Chrifti diftare , qui palam . locutus

eft mundo , & in occulto locutus

perbené Cornelius à Lapide omnes

Ecslefiarüm Re&ores , animarum

eft nihil, Sufpedta ergo habenda, &

foann.i8.

Paftores , atque conícientiarum die

fugienda conventicula | occulta. ;

P. 20.

re&tores adhortazur , ut Deo affi-

femperque clamandum ad Domi-

duis precibus| poftulent difcretio-

num : protege ios à conventu ma-

lignantum , à raultitudine operaa-

Bem ípirituum , vi cujus valeant

reprobare malum , & cligete be-

tium iniquitatem ;'quomam vcritas

num. Étqui hoc negligunt, pro

Evaogelij non (üb modio , fed. u-

fe&ó aut gregem perdere volunt ,

pet candelabrum pofita cft , radios

aut Salomone fapientiores fe cree

(uos ab Oriente uique ad Qccifigu-

dunt ; dui à. Deo noa poftulavit

tem diffundens.

Pro cautela tertia : à arbore dif-

divitias , neque rerum fubitantiam,

cenda parabola eít , ejuíque infpie

neque excelfam gloriam , neque

dies vite , íed fapientiam & fcicn-

ciendi fructus 5 2am f1 früctus ma-

2.?4?&!.;

tiam regendi populum. Porrócau-

li, atborem feu fpiritum ne . cte-

das bonum

?

e

fi fru&us boni , pa-

tele in illis diebus fequentes erunt :

*

Prima

3

Tune , qui im judaa

füm intereft , five À flercore tet-

Matt.14.

fitit. , fagiant ad montes ;; ad montes

fz , five À rore cxlhi. caufenrue ,

y.16.

fané haud alios , quàm ad illos ,

dummodo glorificetur Deus.. Ag-

noícere vis fpiritum Lutheti. &

3

P(al. te.

de quibus dicitur : Fundameuta eyus

in montibus janclis.. Pro. fundamen-

Calvini , infpice ipforum fructus,

to habenda eftl Romana Ecclefta ,

ui füerunt omnium jurium ever-

à

o

?

omnium facrorum prefana-

uz eft civitas (upra montes pofita:

quidquid illa rejeceriz, finc difpu.

tio , omnium virtutum evulfto ,

tatione rejiciendum eft , quidquid il-

omnium bonorum operuth deflru-

la probaverit , abíque timore acci-

éio , omnium fcelerum propaga-

tio , omnium abominationum in-

piendum eft. O Petre , ne zecedas

à petra, neabeas à columna , ne

ttoductio 5 ita

5

ut vel ipfe Lu-

L — DÀ a DEM — 2 —2 A EE . EEE —

eXcas ex arca, ne vel pedem efferas

therus faffüs fit , mundum pet

é navicula.

faum Evangelium , ( dixillet me«

Secunda cautela. : $i dixerint vo-

lius) per faum fedu&orium , m.

T EE EEP . -

bis , ecce in. deferto eff , nolite exive:

dies deteriorem Éicri, Tales fructus

Matt,zq;ï

Y.2$,

ecce. in penetrakbus , wolite. evedere.

etiam. intrà breve temporis fpatium

Sic eft , femper heret'cis , aliisque

faciet illa caudata beflia , Anti

perverfis folemne fuit , in defettis,

chriftus cum füà appendice , cum

in penetralibus , & in locis obícuris,

fuis difcipulis : ia , ut horum

fuas errorum tenebras tradere ; lu-

auctorem facilé dignolcere potue-

nï P

EE VIA ILLUMINATIFA. CAP. VI.. CONSID. XI.

477

p

datur illis , quef: aut cerporis infir-

fjt , quifquis eofdem ad veritates

Jj

"idei & exempla San&orum exa-

mitas , aut tentationis gravitas , aut

Ut

sminare volueri. Frudhus quippé

fügium rmalitia invexit defolationis

X

deiertum.

Hoc ctenim accepcum

vcri Evangelii extirpatio vitiorum,

üi

Zom:f

emendatio morum , implantatio

crit coràm Deo ,. & edificatorium

1 PIMI

u

virtütüuni

L]

tolerantia

ttibulatio-

coram unjvetía Eccle(ia. Circa ob*

feflos autem (equentes Cautele bre-

f

num , ftudium bonorum operum,

fl !

viter notari patetunt :

puritas conícientiarum , íalus ani-

Titij

Tnarutrn.

P

Primó, ut nullus officium exot-

Fil.

Brit pretercà univer(e Ecclefise

ciflg exercere pra(umat ; nifi , qui

|

4di05

N

utiiffimum , fi Reverendiffimi Do-

à (uo Ordinario & Supcriore appro-

mini Epifcopi , in fua quiíque Me-

batus & depuratus füerit ; quia non

igcüv

trepoli conílituant quoídam yiros

cenfendus eft Deus , velle cuipiam.

poteítatem in demones vià extraor-

r

pietate, timore Dci, do&triná, & ex-

dinarià tradere , cüm viá ordinarià

n

perientià inclytos , ad quos fumiles

T

períone, five verae potletle, five de

& à legitimis Supe

.

riorib-us habsri

(f

fimülatione & dolo fufpe&e , five

quea,to

Secandó , ut non aliis exorci(mnis

p

gtavi tentatione opprcíle ex Paro-

(

chus mittantur, ut per r;gidum exa-

utatur , niíi preícriptis ab Ecclefia,

üf

men de fimulatione, dolo, aliaque

aut faltem approbatis à proprio Or-

M

malitia convi&z , aliis ad terrorem,

dinario ; quia foret manifcítum fu-,

perbie indicium , ftquis magis cone

"

abïquc mifericordia puniantur. IMe-

hu

mo fiquidem credere poteft, quan-

fidere vellet in propria d:votione,

a[.

tüm hujuímodi fimulatrices Eccl : fi

quàin in univerfalis. Eccle(ig |au-

Dei noccant. Certé non etrravetim,

thoritate.

