flagitiorum profluvium. — Unde fal-

(

li 226

j Qgioct

ubi veró Abbates Epiícoporum pti-

fà eft illa humilitas , qua quis fe

£p. 6 À

cccttdy

vilegiis gloriari incipiunt , ibi ple-

idiotam vel ingentem peccatorem

rumque monachi velut-Abbates-ha-

eXclamat ,. & tamen ab aliis ut ta-

jiufh

n

beri petcupiunt , quarentes varios

'rg?;'ïï)

lis haberi, vel credi , vel dici re-

d

honoris & exemptionis titulos,

cufat.

Quemadmodum fimilis ba-

Htl

Ml

- tanquam amulatores fui Patris, ex-

militatis figmentun , Abbas Serapion

foannes

l

Ca/ItAnus

tll [.9

[

emptione & titulo ampliori gau-

quodam tempore eleganter irrifit. Cüm

£O

collat. 18,

j o

dentis. Superior humilis fcit com-

enim quidam ad eum. (ummain. fi. ab-

i

cap. d.

](u A]

/pati fubditis , . eorum indigentias

fectionein babitu ac verbis proferens ve.

PO!

fefpicit

ut» proprias ; corumque

Ts (H

niffet , eumque [enex fecundran morem ,

defe&us & culpas , aut proprie

ut orationem . collgeret , bortaretur s

corit

]v

. fug negligentig , aut propriis fuis

ille nequaquam . annuens depreeanti ,

m

peccatis adícribens ; fzep? dicens in

tantis fe (ubjiciens affercbat. flagitiis in-

iif (i

anima fua : quid mirum ? fi meos

[

,

$

don bujpus

volutum , ut ne ufum qui

fubditos rebelles. & pertinaces ex-

communis

AEY1S

capere mereretur -.,

jl CCPiF*:I V'

petior , qui toties contra Deum

pfiatbi quoque ipfius vefugiens fefonem,

7 MT

W

4

i

bat. Cum veró etiam

meum rebellis exifto ? dignus ctc-

buint potius veft

"i

4l

Irac. II

O

ad

mm

N

1o6

IROWOITIAXTUS II

ad. ablutionein pezl/m ml mins-pra-

Alia inerat humilitas Conflantio

u

buiffet affenfems tum Abbas Serapion ve-

presoytnm , cujus fan&itas longe

$. Greg

pen

fwrzane tran[atl À. , collationis: confue-

latéque. diffufa' , aliquando quoque

ts i

dat

Dzalaq

tudine provocante , monere etum benie

I'ULLICUP]

GH'*""

14

m commovetat ,

juos

ut virum ( M propriis ocuhs (ap. 5-

fhátef

£neé AC leniter cepit , me otiofus ac v«

W'lilll. us

accéd:

ote n*'

-vb

!pcld at autem

guesprafertim Ttvenis tam vobu[lus , in-

Quant

fratili levitate per univer[a difcurreret,

f ,

in eum( ita diviná (apm:m difponen-

fed ut in cella ref dens ,

f:mndum íe-

te ) eo tempore ligüeis in. gradibus-

UI

gulam fenicrum, fuo potidis opere , quam

flantem , ldm*wadmu(quc rcficiendis

A f

aliena . mallet. munificentia /äfientm.

OCCIIPSLUID

,

quem

ut

vidit

&il

In quod ne P.ml*æc A,)a;'lafus incideret ,

ftarurà. pufillum , nulláque decoris

r

€ quidem cüm eiim Evaugelio labo-

Titlofn

formà ornatum , defpexit , irrifit,.

,

i,bec prabitio smeritó. deberetur ,

& dixit : Eco rrmhdem bominem cre-

CTH

-

diebus tamen ac notEbus smaluit opeva-

didi , z/le AUtEm de bomine mibil babet.

(D'ï dh

i , ut. quotidiauum. viclum.vel. [ibi ,

Quod vir Dei Conflantius audiens ,

n lpe

velbis , qui eidem miniflrantes , opus

fine mora füuum opus rehquxt , ad

ltit

fü

ít

4 La

cum letus: deícendit

exercere nom poterant , fuis manibus

in ejus

QO

prapararet.. Ad bac. ille tanta ef trifüi-

amplexus íe dedit, brachiis amoris

Gf

tia «* dolore fuppletus , ut. amaritu-

ambivit , eum"ofoulari non defiit ,

b Pe (

digem corde conceptam , u W!*u qu

muïzis gratias egit

& demum ad-

&t j

TMM

demn diffuulare pat.,,rz*

uL ,(612"*'

junxit

Tu folus es , qui in me aper-

Tif f

Hattenus ( inquit ) 6

[& Il ,cuncdlis t

J

tos octilos lmlmf;n. lile promdc pro-

tn, E

einorum posderibus ouerabas ,^ non me-

batut veré humilis , . qui fibi illatum

dlmq l

tuens , ne confe/froue tam atrocitin cri-

contemptum lata mente acceptat &

PU

mzm:m , Hütam exiftimation

15 incurre-

ottat

non vero qui feipfüm hu-

D

76'5 3 qn

«7/»':6(0 ;

nime e[t ,

quod ad

inilem aut vü em voce deprazdicat ;

Uul

.,41

Mi W

finplicem: admonit

"Wlam ne[tram ,

veté qumpe Imzmlxs,ab omnibus cott-

lh H qun d

que tamen in fe nullum opprobrium, (ed

temni , & à nuiio humilis æPama.

