cutin fine Mundi futurafit abundans

ipfum,pro]amore illius. INihil tam pto-

iniquitas , & refrigefcens charitas;

fundé in infernum demergit, ac amor

lil

tunc quippé Philautia (upremum te-

proprius. Bené quidem dicitur; fi vo-

«

2 Timotb. nebit imperium: Erunt bomines. feipfos

luntas propria non effet,infernus non

V.2. amantes, omnesenim, qua fua funt,

Ll

effet afl ego deamore proprio p lus di-

j

Philipp.2. querenti; non que (unt JEíu Chrifti.

co: nempé fi amor proprius non

y.21.

?|

u

INon poffunt fimul flare du« civita-

effet, nequé infernus, nequé pec-

tes Jerufalem & Babylon , nec duz

Cn )l

ï».

catum , nequé ullum malum, nequé

il

fimul habitare mulieres, nempä inu-

voluntas proptia, neque ulla dif-

li

ordinatio effet.

lier duodecim ftellarum , quz eft Ma-

lNemo etenim

4uPr

ter pulchre dile&tionis & Merztrix

i

Nf"/

voluntate defidetat , nifi; quod a-

Babylonig ,qua eft monftrum proprii

mat: A4mor smeus. (inquit. Augufli-

rj

Ludovic,

lu

if

amoris. . Qkomodo enim fTl fLare [po*

nus) pondus meum , .eó ferer,

(l

Granat.

terunt,amor Dei ,cv Amor mtndi? amar

Iu

quocunqué feror.

De Sion egteffa

in florib.

terrenus € amor cleflis ? amor. carsis

eft Lex , & verbum Dotmini de

Miches.4.

g

y.2.

parte 1.

Q amor fpiritis ? amor propriis & amor

Jerufdlem , ac econtrà egrefa eff

i

de' llo

divinus?. Dogmaeft: non eft aptus

Mulier duo.

Dan.13.

iniquitas de Babylone.

Enbalü

veté atnando Deo,niíi immortuus

decim ftellarum pepetit filium , qui

v. f.

at

Apet.12,.

Luce:14. àmote proptio.

JNifi quis oderit

taptus eft adDeum & thronum ejus

Aff

y.26.

animam íuam , hoc eíft : feipíum,

Meretrix autem decem cornuum fi-

rid

o4^. 13, hon. poteft effe Chrifti diícipulus;

lios parturit plurimos , & foboles fi-

o

y.2j.

nec sjufdem in Kegno coelorum

cut arenam mafis qua defcendunt in

ærCU

cohzres , quoniam qui 4mat animam

profundum maris , usqué ad abyflum

jprüf

[uam , perdet eam. — Anima hic pro

Inferni, usque ad diabolum & Ange-

(

homine accipitür, ità ; ut feníus fit:

los ejus.Ex ea enim naícuntur tmerdae

of

li

£$5

p

fí

n

f

23;0

TRACTATUS It

- €es cura ,ptvtirbationes , mavores.formi-

tudinem pulía; ipfi quoque fornicati

funt in adinventionibus fuis, inebriati

s. Auguf.. dines , in[ana gaudia, difierdie ,. lites ,

funt:;philtro amoris proprij abietunt

lib. 22-dt-yoyg " imfedia, iracundia , inimicitia , fal-

£ivitat.

lacia , adulatto . fraus , furtum , vapina,

in tertam alienam, in terram Baby-

Dti 622. eyfidia , fuperbia .. ambitio, invidentia,

loniz, & fa&ifilij alieni, mentiti funt

bomicidia , paricidia , erudelitas , [avitia,

ci, quia , ut. acquirerent Patochias ,

Prabendas, Canonicatus & Epifcopa-

nequitia, Iuxuria , petulantia, impuden-

tia,fornicationes, adulteria , incefta &

tusore quidem cum Petro dicebant:

contrà naturam , utritisá, fexíis tot fhu-

Ftiam Domine , tu [cis , quia. amo tes

4

cof autem eorum non etat fe&um

fodttt. 21

pra, ad que immundiia, quasturpe eft,

y.15.

zam dicere,Sacrilegia, bave[es,blasphemia,

cumeo, & intrinfecus feipfos ama-

peruria , oppreffiones , innocentium 64-

bant, Conveniunt quidem anté ele-

&iones in Terufalem in Templo ían-

lumnia , circumventiones , pravaricatio-

nes, falfa teflimonia , iniqua judicia,vio-

&o, ut ex confüetudine Officium de

lentie , latrocinia, c» quidquid talium

Spititu San&to peragant ;at non fünt

cum Apoftolis períeverantes unani-

wialorum in mentem . non venit. ]am

collige & expende tecum venerande

miterin oratione , nec (unt fedentes -

Le&or,qualis debeat effe matet , qua

per tranquillitatem mentis, donec il-

luminentut ex alto; fed confeftim

tales pattutit. foboles, & qualis de-

beat effe atbor , quze tales procreat

rursüs defcendunt in Babylonem , ut

cum Saule mulierem confülant , &à

fru&us." Ah procul hinc , pïecul

meretricePhilautia confiltum captent;

inde fugito , quia non eft falus in

Que cuivis privatim refpondet: noli

Babylon .

