fed quód tunc folüm pratactum for-

Q llü

ti : 5» bec fhodo ex pura dilecliene ,

tiantur effectum , cüm nihil habe-

(iit

l

eum perfefa fui vefiqnatiane ad omnem

ant proprietatis, aut proprij amoris

J li

panam , pre bonore divina ju/Hitie tole-

edmixtum. O Phgemix , rara avis

*

WLP

Axj

L

H

n

tTRACTATUS

III-

3fo

*

j* terri& , quam haud idcó jam ple-

quarens , qui pauló ante ob amo.

h

rem fanc&tiffimi JINuminis omui fola-

né cepifli , quia ad hcroicos incum-

a

bere acbus cepifti. Tertió humilem

tio perpetuó defüitui cupicbas.

i

reddere te debet perfcverantiz incer-

Sin veró, talibus exemplis & fot-

lus

mulis le&is , te claudum , & ad

titudo , eoquód igneres , quis de-

law

musm tuus ultimus faltus , à quo

faltandum — quaíi ineptum animad-

K

totà dcpendct aternitas ? Ia fine de-

vetteris ; non illicó idcó amimo ca--

fice

mum videtur , cujus cantus fit to-

das; quippé haud omhibus datum

m

eft , cum Joanne Pracurfore ia ute-

ni, & cujus faltus fit artis.. Multi

cut

ad ftaporem quafi faltare ceperunt,

to materno faltare ; íed plerümque

m

ui tamen in fine claudicavetuat ,

velut pueri , comumuhi incedere pe-

de diícimüs , antequam velut ado-

mOd4

vel omninó cecidetunt ; qui cecide-

u di

runt in (uperbiam & cenum vitio-

lefcentule , diligendo nimis , ad] fal-

fode

rum , commaculatà vefle nuptiali ,

tationes procedimus. Lauda Deum

in fuis amatotibus , & dilauda eum

W an

ut audite meruerint : Ligatis manibus

in Animabus amorose faltantibus.

ficulo

Mait, 22, 05 pedibus eorum , frittute eos. im te-

^f

y. 13.

utbras exteriores. En ligari manibus

Conare falsem frequentare a&us amao-

lbory

ac pedibus jubentur , ut indicetur ,

ris fimplices , cüm te terreant poe-

uód ibi fit ablarum tempus faltan-

natum acerbitates. [nvoca Sponfum,

füor

di , abíciffüm tempus operandi. Igi.

Spiritum fan&um , amantium atque

GU

N &

tut , dum tempus habemus, opere-

(piritualiter faitantium magiftrum ;

mur; dum nobis canitue , faltemus

ut pedes tuos agitet , affc&us'diri-

!

ofir

totis viribus ; dum lucem habemus,

gat téque inftruac , quód vercaman-

BIN í

ti facile fit omne tormentum , dum-

ambulemus , ne tenebr& nos som.

i f

modo vceri credat , indé amari Di-

T r

W

præhenäant.

-

P

Humilitati

confervaüdæ prærcrcä

lecum. INon proptereà mox mots

i

mültum conducet , frequenter ac

in olla , quod ex hujufcemodi exet-

Isl

iventet cunctos vitme diícutere a-

dil

5

citiis capitis dolorem aut quandam

ii

'

&us , & in confiderationem ducere ,

levem defatigationem — advertas. ;

chal

quid poffis in minimis ? ita , ut non

nam , & qui faltare difcunr , fapiüs

H

fudores & membrorum fatigationee

ls tam follicitus circà poenas forte

1

incurrunt , donec per frequentem

nunquam immitrendas , quàm circà

de pra(enti immiffas, O quoties &

exetcitationem aembrorum agilita-

quàm in;multis te mendacem repe-

te acquifitá , motus pedum dulcior

quiete putetur. Hoc quippé in om-

ties , utpote jam fuftinere non po-

tens unum vel alterum verbum pun-

nibus eft , quód omne initium gra-

gitivum , qui pauló ante te offerc.

ve, & quód omne grave, exercit

bas ad ferendum omne tormentum.

tione mutetur i& leve. Minimé a?-

tc quandóque quoque , fpiritum vbs

Jam vana. & viliffma folatia inepté

luno-

u-

DE VIA ILLUMINATIVA. CAP. V. CONSID. s

351

b n

A.

T

juntatis Empcrio quafi a&uosé urge- . CONSIDER ATIO QLIINT

j

fc , ut omne noxium deponat tzdi-

;.ö(!or-

um , pellátque trepidationis procel-

Bibola faltantium

,&aä

las. INam fi Martyr Ignatius feipfum

$cu

laudabiliffimé urgcebat , us devora-

m

imo d

etur à befliis , panfsque Chrifli ef-

Modus acq:eirändi habitum . devotertith

ficeretut , cut non idem liceat De-

; Quf

afediuum , pracipuó tempere

um que&

iCí

tT

ii Afcete , ut omni diffi-

07 4l iotiis,

: U*

cultate fuperatá , animae fue facilita-

funp

tem in amando Deo inducat ; dum-

! Equsqdäm putagdum eft , quod

u p

modo prudentem cautelam adhibeat,

' ?

