ritcr Parochusnihil de folitis ftudiis,

tadios dencgare notantut, eifdetn re«

alufque funétionibus neceflatiis o-

r

lictis ,^ proficiendi. cupidus aíceta,

iVj

mitta'5 quamvis nec ingenium , ncc

fuum expandat amoris arcum, atnóe

"

laborum fuder ,nec librorum le&tio

tis fcint

Aibóci.

illas

& afp!

H

MC

onurm ctebrà

peuiram intelligzntie lucem affun-

mitfilia in cor Dile&i transjaciens.

Gdi

af

0

1t; femper memor, non illud

Ubi & ifla folito colluftrationis re-

1

opus perícetum | hab ndum , quod

flatu privantut , bomo profe&üs

juxtà propriam fatisfactionem , Íed,

l^

amans jam profündam no&em quie-

"

quod juxtà Dei voluntatem pera-

te fuftineat, Creatorem lucis patien»

itur.

l

tet eXípcÓtans , cujus fplcndidiff'-

(d,

Qiuod ad interiora attinet , hujuf-

ium vultum ín fecreta contemplae

cemodi tencbias iateriores de manu

u

ne Ípeculati tantÓ erit amoenius,

T

Domuot gratanter fufcipiat nequa-

i

quantó per no&tcm fuit quaíitus diu-

"

ï

quam fe cogens ad fentibilium cog-

tius.

Opportet fiquidem ita tranfire

j

nit.onem ( opcrandi dexteritatem

per no&dem , fÍcandere de ftella ad

;dü

fa

obtinenaam , nec tempore orationis

[tellam, & ita pervenire ad Solem.

h

aut devorg quietis anxié per inanes

Tertió : in fpiritusli imagine ha«

éuira&tiones anxié follicitus ; quo-

^l

[

bendum efl exemplum trium Mas

modo nlud , vel illud opus debito

gorum, querentium Lumen mundi,

d«

fine cot.nct 3 fed agat tunc temnpo-

mundi natum, qui à Stella duce de-

J

f

ris, qu& Deifunt, & Dcusaget tem-

ferti, non tetraxere pedem : fcd ne«

&L

*f

porc oppo

ino, quea füa fant, ma-

ceffariam itineri promovendo lucem

gis fibi complacens 1n orantis fidu-

ij

ex Scripturarum oraculis quafituri,

cia , quàm in fuperflua cara , quae

fanctam intravere urbem. Sic etiam

n

fupervacua perturbatione percellit.

Anima in via ad Deum conílituta,

(

Quiuimó , qui fpiritualem noctem

ad faum naturalemtorporem reverti

Itid

non debet, dam emni lumine defti-

d

fruétuose pertranfire percupit , cu

tutam fe videt : fed potiüs fan&tam

(l«

Ia5, cXicfaS occupatiornes, & rerum

noticias fuo flatui non neceflatias fu-

intrate in urbem ad Paítores Eccle-

b

gcre dcbet, quancüm valet, inclinans

fim , ciídem fuum indicatura cordis

Lf;

cor fuum ad laporoías meditationes,

Íecretum , utex divinis Scripturis

: &!

& Sancorum doctrinis facem dire-

five de patione Domini , five de

ia

&ionis miniflrent, quà vclut in luce

alia foecunda materia , ut fpiritus

U

ftellarum per noctem fpiritüs ad do-

«

fapore fpiritualis efca captatus om-

Dcs res externas profundae oblivioni

mum Dilecti ducatur. O quàm in-

Ppp 3

fipien-

jl

4f5

TRATTATDS

IT

b

jentef Magi egifTeüt , fi tanto

topellere , fes, fpirituales explo.

jum emenío viarum Ípatio, ob 5tella

cre,

rcceftum , puero nom i vento , f£e-

Sodes (ajamt ) vifne gallinam

ceptui cociniffent ? O quàm inftpi-

ovi$ 10ncubantem

1mmnitart

,

atl 6s

enter agunt & illie

Aniam , que

fcis , quód vita inter:

. Vita mes

pol l.xbuna in ftudio. mortificatio-

ancholica ? vita

Xlracta

pcrl-

ns Jam cxamhroa , poft tot gratias

culis plena ? non amplius vivimus

i Deo uupm.s à luce flellarum feu

antiqua fanQtorum Patrum tempora,

fpmm liam luminum derelicte, &

fed aliud modó volvitur fzculum ,

in nocte interna poüte ,

íuos 1hter .

quo politiam pro

clavi ufuxpau

nos diícurfus, externas occupationes

nece(le eft ; Vade potiüs ad lud.n-

& mulciplicitate

, non nbfquc in-

dum ; itudc potiàs , ut hofpites

genti pf »iutux]a&um denuó aflu-

falibus & facetiis , exhilarare non

munt

quibus tam fauflé valedixe

nefcias ; infpice alios , quomodo

rant , ftcque femper a&ium agunt,

(ce gerant inter compotandum , in-

& nunquam ad.finem pertingunt.

tet ambulandum

quomodo intet

Sed quitd dicam de talium anima-

-

comeílandum mirà jucunditate vel

rum Palloribus ? optarcm fané , ne

ipfos etiam cibos condire nitantur?

nonnulli eorum 1p11s etiam Phari-

t

Hi fünt plané illi praclari cu(todes ,

f&is, ipfo quoque Herode inveniren

qui , pto co

, ut fponíg per &io

Cant.f.

tur deteriores ; nam , tametfi ipfi

étem

uzrenti dmav'm

oiämdc—

ä

Chriftum debito cultu venerari no.

ren

, eandcm pallio fpoliare ; &

|

lüerint 4 attamen magis locum in-

phplo qthurc non timucam

rxf

Q

1

veniendt

Domini candidà mente

fi faltem propter bonum «( ad.ex-

immonflrirunt.

