bus , fed etiam in donis naturalibus,

naj

uglandium nucleo cffóffo s ità

M

in imaginibus extetloribus; & uni-

ut tam revelatio, quam ecftafis fit

Infej

tantum occafo fimilium actuum ,

verfis cteaturis ; ità ut quidem eale

n i

ncquaquam Autem iptum motivum.

dem admittamus, inquantum nobis

if

deferviunt, & occafionem prabent,

Motivum enim effe dcbet ipía fides

(

accedendi ad. lucem - inacceffibilem

univeríalis, non autem revelatio pat-

tLU

per purum lumen Fidei. Sicex ima-

tieularis ; ut.adeoque haud fatis fe.

us

curé incedetet, aut in nudá fide cet-

gine Crucifixi perbené occafionem

Yofle

té minimé ambulatet ,f1 tantum ideó

fumimus, paflionem Chrifti medi»

«

tandi , dulciffimo Domino pro re-

]

Deum diligere vellet , quia talemab

)vo

demptionis beneficio gratias agendi,

lp(O gfäïiäm äCCäPit , aut iPG'&'S ex-

jl

cellentiam in raptu infpexit: minime

eumque ex toto corde diligimus:

Ufle

tamen ertabit. tametfi forté totus eti

non tamen hujufmodi actus propter

T

am raptus illufio demonis fuetit , f

imaginem elicimus ,. fed quamprie

fiit

;um in imagine intelleximus tmy-

occalionem (umpferit , pet nudamac

Qf

flerium , ad illud per Fidem , ima-

vivam fidem ad dile&tionem Deiaf-

!hfnl

cendendi s exprimendo id (milibus

gine reli&a,, ferimur.

Sic legimus,

fic difcurrimus , fic ad vocales pses

Vflb

forfan verbis

Ó quam verum elt:

ces incumbimuss ubi autem in amo-

pIf

uod non fit Deus , ficut eft. Dcus

M 1

re divino nos inflammatos fentimus,

nofler , magnus & laudabilis nimis

j

Il

in civitate fancta fua ; quod ad eun-

libris, difcurfibus, vocalibus precie

|chfi

dem ferd modum fit, quo anima per

bus , imaginibus , cunctifque crea-

türis relictis, ad contemplandum if

pl

05 concionatoris ad dile&tionem Dei

ile bonum confure

rv

üffha

accenditur; ubi fine dubio non ideó

purá fide ineffab

Dot

JH

gimus

, quia fo

la fides eft medium

Deum diligit, nec ideó myfteria cre-

d unionem cum Deo:

qei

icit ; fed quia

proximum a

$,

dit, quia concionator d

imagines & difcurfus

ee

pet

expianationem concionatoris

creaturg veró,

funt düntaxat media remota, qua

rull

magis intelligit ,

& percipit, quod

idem credi-

telinquenda funt, poftquam fuum

j

prius perfidem jam qu

d

dit , fed non ità attendit. Sic pa-

obfeq

uium pteftitére » fola quippé

fides mi

hi dicit Deum effe fummum

f

riter homo propter

füuam tevelatio-

bonum, efle fummmé veracem ; crea-

QPHZ

nem pattic

ulatem nec «credit, nec

(olummodo in fide ma-

tura autem vcl imago mihi hoc non

ofb

diligit , fcd

diCit y

L1l 3

iv

Moea

TR ACTATUS IN

4f

dicit , fed ta&tum dicit, hujus tripli-

increati ; quinimà , quód omaia

fl

cis machinz factorem d. bere eíle ex -

2erà, nec non & mitacula, tagm nae

E

cellentiffimum artificem , hujus cc-

ture , quàm artis minotem incormn.

Q

typi prototypon debere cffe inex-

parabiliree. proportionem aut fimis

plicabilis pulchritudinis.,

litudinem habeant , cum bono ia-

pi!'

Pro ampliori claritate totius tei

creato , quàm quadam depicta avis

P-ïf

cum viro excellentillimo. - Visá ni«

Vài

fequens exemplem notare non pi.

eat; Sponíam quasdam non latet,

hilominüs taiiimagiae, vel guäcun-

ll'! !

fuum dile&um in regionibus dillitis

que creaturáà, Anima cc gnolcit quafi

E«

morantem, effe pulcherrimum , fa-

( fi ita loqui conveniat ) ex ungue

»

(io

pientiflimum , omnibufque dotibus,

leonem ; memor redditur occaíione

d'kæ

donis , ac optimis qualitatibus abfo-

talis. imaginis omnium divinarum

lutum s evenit , ut ab ipfo in ima

aic

perfe&ionum, quas aliundé non pet

gine miro attificio depi&tam rube-

imaginem, fed per fidem, de fupre-

thid

cillam accipiat, visà ave, confeftim

mo illo Artifice, & omnis bonitatis

iudi

düc:

manum artificis agnofcit, memor-

fonte aghovit. FHiabitu fructu amo-

tofz inflammationis, creatura, ima-

que redditur, omnium ejüs qualita-

juxt

tum pulchritudinis , affabilitatis &

jv

gini memoriz revelationis , utpoté

i

totius amabilitatis , & omnia dona,

fupren

a i

lius. pulchritudinis nec

xll;

precipué manüs dextetitatem , in-

uimbram habenti valedicens , fide

lnà

genij prcofundiratem, judicij perfpi-

duce , ad interiora fe rccipit, ut con-

[xll 1

cuitatem , vel ex ipía imagine clu-

ü 11]

templetur in lumine fidci, tanquam

gltl

cete deprahendit , abíorpta veró à

i medio proximo , cujus memo-

l

Al$

dile&i excellentiis, cccafiones Miffae

riam & exiguam notitiam itmago

[ ï

& confiderate imaginis in. memo-

velut medium remotum ingeflit.

