dentem — Capilli calore fumant , pe-

Quid attam e[t , fili mi ? Cui ille, cum

i. Reg. 4;

m,qud'

nes àuTes àrgenteg Vvirgigei fuüdoris

gemitu : Arcz Dei capta efl. Arca

defcendunt gemma&e , gcng madent

Dei capta eft? pauca quidem verba, M

»

lacrymis , labia occupantut füfpiriis,

aít cordi Virginis quovis smuctone

T

oculi manusque mirando concertant

acerbiora.

j

duello, illi undas emittendo , ifle

Quidautumas, peramande Lector

piitfimam in füo corde íenfife Ma-

i

abftergendo ; has miodé admovet

p:&ori , modó rurfus genis , modó

trem tale pe:cipiens nuncium ? He-

decenter conjangit ; illos jam ad ce-

li Sacetdos , ut quondam Arcam Dei

nominari audivit, eamque captam

lum revcrenter attollit , jam modefté

ad terram demittit.. Ah quó ego me-

effe percepit , é fella cogruit, pree

itt 1"1

os vettam oculos ? folatium Filio

dolore obiit, expiravit. Ille quidem

'cumfuff

ro Arca mortua & veritatis figura p. 48,

uzrere volui à Matte , & illam x-

; & quid Maria pro Arca

quä dolentem invenio, lNunquid

ità do?cba:

q0*

D

j

*

Yiya?

ng(ülb

—

*

A2l4

ITRACIAMFUS I

mus, in tmbra. tua vivemus in gentibus,

viva ^ quam in füo proprio gefta-

vetat utero, nec.non virgineo lacta-

Sic eft. : captus eft Filius meus, ca-

^wetat uübete, pro fuo unice atque

prus eft. Jefus meus , folatium vit£

du.;cuï mo Nato, atque aterni gle-

meg , & vira cordis mei.. Jam mi:

riá & íplendore Patris ?. Mariam,

hi per Prophetam fuum ftatum re-

[

ifthoe audito:nuncio ,

velat , & infit: Funes. pecgatorum — cir-

cquziem ce-

fiïif d. d

|

cidiffe , non affeto : fed ei eyenifTe,

cumplexi funt me , & opprobria expre-

Pfal. £.

4l

F. 60

|

eítimo, quemadm jodum quond'»rn

brantium t:bz,;eudemm* þfper me. Ma-

»

[ud«h[þ V

P/äl; $t

]off-'w'm dií fpenfatori. /Egypri evene-

ter venithora, dequa fæye dzxeram

( ) i

V, 10.

; qui fcflinavit füum 1ntroire cu-

tibi , & nuüc eft , adeft tempus Bap-

)l

Vi

bi -ulum ,utibi liberis i

AL

r'x(sz

ul gcr;t

rifmi , quo ram*ïzu baptizari defide-

hi

fletibus :

favi, &; " non ampuus me hodie

Gtnh. 43

Quia commeta fuerant. vif

r

cera ejus , fuper fratre (uo » erumpebant

invenies, fícut olim fcdentem intet

lm

lzcmr) ing , ut Ben-jamin frattem ute-

Dotores : fed vin&um inter litores,

ü

rinam vidit :

fic& Maria modefté

&r totum 1nactatum ab illo.

fc avettit

Verüm enim veró morati diutius

in cubigulum

rLC"Plt 3

»

ut locum datet amoris & doloris la-

neícit matcrnum peétus, morasaime

l.

chrymis s commota quippe fuerant

phus aud fuftinet maternus amor.

W g

ejus materna viícera pro Filio fuo.

Vadendum eft : quaram te Fili mi,

4of

AÍt grande diícrimen. invenire eft

Dile&e rni, & non gmafcam donec

Eja

T

tef L«wu') mas Jofephi & Mariz,

HYetsttan

foris. C deofculer. t€.

comites

É Cant. g.

iüt[

iie etenim flevir pr& gaudio , ut

meijque Filij pergrarg. di

vO Il

sratt£em WG

erinum falvum & liberum

ule, venite mecum, quzramus

Cnu[ï]

hs

vyidit; Maria V;fO plorat prz dolore,

tanto labote & paflione qu&rentem

&

ut captum ab jnimicis Fru&tam füi

omne , quod voluptate ppckatx pe«

"

Qs,

eti audiit

rierat. JapCIVHIII me arbitror , nifi

Comirabantur quidem eam u(que

prfp».zs oculis capiam . quibus flrin-

ad cabiculum domefti

fed illa.ad

ll;

gatut catenis libertatis allertor.- Sed

cos: Recedite à ime ,. amare flcbo, No-

en ! domüs Paæffamtl as obfiftit :

B

Non ita. (] mqu

() Domipa mea !

Mïln

Wm 22 liteincumbere , ut wn/ leiru,me, quo-

Te du

y». «

niam inftar ho£a, quà eft adimplenda

nollto obfecro, cor tuum afflictum

[ OK

Scriptura , lamentanris'ac dicentis ;

nová afflctione torquere ; nam quid

gh

Thren, 1. Plorams pla,awt in nocle , ( l;zd;r)mæ.

eft aliud, cupere vduc dolentegm

y.

