fi tanta ac talia fuerunt conquifita

ftringis ? 6 Omniporentia, quoufque

Q Mi

te recondis ? Ó Amor , quoufque te

pro umbra, pro Arca faederis; quale

n

putas effe exípe&tandum Templum

extendis ? Si tua eft terra & plenitu-

Vaj

to Arca incarnate Veritatis ? In Ar-

do ejus , cut ergo in príepio jaces

A

lt

W

2. Paral.

ca illa Moyfis nihil crat prater duas

inops & vacuus.? Si tu es , qui cae-

gïbm f

Sl 1'0 10-

Tabulas lapideas Legis ; Arcam veró

lum amictu fydcreo-vcfïis , feffalM

f

C]US Pal

nati Pufionis inbabitat ipí; Legis

:

orum pulc*hritudine comis ; qui tri-

aj l

lator , ipíe fummus angularis lapis

buis opes R.egibus tetr& , theíauros

ls

! (

Chriftus ]Efus. Veni itaque & tran-

dtvitibus mundi.,, & cun&is bona

Vfgtms

feamus cum pafloribus adinvieem

mortalibus , cur ergo folüm tibiipfi

DN fet

loquentibus , ut contemplemur &

es parcus ? fidives in omnes , cuf

ä uj

admh'g[

ergo folüm in teipfüum tam pauper? -

sdmiremur Templum pro immenío

1 ;'?4- m& POf

Deo conftru&um. | Sed hem ! quid

Audite coeli & obftupefcat terra,

4

& ad

Luca 2

audio ? quid lego ? Tuvenerunt Ma-

Salomon , qui erat mortalis & dun- $4p.7.

V.16,

taxat homo, fimilis omnibus ex ge- y,;,

mlli[a(ä

viam c» fofph , dv Infantem pefitum

* ;kPWL €m3m

in prefepio. Atca Dei vivens in pra-

nere tetteno , & cohceptus in ort-

'lvln. eji, utl

fepio ponitut , Chriftus eterni Dei

ginali peccato, inhabitavit palatium ,

cui edificando, fpatium tredecim an-

-f Ht

Filius in ftabulo naícitur, pannis in-

volvitut , fafeiis cingitur. Quid hic

uit qued,

norum fuit im»pcnfum. Hab

quadra-

hïbitct

A

DEVIA ïLLUMINA TI?A. CAP. IV. CONSID. IF.

17j

vilie

quadraginta suilia equorum in fLabulis :

f.xeg- 75

foenum ? O dulciffime ]ESLU gran-

um Q

'-lt

G curruuin, equitumq, duodecim millia.

dia humilitatis exempla dediffes , fi

i

Ubi

2 P.mtl-

Et.écce plus quàm Salomon hic.

te pauló minüs ab Angelis minuiffes :

g Ui

ergo cjus palaium ? ubi folium ebur-

5 y.2j*

àt tanta tuipfius exitnanitio, videtue

T

I

Luta it

Bcum , veítcum aüro touridiffimo?

g d

humilitatis exceffus , & tuo honote

y. 31-

ubi currus & cquites , & regius fa-

haüd dignus.

of

mulatus ? Ubi currus Dei deceim gilli-

[j

?

Sed quid inaudio

quid lego ?

]

ag

bus anultiplex milia latantium ?. Ubi

Subità faita eff cum. Angelo multitudo

"

9'.?.17.

Lucá £.

i

Pí4l.67.

cibus regius de. quo divina cffatut

militie celeflis laudantium Deum , €»

4 c]Ui-

Scriptura: Erat «utem «ibus Salomonis

dicentium : Gloria in altiffimis Deo, &

v. 131

y.16.

ion o

per dies fingulos triguna ort fonele, c

i8 terra pax bominibus bona voluntatis.

3 Ref.5.

l kd 1

70 22'

Jexaginta cort farina ,. decem boves pia-

Sic eft, non eft ifthzc humilitas di-

bg; j HCC

gues, & viginii boves pajeuales, & cen-

vini honoris minotatio: fed flupenda

[ ad nlam

Iu arietes l, exceptà Vehatione ceryge

gloriz divins exhibitio ; etenim Deus

y

n

Tui , caprearum , atque bubaloruwn, d

Íce nunquam majorem exhibuit, quàm

tedi

aAVium . altiliin.. Ubi funt vaía aurea?

ubi factus eft parvus ; nunquam fe

[e dCBllï

quemadmodüm oraabant & oneta-

ditiorem oflendit , quàm ubi factus

bantineníam Salomonis, diviná Scti-

eabicn

égenus ; nec unquam praclariüs fa-

yetei

ptutä id attcítante ac dicetite : Omnia

pientiam edocuit , quàm ubi ut Iri-

3. Pral.

etc n

9. V. 28.

quoq, Va[a conviVi Regis erant. amrea ,

fans in praepio vagiit, lacrymas fu-

C Vaía domüs [alihs Libami ex auro

you

quc

dit, nos invitans, ac ex oculis ipfifz

purifume. Argentum enim iu. dielus illis

tnet pretiofis lacrymis dicens : siquis

foan. 7.

n

pro nibdo veputabatur. At nihil horum

fitit, veniat ad me,c& bibat. Ego enim

CPCHL

funi fons vite , & illa cifterna , ad

7.570

tPïO ]d( j

in fecefls nato Kege excclío pra Re-

y d

gibus terra conípicitur ; fiquidem

quam David fufpiravit , dum dixit:

gt

ejus palatium , ftabulum , íolium,

O fiquis daret. mibi aquam de cilerna

1. Paral.

preícpium

,

à

famulatus , bos & a(i-

M

qui

Betblebem ; qua eft in porta. Ego fum

11.y. 175

nüs j cibus & potus, parvum lac

tos , quem fitientes defiderabant , &

theläüf

s

j

V:rginis ; menfze appatatus , fupre-

defidetantes fiticbant. antiqui Patres.

