
foraminantanimam . quam tfti edem.

Du

hortus conclufus & fons fignatus ,

Visà Hirundine vel Columba :

T

nulli peccato, nullique vanitati per.

Sicut pullus birundénis fic clamabo, mt-

ditabor ut . columba.

Hoc modo de

4Ifciæ 3t.

Ti5

vius,ut im ea fuccreícant virtutum

flores, quemadmodum in horto flo-

omni re tibi aliquid notabis , prout

V. 12

fili

Clio

rum varietates.

tibi amor fanctus ac ingeniofus ab.

Ve mihi , f1 non

t

Vifa Arbore

undé dictabit , téque docebit , ut ubi,

a.

feceto fru&tum bonum : quia . omgis

que materiatm recollc&tionis invenias,

tig.

arbor , qua non facit. fructum bonum ,

ctiam ibi , ubi alij aníam di&fa&iq-

Matib.7.

exeidetur « insgnem mittetur.

Con-

ni$ incurrunt.

lum

V 179;

irma me Deus in bono propofito ,

Alterum efl : ut tibi propohas :

u

ltoni

ne unquam definam facere fructus

& tecum inviolabiliterflatuas, quod

bonos.

vifa tali veltali re, tales& tales actus

Md

Vi(o Equo: Heu Domine mi,feme

feu aípirationcs elicete velis : verbi

1tonj

per adcfto mihi, ne unquam evadam

gratid » Visà albedine, defiderium

di p

cordis.

ficat equus & mulus, quibusnon cft

Visá nigridine , a&um con-.

d

intelle us , frznum excutiendo, &

tritionis & horrorem peccati. Visá

LR

te Deuin meum offendendo.

tubedine, a&um dile&tionis, & defi-

Bued

Vifo Bove : Dum bos vel afinus

derium puri amoris. Auditi mufic*,

lcUig:

in puteum cadit, mox ormhis ad fuüb-

actum congmtüïationis erga Beatos

(nj,

levandum accurtis : quotidié pró do-

in celis, & defiderium, cum ipfis

»-

MT

lot/tot cadunt animz , & vix eft ,

cantandi Deo canticum novum. Aue

d od u a.

hi

qui cafam deplotat , quid dicam ? qui

dito tonitru , actum falutaris tumoris,

Preci-

pj

adjuvat. O utinam Domine vel miile

& metus ttemendi Tadicij.

dl

mortibus poflem impedire lapíum

pué veró affucfoete curabis, ut in

!] hgj

cujuslibetanima, O utinam millenis

omni exercitio certos quoídam actus

ld]- 4h) /n

tormentie polffem à lapíü erigere

convenientes elicias, quos fi aliquan-

m, [ W j

uamlibet animam.

do isitermiibris ; te velut fervum te-

"Vifo Cane

lia

Fideliüs pró pudor,

pidum & malum , Legísque trans-

dl",

non £arO fervit canis Domino fuo

ad[[

hn

grelforem repraehendes , & punies.

LT

.pro panis bucceilo , quàm ego Deo

Sic dum mané furgis , elicies actus

f

-"4

meo pro Celo. Trbue mihi ergo

gratiarum actionis , contricionis , cha*

f

b

LT.

benigniffime D

mine, utfufficienter

ritatis , tefignationis & oblationis.

Dum te veftis , defideria variarum

Tenj

agnoícam meutn errorem , & digne

meum detefler torporem.

virtutum , verbi gratiá : ad quamlibet

E

hod

Visá Fele : Per te Domiae fortis

veílem efflagitando aliquam virtu-

Voris

G

—

»

p

pE

JDE VIA ZLLUMI&ATWA. CAP. 9. CONSID, 1f.

318

V

tem, utits non folum corpus, fed

mox ad celeftia rapitur , & quafi ex-

etiam , & multó ampliüs anima de-

trà fe ponitur. Exemplum fit : Ho-

;nük:

€enti ornetur amictu, Dumte lavas,

H Pï

ino in vita aípirativa exercitatus ,

t

dcíideria puritatis , odium peccati.

hortum ingreditur , & abíque mora

m

Dum ad orationem aoecedis , actus

fc ip(um ita affatur : ecce ingredior

reverentig , tremaoris., & oblatio-

corpore hortum , & mente Czlum:

hM

b u

E

nis. Dum domo pedem effers , actus

'intueor illum Flortulanum divinum,

falutatis timoris , .defideria- recolle-

qui paícitur inter lilia. Intueor illam

p L

y d

&ionis , & amoris erga Ángelum

floridam Floram , que cum Virgi-

t

tutelarem. Dum montem aícendis ,

mitatis fSere Genitricis dignitatem

|

vtl

a&us & propofita perfe&s obedies-

«onjunxit. Contucor tot Kegias con-

tiz. Dum vallem pertranfis , aQus

folidas , quet Apoftolos , tot fra-

humiliatis & vilipenfionis. iDum

grantia Cariophylla, quot Martyres ;

POMS ]

ad ftudia incumbis , actus abnega-

tet Cafias ., quot Confeffores s itot

tionis , & (ubmiilionis. Dum menís

Lilia , quot Virgines;-tot Aurelias,

T

Ts

afides , a&tus abflinentig, mortifica-

quot Viduas ; tot Violas , .quot hu-

tionis, & oblationis. Ín hoc exerci-

v

imiles ; tot JNarciffos , .quot dano-

itio praeclarus profeQto extitit ille-no.

centes , tot Hyaciuthos , quet pa-

detim

machus Benedictinus in Monaftetio

tientes ; tot Amarantos , quotaman.