]'IH Pu ] nOI

adificationis babutt.|. ac - diledtiouis m*]x-

fi CUPlt

n tm U hm gdn

um , tanta tc video indigna

11104£€ pe

Falfa eft illa humilitas , qua ho-

3

( ,

Wnotum , uteam ne vultu quide n ot-

fninem pigrum reddit

& medio-

uw,h ul Jlldþn

cultare , aut frontis ferenitate difima-

cti virtutis geradu contentum. INam

rtaffe

dwn te

HJ

mf (t

lare potueris ? am fo

94 .2

quantó quis profundiüs in fuum ni-

buimilialas ,

hilum dafcr*ndlt . tantó clariüs, cer-

&Pfh

am ex[pesiabas A n Jjam

ore fenteutiam , quflus accu[ator [ui. eft

nit , quam procul adhuc diftet ab

in primordio fermouis ?. Sic. confudit

, quià Deo vocatur ; cu1u5m-

"d

Rn

Abbas Serapion fratrem — falfé &

fþxrarxom refiflere , eft priori vilita-

folo ore humxl em,at corde füpcr-

ti probrum novum adjungere. Hu.

bum.

DC Y

/

fnilis quotidié ad majora peragenda

aícen-

Cmm

.

DEVIA ILLUMINATIV A. CAP?. IHll. CONSID. IL

I67

,

dintio

Afl

aicendit ; quia ad magna nunquam ^um fanguinem dediffet ; nec tamdiu

no

x)lvrü

9

perveniffe fe credit ; & quantó ma-

te fuflinuiffet peccantem , nifi pata.

gis in virtute creícit , tantó magis

tus effet , te fufcipere poenitentem.

)

L-

V

)Tä;

$uos defectus agnofcit , ex quibus

Gaude , quód, cuncta in potcflate

(l

(

;

materiam vilipenfionis affumit ; Omnipotentis fint pofita , ut homo

am

!t

ul

quantó pluribus à Deo donis dona- non habcat , in quo extra ipfum

of

tur, tantó devotiüs cidem fíervire

fperare aut gloriari queat. — 7aifa fu-

[

!l

h

conatur , ne per ingratitudinem fu-

pe' Dominum curam tuam , ut ipfe

E/;tl' )-4'0

dendis

am indignitatem adaugeat. Falía

tecum agat juxta fuam voluntateim,

V. 23.

Yitit

eft illa humilitas, qua aninam de-

que pluris eítimanda ceft , quim

jecori

je&ene , pufillanimitate vel defpe-

mille falutes.

Homo veré humilis

itt

rationis cegitatu conturbat.

Veré

erübefcit de feipfo cogitare , utpo-

t (

etenim hümilis , quanto, lucidiüus

edere viliffima & cogitatu indignas

| hd

fua delicta agnofcit , tantó ampliüs

qui.pro feipfo inordinaté angitur ,

in fpe roboratut

& tantó minis

non

,5 e

ta

m virtu

te

m

humilitatis , quàm

ldiïns !

triflatur , quantó minüs íepoile

vitio proprii amoris , coríe habe-

i, d

iV

ra

Cot

4

Á

i

^

i qu

cognoícit ; fimili

latione

e tepletum oftendit.

atotis

confortans : quid times Ó anima mea

*

. Jam veró , ne limites brevitatis

obpeccatatua , velut i

dP(lïï !

gnara , quod

eXcedam , pro coronide folüm ap-

equé facilé fit divinz bonitati , fal.

ilid

lla4

m

^0

]

ponam 1

m otratiunculam , quam

va

fe t

Va

ocentem ,

GV

fervate intnocen-

beatus Aloyüus pro impetranda hu-

it 4

NI

£

A

Iu

tem , Et quöd turiüs Qt (p

s

rare in

militate ad fanctos Angelos frequen-

j: p

tiatof

divina mifericordia , quàm in pro.

tet hifce fundebat : Oro vos , Ange-

pria innocentia , coquod nemo fpe-

li beatí , tit auxilio veflro quaft ananu

In vita.

eptat l

rans in Domino confundatur , &

lib

^

um lm

dignemini me per regiam bumilitatis

3*

nemo propriá virtute falvetur ; poft-

adiati

viam deducére , quam vos primtum in-

64]). 14.

E«»Cbkl.

quam dictum eft : Nelo moertem im-

]f.f'tzfz'/i'äs s «t g,u;-j? banc vitam una vo-

ibusc

pií s non eft veré poenitenti pecca-

bifeum eterni. Patris factiem. conteinpla-

af

53'170 110

foan.. i.

tum ad mortem , fed pro gloria Dei,ut

rimereay , C repont in. locum - alicus .

u 110'

F. 4-

glerifietur filius ejus, qui venit in bunc us flella ,. olim per fuperbiam de calo

utidum peccatores (alvos facere.

Ut

Attien.

: n]ïgiO'

1Timotb

lapfe.

ipfe fit primogenitus tmortuorum ,

u

, MI

& ipfi foli tribuatut. honor & glo-

CONSIDERATIO TERTIA.

Qum J*

ria, per quem falvati fumus . cujus

De Tertia Stella.

defidetiam in£nitc

majus eft , ho-

Seu

t i

minem falvandi ,

quàm heminis

falutem obtinendi.

