamen. — Ec ecce. virum ap-

B

fernus , captivam caprivitatem di-

probatum à Deo, qui venit contra te

il

mittendo. Fortis & patiens patitur ,

hod:é 1n baculo crucis , in pera noftre

prout Propheta indicat , dum ipfum

mortalitatis , in quinque Vulneribus,

Tf

virum dolorum nominat.

Virum

qua velut ele&tos lapides tulit de tor-

ial

Ó

:

:l

Dominum vocavit , quia cjus for-

rente amarze PaíTionis. Proprio tuo ju.

titudinem & cenflantiam previdit ;

73,

nj

gulabit te gladio , quia inligno te vin-

t

quia vidit illum , lum oblaturum

ciqui inligno vincebas Adamum.

hi

fcipfum , & cum gaudio amplexu-

O glorioíam victoriam ! Ó virum

rum crucem. Hanc fuam latitiam &

vere ineffabilem Dominum noítrum

exd

6,

Tüm

generofam fortitudinem & ipíe Do-

Jefum Chriftum, virumde terralon- ;

bdd;

minus dile&e íüg fponíe Birgitte

ginqua venientem, virum dolorum,

R

hiíce revelare dignatus eft : Ego (in-

fuper queim irruit omnis dolor; do-

Tate

quit ) Spentanee trvadidi me iniuicis

lor in capite , quia fpina delorem in-

Eæech.ä

meis , e reman[erunt Amici-mel , ev

hi

l

ferens. undique ; dolor in tergore , quia

Mater mta in amarif/itia dolore e fle-

valnera eidem inflidia durum pre-

P.2

DT

fH. Clmque viderem lanceam , clavos ,

mebat lignum ; dolor in manibus,.

&t

flagella , & alia paffronis genera para.

quas dire perforaverant clavi ; dolor

t4 , proce[fz; nibileminus latus «d. Paffro-

htj

in pedibus , qui quafi totum . virgi-

9.

&

^

,

1e&g carnis fuftentabant pondus; do.

Quidad hec 5 hiomo

En ipfc

lor in venis ; dolor in nervis ; do-

li

(

fupremus Majeftatis Domigus pro

lor in membris ; dolor in toto cor-

— Á RRTO

te humuncione viliffimo |Íztus pro-

julaäo

pore ; dolor in omni & fecundum

cedit ad mortem , & tu Ó Presbyter

omnem fenfum. secundüm radum

Xi()a(

tam taediosé accedis ad vitam

ad

quidem flacellatus ef - c clavis confi-

Oftns

celebrandum, ad orandum , ad divi.

xus 3 fecundam gufism felle e aceto po-

ïoris [

num fetvitium. Ipfe pro te exuita.

Ll Qj

FATUS $ fectindum . olfattum , in loco fae

vit ut gigas ad currendam viam,

| li [ef Eh

tido cadaverum mortuorum , qui dicitur :

& tu pro ipfo currere negligis viam

Calvarie, appenfus patibulo ; fecundàm

Uä Pa

mandata Dei. Ipíe Deus pro homi.

4uditum laceffitus vocibus. blafpheman-

P lr

x

ne njoritur , haud fecüs, ac fi fine

tiuin. Q irridentiums (ecundam vifum , $. Thotnds

N

Wg.

videni

pE

*

?

pE VIA ILLUMINATIVA. CAP. lV. CONSID. F.

269

1

(«

videus Matrem . Difcipalum , quosdi-

lor omnium dclorum , quos fuper

dud

ligebat. Dolores Mortis , dolores In-

ugiver(um genus humanum ventu-

^p.

[

ferni , & dolotes Mundi circumde-

ros vidit ; quia non rantüm Paulus,

»,mdlh

derant Chriftum; quia his tribus po-

fcd multó ampliüs Chriftus dicere po-

P

!

tcflatis clavum eripuit , dum tribus

tuit : Qwis mfrmatur , C ego non

u

clavis ctuci affixus noftros dolores

24 Cöï- 119

infirmor ? quis feandalisatur, G- ego non

fuftinuit. Noftros dolores (uftinuit ,

tiror ? quis periecutioncm patitut , &

y. 29.

ïgicns;

ml Jm' L Z

quia per peccatum facti fumus Mua-

cgonon patior ? nam quidquid uniex

nj

di ludibrium, Mortis fpolium, lafet-

minimis meis fit ; mihifit. Ego dolo-

(

Il

ni pabulum.

res fuflineo Martyrum , ut mei paf-

I

N

. O virum dolorum, ó mare dolo-

fione merear ipfis in fide coaftane

t

J

)

rum. Bene dicis ó dulciffime Jefu,veni

tiatÀm. Ego dolorcs perfero Gonfcf.