amus rerum defectüs.

l'er me licet,

lmn Hu

p

Ego (üm pctra , de qua fpiritualem

Ü

2 Pa;lal.

admirctur jam Kegina Saba Salomo-

potum háuricbant educti de ZEgypto.

f& :

9. V. 4.

his pompam & majcftatem : plus

Eja etgo omnes fitientes Yenite ad aquas,

Yfaia 55.

aupïf 1

(

ego admuiror divine Majeftatis hu-

cffundam enim, aquas fuper fitientem, &

F. 1.

a

r

tilitatem. Pet me licet obftupefcens

fiuentem [uper aridam.. INon cft opus

lf/aii 4

$

K du

exclamet Salomon

4

6

Ergóne credibile

u$ 24

Cïj

2. Paral.

ampliüs ut , fiore trium tobuftiffi-

V- 3-

" V. l'-

ef, ut habiter Deus cutti bominibus fuper

morum virorum Jesbaam , Eleazar

ys !

, ol

ul

terram ?. Juftiüs ftupore attonitus ex-

& Semm« ad hauriendam aquam ca-

j

clamo ego : ergóne ctedibile eft, ut

ftra. Philiftinorum perrumpatis : fed

(im

rl'

d l

habitet Deus cü brutis in flabulo füper

omnibus modo liber patet

acceílus,

"I

yr il

j

-

Qmnes

vb

M»f

W R A-cä'r ATUS' IIl

176

& (

Omnes vecantut , ut ädcant ad thre-

lautes , € eu[lodientes vigilias modis

am

num gratiz cum fiducia, Omnibus

faper gregem — [uum. . Vigilandum

quippe cft cun&is animarum Pa-

qu

dicitur ; Bibite unufqui(que aquatm ci-

Ti

ileb. 4.

íloribus , fi cupiunt Angclorum

erne.. Non habes ó anima dilecta ,

No&urnze v

vo 160

familiatitate beari.

RPl

6 fpenfa , -quod metuas , ne te in-

Yidat

Yíaia 36-

veniat? cuftodes civitatis , palliüm-

gilis fünt bono Pafteri cuftodien-

p.16.

cufto -

de , & vivendum conformitet

pl

que tuum tollant murorum

Cant. $.

ivitate

ili Pfalmifte cffate :^ Medià nedie

t

des ; quoniam non fum in c

Mediá

(2 N7 E

N

y.7.

& intra mutos quarendus : fed in

furgebam. ad. conjitendum 1ibi.

l

& » é2.

ibi o

ervio ftabulo inveniendus

patátus,

etenim no&e Chriftus natus eft ,

omnipotens fermo de regaiibus Ícdi-

ü fæ;

etiam rudibus paftoribus

kmi gnum

bus venit. Qniin füo ftrato ufque ma-

& d

txbere auditum. | Apprepiate ad me

ne flertunt , non funt inter Paflo-

Wl 1.5 a i ; ( congregate vesin domum

dido

y.3i. C

tes , fed inter homines computan-

h

di[ciplina. . gmïd adbuc retavdatis ?. &

FED

di , de quibus dicitur : Fes auttim fi»

I p

quid dicitis inbis ? antma veftva fitiunt

Pfäl.gh

eut bomines anorieminà , C ficut unus de

/?

RU

vebementer ; quoniam ego[um « £

APO(SZL,«

w , initium d. finis : ego fitienti dabo

Primcipibus eadetis.. Uinde non legi-

docul

21.Y. 6 .

müs : cüm dormirent Paftores , ve-

dc fonte aqtta viva. gv atis. Vere ita eft

.

qi;

nit inimucus

[]

fcd , cum dormitent

Vi ]

[

Domine , flabulum Bethlehemiti-

1

cum eft domus difcipling , & ci-

homines ; ut indicaretur , .quód non Mattl

5'

MA

"

qaereatur nomen Paftosis portare ,

m

A

fterna aque vive, omaianime fitien-

i

At ier

ti. Ita eft : Siticbat David non aquam

qui non ftudet cum pafloribus vi gi-

S.Aubref.

lüs infiflere; Nes dermitabir , neque

ü

ll J

n

de.lacu , qui efl in Besblehem : fed ori-

J

Apal. )

dormiet , qui cuffodit Jfrael & gregem

y. 4

il sz !

f(ïllum (

pavidis

undusm. ex Virgine Cbriftum,fpirtti pra-

Dominicum.

videbat. Velebat ergo bibere non aquam

D

i

£Ap- 7-

Et

uid putas , )ndé — nobis

(Dlgta

fluminis ; fed potum gratia [piritualis ;

Pf

diftendum , dum legimus : Qtia

U

i

hoc efl , mon aquargm fitiebat elemen-

tum , (ed Sanguinem Chrifli.

non erat £i locus i. diver[orio. Vla-

bun: t

ne inde claré colligimus , fiabu-

Veré flabulum Bethichemiticum

ficq

9|

]tim nen tantum fuifle omni ebvio

cft di(cipling Gymnafium, docens a-

3

li f

nimarum Paflores , ut fint primi ad

aéri pervium , fed omni quoque

fl

Chriftum adorandum , ad Verbum

fÍcamno , omni fediculà , & apte

ä

lr

veriratis per contemplationem vi-

ad pcncndum Puerum loco or batum. Lut 2

h Á

Ó paupertarem extremam ! Ho

€ yo-

A

]7- 1 lä.

