cenfideratione gratorum brutoerum

ut angelicam Caftitatis virtutem di-

? dn

confundere

3

"l

voco cafli-

Wt d

fempérque timere ,

gné dcícribam? Angelicam

ne ceffet gratiarum affluxus , cef-

satis virtutem,nulla etepim ( v erba funt

L

ll

j

f

U

finte. gratitudinis repen(u.

Perein-

Caffiani ) virtute , tam proprie carnales

In[iit. li.

dt 7.

At

toria fiquidem ( tefte. fancto Bernar-

bomines fpiritualibus Angelis vmitationt.

panibus,

do ) res ef ingratitudo ,. boflis gratia,

conver[ationis aquaustr, quam merito &

6 $ LAP' 6 L

f Aügu

inimica (alutis : viasenim obfiruit gra-

gratia caflitatis s per quam. adhuc in

Wg)m ?

tia , ( ubi fucrit ila , Jam gratin

terra degentes , babent feeundum Agos

Ofar

asceffam. nem invenit , locum non babet.

flelum. municipatum in. €alis , quod

, depo-

ij

u EO

DE V1A ILLUMINATWA,

CAP III.. CONSID.VII.

lum

depofzrä corruptelà habituros Sandos

rebat , Angelum defenforem habe-

tümb

pemodo Dr?mittitur in futurum,

Hic [am in

bat. Qiuia fancta Bafiliffa virgini-

ims 4

ll)

lbene vi-

carne. fragili po[frdentes, per banc. vir-

tatis decore nitebat , (cquentia ver-

Dittj h

vendi

tutem ( inquit mellifluus Doctor )

ba à duobis Angelis fibi pralegi ,

,qin

audiebat : Quifquis mei defiderio suti-

TT

Serm.

24 "4quatur . bomo tmeritis Angelorum.

Et , fol: eft caflitas , qua in boc mor-

dum contempferit , dis anmumerabitur ,

isDolut.

talitatis * loco dv tempore , flatum

qui cum mulieribus non funt. coinquinati-

quemdam immortalis gloria reprefentat.

if a, f*ï

Quia Thomas Aquinas in prelie

n P

l

Sola inter nuptiarum . folemmia , for-

caítitatis generofum fe habuit , hin:

l

i du

!jï"

- fem beata ilius vendicat. regionis , if

ab f&ngclis cingulo caflitatis. deco-

iteolbd

" i&:

qua neque nubent , neque mubentur s

rari promeruit. Angelus tribus jun-

pmä:fzs quodammodo in Lerris caleftis

gebat íe pueris , quia eos fciebat

i pri

af j :

!

jam illius conver(ationis experientiam.

mundos & liliis caftitatis veftitos.

j [' 1

&rad,

,, Mndé beatus Joannes Climacus de

Angelus Tobiam cumSara copula-

' ea ita differit : Caffitas eft 1 ncorporea

L M

bat , quia ptriufque caftlitatem cal.

nature familiaritas. Caftitas eft Chriffi

lebat.

J

n

enm

fïl(; »

^

qucundum. diverforium/, — terrefirifque

Si vis ergo Ó Sacerdos Angelo-

TM

clypeus : eordis.

Caflitas eft exceffiva

tüm coníortio frui , ftude ad ceoium

natura abnegatio , corpori[que morta--

i »Mf*"*ï n:'ï

putitatem cenniti ; precinge eor &

lis atque. corruptibilis revera. ad incor-

corpus tuum zonà aurcà , quemad-

WW' Om ,.ll

h

"m

i

poream fpiritualénque fubftantiam con.

modüm feptem Angeli , de quibus

teutio.

Gu cafià per[everatis virgi-

fan&us Joannes ait : Exierunt feptem

Apocal.1y.

BTIMA

de difiipl. nes ( verba funt. fancti- Cypriani )

Angeli, babentes (eptem plagas de teu-

C babit. - Angelis Dei e[lis equales.

ple : vefliti lineis , — lapide mundo €» V. 6-

h

Virg.

:Ét hinc Angelus à fan&to Joanne

candido, & pracindtà circa pedlora zonis Sup. hune

aurtis. Pet zonam auream Gornelius locttm

- honorari noluit , quia eundem fibi,

utpoté virginem competiebat equa-

à Lapide continentiam intelligit, quá 4poc4l.

E

lem , prout pulchre netat fan&tus

tefraenatur ron tantüm operis , Íc

di

an t

Petrus Damianus, dicens : Refugit ab

& cordis luxuria ; prout notatut ex

ille Angelus obfequium . fufcipere , ev

t Zenam

m calmlum,

fan&to Gregorio dicente

noluit adoratorem , quem noverat equa.

auream circa mammillas babere . ,' eff 0. 34.

vif

u^

lem : fratrem vecognovit , focium ftt»

cundtos iutabilium cagitationum motus, thoral.

Aum

&

dicavit , fubjeitionis obedientiam mon

per folius amoris. vincula. con[tringere. €2p-7

l

(vcfbü

W

ACCepit , quia in omnibus Sanclis femper

Septem plagas cum Angelis in ter-

j

)

efl Angelice munditiei contubernalis e

ram effundimus, c&m feptem morti-

;mtmtwv-l i

ficationibus carnis luxuriam coarcta-

WWF

cognata virginitas.