"u

ferià : ut volené munis exoEe

üOy

fi dixetim , quód ampliüs obfint,

fr

quàm füres ac homicide ; quippé

cifte exercere, tum ex probatis Au-

i

Sacramenta facrilegé fütcipiunt, fa.

&oribus , tum ex viris quoad hec

gä

experienti. doétis, fibi comparet no«

r?

crum tribunal contemptui habent,

facris

admonitionibus - abutuntut ,

titiam fignorum energumeni & frau-

"

confe(farios defpe&tut exponunt, aut-

dum d&monis , quibus in fimilibus

p:!

thotitatem . Ecclefiafticorum:| minu-

ludete & illudere confuevit.

ff

unt,officium confefliones excipiendi,

Quarto : ad obíeffüm non nifi ex-

n

odioíum reddunt ; caufa tunt , ne

piatà conicientiá , püro corde , plená

;&US

fide, & devotionis fetvore accedat,

jum

innocentibus credatur, ne egentibus

füccuttatur, ut taceam hotribiles lap-

nihil omninó prefumens de fua vi-

n

fus, & (edu&tiones animarum. Econ-

litate , Íed (perans omnia de divina

am

bonitate.

trà vero omnis mifericotdia & cha-

j

Quintó : fervente

S- orationes , je-

2

ritatis beneficium benigné impen-

Qoo z

junia,

(f

hia

Y

476

TRACT A4.

TUS

1H.

!

iNonó :

junia, a!xaque pia exercitia proener-

non leviter quemlibet

gumeno Offcrat, præfertxm veró cre-

fibi obhtum obfe.mnn credat. , fed

briüs ejuldern memoriam agat in tre-

dili igenzcï

exammet , figna. ab

|

E

mendo factificio Milla, fimiliter ad-

au&oribus - comn*umtcx* . pofità.,

ü

.

.

infoli-

moneat 1gi"um obfíellum , ut mente

qüa I (umt commumoræ

l

& corpore valens , ciemcnmfïsmum

tos & pengrmos ruétus edcrc E

Deum ardenter. deprccþmï de pec-

fmuos clamores &f, ulularus etuütnie

Í

catis fuis doleat , ad (acram confef

pere. , tmruleumm Wi um,

mou

1

fionem faepiüs covfuglat

R'*C non

fes

, geflufque in'elitos ofïenäure,

^

;umæ arbirrium Sacerdotis facras e-

fïzxw?em membris i n*chcn , ope-

pulas frequentet. I*wu ::zmw «on-

fatroHics i.:æfes impedire , in ige

k

incadabit obuhu n devotis pru..lü'*ä

nem vel aquzm dcjicere , in fub-

xpüuv propinquis, aliifque ad iplum

lirme tollere , catenas £crïeas fran-

i

accedentibus.

gere , ingentia faxa quafi ler af-

Sextó ; exotci tni füper demoncs

flatu :hovere 4 ah..quc id gencm,

l

€onvenic uznixme inftisuantur m Ec-

quae L.lnmas Vires , cmrgun**em

i

T

C:€f.;x3

eutem (,).«. CGBOI?:OU;GRT " OFD'ISUHJ

aüt i aliqua k..ape lla, à tu.

multu populi nonnihil remota ; exi-

teflimonio

inïïmc

echämm

gerre tamenaeruimonia energument,

lrem.3 rerum facrarum contactu

!

aüt alia de cau(a , poilunt etiam fic-

abhotrete ; ab mgfefm ad.loca 'æ-

T

ti iB donie privara,

crà ini ohta Vi atcere , aut dc nuo

f

bziluine

Septimó exorci(mis intendens f'&

exturbare , res facras à

[i

fáperpelliceo & ftola violacea ind

Íc abjice

, & irteverenter tzacta-

tus, habens (ecun m Crucifixum , can-

fc

vitra & fimilia , ncízio quo

dulafn

aq*hm benedidam , aha

flrepitu. pulíare , & tanien nilil

guu facras nmgmrg, aut Sanctoram

tranäc fc

Lnguam in blafphemi-

&S & verba mbhonorativa truci VO-

rchqums ; quas tum pectori , tu

capiti obicii' (æpxw adinov

t

LII

ce exerete , verbafacra corrumpe-

:1

fomimá tamen cautelà adhibità, n

€

rte, fanQdorum nominum pwnun-

tes fact& à daemone injuria affician

ciationem quodau: violemto iütef-

&Uf , aut wn Verenter zra& Antur,

ceptu impedire ,

fanctiffume Trini-

Qsvó

: cum cxomban&a mu

tati, dulcifimo Domino JJJ : öc

iterc Sacerd**s nümquam- folas 1o.

beatiffumee Vlrgm Marig honore

FefUf ; niequé (awntumvzs praíen.

& reverentiam tribuere nolle mul-

tibus tcäxbus; in eodem conclavi

tumque reludtari, dum devota pre-

dorniiat ;

ui4. diabolus

mmquam

ces recitari jubentur.

