áudiat ? hoc ünüti taotuni fcienis ,

ficllo

1

( oigopinaió fufpetiffo quadam fupere

quód üt Deo unica, & rapta. Quód

|

d

4Annt

Venit , in gtta infignia C? diVins qua-

ft atiima deque lioc fciát , tanic non

)

mmz/ ó.

dam artana Deminus €i manifefl at atà

verum faptutti , fed aut riáturale de«

h

$4p. (

liquidé , ut im Deo Wpfo €adém videre

liquium ; aut ftygis illhonem p4«

y

fefe putet s a quippà mon fant [aeratif-

titü£ , quia; uti jám di&um eft » iton

LE

fima bumanitatis vifioness. Er e[fo , eam

quevis abflra&ió , fed elevatio ad

divinaà cüm abftractione fationeim

1j

!u |

quid videve dizdn $. vevera tamen mibil

2

Vi

Ger

'!:»,*

b

"

Hon egin pnagindria vifio G!?s

Veti raptus conftiruit;

»

1l

jicá *äf':it*-

à ;;ff |

ftd plaue int-lisclaalu $ in qua eviden-

Jani ; fi qu&ro ex Serapl

tifhae ei videre datur. ,. quomodo tes

gitie, quothodo anima poft rapturti

us

univería in. De3 Vuleantur , «? 4n [e 6

fe liabeit ? Rofpondet milii : Mille

]

ipfs continzat. Ufla, loc ipfum cumpn-

liabere vellet vitas, quo €a$ ó5*es in Dei

fje

m unle s lieet enim im snoulente Der-

Bfaum pejptinpender, & &t iil

i

f

N

Af

frasfeat , menti funen ,

(3!43'/

4 profum.-

qu:d s másdo efl, ingua fietet C effes,

J

ad ipfum (ui momine latidandum & de-

dilisie jafculptum manet , max':inmmgf,-

d

)

ä

precandumi. — iigantia quod, fentit. ad

in ipfa confufiquem.cau[atur, liq'u-iäfu[g;

I;i;i:'(däää

M

fam patet , quafitamin Dettin comuit-

J

ritates fubeundas defideria , mec eds

Anina

j

tamut ilurien , ctm Dewn peccndo

etiai, duin [nbit, inagnum quid [e faceve

|

rl

inanf.6.

offeniumus $ quia in ip[omet ( cim in

FEpHfat.

Etenim jra dinoris Vehemen-

CüP- a

ipfo coufituta finus) adversis ip[um

tia, quidgüid facit , païäm fentit , quá

hii

maximas bus malitiis coummittimtis.

vidit magnalia, ei quidém repra[entan-

T

:

&;ï

1]

Fit adtem in raptu drcanorum mia-

tur, nullusa timen eorus eloqui pot'efa-

ï;l

T

nifeffatio interdümi per vifionem ,

n'eg;, naturales ejua yires ulterins pcrtin-

,;

g;&

,QH

tl

five intelle&ialem;five ämagimriam,

gere queunt, quai ad id . quod füper-

£

t

naturaliter €am. Deus videre voluenit.

j

UL

interd:r m per locutionem , & inter-

,W

Poft raptum ixf*eque ánima pïenä fn-

W

dum per utiámque fimul ; prout

"

L

tata, & dofis ditata revertituf, ter-

"

animadvertere ^ eft in. Apocalvpü

iil

rena nau(catis, & ad ruPeïma anlhe-

lnprimis enim ait15i Apoftolus:

if

Apotal.1.

ui in [ptritu in. Domirica die , quibus

lans ; narrate qüidem impoteris, fem-

netis , quàm

m

T

verbis indicat raptuni, dzindé ut lo-

per tamen memoriá te

(d

mdgï.—'f»..'.( à

it Dominus ,

& laudabila

P?ï

cütionem divinam infinuet, pergit :

Pfal.z7.

Ü

i

:

e€ Voceoin niagnam t43H-

ni in civitate Dei moflvi , in monte

Et audivi pofl &

P.1e

jl

fanilo ejus. Quotiefcünque præcerea*x

quam tubs : & poft pauca fubjungit :

h

ht conver[us vidi [eptem candelabra

talem animam habiti raptus & exhi-

B

:

bitee

i

b

382

fRACTA*TUS I1T.

bite gratie memoria fübit , totiespre ligare fenfus, viafque ob(truere, f;e.rx

ts

"j ?

amore diffluit , & quafi in novum

quas fpiritus é cerebro ad fentus ex-

exceffum abit ; fine iatermiffjione cum

Cetdote

teriores tranfcurrunt ? Et quis ambi-

De inte.

divo Bernardo ingetnifcens : O quàm

git, quia homo vel ex nimia d:bili-

qud:

riori

gueundum fentitur, fi non effet tam sno-

tate, vel ex morbof(a qualitate , vel

tüm *

demo

*

tll r

dicum vaptum.

ex alia capitis intemperie poffit aba-

GWO €4'

Unum fupercft , quod hoc loco

lienari à fenfu , & ab infenatis pre

fdi omt

filentio non pretereundum videtur,

rapto haberi? Qauinimó ipfa appra-

qud a

nempé .. quinam raptus, à demonce,

henfio in nonnullis tam vchemens

divdii

& qui à natura provenite valeant ?

dícirl

eft, ut (altem imperfe&? a' fenfibus

In cujus quzftionis refolutione diftin-

eorum abílrahat mentem , non abf-

fioVete

guendum eft inter raptum externum

que magno períxpe illufionis peri-

v f

five corperalem, & raptum internam

culo, & demonis lucro , utpoté qui

thodum

S

five ecftafin. INam , pofle raptum

velox deceptionis materiam miniflra-

t2 hod

corporalem ope demonis fieri , que-

turus accedit , ubi hominem nimis

4 end:

flione non indiger , quis enim ne-

credulum & a'propria apprehenfie.

quem ad

gabit, veneficos & fagas à demone

ne infatuatum advertit.

