T

taium £jui.. Porró per hujuímodi

homiütes íuüis inimicis occulta fua

Mhi;

tactus, afpcétus, colloquia & ofcula

manifeftare judicia cófueverint? Quid

L

n tk.

j

nihil aliud intelligere volumus , nifi

eít fpecialis converíandi modus, nifi.

It

indicium fpccialis dile&ionis ? quid

quædam exttaordinaria amicitim &

.

funt

QUate (

I

"

u-

j

DE VIA ILLUMINATIVA. C4P. VL. CONSIR. h

361

&unt in fsltantibus blaadi afpe&tus &

W

teciproca bafia , nifi fingularis affe-

p2

CONSIDERATIO PRIMA.

&üs indicia ? fic tes omnino habet

n prefenti.. Hinc viri (pirituales, tn

Ds Vifiowbus at Apperitionibttt.

diícernendis revelationibus veris À

falüs , potiffinüm vitam perfonz,

,Uid nomine vifionis & appari-

hujufmodi extraordinario dono dita-

Q

d tionis veniat ,

facilé capit ,

t , refpiciunt.

Nonenim judicant

quiíquis attendit , vifionem à vi.

efle aptum inftrumentum ad enar-

dendo , & apparitionem ab appa-

randa Dci magnalia , quifquis in fua

fendo derivari. Vifio & apparitio

via nulla exprimit fancitatis ve-

cemmunitet pro codem (ümuntur,

Y

Qu

ftigia.

tamet(i dicere quoque fas fis : appa-

jipd

Iftud preterea in prafenti quoque

ritienem tunc contingere , quande

fnotandum occurrit : volenti ex háí-

Pkæwr

noftris obtutibus fe ingetie Ípecies

exiUw

ce intelligentie fructum haurire ,

cujuídam ebje&ti , ia tamen . ut

NUA

neneílerevelationes , vifiones , le-

ignoremus , utrum ipfum objcctam

r

cutiones & extaíes invicem confun-

M

j

à parte. rei & in. (eipfo prafens ex-

dendas , atque mere quorumdam pro

üterit ? preut communiter dicitur ;

t

ecdem quaíi fumendas , fed omninó

fic mihi apparuit , num veró ita

mplm

laborandum , ut cujuslibet diftin&ta

fuerit , 2on cenítat, Vifioaem econ-

CHNPU. U EE

compatetur notitia. Modus autem

n

tratuncnos habuiffe dicimus , quan.

J

tractandr ifte obícrvabitur.

Primoó

dó pro certo affirmate valemus ,

Ó

d

agetur de vifionibus. Secundó de

nos omninó vidiffe , nob'sque cog-

u

19f fil

locutionibus , quibus etiam adniif-

Íflare , nos ifla vel illa vidiffe.

cebitur breviter quid.de illuminatio-

21h1 ) i

Dividiter vifio ratione potentisa

nibus ; Tertió dc raptibus , & men-

rum videntium , 1n viíionem cor-

J D l

l vl

H

tis exceffibus. Quartó de microcof-

pomlem , quz & externa dicitur ; in

"LL

i

I

mo. Qgimö de fpiritualibas tacti-

vifionem itmaginariam , que & fpi-

bus , alií(que affection.bus anuim ;

ritualis nuncupatur ; ac in vifionem

fl «

M

Sextoó de revelatienibus ; Septimó

intelle&uslern , qug & mentalis ap-

i

"

!

de fomniis ; O&avó de medo , quo

pellari confuevit. S$ic communiter

i

J

n j

tevelationes verg à fal(is difcernen-

cum fan&is Patribus Cardinalis Bo-

í !;anlirït'::.

d« fint ; INonó de modo procedendi

na , Cardinalis Turrecremata , &

)dcko

[i

cum perfonis revelationes habenti-

alij. Nomine vifionis eorporalis ea

nngH

1*

bus ; Decimó de fpiritibus difcer-

intelligitut , qu& oeculis corporeis

l l]v'

Rendis ; Undecimó denique & ulti-

elicitur ; eftque alia ordinaria , alia

cu([g )

mó de donis fpiritüs , & aliis fcitu

extraordinaria, Per priorem intelli-

g

dignis . precipuc de energumeais ;

gimus eam , que contingit fecus-

j

uare fit

- düm ordinem communem , uti eft

L

Iradt, IU

VAE :

afpi-

fiy

AdRATC

TATUS III.

362

D

aípicete oglum , intweri volucrem ,

riofo corpore aliquando defcenditfe

ll

&c. quam Ícimus omnibus luce

de Calis , ac in propria períona ali-

preditis notam.

Foílerioris Romi-

cui apparuiffe im terris , non facilé

qllt

ne venitea , quà confplc:mus ali.

crediderim , docentibus quafi unaRie

qu

[f

quod obje&um , alüs lege ordina-

mi confcmu Doé&oribus atque dl-—

[ol.

ria fub corpereum viíum cadere non

centibus $ folos Angelos in ferinatis

folitum qualis fuit uxoris Matiue

corporibus nomine & in períona

nj

2ud.3

um vidit virum formatum vultu

iptorum apparere. Uade multó mi-

u

f

angelico terribilem nimis.

nüs credendum, quod 1pfe-mct Deus

Iterutm alia vifio externa eft puré

hl&u

2*

unquam in formato foreé quodam

corporalis ,

alia fimul & myítica

corpore aérco apparuerit.

