
in temperántiam peccafli ; fi vetó

inur ab eis ; qu& palatoarfident,quàm

econtrá juxtà neceffariam exigentiatri

àb illis ; qui& áppetitui non placent.

iatur& etiam libra panis fuccurrifti j

Qiod auteri Gregotiüsatletat; fre-

Leginon derogáfti, — Laudo quidem

quentiüs per cibos viliotes ; quàmi

pet laütiotes featuni conícientid

Bernatdum Quintavallenfem, ob bo-

fium niortificationis convivia peteti-

cotittahi ; lioc intelligenduti veriit de

tem , miagis tamenlaudo Sacetrdotetti

viris perfe&is ton vcró immottifi-

A

ob varía lapfuum pericula tempofis-

catis ; quia perfe&i in lautioribus

qué ja&taram convivia abhorrentem.

fümmiopere attedunt , & fcré ad

Eft quider áliquid cum füo appetitu

quemvis bolum fufpirant, quod fu-

litigate & non vinci ; plüris tamefi

üm inimicutii , iempe fuam catnems

eft, appetitufemel fubacto, loco cori-

tati delicate tiutrire cogantut , in vi«

!

l

Vivij,diving contemplationt itififtes

liotibus éconttà, quia plerümque tmie

J

fe , & inftar Bernardi Claravallenfts

nüs timent, etiám rminüs átrteridunt

& hinc fubindé ab appetitü decipiutie

10

in carne fcnfibili ; quafi fine fenfü vi-

veré, Bené absque dubio cortipuit

tur,dum natüre neceffaria minifttate

)*

nitüntüt; mitime Vetó textus divi

(s

Pachotnius fratteti inobedientem,&

füis abítemiis conftattibus coüfuctátti

e:

Gregotij locum habet in hornire

ánnonám gegantem saft male tu tuas

imtmortificato, qui nioti tám pedibus

indé defendis lautitias ; quia aliud eft

quàm appctitu portatür àd metifam,

"

4

congtegatiorii frattüm co&um legu-

cujüs tota iriteritio eft, fior táni quaes

fnen aut olus juxtà inftituca Patzum

fendo efcam, quàm dele&ationem,

i

apporiete, & aliüd propriam menfam

quàm fine dubio atpliorem feperit

P

cx ormini getiere pifcium & volucrüm

id cibisdelicátis, quàm abje&is.Dant-

lP

conttà exetnpla Majoruri étetate;

fiet ceftoruti cibotum abftinentiami

&

Et efto,quód equé à fiigulis abftitieas

héreticus , quid curat Cathalicus?

24

äppöfitis fetculi$,ác difcipüli Pachos

degarniat illi fiujstmodi abftinenti-

m-

mij à coé&tis oletibus , ion tamen ide

4tii efle fü

et(titoni obnoxiam,dicett«

Títii. 4.

.is

circó te laudo , quia ; etfi ton come

te Apöfjto

j

;: Oinilis creatura Deibona !«

uxll

2277

tmiferis peccatutri intemperáütis, in«

i

»il vejicietidum , quod um gra* — V«

cidifti tamen in peccatumi prodigalie

Hayum adione percipitur. [anstificatur

lf I

tatis, tantut ptetium pro uriica tefee

éuih per verbu Dei &* oratioem,

((

)

au

Iga

-t

WV l

äi*äg

REPTITUS Y

haud debet his moveri Scripturas

ex virtute : quod illi egére ex füpet-

intelligens & requitens Deum. — Sit

flitione? € alvinifta dermiunt , 'Lu-

omnis ereatura bona ergo non lice-

therani vinum & Zythum bibunt,

bit abílinere ab ulla , fed quidquid

etgó proptereà Catholicus peccabit,

bonum, illud neceffarió vorandum?

bibendo Zythum, aut capiendo fom-

f1 licuit

6 ftultam fuperftitionem !

no? ó quàm abfürda eft hec fequela!

Davidi filere à bonis, cur mihi non

Solüm quippé malum eft, haretico-

Hhcebit abítinere à carnibus aut aliis

rum ertorem imitari , minimé veró

quibufdam cibis ?. dicente Apoftolo:

ex eorum factis documenta virtutun

Roi. 14.

P.2l,

Bonum efc non manducare carnem , &

hautite, . Undé divus Hieronymus

non bibere vintm.

En

fi tempore

Latam viduam Romanam non ime

Apoftolorum bonum fuit , à certis

meritó adhortabatur, ut füam filiam

cibis & potibus abflinere , cur modo

inflitueret , in abftinentia talem for-

fit malum * fcilicet nifi diabolo de-

mam tenere prtopter margaritam vif-

le&us ciborum in Ecclefia fummé

tutisqualem nonnulle gentes prop-

difpliceret , nunquam ad hunc im-

tet cuftodiam füperfliionis. — Quod

pugnandum , Lutherum inftigaffet.

