í prin:;z M

eoquod obedierit Abraham — voci. mee.

quod in divina Scriptura prormifit,

dicens : In capite Libri fcriptum-eft de

Obedientia Jacob ditavit , Jofeph

Pfal. 39.

me , ut facerem voluntatem tuam, Deus

exaltavit, audiréque fecit. illud à

AA

v. g.

meus;Ecce Venio, mou ut faciam volune

Pharaone prolatum : Tu eris fuper

domum qmeam , C ad tui oris imperi-

tatem tieam , (cd. voluntatem ejus , qui

Genef. 41.

mifit £, Obedientia Chrifü non ime

um cunctus populus obedier » ut obe-

V. 49.

foan. 6.

metitó dici poteft flella Jacob; nam

dientia compeníetut , quam tuó

V 56.

ficat Jacob in Mefopotamia ditatus

patri exhibuiti , dum ab eo voca-

Nuti.24. ultrà modum, reverías eftin patriam

tus dixifli : praffó. fum : & abíque

i[]as i!n:.ï ül

y. 17

fuam cum fpeciofa Rachele , liberis,

cy*:g['gg ivifti , quo ite jUfTUS eras,

Jl

melà s

iiv

Genef.37.

NI

Genef. 3. plurimique fübftantiá ; coquód obe-

Hinc enim à morte fuifli praferva-

17- 1 A,Lu

u

|

V. 43.

diens parentibus fuis iiffec in Sytiam:

tus , e ciílerna edu&us, inter Mz»

(

j

d

Genef.33- fic etiam. & multó ampliüs , quia

dianitas cufloditus , in. ZEgypto é

(s

Genef.28. Chriftus jaxtà voluntatem Patris de

catcete liberatus , à Pharaone ma-

P

10f01 U

!,. 7 LJ

Czlo defcendens, in hac terra. pere-

gnificatus , à fratribus adoratus

?

Rïhg1

grinatus, é» cum-bominibus conver(atws

prout previdifti ,. & narrafti dicens:

J

m m

Bartcb.3. eff. $ fadtus obediens u[que ad. mortem,

Vidi per fomnium quafi Solem € Lu-

| Jfofl

q

y. 54.

mortem autem Crucis s donavit. illi no-

nam , c Stellas undecim adorare qme.

Gene[.37..

cutufh

Philipp.2. men,qttod. eft (uper omne nomen. Dedit

Sic eft , nempé quod Jofeph de

17. 39-

W

1

Matth.28 ei omnem poteftatem in coclo & in

fratribus fuis in. fomnio , hoc non

]i

Y. 1$,

lfærl

tetra. . Donavit ipfi Rachaelem de-

immeritó obedientia de reliquis un-

um*

coram facie , & venuflanr afpectu,

decim vittutibus ', hic tum ponen-

et

m

hoc eft, fupernam — triumphantem

dis, tum pofitis , tanquam foroti*

j

Ecclefiam ; ubi jufti epulantur in

bus dicere poterit ; quia ipfa tan-

T

confpectu Dei

contecmplando per

quam una de duodecim ftellis pro-

elaritatem vultüs ejus divinitatis im-

hnj ^

ptet complacentiam , quam im ea

a

M

mesíum. Donavit ipfi & Liam, id

Deus habete folet ,"à reliquis unde-

eim.

j

05

jf

Pz

I

—

TRACTATUS lïn

iió

cim ftellis feu. virtutibus , quafi a-

vetur coropam s. Viduitas appropinque

^

íti

doratur , & preemincntià donatut.

Deo : fed. obedientia omnes. introdusit. —

; m MC

E

ad Colum.

Quamvis enim Keligio , per fe lo-.

IU n

Defcribitut autem | obedientia à

quendo, & refpiciendo pracisé ob-

j fit

jeQ&um , fit omnium virtutum mo-

fancto Thoma : quod fit virtus,

1[ hüf ,

22.q.104.

talium praftantiffima : in quibu(dam

qua propriam bominis voluntatem prom-

154 pite

-

ATE« 2.

tamen actibus , in certis circumítan-

ptam veddit , ad implendam . volunta

L]

fiti

»4d56-

qu 4

tiis , & ob quaídam fpeciales pre-

tem alterius , fcilicet pracipientis.

[j

togativas,non immerito Obedientia

" Ut obedientia fit Eerfe&a , hec

u

Religioni prafertur.. Melior eff enim

tria requirit : nempe debitam exe-

hitti

7. Reg.1$ ' abedtentia ,quàm. vitlima. — Qainimó

cutionem operis , cohformitatem

ütii

70 2,0-

voluntatis , & fübmiflienem judicij.

meliüs eft ex obedientia temperan-

hnj

tet manducate , quàm ex propria

Debita opetis executio ii hec con-

J

f

voluntate otare. Uadé Auguflinus

fiftit , ut fubditus agat id, eoteme

tibi w

Trad ..

ait : Si fejunaveris diebus ac. noctibus ,

dore, eo loco , & modo, prout

B. obeih- orationémque feceris 5

ff in facco. fut-

à Superiore fuit injunctum , abfque

CORtE

ris vel in einere s. fi nihil aliud feceris ,

omni mutatione , aut proptise of-

[2

il

nifi quodcunque preceptum e[? in Lege ,

dinationis admixtione.

Conformi-

:3

|

bunilita-

i.

fe

C tibi vifus fueris quafi. fapiens , &

tas voluntatis in eo veríatur , ut

i

J 9

obtdiens Patri non. fuevis , omnes. vir-

fubditus non tantum . opus exequa-

tte

Una obedientia p

m

l

tur , fed id folum , & non aliud

k)

tutes. perdidifti.

