,Qg::ulibe: froximum.

oemnes aff.ctus in hiíce contentos ,

L0p

Ll

li

& fiqui adhuc alij Deo meo , tibí

- DulcisGme Deus ! ego mor^

Qu

que Virgo , grati & accepti eífe pof-

7 talium pesfimus , quemlibet de

Íunt, toties renovare , repetere , ac

proximus mei$ , abíque ulla exce-

A,

4e nove ícmper perfecdtieri modo

ptione, ita diligo , ut pro falute &

u

elicere, nec non tuis , tuique Filij

pio profc&u ipfius me nunc , & dcins

j ]

meritis admiícere , unirez, & im-

ceps per omnem &ternitatem fingue

r

mergere cupio , quoties infiniti An-

lis rmomentis offeram , ad fufferen-

zf[rcüz

n

geli ( fi, posfibiles. forent ) aliquem

da omnis generis tormenta & op-

actum volitionis vel cOgnitioxïis eli-

probria , & agenda quelibet opera,

« Ü

cere poffent ; tot vicibus , quot fan.

tibi grata & accepta : ad cedendum

i t

&is(imus Deus rerum rationes co.

ipfi quibuslibet bonis , fi tamen tu&

?c(*km

noícit.

fanctisfime voluntati acceptum fuc-

te i

O Maria , Mater dulcisfima ! fi

rit. Domine , ubi eft homo , pto

n

ego in tua dignitate effem , & in

quo hoc non optem .? ubi anima in

throno tuo federem , täquc aliquá

Purgatorio , pro qualibcranda iftud

m

ac indigentetn viderem , tunc prom-

non defiderem ?

;uz;';b:!

ptisfimé defcenderem, . méque ( fan-

Si opus , tibíque gratum fuerit ,

Is

&isfimo INumine 1d probante ) uf-

Ó fanétisfima Trinitas ! Ó adoranda

m

quc ad gternzs & inexplicabiles penas

Deitas , ut pro converáione hujus,

Q impf-

dumitterem , ut tibi amoris officium,

velillius peccatoris &ternaliter per-

j al

& Ícrvitutis obíequium preftarem.

feram quidquid pé&narum , quid-

Eja,ó vos creature Domini ! hoc ip-

quid defolationum , quidquid oppro-

ukgd() !

ium mecum fentite, ita amate ,

briorum excogitari poteft ; ut agam,

ll

ità honorate,ita laudate Matrem

quidquid boni agi poteft , ut amore

" (s

Domini in Domino ,

ipfius relinquam , quidquid grati re-

Amen.

jatl de

linqui poteft : Ecce adífum Domine !

& utinam huic atnori addere poffem ;

0 quo

: quem

utinam ita omnes peccatores con-

'w q';,l(l.

o*

verterc pOHcïm ; utinam , ita otnnes

animase Purgatorio liberare , utinam

"

£ali modo poffem delere totum In-

ao

Écrni inceadium , Ó quàm libenter

v"v2

vel-

ap

"

*

TRACTATUS

Ht

339

f

vellem hoc ipfam totum pro quali-

erga quemliber in particulari cupianï

al

beranima in individuo fingulariter

omhes poflibiles chantatis affe&tus

[)

in me füfcipete.

elicere , & toties cailibet in particu-

D

Si opus , tibique gratum fucrit ,

lari univería poffibilia dilc&ionis ob-

lit

9 Dcus meus ! ut cadem perferam,

fequia preftare , quoties in rerum

L

eadem agam , eadem tclinquam pro

natura quis motus continit ; atque

hoc deftderium meum | meritis Do-

hus

impetrando meo inimico vel unico

bii

auxilio fupernaturali , pto impe-

mini mei JEfu Chrifti plené immer-

Qu

trando meo emulo vel ünico gradu

füm , ratum & confirmatum volo,

gratie & profe&üs fpiritualis : Ecce

N

ad laudem & gloriam Omnipoten-

Domine prefto fum ; utinam in -

tis, Ámen.

qu

fl

ternum & im infinitum patiendo ,

poffem impetrare , ut finguli mor-

CONSIDERATIO QUARTA.

0i

tales ad eum. puritatis & fanétitatis

Q

j!

libor

gradum aícenderent , ad quem pre-

- Quadat ob fervationes

tiofiffimam Virginem Mariam fub.

Citca

db i

limatam veneramur , ó quàm liben.

Iu

W

ter vellem per tot diftin&tas eterai-

Data )[viratianum exempla.

tátes ( fi peffibiles forent ) omnium

lr

cruciatuum acerbitatem fubire , in

fi funt faltus amangum , quos re:

ftj

]

pidi & claudicantes in utrámque

quot gradus omnium gratia & glo-

iione |

tia poffet diftingui

partem plerümque priüs explodunt,

Ó N

Siquid fpiritualis utilitatis con.

quàm plené perlegunt ; fimiles illis,

ftl o

ferte poffüm animz mcei Superio-

qui , dum ipfi faltare nefciunt , aut

[Pl

i

J

ris, mihi aqualis. , mnei inferioris ,

nolunt , faltantibus illudere non de-

DI

hominis mihi confitentis , infantis

finunt: infani , non fani eft (ajunt)

OCl

à me modó íacro Baptifmate ablu

impoffibilibus inaniter occupari , &

um)li

endi , egroti 4 me modó fanaif.

velle extraordinario affetu afcende-

UPW

fimo viatico cibandi : Ecce Domi-

re , quo etiam vix patci Sancti pere

QOT

ne ad tuum beneplacitum me para-

veniffe leguntur : prudentis eft ,

li ady

tum,etiam ad fubeundum orgne ma-

fuis affe&ibus ponere modum. Jam

U

U

lum naturz , ut illa antma inde re-

fzpiüs quis crura diffregit , dum ni-

EuE

Mi f

cipere mereatur vel minimum fru.