Mtum.eligere ; quia nequis eum tui

CQNSIDER.ATIQ SECUNDA:

fautorem fpetare , eft homo aufterze

vite, tales fibi quarens imitatores,

qui ipfam in tigore fequuntur; fed

Quinaum. fint Mercatores , Babylonia c»

ittum elige, qui tibi femper benignum

unde cognofcatur fololes Mere-

oftenditaffectum, do&us odia reRrin-

tricis ?

gete , favores ampliare,& fibi fpeciali

affe&u conjun&tos promotione do-

o rcum(pexi, & nonerat auxiliator,

nate; Etfic multoties contingit, Ut ; sss 22

T

W.

a quafivi C non füit ; qui adjuvaret.

fpiritus mendax fitin ore omnium 45

i/aia: 63. Quaefivi interClericos & Ecclcfüafti-

prophctar

»

um feucligentium. Verbó

1170;

F. j*

V. g*4;'

A

cos, ut faltem apud illos iavenirem

quippé dicunt,Domine oftende,quem

tabernaculum Kegine charitati, & lo-

tu elegetis , facto autem quarunt ; ut

cum Deo Jaeob ; íed ecce ibi quoqué

proprio füo corfiodo confülant.Unde

ones

mirum non CH," quód tot cledi

mulixe ami&a fole aba&?, &in foli-

ina-

æ&

DE ANIMA PURGANDA PARS Il. CAP. I. CONSID. H.

2ft

malum fortiantur effe&um; dignum

in medio autfine corrumpitur, quod

quippé eft, ut per ele&um puniatut,

bono Principio cceptum. INec míuüs

cuilibet operi jam completo feria eft

quisquis eligendo peccavit. Sunt &

alij , qui non folüm in corde gerunt ,

imponendacautela, ne vorax vang

fcd & verbis produnt, & manu expti-

complacentiz bruchus abíumat frue.

munt fuum- meretricium affe&um;

&um,quem fedulus operatius magno

Perluftra omnes füpplicationes. pto

labote. produxit.

Infpicienda funt

impetrandis Parochiis aliisquä bene-

(eptem capita befliz cui meretrix in-

fidet, ac examinandi feptem philautize

ficiis datas, & vix in ulla repetiesex-

m

pteffüm ; tribuatur & mihi occafio in

fontes ex quibus omne fcelus omnis-

!

J

vinea Domini laborandi , pro falute

que defectus promant:Sic

animarum vires & vitam infüumendi,

Prinmitus fcrutareperficulaté utrüm

acpro ovibus Chrifti vitam ponendis

anté refe&tionem , dormitionem, am-

fed ubique fimilia invenies : ttibua-

bulationem , recreationem reliquasqs

tut &z mihi lac & lana de ovibus Cihti-

corporis neceffitates. faturandas nul-

lum exindé haurire voluptatem in«

fti, quoniam his pre me ac meis indi-

geo: tefpiciatur meum genus & prod-

cendas ?- utrüm , durante earum rele-

vatione nullam oble&ationem admit-

vi,&non negligatur filius tam fpecta-

tas ? utrüm , eifdem fatisfaGtione pre-

bilium parentum. Sed & vos venerán-

di Ptesbyteri fingulis diebus cuncta

flitá, de habito in illis guftu nullatn

l;

perlufltrate opera veflta, & bené pet-

complacentiam metas? fi ità? profe-

&ó genuiíli deftabiles partus proprii

pendite, quotnam eorumà ptoprio

amore invehniatis innoxia ; examinate

amoris corpotalis.

cujuslibet faciendi operis, proferendi

Secundó diligens examen inflituito

utrüm in celebratione,oratione, caete-

;;

fermonis admittenda cogitationis in-

tentionem ; pen(ate facte intentionis

risQ; fpiritualibus exercitiis non quat-

continuationem, recognofcite & ex-

ras fenfibilem devoetionem, fpiritua*

hibite fervitutis humilitatem. Anté

Eï

lemá; dulcedinem ? utrüm nec trifté-

opus difcutienda fl operationis

tis de confolationis abfentia , nec la-

intentio ; quia , ficut ex vultu

terisde eju(dem praefentia ? utrüm ta-

ï

)l

cognofcimus hominem , ità ex inten-

liaexercitianon petagasex puro fer-

Aphc.17.

tione a&tionis valorem. Inftonte, id

vili timore,aut concupifcente amore ?

[

":

y.5.

j

eft, inintentione multoties invenies

uttüm non, ut temporales miferias

1 /Mol'

Apocal. 9.

Íctiptum nomen rmeretricis , feu pro-

evadas , ut prafentia lucta acquiras,

07 ]44

Y. 4.

ut tuis meritis adjicias, ut adaugeas

prii amotis , & rató fignatum nomen

Dei tui,feu divinz charitatis, Simi-

gratiam & glotiam? & hem! hi (unt

l

litet & totum cujuslibetoperiscorpus

partus proprii amoris fpiritualis.

Tertio difcute mentem tuam,

fàgaciter infpiciendum eft ; quia fiepe

uttüm

lia

,

E.

