manfueté confortate : ne fecüs ex

popu Llïïïxï;u&dOïe regerent, & noa

laborum pondere , aut fludiorum

Ti Qu

tot fcandala 1in Ecclefia Dei contin-

EU

txq

Aaf

"m

difficultate aut negotiorum difiractio-

M

gerent. Plüritnis j jagum Ch

i

ifti foret

ne

tedio vel triftitiá afficiantur

E

fuave » & cuna ob:dientia: opeta

Ug Qd(

Chrifü / imitctur exemplum

qlll

Wi

noluat

ln P

,

DE yLA ILLUMINATIVA. CAP. H CONSID. V.

1f

N

foluit tutbam jejunam dimittere, ne

hobis plenins poftmodim etiam per fta-

yund

in via deficetct. Ec fibi di&um cre-

Stlla ( caltaria. Jubfugamus.

Hac

ü

tl

dat , illud a divo Benedi&to qpivis

fan&us Gregorius , qui & pracla-

t d

12

1

rum

correctionis

modum tradit

In S. RCf« Abbati datum : Opera , qua in

ll

gt

€CAp. 6 4-

Bononi Abbati, inter cztera ita fcri-

frai

"

difcernat, C* temperet s cogitans difere-

.....

M

ens: Benite dulcem : pravi fentiant

jut ([r! i

tiohem [andl facob, dicentis : Si gveges

t a0

meos plus in. ambulando fecero laborare,

corre&iorem $ in qua videlicet correcliee

ExR

ts

morientur cuncii, un4 die.

Similitet

"e bune effe erdinem moveris cbfervan ,

!

ïgi[f;

érilihy

agat Superior, fiquem fuis e (fubditis

dum : ut per[onas dilias, c» vitia per»

AD. 8

Á

sirith

viderit pufillanimitate , mentis ari

fequaris s ne f aliter amere fortaf.e vo-

Vr n

ditate, aut gravi tentatione afflictum:

lueris , tranfeat in ertidelitatem corre-

[ a

€onfolctür eum in fpiritu manfuctu-

Jio : C perdas,quos emendare defideras,

VE

dinis & foveat in finu fuo.frcst portare

Sic enim vulnus debes abfeindere, &t non

folet mutrix mfantulum. — Non furdà

Ainatatt

&711.11.

]2.

polfít ulcerare , quod. [antam et s ne j

ectutt:

aüre Prææri:ns civum Grcgogälmza

Dlus, quam ves exigit , ferrum imprefje-

Qu

3

!

hifce ita monentem: . Keceffe efl, talem

Yi , Hoctas Cul prodeffe feflinas.

Ipfa

( qui pracff, exbibeat, cui febjedti quiq,,

enim in te dalcedo cautà. , tien vemiffa

L

ecculta quaque. (ua prodere non erubef-

fit : correlio verà. diligens f& , men Je-

T

€ant

*

L

,i

J

ut cLm tentationum füiartam

vera * fed fic alterum condiatur ex al-

[

1 7?!&?[-115'

A

n

jJincus parvuli tolhrant , d Paflorts

fe10, ut C boni babeant, amando quos

, b

mentes , quaft ad matris. frmwm recur-

À.

caveant ,. O pravi

TADt :

boc, quod fe ugytnari pul[an-

tuetuendo ïqu;od di

, qu n

ligant.

tis culps ferdibus pravideut. , exhorta-

" (: n

T5

Cogitet quivis Paftor & amima-

onis €

Vvv

folatio, ac Lacbrymis orationis

rum Kector, fe pefitum effe ad rc-

ï 7;:0:3'!)';':5

lavent.

lNunquam oblivifcatur divi

ducendas errantes oves : not canes,

; diitih

Pauit dicentis

«

^il

e

Cenfiderans teipfum,

qui fuá fponte fuum ad dominum

TE ii

Ad Ga-

lat. 6.

Ht CF IH tehteris, & cxperiaris, quód

rcmeare coníuefcunt ; quaerendae fünt

4l n

i

Iu

| æ:gf;a

indignus fit, in tentatione confola-

1

Oves , non ím errore relinquende,

i

I

t1otiis

i

j r

,

n

üvamer accipere , qui com.

tieque lupotum voracitati exponen.

fuevit idem füo proximo, precipué

de ; fale diícretionis funt alliciendae,

hgt

fubdito tentato, ncgare.

non velut alini verberanda, aut fu.

of y v

Terüó debet Superior, & quivis

fübus difpergendze; prout illi folent,

r od

animarum Paftor, velut oleum fqua.

quibus aliquando dicetur & Cwm au-

Ezech.24.

jrt

triea ulcera, fuorum fubditorum vul-

fleritate. imperabatis eis , " potentia.

V. 4

ao

nera prius oleo lenitatis mollificate,

Br difper(« [unt eves mea , eo quód non

3 fccm á

antequam incipiatferrum corrc&tio-

effet Paflor : & faita [unt in devoratio-

$-parte

nis applicare ; prout fanctus Grego-

nem omniutn be[liarum. agri, di[perfa

d

dif'ï'fl

Fa[- 4d- rius edocet, dicens : Equos indomitos

funt. . ErraVerunt greges mei in eunttis

]

Wonit-19. b|andA priti; mantu taugimds ,. «t cos

suoutibus , C in wniver[o colle excelfo :

m;q

Q. $

. € [u-

n

Ut

u€

$w

né

TRAGTA

T

TUS Il

(5* fuper onmeni faciem terre difperfi funt

bilia fumt ; prefettim in Supetiere,

f

qui deberet blandiri ut pater, etudire

greges mei, &* non erat, qui vequireret,

] ii2 fj

üt mater, inflituere ut poneifex, pro-

| RO. lt

Non erat, inquam, qui requireret, au-

diant hoc Pralati , non fruftrà re-

ut divus Hierenymus Theophylum

Hit

!

petitür ; Non erat , qui vequireret.

