no ; utriufque teftimonium ita divi-

LE T.

ve in czlo furfum , five in tetra de-

y. 4.4.

eríum.

nà perhibente Scripturá : Nen enim

,(

videbit sme bemo ,« vivet : af , cüm Exed.3j.

LP

Jam ad te me converte veneran-

. '*N:

epparuerit , [imiles ei erimus , auoniam ?: 2?

f ,

dilïïmc Presbyter , indica mihi, qua&.

videbimus eum ficuti eft. Putásne , vel !« /o45.2-

promi

nam cogitationes afeendant in corde

unum pre flupore , gaudiorümqüe ** -

(ioni

tuo ? duro mente ad fupernam illam

abundantià potuiffe loqui ?. ctedibile

fhony

civitatem afcendis , dumte quafi in

eft , obftupuiffe fingulos , vocémque

fQorty

medio Spitituum cxleflium ponis ?

eorum hafiffe faucibus , conformi-

quit

'nonuä CXCISII]&S : apage Roma cum

ter diving Apocalypfi dicenti : Fa.

QR

tuis triumphis . cum tuis fpoliis,

um eft filentium in. C«lo

quafi. me- Apical. 5

cum tuis triumphalibus curribus , lau-

hi Di

dià berá. Vcrüm haud diu petuit ta- -!

I)

Ms

reis,corouts,tubarom clan gotibus, po-

cere vox citharizantium , ubi divina

Hfri

pulíque plaufibus,

Obmutefcat &

revelata fulgebat Arca , &d füprema

fapientia Salomonis füo. eburnco in.

Pifü

beatis mentibus illuce(zebar Majeflas.

fidens thtono , quia ejus majeftatem

Tunc audita cfh vox dicentium ,

CH f)'lï,

ris; Ofl'

facilé vilitatem , ejus gloriam facild

camamiümquc in cymbalis bené fo-

ignominian: dixeris, in comparatione

Q n

nantibus , in cyimbalis Jubilationis :

Qf

tantumtnodo (cabelli pofiti fub pedi-

Nonné ifte eft David , qui percuffit

lii

bus Chrifli. Meritó quidem illud ce-

Philiftheum , & abftulit opprobri- Gemf.14.

lebratiffimum Salomonis Templum

um ex Iífrael ? nonné ifte eft Abra. v.;7.

N

tri(agï

intcr miracula & prodigia mundi po-

ham, qui v&tor fevertitur à cede 7ud.i6.

fueris : af , quid fünt miracula mun.

t

Chodotlachomor?nonaé ifte eft Sam- y.2,

iübiiu

di erga mirabili:r «xlj, erga magüua-

Íon , qui vincula peceatorum velut

k

L

| álum

E

g

"-

E

DE VIA MLUMINATIVA. CAP. IF. CONSID XPIII.

je?

d

filum de ftupa tantüm fputamine, dit-

tenditis , ubi vera (funt gaudia Con-

N

rupit ? qui portas imferi & portas

templemini celeftia , ut vobis vilef- —

HisSpi

ferteas in. verticem rontis portavit,

cant tertena. Afpicitein Celum cum

&t

ibique cotfregit , dum fibi Crucem

afpicientibus Diícipulis : & bené no-

ia monterí Calvariz bajulavit , at-

Q

tate vetba dicentium : Hic fc]u: ; qui

o i

^

que ia eodem monte, Crucis myfte-

affamptus eff 4 vobisin Celums , ficve- 491

r

tium confumavit? nonne ifte eft No£,

ifatl 1

nitt » quimadmodum vidies eum. eun- -t

qui falvavit populum à perditione,

tem in Celum. Veniet in (üa majafta-

eiþiccrc

J n

& benzdictionc implevit omne ani

te (ccum fumpturus fuos imitatores,

(ete

mal? nonne ifte eff Tobias , qui «

& igni perenni traditurus terrena ía-

Tib' 6»

ii

exenterato immani flygis pifce lg-

picntes. Quato que [urfum — fant

1k

&t

,Colbæ;:

(l

tus revertitur cum (poníá fuá ? qui

quarise , ubà Chriflus eft in dextera De

o m

fuam fponfam libzravit à libidine íz.

fedens ; cui fermpiterna laus & glo-

r

prem virorum , & poteftate demo-

ria.ab omni cteatuta per infinita feg-

A. 14.

num ? qui de(truxit leptem Gentes

cula, Amen.

u

V.19»

s d-

in terra Chanaan , nempe Chanana-

«m,« Hetheum , Heveum. ej: Phe-

.CONSIDERATIO XIX.

"T

fe[ue 3-

rexeuto , Gergef/aum quoque — ( Jebu-

La

7- 10.

