puagis defcendat in crine,uttum ve- — profpiciens per causellos. Imprime ti- ": 9

d

tÓ ctinis magis dclabatur in cruore.

bi figuram ejus, pone eum /ut. flg-

laduy-

Mcliüs fine dubio dixit fponfa : Coma

naculum fuper cortuum. INonncip-

m

quim Coma » quis enim ita cruore

fe eft , qui loquitur tibi : Capaz areum. C4nt. f.

plenum. eff rore , €* cinciani mei guttis V« 2

d p

tün&um caput jcfu afpiciens , am-

pliàs comam à coma dillinguere va-

nedium. Confideráfli , Ó anima de-

ff t

lebir? & non potiüs dicere cogetur,

vota, in flagellationeDile&um tuum

velut parietem inclinarum ad fuíci-

Prim

fan&iflimas comas elfe quafi in unam

comam confutas.

Ganalibus vincta

pienda flagella , poff parietem autem

TL

bené facra coma dicitur , canales quip-

en! tibi profpicic Dilectus tuus pet

il N

q od

pe funt facra illaforamina in capite

cagcellos ; quia fanctiffimi oculiejus

citcumcaaccellati. funt acutiffimis fpi-

-

Jefu per fpinarum mucrones excava-

1

,

ta , quibus coma capitis profectó vin-

fis, ita, ut non nifi parvulas fene-

a [f

n

du

^ntef

&itur , dum unà cum fpinarum acu-

ftrulas, utiam forté & alteram rimam

leis eifdena violenter intunditur &

inveniat , per quas & fpinis profpiciat.

j o

]

imprimitur.

Caput ejus plan&. plenum eft rote

T

O canales, quibus longe alias im-

fan&iffimi cruoris , qui defcendir pet

j

pofitas virgas afpicio , quàm olim

ejus genas in ejus barbam , chlamy-

D

(

[[U.T-

acob ovibus afpiciendas aquarüs in

diíque oram , ffeut uaguentum in ca-

Ji t

Gtn. 30.

canalibus pofüit. Jacob ctenim ante

pite, quod. dejcendit in. barbam , bar-

x][ u

tUf

y' 3:0

P/;al. 1$2.

oculos ovium virgas amygdalinas :

bam Aaron , quod. defcendit in oram ve-

f )f[hï!

capiti autem Jeíü intunduntur [pinge

flimenti ejw.. Intuére Aaron in gloria V. 2.

ex junco marino & rhamnis contex-

íua ; contemplare unguentum 1n ca-

li

» m

t& , inflar craffarum atque pungen-

pite. O anima?en, caput tuum Do-

ji

Ti

tiffimarum acicularum, ipfos nervos

minus Jefus eft, unguentum pretio-

j F

fum ejus facer cruor eft , defcendens

il

"

quoque & mulculos penctrantes. Ah

Hri

quis vel cogitans , tantum non ex-

pertotum fanctiffimum ejus vultum,

m

"

paveícat, atque perhorrefcat dolo-

per batbam & ejus veftimenta, ficut

g d

tem? prafertim attenté mente revol-

ros Hermon, qui . defcendit in. montem y. 3.

quil

xens multitudinem canalium ac vul-

Ston.

J

dU

ncrum , qua ifte .urentes. aciculee

Hujus pretiofi unguenti. decen-

u p

n

tum facro vertici, tum cranio , fiec

füm indicavit diva Virgo ad beatam

J (f

u

non & temporibus infederunt ; Mille

Birgittam, dicens : Aptaverunt coronam

»[OMI

. 0 pundurvis fpeciofum ejus caput. divulne-

- de [pinis capità ejus, qua tam vebemen- Lib 1. Re-

Ti

a v

Hor. $£. ; 4yerunts prout cenfent fan&ti Chry-

ter veverendum caput Eilij mei pupugit, velat. «

in Matt. (oftomus & Bernardus.

Hmrgl'

utex fanguine fluente veplerentuv. oculi eap. 1.

n 1[']1

! (

Intuere jam faciem Chrifli tui , te-

ejus , obfiruerentur aures , C barba tota,

[05 !

u

fpice in. caput Dilectitui , Ó anima!

decurrente. [anguime deturparetur. — Et

Irad. II

adhuc

, )U

&

p

ii

*

3

1RACTAIUS

I1I.

jï

adhuc vivacioribus coloribus hujus

dinis. . Dolot ejus erat iatucllcrabih;s,

fnc

facratiffimi roris defluvium eadem

amor infatiabilis , maníuetudo ac pa-

lii

diva Virgo apud eandem lib.4. R.e.

tientia ineffabilis. Bené etiam dicitur:

Int

de cubilibus leonum ;.in cubilibus

velationum cap. 7o. depingit his ver-

K

bis : Corona fpinta capiti equs arcliffzme

leonum quippé coronatus efus fuit,

m

impofita fauit , qua ad. sncduum frontis

quia carnificum catetvà circumreti-

tuar

defcendebat , plurimis vivis fangumis ex

tus fuit.

Sicut &j circumvallatus

qu

aculeis infixis decurrentibus per. faciein

patdis , feu omnis generis nebuloni-

&

ejus , G crints C oculos & barbam re-

bus & nequam.

De iftis ergó te

r

plentibus , ut. quafi uibil , nifi [angttis to-

Düe&us tuus coronare cupit , qui

qud

u£

tun videre:ur.

Heu/quis unquam

omtia ad tuamr falutem & utilitatem

M

talia vidit ? ergóne Jefüs , quafi totus

pertulit.

