concxpltur ex motvo muverfah

q

tibi quoqu:. rebel ando mfigas Cqï

vcrb1 ggatxa, horre; quis 2 a&us yenc—

f

pum "meditabitur timorem í mngndo

reos, quia per cos Deus offenditur,

anime tuz horrorem peccati , ut

hoc quippé commune cft omnibus

löQültUF

peccatis, & de hoc piafens confid--

um

I:JH)-P

ratio inflituitur ; quomodó nemp?

UP

CONSIDER.ATIO PRIMA

jfïe hor;'oa anima mgeneretur?

fl

Et dlcendum ut quis anima ha.

j

LANCEA PRIMAÁA

þnualem peccati mortalis horrorem

implantet, necefse imprimis eft, ut

!

Dpe Harroze ptecati tartalis

ex patte intellectut& gencter fibi non

conczpændo.

perfun&ornam , fed bené radicatam

!

LAH !

peccati maliti& cognitionem ,. qüOd

f

T ordinzté proccdam, i incipiam

fiet fagaciter meditando naturam , ef-

(

à ff)" 2

à dcümnone horroris peccati.

fc&us ac circumflantias peccati. De-

M

Hotror itaque defctibi poteft, quód

indé ex parte volunta,tls d:bet fæplus

I

fit quædam bona dlipofïtlo voïunta-

eliceré a&us averfionis, deteflationis,

Hl

tis, vi cujus anima Peccan averüo-

contritionis , & pracrtim tempore

hi

ü

T

tenta.

hn

r

—

DE ANIMA P.URGANBA PARS I. CAP. ILl. CONSID. 1.

éf

ls

tentationis actus fortitudinis, getic-

fleritate Paradifo expulit, ob gratiee

(v

*

(

[

tose fefiftendo malis (üggeftionibus

ptivationem à facie fua projecit, tot

& motibus patfionum. . Sed quis au-

miferiis ipfiqué morti fübjecit. Pau-

m

étorum malitiam peccati nobis ad

ci5, ipfe eft , qui dicit: Im enatutino

]6

ïvia'-:

amuffim depinget ? Ego plané hujus

interfiiebam — omnes . peccatores. terree

füm mentis, quidquid .Aícete, quid-

O Deus tottus bonitatis, ubi funt mi-

L

quid. Theologi , quidquid univerfim

fericordie tue antiqua ?. INonné cüm

fit

Scriptores & Doctores de gravitate

Angeli non effent, ex merá miferi-

«l

peccati dixerint ac fctipferint, minus

cordia de nihilo creafti? nonnéecf-

n

effe, quam eftinfe, folumqué Deum

dem à die conditionis füg gtatià &

eífe , qui hujusmalitiam plené com-

perfe&o decore perornafli, in filios

ïäï'l.of

;Pxæhendere valet.

Quia ipfe folus

tibiadoptafli, per pratiam propria

r

eft , qui füpereminenter compre-

tuz natura coníortes fecifti, Glorie-

S)m?

hendit excellentiam fu& Majeflatis,

qué tug, inquantüm in te fuit, par-

m

qu& per peccatum offenditur ac vi-

ticipes reddere intendifli? fimiliter

jorïol

l:

lipenditur, ipíe folus perfc&é com-

& hominem magnificafli füper opc-

tl

gtehendit univería rationim ponde-

ta tüa ; omnia fubjecifli fub pedibus

Itora

ta, que quodvis peccatu

ejus; pofuifti eum in Paradifo vo-

*vant.

?l] aggra-

gmüä;

luptatis, ut poffideret eum in pace,

[

Confidera : itaqué primmó , quan-

coleret abíqué difficultate , percipe-

m

tum dcbeat eífe illud malum, proptet

tet fru&tus ejus in füavitate. Elomi-

quod Deus crcaturam rationalem À

(C[rah j

nem cteafti juxtà fimilitudinem tuam,

yde

fe eternaliter projicit, & cruciati-

ut poffet per gratiamtranfire ad glo-

njitil

bus fempiternis adjicit ? En ! hoc

tiam, & per Paradifüm ad Kegnum

nb

Deus facit, cujus natura bonitas.

Pjä'l. 103,

coelorum. .Omnia in. fapientia fecifli ,

.24.

yíid-

Pjal. to5.

Propter peccatum iratus ff furore Do-

V. 49.

€ nibil edifli eorum , qua feeifli : mec

Sap- 1t.

w

minus in. populum fuum , c» abominatus

enim odiens aliquid confituifli , aut fe-

-

]

.

$o

*efi hareditatem [uam.. Ptopter pecca-

dfi; Cun&a quippé, que feciíli,

d

u hä-f

tum in ira fua jam futere legitut.,

vidifti, quia erant. v«lde bona. Non-

em'fi.

r

qui ab &terno nec unquàm iraíciant

C&J ]

indiguari pottit, hereditatem füuam

né tues Deus meus , de quo dicitur: P[/al.144-

Miferator & mifericors Dominus : pA- y, g.

i 000

obominari dicitur,

qui implet omae

tens C multusm mifericors. Suayis Do-

P(al.14.4.. animal benediction

j

Y.16.

e. Deus, cui pro-

aninus aniverfis : &» müferationes egus

prium eft (amper mifereri & patcete,

li

fuper ommia opora ejus. NNonné tu es Sap. s.

ff C?