, T

Vineatum profeífus , de quo Gabriel

tes ; tot Heliotropia , !—guloat San&tos,

DBucelinus ita habet : Faffus ( fubin-

quorum omhni"m perpetuum ttipu-

k ä

mj;x

tellige mihi ) fe -utiez. .eui inferrierat

dium ante Trifolium ; quorum «om-

0

«RÀ , bis smille., mi fallor., certó. swille

nium perenne tráfagiumante cer fan-

& feptingentos virtutum a us exercuif-

&am Triadem. O vos beatos flofcu«

i lpü)

fs & bisáta. fusviter affaetum , t fi

los.emleftis Paradifi ! .$ quando.ali-

f Au'

fm*.Gfïs !

probibtatae , magis videavur waletudini

qquando:mihi licebit - wobifcum fa-

vobfuzuvus efe , tamopere ao je axerestio

Jicmibus:aquäs 3eterna dulcedinis re-

frec

ln Bened, *eereari , 4v excitari. dta x 50 Brsv»-

frigerati , fatiari , inebfiari ? Ó quatie

TL

zedj. -4rio (uo , quA walsbat manu elegantif-

m

:do aliguando circumdabor jucundif-

givo.

fimasad verfum quomcunque asguícunque

fimo Solis jübate beate Vifionis

dqu

pfalmi mortdas fubtiles es , oclo , décem

claritate : ó me infauftum ! quód

FW. 273 Ad[cripferat , tetidems aluum . diver[a-

corruptibilibus hujus Mundi fleribus

; tf

THIS) VirtülWne indices , €7 sonmcdtaátri-

vel unum unquam oculum .credide-

Pümfj'

L

i

Vs

ct5 , quarum [e mullam-im vecitando di-

tim , quód vel minimam unquam

"E

vino effiio praterire mib? faffus ff

terrenam voluptatem admiferim ;

niS ) Cä?.

Tertium eft , ut paulatim affurge-

quod non abíque intetmiffione poft

;ïäïiüms'

£e aífueícas .ad illum ;exercttationis

edorem- veflre fan&se vite meum

räfiäwm

modum , quo anima ex abundantia

direxerim .curfum. . INon ampliüs ,

[ïämhbc[

amotis affc&uum, viía quacunque re,

non 'ampliüs 6 amabilifime Flos

1 Vifm'

Irast, lil

t

-campi:,

.|

F

b

f

329

a Eu CT* TU s r

2

campi , OLilium convallium,ó Je- — tum deteftaberis , pofï-prandiixm' -iri.;

[U)

fu amor cordis mei , non. ampliüs

gefies. Sub menía duedecies cibum

Á

T5

fit mihi comniercium cum floribus,

corporalem & vitam pre(entem

nif

qui marceícere folent , fed in Ele&is

nauícabis ; toties afpirans ad cibum

]no

tuis ponam radices , qui ficut lilium

fpiritualem & vitam ternam. Sic

florent in &ternum ante confpectum

om

fuum.

quolibet die centies te offeres ad fub.

cifl

eunda qualibet tormenta., pro cx-

Ex his tribus in vivam confuetu

&t

piatione eujufvis peccati , pro con.

dinem deductis , fequentes fru&us

&t

verfione cujuslibet peccatoris vel in-

quafi naturali (equela miro. cum gu-

Ny

fidelis , pro liberatione cujuslibet a-

itu decetpes. Ex primo reportabis

nimg ex Purgatorio ,

&c. de qui-

Q

miram facilitatem , de omni re, dé- — bus actibus m

DN

ox plura. Notate in-

que omni matetia etiam longio rem

terea , quód in iflis volenti habitum

Don

meditationem inflituendi , íructuo-

acquirete , quotidianum Examcen ,

Iu

d)

fos dií(curíus movendi , (emper men-

udiosé peragendum , magnopere

tem ad fpiritualia elevatam & recol-

tfono

commendetur , ut ejus ftudio:á con-

le&tam fervandi , tentationes multi-

jud

flantià cortigatur neglirentia , quam

ts

plices , cogitationes inanes , & dif

Diabolus, piarum aípirationum ju-

P

curíus frivolos faluberrimà impedi-

ratus inimicus, compluties fubimmif-

endi. Ex fecundó referes facilitatem ,

cere conatur.

]u o

in omni loce & tempore & occafio.

li, n

ne te piis affc&ibus occupandi . me-

li : &

ritum cumulandi , & in virtute cre(z

QONSIDERATIO TERTIA.

,

cendi. Ex tertio hauries proximam

Nonnulls Fermüle' beroscerum aciuum

)

difpofitionem ad perfc&am contem.-

& ajl;c'lüum.

Qu M

platienem , ad extafin , fi non rnen-

V.

tis , certó voluntatis , quá voluntas,

FORMU LA

p

omnis naturalis inclinationis oblita ,

t

in íolis füpernaturalibus continuó

Quetidiana | Oblatienis :

l

HUS,IL

rapta ; & quafi ligata tenetur.

Ex

N

D

Quod concernit afpirationes vitae

litg &

flatui & animze profe&ui accommo-

Pafre Anfelmo Biäing ,

Ts j

datas , proponcs tibi vel pro quoli.