Herodes pariter nato

:

meium fubditorum vitam f"!ll-

Kegi profuit ;; ubi obefTe cupivit,

tualem. fimulató . laudarent

?

cum

quia fimulando devotionem Magos

adeo ob inveteratam naufeam ferió

accendit

ad . veram devotionem ,

non

valeant

Iífa profe&ó mon

L

fmgu]s in fe adorandi prepofitum

funt Paftorum vigilantium , &

Luc& 4»

l

I*vlago; confirmavit in vero propo-

vigilias no&is 'cuftodientium fuper

y. $

fito, !

Non dixit Herodes ad v«ftros

gregem fibi commiffum : fed funt

remeate lares. ;

,

áne caufa f:qnmm

thomfn , omne infirmum conte-

incerto fideri habetur fides, ubi mil

üi

rentium , bonus ctenim, paftor &-

habitanti Pmo:. naícituri urbeculam

dificatur

dum animam in fpiritu

de Ruge nato nil conflat , fed dixit :

ferventem — forzitut

E]

cam

variis

]te ,

.Mh!ïlw L

( interrogate diligenter de puero.

modis confolatur , ne à tfimplici-

Hi autem Paftores non dc.(mmc d«

» ,

tate fpiritüs ad. multiplicitatein cat-

nimás à vita interna retrahere , ad

nis relabatur ,

proponens exXetm- ob 7

.

externas vanitates & nugacitates

plum jobx dlcenns

*

Rurfum: poft . i2.

tenebrag

DP VIA ILLUMIN ATW A.

CAP. PIIL'CONSID. Il.

487

9

*

p

fencbras fpero. lucem. , fü. [eflinuevo

tate operaündi , & omhi äaniquc

Exponens pr&claros fpiritua'is no-

actu tam activo , quàm patlivo in.

J

&is frudtus , quorum amplior no-

terné quaíi. deflitui , hoc demumi

L

titia cx f:quentibus haurienda fe

grande martyrium , & có acet-

j

offcret.

Lade fit

b:us

quo prius Anima in deliciis

te

ll

fpititaalibus natabat. uberiüs,

Ad

I)j

CONSIDERATIO SECINDA.

ilthanc triffem hyemem ille dcve-

tn[u)

nit , qui dixit

Ego ille quondam ,

n

De Spiritusli Hyeme.

epitlentus , quande [ecreto. Deus erae / 09 16

fo4t

$cu

i tabernaculo meo. , aqsando crat iil

Omzfzfpa:en*s WIECUTR. .^ C0 dH veuitu

C-lp. 293

i

De Ariditatibus cordis & de[ola-

i;u».::i

M0 ;:Mnï HibL P q:!am!o lav abam p P

j

tionibus- menfts.

des wmeos , dv petra fundebat mibi C^P19.

1000

rives oléi

nunc-autem oppreffit mg P* *-

1 Octem fecundurh fe fuftinere ;

T

doler meus dv im mibium redaéhi ,

. * forían ncnnullis non. adeó tet-

f

E NET 4

funt owmes artus mei.

Ego vir Videns

fibile vid:

LCL

Uf ., pïæcipuä teu-

; Wl

paupertatew mueam ( ai alias ) ig TUrem. j

"

pore eflivo ; ubi non rató . viatof

virda iudignationis ejus , me muünd. V«

W

r)

T1

n

P

quam prudenrer , velut toctem

yit. , ev adduxit io tencbras e non

s

Vertens 10 diem , fuum iter. profc-

i lucem , tautum in me vertit , «v

rieq

2

quitur, Caligine mentis & obícu-

convertit wauum [uam tota die, Cop. TDren. t

fitate inteznà circumdati , omni.

vertit mne. vetror(uim ,. pofuit sme defo- V«!3

que illuminationis fulgore privari ;

ä

lat , tota die. iarore. confectam ,

fortaffe, nonnullis Animabus non

Thbren. $:

jd

eoncluftt Y1as smeas

lapidibus quadrà

ádmodum grave accidcret ; pre-

fis , famitas mteas (ubvertit , «v ve. V?*

Nlh

eipue illis ; qué dulct ac fectetà

pulja ef — amima mea.

Oblitus. [um

me

amotis flammá mirum in modurh

beuorum , €» dixi , perüt finis meus "* ??*

tefiQ

I

foventur , ac comtmulcentur, So-

Q fpesmea à Domino.

f0

J

ler quippé nonnumquam cx ipfis

Non te offendat , quod ordi.

Ó

iil

€hatitatis aliastumque virtutum a&i-

nem verborum ex divina Scripturæ

y

bus adnafci , ut homo non habeat ,

defumptorum nonsih.] mutaverim;

j

quód multóm de cognof'cm'do ob-

fic quippé tantó luculent'üs i

t?,

"

Jf

je&o inquirat ,. dummodo illud a-

cogtnitionm ducéris ani

13

nz hyeme

[*

inare non nequcat ; quia^non tafm

deíolationis- obrutae. mptimis ex

vtiti

cognitio , vquäm fruitio dele&at :

Jobo dicente s. Ego ille quondam

at nocte & byceme junétis fimul

zafilii

epulentus , €v6. intelliguntut. diyi-

jld

incedcre , hoc.efl , quod tenere

tiz deliciarum — fpiritnalium ,^&

[

fponíz itér reddit tertibile. Omni

calleftium vifitationum:, quas piif.