N

u a

h

Anima amandi cupida folis da-

ut diícretio regina virtutum, omnem

tis afpirationum formulis fatiari que-

d

j

moderetur affe&um ; tam cavens,

&t ; minus etenim fe amore flagtari

; Don

y «

ne anima in mentis ficcitatem & pe-

autumaret , nifi perfe&am imitari fal-

riculofam defolationem labatur,, cüm

tatricem fluderet , qug non ad unius

t

jl

Xnimià intenfiene gravctur ; quàm

duntaxat cantileng melodiam , fed

g

«

Fæc

laborans , ne rubigine obducatur

ad omne proríus modulamen (álta-

torporis , cüm eidem plus equo par-

re , fe do&am oftendit s que ad

j onium;

catur ; tam follicita , ne caput mi-

quemvis i.yræ , chely&ve fonitum ,

um d

nus exercitatum " fpirituali incipiat

ad cujusvis expreflionem notz atto»

&fbm ]

laborare defidià

quàm fludiofa , ne

&d;' It

nitas parat aures , & paratos tenet

nimis eneratum | füuccumbat. labori.

pedes , ne jufto pedem vellevet cis

Qnuod fi adhuc nihilominus per fal.

tiüs , aus fe ponat feriüs ; ficque

j düm'

dicatur faltare extta chorum.

tus in virum perfectam oceurtere ,

atl ]i

-& per viam efpirationum progredi

Hoc ipfum fibi fervandum putat

yx m

izrepidas , rem age cum tuo Patre

Ánima , amandi cupida in fchola

.wöl gu

fpirituali ; qui tuam capacitatem vel

faltationis fpiritualis, in qua Spiti-

j

incapacitatem longiori expe-

tus fanctus eft Magifter & $ponfus,

LA

rientia edoCtus , tibi víiam

lyra divina Scriptura , notz queli-

veritatis face lucidiore -

bet Scripture verba.. Ad omne ita-

g

aperiet,

que verbum cordis inclinare aures

i g La

debes , ni per diílra&iones extra

vtl

chorum faltare velis. INon quidem

m

fj

ü

jj

dixerim

intrà orandum efle om-

pc !

"T

ne Script

ur& verbum intelligendum ;

fed extrà osationem per

le&iones &

g

g!l'

: (Xe

(lf

frequentes meditationes cor copiose

u

figie"

ditandum ac preparandum , ut tem-

D

j

pore preeationis in omni verficulo

a

$€,

ut

——

4f

ULEACTE

T)US IIL

fhí

ac in quolibet quafi vocabalo mate-

chariftia latantem , ad petendas om-

nes virtutes , Viteque perfc&:.onem,

of

riam tecolle&ienis , & fructuofo-

i

rum affc&uum inveniat. INam velle

ada&um admirationis , gratiarum

fütt

rimmüm inter orandum hyïnnis &

adionis , gaudij & cemplacentig.

Ad defiderandum quidem Regnum

pir

falmis intelligendis fi&dere , hoc

f0

eft more Deum tentantis , ad ota-

celorum , quia per illa dile&a ta-

tti

tionem corde imprapatato accedete.

bernacula , intelligo fedem Beato-

rum , ubi Jufti epulantur in conípe-

$

Quinimó homines religiofi tempore

relaxationis invicem qgafi de hoc

&u Dei ; undé. cum Prophets fuf-

6

l

uno conferte deberent , quibus amo-

piro ; Quando vetiam & apparebo ante

tis affsc&ibus futuro choro Deum

fackm Dei ? Addefiderandum Domi-

(ülg

jal. 41«

concclebrare velint. INon nudé infi-

num JE(um allicior ; quia fecundo,

LT

LP

ftendo littere . vel igterpretationi ab

per dilecte tabernacula, fpecies panis

jund

Au&oribus date , íed applicando

& vini intelligo , fab quibus velus

en

vetba & (enfus proprio ftatui , vite

füb velo ebíconditus latet Sanctus

f

f

i

viteque profe&tui.

b

Sanctéram , paais de Celo deícen.

Porro

amus depinget ,

dens , omne dele&amentum ia 1e

(

i

quis cal

quz lingua exprimet , quàm fit fa.

habens. Et hinc tettió ad adtum ad-

( afl&i

cundus affe&tu omnis Scripture ver-

mirationis procedo , ac contemplans

LU

tansas divitias magai Dei ,pre aa-

Vil

ficulus , quàm füccu plena omnis

(h

littera ? ego plané omnium à fpiri.

miratione exclareo : Manhu ! Ó tee

J

Tj

mirabilis , manducat Dominum

tu remotiffimus , hoc minime pra-

Til

!À

Wi i,

(umo, contentus pto exemplo unum

pauper , fervus & humilis.

vhyl

Q

vel altcrati. duntaxat pfalmum ad-

Et quia dignum , juftum , equum

Pfif.'þ l. iU )

ducetc. Nullus dubito , quin tw ,

& falutare cít , pro tanto beneficio

DET

venerande Sacerdos, quotidie in ac-

fe grazum exhibere , idcirco quadó,

NI q

»er enenere abili dono

ceffu ad Miffam pfalmum octogefi.

ago gratias Deo fs

[

Qfe:

mum tertium recites ; fed quo fru-

ej.. Gaudco pretercà quintó , quia 2. Cor.

&u , quibus affc&kibus ?. f tibi fan.

i&a tabernacula digit Dcus Pater ».17.

