certi, tantó ampliüs cum timore &

fio : fe

intermifcetur defe&tas ex parte in-

fervoreoperationi infiflimus : ad fcr.

&

telligentis.

Sic , dicente Chrifto :

vorem excitante ipía promillione ,

quíi v

Matt. 16.

Cavete à fermento Pharifeorum, .Dit-

ad humilitatem & falutarem timoe

epu d

cipuli intelligebant per fermentum

rem ipsá incertüitudine. |.1n bonum

P.if.'&an'.

corporalem panem , cüm tamen de-

cooperatur, dum (ub occulta condi-

ficteq

buiffent intelligere panem ípiritualis

tione mala minatuf ; quia tantó li

EPT

do&ring : prout flatim fuete poft-

beraliores reddimur ad opera poeni-

fs r

modum inftru&i. Sic fan&us Fran-

tenti& , quantó minus de placato

fic n

cifcus audiens aliquo die à Chrifto:

ANumine fumu: fecuri, Et tantó te-

&tdle

Francifce, vade , & reed.fica mihi

motiores fumus à defperatione quan-

ferdum

ieam domum , quani vides recitu-

tó minus ícimus de damaatione.

ram $ illud intcllexit de Ecclefia ma-

89405 T

1

Operamur quippe bonum, quia ex

*

literye

tcriali quádam , intelligente & lo-

una parte timemus punientem , &

fttdum

quente Domino de Ecclefia myftica.

eX alia parte fperamus remittentem.

Ditige

Nec eft , quód indé turbemur,

" Vult nempé fan&limus Deus

Uiendo ;

'

tametíi auüdiamus , quód iermones

omnibus omnia fieri ; omnibus idem

lo j

Dei fint fenfu füblimes , noftróque

lcqaitur s fed quia nen omnes co-

ï

exiguo intelligendi modo longé fu.

Ils

dem modo capiunt , cujufvis captui

periores. NNon enim ita loquitur AI-

convenientibus

utitur . parabolis :

Opüitio

Ah(äü(ï e

tiffimus , ut al:quem inducat ad ma-

pifcatoribus & navi pradicans , pafto-

lum ; ícd ut omnibus cooperetur in

t Q

ribus de grege loquens , cupidis de

bonum. n bonum «ooperatur per

Ul

negotiatione difletens , Q terrenis -

Ícrmonem minüs clarum ipfis Ele-

tetfena exponens ; donec pet ea,

Ts hauf

lftteg

&is ; quia quantó res revelata eft ob

qua ufü didicére , difcant & incog-

fcurior, & ad credendüm difficilior,

nita amare : ut-ita in omni revela-

^tüm (

tantó credenti, ob füperandam diffi.

EC

tione boni proficiendi , & mali for- :

cultatem , merces accrefeit uberior,

defzendi occafionem inveniant Con.

In bonum cooperatur ipfis quoque

venit pratereà, ut' inhabitans lucem

H

reprobis ; quia ipfis minüs imputa-

inacce(libilem , modo non omnibus

Wtj c

tur ad culpam , cüm peccent in fer

q"i"que g

pervio fua manifeftet arcana, ne hu-

monem obícurum , quàm fi trans-

Ht

mana ignorantia preíumat fealtiora

grederentur omninó apertum. — Et

inquirere , & à debita humilitate

tantó fine dubio Judai, occidendo

deflectete.

UL

Porró

qam .

DE ViA4 ILLUMINATIVA CAP. VI. CONSID. VL

41l

1

Portó uf aliquid proprié revelari

raptu» antecedit , & fionnunquam

i

dicatur, debet faltem fecundàm ali-

comitar

prout fancte Therefia

&Bi

quám rationem vetitas innüotefcete ;

Ka , tanquam expetientia

do&s , xd variis in locis infinuant.

fiam ubi prorsüs nulla fit veritatis

deteé&io, ibi non eft dicenda revclae

$ed forté

Y

tio

fed vel occulta vifto , vel fe-

Interrogabis , qvi fieri queat , uf

z

[

ereta locutio

?

quià revelatio , eft

homo, fola rtientc ineffabili quodarmi

quafi veli remotio , & ex fuo con-

modo percepta, alits referte & enar.-

é

ceptu dicit aliquam rei occu!tz ma-

fate valeat ? quandoqmdem quid.

nifcftationem,

quid aliis rcfetimus, minifterio fen-

undé quamvis Phas

IG

faouüem, NNabuchodonoforem , Bal-

fuum referimüs.

Cüri ergo (pecies

taffarum vificnes; non tamen divi

illa inteliectualis ; fes occultas repra-

Das revelariones babuifl& dicimus,

(Lnralls

fit puré quid fpirituale, &

;;)

rec inter Proj |hitas numeramus.

m:nus proportionatum fenfationi

Secteta fuà b::þgnw mus Deus in-

quàtm fei mbdf* intelle£tioni

l]

*

npon

teraum revciat l,

r fuos

dz.»

ané

tos An.

videtur pof

le de intfelle&tualiter vifts

C

gsos ; five ex

fü

3PP

ntes

L

1ive

quicquárfi fmrrart & hinc in. My-

ï

iq-

interné in phu 3(3 m op

Mes

iï;ca l heologia verfatze Aüim& cormi-

terdum czduu hiomt

i

Ívelat ime

utiter fenent ; qund in raptu vifa

five

tfi-^

mediaté 9.f (x,nwy um

nnqrm: vel ulla Imgua effän quem-

H

buendo a

aiiquam viftonem aut locu-

admod ium divus Paulus ait :

