fermonis contingat « eft quippé lin-

docta.

In locutione divina ( inquit

Pjal. 44.

!j

gua Domini , velut calamus veloci-

fancta Therefia ) umo folüm audito,

tet fcribentis, & velociter currit fermo

multa comprabenduntur , quód noffer

lu

, u

L 'P/:d£614'7o

€jus. Quod equé fancta Thereíia no-

intelleibus tam citó a« facile adinvenire

MMF E

tavit, dum ait : Im divina ( lubintelli-

non Pïffef . Nam vox Demini 18 4ge

üificentia , non in íonitu aquarum Pal.2&.

l

ge ) locutione (epé nec cogitabatur qui-

dem de eo , quod auditur ( dicere velo,

multarum aéra verberans s (ed omnia - 4-

li

ls

id imprevió w derepemeó fieri ) imó

fuá virtute adimplens ; undé non di-

citur: verbis Domini , Cxlum fir-

j

etiam. «liquando intereà. dum um aliis

i

J

traciatue C agitur,

matum eft; Sed: Verbo Domini Cali Pfal. $2.

llas

V. 6.

VIJI

Tettiüm eft ; quéd per divinam

fiemati (unt.

i

m

locutionem quafi occultà vi quádam

Qnuintüm eft, quód locutio divina

homini voluntas fui Domini intime-

potiüs videri quàm audiri cenfeatut,

ilo

Hebr.-r-.

tur ; Vivus eff. enim fermo Dei ér efi-

& hocob duplicem rationem. Prie

!en

4

p' 12'

€Ax. , «v penetrabilior omni gladio an-

mó propter claritatem ; nam quando

nobis res quedam tam claré ac appo-

h

eipiti , €» pertingens u(que ad divifio-

nem anima,ac Jpirtás s Ec quidem adeó

fité. per fcrmonem proponitur, tune

n

dicimus : nobis rem tam claram vie

efficax, ut quedam, auditá voce Di-

1

deri. ac fi oculis videremus & manis

le&i , fe diutiüs continere haud po-

tuerit, quin in iflhzc verba erupetit:

bus palparemus.

Secundó , quia à

j

€ant ..

Anima mea liguefacta eft , ut Dilecius

principaliori fit denominatio , cüm

V.6.

lecutus efi. Hoc ipfum quoque fanca

ergo mens humana tanquam oculus

intellectualis fuos a&us principaliter

Therefia fentit, atqua ifta inductione

ygliïyll " n:;;'. '

declarat : Verfatur : verbi gratiá , ani-

& magis ptoprié per vifionem eXefe

tÜ ( n

sa quadam in omni tribulationis , an

ceat,ta , ut non nifi per quandam

T

guftie, c prefura interieris, quam dixi,

analogiam ad fenfus exteriores audi-

i

genere & intelledus. ad. bac illi penitis

re & guílare dici valcat, mirüm vi«-

lm

ebfcuratus ef , magnaque eam occupat

deri non debet , fi etiam voccs &

i

fertnones ab eo videri dicantut.

ariditas, &v ecce vel unica barum allo.

;;'mas,

eutione, exempli gratiá, folüm diceudo:

Locutiones puré mentalesnon pof-

(

meli affigi s mox omnis preffura di[cu-

funt effe ab alio, nifi ab eo, qui folus

Ícrutator eft cordium. Ut veró pro

ammi

titur , plené. intrarsum. tranquilatur ,

M^

luce perfunditur.

imbecillitate noftra nonnih 1 clariüs

r

fummaque undi

4

Quartüm

e R

1

, quód iocutio di-

exponamus , quid fit propric locutio

ure mentalis ? & quomodo À no-

4

vina non in multitudine verborum,

u

fed in verbo multitudinem rerum

flris locutionibus differat ? fciendum

"L

edoceat. Quemadmodüm fancia Bir-

eft , intelle&tum noftrum polffe tri-

Àa33 2

plici

«

SuxRMesUs

$72

TwacTx«*«*TftDs* rrr

; d

plici modo eccupari ; Primó fimpli.

ut eidem innotcfcat, & ipfe audiens

Pi afcenf.

lii

q10ntis

ci cogitatione, five, ut nonnulli lo-

advertat. INam cerdifurdo,& homini

quüntur verbisfimplicibus Secundó

non advertenti loqui , quid fetet

t

Carmtl- — difcurfü , five , ut beatas Joannes à

aliud , nifi verba more ridendi in

fmen

lib. 2.

iilw

H

fancta Cruce loquitur, verbis fibi

vanum preferre ? quod abíit , cogie

&i

£4p. 30

vicem Ífuccedeniibus.

Tcrtió con-

[iton

tate de íanéctiffimo ac fapientiffimo

templatione feu aufcultatióne.

lNumine. Diabolus autem haud du-

oj

Quod attinet ad fimplicem cogi-

bié etiam. nonnunquam per talem

prod

tationem , poteíl ea efle vel mate-

cogitationem meré materalem ho«

t í

rialis,vel formalis. Matcrialis eft illa,

mini loquitur , excitans vcrbi gratiá

dl

quz hominem, -visà, vcrbi gratia,

cogitationem de fceminis , abíque eo,

aptin

ä(bore, vel ali4 occafione, vel de at-

quod honi1o advetiat. , quidnam co-

df

bore , vel de alia re cogitare facit,

gitet; quia non efl in ejus poteftate,

jufmo

abíque ulla reflexione alicujus finis,

facere , ut homo ad cogitationem

Qu

vcl effectüs, vel moralitatis. Forma-

immiffam neceflarió attendat ; querme

cipub,

lis cft illa, que aut ex fua natura jan:

admodum non eít in poteflate ho-

N

vetfatet circà bonum . vel malum;

minis loqueatis, ut audiatur à (urdo

Spirit

aut faltem in prima fui incidentia

vel fopito.