Qut

&iores Ípiritus non dederit , tibi fe-

fuper omnia tabernacula Jacob , fu-

Ti

ficia & ceremonias P[al. 6f.

quences familiares. reddere poteris,

per omnia facri

:

E

de

donec lumine aítjori diteris.

veteris Teflamenti. Gaudeo. & fu-

li,

Primus verficulus hujus pfalmi

perabando gaudio , quód Deo Patri

ln

cft: Quam diedla tabernacula tua ,

í

jam non ampliüs cato taurorum &

Dosmüne virtutum ?. Em , n ii

lo ver-

fanguis hircorum' immoletur ; ic

A

ficulo ad fex fpecialiüs affc&tus cli-

quod ipfi offeratur in omni loco o

latio munda , Agnus immaculatus ,

ciendos allieior : nempe ad defide-

Terti

randum Regnum celorum , ad fi-

Filius dile&us , in quo fibi compla-

n "

D-

i, )

í

.'ti.cndum Dominum JE(um in Eu-

cuit. .Dum denique if verba :

fif86

Th

—

LE VIA LLLUMINATI/A. CAP. V. CONSID. F.

5

jf

mint virtutum pronuncio ; admone- animapr& defiderio & dolore jam

u

ot , accedete ad thronum gratiz cum pene defecerat , & in hoc mox de-

f

fiducia , nec non ad petendas vir-

nuó- exultat in fpiritu : fcilicet ifti

at

tutes à Domino virtutum , prom-

funt faltus amantium , | citó oblivif-

eul

ptiore ad dandas Íuas gratias gratui-

cuntur lachrymarum , dugï portan-

m

tó , quàm quicunque mercator ad

tur ad ubera, O fi veré amares , tu

A&O:

tribuendas merces pro pretio.

quoque hic diceres ; Leratus fum in

uj

h

Secundus Verficulus : Cencupifcit

his , que dida [unt mibi , ia domum Pal. 121

xü

uL

€ deficit anima ia in. atréa. Domini.

Domini ibimus ; ubi fapienti$ miftif y ,.

o

Et quid iíthoc pronuaciato verfi-

viuum (v propofuit memíam. kioc ita-

Prov. 9.

culo Anmima aliud fentit, nifiole

Dort

(li

que vetficulo admonemur ac accen-

LC

N

ib

um affufum igni ? nifi flammas ad-

)i

dimur ad fpirituale gaudium , ad ple-

aj pzmi

jundas flammis ?. nifi in priora con-

nam immerfionem & tranímuratio-

cepta defideria , novis inflammati

nem in Deum ; ad hortorem & de-

defideriis ^ quid aliud poteft ,. nifi

J

ecfítationem - omnis peccati , omnif-

cec

diffluere amore ? nifi deficere pre

que delectationis , que non de Deo,

deíiderio , tum ad Chriftam in. Eu-

nee propter Deum concipitur, In

chariftia latentemm , tum ad Spom-

E

Deum tranímutari cupimus , quia

fum in Czlo regaantem ? quidaliud

[wï glm

P

non volumus nos exultate ig Deo,

m

Cänt. E

vàálet , nifi fuí

P

irate : Citó flipate mca.gcd in Deum;

quod perbené notavit,

:u! n

y. .

^malis , feu.facris myfleriis

; quia a-^ gui dixit : INon tu mutaberis in ne,

mere langueo , in cifdem latentis di-

n

foaun.2.

fed ego mutabor in te. ita eft : ficut

lecti. — Solvite temptum bec , coar&or

in

tranfubftantiatione

y.1p.

non Caro

enin , defiderium babens difflvi , e

Chrifti tranfit in panem , : nec San-

j

gt

Philipp.1.

effe cum Chriflo. Quid aliud poteft , .

guis in tnerum , fed panis in Car-

bæc'fïd?

y. 2?.

nifi cum fancta Thetefja - ingemií-

nem , & vinum in Sanguinem : fia

yqi

cere -

"

li,

etiam in fumptione , non ipfe fan-

Qffimus cibus tranfic in alitum , fed

QUE

p

L

Quoties in Sacramento

ipfum alitum modo fpirituali ac in-

T

- Te conteinplans gaudio ,

effabili mutatur in cibum. Porró be.

gCOb ]

,

Unde me folari tento ,

né notandum : qued ifte cibus fit vi-

rd

ii

1

Indé penam augto ,

vus , pauis vivus de Celo defcend

"14

Nwm videre te non plené ,

deas , vitámque Dei vivens ; quem-

poM.

Quám fit grave , quanta pane,

admodum dicimus : in Deum vivum.

TU m

Proisere non 4udea.

Et binc admonetnur , ut opeta mer-

etut *

tis dcteflemur , omnia peccata abo-

l iocg (

Tettius Verficulus

Cor meum e

minemur , ac vitáà Dei vivificati ,

g

(4ro A CXUltaverunt in Deum vi-

ad Deum, vivum accedamus ; qiz

^Cfrer na

yum. Mira tes : in priore verficulo

Cnim alids H

M a ww r——

rticipatio tortuo-

»

Iradt. IIl

2

u

tum

'ïy

3í4

T'RACTA(TUS IIL

rum cum vivo ? Vivo ego , dicit

berati fumus. In Latere. Chrifti mibi

Lut& 1 4.

