Locus attingitur,

Rurfus erigitut ,

Scena proponitut ,

Humcetus premitut ;

JE[q$ producitur.

EÉcce homo

GCor

Durius faxo,

tNon movent te tanta

Furotis theatta ?

Ecce homo

JE(us afrïpïtüt*,

Sanguis expellitur,

Cruci imponitur,

Manus confoditur,

Dextera tápitut ,

Malleo ágitur,

Multum extendituf,

I&us repetitur,

Nervus diftenditur,

Dolor adjungitur,

Clavus perpellitur,

Heu quid agitur?

Écce. homo

Cot

Durius faxo ,

Non movent tc tar.ta

In Sponfo pera&a ?

Ecce

homo

Lzva advolvituf,

Clavüs apponitur,

Idem peragitur,

Findere cogitut ,

Pedi non parcitur,

Sonus diffunditur,

Planta extenditur,

Mater contunditut,

Ligno affigitur,

Corde conteritut ,

þltckra jungitur,

Fletu diffolvitur.

Ecce home

JNon movet te tanta

Doleris caterva ?

Ecce homo

AÀmotr etigitut ,

Áqua renuituf ,

Furibus jungitur,

Felle acurritur,

Medius ponitur,

Ori imponitur,

Siti peruritut ,

Veftis dividitut,

Fortibus agitut ,

INemo compatitur,

Uadique luditur,

Amor hec patituf.

Ecee

fni

u

d

246

T1RAC

IATUS ZH.

—

Ecce

homoe

Cor

Durius íaxo

lNon movent te tanta

Ia Sponfum coavexa?

nM, l

Ecce homo.

N

»

Uri I

Lumen extinguitur

Vita en ! motitur,

Vitis abícinditur

[

Spiritus traditur ,

!qu

Phoebus abíconditur,

Mater comtoritur ,

f

il

Lunez fubtrahitur ,

"Terra concutitut

p

Mater afpicitur ,

Petra diffringitur ,

Ulrimum dicitue

Velum diffinditur

Uf.

lat

[W"' l, t

Ecce homo

y J;l

W

Cor

[ir

Durius faxo

Ha

iNon moventte ifl4

Qim

Triftiffima facta?

LU ï i

E

J&cce homo.

gt

3

t

Czlum confunditur,

Latus effoditur ,

ligm

*

Lumen retrahitur ,

Vulnus mfhgitwf .

1

f0

Mundus obducuur

Sanguis progreditur ,

W

uj

J

Tencbris tegitur ,

Aqua fübfequitur ,

Qun

Kursüs accuttitu£

iNihil reconditut ,

(

JEfus transfi gitur

Omne impenditur

^li

lj

Ecce homo

d':m

Cor

um

Durius faxo

1p(

!)

Non movent te tanta

m

4

Amoris exempla ?

hÁ

DN

Ecce homo,

i (

—

T

Q

it

Yi

hl

l

t

ii

(ar

VI*

UT

CONSI-

DEVIA ILLUM INATIV A. CAP. lV. CONSID. XIF.

1)'7

O horribile pondus ! fi unum pec-

Ri | CONSiDERATIO XIV.

catum Luciferum . aiiis (ut italo- ,

quat lcviffimum fpiritum ) de Celo

Chriflus Crucem. bajulans afcendit

dctrufzrit , vcluti lapidem in profun-

enontegmi Calvartae.

dum deícendere . fecerit , atque. in

04An.

£o

Inferno &terná immobilitate alliga.

ä

495

; '; ece Agnts Dei,ece? qui. tollit p£c-

E

verit , quis, quarfo , capict intolerabi.

&.- cati Mundi. 1n. priocibus, Ó Ani-

le illud. onus, quod nos per peccata

ma mea'«onteiaplabaris Dilectum

noftra dulciffimo Jefu impofuimus?

tuum, à Piiato propofitum ut ho-

Tulit quidem Ifaac ligna: fuper dor-

minem , in praíenti*veró contem-

Genel.22.

fum fuum , dum quondam cum fuo

plareeundem à Joarine tibi often(um

patre hunc ipfum montem immo-

ut Agnum man'uetum, qui, fenten-

landus aícendit; at nequaquam tale

?mm, u.

tià jam promulgati , portat&r ad vi-

quale Jefüus. INoé quidem compor-

Y.18.

&imam. — De quohoc quucris o Je-

Genef. 6.

taverat ligna ad fabricandam Arcam,

remia , an de teipío ,. an de Jetu ?

aft de lignis levigatis ; Jcfus veró

Heu Jefus plané non portatur ad vi-

portat Jignum horribili pondere pec-

&imam ; fed ire compellitur. — Ba-

catotum gtavidatum. Siccine ? iflc-

qulans [

';'

2

joan. 1.

bi Cructm exivit in eum , qui

ne eft principatus ? de quo olim

» 1

diittr. Calvarie locum , Jefus nulla-

lfai& 9.

Ifaias ajebat : Fa&fus eff principatus fu-

6.

tenus portatur, fed portare cogitur

per bumerum ejus , Ita fuppofuit buse-

Gene[.79.

ligaum execrabile , atborem ignomi-

rum fuum 4d portandum. Talem prin

y. 1.

niofam , crucem — trabalem ; cujus

cipsatum portate voluit , ut debel-

longitudo quoad lignum — ractum

'Tale

latet Principem tencbrarum.

quindecim pedes, & quoad ligaum

jugum in füuos füfcepit humetos , ut

transverfum octo pedes ; ligaum

fuperaret poteftatem exac&oris no»

cralum , durum, ponderofuta , non.