Saltem

"m

bet die, vel pro quálibet horà , vel

pro quolibet exercitio certos a&us ,

De die femel devotà vecitanda.

Omniä ;

Dorte

quos àn determinato numeto , fin-

|

N nomine Patris, & Filij, & Spiri-

V toty

gulari mentis recolle&tione & fpiri-

tüs fan&ti amen. O fanctiffima ,

EUY

tüs fervore clicies. Sic , verbi gra-

&terna, & individua Trinitas , at-

ls

)

tià , ante prandium vigefics/ pecca-

que tremenda Majeflas. Ecce ego

tiepl;,

abje-

————

DE VIA ILLUMINATIVA. CAP. F. GQIVSID. HB'

$je

abje&iffimus terre vermiculus in

lmvtri,.

noftri JEfa Chrifti , illiüsque facra-

conípe&u omnium Sané&orum pro

tillimz humanitatis , paffonis , &

du

Fntim

firatus , tua incomprahenfibili bo-

amariflimeg mortis memoriam. His

nitate

& clementia fretus , cum

du

omnibus & fingulis motibus cogie

M

profundifima | mentis humilitate ,

tationibus, verbis , & eperibus cu-

ff

Vv

omni meliori devotione , & cffica-

piens te , & benigniffimum meum

a

ciffhima voluntate offero , ex nunc ,

JEfum infinito tempore , & infi-

PfO d

& totà meà rcliquá vitá , ufque ad

nitis affe&ibus laudare , honorare,

f0 C0l

extremum Ípiritum. , ad majorem

benedicere , glorificare , adorare ,

Wl

at

Nominis tui gloriam , fanctiffime.

digné eftimare , imitari , íervire ,

que voluntatis tuz beneplacitum ;

i

^i

i

placere , gratias agete , obteflari ,

1

dulciffimi quoque , & amantiffimi

rogare , & amare omnibus laudi-

iil f

Domini mei JE(u Chrifti , nec non

bus , glorificationibus , adorationi-

buitum

beatif&me Vikginis , ac Dei Genitri-

af ,

bus', & amoribus omnium Angelo-

cis Marie , & Sanctorum IN N. Pa-

rum & hominum exiftentium , fu.

gnopcr:

tronorum ,meorum , emniümque

turorum , & per tuam abíolutam

xl

Sanctorum totius Curize triumphan-

potentiam poffibilium : me veró

|, QUA.

tis honorem , laudem, & gloriam,

veterem hominem torum humiliare,

yur j

animam mearm , cor zmcum , &ccor-

mortificare , abdicare , abnegare ,

jinti

pus meum , cum univerfis

POICD-

conterere , & in nihilum redigete s

tiis , membtis , ac fenfibus inter

£

rursümque renovare , refignare ,

nis, atque externiss videlicet intel-

perfe&tiffiméque t.bi unire , ac cone

M

le&u , memoriáà, voluntate , vifü ,

formare ex omnibus; omnium virtu-

auditu, guflu, odoratu , & ta&tu :

tum fupernaturalium finibus , atque

Y

cum carne , offibus , vita , fanguine,

motivis : precipue veró fidei , fpei

venis , artetiis , refpirationibus atque

charitatis , & amoris, non concupif-

gemitibus ; omnes infüper cogita-

centig ad meum meritum five pro-

tiones , Verba , opera, greffas , ge-

prium bonum , neque ob m-tum

ftus , motus , & fingulos oculorum

pene & gehenng , vel exfpe-tatio-

n

ni&us & nutus. Denique omhnes a-

nem alicujus retributionis , aut mer-

nimg & corporis functiones , ufüm,

cedis promiffz ; (ed ex amore mere

motus , & operationes in vigilia &

benevolentie propter teipfum , in

n

Íomno , bonas

& indifferentes ,

te ipfo, & cx te ipfo digniffimo ;

omni&que temporis mei momenta ,

obfequiis laudibus & amoribus (im-

7

mortem meam , aternitatem meam,

pliciter infinitis,

ac totum meum efle in. natuta &

. Quia veró hec omnia mea. qua-

It

gratia , in obíequium fervitttis , lau.

liacuaqué agnefco ia fe viliffima ,

&

älmmä !

dis , glorificationis , amotis , ac be-

& tux Majeflati indigna , ac mille

g

»1[35 )

meplaciti tui , ac Filij tui Domini

aliàs titulis effe debita , idcircó ue

Tta

( 9

pre-

r

^

EL

TRACTATUS II

Éu

Pretiofa ,' & condigna reddantur ,

Sed: quetianm vitar mea neceffitaz.

offero fingula , ut fupra , in unione

te$ ,. & occupatienes: me: non fi--

i

perfccullima , & infeparabili omni-

nunt , huic femel expreffz: intentio«

Tatn

efi]

um fanctiffimarum cogitationunz ,.

ni actualiter: fempet: intentum . effe ;;

vetberum , operum: , adonumr ,.

idcircó: cupio ,. & declaro hanc me-

tüeti

intentionum. ,. vittutum, laborum ,

am: oblationem: toties: pro renovata ,.

lutt

dblorum , paffionis , mortis & ef-

& actuali valere' debere: ,. quoties:

qum

füfi! pretiofiffiini fanguinis de vivi-

oculis-in celum: afpexeto' ,. aut fuf--

fattiel

fico-& amabiliffumo:latere. , & cot-

pitaveto , vel pe&us meum . percuf-.

fsf

Íeto , dicens., renovo' omnia: : vel'

tine

pote Domini: & Salvatoris. noftri

JBEfü Chrifti ,. pro» me ,. & INN.