De boe

|

Prior tunc contingere affolet

qun-

rnihilominüs ifto loco non incongrué

il

«

do objc&tum propter fui cognitionera

quari poflet ; num faltem pet divi-

communicandamr, noflris eculis ob

natm

PO!CHFIQ!TI oculus corporeus

(s j

Jiitur , abíque eo-

qucd aliquod

intantüm clevati, exrendlque queat,

fitüg

latens myfh:-um münuaxe videatur.

ut homo exiítens hic in terris, va-

A

Talis apparitio fuit 5

anéterum , qui

lcat vuäcrc alonoülm corpus Chrifti

(tm

Mt!ïfai.'/

pofï: refucte&tionem Chr'f*x venerunt

reghantis in Calis ;

? Ad qnod qu&e

hxrap«

7- jje

in fanclam civitateem , e7 apparuerant

fitam tefpondeo , id omninó fieri

ftm

multis. Pofterior fit ,

qaando quid

poffe, nsllamque hujus rei poiï?: af-

nj

A

fub figura.ac ad t»præ(inmndam a.

fignari implicantiam. mlmmo Cor-

Áitin

quod latens myfterium humanis o

3 |

ne lms à Lapide omninó fentit quod

culis cernenduni proponitur ; qua-

fan&tus Stephanus in crepitantium

r ,

Xxedi.;

lis fuit Moy 'fis ,

dum rubum arden-

faxorum turbiae pofizus, oculis cor-

Ti

tem cernebat.

poreis: omnes czlos penetravérit ,

p

Poffe tales vlfxoncs tam à fpiritu

(..Imüumqu gleriofum fpcdtaverit.

fpme

malo quam à bono cauíari

PCDC

Vifio2es corpomles vigil lantibus

8

innuméris hiftoriis edocemur , nec

dazmxat contingunt, cüm enim fom-

m

nus ex füua natura fit fenfuum exter-

ulla prudens ratio fuppetit de hoc

Angd

dubitandi. Fiunt sutem tales appa-

norum reclufio, utique in ipfo locus

[

&m

riiiones per affumptionem corpo-

dari nequit vifioni corporah , que

Wend

rum, & formationem retrun ma-

ex füo conceptu petit preduci à po-

Wanif

terialium. Angeli quidem boni ple-

tenma vifiva. Semifopitis nihilomi-

llhuS

ramque formaut fibi corpora ex fub.

nuüs infernalis calophanta nonnun-

tiliffimo aéte :

nüch

mali autem ut pluri-

quam per exterzas quaídam imagi-

mum ex animalium cadaveribus, aut

QT

nes egregie illudit , aliis per horri-

FCILU!

ex aliis materiis putidis & putridis.

bilia ( pe&ra terrorcm incutiendo, &

Ipfum Chriftum Dominum , vel

alios per fidtas facies ad libidinem -

Vi

bcatiffinam Virginem ia fuo glo-

provocando.

Dco ausem e;u(modx

exlhibi-

E lP(

A.

n

"a l

369

LE VIA ILLUMINATIVA, CAP. VI. CONSID. 1.

ift

exhibitiones , vel potius illufiones,

contingere foleat, duplex eft : a&iva

in femifomno habitas , nom facilt

T

& paílva ; five (fà mavis cum bea-

hd

quis prudentum adícribet ; gnarus ,

to Joanne à Cruce ) naturalis & fi

Qu

quód operatio divina hominetm quie-

peraaturalis. Prior eft , quàm homo

T

te mend(que ferenitate perfundere

in phantafia per (pecies reram fibi-

foleat ; non veró animi pcrcuäbatio-

fati

metipfi eflngit ; verbi gratia, poteft

tíont

nibus ac variis dubiis exponece , uti

quis tam vivaciter fibi reprafentare

m

ut plurimüm evenit, ubi homo in-

ípeciem cujufdam aliquando vifz

Doy

ter vigilias & fomnum velut anxiüs

imaginis , ac (i eandem coram intuce

lu&atot veríatur.

rctuf. Pofíterior efl, qua in hominis

QG2

Quomodó coelefles vifiones ab

phaataíta à caufa extrinfeca formatur,

ebt

illu&enibus ftygis di(cerneadas fint,

live. varié difponendo ac coordinan-

ngruä

d

ex regulis generalibus, inferius dan-

do Ípecies jam anteá in phantafia ex-

dis perdifces

Intercà te pié admo-

iftentes , five per fpecies de novo

ts

nitum volo, ne fidas illi nullo fun-

immiffas. Unde difcernere , an vifio

um

u

v

damenro innixa perfuafioui , quod

imaginacia fuerit a&iva vel paffiva,

non erit difficile, INam , fiícias, aut

nii

i

Mi

M

demen íemper neceffarió tanquam

hircipes appareat ; iterm quód nec

te depingende imagini fuiffe coope-

m2

ormam agni, nec fpeciem columbz

ratam , aut te pro libitu poffe in tua

Q

fl

;

aflumere valeat ; ia enim plané

phattafía cfformare imaginem habi-

Jl d

fant incerta. Nullatenüs equidem in-

t& & viíz equalem, . non ambigase

(

Éicias iverim, quod fimilis fimili gau-

quig tua vifio fuerit aétivà & natu-

,QU

deat ; i.mmundi;fquc Spiritus plz»

ralis ; Sin veró te meré paílivé ha-

ul! Ium

buifli, imó rali effotmartio:ii totis Yie

-ümque immundis fe materiis jun-

j r

gat.

