SufiofÀ Conver[ationé efipfüt Deu.. De

lat & delicatatn diütritiotiefn carat

uxütid itaque hrc agátm, fiot illam

fnátetia lafciviend: fniniftratuf ; ità

Y lu

j

r

defctibendo , fed Revefendis Domi:

é divetfo per abflinentiam & vit&

h

ftis Presbyteris ád illam cffugiendam

aüfleritatem eiderri libidinis fnatetid

femedia práícribendo, pofluinüs áu-

fubttahitaf. Tettió cavetür flammá

tem igtiem cletnentárem ttipliei fnó-

yobiti

Cypridis pet fügari ; tüfii corporde

n

do evadete , netpe pet affufionei

Íein, tutn & vel tnaxime mentaletn,

fübtrattionetn, &fügat: petáffafioné

L

du

fx'oc-eff pet ínefitis àverfioneti^ De

enitii áqug , ighis extibgüitut ; pef

duobüs prioribus inodis comimunitef

ximt !

&utes Matth,az

gf

&?ïääiöäetä äïzäcnïæï combuflibis

initelligitur illud Matth.. — Mec

d

jtjtts y. à5;

-chs

Z'RACTATUS IL

em.s non ejicittte mifi per eretionem C?

litiofo , quovis fure. &latrone, tapit

je]umum Proultimo declarando fer.

enim thefaurum , qu1 femel amiffus!

yit nobis facra Hiftoria, de fugxcn;c

ampliüs recuperari nequit: Et binc,

Loth;& de hoc potiffimüm in hocCa-

dum divus Bernardus. quondam in

PUUCPPRECÓHR —

ite tractabitur;nam de Otanone ]am

itinere, de no&e penes le&tum foemi-

—

—

nam fib1 infidiantem advertebat, con- I vit. lil

: —

—

multa dicta f'unt in Tra&aru prlmo,

& de abftinentia tra&abntur in alxoCa-

tinuó exclamavit : Latrones , Latrones. (Ap-4-

Plte. Und? fit

Nam quamyis quedam res fecundüm

fe funt bonæ, fiunt famen in conform

-— "R—

CONSIDERATIO PRIMA,

altenus malg. Pjuyia ( ajcbat San&u.s

l

Joxdams ) bona eff , & terra. bqna , &

p

Primim medium qd. confervandam C4-

tainen ex borum commixtione fit lutum,

f

jh:atem eji fuga mulierum.

Sic pariter , quqmvnfoemm fit Vit-

l

Emli. 42.

go aut Matrona cafta, quamyis Sgr

fi

Mulierg iniquitas viris melior e

cerdos fit vir yirgineus, attamen me-

V. 13. (

T

f

14.

enam iniquitas virs , qaam mulzer

ritiffimé rimetur , ne propter cohabi-

te

tationem , aut iniram fannlaan1t;1tem9

b nefagzem Divetrfimodé mulicrz po-

"-

f

teft dici benefaciens; imprimiscoram

eorum candor cafitatis fübitó abeat

H

Deo fe exercendo in operibus yirtu-

incoenum yoluptatis,

uod bene

tj

rum, & cum*endo viam mandatorum

notavit. Sax;&us hancxfcus Seraphi-

F!g r

Dei ,&in hoc fenfn nünimé eft in-

cus, undc füos Fratres commonebat ,

&

telligendus pxæfens textug , quia cer-

ne cum monialibus Ordinis San&z.

Tl

,gum eft , quod Deo Gt gratior Sandta

Clarg famzhautatem cpnnaherent

;

Vs

operatio mulieris , quám1 mala opera-

Timeo (dicete folebat ) me, dum.Deys

tjo vitl.

fl

Imó ; Deus. non refpicit,

nolis aWuler:tuxares diabolus nabu pre-

fi

an opus p1occdat velà foemina vel à

curaverit forores, Uinde & San&usDQ-

j

1mare , fed folummodo attend1t : an

minicus cunctis purxtaus 1mat;or1bus

M

procedat ex corde puro bon emm

fuadebat , ut prorsüs omnces fceminas

It

Rof 2, :g/ï' acceptio perfönawm aptud Deum.

fugerent, fcicbat nempé vir fan&us,

anïh;

7- IIG

idem cfl apud ipfum , five

quód pulverem nigratum in corpore

magnus five puflllus, five vir, ch

)

noflro circumferamus , & quod mu-

m

Sap.4. y.4 mulicr; Quomam magntum Crpufllum

licris corpus ( tefte Sandio Bernardi-

Pet 1culofä

M

Matt. 1 9. :pjä fec:t C ,qui fecit bammem ab ini-

no) totum fit igneum. -

t

y. 4

tio, mafwlum £ feminam fecit eos ; e

lané reg,ubi hujusmodi pulv:s &i ignis

l

Sap. a c:t ægu;dxm ettra e/i illi de ommibu.. Scd

ümul a!ïocmntur Utinam , Ó utinam.

Y

quamyis mulier inhoc fenfa in fe fit

hocetiam mpcunt aut ffæïtem credc-(

bona ; Deoque grata, .eft tamen mala

rent tot mlfm SQLLFdOïCS quiin fuas»

^ w

l y

.

inconfortio yiri & longe pcmcuhofior

zdes contrà .ompnes factos Canonesa

(

cafté yivere petenti , quovis viro ma»

affümunt teneras )uvcnculas & 3dpa

i

lef.

d

*

DE ANIMA PURGANDA PARS L. CAP. III. CONSID. 1.

