Chrifli , nolite ludere ac velut mi-

ranti& tenebris , ut ires, vel potiüs

dixerim , rueres de fcelere in fcelus,

lites fuper veftem ac Chrifti tunicam

& de Ídolo in Idolum. Poffem qui-

fortem mittere.. Quaíradmirans ex-

dem prater idololatriam etiam. alia

clamat Joannes : Er milites quidembec

fo4n.19.

ctimina afferre ; qua ab inordinatis

fecerunt.. Ego autem quafi in flupo-

P. :4'

defideriis penä innumerta fabricantur ;

t:m raptus fufpim , & Sacerdotes

uti funt aribitio , elatio, pauperum

quidem hzc faciunt : imó Sacerdo-

cxpoïiatio . innocentium opprcfäo,

tes non ludunt, fed litizant, de Ju-

fimplicium irrifio, proximorum dc-

dice ad

udicem , dé Tribünali ad

fpectio, fupcrbia , avaritia, invidia,

Ttibunal , de Cutia ad Curiam ap-

propria complacentia, jactantia adu-

pellant ; fupplicationibus , poftula-

1

lationes, detractiones, fornicationes ;

tionibus, donatio:

?

ibus , accufationie

€

n

^

L

eflationes , ebrietates, omnifque

bus , excufationibus, exceptionibus,

generis carnalitates atque cupiditatcs.

teplicationibus, nec non aureis pro-

ni

At q

I2

a vobis Ó venerabiles Presby-

miflioaibus rem agentes, ut novum

f.

M

-^

H

ibo, ulte-

Titulum, novum Beneficium, novam

teti ranquäm Ícientibus

riorem horum defcriptionem tion

dignitatem , novam commoditatem,

addo.fcd per Dominum JEfum etiàm

novam exemptionem aut promotio-

1. Moeff.

t5io

2]

Ícientes vos rogo

Ut [ciat. untfati[-

nem fortiantur zztc'iue ad ipifcantur.

4'17- 4

que vefirum. vas [uum poffideve in fan-

Reverendus vult vocari Excellentif-

"

z

H

&ificatione C honore: non inlpaffione de-

fimus ; Excellentiffimus vultapp;l-

lari Reverendiffimus-; Reverendi-

(l«

—

fiderg , fiut Cv gentes , qua ignorant

Deum. O quàm turpe, ó quàm fcan-

fimus vult effe Celfiffimus ; Gelfi-

h

^

D.

dalofum ,. ó quim nocivum eft Ec-

fimus vult nuncupari Eminentifü-

i

. clefie ! fi ejus Miniftri à propriis re-

mus ; Eminentiffimus vult denomi-

"m

nati Summus ac Maximuüs. Siccine ?

guntur defideriis ? ubi eft illud , Ó

jf u

venerandi viri, Domíinus regit me, &

idne eft miniftrare conformiter Evan-

Q» rilll

Píal.22. mihnl mibi deerit. ,. in loco pa[cua ibi me

gcelio dicenti : Quicu

nqué voluerit fieri Maca i.

X

y. 1.

collacavit. Dicere non poteft ; quód

major, erit vefler Mini

fler « & quicn- Y« 43.

fi

ejfe , erit Q 44.

à Domino regatur, cui proptia con-

que voluerit im vobis primus

»

t ali-

cupifccntiaxdonunacur ; dicere non

omnium [ervus. . Q quot propte

qo

P4

-

quem

"

m

—

TRACTATUS I1.

í95

quem Titulum ptopter aliquam pre-

fix, pro quo à Sacerdotibus fané fors

muttitur , dum negiccta animarum

cedentiam per multos annos multif-

falute , fideiqdue promotíone , pto

qué expenfis Rom& alunt fuos Pto-

curatofes, ut veró nutriant, ut fuc-

propria promotione litigatur. INon

x

Ad Tit.2.

currant vel uni Mifionario, ut mit

ità, non ità defideratiffimi. Deponite,

mottificate, cortigite omücni in VO»

v.zz.g

tant ad exteras lNationes pro cauía

Fidei vel unum Procuratorem vel

bis impietatem c» facularia defideria ,

Prov.t2.

unum virum Apoftolicum, non ha-

necum hoc feculo damnemini, INam,

. fed tamen inetü

V. 12«

A

bent; feu magis dixerim, non habere

fi defidetia bona

?

h

(e,fingunt.

Lt fibimetipfis faciant

cacia pigrum occidunt , quantó ma-

is defidetia. mala-tnalum condem-

nomien : grande diü no&üque laba-

taDt , ut nomen. Chrifti innoteícat

nabunt.

ke mente, ad fepulchrum

2

I

Nationibus , vix cogitant. Chriftus

Nemtod. Ecce hic jacét fuorum de-

efi

vll

ipfisacclamat : fitio falutem omnium

a

Vil

detiorum nutritor, robuftus ve.