Qi pot

per caminum fuper aera tolli , ac de

A*Undé cave , togo amice , ne fub

fiii ;(

loco ad locum transferri ? De raptu

fpecie illudaris à malo ; ut veró eó

pente f

ver& fpirituali five ecftafi loquendo

faciliàs caveas , ampliorémque tum

in ptoprio fen(u, prout communitet

wf f

circa precedentia , tum circa fubíe-

Ti fumy

accipi folet , & eft clevatio à fen(i-

quentia notitiam haurias , non parum

ld

bus abftracte mentis ad divina , ea

proderit , bene callere totam homi-

Ts m

&on nifi Omnipotentis virtute petagi

nis ftru&uram, à natura pro opeta-

ám mino

yalet,

tionibus humanis velut officinam pa-

'

R vew

Pariter animäm totaliter ad tem-

fatam.

Quare fit

f

pus de corpore rapere , & denuó

reddere , foli diving virtuti conve-

CONSIDERATIO QUARTA.

nit ; quia penes folum naturz Aucto-

s my;mdE

rem tefidet vite & mortis dominium,

De M»icr'kaso/mo, five confideranda

ul

3. f d

folütque füperexaltatus fuper emnes

bomine.

hfm ü

^

il

-Deos , poteft elevare ad Deitatis di-

" Tlày

t

vitias.

Sin vcró per eclafía nihil

* Um & Sacerdoti iäudi duxetis,

EE

N

*

m

li

otd

aliud intelligas, quam abfitactionem

fi cam demone fe ja&are queat :

a fenfibus, tunc lubeas admitto , ta-

Circtüvà terram . ( peramtbulavi eam

*

?

?üb.þl. ;

;

lem abítra&ioncm vel poriüs illufio-

Si cum opificibus , cum artificibus,

y.7:

k 'zd

m

Á

nem tam ab ipfa natura, quäm à dz-

aut cum nobilibus poffit enarrare

I g

"ott

inone poffe caufari, Qiuis enim du-

mundi mirabilia, populorum mores,

lpïq

bitat , quin damon poflit hominis

Regaorum flatus, & recum curiofi-

tates ?

V

n

gt

DE VI4 ILLUMINATIFA CAP. VL-CONSID. IV.

385

tates ? fi dicere poffit hicfui , hec

fentientium , & intelligentium » ita

vidi ? Laudares forté fimilia in Sa-

& homo ex anima tationali & hu-

[l

cerdote quoque , nifi probé fcires,

tana carne (übfif&it : vivitcum plane

quód raró fanctificentur , qui mul-

tis, fentit cum brutis, intelligit cum

tüm peregrinantur ; quód vana om-

inteliigen'ïils. Reperiuntur in Uni-

nis mundana ícientia, nociva fpiti-

verío majori duo luminaria magna,

4

tui omnis fzcularis curiofitas ; &

luminare majus, juffum praeffe dici,

)

quód non hominis recolicti, fed ine

& luminare minus, factum iti dire-

li

&ionem noctis ; (üc & in homine

dividüi vag! fic indicium , in omni

uj

difcárfu de fue di(curfu per Orbem

duo notabis luminaria magna ; lu-

j

fnovere

lermoncm.

Vcrüm enim

minare majus dixeris intelle&um,

[l

veró faluberriimum | oftendam tibi

tanquam oculum mentis ; & lumi-

1 (3

Yi

t»odt

114

pcmgranäi mundum, qui

nare minus fenfum cerporeum tan-

fà'

tea lan&itatenon tam abducet. quàm

quam intelle&um carnis. Prius lu-

ii

ad eandem adducet.. Modum , pet

men Pl'

«c

o

ft diei , quia fpititualibus,

j

quem ad illam pertinges fcientiam,

& alterum no&i, quia corporalibus,

cul poiï (cientiam Dei non cít altera

In Uaiverío majori ad primi mobilis

motum omhes orbes celeftes vclut

(j

fimilis ; fí tamen cum fapientibus fa.

)cö

píenter fentis, quód nófle Deum, &

inferiores convenienti motudirigun.

tur, ita & in homine ad rationis itu-

nóffe feipfum fit omnium fcientia-

IUE'J

tum fummatrium.

perium, velut ad mobile pr«mut,

hl

4

Ecce duos mundos ctéavit Altiffi-

omnis appetitus infcrior fuos dirigit

f

mus, mundum majorem, & mun

motus. In mundo majori media re-

dum n

P

115

iorem. NNomine mundi ma-

d

gio aetis Ícitur, condenfans, cogenf-

1 Plu

ioris vemit tota creatarum frcrum u-

que in nubem vapores : fic & in ho.

niverfitas , comple&ens celum &

mine cerebrum fublatos fümos , ha.

cerram

5

& omnia qua in eis funt.

litüfque infrigidar.. Qustuor clemen-

Per mundum minorem intelligitut

ta in mundo majori tibi obviam ve-

u

homo. fic di&us,non tam ab humo,

niupt: & quatuor humores, fcilicet

ii

ur Varro crcdit, quäm ab harmonia,

cholera, fanguis, pituita, atra bilis in

five ( mavis cum aliis à concordia,

homiane fe offerunt.