In cubilibas leonum : fu-

Ttcfu

eft merus (anguis, & tamen necdum

itinens Jefus crudelitatem , te vocat

(

vidimus, quomodo intus fàcer cruor

ad recipiendam benignitatem. Sufli-

E

in os & guttur Domini defcenderit,

nens fpinas, de vocat ad ro(as. Pet-

Lsit

quo Dominus neceffarió fuffocandus

ferens ludibtia, tibi preparat regna

It il

fuiffet , nifi divinitas eum providé

&ieri

Exceflum doloris ittravit ,

j

triij

tacfervaflet.

tam probrofam, tam doloroím, tam

d

Porró non tantüm fanguinis de-

atroeem fufferens coronationem , uf

ü i

fluvium afpice, fed etiam ejuí(dem

"s

te coronaret in mifericordia uberi.

R RE

(l

caufam infpice. Ideó nempe in capi-

Ecce hic eft Rex tuus manfuetus, pfz]. ga,

QisfoY

te effofli canales tam copiosé rorá.

non delicatus : fed doloribus aggra- y, 1.

fib (

runt, quoniam illic mandavit Dominu

vatus , omnium fcurrarum ludibrio

ol

bencaitionem , C viram ufque ia facu-

expofitus , qui redimit in interit vi-. Pfal. 7o2.

p

lum. — ldcó pretiofum illud unguen

tam» fuam , qui coronat te in miferi. y, 4.

tum tam ubertim defluxit, feur ros

pot

P/al. 132.

cordia , cr miférationibus. Ecce. hic

fotte

'. 3.

Hermon , qui deféendit in montem Sion,

eft veré lilium inter fpinas : Ego flos Cant. z.

Gntei

ut tu. Filia Sion , dociles preberes

caimpi ( aitipíe tuus DileQtus ) & li- y. 1.

f

dibi

I

aures Dile&to tuo, te vocanti, atque

lium convallium » ficut lilium inter fpi-

cle

Cant.

dicenti : Veni ée Libano , veni : cerona-

nás , fic amica mcainter filies. Qua-

E

v. J'

beris de capite Amana , de verrice Sanir,

íidicat : ficut ege lilium tacens &

& Hermen , de cubilibus leonum , de

Btt

patiensfui , inter fpinas capiti mco

montibus parderum. — Amana , Sanir,

infoflas , fic & teÓ animaelecta , te

W h

& Hermon tres funt montes , & be-

6 homofidelis , oportet effe tacen-

Á

qi

né : tres enim quafi montes, fpinis

tem & patientem inter eos , quite

perforatus Jefus in fuo benedicto ca-

velutípinzpungunt, velut ignisin

[

pite geffit, quia tres in hoc fpectacu-

fpinis contta te exardent , ac circum-

lo exceffus oftendit , nempé excef-

rodunt. Vel, fi magis placet , per

fum doloris, amoris, & tnan(üctu-

amicam facratiffimam Virginem ,

meditan-

5

DE VIA ILLUMINATIVA. CAP.HV.. CONSID. Xil.

À

2

j

t

tneditando, ac fi Dile&usdicere vo-

T h

(ici:

Iuiffet : quemadmodum ego lilium

: CONSIDER ATIO XII

inter fpinas ,. meum caput acerrime

Vil

perfodientes , immenío dolore in

Confideratur 7Efus. & Pilato ad

(sf

mente dolui de fpinis iniquitatum

Yi

jpopalum preductus , & ju-

tuarum , Ó homo ! fic de eifdem

dicatis.

al

quoque in mente doluit mea Matet

ul

& amica,flans inter filias Jerufalem ;

Iabolicus lufas , non teverentia,

ap

qui dolor utriufque tantus fuit

^

; ut

fedcontumelia , calumnia, &

i, d

quxlibet tormenta ab extrtníeco illa-

blasphemia fuere lictorum geftus & Marg 25,

3

dl

ta , in comparatione illius fint quafi

illa ialutationis verba ; 4ve Rex u- ». 5».

E

d

f

um 4

merus lufus , & doloris umbra di

deoruüm. Er ilites quidem bec feéte. 705 18,

te Yi

cenda.

M

runt. Putásne fimiliter lu(iffe & Pi- y, 24,

; if

En ! tanti con&itii Domino fuam

latum, dum Jefum fpineá attritum Joan.19.

o t

tetram bcnedieere , atque ab ca aufer-

coroná foras adduxit , & dixit : Ecét y.y.

it n

re illam. maledi&ionem : fpinas &

Homo. Mürum quidem non fuiffct,

Genef.

j

ap, 3.

tribulos eerminabit tibi. En ! ita cane

fi Pilatus intettogáflet, uttum Domi-

didiffimum lilium rubefcit & erubcef-

;f.im Mu

nus Jeíus veré effet homo; utpote

i, j

eit inter Ípinas, fpinas carnalium

quem tam horrenda flagella , tam

a.

cogitationum , quastu non erubcef-

crudelis cotona , tot carnis dilacera»

gtb p

cis fovere füb tonfo etiam capite , &

tiones, tot ad terram proftrationes,

füb facro tractare. velamine. Talem

tot conculcationes , tot phlegmata;

ii

)ud(öf i

|

annulum fponfüs JE(us & gemma

tot alap , tot verbera adeó deturpa-

|

gemmarum in die defponfationis (uz

gt 1

|

|

verunt , ut magis prafefertet for-

!

portare debuit , ut tuam animam ,

mam conculcati vermis , quam fpe-

T

toties cum amatotribus multis fotni-

j D

ciem hominis. Potuiflet preterea Pi-

cantem, fibi defponíaret. Tali non

latus prudenter dubitare , imó &

T hu

dubitavit redimiri coroni , ut con-

ctedere , in. Chrifto latere quid fue

; (;«,1: i

t

culcaret coronam humanse (uperbis.

pra hominem ; utpote , qui tot ,

l

Tam ludicto , fragili ardinis fce-

tantofque ctuciatus jam pertulerat ,

"n (Ee

ptro illudi voluit Sapientia fumma ,

quibus ferendis fola humana condi-

p

ut lueret atrtocem feritatem ferrei

]

tio par effe haud peffet « prefertim,

j f

fceptri , quo Rectores Mundi ; fuos

quia Chriftus cjuímodi cruciatus om.