27

!t

lefcentulas , obtendentes, quód fint. aliquandó. mecum mifcricordiam,

i

hit,

vitgines cafte, pudice, & 1n fpiritu

quia ecce, amore tui dcfecit anima

bené fundatz.

Credo, quod tales

mea, G&cad mortem usqué laffata eft.

"u

fint, fed valdé doleo, quia brevi ta-

Pluta hortet calamus dicere,

ut-

(eIt

T

L

lesnon erunt. Et quid adeo dolen-

bus, putas , monflris , fimiles Pres.

:;m- M

dum; quàm quódiin domibus Sa-

byteros effe compatandos ? Minüs

erf? W

-cerdotum non paucz virgines intrà

dixeris, fi feroces Leones eos voca-

ndin

Br£viari-

paucas hebdomadas tam turpiter de-

veris, nam Leones olim Dariz pu-

fortà

virginentur, qua tamen in ancilla-

2f

dicitiam. defenderunt: ifti veró om-

as

tu civium , in medio quafi platearum ,

nem pudicitiam, omnémque pudo-

"14

per plures annos intacte perman-

rem eliminant.

-

Animus dixertis ,

m

ferun5; Quid adeó dolendum, quàm.

fi eosinfeftos dracones nuncupavee

iW

quód nonnulíe virgines teneantur

ris.. Narratur de dracone quodam,

[ 9

fua-fibi aliàs commoda fervitia de-

qui tempote fancti Georgij mattytis,

j t

ferere , ne fecus filio Sacetdote , pa-

tüm inficiendo acrem , tüm devo-

o

ternis in laribus commorante, yi vel

rando, quidquid obyium, certó cui-

r

*

fraude (übitó fiio virginitatis thefau-

dam R egno manifeflum exitíüm mi-

to priventur. Qauid auditu tàm ter-.

p dd

nitabatur. Confultum eft ob id Ora-

":

rible ? Quàm inter. Ecclefiaflicos-

culum, datümque ab co refponfum,

2Mg..

Seipi

ipveniri Amnones , qui ad fuos le-

aut univerfis Regni in colis effe per-

&os fraudulenter illiciunt innocentes

eundum,

41

cu

n

t draconi fingulis diebus

n

Thamares , & haud fecüs ac laíci.

in alimentum tencram atqué ve-

jhert

vus ÀÁmnon easdem humiliant, vel

nuftam virginem dandam.

Di-

i D

fjltem illis dià' no&üque molefti

&um, facum , ut fervaretur. Re-

funt, haud fecüs ac Dalila Samfoni,

2f

s

gnum, juxtà fortem beflie mini-

1&übD0'

donec cognofcant fecretum, & extor-

Ítrabantur. virgines,

Contigit au*

queant coníenfum.

Ti

o

Quuare ( inquit

tem , ut quadam die fors caderet

feemino

nonnemo eorum ad fuam) tamdiü

fuper chariffimam camque unicam

aílligis cor meum, acqniefce aliquan-

Regis filiam, À (ancto Georgio in

do petito meo. — Ecce, dabo tibi tan-

f cx

POW

fide Catholica inftructam , atque

tam fummam pecuniarum , hone-

in DEO fían&é confortatam 5 ut

j n

jenait

ftóque fuo tempore locabo 'Te ma-

draconi confidenter appropinquatet ,

R

trimonio.

An forté peccatum ti-

Ti

ho

eümque , injectá aureá zoná, capete

mes? Ha depone hoíce fcrupulos,

minime dubiraret.Obedivit virgo,au -

d

9U

j

nam peccarum non poteft effe,

ream zonam fuis lumbis abftraxit

quód ipfa natura ordinavit; hoc mi-

u

draconi injecit , ipfum vinculavit,

7«d. ib.

hi omninó neceffarium eft , ;un;,ad

vin&ümque velut agn-llum manfue-

iwmm*

Cinof

confervandam íanitarem tnm ad

tum ad aulam usqué regiam, lates-

di(pellendam — triflitiam ; fac. ergo

IN

qui

l

W

Trad. I Pars I.

TRACTATUS IL

95

S» B(r'

fernali draconi in predain dare ; jam

que patertos fecum perduxit;ubi con-

M.

rion eft hodié amplius virgines cum

ftry, d

tluente ac ftupente denfo populo, à

San&to Georgio fuit occifus. Jam

fan&o Georgio à dracone defendere,

aut cum fané&to Mattheo earum inte--

vt

fa&um iftud communius quidem in-

gritati confülere. JNullatenus dubi-

zer apogrypha numeratur ; nec ego

pi

utis vendere intendo , quàm emi

tavit Matthaus, Iphigenie virgini-

Chrifti

SGrpil

ab alijs , fed utinams regnum

tatem publicé propugnare , etiamfi

nf

nonignoraret, certam inde fibi im-

aon inficerent quàm plurimi hujus-

um

modi dracones , quorum libido aliter

minere mortem temporalem , hodic

là

veró nonnulli, folo nomine, Apoito-

fatiari nequit , nifi deglutiendo 1nno-

In vit4

lorum fequaces, non definunt vir-

centes ac venuftas virgines , qui infi«

T.

diantur inabícondito , quafi draco aut

ginitati infidiari « etiamfi non igno-

X (f]u:'-

hi, vj

rent , fe ob tam factilegum nefas

z'jd ï ogäe

Leo in fpelunca fua , ut interficiant

!tf 4

LPTIC

&ternam promereri mortem. Ah !

ininocentes , & rapiant virgines , dum

Tlleri

eas atttahunt blandimentis , feducunt

ubi eft modó, aliquis Georgius , qui

. q.

mendaciis, inducunt promiffis , co-

hujusmodi dracones de Regtio Dei

"l

tollat? tibi eft modó aliquis Syl-

gunt moleftiis, ptofternunt violentet,

obruunt ctudeliter, opprimunt tür-

vefler , qui hujusmodi draconibus

piter , defraudant , deflorant, depu-

fauces liget , autantto alliget? Ubi

eft nunc Phinees in zelo fuo fürgens

dicant , depraedantur , degraffantur.