& à gtxco vocabulo j4sie Mun-

Ecc

eSs

vv

acerdos pethonorande , ha.

M

dus minor dicitur homo,propter pro-

bes mundum, quem peragrare pctes,

x

portionem & fimilitudinem. quam

ab(que rcfignatione parochig, abfque

luäï [

l

detrimento commiffarum ovium,

uf

l

iabet ad mundum majorem. Nam

ficat in mvendo , five 1n univerfo

u

n "

abíque periculo latronum , abíque

majori, fpe&andt fabftantiarum qua-

fatigatione pedum , abí(que fümpti-

n

e

j

tüuor gradus fe offcrunt

*

videlicet

bus, ocreis & calcatibus. Hunc mun.

j

l,

gradus fubfiftentium , viventium,

dum frequenti confideratione peram.

j

bula,

t*

d

u

TRACV,TAT.U'SL H

bula, diligenti difcuffone peragta,

produ&tionemillo reflexionis intuitu,

fm fä

curiofa infpe&tiene permea. Scrutae

quo viderat cunéta bona valdà , quz

pv

fecerat ; atdum ad productionem ho-

re ejus mores , contemplare mirabi-

iofti

lia , iàtuére regimina , perfcrutare ju-

minis veftit, deipfo efformando con- -

bolut

dicia, . Age fili ( in.juit Trifmegiftus )

filium jniit , limum terre apprahen-

&uam

circumfpice humani gorporis. opificium,

dit, humanümque corpufculum; ef-

W ipfü

finxit. Tante molis erat mortalemr

cujus Admanitione. erdi[ces quis tasm pul-

ii] IHO |

condere molem ; quem ergo putas.

Tun

ebra imaghns Cenditer ? quis oculorum

pi&or ? quis narts,aurt[d, ternayit ? quis

hujus edificij habitatorem ? fi corpus

tudinen

labia diflendit oris ? quis nevvos tetendit?

tot cogfjderatione digna prafefert,

W5 d

atque lügayit ? quis irrigavit Venas ? qua

quid de anima fentiemus ? fi tanta

Á o

Lib. de

adhibetur folertia, ut homini habita-

o[ja congelTit folida ? quis carnem pii-

, W 2'IiUS N

poteft,

cula tenui circumtexir ? quis digitos, er-

tio praparetur? quale de homine fe-

fhaofen

! ]d[ui*! .Dei

rendum judicium ? nonné anima plus

logitum

diculofque. dujerevit ? quis. fumdamenta

';*ii;:logv, f

edum extendit ? quis perferavit. poros ,

€f,.£? quam corpus, Dominus in altis

müiidus

atque meatas aperuit ? quis [plenem coe-

habitat , & coelum fedes cjus , & ta-

/

titus fup

men noh legitur , quod eo efformaa-

git atque compre[fit ? quis pyramidalem

musi r

dotantam adhibuerit folertiam , quan-

mepreffit cordifiguram ? quisiesoris porrà

fii mj

ttxit. firas ? quis palinomum fcalpfit fif-

tam in habitatione hominis , infor-

L

& mil

tulas ? quis alvo capacetn. amplitudinem

matione humani COl'PinS.

T i a

Domine Dominus nofter , quid eft

tradidit? quis bhonorgnda corporis mem-

j .

homo , quia t magniftcas eum ? pla-

r4 in propatulo figuravit? quis obfca-

.Cl' Yüm, 8

ma in obfcuro prorfus abdidit ? eaque ab

né rem acu tetigit , qui dixit ; He» e. Gng.

IDroraqr

a[pettu cegnemtium valuit Jecreta jaceze ?

minem. abfelutiffmtm . effo mtndi com- Nasianz

Wütctts

Vidg quot divina artis opera inyna ma-

pendium, te

uiporis AC &U hiL Alis ais Ae us H

& lC un

ters , fpiritugn , corporumque facrum

teria dcmanflranttr ? fimgulaque pulcbra,

SPYitiu

redéque dimez(A , nt€ non propriisinvi-

vinculum , totiu[que univerfam d by-

| L

CF[ j

lu

cem . efficis :!igki'e:zria? qui[nam fingula

mgnausm , infinite Dei fapientta pracla-

6 f

fiaxit 2 qualis mater , qualis pater ? nan»

rffisum teflimoniim , suolientis natu-

v& decus , opufque ejus perfectifimum,

TM

& bec [olus ipfe invifibilis Deus. cunita

& E

magnton miraculum , ito miracilorum

anivemg'g

preprià voluntate molitus eff ?. Et qui-

Amabx

dem tali , uria loquar ; molimine

miracilum. Et tamen eheu! pró pU- ».

Rngi R

ac induttria, quali nulla creaturarum

dor : prà infania ! vix eft quid in

rcrum natura, quod nos minus at-

lfipfg RC &

rcperitur produdta.

