Íervationis, concursus , aliaque do-

/

2 DOA LU IRMAPEUU H TTERUN. TET UT ET RE

V. 1 £.

n4$

diffpatas , qu& continere mon

fia ; dum ipfi a&tuádhuc majorá pto-

valent aquass & hoc eft genus con-

mittuntut , quià mitlimé ignofat pec«

Oofi

tumelis infini,tæ", quia fit in contemp-

cans ,' quod refiftens tentaþioni f

if

N

DE ANIMA PURGANDA PARS I. CAP.

CONSID. I.

7!

L

T

fit catiturus mercede. Imaginate ti-

non poteris. Grandem quidem inju-

bi Regem qui ; filio füo permsgni-

riam Abíàlom Davidi fuo patri in-

N

i

ficum conviyium inftruit , fimulque

z:uLt leyis tamen eft, fi ponatur jux-

CQ

ei Coronam & Sceptrum offert, hoc

tà injuriam , quam peccator infert

Deo; illa quippé duntaxat erat in

m

folüm admonens ne cum Porc:s H-

llquas comedat; filius veró contem-

Regcm terrenum, in homum mor.

gtl

nit tegias dape

ut poIT t frui fili-

talem , ac in parentem tempor.das

| bons (s

" hi

uis, coronam & íceptrum pedibus

duntaxat yitz; malitia yeró peccar-

cáleat, regium patentem deridet, en.

idac- 1

tis vibratur in Regem zternae glorie,

feque, quem ab eo in propriam de-

ll] DGUID 10111]01'1:3161"1] ; aC m au&o-

pnp

fenfionem accepemt, eundem inte-

rem omnis vite ; Ab[älon rebella-

fin !

rimere molitur, quis hanc tytanni.

iC hi

vit, ut fibi fubderet Regnum &hoc

dem non horret? & tamen nonhor-

duntaxat femel ,

homo autem rebel-

jn brü

fet peccator , dum crndehora pre-

lat, ut Regnum Perdat , & quoties

iiliïem

fuümit. Invitat Dcus patern? ad da-

Pro dolor! Interiit Abälon ob uni.

gfä

pes fapernas , coronam gloriz offert,

cam rebelhonem mbus lancels con-

yitt a

fed homo refpuit dapes xctetnas, con-

foffüs; an ergó peccator vivet, de

brofts

culcat coronam ; iisdemque mediis ,

millé facile delitis reus?. Vivet fanc

ymituft

qu;buc potuxïï'er ac debuiffet ,

Dco

homo fi defietit effe peccator.Vives, fi

:n'ïpt li

augete ploriam, & fibi mereri coro-

ex præ(exm confideratione fequentes

Runts

nam , mtert Deo fuo fi füummum con-

tres fruitus colieaens, Ícilicet feri-

jifi 0

temptum, fibique iram thefanrizat ,

as poenitenti iacfymas culpfius yi-

mta!eï

& hoc propter momentaneam vo-

lipenfionem , & perpetuum peccati

(

iuptagem ; ex his

horrorem. Pro primo fru&u colli-

b datil

LHtunum denique per f& patet, eo

gendo exemplo tibi fit Petrus An(ü-

005 &

ipfo enim ,. quod homo in' affc&tu

1!] narrauo-

fius eques Caftellanus

connititur deftruere omnium rerum

ne hiftorie quxdem non omnmnes au«

dgs I

Au&orem& Confervatoxem, nititut

Cores conveniunt ; nam nonnulli

etiam eVertere omhnes fes creatas &

Concionatorum vocant eum Anícas

1 Dom

totum terum ordinem ; quia 1mph-

tium , afferuntque , eundem | auro

yord

cat dari ordinem fine Deo, À quo

corruptum, Alphoníoque feptimo

Q g

ln

omhia ordinata procedunt, & dari

Áragonum Regi infidclem ,

locum

aut confervari creaturam fine Crea-

quf*mdam munitiffimum perfidx mo»

tore. Et hinc peccator non fantüm

re 1in manus hoftium tradidiffe

aít

i

ml

eft deftru&or in affc&u . omnium

Laurentius Beyetlinck ex Chronicis

creaturarum a&u exiflentium ,

fed

m

Hifpanie fefert , eun iem tani lIrra-

etiam omnium poffibilium. O pec-

c& Caftelle Reginz, quam ejus vi-

atf

cati mahtla

at pf

'quoufque graffàberis

fo Alphonf'o Aragonum Regi ju-

j !