hi

i

riam :evocatis , fepofità icone , in

Sic-procedendo Anima miniune ete

fecretum fe fine dubio cubile con-

rabit,cametfi, ut jam dixi, fub (pecie

'ï

«

fert, ut ibidem ploratibns, defderiis,

zevelationis demon íuos iaqueo$

Oftcir

M

amori(que aff-étibus liberius indul.

onat. Errarer autem , f1 vellet fu-

QiGl

gcat. Eodem feré modo procedit

pet fuas revclationes ex quadam va-

sutet

anima incidens., five in imaginem

nitate , aut mera curiofrate. fe re-

[

Of

per raptum ofltenfam , five in ico-

fle&tere , intcrpretationes aut gloffas

Ut

nem externam , manu-hominum fa.

inftituere , aut in formandis imagi-

i0j

bricatam, five in aliam quamcunque

.nibus fcfe occüpate.

-

Qef

creaturam, Procul dubio probé cal.

Quod attinet ad finem & frudum

füty

let, quód nuila creatura, nulla ima

:

rei revelatm , potefl quidem fuper

E

$1*

ïeüq

TO,t

ànic

t angelicá manu elaborata,

ipfum fe refle&ere, ejuídem promo-

p

poflit vel à longé reprarfentare pul-

tionem pet preces fauctithmo iNu-

ln

chtitudinem & excellentias äggomfi

tini commendaüdo : minime kve-rö

LVT

L

—

P.

a

Zf

E !

Á 12LU$41NATIVA

CAP. VI. -CONSID. IX

455

TY

de re tevel

atd i

af2a 411

idicium ferendo, aut

tam ob fruc&tum fperandum , quäm

i

fl

in vulgum [þargäu

ao

; Íed debet,

ob revelationis probabilitatem inti»

Aff«

ni érrare vclit, totum negotium tra-

matione digna videatur.

CAX

A

ffarioaucíao Su-

m

ctandum fzo co

Similiter circumfpieiendü&mu eft,

) ll«

periori relinquere ; quia quidquid

num nullum mctucndumpcriculum j

vVaxdti

xlar

iones à Deo jabctur, (er-

AYS

PCI rcvV

etenim ubi ceffàt ratio periculi , cef-

vatis fervandis jub:ri cenfetur. 5 ita,

11

at rat:o rejiciendt ; prefcrtim , quia

ut ad Ecclefiam deferatur , quidquid

néquit nocere diabolica illafio , ubi

itüf

Ecclefie bonum concernit, & füpe-

opus non íecundum revelationem

quaü

]

rorüum ordinandum reliaquatur ju-

particu

4

arem , fed fecundüm fidem

mguc

(iott

dicio, quidquid ip£ts ordinare vi tra-

univerfalem dirigitur.

Sic fitie du-

lar

íaü

is.conveltlit.

Uade fi

um

ditz POïCf

bio concionator civitatis. , bené de.

alicui foemina in raptu ctiam à Do.

revelatione 1nflruitur , bené juxtà

1!1 M

minoimponiur, ur plebi jejunium

:

prudentiam fuam impudentiam foe-

;

jadicat , ai

V

t

alios$ ad poeauitentiam

migarum. iancrepando & obfecrándo

nitati

du

cat

f'ïïti

|

igitur Doc faciendum

corrigere connititur ; dummodo in-

m

j

tá ordinationzm Superiorüm,noa

certam hujufmodi revcelationem non

if

juxrà ordinatiodem minüs pet. pro.

'ï

leget , fed füa di&a, univerfali Bc-

upoï?'

1

z

ïä

niui

O

itionemn. foemiag.

h;quis 3d

cfim do&triná San&orumque dictis

s f«

7l£

& fatüs confirmet ; vel f1 revelatio

j

(s

!

ftriá

n

ï

orem- Ordinem traafire. jube-

J

A

"T]&

[

tur, intelligitur id, petità priüs à le-

Jam eft

itoribus nota , cam non

t o

gitumo Superiore licentià. . Sicui fi-

in probationem aut fuorum dicto-

-Llamm

rum confirmationem , fcd in folam

yeffi0»

frails p:r'cvcranm, & obitus in gra.

dicendi occafionem 1nducat ;

tan-

tia promictitur : intelligendum cft,

m

nifi per prefumptionem & impce-

quam unus ex illis , quibus omnia

Wgc*.'ï"zï.

nitentiam tan:à gratià fe indignum

cooperantur, & quos parüm tangit,

K

fe

"m

reddiderit ; qui& quacunque à Deo

*

five pet occa

á

10nci ,

five per in-

!gah

;,;grr

otdinaatur,

)xd(bþ

1

qu& in Eccle(ta

tentlonem poeni:-entia annuncietut ,

äïu 05

dinar

1

icreduntur. Lt

l

ordinata fzmc—, of

dummodo digni poenitentiz fru&us

Hcf i

0

4

üy1

autena & Iä;/C €

ifellarius vel Supe.

generentur.

"U

rior quoad iíta cutà vià fncedat, cae-

-s

Sexta cautela eft, ut confeffarius

|

teris fervatis, ad id potiffimüm ocu-

abftineat à curiofis quaftionibus, per

;

los dirigat: num reveletur quid ho

perfonam Spiritui apparenti propo-

?