Vr

hominem [ílatim invitat ad bonum

Cogitatio formal

T. &auf'atur velà

ls j

^

vel malum ; five homo huic invita-

Dco, vel à diabolo , potcilque lato

Uoveni

tioni refpondeat,five non. Scio equi-

modo dici pro diverfitate intimatio-

d pri

dem , quidnam contra ifthanc pra-

nis vel locutio INuminis, vel iocu-

m

fentem divifionem obijici queat; ve-

tio damonis, fic quotiefcünque ho-

ilir. l

rüm, quoniam non de terminis Scho-

mo ad bonum invitatur , fiae dubio

lafticis , fed de fru&ibus aíceticis fo-

Vr

à gratia excitante pravenitur , de-

licitor, idcircó , velut non audiens,

Db My

bérque in tremendo Judicio prop-

in meo difcurfu pergo, & dico ; co-

giS dtpg,

tereà reddere ration. m, fi hujutmodi

erti

gitationem materialem cauíari ab ip-

vocem Domini audire renuerit. Sie

T

famet natura , Deo ejuídem auGore

econtra quotiefcünque homo ad ma-

fecundu m füam providentiam genc-

Cübüg .

lum , ex fe tale, aut ad bonum qUi»

rfalem & ordinem nature ità ordi-

VO

dem , íed ex male fine pellicitur,

nante.

Et hanc cogitationem nec

nullatenüs ambigendum eft, quin ad

äh&i Pau

Mituns

locutionem Dei., nec gratiam pro-

ilud vel per immitbonem Angeli

prié dici poffe, manifeftum eft.. Ra-

m; l

Ute

mali, vel per ftimulationem infelicis

tio primi datur , quia fine dubio,

uf'!. N r

noftri fomitis , malaque radicis ex-

quidquid in rerum naturá contingit,

citetut , & quinydivini mandati eva-

W f'm&us

erdinante Auctore natura contingit.

dat transgreffor , quamprimüm ejuf-

R

Ratio fecundi : quia Deusnon in va-

modi fu

&gcflionis cgnfeptiens fuerit

num, fed inauditum loquitur, hoc cft ;

auditor.

& dum

quotiefcunque alicui loquitur , facit,

Quod

—

7

&

P

73

DE V14 ILLUMINQ&TI?A CAP.- VT. COEESED, HC

3

Quod. difcurfum concernit , 15 Magifiri äu&fumA papyto applicet.

i

quinque modis in anima peragi po-

Signum hujuímodi difcursüs fe ire

Wf

teft. Primó, ut folus homo fit argu-

finuat , quando argumenta pr&ter

j

menta movens, rationesadinveniens,

intentionem incidunt , illüdque ob.

')gl-

& illationes faciens, fibimetipfi que-

viate videatur , quod de Balaam lc-

IIl ;3.

if

ftiones proponendo , rcfponíadando,

gimus , qui ad maledicendum con-

f

obje&tiones formando, & folutiones

du&tus, repetitis vicibus ia populum

fi

producendo.

Et hoc nonnünquam

Dei benedi&tiones locutus.

lo

——

tam fübtiliter , ut homo tum ob fa-

Qrartó , ut homo fit principalis

tl

cilitatem , tum ob foeecunditatem , &

loquens , quamvis diabolus occafio.

nem nactus , etiam fua admifceat i

i 50,

aptitudincm tationum , fitmitet cre

m

dat, fe neutiquam effe au&torem hu-

prout frequens eft apud proptis vo-

h

L

juímodi difcursüs : fed Spiritum fan-

luntatis amantes , fibique placentes.

fict

&um , qui talia loquitur in fuo dif-

Nam , dum tales propria fua efti-

l»m'

cipulo.

mantes, ac. velut idola defendentes

: fs

Secundó , ut homo in multis à

advertit, propiüs accedens , il!is fe

ütüo

Spiritu (ancto & bono Angclo adju-

ungit, ut eorum corda per quaídam

vetur, quamvis proprius ejus intcl-

apparentes rationes ad aliorum vi-

vi

le&us potiffima garriat, prout (xpe

lipenfion: m.mentis averfionem; iram

ufuvenit in meditatione , ubi homo

& rancorem accendat.

hi

N

vel prima lumina, vel aliqua in de-

Quiintó , ut diabolus fit principa-

fnr

joud

curíü. medi

LoRt

ionis tefponfa de(ursum

lis dire&or difcursüs, quamvis non-

910

à Patre luminum recipit , quorum

nanquam etiam hominis arguraenta

admirttat, ut incautum i1ta vel citius

j0oI0

vetitatetn deindé per rationes pro-

prio Marte fabricatas fibirnetipfi ma-

capiat, vel magis implicet, & con-

Q

gis detegit.

turbet.