Qnia Franciíca

Romana caftitatem amabat , Ange-

mus : nempé cogitationum & ima-

JW

(

lorum familiaritate gaudebat. Quia

ginationums repreffüone , fenfuum

" l

fan&a Cacilia virginitatis flore flo.

tefranatione , laborum occupatione,

«

vefti-

u

Ó

Uó

TRACTATUS II'I.-

e l

veltium & le&i afpetitates oratienis

uemadmodüm miniftráffe leguntur

fuiff

affiduitate , occafienn

m fugà , & je-

fahcto Gregorio , Euthymio , Gud-

vvalo & aliis: Sacerdotem veré laf-

'; GA

ll

"Hnge;

juniorum conílantià, , INon Íruftrà

:

D

civum damones catenis tenent eap --

; ä

'e [2

j

veteri in Lege prohibebatur Aaron

!

0

^

ad San&uatium intrare , nifi priüs

tivut., prout quondam Seraphica

Leyit. i6,

frcuf

r' '*u

fuerit zoná lineà accincius

voluit

Virgo confpexit.

diffime , quid

tindi

uippé Deus in figura oftendere,

: Videyergo Honoran

st

quöd fcifl

o figurarum velo , apertö-

eligas, an Angelorum famulatu gau-

dere , an veró füb diabolorum ty-

d.

que vetitatis theatto, folus zoná ca-

fa!]&u'

L

tannide gemere ? an cum hzdis i

ftitatis pracinctus ,facetdotali fit dig-

f

Xpift. £1.

nus honore. Levitico mimifferio ( in-

flagnum 1gtis mitti ?.a0 cum Agno

in monte flate, & nevum canticum

lw

6 .3. 7 4.

quit fan&us Leo ) aut presbyterali bo-

canere., quod nemo cantare valet ,

fibis

dift.32. c.

nore, aut. Epifcopali excellentiá ne quij-

tl

nifi, qui cum iulieribus non [unt coin-

f

J?l

pmnz'qm./

quam idoneus eftimetur , qui ft à vola-

1

CR

quinatt, & glori& virginitatis amiéti?

f

ptate uxoriá mecdum frenaffe detegitur.

ii tj

Quoniaim ( tefle fan&to Cypriano )

Ecce' ! quantö exc;liemtia caíLitatis

7

eft ublimtor , tantó voluptas inca-

Ümne

Lil.2.

eportet Sacerdotes ,

i*

^ Mimftros . qui

ftitatis eft abjeior; quantó caflitas

t It

Epifi.

Altari c» Sacrificis defevviunt, intecvos

P

eft pulchrior, tantó voluptas earna-

Caliter

atque ummaculatos effe. Et binc ( :efte

PS

Sup.cap.1.

fan&o Hieronymo ) pudiciti4 facerdo-

lis-eft tutpior

,

quantö caflitas ca-

DO&,]

itünt.

Epifl. ad

talis poftulat , ut non folum ab opere fe

teris virtutibus honoratur magnifi-

centiüs, tantó voluptas|carnis punit-

Qd p

Titum.

immundo: abflineas ,. (éd etiam à jactu

tur acerbiüs. Si igitur, juxta fanctum

Ial

oculi , €* cogitatignis evYrore , mnens

Chrifli corpus coufectura, fit libera. Qus

Ambrofium, virginitas nubes, aéra,

ütt,

Mity

UP

enim communicatio Agni immacu-

Angelos fyderáque tranfgreditur ,

04g

Va

ib. x

latt lafcivo cum hedo? & qu& con-

quis prohibet dicere , quod laci

infra omnes damones locetur.

8i

1 ii :

jun&tio Filii Virginis cum mancipio

Veneris ? Abfit ( monet zelosé Petzus

virgines pra cunétis fidelibus Agno

:

?'Pmm

Damianus ) uf aliquis ve[erim, hicic

fingulare epithalamium decantabunt ;

t ii

Molo fübflernatur , €v Fiium Vmrginis

fané homines catgales prg cunéctis

ffml ls

in Veneris templo fufcipiat ,. ut Arcam

damnatis fingulari lamentatione &

"&t

$. Auguft.

Dei juxta Dagon collocet. INam , qui

ejulatu tartara replebunt s ut ctedant

leüu,

Serm.13.

ca[litatem mon babet , portare Chriftum

non effe poenam in Inferno , prout

Qannp

de tenp.

nen potefl.. INec immeritó fan&o ti-

eft poena carnalibüs parata ; quem-

lt )

admodüm in hae vita fomniä"runt,

mote percutitur, ne cum Ozarepen-

E

non effe dele&ationem ,. qua poflet

"s f

tiná rorte mulétetur , quifquis Sa-

'i

cerdotum hanc Afcam "viventem

catnis voluptati æquari; conformitet -

Q N

pulluto . corde .tra&are prefumit.

illu : Osamtum glorificavit fe , C in Apot, i*

hüi?zir!e

Sacerdoti. cafto mini'fïrgnt'Angdi ;

deliciis fuit : tantum date il terinentum v,7.

ii

e lucium

I

—

u

bE VIA ILLUMINA TIVA.

CAP. IIl CONSID. VH".,

127

fornicationis fibi in uxorem accepit,

lentut

&* luüum. Yta plané ratiocinatus

fuiffe videtur , qui dicit : Caflitas

atque ex ea primam natam fiham

jo, l

S. Ambrof.

vtl

Angelos facit s. qui eam fervavit , An-

Jezzahel- neminabat : . preclaram

;

lib. de

fobolem !

meliotem tamen forté

f

V

&i

qru

gelus eff * qui perdidit diabolus.