&urni, ficut in die Madian.

dum edolatum , nec à nodis purga-

Porró confideremus ifthanc fce-

tum , arborem maledictionis cum

nam nonnihil ordinatiüs.

Poft illu.

ipfis fru&ibus , qui funt peccata no«

ionem itaque, & exhibitionem po-

flra. Pofuit Domimus in eo iniquitatem

pulo factam , recedit dulciffimus Do-

Maia 53.

y. («

onxzittin no[fríüm : Omnes nos , quafí o-

minus à Pilato, & rabiei carnificum

Yif errayunus , unuíquifque. in. viam

traditur , qui exuersnt eum chlamydem ,

Matt.2*,

faain — declinavit. ; ipfe veró Ágnus

C induerunt eum veflimentisejus. E?

y. 31

maníuetus , qui peccata Muadi tol-

primum dolorem , quem clementif-

lit, ipfe peccata multorum tulit. Pec-

fimus Dominus in revulfione chla-

?- 12.

cata nofira à nobis abftulit , & in fe

l. Petri z.

mydis, & applicatione propriz ve-

tranftulit.

Peccata neflra ipfe pertulit

flis percepir. O vos nequittofi, cur

y. 24.

1n corpore [uo fuper lignum.

Domino chlamydem detrahitis , &

non

Tm&.' L.

gNSI-

b

258

DPRA4CTAWTUS III.—

non item fpineam corotiam de ejus

runt : alij comitantur, Hi in plateis

fanctffimo capite deponitis ?. Quia

pratereuntem exfpectant , & illi per

(

Tom. 2.1^ ( inquit do&iffimus Suarez ) auferre

feneftras & domibus ptofpecant.

3 D4TÍt — coromam, effet aliquo modo levare. dole-

Viam ptoceffioni aperiunt. haflatij ;

D. Thom. »ew, ejus : inmutatione autem ve[lium,

prevchuntur equis fublimes , tum

N

nulla erat dimiuutio doloris , quin potitis

Decuriones , tum — Judices pra&to-

m

Í

effet aliqua accretio s non e[t ergü eadem

tij ,aliique nobiles. Sequuntut li-

f'

raie de utroque. — Ve] dicito , quod

Cores , carnifices , & complutes

(

fpinz fanctiffimo capiti nimis pro-

hujus fzcis commilitones ; in me«

V,

fundé infoffe , (íine periculo ac-

dio aut:m eorum JEíus , lipatus

Mi

celeranda necis haud — ampliüs ex-

h

funibus , cerenatus fpinis , onera-

",

trahi potuerint. Imponunt deirdé

tus Cruce , fudore ftillans ob im-

r

m

facratiffimo ejus humeto Crucis tra-

pofirum Crucis onus ; cruore ma-

hi

ians ob refri&a vulnera. : | nul,

LT

bem. En ! alium cruciatum ,. Jefus

7,0

totus dilaniatus , totus debilitatus ,

lam fpeciem habens ob injecta phleg-

ls

Mag,

tam gravi lignimole premitur. Heu

mata s pedibus titubans ob defi-

NI

cientes vires 5 corde dolens ob ca-

quis unquam talia vidit ? Aiiis reis

Mjl,

(ti

ad mortem damnatis , inflrumenta,

citatem. mortalium.

Pofl ]E(um

ff

!

pro inferenda nece parata-, feduló

ambitiosé fequuntur Pontifices , Sa-

|

ffr

WF).

abíconduntur , ne fecus , eis vifis ,

cetdotes cum Pharifzis & Sctibis,

M g

nimio tertore percutiantut: Jefus au-

adjun&ti turbi diverfi vulgi pené .

01

tem abominabile Crucis ligaum a

innumcerà , quemadmodum ait Evan.

locam fuüpplicij propriis in humeris

gelifla : Sequebatur autem illum mul. Lt 23.

lllls

gellare cogitur, liberis ab hujufino-

ta tirba populi mulierum. Hic vi V'- 27.

tin

di onere ipislatronibus. Cracem (ait

diffes mulieres lachrymantes ,. illic

üt

"Dbe *itá (an&us Bonaventura

) Demüno por.

Pharifzos irridentes , & alibi fcurras

Clm 1

tandam imponunt , quod. de. latrenibus

li $D

blafphemantes.. INonnulli lidtorum

N

C& 77. . ipfis non legitur ; quia non folimguxta

illum cedebant ; alij hinc indé rap-

M!Z Ij Gm

Yfaism, cum iniquis reputatus eft. , fid

tabant; alij unguibus fricabant , &

iniquorum iniquior.

J ) l

fl

non. pauci fputamine deturpabant.

9

O ]Híü mi, 6 amor mi , Domi-

Jam qaid mihi & tibi ó Maria

Erg

ne, ut video , nihil habetur vilius,

Virgo facratiffima ? ubi nos fpcctá-

quim Dei filius , & nihil tta&tatur

m

bimus pratereuntem cordis noftri

pous, quàm Deusoptimus.. Hem!