Tertió, ut Spiritus (an&us fit prin»

Jam Rihil horum effelocutionem

:n:»cïi

cipalis motor & dite&or totius dií-

?

lu

puré mentalem , indé innoteícis ;

cursüs , quamvis non abíque labore

quia ubique aïiquid— fenfibilitatis &

(m

hominis. Et hoc Spiritu cpiftolas

proptie operationis reperitur admix-

! qüï'

faucti Pauli, pluréfque alias divinas

tum , nec femper immiffum mentis

icitih

Ícripturas , credimus effe confcrip-

obtutibus., per modum fonitüs ex-

ynd

tas; huc etiam pertinet illud Chrifti:

hibetur fpe&andum , cüm tamen de

i

Mart.i3.

Nos enim vos e[lis loquentes , fed Spiri-

ratione locutionis mentalis fit , ut

felis

r.l'.

tus (anctus.

Contingit hoc ad mo-

tam potentiä difcurfivà. quäm CuB-

j o

dum pueri fcribentis , cujus manus

&is fenfibus quiefcentibus in fola po-

j

totaliter qua(i à Magiftro dirigitur

tentia fpeculativä, feu mente locu-

n €iu?'

ac ducitur, quamvis puer calamum

tio divina ineffabili quodam modo

fi

tf

manu tenzat , eumque fecundüm

abíque fenfibilitate audiatgr , quàd fi

Àaa 3

incns

Q

TRACTATUS III.

374

tentis fuà fecreta unctione emolliat :

-

mens humana contempletur myfte-

Vs

tia Fidei , & veritatesà Deo reve-

five , ut verbis divi utar Gregori] :

edi

latas, abíque eo, quód quafi verbum

Per vocem non infiruizur , quando mens Hom.je.

(s

de novo recipiat , tunc eft quidem

per fpiritum. mon. ungitur. — Quando in Erag-

divinorum contemplatio , non ta-

autem illuminatio circa naturalia, gel.

platl

to 1

men divine locutionis in rigore

humaBóve intelle&ui aliàs jam fuo

jl

Dui

suditio. -

modo proportionata verfatur , tunc

i

^ q

L

Pari paffü fesmé difcurrendum

is convenienti concuríu divino ad-

N

, queque eft de illuminatione , quia

jutus , ad capiendam angelicam in-

Union

illuminatio eft fpecies locutionis , at

ftru&ionem. , novo infufo lumine

t n

in eo folo à locutione differt, quód

haud indiget,quoniam, uti mens hu-

mana penesrande vcritati aliàs jam

ocul

locutio pet modum verbi & vocis

"inuotefcat ; prefcindendo , num fe-

fatis aptata agnofcitur , fine caufa &

puite

cum vel inflructionem vel intima-

Mil

abíque. neceffitate (peciale adjumen.

;tionem adferat , illuminatio autem

tum defursüm exigitur. De ratione

tll 1

femper inftruat , five verbis five fig-

vera illuminationis pratercà eft, ut

quxd

nis 1nnoteíeat,

Undé Deus illumi

per ipfam fübje&um perficiatur , &

ip, vitge'rsi

nat hominem vel per mentalem vi-

in ordine ad füperiora dirigatur. Un-

u

Cle(Ul

fionem, vel locutionem, intelle&tei

dé demones non dicuntur illuminare

Mito

vetitatem imprimendo , aut aliquod

hominem , quia füá infiru&tione nec

hj

ia

lumen, aut omninó habitum infun

perficiunt , nec purgant , minüs ad

fttia

Lt

dendo , vi cujus homini vetitates

fuperiora adducunt , (íed íolüm ine

hram.

fic

Ie

]

quafi abíque labore contemplari con-

quinant & excoecant.

ceditur.

IHC ]r'hf.pu

Angc^ illuminant organa purgan-

. CONSIDERATIO TERTIA.

hummm

o , indifpefitionem auferendo , fpe-

Á a

cies debité ordinando , & cujuívis

- De My[licis Ofculis,

Yi vid

eapacitati aptando, ad eum modum,

Sive

m!.fü li

quo Magifker fuo difcipulo fenten-

f& um

tias explicat , & pro ejus captu ex-

Mentis Exceffibus (v Raptibus.

if Qp

planat.. Quando talis illuminatio fit

QOU

ab Angelis in ordine ad aliquod ,2a.

w Emireris , honorande Le&tor,

N

à me per ofcula ecftafes ac men-

Qv ü

dendum myfterium, fpecialémve pro-

Cant.tl.r

güifäïem t

ducendum effe&um , tunc praterei

tis exceflus intelligi , etenim fotot

lts i

à Deo infunditur menti illuminanda

noftra, five anima in. hac peregtina-

tione conftituta, parvula eft, impo-

H&fg[l I

aliquod . intelligentiz lumen ac gra-

Vg v

tiz vigot, quia fenfibilis Angclorum

tens ad vultum tanti Domini pertin.

locutio , ad intitma cordis haud pe-

gete , atque ab co amoris cafteque

unioni; ofcula reciperey nifi per rap-

m

medllnas

netrat , nifi illud manus Omnipo-

, Ut de

tuf&

, ]s d

(

DE V14 ILLUMINATIVA. CAP. VI. CONSID. Ill.

37;

meum aperui & attraxi fpiritum.. INon

tus & ecflafes de regionc inferiori &

erdinatio operandi modó juxtà cor-

membra corporalia , fed vires quaii

b

dis ccntrum ad altiota levetur , cae

qua(dam divinas Dilectus in raptu

D

füpet vires anima ponit

ut ea a

piätquc

ineffabili quodam experimen-

r

to illud

divine Scripture dicentis :

hujufinodi myftico fomno ad fe re-

lait 59« Deledaberis fuper Domiuo, & fuftollam

vería , jam non fibi vivat , fed ei,

LP

eujus dulcedinem labiorum guflavit.