La

dendum 5 & ad obcdicndum divinis

U

lis fignum , 6 ánimarum Paftores , .O

C Cont

inpirationibus & voci Angclice.

JNon enim fine cau(a ad pracícpium

Pontifices , ó Sacerdotes: Inveniers Ine

hüty

omnium primi fuerunt paftores gre-

fautem panuis involutum , C pofitum in

.

LUN

prafepie. in

figaum vobis pofiti funt

Luca,2. gis vocati. lNon fine caufa dicitur:

Ma&

y.6.

panni, pre(epium,& cxtrema paupet-

Tily

Paflores erant. in regione eAdem vigt-

tas

&

]

z

m

DE VIA ILLUM INATIVA. CAP.W lfä CONSID. V.

n

,

7

TT

tas Chrifli , ut erübefeatis , vcftras

nimé talía , qualia divino Puftoni in

cameras & le&os holoíericis, auro-

;ilanäum

priíepi vagienti; qui potuiffet uaico

nm b

que permuxtis tapetibus involvere;

verbo totum mundum «onvertere ,

ïgclorum

nec non , quidquid commoditatis,

& emnium mortalium corda in bo.

ag v

magnis futnptibus comparare : cüm

num mutare. Qur hoc non fecit? ut

videritis Pontificem íanctum & im-

llodt

eftendexct, quód praflantior fit obe-

nformit

pollutum in paupere praífepio recli-

dientia, quà honoratur diípofitio Pa-

matum.

Ut eru

!

De€i

f

€

at terrena füper- tris, & cujuívis Superioris , quàm

thi Md

j. Me"

bia, & atrogantia redempti honyinis,

labor proprie fenfu pre converfione

; i, "

übi corafecat-humilitae Acdembtotris.

totius mundi affümptus. Difcito priüs

ibus d

Ut fepé vobis sor vctirum incalcet,

predicare à Chrifto, jacente in praíee

^

& duat : Dominus ac Deus meus

uwje ff

pio, & veniet hora , quà cum ipfe

er Dl

abje&o ac feetido requietcit in ftabu-

docebis in templo.. Dicito tibi : Sa-

lo:& ego peccator 1n eubiculo, au-

píentia eterna pannis inveluta , &

compu

fsi1

lgis preti

4

í5s amicto, in. molli ftrato

- fafciis ci&éta filefcit : & ego igno-

(O0) I-,A

r*f

4

(

'ul

coimmod:

2V

bus fraar ?. Ábf

$05

Rc

zantia, faíciam obcdicntie dirumpere

'

"

b

i

Í4

got i*

hoc ultrá patiat/. Nunc dixi ,

cupiam ? incertus de (piritu , quo

Vi

Aa1*

a vanitas

]

L

&

lor ,

€Qgpi ; abcat inund

ducer. Non ita fict, fapicntia obmu-

f !

veniat hác horà pretioía Chrifti pau-

tuit & fluit

boüi

& cgo taccbo,

y Gofrb

ertas. Abi mollis & effoeminata u-

donec conftituar

ce-

a

xeftate Majo-

cura: dciuc::-g::s pro íomno capienda

í FOIKSEH

rüuni., ad gmdäcuzmz?f?? preceptum

miht ferviet , aüc affer durus , -aut

Domini, & aununciandam vcritatem

o t

cannabinus faccus,

6

a

ut pilofum, aut

i

in portis Filig Sion. Iu fignum no-

jt , t

A d i

-

el

ä

foenum exiguumni.

e vana peti-

bis eft Dominus JESUS in pr.æf'cpio

[ gïcäiiu:

ftromata , venatio depicta, fi&io de-

pefitus, at indé erudiamur : quód l-

fcripta, & omnis pi&ura mundana:

bemtiüs quiefcat in flabulo anima-

n n

(l

conclave deinccps meum — exorna-

lium, quàn: in tabernaculis peceato-

]u -

ht

j

bunt tabelle , coómmuni & fobrio pe-

rum. Non folüm ideó quippé in fta-

laV

niculo Demini mci Vitam & Patfio-

bulum venit, quia in civitate ( €4/f 25 ,. 4

"

nem fepre(entantes , noviflima ad

non receperume s Íed. ctiam idcó, quia y ,.

Omm NI

memoriam revocantes , & ad imita-

in civitate non invenicbat diverío-

d

n d

tioricmSanctorum provocantes. Hoc

rammn fibiconveniens , & à peccatis

u 3?!)

ínfigaum nobis

TT

b

in fignum vobis fit, 6 Religiefi, qui decenter purgatum.

cum veftrisSuperioribus expoftulatis, pofitus efl, ut compatianur ejus ab-

" h

& contta corum difpefitiones mur.

je&ioni, ut humiliemur ad tant& hu-

pifto

[

muratis : eoquód nonapplicemifti d

militatis exemplum. , ut admiremur.

n lf

exhibitionem tot mirabilium, ut ad-

J

eathedras , nec ponamini füper CAn-

nl

tantem bonitatem , ut gtati

M

-delabra die ac horà , quá defideratis. amemus

Talenta quidem vobis fünt : at mi-

C1Ca-

p b

fumus pro beneficio , ut requi

inus

"

1

1r4d. Il

44

,mäP

)(

Á

17$

T R.AG T AT U'*S

DL

mus in tanto aniore 4 ut leetemur in

& Mater Deum &Lom nem, quemi

&t

tanta falute ; ut aggxafu emur Vir.

pepetit fti Filium

cümque pro me

ET

io

gini benedictz.