TA

inaltitudinem maris , & tempeffas de-

forum , ut merear illis in adverfis pa»

Pfal. 68.

i

V. 30-

merfit me» quoniam intraveruntaqua

tientiam. Ego dolores fuftineo ;quie

tv

^

ufque ad animam tuam : Et quis

bus ipfos quoque reprobos in Mun-

ff

hanc tempc&arem contrà Dominum

do premendos prevideo , ut ciídem

Virif

excitavit , aifi noftri maligni vitio-

merear gratiarum auxilia, quibus per

rum vapotcs ; propter noítram ino-

adverfitares , & afflictiones fuas fal.

j "m

i

T

bedientiam exorta eft tempeftas hec

vareanimas poffent , fi vellent. Ego

in fpiritu vehementi contrivi naves

lomm;

grandis , & Dominus proje&us in

J l

mare amarz Paffionis. Iu anima fua

'Ffharfis , ne navicula Petri inter tot

Píal. 47.

fuftinuit 4quas contradi&ionis , dum

perfecutionum tempeflates flu&ibus

ii :ïl E;;f',;ïï

intüebatur omnem malitiam huma-

Y g

- oUj .. !

tnergeretur.

O:anes flactus tuos , Ó

l pïö'

n& iniquitatis Horrendus quidem

Sponía mca, induxifh [uper me.

S

erat dolor vulnerum, horrendus do-

O dolor, Ó amor ! non dico, quód

lnibüï;

P[al. t7;

t

lor in flagellatione, horrendus dolor

fit velut pelagus dolor tuus ; fed di

rit

ex fpinarum compun&ione, horren-

co , quód faciliüs mare magnum &

j d

dus dolor ex tot alaparum infli-

fpatiofim poffit includi lembo cxi

&ione , horrendus dolor in crucis ba-

guo, quäm patiio tua fatis compr&e

jb

julatione , horrendus dolor in crucie

hendi intelle&u creato. — Noz «f ,

Pjal. 9.

t (

n

fixione : at levis nihilominüs erat

Domine , qui finiilis fit tibi in dolo-

y. 6.

ribus. Sicut om?is mortalium amor

u

omnis dolor corporalis, refpe&u do-

lotis mentalis « ; , nempé in mente

habet fe velut frigora nivis refpcitu

T

d

Chriftidolores ut parturientis , ptop-

tuz dilcctionis ; ita etiam omnium

n

[

Píal. 47

tet Ele&tos , quos moriendo Mundo

mortalium dolor habet fe velut re.

" fa'

y. 7'.-

(

fuà paflione peperit Celo. — Ibi. do-

frigerium reífpectu tuorum dolorum.

lor anime ptopter teprobos, quorum

Si capere potes o homo , quanto pro-

ii

Eccl. 39

V' Iz.

interitum intantum doluit, inquan-

fequatur odio Dei Filius omne pec-

t

J

à

tum eorum falutem quafivit. Ibi do.

catum , capere quoque poteris ,

jj

j

quanto

i

n

imnscer

175

TOR ACTATUS T.

-quanto fuerit preffus dolore pro quo.

gam gladio , non Matrem , fed mu-

(

vis peccato. Si capere potes , quan-

lterem te nuncupo. Intueor quidem

f

tum Dei Unigenitus etcrnum diligat

te pede (ub cruce flantem , fed cor-

t

Patrem capere etiam poteris , quan-

de fentio , te mecum in cruce h&-

p

tum pro fingulis doluerit Dei offen

rentem ; cgo tecutn in tua anitna

Mi

fis. Sin illud. nen poteris , .neque

enfe doloris transfodior. Ettu me-

Pb'd

l

iftud valebis.

cam ligno affigeris , non ferreis cla-

jf' 1

Thren. 1.

O quim bené quaris & dicis ó

vis , fed funibus charitatis. Fortis gt Cattt. .

:j

Domine ; O vos emmes , qui tranfitis

r

Y« 12.

mea mors tua. diledie , quia fugien-

;j

pe viem , attendite v videte ,. [i eft

tibus Difcipulis tu non recedis , fed

dolov , ficut dolor meus. O amoz mi,

ftas fortiter , flas períeveranter ,ftas,

H

o JEfu , ergóne tu tantum cupis ,

non à longé ut omnes noti met , fed Ltta 23.

i

ut faltem tuum dolorem confidete.

propé & juxta crucem. Dara ficut us

ul 11

mus , fi tecum fitmul dolere rcfugi-

infernus. emulatio , quia mecum li-- 4nt.