1nis alté faltare prz[ump(ït , multíse

ài

€,:

l

-«&um gratim ; totiésque hoc mihi

que fuiffet snelius , communi greffü

wMM

ad CO[d(

contingat , quoties cidem expedit ,

ambulife, quàm pede plus equo

figni

flg

& tibi placct.

levato, iviffe in preceps. Verüm ift-

Ut

hec haud tanti funt momenti , ut

Domine ptoptet te , & propter

üt

tram infiniram excellentiam cutie

tot , tatósque fructus , ex ejuíme-

Py

di afpirationibus profidíci folitos ,

fey

t*x

d

&os mortaleg. i& diligo , ut :qtic;

nege-

Dl a ia d i.

3.

d

4

CA4b, F. CONSIDUES

346

DEÉ ï*fA ILLUMINATIF.

fieglc&ui ducas. An enim ignoras ,

fimiles heroicos affectus intertio quos.

f

amereni etiam ad impoflüibiiis ícfe

dam menus laporc invitaris , eideun

du

eliciendis i. hurnilitate. eordis

fi-

Id

extendete ?. perfe&ä profe&-ö amare

more Dei , & ftervore iþi-ri;üä CU.

lid)

needum didicit , qui amori ecrtum

limitem ponit. Nimis anguíius cít

ftam imp:ndcs fic enim evades la«

Fetu

amor, qui humanz (apicntiz legi-

queum fuperbise , prafumptiosis ,

m

; De

bus clauditur ; & uitnis parvum f1

£

À torports , quibus altutus demon

3

21

4

,f 71

m

)ectora non

Asd

bi Deum prefcntat , qui illum

fu-b' fpecie boni, iticauta r

t^

tatc

quidem:

ratOo praecipitat : Hum:li

Vil

&u duntaxat poflibium henofat.

-

-

2

rxiá pro «

w

Nunquam fapientius infinimus ,

fï te gaüzi iBtetüo , a*uiu"cg

PO'SF.-

funihbus aff-«cübus comcefía mdige

quàm ubi amore excedimus. : fi ta-

'num reputaveris s fi indé ce aliis non

fmer poteft fieri exceffus , in aman-

meliorem , fcd deteriorem judicaves

Ti

do illo bono ,' quod ofuni amore eft

qajus Minime ( ctede mihi ) ezit

ris ; fi hujusmodi infituco. difeurfa

humiltaveris.

labor & hicamor inanis , dammo-

äcipipnï

frequenter

do in exercitio fimilium affcctaum

tNon ideó bonus, ne dicam , fan-

&us lum , eoquod bonos & fanctos

fequentia folefter obíervare fiudu-

€ris.

affedtus mente pertraéiem ; tum quia

;lk.

iücertus , an non mentiatur iniquie

Primó obíerva , num ad hujuf

tas fibi , & cor meum non velit ,

modi generofos affe&us interná mo

u

tiene immediaté traharis ? num. ve-

quod velle fe fingit ; tami , quia ige

/

J gquC

$Ó occafione le&tionis , Vel alterius

narus , an ron tales affe&us fint vi-

lüdlm!;

fci externe ducaris ? quamvis enim

tio proprij amoris , & proprietatis

infecti , quam Deus ftc odit , ut plu-

fpiritus habeant varios movendi

um u

ris habeat opera exigua , de corde

modos ; plerümque tamen majus

jn *

ecculti fpiritüs raihi prebet. indici-

expioptiato prognata , quátm grane

(z:yu

j

um ,id, quod occulta motione con-

des affe&tus , proprietatem rcdolen-

tes. Non ille corám Deo eft majof,

a!h&

eipitur , quàim quod à mcedio exter-

zfccalf'

qui majores ab eo gratias recipit

no hauritur , dum te interne movee

gn&ï p

ti advertis.

Íed qui receptas purius G fanétius

divino bonori impendre.

y "!

Secundó obferva , num ad tales

Mp

Verecundiá vultus pudice puella:

n.]

gencrofos affectus ex tencritudine &

duleedine amoris movearis ?» vclnum

depingitur

dum ad deíaltandum

at

bus vel Comitibus voca-

m

ad eofdem eliciendo$ moleftià ten-

cum Barori

f gf*l*"

tationis quafi cogaris ? femper fi.

tur, que necdum cum rufiicis (al.

titare perita. Verecundare & tu,Ó a»

l qUO

]

quidem diving clementie, folemne

fuit

5

alios blando favotis

zZce

fiima mea !