Htinam tales dracones non effent in-

contrà impudicitiam Clericorum , ut

ter miniftros Chrifli ,intereos, quos

ceffet quaffatio & ruina populorum ?

Ubi funt modó zelofi Epifcopi , qui

rum officium effet cum. Sané&to Pau-

contrátalesfecundüm Juris rigorem,

lo vitgines caftas exhibere Chrifto,

adole(centuüm — libidinem coércendo,

& non per mul&am potiüs pecunia.

tiam duntaxat praceduat ? An ergó

virginitatem depradicando, fingula-

& ipfi

ignorant, quid de hujusmodi

tem ejusdem prarogativam, acípe-

cialem in Coelo virginibus parataan

Epifco

pis devotiffimus ac do&iffimus

coronam proponendo , omnes ad An-

fimul D'-ionyüu-s Richelius fentiat 2

Epifcopus ( ait) qui taliu

m crimtiná nnon

gelicgm hanc virtutem . invitando ,

pujcul.

modum contrà carnem decertandi

corrigit , tnagis dicendus

e[f canis impu- ;

yitd

oftendendo , in. carnis tentationibus

dicus , quàm, Epifcopuss & paulà. poft

i

* Ecclefiafl--

emnes confolando, roborando, pro

Nec caret ferupulo focietatis oceultas qi

ar. $.

tentatis orando , (acrificando, tan-

nanifeflo facinori definit obviare.. Qu&

quàm fideles Dei fervi, per quos ad-

enim in occulto. fiunt ab Epifcopis ( in- im Serm.

Pfd&

quit Bernardus ) turpe eft dicere. Sed :

-

ducentur Regi virgines.. AÍt, pró do-

relinquamus iflor. qtiünom funt paftores, ^ ,.

lor' Jam non eft amplius. virgines

Convertamur ad Pra-

Deco adducere, fed feducere , & in-.— fed lmc?'it'arex.

tlid.

latc-

DE ANIMA PURGANDA PARS I. CAP. IlIl. CONSID. t.

59

j

S. Btr- latos jüftos divinóque. zelo plenos.

ter ità folenter, itáque fideliter cu-

nard.

Qu

Evigilate-qufli , abjicite diabolum , € fe-

ram mihi geret rei domeflice ! ag

ergó rem lucide perire finam? Aliusz

bt

Serm. 4d. dem Dei expurgate,*qt.tid juflitia 7 qu-

lls

paftores

dicium córrelto fedis ejus.

Corrigite,

hanc.non poffum dimittere, nam,

j

increpate, punite , emendate ejusmo-

quis mihi, eà dimifsà , offam co-

queret, aut. le&tum fterneret ; fine

gmï-

di myftas potiüs dicendos Veneris,

um

S.Greg.in

quàm miniftros Chrifti, ita cum eis

ancilla certé vivere nequeo. Non-

paftore.

nulli fe excuíant, ac dicunt, fe non

1 if

procedendum eft, ut unius pena mul-

Vigil. cap.

effeadeó rudes, ut nequeant difcer-

lol

12.

torum poffit e[fecorrecio. Quemadmo-

ydo

dum Alexander tertius Archiepiíco.

nere inter periculum proximum &

il IHV*

lu

po Salernitano fcripfit: Clericos n fa-

temotum; nec effeuniver(aliter ve-

Tit.de co-

eris Ordinibus con[litutos , qui publicé te-

rum,uód cohabitatio cum mulieti-

g. !

balit. vi -

nent conculinas , per fa[pen[ionis & -

bus fit periculum. proximum , cüm

ais

rorum aC

hh

terdici fententiam. debes arclius cogere,

& ipfimet. Apoftoli diícipulas & re-

muliera

ligiofas foeminas fecum habuiffe

g,qül

ut mulieres ipías à ( ità removeant ,

Cap. Cle-

quód. de ilis finiftra fufpicio mon po[fit

legantur, quin & ipfi Domino,

)Ü DCI

Vié0s.

)

baberi , e» fiqui eorum ad ipjas vedire

mulietes, miniftraffe ex Evangelio,

s

conflare. Hac perbella Clericorum

conibus

vel alias. accipere. forté. pra[umpferint ,

in.-'aliquos eorum debes pevpetuam. ex-

excufatio jamjtempore fancti Cypri-

Matt.2y.

H

Mi

commtunicationis fententiam proferve , ut

ani clericis in. ufu fuit, quemadmo-

v.57.

fgi

dum videre eft in eodem íanc&o Pa*

(Hl i

alij eerum exemplo. perterriti à. [imili-

bus arceantur.