MW M

faum , . Amorrheym. Qui . de terra

Brevis recolleio Vita c Pafionis Chrie

d

promi(lionis , fcu de celeítibus man-

(ie,"

Éi )ex probatis Au&ori(m.

fionibus ejecit omnem füperbiam de-

E

anit"

monum , ut exaltaret humilitatem

VO

st

minus nofter ]Efusk Chriftus

mortalium. Pofl hzc audita eft vox

D

zternus Dei Filius , Deus ve-

cc'mqüc

Áut*

quafi tubarum multaram in Czlo di-

rus de Dco vero , die vigefimo quin-

-

cent;ium : AKeluja & gloria , e» vir-

to meníis Martii , propter noftram

"

t45 Deo noffro efl , quia vera G juíta

falutem defcendit de celis ia uterum

»Mji W* Aæ;v

Aptal.19 yidicia funt ejus , qmi judicavit de me-

yir "

Virginis, virtute Spiritüs (ancti no-

rtfrice magna , que corrupi terram in

ftram a(fümens naturam ; quod in-

j d

aprii

proftitutione fu«. Tunc cencrepatum

effabile myfterium contigit in INaza-

eft cymbalis & píalteriis , & citha-

teth , urbe Galilez , ut divina ad-

Aajäfh&

ris , organis pariter & tubis, omnif-

implerctur Scriptura affetens ; Erif

;nïiü!lï ]

que generis celeítibus inftrumentis

tHim Nazartus Dei ab infantia (ua ,

7ud. 1.

bcnä lu

muficalibus. Tunc auditus eíft totus

quia in INazareth educabitur , & ex

LAT

jj

ä

cgleftis concentus tripudiare , jubi-

matri utero s quia in lNazareth de

Cfcu t/ww

late , ac cantare illud fupercalefte

Spiritu fan&o à Virgine coucipietur.

) umbn' mlä.' *

Poft curriculum autem novem men«

trifagion : Sanctus , San&tus , San.

t |

&us. O dulce canticum , Ó cordis

fium, ex cádem Virgiae Maria abfque

l ædp )

dolore natus eft (ecundum carnem im

inbilum , ó calefte gaudium.

Í

p

Accurrite huc omnes , qui illuc

Beshlehem Jade , civitate David ,

die

n vil

Q3 3

j

w

$465

TIRACTATUS IIL

A

die figefïmo quinte menfis Becem-

nitatis corfUcrit ; atque ín Tybfiin

|

rit

bris . atino À creatione Mundi fecun-

fons quidam toto die pro aqua ole-

tifc

dum Hebraoster millefmo nongen-

üm emiíetit ; tacendo «e

minüs-certa.

m plura a'lig

.

tefimo fexagefimo íecundo ; íecun-

tor

dum feptuaginta Interpretes veró, at«

- Die octavo fu& Nativitatis pri:ho

;xhi

que Romanum martyrologium ;

menfis Januarii Puer natus & Filius

tf

quinquies

millefimo

centefimo

nobis datus,juxta Legem Moyfis

ticid.

nonagefimo nono ; à Diluvio anno

eircumcifüs eft , miniftrum circume

fl [

bismilleimo nongentefimo - quin.

cifionis agente verifimilius ipfo nu-

&V

quagefimo feptimo ; à nativitate À-

tritio fancto Jofepho : nam dicere ,

Áecur

brahe , anno bis milleftmo quiata

quod À fan&o Simeone fuerit cir-

decimo ; ab unctione David in Re-

Nu;

cumcifus , diving Scripture noncon-

ha

gem , anno millefimo trigefimo (e-

gruit, nec ulli fundamento innititur ;

find

cundo ; hebdomada fexagefimá quin-

fi enim ipfe Dominum circumcidif-

fente

tà juxta Danielisprophetiam ; Olym-

fet & conícquenter vidiffet , potiüs

df

piade centefima nonagefimá quartà ;

in ejus circamcifione - quàm pra(en-

tatione debuiffet cantate : Nwnc di-

anfi

ab urbeR.oma condita anno feptingen-

hp

tcfimo quadragefimo fecundo , anno

quittis fervum tuum Domise , feeundum yoc, s.

i,

Imperii Octaviani Augufti quadrage-

verbum tutm. in pace , quia viderunt

y.29.

fimo fecundo , per univerfüum Orbem

oculi mei [alutare tuutn.. Patiter die o-

fs

»

hls

pacisoliva florente , & quafi indican-

&avo fuit enunciatum nomen Do-

c' 3e.

Mif

fat

vl

te , adefíe tempus adimplenii vati-

mini , quod eft JEfus five Salvator,

cinii prenunciati ab líaia Propheta

ut eodie per nominis impofitionem

p

db

Y/eie i.

dicente : Egredietur virga de radice

exprimeretur Salvatoris officium ,

$. r

feffe , € flos de vadice. ejus. afcendet :

Qftton

que prima vice per fui fanguinis ef-

Natus tanquam flos , & ut infans

fufionem noftre falvationi pofuitex-

T ]

pannis involutus , pofitus eft in foe .

Ytlor

ordium. Die decima tertià poft (uam

no preíepi impofito , ut ruríus flo -

nativitatem , fexta Menfis Februarij,

ttdsn

refcere faceret genus humanum ,

divinus Pufto à tribus Magis in prz-

Dàti

qued velüt foenum exaruerat. Plura

fepio füit àdoratus , ac muneribus

dum 0

tempore nativitatis Domini contige-

honoratus. Die quadrageüma , fe-

Idf

runt miracula , uti funt : quod. in

Vitent

cunda menfis Februarii , fuit à vir-

eadem íacra node — vinez Engaddi

ginea Matre Maria & beato Jofepho

Ommen

cepcrint florere & dare odorem ,

in templo praíentatus, à fan&to Si-

ER o RD

R ;

quod in fpelunca feu loco prefepii

meone in ulnas füíceptus, nec non

nOtEfF(

fubitó ortus fons frigidiffime ac a.

cunctis ibi rité pera&dis , à fuis pa-

N

lub-;tima aque , quod Romz fla.

rentibus in Nazareth delatus, ac pau-

ftior

tug Remi & Romuli de loco füo

lo poft, furorem Herodis fugi de-

U a

fponté ccciderint , Templum &ter. clinans , unà cum Matre fuóque 'Nu-

Tüy

D*

&rítio

f

1

íumm

-

. DE VIA ILLUMINATIPFA,

CAP. IF. CONSID. XIX.