c;uotiefcunque fan&torum

R

u j

te fentis , que

u

affe&ibus occupatam

fl 1

E

phyro trahere , & alios tcempeftas

fiHC&-l

edii

te validà propellere. Dum cxgó ad

necdum jncipicntibus in mor

E

tione

olito

d

[]

um

341

"IRACTATUS 1IIL

Rof

tione & püritate equalis Quid et-. quam , dato certamine., fuflinerem

gó Domine * fortaísd ideó talia pro effe&a, qua fu(binere cam . fitibundé

m

te yelle omittam , coquod me ip- affe&o , nifi me faperiorem meipfo

P&f

fum fingulósque meos a&us velut efficeret tua omnipotens gratia , qu&

CUf

tià 1

monílrofos partus perhorream ? ab potens-c& .humanam infirmitatem

fit, & millies abfit tam grande ne — ad altiora evehere , quàm humanus

P

fas à me , Ó infinita Bonitas / malo affectus poteft appetere. Domine

gum

enim non effe , quàm iuz gratiz tuz (anctiffimz , me committo pro-

bktd

vel in ullo amoris affe&u deef/e ; ta-. videntie , qu& neminem tentati fi-

minit

les affe&us elicere contendo , non nit füper id , quod valet: nec alicui

Pff?gi

quia cofdem zftimo , íed quia alios ferendum imponit , nifi ad quod

k j

exprimendo amori idoneos non in- eundem priüs aptare con(uevit.

Nä.'

vetiio.

Fervore in horum affe&uum ex-

tentati

Praefümptionis laqücum pertimo ercitis opus eft , ne.incidas in la-

t (ijp

rem Dei tunc in hiíce exercitiis eva- queum torporis , quo verfutus dz-

Dtr

des , quando propriam agnofcens in-. mon , füb mantello & occafione ta-

Jï

adum

firmitátem , nec interng fuavitati ]ium defideriorum non paucos itre-

bern

nimis gulosé inharens , coràm di- tit ; faciens illos negligere minora ,

Áotta

vina Majcflate fermonem hujuíce- &c vaná fpe nutriens , quód unico

(Ctidic

modi decenti veneratione perfre- tali de(iderio vel affe&u potliar uni-

n0f€ De

quenter effundes : Domine fimilia ver(as as culpas , culpísque debi-

W&

pro te perferre tormentaardenter de-. tas penis expurgzr2 , & ad tancum

E u

fidero, quiate hiíce amoris aff.&i- meritorum faftigium afcendere , ut

fCHC m

bus infinité digniorem adoro s aft hác viti fimili affc&tu . feliciter clau-

nonaliter defidero , ni(i inquantüm |sà , dire&á vii , ab(que purgatio ad

H

jun p

inca defideria fint tuz conformia vo. Chorum Seraphinomm & Gh:tru-

qloan

luntati , cui me plené refigno , ple- binorum feeipiantur. Haud sbümi-

te [lto

ne fübmitto , plené committo ; cui lem cogitatum idetn nequam quibuf-

Qs j

à feculo nota eft mea infirmitas , & — dam injicit , dum illos ad füperbi-

Düügenr

humana perípeéta inconftantia , que. ag , vanámque fuj complacentiam

fxpc, phoebo ridente , ad b:lium | allicit , dicens fortaís? nonnemini :

NT

invitat leonem , phoebo veró ab- ecce jam magnus effzctuses , jam

U

Tünets

fcondito , expavefcit &« murem,Scio, ben$ res tecum agitur , quia quoti-

illüdm

infirmiorem ac inconftantiorem me di* tot generofos a&tus elicis , que-

Petro , qui tuá recreatus in raensà , rum quilibet tantum przmium me-

tecutn &e ià mortem optavit : &ta- retur , ad quantum communi vià

l voll

men pauló poft ad tentationis cami

multis annis non pervenitut. .EWge ,

LE

Amma

num probatus , ancilla loquelam ía. Euge , anima noflra ! his malis (ug-

Pal :

ore : v. 2f.

One

finerc non valuit, $do , quod nun- geüioqibus fan&to obviabis £zrv

^

ROD

[' unda :

DE VI;-! ILLUA;«IINATWA CAP. V. CONSID. IF.

344

m

gon illo, qui ob indifcretam intcn-

rens grates , quód faltcm Aigna ha-

"snbmülä

1

fionem . caput debilitat ; fed iilo , qui

beatur , pro lNomine ejus aliquid

I

jd

per (uam exteníionem tnuluplici £.

tempore lufferre exiguo , cum non

M -

curdat effc&tu ; ita, ur alta d«fide-

potfit perpetuo ; plus femper doiens,

mb

ria ncquaquam te ad defidiam indu-

cüm dolores ab:ant , quàám cüm tc-

um

eautf : ied tibi potiüs efficaciffimo ar-

deant ; Qui aquam oblatam recutat,

Donntt

gumento exiftant , minimos quosli-

opere fe non fitiviffe demonftrats

t m

bct d £. &us itudiefiffime declinandi,

& quj occafionem patiendi refugit ,

st l

minima qu&libet opera devotiflimé

(v nunquam vereé fitiviffe cruciatus ,

xcdid

peragendi , & totam vitam fandtif

cff-&u oftendit ; exigua illa eft fitis,

áune inftituendi

I

dgi

1

uàm modica unda extinguit , &

It

NNam quid efficacius ad quaslibet

exiguum eft. illud patiendi defideri-

um w

tentationes vincendas , & difficulta-

um , quod penà tempotali fatiatur.