Virg-

O utinam tales ratiocinationes

;

Semþhica

fecundà , quam . vocabit abjque mi-

fecum frequenter inftitucrent Vene-

féricordia. — Quafi Deus ifto nomine

O.[æe. KI.

randi Presbyteri , & utrimque rité

filie à metetrice editze,indicare voe

,

expenderent , tam .coronam fpeci-

luiffet , quód nemofit tam gratiá

ht g

alem , que repofita eft, fua. vaía in

diviná indignus , quàm vitio cat»

Jotum T

quàm

nalitatis addictus.

^Quafi veniret

2 hod

fanctificatione poffidentibus

fpecialia tormenta , quae parata funt,

intelligendum de peceatoribus, quod

cum A gHO

fua vota perfidé frangentibus. Om.

Eccdefia proponit de montibus ,

; Gu

nibus quidem in gratia perfeveran-

dum ait : Omnes montes , qui effis im-

ure vt

f

l

tibus . vifio beatifica promittitur ,

circitu ejus , vifitet Domints , à GelboE

]

|

Itf [4:!: "

fpeciali

t

v

tamendicitut : Beatt sun-

autem tranfeat. Hoc eft: omnibus pec-

g m

Mattb. 5.

IH

do corde , quontam ipfi Deum videbunt.

catoribus Spiritus fanctus velut cafta

t

»i

[

)l:.;i'-

.r-.;'h;

y.6.

Onmmes quidem damnati vifione bza-

eolumba. gratiz divine rorem infun-

lugti f

?

"23

tifica in etetnum privabuntur , fpe-

dat: homines.veró carnales velut pus

j d

n

ttida cadavera, cervo infernali deyo-

cialiter camen illà carebunt , qui à

gpus u

D«co fe per carnis luxuriam elonga-

tanda relinquat ; quia ibi, hoc cft in vi-

lts Læ

verunt. Omnium quidam juftorum

tio carnis , ceciderunt fortes Sam-

d

cotda per gratiam Deus inhabitat ,

fones , fapientes

Salomohnes ,

ais

(pscialius tamen diligit caftos , qti

beilicofi Davides , filii Dei, & viri

«

l

t

pa[citur onter lilia.. Unde non voluit

POfïnföS.

Cant 6.

Quia ibi abjectus. e[f cly-

T be,» &

2.

ab alia , nifi À Virgine nafci ; non

peus fortium.

Clypeus Fidei

ita Genef. 6.

(;redluh

alio-, nifila&te Virginis pafci ; non

ut apoftatarent,& a. Fide ob vitium 7- Reg. *

ii

ab alio , nifià Virgiae ali & in ZE--

catnis deficerent , quos Ecclefia ve- "* 7

genr. *

gyptum portati ; non ab alio , nifi

Ce-

lut Reïigionis fulcra. colebat.

Jibus Afl

à Virgine baptizati , non aliis pa-

ciderunt , quafi non effent uncti

Wabüïïf

rentibus nifi Virginibus fübdi. Virgo

oleo , quafi non confecrati Domi-

i Cuntfl

erat Joannes Baptifta , qui primus

flo.

Vi&oria quippé , qu& vincit

o

etat

mundum , amittitur , ubi beilai-

eft

Chrflum agnovit. - Virgo

lt d

(f

Joannes Evangelifta , cui ultinió

ng voluptati fuccumbitur. Omnis

t

ff 1 PEW

fuam Matrem teftamento reliquit.

quidem virtus facit animam lau-

113 qu

Ab omnibus quidem peccatoribus

dabilem

ommis Autem ponderatio

(f U

fo!

i

Deus tecedit ; Ípecialitet tamen di-

10n ejï digna continentis Anima , Eccli. 26.

v. 20.

90i

cit: Nen permanebit. (piritus. sneus. in

nee condigna condemmatio ani-

qu

fori

bomine im eterhum , quia caro eft.

mz, voluptati carnalt immerfa.

e,WH

Juffü Dei, Ofac Propheta mulierem

Cafílitas comparatur liliis , qui-

$

bus

Jj u

;züïw' li

Irad.1 H.

ii

TRAC'TA,TUS I1L

138

ff

bus fe otnabat, & ad pugnam arma-

mune , peftis humani generis, atqu&

etitio

cempendium fupremzee beftialitatis.

bat cafta.& generofa Judith , prout

tum

f"dith. — teflimonium perhibebat plebs uni-

Porró, quia de monftro libidinis,

amift]

15. Y. 3- ver(a,conclamans : Eequód caftitatem

de mediis ad tuendam caflitatem

Gpiri

amaveri , & poft virum tuum, alterum

fümmeé neceffatiis, jam egi Tractatu

7udith.