;c À

ht

'cum illis in INazareth defcendens, &

T

ttitio Egy'pto*ilïatus , übi per fex

circiter annos Vir tantus fub infanti-

per omnia eorum juflioni obt.me-

tl

li etate delituit, feu potiüs per mu.

erans.

Vidiffzs ibt lapremam Majcftatem

torum Idolorum everiionem, aliàque

*a

Í

ptimo

exhibita beneficia , velut lumen in

infimis & viliffimis occu

i

sSa

ti of

i

iciis,

Eu

tenebris luxit, donec Hcrode . infan-

modó ligna infetre culinz , modó

fternere menfam , modó menália e-

Vori

ticida morte fublato , Jofeph Virgi-

Iuf

mundare vafa , modó parentibus in-

.

nis (ponfus , monitu AugcluPucrum

:

Yo1t

& Matrem , gemmam & concham

fetvire edentibus. Vidiffes & mun-

jct.

iecum recipiens , in fuam civitatem

di Fabricatorem. cum (uo. INutritio

it d

iNazareth remigraverit.

fe apphcamem arti fabrili ; & hzc

of

Jámque duedecim atatis annos

funt opera , que Dominum magis

i

fan&tus pucr numerabat , cüm pa-

mirabilem , quäm fanitates tributae

mad

rentes ejus, juxtà confuetudinem in

infirmis, depredicant. ?Nam mortuos

tefüícitare, damones expellete, ven-

Potiüs

die folemni Pafche, Jerofolymam fe

t

conferrent , datöquc devotionis tri.

üis & mari imperare , hec p ropria

j l

buto, fine puero ad propria reme-

funt diving Omnipotentie ; aft (u-

m m

arent, noR íui negligentià , fed Sa-

gremam Majcftatem ad tam vilia &

abjc&ta demitti , haud minoris non

j

pientia profpiciente ab alto, hunc (ut

d

u

facilé etedendum ) in modum ordi.

immeritó cenfueris admirationis ,

1Do

nante myficräum. Confueverant ían-

quàm ignem omhnia frigore replen-

tem.

Delituit autem dulciffimus

MW'

&i parentes de tempore f(ubtrahere

torífm

pedibus , & impendere precibus ,

Dominus in INazareth ufque ad tri-

uD

orationem fupra aliorum confuetud:-

gefimum íue atatis annum , pare

ji d

nem protrahendo , & viam grteflu

ciffimé vi&kitans , fingulas horas (uis

vclociori percurrendo : Filium pre

certis difttibuens exercitiis , jam pro

Yutr

)ü ïuzm

ecdentibus ergo committebant. cog-

totius humani generis (alute eterno

M

nhtis, non ut ipfum ad pre&ceden-

Patri divinas offerens preces ; jam

fuo cum NNutritto arti dans operant

i

dum onerarent pracepto , fed utab

indifereta dcfatigauone teneram fer-

fabrili ; jam domeftica peragens of-

ii

l i l

vatent atatem., :lleautemn , utf'uprä

ficia s. jam divina cum fuis parentt-

omnem fe effe eratem maturé oft«n-

bus mifcens colloquia ; ut cun&is

deret , do&oribus & (apientibus in-

flatibus ac ztatibus , re&am viven-

|

d

)

notefcere voluit , abundé quidem

di form am fuo monftraret exemplo.

lo

yc n

fafficiens docere Do&tores , prom-

Die fexto menfis ]'anuarii , deci-

mo tertio fupra annum statis trige-

(üs

ptior adhuc tamen diutiüs latere ,

ut audiit , ita acceptum parentibus;

fimum ,à fan&o Joanne pr&curíore

x p

uit,

quapropter reli&ta Doctorum palz.

in Jordanis flumine baptizari vol

j

k

flra , Parentum íecutus eft nutum ;

non quafi ablutione 1ndigens : fed

undam

Qg ;

u

d

l

jre

EOR A € T,. 4 TAU $. H

nitentiam , & invitando ad Regnum

Val

nndam virtute fan&ificandi perfune

dcns , fuámque manifeflans divinica-

Calorum , liberando- ob(effos , f2-

j

tcm pef vocem sterni Patris de Ce-

nando infirmos , erigendo. claudos ,

Fiat

illuminando cecos , aliifque m;irabi-

füs if

lo loquentis , & Spiritum fanctum

in columbs fpecie dcfcendettem. In-

libus fug divinitatis szgumenta mun-

ft,

fütuto falutis lavacro , & vicinam

do proponens Qiuod idem facicbat

Diffio

per omnem locum Judee , & per

Jordani ingreffus eremum , quadra

" u.'qüe.'

gefimale facravit jejunium , ufeuc

omne tempus , ufque ad diem (íug

1

il

n

1

qlï

ad diem decimum quiptum menfis

PafIionis ; qui fuit vigefimus tertius

Ür

menfis Martii,anni trigelimi quarti

!

