- Multum pratereà ad dignofcen-

promotionem alpiret ?. vcl an non

&itigy

ad memo-

N

dam fpiritum juvabit ,

amotionem timeat ? INam quid non

quo

piam teyocare , quod cego gratias

cxcog:tanz , quid non fingunt fub-

-

indé

O

dl

pE FI4 ILEUMINATIVA CAP. VI. CONSID. Vm-

45

eres homines amore Ele&-

:

inde paup

acriüs. Uodé , ca(u quo perfona re-

ligiofa de (1o fpiritu ration.m red-

mofing , fiti pecunig ? quid non

divites amote vang glore ? quid

dcre «ornpellitur , ac aliorum tefli-

A

W

non excogitat cupiditas , & ambi-

monium defüpes exquirendum cen-

]l

tio ? quoufque not ducit homidcm

fecur , ejufmodi accufatores. non

inordinatus umor ? preíertim quo-

funt nudé audicndi , fed etiam pro«

i

ad hoc perquam aftute funr fami-

-—

bandi , quo fpiritu ducantur ? cx-

g

b

n ; ifa, ut etiam fapientes inter-

aminandi , undé fciant , quód ac-

dum delirare faciant. , fuis confcfia-

cufatus , non nift ex vana gloria ,

f

;T'l'ï

riis dexterrimée

ií6RA

ponant , & wti-

& hypocrift pietatis opera exerceát i

gt

nam nullum eorum in pracipitiugn

quia non minus piaculum cft, ho-

Xugf

traberent, Cave tibi bone vir , ne

minem innocentem damnare & ma«

jl«

te incautum rapiat , [ua in [piritu

lefacterem , ac hominem illufum

p

rapi folica.

approbare ut Prophetam. Jam da-

"

n]

Ne veró in examinatione fpiri-

tis regulis circa períonam , revee

E

tüs ad tem.ritatem XjüdiClj decline-

lationibus vifitam ad

r

á

tur : prater daras regulas iníuper

S:cundum caput , nempé ad me.

lt

ante oculos habendum eft , quoni-

dum revalationum pmgrcdimurs

) ]3'

Matth.3

ubi alia circa externa ,. & alia circa

i

am non eft. Propheta fine honore , nifi

j

A

j

Í

y. 7-

in patria (ua, ( in domo fua. Quod

interna occurrunt.. Quoadexteriora,

(Á n

Á

W[i 'fh

pracipué verificari folet in mona-

imprimis rcfpiciendus eft modusres

f u

'

ífl:riis & Keligionibus ? ubi ple-

veiationes recipientis ; utrüm actüze

!

o ul

u

l

liter, five per raptum, fivealiomoe

*

rumque' dantur. invidi fratres , qui

d

4

fl

Guf 37.

odio habsnt fzatrem in. vetitate aza

do rcvclationes recipiens, quoad ex-

J

4/

16

t

bulantem , nec poflunt ei quicquam

ternum corporis firum & omnium

M

ii

q

membrorum compofitienem | ho-

pacificé loqui ; & fi poffent , forté

))

eriam límahzlhtis venderent ; &

nefié, modeflé & decenter fe habeat ?

geu

quia hoe non potfunt , faltem fin-

Utrüm nihil inordinaté garriat ? aut

nulla ridicula vel infantz figna de-

T

gula ejus facta in pejus interprerari

nl«

non definunt : (ingularem ipfum

monflret » Similiter utrüm revela-

i

f

appellant , dum Regulam obfer-

tiones vel in publico, vel in fecreto

o

'1

vat, & transgrefliones evitat ; pete

recipiat ? Porró in his & fimilibus

Illg

exterioribus fignis non eft ponenda

j

tinacem , preprii judicii tenacem ,

t

fl

& imman(ívum , dum íe laxitati-

vis difcernendi tevelationes veras à

DU

bus & exceflibus fàpienter fabducit ;

falfis; (pé enim fallunt, & poteft

fine dubio diabolus equé in occulto

)

hypoctitam , dum juxta fuam vo-

ceationem in devotione & fervore

illudere, ac in publicos poteft aqué

yart

nl

fpiritüs ambulare conatut ; vetbo ;

fingula externa corporis membra

-

a

honeftiffimé ordinare;ac ea inhonefté

| of

quó vivit fáuctias ,.

ó impugnatur

diftut.

drad. I

]1i

fib

m

vhrm duv TAT U $-a

434

ln

difturbare. — Econtrá poteft (e Deus

«utem non necefario eos impellt , fed

men

animz amanti zqué manireflare in

cenfilio, admoniciont, minis » neg, mtn-

publico , ac in loco fecrero ; tum ,

«:Iqüt

tem . ob[curat , quibus omiibus; tanquam

ad majorem ipfius crucem ac mor-

eerti indics , difceruittir fpiritus dia-

VéfO

TET

tificationem ; utpote valdé horren-

bolicus Propbetavim. falforum à fpiritu

tis apparere coram hominibus , &

tnt. dovi

divino, qui refidet in Prophetis [aniiis.

de receptis gratiis notari » tutmn , ut

bt dm

$:cundó , quoad extcriora infpi-

ad aliorum «dificationem ipfius fan-

ciendus eft modus revelationem tri-

i. hts

&titas palàm fiat ; tum etiam , quia

bu:ntis : uti in qua formaapparcat?

nfon

forté per ceremonias , in Ecclefi

'quà voec loquatur ? quibus verbis

nf

eri folitas , in amore magis accen-

fíili j

utatur ? quos geftus oflendar ; nam

ditur ; & ad raptum, gratia(que re.

fi Spiricus in forma monflrofa, atra,

(

cipiendas copiofiüs difponitur. — Si

deformi , mutila, mir magnitudi-

lo

lidty

militer poteft contingere : ut homo

ris, aut inufitate flature compareat,

repentiao divino lumine tactus, v«l

meritó rcjicitur , ranquam mendax

quatü

inopinato raptu fublevatus , . vel in

nunc'us , à patre mendaciorum af-

k

elamorem erumpat, vel corruat, vel

cendens.