(inquit) fudaica fuperflirio ex parte f4-

Sine dubio omnis Dei creatura bona

dit in rejedione quorundam animalium

Ronm.t4..

eft, Q omnia quidem [unt , munda :

atque efcarum quod d. Indorum Brach*

p.20.

tU. 4

fed malum eff bomini, qui per offendi-

mana C e/&gyptiorum Gymnofophifle n

culum. manducat » qui fuum guttut

Polente, & Oriz& , (» pomorum Solo

Ícandalizat , appetitui fuo fatisfacit,

obfervant cibo , cur virgo Chriffi sion fa-

profe&tum virtutum impedit, carnem

&at in toto ? Sid catne , vino,ovislatte

fuam mortificare negligit , & exem-

& fale abftinebant antiqui Sacerdotes

pla San&orum contemnit,

Omnis

JEgyptiorum & Indorum , adhuc in

quidem efca bona , fed non omnis

tenebris fedentes, cut hoc non faciant

Sacetdotes Chriftiani, in lumine am-

imanducans bonus E optimi nonnutD-

quam cibi prohibentur &gtotig , &

bulantes ? hoc enim propriéeft,more

hoc quidem ob bonum fanitatis na-

juftorum omnia fibi applicare in bo»

turalis , & cut non fimiliter licebit

nutm, etiam exempla malorum. Vee

ob bonum virtutis ? Si Medicus ha-

rümenim veró non defideraturà Kes

bet poteftatem füis malé habentibus

vercndis Dominis Cleticis, ut in fe

prohibendi certos cibos ad expurga-

fufcipiant tantüm abftinentie rigo-

tionem carnis , cur Ecclefia non ha-

rem, fedduntaxat,ut pro unica refe-

beat fuis prohiberttl; fubditis ad ex-

&ione tribus aut quatuor fcrculis

purgationem mentis ?* Marcionifiz,

fimplicibus coatenti vivanr , eaqué

Manichxi aliiqué bzreticià certis ab-

absqué murmutatione, cum gratia-

horruére cibis, quid indé » ergóne

rum a&ione ac latitia fpirituali fu-

proptercà non liccbit agereCatholico

mant; haud fecüs ac. Paulus & An-

conius,

:

hd

DE A4NIMA PURGANDA. PARS L CAÁP, IV, CONSID. VI.

109

toniusqui oblato fibi pane ad fontem,

quia melioribus indignos ftos credi-

intantüm fünt recreati , inquantüm

mus& ficnon folüm humiliamusani-

nec Heliogabuli ex fia prodigalitate.

mas noflras in jejunio, ícd etiam in

O utinam ! utinam omnis Parochus

prandio, praferrim fi rubore , dolore

cum fio Capellano refe&tionem An-

& confufione replemur,quód mirabi-

i

lesSan&orii mortifieationesob nofl;$

tonij & Pauli infpiceret , indeQue ca-

petet, quód non folüm apud dapfiles

itabecillitatem imitari nequeamus,

)

epulas , fed etiam apud quotidianum

Quintó decetpimus inde meritum

!

panem & meníam fimplicem jucunda

chatiratis,quia, quidquid nobis de de-

B

tecteatio inveniri queat. Mcnfía fim-

licatis fübtrahimus, id fine dnbio Dce

H

tanquàm fponío amorosé offerimus;

plexcorpori& anime prodeft ; Cor-

(f

poti , quia, experientià docente, ple-

nec eftopus,ut cibos, à quibus abftince

ofe

rümque nutritur falubriter , quifquis

te intendimus, nobis anté oculos poni

t

nutritur fimpliciter. Lbi meníà fim-

curemus; quia Deus zque tefpicit,

;

plex, ibi ciborum nau(ea nulla, dizta

quidnam amore ejus apponere intet-

"

bona, egritudo rara, vita longeva ;

mittamus,quàm quidnam de appofitis

f.

econtrà veró, ubi inordinata diverfi-

relinquamus. INec urget do&tina fan-

ht

tasciborum, ibi plerümque periculo(a

&i Pachomij, quoniam aliud eft de

rb'

diverfitas morborum, guftus corrup-

Monachis , & aliud de Parochis ; nam

!

tio, diete confufio, yits abbreviatio.

primi non habent poteftatem menfam

TR

g

Animz prodeft, quia, ubi fimplicitar

profuo libitu gracilitet aut pinguitet

prandetur , ibi occafto offertur , foe-

inftruendi,& hinc((ervatá tamen fatt-

jfe

hat

cundos colligendi meritorum mani-

€tà paupertate) fübinde eis meliora

pulos; Imprimis reportatur meritum

prudenter minifttantur, ut fructuosé

jota

gt

u n

mortificationis , quia minime carebit

abflineant,cüm haberent, quod come-

qut

remunerationis premio , qui fuum

dant; poftetiores yeró, cümfint fuge

cogit appetitum carere ciborum deli-

poteflatis, jam tunc abflinentiz meri-

J Qm'

por

cio. Keportatur deindé meritum vir-

tum venantur , cürm id, quad poffent

tutis.; quia abíque dubio virtutem ab -

habere, tecufent, & eó magis, eóquod

j

Y

ftinentiz manebit coronajuflitize,cüm

ibi faciliüs large paupetibus tribuatur,

dignum & juftum fit , ut poftjejunio-

Y Rcc

ubi nihil fruftraneà co&urá deperdie

zum Vigilias, (cquaturepularum fefti-

tur. Huc, huc ergó Ó venerande Pres-

fmfc

yitas. Tertió reportatur indé meritum

byter tuá mente collima,ut tantos ab-

fgo

boniexempli ; nam qui(quis tales vi-

flinentig fru&us non negligas; nullus

;rcfc

derit, pra adrmiratione exclamare non

dubitans, quin optimé difponaris ad

gcuh)

definit ; qui funt ifti, qui, cüm poffent

percipiendum dulce mentis pabulum,

aj

delicaté mandere , folent tamanguft?