Si tuam falutcm

De Virtute JP:ttie'ntiæ.

j vill^

nen vellet , propter te tam crude-

E Parientia jam quedam diéta |

, I

i

lem mortem non fübiiffet , nec (u.

fupt Cap. primo bujus Tra-

Q a

&atus ,

mgöïl 1

A

108

TR ACTAEUSHL

éatüs , Confïdefät. iC d igï-

Patientia à patiendo,feu pa("rm-wum

-

lit

li

j

tur mens mea eft, hic potiüs me-

tolerantia dicta , definitur à Tullio,

l,

Ü

moriam di&orum duntaxat refrica-

quód fit - beneflatis & -utilitatis cat-

M(

il

i.

L

ü

If

te , quàm hanc materiam juxtà di-

f , voluntaria ac diuturna perpe[fro ve-

;

441

W

" já

gnitatem tractare. .Porró humilita-

vun-arduayrtu

R

4c diffcilium. .A La

de 1n;?ent.

[//

Wil

ti patientiam ídcircó fubjungo , quia

&antio ; quod fit malorum , qua aut

funt velut geminz , & velut due

i

rl

J

inferuntur , aut. accidunt , cum aqua- lib 5*

j

flelle Caftor &" Pollux -, femper

ninitate perlatie. Quanta hujus vit. 4* lufiit

Ü

t

n

individuà focietate conjun&ae. Quod

tutis fit dignitas & excellentia , vel caf. 25.

Q

M.

"

fl:iif?üi.r

inde patet , eoquód humilitas pati-

ex co colligere eft , quód ipía fola

, D

L

entiá probetur , & patientia humi-

Martytes faciat ,^ & quód . nulli de-

u

liatione pateícat 5 ita tamen , ut hu-

tut corona martyrij , nifi patienter

ij l

hl

ih

i^

if

militas patientiam tanquam funda-

fufferenti acerbitatem tormenti. Per

" Lr

'L«

l

Duy

imentum pracedat , & velut nutrix

patientiam Virgines devincunt cat-

j TMUE

eand:.m confíervet.

Seu üt Abbas

Abl

Jj

nis proterviam , & fibi acquirunt

Msl

fiti

Pyamon loquitur

Patientia vera

virginitatis aurcolam. ^ Per patien-

j

fosnnes. atque tranquillitas ab[que profunda cor-

tiam Dodctores füperant difficulta.

I 550)!

CajTanus dis bumslitate nec acquiritur. , nec te-

tem docendi , & obtinent diadema

collat. 18. netur.

Nl

d

Quemadmodum liquet. ex

fingularis fulgoris.

Sine patientia

'l:

Jd,

£ap. 13., ia Chrifti parabolà., quà duo di-

non eft fperanda ulla corona ; quo-

3

At (

cuntur fuas edificálle domos.

Pri-

niam non eft difcipulus fuper smagiflrum,

LU

musadificabat faper firmam petram.

nec fervus fuper Dominum fuum , quem Matth.ie

um

|

9"

H

Oi

& ideó bellantibus ventis, & irtu-

oportuit pati , & ità intrare in glo- ** 24

riam fuam.

M

1

1]

entibus aquis ,à ruina fuit immunis.

Chriflo nos conglo-

Alter veró &dificabat (üper arenam,

tificabimur , fed hac conditione:

MT

À

lp

LT

Matth.7. & hinc furgeatibus ventis , & con.

fi tamen compatimur , & per patieutiam

j

J

n

juranubus aquis, patuit ruinz ma.

curramus ad propo[itum nobis certamen ; Luet. 24-

54]

]

;

gne.

Sic elt

V 20;

M

, r

ventorum impcïus

a[picientes n auctorem fidei && confu-

& aquarum iracundia , funt adver-

Rom $..

TIfjt

matorem Zefum , quipropofito fibi gan-

fitatum & ttibulationum procellg ,

dio , fuflinuit Crucem — confuftone. eon-

V. 17«

fili þ

^

qua omne zdificium fpirituale cicó

tempta. . Bonum quidem , juxta ad-

| Hel:ng.lz.

fdngum

l

f )

fubvertunt : nifi illud pofitum í(a-

hortationem Pauli , .per vetitatis

er humilitatis fuadamentum inve.

Qd

predicationem opus Evangclifla fa.

niunt.

Ubi autem humilitas cete-

cere ; patientia autem opus perfectum

Qf

farum virtutum ftrué&turam | velut

opevattr.

Et ( tefte fan&o Grego . 2-Titftetb.

Af

firmum

fundamentum fíuflentat ,

Qs

tio) nulus perfecius eff , qui inter 4.Y. .

ibi adverfitatum flu&us non dam-

Q

mala preximorum patiens non e[f. Qui j4cb. 1.

"

num , iuoncaíum , non lu&um,

enun &guanimiter aliena mala non to- Y. 4-

' I'lHin

fed fru&um apportant.

" teflis

' hj

lerat , ipfe fibi per z'wpatientia

LT

qKque

Q

*

DbX FIA ILLUMINATIFA. CAP. III. CONSID. 1III.

109

UI

of , quia ab-omni plenitudine longe

dein aliquid. d utilius: faluti bominum

ilio,

In utoral :

diflat.

Abel quippe venuit effe , quzrà

fuiffez ,. Chriflus utique verbó & exem-

T

futperillud .

(

ain malitia nen exercet..— Non efl per-

pló-docuifft. . Bene ergó docuit , qui

fnn

r

frater fti

fecte bonus ,. mifi. qui fuerit etiam eim

dixit

Non invenio , fratres , intér

8. Oypria-

l

l

draco-

nus de ba-

iL

malis boutts.

Bonus enim mon fuit ,

caleflis diféiplina vias , quibus ad. con-

num.

80 pati- .

u a

qtti malos tolerare recu[avit.