.

ejus. 2 maxillis ejus ; uon eft , qui con-

Filium , nift velle.dolorem augéte

N

(o;grvr £AIB ex a*rmbus cbaris ejas. Er-

Matris. .. Magnum levamen doloris

mgra

óne Arca Dei capta "eft? & adim-

condolenti eft :

ncfcire dolentis do-

plP[le ilud ab jenmxa prædl&um :

lorem; Et fi mhxlommus mmaternus

mote

'C'"H ET

Threm. 4. Spzritus. oris. noftri Chriffus. Dominus

amor fitibundé callere cupit Filij

y. 2e

hl Am"

captus eff in peccatis noflris z eui dixi-

aptivi flatum fidcli fertmone hunc

-

€XPO-

lgl'

—

RC

M

es

DE VIA II

"

UM IE ATIF A. CAP. T11. CONSID. J

1ty

W

i

exponet à me miífus fetum explos líra&li Regnum & Sacerdotium eon-

fatot, brevi tedux

Ll

"t

Amabó , quo

talit , tanqtami infïgnis ng'rä tuí

vadet Domitia tmea nottürnas inter

Ti

Filii ia fua Paffionie Mare ruübrum

ümbtas ? MariA

finite theabire e-

l iM

tranfeuntis, Regale facerdotium in-

tiam node, e» non ad mfiptentiam mili

ftituentis

p

Pfal. 2i.

; Ihfsqu::: Ele&tis Kegnüm

Fv

ii

.'

!

ducite. NNam & caíla Jadith. anté

celefte apetientis.. Lu&abatut dcin-

n

Y 4j

diei ottum cál

MM

lra Aiïy'riömm ttànfi«

dé , nori fieut olim Jacob eüm An. Gen. $4

fudz'rh.;za vit :

& cxleílis S

n

penía de hoéfte

gelo, fed cutn tettore motrtis , ut

Cant.3. ([ürtexit , civitatet circuivi

5

hh

V. d.

pf'f

rutíüs recupefaret geteri humano

n

Vicos & plateas dile&am qus&fitum :

(:3.7 ". 2 -S'"

jus hereditatis ; qued E(au exig'e

^ Paterfaunlias : Ita eft Domira i

i

Mad,

ïcah

ili

TY l/

edulio vendidit ; fen Adami gula p«:

per noctem cleflis Spo

a dilectum

didit. Durabat pet ttes vel uitrà ho-

Infi f

t

Lu]

quafi vit : aft nec hoc pratereundum,

rás conflictus. Dormientibus intereà

gf

. quod incidens in cuftodes muftorum,

Difcipulis, & ne quidem furgentibus

fuo fuerit fpoliata pallio. Maria:

'J*il.*:

f

fY*

áàd tricam magiflri tnonitionetm.

Veré amans, verbera

[ate

Ilitu

i

14 i

16

LW

n

]ämqw

H ï[iö ?ld P?»

t

.

tem divinas fun-

lr

ftono

imefuit, nec curat ami

LileLü

pallium,

debat preces , cümr Angclus de Cze

W-

ut inveniiat diledum , quem flatuit

lo demiffus , confortantem cot ejus

j

h

Amore perentitenere. Parerfamilias :

illi miniftraverit pánem , quem cie

l

fi vadendum eft ? moras faltem tra-

bum jam efurivit , dum dixit : Meas foatit. 4.

l

hat Domina mea u(que mane; brevi

,

i ï

Ui

u

cibus eft , ut faciam voluntatem ejus , v- 34

enim dabit Deus huic quoque nocti

qui mifit me , ur perficiam opus ejus.

(

knem, jam audito iterato gallicantu.

Interea sninimà dormitabat Judas , /041244.

nreim

Sed.hem !. adeft à me milfus nun.

cum cohorte armata ad hortum prz-

u

i ]

cius , fidelitet: relaturus , qua circà

fatum properans : cui Dominus lg-

fiil

inmocentiffimum agantur JE(um.

to animo obviam proceffit , ab ipfo

DL

fif

Maria : Age fili, attende tibi ,.ne

fimulatum ofculum . & proditionis

e

geftorum ribi quidquam abfcondas.

fignum manfueré (üfcepturus ; dede-

jilit

Nuntitis : De fide natrantis Domina

rat quippé traditor militibus fignum,

| fs

ne dubites : percipies À me fingula

dicens : quemcunque ofculatus fne-

.fhlï'l

€o ordine , quo ego percepi : dum-

Io , Ipfeefl : tenete eum.. Et fic vel Marc.i g

n

*ql»]

módo audire placeat ? Maria : PÍa.

ignorans , confeffus eft Filii tui di- v, 4 4,

f 110

Jl

cct. " Nuncius : Finità hefterná Coená,

vinitatem , conformiter illi Moyfis

í UD

ingreffus efl Filiustuus hortum Geth-

dicto : Q"i eft , mifit me Ad vos. (Luod Éxod. *

lof!

femani, oraturus in Monte olivarum

n üivi

ipfum tuus Filius adhuc efficaciüs v. 14,

more folito. Et en ! ibi mox turba.

monftravit , dam per hac duo ver-

(

.

Can g, 13 cfbanima cjus propter quadrigas

ba: Ego fum

Ly

totam cohortem ad foan. $,.

g

"u

F. ,

Aminadab , qui primus cum (uis qua-

terram proflravit. -

y. 6,

; hu

.. drigis tranfiens per Mare rubrum,

Poterat indubitanter potentiffimus -

Domi-

r

Qs

TUS

IIK.

2i16

TRACT A

1

teit

Dominus bhos minifttos nequiue in

lij.tui toto. furoris inapctu soflixic

j

. momento inferiorem ad flygem de-

alapam ; vclut immemot , quome LP *Wüf" |

H

L

de quondam Dcus puniverit teme

fiéf

trudere : fed quia jam venerat hora

d ff

ritatem Oze, prafumentis fuam ex-

Mare 14 ejus , noluit diutiüs eorum potcfla-

b

y. 4j*

ti impedimentum opponere. Illi er-

tendere snanum ad Arcam foederis.

