quod tepidus longevos íub annos

j m

É

Ijaia 57.

tis Impü autem ( inquit [faias ) quafi

fuo torpote attingere aequit. Unde S.

L M

E

4id W

y. 20.

mare ferveus, quod quie[cere non pote[t.

Ignatius (uos p:rquàm fapienter hif-

J

Kervefcere. faciet. quafi ollam ( inquit

ce beuä notandis admonuit : Fovete

N

[

Epift. ad

fob. a.

Deus apud Job de Behemoth ) pro-

femper im [inu vefiri cordis vividum

Lufitan.

f li

y-;ZA

fundum mare, de ore ejus lampades pro-

quemdam , (anclumque fervorem , ad

cedunt. [icut teda ignis accen[a s de na-

quofvis pro virtute exantlandos labores s

T [!gf:i-ïi;'

;

ribus ejts procedit. fumus, [icut olla [uc-

l

;;:Eäm

quia rarum aliquod. C exumium fatie

cen[e, atque ferventis » balitus ejus pru-

nts antecellit fexcentis vulgaribus , 1i-

T

nas ardere facit, & flamma de ove ejus

mutifque. — Ad quem enim virtutis gra-

LL

egreditur s n collo ejus morabitur forti-

dum piger mon pote[l adrepere , exiguá

p

tudo.

En ! non dico , ut afpicias in-

temporis intercavpedine diligens. mira-

? f-ff? !

opes opetarios , quanto fetvore toto

biliter volat. O quanto fetvote inops

3

»q'[

laborent die

pro modica mercede

operarius laboraret, fi ipfi dono con-

*gt' l,

diutna, & fiepé pro fruftulo duntaxat

cederes, quidquid uno forté die me-

UE "'

panis.

Ut milites , quanto fervore

tere poffet ; f1 ipfi tantum tribuetes

Tj 77"!'5;*

concertent-pro bravio temporali. Ut

de auto , quantum poffet domui tua

i /

littcrarum alumnes, quanto fervore

inferre de ligno. Et ecce Altiffimus,

i

fludeant pro honoris gradu , vel ca-

utpoté boriorum nofltrorum non in-

( ü) q;:"

]

Tracd. Il

E

4c'iigens,

FF[GU)

EEE

, d

T44€141TUSs

I1I

34

digens, te pro libitu metere finit

actu tota tua dependet eternitas , ele-

quod non Íeminafli ,

omnem tibi

Cionis Vel reprobationis fccretum.

laboris fru&um rel mquens , folum

O fi hoc ipfurn fcics, utique omnit

fibupfi dcbitum honorem refetvans.

poflibili fervore ad agmda tibi pro-

INon elt tanta diflantia inter lignum

pofita incümberes ? & bené ín ulti-

& aurum , quarta eft inter noftrum

mo non errabit , qui icmper co fet-

laborem & promiffam mercedem.

vore agit, quo ultimum À fe fieti op-

Laborquippé noftcr. brevis, merces

tatb

ui vetó vel femel tantüm te-

perennis , i laborem nofhfas cxiguas

pidé agit, jam fe periculo commit:

lmpend:mus vires , in præmxum ïP(C

üt, ne finem fuum tepore corrum-

largitur (expfum O quis non amo-

pat.

Qui femper ea. applicatione

re ferveat ?

ubi de tanta corona non

ac fervore agit, quo pro lalute valet

dubitat ; quis non cumfervore labo-

ac debet , Imutpm íuam certam fa-

ret ? ubi firmo fidei oculo tam | fibi

cit : qui veró ab hoc , vel femcel re-

intuctur

Dominum ,

cedit , falutem fuam iam dubiam re

G7

d

Præxf ntém

dit. .

Catcrüm non abs re effe judi-

tam dilectam contemplatur fpeníun

tam amabilem contuetur. remunctra-

co , fi indicia hominis tepidi ex Ber-

torem.

Quotieícunque idcircó ad

natdino Rofignolio huc tranftulero.

aliquod opus accedis , fimilibus tc-

Nam auamvis multorum fit turpiter

tepe(cete , eft tamen

'3:3 JCOorutmi

uni

ipfum hortate : Surge , propera a-

tof n,x:.yglï :15 ']Ji-Lrb t

fiec 43(.4;

S

h

1xc

nima mea , noli tardare , Deusenim

te vocat , cui in auditu auris obe-

HFD

ot

nlx) i..

itüt ,

mi

CX

peär à co

o

diendum

Citó jubcbit tibi profer

fm& bus& c*umu'dq'n itidicis, Sunt

re ftolam primam , fi tu citó corde

autem indicia Tepldtz..n.» fc.aïtm tia :

per contritionem purgato, & chari-

. Otrare fine

attentiori

& fcr-

Mi

ore fpiritus.

tatís flamma accenío, eidem procefic-

tis obviam

.. Meditati tes divinas fine animi

P22

lNoli teporem admi

(

t£crc

nam Deus , in cujus hono-

iC

H

níuü , affe&u,

uctu.

rem hoc opus perfïcxs , Infinite cíft

3. Difficulter fe. expedire ab. ho-

dignus honore , & major omailau.

minutn Írequenti , nec utili . cone

l

de.

Omne repelle tædxum . quia

"luTO

?

