ferto judicium de Petro proptec De-

&e anvihilationis lapfu quafi.clamag-

um luas delicias fpiritua'es & totam

te : ecce figmentum fuum , quod

vitam aétivam derelinquente. Satis

tua manu plalmafti , & fanguine re-

exercitato dq:iud?: Petro per actus te-

demifli, qug vox procul dubio paf-

ftynationis & conformationis , (ub

fimum Dominum intantum vulnee-

trahitur etiam graria & folira facili-

rabit, ut velut Affaerus d» throno

tas ; ità, utPetrus opinetur, quéd

furgat , ut fuam fapponat lzvam,

nec iflam fubtra&ionem füflinere ,

& dextera amplexetur diledam, ,

nec divino. beneplacito fe rcfiguate

Eodem feré modo difcurrendum

& conformarequceat. Et quoad hoe

eft d» gratiis quód ncinpé bomo qua-

iinc dubio iteram fe patlive habct,

ad ipfam infufionem fe habeat qui-

nan tamen eft fine omni a&u, quia

dem paflivé , nunquam tamen pro-

cernens fe impotentem tam ad pa-

pterea fit abfque omni adu.. Sic quo»

tiendum,quàm ad agendum,fe totali-

adipfam contemplationem palfivam

ter commuttit diving voluntati,indif-

& (ecretam infuíam illuftrationem

fr eas proríus adomnem dfpofition£,

haber fe quidem paffive , elicit ta-

E 1ite '-*QUS, quem activum p,af-

men a&us paffivos, tales gratias rev

fivum intimx unionis nuncupamus,

cipiendo ; elicit & a&ivos per in»

rcliquis praecedentibus eff ruríius lon-

telle&um in a&us cognitionis & per

gé preítantior ; quia per eundem

voluntatem in actus amoris prodceun-

Anima Deo multó evadit péopin-

do ; quia idcó gratia datur, ub fub- .

quior.

Nam ia vitaa&iva adhuc

je&tum perficiatur , & ad a&um pere

procul diftabat à Deo; quia velur

ducatur, Sed ais : dicitur communi-

juvenis cutrebat , quo volebát ; in

ter, quod in homine ad flatum pat-

vita palliva non erat quidem . ifla

fivum (üblevato totum agat Deus,

E.

procul , fed tamen. adhuc. quodam

ergo homo non agit. Kefpondeo;,

l

intervallo diftabat , ac. velut. infans

dici etiam ; vivo ego , jam noncgo ,

matrem vel patrem accedere cupiens

vivit. yeró ia me, Chtriftus , & ta-

k

clamabat : Domine (ufripe me fecun-

men nemo. affirmayerit, quod ho-

L

dum eloquiuim tumm , & non confun-

mó non vivat

LU

íed potiüs dicen-

íalug, des me ab exfpetatione mea . adjuva

dunf eff, nunquam - hominem ex-

me , quia puer fum ego, & ambulare

» y. 11,6? Es

cellentiüs vivere , quam ubi in Chri-

neício , extende manum perfiee gref-

íÍle tanquam in vita viyis ) nun-

quam

-

—

497

DE vIA ILLUMINATIVA. CAP. VIL. CONSID. Tl.

d

quam hominem , magis & perfc-

hoc ipfüm puer , eoquoód ferió cu-

T

éLiüs agere , quam ubi in Deo agit,

piat fuam manum arte fcribendi

-

& Deus in eo.

Quemadmodum

imbui

»

nam vult antecedens ,

J

k

nunquam magis in Dco eft , quam

vult etiam neceffarió inde confe.

l

ubi Deus in co; & quemadmodum

qucn&

Secundoó fimiliter. clamat ,

n

.Au.g;li fupremi infimis funt tantó

dum ipfius ícabiofi digiti à magiflre

iU

com Primunzur.

Tertió &gré qui.

ampliüs in a&tu , quantó — ampliüs

Déus in ipíos quam in hofce agit |

dem ífequitur motum magifiri ,

ïM

af

d

Rato eft; quia qualibet res tantó

preíertim; (üefum verbi gratià ad

n

magis eft in a&u , quantó magis ab

formandum delta trahentis , eligit

lllv

alt ho.

nibilominus amotre difcendi , ma--

a&tu puro actuatur. infers

(l

mo , fuam operationem haud am.

gis manum fuem] ducenti commit«

dm;

plius fentit . Refpondeo , hcc ip-

tere , quàm deoríum retrahere ,

z

fuüum provenire proptet propinqui-

probé gnarus , quód ex íe & fibi

reli&us , non nifi flipites monftro-

J

tatem ad actum purum , nempé : eX-

0s

emplum dans in actu corporali , ex-

fos parturiat. Qiuartó , quo ma-

manum íuam dire&ioni fui

ploratum habebis ( ut autumo) tan-

gis

W

to ampliüs carnem & cutem iBtre-

magiftri committit , & quo pet-

"

fediüs fe fubdit , eó faciliüs , ve-

i

mifícere , pruritus & titillationes fen-

tire , quanto leviüs tangitur, fentire

lociüs , & perfe&dims ícribit , ut

m

net]

veró tanto minus tales titillationes ,

demum , habitu contracto , feníu

Le

quantö proginquius corpori tangen-

tam doloris quàm pruritüs per aí-

ti unituf.

füetüdinem — fedato , Chara&tetes

m

nd

Sextó tenendum , has ipías fub.

totus quietus exaret. Ecce ad iftum

I

tractiones hominem pretereà vel-

feré modum res fe habet in noítto

W

y

le , ac optare , tametfi fecundüm

negotio. NNam magifler nofter cft

Deus , puet ulcerofus , homo vi»

[

quofdam &&us nolle & averíati vi-

detut.