:E

te f(up

er altitudines terra.

TNon dico ,

ad myfticam mehntis

Aliter quidem Deus anime hunc fos

ünionem , exceffus & raptus velut

porem immittit , & aliter Elifzus

l

puerum à fomno mortis füícitavit.

de neceffitate requiri, fed eofdem per

Elifeus etenim in le&um fuper pue-

oícula apte notari , prout paffim re-

rum aícendit ; Deus veró in cor fuz

perire eft apud Myftice Theologis

fponfe velut in thalamum defeendit.

Magiflros. In raptu ac mentis ex

ceflu d £crà anima ufuvenire folet,

Sape (inquit Richardus Vi&t. ) fubboc De Grad.

u

quod quondam illi puero ab Rlifzo

flatu Deminus defcendit de celis , f?p& charita.

u

vifitat. fedentem in. tenebris & umbra ts vio.

4. Reg.4. Vitee rcltituto. Elifeus afcendit ( ut ait

mortis , fepe gloria. Domini implet t4-. eng,

V. 34-

Scriptura ) & incubuit fuper. puerum,

u

pofuitq, os fuwin (uper a

s ejus, C octlos

bernaculum federis s. fic tamen pre[ene

A

dr manus fuas

fentiam faam . exhibet , ut faciem fuam

fuos fupcr eculos ejus.

[

qminim offendat s dulcorem fuum infun-

fuper manus ejus , r ineurvavit fe fa-

Md

per eum , G calcfatla efl anima pueri.

dit, fed decorem fuum non oflendit : in-

n

Sic planó Omnipotens & caelcftis

fundit fuavitatem , fed mon o[ftendit

claritatem.

ille infpirator , fuper pucrum füper

humanum fpiritum , fuper paryulam

Raptus & ecftafis fecundüm corm-

:

munem modum loquendi , plerüm

füper animam f« quodammodó incur-

vare videtur, dum in mentis exceffu

que quidem pro eodem fumuntur ,

miro quodam modo füam Majefta-

fi tamen rem ad trutinam examinare

tem humang imbecillitati aceommo-

volumus, raptuslatiüs patet, quàm

dare non horreat ; füe Majeflatis

ecflafis , quia nomine raptüs , non

!

magnitudinem mira dignatione in-

folüm venit alienatio à (enfibus, fed

omhis omnino alienatio & violenta

curvat, ut humanz conditionis exi-

c&Ory

ablatio ; five deindé fit à fenfu, five

guitatem extendat, atque fpiritus an-

ul. Undé

: mcnl m /

gu&ias in magnum dilectionis mate

à loco, five ab utroque fim

: [Omf

dilatet. Divinum os fuum fuper os

alius raptus eft corporalis, localis &

externus : alius fpiritualis , & inter-

anima ponit, ut fpiritu oris fui cale-

i

faciat humani fpiritüs offa & cordis

nus ,. Raptus corporalis & localis

tuac contingit » quando totus homo

ettl

medullas , ut anima fuo non defrau-

ügqllc

fecundüm corpus quoque ab(que pro-

Píal.n$. detur defiderio , poffitque cum Pro-

.

4

y.13l.

.

In mentis eXceffu es

prio mots à caufa altioti transfertur

ph«ta dicere

€

E.

TRACTATUS IIL

376

TT

de loco ad locum. Quemadmodüm

fe poni : cüm tamen raptus externus

Ts

Daniel. Propheta Habaeuc fuit raptus & ex

ac corporalis hominem non extrá fe,

£0Ipiï$

4. judza ab Angelo Babylonem traus-

fed folüm extrà fuum ordinarium

&nimà

PL

-latus. Non enim poflumus dicete,

locum ponat.

«

do anima extrà

quo

uód Habacuc Danicli prandium fe-

Sumiliter , quan

huj

rens fuerit in mentis excefIu & ec-

corpüs rapitur , plus eft , quàm ec-

ftafis ; quia anima extrà corpus rap-

u

fta(i , fed quód fuerit veré ac corpo-

faliter raptus , & ad Danielem inclu-

ta, non folüm mentis exceffum, fe

tüztit :

füm portatus.

Raptus fpiritualis ac

infuper quoque animandt corporis

Rap[

Tunit

internns eft idem cum ecílafi , &

impedimentum perpetitur.

Quin

talis raptus aninuz extrá corpus di-

H D

folüm in:eó differunt , quód eoftafis

fuavitet ac quafi inflat (omni men-

vinà virtute fieri qucat , dubio va«

ficttts

tem à fenfibus abflrahat ; raptus ve-

cat; quia Auctor vit& habet ip pote-

i ii

ro fübitó & quádam vi , quali vio-

ftate. , cujuslibet agimam aufcrendi,

PIR&'EI'

Ts , ]

jenter extrà fenfus conftituat.. Uinde

& itetüm ponendi, prout placitum

fuetit

in

fanctiffimis oculis fuis.

ute c

raprus fpiritualis a fan&a Therefia,

volatus (piritüs vocatur , & definiri

Num vetó aliquando cuju(dam ani-

lia

folet , quód fit violenta mentis alie-

ma ità rapta fuerit ? non eft mez in-

DOf pant

patio áà fenfibus. Quód non ità in-

expertz vilitatis definire. Er quis ( ut

'Iä 2. Cof.

