Ecce muliet ! Ecce home ! cred:s-

luncis & cavernis proripiebant , ut

Yiv

fic adhuc JE(um effe F ilium hominis,

extrancos fine indifferentia rapta-

hi

gent,

i

hd

243

DE VIA ILLUMINA TIVA..CAP. JV. CONSID. Xil.

; i

Tent , mactarent , omnique poenia-

bas, quid adhuc egemus teflibus ? INunc

Mu

rum genere excruciatos velut efcam

audiílis utique czli Judicis fententiam, Matf:z7.

u d.

panis devorarent ; quibus unica lex

cotam Sole hzcfacta (unt, & mini- Y* 65

erat : more leonuni, humaná vi.

zmpiiü:

me in quodam angulo domüs ? au-

d.

tam degere predá. lNon ignoto ,

diftine terra ? audiftine vos mortales

m

præcedenübus primüm Ízculis ex

omnes, tam mulieres quàm viri ,

l I'il*ll-

/

quodam tum in Gallia , tum in aliis

tam juvenes quàm fenes, vos Jero-

41

liv

Kcgnis , tam horrenda prodiiíle

folymitani, Parthi, & Medi , Cretes,

j D*

monílra , ut ea haud ticrito dixe-

& Arabes, advenae Romani, Judai

at

ris magis incarnatos demones , quàm

& proíclyte.s & ( quis forte inter

&Cdcm-

veros homines , quibus folemne e-

vos eíl furdus , ita ut non potuerit

J

rat , fecundám meníuram ignocen-

audire prolatam fententiam , aperiat

tm fufferentium , tmmeníuram íuz

c um

eculos faos, afpiciatque Pilatum fuas

crudelitatis effundere ; fi tamen men-

lavantem manus,in conteftationem

mqu."i.m-

füram fciverunt , hoc unum [to le-

innocentig Jefü. Vel fiquis noverit

p u

asl

ge habentes , emnesleges humanas,

Jeíum in aliquo reum, jamn proferat,

divinisque evertere. Afl nou arbi.

i lx

eum de peccato arguat, Judicem in

tror , etiam intez illa monftra hoc

prolzta-fcmemia de commiffo errore

quc T

horrendum monílrum , & inaudi-

conäcm'

admioneat. Audio quidem ' clatmo-

tum [pect:culum contgiffe , ut

t [

rem : Sanguis ejus (uper nos s alX ac-

quis fuerit tam crudeli morte affectus,

t

cufationem aliquam , vel cujafdam

r

Poüquam fuit ubique innocens tre-

peccati delationem , nec quidem in

Jorinut

pertus ; publicé ab ipfo Judice pro

minimo percipio ; ergo omaes ultró

A'ribunali fedente , innocens & ju.

iI,PGl í

fententis prolata ceníentiunt, & Je-

p5 tot

ftus proclamatus , lotione manuum

fum fanctiffimum & juftiffimum effe

ut talis confirmatus , in tali civita-

fatentur. Ecce homo , rem . probé

te , prour fuit Jeruíalem domna

,, o

examinate , juftáne fuerit prolatàfen-

Gentüum,circa folemniffimum fe-

tentia , & diligenter inquirite, urrum

[ l

qu

ftum Pafíchale , ubi plures hominura-

forte Judex etgà Jefum non habue-

milliones conveni(le creduntut ex va«

od

tit fpecialem affe&um ? utrum no&

Ils Kegnis , Linguis & INNatione , &

fuerit pecuniá corruptus , vcl utrum

ul

hoc citca meridiem , infpeétante Sole.

Jefus Pilato non fuerit forté ab ali-

lf flw 25 !

Ecce homo ! nunquam fic judi.

j

qüo fpecialiter commendatus ? ah ni-

catus eft homo , ficut homo Chri-

hil minus : fed fuit Pilatus potius ejus

l'cmi.ho' d

*

&

1

ftus Jefus. Q:

id ais 6 Pilate, ergó-

inimicus; quia fuit diverfa religionis

foan. 1f.

hort

^

A

ne innocens eft Jefus ? Ita : innecens,

d!

quod fatis Itquet ex illa increpatione:

.j

ego fumà fanguine jufti hujus ; I6

Nunquid ege /udaus [um ? qua(i volui(-

S,PC

vivat innocentiffimus Jefus ; dimit-

fet dicere : nifi te Judei communi-

'sn[ ]

tatur : ctuci affigatur latro Barab-

ter pro fuo Kege haberent, ego, ut-

1 rzpü'

2

poté

gt

as

*

TRACT'ATUS 11l.

244

ii

pote gentilis , tibi tanqu-am Judao

Munadus credat in eum , dliqüe ad-

minimé ita faverem , utte Regem

hareat ; qui omnhibus bencfacicbat,

foly

fanando infirmos, liberando obfeffos,

Df

pronunciatem. P'uit praterea Pila-

tus zclofiffimus pto honore Cafatis,

illuminando cgcos, refufcitando &

Qim

[

& hinc; fi accufationes , quibus Pon-

mortuos.

ui tam acceptus fuerat

[i

tifices Jefum vcelut Caíati contradi«

omni plcbi, ut dicerctur de illo: Be-

né omnia fedt.