LUR

valet , quam omnes. virtutes. Obtdien-

velit 5 quia Superior id felum , eo

ET

tia ( inquit fan&us Gregorius ) fs-

tempore , €o modo , taliloco , &

Na

Per fubmiffionem

*'*iddb

Lib. 5f.

la virtus eft , qua virtutes cateras men-

tali fine cupit.

LU

MU

t

iorAl.

ti inferit , infértafque cuftodt. — Melior

judicii nobis indicatur , qu;öaï obe-

v

N

!

eff obedientia , quam victuma s obtdi-

dientia debeat effe ceca, hoccít,

'U"gü

P

entia viclumis qure prapanitur » quia

ut nec difcuticmus pracipientis fnan-

Qf

per vidtimas aliena caro : per obedien-

datum , nec in(piciamus ejus vitam

UX

tiam veró voluntas propria. wnactatur.

& motes ; nee ]udicemus intentio-

fnpón

Et alibi : Lenge altioris eft apud Deum

nem ; fec auditum prabeamus hu-

i

Lib. 6.in

(v€

[

Wiv , propriam veluntatém . aliene

mane ícientig flatut , fortaffe fibi-

1. 7CT.

Mp

A

fesmper. voluntati fubriceve , quàm ma-

lanti : ego potuilfem modo alitet

é4

.

U

gnis Jeptmiis corpus atterere , aut per

occupati , hoc officium potuiffet

dlxmcs

coipunctionem (e in [eeretiori [acrificto

alteri injungi , iflud potuiffet ali-

malare. — Quia qui. perfette pracepto-

ter ordinari , alio tempore , alio

Cf.*pnm

ris fus voluntatem implere didicit ,. in

loco , vel alio modo fieri ; fibila

Pïmp

f&

caleftó Regno , ew abfinemibus , c

funt hec Serpentis antiqui , &'*ex-

Aeati

flentibus exceliit.

Virginitas (. inquit

igug Rhumilitatis" indicia.

Nefcit. S, Grego-.

enim qudicare , quifquis perfeé didi. gius

f

Chriftus ad fan&äm Birgittam ) me-

t -

Agl'

L Alews.

N

» 4

B

f

DE FIA ILLUMINATIVA. CAP. HI. CONSID. 1F-

ti?

MM

éerit obedire $ quia. vera — obedtentia

qued fuit injun&um , & folius ma.a

lil

['

lib. 2.in

nec prapofitorum intentionesh. di[cutit ;

giftri.docere , quid fit imperan-

dum.

I"Regn

nec pracepta difcernit s quia qui omne

t d

(4p. 2,

yita fuà. judicium imajori. febdidit ; in

Et ut tnonnuülía 1 partic'uïar,i exs

ATU y

dem

lioc felo gaudet : fi , quod fili praci-

plànem,funt imprimis aliqui carna-

il

les & fenfüalitati. dediti , & hinc

i

lnlib.ll

pitur , operatur.

Unde divus Ca«

ld

il

Ü

R.

farius ita hortatur : Quiequid tibi à

obedientisljurati inirhici : hi indifcre-

Ó

cap* 4

tum dicant , quidquid carni aut

fenioribus faerit: imperatum , fic acci-

; hæ&

pe , tanquain de calo fit ore Dei pro«

feafualitati apparet contrariuni,

O

] a

latum : mbl reprabondas , mbil dif-

mifetum fervum , quem fenfüalitas

Sirmilis eft

(titcf

£Kutias , in nulle penitüs. murmurare

íomel tenet captivumi.

talis &grotis , quibus affiduitas pro«

udd

prafumas : totum fanctum , totum fue

c Q

flum , totum utile judica , qu

tractacubandi , cutem á cattie retraxit $

;i;:quid

0 effhs

tibi videris imperari.

x

:

quos fi vel leviter tetigetis aut mo-

Et certé omnis fetm

€

dcf:äïus

laí

2251

I

1t $

fout

vetis , fox íüfpirant ,

contta obedientiam cotnmiffus , aüt

ejlilal]fa

Sic & talis incubans fuse

7

ab

g o

ex füperbia , aut ex judicii cutiofi-

fen(ualitatis quieti ,. àd omme Supes

(ormi

tate ptottianafe confüevit. Nitmie

rioris mandatum , fu&que fenfuali-

e

4l

i

M

£

1odo contfariutm,

Lf)uï

tüm quà fraudc olim c

idus Scrpens

tati quocunqu

Matrem vivenrinm in Paradifo fe-

clamat, teclamat, ulülat , ejulat ,

e:;egfiï'

Í

]

duxit , eidem nufic quoque filiis

i'ogfthue,appellächle , Hne .a

Ài

i ifn-;

[] i^

P

Evz impenit.

Á

ur ( tntertogabat

perio tangatüt , vel thnoveatü£,

m, *

TE

Mequam ) pracepit vobis Deus ; nt non

Hujufmodi homini aliud medicamen

ä(xl(]

Geitef. 2.