"h

tes fuperandas , ad advería xquani-

Ubi fortis ut mors dil.&io, & dura

m

miter £:renda , ad íeipfüm humili-

ficut 1nfernus eniulatio , ibi pana-

if t

andum , ac fibimetipíi fan&um ru-

rum & dolotum nunquam fatis : fed

berem incutiendum , ifto vel fimili

o llm"

quo plus cruciatiium datur , eó am.

: mmïa !

formato diícuriu : Ó te tenellum ! Ó

pliüs clamatur:

LÀ

gt u

te ridiculum ! Ecce etetpas pro ho-

al

nore Dcei totics fubire penas . defide-

O mcaá iBag*æïïa :

aue & ,

:2 ', & ]am sgritudinis molcftias

O pergite fie ,

lcn lutus , fed fructus

Zd [güüm

pf umcum menfem patienter fuf

ferre vix vales ; univer(a poffibi!ia

Eil maximus hic.

gt j

toietare opprobria toties peroptáíti,

jer l

8

& junm pauca mordacia verba tran-

1j cüzü Chriflo faturari oppro.

] iï".oa

bri.s ex corde defiderat , haud fecüs

& us

quilloanimo concoquere non. potes ?

fuum

vetleratut

calumniatocem ,

ua.h

l

ó re inconftant.m ; masé te ad ig-

nes & gladios offercbas , & jam

ac igneä vexátus fiti cum , à quo

n a

M

I

pungenti mulcee iralceris ; mane op-

frigidam lympham rccepit . Qui ve-

T.

tabas , omui [olatio perenniiet de-

r£ cum Chriile dercli&tionis prefTu-

rà obundare

ftitui , & jam nequis , folatio etiam

efllagitat , cum fam-

onnfmlm |

mo folatio fibi folatium & occafio-

momerntaneo carere ? ncmpe iudis,

pdi W

& iluderis, tai inanibus defideris ,

nem folatii abícindit , in hoc fole

atque ipfo effc&u perdifeis , effe va.

abíque folatio , quod non peffit vi-

jos, 0^

nas velleitates illa tua defileria ,

vere abíque omni folatio. Deo illu.

.mxü

m

dere voluiffe videtur , qui advería

|

que lammas divini amoris putabas.

mum "1

adeffe poízit , dum abfunt; & ab-

j

Anitpa , qua vcré pati defiderat ,

j À

tl

WH

ad omnem patiendi occafionem la

effecupic , dum adfunt. Spiritui men-

]ls lUUU D

L

tabunda cxultat, Deo fummas reífe-

daci credidiffe convincitur , cui ad.

TM

vería

Bd

[

ES

343

TIR4CTATUS m.

tentiamtuam ,

fiquid tibi coaCeHum?

qlïo«

vwería aceéptate difplicet , que po-

— À

& te rnifellum ! nugacibus ratiancu-

Qu

Kftulaye complacuit. Eja anima mea ,

falem amodó in quálibet , ctiam

lis veritatern fuprà petram fundatem

p

impugnare prefümis , & mihi vel

(um

eminimá (ive patiendi, five operan-

di occa(ione, practico fervore often.

capillum capitis curvare non vales s

fic Y

alier

de , quód tug flammulas non & core

6 te impudentiffimum atque mifet-

rimum ! qui non nifi carnales va»

T05

de mendaci procedant.

Tertió obfervabis , quàd fapien-

luptates proponere didicifti ; f alia

Hum

non unt bonatibi , erubefce tuam

fitm

sif&imus Deus quofdam pnon interná

dulcedine ; fed occafione gravium

inopiam , & fcito , quód ego om-

quis|

tentationum ad talia elicicnda defide-

nes mulicrum pulchritudines , velut

fnint

infantiles nugas defpiciam , omhmes

füm

ria & hetoicos edendos affcQtus per-

moveat. Sic quefdam «ircà preíca-

carnis voluptates inter flercora ree

ol

tiam Chefti in venerabili Sacramen-

putem s Tu ergó ftercus tuo fterco-

d.

riinfide , ege. vero delectabor in. Da-

to , aut circà alium Fidei articulum,

tbif

tam acre certamen incurrere permit-

guino , ighorans in aliá re dele&tari ,

fhndi

fit , ut , quo gfzggaemi-hs fe credete,

mallérsque , quoslibet cruciatus fub- T

tb o

ire,quàm aliquando dele&tationem

atque ptro credka wcritate paratos

0n j

mori f2 clamitenr , eó vehementius

admittere , que de Deo non conci-

Áietsr

£entatio infürgat. INec etiam fper-

pitur , aut in Deum non refertur.

congrui

nendo cjufiodi certamen effugere

Quartó obfervabis , alios intef

dum Y

vwalent , quia quó gnagis tentatio»

hujuífmodi confli&us animo incon*

affc&u.