10

neftum, quid «dificatorium, anima*

nendis ; quales funt : utrüm detur

rum falud proficaum4 fugque po-

pramotio phyfica ? utrüm Salomon

duf

teflati fubj:&um , nam quod pro-

fit falvatus ? quifnam Sanctorum in

L

D

priam poteflatem excedit , proprio

cielo, fupremum locum tencat ? Ifli

;1'0(119'

non debet trutínari judicio : fed al.

plané non multüm abíimiles funt

N

&ori intimarifcrutinio. $1 tamen res

Herodi , qui erat cupiens ex multo

(0

ey

tempore

A

h-

lsst

416

TRACTATUS IIE

tempore videte Jefum , non quia

nec non alios. ( ptudentes tamen &

ipfum honorate de(iderabat , fed quia

difcretos ) fübornet , ut ipforum fa-

(

Lüca23.-

[perabat fignum. aliquod. videre ab eo

pienti exetcitatione Spiritus probe-

y. &.

tur, ut co faciliüs tam malitia (imue

f

firi. . Sic & Mli. caleftes Spiritus ,

ad manifeftandam hominibus glo-

larionis , quam fraus illufionis detee

tiam Dei deftinatos , cupiunt faccre

gatur, Siin períona certos morta«

f

ü

fug curioficacis minifltros. Prater

les lapfus , aut faltem venialia mcn-

(üam curiofitatem ifti preterea Ani-

dacia , inobedientias, vitia. carnalia,

v.:

ma de(uper forté vifitate non me-

dinzve curiofitatem tcpei'iat, non

f

dicum Scandalum prabent, ut &

facilé de ipfa extraordinarias gratias

D

fitate abducta, pra-

n

ipía pari curio

fupponat; at propter quemdam indi:-

eipiti circumvolvatur errore ,& dia-

cretum fervorem, motus impatierte

d

bolicis circumvenistur infidiis, IN'»

tiz , inordinate latitiz , triflitie, aut

D

hileminus , qu& ad ipfam revela.

t&dij , non eft cur adcó timea' ; quia

k

per tales b&vos fpes tanctitatis nen

tionem inteliigendam.| coniducunt ,

:

& promovendo divino honeri de-

ab(ciaditur , fi cos huniilitas perquoe

bi

ferviunt , poterunt fubindé d Domi-

tidianas lochrymas ablücre , & chae

& I

no modeíté interrogari ; nom qui-

titas pet amoris flammas , expurga-

Qu

dem novam propterea revclatio-

2. Para-

?

füil

te conhititur ; Ncque enim- eff. bomo,

nem poüulando , fed , duran-

qui non peccct.

Similiter , f1 fubin-

Q

IZ'P- *50

te revelatione devoré rogando',

dé fluctuare , & (ubdvbtare inci-

v. 36.

fioi

ut benigniffimus Dominus proptet

piat ; num pravis cogitauionibus dee

Ileg«

biid promptitudine repugnaverit ?

gloram nominis füi dignetur, mo-

t

do Ítbi placi:o , Ecclefie fug hujus

non eft bona eftimatio dePoncndai

Sic. crcbró

f«

fei noritiam, tribuere.

quía antiquus hoflis nonnunquam

tb

fancdtam Gertrudem in fuis revela-

confcientias etiam puras trepidare

ionibus inveaimus intertegantem ;

facit; & omninó adhuc tutius vide-

L-J

T

& ipfa Proph tarum K.gina, ab Ài

tür, mcetuere deculpa, quam pr&e

elo inftruj mcdcflà petiit, dum di-

(amere de imnocentia,-

Lut ;

i : Quomedo fiet ifiud , quoniam vi-

Pracipué cutum prudens cosfef-

hgu

rim non coggmef 0. Hoc fiquidem non

farius fingulas intentiones, fui poe-

V. 34-

f

tam Deum tentare, quam cum Pro-

nitentis rcvelationes affirentis fiu-

teti

P[al. «f

pheta clamare eft : Da mibi iniclle-

d:osé ex; loratas ten.at ; quia iuten-

Àn

us ut (cam tefisenia tüd.

tio in moralibus a&ui tribui;t fpeciem ;

Vs 425»

(ie

- Denique prudcns confeflatius or-

ionnunquam etiam inflindium &

D.

dinem & connexionem rev«elatio-

frirtum diabolicum in angclicum

h

pum , difpofitionem períong , pro»

convertens: & vicifim fpiritum an-

Ti

fe&um ejufdem , & totius vit& ra-

gelicum' in Stygium comm:utans.,

Yt

tionem vigilanti fsgacitate attendat ;

Quemadmodum propter. diverfitae

tem -

D

PDE VFIA ILLUMI'NATWA- CAP. VI. CONSID. X.

17

tem maturalis difpefitionis , non-

ihtaligenda venit divina Scriptura

l

aílerens

Interficiam omnem carnem, Genef. &

nullisctiam veneaum pro nutrimene

"

to defervit zi aliis econtrà. alimen-

in qua fpiritus vita eft (ubter celum.