&Iälg,zll lr :

dulcedinem , animeque noflre vi-

jimque claugit buccina , moefto

tam ? Ergóne tuus. dulcis Filius ,

li, , din

murmure totam convocans & evo-

mcüfque mellitus Jefus educitur 8 ci-

KUF

cans civitatem , turmatim confluit

COg

vitate, quam olim elegerat ipíam ?

it3.

omnis ztas, fexus , flatus & na-

Àh educitur Juftus, Deus nofter, non

lil

tio ; alii ad locum lupplicii precur.

ab Angelis(icut quondam juftus Lot

Mix

€ Sodo-

.DE VIA ILLUMINATIVA CAP. H'-'CONS*Ib. xIV.

p

2 »

iti

€ Sodomis , fed à carnificibus, Ad

L)

Gen. 19.

nium dicant : Benedixit. Deum C RE- j

eg.at.

iM

Lot dicebant Angeli: In monte [alvim

gem : & ifla produxit duos falíos te-

V. 19.

u

:€ fac.

Ad Dominum Jefum mu-

ítes contta Jeíum. — Naboth divine AC

26,

larij s

giunt Phari(ei : Transmigra in. mon-

& Regim Majcflatis lz reusfin., .

e

t

Pfal. te,

rem fiut paffer , quoniam ibi inten-

gitur , eque & Jefus reus mortis pro-

f

"

. demusarcum, parabimus fagittas no-

clamatur , quia Filium Dei fe fecit,

L

€vit. i

rl

y. 6.

" ftas , & ringcmu's in fánguine pa(-

& Regem Judeorum fe dixit. Quia

lt

Íeris immolari.| Porró, quamvis vos,

Naboth vineam fuam tanquam hae-

p

Martü tj

9 maligni !tnodó luditis ac. dicitis ;

teditatem Patrum fuorum Achab Ke-

gä(US

y. j

- Alivs («lvos. fecit ,feipfum non poteft jal-

gi venumdare noluit , ideó in. Jeza-

Xf

Vun factre 5 crit nihilominus falvatio

belis futorem incidit : & quia Jefus

[[9i2 37»

n

y.3

de tnonte 5 Et ubicunque. predicatum

in vineam fuam, de cà fructus (um-

n

fuerit Evangelium iftud in univer(o Mun-

Marte.14.

pturus , defcendit , ab agricolis au«

nuf-

y. 9

: de, gtatias agentes cantabunt Fide-

dire debuit ; Hic eff bures ,. venite , Maeg,

2le

Jl

Píal. 123

les : Anima no[ita. ficut paffer. erepta

eccidamus eum ,«Q» habebimus beredi- v 3.

&

"fl de laqueo vonantium. . Laqueus con-

tatem eju.. Quid agis ó. Synagoga?

y.7

)d

l(aie 51.

tritus eff , & pos liberati fumus.. One-

ergóne heredem eiicis? hoc Sara non

ratus Cruce in montem Calvarie

! nm

y,

fecit, quippé

que filium ancille

,

d

egreffus eff. Salvator nofler , ibi confre-

ejecit, & heredem fervavit. -

Pjal.75

Sed

um

. .

git potentias arcuum , fcutum , gladium

parum fibi adhuc feciffe Judei Genéf. z

&& bellum.

videbantur, Jefum ejiciendo extra

pDC

n

Ergóne, Ó piiffima Virgo ! tuusFi-

vineam , nifi infuper impleviffent

L i

li

lius dulcis Jeíus totus attritus , &

prophetiam Jeremia dicentis : Mit-

dolore laffüs , adhuc pergere cogi-

tamus lignum in panem ejus, (v era-

Mp

i

K

tür uíque ad montem Calvariz , qui

damus eum de terra viventium. O pto- ferem.ut

AMdridum ;ï palatio Pilati mille trecentis vigin-

brum ingratitudinis! táne vis eradica- V. 19.

Uffas

& uno gteflu diflare tradicur.

reeum de terta viventium,ó Synago-

Yf

[

3.-/R?g. 19.

Grandis profectó, Ó Jeíu mi, adhuc

ga ! quite fibi plantavit vineam e-

tibi rcflat via, & nifi fortior Eliá fuif-

le&am ? Ó trifle (pe&taculum ! Ho-

a

$ 7.

fes, eandem emetiri non valuiffes.

dié jam non ampliüs perfonat illud

fit

Ergóne czleflis INaboth propter

jubilationis melos ? Hofan - nt«,

bene- joan. 2

!

A

uatn vineam extra civitatem trahi-

di£fus , qui venit in nomine Domini : fed v. 13;

D.

xo&n

a Regzi, VU ubi lapidibus blafphemiarum

potius illud Semei i Davidem , à

Num. 21.

obruatur , & fufpendatur in figno,

facie Abfalonis fugientem , píallentis

» v

Íicut ferpens in deferto ? fic eft ; ficut

& dicentis : Egredere , egredere vir 2.Reg.16,

Ms ,

cogitabat Jezabel contra Naboth ,

fanguinum , & Belial , qui in Beelze- y, 7,

d

ita Synagoga frendet contra Je(um.

büb principe demoniorum ejicis d-

!ami

Illa ( ajebat ) fubmittite duos vires filios

monia. Jam non amplxüs hodl& JC- Ltc4 n;

not

Belial. centra eum , & fal[um teflime-

fus rapitur ad Sceptrum, íed ad nc-

j LOf

Kk 2

cem

x

b

XMA

at

2650

IRGac ca1US$ i

cem. Et ecce jarn propé venit Rex

niebarur , qui cadentem jE&zm eti-

li

Melchifedech, fummus Sacerdos jux .

geret ; qui eum in portsndá cruce

K

€enef. :4

tà ordinem Melchifedech , propriis

juvaret, Ubi eflis vosomnes,quià JE-

hf

1in humeris portans Altare, fü pet quod

fu vcftro medico fanitatem recepiflis ?

ff

mox offetet Panem de celo defccnden-

uübi eftis, qui per JEfum cacodemonis

:

«

tem,& Vinum latificans virgines. Ve-

fervitutem evalillis »ubi eftis, qui per

Eil

nit Kex portans clavem domus David (u-

Jefum mirabiliter faturitatem accopi-

|

li

pet bumerum,ut aperiat pertam Regni

itis? Ergóneex his omnibus vel nul-

)

H 22.

cxlorum, & claudar januam ditis.