Pro hác afltrtione , tum

tiofus ; cujus manus primó exten«

j

etiam pro praecedentibus

adhuc

ditut , dum per varios actus ge-

i

nerofos ad exercendum Ííe in vita

ampliüs declarandis , fit fcquens

paf-

activa incitatuf , non modico in-

jUf g

exemplum : Puer , forté ícabio-

fus docetur à füo magiltro forma.

dé dolore affc&is ulcerofis humetis,

0

re chatacteres

is primo clamat ,

füb quibus hucuíque fíuas pigras

ago f

manus abícondit , íüa vitiorum

& manum ad fcribendum recufat ,

t

ulcera velut albe galline pignora

utpoté haud modicum dolotem fen-

l

tiens ex crufta ulceris , füb humes

fovens ; manu per activam vitam

a

ris prurientis , que per extenfio-

ad ícribendum íeu operandum ita

D

nem manüs multum diftenditur ,

aptata , progreditur deinde magi-

hr

L] (Ub'

&,quafi dirumpitur ; vult tamen

fier ad inflcétendos digitos

u

Iraéi. I1I.

rr

«tactis

n

Ms

E

498

fRACTATUS,. II

4

tta&tis vite aciva operationibus ,

fine intermiffione acuat , aC f'ursum

p«

exercens fuum difcipalum per a-

ad Deum attollat.

Agat pratereà

f

Qus refignationis & conformitatis

ominia fua cum, plena rcfignatione

in vita paffiva

Tertió ipfius di-

& cxpropriatione , juxta divinum

gitos fuper calamum comprimit ,

bf*nc:p.lacncum, tam paratus not age-

qh

k

dum quafi.omnes operationes ejus

2191 quam äg€f€

Qmittere tameti

ad . unum

ü

acum expropriationis

fuos a&tus , prafertim . a'pirattomes

contrahit.

G fancta dcfidma nullatenüs debet,

Quartó

ifla' quidem

A

omnia dncnpulo afflid onem . non

donec quaf? certó & claré advertat,

lt

10di cam infsrunt , vult tamen

fe à Dco ad flatum paffivum trahi;

Pï

omninó hanc ipfam afllictonem ,

cujds figta erunt , fi omnes (uos

actus nauíeat & horreat , nefciens,

Lf

eoquód concupifcat ad perfectio-

p

nem duct , fuoque mag:fïro con-

unde ifle horror proveníat ; id fo-

formari ; undé nec ampiiüs ad in-

làrn agneícens, quód fervitio altiort

feriora recedit ,

quamv:s tam fa&

adorandum fit INumen.

Simalitet,

cile

Íft eliciens more folito tales actus,

(l

offet , quim puer manum

fuatm

fubducere furíum trahenti

Qu

videatür fibi nihil agere & quafmon

magiflro ; tum , quia gnarus ;

elicere. Item fi f*æp:us advertit alt-

H

ad«

quod refpiciens rettó , citó denuó

quem tractum quietum , cor mito

Pariter fi men-

Ll

in priftuinum vitiorum cznum lap.

ihodo . dilatantemn

temm. fuam in mumæ dereli&tione

i

fuürus fit ; tam , quia metuit , ne

fuüi magiflri offendat afpe&um , ac,

quietam , & folitó à diftrationibus

f

velut di fupu us inobediens & in: jp-

remotiorem experiatur, Et detnüm

k

k

tus , abipfo mereatur repelli , Qruin-

fi charitatis flammá per quietem

N

tó , quo magrs fe homo dm&'o-

am longé fortiüs quàm per frequen-

ni divini

maeiftri accommodat

tationem folitorum actuum [f« in-

ei

eó magis à fenfü recedit , & illam

flammari, comperiat. Ex qujbus fig-

&

occultam operatzoncm addifcit

?

nis habetur ,

tæjtu*n pfæCI.sc & in-

Yà

q

qu& follp"r*lï omnem fcníum.

ternum Ianguorem ad vitam paffi-

«

Scpnmo fciendum, hominem qui-

vatn amplexandam neütiquam fuftt.

dem ex íe non pofle ad iflum Ha

cete 5 fed debereinf füpet notati quari»

&

tum intimur afcendere 5 pofle ta-

dam alacritatem, Dco per exfpolia-

d

men congruentes difpofitiones. in

tionem actuum Perf ctitrs ferviendi,

"

Primó

H

fie

hunc modum ponere.

propriamque indignitatem omni fo-

vita a€&iva dcbet indefefse & inde

latio privandi.

Nam fpirituale tae-

l

finenter laborare, ut omnia vitia ra-

dmm & Ianguor interiüs frequen-

(t

dicitüs expurget, omnes virtutes in

ter à pigritia nature, & malitia d-

U

gradu valdé excellenti implantet

1onis cauf'qmur quo cafuü fþmtua-

l

mentem fbam per fan&a defideria

lis athleta , ni quicfcendo , maligao

:

acqu:ef

*

l

bE V'1A4 ILLUMINA'I;WA CAP. PIL. CONSID. Il.