fponté recufando ciborum carnalium

ii

vivere ? Quartó indé metimus meti-

faporem. — "Tertio. debet Sacetdos

[

t£um humilitatis ; ideó enim 1n omni»

in refe&ione conyenientem ferva-

20

bus extremam vilitatem fcligimus,

re quantitatem , ità , ut nec quid

j

Ireil, . Pars &

nimis,

;l

A10

FEPRACTATUS TL

fiimis,üec quid minus : & idcitcó cor-

tuntad cülinam, üt ibi prægu&enf;

dialitet hic meneo , ut quilibet curet

uod fapit, Eftitáque ii comedendo

fnagis lenté afcendete quàm indifcte.

inodus adhibendus, ' ac ( inquatitum

tum cotdis fetvorem fectati ptafer-

poflibile eft) quivis bolus anté fumn-

tim, cüm conftet, quód non venter

ptionem Altiffimo hutnilitet & teve«

tente£ offetends.

J

fcd appetitus-fit mortificandus , &

Quintó deniüm . abflinentis amas

quód fit facilius addere aliquid abfti-

fientiz , quàm viribus femel deperdi-

toti fugieüda eft omuis exquifita ci«

tis. Siigitüt quoad hatic partem pto-

boruüm ptepatátio. Hic imulta dicenda

ficete velis,gradatim te proba quantó

occurretent , práfercim quoniodó ifi

indigcas, ut cuis officits tité fungatis ;

é

hoc genete fe San&ti exercüctirit , alij

fuge infolita jejunia, & perfevcra in

abflinerido à fale , alij ab oleo, alij à

quotidiana abftinentia licet modica ;

butyto, alijab orani condimerito ; alij

donec long& expetientià & corifilio

cibos cinete fpatgendo , alij atmaris

prudentioris didicetis, teeffe tnajo-

fuccis condiendo ; alij ( tepugnante

Cortel. à

tibus adfteritatibus aptum. Sic pro-

nátürá ulcetum putredinem fügendo;

Lap. ii

fcd quoniam citcà hoc pun&um fere

greffüs eft fanctus Catolus Botro-

EXod. .

máts, quiimprimis capit fein pat-

eadctm tnodo eft difcutrendutti , quo

éap. 15.

vis mortificate àé Virlcete , faciles

citcà qualitatem ; hinc hicfolutnmoe

poenitentias & abftinentias in fe (u(

dó dico i Sacerdos non bene olet , iti

cipete ; uná feptimanaabftinuit viao,

cujus menfa arotmata olent;ficuti ricc

ille, incujüs veftibus vel naribus mu-

altctá cattie, tertiá pifce, quartá ovis,

donéc tatidem eó devenit , ut ultimis

liebtem & effoeminatum -hoc. fapit

vite annis quotidié folo páne c aquá

fenfutn , non fpiritum Ecclefiafticumi

vivetet, Pariter quando contirigit ,

quifemper docuit , fenfus effe morti-

tuas vires paulatim , te tion fiotante,

Ítcandos odoratum ab odotifetà cu-

Gw;g?f. i

petindiícretionem debilitari , non eft

riofitate cohibendum , guítum in

m

fubitö ad'*ïfultufinäm Vorácitatém dea

fraenio habendum;

Plürá tion addo,

I.ng, [

clinandum, fed gradatimà nitmio ti-

quia quilibet prudensex his facilé cole

gote ceffandum , ne fecüs violentiá

liget , quomodó odoratus fit mortili-

Wi

(",

deteriorctur , quod etnendati fpera.

candus, de vifu, auditu & tactu alibi

batut.

j

eft di£&tum de gu&u hic egitnus. So-

Quartó cavendus eft nimius ardor

làm ergà füperefl,atStudiose & more

in edendo, quia rató folet abefle pe-

Amotis iügeniosä nofttos mortifice-

ticulum excedendi , ubi folet admitti

mus fenfus, ne inflat quinque Virgi-

nimius ardor edendi. Hinc meritó

num fatuarum pereamus cum inferte

erubefcant illi Presbyteri, qui neque-

fatis.. Solüm füpereft ut cum An-

unt exfpectate, donec cibimenfz im-

tonio & Paulo Eremita fimplices ac

viles cibos (ümamus hilatiter, grátoQj

ponantut ; fed iaftar puerorum cur.

ani-

&:

218

DE ANIMA PURGANDA PARS I, CAP, IV CONSID. VT.

animo, atqué cum fanzto Paulo Apo-

lia. Poffunt itaque Ecclefiaftici habità

ratione propri& cujusvis conditionis,

ftolo teta die mortificemur conftan-

ter , donec ad epulas fupernas admif-

honefta & moderata.apparare convi-

fi reportemus mercedem laborum

via,ut commotos animos tranquillent

nofttorum.,

cordium unionem & pacem precu»

rent,bellorum ac inimicigiarum favil-

CONSIDERATIO SEXIA.

ge

De €onyivio Eftheris.

las extinguant,mala R.eipublice aver-

tant & cjusdem bonaacanimarum fa-

li

Seu

lutem producant ; Hoc fiquidem non

j

Quanam convivia imter 56;6!6/74]?1';95 jin;