cuffo atque tranquillo exercitio he-

nem coRtemnere contendunt , eó

T df

in Fide infirmioree & lapíui propio-

rojcotum affe&uum vacate , alios

Col

1c5 Íe fenciunt ; . donec fpiritu altiori

econtrà anguftiis mentis flu&uatione

tüm,[

ac timore laborare , ne forían ad

animati , fycophaate fimilibus mu-

l'iS affc

«ronem demonftrent : Agedum cru-

paleftram probationis vocati , fuos

Áüy (

.cnta,bb&ia , videamus , quiínam ye-

affe&us effectu contrario contamináe

rent. $i primorum numcre te gfae

Quend

ritate polleat ? videamus , quifnam

dtbiles

plus valeat ? an ego per gratiam Sal-

tia divina inferuit, talenta tibi cre-

pa[rüh

vatotis ? an cu. per malitiam infani

dita prudenti ac facunda ncgetia-

furtoris ? ccceadfum pro veritate hu-

tioni ftudiosé impende , tanquam

fcq f

jus Fidei articuli , pto inviolata Vir-

pro certo tenens , quód nunquam

Ub] prc

fru&uofiüs talium heroicorum affe-

g

ginitate deipare ad omnia tormenta,

ad omnem furorem fuftinendum ;

c&uum exercitio vacetut , quàm ubi

fU

Ut

impera proindà totis ruis infernali-

velariditas mentis , vel difficultas

certaminis fuperanda proponitur. Sin

Mm

bus viribus , ut exerant fefg in me ,

quocunque valent impetu , confir.

veró fecundorum in numero cofm-

f

tate ,

Cendc

jma , guod dicis , & Ao'&cnde pe-

prgllcndaris. : gomgcnfa hamili

quo

$olcf

-u b p

"

L

JfE VIA ILLUMINATIFA. CAP. V. CONSID. 1F

343

vt

qtïod nequis magnanimitate. Age

amare omhnibus amoris operibus ,&

(

cum Deo fimpliciter , efferendo te

dile&ionis affectibus , quibus te un-

a

per omnia ad divinum beneplacie

quam San&i & Anmici tui honorave-

jl v

tum , & abílinendo ab imaginatio-

runt; utinam te poflem eo amoris

lï;

U

nc vcel reprefentatione paenarum ,

incendio profequi , quo es amandus,

i

aliarümque difficultatum , que ani-

& quo te ipfum amas.

:

li Y

nios3

infirmos | facilé

Ícandalizant.

Portó , ut anitus ad tales affe&us

u

Humiliare coram Altiffimo , fimilia

intrepidé eliciendos animetur, necet-

x t

fermé mente tractando

Domine ,

fe eft., has duas veritates alté. imbi-

Q 0f

bi : Prima efb, indubitata fide. tene-

quis fum ego , ut aliquid pro INo-

J vil

mine tuo patiat , ut inflar San&to-

re , quód Deus infinité fit dignior

ofntd

rum triulationibus & ctuciatibus

omni eo , quod humana ratio per

gfi

dedolari defiderem : ? libenter qui-

quafeunque hypothefes, etiam impof-

;flcrco

dem cum Sanc&is tuis atmore intenío

fibiles,excogitare vel comminifci va-

T0

tibi (ervire vellem , ( gratii id pre-

leat.

Secunda eft , feipfum emni

lii

L

ftandi indignus non effem : fcd quia

creaturà quafi infinité viliorem fli-

n d»

tfbi cognita eft mea infirmitas , &

mate. His duabus veritatibus in cor-

od

nota indignitas , tribue mihi id de-

de profunde radicatis , anima adeó

Yl o

fiderare , quod nofti tuo honori

illuminatur , & in amoris affectuac-

congtuere ; tobora infirmitatem ,

cenditur , ut arbitretur , non effeé

Mi

dum vocas ad crucem ; & moderare

hominem reperiendum , qui talibue

p o

affe&dum , dum me ad iudiícretio-

acibus non jugitef occupetur ; qui

non avidiffime fitiat , omni bono ac

(ti]) l2

nem declinare advertis. Ex iflis

.. o

Colligere licet primó : ftt conful.

quàvis confolatione perpetuó priva-

ul o

tum, neene , ad. declarandum amo-

tí , omnisque generis cruciatibus fine

UL

ris affe&um, rales patiendi modos in

fine torqueri , ut vel unica animu-

fuis defideriis exprimere ? diftin-

la ad viam falutis teducatur ; ut vel

' i

guendum quippe eft inter fortes &

unicum bonum opus ad Dei hopo-

g;tamm*'

T1: ;[10

debiles ; ita ut priores per deíidetia

rem peragatur ; ut.vel unica anima

patfionis dilatent fpatia. charitatis ,

$ flammis purgantibus libcretur , vel

r

quod fine comparatione uberiüs fit ,

faltem. alíqua coníolatione tefocil-

pl

p

yu

ubi pro amore Dei acerba appetun-

letur.

tur , quàm ubi nudé dicitur : Amo

Fruftrà taliter accenfge anima ob-

"A

l

te Domine ; pofteriores admon:ndi

jicitur : hujufmodi a&us exceflivos

n o

u

mubl

fuht , ut à fimilibus conditionibus

repugnare re&o chatitatis ordini , di-

abfterrentibus abítra&i , fimplici af-

centcaxiomate : Amor incipit ab ego,

fäglllw

fc&u füum amorem infinuent ,* di-

Reípondet enim talis Anima , quód

L)

»

cendo. verbi gratiá

Ó amor , mi

nufquam tam ordinata fit. charitas ,

Qulcifme Dcus , utinam te poffem

prout cuivis

mlll[a(e'

quàm ubi diflribuitur ,

TrAG., li.