499

tf

acguiefcere velit, ad fervorem five

per afpirationes, five per pias cec»

CONSIDERATIO TE"RTIA.

1

fá

Xuont

fiderariones excitare fe dcbet. INon

1nunt

Dei , fed. diaboli partibus accedit,

De Glacie fpirttuali ,

| ägf-

qui propter redium vel torporem

Sive

bona omittit ; at ille rem faam pre-

ml

ts

claré agit, qui patatus eff, filefe ctiam

De Serupulis.

d

à bonis , ut Deum intüs loquentem

r

auícultet ; prout facit , qui quadam

Crup/ulus fic dictus , quód men-

,

fecretà alacritate ad exfpoliationem

3

tem vexet , conícientiam exagi-

ttlii

Ti]

propriorua actuum aceeníus , Dco,

tet , & animam affligat , inflar fcru-

;'cieHS.

velut jumentum ad oncta portanda

puli, feu lapilli calceis inclufi, pedem

*

paratum, fe offert,

pungentis.

lo

Secundó , ad vitam paffivam ad

Definitur fcrupulus à fan&o Au«-

ii

mifílus, caveat difcurere divina, aut

litfy

tonino, quodfic, quedam vacillatio.

curiosé in vitam proximorum ine

um formidine ex debilubus conjyecturis , Parte t.

us,

quirere ; fedin omnibus cafibus jufía

à Jacobo Marchant : quod fit «nxie^. Tit. 3.

fiqol

judicia Dei & ejuídem difpofitionem

t45 Go titubatio YÓentis con[cientiamtor- Y. Yo. $.

T

| miïO

adoret, omnia ejus fanctillima pro-

quens , Cv rurbatam reddeus , ex — le- Lib. p.t,

videntiz commeudet, & committat ;

vibus, v incertis. conjedluris.

Alas

-——

Is

id folüm curans , ad qaod ratione

fcrupulus eff inani ratione nixa appra- Tradt. s.

duoft

flatüs aut vi legis cürandum tenetur,

benfio , indeque natus timor £. anxite tif. 6. q. t.

)mbui

Kcfignet fe ad omnia, & conformet

tas mentis » aluubi peccatum effe , vel

j

íe in omnibus divinz ordinationi ,

faiffe , ubi revera nibil eft..— Conícien-

at

doncc advertat, fe quadam caligine

tiam fcrupulofam haud immeritó

qUCH'

circumdari , omnes fuas operationes

glaciei comparaveris , & fcrupulo-

T

& sétus quafi fub ipfis exercitiis e-

íum hominem ambulanti fuper gla-

1

vaneícere , aliquà occulrá flammá $

ciem, — Cui fundamento glacies ine

& m

centro cordis prodcunte fe miré ac-

nitatuf, nemo eft, qui ignorat ; cít

dl

eendi , eju(que (ursàm aíceadenre

apparens petra fundata füpra aquam,

i fuffl'

ealore , ad aliquem tenuem radium

& inàquam revertens, ubi acutis

qui

duci , pcr quem velut per tübum

$olis radiis tangitur ; fic conícientia

Feliæ

opticum in ztcrna profpicict ; cer-

ícrupulofa fcrupulofo apparet ve-

if

nens fubtili & füblimi intuitu quid

lut petra , cumr tamen fundamen-

ib

immeníum , neíciens quidnam illud

tum ejus tam parum foliditatis ha-

du

fit, & hoc unumnon ignorans, quod

beat, quam aqua decurrens. Pariter

unicé fuper omnia amandum fit.

explorarum cít omnibus quod g!a-

l" )

u

Verüm ut ifta clariüs intclligamus,

ciei inambulans tantó ruat certiüs ,.

qu

j

oportet adhuc quadam pramitti.

quantó greflus figat lenius : & tan*

j

n

Uade fit

Rrr z

to ca-

jte

H

$oO

;fRACVTA'EUSN III

quam cogitirunt ; modo de con-

tó cadat minüs, quantó pedes infi-

at fortiüs.

Timete, pavere , &

fenfü praíflito, à quo longé abfue-

trcpidare in glacie jam eft quafi ca-

rant s jam opinantut , fibi fore pec-

dcre. Sic etiam ufüvenire folet fcra-

catum , quod tamcn omni jure e

lictum s jam atbitrantur fe egiíle

pulafls : ubique volunt fubtiliter

cum dubjo practico , & jam f pro-

tranfite, ubique timent, pavent, tre-

t

ceflille ex conícientia erronea

pidant , ne fortà per aliquam incon-

fiderationem aut inadverrentiam rem

per glaciem fcrupulorum Anima fi-

rohibitam vel leviter & älongä

ne fpirituali ruina & prof.dus ja-

&ura ducatut , pre cateris ante ocu-

cangant Sed hoc ipfo implicantut ,

los hab:ndus eft finis, ob quem fcru-

pedes ipforum cluduntur , labancur,

& long?* minüs polluerent fe lap(u,

puli confcientizque angores à D«o

fi animo traüfirent impavido. . Pro.

permittuntur, origo , ex qua Ícru-

^

& conditio ,

f:&o res difficilis imponitur , dum

puli proficiícuntur ,

Ílacufque

Á

D

tenera & timida virgo : íuis forté

erfong , qua& £jcrupulis

*

turritis fandaliis vitream . glaciem

moleftátuz.