Calum , terram, aliafque cregru-

tendimus, quam hoc ipfüm crcatue

M

Vldöre

ra$ legitur. Dcus produxiffe veluti

rarum miraculum,ranto robismetipfis

)(e

lt :

ífug artis experimentum] capturus ,

noílri cognitione remotiores , quati-

tó natura propinquiores, Vix non

As du

nullo praimitflo deliberationis cófilio,

Qsf

omnss terra angulos rum pedibus,

.H

W

et

f:d contentus folo poft abíolutam

tCUra

NN ! m;

u

385

BE Y!/A ILLUMI NATII'A

t

tum fermonibus, tum cogitationibus

nebiliores fru&us daret , dummodó

u

pervagawur , mumdi autem hujus

eandsm debité excolere velles ? 'T'a

1l

noftrii. perfe&titfimi, & operum Dei

curiesd fpeculatione fiderum curfum

TU

obíervas, & ignoras, quód in teipfo

abfolutiffimi tam exiguam & adeó

Pt

mullam zotitiam habemus, ac fi ex-

tot oriantur fidera , quor luraina T

d

9ra ipfürn veriaremut , & nuaquam

fi feduló eoram curíüm attenderes,

tf

ja illo fuiffemus.

ut per ipfam expcrientiam diftingue-

te addiíceres , inter fidera errantia &

pü[&&

Tumiraris, Ó incondite! ampli-

u

tudinem mundi externi, & non mi-

lumina vera, inter influxas malignos

w

t |

raris ampliudinem mundi interai

& inflin&tus bonos ; fi, inquam, ta-

i

five hominis , quem tamen Grego-

lein A(ltrologum ageres , -haud im-

Jolli«

Or4t-42- rius " Nazianzenus vocat fmupndum

^

meritó te quilibet laudibus füper &-

i

thera tolleret.

majorem, in parvo fupra terram col-

aplüs

locatum. Et perbené : homo majot

Ifta premifi proptet i

Vndivi"dua Ya-

nalti

muadus dicitur , utpoté, cujus appe-

g, qu& pler&zmque emnia Ícite, &

MO

ticus fapra mundum extenditur, nec

folüm feipía ignorare volunt. Ut

'fáte

Pone

veró confiderandi hominis utilem

mundi magnitudine fatiatur.

mihi mille mundos,-nec tamen eií-

modum tradamus , ordimur à prin.

G:'d&ü-

itfe

dem mihi hominem fatiabis ; quo-

cipio Scripturzdicentis : Iu priueipio

Gznef . 1.

ertavit Deus emium &r terram.

Per

niam is ad alt.ora natus , & ad ma-

coelum

yd

jora productus. Pudeat te , mirati

& terram tu qui;i::m totim

fervum; & non mirari herum, iaftat

vifibile

hoc Univerfum inrelligis. &

p

ignoranüs , quód omnia in mundo

bené : ego autem dico , in homine,

; Bb La

contenta, fint propter homigetn crea-

tangsam in mundo quoad molem

j (1- y)';;'f

ta, & univeríus mundus 1d hominis

njale uj

quidem minori, afl- quoad perfz&tio-

fervittum fa&us.

Nonne Ícriptum

nem majori , invetiiri ccelum & tct-

m

J

efl ; Faciemus boniinom ad imaginem

ram, tantó excellentiüs , quantó fpi-

Ü

!

eenifa.

& fimilitudinem noflram, & prefit pif-

rituale corpotali efl perfcétias, quane

"

tóvivum mortuo eft nobiliustus qui-

, stl

cyus taaris,€ volatiibus celi r be[hii,

sniver[ad, terra.

iif

dem per celum iatelligis iilam (de-

Amabó ad quid tanto labore aliena

ream & luminofam fupetriüs fuper

ii

Anundi Regna viíitas, cüm tamen ia

nos extenfam pellem , & bené: ego

9f

autem in homiae per ccelum intel.

ji ^

teipfo Regnum omnibus mundi K e-

lizo potentiam cognefcitivam , quia

y

gnis long? excellentius non folüm

videre , fed intupet poffidere valeas ;

»er cognitiomem mundus intelectua-

r

ftultus eft , quiforis quarit , quod

l;s illuminatur, ficut per luminofum

intüs habet.

Tu atbores , herbas ,

ceelum mundus elementaris.

qüän'

aliafque terte fruges miraris, & ne-

Poteris potentiam cognofcitivam

1 []OH

Ícis, quód tibi int&s tua terra longé

propter ttiplicem cogaoícendi mo-

j

Ce

dum

Trad. HL

tuR

-

886

P

IRACTAÁATUS It

dum dividere in cotporalem , ani-

linguam fparli , necnon in cufpide

h

malem & rationalem. Potentiz cog-

lingu& coüvenientes , ad ractum ner-

N

àm1

noícitive corporalis nomine

,

ve-

vi per totum corpus diffufi,-

(s t

niunt qüinque externi corporis fen-

Sextó ad corporalem cognitionem

faim

fus ; quia per hos home fenfibilitet

Becelle eft , ut fpecies obje&ii in or-

f

4

It

& corporaliter cogno(cit. & quidem

ganum muttantur, & ab co recipian-

Rent

per vifum colorem & lucem , per

tuf ; communiter etenim dicitur:

proail

auditum fonum, per odoratum odo-

Objeila movent fenfus. non per fe, (ed

M3

rem, per guftum faporem, per tactum

per per fpecies impreílas. -

con

qualitates tangibiles. Ad cognitionem

Scptimo exigitur , ut ifupulfas &

fium

«orperalem eliciendám , requiritur

incurífos ille 'cbjecti uíque ad cete-

qum

primó ex parte ebjc&i , ut fit iilud

bmm defetatur., & m«nti hominis

z

Qotia f

fingulare » nam ferfus eff fingularium

audientis inaotefcat.. (1ndé quamvis

tàti,

setelieclus ttniver[aluum.

