tüm Dco difpliceat gaudium mundia-

g;. [

pet ad incudem fudandun: ? ergóne

-

.

le feu coiloquia dv rcbus mundanis di-

j l

ani

X

mus , nunquàm relaxandus? inge-

Ícimus ex fancta Gertrude, qug t fta-

i

nium nunquàm excitandum ? menti

batut, intrà novem annos nunquàm

*

nullum gaudium concedendum ? hoc

fibi fubtracam . fuiffe præfcntiam

f

eft ab homine plus petere, quàm na-

Sponfi, nifi aliquandó per undecim

ndQ

dies, & hocob habitum quemdam fet-

Ex 1

tura poteftferre. Sed (ciendum,aliud

]

eile gaudium carnale, aliud fenfuale;

monem mundialem

Qi gaud.um

Pfal. *s.

T

LT CE

aliud fcurtile;aliud mundiale,aliud va-

fuum & recreationem quam in rcbus

i

num,aliud rcligiofum;a'iud fpititua-

vanis ponunt,fatis oftendunt, quia cor

| flfg

le, aliud coeleftes aliud divinum.

eorum vanum eft s & ineptum ad reci-

"

Quem carnalia gaudia afficiunt , ut

pienda charismatum dona his bonum

fle

Íunt venerea colloquia; turpes fabu-

elletfi fibi cordi haberent illud pfalmi;

3

HUUS, u

Odifli obferyantes vanitates.. Et cett

e,

Pal 30.

lo; geftus, exhibitiones, ta&tus, ofcula

V. 7.

M u

& fimilia, is pertinet ad gregemhir-

fi rem attentius confideramus,diffiteri

T* j

corum & minimé ad confortium ho-

haud poffümus, quoniam noftro tcm-

tninum,& fcit (fuam fententiam à Deo

,m!ffï P

poreideó defecit (an&us, id.ó potiffi-

i

Gene[ 6.

latam: Non perimanelit [piritus meus 1n

mum diminute funt veritates à filiis

Pfal. t1t.

-m![ li PPL'

7. 30

bomine in eternum ,quia caro efl, Qui

hominumy,quia vana locutifunt unus-

mj

aucium fuum cum mandoaibus, bi-

quisque ad proximum fuum ; defece-

bonibus, & turbà humidà conftituit,

rügtin vanitate dies eorum ; etiatm

ol

m

iseft , de quo fan&us Paulus afferit:

Religioforum & Presbyterorum , &

1.Cor.2.

Sed

Pfal.77«

LV i

Animalis autemn bomo , non percipit ea,

anui eorum cum fefüinatiane.

Y.33.

Y. 14«

qüäf" u

qua [unt fpiritás ; & h'c üne caufaglo-

viderint tales , quomodo de tot

"

tiaturflatu& habitu virorum fpiritua-

annis,dicbus , horis & momentis;

T

lium. Scurrili gaudio tecreantur illi,

in vanum transactis jufliffimo D«o

uycü yy

qui non dcfinunt alios mortificare,

fint rationem redditui : O cha« 70b.z7.

vexate , itridere, & puagere; hi (unt

v-l:a

li j

riffimi, quid fime causa vana loqui-

falfi fratres , quos fuftinere debemus,

mimi ? gaudium & recreatio reli-

[ )W

|

]

emendare non poffümus; nam quó

giofa cft, quandó colloquia mifcentut

n ( yr

fiatu convenientia , uti quandó Ke-

fpiritualiora eis proponimus eó magis

UH

Traci. II. Pars L.

lig,ioü

d

Mi

E. d

9

i7e

TTGIUCTATUS T5

ä.igioi'i loquuntu r de fuis exercitiis ;

folebant (an&a Therefia & beatusjoi

Sacerdotes de fuis muniis, & Parochi

annes i fanctaCruce,& hincinter col-

de fuis fun&tionibus , immiíceado

loquia quandoqué in exftafin uterqué

rapiebatut,folebatquéTherefia dicere:

gratas hiftorias , pulchras fententias,

frr/æ.;f

& gratiofaadagia. Talisrecreatio de-

Joannes dumloquitür , aut ipfe rapi-

cet venerandos Presbyteros , & vitós

tur,adt alios rapifacit. O felix anima,

$. Hieroiis

Ecclefiaílicos tales recreationes habu-

qu& ad hujusmodi recreatioriem ad-

erunt fancti Patres, & indé originerri

mittitur s & felix lingua, qua nen novit,

ä

íuam traxere Collationes Patrum,

nifi de divinis texerefermonem.Hz qui-

Pt t

Conferebant nempé adinvicem tem-

dem mirabitur inexpertus, minimé

"L ]

pore relaxatioriis mirabiles actus&

capiens quód in divinis colloquiis

ss

vitasEremitárüm & fuorum Antecef.

poflit inveniri recreatió,& mentis re-

[

x

forüm, varias quiefiones inftituendo,

laxatio s fibi perfuafurn habens, quod

[

f

& documenta tradendo , quomodó

neceffarió atcus intendatut, ubicunq;

diabole fit obviandum, caro fpiritui

vel quandocundQ; fpiritualia tractan-

l

fübjicienda, virtutibus opera danda.

tut : fed falsó nititur (uppofito, & non

Aj

Huic affiniseft recreatio fpiritualis,

nifi àd&mone confi&o. Quia non ipíà

J 4]1 ql

res , fed modustractandi rem , coníu-

qua tunc contingit, quandó diícurfus

ln

ducuntur, quomodó in fpititu fit pro-

mit vites capitis ; & omni dubio và-

Ít

ficiendum; talia proferendo,que val-

cat, quin multi fzeculares per fuas fü-

li

dé promovent ptofe&um fpiritüs.