P"'*CC&COI'(? exbra

Ka

Eja facratiffima Vi irgo , fafpitabas

8tal

Uiv

q!ïp

s 1n-

& optabas fnquum.æs, ütp

CONSIDERATIO QUINTA

!]

fima famula fieri illius mmagnze Do-

don.

ming,qua verum M:fliam & Sal-

De Magorum Adventu.

Gen

r

vatorem mundi eífet paritura

*

&

eotd

ecce , thodie abundanter exaudita eft

Ideutés . Stellam . Magi

garifi

fotq

&4&id

42f2

ïloï:h

/'J"t (f:z 1di9 2870

bt meritií

tde

deprecatio tua i fmc comp

fiorá

fiméi

,

)-

3

4:1

Isl

uc majore,quam Beth-

pius cbmulfix & quàm defiderifti ;

HCgO.

cífecta qu:ppc es not illius máonz

Fimnæ 1z yizerti

t APcaim, ( gavif

]. Rec. 6,

$

poltà

Dominz famula: fed ipfa Domina,&

fant .cibim vid ]ï)m' IG

;utdv.n por—

3

pitnt

Mater Domini.

mea es puetpera

cuíli funt p

plagà magná , eoqu iód vi«

hiti

Pfal. 129.

diffene A

foat

HESE

P L: omint

Ma ,x veró

Kegem, qui coelum terramanc. tenct

Yoa

vid:

pE

(2"tt

Ant

&

cread:acer

t

in

fï rcaun

per fæauh ; qui terrám funuxv'c fu-

ldis

pet ftabilitatem fuam., & red.met

D

viventem : Gx

v non vebDit PLI'-

lo

lfracl ex omnibus iniquitatibus ejus.

cuEere, fzd fanare. Sic eft ó Domines

I

Mulier càm pepererit puerum, gau-

olim de te dictum fuit

T& terribilis

Íal. 7.

Bondy

dium habet : aft nuila tale, quale t

es, «* quis refifiet tibi :

Jam vero &t-

&

Tor Ut

Luta 2.

o Virgo fancti. Evangelizo volis ( in-

cendus es , amabilis f::pw AMIOFCIM. Ts

EUR

lerum ; imtantu: my ut ad te attrahas

P. 19.

quit Angelus ) gaudium magnam. quod

UM

erit onmi ïom.la. Confidero te, 6 Ma-

Keges fortes de. ultimis terre. TNon

j

2 Reg L

C»ll&'ï[e

ter. dulcedinis

*

cum tuo ;af: ïuaïï.*O

quod. al xqual.do non fuetis amabilis

|

n) ll«

fpoenío coram divino Pufione 8 .:&«n-

& can&tis de(iderabiliss fed quia an-

sm , gaudiorum lacrymas .mden-

tehac offendifls populo two dura : hodie

tem ,

lï,aïl j2

aE&JQ

hhj laerymas materné abfler-

autem daleedinein tuam, quam in filios

. 2

ID TOR EEE RC DN

NIREN

gentemm , eundem tuo pe&tori admo-

babes, offendebas . Quaid dico in fil Los:*

417 16.

pah

ventem , eidem vxrgwm ubera per-

apparui emun gratia Dei Salvatoris

mkü [

rigentem , amoris oícula infigentem,

noftri emnilus hominibus : & populus,

d LA

&

janumeros pazF &i amoris affe&us

qui ambulabat in teuebris ,. vidit lueem

(HAC AL

il

L

elicientem , & pre amoris magnic

Halitantibus in. vegiaie tm-

dinc vixnon diffjaeatem. F 111*( nam-

bre. mortis , lux orta eff eis. Sine dubio

Ifztæ 9

Qite a

que es facra. Virgo MAEUA

qïha

oriztür aliquando & luci ifer in co

r v» 2«

da:,&

EU

Íractus , qu em modo abí que dolere

dibus noftris, fi srium Magorum fi-

P

& mtegrltaczs violatione in tnun-

dem & devotionem frc,quc.mer atten-

li

dum edidi(li: auferet mortem, quam

ié mediternur, & eorum exempla vit-

Adam , edendo prehibitum fru&nn,

tutum coneruà imitatioge fectemur.

Pt

mmhc muado.

Afïcra jam ó Virgo

Primó nobis confideranda. venit

dllm

BR

eorum

)

DE VIA ILLUMINATIVA, CAP.. IV. CONSID. V.

179

,qu

eotüm velocitas & ad obediendum

horà priinae fuz vocationis. Voeatue

u

proimpta voluntas. Vix enim natum

Rcligiofus ab obedientia ; & venire

Kegem ex Stella agaoverunt, trium

diffcrt , donec inane colloquium aut

/

erat Yox una : Eamus,& inquiramus

privatum exercitium abf/olverit. Di-

IN

-

egim. INec priüs qmcfcerc volcbant

cit intra fe ; iftud vel illud obedien-

donecinyeniilent cunctis defideracum

ti& exercitium expectare potcfL ; &

A

Gentibas. Gonfundere ad ifta,6 fo-

non intelligit, quód hoc fit idem, ac

eordia noflra ! En Keges tot Curiis,

afferere : Deus expceéate potef?,

t£otque Imperij negatiis occupati,

Quinimó incidit quis in paffionem

tll

l

moram pati neíciunt in. obediendo:

rancotis, in cogitationem CAfnis , i

n

u

i

p

Mhi

negotiis , totàáque Imperii curá (c-

eonfuetudinem peccandi ; vocatur

j3Và

/;'1

il

pdütä, horá, quà vocantur, iter arri-

fcmel, bis, tertió & quartó ad me-

14

hb

s

4

piunt ; & nos ad divina fervitia, ad

liota canenda :- (*d furdo canitur fa«.