Htl q

cum Auguftino loquar) «udeat dice-

(l

telligas, quaft Creator agens in crea»

axam , eidem violentiam infetre fit

re , fe füire , qual fe mofcire p fotus 7

dblishin

dicendus,, (ed idcó illa operatio dau-

dixit ? Scio buju[niodi bominem ( aje-

2 .Cor.12.

;lgui.z, Ceditu

taxat violenta dicitur , quia talis ope-

bat ) five im corpore , five ex'rà corptts

Aimini

randi modus non eft noflre nature

Y.j. j

nc[cio, Deus fcit * (pe&tatà nihilominüs

Apfemus

oráinarius.

fationum ac terum convenienti?, di-

A

Ut qus

Ecftafis à fancto BD»BQ.VCH[UI'R de-

cendum videtur, illos duntaxat quo-

tim l N

E

r

De Gr&

[

. fctibitur , quód fit defeito: cx.eriori

ad ipfam animem fubflentiam fuifle

Pf!' Ipfgm

-

contempl. bomine , fui ipfius fiuprà fe volupttofa

extrà corpüs raptos , qui in hiftoriis

Wt d

quedam elevatie ad faperintelleclualem

tanquam mortui, & poft viía mira-

Wte Hmo

divini amerit fontem. Breviüs à fan&o

bilia-denuó ad vitam revocati tra»

!

IT

li.2 «d Auguflino : Mentis elienatio à fenfi-

duntur , quemadmodàm apud Vin-

Hnpi.

Vclífi mavis , dicito,

centium. de Maurilio .Roremagenfi

im ?hcräfla i

L

]

[

bus corportt.

Wüïo, (

ecítafin effe elevationem mentis

lw

Epifcopo , & apud venerabilcim Be-

M l

prà fen(us, Ex quibus fatis fupérque

dam de quodam Anglolegitur ; rap-

tum Pauli veró & aliorum non fuiffe

ffig.

liquet , prout jam infinuaveram, no-

Wftm

extrà corpus , quia miracula abíque

i

men ec(lafis corporali raptui conve-

nire non poífe ; quia ectlafin pari ,

neceflitate non funt multipficanda ,

Mi

*"ionis dlx

eít proprié mente excedere, & quafi

nec abíque veritatis cercitudine affit-

Ii'xmfo'ma

extrà fe, five, ut meligs lequ:x, [üg,,i

mailda ; quód tamen neceffario fietet,

L

6; Pau-

ltttkn

g.

*23,:;

DE FIA IL&UMINATIPA, CAP. VI. CONSID. 1lIf.

377

]

fi Psulum extrà corpus raptum dico-

modo fíe in fuis raptibus habuetiti

"

remüus ; debuillét enim intereà ejus

Dico igitur ( verba. fant ipfius ) fap?

f

corpds iniraculosé coníervari , &

amibi vifum fuiffe corpus meum poft rape

anima velut cujuídam dsfunéti de-

t d bevo vedditum effe , ut omnu

fiu9 ad füum ftatum revocari, nullà

li

ejus pravitas À me auferrctur v imb tan-

i

hujus neccífitate occurrente , cüm

t4 aliquande levitas ejus erat , ut non

«que ii cerpore ac cxtrà corpus po-

audirem quideu an pedibus tarram tan-

]

tucrit arcaua verba percipere,

garem. — Corgus ergo e&m in raptu eff,

j

/ Kaptüs fpiritaalis five ecflafis com-

velut mortuum manet , ut fepe nullam

munitct ttes gradus,aäïigz;ämu;:, quo-

prorsis fraitionem exercere pofft ,. &

i

rüm primus ac infimus cft elcvatie

l

quo in flatu vaptus ip[um ecctpat. , in

Yh

mentu ad div,na , cum abftractione

eodem »taneat , unde fi fedeme , ff mae

-

à Íclis externis fen&bus ,. qualem,

njuus apertis ut claufis. occupetur, ma-

J[Cf

li

priter aliás fanctas & devoras Ani-

nebit [edens , C suanibus apertis, 4

AÀd eundem feré modum

un

ínas , beata Birgitta frequenter ha-

claufis.

Fai;,

buifle cenfetur. ]n fecundo gradu

fan&e Birgittz in fuis raptibus con-

ecítafis ille conftituitur ,. qui fpiritü

N

tigiffe , colligere licet ex multis lo-

j

non tantüm ab externis , íed ab in-

:

cis Revelationum , eidem fanctz fa-

[üt

ternis quoque fenfibus, & ab omni

&atum , precipué ex' prologo AI.

at

l

1

faltem aCtuvà phantafie operatione

phenfi Solitarij dicentis : Fgo etiunit,

&

(le

l H

T2

abirahitur, qualem raptum habui

Deo tefle , pluries vidi praditam Do-

o

credicur (anctus ]oannes , dum die

tfa

e.o

[

Aporal.n

minam ( iatellige Eirgi

:

m ) aliquan-

C»!P- 4,6*

W :CJ"

Doiminica fuit ia fpiritu. Tercius &

de fafmk:z'a,

&

21

Tk

);,

UI

á

45

de proftratam, flare

"i

ymu

h

fuuprcma.s gradus ecftafis tunc habe-

in eratune totaim abfoyptam , €* quaf

l d*'

tur, quando mcss humana non tan-

exanimem , alienacam à fenfibui cor-

tüm fuper omnem fenfam , fed fu.

poris , raptam in ec[Lafi foiritls ,. mibil

!;Ino-

ullïc

per ipíam infüper rationem ad infpi-

videutem , nec audientem de bis , qua

cienda divina & ad guflsndum (e.

u

ytil

Agebantur in loco ilo, hi ip(a corpora-

cretge unionis conta&dtum fultollitur.

liter. erat.