Varias iil

dormitat :

Íed fæ"c tales illufiones

£Uas, quas energuminus tnec didt-

C!E

excogitat , quales nec do&us nec

nec naruraimr Ícire poteft, la«

fanétus Íomi nia a fTet.

qui, varias linguas intelligere,, le-

gexe,

m

M

bÉ VIA ILLUMINATIIA öAm VL CONSID. Xl

477

lvt

À curiofis.ac impertigeütibus qu&-

,f

gete ; fctibere , artificiosé pingere ,

juxtà ártem cancre, Variis mufteali-

ftionibus :- fed folnm. intettoget de

d)

bus inftrumentis ludere , & fimilia

iïi;s ; qu& ad fem pertinent ; üti

.

exercete , quae imperitia & condi-

funt , de rioriine , de numeto Spi«

Íol

tioni períonat obíeíía conYenire nori

fituum de nofoins & caüfa , pof»

, l

pd(funr; lteri res occultas Pgndc;

feflionis. $i fámen vel hzretick ,

Qu

íc, quidnam in locis longé diffitis

velpüblici, iiqüe graves peccato-

f

,a

ágatut, prodere, inter vetas reliquias

res ptafentes fünt - poterit ubindes

—oU*[

& inanes. Íchedulas , inter- aquam

deimon in virtute fabcte obcditentiae

(

)

benedicam ,. & noa benedictam ex

cotüipelli , üt etiattet. ftatüsn. hares

0

A

Íolà afperftone perféGté difcernete ;

ticorum, & fimiilum peccatofumi

( ,

1

quod. certé. [zpius.probandum., De«

in alterz vitá ; quiä hoc non e& cu-

) nl

riofitati , (ed edifrcationi intendere;

gique nori modicum fignüin eft ; ad

i

füiaüdatum & . pr&ceprum obedien-

Etnom rató ideó datiori. poteftas

fl"S,

tig impofite totalitet.- expavefcere ,

à Dco in liumana corpora tribuirur,

nf

á&ckutum obedire ; ità , ut audito obe-

üt indé anima falventut , fiec fioti

n

dicrtie precepto , fücmbra etiam in

batretici aliique peccatores comnvere

illhï;i

fiiedio motu fafpendat ,. verba im-

tantur ; falter pradicante d«mioue ;

erfcéte pronüneiata abruipat , os;

cum nolint fideni habere. miniflris

'agu

j idr

Yel oculos fem:a*öïtqs- Ceneat , do

Ecclefiz; quemadmodum fimilequid

)9

videre eft in vita fanc&ti Dominici,

fnec vel omminOo claudere', vel om-

"

tiinó aperire jabeatur ; pluta hujuf

Qinód f de:on.fea fponte. tídicula

dv

modi figna videre. poteris apüd Ka.

&cimpettinentia garrire tentaverit ,

au)

Phaäkem de Latore.

quantociüs inhibeatur ; vcl fifingue

m

Decimó i moneatuf

P

jb

las nugás , in talibus perfoais ple»

mi

In)

fius, ut fuas tentattones & cogita-

rumque frequerites , imipedite mes

D

f

tiones diligentef aperiat , &

ddeli

qUeat, ea$ contemimat ,

& neutis

j

g

tet paadat , quidnam tempore ex-

quam curet.

K

Orciími tam in corpore , quatti iti

Duodecimó : Stüdeat exorcifta,

Qul

animo fentiat » ut indé fagax exor-

uf tempore cexorcifmi mente recol«

[5

&ifta addifcat , quidnam. demon. ma.

le&us permaneat ; fir veró fe alí-

Milld

b

gis horreat ; nam ea Verba & cg

quando diftractum adverterit , men-

comminationes, quas nequam Spi-

tem cónfeftim, denuó. àd Deum e-

f

fitus pra c&teris magis expaveícit,

levet , Ífe corám divini Majcflate

T

& pcrhorre(äit- ,Íepiüs repetenda

humilüans & annihilan$, pro gra-

P fh

Jl

fünr, ut torquefis , ità egregie tof.

tia data grátias agens , & proríüs

(ide

queatur ,..& emürm exire compel.

pioprig virtuti adícribens. — Sit prae

latur.

terea conftantet in

Fide fottis ,

J

Undecinó : Abílineat qufciffa*

animo imperttertitus , fortiter ime

l

Qoo j

perafis ,

;cïf:

iicun

478

TRACTATUS rl

etans , ac nihil metuens demonetm ;

linteolo involute in tertam, bene-

ptpoté, qui neminem Ixdere poteft,

di&am tamen, abfcondantur ut cote

nifi ledi volentem, Et hinc non eft,

rumpantur ; fic enim decenter evi«

cur pethorrefcat, tametfi forté fub-

tabitur periculum irreverentise, ( fi-

quod fübeflet ) idololatrig & (cane

(

indé energumenum jam ia (üblime

tolli, jam ingenti furoris imperu ad

dali. Huc ctiam fpe&tat, ne exorcifta

terram profterni cernat ; quia ut plu.

ad tellendum malcficium unquam

|

rimüm demones fuos furores in ob-

vel au&tores hujus adeat, vcel alium

Í

feffis folüm exhibere ; non autem

modum illicitum adhibeat ; quia

uxta. voluntatem. fuam

eXercere

hoc non tam foret, daxmonerm alie-

io é corpore pellere , quàm ad pro-

permituntur ; quód fi aliquando

lii i,

etiam demon lefivus notetur , id

priam animam admittere, Dcmàüm

| M

jufto judicio Dei ad(cribendum eft,

Decimo- Quartó , ubi obfeffus li-

beratus füerit , Dco altiflimo grates

w

fine cuju$ confilio & permuffu tale

non fit. Imó non defunt, qui malunr

teferantur , liberatus ferió admoneae

li

fimulationem, aut magiam;aut aliud

tur , ut deinceps fibi à peccatis ca-

veat , divineg bonitati pro liberatioe

malum fufpicari, qüàm veram pof-

fcfhonem credere, ubicunque lzfio-

nis beneficio fe jugiter gratum exhi-

D

nes intervenire advertunt.