Qui nen femetipfum

Marcz'þ'. j

eto

centem depingebant, vel minimam

-t

Jeto

umbram veritatis habuiffent , plané

clarificavit ut. Pontifex fieret : fed qui

1,

Hb. f.

dulciffimum juüjm nunquam inno.

locutus ad eum , Filius meus estu , ego-

Ton i

05(

centem & jultum proclamaffet. Ad

bodié gest te , T eftimonium de c&lo

hf

tatti

corruptionem quod. attinet : non fo-

habens per Spiritum fanctum appa-

ret adeó temerarium , fi diceremus,

rtenterm , é& ^ vocem auiitam-! qüö

Pontifices Pilato obtuliffe aurüm, ut

fit Filius Dei. Qgi in diebus carnis

fuz nequitiofz petitioni eundem red-

fs (uam divinitatem manifcftam fe-

&i

derent faventem: at de paupere Jcfu

cit rnultis prodigiis & fignis , quz

5

fimile quid füfpicari, haud eft pru-

nemo potéft facere ; ita ut etiam ,

'5;

mare & venti obeditent ei, Qui À/

dentis, quid dicam piee mentis ? fimi-

,'/

ï:; "m ut

litet Pilato ab aliquo tecommendari

fümmo Sacerdote in. Concilio. pet

.Altgtt- ga

1M, &ál

haud valuit , utpoté qui in fuá paffio«

Deum vivum adiuratus, faflus cft,

79

m ; f

ne amicum & confolatorem non ha-

fe effe Filium Dci. Qui inipfoquo-

k t

buit.

Ecce homo ! tale judicium

que habitu & extetiori homine tam

N

nunguam fuítinuit, tam manifefla ,

clara divinitatis figna oftendcbat ;

u

fideyr

& ipíà luce manifefliora innocentiz

ut ipfemet Pilatus , cacus gentilis ;

teftimonia ab ipfis quoque advería-

eo attentiüs confiderato, timore per-

qii in

üteretur , ne Filium Dci morti ad-

riis nunquam habuit homo, & tamen

La o

inorte ctudeliffima damnatur, ac fi

judi

;C

catet. Ifle, inquam, fuit in paraf.

]

non effct homo. O ftupendum ípe-

ceve Pafchaz horá qtzafï Ícextá à Pon-

, fim g

W

&aculu

, extremo judicij die deni-

tio Pilato procurante Judeam , Ime

!

l

f

V

W

lt

que apettius cogno(ícendurm.

perij Tiberij Catfaris. anno decimoe

W

3 thin

o£tavo, voluntati & invidie ]udæo»-

Intereà tedigamus prolatam fen.

"ts

ientiam in quandam verifimilem for-

rum adjudicatus , ut. flagellis cefus ,

,

E

gnsz

WEe

mulam , ut eam

[

em noftris profun-

turpiffimo Crucis füpplicio é medio

Cs

;

dé infculpamus mentibus. Formula

tolleretur , pofiquam priüs ab coden

NT h*b

Pre(idé Pontio Pilato, in loco pub-

fl"*lf

autem poreít effe talis:

N "MW

h

Je(us INazarenus R.ex Judeorum

5.

lico pto tribunali fedeate , fuit juftus

O lg,

de Tribu jJuda, ex femine David ,

& innocens repertus , probatus , fti

!

] 1 Iantam

Propheta, fapientiá, opete & fermo-

dicatus , declaratus , promulgatus ;.

WW(

1iec non lotione manuum ut talis cori«

Aj N

Jean. 12. ne tam potens, ut ipfi fummi Sacer-

hTitit j

V. 19.

firmatus , audiente , & fpceante to-

' IJ!

dotes timuerint , ne propterea totus

iabj!am

to Sa-

!

DE VLAILLUMINATIVA, CAP. IF, CONSID. X'IIZ.

24j

- to Sacerdotali (enatu, cum tota. Jeto-

lglhe aau

debantur regere populum. VPr:'mip:: att-

l3

d

d

folyma , multisque millibus homi-

tem (acerdetum J;?niaïefper/ua[m:nt '

p f.

OBWC Y

num peregrinorum utriutque Ícxus,

populis , ut pererent Barabbam , j Ejum

Y

Att. 27.

jnoo u

omnis etatis & Íílatus, qui ad fo-

verà perderent. Ypfi Pontiíices corru-

nantt

I

lemniffimum Paíche Feftum cele-

n

;l

perunt populos, ut jam clamatent;

p

tii0: )

!

brandum, ex omniloco & natione

]'0471.[574

T

Tolle , telle , crucifige eum. Yüvalef-

1tfl)

:

l

—

ceréütque voce contra illum, quem

v- 156x

Jerotolymam confluxerant. Et hoc

"m

eft , quod ab Eeclefiafte predictum

ante paucos dies in hac ipfa civitate

tll

"

eft: Vidi fub Sele in loco. judicij umpie-

Jetofolyma publicé magnificabant ,

Eccl. 3.

clamantes

Ti

d

Y. 16,

tatem, Q in leco» jufitie iniquitatem.

lofan-ma , bemedilius , o

0411. 4 $.

?

m

qui Vénit ia nomine Domini , Réx Ifrael.

T

CONSIDERATIO XIII

2,0

Quibus di&om füerat : 7udicate ege-

P)aki 6t

Ho ( pupillo : humilem | &r pauperem

(s t

Y2 a.

:

ivce himmo ! lominem fEum ,&

juflifiate.. Eripite pauperem , C ege-

d 476.15'3

[

"f

« QUi

qudicium ejus.

num de manu peccatoris liberate ,. illi

I.

W

concitaveraut turbam , atque dixerunt:

Zs

S.gp.

j

N

. Gedum apetriatur tanderm tetta,

Opprimamts pauperem yalium ,. quoni-

P. 10,

». 6.