perfluas curas , imó & riüpás, longe

N

Et ubi duo vel ttes ità in Domino

magis deftruant fua capita, quàm K e-.

conveniunt, non eft, dubrum , quin

ligiofi per continua fua religiofa exter-

J

in medio eorüm fit Chriftus, quin &

citia ; ficpariter frequentiflimeé con-

Mj g

Imm

innumeri Ángeli ; qucmädmodüm

cingit,nugis& fabulis inter colloquias,

26- P'

quidam Fratrum à Deo in fpiritu fuit

longé majotem , magisque cápiti no-

,"J Jli

illuftratus, ut inter Fratres fpiritualia

xiam intenfionem impendi, quám res

PI

colloquia mifcentes , videret quàm

diving requirerent ; prafertim ubi

f

plutimos Angelos; inter loquentes

virtus eutrapelie tanquàm pro fine

vcro mundana& fzcularia complures

habetur : quia honefté & fanàt joca- -

um

l".

damonces, recreatio coeleflis eft,quan-

ri, eftdonüm & gratia rara, indigens

3

Pïcmb

do plená avilitate de rebus coelefti-

magno cautela & circumfpectionis

j

bus difcurritur , quemadmodüm de

ftudio; cümecontrà fimplices difcur-

E

fancto Benedi&o & Scholaftica le-

fus fpirituales ( accedente boná con-

lia

gimus.Recreatio deniqué divina tunc

füetudine & habitu) quafi naturalitet

Mya,

lu

percipitur , quandó in colloquiis &

& absqu?: labore profetantur ; hoc

UF

di(carfibus modi iaquiruntur ac com-

enim fiepiüs advertimus in fpirituali-

Dl "P

li

municantur , quibus poffit optimus

bus quód unahifloria viam fternatad

M

Deus maximé amati , & honor ejus

aliam, & quód parva nonnunquám

promoveri. Itá fe invicem reeteate

fententia füfficientiffimam materiam

pr &-

-

179

DÉ ANIMÁA PURGANDA PARS I CAP. IP.. CONSID. Ili.

Tunc folüm eft

prabeat, per plures ctiam horas varia

dicenda funt omnia.

do&trinalia & moralia profcquendx ;f

tempus loquendi, quandó loqui aut

necellitas urget , aut ucilitas fuadt,

N

tamen unquam ctiam diícuríus [Pm-

tualis tamdxu S Prolongardus quxa

Serva. fileatium. (inquit Pydugolas)

(

Ecclee.3

omnia teumpus t habent s cft tsmpm tacendi

donec nece[Jarium fit tibi loqui Pen[anda

Lib.7.1516-

)

[unt tempora . (

(ait Gregorius) ne aut,

r temptits loquendinon utiqué loquen-

4l.

5

h

jj

di vana & pervcría ; ad talia fiquidem

quum re[fringi lingua d.bet , per veba

al

promenda; divina fapientia nullum

fe inutiliter [olvat : aut quum loqui uti-

lils

E

orditavit tempus ; fed (olumad fþx-

liter petejf femetip[am pigre ve[lringat.

Provzrb

ut dentur in tem-

Uadéi duphcmr infanit , qui tempore

ne

proverte tanda verba bona,

17 v« 28

pore fuo, juxtà id: Mala atirea in ledlis

crapule gartit ; fin veró filet ex una

W

2$. V.

argenteis,qui loquitur verbum in tempore

patte fobrius reputabitur ; quemad-

K

fuo. Siccft, ad Sacerdotem nontam

modüm flulrus quoque , fi tacuerit , (a-

luod

piens. veputabituri & ff comprefferit. la*

tüm pertinet, loqui bona, fedetiam

Unqu

loqui debito tempore ; m »onftrante

bia (ua , inteligens.. Similiterineptum

Oaf

Matt,2 4.

nobis 1d dulcifimo Domino , dum

cít loqux tempore i tracunaxæ aut alte-

o

V. 45

quarit , quis putas , eft. fidelis fervus &

rius vehementis patfionis ; quia non

ll

pfa

erit potens domare linguam, negli-

od

prudens , quem copflituit. Domintis fuper

familiam [uam , ut det illis cibum' in

gens refraenare pafïxonem nam per

QY

tempaïe.

Cibus anima íunt divina

iras ( tcfte fancto Gregorio) fapientia

$i

perditur s ut quid. , quove ordine agen-

colloquia , qua fidelis & prudens

ünge

Chrifti minifler difp.nfat tempore

dum fit, nefciatur : ità,ut jam nihilams proy,;g

I

Provtr.

oppertuno, gnarus, quia fermooppor-

pliüs füperfit , nifi, quod dicit Sa:

vY.6.

:Xær-

1$. v.23.

tuntiseft optumuss lajcavus autem & in7

piens : Labia ftulti mifcent fe rixis , C 05 Ecclce.y.

con

€1ts Hü'g'td P70V064l'.

Ubi iracundia, y.;;,

Xcclci.26. prudens non Rrvabunt Lenpus. Home

qm'ïn

Y.7.» [apiens tacebzt usque ad tempus: & vir

ibi ftultitia,quia irain fimu ftulti vequie[- gcclui.os.

|f]t*

prudens ità omnes fuos fermones ab-

eit $ ( bomo iracundus mce;zd;t liten,

V. t.^

nre

rumpet , ut fucs auditores femper re-

quia iracundi ligguaignis eff , de quo 7,cobi. ;.