beat , fibi aliquem ordinarium con-

q

[

Decimo-tertió : quamvis non qui-

feflárium deligat , cui non tantüm

vis oblatus fit fine fundamento fta-

peccata , fed etiam. quaslibet tenta-

b

tim ut obícffus habendus ; attamen,

tiones & in£eflationes fidcliter dete-

f

ubi adíunt manifcfta figna, non fa-

get ; ne fecüs malus hofpes , affume

Lié& il«

l

cilé crcdat exorcifla demoni, fe forté

ptis fecum aliis feptem Spiritibus ne-

fubdole sbfcondenii, aut fe jam exi.

quioribus fe , revertatur in domum

fuam , undé exivit, & fiant poflee

iffe fimulanti, minüs muffitanti , fe

non pofle exire, maleficio detineri;

riora hominis deteriora prioribus.

aut fimiles geflus, non ni(i ex infir-

Caterüm, qui plura defiderat cir»

imitate naturali procedere ; fcd con-

cam materiani toto iflo capite tfa-

ftinter pergat , donec manifeftum

&atam, con(ulat (an&um Bernardum

*

figi

4

um libetationis obtineat.

Ubi

in variis locis ac Sermonibus , fan-

veró audiverit mentionem de male-

&um Gregorium , fanctum Bona-

venturam , fan&um Juftinum Mar-

ficio fieti , precipiat fpiritui , ut fi-

milia fine mora detegat , eaque vcl

tyrem , Joannem Caffianum , Dio-

pet os evomat, vel ex aliis corporis

nyfium Carthufianum , Joannem à

Lib. 4.

partibus proferat , ut deindé com-

fan&a Cathatina , five Cardinalem

Traci t^

burantur. Qaód . fi aliquando ctiam

Bonam , & alios, quos citat Paulus

hoftiz proferantur, nequaquam cul-

Laymann, & Martinus Delrius, qui "TP

tui &xponantur ; fed cuidam mundo

poílerior rem pra(entem , pr&ier-

tim

E

*

DZ V!A JLLUMINATIVA CAP. VI. CONSID. XI.

479

has

tin; citca. viftones ac revelationes

Deus unquari quid fimile ad confii'a

mandim : do&rinam hereticorum

que

fusé tractat , varii[que exemplis cru-

T

diré illuftrat.

permiferit ; imó quód nequeat ad

talem actum concutrere , indubitatà

.,(ü.

Pro coronide forta(se quatere pla.

fide tenendum eft : Potfe autem ha-

n

cebit ; num arte damonis demones

ycl

ab obffs cxpelli queant ?. Et re-

teticos quoque & Paganos interdum

fpondendum , abfeluté quidem non

in confirmationem nofirg Fider da-

tquam

mones expcllere , aliaque mira pae

alim

repugnate , quemadmodum Don te-

trare , citra detrimentum Fidei ad-

quia

pugoat,

quin poiïïz alter ab alio tot-

a.

Vilit

ueri, effe nihilominüs í

&d

ndum vet-

mittitur; quia aliud eft ficri à men«

dacibus miracula in cenfirmationem;

jpro

bis Chrifti Domini dicentis: 5i 44-

Lut& 1.

tom & Satanas in fe divifus efl , quo-

& aliud in detectionem íui erroris s

ii

$

5

ii

py.19.

modo flabit regnum €jus.. Ex certé ni-

aliud in confufionem

& aliud in

laudem noftre Fidei, Qiiia veró

mis ftolide Satanasinfcrnali praretlct

gratcs

etiam citca expulfionem daemonum

"d

impetio , fi modo huic præeipergt

$d

ingrcíium in humana corpora ;». &

varie illufiones , fimulationes , &

Atl

modó alteri demandaret , ut füuum

fraudes poííunt fieri : imó , pró do-

His accedit ;

lor! fübindé fiunr ; 1deó . inccflabi-

li

expellat conlotteri.

libus gemitibus invocandus eft Spi-

eplle

quód benignillimus Deus hanc po-

Ym

teílatem filiis diaboli non facilé tri.

titus veritatis , ut hoftis infidias de-

tegat , ipfius poteflatem arceat, nos

dtie

buat , fic Lutherus , fic alij haretici

4

in pace cuílodiat, & ad vitam per-

j

femper £uftrà laborirunt, in expel»

ff

lendis daemonibus. — Pre(ertim veró

ducatgeternam. Amen.

—

j

nufquam legitur, quód fanctillimus

uf

kl

- -

Jle

-mite- Gol cg Q o eHIg- OAH

n

f

CAPUT SEPTIMUM

li

hum

fite

De Notfe , Hyeme , Glacie , e€9 Imbre,

n

SIVE

hr

J

De quatuor Terribilibus [piritualà Vita.