Pjal. 57.

ur- prodeant co

—t«l

tDo

ra Sanc&o-

:l

eim inutilis eff , Q conimarius e opevi-

f *-.im

; fortaísé fiet inter mortuos l1-

bus noflris s . improperat. nobis pecca-

l

ber eradicatus de tetra vivcaïiumf

t« Legis , r diffamat in nos peccata

rpoc

f

INihil mihi amphüs cum vivis , aí-

difciplina noflira s promittit fe (cientiam V. 12. e&

icl

3

dtca.

ul

2f

"

picienti Aucterem vite adju

Dei babere , ev Filium Dei fe nominat s fequent.

tum morti. Ad mortuos appcllo ;

[

fadtus eft in traduclionem cogitationum. Matt. 9.

gn

quia intet vivos judicium juiium

morer

noftrarum s dicens : Ur. quid. cogitatis V. 4.

mala in eerdibus vefiris ? dr. gloriatur

ott 4

jere, 4,9, On 1nvenio. Perijt eonfilium 4 fiiüs.

4nt

P.

Inyufie judicatus eft Pater orphano-

Patrem fe habere Deum. — Videamus er- Sap. -

i?

"t^

AV

ii

P/al.g?, füm & Judex viduarum , factus eft

g » fi firmones ilius veri fint , e ten- V. 16.

4

4

tv

Av

y.j.

icut homo fine adjutorio, Kcfpici-

temis , qua vent

fent ii : e fie-

21 mïq

ens eram ad adjutorium hominum,

"us , qua erunt novif[ima illius. 'Si e-

70 G*Pu[n

&ecce homo non erac , qui co-

nin eft verus Filius Dei , fufciptet ilum ,

Iæ J'lcæn-

gnofcetet hominem, Ita , ur dul-

€» liberabit ilusn de manibus contravio-

Jis

;!'J"

"E

meju

ciffimus JE(us caufam füuper cauíam

rum. Hae cogitayerunt , Ó erraverunt s

Oh

»

a

C0f«

eXcacavit enim illos malitia eorum , c

haberet ex Propheta dicendi

hb EAOW[

bjal. 141. fiderabam ad dexteram , & videlamt

nej&)ieï:mt facramenta Dei.

j p

y.

( non erat,qui cogne(ieret n s. Vatet

Siccine , itàne cogitas O 'nalitiaa

t

I! G

1

LI'*I

jert.6. tantam mortalium | multitudinem :

ergóne moriendum eft Jufto ?. er-

us W

y. 24.

p

aüniverfi corrupti funt. - Iniquitas [ur-

góne nulla ampliüs fperanda mife-

ticordia ? Et quid jam mihi & tibi Ó

n

gJIUJ

Exedh. 7. vesit in virga. Egreffa. «ft wiquitas de

115 COn

70' ll-

Wabylone à femioribus Dudiibus , qui vi-

mulier ia adulterio deprehen(a : Ec-

t

i

$d

u

Hh 3

ce ho«

M

Ub

N

/

246

TA A4ACTMIUS:

IH.

|

ce home , hiceft homo, qui teelim

ipfo dulces capiebant cibos, unxs

fmm $

blandis eraendabat verbis

dicens

ii j! um

iatellc&us capere , qu& lingua ex-

V. 1.

Mulier ubi fünt , qui te accu[abant ?

primere » quis calamus dcfcribere

i

líd

v

f

semo 1€ condtinnayit s. fec ego t& con

poterit dolorem illum ,

quem JEfus

pa

P

il à

demnabo. Et ecce. ipfiffgmus homo

haufit ex lapfü Petri , & mditia Ju- Lera22

/

i

ubique juftus deprehenfus, m;uiïc

de ? 0 fuda! ofculo Filium bominis tr4- ?«.

i

ad)udxcatur neci. hxigc&abam tibi,

dis ? Filium hominis triginta argen» Matr2f, .

d

Ó ]hfu mi , faltem auxilium à Cene

teis vendis ? Filium hominis trigin- ** --

M

Lute 7.

türione, cu;us fervum ab itifirmitate

cum olim in Samatia

ta argentcns

&UBIT

fanafli ; à Principe Jairo , cujus h-

4Rtg f

lg

caput afini fuerit octoginta argenteis

A

liam à mortuis excicáfli ;

& quinque

venumdatum, Ecce lomio , tra&a- "

',j.

Martc. $

I ]

0"

^* gmillibus vxrorum , quos tam lauté

türne JEfüs ut homo ?

cum fcrmc

ftr t

cibafli ; à tot aliis , quos à (uis lan-

I

triplo minoris yendatur

quam U.

TA

guoribus curalli

fcd netus in ?udm

j

Píal. 75

nicum caput mortui afini. L,rgone-

JW[ 4j

UL

Déus , qufemdxu miraculá facit ; ceí-

Dominus non tantüm fa&tus ut ;u.

lilhi

ag:-

J

fant veró laudis przconja , quame

inentum :

fed longez inofis ,

k.s..i

Gx

Pa

:ïw*

pnmum aperiuntur humiliationis &

Unica pars jamenti, Et quod mag

» aldi

"paffionis theatra. ExfpeGtabam tibi

horrendum , longé adhuc viliori p"«*

"

W dl

faltem" auxilium & defenfionem à

tio potuiffent fine dubio principes

l

)

Iogand

tuis Difcipuiis , prefertim ab illo,

Sacerdotum ]efum emete , nifi yo-

qui dicebat , (c paratum effe ,

fecuim

luiffent ultró trig

l Birtum.

inta argenïeos p*'o-

1 ]Wmu

ite in carcerem , & in mortem. Ubi

myrtere , ait enm : Quid. vultis sxíibi Mm, M.

Dhygg

es Pettre.? Ecce homo , cum quo te

dare, Q ego vobis esu " tredam ? haud y.!j.