Ille veré

fiquenda. diviuitis pramia. , fpei a& fi-

i

fup-Evan-

eni.

ag«

perfectus efl , qui erga. imperfectionem

dei noftra. (ela dirigitur ,. quid fit uti-

svit. l

[

gel. cum

roximi vnpatiens non eft.. UInde fan-

li , quàm ut parientiam tota obfer-

audieritis

vl d

&us Chryfoftromus ait : Viadtum effe

vationet titeamur.

Hoc indubitantet

lib

j ol

L

propter Chriflum , praclariuseft , quam

agnovit , qui ita ad Deum otavit :

Pfal.6$.

]lid

mor al

y. «t

; effe Apoffolum , quam effe Dadirein ,

Lmproptrium ex[pelavit cor meum , &

lf

€Ap. 1y

Bt quando

miferiaim. Floc non ignoràrunt San-

bon

il. 8

quam effe Evangeliflam.

i Pt

Deus dat alisui ,. ut smortuos. fufcitet ,

&i Dei , qui fummam miferiam re-

1 Ep

] Gf«

* inus dat , quam cum dat donum pa-

putárunt, carere miferid ; qui fuf-

4ü E

j

Uttünt

In E

.0* tiendt.

Pro miraculis enim debitor fum

pirirunt ad tolerandos dolores , fi-

atict-

4d Pbi-

Deo ; 4t pro patientia debitorem . ba-

cut cetvi ad fontes aquarum ; qui

iculti

beo Chriflm ; qui quondam füuz di-

plus defleverunt occaftonem patiendi

It vit.

lipp

adem

l:&v fponfe fan&e Therefig teve-

negle&am , quàm pretiofam gem- [jb z.

tn vit.

iienta

lib

lare digaatus eft-, quod iile celcfti

mamamiffam. Siccüm nonnunquam (45.

ä

j qUO-

Patri omnium fit graciffimus , qui

vcefpere beata Maria de. Victoria

[4['7 1

quanplurimis , saximisque aflli-

intertogaretur , cur tam alta é corde

;Mmm,

j

!

Cionibus exercetur.

Quem enin di-

eructaret füfpiria ? ingenué & fine

quam

j D

ficbm.zz

Y

ligit Doyminus, cafligat.

Er omnes. qui

fuco refpondit : quia hodie pro 7eft

nge

ongo

placuerunt: Deo , per 1multas tribulatio-

"meo , ainore utique imeo , nibil datutn

fþd;.rh. $.

Quemadmo.

tiole:

V

nes trasfierunt. fideles.

eft pati

'

dum divo Joanni fuerunt oftenfi.à

|ftud 5 venerande Presbyter in-

yentiu |

l

Apocal. 7.

y.

feniote dicente

Hi (uut , qui vene-

fícribe cordi tuo , inícribe papyto,

m

vunt de tribulatione magna , c» lave-

appende pulpito , ut examini vef-

j WU(Q' J ..'l i

pertino invigilans , admonearis:

vfunt [lolas ,. & dealbaverunt as in

p [

fanguime Agni » ideófümt ante thro-

ftudiosé inquirere , an per diem

m

. gum Dei.

In quibus vetbis duo no.

nullam patiendi occa fionemneglexe-

yudr r

ris? & an nullum impatientig mo-

tanda occurrunt , nempe ftolarum

«titi

lotio , & eatum.dealbatio ; ut often-

tum admiferis » major fané jactura

ia

dantur duo preclari patientise cffe-

exiftimanda eft , vel minimam ne-

Gus , quiíunt expiare peccata , &

gligete occafionem patiendi , quàm

a

cumulate metita.

m

Manet etgo ve-

perdere omnia Kegna mundi; horu

V

j m

enim glotia velociter tranfit , &

[

dg itit.

riffinum , quüd nihil Deo acceptius ,

l- gm'

ll.z,

nibil tibi falubrius im — mundo iffo ,

ateícit

injuria autem .quantumvis

j !

!

€AD. 12,

minima , pro Chrifto patienter tole»

T J

quimf libenter pati pro Chriflo. . $i qui-

rata

Q ;

(

/

—

I16

TIRACTATUS 11).

i

tata , immenfum glorie sterna

vel fams damnum paffi , à Supe-

|

E

LUD

pondus habet. Unde mirum non

tioribus rigidiüs correcti , vel quo-

31 W. £0

eft , quód quondam Chriftus beatam

modocunque modicé ta&i , mox in

fronte nubes contrahunt , ex oculis

Baptif*cam Veranam hiíce inflruxe-

(f

fit : Cegnofce t& magis obligatum efe

fulgura' evibrant , ex ore tonitrua

lo

Chron. $. ij eui ib malum fecit , quamei »

evomunt , Ííanguinis meatu , &

Frané] — uj bonum 5 ila enim per(ona (unt ,

toto corporis habitu abundé indicant ,

quód tupto praclaro patientise jugo,

tic

£e. 2. lib. qua purgant nimam tuam , é pul-

TAP-24^ cpyaw faciunt , gratiofam & acceptam

intus furorem coquant , & vindi-

qu

AMirum non eft ,

lib

in con(peciw weo.