»22.

lus eft amplius roboris,vel tantz gta-

m

Pergit TE(us rurfus ad montana

titudinis , vel tante benignitatis ,

tat;

tgm

[e]

2favis one

risbajulus , qui quon

u loco atttiti JE(ü. vel modico fpa7

Lll

dam ad montana feftinavit in. utero

tio portaret crecem ?. Ah cirà. obliti

Ti

Virginis , tam leve Genitrici pon.

funt benefaclorum ejus , & mirabilium

Ms

dus venit , atque pre doloris ma-

VAMT

*

ejus , qua oflendit eit... Ex tanta ho-

gnitudine , viriumque defc&tu. Et

phu

minum multitudine , qua ad ípe-

L

ecce corruit , ad terram corruit , qui

&andum Dominum

confluxerat ,

fdt

terram fuper ftabilitatem fuarmn fua-

non eft inventus , ne ullus quidem,

UHU.']

davit. Qui erigit elifos , jam crucis

qui mifericordia erga JEfum motus,

Yün

pendere cadit oppreflus. O fpecta-

onus in fe füfciperct crucis ; non eít

culum ipfis ctiam lapidibus obftu.

Drei

inventus , nift alienigena Cyrenaus,.

141 |

peícendum. Ergóne ipía Omnipo-

Et hic ( quod ampliüs cum dolore.

BIN

tentià cadit , qua omnia portat. vcr-

obftupefcas imerito ) ad portandam Matt. 77.

bo virtutis füug ? cadit, & non eft

VC (

crucem «ogi debuit : Hune augarias V: 27

'qui füblzvat , nec quiad portandam

verumt , ut tolleret crtcei ejs.

n

l

crucem fe exhibet. Totclaudos dul-

—Veni jam Ó peccatrix Anima,, &

K

!

f

ciffimus JEfus ficut cervos falire fe-

füb cruce jacentem intuere Sponfum.

cit , & ex illis omnibus necullus in.

tf

En ! ad terram labitur. divina Sapi-

ventus eft , qui cum morte jam [u-

Yi

entia , rident infipientes. corde in

é&anti Bomino , per reliquum. vig

tería jacentem , cruore manantem,

la

trabalem portáflet crucem. 'Tot ca.

& cum morte luctantem ; hinc indé

lp :

eis lumen oculorum reflituit , &

raptant , haud fecus , ac canis lu-

tf

ex illis omnibus non eft repertus ,

i 0j

dens centonem. .Qmnes cruciatus

:

qui Deo daret gloriam , & Filio

lntye

fortiter pertulit , fub cruce autem

ejus portaret crucem. Tot muris

quafi dcficit , quia ligni pondus ex-

J

Xb"

vinculum loquela folvit , & cx il.

hibet noftrorum dclictorum molem.

L*gls

lis omnibus non . eft inventus , qui

Peccatum eft illud lignum , quodho-

aQ

dulciffimo ]Efu portaffet. crucem.

hHm

minem Paradifo expulit, Mundo

T'ot (urdis facultatem audiendi refti-

mortem intulit , Infernum fuccen-

X

tuit , & ex eis omnibus non inve-

dit, Czlum occlufit , creaturam fta«

i

LP

tiotia-

* ltog

Nf

N

DE VIA HLLUMINATWA. CAP; V. CONSID. XI

161

1

&t

1

tionalem i füo Creatore feparavit.-

cetüf 1fiaco ; fed Oihlïis m the GFFL!H-

d

ln

Peccatum eftillud jugum importa-

detur. furof.

Hodié haud amplius

li|

bile, quod neque nos , neque Pa.

aties € vepribus immolandus educe-

"

tres nofiri portare potuerunr. Quis

tuf : fed Agnus innocentiffimus, li-

ht

!

MAED pH n

enim pcccata tollete poterit , ni

linm inter fpinas immolabitur. Ho-

" Pïi

Filius Dei , pifi Agnus Dei , qui tol-

dié haud dabitut Adamo pomum bo-

iC

r

lit peccata NMiuadi.. Ah . quis capiet

rium ad vefcendüm , fed Filio homi-

IT

dolorem , quem JEfus Dei Filius

ris fcl amárum ad potaudum.

"

fe

fuftinuit , dum cruce oneratus civi.

.. Quis capiet dolorem , quein fa-

Va0

tatis plateas obambulavit , leru(a-

cratifluma Virgo füo virgineo fen«

lem exiv

Ü 1P3

, Calvarie monatem af«

tiebat in pe&tore, dum vidit dulci(-

E.

v

H

m

cendit, ter in via ad terram cortuit,

finium pratereuntem , totum defatie

iil

li^

l

Matrem condolentem afpexit , blat

gatum ,. totum deformatum, cruo-

phcmias litorum audivit , meam ,

re fuperfufum , ab omnibus defpe-

n

]i

i

tuam , cunctorámque mottalium in-

&um & quaft leprofum ; dum au-

x!n[;

gratitudinem previdit. Quoties vel

divit ftrepitum crucis füper faxafale

ll n

uuum gradum íàcicbat, teties no-

tantis, alapas Filio impactas , blaf-

ff

L

rMII

)

vum. dolorem Icnticbac,quia crux

phemias contra Deuin effüfas. Dum

f10l) j

pralonga fua cauda füper lápides fal-

in monte fpe&tabat , quomodo dile-

t

taus tocum fan&tum concutiebar ba

éctus Filiusdenuó in Calvarie monte

doht

juium ; hinc extorquens fudorem, i ]

fuis privaretur. veftibus ; quomodo

AnGaon

*

liüc crüuorem , prout. nonnihil

MT

"d

rmhontis immuittctetüf cavetne , vino

pretfic , dum füuum fanctum vultum

ngäm

potaretut. mytrhato, felle mixto.

peplo Veronice impreffit.