4

1

E

il

nator , divi-

hominum ;; ite in Mundum univer-

latof ; popuigrum doi

Ü

nitatis n

id

idus

e

f

x

mulator! Jacet &

fum & præäicate meum Evangci.vm;

*

tàcet 5

1

4::;

&

:.

tamen , ut ctiatn tacefido

congregate mihi à quatuor ventis

XrO

ceecos & claudos ; inttoducite ad

tefletut, quan

i

LA*

rum fit illud divi-

1

"

meas nuptias coecos Paganos & clau-

num oraculum

L

Defiderium peccato-

-Pfdl.—l*lg,[;

i

dicantes. Harcticos , ut impleatur

rum periir., fimulQue cum füo deft-

y.10s

u

d

[

e

-

catot , & ctün in-

domus mea , fiatqué unum ovile &

etio intetibit p

unus Palítor.

lpft veró reponunt :

teriérit non (umet omuia : nequé defcttt" o 48

11

Domine

non iffa defiderat- anima

det &tim eo gloria ejus. Yte ad fepulchra

V. 180 z

rl

noflta ; non .concupifcif anima noflra

C

concupifcentie , & interrogate ibi-

in falutáte tuum , ncquc laborarc in

d

em abfconfos ,"an non ipfis fuerit

id

(

e

ine(TI: tua ; fed federe inter. Ecclefia-

m, defideria impievitle, & periüffe:

pet

Cre,

Tradidi

k

^

ills Deus in defideria cordis 3 P

flicos in honore , epulari 1n qui

fecteari 1n

f

-

A

cutitate , ditati in ube£

tüfior ; Sed cüm fua defideria paícere u

tate.

Siccine hocue eft. flrenuum

vellent, mors depavit eos, & Jieut P(al.A. -

&

Chrifti militem agere ?. milites Re.

oves ia Inferno pofiti (unt. . INota m

E

gum terre vitam & (anguinem pe-

bone Paftor; tuis dcfideriis indulgens,

in Inferno ut ovis , tion ut Paftot

ticulo exponunt , ut fui Kegis po-

teftatem, hónorem & Regnum glo-

a

poneris, non ut Prafes ,.ut Ita'atus,

fificent ; ifti veró,negl

o

&o fui Chrfti

ut Revcrendiffimus, ut Celfiffimus,

honote, talenta & omnia füa impen-

fed u: defpc&iffimus apparcbis, tunc

dunt , ut fuis defidcriis fatisfaciant.

paícet te alius non in deliciis , non

Quibus multó ampliüs parendum

in divitiis, fed. in mifcriis perpetuis.

putant quàm facris Canonibus, . In-

Quapropter ne tua te defideria tra-

hant ad Tartara , oftende te virum,

dumentpm Chrifli elt decor Eccle-

tanquàm

Y

DbE ANIMA PURGANDA PARS II. CAP. Ii. CONSID. IF.

273

tanquàm tuorum defideriorum ac paf-

bis divina Sctiptura dicens : Quaþ À

fionum poteftatem habentem, reftoe-

facit colubrifuge peccatum. Laude dig- Eccl. zt.

niflima eft illafuga, quam nobisgen- . - 2-

a appetitum ,. cohibe cupiditatem,

upprime omneinordinatum defide-

tium Doctor inculcat , afferens, zu-

J

riumn , antequim usque ad offut-

gite fornicationem. item * Fugite ab Mo-

l

lorum cultura.

zb

cationem . tationis Iupcrafcendat,

Sapientis eft omnem 7.Cor.7

fuge carnalia defidetia , ut fis non

mulierem velut ferpentem fugere , ne . v./$.

LL

tantüm auditor, íed fidelis quoqué

I

Íccüs muliet apoftata faciat fapientem 7. Cor. 10

hh

AdGalat. cuftoditot

A2

cgis ,dicentis : Spiritu aim-

novit hoc Jofeph Hebreus , & id- v.14.

eVH6*— bulate , ei defideriacarnis non perficietüe

circó reli&o etiam pallio in manu ,

Chariffimi ob[ecro vos, ( inquit fanck, Pe-

petulantis. adulterg:. fugit e egreffus

Prudentis eít mala con-

trus ) tanquam adyenas ( peregrinos ,

eft. faras.

1. Petr.2. abflinere vos 4 carnalibus defideriis qua

fortia fugere , exemplo Tobiz, qui Ger.59.

ESTIP

wl

militant adverstis animam. Fuge fen-

folus fugiebat coufortiaomnium , colene — p.12.

fualia defideria , & ftultasfacetias,que

tium vitulos auteos. Ampïe&enda Tob. 1.

«

en

magis fapiunt animum juvenil

iE

e

eft illa fuga, quam David, fe habuiffe

[ 2803

—

20Ti"2- 2 LI

M

cor eftoeminatum, quäzn virile pe&us

oftendit, dum ait : Ecce elongavi fü-

7.22.

r

ac mentem feriatra£tantem. /uvenilia

giens. C ananft in folitudine.

Ample-

del. m

Y. $.

W. P(Al 7

autem defideria fuge (ait (anctus Paulus

&enda & illà quam nos Chriftus Do-

ut ztas tuafit vità imm

culata. De-

minus docuit, dum ipfefolus in mon-

^

?;

2425l

*

!)

fideria vana & inutilia devita , funt

Ciil

&

cit.

Paucis : fugiendafunt pec-

fu

T

iB

Mi

1 Tgmm.6.

enim defideria multa , inutilia C nociva,

ata

C

aítones,

iU

giende peccatorum, 7oann. 6;

LP

:

u

1

€

0:

il

MP

hi

v.

que Yüergunt. bomines i interitum e

gi

nda nugacitates G vanitates, v.1j.

ndum efl, 1. Timot.6

ln

perditiónem. , Quotidié accuraté tuam

honotes & dignitate; : fugk

&

at

difcute mentem, quotnam ac quibus-

quidquid à bono impedit, quidquid — v.ri.

a

It

nam inotdinatis: defideriis per. diem

voluptati f

m

tvit , quidquid carnem

confenferis, & quibusnar refliteris.

pellicit , quidqui& mentem inficit,

fd»f R]

Cöe )

Excitaregulum iftum contrà metetri.

quidquid fenfus dele&at , quidquid

j

[

I

cem ut ferviat Agno immaculato,

morti&icationem fetardat , quidquid

defiderando omne'bonum , & folis

YT

[

Spiritum diffipat , & quidquid pro-

invigilando defideriis fan&is, de qui-

fectui obílat,

O homo Dei bac fugt i

j

bus fue loco.