2-Petri.2. Angelis peccantibus non pepercit , fed

Deus, de qtio dicitur : quoniam Deus y, ?

u

y.4.

vudentibus | Inferny deiradlos in Tarta-

,D

tortem non fecit , nec letatur in peréi-

Pal 109. rum tradidit. cruciandos,, i 2

i

udicium

tione vivorum , creavit enkn , ut. effent

jipo

v*!a

TOfervATR ,. Q originali mund

9 nou pe-

omnia. Undé etgó modó mots , un-

40

Pjal.35.. percit. Adamum cum totá

n

Y. $0,

' fwä po-

de quotidiana funera! undé petditio

d

j

ff

Tracl. Il. Pars X.

tot

h

€6

fTRACTASUS iL

tot hotninum , ütonnemo im lu-

ut $cl unum mortale þ'e'ecätfüri'!*-ifiiä

Ls

militate cordis fui ità te intertogare

puritum relinqueret, Quafo hono-

[

Pal. 88.

non dubitaverit : Numquid enim . vané

rande Le&ot , quid cogitates, fi con-

Ü

V. 48,

conflituifli omnes filios bominum ? Va«

fpiceres proprios filios à fuismet pé-

K

dé tam . borrendus lapfus tot Ange

tcntibus ardenti rogo. aut . ealci im-

f

lorum ? undé tot bella, tot feditio-

miti? quid', fialiàs dile&iam . ma-

&

ies, tot rniferis, totqu& mala in uni-

trem fübitó videres à proprio filio

7

E.

verfo Mundo , & quidem fingulis

liquato plumbo immefgi? nonné

feculis ? Undé Infernus, unde at.

M

)'ï

diceres sut hi parentes tyranni. funf

ulh

dores ferapitetni , & cruciatus tami

aut filii nefandum deli£tum commii-

b

M

attoces ?. Audio Domine tvum mr-

ferunt? nonne affereres: aut hic fi-

De

lsf

Lt

Pv

Ro . $.

hi Apof

um refpondentem

ius in Phrenefin lapfus efl, aut ma-

i,

7;79"120

unum bominem pescatum

i) bunc

ter tale ícelus patravit, ut alià vià

filo

anundum etravit , em per peccas

convenienter purüri nequeat. Jani

fg«

tum mors. Peccatum eft cau(a & oti-

vide ; talis eft amot. Dei etgà fin:

fjo

go omnis mali, ómnis miferiz, om-

g£ulos homiàes , ut in comparatiotie

fm

nis pcenz , ommis vindicie. Si pec-

hujus. omhis amor parentum etga

Toy

catum nomn effet , fots non eflet;

fuos liberos ( etfi intenfiffimus ) fif

Die

Infernus non effet ; perditionon cflct,

potius odium , quàm — amor dicen:

p

bella non fotent , mundus Paradifus

dus, Nam quis pafentum urquamt

fti

fotet, & homines in Deos evaderent.

tanta fecit, ac tanta pertulit profuis

u

Peccatum eft illud attum, horridum;

filiis, quanta fceit, ac pertulit pró

itm

rmortalibus bertigtrus Deus » & tamefi

fqualidum, atroxque monftrum,qued

füccendit'Infetnum » quodcruciat ami-

peccantes eterná excludit vita, neé

W

mas, affligit fpiritus, irritat Altiffi-

non fempiternis cruciatibus addicit

Q

mum, & in tantüm quidem, « (tefte

Fuitné aliquandó talis amor,qualis cft

i

TOWT-.?-

fan&to Bernardino Senenfi) pro rofo

inter JEfam £lium & Mariam a«

T

ferm. 12.

amunde won dymitteret , quin fkos , quos

trem; ék tamen quocunque Matis

&

Art. 1. €.1« Creayit , quos Sanguine fuo vedemit ,. fi

peccatet, motnento codem - quoqué

£os in culpa mortali inVenerit ini moste,

gloria & gratia excideret , nec nofl

1

quin gladio aterna damuationis occidat,

captiva diaboli fietet. Et quid dico

fü

etiamfi fugerent. fub. cMamydem Maria.

de £liis hominum? quid de Deipatà ?

Ti

Quinimó. fi ipíammet fan£titfimam

afpiciamus unigenitum Dei , coti- Yaitt: ff

Virginem Matrem in hujufmodi in-

ternplemur eum; defpeit4m Q* mo-v.j

T

wenitet, fieütiquám et parccret ; &

Viffrmuuin virorum , virum. dolerim &

Nulhb'l etes

fi alitet peccatum tollere aut punire

füentem. infirmitatem.

non poflet;nifi deftruendo uniYerfimà

nim tam lueülenter nobis gravitas

omnes Beatos & totutn Univerfum,

peccati oftenditur , ac in Chrifto pà-

ä;

hec omnia potiüs defltucret, quàm

Hente; quia talem mortem niundts

3l

Rnee

p

w

" d

^T

DE AN

x

MA PURSANDA PARS L CÁAP. H. CONSID. L

65

at

2

üec unquàm yidit , nec ur

ALl

uatn Sol

mirati fumilia, define mirari, fi agnutm

[o hn

'áfpexit , qualem coeleftis Pater fuper

& lupum, fi elephantem & murem,

5 g

Unigenitum füum feti decrevit; (u-

f1 gallum & leonem familiatiter co-

ómepe

per eum, quem.tanto amore, tamáue

habitare confpexeris. Define mirari,

a

neceffarió femper, ac féipfum amat.

fi ignem & aquam in codem ligneo

iam D

Si. caufam. amariffimi hujus calicis

vaículo , aut fubjecto, confpexeris,

t fió

quaris, dicitur tibi: Propter fcelus po-

pacificé inviccm conquiefcere ; mi-

Iíate

rv

h:

^.