Ó amor ! aut ó Deus meus:, vel

o

mihi ípecialiter: cliatis;; &: commen-

quid fimile : imó quoties vel horo»

Qö,a

datis.,. omnibüsque: meis: Superiori-

logij:fonitus, vel arterie: mez pul-

fetpi

bus, confratribus , parentibus ,. pto«

füs,, 3 me animadver(us- fuerit ; (eu

i

cot meuimi indefinentii anhbelitu: intra:

pinquis ,. bene&i&toribus: ,. amicis. ,.

tivol

me refpiravetit: « proteftando exprefz.

benevolis.,. & malevolis ; feu: » qui

lts

me: toto meg: vit&: tempore: verbo ,

sé contra: omnes: diabolicas tentatio«

Quf v

vel facto: ,. fcienter; vel. ignorantet:

nes;, függeftiones:, fraudes: ,. obree-

Omnl y

gravárunt: ,. moleflárunt ,. offende:

ptiones vanz- glorie', aut humanii

dl

zunt: ,. feu: fcandalizirunt ;; &: pro:

tefpe&üs ; & contrà omnes diftraz

fony

emnibus;,. quos.ego fimiliter gtava-

&iones,oblivioaes;cogitationes , diéta,.

Qu in

vi ,. moleftavi ,. offendi , vel (can-

vel fa&ta «huic mese intentioni ,. ob--

!&i»; i

dalizavi., & pro omnibus , quibus

lationi , & pacto ,. quod modó cum:

Qü&, (0

teneor,, & pro;quibus: intendo- five:

infinit&: Majeflatis: tue dignatione

ä;u&tis; |

explicité five implicité. Tüque piif-

fecii, contratia ,. ac: tibi; dulciffime:

UET

fime. Domine: fcis;,. & vides: ,. me

& amantiffimc Deus meus difplicen--

debere:, &r velle orare:,. ut: omnibus:

tiz, & hec omnia: in nomine Patris,,

vivis: concedere: tu$: miferatione dig-

& Filij, & Spiritüs fan&ti ,. Anjen;.

Vi

nctis, omnium: culparunm ,. delicto»-

dfes

D

rum: , atque penaruny remiflionem,,

FORMULA

fhm l

liberationem: à.. malis: ,. && periculis;

Ländam

anims & cotporis;, ptatetitiss, pra-

fentibus- & futuris ; falutem, auxili«

pofedifiné: Refinationi

Cf en

Ex

tl

Em

uf , gratiam, opem , & confola-

a

tionem fancti Spiritüs: ,. perfeveran--

Eodem: Auctort:.

Sïd l

tiam in. bonis operibus:, felicem vi-

ET

tz exitum: , sternámque falutem s;

C? Lementiffime Pater mifericote

defun&is. vetó. te

twsdiarum ,. & Deus totius confa-

Ommæ. (

fompiternam..

quietm , &'xgjoriam;

lationis: :: ecceego/ cteaturarunmr onie

Bs

ünt

niums

EEE

H

DMT

* f

TTIEAE CAPS Y

CO NSID.- ITI«-

nmm

DE VÍ£ ILLZM

lt

ä'ääiüm' indignitlima , cun fiuflam ha-

füundi pod? v ut' fimul & f2mel uno

n

é&enus in: omribus rebüs- creatis. ve-

refizaationis-a&à , omnes- iftas vo*

Qtets

luntates- fiaceriffimo'affecta in pro-

ràm ac ftabilem' confolationem',. pa-

?c0r

j

cem & tranquillitatern: invenire poe

fü i'zmäïï.hwmi*pci

e

us-tüua- voiuntatis

iC f

tuerim: ,. nifi: in folo: (anctffimo: vo-

etcrüx! demergere: & -transforinare

ov

luntatis tua' beneplacito ; idcircó ,

queati: ,. ficuc gattapluviae abíorbe-

tutà mari , & ficut; beatiffimge Virz

quoticsw

quamvis fim pulvis & cinis, cupio

.

ai ff

tamen: ardentiffimo: cotdis: affcctu ,

ginis voluntas in: Eilij: , & Vilij ime

tüam Ó Deus , i terris ; & defacto:

I'pGICllï-

meam voluntatem ex nunc integer-

oniniume Db

vedt

pat

orum' voluntates: pzt

"

rimé abrenuntlare ; tibique foli: firi

m Wl

mo', inviolabili, &c pleniffimo: pa-

omnemy eternitatem in divinam ab-

M lt

&bo', atque propofito , ufuü & jure

forpta funt'in celis. Propono etiamr

a p

ferpetuo: refigaare: ,. & tranfcribere.,

omni prafíentis: iftius: refigaationis:

"

impoffc cüm totaliter cffe indifferens,

etit jl

Proindé , abrenurició imprimis om:

rii voluntati carnis , qua& fpiritui con-

ad leta & ttiflia , ad folatia & craz

jl

tfatia eft ; orpni voluntati mundi ,

ces , ad (anitatery aut morbos , ad.

j«

g

qu& vaniffima: & ftultiffima. eft ;

honorem & ignominiam , ad vitam:

& morteni ,1tà ut omnies: atteriae

T.

omni. voluntati diaboli , quse frau.

