A

:

uck

Á

que ingfatimäiïääï perfe

tre neqn l.

te , in obfervantia

Í

19 An

inus.

(

&

ljï

actc

J

a

T

[

Si alio témpore , alióve loco

4

Y

difcretione , amor

"d

^

.

H

4

Í

4

iC

t , libenter

Is

11

85

Y

nos &gritudo . obru

tentione, ab(que ulla fan&

n;

»

füfciperemus , aft tempore tot ne-

tati

M

M

períev

£

ien

3e.. Nam íolus qui

gotiorüm, tempore Bacchanaliorum,

raverit , hic falvus erit , folus finis

Wt

& quidem in loco peregrinationis,

coronat opus, & íola perfeverantia

Wln

tantis molefliis premi, eff ultrà mo-

nobilitat virtutem.

Clamet . licet

üti

dum flagellari. .O hominem ( mal-

mundus ,- clamet licet caro : defcen-

of

b]

|

lem puerum dicere ) infolentem , qui

de de Cruce , tu cum Chrifto. per-

ctiam inter virgas fuam commodita-

Íevera in Cruce, donec dicere queas

W

f

tem & ptropriam utilitatem attendit,

cum Chrifto :: Cenfumaturm eft. - INo-

h

Manb,

eum tatnen deberet non aliam , nifi

li audire tuam corruptam naturam ,

f

hanc folam vocem edere

?

.

Sana &

fi inftar uxoris Job, tibi illudens

404.,2. 19. :

!

caftiga me Domine, quando, quam-

blandiatur , ac dicat ; Adhur tu per.

d

diu, ubi, quo modo, quo inftru-

fob. 1 :

manes in fünplicitate tua ? benedis. Deo

9.

h

mento tibi placuerit ,' toties fiqui-

€* morcre.

Ita fiat , in omaitribula-

[

,

ïä[

dem jam aliquid tuo. fan&titlimo be-

tionetua, in omni adverfitate , in om-

Inu

neplacito furripio , quoties mecum

ni ctuce benedic Deo ufque in finem,

Y

fu

agendi ,"tibi modum prafcribo , aut

fpe fretus , quomiam non ia finem ob-

tü

inter fuftinenda electionem , ne-di-

P(al. 19-

livio erit patperis : & patientia pan-

y. 19

inci]

cam 'exceptionem , prafumo. Si-

perm non peribit in fivem.

deï:

bhi

mil.ter debet paticns effe indi&äfens,

À

| CONSI z

",

NUA

j

P

DE TPIA4JILL

L

MI

IN

ATIF A.

C

i.

CON,

ID XII

L

5j

inci

ad

giïül

is in diä. in iracundiam, bla-

h

-

381

; fü

: i

: CQNCIDERAT[O XHE

n

[picioneta, itptecatió-

netmm

;

naledictionem, detractionem,

.;

h

faí xfll

Quomodo corrigendi ]?izt ETTOYCS. 5

ait

Hmuunm

L

i

am,vindictam. Jam ne fimi-

Verain apimt vefignationem ,

pu-

H

Itct.. €

255

& ne malo malutn, affli-

ii

affc

)

l

N

ram adver[itatum oblationeimn

&ioni

GAiailiWw

ioeti , & damno, dam-

tium ad

d

Gch(J

j

mnpediumt ?

E

35, übi ex malo bonum, ex

da

31

ii

jis Coft

:

no lucrum , atque ex neceflitate

? Átiaadvería à vatils ca

üi$hÓ6-

virtus faci

£

At

13f

ia D ota;

M

filillje

enda eflet , feque

bis obveniunt , alia immittun

,£

& in praà

4*

X1

indefefsé obferva.

l hw!

AfY

n

1

tUf if

iii

1edia

Y

à caufa prima, nemp

€

Prümüm cft, ut firmiter credas, &

m qh:'

x

a'l

Deo, alia

4 cau

fis fecund

nem Ffä

indubitanter teneas , non tantüm nis

—— m

j

gf

Hsv

m

creatuftis

aliaà ratiofia

us , alià

hil. fieti pofle ab'que Dei permiflio«

Do

ab irration

í

[

"

L

us

iv

ie

ü

ut fanétus

Te

Cf

ne , fed etiam ptorsüs nihil ab

i

fque

Uv

Jé

e

93;.(

J

ï

VC

-i

ï

:

Itt

$

1

i

í

k

Pqafo

!

d

Hotil ;

i

f t Necefjeeft , ut

divina difpo

t (olum &

^

i Erfanv, alia e (elo , a

H

]

s

eterra , lia ab ele-

unicum

€

i

€

€

A.;t

:

f'iQïïC, P

;þ

[

3l,

at

1 :?

iOïüt

à V

£

FeM

'-.iw

n f aha

efh

[2

f

[

ala ab bominibus patiamur.

&iffimus

ä

)

ii

us ordinate fnequit s c&-

?

Alia a&li

&

i

l

t

tios ob ncgationcm *

tefa Veró otnt

,

AA

ii

divina ordinatione

J*Ma

a

alia ob privationem. Item aliis pri-

nnhüss

cUuti

ietnadmodàm divina

e

d

2110

1

i

1

.

Q^

Vamutr cx

ISorm

itia

&B!

is ex bénevo-

3Cl !pïll

à

IH

t

ä- [

ogando nos inftruit ;

j

II

à

l

ItS

ia

!