. & coiloqu

l

non txdio

fed jubilo eft dignum

4. JEgré redire ad feipfum , &

Ó admodüm in co£

t

poffe in aliquo fervite amoris fpon-

nuüquam , a aut r

fo

lNe trepides, neque paveas dit-

fuu

difhpatum animum cogete

ficultatem operis ac laboris mole-

$.. Laté libentérque fefe diffunde-

fliam , quia adeft tibi' Deus adjutor

re in omnes res extetiores, non ho-

fottis

Cogita , quia fortaífis hoc

minum falutis procurande , fed t&-

ipfum opus, hec ipía tua operatio

dij fui mitigandi cauía.

eft ultima , fortaffis ab hoc. unico

6. Examinare conícientiam , &

fe

ET

*a m;;b»

DE VIA ILLUMINATIFA. PARS II. CAP.. . CONSID. VII. | 3

d

]

Íe ipfum infpiceré quafi per tran-

fpirituales & utiles libros non evol-

vete , vel certé rató & faftidiofiüs,

D.

fennam , & flrictim. absque.com-

punctione, propofito , & emenda

16. . Occafiones peccatorum mini-

m

tione.

me vitare üt anteà, idcirco; quia ti-

n

Itl

7.. Confolari fe quafitis folatiis

bi multum , tuisque viribus fidis ,

fcï-

ex rebus creatis, aut ex cogitatio-

qua temeritas eft maxima , atque

nibus inanibus

i0p

occultior fuperbia; ita enim tepidus

8.. Liberé dealiis loqui, & eadem

imprudens provehitur

in altam

I

libertate aliotum facta di&àve ob.

mundanorum fluctaum , fitque, quó

Ti

fervare & reprahendere.

minus fecum reputat , eó magis pe-

af

9. Graviter ferre difciplinam te-

riculo propior.

jofi

Valcl

ligiofam ,. fi Religiofus fis, & om.

17. Indulgete tibi, tuóque cot-

nem admonitionem , aut correctio-

] i

pori defervire , & paulatim. quid-

nem ,qua& olim jucundiffima fuiffet ,

quid- falutari poenitentia adflrixeras ,

| ft-

infuavem , intempeftivam , intole-

relaxare molliote vivendi tatione.

n

rabilem exiftimate.

18. Memoriía replicare priftinos

|

u

mores , & mundanorum hominum

10. Ad otioíam vitam aípirare ,

Buï'

& (ubterfugere labetes ad . anima-

felicitatem , eáque. mentis eacitate

.]l fü.

tut auxilium fructuofos & neceílà-

induci , ut mundi voluptates , &

d

M

tios , petmitteréque , ut earundem

delicie , que prius fomnia , ludi-

L

zelus omninó languclcat , que gta-

briaque, uti funt, videbantur , non

g

A

vis eft culpa iis , quibus animarum

difpliceant , ut antea ; arridete inci-

j

eura aliqua commiffa eft.

piant potiüs , ac preclara qu&dam

SUnt

ii Obedire majoribus , Patribus

bona videantur.

ld.

fpititualibus, aut etiam. legibus abs.

1e. Divinos inftinctus, ciuibus ad

"K

que animo contento, imó cum fafti-

feveritatem vite , & Chriftianam

dio , lente, frigidé , invite.

difciplinam fübindé excitaris, & im-

AQuf!

D. Optate fibi ab hominibus ho-

pelleris, vel non advertete ; vel dit-

norem haberi , & ab alis fe mul-

fimulate, & in aliud tempus diffcr-

»

tum amari ; hominum blanditiis; &

te , vel quod deterrimum eft tepidi.

(

forté etiam affentationibus delectari.

tatis genus , etiam negligere.

B. Exiflimate vacationem labo

20. Lurida fun&ionum ac obliga-

tionum executio.

7;&

rum , fuis meritis jam dcberi, &im-

j1. Exercitiorum abbteviatio.

jnal

munitatem , quá careant alij , dandam

fibi.

221. Frequens corporis repaufatio.

;CfC-

n

14. Frigete jam Sacramentorum

23. Inutilis & frequentes peregti-

nationes.

fl hO'

ufum , nec ea ampliüs

ut coeperas.

:

frequentare i

Hoc tepiditatis morbo pratereà

d

1. Sacras Conciones non audire,

(teftante (an&ko Bernardo ) laborant

&

E 2

omnmnes

n

f

,

TET

ia

36

TRACTATU"S Ill

omnes verbofr, curiofi, faceti, etiam de-

Nulla fit hora per diem velq no&em ,

SFWI.3- tradlores — murmuratores , vacantes

qu& non habeat fuum certum afïïgna-

de AW- pugis, fugitantes labores difcipline. Quis

tum exercitium , & nullum fit exer-

mind4t- hxc perpendit, & non deprahendit,

citium , quod non füo certo gaudeat

-quód totus prtopemodüm Mundus

tempore. Undeépru lentia dictat , alia

in profundo jaceat torporis (omno ?

exetcitia efle aílumenda tempore no.

