àd eum profe&üs gradum afeendit ,

ralis fenferis ; quippé ubi languor in

'

quem tepido gteffü etiam per mul.

bonis defidetiis advertitir , ibi haud

ZATMIS

tos aünnos ertingete haud peterit.

exiguam fignum fpiritüs agoni

-

Unde plutimi Afcetarum cum Car-

habetut ,« ubi defideriis abfque dif-

u

digale Bonaà omninó hujus fent men-

cretionis régula infiftitur , jbi timen-

sl

n

tis , compendiofiffimum effe iter ad

dum , ne fpiritus intercipiatur & fuf-

perfectionem , indefefsé. ad aípira-

focetur , indóque pracipitetur in. I22

3€5&U

tiones fan&àque . d-fideria. incumbe.

fum , ubi fperabamus afcenfum ; ubi

! a

vcró fancta defüderia convenienti fcr-

te,ità, üt ille in Via perfcétionis

*

vautur in curfg , & dcbito promo-

:MW

eurtat Velocior, atque feliciot , qai

Kr3

Yélls

(Panf

317

OTIuERÁACYMIIS

IIl.

ventur progtefTu

ibi anima fecun-

um optati litoris, & in viatote de.

ht

dis ventis ad altiora provehitur.

fiderium . ferenitatis. Breviter. nihil-

iní

Idcm quafi funt afpirationes , qu

ominüs notandum venit , quód Sa-

fir

ad Bicum mittuatur , ac halitus , quo

ccrdotis fit , circa fimilia. defideria ,

Bic

homo ab homine afflatur ; quia fi.

in confeffionali fzpiflimé eccurren.

(

cut homini nihil niolcftius 1;i-hfique tia-, penitentes debitá inftru&ione

fan

oRcrofius , bomine fztitum balitum

uvate. Erenim non pauei pauniten-

fiín

ex ore mittente , ita etiam nihil Deo

tium ex Confeffariis difcere cupiung

ol

gravius nibflque abominabilius , ani

utrum divitias , honorificum flatum,

i-

(

r

F

4

4it

if

H

"u

ma malis defidetiis oceupatà Et

n

atemn , longam vitam , & htl»

fnim

cut emnces econtta praíentiam ho.

juímodi naturalia bona licité & citrà

f

sninis , fuavcolentem odorem exore

ullam

imperfedionem — défiderare

faA (0!

fhot

mittentis , defideramus , i

. si'h

EO'JALIC

queant ? Alii econtra ícifcitantur ,

Dcus.in viro. fan&orum defiderio-

vitz|

utrum. vel fibimetipfis, vel aliis vge

Tfün

rum fibi mirum placet in modum.

leant optare mala naturalia , uti funt,

ümm

Fraftrà fibi puclla. fponfüm quarit ,

&gritudo longa, mors pr&matura ;

C

3211

ä,u

que fuo ex ore gray

ii4

Íztoreni exe

divitiarum jaétuta. & fimilia. Primi

i,

halat; aft cunctis econtra defidera.

admonendi fint , ut hujufmodi iu-

tf

bilis , que dulcem eru&at fragran-

differentia indifferenter defiderent ,

. Dittto

tiam. Fruflri etiam anima ad. Deum

hoc eft , non aliter , nifiinguantüm

?s D

afpirat, qug malis defideriis abundat ;

Deus illa ad füam gloriam noftrám-

ul

€contfa autem illi Spiritus fan&us

que falutem condu&tura & profutu-

fuo divino afflatu fe obivium jungit,

11 m

ra cognoverit , proxeflando , quód

«uam fervidis afpirationibus & de-

talia defiderare noilent , nifi Deum

« don

fideriis (an&is incenfam agnoevit.

indé glerificandum fperarent ,. &

n a[p]

Undé liquidó conftat , alia defide-

E

quód contratium optarenr ampliüs,

ria efle bona , alia mala 5 alia melio-

qumy

fi credere poffent , id Dco futurum

ia , alia pcjora ; alia optima , alia

g-ra-tfiu $:

Ofe

pofüma ; prour nempe cft res , qua

Sin veró de hoc ipfo intetrogant,

OCj

defiderio velut fcopus & finis pre-

quidnam Deo fit gratius , an petere

figitur. De dcfideriis malis hie nobis

ülis fl

& . defiderare divitias , an. pauperta-

nulla fermocinatio , qnia nemo eft,

tem ? an íanitatem , an egritudi-

IT

?

m

qui ignorat , quod mala defideria non

nem

.

an fortem iniquam, an bené

ad profe&aum , &d ad interitum düe

Ri

faventem ? Tunc diftinguendum eft

cant. INeque ctiam multüm occupa.

inter perfenas fibi folis fervientes ,

5 pl

bimur illis , quz in res indifferentes

& inter períonas aliorum urilitati in-

q'ai; f

feruntur , uti eft in mgtoto defide-

vigilantes Ad poftcrieres quod at-

Tio Oæfi

yium fanitatis, in paupere defideri.