Jam vere fit

quoties fugis , toties vincis , &

)3&0!

P

victoriam capis.

Potto eft & alia

2

CONSIDERATIO QUARTA.

(1»

fuga , que non eftjheroum , fed

^ feroboam Regulus Tertius

aui

Seu

effoeminatorum impiorum & re-3.Reg.1t.

got

proborum. Hujusmodi fugitivi funt 12, Q 13,

De Pa[fione Fuga.

omnes haztetici & fervi Jeroboam,fu-

v

)

Ati tam fugam bonam,. quim

gientis à facie Salomonis ad SefacR e-

u

!

.2 malam,;nemo efi,qui nefciat.Bo-

gemJE gypti,(cindemisRegnu m fedu-

v]l'llm'

na eft illa fuga, quam commendat no-

centis populum , & ftatuentis idolo-

quam

Tracd. M. Parsll.

Mm

l'atriæ

z.

R:w "

E

-

TRACT-

ATUS II.'

274

latrie nefan dum.

Hretici quippe

Rex ornis populiIf raelitici,quemad-

P/al. 93.

transfugiunt à fapientia divini'Salo-

modüm indicant propria ejus verba

dicentis: Si afcenderit populus ifle, u

t p. 20.

monis, in ZEgyptum ad excecatio-

nem & obdurationem | Pharaonis.

faciat [acrificia m domo Domini in jeru-

?oä. 7

Phatao parüm curavit mirabilia , que

falem & convertetur cor pepuli bujus ad

fecit Deus in terra ZEgypti; & ifti,

Domintum fuum Roboam Regem fuda. Et

nihilominus non perhorruit atrox fe-

quia miracula non intelligunt, blas

cum excogitate confilium , quo -

phemant & rident. Divini Davidis

(

feu Chrifti Regnum fcindunt, ad Je-

pediret, ne populus fugitivus füuum

! yl,

roboamíe conferunt , atqué coram

remearetad Regem. Ecce (ajebat)Dij

M

vitulis aureis fua genua curvant. Qu«

tui Tfrael , qui te eduxerunt de terrae/T - 3. Reg.12.

dU

gypti.

Digito demonftrans populo y.7.

j

nolis pars in David (ajebat transfugiens

^

J

fai.

duos erectos vitulos aureos.

Ità pa-

populus) vel qua hareditas in filio 1

Ifti autem ; qu& nobis pats in R.oma-

riter quamquàm hercticorum pafto-

3'Reg. 12.

n3 Ecclefia,vel que hareditas in fum

res bené agnofcant, folam Romanam

F.16.

mo Pontifice ? Decem ttibus à Ro-

Ecclefiam eff?£ Dominam gentium in

univerfà terra, vcram & unicam ma-

boam recefliffe , equidem non adeó

miror ; exacetbaverat quippée cas dura

ttem fidelium , fan&dam Jerufalem,

tl

Kegis refponüo ; quód minime KR o-

quam fibi edificavit , (anguineq; fuo

L EP,

facravit, non Romulusaut Remus;

boam ftultum filium Salomori:, fed

innocentem Davidem filiuin. l/ài in

ícd Agnus immaculatus , nihilominüs

hoc Textuacculent, hoc forte mira

tamen omnem movent lapidem, quo

ret, nifi probé callerem,latere myfte-

impediant , nefugitiva ac in terra

defertà etrantesoves ad proprium re-

riuim.

Prefagire ; nempé per hoc

ducantur ovile; Ecce, ajunt, ad ru-

ET

nobis Spiritus Sanctus voluit, in no-

vilfimis diebus in hunc Orbem intra-

dem plebem: eccenos fumus tefor-

h2

turos effe homines tecalcirantes , ju-

mati , nos tenemusE vangelium, imó

gum excutientes, Ecclefiam grotcrvé

non defünt parentes, quiin certis Ca-

errotis infimulantes,ut füuam duram

tholicorum folemnitatibus velut aves

eervicem infülsé excufent. Erras,mi

caveis fuosmet includunt libetos, ne

ttansfuga , perditio tuaex te, & non

in publicum prodeuntes, Catholico-

rum fanc&tà devotione accendantut ,

ex Ecclefia: David, feu Ecclefia nulli

grave jugum imponit ; fed Roboam,

convertantur , & vivant. Erras Ó et-

Eccle-

rabunda ovis, non omne, quod fplen-

tua ftulta füuperbia hoc facit.

fia impolfibilia non jubet , & mandata

det,autum eft ; non omnes, qui Iíraé-

ejus gravia non funt: at tutibipi fin-

litas, Evangelicos & Reformatos elffe

M,

1 -Joan. y. gis laboremin pracepto , & factus es tibi-

fe ja&ant, 1j funtreformati. Jerobo-

am Ifraelem non teformavit , fed pec .

r02.