1ubx

fan&us ]acobus afferit.

Ecce quan us

y. f.

linqvatavidos adhuc ulterius audien-

Jfite

Proverb.. di, memor Scripturz dicentis : Tottim

igni. quam magnam [ylvam incendite

)oca

29. V.1l. /pmtum ffmm profert flultus: [aptensdrf

Lingua eft.illa fcintilla patva, qu&

Eruditus

ygellS

Proverb. fert , dv refirvat in poferum.

(tefte (ancto H:eronymo )moenia, u-

fof»

16.y.20.

in verbo reperiet bona, quia eft (cienstem-

bes , altiflimos faltus , regxoxzecque

uf

Kccléi-20. pug apti temporiss aft ex ore fati repro-

comburit,nec nontota R,cgna evertit.

(

V.6. Y.22. babituy p,,mþg[,; ,non eaim dzc:t;llam "n

Si (cire cupis, quoorigine Turcistane

ye

Tempus, tcempus in

tà acreverit potentia,Gc tanta t1 Chri-

Viugo: && tempore fu.

hoc

Difctp.

loquende obfervandum eft : eff zem-

ihzmos fivitia,id accipe ex Taronatas

Mgt.

"

pus quando mbil , eff. tempus quando 4li-

eüm (inquit) in urbe Conflantinopelita-

na militibus Imperatoris dif rueberentur

42

qmd nullum autem eff tewipus, inquo

€0n-

jam

L2

41n

"

R u

TRztuacTatUs H

1

as

180

cotifueta Rlipendia , inter. quos Saraceni ,

dit, Franciam hoftili milite crudeliteg

quos Heraclius eX Arabia ad fibi sailitan-

invadens, innümeros ortales atroci

duna collegerat , fua quoque debita flipen-

tradensneci,urbes igni,terras vaftitati.

dia expo[cerent , Tbefauravius Xmperi] ;

ó quàm verum eftillud divini eloquii

quieunucbus evat , a(perrime illis , fe pa-

MUET

effatum : Multi ceciderunt in oregladi;,

nem. canibus dandum nenbabere, vefpon-

fed non. fic quafiqui interierunt per lin-

h20

Eccli. zf,

dens s contumeliofo hot vefponfo omnium

guam [uam , quia lingua non tantüm,

Saracenorum corda adeo transfixit , ut

dum pungit, occidit; fed etiam dum — " 7

fubito con(pitantes in. Avaliam vedierint,

blanditur atqué jocatur. Lingua me-

€ electo fibi in belli Dueem Machomete,

cáftor tefranarnda eft,non folüm tem:

Md

qui in regionibus illis viri magne autbo-

porefuroris & ebsietatis, fed etiam

(

ritatis c fapientia famam comparave-

PA

tempore recreationis , quin & utilita-

rat , manifeflam. Ymperij vebellionem c»

tis& neceffitatis. Silendum (übindeé eft

Yit

bellum adinierint. Ecce ünica dura re-

V.t

etiam ab utilibus & bonis : indicante

fponfio tot , tantaqué darnna univerfo

1'-1 -,4:

id Propheta ac dicentes Obmutui & hu-

OrbiChriflano intulit, tantum incen-

snilius (uim & filui 4 bomis Exras, dum te

PÍal. 3f

v. 5:

dium excitavit, üutin hodiernum usfþ

excüfas, dicens,te not effe cam moná-

diem necdum potüérit extingui. Pu-

chis profeffam filentium, fed tempus

i

tamus forté , quód verba. duntaxat

tuuth adloquendii femper efTe, dumo*

|

áfpera tantorum fint caufa malorume

dó non defit auditus, benéve loquendi

utinam,utinar non fepé (iepiós eque

matcria ; quianon tantü monachis,fed

vetba jocofa ad cruenta provocarent

ctià Presbyteris proponitur noftriSer-

vulneta, flruerent incendia, deftrue-

vatoris exerhplum,qui tacuit & filuit,

ä

tent Kegna. Expetimento hoc didi-

teveteftiter cxpectans loquendi teme

Pj

cit Philippus Kex Galliarum ,qui au-

LP

pus ac lioram à Patre praedefinitam.

dierts , Guilielmum illum An glorum

Nimis inordinaté vivitur,ubi non fet»

Mdff.iz,

dotmitorem lecto decumbere , in ift-

|

vaturt certa comeflionis hora, & nimis

Wf

hacjocosé erupit : Sinamus puerpe-

itteligiose ubi nullutn filendi tempuss

f |

Hen*.

ram decumbere , partul , ut ex mole ven-

certisigitur hotis fibimetipfi Sacerdos

LP

Engel-

tyis appsret, jaum vicinam ( erat quippé

tigidum imponatfilentium,utin quie-

73,

Præpinqui corpote Guilielmus ) ex

grave in

te fibi fapientet colligat,quodfuo ten-

m

cæle]iLs

joco prodierunt hec verba, at non

pote fru&uosé fpargat, Benasens C

Lib. de

V. )' !

abieruntinjocum; nififorfàn jocum

Pantb.

veretunda (ait Bernardus ) ut loquatur,

Ord.vit4.

dicere velis, quód Guilielmus, hisad

feïl.a- 3'

amulta priusconfideratquid dicat,e* cui di-

Pa[cha.

fe perlatis , repofüerit : propter hoc

Cat,quoloto,c quo tempore. Anté loque«

od

fentiet Philippus; quódíoluto puer-

lám ad amuffim examitanda funt ra-

A de

perio, mein Gallia fim purificaturus,

l

tiones loquendi; quoniá fineratione fi-

T* (l

quemadmodüm pauló poft,segritudi-

ve inconftderaté loqui,& currere; non

W

l

ne pulsá, fetio ac fxvo cffectu offen-

pr&fixotermino, &jaculari non pro-

l

ä

fpcetà

E.