Ciurca pfimum tenendum cft,

permeare jubetar , & tamen hoc ip-

A4

tx

íum in vita fpirituali evenire - nota-

Deumt

oermittendis fcrupulis fem-

tut, cum Anima fub fcrapulorum

per quidem habere fnem bonum;

dente molatur.

non tamen femper eundem ; fcd a-

Scrupuli quafi im

wiodums de

[

i

lium circa noviter accedentes ad fet-

sitn fcopuli binc inde pro-

1. RO. 14. ;

vitium Dei , & alium circa appro-

YV. 4.

z*þïä-

Porr& fcrupuli n quos. Animx

pinq;u-suites divine cmeen:päa:mni;

*

peccatis ab-

pié incidere queunt ac folent , com

alium circa peccatores a

fterrendos , & alium circà juftos

uniotres funt ii : Aliquando pu-

!fcle

tant, fe non cíffe in flatu gratia cíle

per patieritiam excrcendos.

hi

totalitcr À Deo dereli&as ,. ratione

pi::mes à

fcrupulis ::ppræhcndtm-tur,

proríus nullà innixa , fed purà. ap-

vel in poenam fuorum piæcericorum

prahenfione ductz. Aliquando au

peceatorum & comimiffarum negli-

H

Vite

tumaat, fe non poffe evad:re fen-

genuüarum ; vel ad cautelan

deinceps inflituende , wt difcant

teutiamr reprobarionis , omaia fua

opera boáa cffe vana , & à Deo re-

rzempä ,jam nonam Pl!:ils conícien-

probata. Interdum fufpicantur, om-

tig puritatom . altimo , fed. primo

loco habendam, velad majorem hu-

nes füas prateritas confeffiones fuit-

fc mancas & invalidas , fiveex de.

miliationem , proprij judicij fub-

inillionem , & humilem fubjedtio--

fectu integtitatis , five ex defc&u

^

habiti dolotis, five

nem , vel etiam ad majoris gratie

:: alia cauía in

app—-ræhcn-fib&æ confi£ti. Mod9 an-

difpofitioncm. Animz proficientes,

guntur de peccato , quod tamen num-.

& (ubindé etiam jam perfectw in

caminum

7

4

«

DE VIA IZLUM

ETNT

à LL

ATIVA, CAP. W-VII,. CONSID. Hf.

[

(j

caminuni fcrupulorum idcircó mit-

"

cax ab eis eft. fperanida male vits

n

Lï

umilita-

tuncur; tum, ut in pen:&ä,

corte&tio ; fed omnes ipíorum con-

D

i

te conferventur &c humiliat

adhuc

—-ffiones nihil aliud erunc , nifi ex«

Iet

magist

o

imilientur ; tüm, ut in fimie

terng fepulchrorum dealbationes,ine

Q I

Pa

t

:

U

libus cafibus tanté copiofiü

3iL

lis pto

tus iï:ï'p'entxbus & draconibus fua

45 f*

A

*?[

ximis cot

J

ii&;*c;

idoceantur ;tum(quod

quiete fruentibus, quia nemo tan»

maximé hujus loci cft ) ut fibimet

quam malum odit , quod malutn effe

1

j

non ectedit.

Si prius, diflicile eis

ipfis perfc&té moriantur, totaliter

U

erit fervoti certum ponere modom,

á feipfis excant, in nulla re fibi

f

H

od«

fidant : fed totam fpem

H

uam

& non quafi fe ia omnibus cen(cré

niae

folo Deo collocent , ejufque fancta

fnalig

00s , Utpoté , quos toties comi -

fe&tó

Do

manui caftiganti fe cum . plená ex-

periunt reos s non ratuim pto

k

!fur'

propriatione & refignatione fubmit-

teperire exemplum eft in ftudiofis ,

(ito,

tant,

ui fücram Religionem ingrefli eó

Scrapulorum cauías, quod atti-

evadunt fcrupulofiores , quo in. (zt-

rupuhs

fet ; horum eft, vel ipfe homo,

culo laxiotes fuere;

Terüió , alij in fctupulos Iaburitue

lf&æ

vel indifcretus inftru&tor , vel ma-

ex. def. &a debita fcientie , eoquod

st

litia demonis , vel probatio Numi-

difcernere nequeant inter dubium &

fidffl y

nis. Homo, ex propria culpa fe-

Á

Ícrupulum , inter preceptum &

ipfum in ferapulorum glaciem pre-

x

cipitare quandoque folet : Primó

confilium , inter cogitatum & corr-

fenfum , inter culicem & camelutn.

per fpirituale frigus & torporem ,

g

Horum morbo , non. adcó difficile

auotti

jn quo forté per multos annos ja-

cft , invenite medelam , dummodo

yi a*

cuic, minüs pro difcutienda ac put-

anda eonícientia ; quam pro con.