Comederetis. de. omnmi ligne Paradift ?

adhibere nequeo , quàm illad divini

Sic & hedie À fubditis pet peffimam

Mécdic! dicentis

Surgé tollé grabae

4 QU

r 2l

függeftionem frequenter eXquirit :

tum tuumn,c» ambula. . Sarge à eul«

Joafi. f

ec o

ffiài)

cur hoc Superior prohibet ? cur

citra feníualitatis , & memof efto ,

M

lioc fioti concedit ? cür lioc rnihi

d V][dl

"

quód Chriftus fucrit obediens fa&us,

(eit

imponit ? cur inhoc tnihi non con-

fion ufque ad pulvinar quietis : fed

nivet ? cür hoc faciendüm eft talí

ufque ad mortem Crücis , ubi non

]!15 j l

tempore ? O curiofa Eva , Ó qvàm

habebat , quo caput reclinaret ; ut

TC utr

longe melius fecifíes , fi Serpenti

difceremus : qu4mta mos . qui puri

$. Btr-

/

afïlfï

bomines fumus , oporteat

pro obedie-

f

dixiffes : Juffi fürnus tantüm pte-

otti

ceptum implete , neutiquatr veroó

ti4 perpeti , pro qua i »

qui & Deus hav dus

[. 1

Natà d€ grad,

precipientis iatentionem diícutere ;

&rat , foh dubitaverit mori

Jf

üe & tu fubdite , inflar Eva , fe-

, bumilie,

ila mors , ila Crux. , opprobria

(dih

ducaris , mermento femper , te effe

fhuta , flagela , que

omhia caput

y "PX'

fubditum , & neutiquam Saperioris

snoftrum Chriflus. pertran

jüt , quid 4-

I

eji , tiobis $

LE

magifirum, Subditi e& , ecxequi

liud co(jpori ejus , id

T.

!

/

$

quam

(

"

—

n$

TRACTATIUS

Ill

lit

quam praclara obedientie , documenta

cordis befitatione perfieere ea , aut. cone

L!

L

er ne impeffibilita-

[/

fuerunt ?

fumare nitantur

Secundó iuveniuntur aliqui, quo-

tem quidem precepti pro femiovis fui

(ti

Ante oculos

rum 'tcpida conver(andi confüetudo

reverentia inetiantur.

l

lil

non admittit , ut excellentiam obe-

talibus ftatuendus Joannes Betchman,

fti

dientiae dign'c eítiment, aut in omni

qui cenfcbat in rebus minimis ftudio

(

il

maximo obediri debere ; probé gna-

a&u ac motu ad eandem attendant.

(ii

De iftis ait fanctus Bonaventura :

rus , quód necefle fit , in aliqua

0

Sunt tepidi, C& negligentes, fufficit , ut

Congregatione religiofam . difcipli-

!

[

lib, 2,

in mortale peccatum . per inobedientiam

nam deficere , fi in ea. cxeperint o-

fii

de prottjj-

non incidant, nec damnationem: incur-

bedientige opera vilefcere ; eoql.;o'd

lh

1l

li

relig.

rant. Et boc eft valde periculofum s quia

obedientia fit fpiritus vitae monaílice,

t

í

& vigor religionis pertc&x.

tap. 41-

grin(quam difcutiant , an teneantur fa-

Mili-

[

1lif

tia eft vita bominis (uper terram , 1in

?cä. ? '

cere, quod. jubetur, forté immortalis ino-

p. d.

TAl

bedientie laqueum aliquando inadunt.

qua vir .obediems loquetur viclorias.

TU

ProVv, 2t.

sicut, qtti nunik appropinquat pracipitio,

Semper ergó praclariffimis obedien-

QCefi

». 24.

P€l

fubicó dum non cause circum[picit , m

t& armis pugnandum eft, ut fem-

T

Cum Deo autem di[-

fj

pr'&ceps labitur.

per vi&ores efle poffimus ; ita vit-

ufen

tuti obedientie invigllandum ; Ht

putare velie , flultum efli quafi velle

il £

gonvincere, eit

?

24.

1, ut non debeat judicare,

ne digitum quidem moveremus ,

T d

hoc effe petcatum mortale ,. quod no[iva

nifi pie prefümeremus , .hoc ipfum

D

opinio non valt pre mortali babere.. $ua

efle conforme voluntati Superio-

t

]i

eflunatio eff. regula jufiitia infallibilis ,

rum.

3

(

aon noflra opinio. . Talibus circá faa-

Tertió feperiuntur alii , in facta

n

TO

&am obedicntiam neghgent*.ibus ob

obedientia minus fundati , & funt

Bll

oculos ponenda eft o edtentia anti-

illi, qui fuas. occupationcs & pri-

Hl

M

01

quofum Monachorum

, &de quibus

vàta ncgotia jullis fcniorum prspo«

dUI

beatus Joannes Cafbanus afferic quod

nunt , procul ab obedientia antiquo-

rum Monachotum

"

?

de quibus

I&a

juniores ab(que Prapofiti fu. fientia. vel

L]

Caffianus ita. habet

L]

Cum jonittm

Uchtia

]z.4-.

ermi[fu, non folim non. audeant. cellam

lib. 4.

[/

puljantis offium a. diverforum. cellulas

Q

i.

progredi s fed ne ipfi quidem comruni

Injï;if.?

I

ln

ac uaturali neveffitati [atisfacere, fita

percutientis. audievint 5 ed oratientm

(4p, 1

l

m

fdP. ;0.

autboritate pra[umant. . Suque univer(a

€os filicetyfeut ad opsis 4liquod invitan-

tis., certatim e cubilibus fuis unusqui[-

of

üt

complere , quatunque fucrint ab eo com-

que prorumpit : ita ut i$ , qui opus

Weftis

pleta ,

tanquam [i.à Deo fint caliris

N

edita , fine. ulla. difcuffione feflinant s

feriptoris exercet. , quam repertus fuerit

ht

t

ut monnunguam etiam impo[Juilia. fibi-

inchoaffe litteram , finire non. audeat

Ilher

met imperara cá fide. ac devotione [u-

féd im eodem pun&ta , quo ad. aures ejts

Decle

&ipiant , Wt Fotá virtute , a& fine vlla

fouitus pulfantis advenerit , [umma vt«

lccitatt

30 1

C m

DE VIA. ILLUM INATW/Ae. CAP. lL. €GNSID. V.