$

H

ó

) f

puli mei percuffi eum.. Peccatum , &

tare potiüs, quód non in momento

anni n

V. $.

nihil aliud, & quidem peccatum alie-

deli&o íuccedat fupplicium , quis

Y eonim

num ,-fcelus populi intnoc

€13

ub

tiffimo

contrarietas ignis & aquz ne à lon-

xit hic f

Dei Filioomnem Sanguinem expre(-

gé quidem poteft comparari contra-

TU

fit, inter (celeratiffimos reputavit, &

tietati, que inter Deum & peccatum

TE

morte crudeliffimàá affecit. Pro certo

reperitur. Pugnant quidem , & op-

a J

etgo tene , peccatum effe chimgram

pugnant fe invicem ignis & aqua,

efgä, f

njonflrofiffimam , belluam ctudelif-

at hoc non ratione fubftantie , fed

xparafiofr;

fimam,malüum maximum. Hoc cog-

1atione duntaxataccidentium feu proe

novetunt omnes fancte vereQue à

um d

prietatum , caloris fcilicet & frigo-

m ) l

Deo illuminate animg ;

unde ut

tis ; repugaantia veró inter Deum

yr d

peccatum effügerent , omhnes hujus

& peccatum eft fübílantialis. Eff

y u

mundi plagas pro nihilo reputárunt;

quidem naturalis antipathia inter lu-

unde & magis peccatum , quàm In-

pum & agnum , non tamen effen-

jj gl

tült (f

fernum tieuerunt.

tialis, ficut inter Deum & peccatum,

du

Confidera fecundó , caufam, cue

Lupus fiquidem ptoptereà non defi-

Deus ità in peccatum defzviat , effe

net effe lupus , tametfi abíque odio

vin, 7

us 3&(]]0'

infinitum odium. lllud quippé per-

vivat cum ove quictus : Deus econ-

feqæuimur . quod odio habemus, &

trà neceflarió ceflaret effe Deus, quo-

quó res aliqua majori eft odio , co

ia

cunque momento definetct odiffe

debellatur acerbiüs. ldcircó , qyia

peccatum. Similitet quoque pecca-

j Qu*

Deus in tantüm odit peccatum, in

tum non foret peccatum, fi ceffaret

quantüm amat feipfum, non eft mi-

. g

tepugnare Deo. Hinc ctiam lucidiüs

tum, quod peccantes tam acerbé per-

intellges , cur Deus potiüs totum

u

multet ; fed potiüs mirandum eft,

Univerfum deftrueret, quàm , ut vel

eD€le

1(r'

quod peccatorem non protinüs in

j

Qu

unum peccatum impunitum relin-

momento patrati peccati jufto füp-

queret : quia fcilicet deftruendo Uni-

[,;,6"""

plicio afficiat, Nam quis non in ad.

veríüum manetet idem , qui fuit ab

Wm Ü

| mbï d

mirationem rapetetut,cetfiéns,aquam

etetrno , femper fan&tus & immuta-

igni debité approximatam , velad

bilis Deus ; fi autem aliquod pecca-

atb

horam parcere ; . ne dicam per dies

tum neque per remiffionem tolleret,

lo

aut meníes ? Sed amabo te , define

neiï ue pcr poenarum inflidionem pu.

TA

Z

nifet,

j

o^

63

TRACTATUS-II.

litur , quia tunc eó modó petit, qué

nitet, &confequenter in aliquo fub.

je&to impune' relinqueret, non pof-

fieti cocpit. Hunc ultionis modum inr

tantum Deus defiderat ,

ut etiam à

fet amipliüs dici de co, quód efficaci

odio pro*fequatur peccatumr, & id-

dananatis paertitentiam Fu-f'cxpereg f

circó non reéte ampliüs diceretur

per íuos fc actus digné converterent.

Deus. Quia non minus eft de effen-

Qur veró Infernus 1gnoret omne

tia Deltatls efficaciter odiffe peua-

conveMionis auxilium, granæun f

tum , quam amate fexpfum Intereà

miedium ? fuperfluum eft quareres

tamen , quód Deus per multos füb-

Dico enim , necefle effe , ut eeffent

inde' antios peccantibus parcat , ex

univería media, femel compræhenfa

co mlmme CVHTCI[UI'

quód minüs

ultimo termino, plené qUIPPS dam-

peccatum averfetur ,. -fed potiüs per

nati, in fuo ultimo termino necdüns

hoc declaratur nobis odii magnitudo,

effent , fi adhuc teverfionem & con-

Qlæ

quia non ideó modó cit langanimis

verfionem íperare valerent.

in tolerando , ut nunquàm fit juftus

igitur fuprema Deitatis (aprentla qui«

in.vindicando ; íed ideÓ modo di£.

bufvis rebus certum demque termt-

fert ultionem diutiüs

ut ulcifcatut

num conílituit , mirum non elft , f

acerbiüs ;

quemadmodum inter ho-

certo fimul & fine mediorum vianx

sines vmd1&1 ncnnmqumw fat dià

concludit. Facit nempe fapientiff-

éiffertur , ut fàt apté fumatur. Idcó

mus Deus , ficut. Princeps quidam

nos Deus ad poenitentiam exípectat,

terrenus, non ut ejusdem imitator ,

ut peccatunr ampliori ultione afficiat,

fed ut exemplar & auctor. Habet

quia longé major gloriofiorQue eft

forté Princeps hoftern fibi infenfitli-

vindicta, fi peccata tollunrur per pae-

minum , quen in OH'IRC.ID locum pet-

nitentiam , quàm fi multantur per

fequxturs adeó ut plaré neíciat , quó

lg nem.