Jöaz' [

(do

f?

quantumvis fragiles fübditos op.

nes tali patientià ac manfüetudine

f

primunt , fupprimunt , de.

füftinuit , qualis nunquaminter ho«

j

qlll(

vorant. Sed jam vertenda

mines viía nofcitur.

[ ;gnls f

- eft Scena

Per me licet , fentiat de Pilato

ao

quivis pro füo fenfu , ego veróom-

(

r

ninó hujus füum opinionis , omnia

i

Gg i

idthee

u

i

b-—

-'IR'ACTATUSFHL

216

mhæc Pilatum idcitcó feciffe , ut

f

AÀh! cui autem. fimilem eftmabo ge-

vel fic tandem rabidos Judxorum

Werationem itam ?. Cogira generatie-

Matth, ,

ti$

animos fle&eret ad mifericordiam ,

nts fingulasab ortu primi hominis u- P*

üt

ht

cüm nihil proficeret , Chrifti pro-

que ad prefentem diem., utrum uf Deut. 22;

ponendo innocentiam.

Quid am-

piàm unquam fuerit inventus vel 7- -

at

Phüs eonílii ? dicebat intra fe, inve-

ullus populus, velulla natio s-wel

d

Qu

ni, probavi , judicavi, conclufi ,

ulla gens tam-crudelis , attox &

)

LiM.

decidi , declaravi , eftendíque pu.

ferox , ficut. Judea gens incredula

h

[n

blicé cotatnomnibus hunc hominem

fuit in. Chriflum,

uis ufpiam in

Atj

innocentem , & tamen poftulatur ad

toto tetrarum Orbe., vel ab ipfo et-

of

mortem. Propoefíui praterea Sacer-

Ccnt

iam origine Mundi tale unquam

dotibus totique pleb: eundem ceu

pertulit judicium , quale Dominus

Don

Regem , ut faltem metuerent ac ho-

]Efus ? Qüis talem unquam fufti-

Jià

noratent tegiam Majeflatem , cüm

muit fententig executionem , qua-

NT

adeo afpicere nolint innocentis fancti-

lem fuflinuit amandiffimus JE(us ?

h

tatem ; fed & hoc fruflrà. Fruftrà

zuis mortalium uaquam in tam a«

Qilc

foann.

jj queroac dico : Vultisergà , dimirtam

ttoces incidit carnifices , in quales

bu.

-vobis Regern ?udeerum ?. omnes enim

inciderat dulciffimus JE(us ? Audis-

J

Y. .

qiil

conclamant : non bupc , fed Barrab-

mus jàm totum Canticum Sponíz ,

10

V. 40.

bam. Fruftrà fübjungo : Quid ergó

à primo verbo ofculetur , uíque ad

(

ultimum vocabulum arematum. Hoc

Marcj 4 5. Ptltis faciam Regi. fudaorum. INatm

Q e

i

».12.

rurfüs (ucclamant : Crucfige - eum.

eft : infpiciamus totum Paffionis

ltver

'- 14'-

Sine fru&tu infto : Regem veflrum cru-

proceffum ab ofculo Jude , uíque

tuta

hut

efigam ? fiquidem illi clamare non

ad aromata Magdalene. En ! venis

foann.15.

d

O

y. 1f.

ceffant

Nen babemus Regem , nifi

]udas.in hortum Gethfemani , &

fün f

Ca[arem. Unum (uüpereft : propo-

eun o türba multa cum gladis c» fu-

Matt.26.

[

Qfe

)

nam illum.ut hominem , forían mo-

fibus , miffr À Prinsipibus Sacerdotum ,

P. 47.

jctr

vebit eos natura zqualitas , cüm nec

( (enieribus populi:, heu qualis jam

p

MT

innocentis integritas , nec Regis

hac injuria ? qualis. infamia ? Ille ,

Majeftas quid valeat : Ecce Homo.

, M ii

qui fuit. vir Propheta , potens in opere

Lutt. 24«

Si eum nec ut Kegem , nec ut in-

€& fermone , covam Dto C omni popit-

Yi ip[

Q,Vo 19"'5

k d

nocentem agnoícitis , faltem ipfum

lo , cujus fan&itatis fama.omnem

effe hominem , vobis (imilem,mini-

Yolui

regionem replebat , qui communi-

lot;m

mé negabitis. Ceflate ergó tandem

ter Rex Ifrae| & Chriftus eredeba-

furerc in natur& veflra coníortem,

illfiam

tur , Ille , llle , inquam, inquiritur

ni ipfis belluis truciores effe vclitis.