Nen

* Z—rnll

mori paratum

præd:cabas

fecüs , ac fi volugact dicete ; mihie-

— Matt.26. novi bominem, (ait ) imà capit. ditefla-

j uj

tiam quinque a,rgentds venalis cft,

4

[

!

j g

p.72

Ti mmr:, qiiéa non novifjet bominem,

quxbus olim ia Samaria quarta pars

LT

O verba mucrone quovis acerbiora.

cabi ftercoris columbarum fuit ve- Lers

]

Nunc ó JE(ümi , video in te

L]

Wm

numdata. Pró pudor ! pró dolor ! fageriti

P/al.68

impletum , prout per os Prophete

hl f, u "l aï.

Ecce homo! & cenfidera , queniam fa- &it.

V. 9

dixifli :

Extraneus factus fum fratri-

Hus. fum vilis.

Et hoc ab eis, quos Thrtn. !.

*m,q:

äila V()t

Pjal. 3c. bus mes , (v per särmus filüs nmtrts

de millibus elegi, & ufque in finem ». it

y 13

dilexi.

Ech homo : hominem non.

la, Worg

t£&. . Foras fugemhmme. Eleng af 4

Píal.87

me amicum e proxumum , «* notes à

* oW

habeo , irró ne quidem canem , qui.

y. 19

nijtria. Cefla jam conqueri Ó lan-

mealingebat vulnera, cum tamen ad 1416

Pldhau

RY

jean. $

guide: bominem non babto : nam ec-

Lazarum mendicum faltern canes ve- . 2

V.ï

ltdie

ce , venit hora, quà homo ille , qui

nirerit, utejüsliagerent ulcera. Vul- Matt.

te fanum fecit , pro homine non am-

l; t

pes feveas habent , && volueres cali midor V. 20

pliüs agnofc:tur , & ne quidem ab

Filius autem bominis non babet , ubi

4 gte

L

lts

illis amplius ,

qui primum heri cum

eaput reclinet.

Alle

Qu-

!IDE VIA ILLUMINATIVA, CAP. IV CONSID. XIIE

247

j *Oquz's

Quaptopter vadam ad portas infezi :

propé fit defolatio , quia fexagintá

a :

: I[dlli 35 no

A Yidebo Denunum interra vivcntium

V. 10.

du& hebdomades adimpletm funt ;

Daniel. .

t

ita defpe&um , derclidum , vilie

& inventa efl civitas electa innoren-

Datliela3

nj

u

penfüm , conculcatum. Kevertami-

16 eppriméus , Cv dimittens moxies.

al u i

;Jl

nrab alütudine inferi , & fpe&tate

Induere , velit gladio , Juflitig ze- ^" *s

f f

ï

judicium , quale nunquam fa&um

2

lo ó Jeremia : & lamentate: Major

Thr£n. 4.

lääïg

[5

cit in dicbusantiquis. Tempus eft ,

effecta e[t iniquitas filie populi mei , pec-

. 6*

IT

"

Ó Moyles , ut é tepulcltro prodcas ,

cat6 Sodomorum , que fubver[a e[H in mow

du

tuum populum inteffoges , ut dicas:

nehtó.

1

par

Aö :

Detut. 21

Heccne reddis Denino , popule ftulte ,

Iimó major eft ctudelitasejus , cru-

' € infipiens ?. Nunquid non ipie eff PA-

,

v.ö-

delitate cujusvis , quantumvis bar-

m o

KT LUNs , qui poff/idei d& , Gv ferr , Cv

barg Nationis , quia attociüs debac-

quän*. "

v

Ifzzia 9.

DI

ertavit te ?. Parer futuri feculi ,. Prin-

chata eft in infontem , quam folent

Efgrïvne

Gene[ 49

étps pacss ?. ExfpcCtatio gentium ,

barbare Gontes in Íceleratos. Con-

i p

,

I0

ftellain Jacob , Lignum dulcedinis,

fuetum eft quoque barbatis Judicibus

15

Petrafonts , Manna (uaVitatis, At-

Num.24.

pro certis delictis certa füpplicia fla-

J

"i

ca Teftamenti ? Tempus eit ; óiíaia!

tücte, que mutare , & quorum pr£-

1

b!-

ittg

Exod.15.

ut eXciamando intetroges , & inter-

fixum terminum ác meníutani cat-

x

p y»2j.

, togando clames : Quomedo fadla eft

nificibus ttansgredi nefas ; & ecce

z nii

- lfaie 1.

mertirix cwitas fidels , plena judicis ?

innocentiffimus Agnus traditur libe-

fuflitia bahitavit in ea , nunc autem

ntecs of

;

4

y.21.

re voluntati , voluntatigque ty-

^Y

f5

st

i

HMJ

boricida. lempus cft , ut ciames

annidi

a

: libidini carnificu

idie

juäex

gl

Ezechiel : Va avitatt fangumum , cl-

f Ejum verà tradidit voluntati eorum 5

(i£& 23»

4 m'lhäï'

Ezcch.

la cujus rubigo in ea eft. , € rubigoitjus

& ipft apprabendentes eum , fecerunt

qalis d

24..V.6Ó:

nen txiyit de ea s. f[anguis enim eus in

imeo , quecumque voluertunt.

Flagel. "- 7*

MAré. 12

medio eps , fuptr limpidi[imam pecram

larunt eum fine reflexione ad ullam

u p

"1

7.

efudit ilum.. Hora jam eft, 6 Ofea,

legem, vel cujufdam Su þerieris man- "*

T'R24

Imi

att. 17.