:

ce

íli

at

e

aliis ex

[2

a

1219

lentia ,

2097

àit i

$

t

erit malium in civitate ,

Ahits. $.

t

n

ute

Sum

ilitef

äS

a

k

ulbus datn-

b

[^

AU

n

d Dos

LE RE

3721

&

Y

ona, in

5 2102 fecerit.. lcem z Bona

Ven

(olus 1

uæ'äic

[

fle folent:

,?

poflumüs, varia e

C mala, vita C mors , paupertas

Ectli.it.

evera

alia enim.funt externa , üt divitiz,

boneflas.à Deo funt.. Hic habet debile

$

P. 4

ume ^

domüs, ani

PPIT

fl

lia s alia corporalia, ut

judici

lif

&ii

n,noftrum , ut be

ne

nfttua«

^

ne-..:

P

Íta

üai

;

i?aä*ctpuäo ;

c

otpotis

i

Dui

ch

&

itudo,

itdá-

tur, ne fecüs incidatin 1

€ M E

203

i

ieos dia-

fi

(^ £0

41r

|

(Urd , &

V

ncinna membrorum dif-

boliac dicat : Siccine ergóne Dcus

u

(2

pofitio ; alia fünt fpiritualia , ut fa-

vults£urta, injuflitias, fraudes, diffa-

m

1n3, talenta ;alia naturalia, & alia fu-

1ationes , falías accufationes. INun*

nit

r

l!

pernaturalia.

Hec poffünt homini

quid , fi ego ità mco proximo de-

V.]d'l l

ii !

vel negati, ità, ut nunquam ad eorum

traherem , béné me excufarem , di-

TRU

poffeffionem pertingat; vel auferri,

cendo, Deus ità voluit, vel ordina.

[

l

,//NW

J.-(L'

ità ut eotum poffeffione privetur,

vit? Si ergo Deus non vult, ut egoó

j

In utroque cafu homo in varios lap-

alteri inferam injuriam , quomodö

At

")

a. f0

fus fe pracipitare folet, fic, cui na-

velle poterit, ut altet 11 me exetceat

jel

p

tufa bona talenta negavit , is forté

füam nequitiam ? Si Deus eft fum-

tné bonus, fumméque fan&us, quare

[

j

incipit triflari, indignari, alteri invi-

dere , in labote tedere , aut omninó

tam nefanda in mundo permittit ,

4

[l ('4 f

blafphemare. — Sic cui thefautus cle-

qua omnia tam facilé i

mpedire

4

potlet ?

(ov

A

L

$6

TA 114

TU5

T1f.

centcr. Jam fi hoc, quid quazfo mur-

poffct? Cur coacurrit ad a&um no-

muras ? quid triflaris ? quid indig-

centis, ut opprimat innoceritem ? Ad

naris ? cüm habeas, quo nihil melius

quid tam horrenda, tot fcandala, tot

bella , qu& pleramque folos pufillos

defiderari valet, mempé divinum be-

& innocentes occidunt , gotentiori-

neplacitum. Quid cuá refert, an Deus

(

malitiofum tibi nocentis actuni velit,

bus íe fugá, aut pe

L

unià, aut nobili-

an nolit? $i te juxtà d;vinum bene-

tatis. refpectu falvantibus 7 Utique

C

m cafligari, vel probari opor-

optimus Deus ejufmodi mala in &-

Pïacitf

tet.. Quid tua intereft, utrüm id fiat

-fernum nunquam polfet prohibere,

i

fi poffet eadem velle.

In finilta, &

Vei

boná , vel malà intentione te

ä

his adhuc horribiliora fubindé dia.

tribulantis ? utrüm fiar in hac te, vel

bolus pufillanimes ac rudes pracipr

in alias velin hoe loco, vel in alic;

lu t, d

tat , occafione alicujus injurie illate,

vel tàli modo, vel alio, vl ifto tem-

Ms

quos aliqui confolati conantut, come

pote, vel ab homine, veládaeuone;

Ól

vel

La

elap

cregrino ; vel

muni illo-

udicia Dei aby*ïus mul.

ab amico, v

Pu

à noto , velab a

i

]

ieno.;- five ftudio,

It

ras alij (uà fubtili diftiactione Theo-

five caíu, five jufté, fiveinjufté, ect-

]i

logici dicendo : Deum quidem non

^-IiqQ

e

véle actum mortalem malum, velle

nimi1in szmiï

J

s, quod cu ad-

K

Y

tus (;;'

AR $

1Ó?3

utpgtä (ub

impleas Dei voluntatem , patientet

p

tameft actum ghyficu

hac confideratione bonum - alij to-

fufferendo , tametíi alter adimpleat

p

^

m 70

^"*

tam confolation

Cli

3 abfolvunt unico

voluntatet

[

1 damonis , te injuite af-

Ü

vocabulo

Patientia. Sed aliter nos

fligendo. Et certum eft, quód tu ad-

Q

m diaboli murmu-

docet fan&us Paulus, dum ait ; Vos,

impleas voluntate

Y

AdGalat.

rando-, tamerfi.alter adimpleat VO«

quii fpiritutales eflis , bujufmodi inftruite

II

6- -l-

./vlrl

teib

i

4

i

í

",

lantatem INuminis,te jufté cruciando.

ll

m fpiritu lenitatis, confiderans

ne r tu teuteris. Dicite tali : amice

-Non eft voluntatis Dei, ut vel ullus

Ed

a

liud cft. quarere, utrüm Deus veát,

alteri injuriam inferat

H

^

£

, .

iiv

110

ut tuus proximus te ita damt

^s

j

iccts

"ving voluntatis , ut om

S iïïargm

& aliud , uttàm Deus vclit, ut tu

$ audenter íuflineant.