D

df

2fi

TRACTATUS IL

utrüm delectationes per fenfus intran-

bibifti, cum ftultis mercatoäbus in

tes,non velut gtatos hofpites füfcipi-

Babylonem deícendifti , in confilio

at,cisque cun&torum fenfuum portas

impiorum abjifti, in via peccatorum

fecundüm longum & latum aperiat?

ftetifti & in Cathedra peftilentie fe-

&ecce,partus proprij amoris fenfualis.

dift. Ah abominare capita draconis,

Quartó examina teipfum, an cor

deteftare poculum metetricis , ac de-

tuum nulla unquàm impura cogita-

relinque abominationem Babylonis.

tio poffideat? an nullum unquàm in-

Afcende in Jerufalem divinz charita-

ti$, & eme tibithefaurum divinz ele-

honcítum verbum' per ora prorum-

pat? aut, an nunquim tua malitia

&ionis.

Electorum - character eft;

committat , quod pudor diceré vetat ?

amare Deum , & reprobationis fig-

Verüm

& en ! deteflanda monílta proprii

nutm eft, amare feipfum.

amoris carnalis.

enim veró,óquàm difficile eft,ad poe-

Quintó intertoga teipfum , an non

nitentiam reducere hominem, quife

perfundaris letitià , dum laudaris,ho-

Íemel meretríci commifcuit, & quàm

noratis , promoveris? an non ttiftitia

difficile eft, in melius mutari morta-

tangaris , fi fperneris, negligeris;aliis-

lem , qui femcl feipfum amare con-

quepoftponeris? & hi funr fructus

füevit ; ad hoc plané opus eft ferro,

proprii amoris fibiipfi placentis.

tranfeunteusq; ad divifionem animse,

Sextó infpice cunctos tuos affe&tus,

quod hominem à feipfo feparat. Di-

Rem. !

l

quomodoó íe habeant ad praíentiaac

Xerat iolim. Chrifto Cruci. confixus

y.35-

bona tertena, & ficos inveneris ve-

Paulus: quis nos feparabit à charitate

Apot-17. .

hementes in rebuscolligendis , fer-

Chrifti: nosecontrà infelices non im-

14.

ventes in augendis , t/nacesque in

meritó qugrimusac dicimus: quis nos

poffidendis, nullus dubita , quin in te

feparabit abamore proprio? Agnus(in-

habitent fructus proprii amoris, feip -

quit Joannes) vincet illos, ncmpé Re-

fum extollentis.

5

ge5, qui poteftatem fuam tradiderunt

Septimó deniQ; fludiosé ruminare,

beftie ut fervirent Regine Philautize

utrüm gon aftuté fugias , quidquid la-

Agnus fymbalum diving charitatis

boremaut molcfliam fapit ? & fi ità ?

eft,quia agnus non fibi,fcdaliis vellera

fanéin finu foves fobolem proprii

lacj; portat.. 1mó Agnus ,à Joanne

amoris in fcipío quieícentis. Videfis

vifus ,eft ipíe amordivinus & Filius

honorande Le&or! bec funt feptem

maículus , qui regit gentes in virga

capita pregrandis beftiz , hi (ünt fep-

ferrea , adeó feparante hominem à

tem fontes, ex quibus Philautia li-

feipfo , ut jam juflo in Philautiam ac-

quorem haurit , quo fuos amatores

ceníus furore, fibi pro lege ftatuat il-

inebriat ; quotiescunque horum ali-

lud divi Joannis dicentis ; Reddite illi, Apoc.Hd.

Mu

quid admififli, totiescum meretrice

ficut & ipía reddidit volis , & duplisate v.6. G 7.

hf

Philautia concubuifli,ex cjus poculo

duplicia [ecundüm opera ejuss im. poeulo,

5"0

—

&

DE ANIMA PURGANPA PARS IL CAF. E. CONSID. I!

213

tua Cethza,Philautia,noverca Chrifti

guo mifcuit, mijeete ills dupluns quantum

glorificayit fe, &* in deliciis fuit : tan*

atrociffima,hunc virgincum mulieris

tum date ilitormentum c lucivm.Du-

redimitz Stellis, Filium toties fuffo-

plicia proprio amori, nempé negande

cáfli, quoties amorem proprium di-

omnmnes commoditates, & imponendae

vino pretulifti. ó quoties hoc conti*

emnes incommoditates , fübtrahenda

git ? numeta fi vales , tua peccaia ,

quacunqué grata, & porrigenda quz-

Chriftiqué toties. renovata infpice

cunqué ingrata. Quantum,perdilecte

vulnera, cruotem ex eis contemplare

Lector,ut ftudiofus,ex amortetuipfius

fluentem , tuamqueé reprzhende duri-

delicias quæ(iviPci, tantum modo ut

tiem. INam ecce ! Sigismundus femel

Sacetdos ex tuipfius odio poenalitates

duntaxat parricida factus , per totam

& aflli&tiones inquirito. Redde amoti

fuam vitam nunquäm poenitere dee

proprio juxtà fuperbiam füam;ut red-

flitit, & tu toties, fuafione & malitiá

dat tibiDeus juxtà poenitentiam tuam

philautiz deicida effe&tus, necdum

eXemplo tibi applicato, ex Vità Sigis-

poenitere incipis. Ille Rex Regium

mundi Regis, Deceptus illeac incita"

peremit filium , & tu tantillus, fupre.