TT

Cio, quid modó honorandus L

e- tes a(pitatianes, poft tot ofcula, alia-

IIU:

j

i j

, &orà meexípectet ; nempe po

fl que cafle dilectionis figna , po

U

raptus & ecítaíes

jam nihil amplius

amatorios faltus, peft flamman-

fellate :

d

Jf

n u

H

k

A€9,

TRaAa CT A&LTUS It

reftate ; nifi ut Sponfa intet tibici-

glacie ubique vix non omnem elu-

Cut. f

num, pandurarum, hymmüarumque

dente pedcm. Verumitamen : Ex-

um

mellitam melodiam , velut é pau-

foecta. Dominum , viriliter age , &

Pþl 26

docheo in domum Dile&i ducatur,

confortetur cor tuum , c»fufine Do-

y.44.

diü opraco unionis t.hä.';imo goho-

misum., cujus voluntas eft : nt

LR T NT CU RURT NI

canda.

erum emm veró " Ó quam

inflar -auri in igne pmbens , ab

nbere confolationis ejus abla&eris ,

1ongc aha modo camabm:ur cantile-

R3 , ita quidem eft : velut e pando—

& intrepidé fequaris , quod ipíe

clieo educta , anima per vias duras

fuftinens ,

tecedendo , oftendit

1£nodó fuüuum Duc&um quaetet , quia

itr. INonne enim ipfe eft , qui

ille decliaaverat , mgs, tranfierat. Ne-

finitis epulis , propter te mcx tg-

Ifaia 66.

Po]!o

gant. 5

Ício , anne forfan in medio faltauis,

dere.& pavere cepit ? qui , dum

y.6.

m iar hmnull cervorum trdnfinem

civitategm exivit , in-toflitiz mare

intravit.? nox tunc erat

; & fti-

r montes & collcs, Íponsá prater

cx[ge&stlonem flbupfl relicta , an

gus erat , prout inde coliigitur ,

veró aícenderit fuper Cherubin , &

eoquód Petrus ad prunas fei cale-

DL EEE - Ujewe uD EL um - RAT — NEREE o 0R o m n

Pfal !7.

volaverit fuper pennas ventorum,

feciffe narretur.

Et. tamen Dile-

€tus tuus ex ardore dilctionis ni-

fgonfa pennis divinorum rapruum,

ln

gü)æg;dgge fpiritualium — vifitatio-

mio , largc cbullientem exfndavit

num ventis fubtradtis ? .anu:dgm

fangmncm Et quamquam cæfpl-

POT n z TE

po[ut tenebras latibulum fuum n qir-

tarc. fanctiffimus Dominus forta!ïc

Y-12.

cuttu ejus » tabernaculum £jus, tenebfgfa

à glauc non fuit compui(us ; fuit

aqua u nubón azris.

tamen à l.&onbus trahenribus iden-

Eheu

e

.

quid formidabilius ,

tidem impulfus , ut caderet :

nec

-u quxd terribilius Anime amanti áce

imber dcfüit , fiquidem proprii

cidere pollet-? quam inter medias

[angmms merc cfufo ; lpic tet-

faltarionum , amplexuümgue re-

ram trigavit.

É &:ones , Inter medias coníola-

O fi ipfe Sponfus talem proptet

te fuftinuit comrddï&wmm

monum CPU:&S , mtergue ITICQ'OS

quarc

cæie!ï*um

vifitationum ctatetas ,

Mf f

tu velut quenbunda , jamque ite-

mcpwdto fuo privari Spon(o ,

UE ingem:[czs : Quafivi , £ non

omnique una fimul deflitui íola-

invent illim 4 vocavi C non re[f'unizt Cattt. f.

to ? (a , ut jam fihil amplias

guibi.

Àn ignoras , quod jus & v $.

iuperfit quo amor quietari qu«at ;

ratio &quitatis expofcat , ut tibi

nifi furgcrc , civitatem , yicos &

eádem retribuatur men(ürá , qua!

Dik&um übi-

Placæ*:s circuire

tribuifti Dile&o ? nonne 1pr priüs

ue fludiosé inquirere , & qui-

in fuum te hortum vocavit

dl-

dcm tempore no&urno , hyermis

cens ; Ventin b-rtum meum , foror

gelu maximo , nimbo denfitfimo,

mta , fpon[a mea . meffui myrrbam

TE ATN

d

DE l'IA ILLUMINATIFA CAP. VIT. CONSID. XI.

481

bl-

meam cum . aromatibus 9eis $ comedt

tus , à te faltem refpe&um iti fü«

:

Catt. f.

favum meum , eum sielle meo 5 . bibi

dorem vultüs mei : fed (urdis au-

ï

Ifaia y,

öPlælf ? 7. "

vinuüm meum ctm lacle meo s come-

ribus canitur fabula. | Opus Dotnint

dite amitt , Q bibue , c» iucbria-

LT

non re[puitis , mec epera mantutm

Y. lg.

j

mint ehariffani.

Amabo : fcrutate,

ejus cosfideratis.. Exgó tertiam Ma-

meditare fingula veria , & cdit-

chinam advcham : ecce ego ipfe

l'lS !

fere , num aliquandó tam rmelli-

cqmedi favusms cum ele meo, bii

Cant. $.

yinum cum latle meo s ut vel fic meo

p

flua , amorä.]ue tam referta invi-

j

tatio fuerit audita ? Ecce ipfe Do-

GX'CH"'P!.O tuuty acuminarem appe-

qui

minus Maieflatis proprie fuo ore

titum , exemplim . enim dedi vobis , foat. 1.

- dul

p

ad (aum hortum , ad fuas d.licias

Ceiedite amici , bibite e» inebriamini V1j*

[

charif

idign

7444

m

te vocat , fororem & íponíam te

Siquidem non tantüm Cant. .

norminat

non , quia tali te titulo

ufque ad fatietatem , fed ctiam

if

ifi

repetit , led , ut vel fic in fui a-

ufque a

ebrietatem. & abundan-

Af,

morem te trabheret dignam

& ,

tiam vobis miniflratur : Cibaria

Pfal. 77.

mifit eis i abundantia verüm ifthec

» n

i

ut ita loquat , vel faltenr , tam

omnia haud aliud inweniunt ref.