Quis eft fidelis Ecclefiz filius ; 06

&urno, alia matutino;alia pomeridia-

non cum füa mocrente Matre füfpi-

110,alia vefpertino;alia tem pore tenta-

rat. Veni Sponíe , rursüs ignem de

tionis, alia tempore confolationis , alia

caelo mittete, ut eo faltem accendan-

temporc fanitatis, alia tempore ggri-

tut , qui ad fetvorem profeflione te

tudinis. Tempus nocturnum aptiffi-

11

nentur.. Veni fanéte Spiritus, tuum

mum efít ad. füblevandam fpiritum

amorem infunde cordibus; fle&e, quod

uüfque inabfconditum tabernaculi Dei,

[

eft rigidum;fove,quod cfl frigidumiin-

ut ibi in fecreto fecreta audias, qua

£

flamma quod eft tcpidum; ut omnis

non licet homini loqui;ad volandum

(

cogitatio, aCkio.& operatio noflra in

inflar Seraphim duabus alis , nempé

l

fervotefpiritüs ficut fumus aromatü

per contemplationis afpectum & a-

ü

aícendat ad te Domine Deusnofter.

tnoris affe&um. Tempus matutinum

)!

CONSIDERATIO OCTAVA.

aptum eft ad meditandum, ad quodli-

Q

-

Odava Cherda efi ; Omne opas Deo «ff-rre

betexcogitandum , ad fingendos con-

japtenter.

ceptus,refolvendos cafus, componen-

(l

Umite Pfalterium jucundum cum

dos fermones. Tempus pomeridia-

E

N

Cithars, píallite Domino fapien-

num aptum eft , ad exercendum cor-

hl(

Pfal. fo. ter ; quia non placet Altiffimo gens

pus.ad exercitia corporalis laboris , ad

abíque confilio & fine prudentia:Nam

g-ï!;

Pfal. 46.

colligenda notata , conícribendos li.

ij

bonor Regis judicium diligut, C beatus vir,

bros, vifitandos egrotos , tecreandos

Ille

E

quiin fapientia morabitur. Morandum

afflitos,inftruendos imperitos,& con-

ftl

eut. 22. cít. in fapientia , & nihil pracipi-

fortandos debiles 'Tempus vefperti-

?.

tanter agendum Confideranda funt

h.

num ferviet ad Calum confiderane

[ra;

P(al. 98. tempora & locaagendi,qualitasoperis

dum, adíüa revidenda , ad prefentia

d

l

v. 4.

intentio fuadentis,vires agentis,perfo-

examinanda , ad praterita recolenda ,

A

P

Eccli.14, naípcétantis. Qui hzc confid-rare ne

futuradifponenda , zmemoriam exer-

y: 22.

Mi

gligit, omnia confündit , atque fepé

cendam, concionem repetendam, ora-

feipfam immoderato feducit affe&u.

tionem inflammandam. Dum fomnus

Ang

tam modó librum aperire , qviaoc-

vexat , ad laborem eftincumbendum ,

h;

db

eutrity modó ambulare, quia placet ;

dum cffufio tintillat, ad folitudinem

Mi

modó edete, quia cibus arridet ; modó

recoll.&ionis recedendutm.

arrite , quia occafío fe offert.hocnon

Pariter alia exetcitia fuadent loca

at

fllm

eft domui füe fapienter preefle , fed

publica,alia privata. Aliuslocus fervit

d

fais. appetitibus infipic&ter. fübeflc.

ad meditationem , & alius ad locutio-

ln

nerm

a.

"

m d

DE VIA ILLU MINATEIV A. CA?. 1. CONSID. Vi[[,

37

nialo, nifi cenftet de bono. Præ(ertim-:'

Al

MV

n

nem , alibi oculi fructuosé ad Calum

veró apprimé pra oculis habenda cft

pue

attolluntur,& alibi edificatorié ad ter-

intentio Domini Dei, qua vult, omnia

aud

ram deprimuntur.Qualitas operis ideó

opera noftra ad fuum honorem &

t

Íeduló infpicienda eft , ne fecüs opera

propter femetipfüm fieri. INi velis ita-

E

monftrofa parturiamus; uti eft , (üb o-

: (I9.

que ftultitiam incutrere , Dci fapien-

tatione formare conceptus conciornis

d-

aut refolvere ca(üs conícientiz ; fub

tiam ne cefles attendere. Vites operan-

d

tis perpendenda funt,ne prefümamus

concione computare cxagogas & ex-

!

)

1

|

"

pen(as;fub Miffa difcutere conícien-

quid nimis & nequid minus,fed prout

nobis Decus dedit. Aemíuram virium jva-

tiam, & (ub meníafpeculari fübrilia.

cap. $.

ægrk

rum . (infit Caffianus) cezvenit untinquem d,

pnth

Miré circà hocaliqui Iuduntur, vix

mo[irum diligentius penfare atque ad cjtt* m o«

ritur

unquam ad id intenti acattenti , quod

dulum aitipere , quam libuerit, difcinlinag ;

quia quamvis emues utile: frnt/ tamen apta,

iDo

agunt,fcd in omni exetcitio alienisoc-

eunéa.cuncafle non poffunt. Non omnia

, Qu

cupati;ita utipfimer fübindé mirentur,

poffumus omnes, nec poflunt omnia fieri

cur corum iDtellectus tem pore oratio-

du

effe&u , qua poflunt optari affedtu Habet

nistam foecundus fit ad difeurrendum,

hoc veríutia daamonis , ut pracipitet indif-

LïmPä

&*

cümaliàs vix non ineptus fitad quic-

cretiene , quos nequir tepiditate. Operatio-

ni virtutis Jungenda . fcientia difcretionis ,

um

quani cogitandum: Facit hoc diabolus,

qua deficiente , dcficit omnis virtus, Nam,

€ui gen—crosä refiftendum,& vagabun

ubi aon e[t [eteuiia aniona ynon efl bomtm : qo

Prov. 19.