([e s

utlatro ; capiturut latro ; ducitur

Porró àctum agis , Ó Pilate : en!

ut latro. Erravi , dixcrim potiüs ,

A t

M p

Zeautr. 9. j itetum mugiunt : geminántque

raptatur ut emptus vitulus , velut

yc 63

éeijjy

agnus admacellum ducendus, Sicci-

m

imugifum : Crucifige , Gmcüïge.

ne

ï

DE VIA ILLUMINATIVA, CAP. lV. CQNSTD., ALE

17

-me Ó praclari Pontifices ? itáne fci.

refpondit ;,E.ga palamlocutus fum Mun»

wbf :

gmemm-

:14:!,

tis difcernere inter lepram & lepram,

do , ego femper docui in. Synagoga » &v

OR

uf u

V.l

ut eo modo capiatis Prophetam , quo

in Templo ,quaomnes fudei conveniumt ,

ymn i "

homicidam ; eo modo Kcgem , quo

Q in occtulto locutus fum nibil squid ine

A05 V

J

latronem ?. quaft juraviflctis , unico

interregas ?intetroga €ós, qui audiertint ,

——

i, V

aétu nefande transgredi quoad utram-

quid locutus fum ipfis , ecce hi (ciumt , que

atox d

S

que partem totum illud : Nolire ran-

dixerim ego. Sed Ó dulcis Jefu ; nori

fþl. 104

,. 4

incedi

gere Chrifles meos ,. & in Prophetis

licet tibi loqui, ademptum tibi eft ,

y. 1j.

tametíi (anctiffimo & innocentiffimo;

lfpiam Ó

meis nolite malignari. Si capiendus

fuiffet Chriflus, utique (altem de-

lbipfacþ

pervulgatum Jus nature , quo licet

centiori modo potuiflet. Ecee heme,

cuivis rco feipfum in proptia cauía

unquam

VonT

Dominus JEfus fuit inquifitus , à

defendere; & quidem , quod horrene

m !fd&i-

juda venditus ut vitulus , rapsatus ut

dum eft, ademprum tibi eft , non á

. pecus, & minimé habitus ut homo.

Pontifice, neque ab aliquo viro cue«

l, 953'

Forfan atbitraris, óamice Lector,

juídam authoritatis , fed à miniftro ,

Jris!

fetvo , mediaftino, fcurrá, nebulone

Kam a

dulciffimum JEfum in Concilio fuií-

í

fe ut hominem tractatum ; ah erras,

viliffimo.

llle levavit manum (uam

T

! ';Jiä*

qui iftud putas.. INam omni homi.

contra Regem. Unus affiftens minifiro, 7- Reg-10,

SPCQ[Z !

i, quamtuvis peffimo , omni jureli-

*um dedit alapam jefu, dieens 3. fic vef- V« 27

citum e&, aut racete , aut loqui; fi-

pondes Pontifii, In(urrexerunt. dein- fean. if

j

cut etiam in Judicio aut accufationem

de contra Dotninum tcfles. iniqui , *- 22

:

TRU

Duficnt

utvcram admittere , aut velut falfam

f E[us autem tacebat s volens quafirem Mart.26.

tefutare. [mó , quid dico , hoc efle

tentare filentio , quia prius fervotam ?« 65

T

omnijufe licitum, cüm unum ho-

ingratus fuerat re(penío. Aft Ó dul-

i vzmï

nni'. Ü

rum fit neceflarium , nempe aut ta-

cis Tefu, non licet tibi tacere ; Nam

cere , aut loqui: aut fateri , quodob.

séh Asfa;:f

ecce ! plenus furore furgent Princegs Y- 62.

jicitur , aut tepuliare , de quo quisar-

Sactrdetum , ait illi: Nibil refpondes ad

TILE

Mi |

Sed eece ! nibul horum ad.

guitur.

tA , quaifli adver[um te. teflificantur ?

g

| Jam !

: pean. :

, mititur Domino Jefu. — Intetrega-

Et vix non :n pejus accipitür filen-

[

vit ipfüm Pontifex de Difcipulis,

tium; quàm ptius dat

umrefponfum : -

;? .mfh

g fj

r'F»

|

& doctrina ejus.

Dominus ergó

Rur(um fummus. Sacer

dos interrogabat Marci4.

iil

PI( y'*f

voluit fuam innocentiam loquendo

eut , C dixit eà : Tu ei Chrifers Filius - 9

Omnffn

notam facere , & fuam do&rinam effe

Dei benedicti ? fefus autem. dixit. illi , 049 7-

at

j

juftam ac fanctam teftimoniis often-

Ege fum : confeffus efl, & non negavit, - 29«

tode

dete, teftimoniis non ex ptoprio ore

Verüm enim veró, ó amor cordis

uiritl

$. Cor.

;o, Promanantibus , non emim qui (eipfum

mei, Ó Jefu, neque veritatem licet

d

V. i8.

comiendat,ille probatus efl.fed quem Deus

tibi fateri. Imó nihil ita fütorem

yiib

éomiMendat $. íed teftimonio populi;

Pontificis accendit , quàm ubi Domi-

; vdli

nam vox populi, vox Dei. Et hinc

nus yeritatem edicendo , fimpliciter

Sic!

duobus

Gg 3

f

CR

338

rkACrAïUs IlL

[

duobus hifce verbis : Ege fum : ad

ritum me Si malé docuit Domi-

ff

quafitum | refpondit.