V. i7.

]s

tüum qaoque venenum efficitur. Ubi

Interdum, & magis ad nofirum

«s

à pura intentione d.fl-Gitur , in te-

propofirum , Spiritus idem eft, ac

I^

nebris ambulatur ; & non Deo , íed

virtus quedam excitativa motüs quo

Icfe

diabolo laboratur, undecunque re-

fenfu imprimis dicuntur (piritus omn-

nes venti, ifthoc Univerfum ektet-

"

velatio derivetur ; at ubi. intentio-

101

nüm ad bonum naturz diícurrentes,

nis oculus conflanter fimplex & n

n

Deum dire&us . fuerit, Princeps te-

& aéra commoventes, Dec his, quo-

(is

Bebracrum nocere nequit ; fed inct-

ad fenfom litteralem , intelligenda

veniunt illa verba Chrifti disentis:

Kf

dct in fovcam ,quam fecit , & com

spiritus , ubi vult fpirat : C Yocem ejus odn. g.

p

praehendetur in laqueo , quem ab-

ícondit ; quia Dominus gradiens cum

audis : fed nefcis , unde veniat » aut quo v. $.

quia

ipi

funplicibus, in laqueo fuo humijia-

padat : (ecundó intell iguntut ifto fctie

us

biteum , ut. fraus ipíius detegatur,

fa nomine Spiritas fubftantise ille,

"

a&reg , que Uaiveríum internum,

& impoitor confufioni exponatur ;

cum anima puráà intentione & hu-

five hominem ad bonum eja(dem

"

LOT

mili corde fecundum Deum | ince-

fccündum saturam permeant , & vi

dens , mercedem laborum fuorüm

Jf li

qiarum virtutes corporis eXcitaütut

fl

non perdat; quamvis forté effz&um

ad (uas operationes peragendas , quae

O g

(tr

negotii, pro quo laborat, obtineré

l-s funt fpiritus naturalcs , vitales ,

Cetera huc fervientia

& animales.

"

ion valcat.

Tertió nomine Spiritüs ifto fcafu

(ii

peterant eolligi tum ex anteceden.

tibus, tum ex mox fequentibus.

veniunt fingule aff:ctiones animi ,

AU

jifr

quibus anima nofura ad operandum

CONSIDEAATIO DECIMA.

movetut, & excitatut , quetmade

d

De difretione Spirituut.

modum dicitut : Nefcitis , eugus [piri-

"

Lurce 9.

Nomine Spiritüs interdum intel-

ts e[fis.

De iflis itaquc, & eorum

y. jf.

/

,

ligimus quamlibet fubftantiam fpiri-

caufis in preíenti brevitet tracta-

bituf.

tualem , oppofitam fubftant:e ma-

a

Porro, quamvis non ignorem,

[il^

tetiali 5 quo (enfu anima rationalis,

Angelus tam malus, quam bonus

quod alias re&us ordo exigat, prius

d

tra&tare de re. in genere , & deinde

eti

dicitur Spiritus, & fine dubio ipfe

» .

in

ecie; volui nihilominus ta&tus,

Deus à fortiori appellatur Spiritus

Puridïmus

Intetdum Spiritus fu-

impul(us inftin&us, infpiratienes ,

fi

vifiones, locutiones , aliafque fpi-

mitur pro vita, five pro anima vi-

At

rituum fpecies , five (ut conveniene

vente; quo fen(u etiam bruta dicun

tur habere fpiritum ; & quo (enfu

tius loquar) tmodos opcrandi pre-

i

Mmm

inittere

Iradt. IU.

g

xäwæ*)

465

TRACTITATUSs,.

11!0

ffi

ittere, ut eifdem, tanquam.adíen- natum doceret deícenfum , necqnod

fmn magis patentibus ,

COUHIUS 5

nubes neceffàrio imbuctet velatu,

PCI

tanto fructuofíüs per quandam . bre-

Patem neceflitatem fpiritum repee

fl

ver recolle&ionem ad: fpititus oc

timus in Univeríe intetno , quoad

|

n

culta difcutienda accingeremut.

,Aam iaaturam.

Nam fiin animáe

(ot

Occulta & fübtlis res eft fpiritus

li fpititus natutales dehcerf:nt quid

extecnus five, ventüs ;j it ut etiam

eii'a quodad fingula corporis meme

[

1nagna i ngcnia e ídem naturam &

bra

neccn num

nutt!

jientum. &

^

PZO

enginem vix

Ca

;

ht;.unde hsud

gmluwr* ordinarià diflributione

C

inmeritó David. ventos

ntet

tüc-

mitt

ret.2 fl z",wi tus .vit rales déficee

f0

fauros. Dei potuit.,

P(al. 134

ö'*büih res eft

rént , qu:d opetaretur pullum &

fio

y. $.

fpiri

us a Jlla ls

&. ratus eft Me.

í

vmm ? quid *Qel fuamn ag:tationem

^

bue

dicus , qui

hoc diíce meu"ïd

fiuti.

à purt«dine confervarec (a ngainem ?

qu

quam decipitur ; at his lo: w adliuc

& totum; Lomnïcm de

at

V

bito tempe*

füe

fubrilier GQ 131 "OUS i'ïfufn anima

ramcnto ornaret ? fi & Qænnusam-

ven

'ltr-

'hfïk.l»-:

fM

O,ut hajas "hnr nes

males duf nt.. Linde azmmn Íctla

Ia

valeat ynr&rm a naturam & erig

fus & morus pcr corpus?

den

nem , ni(i ipfi datum fuerit dc!umr

An ctgo aliud de Uuiverfo intie

N

Proy. 16.

ab eo., qui Spmtum pander.:tor e/l

mo (fi ita loquiheeat ) de animo

m

v 20

Dominus , & qui dixit. bomini :

CCe

noftto, de fpiritu noftro fenriamus?