-

n

laudabilia ?

eft, bona Ecclefiaflica in vanum &

li

Uamquam fir viva memorie

profané expendere , fed (àn&é & piis

caufisimpendere , fzepé exacerbatos

L

:

'imprimendum illud divi Am*

brofij effatum : In tribus fuadendis

mitigetanimos conyiyarum honefta

ul

L

[5

cautus eo ; nempe, in movendis

hilaritas, quos non potuit Conciona-

torum aut Superiorum authoritas. Eff -

lii

beilis in celebrandis nuptiis ;& in pa-

tandis conviviis : nihilominus tamen

autem in fimilibus magna prudentia

jói

d

haudomne convivium eft damnan-

& difcretio adhibenda, ne fiat ceedis

dum , cumlegamus , convivia non-

occafio,quod debuiffet effe animorum

(*iu Ü

placatio; quód facilé conringit;ubi in-

[

iif

nunquàm etiam apud Sanétos fuiffe

in ufu, tum hofpitalitatis exercenda

fenfiffimi invicem hoftes invitantut,

!i

A

ergó ; tum ex alijs pondetofis caufis.

aut ebrietati litatur ; quia longé folet

abeffe Spiritus & Princeps pacis, ubi

"

Sic Abraham legitur grande paráffe

convivium in die abla&ationis filij

percolitur vitium ebrietatis, & hinc

d

n'ïä

d

fuil&àac ; fic convivium inftruxit fuis

eft quidem Principis vel alterius pla-

)

if

cafidi animus. excitandus ad hilarita-

j

ftatribus Jofeph , Kagnel Tobiz. 5a-

muel Saulis Regina Efther Regi Af-

tem,minimé veró ad ebrietatem ; quia

(

Gene:ff Af

Tob. 7.

fuero. Efther figura fuit Ecclefiz;

nequit amplius operari divina gratia

| J

ubi cor femcl occupatur à crapulas

i

1L.Reg-19.

quoniam ficur illa fuo Conjugi repe-

l

titas miniftravit epulas, ut affli&to

Summa fit ergä inter conyivas fobti-

!

Eflher.6.

lls

füecurteret populo, & Amanis dete-

tas, & dum demulcendus animus fle-

fü

e

&i intenditur, (epé mens in Deum

geret technas ; fic & ifta eterno im-

Jl

)

mittatur, haud fecüs quàm fecerat he-

)

primis Regi fpirituale parat convi-

fudith.rg

vium nempe factificium laudis & pa.

roina Judith, cüm pergeret Aífyrio-

yore

rum interimere Ducem. Bonum et-

nem pinguedinis, ut flu&us ira fedet

ice

Numinis,& fpem falutis depofcat po-

iam erit tales fübornate períonas, qua-

rofequi-

ii

pulis ; fimiliter parat fubindé infirmis

les placandus tenero affe&tu p

f

d

mortalibus convivia corporalia , ut

tur , & quales pollent aftutiá fan&tá 2 RA

u

ferreas infle&endi cervices ; fic Joab

per miniftrationem corporalium fibi

)s 29

aditum ftruat ad animarum penetra- pro c

aufa Abfalonis ad David mifit

D

-

Z

& fug

h

qa

Afl'"

n5

212

TEXACTATUTM 1L

& fubornavit mulietem Thecuitem

flici in bibendo non tanas & atifetes :

& Nathanin cauía Salomonis Beth-

fed ftrenuos ineitentur heroes. Heros Heftriétié

Sabee ejusdem matrem. Bonum non

erat Alexandet Macedo , & hic , pace Engel-

goReg-h

tninüs fubinde erit, exemplum junio«

intet perías & Macedones initá fuum g'4ve in

risimitari Tobis , qui rotundé ad Ra.

craterem vino iinplevit, atqué ex eo Lt E-

uclem: Hie ego hedié non manducabo,

Tobi:7.

fupfà novem fnillia liominum bibere v4ndert.

neque bibam ,nifi pritis petitionem meam

fecit, omnes nempe corivivas: indi. 2« pofl E-.

?010'

confirmes. Haud fecüs Abrahami feces

cans pet hoc , quód fit ità omnibusin Piphat

rat fervus, qui in domo Bathuelis vo-

urio foedetis pá&to maniendum, quemi-

catus ad ceenarm, proteftabatur,dicens:

admodüm omnes ex uno vafe bibe-

Genef. 24.

Non comédam ,. donec lequar fermones

Vj

tunt, Ecce hoceft heroum, non ve«

thtos. Sic& ingeniofüs pacator, pru-

1Ó , quot ora,tot vitra evacuare, itàut

dentià ità füadente, tamdiü tecufabit

ipfisora fpument, velut equis, cümt

bibereaut cibum tangere, donec effc«

froena mandent. Ecce hoc Ethnicos

cit,quod intendit ; quod tamen potiüs

inter milites, quid non 4 Chriftianis

locum habet in füfceptis convivio,

exípeétabis Clericis? utpoté quorum

quám in füfcipientibus ; pofterioribus

eft , magis attendere, quidfits Bibite ex

enim aliud lex humanitatis imponit ;

bos omnes , quàm :ebibevastotum.Hune

cum econtrà prioribus humanitati

in fanitatem bibendi ritum reprehen-

dacatut , falubriter priustangere cot-

dere audeo, fed illum velut verum a«

da,quám fercula. Sic fané vcréinge-

micitie fignum etiamChriftianisfüa-

niofus amor coelefti paícit pabulo ,

dere contendo, ut fuas inter epulas

dum pafcitur terreno ; & dumalij ua

unum repletum poculutnaut vitrum

rcficiunt corpora, ipfe gaudio Ange-

infanitatem fui Principis propinent;

licas reficit mentes,manducans exem-

aut hosfimiles proferendo verficulos:

ploChrifticum peccatoribus& difcor.