Epifcopum Alexandrinum laudavit.

DT

Hoc eft , quod non modica Ícan-

Á

Hoc fiquidem illos tangit , qui

etrrantes oyes perire permittunt, nec

dala in Ecclefia Dei producit. Sub-

hn

fugitivos Religiofos ad Religionem

diti clamant

Quoniam ftpervenit

7

Pfal. 9.

reducun& — Et hoc quidem idcitcó,

man[uettudo, eorripiemur. Itern, corripiet

.

Q.

;

me puftus in mifericerdia. — Superiores

ut vel marfüpio parcant , vel fux

Pal 148

?

UT

ceommoditati & cominodieri. quieti

veró nonnulli fibi pro imitationis

DT

confulant , ve! fuam authoritatem

exemplo ftatuunt illum , de quo y. f

D7 [)

oftendant.

At hoc non eft boni

divina afferit Sctiptura : Qu0d won

108,

mei

eft vecordatus. facere . mifericordiam ,

Pa

Paftoris imitari CX».TDPIUID , qui re-

E^

Jiiu;

lictis nona

e

cinta novem ovibus in

Cv perfeeutus e:]i bomintim inopem C

P

Lute 1$.

h [;

deferto , vadcbat ad illam qua pcrie-

mendigum, C eompuncum corde mor- !*

lii $

Et plané neccísé haberent,

rat, quam cüm inveniffet, impoftuit

tificare.

g

in humeros fuos gaudens. Hoc non

ut audirent Amos Prophetam cla-

Atftes. 4.

LT

eft atfimilari bomini negotiatcri , qua-

mantem

Audite verbum loc vacca

nf

Matt.,z;,

renti lonas vüargaritas , qui imventa

pingues , qua eflis in mpnte Samarias 7 7

lit nj

autem uná pretiost margarità ,. abit,

qt& calmpiam facitis cgenis , Q con-

Itmf, á

& vendidit omma, qua babuit, & emit

jringitis. pauperes.

Et recordare non

Ji

]

Wh

eam. En! Chriftus omnia fua & íe-

vultis, quód fübditi veftri, caro fint,

LE l

il

ipfum in mortem dedig , ut ovem

figmentum figuli , & vaía fi&tilia,

ifti

non in furore confringenda , nec ad

T qi i

perituram à morte redimere

n

veró mercenarij parvum etiam labo-

petram allidenda : fed in manfuetu-

fuhr|n

rem nolunt impendere , cxiguam

dine purganda, quemadmodüm vitra.

L

moleftiam. recufant fufferre. pro ía-

'vel in ftramine, vel in gollipio, vel

aliá in molli fervantur materia. Hinc

lj Pm

lute anime pereuntis. — Pertinax ('a-

"Dl

junt ) eft, & propterea paterná cor-

fan&tus Benedi&uä in Ífüa Kegula .

fphllm;dl

re&ione indignus. Et Thomas per.

quemvis Abbatem paterné hortatur,

4

ht é

weax fuit, & tamen Dominus opti-

ut in ipía correptione prudenter agat ;

mus Medicus eum blandé affaturus,

ne quid wimis ; ne , dum nimis , cupit

lii ke

& fic fanaturus acceffit ; propria fa.

lere eruginem, frangatur vas s [uam-

"I Qf

*

m» UE

lutifera vulnera tangi permifit , ut

que. fragilitatem [amper [ufpettam ba-

t

Thomz infideliratis yulnera faluti-

beat , memineritq, calemum qua[Jatum

LÀ

fcré tangeret , & fapienter curaret.

nen conterendum, — Et femper. fuperex- Cap.64s

Q ifle B(

Ecdi.27.

Sed undé quorumdam pertinacia ?

altet. mifericordiam . judicio , ut idem

"t f

Dd

y. 3.

nifi, quia ira & furer utmg;; execra-

ipfe confequatur.. Hinc & Bernaróus

excla.

V exc

—

DE V14 ILLUM INATIKA. CAP. IH.- CONSID. F.

í17

Ht,

éxclatmnat : Audiant boc Prelati , qui

quemadmoedum illa aves ad cantsx-

ülte

dum.

Serin. 23« fibi contamiffis volunt effe formidini , uti-

Ubi Supetior manfuetudine

g

fup.Cant. litati raró erudimini , qui judicatis ter-

fuum mandatum velut currum inun-

Lyï.um

YAm. Difdte - Subditorum inatres vot

git , ibi fubditus bené operando cum

"

effe debere, non dominos. Studcte magis

Elia in ccelum evehitur. Et fi utilior

(

AMAT , qUAm iüeti : r [ interdzi fe

bonos ad meliora trahendi modus

NY

veritate opus efh , paterna fit , mon tj-

ipsà manfuetudine effet, utique eun-

UM

VAWWICA V atfes fovendo , patres voi

dem Chriftus docuiffet ; utique ab

rmpie! '