J,

tl

!r(] 24

tunor Bomm, "tpfa f] SAptentia :

c

néqu aqnam fdne : fed neceffe haibet,

f

y. 268

vecedere À. inalo inielligentia eorum ,

ut jam à fpititu excitetur , ne fine

fum

quze animalis homo non percipit ,

agitatiome tentationum

quxclcen

t

& ftultus non intclligit. .Si deSpi-

torpore inficiatür, & wuupnoz&em

titibus externi

UvarQ

five de

incurtat

Neccfle habet , ut jam à

p

t

n

OMyet

Cis

us di(curfüm movere: centendi.

fp,ï

d bitutm temperamentum f«

&

inus

; protc &o in primo mex limi-

mio tribuatur fervori 5 nccefle ha-

ne advertimus, eos naturz non tane

bet, ut jam ab Aquilone adverfitae

tum effe utiles , fed &- necetlatios,

Dr

um purificetur ; jam à vento Au«-

ür

lNNam deficente ventorum :whm,

ftrali, five à vento teatationem pres

füs

necefíario cali tetreque corru

ret

betur ; ut jim à Subíolane coníe:a-

ol

temperies ; quia non effet, q

'.IOG

tionüm refc

lletur : ut jam à Favo-

il

nimium tempcratet eftum ,

acren

nio defideriorum fæcundfrur ác fo*

p

algorem amaeno pcrmxfcuet calore,

veatur. Haud enim gratis quidam

clatnavit

.

*

aquas fervaret 3 corruptione , infe-

Swge Aqude » Qw veri Cant.4.

étum rmwgmt aérem , languentes

Ac fi voluiffet dicete : Proba y. 16.

li

Aüfler :

r

efocillaret plantas, per maris Íemi-

me Dowine , ( tenta ine. Aquilo fie Pfal. :;

tas quaquaverfum propelletet naves.

quidem non inconvenienter mihi y, 2.

p

EU

Quia non €H€æ, quod. pluvias erdi.

adverfitates repreíentat , quibus ho-

D

ino;

4f9

BE vrI4 ILLUMIWATIVA, CAP, VE CONSID. X.

qni

mo, velut i fornace i gaobacu

Ec

tribuuntur, fenfu&mque operationi-

YOiaLu,

er Aufirum mihi perquam cot

bus fervirur. Sont vitales, qui pul-

] lept-

t'!.l(. ï"!ï!:äï GDG,Q Byxf!b Dl

Cl'ïæ

fus arteriarum & opPratloacs vite

quoad

ferviunt athece f«id t ad augc

iALL

n—ï

am

operanitur ; fant naturales , à quibus

aDid

coronam jüftitig,

virtus naturalis regitur s funt& fp!-

h

T

COükuvl"ïtü brevitet fine $

plïï-

ritus flatulenti, & ventofi, quos quz-

S ID

tuum , jam ad corum divifionerna

libet in fe experitur s. riam &ifti fer-

um &

rocedendum eff , & quidem refpi-

viuht , ut Daturam exputgent , &

n

i

* ciendo Uaznrer(dnï exrnrf um , fpiri-

maugnosíaetores ac vapores egerant.

[ia

m

tus feu veuti. priacipales funt qua-

Eodem modo in ipt aqm, ueáni-

m«

tuof ; occafionem ira dividendi tri-

£a quatuor fDxr:tus rationales, juxta.

ihol 1

buentibus quatuor mund: glagis , À

quatuor caufas ; qu:bus profictf-

yinem!

qmbus venti ifti (num rur[um infti-

cuntur, affignamus; nempé fpiritum

frnï Fr

tüere notantur ; gempé Subfolanus

diviaum, diabolicum, humanum, &

mundanum

( alb

vertit ab Oriente, Aufler à Meridie,

iNam quotiefcunque

Favonius

il

qut Zephyrus ab Occi-

homo movetur ad ali iquem adum

per motum feu fpiritum, ille motus

dente, Septentrionalis, qui & Aqu

[o itti

à Septentrione

Venti. probabilius

debet cau'ati ab 4110 , quod cftin

ApIEA

ge/nezfmtur in ventre terrae

ex ma.»

motu ; fi eaufatur à Deo , vocatüt

Ise

l

!

tetla quadatm vaperofa flatulenta &

fpiritus Dei ; de hoc fpirita ait A-

poítolus

Qiutti ma enim fpiritu Dei

Ieh'l».[,

fpitituofa , qu& tum virtute Solis,

Rom, $.

[ie fl

tum ignis fübrerranei extrahi , &

aguntur , $ funt fïfy Dei. Si caufatur

ptl4'.

üieltenl

-

extta&a vel calore rarefieri, vcl fri-

à diabolo , vocatur fpiritus diaboli,

MOF fdl

gote cogd.ní ari folet ; undé (uo mo-

cujus fit mentio in ämpcuza s dl-

tu interdum traníverfali

, & Intfet-

cente : Exagitabat m:r,w, u Heguamt, ,

j n

R'"U 160

dum treét», in natuirte

bo

num terram

Si caufatur ab ipfomet homi

ine

&Wws

vo»s

tutti li

Vld-

|ic tv

& aquas exagitet. Undé v

nïü.» pro-

catur Ípiritus LOQ:HR»S de'quo rüt-

um enu bominum

,AVC i M'

pris alis aihil eft aliüd , qa.;m qui-

süs Apoüo us

L. Cof. 2,

j J

dam halitus vaporofus & 1 datuleg-

4

fcits qua funt bomin , nifi fpiritus !,w-

V. 141.

us , füb terra concoé&us, c

i

ui Virture

minis , quiim ipfo eff. Si cau(atur à

Cj rfv

l

n»,l'

Soilis

pX

MO

trahitur & purgatur , ut per

vanitate ràundi ,. vocatut Fgmtu»

(f

nmuadi; quemadmodum idem-A po-

fuutn motum Umvenum purget &

LE

UI:HCLI

ftolus indicat , in'eedem 1oco fuüb-

T

Loawendo de

fpiritibus animali-

jungens : Nop /pemhm bujus mz»md;

V. 12,

gt

]

n

bus qtnmws Mcd:cx communitér

accepimus,

st

*

tantüm trium faciant m eqtio.:cm,

Sanétus Bernardus his quatum (px-

Y prcä.: 11

riibus preterea adjungit fpiritum

poffamus nihilominüs æque quatuor

yilo^

admittere.- Sunt nempé fpiritus ani-

ang)eixcun & (par:tam carnis ;; &

t fmh j/

males , per quos toti corperi motus

alii ferté adhuc plutes, fed ficut ad

VH le

Mmm 2

qua-

fio

Eu

-

TRACTATUS

111.