Paritcr. fi loquitut. voce

Rotati

alios miros geítus naturaliter exer-

ftriduld, obícurá, confusá, linguà

fcnfüs

€cat ; tum ,. qnia forté timore per-

ignotá ; fi in verbis fit fuperfluus,

i,

entitur ; tum , quia nimio rubore

immodeftus , detra&orius , blafphe-

tione

afficitur, aut raptui rcfiftere conatur ;

mus fcurrilis. 5

fi vultum oflendat

quqi

prout optimé nmotat Bernardinus

tetricum, horridum, deformem ; fi

lgtati

Lib. z. de

Rofignolius , explicans fan&um

geftus cxhibet inimodeltos , impor-

Át oj

difcipl.

Chryfoftomum , dicentem : De fpi-

tünos , moleftos, & hujifinodi ij

Totant

Chriflian

ritualibus astem nolo vos ignorare Vra-

copvcnientia, non divinarum revee-

i

perfea.

mres s [estis enim , cum gentes effetis,

lationum allator : fed infernalis im-

pnw 1

e4p. 20.

4d fimulachra wuta, prout ductbamini,

poftor cenfendus eft.

hi,

euntes s. arzepticg enivi bomines trabe-

Q:ead interiora, pro figno, dif-

M

bantur ad idole, qua ja n ebmnius apt,

cernendi fpiritum bonum à malo

sb Chrif'?. Domini aduentum

G ilü

W n

ponitur ; quód Spiritus bonus men-

LT

i

coligabantur, tit opera C didla eorum

tem 'fcmpcr fuperná colluftratione

N vl

idolis adferib:rentur $— ficg, in bonore

ferenct : malus econtrá caliginem in»

(BAQH

eptid eorum . culteres baberentur. idola.

ducat.

Demenis cfl ( inquit fanctus

Hom. 2f.,

[tt;

Hi autem veri videlicet. Propheta non

Chryíoftomus ) proprium : perturba-

t

ejufmodi (unts fid fobria smente , ano-

T. Caï.lz'

tionem, furorem, & multam caliginem

ORl

dcfla cb firma , non nece[ftate deteuti :

infundere ». Dej autem illuminare ,

Tf jn

fed. potef ate in bonore babiti: Propterca

prudenter decere ea , qua opus funt,

nf

fonas fugit, propterea Execkiel rejedtus

Secunda differentia , afpiciendo

éfl, propterea. Hiereuias relilus : Deus

COBW

hominis interior;ï', inter

Spirirum

ts

-

^ bonum

pE VTA ILLUMINATIVA. CAP.-VI. CONSID. VIII. :

43j

quod Spiritus bonus per terrorem

"n

?i

bonum & malum cít ; quód grior

menti conlolátionem Íecum infcrat,

adveniat , & paulatim confolatio.

, il

atque eandem emoliat ; poRetior

nem affundat ; Spiritus malus econ-

mqtmm

"T

veró induret , maroréque afficiat.

trà, primo afpe&u & ingreílu con-

foletur. , at i& progreffü triftitià &

pra

Ea revelationes ( ait vencrabilis Lu-

Can. vit.

dovicus Blofius ) qua ceistás piit ofien-

moerore aflligat.

Verüm , ut benc

ii

fpirit.

duntur, mentem tandem con[olari, emol-

obíervat Bernardinus Kofignolius ,

| in(pi-

Libt !.

m if

(ap. 25-

lire, bumilewd, reddare [olent & contra

hoc fignum potiffimum duntaxat lo-

Chriffian

vifiones demonum , delo &v prafligits

cum habet in homiue inerte;, uni-

parcari

perfcit.

eonfiéle, nthil aliud, quam ip[am. men-

verfini autem fingulisapplicarihaud

v

v

-,',:r

a

£Ap. 17»

1f

tem conturbare , endurara , & peryica-

i€.6e. xl

uia Spiritus tam bonus,quám

)

1, i

cem- effiere. confueverunt. — Praecipuc

malus plerumque ita hominem vi-

hoc verum habet circà mentis col-

fitat, prout ab ipfo colitur; Sic Deus

fitüd?

luítrationes & cordis coníolariones;

peecatoribus tetrorem & metum ia-

EPAI' '4l

quarum.gec in fenfu interno , nec

cutit , ut peccate definant ; convet-

d

d

in externo v«l ulla cauía pracethiffe

fos & pic vivere inchoantes, taedio

quodam fan&o à terrenis abfteahit ,

pv

notatur ; nam poíle à damone pet

fenfus ctiam quedam apparenua lu-

ne ad vomitum redeant ; proficien-

ln

Ing

mina, & fpurias quaídam confíola-

tes in bono , coníolationibus afficit,

rhus,

i

]

?

tiones hotini 10cauto 1mmtiti, ne-

ne deficiant in via s perfectos amore

[

Lindà fané&us

reficit , ut pingueícant in gratia.