Corripiéiido exbibeatis.. Man[ue[cite, pa-

ipfo dilectus Joannes didiciffet , uti-

TIOto

m

Wire feriratem , fufpendite verbera , pro-

que Paulus adhibuiffet; fed'man(ue-

tioni ' '

ducité übera, petlora lacte pinguejcant,

tudinem Pauli audite, àd Corinthies

eq "

hon typbo turgeant.

ita fctibentes : Non ut confundam vos;

4 Cor. 4i

l

Quid jugum ve-

j

du

«"ä'

/

ftrum

Juper eos aggravatis , quorum

bec feribo , fed ut filios intos chariffrmos

Yo 14

frdmmþ,

potits ouera. pertare debetis ?. cur mor-

inonieo. Manfüctudinem Joannis per-

1 Ü ! '

."I'l'

fus à ferpente parvulus ,. fugit confciea-

cipite, qui nunquam aliter fuos dif-

j

tam Sacerdotis , ad quem eum fWaAgis

cipulos alloqui confüevit, quàth ille

Filioli

ibïfïfm

i

oporiuerat tanquam ad finum. vecurre-

dulciffimo loquendi modo

m

a' NI

re matris ?. Si [pirituales eflis, inflruite

imei Wiclinabat nempä füam aureta

bujufinedi in (pivitu lenitatis. — Confide-

fapiehtié , & ex intimo ejuífdem

j M

giuti

ret unufquifque feipfum, n& c ipfe ten-

haufit pe&ore illud. coelefte doc&t-

Eal 3

(

Ierr , alioquim ille in peccato taorietur,

mentum : Fliim man[uetudine opera

hn

Janguinem autem ejus , ait , de manu

tua perfice , & fuper bominum gloriath

VOIQ.

Serm. 2.

AU ïïü[»

ta requiram. FÍacan&us Bernardus,

diligéris Manfüetudinem Chrifti pen-

f

: fup.Cant.

qui & alibi formam bonotum Prz.

fate, difcipulos fuos poft refurrcétio-

fulum defctibens , ita habet : Sciunt

nem fuam frattes vocat , à qhibus

d

alittt

quippe boni, fidelefque Prapofiti languen-

pauló anté in motrte füerat derclictus,

"t

um fibi creditam. animartm ciram ,

& ab uno eorum negatus. Pacem eis

hoh. pompam. Cuma, internum surmur

m L

tribuit , ac ptandere jubet, quos ob

cujnfpiam illazum . querula vocis indicio

tutpem fugam , ob inconftantiam,

Reguh

deprabendunt, etfi in ipfos ufque ad con-

ob fomnolentiam meritó increpate

vitia & contumelias prorumpentis , me.

potuiffet. Vix pulchrius, vix nobi-

wmmf)

dicos fe C non dominos agnofcentes, pa-

lius , vix excellentius regimen na-

ir h

7 alplf

raut. confeflün adversis pbrenefim ani-

turá adinvenit tegimine apum ; aft

ine, non vindittam, (ed medicinam.

in hoc. regitnine Kex aculeo catet ;

T W'

Quattó debet Supetior iti manfüe.

ícu ut veriüs Balilius loquitur : Eff L4b. hex.

m

tudine bonos fovete , ficut oleo fo«

€ ipfe Rex aculeo praditus , fpieuloque amet. . |

m i

vetut lumen, Eft etenim manfüetu-

armatiu , at nunquam irritatur ad. ul- Homil.$,

do velut Autora confürgens , homi.

tienem , munquam utitur ille. Leges

gt i

Rem excitans ad bene opcetandum,

quadam ifla natura [unt, uflitu

t4g, noti

u

letteris

aov

12$

TRACTATUS Il

rat Poen-ücntibu.s in eonfzffionali

littavis mandata. — Tardsi, inquam, ees

I

4 vindi&am , penamá, [umendam effe

quidem gravitatem peccati ad ocu-

fin

oportere, qui maximas obtinent otefLa-

lum monftret: ita tamen,ut animum

bus

tes. Pudeat ( inquit Romanus Philo-

poenitentis femper per verba lenita-

ffius

tis demulceat, ne fecus loco fructus,

fiti

Lib. . de fophus). 4b exiguis animalibus nontra-

contethptus , defperatio, aut indura-

aliar

Clement. bere moress cii tantó bominum mode-

ratior animus effer debeat , quanto ve-

tio tefpondeat. Studeat deterrere à

110Y.

cap. I9:

kementils necet.. Pudeat Sacerdotem

periculis peccandi, & manfüete alli-

cete ad neceffaria media apyhcandi.

m t

manfuetudine earentem, pudeat eum

wgiL ' lgm

indomite irxz , amarulenti animi,

Quodcunque egerit, & ubique fue-

tj QO

furibundíque modi, quo commiffas

rit , femper fandum Martinum imi-

i. Í ati()f

Ébi oves tractate confüevit, Indua-

tati conetur

de quo 56Vcrus Sul-

l QU

^

tur pudore, & ornetur manfüetuéi-

pitius refert ; Nemo unquam Marti-

ä iaj PeIECI

num vidit ir«tum , meno mrentem ,

1

ne Davidis , ex que teües precatut:

hy M fhlhn

Memento Domune David , «* ommis

nemo ridentem , tnus idemque femper,

" I Iffgi'n

Pfal.i21. man[uetudinis ejus. O. quam mitis etat

celeftem letitiam vultu praferens » tat-

iferit

David ? quàm blandus, bamilis [piritu,

tam veró adversts omnes injtrias pathe

ütüm

fédulus corde , facilis affatu , fartis in

entiam afumpferat , ut impune etiam

ab infimis clericis laderetür ,. me€ prop-

Fb

$. Ambr. ,pralio , manjuetus in imperio , patiens

[ia jn

lib.z.offé- im couvitio, ferre magis promptus, quam

tey id eos . aut loco unquam moverit;

d qi

(4p. 9.