Sicuti reverá major cft illa

fugiat, donec in domum cujusdam

ls z

vindicta , gus inimicum omninó

w

&Y

Prmc;px fübje&i bemgnc fu['aplatuz

7.]3

medio tollit, quam quæ eundem tan-

& abícondaturs quó cognitó, Prin-

tüm afflitione punit. Per poeniten-

ceps , repetitis vicibus, ad fuum fub-

tiam & gratie infufionem peccatum

ditüm mittit ,

? fftt lj

fetió precipiens, ut

H,;

otnino aufertur ,

per ignem autem

nebülo domo expellatur, quatenüs

tartareum puniri quldem potcft , au-

fatali fupplicio eradicetur ; fed quia

Jl

ferri nom poteft. — Et f1 poffet in In-

fabditus perüfht potius favere huic

'o 2[.

ferno: aliquandó : peccatum auferri ,

fuo hofpiti , quàm obedire Principi,

ceflaret indubié etiam: flamma ignis

tandem Princeps juflà irá accenfus ,

graffari , utpete debito: fuo pabulo

volens quidem libenter parcere fub.;

catens.

Nunquám de peecato cone

dito , fed non potens juflé parcere

venienter vindicta fumisur, quàm fi,

inimico, domum illam flammis con-

preveniente -ac confortante divinà

fecrari mandat, ubi fine dubio fub-

gratià, per liberos hominis actustol-

ditus jufié cum inimico urit, quia

illi

DÉ ANIMA PURGANDA. PAKS L CAP. II CöNSID. jA

69

qüc;

ilíi injufte favit. En ! hoflis ifte pec-

ei, quod-alienum eft,. nimirüm

min

catum eft, nam quocunqué fugit,

peccatum , & ideó in illud iri vin.

ia

Deum juftum vindicem fentit. A(;

dicte depluit ; quod eft ipfüm anima

2

cendit hic Dei hoflis in Celum fur-

perfentifcit, quia: jam à füo hofpite

Fent.

süm , & fuit detrufüs, intravit Para-

Íéparari & à pluvia poeaatum am-

m

difum, & fuit expulíus ,. defcendit

pliüs fugere nequit. Quocirca ó Le-

f

ad Inferna deorsüm , & fuit catceti

ctor maturé füge peccatum, ne ali-

Iefes

datus. Ethoc vel maxime adauget

quandó fruílra nitaris fugere vindi-

[fent

odium , quo Deus peccatum adver-

ckam. Mijerere anima tua placens Deo,

atfb

fatur, quia fcilicet iftud tam abomi-

Q contine , €» congrega cor tuum in Fl go.

nabile. monftrum femper & ubique

fancitate ejus. Diü noäuflue mente ?. 24.

tam neceffarió intuetür , quam ne-

revolvens Scripturam dicentem : Nen

ceffarió fuam bonitatem contempla-

COH-

miferearis vimnibus , qui operantur ini-

Qui

tur 5 cüm tamen homines fuos . ini-

quitatem. Puniendum eft peccatum ( in-

Pfal $.

v' 6.

qui«

micos fepé fugere , aut faltem obli-

quit fanctus Auguflinus ). ff punien-

In Pfal.

ttmi

vifci queant. Hunc hoflem homoin

dum non effet , nec peccatum effet. Pra-

LÉ

füam domum toties benigne fufcipit ,

veni illtum s. mon vis ut ipfe puniat? tu **

at

quoties peccato confentit , hunc hofté

puni. " Impense expende tecum , an

xl

homo tádiu nititur abícondere quam-

ergo illud amare poffis, quod Deus

dià differt poenitere.Monet, jubet,re-

jdam

infinito odig períequitur, quod Deo

0f ,

jubetqué Dominus , etiam füb inti-

abíque omni conventione infinité re-

abet

matione incendii perpetui, ut mon-

pugnat : Peccatum inortale ( at Dio-

iff-

ftrum pellatur foras , aft aliam . re-

nyfius Carthufianus infinitam diffrmi-

fpotifionem ab operibus peccatoris

litudinem. babet à puritate [andlitatis ,

u pcf:

nen acquirit , nifi illam illuforiam

& reditudine aquitatis. Quamquam.

qHO

st

ljaiaz$. apud l(aiam fcriptam : Manda , re.

omnes crcatura , ctiam ipfa puriffi-

F. 12.

&tu

mandas manda, vemanda, ex[pedda re-

ma Virginum, infinité diftent à Deo,

ex[pecas e-x]pe&a Teex[pecta , sodicum

if

habent tamen fingulæ fuum efle ab

Zerem.i5, i , modicum ibi. Tandem. veró tam

eo, & eidem aliquo modo conve-

i

l

y' 14l

turpitet. illufus, & peccato poftpo-

veniunt; quia continentur in ille

E

fitus Dominus adimplet, quod Ícrip-

tanquàm effe&us in caufa, folum

euä

píaj].2; tum eft : Ignis fuccen[us efh in. furore

vero peccatum nec in ullo qui-

Ua

V. 2t.

mto. Ignis accen[us efl in 7acob , Qv ira

dem termino eidem convenire ,

mic

é[cendit in Yrael 5 adjiciens domum,

aut in eo contineri valet. Quin imó,

ïiPir

id eft, peccatricem animam perpe-

peccatum nec cum ulla creaturaquid

(us f

tuis flammis, non quia eam, tanquám

commune habet , fed omnibus con-

(üb

opus fuum odit; fed quia illainimi-

trariatut.