LT

Man.q,

M PL;H

Ó furgentesaanus iniecertnt in tum ,

Rurfum [uxunus. Sacerdos, intérrogabat

CL d

p. fo-

eum

F]

.

Q odixit 6; tu 6s Chriftus "

prea

(* tenwerunt. em. Tune difeipuli equs

Filius Dei beneditti? ;Z.Efus autem dixit *

gt

li p

relinquentes ewym , .omnes fugerunt. ,

illi; Evo [um, && vidcbitis Filiin boini-

tim

1. Reg- 4* quemadmodum olim 1íra£l fugit, ca-

Dirit

ptá Arcá Dei ; & quemadmodum

nis fedentem à dextris Yirtutis Dei ,

yenientem cum . nubibus celis

Summus

&

hoc ipfum predi&um à Progheta

autem Saserdos (cindeus vefhimenta [ua,

ht [

dicente : Traditus [um C mon egredie-

Pí4l. 17

* bar.Lenge feciflimotos meosatre. INam

ait : quid adhuc defideramus teffes ? au-

btiatà

V. 9

& Petrus [fequebatur eum àlonge , v(que

diflis blafpbemiam 5 quid veb s videtur?

& u

Matt.2

' in. atritan Prinppis Sacerdoitm. Ubi

Qui giines. condemnarverunt. eum , effe

pias,

y. $.

retm gortiss cj caperunt quidam. con-

tüm |

convenerunt ommts Sgr evdotes, Go $cri-

,

Maté: Vf* y, p Seniores , cxípcCtantes cum , fi-

fpuere em , & velare facim ejus , e

Qum t

y. 53*

cut rugientes preparati ad predam ;

£elaphis eum cedere , «v dicere ei ; Pro»

ht

"4,

P[al. 11* (5 at divina aflctit Scriptura

Me

phetiza Etwiniflri alapiseum cedebant.

quaü t

y. 95

ex[petlaverumt. peceatores , ut perderenz

Et £um « fet Petrus 15 atrio deorfum ,

Ql ind

venit uta ex. ancidis (ummi Sagerdetis.

fiim vj

me. Nec mota ; ctenin fum gri Sacer-

Mart 4« que, £ omne cenciluum quercbant ad-

Et cum vidi(fet Petyum calefagientem fe ,

fanm |

y. 5j

verfus 7 Efum teflimonium , uz eum morti

afpiciens illmm , ait ; Er tu cum. f Efu

Bd

tradercet , nec inveriebant. Mulrienim

Nazareno eras? ap. tlie negavit diceus :

Pfæülmi

R,

teflimonium fal[um. dicebant | adver[us

neque [cio , neque tovi , quid dicas 5 t

etm , fjfr (0»4*672&7)!?4 lt'jh.mam;; non

exit foras antg tribunal , & gallus,

il (

erant.| Pontifcx ergà interrogavit 7 Eft. n

cantayit. Renfus autem. m — vidifjet

L

)

itidy

jfoan. 15 3, difipulis fuis , && de declrma. u«

illam ancilla , capit. dicere crcumflan-

h; i

'*?. 19'

nefpondit à. ] Efus : ego. palam lecutus

tibus, quia bic es illis eft. At illeiterum

VTT

segavit. Et pofl pufillum , rurfus . qui

fum Mundo , ego femper docii in Syna-

Qp

geza, C in Temple, quo emnes fudsi

aflabant , dicebasit Petro , voé cx illisy

atj

qonvenittit , &j in octVlte locutus. [um

nam q9 Gall«us es.

Ile autem ceptt

M l

'

yibil , quid me intértogas ? interroga

4natim;zatiuï€*g Jurare , quia ne[cio

D)

!

hominem iflum , quem dscitis. Qua

gos, qui audierunt , quid. locutus fum

Yf

ipfis , ccie , bài feiunt , que dixerim ego,

ego audiens , cogitabam mecum :

Oil

Qs verba quidam effiflens mini-

vah quonodo ceciderunt fortes in. pre-

fitis

lio ? nec volui diutiüs ibidem mora

2.7 Reg. 5

flrorum audicns, totus furibundus

H

tls d

fi , fed quantociüs ad te Dominam

V. 2j*

ait: fic refpondes Pontifici ? Hac

QUam

dixit , & fimul benedi&te vultui Fi.

mcam fcfünare, Tum , ut te nonla-

teat ,

Áicqs

!

DE VIA ILLUMINATW A. CAP. IV. CONSID.. IX.

217

vl

teat quomodo i5 civitate ifla adver[us

?13

lachrymaz ad ex emplum cotnpatiendi

T L

fandum puerum . tuum . 7 Efu

He

conve-

non emollant ? Nulla illi unquam

AG «

La

5

nerint ipfi (ummi Sacerdotes , qui

noxtam longa, quam illa, quá pec-

Pja]. 56.

-

/

P.

m

nec deftfient à cogitationibus fuis , douce

catores laqueum paraverunr pedi.

Gen-

H.

fs

y. 6.

eas opere compleant. 'Tum ut lapfum

bus dilecti JEfu , & incurvaverunt

Petri, Altiffimo tuis commendes in

animam ejus. Modoó fecum in cot-

'ïragaiur J, '

precibus, ut à Filio tuo benignis ocu-

de conferebat fanctiffime paffionis

Qnhu, "

"TT

lis gloriofam vocetur ad poeniten-

myfteria , prout ea fibi à dile&o Fi-

TT

tiam , qui tam turpi lapíu contatizi-

lio pradicta tencbat : modó Prophe-

]

navit conftantiam.

