Gi166_qt-3

—

*

"

-

E

*

as

J

n

-

t

d. j

ii

niaer

d

cHeneeteemehimen s

—

$

ee

ho

"

-

E

H

atv -j-.«.-,ï*'

*

d

x

B

-i

g

r

m

E

"

x

^

As

?s

M

t

d.

ä

i

sE

^

v

n

Bu

L.

Es

d

o

*

M

&*

u

*

t

*s

[

i

3

t

du

z

m

i

a

VE

"

s

"

Es

a

E

*

E

s

cUts

as

4

P

a

E

44

39

"

"

n

lo

":

u

um

T

E

p

$3

m

32

s

X

85

A

E

i

xcne

:

A

LY

m

"N

E

5

m

m

u

-

s

ï

xt

*

*

fs

ine,

.

p

E

$

fs

$

u

i

ïf

i

n

j

[

VU

ous

x

-

ï

*

z

fs

T

i;

s

:

fs

hv

s.

d

5

A

5

*

g

E

g

x

qu

T

s

*

$

M

&

m

*

E

*

eES.

-

;5

r

3

A

RO

f*

bowa

d

EEN

24

E

3

*

as

Ed

3

Em

d

DN

6

P

d

i

$i

P

E

E

44

is

A

ia

-

n

:

[

L

w

-

X

TA

D

[2

23

*

ET

.

3

S

Em

-,ä:

*5

ER

s

2

*

^

E

p

2

s

-

2

B

"

:

&

M

of

$A.

D

*

A

u

&

3

b

2

rA

QUE

du

ex.

P

X

d

s dn

d

us

v

(:

i

T

d

m

5

$*

p

$

p

r

i ohd

:

-

r*

$

od

E

B

E

5

^i

.

E

d g

as

PX

m

^

4f

E

W

n

M

Ls

"M

3

23

ä

A

z

EH

zX

i

ia

N

&

DN

s

£E

F3

iv

g

-

Ti

x

x

"

RURT

EU

a

B

zi

As

od

^

d

$

z

*

d

s.

ä

$

NEc.

E.

:

Pt

ä

x

o

'Z"

A

m

m

ec n

E

:

3.

T

V.

C

sE

L

u

H

"ag

L:

P

C

j

*

6

Ya

u

Wg.

agb

$

ER

*

NU E

r

K

?

M.

C

AS

J

?C

s

"

:

z

*3

Ef

5

T

AÉ

L^

z

i

$;

«

T

ä,'.

d

g

2

N-

m

RC

Mi

3R

5

i

6

p

a

A

»

V

$

ov

$u

E

A

MT

$

v

T

fs

*

2

,:

r

:

r

E

?

n*

P

P

Ti ao

E

RE

!

*

&

;(v

$4

us

d

E

-

d

fs

E

.-

&

zi

M

RUR

din

Ed

d

u

d

g

x

A

Z

A

g

D

$

$

A

Fues

p

d

Y

pb

:

s

W

5

m

u

E

d

B6

d

E

UUR

p!'

d

N

x

[5

E

3e

.

ER

H

M

.

2

":

:*.1

s

t

»c f

;

"

CR

4

eM

n

$O

*

r

x

6

4

d

s*

i

m

N

4*,.

od

U

VN

2

5

3.

2

E

g

dN

i.

r

AR

2

I

i

2

«ï

w

ET

*

s

"o

n

i

&

d

a

SOES

n "ä*,.

E

"

^

Es

o

m

[ o

i

ib

.5«'

?

ao

j

—:

5

AE

H

$;

H

d

vf

E

x

7M

r

d P

,*eg:

Vuielrs

,

j

Z

:a

j

&

"

5,&'

Pw

j"

U

"

2

h

j

-T

LC

r

d

i5

h

"

*

a

u

Je

:

5

i

d

2

P.

E

E.

"u t

:

*

z

»

.

PA

d

d

ER

B

M

fa.

a

TU

B-

E.

NUOR

EEX

i

uf

?

E

A

j

o

x

3

—

t

fxs

d

*

qum

Pa

Ü

u

M

9.

Pa

';-

35

3

i

»

:

pude

M;

&

i

UE

p

a

M

*

m

3*

1

p

dehs

m

hs

AE

3

x

[

r

E

U E

.

p

:

2

;*

m

p

i

E M.

od

n

:

s

N

r

i

um

U

[

p

NU

i

j

d

*

n

t

P«

Ea

a

A.

d

R

i

L

2

lo

ME

p

FO

d

Dj

Br

s

m

s

x

fien.

j

929

AE

s5

p

u

vt

m

A

i

ss

$e

i

"

us

dj

"ia

ss

"

s.

E

32

U

^

N

ii o

"s

du

i

P

A

quE

g

us

i

ANNOME

m-

a

NT

K n

i

s

as

d

e

m

d

.

E

EC

a t

T

x d

"tht

a

i

FOMUK

D

TTR

E

j

d

n

A

r

sls

"es

»Qä'æ

Mi

odbl

áescPen

E

AE

M

r

us

as

CM

L rad

Y

at

um

x m

o

r

aB:

dede

I fe

T n-«eïæfu*ïkï P

r

s

U d

E

B

s

od

gunuipd ss

UM

d

E t

i

E

i

L

WE

M

d

ao

z

ag

P

"h

6 orsgins AUA

EL

«

-

vorae

m

dfies

x dibu

Ws

uctus

D

i

RUs

d-

3"« w »:A

ia

Uicbenisrtieque ag

w

Á

db

dv

H gmnnin

ao ii

L

d

p

«

—

£

RC

T

Y

i

d)

—

x

s al

us

Wk&;&

R Em

i

r s

us

o m

pae.

s

s

&

E pe

" vgeexr

-

"

m

Es

T

s

-

s

s

.