Imprimis nullam habet

ct

cum nutrit. Amat nempé Deus in

convenientiam cum ratione, quia

of

anima , quod fuum eft, & ideó to-

eft error contrà rectam | tationem.

i

tum ejus effe confervat , & odit in

Homo ( inquit Seraphicus Bonaven-

?

j

tuta)

^

l

Ji

^

79

TRACTATUS Ib

.

tUra) CR peimt , errat in infimitum ,

funt mostis fententice fabricatofes, &

lh

THE . quia finitum preponit infinite. INec

quidem toties , quoties tale quid

U

£ompen?- eritm habet. convenientiam cum ho-

agunt, pro quo, non nifi morte Sal-

Theol.

vatoris fatisfieri valet. LIndé fan&us Aptid

minis fenfibus , aut alia re, g'fgzia

Dionyfius dixiffe, ferturs fudai , qui Henricit

verit; 7- pamani fenfüs, aut quidquid inveni-

1.6. dj

tür in ferum natura , faltem funt

Deum gït(cijxerftnt ambulautem in ter Engel-

DediVi- Aignid; peccatum — veró nihil eft

ris , minds peccárunt , quam qui offen- £*4ve "

derumt fedentem in Celis.. Ktà eft: Ju- Luce E-

gis NOnI- Y 8^ ut divinus Dionyfius loqui-

mä'::dp -ä turt

, ipfo quoque , quod non eft, abono

dii erant minds reprebenfibiles , qiam Y4"$-

P 464* "henigs, Pro ! excaecatum -mortalem,

novi crucifizores, qui manibus. G xer- patte t

qui Deum , infinitum bonum, infi-

bi; mortem illi accev[ant. : immortalem Dom.

nito amore digniffimum ; infinito

mortificant , inerucifigibilemcrucifigunt. quinqu.

$. Btr-

odio profequetis , ut infinitum ma-

Nam fi Judeificutnos, Kegem glo-

Qm

nard. de

Mi

f[e.

lum, Creatori, omnibus creaturis,

tig cognoviffent, nuaquàm eundem

crucifixiffent.

duol. if

& quidem tibimetipü famm8 dif-

conveniens,ftulto amore profequaris/

Ad fecundum quod aitinet, quód eur.im

'Tertio confiderabis, te per quod-

nempe mortaliter peccans , Deicida Emat;

& deftru&tor Deitatis efficiatur, pof- ftr. z-

5

vis mortale. peccatum effici Chrifli-

cidam, Deicidam, totius Univerfi ,

fet ctiam füfficienter probari exan- Paícha.

omnifqué ordinis perturbatorem, ac

tecedentibus; quia nempe peccatum . Cor. 4;

deflrucorem. Et quidem , quod ad

adeó repugnat, utíi fingamus pet f .

impoffibile, Deum pofle deftrui.tunc

primum ajtiner , res clara videtur :

nam quoties quis ponitcaufam mor-

hoc fané fieret per peccatum ; tum

tis', toties mortem intuliffe ceníetur,

quia aliud nihil poteft affignari, quod

diving bonitati repugnat; tum quie

fez vt (Philofophi loquuntur) qui f

caufa caufz, eftetiam caufa caufati.

turbitudo & abominatio infiüita ficut

Quia igitur fingula peccata, qüæ ad-

eft omne peccatum, eft fuffici&sad oc-

huc hcdié comtaittugtur, non mi-

cidendum omneillud,quod eftmortis

nüs funt caufa Dominice Paffionis,

capax;prafertim eó magis,quó magis

ac proditio Jude vel perjurium Pe-

cognofcitur. Quia ergo certiffimum

tri; quia eque propter illa Chriftus

eft, quód infinita abominatio mot-

de Colo defcendit , ut pro eis fatis-

talis peccati fit Deo infinité perfpe-

faceret; ac propter ifla , meritó di-

&a , fine dubio illa füfficiens effet ad

enecandum etíam infinitum bonum,

cendum eft, quód quivis mortali-

fi illud foret occifioni fubjeftum.

hi

ter delinquens, zqué fit carnifex

M

Chrifli , quàm perverfi Judei. Et

Nequé dicas, ex hypothefi impoffi-

quid dico carnifex ? catnifices fiqui-

bili nihi! fequi; dico enim, nihil fe-

dem fuerunt duntaxat latz fenten-

qui quidem in effectu , fcqui tamen,

quód in affc&u ipfum Deum occt-

ti& cXecutores ; peccatores .autcm

dete

p

Df ÁNIMA PURG"A*N*D.&. PAÉRS L. CAPE/IL CONSIB

/

1

-defe contendat , quifquis mottale

ab homine injufté effc hominis , dis

ädatfiä.

l

V, 25;

7- peccaturi paírat; quia, quemadmo-

citur & eft homicida. Quód veià

M

düm omwis, qui viderit mzuliereia ad

fnortaliter. peccans à Deo rationeiti

i

éoncupi[cendum eam , jam metchatus ef

ultimi finis auferat, inde patct, quia

T

li

j^

eam incorde fio, quamquàm cutii eá

ultigium. fautm fitiem conftitvit iri

TE

ii effe&u non poffit coticubate; ità

creatut2 ; uti docent Theölogi curti

SmTbodias

E

j m Pml

éetiam omnis, qui affeCtaverit ttuci-

fuo Principe dicente : Quanti* i

quaft. 28.