Dominus , quianemo virorum il-

domum inveni , ibi requies mea in

lorum guflabit Cenam meam ; c-

fzculum (zculi , fiducialiter agam in

ä

dere de pane , & bibere de calice

eo , & ficut paffer folitariüs in te&to

vigilabo : ibi Deum mturr aderabo,

quidem poterit , guflare ^ autem

quàm fuavis ft Dominus neutiquam

& fidelis cum fancto Thoma excla-

li

potrit ; quinimó , qui cupit fuavi-

mabo: Dominus meus , C Deus metit.

fX

Et quis ille turtur , ilia columba for-

foanm.zo.

ratem . panis de Czlo deícendentis

L] g'

ti

Íentire , debet non tantüm opcra

mofía , nifi fancta Ecclefia ? qu& in

LE

mortis , five peccata borrere ; fed

Latere Ghrifti fibi nidum invenit ,

S?u:

infuper , ctiam pepones , porros ,

utin eo ponat pullos fues , filios &

lu

cucumeres , cape , & allia ZEgypti

filas fuas , fideles animas in omhi

tb

odifle , id eft: omnes creaturas , &

tempore. Sicut ergó tu , ó Domi-

veluptates de illis coaceptas naufea-

ne JEfu! in cruento facrificio fpi-

lh

£e , ira , ut fpiritualiter. ac merali.,

ritum tuum in manus Patris com-

fut

tet totus exeat de /£gypto, five de

mendifli , ita & ego in peragendo

modo íacrificio incruento , totam

prt

Mundo , ut exeat de íua cognatione,

Q

exuat veterem hominem , ac induat

Ecclefiam , univerfos fideles , atque

T0X

Dominum JEíum Chriftum , . ut

meipfuüm , omnium mortalium vi.

Qun

corpere & ípiritu in iolo Deo de-

liffimum, commendo in vulnus La

fets

lc&ctur , cordc & carne foli Deo in- ^

teris tui , ut protegamur in abícon-

N

hereat , ficque poflit in veritate a(- 9 dito rabernaculi tui , memores ube-

ii

fercre : Cor ineum € caro mea exul-

rum tuorum fuper vinuim.

taverunt in. Deuig vIVUIW.

tü

Quintus Verficulus : Altaria tuá

bt

Quartus Verficulus : Etemim paf-

Domine virtutum , Rex meus , & De-

Cant.I.

bt

ftr inmvenit fibi domum ,. Cr turtur ni-

us meus.. En ! antecedontia fuerunt

y. 14.'

(;

dum fibi , wbi ponat pullos fuos. . Pcr

juafi aifpofitio previa, modó ve-

hune verficulaum alliciot. ad a&us

ró ad ipíam rei fübftantiam propius

unqu

flCUll

commendationis, vencrationis , ae

accedimus ; moniti his verbis de fa-

dorationis , fideiac fiducig , ut ime

cienda intentione & oblatione ; de

d

milerum peccatorem , totam Eccle-

eliciendisa&tibus adorationis , glorie

DT

fiam, omnésque fideles fiducialiter in

ficationis , fübjectionis & fimili-

Ptüp

L

Yulnera Chrifti, precipué vceró in

bus. NNam quid eft aliud pratacta

ejus fanciffimum Latus commcn.

V0

verba proferre , nifi dicere ? Inttoi-

dem. INam quis ille paffet , nifi ego

bo Domine ad Altaria tua , tibi ob.

m

pf

eccator, cujus anima per vincula

laturus Hofliam immaculatam 15

conteftationem medz&ícrvitutis , quia

ER

& mortem Chrifti , ficut paffer ere-

Pfal. 113.

ta eft ? dum Chrifti Latus apertum

tu es Rex meus ; in conteflationem

du

y,7-

trad

efk , Lagueus contritus tft , r ttos l-

mes fubjectionis, tueque fuprema

pote-

&

ia A

$

DE VIA ILLUMINATIP A. CAP. F. CONSID, F.

f

ft

jl

potaftatis ac dominij , quia tu Deus

tos immergere infinitis Chrifti mert-

u

meus es, qui fcc.fti nos, qui crea ii

tis, atque tremendo Sacrificio, quod

qm i

nos , cui ommnii vivunt , G cujus

fpe&ante & tremente totà coelefi

tc&Q

nos oves paícue fumus. .]n unione

curià , füpreme Deitatis Majcftati

x

itaque omnium Sacrificiorum , ome

offetre intendimus.

&i

nium meritorum, pracipue in urioe

Septimus Verficulus : Beatus vir,

.

LU.

ne illius tremendi Sacrificij » qued

cupir. Auxilium abs €6

L]

a[cen[ionei in

UT

[

d M

l

tibi Unigenitus tuus in monte Cal-

corde fuo difpo[uit . valle lachrymer

!

l

|

i

varig obtulit ,

iodó peragendum

rum ,inloco quem pofuit. — Jam poft-

'alt

Sacrificium intendo

ad honorem,

quam Sacrifieium fan&um quoad ifi«

]gi

laudem & gloriam tuam , .prout

tentionem obtulimus in gtatiarum

omti

tibi placet, tibique illud offerri cupis.

a&tionem, pro bonis civitati füperne

Domi-

Sextus Verficu'u; : Beati , qui ha-

conceflis , monemur quoque illud

lisant i& doimo tua Domiue , &n facula

offerre in gratiarum actionem pro

) lPl

qott

faculerum Laudabunt te.