Attamen, quód poflit mentiri

ribus rellitili, fique talis fuit imago»

Wtl

l;

Ípeciem. sunocentis quoque colum-

qualem omui quoque adhibito coiia-

v

l

be , hocmihi tam ccrtom videtur,

tu nunquam efficere poffes ; fi;numa

anbd

quàm quód queat fz transfigurare in

fat clarum eft , tuam vifienem 1ma-

o

Angelum lacis. INam quod fecun-

giaariam fuiffe paílivam, & procef-

i a d

düm fe , non magis laborct in affu.

file à cauía extrinfeca. An autem à

us

u

bono vel malo Angelo ? ad hoc dif-

menda fpecie agni , quàm hirci, hoc

quz

manifeftum eft , quód veró Deus

ceznendum altiüs difcretionis lumen

qip

illius alumptionem impedire velit,

requiritur. Hoc pritcereá ia prafenti

hiloft

neque in Scriptura reperitur pro-

filentio prcereundum haud eít, quód

onnun'

milum, neque ab Ecdlefia 1nvenitur

in efformanda vifione narurali , fre-

| 1m38*'

decilum ; & confequenter bené à

uegter tam Angcelus bonus , quám

Angetus malus heminem ftrenuéad-

r hott

&ertitudine pronunciatur ektraneum,

juvare foleat : 5ic quando dem on.

*nd')v

Vifio *maginaria, ficdi&ta, eoquod

in ipfa imaginatione five phantafia

advertit, quód phaacafia libidinofi ia

£

depm-

"

TRAeTATÜS IIL

364

depingenda muliete laborét , peefto

Dominus intelle&ui aïi:iuäd fpeeiale

p

eft , ut cooperetur ad efficiendam

lumen, vi eujus de veritate vifionis;

M. (v

imaginem , provocande libidini ap-

vel de myiïcrio latente inflrüitur.

d

tiffimatm.

Vifiones imaginarie frequentiüs

"

ij

lterüm, vifio imaginaria alia eft

dormientibus, qu4m vigilantibus ufü-

t

pure repr&fentativa ; alia figuralis &

veaire folen; ; prout indicatur in

L

[

myfüica. Prior cft, quando id:tn fig-

Scriptara dicente ; in horrore viftuuu fb 4.

Waj

nificatut , quod in phantafia repre-

j

motburne , quaudo (eiet fopor eceupate y, jg.

funi

fentatur. Uti quamdo cuidam in phan-

bomines. Ec ratio cft, quia homo dor-

1 Q

tafia apparet Chriftus Dominus, qua-

miens, tanquam ab omnibus curis &

[ [b

[

lis vifio fuile ceníetur illa (ancte

interpretationibus alienus, aptior cft

DT

There(ig , quam in füa vita cap. 23.

ad recipiendas imagines , & fufti-

firitty

deferibit. Pofteriorem effe fcias, quan-

nendas operationes caufarum altio-

tti

do aliud per repre'entstionem fig-

rum. $ic Salomon in fomno à Dco

jRGQGC

H t

nificatur, quàm reprefentatur, quem-

fcientiam accepit, Jacob fcalam vi-

!

8f (

[

dit, Jofephà Sol--& Luad, unde-

admodum fi cui in phantafía cernen.

Genef. 2).

tiiti u

dum exhib:tur aliquod animal , ut

cimque Stellis f& adorari obíftupuir. -

um ;

indé ducatür in cognitionetm vel pro.

Vihio meutalis eil ea', quà menis

Gmäj. r b

l

Ü

li

!

[

k ) qUJ

piij , vel alterius flatás. Talem vi-

humana per fpecies , à Deo infufas,

m

L

bäï: N

u

Í

fionem habuit Jeremias, dum vidit

five per iumea aliquod füpernatura-

tl ;

ollam füccen(àm , Daniel dum vidit

le, deliper À Patre luminum imimif-

4

i f

aiborem , Ezechiel dum vi

dit cur-

um aliquod obje&um intuetur. Pos

1

i vj

rum ; ubique fiquidem lat

COBF my-

tcit ifla vifto fieri de Deo, de divi-

fterium.

fïpfm.;w

nis judiciis & arcanis , de myiïcriis

O (a

Fidei, de occuitis veritatibus, abditis

Vifiories imaginatie non tantüm

nf

fiunt de cebus pre(entibus, fed cciam

naturge , Íecretis cordium , de rcbus

fl ?

abfentibus & long? diffitis : quemad-

materialibus & fpiritualibus, praefen«

k lrlqnidf

moedum legimus, quod íané&ta Fran-

tibus, prateritis & futuris ; omniuta

ciíea Romana in fuo cubiculo ad -

ET

íiquidem horum cognitor cft Deus,

rationem incumbens, poeaas inferna.

poteus revelate, cui volüerit ; quem-

OT

les,& (anctus Diethelmus poenas pur-

admodum divinis Scripturis varüf-

kïi'Ls. (

DI 1e&dq

leth

gatorij viderit.

que edocemur hifloris, quód fpecia-

uæl V'l

du

Vifiones imaginari& bonz ple.

les Dei amici frequenter horum di-

j

xümque producuntur ab Augelis bo.

vinitüs hauferint fcientiam.