tusà Secunda füa uxore , proprium

mum transfigis Kegem, Regumquä

Dominum.

interfecit filium , quem à prima füfce-

Obíecro te, frater in

Chrifto amande , faltem hác horá in-

Ev prop.

perat. Jacet itaqué exanime cadaver

à proptio parente perempti pueri,

cipe Sigismundi poenitentis fectari

wl

vulnere collo infzcto , copiofüs ema-

veftigia, ferig te totum tradens poeni-

N

]

nat fanguis , qui tam fortiter parentis

tentiz, continuisque Coelum pulfans

AIW

i

commovit viícera, ut mox fuper ca-

lachrymis, ut te in hac vita caftiget

daver tuere, lacrymis illud ri gare,ge-

tempeflate ttibulationis ac imbre ad-

mitus edere, peenitens monaflerium

veríitatis, tribuens, juxtà menfüram

Agaunenfe adire, ibidem in fletu&

propritamoris,purgationis materiam.

plan&u multisQue poenitentiis, à Deo

Imitarebeatam Angelam de Fulginio, I9 Yite

veniam patrati fceleris petete , idque

que magis abhorrebat abamore pro- €]i-

unum femper füfpirare, ut in pracfznti

ptio, quàm ab ipfo diabolo. Illam de

potiusppuniretur fieculo ; quàm futuro

quodam latrone , monacho effecto,

refervaretut examini. Siceft: vene-

memorabilem fzpé fzpiüs meditare

P

tande Le&or ; Filius tuus Chriflus,

hiftoriam : repudiato latronum con-

qui in anima tua fpiritualiter concipi-

fortio , povennem ille jam inter mo-

tur ac naícitur , dum gratiá divinà per

:ä

nachos expleverat poenitentiam,cüm

Spiritum fan&um in corde tuo diffun-

Abbatem íuum Firminum fupplex

ditur ; quemadmodüm ipfemet infi-

accederet, ut denuó füo donaretur fze-

Matt. 12.

culari veftitu , & licentià remeandi ad 1 Prat.

nuat dicens : Ouicumque enim fecerit vo-

; APg(Jf

F. $0.

luntatem Patris mei , quiin Celis eff ,ipfe

fxculum. Obftupuit Abbas adtam in- Spirit.

57,616'

qmeus fvater , Q (oror,e» matrr efl.Uxor

fperatum petitum , caufamdue faéte cap. 166.

li

peti-

254

TR onC T

ATUS II.P

petitionispopofrit, cuifüpplex mo.

fortasé : ergóne & mihi, inflar: ad

nachis: Ecceuovem(ut mofHi Pater)annos

du&i Monachi ad Judicem pergen-

dum,ut fponté mea exponens peccata,

tgi in cerobio,Cr quantim potui Jejumavi

c cenrinenter vixi, & cum o quiete

ab eodem ferendam expectem mor-

tis fententiam ? ità cft : eundum tibi

r timorejDei fui in fubjeclione , v

eft,non ad judicium humanum, fed ad

füio » - quiaillius infinita bonitas multa

peccata meavemifit mibis. verumtamen

"Tribunal divinum, te reverenter offe-

efpicio [epids] puerulum. aftantem. C

tas ad füfferendi quamcunid; mortem

ro Patris eterni Filio, contrà quem

dicentem mibi : Cur te occidifà ? bunc

autem. a[picio in fomnis , & in Ecclefía,

toties latrocinales tuas tmmanus elevà-

r cm ad Cemmunmionem pergo, C tn

fti , quoties Philautiz obfecundafti.

vefeorio hac cadem mibi dicentem s C

llle quippé demüm demonftrat, qued

vel uná borá mom fimit we — quiefcere s

À Philautia recedat, qui non poftulat

ideó itaqué pater abire volo , ut pro

promeritam fibi poenam remitti, fed

pterulo ioriar Qyaibus dictis, licentià

ultró & ultrà infligi ; qui Philautie

impetratá, fzecularfque indutus vefte

placentia fugit , repugnantia quarit,

abüt , & nonmultó poft ultimum

& dum ad(unt gaudenti animo ful-

ïaä"- $.

y. 24

füpplicium fubiit.... O fi poft toc in

cipit. Vox fervifeipfum adhuc aman-

tis eft illa

- Mnferat à me virgam

tigida poenitentia peractos annos ad-

huc in quóvis coenobij angulo con-

fuim', & flagellum ejus non appto-

trà füuum occiforem vindi&tam cla-

pinquet mihi ; Filij autem non Íe- pfa] s7.

mat peremptus pucrulus , quid non

ipfum , fed Patrem amantis illa eft: y, g.

faciat toties repetita crucifixio Filij

Quoniam ego in flagella paratus Jum: pr,] 25

Dei. Notato iffa , venerande Pres-

virga tua. C baculus tuus ipfa ime 60lo y, ,.