( fz?« !

dcvotione fenfibili , omni facili fimus Dominus tifli: defolationis

p u

bhyensi

" 0

ii

488

TRA4€

TT A4TUS H

licem , cui non arbittor , effe fimi-

hyemi pletumque premittit ; tum,

ut per præmxffqm confolationem

lem ! tantum in me vertit e$ conver-

LE

/4! [

eícam , animam robuflam , raboe

tit manum (uam tota die.

Quia utie

U

l

ratam , & ad rolerandum confor-

que omnes alige anime poft tot ac-

tatam cfficiat :

tum , ut eandem

Hb

cepta bencficia corde & ore fine in-

hll

ad pinguiores meritorum colligen-

cermiffione laudem dicunt Deo da-

L

dos fru&tus difponat. Sic , ut Elias

tori fuo in exultatione cordis & ju-

Jl

grandqn fibl re&antem viam eme«—

bilatione mentis

: egoautem , (pró

tiri porens rcddatur : paue & anua

dol or) poft tot gratias acceptas -

fe confortate jubetur.

cutd E

qué inhabilis fum ad omne bonuns,

p

cipuli ad conflanter tolcraz;das* pet-

acfui , ante meatm converfionem :

f

3. Reg-9

fccutiones animentut

;

prlu:., in

Cenvertit 1€ fthOI'zU'P!-

Sum velut

montem Thaboræum ducuntur.De-

terra tempore byemis, defolata, om-

indé ponitur

.

L

fer

Nunc autem oppref//t

ni viriditate fpoliata, à pruina ac

me dolor meus , c im mibilum ve-

frigore exficcata, & quafi confc&a:f

K

daili [unt. emues artus. suei

qvud

& exux"za

Pofuit ine dffolatam totá

£

efít idem animg , ac dicere

jam

die narore confectam & quxdcm ifi-

tantum , ut volens me ad interiora

tt

non ampliüs potentie meg . tan-

uam oleo lgtitie , de Petra ( qu&

recipere , & Deum «neum in inue

q

eft Chriftus Dommus meus ) in-

mo. cordis mei folito more adorare,

«

un&æ

Sü s.

fuos confüetos a&us cum

cele brarc , Dec non eundem, yelut

fuavuta!:c eliciunt

b

e

fcd

Yi

mgcntl

in fuo fepulchro cum Magdaleng

nunc cum dolore hoc faciunt :

UBg"chO dCVOUOHlS unger: inves

Gppr.fit me doler : Q inimó , ne-

niam aditum mihi- abiciffum , &

Q

que àmplius potentes iuünt ahquem

monumento neício , que grandia

adum bonum elicere

ad niulum

Cicncliue

rep ellentia (axa advoluta :

redac'?z funt omnés artus iei,

Jit .vias meas , C lapid bus quadrigis

1 pauper & inors n*oao ego,

me febvertii.

ÀAh repuifa cft anima

;am nec uHum amplius in me bo-

mea , non arbnror me vdunquam

.pum inveniens , & quod magisme

quid. bom egifle : Oblitus fum bono-

aüïxmt

videtur mxhx fponfus meus

TUm (f dzxz

Perüt fimis meus , C

fuum vultum ità À me av.rtere ex

Darmztarzt 4tit-

Eä

]pes "t4 à Dsmma.

Pal.itf.

ali;ua indignatione ; 6 dolor, 6 hor-

ma mea pra tadio » & mhxl jam a-

V' 28'

rot amann' fponüm fentire iratum ?

liud poteft , nifi hoc unum laliate:

in virga indig nationis epus me mimavit,

Domine sonfirma me $u Yerbis tiis ,

Et quod dolori dolorem addit, Cf&,

ut propter verba labiorum tuorum

quod nefciam neque intelligam cau-

cu&odxam has vias duras, cum pl€- Pfal. 30.

fam indignationis : Addv(x;t in tene-

natione dicens : Ig mapibus tiis fer- g,

bras, ü* nen in lu;em.

O me infe--

fC'S "Jeæo

5i manus tua ad mfcros

ine

B

489

FY VTA ILLUMINATIUA, CAP. FI!. *CONS[D; n.

l

$5 deducere. voluerit, benedi&um

novitios, vix non ut Angelos ve- ^

(

fob.is.

fir nomen. Majeflatis tue : i redu-

nerati fimus, Indé nempe ifla tam

yt

Pjal. 11;.

cete flatuerit , itermm Lenedillus es

infperata mutatio : tempore Tyro-

[

y.12.

Demine.

Lnum duntaxat petij à

cinij vernabat totus homo flellatis

V

y. 22.