00000 !

chatitatis officia, ad obedicntie opera

bula, vocatio negligitur , fiella non

UJ

ii

vocati vix nugis & vanitatibus và-

agnofcitur, opus abrumpendum pro-

|

1

M

ledicere valomus.

terahitur ; haud f:cüs, ac fi foret ma-

[

vei ?

Vocatur Parochus ad egrotum vel

jotis periculi & prajudicij relinquere

moribundsm, & dübitat, utrum lufü

Qv

patfionem , quam adminiftrat:onem

nondum abfoluto , utrum prandio - Reeni,

(

nondum finito , euadum ; . tss plazaä

Secandó diligenti confideratione

j v T

"L

gravitcr peccamänoiä, iní(lante peri-

nobis mípicieida cft longitude &

|

ctlo ; nec adeó zdificatoria, eodem

i(4

á

]r'fägä

Tl

moleflia vie , quam hi Magi intrà

cetlante. Tuuc edific&atur parochia-

g, NÀ ,

breve tempus, intrà tredccim nempé

ni, quando vident, quód Parochus

dies, abíque omni murmmnratione , in

T

a

nulli rei aut occupationi fat intantüma

fumma cordis jmbilatione emenfi

d quïä

a

i

affz&tus, quin ab ipfis vocatus, actu-

funt. Longa etenim & molefta fatis

g

tüm abrumpat ; & quod fit femper

via fuit , five venerint ex Perfíía, uti.

paratus, potiüs totam fuam retn do-

p ii

opinatur fan&us Chryfoftomus; five

incfticam petdere, quim vel untcam

ex Chaldza, uti ceníet fanctus Hie-

j g,(v.zzaïli'!"

mendici animam neglizere.

tonymus; five ex Mefopotamia, uti

T al

Vocatur Monachus,five nocte five

arbitratur Barradius ; five ex Arabia,

"I

mane ad divinas Deo laudes dicen-

ut tenet fan&us Juftinus ; five , ut

rlgiäöï W'j' ):f;

dás; & en , fecum litigat , an non

alij volunt, venerit unpgs ex Perfide,

Sige 0

adhuc pauli(per Morpheo indulgea-

alter ex Abbafia , & tertius Calecu-

lef ffl di

dum ? an non fecuadüm fignum ex-

tio ex India.

fpe&tandum ? Vidco, Ó Frater, quód

Ecce tantam viam hi Keges arri.-

r

oft tot annos tuz profeffionis, nec-

piunt, fine tedio peragunt, nondum

g

À Yi

dum tantá polleas de Deo zftimatio-

gnari, quonam à Stella ducantut; ubi-

nam natus infans inveniendus ? &

fe , quantà pollcbant Magi pagani

n r

x 1

nos

gl

18o

TOR oWCT*A

T«Dos

IT!

für

nos divina fide credimus , quód in

Tertió pcnf'md'i nobis eft. eoruin -

Ecclefia lateat eratiarum tïac ütus

confiantia.

Quamvis egim Stella

Vel

quod in facro tabernacul

inus

ab ipfis recefferit , non tamen ipfi

kt

Mï

Ie

AÁmor teneatut captivus :

A.

TX

eun-

receilerunt : fcd. Jetololymam intra-

Iilor

dem vifitandum brgvm. que falutan-

verunt , Horodeim accetlerunt , de

^

l

dum fæp€ 19€PH.IS nec viginti P&HUS

nato chc 1mumemnr. Sic p erütme

Penes ceme

fubito

impendere volumus.

que agit dlvma providentia ,

(]üOt

terium &Ecclefiam apeteem pretcr-

abfcondit facier fuam , fubrrahit

f

Huus,

ncc tameh ibi dermientibus

ficllam , profpicit de ccelo ; ut vis

Áci

f1e&

be

CilC

dxcxmus , nec à Domino bene-

deat , & intelligat :

utrüum homo fit

lnfi

O . Sacerdos

dictionem petimus

períeverans in tcntatione , & para-

filj p

tus coram alio(s humiliare

fatendo

C

quantum adificationis populo dares,

f1 quotidie facrum Venerabile in Ec-

fug fcientie defe&um

Rif

peteróque

clefia vifitares , ibique aut tuas Ho-

in humilitate confilium. ..

1011

l].

ras devoté recitares , aut piam ine-

Va illis P'wi.omL'*s & praíertim

M

Pa

ditationem inftitueres : ob nullam

Pralatis , qu

i malunt fe gravium

t n

vel unquam tempeítatis moleftiam ,

errorum pcrxru!m exponere , quàm

pton

talem fanctim . confüetudinem

ltctf

íuam ignorant

ialii

14 iY3

vel ulli 1n fec

q

Lrng

tmittens : fin inqoam Ecclefiam prae

to eïponere. Va illis

k

;scerdotibus ,

(bior

tefires

quinintrares , te Deo (an

gza Scrib

ait

Af

m & Pharifeorum

k lm

&1(quþ loci cum cordis compundio-

prrxnnzïfrï»us , qui Magis (l«ui.un

Wetag

RC commoencaturus

nlas in. Pethlel

m

Attende tibi ,

indicaverunt ,

Ht A

ne

]lC""U"GO contra te con qura in-

aderufrt

ipif'tamen illuc irc c P:-

n

i £I)

tur dxfune*.u ,ex Propheta diceates:

mulárunt. An neíciebatis , tdcó hos

Et non dixérunt , .qui preteribant : be-

Magos à divina providentia ad vos

Pfal. 129

:

ibl

v.4

nedichio Domini fuper vos , benediximus

fuifle dire&os , ne veftram maliti-

i

l

volis i nomine Domini. Cav

,ne&

am & cacitatem pai io ignom:mæ

! 1'3 1

ipfe Dominus tibi aliquando cbjiciat

obvolvere pofletis? INam quomodó

",n

d

H

'

fi domus carnalis patris tui ita vici-

afferere potcritis : vosignorafTe Chri-

lj CIU?