[ln

d

quaquam mnegamus.

lgnatius, non abfoluté dixit , quód

Diabolus econtrà peccatoribus blan-

ïcm,ü

fit folius Dei animam confolati ; fed

ditur fecuritace. , ne expergifcantut

if PO!-

notanter addidit

Nalla. pracedente

à fomno ; converfis confolationes

d

proponit, ut ad relap/um incitet , in

rv

Con(olationis causá à cHm fu. boc pro-

prium. Creaioru [nam ingredi ereatu-

bono proficientibus difficultates ob-

[is If

ram, c illon in amoreus (ui tetam con-

jicit , ut à profedtu & conftantia ab-

vertere , trabere, ér mastare. Cau(am

flertcat , perfectos aliena fab fpecie,

10 il

& in lucis figura aggreditur, ut ex-

veró. pracedere. nnllam tune dienmnus,

g

quando ntcc fenfibas ,. mec antelledui ,

pugnet aftutiá, quos nequit potentiá.

; fncl

neq, voluntati nofira quicquam.ebjettum

Pro quintó figno ftatuunt non-

ratiott

eft ,. quod ejufeiodi con[olationem eau-

nulli internum mentis faporem : per

ymitr

quem anima certificatur revelatio-

[ate 5 ex fe pofit.

(an&üs j l

Tertia diffezentia i

ntet Spiritum

nem effe à Deo ; & vi cujus flatim

TM

bonum & malum eft: quód pofte-

agriofcit, illufionem effe abinfernali

rior in initio (ecuriratem promittat ;

jjpi

halophanta. Verüm, ut bené adver

Lib. 4.

df s

at in fine diffidentiz & deíperatioae

tit Martinus Delrius, hic modus ra

N

Difq.snag

mr.

confundat.

rus eft, & qui cjufmodi fapore etiam

gæpwllq.:l

jde Ü

. Pro quart

à figno ali/qi—:.i ponunt;

gaudent , eiídem tamen

*

À

pracipue

Sect. t.

lii 2

in

piri[üm

m

416

TRAC

TT 4TUS

IIL

in propriis tevelationibus inharen-

auctorem ,

amen nobis non tami

dum non putant s fed potiüs feli-

Ya

nocumentum , quàm emolumentum

I

gunt, alieno judicari judicio,

adferret ; utpote nos memores red-

x

oextufm & manifcftur

il

gnum

dens noftre obligationis

3

cui non

Soiritus boni eft

tetius hominis

ili

propter diemonem , fed propter fü-

pericca mutstio, ommniuim vitiorum

t

periorem mandantem dcbitam fatisa

d.ílructio, omnium virtutum infu-

factionem praflare conamur. Ecort-

(

[j

fio , omnium rerum cscatacum pro-

trà Spiritüi rem malam five probi-

funda ob!ivio , fanctorum d.fidctio-

[rn

biram fuadenti trorem eetete , nun-

um inflammario , Pl uà n Deum

mif

quam fas cft, füb quácunque isfpe-

lm-nnrfn ; ita ut anima potlit dicc-

cie apzareat,qudcunqu« illuflratone,

lieC

dun

: hezc mutatio dexe«rz exceifi,

quaumquc confolattone afficiat ; quia

m

Irz vzrtute, quá immutaris ( ait fanctus

nequit efle à b: no, quifquis infbigat

Serm. $7

Bernardus) w im amoere , quo inflom-

dl

ad malutm. Et ratio eft , qwa certa

fuper

]s r;ï!) r

Damzm»m þm'tnrew intelhge i

ob!iigatio non tollitur pet incextitu-

N

lts

Cant.

nam dextera Doriti Javit virtutcitt.

dincim paft.cuhns revelationissquit-

quo

ATTSO'

Tertium capur UOHDdOfB?U Ci &3

fiquis certó agno ceret , fuiffe

U

Df

revelationes, in fe continet ipías res

ipium Chriflum, d quo fui voti dxf

tevelatas , cum íuis eigcumílantiis

pcn(atlonem accep.t , non poffer eá

qun

confideratas, Ubi pro

difgeníat.one uti fine dií penf tione,

a

Prin:;a regula

fervit , diligenter

aut falt. m approbarione iummi Pon-

Jra

diflinguere intcr tes praeceptas, pro

tificis ; quia Chriftus Dominus nul.

mä

hibitss, & res, neque pracepto, neque

atenüs ceníendus eft, velie folvere

floy

prohibiione sffe&as,

lxam fi pcr

voti v nculom in coelis , nifi illud

Tiun

a!qvam revelationem jubearis, opus

fimul fit folutum ia terris , neque

p

PC cficere ,

liàs. preceptum , dubio

aliquem mundire à lepra , nifi fub

Yiil

vacat, cuin res rcvelota fit exccutio

ifta conditione, ut [c Saccrdoti often

ddi

ni mandanda , quifcunque 5piritus

dat.