E

Ae

t

VE a

sb

:

d

s

É

o üta

dxxEmms n

M wscr RC o

—

m ag a

—

u E

stl

s

n

Em m2

- L

—

"

VPPHicua)

&

l.!.v.«n.w!.h.(k

- t

n

-

06

m

Tübin

w&

ce

x 4

uB

—

Vuadend

-

——

—

I

—

——

——

—

——

——

W

tl...n;Hl..

LUN

LEK I

Umufquc

Tam S&jCUILARIS, 933 REGULARIS,;

ln quo

*

Ex limpidisfimis S. Scripturz, SS. Conci-

liorum & Patrum fontibus ,

Adminiculantibus variarum Hifteriarum , & cffic aæzbus

Rationis humanz momentis;

Fa

Perfeciionis

lra smethedich €8. ener Q? demouffratur , ut bujus Speculi freguentato

uþ jacile quicuis ecvadere. poffit

In Fnum Perfechum

Concinnatum opere & labore

Admodum — Recverendi. Patris

P. /EMILIANI

NAISL,

O:d, S. Benedidti, in exempto Monafteri ^ æetfb*hfftþöm/ Con-

8tegationis Bepnedictino Bavarice profcih &c.

TRA CTATUJ" /1H.

Susmen:

€——

——

COLONIJQ AGRIPPIN.E,

Sumptlbus ARNOLDI. METTERNICH Biblio

polz , propé Áa-

guítinianos, Anno M. DCC X.

m

Ó

AE ELALLL us

—

E

-

s

m

——

—

——

RE

L.

R

we

1

x

TRACTATUS IH

^

Quomodo Novus bomo fit mduendus ?

SEU

De Fa minatioa,

p

-

aC 4) 5

-

P

lo

',

à

AA AA5ALAAAASA

PROOEMIIIM.

Emo mittit vinum novum in

criminet crines capitis fui, ut i uno

Luca PE

crine vulneret dile&um ; induat fe

utrés. veteres, alioquim vum-

'P. 570

pet vinum utres,e ipfum ef-

veftimentis jucunditatis fuze, induat-

fundetur, & utres peribunt :

que fandalia pedibus fuis , affumat

Sed vimmä. novun in tüUutres novos mit-

dexttalia, & lilia, & inaures , & an-

rendum eff. ,. C utraque coufervantur.

nulos , & omnibus ornamentis fpi-

ritualibus ornet fe , nam fponíus cui

Per vinum chatitatem intelligimus ;

& quidem per vinum novum, cha-

copulari.debet , ipfe eft Dominus

ritatem feu amorem divinum & pu-

virtatum & Rex gloriz.- Fateor , Ó

rum,ex vite vera in totculari Cru-

venerabilis Clete , in præcedenti me

Pjai z?. |

cis expreffum : Per vinum veró ve-

fübindé termino quoque durioti tibi

tus amorem proprium , de quo ine-

locutum, atque cum Éooz tibi dixif-

fe ; Imtinge buccell,

rP

215

briati funt omnes porci & filij phu-

? tuam in Aceto : Rutb. 2.

lautiae.

Per utres novos, intelligi-

Sic enim [abores manutum tuarttin quia

l

.

mus hominem novum fícecundüm

manducabis

$.

beatus es , C& bene tibi

Pj.(ælT ;!27.

Deum cteatum : per utres veró ve-

erit. In prefenti autem tibi cum

v-—'

tetes , hominem veterem in vitiis

Noemi voce fuavióri dicam :' Unge-

Rüutb.3.

ve Qv indsere cultioribus ve[Himentis, &

enuttitum. . De hoc in pracedenti

Yi

- Tra&atu egimus , quomodó fit exu-

de[cende in aveam.. Sic.cft : priüs de-

endus ; de priore autem in prefenti

betpus vulneribus acetum infundete,

* tractabimus , quomodoó fit induen-

ut ejus acerbitate putgentur, & poft.

modüm oleo & la&te demulcere , ut

5

- dus , ut poffit in ipfum: mitti vinum

bené delibuta cute cultiori tegantur.

^ chatitatis odote virtutum permixta.

l

Ignoíce & crede mihi , quód nihil

Quapropter fi in. precedenti cva-

[

cuafti ea, que funt parvuli, in pra-

mihi tam acerbum, quäm vel ullum

lh

fenti affüme ea , quz funt viri.

Si

acerbum vetbum proferre , & pro-

d

in precedenti dedifti libellum repu-

fe&ó nunquam vel ullum Cleri vi-

dij merettici philautiz , jam in pra-

tium tangerem , nifi claré cognofce-

. fenti. fac confcriptionem . conjugij

:

rem , quód nullatenüs velle Cleri

«

cum Kegina charitate. Si anima tua,

vitia tangere , fit idem , ac cum Sa-

V

Judith.1e. 6. venerande. Le&tor,. in pracedenti

cerdote & Levita , ipío femivivo

Lt 10.

t

cum Juditha veré exuwit fe veflimentis

reli&to, tranfire ; vulneta veró ejus

viduitatis fua , & lavit corpus fuum ,

debicé alligare , fit exemplum Sama-

jam ungat fc myrto optima, & dit

titani fe&ari , & inftrumentum SpAi-

E

-

/

fitus

r

DE VIA ILI;UMIINA-TIVA. PARS II CONSID. I

7

necdum

te

adum contrarium . fue-

tietate finis poteft efTe varia , bona

r'»

tit revocata , at iftam intentionem

vcl mala, optima vel peíffima. Di-

viditut communiter intentio : Primó

forté meliüs pare habicam, quam Bba-

in actualem, virtualer , & habitua-

bitualem vocavetis.

itü

aj

1

lem.