.]uc-uïä-

9 C0f

da natura, que ad opus prafixum ftu-

qui f fituusetpedibus: offendet , fiultitia bo-

p.-2.

mip. [Hbplansat ye- [fns s z comtrà Dem

Vi

di-

diosé cogenda : dicendo; hoc age, hic

pol

ervet euimo ,u0. Nonpro Deo , fed con-

r

attende, huc igfpice , iftud modóàte

ttà Deum fervet, quifquis indifcreté fer-

exigitur futuraà Dco difponentur. A-

1 (

vet, fuosque ftulté fupplantat greffus,quis-

gendum ac curandum nunc tibi eft ,

q.uis incauté de extremo ad extremum

1,5,4&

:Il'xi

quod nunc id.tua poteflate cfl,

ranfilit , ubi cffet per gradus tranfeundum.

Sapentis eff. Dens (inquit Dernardus) q»

quemadmodum eft praíens, & modó

Serm. 79.

'egiïäüï

vuit[e amari nom joltm dalciter , [ed e&r

rclinquendum quod modó in tua pote-

Japienter, v nde Apoffolus rationabile inquit,

n Cant.

&

flate non eft quemadmodum eftomne

obfequium "veflrum ; 4/103 «in facillim? zele

d

prateritum & füturum. . Attendenda

t4ojpiritusilladet erzoris |. füciontiamm vegli-

detat

elt intentio faadentis, quia fine dubio

445 , nec babet iallidus boflis machinamen-

gt

ttin fhicac u ad tcllegdam de corde dilecito-

aliá intentione Superior jübet , & alià

),!Cll(fzl !

nem , quàm f efficere poffit , ut $m «a in-

Mundus fuadet , alià intentione allicit

€AHIÉ , F non cum rationeambuletur,

j

Angelus, & alis diabolus,prior ut pro-

Proptrise explorand« funt vires non

j Olde

fit;pofterior àt obfit. Superior juben-

alieng ; hinc àte non exigitur , ut

ynmus

do Bobis voluntatem Dei manifeflat:

eandem aufteritatem ac vit& rigorem

ndüm ,

Mundus fuadendo in etrorcem pracipi-

tencas, quem $an&ti tenucre: fed cui

ldmïm

tat.1n füpcrioris mandato femper pra-

per gratiam tibi datam tus naturee

futmitur pro bono, nifi conflet exprefz

vires funt pares.

$1 Sanctis minus

nt IOCQ

se de malo : in Mundi econtrà carnifqs

potes, minüs à te exigitur ; fi plus,

blandimento,femper prefumitur pro

Pälusä tc pctitut, Vera diícretio eft

yuto"

E j

imita-

a

Wdg

»

?

t

T RA4ACT

-!4

TUS

IiI.

imitatrix nature , que ab imperfe-

orationi ; dum concionaris , omnia

&ioribus ad perfe&tiora progreditur ,

conveniant concioni ; dum convet-

fic & 1fla orditur à minoribus , ut

faris, omnia aptentur fancte ac falu-

tati convetíationi ; ut exhibeas ma-

proficiát ad majora. Priüs probat,

1

4705

jtV

uam

quid p—oGit in Lcunculo , ai

joribus reverentiam ; equalibus cha-

cum Leone

1n

atenam deícendat.

ritatem , minoribus inftructionem,

Priüs probat , an poffit cum Confef-

omnibus edificationem , nemini of-

&

fotibus pungitiva oblequentium ora

fenfionem.

Nam , fi tantam indu-

$

perferre, antequam cum Martytibus

fttiam impendimus , ut in theatto

Ü

Tyranno fe fiítat. Vera difcretio non

tité perfonam alterius fingamus ;

bü

li

!

tegitut carnali ptudentia fugiente

quantam. non impendi oportet , ut

debité perfonam propriam agamus?

i p

que pungunt , fed diviná fapientià,

Y

prohibente qua nocent. Nocumen-

Si adeó nos attendere facit prafentia

E

tum his dictis düntaxat cavendum

cujuídam Principis cum füo famula-

monemus , non carnis blandimen-

tu , quantó magis prafentia Numie

x 1;(:«!1'?' (fldf

nis cum millibus millium Angelo-

fril

tum függcrinms. Períona (pe&antis

!

tum.? Siin theatro folliciti fumus ,

1

IT

denique in. omtüi actu ante oculos

eti

fiti

1. Cor. 4*

ponenda eft, quis fpedaculum fadi

ut laud

Val

)poriüs quam vituperium

y. 9.

fumus imundo , &* Angelis & bomim-

à paucis fpc&atoribus reportemus :

(

bus., & à fortiori ipfimet Dco. Pre-

quantó follícitiores effe debemus , ut

fertim-nos Sacerdotes & Religiofi ,

fpe&acuïo præfcnïis vit2 finito ,.in

Y

utpoté in quosomnium oculi, bono-

magno illo univerfalis Judicij thea-

rum & malorum ; bonorum ut ex

tto de omni actu noflro, ab omni

OII

actibus .noftris quid cdificationis ca

cteatura , ejufque. Factore non vitu-

N

iant

H

malorum

ut

inveniant ,

perium , fed laudem accipiamus.