TU g

H

tinet , neutiquam ambigendum eft ,

litttn

um n,ummoxum , in nauta dcíideri.

quin debeant potiüs petere & defide-

*

Tare

hL

"

DE PIA KLUM INATIPA CAP. V. CONSID. H

315

yt d

CrorD

(,iïdO

fate ea , qua officio rité pcra

ó

dimenta boni communis ex amore

tll

inferviunt , quim ea, qua functio-

pfopriæ uütilitstis appetere. Aliud

uödS.

nes ex officio debitas impediunt

tamen fentiendum foret , (1 talisPa-

fea,

Sic fine dubio tcÉta vivendi reguía

rechus fabflitutum habetet , à quo

KUR

di&at , ut Parochus porius. defideret

gregi major utiljtas , quàm à pro-

ht

io ac fano Paftore manatet , tunc

fanitatem , quá medisnte feo officio

&t«

enita fibi egrotando Parochus , aliis

fungi , & commillis fibi ovibus pro-

CUU

defle poflit , quàm agritudinem ,

[mitasi & faluti foret.

1£þwm,

quá impeditur à fuis funétionibus &

Quod perfonas privatas concernit,

animarum utilitate. Sic etiam Patere

h

ipfis ut infpiciendus eft proprius pro-

T

familias rectids defiderat rerum fub-

ícétus , ita id magis defiderenc , quo

Vi

flantiam , ut poíflit. fuis neceffatiam

magis ad foliditatem virtutum (ub-

^t

duntt

vitz fuftentationem miniftrate , quitn

limati fe fentiu

lqu 5

five deinde fit. fae

iW

rerum inopiam , eum detrimento &

nitas , fivc infirmitas , five tempce

damno füorum. Ét hoc adeó verüm

at

talium bonorum honeflas , (ive egc-

Angtu

flas, Sin dubitent, quidnam ad pro-

eft, ut homo magis debeat petere id,

|

i

!

P

quod eft neceffarium ad expletionem

prium profe&um utilius ; num (a-

dl

officii , quàm id , quod fervit incre-

nitas , num infirmitas ? illud appe-

Á

mento ptoptii profectüs. Sic, quam-

tant , quod cít aature magis contra-

u

vis Parochus nullus ambigat , quin

rium ; eum protcílatione tamen ,

pofïïz copiofiüs proficere in fpiritu ,

quód etiam altcrum recufare nollent ,

i

in morbo conftitutus , quàm fanita

t id Deo gratius ícirent ; & quód

j proi?!!*l-

!

0

j

te donatus, débet nihilominus ma«

non defiderent advería , quia iifdem

b, 0

jf Daut

gis afpirare ad fanitatem , quàm ad

ferendis propriis cx witibus pares fe

at s

egritudinem. Sic & Paterfamilias ,

fentiunt , fed quia de Deo in bonita-

quamvis fciàt , quod poffir quietiüs

te confidunt. Ex quibus ctiam , jam

&

ofate , inops rerum , quàm

) fortu

ut plurimüm liquet , quidnam fecun-

j finuut

nis neceffariis preditus , debet nihil-

dis refpondendum : nempé mala na*

ominus magis petere id , quo pro

turg (uti funt verbi gratiá naturae

fuis neceffàrió indiget , quim id ,

lis caciras vel infirmitas ) quá talia

A

quod proptio emolumento conducit.

przcis?,e(fe nunquam dcfideranda vck

u

Ratio horum eft , quia (emper illud

appetenda, quia füb ifta pzzcis? con-

qudi

fideratione nulla prudens retio , ea

j ^f bf»qf

potiüs cligendum eft, qaod cft uti-

fatii

um j

le.plaribus , quàm quod uni, &

appetendi, occurrit : effe veró appe-

teuda, & quidem magis , quàm bo-

[d

p

i

uia femper eft przponenda obliga-

Il

;

0 officii proprix utilitati.. Cür ita-

na niturg , inquantum furnt bona

uilti

moralia, & paleftra virtutum. His

que nulla perfona publica poffit uti-

,s qUO e

litaterm -privatam -bono . communi

tribus tamen netstis. Primó ne ap«

um th

1l

u

preponce , etiam noa pocdít impe-

perantur , dum cedunt ig prajudi-

h&

deäd

«uir

"g

$19

-1K.A4C

CTAT U S-HL

cium & damnum alterius, qecundo,

batur : fed continuis clamabit ad De-

ne appetantur , dum impediung pro-

um lacbrym:s ut bono R.elpublmx

prium benum majus. Tertió , ne

?ouus aliá vià fucscurrafur ut potms

em cndmtur

SPPUMHUC

X prafum pf»om & pfo-

qua m "tumantur mmul.

Rt ad hoc ig omhni eventu mwm-

pna confidentiá , fed in humilitate ,

ä

& plená £idscia in Deum. Effe au-

bendum eft , ut potiss petamusa Dco

tem , ceteris paribus, potius optagda

tale auxxhum quo nemini damnum

ü

fnala , quàm bena naturg , inde li-

caufatur ,

quim tale , quo alterius

[:

quet, Quia- per mala magis eXerce«

Ll

il

daanm timetur. Hinc fepias ad-

£nur in pwuhm , magis cof nformae

monendi fünt parentes , ne defdc-

Y

mur Chrifto P'ïtlr:dtl ; Qum tninus

rent mortem fobolis propter penu-

li

cit periculum proprij amoris , & cer-

riam !ufhntatwms . quamvis rudes

(

tior occafio majoris mercedis.

lin

ita optando rariflimé peccent gravi-

DParitet ex dat:s fa cile colligitur ,

ter. Tum , quia talia optant folüm

nala natuf preximis nunqmm gof—

:fxeiïimc.tcr purántque , fs ita op.