A&ualis eft a&us. voluntatis ,

U

1

n

O , Intelitio i

iabitualis primo

Li

1

quo quis a&u intendit opus , idd

ue

fno

M

o aceepta, dividitur 10 pofitrvam

vel a&tu reflexo ; verbi gratià , quan-

& negativam, ; priot eft difpofitio

A

A

do quis dicit ; cgo intendo habere

animi, aua qui

$ pofätivä cft paratus

eandem

intentionem

confecrandi

ad eliciendam intentionem,dummodó

j

1-

quam Chriftus habuit ; at etiam

veniat in mc;z*:qriam , Degativa eít

l

quando quis dicit; ego volo confe-

difpofi

tio

a

H

13

T. quï'i quis folum-

n

Jl

crare, & hec poteft dici reflexa, fcu

modó

ii

on

e

lf

)ï;

contrati

at

o

ii

4

1

u

utalij loquuntur , in adu fignato ;

If1O ,

tentio actualis diyiditxu"r

V

in intentio

Í

i

fn Cx

p

:[cit

-a

V^

R

2

Y

vel at exercito , quando quis vo-

in?g'l"

^

N

Citam; éxp

.ïx

ä

1

t^

«

t

j3datico

£^

i

luntate id tendit, quod re ipsä facit;

X i,*iw(.,xb

intendis id

uo

d

; imp

i

l

icita eft,

ibi

verbi gratià , abíolvens à peccatis,

fig'ua

hoc ipfum facere intendit, quod ex-

quando - ex

;i

1*1

efaé mon iateudis id,

d

terné pronunciat.

Intentio vittualis

neque de eo cogita& intendis tamen

(il hi

M

4l

eft virtus quæ'dam À præceäenn actua

aliud, cum quo illud vel naturalite£

d

V

»

]

-

g1$s dix

Ó

i

em ncc

[

d

c

É

lt reli&a, vi cujus voluntas ad ope-

vel jüxta

Lb;

pofitiot

MII: gl i

J

fandum adhuc manet d-

El

tf

minata ;

fatió eft conn

*

^

um

um ; exemplum fit :

hà

undé ad intentionem virtualem tría

Petrus die Feflo audiens Sacrum, di-

ïþ

ägffq lj

q'

N

z

requituntur ; Primum , ut intentio

cit apud fe : per auditionem huius

n

a&ualis eandem precefferit ; Secun-

Sacri volo fatisfacere preecepto Ec-

t

dum, ut intentio actualis habita nun-

clefig , & hie fatisfacit precepto pet

dé

J5

quàm fuerit revocata ; T'ertium , ut

intentionem explicitam. I

[1201

lusecon-

JUi

(

volo audire

illa intentio actualis habita per vir-

trà dicit folummodoó ;

J

tutem àfe reli&am, in opus influat,

Sacrum , prorsus nihil cogitans de

j

In

& cauía operis fcu motivum exiftat.

die Fefto vel precepto Ecclefie , &

mhll

Intentio habitualis, juxtà Tannerum,

yufi

hic íatisfacit preecepto non per in-

eft difpofitio animi; quá quis eft pa-

tentionem explicitam , fed perim-

Pl'O'

ratus ad eliciendam intentíonem,

plicitam.

j o

operi convenientem , modoó incidat,

Quartó, dividitur in intentionem

X*

a&u tamen nullam elicit , quia nihil

dire&am , & indirc&em ; Prior eft,

jeti

in mentem venit. Alij dicunt , in-

quá aliquid 'immediate in feipío in-

ov

tentionem habitualem effe intentio-

,H

tehditur ; pofterior eft, quà aliquid

Vib

j

nem aliquando habitam ,'íed jam

in fua cauía intenditur , ubijtamen

) e]üS

omhinó prateritam, ità ut nulla am-

requiritur , ut cognofcatur & advet-

j

tatur , éx tali cauía talem effe&um

pliüs de eá virtus remaneat , quamvis

fecutu-

hs

fitis

x

E

TRACTATUIS /III/.

fecututum , aliàs enim effe&us indé

audio confeffionem hujus perfong,

jam impertior abfolutionem, facra-

fecutus , ponenti cauíam non poflet

dici voluntarius, quia nihil volitutr,

mentalem. Dofterior eft, quando ali-

nifi pr&cognitum , & hac intentio

quid tantüm in confufo intenditurà

dicitur etiam interpretativa.

verbi gratià , Confeffarius intrà fe

Qaintó , alia intentio cft abfoluta ,

ait : jam volo poenitentes audite ,

aut

confeflionale

accedere , nam

& alia conditionata; Prior eft, quá

& diflin&é non

aliquid fimpliciter & independentet

quamvis expräfs?:

ab omni con

"

bit-

ione intenditur * po-

cogitet.de danda abfolutiot

1e, appr&-

ftetiot eft, quando aliquid intendicut

h

dit nihilominüs

, & intendit i

confeffionali omnia illa

füb certa conditione vel pr&tetrita,

confuío iu

a

qe

vel prafenti, vel futura ; verbi gra-

agere , qu&e hujus Sacramenti mini-

tiá , cgo fructum hodierni Sacrificij

flro agenda funt.. Porró uttaque hac

intentio

AVZI

fer

mes matri applico , fi eft. mortuas

1

é coi.ncidit cum intentio-

ne

CX

P'i:?

tcita & impi

C

ta ; ita, ut in-

ä

ego Petrum abfolvo , fi eft capax;

(Ta

e

E

tentio ex

Í

JX

Ad

€

v

nfeatur

"us

etn cum

|

ego Bertham in uxorem duco ,. fi

.

Dira

patentes ej

us confenfcrint.

iüt

"*:

t

ilonc

ex

PL

l

CildcX

intentio in cor-

4

E

t

Á

jl

4

&

:

Sextó , alia intentio cft formalis, &

fufo eadem cum intet

ï

H

e impiicita.

u

a

alia materialis. Prior eft, quando quis

Et hg fant potiffime

ivifionesapud

2

opus aliquod in gcnere moris & Íe-

Scholaflicos, hifc fi fcire cupis, quz

nam harum tam) in receptione quàm: Theolog.

cundüm debita requifita facere intcu-

adminifiration

e Sa4

V MC

cE

421i:V.