Viden ! in

univerfis auxiliis, beneficiis, giiatils,

l

M

reitd

pracedenti Verficulo collegirus fru-

ac donis, qu& clementia divina can-

t ot4(d

&um Latreuticum, in praícntt veró

&is in valle lachrymarum , íeu in

mox invitsmut ad capiendum fru-

n

przíenti vita conceffit ; precipué

um

&um Eucharifticum , ut nempe tee

vetó pro illisauxiliis, perque homo

[Us l

feramus gtates , atque facrofanctum

etiam in prafenki vita jam inchoarivé

d

Sacrificium offeramus in gratiarum

( fcu ut meliüs loquatur ) radicalitet

aCctionem pro omnibus grauis, donis

& Ípe fit beatüs : Beatus vir , cu]As

3 r

ac datis , que Omniporentis bonitas

eft. euxilium abs te.

Sunt autem hu-

j

beatiffime Virgini , noftris fanctis

jufmodiauxiliaea , vi quorüm homo

Patronis , omnibus Angclis ac Sare

(:f Di' Ed';,,wlr

ad feriam paenitentiam , vitaeque ee

^

&is in domo illa eterna beatitudinis

mendationem convertitut , vi quo-

füetil s

Ya

unquam contulit. Similiter ifto Vet-

rum per lachrymas poevitertie &

3

ficulo monemur, omnibus Beatis in

rP

opera fatisfa&oria, difponit in corde

()KAUS

domo ubertatis habitantibus congra-

füo, de valle lachrymatum , five de

tulari , de eorum felicitate, velut de

miferia peccatorum afccndete ad fe-

)d

propriagaudere , letantibus colle

licitatem virtutum , & ad montem

T

wri , & cum dantibus eorum pari

Á

jm ]e

pinguem perfeéta charitatis. Afcerme

voce clamate Sanctus, Sanctus San&us

fieues- in. corde fuo d:fpofuit im vallv la.

g

Deminus Deus Sabaoth.Pariter nemus

ehrymarum.

Additur : is [oco quem

Jacto

prefenti Verficuli omnes noftras co-

pofuit. ut intelligeremus, quód ipfe

tib o

agitationes , cunétófque moetus &

homo , non Deus, per fus peccata

a&us , precipue tempore Sacrificij

ifthunc pofuerit locum , nempé val-

/

qüi&

tra&andos , cum meritis Sancorum

lem lachrymarum & mifcriam vitae

atiot

& actibus eorum unite , ficque uni-

preíenus. Propter iniquitates enim

u rcmï

Yy a

no[tras

PO[C'

a

316

TRACTATUS H

poflulandum. nempé in humilitate à

]

yii

noflras humiliati fumus in loco affli-

&ionis. Difcutienda pratereà funt ifto

Legislatore noftro , ut propter Ho-

4

]

h.f

ttt

1

loco corda neftra , utrum feriam e-

Ífuam fanctam , ptepter immacula-

u

mendationis difpofitionem ordinave-

tam dignetur nobis clementer largiri

LE

rimus, necne ? $1 ita,fpecialiter Altiffi-

fua grátiarum auxilia , per.quz ap-

Al

mo referamus gratitudinis laudes, eo-

tamur ad omne bonum , ad omnem

HCP

quód remiíerit impictàtem peccati

virtutem; ad omnem ptofectum ani-

ti (

noftri, erigens nos elifos per fuum au-

marum ; & id quidem non tantüm

j

xilium ab alto. Sin non ? offeramus

pofcirnus pro nobismetipfis , fed pro

a.

Vi

facrificium pretiofam pro impetran

tota infüper Ecclefia , .pro univerfis

qun

disa

n

v at

iliis, efficacem emendarioaem

Luca i.

Fidelibus , ut omnes, Alriifimo fetz

UH

operantibus , clamemus intime ; Do-

y.7f.

YisMus in fanllitate &v puftitid coràm

Ve

mine Pater, Kex coeli & cerra, pro-

ibío omnibus diesus moflris s Donec in-

dtiji

Píal.79.

pter iftud pingue Sacrificium & Ho-

clinatis umbris , appropinquet dies,

LS GQ

y. 6.

fiam ünmaculatam. - Cibabis nos pane

quo videre poffimus Deum Deorü in

tddio;

lachrymarum , & potum dabi in la-

5ion.INe veró i(tud tantüm tepide aut

m

chbrymis in men[ura. — Etenim fecün

languidé petere videamur,fequitur.

fuþcr [

düm menfíuram iniquitatis, etiam dc.

Verf. .. Domine Deus virtutum ex-

proted

Pf4l.129.

beteffe menfüra poenitentig. Verüm :

attdi orationem meam s. auribus percipe,

vtl

$i iniquitares ob[ervaveris Damine, Do,

Deus 7aceb.. Et ut petitio nofira ad-

doftar

mine quis fuflinebit ?. Quis fatis defle-

hue efficacior treddatut ,

F;bfequitur

Qu q

bit : ah ! tametfi integrum mare cf-

quoque:

D

flevero, necdüm tamen mes lachry-

Verf. 10. Prot£ifor nofler a[pice Deus,

HhOC l(

Ecce

ma& attingere porerunt men(uram

C refpice in f edem Chrifhi tui.

Q Bu

iniquitatum mearum. n fasisfa&tio,

quomodo Anima in fervore fug pe-

f0n (f

nem itaque peccatorum , meorüm

tidon

iinuo afcendat

Primitüs

1Tà3

juli 4b

fufcipe illas pretiofifüima: lachry

Hids

as,

enim

5a

.,Sä | ;(

;1

f"ïpliciïcr : Exaudi ora-

Me i&

quas tibi obtulit Üaizenitus ruus,

tioncm 1neam , Secundo adjungit in-

TeQper

dum in Ctuce fem-tipfam facrificans,

fuper modum exauditiones ; Tertió

eum clamore valido emifit * piritum.