na vi& fuiffet , utique illi pedem in-

fli adventum

dum «cundem cx di-

(enr

l

sulifles at domum Deitui, velut non

vinis intellexiflis Scripturis in Beth-

NT oj

videns, aut vclut non cogitans, fine

lehem nafcirurum , & ex Magis

Sed quid dico

—

aF(l afïf

reverentia prateciilii.

eundem jam natum. Vel eniro Ma-

rfä Gnn

de i

Mlis vifitationibus externis ? ó

gis credidiflis , vel non credidiflis ?

! lGC(xl

quoties poffemus pet diem, Deum

f1 credidiftis , pudeat veftram focot-

Tlcte

mente & (piritu vifitare, fupremana

diam , que ad adorandum & viden-

n

h

ejus Majeftatem adorare , córda (ur-

dum M:ffiam , noluit in fe iter dua-

.

.

fum erigcre, & nos in holocauflum

rum horarum fufcipere

üm de-

& . facrificium offerte.

u Vaï

votiflimi ifti Reges ites tredceim die-

mxllnal

rum

DE VIA ILLUMINATIV A. CAP. III. CONSID. I.

18

CURO -

rum fine querela confecerint. Sin é&urno veniffe ad prefepium ; ibique

n

vero non éredidiflis , veftrüm fuif-

reliquum no€tis tranfegiffe divinis in

xn ïpü

&t , Magos potiüs À fuo propofito

laudibus , & brevi in fommsoe , in

RUR

m

in

a-

n i.

reVOcare, , quàm eiídeni lo

E

us

11

quo admoniti , tit fato mat

AX

monílsre.

*

1.

TE

triain fuam aliam eapefferent vid

?

1

&if

rl

Eít pratefea hic notatu dignum:

jam crgo procul ablegato ommi-

quód Herodes his peregrinis Regibus

um cogitationum & cutiofitatüm tu-

. fübi

fb

neminem é fuis adjunxetit ; ic enim

multa , in no&turno fecteto & cof.

"u

facilé potuiffet haurire notitiam nati

dis filentio contemplemur tam ex-

homo

Infantis. An ergó Herodesadoó om-

cclizntes hofpites , ad flabulum di-

& put

nis politi& igharus , ut tion erubcf

vertentcs , intrantes , procidentes ;

ceret , tantos Kegesà fe abíque co-

& adorantes Regem cui omnia vi-

,fuen

mitatu dimittere , & infüpet adde.

vunt. Quis tibi fenfus , ó Sacerdos ,

x

0: Ite, ev» mterrogate diligenter de

dum ifta tecum perpendis ? en 7 Ke-

- Matthi. 2.

f

&tl

V. $.

Paero : Qb um invenueritis , venuncid-

ges auto gemmifque fulgidi in genua

te mi Siccine ergóne Reges tibi

provoluti , jácent ii ftabulo coràm

j gnvi:jm

pro nanciis & bajulis fervite debent?

b qusm

Igfante tenello, non nifi pauperrimis

ergóne inter tuos non habuifli , quos

fafciis involuto : efferunt munera, ad-

Ti

"

S. Bern.

CXD

Á*

loratotes confiitueres , per quos

buc fugenti. Matris ubera. . Quis . tibi

€ym. 2

«doxih

& tam dignos hofpites in Bethlehem

fuit fenfus , ó María Mater dulce.

riígort

ducetes ? ftc eft s Audiens attem He-

dinis

de Epipb.

;

Es

dum in. tuo Filio adimpleti

;

/

:

n.ll

11.3!'211*(7

ï

rodes Rex,tüurbatus ,. c» omut ferofa-

vidifli , que legifti : Coram illo pro-

Pjal. 7

lyma etim illo INelcit mens perturba.

cident e/Ethiopes , & inimici ejus tevram

/']r't

E

e

I

ta,quid agat ; tantó minüs plerum-

lingeut. . Reges Tharfis C infule mune-

fÜ Q

fea-

que fibiipfï coníulere fciens , quantoó

"4 cfferent.. Reges Arabum * Saba do

j 40v

ni

IJ í

utibus conceptibus pregnans Ille,

n4 adducent: 7 Aaderabunt eum. Onm

H

n,h

qui labium. cementariorum in Babel

HKaix.éo.

l

t

Hes de Saba venieut , aurum Q tbas

?. 6.

f0^

confudit , conceptus quoque Hero.

uott

Qu

deferentes : && laudem Domino aunttn-

dis elufit. Egit hoc divina provi-

tiantes. In Ípiritu exultabas , ftupe-

lC

[l

"n

dentia , difponens Míagos , ut om-

bas , dum videbas; in ceede tuo te-

iif

x 0

nem obíataüm comitatum modefté

cum conferens , qu& fiebant , tuóque

g Bdh'

recufarent : audito Rege , finemo-

Filio Magorum devotionem com-

, Mi

ra de no&e in fecreto abirent , ut '

M

h

mendans , qui & tacendo diccbat :

mu

velociter venirent , quo tam vehe.

Ó amici magna ek fides veftra , cet-

dilus

dl

menter peterent , & eó devotioni

té non inveni talem fidem in Ifrael :

m g(Of

vacatent liberiüs , quo minus tem.

fed hac ipfa fides veftra vos falvos

vil

d

pore no&urno impedircntm' tumul-

fecit , ut invenirctis me , ficutere.

e m (

tu. Valdé quippä ctedibile eft , eos

didiftis.