2aite

ntotutm, tam SatcAMH.

dit, verbi gratiá, quando quis fuper

j

ad bonitatem quàm ad valorem actüs part. 1.

infantem aquam futidetis & formam

rité pronuncians intendit conficere

requiratur, confule Patritium Sporet, cap. z.

h

b

Sácramentum Baptifmi , aut facere,

DC d

lios. Theologos Motales.

Scdl. 3.

«

quod facit' Ecclefia ; poftcrior cuï(ï,

Super has autem teflar adhuc ce-

tendit

lebris & Afcetis communis ii

Afe

AL

fitiOs

quaudo quis íolummodoó 1n

a&um poncre in genere phyfico:

nis divifio in gencralem & particu-

(u

larem. Generalis eft illa, per quam,

yerbi gtatià, quando quis aquam fu-

per infantem fundens , & formam

vcrbi gratià, mané cumulatim omnia

pronuncians , duntaxat intendit in-

opeta totius dici ad. Dei gloriam ofe

fantem abluere ac lavate , minime

dinamus.

Particularis eft a&us vo-

veró eidem falutislavacrum conferre,

luntatis , quo aliquod opus in parti-

Septimó, alia intentio eftexpreffa,

culari ad Dei bq*lepiacitunï ordinatur.

& aliain confüfo. Prior eft , quà

His demüm poteft adjungi divifio

intentionis in' abfolutam & refpc&i-

opus E:xpx'ffi"o proptio ac diftin&o

U

actu intendituf ,

verbi gratià, Con-

vam. Prior eft, quá quis abfoluté cx

£-ffarius intrà fe ait ,. jam'ad hono-

fe , & fine refpectu ad alterum opus

s ali-

rem Deiaccedo confeffionale ; -jam

i:]tct;dit ; poflcrior eft , quà qui

quid

«5(5/5

ritüs fan&ti agete , qui venit arguere

quis promus ad montem perfectio-

mundum de peccato. Et fine dubio

nis aa.u:cm:

€Ó ve ouns ac hilarius

mihi facile

veniam dabis , íi non

currit ,

audrïns de tertainvia , &

ppe bené

ignotaveris , quod aliud-éit. pro di-

naquo/ a nu&a

Vitiis qui

H

M1le

jfatu

i5

o

£a

«

icilé cum fitiente cervo

lecto pur gare cordis cametam , &

aliud illaminare &re exc

cutrit : vbi vitiis adhuc

avatus ,

ufam pzätu-

ram.

non nifi d

Ín praaaa. Xi tuam animam

hfficulter cum äon porta

mortificationis Ícopà pmgdu cona-

tepit, & quantó quis fit juftiór, tan-

bar ; m

1

tzíenti vet

-c].sxaþ*;l 1611

tó.fit àd Vohndam inftar Aquile ex-

[./

l

1 (a-

p:ditior. Quod fpon us indicare vo-

per'xul o illumi mrc ftudebo ,

J

men , ut neque hic pro nvuiü.atc

juit

dum ad fponfam ait : Surge,

Cant.

otes tetete-obliviícar.

TNeceltfitas

propem ainica inea , columba mea , for-

V- 100

2

fané noflrà tempeflate in-Eccle(ia

mo[a 1neas C veni. Ecce in Via pur.

Dei non modica eft. ,^ & Sponíà

gativa de fomno vitiorum furgere ,

Chrifti

propter bellorum . turbines

in Via IHUIHXHSUVQ per a&us virtu-

1f

fl

& hateticorum malitiam . non exi-

tum velut per gteffus cervorum pro-

01

guum dv*r*z.k

tum patitur , cujus

perare ; & in Via unitiva ad ample-

D

immifli , Pra.

Pro-

I

Jufh fuppli Llj

xum amoris venire jubemur.

ac Clericorum

"

latorum : negligenti

petato mque honorande Clere 5 cir-

Pï

cumdate te

glorià tuá , & dicito:

petulantia non minima caufa exiflit.

Inpt

[

a^c

edenti Tractatuadhuc mul-

Paratwm -cor meuim Deus , paratunm. Píal.g6

*

ta habüiffem dicere ,

(&.d ceftis aàc

€or metun

*

cantabo c» P(almum di-

m M

ET

V.9

"

cauíis oportuit me

d)

breviate

ver-

cam : -Exurge gloria imea. exurge

C.L«

ar. (/)

bum , adhuc brevior nihil ommus

P[alteritti ,de que fis

)u "

W]

ero in Tra&atu prefenti , quia quó

(

]Us

X k X ok oW

Kv

X ck k k

affh

* K

wfa

1 0s

Yor

j

tf

[ 1(10

cd

e

IN

À 5

CÁÀPVT

15

qül

us

T RA CT LTITUS IfTE

6

avccRMRGemelIym ul coie m asl u m IU at

augtcostuait

CAPUT PRIMUM

e Pfalterto Dacotdis ,

Seu

De pu"a intentione ac beneplacito dicuino, omui operi e$

toferautig Pmmzttma'o.

z.

Deó deliciofa tes. eft mufica

nec valet 1pfi qutd gratum offetri ,

ut ipfis quoque Superis fit in

nifi quod ei placet.

Und2

uó qlll*ï

"78

dLl'(lIS

& Inferno terribilis.

porfP&ms juxtà cjus beneplacitunt

Et idcirco Pfalmifla nos teties cohor

agit., eó ipu juc undiüs ac gratiüs

n

for

tatur ad

Caut

andum i/ofmIino, utc

-..;'

píallit.

ano Pfal

LC

ium. noftrum

Y*

p

temus & Pu.hwm) PAU E

17C

:Ullïthäl

il

emec

ebet conftare Chot-

A

e

mino omnis terra, & "-ch tota

al

diS,(*l

TP

c

hquw opus cofatR

gb 'jam ejus.