Domic

, lViam jniquitatis amove À

floribus füpernatum illuftrationum,

f'p ll'

l

me , de lege tua miferere mtis

füccidis herbis con/olationum, odo-

gt

h

tifero gramine fuavitatum : at mo«

Primó durante

iflá defolationis

dó íuccus devetionis fübttrahitur ,

pri

I!

hyeme , men peccem tibi.. Modum

gramen fuavitatis velut foeaum ab-

W

autem , probandi animam per de-

Iilrahitur , illufirationis flores fuas

1 m

folationis hyemem , fpientiffimus

denegant flellas , &t (íupremus

du

Deus iftum adhibet : (übtrahit oní-

autumnus proximam hyemem mi-

o

nes coníolationes & delectationes

natuf ; quàm non fuflinet , nifi,

«

fenfibiles , quas celeftes vifitatio-

qui mortificationis fecurim radici

nes G Ípiritualia exercitia , ob

profundé impofuit , & in virtute

""

u

propinquitatem — & neceffitudinem

intantum progteífus eft , ut , pro

j i

cum parte fuperiori , ctiam in pat-

parte inferiori refocillandá meuti-

tem inferiorem — ac (eníibilem fre-

quam follicitus , ad hoc unum at-

(n

quenter effusé diffundunt ; quales

tendat : quomodo per actus purá

Jiti

if

confolationes ífunt delicate la-chry-

ípirituales , fenfibilibus lengé pres-

—Ü

ftantiores: , füuum . Deum honoret.

l

W

mx , dulces gemitus , varia (üa

vitates , & uberes recfocillationes.

Verüm , quoniam & iflis emori

l

His itaque ubi pars inferior amori

debet.

Undé

Wwe

cogitur , incon(olabili defolationis

Secundó , fübtrahit Deus adum

hyeme obtexitur , & quidem in-

reflcxum , fciendum quippé , quód

"

0R

tantüm , ut homo necdum f(àtis

aliós elicito , verbi gratia a&u

Vib

mortificatus , & in hortore peccati

Chatitatis , aut defiderio martytit:

jf

necdum perfe&é fundatus ( nifi fpe-

ii

ftatim refpondeat alius fimilis actus:

ciali grati. Dei prafervetur ) per

Ecce; ho« modó defideriíli , hunc

laam

füum relapfum quaíi certó hirun-

a&um modó clicuifli , in ifto hunc

in

rl

dines imitetur ; quarum mos eft ,

San&um imitatus es , quia ergó

"

abeunte hyeme ; adventate ; &

& iftud (altem parti. fuperiori con-

(th ,

adventante hyeme , abire.

folatorium eft , Deus volens ani-

mnä«

iaf

!

Unde videmus ( pró dolor) non

mam expurgate , & ad perfc&am

L

t

expropriationem deducere , iftam

paucos Religiofos poft aliquot an-

f

nos in Keligione laudabiliter ttan-

quoque confolationem — fuübtrahit ;

Yi

fa&os , tam turpiter redeuntes ad

gec non & ipíam reflexionem , ita,

feculati defideria , & vitiofos

ut homo vel propter fsbtilitatem

Plc- T

v;(" yi

fuos habitus : cum tamen, eoídem

& velocitatem a&tus. nefciat , vel

i

Traéi. H&

Q4q4

ob

T

lv

——

TRACTATUS

IIl

496

eb (üz vilitatis cognitionem eru-

c nefcivi : Ur. fumentum. factus þtm

bcfcat

vel per actum elevatiorem

4pud te..— Jumenta portant oncra,

N

Jmpednatur fe telle&tere fuper faos

[od

que ipfis imponunatur ; indifferen-

actus elicitos :

5

audens nihilomi-

tet & fine

diícuffione jumenta ífüa

nus adhuc facilitate , quoslibet a-

t:rgora fubmittunt , tam . portarido

&tus (pirituales && fan&a defideria

fali quam Saccharo, tam accto quam

vino

fic & ego me tubmitto co-

eliciendi , fed qui4 & in ifla faci-

litate proprius amor pabulum npe

ràm te Domiae : . Bgo femper tecum,

rit Deus,

HLII'MU.J m a

te recedam , qu:dquid

"Fertió fübtrahit omnem facilita-

de me. de..r(f d.crcveris.

lNam tu

tem operandi ; ita , ut ipía quo-

juxtà fauctiflimum b.neplacitum te-

que pars füperior vix non idem

nui[li manum dexteram meaim , ut ma-

faftincat; in-a&tu , verbi grma,

nus mee deflitute auxilio manus

contritionis parlcndo

quod mu-

tug areícerent , & in fcipfis dcfice-

lier in partu edendo ; vix credens,

rtent. Im veluntate. tua deduxifli me ,

quod talem a&tam elicuerit ,. v«l

voluntas tua fuit, ut ad. iflum . fta-

quod bonum a&um . clicere poflit :

tum devenitem,

Sicut. voluiíti,

quinimó Deus , volens animam ad

Domine , fic fecifti ;; & ficut. vis,

ftatum fubnmxorem

fubvehere ,

ità fcmper mecum fac. Talis refig-

nonnunquam ad rales a&tus veré

natio in aniima qtl«hld rei:öca [lllC

.

denegat fuum | cencurfum

e

.ina '7l$

dubio cft D«o longe granor quam

íibi complacens in Anima fufhaen.

quicunque a&as ab anima fuavitati-

te ; & ieq.v*nt«: *

quo quaii nohf.

bus gaudente ; non abfque proptie-

ult

qus.'n in äflïbdid nte

tate chc.tx

qJO

Veram , quia ex iíla

vult. bt hucufque ftatus Am'me

quoque refignatione & conformita-

communiter appellatur Ratus acti-

te proprius amor quaídam. dcle&ta-

vus

& eaüus hujus ftatüs. actus

tionis & |complacentie. cupedulas

ac*lsv:.

clam furari non de(init. Hinc

Jam veró fequitur ftatus paffivus.