ipfos pro capacitate Íc&titare

libros ,

i

"]

n

cinnanda barba follicitus.. $ecundóà

aut. Do&torum audire rcfgon(a nori

üntity

er vivendi

|

?;1

iratem, qua vix nen

pigeat, " Econtra nonnulii fibipfis

gorum

omne libitum, fibi teimerarié fingee

fcrupulos parturiunt , ut ità loquar,

bat ficitum

per ftudiorum exceffum , eoquod

nj

Scio equidem , te di-

&urum , tales non fcrupulorum in-

pet fuas fpeculationes ad tantas fub-

m

anitate , fed necefiitate conícientig

tilitates a(cendant, ut humanz infir-

ia

exonerationem petentis , confeflio-

mitati jam nonamplius eondefcem-

Ya

dere neícíant ; vix non tot fubtili-

rin

nibus etiam geme;*alibus facrum fre.

bus diftinctionibus etiam unum ca«

"

quentare tribunal. Aft re(pendeo ,

] b

faümi pra&icum involventes, quot

in (imilibus paucomm , & non nifi

| j

difficillimum efe attingere medium ;

puncta divifibilia philofophi in con-

g

tinuo reperiunt.

u

vel enim füuum malum ílatum luce

gr

Infitu&tores nonnunquar gfacieta

efficaci agnofcunt ? vel non agnof-

jl

eflio

fctupulorum confcientiis. difcipulo-

j i

quar? fi poftcrius , plané nulla cffi-

fUf

;j

Krr 3-

$92

TRACTATUS II*

rum inducunt, vel quia ipümcc tarn«

divexat, ut co(dem flatim in limine

uam ícrapuloíg arborcs tales pro:

À perfeéta converfione , velut àre

nimiüm fpinofa abíterreat,. Et hinc

tcrunt fractus ; vel guia mulra qui-

venit , quod tot fpiritualem vitam

dem proponunt, fed pauca bené cx-

ponunr, at adeóque diicipuii in mule

quaíi impotlibilem przoclament, an-

i'robate prius, &

us dubitantes, harentes & Pcrpchi

tcquam gultant,

deindé judicate. Proficientes fcrüpu-

relinquantur ; vcJ quia talia iu mes

dium adducunt, qua auditorum ca-

lis moleltat, ut eis (þiri;uaiein vitam

acitatem excedunc, tic Magiíiri INo-

Odiofam ac teediofam reddar. Tum,

ut impediar devotos mienüs aícen-

viuerüm Íübindé umicà quafi vice

[us; cum, ut faltem torqueat in vita

?'h- ]!l

fuis dii&iguäis omncs yolunr intun-

hMs

dere calus, qui citca yota, & torum

preíenti, quos noa fperat , fibi 'i.Q-,

jtarum religiofum coatingere. pol-

ciandos ià poena &terna,

Deusaliter (crupulorum caufa dici

l

funt. INotant modo hic, niodo alibi

li,

non peteít , nift aut diicerneadi lu-

aliquid boni INovitij ; fced omnibus

UL

portandis pares non fuat' , folido

men fübtrahendo , aut demoni accef*

ícientig & diücretionis fundamento

íutmm concedendo , aut naturalem i«

d:itituri confuaduntur, & plurimis

difpofirionem evenire permittendo.

Circa conditionem . perfonarum ,

noxiis fcruPuloflpatibus exponuntur.

Alium fané gprocedendi modum

cujus in pra(cribendis huic malo re-

Cüriftus docuit, dum ad (uos Difci-

d

medüs ponilima habenda eft ratio,

Primó attende , an tu 3Pf'e fis &-

: Vspog|

pulos aHeruit : Adbuc multa babee

Jirisu,

j*aano:ä.

yoba dicere , fed mon Pa[e/iis portare

rotus yel medicus? fi prius, noli

y. 12.

| HP. li

modó. Huc euam fpectar couvería-

luftrare libros fcrapulorum mate-

riam tra&antes ; quia non es aptus

tio cum fcrupulofis, & le&tio lbro-

tüm de fcrupulis trádantium ; oleum

judex de illis fentcutiam ferre ;. fcd

guipp& igai affundit ; quiíquis fcru-

potiüs tuum &grum jüdicium pru-

PüïQïüs de fcrupulis legit , aut pro

denti fübjice medico , hoc eft Patri

curandis ícrupulis à fcrupulofo fcru-

fpitituali, promittens ei, in omnibus

pulorum medicinam implorat,

humilem fubje&tionem praflare, nec

. Demon non unum, non decem

unquam proprie ienin prudentiz.

duntaxat , fed mille modos excogi-

Nemo profe&tó. fzcuriüs fuper gla-

tat, ut tum incipientes , tum profi-

ciem grad:tur, quäm qui ab alio fu-

cienres, tum & perfe&tos (crupulo-

pet eandem gradi perito manduci-

pum torturà exagitet , folüm illes

tut ; & nemo citiüs liberatur à fcru-

-

intactos relinquens , quos in pro-

pulis, quàm , qui, proprio abnegato

judicio , alterius acquiefcit. Deindé

fundo peccarorum -coeno velut jn

molli pulvinari quieté dormitare ad-

nunquam intermittas fe difcreté o-

verti. Incipientes variis fcrupulis p

eribUs occupare honeftis , ne fecüs

"Otio

-

t

DE VI4 ILLUMINATIVA CAP. VII. CONSID. Ilf —

fej

[:

otio vácaris animus fibi occafíonem

periant ; quia lioc ferupulis non tam

fumat , fuis incubandi fcrupulis , &

eft rcferare , quàm obferare januam

!s

inanibus confi&is rationum appa-

Tafitó fiquidem vulnera curantur fe-

Il

fcntiis egrum adiuc egrias redder-

liciüs , quantó. deteguntur. velociüs,

l

di judicium, Et demüm in omribus

& tantó nocent ampliüs, quantó cee

«

fentito de Domino in bonitáte , a€-

latitu£ diutiüs.