P

Exhocvafe quot ora bibunt, tot fecula

dantibus, ut cibet illlos pane vite &

Printeps

lu

intelle&tusin convivio,quos nequitin

Vivat,totqué babtat pigtora chara ftbis —

templo. Sunt quippé homines, qui

Eft bie verus amor , qui

templa velat infernum, & Predicito-

ouimi,

E €omm umfc:ft

i

tes velutdemones hortent , itX ut al

Nil Iimquens (ociocandido amore cavet,

ei$ nulla poffit fperati cotrc&io, nifi

Non bomo ; fed vacea eff,

in privata cenveríatione parabolarum

bibenda;

querens in-wk, :

prudentiá capiantur, An vetó in fi.

Fundum, ne YAG6A , f€ f0g0, thove

milibus reconciliationis conviviis vas

bibas.

leat pruden'ter iníanitatem reconcili«

Sed velufi fanüs perpancas extrabe

andorum bibi,necne? meum fufpendo

guttas.

judicium ; hoc unicé petoptàns , ut

Catera da [ocijs Vina bibenda tuis,

omnis tam faculares, quàm Ecclcfia-

Dicit quidem Poetai

U

DE ANIMA PURGANDA PARS 1. CAP.IV. CONSID. VI.

213

Àpft qui bena vina libunt , bona carmina

mifit ; 'oblata, fuetit , ex quo fadko

D

feribunt ;

magnoperé addificabatur beatus Ma- S-Hitrett,

cliarius, obftupefcens ,. futrimtsque 9 Yi PP

Ü

Hisqué audire placet ,carmina canta

h

tili

laudibus extollehs tantam fratrüni

";

abftinentiàm. — Et quid fi nosorhties

AL

J j

AR, àn ifti verfusbona vinabibetie

ider facetemüs if rnenifa , quod olim

i

tibus intantüm placituri fint , ut eise

fonachi in efemo, ità pet coronari

;pm

dem fe in bibendo confotment, ego

vihum fíhitterido in. vitto, ficut illi

i uy4, donec fufsüs inta&utm ad

noni immeritó ambigo veró , 6 hono-

men(e prafidenteri feü primum lat«

tande Presbyter,hos nota, eircumeun-

tes amyftides devita, modefté ac hu-

gitotem perveniat ; fané itide edifi-

cationem hon ihediócrern laüriet ;

militer teexcufans , inquantum if

omni convivio àc conventu potes ;

i tameri non nefcit , quanta fit virtu-

brevem forían nartando hiftoriamac

tis abündare, & nonguftare. Verum

dicendo : Thcophilus Epifcopus vifi-

quidem eft: ideó men(z af'ïï.demuvs,-

ut qutä tieceffitátis eXigetitiati eda«

taverat aliquandó Pambonem Abba-

tem, cupiens , ab codificati ac refici

mus & bibamüss Vefurütainen V1X

*

. "Ti . virdiS RR idm

fermone fpirituali; aft plus fpititua-

ünquàm ihens dulcius cibatur & po-

tat111',quäm dim tali abftinientieftu.

lis colloquij ab eo obtinere non po«

tuit ; nifi folum illud temorabile

etut , quià mens de fpiritualibus

didtum: Qui non &dificatur mea tae

eentuplüm fecipit ; qiod de cotpo-

citurnitate , nequé edificabitur fef-

ralibus corpoti vittuose fubtraxit ;&

ánone ; patitet. & ego aliud modó

eó major cenfetur ábftinentis victo«

tefpondete non habeo , nifi id. un«

tià, quó majot füit excedetidi occafto;

Marhl.

üm : Qui non edificatür tuea fo*

Hujus teportand& victorige adimone-

brietate ; nequé &dificabitur bibaci-

muf , cüi if àulis Principum ; ad

lib. 4«

tates bibere enim commune eft ome

menfam buccinà dati

figniüri audi*

mus haud fecüs acin caftris, cüm if

j

nibus, fobrietas auterh tantum data

eft paucis. San&o Machario nonnes

átma ruendüimszque nempe in mehi-

fo quàdam vice pingüem miferat

fa vincendà funt telafieq'uifïïma gue

uvam, qui abftinentiee mirum in mo.