It

ie defiderati ,

nifi indire&é cantüm

tando , fcrïvoh non tam «njuriam in-

If

iütribus iequambuu cafibus :

d

ferre , quàm optlme providere.Tum,

anu?æaïus eft, quando malum

quia ralia defiderant cum implicità

Qf

mRaturge , certó fatur , in ipforum

faltem refignatione ad voluntarem

40

Furum

hoc e-

bonum. fp:mualr-

divinam, rogantes ,

ut Deus fe me-

GLU

nim in cafu non opto p£oximo fna

diatorem offendat , cüm nullum aliud

Ím

lum , hdwpc'oejus»bonum ques-

medium fuflentande prolis occurrat,

QUf

admodum ego mihimetipfi ab om-

"Tertius cafus eft : poflum licité

n

mibus optari vellem , facióque ipfi ,

optare malum injufli aggrcfforis ;

fitq

quod mihiipfi fieri vellem : non ve-

quod eft ad avcrtendum majus pro«

tlb

re ita f'accrcm f ngï certum malum

prium malum unice neceffarium. Si-

füm

naturale

B

propter incettum bopum

militer licité defiderare potetis , pro-

(àtur

morale optarem.

pter ptoprium bonum tui , proxxmx

Q Lie

Secundus cafus eft , quande natu-

amalum , quod ipf aliàs, tui juvan-

tf

Fale malum preximi e c& neceffarium

d1 cauía ; faltem ex ckarltate fubire

b

ad banam commune

D fic hute &

teneretuf. Sic filius à paternis Jari-

Wn*e

virtuose pofïum eptare , ut fur vel

bus abf que graw ja&tura recedere non

qlm

latrogapxatur , ut emaes hoftes &

valms licité opmt amotionem a4n«-

Xifno

amqun mvaf'mcs patr:æ 3eruc:dentur

«cille , proptercujus praentiam con-

?nm ;

Ubi nihilominus anima perfe&ionis -

tinuó fe tentari, & in proxxme COll»

f

& rccohc&xouw amans , omnem la-

ftitui peccatx p*enculo , experitut-s

ahqu.

pidem imovebit , ne fimilibus i inani-

quia ancilla aliàs , ita te&o charitatis

ünt

ter occupetur & diftrahatur ,

aut à

ordine monente , deberet potiüs fibi

gcrfec"n maríaetudine Chnfh prola-

dc alio famulatu profpicere , quàm

ii

íuo

N

!

DE VIA ILLUMINATIVA. CAP. T. CONSID. 1.

319l

ib

fuo proximo fcienter ejufmodi lapsüs

dicendo : ó dulciffime Deus , utinam

q*

à cuactis creaturis amateris eo amo-

xpüh

laqueum pr&bere ; quamvis c&tero-

Ie , quo propter tuam infinitam ex-

$u

quin ipfa effet innocens , & extrà

[

Rol

periculum lapsus proprij, nam fi

cellentiam digniffimus es.

Secundi

nam

preterea periculum proprij quoque

generis fünt ea , per que Deo quafi

U:SD

lapsüs accederet , tunc non. tantum

obligati cupimus , quemadmodum

A

jumur

fi dicis : Ó duleiffime J& mi,

[o)

ex diledtione ergà preximum , fed

]

attiy

etiam «x charitate ergà fcipfam de

amor mi , ó quàm libenter vel

:em

?i d

alio fibi providere famulatu debetet.

ufque ad extremum Judicij diem

e d

Verüm enim veró , quia circa. fimi.

oninia eXcogitabilia totmenta fubite,

ut tü, Ó amor mi, vel unico die à

s

lia plerümque plus valet prudens ju-

dicium , quàm univerfale conclufum,

nemine ofífenderetis , Paretus (um

j ru&;s

hinc talibus de reliquo prætermifïïs,

ufque adexiremum Judicii diem om-

T

!

Wi

J

Ad Alpirationes facras , & defide-

nes Purgatorii poenas fuflinere , ff

me vel iíto die ab omni peccato cu-

Z

10

r Íin&a progredior , quorum alia

immediaté diriguntur ia-Deum , uti

ftodias, ut illam vel illam anitmam

Itam 1«

eft : defiderare

ut Deus à nemine

ad poenitentiam perducas , ut. meo

JC-T *W!

offendatur , ut à cun&tis mortalibus

parenti períeverantiam in bono con-

impli

j

cedas , ut meo inimico propter tuam

r

agnofcatur , debité honoretur , lau-

detur , & ametur , ut ipfius fan&if-

infinitam clementiam parcas. -Pata-

um

hi

fima voluntas in omnibus adimplea-

tus fum per tot annos graviffimum

li

ii

tutr.

Alia immediaté dir—fguntur in

morbum in me íüfcipere , ut vel ita

j orcu;räf-

San&os , uti cft defiderate , ut augea-

illam aut illam virtutem impetrare

m ld

queam.

tur cultus beatiffima Virginis Marise

7[6[(005 !

eliorümque Sanctorum , ut ixjA ipfo-

R.ursum alia defideria füunt rebus

y n

rüum culm nulla itreverentia commit-

convenientia , alia independentia &

brium ul

tatur. Alia immediate veríantur cir-

quafi vaga. Priora funt , quando ve!

ub f

ex vilis , vel ex auditis accendimur ,

cà feipfum , qualia funt , quibus ho

; goximl

mo fibiipfi virtutes , merita aliáque

ut crumpamus in convenientes affe-

uj

bona ardenter defiderat. Alia demum

G&us , afpirationes , gemitus & de-

u

immediaté refpiciunt " proximum ,

fideria. Sic verbi gratlä , quando vi -

g

demus Solem , fumimus occafionem,

qualia funt omnia illa , quibus pro.