Ít

uod függillent.

Ut in omni a&u prudenter agas ,

4 tf

Ut igitur in omni a&u pruden-

(imilis efto venatoti , cervum jacu-

tet agas , cogita, te agere in thea-

lo trajicere volenti , qui fagacitet

W

tro , intuente Imperatore cum tota

et ,

It

profpicit, ut feram re&té collim

fua aulicorum caterva , nec non in-

qui cauté circumfpicit , ne forté ho»

homn

LP

Ípc&tante multitudine plebis. - Plané

mo. intercurrens globo intercipiatut,

iïi ;j

in theatto (ümme attenderes , ut om-

aut ne fibi aliive per injuriam nocu-

g

nia fapienter perageres , ut nullum

mentum vel vulnus inutat , qui cuft:

errorem committeres , ut fpe&atori-

Qs cateris intereà fepofitis , id. u-

uj

bus per omnia (atisfa&tionem dares;

num modó attendit , ut íclopctum

U[]Um

ut.vox , geftus, & actus per omnia

quiete tencat , manum dcbito tem-

n

exhibitg períonge convenirent. Hoc

pore admoveat , ac extruforium de-

L !C(]g

Sic & tu,

(l

fac 1n omni opere; düm oras , inte-

bito momento retrahat.

fiorà & exteriora omnía concordent

aj

in omni'a&u refpice finem ad quem

colli-

VN

w

» 4

m

DE VIA ILLU MINATIV A.

PARS IIL €AP.

l. CONSID.IX.

39

Jmnia

collimas , citcumfpice,, ne quem

fine violentia.

Dicitur : fufcipiens

TW

offendas, neve cui noceas , omnia

& ex:quens voluntatem Dei , ut

hi.

j

impertinentia interea miffa fac , ad

comprahendat , tam indifferentiam

À)

hà

hoc ugum intentus ,. ut tranquifïo

in paticndo , qu« dulce & amarum

; d

zqualitcr de manu Dei íu'cipit , ac

corde , intentionifque oculo rcctéin

of

Deum dire&to, dcbito tempore; lo-

- füitinet ::quam indifferentiam in a-

jni o

co ac modo facias , quod faciendum.

gendo, qu& agens illud , non. mi-

T

Similis

efto cum

tua cithara

C1-

nus patata eft, iflo reliéto , agere

thestto

thatedo . Davidi ,

qui in omnte

aliud , prout divim voluntas ordi-

;amus i

navetit.

1. Reo, 18

bus viis fuis prudenter. agcbat , &

( u

Poftcrior potiffimüm hujus eft loci;

propterea acceptus crat in oculis uni-

gamis

verfi populi.

Similis 'efto R cgi

& eít avis valdé rara, ac nigro cygno

afentà

Ezechig , qui ;2 cundis, ad que . pro-

fimillima ; quia pauci fünt, qui utun-

fam

1

D

"

o*

4..'Regf l

cedebat , fapienier fe agebat , unde c

- tut hoc Mundo tanquam non utan-

1 Numic

».7

erat Dominus cum eo.

Sapientia fi-

tur ; qui ad fua cxercitia fecrventer,

Ap,geh.

& tamen tam libera mente incume-

quidem cum fàpiente graditur, labo-

füm

tat & fru&tificat.

bunt , ac fi ad ea non incumberent,

Ltupeïmm

non magis inharendo uni , quàm

yortermi

CONSIDERATIO . INONA.

alteri; tam velociter, prompté ac ex-

hs;

pedité. sclinquendo & interrumpen-

foito ;

J

a

Noia Chorda in. Pj dterio fpiritualt e[t ,

do cceptum

)9

cfi nunquam coepit-

TO

a

li

Quane opus cfferre Deo indifferenter.

fent; & tam prompte & fXPGd"ä

fl

amplectendo alterum , ac fi per lon-

INdifferentia definiri poteft ; quod

gam confüetudinem fe in codem cx-

l

m

fit quædäm anih*;idxfpofrio &qua-

crcuiffent. O queties accedimus ad

(utcf ggü'

li tranquillitate voluntatem Dei in

fecreationem , quam, fuübitó avocati,

vix fine murmure , violentià , aut

u 53]'3;

omnibus fufcipens & exequens.

IPUPAMU

Dicitur difpofitio ánimi , quia . 1ncft

fufpirio relinquere valemus, quia ei-

m jf

: LOPWW J

homini per modum habitüs , conti-

dem plená indifferentià non interfui-

lc Lolh

l

nuà ac longà mortificatione acqui-

mus. Quoties nos damus ftudiis, qui-

$

ntf,

bus ex de

o

fiti, vi cujus Afceta non magis pro-

fectu perfeétae indifferentiae

ita immergimur, ut tempore OfatiO«

Dd

pendet ad agendum unum , quàm ad

agendum alterum , nifi inquantum

nis ab eiídem vix ampliüs nos expe-

h

qui d

-

Nonnulli eeontrà

jl

unum altero voluntati divina& con-

dire valeamus.

jt5»

formiüs judicaverit.

Undé differt

orationis ac contemplationis dulccdi-

( Cl OP SUU

ncm tam inordinaté bibunt, ut que-

à refignatione , qua cft a&us volun.