Seauds

2 Cor.i 3.

!

tionem intellcctbualem , fivc alio fpi-

divifle arcana verba , qua non scet

L

y

rituali jubare rci notitiam & laram

bonuni laqtl

nen

tt

infundende ;

J

COg'MUO*]LH]

Kefpondeo 1mpr1mns

à fan&is

Z

abíque eo , quod anima ecflafin pa-

Ang- lis in phantáfía cfformati quaf-

i2

t/atur, ch,m in rnodum fan&a Hil-

dam fpecies fenfibiles, quibus homo

r

de gard s Ífuas *

vcl divinas revelatio-

informatus poüxt áliis moda fenfi-

;

!

nes haufifle creditur ; prout coll zgefc

bili communicare , que oculo [pzrz-»

T

licet ex proptio cjus calamo ad Wi-

tüali percepit ; qu(d precip ;ue lo-

bertum Cembiacynfem Monachum,

g

cum habet in illis Animabus , quæ

inter alia etam ifta exarante : Iffa

aliis (unt minüs expedite , quibus-

P Liba. vir

autem nec. exterioribus oculis video, nec

lib.t rebus declarandis aptas fimili-

"

(ap 8

[s

exterioribus auribus audto ,

ec cogita-

tudines invenire.

f

ionibus eordas sneu , nee ulla collatione

Re(pond;o fecundó , poUe ótnBi-

U

quinque fenuuin smeorum percipio

fed

nó ab ipía potentia imaginativa re-

taáunti? n 1in aninma mcá4 de?I'PS €Xt€T10-

frum intclle&u perceptarum quaf'

u-

ribus oculis , ita , quod wunquam in ei

dam congtuentes fimilitudines effii-

It

defe&kum ecflafis pa([a [um. INonunun-

gl

N;m ficut intcl lic&us eft aptüs,

d

»les ad imitationem phar.

quam autem divinas revclationes

res fen'ib

lus

taíma.

(

TRACTATUS

IIl.

1

41

Ita

taímatum intelle&uliter exprimete

faltein nnpc:fe&o pa.rm aente.

ho

ita etiam phantafia efb apta , intelli-

colligimus ex fancta Birgitta ; qu£,

fhit (

ut revelationem foli ment inditam

famen

gibilia per fenfibiles fimilitudimes

fenfibiliter exhibete.

Et ficut nihil

dccldfd

ait :

Alicui bomini boc won

Doc

eft in (enfu, quia protinüs deferatur

fefficio enarvare , nei quidem poffibile " Regel.

&L

ad intelle&um : ita quoque vix eft

eft alicui fine — fimiliz w'uze corpera] 5474t.

pret

comprebenderc.

Ut veró indicaret , (4P. 4?-

quxd in intelle&u, quin pfounus de-

P ngnf

rivetur in fenfüm.

Eít quippé po-

hanc imperfe&? adhuc etiam durate;

fiang

tentiatum in anima tanta fubordina.

fenfibus interioribus ad fuas fun&io

f bito

tio,tanta connexio, tantaque ad com-

nes & ad colhgendas [pecies vifo-

muaicandum promptitudo, ur qua-

rum redeuntibus, pælo inferiüs, (üb-

I pu

COntfa

libet aveat alterius ^p:.ranom defer.

jungit

Tanto denig, tempore in illa

uid

vire, qu&libet fua alteri commuri.

vifione sorabar , donec ommia coliegi

cate: ita, ut intelleGus feftinet ad-

T5

in memorie mea fint.

tüfi r

juvare fenfum , & fenfus miniftrar

Revelationes fibi à Deo fattas

r P

intelie&ui

aliis refette, vel tacere, eft homini

firsgs

LIbi tamen notandum, huiufmodi

liberum

quia fic congru't diving

l(/l

fenfibiles rerum cfformationes non

Sap:

$11

iwià

ti£ , ut omnia ordinet faaw;

(iri

Df

gdm n1

poffe fierài durante ecflati mentali ;

ter ; ut xf]f)c"u endo per gratiam, non

d j

fed g;mum animá à fraptu redcunte,

deftruat libercatis naturam 5 & hinc

u C )

eo ipfo, quód in (upremo mpru po-

ait Apoftolus

Spirittts Prophetarum

natur omnium fen(üum plena Íopi-

.Cer.14,

1N

P/ephetis fubfecti funt ; INeceli quód

*2

2

2

f*f

À

f 1133') ]

tio, non poteft coneipi coramdem

Obji

as, qua(dam Animas ex humi-

peratio- Manent itaque illius infuf1

litate fpiritai revglmti refiflcre ; ita,

« Qu

Íplendoris quafi quedam reliquiz &

ut debzanc quafi ad cditferenda r:ve-

J 1 h'.(

efligia memorise intelle&ivse im-

prnræ "

lata compelli 5 quia aliud eft ,

LE

D

;-reih , ad quorum fimilitudinem ,

multiplicatas m(ymmncs ; & fot-

concutrentememorià feuvbm phan

tiorcs Spiritüs fan&i ii

nf

ii

nétus urge-

N

tafia cfformat quaidam fpecies fenfi-

x aliud per modum coa&i pro-

Qitt p

bil:s ; aontmgmue poft raptum A-

pnc violentiam pati. Uadé commu-

A i

nimz eo feré modo , quo íervando

niter Doc&ores inter alia d!('cnmma,

Qn;