í'pen

ximo aliquod bonum optamus. Ite-

ita corde , vel ore &imul dicendi

m ?

rüm alia defideria funt fumplicia &

Sol cognovis occaíum faum , & nun-

ntam i

nuda, alia veró quafi pactitia , feu

quam defle&it à curíu fuo , da dul-

cifme Domine ; ut & cognofícam

xj q

aliquo pa&o veftita. Primi generis

famt , quando vel Deo vel proxitno

viam mandasorum tuorum , & nun-

chmüï**

aiiquod-boæum fimpliciter. & Íine

quam declinem À mmandatis tuis.

ingue

addito defideramms , verbi gratià, Quando videmus ignem ; ext

PO

Trag. II

i

inme

01

i

323

TRACTATUS Ill

in me Ó amabilifime Deus ignem

in petitione luminis, quo deformi-

p

libidinis , & infunde in me ignem

tatem peccati aghofcant , ejuídem

p«

tue dile&ionis. . Quando videmus

perícctum hotrorem concipiant , at-

tef

aquam ; quemadmodum díiderat

que apta media inveniant , quibus

efía

ecrvus ad fontes aquarum , ità defi-

vitia debellari queant. Proficientes

derat anima fnea ad te Dceus , da mihi

debent continuó afpirare ad virtutum

D

Domine hanc aquam fíalientem in

perfectionem , & $an&torum imita.

vitam eternam , ut fion fitiam ater-

tionem. Perfedti autem debenr efie

quo;

nüm. Quando videmus terram : be-

jugiter occupati in affcQtibus amo-

cogit

qui

nedic Domine tertam cordis mei,

ris, & deliderus perfectioris unionis.

Qua

ut germinet tibi gratos flores virtu-

INec eft , quód centrà objicias , te

i

Áün

tum, & fiat perfc&te purgata À loliis

nelcire , in quo ftatu vcríeris , nam

COHdil

vitiorum.

independentia & quafi

licet ighoremus , in quo ftatu fimus,

COR

confuía funt ez , quz procedunt ab

non tamen ignorare debemus , ad

P

homine , modó a&us charitatis ,

quem datum nos applicemus, INi-

Y Pl

modó actus contritionis , mnodó de-

mirum ütrum nollra cxercitia , uwti

Quby

fideria caftitatis , modó perfecte di-

funt meditationes & examina, pti-

fim

lcctionis , modó mundi cordis , mo-

marió dirigantur vel ad vitiorum

tijsq

dó azterne beatitudinis

eliciente ,

extirpaátionem ,

el ad virtutum im-

Idig

abíque ullà reflexione vel ad viía,

planrationem , vel ad unionis dila-

prese

vel ad audita, fedquia ita in memo-

tationem ; quo enim ejuímodi ex-

riam veniunt, & quiaad hujufmo-

Aff

ercitia diriguntur , illuc quoque af-

«j 10

di affcctus ac afpirationes À 1.co , à

pirationes per diem (unt dirigenda.

Caterüm , uttum inter afpiratio-

OCCüpa

tumat.-

fuo fancto A-ng»clo admoneri íe au-

T eun

nes , fanQta defideria , cogitationes

Denique alia defideria funt accom-

filiorum Dei

P

ttstfn

preces jacuíatorias ,

imodata exercitiis , & alia vitg. Prio-

cordis miffilia, & fimiles terminos,

Octloi

45

ra fünt., que 1pfis excrcittis congri-

in libris ceaffim circum£erri folitos ,

Tüentis

unt , uti , fi tempore comcfítionis

diftinctionem ponere velis , ucrum

Vfïüm

repetitis gemitibus & afpirationibus

veró indi(criminatim de ciídem, fen--

defideremus virtutem perfc&ta ab

tire , mea parüm refert ; quid ego

flinentie , & plenam extirpationem

de hisfentiam , cupienti refpond»o :

lhde af

t d

gule : patiter fi tempore orationis

Preces jaculatorias , afpirationes ,

fancha defideria , miílilia cordis , &

afpiramus & fufpiramus ad folidam

'ï?t li

devotionem . ac mentis recollectio-

N

plura fimilia mihi effe onum intan-

nem. Poíleriora funt , que congru-

tüm , inquantüm fingula im hoc

t dl

unt gradui profetüs , & flatui ani-

conveniunt ,

uód fint mentis re-

Doris.

rf

ma. Sic incipientes oportet effe affi-

colle&iones G elevationes in Deum ,

quibus homo im via períc&ionis &

umu

duos in deteflatione peccati , nec nom

W !

pre-

h

m

31W

DE VIA ILLUMINATIVA. CAP. F. CONSID. ].

lmi.

prafertim in vita afpirativa mirifics

&a eft. In quo modó fponfa tam a-

ii

promevetur. Inquantum veró men-

cutum amoris tniffile in fuum fpon-

hi, d

tem diverfimodé elevant , intantüm

füm emittit , ut ille tactus intrinfe-

quia

etiam mihi abinvicem differre.

cüs , tnox amorose conqueri incipi-

säciem-es

Undé per cegitationes filiorum

at : Vulnera[fli cor meum , foror mea ,

"

H

RU

Dei , actus generofos intelligo ,

fponja mea , vulmwerafli cor meum in Cant. 4.