1

glo'iofum tibi ttibuendo titulum ,

LI

tuam benevolemtiam caperet. Sed

ponfum , nifi

.

Ego dormio.

$16

Mdtf.:fu

n

V. 40.

yil

fruftrà ; aliud fiquidem refponfum

non potuiffis und borá vigilare me-

à te non accepit , nifi : Ego dor-

£um-? cum tamen ego pro vobDis

ïPt

p QO izïgraticudinem , quis un-

tam patienter tradiderim cor meum

3l

h

quam fponíorum , tali refronfo re-

ad vigilandum ? Gor meum vigilat i

Catt. g.

l

n

pulfas , non contiDuo &tctno re-

& quidem ita vigilat , ut mihi

h

H&C

pudio addixiffet , haud fecus , ac

parcus viderer in amando , fi te íce

lum in meum hortum invitáffem ,

quondam Afluerus fuperbam regi-

PH!

nam Vaflhi,

folum ad meam cocnam voeiffems

w

Verim non ita dilectus tuüs ,

nifi infuper in propria perfona ad te

ac

21

1

Dn':ovit

arietem ;

fed . alterum

de(cendiffem , ad oftium tui cordis

!

d

acceffiffem , pulfaflem, & clamáffzm:

Meffui ( inquit ) myrzbam meaza cum

at

Gant. 5.

aromatibus 9méis. O (agittam amo-

Aperi mibi Soror méa , amica mta, cge . Cant. 5.

f

ris , qua etiam cor adamantrinum

lumba mea , immaculata mea.

g"

,

*

penetrate d:buiffec

volu:t quippé

Ah quid agis Ó Spotifa? ergoné

!

2[ Or'I

tot fpeciofi tituli , tanta verborum

quaü dicere : intantum ego te di-

p

ligo , üt tantus pro tantilla etiam

fragrantia, tam mellita amoris jacu-

(bl

munus mefloris obire non dubita-

la, te non fauciagt , à fomno tor-

5

inflruens tibi menfam deli-

qüä

rem

porisnon excitant ? ad redainandum

(

ciarum , non fervorum meorum

tanti amoris exceflum non inflam-

(e

ant operiarerum labore : fed pro

mant? ergone fratri ttio ron aperies?

fl

riis ipfiffimis magibus meis ,. r3-

propter amicum tuum non furges ?

,

Trüäo 111.

PpPp

oporie

i

w

[5

TRA4ACTITATU

III.

4982

Sponfum tuum repelles? fi non vis

percufferunt me , ('7 yulneraverumt tne, C»W- f.

furguc

quia amicus tuus , Deus

€» tulertnt pallm meuu suihi, Me

taus eft ; furge faltem ideo , quiatam

ritó enim hac Paufll» quia pecc:fh

f

conllanter pulat , tam pcnetrantet

in fratrem tuum ;

ardans in apc—

clamat , ad oftium: üando

non fe-

a Dalila-à

riendo , eum, V(*xi at

dendo

tàm patienter szg Qat. 51

finu tiío rcpe

)l.

31

ienid

J ET

:;ï

"

^

tüibus noe

;

f

fion vis.ei exhibere atnorem, (alwn

centium

tf'ïar-[!d()

(.4:'* propter

P

p

impend: nh mifericordiam ,.

tmodo conitan.&(fäo in Di c&oq 1

fi 11]1 i

a undique circ umdafua LH'.

rcndo ,in noctium f*'fïäi()ït G hys-

Cïïurn & türmis imbrzium :

gnï?ïg D

mis fn;?an,l,nmw ido,

;;uïw'v :

Quia capit mb (1nquit ) pleusmiefr

& clamando, quia venicns veniet

TfOLE , CT- CHIEIHHIL guitis noGtuan. Vel,

— P— — — ——

Dommus ut libetct- te.

fi neque ifla te cn*oil:um, i1dica fal-

a

[ —

tem cauíam., ql;- ïm*] iberis , tuo

CONSIDERATIO PRIMÁA

——

C

Dile&o rcfzrare m&romzm

EX f;.;l—

f'

yi Wt

»)71165 L eü güü:';!üüa 3'['14«

a?

De Node (pwitmAli-

lavi pedes sueos , quowiodo ifqi malzo

;

ilos? o te. delicatam. domicellam 5

Ox juxta communem acceptae

ficcine ? ifludne cft amate amotrzm,

!

IN

tionem , nilil eft aliud, quàm

& amoris Auctorem» ergone non

f

quedam aéris obícuritas , cauíata per

pluris ftumas 'uum D;k&am,

t

jnte rpouuoqen terf& nos intcr &

quam eft labor, in a

umenda tüni-

Solem ,

umbra

lu

P!em hortotis & ti«

f

€a fLifC'Pl*ïï]dUS ül&i*dï aiias ; amanti

moris, oculum füo a&tu cxfpolians ,

frs

nihil: difficile : fd tuus amor (ícifi«

& rerum . colores occultans ; fym-

Mi W

cet) tam prg,.c»x

Iï, ut et'am

bolum no&is fþlf!fu.ulö, qu& in.a-

in aflumend

G& tüunica:

in re i.

M

li

nima CODI!PGII

um ögonfusfuum

5

*«

ï

: fo.a.a duid

vuitutn.