AGL. 9.

bytet, atque, five celebras, five otas,

foluta funt.. Caterüm ,. vir quidem

five ambulas , five comedis , five

ex vultu cognofcitur ; aft non item

y. 4

dormis , efto femper quafiaudiens

mulier, utpoté, cujus facies multo-

vocem Filij Dei , ità tibi ad cor lo-

ties vatiis depicta coloribus alienam

mentitut fpeciem. — Sic pariter Phi-

quentis : Saule , Saule , quid me per[e-

queri. Popule meus quid feei tibi ?

lautia tam aftuté callet fuam fupere

amice in quo tibi moleftus fui ? ut

colorate turpitudinem , ut vix à

me morte turpiffimi condemnates,

paucis nofcatur. Verüm , quia ejus

Cruci affigeres , Barabba ac mere-

verfütia commodiüs in Tra&atur

ttiei poftponeres toties tam inordina-

tertio detegetur, hinc hic

filum abrumpo.

te, tam nefandé tantáque curá aman-

do teipfum abyffale nihilum. Inquis

K OCK K

* x

CAPUT

E

DE ANIMA PURGANDA PAÁRS IL CAÁP. I. CONSIB. À

255

CAP;'UT $SECUNDOU M.

Dg Decem Regulis

Seu

Homini Pajioniäw,

CONSIDERATIO PRIMA.

Pranetantur aliqua de Paffienibus in. genere.

ttà fationem extollunt. Bafilifcus

Er me licet , five per Regulos

intelligas homines terrenum

priüs confpectus ab homine , ante-

p

*

Principatum tenentes, five fer-

quàm eundem confpiciat , ipfemet

pentum Principes, nempé Bafilifcos ;

moritur, confpiciens veró hominem,

tam primis fiquidem, quàm fecundis

antequam ab eodem confpectus, core

kl

beneé paffiones hominis comparave-

fpe&tum à íe hominem Libithinz

confecrat ; Similiter paffiones , ubi

l

ris Primis : quia vix non ut pluri.

müm homines ceu parva Regna à

à ratione prevente debito modera-

f

propriis reguntur paffionibus, haud

fine reguntur , vi nocendi carent,

fecüs ac tetrena Regna à fuis Regi-

imó prodeffe folent ; ubi vetó tatio-

1 ]

bus ; ità ut ad placitum paffionum

nem preveniunt , humanam mer-

D

AL

totus quafi componatur tortalis ;

tem inficiunt , eamque ad peccatà

meliüs forté dixerim

deflruatur.

mottem deducunt.

j

fl

Secundis , quia, quemadmodüm re-

Pafliones tam ab Afcetis quàm à

Qs

gulifeu bafilifci omnia veneno infi-

Theologis communis numerantur

ciunt, ità & paffiones, ubi femcl cla-

undecim, videlicet : Atnor, odium,

vum artipuetint veneno peccati to-

defiderinm, fuga, delectatio, triftitia,

"

tum hominem intoxicant.

Illi folo

d

Ípes, defperatio , timor, audacia, ita,

flatu ac fibilo herbas fruticefque de.

Prjores fex refident in appetitu con-

:

a

ftruunt atcïue comburunt ; iftz pa-

cupifcibili ; pofteriores quinque au-

j

fiter folo commotionis flatu virtu-

tem in appctitu irafcibili.: Declata-

tam frondes , bonorümque operum

tut rer ifto diícurfu : Certum efl,

aut circa

fru&iferas herbas exurunt atque are-

quód omnis a&us veríetur

faciunt. Illi in capite candidá maculá

bonum, aut circa malum.

Quandó

quafi diademate decorati , feipfos in

igitut veríatu

t citca bonam in. ab-

fira&to confidetatum ; hoc eft: ab-

fublime erigunt, ere&ique incedunt:

& ifte frequentet cornua ctiam con-

(irahendo à ratione prafentis vel

abíens

T

h i

TR ACEWPUS-IB

235

abfentis , tunc eft actus amoris , bo-

det paffio; quia citca illud nulla fe o£-

num enim fecundum ífíe amamus.

fert difficultas füperanda , cüm tamen

Quandó verfatur circa malum in ab-

appetitüs irafcibilis fit, pugnare cum

Eft autem amot non folàüm

jltac&o confideratum , tunc eft a&us

atduis.

odij , malum enim per fe odimus.

paílio, (ed & r:gina paffionum ; eft

Quandó verfatur circa bonum ab-

amor proprius , feu Philautia , non

fens , tunc eft a&tus defiderij , quia

folum vitium , fed inüper quoque

p

illud cupimus nobis adeffe. Quandó

imperattix & du&rix vitiorum i

jide.l

vetíatut circa malum abfens, tunc eft

quemadmodüm divina charitas fimul

a&us fugz, mala fiquidem fugimus,

& in feipía eft virtus , fimul & re-

ne nobis eveniant, Quando veríatur

gifia virtutum. Undé nemini mirum

circa bonum prefens , tunc eft a&tus

videri debet , quöd paffiones decem

delectationis & gaudij . Quandó cit-

tegulis comparetfn , cüm tamen un-

ca malum prafens, eft a&us triftitiae

decim numerentur ; decem quippé

APWI 1790

& doloris ; bonum quippé praíens

tantüm funt , qua& velut decem, re-

gaudio teficit, & malum dolore &

guli omnem íuam virtutem & po-

triflitia afficit.

Et he íex pertinent

teftatem meretrici & beftiz , id eft,

Philautig committunt , obedientes

ad appetitum concupifcibilem ; quia

in eifdem femper aliquid concupi(ci-

incunctanter ejuídem impetio.