metipfi gravis. Agnofcebatur ab Je-

roboamoKR oboam tanquàm legitimus

cate fecit , peccatum graviffimum ; fic

fimi-

U-*

-

«

DE ANIMA P[)RGANDA. PARS IL CAP. II.. CONSID. IIT,

275

fimiliter Calvinus, Lutherus, alijque

qui fugiunt mortificationetm , COf«

W

J

teprionem , .caftigationem , fuipftus

Pícudoapoftoli, populum non tefot. ,

2

abncgationetn , omne pondus labo-

márunt,fed deformárunt, proponendo

O

Un

ipfiduos vitulos aureos ; auream, fcili-

tis &- defec&tum. commoditatis.

cet libertatem,quá abje&to obedientte

uid agis Ó homo, praícrtim tu mi

jugo gaudere poffent;& thefaurosEc-

honorande Pt.sbyter , qui ifta fugis.'a

an neícis? quód fugere laborem , (it

clefiz, quos füblato monachatu atque

clericatufibi in pradam cetfuros fpera-

füugere mercedcm ? fugere mortifica-

Cap.€6.

in vita

fent.

uemadmodum fincere & pr&-

tionem, fügere vivificationem ? fu-

Lutberi.

clar&oftenditCafparusUlenbergius,de

gere pugnam , fugere victotiam ? fu-

gere füi abnegationem, fugete fui fal-

i

3- Reg. 12.

vità & rebus gc&is Praedicantium

Lutheranorum.

Jeroboam confti-

vationem ? fugere correptionem, fu-

)d

Y 31

tuit Sacerdotesde. extremis. populi , qui

gere emendationem ? fugere . cafliga-

non eraut de filijs Levi.. "Sic & haretici

tioncm fugere filiorum adoptionem ?

de viris mechanicis pet Magiiiratus

fugere incorfioditatem, fugere proba-

tionem virtutis ? An nefcis, quod cru-

feculares fibi praficiunt paftores, qui

non funt de numero Sacerdotum aut

cem& carni molefta fugere,firChriftü

TÍÓ.2.

aParalnp.

poteüatcm habentium.

Ad Jero-

fugere?? Quid enim (inquit mellifluus

de Nativ.

n

3. Y 7-

boam congregati funt viri. vaui[imi ,

Dodtor) Chriflus utique , qui non fal- .j

litur , elegit , qued carni moleftius eft ? id

omtihi |

N

filii Belial. — 1tà pariter ad. caftra. hae-

teticorum non transfugiuht , nifi ho.

ergó melius , id utilius , 1d potius eligei-

I

munciones vaniffimi, carnalitatibus

dun , & quisquis , aliud doceat vel fua-

immerfi , fpiritu inflati , in proprio

deat , ab eo tanquam a feductore caven-

i

dum.

Cavit fibi Chriftus ,- & vi:

fenfu obítinati, omniumqué fcelerum

unquam Petrum acrius repraehendit,

Ü

2- T??n- 3'

coryphei. Et hifünt, dequibus vi-

y.2

tandis nos fan&tus Paulus.ex fpiritu

quam dum Paffionem & Crucem di-

J

prophetico admonet,dicens : Erunt ho

fuafit :Vade poft me Satana(ajebat)fcan- .A cnp. ag

p

dalum es.|ta eft (candalum | in Ecclefia

mines [eipfos: amantes, cupidi , elati , fi-

ïæ 2-3*!

fant omnesSacerdotes molles,fugien-

VC)

perbi, blasphemi , parentibus non obedien -

tes , ingrati , fcelefli , fine. affectione, [rne

tesaffli&tiva carnis, velut fulmina . Jo-

K

pase, cruminatores: incontinentes , im-

vis, Belli ducibus (émel in fugam

r

mites , fine benignitate , proditores , pro-

prolapfis, quis reliquam militiam in

If ,

tervi, tumidi, c* voluptatum amatores

füo ordine confervabit ? & quis re-

1["

magis quam Dei : babentes fpeciem qui-

liquam plebem ia Chriftiana conti-

l

dem pietatis, virtutem autem abnegan-

nebit difciplina , Sacerdotibus ad do-

E

tes ,€» bos devita: Hienim funt bomi-

muni voluptatis confugientibus ?

[f

'vl 9-

Sané ficut 6 caflris fugere, cít victo-

nes corrupti mente , veprobi ecirca fidem.

0.

His affines fünt omnes illi

Cathe -

&oriam perderes ita & molefta ac

1

lici. ( f tamen ità vocari mereantur)

natur contraria fugete , cft diabolo

f

M m 2

victo-

j

Em —

^

276

I-RMCTATUS

LE

vi&toriam dare , acdeponere arma, ad

cafio fuit ,-ut mifet populus þer

vincendum: nobis à Clirifto. relicta.

ducentos quifiquaginta fex annos vi-

Sané quisquis coffeptionem ' fugit;

tulos aureo$ velut Deos adoratet.

furi fe fimilem prodit, fugienti lucem,;

Quis credidiffet, unicum fugitivum C nclims

foan. 3.

utnon arguantur opera ejus. Sepe (z-

mofachum | Martinum — Lutherum 4 L4P- i*

7020.

piüs in füga jam totus exercitus fuit

tantum poffe Ecclefie inferre vul- 4-Reg.1*-

internectone deletus, qui flrenué ob-

nus? & tamen pró. dolot ! per du.

viando hofti valuiffet vi&toris pal-

centos etiam jam propé annos hu-

mam przripere. FPugientes Affirios

jus peftilentiffima lues cum tot ani-

li.