dulenta: & impia facrilega &c bla-

rüm mearum pulfus , ad fingula mo-

r

menta' ,. non aliud' indicare debeant;.

es Ut

ne,U

qua inflabilis: ,. perveríz ,. & coeca:

nift h&c &c (imilis verba s Flat, fiat,.

fiat tüa fola ij me voluntas', 6/De&e

Iiom' j b

eft. ; omnibusque meis placitis, judie

cii* , cegitationibus, intentionibus;

Üsnieus & omnmia.

n um

dectetis,, & motibus univerfis om-

Sed'adliuc' profundiisme in'abyf-

gt

ucifitt

nium potentiarum , ac fenfüunr ani-

füm beneplacititui (übmergo:, tuís.

ina &c corporis » cupiens dcinceps:

que occultis, atque juftiffimis judi--

dipict*

neque: intelle&unr,. memoriamr, aut

ciis ita' refigno: , ut f poft. niortem:

nt hat l

voluntatem habere s neque. oculos;.

me centun: ,-aut mille annis, vel

Aai

ufque: ad: extremurm fudicij. diem;

aures , linguanv , corpus G&c ant-

mam : ni(i ad percipiendam , glori-

Purgatorii ignibus mancipare velis s;

ficandam , optandam , & pleniffimé:

velim: & ego s fi ctiam eternis me

flammisaddicere ( quod. quidem ia

perficiendam tuamv. voluntatem: te-

Mil )

&flimam: , juftiffimam & fanaiffi

finitie meis: peccatis ego: promerui ,.

inam:

ut tu: hoc velles ; fediut ego id am-

Sed: quia fola mea voluntas ptor*

pliüs: nollem , tu morte tua mihi.

füs: niliilef£ ante te ,. idcircó: fupet:

teruifli ) dicam tamen: , & profi-

omnia: cordis: mei: defideria cupio:,.

teor' , corde & animo: refolutilfimis,

im & ego , nam:

j

omniunr hominum & . Angelorumv

quod id ipfunr vel

voluntates. im unican» meam. traní-

malo fexcenties millies. voluntatem

j o

tuam.

j o

dtyg

g

H5

rx)*crnrüs L

i

tuam juftiffimam , gloriam tuam il-

FORMULA

X

8rm

libatam , ac. Majeffatem tuam "fine

fii

difplicentia ( etiam me damnato )

Perfeäæ Contritiouis & Ameri ;

Cr

e(le ac permanere, quàm me falva-

ergà Deum.

to , voluatatis tuz beneplacito ali-

m

quid conttarium fieri.

fupreme Deus ! $ amor dul-

ff

Plus ultrà adhuc , dulciffime amor

ciflime , bonum ineffabile , «

dice

meus , me tefolvo , & declato , fi

fe incomprzbenfibile : intantum te

voluntatis cug cflet , mihi unico nu

ka

ege amo , & intantüm de quálibet

tu fignificare , me ifto temporis mo-

offenfa vel injutia tibi illata doleo ,

Qpet

mento, vivum cum corpore & ani-

ut amorem dolorémque meum ali-

qui

Oi

ma ab inferni faucibus ab(orb:ndum,

ter fignificare haud valeam , nifiíe-

& folüm painas omnes damnatorum

Optat

quenti actu & affc&u.

( illis liberatis ) eternaliter fuftine-

En ! Ó fupereminentiffimum Bo-

U

te debere: ah ! ( hotreo quidem &

num, coràm divinà Majeflate tuá ,

dnriü

(vd

tremo fecundüm naturam ) tamen ex

ego peccator & vermis proftratus

divinz gratiz tug motu , ad tuz vo-

fl

jaceo, atquein me lubens & gau-

luntstis beneplacitum adimplendum

dens fufcipio omnis generis crucia-

od

tl

flatim dicerem : Dominus es , quod

tus & tormenta , omnia opprobria,

bonum eft in oculis tuis , hoc facias:

contumelias, confufiones , omnés-

füiris |

nullámque aliam gratiam ( licet op-

que mcdos.tormentorum ac oppto-

li m

(v

tione datà ) peterem , nifiut poffem

briorum , quos adoranda tua. omni-

Id

T

te brachiis meis, altero qundem hu-

potentia mihi inferre , tuáque infi-

millimz reíignationis , & altero fla-

Vinjir

nita fapientia excogitare valet ; pa-

grantiffimi amoris comple&ti , con-

ratus ea. omnia ( fi ita fanctiffime

lt

iT

ftringere , & mecum indiffolubili vo.

voluntati tug acceptum fuerit ) et-

(otüm (

luntatum nexu unitum , illue in

ad [

iam sternaliter perferre , pro pece

perpetuas aternitates detrahere , te-

cato quolibet , quo te Deum meum

um j

nere , neque dimittere ( fic enim In-

unquam offendi , & pro quolibet

qufmhbz

fernum pro Czlo , quemadmodum

a&u , quo tibi amori meo unquam

fine te Czlum . pro Inferno. reputa-

difplicui ; & fi poffibile foret , hoe

ly

j

E

rem ) fed potius in ipfis etiam inibi

tot diflin&is aeternitatibus , quot tibi

tormentis te laudare , & pradicare ,

difplicentes diftin&tos actus commifi,

AU

atque efficere , utà me & in me ab

Inter ifta autem tormenta ( fi ita

r Q

omnibus creaturis laudaretur , prg.

fanctis(imae tua voluntati acceptum

dicatetur , & glorificaretur in

fuerit ) cupio omni voluptate , om-

VL fte

&ternum & ultrà femper

ni delectatione , emni guflu, omni

AO tor

rcétiffima voluntastua,

folatio , omníque bono crcato defli

Ilem $

Amen.

tui , nec fion in ea derelictione pet

üem]il

ofnnetr

Ve

x

D.