&am fpirent ; quidquid. contra cla-

met divus Cyprianus , afferens :

iufi

quód beata Angcla de Fulginio di-

cere in more habuerit : Scie , quod

Magis optamtus Cv eupimus conttmelias

Mu

In vit4

(

nobilitas & valer , qui exit de tribula-

( injurias fingulorum elementipatientia j ,

€4p- Z0-. eione , non e[l nabis cognitus , alioquin

yincere , . quàm facerdotali. licentia Epiff. 9.

vindicare. .Et fan&tus Auguflinus:

COf

enim cffet de ea magna vapina , C

rapila quilibet . rapevet ab alio

N

* de

Paratus effe debet Sacerdos. qu[Itts. &

u

f

quo tribulari poffet.. NNon eft mirum ,

pius, patienter. eorum malitiam fu

jH-

Ma

ht

uód Thomas Morus in fetali theatto

nere , quos bonos quarit.

Ob oculos

1níar

eonfiftens,carnifici , veniam de mo-

tibi pone excmpla San&torum , quif-

tu

t

te petenti , ofculum aureümque

quis talis es , ita impatientiz malo

l

m

laborans.

nummum porrexcrit , cum addito :

!

WJ 3

a

Nen enim arbitrot , quód queat

h.a

Tu mibi bodié majus benefiecium preflabis,

l

14

quam mortalium quifquam | aut. ba-

tibi contingere cafus , in quo füuo

jwrn

élenus pra[flitit , aut prafiave. poterit.

patientie exemplo,tibi nullus pra-

Qd

Sed hoc folüàm mitum eft ; qnód

luxerit San&us. lNam fi damnum

pus |

Scripturarum teflimeniis, tot Patrum

erum pateris , Jobum imitari ju-

fitend

fententiis , fot integris libris ad pa.

beris , cui Sabgi boves abftulerunt,

tà

& arantes fervos trücidaverunt ; cui

tientiam incitati , tot exemplis &

ói

hiftoriisprovocati , necdum fciamus

Chaldei cameles abegerurt , &

W

occafiones patiendi qu&tete , qua-

cuftodes percufferunt s eui oves &

Mf;

fitas & inventas ad lucrum applica-

pueros flamma de exlo delapía de-

votavit * cul liberos domusà vento

Ub

re ; quód necdum íciamus , pro

Pt |

petfequentibus nos , ad Deum pre-

collifa compreffit , ad qua& omnia

(fe

ces fundere ; bonum pro malo red-

Job , velut impenetrabilis patien-

ahenu

dere , & pro tanto beneficio Dco

ti& mutus : Donintus dedit , Domimus

Imó

fti |

indefinenter grates refetre.

abfislit , fieut Domino placuit. , ita

quód etiam ex Sacerdotibus non de-

;Ub. IT

allqua

fattum eft ; þ'tdnomen Demini benedi-

CXl

fint , qui à fübditis , vel parum

&um.

huj

effenfi , ab aqualibus fortunarut?l

Sirifui & contemptui haberis ,

füit

[

Ccxeni-

—

BE VIA ILLUM INÁATIVA. CAP. Ill CONSID. III.

IH

i

exetnplo tibi fit David , qui à Mi-

uxore David illufus , à ptoprie

qu

2 Ref-6. chol uxore füa fuit irtifus & (curree

Diacono Martinus contemptus , à

Qrit

2. Reg 16. comparatus , -à Semei convitiis ap-

proptio fubdito fan&us Romealdus

ol

petitus , & vir Belial vocatus ; iNec

de peccato. fodomitico falsé accuía-

Qittot

tamen in his receílit à. patientie

tu$ , à proprio Gencerali fanctus

bono.

, t

Francifcus injufle diffamatus ; íed

|caft,

Si de crimine fal(e argueris , pa-

in his omnibus patientià fuperárunt

tientiam virginis imitare Matiaz ,

propter eum , qui dilexit nos , &

jugO,

vitdl

qua ingeniosé virginitatis gemmam

propter nos coram fal(is teflibus ob-

T

fub habitu abícondebat vitili ; &

mutuit, tanquam non audiens , &

(es .

hinc füuit pro vito habita . ac fratet

tanquam non habens in ore fuo te-

Marinus di&a ; nec non ab impu-

dargutiones, ut Eccleffa [ue toleran-

TET

5.Auguft.

dica foemina falsé accuíata , quafi

dorum malorum praberet. exemplum.

n'en!(d lii

lib. 18. de

(LIfi s

J

per vim & fluprum munus forni-

,Si podagre doloribus vexaris ,

civit. Dei

ïJ(

catoris. & impragnantis exercuiffet ,

ob oculos$ tibi pone divum Lean-

Hl

(ap. 49

[ P

tacens & patiens fufliauit putatus

drum & fan&um Gregorium , teq

Matinus accufationis proterviam ,

confolare iifdem ^ vwerbis , quibus

]4

lul

Ohbm

/-15

infamiam publicam , íubiit poeni-

Gregorius tam fe', quàm fan&um

qu

fla

tentiam & penám injundtam , pro-

Leandrum coníolabatur , ad eundem

lem velut patri al

Í

?

! mALO

latam . füfcepit

ita refcribens : De pedagra verà tno-

lib. ?.

mendicando aluit , prius deficiensà

leflia (anclitas veftra , ut-.[cribit , 4f-

Suritis 6.

regift.

ia , quàm à patientia ; nec infi-

fügitur , cupus delore. affiduo c» ipfe

t

Feot iar.

Epifl. 125.

tUo

pienter , fic enim poft mortem tam

vehementer attritus fum s. fed.facilis

apud homines , quám apud Deum

erit. conolatio ,. fi inter flagella , qua

) Pl'æ'

plus laudis obtinuit , quàm in vita

nnuft

patimur , quaque fecunus — ad. memo-

tacendo de

riam delila vevocamtus.

