cis füfurrüs infinuat , itatamen, ut

ce,in Tractatujde flammis vivi amo-

qmont.

l'*(l

Garineli.

pene idem fit cali fufurru tangi , GC

ris ; qui etiam alibi, horum tactuum

fj

flummis amoris incendi,

Interdum

mentionem faciens, ait : eos fabindé

lib. 2.

j

klo

fubitó illucefcit menti per modum

effe.tam fortes, ut non tantum ant-

cap. 26*

!

mam, fed & corpus intremifcere fa-

luminis mira veritatis cognitio ; ita

ciant » darique nonnunquam anime

V]I1 4

tamea , ut quafi idem fit veritatis

L.ü"

5

haurire notitiam , & ejuídum im-

ex improvifo , nihilque fpecialiter

nlla

^ preffum fentire effc&um , elt quippe

ad rem cogitanti.

kb

Eeec

His,

1 an

Iradlat. M ,

j

402

TRAC

CT4«TUS HL

f«

Elis, de ta&ibus, breviter tactis;

affectu. Contingftque illis, ficut qui -

m

facilé quivis prudens fibi judicium

bufiam certo ciborum generi ogpxdo

ddictis ; quibus , cibo apgmtul at-

£0

formabit , quo fit de odoratu d Ícut

rendum ? nam potle imprimis odo-

.zczente duntaxat viífo ,

vcel omninó

tur

mnos*

ratum corporalem horrzibili vexar!

in difcurfum folüm addu&o

uI

fil

faetore , vel recreari odore , qui plus

pr uriunt dentes.

j

Utuv«nic

nihilominüs nonnun

Viti

quam tiaturatiSs , - V!X non 1Dnnu-

eris edocemur hifiorii

$ic ple-

quam , uüt v ti quoque contemplativi,

tlol

rámque demones turpitimum pofl

& 10 omnil V'I[Utö fadicatti

L

omhni

ET

ís relinquunt foetorem s adeó ut fre.

gdfiu Igln uali priventur ,

dta ,

ut

fm

quenter loca quoque teddiderint in-

apus minus [apiant exercitia divina,

Ls

habitabilia ; *an&i econtra & Angeli

quam gultui corporali (axum mola-

pi

re

dim

bom fuavithmo omnia pleri umïm

tum ad iplorum probationem

omplent edere.Et ouz&frgqucnu Us,

& humiliationem ;5

tum ad majus

ï!

s

quam Sanéctorum cotpora pf)i tIDCcf.

meritum : tam etiam fabinde 10 poe-

g

tem fuavilfimum emififfe odorem ?

nam s quía torte proprer nimiam fua-

nohnc "& illud meimoratu dxgzzum

vitatem ex rebus fpiritualibus per-

n

quód fanétus Philippus NNetius puti-

piatr

in gulam fpmwalcm inci«

ld

tatis cultores ex odore , & econtrà

derunt.

Nam ficut citiüs exceffus

dle

unputitatis alumnos ex fcetore mg-

committitur im cibis palato gratis,

Ti

lpi

noverit ? Pariter poteft in phantafia

quim eidem inegtati

4ta P'ïïzï(ïf i1O-

Af

Q

imirabilis fragrantia excitàri

»

& 1

m conrunua Íuavitdte & mentis Í3«

hii

mente divinus odor otiri,

pore eibatus, facilé ad tantam deor-

lapox

d; €6O0-

dinationem deducitur, ut in fuis cX-

Ad guftum quod fpcctar

tl 1

dem aícetici libri freane

34

n

er mentio-

ercitiis magis quarat guflum , ae

N

nem infhtuunt ; non quidem ce gu-

Deum.

& t

flu corporali aut imaginario : fed de

Uade nunquam propterea eratio-

lj

qn

gufïufplrtwah . qurnihil eftaliud

nem , alióáve exercitia intermittas s

r

quàm fapor quxdam inentis , quem

quamvis in eifdem guftum fpiritua-

pli

homo UCI'C!TP!E vel ex ecog&tempiatio-

lem nos fentias; dicens tibi in corde

m

ge ferum cosleftium, vel ex altisex-

tüo : quód non propter cuftum , fed

fàtigh

ercitiis divinis, Reducitur guílus ad

propter nzceflitatem & Dei honorem

g.

donum fapientie, & nonnullis, pra.

fit orationi aliifque exercitiis Vacane

ite

cipué conzen"plazms, velut per mo-

dum. Quemadmodum homines à

lerf

dum habitüs ineffe cénfetur 5 quia ad

gala alieni, non propter guftum , fed

tj

tes fpirituales

tanto guftu feruntur

propter neceffariam vita fuftentatio-

&fïm

ut eiídern fatiari vix queant s ut au

neni ad corporalcm reícQtionem ac-

hib

dito de rebus divinis v1x unico verbo,

cedunt. NNon ideó pia opera fan&-

Catt

jam íentiant , Íc ígavitatis perfundi

que afte&tus fuo frudbu carent, quia

Íecum

Iüg

,r—ä

403

LE FIA ILLUMINATIVA, CAP FI. CONSID. .F.

j

fecum guftum non adferunt , quin-

tut , quia depofitá peccatorum far-

imó , quó minüs de guftu fentitur,

cihà , habenr fpem ad ceeleftia gau-

)

dias fed quis dicet , eos habere gu-

eó plus de fru&u fperandmm vide-

Iu

eur ; quia Deus (upplet in poflero,

flum coeleftium gaudiorum ? quan-

W

quod negat in- primo ; fempérque

doquidem , ut quis guftum de gau-

diis celeftibus habere dicatur, debet

majori dono illud remuneratur fez-

li

e

zuftare.