Secundó poteft mu-

tre ità eorum dicta referente: Sed

orum

lier. benefaciens dici, quia .eft pru

ajunt s. [ de hác conjuncdtione clerici de-

»Pl,qm

dens aeconoma, fidelis in rerum do-

notantur , notandi funt etiam fantti ple-

| otrerty

mefticarum adminiflratione ac gna-

rique nobifeum.. Sicut Helias qui manfit de Sing.

cutit

Clertc.

ra cibos ad palatum condite : vel

apud viduam : frve Apo[loli, qui mulieret

nap

poteft etiam dici benefaciens, pro-

fecuim comites circumducebant : ut Joan-

n

ptet aliquod . fenfuale íolatium &

nes , qui matrem domini afJumpfit ,. eo-

Vs

amoenitatem converíandi ; & fub

dem domino delegante v aut ipfe Domi-

entut*

ifto pratextu , pró dolor ; ferme

nus , cui de (uis facultatibus altmenta

ii P

li

plurimi Sacerdorum , facros Cano-

praftabant alique mulieres veligio[a , ctti

j m i

nes eludunt, íibi neceffitatem fin-

etiam. Martha miniflrabat ad men[am.

TU

y

gunt , Epifcopos multimodis excu-

Irà Philofophantur Presbyteri noftrt

"a

fationibus feriunt , fibipfis graviter

temporis, & ità jam Philofophaban -

72

imponunt, turpiter vivunt , miferé

tur tempore fan&ti Cypriani. Aft au-

L

pereunt.

/i

/

Hanc (inquit nonnemo

diamus , quomodó cos idem fanctüs

i d

"i

corum) non poffum dimittere, quia

Pater refutet ?. Callidi argttnentatores

Verá

Mi I ]

eft. mihi valde utilis, & fi illam

(inquit) c ïurispmti fallaces.. Re

ná-

radm b

dimifero , amabó , quis ità pruden-

W

A -al

100

Pg4cTATUS iÉ

anágti bomines , qui [e comparant [anctá

tó femper, quód Davideni, qui pet

d* exiinia conver (ationoftvA, qua Prophes

cuffit decem millia , una ptofttave-

tu velápo[lola videtur. equali. videó

tit muliet , Goliatum quidem David

jlané fic apud ves. caledri. Avaritiam ;

proftravit, & Lcones difcerpfit , foe-

ficut. Apoflóli propriá cuncta dimi[erünt ;

ming tamen & ip(e fubjacuits - fimi-

S. Ambróa

video cfapulam & ebrietatem fic veftris

liter & Sam[on validus & fortis Leontm

TÉ

'uïhllh. 2i

convivijs abe[fe ct. E tabdeim ità clau-

fuffocavit , fed. aworem fmum fuffoca

dit: qualesi ad Viduam babuit Helias , ci

5on potuit s Yincula folvit hofliusm. — Se

1 zfe jenit.

fames dedit bofpitium? | Quisquis 6s , qui

Juarum non.- (olyit: nexus. cupiditatum i

te Yi Helié de cómmoratiene vidua vo-

ineffes. incendit alienas, & unius. tpfe

mulieris. accenfus igniculo , meffes [ia

£ari difcipslum, prids [olitudimis afflictio-

nes , & quadraginta. dierutii telera Je]u-

virtutis amifit. Scilicet :utafferitían-

nij éxitiim. Ecce,quàm omninó fru»

&us Hidorus : ant?- ignem . confiftens ;

etiamft ferreus fis , aliquand diffolvéris.

ftrà allegamus fanétos , qui tion fu-

musían&ti, Temerà (inquit fan&us

Proximtus periculos diu iutus mon erit:

$. Bafili

i

[1

Bernardus) 15 nfurpas illorum difpen"

Fortiffrmos vitos libido domuir,c» Violen-

lg

tos tnitts. femine tongre(fus smpulit in

Virginit.

fationem querüm [(anttitatem son babes.

Paf

Cum fmina femper e[fe , & non cognuf-

ruinai: Sélomonem Kegern fapien-

tiffimum intantüm mulieres demen-

üt b;'ji;

ss CU femindm , nonié plus ift , quàm

E]

tarunt; ut fe palàm ftultiffimum pro*

Süf;mn

; nortim (ucitare? Quod simus eft, non

potés; && quod taajus eft , viseredam tili ?

fiteretur,. INoli tibi blandiride fapien- Ectlei,

Deindé f1 voluntfe Reverendi Do-

tiàtuas multum etenim jgnoras ; fi

ignorás quód muliet apoflatare faciat

mitii PresbyteriSan&torum exemplis

eXcüfate, debent etiam San&torum

etiam fapientes, -Petiit fapientia Sa-

lomonis ac emarcuit , quia contra ex«'

*

horrendos lapfus in nieimmotiam ré-

vocare, — Experto erede ( áit Augufti-

preflam DEi ptohibitionem mulieres — -

bijh'm :

nüs) cor2i)Dceo noh menttor: Cedros

alienigenas deperiit; & tu flare pr&-

lf :

furnis,qui contrà tot tamque expreífà

Libasi ; dutes greguin , fub bat peflevedi-

diffe repevi : dé quorum cafu non magts

Canonum flatuta , Conciliorumque

»

fufgicabar , quàm Hierónysi el Ambre-

decreta comptas adolefcentulas in tue

am domum introducis ? Vix crede*

fi. Undé fan&us Hicroymus ità hor-

tabátur Nepotianutt : Oennes puellas ;

rem ; fi Adamo in fcientia àc innocene

WW- j

e virginés Chrifli aqualiter ignora; aut

tia te aequalem cognofcerem : ità ine

Gents. $»

aqualiter dilige , ve fubeodem reclo man-

nocens , itáque in DEumiraptus erat

fites : mec i praterita vaflitate confidas.