Idcitcó forté :If Vif

Deo fit

F

Dc

2

ec

bet *?zl Ouærn

ï

M

|

juxta cot Dei evafit , quia opete

(1.) a

actualiter

2

) tot

&

er (3

(3-)

N

fdu-

f

quod ore promt-

äzr

numiite

i

complere

eitud

tl

i

cialitet

) hil

a

/1iï€f Cf

J

.nb.nuxl

y

C

eTnis

tábo Dowinoin vita

ï"

-

/

7, P

Í

*

t

ec

"

r 1

63

[(t 3 (xl*

(6)

fï?

d u

erve

(/!

123;

.Dz'J H

200

cre ZTEL

ift-

v 33

e4 , pf

f a.Lvrþ

2100,

guam diti- t ,

f)sïl nter

9 indifferenrer ( 10. )

[

£4 elo

"fnu?'? 4RCWLSA

f

]"(Zx'?i! ul

Qui

deftn:

ii

r. & hoc tam ia pat:endo,

etiam nua iníttuit, ou.bu:, Aitiffimus

qu äm in agendo. Tra&abimus au-

cï" "('K;f'?

quo niod

O :catitat

f*

L]

di,

o

tem :u" "'**"'(""*70 m de DOi

"

(l

Fiofi,

1!

1

r

i

tO

':.:-u*iw uw

.

3

ktklïïe.

G .

(*lu

efit mmmn,

nam uc.zuxs femel- didic:

;E

1i!'Gi

3

1315

3/

e2d.

"

£

H

u

?

r pufti

4

-o/:d 22.

offerendi rité ea, qu& opetatur, etiam

« D0o2

9 , " e105 de ïrl collauda:

10.

Con-

y.lu

porerit fcire inedunt n - efferendi

'nZ 1107?1"'0

11 17'

Di*rz

5

i

D/

J

1

]Zït 9

£a , que patitur. Undé fit

i ?9,3 /; 7((?

I./ l(ul 59'

(te

ili.. E.n!

1

iFf

pyx (x»g

)FOL tet

U 1*

A

Juia 40X

CONS IDERATIO PRIMA

Ectit5

1N

Vestui ![z $ (ort Duvlæ;tt!*f

in-

», 0.

ï

füm

r

um

V- rtoÓ

qun

L;HQHHLLE

1;

Onne opus Deo offerendum efi

g

ac

!

CC

;ï

atut,

pl'&

ïtldlï

cu !ï cl*

riuin

atiualiter.

^

H

l;"ii' 'HH'"

inum cjus b an«ä»

citnüm , Deus

Nf

Altiffmus in

itentio in gencre , eft actus vo-

nulla re d.leà

tari potelt ,

nifi in fe-

z

l

antatis volentis ahquxa facete , vel

ipfo acan mnülfi'm*o íuo b;nep acitó,

fieri à

fe, vel ab alio ; undé pro va-

tietate

.

DE VIA ILLU MINATIV A.

-PARS II. CAP. I CONSID. I.

5

quid intendit ad. iatentionem & juxtà

&à interceffione & admonitione per

mentem alterius , v. g. quando quis

diem nunquam oblivifcatut , euivis

offett Sacrificium Miflz ad. intentio-

opeti in particulati füam particula-

Item dicimus aliam

nem. petentis.

rem intentionem pramittere. Hanc

intentionem formalem & aliam ob-

quidem matutidam gencralem obla-

je&tivam. Intentio objectiva eft ipfum

tionem diabolus variis modis, tum

obje&um , & .ipfc finis ab operante in-

immittendo pigritiam vel toedium,

J

tentus; intentio veró formalis eft ipfe

tum fingendo alias excufationes im-

actus, quo talis finis intenditur. Sicin-

pedire conabitur , aft flrenue refiften-

tentio- obje&tiva fumentis medicinam

dum effei, & confiderandi precla-

elt fanitas , 1ntentioj formalis eflille

ri fru&us , quos hoc exercitium ,

u

actus & illud defiderium, quo propter

conftantià munitum;, parturite con-

recuperandam íanitatem medicina fu.

füevit : fic enim diabolo mox pri-

qm

mitur.. Hac utili intentionum notitià

ma victoria eripitut , timor.& rubor

"m

hauflá, jam Sacerdos & quilibct vir

incutitur ac protervia ulterius. pet

tu

diem fentandi minuitur. 'Sic Deus

fpiritualis ad praxin ita deícendet.

lnml

Primó quolibet mane , fine ulla

à nobis impetrat, quod toties in di-

j

»yot

exceptione., &

indifpenfabiliter : ,

vinis mandatScripturis , ut fibi pti-

ota

qmmprimüm evigilaverit , & tatio-

mitiz frugum & noflrorum laborum

Mhn

fiis compos , fomni phantafias difpcl-

offerantur ; in oblatione genetal;

100

j

lere. potuerit , per fumplicem con-

per actus conttitionis ac. charitatis

|

ü

H

verfionem ad Deum , fe & ' omnes

placatur, gratiam largitur , ut. vel

j

ï

totius diei a&tus in divinum purébe-

fingula opera noftra, nova intentio-

xln

neplacitum refcrat : v. g. dicendo:

ne eleventur, vel vi generalis in-

f

$,

: Ecce Domine : ego & omnia opera

tentionis, virtualiter elevata perma-

T

mea hodie & in perpetuum ad bene-

neant; imó generalem intentionem

f0f ,

placitum & obíequium tuum.

fubindé tanti eflimat , ut qualibet

uU

n

fli

Secundó veftibus indutus, coràm

diei opera tanquam fibi actualitet

a

"