BlaJphemavit

nus Je(us , tunc tuus Pontifex mul-

i

( exclamat totus furibundus) quid 4d-

tó ampliüs tenebatur anditores Jefü

telar

buc egemus teflibus?

ad fe vocare , ut fic rur(us dedoceten-

j d

En/ tacuit. Dominus , veritatem

tür errores, quos incauté imbiberant y

Matt. 26.

hocc

edixit fimpliciter, fuaan innocentiam

& eft planä magna negligentia , &

iiri

». 6.

probare voluit teftimonialiter ; ama.

turpis igoorantia in fummo Pontifi-

3

ami

bó, quid dulciffimus Dominus ultra

ce, neícite, quenam docesntur in

tf 2

'b

[ teng

potuit? ediffereó Caipha, qui aliter

publico. ^ Forían medialtinó gratius

fe Jefus coram gerere potuitfet ? Per-

fuiffet, f Dominus ipfe de fua do-

- p

Tcmp

hibe de malo , íerve prefumptuose,

Ctrina rationem reddidiffet , nuilam

faciendo mentionem de adducendis

0 pre

in quo ergo Agnus man(uetus Jefus

füm d

alapam promeruit? forfan in re'pon.

teflibus ? & ecce etiam hoc aliquaa-

Vm.

dendo , domino-tuo Pontifici nullam

do fecit, fed quem fructum haufit?

reverentiam exhibuit? aft de hoc tu

li, etm i

23ué murmurationem &, increpatio»

minimeé mientionem inflituis ; nec cft

nem. pretereaque nihil : T& de f& 7ogg,f,

J

E t

t f

dubirandum , quin Dominus Jeíus

&pfo teflimonium perhbibes (ajcbant Pha- y,ló.

"TA

D

modefliffimeé . refpondetit.

Forían

rifi) tcffimoniuim tuum mon e[l verum.

li, (

crimen zi Majeflatiscommifit , di-

His accedit, f per impoftlibile in ote

dul

cendo Pontifici ; ut difcat ex audito-

t

Jefufuiffet inventus dojus , quis te

tibus de do&trina predicantis ? Ó pto.

conítituit Judicem ferve nequam,quis

tletin

3

tervia, tune tcbus Judiciariis te im-

tecarnificem,u: fine juflu ulliusho-

1

tilsinlh

letir

miícete non metuis? qui necdum in.

minis in publico coram Judiee, tam

telligis, quod accnfatori incumbat

protervé tuam extenderes manum.

ii to

probatio. Ipfe tuus Pontifex fine

Et quidem in talem perfonam , ubi-

Pïum t

dubio dcbuiffet teftes vocare, eorüun-

que famá fanctitatis, & miraculorum

ue teftimonio , Dominum ( (i reus

glorii celebrem. Tune abje&iffime

l Mt [

fuiffet ) de falfitate do&rine convin.

1n tantum Principem tanrum nefas?

IH; Mï

Cete.

21ia ergo de doctrina pradi-

Matt.26.

h

4

Age & tu ó Caipha, quid tibidif.

catoris nemo mceliüs teflificari valet

plicuit in filentio Chrifti ?. fortafsé

y- 610

TU G

A

ipfis auditoribus,.bené eos interro-

tacuiffe , tibi confenfiffe videbatur ?

eandos,Dominus infinuaverat. De-

4

fed imprimis iftud univerfaliter lo-

ïlecere

indé vel bené, vel malé docuit Do.

cum non habet. Deinde admittimus

t

m

minus? fi ben? , non eft ob bonam

omninó , quod Dominus non nega-

: WP N

fparfam doétrinam cedendus , fed po.

vetit,, fe dixifle : Poffum defruere Teme—

"us

tiüs honore afficiendus ;quia verbum

plum Dei , €& poft triduum readificart foan. &

&pli

m

bonum fupcr datum. optimum ; &

illud. Ille autem dicebat de templo cor- v. 2

* g

Moyfes ait : Quistribuat , ttt omnis po-

poris füi. . Malé ergo Dominum Je--

AU À

Num.in.

W. 29.

íum damnaíli ob (crmonem , cujus

n Dlu

pulus prophetet , c det eii Do;nf'uns fpi-

fenfum

tlbl

m

Ü

DP VIA ILLUMINATIVA. CAP. ]V. CONSID. XH.

233

D

fen(um igdorabas , & neque fcire

Audienfque ipfum refpondentem :

w m

avebas. Imó veró mentiuntur , qui

Ego fum : (cindis veftimenta tua,

s r

teflantut , Dominum dixifle : Pof-

docti

quafi malé refpondiffet. Sed unde in

— um defiruere templum Dei , eri.. Sed

hoc refponfo malum , dic fodes ;

dbana

hoc dixit : Selvite templum hoc , &&

dic: vel credidifti , Chriftum pet

fmh ) &

Dort

in tribus diebus excitaboillud. AÍt, po-

Deum vivum adjuratum , effe dictu-

namus , eum dixiffe : Poffuon deflrue-

tum veritatem : vel judicáfli , eum

n t

Jeann 2

* ve templium Dei. Quid ind& ? ergóne

quoque ad mendacium dicendum

)rrt

W.19.

potte aliquid facere , '/pciï?': deftruere

paratum » f primum ? obfecto ,

juo

Templum Dei, metebitur mortem ?

quomodo audes Dominum de blaf-

nl

6 preclarum Legisperitum , igna

phemia arguete ; fi enim tuo quo-

d

rum diftinguere inter potentiam &

que judicio veritatem dixit, veré-

d

a&um. Si poffe eft culpabile , tunc

que Filius Dei fuit , tunc non blat-

[t

v hat

etiam ille culpam incurrit, qui po-

phemavit , tmo poriüs blafphemaf-

Eccli. g.

fj

tuit transgredi , d non efh transgre[-

fet , fi fe Deum negiflet. Sin veró

(TIED

y. o.