Q'J?'m Á

j

omninó petit,ut afpiciat. Primo cla-

Ti

Octavus Verficulus : Efennm bene-

n

Uab

dó clamat

mat fzm?iicircr, ; Sec

t Abï

diclienem dabit Leyidator ,. ibunt de

Deo in aures ; Tertió quafi ob ocu-

yirtute inovirittfem ;

videbitur Deus

los ponit cau(as, rationes & motiva

N ,1.

Diori i $ion. Qusmvis in przcoden-

qué Deus habet exaudiendi tam piam

s ii

tibus tam fru&is impetratorij, quàm

petitionem. . Refpice ( inquit ) i& ff:-

fatisfsctori] fue:

liquo modo men-

fi$ x ln

ciem Chrifli tui. INonné ipfe eft , in

tio faCta , nihilorninüs tamen hoc

quo tibi fempet bene complacuifli ?

V Ofnife

tcrifcin

loco fpecialiter ad fructum impetrae

nonné ipfe eft, qui ait : Corpus meum

I/aia fo.

10 omr

terium colligendum incitamur , ad

dedi percutientibus . r genas meas

P*- 6'

VCogdi

vcllen-

—

DE VIA ILLUMINATIVA

CAP. V. CONSID. F.

37

yellentibus 5

hi

feciem meam nos ayerti aj

tam incfcate , qusm create excel.

t

Pfal. 26

mæepg,;:dzw G confpuentibus. Propter

lentiflimo modo funt mcmf'æ ; in

«

V. 9.

píum ergo ne avertas faciem tuam à

'quo gmne bonum

O*Dïïch«. prc—

(eé , cv »edeclines i ira À fervao tuo.

Multa

gt

tiBm reperitur contentum,

u1)

Adjutor seus efo , ne ae/al,naum Wit 5

quidem , o (upreme Pater , peccan-

TO

ne gwmntw me declinate À

á IDanca

do debita contraxinmus pluva 3c fride

m än

E

tis tuis ; led reminiícaris

qgm tu

jo:a tamen in hoe tibi facrificio re-

RTO

&

piotector noj'er e$ » protegens nos in

peudumus. Sufcipe ergó illud in fa-

n Pf) ?

via ía'utis ,

Vitga virtüutis tuz ,

tisfactionem . omniutmn peecatorum

WL

[

quam cm fifti ex 510n, ad domandos

noftrorum pro adeptione ómnium

L

!r

oinnces um

icos noílros.

virtutum ,

10

v pro adimplctione in

Vet£ 11 Qtaa riehor eff diesuna in

omnibus tue (antl(r me voluntatis.

(

atiiis. tuis (uper iilla. In hoc demum

(IeC l

Verf. 11 Elegi abjettus effe in doo

Jet (l

v.ctüiculo- noftrz/ petitioni pondus

D mti magis , quám babitare in ta-

Veort l

addimus ; nam , curmeliotem cen-

bernasulis peccatorum. Hoc loco fine

ïldc alü

fsmus unum diem in atriis Domini

d*bio meipíum congrtuenter adhor-

yfüi.

fupcr millia dieratn. extra il

T lch

tot ad a&us gratiarum actionis , ad-

u a

profe&o , quia in atriis Domini , fi-

mirationis , propri& confufionis &

ve in Ecclefüs Dzi, offettur. Hoftia

contritionis. Admirationis imprimis,

| Fru?l

l

hofliarum & Sacrificium (acrificio-

confiderans me ad tam (ublimem

fi de

rum, quod in&nite praítantius om-

q jit

R-atum evectum , in quo mihi liceat

nibas facrificiis ; Volumus ergó qua.

fupremo NNumini fupremum facrifi-

f1 hoc leco dicere

Iu clementiffi-

cium íupremo & ineffabili modo

r DA

k

me Pater , ex infinita mifericordia

offerte , my&»-r;um myfteriorum

M vc

tua (afcepifti (acrificium pueri^ tui

trictare , quotidie ineftimabiles fru-

jufti Abel : ta odoratus es facrificiis

&us de arbore vitz accerpc:fe UE

Pa

INoé ; acceptifli homeauf]z;a Ahraha.

granH,mum Dco obquumm pra-

i

IE w

Et ecce nos hodie offerimus tibi p!as

lare. Hzc mecum bene exgcndens,

|

qua*n (acrificium Abel

plus quàm

fané malo effe fimplex & ctiam co-

M

rä

(j

íacriictum INoe , plus quàm f"f"?lfi

rüim murdo deípe&us Sacerdos ,

tl

H

10 Vi4

cium Abrahe , imo tale facrificium

quàm in aulis Kegurm unus de Prin.

p

| f;m

in com paratione cujus

omnia a.

cipibus. À

Bleei ub;eäm cffe in deme Dei

TL

crificia ,-omnes oblationes erant ina-

mes 9847 9i$

quam babitare in taberna-

: mwu L

nes figur'e & umbre , non haben.

eulis , sccatorüm , gratias agens Deo

(

q 0

te$ ex le vim te placandi. Sed utique-

meo (c«npm e& totis præwrdns :

ii

d

Domine noftrum. excellentiffimum

donavit talem gïat!an] ;

qux mih

ctüm

facrificium defpicere non poteris, in

qualem non dedit o

mni nationi »

ft

I[flll:

4Cul

quo omnes divitiz & thefauri fünt

ualem

nulli. tribuit

fcd

li

ntjí ;*WM

ebíconditi , cui omnes perfc&ionea

íolis Presbyteris hoe officium com»

mitti

" su i

YXy 3

W[W

IIf.