Jfü

qoitl. *

er*æ- 6.

elamandt : In domo Ifrael vidi berren-

datum , diloricaverunt facratiffhmum *

& COH- V- 12-

vtl

m

dum , quid [ctlus operati [unr.. Eja ex-

caput ejus fpineá cotoná ;

alta vocem tuam ó Ziachatia : &ad-

Matt. 27,

)CISJq

gregaverunt totam cohortem ad il-

Zab.z. mone clamande

Afpiient ad me ,

ludendum ei , omnis generis oppto-

v. 27.

n

1

quem comfxerunt , Qv plangent eum

briis, qua corum malitia vel exco-

Jl

plandiu , quafi fupey Unigenitum Pro-

gitare potuit ; & hac omnia ex pre-

Qeffl 1 1

1f8m€H

J

gredere jam NNathan , quia ecce ,

prio furore , ex proprià libidine ,

p, l

hodie non ovis rapitur €-finu pau-

fine ullo Magiftratüs mandato , abf-

[2

7 1

n

peris , fcd ipfe Agnus immaculatus,

que ullà commiflione. Imó fi cru-

"u

24 REg. -

deliorem aut decteflabiliorem mor-

ab eterno fedens in finu Patris, cru-

"

tem , morte crucis excogitate Va-

deliter raptatur ad necem. Surge ó

n

d luiffent , plan? eandem JEfa intulit-

Danicl : € indica populo tuo , quó

fent,

Q

b

£48

TRAC TATUS Hti

intocentiffimum

ut talem inven-

fent. Et quls conttadixiffet , cüm

tum & judicatum , in tuum notum,

:

jE(us fuerit traditus volumtati eo-

rum,.

amicum ,' & benefactotem omnes

Mn, a

^

t

,

[/

Pró fceleris portentum ! Ecce ho.

furoris vites (imul excris.

mo ! nunquam fic judicatus. eft ho.

Àh ! fi unum vulnerat, vel hoc

ji

fix

íno; nuqquam fic in nocentiüm &

ipfüm penetrat : nam qu&ro ex te

fi intef

fid

carnificum snanus abfquc ulla tore

amice Le&or , numqt

mentorum lmuzatxone ttaditus! eft

Turcas aut alias barbatas Gentes crü-

(

as .

(f

homo ; nunquam À tot catnificibus

deli morte aífficereris , eandem abt-

ita dilaniatus eft homo.

Lesimus

fï* Clul

aatnitatione

faciliüs

P

qü(.

qui

quiden

fuiffe praeteritis faeculis fe-

perfertes ? diceres enim intta te ,

mi-homines in Ametica , humani

haud ego primus hac tela fuftineo ,

Vo,

generis quedam monftra in Gallia ,

nec meliorem me reputo tot aliis ;

I TI

nno

hntes

du

quibus folemne erat ,

qui fuerunt eodem eníe truculentef

E

plutibus & ex fe etiam acerbioribus

nccati ; probe gaarus , effe cundis

k" Àil

cruciatuum generibus pertorquete :

commune Barbaris , ita fuos excipe-

fed eos duntaxat , quos'autfuos cte-

re hofpites. Át , fi in te innocentif.

at

debant effe hoftes , aut quos faltem

Ífimum proprij confratres

alioquin

v

ij

fomhfiabant nocentes ; non tamen

in r C0s quoque fnites , hujufmodi

;

Qu

mihi vel unum reperies , quxtavtam

delitatem & tyranmd«.m exetcee

Quaq

JIEWKECUIH li LCOI'UIB ac imilitum bar-

tisDq

rent , amabó , quid cogítares ? -"Co-

ä

bariem puo icé ,

infpcétante tam in-

gita tecum ; an non thus metitó

M g I

;l

E

]

numero populo , circa taïe Feftum

per os Prophete t)oï.uf»r:t lamenta 4

Quent

fuflinuit , etiam poftlquam à Judxce

ri: Óvosomues , qui tranfítis per ViaHs mhyey, j

pum

legitimo,pro Tribunali fedente,in lo-

attendite ,

DA

& videte , fieft dolor , ft. y ia

co publico fuit judicialiter innocens

Ài

eut dolor metis | Videbat qu;dcm dul-

declaratus ac confirmatus , in com

cifimus Dominus duos nequam fe-

C*P[ru

muni pto Propheta & viro fan&o

cum crucmgl

& ad mortem datre

À üts

habitus, tribus linguis titulo Kegis

nari ; aft non ita flagellari , non ita

Ofiupi

coram Sole infcriptus. . His accedit,

fpmls Coronari , non ita irtideri,

fender(

quod inter praefatas furias communis

non ita illudi , non ita blafphemati,

Qtbuy

jam mos inoleviffet , ejufmodiatro-

Solus ingocentiffimus JE(us fa&qs

&T

& hoc à

cirate indiffcrenter graffari in omnes ,

cft omnium perhfema

Qoyy

prow;o inflituto contiatios. Aft tu

ptoprio populo. Popule meus, qu:d

Oflor

o ]nmm em /aliàsetiam in reos non

fecitibi, autin quo contriftavi te?

Pmd

a futere confüeveras , nonne Bar-

refpond«. tmihi.

l) äg;t

raobsm lattoríem libertati reftituis ?

Progreacre tandem & tu maxi-

RE gm

nonne cum duobus latronibus miti-

me vatum David. ,

indica Regum

Y

Qtod

Wd

U$ agis ? cur ergó in folum JEfüm

manfüctiffime , cui comparem ift-

M

* fiüsf

hanc

DE FlA ILLUMïNAïWA;ïCAa.JV: CONSID. Jf

*',2,,,("9' :

It

hz;nc geütöümrudeïeæ ? quid dicam,

um. Ver cobgregationem taurorum

1.

quid íentiam ? Ipcrepa ( inquis ) feras

intelligit Propheta concilium Sacet-

ona

PfiLer. :

Artündtuis , congregatio tasrorut , in

dotum. Ipfi enim fant sauri, quos

V. £.

Vatptó peptlorum , ut-excludant eos ,

Jetemias Propheta allocutus vide-

d r

qui probati f&unt argento; O . belliffi-

tur , dum.ait : Efft effis ficut vitulum

ferem.ju,

9U

mam , tamctfi brevem defcríptio-

fiper berbam , & mugifis ficur. tawuri.