INon pl'acuit

[

dampum à proximo illatum patien:

Deo Tyrannorum crüdelitas, placuit

Á

tee fuftineas ? pofterius. infallibiliter

veró ipfi - Martyrum inv:dta patiet-

f

eft certum.; ; nam nifi ipfum Deus

tia. - INoluit Deus, ut Jadei Chriftum

X

vellet, nulla Psrmisïendi malum ta-

crucifigerent, voluit-autem, ut Chri-

f

tio foret,

ftus crucifigerctur. Quemadmodum

Similitee voluntas Det eft , non

divina afferit Scriptura ; Convenerunmt. ,g.

iantüm , ut patiaris aliquid in genere,

enim verà in civitate if adverits fals v o

f

fed ut patiaris in iftis circumftantiis,

Gum puerum tutn 7 ESUM, quem tm-

s

hanc ipfam injuriam , ab hoc ipfo

xifli, Herodes & Pontius Pilatus, étiin

homine, & quidem quoad hoc inno-

gentibus , ( populis 1frael, facere, qua-

"anns

-

n

-

s

-

DE FIA ILLUMINKATIVA. CAP Il CONSID. XIII.

d

o '-

mantus ttta - confilium tuum decreve-

poterunt mihi. cedere in bonum aut

(

ruut fieri.. Ecce conventum malig-

profecum animg mes?ad quid mi-

] nl

nantium

otdinavit

fapientiffimus

hi proderunt mentis ariditates, intel-

num

Deus i executionem ífui fancti con-

le&us obtufiones , anime fterilitates,

ao

filij ; malum , quod noluit , permi-

cotdís anguflie , tam vcehementes

uf Yelh

fit : ut bonum , quod voluit , cffi-

paffionum infultus , continug. egri-

m bt

ceret. Sic etiam , tametír non velit,

tudines , Superiorum indiícretiones,

àti orOf

attamen Ííàpienter permittit tüum

fratrum vexationes , alieque pené

proximum tibi malé facere , quia

innumere moleftiz & diícrutiatuum

m mf

a fe

Atl

"

vult; tibi inde benefacete ; quemad-

occafioncs ? utique profcctui animae

yic ,m *

modum proprio nos ore edocuit,

conduceret , fi Deo meo poffemfer-

!

Luca 6.

d una

dicens : Benefaute bis qui oderunt ves.

vite in pace interna , in charitate

Q

». 27.

Benediite - maledicentibus - volis , orate

fraterna ; in Superiorum dilectione ,

ia

L

r

pro calusumiantibus vos.

Minimé re-

&

-

in fpirituali hilaritate , quàm ia

á UZ

tio '

pugnat divinz bonitati permittere

t&dio & cordis amaritudine ; pre-

ä

e

AUdUd)

tot mala , cum indé plura ac . ma-

fertim cum mihimetipfi fim gravis,

l

(

jora proferat bona ; quemadmodum

impotens hifce me moleftiis extri-

l

cate.

xJUJ n*h

gon imprudentiz -fed permagng ía-

pientie eft , permittere privationem

Porró non turbetut. cor tuum,

9atlcuue [

At

pauxilli cupri , ut quis. indé efficiat

neque formidet, quoniam nihil ho-

jodh.14-

[ dH

y. 27.

nit

grandem copiam auri; permittere

zum eft-ad mortem.. Quamdiu boná

H')" "

u-d

dea

t

4

cortüptionem ovi , utindé pro

intentione inquiris vitam , adhuc vi-

;uOd U

fimurii

avis ; permittere interitum ligni, ut

vit confolator animarum Dominus,

indé exiliat ignis. O faptentiam AI.

n

[H

quiait s Quod. ego facio , tu ne[cs

foan. 18«

Iv

tiffmi, que ex peílimo producit

,L[wlu ]

sodó , (cies AMTeT poftea. — Neícit at-

pc2.

optimutg ; & ubi homo . inrendit

tificium horologij , qui intuetur il-

Ut

yci i

ö

,

[

malum , ipfe decernit bonum.

lud in partes difperfum ,. laudat 've-

a

Tijavi

Secundó , fpiritus contribulatus

tó attificem , dum videt qualibet

1'

)!

Scies pofteà,,

coníolationem recipit , quando vivá

debito ordine locata.

: Pladg

fide credit, quod fapientiffimus Deus

cernens aliquando ordinem divina

K

h »l

If

nullum malum permittat, nifi ex fi-

difpolitionis , & laudabis Altiffimum,

u

se optimo, certó in te producendo;

quod te duxerit per igaem & aquam ,

m

hll

"

J

I

fitamen operanti diving bonitati nul-

& ita eduxerit in reftigerium. Steri-

effh y

lum impedimentum oppof

f

u

1

efiS. SO'

lis aut mente atidus non eft dicendus,

Ín

i

(l

i

2

mgüxh

let quidem interdum homo , altio.

qui patientef fuftinens ; nobiles pa.

ij

$o

C']PF

fh(ï[

rum ignarus, quaíi admirabundus

centie progignit. fructus , fine du-

"]

1

intta íe intertogare , qüomodo fiet

bio Deo gratiores , quàma anima

[l

f

fecundis íemper navigans ventis ,

M ;,ffrll ^

li

iftud? quomodo tante undique pre-

fure& , tam ab intra quàm ab extra

& optatá perfuía quiete. ZEger non

p*

(

L

/, ^

Tmä. III.