Ju u

date Dcum , jam trucidavit -eumæ in

ajfedum y praponit creaturam Crextori;

de ytr.a.t

L

um "

corde füo , quamquàm in effe&tu'ci-

diligens plus ereatiram quim Cfeato-

yr. !

deti nihil poffit nocere. Hoc nobis

rem. Hac (unt verba , que .etiam

)df em DIW'

non obfeuré ftriptura 1nfinuare vo.

fàxcum cor deberent. emollire; quid

gunr

q

luit, dum de Deo ait : facus. dolore

enim tám horridum , quid ploratu

ii

h

tordis intrinfetts, delebo , inquit. bomi-

lo- À

Genef. à.

tam dignum, quàni audire, quód

jn*

ném. O füpet(an&iffime Deus! tune

creatura Cfeatori preponatuf£ , res

B? 85

effentialiter irmpaffibilis ; dolore tan-

cfeata plus quàm Deus atnetut ? &

i potetis ? & quidem intrinfecüs?

quideni fé&piffime res tara. vilis, tarri

'.ïuw ('»,

Sané lethaliter vulneratus effe credis

abjeQa , tamqué tuípis , ut eam

d P

,

íür, quifquis intriffecis iti cotde à

Apoltolus etiam riomiriati prohibeat:

,

vulnerante tangitur ; etgoné creaturá

Ceflemus jam invehi in lMraélitas,

ex- "

PþiäfOfu

(

füum Creatorem , à quo vitam acce-

qui mutaverunt gloriasi Dei in fi-

y. 20;

ctult

n

pit, immortali vità privavit ? Vità

rnilitudinem vituli comiedernitis foe-

T

ol(

f

jl

quidem privari nequit immortalis ,

num, invehamur potiüs in noftros

Vità tamerí etiridem privare conteti-

idololatras, qui non folürmn ploriam

g

[un

dit peccando ereatura mortalis i tum

Dei mutant ii ftmülitudinem — vituli;

v

n

h

aliquio modo ex fatione jam datà;

fed eandermi quoqié poftponunt vo-

praíertim veró, quia à Deó aufert

luptati hircinz ; fümmüm bonumi

du

fationem ultimi finis , habendo pro

bónobrütorum , fürnmum pulchrum

de á

[j

füo ultimo fine bonum creatum &

tutpitudini, irnmortalem feetenti va-

yort

commutabile; & lioé efficaciis pto-

fi ftercorum, Deuin sternum dele-

p

bat, quód mortaliter delinquens, fit

Gationi ihomentahet. Qu autes

]munï

vere Deicidii reus ; quia £atio ultimi

non Horfent hune ihexplicabilem

m

finis nihil eft diverfum à Deo.Sed eft

cotiteimpturh ? qua meíis non ob-

afpe-

adeO de ratione inttinfecà Deitatis,

ftüpefcit iflam intolerabilem injuri-

fa 24

ut Deus non effct Deus, fi tiorieffet

ám? quis intellectus capefe valet

QU Es

ff

4tpic. t

Alpha & Ornega, principid. & finii om-

iflhanc itifinitàm imalitiam ? Stultum

"

uf

LA

nium refum; ErgÓ quiíquis à Deo

eft, fe excufate , dicendo : ego non

n

aufett tationem ultimi ; aufeftab ip-

intendi Deum coritemnere, aut ctea-

)

fo totum effe Dei, & confequetiter

tut& poflponere; tminüs in creátura

nfgl

fcÓk dicitur Deicida; ficuti aufetens

meum ultimut finem confiituere ;

ca

e

k

ïRACTA*T-US 11.

9L

& eam velut Deum colere. INonné

mymus) quàd. «liguis iudic;tar sdolola-

(lulé dixiffet Ab(alom : ego nolo

174, qui duo grana tburis offert creatu- Ad vuffi-

patrem meum füe folio movere, fed

ra, qua debuit Deo offerre 5 & illg non cum Mae

tantüm locó ejus thronum confcen-

judicetur idololatra , qui totum fervi- nachun.

detes lNonnejfilius, fuo patri por-

£ium vite, quod Deo debuit offevre, offert

rigens fortiffimum toxicum , ftulié

creatura.. ldololatra quidem non es,

aflereret : ego nolui parenti mor-

idololatriá fpeciali, es ramen idolo-

tem inferre, fed duntaxat meum ire

latrià generali ; quia ( tefte fan&bo Cy- De dupl.

furorem in eum effundere? Aftlongé

priano) quidquid hommo Deo antepomt , Mart.