Biacono , qu: ad afpxcxendum cne

quibus Prophetam Dei, à Propheta

Yd d

fYY

leflis lum inis -Jïmdorem, 3 divo Be-

diaboli ; five ab i

kRÀÀ

pua.vrc & lupo

L G€4

In yii4

difccer

ïïf

à4i

ncdx&o vocatus , afcendit , vejfpexit

nus , ctiam iftud affignant:

h*(]

£ap. $5-

parwmg? j4in. lucís exiguam yidit.

quód diabolus (üos miuiftros ad va-

P **ïhil]x

Contingit quoque fubinde, qgl(*d

ticinandum , íeu dicam potiüs con-

(m x()n

POH'. revclationem menti comrmunie

je&urandum pe erfütotem & infanam

Qügo Q

catam, fcníus interiores ad fuas fun-

violentiam infliget : Spiritus fan&us

Ch'lfïo

£tioncs redire permittantur, Animá

autem fuavi d:rc&xone permoveat.

D

nihileminüs adbuc diutjus in raptu

PorfO

mülga

Em

z.

d

DE VIA ILLIUMINATIVA. CAP. VI. GONSID. V.

41j

[

Porró meá opinione iftud diícri-

Numinis; ut em»is lingua confiteatur:

i

Philip.2.

inen ordinarié quidem valet , nori

quia Deminus jEfeus Chriftus in gloria

|dlo

)

tamen univerfim ; quia fübjedta eft

efl Dei Patris s non folüm catholica

il

& fidclis ; fed etiam pagana & infi-

Dco omnis crcatura :

fi ci placuetit,

jj

d*hs;

Mla quidem m co«dle , fed

D

j

i

etiam ad pfophcfandm*-. Et quid

f

I«Pefï.fg

i

j

j,

'ontanté fecandàüm modum fibi con

at N? 1;

prohibet, quó minüs in aliquo forté

H

c

z

V.' 2..

M,

P

gcniälis Chrti-

venietifenm

3

iftla verà etiam invite

q;

Kegno Sacerdos qui

flianz veritati totis obfiltcns viribus,

& prater intentionem ; quia fpiritus

i

fübità apprahendatur furore, à Dco

prophetiz ron eft alligatus : fed di-

li

impellarur : ut etiam pr«ter imó

firibuit fua dona gratis data, prout

u

vult.

xóntra pmfgriam intengionem veti-

i

tati teftimoniüm

th-ïbiac ] R—ano

Ceteràm preter revelationes di-

P

C

ntet

á$«009

nnenti, interi-

vinas ac vetas prophezias , fiec notl

que, veritateim

(4is

À

Nonne & Saul in-

preter diabolicas deceptiones , plu-

tutf) p:ær

1

?

?

& Ca

EM

as

sP-x-!

w

ulis

us

tct Prr*päïc:

n

£X

llj..

ries etiam , precipué nimis c

13

1

t

d

*t0

hetavit de

confetfariis , venduntur tevelationes

furezns in

C

-

ÀR

itum p

ik)k/

T.

putativ& ; caufam harum miniftran-

"ii*-.ff.

hrifte ?

L

N

7«:;:m'c cerninius in ener-

M

H

i!

i.

H

te, vcl morb:dá aliquá qualitate, vel

gumanis 1

n quoque patrem inetl«

on

V

4

H

ediflerendam ver.ta

perinaci imaginatione , vel abume

dacij à Dco a

1

1

tctf COID ;

E

"

Jc

í

i

li ? qui nsmg& Domi

dantia fiducis.

INam quid mirum ;

L2

vmPB

[

[ (;7

n

E

Dili

m & Deminus do

TE

ä.i'JL

as decipiatur in vifu vel au«

us Rex Reg

W ,

jinanti

:

UF

T

€

jv *

d

"

cui omnia ferviunt

ditu, qui delirat in guftu ; dicens ct-

^j

^

bos'dulces amaros

5

&

V.X 4

f

gelleos

I)

I

tum,

[

quoque mendacia ad

.

2

i

,;T

Í

&

p

T

felleos

$

L

j

ä

la

i

i

C

am veritatem , 1p

Et quid mirum : fi decep-

(

ï?;i

tionis feducantur affe&u , qui morbo

icbra ad oftendecdam lacem , ipfz

co

pertinacim infeci ? qui morbus in

pbf

A

2

In

en

tiz ad declarandam fapientiam.

fofe

1.

12(

on

ä

quibuídam tantus , ut cun&is con-

icimus quód ipf: furor à Spi-

Hl

tü

-t

fanéto caufctur ; fcdquod abipío

tradicentibus , fingula entia rationis,

ltg

fingulas fuas imaginationes & co-

!

per tale infirumentum, quamvis re-

Niiay

££

j

lu&ans , veritas intimetur ». fürore

81.

tationes , tanquani entia realia G&

*

H

dívinas tevelati

ones defendant ; G

nit

vcl ab ipfo

L;ï-

u

rénte excitato

vcl

[7]

1

r)h à

i

ü

L

dé in poenam immif/o

F*:Cï

'"umque ità fatua intumefcit ima-

N

inat

io, ubi humilitas legatur exilio.

[

Fatcot quidem, donum prophetie

yt

Mclioris quidem conditienis fürit

plerumque Animabus duntaxat ían-

"m

&is concedi ; ita tamen ,

ut decétn

illi, qu

i ex tefieritudine mentis , &

adeó in fpem

I

fí

Balaam, aliofque de

fervore devotionis ,

quoquz $ äbyl as

& fiduciam eriguntur, ut autütmest;

1

nyl

Chrifto ejufque

fanéta Ecclefia pro-

fs ag pctitionis effz&u jam potiri,

u

phttafïä profitcar ,

non utique ex

eundcm jam oculis intueri, aut ejus

ytt

infligatu demonis : fcd ex unpulfu

«

pto-

Pof

]

-

-Z'RACTATUS I1I.