referre injurias s. ideà tam ebarus evat

aut à fua charitate vepulerit. Nauguam

fubride

ommibus , ut Jn'venis ad Regnum etiam

in illiis ore nifi Cbriflus.. Nunquam in

u

invitus petevetur, d vefiffens cogeretur :

illiis corde , mf pietas , nifi pax , nf

ptrig

mioricerdia imerat. — Plerumque etiam

fenex: me pralio. intereffect. à. fuis rogare-

ia

-tur, quid muallent emnes pro ipjo peri-

pro eorum , quie

btreilatores illius vt

füdn

elitari , quim illum pro omuibus : &ad,

debantur , Jolebat. flere peccatis, — Ob

oculos fibi ftatuat manfuctudinem

lY ubl

|ígarenies eum fs , filia parentibus pr«-

Philippi l. Hifpaniarum Monarcha ;

Yitür 0

fercbant, Ita fit Sacerdos, fit femper

Ocüm

animo tranquillo , vultu . placido,

qui quondam feram in noctem ad

hdf'gl

UUR

affatu blandus , vindicare neícius,

fummum Pontificem de gravifb mis

$

H

Mfinpy

iracundis benignus, aflli&tis gratio-

Chriftiane Reipublice negotiis lit-

teras exaraverat ; jamque Epiftolam

Ug ;

fus, paffionatis compatiens, injurian-

tibus ignofcens , & fe cunctis im-

abfolutam , complicatam , figillóque

ftnne

a (

pendens, & tunc erit omnibus gta-

obfignatam , cuidam Áulico debite

titulo decorandam tradiderat ; eüm

4&105 mus à

tus, omnibus charus , altiüs promo-

h

ille femi-fomnis , fuperícriptionem

)

ln

veri peraptus ; Vitia in cathedra

recentem ab atramento pulveraturus,

. Cln

quidem & abíque humano refpe&u

.

Cæl]

cxsggcret ;

ita tamen ut fempet

haud fatis attentus , pfo arenario

Qui

f|

«ondimentum maníuetudinis inge-

atramentarium invetgerct, totamque

lito

E?iifa ,

1

;-K

DE VIA ILLUMINATIV 4. CAi HIL. CONSID. l'L

129

A

Epiftelam cortumperet. . Alius for-

CONSIDERATIO SEXTA.

( ol«

fan hominem tam incurium omni-

Mu

Bt féxta Stella, — -

bus inferis devoviffet ; man(uetifTi-

À

jnit

Seu

mus veró Rex, nec minimo indig-

ïuflüï;

De Virtute Gratitudinis.

natienis verbo prolato, fereno vultu

inditt

aliam chartam petiit, & ex integre

Ratitudo definitur , quód f

ttet à

novam rursüs Epiflolam compo-

compen[atio accepti benefieg s qu&e

i

e du

Henricus

fuit.

Non minüs cenfeo memoratü

compeníatio vel fit pet agnitionem

ïht

1

u

--

Engel. -

dignum, illud man(uetudinis fa&um,

& continuam memotiam dati béne-

ue du

:

£rave in

quod idem Rex in die füze inaugu-

ficij , & eft primus gradus gratitudi-

at f

nis ; vel laudando benefactorem, ci-

: Eváng. .

rationis ofendit, quo nonnemo, in-

m od

Luce.

cutié- confertam multitudinem com-

que reverentiam &c honorem tribu-

; at

Dom.2o.

pefcens , obloüga perticá ttes cry-

endo , & cft fecundus gradus grati-

tudinis ; vel beneficium beneficio

TE

poft paft

ftallinas lampades , fuper Kegis,

t j

Pentec.

Regihzque caput pendulas , con-

repenfando , & cf tertius gradus

d 3

h

ftegit., ue if&dé oleum ubertim in

gratitudinis. Et quia beneficia acci-

n

utrámque regiam períonam delfluc-

Pimus vel immediate ab . ipformet

TT

ret, regalé(que veftes, utut pretiofas,

Dco füpremo benefa&ore ; vel à

J

i

[

"

fua inunétione Ífine pretio redderet ;

Sanctis in coelo triumphantibus ; vel

TU

ad que tamen & Rex & Kegina

à viatoribus in terra nobis convie

fubridente ore, ferenóque vultu hoc

vehtibus; "hincalia eft gratitudo ergà

| N;n:.g:mii

Izmqtmm ;z;

unum protulére: huc pinguis imber

Deum , alia ergá Beatos , alia ergà

"

augurium nobis fit faufti regiminis

mortales, eaque vel erga fuperior&s,

Et fine dubio

"T

A

& abundantis pacis.

vel &quales , vel inferiores.

prudenter ibi fperari poteftoliva pa-

T

Quanta gratitudo fit vittus , ille

f n

cis, übi in Capite feu in R.cé&ore fer-

non ignorabit, qui ftudiosé expen-

gt

vatur oleum manfuetudinis , ita ut

dit, quàm abominabile & plusquàm

[ori

locum inveniat , quod Eccléfiaftes

beftiale vitium fit ingratitudo. Plus

- Eccle. g.

popofcit, dieens * Oi tempore frnt

xdan ?

dico, quàm befliale vitium, ingrati-

KVI :u

veflimenta tua candida , v oleum de

tudinem ! Lex emum gratitudinis taim

LudOViFJ

P

Granat.

yotit J

&apite tuo non deficiat. — üuaptopter

generalis eff , & Deo tam amica, tit ón

:

li

flrenué. laboremus pro- acquirenda

tpfis feris banc impreffam veluevit. inchi-

jpdit

^

i

hae coclefti virtute, inftanter. clame-

ationem. — Interroga jumenta. C doce-

?eb. x

ji

giiiö*?