Quomodo raperetut , ut cfüci. r

i

]

Brachium fät'igabacur in fuftentanda

ponererur , «lavisque ajfigeretur.

oniuh

crüuce ; bumerus ingens fuícipiebat

Eja veni jatn Sacctdos perdile&tif-

vulnus , in fuftinendo ligni aciem ;

j Sagä

fime , fi placet , quandoque ambu-

t n

in capite denovo renovabantur vul-

late , Matrem dolorofam coritare ,

n

nera , quia impendens lignum im.

J£(umfponfum gtavatum Cruce in-

nct

i

preffas pinas imprimebat magis; an-

tuere , viam crucis contemplando

té oculos cernebat. füpplicij locum ,

Yil o*

fepé emetire. Fac tibi certas ftatio-

Yi

n

intuebatur montem , in quo fepultus

nes , ne tuis cogitationibus Vagabun-

[v

AU

jacebat primus in terra pravaricator

dis vageris poft gregem tuorum fo-

pw

L;giss in quo & Patriatcha Abrae

dalium ; ut novo te toties myflerio,

hamus fuum intendebat mactate fi

valeas fan&te recollipere , quoties

n«OIFn

liam. Secum mente volvebat Jefus ;

contingit , te in divcría ex mentis

j*

& quafi fibiipfi dicebat : Ecce mon-

mobilitate rapi.

Mund?

Primó intucte ditam cruücis mo-

tem , quem quondam Abrahamo

[1

LCCCH

lerp. En! tantum pondus füper hu-

vam fi

€cn. 22. monftráfli. Hodie haud ampliüs pat-

Kh 3

metrtum

tlcm'

261

rRAc:rAIUs"nI.

merum tatn tenelli Principis , toties

vas: illudentium , d&moniacümquc

Mi

f

mortem ufque jam fatigati , jàmque

plaufum edentium, fuam civitatem e-

cruciati , tam durum , dirümque

greditur. Hodié non amplius. Arca

2 Reg. 6

fuper corpus virgineum , tot cru-

à bobus in curru trahitur ; fed. ipfa

f0

ciatibus jam dilaceratum , lignum

jam Arca vivens boves & tauros pot-

tam probrofum paratur R.egi glori& ,

tate cogitur, quemadmodum fcrip-

p

lii

au&orfquc fan&itatis. En ! Domi-

tum eft : Gircumdederunt. me . vituli

Píal. 2i.

f

nus pro te crücem portavit , cüm

multi s tauri piugues — obfederunt me.

P- l;t

ea adhuc abominabilis effet cunctis

Examina te, & inípice teipfüm, an

d

li

gemibus : & tu pre Domino cru.

non & tu fis talis vitulus laíciviens

cem portare recufas , cum ea jam

in medio deliciarum' ? an non taurus

Gt0

fit honorabilis cunctis populis. Alle

pinguis impinguatus & incraffatus

p

T

non recu(abat ferre tam grande ; &

pinguedine ecelefiafticaram frugur

tu conquerctis ferretam leves uti eft

atque reddituum ? an non recalcitres

filen

fubinde moleflia tempeflatis, defe-

à via mandatorum Dei ? Ah fi hoc,

fig f

&us proprie commoditatis , mortifi-

certé non es dignus, locari in nume-

ptof

catio carnis , vexatio tentationis , fuf.

ro Levitarum, Arcam Dei portan-

[ qui

ceptio laboris , aut interruptio quice

tium; fed es de numero corum , de

F

tis

(

D

quibus divina ait Scriptura : Magnifi-

Secundó altiüs furge cum calefti

cati funt ,e. ditati : inera[Jati [unt , C Terem, s. "

lts

|

Sponíà, & quzre diledum cruce gra-

impinguati : é praterierunt. fermones y, 25

fit

vatum , ambulantem per plateas ci»

meos- peffimé. lNon inflar Simonis

Áatdt

vitatis Jerufalem. Ecce nonné dile-

Demino crucen: portas , fed ipfum

r

Dominüm , velut onus intolerabile

étus tuus ficut malus intet ligna

[

fylvarum. Tot eidem de novo ligna

obfides ; faper ejuídem crucem . ve-

E'If!]& 5 qumo

fylvarum imponis , quot peccata

lut diabolus fedes , ut onus oneri ad-

h Ma;iaf

C4nt. 2.

committis. Peccata etenim funt ve-

das, & juftum Je(um ufque ad ter-

ré ligna fylvarum , quia nonnifi ig-

ram premas, Hine cogira

i.