H.ä'

I

ls

locitate profiliens , ne tantum. quidem

periorum : omnenr zelum , emne

lll

bonum defideriam , mox indifcrete

qmorairt.vzoh4b , quantum cepti apicis

! [m

velut d.abolicum damnantium ; fc-

confumet ejfigiem s fed umperfectas litera

yalli

lineas. d.ielinquens , mou. tam . opeiis

que magis oppenentium bonoraüm

hima

compejdia lucrave fecletur , quàm obe.

zelo , quàm malorum torpori ; fcd

(ido

dntia virtutum exequi toto Jiudto ata,

alium laudans piüm affectum , hoc

e gna-

emulatione feflinet : quam mon folim

ipfis infinuo, & confulo, ut addifcant

T

diq

operi mantuwm , feu. ledlioni , velfi-

virtuti fübinferre fcientiam , . & fer-

o(P

cipli

lentio & quieti ula , verüm etiam

vori jungcre difcretionem. — Ecce,

1

li

[o

audio tuas querclas in Chrifto dul

euntia viri utibus ita praferunt , ut buic

0:00

iudicent ommia peflponenda , c» um

ciffime : Hoc non capio (inquis )

duv

vería di[peudia [ubire. contentt. funt. 5

quód mihi bonum & quidem à bo-

Mi ,

duincdo boc bonum in. nulla. violaffe-vi-

nis inhibeatur ; utique bonum eft je

$i

H

,jl

deant

p

/i.

Talibus iterum atque ite-

junate, vigilare, difciplinam facere,

r

iividi

noeorá

1

tum; inculco illud ve

ilis Blofij

faluti proximi flrudere., óceafienem

dicentis : Nallusm ojts Deo placere po-

martyrij inquitere ? ita eft : fecun-

f " ) h;l

In Regul.

düm fe bona funt , bona tamen efle

brev.

Mfb cub inobedientta — conjundla cf.

ia V

Ecentta obed:eatia ( teftc Rusbrochio)

definunt, ubi bonum obedientiz im-

,

tam eximnia virtus e

"4

;y" 3

f

üt yel mini-

pedire incipiunt. — Melius eft. ( inquit

3:5[3'1»13 ]

muüm aliqued opus ex ipfa fatta , qua-

venetab. Blofius) fobrie && continentei

f

7.'7

A*

In Regul.

lecunque allud. fuerit , mu

ki

ad gleriai Dei

(V

obedientia mandu-

.f; melius ,

6v

gupïïiü'

Deoque acceptius fit alio quolibet magno

care, quam vigidam antiquorum Patrum

opere , fine ipfa perpetrato. — Quaam-

abfnentiam ex propria voluntate. [e-

NT

&ari;. Cui confonat illud beatz Bir-

]i

primum itaque per obedientiam Ma-

i

h

&

gifler nos vocat , furgamus citó

gitte revelatum à pretiofiffima Vir-

&

Pïl

cum Magdalena de. noftra occupa:

gine, dicente : Sizt due bomines, que-

I*

f

tione ,; relinquentes omnia imper-

riim alter. fuh obedientia , — alter in l-

f

:

Ludov.

N

h

fc&ta , ut tantó perfc&ius per ob

lertaie fua vivat : fi & , qui liber e[f,

p

?—

7

u]b IN

dientia itinera gradiamur.

pié jejunat , fimplicem babebit merce- -

í

; f0

[

Quartó funt quidam prioribus

dem : fi verà ille, qui vivit fub obzdien-

n n?am'i—-

ir;r.;

(

l

I,MH

ll

non mulrüm abfimiles , qui bono

ti4,non jejumat , [ed continenter come- )P

J

J

quidem zelo ducuntur ad fingulares

dit, etiam carne

$'[ecttha

àm in[titutienem CAP- 7*

TT

mortificationes , ad fpeciales abfti-

Regula füe, magu tamen utperet feju-

H

| m

il

i

nentias, nec non ad varia tum poe-

Mare , nifi obedientia obftfleret , cenfe-

i,l

n

;

Ritentiz, tum-pietatis opera ; quibus

quetur duplicem ercedem 5 tumam ri-

qul Pþ

tantó cum majori proptietatis affectu

delicet. propter. abedientiam , alteram

" f,: !

inhgrent , quantó major in eifdcm

propter de[iders , valuntatz/[que propria

Idem in

i Jl'dm!

Cum his

u

fpecies beritatis appatet.

abuegationem. Quia nempé : quidquid

Regul.

Mcm

ego no? ago more quorundam Su-

puré per obodientiaim fit , quantumvis

Brey.

j P

N

vile

jl

p

*

XL&VF á

TRACTATUS IIL

j:e

üd

vile c abjettum e[fe videatur , Deus

coelo defcendere ; tantó enim ad

fibi

7n4gkifa;it , Q eximia mercede remu-

perfectiora afcendis , quantó nobi.

ciür

liora propter Deum , & obedientis

swtrat. Econtrà , quod fine permiffione

foti

B.Bencé.

bonum relinquis. Et fané exiguum

Patris fpiritualis fit , prafumptioni de-

4

3l

in Regtii

patabitur ,( vane glorie, uon vicrcess

Deo offers , fi folis terrenis renufi-

qu

MJ). .?Ljf.