Febroarii , nec minimo cibo aut po-

Yi

tu admiffo. Ut veró , citrà ullam

inchoati, Ea autem que paflus'eft

fiüm j

tamen imperfcQionis noram , hu

dulciffimus Dominus , ,fcque:mfa go*-

hn d

E OVR

a a

nuntur ;

:

manz conditioni per omnia fe

d

hiberet zqualem , naturalem ia fe

Tormenta , que& ci juxta legem

Dii.

potü «

faícipere famem , atquecum im

À

MOLT

ofdinariam motrtem igferre debuif-

&i Y

dente demone trinum inire certamen

fent, nifi diviaa virtute fuiffcet ad

vas dif

nullatenus dubitavit , ex quo glo.

crudeliota perferenda fervatus , fu.

lm ;

fiosà reportatà vickorià , refiduum

ftinuit centies fexagies bis. In uktimo

fitinfio

ejuídem agni in eremo tranfigens ,

jam quaí(i agone fuit decies ac no-

4 atl

deinceps neceffariam vitm fuftenta-

nies. Guttas Sanguinis it herto fu-

D m

tiomem ab angelicofamulatu re.

dans profudit nonagies fepties mil-

j

DT

le tteccntas & quinque. Bis mille

Ti N

Sub quod tempusetiam Joannem

& (exagies lachrymarum effudit gut-

Ql

Bapri&a;m pluries facrá vifitatione

tas In flagellatione excepit fexizs

fietfe M

fecreavit , ac quiuqu'e fibi Difíci

mille fexcentos & fexaginta fex ictus.

pulos adjunxit , cum quibus ad nu.

Venbzra cjus faactiflimo Capiti fuére

Tngi

Vi

ptias , in Cana Galilee oppido , die

infli&a o&uaginta quinque , Collo

li. od

iexto Januarij anni trigefimi pri-

cegtum & viginti , Humeris fexagin.

&i inchoati eelebratas fe. contulit ,

ta duo , Brachiisquadragints , Ventti

lipif:

ut fuà divinà pre(entià. nuptiarum

triginta oo , alapas in Facie fufti-

gf[:is M

P üpia

rjtum probarct , & aquá mutati in

ngit decem , Capillis trecenties cru-

vinum , fua divinitatis manif.ftagct

d:litfimé fuit tra&us , Barba quinqua-

4th r

d

potentiam , hocque primo figno mone

gies octies, Inftar canis fuit centies

iflraret , (e. venifle ad vertendam

BU s

feptuagies pedibus conculcatus, T'et

Legem timoris is novum Teflamen

decics furiofo impetu ad terram pro-

l U

tum amoris, Inde cum fua Matre

ftratus , nongenties pro noftra falute

D

atque Difcipulis defcendit. Caphar.

alié ingemuit , mille vulnera in fuo

n3um , ubi fua predicstionis ponc-

fan&itmo Capite à fpinis impreflis

Tütini:

tecepit , &rigefics bis cjus fanctilimo

bat iuxium , emnes vo,onqdo ad pe-

'Vu-,'

E lis

2

—^

Bb VIA ILLUM IN ATIV A. CAP. W. CONSID. XIX.

3.1,:

u

Vultui füére fordidiffima (puta injedia. — anima ,. quam homotam vili pendit-

17

Mortaus , finéoni involutus. ,

Bajulando Ciucis trabem à pratorio

W;Oi !

pvofitus h "

L

Filati ufque ad locum fupplicii pat-

novóque monumenio im

lräbl

füs ttecentos viginti & unum con-

de quo , é Limbo cum edudtis Patri

i

fect. Per totam vetó facram fuam

bus redux

tertià die . nempe zj

(

menfis Martii , anne à fuà incamma-

Paflionem , hoc eft à loco orationis

d

ufque ad locum ercéte Crucis , ultià

tione t'igcfmïo quatto completo ,

li

u

qumquies rville.

glorio/üs refurtéxit , fuisque. Difci-

t

u

O nitnis longam , ó nimis duram

pulis pet complurcs apparitiones in

$ap. $.

th!i'

viam-! Ecce ó homo , tantum pre»

Fide confitmatis , & ad annuncian-

(u

tium pro te tuus Creditor folvit ,

dum Evangclium dcbite iniiro&us ,

p

tami diram pro te viam ambulavit ,

poft quádraginta dies à fua. gloriofa

te

$s

dolore preffus , & continuá quafi

"Refurrectione , ipfis cernegubus eft

ls

d

gem

gonia circumdatus , quia tu Ja(fatus

elevatus in Celum. 5icque tandem

$

)

!

es i via iniquitatis , & ambuláfli

perfecté. adimpletüm cft illud Scri-

[l

vias difficiles Pofuit pro te fuam d:-

pture dicentis. 4 fummo Calo egveffro

T

le&tam animam , infinitis Mundis

eju5 , C occur [us ejus u[que ad (ummw.n P[ah r3.

J

pretiofiorem , fa&us obediens ufque

ejis.. Inde venturus cft judicare vi-

Vvo* & mortuos

jcm

ad acerbiffimam & | ignominiofiili-

Appartbit ( inquit

(

mam mortem , quam fubiit extra

fan&us Bonaventura ) Dominus fe[us

w :

j i^

éivitatem jerufälem in monte Cal.

cum Vilneribus [uis , & clamabis dicens, In ffimal.

J miïï?

varim , inter duos latrones Cruciaf.

videte , quantiim a Yelis , Q in volis , amor.

fixus , horá à mertidie tertii , die 13

jf p

& pre vobis paffus fum , &v tamcn'in-

meníis Mattii , annoà condito Orbe

grari ominia contempfiflis , & pro nibile

T

quinqtiies millefimo ducentefimo ,

duxifiis.

( i

j

ifndt

trigefimo tertio ; Imperii F.oma-

Heu ! va& tibi mi honerandePret-

ni

?.

!