IN 3

Q €

poflibili laberet

abí fondu

Junc m.r*pc

gt

de [Of(,ï

fi tenelle - plantulie

"

ia rimore & pavore percutitat,.

tüug amot:

fPUiïfinOhdhl tetram at

cum folutà lumina fibi fubtracta , ra-

]Wzä r

Inget :'? cum ileamore tui , fac.

iac

X

dies caleflium :

slnmiuationum £ibi

M

f

r

«um tuz. mor rtalitatis aíin

A irl'

it

?

fubductos

fuleores divinarum vi

Pdhl

TE

iufnn

^ 4

PU

C

«

éfinu Pasris- cXive rst, 6

Íitationum fibi ablatos, claritatem id-

)dl

"Wi

pl

10 uuf'cgud"

Tff

klb y

veilin

*211

at a

tun

;Mumm

ternam. ab'conditam , lumen natura-

LVAT

rubricavermt- . & omnia

Nïï H:L*ï

;

U

li

le diminutum , coníuetum diícur-

jua inquir averif.

"Depone rgö

Nl

LNF

tendi , intell igendique modum quafí

telas füaS 2 & ccíla jdfn Ce *JULU

CïC

tutm 1nventiat..

;l l.

Queftvi ,

&v Ro invreui ilum , vosa-

* ,

Q hortor fpirituafis no&is , qm-

9 son 7ej7xmut Wubis invenerunt

bus te coloribus depingam ? ex-

V!p. f

o euftodes , qui eircuimeunt. civitazem,

pertus. poteft eredere , non tamem

le

' lg.]

P- dl,

cxpnmc-

p

a i

& FÍ4

LLUMI

ATIVA CADP. VII. CONSID. 1.

483

65, x*'ï"

£

exprim

fe

uàm terri

7!

äefita

ka

l-

8

440

V 4

!(

n " ff/ä" [ 7À

ï.df/nfn

Dicentes ,

iv

fna ,

ä

D

o

i

7:11

d.

f10c

t

2

pi-

L:'-uf? L

Pl

ido [amz,lþüww xe ? Fa&usfum Thren, 3.

Cai

l

igin

:

13

lzteki

2onn

i

s d

11

i

4,

2

f£itus

oc

e

&,:ï

51

*»

th

L

lwï.atz dormient

£09

j iH fä"!z!dmf, y. £ 4^

j

ii

d iuaLLL:

OC quai t&

amnmnm f]l LL:[l!u;

x.ic

Orüni on €$ thémor emplius - ('7 P(al. it.

jdd

luuc anitna

Af

716- V 8.2-

Al om mortis P"*

Pa

I/r'

de waunu tua v pt/f (isit

v

fentutt

UOLQL Oï*C'D

l1

j

mitticre

?

vustcne m lacu infe

!0'; » 912

iebris. P[al. 87.

rr!

fecogitans

2/

cum p

teritos

4nnos

J WHUTA QOT

Porro ,

e anima 7.6. 4'77'

& dus antiquos , q

$ ambuia-

hac fpirituali n c&e P&dw&* of-

!i

Qat in h.; niae inl $ xä..l Dus feni-

naat

hqmzma diligenti cufto-

41

Ofe

tionis ViX non plutes cz-

äl

igg m ?Huïï

UL

CCcutrfupDt :

P

Id

"

leftes

icbat

illuflrat

iones

Prin

) cave mh

A

'f.*nlt ne frlox

uàm recitabat apices ; 3«3;!"'15 ex

fpmtu iss cum cecitate cordts in

nrt

LA

ebat

divinis Scripturis miras hà

ccx,,ufcz*cm trudatur ; aliud quip-

"

fi

interb a czcitate laborare s

mtdhgcnt;as , ex libris aícetieis

M Cil ,

varias fecundé capiebat notitias ,

& aliud interné noctem yïobatxo.

& frequern & viütatk

Bd

)ne recreabatut

nis füftinere , ficut aliud eft caci-

E

À

i"atte

luminuin

Tunc anima

tas corporalis , & aliud obícutitas

igznorat , quo ie Vértat 5» nam ex-

no&tis,

PE(P

Cacitas fpiritualis homi-

"m

ternos rumuJtus nauíeat , difcurfus

nem in lacum inferni pracipitat 5

Ti

.!nte:. nus 1fX

cn duh.älät

celum pro

nox autem eundem de JEgypto

T

jumine fruftrà inclama

d

Deo

proprxl

amotris, edacit.

Cacitas

&

"d

o

(e nihil. manifeflat;

lunc homo

cordis , eft rcrum fpiritualium [pon—

4

frequencer. cum DJavide hiíce divi

tanc

a ignorantia ; aPs nox imentis ,

.

"" A"O

E

;

Md

nas aures

Punäfc

Probáfjit cor

eft cammpdem F*H?*

Caz-

P[al. 16

c]r'w

CX

li

alignis qualit atibus &

[f PU

V. 3.

ntaln ,

vifitaflà nocdie. Cum ]obo

Av o

toO *

Noc

id U Sytw.( L; sl

!L

boti

tut

at

uuli

Y

Cia1113

i£. 0s meum pe j mw

fubjc&

wone

7ob. 30

Cum ií(aia

.

*

fi M*nfiL oncm

lumi«

y. 7-

d:) ()wlü i$.

íuí Ijlf?lfk.

noX prop tcr

Anuna Mmea4 (*',)i(f?f.z'äflt te 1n AoCle

LI

iuperni

1invebitut

LL

Iþw 26.