Seceundo, hinc hoc loco nolui plura

guinen

ne[cieris , ideà r mamus Domini con-

exidil

addere , fed folüm fingulos Presby-

D (urayitte. Libide veró fulphuri &

dcdi

teros per fan&iffimum Agnum , per

igni comparatur , qui Pentapolim

Cutti

Genif. 19. tedegit iu cineres. Lilium nonnemo

puritatem -Agnum fequentium, mo-

Qumer:

ita depingit : Eft terre ornamentum,

nete, rogare, atque rogitare, ut cogi-

confreg

plastarum gloria, práterum gemma,

tent,quid agant? Q quot reperiuntur

Gillibor

ornamentorum anima , florum ocu-

in numero Levitarum , qui pet Sa-

famenti

lus, agrorum fydus,hortorum vultus.

cramentorum receptionem, per quo-

ti5 s tof

Lilium terram exornat , ut flelle

tidianam celebrationem , per oratio-

Hu di

Calum; floribus lumen addit , ut

his devotionem, per carnis tmacera-

nl ut

tionem , per charitatis exhibitionem

Jafþis auro ; oculos exhilarat, ut Sol

non exiguas gratiarum thefauros febi

1 onymo

Univerfum. Caflitatem nonncmo ita

t

deícribit : Pudicitia ef&. ernamentum

colligunt , non paucos virt&tum

Cl

$.Cyprie- nobilium , exaltatio humilium, nobilitas

gradus afcendunt ; qui non velati

nts dé 12.

Q r

ignobilium , pulchritudu vilium , (olamen

parva teintille difcurrunt , íed quafi

Abufioni-

fydcra Coeli in. Ecclefia Dei fplen-

*f mf

bus

marentium, augmentum emnás pulchri-

!

[

T i

tudini , decus Religionis, minorat;o cri-

deícunt: & ecce, fuübitó vento ten-

D

J

i

-

1 Af

?

3

p/i

A

mauum, multiplicatie meritorum, Crea-

tationis impetuntur, ex le&tione lu-

a

!

4

j

"

brica materim accenduntur , tem-

1

toris omnium Dei Amica. Yncaftitatem

At lm j

f TR

econtrà necdüm fatis nigriscoloribus

pore otij aut. recreationis à diabole

occupantur , tempore inconfiderate

F'g ] qllid |

depinxeris , fi dixeris : quód fit vi-

tiorum menftrum, dedecus Religio-

ambulationis ab aliena fpecie rápiun-

? hi

nis, dele&atio carnis, pollutio men

tur , tempore conveíationis ab alie-

* u f

no fexu demulcentur: & derepentmö

At

tis , obfuícatio rationis, depravatio

voluntatis , infe&io omnis affc&to-

cedri Libani confringuntur , angeli

mm) fldg

Dei pravitate obruuntur, fydera caeli

K

nis, preffura conícientige, jugulatio

anima, fuffocatid gratiz, bonorum

labuntur, merguntur, extinguuntur,

fl!lïi(a Cæ

perditto , fame corruptio , fanitatis

fepeliuntur. O cafüm tremendum'

rf f

ts q

deflruétio , vite abbreviatio, meti-

& lapfum nunquam íatis deploran-

dum ! ó te mifellum ! unice lapfü,

mnpk Df

terum extirpatio , Dei conculcatio,

caeli occlufio, malorum concatenatio,

unico actü, unico tactü,unico afpectu,

demonum rifus, Angelorum flctus,

unico confenfu , unicá tutpi cogita-

qi

tione ,

unicá morosa deledtatione

Qeïg i ;

faetoris confluxus , turpitudinis chi-

meta, malitie victima, malum com-

Sacramento-

omni'?lm receptorum

rum

"

—

PE VIA ILLUM INATIFA. CAP. III. CONSID. y1.

19

fum fru&um projecifi , emnium

fant , domec experimento capiaht,

x

erationum lucrum perdidifti , om-

quàm cenfentanec vcritati dixerit ,

Mitis

mium bonorum operum fueritum

quisquis dixerit : Ex quo luxtria fe-

S.&retgsr.

ibidt

amifilti , templum Dei prefanáfli,

mel mentem oceupaverit , vix eum bona

H

(Liutem

1n Mora-

Spiritum fan&um contriftáfti, San-

cogitare permittit » [unt enim de[ideria

7)

.

rf&&it ]

guinem JESU conculcáfti, jure Coeli

vifcofa » quia ex fugge[lione oritur. co-

ii pïura

excidifti , & confortie Angclerum

gitatio , ex cogitatione ajfeitio , ex. affe-

Pab

decidifti, demonum fervitutem in-

é&ione delectatio, ex deleétatione /canþn-

m, PEI

curtifti. Tot perdidifti gemmas, quot

fussex confen[u operatio. , ex epsratione

ym m

numerabas gratiarum micas ; tot

cenfuetudo , ex confuetudine de[peratio,

u g

confregifti diademata , quot ante fe-

ex de[peratione peccatidefenfto, ex defen-

vriutut

cifli bena opera ; tot te fpoliáfti or-

fione gloriatio, ex gloriatione damnatio. .

Lt M

namentis , quot ante fulgebas meri-

Condoleo tibi fanécta MatesrEccle-

Pcr quo-

tis ; tot thefauris , quot virtutibus.

fia, quód inter ovium feu animarum

702?'!. l

: orto

Heu dile&e Frater, quid alind agatmn?

Paftores tot cogaris telerare hircos,

vl 17.

: o

nift ut animam tuam ex fancto Hie-

qui velut jumenta computruerunt in

L

?

binori

ronymo deplorem

Sed ó infelix

flercore iuo , ques non immetitó

zib

cum fancto Iftdoto, bomicidis deterio-

anima! uadé incipiam ? quod primum

virtitu

c ultimum dicam ? bona commemorem,

res judico ; nam mori praflat , quam

Or4t.35.

on Whm

qua perdidifla ? an mala defleam , que

ignomiviose vivere.