Quartó , fübtrahit Deus omnem

Nam homo , nam tantum tepidé

reflexionem quam anima füper actus

eredens ,

feà per ipfam infaüper ex-

refignationis & conformita:is aliàs

perientiam exploratum habens : quód

inflituere confuevit ; ita, ut jam op-

prorfus nihil boni operari, imó ne-

pidó metuat ,. ne forté debitá refig-

quidem defiderare poffit, humilia-

natione cateat.

tus obmutefcens & filens quoque

Qnintó , auferr Deus omnem fa-

à bonis coram Deo ,

eilitatem actus rcfignationis, manen-

plená refig-

pnatione & oblanone, divine íe im-

te adhuc folo de udyno rcfignationis,

Pfal. 72.

mergit voluntati , dicens cum Pro.

quo anima libenter fe refignaret , fi

y. 22.

*

L

pheta

Ego ad nibilum redadtus fum,

poset

quia veró in hoc quoque

dcfide-

E.

i

"

/

DE FíA ILLUMINATIP'A CAP..F:I]| CONSID. II.

*X

défiderio proprius amor latere po-

pl cter copfidcrare ; Primó tanquam

*

Z

te

(ervam iniquum , gratiam Dei in

luxuriam & gulam fpiricualem trans-

Sextó , ipfum etiam dcfiderium

H

refigaationis, non quidem aufcrtut ,

ferentem. Quod £it, quando hujuf-

Q

fed quaft fafpenditur ; ita, ut arinta

modi deíideria & aQus , non ram

[

nequeat dafiderare. perfetam rcfig-

propter Deum, quàm propter dul-

Bationem & conformitatem cum

cedinem indé ícaturieutem elicit $

ll

Deo , eo quo ipía libenter vellet ;

aut quando fibi in fimili exercitio

il

fed folüm eo modo , quo Deus vult;

vane complacet , feipfum aftimat,

hoc unum lallans ;

Domine volo

Íeque aliis in menteanteponit. Quo

l

f

me habere , ficut tu me vis habere,

caíu conceífa graria ipíi aufer-

r

Et ficut Paulus quoad vitam a&ivam

tut . propter abufun 6&c culpam:

lUj

dixit : Domine quid me vis facete,

jaxta id , qued babet auferetur ab €s. Lucetg.

ita & ego duo , (emperque dicam

Secundé , peflumus ponere talem y, ;$,

«

in vita palliva ; quid me vis pati.

gratiam conferri non quidem fervo

á

d

Et candcm dcnique ad c&alcm ftatum

iiquo , & gratiam Dei per abufum.

exproprietationis anima deducitur ,

ditipanti : fed homini aduc imper-

i,

ut , quamvis iftam perfcctffimam

fe&o, naturam infantis in fe appri-

Óf

conformitatem habeat, fc tamen ean-

mé exprimentis ; ita, ut, tamctíi in

P

dem habere non fentias.

ifto exercitio faltem (cienter fibi non -

i

Clarior adhuc res fiet confideranti

complaccat , inordinaté tamen eidem.

4f

fÍequens exemplum : INonnemo con-

inhsreat , velut ceníeüs quidam in

lia

tinuó fe exercens in defideriis multa

fimilibus exercitils & (uavitatibus

fe

& varia pro Deo patiendi , denique

inde fummntibus , effe fupremam

li

etiam ad iftum a&um progreditur:

perfe&ionem fitam, Quo cafü, gra--

ü

ó fanctiffime Deus, fi tuz adorsnde

tia fubttahitur propter hominis ne-

"

ceffitatam : conformiter illi Veritae

li

volustati gratum efle potefl, amore

tui cupio elle tam mi(er , quim tu

tis effato : $i enita nen abiero , Para-

es beatus & fclix ; & quia non ne-

cletus- non venit ad voss fi autemabiero, Toan. 16,

qn

suittam eum 4d vos. Ec iterum : Càm y 7.

ifcio , hoc fieri non pofle, cupio fal.

i

term & efficacitet opto , inquantüm

effes junior , cingebas te , & ambulas, foann.at.

f

Íieri & tug voluntati gratum effa

ubi voleba: s cmim autein [enuertbt , eX- v.ig.

d

poeteft. Jam iftud potcft homo cordi

tendes manus tuas , C alius te cinget,'

jj

G dutet , quo non vis. Tertió ponia

Íuo innovare , ut magna facilitate

éc qmira (uavitate in. codem millies

mus, Animam fimili gratiá donatá,

f

per diem repetendo fe occupet , per-

jam poff? perfe&is annumerari , &

d

in fua ftatura affimilari palmeg. ^ Et

gratis indé cupedalis in partem quo-

1

que inferiorem defluentibus. Poffü-

huic gratia fubtrahitur propter dile-

[

tius autem hujufmodi hominem tri-

&ienem ; ut nemp? fuo Dilé&to ad-

W

Q3 z

: huc

"

Eacae

492

Z'RA',.CTQTUS IIl

huc magis conformetur, adhuc ma-

omnes fructus cïecerpiïr ; ho« eft

:

gis fanctificetur , & perfe&tiüs pur-

o:;nes fpirituales (üavitates && con-

I

getur. Q'iemadmodum dieitur : 0-

folationes fubttahit, — Modó ex hoe

joan.ig.