Ut quis de

vitium , quod non propter confola-

cceleftia gaudia

tionis annonam , fed pro,tcr dilectio-

Deo guftam habere ctedatur , debet

u

i

gis ardorem praftatur. Humiliate i

Deum guftare , atque ohíecundare

li

fimili occafione te debes, atque gro-

voci dicenti : Gaffate d. videte, qua-

Píal.

"EL

hi,

tis ahnumertare, quibus vix ullus f-

niam (uavàs eff Domintis.-

f

x

P. g.

Praterea coníolatione

25 d

pirituales

1

pit cibus, quamvis fit optimo con-

frequentes funt in incipientibus, quin-

iu

dimento conditus. Spiritualiter egro-

tus es, non guflu, fed alimento indi-

imo teperiuntur quoque in peccato-

j

I

n

geüns,ne morte mofieris.

ribus, &

L 14

onnunquam ex tebus vi-

XP

V

Sunt, qui guftum fpiritualem cum

liffimis cencipiuntut ; a(t ecomtra

Yefe

confolatione fpirituali confundunt ;

guílus fpiritualis incipientibus, vel

ad proficientium numerum tenden-

"

fed re bene exploratá, profectó non

eft eadem utriufque conditio. Etenim

tibus raró conceditur ; quia tien eft

:f]de

fpiritualis confolatio nihil eft aliud ,

lac puerorum , ptout confolationes

t

t1o-

quàm quedami mentis qUietatio ac

appellare poteris ; fed cibus amico-

"13

-

T.

fatisfa&io, abí3

H

e co, quód quid de

rüm, cadens de men(a civium (uper-

[

a

norum ; unde & à nonnullis pra-

iof«

faporc experiment

li percipiatut s po-

1

teftque conf»latio etiam de te abf enti

guílus & prelibatio coeleftium gau-

concipi , cüm tamen gufius non nifi

diorum dicirur, Eftque gultus fpi-

[*

ex re pr&íenti percipiatur.

lNam

ritualis donum valdé exceilens, nott

noítto labore excitatum , fed à Dco

quis dicet , fibi miré fapere cibum

f:

it

abíentem ? R es manifefta fiet exem-

)

infu(um : exprimens in fe quandam

fpeciem taétüs intimi.

lNam éíicut

f

"

plis : Venit devota Anitia ad con-

feffarium , rata , blafphemas cogi-

guftus corporalis , propter magnaur

ord

tationes , ctiam abíque atlenfu, effe

convenientiam cum ta&u , à pluri-

m

graviflima peccata ; edocetur à fuo

mis quidam ta&us, & extenfto tactüs

yor

dicitut

e

.

ia & guítus fpiritualis

Patré fpirituali , quod non noceat

Ya

fenfus , fi defit con(enfus ; nonne

Differt tamen À ta&u in hoe, quód

n

151

talis Anima mirá indé confolatione

tactus multeties in animam,etiam à

, B

afficisur ? fed quis ex hoc inferet, eam

fpirituali eccupatione vacantem, la-

at

habere guftum fpiritualem ? Sic pec-

batur , & per modum incitamenti

n

tribuatur , guílus aurem ut pluri-

catores poft fuam converfionem plc-

jj

müm poft applicationem & fpiritua-

xumque mirá confolatione refocillan-

[

ec z

lem

«l

b

L À

4904.

TR AQCTATUS lID

lem aþplicatiogcm , velut operatiis

jucunditas mentis & dilatatio fordfs,

fpif

tefocillationis: cibus,

exhilarans & ferenans fübindé etiam

PfïJ

diftribuatur.

pq?z laborem

totum hominetn exteriorem 4 at.de-

pri

leétatio non tam in dilatatione cof-

f

Ex quo queque liquet, quomodo

differat guílus fpi*ifualis à folatio ;

Autt

dis , quàm in fruitione boni cupiti

ttpoté quod cum confolatione idem

occupetur. tIndé mclancholicus et-

q

e(le vid«tur , tanquam quid equé à

iam -in fua melancholia delcétatur,

facil

verbo- selor. dcrivatuma.. Nifi for(an

quamvis nemo eundem gaudere di-

tefth

dicere velis , folatium latiüs patere,

Tif

Xerit. Sic pariter, qui de fuis peccatis

àc fignificare omne id, quod homini

contetitur, & divinis offenfis triffa-

Ton

delectationem a

nn

ircIt s

per confolatio:-

tur, plerumque in ipfa triflitia aliqua

ip

ncm veró folum id fignificati , per

delectatione afficitur ; cüm tamen víx

um

quod hom à deíolatione liberatur ;

mihi dixeris gaudentem ,. quem ita

(ine

indéque à quibufdam nuncupari do-

exteti

loris relevamen.

videris triflantem. — Quinimó gau-

dium Ífolis hominibus & . creatoris

jeth

A gaudio differt guftus fpiritualis ;

ratione preditis convenire videtur:

jungiï

quia gaudium eft affc&io animi,orta

aft delectatio etiam brutis » canis e-

k

€X adeptione boni convenientis. Un-

tiam proprié delectatur , qui tamen,

flin

dé gaudium fecundüm fe eft quid in-

non nifi metaphoricé laratur.