At

mus, in malo quidem ejus abíentiam,

ipfa Philautia , tametfi paffionibus

annumerctur, nulli tamenalteri füuam

in bono veró ejus praefentiam. De

pallionibus ad appetitum iraícibilem

poteftatem tradit , fed fedet regina

fpe&antibus ita difcurrendum eít ;

regnum tenens fuper totam paílio-

quandó proponitut bonum abfens ut

num cohortem ; ità ut nulla paflio

in füuum a&um exeat abíque Philau-

affequibile, tunc elicitut fpes ; quan-

dó proponitur ut acquifitu impofli-

tiz imperio. INemo quippé malum

bile, tunc defperatur de eo obtinen.

odit , nifi bonum amet ; neque mae

do ; quandó proponitur malum fu-

lum quis fugit, neque bonum dcfi-

turum , tunc timetur : quandó pro-

derat , nifi in bonum amore feratur;

ponitur ut evitatu adhuc poflibile,

& fic de reliquis loquendo.

Paffio in communi modo loquendi

fed non nifi cum magna difficultate,

tunc ad malum evitandum, vel etiam

imultifarié quidem accipitur ; fic ali-

M

ad bonum obtinendum af(Iümitur au-

qui per paífiones intelligunt vitias

dacià, quz nullá difficultate terretur ;

alij quamcánque animi affe&ionem,

quandó deniQue malum ut prafens

tam fpiritualem , quàm fenfibilem;

fentitur , tunc contra illud exurgit

alij malas inclinationes ; & alij inot-

itacundia , fpirans vindidam contra

dinatos motus fationem pravenien"

mali praefentiam. Circa bonum pra-

tes. Aft in rigore de re differendo :

L]

fens in. appetitu irafcibili nulla rcfi-

paílio dupliciter accipitut

.

nempé

late,

D

DE A—f*J»IMA PURGANDA PARS II CAI;. i. CONSID. I

21j7

jaté , & flricté s Late paüxïo eft recep-

um(oli Deo , quemadmodum divina

tio tei velalicujus forma & in hoc

Scriptura afferit: Deo fubjecta eflo ant-

feníu datur paflio ctiam in rebusina-

ia ine4..... Modus cognofcendi hujus

Pfal.81.

nimatis ac infenfibilibus : fic aer di-

eft, per lumen Fidei , donum fapi-

v.6,

citur pati, dum recipit lucem. Stricté

entiz ,aliosque habitus infufos ; offi-

famitur pro motu partis fenfitivain

cium : myfteria fibi propofita per fim-

creaturz rationali, & definitur à fan-

plicem intuitum contem plari , & bo-

Liä- p dæ

&o Joanne Damafceno : quod fit

num per myfteria propofitum fpi-

fide.

tmotus , «ppetitiva virtutis fenfibilis, in

rituali amore. profequi.

Pars ratio-

imaginatione boni vel mali.

nalis immediaté debet effe fübjecta

( Diciturimprimis virtutis appetitive

parti fpirituali, in captivitatem redi-

per quas particulasà ratione paffionis

gens omnem intelle&um in obíequi-

excluduntur operationes intcHe&tüs;

um Fidei. Modus cognoícendi hu-

dicitur fecundo. fezfibilis: per quàm

jus eft per rationem , unum deducen-

hl

paraculam À ratione patlionis exclu.

tem ex alio ; & hinc officium hujüs

eft , difcurrere, & bonum honeftum,

duntur emtncs OPC*]."AU:ODSS voluntatis

utpoté, qua& cft quidem potentia ap-

per re&um difcurfum , ut tale often-

peutiva non tamen fenfibilis; dicitur:

fam rationali,dilectiene profequi.Pars

)

Tertió :im imaginatione, ut indicetur ,

fenfitiva juxtà re&tum ordinem im-

quod pars. fenfitiva nen aliter cog-

mediaté debet effe fubje&a & fub-

j

nofcat, nifi per fenfus externos qui-

ordinata ip(t, patti rationali , obe-

dem mediate , per internos veró, üti

diendo voluntatis imperio & atio.

ld

eft potentia imaginativa ,immediate

nis directioni.

Modus cognofcen-

(s

dicitur quartó oni vel malis cum quia

di hujus eft. per feníus ; officium

jlio

citcà fenftbilia fe ordinaté habere &c

omnis pafTio ver(atur vel citca bonum

j

profequendum , vclcirca malum fu-

duabus partibus fupetrioribus in fuis

fl

giendum , tum , ut infinuctur, quód

functionibus famulatum prabere, hic

j

paíliones fecundüm íe & in genere

QUiPPä eft re&us ordo ut pats füpes

f

phyfico fpe&te fint indifferentes,ne-

tior dirigat inferiorem , & inferior

ii

qué bena nequé mala ; & confequen-

miniftret füpcriori ; fic ratio adju-

vàt intelle&tum ut credat, & fenfus

tef neque virtofi neque vitiofze?