Adam : ut prorsüs nefcirct , an fibi fo-

cia nuda , aut veftità affifteret ; &

Nec fanttior Dayid ,nev Samfone fortior,

&et Salomone potes effe fapientior.. Me-

tamen cecidit , quia foeminse aures

inentofemper ,quid Paradifi colonum de

prebuit , quía foeminae credidit. Eft- -

ne tanta innocentia inter te & ancil-

da[fe[jïc;e f,m amulier ejectrit. Memen-

lam.

,-D'"*x

D& àNIMA PURGANDA PARS k GAP, lj5 CONSID. 1.

141

»

fan&o tam nefandi fceleris , biduo

laii tuam ; ut nequ& difcernatis ittet

N

Veftem & carnem; non puto nam fi

nempe cum virgine habitaverat,

uam à daimone liberaverat.

Adeó

aL

hoc effet , Adam in vobis non pee-

!

.nempé periculofum cft, habitare cum

caffe videretur. .. Nolo de hic fatiga-

!

lii

gare, narrando tami miferos lapfus

foeminis , ur abíque.lapíu non po-

S*n

u

tot fan&iffimorum Anachorctarum,

tuerit füftinere biduanam — puellae

L

fa( Mtt

hi

qui poft admiranda vigiliarum jeju-

preíentiam , qui quádraginta annos

i

N

eremi moleflias , continuas inedias

niorum, laborümque exercitia ; poft

Hili

füperata multa certamina ; poft pa-

ac vigilias in fümma continentia flrc-

r

f

trata-miracula , per brevem mulie-

nue fuflinuit. O quàm verum elt il

tis cohabitationem fuum thefaurum

Nun-

Ia

lud divi Cyptiani effatum -

Itiat

perdiderunt.

Tum vidi (inquit fan-

quàm [ecurus: cum the[auro latro tene-

&us Bafilius ) tum . audivi & illacri-

tur Pnelufus $ nec intra eandem caveam

fwr,

t

lt

matus tllacrimor , cogitans quemadmo-

babitans eum lupo tutüs ef] agnus.

quàm verum eft illud divi Hierony-

T

.'3*;&

düm tot opes virtutum , ac tot. annis

y

congefle , unó temporis memeuto , dia-

mi: Femina ignis , vir jetppa, diabolus

idt- h

Miciae

i

ilit n

bol; ,. periere fratde. INonne. Maca-

flagellum. .O quàm vetum eít illud g, fingu-

pexenfel-,

divi- Anaflafüi INiceni

ag'xen-

tium Romanum ( cüm quo Catuli

Mulier. eff Leyit Cle-

*

dfï hi'/i

Léonum velut ïcneïlipufïones lude-

cordis lancea, Sandlorum calumnià , ve-

Ti6-

j

26

-bant) diabolus fub fpecie mulieris

quies ferpentis , fornax [uccen[a. INota

mp ..

dceepit ! atquä ad veneteum confen-

hec ó prafümptuofe Clerice, & dif-

j -

ce, quód etiam Sanétis periculofum

;;

fum pertfaxit ? ;Joannem. Guati-

num/vix ertaffes)fiAntonio velHila-

fit foeminarum confortium , & qu:-

«f

tioni comparaffes,&tamen hictam fa-

dem etiam foemiriarum innocentium.

o

Sin veró Reverendi Domini Glerici

i

3mofusefemitain fuam cellam feu po-

bifokià: tiüs f peluncam virginem àdmitteas,

necdüm definant aliená fíanctitate

ulidtd -

126;

caftitatem,omnemq; fanctitatem ami-

fuam prefumptionem defendere :

t Pï j

fit s innocehiti vitgiai ( pró pudor! )

íciant , quód aliud fit foeminas in

xpreffï

vim intulit , é quá ante paucos dies

publico docere , & aliud domi ha-

nitq

demones eXpulit

Tune Jacobum

bere , aliud in publice mulieres ad

jin t

Eremitam lapfüurum credidiffes , fi

pietatem adhortari , & aliud cum

Tiid

: 53;/?'0?- 9. fpe

&áffes , quomodo tentatus à foc-

eiídem nullo prefente teíle, füb co-

n

mina , finifltam velut altet Scevolàá

dem técto , & non faró in eodem

il

(

l

p

erdentibüs: prunis ufque ad diffluxum

conclavi morari. Habebant quidem

y at

carnis ingefferit ? Sed hem! qui tam

Apoftoli fecum difcipulas, ut eas in

51

.

(jil

generose à fe repulit foeminam alli-

Fide infltuerent , non veró ut cum

$. Bäm

g

cientem , poftmodüm oppreffit vit-

eifdem folis foli habitarent

, a

ginem innocentem , fluproque ad-

econttà vobifcum mulierculas nen utique fup.Cant. .

IN.3

v -

[ E j

junxit csdem. Et qu& caufa ia tanto

a

Iu

m

/

102

TRACTA(T.US IH

Coaepit

Solus «um fola (imonct Hictonymus )

?ir?ufndu;itis , fed includitis

Epiff. ad

Chrifti

fücretà, ey. abfque arbitro, vel tefle, non

J d.

quidem Magdalena lacrymis

.ter-

Dicere folebat Auguitinus,

i&'epofia-

rigare pedes , & capillis capitis

fedeas.