- fus v facere mala , & non fecir.. Kut-

fecundum ? tunc turpiter. errifli ,

T

fus , fi Dominus templum infüpet

quia per adjurationem , alterum fci-

j

actu deflruxi(fet , & loce cjusnovum

enter ad dicendum — mendacium . ,

jleindt

fefuícitáfet , minime tamen ob id

gtavémque irrevetentiam Religio-

; qnii H

fuifet in mortem tradendus , fed po-

ttis virtuti inferendam impulifti. Ne-

um

tiüsinlaude habendus , quia nullibi

tas tibifuit per Dzum adjurare illum , 15

ïö

Yi

l:gitur quod muris antiquis füblatis ,

quemrn ctedideras , tua adjurationi

Y:7.

jic

jliud novum &^ excellentius tem-

nullam reverentiam habiturum. Hoc

manüül

plum tezdificare non liceret. INon-

nempe ef : quod de te Ifàias pra-

dixit

(1, Ubil

TRCOUMNUNARUL Á

ferem.1.

ne ad Jeremiam di&tam e(l : Conf-

Exfpeclavi , ut faceret. judici-

LCU! X

tui te faper Gentes ( Regna , utevil-

Y. i.

um , ( ecceiniquitas. Vidiflà Damint Thren.3.

ln

la , defruas , c difperdas , & diffi-

iniquitatem ,. & (uflinuifti tale judi- y. 5 9.

T

pes cmadifies C plantes.. Quzío ,

cium à tüo populo , quale inter bat-

qux Gens foret, que non multis

l ii P

baras etiam Gentes exfpc&táffet nec

f

quoque pecuaiis libenter fibi talem

latro. Latroni enim in fua cauía fal .

debatt !

adícifceret artificem, potentem intra

tem loqui comceditur : tibi veró ad

tridaum tam magnificum zdificate

i |

quafita modeflé refpondenti , à vi-

jj

Templum ? d:nique ignorare nog

liffimo aftante miniftro atrox alapa

T

debes , quod ille fit equà Dominus

infligitur,

, Templi , quiquondam dixit: Domi.

ul f

)

Sed hem ! magis adhuc ftupen-

ul

Matt. 12.0:$ enin . eft Filius. hominis eriam . (ab-

dum , & horrendum quod fequitur ;

Ndfj?

" J

». $.

p

batbi. At hec non capis , undéeum

JEfüs jam rmortis reus proclamatur,

th

per Dzam vivum adjuras , ut dicat

cüm necdum fuerit auditus ; quid

)f

je

]

dicam , cüm necdum fuerit de pec-

lha

tibi , utrum fit Chriftus Filius .Dei:

cato

ía

ass

sf

219

rxA4A60T4TUSs IL

j

&

eato convictus /, reus eft mortir. Quid?

homine. Nullem cau[am smortis invenio

Matt. 17.

fie

reus eft mortis ? qsid enim mali fe-

in to. Non invenio i €e cau(ayi.. Eja

Joansag.

It

9-66.

t ? ubi allegata , ubi probata ?

Pontifices proponite veftzas accu(a- P. 7-

Qu

Matt. 27. Numquid Lex veílra judicat bominem ,

tiones , fique adhuc füperíunt ; ugi- L25

y. 23.

doc

nifi prins audierit ab ipfe , C cognove-

que fepiüs jam audiftis JEfum tan- YA Y 22

ing. 9)

foann. 7. yis quid faciat ?. Rets efl mortis ; nec

quam iGnocentem declaratum ? qu4m /9491»

h

y' jia

mirum , quod legces filere cogantur,

accufationem affertis adversus bominem -6

M

?

df

cum ipfe Legislator lequi prohibea-

lum ? Si men effet bic. malefaitor ,

j adnn*-.':jl",a

plc

£ur À fervo Legis ignaro. Ét quif-

( dicitis)uenribi tradidiffemus eum.. Sed 29

nam ifthanc injuftiffimam fentenriam

3 .. p

quid enim mali fecit ?. non fufficit a- 7?5?-;* "

in ianocentiflimum JEfum fulmi-

liquem malefa&orem appellare , nifi

m liüy

3- Jti

navit ? Pró probrum ! Judaice gen-

Íciamus infuper ei aliquod malefa-

tistotum Gonfilium. Omnes cendem-

Woin

&um objicere. TItique audiris ipfum

MATCM yeverunt eum effe veutt. mortis s omnts

prefidentem jam tertió intetrogart-

hnj Mi

V. 6.40

t

u7

A

declinayerunt. Confilium fecerunt. in

, àc dicentem : Quid enim mali

TET

PÍAl.13-. qnum adyersis Bominum -

, €» adveritis

Tioyzt

fecit ifle. Clamatis quidem , commo- Lucs. 2j,

:

Píal 70.