-Crucifixo , aut alià facráà' Imagine

oblata reputet, quamvis humaraa fra-

(s

- flexis genibus devote faciat intentio-

gilitas nonnihil à propofito mane

nem generalem in certa quadam for.

facto recedat , ita ut fortafse idem

mula, exprimente a&us gratitudi-

mereatur, mané optans fingula fua

nis, perfe&e contritionis , fidei ,

A

opera particulari intentione offerre,

.fpei , charitatis, unionis ac. oblatios

quod mereretut , nifi naturali obli-

j

nis, juxtà fpirituales decachordi chor-

vione prohiberetur.

dás hic datas. Invocet deindé (an-

Tertio füummam nihilominus om-

&iffimam Deiparam , faum fanctum

nis Aíceta induflriam adhibeat , ut

y "

Angelum cuftodem , nec non fan-

quibuslibet diftin&'s a&tionibus di-

[e, Wi

&os fuos Patronos, ut eorum fan-

ftin&tam intentionem pramittat; pra .

B

fettim

yo Y*

| fiC[üfC

a.

19

TRACTIATUS- IH

littus adducete , fmsque tabetnis in-

fertim illis ,. in quibus pet a,,cnudw

vehere ; aut , qui dono fibi oblatas

gratia fpecialiori indiget, ne cadat per

c*(cd'um,autn« comm:ïtaïde&&u*n

civitates recuíat accxpcre.

Nullum

la5 4

uippe eft opus tam

4

iguut , quqd

Primi' genetis. fünt - corporales' tefe.

&iones ,. recreationes ,& hup(ïno-

debitá intentione comptum , nonme-

dl Il'*C"ïï tatum ful ibventiones üubi: e-

retut. augmentum gr'mæ & pte-

mium Zazterne vite ;« nulluz 1 eft

tiam viti fan&i , purà intentione

11-x14-n

non modaice ti-

opus tam excellen$ , ut dignum pre-

indu

U.LC - ...

-muniti ,

ne í il"'"l 1

343f

A

uræ atrifa quid

mio zterno aftimetut ,

mfl mc;(h-

fï'iU.Cï e,

ultrà necel

Tita

em

.!

nitterent

Se.

tià intentione deom*uz 1 comgærcaf

ui mul-

cundi genetis fum Sacram

Pt

wAL

torum

O nos infipientes cord

5

'L.

"i

ar*q11'].l iid

ationes, convetfationes cum

toties totà die ac totà no&te in. va-

Ízcularibus, ac e;mmoch fun&iones ,

num laboramus, viribus lapxamus,

nihil capimus ,

ubi nunquàm ceffat diabolus pertur-

tempts p.,xä fus ,

xitat

tes immitte

ouxa in vetbo Don ini; pet bonam

bationes ac perple

1*—-,

f(* menh

e FRAV

ltes

[10-

n'

mtcntlonvm non laxamus tcte; cum

ut FOLH

ut ngmïhe Ícru-

tamen , intentione perfe&à pr&.

pulis , aut mïpl icate erroribus , aut

ld tamen

mií3à , Po(ïen*u.» ex quohb t opere,

devenuftare lapfibus.

(-i, À

ut qualibet particularis

etiam f«"cun

GUII

1 fe indifferenti , vf

opus eft ,

..O&Jra 11 n

Ot

F

ifOo

oblatio ; i formula tam prolixa ac

(rfnt:m ï"" eritorum

finui cord

is

'Iïcltxgyl'

matutina Pk.ïä'ï'?lüf

fd "*OM*L finïl

Qanft

E

'eb*d

aN

x

PguCïS verbis., folà mente prolat 1.) ;

vana gïoma , ex vano refpedu,

CA

i

4*

«i'-l

confüctudine , eX folo natu-

dum in mmnco converíamur , corde

i.GC

Z9 J:x

ïïo" AT 3'1

rali inftia&u operari , nifi cum afi-

& ote, to*oq corpote per

&xA

mi

iidl

4-.;-

o ,

dum

a

nis gratis fmgdr

imó ob oculum

gu*ufïnmomm hu

L-i.w

"Ac

qua

m cum e

1G!cm verbera mere-

pubuco conforto feque flrati mora-

mut.

ri ? Et quid eft, in omni opere pti-

m* o

1oe

Quartó,

non tan

tüm fe

iic

; iC

d

nam curam hczendæ pure intentio-

2338

-pvwf

£.ÀíàAVl

em trape-

frwquwmu;dc die Fx diofum e

':.. "

í1

na 1mpendärþ , nifi fapi

t aCtiones d ,3 ebi-

i

inftitua

h

slibet

itam imitari, qui nu nquam definit,

e omew et

i

H

ata OCCHflOI'*P , €uj

rum in wrum

ta int X'f;ïi .'1

Oi

t, quod fi in-

11^

enetr

L22

ï;

a

od o

1511

u

1u

iis

sU

Is2

li

commh'

utate ? Vumb qmi æml

it

n

inrentione

'(

cultum , de

3::

iOitc

t

e

& tamen calefüs s uponfus in uno cti-

;

in uno ocu-

cordis

w.utunomm tanti thef:

w

if

ri

ne feu viliflimo opere ,

ne oic&am

O quantum thefa

autum

lorum , id eft , vnicá purá intentio- -

pcrd;s , fi vel uni a&iont a&ualem

ne pra.m;fsa fe vulneratum fatetur, Gutv4r.

intentionem pra m:ttcre omittis! ma -

ut ;»]Zmueret sen tantüm fibi grata im Horo-

11

effe opera smagna jtu f (orum , fed etiam log|Prin-

jorem fané quàm- magnarius , qt

Winita « znjima.

cmo fitj conten- eip. dedi-

negligit gemimis onulam navem ad

tus «4f.

pE

DEVIA ILLUMINATIVFA. PARS III. CAP. I. CONSID. I*.