Pracribes.ei nihil-

Wul

' €edens in oratiornie ad eum cum it-

ominüs certum modum confcientis

i

ducia , agens coram co fiducialitet;

examinande , & leges inflitacndse

ln

fperans in ipfo fortiter quemadmoe

conf.thonis $ itefü certum modunt

d

dum ille,qui dixit : Quare lacero ear7

eliciend& contritionis , & prarpara-

ni

]ob- 1.

"t meas dentibus meis , & animam

tionis tam (acrae Communioni, quàmi

V. 24

v

2

etiamfi

ameam ports jg manibus tneis

Confeffioni preemittenda, INe fccüs

Ipfe erif

poftmodüm iterum fuis fcrupulis ve-

ecéiderit me, in ipfo (perabo.

j

Pfal.

SalvaitoY meus.

Noli e[fe pufilanimis

niant, ac dicant : Domine, rie nuti«

Ecclt. 7

]i

ii Amimo tug.

Quia infinité majus

iuam, debité forté exatrinavi s ifla

y 9.

eft defiderium Numtinis , tibi etet-

d

vel illa non expofui forté, ficut de-

lil

nam falutem tribuendi , quàm taum

buiffem s forté non babui verurmmi

0

eandem aH&quendi. INam nift tuani

dolorem. INará, fi interrogati refpori-

"n

" falutem perpofceret , tibi nunquam

derint : fe in examinanda . conícien-

fe

tantum peccati horrorem , pureque

tia prudentem prafcriptum modumi

confcientia fitim infunderet s Rejtee

ferváfle , fua peccata juxta datam

IU

li Spectil, .

(inquit Ludovicus Blofius ) fuper

inftru&ionem expofuiffe , afhigna-

1j

fpiritsal.

o

fiuos. at4j, inanes ferupulos, bi entim ilu-

tam contritionis formulam confide-

64p. I«

j

W

minationem $ntergam. probibent , €

taté lc-gifïc , tes falvaeít ; & tuté

eos judicabis tanquam affzrtos in fta«

JH

cen[cientiam ( quàim Yide, Sge, c Cba-

ritate oYnatam e(fe oportet ) formidine,

tim graue ; cum tamen fortafsé

E

"anxietate , privatoque amore . deve-

non fatis tutá viá incederes, fi, nuilà

cettá examinis & confeffionis infli-

P

Ltl

nt[laat.

ftituenda prafcriptá reguli , more

h

U

Secundó , quod aliorum dire&tio-

ner concernit , non ignorabis, tibi

uorundam , talibus períonis tnox

f&

diftinguendum effe, inter incipien.

indifcreté accantare velles : fcrupuli,

tuk.

tes, proficientes , atque ad altiorem

Ícrapuli, rejice ; quia, quod confuse,

gzä

& fine certa lege fit, reverà pletum-

»

u:

profeétüs gradum provectos. Nam

novitet ad converfionem venientes

ue non bené fit , Precipus apud

uv

non folüm audiendi , fed etíam ad

rudes, tale(que fcrupulorum fervoss

(

a

L

tnonendi funt

ut unà vel alterá,

priotes enim iniconfeffione pleram-

at

imó interdum & tertià confeffione

que quid pro quo afferunt ; in dif-

)ndt

enerali füuatum conícientiatum ul-

cutienda conícientia relictis nece(Ta-

U

-cera fideli & (cdulá patcfactione a-

rüs , totos Íe imp«itinentibus im-

:Cus

pen-

juo

:

x

&

$04

TRACTA

(UUS WE

endunt , tineas excutientes ex tmna-

dati fitis infirmitatibus , & expofiti

nicis , & viperarüm genimina fo-

humanis ertoribus.

Át ubi peeni-

ventes in finu : pofleriores plerume

tentem contra difputantem, & datis

inftru&ionibus acquicícere nolentem

que confufionem incurrunt , ante»

quam adexamen accedunt, tem-

experitur , agat, quod pruden: me-

dicus, qui füo egroto medicinas

pus perdentes in füis. conquitendis

apprahenfionibus, parum aut nihil

praícriptas modo pracripto fumere

dantes 1nquirendis neceffatiis. Sane

rotundé precipit ; nullam prorfus

*

4

optimus modus eft , alterius agnof-

affignans caufam , cut iflam potiüs

cendi interna ,. ftudiose obfervare,

quaf illam farmam prseícribat , quia

boc patere &gtoto , neceffe non

juxtà quam. regulam füerint dire

éta

efl ; imó (epé non expedit, inno-

Deindé preter remedia prius da-

teícete zgro , ex quanam matetia

potus medicinalis fuerit. confe&tus,

ta , (zepiüspreeterea paenitentem fcru-

pulofum intertoget ; quo funda-

Sic etiam fepe non expedit , 4fcru-

mezto , illud vel illud eftimet pec-

ulofo reddi rationem impofiti pre-

catum , undé judicate poffit , feten-

cepti , & judicii à confeflario lati s

tationi prabuiffe affenfum ? ex qua

fed oportet per humilem fubjc&io-

cauía opinetur , fuas confefliones

nem ejus humiliari: judicium *, &

fuiffe invalidas , peccata non rité

pertinacie proprix frangi dutitiam.

expofita , dolorem non elicitum ?