AX

dcbi.

qll

o

"

TRAC";?'ATUS Iit.

$46

dummodo inde Creator honote affi.

[2

debitum & eongtuum creditur. Quia

eitur. Hoc mihi perpetuó ratum

d

proindé ( inquit talis Anima intrà

a

íe ) non opinor ,. poffe tot penas ,

ac Bixum fit , quód praflet me om-

tormenta , atque opprobria excogi-

ni poffibili malo affici , quám ali-

pe!

füt

tari , quin mihi ob mea peccata ac

qüid quagtumvis minimum omitti ,

feh

ingrátitudinem plura & majora de-

quo Creator folet honorari.

beantur.

Hinc in rectam rationem

Hoc te forían (candalizat , quód

Ktu

Da

mo peccare putarem , fi non opta-

petam bonis etiam fpiritualibus fpo-

liari , ut alius eifdem ditetur , dum-

ti5;

rem , pati , quod valeo , cüm fe-

modo tamen faa&iíffimum INumen

, &il

qucam , quod imereo. Recto me pla-

né otdini opponerem , fi potiüs mi-

ita fuo congruere lionori & placere

tibi

hi, quimalteti mifericordiam appe-

voluntati perfpexetit ? fed nefcis,

p

Qu

terem ; quia peterem , Ubonum ho.

quód ipfa beatiffima Virgo mallet

E

ii

digniote

fuz maternitatis dignitatem , em-

At

mini impendi indigno

pofthabito TNon nude ab ego , fcd

némque gloriam cuicünque dcmum

P

indé verus amor incipit , undé plus

creaturz cedere , quàm n aliquo

dudo

honoris eterno lNumini accidit ;

cedar !

quantumvis migimo voluntati divi-

png honorem & confortnitatem ne-

( li

quoniam itaque gloriofius ad hoao-

rem Dei impenditut , quod aliis cen-

giare. Nunquam ergo in iflis contrà

PT

ceditur , quàm quod mihi tribuitur,

ordinem recte charitatis peccatur,

fittin

idcircó re&a.ratione admonceor , po-

nifi in eis aliud preser divinum þc

[

neplacitum queratur.

p

tiüs aliis , quàm mihi bona perpot-

cc*e ; potiüíque mihi , quàm aliis

Pratereà hifce duabus veritatibus

Quíus

mala optare ; Ut ita ilii habeant ,

enimo bené ingeneratis , elationis

f'vl 3b&4

quod bene impendant , & ego care-

vitium , proprimque complacentie

It

am , ne malé impendam. An autu.

vcacnum proeul excluditur ; quia

tibisa

mas. non effe rectz rarioni , ac or-

pofübile haud eft , ut zftimetur ae

E

dini charitatia petquam conveniens ,

mor creatus , & quifcuaque üïï:&us,

ahud e

me tanquam . viditffimam creaturam

ubi.fufficienter agnoícitur , quanto

potiüs eternis & immeufis crucia-

honore & amore fit dignum Nu«

P knl In

tibus torqucri ; quäm Deum,immen-

men , illud bonum immenfum. Abf-

[ lel

fnm illud bonum , vel unico honoris

que comparatione quidem talis Ani-

udd

gradu carere ? abfit hoc. cogitare ;

m pluris pendit illes amoris affe-

Blj

nam ficut intencrearüuram & Creato-

&us , quos ab aliis elici credit , quàm

rem gulla invónitur proportio , ita

quos'ipía producit : at. nihili tamen

lh

neque inter id quo Creator, &

adhuc eos facit , in comparatione

dignitatis diving.

M )j

EW

id quo ereatura attingitur ; adeó ,

lp 4

ut meritó tanquam nihilum cenfea-

Mihnimé talem Animam , amore

h X&R 4

incenfam , à defideriis patiendi ab-

IT

cut , quid»quidk creatura perpetiur ,

fletre-

-

.

U

d

C4AP. V. GONSID. IPF.

Pv

DE Pi4 ILLUMINATIVA

flerrebis illà hiftoria , que de quo-

mortem Crucis fübirem ; fcilieet

ell

dam Kligiofo Ordinis fan&ti Fran-

non affe&um charitatis , (ed actusa

D

S

T

eifci narratur. Perierat is à Deo , ut

praíümptienis Petrus. luebat.. INec

n jJ

potiàs in hac vita à fuis expurgare-

c&, -quöd opponas ; hoc ipío viam

T Y

tur peccatis , quàm , abfoluta pre-

preíumptionis iacedimus , dum ad

fentis vite linea , Purgatorij purga-

talia defideria incumbimus , qualia

qu

retur in flammis. Fecit fapientitlimus

folis San&tis , virísque exercitatis

convenite cenízmus, INam hac in-

"l

Deus juxta defiderium cordis pcten:

u)

tis ; & hem ! coatinuó morbi agitari

terrogatione te convenio : Vifne ho-

aculeis$ , consinuo diícruciari dolo-

norande Presbyter in. virum. exetci-

iil

(

ribus, ita ut parüm abíucrit , quin

tatum , perfe&tum , ac fancum e-

plac

!