DW

&ifferens, poteft effe bonum vel ma.

Difficiliàs quidem eft , atlignare

Ü fi

làm , carnale vel fprrituale , prout

certum difcrimen inter guftum fpiri«

Thodi

fertur in objeétum , quod tamen ne.

tualem, & proprietatem habitüs. Ad

Quttüg

mo de fpirituali guítu dixerit. Huic

quod intelligesdum notandum ve-

pis

accedit , quód gandiurm latiffimé pa-

Rit: quód ex quolibet habitu radica-

(üot q

teat, tanquam quid confequens omne

to & bene exescitato, velut proprie-

UT

bonum convweniens. Sic ipfüm quc-

tas emanet qoadam facilitas & prom-

vd H.f

que guflum fpiritualem quafi «on-

ptitudo delectabiliter circà füum ob-

tüdarm

natutaliter confequitur quedd

am &a4u-

jc&um operandi. Et hinc non facilé

dium & deleétatio

Qivis,

de guftu autem

quis in habitu exercitatus «enfetur,

fpirituali fo!i illi ex fundamento dif-

'oveh

nii in ipfo ifla proprietas notetut.

putare fciunt , qui exgerimento didi-

Diti m

Nondtamn ( ait noancmo in fuis fcin-

LU

Eccli.24.

cerunt, quid fit;: Qui edunt me. edbue

tillisafceticis ) virtutis babitum adeptss

Nuttt.97

n

y; 29.

efurient 5 C» qui bibunt me , — adbug

ei, quamdiu virtutis actus alfque diffi-

fitient.

Qlltod

cultate , imó cuim deleilationa non exer-

Gaudium & dele&tatio communi.

M

|

c.. Poflet itaque quis eftimare, gu-

ter ferme pro eodem fümuatur ; fin

ftum fpiritualem effe nihil aliud,

lii

vetó figorem fequi placuerit , affe-

ac illam facilitatem, qu& ex frequen-

fitio. |

tere poteris ;gaudimh à deledtatione

hod

tatione actuum generaturs nihilomi-

Qüigty

in hoc diftingui , quód gaudium fit

nüs etiam ab ifta habitüs proprictate.

ille d

fpiri.

40j

DE FIA HLZUMINATIVA CAÁAP. VI. CONSID. V.

j

autemn Angclo bono, minüs Spiritul

fpiritualem. guftum diffetre , firmá

Diabolus eniti

Af

perfuafione retineo , quia illa pro-

fan&cto conveniat.

i

prietas facit. folütm faciliter & dele-

hominem inftigat ad mala, & velut

o

&abiliter actibus infiftlere, nullatenüs

bruta ad opera brutorum propellit i

autem objectum guflare, — Sic Logi-

nec facilé invenies , quód Deus ális

zp*.ti

d

cus pet excrcitium acquirit quidem

quandó quemipram inftigiiTe dicatur,

tf

facilitatem Syllogifmos ,' aliäque in-

Porró diabolum egrcgiä imitáatur coti«

(

terna artefacta fabricandi ; aft quid.

fuetüdo prava , & quafiin alteram

naturam deduda ; qu& hominetm

?atis

nam guftus de füo objecto percipiat,

j

non inventio.

Guítus autem facit

quiefcere haud finit , donec fatisfiat

ipfum obje&tum guflare , eftque, qui

appetitui.

H]dn

Yi

«um ta&tu objectum potentie arctif-

: Ad fecundum modum operatur in»

i

fimé unit ; uti videmus in fenfibus

pitatio , que eft quedam motio;

j

externis , é quibus plané nulíus ob.

pet modum quafí (übrilis aéris, lenis

M

jeftum cum fenttente tam aréte con-

fpiritüs , v«l placidi veati hominem

moventis, NNam ficut ventus , vela

i

jungit, ac vifus & tadtus.

intrando, tenui forían poft fe füfütro

j

Reliquum eft, ut jam breviter ex-

reli&o, navetn procutfate facit, Vc»

(

plicemus inftigationem , in(pcratio-

nem, impulfam. & inftin&um. INam

locitet quidem, nion tamen tam yids

de fpiritibusuniverfim acceptis com-

lentet , quàm amnenitet ; fic patitet

,

h

modiüs alibi ttactibitur. Ut borum

infpiratio, velut fubtilis vocis fibilus

P

intrando in cor humanum , animam

d

quatuor differentiam tantó faciliüs

capias , fcito , hominem pofle qua-

veloci fuavitate, & fuavi velocitate

ye

tuor modis agi.

Primó ad modum

provehit , dumtnodó homo per coe

d

afini vel equi, quem baculo, tridente,

operationem vela cordis expandat.

Qf«

vel fimili infttumento ad progredi-

Infpiratio Spiritüs fancti ab intüs fuo

endum urgenus. Secundó ad modum

accedere folet afflatu, quamvis etiam

ioa

navis , qu& fecundo & placido vento

ab externo verba Scripturz, Patrume

ii

provehitur, Tertió ad modum tym-

que monitiones velut inftrumenta

tüf,

adhibeat,

atuf,

pani molatis , quod ab aqua , cum

lnfpiratio angelica ab extrinfeco

( !

quodam impetu deciduá , rotatur.