W

quos amor fan&us & inteníus ex-

uno cculorum. tuorum.

vl ,O

x d

cogitat , de quibus actibus tepidi ne

Hujufmodi cordis miffilia ego

u$ ao

quidem cogitant. Quales a&tus nobis

maximi pendo , atque duntaxat per-

quadam formule exhibent , quas

fe&torum efíz judico , indéque dif.

vuniosi.'.

us , t

Animz genetof& aut teftamenti loc

ferre à precibus jaculatoris , quód

;, n

condidére , aut. frequentiüs repetere

preces jaculatorie interdum etiam

AUs

coníuevére.

incipientibus fint ia ufü. INam pre-

Jj , i

Per miffilia cordis , intelligo bre-

ccs jaculatorim nihil funt aliud ,

J N;

ve*, puros, & fübtiles amoris affc&us,

quàm breves oratiuncule, five bre-

;

r , Ml

quibus anima amore flagrans, cor

vcs formule fan&arum petitionum ,

|

M N;Al

u P

fuum in fuum vibrat dilectum , po-

aut folo corde , aut corde & ore fi-

viurum

tiüs amoretn & defideria fua tantüm

mul prolatz ; ptorfus indiffesentes ,

at

indicans , quam) ab eo aliquid ex-

utrüm tepidé aut ferventer profee

rantur , utrüm ex corde purgato aut

o d

presé defiderans , ad eum fcré mo-

j d

dum quo fponfa íuo fponfo, tam-

facato procedant ; utrüm in fe timo-

rem vel amorem contineant ; cum

d i

etfi non procul diflanti , ob certas

econtrà miffilia , velut flammule à

:Iäfqäz

occupationes colloqui non valens ,

in eundem fepiüs quafi furtivé füos

nimio ardore , cor amote füuccenfum

iplt )

tranfmittit oculos , füuum amorem

füpponant. Dicuntur autem hujuf-

;iiationö

oculorum ictibus & nutibus infinu

ht

modi precatiuncula jaculatorig , quia

velociter evibrate , diriguntur ad

m5

ans , cüm Requeat cordis arcama &

mentis ardorem verbis exprimete.

Deum, ficutjacula emiffa ad centrum.

of

, um

Verüm apage cum carnali atmore ,

. Afpirationes & (an&a defideria in

cum oculorum lufibus , quibus fub-

hoc conveniunt , quód tam illis ,

indé amoris captivus & amore fopi.

quàm iftis aliquid defideratur , afpi-

guia J

ta duellant ; ad fan&iorem nos nam.

rare enim eft aliquam rem vehemen-

?70,'100:

wa:ionfä !

que lufüum vocamsz , ad eum gem.

ter petere , & quafi poft illam fpiri-

tüm mittere. Ec hinc tam ille , quàm

1dis :

pé, in quo modó caleftis Sponíus

tam dulcem , tàmque efficacem a.

ifta differunt à cogitationibus filio«

"

T

moris fÍcintillam arcano modo cordt

rum Dei , quia cogitatio filiorum

n i

Dei, dicit mihi przcisé inventioz

gnliS ld

fpon/z immitttit , ut ipía pre af-

fluentia dulcedinis abíque mora ex-

nem cujuídam actus heroici , five

DCüm ]

C«tt.j. clamare cogatur : Anisá mea liquefa-

deindé co actu aliquid pctatur , five

joti

"l .-.

SÍ2

nihil

p

f

s.

T.ATUS IIL

3j

!--EA

*

nihil defideretur ; afpirationes au

LC

Lv

cm

te , ut amatum non lateat , ne. Ia-

í

& defideria ex fuo conceptu dicun

tcns. foné de. finceritate

fufi pg&us

apparcat. Porró

mihi aliquam petitionem. ita tamer

E

Príma probatio veri amoris cft

[

ut defiderium poflit effe intenfum vl

indefeflum fludium , amato per ói-

f

remiffum , per longam moram con-

4

nc

dnuari , velunico pratervo

AC LA

lan

€

"

ctu

nia placendi. Hi

£lW

oriuntuf cogita-

s

excog?t-

abíolvi; afpiratio autemn in fuo con-

tiones flicrum Du , hin

Hit

ceptu , fetmper exprimat ahqucm 4

tantur varii nov-que modi amoris ,

€—————ÀÀ

[

é(tum vehementiorem ,

tranf

U' item

formantur aétus heroici , eduntut

ii

facta gcnvmfä Hinc

continuum de-

per modum fufpiri) fcu genm' I$ cor-

ZIL

dis , quod fan&us David indicavit ,

derium in amante , 1d omne exe-

que

dum ait : Rugicbam À gemittu cordis

uendi , qLod amato placituru

Ut (

£

omnes illas virtutes

?H€5

ut vetó indice

fe neau

Ac

I1-

non dubltet ,

It

V. 9.

iT

&

; Doe.

obtinendi ,

&is defideriis caruiffe,fubjungi

quas

amato P acere

nonne efcit. Hinc continua cordis mif-

p

tüne ante te omme defi dmum dneuim.