T0

mus ; fic eft ; folatio Domino foret,

gno clavis affigi , mihi commori Cap, f«

ld

fi faltcm effet , qui tantum dolorum

emularis, & non datur tibi. Verüm

It

Oceanum attenderet. Sed juffus pe

ó dile&a Mater , averte octlos tuos à

F

D

lais 57,

rit , C nen eff , qui reccgitet in cor-

me, qtuaipfi me avelare faciunt. Con-

Pb

1

de fuo. Pratereuntes autem bla[pbema-

verte cos 1n. dilectum Difcipuïum

i )

Matt. 27.

bant etm moventes capita [ua.. E.tlinc

meum , ecce filius. tuus , iflum af-

y. 39.

IU äql

eft , quod Dominus pratereuntes&

pice velut tuum filium , ne , te ab-

0001

per viam tranfcuntes ad dolotis cone

forbeat profundum dolorum. Non

q

lafy

fiderationem invirct, non vcró juxta

pro te bac lex lata eít , Ó dilecta

W

ftantes ; quia vidit juxta. crucem

Mater , utídes dilectam animam tu-

Vr

flantem piam Matrem adco in con-

am in mortem;pro Mundi vita : fed

&

templatione dolentis Filii abforptam,

de me in capite Libri fcriptum eft,

"m

p

hr

ut ad leniendum cempaílionis dolo.

ut viam ad celum facerem Elc&tis

Y

L!)

rem, potiüs videatur voluifle dolcn-

ineis in luto aquarum mult&rum,(cu

tem Matrem ab intensá contidera-

ïeuï

in profundo dolorum. Sic eft ó Do-

tione dehortari, atque adaliud con.

hL[þ l

mine , tu folus Vir dolorum es , tu

:j

Std [

templandum objc&um divertete ,

folus tranfiifti aquam intolerabilcm,

Aj ]

quàm ad confiderandos dolores ul-

fuflinuift dolorem incffabilem.

teriori flammà accendere. Unde ci.

T'ofte

Porró quid eft; quod Dominus

dem dilectum Difcipulum contem-

'æf

mcus , Fons vite , in medio aqua-

fi

plandum propofuit : dicens

M*-

rum multarum , fefitire conquera-

jl

]o4n. 19."

n

jj

lier ecce. filius. tuus..— Quafi dicetet ;

tut ? fitio , ait s quid eft ?, ergóae

Ro

Y. 26.

agnoíco quidem te dile&tiffimam me-

Uiiw

fiit ille , qui quondam clamavit ;

IOPT

il

am Matrém efle ; aft netuum ma-

*

!

$iquis fitit , veniat ad me , €» bibat » 7oagm, 7.

ternum pcétus novo doloris transfi.

* les j

qui qugndam populum fuum tan- *

l

? thl

| quam'v

DE VPLA ILLUMINATIVA CAP. WY.. CONSID. YXF.

171

conibus & latronibus ad mortem dam-

ini

quam, gregem potavit de petra de-.

natis viaum dabatur : innocentiflimo

ii

ferti ? ergóne ipfe fons perennis fi-

ia

tit ? qui cxlicolas de totrente volu-

áàutem Domino etiam aqua negatur,

tht

ptatis porat , qui telluris incolis dat

acetumi porrigitur.

n

pluviam in tempore füo , qui pofuit

Porró , quamquam magna barba-

Pþl. igé.

cv tere

ties fuerit Clhrifti fiti corporali nul-

i

defertum in flagna aquarum

f (

vo' 33,6

lum attuliffé levamen , longe tamen

vam fine aqua in exitus aquarum. Ui

"TL

es jam Ó formofa Kebecca ? ecce ho-

major crudelitas eft , fiti ejus fpiri-

!

die non Abrahami fervus , 'fed ipfe

tuali non, nifl aceto iniquitatis oc-

:

D.