Hic exfurgit fcrupulus , " vel potiüs

quod fi à peenitente addu&te fucrint

fcopulus , & eft ifte: Legimus, quód

intrepidé contra fcrupulos agere, fit

quadam rationum apparentiz , il-

larum falfitatem & vanitatem claris

de eifdem reportá(fe vi&toriam , cui

argumentis oflendat , atque paeni-

principio innixi nonnulli à fcrupulis

tentem efficaciter , maníueté tamen

ad extremam laxitatem deveniunt ;

fcilicet , dum pueriin glacie ludunt,

admoneat, ne tam turpium etrorum

periculis fe exponat. Ubi confet-

fibi crura frangunt : & dum hi lu-

farius füis inftru&ionibus fcin poe-

dunt in con(cientia füua , eidem po-

nítente proficere advertat , patien-

fteriora deteriora priotibus inducunt,

ter pergat s plurimi fiquidem (pró

Ne ergó vel tibi, vel tuo poeaiten-

dolor!) etiam per plures annos in

ti id ipíum obveniat , memoria te-

fuis fcrupulis; erroribus & anxicta-

nendum eft , prater conícientiam fe-

tibus circumferuntur , quia in fuo

ctamac probabilem,aiiam quoque effe

conícientiatn erroncam , aliam dubi-

ertore permaittuntur , cum indigna-

tione , & à fuperbis confeffariisde-

am,& aliam demüm fcrupulofi INam

fpiciuntur. Lenté & per modum

conícientia ertonea eft, d'Camen in-

condolentium , ó. venerandi viri ,

tellc&us judicans ex principiis falfis,

ntia du«

cogitantes , quöd & vos circum.

vcl malé -appli;atis ; conície

bia cít,

^

p

t

-

-

KE VIA ILLUMINATIVA. CAP. VIL. CONSID. ni.

56j

bia eft, di&amen intelle&us , fuf-

mana vite rationem deflruere co-

pendens a&um judicij : vel quia

natur, quiiquis talia velut dictamina

fationis venergtur. Circa dubia ita-

pro neutra refolutionis parte fuft-

l

ciens principiumi reperir, & voca-

que & diQamina ertonea dcbet con-

tur dubium Rnegativum ; vel quia

icílarius füuum poenitentem inftrue-

j

pro utraque parte &quaiia princi-

Ie , ut eadem deponat ; circa fcru-

pulos autem & anxietates, nt con-

t

pia occurtuünt , & vocatur dubium

li

pofiivum , conícientia Ícrupulofa

tra agat ; quia fcrupulis acquiefcere

"

autem , non tam dictamen, quàm

noi tam foret fecundum, quám corr-

i

anxietas quedam , formido & inae

tta rectam conícientiam agete $ ut-

poté qua di&at , non inani timoti,

)

nis fufpicio , dicenda eft , poteftque

ftate cuütp. conícientia recta.

Linde

fed prudenti rationi eífe inherendum.

IO.

r

fcrapulofus flante tali fcruplo acan-

Uizrum autem poenitens vcl vero di-

d

Xietate , non tantum poreli licité

Camine , vel vsnà apprehenfione

ü:

juxtà te&am confcientiam , f:d fiepé

ducátur ? prudens confefarius pet

etiam ( tenctur operari ; cum tamen

fagacem — explorationem ^ addifcet ;

Ítante dicdtamine ertoneo vel dubio

nam íano judicio predicus in omnie

i

p

pra&ico nuaquam licitum fit ope-

bus ordinaté & pacaté progreditur,

rari.

pet pietaterm quidem & fervorem f&

ad tutiora convertens , non tamen

ffi

Ex quo etiam patet, quid refpon-

dendum fcrupulofo conquerenti, fe

fuum judicium íuper communes

us

cogi ad agendum contra conícien-

opinioncs extollens, Scrupulofüs e-

o

tiam, INam dicitur illi , quód aliud

(t

contrà omnia confundit , plüs at-

fit agere contra conícientiam , &

tendit fuas incidentias, quàm com-

(ul

aliud contra Ícrupulum , five con-

munes fententias , modó putat hic

|

B

ttaillum inanem timorem. — Ad prius

potuifle , modó hic dcbuiffe rem

!

nemo cogitur , ícd potius quivis ju-

aliter fieri, íemper inquietus, & v«l

fl

betur , aut errorem vel dubium de-

hoc ipío oftrend:t , quód judicio la-

"

ponete , aut ílante tali didamine

boret, quia nec aqua femper agitata

FW

prohibente , operationem intermit.

clarefícere, nec mens Lemper turbida

fll,

fane fentire poteft

tete , fcrupulum autem v«l formi-

:l

dinem curare , non eft prudentis;

Cum proficientibus pati feré mo--

(

uia vix ülla res tam certa eíft, quin

do procedendum elíl , ficxeipias,

fe

poffit faltem aliqua rationis umbra

quód per confefliones gencrales jam

f

in contrarium occurrere, vel hujuf-

antiquata ulc;ra refricare ipfis non

j

cemodi inepta cogitatio incidere,

Congruan

2

fort$ hoc eft peccatum , forté hoc

Quod illos- tertio loco pofitos ,

n

eft illicitum, forfiran in hoc erráfli,

fcilicet ad altiorem ftatum jam pro-

f

forfitan confenfifli , &c. Totius hu.

vc&os, aut certe ptovchendos con-

j

Tradt. I1I.

ff

ccrnir.

l

; WNNeaor

$66

TRACTATW.S

DL

701)./ 30.