"

:

D.iil

,

j?&

bE ANIMA PURGANDA,P(IRS Ll CAP. IV. CONSI

H

pitationis, inftaz illius;de quo Écclefia:

p

.fpe&a tnet ejusdé funt ftultitis;quod

Jfal.st

Xl

fapiens indicarevoluit,dum afleritV/i-

fles ait : Labia iafipientis pracipiabunt "

.

'1-:

n

difli boystierm. velocem. ad. loquendum,

eum. Aliter lingua fu& dominabat

j. Eccle.to.

lüh

flultitia. magis (peranda e[t , quàm iluus

tür fan&i Dei, opere complentes l

V.12:

Pïüï?.z.o

lud divi ]oannis Ghryfofwni imoni-

ll

y.20.

torre&tio. 1mó majoris ftultitiz cft, Io-

n

tum : Os poffrum perpetuo cuflodiamus;

M

.....

qui absqué caufa,quàm currete non

In P[al. $á

Iffl

praícito termino ; quia currens,abru-

vationem ei tanquam elavem adbibentes s

30 ii

S.'H £T 0R.

m

pto curfu, faltem poteft revocate grá-

nunquam loquendo, nifi causá aut die

vini hoaoris, aut fpiritualis eedificae

4 n 2e

N

dum; afteft impoflibile, femel prola-

Epijt. 20,

ll

tum revocaàte itrevocabile verbum.

tiotiis exigente Solo duntaxat utendo

Malach

ad celant.

Vim

Infidelis & imprudens difpen(ator eft,

(crmone, qui necef[itate loquendi magis

2. V.7

hta

quisquis absque ratione difpenfat ; &

indicet , quàm voluntatem. — Alitet lin-

Pfal. 2

eC

Ecci

e.10

infipiens Sacerdos, qui absqué caufain

guam dormiabant& ipfimundiSapiene -

tes, uti palam eft de Pythagora , qui

Al

].

*

' fermonem: prorumpit , tanquàm ne-

gle&ui habens rllud Malachie dicen-

legem dedit Silentij difeipulis futs , ut t4*

1

H

il

tis. Labia euim Sacerdotis . cuflodiunt

centes per quinqiennium;loqui difcerent.

S. Bef'n.'

Notate hoée, & difcite vel ab ipfis

Jf

Gentiam. Scientiarn quippe non bene

Ethnicis Philofophis , Ó Sacerdotes

lib.de orzg,

T0U

'cuftodit, qui cuftodiam ori non ponit;

1

fed inconfid

etfak

velut flultus. verba

Chriftiani, prefertim illi, qui ptonio»

Umo

multiplicat, Nec bcné cuftoditur civi-

resfunt ad loquendum , quäm adau-

i

'h"'lä

diendum ; velociotes ad docendum

tasübi ipfe civitatis cuftos eft feut nrbs

I5

uàm ad difcendurni tanquàm ignati

N

patens, C* absque snurorum. ambitus üt«

fl

Spiritüs Sancti , pet os divi Jacobi ità

j

l

poté qui nom potef in. loquendo cobibere

monentis : Sit autex omnis bomo velox

| t

PUO.25- Dvitum fuum.. Et hincfortaffis defa-

y.46.

Có tatm raró invcnicur bonus cufftos,

ad audiendum : tardus autem ad loquen-

iaf

i

-

Matt.12- bonus Paftor, bonus homo ,de bono

dum,d» tardus ad iram. Quinon im.a- Pisoli. 1.

)

Y.35$5

pins

thefauro profetens bona,quia jam paf-

meritó queunt annumerari is, dequi- y;5, -

bus fanctus Gtegorius aíferit : Pravi

npuq

fim flocci penditur illud Scriptura di-

PIV43.— centis : qui cuflodit os f(uum , cuftodit

ficut in. fenfu fünt leves, ità C in locu-

qo

y: 3e

animam [uams qui auteim . inconfidera.

tione pracipites s. quia quod levis inens

nqült*

Pfal. 11* «« oft ad loguendum , entiet mala. Malà

concipit , leior lingua. protinus prodit,

otïm

1]

LA

Siccftane , ibi plerümque eft pravi-

ii Ü l

aliquandó fentiet in extremo Judicio,

qui modó non difponit (ermones fuos

tas vitm , ubi eft indomita praci«

il (

ín judiciosdicens vel unicum verbum

pitantia lingus.

Quisquis ergö

]flutïa 13,

(

S. bern.

V.19.,

fine tationabili caufa, quia propterea eft

artogantiam & fuperbiun & vi-

o

Serm.de

am pfavam declinate contendis ,

otiofum verbum , quód nullam ratinabi-

yntc r

trip.