dormgemcs ; in ecílati, vel in phre-

ctobell

Secundó , ut fit enfüi proportio-

nefi conílititi , oculos apertos &

natum

ptine

undé res fpiritualis & im-

aercs erectas hab.ant, miimé tamen

quedin

materialis nequit etfe objectum fen

indé concludendum «ft, quód videant

$us ; quia inter materiale & fpirituale

lfetüny

vel südiant ; quia verum habet illud

Itf

nulla proportio. Pariter nequit effz

comimune axioma : Vere nos nen fen-

tim, f

obje&üm fensüis quacunque fübftan-

tirt , mfí fentiaxius nos fentire, — Si-

tia,etian mat

Ciad

mriA

fiæ ;,V

lis ; quia fübítantiz

nulitet fentire nog valemus, qufando

ex fe nullam fpeciem profundunt.

Ptini

fenfibus exterioribus à cercbro fpe-

Similiter puncta mathematica, & fi.

cles animales ad fenfationem neccí-

&nfg f

milia minima, non habent proportio.

farig non communicantur.

Cmmun

&t f

nem cum organis fenfuum. - Idei

Ad potentiam cognofcitivam ani-

efto judicium de privationibus,

X

*Mifer

»

malem fpo&anr quatuor fen(us inter-

Á

Tertió requiritur dzbira conjuatio

05 df

ni, nempe fenfüs comtunis,-poteri-

& diflantia inter entientem & obje.

tia imag nativa ;-eflimativa. & me-

ts r

Mi ie

&um fensüs ; quiafenfibile füpra (cnfa.

moria fenfibilium. Senfus commu-

gwt

tionem pofitum non faeit fen(atior.8,

Prætcr

nis , eft potentia rcfidens in parte

Quartó ad fenfationem five cog-

T s

anreriori cerebri , percipiens omnes

nitionem corporalem exigitur me-

fenfationes fenfuum exrernorum, &

Tlitttori

dium , per quod deferuntur fpecies

diftinguens unam ab altera.

WMlc

obj-&t ad organum.

Potentia imaginativa five phanta-

T

Quintó requiruntur ex parte po.

fia, eft fecundus fenfus internus , rGe

V Datte

tenti& organa rit? difpofita ; nempé

idens in parte media cerebri, recie

leftiam

ad a&um vifionis oculi, ad auditio-

piens fp.cies À fenfü communi ad fe

Qu ip.

nem aures , ad odotationem nares,

delatas, ac fabricans novas ad reprae-

Utelle

ad gu&ationcm ne:vi moliiores pet

fentandum obje&um: aptas.

gens» ho

-

: Poten

B

1

DE VIA HLIUMINATIVA. CAP. 7 CONSID. IK

357

i

W

Potentía eftimativa, eft quafi que.

tentia, unà in fe fimplex, quämvis

dam fenfibilis di(auffio, unum d«du-

EO

variis ob fuam feecunditatem &

cens ex alio , fic canis viío baculo,

m

Íolest,

varios opcrandi vmados*-vari& dividi

ftatim latrat, vcl aufugit ; quia qua-

Q«

fi ita fecam infert * hoc eft iaftra-

ïodo coníides

Porró pro noflro n

i

mentum quo nuper vspulavi , ergo

fandi quinque membra in intellectu

;

.ïl

Procül à baculo, procul à verbere.

poaimus.lafirno ac flatim primo loco

d

Memotia feaüibilium , eft quedam

poft phantafma fe offert intellectus

conf-rvatrix. & quaft quoddam fcri-

agens, cujus officium eft , imitando

T

nium rerum (enfibus tam internis

phaataíma , ad modum & fimilita-

— d

d

v

|

quim externis pereeptarum.

M e-

dinem ejus a&ivé fpeciem aliquam

fl

moria te(idet in parte pofterieri ce

fpiritualem & intelligibilem produ-

I)

tcbri, & communiter ejus organum

cere, eamque intelle&ui patienti im-

[rà

cercbellum vocatur.

Ad memor

;-'lf'?

idsi

prinere , u

4

!

le & fpecies impreífa

en

r

percinet eiiam reminife

wiv

tía, qua eft

vocatur, Difcurrendum quippé cft

nef

quædam memoria rerüm interciía ac

de potertia cogitativa per quandam

M

iterüm rea(fumpta ; five recordatie

analogiam, ficut de potentia cogno-

nüd

Ícente fenfibiliter ; ubi infimuni lo-

gerum aliquando in memoria habita-

nu

rzüm, fed vel ob d:bilitatem memo-;

cum teuet fenfüs communis, qui re-

j'

,

tie , vcl diutarnitatem temporis ut

cipiens fpecies feüfibiles à f-nüb'ug

Reminif

n

lurimüm obliteratarum,

eX:terRis , e3s adaptat , & adaptaras

».