TT

telas & murmura-evomcere non du-

forif

j (

tatis , qua homo propter volunta-

)

tem Dei fe exuit (uà. propenfione

bitent, fübitó ab obedientia ad opera

gc &

ac voluntatis appetitu, quamvis non

vite activa vocati, jNimirüm : nihil

anl 3

jqe

tam

Q

j

Siiqes

IlL

ÁAo

TR 46TATUS

tam fan&tum, in quo amor proprius

ut, cüm opus impedire nequeat, ei-.

dem inordinaté adhzerere faciat. llle

non quarat feiplum , qui femper

cot fecundüm cor Dei habere credi-

murmurare confuevit , dum inopi-

nanter miffum facere cogitut , cüi

tur-, qui fe habet teípectu Spirltüs

diutiüs inharere optavit. Sed & ni-

fanéti opcrantis , quemadmodüm t2»

hil tam fandum , quod hujufmodi

bula.nuda refpectu pingentis. Iila

Anima tanquam grara Deo :fponía

inordinatá adhefione non fit defe-

£tuofum.

copulari meretur, qua eidem in omes

h

Imperfe&ta fit otatio , quamvis

nibus fe talem exhibct, qualem laue

datiffima Ruth olim. fe exhibebat

cxteróquin- optima , quam non es

aratus, omni momento, quo-Dco

Noemi , dicens : Ne adverferis mihi, nuth.

aut Superiori placuerit , interrum-

ut relinquam te , C abeam s quouthnque cap, 1.

pere,aut tamdiu protrahere ,

quam-

enim perrexeris , pergam. Ul movatus y, 16,

fueris, &* ego pariter morabor. Populus

(

diu Omnipotenti arrifcrit, — Impet-

fec&ta eft tua obedientia , tametfi juxtà

tuns, populus aneus, G Detts tuus, Deus

Í

voluntatem

tuorum Superiorum

mtts, qua tg £evra morientem fufcepertt,

l[

in eA inoriar. Sic conftituta fit apima

fi

prempté & alacriter. hortum colas

nofira , ut in omni actu amorose &

A

atque excolas, nifi praetereà fis «qué

mni moe

fervidé ad Deum clamet ; Domine

h

paratus, ad nutum eorum, o

voluntas tua, voluntas mea ; bene-

mento culturam horti derelinquere ,

f

[i

& loco ejus libros conícribere , aut

placitum tuum, beneplacitum meutm

culing vaía lavate.

Imperfe&dtum

Quamdiu tibi placuerit, ut huic operi

fl

tuum ftudium, fi, de repentéad egro-

-

infiflam , tamdiu infiflam ; quam-

f

tum vocatus, mugias, eoqued ali-

primüm tbi placuerir, ur ab eodem

4

Minervae am-

defiftam, tamprimum defiflam. — Si

quantifper amabili

L

navis, ut modo aliud agam, agam;

Itf

plexu privari cogaris.. Hujufmodi

fiquidem mulflitationes manifefte in-

ut fim. velut columba *in. cavernis

d

macerig, dilecti juffioni per promp-

dicant, te in tuo ftudio, vel alio ne-

C

tam ac indifferentem obedientiam

gotio non pure cum plena indiffz-

UuJ

rentia Dei vo/untatem : fed cum ali.

quaü in echo refpondens ; Velle &

LP

qua inordinata adha(ione tuam uti-

nolle aufer À me, ut in me inhabi-

fun

N

tet voluntas tua.

Ab unico me fo-

litatem quæfivifïä..

«j

lüm adverfo cuftodi, ne unqvam tu&

Porró , quantó perfeda indiffe-

i

tentia eft rarior, tantó cft Deo chae

fan&iffims voluntati advcríer , nam

ilt

rior, anime (alubrior, meritis foecune

voluntatem Dei relinquere, eft ipfum

qi

Deum deferere, & voluntati vel a£-

diot, & perpetue mentis tranquilli-

N

Nam nifi damon pre-

fc&ui proprio inhzrere, cft poft Deos

te

tati aptior.

gum hujus virtutis probé agnoíce-

alienos abire. Quia nihil tam alienum

*

ret , non tanto conatu contendcrct,

À Dco, quàm quod ipfe non vult.

K

uaris

m

Df VIA ILLUMINATIVA. PARS III. CAP. L. CöNSlD. IX.

4Y

[

— Quaris fotté , cur Dominus fan-

quilltate fufferat Converfum ac

]le

€&tam Gertrudem intantüm dilexcerit,

"

Presbyterum.

tide

ut teflatus fuerit , fe nullibi conve-

Hac indifferentia minüs quidem

rits

nientius iaveniri , quàm in [Sacra

locum habere videtur inter. fzeculares

]i

mento Altaris & corde Gertrudis ,

Presbyteros, utpoté quorum obedien-

[

& reíponíio eft : quia erat perfecta

tia non videtur adeó flricta, nec co-

in indifferentia , ncícia quidquam

'pomä

rum vita adeó regulis alligata , non

1 Offl«

eligere, aut cuiquam adharere, pre-

enim habitum clericalem induendo,

V

nfta

|37371

D li

terquam foli volu

u füi Sponfi,

exuerunt velle & nolle, quemadmo-

ibxhit

"

v

enties

Íexagies

quia quotidic tte

dàm abnegarunt Regulates folem-

TL

quinquies otavit

Non the4 , féd tua

Ve.

nem profeffionem emittendo.

at

voluntas flat, mi amanti[ime ? EsU.

rumtamen virtuti ubique locus, ubi-

TOTIEN!