Ol* lomy caufam babeat, G rigidee rationi

face ( pone digitum fuper o5 fH-

ol

fied.

teddetide obnoxium. Vz tibi tunc,

um : memot , quia fapiens Sermo-

enot

z'nus

qui modó dilexiffi omnia verba. praci-

n

(f*

nes fuos pfoe?COgitat , examiniat. pr

2

B

a^

[Pcm

182

T':ACTAIUS II

Aul. Gell.

in petlcre, quam profem. inore, INon

bono bomine abundat. Undc & Apo.

'1

ftolus ad szqtheum Ícribit : Seryum 2 sz.z.

li5.8.

crubzfcas , tametíi à quibufdam gar.

rulis Momis ,

velut alter Thoinas

autem . Domini non oportet lmrra*fe fed v. 24.

4

AqJHHS 2 ob taciturnitatis vircutom

manfuetum effe ad omnes. Et ad Gala-

bos mutus 'mpcllcus ; Íciens , quód

tas

Si preoccupatus. fuerit bomo in AdGalat.

Thcmas xmnamm à Dco tam An-

aligto delicto , ves qui fpirituales effu, a. y.r.

gG tcam lrfwuam P"Ol-x]CfUlHC[ Rl(i

!'a,a fmodi m/fmzte in fpiritt lenitatis i

non tamen adulando , aut propriam

claufuram otis armfïct j fiec þwquæm

|

Rmamldus ad tat*t m pervuufïet

laudem & lucrum quænndo , fed

23

Pí!morum ii miïwcnmm , nifi fep-

n

oflfra veftigia prcmædo .Oqui ità 1. Theffal.

tenni vacátfet filentio.

'Tunc felüm

lequirtr. : non quaft hominibus placen- 2.Y.4.

Ql

ha

*

pudot eft tacere, quancó expedit lo-

tes , (ed Dco qm probat corda.

Nequs

qui, & vetitati teílim onium perhi-

enim aliqua; 1do fuinms in /emane adu-

bere.

?o;m 18

Ego im boc natus fzmz ( ajebat

latioris , f cut [c:m ; neque m eccafione

Dommus ) d 4d boc veni inmundum,

avaritie , Diti teffis fjf Loq.x Vf

y. 37.

tut rcjlmlamum paibibeam veritati s S1c

modeflé fine gyrmone c'zpms , ex-

& omnis Sacerdos vivat, ut fempet

tollentia oculorum,

UIERCIODC tineine

mpondere queat :

ego ad hoc oxdl.

brorum, compïofione manuum, vel

fiatus fum , ut fim prædxcator veti-

aho mdccexm gdïu, non vmgcndo

t'ltlS , DOD VE!() n*crcqtor nugaxum,

inftar carnis , non clamando velut

& fi eum loqu: oportet , loquatur

ille, de quo Scrlptura ait ;

Faiults m Ectli. 21

|

Prov.ic.

parcé , memoriá recolens , quia i

rz/u exaltat vocem [uamn

Sed utatur P. 23-

py.19

mtltiloquio nou deerit peecatum 3. & ;

voce mioderati,ore modeflo , vultu-

5

Eccli 20.

qui multis utirur verbis, ledet. animam

paaf.rdo menibris co.npoüus, capite

!

y.$

fü

faein- Qan vis enim multiloquium

quieto , corde f'yncero mente trane

non fit patandum , ubi necefaria &

quilh ? mtentnone pura. Loquatur

i MT *gzr

falutaria dicuntur ;

atendum tamen

'cumí ppuc , cauté attendendo 1o-

| U d

eit,

fermonis prolixitatem fæpms

C u ID

, & cond tionem audltorum ;

Ji

ocuxf'e, qwm

K

profuiffe ; pra(ertim

nam fqpuntxs eft, ton foium tácere

vetoó apud fplr:tus debxhores & afi-

ad tempus, & opportumm e4fpeäqrc

mos exacetbatos ; undé & fandtus

fed etiam in certis

ioqucndx horam ,

ÍIn cap. 7

Ciuyfofïomus afferit :

Malum bomt-

filere locis, & foïum loqm loco con-

Mattb.

nen mehm potefl tacendo Sacerdos vin-

venientle

Undé longé à religiofa

j

cere , quam refþozzdewdo ; quia ialitia

prudenna & Íancta ælecathHC re-

)

205 in[lriitur fermonibus, [ed excitatur.

ceduncx i Sacerdotes, qui tum anté,

Afj

Loqmtur manfueté . ,; non tamen

tum poft Sacrificium in Sacriflia diü

ld

adulatoris , mente volvens : quia

M

multumque cum füis edituis gar-

Eccli. 6.

verbum dulce multiplicat amicos , e*

riunt, & quzdun tam clamosá voce,

y. $-

mitigat iuimicos , Cv lingua eucbaris in

ut facilé per totam Eccleíiam au-

ä

dian-

d

——

DE ANIMÁ PURGANDA PARS I. CAP. IV. CONSID. 1Ii.