Píal.1e3.

mus ad Dominum , Roflram sr ex-

bunt te , e velatilia celi , & tndia-

v.7. G' 6

Q deh

o

V-l)'.

bilaret faciem in oleo mantuctudinis.

bunt. tibis loquere terra , & refpondebit

rat i

Prov.17.

Clamemus & ad maníuctiffimam

Ifaia 1.

f t10: !

tibi : Cognovit bos poffefjorem fuum, &

y. 2.

cccli Reginam orantes

Virge fin.

afinus pra[epà Domini fui » Homo vcró

Y g.

|veti

yt»

ven ][1

gularis, intet emnes mitis, nos culpis

ingratus, reddit malum pro bonis. in-

Av

folutos, mites fac & caftos.

tetroega Dclphinum, qui puero ad

g

Ü

B

,vklmu. I1I.

vc&uram

-

Egm

t

156

«IR,ACTATUS IIf

ve&uram fervicbat , eoquódab ipfo

Kedemptori , & ontnium bonorum

fis (

Pan[a-

é manibus piícatorum ereptus.

In-

Largitori tantum gratitudinis non dat

hi de

fi4s.

tettoga Leonem , qui Androdum fer-

pro omnibus his , quantum vel cru-

g

fhe

vum diu in quadam fpcelunca velut

deliffima béftia homini. ttibuit pro

hofpitem alebat ; captus , Romam-

ftona

Staplet.in

exigua curatione vulnerati pedis.

[

que dedu&us, eundem Androdum &

Stupenda [ane ves eff , ( verba fuht

qus,

Prompz*.

fuga retra&tum , fibíque ad devoran-

Ludovici Granatenfis ) queque per-" Dutt

Qj,

um al

dum objectum, blanditiis miráque

[picue fatis arguit : effe quoddam genm pectat.lib.

benevolentià falutabat : atque exin-

damouiorum ,^ quà excecant. mo[flvum ! attto.

& lg

de libertate donato , inftar canis (er-

intelleium , indurant noftram volun-

Ton d

viebat ; omnia ad oftendend

am gt3-

d5

tatein , C memeriam perturbant , ut

fanife

D ]

titudinem pro beneficio, quod ipfi

tanti benefattoris non recordemur. 1m6

(

jam dudamantea Androdus exhibuit;

quod íine comparatione attocius eft:

tido r

dumà prxda redcunti é pede fpinam

eundem ipfiffimum Deum ac bene-

0s

Mattbeus

heregtem evulfi. interroga alium

fa&orem noflrum , haud fecüs ac

itüt g

Leonem , interroga (imul & Serpen-

petfimum malefactorem , & infen-

Paris in.

tbi j

tem , quorum primusSilvano cui-

fiffimum inimicum nefandiffimo e-

Vae, a

bift. An-

dam paupercule hinnulum attulit :

dio profequamur: indies tot offen-

iq T

glic.-

alter pretiofam . gemmam- obtulit ,

fis & injuriis inipetamus , tot eul-

m 4

pis & peccatis irrideamus,

grati pto beneficio , quo fuerant à

i.

&ilvano affe&ti : eoquod fuerint ab

Infpiceó Sacerdos vitamtunm , an

Q? F

ipfo & profunda fpelunca extrai

faltem crudslium beftiarum gratitu-

DP

A]iagy Vitetroga Draconem , qui quendam

dinem afïïsquaris-s, qui bonorum

Ltj «

adolefcentem à furore latronum for-

hominum zmulari negligis: En!à

lb.:5.

CX?l[ation

titer defendit, & incolumem ferva-

Dco: effe, vivere, & intelligete re-

vit; agtüoícens , eum ipíum effa ,

cepiftis fenfus acutes , omnia mem-

G j

|

& quo quondam puero, adhuc parvus

bra integra & fana , bonique talen-

fübduccrg,

educationem &c nutrimentum reci-

ta fufcepifti ; à parentibus tuis fui.

"t od

Poannes & piebat. Intertega Pantheram , quz

fli fludiosé cuftoditus , laboriosé

Vi

$.Ggg, nonneminem per deferta loca ad tu.

educatus , in ftudiis ab eifdem fum-

tiora deduxit : : grata pro beneficio ,

ptuosé nutritus & veftitus , & li-

[

lib. g.