(

Quartó ad modurm puceri, qui À mae

fuam fumit originem, ufque ad in-

;gfäi

giliro dirigitur, vel à nutrice ducitur.

tima leniter perflat, donec accendat ;

"

Ad primum modum operatut in-

(cd poteft in his quoque fimiam agere

Atl*

ftigatio ; cft etenim impetuofa irti-

antiquus hoflis, Deo pet otnnia affi-

141

!4

p

tatio, hominem modó hac in parte,

tnilari affc &ans, ita, ut non

Mi L

inquatr

li

l

dul

r-.,r/:ti

modó in alia pungens, variéque in-

tantó periculofiüsallidat

(coptlos,

Ij

üietans. Unde faeile vides

quöd

quantö dulciori a&kt'gl ntavem de ii-

m'

tore folvit. Quermaemodur m

a

ifle abfonus modus foli Stygi , non

u

TIAP

ALE

;iri,

4084

TRACTATUS

III.

matis pletumque turbidz tempeflatis

quamvis fortis , attamen femper fit

« d

gitn

bella pra(agit. INon dico, quód daz-

(imul & füavis : mentem ferenans,

fninos

mon poffit animam afflare abintüs ;

& cor qiiete adimpl:ns ;, Spiritus

fíed quód ab extrinfeco valeat falla-

econtrà flygius fit quietis turbator,

Dio

eem inftillare fuffitum, ut homo ne-

& tenebrarum indu&or. Hujufmodi

Opïlä[

ícius, undé fpiritus veniat, per in»

impulfus pretereà frequenter caufar

qu4n

cautam credulitatem periculo fe ex-

tut à vehementia immortificararum

ur, (

Dro t:

ponat naufragii, Hoc tamen in pra.

paffionum ; quemadmodum lIcgitur :

fenti filentio prietereundum non eft;

Via eorum erit quaft lubricum im tene-

feram.2g

nm d

quód inftillationem à demone faciam,

brs, dinpelentur emim. Q — corruent.

V. 12.

if

non tam inípitationem , quám im-

Propterea hon immeritó dici- poteff,

il imi

milfionem vocemus. Similiter quód

ac debet : Probate veftros impulíus ,

Anpd

an ex Deo fint : an ex paffione?

t ]

non credamus , infpirationem , pro-

prié talem, à propria natura caufari ;

Ad quartum modum opetatur in-

ilum .

f

coquód nemo fibiipfi in

1 ti

irator.

ftin&us; qui eft quedam fpecialis di-

fatiofie

Ad tertium modum operatur ime

tc&tio ad aliquid perficjendum vel

omittendum. $.c dicimus, brutis ad

peragi,.

pulíus ; qui elt quidam motus vehe-

(

3

u

mentor, & quafi à fpiritu vehemen-

dií

cernengd

as herbas falubres à noxiis

ile du

te & aqua decurrente promotus , vi

ineffe quendam naruralem inftin-

l

|

j

j

ttdor ;

cujus rotatur & inclinatur cor ho»

c&tum s eoquód ab ipfà natura ducan-

M. Jijer o

minis , quocunque rotanti placuetit.

tur ac dirigantür , ut falubres depaf

diïigi [

cantur, & infalubres à pabulo fegte-

Quin potfit cor hamanum tám ab

NT

iniquitatis, quam ab aqua faluiis to-

gare laborent. Sic fimiliter afferimus,

tati ; five , impulfus tam 3 Spiritu

homiaem naturali duci inftinQtu, ut

N

nequitise, quàm A5»piritu fancto mo-

pro confervanda vita, pro arcendo

verl, dubio vacat ; quódà priori

frigote, morbo, nimio calore, aliiíque

Dt tj

indicat nobis Propheta , dum ait:

naturg tnalis laboret. Quando itaque

thtl

"

hapulías ever(us [um , ut cadevrem. Et

quis ad aliquam operationem à Spi-

Pfal

&b f

23

lj

cujus erat ille impul(us ? nifi impul.

titü fan&to ducitür , ac fpecialiter in

vll3.

füs demonis, per mulierem tanquam

füis actibus dirigitur , operari ex in-

perinftrumentum ; de quo divina

ftin&du Spiritus fandi d:citur, — Sic

À

aflerit Scriptura : Mater enim ejus im-

divinas Scripturas ex inftin&tu Spiri-

2.Paral,

paulit eum, ut vnpié ageret, lmpulium

tus fan&i faiffe con(criptas tenemus i

2(2? VU;G

Cuïcgï

Spiritüs fancti ille expertus cft , de

quia facrorum Scriptorum calamum

Qtione

£

tid,ij.

quo fcriptum habetur : 1zruit fpiritus

à Spiritu fan&o fuiíle ductum, atque

dire&um agnofcimus. Sic pariter de-

li vj

P.I4.