J

bi

-

"

$8

iRURCIMTIUS

III.

eft dicendus, qui morbos . corpotis

quin omnes adverfitates , omnes tti-

fano animo & forti fupportat fpiti-

bulationes , omnes afflictiones ab

tu £ nec poteft dici vere tribulatus ,

infinito Dei amörg ad te delegentur.

ftat

quifquis adverfitate petitus ,

Omnia quidem funt dona divine bo-

fnente invictus.

Morbo laboras ,

nitatis , qu&cunque à Deo donata

atque à tuis exercitiis & functioni-

accipimus, nihil tamen magis, quàm

bus impediris , quid indé ? hac om-

adverfitates & cruces.

His enim

nia fupplet exercitium patientiz cum

folàm donat , quos pfa ca&tefis a.

humilirefignatione , & refigiatà hu.

mat ; his folüm probat , quos pre

militate , quà te ob tua peccata in-

c&teris honorat ; his folüm adjicit ,

dignum cenfes. INon tantüm com-

quos. pre c&teris evehit ; his fo-

muni vità , fed etiam communi au-

lüm ut plurimum purgat à pecca-

rà, zclum pium habes, & eundem

tis , ornat virtutibus , cumulat me-

exercere prohiberis , quid inde ? op-

ritis , praparat pramia.

timus zelus eft , acquiefcere ordina-

Pudeat ó impatiens anima , Ó in-

tioni divinz.

lNemo fancétioremac

I

digna & imprudens fponía ! tune

majorem zelum habuit Unigenito

tanti Kegis amorem contemnere, e-

Dei, quem tamen non aliter exet-

jus munera & quafi defponfationis

cuit , nifi , inquantum sterno Patri

annulos vilipendere , & contra pre-

complacuit.

Perfectionem vel do-

tiofa adverfitatum monilia mulffita-

&rinam , ad quam afpiras , fruflrà

re fon eruübeícis. Deum fugit,

obtinere laboras, quid indé ? majo-

quisquis advería fugit ., & contra

N

ri fuo tempore donabitur premio

Deum murmurat, quisquis contrà

perfeverantia laborantis , quàm pi.

advería murmurat ; utpotä , quibus

griiia poffidentis. Pauper & defpe-

ipfe toto fuo petegrinationis curfü

Q

|

l

&us es , quid indé ? fatis dives eft ,

íftipatus inceffit. O quid dulcius

|

qui poffdet paupertatem , qua eít

fponfz , quàm vefligia fponfi pre-

opulentiffimum — Chrifli patrimoni.

ti

um.

mere, & eidem à Mundo pati paffu

Et fatis gloriofus eft. humilis

tractari ? Quid dele&abilius , quàm

L

Frater , fuipfius Superior. — Paucis,

tanti fponfi gratificari amori , fatis-

T

ubicunque & quandocunque Deus

äü

facere defiderio , confentire volun-

adverfitates immittit, aut quocun-

tati ? INecdum amoris lufus didicit ,

Ü

que modo permittit, femper opti-

q*gisquis adhuc damna rerum , famz,

P

)

mos fructus intendit. 5 .ut adeoque

viteve fentit.

Amoris eft. ludete,

l

folum infelix fit ille , qui infelicita.

Y

dolorifque i&tu amantis affe&tum pro-

te uti ignorat , & eandem Deo pa-

bate.

Ludit cum tenello parens ,

E

ticüti animo offcrre non. ftudetz

quem teneré amat, ut exploret ex

Tertium eft , quod te in tribula-

illo filialem amotem ; & ludit cum

tione confortet, ut nullus dubites ,

El

íponfa fponfüs , ut probet fidelem

a1lee

-

DV£E.VIA ILLUMINATIV-A. CA?. I. CONSID. XIV.

$9

n tl

affictum , fic lufit Deus cum Eu-

do noflro grunitu divinas molefla-

ftachio, fic Marchio Pcdcmontanus

ns d

bimus aures ?. 1g Sandlo ( inquit Da- Pfa.p2.

W altherus cum fua Griíclde ; quam

egentur.

vid ) apparui tibi, & quis il San&us? y, ;,

ningi

hiftoriam — Henticus Enäeïgravc,

nifi ipfe , de quo dicitur : Vos astem Adlor.3.

- Qdond

Hoérus & alij miaiftrabunt , ut dif-

Santium c» fuflum negá[lis.

Sic in y.14.

$ quit

cas ab amore cenjugali, quomodo

Chrifto coràm eterno Patre appate-

anima devota Deo , omnem proba-

jj enit

te debemus , fi ipfi placere velimus,

tionem letà mente fuftincns , in a»

vtetis à

E

Per Chriftum noftra ipfi opera offcr-

more pc;*üüat.

te debemus , fi eadem accepta effe

uos r

cupiamus, In nomine Chrifti peten-

fj

CONSIDERATIO XIY.

his f

dum cít, quidquid impetrare poftu-

lamus ; Meritis Chrifti uniendum

i pet

De Concentä fpz'ïz't:mlir Mufices,

eft, per quidquid mereti intendimus.