on

beflia ? có ufque nempe, quo-ulteriüs

ráffe ,quód utrique caftella ac 1oca

fi

K z

munita

o^

26

TRACTAÁATUS 1l

sunita velit tnagnanimé tueri, fed

niat, Sed heu, quoties jatm eatideni

cüm , orto deindé Regem intef

inimico prodidifli; exiguá volupta-

& reginàm diífidio , utrique ferva-

te Vendidifli; demoni tradidifti ; (at-

é&tuatium Dei deftruxifli ; civitatemi

té promiffüm noh poffet , teftituiffe

átces ac locá munita Kegine, ut-

fanctam poíluifli ? civitatem illam

^

pote jus habenti , feque apud R.egem

Jerufalem , fuper quam Rex tuus,

fanquàm infidelitatis teuín ptopria

ac Deus tuus copiofis pluit lacrymis,

fponte accüfaffe, quód videtur vero-

mianavit fanguine , abundavit vul.

fimilius. Sed quidquid fit, in hoc

ticte, Crucis obivit morte. iNe ita.

;[

tamen omries conveniunt, quod re-

que cum Abfalone fubitó propriis

fti collo injecta , genibus Kegis fup-

vitiorum crinibus , ac peccátorum

plex advolutus, in bunc veré mo-

laqueis fufpendaris, Petrum Anfü«

duni petotate ton dubitaverit : In-

riüm imitare, fübmitte collumtuuri

tucti digtiate, Rex potentifüme, an-

funibus poenitentie , adgeniculare

té tuos pedes pfoflratum tuum mi-

Deo tuo, fatere culpam , "& fare :

J

niftrum, non tati pafatum miferi-

Refpice in me de excelfo throno

k

€ordiam fecipete, quàm pró meri-

tüo, o benigniffime Deus : En ! fu- Pfal. ud

i

!

tis debitatn rnortem fübite ; habes,

mes peccatorum | circumplexi [unt ine 5 V« 6*

0 Kex, antc te feum , quem pui-

peceavi i. Caelum & coràm te ;

ass habes & reftim , quieum fuf

cafligans cafliga me , bec mibi fu ]0b.6:

li

pendi procüfes ; habes riie quoque,

con[olatio , ut affligeps me dolore , non y.u.

fi placct, ád acerbiora paratum, gra-

parcat mihi Dominus. En ! habes me

tum quippé rhihi efit , quidquid in

flagellis fubditum, inque flagella pa-

535&!, j ï:

ie poenatüti à Rege fuerit. ftatu-

fatum, culpam ó Deus duntaxat de-

,räi'ddm

J

tuni, & nünquam ine poenitebit,

le, & juftam poenam de peccatis. fü-

Sm?le l :

incurtifle peenam , fed folüm Regi

rne. Paratus fum , C non fum turba. P/A. 108

intuliffe iajutiam. Hác-füi humilia-

tus deéinceps: ut. chiflediam mandata V- 6^

tione Petrus Anfutius non Ííolüt

fi4. Hixc fac, ut aliquandó pollis

Kegis declinavit iram, fed ániplio-

dicere : poenitentim funes ceciderunt

temi praterci fibi coriciliavit ejus-

tibi n praclaris zetenim hareditasmea

Pal. i:

:

6

dem favorem. Sic eft : rnierto feipfuni

pratlara eff mihi.

:

P

fi

meliüs defenfat, quàm qui fe fapien-

Ut fecundum

ractum capïas,/Ilu-

tet àccufat. Minifler es , venerande

füiliatutia ác contritüm contuere Pus .

(4 18.

Sacerdos, & quidem Minifter Chri-

blicanuni, qui 4 langäj?ans nolebat ne« "

fti, tot tibi fünt caftella comimiffa,

ócules ad Calum levare.. Vel fan&tum " ?

quot animeg; prafertim veró firigu.

Francifcum Borgiam, qui etiam in-

lari tibi curà protegenda eít aniriia

tet miracula & démorum expulfio:

proptia, neilla unquam pet peccáti

nes fe huiiliabat, diceüis : $i figulus

confen(um in manus hoftium deve-

figulum odit, quid miturn ? fi dzemori

daemo-

M ecime

-

bE ANIMA PURGANDA- PARS L CAD. l. CONSID. 1.