Homicida enim 4

Tom.i.

fed qu

Del apíu

invem[li ? eras virgo in. Paradifo Dei ,

corpore animam divellit , bic veró ani-

x fplt

virg. Cu-

utiq, inter flores Ecelefia , eras [pon(a

naim fünul cum corpore perdit, & quod-

nto tt*

iídam

Chrifli , eras templum Dei , erai babi-

aínque peecatum dixeris , mibil buic fce-

rofe l*

Su(anna.

taculum Spiritus [aniti.

Et quettes di-

leri equale reperies.

Tu ó Matet

Ka

C0 : eras , toties neceffe efl, ut ingemif-

fancta , olim dicere folebas : Capite

Cant 2.

tl

n

ä,dl

645 , quia. non €s, quod fuifti : incedebas

nobis vulpes parvulas , qua demcliuntur

y.1j.

aicat

in Eccdlefia tanquam ca[la columba illa,

vineas, Hoc eft : Tollite, vos Sacet-

(Ie!

Pun-

de qua fcriptum eft — : - penna eolumba

dotes, de univería plebeomnes quan-

4l

f

I ab

nl

deargentara ; [plendebas enimut argen-

tumvis patvos defectus , ut appae

Pnuno

tum, fulgekus ut. aurum; eras tauquam

H

feam in confpectuSponfi abíque ru-

nth

ftella im manu Bomini.

Que df if

ga & omni macula.

Hodie veró

y,*

liberate & de-

fulita & repentina mutatio ?. de Dei

iügemiícere cogeris

li,

l ul

virgine facta es corruptio Satana ., de

fendite me ab apris de fylva , ab

u

Ü

fj

fponfa. Chriffi fcorsum execrabile ,. de

horridis belluis , à luxurie & lib

ma

lotaf

tepplo Dei fanum immunditia , de ha-

dinis monftris , que non modó in

i

bitacule Spivit& [anélà tugurium diaboli.

plebe

fcd in ipfo quoque Clero

O quot venerabili reperiantur. in

ultrà modum graffantur, O utinam

if :

Clero, qui in luxutia ludete , & in

foret faltem aliquando. cleticis mo-

j Loglï

oamïis veluptate (e velutare &on cef-

dus, & luxuriz finis!

j Qu

51

CON.

n

crarm

iU

:

-—

-TRAÁACTATUS

TTI

140

CONSIDER ATIO OCTAVA

fpiritu previdit ,

qui ita perorat

i

Agite munc dzwtes

plorate wulantes

gle*

ct

De Sttlla octava,

in miferiis veftris , qua. advenient volis.

il

Seu

Divitia vefira putrefacta (unt , & ve-

f4&0b.5.

t

flimenta veftra comefla (unt » aurum &

4

De Virtute Paupertatis-

argentum veftrum aruginavit » &? aru-

IhOdO

Emores hujus eftote , quo-

go eorim in teflimenium vobis erit , &

pliri

Edent

Pfal. 2i.

tl€fCU1quL precamini

mandacabit: carnes. ve[tras. ficut. iguis,

4

foqo

y. 27

pauperes-ec [aturabuntur, o—»laudabymr,

Quoniam quemadmodüm in hoc

Ecclt43

p

ficut fcriptum eft. : Pauper Cv inops

mundo pafcua divitum funt pauperes ;

y. 28

pis, n

P(al73

laudabunt nomen tuum. Quid es ? eur

fic aliquando divitesinInferno erunt

fm.

vl 21.

Ijaia $

als Propheta :

edent pauperes ? er-

in combu[lonem e cibus ignis.

y.j

dl

.

[d

goóne divites non edent

: ita P HUC

Secundo, poffünt divites dici non

H'd[

íentire videtur , dum alibi fari audi-

edere, eo fenfu, quo fan&us Joannes

f ;

Ma-tt 1l

tur: Divires eguerunt , C ejurierunt.

in Evangelio dicitur : neque mandtte

QUefy

Píal. 33

Et fi rem-bené penfamus , ex qua-

y. 18

caa5, neque libens » quia quippe folum

li JrF

V. 41,

tüot rationibus aífirmate - valemus ,

locullas e

mel (ylve]ire edebat. ,

Mam l.

üm |

quód divites comefturi non fint.

hoc valdc parce ; fic & nounulli

V. 6.

TOl

Primó intelligendo coenam illam

divitum reperiuntur, qui: vix cepas,

ïld u

magnam in Bco no Patris , quam

caftaneas, caprificus, unedones, glan-

r

u

viri divitiarum non guüabunt. Fa-

des & da&ylos, aut rancidum panem

&PJ at

Luca18

clius eff emm camelum . per foramen

modicé audent attingere ; ion , ut

Vitlot

Tloi

y.25

acus tranfire , quam divitem inmrare

imitentur Joannis gJOflO(afn abfli-

QU

K

in Regnum Dei. Unde noa immcritó

nentiam, (cd ut convafent pecuniam,

lin

Ü

qulbv

quis vidit divites federe deor[um » quia

ngram ftultitiamm Sapiens arguere

^f df

Eccl.10 6

Deus divites dimifit inanes ;

C/x i.[h(I[

voluit, dum ait :

IT )

Ffe. & alind malum,

hp

Luca 1.

EL(IE/J

patiperes in. boc mm/!o , diWites in fide

quod. vidi [ub Sole, & quidem frequens

Tyi l bg

( baredes Regur.