Ye

1

His notatis , facilé mtell:

filia , qu"*u; quaf interrogat , a di.

qui id

f

^

Dd

dicere velim , quamvie m ? frc.q:;cn,

lP&Q non dzlgnw

-

L

& quox::oao :ïll

&nr

tiüs de terminis & vocabulis min

ádhucampliüs placete valcat.

Secunda Drobatio veri amoris eft,

d

follicitum. invenetis.

äb;

indefeflum ftudium , ne in aliquo

floten

CONSIDERATIO SECUNDA

amans amati oftendat afpeum.Hine

E

8ti

diuntur continua fufpiria, frequeg-

d'lm

Quowodo , € quibus [andis. defideriis

tare aípirationes , quibus tanguam

Qub

(

46 4]?;7'4- tomious Sacerdos C qua-

gifïïit:b'.]a inenarrabiibus. poftulat,

libet

AU

1íA Cl;ff/?zam 4f

à preiec

ritis '& praíennbus peccatis

Fz»e cere debeat. ?

fhoye

amphas lavari , à futuris pr tzícvera-

Q

ri,ig periculis premuniri ,

& ia

N

[DFCI

iNteq

uam quoaG numerum

VUl

tentatione cuftodiri. Hinc mmf inent.

W;;

3od

li

tet

ls

m apx;atzozmm a:.qud

defiderat diffolvi & cfie cum

CJ..

Chrifto , ut eruatur à tor ac tantis

ET

ftatuamus , iní piciei ndus nobis

fons, ex.quo æpvr ationcs

fan&

k

nh

i

Deo asfph cendi peticulis. Hiac re-

25

dcfideria ;v:.l cordis mifhili

€&

pr

petitis & mu: tiplicatis gemitibus faf-

ul

E

cifcantür. Sc

iendum ;raque, «-m Jifà

;(3

pirat ad folitudinem , ac procul. ab-

T

E

nes & !auüa d(.fd rxa procreari ex

efte cupit à confortio hominum , ne

hd

ldl

corde amante , unice d efiderante ,

levi faltem maculare vitam famine

t

t

ut poflit fuo amato amorem fuum

va&u

poflfet , & ad saufeam provecare (ui

ü?tcndere ; proba*umque redderc.

amatoris afpectam.

fitm

Hoc fiquidem proprium eft veri a-

Tertia veri amoris probatio eit,

liber

moris , ad id totis yiribus mcumbc—

continuum fiudium , & ardens de-

lenti

fide-

on

BE VIA ILLUMINATIVA CAP. V. CONSID. I

324

H

fidcrium , u& pulchritudo , honor ,

fpc&at-indefeTa follicitudo , -quà 3-

T

poteftas , divttig , ceter;que Diledti

mafs plus foliicita eft. pro rcbus. a-

amgïizüdo ubigue & omnmnibus innos

mati , quàm pro rcbus propriis , quia

9tb d

tefcat. INam ficut nemo fatis felicem

fon putat tam fua , que funt fua ,

fe credit , nifi fuam £clicitatem often-

] Pcï d

quàm qu& funt amatoris aut Sponfi.

[ OT

wi

Hinc continui piordms pro tot anb

Qcre po!ïït , ita & amans , haud pu.

at

æUM

tat fe fatis fauft

Is

[2 73

ure, nift ab om-

mabus, quz Dile&o tam infclicites

An

[ j

E

UP

nibus agnofcatur , quante amore fit

pereunt. d

A

inc inccflabiles gc:mi-tus "

Ath

l

dignum . quod amar. Hinc naícitur

ut hz nobilifümz gemme predoni

Ym

rk

V

iuui

1

zxus animarum , labor pro illis abf-

infernali eripiantur , 6 caeno peccati

1

V.

g

Ui

'1-*.

H

tollantut ,

CO

P

hm

antur , & in cele-

que

H

te. Hinc turmati gemitus ,

Cs d

L

1

k

t onmt

CURU

nes populi ad luniea vetitatis

fte gazopbylacium deportentur , ve-

; VU

teducautuür ; ut omuües mortales ma-

Ut UüRIOICS

-ïï

igito Dei in annulo £-

w

;

251

.

2

pl

tcrnit

ts inlere

idi.

gnitadinem Dei fratuosá. agnitione

s

0

V

ff

veneregtur.

A&X

622.';3!

ï

oba

do veti amoris eít,

i

.q

E

i

Quarta probatio veri amoris ei

19

di

Is

n

od

ó

cteftatio omnium eorum ,

?"ï

X

l;

eontinuum ftudium & inflammatum

que funt inimica amato. Hinc pul-

lalant cor

N

Viii

G['

defiderium , ut amator vel íponíüs

ua fufpiria & poftula-

iid

ho

!

ab omnibus magni &flimetur , ho-

L

tiones gratiz , quá pollit. períecte &

noretur & laudetur.

P

inc Ícarurtung.

fine intermiffionc horrere omne pec-

p

ameris cantica , excogitantur lau-

catüm , omnem peccandi occafto-

unhm

W

«

duri carmina , eXquirüntur. modi ,

gem , omnem voluptatem , & quid-

if

v

quibus honor & culítus divinus dc-

quid à vita-ac exemplo Chrifli dif-

l Aff

d

^

Y

5

m:,iuïzt,

centiffimé pet

"5

atur , augcatur, pro-

cordat.