I

l.

tus folà intentione virtuali , minuüs

rere , adhuc tamen ftolidius eft , in

EM

habituali , ultima enim

ag meritum

fua operatione finem intendere ma-

N

non

).w

(uffi

fhcit & priorem

*C' lcntius

lum, aut vano, vel duplici cotde o-

4-,/,'

9

11

112

ad)

vané habere

redimu

1am

petati,

Tr

N al

1 ELUS nonnunoa

n

112

1:)5 [

na

j

R&ká

eyv

1gnarti

-

L'oti

ï

S

virtu

nat h.,lxä

o obl

710111 aGdi

51

1

1

i3

Pïl

ii

nti

-In

()'Lf] raic

40 ftnafte

icii

Pvit £1t

VLFO 1 -1? D

nce

1 ».ri

evanu

1'?'

2a4i1Q-

d

SL .3.9

it ,

quoties in o

quandam mali mmmvow It s

fk«

1?:011 ll'h:. 1)?. ? lf&

notn

Aft1Y

bt

(141.1L

mo voluntarié mï ificat pot.u; CfCde

f

V1 ilius,

fed vi a

ïriüs, fiv

fnüc-

t va iif

L2

i

ïïl

, quàm increatz bonitat!.

K

f

coani

x'n ?'1]

I9

x

-...sinl') » 15. vec

k

—

^t

ua

vlzï*ri

Bor:

A ii

Vecrbun

i

tataliter , idem nobis

Yl

agatur.

CL madmodum

tul

c

D1

*ïi

?1T11

£v

at

ac unic

é

; fa. ut fcnäu:a

^1131^|

4»4

t3^

LU

on

& z;iv'i

!.häa

etto moveti dic

itu

-

:

t

[v

iLl

ne

O

i

Duré, unice, G

a

fiob,

uando decidehs , novo imp

vulfüà

tot

itet p

robt

l; u

folum divinum be-

Paulo i

Pï('l

Gict

i fevo

Oic

lat

l

ä-

U

^

hi

oimmnt

QU5 ,

a(")

J

ogit

icplaci

perage ndum eft ,

nte

H U

m intentio man

facta

l

1

fin

n

Quando a

ï;

xclufo, non folüm. malo

aäuuüp r

N.,-

Y

Vi

AVLULCII

ïf""'*l

Eïxþfi

li

?

t i

;

DetVvctrio

Z

Í

-

d e

tiam

bono , itn-

um

1

Í

A

i

aIC

onpnus LW iil 1

at 3

^

ICXT

--x.w f

idi/và

FJ".*)

iu

f::-:ïi

3:...

etIeC

LO

4.,-.(

l.&iu

pfæ-

1

P

ieii refpectu hujus fupte-

tatis , GU&AJ Ct

019'

v!.ï.iLbe..

T

hïiä-— g* 7(0/0 101

1nt.

Hinc fummum Humum no-

P»f»,

a

k pto certo tenemus , q i90d non fm-

um 1'3 CO

verfari debet, ut pet

UA

.

nl

f

it

le fuübrepat renovande

4

h:!.'a? fü G

ite

requentes cozïfc;entlæ difcuffiones ,

11

t

h)..x Lä&)l.——ï& *;/-1"14- !....

1

'ä

II

Y f

-

j &i

oblivio ,

&

med itationum lucernas finceriter

1514

.

ti"lti

D»u ]

&e impreflio.

P:fk æf

indum cordis noflti ,

"n

Veru

111

ilildiilC-lli ,

a4nriern

quamvis acu

003-*'

xz

flul) imo

vo impellamür, & quo fi-

intentiont

Jl/

S DÍ

-....;;

f^n

jm

I c3

afTite

ne

n

id

ndum ducamur 2

uo

i ii dxl'

?tCs OP

ne te (xpiüsimmemorem d Pr**s en-

fine , exempli cauía , corooralem

chd'd

deris , non id. u.ö animo cadas ,

tefectioriem a

idhibeamus ?. an non, ut

mo'

1511

1111

l-*(ï

va

& mote pu

11

iuiï

Ulli

di

$, hu-

volupratem itde hauriamus , vel ut

t ffa.

manz c**'*dxtloms

OAE C

a

-

am I,O'

, taBta

famem pellamus , vel ut fanitatem

conftanter recollectione e po llere , quia

confervemus , vel ut vmm prolon-

DW

ei

quod ex defe&u utus judicatur. im-

gemss ? an non PfæClSC . qu1a teme

nuka

poffibile , frequenti ufu cowpem-

pus .tefcctionis inflat, aut. quia cibi

tur perfacile.

apponuntur ,

&'occafio edendi vel

9021!0 !

bibendi fe offcrt , ita ut fciamus qui-

1110 a

CONSIDERATIO SECUNDA

enní

dem &c dcli

betaté mtendnmu& cofil«

0 0«*

Omne opus tetaliter offerendum

edete aut bibere, quate veró id fa-

yun

l? Deo.

ón

ciatnus , plsz- ignoremus, Et qua-

fatet

lem demum

laudis mercedem his

f (jw

.S

Tupldxf'ïmum quidem! eft , ' (uis

u

* operibus nullum certum: Hmm

omnibus finibus reportabimus ? ccr-

1^;

7 iil

prafigere, & quafi in incertum cur-

té non aliam , nifi illani : nonne &

g

Q

B2

ba. Uuta

g^

Ó

Ts

lII

i

TRACT ATUS

bruta hoc faciunt ? ut vitam & (a-

pro quovis opete quzrendus , nem-

nitatem confervent, ut voluptatem

pe puré', totaliter , & unicé divi-

aut faturitaterm capiant , etiam bru-

num beneplacitum ; itaut reliqui-ft.