adhuc ftultiüs eft, fe excufare blate-

Deum fibi facit 5 — Sicut facit revera

zando : nolui per ebrietatem aut lu-

omnis mortaliter delinquens, utpote

xuriam meam à (go Throno Deum

eligens potius adhezrere creatutg ,

propulíare, aut eundemenecare, quia

quàm Crestori ; nec alium fibi finem

infinité plàs implicat, poffe effe plu-

prefigens , nifi fruitionem creaturg

»

.

fiof

tes Deos , aut plures ultimos fines,

vel propriam dele&tationem

quàm dari plures Reges in uno Re-

enim poteft íume male operationi

gno. Effet quippé quilibet ultimus

Deum prafigere , utpoté in quem

finis, & non effet, efTet Deus, & non

Ex

nüllum eft malum referribile.

his utique demüm capies , quód mi-

ia ais nE aE ^ ; — ais P m sicul ia A T

peutr.32 ellet s quod tepugnat. Fidete (inquit

p- 3 go

iplemet Deus perScripturas) quàd ego

fericors Deus hominem etiam ptop-

i

[in folus , & nox fit alius Deus prater me.

fer unum mortale jufüffim: &terng

damnationi admandet ? Nam fiquis

b

Mar 12, Unts eft Dew ,. v wmon. eff alius pratv

£un.

NNec Lucifer dixit : dejiciam

Imperatorem aut Regem occidete

q

y.3-

il

Aldffimum « folio Kegni fui , fed

attentet, licet fotté fatellitibus se-

pellatur,: & impediatur , quo miníis

i

g?ziæ,fe?. duntaxat : Sumiló ero AltiffÜumo. — .rà

P.l 4

pariter , non efl opus ad Deicidium

queat opere complere , ad quod fe

Ü

in affe&u , ut bomo in a&u fignaro

in corde refolvit, nonne' talis nihil-

3 Deo rationem ultimi finis aufferte

ominüs fecundüm omnia jurà reus eft

H

intendat ; fed (utficit, quód hoc ipfum

mottis ? Et pofito, fi Impetatori au-

in a&u exercito attendet , habendo

fertet yitam &ternam, nonne equé

nempé pro füo fine, & colendo pro

meterctur privari vità eterna ? quia

fuo Deo,creaturam , eo ipío enim

inter poenam & deli&tum debet effe

.vult Deum, non effe Deum. INeQque

aliqua proportio- Jam fic : homojn

PÍal.142. obgannias ulteriüs ad excufandas ex-

affc&tu vere' privat Deum vità ater-

V- 49

&u[ationes in peccath : Ego autem nec

ni, vità diviná , immensá felicitate,

creaturam ut Deum «olo, fed adeto

& omnis boni incomprahenfbilita-

unum Deum, & hinc non fine in-

te ; ergo metctur privari non tag-

ä

juzia idololatra vocor. INam ridicu-

tüm vitá temporalt, fcd vità infuper

lum videtur (.xefpondet divus Hiero-

&tcrnà , omni yitá, omnique bono,

licet

p

t

DE ANIMA PURGANDA. PARS I. CAP. II. CONSID. I.

73

d

licet Deo , tanquàm vite effentiali propter unum mortale peccatum ju-

"W m,ä«

per fuam füpereminentem excellen-

fe merito privandus' effet. Tam com-

p M

tiam, omni mortis pofIbilitate , fu-

parato huic privationi omnes poenas,

v Md

periori , in effectu nihil poffit no-

tam fensüs quàm damni, & quidem

j

ccre.

Quinimó mortaliter. delin-

non unius tantüm , fed omnium

O

quens , non tantüm meretur privat?

damnatorum , & videbis profe&tó

J

vitá eterná, ad quam bene' vivendo

clariffime, quód omnes fimul fump-

potuiflet pertingere , fed tali vità

te, quafi adhuc nihil fint ad illam

quoQue , qualis eft de eflentia Deita-

poenam , quam unicum duntaxat

vcf;i

tis ; & hocquidem etiam tunc, quan-

mortale peccatum promeretut. Ka-

do homo eflet ejufdem ordinis & di»

t

tioimprimis eft; quoad poenam dam-

n

gnitatis cum Deo , modó veró, cum

ni; quia felicitas omnium Beatorum

inter Deum & . hominem fit infinita

inem

fimul fumptorum, etfi fit tanta, ut

diftantia, meretur honio tantüm ma-

At

fuperet omnem intelle&um cteatutn,

figi

jorem, ipsá effentià divinà imparti-

eft tamen aliquid participatum ac li-

yion

cipatá , jacturam füftinere, quantütm

mitatum, potens abfoluté adhuc in

Deus hominemi in. ordine dignitatis

immenfum - augcti ; é diverío veró

quem

excedit.