Du, d

tarum ícripturas, mente volvebat ;

Cogitati licet , explicati non va-

Suihtti

modó fceleribus nofitis attritum JE-

igt, quanto doloris abíynthio ine-

fum in fpiritu.prafentem cernebat ;

u I.r(ws

briatum fuerit virgineum petus ,

modó menti imprimcebat , quod ab

f

ex ejufmodi narratione talia. perci-

exterioti fidorum nartatione capie-

TU

"

á * it

f

"

ttuim veró audiens , e-

Al , f'ïi

piens, p

bat. Jam confiderabat divinz Ma-

tiam P

Ctii

aAff:i:t

m Apoftolorum íupree

jeftatis füupereminentiam , que tam

i a

mum .tam turpi fe pellaiffe lapía.

nefandis opprobriis fübjicicbatur, ac

TP

l

Intucbatur quippé in Petro futuram

velut cadaver vetmis pedibus fcele-

(;l

|

quafi totam F.ccleftam , miferabilef-

ratorum terebatur, Jam fibi repre-

í ;(ia!'!blï-"

que indé lapfus multerum excellen-

fentabat mortalium infimam vilita-

q d(ü/]films .

[d

tium virorum , vel propter foemi-

tem , pro qua tanta Majcílas tam

à

Mïdm-'!

narum coníortium, velorationis ne.

-

horrenda & igdigna perferre non

j h

f,

gle&tum, vel torporis fomnurm , aut

horrebat. Jam afpiciebat , nobiliffi-

( i

»J

J

prefumptionis. aufum pracipitan.

ma carnis teneritudinem, quam vir-

dorum. . Audiveram hàic die, quà

ginali fuo traxit ex utero. Jam in-

( Ü

!

ilud fcribo, in. Matutino legi ex

fpiciebat amorem mentis , qui cof

j p

ff

Bonil.2;

Ían&to Gregorio, dicente : Cegitanti

Filij & cor Mattis quafi effecerat u-

j T

mihi àe Maria Magdalene pauitentia,

num, ita, ut Mater fentiset , quid-

guj^

flere imagis libet , quam aliquid. dicere.

quid Filius perferret , & Filius fufti.

TM

Cujus enim vel faxeum pecius ilabujus

neret , quidquid Mater fentiret. Jam

,

!l

i

peccatrieis lachryma ad. exemplum . pe-

ponderabat amorem , quo amabilit-

" g r

pitendi non emolliant ? Bené cft , liceat

fimus JEfus millies fe offerebat pro

(

yun i

mihi per te, ó magne Doctor , ifthzc

falute hominum. Jam terporem &

d

iil

TL

verba nonnihil mutare , ae dicete :

ingratitudinem expendebat morta-

Itl Qz

Cogitanti mihi de facratiffime Vir-

lium , quo velut fomno fepulti re-

*toxa-

thüm :

ginis Marig , füo Filio compatien-

pendunt mala pro bonis.

!

tis , doloribus , flere magis libet,

mara & longa nimis! qua toties «-

'-Ijm

!

i

g n,oi'x

quam aliquid dicere : cujus enim vel

mabiliffimam Virginem ita fafpirare

porit

faxcum pcé&us ille virginez amoris

fecifli : JEfu mi , Fili mi, Dile&te:

[-

rl

"

Trad. | III.

anima

h

—

^T»9»dq7U€TXTITU-S

II

518

Ht

anima mea. defideravit t in node : fed

domum Marris tüae ,vad fan&tam Ece

Yais 26.

Ám

C fpiritu mto in pracordüs meis de mane

Ciefiam , ad Keligiotíem tuam ; de-

y. 9.

Vigilaba ad te.

Quis mibi det mane :

fle tuum lapfum cuni filio prodigo,

Deutr.2$.

Requicfee aliquantillum ó dulcif-

& proferetur tibi ftola prima ; de-

"

iA

y.67.

fima Domina mea , & veniect tmane,

fle cnm Petro , & in gra

I

m.freci-

r

nDos intetea pemmande Le&or hac

picris cüm Petro ; humiliare cum

céris à domina. Tet-

tria pro Ecclefia Dci deplorabimus :

Agar , & dili

o

tium genus deplorandorum font he-

fcilicet Juda malitiam , Petri lapfum,

&& Sacerdotum protcrviäm. Judas

teticiad vivum perSdibas& bhati-

|

À

l

quidem fe jam füfpendit , & medius

fzos reprzfentati, Scribse & Phari(zi

" fubä

crepuit ; a(t vivit adhuc in fuis hae-

omne Concilium quä:ïcbant, ut J£.

10 ;

redibus , in illis quippe , qui fancta

füm perderegt ; hocipfum conantut

pro argento tradunt, Deuin & jura

& heretici ; illi falfos ftatuerunt te«

xrurfmp

vendunt. Jude filii & fequaces funt,

fles , cam veri deeffent , ita & ifli

füras

totác tantà fingunt contfa fanctam

dit ,

Ecclefiam , ut aufim dicere

Qh)m ,

Pralaturas indignis conferunt ; quo-

&

quöd

ï [

:

niam ifti v

À v

ere

de novo percuuunt

intet Catholicos plus crubeicant men-

!

^. ücsa

:

4

»

Paftorem , & Chriftum in fuo grege

tiri-pueri in platcis, quàm haretico-

|

N U

ï

tradunt ia manus luporum rapacium.

rum Paftores in pulpitis. Illi mira-

ä

1. fdum:

'21

[/

4 84

Jude: ptoditores funt , quicunque

cula Chrifti damonio adfcribcbant ,

[

^

j

D

i

ftudent plus favere perfong , quàm

quia ipfi miraculorum gratià cate-

prodeffe Ecclefige ; daplici contritio-

bant , ita & if

llli omnia ope-

'1!1 ï

A00

ti

Ul,

ne hi Chriftum conterunt , duplex.

ra Chrili

trahebant in malum ,

iMl

Ut

quedamnum vince Domini infcrunt;

modó murmurabant, quód difci.