Cot

octogefimo primo , Tiberii

byter, 6 pro nihilo duxeris tantum

pretium ; vae tibi , fkin illo tremen-

Ts

Augufli vigefimo , beatiffime Vir.

ginis Marig quadragefimo nono ,

do die audite debucristmum Judicem,

À! VOU l

olympiade ducentefimá tettià. Poft.

verbis fancti-Auguflini te ita allo-

i tci

"2

quam trig ha tres annos , duos fnen-

qucntem : Ego te ereavi , fed decepto-

uad

»

Strm.4;.

g

fes &* viginti novem dies eum ho«

resz [equi , quàm Desttmaluifliy prop-

-

minibus conver(atus eft , femper in

ter te fatius [um bonie , flagellis cafus ,

de temp.

kul

-

füo conípe&u gcrens horam us paf-

fpinis coronatus , Cruci affixus expiravi.

v j

fionis & immenfitatem. dolorum *

En Clavorum vefigia , quibus affixus

[ u PW

u

atque noftre (aluti à die fuz incare

pependi ! en per[effum latus ?. fed ewr ,

P (i

nationi$ impendens ( fi nosnifi an,

qubd prete prrtuli , pardidifla ^ eurine

ul

[nefà n

nos cemmunes ponas ; 297788 ho-

grate , vedemptichis tua munera TOW-

jg M

«;cl

fuorum

j

ras. Hem taentus tanta impendit pto

fl ? vur me graviori criminum

I

&ruci ,

V

N

»

-

TRACTATUS 1I1l.

eruci , quam illi in.

conftantia , ubi abíque otdine ruitur

[7

qua pependi , Af-'

fixifli ?

in quzlibet obvia. Porró aliter ru-

fii

dibus , altter doctioribus , aliter in-

Caterum cffigiem Chrifüi fi fcire

[

cupis , eam Nicephotus ita defcribit :

cipientibus & aliter proficientibus eit

tljl

Chrifá effigies , ficuti à. Veteribus acce-

diflribuenda meditationis maotena.

li

pirus , talis propemodum fuit. ; Egrigio

R.udes fiquidem plerümque in folis

ii

t5 , viridéque vultu fuit 5 corporisi fta-

notioribus & communioribus íciunt

I

tira ad. palinos pror[us feptem 5 ca[a

íe eccupare snyíteriis, qualia funt :

[

4j

riem babuit abflavam , ac non admo-

Flagellatio , cruenta Coronatio ,

ii

t Pk'ndfd.f;; , leniter quadammodo 4d

Crucis bajulatio , Cruc

IT

i

XIO - CO

Hf

erifpos declhinantim s fupercilia migra ,

&iores veró etiam occultiara affu-

[

non proinde injflexa s ex oculis. [ubfla.

munt s qualia fünt , confiderate ,.

ve(centibus mirifica promincbat. gratia i

quantum dolorem dulciilimus Do-

gt

defe

aures g erant. ( na[us longior $ barba

miaus hauferk ex proditione Jude ,

ind

capillus flavus , neg admodiin demifjus

quantum ex negatione Petri , quan-

caput perró capillos flit . prolixiores 3

tum ex pfolatione contra fe iniquz

D7

cellum fuit fenfim declive , ita , ut non

fenrentim. Írem rudibus in medita-

NI

üt

aráso , C extcnto nimium corporis fla-

tione Dorminice Paflionis potifimatm,

t c(fet s Porrà tritici referens colorem ,

dum

facem ptzbet , vivaciter propofita.

non votimdam , aut. acitam babuit fa-

rei imago ; do&tioribus autem Scti -

r

$e

gietti , Jed qualis Matrts ejus erat , pau-

prurarum dogmata & Sancorum

lum decr/tm veríus Vergentem , «tmo-

dicta.

.

med

fi

ent

dice rubigsndan.

Pariter , fiinter inciï)icntcs & pro;

LE

Te

ficientes . comparationem inflituere

CONSIDER ATIO

XX.

Ut

volumus , dicendum eft , quod prio-

resfructificent , meditationes (ümef:

q

Quetrodà in meditatiene Dewinica

do ex libris , & eorum diftributio-

U m

lidor

PAjfoonis fit snateria diftri-

nem fibi familiarem reddendo ; po.

buenda.

fleriores autem ex brevibus (enten-

Óm,

tiis & diétis , ut ii(dem confiderandi

Cl

Y T ex meditatione Dominice

:

myflerii fe memores faciant, Verbi

L

-* Paffionis fru&um .capiamus ,

gratii, fumendo hanc compendiofam

lm

neceflarium erit , à nobiscertam my-

Paffionis defcriptionem , à fan&o

DAT

fTteriorum diftrributionem teneri , af

Chryfoflomo hifce traditam. P«x ««-

Onne

fignato cuivis dici certo myfterio &

li eraditur doli ofculo & tenetur tenens Tort. 3

Jitu

determinatá anateriá ; nam ubi nihil

omtiia , allicatur. ompium nex us s du- Stri

s

.(.

€crti proponitur , facité mens vaga-

eitur attrabens univer(a ,. à fal[o Verle

llt con

bunda dilabitur., & nequaquam in

tas accufatur : fiffuur , «ui. agifiunt

fä&g

Imcditatione. efd fperanda fxu&uo& emnia y udai Gentbus tradunt. 5 ved-

Qu

dunt

Stp

DE VIA ILLUMINATIFA. CAP. 1V. CONSIS, XX.