;

E

TRACTATUS

i

e

mitti voluit.. Confufione autem &

ceffü , adeó , ut quotidié fervori

novum fervotem adjungas ; dicens

j i p

contritione induor , confiderans ,

tibi in corde tuo : fortaffis hodie ul-

, j 1 "ä» Df

me poft tot jam oblata Sagrificia ,

tima vicee hac menfa reficiat , edam

é

adhuc cffe tam. imperfcdtum , tam

igitur, ne deficiam in via ; bibam ,

tepidum , tam defectuofurfi , tam

vitiofum , tam cffufüm , tam vani-

ne areat cos mmeum , & tanquam te-

L

&dr

loquum , tam füuperbum & omtibus

íta vistus mea. O fi ita quotidie ,

velut ultimà & primà celebratuti ,

qi

vitiis plenum. O fi fubinde nonne-

mo fecularium per totag fuam vi-

ad ttemenda myfteria accederemus ,

f0 |

tam tantüm femel celebrare. peffet

brevi profcdó in Sagerdotcs alios

qui

mütaremurt.

Dioti

& auderet , quid autumnas illum a-

&urum ? quomodo fe difpofiturum?

Verf. 13. Quia mikricordiam , 6

gui

fimilibus fané fuam convenitet ani-

veritatem diigit. Deus igratiam , &

velle

mam : Ecce adeft ille dies , illa ho-

gleriam dabit Dewinus. n hoc vet-

at

l

ra , melior fauftiórque multis mil-

ficulo admonceer erare , & facroían.

lus t

&um offerre Sacrificium pro con-

libus dierum ; quia tibi hodie licet ,

Iiffxmc

verfione omnium peccatorum , pre

quod nunquam licuit , seque lice-

Qu k

bitampliüs. Age ergó quidquid po

illuminatione omnium infidelium ,

TP

tés ; ecce hac horaà tantüm & non

pro impetranda gratia cug&is vivis ,

ü €0l

pro impetranda gloria & requie fem.

ampliüs horeus conclufus patet , fuis

lp

incomparabilibus tibi arridens flori-

P

itetna cun&tis Fidelbas defun&is.

Ài l

d eft aliud dicere : Miferi-

bus. Hodié tantüm te arbor vite ad

INam qui

Ym

cotdiam & veritatem diligit Deus ,

decerpendos fru&us invitat. - Hedié

Jl :

tantüm tibi fons vite manat. Ho.

nifi ; Deus vocar ad mifericordiam

(

dié tantüm thefauri gratis vendun-

fuam. peccatores , omaef(que lapfos,

Yu

tUf ; carpe etgO , decerpe . cape,

& invitat ad verkatem ícu veritatis

"""0; ]

bibe , eme s quidquid vales.

Àis

agnitionem omnes fide deftitutos ?

Ex quid aliud ?. gratiam & gloriam

Cmquc

quidem , mi Sscerdos : fi ego tan-

VE D

tim per vitam (emel celebrarurus

dabit Dominus s nifi dicere : grà-

fet

k

eíffem , etiam-alia preparatione ac-

tiam dabit vivis ; gloriam defundtis.

cederem, Amabó cur hoc ? an ergó

Bicitut autem dabit Dominu : &

Fltelenw

lite

non quotidie idem Deus ? non quo.

non dabit Deus ; quemädmodum di*

P:a]m]

tidié idem Sactificium ? non queti.

ligit Deus : quia. juftorum viventi-

um & animarum in flammis luen-

die eadem gratia venalis proponitur ?

Àn ergó ideó cu. Deum tali difpofi-

tium fub fpeciali quadam ratione eft

tione cenfes indigaum , quia te to-

Dominus , eoquod ipíos poifideat

ties fuà meníà dignatur ? abfit. Tan-

per gratiam , quemadmodum dici-

f.

tó tibi Deus debet fieri dignior ,

tur: Deminus poffedit me : at pecca. Prov.

quantó te dignatur frcquentiori ac-

tores & iafideles non ita poH?d

eg YV. 22

€

-

P m

DE FIA ILLUMINATIFA CAP. V. CONSID. F.

55

ii

-€ft tamen ipforum omnium Deus:

Ecce Honorandiffime , aliqualem

las

Ra*m.;,

formulam ! quomodo divinas Scrip-

proutaic Apofloelus : — 4n fudeorutn

Xie

V. 25.

Deus tantüm, nonne c* Gentium ? imà

turas operteat cliciendis affeQtibus

E

C Gentium.

aptare. Meditare igitur in Hymnis

& Pfalmis die ac nocte , & brevi

Dibäm !

Vet( 14. Non privalit bonis €os, qtii

Jmu

dinbulagt in innocentia..— Quo. loco

his exiguis longé majera n&iro fua-

,o:idït !