: PUH AE

1V10,

nunquam debere. faminas um fervis De

D

fotim.

ere , fed hoc in publico conv

Vita ejus.

l*l

Íedit

etiam cafliffrmis , n una manere áemg.

non autem in occulto angulo ;

eadem — ad

pedes Domini 5. fed

Nempé : ícriptum quidem cíl: quam

bouwmn , C& quam jucundum babitare

P[al. 132.

hoc , prefet

iibus diícipulis » non

"

miniltra-

fratres in unum.. At nullibi fcriprum ^

jj;

veró in feparatis cubiculis;

i

reperitur ! quàm bonum , & quám

Saüt quidem Domino mulieres ; fed

hoc in comitatu turbz copiofz, non

jucundum , ejuímodi frattem & fo-

torem habitare in unum. Bonum &

verà cüm jejunaret in folitudine, ibi

Matthi.4

3

jucundum fecundüm carnem tibi vi-

^ enim ei miniftrabant Angeli. 'Solus

detut , quia foror tua adoptiva tibi

differebat aliquando Chriftus cum

ä

muliere Samaritana, & ecce continto

benefacit , . tum delicate coqucndo,

joan. 4.

ce mirabantur,

tum rem familiarem curando, cxte-

veuerunt difcipult eus :

y. 27.

loquéretur.

Quid mi-

ra filentio pretereundo ; fed ó quàm

quia cum muliere

ramini viri Galilei ? non utique ex

longé melior tibi foret vir iniquus ,

j

hoc veftri Magilftri fermone poterit

te undique affligens , quàm hujut-

modi mulier benefaciens , 6 quàm

f

oriri finiftra fufpici

O 5 quia non 1o-

fed in pub-

longé meliüs tibi effet , cum leoni-

L

quitur in loco occulto

lico , apud Fontem Jacob , ad quem

bus habitare in (ylvis , quàm cum

L

Samaritani haufturi aquam contluere

hujufmodi ferpente fplendidas inco-

q

lere ades. "Tua hec fiquidem tibi

[

confüeverant ; non loquitur veíter

vel minima fufpicioni ob-

rata ancilla eft illa vipera, que ( ut

Pl

Magilfter

noxia

fed dat vetba edificatione

ait divus Hieronymus ) erff uon per- Epift. de

lena , Fontem vite atern& mani

cutit, certà felicitat s quae, f1 non foli- fufpeta

IBTUT ,

citàt voce , folicitat formá s f1 non conttt-

0i

fcflantia.. INihitominüs sirab:

folicitat, quia mala eft, folicitat, quia berni.

Y

quia cum, muliere loqueretur-. Quis;

O fi debité aftimare

foemina eft.

K

Michael. quxfo , crgo non mrrabitur , quia

I

Pexcn- — Clerici cum pueliis in unia domo ver-

fcires ja&uram fanéte caffitatis, nutt-

uam mulierem in domum tuam ad-

K

felder

-fantur ? hoc certé Chriftus nec ver-

mittcres ob quamcunque fa&uram

N

hifloria $. bo, nec operc docuit, nec ullus Ápo-

ftolorum fomniavit ; neque unquam

boni temporalis.. Difputas quidem

mecum

& dicis : nulla Lex pote-

Pof[id iuws' quis (an&torut

n Patrum approbavi*-t.

1

onnus Pe-

rit me obligare ,'ut hanc , aut illam

(

in ejus

Admifit quidem fanctus IN

yita.

pucllam cum tanto incommodo di- -

Y

lagiam ad füuum colloquium ;fednon

folusfolam. Loquebatur quidem fat-

mittam ; quia omne praceptum de-

b:t-effe momli'ter"poiïïbile. Porró,,

&us quoque Auguftinus cum foemi-

quale eft illud damnum ; forfitan tale,

nis : af nunquäm fine Clericis teffibus.

ut

-—-&

lod

DE ANIMÁ PURGANDA. PARS L..CAP. H CONSID. f.

Io;

ut facilé includatur propofitioni dami-

poralia, & vir magnanimus crubef-

)

u'k

t.tl

nata ita fonanti.: Non- eff obligandus

cit fuo cedere propofito, ob tam vile

lus

j

L

Ab Alex.

TL

concubinarits ad ejiciendam-«eencubinam,

lucrum, — Jaéturam temporalium ti-

D

feptima. fi. hac nimis utilis effet ad. oblectamen-

mere, terrenum vilemque animutm

nl

1. 4t

p

tum. concubinarg , vulgà vegale 5 dum

oftendit , prorsüs indignum Clericis

qui ,

deficiente illa, nimis agre ageret vitam,

ád altiora curanda promotis. Inter

dj

u

periculum proximum & remotum

& alie epule. tadio smagno concubina-

rium affcerent.,| & alia famula nimis

profe&ó. ecdüm difcernere didici-

npmm

quam

difficilé inveniretur.. Quanti ergo efti-

flis , quia vos imbecilles ac fragiles

sas tuum damnü ex dimiffione tibi

&b

fingitis , ibi non effe periculum ca-

eventurum ? fortaffis centum auteo-

dendi, ubi comperimus , fpirítuales

un«

-101

1b Y

rum ? vix credo, & fi effet, amabo,

athletas cecidiffe. INimirümh preceps

va tl

quid prodeft Parocho , fi per ancil-

eft, qui moratur ceum vipeta, & ni-

lam ceatum aureos lucretur, anima

mirüm incautus , qui cum faemina.