*

l.

(111* |

nem: quid enim aliud funt. Jadsi

Per vaccas populorum bené intelli-

4

Chriftum in necem tradentes , nifi

It fl

|

guntur Judiees , ficut & carnifices

fere, & bellus , quarum pedes veloces

ml

Gentilium , ad quos congregatio

ad effundendum innocentem Ííàan-

taurorum , íeu cóncilium Saccrdo-

fiali

WERUP

guigem , & fauces apertee ad de-

tutn fuis falfis accufationib uscon-

^

JiteQ

vorandum Dei Filium JEfüm ? Fe-

gregatum eft , ut excluderet & fuo

r& arundinis dicuntut , ad offenden-

coníortio & € terra viv entium inno-

i, P

bt

dum , quód regale eoram (ceptrum

centiffimum . JEfum , argento pro-

Al

jam velut arundo exaruetit , & hiac

batumm,& argento electum.

cum

Chriflo füo R.egi pto fceptro rcgali

-Hoc ipfum voluiffe videtur Iíaias,

erap

E

1ocet

arandinem porrexere , quafi per hoc

dum ait ; Vidlima enim Dominiin Bof-

o

voluiflent dicare : Ecce Kex nofler,

rA , Q interfecio magna in terra. E-

Ifata.3 4..

F. 6.

iil

qued habemus , hoc tibi damus ;

dom , & de[cendent tnicornes cum eis,

T

quia ergó jam adimpleta eft prophe-

Q turi eum potentibus : inebriabitur

( ao

tia Patriatche noftri Jacob : fceprtum

terraeorum [anguine. Nam , quis ne-

5 PCC:

fG-BXg 499

de Triba juda ablatum , & 'confíe-

gabit,fuilIe vi&timam Domini in Bo(-

; petit

T.10.

quenter vetus Meffias miffüs , íce-

ra , feu civitate niunita , dum ipfe

ptrumampliüs .. non nifi arudineum

Dominus , omnium victimarum fu-

[ W"fl F,"j

habemus , quod. & tibi offerimus.

prema & vera, fuit mactatus ?. quis

QWM" ïdï

Arundineum erat Jadxorum tunc

negabit , interfectionem magnam

dl

fceptrum ,. quia aliqui. Agfippam

fuiffe in tetra Edom , feu cruore

qUaft :

Atiftobuli filium , de Tribu Juda

Chrifti rabicata , dum ipfe fupremus

p d

oriundum — fine fundamento de.

Dominus tam crudeliter fuit intet-

fendere conati funt. Aliiecontra ,

fe&us ? Ethinc , cum fancti An-

lm gill

quibus nimis petfpicuum , fceptrum

geli Dominum refürgentem cerne-

"

Wi

k

ia

de Tribu Juda effe ablatum . ipfüm

tent , non immeritó adinvicet qua.

y f

quoque Herodem pro vero Meffia

6 admirabundi querebant : Quis eff

n

honorate non erubuerunt , undé &

1i-

lfaia.6 $,

& h

ifle , qui venit de Edom ,. tinclis vef

Herodiani dicti. O arundinem ; ven,

bus de Bofra ? Scicbant enim , quód " *

u

f' M K

i

toagitatam , cui totumn. Judeorum

ante duos dies contra eundem Do-

Kegnum innitebatur. Et hoc eft ,

minum in civitate rpunita & (angui-

quod lfaias ad 1írael dixit : Ecce con.

ne innocentium polluta , hoc eft ,

m«hl

laie.36. fidis [uper baculum arundineum confra-

in Jerufaiem , convenerint unciot-

D

gm

v 6.

Tr4&l. III.

li

nes

d í

i

£F

s

-

4fo

£É34€qga)US W

h

nes & tauri cum Potentibus , ícu

latronem eundem fupplicio cru-

K

Pontifices & Sacerdotes «um Gehn.

cis adjudicáflis , cum tamen ipfum de

nií

tibus. Nam per Potentes, Gentes in-

aliquo latrocinio vel furto ne quidem.

vid

telligi. facile eredit , quifquis non

acculare cogitaveritis ;uc taceam,quod

N

neícit , quód: tunc temporis Gentes

necálonge ipfum de tali pcccato con

fm

Romanz , plená poteflate in Ju-

vincere valueritis.

Sed in quo blaf

f;an. ":

L

.

lac

dxos,aliásque nationes dominate fue.

phemavit ? quia Filium . Dei . fe fecit,

oblatratis.

Ài

rtint, Sed quomodo increpem has

Noli dicere, ó. verbum

vdlt

fetas- arundinis , ó Propheta ! for-

mendacij, & lingua injufla : quia Fi-

fan eadem illis meníurá remetiendo,

liut Dei fe fecit. , nam aliud cft, fe

p

audi

quà ipfe Domino menf(e fuére ? Vab

Filium Dei faccre, & aliud dicere:

Cenri

( ludebant & clamabant illz fira )

quoniam Filius Dei ego fum. Utique

Matt.27, QUi deffruis templum Dà , & in triduo

tibus

fe Filium Dei per fuperbiam non

Mp d l

F. 9.

illud veadificas ? Vah ! inquam ego ,

fecit, qui femeripfum exinanirit , for-

Philip. 2,

V. 7

"h mitj

perbellé

Legifperitos Pontifices :

mam [ervi acciptens.