IE€14 ILLUMINATIVA. CAP. F. CONSID. HL.'

ämnem eternitatem poni , in qua

dum ; ita , ut libentisfime vellem

fuit Dominus meus JEfus , dum in

in omnem ateznitatem perferre quid-

LL

Cruce fe derelictum clamavit.

quid tormentorum aut opprobriorum

Cupio pretereà , & vchementif-

eXcogitari poteft , dummodo per

fime defilero , in ifto flata , in om-

hoc mereri & impetrare poffem , ut

yt d

nem aternitatem fine intermiffione

Deus meus & amor meus , ab aliqua

il d

elicere omnes amoris poffibilcs actus

creatura aliquo actu bono — honora- -

QR

& affc&us ; peragere omnia bona

retur , laudaretur , & amaretur. Et

T

opeta poffibilia ; & optare tibi quid

fi posfibile foret , ut a&us tales Deo

din,

quid boni ab aliqua creatura , tuà

meo grati fingulis momentis. per

m d

omnipotenti gratià concurremte ,

omnem eternitatem infiniti eliceren-

, li

optati valet.

tut , ege quoque ad impetrandum ,

Ut veró odium peccati nonnihil

ne vel unus omittetetur , fingulis

Tb

clatiüs exprimam , hoc ipfumtotum

nomentis libenter vellem períerre

"n

omnis illa tormenta & opprobria ,

( vel fiquid adhuc aliud mali füffe.

vltatis

rendi , aut boni faciendi excogitari

in fumma derelidione , qua 1nfini-

k ge

poteft ) volo tot diflin&is etcrnita-

t.s eternitatibus perferte ac fuflinere

T

tibus, quot peccata , & actus tibi

poffcm.

Hoc meum votum , hunc totum

,ppmbriä,

minüs placentes ab omnibus creatu-

: onts

ris fimul faümptis , & fingulis in in.

a&um ( vel fi alius tibi gratior , ó

c p

dividuo acceptis , fuerunt unquam

tet fandum Numen ! excogitari po-

üt oni

cominifft, vel adhuc committentur.

teft ) toties tenovate , toties repe-

tere , & cum majore femper purita-

«jquc [

Similiter (. fi ita fan&tiffim& tue vo

d

luntati acceptum fuetit ) hoc ipfum

tis & amoris intenfione de novo eli-

»ent

totum eodem modo volo ac peropto,

cere Yolo ac cupio , quoties aliquid

fs d

ad impediendum — quodlibet. pecca-

in retum natura movetur , aut per

Y pi».

tüm , nec non ad impediendum

tuam omnipotentiam moveri poteft.

uf mïm

quemlibet a&um imperfe&um , &

Tot vicibus hunc a&um repetere

Ü qUOIIb

tibi minüs gratum , aliàs five à me,

perpofco , quot totum Univerfüm

Wil

numerat atomos , omne continuum

o Ug

five ab alia quadam creatura ponen-

dum. Et üt amorem meum ergà te

pun&a minima , quot omne tem-

f()fd ! p

t

ib

Deum ieum adhuc ampliüs pan-

pus habet inftantia. Ita hoc actu ita

j

j at

Ti

——

dam s cum omni poffibili vite & in.

immutabiliter , ita períeveranter

ntà |

(i

tentionis puritate, cum omni poff-

perdurare fitio , quemadmodum tu,

bili intenfionis magnitudine hoc ip-

ó Ronum fuperinfinitum ! teipfum

j uf

Cuom

fum totum volo ac peropto ia om

inceffanter compiehendis & diligis.

P[Q[

Et fi hunc a&um toties eà fanctita-

if

o

nem gternitatem , ad impetrandum

tis & amotis magnitudine elicete

f(à

ij dii

quemlibet a&tum tibi gratum , five

à me , five ab alia creatura elicicn-

poffem , qua teipfum amas , id plané

1&!0"5 PC

face-

a

8 |

T YaA cCcTATUS -NL

facerem , & ab omnibus crcaturis id

:O amot , .ó Deus ! utinamfuffe.

j

LE

fieri curarem.

4endoin:omnem «eternitatem omnis

et

'Hoc .cordis «mei -defiderium ;&

tormenta posfibilia, poffem amereri,

qu

a&um ,.quoad omncm : modum, to-

impetrare :vel. efficere., .ut .hunc .ip.

ccp;i

tics& intantum meritis Chrifli Det.

fum ac&um modo indicato elicerent

lg

l

pare,.&.omnium San&torum adnif-

omnes:& fingulg creaturg , toties

dr

L

€eo ,immergo, & umio

.quoties

quoties per te poffent;; .& éa mentis

& quantum efl posfibile 5 nec -non

nuditate , .quam tu excogitare vales.

pro |

Kb i

.quotics,& quantum ;eft ;tibi;(g:atum :

Q :DeüS'!.-?) amot ! ;:-fi .tot ftiumere

ut ita optem.