le , quàm in Mattis catnpo ora mus

f

datu deditus mifit eandem ad aliam

cronum. Porró dum talia dicis, forté

j

fratrem infitmum , qui omnipotenti

rideberis ? qui tifus patientet fuffe-

Deo gtatias agens , & «que abflinens

rendus eft amore abftinentia, quia ju-

]

eandem mifit ad tertium, tertius ad

Yatad coronam juftitie. Hec& fimt-

4 clia«

quartuti , & quartus eodem modo

lia excogitat ingeniofa & fan&t

ád quintum s donec pet totám eres

£itas in conviviis p£o caufis graviffe

mis, que tamen patochis & alis

mum ad (ngulos frattes , ignáros

primi datofis , circumlata , rursus

inferioribus clericis haud congru-

fancto Machario fcu. ei, qui primus

unt, Süpeteftauteim alius convie

Dd j

vio-

p

TRACTATUS It

214

viorum ufüs, illis convenientiffimus

tia datis, à domo fua protinüs able-

& decentiffimus , quem hofpitali-

gent, atque abigant , nulla habita ra-

tatem vocamus ; de hac Concilium

tione flatüs clericalis & aequalis for-

"Nannerenfe ità habet : Volumiw , ut

tis ; minüs mifere conditionis , if

Presbyteri , qui bonum exemplum eha-

qua ejufinodi Clerici fabindé ver-

vitatis omnibws offendere debeut , hoffi-

fantut.

Siccine Ó venerandi Viti,

£ales exiflant. , juxtà Dominicum C

l

,

iocne eft pauperum & peregrino-

Apoflolicum praceptum. ,. C erga eos,

rum curam gercte ? flatümque cleri-

calem honorare? quid mirum , fi

qui foris veniunt, benignos [e exbibeant s

per hofpitalitatem enim. placuerunt. qui-

fzculates Clerum parvipcndam, cüm

2

l;

dam Deo, Ang

E

[

hofpitio receptis. . Tpfe

ipfi fe invicem ità defpiciant , ut

quoqué Chriflus in. die fudic dicet :

nolint vel unicá no&te peregrino

!

9

ob

Clerico aut faltem ficcum fiofpitium

befpes eram , cm colegifla me 5

etiam. de fe teflatuy

oflitin meum

concedere ? Ergónejam non amplius

viatori patuit. Dcbcet itaque Sacerdos,

fperare audet Clericus. à- Clerico,

Præfertim ditatus Parochus exem-

quod quivis mendicus à ruftico ob-

tinet ? Siccine ? ifítudne eft verba

plum Loth imitarí , peregrinis &

pauperibus non tantüm januam ape-

complete Scripture dicentis : Frange

tfaia je.

tiendo , fed ctiam eos exfpc&tando,

efurienti panem tuum , Qv egenos va-

F.7.

318

Ui

na-

invitando, togando, nec non h

gofque induc in domum tuam , C com-

&entf. 19

' nitet cogendo ; quemadmodumLoth

pelle intrare. Mementote , quia Liéd. 1.

coégit Angelos, & Difcipuli euntes. ipff perterimi fuiftis, & pauperes, dum , 5;,

Luca 24.

in Emaus Chriftum , dum finxit fe

adhuc ftudiofi ante civiurn zdes cla p,o4 5;,

T.29.

Hom. 23

longiüs ire ; quia ( tefte faucto Grrc—^

maflis ;; Mementote , quia adhuc ,, ,,

' gorio ) Peregrini ad bofpitium non fo-

talés fieri poteflis , i non fuiflis;

in Luc.

lüm invitaudi funt , fed etiam trabeudi

Mementote , quód ideó decimas &

e compellendi. Maxime veró libcra-

oblatà à fidelibus accipiatis , ut fitis

litas hofpitalitatis exercenda cft rum

neceffitatibus Sanckorum communicantes,

Rott.12i

in peregrinos à latronibus fpoliatos,

bofpitalitatem (e&antes. Wflvuendi funt

y.13.

aut aliundé convetienti viatico ca-

Presbyteri (ait Concilium INanneten-

tentes && tamen mendicare erubef-

fc )'pariterque wmonendi, quatents no-

centes , tum in Sacerdotes ac Cleri-

verint decimas v oblationes , quas à

cos , tam Regulares quàm Seculares.

fidelibus accipiunt , pauperum & bo[ps-

Quocircà fummé dolendum cft, quód

um Q peregrimorum e[fe. fripendia :

tl

ff

ur-

nonnuülli Parochorum , ceteroquin

atqué ídeà eudem mon tt. propria

J

fatis divites , adeó ab hofpiralitate

panda , fed veluti fileicommiffa. Hoc

aliení fint , ut peregrinos vagófque

nempé eft: fides nobis deefl. Eegi-

Sacerdotes, duobus aut tribus nurfis

mus divinis ex Litteris, quód fufci-

piens pauperem aut pere

grinum

pro Elcémofyna, noäl fine impatien-

- [ll[Cl-

—

,-f:x

DE.i

Á

lIN

AT

MA BURGANDA. PARS L.CAP. If CONSID. V.