€eentià folis hominibus convenire,

1

transmittit ad phantafiam , ut poffit

g

communiter dicitur , quia reminif-

efformare phantafma five imaginem

centia fit p-r quandam attentam re-

phantafiz, fic etiam intelle&tus ageus

i

flixignem ad tempora, loca, perfo-

f-fïstn'-äugïïl pïOXämä C«j;ïfä[jis (CG,G-H'H*

fnro

il

645 alia('que circumllaatias , qu& at-

internis , ad phantafina fe converti",

jl

tén tar [e

^

Hexio , brutis competete ne-

& juxta illud velut. juxta quandam

fv

uit.

ideam ptoducit fpeciem puré fpiri-

Yil

Preter mämoriarh fenfibilem, das-

tualem & inteliigibilom, eamqte im-

tur priterca. it' homine adhuc alia

primit intelleétui patienti , ut poffit

paxtc

memoria infenfibilié & fpiritualis :

ima

5

ginem f

1entis producere.

qn

qu& efl confzrvatrix rerum intelletu

Secundo loco ponitut inrclle&tus

"m

gogüitgrum ; undé proprié pertinet

patiens, cajus officium cfl, (pscies al

At

ad partem rationalem , five ad po-

intelle&u agente in fe recipere , at«

tentiam «ogho'citivam rationalem ,

"n

que cüm eis cognitionem fpitituae

ete

que in re niha eft aliud, quàm ipfe

lem elic

—

Intellectas patiens dici«

ft(r

intellectus humanas , mens intelli-

tüur etiam potlibilis, quia cognofcen-

i

gens, homini ut homini tantümcom-

do pot«ft intelligibiliter ficti omnia,

:Pm'

Nam intelligete, eft intellc&o intel-

'getcns , luprema anime rationalis

Qco2

ligibi.

"

N

388

TRAC

TATUS I

ligibiliter affimilari

Supplet prate-

fubjectantur ttes prxmæ vittuses igs

engi

1cà intelle&us patiens officium me-

telle&uales ; nempé habitus primo-

jud

moriz intelle&ivze , imó eft realiter

rum principiorum, fapxemm & fci-

gIS (

indiftinótus à memoria intelle&tiva,

entia. Per habitum primorum prin-

Quam

quia-ad candem.porentiam pertinet

cipiorum Ífpeculatur veritates ipío

hj

fpecies intelligibiles in íe recipere,

lumine naturg notas, per fapientiam

E

htivü

& receptas fervare.

dirigitar ad contemplandum divina,

dicii

-'Tettio loco conflituitur potcnna

per fcientiam ad contemplandum

dudit

;udzcanva, five judicium, cujus offi-

inferiora, ex primis principiis nece(a

fendar

cium eft ,

füper ftjietionem rei fen-

fatió ded ucta.

tenda

tentiam & judicium ferre, qucd po-

In intelle&u pra&ico fübje&antur

Bhapotr

teft dupliciterfieri, vel per enuncia-

duz relique virtates. intellectuales,

lnati

tionem , quam vocamus fecundam

(cilicetars,& prudeatia. Per primam

& con

mentis operationem, vel per difcur-

intellectus-practicusdirigit hominem

d

fum ,. quem dicimus tertiam mentis

ad op.ra fervilia juxta regulas artis

ted'nu

operationem. PFoft potentiam judi

p;ï&gullda , fecunda ad. vitam juxta

cativam fequitur

regalas meris inftituendam. Intelle-

W»HW

O'ï lmrc

Qyiarto loco intelle&us practicus,

&us practicus & potentia judicativa

T

vel eo pratermiffo, immediate iptel-

differunt primó . quia potentia judi-

poentis

lectus fpeculanvus. Occurrunt ete-

cativa latiüs pat«t quam intellectus

nim. potentiz judieative five rationi

pt*a&fcus ; hic hquzdem non, üifi

Dtico

il f

quedam de .genere agzbmum RUE Lt

cifca practiea veríatur, illa veró tan-

lts [e of

quedam de genere ípeculabilium.

quam maniftra uu'qude inteilcétüs

Prima amandat ad intelle&tum pra-

U

pracici & fpecu atzvn e eua,m Ípecu-

&icum , ut ipíe inquirat de fine &

labilia attingit » eequé quippe ad (ci-

Ut

mediis, omnia prudenter ordiner, &

entías (pecuiauvas ac ad res Pfd»d-

Diet i

confentiente voluntate, rité ordinata

eas requiritur Judncmm & vis diícere

etttpln

executioni mandet. secunda delegat

nendi

Debet pratereà potentía ju-

bulaba[

ad intelle&um fpeculativum , qui

dicativa dijudieare , utrum quid fit

ttbore

emnium (upzemum locum tenet in

practicum vel fpeculativum , cüm

MEH fu

homine, undé ipfi (Pr»cxahtar nomen

tamen intelle&us practicus illud jam

Qu oct]

menris conventt ; quia à prmc:paho-

dijudicatum füpponat

Veutl trut

zi fit denominatio. Vocatur etiam in-

Secundó differunt in eo , quod

P ddmr

telleétus peculativus potentia & vis

potentia judicativa fententiam & ju-

fïU&Us

ccntemplat*va , quia fe totaliter oc-

dicium ferat, fecundum veritatem &

t fnfo

cupat in contemplatione veritatum

fine refpcétu : eam tamen intellectus

(]U*&x

& rerum neceffariarum, (uum objectü

prapncu pró doior ! perfrcquentet

intentionaliter. potfidens atque !n €o

2 voluntate corrumpatur

ut in fa-

fj

!Umqu

QUICLCCUS. In intellectu fgeculanvo

vorem ipfius mialé ordinct.