uht me

oecu

Unienda fíunt cogitationes noflre

Ut opera noflra & patientia noftva fint

cum cogitationibus Chrifli , actus

a,ölm-

Dto perfecte accepta ; debemus ea. unive

noftri cum actibus Chrifli, (etmones

à 1

uéT

cun meriis Chrh c sa

fs

rtii ,

noftri cum fermonibus Chrifli, gre-

naete,

r ita tnita o fferre divina,

fus noftri cum greffibus Chrifli, ne-

xnfatiti

M aje[fati.

ceflitates nofire cum neceflitatibus

otta pf*

; myltt

Chrifti , dolores noftti cum dolori-

* Ommune.eit , quód efxroffiïlï

m fügti

bus Chrifti, füfpiria noftra cum fut-

patüoularem , gon adcó gra-

piriis Chrifli , vita noftra cum vita

y con

vem , communis fuppleat Chorus ;

Chrifti. Ita, ut poffimus dicere: Vivo

Ad Gal.2.

js C0

& quód fübindé pleno Choro adjun-

ego , jam non ego - vivit veté it

v. 20*

& n qmbüs

&us,Cantoris nomen obtineat , qui

me Chriftus ; operor ego, jam non

folus cantando, audienti moleftiz fo-

ego, fed operatur veré in me Chri-

ret. Cantores .nos omnes fumus Al-

Jld dude!

ftus * offero ego , jam non ego , fcd

tillimi, fed quales ? tales nempe, qui

offert veré pro me Chriftus ; opera

; puUl

!

vix notge debitum fonum attribui-

) Päfl

J

mea jam non funt mea ; fed fünt ve-

fb ,

j

mus, qui vix unicum opus rite per-

té Chrifli , & ex Chrifto.

Sic 1n

fite

nofiæ

ficimus; Cantus nofter eft velut mu-

onini tempore benedicam te Deus

olit

gitus boum & latratus canum , otm-

jfe V

meus in vità mea, qua cft Chriítus,

nia opera noftra ve'ut pannus men-

Nam fine Chtifto vivere mihi morss

Jus dldkl[:

m Afl

ruate ; uve noflre , uvz fellis ;

cum. Chrifto autem. & in. Chrifto

Cn: ludcfea

vox noftra, vox ftridentis rotz , &

etiam mori,mihi vita cft.. Quidquid

actus noftri putida imperfc&ionum

fine Chrifto eft , mihi tedium eft,

pura. Aft, nunquid. hifce imperfe-

quidquid cum Chrifto eft , mihi lu-

&ionum monftris coràm divinis ocu-

crum eft. Sine Chriftro fum im terra

Pfal.62.

r ^

( um

lis comparebimus ? nunquid abíur.

deferta , invia & inaquofa : fi fum

y. 3' V.ä:-

D

Hs

cum

d H

jdet

W

60

TRACTA

TiL

TUSs

cum Chrifto , ficut adipe & pingue-

canum probe perdiíceret , à Chri-

P[4l. 42.

dine repletur anima, & labiis exul-

fto , id edoceri , modefté popef

v- 3'

cit

tationis ladilat os meum. - Quemad-

; inquiens ; quid eft Domiue,

y. 6.

imnodüm ommnes creature fine Crea-

quod fponía tua , jam íplendo.

tore nihil funt , ita omnia , metita

Sanc&torum

coru/cans

?

tuos

»

cum

tamen

neflra abfque meritis Chrifti mánca

recufet. amplexus

funt. Unita veró cum-meritis Chri-

non nefíciat , Te tam pium , fua-

vem ac dulcem , ut Tibi foli ad-

fti, evadunt pretiofa , que in fe erant

vilia

Aqua convertitur 10 vinum,

hzerete fit bonum.

Qui

Domi-

acetum in favum , palea in ttiti-

nus

vel

idcó trepidat me pro-

cum, horrifonus hiritus in pergra-

pc accedere, quia videt me infini-

tam melodiam.

Vox Chtifli, vox

tà puritate -nitere

; íe vero nec-

|

fuavis & fortis ; fortis utpoteé cui

dum ab omni 1mpe1fe&10num pul-

nec Omnipotens poteft refiflere ;

vcere tam PUI'C purgatam .

ut ef-

fet

fuavis " cui nunquam omittit 1n-

tam immeníaz purltans con-

iï

tendere.

Íottio

'Tamdiu

nempe

Ipfe Sacerdos eft in. «.

dxgna.

fancta- verecundia Prohlbet acceí-

ternum., non tantux n divinam per-

h

agens hoftiam , fed etiam füorum

fuüm , quamdiu vel minimum ad-

defcctum.

fidclium dignificans

opeta , il

vertit

En Chariflime ,

&

m-

&terno .Patri offerens ,

tametfi Gertrudis tam (ania pu-

per interpellans pro nobis

áque virgo in iflhac Anima nul-

i

ali-

lum defectum notaverit , non ta-

uapropte& quotiefcunque

Iü

quam occupationem - affüumis , ci-

men eadem ab omm defc&tü - ex-

]r

que debitam intentionem premit-

tranea fuit.

&

tis verecundà humilitate , & hu.

Potioti 1ndub1tanter jüre omnia

Ti

mili verecundià fuffundere , haud

tua , licet ODUIP& intentione cep-

FO

fecus ac illa Anima ,' quam quon-

ta ac finita , cum Jobo vereris ;

N

dam fanc&ta

KGertrudis mito

lu-

ita coràm divina Majeflate te hu-

milians

W

minis fuleote circumfufam , vultu

Imperfetum. meum.. vide« pfa], n,

tamen fubtriftem arcano mentis o-

YTunt

oculi tui , anüma mea [ict y, 16.

hi

Tio

cello. confpexerat

Mirabatur ían-

terra. fine. aqua. tibi.