Hebrai velut. pueros. occiderunt ,

marum rüina deteflabiliter graffatur!

rli'

q&os antcà pertimuerunt , dum nec-

fimiliter quamvis multis videatut,

dum de fuga cogitárunt.

His pue-

mortificationes, humiliationes, cor-

ris certé non adeó íüunt abíimiles

reptiones, ceteráque ejusmodi fpiti-

multi: Sacerdotes, qui À diabolo mi-

tualiaarma fugere, exigui effe dctri-

feré ceduntur , eóquod velut deli-

menti ; attamen pet hoc fxpé ía-

cati parvuli quamlibet incommodi-

P

iüs

v 3

tum ità fugienti,tum commu-

tatem, quamlibet correctionem rcfu»

nitati intuenti magnum falutis peri-

culum foditur.

iunt. Siccine hocne cít, bonum

Fugienti quidem,

militem Chrifli agere ? ne dicam,

quia indé vires füpetiores minuun-

1

"

ducem ? Si miles omnem famem,

tüf, 1

i

-

:jores augentur , tedium in

4

1

"t

emnem faetorem , omne fri gus, om-

fpiritua

E

ib

us generatur , paflionibus

nem calorem atque incommoditatetn

frenum laxatur , gratig divine re-

declinate & fugere vellet

, quis de-

fiftitut , murmura & Superiorum

müm in caflris maneret

*

"

SCHiPQ

contemptus oriuntur., frequentet«

Sacerdotes otmnne matura

nminus fa-

K

f

À

[

ue tales aut Apoftatze aut. aliàs in-

.

pidum yelut venenum rcfügiunt,

e

Off

ibiles effhiciuntur, Communi-

a

quis demüm mortificationem JEíu

D

"

iä

tem , quia ab ea omnis pau-

ï

-

jugiter in füo corpore circumferre

a

à

ï

ä!

n virtus eliminatur, utpoté pet-

ac exprimere nitetur ?^ fMultis crede

dens fuam aftimationem , ipfo Pa-

mihi poftíe ícandala reliquit , &

ítore adeó fugiente omne arduum,

multa poft fe mala (rahit , Sacerdos

quod eft omni virtuti proprium,

dura & afpera fügiens. Quis credi-

Quaptopter virili deinceps efto pe-

diffet, fugam líraelitarum ad Jero-

&ore, quotidié fludiost teipfum dif-

boam tranfeuntium, tanta poft fe ve*

cutiens, utrüm nunquatm per diem

&uram mala ? nemo quippé eorum

fugeris,dura &afpera, per qua itur

intendebatà cultu veri Deirecedere,

ad Deur, teceditur à vitiis , accedi-

(cd duntaxat grave jugum à Ro-

tur ac virtutem , augetur meritum,

boam impofitam collo excutere ;

& cumulatur proemium, fiQue te re-

& tamen proó dolor! hac fuga oc-

utmin veneris, duplici contritione

cotn-

i s

DE A*JJIMA,' PURGANDA PAR$ II. CAP. 1I. CONSID. V.

277

contetere teipfum non definas, Quia

fo]

cendo volu

ptatibus zlff!ue delectatio-

2ag

A^

H

1. ROB 1j«

vcró necdum fatis eft, folàm dura &

nibus. . Quia Saul A

6 E o ]

Regem non

2?-1:65:-[-

natutg contraria non fugere ,.fed

fuflulit , 1de0 coronam & íceptrum

v. Io'

k

oportet infüper eisdem hilariter ob-

perdidit, mire difponte Deo, Amales

J

cita Saulianimam de corpore , & dia-

viam procedere, hiac ulteriüste fe-

N

dema de capitetulit, quiaipfe Regem

rió examinare nequaquàm omittes,

utrüm talia penficuláte quaficris, in-

Amalecitarum non fuüftulit ; ut bené

l

13

venta . teverenti

$ il

umili, gratóque

dei

i

J

fo prophetaverit Balaam, dicens:

NtttHl.z 4..

Eccl. 16,

animo fuüfceperis ?. Sane vir. prudegs

Tolletur prapter Agag , Rex ejus, & au-

WE

um

i

FA

Il

4s. Ità fe rcs habet

yi 7.

y. 26,

e difüplinatus nontstimrintirabit correp-

feretur. Regn

cum inordinatis

dele&tationibus &

Íus.

Et homo pius latatur , dum

voluptatibus, quisquis omnem inor-

affligitur , hoc unum femper fecum

in mente volvens , ut ince

il

hi

antet

dinatam delectationem é . medio füi

non aufert , fibii

P

D

fi mortem anfert ,

fugiat , quidquid anims detrimen-

tum ; ac indefinenter quarat , quid-

Imperioque fuo ruinam patat. Quis

r

quid gratig a

mentum -cot

ii«

rte

numerabit Regnaac Keges, quos non

r

,:(

(E

valet « ut. fugiat

mne peccatum,

gladius, fed folus dele&dtionum ac

(ï

]

;

q

i;

o anitma

!)

peccandique peticulum ,

i

volaptatum, amplexus occidit , ever-

f

;

i

*

ribt

iJatio-

tit. Voravit ?

EN

i

contaminatur , ut quara

1

Yon gladius, fed vo-

Q

o

-

n

"

€

li

u

1C(

^

S

QLE L-

,1[

,.:-

ames

z fitibunda delecta-

i

nunt C(.ïl'l'LE,ti()XIi?ïï;Ljiä

:

ï:g ptatum

i

li

t

^

*

1

$

tio c Í

10 dejecir folio Sardanapalum,

J

bus animus purgatur Diffic

x

LE.

um,Heliogabalum, Galeacium

eu

non"fugere, fed fuperare debet, quis-

quis facilitatem fentire cupit.