Inde

IN

[5 d! gl-

Xlt,ac G

$d

d

u

P.

PIE VIA ILLUMINATIVA. CAP. VI. CONSID. IF. -

jog

D

.origiz'äemk habet , quód peccans per

phantafma vocari confuevit ; illud

1

judicium practicum judicet, fibi ma-

phantaíma füit deindé potentize afti-

[i.

mative fenfibiliter difcernendum pro-

gis convenire bonum dele&tabile,

fl

pofitum, qua fentiebat frudum ap-

quàm bcnum honeftum ; non item

po

fta judicat fecundàm judicium fpecu-

petitui fenfitivo convenite 5 adver-

m

lativum, quod eft a&us potentiz ju-

tens potentia cogitativa hujufcemo-

itü

di metus & operationes in potentia

dicativa. Sic potenfía judicativa co1-

hn

cludit : effe potiüs mottem appe-

fenfitiva , mox tanquam füperior &

(

tendam , quàm peccatum commit-

direcrix, intelle&tum agentem velus

rerum exploratorem quafi obviam

tendum ; intelle&us practicus autera

fiI

mifit, qui converíus ad phantaima,

majorem tefpe&tum gerens erga vo-

al

luntatisinordinatum appztitum,quàm

illud fpiritualizavit , & ad fimilitu-

fl

ad conícientiz monitorium, illud ju-

dinem ejufdem in intelle&tu patiente

ficf

fpeciem intelligibilem preduxit , a-

dicium eludit, in mera fpecificatione

at

gens quafi interpretem ferum fenfi-

relinquit, ad judicium & imperium

Ut

practi.um procedit, ac ordinat, non

bilium in domo fpirituali ; nifi enim

!

obílante peccato , hic & nunc effe

intelle&us agens patienti phantafma

j

Undà non in

feifibite fpirituali modo . propofuif-

appetitui favendum.

ii

potentia judicativa, fed ia inzelleà

(et ac expofuiffet, ille nunquam fpi-

u

pra&ico prudentia ponitut , quia non

ritualem cognitionem elicere potuif-

fet.

Intelle&us patiens informatus

il

illà , fed in ifto fupcraudæ didiculta-

| t

tes fe offerunt,

:

fpecie intelli

ibili

prodaxit deindé

E

4j

Ut clariüs petcipias otdinem, quo

cognitionem Tpiritualem ; nec nom

«v

obje&um extetnum ufque ad apicem

tanquam merboria. intelle&iva recot«

dationem prohibitionis à Deo factz.

| o

mentis inttomitti folet, accipe ifthoc

Res ita cognita fait poftmodum de-

rafïtþ

exemplum, Eva paradifum ebam-

(

bulabat , & ecce fru&tus vetitus ex

lata ad potentiam judicativam , ut

ij

arbore »pcnäuius in oculo Evæ(vifl-

ipfa judicium ferret , utrum ita fe

habeat , utrum tes fueritrité cognita ?

iLl

blem íui produxit fpeciem , cum

n

que omnia dij

udicans, affirmavetat

jua loculas mox prodaxit vifronem

rem habere, fructum

jj

vetiti fru&üs : a&tus vifionis deindé

per omnia, ita fe

e(f& pulchrum & dele&tabilem, pro-

toduxit aliam fpeciem tum fui, tum

ut fenfus afferunt , convenire pr&-

qUOä

fructüs , carnque tranfmifit per ner-

t

vos fenfotios ad f(enfum communem ;

terea ap

petitui fenfitivo , prout po-

tentia &

fimativa infert, aft efIe pro-

enlä

qui & ipfe media

ote hic fpecie, eli-

fenfibilem fru&tüs,

hibitum , quemadmodum memoria

J

cuit ccgnitwnem

intellcétualis optimé monct. Rem

wn[öf

rurümque tranímifit aliam fpeciem

)f*

ad phantafiam 5 hac fractum depin-

itaque eífc deferendam ad intelle&um

cum, tanquam ad füperiorem,

m

Xitac cognitionem elicuit , quod

pra&i

"

Cc« 3

"

Nüos i

599

TRAC*TA'TUS HÉ:

fite

ut 1þf'c Iit:m dirimat , jaxta regulas

fterilitas quàm fcrtilitas fcrri ex irä-'

fenfürm

prudentiz concludat ac ordinet. .. In-

fluxa fiderum notatur, ita patiter tatm

(itcà d

telle&&as practicus, auditis utrinque

fterilitas, quàm fertilitas appetituum

feaftiy

artibus, videnfque voluaratem ma-

ex eonftitutione potenrie cogpo(ci-

Drocí

gis incliaatam potentix eftimativz,

tiva conjicitur. Et ficut vicifim ex

ET

quàm partibus memorig intelle&tiva,

aícendentibus de terra crudis vapoti«

bonum

ipfius inclinationi gratificari voluit,

bus, haud immeritó judicamus, bre-

& idcircó per imperium pra&icum

vi.nubium exercitibus coelorum cla»