415

|

oi

?römifïïonem audire. Vetüm & hi

eretionis excedant : & quód non ra-

deceptionis fe exponunt pericule,

ró ob fuam fimplicitatem. clementer

p

ni£ humilitatis fe fubdent imperio.

a

exaudiantür , dum tam gonfide;l*tex

f

Yerum quidem eftl ; quód lemper

precantur.

(otg

H

fjj

fit de Deo in bonitate fentiendum:

Uadé pro coronide hujus Confi-

at , haud ideó tu mox donum pro-

f

derationis adjungo : virum , quem

phetie habes , quia Dcus dare po-

i omnibus fuis à Dco fpecialiter cue

Deny

teít ; nec ideó in omni periculo es à

ftodiri, mirabiliter dirigi ac regi no-

CItür

lapíu fecurus, quia Deus eft bonus,

tamus : effe pluris eflimandum,quàm

fomi

& omnibus ad (uüccurrendum para-

Ó

[

J

foeminam vifionum Catalogum nar-

tus ; quia multa nos latent. - Habet

rantem , quia fpecialis cura Dei, de-

[

lt :'ig

quippé hoc devota oratio

o

omnia

notat mihi infirumentum Dei.:

fl

proponit facilia, omnia exhibet cla-

Vifak:

14 , & quodammodo homo (ue in-

CONSIDERATIO SEPTIMA.

fition

firmitatis oblivifcitur, dum pet fet-

prin

vorem ad divina levatur ; 'verüm

thüni

Deé .::'amr»;iis.

quamprimum recellectio mentis de-

füte

ficit, antiqua obfc

"

uritas- redit, frigus

& On mkirai)/efis , me huic mate-

af

qoí

inftat, homo harer.

EI

rig de fomuiis quid immilcen-

A

2

lfig

Humilis ergo animus Deo fup-

tetm , f adhuc recozderis, hominem

s

j in

plicat confidenter , effcctum extpe-

effe quoddam Univerfum intrinfe-

qUi ;

&at patienter, füícipit humiliter, non

cum , minus quidem mole , majus

fitis

praumit pueriliter. Circa hoc Sandti

autem pevrf'cg?tjcme ; in quo vigiig

M d

quoque fubindé ad majorem humi-

rationem diei, & fomnus rationem

QQUæ |

liationem. nonnihil. derelinquuntur,

nccis fortitur. Quemadmodum enim

at

ut diícaot, gratiam non efle dcbitam,

noéturne tempörc ob interpofitam

fdo Q

fed dogo datam ; non ideó efle

terr& denfitatem , $ol prohibetur

ompl

extendendam gratiam. ad omnes

fuos radios in noflra fpargere oraj

Siï Pa;l

langueres fanandos , quia in cu-

fic etiam humanus intclle&us tem-

8

m vj

randis decem non d.fuit. Non ideó

pore fomni, ob interpofitam: vapo-

ts 0

&ffe conccffem , omnes rerum pre

rum cralhuem | impeditur, quó mi-

V&Iid*:* [

videre eventus, quia in quibuídam

nüs fuos directionis radios in fuum

du

ng:dice:idis Spiritus fan&us (2 be.

Univerfum diffundere qucat. Et

!tix! (

nignum oilendir Magi[)crilüa. Qiuam

quemadmodum in Univerfo extrin-

Vis non negayerum , quód ipfi de

lp

feco non tantüm de die pcragramus

t

veré humilibus. & cordibus fan&is

Mundum : (ed etiam de nocte fide-

N

fit fpecialis cura , cohibens linguas

rum ebíervamus enrfum ; fic etiam

quaü :;l

corum , ne in incerta prorumpant ;

in. LIniverfo ingrinfeco tempore fom-

& moderans aff. &us, nc limites dif-

Ilj

ni ignes fatui fidera errantia, vanáque

obvia-

iquam'

DE VIA Iï:Zl-UMïNäTIVA CAP, VÍ. CONSF-D. Vii

417

L

^

E

enia

tionibus eliciendis , ad organa

obviabünt notanda. Utrinque quäp-

fenfüum exteriorum tran;:mittere,

pé divinatur, tam ex fomniis, quam

1

ex allris.

De Íomiis autene & de

ficque neceflàrió fufpendatur omnis

corüm cauíis in prz'enti traétabi-

fenfuum exteriorum ir

30tUu3.

4vl

mus , & primitüs quidem de caula

Porró illud vinculum deleétabile

;;

five principio intrinfeco fomai],

tihil eftaliud , quàm quidam humor

lomnifer in ventricolo excoct

l"lq

EE ,

AC

ID

nempeé de.íomno ; nemo cuita d -

Q«

in cercbrum elevatus , quo fibre ad

citur fomniare vigilaus , Íed ubi

n

Íomnus, ibi fomnia.

iüflar roris blande perfunduntur, &

!