&dmoncoer orare, & (anctiffimum Sa-

vitatis fapore perguftans exclamabis :

Yatit

crificium offerre pro impetrande do-

Beatus vir, qui in Lege Domini me-

no finalis perfeverantige 5 nec non

ditatur die ae no&te , quorur erit

(

; 4lti

quafi dicere , Tu dulciffime Deus,

tanquam lignum , quod plantatum

non permittes , me excidere à tua

eft fecüs decurfus aquatum , quod

fru&tum fuum dabit in tempore fuo,

".

gratia , coram te comparere abíque

m,(ï

vefte nuptiali, & p;*ivarifiläis bonis

& in tempore non etit follicitum ,

yc v

*ternis , qua repromififti diligenti-

nec aliquando definet facere fru&um;

iOl

buste. u non permittes clemen-

tempore opportune opportunis fe«

tiffime Pater , ut Sanguis Unigeniti

dundabit effe&tibus , tempote Sacri-

o «

lm ; gm

tuí perdatur in nobis ; néque , ut in

ficij, facrificio affe&us inveniet con-

deüum !

&ternam corruptionem quis deícen-

gruentes » tempore laboris non la-

borabit ariditate ; in tempore ficci-

jv

dài corum , pro quibus modó tibi

Sanguis Agni immaculati offertur,

tatis non erit follicitum , probe fci«

quicfem-

AÀh !obíecro vos colendiffimi ; obli-

ens , quód parüm poffit ariditatum

dc"uü;&if'*

jl

affültus, ubi penus mentis a&cctibus

M

l

(

viícamur in nullo Sacrificio , fup-

plicam Altiffimo pro perfeverantie

tam inftru&um habetur. ONam , fi te

[ D'*Uï !

dono.

j

jm

non accendit Yocabulum unum , ae-

Verf. 1y.- Dotinus virtutum, beatus

cendet altezum 5 fi diftraheris Verfi-

y p

bomo, qit fperat ia te. En ! admoncor

culo uno , denuó colligéris alteto ;

,v

0j

denique totam precationem conclu-

& ut pa

ucis abíolvam omania : dives

j

i

eris intellectu ,

T

foecundus affe&u,

dere per a&um Spei , fperans firmi-

g,omm

ter , per infinitam eftimabilitatem

cumulans merita, copiefa ex(pectans

d

T

l»

exeellentiffimi Sacrificij à Dee obti-

tmmia ; qu& nobis largiatur

gl

nere , quam in recitatione prafentis

Deus ter optimus maximus.

wunm D

" Amern.

Píalmi petivi : Beutus bomo , qui fpe-

tAt in tt.

v(l!,"nf;'

m |

* Á 0ó3h

* o*

gtl "

Qu

j

n V y

P

D!

CAPVT

T

M

p

1

[

*

N

360

rklcrarväru

hn

Id

-IH- ähäriäää— -- —ää—æ» gäw a -äääu-

as i. .. a

Qus

inp

dic

^CAPUT SEXTUM

hls

De Signi Beuecvolenti« ,

hoj

Wt

SEU

tf «

A

Gratiis extraordinarus.

x

fandy

Yita i

ANtet (altandum, feu cantilená fi-

benevolentie figna , que Sponfu'.rs— ;

fa.

nitá , reciptocos aípe&us , tactus,

coeleítis: nonnullis Anrmmabus inp di-

I(t

]

vino amore .valdé accenfis , prater

ofcula, & colloquia miíceri, mun-

fiofanc

do exploratum eft ; num & in amo-

communcem rérum ordinem exhibe-

(in

teían&o ? plané ità

fic enim ex

re confuevit. Taliafigna funt divina

foncí

divitio Cantico non obícuré cólligi-

tevelationes, vifiones , extaíes , &.

Qtfon

fpcgiaies illuminationes.

mus, in quo de afpe&ibus, tactibus,

Gndis

ofculis, & lecutionibus fpecialis fit

Quamvis enim omninó teneatn ,

&dm.

mentio. Et quidem, poftquam 5pon-

quód via revelationum ac raptuum

lorg,

;;i..uc

fa narravit , quód Dil:étus veniat

fit multis peticulis expofita , multo-

CODpst

faliensin montibus, tranfiliens colles,

que infirmior communi vii , qu& |

ttidanq

fimilis eapreze hinnulóque cervorum,

ducit per Fidem ; attamen negare.

lgetur g

ftatim fübjüngitur : Ipf« flat pofl pa-

non poffum , plerümque non nili

(ütion

C€ant.2.

vrictem no[trum, re(piciens per fc'ng/ï;w,

Sané&is revelati feereta coeleftia , &

LT

profpiciens per carcetlos s Per quae vetba

oftendi Dei magnalia ; prout id fn-r

M

fine dubio convet

1e

ii

ntef dcnotantur

dicare voluit, qui dixit : Twne lecutus

P]a!.ä!. !

tl (

es in rifione Sanüis rus. Unde &

y.

g* —

.amotis afpe&tus. Ut YcrÓ & amotis

.

fno,

colloquium eodem indicaret in loco,

princeps Apoftolorum afferit

L]

ANGon -

bus ) 3[

pergit : Et Diledus meus loquitur midi.

enim. voluntate. bumana llata eff. ali-

8I0) d

€ant. t.

Ofculorum memisit, dum ait ; Of-

quando prophetia : — fed Spiritu. /AB&O , pepyi .

TM

OIlm;

euletur s ofculo oris fu.

Tsc&uum

in[pirati, locuti [umt [anclti Des bominet. , ,.

non minüs fir mentio, dum dicitur :

Er quid communicatio fecretorum «

n

Cant. $.

Diledus eneus mifit mamum fuam per

eft aliud , nifi fignum amicitiz &

" *u

effe&us amoris ? cüm nec Dii , nec

QUf Pel

foramen , & yenter antus intremuit ad