Ghriflum ejui.— Prodiit. quafi. ex adipe

vet populum , docenis per univer[am ju-

d

nïmlcj

V. 10'

H

imiquitas eorum. Tranfierunt. in affe-

&eam , incipiens à Galilaa ufaue huc.

ll

Pfal. 2-

-t p

Qwum cordis. Cogitaverunt €v lecuti

Sed dicite infuper, quidnam do-

P/4.77. — funt neguitiam. — pniquitatem in ex«tl-

ceat ? aliàs ruríus nihil probatis s

!) muv::l

v- 7.

fo lesuti funt.. Non cu[lodierumt Legem ,

quoniam docere , fecundüm fe , non

ii

Pf;;l. ,.

ld& Gs

dicentem : Innocentem c juflum nen

efi tam malum quàm bonum. Et

y.136.

interfiies. Sed malitiosé impleve-

) !Um'cän

utique ob id Moyfes patibulum cru-

Danic-!3 tuntillud. vaticinium Propheta , di-

cis non meruic, quia vos ceremos

Ut d

y. j2.

centis : Captabunt in animam jyufli &

nias Dei docuit ? Dicite, & indica-

N

Pí5l.93.— (anguiness innecentem cendemnabunt.

n']ïi,rn

P. 21,

te , in qwonam commoveat plebern ?

Sed , quamvis ifla clare iniquita-

vel contrà quos ? Forfan commovet

p

I

1

tern Judeorum & innocentiam JE-

plebem contra Sacerdotes & füperio-

Vitgi

Oh

fu demonfirant , horum tamen lon-

res. Ecclefiaflicos ? fed hoc non ;

adePl

ge majus efl teflimonium ipfius Pi-

fummam enim Dominus femper re-

lltm 1

lati , tanquam publici Judicis , con-

verentiam & obfervaatiam Sacerdo-

Ti

flituti ab ipfo Imperatore Komano-

tibus habuit , hancque ipfis haben-

$m

rum. Ediffere Judex , quid fentis de

dam & obedientiam effe praftane

ClS,&Qs

JEfu Nazareno , eftne reus mortis?

dam wbique docuit, Nonne dum le-

mgua

audite , & notate celi & terra - in.

profum à lepra &anavit , eundem ad

dir

n

gcminatas voces , & toties repetita

Sacerdotem mifit ? Vide (inqüit ) ne-

Mattli

;

QUorib

verba ipfius Judicis ; Ego mullam in-

imini dixeris , fed vade , & eflende te

v

V. 4v

704?28-13 : Yenio in co-cau[am.. Nullam invenie in

f«cerdoti. Vide & .nota hoc : Domi-

|

!lbu:

v- 3?.

fi-

€o caufatm. — Nibil invenio cau(a in boc

nus miraculum patcficri , & fibu

bis d

$

Es

du

DE VIA ILLUM INATIV A. CAP. IF. CONSID. XII.

14l

dé honorem caufati nolcbar ; & t3-

177

paícendo; potus fitientibus,ce(demad ,,, 1f

men Sacerdotibus honorem & teve.

flumina aque vivz vocando ; C emnis

in Bj j

/

rentiam exhiberi volcbat.

3.

Y

Et nun-

plebsut vidit opera g:yas,dä:!i-t laudemDeo, .

/l

ingam

nt; u

Á

quid cifdem ob.dientiam pr

magnificans eum ac dicens ; quia Pro-

Lüta 7.

")

l

docuir , dum d Xi:

Suptr Cathbedram

m dj

1

pbeta magnus fürvexit n mobus , o quie

y. 164

Mrdtt. 23.

ä-ïgy,fï federanr Seriba C Phartei, om-

Deus vifitavit plebem feam.

nign

L 15-

"ia ergà quecunque dix£rint Vobis , fer-

Bene ergo Pilatus refpondit ad Sa-

Vi

4

ACite.

"344

H

ts

,

ortafse commoyvet

"J

( L

Vate , e7 j

cerdotes & Pontifices ; Obruliflis nibi

iji

plebem adveríüs Magifiratus & Su-

(4ff, V

"L

"

af

bunc bouinem, quafi evertentem popu.

periores fzculares , &

aCCuil

AEl

s5cum

lum : ( ecce ego coram volis interro-

f

£

1

Í

*

L

ii s.

tanguam pz

w

*'5

Z

enttis tributa dare Ca-

gaus , nullaim caufam yaveni in homint

'ar- r'

l

n

?-2 *

fari? fcd hoc non , igíe enim de hoc

iflo, x bis ( qua verba bene pondc-

m

iL

ipío interrogatus , exprefse refpondit ;

randa fünt ) n quibus; emm- accs[atis :

Luia 23-

slpm

Mattiia. ;

Rtüdite igitur , qua (unt Cajaris , Cafao

etfopt

3e2

fed ne putetis, me ex aliquo affcctu

tj

F.

rii C quafant 1

'J.

£i,

Dee. Ad quid com-

judicare , neque Herodes in eo aliquid

um

movct plebemiforfan ad tranfgrctfio-

morte dignum invenit, quamvis vos

T

(

nem legis? at hocdicine juit.quoniam

fleteritis conflanter accuíantes eum.

n "b

ipfe luculenter docuit : iv 4d vitam

Oleum & operam.perditis in accufan-

/M mrlf l

Matt, 19.-

ingredi , fervamandata. . Forfan com-

do Dominum Jefum Ó Pontifices,

Pal. 63-

m

F. 17.

movet plebem adrixas& diícordias ?

haud fecus ac illi , qui ferutati funt

[qbä[is j

ya ZO

abfit hoc cogitare dc eo , qui ad viran-

iniquitates, defecerunt [iritinio. INam

j 0

Ma!tgr É

das omnes,dilcordias , volenti tollere

in omnibus his, de quibus eum ae-

fum. ,

y. 40»

tunicam , etiam éimittendum palli-

cufatis , cotam jJudice- vos pubïic&

lm d

um docuit.