Que quande revertebatar

t

De hoc füpremo gradu sheodidacta

ad f& , narrabat mibi indiguo ad talia,

| u

n

In vit4

Thercfia ait : Tume verà raptus eft in

dr prafatis duobus. Co»fefforibus fuis vi-

AJ HII

- €jus

fummo , cm anime petentta ità Dee

fienes , quas tunc babuerat & [ecveta

h

unita [unt , ut omnen jam funclionem

Habettür

i

n

cd?':ü. :

magnalia &* arcana D.

Amiutant, Nam tume , quantüm mibi

etiam ejus mod(s videudi vifiones fatis

fl

videtur , nibil videt, mibil audit , nibil

clarà in quadam vifione & vevelatione

T

HL:

fentit. ,

fed utà. im fuperiori. eratiene

fecret4, per ipíatn Dominam tratnimiffa

p

unionis dixi, bee anima totalis in Deum

Demino Pape Gregorio undecimo , ubi

j

j

transformatio. hac Seraphica Virgo,

narratur , qualiter ip[a exifleus in ova-

Y Q,IM

«3'-

i& etiam eodem leco deícribit, quo-

tione vigilando , rapta [uit in fQirira.

^ fíee

d

Et

j

-Tm& . 11;. T

Naneer

375

A R,AMCTATU $:IIE

E fünc ommn?s ejus &orporis vires quafí .iio magnuo bouineom tümore camþlei r

ldo ,

maní d.

deficere videbautur » ftd. cor. ipfius in-

propterea ingenti , Vobis dixeyim, animo

b ugin

fotmmabatur , €» exultabat charitatis

C4p. $.

l

opus fit babereeum,cui bajce Deus gratias

;&;

D

o fi

ardore, ejufa, anima con[olabatur, &v

daturis eff. $. magná item fide ac fida-

VTT g

quodam diino robure confortabatur fpi-

cia , nec non fingulari quadam fui in

bsding,

THHUS 0)18 , AC Etiain tota ip[ius con[cien-

Dominum véfignatione & ut abnirmn d

totos d

$a C intellisentia vepiebasur intelletu

Cunm. aniüna Agat , quotcund, ei libuerit.

fpirituali.

un V».f

Non parva enim ttrbatio vft , bowinem

'Ex his duarum expertarum tefti-

cante ,

plané fibs prafontem , ev fenfibus pleué

moniis habes aliquam delineationem,

lppis

jam fruenztin , videre , animas: [ili [u-

f ecf

quf tum ante, tum ia , tum po:t ec-

ffollt, & rapi, Talem inopinaratn ec-

j AG, t9.

quid

ftaün corpus fe habcat : cettà autem

Itafia non incongtué Perrus habuiffe

V. 10.

qurapt

regula circà rem iflam dari haad va-

crcditur, dum f« illo in divina Scripe

m r

let ; quia fpiritus alios forté aliter

tura dicitur : Cecidit faper eum menta

*

dntc f

apprehendit , alios aliter rapit ; &

exce[fus

*

C vidit Colum apeitum.

flüb 3 qj

alios aliter. ad fe revcrii permittir.

Multó ampliàs auteta. Paulus ,quo-

Á

»e

9.

Alias teliaquit citiüs , & alias cenet

lateriüs

/

niam folità eircumfalfit eum lx de Cwlo.

$*

diuttüs ; nonnullos tam lenitef. ac

'tt Qu

Simiter in ipfo raptu nonnulli

fti , dl

fuaviter à fenfibus abítrahit , ut fibi

penitüs à fenfibus abftrahuntur , &

LE

quafi videantur, (e in placiditlimum

profunditlimé à fpiritu abforbentur;

fomnum incidere , prout fepi'is illa

aliis econtra nonnihil de feníu relin-

;ïgiag. d d.

". m fjj

experta fuille creditur , quz ita ad

quitur, & mens minüs profunde ab.

In Rerej, Deum loquitut : o dulcifime Dgw !

1. Gheci

npitur ; utrumque fenfit illa, quae

'n"

/me [e

du j

S. Birgir- miralile efl quod faei mecim ; guaudo

ak : Etff quàm rari

Ü

nf penittis c Theyo, —

talib.g, CH placet tibi , foporas Corpus term

Dyati v

amittatur , nonmunquas

9 Laven accidt, f, i vita X

£ap. j2 pirituali fopore, excitas quog, ttc avi

hiin me penitis amittere ,

fed eff a Cap. 20.

mam meam Ad videndum Q audiendum

nss, C non dut durat s ordi

HATIE Yerà,

E dït Cæf

€ fmntiendum [pavitualia.

in . taleim

€ W purimtm turbatar.