Ut igitur:cor noftrum fit rc&um

cónque-non deeft eandem habendi

hpili

cum corde Dei , quitibet ftudiose

voluntas. Habet imprimis Parochus

fuum ftatum confideret , quatenüs

j Dii

füuum Epifcopum vel Decanum, cu-

in eo plená indifferentià per om-

f(??iïïf!

jus difpofitionem in omnibus fanctà

-animi

nia procedat , atque proficiat. Sic

indifferentià veneretur ; &qué grato

iudifferens ;

r &

Religiofus fit plenä

1

d

animo fufcipiens Parochiam graciem

Primó quoad locum , zq

lie

M

paï:».tus

Jofrift

ac pinguem , i«qué contentus aliis

fuftinere loci flabilitatem , quàm fu-

poíthabitus quàm antehabitus. Ha-

; i

fmeufi

Íícipere loct mutationem ; tam libet.

bet Capellanus fuum Parochum, cu-

ter habitans in cella anguífla , quàm

jus juflionem propter Deum indiffc-

) quam:

fpatiofa. Secundó fit indifferens quo.

renti animo exequatur, & difpofitio-

ad officia , & quaslibet func&tiones,

nem.- velut divinam ordinationem

p eodd

ac occupationes, ità ut ex hoc capite

amplectatur. Habcat quilibet Presby-

Wf Á

neíciat eligere inter pracíle & (ub-

tet füuum ordinarium conícientiz ar«

nf

m."

efle, inter laborare & orare, inter ex-

d

Q

bitrum , cuiadomnia indifferenter fe

ercitia aCctivae & contem plativg vite:

fubdat, velut puer JESUS Jofepho,

ut ipfi idem fit à fuo officio amoveti,

nihil agens fine ejus confilio , nuí-

dj

acad illud promoveri , idem à (ua

quam ambulans abfque ejus ductu.

; v

functione vel exercitio difcedere, ac

Nimiüm quippé fapientem fe credit,

y i*

ad illud accedere. [tà, ut, quidquid

quiíquis Viam fpiritualem abfque du-

CO mö [0'

agat, noh agat liberá electione, fcd

Gtore incedit.

Habeat quilibet curn-

gl

aiteríus difpofitione.;

Tertió fit in-

é&a temporis momenta rité difpofita,

ff y )

]

differens citcà converfationem ac ap-

ne unquam vagetur , tanquam Hhes

d iPät

f

^

plicationem , ut nempé zqué liben-

Ícius, quid agendum. Porró diftri-

ter loquatut cum juniore ac (eniore,

butio temporis dabitur infrà,

D

squé libenter converfetur cum rudi

intereà fit

T d

ac cum Dodtore ; pari mentis tran-

p YU*

lract. LIE

F

CON*

x

Quii

P

TRACTATUS

IIt.

- CONSIDERATIO DECIMA.

minuit , animam inficit , iramj Dei

incurrit, Multa funt , qu& corpota-

Decima Chorda i. P(altério [pirituali

lem oculum corrumpunt, plura qu&

eff : Omne opus fuum.Deo offerre

puram intentionem. Et hinc pru-

z'nde;/ï-nenter.

dentis eft , majorem pro hac , quàm

pro illo cautelam habere, INon tan-

Efpere laudanda eft dies pra-

tüm laborat diabolus, ut privet oculo

V

terita ; poft mortem vita ho-

corporis, quantüm , ut fpoliet oculo

minig ; & , completo opere , virtus

fan&tee intentionis , apprimé gnarus,

agen tis, INam, quis la&dabit muficam,

quod ille frequenter ducat ad mor-

tamctfi amoeno tono incipiat , fi ab.

tem , ifle veró (emper ad vitam. Ut

furdo dcfinat ? quis artificismanum,

Philifihzi cum Samfone luderent, ?ud.lä.

fi lineam malé finit, quam bené coe-

illi oculos corpotis erucrunt , ut da-

Ü

pit? quis curtentem in fladio , ta-

mort hominem laborantem ludat &

[

mctfi aliquamdiü velociter currat ,

iludat, illi oculum fan&a intentio-

& in fine claudicat ?

nis eruit.

:

ü

f

Vatia variisbona diabolum fuafiffe

Verum ut oculum iterüm ad ple-

l

legimus , períeverantiam veró nul-

&rum convertam : quiíquis purg in-

(

libi vel alli unquam fuafiffe reperi-

tentiont petit perfeveranter inhare-

Ng

mus. Quia in bono perfeverifle, eft

re , debct fe inflar phonaíci habere,

dolum elufiffe, fraudem vicifle, vi-

ll

i^

vu'—i;.-.

quä Engulo*um vocem canentium,

&oriam obtinuiffe , t

H

HIDDi

Ed

hum in-

erganiíque, pandurifque ludentium

iviffe. Indefinenter itzque hoc loco

acutà inceffanter utráque aure attcn-

OP(

nobis idem efl, ac perfeveranter, non

dit, ne vcl in una nota ettetur, fic

]

intelligendo períeverantiam finalem

qu

tibi attendendum eft ad tonum fpi—

vite, neque perícverantiam in aliqua

ritualium híc pofitarum fidium , ne

hüg

d

certa vittute, fed petíeverantiam pere

vel unaà divina voluntate difcordet.