Sic di-

'dn

Qs i

nis ; quia Deus ordinarié non folet

vus Paulus de Deo vauifque (an&it-

2.Cor.12.

Y

7- 4"

facere fe folo, quod poteft per. cau-

fimis myl[teriis, audivit arcana verba,

gfütïe :

fimmum

fas fecundas ; prout poflunt fine du-

qua non licet homini loqui ; fic $a-

bio fieri vifiones fenfibiles ; infundit

lomoni divinitüs fuit datum, occulta

&et ](

mihilominüs frequenter — piiffimus

rerüm cognofcere , prout patet ex

]abi[&!— |

proprio

Yifios

mX

36f

DE VlA ILLUMINATWA. CAP. FI. CONSID. 1.

l:

roprio orlcipfius dicentis ; Ipfenim — proprio conatu obrinere , aut fibi

1l

Sap. 7

( videlicet Deus ) dedit mibi borum,

formare : quia homo nequit fuum

qua junt , fiientiam veram , ut fiüiam

intelle&um facere independentem à

u

fenfibus , & À fpeciebus per phan-

difpefitionem Orbis terrarum ,. C vir-

f

tutes eleinentoram , initium c confa-

tafiam rcprefentatis; minüs fibimet-

li

malisueim (v weditatem femporum ,

ipfi fpecies rerum occultarum infune

A 1

vicifrtudinum perttutationes , (5 con-

dere , quod tamen ficri dcberet , fi

P.:N ]

fümationes temperum s morum mutatio-

übi vifionem puré intclle&ualem

"1]

procurare vellet. Nam illa vifio, vel

(

nes, d- divifiones tomporum, anni cur[fus

T

/

I

a

805 nALUTAE DI*

potiüs cognitio , quà intellcétus per

€ fisllarum difpo

):

iï

:

[(

nalum, C iras befliarum s vim wen-

[pecies ope fenfuum à rebus abfira-

J

IU

terum, & ceogitationes bominum s dijfe-

&as, & miniflerio phantafia fibi exe

lflf*

rentiss arborum , virgultorim dr vir-

hibitas intelligit aliquid , non eft

D

)

tutes radicuim , ( quacund, funt. ab-

proprié vifio dicenda , quia eà ob-

jectum folüm abftra&ivé cognofci-

Y

fton[a cp improri[a , didi , omnium

m

Sic

tur,cum tà

ski

en vYidere, fit rem tan-

Y ouli

enin artifex. doeuit me fapientia.

rerum abfentium motitiam habuii il-

quam in fe prafentem intueri,

z

p

le , qui ad fervam füum Giezi a

I

Pariter vifio puré mentalis nequit

"

a

4« Ren . b

Nonne cor theuin in prefenti evat,

fieri ope demonis , ficut ncque An-

Y. 26,

Uufie

quando reverfus efl homo de surru fuo

geli boni, eoquód folus Creator póf-

fit illabi menti & intelle&ui creatu-

(«

in eccur[um vui ?

I

Sr vilio verfatur circà Deum aut

f& , necnon ei immediate aliquod

jm'

füpernaturalia myfteria, pertinet ad

lumen vcl fpecies infundere.

Solet.

«tll

donum fapientie ; (in veró ad infpi

nihilominüs circà vifiones quoque

"M

.is

cienda imferiora & naturalia datur ,

amentales ézmohn frequemer fuppo.

Ípectat ad do

nu

kALZ

$)

m fcientis. Sapien-

ftorem agere, & Animeg minüs cau-

txe vatia nocumehnta infertre.

Primó

2LH'

tiz fiquidem eft, verfari circà altiffi.

ma & contemplari divina. Seientise

quia inexperti facilé decipiuntar , &

j

n

antem naturalium rerum inípicere

ità mente eonfundunaur, ut inter vi-

1

quam

caufas. Qu

1an«

;

autem viíiones

fiones imaginarias & imentales dif-

b;:mn

H

ll

intelle&uales vel ad dónum fapien-

cernero ncqueant , credántque pro»

tig, vel ad donum fcientiz reducan

prías imaginationes & cogitationcs

þcaä-

tür ,attamen non per modum habi.

effe divinas vifiones.

Seeundó ex

, :

tüs £ribuuntut ; nifi forfitan in uno

hujufmodi vifionibus , quantumvis

T

"J

Cf

(

)»

genere , fed & hoc eft donum ra-

divinitüs habitis ,. fumit damon oc-

4f

i

cafionem animam trahendi in quan-

M

rifbmum , quoniam illum duntaxat

Cfb3»

dam vitiofam , Deóque valde ingra-

decet plenitudo fcientie , quem in-

(1(; ]

habitat plenitudo gratiae

tam curiofitatemn, vi cujus in homine

i

Vifiones mencales non poteft homo

accenditur defiderium , jam iftra, jam

d ü

z 4j

alia

gpflo

T'RACTATUS IIf.

$66

glia fecreta pet Lvïifïænes fupernatu-

quantó magis fpiritus i. contempla-

The

rales cognoícendi. — Tertió indé ho-

tione fuprà feníus fuftollitur , tantó

!T

1

Íon

minem compluries facit. prae(ump-

ampliüs ad infpicienda fpiritualia ape

ln

tatur.