itjto

Deirates habere poffem , quot dan-

"Hunccordis meiaffectum i& actum

tur aut.dari poffunt in-toto lIni-

quolib

:volo , :adeó áb.omni;vana gloria.&

v;t(o atomi , tunc (ingulas illas tibi

g

complacentia effe remotum , ;ut eun.

foli datem .,.ut tu effes folus , qui

li p

.dem toties;& eo;modo , .proutdixi,

es benedictus

Utqu

en

,"*les àn fecgla.,

libentisfinje .elicerem ,.quamvis.in-

Am

Vil

pl

Ácis

.dé ;nullgm ;jiaudem :vel -mercedem

Áitetm

fpcrare poílemn,; imó quamvis pet

FORM ULA

- ,hec ipfum exetcijtium.toties, de no-

Q.m

:vo infiniram «confüfionem .incurtes

?IPro Gratiarum.| aciione.

fl

lityr

rem , quoties ad id incumberem ,

.dummo- o tamen tibi ita gratum fo.

þichc ;g—*'fï');ezaj—gnäsïimc IDeus /!:ego

h,

ret

'Hunc a&um pretercà , modo

«peccator :corypheus (S abje&tio

ts (

jam indicato elicere non intermitte-

(

thominum ,coram fuprema Majefta-

'e tua ,proflratus jaceo , paratus &-

v Q

fem , quamvis per imposfibile

ád tu neícites , vel quamvis propte-

*ternaliter :fuftinere , .quidquid .tor-

H

CNdis.

rcà tibi minimé acceptior fierem .,

qmentergm,, quidquid opprobriorum,

.dummodo tamen Deus effes ,& tibi

ariditatum xel deiolationum ;zua om-

b

jndé quid honeris , ,vcl laudis acce-

.hipotens manus inferre »poteft. Pa-

Qu t

dcret'

;ratus .perfectisfime explere , quid-

: Jüü

Hunc ,cordis;3fe&um ; & a&um

b

ECc.T

.quid boni operis vel fan&i affe&us,

lmm

.wolo .effe .ab ormni proprietate adeó

.tua fapientisfima cogitatio adinveni-

M a

aliepum , ;ut eundem contra tuam

re valet. Offerens illud tibi, Ó amor

!

hi

voluntatem,in .sternum . nunquam

ánfinite ! in gtatiarum actionem pro

| in&a

D

elicere .vel

,

lem , .quamvis 4ingulis

omni amore , quo tu teipfum fine

am PQ

,gnomentis pofTem , ï,t;'ögue. elicito,om.

Íine amas ; pro amore , quo quam-

]

t

.hia posíibilia premia mereti , quia

Jibet cteaturam amas.

0

.malo omni posfibili preemio carere,

In gtatiarum actionem pro omni

hOo l

.quàm tug fan&tisfime voluntati vel »verbo, quod tu , ó dulcis JEfu ! un-

Vellen

;sunicá vice non plené conformari,

gitatu ,

quàm digiüi , pro omni co

& alic.

g

DE VIA ILLUMINATIVA CAP. F. C(;NSID: XH,

1)6

&

& affcé&tu , quem Bco Patri pro me

laudent , ita tibi grate exiftant , 1tà

n

ebtulifi , pro emnibus miraculis

te honorent , & ament , faltem ifta

A

que patrafti , pro itincribus qus (ul-

paétum tecum inire cupio ; qhottes

cunque té aliqua creatata blafphemat,

K l

cepifti, pro quálibet fanguinis gut

"

^a|

lt

tà quam fudifti , pro quolibet gemie

queticícu&que aliqua creatura te ot-

fendit, quotiefícunque aliqua cr-atura

tüt

p&

tu quem edifli , pro qualibet la-

Mx«

chrymarum unda quam etmifiRi ,

$ tua fandiffima voluntate diícordaté

V

pro . quelibet flageli vetberisque

recordare Domitte , quód cgo tibi gta»

tia5agcre, te honorare, laudare, &a-

o

i&u quem recepifli , pro quolibet

n

injiiofo verbo quodaccepifli , pro

fmate cupiam, omnibus affe&tibus,vere

Un

quolibet vulnere — quod pertulifti ,

bis, & operibus, quibus homorati,laue

pro quolibet dolere. quem fuftinui-

dari, & amari potes, quódcupiam pró

s t

fti, pro qualibet gratia quam vel

honore tuo pati , quidquid excogitari

,MM

unquam alicui creature centulifti ,

poteft.

Til

W

l

pro his & omhnibus aliis tuis bene-

Quotieste Domine aliqua creatura

ficiis.

O amor dulciffime ! 'ut me

inhonorat , toties tnede novo offero

falteim alique modo gratum exhibe-

ad (üftinendutn omne malu n, & pet-

am, me humillimà effero , ad (uf-

egendum omnebonum,prout tibi grf-

ferenda eternaliter quilibet pofübi-

tum effe potes : ita , utfinguliactus

liatormenta , & peragenda quselibet

malorum,fetviant mihi in conteftatic-

nem meiarmoris , & debitae (ervitutis.