It

d

quo idem ipíi catulos é profundi

bcraliter fübindérecreatus , vel pio-

€4p. 5 6.

ts f

foveà eduxit,

Ecce fimilem greti.

rum eleémofina füftentatus ; deindé

tulinem exhibent , aliàs votaciflimz

T t

ab Epifcopo ad (acros Ordines ad-

b:liuz , fuis benefa&oribus prto be-

miffüs , in numero clericorum re-

ER l

neficio tanüllo : & homo ratione

ceptus , prz aliis multis digaiori-

QU& n

donatus , ad (imilitudinem Dei crea-

bus ad Parochiam promotus ; à Deo

tus, innumeris ac 1mmenfis beneficiis

Nf

interei fingulis momentis gratiis &

lii

[is

ciotatus , fuüo Bencfactori , Creatori,

auxilüs praventus , innumeris ma-

Uj

ht

li

Iu

DE VIA ILLUM INATIV A. CAP. III. CONSID. VI-

131

Yif

lis fubdu&us , & veluti ceuli pupil-

commonuerunt , accenderunt , ad-

Tot

la defenfus. . Jam dicito mihi , ubi

egerunt.

Ubi eft gratitudo erga'!

Yect

eft gratitudo ergà fanctiffimum Nu-

preceptores , imfiructores , prof&il

men ? profe&ó immortificate paf-

íores , & magiflres ? talem his

J W

l pedls

fiones , di&oluti mores , indevoti

emnibus:. gratitudinem | rependis ,

a&us , lurida vita, temporis negle-

r lt

qualem illis , quorum non es memor

þ!,'

&us, bonorum diífipatie , talento-

«mplius :eque enim ipfi de retribu- P/al. j7,

ii p

ï

H

ruf abufio , culparum magnitudo,

ente manu tua , de precibus tuis , y. s.

lg

"

P]

hec

& ncgligentiarum multitudo

& de memoria tua repulfi funt.

t

non iunt índicia gratitudinis , fed

"3

Hoc non eít imitari Joangem

imanifefta nota fummse ingratitudi-

Berckman , qui bis per diem pro

v , v

nis.

"

Edicito mihi , ubi eft grati-

fuis profefloribus orabat , & varia

vodu d

tudo ergà parentes ? an exiguum quid

poenitentig opera offerebat.Nec fibi

autumas , quód interdum vix non

ac bt

ad netam fumere exemplum Marci

atrum panem fibi fubtraxerint , ut

Antonij , qui tantum fuis magiftris

d as

tibi

filio*fuoannuatim victum fol-

tribucebat honorem , ut eos pr& c&-

&if

teris ad ofculum admitteret , eorum

vdilm

vere , aut veftimenta emere poffent,

in fpe exfpce&tantes. retributionem ,

aureas imagines in larario locatet ,

s [ot Oi

cüm aliquando de ftercore fueris e»

eorümque fepulchra hoftiis & flori-

TE

r de

fe&us , & cum ditioribus colloca-

bus otnaret.

Hoc eft plané mino-

J5

tus ? Exiguum hoc plané bencfici-

rem gratitudinem füis benefactoribus

mum.l

um nen eft , nec exiguum ingrati-

aut.parentibus exhibere , quàm

j gt

tudinis crimen in Sacerdote , poft(ui

Alexander Macedo füe Bucephalo ,

| bono'furfä

exaltationem , füos humiles & ple-

dum eidem jam fenefcenti , ftabilem

p D

beios parentes nolle ampliüs agnof-

providit & decrevitannonam. Hu-

xigeti 1

«ee , omnem confípedtum aíluté

jufmodi ingrati certé. vix aliud pro

a P

fubducere,omnem aditum fraudulen-

epitaphio merentur ,prater illud ,

33que [JC

ter occludete , opem petentibus nil

quod habet Kex ]oas in divina Scti-

yis Ut

us

prater dura verba remittere , eof-

1 AH ) nmc

ptura, dicente : Er mon eff recordatus

dem earnali facco feu fcorto poftpo-

jeas Rex müfericordia , quam fecevat 2.Paral. ;

fj

j iUf

&l

j

nefe ; & utinam non effent tam de-

focada pater illius.

Non recotdatut 24. y, 22.

R]IUS ]

Parochus mifericordie fibi à fuo

genetes filii. , omnis pietatis ob.ligi ;

z

US ) V.,lp n

& magis. quàm quevis bruta — in-

&i

Epiftopo praftite , utpoté à quo

ztusy

grat.— Effaremihi,, ubi eft grati-

fuit à facros Ordines admiffüs , ad

Non&

Qrins *

tudo etgà bencfa&ores ? ergà illos,

tale beneficium promotus.

qui te in ftudiis fuà liberali manu

tecordamur , quantum laboris ma-

ynooni !

j

r; d

velut filium aluerunt , à via petdi-

giftri in fcholis propter nos gratis

lotus Í

tiohiis per zelefam eerre&tionem tc-

impenderint , quantum temperis

[Is gl' dmb

tMaxerunt , ad pietatem ac ftudia

per tet annes expendcrint , quan-

K a2

tum

132

N

LDRACTATUS-IHI

creatum confpicimus , proptör hox

(

cim pulvetis deglutiverint — Ipfi

minis utilitatem fa&um effe , fateri

ff

frequentet uno die quinque , aut

fiat

omhninó íex horas proprim utili-

debemus. Quidquid à Dco permit-

1n-

Tiut

tati

fubtraxerunt ,

ut nobis

titar, prohominis falute permittitut,

Tüit

ftillarent aquas falutaris dodtring:

pro hominis falute ordinatur. . .Coe-

lum otdinavit Deus , ut alliciat ho-

ff

- mos veró per diem vcel quadrantem

minem faà pulchritudine, Mundum,

vli

ampendere nolumus , ut pro eidem

^. fundamus orationem devotam ; ab

ut erudiat fuá eorruptione , Infer-

&j

ipfis gratis do&trinam accepimus , &

num,ut prober tenratione. Tantum

. lii

fed f

W.

gratis miniftrare nolumus

Dcus pro homine (aftinuit, quantum

cit vcl infans baptizandus, vel mu-

potuit ; tantum fecit , quantum va-

rcmg |

luit ; tantum tribuit , quantum ha-

licr poft partum. benedictione do-

qu

nanda, tempus & labor à nonnullis

buit. Si cupis igitur fcire, Ó homo!

b

cenfetur quafi perditus , niíi petitus

quantam Deo gratitudinem dcbeas,

'y

refpondeat nomus. Omnia pzopter

dicitur tibi , quód tantam , quantus

Ti d

aurum

?