Deus Abraham & Deus I(aac vche-

i, ld

currete. Magna quidem erat Chrilti

qmenter firit , atque de tua hydna bi-

fitis corpotalis, quia à Coena antee

ll' ] le

É

l

bere aquam petit : Ecce non fedet

cedentis diei nihil biberat ; quafi con-

T.

il

h

[

(

ad puteum , fed pendet in cruce

tinuó aut iaceflerat, autfTeterat ; con-

i

UE

non tibi offert inautcs corruptibiles, ,-tinuis doloribus naturalem exagitan-

[hl

fed thefauros immortales , nuptias

tibus calorem, & calote confumente

J

Ifort ^

perennes , thalamum perpetus feli--

omne humidum ; millies tamen ma-

b'trüq

Gene[ 24

t Á

citatis. Ah camelis ultró offercbatut

jot erat fitis, quá hominum firicbat

n

aqua, Jefu autem dulciflimo Domi-

falutem. INonnihil refrigerij quidem

immeníus amoris €alor capiebat , ex

u;lh"m

no pre fiti deficienti ne quidem uni-

ca aqua potrigitur gutta. LIbi eftmo-

convetfione Latronis À dextra pen-

mb

i

|

do 6 mulier Samaritana? en ! quite,

dentis: at nondum faris fiti , nondum

(

etiam non petcptem . dulei (alutis a-

fatisfactum amori ; fitiebat ctiam con-

»

vcríionem pendeptis à finifira, fitie-

dlfcää

qui potavir, pr& fiti deGcit, iterum

bat falutem Pharifzorum , lictorum

m

li

iterumqve bibere appetit. Eja Tet-

»

baam, Eleazar &-Semina ; en/ ma-

& carnificum j Judeotum & Gen-

(

ü

2. Rcg.23

jor hic amara fiti preffus veítro Da-

tilium , oxnium mortalium praíen-

m

vide Rcge Quantociüs ergó. aífcr-

tium atque abíentium s & quädem

intantum fitiebat , ut apud Patrem

rl M

teaquam , fi non de ciffernà Bethles

n

hemiti

C

V0 9

faltem de vicino fonte.

fan&am quafi querimoniam depofue-

lLO

u

Sed Ó amaram aquam , Ó remj ama-

rit , eoquód Calicem «maraz paflio-

j ,Iü

ram ! non eft , qui fitienti && cum

nis.jam inclinari & finem fug vitae

rbl

fih

adefíe videret. Cbrifius (1nquit Vene-

moite luctanti Doinino porüm fri-

ff

gid& prebcar aqua.

Eft veró. qui

rabilis Beda ) ex vi tormentorum fuam

of TU

tiuenti illudat , fcl & acetum porri-

mortem. accelerari videns , volens dit-

gat, proot legirur 1n divina Scrip-

tis ferre pro. nobis tormenta , bané -

Jl

U

i

tura diccnte ; dedertint in efeam meam

iore wfermm q

uevimeniam propó[uit

v t4m ciió me mori

( W

!

Píal. &3.

fel.er infifi mea potaverunt u actto.

Patri : Pater 6u

^

d;/ In c. 27,

rotrabis , ut. Matth.

T ^

Ws -u2,

Quis unquam audivit tal

em nequi-

pofuifli ? cur. mom soras p

d l;a:ïfv

tiain, talem crudelitatem ? aliás lur-

wiagis imagifque pro bominis amore pa-

m tf p Ll

TTE

-

g

b d

17h

IÀ ASCDACTUG nE

tiar ? Deus sgeus, Deus ameus , ut quid

ponat pro amicis füis ; etfi effet,

Matt.27-

dereliquifli »me ? üt per. nimiam cha-

qui vitam millies pro fuo amico po-

J

y. 46.

ritatem vix à paucis obtinere valeam

ücfet , attamen charitatem Chrifti

Ü

D

vel exiguum .amorem. Quid e[l ,

nec à longé attingeret , quia vita

l(aie $.

quod debui ultra. faeere vinea mea , &

Chrifti infinité. eft. praftantior. ani-

11

fí

v- 4*"

tioh feci i? am. quod ex[pectayi , ut face-

mabus infinitis mortalium. Et ifthzc

k

ret uvas , C fecoit labrufeas ? Extpe-

chatitas neque morte à Demino po.

Cavi ut preberet mihi vinum dile-

tuit feparari : fed , fi poffibile &

&t

&ionis , & reddidit mihi fel iniqui-

ht

neceffe foret , aeque adhuc effet pa-

tatis, atque. acetum | ingratitudinis.

ratus omtia tormenta pro falute no-

3d4

Ego fitio falutem animarum , accla-

firapati, qua olim paffüs , prout

[5

mo Pafloribus Ecclefig , ut eimnes

fan&e Birgitte hifce revelare digna-

itj

oves errantes ad meum ovile addu-

tus eft: s; poffibileeffet , adbuc mori pj), j

u

"

cant , Evangelium Gentibus annun.

propter quamiibet ovem (peciali morte , Reyclat,

I!j

fcium

cient , commiffum fibi gregem à lu-

]

A

qualem in Cruce femel pre ommibus (ap. j9.