QO o

ii

im

primum dignosà fructa

pedieados

pulos illotis. manibus ad meníam

lil

fecundum , indignos velut truncos,

admittat ; modó , quód in Sabbatho

Vr

fylvcfttes ele&tz vinee immittendo.

fanitates impendat ; modó quod poe-

V

In Petro nobis deploraadi fuünt om

nitentibüs peccata remittat : ita & ifli,

! j Wytm

verum reli

gi

onis cultum vocant ido-

nes apoflate tama Keligione , quàm

8i

?. n

& Fide , qüos aut foemineus infatua-

lolatriam , jejunium fuperflitionem,

| ; ü mym

vit fexus , aut fuperba pracipitavit

virginitatem crudelitatem , & nihil

^fii

eLU

t'^ f5

15 Hodte

!

f

itas, aut torpotis fcparavit pu.

ta

ilà ia

n&um, quod ipfi non inter-

diit dibi

tredo, INam cum Petro in. Ecclefia

pretanrur in malum. O intoletabi-

li

Chriftum, pró dolor ! perfidé negá.

lem proterviam. Porró de his alibi.

69 qu&m

rant , abjurárunt, anathematizárunt,

Tu aütcm 6 Refugium peccatorum,

à Q eüj

O mifcilos , Ó exc&catos , Ó quoties

9 Virgo nunquam fàtis depradican-

multi ex iftis, benignis à Chrifto at-

da, offer tuas virgineaslacrymas in

: t

facra Paffionis no&e fufas pro his

piciuntur oculis , Ó quoties intus au-

O pretio

ceptivis demonis , ut nox tencbra-

diunt ; revertere fli, revertere in

Yi lgla !

rum

DE VIA ILLUMINATIVA, CAP. IV. CONSID. X

4 a

21$

n H

rum eornm ficut dies illuminetur.

quirere totius beatitatis Au&lexcnu

; d

Ámen.

) prod,

Eja Mater fons a1toris,

Mt [entire vim doloris ,

CONSIDERATIO DECIMA..

riïma a

Fac , ut tecum lugeam.

Lidi V

!

[

^

am

Maria P fum quarit , c flagella-

Fac , ut ardeat cor meum

m 1

t invenit.

Ip amando Chriflum Deuttt,

v finti

Ut fibi complaceam.

sf P

À Deft nobis dics , cui illud non

t Phir

À immeritó applicari potcft: Ma-

Eja petdilecte Le&tot , menti jutt.

nt

a

ne rubente polo . Sol dicit : furgere

£e mentem, toti immertgamur corne

m

j

!

nmolo ; aüt fi furgere cogar , mox

templationi amantis , patientisque

uf

UH£ l

turíus pr& verecundia abícondar. En

JE(u ; parüm attenti verbis , toti

?

*

præ'ludia

T

rur(usin Ícenam prodit Virgo pra-

compatfionis affectibus

clata , triftem nonnihil celans ani-

fuére ha&enus de Domino doloribus

].

At 'ï]

qu

M

müm , Patremfamilias forte hiíce

atttito di&ta , jum tragoedia apetituf

n

.

hn'

G. 22. inclamans ; Dimutte me , Jatm enimn

initium. Supponigue autem inteteà

(ei

y. 26.

a[cendit Aurora , invitans me ad qu&-

dulciffimum Dominum fuiffe à Sa-

r

lf

Cant,3. rendum Solem , c& quem diligit ani-

cerdotum Principibus , & omni Con-

M)PJ

. y. 2.

ma, ti£4. Paterfamilias

Fiat ergo

cilio , vin&um Pilato traditum , ad

1

bfbar [ !

Herodem miffum , ab eo illufum ,

1[!2

P(al. 95. juxta defiderium anime tug ; Dcus

fii

'- 191

Jacob tibi largiazur , ut fecundüm

rursümque remiflum , Barrabbe ho-

h

[l p

multitudinem dolorum tuorum 1n

micide poftpofitum , militümque

maum ,

cotde tuo per nio&tem , confolatione

rabiei ad flagellandum datum ; qui

10:1 (L.Klf

eum omhibus

veflibus exutum ,

latificeris per diem.

Aft oppidö

mf;]l.äm

veteor , ne hodieinvenias Auroram

totum fíicut natum , fnudatum iü-

$h

j

]

fflf]

D

& Solem tali in flatu , in quali rtec

curvaverunt , & alligaverunt pale

yip

u

C4nt.; Unguam mundus afpexit ,. neque

valde brevi, & vix ad medium cot-

| ia

y. 13

dile&us tuus futurus tibi fit faícicu-

poris À terra fürgenti , ut ita dorfum

od

lus mytthe , quam myrrham hac

rcdderetur in flagella paratum , &

(irond

Canut. g.nocte jam meffuit in horto. Et quà

totum divinum Corpus furori li&o-

y. i7.

abit dileclus tuus , 0 pulcherrima mu-

-, &m,U

o

rA

&orum apprimé aptatum. Jam in

n Itf

lierum ? quo declinavit dilectus tuus ,

illis mens deveta plurima invenit ,

i

Q quaremus eum tecum. . Cuoniam

aptifrha tum amoris lachrymis ,

;"lls jl

dulce eft, dulcem JE(um quarere ,

tum compaffionis fletibus , tumdo-

dulcius invenire, dulciffimum tenere.