Defecit fpiritus P(al.142

h

€ta Abbatiflà , cernens, tum Anti-

meus , dereliquit. me virtus . mea

P;ä 77'

tl

mam in tanta luce fubmoeflam,

( lumen oculorum. meorum - ipfum

iU

tum renuentem ad Chriftum pro-

non efb mecum.

Non íum ego

P/Al. 37

V. d.

d

pé accedere , à quo tamen mi-

peccator dignus , meos ad caelum

à füuavitate recreabatur

nec nomn

levate oculos , nec ad te meas

Ij

ad caflos amplexus multis pro-

attollere manus ,

nec tibi

incos

LI

.

verumta-

i

Íiciebatur.

Hinc ut Gertrudis ar-

impüros offerre actus

inen

Qu

,

J

&

bEVIA ILALUMINATIVA. CAP. Il.. CONSID. XIF.

Cr.

men refpice in faciem Chriflitui, &i Dei omnes , pro me intetce.

)opgf-

in quo tibi femper bené compla- dere dignemini ad Deum noflrum,

fhite

cuifti ; intende. voci Dik &i mel,

ut faltem hoc opus peragam , at-

|endo.

Inigeniti tui , fonet vox ejus in

que per manus veftras eidcm Dco

"zCe

(

auribus tuis , nam vOox ejus : VOX

co modo offetam , quo ipfi pl

aGucc

ts

fatel

p

dulcis , & facies ejüs decora ni-

Et hiceft modus fpirituale Pfal-

;

, li

mis ; infinita ejus contemplare me-

terium

tractandi ,. hoc eft artifi-

T

rita , & tot intueberis infinii. pre-

cium. coràni Deo. cum gràtia in

Dom-

tij gemmas , quor Sanguinis gut-

congt:gatione Sanétorum ludendi ;

v

a

u

tas , tot dulciflmmos tuo. patcrno

qui in ombibus fuis a&ibus dili.

iplinl

genter attendit , fapienter ludit ,

gutturi fru&tus , quot in vita c-

)

&

licuit actus , tot tuis divinis au-

& facilé plus lucratur uno | die ,

ribus dulcifona carmina; quot pro-

quäm negligentes uno anno. Hec

1 F»b*l;

y a

mcbat [uípiria. - Kefpice in punC—

eft^ ars , animam - velociter gratwils

fimam

cali

terræque

ornandi , m«erita cumulandi , íue

j (

Vn*gmcm

pe

^

Re g.i n

am , quam ob vite inno-

pernas illuftrationes obtinendi, Deo

centiam

&c metritorum

abundan-

placendi , Infernum , imó & Pur-

RGCC'x:

um 4

tiam Filio tuo in Matrem, Tibi in

gatorium evadendi. -lMla quippé

jllimes

filiam , Paracleto in fponfam eli-

eft Deo omnium gïatiiïima Íati$e

.

ï

[;

€

4

i

s

L

à p

te voluifü.

Kclpice in merita

iO

qua homo dolet , fe un«

ia fii

& opcra Sanétorum tuorum , quo-

quam fapremo Domino difpiicuxfï-

r

Ls

-

P

& ícmper optat eidem pla-

pon &

rum vita'tibi fuit grata, G niors

prctiofa.

Refpice demüm in cun.

cere.

H&c eft (tefte. Benedi&to

d

In Regua

&os fervos tuos , & in opera co- de Canfcld ) compendidiofiffima via

inefita totius

?

*

laperfect

- omii

rum ; in fidem &

ad . fümmam

contempl ationem

part. 2.

Ecclefim mulitantis ,

in

atfmoren

fie &

l

adeÓ , ut certior & — brevior via

Cl—lp. P N

& laudationem totius Ecclefim tri-

retemb i

nequeat affignari ad fublimitatem

S 3

En cum his omnibus

contemiplationis , quàm e& puritas

g D

ümphantis.

l

minimas meas actijones & opcra-

intentionis.l

iil 7

li

l

tiones unio.

His omnia mea ope-

A veritate non ertavero , fi di-

lii

[

ta imimcergo , ut in eorum puri-

Xeto , quod anima , purá inten-

raf

fFWM P

tate mee macule abluantut , in

tione indefefsé procedens, per tres

"H

l [

eorum perfe&ione me& imperfc-

gradus ad fummitatem perfe&ionis

( ii 1

&iones diffipentur , in corum lu-

pradticé ita aícendat.

In primo

m $

efide-

mine mea tencbre illuminentur ,

gradu ex una parte ardet d

i ca 1

tio faciendi & patiendi , quid-

& corum pretio mcum vile com-

mendetur.

quid cognofcit

Deo placete ; ex

Tu Ó dulcifime Jeíu ,

horret & fu-

J

(

altera ; veroparte

tu magna Dd Matet , vos San-

git;

H;

nd

Em

af

$2

ITX ACIJIU.s

I1I.