Sic videmus fine dubio,

E

bonum divinum, qued peccator Deo

quod rebellis in Regem, nontantüm

in affe&u aufert, & confequentet

;*)d f

€o mottis gencre afficiatur, quo forté

&qualis boni privationem — füftinere

1 prop-

velld

ipfe Regem perermit, fed Iongä acet-

promeretur , eft bonum fimpliciter

biore, ità exigente exceffü digiaimïis,

hii

mparticipatum, illimitatum , irre-

quá regia Majcílas conditionem ho-

ceptum, ac extrà omne - accipere.

cidete

iniais plebei precedit ; (ed quid eft

Quuoad poenam feusuüs ratio eft; tum

35 F

ifta exigua differentia 7 fi compare-

j minüï

quia mqué ille omnes peeneg (unt

tur infinite diflantie inter Deum &

aliquid limitatum, & poffent adhuc

quod í

hominem ?. Kursüs prafatam bono-

infinitüm augeri; tum veró, etiamfi

T

zum ja&uram & poenam meretur

fingamus , illas poenas fore tantas,

£b

peccans, etiam tunc, quandó haberet

ut amplius intendi nequeant , tamef

od

jusad ipíam effentiam divinam ; nata

omninó certum , eft, quod neQue

] u

«arcns jure poflidendi , nom poteft

tunc poflet rcfarciri. eifdem bonum

T.

dici füo jure privari , & confequen.

divinum. His jam adde, quod pec-

j

ter proprie non "punitur, quial ipfi

cator proríus nullum jus habeat vel

:de fuo jure nihil aufertur. Heec ex-

xomo.ï"

ad ullum bonum, adeoQue per ater-

d

pende,honprande Leetor, quód nem-

nam damnationem minimé priyatur,

Jicitle

pe mortalitet peccans , fi per impof-

aut punitur in propriis , fed ei dun-

T

fbile tot bona haberet, quod ipfe

taxat denegatut. mifericordia , nullo

Deus in fuis infinitis thefautis poffi-

n tl

jure debita ; quare , cüm nullà re

dei; quód, inquám , his omnibus

dubie

inf'upä

p;xopriä poflit privari , fine

e

Trad. Il. Pars I.

meritoó

1]

i

fic

Ó

z

iü &in præfedtia Májeflatis infinit&:

ineritó ei paena fensüs quioqué infli-

gitut, quemadmodüni dicitur ; qui

Tertió füprà moduni adauget of-

non habet iri ere , luat in cute. Ul-

fenfam intolefabilis ingratitudo pec-

cantis. Mente perttacta beneficium

terius iflis adjungé circumflántias ;

per quas peccatum & offenfa Dei

Creationis, Kedeinptionis; Vocatio-

quafi in immenfüm aggravatur: uti

his; Infpice totàm vitam tuam , & S. Anto-

nonné tot furt berieficia evgà te, quot ts Pa-

eft primó ; quód homo peccans of-

feridat Deurri, füum beiigtiffimum

vite momentd ? lnfpice fingüla boná duanus

Patrem , & xÍcó non tantum fit reus

tuai quid autem babes. quod sion dc- Part. $.

cepifli, fí. Auteim accéperis, àd quid ac- Tif. .2

deicidii ; fed etiami parricidii s hoc

éft, ptoptet quod Deus juflé. con-

ceptis abuteris i fümmüm contetnp- 7. Cor. 4.

Mz:-lach.i 1

queritut; dicens : Eiiws bonorat pa-

tuni, contumeliatn , & offenfain ? Y. 7.

V. 6.

tanti beriefa&toris ? Didiciftine hoc

trém , €» fervus. Dominum [uum , fi

ergà pater ego. funn , ubi e[f honor meuse

vel ab homine , Velibrutis? 1n bru-

P[al. $4

* Quafi dicat: $i imümicus tReus male-

tis certé hujufmodi ingratitudiüeri

V. 14.

í $s

dixiffet mibi , fuflinuiffem. utiqué ? hoc

iion feperies ; áliami ineherculé grà-

eft : noti ad tantátii rie iráni cotici-

titudinem íuo Doritio exhibuit cá-

táffct, ad quantam tu ; qui fimul nze-

his ille; de quo fanctus Áimbrofius

eun.| dulces capiebas cibos : quem fem-

fefert , quod totà tio&te Dominüri

Dcf dilexi, & meis bonis eriutrivi,

fudim ab adverfario intereimptuiii

velut filiuat; .qui me fimiliter. dc-

mifetabili latràtu. defleverit ; maátié-

buiffes diligere ac liortorare tanquàm

qué facto, cüim intef. confluxaim lo-

patrem, qui milii ex millenis titulis

triinum etiam interfectorem notátet,

mweenpo m

debuiffes (ervite tanquám manci-

mox eufi allatfate , äggfecïi ode de-

pium, & mihi fru&ificare tanquám

motrdere c&pit.En! fic brüta ob daturti

arbor Domino fuo; quia homo in

früftulum þanis fuos dominos dé«

manu Dei fui , ficut-Jutum. i maat

fendunt , & homo poft accepta tot,

'färem. 1$,

y. Ó

figuli. Sed hem ! lutum cogitat ad.

tant4que bereficia velut rabidus ca-

versus figulum s mancipium rebel-

tis, ac leo tügienis iri füüm Domt-

lat adversüs ptoprium Dominum; &

üum ac beniefactorem infilit, haud

filius inhonorat patrem * Secundó

fecüs àc fi.non habetet majotetü

itiexplicabiliter aggravatur offenía ,

hoftem, nifi ipfumi Deum. O quár-

eoquod homo peccet, Dco fibiinti-

tümi eft hoc nefas i fanfum jetié-

Pfal. 56. me praíentes Foderunt.( inquit ipfe

factorem ! & quidern tunc tempotis,

y.7.

in Sctiptura ) anté. faciem meam fo-

é

durn acta fecipit äDeögratiam' cótl-

Jerem.2. Veath : foderunt. fibi. cifternas

.

cifler-