Àn forté blaf-

quibus nulla ampliüs ineft (cientia

phémavit, quia veritati tcftimonium

Mi

O Exed. 25, l-egis; dicentis : Non declinabis in ju-

perhibuit ? Filium Dxci fe faflus ? fi

credi

1^5 D

p..4. q) 7 litio pauperis , mendacium fugies , in-

hoc, ergo & ille blafphemavit, qui

m

14 ilj

- fontem c» jmflum non occides. : vos au-

dixit : Hic eff Filius meus diledusim quo

Matt. 47

hiC

remn (anchum C juftum negáflis , c pe-

mibi bene complacui » ipfum audite? An

y. f.

'f'

Ad. 3.

diflis virum. bomicidam domari vobs ,

ergo non audiflis ex ore ipfius? Sj

Wb f

Ut

; üdnc l0.

|

DEU

V. 14-.

Authboreim verà vita imterfeciflis.

nón facto opera Patris i , nolite crte

dere suibi.

v. 37*

Keus fuit mortis, obgannitis, quia

$i autem faco, e fimibi

p

blafphemavit. — Et fi ita effet , übi,

gon vultis eredere , operibus cyedite. Au-

legiftis quod blafphemus fit cracifi-

diflis hunc fermonem ? fi male locu

endus? Nonné blafphemus juxtà

tus eft, eur nonperhibuiflis de malo ;

:

c

gem eft. lapidibus obruendus? cur

-f vero bené, cur ipfum de blafphe-

?04"- j"

ergó vos Icgis prevaricatores cla-

mia arguitis ? Seratamini fcripruras ,

.V. 49

Aä

miítis : Crucifige , Crucifige ! An

utrum non ipfe fit, de quo Ifaias pto-

ergo ignoráflis , quod fupplicium

phetavit : Dess ipfe venier,c [alvabit nos.

erucis fit. pro latronibus & furibus

;

Tunc apcrienttr oculi cacorum, d aures

I[aiä jf

conftitutum ? O. vos ignorantes in

fürderum patebunt .Yunc [aliet ficut cervus

V. f

populo : bené de vobis líaias pro.

claudus , && aperta erit lingua mutorum.

lfais ;e. phetavit: Ipfi Paflores ignoraveruntine

. Vah przclaros Legisperitos , qui

F. 12.

feligentiam , ignoraverunt — judicium.

aliis adventum Chrifli nunciaverunt,

drcap.2s, lanquam ad latronem capiendum ,

& ipfi non intellexerunt. Turbati [unt. Matt. 2

P. 7.

veltram armatam manum in hortum

omnes infipientes corée . cum Herode , v. 5

Gethíemani mifiítis ; tanquam latroni

audientes. Chriflum natum , & non P/al.7j.

verentur eum eccidere tot p rodigiis v. 6

Domino vincula injeciftis , tanquam

mani-

—

DE VIA ILLUMINATIVA,

CAP. IV. CONSID. XIII.

2fi

Ó d

manifeflatum, Vah 9 inclytam gen-

minis C Redemptor tuus |anctus Yfrael, 1faia 41.

tem Judaicam , qua tale facinus com-

Porré quid mihi cum Judais ?qua. ». 14.

junit

mifit, quale celi oculus nunquam

te non potiüs ad te, peramande Sa-

qia

vidit. Quid . dicitis ad. hoc Judei ;

mgu

cerdos,meum dirigo calamum ? Ecce

Eccc Patres veilri peccaverunt pecca-

homo , ecce judicium Sacerdotis fum-

A0 ,

FMHV

tum grande nimis. Ecce coram Sole

mi, Regis fupremi , Dci altillimi ,

quobïaf

hzc facta negare non poteflis.

líta

Judicis venturi , Domini (ànctiffim:,

m

Apoftoli publicé predicaverunt , in

quid.fi ita &« tuum»? Si ia »iridi lig-

Ltutca 23,

vt

veítris fynagogis docuerunt , Evan-

qui

pne bac facunt , in arido quid fiet.

Y. $l.

gelifte contcripferunt , videntibus ,

Ecce homo , noli mirari , quod Chri«

d d

audientibus . legentibus & obftupcef-

flus neci fuerit adjudicatus , quia Fi-

| dict

centibus veftris Patribus; -impotene,

lium Dei íe fecit ; hoc enim pto te

Ü

;&iu&

I

1

tibus autem vel ullum Apoftolorum

pertulit. Tu, tu esille, qui teipfum

n t f

Pjal. 92.

de mendacio . convincere,

Edicite

Deum coníftituis , teipfum Deo pre.

fih jf

v,P ;.

mihi , vel ifta ita fa&a fünt. veltan-

penis, quotiefcunque motrtale pec-

l

Ad.4.-

E

tum conficta (unt? fi primum : nimis

catum committis. Heu! Jefüs , hor-

momüh":

y

"

eredibilia facta funt tcftimonia tua ó

jus : d

Romo 2.0

rendo ctucis füpplicio afficitut, quia

Domine Jefu! i non, cur ergómul-

Filium Dei fe faffus , quali ergo cra-

t d

,- lo

ta ctiam ttürba Sacerdotum obediebat Fi-

ciandus tetmnento , qui fuper Deum

n Mä»

dei? Cur non potius libros conícrip-

fe extollit , Deümque in affe&u an-

ii Ms

Execb.25 ferunt, & Apoftolos de falfitate con-

nihilare contendit. Ecce homo,ifta

UM

y 3.

vicerupt ? Propter quod inexcufahilis esb

confidera , & fequentes meditationis

n

TE

gensHebraa,quia projecifti me:dicit Do-

affcétus penetra :

'l 7]( IH

Ecce. homo

il lw

"m

Ü

TE(us divenditur ,

Terra profternitur ,

U

Fuftibus quaritur ,

j l

emui

Kursüs erigitut ,

t

Ofculo traditur ,

Varié rapitut ,

l

p T

Agnus prehenditur ,

Utbi inducitut ,

j ?