Alexandrum, Claudium, Childericü,

i

ä

:

fit

Rhodericum, Andronicum, Lugtacii,

;

CONSIDERATIO QUINTA,

Ganadum, Periaadrum , Hieronum,

If*

Tarquinium, Pif:vïratum,ïXermm,Ti-

fl

mocratem, Áriftocratem, Muleaffem,

Agag Regulus Quartus

&

i

"erucium Senenfem , Dionyfium Ju-

d

Seu

niorem , Demetrium , VW'enceslaum,

)

De Paffione Delectationis.

Fridericum, Scotum , Albertum Po-

Jff

lonum, & Joannem Boémum cum

1

Icitur aliàs : vide cui fidas; hoc

multisaliis. Voluptas & ftulta dele-

Pf

autem loco prztereà dicendum

&atio Trojam concremavit, Sybaritas

i^

eft ; vide, cui parcas.

Nonomnis

debellavit, Volufinienfes proftravit.

en

indulgentia indulgentíam meretur,

Dele£tatio. deteftanda fempet fanctif-

fed folet fübindé effe (umma crude-

fimum Agnum ejusque fponfam

(l«

litas .. non. effe crudelem.

Multi,

impugnavit , E

yrannos ad odium

here-

f

fuis nimium indulgendo liberis, in

& crudelitatem — excitavit ,

[

ticos ad Scommata & blasphemias

fcipfos fiunt crudeles , plures indul-

o

Mm 3

pro-

Jl

" d

II.

178 -

trACtAarUs

uttin, G adarma-

provocavit , Evangelij pradicatio

reli quit Deum fattorem fi

j

nem impedivit , morum tefotma-

vit Sirenes in delubris voluptatis. Olim Iaiat;.

tioni fe oppofuit , ad ipoftafiam dif-

Sacerdotes ad imperisi Domini erigebant . 22.

rentoria Ecclefim , à finibus terre Num 9.

ofuit , & vitiis vitia apgofuir. 9

congregando gentes , fpargendo fe- v. ze.

quàm bené de Eccleíia intelligitur ,

quod Balaam prophctáffe legitur di-

men Evangelij füper cun&os popue

"1!"

€ens :

Quam

Vk

chra tabernacula tua

los terra, ficque erat íemen Dei no--

Q

jdä()

b, C tentoria tua lfrael , ut Valles

ftri in aquas multas , aqua eninr po- A4poc.7. -

1

uemorofe, ut borti juxtà fluvios irrigut,

puli funt & gentes. Hodié veró am- P. /j.

h

b

plexati funt ftercora voluptacum , &

ut tabernacula ,. que fixit Dosmtnus ,

N

Num.24 quaft Celei propà aques.. Fluet. aqua de

dormitant in otio velut porcus in

UT

y. j. C* fitula ejus , o femen illius erit in Aquas

ceno, feu velut onager & bos coram

L

"

fa.

multas. Dicere olim potuit Ecclefia ;

preíepi herbá oppleto. Undé non

Cant.i, Nigra

[um, fed forniofa fü prä omniata-

immeritó Job Ícifcitatur | dicens ;

modó autem vix

Nunquid rugiet. onager cnn babuerit

T. 4

bzrnacula ;7-450!,»

?

cete

—(-;

u

berbam

I

aut mugiet. $o5 ,

(im antà [5 6.

P[4.$$. non di

cogitut : vaffata ftnt ta-

-l

yg. I

bernacula tme:

.

At quis ità devaftavit?

praepe plenum fteterit. ?. Per onagrum y. j

lit ompae , quod puleorum erat

(* bovem ( ait Gloffa) qui funt ani-

ferem.4- quis ecci

y. 20.

vifa in tabernaculo filia Sion ?. tolletur

malia bruta, fignifcantur bowumnes car-

nales, vitam pecudum eligentes, C per

Jhren. 2. propter. Agag R«X ejus , ( auferetur

Maledi&a voluptas

berbam C prafepe plenum , abundantia

y. 4.

Regnttin illuus.

hoc fecit, intraverunt aquz ufque ad

delitiavim , in quibus quie[cunt. volup-

animam ejus , ufque ad ipfos Sacer-

tuofi, tanq

um in optato fine. Vel , fi

P[al.68.

fi-

py. 2.

dotes ac Paftores. , ipfi animarum

moventur, circumeunt civitatem

cut canes

-

Paflores , & Ecclefiarum Recores

qui patiuntur famem,

Os ctenim eorum efürit cibaria deli-

P(al.73.

incenderunt igni turpium voluptatum

Aj

yw

"San&uarium tuum o Deus meus ! in

cata, lingua verba vana, cato opcta

y.-».5.

h

(

terra, polluerunt. tabernaculum mominis

maledicta , manus negotia inan!a ,

Sap. 2.

tui s pofueruut figna na , figna : di-

cot honores , auris rumores , oculi

70 9'

centes ; Ubique relinquamus figna. lati»

vanitates, & omnis appetitus volup-

tates.