J

pis defendant, pabulo falutaris. do-

paffus fum , smagis eas redimerem ,

u

Grine enutriant , & non perdant

quàm eis carerew. Undé non imme-

(

quemquam ex eis, quos meo rcdemi

ritó Ludovicus Blofius amabiliífi-

& bGJ

fanguine ; ipfi veró in fiti meà po-

mum Dominum ita loquentem 'in-

lia

tant me aceto , quia, neglecto grege,

ducit : 5; fieri poffet , €r Patri gra-

CT

fibiipfis follicité profpiciunt de pin-

tum foret , vel millies ob. [alutemm. om-

Cap. 1t.

md 4

g ac carnali pabulo, oves meas fuo

Vlj

niuin. veflrím erucifigi , €» ad extre-

dePafües —

Ina

14

perdunt otio , & filios filiásque meas

mum s[que udici] diem in. bifee miferis qe,

(itir

unmolaoat damoniis füo pravoexem-

dolorisque bic pendere, optarem , tan-

[

A

plo. O quam rari funt hodié Pafto-

tim ut immen[um vobis cordis snei amo-

Jia, ^

res, quam rari magiflri, qui in- ve-

rem teflatum reddere , (axeaque peito-

p

ritáte hifce fuos poflunt animare dif

va veflra emollire , & ad me amandum

m

c;.Pu'iqs. Exemplum enim. dedi. vobis ,

acceadere poffen. Hec. verba , o

foan-i5.

£

Itl

v- Ij-

ut quemadmodum ego

J(.'

& Vobts, it (

amiciffime Lector , adamante nota,4

—

vos faciatts.Exemplum dedit omnibus

ncqu

to. Ecce ! fi Dominus pre tua fa-

lh

hominibus, pracipué veróanimarum

]ute paratus eft , atrocia fubire tot-

YT

Paftoribus Chriftus fupremus Paflor,

menta , quid tu pro eadem recuías

li

Exedi 25.

acci ifans unicuique : Infpice fac

exiguum fubire fubinde laborem ,

N

4.9.

jaaczzn:izä:f; exemplar , quod tibiin snonte

unicum exerccre actum mottifica-

vion[ vatum ef Infpicere debes vir-

iA

to^q

tionis , unicum peragcre opus poe-

lr

tü

LeS

Chrifli patientis, & non folàm

nitentie ? INoli tibi grandis vidcti ,

mi((jc

afpicere externas paenas, quas paritur.

tametfi pro falute animarum omnes

qui

-Infpice cjas charitatem , quà ma-

tuas vires confumpferis , diefque

jotesm nen:o habct, utanimam fuam

&

noceíque impenderis , per montes

&alpot,

tu:

—— Ó

"

?

DE Vi4 ILLUMINATIVA. CAP. If CONSID. XF.

273

ft

& Álpes cucurreris , nihil enim hzc

illum : Hodié smecum eris in Paradifo?

)«

omhia funt in comparatione corum,

Quid fentires de Rege , fi non tan-

Lute 22.

hod

qua fanctifimus animarum medicus

tum cum latrone familiares ( ut ita

vt 4 3.

Y

Dominus JEfus pertulit , & adhuc

dicam ) traheret fermoncs, fed intu-

: d

pro qualibet anima — perferre

vcl-

p:t eundem ad regias invitaret dapcs

fl

let , f ita gratum Patri foret.

quafi Regni & meníx focium ? non-

0.

Infpice ejus patientiam atque mo-

né diceres : hoc tegtam vilipenfioni

nlc &

deftiam, quà tam immen(os tulit do-

exponit Majeflatem ; & Principis ob-

lores s filens ad contumelias,, tacens

fcurat claritatem , qu& ita virtuteim

u

M

ad opprobria, non clamans ob dolo-

humilitatis admittit , ut authoritati

feS , non inurimnurans , non accuíaus

i

noceat ; Íic quidem philofophari

injuftos- Judices , (ed excuíans atque

confuevir mundana prudentia, at lon-

li

T

. dicens : Pater dimitte illis , non enim

gé vià alià incedit divina Sapientia.

bsutca 23.

fiths ld

V. 34-.

féiunt , quid faciunt.

Non enim (inquit ) cogitationes mea ,

Ifaia 55.

Nota hec,Ó Anima ! en, dum

pl i

cogitationes ve[era sneque via ve[lra,vie

y. 8.— e .

adu crucifigitut , contemnitur , at-

mec. Quia ficut exaltantur celi àter-

41l

g

que illuditur , fuis inimicis veniam

r4 , fic exaltata funt via mea à viisve-

N

l

& bona precatut ; imó noninitnices,

flris, && cogitatianes mea à cogitationi-

(cd amicos eofdem compellat ; ut pa-

qu

I

bus veflris. Inter vos Keges fugiunt

tetex illo : Majerem bác diletlione ne-

af(fimilari fubditis, && Domini . tefu-

[

foan. 15.