Crine fontibus , tum emendanda

Liceat & mihi peccatorum abortivo,

vite flimulis , nec non fpiritualis

O pretiofiffima Virgo , tua fectari

confelationis epulis. Imprimis enim

J

contemplatur fanctitatis Auctorem,

.

| vclligia , totóque mentis conatu én-

velut

(

gl

Eez

nl

220

TRACTATOUS

I1t.

velut teum. modefli(hme. ftantem

cbomutefcet , 7 wom apeviet os fuumt.

ä'tt;,

m

in Concilio impioraum , tacentem

Non veni ia hunc mundum meam

pjal. ;7.

tanquam fi non habuiffet in. ere fuo

poteftatem oftendere , fed volunta-

rcdargutiones ; Judicem: coram judi-

tem Patris implere , & propriis vin-

45,"[ t

"c Ifo

ma

eandis , Lumen coram tenebris, Sa-

culis folvere

humanam naturam ,

n

Av

pientiam cotam ftultis, Dominum ia-

vclut mulierem in adulterio depra-

Mj n

dignis coram fervis, Auctorem vi-

henfam , À nexu crimiais

!* .quei

te coram millies mortem meritis ,

Secundó contemplatur paritet eurt-

i n

Majeftatem coram vilitate. Illi ,quo-

deÀm Dominum [ílantem coràm Pi-

LE T.

tum fuiffet ed Domini fefe — pedes

lato, innosentem coram reo, juftum

TEU fto

Mf

rofterneze., fuis Fup-sr!'atca infident

coram aecufando, judicem coram ju-

Q

fedibus ; & Dominus, cui convenit

dicando ,adorandum coram coad.m-

JHern

in

Cv

nando.

ss ad

[ J

dagoga Deorum füpremo inlo-

O Pilate , fi fcites donum

Vetum

co fcdere, in. medio impiorum in.

Dei, & quiseft, qui loquiturtecum,

1

clinatus & humiliatus ftat nimis. Do-

tunc minime

fotes contentus inani

hl(!. 1 g d

cendi ac omni ignorantid pleni lo

manuum lotione,, il;óque di&o: In-

r

(

quuntut , Magifter Doctorum con-

nocens ega fum À. fanguine jufli bujts ,

[04. 4. ;

lod

ticct.

vos videritis 5 fed continuó cum Da-

Kpr]

víde clamares, & exclamares : Mi- Matt. 27

uid agis , Ó amor dulcis, utique

li (

tam facilé tibi fuiffet obfltuere ora

fere imei veus , fecundum magnam mi- - 2*

fPum

leonum, quam aperireoramutorum?

fericardiam tuam , & fecunddm multi

|

jlert

NI

mutos fecifti loqui, cur ergó non a.

tudinem mi[erationum tuarum dele ii

iemi

K

qué facis excidere linguá pervers lo

quitatem meam. — Amplius lava me ab Pf4l. $t«

iil

qucntcs?Muücre:m in adulterio de.

iniquitao meA , Q À peccato mto mkh-

*

istpr

da ine.

prehenfam defendifli , quafi excu-

fafti, & liberafti, cur non potiismo.

Tertió contemplatur ommium re.

a

Gs d

dó defendis teipfum , ab cternofia

Ü

tam artificem flaütem coràm Hero-

letue

dolo inventum ? Tantàm dic verbo,

de imperito, & nolente intelligete,

Hgma D

j

& nequä ampliüs leo fügict, nieque

quis ille fit, quem velut fatuumcone

5

Luca lgs

bos mugiet, neque equus hinnict ,

T

temnit. O. Herodes fi cagn:r:',?ïzs ;

hi mïlü(

neque vulpes ganniet, neque canis

tn , C quidem in bac die tt4 , qua ad P 17

n" POIi;

latrabit, neque ullus Phatifeorum

pactin tibi , qu& noa tantum ad illam

![ia flh'](

quicquam lallabit. Potuiffem, utique

pacem , cujus divina meminit Scrip-

Ltuta 25-

Md mf

( ais ) ad nihilum redigere (edes cum

türa,afferens : Bt facti funt. aimici He-

fedentibus , fed quomodo fuiffet im-

.« 12

BS *mV(

rodes , & Pilatusinip[a die : nam antea Y

1 at

pleta divina Scriptura;afferens : obla-

inimici erant , (ed multó magis ad pa-

Jfait $3-

;us eff , quia ipfe voluit , C uon aperuit

cem , quam mundus dare non po-

»y. 7.

Q ]ud

es (üuum : ficut ovis d ecciftonem duce-

teíl. |Ad pacem , de qua ícriptum As

n

tur , C quafi agns coraim tondente fe,

eft : Quoniam denum & pax eft Eledtis " *

£.

tht

9g

*

D-E VA HFLLUMINATIVA. CAD. JF. CQN;ID.' D*x'

ET

nf

M

Á

eä'u-;,

'!/7?!

,

$i cognovdfes , cr ta, eb qui

Sacerdotum , toto magiflratu &

1 mhm

tt4 3.

Jjait 44.in bás die , quà ad pacem tibi , faila

plebe : Ego coram vobis interragans , -

IQl

H

M

y. 158.

feiffet quafi flumen pax tua s nuuc auteim

utllam cau(am inveni in bomine iflo ex

V, /14-4

'

lYO

abjcond ta [unt. ab aculis tuis , ésq

ne

BL

i

his , in quibus eum acea[atis , fed neq,

il

If'ïl

numero corum , qui »iam pacis non

Herodes.