:

[

C

cpt

iL5

movcatur , & propagetur.

otima pmbatio veri amoris e

z

; «gcw.ns

ardcns dcfiderium amati fen

o

&

Quinta probatio vcri amoris eft ,

^

pon!n

P;æ[cvv:zp

a ira

E

endi. Hinc tam frequen-

W,m

fpecialis amor , fingularis benevo-

praíenti

! [,asf

h

lentia & affe&io ergà omnes |illos ,

€s gemitus,, & füfpiria , mortem

ffn

1

vocantia , beatámque vitam fitientia.

ü

(

qui amato wel fponfo in aliquo. vcl

ii

bené fecerunt , vel bene v6luerunt.

Hine tam flammofa defidetia ad fa-

Z

Hinc tedium

dv

v

-

quia amans putat magis fibi fieri ,

ctam Euchariftiam.

45

fentis , & naufea omnium

j

qui amato fiunt , quàm qu& fibi im-

vite pr

v

j5

nihil effe

|2

mcdiaté fiunt. Hinc oritur enita gra-

rerum temporalium , quia

j

g

ratu

titudo , con

zïuu

latio & fingularis

putatur , quidquid habetur , nifi ha-

iänüm ,'Hc

beatur , quod. atmatur. Hinc etiam

affcQtio ergà Sanckos ; ingens defide-

g n

rium & ftudium perpetuum , ut qui-

nauíea omnis difcursüs , qui non de

vedte

iil

libet San&orum , jyuxta (uam excel-

Dile&o habetur , & avidus auditus

omnuis fermonis , qui de Diledto

lentiam , debité ab omnibus colatur,

biti? di

miícetur. Amor enim abíque amato

d

mc

honóretur & laudetgr. Huc etiam

j

eífe

Íé

:

TRACTATUS III.

Af

v

effe non fuftinet , & dum nequit ha-

ex urbanitate furtivo quafi- pede hof-

da

bcre ejus prafentiam , faltem quz-

pitium pratcrire confuctum. O no$

rit de codem in fermone inoritiam ;

mifellos , qui tam exiguum affectum

fi

cupiens pleniffime ícire , quidnam

ergá Spiritum fanétum oftendimus,

fid

(

circá illum agatur,cujus amore te-

qui tam parüm curamus , five ad

Retutr.

E

nos divertat , five infalutatus pet-

ET

Ad hos itaque rivulos , à fonte

traníeat , imó ,'fi pulfat. & clamat ,

fu. dl

divini amortis manantes , fe conferat

vix eft , qui aperit , etiam dum ad-

*

h j

homo, dum in cliciendis piis affe-

dit : Capur meum plenum eft rore , &

VPNTT

Gibus , & alpirationum exercitio

cincnm mey — guttis noign . vix in. C4nt. j«

y

j

difficultate Gcariditate laborat ; qua-

venitut , qui ( ut ita loquar ) mife- -2

|

d i

fi inceffanter feipfam hác falutari in-

ratione'enotus , refpondeat , amice

PECTARUTT

intfa fuüb tectum meum hác no&e.

terrogatione perurgeat ; utrum inter

J bu;P

amantes numerári peroptet. ? fi ita,

Alterum eft : ut te velut inftrumen-

omn;

hos afpirationum circulos , velut

tum fupremi Artificis feduló aptare

Yi

itüdiofus cloquentiz , locos Kheto-

nitaris , mané afte&uofam med ta:ie-

1 UT

rices . fibi familiares efficiat , ut in-

i

M

nem peragendo , frequentiüs devo-

(

de probati amoris argumenta depro-

tz lectioni vacando , nec non tuo

lm

mat; & tanquam juftus per afpiratio-

profe&ui idoneas fenrentias & *cti-

leat

num ícintillas in præ[&mis vit& arut1-

ptura textus. memorie mandando ;

dineto difcurrat ; & quidem incho

etenim , tametfi Spiritus fanctus no-

Plfm

M

ando à deíiderus indeterminatis &

ftto labore nequaquam indigcat , at-

Vif

quafi vagis , certé eorundem noftro

tamen nofira diipofitioni fe amabi-

:

H tf

liffimé accommodat , tantum dans ad

&tbitrtio certus haud valet preícribi

lh

"]

"n

Mi

ciff

numemis , cum mnefcatur , quatido

g'atiam , quantümi fos ad indu-

:

LT

ü

ad ca elicienda tribuatur imp.ïslffus.

ftriam.

es rEbus 3(2-

Dcis

Spiritus enim. ubi &

quando

Defideria & af pimiioa

d

vuit , fpirat , nec legibus humutue

cemmodate , iagentem fru&tum pa*

Atj

"

We i

ligatur induflrie , cujus tamen fre-

rient tibi, hec «ria impense cufto-

[

Al08

quenti vifttatione minimé deflitueris,

dienti. "Primumeft, ut tibi de omni

fi in pre(enti hec duo inviolaté cu.