git, quidquid eidcm placere non

tione fe fuüis functionibus impende-

credit. . 1n fecundo gradu tantam de

rit , quà intentionis puritate pertu-

"feipfa & propria fua opcratione con-

lerit fterilitates mentis , dolores cot-

cipit naufeam & tedium , ut ctiam ,

otis , tentationes demonis, ftu-

diorum difficultates , functionum la-

dum operatur , nolit operari, fed

velit duntaxat in fe Deum operan-

bores, fubditorum importunitates ,

tem admirari. In tertio gradu feip-

tempeftatis & viàrum . moleftias ,

* fam horret & fügit, & in folo (u-

fortune invidias , variofque contin-

per**e(ï"entiali bono, etiam dum o-

gentiut cafus. .Ethoc non tantüm

.peratur , quiefcit,

obiter & in gcnere pcrcarrendos fed

Mcdia , quibus puritas intentionis,

ad qualibet in particulari defzenden-

feu habitus , puram — intentionem

de , imoó diligentium more , poft

femper habendi , acquiritur, funt fere

quodlibet peractum opus, breve exa-

men inflituendo : an in co nihil vo-

fequentia. Primum eft, fummam

&ftimationem de divino beneplaci-

luntati divinz difforme fübrepfetit ?

to concipete, Secundám , à dcfide-

fiquid fimile fuerit inventum , nón

hl

rio foli Dco placendi nunquam re-

idcitcó eft animus deponendus , fed

cedere. Tertium , íua exercitia &

novo indies fcrvore infiftendum, ut

ä

fun&iones odinate diflribuete , &

l ^ij 4,

deinceps per induflriam recupere-

l Iuij, !

nibil confusé ac inordinate inchoa-

tur , quod. hactenus per. injuriam

re, Qaartum, non pluribus , . fed

fuit negle&tum. Caterüm , qui plu-

unt fempe-r animum intentum , &

ra de pura intentione & conformi-

|

tate hutmang voluntatis cum divina

attentum habere, Quincrum cunctos

fuos a&us tam in particulari, quàm

" defiderat ,. legat Hieremiam Drexe-

?

in generali Examine. fludiosé difcu.

lium , Eufebium Nicrenbergium ;

li

tereu

T

& alios Aícetas paffim , nunquam

Y

L-

e

Sic Parochus examinabit fe. vcfp

tamen 1immemot., quod puritas in-

&t

te, ad quem finam per diam íua

tentionis non tam obtineatur per-

E

intetiota direxetit , quà intentione

luftrando libros, quàm proprios in-

Ch[

fua exetcitia perfolverit , quà. 1nten-

fþiciendo 4ctus,

u

lt

u

(un

K * oók X k o

!la

*Ck K X*

ln

E

DA

Y

UdMDPTIT

Ui

— :h-

Y

pNeen.

DE VIA ILLUM IN?!TIF"A. CAP. I CONSID. 1.

$3

tj

;.L.

st

i9-

.nä-b i

esy-

-Rf dn elne : (uIkR -AIMée wlb o

QU

f

ml

CAPUT SECUNDU M |

d

fs ,

De Quatuor Ani;m!iäws,

ontite

Is

w

e

u

Antorm

Vututibus /| Cardinalibus.

l; d

l

edete

, poït

7 Arij varié quatuor Animalia

nimalia , quatuot principaies Note

ve x

ab Ezechiele vifa interpretan-

verg Ecclefie intelligi , nempé per

tur , Corneliusà Lapide in-

ii]ïiïVO'.

Aquilam puritas do&tring; per Ho-

telligit per cà quatuor praecipuos An-

minem fan&itas morum; per Leo-

'epferit:

RU

D

gclos , quos fan&tus Joanues vidit

nem forütudo Martyrum ; per Bo-

Apocal

vem unitas omnium Ecclefiarum, &

ws , i

" ffantes. faper. angulos terra ,. tenentes

quatuor ventos terre, S. Gregor. Papa

hoc nobis fanétus ]oannes indicare

xum, Y

Homnil.

omil.4,

u Ezec

intelligit per h&c quatuor animalia

voluit, dum ait, fe vidiffe quatuor

r

animalia in circuitu Throni.

f

p

- quatuor Evangeliftas. Per primum

l]—*

animal , quod habuit vultum fimi-

Inferviunt enim Agno fedenti in

g

lem vültui hominis, intelligit Mat-

Throno fan&i Apoftoli & Legis

thium ; quia Mattheus fuum E van-

Do&ores, qui velut Aquile non So-

(il diVim

lis, fed veritatis lumien mentis oculo

p Droe

gelium à generatione humana exor-

fus eft.. Per fecundum, quod habuit

lbïï glun- )

profundé infpexerunt , atque aliis

vultum fimilem vultuileonis , in-

communicárunt, ut eorum doctrinà

gun

telligit Marcum ; quia Marcus fuum

fulgeat Ecclefia velut Sole Luna. In-

u

Evangelium à clamore in deferto in-

fervit Alli candidatus exercitus Mar-

gt p

choavit. Per tertium , cujus facies

tyrum , quorum conftantia fuit leo-

?roprios i

erat fimilis vultui vituli feu bovis,

nibus fortior, & patientia tormentis

intelligit Lucam , quia Lucas coepit

füperior.

Infervit ipfi multitudo

à Sacerdotio & Sacrificio. Per quat-

Confefforum, qui per lentum mat-

tum demüm , cujus facies erat fimi-

tyrium velut homines in coenobiis

lis vultui Aquile , intelligit Joan.

Deo rationabile exhibuerunt obíe.

nem; quia Joannes ad altiora fe eri.

quium. Infervit ipfi copiofà turba

gens , à divinitate fuum fümpfit ex-

Fidelium , qui in terris pofiti, velut

ordium , dicepdo : In principio erat

bos agnoverunt poffefforem fuum,

fübmittendo fua colla inuna Fide,füb

Verbum, & Vetbum erat apud Deum.