21

dumt Gentes Tudes. Herpdi suitrit Pila-

ubi meditetur , quomodo dulciffimu

1

tus » remitiit Herodes Pilato » fiequecom-

Dominus fuerit

ad pretorium Piiæ

]

ti addu&us.

h

i

pnercium fit ünpietatis — pietas 5 [antti-

14i in nindinam orüdelitatis perdueitür s

Of£tavà : Reddunt ;Gemfes 71:;14;'5,

M

flagellatur remiffo : cendemnatur venia :

ubi confideret , quomodo Pilarus re-

Q

gdiuditur Majeffas 5 wridetur virtuss

cufaverit , ac refugerit , innocentem

r

perfanditar largiter imbrium . fputis ;

Dorminum füuo judicio fübjicere. idem

Jj

lavis Ca!t flrator affisiter : mellis dater

efto judicium de reliquis.

lo.

cibetur felle : prepinator. fontinm — pa-

Alii vel affümunt Liranias de Vita

Q

tatur aceto : Q ciüm jam sibil veffet ex

& Pafüone Domini , vel aliquod

ii

penis , mors vefugit , Wiers mmovatur ,

[i

m

fummarium — mertricé coníicriptum,

quía nibil tbi fuum effz femtir. Jam hanc

prout eft illud , à Patre Garcia À

n

defctiptionem diligens Afceta ita fibi

Cifneros feré in hunc modum

poti-

H

jin dies diftribuit.

tum. Dic

quan

Primá die ;affuümit: Pax C2li tr4-

1

u

dirur doli ofeulo , quibus verbis indu-

1. O Crux frutex filvificus,

eOd

citar ad meditandum & contemplan-

Vivo fonte rigatus ;

J

wl

dum , quomodo Chriftus à Judá

Quem flos exornat fulgidus ,

opoi

[

;Ei

proditere ofculum receperit.

Fructus fcecundat gratus.

E

j Mi

Secundá , Tenetur tenen: enia : &

2. JBfus Kex Regis Filius ,

doruti

3. JE(us de Dco natus,

meditatur indé, guomoc'-.ö Chriftus

fuerit captus.

4- ]Efus promiffüs Patribus ,

kgo

"Tertià « Alligatwe omnium . mexus ,

$. JRfus prefiguratus ,

licuf

utinde centempletur vincula Chrifti.

6. JEfus afflatu genitus,

lde

Quartà , Ducitur attrabensuniver[a ,

7. JEfus donis doratus,

um

ut meditetur , quomodo Chriftus à

8. JEfus in lucem dcditus ,

1

gt

li&eribus fuerit du&us ac raptatus ad

$. JEfus Sol mundo datus ,

.0 ] PO'

domum Annz , acinde ad domum

10 JEíus fzno impofitus ,

(otted

Caipha.

1t/JE(us fafciá ligatus ,

al

f

Quintá : A falfo veritas accu[atur ,

11, JEfus infans pauperculus ,

ut mediretut , quemodo contra Do-

3; JEfus Mariá lactatus ,

, I

cndlo[nm

minum falfi furrexerint tefles , &

14. JEfus notus paftoribus,

T

omne confilium .guæüc,rin.t adversüs

1;.JEfus brutis honoratus ,

uftum.

16.TEfus tener puerulus ,

, M

)

Sextà : Siflitur , cui a( flunt omnia,

17.]Efus cultto plagatus ,

J

ut contempletur, quomodo .mane

38. JEfus legi fuppofitus ,

nl

n

d

fa&e , innocens Agnus denuó du.

19. JEfus in tamplo oblatus.

j

€atur in concilium,

j 4j

li

20. JE(üs Simeoni traditus ,

jl

Septimà : /udai Gentibui traduiit :

21. JE'us ulnis portatus ,

W j

f

"

Jrad. lL

"u

5$

TRA4CTATU $: Itf

22. Jefus oflenfus Regibus ,

€1. Jeíus fxpiüs proflratus $

[

23. jefus regno fugatus ,

6n. jefus fputis obrutus ,

H

24. Jefus receptus Gentibus ,

i

63. ]cfus capiliis trackus , ;

z; Jefus ad patriam vocatus ,

64, Jefus ceíus rnanibus ,

10j

a6. Jefus juactus Do&oribus,

47- Jefus pedibus calcatus ,

1

7. Jcfus i intetrogatus ,

66. ]cfus datus militibus ,

)

2.8 Je(us inventus fubditus ,

67. Je(us dilaniatus ,

I«

29. Jeíus iri laborem datus ,

68. Jcíus furi poftpofitus ,

,

30« Jefus lebori deditus

69. Jefus morti donatus ,

di [eíus dià occultatus

70. Jefus contritus vepnbus ;

k:

31 Jefus plenus virtutibus ,

71. Jefus Kex falutatus ,

dur

3j. Jeíus vir baptizatus ,

72

efus illufus penitüs ,

Ct

34.. Jeíus jejunans fortiüs ,

75

j

cfus plcbi monftrztus ,

táti

efus fame vexatus ,

4. Jefus fit ligni bajulus,

vif

36

efüs ferarum focius ,

7; Tefus fit fatigatus ;

37

íus hofte tentatus ;

76. Jcfus fit Matri obvius ,

tem

28

c(us vetbis Vemdzs.us

37. Jefus flentes folatus,

39

fus zclo inflammatus,

78. Je(us tutbe expofitus ,

40

efus fignis mirificus ,

d ]

79. Tefus exfpoliatus ,

el

41

"ïf- 15 tf x'quV? tetils i

8o. )Cnüa clavatus fortiüs ,

qui

S2.