21j

füícipiat Chriftum, fed quod toties le»

quid corám fufcepto hofpite fit ,. hoc

totum Ghrifto & coram Chtifto fit.

pimus, vix tepide creditmus, O fi hu*

Quia Chrifto à dextris Pattis fedenti,

jus vetitàris vivà fide firmátemut;

tuncabsque dubio liberalitet malle-

Utpotä boniorüm noftrorumi minime

4

inüs expendete in. pauperes & pere*

egezm

, benefacere tiequimus , mittit

ád nós pádpefes & peregrinos , ut

grinos, quod nor fáró pfodigalitef

profundimus in adulatotes & patafi-

habeamus fempet occáfionem mifes

tos, uti fape funt editui , didafcali,

ticordiari prflandi , & ipfe pradtie

jotin.i a,

fiftularij, pandurifte, fctibae , aut ejuse

tam corm pen(andi.

iNoti pofï"umus

amplius inftart Màgdalene Domini

'373.«

inodi Phatifzi ; quiviX non omhncs

Patochias & tnonafltetia circumetint,

üngete pedes, poffümus autem ho«

Qu&rentes, t t catilleht , & füum ven-

fpitis inquinatos purgate affe&us:

ttetp incralfent.

hoc fac ó Sacerdos, & domini pedes

j

Hi certe non funt

perbené lavifti quia legein, hofpi-

hofpites, fed mures & furcs , quibus

ton folüm janua, fed omnia quoque

tibus lavandi pedes fpiritualitet itri-

I

)s

fotaminà eaute obfiruenda ; Maártes

plevifti, quod intantüm lotiorie cot-

porali eft Deo gratius ; inquantum

Ü

fünt , quia fabftantiam. rerum lenté

quidem, fed fübdole abrodunt , cüm

fpitituale eft corporali majus. Cu*

N

d

non veniant, nifi ora urigendi, & gut-

tam Habe tui hofpitis , (icut Sa-

.ïe!'fcö ZQ—

IJV

tür4 lavandi cáiisà.

mátitanus hominis(emtvivi à lattoni-

Fures fuht,quià

mc

bus reli£cti ; fi non tepetis in eo

ludendo,nugando & adülando nobile

Ü W

temptts fürfipiürit. Ó (i in hofpitibus

vulnerà cotporis, fana ejus vulneta

Jf] v ;

jiüperibus & peregrinis viva fide

mentis , imponens eisdem oleum

ls fgjf.'

compaffionis, & vinum confolatio-

Chriftum 'agnofcercmus , tunc eis

nis jciba illumnon tantàr pane quie.

hyilf n

fané nunquam ícandalum fed füme

25

4

li

mam femper adificationem pribere-

tante ftom

ac

hum ;

íed etiám pane

vit$ &intelle&üs, inflruendo eum ,

:

mus. Qais enim ex nobis coràmi

[

Chrifto viübilitet pr&fente hofpite

dum laborat ignorantia ; reducendo ,

h

audetet. vel vanutn verbum expto-

dum 4 tectá defecit (emitá, refl&tendo,

LT

fnetes ftie dicam, proximo detrahere,

dum ducitur pertinacià ; confolatido,

a

illius motes & humorcs & depinges

dum prem iür afïh&iahe;benä acteécte

n

&i confulendo,dum vexatur ambigui-

te, in potu ac rifüi eXcedete , fe fua-

"]

qué (uperb? ftulted; efferte? nonae

tàte, . Vel fi hofpes tuus 4 te fuíce-

'J

quilibet totis viribus intendetet, ut

ptus eft.R.eligiofus aut Sacetdos te

do&ior, & rerum fpititualium peri-

"

producetet petitiones devotas , mo-.

veret quaftiotes fan&tas , tniícetet

tior , tuab illo humilitet ac reveren-

ïfuï-

]v

vetba cxleftia jexhiberet motes & te»

tet.pofce potati aquá fapientie falu-

ptiofie

g

verentiatn Angelicam , & ecce quid«

tarissquia multos legimus fufce

e Cofie

f

quid paupeti & peregrino £it, quid-

hofpitum velut Zacheum fuitd

n

vet-

fj

W

od

116

TRACTATUS TL

vetfos , & ad meliora attractos. Et

iterató invitando , atque omnetn ei

h&ec de manu fcribentis , fcribenda

honoreg exhibendo , non quidem

in corde Sacerdotis, ut difcat, memi.

in prodigalitate, & ciborum potuum-

niffe beneficentig ac hofpitalitatis,

ve raritate , fed in religiofa fimpli-

&.Ambr.

& obliyifci gule & (enfualitatis s Ut

citate, menfurá & pondere ; exceffus

t

iti Paft.

bumanitatis intuitt. , — hofpitio recipiat

enim in omnibus vitandus eft, nec

j

won babentes bofpitium, &* egenum [ine

Chrifto placere poteft illa hofpitali-

Ieclo inducat in domum fuam : nec folus

tas, quz ad folam jactantiam exerceti

devaret bona Chrifli, que ei lavgita funt

folet.

ui plura de jejunio , abífli,

benitate Chrifli , ut cum bilarem dato-

nentia, & vera mortificatione defi-

yem diligit Chbriflus, fine murmure tri-

derat, Hieremiam Drexelium, aliof-

buat pawperibs Chriffi , ut Keging

que Libros confulat, hoc nunquam

Efthetis inflar , proprium corpus

oblivioni tradens , quod propter

tractet

velut rebellem Amanem ,

Ecclefiafticorum gulam , luxuriam,

peregrinum veró & egenum velut

& avatitiam Ecclefia magnam fufti-

Affuerum Regem & Sponfum.

neat infamiam. De gula hoc capite;

Priorem per di(cretam mortificatioe

de luxuria in precedenti eft a&um,

nem fuüfpendendo in ligne, exemplo

Ad G4l.5.

jam reftat. in fequeuti de avatitia

illorum, qui carnem [uam erudfixerunt

agendnm.'

?' 24"

eum vitiis & cancupifcentiis. Alterum

DT

t€4PUT 9CUVINTUM

Vl

! Stultus Nabal,

Seu

De Twrpi €8 flultá Clericorum acaritia.