(

m

inclinatà jam die , & tempose no-

Magna fine dubio fuit Magorum

] 1dlä'

(e

fides,

g

faeUurcTATUS

Igp"

382

h.

tionis. Inveniat in corde tue Detis

,,ü;ie;s , utpote

X, gai fola Stella do&t,

ab Oriente ducti , nce paupertate

tuus remplum exornatum, KRextuüus

5

diveríori) , nec conditione Pueri

foliurn preparaeum , Sponfus tuus

lc&ulum pudicum. Cave, ne unquam

Í

*

fcándalizati , eum adorárunt ut De-

um , honoráruntut Regem : inquo

tua fides hafitct , ne fpes titübet;.ne

tamen nihil videbant pratet natu-

charitas langueat , conttitio arcat,

Wrm',;

dcvotio algeat; attentio corruat.

ram mortalem , & cenditionem fer-

i d

Inum fortaísé cft, quod curiofiüs

ü

vilem. ;Major fine dubio hec Ma.

A 1

quàm quoram-

exfpeé&tas ; nempé quem in ufum,

EU

gorum fides füft ,

E

M agis muncra

ii

dam Saccerdotum

qui divina my-

MAR(tA tam l

AFgau

to

t 9

a furidé , &

expenderit ? utrum tres difiribuerit

[e

fteria ita. indevo

z

&

peragunt , ac fi nul-

in pattes, ,ilmpendens primam 1D rem-

[&R

quaA

i ludicré

lam de praíen

plorum ornatum ; fecundam jn pati»

lior

tia Qhri&iflde;ny t&-

(

ne tent.

;

perum folatium; tertiam 1n propria-

rum necceffitatum fübfidium. Sic me:

Ama

bó, quis pluribus argtlnïäh-

is, pluribus refti-

ditari lieet , quin & imitart conyenig

tis, pluribus exemp!

t

d

bus & tefimoniis convincitut ; An

hanc diflributionem fervato in cut-

&is tuis bonis , & fidelis difpenfator

Mazi , ut credcrent Puerum n pra-

cff: Deum ? an tu,

dici mereris. Credibiliüs nihilominhs

fepio pofgcum :

6

^

qt c:cdas, fub ff

ec

iebus Eucharifficis

eft, (acratiffimam Virginem larga fibi

Ánpremum latcre Domit

ium? A quo

oblata*muncra modeltiflimé recusáf-

[

C

x

1

igitur

^

rationis

fe: mihilque acceptáffe prater tria

vvl

potiore jure

"6

munera , divinamyfteria continentia,

|

«ultus, dcvotionis flamma, contti-

tionis unda , humilitas profunda,

& modicum de auro Arabim. Sic

Vif

confcientia munda , gratirudo pura,

enim .gzo,ggrueþa; &dificationi, amoti

leteg

reverenria fümma : an à Magis, an

paupertatis, & diving Scripture di-

s

lls «

inquis) à me,

centi

L

Dabitur ei de azro Arabia.

Q

Ate? Indubuanter (

qtpote, qui füm ad caltum Dei

fpe-

Quod idem videtur, ac dicere: dabi-

Pþfal*-?o.

DI

la-

à

A

rabia

cialiter

deputatus, à negotiis Ígcu

tur ipfi aliquid de awro cx .

L

pluribus gratiis à

allato ^. non veró totum allatum.

E

zibus exemptus ;

QitUs

E

divma bonitate pre

ventus, efficacio-

Hinc nec Evangelifta affcrit , quód

t[to

tos : fe

ribus fidci argumentis conyi&tus , &

Magi obtulerint fuos thefau

fs

plurib

us titulis obÀigauis; bené fe res

aperuetint fuos thefauros , & obtu-

M

Jetint munera; id eft, aliquid de the-

e

habet. Qu

i

)uotidie jtaque , dum poft

confecrationem Eundem ante te po-

fauris, Et quod ad aurum , thus , &

tüs

fitum cernis, adota cum ut Deum,

myrrham , tanquam ad dona füb

ln

UT

mylfterio oblata,attinet: valdé ctedi-

honora ut Dominum, ama ut Spon-

um offer illi aurum dile&tionis, thus

bile eft, fuiffe eadem, qua Abraham

*

lh vif

dcvouonis , & myrrham mortificae

iaclufit peris faotum filiorum Jexan

& Ma-

lacry

X

h!

E

bE 14 ILLU.

HNATIFÁ, CAP. IF. CONSIB. p

18j

s Dd

& Madiit , dum eos ad Orientalem

fuam vitami fuditz; ttadirir. ÁAft v*i;;;

At

plagam miferat , & lfaaco tanquam

ülle lácryme fuüt ita notandz, ficat

afus t

Aniee h&tede feparavetat; Ex Jexan

fufz in die Palmarum ante triumpha-

AU

fiquid-m ornís eft Saba, && ex Ma.

lem ingreffum. Ecce a

i

f

cendtmus Je-

ub

dian Hplia , atque ab his dcfcende-

tofolymam, ut contemplemiür, fiofi

ti0 dl

tint Magti ab Otiente venientes;ac

Chrifti triamphántis irigreffüm", fed

»mlal.