,

io babet , t animam fuamm. ponat. qui

giunt comparari fervis ; aft ego, cu-

n u

d

p g

in

n

pro aimiis fuis. Dum à Juda actu tta-

jus majeftatem , obvelatá facie , ado-

ditur , tanquam amicum fuum tra-

rant Angeli , non folüm eiídem , tan-

"m

Matt.26

- ditorem alloquiter,, blandé aíferens :

quam rmeis miniftris affimilari volui,

M

"T

W 50.

- Amice, 44 quid venifli ? Imitare-diíci-

(ed pauló minus ab Angelis me fpon-

pule tantum magiftrum , & repelle

li

4»1

té minoravi , formam fervi accipiens,

T

fervorem injuriantis, eidem ferven-

memetipfum exinaniens, atque ufque

nm,--u"fm:

tet benefaciendo , cogitans , quod

ad terram humilians , ut velut ver-

bl»ü

mis tetre ab omnibus conculcater,

m

nequeat effe gloriofior victoria, quam

illa, qu& vincit ad modum (upremi

ut dedocerem mortales ertorem , quo

T

u

y

Vidris & Regis gloriz.

funt infe&i, antequam concepti , ab

b L

ift U

]nfpice Salvatoris humilitatem.

antiquo Serpeate,dicente : Eritis ficut

T

Ut

Gene[.2.

fli

Nonné magna reputatur humilitas

Dij , [cientes bonum &* malum.

bof

in Kege , fi non dedignatur familia-

non apponat ultrà magnifieave f& [uper

PjAl. .

efi

(g

j

Ca-

F. 2f«

ritet agcre cum ruflico , & amica

terram , cüm viderit Deum de czlo

J lu

inifcere colloquia cum mendico ? &

ufqueadcelum humilitatis amantem;

vl Ih

l

quid fentis , dum cernis & audis (àn-

mallentem fuam abfícondere Maje-

j on*nfs

&iflimum Dominum familiariter lo-

ftatem, quàm non exhibere charita-

jd

1

(

quentem eum Latrone ? dicentem ad

tem. Hac quippé propria funt ge-

o

Tra&. II

m

numæ

u

N

ä—x&

174

'TRäAC;!fATUS HH

huinæ humilitatis: neminem cor tem-

tibi flaanma

nocebit ; Cühl tameti

—

nete , & ab omnibus contemprum

no

exV

ret , cum propria voluntate

gratanter aceipere. — Toti náque ab

irrepfiffe in. Celum. Nam fi pro-

g u 1!.1

iL

11

Vf

!

bhumilitate Chrifti alieni fuür ,

priam voluntatem femel in Celum ;

fuüblimesin oculis fuis, vix non etian

j

admittimus , brevi ibidem Infergum

erübefcunt , humilibus affabile exhi-

bhabcbimus , & bellum | adversüs

I

bcere refponfum , infulto percuffi ti-

Omnipotentem. Sin econtra ex obe-

N

. more , ne rcfpiciendo humilia, de-

dicntia ad Infernum defcendimus,non

In ,

fs

14,

trimentum fui patiantur refpcctüs ;

nifi Czlum inveniemus , quia ubi.

D

1 "5'

Y

ignari, quod nihil tam gloriofum ac

voluntas; Dei im pleturx ; ibi Deus

humt:

ÁRvC

!;l' &

^

in honotato , auíteritas iti

habetur.

lil

H

delicato , & Jiberalitas in egeno.

Infpice Chrifli cöbf'(amiäm 4: cla-

hf (e

Infpice perfectitfimum obcdientiac

mant Principes Sacerdotum cum

D

exemplum , quo docetis : contradi-

Scribis ; Si Rex Tfraeleff , defcendat

|

At

534

La

!

Ciones quaslibet obedienti animo

de Cruce , e credimus : at dule v 47

H

!

fuftinete , in nullo veró obedientize

&

afiimus Dominus perfäveravit ufíque

in finem. O vos ceci ! cur gannitis,

ä;

LIrl

opere contradicere ; quandoquiderr

qui Pralatis (uis amavulenter obinurn

122

IM-

alios (alves fecit , [eipfuzgm mon. poreft —

Ludovie.