185

disntur ; adluc impüdentiüs agunt dendo definit ; imó nondcfinit, dum

M

illi, qui vel ibi pueros & Miniftros

accidit, fed motdaciter ufque in finem

vetberánt , vel cum raflicis lites,

zelat , ut fua homicidia fubtiliter ex-

324

J

cufet. Linguaeq

uidem modicm ainem-. 5* Wern.

gixas, emptiones, venditioncíve, vel

dHil4U* de fïlþllü

h Acit

emninó comipotationes inftitaunt,

órum eft , fed mifi caveas — ,

AL A x chOdla-

l

f W

[D

Quzío vos petamandi ; efine hoc

num enalum » tenuis ib Cv od

facris locis tfeverentiam exliibete ?

aptiffiiin. Vacuandis cordibus in[lra-

fe rité ad divina preparare, aut fum-

mentum. Hoc modicüm inftrumen-

:

d

ptis facris Myfleris , dibitas grates

taum fzpé unico ictu fimul vulnerat

j

"l

teferte ? eftne hoc Laicis bono ex-

& ipfum au&dorem pungentem , &

)À

1.Cor.ii

emplo prelucere ? — Nwnquid domos

auditorem priíenrem , & actorem

y. 22.

non babetis ad manducándüm c biben-

abfentem ; adeó, ut rem acu tetigitlc

[

lt

dum ? Auüt àd fuüfcipiendas à manu

videatur Bias,dum dixit

lingua in

l

t

mulieris veftras decimas ,

uti funt

homine eft oprimum & pelimum :

Ah hoc

fUf

ova , galline , porculene ?

optimum eft , dum bcné dirigiturs

$f

eft facra profanare ; Deum itridere,

peffimum , dum dirigi negligitur.

in divinis ludere, fcaiidalizare pluri-

Quare ó vencrande Sacerdos ! in

Il

inos , cónfundete Ecclefiam Dei.

omnibus quidem cautiflimé dirige

vd

Pre(crtim veró fumméattendendum

linguam tuam , & cuftodi os tuum,

nb

eft f(ermone cum mulieribus, ne lo-

cut

maximé veró , dum in publicum

prodis, dum te fociis adjungis, dum

y itl

quatür cum eis in angulis fufpc&is ,

ne folus cum fola , ne cum fcandalo

fecreationem admittis, dum ad men-

r d

pufillorüm,aut periculo tentationum :

(am accedis , düm ad convivium ;

a

inter loquendum autem continuó

quiaà tunc plerümque impletur, non

;QPHC

fecum [ecreté memoret. illud divi

tam commune illud dictum : quandó

ta

-ypriani monitum : Sereritas in volis

bibo vinum , loquitur mea lingua

atf

De fmgul

circa feminas vigeat, autboritas polleat,

latinum ; quàm illud communi ex-

010

viger teneatur , gravitas veneretur.

perientià captum : quando bibo vi-

af

Porró, quia de hoc jam alibi a&um,

num, loquitut mea lingna porcinum.

j

idcircó hic filum abrumpo. Plura

Nunquàm enim lingua minus latine"

«

qui de vitiis linguz defiderat , legat

& magis barbare loquitur , quàm

gf

Hieremiam Drexelium , apud quem

quando nimio potu perfanditur. Eft

)'(011,'

de hac 1pía materia totum Tractatum

lingue confufio , nimia vini affufio,

inveniet , tractantem vitia lingug

& hominis defttu&io ftulta potatio.

efe

juxtà Alphabetum, & meritó lingua

Anté orationtm fr«para Animam tuAT, pcc]; g.

gnfä:

j4cob. 5.

juxtà Alphabetum defcribitur, quia

& ante' locutionem linguam. Acce- , ;;

dens ad Dei fervitium, prepara ani-

"t

7' 6-

univetíitas iniquitatis conílituitur ;

' lingua fibi vendicat Alpha & Ome-

mam tuam ad tentationem ,. & acce- Eccli.2.

3 gflf'

voca

ga, quiaadulando incipit, & occi-

dens ad convivium adlingus refra- . .

natio-

j *

N

u

184

ThRACT WMTUS

ïr. t

pBationet ;

ad hunc fere' modum

fugere, viliora feligete, vitam aufte-

orans ad Deum : Pone Domine cufle-

ram diligere, gaudia mundana corte

Pfal. 140

diam ori meo , & oflium cireum[tantia

temnere , catnis voluptates ac fen-

v. 3-

labiis imeis, t nou delinguam iu lingua

fualitates fperaete, flere fzepiüs, ridere

P/al. 38.

fariüs , orareferventiüs , laborate

?HWBeA s-

non loquatur os iemn opera

v.zl

bominum , minus difcordias demo-

diurius , quiefcete fuccinctiüs ; quia

Pfal. :8.

mum , aut jocos fcurrarum , fed ea

fimilia non funt vitia fingularitatis,

y. 4

duntaxat , quz facerdotalem ornant

fed opera virtutis. Lege, petlege, ac

gravitatem , & omnem acdificant

telege vitas San&torum, & in omni-

bus invenies vitam auíleram , mot-

auditorem. À porta inferi fcu à-lin-

Eccli. $1.

tificationem . continuam ,

labotes

gua coinquinata , etue Domine ani.

,.

inam meam ; fac , ut os meum fit

multos, recreationes paucas, vigilias

J Wi

orta Cceli , ut aperieris labia mea,

longas , fomnum brevem , menfas

Pfal.117.

LTA

äpemam portas juftitiee, e? ut annun-

paupetes , cibos fimplices , veíteg

v.19.

humiles, carnis macerationes perpe-

nl

tiem omnes. laudatioues tuas. in Pgrm

Pfal. 9.

Hec eft yia communis San-

lia

jïlz'æ St0n.

V' Ij'u J

&orum , hzc eft yia commuuis ad

n

M

CONSIDERATIO QUAKTA.

codlum , wia communis ad Deum,

via communis ad virtutem. via com-

Wt

De Caco fecths Viati,

munis ad fanitatem. Minime com-

Seu

munem viam iacedit , quifquis à

diícreta aufferitate recedit , nec non

De jam C0 ,m'u-ni Q inveterata

fruftrà gloriatur, quód bonum com.

fingularitate.