Ix æqug Bgnc': aliquis avarum

qui fibi thefaurizat, & non eþ i Deui

V

Cleticum reprafentatac tenax

dives. Deind& duo fpecialiter notantur

1.Rtg.2j.

Nabal ; imprimis, quia, quem-

7.2;-

in Nabal , (cilicer quód oves toton-

admodüm JNabal fecundum nomen

derit , Davidíque panes & aquas

4

faum ftultus dicitur , fic etiam ava.

negaverit ; fic & avari Paftores duo-

rus à divina Scriptura ftultus nun-

bus modis impingunt , nempe fuas

]tà fan&o Luca teftante,

Eut2 12.

eupatut.

fibi fubditas oves nonnunquam ufque

ac ex ore Chrifli dicente : Srulie;

ad fanguinem tondendo , & paupe-

p.20.

bac nocte animam twam yepetunt à te:

tibus Chrifti debitam flipem negan-

qua antem parafti, cujus erunt ? fic eff,

étan«-

do ; de utroäyc"iü'cv"breviter ttà

ym,

m

|

d

-

DE ANIM A PP'RGA&DA '"PARS 1. CAP. P. CONSID. L.

i

217

dum, ficut & de caufis , que clericum . compl

c&ar exemplo : Moritur rufti-

ad flulté. colligendos nurios impel-

cus medioctis fortis ,omnibus Sacra-

"

lunt. Quarefit

mentis rité providetur, & more Chri-

CONSIDERATIO PRIMA.-

fiano , fünus terrz mandatur, peractis

Matt: 18..

Gratis accepiflis , gratis date

exequiis, reli&ta vidua , alías undiqué

y. $.

prefía, plorans. cum füis pupillis , ex

Scu

er fuos labores & fun-

paroche percontatur quidnam expo -

de Sacerdos p

éHones quereve debeat Incrum animartum

cat profuo officio preftito? cui ille,

ut-tecum, tuisqué cum libetis bene-

: &no"n lucrum pecuniarttn.

vo

P

]

6 agam , plus non petam , nifi , ut

1 On ideo infatiabilis pecw;iaküm

IN

fequitur: pro admiflione in coemete-

j

* fames Clericos 1nnocuos reddir,

tium unicum duntaxat exigo flore-

quiaab eis quibusdam divinsScriptu-

j

.fnum ; pro eo, quoddomum defun&i

r textibus & Dod&orum fententiis

h

adicrim , funeri juxtà preeícriptas cat.

|s

palliatur; nam & demon variis fcri-

temonias incenfum &aquam luftra--

pturarum & doctorum fententiis fuas

ó

lem. prebiturus medium?florenum ;

obcoloratfallacias. Jam vix ampliüs

quód fünus ad (epulchrum comitatus,

"

dubitant cletici , quin pro fuis fun-

flotenum ; pro precibus & fuffragiis

&ionibus &laboribus À fidelibus licité

ad fepulchrum peractis , rursüs me-

polhint exigere, quidquid vorax pe-

dium florenum 5 pro Officio defun-

euniarum amor dictat , cóquodfcri-

&orum femel recitato & partim de-

iTimor.; P'üm reperiant : Dignus . ff operarius

cantato imperialem; pro tribus decan-

y. d.

mercede (uà. Horror eft,cogitare, ne

tatis : Kequiem, tres imperiales; pro

dicam Ícribere,quanti & quàm turpes

concione funebri , feu exhortatiuncu-

abufusex hoc unico textu fancte &

la ad (epulchrum habita imperialem ;

immaculat& Eccle(iz jamjam immer-

pro denunciatione íeu defuntti me-

Íerint, & quantus indé totius Cleri

moria facta medium florenum; pro

defpectus adhuc indies indé emergat.

vino, quód juxtàantiquam confue-

Indé pto baptizatione cujusvis pau.

tudinem mihiad altare fuiffet offeren-

perrimi infantisin hoc. loco duode-

dum, medium talerum; pro convi-

cim , in alio viginti , alibi plures ctu.

vio funebri, cui poffem , fi vellem in-

j

ron'

eigcri tanquam debitum exiguntur ;

tereffe,florenum. Item,tempore egti-

pro adminiftratione extremsUnctio-

tudinis maritum ruum quater vifitavi

iuas

nis, facri Viatici , & pro qualibet in-

& falutati confolatione refeci, pro

d

firmi vifitatione quindenariusaut ul-

.quoflorenum ; eidem facrum femel

m

trà quid petitur. Alij puerperz poft

Viaticum miniflrravi , pro quo. vi-

j

partum deinceps benedi&tionem im-

ginti crucigeros; facro eum femel oleo

d

pertire recufant, nifi medium flore-

unxi,pro quo,quiatempore nocturno

Af

num aut medium talerum cere infi -

— petiebar;mediü Joachimicum; ipfi de-

1

Xum receperint , & ut tem unico

-Amümin ultimo agonc fideliter aftiti ,

y

Tradl. II Pari L.

Ec

pre

]s*

eneshh

f

218

TRA4cTAaATUS IL

uam fi

Pf,o T fïbrenünj jüte mihi deberi,ju-

fübflantia nifi unica vacca, q

vendidero, nequé ampliüs habeo lac,