BOR , qui fert fru&um , þurg:zbit eum,

ramo, modó ex illo, modó ex alio,

[

P. 2.

ut. fructum plis afferat. Bixit: itaque

Seilicet , jam fübtrahendo (uavita-

i

fponfus ceeleflis ad talem Animam:

tem , quam animm aliàs haufit ex

Cant 7,

Afcendain im. pal

aliis actibus reflexis ; jam illam,

;7. g'.

Wum , æ;.';pmbm-

eam fructus ejus.

quam percepit ex actibus exetcitis

Putas for(àn , quód Sponfus rei

jam eam, quam cepit ex a&ibus hu-

convenientiüs dixiflet : (1 afferuiffet

militans , jam alianr, quam bibit ex

potiüs : Ego defcendam , quim ac-

sttbus conformtatis, & expropria-

cendam s cüm norum fit, Sponfüm

tionis. Et hinc aícendens ait : Ertmnt

cecleftem , Deum altiffimum etfe

Cant.7, -

;ä

tbera tua ficat botri vince. Intelligen

: d.

fuà plantatà arbore , animi fibi de

P

do per duo ubera , vitam activam

Íponíata infinite fubluniorem ? Sed

& pathvam , ex quibus utrifque A-

6

falleris ; nam ceeleftis Sponfi def

nima lacteas antel confolationes fa.

eendere, eft gratiam tribuere » aícen-

gebat. Que ubera modó Sponfus

dere autetm gratiam fübtrahere , &

idtig

velut botros vinez vindemiat , atque

;p]pl

fuavitatis fruétus ex arbore decer.

feper torcular defolationumr fudare

a

pere , i hominem Dzus defcendit,

compellit ; ia , ut mirüm lraud fit,

dum-spici mencis (üas gratias in-

,J 'gm']?.

quód talis Anima im fimilia fafpiria

f

fundit , eafque fucceflive u(qus. ad

erümpat : Kindemievir me. Ex fimi-

uaf.

Tlöïfäir.t.

infimam parrem feafitivam per q

:

Lici-

lem: me f&cit illi , de qua fcriptum

y.12.

dam (uavitates derivat , aícendens

eft 5 Sororewoffra parra G ubera non

Cant- g.

4

f

veró im palimam ia operatur. Pri-

batet

py. Q.

moó parti inferiori (ubirahit omnem:

Tertió: , poff decerptos fru&us,

l

delc&ationemr,. otmnem. fuaviratem s

fivc fubtractas faavitates , Sponfüs

ia ut myflicé

quafi fame perire &

preterea omnia folia ab arbore re--

smoti cegatut.

In parte füperiori

vellit « hoc eft, fübtrahit & impedit

intzrea fuavitateny fructibus. & gra-

ilas reflexiones, quibus Anima atr-

tiarum- charifmaribus tantó latiüs &

tea fua merita, cogitata, dicta, &

amgeniüs fefe explicantibus , haud

íaGa heroica , vwelut virentia folia

fecüs , ac fr Dominus de homine-

intuebatur ; ac füper illis, velut Jo-

Luste 9.

inferiori. intellexiffer illud : Aaferte

nas füper hedera Ietabatur. Hzc, in-

P [9

7.24.

al illo: iinam v Et de füperiori, quod

quam: , Sponfus ceeleflis ab. eculis

;:;

fequitur : Er date illi, qui decem mnas

Ípenfz , teflexionibus & internis af-

babet..

pcéibus abícondit & aufert ; ut. vii-

Secundó, poffquam fponfus hunc

deatur fibi anima fimilis arbori au-

in modum palmam a(cendit, fenfim

orià &

Ei

tumnali ixaf:u&u?fæ , fuà g

viridi-

*

DE V1A ILLUMINATIFA CAP; Vl CONSEÉ, I

493

d

viriditate denudáte , nec non , nifi

tiatur, quart operetat; cx afio econi-

NU

higtis corticibus involute, & lünc

hx

tra legunt , quod fimilia fint peri-

jam mirum in smodum

eibfarm

culofitfima , faeile anfarm pfebentia

4If)y

erübefcie , ex

incidendi im intezaqu quandam fal-

T

£eícit.

Pavcfcft:t . pefhæf-

Íani quietem fic ettoris cloacam ? üt

[

Quartó , ipfos quoque ramios

itaque tanv ex ftatur contetn plationis;

hn

aut ad fuperiorem fäip;fem inflcCit,

quánr ex ffatü przfenti; tam emnem

C

aut omninó. reícindir ; id eft, ip-

errorem evites, quam pretiofos fru«

j li

fos ctiam a&tus per vinculum unio-

&us réportes ,

u

$üs aut ià unum : a&tum perf:cbiil-

ftodsa nota.

f&aiugmïa flüdiofa cus

apm-

m& expropr'ationis fimal colligit ;

Primó pro certó tet?&fö , quód

j

M

aut tanquam min8&s perfcétos poni

Deus Animz in hujufcernodi flatu

Pa

inpedit. ; ut ita in. anima totaliter

h

conftitute , ipfos habitus virtutum

Ial

denudata. , velut im palma crucis

nunquanmr fubtrahat ; quiá id. nófi

je À

c&leílis. . Sponfüs denuó my'&ifc&

tam foret fuübje&um expurgare ,

$1b

lgno qua(i affigatut , moriatur ,

quam defofmate ,

Deo admittere

q,U:Od abfit ",' de

YO

«d Galat.

ac Íepeliatur. — Namr illud : Vivo

autenmi , jam non ego : vivit veró in

,SSG Deus ad

O

2. Y.189.

L:

Secundó,quód pariter

t

u

me Chriflus

L

debet pracedere :

a&us fübjeGo convenietites , (aum

( 26.