citca omnia interrogantes, inverii

a

— m

Nonoffendit Dominus velullum

tur juftus, coram omni tribunali re-

ii

ung

j

uam hominem à füpremo ufque

peritur innocens, Judex iteratis qu-

| lcbm3

ad infimum, à puero ufque ad fenem,à

f

füonibus quidnam miali fecetit , cau-

Virgivc

iT

ls

:

ue ad viduam, divite ufá;

Et

fam mortis invenite nequit.

gfupcria:

ad pauperem , à nobili ufque ad igno-

hem ipfi quoque viri iniquuipfi Pon.

ho i

bilem,à jufto ufque ad peccatorem;

tifices demüm animadvertunt, fe

Omnibus omna fa&tus:pes fuit claudis

"cmpcf i

fuis accufationibus falfisque tefli-

) Sger t

eos ambulare faciendo; ocuius fuit cae-

moniis nihil prevalere adveríus Ju-

i lo

*

cis,eos illuminando;vox mutis,corum

ftum ; clamabant quidem : Nes legem

foan. tg.

i

linguas folvendo ; auris fürdiseos au-

habemus , & fecnndum legem debet tmori ,

; dum h

dite faciendo ; (alus egris , eos à lan-

quia Filium. Dei (e fecit : fcd & hoc

guoribus fanando: vita mortuis ipfos

fraftrà, Pilatus enim audiens hunc

nit!

,

ad vitam re(ufcirando ; venia peccato.

fermonem , adhuc magis metuebat,

qqgi[)fv!'

L

yff Hïd,( F'

tibus, eorum peccata remittendo; ci.

& exinde quarcbat dimittere eum,

bus efurientibus , eofdem in deíerto

;Dir

Qs

dagunt ? novum percipe ma-

j

Hh

litize

,h

Traä. IH

|

j

TRACTATUS IIL

24

I

Vi

litia inventum : alium ergó admo-

téque hominis effe Matrem. Ah

vent atietem , non quidem Domtno

( inquis mihi ) tametfi JEfus meus

efü amplius aliquam labem aífin-

totus dilaniatus , & crudelium fu-

h

lf

gendo , fed Pilato judici humanum

rore contritus, fpeciem vix ampliüs

timorem incutiendo : $i bunc dimite

prafcferat hominis : Ício. tamen ,

iC

7. 120

tis (ajunt) nen es amicus Ce(aris. Tan-

eum effe hominem , hominümque

p

& totius Univerfi Creatorem , Fili-

dem vicifti iniquitas , vicifti , plaude :

Qu

pereundum eft innocenti, ne perda-

um meum, JEfum meum , dile-

M

tur gratia humani favoris.

am etf.

&um meum , amorem meum , De-

ho

LT

gö audite czli, & obftupefcat terra

um meum , Deique Filium, Deum

verum , generísque humani R.edcm-

L[51

judicium , & perhorrefcat. fenten:

tiam , qualis ab origine Mundi ad.

ptorem: Sed' putásne , Ó benedicta

at

huc ia nullum mortalium fuit lata.

inter filias Adz , unquam fic actum

g

fuiffe cum ullo homine ? unquám-

qui

Pilatus autemenm audiffer bos ermonts,

poann.19. d duxit feras fefum , &v fedit pro. tri-

ve tale judicium cecidiffe fuper ul.

fita

7015.

bunali in loco, qui dicitur. Liboflvetos ;

lum hominenr? Scio plurimosinno-

g

centes/ad mortem diverfis :n locis

AcCeptá Aquá lavit. manus. coram . po-

üi

füifle condemnatos , hodicque ma-

Mfor

7'-' 214-

MAIt. 27- » lo , dicens : Imnocens ego. [um à [an-

guine fufli bujus', ves videritis, Et ref-

litià corruptorum judicum condem-

m

nari : áft illi omfies ,. vel-ut inno-

ondente univerío populo : Senguis

m

Luct23. (jus uper noi , & faper. filios noftros ;

centes tion agnofcuntur , vel utta-

Y. 24

qijf

«djudicavit fweri petitionetn eorum. Ec-

les publicé (aitem non declarantur ,

.ce homo ; audiftine f(-ntentiam . tam

pl

atque promulgantur. At Dominus

Jetty

ftupendam? percepiftíne inaocentiz

JEfus tam crudeli neci traditur , poft-

ith

Iuce clariorem conteftationem, & .

quam judicialiter fuit innocens rhon-

l'dSï

mul condemnationem ad mortem

íftratus , probatus & confirmatus.

Wt t

tam crudelem. Ecce mulier Filius

Libenter equidem admitto , olim

rc,l

tuus, Ecce homo ; vidésne Ó Maria

repertas effe , imo adkuc repcriri

Gam

tuum Jefum, infpe&tante & audien.

tam barbaras Gentes , apud quas al-

T

te tantá multitudine popult , ex omni

legatio Legum , jJurisque proceffus

milli(;

quafi lingus & natione, publicé fpe-

tam parum valent , quàm apud leo.

f

Candum expofitum, juridicé & judi.

pardos , quibus C «um benefeeeris ,

i

s- Ig'ndt'

cialiter innocentem declaratum , pro-

pejeres fitnt. Scio in nova India feu

E

mulgatum, & confirmatum , & ta.

in America non ita pridem femiho-

« Roti.

t

tnen fimul in eodem aétu, in eodein

mines potiüs,quàm veros homines

fs

loco, ab eodem Judice ad . Crucis

^

inventos effe , qui inftar. pardorum

fl j

fupr

J

licium condemnatum.

& leonum íuis é fpecubus , fpe-

Cgo