Nam vemift vos ad illum.

dj

Jv

PJCH'- 15. cognoverunt » & de quibus Deus con-

C ecce , tribil dignum morte adumeft

v. 3-

A-

querizur D Fültos eautrivi . exaltavi ,

ei. Jadas poenitentid ductus clamat:

V

-

Ino

Qu

lait 1. — ipfi auterm fpreverunt me. ld«

Ó pre-

Peccayi tradens [anguinem juftum. Las

y. 3.

ecit te Dominus , n1e fis Re

w

4*

; led mi-

tto de Cruce füfpitat : d ner quidem

Mat:.z7,

yam

lm

I- Reg-1y. lero cxilio periturus.:

Jufle , namdignafadtis recipimus

HC

), iüï.lm

PD 26'

E

N

Luce 22.

latto. contet

mplatart Dominum

rerà nibilmal gufft. Uxor Pilatifuum

otdt

V. 4l.

QY

ab Herode veftealbi indutum ; fut-

maritum hortatur , pro Tribunali

eidem fed

21

Matt. 27.

; duf

$s ad Pilatum remifíum. O quam

ii

ti, per miffüm- nunüci-

1

/n

T. 19,

erum eft illud : Non ef

E

ADtEnTA ,

um ita intimans : Njb tibi c quflo

Yf

us i

Prov. 21. mon eff. prudentia , non eff confilium

Hli. multa eniri paffa [utn hodié. per

V. 30.

£0!

f

2227

Dosutnun

DPer v

CiL

aft

em alban

00:1

vifum propter emm. . Filie Jerafalem

:

uca-23.

li

Herodecs Domitt

&i1kài

1113

itridere intendit,

fuper necem innocentiffim!

J—.l

TE

i

u la-

'7»

n

f,":-.i, /

. 26

&'per hancipfam cundem innocen-

mentantur. Summi Sacerdores om.

i D-"" 4

J

tem declaravit. Innocentie etenim

nja inquirebant , etiam falfa tefli-

y5: l^

1]

/U

fignum color candidus femper fuit ,

monia adducebant , fed nec menda-

g

ciorum tenebris valuit obfcurari lu-

H

prafertim apud Pxomqnos i

H

u15l

un n

folemhne erat

15 candj

Mib

1

Íq

d

o

r

x

H

3

vt

31*

W

Í

!j!

115.g'

fanctitatis. INefciebant m pliás,

j

lapiïfis íuss difcriminar

v IVilit

2 fen

CT

(2

A

tia

2 a

j fit d

«t A:j) i

quid eXcogitatemt., ut eum motrti

attis notatos tanquatm nocentes da:

1-

traderent, Quid facimus (ajant ) quia

diti fi

nare , candidis veró tanquam inno-

bic houto multa fésnafaeit : caci vident,

0An.11,

centes abfolvere. Plané frufltà fre.

claudi abulant , leproff mmndantur ,

y. 47.

yiüm

Mati« 1.

muerunt Principes, & confilia 1n-

fardiaudiunt , mortui re[urguht , pau-

n

Pr'!

VE

Pcp5

naniam

itatifunt Pontifices ; nun-

peres evangelisantur : En ! hacfué.

ydig^

quam quipgä tam luculenter Domi.

re cauía invidie , bené. omnia- feat

qiio?

:]

ni 1nnocentia manifeflata fuifTet ;

V

Dominus : Q furdos fecif andire ,

;:ijrjrff '

nifi Pontificum , Judicüinque ma.

& mutos loqui. Propterea morte tur-

Mar(i 7.

Á A,M ;1446 :

f

v'- 37.

litia eundem de tribunali ad tribu.

piffimá fuit condemaatus , Barrabbse

n,aä jhn

nal mififfet. Ecce ubique JEfüs ju-

poftpofitus , flagellis confciflus.

jf Sü'iP dj

flus invenitur , & innocens decla.

Gontcmplcm uritaque ( quod po-

Yl

Matt, ;7, atüt : Pilatus gentilis ait : Iamocens

tiffimum: prz(entis Confidcrationis

D xlf!f'f*'"

r' 28-

ego fum à fanguine jufti bujts.. Heto-

eft ) dulciffimum JEfüm ar&tiffimé

i a

des Judeus tanquam ianocentem

alligatum columnz , utfuis vinculis

/

, noi PJS

p

l

]

eum dimittit. Prout tursüs Pilatus

atque flagellis folvat filiam Abrahze,

n

teflatur, dicens coram principibus

íeu animam humanam, quam pec-

Ee 3

catoruim

!

-

"s

N

22»

TRácTATUMS- TE

cacorum funibus alligavit Satanas.

juftitiam in Filío , cui fatisfacere non

lt

Ilüm 13.

IT

Ad locum flagellationis intereg quo-

valuit fervorum indignitas.

y.16.

Putásne venegande Le&or , te

,l(. hr

P

que praclariffima Virgo, que quam-

vie non. procul abellet , arnabiliffi

pofle capere, quanto facratiffima Vit-

n

mum attamen Filium cofumng alli-

go fuerit percuffa dolore ? audiens ,

pir:xi

atum cernete haud potuit , nififor.

in dorfo fui Filij tam crudeles flagel-

rapïu'

lorum crepitatus ; videns Hagellaï

fitan fubindé per unum aut alterum

f g

oculorum i&um , quoad quandam

Ípinefas virgas, ferreofque fcorpie-

hn f

corpotis extremitatem ; tum, quia

nes fanguine ftillantes extolli. 1n al-

hit«

nimium incurvatus erat ; tum , quia

tum ; guttaíque facratiffimi cruoris

$&

duzx aut tres períong quafi immotee

ertatim fubfilire , & quafiaérem ru-

ftopt

interftabant.