$omnus itaque definitar ; quód

ita fpititus cum aliqua dele&ibilitate

J

&t ligamen & quics feníus commu-

fimuatur. Undé jam patet : quód

nis, ex fine reparaadi (piritus , tuin

non qu&libet fenfaum obítruciio &

vitales, tum animales. Ex qua d-:i"ij

invaporatio nomine fomni veniats

i

nitione coiligimus primo : lomnum

fed folim illa ligatio, quae es affufo-

dele&tabili humore gignitur. Sicfine .

principaliter (ubje&tari in fenfü com-

muni, atque per 1pfum feníum com-

dubio etiam brietas eft íenfuum ob- -

muuem 4 füa operatione fu'/pendi;

ftru&tio , non tamen poteft dici (ome

('g

quo fu'penfo , exteriorun qaoque

1us ; quia fien fit pet humorcs fom-

ofls

ienfüum exercitia fufpenduntur. A

niferosa natura ad quietem fenfuum

&l

git in hoc natura inflat. molitoris,

otdinatos s fed per vapores quofdam

i

(

uvicem

tamultuantes ; & eft potiüs dicenda

,

h

qui , ne cacilius & m:ta

nimis inflamment , fubi

ns

IG rox

pïæfcr-

obfiru&io violenta , quàm nature

a;u;

tim deficiente materiá. molenda ,

confentanea : privans u(u rationis

i

aquz

decidue

ia rotam molarem

modo quodam violento ; cüm tae

i

agentt obicem. ponit : üt , aquià

men fomnus id agat modo natutali.

m

qan

fuo curíu prohibità , fiflatur tota,

Eftque inter fomnum & ebrietatem

etut

omniíque totius molendin: motus.

in ordine ad privationem usüs ra-

Sic pariter natura , advertens fpiritus.

tionis tantum di(crimen , quantum

gt

tum vitales, tum animales, pet vae

iatet mortem naturalem & violen-

i

tias operationes paulatum coníumti,

tam. Sic fine dubio tempore morbi,

]

V

——

valdé minui , multumque diilapari,

multis obftruuntur nervi feníori], u

p

interdum nec audiant, nee videant,

velut folíicita fai Uaiverfi guberaa-

(guf!

nec compotes fibi fints non tamen

jj

ttix, quaerit eoídem denuó recupe-

dormiunt , imó quàm longiffimé

tare , amp'iüs purificare, & novis

&HN

additis , omnem defe&um rcíarcire.

íunt à fomno.

2

Ob quem finem íeníüi communi

Patet hoc pratereà à comparatio-

n

ne Univeríi extetiotis ; in quo na-

qua(i quoddam delectabile viaculum

c[iäm

türa omnibus & fiagulis hetBis (uam

injicit, ut eo impeditus prohibcatur

of

certam virtutem , omnibus vapori.

H

aquam ad rotas , hoc eít, fpiritus

]

q'.lö

Gg8g

bus

I*mä. ILI.

y

d

x

Lb

s 488

iRACTATUS IIL

tttedit

bus fuam qualitatem indït ; ut pfo

perando , nos qualifcunque potus

8f La

quilibet operatione & pro quovis

vapidus porrigatur,fed de rebus íom-

producendo , virtutes femper inve-

niferis eliquatus ; uti fünt mandra-

li Pï!äi eg

1 qunptt

niat paratas. Sic alios vapores otdt-

gore , papavet, &c.

/;;.i, [ (7 G

nat pro plüviis , & alios pro igbi

Ad íomnum concürrunt ac cau-

Gom

bus lambentibus. Sic quoque natuta

fant : Primó dormitioni accommo-

n

in Univerfo interiori, dum cibos ex-

f

u

«

data corporis compoíitio quia ipía

coquit, omnia fapiencflime elaborat,

corporis difpofitio fomniferes hu-

nccfpl'z

t itid

& ordioatilime diltribuit s aliud ad.

mores undique convocat, & ad ce-

f m

aptat fpiritibus naturalibus g«n ran-

rcbrum afcend-re facit, Secundó ni-

at

dis., quorum adjutorio corpus nu-

mia debilitas, cura, anxictates, cibo-

fhrrti

tritur , & augmenratur ; aliud fpiri-

rum craífities, aliique denfiorcs va-

tibus vitalibus, qui pcr arterias dif-

$om

pores ; quia iftis animali occüpato,

fufi , vitam & pulfum opetanrur ;

natuf& videtur nimis grave opera-

iliüs D

Yabl j

& aliud fpiritibus animalibus, quo-

tionibus infillere ;- & hinc fpiritus

rum virtate fenfus &e motus tor

animales ad. ccrebsum convocat, ut

omne(,g

pintr,

corpori miniftrantur ; aliad aífigna

ligato fenfu communi intereà quieti

pro fanguiue-, aliud pro femine ; &

putiaj;

r

indulgeant, donec haju(modi impe-

aliad parat

i

»ro neceffaria quiete &

dimenta tallantur, & riervorum mea-

licvit i

k àd in

fomno ciendo , ut per omnia adim

tus fuflicienter expurgentur, Tertió

ot

221

113

ln s

pit, prout dicitur : natura in ne-

m: üifieaim fiiritus animales ex-

ceíà riis nunquam deeft.

p

terae rité occupentur, ftatimiterum

Et hinc venit , quód unus in.