Ti

Clatiora adhuc iftafient, probé cal-

rationem utdifcurrat . Eft itaj; paflio

lenti , ttes dari partes in anima homi-

ftricté & a&tualiter accepta opetatie

gli-

I

nis: videlicet,partem fpiritualem, ra-

pattis. fenfitivae : habitualiter autem

tionalem & fenfitivam (euwanimalem.

ff)

accepta, eft quadam naturalis pro-

Pars. fpititualis eft ipía intelligentia,

xm[

penfto in. obje&um fibi natutalitct

qua etiam mens vecati folet; hec jux-

conveniens. Utipaffio irz, habituali--

j

f"

tà re&tum etdinem immed?até eft fub-

ter eft propenfio naturalis prorum*

motusiracundisz & ifta pro-

j

jccta & (ubordinata ipfi Patri fpiritu.

Pendi in

Trad. L Parsll.

K k

peníio

u

!f

b

-

278

TRA'CTATUS'I'I.

penfio cf majorin uno homine quàm

uandó homo fe tefle&tit

4fupcr injü:

in altero, tum ex naturali tempetra-

tiam fibi illatam. —Sic demon facit

fübindé hominem ftalté timere , ubi

mento, tum ex habitu fuperaddito.Sic

non eft timor, & excitatin homine

ex natutali temperamento major eft

propenfio & inclinatio ad triflitiam in

motum timorlis.

Sic homo lzedendo

homine ,'in quo abundat melancho-

hominem excitat in homine motus

itacundia.

His breviter notatis,in

licus humor; major propenfio adira-

cundiam in homine, in quo abundat

praxi ità dirigende ac regendae funt

bilis. Tales naturales propenfiones

paffiones confidetatze habitualiter,Sc &

advertimus inipfis quoqué brutis, in

Imprimis paffioncsin gencre mo-

quibus tamen uti certum eft , virtutes

ris, prout jam non amplius funt vc-

lut tabulz rafie , & inftrumenta indif-

vel vitia locum non habent. Quandó

habitus aliquis paffionibus füperaddi-

ferentia , fed jam aliquo vitiofo habitu

tut , jam non funt ampliüs meté natu-

dzlutate , denudande (unt omni vi«

rales, fed vel virtuofz, vel vitiofze,

tiofo habitu quemadmodum in Apo-

prout eft habitus,non tamen funt ipíz

calypfi de meretticedicitur , quódà

virtutes, neque ipfa vitia fed virtu-

decem regulis fit odio defolatione &

tum& vitiorum inftrumenta & quafi

nuditate afficienda. Ità ut habitus vi-

fubjects, Similiter ipfi motus paffio-

tiofià paffionibus penitis removeans

num procedentes ex virtute vel vitio

tuf ac extirpentur, & loco eorum ha-

funt morales,& confequenïer virtuo-

bitus virtuofi implantentur, per quos

Servictau-

fz vel vitiofz , non tamen fub eà ra-

fanentur ac roborentur.

D

tione , fub quá funt motus paffionum,

tem fiioderationi paffionum in appe-

a&us virtutis vel vitii. INamnon ideó

titu concupifcibili virtus temperarte

motus iracundie eft malus, quia eft

tix , & in appetitu irafcibili virtus

operatio ire , eóquod operatio irz

fortitudinis.

Cef

TL

ite Pro-

poflit etiam. effe bona,. di

Paffionibus in genere phyfico , ha*

bheta

bitualiter confideratis, deneganda &&

Itaícimini & nolite peccate;

Pjal. 4.

nec motus fpei femper eft bonus, cüm

abfcindenda fünt omniaea, per que&

y. j.

potlit dives etiam fpetare in pecunia

poffentad inordinatos ac malos mo-

Sic cavenda eft Abun-.

&thefauris. Sed ideÓ motus itz verbi

tus excitari.

gratia eft. malus , velquia prorum-

dantia cibi & potüs, quà plerumq;

paffiones inflammantur ; fic omitter«

pit absque rationis imperio, vel quia

tationis dictamen excedit. -

dz confiderationes ac reflexiones non

Motus paiïïonum poffunt ex.

neceífarie de rebus paffiones accen-

citari vel ab ipfo homine , vel

dentibus; ftc fugi'eudæ occafiones &c,

à diabolo , vcl ab hominibus variisi;

Donec ratione plenum dominrum in

obje&is per fenfüs propofitis. Sic ab

patliones obtinuetit,

uo pcrfc&ä ob-

;

ipfomct homine cxcitatur paílio odij ,

tento, poHüqt etiam

ubindé ad: exet-

cenda ;n

4

.

z

d

DÉ ANIMA PURGANDA. PARS IIl. CAP. I. CONSID. 1.

259

ecndam palfionem occafiones quati,

quilla poffcffio, huic fludio quó mi-

cum fnagna tamen cautelà , 11 pr&-

nüs vacavetis có longxusa juftitia te-

fumpt:oue perdamus, quod timore

cedis; nec unquam enim fimul flare

air9

d

con: fefiq mus.

Lltetius paffiones

Poæumtf nfaalium motuum horrida

ponmws fünt, utadopera virtuofa

tempeftas, & juftitià faecundz mentis

ordinaté concurrant, tam fugiendo

tranqullï

farcn itas.