Atque bac

t [

detecta.

perdidit ,——' innocentià ejus

non jain flagella , fed dona effe confpi-

tufit;

cui

Si tum vite infidie flruuntur ,

ümus ; fi, quia carnis. dilechione pec-

ï

exemplo fit tibi fan&tus Benedi&tus ,

cavimus » carnis dolore purgamur.

eui Frattes venenum propinárunt ;

Si vatiis corporis languoribus

«s x

& beatus Hermenoldus , quem.pro.

gravatis , fit tibi in fpeculo fan&ta. suyig;

f de

l

prii Fratres interneeioni dederunt.

Lydrima , qua per trigita oCto afl- to,. 2,

vent?

Bené nota , & hzc quidem non

nos continuó le&te affixa , gravil-

alienus , non extraneus , fed pro-

fimis indefirienter agitata doloribus, -

4 lcn'

prii Fratres. fecerunt ; ne dieeres

fuo exultabat in fponfo. Statue tibi

j

J

i

aliquandó : íi inimicus meus vel

in exemplum fervulum mendicum , Mary[g;,

n

I(l

extraneus maledixiffet mihi , fufti.

qui totius vitze fuae cutriculo paralyft J;j. ;.

tiil dï'

nuiffem utique. A propriodifcipulo

laborans , nunquamintcrfnifït , Deo CAp. d.

fuit Chriflus traditus , à propria

devotas grates fefetre pro quavis

accef- ^

ell

x

m

T

*

112

*i* E E v T—A-Tvs- III.

H

acceflione doloris , haud fecus , ac

Si mentis affli&ionibus , atidita-

hN f

fi fuiflet di(cipulus illius fan&i Senis

tibus , & tentationibus pulíatis ,

tecotdate illius fervi Dei , qui di- Redra.

] z g

ita monentis : Non contri[leris fili ex

In vitis

informit«te vel plaga eorporis tüi ,

vinis confolationibus & fupetnis lib. 1.

Patrum

gb

fumma enim religio ef , ut in infir-

illuftrationibus , quibus indies locu- trad. ?.

parte z.

fiQ

müfAte agas Deo gratias s f ferrum

pletabatur , indignum fe ratus , eas f4p. 25.

$. 147.

fibi auferti , ad Deum devote cla-

fj

e5:per ignem eruginem amittis s [i verà

mabat.

Exauditus , & per quin-

d

AUTWIH E5 ; p ignem probatus,à. ma-

gis ad wiajora venies.

quennium fümmis deíolationibus

1

Si defe&um visüs vel alterius

probatus , adhuc majoti animi for-

Pl

fensüs pateris , memor cfto Tobis,

titudine recufabat confolationem v«l

por

cui Dominus ideo cecitatem immi-

minimam ab Angelis recipere , qui

lat

fit, quia fibi in eo complacuit ; id

ipfum Dei juffü confortaturi acce-

füis

teftante Angelo , atque ad eum di-

fleramt ;

dicens eifdem , íe non

f

um

cente : quia acceptus eras Deo. ,-nt-

aliam confolationem pofcere , nifi

Tob. 12.

ut voluntas Dei adimpleatur.

H

ecffe fuit , ut tentatio probaret te.. Si

. 12

amitamtus octilos ( ait (ancta Sincletica)

Ut bomo intellgat ( infit Dominus

ton

non feramusgraviter , extollentia enitn

ad beatam Birgittam ) znfirmitateim , Ludov.

qut

a

In vitis

infirumentum amifinus , fed interiori-

quam babet à feipfo , d fortitudinem Blofius

fl

Patrum

füm

bus eculis gloriam Domini. Jpeeulemur

quam bhabet à me , neceffe eff 5 "t in monili

parte 2.

at

Surdi fi fuerimus , non cureimus , quia

quandoque permittatur. puljari. pravis [pirit.

de pa

Mantus

cogitationibus » quibits fi mon con[enttt » Cap, 4-

Ó d

tient.

aAuditum . vanum amg]ïmus.

no[ire ex aliqua paffione debilitata funt ,

ille effiiuntur €i purgatio animia. ,

ïful

p

fed. interiores paratas babemus adver[us

cuftodia virtutum. — Et. licet. valde - ae

UT

tentationes. inimici.

Infirmitas totum

mara [int ad ferendum , [anant taimen

í

lll

corpus moflrum temet- , [ed interiori

animain , € ducunt eam ad. aternam

M t

bomini moffro fanitas erefcit.

INec

viram , que non poref! baberi (ine a-

!u

eft , quód conqueraris , ob corpo-

maritudinibus.

Non exiflimeimus ( in-

fti

ris languorem aut defe&tum teá tuis

qüit fan&us Chryfoftomus ) effe ff-

li

H 0mirl.

impediti exercitiis ; nam folatio tibi

gnum , quüd mos déreliquerit , & dte

Dj

effe poterit , quod Dominus (an&e

fpiciat. Dominus , fi tentatienes. nobis

j24n Gt-.

LU

h

ertrudi tevelavit , dicens

Infi-

inferantur s. fed boc maximum fit mo-

ne[. 13.

Mi l

Ludov.

situm acceptius. amibi efl. , dum quis

bis indiciumza , quód Deus . nofiri curatn

Mf

Bloftus

34 monili

in infiriitate [ua. pofl. confumptas. per

gerat. Nam €v fi babeamus peccatorum

Pt

(arcimas , quamos prewant , poterimus

fpirituali

vigiliam vires , defc&wm illum bumi-

li

liter fuflinendo mibi offert , quam dum

magnam patientiam C gratitudinem de-

h

gaP- 90

4liquis corpore [auus , qui benà vigi-

clarande,leviores eas facere. Et ft non mul-

lg g

lare poteff , totá nodle in oratione per-

*

tababeamus peecata , iteruim majori frue-

l,

ml gv atiá , f grato animo tulerumus-

rigilat.