étare

introríum redeunt, & quieti indul-

A

quieto & turbulento : alins econtrà

gent. Quartó confüetudo ; tum quia

Dodum

blaudo & quieto fomno fruatur ,

natura tantem de humoribus fomni-

&5 |

quód unus dormiat diutiüs, & alius

fcris preParat, quantum (omnolento

"

k m r

breviüs ; quia nempé in uno pro

animali tuffcere, experientid didicit ;

a n

div*ríiate ciborum, aliarumque di

attendens non tautüm legecm necef-

TET

fpofmonux'rrrcimquitur humor fom-

LPERLIT

fitatis; fed etiam legem confuetudi-

nifer impurus , & in alio afcendit

nis , quenaadmodum plunbus indu-

N

-

purificatus ; in uno natura de huju(

&:ggnbus idipíum poflet clucidari.

fifigs.

s:iodi humore plus ptovidct, in alio

ic experientia docet , quod na-

P

minüs, pto diverfitate temperamenti,

tuta homin lafcivo tantó ampliüs

Kienr

Hinc patiter venit ; quód humori

lligg

prov:deat de femine praparando,

bus fomniferis confümptis , animal

quantó ampliüs ille malitiosé pro-

s

nequeat ampliüs dormire , donec

fundit ; etiam cum periculo fanita-

t d

denuó alij & novi humores à na.

tis perdendz, & jactura propriarum

H

l** ^ N albu

[

tura ordinentur ; & quéd neceffario

uï

J

1

D

Í

virium. Tum ctiam, quia quod na-

1

^. Dehi

fomno deflitutis , pro codem recu-

j

d

RW

tura (emel a(fuevit, ab eo difficulter

Ó

recedit,

aip

DE FIA ILLUMIN **TI;';'A CAP. FT. CONSID. VII

recedit , five ut utcilis bquäzu-r 3 $.

joanne Zahn pluribus ac mirabilibus

X

iuftotiis. Secundi ulterior tatio efts

De 4nih- jewpis natuza mos eft, tdetm agere,Mqtod

f

bru:.

prils egit s r donec. novum.edocta. f

quia , quamvis potentie rationaleé

!

d

interdqm citcà objccta fpiritualia,

par.:.' !

economie wiodum , veterem conjeanttr,

v e6x

9v

AG

circà Deum vel Sanc&tos ia flomno

(

(4. i6.

e fervare.

Somnus íol animalt c

Othnit $

werfentue s non funt tamen ita eX-

ID«

non enim dicimus plantas dornure,

pedum , ut poffint fuos actus juxtà

il

nec fpiricus vel animas fcparatas fom

tcgulas morum dirigere ; & ut plu-

|

1l.

timum ferme ob faltantes , hucque

no indulgere. ündé iomnus ab ZEgi-

td lo

B

If

E

illacque in cerebro vagantes fpiritus.

neta medico dcfinitt

; quöd fit que:

0i

0fll

[ ET

P

intelle&us cantum illuditur , vel om-

faculmr;& ARnima

propier stilem bu-

10

niià ab omni operatione impeditur.

n

meren, quo cerebrum per]unditur.

Somnus alius eft impcrfc&tus , &

fta prudens fibi equé applicare

lpäiO,

alius perfc&us ; l'ofterioris nomine

poterit, dum forté videt fubindé &-

»gcra-

venit ille ,. quo fenfüs communis,

grotem vel fenfibus duntaxat defti--

ItiLUS

tutam, vel pretcreà 11 miros geftus

omnef?:iue fentus externi totaliter li-

n !

eifatum , & quali in rabiem a&tum.

gantur, Prioris, quo (olüm liganuit

qmcll

Imprimis enim aliqui ob indifpofi-

t

partialiter , prout contingcre conm.

Iny

tionem organorum lolis fenfibus ex-

fuevit in iis, qui dormientcs audiunt,

f

ac ad interrogata tefpondent,

te£Dis deflituuntur ; ita ut —phaut*afia

^

Lf(.O

In (omio poffüt

P

us quoque intel-

perfe&e & ab(que confufione iutel-

»Ax,

Gu

ligere ac velle, ieteri tamen , vel

le&uai fingula minifleet, i(que emnia

t

iffl

demereri non valcinus.

ditindà dijudicare & voluntas li-

Quemad-

d

bercime queat. Haud fecüs, ac ficti

modum dacet angclicus Do&or, di.

ul

cens : Ufus libers arbitrg (equitur judi.

coniuevit ia cecis & furdis , & ia

|

ymit

Gu ratwnis , per quem voluntas in

iis , in quibus fenfus fua obire otficia

part. i.

"

l0

Deum convertitur : in. dormiendo fuff-

grandava fenectus non (init. Quin

quaft. 28.

Qub

cens effe non poteft. $ quia etfi fit ali-

ilti polliat mereri, demereri, medi-

AU

a. 3. de

n

quis motus voluntatis , magis fequitur

tari , conremplari , de peccatis con-

lïf?r;'t..mi

teti, vel peccatis contaminari, 1eniini

ïtldl'

6.

phanta[ma , quam judicium completum

fAlionis.

dubium mover. Et hinc fine fen(u

[l

T

fl

Primüm praterca patet ab ipfa ex.

pez*iculosä decumbentes , fub condi-

j D

perientia ; tam diftinct? fiquidem

tione efle abfolvendos, werior I heo-

quia fibi

l

" M

fubindé fomniamus, ut vix non per-

logotum tenet Íententia

t !

ut

i

Is amaates,cumi

^l dOl

Íc&ius ac vigilantes d;judicemus ;n-

compores & (useíal

faum .pctitum certo & cloro figno

? pfO'

ter du!ce & amarum ; inter nigrum

infinuate non ï:äft,am , fine dubio

2!

Tem. 3.

& album. Imó reperics, quorum in-

genium 12 Íomnio invenit s quod vi-

oprant, atque intcndant omni maotu

jarim

difquifit.