:fus pius æh &ibus ,

$. Je(us fursüm levatus ,

43

ü

te

.ää

efus 1l,acnrv mats ,

82. fefus portentum omnibus ,'

44.

efus RM( Obis agnitus.,

8;. Jefus alt& affatus ,

i,

4

afello latus.

$4. lefus miris clarificus,

46.

Q

.ä

fus lervorum famulus ,

85 Jeíus morte damnatus ,

47

Jefits panis facfatus ,

-

86. Jefus transfixus actius ,

g

»

-

d

r

]cfus Judzis proditus ,

87. jefus infra delatus ,

4 9.

J

efus orans proftratus ,

pet

88. Jeíus jun&us Latronibus ;

$o

Tefus curbà citeumdarus,

fti

ji

ï«**us vinculatus.

89 Jefus felle poratus ,

fiat]

]efus clamans & anxiüs ,

:j

2

*

] us dactus Praíid: bus,

ln

9; Jefus exanimatus ,

j

efus ter denegatus ,

92. If.fus fzpulchro conditus ,

Que

4

&

r wLi'lbla propofitus ,

9. ]eíus fürgens beatus ,

3-

.3;

u

t5 falsé dclatus $

Ctl'P

I efus

94. Jelus terens exercitus,

j 6.

Pilato traditus ,

$;. Jefus Czlo levatus ,

( P

37. Jefüs infimulatus ,

don

96. Je(us Princeps altificus ,

38. Jefus ut flultus habitus ,

ll

97. Jefus Orbi pralatus ,

&

y9. |cius Herodi datus ,

98. Jfus largitor Spiritüs ,

" €o. Jeíus remiffüs ocius ,

N

99. Je(us ]udex legatus ,

L

M

*

DE VIA ILLUMINATIFA CAP. W. CONSID. XX.

314

roo. Jefus Princeps pacificus , -

gratius , nihil ad fuperandastentatie"

ier. Jefus Sponíus ornatus ,

nes fortius , hihil ad. extirpanda wi-

jo2. Jefüs Judex aquiffimus ,

tia efficacius , nihil ad implantandas

103. jefus Kex exfpectatus,

virtutes utflius , nihil ad augendame-

104.. Jefus cunctorum Dominus ,

riia faecuüdiws , nihil ad prefe&tum

107. Jefüs defideratus.

fpiritualem aptius, ac eft jugis me:

106. Jeíus Alpha Principium,

ditatio Paffionis dominieg, Sive am-

107. Jefus Ó Finis optatus.

bulaveris , five ftetetis , (ive federis,

Jam iftud fummarium tibi aptare

five. jacuetis , nunquam teccdat à

cüpiens , Die prima , quaft per mo-

tnemoria tua amara & amoroía Paí-

dum ingrefsüs . meditaberis fractus

fio Chrifti. Dum ambulavetis lhiabe-

Crucis , & Paffionis Domini , falu-

to tecum Chriftlum Crucis bajulum,

tans atborem vite , & fli

dum fteteris , ipfum intuere ín Cruce

vificum.

pitem. fal«

penidulum ; dum federis , afpice fub

Secundà die meditaberis nobilita-

Cruce ad terram collapfum ; dum

tem Chrati qui hominis.

jacueris , meditare in horto proftra-

TTertià : fupeteminenriam quá Dei

tum ; dum edis vcl bibis , cogitato

de Deo. INsiquam fiquidem digniüs

fellepotatum ; dum egrotas , vel

eílimsmus dignitatem operum ,

laboras , memento Chriíli pro tela«

quàm ubi. priüs cognovimus digni-

borantis ,. fudantis , dolentis, &

E

taterm operantig.

tietitis.

Confideratà itaque dignitate Chri-

L

fli,tam Ííecundàüm khumanitatem ,

[n fella forfam feffüm te ponere

uàm fecundüm divinitatemm , pto.

etgis ?

gredieris ad vaticinia Prophetarum

Ineulces cotdi talis vetba tuo:

de Chrifto predi&a , ad figuras o-

Adquid ego refpiro fedens , quafi

pera Chrilti prenuncias , ad conce-

ncefcius alti

ptionem , ad gratiarum plenitudinem,

Montis, quem fcandit'f'ponfus—, a

nativitatem , &e. Omnes circum-

mórque meus.

ftantias devoté expandendo., in free

Ad lectum vadis , forían dare mem-

quentes compaílionis , conttitionis ,

bra quiett ?

*

& amotis actus tuendo , ut indé de-

Inculces cordi talia verba tuo :

cetpas , nobiles fru&us , quos de-

Ad quid ego in molli pono mea mem-

cerpsere San&ti , qui in meditatione

bra grabato ?

dominice Paffionis fucre affdui.

Pendente in duro flipite amore

ftnco

In hujus meditatione affiduus efto

& tu venerande Le&or , quia nihil

Forfan natute potum vel fereula

poteft effe tuo flatui convefientius ,

pn*æbcs ?

gihiltug anime falubriue , nihil Doo

Inculces cordi talia vetba tuo :

BI

Dum

; J

I

$1f

iRACTATUS IJf.

Dufn bibo, dum vefcor, procul hinc,

Nam memini Domini , qui gtavioa.

ff)on

rocul eftro voluptas ,

fa tulit.

&

Nani memuni fcllis , quod bibit ille

Sorte tuá fotfatt lürca te privat i'nkï-s

faff

nieus.