Profundi

r!eorumra

quoque ecftafia incidile Adam cre

proí.&ó. fuére raprus A agelici Do-

( E'ivis ak

ditur, dum de eo ia divins Scriprira

&oris Thome Aquinatis , utpoté,

MT

Gchef.z. dicitur : jmmigr erga Dominus . Deus

wity

[;]

Vl

qsi nonnuaquam in ecflafi pofitus,

operet in Adam : alios econttà ve

UL Dom

nce admotarum SRammaram calorem,

lociter ac quafi violentet à fenlibilibus

lt

R

&t

nec per harum admotioacm, digitis

ad infcafibilia rapit ; prout fine da

& manibus idufta vulnera fentiebat.

li

37

bio illa proprio experimento didicir

E

Nonauli in raptu pofiti apparenr rie

"ts

Ws )

$.There-

qua ait : Valdé fubuó ac quaft momente

Qr

8l

gcíeentibus membris, frigore & pal-

!hem

fiaincae fam preeeps ac celer tn anima fentitur

L

lore totam diffufis per corpus , ve-

u

þella 4-

snotus, tit fpirums magná eum velocitaee

I

ii

lat exonimes , vel omninó nullo ,

Wonte

"nima.

exiva fe rapi videatur ; qued fané in!i-

Af

vel nonnifi tenuij. vite weftigie re-

d

. li&te,

Yfy

N 2

&

DE /PI4 ILLUMINATIVA CAP. I. COXSID. III.

22

It

li&o , prout legimus de Geaoveva

[enfus fubità refpuMfe , C à cunctis ma-

;

tl?)

Bonfiniw virgine Parifienti , qug integro tti-

terialibus rebus omnmnodis cxulafe , ut

li.:i, ^ dao fimillima mortuz cetnebatur ,

neque oculz , meque awres m proprio

Doad.i. in genis duntaxat quidam nozatà ru-

fangerentur offlio ; r ità divinis me-

l

bedine, Alios econttà obítupeíceres

ditationibus , — A€ fpiritualibus tbeoria

"d

totos flammeos , caloris fumo undi.

animus replebatur, w fape ad ve[peram

l

.que velut ab ardentibus puunis rcce-

eibum me pevcepiffe, mefcirem, a« fequenti

.

D]

dente , quemadmodum faiictus Phi-

die de hefierna abfolutiene je

4

!

und peni-

ii

-lippus Nerius tutn i9 eratione , tum

Hs dubitarem. — Gontiogit etiam füb-

in ecftafi pofitus, in femetipfo fre-

indé , raptum à füpremo gradu cité

fl

.quentüs expertus efl.. Fuerunt eciam,

remitti, at la. gradu quodam infetiori

lit hl

qui rapti in fuo vultu coelcftem quaa-

ac perfcQiori , eundem in horas &

]

dam ferebanc (peciem , & miro ra-

dies prolongati , prout difcimus ex

i

diante fulgore latis infinuabant exte-

Ízpe citasà Seraphicá Virgine dicen-

lh

fiüs , quöd coelcfti luce uagerentur

te : Magna illa ecflafis non din durabit i

In cAftel-

0 ,

MW

uMeriüs. ltem nonnullerum raptus

lo an:ina

porró etucifi. la forte ceffet , voluntas

Ur

funt quafi momentanei , & breviffi-

tamcn exindé ità abforpta manet , r

mau[.6.

li

"

mi , aliorum econtrà etiam per dies

intelledbus i2 abalienatus (quod ad diem,

c.PO '4'.

M

$. Gres. durant. Brevis fuit illa divi Bene-

4id, ctasn. ad duos durat. [ubundó ) ut

ifi

idog.

di&i elevatio , in qua totum mun

4d nihil emninà , quàm quod voluntatero

t

lib. 2.

dum íub uao Solis radio collectum

ad amandwwi excitat , satelligendum

(4p. 35*

confpexit ; & Germani animam in

( attendendum capax effe videatur.

l

T

fphera igneá ab Angelis in Cozium

Pariter poft raptui in nonnullo-

4 n

portari vidit. — Longa econtrà Elifa

ruin cotporibus languor , macies &

|

u

: :

bethz Comagienfis, quz aliquando

debilitas temanere notatut ; quem-

Ivl [d) m

à die Coeae Domini , omni corpos

admodum legimus ia Daniele , de

yi

l))

reorüm fen'uum u(u fübtracto , velut

feipo dicente : Vids vifisnem grandem

Danicl.

Ml

é vivis ablata, ufque ad Sabbathum

hanc, & non remaa[it in me fortude,

IO- '- 86

)*

fan&um jacebat ; animo intercà totá

fed. & [pecies mea immutata eft inme ,

virtute in divina translato, cuncta-

6

Q emareut, nec babui quiequam virium.

iLUS,

. que Dominice Paffionis myfteria bi

Alii econtrà ab ecftafi ad (e redeunt

mn.

reprafentata mirante. Longiores quo-

vitibus fortes, toti confortati ac (ani,

que, haud immeritó credimus fuifle

cüm tamen ante rïpt'umxïomnibus- vi-

gl[ls

épl

taptus Joannis Abbatis , qui apud

tibus deftituti velut morti proximi

Joannem Caffianum de feipfo ita ha.

Jacuerint.

MC

hi

Collat. g. bet 5 Memini me in buju[modi raptum

Jam vero

, paucis tractato , quo;-

pal-

y

requenter exceffum , ut oblivi[cerer, wme

modo corpus raptorum habere fe ío-

?4?. 4!

l"o;

[áréiná corporce fragilitatis indutum ,

lear , tangendum quoque occuitit,

ju

mmf(mque meauim ità ofmnes exteriores

quidnam animz temporc raptuam

Bbb a

abvias

d

—

;80

TRACTATUSAHL

obviare putemus

*

?