Funibus cingitur ,

Anns adducitur ,

ls p

lre compellitut ,

Rursüm repellicur.

I

j

Eccc hom

o

M p

Cor

yram

Durius faxo,

!

ULL

08 ) qüf

Non movent te tatta

yatih

Dile&o illata 2

li

ii

Ecce homo

d

JE'us abducitur,

Feemínse ceditur,

;

n

Caiphe remittitüt ,

Petra profternitur,

?

li 5

Petrus

m

-«

2$2

I11.

TRACTATUS

Petrus hunc fequitur , :

Homo non nefcitur,

Frigere quatitut, -

Falíum edicitur,

Prunis adjungitur,

Teítis adducitur,

Miíeré labitur. .

Yerax, qgi dicitur.

EÉcce. homo

a

Cor

Durius íaxo

Non movet te fanta

-Doloris procella ?

,. Ecce homo.

Mané füboritur,

False arguitur ,

Kur/unm concurtitur,

Pontifcx ringitut ,

Cauía a(lumitur,

Irà incenditur,

Agnus adducitut ,

cribas alloquitur,

Medius fifüitur ,

Seníus exquiritur.,.

E CRNCOM T

Vatié queritur ,

Demtibus fremitut.

Ecce h

;no

;

Cor

Durius faxo

Non movent tc tanta

- lnSponfum detotta ?

/Ecce homo-

AÁgnus contemnitur ,.

Probris impetitur ,

Stubá ejicitut ,

Pontio traditur ,

Lupis committitur,

Mals depingitur ,

Fotras educitur ,

Faifum confin gitUf »

Diré protrahitur ,.

Fraudibus agitur ,

Pugnis propellitur ,

Nihil eyincizun-

-s — UM t

ECce homo

— ——

Cor

Durivs faxo

Non movent te tanta

e

Á

. Dile&to objecta

e

- Ecce homo.

Fruflrà arguitur ,

Kurfus remitätur,

Juftus agnofcicur ,

Plebi proponitur ,

Alió

——

. DE VIA ILL!mm A'rxn* SAP. lF. CONSID. m

3j

—

Álió mittitur ,

Infons expenitur,

prnïazuuur ;

Clerus conqueritur ;

Albis induitur ,

Pepulus lacitut ,

Multis illuditut

Clamor exoritut ,

Écce homo

Cot

Durius faxo

Naon movent te tantá

Ín Sponfum detruía

Ecce hono.

Murmure agitur

Vefte exuituf ,

Infons impetitur ,

P..lo affigitur ,

JNeci appetitur ;

Multuta inflectitur

X2

Scurris committituf£ ;

Doríuti difponitur ,

Ungtibus tapitut ,

Heu quid agitur !

Psulüm protralutut.

Sponüs CO'lfe.mdlïüfa

Écce horo

Qor

Dutiüs faxó

TNon movetif te ifta

Dilec&to inflicta ?

Ecce homo:;

Lickor advolvitur

Virga producitut',

Alter fübfequifür

Ferrum accipitut ;

"T'ertius jurigitur

5Seetii- propónitur ,

Quartus adjicitüf ,

Furor cosifpicitut ;

Manus attollitut,

Qaintus liis addituf,

Sextus anncétitur,

Kobur oftenditut.

Ecce hotiüie

CQot

ï

Durius faxo

Non movent te ifi4

la Sponfum congefta ?

Eeee homo.

Cato abraditut,

Flagris fes agituf',

Cruor proiicitut ,

Cofta conípteitut ,

'Tandem defipitur,

Paius aí pergitur ,

li 3

cría

Jlo

1j4

TRACTATUS

IIEL

Tetta depingtur ,

- Reftis abícinditut,

Cutis conícinditur ,

JEfus prolabitur,

Sanguine tegitur,

Vcngrdifiüi,turp,

Ecce homo

Qor

Dutrius faxe,

iNon movent te tanta

Cruoris fluenta?

Ecce h.mg

Deus contemnitut ,

Spinis intexitur,

Sponífus illuditur,

Suprá imponitur ,

Purpurá tegitut ,

Fuflibus premitur,

Manus difponitur ,

Caput confoditur,

Calamus traditur ,

Spinis conteritut,

Sertum contexituf,

D?lor non CäPi[Uf;-

Ecce homo

Cor

Durius faxo,

p

Non movet te ifta

Doloris Corona ?

Ecce homo

Vuitus confpuitur ,

Reo poftponitur,

Lumen abfconditur,

iNocens abíolvitur,

FKacies ceditur,

Latro dimittitur,

Batba evellitur ,

San&us fic luditur,

Rifibus agitur,

Deus perimitur,

Cruci adjicitur,

Geftibus ?uditur,

Ecce homo

Cor

Durius faxo;

Non movent te tanta

In Sponfum vibrata?

.Ecce homo

Sponfus' educitur,

Vulnus infligitur,

Utrbe extrahitur,

Cruor exprimitur ,

Yrabe opprimitur,

Collis aícenditur ,

Humi

"

pE VIA ILZUMJNATWA. CÀP. IV. CONSID. XII I.'

255

Humi proflernitur,