& nihil gratis ; qui

eft ipfe Deus ; imó amplftis de gra-

fey,

tamen omnia gratis in ftudiis ac-

titudine addendum eft , quia Deus

lts

r

feipfum non quomodoeánque dedit,

DI

Cepimus,

Porró quamquam magnam grati-

fed dedit fe in paffionem , obtulit in

vä"»'iï e

1

tudinem ;debeamus | preceptoribus,

mortem ; dedit fe pro injuílis , ob-

W* u

quamquam magtam parentibus ;

tulit íe pro peccatoribus , tradidit fe

Vüper,

magnam Gc períecutoribus, majorem

pro nocentibus.

A

lr |

O homo, o

Sacetdos, qund-,agi;

tamen adhuc debemus Angelis cu-

t

ftodibus: dtpotä, qui nos defendunt,

mus e fi tanta nobis beneficia ab ho-

Tlottis v

etiam dum dormimus ; qui nos cu-

mine nobis provenirent , fortaffis ca

Tütette

ftodiunt, etiam dutn peccatnus

memorig infículperemus , & eternis

Atidon

[»

'elo

Ma-

^

um

jorem adhue dcbemus An

[o]

monuientis committeremus : do-

hrlls

nata veró nobis talia ac tanta à Deo,

Keging , cujus fi non füilfent ma-

Tf) t

terna pietatis vifcera , noftra jam

parvi pendimus ; tanquam ignari,

X ptg

pridem anima eternis flamtmüis ute-

quód longé fit majoris aítimationis

rmiïät«*

tetur addicta. Supremam veró debc-

à Deo etiam miuimum donum ttl«

10

o

r

DN

if?g

mus Altiffimo , utpoté à quo to

butum , quàm à creatura maxima

3

l

Cs

p

Qloni

mova beneficia fecipimus , quoti

qu&que donata. ^ Dono etenim in-

n

od

1

1.

Cia

ee

fpititum trahimus. INon tot &l

[,]

ns valoris pondus adjungunt dig-

" f

ftellas, non tot littora granas , non

nitas tribuentis , & indignitas reci-

PS If

tot

maria guttas , non tot gfa-

pientis. Hinc non adeo miramur l-

Vnavi

mina urmcrant eampi & horti,

peratorem aurcam catenatn, dO!]ü;l-

[

l M t

quot quivis homo à Deo recipit

tem Íuo filio, aut alij bené promeri»

J lfä.

[

|

l

lieto R

gratias. Etenim quidquid in Uiniverío

to:miramuf autem , cum. candem

. j

donet

l PCS VOQ

CC

—

94

"us

2

15

DE VIA ILLUMINATIVA. CAP. IIl. CONSID. VI.

tlo

denet civiexttaneo. lNon adeó mi-

claudum vocabat Miphi-Bofeth, fine

ft

1

ramur , fi mendicus mendicum do-

dubio quibufcünque verbis & gefti-

nat ofculo : plurimüm veró mira-

bus poffemus, fofltam gratitudinem

rm

CUU

mur , fi Rex in mendici amplexus

indicare niteremur.

Et cn ! Doma-

(t

ruit. Ingentem praterea dono valo-

nus nofter quotidie nos admittit, &

rem & zílimationem addit , fiillud

vocat non modo ad re

gias, fcd imó

atl

o

ndum,

vcl à parente vel ab amatore venit,

divinas ad epulas, dans feipfum im»

[ate

de cujus fidelitate , . & amoris fince-

menfíüm iti cibum & coenam; & ubi

t

fl

Ui

ritate dubitare non licet; prout citrà

pro tam immenfo vel minima gra-

k

J m

nefas dubitate nequimus de Deo pa

titudo ? Siquis nobis regna & (ce-

rente füpremo, amore puriffimo.

ptía promitteret , indubitanter fine

umv

Siquis hominum nobis reflitueret

mora nos gratos haberet.

Et en !

um o

hom:

membrum abíciffüum , lumen amif-

Dorninus ac Deus nofter , quamvis

ddass

fum , anitatem deperditam , pecu-

nec fallere , nec falli valens , juta-

us

niam ablatam , certé eidem grati fie-

mento firmavit , proprio fanguine

'emus ; at Deus non modó nobis ta-

figillavir, daturum ífe nobis in eter-

de g

;

.

ia reftituit , fed quod plus eft , ex

nüm, tanquam coronam Sanctorum,

i Dui

ue (lïïdlrl

yhilo formavit , hucufque confet-

metcedem laborum noflrorum .ac

jultà

vavit & augmentavit , & ubi eft

Regnum omnium feculorum ; . &

noftra gratitudo ? Siquis Medicorum

ubi eft gratitudo ? Sie cft ; erga l-

|

l

L

lo C.n'

vulneta noflri fanaret corporis , do-

lam creaturam fe D«cus liberaliotem

adidi

lorem leniret capitis , debilitatem

exhibet ,. quàm erga hominem , &

curaret ftomachi, periculum arceret

nullam ingratiosem experitür, quàm

qmd g

mortis; vix non diü no&tüque rumi-

ipfum hominem. Voluctes czli fuo

ii lo

naremur quid tanto benefactori tri-

Creatoti gratiarum decantant laudes:

us

i

buendum ? Ecce Deus & Homo-

& .íolus homo pro bencficiis repen-

P.