Dui

Si

EM

Ws

s

a

t

T

EDE ?IA ILLUM INATIFA. CAP. Ill. CONSID. IIT.

tl«

Si beneficio , officio , aut digni-

bus placerem , — Chriffi fervus non effemn.

r

]

lts ,

Ex Bit- tate privaris , exemplo tibi fit fan-

Et me David :pfe. armat

L]

Lequcbar

qi d M

Yiar.12. &us JEmilianus , & (an&us Cyril-

in con[pectu Regum cr non confundebar-

Similibus exemplorum inductionibus

pai l ä.

Novtmb. lus Alexandrinus ; quorum primus

; oj !

ob ífuam liberalitatem ,tanquam bo-

Vir fan&us tantum) in patientià ,

norum difïïpatorä minifterio fuit

patiendique defiderio proficiebat , ut

$,0 UP, j

t d*

repulfus ; alter ab Epifcepatu injufté

dicete nullatenus dubitaverit : siquis

yj, L)ranus

r qum-

depofitus , & ut hzreticus procla-

mibi dixifet : elige, utrum velis :

effe. Angelus , Petrum flimulans ac fol- n exiom.

(onubus

]

3tus ; O- quis numerabit omnes

1

5 9

qui tem-

vens ? an Petrus fervatus iu vinculis ? 5: 9-7-

mi [of«

, ,pifcopos ac Parochos.

a

poreAriang pravitatis , aliarümque

Petris utique maluiffem , propter quem

harefüm ac tyrannidum , fuerunt

Augelus defcendit ,. ut vineulis iflis po-

:, Ql

"

1 A

fuis & fedibus ejc&ti , in exilium pul-

r !ieuij]er.

fi, & velut malefa&tores tractati :

Si vis incompendio quoque qua-

; mi

ii

eum fuiffent velut. fan&ti honorandi.

dam patientie & fortitudinis exem-

)

Horum cxeznpïo in emni tribula-

pla à Gentilibus data ? audi Tertul-

i

tionis eventu teipfum animato ,

lianum. ita diflerentem : pud vos

(;mi b

quoque ó Gentes , Mutius Scavola dex

L

Apologet..

quemadmodum fanctus Chry(oüc-

vtl l»'m':ï"!

mus , ab Eudoxia [mperatrice mi-

tram (uam . libens im ara reliquit

6 (fdp. )'0.

j h

contr&.

rum in modum laceffitus , fe (3n&é

fablimizas amimi 1 Empedocles totum fe

c;//i);":'IL

animabat , ad Cyrisezm ita fcribens:

Catanenfium eeXttais incendis donavits

j j y

$i hnperatrix me pro[cribere volet.,

ó viger mentis ! Kegulus , me unus

w;(ml:!ï, M

proferibat , Domini eft tevra co plenie

pro anultis boflibus. viveret. , toto cor-

?i&)o

]

Vom, g.

A

tude. ejus

8i ferra. difcindere. volet ,

pore eruces patitur. 5

Ü

yirum fortem

MW r

difcindat , faiam babeo exemplum. 5i

€ in captivitate vidlorem ! Anaxar-

qme in mare vult projicere , 7one vemi-

chus cum in. exitium . prifane. pilo con-

g

nifear.

$i i caminum vilt. conjicere,

tunderetur

tunde , tumde , at ,

TL

tres illos 7uyenes babeo , qui. id. pertu-

Anaxarchi follem , Anaxarchum. enim

"Ib

lerunt.

$i me beflüs vult. objicere ,

non tundis, Attica meretrix , carnifice

il )fï'

Danielis meminero , in lacum leontm

jam fugato , poflremo lingmam . fuam

(/v d[l li

eonjecli-. St lapidare me.vult , Stepha-

comeflam in, Tyranni. javientis faciem

j

LU

mum babeo protomartyrem , eadem pa[-

expuit , ut expueret C vocem , me

h

t n

iJ'

jum.

Si caput miln vult auferre. , fo-

conjuratos confiteri po[fet , ff etiam

Zeno kleates confultus

ji lei

cium- babeo. joanne Baptifam. — &i

vicla voluiffet.

u

((

fabflantiam. vult adimere , adimat fa-

à Dionyfi , quidnam. Philofophia prae

?

J

'r'i/ r's

ne , nudus egre(Jus fum. de ventre ma-

flaret

e

eum. vefpondi[fet :contemptum

!l

(nmP

tris mee , mudus vevertar illuc.

Ex

mortis s. impa[fibilis flagellrs. "Tyranni

j

j

H

bortatur. Apoflolus

per(onam hominis

objedius , ententiam |uam ad . mortem

Deus non recipit s. C^ fí adhuc . homini.

ue fignabat. Ecce i. tanta patien-

/l ']'W'

ti3

Tr A. HI.

P

;//W

-

l?

II4.

IRACTAW US

III

[

tia ambulavefunt , non modó ho-

Caterüm , qui pluta vult motiv&

mines fancti

Tuni à fl

fed ipfi quoque caci

ad falubertimum — patientie ample-

]u qtrd

agani , omnifpe futurorum defti-

xum, confulat Au&ores, de hac ma-

lo

teria totos Tractatus & Libros fcri-

tüti. Cur ergo nos non poterimus,

li 4

fpe indubitata tenentes

quoniam

bentes ; fed ita coníu

, ut exindé

$. Bern.