Et ratio ultcrior. eft : quod

tv

tevelationis fit auctor

concurrentibus dü£bus revelationi-

Sic jübetur

(fed

quis in raptu ; vel in fomno , die

bus fibiinvicem contraeuntibus , in-

ilfe

Veneris à carnibus abflinere , alius

dubitanter fit univeríalis particulari

bf

proximam occafionem peccandi fu.

preterenda ; cüm certiffima, & uni-

veríal:ffima revelatio, cuilibet (um-

tion

gere, alius (ua vota rcddere ; in his

l]s dii

& (imilibus cafibus ,

]anc Bon cíi

imo Pontifici legirimo plenariam po-

AT

tam inquirendum , quxfnam fuerit,

tcílatem committens, aflerat ; de

Matt.16.

ordi

preceptum adimplendum revelans,

cuná, ligaveris [uper terram , erit liga-

Y.19.

lum

quàm quemodo pracepto cautio (a-

tum (r in celis. Etiam poft mil/« re-

tisfactionis prefletur. Quamvis enim

p

velationes particulares; votum ad-

fan

talis juflio demonem íuum haberes

huc cenícbitur ligatum ; nifi ab uni-

Cmu

verfali

Y

bs Vi4 ILLUMINATIPA CAP. VL. 'CONSID. Viri.

437

u

teni , ti(t defüper fenfurr & afleri

Qu

veríal

i äifpcnfawfe in t.crris fuerit

(urà Ecclefiz (citerü.

T

remifíum.

'Hinc patet , qui

d fentietidum , fs

"Meceft , quid objicias : certutid

j o

áe revelatiotie divina , &fierifub

aliqua

Hoftia ab ipío Chrifto con-

t !u

Rofaria à fancto Petto ití

inortali Dothino tevelanti afeafümi

LR

fecrata ,

Caio bencd.&a , eifqua à Domino

otabere ; quia tevelanti fumme vee

bcft

iales indulgetiide conceffe dis

raci fidem fiegdfe , foret eundesig

prohi-

fpec

Ccantutrs

R«f pondeo ebim , fimilibus

tnendscij vel falfitatis argaere.. R«

t

fpotideo quippé, fenieri eutrt cfedcre

Íng,

minimé efle fidem hsbendam ; do-

lj

i P'.

3ux'tä fenfatn & coufesifiti Ecclefise

nec auctoritas Ecelefit ad credefi-

um commeneat , quis fapientiflis

concedo ; contri ejufdem eonfefis

| jqui

mus & (acéchflimus Deus fion ín

furit nego ; quii, tfattietft fciam , fes

hgt

vclationem effeá Deo; attamen fem-

deiruétionem, fed in edificationetrt

4 C

nfare cenferidus eft s

per im eo tiiarieo , quód Deüs olit

fuas gratias difpe

u

&&l

ticularis

alitet intelligi , & qnód nom poffit

quód vcró hu,ufmodi par

n d.firu&io-

mie alitef ad credendum obligare ;

;qüm-

graciarum d-;.i'þ::n(atäc 1

fult

nif juxiá mentem & ferifürri Eccles

nemn Ecclefig cederct, facilà cernit,

»

:-Ii dï[

dit , indé hareticis &

fie.

undé

ququais atten

frd

ancioníbus occafionem

Secunda tegula circà res fevela-

OT

pe [hinis humu

rzberi, mullcnas tales revelationes

tas dijudicandas eft : diligenter peris

iDote

ÍAfe, üttürn e&dem i"äcris*Scriptu;fs,

tingcudi Eccl.fiam Dci vili

pcndu

B B'Jl-

A poftolicis Traditionibus , san&o-

nova dogmata excogitandi , & in-

olveft

numeras animas feducendi. Et quis

eum dictis & factis , E;c'lefiæ' rnefiti

& traditionibus confotmes inve*

;ilid

prudentum credat Chriftum effe di-

niantur. Siquidem perquam meritó

n«

vifüm : ita ut aliud ordinet pet Ec-

j

11

i

füfpecta eft veri

t4s, quattt nulía Scri«

&

clefiam univerialem , & aliud pet

()HCH

pturaturi cónfirmat authoritas $ &^

revelationem — particularetn. Quis

dificiurti tuinofüm , quod ton fit.

ql'Od)

. eredat, fan&ffimum Dominum non

Acione

ftentat Apoüol

orum fandamentüms

fine perieulo fcandalizandi gregis

y, It

a&urum contta ordina.

via pericalofa

, quatii non ptobant

pofilli modó

la : ópus de meti.

j al

tiognem fancte Ecclefiz ,

cujus ipfe

Sanctorum exetnp

peti-

& ufil

eft inftitutot & au&or : qui quont-

dacio fafpectum , quod non re

H.CoT.1 4

Mattba7

tür columt

g vetitatis ifinixum. NonH

g lum

dam pet:

rgrinans in tetris Synagogæ

v. 32

(ervavit; & ne fcanda-

enim e[t diffen

[ionis. Deus. at aliud do-

n [

ordinationes

& aliud membra : fed

l

I'E

ceat caput ,

(

[

lum daret , Gentibus didrachma pe-

üod capiti

dicit, dicit& membtis,

i

à ]

o plan? nec indulgentias

pendit ? Eg

Neque di

cas : i vetefi Lege ?.

,]Ierc

fan&i Fraac!

fcià Dco daras, nec fa-

v

-$ di

visas , non fuiffe tànto

ä

fv

llam Eteciiticam. in Hel-

craca Cape

ve iat.ïf)n'

fi

Y

K

eXxt t311natas.

Pto tcíoo:*o

p u

im crede-

$

*

v.da fitam,à Deo facta

-!ch

ij

qUiIppe

yd il

ia

«

TRACTATUS

ITI.