Pauperes non tan-

apsd bomümes : vir cm dedit Deus di-

lii f

Jacoli 2.

tum beatificantur , fed Regni coe-

vitias, & fub[tantiam, c

e» bonorcin , Cv

A

V. j

leftis quah domini pwaunc:a ntüt ;

nibil deefl. amma ia ex omnibus , qua

40/.«! um

filinen

prout indicant illa verba :

defiderat s mec tribuit ei poteflatem

U

M htb.

Et dives

5* ipforum eff. Regnum celoram.

Deus , ut eomedat ex €o, Jed bomo ex-

U

v'j.

non foiüm à Rermo coelorum exc clu-

traneus vorabit illud.— ;

c boc vanitas

ditur . fed'etiam in Infctno (epuïtüä,

e omiferaa.

Lucaió

DUIS

vcl unicam guttam aqu& fruftrà im-

Tertió, nonnulli-inter leltCS in-

y.2$

!

L l

W.

ctfare conatut

Va vobis divstibts ,

veniuntut, quinon tatm edunt, qu..m

Luceó

hj

qui babetis con[olationem ve[ftram s quia

diü no&uquc vorant , pert omnia

Wmm

y. 24

h

Píal.119

in vos cadent fagitta potentis acuta ,

proprio appetitui obfequentes: modó

Wt

cuim. catbonibus defolatoris-

Prout in

illi quid tribuendo de affatis, modó,

AVuru

de

p

E 4

2

IA4I

DE VIA',I.'LLUMINA T1F A. GAP. III. CONSID. VIII.

VL ;

d?:.'cd&is, modó quid rarum de fru-

tur pécunia : ( qui amat.divitids ,

Bb

gibus, modóde pifcibus; modo pla-

frucium non capiet ex eis. Paupetes Eccle.5-

737

cent piftes frixi , modó clixi ,. modó

autem edent , & in diebus famis fattt- v. 9.

alli ; modoóvcaro vitulina , modó

rabuntur ; quia Benediciio Dei in. mer- Pí4l.36.

)üi' []

wini

cedem . jufls feflinat , & oculy ejus 1n v.15.

agnina, modo porcina, modó hoedina,

( 4

modó ferina ; modo arridet turdus

pauperem re[piciunt«. INec unquam et Eccli.1t-

tii,Ü

pilaris , modó turdus montàanus,

iam purum offertur. facrificium lau- v. 24-

il ii

modó gallina, modó alauda , modó

dis , ubi pecuniarum caftrum occu- Pfal. 1

jf h

-

perdix, modó coturnix, modoó lago.

pat meátts. INam (i-faturitas divitis y. 4--

eum dormire non finit , quomodo Ecclelj-

ipti ;

pus, modó palumbus, modó uropy:

gium de anfere, modó particula de

eundem orate permittet ? Nudus (1n- v. i.

? ( j

h

anate, modo allubefcunt mirutalia,

quit fan&us Joannes Climachus)

MU

modó tuceta, modó fcriblita. modó

puriffimaim orationem emittit; qui verà Gradu.ió

torta ; paucis, non eft ferculorum

cupidus ef , materia imagines in oratiene

Joannea

veríat. Siintueri volueris ( ait fanctus

pl Y

numerus , neque voracitatis finis,

]aännes Chryfoftomus ) animam be-

Hon. 47.

?ä J/()lim n

neque potandi inodus ; & in hoc

füum hbonorem atque magnificam

minis Aurum amantis , invenies eam ut in MAtib,

TPRT

gloriam conftituunr. Sunt Phariízi,

veflumentum à decem willibus vermum

nolmu'ïii M

v

qui exterminant facies füas , ut Jaus.

corrofum: Ai& eam perforatam undique

j 55?351

dentur ob fuam abílinentiam : íunt

À follicitudinibus , C à peceatis putre-

1B, gilïï

!

fattam,Qr evugine plenam. Versim baud

& Pharifei , qui ventrem quotidie

ii Päüïm

pretiofis cupediis infatciunt , ut ho-

talis eft. anima pauperis veluntarü ; [ed

p , o

norentut ob catnis p'i'ngucdincms

potiis fulget ut aurum, [plendet ut gem-

il ab]lu

[:

quibus

tamen

fan&us Bernardus

ma , eflerejcit ut. ro[a.

Nen eft illie

cir.

Ad Cler;-

non aliud encomium , mifi fequens

tinea , neque fur , neque follicitudo nz-

afg'dffi

£05 cap.

12

appingit : Hinc monflvofrus dilatantur

gotiorum bujus vita , (ed ficut. A

rfgelus,

T

^

renes , bumeri s biuc tumentes uteri mon

ita conver(atur.

i f req:m;s b |

tam snpinguantur, quam impragnantur

Tales Angceli debent effe cuncti

us

arvinà , C dum carnis onus o[[a non

Sacerdotes, ut quotidie digné decan-

TL

fuffinent , etiam morbi varij generantur.

tent gloriam in excelfis Deo, & ftu-

ju,

C&tuosé pacem annuncient in tetris

Quartó peffümus dicere , quód

sl JIEJ! L

divites fint quaü non edentes ; quia

hominibus bonz voluntatis ; ficut

du

nunquam fatiatuf eorum dira auri

fcriptum eft : Quam fpeciofi pedes e-

Ro0tit.19,

"n

fames , neque unquam extinguitur

vangelizantium. pacetn. Speciofi fine

y. 15.

ardor ülteriora habendi.