Deomini in eum. . Inter impulfum au-

tem Spiritüs nequam , & Spiritüs

finitiones Ecclefize fieri ex. inftinctu

K n

*l

fancti plerumque iftud difcrimea af-

Spiritüs (àn&i confitemur : quia fin-

AMtende

gularem Spiritus fanéti directionem

ügflacur ; quód .Sgirigus Íanétus ,

aec

db g

407

DE Vi4 ILLUMINATIVA CAP. PI. CONSID. VI.

tur raptus fine fru&u ,. quod cortex

yit

ac affiflentiam Ecclefim fuiffe pro-

giiffam, fide divinà informamur INon

nucis fine nucleo . nempe ut intes»

j

minis dicimus hominem ex inftinctu

reje&titias ponatur, INec eft creden-

Jnt

put,

Dei operari , quotiefcunque in fua

dum , quód operetur Dcus , ubi

Ínoà

operacione ab Angelo bofno , tan-

nullus profucet fru&us ; utpoté cu-

TR

quam l dite&ote ac ductore move-

jus opera infru&uo(a non funt, Fi-

lijj hominum quidem mendaees in

at

p

tur. Quoniam procul dübio meritó

ftateris fuis , multoties nucum cor-

:giwr: |

Deco tanquam primo ac fupremo te-

rum dire&ori adícribimus , quidquid

tices coaglutinant , ut vel illudant,

3572

fT

vel pueriles nuces & nugas tractents

ab ifpo velut à fonte deícendit, five

Deus autem omnia in julla meníura

id immediato divino conra&u , five

poïäiä

& pondere ordinans : dum nucera

J

|

n

ll

Angcelorum famulatu ad nos defera-

Ex inflin&u autem . demonis

potrigit , fimul & nucleum tribuit;

!

tur

dum gubem , pluviam ; dum cen-

nl

illum operari affcrimus , cujus ope-

"

l

tationem du&u & dircdtione ftygis

cham , gemmam,

dlid-

4-

:

peragi, prudenter judicamus.

Porró fines raptuum & divin

lm. J

tum vifionum tres aífignandi viden-

qtid

Heu Domine ! longéabfirá nobis

tur ; nempé finis remuncerandi , fi-

Qs

ifte duétor ; longe abficinfernalis di-

j

ve confolandi : finis perficiendi ; &

n

!

|

if

Pfal. $9.

te&or . Sit fplendor Domini Dei nefiri

finis revelandi five infttuendi, Fi-

d

y.17.

fuper nos &5 opera mauuum neftrarum

n

(v opum Wiantum

em remunerandi abfque difficultate

[

dirige füper mos ,

iütelligit

;

a(

no[trarum . dirige,

lol

1 ququis fecum pependit

]

V

gfi*

quod liberaliffimus Deas fit adeó. in

1I/]U

benefaciendo profüfus , ut- quafi

j, V

CONSIDERATIO SEXTA.

exceflum faciens , exigua fervitia

(l

EU

Q

PT

TDB Finibus , ob quos (äv?zftyf?nfzts Deus

fuo honori impenía , etiam ante di-

1!

j

Ilnl w

aennullis. Amimabus Viflones , Raptus &

em commaunis retributionis per c&-

] 'p'w

lefles viftones & mentis exceffus re-

Ecflafes impertit :. &F prasipue

i

y

munerari dignetur. 5Sic , quia fan-

de Revelationibus.

lia

&us Gregorius erga pauperes & pe-

T2

Actenüs de culeolis tractatum,

regrinos fc femper liberalem oflen-

[ Slv

H

J

r

j

am veró nucleus mquircndus.

dit : quidam die inter pauperes

JS*II !

Culeola funt ecftafes , vifienes , lo-

Chriflum hofpitio fufcipere prome-

1 d

e

fuit : fibique idipfüm (equenti nocte

cutiones & hujufmodi extraordina-

j

mll

per viionem À Domino fignificari,

rix vifttationes, nucleus eorum finis

!

qdc

his verbis : Catevis diebus 18 tn m

"]

G fructus, Nucleus & quafi lydius

dl

examinandi fpiritus ; &c eorum

bris wtis , beflerno die me in memetip-

j

lapis

(

;attendere fines , & infpicere

frnctus

Jo [ufcepilt

k

i

)

geneta , que Deus

(

Opcrumi Veto

"

Q

ques promittunr. ldcm cnim mere-

CO!'II.

n

b—

HWq fMacTuà

IUS

IIL

A4o8

compluries apparitionibus & coele- .

tut ; quedili Ben- -Jjanm adalefcentuium

qonptu

flibus vifitattonibus remunetari con-

in inéutis exceffa.

PJal. &

&tCa0f

fuevit , perluflrando hiltorias, inve-

Manatles apud Interpretes xdem 7*28

fübveni

QU

nimus ttia

videlicet,

orationem ,

fonat ac obli m;s five oblivio, pro«.

tgfie Yl

jejuniam, & cleémofynam.. V idetut-

ut id perlaculenter Jofeph Patriatcha

*

que id deduci polfe ex illo (acro elos

indicavit, vocans fuum primogeRi-

u v

L

fori Yel

io Prophete ad Deum dicentis: Qui

tum Manaflen , ac dicens

*

obivifet

".

*

Hl&—b,

Pfal. 7). quss [uper. Cherubim ; 7zuqu'iarc 60

me fecit Deus omnium laborum meeruin,

V(

ram Ephbram , Bene famin , Mpmag"e.