Ulteriüs poffunt per quatuor iíla a-

uno Paflore , fuavi jugo Chrifli.

Dtti-

N

p01

us hl

64

TRACTATUS IIL

De;'zxiqrze ( verba funt S, Gregorii )-

florum nomina , originem , produ-

Honil. 3.

&kionem, ehufritionem &c conícrva-

poffumus etiam per quatuor partes ( in-

in Ezech.

tionem enarrare. Sic pariter duo fpe-

tellige animalium ) principales quatuor

virtutes accipere , ex quibus reliqua vir-

Gantur in Sacetdote ; Primum eft,

tutes oriuntur & videlicet Prudentiam ,

ut cor ejus fit inftar le&uli floridi ,

& anima illius velut hortus plenus

V

Fortitudinem , juflitiam , atque Vempe-

omnis genctis floribus, & gemman-

Ü

rantiame — Sic ergo intelligamus pect

Sedem, quam Joannes viderat, ani.

tibus oculis , qui funt fan&e virtue

et

Ip

Apomlgg

mam ele&tam , in quadivinus Agnus

tes, bonum odorem Chritti fpiran-

[v)

tu

fuum Ührenum collocat ; quemad-

tes - Secundum eft, ut ipfe Sacerdos

fit velüt peritus & fedulus hortula-

l:

modüm id per os fs fponfe Eccle-

fizm indicat, dicens: Veni Electa mea,

nus , congreganus if füum hortum

& ponam in te Thtonum meum.

omnis generis flores , quos potcrit

Q

invenite etiamin ultimis tertz. Hor-

[/

L

Inrelligamus per. quatuor animalia

(e

tofantia in circuitu Sedis, quatuor

tülanus fuo Domino placere cupiens,

ll a

Virtutes Carditiales

per animal fi-

otnes cupit taritàte florum füpetare

ll

&

lr

mile Leoni Fortitudinem ; per ani-

R

N

nulli cedere j hinc fi alieno in

i

!

ib f

mal fimilz: vitulo. Juflitiam ;. pet

horto gtatiofum, quemdam florem

/»;/'

u

;azïsz*zzai habens faciem quafi Hominis

notat., quo ipfe caret , non ceílat,

..,—3 :

-X X.,' &

À

donec eundem aut cidem fimilem ac-

upetantiam ; & per animal fimile

quirat , ut illofuum ornare hortufR

u

Aquilg volanti Prudentiam. — Porró

n

antcquam . de. his quatuor Cardinali-

valeat.- Sic & Sacetdos , foli Dco

Mf z

n

bus Virtutibus agamus , funt non-

placete cupiens , debet in fe piam

il

nulla de virtutibus in

L

VE

li

genere pre-

quandam cupiditatem alere, quà cone

cupifcat omnes virturum ornatu an-

mittenda, LIndé fit

tecellere , & nihil inexploratum o-

[

i

CONSIDERATIO PRIAA.

mittete 5 quo poffit omiüüium virtue

fil

tum ornamenta conquirere , tum ex

f

le&ione librorum, tum ex auditione

lor

Tradlantur quadam. de Virtutibus in ge-

nere, utpote de earum definitione,

nàrrationum, tum ex confiderationie

Ti

diviftone , & 6.

exemplaris vite aliorum ; ita , U!

a

quamprimüm five in , (uo proximo

u

$^« Um Verno termpore for(an te-

five in libro aliquam virtutem ve

laxationis ergó liortum aliquem

bonum fibi obviam habet , quo ipfe

qu

ingredimur, duo defideramus ; nem.

caret , ílatim fibi dicat : Ecce hoc

d

pé cernete omnis generis flores ve-

tibi decfl, non ceffes laborare , donec

pn

lut horti gemmas & teft& ocellos;

tibi obtingat. Hinc piorum de vit-

hr

/tute difcurfam ftudiosé attendit , li-

atque perirum ac paratum hortula.

num , nobis indagantibus, omnium

bi prz-

btos laboriese evolvit , ut fi

clatam

P

DE VIA ILLUM!NATIPÁ. öäïv l.

CO

NSID. I.

produ-

clatam vittutum notitiam cumulaté

^

x

nis virtus rcgulans hominem in ot-

dv

COXDPOF!GL

i

dine ad finem fupernaturalem ; nemo

P.

e

io/p

^

v

Imprimis quidem , ut cifdem pto-

enim poteft viribus naturz fe in or-

ml

priam animam decoré depingat ;

dine ad finem füpernaturalem regu-

äOfi*ü !

deiadé etiam , ut calleat de qualibet

lare. Poflerior eft , que ordinarié

vittute cum aedificatione fructuofum

Plenus

;þotefï viribus naturge acquiri , ta-

mina

difcuríum formare; incomparabiliter

metíi eandem Deus per accidens

: Yifti

etenim intolerabilior eftin Sacetdote

uni altetíve abfque labore , miracu»

ignorantia virtutum , quàm in hor-

lofo modo concedat , uti fotet , fi

Í irsïn-

du

tulano ig&orantia florum. Sciendum

Deus alicui. Regi imperito miracu-

10r IJAf'

itaque

loío modo tribucret perfe&am pru-

toram

;orcul

Primó, Virtutem à Philofopho

eptiam regfnativam.

Ex. quibus

j POICM

definiri : quod fit babitus, qui bo-

jam patet , definitionem virtutis ex

num reddit.

Vel aliis verbis;ab eo-

g. r