Vifiones intellectuales , ficut

1 Ifi

tuofum, ut hujuímodi vifionesà Deo

& ipfi raptus derepenté & animá quos

MW) J

pofulare non metuat , ut non tan

BV!;! d[

tüt

tüm vifionibus intelle&tualibus , fed

que refiftente contingere confueruati

Wm] -

etiam aliis quibuslibet contifigcatiis

fitque in megte humaaá (tefte bcato

j

,

1 qüh

fancta Crucé

1,1 4[ceuf.

fs ,

& operationibus paiivis nimium £.

Joanne a

) ficut ia quo- F

dam conclavi , in quo , inftantibus ?ftf.

* (

dat, ficque januam variis illufionibus

aperiat. Quartó , ducitindé incautum

no&is tenebris , per-illapfum fübitó Carmtl.

qud

[u

^

ad propriam fuiipfiuseftimationem,

fulgur omnia velut in luce diei vi- i^. 7

M

dentur ; & ficut non eft ia hominis €4?- 44*

mpn

aliorum vilipenftonem , variaque

diferimina lapfuum, Quintó , ifthác

poteftate fulgorem fulguris , neque

diun

occafione in corde humano varias

in poteítate vitri incidentes Solis rà«

Ktdüc

Ect

atque nocivas füfpiciones excitat.

dios impedite, ita nec eft in poteftate

Etenim cui femcel alterius fecreta,

anime impedire intelle&auales vifio-

terd p

praíertim peccata intueri permiffum

nes, Hoc ipfum ttadit fan&a There-

[cis

N

*

eft, is, initigante maligno holte, fa-

fia, afferens ; Anima nibil min

u qua

n InC::/ieL-

V. tionem

cilé feeum difputate incipit , num

de fimili gratia recipienda follicita ( inà la anima

* Wa

non & alij fint eodem vitiorum ve-

qua ne quidem , fe eam promeveri une wanf.ó.

f fir

. neno infe&i ? num necdüm fuos lap-

(i,

quam cogitavit » fubità adflarc fibi fen- cap. T.

füs camulavetit , quem nuper primá

tit. Redemptorem. noftrim f Efum Chri-

IT

vice cecidifie in viía cognovit.

flusn, eflo, eum nec corpareu, nec anima

DT

Sextó, multoties appetitum humani

oculis videat. — Hugjufmodi vifionem vo-

Pt g,

cordis fafcinat ac corrumpit , ut ta-

cant intelledualem | Et alibi de hac vi-

t

libus vifienibus , velut totus tnefca-

fione ita loquitur, : Nec ulla bic vide-

Ug Ti

tus , nimis inordinate & viriosé in

tur obfcuritae , fed per notitiam quan-

QUE Qent

hzreat, longéque à femita pur& ac

dase, qua Sole fit clarior, Dominus ani- In yit4

u pur

viv& fidci recedat. ' Septimó non-

ma fe repre[entat. . Non dico Solem aut eap. 27.

Vi (

nullis , przcipue vifione reram fu-

claritatesm btc videri , fad lucem , qua

K rf

turarum aliquando donatis , fapet.

fine ulla camen lucis viftone intelleium

giflmas i

fluas curas, inanes follicitudines, va

illuminat, ut. tanto bono aniwa fruatur.

* D f

xrs;'æ(ïque mentis anxietates injicit ;

Magna pratercà bona (ecamadfert,&

DICE

InCaflel. Multum (/ita ceftante Seraphica Vir-

quidem tanta bona , ut

( tefte citato I Afctnjs

lii

m -

) etiam unica 9

ontis

leanima ginc) quippé indé diabolus lucratus ,

beato Joanne à $. Cruce

lr

manf.6. ac pcundifrmum eifpeclaculum e[l, cim

talis vifio de Dco habita ,

- fit (aff- Carmel.

j. 2.

h Tiody

€4p. 1g-

aliquam Animam tuguietam videt.

ciens , animam virtutibus & fpiri-

Hzc viíio c4p: 26

"t

Vifiones intellectuales ut fepius in

tualibus divitiis replere.

M Dota

raptu vel ecítafi comtingunt , quia

( quemadmedum iterum ex anda

* i

Theree

D pa

:

-

*

DE VIA ILLUMINATIFA CAP. VI. C'ONSID. I

367

Jl

E

"

in v

Thetefia difcimus eft perfe&ior vi- quandam apparitionem affufam. Ha-

!^ fone $ma

p

ginarià , & illa perfetior. bent fe viftones imaginarie per mo-

f

€4p. 28.

, Vifione corporali. Unde ( tefte beato

dum cancellorum ; etenim, ficut te.

in alcenf.

1

oanné à $. Cruce ) plerámque or-

fpici

s--l L

s per cancellos partim luce,

;150:

emoytis

(

ditur Deus à vifionibus corporalibus,

partim umbrá perfunditur, fic quo-

Carniel,

Yal

li. 2.

à quibus tranfit ad vifiones imagina-

que in vifione imaginariá conflituto,

rias , & ab illisad viftones intelle-

partim lux veritatis, partim umbra

G..