438

quippe venit ; quód aliud (it , fun-

nec prohibita , non tantüm divinis

W K

damentum fundamento: fupponcrc ,

Scripturis , Bccidïæquc fenfui de-

& aliud fundamento edificium im-

beat eff? conformis :

(cd etiam fta-

,I '7' 'I 4

onete. INam (i pro quolibet fun

tu

ondruoruque perfone congruc-

b

damento aliud fundàmentum exi-

hr

re, Undc ficui períong Reíigiolze rc.

gere vellemus , proce(fum in inh

velantur inftiruendae . percgrinatio-

nitum cogeremur admitrete : fi veró

nes, vel fiagulares exemptioncs, vel

tf

omnes lapides uni coaptatos funda-

alia, qug aut ab bumili (ubjectione

fi

mento fuis difponamus. locxs. inflar

Pralatorum , fubiditum retrahunt;

füo

*

viti fapientis, domum fuprà firmam

Fratrum | dile &wncm infriagunt ;

Yaf

Mirum non

petram sedificamus,

aut regularem di(ciplinam pertut.

Tl0

edl:

antiquas & primos Propheras

bant , non fnediocris nota Spiritüs

füas ptophetias non in aliisantiquio-

mendacis habetur ; quia Spirirus íu-

i

Mh

li

2)1

j

tibus fundaftle ; quia ipfi erant fun-

pernz (apientie omnia cengruentet

fup-

W

damentum ortis prophetige, omnis

& abfque perrurbatione . difponir.

J Obo

do&rine ; five , ut princeps Ape-

Potró fpecialcs poenirentias , aliaque

pio

1. Pétts 1.

ftolorum loquitur

Quia non- fibi-

fancta exercitia & mortificationis

hur

W. 12.

imetipfis ,

Vabu autem nitniflrabant ea,

opera, praeter communem obfervan-

T0U

tiam , ex voluntario fervore in fe

IN

INos verÓ notam infipientim haud

r n'l

efïugercmus fi fundamento Prophe-

fuícepta, non iliicó Spiritui fü(pe&to

Aj'

lg,

tarüpi & Apoftolorum füper unum

& disbolice adfcribas ; prfertim fi

to)

lapidem Chriftum JEfüm polito,

eg in occulto , & cum p.rmiflione

xtra fundamentum zdificar

cuna

bupcnf*r!äm difcteté

peragantut,

N

czco Evangelico extra viam federe,

Tum, qms membra füa mortificare,

f

auíteram vitam ducete, coramn Dco

aut , przter fundamentum pofitum,

li

aliud tentraremus

POHC!'E

Funda-

fpeciali cuflodia an;buldrc , non eft

QU

7 .Cor 3.

h

:i

y. D.

genrum euim eliud nemo potef? ponere,

tàm contra , qudm juxta ftatum re-

l l

fttil

prater id, quod pefitum efi, — Accedit;

ligio(um, Tum, quia ad hujuímodi

& in

n

qucd neque in yeteri Lege: ,

imeliora chati'imati , übique Sando-

Yiti

umbra nturorum i prophct.æ fue-

rum & Mhajorum noftrorum nos

WtU

rint temeré & leyiter recepte ; (cd

cohorrantur exempla.

üm,

vcl à Cordilio, fcmigrgce Sanhedri;

Nec eft, qnod oppoms , vitam

ds&o rigorose

exammato

aut CCI'&C

fingularem

communiter À fanéctis

Doie

à Dceo miraculis comprobate : indi

Patribus fux(k damtüatam. -

|INaDaA

DOf

cantibus nobis id , in diverfis locis

l à

fancki Patres. vel !oqucbamur de illis

sivinis Scripturis

affirmantibus

n

f.

D

tamporïbus, quibus communis vita

ftudiofis fcriptorum calamis.

Keligioforun: adhuc ia (ummo fer-

Qu

(

Tettia regula eft: quód res revc-

vore flabat ; ita, ut communes limt-

,

lats , g fecundüm íc nec pracepta,

tes tranLcendens , petuiffec. videri

À

Peccafïc

fic

r

DE VIA fLLUMINATWA

CAP. VI. CONSID. VIH.

43*

1

peeciffe in illud Sapientis dicentis :

beneficium præ&iturus homini inno;

i

Kid. 7-

centen vitani degenti inter paganos,

*

Noli effe juftuis malttm , neque plus (a-

.

y.

pias» quam utrceffe efl..— Vcl loque-

vel hbomifii occafionem qu'idf:m ha-

"

bantur , de illis, qui per fuas fingu-

benti addifcendi credenda , fed capa-

citate carenti , eadem intclligendi ;

Ib

laritates Congregationcs perturbant,

A

quia aliud eft fcire, quidrram oportet

& quaii fpecialem vivendi ritum iü-

v

troducunt.

Vel:de illis , qui tales

credere ;.& aliud , credendorum ii-

luminatum itcellectumn habere. Prius

9t

fingularitates , aüt ex.contemptu

otdinarié homo hom'niinflillat ; po-

mt.

füorum confratrum , aut ex quadam

flerius autém 8on caro & fanguis

".W

vaána gloria, aut alia levitate & cu-

t

riofitate prafamunt : uti annotat

revelat.

Iuj

Caffianus de vefle €ilicina exteriüs

Porró ex hoc tequequam bege iif-

Lib. l, ii-

fertur s idcitcó revelationem reddi

j

appar.nte.