Hoc folüm difcri-

nes ac motiva habeant . fei *,prqrfxxs

tà veícuntuf.

matetialiter & per accidens , necior

minis eft, quód brutis non. conve-

niat , ex ícientia & rationis advet-

velut aiiquid extta fpharam operan-

22

tentia opefati , fed quid prodeft nu-

tis ;; Quemadmodum in. pomo ie

da rationis advertentia ? cüm defit

habet dulcedo & odor refpe&u vi-

5

füs, & eít extrà obje&tum poten-

honefti finis applicatio ? quid juvat ;

tametíi hareticus Ííciat , imó inten-

tie vifiva,;ut voluntas alio finenon

dat infantem abluere , nift fimul e-

magis afficiatur , quàm odoratus co-

tiam faltem implicité intendat Sacra-

lore , aut guftus fapore. Hinc jam

mentum Baptimi comfetre , finem

folvitue dubium quorumdam que-

:

enim habet tantummodó mater!ia-

rentium : Quomodo. fe dcbeant in

-

*

1

dele&tabilibus habere ? cüm ex una

em , quemadmodüm ille , qui qui-

patte delectabilia admittere videatur

dem corpus fuum deliberaté. reficit,

P

!1

nullum tamen motalem ac honei

lun

xa»,!fi

puritati- intentionis officete ; ex. al-

x

tera veto Oi

nnia delectabilia recufa-

finem prefigit. "Talis grofeä*ö bru-

DOl

(To

ie

t uti

te . videatur indifcretionem & rem

D

tis deterior eft , quia cüm

.'-J VA

Refpondeo

fatione, non utitür, &: cüm pof

impeüïbiäw*m tentate

Íet bené facete , non facit

Alius

L

Q,üäPPgi , dele&abilia , quä delecta-

fortafsé refectionem fumit , ut obe-

bilia , nunquam ac in nullo cafu ef-

i

!

dientiz fatisfaciat , vel ut ad (ervien-

fc admittenda, minüs appetenda « el-

b!

dum Deo promptior fiat , vel ut

fe tamen juxtà difcretionis exigen-

ponst

b

£

[

-

eï

hofpitibus .charitatem exhib

db5

tiam admittenda , inquantüm veliu

neé quidem omnia ,,, nondüm tamen

feipfis funt neceffaria , aut rebus ne-

chordam ufque ad. (ümmum exten-

V

ceífariisneceffarió connexa, Sic enitr

dit, ut totaliter in folo Dco quiet-

jam nom ampliüs admaittuntur prout

L:

f

cat. Similiter poteft quis abftinere,

funt dele&tabilia , fed prout funt je

$

vel quia plus cibi famere erubefcit ,

vino beneplacito conformia , volen-

f

vcl ut fumptibus parcat , vel ut ab-

ti, ut nunquam defimus. im necef-

fariis; Quemadmodum guflus nul-

]

ftemijlaudenracquitat , velut a-

1

Ms

um abítinenrie exerceat , ve

^

ut

lum ünquam cibum ideó admitt

1

11

pro peccatis fatisfaciat , vel ut gta-

q

A

ia eft coloratus , quamvis om

nisT

cibus fit neceffarió coloratus ,

fed

tiam & gloriam augeat, vel utboni ex-

empli formam exhibeat , fed necdum

ideó quia difpofitioni gutturis €

conformis ; Sic pariter debet effe

IZI

eft. chorda in perfe&o & (íüumuno te-

nore. Altiüs ergö femper pro fem-

conflituta noftra voluntas, ita Ut

pcr afcendendum, & finis perfectior

prorsüs nullum dele&abile idcircó

no

—

if

DE ?1..4 ILLUMINATIF4. PARS II CAP L. CONSID. Iï.

delectationem — fensére , at in vo»

admittat, quia fenfus delectat , fed

luntate ob hanc ipfam fummum

i

5

ideó prcisé, quia eft conforme divi-

Nifi enim nde

f

no bencplacito.

jamvis plurima

ctüciatum. tuléte.

J

paturaliter delectent , ad. hazc entm

turalem — dele&tationem | fenfilfent. ,

&«x

eandem admittete coacti ,

nun-e

0l

voluntas fe habet , ficut. guftus ad

quam fleviffent. . Jqué

ecrean-

il

deleétationem quam oculus ex co.

tür fenfüs., voluntate virtuosé 'fe-

lore cibi appofiti capi..—.O ucitniam

»R

hoc caperent & intelligerent. om-

luétante , ac delectationem vitio-

Y*

a

nes illi Zoili , qui mox refpuunt ,

s approbante ;quemadmodüm ifle

I

dum vix ex Aícetis legunt , nul.

faus equé tefocillatut , dum fe-

luctans á fua nutrice nutritur ,quäm ;

(j«

lam ex cibis aliifque natur& gratis

neceffitatibus effe voluptatem capien

dum juxta füum appetitum lactatur.

jm

dam , muffitantes , hujufmodi do-

Qägi-ti;fcunque igituf prüdentet

luæ'

&rinam ceffe-indifcretam ac ftoli

jüdicaveris , ad confcrvandam as

r I

nitatem feceffarium effe aliquid faw

u

dam , cüm cibi & fimilia naturali.

um aut dulce , nofi pfohi' Cfis

J

u

ter dele&ent. ^Amabó , qu& .hec

pid

ecc

É

äa

íed juberis admittere , quia n

( d

þgqucïä ? cibi fapor naturaliter affh-

fit guflum , ergó etiam volunta-

farium eít ; juberis autem . refpue-

*

u

fe

tem ? color naturaliter-afficit ocu-

, inquantüm delectabile cít. Pu-

i

;ïzïm,ergö etiam guftum ? anfï fie-

deat ergo de ciborum fapore , qua-

yndo

litate , fenfüumque delcétatione dit.

v

i non poffet , ut. idem pomum

r

|

ic

19

ï'