Vallis nemorofa & frumento

fi& : quoniam bac eft pars noftra , c

Lib. 2.

virtutum abundans erat olim Clerus

b«c efl fors. Nolumus ampliüs apud

tuus ," Ó facrofan&a Mater Ecclefia,

Epifl.i2. nos valere illud Hieronymidicenris:

1. Reg15.Ipfe. Daminus fors , id eff pars, Clerico-

jam veró defluxit vallá tua . filia deli-

7&rem.

vo 32-

rum efl. Etat Agag piuguiffrmus ,. &

cata , qua confidebas in the[auris tuis.

-490 v- 4'0

quafi Symbolum moderni Cleri, con.

Sicut hortus femen füum germinat ,

ij H

M

trà quem Spiritus fan&us pet divi.

fic quondam Clerus germinabat jufti-

tiam & laudem coram univerfis gen- faigr.

Em

Deut.jz.mam Scripturam ità conqueritur:

70 15'

Incraffatus eft. ddeitus, c vecaleitravit :

tibus ; hác veró miferá atate factus y, j;,

h

e

incra[fatus , impinguatus , dilatatus, de-

4

/N

DE ANIMA PURGANDA PARS 1Il. CAP. II. CON«ID. IV.

239

eft velut bortus abíque agua , & fot-

panis & aqueg aufer.ndum effe ab

lfaia 1.

j

titudo ejus , ut favilla ftupe. — Tre-

Jerufálem ; norr veró iptum panem,

». 0.

ment quippä Cletici , velut Agag,

aut aquam

hoc quippé loquendi

j

modo nobis indicare voluit , non

non tantüum , quandó pro Ecclefia

,

31125

quidcm noftrà quo

Iv

fM

ztate defote

aliquid pati, fed etiam, quandö vel

pàrüm deliciis carere compelluntur.

vocem pradicantiam , defore autem

voci virtatem & efficaciam ob ex-

O Auguftine ! quid modoó dicetes,

i

fi noftra confpiceres tempora ? olim

emplaris vite defe&tum. — Pradicant

,

aures ità vellicabas Cleticis

$1 Vos,

nam

at

.iN

ie quidem pet dura & afpera

Lib. 1. de

Ll[f' ch

elfe premenda Chrifti veftigia , ipfi

F. 16.

S8er. Do-

per quos cendieudi fant quodamtnodo po-

puli , metu perfecutionum temporaliuum

autem abeunt poft fi'ium prcdigum,

Luce $.

mini in

amiferitis Regna Celorum , qii ertint

qui diffipatà fubflantià cupiebat re-

Y. 14

?nonit.

homines , per quos à vobpus errov aufera-

plete ventrem de filiquis percorum,

tur , cum vos elegerit Deus., per quos

repreíentantium | voluptatum Íccta-

1

Et ecce

tores. Dicunt quidem

vol

uptates hu

€rvoreim 4!(/?(:82 At CLOYOTIUL.

M

jamm non agitur de perfecutionibus,

jus vite effe fpinas & carduos ; in-

A

ícd de voluptacibus ; jam non ab eis

tereà vetó per dics ac uo&tes hice

at

1

cunt , inflat a(ini,

exigitut, ut perfecutiones, fuftineant

fpinis. feipfos p

fed-folüm, ut faltem à turpibus vo-

qui libenter vefcitur carduis pungi-

luptatibus ab

l

itiii

1

R

eant. Aft neQue hoc

tivis & urticis urentibus, Ah ubi eft

tj valet. O fal infatua-

niodó Samuel Prophcta fidelis , &

ab illis owi

tum, non nifi ad fcandalizandos plu-

Deo dile&us ? ut aufez*atopprobrmm

rimos utile ! Florcbant olim Sandi

ex lfradll , & Agag pinguiffimum

in coetu Cleri , ficut Cedri Libani,

voluptatum portentum de. honora-

bili Clero, ut renovetimperium Agni

jam vetó cum Zacharia Propheta

fafpirandum eft. — Ulula abtes , quia

immaculati , debellato voluptatum

Zachai.

cecidit Cedrus, quoniam magnifici vaftati

exetcitu.

Amabó vos per vifceta

y. 2, Q9 -

Ec[!iij,gc

funt : ululate quereus Bajan , quoniam

Domini noftri JESU Chrifti , date

v. II.

fuccifus eft [altus munitus. Vox: ululatii

locum Medico , & nolite effe gens

f

fine-confilio & 'abíque prudentia ;

I.Cor.$-

Paflorum, quia vaflata efl magnificentia

P-

eorum. Fluxerunt olim de Sacerdoti-

auferte malum de medio veftri , &

y. 1.

ij

bus fan&titatis exempla & do&rine

penfate faltem fententiam cujuídam

IH

efficacia velut aqua de fitula , con-

Ethnici dicentis : Major fum » & 4d. Seneca.

dj

formiter Prophetig jam pridem an-

majora fim natus ,

quàm ut vile man-

l

Erubef-

I

tea prolate per os Zachatia dicentis:

cipium (im (enfuum meorum.

ZACG.14.

Exibunt aquá vive de Jeru(alem : Modó

cite, amabó vos, Ó venerandi Domini,

M' 4,'"1

v. 8.

autem ablatum eft omne robur panis ,

fctvire voluptatibus , quibus & ipfa

lfl !

l

líata $.

£* omne robur 4que. 1Nec miretis

bruta abundant , utique non ideó

nuiflis ?

s U Il f

y. l.

Prophetam dicentem : Omne robur

tantas moleftias in fcholis fufti

TA

utiquc

d

)

28

TR OMCDCTIATUS

I I.

L

1

x

ütique nof

]

tamen proportionata , ut elevata.