Similis

ifi,

Chrito confixus [um. €ruei.

coacurfum nunquam deneget ; quiá

doana2.

factus fam. grano frumenti , quod

piti

in aGbus convenientibus fubjccto

cadens itj terramy , temipore hye-

deefle, foret rebus - iniconvenienter

if g

mis mortitur

&t hyeme puls$ ,

pfþ(p'icesc' ; quod fapientifümo NNues

Jf

fructu ampliori refürgat s ad mot-

fmimt nomn convenit.

Uudé fiquis

S

L g

tem cum toco homine terteno , ut

M

dixerit tibi ; fe effe in tantá defolá-

loco ejus homo ceeftis. tefloreat.

tione conítitutum , ut nec attritig-

i&usf

Porró unum cft , quod hoc loco

nem fec contritiónem ampliüs pof-

Yts

filentio praterire non valeo, nem.

fit confeffioni premittere , prefen.

efe

pé multos reperiri,' qui ifftam vi-

if

tiam Chrifti in Euchariftia non am-

pcd

tam plané tam pretioíam , quámr oc«

plius credere , tiec bonam intentio-

11

eultatm , herrent , timent difuadent,

nemr formare , nec pracepta imple-

[

vilipendunt, quia myílicorum mo-

re » aut ft afferuerit, fe jam effe,

foit

dos loquendi non bené capiunt, nec

0 M

im tanr fablimi cóntemplotionis fta-

j

non confufionem incurrunt ;; dum

)^

&u , ut nequeat adattus incipientium;

;f

forté 1n. fancta Therefía inveniunt;,

five ab obedientia injun&dlos , five

cull)

in ifto aut faltem huic fimili ftatu,

aliund& pratceptos incumberce,

INe

$1

hominem non tam agere , quàm re-

ctedas, obfecro., tam mendaci fon-

1 vl.

eipere ; in alio auctore reperiunt ,

flto' quia Deus impoflibilia non ju-

D

bet : fed prius jam decrevit , adim-

i«

guod homo in. ifto flatu potiüs pa-

19 3

plendi ,

j

|3

454

42 4cTATUS. u

Plsxidi, confette auxilium , ante-

nolumus , quin Deus gratiam ta-

Í

uam ordinavit, imponi pre«eptum.

les a&us eliciendi etiam magpis

lafernalis illufio ,, non celeflis con-

peccatoribus impertire. valeat , &

t

templatio tibi fit , que exemptio-

in raro fobindé cafu quaíi pratet

I

éommunem terum ordinem (oleat ;

nem à lege pratendit, Er fané,,

fi vel (cmel admitteremus , Deum

quia equé facilé eft Deo , ex in-

fubind? quoque in a&ibus homini

difpofito in r;omento reddere dif-

f

convenientibus fuo deeffe auxilio :

pofitum , etiam ad gratias extra-

f

innumera propemodum inconve.

ordinarias , quàm facié eft ei , ex

t

nientia per nequitieforum excufa-

lapidibu

4 àV

[2 VE

futcitare filios Abraha.

tionem fine mora in Ecclefiam Dei

Quinimó femper rogo. , rogabó-

?

q1

intrarent,

que venerandos Presbyteros , ut in

-

Tertió , admittendum econtra :

fuis defideriis fanctis communem

Q

quód ad a&us (ubje&to inconvenien-

torperem tranícendant , fiquidem

[

E

tcs , piuries fuum largum concur-

É

-

rvori fpeciali cetto. certiüg gratia

five 1lla difconve-

fum deneget

quoque fpecialis , & plus quàm

C

nientia ex fubjc&i imperícctione ,

comrmunis re(pondebit.

q

fivo. perfe&ione oriatur. Katio eft ,

Paritct libenter ddmitto , quod

quia , quz defurfum funt , omnia

Animz jam in gradu fublimi con-

ordiaaté & congruenter difponunt.

ftitute , fubindé ad refpc&tive im-

f

Sic libentet admiferim , quód non

perfc&os &c potius inciptentibus

quivis in quovis flatu pofitus , à

convehientes folitus concurfus fübe

ti

Deo rccipiat gratiam , defiderium

trahatur. Ratio efl : quia tales ,

lu

fuprà pofitum , vel fimiles a&us

nifi tamen fint pracepti , vcl &

un

heroicos quaíi pro libitu eliciendi.

fupetiore ordinati , non amplius

Ratio eft , quia gratia , qua ad

conveniunt fübje&o perficiendo :

tam heroicos aC&tus datur , eft (pe-

utpoté quod ipfis a&dibus jam füp-

lo

cialis ; atque fecundüm legcm or-

ponitür actu perfc&tiüs. Agit quip-

C

dinariam homini adhuc in. vitiis ja-

pé Deus in. hoc ficut prudens ma-

It

centi , vel vix remoté íe emen.

ifter , qui füo diícipulo , jam ad

?

dare incipienti 5 difconveniens ,

Philofophiam promoto , haud am-

Q

Lese enim ordiüarià Deus (ua ta-

2

».