mi utilia. Ecce crucem , ecce graba-

Tertió dulciffimum JEfum fuper

u

tum tuum, in quo tu tamdiu jam

lapides cortuentem , eofque fuo cruo-

te

&grotus jaces, quamdiu ia vitiis , ut

te afpergentem. Ecce ! dum tibi ca-

T

ab eifdem tandem fanus furgas. Ipfe

ditequus aut afinus , accurris ut

nü, ïïd

tuüus medicus , in grabato crucis ob-

fübleves ; JEfüm veró , tuum Do-

dormite cupiens , illud ad domum

cidfm [

minurm in terra jacentem , atque in

fïä,v

tui parentis feu fepulchrum Adami

fuo cruore manantem , non erigis :

t d

portat. Ecce jam non ampliüs hodié

fed continuó deprimis , quia pecca-

intcr choros ludentium , jubilumq;

re non definis.

| R j

i a

fan&um edentium , Arca Dei civi-

Quartó fta paulifpet , ubi Matia

ngm

tatem David intzat ; fed inter cater-

etit, vel , mente multorum auff.m

Lude |

rum

DEVIA ILLUMINATIFA. CAP. W. CONSID XIV.

163

tum , velut exanimis ad tertam cot- - tis viribus, velut David ange Arcam

n

MC

tuit , dum dulcem 1xatum pratete.

ludebat cythard. Dicito tuis irrifori-

untem vidit. Non in comitatu cogtta-

bus : patiens füi, patientior eto , do-

i Am n

torum , fed in comitatu latronum ;

atientie . coronam ,

ts

fiec recipiam

& hocideó, quia tu in confilio im-

quam repromifit Deus diligentibus

USPO

piorum abiifti , in via peccatorum

fe , INam emnis anima falus , c bea- , Mech-

ld

Wl P'

fletifli , & in cathedra peftilesitiae

titudo in hoc confiffit , ut jam boc , 4 gildis gra-

fedifti. Iu coutilio impiorum abire ,

illo imodo aliquem dolorem aut molefliam ei, (yiyit.

y n

117

h

L

t;

elt malitie fcholatm intrate ,. & ad-

patiatur : [n omni crucis occaftone pj ,.

av

huc cum metu peccare. 1n vía pec

confortà te cum fanc&to Laurentio,di-

c4p. 20.

catoruim flare , eft in fchola malitie

cente : Non eft famelicus qui. efcam

Rn

" Cor nelitus

proficcre, & jamabíque timore ma-

acc firiens — qui potum. defiderat. tam

nl

à lapide

la committere, Aff in cathedra pe-

AVide , quám ego bec omnia tormenta

in Luc.12

fmgm

Íülentie ícdere , eft in. fchoia mali-

ambio & fitio, ut amorem amori , do-

at

tiz (e magiftrum oftendete , , & in

lorem dolori , mortem morti vependam

Ghof.

profundo malitiz , vclut in fecurita-

Chrifto ineo.

uf

te quiefcere. In Primo gradu , nem-

Sextó contemplare attenté. Jefu

POI[BR'-

pe in gradu malorum;itur ; in fecun-

vultum peplo Veronic& impreflum:

, i

[

do , nempe in gtadu peiorum , fla-

Ecce pro anima tua tam multe labore

W

Exech«24.

tür » in tertio, nempe in gradu peffi-

fudatum eft ,& non exivit de ea nimia

EAAUS

j

morum,íedetur.Hos gradus , amabó ,

vuligo ejus. Si tu defideras , ut tibi

fm M

Ícandere noli , ni ad infernum del-

pro labore ac (udore tuo merces re-

fimoti

cendere velis , undé haud amplius

pendatur , quid. non rependes Salva-

| 1p(um

Et fi ali-

tori tuo pro tanto labore, fudore,

glïfäbi[c

licebit revocare graduim.

Luce1ig.

quando in malum abieris , fta , ubi

uin imó cruote ? Ah da peplum

«

p 3:.

Maria fletit; ac cum czco, contrito

candidum , da findonem mundam ,

at

€orde ad pratereuntem : Dominum

da conícientiam puram, ut im ea dul-

clama : Jetu fili David, miferere mei.

ciffimus Jefus faum fan&itatis vul.

Quintó jungete Simoni Cyrenzo,

tum per Spiritum fan&um exprime-

n

& ne fis fegnior ifthoc alienigená ,

re queat.

M

jgo r*

non te ad fcrendam crucem cogi fi-

Septimo

intuere Doininum urbi

j dic

nas, fed velut fponfe , tripudians

valedicentem , per portam exeuntem,

j u

cidem obviam vadas cum divo An-

Ecce egreditur Azarias in fpiritu

um

dréa , vifa qualibet cruce & adverfi-

Dei, & populo füo etiam tacendo

i i

tate; devoto corde clamans : Salve

annunciat : INunc tranfibunt multi dies

6 diü deüiderata crux , unde haec mi-

2. Pdrdl-

in ifrael abfque Deo. vero , & abfque

hi gratia , quo4 dignus inveniat , te

Sacerdote , Doctore , ab(que Lege ; quia If Y

ig PCCG'

invenite, te amplexari , te füftinere?

projecit Ifrael bonum. Ecce egreditur

Lude ea totis devotionis ac charita-

m in-

e4

T Mu

Jonas diviuus , ut propter tua

obe- ?* 7

pl

Q]

-

364.

IRAC

CTATUS

Ill

obedientiam projiciatur in mare a-

h

tet illos autem tion eris, fi non pc—

?*WM ^ mare Patlionis, ut deglutiaturà mor-

perifti iniquitatem.