üCHde

vetó füg detrimentum patiatur ? O

Nunquàm, creditote , Leges confor-

u

preclaros Apoftolorum imitatores!

tium feernimarum interdicerent , fi

quqm

Apoftoli temporalia amittere, exifti-

nullum periculum labendi fübeflet.

quuus ]

mabant luctum : & iíli cenfent, ne-

Cavete , ne, dum veflras adolefceri-

n hu ln

Ício-, quàm grande damuum: , qua

tulas defenditis difputando, perdatis

01

yit

Apoftoli ut ftercora reputabant , ut

animas peccando. Longeé utiliüs vo-

il lootl-

*

!

ifti con-

bis efl,cavere pericula caftitatis, quàm

m u

impedimenta rejiciebant

quitünt , coacervant , cortodunt.

afferre argumenta excufationis. Quid

j n

lgnofcite mihi colendillimi Domini,

juvat. Theologos effe fpeculando, fi

jmt

g ul

(

piané necdüm bené didiciflis, diícer-

afinos fequamur operando. Afinumi

qu

fiere inter damnum gravis & levis

profc&tó is omnisfequitur, qui nil,

,w] P"' j

l

momenti. Grave non debetis dicere

nifi quod dcbet, operatur. Quid que-

10f l0

on:fie damnum temporale , quo ca-

ris ó Clerice , an tenearis foeminam

6

][,hl

dimittere ? cur non potiüs quaris,

vetur dam-num. fpirituale ; quia lon-

jui 01

[ [

gc fatiüs eft , omnium temporalium

an coram Deo expediat, diutius cum

gl

jacturam incurrere, quàm minimo fe

ea vivere ? Ergóne nihil vis facere

j;, J

periculo fpiritualis ruing exponere.

ine poenarum minitatione, qtrernac-

um

Si omnia damus, ut vitam conferve«

modüum afini nil fine verbere ? Et

mus

»

potiori jure ominia funt relin-

utinani nonnulli Clericorum fibi ca-

yda

i,

quenx

, etiam ipía vita, ut fecuré &

vere , faltem ab afinis difcerent , qui

um

caute poffideamus gratiam. Timetis,

cauté cvitant glaciem,, ubi fe aliquan-

titinan

j

ubi non eft timor , & per hoc non

dó cortuiffe meminerunt.

noflti fcioli meliüs ícire faltem ab

no

do dl

obícur? offenditis, quód nec fitis ma-

nv

gnanimi , nec veré fpirituales. . Vir

Ethnico difcerent , qui nom dixit :

gt

: Sed,

potto

quippe fpiritualis flocci pendit tem-

d:i,fputemus,quamüm tcfieamur

quane

y

k:

^

Yo4.

TRACTATUS I

cum foeminas, nifi éas, quas jura to-

u;ntüiiz poffumus ,— mos à lubrico vece.

$eneca

damus. Accedit, quód Clericis non

lerant , uti fünt confanguineg primi

Ep. 116.

tantüm interdicatur confortium mu-

aut fecundi gradus s vcl illae, de qui-

lierum propter peticulum, fed etiam

bus'atas fencétutis nullam füfpicio-

In Colleg.

net admittit. — Quod tamen rursüs

xopter (candalum s 'uti patelcit ex

& di-

lib. 5, tit,

facro Trideut. dicente : Probibet ;'anl

limitat Ludovicus Engel ,

3

2. de ;Cq.

Seff. 24-

&a Synodus , quibu(cunquà Clerieis , ne

cit, etiam iflas protinüs removenda

(. habita-

de Refer.

concubinas, aut. alias mulieres, de quibus

fi vel propteríe, vel propter pedi

tione Clt-

Z

4

cap- 14

poaït haberi fifficio , in domo, vel'extrà

fequas earum fufpeóte forent -5 quia

riCortth

2

ctiam in his fceluscontigtile compere

J

vtinere s AUb cum s ullam conjuetudt-

cummu-

v

nem babere audeaut. Porró fufpicio &

tum eft. « Quod fan&tus Auguftinus

G2 j

leribus,

Creng, f

fcandalum raró folent abefle , ubi

folertiffime notavit , undé ne germa-

fe

adolefcentule: domum Parochialem

nam qui'dem' (ororem fecum habita

aut converfari finebat , dicens

Etfi

[

gubernant

Contiaens vis purari?

de forore C* meptibus: fecum coimmorae

)

Serm.65.

( quatit. Bernardus ) effo, u fiss füd ego

ftípicione nou. careo. Scandalo mibi es ,

tibus nulla nafci poffet mala [u[picio » £4-

8

fuper

a

telle [Landali cau[am , quo te probes ve-

men , ille perfona fine alii necefJarus fe-

Cant-

h

rym (ut ja&titas ) Evangeli amulatorem,

gum snanentibus fominis e(fe non poffent

£ de bis feminis , quod ad eas, etiam

b

1. Cor.$.

ZEmulare Apofi;öïunï dicentem : No8

à foris intrarent ,

poffe offendiculum aut

at

V. 13*

manducabo carnem in aterumn, ne fra-

i

trem wseum [candalizem. . Similirer &

f

andalum infirmis mafet s. G tllos qu

M

W

co forte

In Vitá

H

N

tu dicito ; non detinebo vel pet uni-

gum. Epi[tgpa vel quoltbet Clezi

manerent s ex illis omnibus feminarum f]^*

cum diem aut nocem mulierem me-

cum , ne forté (candalizem rudem

perfonis uma. commorantibus at adven-

»on poffe fine ancilla te

tantibus , tentárionibus bumanis. poffe

plebem. At :

res tuas curare, reponis ? poffes fané

perire s. attt corte malis bominum fui-

[

TNota ye-

Il

fi velles ; poffes , fi-velles domum

cióvibus peffrinà diffamari.