(

fc&a intentionis in quolibet opere.

Primó frequens reflexio eft infli-

& lidem eft intentio in opere ,quod

UI

tuenda , an a&us & intentio adhuc

oculus in corpore, & ideó velut pu-

Af

in Deum directa permaneat ?. caíü

pilla oculi cauté cuftrodienda, Unicus

quo hanc Chordam :^ aliquo remif-

lii

igpe pilus, exiguus pulvifculus, fu.

fam adverteris, de novo eandem ex-

mus modicus oculo nocet , & exi.

lie.

tende, novam fervotis virtutem ipfi

guus vane complacentim fumus,

Plao

immittens , dicendo verbi gratià ; Ó

modicius pulvis terreni aff-&üs, uni-

Deus meus & amor meus, ne afpi-

3l

cus plus , feu precepti contemptus

cias, obfecro, inflabilitatem mentis

(Ug

fs [

int entionis oculum corrumpit, opus

mes, fed bonam voluntatem meam,

depravat, fructum impedit, meritum

t

quà tibi femper Sacrificium laudis

furripit , culpam ingerit , fpiritum

offetre percupio , & modó tibi iflud

ii

.offero,

p

»

WE

. DE —VIA ILLUM IN ATIF A. CA?. l CONSID. X.

43

D

offeto , eo.modo, quo tibi vis àme

xionem circumfpice , in cujus con-

Qtie

offerri , & quo tibi poteft fummé

fpectu verferis , teipfum hunc in

QR

lacere.

modum,ad convenientem. reveren-

: y;:u-

Secundó : fiquem alium. finem

tiam adhortando : En majcílas Do-

quam

preter diviuum beneplacitum in te

,mini replevit templum , locus in

n at

notavetis ; citiàs hunc oculum tuum

quo confiftis , & omnis terra plena

'Ociio

erue, & ptojice abs te , dicendo for-

eft majeilate ejus ; vide ergó., ne

. (cilo

té : unum eft neceffàrium , Ó anima

in tuis a&ibus intus vel foris quid

at

mea, nempé divinum beneplacitum ,

inconcinnum compareat.

| of«

eztera ne audias, ut audiaris , & dul

Scptimó : fepiüs tuum revife fet-

m Ut

citer fonet vox tua in auribus Dei.

vorem , haud fecüs ac. ille; cui com-

jiret us

Tertió diligenter ac frequenter

miífa eft cura calefaciendz fornacis ,

13

difcute opus tuum, nequid tibi ineo

ut juxta exigentiam , tum lignafu.

TU

fubrepat , de quo dubitas , an Deo

peraddendo , tum afflatus. multipli-

yonti

complaceat ? non eft prudentis , ope-

cando, congruentem enutriat ignem.

rati cum dubio , ubi agiturde fponfi

Fervoris fan&ti ligua funt pie Confi-

i X P!

honore, íed aut dübium cortigen

detationes, fententiatum, textuumque

puræm.

dum, aut opus omittendum, fi cot-

ruminatione

, aíflatus fünt motus

hat

rigi nequit , & perfc&iori atque cer-

charitatis & flamma defideriorum.

] häbfïfi

tiori vacandum.

Age, quod agit viatot , qui.toties

gonti

Quartó ; res examine agenda eft,

de confe&uta confortante fumit ,

identiurm

an taedium aut triftiriam non pariat

quoties virium defectum advertit ,

fe attce

operis ptolixitas , aut infelix ejufdem

fic etiam ubi notas tuum fervorem

fucceffus? nam qui tantum tamdiu

languefcere, fume de incitamentis ,

tf r'c

hilariter agit , quamadiu res ben? füc-

que te 1n virtute confortate , ac in

qum 4*

qum; i

cedit,potiüs felicem fucceffüm, quàm

fervore inflammare prepollent , ne

fcorid.

divinum — beneplacitum | quafiviffe

deficias in via perfe&tionis , fed in

convincitur.

Ilia hilaritas haud ex

iil

dies & horas cum igne velociüs fur-

amore proceffiffe creditur, que pro-

fum-afcendas , donec perfe&té igni,

fio 40

lixitate laboris laffatur.

non confumenti , jungaris.

j

Quintó & vix non . omnium füm-

uoI ffmi[.'

Od&avó fapienter infpiceopera tua,

mé cavendum eft, ne tibi vanécom-

utrüm fint viribus , flatui, loco &

pám

placeas , fi bené fuüccedit, quod agis.

tempori fatis conformia ? a, fi ho-

um

Tamprimüm Supremus definet ad

rum quid defit ,[non fapienter edi-

riti i

tu& operationis vocem inclinare au-

ficas , & fübitó corruet , quod mo-

. K m-

tes fuas, quamprimüm tu ceffaveris,

dó multo labote conftruere conaris.

fl mCDUs

te humiliare ufque ad profundum

Nonó: tuam conícientiam fre-

sbyffi.

quenterfine dolo interroga , uttum

occupatus ifto , non libentius occu-

| Ilbl mh

SäXtö ftequenter pet piam refle-

Fa

PBFCS.

gie

us

"d

44