N

bona , per tot diílin&as sternita-

M:

v

tes ( &i poffibiles forent ) quot tu ó

Hocpaétum contra Infcrnum eum

QWL

Creatof , & cordis amator , Utfi-

Deo meo ineo , ut fciat omnis dam-

m;ieff ,

vetío diftincta beneficia contulifti.

natus, quód omnis ejus blafphemia &

s

Hümcque gratitudinis a&um &

edium fitmihi in fignum laudis & a*

j t

cordis affe&tum tot vicibus renovare,

Á

moris,quo Deummeum cupiam ont-

yrori

repetere , & de novo femper perfe-

ni poffibili laude laudare,& omni pof-

tüi of

€us clicere , tuisque. fan&iflimis ,

fibiliamore amare ; infigaum , quód

cü, PZ'

Ó JE(u / meritis admiícere , unite,

cum gratiarum actione defiderem (ü.

u

& immergere cupio , quot tu per

ftinere omnes illos cruciasus, quos

damnati fuftinentcum blafphemia.

i

&03'1

tuam admirabilem omnipotentiam

dvet

in omfibus creaturis diftin&tienes &

Hoc pa&tum contra Infernum cum

Deo meo ineo , ut Íciat inimicus

, bt

diftin&as rationes peíuifti , vel po-

a

nere potuifli ; quotque in omnibus

nequam , quód toties me offeram

um !

creaturis poffibilibus ponerze poffes.

ad íuftinenda omnia poflibilia tot-

O utinam J&fu mi , óamor mi!

menta , & perferenda opprobria pro

p Qu

hoo ipíum mecum fingula creaturse

illa virtute cuftodienda , ac pro illo

vellent , ac defiderarent ; fed quia

rgcepto fervando , contra quam ,

yo of

j

efficere nequco , ut te fingulg ia

vc] centra quod ipíc me impugnat,

j

Y

& $en»

f |

d

T

TRACTATUS HnL

,

z

nec non De-

ilationem , && omnium defolario-

a

& tentate prfumit

um imeum adorare , & illi foli fer-

&sum inundationem, -

lit

vire omni poífibili obfequio. Idque

.O pretiofisfima Virgo , fi

"mihi

p

per Dominum JEfum Chriftum ,

vilisfimo aliquid à te petere concef-

qui cum Patre & Spiritu fan&to vi-

fum eílet , iftud

à D:o mihi im-

dun

petrandum à tc peterem , ut poffem

vit, & regnat in fzcula fzeculorum,

6mi

perpetuó vivere, tibígue tum ope-

Am'en.

rando , tum abftinendo , tum f(ufli-

&í

Rendo Gme intermisfione sugmen-

Qu

FORMULA

lunt

tum glorie mereri. Hoc optarem ,

Af cCluam

& r

utab eterno vixiflem . & ita tibi

tlice

"Erga :

inceffantct omni posfibili modo pro-

metitus fuiffem. Hoc defiderarem ,

faefi

ut ità omnes creatürg erga te affc&te

T

Beatiæmam Virginem Mær?am.

gei

cflént , ut ipfüm totum mecum vel-

4,Cce, 0 Regina Cali! ego pec.

lent , optarent , ac defiderarent. O

i

.catorumr maximus & hominum

quäm libenter omnia. posfibilia tor

t

Qs

abjectisfimus ; «corem virgineis fan-

menta-in zternum totics perferre

gnf)ru

Gislimisque pedibus xuis proftratus

vellem , quoties hunc erga te affe-

jéceo , in perpetuum ime - tibi man-

&um alicui creature implantare

9]

cipium eonfecrans , in nullo ampli.

poffem.

tg() |

Similiter me 6

ffero , Ó facratjsf;-

üs mihi , fed tibi deinceps. fru&tifi-

thron

cans. Hinc quidquid per tua-m iüter:

K

ma Virgo ! ad fuftinenda qua!bbet

«esfioriem , per gratiam? divinam ,

torthenta &dpprpbris ;ut Altismo

Pistin

five agendo , five sbflinendo , five

dignas grates referam , pro qualibet

Qifr

fuftinendo per totam mecam . vitasm

gratis tibi ab eo collatd , pro impe-

qi

mereri peffüm , hoc totum tanquam

Qmt

trando quolibet eugmento tui cultüs

*

meriüm tuüm reputa, & 3 ine in

& velícrationis.

& le

O Maria cordis mei du

lþþceþdo- :

dignisfimo ex nunc & in perpetuum

b

)0

tibi oblatum elementer accipe.

lum

pro quolibet opere . quod' exercui-

Q utinam , ó Domina mea dul

fti, pro quolibét verbo quod dixi-

li

«isfima , poffem tibi mereri omne

ífti ; pfo'quolibet affe&u quem elt-

premium, quod fan&isfima Trini

cuifli , pro quolibet defiderio quod

ta$ conferre efl- poteris ; Ó quàm li-

habuifti ,'pro quolibet dolere quem

benter vellem pro hoc., imó pro

fenfifti ; pro quolibet gaudio quod

quolibet gradu glorig , tibi confe-

unquam percepifli , pro tua Virgi-

—

fend , füflirere seternaliter omnium

nitatis integritate, pro immaculats

posfibilium cruciatuum acerbitatem,

Conceptionis veritate , pro innoccri-

tiz certirudine , ego perpetuum man.

em;-m—max posfibilium humilia;ignum |

ciplum

d

P

DE FVIA ILLUMINATIVA, CAP. F. CONSTB. 4II.

5t

cipium tuum , Deo ita ratum ha-

FORMULA

lf

bente, me in profundisfima humi.

l

litate offero ad omne bonum pera-

Charitatis affeciuum

gendum , ac omne malum (uftincn-

VOT

; Erga

iim

dum.

of

li

.Atque hunc adum ,.fïcut etiana