V«l de illis ? qui talia

füitut.

fufpe&am , eoquód talem rem , vel

(

fupererogatar a exetcitia comtnuni

Jl

64p- 3-

obedientime praponuBt ; aüt ea ex

tale ne

gotium potuiffet Deus alicui

4 altiori

proptio fpiritu , & fine probatione

pa:rfu/

, doctiori , aut (an-

lqüö

ond

Patris x"pir:tuaäis in fe fu(cipiunt :

&liori revelare; quemadmodum quo-

rümdam non tam dilcreta ,

quam

[l

prout hujos fanctus B:nedictus in

F. Rer.

f5 Regula meminit ; non autem de

invida & inflata auditur cantilena ,

nl

9&0

ldp. 4 .

ills , quos non novitia vanitas, fed

dicentium ; quis credat , Deum pri-

nl

probata charitas ad altiora accendit.

vato monacho , puelle vulgari tale

Wal

1

itrft

revclaturum negotium ? utique ma-

J

3 regula elt : ut res revela-

t5 , honeflati morum conveniat , ut

gis cogruit divine fapientig , ut iftud

Iuf

7

fit ad edifi

-€

tionem, & nón impe-

manifeftet potiüs fedenti in loco ex-

Ar ?

)

diat benum ma]us. Num qui. prophe-

celfo , quam vetíanti in gtege : uti-

h Cor.14.

d

tat . bominmbus loquitur ad. adificatia-

que etiam in illo, vel ilio loco huic

70 3.

nen , d exbortationein , C? con[olatio-

fanéto morantur equales ? verum a-

jfe

ntm. ndé revelauo de re. inucili :

litet fentirent. hujafmodi fibiipfis ,

udl

Qo

vana aut curioía, fufpeéta aut (altem

plus equo fapientes , fi locum da-

rent divine Scripturas dicenti. Qsa

noi

parum curanda cenfetut ; quemadmo-

duüm etiam de re non neceffaria , ut-

fiulta funt. mundi, elegit Deus , ut con-

j Cor. L.

poté cujus notitia aut. alias jam ex-

fundat fapientes ,

d infirma mundi

jam

y. 27*

plorata eft, auc facilé explorati va-

elesit. Deus , ut eonfundat fortia : e

(s

let. Sic inter Catholicos non facilé

igiiabu'm mtunái , G contemp'ililia ele-

Nin

cenfendus eft, Deus inftru&urusali-

fit Deus, G €A, qua von fant : t ea,

;iHïS

quem pet revelationes de myfteriis

qie fant dej

lyweret ; ut. non. glorietur

v

Fortaf-

credendis » eoquód vix ulli defitco.

omnis caro in. con(pectu ejus.

) föf'

5

sé Chtriftus peregrinans in terris non

pia, eadem vià ordinariá addifcedi :

im

^ faciliüstamen credendus eft ; tale

potuiflet reperire Matthao fanctio-

t

Icr,

il

*

ais

449

TRACTATUS IIE

gem , nec Petro do&iorem ? indu-

que certum poenitendi modum itn-

(ii

bitanter potuiffet ? & tamen ; fuper

ponere £ non autem effe ex hoc ca-

COle

hune fuam fundavit Ecclefiam , &

pite fufpe&am illam revelationem ,

fl

ili confcribendam ^ Evangelicam

in qua jubetur perfona gqué privata

quo

commift hiftoriam, Omainó qui-

Omnipotentis iram legitimis Supe-

at

dem veriffimum .eft : fupernà Sa-

rioribus notificare , ut ipforum dit-

nobi

pientià fibi affiftente gaudere , qui-

pofitione populus ad di

gnOs EQEnL

Inof

od

gunque. ngtcä&?fæ gubergandi do.

tentiz fru&us ducatur.

0b

la

pantur ; adeó ut videatur füperflu-

Quinta regula eft ; ut res revela-

il

lol

ii

um , eifdein per revelationem , in-

ta vit& perfone ,. revelationem ha-

ferioti copceffam , mogum jregen-

g

bentis, tcimpoti, mo:ibus hominutm,

ttoi

ji ptaícribit aff ntigue divina Sa-

aliisque circumflantiis proportionata

f

(ü

pientia nog primum . his annis , !n

notctur; ità, ut omnibus rite ex-

t

poteftate conftitutis affiflere cgpit ?

penfis , faltm prebabilis fpes pro-

ptique femper eorum ordinationi-

tedg

miffi cffe&us & — fru&us appareat.

bus ptovidenti difpofitione adcilo

Nam ubi Sapientia divina aliquiä

C0

dignata efl: & tamen in Annalibus

[peciale fieri decreyit, ;bi quoque

duqa«

:

dtdi

Ecdefiaficis ve] parum werfato,

juxta füavcm íuam gubernationem

dra

abíque mera occurret ; quod nun-

conveniegtes difpofitionc Epon,it ,Bt

quam fuerit infolitum diving Cle.

indé fpesarantis feu operantis robug

N

fictie

mientig , revelare minori, majori

acdpiat Porró proporrio ifta tam

celata,

( f

Nonne Moyles füpremus

períonam', rcvelatione donatam ,

i. populo Dei , Legislatoz, doGor,

guam mores homigum , aliafque cit-

Spo

& duGor, vir mitifimus & (andtf

cumífiantias concernens, tion eft nu-

["116

fimus in terra? cum quo loquebatur

déattendenda. fecundum tempus re-

m P

Dominus facie ad faciem , ficur felet

Al

velationis datae,fed fecurfdum tempus

NT

Jo4u1 bomo ad amicum (uums & £amen

£ffcctus. revelati.

Exemplum fit;

W

,, d

À

y.» d.