[

te, velut à piíce s ut abfcondatur ia

iNonó demüm afcende , tiio come

tettium uíque diem in ventre terrz

paffionis cogitatu, cum. dulcitlimo

pí

Pet, egreffüum füum —pr&dicans ad-

Domino montem myrrhæ. Confert

frd

huc quadraginta annis ,& Jerufalem

te ad locum Paflionis , mfpxce cuan

Qf

Marti 3.

fubvertetur. Non re*maxemï lapis fu"

Prmohiïxma Matre Paffionis infltue

40

inenta ; mtuere denudatxouem , Itl«

Ia'

Y. 2.

per. lapidem jqui non de j?nmtur Ecce:

afpice corpus tuum ; ia toto tuo cor-

clavationem, ali&que crudelitatis fpe-

Ti

pere non relinquetur cutis fupcr cat-

Cacula, qu& tota inferni conjurata

Q

l

ncm , Dec cato fuper offa, quænon

rabies in Agnio innocentiffimo exhi-

vdle

à vermibus abíumatut :

APc minime

bere conílituit.

Confer tecum in

tibi promittuntur adhuc quadraginta

corde tuo verba fanctiffime Virginis

E

[]

Rzg.

T

dies, minus quadraginta anni : fcd

ad divam Birgittam dicentis ; Eumte

|

oji

Lb i

dicitur tibi , cuod non fit tuum noffe

Filio ti€o ad. locum . paffronis , alij. per-

hM

tempora,neque horam mortis. Egre-

Revelat.

L

]

£ufferuns eum n eollo , alij in. faciem

dere itaque ia falutem eum Cimj?a tuo.

ceciderunt , & tam fertitor C valenter

CdP l(s

Qul

Habacuc —

grcd»-rc de vmo(ïs habitibus tuis ,

percu[jus e[t , ut licet. ego non. viderem

(b

AC

R

egredere de prwa confuetudine tua ,

pereutientem , audivi tamen . dare [oni-

itdm

- ficut egreditur migrans in montem

tum percu/fIonis » cumque vemj[em cum

,

(s

perfc&tionis , atque fcmpxte*næ (a-

€o 4à locum pal[conts , omniainflrumen.

bt

lutis,

t4 vidi iby preparata ad. mortem fuam i

Ls

ln

O&avó la irymas plorantium at-

C apfe Filtus meus: veniens ibi , exuit fe

QT

tende mulierum , feu dixerim po-

per[onaliter veflibus [uis , miniftris in-

bm h

tis , attende dulcifona verba dulcis

tra fe dicentibus ; bec veffimenta naflrá

Ityy

Magiflri dicentis : Edlie ferufalem ,

funt , nec ea rehabebit , quia demnatus

Ln

Staute autem — Filio

Luc& 23. mulite flere (uper wne , fed fuper vcs ip

eff ad morten.

l

lii

y. a. && [as flete , o fuper filtos veflros,. Quo

o frcut natus erat , nudo corpore ,

qu

d

fequ

niam ece venient dies , in gtibus di-

unus ttnc AécoTens. apportavit fibi. vte

i

cent , beata fleriles C ventres , qui non

lamen , quo ipfe exultans intzme velabat

Yal

genuerunt-s ( übera , qua non lacta-

verecunda (ua.

Poflea rapuerant ewm

fOo t

verunt. Tunc ineipteut dicere mostibus

favi tortores , Q extenderunt 12 Cruce

p

(l

cadite [uper mos-, v collibus :

cperite

primà dexteram manum ejus affgenta

ttos- hcc«. amantitlimus Dominusnon

hi

N

fipiti , qttta priis clavis perforatus erat,

m

tam duré fert jadicium , quo ipfein-

Q mnanum ipfam ex ea. parte perforae

i !

jufte damnatur ad mortem , quàm

bant , qua es. folidius erat.

Inde tra-

ili

i

judicium tot damnandorum , quo

bentes cotn fune aliam manum. ejus ad

I

Seterna ]ufïe excludenturà vità. Bea.

[lipitein , €un. fimili smodo affxecrunt.

6 , h

tus eris , fiinter illos non fueris, iri

Deinde dextrum pedem erucifi xerunt,Gr

ä

pl

[uper

.

D

"ag

»

DE VIA ILLUMINATIVA, CAP.1V. CONSID. XIP.

26f

p

[uper bunc finifftrum duobus clavis , ità,

omne ferramentum non funt. audita in

Ut omnes nervi (j vena extenderentur

domo , dum «dificaretur

dum veró

QO CU

( ramperentur.. Super. hoc obítu.

viva domus Dei diflolvitur , mal-

dcilm

peícite celum. En! qui vos. veílit

leorum mugitus fe longé laté;ue dif-

Cl

Íyderibus,, torus nudus ftat confufus

fundit. Ah quis par eft intzellc&tus

K QUi

coram taütà multitudine mortalium

capiendo dolori ,

quem Dominus

Ti

ex omni natione. Conttemifce Ó ter-

J&fus fuftinuit ? Cruci craffis clavis

m,

r4. En/ qui te gramine florümque

afhixus. Confpicio te, ó JE(u mi ,

'

fa.

b

b 'Iw'

germine ficut veftimento induit , in-

ó dile&e votorum meorum ^ Con-

um

of

*

dutus ftat pudore, quia omni nudatus

fpicio te fuper lignum pofitum , to-

o Cl

v

velte.

te corpore recentí cruore fuperfu-

ecim

Ubi eftis ó Virgines , venite jam,

fum , quem concretum vi avulía

"

(

j

Ü

71..i5

:.jteg. 6.