DiS , Ffæt j

Cacitas ducit

ad tencbras exterio-

I

y. 9

fi pc,n,oumu:. eX tali , ita per rno-

ctem vifitato , cur nocte os ejus

fes ; at nox ad lucenm jnacceffibi-

] bt

PíAl. 118

lem.

Cacitas eft cauía damnatio-

IW'

y. 131.

pnfm*cw doloribus » indubitan-

tef fe fno.uki bit. tibi

quoniam an-

nis » at nox prenunt

conten1pia-

3l

job. 17

F. 1.

tehac ia oratione os meum aperzzz e

tionis.

. Ceci dicuntur. peccatotes ,

(ufo

attraxi foiritum.

Jam vetó [piritus

homines carnales , fenfuales ,. &

[f

Píal. 89.

V, i0.

ieus aitengabitur

& dies mei f

rerum fpiritualium wmr; ; qui et-

quaf(

Tabe[cere

iam in fReridie.in mcdio d-vma

Píal. 38

cut. aranea meditabuntur,

Píal. $7.

run illuflrationum more: noc&tua

y.12£.

fecifli. fiut. arantam. animam. meam.

L

»

V

Pf4l. 103

fa;w/fz tenebras. v falla efl nox.

tum impingunt

qu inadmodum

dicitur : Superceeidit ignis , C n«

nd

V. 2e.

Oppofuifli nubemn tibi.. Defeeerunt eculi

Ppp?

Viderunt

je

À

"

484.

IRAGIAGUSC. h

viderunt Solem , exeecavit enim illos

S-ap. 25

cilis ad operationes externas & fen-

falitia eorum : At nocte fpirituali

fibilium rerum fundiones ; ut , cun»

y. 21«

obruri dicuntur illi , qui poft ter-

&is animz viribus intró convocatis ,

renos affe&us tefe&os. , poft cele-

fructum tantó ampliorem ex inter-

Ífles. illuftrationes fufceptas , cum

nis colloquiis & meditationum tra-

Bt hinc-venit ,

Moyfe ducuntur in nübem , feu

&atione decerpat.

in caliginem mentis.

quod in fpeculatione profundi circa

Aliis: tencbris obducuntur inci-

expedienda extetiora pletumque dif-

gientes ac homiaes tetreftres : &

ficultate laborent , ità ut. à multis

,

ac divinz

ï

alüs- viri. fpirituales

rerüm intcriorum ignaris mundo

contemplationi þropinqu-. Priores

quaíi reputentur inutiles. [n fecun-

tantó plus oble&antur , quantó

]

do gradu homo pratercà ad difcur-

amplius occupantur, & circa plura

fas etiam internos formandos difi-

1

tütbantur : pofteriores

vcró mul-

cilis, & vix non ineptus efficitur ;

tiplicitatem averíntur

, ad quie-

ut irà , garrulitate interna-abrogata,

tem intceroam , oecultà virtute at-

(

tantó aptiüs in quiete lumina füper-

ttacti.

Priores haud adeó zgré . fe-

ná recipiat,tantoque frequentiüs ad

ruat , lumine & illüftratione füser-

evibranda afpirationum miffilia in-

Da carere, ütpoté ex defe&u expe-

cumbat. [n tertio denique gradu

il

rientig cjufdem pretiam penfareitg-

amoris quoque miffilia folito fuo des

$

nati ».at pofleriores permagno do-

ftituuntur ardore ; nec ampliüs fo-

lantur dolore , timidi, ne co modo

lito 1nore lumina defcendunt ab al-

fint avulfi à Numine, quo repulfi

to , ut homo tanto migüs impcdi-

:

à lumine.

Priores, torpor & al-

tus, in folurn tabernaculum abfcon-

fastudo vagandi, vires (uas ad. in-

ditum luminis admirabilis füo men-

quitendam lucem & verita

I

tig

ccgïli-

tis collumet ob:utu.

tionem applicaregon finit : pofte

Per iflos autem tres no&isx gradus

riores libenter fe totos impenderent,

fludiofus Aíceta hünc in modum fa-

ä

dummodo fcirent modum inv«nien-

lubriter fuos diriget. grcfius : Circa

di , quod querunt, ex . quo triplici

Ífunctiones & nræ.-fcrjpta exercitia

dato difcrimine abí4üe laboriofo ne-

extetna , nihil de folitis intermittct :

gotio venit inte!iigi : num interna

tametfi optatá dexteritate non pol-

ä

obícuritas vcl ex natura torpenre

3

lcat. Sic Religiofus cuncta ab obe-

vcl ex Deo probante proveniat.

dientia fïbiïin)'u;z&a opera peraget,

Secündó íciendum eft ; ifthanc

eá diligentid , & modo, quo potcft,

intetnam no:m & mentis caligi

latabunda humilitate fuffereas irri-

nem homini fpirituali n triplici gradu

fiones , fiquas forté fibi uá. heb«tu-

obviare valere: in primo gradu ho.

dine accer(vit ; vel fi injun&o ope-

mo redditur difïicilisö; yclu: indo-

ri omainó fe imparem agnoverit, iB

*

humiit

s

DE VIA ILLUMINATIVA. CAP. VIl... CONSID. 1.

48&

ln'

bumili fübmiffioae (uam incapacita-

inhumet , utpötä uibus cum Deo

1

tem veuerando Íuo Superiori pro.

quarendo nulla proporiio. , Similitet,

T

palkt , prtoniptus compenfare humi«

übi meditationés quoque & intergi

[*

litàte , quod nequit virtute. Sic pa-

difcurfus fuos folitos illuftrationis

d