Nihilominus videbat

bricare, quemadmodum meditatut

Quot !

(ex crudeliffimos ncbulones fuas ab.

fan&us Bernatdus, a(lerens : Ta du-

Trad. de

Jdum

jicete togas , denudate brachia, loro

H

ré flagellatus eft. Deminus , ut |

[anguis

()xt'!d Paj

gtl

contorquere crines , fepetita ejicete

ejus (urfam in. aera. ve[ültaret.

T f

Vil U

ateao k]

afphemias, fefeque

autümas, candem facram Virginem ^4P f*

fputa, cvom

MR ts

invicem aniare ad peragendum

doloris haufiffe ,confpiciens ipiis fla-

MU

carnificum opus. Jamque venitur

gellis inherentes quoque particulas

i"'w Ptttos (

ad flagellorum grandinem, fangui-

carnis , eafque à carnificibus more

i

n

l

fcurrarum ridendo excuti ? INam (uti

^. Qtoti

nifque imbrem.

Duo ptimi atque

* Dnla

validiores carnifices nodofis ac acu-

ipfa facratillima Virgo diez Birgitte

,m',ö' h. a

lcatis flagellis fan&itlimum imperunt

eft falà) Cum retraberentur flagella ,

;b- d

Ah,

.;'j 41 nü*ï fff

tergam , tantà virium applicatione,

carnes ipfis flagellis fulcabanrur.

ac fi velut tritores ab ariftis in arca

Revel.

fs

quis talia confiderans , fidem adhibe-

eap. 19

re. dubitabit. fan&to Bernardino, di-

m fs

pofitis vellent extorquere frumen-

fnile

tum ; aut velut fabri fuper incudem

centi : Ipfiss Verginis delor erat major ,

1.

--U

Prout nobis.fat

Nxc l

jie

extenuate ferrpm.

C phu, quam omnes ereatura mundi

Sïïma 4';.

)

(]

[ FSS

lucidé manifcflaturà Propheta dicen-

peffent portare. — Intantusm , quàd fi ille

!

&l

[af z

"d

At

ü »

te * Supra dorjitin meum febricaverunt

delor foret partitus & divifus interoin-

Glon

nes ereaturas tntndi vitales , caderent

on

bf

peceatores , prelongaver snt iniquitatem

i

Oæ

iof

[uam.

Sic eft, velut area amantifli.

mortua s quia quantà plus amabat Chri-

u

"l'lfi 6

Jl]dl

iOf

Pal 128.

mus Je(us tritorum duriffimam (ufli.

flum. Virge beata , tantó. plus dolsbat.

Et tot. i&us fentiebat in corde, quot

"l.nm,,"

y. -

nuit trituram , ne tricicum , 1d eft,

.'

auima humana , igni immittcretur

Chriftus (üftinebat in corpore. Qua-

414, p

j Qsþ

ï

J

cunt paleis. Ejus tergus, velut incus

|lem putas, Ó anima devota, tuum

A

[

!tf

5 t

malieoram fuitinuit i&tus , ut dure

dile&um fponíum Jefum fen(iffe do-

T't

;

á

d

Q

nf

Atl

nofire fmngercntur cervices. Domi-

lorem in ifthacdenfiffima flagellorum

umph. ï

grandine ? Debuir plané mori ( ait fan-

qu,,

"'. .4'0

gus juftus (1nquit Propheta) ceneider.

d

li

&ervices. peccatorim , excrcens fuam

é&us Laurentius Juftinianus) zanto

itifie

!

:; C;;rt]ï&

m']u'p

e

DE VIA ILLUMINATIVA. CAP. I. CONSID, X.

213

g

lore trausfixus : fe temen vefervavit ad

Rom.$,

in . d'iy. yitaimn , ut bis graviord. perfervet.

debuit , quantum malitia humana

hN

qu. el«

Primo ille dolor fuit acerbi(fimus

PIOFDCI'U!['.

y. 22.

.v

*

ii

toprer £eix

UT

imam Donunmi com.

Tettio

Cl

itifti dolor ia flazellatio-

a

Quta nu

Vdiens,

pl

CRiIO

&

letrr i

RE

las (inquit fe«

ne vehementifDmus fuit , propte

catnificum immanem crudelitatem ;

Ia

raphicus Do&tor ) potuit Ms agquari ,

UH

n22)

ageiïai

nec qsmlimte Ü

plexionis , ne« vivaci-

utpoté, qui inílar tigridum & lco.

num totum fuum furorem iif '"inno

Qpl

tate fentus , dolor ilius omnium dolorum

TP

centiffimum Agnum TE(üm effude-

fuit. acutifimus.

ctuoti

€ccundó erat dolor acerbiffimus

rupt, cunctisque fuss viribus irape-

EYl

feffifle

propter i&uum multitudi

[o2

ne

nrs

&

tavefunt ; tum , ut tanquam G

wlaf

ediati

quot puras , ó anima , facratiffimura

tiles oftenderent edium , quo fere-

2

ifos

H

l

f

]efam crudeles pro te excepiffe fla-

bantur in omsnem) unius Dei cu

MM ,

gellorum ictus ? Joannes Eckius ho-

rem , preferim tantum ejuídem

O]H

"i

rum num;crat quinquies mille , tre-

predicatorem ; tum ut adularentur

f

flv

e|

^

tío

iiv.

Sanécta

Ü

^

f

" (ql;,'n WV

Apiid ,. centos feptuaginta quing

Principibus & Pontificibus , à qui-

bus faerantinfligati , fi non omni-

Pm d