T

t& dolorum vehementia in. phrc-

vadere ; üecne ? Si poflerius ? non

mot

nefin lapfus. Redditus veró pauló

folàüm remotus es À perfectione, fed

ante obitum fans menti , aftantibus

etiam longé à falute , utpoté tus

a.

(an&é edixit : fe nolle vel ulls eífe

vocationi ac flatui datam fid«m ab-

um

n

auctorem , ut talia ad petenda pro-

jurans. Si prius?ediffere mihi , qui-

cedat ; quia aliud eft acerba petere,

j dl

bus potifümüm mediis tue inteme

& aliud juxta petitionem explete ;

tionis Ícopum atiingerc fperes ? for-

tf HC:

tmnultüm differt crux Chrifti ii ima-

fan per miram quandam corporis

; n

ginatione depi&a , ab e , qua in

aufteritatem , & externum rigorem?

atf

epere fuftinenda. Minime , inquam,

1uff D

Verüm quid funt opera exterga (ine

per ifthanc häüeriamümxi&que dif

vità interni , nifi mortua cadavera

curfus veré amans ab ansoris excef-

abíque anima ? Quid prod«ít militi-

qubs

fu abflerretur , utpoté nequaquam

bus aufterue vita rigor , quid rufti-

dinots

ignorans , quód aliud fit de fuis vi-

cis continuus labor , quid &grotis

?lgcenti;

ribus aut perfc&tione pre(umere , &

indefinens dolor , quid mendicis mo-

I

qu

aliud in divina bonitate conmfidere ;

leftia famis , nifi ab intüs animen-

"

D]

aliud eft , ad. taíia cum quadam va-

tut ? tanti enim & non pluris va-

26

nitate prorumpere : & s&liud cum

lent

,

uàm quantum de interne

Ha ];0

u

plena conformitate fe totum volun-

fervore chartratis habent. Ut caceam,

hl

yn ^

tati diving committete 5 periculo

quod non cujufvis cato fit chalybia,

li

m Agrl

haud dubi? fe exponit , qui modo

& ad miras aufleritates aptata, For-

"

priori incedit ; tutus veró ambaulaz ,

fitan viam communem communitct

ors *

tniréque fru&ificat , qui pofteriori.

& tcpidé ambulando , ad montem

Krtavit forta(se Petrus , dicendo :

E qmm :

perfc&tionis ferendum te fperas ? at

Eiiatm! oportuert ene wori tecum , uon

Íoiras, & fperas , neo non ignotas,

jl um

M atb.26. tà ntgabo.

Aft non etráffet , fi di-

uód abíque labore nihil ; quod via

:paraïïom

P. 25,

xiffet : Ó utinam, dulcifme Domt.

communis , via lata & ípatiofa , per

ac , forem digaus , ut etiam tecum quam quot ambulant , tor errant.

m

XxI

Opti-

ii 2

f

"u

$48

TRACTATUS II

Optim? quidem afferis , quód Deus

jlere praceptum dicatur , ad totam

Qii

tten

non operis magnitudinem , fed in-

adimplendam Legem cor fecum de-

tentionis fervorem refpiciat.

bet adferre paratum ; Secundàmlon -

gitüudinem , quia fitibunde flagitst ,

h ij

Verüm enim veró , in quo eofi-

M

fiftit hujufmodi intentionis fervor ?

ut pura intentio & íanc&tus amoris

ls ;

ofta

utique non in eo, quód dicas : Pro

affe&us nulla tetminatione clauda-

ti,f

pter te Domine , Domine. Neque

tur. Secundüm füblimitatem , quia

quidquid Deo gratum , quidquid ae-

Ipot

in co , quód adjungas : Opus iftud

unio cum meritis Chrifli.

Similia

ceptum , five per tolerantiam paf-

hr ]

fiquidem pteferre , & tepidis &

ftonum , five per laborem operatio-

et tf

fervidis cemmune eft ; multtque

num excogitari potefl , operi pre

gnit

indubitanter apud inferos fedcbunt ,

manibus pofito , fub üniverfis per-

du

qui talia per fuam vitam multoties

Íícctis motivis modo pcrfe&iiïïmo

dl

includi

ardentcr defiderat. Secun-

im ore habucre , imó & in corde

'fEIVar:

düm profunditarem , quia omnibus

imo )

cogitavére , aft abfque viva chari-

tatis flamma, quecor hominis non fo

fuis operibus , quàcunque demum

Brovo

lüm interné inflammat,utjunivería fua

indufirià peractis , non tam pra-

tiofe

opera curn meritis Sanctorum uniar ,

mio , quàm poená crubeícit fc dig-

Q* [ug

num.

i

fed ctiam ut eadem,eádem cordis pu-

DN

fitate , codem charitatis fervore ,

Haud abíque myfterie faneé Sei"a:

.Ifaiæ 6.

quod p

eodem divinis oculis placendi defi-

phim ftare , clamire , volare , &

v.z.

fi]s À

velare dicuntut ; .nam ftare , cla-

derio , Altiffimo offerre fstagat.Tunc

raure'm l

mare, volare , ac velare dcbet , quif-

enim opera neftra operibus Sancto

üomeyr

rum perfe&té uniuntur , & quafi u-

quis Seraphici amoris inflammari

ln

num efficiuntur , dum à pari affectu

flamma pofcit.