&uales irnpertiendas , ut oflendat,

figurarum objicitur » — lux veritatis

ij M

|

n

N

quód ipíe fit , cujus opera ordinata

quidem fecundüm ea., qu& fpecies

jbio'

J

5

funt , qui difponit o»snia fuaviter , in

repreentate fpiritualiter & myfticé

$a. $. |

nin; ^

imperfectionibus fuà operatione ex-

fignificant ; umbra veró fecundüm

ordium ponens, & ca ad períectiora

eà, qu& ípecics per phantafiam ex-

1ch€

äe

perducens.

hibite 1n fe funt.

Quid enim nifi

fs fl

ht

Ecce! habes hic breviter & rudi-

umbta, in ccelo videre equos, leones

(

ter depi&tas tres divinarum viftonum

& hujufmodi animalia ? & quid nifi

lt

fpccies, quarum facra Scriptura men-

lux, horum insueri myfteria ? Habet

Gant.2.

tionem facere videtur; dum ait : Ez!

fe mens humaná per modum fene-

n at

r' 90

ipfa flat po[f parietem noftrum , vefpi-

ftre , per quam anima in prafenti

((

ciens per feneftras , pro[piciens per can-

vita Dilectum fuum forté in vifione

TU

cellos.

INam , pariete intercludi fe

intelle&uali traníeuntem refpicit ,

r

anima putat , dum per feníus exter-

] vi

I

longé clariàs ac diflin&tiüs quidem

nos & per oculos corporis , velut

quàm per cancellos five per vifiones

n

por parietis rimas fuum Dile&um

imaginarias , non tamen tam claré

g

(

obícuré & imperfe&é (peculatur,

ficut in. eo loco, ubi omni vitro cor-

( n

undé multeti:s. fufpirat , ut diffolva-

ruptibilis vit& remoto, videtur a fa-

cie ad faciem.

tur deníus paries mortalis corporis,

vqa

quo aggravari, & à puriore vifione

Inquites fortafsé? qui intelligenda

"T

" W

i

impediri fe fentit s. per cancellos au-

veniant illa verba , à quibufdam Aí-

n r

tem profpicit, dum per vifiones ima-

cetis pofita » quód nequeat ficri vifio

1,4]?4

ginarias in notitiam Dile&i ducitut ;

hn

Corporalis , quin fimul fiat & imagi-

& per feneflras refpicit , dum eun.

naria ; neque ifla, quin & fimiliter

f,ul il

dem per vifiones mentales velut per

contingat intelle&ualis ? Et refpon-

[?]

W u

Habent

lucidum vittum intuetur.

deo , hoc verum habere co fenfu,

" CQIJ[

M

fe igitur fenfus externi ac corporei

quód neceffarió in phantafiía per vi-

1

" C.'"

fionem quandam imaginariam fit ex-

per modum parietis , intrà quem,

li j

five poft quem ftat anima rationalis,

primendum ;

quidquid exrerno fcn-

( fnt[l'

fuit oftenfum. &

non potens per parietem quid vide-

fui in apparitionc

T d

uód intelle&us per vifionem quat.

re de Dile&o , nifi forté illius um-

Iu

dam improprié talem , five pet ali-

yfin

bram parie;i, five externo fenfui pet

fi

quam

368

TRACTATUS II

tituf , vocamus

locutioüenï-exicf«

qutdo

quam rei cognitionem debeat ferre

ti fed.

judicium de eo , quod fibi per fenfum

nam, que locutio poteft procedere

fuit immiffum

non veró co fenfu,

velab homine , velà diabolo, vel

w hec

Ími, p

quód toties debeat fieri vifto divina

ab Angelo bono , velab ipfomet

in mente, quoties fit in imaginatione

Deo ; quorum facre Paging invee

ligmus

lomo (

vel feníu, NNam Pharao per vifionem

niuntur pleng exemplis. INam dia-

Ggonef. 1.

bolum £uiffe locutum Evz, inveni-

pt, u

imaginatiam vidit boves & fpicas,

mus Genef. 3. Angcelum Raphaclem

imaginm

non tamen proptereà vidit per vifio-

nem sentalem proptié talem ; imó

Tobiz & ejus familie , in libro fub

tübg il

veró neque liabuit myfterij cegnitio-

ejus nomine conícripto : Dcum,

l

H

Jon 1323

| ilam ter

Matthai 3. bt ecce Fox de celis diceus,

t d m

nem, fed folius habite /vifionis, quo

r

[

abíque dubio in omníá vifione necef-

bic eff Filiue smeus dilectus , in quo m

ibi

Nx

* &ayli

farium eft. Nam quis íe veram vi-

complacui. Ubi tamen Victor Antioc

h. In 64,'".-1.

itorm

ATC E.

Jetonue

fionem , & non potiüs meram illu-

notat, illam vocem fuifle minifterio

3

li ima;

fionem habuiffe dicere poffet, nifi ut

Angelorum formatam , quia Deus

talem agnofceret?

femper operari cenfetur , prout eft

fis dN

rerüm ordini convenientiüs ; cujus

(otts, 4

m im;

CONSIDERATIO SECUNDA.

mentis etiam divus Gregorius fuiffe

$ vylt

cteditur , quia fuper alium fimilem

De divinis Locutionibus

Scripturz locum dixiffe, fcitur : Ne-

Bpe|

M oral.

que enim Deuws, qtri fine tempore, Yi imn-

lib. 22.

Boper.