(* douus Patris miei, Sic plane reselft V'f [

fIUOtat :

Nam Ephraim apud Interpretes idem

cum operibus mortificationis & je-

Htür p

tl

eft : ac fruglfvr vel crefcens :

qllO

junij holocauflis : etenim dum fadta

um

mihi haud incongrué fignificatur li

carnis mortificamus , domüs patris

Tent

beralis ac eleemof'ynls dandls addi.

noftri oblivifcimur : adeó ut non am»

um s

éus,

Q.JS enim tam copiose fru-

plins acquie(camus carni & (anguini

percir

é Flc.

ad concupifcentias allicienti.. Talem

Fitem

uam copiofus eleémofyna-

rum di Pcrmutor , pauperumque mi-

oblivionem Deus ab eà exegiffe vi-

fedi

"

LUN

ferator ? Si tamen veré fidem habe-

detur , quam huac in modum affa-

i Ya

mus Apoftolo dicenti

Qui paree je-

thw/ære populum tuum, «* dov

$.C0f. 9- gminat , paree. d metet s ev qui fe-

mz;m patris tui. Populus nofter, paf

Pfal, 44

lm li

V, IH.

F

midat in benedicitonibus , de benediéclio-

fiones noftre : domus pams nofiri

m pla

Tettenis

ibus C metet. Et fortaíse Jacob be

cato Roflra ; fiquidem eandem per

gun 4.8. ncdläxongsd&nbuem ideó Ephraim

concupifcentias adbuc vetus homo

4 dh,imh

rerulit Manaffe , ur mfnwanz 0-

inhabitat,

Quifquis itaque per mot-

& (h h

Lä!l

pera mifericordie preflare openbus

tificationem eo devenit, ut. fuiipfius

Vl[g ua

& facrificiis: mortificationis ; quem-

llu lla j jam amp lus IDCIHOI'I& tenea-

4

m

dmowm dicitutt Mifertcordiam volo,

tur

: quifquis orationi ram profundé

M

Mattb 9. i non [acrifiguum

immergitur , ut fupra levam & fub

vW 404

y.13.

Ben- jamin filius dextera,interpre-

dexterea Omnipotentis quafi dormi-

tatur, tanquam frater & typus ani-

re cenfeatur : quifquis per opera tmni-

27

mae ífomno orationis ac devotionis

fericordiz indies fructificare laborat ,

Rufm

abrepte , dicentis ; Lera ejus fb ca-

is forían pra ceteris citius fentict

d

"Ut e

Qa4nE. 2

, puteumeo , e» dextera illius amplexali.

fru&tum Davidis orantis : Manifeflare

NU j g

y.6.

fur me. Qummxo Ben jain non

«coram Ephrasa , Ben jamin , $" Ma-

( ([mt

ratum devotc orantis anime typam

na[fe,

gcüit

fcd fine dubie ctiam unus de

$imiliter demcntxa' mis Dcuslnon-

Dd

lis fuit, qu in Ecclefiis benedixe-

nullis Animabus per fecretas vifios

NY

runt Deo,

& biberunr, per orationis

nes & ecítafes fe Paraclerum & De-

E

dc votionem d&. fontibus Jradl ,

five

um totius confolationis exhibere di-

dc Vulneribus Salvatoris ; quia legie

gnatur ; quia. diving bonitati eft

Wam

corat uum

Ir,

EE VIA ILLUMINATIVA, CAP. VI. CONSID. VI.

409

i

congruum ; ultrà modum afflidtis,

ne, & folo unionis conta&u. Si enim

i

f«þä

extraordinario nonaunquam ctiam

inraptu velvifione revelatio divina

fubvenire folatio Precipué veró pre

humanez menti infcritur, tunc gratia

n

- ezteris. crcbriüs hujufcemodi digna-

ob tertium principaliter finem con-

&hä

tione vifitantur, qui pro nomine Dei

cefía cenfetur ; prout plané ut pla-

rimüm fit,ut vix erraveris , fi dixe-

li

fui vel tyrannorum exponuntur fu-

T

roti, vel morborum ex periuntur con-

tis: potiffimum & vix non unicum

L

i

fjj "

1.

— fli&us, vel graviores demoüum pa-

finem divinarum locutionum , vi-

usaq hi

riuntur a(lultus, vel aliá duriori agi-

fionum ac raptuum effe quandam

Similium coníola

inftru&ionem circaarcaua, quz com-

fr

paütür preffüra.

Ü

à

tionum exempla quamplurima in-

munirer revelatio appellari confue-

N

h

veniunt, qui ftudiosá le&tione Mar-

vit,Et definitur , quód fit rerum oc-

-

cultarutmn maaifeflatio , totius nature.

L

tyrüum agoncs , & Sanderum acta

.

pcrcurmm.

vites excedens.

gül?l

adi

Fiaem gropriam fubjectam per

In qua definitione, fi ultima qua-

eyr

fisiendi , illis Animabus in fe expe-

tuor vocabula bené perpenderis, fa.

fiti conceditur , quas. divina bonitas

cilé apprehendes ; diabolica prea-

d

per viam raptarum aliarümque fimi-

già, occultorümque proditionem fa-

(

i

n

ltum digaxtio14m ad fe allicere , ab

mulatu demonis facam , minimé

Ü

polii

.omni pleniüs labe purgare, à rebus

comprahendi fub nomine revelatio,

tertenis perf»&e abítrahere, ad ope

nis. NNam tametfi demen multa oc-

T

;

E

z füblimiora difponere. atque jucun-

culta pandere fciar,ad qüorum noti-

b()nlO

da fibi habitacula przparere decre-

tiam humanz nature vites perve-

£fndf«

Lib. 2.

vit, Quà quidom perbenigna dignatione

ii

nire non valent ; nunquam tamen

ii i

€45. 2.