íft

non [unt. condigna pa[fones bujus tem-

addiícat

tum fuam, tum fibi com

4d Cleric.

poris ad. prateritam culpam , que. re-

miffas animas po[T idere in patientia ;

N

&Ap- g0.

ilto

süttitur s non ad prafentem con[olatio-

utque de ipfo aliquando peflit can-

tari :

dq

911$ gmtmm que wnmittilur s non ad

In ttta patientia po[edz/hamman Breviar.

fummm gisriam , quapromittitir nobis.

i[ il WW

iam., jamque cum Angelis corul- 13. Dec.

Ill

Ah ifti potuerunt tanta , pro tan.

cas in Coelis ; abi neque Iuctus , neque. Apoc.2t,

[77

DI

tila vanitate laudis humane ; &

clamor!, meque erit ultrà , quia pnma V. 4-

Qu

f10s rioti poffüumus , vel dixerim po-

abierunt.

tiüs , nolumus füflinere modica ,

dlLCH

Mi

) w

pro letitia perenni , gaudio imenat-

CONSIDERATIO QUARTA

33

M

tabili ? Modica utique fünt ,

pati

T

2

1&]06111 in I'HCD(;X fahs aut fa"C al!

Be quarta Stel

"

*

lt

Mi 1

aut aceti, autaltenus condxmenu de-

Seu

fe&um ;

fuftiner

lffmu f.

füetit

aliquem inter -

De Virtite Obedientis,

;1,

(cut

grotos ingratum fceLous afflatum,

*on murimurate COJU."! corporis in-

Umera Stellas,

potes, c*uax ifla Geief. n

4"1.24. Ul[

fà

"

commoditatem , lecti duritiem , ca-

Stella Ceelo i'ïu.Xth- Numcza

V. $

T

Lmuf-

! 'Htj 5

loris aciem , friporis acerbitatem ,

Religiofos ca;ufvxs Ordimnis ,

3up

tifl

^. Qefs

nivium denfitatem , imbrium affül-

que fexils , quos facra obpd: entia ad

tum, ventorum tumaltum, acris 1n-

Obe-

Lt

IN

3- lic fu

ad caeleite puL tium adduxit.

temperiem, terra vi(cofitatem

J(f]il i

C

q 'Hq

dientia cíl pmyrmm Relxglofomm

tis 1ntec X'l'delOl'lLlä ;

& tamen hac

patrimonium, poti iflimum R eligio-

ll)

(

i (

fodica patienter pro Deo fuperare,

nis rnunimentufm , Pï&CIPüUTD mo-

fl

n

lo

H

ïam;;

non modicum , fed ingens g

orix

naftice vita ornamentum, votorum

.gn,f

j

Izu 'if)VcC.

pondaus habent. Ab,;zfr; tia C Conti-

maximum , itet tutiffimum, fcutum

Pd

' Mitgy

fortiffimum, virtutum fundamentum;

UET

glofius

nentía ( inqait- Chriflus ad bþwm

l

f

in mouil

Bitgittam ) quantumvis modia , pro

fanétitatis nutrimentum , predefti-

li

i

N

hozore Cv amuore ineo difcrete (ufcebta ,

nationis indicium, & totius humane

t

];Hil'.

1

£22.2.

atque peracka , meretur 4 ine inagnum

rca

icmptionis ac falutis inftrumen-

C()mm

tum

(,t) .'.60

pramium.. Iracundiam sitigare , libidi-

Nam ficut per- ánobedientiam

üte

gf

juflitiam cu[lodire , avavi-

Adami mors intravit in hunc mun:

en

nzn f 4TETE ,

E.

t'am contznnere , [uperbiam bumilure,

dum ; ita pet obedientiam Chrifti a-

Coifn

C telt: favö:) Au«m hao J magna pats

lus

mundi credentibus apparuxt.

m

K

siaityii e/?

1

Quod prtobé agnovit, qui prologum

Vaf

u&e

—

G w

DE VIA ILLUMINATIVA. CAP. IIE CONSID. IF.

n

2

fue Regule ita incepit

35

Aujculta ó !

eft , prefentem militantem Eccle-

m

j

$.Benedi- filis pracepta. magiflri, c inclina aurem

fiam : venuflate quidem minorem ,

m

D

&

£us.

C Ti

cordis tuà. , C admonitionem pij Patrüs

fed foecunditate ampliorem. Pro-

pter obedientiam füam reveríus eft

osfer.

libenter excipe , — v efficaciter comple ;

ut ad eum per obedientie laborem vedeat,

Dominus in Celum cum fuübflantia

erin

àquo per inobedientie defidiam veceferas.

multa

quia afcendens Chriftus in

J COf

Obedientia eft ftella oriens ex

altum , captivam duxit captivie

tientti

tatcim.

[ at

P

alto , . quia ab illo originem trahit,

de quo dicitur , quód 4 faummo celo

Obedientia' Abrahamum patrem

hi 309

Pfal. 18.

egreffo ejis ,. & occtirfus ejus ufque 4d

multarum Gentium conflituit ; Ifaac

; n«

fummum ejus..— Quai exultavit ut gigas

promeruit , ut audierit : benedicen-

j ngq[(f A;(!'.',

ad currendam viam ; & adimplendum,

tur in [emine tuo omnes Gentes terre ? Genef.26.