ETE

Oftquam Sponía fecundüm vi-

pulfiauis intimé clamat . in tempere per

P

fum tam internum quàm exter-

üthet d

fuam : ftbflantiam illam vosets. edidit ,

num fuit recreasa & expurgata, eo.

quàm circum[criptam tempore per bu-

(j fupp

dem modo purgatur & recreatur f-

mana verba diflinxit : fed nimirg de

C'tttm

T Qp

cundüm auditum ; und: fequitut :

«eleflibus lequens , verba fua que audiri

Et Dileélus smeus Lequitur sihi : Loqui-

ab bomiibus voluit , rationali creatura

hi D m

Cant.2.

tur mihi vel ad aurem carnis

3

el

Adninifitante, fownayit.

W VCIIDQ 0

V. I9.

ad autem 1maginationis, velad au.

Locutie hgc extetna potef'c COf-

UET

rem mentis & cordis : five , ( ma.

4 ii

poreis aunbus inferi vel ut À loco

vis , loquitur mihi ad aurem exte-

remoto allata, vel utà p-rfona prope

flgud; i

fiorem ,interiorem & intimam

Et

aflanti prolara, Priorem modum in«

fii. à

idcircó eque locutio ac vifio, prop-

dicat ncbis illud Scripturz. dicentis:

tet diverfum auditum , communitce

Angelus Dousni de Galo clamavit , de-

X t

Gene(.22

dividitur in locutionem externam,

cens Abrabam ,

Abrabain.

Pofteriot

V.(l.

DT

imaginariam & mentalem ; eodem-

oftenditur nobis in illo Angelo , qui

Q f

que feré modo difcurritur de locutio.

lu&ans cum Jacob , ajebat: Dimitter

anefgz.

Mettat (

nibus, quo de vifionibus. Sic quando

te, tam enim afcendit auvora.

y. 28.

&t lg

auditus externus aliquá voce pereu-

Locutio imaginaria tunc contifgit,

Phint:

quag 9.

T

g

DE VIA ILLUMINATIVA. CAP. F. GO"USI&.XV Ib

369

(

quando aliqua vox non aure corpo-

tafiam elaborare laboro,

Hc locu«

l

d

tis, fed imaginatione percipitur. Eft-

tio. imaginarta longé diverfa eft

vl

£.

que hec locutic ve! ac

tiva, vel paf-

ftulta imaginatione quorumdam, qui

.

fiva , per locutionem a&ivam intel-

non Ífolüm fé loquelam audire íibi

NI

ligimus illam vocem, quam ipfemet

imaginantur, fed infuper, fe vocem

li

homo fibi in fua imaginatione effin-

audiviífe , certó credunt , ac indubi-

[l

git , uti quando quis fibi vivacitet

tanter alfezunt , afferendóque affir-

A

imaginatur, fe jamiam audire vocem

mant : quia aliud efl, fibi verba ima-.

0i

tubie ad judicium voeantis ; feaudire

ginari, ac fi cadem quis audiret ; &

EUf

illam terzibilem fententiam : -Difce-

aliud pertinaciter fentite , fe audiviffe

ï Mdfl r

iW

V.4.2.

?* dite à me maledicli in ignem aternum:

vocem loquentis , cüm non nifi fue-

Se audire ululatus & cjulatus dame

rit opus imaginationis.

n

tiod H

natorum , vel dulcifonam muficam

Locutio imaginaria paffiva eft illa,

!

fl

. Beaterum. Sunt hujufmodi locutio-

que in homine, fe meré paffivé ha-

Dai

nes imaginarie vifionibus imagina-

bente , five pet Angelum malum,

.fiis activis longeé utiliores , eífica-

five per Angelum bonum efforma-

u Lü

ciores, ac minüs periculofz.

NNam

tut ; pet utrumque quippé eadem

as

Vil

dum imaginatio noftra in efforman-

fieri poteft, & folet. Sic fübindi dia.

f

fill

do vaultu terribilis Judiciis laborat,

bolus , immutando phaatafias faga-

perfepe fe periculo exponit, ne aut

tum , adeó eafdem ludit , & illudit,

rkl

!

n

propter proprie phantafie crudita-

ut fibi firmiter perfuafum habeant,

Íe audite ca

LEX Z

nri

*

i I

[[l ]

tem in varia phantafmata labatut ,

lenas faltstorias , pet-

g M

p

aut pet demonis illufionem alia fpe-

cipere difcarfus magorum ac proco-

dl

cies fupponatur , aut propter vche-

"L

rum , nec non cum illis oppidó fa-

mentem imaginationts applicatioe

miliariter :converfari ; cütm tamen

T

nem caput debilitate obruatur ; at

intereà in re vel ítertant in le&o ;

n

Suritis in

ubi cum fan&to Hicronymo mihiilla

vclfedeantad colum , pró infaniam !

j

Vil4,

Verba occini imaginor : Sargite mor-

Sic econtrà poffunt Angeli boni tam

tui , ventte d f udicium : remotior

íuavem fonum ia homine excitare,

cü (ol

fum ab illufione phantafmatis , À

ut fibi videatur , fe jam in cele in-

j ä lOC?

fraud: demonis , à d /atigatione ca.

tet Choros Angelicos verfari, prout

j

pitis. Pracigué veró fructuofs funt

eveni(Ie legimus fan&o Nicolao To-

In vité

]um [i]

imaginariz ille locutiones , quibus

lentino , qui per fex menfes ante

ipfius.