üus ?

:

Vf

fit

Hottusamoentus fmb*ef fb'rfäd tuá cof«

Iriculéces cordi taliá verba tüo :

»

fii

da ligata ?

Hocdecet , lioc placet , hoclubet, hoe

YO

Inculces illis talià verba , rogo :

tnihi magna voI'u'ptaS.

z à ii f

iNulla £des liortis , Chriftum nani

Hac via , quam trivitSponfüs amót«-

finca

ptod:dit hortus ,

que meus.

fs l

Injiciens Sponfo vineula dura meo.

Te forán vexánt morbi , variíque

fl

Te forfai ^carnis certamina lat:á

dolotes ?

f

vexant ,

Inculces cotdi talia verba tuo :

[

ülure

Ínculces cordi talià verbá tuo :

Pergite jami miorbi veftros duplicas

À

bi hr

Eli.u quid video , confciffum cerni-

deldr'es' $

to Chriíluni,

ii

Vivere nam mors eft ab(que dolore

P

d

lo

Intult heu Doriino vulnera quanta

tihi.

N

Venus,

(s

Sic age , fic (emper patienteri sefpie

Motdax lingua tuam molitut (cinde-

ée Chiriftum ,

lr

:|

linici

te famam ?

Omniá fió virces , ficque

| Bcam

À d

^

Inculces cordi taliá verbatuo :

-etis;

[

n

(00 9

líta lüb»ns patior , nec non fine mut-

tglé tu

mürc portó ;

Ailitás

ritiio

CAPUT QUINTUM-

äamïtuur.

Ut Q

De Saltibus,-

Ya :

SIVE

fl (

Wt p

Santiis Defrderiis e$ 451:"7*4::'02::'6;43.

lts

ET

J

lximus Àfcam Dei à doiio totïä viribus faltemus, Saltare cxei'ä

m te

4 Xog. 6*;

D

"

Obed-Edom ufqu::: ià ciVitas

citium eft amaántium , & fetppef

*

UET

—^ tem David ; quia meditatione

faltus ferviére amori , aut. conciliait-

N

&t pis aff dbbüs comitati fümus

E

do aut confervando, & qüidem noa

dmcho,

Chüfítum tan

1

vam Arcam Dei, vi.

li

^ Q

tantum ámoti , qui tenete. affe&tu

Ventemi ab utero Virginis ufque ad carnem catni agglutinat $ fcd etiam

Pïrfä&io

.

dcxtetam Patris, Jàm vetó füpeteft, illi,

tmes [?

qui fpiritum fpiritui unit. 2Nott

amatre

re) 1[&.

t X f:umx Davidé ante Dominum folüm carnalis fþonfug, captus

lþong

Wttar

p

7

E

IE Vi4 1Li,UM':NATJVA. CAP. i. CONSID. XX.

| 316

!

fponfæ, eandem ad ducendas choreas . eft in defiderando ardentior. Sanctis

& imnovendos fàltüs invitat : fed ct-

ergà d-fideriis curramus velocites ,

h t

iam Spenfüs c&leflis & Arca Dei vi-

ut bravium obtincarnus feliciter.

ventis ánitham , fibi caflo attiófe co-

pulandam , ad fpitituales faltus pro-

CONSIDERATIO PRIMA.

'.ï[ ! hOG

vocat. Nimiturii ; quia ipíe faliens

itifontibus , & tranfilierís colles ,

Éxpenuntür varia 'Deyïd:*ria.

aof

liincanimas faltattes amaé£ , & atmari-

tes laltáte facit. Vix diviná Afca cás

ATE mireris , fi afpirationes ac

fleltum uteri virginalis intéavit. , &

k * Gnéa defideríanon felüm com-

at

miex Virginis utcfum faltafe && ex-

peridiofiffiaum iter ad perfc&tionem

ultare fecit. Vix Joanfies Arcami fi-

affitmavero , fed infüper , quafi ip-

:ph'c::c

bi prefenteri dgnovit , & mox gau-

fam vitam fpiritüs & profe&us pro-

deris in ute£o materno faltavit.

Duniciavero ; nami quod eft- fpiritus

dott

Porró pet íaltus dcvotas afpifa-

Íceà halitus in homine naturali s hoc

tiones & inflaimtnata defideria inccl-

funt áfpirationes & fariéta defideria

in hominé tmoralis ut honto , defi-

r

ligimus , eoquód cifdem freqüenta-

tis,(pititus àd qüsvís genetófa auderi-

cientibus afpitationibus , non minüs

lul

da áptatut , ad eum feré modum ,

definat moralitet vivere , ac defici-

qdo corpus falrando excercitatum &

ente halitu natufaliter. Ex fpiratio-

ne naturali vitá naturalis dignofcitur,

àgilé tedditur. Ubi ufus faltüs , ibi

facilitàs motus , & ubi exercitium

& ex afpitatione moralis. Dum at

$

afpirationum , ibi facilitas piorum

in attractu intercipitur , vel nimis

difficultet motoíevé trahitut , omen

affc&uum. S&pé genetofus equus

unico die faltando poít fe relinquit

inde infauflum habetur : ubi vceró

Viam , quam piger àfinus dicbus

halitus otdinatum curíum tenet , in-

iults fuo lento paífü etmetiti non

dicium melioris. conítitutionis prae-

valet. Et facilé homo pet afpira-

b-'.;c.. À vero non ertaveris , fi idem

tiones & fanc&ta defidetia unico die

de afpirationibus refpe&u vite mo-