Cernit , ipforum fcrupuli longé funt

efferbuerunt. abíque ulla vequie ,. pre-

V, 26.

venerunt me dies affliisnis. Ah quo

ld-

horribiliores , & long? major dif-

cretio ac cautela. eft adhibenda con-

me vertam ? an ad mundana gau-

L

;md.

fcflario , ne talem Animam praci.

dia fenfuümve delectationes? at ex-

df

Eflber 1—4..

pitet. Etenim incipientes vel etiam

plicare nequeo quancum. abominer

fnfïf?.

y. 16«

proficientes de defperatione & fimi-

lignim. füperbia & gloriam mundi ;

grd. f

& quomodo mundaai vanitate aüt

libus perqüam taró cogitant ; toti

funtinco occupati ut fuos fcrupulos

alià re fenfibili refocillari potcro ;

Pj/;z,lc 72.

difcutete , && ad. confeffionalé de-

dum fufpirantem audio : Q«uid enim

V. 2;0

fcrre valeant, magnam exinde fre-

mibi eft in celo , aut à te quid. voliü

quentctcon(olatioxzem & (atisfactio

fuper. terram ? fi ipfum . etiamnüm

ccelum eft locus hotroris & vafle

nem reportantes : aít iftee Animez

folitudiais fine prafeatia Numinis 5

in altiori ftatu pofitz , & ità per (cru-

quid aliud totus hic pre(ens mun-

*

pulos probandz confolationem ne«

fecipere , nec attendere fciunt ; fcd

dus, humanáque caro nifi infernus

unicé attendunt ad immeníum bo-

inferior , subi aullus ordo , fed [empi fob. L

num Deitatis , quod. offenderunt ;

teruus borror inbabitat. — Infernus, do- V. zzf

ia

'J nyne

mus sea efl, v in tenebris [iravi le-

ad gratias , quas receperunt ,a

infirmitates, quas tam mulras ac

ulum

ETU

Putredim; vitiorum

magnas agnofcunt , ad peccatorum

dixi : pater meus es , ater mea , e

fob. i7.

Ó

y. 1.

—od

deformiates, quas velut in immen-

foror inta vermibus conícienpae.

li

unde

»ifan non

fum horreícunt.

horribilem propinquitarem ? an reí-

neminem de numero talium audies

ia

piciam ad. adj uterium bominum ? fed Eccdl. i.

hem , confolatores onerofi omnes , OCz V. 19

fic fecum argumentantem : ergoné

per totannos, quibus jam in fervi-

cinunt mihi; quia mem pecavó, & [sb. 16*

tio divino vivo , fui inimicus Dei,

ignora?t, quoniam 4 amari udint- v. 2.

bus moratur oculus meus.

]uvitant feb. 17

fervus peccati , amicus diaboli , eheu

inimicus tam amabiliflimi Domini ,

rhe ad humana folátia , tauquàm ig- . 2

fervus tam. abominabilis monítri ,

Dari, quod extra Deum tam parum

amicus tam deteflabilis inimici ? et£.

poflit quid me recreare quàm parum

goné fruflrà laboravi ,in vanum Íu-

creare.

An forté ad Deum meum

davi, ftulté me morrificavi ? puta-

extollam manus meas ? fed heu! Cla-

liris

m ad te, & non exaudis me , [lo & non

bam , te pacem inquirere, & ecce

Mnid',

*

turbatio ; paffiones revivifcunt ,

refpicis me s mutatus es mibiinerudelem,

ET

tebelliones exfurgunt ,. obícuritates

Q in duritia mantus tua adver(aris mi-

redeunt, & vix me talet inveni,

bis elevaffs me , . quafi fuper vt

feb. je.

Mu

y. 20.

l f

dum inccpi. Ex/petabam bona , €

tum ponens elfifltüó. me — valide

3 610 E]

Ecce

hujaf-

venerunt mibi mala , praftolabar lucem,

quia orti trades me.

€» erüperunt tentbra , interiora mea

cemodi cegitationum — tumultibus

pi&

d

^

-

| IIr.'

. PE VIA ILLUMINATIVA CAP. VII. CONSID.

f0o?

"r

pie interdum ; Anima À juflilimo ipfe fuo cenfcflario humiliter acde.

(?10 h

In caoiti

Deo exagitati permittuntut, ex quibus vote morem gcrens , tantà demum

gäü-

pwd.

tcfte Achille Gagliardi) nafci tur in- animi tranquillitate , tantà luce tan-

N

h,v

chrift.