460

Lhu*uor ventos principales , omnces

hetoicos accendit ; & valdé credibile

tqm minüs principales ac collate-

elt, ad opera excellentiora homanem

ab altioribus Anccm moveri ; & ad

mlcs , (quoram tamen praeeter hos

iruimecrantur comunigie

cà, que proprié öpm[m fai&to ad-

v:gmf! octo)

r:duci folent. Ita pariter ad hos qua-

fcribuntur , .ab ipiomet Spiritu a

tuor Ípiritus rationales , tanguam

&o. 5ic etiam quoefdam homincs,

pripcipaies , Oomics fe iquimotus:

non nifi damoncs tepidi & fimpli-

reduci

& Ípiritus non incongrue

ces , ut ita loquar , aggrcdiuniut

aliis econtra teniaudis , ab Orco »pi-

poffunt ; & ípiritus angelicus qui-

m ad fpiritumr divinuim , quia

ritus aftuuiflimi & nequi&imi depu-

qaidquxd Deus pcr Angelos fuos lo

tantur. Sic fpirirtus hominis 140 qui-

q Jitutr

pcr æCIf.d'l] IOL]UI ceníetar :

buídam fo:o torpore & carüis vo.

:z

$. Bern.

Cum certitn fit , Auy!uw boniim ntu-

luptate contentus c1t ; ii aim ccon-

tra gran xdia mala molitur.

oic de-

de fex

quam logtti ex feinetipyo, fed. Deum efje,

L

mum & ípiritus n:undi, quoldam

fpirit

qui loquitur in ipfe. Synniitet. fpiritus

carn

convenientcr reducicur àd

non nilt ad jocos , & puctiies Yaie

ritum hominis ; quia hozninti impa-

tates trahitsia alus ecoatra Vult ite

tatür , quidquid caco hozninis opc-

ter iiifacala m undi reputari.

[

fatut.

His bzné aztentis, non omüe mag-

f

num & gx: ande diabolo adícrib.ndum

Omnes ifti quatuor fpiritus in

le

eít ; datur. quippe i quolbct ordi-

qumu!dam conveniuut , & in qux-

æh

bu(dam Gci'crepant. Conveniu

t 1n-

ne : gcaride , commune & vilg; ha-

n

primis, quód quilibet eorum moveat

bt quilib.c horum íuos grandes, &

la

juxta naturam & proprietates ui au-

fpitituolos achletas ; qui pompàá ,

à

&orig.

fa iu & omni vanitare pra c&teris

Sic fpiritus divinus femper

f

abut

, hos tine. dubio muudus

pro íemper ajovet ad imiratioaem

Dei & opcra fancta s quia Pater coe

mmfo:s vocat, X quan Dcos ado-

W

leium Spirituum Ía.ctas eft.

o1€

raz , defpicieus econtrà , & tàn iquam

fpiritas diabolicus infligat ad opera

homines abjc&tos judicans , omuüues

D

malitis à iniquitats » quia auc

Deoin finplicitate cordis Ícrvienics,

f«

ipfius iniquas cil. . 5ic fpiritus hum

ln oculis Dei autem poiteriores mag-

nus ad opera hominum , & fpiritus

,& priorcs quaii jnane m hihumn

p

mundi ad mundanas vqmzates

npum iur , quia alitet judicat pru-

p

di

Secundó conveniunt,

quód qui-

dentia faculi, qu& coram Deo íiul-

t

lib:t eornm intraà (uam fpharam,

titia cfL , & aliter fapientia Dei,qua

bi 108

L

jixta a:(pofmomm moveudi , mo

à murdo infamia repu.atur.

t

veat magis & minus ; 3ic Ípiritus

magni pendit tranfitora , & flocci

b

Diei quoidam non nifi ad opera com-

habet eterria ; pofterior ateífno glo-

tin

munia vo«at , alios econtra ad actus

rificat, & caduca non reputat.

Terrie

li

d

465

DE VIA ILLUMINATIFA CAP. VI, CONSID. X.

CObl

num ( (efte (ancte Bernardo) divi-

Tertió. convzniunt if fpiritus ,

Til

ni fpir.cas eft s. 5i fermo infenuerit de

quod quilibet eorum in fuo ordine

)&

4

i

facilitatem . tribuat , reddens fubje-

bumilitate , vel patientia , feu etiam de

do t

&um facile mobile ad fimiles actus

fraterua charitate , (y obidientta defe-

iU if

renda Prslatis

*

k

maxine autenm de (e

Undé qui divinis infpirationibus fcr-

ï:h S'

venter obediunt , fiunt facilé mobi

&anda [aniimonia & pace , €» (ordis

Ij

les à Spiritu fan&o , qui fuggeftio-

purira'e quarenda » quoniam. quideim

IOUC )

nibus diaboli affentire eonfaevére ,

feriptiza sit : domum Domini decet fan-

tf^tT

ione t:éthi Iabun-

üitudo, cr fatlus fl in pace locus ejus,

0 ;)pl-

etiam modicá ten

ÉR

e mundi corde Deum videbunt.

dpi

tur, Quod diffzrentias & fgirituum

difcernendorum regulas concernlt ,

Obji-iet forté hareticus, & pra-

,;1 quk

dicatione ac defenfione Romana Fi-

lj v9

prater jam data, circa dignofcen

das

y CCOII

tevclationes , fcquentia duntaxat hic

dei , nonnunquam perturbationum

Y

fuiffe (aborta incendia , ergo indi-

7

d

adhuc aítruo.

*

r

n

0i

du

ciui

5

Cil ,

aur Romanam Fidem no&s

In fpinta Dei, Finis (emper eft

;:'

Yái

ID

bonus . vetus, flabitis, naturamele-

elle à (piritu vcritaris , aut fpiritum

"

vans, & in bonum divinum inten.

divinum effe quoque auctojem pet-

turbarionis, Objiciet & Catholicus,

dens, modus ordinatus, tranquiilus,

fuxvis &

i

C

As

rf

is , honcflatis amans,

in fundatione Ordinum , in refor-

ff

p

-

n pu's,

imnatione Religionum & corre&t one

duf

legibus honorcin attribuetis,t

ziates, hominum difpofitiones, alis--

motuin , multoties perturbationes ac

: ofdl-

as obfervans,& nul-

fcandalorum interveniffe — zizania

d

que citcumtlanti

inducens Effe.

& tamen horum negotiorum aucto-

|

j

&

lam perturbr—. tionem

1es à Spiritu fan&o fuiffe du&os adta-

n

étus : tranquillitas cordis , Íerenitas

m-ntis , pfomp:imdo voluntatis ad

lia tentanda afferimus; at rcfpondeos

(

I

iidu

bonum ,

4

iorrot. peecati , amotr bo-

haud abíque crimine divino fpiritui

sado-

üarum exercitationum , fuga vitio-

adícribi poffe, quod humana rcbel-

lisque caro attexat.

Verum quidem

um, defiderium virtutum putitas

,ïuam

aff.&ionum , emendatio morum ,

habet, quod amoeno fubindé ac te»

fnd

tecolle&io mentis , jugis memoria

nui zephyro quoque flante , intef

iC] .'n

arbores murrmur grandius, & inter

prafcnts N::-.nf;mis, languor ad tem-

Imgä'

flu&us aquarum verberationes fecie

d

poralia , forvot ad fpiritualia, gau-

dium in ádvcríis, timor in prefpe.

focg oriantur: verum iftud non

i

ris , horror proprie laudis, exulra-.

rov.nit, quia tenuis zephyrus tu-

J

mulruosé ingreditur, fed quia ii per-

tio in preprio contcmptu , conftan-

3i;qüæ

tinaciter. refiftitur.

Verum quidem

tia in bonis propofitis , dilc&tio ini-

Pi lUr

iicorug recu(atio honorum, inex-

habet , quod . viator denfas fylvas ,

f

montiumque cornua

percurrens ,

tinguibilis fitis juftitie, & infatiabi-

aéris moleftas muffitationes excipiat ;

) glO*

lis fames, Deo femper placendi.. $1g-

Mmrm 3

at in

'cllfä

461

TRACTATUS TT

ää i(l

itidem vallem defcendens ,

invicem pravenientes , idipfum invicem

1

a£rem tam blandüm expurawr

t fintientes,non alta (apt. wns Jed bumilibus

Rem t2,

Y.10,

non tam flantis vocem audiat , quam

con[enticutes. Modó Effote autem in-

y.6

ius gelicatumafflatum gaudens Íen-

vicem äf'iz.gm, wiferieerdes. donantes v

tiat , adceó , ut mirime crravetis, fi

Epbef.4

Uvicem, — Suppertaxtes invicem in clM -

talem tumultum ac muflitationem

£.

y.42.

Hofpitales. invicem fine mur-

non tam impetuofitari venti, quam

R, 2.

tntivatione, Jam admonentes dixe-

indifpofitioni: loci adícripferis

Sie

funt

Salutate invicem in . ofculo [an-

1. Petri 44

V. 9

;ï

pátirer ,

bicugnque in- valle humi-

éfo

Jïm :

w[(:nzte invicem — ficut

litatis ambulatur , fpiritus divinus

2. Cor. 14

Á

Chrifus e& fufcepit vos in honorem Dei-

Iftà. Vice ;

y.12,

femper amognus, blandus & gratus

Per (baritatem, in fpirita

fanwur ; at ubi fuperbi, ficuumon-

fervite invicem :

Rom,1$

f

: Jilà.; Orate pro tn-

tes, fua cornuain altum exteilunt,

vicem ut [alvemini. Alià : In. frater-

y.7

ad Galati

fine

dbio idem etiam fpiiitus fari

DIEATIS | qnore

z::afz &ex eorde invi-

|E

FV. 13

Pfal,. 74.

*akï t Qnt4 Cornta pmnmhm COl«

een ü!zig'e amntw,. Etaliá ; Lsri-

ringat

Acel, f,

$

f tl

E

gen bunnlitatem infiuuate.. Subjethi m

onfideta

do&rmam :Komanæ :

y.16

le

Vieem in timore Chrifa. Eandem eba-

Ec

ä

mfpzce fpiritum C! xrilli,

4itatem — babentes, Unanimes. idipfuim

1, Petrri t.

b

l

y.22.

p*

L

fhra Annalea , le&ita fingulas

/enmr!es : szl per ceptentionem ,

i

! Petrt $«

hiflorias, & vide ;

num unaustn

negue -per^inauem glorigm , /eJ in

i

o

V. f

)

quis vitozum Apoftolicorum

bumilitate.

S:«P*r;ares hl imvicem

L

ii

Ephef. g.

R

fuam prac,drcstxoncm moverit diícor-

arüitrantes , mon que fua fumt [in-

dx'lb ,£XGitaVetit tumnuitus , 10Vexce

y. 21

Ü

g!uz

confiderantes.

, [ed &4 , qUé

fit perturbationes , inftigaverit -ad

aliorum , nemini darm ulam offen

Philipp.2,

l

Fk

atrÓo

1

2.Cor. 6

erL

Qi N s

1&;;...21.

dYc

flt ad f:-d:t*üxï S 2

E

[.

t0onem,

k

ac

^n0

-

v. 3

ga(ig*;avu;ï ad inob:dienttas ,

Siccine, iítane pcrturbanoms in-

li

æ:cnd

rit ad tcbelliones , c.ll(*ïæ"lï ad

Lut& j*

centiva , & tumultüs incitamenta

*

i

y. 30

rumotes ? vide ; nuni non femper

Rüncupare non erubueris ? hoc quip-

Y

omnium concors & coníona eo col-

ad Titum

[

T

pé eft ; Contra Chriftum murmtira-

Mi

f-

imaverit do&rina;ut popalum per-

bant Pharifet

^ . Scribe. , zfpmz:es,

31)3-

[

i& 24

moverent ai ob d;cudam Domihis

imeredult , errantes , fr ientes defide.

riv

p.5

catnalibas , nop tantum bonis;

f:d

Ts , C Voluptatibus varits , in. ditia

ü

etiam diícolis ; ad fervandam inin-

Com-

Mart 15

Q invidia agentes , dixerunt :

à

y.HnH.

yicetn unionem pacis , ad cuftodien-

movet popslum :-cüm interea ipfi ip-

li

dum. vinculum dileétionis ? modo

Att. 17.

fiffimi fuerint , qLu contra Dommum

li

3. CO.

latmarunt: Nolite fraudare ininvicem :

comitaverttt tuxbam (xl venerunt

y.;3

4/?

Y. $.

tmnodo Nelite meauttiri tuvicem.. Modo

Berzén cc ntra P AUIU!N comniorentes

|

wz"a,.äg

rogaruot , ut effent. charitatem fra-

C turbantes multitudinem.

Horum

Í

».9

teruitatis imvicem. diligentQs , honore

fideles imitatores exiftunt omnes

hateti.

E

VIA ILLUM

TIV.

o

CAPD, FV CONSID. €

463

1]

hitetici ufque in. hodietnam diem ,

nunquam etiam tempore facro tü-

hm MA

nempe quod ipfi faciunt , aliis affin-

mulrus fiat in pmulo ; quxa Judæ!

"UA

g'.lïïï

Semper fait folemae hare-

vcl Chriftani. intimorati fedent in

ticéerum ingluviei,

CL)FP tegate oin-

i

infidiis, ut innocentem fapiant Cbsi-

lz í

his geteris ne :bulones ,

l

üfcones

& tm("zdwt omnes fec&o

H

!

,

ftum ;

11 r';*od

-

cotde

L

$

us À

tauäm-es, ftolones , ma

"5

$ $

nen veró ideo, quia fpiritüs ,

ve, DÀ

Domini defcendit de coelo , ut fuó

*64723 :o

mandones , hell Llf)lha í 'geliozar-s ,

IU

h

alifiones, leno-

i. !

g'lxonp) 3 g?,,]n.()t-l! $;

fuavi afflatu torpentes cornmoveat

Hnes

ludiones

latrones

Q-:-

omhfis

me»uo

iM

aqua 5, & fanet & gtotos..

feecis (corta; ut per eorum

iï

() $

1.

non

uitum à

fed confolatior

) ?

Vomes futorc

*ng

LAS

falten

'£

l-

ïl Lh.:'ih in 'Lu..ffi*t U 4 , QUæ äPlf-[

nmï.ï

tl

fiem unius Pa

Z

;

fimplicis di iflur

g;

PCI hor tum

fuüm tranfivum hon

f ?

fent, Vah pregrandem victoriam

1

tantum

PA£n

rlübenter. conceffit , fed

W:Fv

u

tanto eXet

Cxïlï.

infapet

ä:

|ans rpggavit , & rogains

b;?'t-

5

AY

(/?'?f A&

Hoc quippé eft ,

'2^!1"'Pfliïxh.m

ïqn

C&

jt: Veni Aufler, qerfla bertum

ï

j

G .

Spiritus fanétus-in queédam agto ,

$n

( fuent aron Datá i.

Ven:at

m Nv r*

VM

L

g loco feminat mr,wm : & dia

dt[i'(ïf,

mes i hortum (uum. — Fiujas

'?M Vn6

belus [uüm infzrit lolium | $^ ubi il

I

d

ili

tu Vefligia fectare, & nunquam tua

dedica

tuürbabitu£ terfa, «

il

)

t templum, & ifte fuum etigit

T

u

fäi

RL

li

le

rat hoftiam ,

o

fæw'

nl'

Iz;,m

In fpiritu diaboli , .Pinis fempet

uC E

fivÀ

lie

üþ H cdï:

ï

$4

-

iem.

TX

Eu

ec mi-

[ il ln'

s N