& velamen faltem exiguum veftro

veftes de novo expreflere. Confpi-

objicite Sponfo , ne diutiüs à (uper-

5 IE,rmrs

1

l

cio , tue palmae dextra obtufum craf-

I

ba Michol , ab clata Synagoga fper-

fümque clavum impofitum. Cerno

"

l

4l

l

natur atqne illudatur Rex Iírael.

malleorum ventilationes , crebráf-

M

i

Quid fj ta pre(ens füiffes , peraman-

que audio percuffiones. Intueor tan-

de Prefbyter , nonné tuo Salvatori

dem clavum tuas teneras carnes ;

um

n

indumentum dediffes ? dedi(Iem u-

venas , nervos & ofla transforan-

i d

tique , ais. Bené eft : cur ergó me-

tem , fecümque per vulnus ipfam

f('"

E

do tuum dulciffimum Dominum to-

cutem ttahentem. O dolor, Óanior!

jl*

(

ties novo majoríque pudore afficis ,

yuti

video & finiftram applicari, funéque

quàm vel unquam ab ipfis carnifici-

trahi & extendis etant. quippé fan-

mj

bus fuerat affectus? Nam quid eft

&iffimi Domini manus frigore ac

ij[ïi! r

impudica tra&are , nifi (e indumen-

T ;;ujïu

concreto cruore quafi contracte ; e»

to falutis exfpoliare , JEsümque cae

rant etiam foramina nimis longa À fe

j

ftitatis amatorem confundere ? Fuit

invicem diftantia pofita, utadeoguc

"p

quidem non una ex minimis , fed

[07 Ti

fanctiffima manus foraminibus ap-

F Í

ex maximis poenis ipía denudatio

plicati non. poffent, nifi uíque ad

i jlþl ï*'

veftium : longé tamen adhuc majo-

refolutionem omnium compagum

u

MM

rem ctuciatum Domino infert im-

extenta. O amor Ó dolor ! fimiliter

TA

pudicitia Sacerdotum. Da exempla

[j ci'

Cruciaffigi tuos fanctiflimos, ó Jefu

pudicitie , & contexifti Dominum

mi ! confpicor pedes , & video in te

Rfjïm»'f'ï

^l

velamine , tege eleémofyná nudita-

jam abundé adimpletum illud divi-

u

tem pauperis , & nuditatem operu-

Á

na Scriptura dicentis : Foderunt ma- Pfal. 1.

ngfl)!

E

ifti Salvatoris.

nus meas , C pedes meos , dinumeraye- y, i.

Contremiíce , ó homo , f tamen

runt emnia offa mea.

T j

Eja Sacerdos venerande, contem-

3. fug. . 3dhuc tibi ineft radix humang com-

!fr J

V. ?o"

pallionis. Hem malleus , &* fecuris, d

n

"Tól

Tra4d. Ili.

plemur die ac nocte Jdumf Domi.

u

num

WH

"

ag

366

TRA4CTATUS

11I.

!

num. noftrum ää&cnfum in . Cruce,

omnibus aperta- eft , cun&fsä*u& di-

citür : Accedite ad. eam et illumina-

P/;ll- 3?51

'A d/ GI* Zti: Ll

fupinum in terra jacentem , elevatis

ad c&lum oculis pro nobis deprgcan-

mini , d facies veftra non confundentur. V- 8

j*

Y

tem, nobifque fuaviter acclamanaem :

Apercum eft theatrum , & viden-

fi membra mca effe. vultis , crucifi-

x

dum proponitur fpectaculum perex-

gite carnem veftram cum vitiis &

Üi

fpe&ationem ; veni modó, que hunc

diem tanto eX(pectabas tempore, di-

hk

cætzcupi(cenräjs.

Carit. 3.

^i

cere folitas Sub. ambra illius , quem de-

li

CONSIDERATIO J XV. -

de

fideraveram , fédi : fitibundé. defides ^ 5

ráfti , atque clamáfli : Emitte Agnum

PC!

lfata i6.

a as Bo ii i i tri

Demine , Dominatores terra. de petra

Ia

An;or meus 7 ïxyï[ais. erucifixus ejt.

ro L

]

deferti ad imontem filia Sion. Et eece

TUf

Eccl. i.

Ileat aliquantifper etiam ipfe Sa-

lmh

V.-.106.

4

M

extendit manus fuás fuper montem

;E

3-

'piens ; & Bon dicat hodie gi-

fiiie Sion , & (íüper collem Je-

-

lun

M

Deut. 21« pil fub fole novum. — Sol ctenim gran-

rufalem Deminator , quei vos. ( Ó M-

m

UT

y. 23.

544!45!);.

j

d- hodie obftupefcit novum. Dictum

raélite) quaretis, i Angelus TefLamenti,

*

L

fAnt

Ad Galat. eft aliquando : Malcdicius à Deo , qui

quem vos vulris. Attendite itaque vo

tll

g* V. 13. pendet in ligno , íed en! hodie inlig-

bis , ne £itis Dei neflvi gratiam trante

à

k

no pendet ipíe benedi&tus Domini ,

ferentes in luxuriam , C [olum. Doni-

h

factus pro nobis maledictum.| Deus im-

natorem , & Dominum moftvum j Efum

fmi) 74

p Du

mortalis hodié occiditur à mortalibus,

Chriflum negantes.. Apparuit enim gr4

T4

Ad Ti:./.a.

n

Creator tollitur à creaturis , & per

tia. Dei Salvateris voffri , quem tu; Mf

tb

p. d.

P

quem omnia fada funt , ipíe inani-

rael , fub. umbra figurarum fedens ,

mec

tur ufque ad mortem. Ecce jam lu-