Vifls

re, de omni matería , ac eventu, quof-

ilodire perrexeris. Primum eft , ut

dam Scripture textus, five (entene

Dttig,

IT

ejas infpirationibus obfecundare con.

tias Patrum, five verfieulos proprio

'3 .rc]in )

tendas , imó ftudiosé ejus prxitole -

marte effi&tos in parvo quodam libel-

ris adventum , quemadmodüm , iqui

mqu;m

lo confignes ; cofque pro opportue

Vif

hofpitem

invitandum

exípedat ,

nitate| temporis memoriz mandes ,

ll

femper ftat in cuftodia , ne í(uos o-

tanquam inftructurus pingue promp-

Mf

eulos pretervolet gratus amicus,

M Ly

tuatium , quod quacunque re visà

Ul

Ofe,.

prafertim , quem fcit , jam fepiüs

vel- auditá,in omniloco ac temp

*

five

Yitgo

CAP. F. CONSID. H-

318

DEÉ VIA ILLUMI'*JATIVA

kl*

five piis &ffe&ibus eliciendis , five

fna, tot vicibus me in perpetuum

) i

d.vote meditationiinftituendz, five

tibi mancipium hae no&e devoveo,

j

um

falutari difcuzríüi movendo, conve-

quot Luna in fuo curfü. puncta per-

ambulat.

n

J

ImU,

nientem miniftrabit materiam.

Sic vifo Clo, anima devota fuf-

Vifis Nubibus: Quis n subibus aqua-

U

d

birur Doinimo? fumilis erit. Deo , in flijs

Píal. t$.

T

Pfal. $1.

pirat : Hac requies mea in feculum facu-

y.7.

4má ,

V. 14

li: bíc babitabo Ah quando vetuet il-

Dei. Indulge mihi pef infinitam bo

nitatem tuam, 6 clementiffime Deus,

jj

la optata dies, qua dicctur mihi: Ig74-

ut & cgoinveniar inter filios Dei,

n

Eccl. 24.

cob inbabita, * in i j'miel bareditart.

n A

(

Vifo Solein ortu : 4 5«lis orru uíque

qui ut nabes volant in femitis jufütia,

y.13.

| mj M

Ad occa

!

fu

m laudabie semenm Domixi:

& quafi columba ad fcneftras fuas i&

in&ocentia cord:s.

ana

Pfal.12.

O utinam Domine vel mille morti,

"

Vifo Mente : Benedicite montes &

W

y. 3.

þus Fof*(&-m impetrate , ut te laudarent

P/d!n 9:-

rure

omnes populi,qui fub Sole habitant.

colles Dosnino: exaltate Dominum Deum

V. 9.

Vifo Solein meridie : 1&dica mabi ,

neflrum , cr adorate in. monte. fanclo

;P (l

ejus.. Dzduc me Dominein montem

n

Ca«nt. 1.

quem diligiz anina wita , ubi pa[cas, ubi

v. 7-

cubes in mtridie ! Ah da Domine dul-

fandum tuum, & in tabernacula tua,

) &WQ

ciffime tandem aiiquando , ut mihl

ut .laudem dicam tibiin fæculum fz-

o

culi

k Md

liceat intrare in illam civitatem , qua

ï./i['a Valle : Valles abundabunt fra-

UE

Sele non eget,ubi claritas tua illumina-

Pf41. $5.

bit tenebras meas tanquam meridiem.

mento , quia Deus bunilia re[ptcit in

'»J)m

Humilia me Demi-

POI4-

Vifo Sole in occafu: Solnon occidat

celo & 1n terra.

d j

Q utinam

ge, & humiliabor: nam se in humi-

- Pfal. 112.

Amü

fuper iracundiatm. veftram.

rl 5'

dulciffime Domine cun&is mortali.

litate imitari concupifco.

Vr

Ephef. 4..

y. 26.

bus, tam malis quam bonis, tam ini-

Vifo Campo , vel Agto; Sin:

le äjl'

| Id

bfcondito in

micis quàm amicis poffm impendere

Regnum calorum the(auro 4

agre: Quid ago, quid moro

r? cur MAf 13.

hu

charitatis officia, qucmadmodum Sol

Vw-!» 4

i.

non emnia vendo, cüf non cuncta

,

ET N

gm p

zqué injufis ac juflis fuos miniftrat

N

iam the- *

--

H

»

tadios,

tertena relinquo ? ut inven

cufïo-

ít fatiare-

Vifis Stellis : Benedicite Stella celi

faurum, qui folus potens €

at

cor meum fatietate perenni.

v

Demimo, laudate ( fuperexalte . eum

füis : Nif ng

Mi

Daniel .

infecula. O utinam poffem te lauda-

Visà Segete, vel Ari

d

enti cadensin terram tortutsm. [ 049.12,

V.63.

rc , inquantum es laudabilis; & amare,

num frum

roP p

fuerit : ip

j

5

um [olum manet. , fi autem . Y- 24-

inquantufm es amabilis.

1 li

Vifa Luna : Laudate $ol & Luna

mortuum - fuerit,

multum frucdium affert.

licatus fuetit

PPOIW'

illam magnam Dominam,;quz palchra

Et nifi homo carne morti

lqu*'s j

on fru&ifica. Da mihi dul.

Cant. 6.

«t Luna , cle&a ut Sol , dequa dicitur:

fpiritu n

rot

O Matia

cis Tcfu

veram mortificationem car-

V. 9.i

(» Luna (uüb pedibus ejus.

US'.

rc VN

4Apoiz. Wirgodulcifima, Domina amabilif-

nis , ut perciptam fructus fpirit

oft

Vifo

'fil.

í

r

-

215

ra.acrArUs ï!ï.—

u

— Viío Horto. .O fons hortorum,

& potens fiam deiaceps velut muri-

t

Ó puteusaquarum, ó Deus & origo

legus, tam infeníus vitiis, quàm ille

muribus, nonminus quippe illa pet-

[

omnis bonitatis,mihi peccatori cle-

de

menter largire, ut tibi fiat anima imea