(inquit. (au&i Gertrudis , de fimili

penes ejus poteftatem eft , detegen-

K

0i

divinar& vifione ad (uum Sponfum loquens )

di illad , cujus dete&io vires totius

otü

fl

infinuat.. amimam fuam (atagebas allicere, ut. tibi

naturz excedit.

Undé huju(cemodi

T

famil:arids uniretur, te. per(picagihs in-

dcte&tionem à diabolo factam , non

qormi

rueretur « C liberuis frueretur. — INec.

tam revelationem , quàm callidam

s

mirum , fi tam extraordinariá dig-

occulterum prodition.m dixeris. Po.

1

bori

Qf

natione extraordinaria irnutatio cau

terí(que divinam revelationem nun-

li

d

fetut in anima ; cüm oimnia , que à

cupare manifeftationem fupernatu-

jj

Deo funt, ordinata fint : ita, ut ot-

ralium 5 aliam quidem ut taleni (üb.

( )

dinarig operationi ordinarius cotre-

flantialiter , & aliam ut talem acci-

fpondeat fru&us , & extraordinaria

dentaliter. Priot eft, quando quid re-

extraordinarium producat effectum.

velatut, ex fe pertinens ad ordinem.

j v

Et hi duo fru&us acfines poffuut

]

fupematuralem ; prout funt verfan-

&

per mentis exeeffus caufari in anima,

tia arcana circa myfleria Fidei , &

p

etiam nullà interveniente ravelatio-

prædeümationis decreta. ngterior

d

Irad. lil

Fff

eft

ytal

ngfllum

416

TRAcfATUs I11.

f

di&o legirur , quód ex divina reve-

eft quidem manifeflatio rerum ex fc

nia

ad ordinem naturz fpe&taatium, qui-

latione didicerit ; quidnam fub fimu. 5 6reg.

Y

bus tamen cognofcendis ; five uni-

lante Regem Totiiam latetet.

:'r; vit4

d t

verfim , five in perfona & caíu par-

Kevelatio poteft-fieri vel pet ap- 6/5 c4p.

ticulaci, atura fe improportionatam

paritionem , vel per divinam locu- !*

füiof

veti

fateri compellitur : uti eft , cogno-

üionem , vcl per infpirationem &

fcete fecteta cosdium , & notitiam

fpecialem inftin&um , velalio modo,

put

habere terum abíentium.

p

prout diving Sapientiz revelanti

Poffunt revelationes fiert, vel de

placuetit.

Potefique revelati five

quag

rebus prateritis, vel de futuris, vl

concctrnens cäuid.-pmpriam falutem,

oD

v

de prafentibus quoque , quoad tem-

five alterius per(ong particularis,

pus ; non tamen quoad locum &

five fpectans quid ad bonum totius

(u

Ecclc(m , five ad bonum alicujus

I

naturalem cognofícendi modum. De

!.Pm.q.;

rcbus prateritis exempium miniftra-

communitatts.

".

l,w 3

bunt omnes illg revelationes, qui-

Ad revelationem.| pertinet etiam

Lin

fini

bus plures facrz Anima& , pracipue

donum prophctiz, & fi prophetiam -

in latieri quodam feníu accipere vo.

ían&a Mechtildis & beata Birgitta

Qlif

circa paffionem & vitam Domini

lumus, poffumus omnem revelatio-

fit,

muita fuére edocte , quse nec ex

nem vocare prephetiam ; quo fenfü

üniv

Evangelica biftoris, nec aliundé re-

eam íantctus Joannes Chryfoflomus Proemig

Áüi c

Ícire valuiffent , nifi fcire divini re

tion.

accepit , dum ita definit : Prophetia im P[al.

velatione datum fuiffet. Exempla

efh eims , qued efl occultum , inventie. Tom.1.

fiti

revelationum citca futura dant no

Et Caffiodorus : rrophetia efl divina

tet

bis omnes Prophetaz antiqui Tefta

infpiratio, verum à nebis procul difLan- Prafat.

m PO&O

1,Petri 1.

mehnti, qui de futura in nobis gratia

tiuin cventa innobili veritate , " ma — im pfali

!

T

pmphetaværunz. Revelationem te-

xima cum certutudime preuojcens atque

UM

,010.

rum praíentium quoad tempus , di.

pesenuncians,: Sin vcró mens eft , pto-

fits

[

h

flantium tamen quoad locum , in

phetiam flri&é & in proprio fen(u

!t

Elifzo cernimus

qui ia fua demo

N

accipere :^ illa non zeque late ac re-

jrin

fedens, cognovit confilia in conclavi

velatio patet ; fed cft rantüm fpecies

i

H(]f*f

Regis tractata. Ex divina revclatio.

rcvelationis, fola futura contingen- -

r

'5&

ne Ahss Propheta agnovit , que

tíia prophetico ocuio tanquam pra-

N

4 Reg.6.

naturali modo non potuit ; dum prae

f-ntia contaens, Propheta ( inquit fan-. ,,,

At.