& quidquid contra obedientiam fit,

cias ; fi veró quoad univería , qua-

&v

vis quoque optima velle & nolle de-

quantumvis bonum fit , porná po-

ll

ponis , tunc in fpiritu perfséé pau.

-tiüs,'qu'äm pragiió dignam cenfe-

Tora

bitur ; uti patet ex illo, quod narra-

er cenfeberis. Sterilis quidern talis

obedientia fubindé quibuídam vide-

(izn

tur à citato Ludovico Blefie dicente :

tur ; attamen indé fcecondus merito-

üit

Ql&dæm eximia [antlitatis Virgo , vi-

ht

a Specul.

deus in fpiritu. amimam cuju[dam Mo-

rum partus nafcitur. Quemadmodum

obad

[oiïz'tual.:

nacbi penis purgatorij graviter torque-

Sara & Rebecea , quantumvis Cate-

£4p. 2-

roquin fleriles, foecundas cdidére fo-

dpis

ri: qui tamen fatis prebà vixiffe puta-

boles ; quia obedicntiá promeritas,

du

batur. , izzterragævi; Deum , quam ob

bf

caufau illa anima non effet in calo?

Nunquam oblivioni tradendum , il.

lud Magdalenz de Pazzis memora-

À

(dcnt

eui Dominus im bunc modum refpondit :

bile dictum

$1 crederem , me uno

üm

ä/?e Monachus voluntati Abbatis & Pra-

4

À

verbo folo , dicto ob alium

j

Duem , quam

Qiüllo

pofiti fui i omuibts bonis bumilitey con-

b ce

fentire. atque. obtemperare noluit : di[-

ob amorem Dei , etiamfi noy effet efius

Tum,

plicuit enim ei , quidquid Abbas faceret,

offenfa, poffe evadere Semghz'num, Bün-

quam illud dicerem,

fir a

exiflimans fé fapientiorem illo effe ,

amcliis quelibet poffe agcre.. Bonum eft

- Quinto ,aliqui fuavitatem obedicn-

(UI

ito

fine dubio converfioni 'peccatorum

tí non fentiunt , quia in Superiore

M

Ü

inhærg

intendere : all oportet tamen Reli-

magis humanam fragiliratem, qüäm

Dei. voluntatem attendunt.

Hinc

Uj

giofum attendere , & meminiffc

quód ebcedire fuis Superioribus tc-

non verentur , contra Pralatorum

L

|

Beatuf ex Yoto , non item femper

r&cepta hune in modum murmu-

MAjm

rate ; Quid fentiemus de noftris $u-

hj

j Wi

operam dare convertendis Gentibus.

pnyta

perioribus ? Allrgant enim onera gra- Matt.23.

qii j

Eíft quidem defiderium martyrij fe-

cundüm fe res magni metiti : valdé

via C importablia , dv impommt n

4

tliin

bumeres bominum : digito autem fuo no-

(

i

4

tàmen abje&ta , fi proprietate & in-

E

Wi

lunt ea 10vere, neque iatelligere, q uid

E

k

erdinato affe&u infz&ta, Banum cft

Luta 4

fit ; Medice eura. teipfum.: . His ego

y. 23

UT e[ï

fine dubio bön&'agefe , & mcetitis

ufque ad füpremum Ceelum aícen-

tefpondeo, admitrendo, hujufmodi

Rl'n]m

fübindé Superiores

ut non imenti-

dere : longé tamen adhuc excellen-

Sfädm

remuyr , fiita de illis ad Dominum

tius, bonis fe quaque c&ibus expro-

^

PUWI [

piare, bona defideria refignatione ía.

loquesemut

pmpefauifli bomines [uper Pfabt j«

M w

turare , proptet Deum de fummo

capita uof/ra fine capite ;

qui , dum .2

M

sudiunt,

&

bE VIA ILLUMINATIVA.

CAP III. CONSID. IF.

1l

jin d

audiunt, Religienem martyrium effe,

dientis, five malà, five boná intän-

o Q

fibi perfuafüm habent , ad (e offi.

tiome pracipiens mandatum injun-

?

,

dienti

cium Tyrannorum pertinere

qui

gat, prout rursüs difcimus ex fancte

toti ineo veríantur , ut fibi faltem

tigoum

Bonsaventura dicente : — Etiamft malá

authoritatem pariant cafligatione at-

intentione Pralatus aliqua juberet , [ci-

fefih

De Pre-

que furore , cüm ncqueant fcienti

licet pro odio ilius, cui injungeret , non

^ qüæ'

vlle d

& virtute.

folüm non mocet bumiliter obedienti , fed

ce[f. Relige

li. 2.

.Porró quid oberit vitium vel ig-

etiam . duplex meritum. ex — boc babet ;

i p

cap. 4

m t

norantia precipientis , virtuti obe-

fcilicet. obedientia , & in[uper patientia.

dientis ? an filius forían portabit ini-

1 Yil

e

^

Si durum eft modó exp:riri , quid

q,uitatem parentis

L

nequaquam ita

fit : Induxifltà nos in laqueum ». pofuifli

mdto

fiet : fed tantó. majus erit meritum

tribulationes in dorfo noftro 5 impofuifi

P(al.ég

moditm

s GR

obedientis , quantó minus eft pra-

bomines fuper capita noftra : dulce erit

dec h

cipientis. Etenim, ubi virtus & pra-

aliquando cantate ?. Laqueus contritts

«

Pf 4l. 123.