Spondá-

nus a

offerettes miüücfa , qua Abtaham

amántis cxcei*ïüml,f & amofis plota-

carftd

[uis filiis caftodienda G&c füo tempore

AnVWRWIT 1.

tum. O lacrymz, ó gerhmz, Óaqua;,

jn o

promiffó Mefli& offzrenda przcepit.

quales hec cifletta Bethleliemitica

Chrifi. -

;is purda

O quàm «dificatorié Cletici age-

habuit, nec puteus Jacob dedit, nec.,

fent , fi ita oblara fibi munera tecu-

4. Reg. $«

ii

ipfe Patadifus ernifit ; falubriotes,

mb

farent : & opere eftenderent , quód

quàm qu& Naamin fanavit À le

prai

non in argento & aurc íx glotia

Exod.1j.

mnp

duleiotes , quàm qua Iíraélem tefzi-

Gleri

geravit in deferto , & l(maelem li«

n*

Genef. 21.

]. oiC m»c»

beravit Y morte; Ubieflis : quid

GO

NIS

LN

IDERATIO SEXtA.

c

wn vtm

apitis ó'Angeli Dei ? cur !

34

u

2

ptetio.

o n d

fitlimas gemmias non colligitis ? cur

De Lacryini Chrifii.

lasrymlas ab oculisDomini veflri non

dïfPeniäzpf

abflergitis ? Quid agitis morrales,

iil

lbros fctibere. deberem , toto

cur lacrymas Dei veftri non confide-

j

l

I

« Mundo majores, fiomnia Chrifti

fatis, non attenditis

ye r

EDII

non afpicitis?

dica & fa&aadducete vellem. Hinc *

n ä[ff t

'

Tu, ó dulcis JESU ! ( ais ) Mulier

quia ad dominicam con(íiderandam

quid ploras ? Et en , peccattix anima

;

optind

Paffionem propeto , hic filentio pra-

mea in. humilitate cotdis te interro-

t s

teteo , quomodo daulciffimus Domi-

gat, & ait:: Domine, quid ploras?

Qb

nus oGavo die füerit cireumciíus ,

1pi

Fortafsé flevifti , quia Templi de-

quomodo ab Hcrode quafitus, quo-

ftrü&iionem , xdium demolitionem,

g A

z

-

Ji

modo in Templo pre(entatus , in

« Civitatis everíionem pravidifti ?

( ü

4Egyptum delatus, in INazareth edu.

Sed audio, mihi dici

Non dirtendos

Didactis

catus , in. Jotdane baptizatus , in

mdl

at

muros, non fubvertenda ferufalem . edi-

Stella in

eremo tentatus, in monte transfign-

Prlhq

1

ficia deplorat Bominus : fed cecitatem

$t.

:

ráàtüs 5 omitto omnia ejus miracula

cvium ejus, & anumarum interitum cz

pto |

& virtutam exempla: Uinum tamen

Jaüuram. Intucbatur quippe in Je-

gor

eít , quod omittere nequeo, nemp:':'

rufalem, tanquam Domiína Gentium,

'U!

jc

ejus pretiofiffimas lacrymas , quibus

omnes Gentes, omnes populos , to-

hi

D

p

Petrtis

civitatem Jerufalem deflcbat. Ter

tum mundum , totum genus huma-

"

edi

Calen.

Chriftus fleviffe legitut , fzcpiüs fle-

numyatque quamlibet animam in par.

p

tintis.

viffe, non dubitatur. 267600. puttas

ticulari. Deflebat Jadaiee gentis du-

T

lacrymarum pro mnobis per totam

titiam , Gentilium.malitiam , futurae-

a

»rumj

Ecclefe

;W

RmR rPocrT14

T U.S

11I.

194

: j

M

Ecclefiz affliftum fatum, mea, tua-

vineam tuam ( O factofancta Ecclefia).

líAt4 - 16.

$u

que peccata. — Flevit, ut fuam páte-

& fuper meffem tuam, vox calcantium

Ü

facctet commiferationem , ut eften.

aruit. Legcs tuas fan&tas concul- -9

hr

derst amorem , & flendi preberct

cant herctici 5 ceremonijas tuas ii-

Qu

exeti

E

558l

p

lum, ut fieret plan&us in plan-

rident , blafphemantque taum 5pon-

fit

fum,& fletus in flecum ; ut copiofas

fum &San&um Domint Vincam

n

tuam demoliuntur , Templa tua ex-

3.-ng.*2:.

It

effundendo lacrymas , é faxeis mor-

Mj

falium cotdibus vecl íaltem unam

fpoliant , ut cum Achab fibi faciant

—

D

ingn

hortuz

i

10lerum , feu opcra tencbra-

poenitentig proliceret lacrymam ; 'ut

M

accenderemur ad deflenda percata

rum, & mercimonia voluptatum: &

?' :7

1

'

p

4l

propria, memores, quäntüm ipfe de-

non cogüofcunr , quonitam mozs in

At

leveti

-

ta

licna. Super Jerafalem fle-

ella. Quoniam omnes Mundi yo- -

[:

^

i

vl

vit, qui

ipfa &ere noluig , & quia

luptates , quemadmodum oleva berba-

Al. :4.

yum, cità dccident. Tusm mctli atden-

caüig

nos tam tardos ad flendum previdit ;

CU

T

PO

tamem ad continnó ílendum

tes immittunt fraudulentie vulpes i

WE

ii

]

C s

frin

t5

$

61

Ti

í

t

:

rationcs haberemus ,' a riden-

latantür , cum guultos fcdu

d

M

:Hï

z

j

i

Til

dum nullam. Quia ff cognovdjes c» tu,

Q exultant i

rebus pejimis.. Dicunt

Prev. 2.

AÀuce 15

M

v. 4:0

flcvilles utique mectin.

Si cognoe

enim : peremfJomus [edus CHm fiori£ » v u

Acen