( |

fene&ute ampliüs videre haud va.

&us Bafilius ) didli funt videntes, quia

in lfaia.

ferv;

lens , ad fe venientem Jeroboami

futura tanquam prefintia. con[piciunt.

Áenf

3. Reg.14-

v. 6.

uxorem agnovit, & necdum ingref-

Undé ia lioc feníü prophetia ex S.

M

fam hiíce affatus eft verbis : Ingre-

ihoma communiter à Theologis

qu

dere uxor ferobeam , quare aliam t*

definitur : Quod fít divina infpiratio

Yc

vel revelatio futurorum contingentium,

e[fe.(iinuiæs ? Sic & de fa'nüzlo B;n?".

€yentss

fio

4it

DE FIA ILLUMINATITA CAP. Vfa CONSID. VT.

eventis cevta. C immobili veritate pra- — telligendam exprimit , interdümfi-

Interdàüm zevelat

l 0 |

videns , & preuunciani.

lentio pra&tertit.

n

eventum Ííine manifeflatione tem-^

Vetitates tevelate poffunt effz vel

n

de rebus Fidei ,

rel de dire&tione

poris, loct , & aliarum circumftan-

üiarum ; interdüm horam , locum,

n

morim s« fon quidem quód nova

vetitas rcvelanda eredatur , & ob

omnelque tei circum(tantias dilucide

declarat. Interdüm dum myíterium

;

particularem revelationem credenda

1

|

proponatur ; fed quod t

ait nonnun-

proponit , fimul & eja(dem intelli-

'

quam revelatione veritatibus , pet

gentiam exponit, interdüm proceífü

!

os Prophetarum & Apc&olorum re-

temporis declarat, quod primá vice

velatis, majus lumen addatur. — . Nam

obícuré infinuaverat. Exemplis ho-

( ut àfferie Angelicus Doctor ) inni-

rum omn'um turh divinz Scripturg,

titur Fides noflra revelationi Apoftolo-

tüm San&orum hifforig abundant,

Varic circa iftos diveríos revela-

HPatr g. v ( Propheta facte , qui canonices

tionum modos fuit exercitata beata

4144 2. p feripferunt $ non. autem revela —

tioni , fiqua fuit alis. Doctoribus fatta.

Birgitta , uti patebit legenti ipfius

Quinimó quidquid divinis Scriptu-

Revelationes ; quod & Alphonfus

tis, Apoftelicis Traditionibus, aut

Solitarius in fuo Prologo indicat,

univ:ríalis Catholice Ecclefize fen-

dicens : Videbat in fpiritu aliquas (pte

j

fui contradicere convincitur , illud

cies feu formas ». nec tunc declaraban-

j Pï'i'(!'.','fv

non à Deo revelatum ; ísd certó à

*

tur &i , quid fignificarent illa vifa , (ed

Ht

Hri

wuadue!

dae

»

1

fpititu. men

j confi&um indubi-

remanevat dubia , C incerta de fignifi-

Tonl

cationibus illarum viftonums qua vifio-

taté teneto.. Quemadmodum ait A-

poflolus : Siquis vobis evangolisaverit

nes aliquendo poffea declarabantur ei &

Pnf:

Ad Gal.i.

:'

prater id, quod. accepiftis, anatbema fit.

Chriflo proceffu temporis s. & aliquan-

l 'B P'il

y. 9.

Quare idem fan&tus Apoílolus tam

do nihil declarabatur ei de [ignificatio-

l

mbus illarum vifionum y. (ed (emper rt-

patem?: nos hortatur , dicens : Do-

Hebr.13. Grinis Yariis c&- novis nolite abduci. Sed

manebat de illis incerta s aliquando ve-

J

v.9

primorum Cheiftianorum imitemini

rà in foiritu videbat vigilam vifiones in

L

e

& quaf fLatim femper

fidem

Qui eranmt per(everantes in

(pecie aliqua

?

Adl. 3.

in eadem hora declarabantur €i vifiones

docirina Apojtolorum.

W. 32.

Modum in loquendo & revelan-

slle à Chriflo loquente, vel à fua Matrt,

do non femper Deus eundem ob-

vel ab Angelis , vel aliquo Sancto y &

: vj

fervat. lInterdüm enim loquitur in

manifcflabantur ei tunc divinitüs im

[

intelligentia [ua fignificationes . illorum

p

fenfu proprio aclitterali , interdüm-

l

in fen(u Iþirima!i ac intelligentia

yiloruim.

Unde haud idco protiaüs

)

quädam altioti , interdüm rem ree

tevelationes fünt falfitatis arguendes

]

velat abfoluté, interdüm fub condi-

quamvis eventus prater noftram o-

/

tione, interdüm conditionem fübin- — pinionem accidat. (&cmadmodum

3

nec

!

412

TRACTATUS II

nec ideó certum nobis futurum ef-

Chriftum , peccatum commififfent

. Pot

Pt

fe&tum promittere valemus s quam-

gravius, quantó ipfum agnoviffent

diator

vis de veritate revelationis nullo du-

clariüs. Iu bonum cooperatur, dum

qua'm J

bio tangamur. $iquidem tametfi

hm u

füb occulia conditione bona promit-

nunquam poflit effe defectus ex par-

tit ; quia de latente «onditione-in-

dä[f&i«

te Dei revelantis s perfepé tamen