r

fifenzigi

homo certas Scripturarum fenrentias

füuum obitum fingulis noGibus An-

j H

fibi infonare percenfet ; citiós fiqui-

gelico cantu recreabatur.

wonffi&' )j

dem ufque ad divifionem anime pc-

Porró locutiones & vi(iones ima-

lO ) q»'JJ

netrat divinus fernio, quem mihi ad

ginarias non effe invicem confun-

N

dendas ( ut aliqui volunt ) feddiftin-

stel

cor loqnui contendo , quàm quidam

]^

[

hantafticus vultus , quem per phan-

gucndas,ex co patet, quia potefl ho-

Traciat. 11I

a2a

mini

g!ibgil;

guaü )

379

TRACTATUS IIlL

$

mini pet vifionem imaginariam de-

Ex quibus verbis fancti Do&oris

Yit

monítrari ignis infernalis , vel pule

nobis quinque notanda fz offerunt:

fetm

chritudo cujuídam corporis glorifi-

Primüm , quód hujuímodi divina

cati, abíque eo, quód quid audiat, &

locutio fiat in filentio , & abfque

I g

poteft eidem per fonum imaginarium

fttepitu ; prout ipfe Dominus fatis

h

l

: tf

notificari tam horribilisclamot dam-

Ofet. 2.

^ u.

indicavit per os Olee dicentis : Da4-

natorum , quàm dulcifonus jubilus,

enm eam in folitudinem , & loquar ad

V. 1f«

(vit,

Beatorum,abíque eo,quód quid videat.

cor cjus. lNam in qualem folitudi-

gl

nem Dominus animam duc&urus eft?

imn d

Locutiones imaginarig frequen.

fine dubio in folitudinem mentis;:

il im]

tiores fünt dormientibus ac vigilan-

tibus , conformiter divino Oraculo

ut fopitis cunctis diftra&ionum &

(

3. Reg4n

fult

dicenti : i quu fuerit inter vos Pra-

cogirarionumtux*nult:bus, velut llias

Num.2.

y. j.

Ta

pheta Domini , in vifione apparébo ei,

quafi in umbra juniperi dormiens ,

rc 6-

yel per fomnium loquar ad illum. — Pa

tranquillé. & atcenté. percipiat Orm-

hoiti

riter folent imaginarig locutiones

nipotentis oquelam ; — quemadmo-

lomir

l, r ;

contingere in ecftafi , uti patfim vi.

düm Virgo 5Seraphica id experimen-

to didicit, & nobis hifce confidetan.

Wodr,y

dere in Kevelationibus fan&. Birgitta.

Locutio puré mentalis & proprié

du r.liquit : in divtna locutiont anie

f

talis tünc accidit , quando Deus per

ina non porcfü non au[cultave. — Nam is

M g

femetipfum fine fono vocts $& voece

ipfe, qui b:c lequitur [piritus, ita omnes

i

imaginationis ad cor heminis loqui

4lias cogitationes : quiefcere facit » &

hdj

tur. De hac locutione intelligenda

fillt , e ut ad id. , quod ife eis duat,

luctit.

MorAl.

veniunt illa vetba divi Gregorij di:

réfleant s ut anibi quodammodà meliüs

In Ca*

It Migg

centis

Spiritum enim Dei quafi qut-

ai magis fieri poffe videatur, ( $mà cer-

^ t

lib. 28.

flello ani-

daimn nobis verba dicere eft ,. occulta vi,

t ercdam ) ut. quis , qui bene purgati

hetf

nia manf.

64p. 2-

€a qu& agenda fant , intiare , e cor

& acuti eft audittis , non perciperet e.

46. CdP- 3-

hr

bominis ignarum aon. adbibito. [Irepita

audiret aliquem de propinquo clará al-

! qui

& tarditate. feymonis peritum repenté

t44, voce fibi loquentem s [ieri enim pof-

nf c

de abfconditis rcddere. Nam quia audi-

fetut. bic ad verba dicentis non adver-

[ ;

tus. ca qua ad (e fiunt, non fimul omnia

teret, cogitatione a6 mente alus in vebus

"äffflïatm

dicla comprebendit s. quippé , qui

ver(andos $n eo veró de quo bic agunuss

7R

eaufas per. verba, & particulatim verba

prorstis id fieri nequit : Nulla funt enim

Wi

per (yllabas percipit » vifus autem uo[fer

axres, qua obrurentur , nec in bominis

LT

in €o quo fé totum dirigit , fubitó c» fi-

poteffate ullatengs fitum eft , de alia re,

W] r

mul apprabendit, Dei locutio ad nos 1n-

quam quod eà dicitur , cogitare.

Qui

/Wiqul

srinfects. facla. videtur potias quàm au-

enim a4d petitionem fofue. Solis curjum

B

ditur , quia dum femeipfum fine mora

inbibere potuit , etiam Anima potentias

Y

fürmonis. infinuat , w repentiná. luse

ac facultates atá, omnia interiera ejus

[

HQI

Cjnx

noflra ignorantia tenebras ilu[trat. —

Áiftere poteft.

Secun-

Ka

&

IE VIA ILLUMINATIVA. CAP. VI. CONSID. Il.

37

l

Secundüm eft , quód locutio di- gitta in brevitlima mora tetmporis

tl

vina derepemä , & abíque tarditate

totam fui Ordinis Regulam fuit e-

I