R*nf

rat , C contradict , (uperbeque vofiftit,

falvum facere.. . Àn ignoratis, quia ,

Don

Matt. 24

in i Qpl vepips , quam-bomo vüncupari

qui autexa ptr[cver averit tifaue in finem,

fut

Patvr.

petefl.. Obediendum tibi eft , noa

bit falvus erit.. Perfzverindum eft " !*

DI

cap

cum Chriftro-in ctuce , in mortifica-

tantüm ufque ad tepidorum morem,

i

tione , 1. bona operatione., ufque.

fed ufque quoque ad mortem , fi cum

Wit

viro obediente Chrifto vis praciatas

dum cum eodem dicere Iiceat : Con

'sAH. 19.

lls

o f

reportare victorias. Scire cupis , cur

fematum. efl../. Et cum divo Paulo:

*

T

R!w[

« Chriftus de Calo defcenderit ?. re(.

Bontan certamtn e614Yi , Curfuim con

2. tumotb

l j!lh !

l) I!

^

ponds : Nomo ut faeiem — veluntatem

[æmxwä.

li

mean , fed voluntatem ejus , qui if

Chiifti ^ "7

V. 35.

Infpice denique . omnes

f

me. EtÍcire defideras , quifnam £z-

virtutes ; infpice, & imitari niteres.

loj

cutiffimus ad Calum aíceníus ? ret-

longé fiquidem amplius Deo Patti

f(tif

: pondeo : quód nemo citiüs & fecu-

plácebis , Chrifti vitam imitando ;

Af

;ä

riüs ad allra portetur , ac ille . qui

quimejus mortem nudé deplorando-

D

AT|

ïo)"- Z^

non À proprià voluntate, fed abobe

luclina cor tuum ad cognoftendaim pru-

[^

2-. pX

d

dientie difpofitione movetur. — INe

-

deutiam , & intuere Dominum . JE- ^

.j

Jm;z

mo tutiüs militat , quàm quem facra

fam, inclinato capite f, pirizum traden-

Quj

obedientia armat ; &c nemo cettiüs

tem. Poflquám dixerat confumatum

ï

r

vincit, quàm qui ex obedientia in

eft , caput inclinat , hácinclinatione

r

arenam deícendit. Imó f1 ex obedi-

infinuans : fi noftra faluti expediret,

Qu

entia ad Infernum defcenderis , non

vel ita Deo placetet , fe rurfum pa-

(gr

ratum

-

DE VIA ILLUMINATIFA. CA?. WV. CONSID. XV.

D 27,

und

ratum cKe , de novo inchoare opus

emnia. cum libenti voluntate. & perfe-

Ut

confumatum ; quemadmodum di-

&iffwa charitate.

n

'ut Patri cælcfïi.

l

[

Jl«

Ecc. 1f.. eitur : Cgm con[umaverit bomo ,. tunc

Caput inclinat ,

ï!

vl 6

£aii

cla

nan

Anin

incipiet. Caputinclinat , & in

obedientiam. exhibeat fignö , cum.

dl

ampliüs nequeat verbo , indicéque,

do pro fua rcverentia Patrem quaft

KC

ita alloquitur ; Ego te , Patet , clart-

cor fuum non tantüm efle pararum

x o

feavi faper terram : opus con[umavi ,

obcdire ufque ad mortem , íed ctiam

IDf

foan i7. quod dedifli . miby , ut faciam : nune

lanccà transfodi poft. mortem. Et

Y. À.

ia Ui

autem ad. te venio ; non quia ego ita

"

caput inclinando , locum láteris lan-

»uis

hec

Dui

volo , fed qteniam

j:U

fuit- placitum

ccà aperiendi*quaii moníltrare voluit,

Matf I aprete ; nam , fi vis ut vadam ruríus

córque fuum fanctifmum reveren-

l

y. 26

de Virgine nafci , in przíepio recli-

tet offerte, ad dandum omnem ex

If

nati , eadémque dcnuo pati , qu&

obedicntia adhuc refiduum tam aquæ;

H.'.l

(

paffus : ecce iterum venio , paratus

quäm cruoris liquorem.

: üull F'

quoque ad quoddam infinitum pati ,

Caput inclinat , ut te humilitatem

& Íiuflinehdas infinitas mortes, .O

edoceat ; etenim, f1 ille, quide Ca-

at

inauditum | amoris incendium , Ó

lo venit , tradens (piritum fuum ter-

flnpendum patiendi defiderium ! quis

tamafpicit , quantó magis homo pec-

pLW

QUi

non aimore liqueícit , dum inclina-

catot , de limo tertze. formatus, ubi-

i

J

tum caput Crucifixi afpicit , dum

cunque fedens , ambulans , vel flans, in-

- mente tevolvit illa charitatis verba,

m l

clinato fit femper capite, defixis in ter-

ad beatam Birgittam dicka ; Ego ( in-

ram a(pectibus, veum fe omni hora de

"

n

quit dulciffimus Dominus ) vere fum

peccatis [nis exiflimans, jam (e tremen-. $. Beue.