mettà

clara fcientia in Superioribus fülget,

eft , & nos liberati fumus. Tranftvumus

ibi fzpé noa tam nudà fide, quàm

p- 7'

lum y l

per ignem C aquam , c eduxifli wos

Ícientiz & virtutis decore/ad paren-

in refrigerium.. Probáfli nos Deus, igne

nemte

dum alltcimur

aít ubi Superiotes

nos examinafli , ficut examinattr ar-

EL

nullo donorum fulgore pralucent,

gentum. Propter haec verba labiorum

j, i

ibi ceffat omne incitamentum huma-

tuorum , ó Deus meus, ego culto-

gija )

num, atque fola fide divinà meve-

diam vias dutas ; Introibo in domuimn

yn, P

mut, ad obcdiendum verbis Veritatis,

tuam in bolocauftis s vtddam tibi vota

dicentis : Qui vos audit , s audit

mea, qua diflinxerunt labia mea s obe-

j Oïfäw

Luce 10.

bDef

j

YJ6 .

Quó puriüs quippé obedientia fidei

diendo Su

P

DC

iotibus non tantüm bos

SuPCI

]

ï

f

inheret , eó perfc&ior efle folet.

nís && doctis

:.fed etiam malis &

"n

Unde beatus ZEgidius fancti Francifci

Hik

ifcolis ; non dijudicando eorum vi-

difcipulus dicere in more habuit :

aruf!

tam , fed devoté exequendo eorum

In vVita

Magjus effe Judico,obedire bomini Pralato

mandatum ; quia tu Domine non

qurm

ejus.

propter Deum,quam ipfi Creatori s nam

dixifli : qui vos videt , me videt :

0?[[1

$U

l.

qui Vicario Domini obedierit , bene in eo

fed qui vos audit, me audit. Quafi

WW

e

y

ebediet ipfi Domuno, , fi ei praceperit.

indicans mihi, quód vita Praelatorum

a;!f("t n* 41

Quod ipíüum (an&tus Bonaventura

À vita tua fzepé difcordet ; do&trina

ï

7 m ll

fenfit, dum ait: Obedientia altus gra4-

vetó eorum tua docrinae concot-

]

lí

)rff;»Jx

dus efl. obedire, Creatori , Redemptori,

date credatut.

Si tamen aliquando

;

nj

Remuneratori noftro: (ed. altior videtur

( quod abfit ) Superioris impcrium

l

UJU'W

gradus obedientie . quodammodo — effe,

cerno, tug legi manifzftc contrarium,

f 10

etill

u

a obedsmus. boimini in per[ena. Doi ,

tunc fine dubio metitó cum fancto

Wof;

jn

tafi obediremus ipfi Deo.

Bernatdo protefter , ac dico : Quid

[j

Bpift. y.

jf ^

Similiter nibil obzft virtuti obe-

enum ? quod jubet borse , probibet Deus'z

D

J'

]

l:

Frd(fa I M.

C ego

gudzuflf'

TRACTATUS TIl.

122

B

d ego audiam hominem , furdus Deo?

effe » aut ex alio quolibet inferiorui

iUl

non fic Apoffoli s clamant quippe, di-

Ordinum . aliquem, non. ferentem fubeffe

k

sentes : melids eft obedire Deo , quàm

cuiquam ,nifi. Dec.

|

ien'i obedieti-

od

bominibus.

Ptater hane geneta

r

r

,Im. lh

E[t

Caterüm quamvis non negave-

tiam , quam qui(vis cleticus fuo

hj

d

praordinato Supetioti exhibere te-

ïi

rim, quód hactenüs data, fint poti(-

ob

fimüm de Religiofotum obedientia

netut , debetet prztereà quivis pius

fed

dicta : attamen nimis quäm certum

Sacerdos fibi fpecialem Confeffarium

feu fpiritualem ducem feligete , &

d.

eft, quód nequeat Hietarchia Eccle.

DN

fiaflica, velut ordinata caflrorum a-

cujus nutu , confilio & imperio, ve-

tleg

cies , firma perfiftere, fi clerus velit

lut infans é finu matris dependeat ;

jä

lh

memor , quàm fit periculofum abí-

;2

' Mi

inferiot majorum imperia fugete; to-

à

tus etgo Clerus Romans revcrenter

que duce incedete

5

quàm écontrà

mnþ

li )

fe fübdat Ecclefiz ; quivis Sacerdos

fecurum , quàm fructuofüm , quàm

3

Uam

fuo Epifcopo , quivis clericus infe-

jücundum (ub ebediencia vivere , &

4i

tiot füuo fe fubmittat majoti , ut itl

in nulla te ptoprie voluntatis du.

d

ii

univetía Dei Ecclefia effe&tura ob.

&um fequi. 1mó ftudeat, inquantüm

tineat admonitio divi Bernatdi , ita

k vi

poteft , fübeffe non tantüm majeri-

bus , fed etiam obedire paribus, &

Dilor

ad Eugenium Papam (cribentis :

Vide , ut ommia facias fecindum exeim-

parere inferioribus ; tanquam gna-

d

D Con-

No

plar , quàd. tibi in smonte monfiratun

rüs, quód obcdire majoribus fit ob-

- fid. lib. a.

ligationis, paribus devotionis, infe-

lt

efls viderat boe, qui dicebat : Vidi civi-

, RUR

cap- 4

éatems. [antlam. ferufalem movam. def-

rioribus humilitatis.

!

Vr

lg

Utr

cendentem. de Celo , à Deo paratas.