A

mune promoveat, quifquis cuftodire

/ ]

Alletis

[9,

juftitize infecutot , ta-

vias dutas dette&at. INon itaque cgo

À-

metíü enim hic fingularitatem

per communem fingularitatem inte

H

—ADRERN

arguam , minime tamen tibi conícn-

ligo imitationes San&orum , actug

tiam, uttecum irrideam, vilipendam,

hetoicos, virtutes preclaras, abíli-

contemnam , variique dicteriis ac

nentias yoluntatias,, opera fuperero-

calumniis afficiam illas generofas

gatotja , aut alia pietatis exempla ;

animás , qua commuai juftitja non

fed per homines fingulares intelligo

contente , animum fuum extendunt

amatores folatiorum , & inimicos

ä

adaltiora , manus mittuntad fortiora,

aufteritatum, amantes quietis & im-

& mollioribus. relictis , stinera ca-

patientes laboris , veloces ad fenfua-

peffünt afperiora s qua fe pià aftutia

lia & tardos ad fpiritualia , vetbó,

fubtrahunt communibus laxitatibus,

qui ultrà communem I'SPO!' em nihil

deteflandis comeffationibus , ac fu-

faciunt. Q«id enim adeó admiralule,

perfluis recreationibus ; qua folent

quid ad«ó fingulare ? qnàm noyam

abíira&é vivere, parce edete,lautiora

ad Coelum velle habere viam ? viam

fingu- |

P^* T -

*

s

i)s ANIMA RPURGANDA. PARS 1. CÁP. Il. CONSID. IF.

18f

fingulatem, ïqüäm nec ullus Sancto-

mulans indifcuffa donec in oratione

rum ivit, nec ipfcíancifiimusSan-

audierit altetam vocem , fibi interné

&orum Dominus trivit ? quid mi-

itàloquentem : Stultus edificavit do»

tabilius , quid. fingularius ,' exeo-

"n (uam . fuper avenam , e& dejcendit

V

gitari poflet, quim velle ad. petfe-

plüvia , & veuerumt flumina, & flavez

l

rult Yenti, Circuerantin domum illam,

&ionem tenderc,& fanctitatem acqui-

?

tere illis mediis , qua fan&ti tanquàm

€» cecidir, & fuit viimaillius nagna.Sa-

dv

Mdï t b' 3*

perfectionis impedimenta unanimitet

piensecontrà edificavit domum [uat fuv

l

fcjecerunt, fugerunt ac horruegunt?

per petyam,d defcendit pluvia , & flaves

ï!

NNam quis Sanétorum folatia fenfua-

r4ut venti , Cv irruerunt in domumillam,

;

]

lianon horruit ? carnem fuam cum

Q uon cecidit , fundata enim evat (uper

)

vitijs fuis non crucifixit ? fcipfum non

pétram. — Quibus auditis anima rem

Libell. de

odivit?quis Sanctorum absque morti-

clatius cognovig , & ità fecum ratiocie.

jmitat.

fs

ficatione vixit ?carnem fuam delicaté

nari cepit: Plurimi quidem moder-

t

Cbr:'jh'.

nutrivit ? commoditates aut delicias

lib.2.€.12

norum Afcetarum diffuadent Corpos

"

' quafivit? Quis San/torum . in inunde,

fales mortificationes, & affliftationes,

jn Epiff.

F d

fine eruce r vribulatioue fuit ?. A viris

docendo ac dicendo, quód corporalis

Ad COT. l'

il

prudentibus(inquitCornelius àLapids)

cXercitatio parüm fitutilisquód Deus

coft

gap 9

in vitis Sauclorum [alerter obfervatum eft,

fit interné & inípirita adorandus;

qm

nullos pené Sanétos miraculis & geflovum

quodunica interna humiliatio Deo fit

IH i

verumque adenirandarum gloriá clartaffe,

longé gratior jejunio multorumdiees

fofl

nift illos, quigejuniis cv vità aufleritate

rum ; & quód mens difficulger con-

cofm

excelluerunt , quique corpus affisxerunt ,

templationi aptetur, nifi corpus fte.

od

djv

aittà Deo morbis,vel ab boflibuse tyrantis

quentiori folatio refocilletur , fimilig

00

tormentis C erunis afflictt fuerunt.Un-

ter etiam afferuntut plurimüm patres

l'x

li

u

dé non immetitóquondt quedam ani.

fpitituales moderni fculi; San&os

u

ma fundamentum fpiritualis vita at-

rum facta e(fe potius admiranda,quàm

tendere jubebatur,. (entiebat illa -in-

imitatda ,. cíle medià viá eundum;&

)

-te[0

terhé frequentes-inftin&us ad vitam

fummé cavendumi, ne diabolus, fe

mpm Í

pauló aufteriorem ducendam,fuftine-

transfieurans in Angelum Jucis, fuae

bat autem externé à plüribus quoti«

deat carnismacerationem, ut ducat in

failp

dianas contradictiones ; legebat infa-

mentis elationem; ibi enimfacile va-

mic)

C

f

per 0n paucos Aícetas, qui corpotis

na cemplacentia oritur , ubi ultrà de-

afflidrationes vilipendebant, accarpe-

bita exercitia quid additur. .. Porró,

d*

H

bant.. FluGQmans itaqué fecum , .ali-

quàd ifla do&rina . quód moderno-

d

] fiul

l

quandó petcipiebat xocem ifla ferme

rim communis vita fitfuprà fir-

loquentem: Pregclarum hoc forct ae-

mam petram fundata, neutiquàm -

mbüc'

dificium, fed nifi bené attendatur ad

certificor.