-)-

pliüs conftructiones grammaticales

Matt. 25 lenta & gratias tradit. unicuique

f

w

formandas injungit

fed potiüs

f

eundüm virtutem fuam ; hoc ed

eundem à ftudiis inferioribus , non

neceflariis , retrahit , ut in fpe-

juxta fübjc&ti perfe&tionem vel im-

perfe&ionem , tribuens gtatian

culatione philbfoghica progrcffus

infirtmis ad actus faciliores , & for

tantó ampliores faciat, ex quo eX-

tioribus ad opera ardua,

emplo iterum claré vides ,. homuni

|ntereà tamen per hoc negare

femper nihilominws ineffe porefta-

ï

LA

cca

bE VIA ILLUMINATiVA. CAP. VITu. CONSIDJ IT.

"T

f t

tetm etiam a&us imperfc&tiores celi-

tire ipfas poenas inferni ; attamen

t

eiendi , quamvis ad a&tus excellen-

tam horribilem fubtractionem vix

.

tiores (uoque flatui. convenientio-

unquam fieri ; fed ut plurimum fal-

t

res , effica iüs trahatur , & ab im-

tem ex aétu illo , quo Animatalem

Q

derelitionem .cüm. coufeoíu (uíci-

perícctior.bus abftrahatur.

24

Sic fine dubio Anima in chari-

pit, refültare aliquam dclcctstionem

rt d

tate jam vaide fublimis , magis

& conlolationem fpiritualem, tamct-

exttà

qmnovetur ac ducitur ad actus con-

fi i quibafdam ob fuam fþbtditatcm

i,

tritiohis , quäm aitritionis. Sic in

vix p:rcipiatur.

briba.

Quinió ab(que. hxfitati

one fen-

flatu contemplantium pofitus ; abf

agabö-

que dubio tam fortiter füubipndé fet.

tiendum eft; haud idcircó hominem

T

— tur in conremp/ationem , Ut dic

effe fine omni actu , eoquód illas

fübtractiones fecundum fe fpectatas,

N

curíus , & mceditationes quaít hor-

bt

f2

»tzecise fuflincat.

Exemplum fit:

Ieat ac pertämcfcat. Poteft nihil-

r

P

teriof

formare dif-

Petrus ,

in vita activa jam muitum

[gü&l?

eminus tam pof

uïm

curfuüm , quàm prior eiicere adtum

exetcitatus , cum . magna facilitate

attritionis., fuppofito , quod ali-

elicit a&us contritionis , dilectionis,

defideria multa advería pro Dei ho-

qucd

unde dcurrendi non fit incapax.

| Cf

Pro ratione venit , quód habitus

nore patiendi , multa bona opera

opefandi. jam hunc, utpoté pet

ve IIl

füuperior non tollat inferiorem . ;

,ml I

bi

nec actus füperior defirmat poten-

vitam a&tivam ita exercitatamn ad vi-

y

W

tiam ad a&um inferiorem , fed fo-

tam paflivam & ftatum excellintio-

Alö ]

lüm fuo modo impediat , ut patet

rem jim . faris difpofirum exípoliat

Deus omni delectatione , omni re«

sl

in exemplo de Philofopho adducto,

flexione , omni facilitate ; ità ut Pe-

j

Vc)

qui idcircó. non: d.finit effe Gram-

0 D

trüs atbitretur, fe nec ullum ame

ai

matieus , quia incipit effe Philo-

fophus ,

quamvis cum pueris

pliàs bonurmn

actum po(Tc elicete.

p

ubtractioném 'prhcul

Grímmaticam ftequentare perhor-

Qnoad iftam. Í

u

in

dubio Petras ha

bet.fe meré pa(ïivä :

jj 1

rfeat. Et nonne confirmatos

minimé tamen eft fine omni. actü ,

4nt äd

gratia , potentid peccandi pradi-

tos dixeris ,

tametfi fanct.ffimus

fsd nam protinus poüit ut in vità

j

Deus eotum lapíum fua fuavi di-

paffiva a&

um perfc&e expropria-

jid

u

maibus preccdentibus

" tectionie impediat.

tionis , qui o

POW

000

Quartó tenendum eft : poffe qui-

eft long? praftantior , perfc&tioncim

omnium præcedemium in fe. emi-

j

dem À Deo Anime omnem confo-

:

nenter continens , prout ifto exem-

r[',,h

lationem , omnemque a&um pta-

E

*

Poffidet quis

ter unicum paflivum intime unio

plo poteft oftendi

yot*

nis fübtrahi ; ità, ut homo talis fi-

r

uré propter Dcum.pet plüres ane

10mm[

nimé

bi omninó videatur , jam actu fen-

nos peramp

lgs ;divitias , .£ni

male

o

i

La

l

"d

T RAVTATUS

ITf.

Aldtf expendens , demüm autem u

fus meos im. femitis ts , &t wom Mte

34ico actu omnes fuas facultates de-

veantur Yeflgia me4. lNunc autem

Pfal. 16,

in vita inuma velut ad nihilum re-

k

ferir, & perpetuam paupertatem.e-

Iigit ; nonné iflam perfeétam rcnan-

dacta , obmurefcens quafi anté, pe-

«iationem tota pracedenri potfeffice

dee Domini prz nimio amoris dee

ne perfedieremr judiabis ? 1dem

fidetio corruit ; ipí(o myitico & fan-