CONSIDERATIO QUINTA.

lü At

Ego enim propter fimilitudinem cicbuim

rtor » qud ficut illic Seraphim && Cbe-

eü qu

l

ruübim, cateri quig; u[que ad. Angelos &

De quinta Stegla;

[l

Seu

fhem

b

Archangelos ovdinantur. [ub. uno capite

5

Dee

e

ita bíc quoque [ub uno (amino

ho

!1u

De Virtute M;znfuetüdmis.

d

Pontfice Primates vel Patriarcha. Ar-

d

Uo fant munera in Ecclefia;

mï du]

chi-Epifcopk, Epifcopi , Presbyteri, vel

Albates C veliqui in bunc modum. Non

1 nempé (übj.&ionis feu obedi-

UT

eft parvipendendum , quod & Deum

entig, & pralationis fcu prafidentia

anc'»m

babet | au&torem

5

c» de Celo da-

Prius humilitate fulcitut , peífterius

"um

eit origimem. — Quód. i dicat. Epifeopus,

mititate firmatur. Undé dum Apo

lus

&olus Chriftum obedientem ulque

"4

.'

nolo effe [ub. Archi-Epifcopo » aat. Abbas,

£

4 q

"n

t

ad mortem oftendit , obedientie hu-

nole obedire Epifeopo : . boc de ctlo non

P" ojg

eft.. Nifi tu fort& Angelorum quempiam

militatem præmittit,dicens : Humilia-

Pifilipp.z.

L

*

y.f4.

hy,

n

dicentem audi[li

nolo fub. Archangela

vit femetipfum, fadus obediens , .

m

- Dum

L)-.

At

m

DX VIA ILLUMINATIVA. CAP. III. CONSID. F.

125

L

n

um veró Chriftus Jerofolymis per

Mollia Chriftus non docuit : ait

ttiumphalem Ingreffum fui venturi

omnibus fe benignum , maníuetum,

i

Kegni poteftatem exhibuit, divina

& mitetn exhiþuit. In lenitate et-

Scriptura adjungit ; Dicite Filie Sion ;

rantes eorrexit , peccatores attraxit,

«dieh

$ iUj

Ecce Rex tuus venit tibi man[uetus. Ut

infirmos füfcepit , viam Coeli aliàs

y.j.

fe

difceremus , quód nemo perfe&é

duram lenivit. Ipfe enim crat fuavis

obedire potfit, nifi prius fe humilia-

& mitis in omnes ; Petrum flentem

$p

fariut

re didicit ; neque perfcáéaliquis pra-

oculis benignis afpexit , Magdale-

a

if

effe , nififciat, mitem fe habere ad

nam in domo Simonis defendit, a-

omnes.

Prout divus Paulus Timo-

dulteram in pace dimifit ,latteni Pa-

iQ, Y

w

theum premonuit, dicens ; Servum

radifum promifit. Ipfe enim erat cui

tdats

2.Tith. 2.

Vfl sbi

autem Domini non oportet litigare : fed

fponfà teftimonium perhibet : Quód

CAMt. .

y.24-

man[uetum effe ad omnes. . Quia ergo

guttur illius [uavifimum , € tetus de-

t

*

.

n

in pracedentí de Obedientia , tan-

fiderabila, Qui butyrum & mel co-

qu

[

quam de virtute fubditis propria,fuit

medit , quem Leo prafiguravit ,

eSerm. de

ee, N

tractatum ; in pra(enti non 1nconve-

)

tis d

cujus ore eft egreffa dulcedo. Dule

nie&ter de Manfuetudine, tanquam

( inquit mellifluus Bernardus ) erat

Dom.

pamüm

'

de virtute cuivis Superiori & omni

fl—:S.'JS in voge , Hulcis in facie , dulcis

mujpt-

[1005;

i

Paftori Præcipuä neceffaria, venit

g nomine , duleis in opere.. Adeó , ut

agendum,

adhuc puerulus communitet à Ju-

ia

1l

'(

- Non enim fruftrà Keges oleo it»

dxis appellaretar ipfa füavitas.

juco

Suavitate trahendi funt fübditi,

$, Ill

!

(

Exod. 29.

unguntur, nec fruflrà Aaron un-.

$iene olei Sacerdos confecrari pre-

non laxitate fovendi. Dulcis &'per-

y.7.

cipitur ; quia oleum eft fyambolum

grata fit etiam difciplina , aliàs fatis

leniratis & manfuctudinis.

Olhkum

rigida , quám prudens Superior füa-

Vi

eftliquor dulcis, pinguis, lenis &

vitate tondire percallet. Importae

füavis , quo cibi condiuntur , feffa

bile econtrà fit jugumaliàs fatis leve,

membra recreantur , afperara ulcera

fi Superior lenitatis virtutem- , &

molliuntur, lumina nutriuntur. Sic

modum regendi ignorat. Undé ada-

oleo debet eff& unctus , fic conftitu-

iante:notanda efl illa adhortàátio

i

tus debet effe omnis Superior., ac

fan&i Gregorij,dicentis : Regat vigor ,

Pa-

j

;5;;aïïi

animarum Pafítor. Imprimis debet

difciplime man[uetudimem , C manfut-

ftoral.

Ü Obföl.

cendire füam do&trinam , tanquam

1udo ornet fermonis rigorem , & fic al-

Part. 2.