Nibil euim

dubio erant pedes Apoftolorum, ut-

ia l*

Lib.1. de

poté, qui neque calceamenta porta-

Abrabam

( inquit fan&us Ambroftus ) fatis eff

j; j

divitum cupiditati : quantó ditir quis

bant , & prout cum pluribus eredit

Lib.7. de

; 0

(4p. 3.

fuerit, tantà avidior ad. poffidendum eft.

fan&us Auguflinus ; vorum perfectae

iv. Dej,

g

pauperratis emittebant , fet vabant,

Avariis ( ait Eeclefiafles ) non implebi-

d

53

aC

W,--*.;*f

; (ï,

"

5

IRGDCIATU.S H

142

ac propagabant. Vah! in tot ac tantis

Q exquifita cibaria , ueque pretiofa &

[

delicata vina , fed aquam puram de

itineribus , i medio luporum, undi-

md«

que circumdati furore Gentilium : &

ipfo fente vel rivo. . Si in hofpitio ali-

titft

noftri Sacetdotes volunt quidem imi-

quem neceíffariorum defectum ad-

7)

vertat , indé in mente gaudiat , ecca«

tatetes & Íüccelfores Apof)colorum

tilid

vocati , aft in nullo penuriam pati :

fionem habens imitand: paupertatem

m

fed in omnibus abundare , in omni-

Domini ; Qui ( teíte fan&to Chry-

7)

büs commoditatefrui ; nec iter unius

[

foftomo ) mec propriam demum , mtc

ln

imenjam, nec candelabrum , nec Alia id

hotz aut quadranti-s fine. equo confi-

N

!

cere volunt

tum , ne fpeciofos

genus , qua in aliqua demo neceffaria

Iiz Matthlr

pup.

ealceos vel modico luto afpergant :

funt , babiit. — QQuem Euthymius ita

& hi

tum, ut in curribus & equis glerien-

loquentem inducit : Swm paupertor

(ap. $.

Íttt

tur. Et hoc eft, quod hic venerabili

vulpibus terra , & volucribus cuh , fi-

Dietd

Clero feriüs inéulcare eontendo ; ut

quidem non babeo proprium diver[orium,

fdis q

nec tantillum. quidein, ut fufficiar capiti

ncmpe honorandi Sacerdotes prter

ft axt

-ontinuum paupertatis affe&tum, pa-

a8£o reclinando . & [ie vole pauperzatis

lm e

center queque fufferant , quinimó

amateres effe ces , qui me tanquam dij-

RP

ingeniosé quoque cligant, neceffarios

eipuli fecuturi funt.. Similiter dum 1n

FA af

rim defcétum. Omnia fint quidem

propria domo hofpites ob reveren-

Iïï,fl t5

honefta & muuda : fed ita, ut nihil-

?

tiam Chrifli fufcipir, non tam am-

p

eminüs fint univería fale pauperta-

bitiosà fuperfluitate quäm honeftà

lhqm)

tis condita. Ubique paupertatis ama-

frugalitate innotcícere ftudeat , tan-

&

tor occafionem incommioditatis in-

quam fidelis. Patriarche Abrahami

Q5ornl

daget , ut pofílit paupetem imitari

imitator , qui,

quamvis dives erat ;

attamen. ( atteftante

Íancto Chryfo-

LPDUST

Chriftum , & pretiofum paup-rtatis

accumulare thefaurum. Cum gaudio

ftomo ) aure tettum non limivit. ,

fcd Heth «2z.

t (

4d popul. /

Wif g

itinera pedes, & fine equo [ut.i piat,

epud quercum tabernacilum figems ; fe-

lorum tmbra contentüs erat.

Hiné

i

ut fudore a(perfus & viribus faciga-

sus , eó dulciüs contemplari queat

egrediens , contemplabatur nim 4lieubi

Bilperio

a

Qf

Chriftum ex itinere fatigatum , íü-

bofpes ; mum pauper , ut paupertatem

Otch

prà fontem fedentem , atque À mu-

refarciret , ut pervgrimmzxaxaperet.

liere. Samaritaná aquam petentem.

Rudi modo paratum erat illud taberna-

D

,Zemn..f

At

Nec putandum eft , quód Benignit-

eulum , fed vegis aulis fplendidius fuit.

' fimus, fic folüm hác vice ad fontem

Nullus tmquam Rex Angelos fufeepit :

federit , & aquam popofcerit ; fed

bic veré fub quereu fedens illa , cellatma,

gradu |

m

I5 V&A

f«p? ( inquit Ludolphus de Saxonia)

fisens , boc bemere digums balitus fis

ebrif

cim ibat per mundum , eomedebat ex-

ron propter domás vilitetem , . fed pre-

t qu

m()dü h

pert.t

tra civitaem , € villam , 'ad aliquem

ptev animi ernatum , & divitias in apfo

orne-

eap.62., . rivum vel fontem : neque babebat tara

repofitas. — Et nqs igitur n& domos

9

4

ütr] À

*

DE VIA J-LLUM:.NA*T!ZA. CAP. izl. GONSID. Vm.