Credo. quidem pie in

:] me

cjusfundamentum,nemine cog:tante,

Domino ,.omnes modernos .Afce»

T

corrüct. Reliquit anima quafi diíli-

tas bené vivete acfancté , mori ve-

Irad. IL. Pers L

A 3

f

fume

"-

[

386

r-weo6oTa TUX

;

rumtamen fecuritatem eotum operá

plácáre iram ejus fempet ftuduerunt

fanéti& à Deo illuminati homines, 2.Eidra.i

& dicta mihi mitiimé prorittefe quee

unt: Quis fcit, quó vadant omnes illi;

tam veteris quàm novi Teflamenti. — 4

qui fibi promittunt, fe poffeunicoin-

Diebus multis , flevit,luxit, jojunavit Tebie.3.

terüo actu acquirete , quod Sancti

iNehemias; tribus diebus ac no&tibus , V-/e.

multis jejunüs ac. fletibus vix obti«

nihil manducavit Saras totidem die- E[iber. 4.

bus fitniliter ab omnicibo abftinuit V-/6-

Matthb.7.

nuére. Judicia Dei abyffus multa.

Non vinnis , qui dicit tnibi Domine , Do»

Efther omnibus diebus vita fug je- /dith. &

: 7-216

iüdnn.g.

mine , intralit in Regnum Colorum. - Sed

jünsvit Judith.. Abflinentia & jeju« — * 6.

ille , qui fequitur me, non ambulat in te-

niufn tfes puetos pingues effecit ; ab "« Dan. 1.

$4tht-

y.12,

Acbab itam Dei avertit s Kechabitis 2 Reg- 2^

Webris. Qiii feminat opeta San&orum,

unna

ille metetmetcedem eorum ; qui edi«

rtivit ; Ninivitis /trem. 4j

beaedi&tionem in?ge»

ficatfuper fundamentum Apofítolo-

veniam impetravits

Machab&orutn /?!4: 3-

hoftes proftravit ; Mraélitis vi&toriam ^ MAt b

tum & Prophetarüm, ipfo fümmo

angulari lapide Chrifto JEfu , ipfe

dedit. Abftinentiam & jejünium An» d. z0.

&dificat füpra firmam petram ; llle

gelus pradicavit, Joannes adamavit, /? $«

malà morte mori nequit, qui conftan-

Chrüftusconfecravit. Jejuniis & vite

tet Vitàm Sanctorum vixit; fed eft de

aufleritati addi&i erant fanéti novi

::

fpe retributionis fecurus,, quisquis

Teftamentis Silentio hic prateteo il«

Sané&torum imirator permanfit, & ne-

i

los,qui folà facrà Communione fünta

mo €eftiüs in monte fancto habitabit,

pti,perpluresannosabsqué omni ci-

PA/W;; r«

quàm qui fundameátum íuum ia

bo corporali vixerunt,. quales fu ére

1l

montibus fanctis pofuit, juxtà datam

Joannes Abbas,Liberalis Eliodori difs

q

. Coh, it.

fibi gtatiam fequendo San&orum ex»

cipulus Alpardis;Palumba & alij. Ta«

T

V.27.

empla. n vigiliis multis, in fame C [rris

ceo hic abflinentiam fan&ti Bonifaelj,

Sürilit.

Mu

jeruniis multis , in frigore & nuditare vi»

fancti Fulgentij ,. fancti Edmundi,

Á

xére Apoftoli. Corpus faum cafliga-

fanctiThom& Epifcopi Hereforenfis,

li

vitPaulus, vinam & (iceram non bi-

fanéti Carilephi qui vinum velut ve-

bit Tacobusi nunquàm ante Solis bc-

nenum refpuit, fecundo vel tertio die

D

cafüm comedcbat Petrus s parcé dor-

parüm duntaxat oleris & leguminis

miebat Bartholomzuss Jejuniis ope.

fumpfit, fanéti Hilarij qui modicis arie

tàm dabant Ptophetats fic quadragin-

dis ficubus, & modico pane, decre-

fadiebüs ac quadrägiü'tä noctibusMo.-

pidam fovit setatem.

Nihil dico

v

$ Regat

yfes jejunavit s vinum & ficeram Sa^

de fancto W'olflano , qui ingulis

V. $.

muelnon bibit, David in jejunio ani-

fcptimanis per tresdies absque porü

mam füum hümiliavit; Eliasper qua-

& cibo vivebat; de fancto Maurillio

draginta dies abomni cibo abftinuit;

qui prafertim tempore quadragefi.

mita abflinentia in' Dauiele floruit.

mali, tertio düntaxat die panem &

J juniis & abRinentiis,placese Dco ac

aquam furpebat j de fan&to Sabba

,qui

nï

quia

p

DE ANIMA PURGANDg PARS 1, CAP. 4V; CONSID. IF.

185

quávis hebdomadá , perquinqué dies

nei C finplicem aquam in men(aracum

ed

il

il

Dionyfius

abomni cibo ab[tinuit: de fanctisEu-

-parcisateci Det timore famp[erunttimen-

ü. v14'i

tes in eis excedere, Sic Macartus, Paft-

Garthuft-

phrafia & Theodora.que non rató ine

il Til i

tegras feptimanas absqué omni cibo