€ibum animarum ,oleo manfuetudi-

teyum commendetur ex. 4ltero. Mollia,

od

P' 6-,

eli "n

nis , conformiter divina Seripturae

aut liberam carnis licentiam non do-

n

P!f'(i!--j;fie

dieenti ; Molliti (unt févimones ejus (ue

cuére- fandi Ordinum Fundatores ,

-

)7

y

ger oleum : c ipft funt Jacula, Sic eft;

& tamen tot agmina monachorum

*Uflx hu. W -

Lingua mollis fraugit duritiam, & non

ad (2 traxére, folo fuavitatis condi-

Humilf* '

u'-'

Prov.»5.

eft £fortiustelumad vulnerandum cor

maento porrecto. Quia nempe ( tefle

V.1f.

n

2

fancto

" Ü !

.humamun , Verbo manfuecto.

p

/

h

134

T RTA4UTTaTUS TTl

tolui

fan&to Thoma ) Manf[uetudo veddit bo-

velut dulcia fercula, nifi Superiotem — .

2.2.q.157

minem . Deo ( bominibus acceptum.

amarulentus &

infulfüs tractandi

P

I vt

AvE. 4

Nullatenus fan&us Francifcus Xave-

modus illud grave, & ifta infipida

|

d

«4d.2.

rius vitia pullulare finebat:

fed. per

teddetet.

O utinam créderent divo

LT

quandam Sanctam feveritatem, Sociee

Hieronymo dicenti : N,hzl ef fædzm Sup.Epifi.

i* if

ornelius

tatefn in fanc&titatis íÍplendore pro-

praceptore fzmcfo , qui cam debeat e[fe ad xitwum,

Titliclni

Hazart

movete ftüdebat ; pertinaces , & in-

man[uetus , c bumilis ad omnes , ex

Ptb

in Prefat.

obedientes e Societate remittebat, &

diverfo torvo vultu ,. trementibus labiis,

Mirjcni

bifl. Ecl.

tame& hoc elogium retinuit , quód

rügatá fronte ,. effranatis [apercilus ,

ia j

2 parte,

fua caelefti manfüetudine cunctos re-

facie inter pallorem €» ruborem variata,

Videflt

creavetit, & non paucos folo afpccétu

clamore perfirepitat

€7 errautes . non

Invit.lib.

Ql[a'», [

ad melioris vitae ftudium accend&erit.

t49 À bono retrabit , quam ad analum

£onfole

6 €AD. 11.

Punivit ab(que dubio Moyfes fcele-

fu& [avitia pracipitat

O utinam au-

(iis &

tenf cordium

E'l 1:

hn

ra; uti pahvn ex Cap. j2 Exedi, ubi

fuorum

inclinarent

[(/h: 1

in deteflationem à

'

i populo commifTz

fanco Chrylo!ïomo , ita obfecranti :

3

idololatrig , precepit filiis Lev

ut

aufe Pr

Ante omnm nobis fft cure , quo;rar!o

Pma

unuíquis occideret frattem, & ami-

Animauw IZ turbulcyt ti4 vmdzcmzus

e Hotn. 34-

p/

cum,& proximum: ut adeóque uno

in tranquillo fLatu educamus, C h ommi i

nej

[M (

die fic Qlï.ïd(i triginta tria millia ho

lixeremur amaritudiue, quo G ipft multa !3

minum i'ïïäïüt'"l'U]ï"f

*

fY

dj

'

L

& tame!

]*

t49

$k 4

gmete

Qr h, qui famiart

Lb

-

tefte fan&to Amt

i a N

nhrv'no

Ul"

&

294

IH* l

fio ) frc totius pl'e-

) nobifrum babent , fimus blandi.

,

0H 64 9

äbf TH€RÍCS [56'3/ 2X

lijttgg

rat , ut plus eun pro

Hoc euim cemj; um fienum , quo in-

ht :

man[aetudine diligerent, quam pro faciis

ft*?/mf(l»il?' vtr ratione pradita: ft man-

li fi [Jæ 1

Z 1)2/'.

l.

fá

NIf2

Lm* enum JV'a)nes Y

J

tas fuevit, fi lenis, ( m zm,[narfr,m

H sd]

tlu'f( ;1.

Wll[ijjl

us fuper emmes bomünes , at

P

(v (iæj

tezut s

ft nen qu« /

(rrus ducatut,

v

2

b

2

f

W*

morabantswe i2 terra.. Hinc & Do

(^

/n'

1

L

Y

AH A

Ü U

/

"i

?

aut Ab aliis

--; Tt

i Q

nus tpf"m, Deut Pharaonis confi

ajfeótionibus, fed vatione vincat internes

«JG

Env J(la n.

ü; ik&

?f

tuit, ( ip verbi fuis monftravit ;,,z

ia

inconipofitos

motus , mobiemuque

y. j

cavit.-

hid 2nt

oïqicam lum in con(peciu

[aam generofitatem [ervet. ,

ne i bruü-

Eccli. 4

Rec

Cum , O"ïf/la

[2

M

£ COTATS

frah4

torum

(;::

LUR

f/-/"'ï

&lg ftte,

"

J

Jqu

iciam neg[zcrcnfm degmgz

&7*0

g&

f5

endit H'

gloriam faam

[

3

5

! 4

£

Sec

1(1(-!

[2

$! d( b et

VLTUE

Wi M

UPC rior

il

C iemitate ipffa i5 jf

ï'm fecit iiw

n

:

leum, 1

mbtra feffa, labore onera-

for

122

o

Ou

34m ha

iiv

;Movms len

x

m

tos

chv

aut

exantlatos, fpirituali & con-

4

'rxl()

aïlllïïap

emnes U*æ; fiores lddüLfd]t *

&

venienti refocillatione recreare , ac

7*

M

T Wice

Pï'OFL Cï O

wes [anéti evaderent,