Qongnu

erdinavit ; de fru&a effe, comeden-

ritatem effe obvolvendam , ' isa (imi-

te infer

e

dum

L

quo judicie practico iatüs iri

liter notatà nimià appctituum vche-

« divid

Gblem

corde promulgato , voluntas confe-

mentiá, facilé conjcéturamus, potca-

QUpi a

flim potentiis inferiotibus ac mem-

ti£ cognofcitive noxiam inflare cae

bris exterieribus imperavit , ut fru-

liginem. . [terum ficut non tam in«

repræfcu

&us decerpetetur, & appetitui fen-

fluxui fiderum ,' quàm inequalitati

oppelta

fertüt in

fitivo petita fatisfa&io praftaretur,

tetrg cít ad(cribendum, quód in vif-

Intelle&u fpeculativo intereà totam

ceribus montium aurum , & inluto-

Qutet gb

rei veritarem contemplante , atque

fis lacubus venenatorum ;confluyimg

optoft;

fecum confiderante, quám immerità

producatur ; ita pariter peccatorum

It f con

tnemoris intelle&iva repul(am tule-

monílra ut fzpiis non ram intelle-

b

tit, & quàm meritó confcientia can-

&ui, quàm appetirui tunc imputanda?

j alibi

tta iftud iniquum judicium reclamet.

quid enim mirum, fi inteliectus du-

U

Ecce hic fuit ardo ad a&um tam ia-

éus quádam naturali fympathiá malé

P'ogtedi

otdinatum, prout erat primum Eva

approbat, quod voluntas nimis inor-

Wclitatt

peccatum, intervenientibus pratereà

dinaté pofiulat : Qäi;)jmö? ficut in

tüm j &

adhuc plurimis alüs actibus , tum

terra.duntaxat venenofà infcéta cre-

!"mas, &c

T

allicientie, tum contradi&tionis, tum

Ícere , & zizania pullulare no-

Ilf atim

&cfrictionis ; mens quippé mea noa,

tantur

,

in coelis autem nihil ho-

fhite d

eft, hic omnes intervenientes a&tus

rum , fed fubinde fortaffis etrores &

us at

ob oculos ponere, fed duntaxat or-

eclipfes evenire fciuntur ; fic fimili-

P

zizaniaf:lung

qüdem

dinem potentiarum operantiüm ex-

ter peccata., & mora

jid

Iuj p

oucse ; & ndilominüs potuiffent

in appetitu nafcuntue s in intellcétu

ETE

j

;

&c omnia in unico. momento fierj,

non nifi (pirituali echpfi , & errore

Aitiotes :

'

quamvis cenfendun , deliberarionis

pramiffo , quemadmodum dicitur;

yroceffum in Eva tamdjü fuiffe pro-

J im

mon peccatur in. voluntate, nifi priüs

Oluntis

du&um, quamdià cum ferpente- ha.

errétur in intellectu,

hlper

lcbar difcorfum,

Porró appetitus fivc potentia appe-

fuinit

li

His bené penetratis, abíque diffi-

titiva in genere nihil eftaliud, quàm

cultate namura & fatio potentiz ap-

inclinatio ad bonum convenieus. Et

Utf po

ot

Ym

nyee

gcgi;iyæ agRe[citur, jNam ficut tam

quia büüü!?] dupliciter pþtsfï co

nire

Á i

x

49*

DE YIA ILLUMINATIVA. CAP. VL cowszü. 1v

Jfa

nite homini , riempé vel f:cundüm

'qum. fenfitivum. dominium politie

cum i undé uc has in dcbita obedieti-

n

fenfum, vel fecundsm rationem, id-

l

circó duplex affiznatut appetitus,

tia confetvet , indiget vitturum f4-

]

uf

fenfitivus. videlicet. , & rationalis.

mulatus ad priores verà co&rcendas.

d

n«

Prior fertur inbonum , quod homini

virtute háud opus eft, quia protef«,

viam domina [uüse rebellàndi nofi

quà animali convenit pofterior in

pnti-

norunt. Eft voluntastam ampla po«

b

I

bonum , quod eidem quà homini

congruit. Appetitus fcnfitivusin pat-

teflatis , ut etiam intellc&ui fuo di«

Ti

te- inferioti cordis refidere creditur ,

rectori imperare non timeat ; quam-

(im)

ac dividitur in. appetirum concupife

^

vis c&teroquin ejus dircctionem vee

vchä-

cibilem ac iraícibilem.

Qu

rior eft,quo

recundé feqüatur ; quod ad eum feré

modum ficri notamus , quo videmtus

f

cupit animal bonum per feafus fibi

repreíen;atum , & horeet mala illi

externé in corpore pedem re&o calle

ml

oppofita, Pofterior eft, quo animal

moveri ac dirigi ab oculo , tanquatm

al

T

fertut in bonum arduum , & difhi-

totids cótporis duce , & nihilomi-

nüs, vicarid ope . oculum pede transe

|itos

cuiter obtinendum, oditque mala huic

opPofita.

Appetitus concapiícibiiis

f

v

n

w

eti de loco in locum ; adeo, ut nec

yun

in fe continet fex motus five palfio-