2. $. 2.

ipfa veletiam refpiratione falutarem

X n

gilando non potuit , conäïgmme id

implo-

Ggg 2

at

d

N

Niksises

TR A

(CTATU 9 f1s

420

implorare medelam ; ita ut ia tali-

fed illorum dilectionis fervitium ne-

f

bas non defic poeaitentiz fignum

Ícitur ; in mesooria recordatio Dei

f

fed folàm in circomflaatibus intel

excitatur, fed cjus bonitas non ap-

ligeatia ejufdem ; & quia de. proxi

prehendiar ; ab intelicctu au&or

u

mo noltro (emper meliora ominari,

dolorum tentaquc IUIDUJIU.S mqum-

univerfali lec: monemur

ur, f-d alius non occurtit, aifi quem

']le!S iü

ü8

tali articulo wn?utmmh : Lcnïuxdua

puaüæiïa proponi it

"cl cuius no-

m

ett pæq irens, nili ejus impoaeniten

men nmemorig inharet , tametíi be-

il

tia nobis certa habztar

ncfactor fit, tamerfi Deus fit. Hi ad

n

f

Sc *'mrj $, alic

E

ui

)OZ

ls à fe alie-

fv rcverft , fatcbuntur ; fe illos vel

H

;)c& itü

ita ut1nt

&as fit 1n30-

ilos vidifle , ac novitie , fed alitet

Vvei

1

£

Afl

tens 4

'Iz!iliïhxh xïvl"l"i tancum

ppxæham ifle

; & hinc fe ilios 2

iiC-

t

eonfuíà

)5

à

f

11 COP

onecin

H

-

i"..f $

cifte u*ntumeha

p

qui

quos dcbuitlent

fim

fc

Uï'

il

x

"

h /iote.

ad fe treverft , nec (

1

UE u...

Hos quoqm peecati reos

&i:

tern

-

a

CO'

-

e

rit, nec q qid l«mhn actim,

pronunciare non PO w;mas, qum to.

bus

tum ililoruti operatt iB

otali efi-

tam sgum, an dorinlerint v«l fom-

(

r

1

niaverint, qü""l at

J in ferüm natuüura

mation

v

— m

eft amerum pat ü. Unde bo—

CEBL

num cít

fimilibus-vifis, cavere à

extitetir, & de xïn certum eft, qu od

terii

PX'OCU

fint ab oniai operatioue mo.

Veiocitate & temeritate judictj. oane

atCaI

tali remoti.

non wm iníana motte beatus Thau-

thog

Tertió , aliqui extetné undique

lerus & vita difceilit, quia moribun-

in- circumítantes

CX A!E

p ignos & alaws

dus infan:c figna oflenait.

Pericu-

t j

À*

P

diftribuunt, o

e ftrident, clamant,

lofiüs tamen cít ,

quanio tales ho-

l giliz'

lss Y

rmrrunc ür, & quo od hercibiliusctiam

munes Pfæf"f(fa , Ccatmnina dccantant

in usz plemias folvantut. ;

vela

a

alij

venerea , &in geftus prerumpunt

ecoatri contiasó caucil salif, cachin-

Oif

':1 ícivos , guu hoc eft potidis 1ndi.

nam*

b uccinant ; inte I"ï'* Yy

113

um nmo

fe

"r

^

!

ais flygie , qwm opcra-

:;Pl

CLf

&

inflaa

m

3inati

'"'ï'lïü; exroam

ía

tilonis A)! Ius

Atüca à

z.

dony

curiitaat , c: 3oreas 3x1v un

"'-Zilux. im

Juartó p

g

teft contingere, ut quis

N

cauant

invicem coi uma Unt. cod.

fenfibus vsl omninó deítitutus

VL]

At

I

tuüduat , coacradaa

; conth igunt

cotus c

cotitt a!'L

$, tütceréoe in mente

dæmo

Intclectus interei naj üfcemodi no-

fuaà d

vina boni

itate caclefti lumine

;

ul

vitatibis obratus, in varia jaudicia

pei rfündatur, vi cujus actus liberos,

331].4

2Dit $

Dï'fi.t'D(lx. vero uot extezni qLIO-

^onos « fanétos prsfïtchccre hujus

Q

d

que f:niüs confusi quidam fenfatio-

afferti nullà ratione fe opponente.

Aml

d:

ne fe

immiícere contendunt.

Hic

Qiiaüivis enim al: iqucm mente cor-

&Vo

enim vel

m:nua d

f*.('*z "1)

Vi

n PIOPOZH

f.mtum dicamus, pon tam en ita in-

W d

tur , fed iliorum cauía ignoratur ;

teliigere volumus , quafi mens &

h

!e

bj

illie prefentia. hominum exhibetur

àagima rationalis valeat fubjaeere cor-

4 (()n

ruptio-

quo

DE VIA ILLUMINATIVA. CAP. VI. CONSID. VII.

421

:ne-l

rüptionis opprobrio : fed quàd fen-

dior. Sopor, miriiflerio A'ngeïorumi

?