(0

|

Chriftus JESUS fanavit noflra vul-

dit injurias ; parvi peridens docu-

U

nera mentis, non alieno medicamine,

mentum divi Pauli dicentis

.

In

1Tbeffat.

íed proprio fanguine ; roboravit in-

omnibus gratias agite , b«c efl enim

$. P48.

firmitatem

x'm ignä!il,

nofirarum animarum,

voluntas Dei in Chrifle 7Efu , n ome

dimiol

nec imitari ftudens

non potu amaro , fed calice bene-

wibus — volu.

tonum ?

dictionis ,

ferculo íalutis & íacra-

exempla San&orum , .qui femper

T

metnto dulcedinis ; non folüm leni-

in corde gerebant, & ere habebant

ete

vit, fed imó nos liberavit à dolori-

illud Davidicum : Benedic anima mea

P4

aput 4f

bus inferni , .confudit mortem , &

Domino , €» neli oblivifei omnes vetri-

101[33 l'ïü'

butiones ejus s qui. propitiatur omnibus

donavit nobis vitam fempiternam ;

t V*

& ubi eft gratitudo , ?. Si nos non-

iniquitatibus tuis , qui [anat omnes

j 07

2. Reg.

nemo Rcgum quotidie ad régias da-

infirmitates tuas , qui redimit de inte-

p

6Ap. 9.

pes vocaret , quemadmodüum David

vitu vitam tuam , qui coronat te im

j

K $

tiferi-

n«

i

Pl

124

TI;PA &TATES M

miþricordia e miferatiónibus, qui replet

Qlinime"ingrätitudc nen folüm im-

M(

$n bonis defiderium tuum.

Et illud :

pedit gratias dandas , fed etiam de-

J w]

Exaltabo te Dets qeus Rex ; &v bene-

ftruit datas ; prout celligimus ex

*

ht

(dt

Pfali44. dicam momini tuo s. [eculum. & in

ipía Veritate, dicente

L

Omni ba- Lte19

du W

faculum faculi. — Per fngulos dies bene-

benti dabitur :- 4b eo auteim. , qui son Y 76

]ma, (f

dicam tibi, €& laudabo momen tuum

babet , €» quod babet, auferetur ab eo.

-

r

in (aculum , Cv n feculum faculi.

Unde ruríus citatus mellifluus Docter

Serm.)',:

- Quod Chriftus ante quodlibet opus

allerit : Iagratitude. inimica e[t anime,

Dm tll

1

uper

Qu

calefti Patri gratias agete confüeve-

exinauitio imeritorum , virtutum . dif-

NT

dev&.

tit , Evangelica nos paffim docet

perfio , Leneficierum | perditio.

Ideä Cant. De

i

V

- ftti ]

ebrifii.

hiftoria. Quód pretiofiffima Virgo

( inquit nennemo in füo aurco libel-

.lmitatï

(ap. 3j

'€ r

q»'M [

Martia nunquàm à gratiarum a&iene

lo ) non poffunt im. nobis dona gratie

a

eefloverit , fan&tusteflatur Benaven-

fiuere ,. quia ingrati fumus auttori : nec I^ 7

Ü

£Ap. 10.

j i

turs,. De aliis San&tis id plerümque

totsm vefundimus fontaliorigimi. Semper

&.Chryf.

L

Aie

traáumt vite Scriptores.

eniin üebetur gratia, dignà gratias vefe-

*

hevtil. 25-

&t*

Motiva itaque , & media, qui-

F£5

. Et,optima beneficiortum cn[loseft,

-

*

U

bus in excellenti gratitudinis virtute

ip[a memoriabeneficiorum , & perpettua fap.Matt

Dei:?ifat.

Md

proficimus,funt : exempla Sandto-

confeffio gratiarum. — Quare. quifquis

Chrifit

rum infpicere ; quód juxta Apofto-

gratiem Dei retinere defiderat , fit gratus

du

hfa.

Jum , ita fit voluntas Dei , adaman-

pro gratia data,patiens pro (ublata. Orct,

leco fupia

HS 4!qm

te notate ; Scripturam de gratitudime

ut redeaticautus fit, d bumilis n anz?t!at. et.

diflerentem — fludiosé expendete ;

p |

ff

flatim poft acceptum beneficium

l

/

CONSIDERATIO SEPTIMA '*

: ,: jli

J Mv

grates rependere ; gratias tam co-

(Ni

!, l

i

J

pios? à Deo nobis datas finc inter-

De Stella Septima.

y

f .Angelg,B

miffione mente tevolvere ; fuam

1

1l

Seu

quotidianam indigentiam fibi ob ecu-

TOOotar

De Virtute Caflitatis.

los ponere ; fructus ex gratitudine

lote v

| Uis mihi dabit angclic.am lia-

m

pullulantes diligenti confideratione

rimati ; fuam ingratitudinem ex

guam,quis angelicum calamum,

l fs |

il