Et quidem 1o-

m profe&ó mirabitur rne dicentem,

qu:de

quendo de flatu animz ante raptum ;

maznitudine tertoris

C gaudii occa-

e

1

jlla plcmmque in meditatione ve

i

fioüem pz*æg :ri abf h'"cüo.u à fenfi-

&l

contemplatione «onftituta, ad. reci-

bus qal(r;w:. egetit, umrml:os etram

4f

L

piendam hujuímedi grat iam congrua

tam ob magnitadinemi gaudii, quàm

jüllm

ob maenitudiaem tetrotis e(Te ab1ra.

JAN

dxfpofinone aptatur,inc urn—.&a emen

e 1

tis exceífum, vel ex (u

ln

nirate con

Ctes à vita.

Minüs inficias ibit , de-

[

Votjt

templationis , vel cx vivacitate ap

fiderio concionis & atdore dilcctio.

ä-GI-

my

prehenfionis, vel ex abandaatia &

nis animam provehiad mentis ex-

JM 1

if

i

ardore cujuídam affcàus

Ex fubli-

ceffüs , quií (quis memorià tenet illud

/V!v P'll

muatate coütemp ationiS 5 IJ!& quai

divini Dzonym dicentis

Ef] autem De

cgt!?m«

fos

neceíle eft , merítem humánam tan

mentis feeeffum — ,

ecflafinque | [aciens

nomin.

Mi vf

dem circumcinei & abforberi H:ugo'

divinus amor , asatores [4i Juris cffe "n

tap. 4

Wt j

fC ,

cüm diutius fuüm obtutum in

ffnens, fed in ea, qua amdnt , pénitus

pant :

fl

mirabilia füpereminentis Deiratis da.

transferens

fl;

fi(wr

l*mn , fi Kegina Saba Salo.

Si animam in ipfo rwpm confhtcæ.

2.Para-

Wilper

monis fapiet

itiam ac m 15m*äcenzæ

tam confiderare contendis

eandem

lip. 9

non velurabítractam duntaxat à fene

4./(

confiderans ,. pra flupore q quafi à (z-

L

ipfa defecerit : quomodo quis intensé

fibus, tüis mentis oculis fpu&ar dam

73

contemplans divina magnalia , ab[-

proponas, fed etiam, & tmiültó arn-

d V""etj

que mentis excelfu diu ftare valebit?

pius illam inracaris, ad ítatum lot 156:

quomodo non contiauóo pre admira-

alium fubiitmatam, ubi v«iut in cella

i ly*r.i (0

tione ciamabit ;

Quia te capere ne-

vinaria divina bibit arcaaa

& dul-

t Mi

Mi

queo, tu.me cape :

Domine aut ca

cedinem -unionis beaeg praszuftat

piam, aut capm' HEx Yivac itate ap

Guflavit illa, quz d« hajaím »dgm,-

"qf!h,mm

mine rapto i(à Ícribit

Videtiti j

/z

^

præhemto nis ,

q.lbä ; IX?.'& m: 'I'i.dï"n

&iew

Therte-

mo fotj 1

appræ ænfioxm fertar a/f:ctio men.

1

mdnïrllj !

quéd tota anisia , quanta ef , in .z[&

* fía in ca-

tis ; lt'l

ut ifta excedat coatuendo,

quadun regione , longe diversa ab ea

Ht ag

jba

ubi illa exceffi prosmunh

Ex

i qua vivimus fuerit, ubt alia lux qia-

Áhtip

AITÉS

bundantia mflc,m; : qma ficu: torum

dam ei Apparuit. , — adeó ab bac uo[ira

W(f] (nl

/4.

corpus greffüs pedum Lz.q-nmr y ità

dif.reus , ut etfz ipfa par totaim Vitam

l

l

&

dxq;

& anima aff;cas cordis ; adeó qui

fuam hanc : ,

unà cumt alis rebus quas

dem , ut magis traharur ab eo, cui

vidit, d fcruere G commini[ci conten-

EU ïl*liiVFI

alficitur, quàm ab ille, cui taaquam

deret. , eam affequi ampoffrbile e foret.

H.u

Totimis

fczma uinitur.

Porré in thoystnto , tot fimul, tantad,

d 3" fpzn

Precipué veró raptuum occafio-

addifeit , C edocetur , ut , tamerá per

u, ,qd

nen lüüuuüüt ardor charmns jübl

multes annos. e4 PZT pnAcinationem (f?'

lus cordis , fitis aeternae uaionis

&

W*OW *

cogitetionem [uam digerere & ordinare

: Aidy;

rcpentina tempcílas terroris.. Miai-

^laberaret , ne de mille partibus unam

h tl

quidem

n

p

—

38x

DE VIA ILUMINATIVA CAP. VI.. CONSID. 1H.

s

"quidem- poffet. - Sed adhuc altioreni

AureA, indicans per ea verba habitam

le

viftonern.

ecítafis graduni nobis oftendit, dum

Nonnaudquam etiát iri

ait : Ubi bemino vi(um fuerit , anuma

táptu aniria tei ar&bé Deo uünitur,

li

jara Ut orarione agenti , omniámó, fen-

ut plané tieíciat , quidriatm videar, vel

I cá-

jeum-fuorum bene compoti , derepenté;