] 1uw

ipfa (umma charitas , omnia. euim. qua

d f tidicio Dei pra[entari eflimet y dicens dig.

g

[

iib. 7.

ab eterno feceraim, ex charitate feci s e

fibi in corde fémper illud , quod Publica- $. Reg

e

io:

Revelat. Jimiliter omnia ,. qua f4tio , c* in fu-

nus ile Evangelieus ,. fixis in terram cap. 7.

n["h

(p.19..— tursam faþz'am » totum ex mea charitate

octulis , dixit : Domine non fum dignus

ATE

prevedit. . Nam. charitas ita. incompra-

egopeccator levare octdos meos ad celum.

h [If[z

henfibilis & intenja nune in me efl,

Et iterum cum Propheta : Incurvatus

f

Jicut erat in. tempore. paffionis -mea ,

fum. u(quequaque-

Si ipfe Judex

Paf

quande per mortem meam ex . nimia

jufliffimus fuum fanétiffimum ca-

|

charitate liberavi de inferno omnes Ele-

put inclinat , quomodo cgo judi-

3']d0'

J

os , qui bac redemptione & liberatione

candus coram tremendo Tudice com-

)l?w 1

digni erant s quia , fi adhuc poffibile effet,

patere & ftare potero ? Ó mortales,

)

P/k[' 74('0

quod- ego toties morerer , quot [unt 4ni-

ó mortales ! nelite exaltare cornu s mo-

d

ma ininferno,ità, quod pro qualibet

lite. extollere . in altum cornu. ve[tyum s

j[lm

earum talem mortem iterum (uftineram,

quoniam angufla cít porta, qua du-

t

o

qualem tunc pro omnibus f(uflinui , adbuc

cit ad vitam , & profundiffimá ing

ii

h

cerpus meum paratum . effey fubire bec

clinatione opus eft , ut per eandem

intrare

p

Mm 2

n

u

ET

276

1US

H

TRACTA

intrare quis valeat ; quoniam Chri.

tavet , €orum outre grávabatur.

dï

ftus , qui.ita hamiliatus & inclina-

Caput inclinat , ut oftendat, quod

| iA

tus pepeudit in ligno , Judex tremen-

caliccem]. amare paflionis | cbibérit ;

n

U

dus fedebit in folio , ut omnia cor-

fcu, ut divus Hilarius loquitur: Ad

: ijb g

nua peccatorum confringat, & dit

peragendum mortis fua . [acramentum,

' hdj ü

1

PCFgä[

fuperbos in fuürore íno

confumma]fe . [e - omne genus. bumana- ' 0. te.

3

fi

quemadmodüm Spiritus fan&us , ar-

rum pa[fiontm teflatur , cum inclinato *eTrz'rzz'!«-l'

dd

guens Mundum de peccato, eidem

capite emifít. fpiritem.

V

acclamat per divinam Scripturam,di.

Caput inclinat , ut pro obedientia -

4 ln

tf

(v

hl

centem : Refpice eunctos fuperbos ,

V

& dato calice , fe Patri gratum exhi-

| QU

ob 4o.

y'70 CO' g

confunde eos , c contere inpios loco fto :

bcat, & quafi dicat 5 Confiteor ribi

Mdrt- 11.

p

Pater Domine cali & terra , quia me

' alfcende eos in pulvere fimul , & facies

pl 2;.

R

du

eorum demerge in. faveam.

dedifli. metuentibus te. figuificatmnem,

h

Caput inclinat , ut te ad compaf-

ut fugiant à facie reus. pravi, t li-

.ijl' j

üm

fionem commoveat : ut videat, ficft

berentur. dilecli tui.

Confiteor tibi,

ln

intelligens, & ponens in corde fuo

quia me femper audivifti , & fpititum

hibs

tantos dolores, tamque acerbam mor-

ineum intuas manus commendatum

teme

j

C

in finu tuo fufcepifli -

qu

!

"n

Caput inclinat , ut *äidc:t, utrum

Caput inclinat , ut morti veniendi -

Iaf

*

*

Tnon enifn*.

fit utilitasin fanguine füo? utrum fit,

facultatem . impertiat

qui defluentem