Di

imri

iil

zÀla

5

US ,

fibus (ua dcbita preftare fervitia ne-

plerumque quictem dal-

u

ciorem operatur, mird exinde menti

gantibus, in opetrárioncs fibi conna-

ferenitate ingeflá , quia opera cauíg

türales prohibcatur exire. Quemad-

ültls

todum & in fomno , animal qui

füperioris femper funt praftantiora

m

Damorn

i

dem dormit, atfnens non dor

A&iÀ

£

opetribus cauía inferioris,

(IQ«

fed fol

fu& connaturalis operatio-

econtrà, pletumque fomnum tur«

i

3

H

fY Yif

i( u

jenti

nis exetcitio ex de£ du ii

bulentum immittit , nec non ludis

ldl

t n:nne fide

bundo tita accedit. Hic enim anté

fervientis prtivatur.

vl

divina tenemus , beat;m Salvatoris

íomnut, diabolicum ad fe acceden«

df

cen muftelam advertit , alium felis

animam, ctiam tempore fomni bea

"

ExïE-

tifice vifioni Deitatis fuiffe immere

ludicrá vexat

3

alius peregrino füs

1ï"l

fam ? nonne

& fidem habemus, fan-

furrto vel vefparum muícarumque

la

tfà

&A d

f0j

&i5 Patribus

communiter fentienti-

ta utraque occüpatur in aures

i

i5

bus, beatain

4

eiparam, fenfibus ne.

alium forté diabolus agitando ob

zil

ceflarià dormitione , & quicte con-

dotaüícete facit , velut ancilla cane

tillans , infastem cubantem-in cue

cefsà , quoad mentem & «ordis in-

E

nis , quz ormnia*, vclut inepta;

teriia , aícendifie ad contemplationis

t

arcana ? non obícurum hujus tefti-

procul fünt ab operatione Angeli

»

hat

monium perhibente Scriptura , di-

deinifli ab alto.

:

b&ss,

)ul«

Ceüte: Ego dorwio , (v cor meum vt«

Jam ia fomtio , occlufis fenfi

Catnt.;.

(icd

£iat.

Porró non omnes, qui Joat-

fc fomniam aperit, ficut in aula pre

110-

3. 2.

nes Vocantur , cum 3oanne in -utero

fpcé&taculis exhibendis paratà , occlu-

tnt

IDatcrüo uitü

:

^

"

fis undique feneflris , facies totitis

donis donantur ; nec

n

omnes Marie in fomno a&uali con-

theatti tantó amaeniüs infpicienda

Pu

jrdl

tc

iii

£15

exponitur, quantó minüs de lumine

platione bzantur, fed rariffimum

x

exteriore ingreditur. Uadé fomnium

donum perpaucis conceffüm.

$

LI

E

S

Somnus aíius à natura inducitut,

definitut

quód fit quedam rerum

j

Jl

alius à Dco immittitur , & alius à

reprafcntatio. tempore [omni im imagi-

v

L

&t

At

-l

irand

$

KUb

1294

damohne ii

BM

ipatur. Primi n

ene À phanta[matibus exeitatis

cAuf atat.

ii

fariüs call.bis ex exetcitio , quàm

:ïod

fnuflé

À.

s

ecundus tunc cótr

Mi

u

ngit ,

Circh fomniorum divifionem

calamo.

u

1,,

eft omaium Au&orum eadem Íen-

quando Deus per fuos Angelos ho-

uU

mini fomnifcros humotes immittit ,

tentia, commnuriior tatnen, yræcipuä

Modernorum tent : fommnia e(le ia

«

& vocatur communiter fopor , uti

neropé fomnia

d

ex ciiv::rf:s Ícripture locis. colligi-

triplici differentia ,

I

L

ica.. Prinia

divina, natutalia, & diabo

"M

Z"D'-JS $

quamvis non pauci foporem

!

T4

in hoc differre contendant,

funt, que& à Deo immittuntu,, five

à fomno

1

[

immediate

pet (cip(um, five pet ins

!LO

quód fit (omno cemmuni profun.

-

ter v ert.

G8g 3

Xl

4l

/

IRACTATUS I

teryentum Angdx fandti.

Secunda

Nam £i ut imptimis ex con"ælla-

Yitáft i

íunt , qu& à caufis naturalibus cau-

tione fiderum. piuv ias , nives, fere-

gff€ Y

fantut, quod dupliciter folet contin.

nitates, & alias rempeftatis mutatio-

^

Prmó , ut diverfitatem (om-

hgea

"OE G.

fes AFHOIOUI ominari non' prohi-

bentus.:

ità, & Medicis lioitum eff,

atf

piorum caz£r ipía diverfitas q:ffcz-

o

fitionis phyücæ & corporalis.

Sic

malé hab. *ütï& éxaminare ([omnia,

fine dubio raró bené fomniant , quo-

ut indé fututtum ;,:.rfculum morbi-

"Hlup

fomor

!

rum valetudo & temperamc'xtam fe

que quahracem providé conjicere

locno

puali habet. Secundó , modo íom-

queant : quia, quod tempore noctur-

pinm naturale evcnire folet ex qua.

no eft concurfu:. fiderum, hoc tem-

tiied

T CUU

dam cauís merali & libcra, five di-

pore fomni in homine eft coacurfus

(omis

fpofitxoncl ofius anims. Sicfine du-

animaltum fpirituum.

Secundoó ,

ficut licicam eft ruftico

Vitioiul

bio avari ut plurimüm pecuniam,

la(ciyi laxariam, & iracundi vmd.—

lizcnti

obfetvare tempora, qu:bus ligna ce-

&am fomniant ; prout id praclare

daj, quibus olerum plantas terre im-

QO , 1

(

n

T0

Claudianus fequentibus Vcrnbus ex

ponat ; & hortulano , fiderum no-

[

b

fethper

?efmt :

tare curfum , uc arbufculas cempere

coagruo transplantet, herbarunique

i it)