D«us Jedhto reve

^

lavit, quodà Moy-

Juvenis , adhug bumanioribus lit-

jo]

Ü

l

;

il

f

' fs abfcondit ; mt taceam Samuclem

teris operam Davans , ex divina re-

tibis

& Danielem ; quorum pofterior ju-

n d

vclatione intelligit , fe effe à divina

SCAI

H dicavit Presbyteros , & prior de fi

bonitate conftitaendum illius , vel

N

lioram interitu Heli Sacerdotem in-

illius eenobij aut Ordinis rcforma-

0n «

ftruxit grandevum. — Et hinc colli-

torem , dummodo in fua innocen-

Qn Do

M R. g. gere licet ; cfe quidem fufpe&tam

»

tia permanferit, & femitam virtu-

Wi

Ommi j

. quinimó rejiciegdam illam revela-

tum flrenuo pede ambulare. perre-

ul

fienem , per quam vel fcemina, vel

xerits vel effe corona martyrij do-

T

alius homo privatus jubetur per fz,

nandure, fi fuo fervori di(cretum

Qd

&

:

& proprii fuà autboritate,, populo

fervorem adjunxerit. Jam in ifle

Bdte

yentura flagella annunciare , eidem-

cafu ]4aue

PS

au

É

is ertaret , fi idcó pra-

W

cisé

]b

I

—«

DE VIA ILLU

MZNATWA

CAP.- VT.

CONSID. FHl.

44

1 It

cise revelationem damnate | vellet

nutm fcvelatum permagnum, peri-

oe

eoquoód Juvents ad tale opus requi-

culunme timendum aut exiguum , aut

v

fità fanctitate & doc&triná careat, eo-

nullum, cateris paribus, prudenter

phV&ü

pro ftu&u fevelato impetrande la.

quod non fit pofitus in cenvenienti

&ipe

ftatu aut gradu , aut (.oquocï it coe

boratur. Exemplum prioris fit : re-

J dkp

nobio vx.l Otdine , per revelationen

velatur cuidam puelle aur. honefte

mow&mto

matrong de noctecerta vifitanda Ec-

Eæm-

tante (e difficultates &

obítact

æpervanc ut FDCB rcforma

clefia , que vifitatio abíque pericu-

tevtl

lo perdendz pudicirie fieri haud va-

tionis obt inenóae ne qt.mf m à lon

m j

('*'C a&ql.i H s.,, á

Polfüut fiquidem à

fct ; jam hujus revelationis prudeus

Yifioft,

iagx».z.m' ino Numu*c omnes iíle

ULICELW,D»UD' viX cfedet auctorem?

ho

Econtta tevelatur cuidam Abbatia

diiïïcmraus füo temporc providen.

rj d

niüme tolii

potuhuv»mu fanctita

vel alia dignitas acceptanda , timet

( PFO'

' te denari, maüarxo doctriae

(JI(T()..

bonus.vit eX parte, ne forte reve-

l

ppar (

.re colluítrar

& in taii ftaca

Jfà-

latio fit à daimmone ; eoquod íciat,

l

allq

duque pom, qui operi in cffe&um

mulitos etiam ferventes , füblimatos

qüOgW

deducendo v«l

Tmaxime fervit.

Et

afymtupaulanm defzciffe . cecidif-

roncfa

circa hoc pun&um profe&o pmrum

fc, perii(le ; econtra ex ana parte,

nir, B

indifcrett. ma; *nh*x

haliucinantur ,

cenlet revelationem effe à Spmtu

TO

bono, eoquód videat , (ibi optimam

.metientes quosub t effectus. futuros

fs i

citca ftatum praíentem , vix cteden-

oc.caflomm offerri , pauperibusmi-

naiäm ,

tes poífe dl.x1 uem aliguaüdo mamy-

Ícticotdiam impendendi, collapfam

(e lt

fonü H*ïl

nifi carnificem ad ferien

diíciplinam reftsurandi, & pet fan-

d-

éctum zelum fru&um animarurm col-

dum paratum xmprælenuafum coti-

us

fpiciant ; ad ultimam u(quc Ihulen

gendi; in hoccaíu bene faciet, cum

uml

Deus

timmore cx charitate Abbatial

nus

Gene(

abkgato illo

divino Elogio

um f[:

. proridebit fibi

füfcipiendo ; quia fortiores ftant ra-

$.

Sed dc hocin fequen-

lD'-l) l

tibus.

tiones pro fructu fperando ,

uatn

vin r

Sexta regula eft : ut mala timen.

pro periculo timendo.

»

óvn

da, & ditüicultates. obftantes. cum

Similiter, ubi effcdtus exæäuæ con-

bono revelato & fru&u fperando

&iderationis revelatur, qui tamen non

Ü6l Vd

elorfrt

componantur, & invicetm a*"fque

fi(i per magnas alfncultaces diftra-

onoct

omni inordinato relpectu devoté li-

étiones

contradi&iones aut alias

p vt

brentur

TNam ubi tes revelata fru-

moleftias 111.k,egranciu: fp&.fa*l ft,me-

Perïc

&üs & fpei exigua ; malum autem,

liüs & tuuus eft, revelationem reii-

fj d

quod iàc occafione datmnon fubin-

cete , qudm fe ad opus accingete;

ubi autem. ingens Ecclefie emolu-

(cretum

gerzre pofiet, nocumenti permagni,

imptudenter

revclationi

affen(us

mentum revelatur, & períona infu-

TL

yKebctut

Econtra autem , ubi bo-

pet animi generofi, purgati, & ad

Kkk

qi

Irgct, HI«

patien-

Y

»z

b

442

T R EC 1 4TUS

III.