Prae

ettim VQI'O

e*-icJïwn & inordinatam vþhemen-

fummé neceflria e(t indefinens pa(--

tiam, qmm inordinatum languonm

fionum refroenatio cuivis Sacerdoti ,

& fomnolentiam

m; nontamenin praxl

dmmarumquePaHorl ;tum,quia pror-

Pb C&

f—A'x

Atv

li'Tf'k

aut Íct

ulosé

sus prafumptuofum eft , velle gre-

attendere, an aliqua opera

fit pe-

gem Dominicum paícere , & nefcire

tatio cujusdam , pafbonis vel folius

adhuc fuarum pafhonum pecudem

voluntatis ? fed futficit fcire , quód ta-

gole, 'CU,ITI qma otmnne peccatum ,

lis operatio fit inordinata , & forfan

emnemalum in homine ottum füum

poffet procedere ex aliqu

nordinata

trahit aut ex ignorantia, aut ex malf-

paf'mn'*

Sic voletis Íanar

& in de

tia , aut ex paflione ;

uoniam it$ LP

1gnofantiatn

& malitiam in Sacerdo-

bito ftatu Pohere aiïïoncm'-d'f,quo-

tiescunqué IDCIIHC?DOHCH] ad illtci-

t:bus fupponere nolo, non immeritó.

tum odium in Ííe advertit, eandem

omhia corum crimina, peccata & vi«

confcftim reprimat, omnidifputatio-

tia immortificatis pafï' onibus adícti-

ne poftpofità; an fit motio volunta-

bo, quibus ftudiosé fabjugatis , indu-

tis , vel partis fenfitivee. Jam igitut

bitanter ruet Bab)f on magna, & zdi-

pugnemus cum antiquo Rrpente,

ficabuntur muri Jerutalem igne peri-

pugnemus cum decetm regulis, atqüc

bunt genimina vitiorum , & pinguef-

eos ità expugnemus, ut repudiatá

cent fpeciofa virtutum.

Virtutibus

inducentur Paftores-ficut. velleribus

Philautià, omnem íuam poteflatem

tradant reging charitati, ut deinceps

atietes ovium

coram Áono íuas vi-

ferviant nobis ad ædlficmdam civita-

&orig coronas deponent viginti qua-

tem DLl

quemadmodum ha&enüs

tuor Semores & hocefítomnes Cle-

ferværunt ad edificandam civitatem

ticatüs Ordms.s nec non fuipforum

diaboli.

Sané vixullum exercitium

victores cantabum lzti

Alleluida Apocdz 9.

in vita fpmtuah eft tam nece!ïärlum

Lausc» gloria & virtus Deo noftro eff:

tamqué profe&ui prochum quam

quia vera d jufta. judicia funt. ejus,

eft indefeffüm ftudium rité com-

qui judicavit de meretriee

ponendarum paffi ionum. In hocquà

magná.

enagis prefeceris , eó magis ad pti-

***

mum innocentie flatum accedis, ubi

etat omnium paílienum ad tatio-

nem perfecta f(übordinatio, & tran-

Kk2

€ON-

*

N

160

TRACTATUS I

ATIO . SEC

*a

.

€ONSIDERA

f

non dixit , dum à Deo audivit ; fub

—,UN DA.

te erit appetitus tuus, e tu dominabe-

Genef[- 4.

Cain ,

y».4.

Id eft

risillius. Cui magis credam? an tibi

lu itit

De Paffione Odj. -

fQugienti te non poíle veniam tuo

II[JHA

F*Rimus omnium in terta huma-

proximo concedere ? an Deo con-

num effudit fanguinem fratrici-

teftanti, appetitum tuum in tuapo-

teflate confiftere. , Cui magis credam,

;

da Cain , & primus in homine regu-

foan.

an tibi ? injuriamillatam exageranti ?

7.2)'.

77- |us, qui adversüs Agnum pugnat,cft

odium; Odie(inquitipfemet A gnus)

In D. Auguflino afferenti: In religuis

Seräz. 1

hn

jo«nn.

3* babuerunt me gratis & dilexerunt bomi-

operibus bonis interdum poteft. aliquis

y

*

i

il h

hn

nes magis tenebras ,quàmlucem. . Noli

qualemcunque excu[ationem pratendere, feria. $.

1.?0472.

ad babendam veró dile&ionem nullus [e Poft. cine

j* mirari,quód hominem odioe obfeflur

V.1j.

poterit exeu[are . mon enim in longinquis *6*-

primo homicide comparem. Nam

omnis qui odit fratrem fim bomicida eft,

Resionibus invenitur , quod à mobis pe-

- & qui odit Deum , Deicida eft. Va il-

titur Sed intus in corde noftro,cui tam

7;4(1& !

lis, qui ii via Cain abierünt; usque

liberum eft effari : Domine JEfu , per

fanguinem tuum de rogo, da huic ve-

ad feptimam genetationem Cain ífu-

niam ; quàm effütire : fume de ipfo

p'ervixifïc legitur, nec tamen poeni-

tentiam egife.

Vah quanta prota.

vindictam.

Non pofíum-inquis,

veria! Sic funt omnes veneno male-

quware non potcs ? quia rae injurià

affecit: Siccin

»

"19

di&ti Odij infecti,quo diutius vivunt,

crgonä tu duntaxat

amate vales , àc

uibus

i

diligeris, autà

eó firmiüs femel concepto odio inha-

tent , itàut fi ultrà millé annos vitam

quibus faltem nullà injuriá afficeris?

^