145

TT

mus , fed petisis animam nofftram. Quos

fieri queat * adeó ut quis fit femper

ii

modo enim non turpe , marmoribus pae

paratus fua bona expendere , quo-

mith !

rietes fruflrà contegere , Chriflum verà

cunque tempete ,. ac in quacunque

E

nudum circumeuntem negligere ?. que

quantitate, f1 ita charitatis aut jaftitise

i,

tibi domás utilitas bomo , nunquid enim

debitum exegerit. Tertius, fortuna-

Msipin

animam

ipfam tecum ducens abibis

rum cafüm aut injuflam etiam bo-

lo Cire

ver. omninà duceus migrabi. . Hmxc

norum ablationem , quamvis non

M , M

fanctus Chryfoftomus.

fine repugnantia , fine tamen vin-

v du

Precipué veró foveat Sacerdos

di&z defiderio, rancoris flamma , &

o

paupertatem in defiderio , in affctu

inordiata triflitia vel ita perferre.

ymius "L

& fpiritu ; hec enim fola de necet-

In fecundo gradu circà fuperflua,

qupemr V

fitate eft , altera de confilio. Potefh

ponuntur ifli tres aus : Primus ,

S(Lï!hþ'

Sacerdos abíque nzvo bona tempo-

nihil non neceffarium , quantumvis

nj

ralia modefté & moderaté, corporali

liceat, appetere, aut follicité quatere.

u ul

Secundus , bona indifferenter poffide-

feu externá poffef&ione tenere : non

upnát

item eiídem inerdinaro maentis affc-

re , animo parato tam ad honefté

u]mm uj

&u adhereísete ; adeó , ut quis fe

expendendum , vel quocunque cafu

reum aternz damnationis conítitue-

: dum d

amittendum, quàm ad poffidendum,

; tv

retfi nom paratus foret, omni potiüs

Tertius , eorum amiffionem refig-

yundr

temporali bono carere, quàm Deum

nato animo & fine.ullo murmura-

; Iore

aliquo deli&o — mortali! offendere.

tieRis latratu fuícipere.

d

$ola paupertas fpiritüs paupertatem

Ín tertio gradu circà fuperflus,funt

o

corporalem nobilitar , & dignam

f&*quentes ttes actus : Primus, occa-

jj d

virtutis nomine facit.

Non enim patt-

fionem fuperflua acqutrendi recufare

I

" t-ä' a pertas

( inquit fanctus . Bernardus )

& vitate.

Secundus, de carentia fu-

T N

virtus reputatur , fed paupertatis amor.

petfluorum fummopere gaudere, &

Et facilé poteft contingere , ut fit

fuperflua non nifi invito animo

Jï mþ;*h

4 P

li

pauperior Epifcopus in fua rcfiden-

poflidere. "T'ertius, ablationem füper-

yn

(

tia feu aula decenter inftru&tá, quàm

fluorum qualemcunque tanquam fin-

Monachus in fua vacua cella.

gulare Dei beneficium cum fummo

u

ii

Porró aétus paupertatis alij ver-

gaudio & gratiarum a&tione de Dei

fantur circà füperflua , & alij cireà

manu íuícipere .5 nec aon etiam

j

! um

neceflaria. Circà fuperflua in primo

L

hominem, fuperflua auferenteth tart-

f

gradu

ponuntur

ifti

tres actus:

quam fpecialem benefactorem ho.

Á

li

l,

Primus , nihil temporale appetere,

Rotatrc.

1

íí

Ad eundem fere

modum dif&ur—

k(

ili

nifi quocï potefï honeflé & licito

m

modo haberi ; Secundus , nolle ali-

rendum eft circà neceffaria. INempé

d

j

quid aliter pofbdere, nifi inquantüm

in primo gradu primusactus eft, ne-

jl

j

ceflatia non nifi honefté & abíque in-

eitrà juflitig & charitatis offenfam

"LU

-

erdimna-

TL

jgqemm.

m

at

,

QIJQ A4Ccr.Ad U.ä H

144

Se-

[*

erdinata follicitudine appetete.

illud mente poffidco, aut amorte pro

neceffariis non inordinaté

cündus

fequot, quàm parüm lutum aut pul-

"

verem terrae. Sacerdos;qui nummos

ol

adherefcere. "lertius : eorum abla-

adhuc inord nato affe&u profequitur,

fv

tionem abíque CUlPabili alteratione

fufferre.

immetitó Dei fervus dicitut ; quia

fine

Chrifti (ervum decet purificate men-

In fecundo gradu primus a&us,

fitii

tis libertas , & nefcite abjc&tum ter-

intr

necelffária folüm eo przcisé,& intan-

renarum rerum francipatum. — Im-

la

tüm honecfté fibi procurare, quia itay

1«

poflibile eft , Dco dignum exhiberi

cd

& inquantüm Deus vult. Secundus:

ieceflariis animo iadifferenti frui ,

famulatum ab animo cur& rerum

Dio

terrenarum immerío ; quia mentiri

ita, ut fis eequé paratus bolum carnis

quan

Matt. 6.

boma

oti ingeftum itetum modeflé emit-

nequit , qwi tam aperté dicit : Nom

y. 24-

pore[tis Deo fervire c mamnona. -

linui

[

tere , quàm pet fauecs demittere,

1

Preter hanc' fpccialem pauperta-

QU

prout Supcrier juflerir, aut Deus or-

dimaverit.

Tertius

neceflariorum

temi , eft etiam quaedam paupertas

boo.

defe&tum aut ablationem refignato

generalis : qu& cít pura denudatio

Qä!lær;

1

non tantüm omnis rei temporaiis,

animo potrtarc.

& IOHE

In tertio gradu

Primus actus :

(ed etiam omnis honoris , emnis

Ncu

neceffaria ( inquantum per difcretio-

«ítimatiotis, omnis favoris, omiis

ftty

itationis, omnis conífolationis tam