Qco

&

f

patiendum parati e

xPO

ata habetur,

1, fic Manue ex fignis rch&ls

i.

nt

ein-

non eít p*omm; reveiatio co

revelationes fuiffe cae'eftes pmbavu

E[l J,

nenda : fed potiüs Deo in oratione

tünt, fic Ezechias ex figno coll egir

4« Ref.

hh

nü

quod ifalas promiffionem f(anitatis À

20.

commendanda ; ut ipfe fit benignus

K

infpirator & fortis adjutor , fi rzvc-

Deo acceperit, Parieer & in INovo

[ib

lationts. eft auctor ;

auo modo uíus

.3.,

'Teitamento

verba fua divinitüs fe-

1760

hí

eft 'uucgs [

4 u$

129ViC

-s Bertrandus , à

velata ciementiflimum numen tni-

. f4

a d

Ia

IQAläl .l

2tC1ide

a Gc I"*E;

otio reforina-

racuiortumr Vi£tute c

1

D3fC COlle

fuev t.

TL

tionis confultus ,

cui poft delibera-

Uti'videte cit in. A&tibus

tür

tion: m triam ymnw ve menfium ,

Apoitoiorum , & hiftoriis San&o-

ita r

t 2O0í Eþ&lx

M ^

iv

T':fff.v, 0 "HLALET

s::?]

um , quas Lre. vitatis Caufa omhitto,

;

ium Pet

fí1 Monachum. addu-

f

l'ïf"fch YéCebi 3 Qp quoaiam rés , (uper

MP

j

qua m

ww UE

27f

m pecs 7*!:! citn, adeo 4d Do

l)

f f

ceüs , qui £z Vc.l itiones beate Blrält-

mini. ebfequium facit, ideà tesuibus ora-

t& conícribere recuíaas, ab ia vifibili

"r

I

tionibus ac kswmzïc; 5 TRels Dominoip[am

iu. terribili alap percutfüs , ome

A

Mi

volui commend a;e ^

r*b

&€ j

&

gvid l.,

n*umaim, íentuam otficto deftitutus

eft 5 done

OD£ORer

quàÁ tii basleznis ve]b. ,nz' "T£ Jz/wsäm J.

iütus fecum d

CCCEI

leret

CCJ

f.zm ergo Dei etuídesa. nomiüe tibi dica,

(nam ulu rationis pommt) fuum

ExtraAF.

qu

,

ut 4d tam egrecitai . d grande o

calamum . zam íaacto opeti I-ï]?u]-

Revel

Pæfziï?n(/"! ", aubHwm i8lüas. E ratio

dx.n,, quo facto, eodem pun&o pri-

cap 44.

il lf

Iori

eít; qa;a voluntati divinz teperituf

ftinz fanitati icnfuumque OHILIO ICe

conforme , ut. juxt

1 menfüram fra-

I

ítitutus eft ; ut vel hoc 1pfo mita-

373

é&tuuna 7, femina laborum fpargamus;

CUIO Ljuld.üa i

Q

Gze Revelationes in

dl l

na

!19'

ec parcamus laboribus , ubi

deotto honore hab.re admonereris,

fet

merces cí 7: digna ; nec fatigemut in

Cont

vacuum , ubl non nifi me

ædlb eü

CONSIDERATIO NONA

Mf g

umora

lii

il

oeptima h:rr;m N pzæ gguïm

anmaeu Confe[Karius procedere debeat

fi

fignum

tevelacioni üm ,

'*hLl n &.x.a

il

t

um perfonis , revelationes babentibus ?

dllLlO

eizdem :a Deo manifeilis mi-

Et quenam in fimilibus cautela

á

!IIIZ(

ra alis wnprow tar 5 c;æz a

i

110-

Adhbibenda ?

L(4T)

dam complura fimili

xympla le.

!N

get nti divims Scriptu

occutrcent.

Nitiwn — fapientie timor — Domini

ä

In t

timore Domini ambulare de-

P[al.110

Sic Gn&mwxu D-JS iü lEcygto,

V. 9.

"tl

Exod. 4

otam '*ngl Q Der

fOVn.ïï rgma

bct, quisquis verà fapientiá, & dif-

&

fen

complogavu ; quód ipfefit , qui

cretione fgm:uum donari cupit. Dif-

(.,sO

tvo é rübo loc

:utus. Sic in Eli-

&cile Plane e .

fuper revelationes

fite

ud.6

feo per figaa oftendit, quód eidem

certum. & ]uüum fette. judiciums

Ti i

[ PE:

fpiritum Elig donaverit , fic Ge-

atque in hac re, non nifi, qui timent

Domi-

l

ERa

d

»

DE FIA ILLUMINATIVA CAF. VI. CONSID.

IX.

443

4l

Domimum , invenient Judicium ju[husn ;

V»-

Eccl. 32.

re videtur ; cafü quo- pcrfona qu&-

& quflitias quali Iumen accendent. Bo-

dam tuis auribus [vel revelationes

g,r 4" [

W 290

num qu:dcm eft

fcientia. 'Theolo-

vel exflafes affert , patienter. fufti-

IS 1 2'!'

DO

gica preeminere, & perfrequentem

ne narrancem

vel, nimio concuríu

libroram de hac materia tra

p

,..(J.

apt.um

f

confitentium forte moram non . Ítüe

lufïfdtxo

diWV

21

Dàa-

Til

m , ibi üuberem com

i

ftinente, jube.eam tempore oppor-

rare