nefande Le&or , Augulft

inus procul

l

aliter ordínare , & focum aliter in-

"

abeíffe jubet foeminas , non folum

f

MaAtt. 4

ftruere.. Ctede Chrifto : qu:ia'zzcri

felo pane. vivit bomo ; minüs in fola

pr

opter proprium periculum, & pus

i

Y. 4

" r

fillorum fcandalumi ,

fed etiam ,. ne

foemina ; qu:»;fi VctÓ nemo a'mphüs

Pc

tüt domefticis occafio tentátionis,

fit n tmundo, chuerc gnaruä, prz-

;

tet tüagt juvenculam

2

1

^aüt incurrende vilipenfionis. Sic &

effet certé meliüs folo páne aut her*

Parochus &on folüm debet proptri&

IcC-,

b

barum radicibus contentum vivete,

integritati & famse profpice

*

4

E

forte &

guàm tanto fe periculo exponere

3

etiam fui coopefatorts , ne

ipfe , dum cooperatur Par

ocho ad

Sed ,

quia Clericis noftri temporis

falutem animarum, per fororem 4üt

d petfüaderi non poteft, obfécro at

que rogito , falter non tolerent fe-

confanguineam e juídem proprie fa-

luüs .

Ts

. u

DE ANTMA. PURGANDA, PAR£ 1. CAB. EL CONSIÉ. 17

L

L

lutis datmnum patiatur.. Cauté, cauté

CONSIDERAjJTIO

TRU

agendum eft cum. igne, cautiüs cum

SECUN D À.

"

foemina , cum jufto Loth longé ab

Secundum remedium. ad. confervandam

K

MU

eis, velut à Sodomis fupiendum eft.

Caflitatem eft. abflratiso. externa,

QtSU)

Etc. quia nihilominus ob falutem ani-

feu euflodia - fenfuum.

kü

lf

marum ipfarum, fepiüs cum eis ageti-

Rattemus nobiscum in domo Det, i2

4!'

"

dum efl, talis foeminarnm fermé hor-

medio templi , & claudemuspor-

ydli MA

2. Efr. 4

f

ror inferendus eft pc&ori per exerci-

t4$ «dis. . Corporanoflra , imó nos-

qllxä

tationem , qualem Joannes Bafilius

metipfi templum íümus Spiritus,

mIW

habuiffe perhibetur per. naturam.

fanéti ficut- fcriptum eft 5 Templum ^ Cr- ?

At

?

u

Cdp.z.

juan. Bafilovviz , Dux magnus Mo-

Dei eflis: €» fpiritus Dei balitatin vo» — "- i$.

e

)

Chronie.

Ícovis ( au&tore Sigismundo Herber-

bis. In medio hujus: templi , fcilicet

ii

flein) ex natura nullam poterat afpi-

in corde humano , tractandum nobis

j

cere foeminàám , minüs ulli appro-

eft negotium omnium negotiorum,

atl

pinquare; & (i quandoqué- quedam

negotium , propter quod homo de

iM

eximproviso ejusdem oculis. obji-

limo formatus ,. & in fimilitudi-

ri J

ciebatur, totus protinüs expallefce-

nem Dei creatus ; propter quod

)j

u

bat, & nonnunquàm ob id fufline-

Unigenitus Dei deícendit , de coe-

bet deliquium.

Mira mehetcles G&z

qui

lo, propter quod omnia creata;

tara Ántipathia.

Jam ego quidem

nempé íalus smterna. Portz hujus

[Wh il

il dl

non opto , ut- Keverendi Domini

edis(unt quinqué | hominis fenfus.

z

jj

'H

Il

Sacerdotes , -obviante fibi quávis fee-

He fine dubio porte feduló clau-

minà um deliquium incidaut ; fcd ut

denda funt,fi volumus intüscumDeo

g

pleni falutari foeminarum hortore, ad

familiaritet converíari, dequé (alu-

T

earum colloquium velut ad tormen-

tis noflre negotio falubriter tra-

yi p

tum .accedant ;-adeó ut cuni eis

étati.

nl

Qmnes ergà rima (inquit (an-

nunquàm agerent, aut . Sermonem

&us Cyprianus ) ne dicaim porta cl«u- de Singu-

haberent , nifi lex. chatitatis jube-

dende unt, me per unum [oramen ca- . larit.

S tgül

jl

tet, ut cis fpiritualiadifcreté & cau-

fiva. omnia penetrentur v C umivería Cleric.

j y

té miniflrent.. Ceeterum autem fem-

funt. componenda. munimenta , ne. pey

T

Un

per dicant..; 2Non no(cimus- vos;

smodicum uon wuunitum tota. eivitasnt-

as ^

Hi

)l

D]

l«probé -guati., -qu,öd fit .pre-

4t s ficut. Salomon repetit. dicens : qui

(

tioía 1gnorantia : vivere in

fpernit inodiea ,. paulatim cadet.. Qui

»

; u

carne & neícire.

fine cuftodia fenfum. ambulat , ia

0

(

carnem,

cymba rimofa navigat, tam prope

ft

M