Stare debet faper

Bof

proficifcuntur , dum promuntur ex

longitudinem per conflantiam , ut

m

corde per charitatem Dei , fecundün

nünquam defictat in ullo bono. Cla-

longitudinem & latitudinera , fe-

mare debet , qaoad latitudinem , 'u.c

Cæ]ü d[r

cundüm profunditatem & fublimi-

in omni loco , omni tempore , 1n

tatem dilatato : fecundüm laiicudi-

Qu

omni opere, verbo & cogitatu au-

501

nem , quia enixé cupit , ut pura

diatür vox amoris & psan dilectio-

"Md

intentio ad opus prefens directa ;

nis. Volare debet ufque. ad fublimi-

P

ad fingula operatàm praterita quim

tatem Sancorum, per dcfideria , eif-

!

futura fefe extendat ; etenim Deo

dem affzctibus & amoris actibus col-

t

» dl lil

plené placere cüpiens , not tantüm

laudandi Altiffimum , quibus cele-

hi

T

aliqua , fed omninó univería ejuf-

bratur À San&tis , & Choris collau-

Vl

dem ían&iflimo beneplacito coníe-

dasur Angelicis. - Velare fe füáque

DT

crari. peroptat. Quemadmodum , ut

debet ufque ad profunditatem hu-

quis eX vera charitate unum adim-

hn o

miliationis , indignum fe «ftimans ,

Ptgs

gui

R.

DE V14 ILLUMINATIVA. CAP. V. CONSID, IF.

349

0

qui fto torpefcente famulatu, corám

randam , fefe integro , tranguillóque

Apud Lu- -

j

eremendá Majeftate compareat.

animo offerre potuerit : ipfe neque 1n-

1

0v. Bl'-

. Milkia eff vita bominis [uper terraut

fernum , neque — Purgatoriuen. (ubibit ,

li

h

Jeb. ».

etiam[i (ofus osunia tetius Mundi pesca-

fium in -

L

Militia non corporalis , fed fpiritua-

of

vt

lis ; & proptezeà neceffe eft , ut

ta cosumififfet ». mam ficut. nibil infer- idis Pa

h

iaflat. herois Ípiritualia edas facino.

nalis pana vel purgatori] igmis in. Deum 51

qh.l

ta , fi gregarium militem , simidique

cadere potef , ita mec. in beminem boc (6P- 22

L

lepotis fratrem tranfcendere velis.

pacto per asorem cum Deo unitum. Et

j

FA

Per heroicos a&us in Dee te opor-

hoc eft tranfilire montes & colles ,

if

5

tet tranf2redi murum , fi vis expu-

hoc eft , in atea ex teto corde fal-

"

"

gnare civitatem celeftlem.. Neceffe

tare. [ta faltare difcat ,quifquis cupit

)

q

elt ,-ut generofo affc&u tentationum

cum dilcecto unione perfecta uniri.

[

repellas

flalus , fi vis inviolata

- Secunidó colligere lieet.ex iflis,

ILfro

&U

fervare: propugnacula cordis . Quin

quid tibi, talia legenti, agendum ?

fIibUs

imó herois eft-, non tantüm hofti

nempe pre omhnibus laborandum ,

|

I

a

provocanti obviare pruriente mu-

ne aiiquando audire cogaris : Cecimi-

Mattb..

lon dico

ptt-

crone , fed infüper quandoque quo-

"us vobis, & non faltáflis :

y.i7.

,

que füuum adverfarium animosé ad

tibi , ut przfumpruose faltes , ante.

t d'g

ainanuum

provocare

confli&um ;

quam fcias , fed ut hunc in modum

ä

quod probé nóverunt omnes fpiri-

;

faltfare paulatim addiícas,

I

t

-

tualcs Athlete , qui demonem ten-

Si hujufmodi Formulis . le&is ,

táütem ultró provocaverunt , ne vel

pedes tuos ad faltandum agiles , fiva

l

/r'

iomeito viVcrent abíque victorio.

voluntatisaffectas ad aíleníam fa-

q

Et ne unquam pugnare ceffarent pro

ciles invenetis , ege Dco grates :

hmm

charitatis fervorem in corde tuo pet

glorit Regis fupremi. O te felicem,

fipt

m

fi horum athletatum . veftigia. gene-

juge cxercitium fludiose dilatans ,

rofo pede prefferis ; quoniam tot

& omnes vang complacentig um-

Ü

Celo dignas seportabis vi&orias ,

bras in ipífo Íemine fuffocans ; Con-

(n, y

quot fimiles generofos clicueris affe-

fiderando primó , quód nefcias , an

l'f»,n

&us. O te térque quatärque beatum !

hos actus veré elicies , quia &on ra-

j d

fi quotidie mille fimiles parturiveris

ró homo opinatur , fe ambulare in

1]4&101

&&us , querum quilibet fufficieas

veritate , cüm à mera ludatur ima.

))

fl

eflet , te & profundo fcelerum eripe-

giationc. Secundó , quód non ,

'ä;cl

rfe , atque aquare innocentibus. Si

quomodecünque teles actus elicere ,

$0

tamen , prater alies , fidem habere

fit fe in flatum innocentiz ponere ;

1

; (

volum

us illaminate Thaulero,dicen:

