ecipiat cruorem

*

2

mors ad vite au&ctorem audebat ac-

s'rrrrng. i 'F]j:

(itgr

qrag, qo U inavit caput (ait fan&us Bernar.

cedere , nifi ex nutu , fe vocatam ,

"h

Pa[fione.

dus ) ut obfervavet , f quein Anveiiret,

noviflet. Sola mors ( allerit faactus

RUR

qui [nnguisis rivos abflergeret .

Athanafius) reffabat , que fibi metuent,

A

Caput inclinat, ut. videat , num

appropinquare non audcbat ». ideo Chri- Ad -Ar:-

dpat

flus inclinato capite eam vecavit.

tiacb -j

Apud E- adhuc pars in fua. carne appareas ?

I

quilem

Inclinate capite (ait Fiamma) Chriffus

Caput inclinat , ut eo figno nos

lt à

:

la:al

Serm. do. 0fnes fu corporis partes luffrat , an ali-

redemptos & à peccatis abíolutos

T p

S. Andrea 44 fit pars , qua paffa uon efet.

pronunciet , conformiter voci lfaig

aput inclinat , ut füg mortis cau-

diceritis

Cen[olatmmi , «on[clamimi

l,

ll

fam oflendat , ut tantó. commodius

popale meus , dicit Deui vefler s loqui-

Iþid 40

m Mi

vt

poffent legere omnes tranfeuntes

mini 4d cor feru[alem , €$. advocate

vu'ln

viam, füperícriptum Titulum , & d»-

dr

i

€un , quomiam completa e[l «nalitia

bito honore afficere falutis Nomen ;

ejus , dimifja eft iniquitas iius ,— fufce-

h

ut agnofcant filij hominum gravita-

pit de manu. Dosuini dupliia pro omni-

pt

tem peccati , quod íuo horrendo pon-

bus peccatis fuis. Deletum | eft. chiro-

nem,d

Q

dere etiam caput inclinavit Omni-

graphum peccati in fanguine Agni.

Montil $2 potentis. €apur. incdinavit. ( ait Lanl-

Caput inclinat , ut nos ad fpem

f )q

de Pafo- pergius) quia ciom mea peceata. par-

venie invites , & quafi dicat : acce-

lt

f$4«

dice

IN

E

«

DE VIA ILLUM IN ATÀAV 4. CAP. 1V. CONSID. XF.

277

- dite cum fiducia ad thronum gratig.

nedixif'i Domins tevram tua;.n ; AVET-

T

Helra. 4- ]deó fiquidem inclino caput meum ,

tifi captivitatem Jacob » vemififii ini- Pfal. $4.

bt

v. 16.

"

ut exaltem mifericordiam meam ,

quitatem plebis tue 5 epevuift tuà nu»

t Jl

ditate omiBia peccata eórum s mitigafli

Ecclt. 3« dans [anitatem , e vitam , c benedi-

y. 26.

Gionem. ldcó inclinato capite cor

omueim iramtuaim.. Jam non ampliss

TA :

u t

meum lanceá apericndum. Longirno

dicam : Avertifh faaem à me , C f Pfal. 29.

du :

defigno , ut fiat afylum peccatoribus,

&us (um. conturbatus 5 fed : Averti[la v. 9.

velut petra. vefugium berinacns. He-

ab irá indignationis tue , & per caput Pfal. $4.

4

L

!

Pfal. 13« vinacii fant peccatores, qui fuis me

tuum inclinatum ad nos,conver[us vi- V. 4-

u

j

p 18-;

aculeis torum vulneraverutit.

Et

rificabis nos ; quia caput tuum lacli- - 7-

Cant. F.

t (

petra eft cor meum , füis percuffori-

natum plenum eft rore gratiz.

AH

qua f

j ]

bus falutis perennes promanans aquas.

Caput inclinat , ut rorcm latitie

ad Patres in Limbum demittat ,

h'f AU

|

*

1.1»

Herinaciis itaque refugium pando ,

,f(fh'

dum peccatoribus cor apertum o-

fuümque eifdem adventum denun-

ict

! f'bl

flendo , & caput inclinatum . ex-

Capitis inclinatione ( inquit

hib«?o.

rh

j

fan&us Cyrillus in Joannerh ) fíesi-

ficare voluit : tempus — inflare , ut ad

m

Caput inclinat , ut nos à noftris

$ Aug9/7. in&rmicatibus , tanquam mediator

conjclandos Patrts Lambi ad in[erna de[-

d p

Se1-295 & medicus erigat. INam , memo po-

cendiret.

Cex[olamini , confolamini ,

áetemnp.

LIAf—kiæ 40.

yn at

tef yacentem erigere , fi fe noluerit in-

qui'ingemifcitis. Rorate &«l de[uper,

clinare.

iNam ecce :

V. 4.

(

buf ;

( nubes pluant juflum.

)

A y

Caput inclipat , ut nobis ofculum

jam iclinayit ealos C defcenda : c4li-

líatt 45.

Kdi

2d:

Mil

(EUU

1econciliationis & amicitig porrigat ,

go fub P

verkW.

h: ejus s quia poteítas te-

iti

4(lly

f&imulque à nobis ofculum amoris ac-

nebrarum miffa eft in tenebras ex- P/4l.77-

]

teriotes , dum Lux mundi inclinato ": /?

(

cipiat , ad- modum Davidis & jJo.

d

nathe , qui mutua ruebanr in oícu-

capite emifit fpiritum.

1. Reg.zo.

la , antequam abinvicem recefferunt

Caput inclinat , ut nos coníoía

o 19

y- 4

Nl

in pace. Tunc juflitia € pax ofctla-

tione affundat , inclinando . ;lla

confolatoria verba nobis ad. memo-

t&[umt , quandoó Chriftus ex rigore

P];il. P

J

riam revocans : Nom relimquam vo:

Joan. 14.

j

DN PC

juflitie , fuá morte noflrum debitum

y.:18.

,,fdan

y

orphanos , « eece ego vobifeum fum ome

u^

folvit , & mortis arma moriendo

Matt. 2.8.

defiruxit.

nibus diebus , u[que ad. confumationem

n

Nä

y. 22.

g

j

Caputinclinat , ut utráque ex-

feculi.

n

linat, üt nos fuse Matri

iil

w

panfä manu nobis füuam benedi&io-

Caput inc

j

nem, difceflurus de vita, impertiat ;

commendet ,

uemadmodunm Anto-

fo Mr' k

& , confumato opere , benedicat tet.

nius Eícobar meditatur , ita Domi-

du

ram ,que in opere Ade maledictio-

num quafi loquentem inducens : En! In €ap.19,

gm

ego moriturus Matrem defigno , ut do- 194« —

s

nem incurrít. Eja Propheta, jam nu-

T.

dus coram nudatà. Arcà cantato: Be-

ccam fideles , quonam iodo in. noviff;-

g

"á

Mm 3

L

ag

r-.xAcrArüs. HL

&75

,

H Petri,

m ueceffitate conflituti confugiant ad

paffus ff pro. nebis , vobis/,r*elinquem'

* la

]

entercefforem , adver[us quem porta. im-

exemplum , ut (equamini vefligia ejus s

feri nequeant pravalére.

haud fecus acilli , qui féquemtur

Apa;al.i.?

j PPNI'*, ,

L]

od

hÀ

f

Capurinclinat, ut noftros adver-

Agnum , quecunque. ierit j ctiam ad "

farios & accufatores confundat. For-

ARt 7..

i

morte] , & cracis palmam , ut

fani caput inclinando hodie Dominus

appraehendant fru&us cjus , & com-

Apotal7,

interrogabit; naturam humanam ,

pareant ante. thronum , amiai flolis

lfl

L]

L

prout olim muliertem — adulteram ,

albis cum palmis in manibus fuis,

N

fe inclinans , ac dicens : Mtlier uibi

.^ Caput inclinat , ut terrz veneno

u

?;mn. *

funt, qui te accufabant ? At haud am-

ferpentis enecat& , exfpirans novum

—— "

I"

F. 10.

]Of |

pliüs opus eft , morientem Domi-

fpiraculum vita infpiret , ficutolim

num loqui ; quia , eo tacente , An-

lr

premiferat per divinam Scripturam

Ezecb.56

gelica cohors, & militia celeftis- ità

dicentem : Dabe vobis cer novum , C

Wi

,

» 26,

refpondet : Nime fadla eff falus ,. &

fpirittsn. novum ponam in — medio ve-

Apoc. i2

P/d[ 759

y. ce,

' yirtüs , & regnum Dei moffri , & po-

firi ; operaturus falutem in medio

w

L] 1

*

teflas Chrifli ejus s quia projettus e[ ac-

tertra.

j

Qui

cufator fratrim noflrorum , qui accut-

Caput inclin

air, ut de ferra,ad fe

)

ij

fabat. ilos ante. confpetüum Dei noftri

attrahat omnes, , qui fe per fua pec-

die 46 notle.

cata à charitate,à Deo elongaverunt,

T

Caput inclinat , quia son babet,ubi

& per temporalium amorem , octe Pal i.

Nl

4l

d

Luca 9.

defeffum caput . reclinet. — Lignum

los fuos fLatuerunt declinare in terram. , .

4

of

quippe erat puivinar - nimis durum

Hoc antea Dominus indicavit, dum

Vty

y. 59.

pro capite , undique fpinis citcume

dixit : Ego , fi exaltatus fuero à terra, 124',4,,; "s

fcpto ; inclinavit itaque dolore' &

omn:ia trabam 4d meip[um.

y. 425

à l[ïut

fopore mortis oppreffüm caput fu.

?

W y

Caput inclinat , ut incliuet corda

per tenerum illud pectus , füper quod

sofira ad [e , t ambulemus in univer-

cafhm

dile&us Difcipulus in ultma Coena

fis viis.ejus , C cuftodiamus masndata

füfy í

7047:. 2 rgcubuit : &/mirä dulcedine cana-

ejus , i cartinomias ejus ,. r Judicia s 5 qeg. d.

IU[LS :

Vit

more illius. , qui dixit: Inclimavi eof p 5$

Caput inclinat , quia Calice ama.

meum ad. faciendas. juflificationes tuas Píal. ut.

q

lii

rz paffionis & vino divine& dile&io.

in eteynum. Incina , Domine , cer y, 112

É iam.

nis adcó incbriatus, ut caput ampliüs

meum in teflimoniatua , ut nunquam Pjal. iid.

f

fuftentare haud valeat ; non. verbo

:qu

declinem.à mandatis tuis.

70 360

Vüæ [a

fed folo figno proferens illud : Va-

Caput inclinat , ut promiffionem

Woter

cate & videte , quoniam ego Deus

Latroni factam,figno inclinationis

s 3

exaltatus in Cruce , amore langueo.

confirmet ; ut Latroni occafio pra-

lm

Caput füum inclinat,ut £os ad fui fe.

beretur dicendi : O quam bonus 1jrael P/al. 72

faf]tgs

C4itt. 2,. quelam alliciat , quemadmodum fàn-

Deus : quoniam: mon [previt , meque v. 1.

'o ,"

atqu

&us Petrus hortatur , dicens-: Chriffus.

de[pexit. deprecationem. pauperis ,. mee Pjal. 2i.

vi

AVertit y. 2j.

-

DE VIA ILLUMINATIVA. CAP. IV. CONSID, XVL

224

li

T

&vertit facietm [uam À me : & eum da-

üt é flactibus eriperet naviculam Pes

Mi

marem aAd eum , non tantüm inuclina-

tri

Hcee amicus noftet. dormit ,

Mi

LU

Pfal. 114..

vit aurem fuain vihi,fed & votum caput

immó expiravit.

Eamus. e» nos , Wt

gt

IT

y.2

1^

ma

fuum, Qnis vere poenitentiam agetis

moriamur eum es..— O quàm libenter

n

gl

9

non Ípereti : talem Dominum $,

cum Filio & pro Filio Maria mor.

foan. t,

n

quetr videt peccatotibus intantunm

tem fübiüffct , f1 id per voluntatem

6,

df

UM

inclinatum ?

Dcei licuiffet ! ó quoties, putabimus, " '

[

jl

Qu

Caput inclinat , ut KMan*i fua

eam ingemuifle : Fili i fafu , flef"

$. Ber-

W E

ultimum amotis fignutn exhibeat ,

El sa ! quis ambi det , ut tecum, &

nardus de

fI0YUO

eíque pro cuta follictudinis, & do-

propter te moriar , Fili duleis Pe[us ? en :

lore compaflionis , gratiatum actio-

vivens morior , vivendo ferens . dalo-

Paff;one

auda

- Douint

nem rependat ; dicensilli , cunctif-

fem , morte crudelioresn.

i.

que fuis amicis ultimum Vale.

Sicut ergà in précedentibus con. *^P- ?.

il Vs

CONSIDERATIO XVL

templati ífumus Chriftum morien-

tem,ita & in prefenti contemplemut

T

Quid wortuo Demino cen[derandum ?

cjuídem fandiflimam Matrem com-

ml

Pcétafti, 6 Anima mea ! fpe&tacu.

meri nofi potentetn. Et' quo abiit di-

.

lum grande ; vidifli Regem glo-

lectus tuus , Ó pultberrima mulierum?

lag

quo declimavit diledlus tuss, Qv qua-

4Dt. $.

tig laturatum opprobriis ; torrentem

v. 17.

;aicrüi"ï,

voluptatis repletum doloribus 5 &

retus Em tecum ? Fortalsó eum

n h F;,IL

ut^ 2,

aucorem vitze füblatum de 'terra vi-

intef cognatos & notos require-«

"'ULEMI

Y. 4 A.

V-ntium. Vidifli in «o , pendente

tnus ? at elawfo jam ore , apetit

'H) düm

Ex-

t

ià palma probrofi ligni , divinas

nobis Scripturam , dicentem

Viftutes invicem certantes pro pal

trantus fadus fratribus meis , e pe-

J

Pfal. 68

ma vi&orie ;- ficut folet pugnare

regrinus filiis matris mea , factus um

y $,

caftrorum acies ordinata. V idifti hor.

opprobrium vicinis mtis Yaldé , e rimor

T

tum floribus , rofis, & liliis plenum ;

notis "eis.. Fortafsé inveniemus eum

yuiil

totus quippe Dominus eft unicum

in templo, fedentem in medio Do-

jl

Lilium convallium y quia ipfa inno-

&orum ? aft , quis eft ille, quem cer-

W u

H

centia , ip(a fan&itas.

Tot funt in

nimus pendentem in medio latto-

j

(l

co rofe,quot fanguinis gutt& i totflo

num? en/! caput inclinavit , fed ani-

Ies , quot vulnera ; tot rivuli aque

ma ejus quo declinavit? Forfan egref-

u ;.;

viv& falientis in vitam «&ternam,

fa eítforas, ut venatione capiat oves,

!

I

quot cruoris & fudoris egreffus. Con-

inftar ferarum in fylvis vitiorum

if

iil

fiderafti tempeflatem maris, & ma-

ertantes ? Vel fortaísé fuo Patri pere

lma[]()m)

—

re magnum paffionis ; & cur inter

gratum jam obtulit agnum, quem

jn]^

tantos dolorum grandines, & cru.

R.ebecca feeunda in fotnace füi uteri ,

J

l I

ciatuum procellas, Dominus obdot-

per ignem Spiritus fancti patavit ?

-

, g

mivit. Obdormivit in navicula ligni,

Fortaflis rurfum interrogabit : Quid

rd Plþ "

d,

"m' ;H

ao

43e

TRACTATUS Irt.

eft , quod m quærebatis ? 4n ne(citba-

tetebre(cere faciam terram in die lumim

;ï

di

Luté.2- i, quiainbis, qua Patris mei [unt ,

nis. Fruftrà erit, confolationem in-

ft

LA 4'9'

oportet me effe? Ah non amplius ver-

quitere à Solis contemplatote, dicen-

[üt

. bis , fed fa&is hoc hodie loquitur,

te : Civitas nen eget Sole , neque Luna,

A

perficiens. opus À Patre fibiiniun-

quoniam /acerna ejus eff Agnuss nam

fuff

& lucerna extincta eft , quia Agnuüs Afecl zi

étum : fa&us obediens u(quead mor-

3d1

tem , mottem autermp Crucis; clare

occifüs cft.. Impletum eft vaticinium Y* 22 -

&

- dans Matri intelligere, quodtuncin

Joslis,dicentis : ol convertetur in te--

Ti

templo fub velo fermonis volebat

nóras , * Lanain (anguinem. — Sol fel z.

('ï,(

abícondere. jami non ampliüs ho-

obícuratus eft , quia auctor purita- . 17.

t*

die Mater ejus verba fecum in corde

tis , cum iniquis reputatus eft ; Lu-

|

[oli

confett ,fed tormenta perfert. O diem

na vería efl in fanguinem , quia

gædia

moeroris ! forfitan reperiemus eum

Maria & (angninem fleviffe , & fub

Allgm

in cifterna veteri , que eít in folitu-

C:uce ítans , fanguinem de Filio

evi

dine? Verüm puer naon comparet , Do -

decurrentem intercepifle, haud inepté

creditur.

o

Gthtf 37- vinus Je(us ablatus eít, c» ego quo

&cm

ibo ? Quo ibitdefolata Materabíque

stella retraxerunt fplendorem fuum ,

foil $

bt

Filio , Maria fine Jefu , Sponía áne

quia A poftoli fereceperunt in fugami

rc li"

ptore

Sponío, dile&a finedile&o ?» Ruben,

petrae Ícilfze fünt , quia petra , nem.

gllif lü]

fratre ablato , fua fcidit veftimenta,

pé Chri&us,percuffa & lanccá.tranf-

d

[)

4 D

3

& Templum , interfe&to Deo , in

foffa ; monumenta aperta funt ,

H( riq

medium difcidit vclum. — Fortatlis

quia Chrifti latus apertum obitupu-

( lib

eum I'CPCI'il'C poterimus iR monte ex-

erunt ; terra ttemult , & tota natu-

lu

celfo inter duos Proph«tas , loquen-

ta triftem induit faciem , ut lugubri

Wt «

tetm cum eis?

veítitu corpus defuncti Auctoris vi-

Porró,ubi hodie fervor Petri cum

t& ad fepulchrum comitaretur.Nam

t

DM?IJ Í

füo : Domine bonum . eft nos lic effe ?

fi mortuo Kege , tota aula nigris

M

4U- 7- Xbl veftimenta alba ?. ubi facies fi.

H

17

obducitur pannis , fatcllitcs moefto

P

cut Sol ? ah. nom apparent hodié

veftiuntut ami&u , funebria audiun-

LU

Moyíes & Elias cum Chrifto lo-

tur catmina, & omnia parantur ad

UT

Tl

quentes : fed Difmas & Demascum

lu&um , quid mirum , fi Sol peplo

eo in lignis pendentes. Petrus hodie

trifticiae füam abícondit faciem , mo-

hi d

fibi familiare habet illud : Procul à

riente Fabricatore aurorz & folis ?

Vlfaml

jove, proculà fulmine. Pro vcfti-

Quid mirum? (i omnes creature tri-

f&f

mentis à militibus luditur. — Specio-

ftitig vefte indutz, pro fuo qualibet

"t

. fus pre filiis hominum nudus illu.

genere prorumpant in plandum ,

lgt (

dendus exponitur. Impletum eft ,

& Íua obíequia moe

L

ftis gua(i adap-

fx talcm

Ptttm

quod fcriptum ab Amoes Propheta

tent 'obfequiis.

Amos.6.

d.cente

Oceidet. Sol in meridie , &

ftuporc dignifïïmum

aliqumd

Y. 9.

Hoc Ífolum

elis

omn

lr

p

pR

$88

DE VIA JLLZFA,J,-ENQTWAJ dr. H CONSID XVI.

t lith

& f

eft , quód folus homo tot ptopo*

qui noluerunt intelligere. , ut bené

fitis triftibus fpe&taculis non . tetrea-

agerent, & pro bencficio redesm-

(

tüut ; tot exhibitis amoris fignis ad

ptionis fe gratos oftenderent. Et hoc

iL

amoretm non alliciatur ; tanto dolo.

eft , de quo Chriftus conqueri vi-

Ij f

rum Oceano Chriftum opetiente ,

detur , dum ait. : Oblivieni datus fum

ad compaffionem non movceatur ;

tanquam mortuis à corde , ac fi dice-

P[al. 3. ;

jaum"

p.138

& nec fciffione petratum , nec refur-

ret : magis me affligit, quód fim

i

re&tione mortuoram ob oculos poft

mortuus & repulíus à mortalium

g, E

tà ,corde conteratur. Qmnis crea-

corde , quàm qued fim occifus in

! puie !

tura morienti Auctori vite condolet,

cruce. Extraneus factus fum fratribus

j LP*

folus homo , totius. triftitfimz tra-

meis ( inquit ) «* peregrinus , polt-

j, Q

q'J

gaeedi& unicus auctor, non condolet.

quàm tot argumentis team chati-

.

li

Angelos divus Auguftinus amare

tatem . probavi , totmiracula pa-

d,c f

fleviffa ctedit ; &; homo cum rifu

travi , omnes languores per civita.

d

peccata peceatis adjungit , tanquàm

tes fanavi, Regnum Dei palàm pra-

(ecum flatuiffet , vincere malitiá Dei

dicavi, quotidié in templo docui,

H

f

bonitatem , & pro copiosá redem-

& omnia bené feci.

niyg

? |

ptione fcelerum catenare nequitiam.

Peregrinus fadctus filiis

inatria

TU )

Quis illic Angelorum ( inquit Hippo-

mee , non verà ipfi Matri mezs

a tl

nl

Cdp 20.

nenfe Lumenapud venerabilem Lu-

utpoté , que conflanter & perfeve-

r l

li)

dovicum Blofium ) zemperare potuit

tanter manfit mecum in tentatiorit-

de Pdg..

Dj

hi

à lu&du celebraudo , quum Regem e7

bus, que me nunquam deferuit:

g n

Dominum (uum , tam feda ac turpi

non in infantia , non in pueritia ,

morte cenfumptum — viderent : quum

non iti adolefcentia , non in jüven-

t h:gubfi

(doti Y*

contra naturam nature Conditerem ,

tute, nonin paflione , non ín mot-

Deum immortalem , in humana natura

qu M

te., femper maternum mihi minie

9tl

w

siortem oppetuffe con[picerent ? ut la-

ftrabat folatium , & pium exhibee

) 1

5

g i^

À

mino[a illa Cberubiu ac. ardentia Sera-

bat obfequium. infantem me lacta-

fi a

phin ad ineffabilem banc. obflupu£re cha-

bat, puerum nuttiebat , adolefcen-

ritatem , quum vitam ex amore occu-

tem quarebat , juvenem diligebat ,

i

buiffe cernerent , ut mortus vedirent ad

laborantem fovebat , predicantem

um

a

d

f

vitam, Etquid putas , illos prate-

audiebat , patienti condolebat , to-

r

tea feciffe j fi tam acerba mors pto

rienti prop? aftabat , imó nec poft

r2

ipforum falute & gloria fuícepta fu-

mortem recedebat ; fed frequentiüs

i

hunc in modum ingemifcebat:

ilet — Quid ipfi damonces feciffent,

, quæïlciï

fi talem ac tantum habere Redem-

Eroóne Sol occubuit , dies fe in-

du

ptorem potuiffent ? plané pugnabit

clinavit , lumen Mundi fe abícone

luafl d

dit » lucerna extincta cít ? radix Jef-

aliquandó univeríus Orbis tetrarüm,

& omnis creatura contrà infenfatos,

(e é vivis eradicata ? Pulchritudo

fj

iNn

igni

Üi

1ra&. ul

agri

-

"

ao

a

CA

I1Í.

282

IRACTATUS

" s ii a

fti

dgri crudefitatis infltümentis abraía ?

tantó af pl-iüs-' f& dolor cumulabat ;

IGSI :

donec plené adimpleta fucrit pro-

flos campi à Libithina decerptus ?

fis,

putetis aquarum viventium riece eX-

phetia Simconis dicentis ; Tum

pf

Ur Lülla 2,

ii

ficcatus ? arbor vitai abíciffa , teni-

s amünam peïtrdnþbzt' gladins,

Filg

plum fan&um folutum ? Ergóne

yevelentur ex mulzi'; £02 dibus .csgim*- F. d5

»

oculus meus cláufus eft » tliefaurus

tiofés:

ái

cordis niei ablatus ? folatiun vitzé

ü)am* fneani

iieit

Doloris gfacïiüsï ani

ez fublatuni? vitá anim& mes e-

perietravit', dum vidi. Longinum

Mstt

——

dum

répta? ó füumme Deus ! di&umi eft

áccürfentem , manü lanceam furio-

( u

Z«h. 3.

aliquando : qui tetigerit vos, tángit

sé ventilantem , dextro lateri Filij

pupillam oculi mei ; & ecce pupilla

imei tam validé tantóque itnpetu ifit-

psh

7- F.

i

oculi mei , ipfe eculüs meus , Fi-

mittentem , ut qüafi aliud tranfire

|

lilim

lius meus, imó & Filius tuus , ni.

latus videtetur. Spectavi extractam

| M

mio dolore ta&tus intrinfecüs , totüis

lanceatn , nótavi cufpider ejus bru-

!

M t

- Mi

vulneratus extrinfecus , tnillies &

neo colofe veflitam , in fignum ;

snillies optatá privatus vità pendet

Cor cordis fhei effe transfixum. O

i

Ü

E n

in trabe.

Cor! njon in carriis corfuptiorie fe-

Mi

NU 1

. mis ef'gö cäþïef ; quántó ego des

minarum , fed árte Spiritüs fandj

nf

My)

Íolata Mater indé tarigar dolore ? ve-

de meo fárigüinco liquore fotmmatum.

u P il

Thren- ie'

f& pofuit me defolatam , tet& die ma-

O Cor ! quod pet novem teníes

"

if'itjj

M

v.i$.

fere confetam , tantóque acerbius

füb mee corde velat fpenfus intha-

zl

lt u

conficior , quia eonfiei &. dolote

lamo requievifti , fneat anima

€onfumi non valeo.

'Toties enim

tot divinis chatifmatibus perunxifti ;

N

mez vite comimorior , quoties Filij

cor nieut tarn iffenarrabilibus conr-

Meny

folationibus implevifti , mmentefti

ts

mortem recogito , & totics ruríus

fuborior , quoties voluntatem divi

meam tu& divinitatis tadiis dcauráfli:

!tj f

[9)

A

&am , me tnori prohibentem füfpi-

Q Cor !

civitas regalis fupr'emi

las c

Áit

«io , & quid dicati , me totà die de

Kegis , 6 civitas Dei , de quà ipfe

1

folatam ? non enim unico duntaxat

ait : Hec requies tnea in (aculum. acsi-

Rtyr

die pane doloris füftlentor , fed de-

li : bíc babitabo , quoniam clegi eatr

Pfal. ,'r;

fecit in dolore tota vita mea , € auti

O Cor ! ó palatium divini Salomoe y. 14.

Pt

um

!fäl. 46.

LAXTE

tnei ii gemitibus. Quoties filius meus

nis , in quo inlabitat ommis pleuitude

t

de íua Paffione difcurfum inftitue-

fuP q

divinitatis corporaliter. Q Cor ! o celoff. z.

í

0]0 lia

bat, totiescor meum Íe vulneratum

Íolium eburneüm

e

nive candidiüs , y. 5.

Utm

elamabat : quoties contemplabar cjüs

fapplirto pulchrius , & otnni orna-

ü mco |

j

excellentiam , teties cor imeurri tan-

tu pretiofius , füper quod fedet,

!

ii

(

«uam ccrá liquefcens , oculos pro-

qui Reges 1 þlig collecat , regrians f0 . $6

Y. 7:

d rf.

1

uT

*ocabat ad lachrynmas. Quanto ve-

in domo Jacob iu &ternum.

DN

snuifti Luce. 3«

j uD

1ó magis mors Filii appropinuabat,

O Longine , quare non ti

—

Pl ! ftd

mic- Y. 3j "

|

s

185

j DE VIA ILLUMINATIFA. CAP. F. CONSIB. XVt.

/

aïahaf',-

ntittete manum taam , ut ttansfige-

aperiendum prabebat; pro pterea ad- ]faia 25

res Chriftum Domini , foran reba-

dent smites im. Domino latitiawmn , & pau-

y. 19*

l n

fis , totam adhuc illi ineffe animam?

peres bominesin (anito lfraelexultabunt.

Ram, I$*

1

"NU Wi

ita cfL, non ertáíli : quamvis enim

Evolaverunt nebula, quia nubes, fu

y.12.

ag L

Filius meus fpititum (uum jam tra-

quibus fuére Patres , — tranficrunt.

fgan. 19.

6&6&5&: in fanus Parris , adhuc ta-

Nam nox. praceffit , dies autem appro-

y. 37.

^ füei

men in Corde illius hzrebat anima

pinquavit. Figura defiit; veritas de

ProY.27a

Mattis , hanc tu-vivam tranfmnififti,

terra orta efl.. Latus Salvatorisaper-

u 2$

ngänum

"

dum JE(um meum imortuum lan-

tum eft, ut videànt , /n quem trans-

i

Id

——

Ectl. 24

ceà transfixifti ; quia anima ibi ma-

foxerunt. — Aperta [unt prata , ec Appár

an Hj

Lro -4'b -

h

ettif

gis habitat , ub amat , quàm ubi a-

ruerunt berba virentes.. Dixit ,qulPP;ä

|

vt

nimat. Nunc capio , nunc fentio ,

Sapientia : Rigabo bortum meum , &

E

j

Fili mi JEfu , cur dixeris : Nou vea

victrl)

Matt. 10.

inebriabo prati meifrudium.

mi pacemy amittere , fed gladium, Ve-

Veni jam Ó columba, ó aníma hu.

Jui if

Y.34-

nifti enim fcparare. Matrem à Filio

mana, veni in hortum cordis mei ,

ignum;

in Ü

R

L

Siccine feperat amara mars ? Verum,

en hortus conclufüs modo tibiapere

" fBieque HO5 , fitque vita , neque Angelt,

tus efl. Veni ad palmam Crucis,ad

u b

Genef. $,

neque Princpatus , nequi virtutes , ne-

olivam pacis, Accipejam zumtum oli-

d

;

m

;f

..'0

que in[lantia , neque futura , neque

ya yirentibus folis ab co, qui per ig-

friit

3f

nem fus charitatis exficcavit dilu-

e

iï."

fortitudo , neque altitudo , neque pre-

i mfn!iï

!

- fundum , nec eveatura dlia peterit nos fe-

vium iniquitatis , & clauftt fontes

int

perare abinvicem.

abyff. $i nefcias, quo pedem figas,

a

iNon dixit Simeon : . Tuam ipfius

a(pice meos pedes ligno affixos. Si

;unxifïi ]

animam pertranfibit gladius , ut fepa-

T cort.

ignores, unde feneftram Atca repe-

teris à Filio , íed wr vevelentur ex

rias , infpice vulnus mei lateris om-

mf:ütim

imultis cordibus .cogitationes, / Cogita-

nibus apertum ; ó quoties pulfabam,

pai

. tiones ex imultis cordibus revelatz

Cant.y.

&ad cortuum clamabam : Aperi mili

V- 20

fj

fant , quiaj antea nunquam clarius

Seror mea , Amica mea , columba mea.

k

u

cognovi Prophetarum «ogitatus , &

Aft tu Ó columba feducta, ut nidulo

m i

n

Scripturarum fenfus , quàm ubi a-

tui teporis defidiosé incumberes, te

Á

r h

ita excufare non erubuifti :Expoliavi

|

-pertum afpexi illud facratum peétus,

4on !

fupra quod recumbagti beato Apo-

me tupicá , meà , quotttedo induar illa?

[j

p!em

fiolo tevelata funt íecreta caleftia.

layi pedes tmeos , quosmodo inquimabo illos?

Coriu:

Tunc mecum recogitavi , & ia Cot-

Ego vero etiam tibi , Ó peccator ,

Ifan

if

dldlusv !

de meo dixi : Jam aperti funt Yhefau-

non pu

iiali

ti , tibi Lonzine apetio

yi o

fh

Y, C evolaverunt ntbule. Thefauri

januam cordis mei , pottam auream

remiffionis

&

,d d

(d

Ec? 43. aperti fant , quia dives in omnes ,

indulgentiarum,

V.rf.

Quamvis ego expoliavi me tunicá

non tantüm manum (4am. aperuit ino«

Prov.3t. pi , fed & finuma cerdis fu. militi

meá , quamvis, ut te lavarem à cri-

t

i

iNn

"

[/

W. 20.

tnine,

[]

D]

g"

ii

29 4.

TRAÁCTIATUS

I1l.

K

tine , meos pedes proprio lavi fan-

Cruce, contemple mur. eandem ulte-

riüs infpicientem latus Filij, fecüm-

&t

guiné ; attamen amore tui füurrexi ,

palmam Crucis afcendi ,

emnta 19-

que volventem aliam rationem, cut

lde

l[at463

dumeuta mé4 foetore confpicentium

fit latus Salvatoris apertum, nempe

pro

v.3

«te

Wuinavi tmlquc anuam cordis ape-

Ut revelentur ex , anuliis. cordibus cogt-

ful

t4tton

ldeó' dulcifimo Domino

ffif)

Veni ergo ad foramen petra,

ad cavernam, & re(ide juxta fluenta

contradictum cíft , prefcrtim à Phari-

Qui

N

pleniffiina

lNoli amplius querere

Íeis, ut cogitationes manifcflans ,

nl

àc dicete

Ubi me abícondam à vul:

[

Mibaf.

eorum malitiofam. condemnaret hy-

!

tu if2

tug , dum 'veneris judicare

pocrifin , quamadmodum patet ex

ij

YOb

Jfaia 1.

terram 5 (ed confidenter ingredere ia

illo :

Cognita Autem fefus nequitia e0«

Matt 22

qui

ro 100

petram, . abjcondere in foffa lateris

rum , dit : quid ine tmmm bypotriie ?

vy. 14

trad

mei.

INoli

amplius dicere : Quis mi-

ideó duicillimo Domino in Cruce

qui

bi hoc iribuat , ut injeruo. pïoferras m ,

tam diré facrum fuit latus apertum,

fheu

donec perimn;mt furor tuus ?. INam

ut fatisfaceret pro inverceunda illo-

qi

ecce non in inferno, fed 1a latere tui

rum verecundia , qui peecata fua te-

piet

Salvatoris proteckio tua ; prout bené

gunt, & deh&a in Confcflione ab-

Yiit

novit, qui rcferens grates , ita catrit

Ícondunt ; qui à foris quidem parent

t

Abfwz dit :me in. tabernaculo fuo , 15 die

hominibus jufli , intus autem pleni

til

P(4l. 16

malorum protexit in ab[condito taber-

funt hypocty(i & iniquitate , nonab-

ioffer

y. .

la

nacula (ui, in perva exaltavit me

fimiles fepulchris dealbatis , que 4 fa

Matt. 25

lr

bernaculum eft. Cor. tui Salvatoris;

vis parent bonimdus fpeciofa , intus verà

y. 27:

fion |

cubiculum Cor tui RKedemptoris ;

plena (unt offibus mortuorum, & omn —

TOm

quod illa non . nefcit

qua in ifta

[puréitia. ldeÓ quippé Chriftus in

&5

picna amoris efrümpit

NicrA hm

oimmnibus fuis membris cruciatus (&-

M)

(

ftd. formo[a , filia. Terufalem

fde0 4

ftinuit, quia nos omines tamquatm e«

W

Ti

lexitime Rex , Qv 1ntroduxit/me in cu-

jus corporis myftici membra culpz

reatum incurtimus , & ideO vatiis

m

bicalum [uum. Quiefce jam à plan-

f0

&u , quia ecce exaudite funt preces

modis offendimus.

ä;il7lb 6.

tux , quibus clamáftt : U£inam appen.

!n hortoorans ac (an guinem fudans

Ca;

?- 2'

fon

derentur peccata mea n fiatera.. Ete-

tcr in fuam fanétiffimam faciem pro-

:

U

nim peccata tua , & peccata totius

cidit , üt zterno Patri reverentiam

]

D

W

Orbis appenía funt in ftatera Crucis

exhiberet , atque deleret noflras mul-

lndln

cum mlento mund:, atque ab eo ve-

tiplices irreverentias ,

juas nos if

divinis committimus. 1ta ter ad Dif-

lt

lut levia palearum fragmentain pon-

dere füpcracta.

cipulos , illos à fomno excitaturus ,

d&llta

dms

Verüm etiitn veró, tedeamus tut-

Íe contulit , ut rcpræhenderet focot«.

e

fss ad Virginem flantem füb libra,

diam Rel*gtoforum -qui media no--

ad Matrem dolorofam ílantem fub

iy

&e , vel faltem ante lucena ad tefe-

tendas

atqu

ä

m

DE VIA ILLUMEINA;TQIVVA. CAP. IV. CONSID. XVI.

AR

ml

rendas fuo Creatoti laudes , (urgete,

aliofque illufores, qui omnia fan&a

A

rident ac irri

ac

E

& unicà vigilare horà non poflünt.

nt. 'njuflé damnatus

, dt

1deó à Juda ttiginta argenteis tam

Barrabbzque pofthabitus eft, progter

k:

probrosé fuit vendirus , ut íatisfa-

Quriarum injuflitiam. Inter iniquos -

a

cetet pro abominaado Simoniz cti-

reputatus, propter malevoiorum in-.

Jori

mtne quorumdam Ecclefiafticorum,

vidiam. A f:tvo alapä pircufus,

T

qui quafi cum Juda dicunt : Quid

propter adulatorum nequitiam.. Ve-

at

Matt. 26.

viltis mili dare , &* ego eum yobis tra-

Ítibus nudatus , propter lafcivorum

A?l

iM u

Y

|

b

dam ? quid vültis mihi dare , & cgo

impudenriam. Flagæiïis ceefus , pro-

t

v ije

at d

Vobis tradam meum Canonicatum ?

ptet iracundorum. véfaniam. Spinis

TL

quid vultis mihi date, & ego vobis

coronatus, propter faperborum ftul-

tradam illud. vel illud Beneficium ?

;mm

Vil

ht

titiam. Aceto potatus , propter bi-

"

bonum temuleutiam, In Cruce ex-

! '

i WvY

quid vultis mihi dare , & ego vobis

meum in electione votum dabo?

Xftif

pan(üs,propter clericorurmn avaritiam,

h ilb

quid vultis mihidare , & vobis pine

utextenfione manuum íuarum ex-

fite

guem parechiam procurabo ? quid

cuteret manus eorum ab omni mu-

N

vultis mihi dare , & ego vobis ex-

nete. In arbore fufpenfus cít,pre.

l patem

emptionem impetrabo ? quid vultis

pter ipíam mali radicem feu princi-

|

)m

s

mihi dare, & ego vobis difpenfa.

paliter propter Originale peccatum.

rh:t

Radix mortis & omnis mali fuit

?

tionem obtinebo ? quid vultis mihi

dare,-& ego vos ad Epifcopatum

primus homo , de vetitaarberisfru-

M P l

non tantüm unum, fíed ad plures

&u manducans , & fuper iíthanc ra-

W mj

atl

promovebo ? quid vultis mihi dare,

dicem fuit arbor vite plantata , quia

(j (Ii

creditur ibi Crux . Chrifly. ere&ta ,

Í

tus I

&'ego vobis Pallium extorquebo ?

»

Vs u

quid vultis mihi dare , & cgo vobis

ubi jacebant Adami offa fepulta. Im

M

À X

t

)ï'igepl

$)

u

v

sacramentum miniflrabo ? quid vul-

illa loco ( verba funtantiqu

iTAL

T. 36.

j

tis mihidare, & ego vobis Miflam

qui dicitur Calvaria locus , Adam Í€

10

1 Matt..

deproperabo ?

pultus ef , ut , ficut in ipfo omnesmo-

Captus & ligatus eft. Dominus

riuntur , 1tain ilo leco per Chriftum

libertatem — fübditorum ,

propter

omnes vivificentur Q etiam colli

m UGM

mat ille difcuz(us divi Auguftini di-

«

quorum .lex fümma

omhnis legis

excutere juguimm , & folum propris

centis : Nom incongrue creditur , quia

rgn[l?.m

SETmIa 71

inclinationis adorare obtutum. Tra-

ibi erettus fit medicue ,. ubi jatebat a-

(

n

de tettip.

be crucis oneratus eft , propter cru-

grotus. Dignum enwm erat , ut ubi ce-

; Ij fi

dclitatem tegnantium , qui fuis fub.

ciderat humana fuperbia , ibife sncli-

f"dDH'

naret divina mifericordia , e fanguis

ditis equo graviora onera atque tti-

buta imponunt, cofque ad terram

ille pretiofus etiam . corporaliter pulve-

T

deprimunt ac fupprimunt. lilufus

rem antiqui. peccatoris , dum dignatur

4 n

€datur.

flillando contiugere , redemi[fe «r

"Ll

atque irrifus eft , proptet hateticos

Nnj

Larus

g

268

'TRACTATU?S«HI"I.

"

Latus autem ejus apertum eft pro-

fcd etiam poff mortem cor aperies-

fin

pter duritiam peccatorum fua delis

de. Intellize jam Domine, quo tua

m ii

&a occultantium , & fideliter confi.

in Cruce fitis col

L

l

imaverit ; fiticbas

teri renuentium ; qui pletümque

nempé non tam aquam fontis, quam

j

lis,

tanto fümt verecundiores in confi-

contriti cordis ; firiebas lachrymas

Yo

tendo , quanïö fuüerunt inverecun-

peenitentig & verg confeflionis Sed

diores in peccando ; ut vel faltem

quia hancaquam à faxejs noftris cor-

"

vulnere fu; aperti lateris eofdem pro-

dibus obtinere non potuifti , tu ipfe

Inte

M

vocatet ad aperienda fua cerdis vul-

é corde tuo aquam dedifti. Conjicio

Bera. Huc h

,

l

X

Domine, cur tuum fanctiffimum fit

il

ic ergó advolato pec

catot , infpicitóque Vulnus Salvae

lanceá latus apertum , ut nempé no-

toris , quod ram ingens erat , ut

bis promerére gratiam , vi cujus vin-

mUlll

(ul.

Thomas totam füam in eo ponere

ceremus vitiofam verecundiam, hu-

ffft

mili confeffioni obftantem. 1deà

h

hf

& abícondere manum poffet , quem

admodum fatis indicant illa verba

crudelis deloris . gladius animam

fünc

Domini dicentis : Infer digitum tuum

Matris Virginis traníivit , nt mere-

ftjt

jean. zo.

buc, é vide manus meass & affer ma-