AGC-O

?^hilofophie Magi-

ftri , Theologi

a

ndidati , aut Ju-

Dicitur quartó : Is beno congruenti

rium Licentiati e

:

&i eflis ? ut ve-

nam quamvis objc&tum aliquod fe-

cundüm fe fit naturaliter delec&tabile

lut afinus & mulus, quibus non eft

intelledus , voluptratibus inhictis ?

& nature proportionatum,nontamen

S.BO ihzv'

Án igæoratis P Naturam rationalem

omnibus equalitet. congruit , aut

&d hoc foliit

effi

vj*

(j fatlam , ut FAclorem

faltem fion congruere eeftimatut ;

lib. . in

&ternit.

fuum verum Deum intelligat , intelli-

hinc oritur, quod quemlibet fua vo-

d

gendo diligat , diligenäo "m eo, qi ej?

luptas dele&et- ;

ifte delectatur ia

«Xj

Prolog.

ifto ; Gs alius in alio.

&terna vit4, aternaliter permaueat , e7

bzaté vivat.

Ut veró ifte tegulus

Dividitur delectatio in fpiritualem

3

tantó aptiüs profternatur , regatur,

& corporalem. Prior eit, que con-

& contra meretricem dirigatur , ig-

cipirut tex objecto fpirituali , folis

norandum non efL, quid , & quotu-

fpiritualibus anime viribus petcep-

plex fit voluptas feu dele&atio ; nam

tibili ,. & fi dele&tatio füboritur. me-

4

]

i:

dele&ationem & voluptatem . pto

diante lumine infufo ac fupernatuta

M

eodem fumimus.

dicitut dele&

aáli

d

Delcé&tatio itaque

o fupernaturalis s i

a&ualiter fümpta definitur, quód fit:

veró oritut, thediante ratiocinatton

H

d

At

*

.

Quies vitalis naturalis in bono congruenti

naturz

l

) M

icitur dcif.&atiü n

auu

iral

$

B

j ha

|

adepio. Dicitur imprimis : Quies in

Dele

ia

t1o

orporal

is. feu. anima

At

ï

æc

-;

bono adepto ; ut differat à de(iderio,

1,.qu

externis anitmma POtCH-

tiis hauritut

Sic

i

fi

quod efl motus & appetitus in bonum

411

quis delectatur i

mollitie leéti

au

L

v

jenti ,

eít

adipifcendum. Dicitur fecundo.vita-

lis , ut indicetur , quód deledatio

dele&tatio animalis ; Í

is delectatut

effentialitcr debeat procedere à prin-

in pulchro quodam conceptu 1nver

cipio vitali cum vivente conjuncto ;

to, eft dele&tatio fpiritualis, fed na-

1cs fiquidem vità carentes, neceílàrió

turalis ; fiquis delc&tatur de divinis

quoque carent delectatione. Dicitur

Myftcriis fibi revelatis , eft dclecta-

tertió naturalis 5 id.eft nature dele-

tio füpernaturalis. His itaque notatis

&antis proportionata ; undé bruto

Primó omnium penitüs & nun-

non convenit delcétatio fpiritualis,

quàm admittenda , minüs appetenda

nec eïngelo corpotea: hOlDil]i autem

eft dele&tatio corpotis feu cotporalis.

tam. parte corporeà , quàm fpirituali

,

.

Fugiendum infuüper eft perfe&ionis

conítanti convenit utr

tà; ut

(tudiofo , omne objectum aptum de-

aque ;; j

et vocabulum naturalis , minime

lcétationem elicere, & loco ejus eli-

exclüdatut. delectatio /Rïpematuralisæ

gendum obje&um ad dolorem cau-

nam tametfi natura humana fecundüm

fandum idoneum. Et f1 quandóque,

fe fpe&tata, non fit proportionata de-

vel difcretio, vel alius honeftus finis

um natufaliter. delectabile ad-

lc&a?i in obje&to fupernaturali , eft

obk &'

A

hibere

—

-

WL

x

- DE ANIMA PURGANDA. PARS Il. CAP. II CONSID. f.

281

hibete jubeat ; illad tamen minimé

ralem debemus ordinaté admitteres

b

eft adhibendum, quia cft dele&abile :

& ordinaté quatere, divinà dicente

K*

*

CÍC

P(al.56.

fcd ideb vel quia.d

if

$-

tio fuadet,

Scripturà : JBDeledare in Doming.

V. 4

;;

vel quia ità ab alia virtute impera-

Unde non tantüm valcmus , fed &

tuf ; ità ut delectabilitas fe habeat

debemus à.Deo humilibus - depre-

TA

A a€

tetialiter , imó per modum Cru-

cari precibus , ut poffimus gaudere

C1S.

Sic- tametfi'cibus in gutture

& exultare in fpiritu de ejus gloria ,

g

natufaliter, dele&ationem producat,

t

de peccatorum convetfione

[9

f':

P

C

P

»

-

cis tamen hominibus non eft

de. San&is Juftorum bonis.

Cüm

del

c

a

tatio , fcd magna Crux , quod

non tató fit Déo æquä gratum , de

talem dele&ationem anmimalem ad-

aliorum benefa&is gaudere , quàm

L

mattet

e

tencantur.

Unde aliqui

benefacere.

Ut autem ifta dele&a-

a

-

ant

- fumptionem aut. admiffionem

tio fit ordinata , non debet intendi,

hujufcemodi delectationem in lacry-