75

t

ddimonem fugit ; quid mirum ? fi

minüs eifdem delectando ifnifioran-

n

^

ijihi parcat femel, cui ego peccando

dum , fed ità eft anima per ferven-

i

parebam frequenter nimis. Ità fané

tes meditationes ; continuoíque de-

IU

eft : nulla gratia nobis anía elationis

teftationis a&tus difponenda , & iri

um

foret , f1 femper pre oculis habere.

horrore cujufvis peccati cófirmanda,

Ui

mus, quàm viles ac abominabiles per

ut audito vel folo vocabulo peccati ,

misy

peccata noflra effz&i fimus ; Meritó

protinus tota quanta perhorreícat;

Yil

quippé feipfüm erubefcit , quifquis

haud fecüs, ac f1 Lancea fuiffet trans-

Is

íc vel íemel peccáff^meminit ; quin-

foffa. Hujufmodi peccati hotrorem

priis

imó, quifquis f& peccare poffe, in-

habuifle cenfezur illa facra Vifgo, qua

jl

telligit: Quomodó tertium frudtum

moribunda afferuiffe fertut : Difcedo ?W helitis

n

ex hae confideratione falubriter de-

ex boc mundo , cum bac fola incapaci- * L^pide

uofm

tétas , inftruit te Joannes Thaulee

tate, quüd nequeam comprebendere, quo- !* 64P- 2

ulte

tus;, qui, poítquàm deícripfit, quan-

modo ereatura pofft deliberatà commit- / € -

fite:

tum peccati horrotem , cordifque do-

fere peccatum mortale. ngd & pro

oO

lorem nonnulli amiici Dei ex fola au-

teíTera nota:

'fü "

ditione peccatorum concipiant, etiam

]

i

J i

Al

ifthec notatu digna apponit. — Nem»

kibil bunc dolorem lenire potefl. , quàd

CQNSIDERATio SECUNDA.

TM

i j

wou omnes Dei Amici ceufelfrombus at«

De : Horrore osmnis peceati Yenialo.

, n

diendis prafetti fant ,. me hominum pec-

64tà audire cogantur.

8i enim ea bor

LANCEA SECUND A.

es n6

Doili. $.

Eccle.7.

sedo eego[cerent, forté pv dolore core

y.19;

m

y de

Quadrag dig paterentue defectum, aut etiam ani-

Qui timei Deum, mibil negligit.

y l-

Strm: i. mai funderent.. Quaid dicunt ad ift-

ha Sacerdotes iiï,i ? quiex auditione

T gràvitàás peccati venialis cla-

u^

peccatorum non horrorem , fed de-

.

tiüs cogriofcatut , non abs te

""

le&tationem concipiunt ,. eique fen-

effe Tüdicio , paululüm. examinate;

: POIES

fuálitet aut omninó beftialiter immo-

cur illud dicatür leve ? pro quo no-

j j

fantuf ;. & quidem], quod ho:ten-

tándum , duplicitet poffe aliquid dici

g T

dum , in ipfo quoque facro fubindé

leve, videlicet abfoluté, & refpe&ivcï

tribunali, ubi à Coafeflatio ubertim

Sic furtum unius denarii eft abfolutc'

igg, hll'

flente, ad amaros flctus pcenitens ef-

iáteria levis , furtum écontrà duo-

Cf t PU' /i

$

fet ptovocandus , ubi viváciter ob

rümi aüreorum abfolute' cenfetur

"

] ")

oculos porieridum , quomodo Chti-

damnum grave, leyetamenrefpecti-

um

flus pet quodvis mortale peccatüim

Ve' ad privationem vit& aut come

n

tutsüs confodiatur iuctone diro

buflioriem &dium. Sic omnia dam-

ulli

Lanceg. iNon ità ; tüon ità dileckiz

na iempofalia , quantumvis in fe .

iguli

fime ad audita peccata eft ridendum,

gíavillima , reputantur tamen levia

g

j

tefpes

j

ägui

£

TRACFATUS II

79

fefpedtivé ad damnma fpiritualia &

catim (tefte Richatdo de fan&to Vi-

«terna, quia, quxdquxd eft ordinis in-

&ore) non committitur fine grandi cor-

Dr dif.

ff.norls, nequit æqunpararx tei ordzms

ruptzar'e fi s aut frne gravi loftone pro. peecati

1nort. 4

ltxor:s Peccatum igitur veniale, be-

kbmi s aut fime magno contemptu Dei.

Hsec verba non modlcum Ioianumvemah-

nc dmtur levæ refpe&zve ad morta-

le, quia : mortale 1 in fuo genete eftor-

adfuff(, poffant fcrupulofis , qui vix

l

dmxs fupenor;s qunm Vemale ; nam

non, poft qugmvxs actum & cogi-

peccatum mortale eft fimpliciter con-

tatum , abíque ratione trepidant ac

dub1tant an non d«.hquelmt morta-

trà legem ac finem legis, conftitmens

flmphcxter & e&icamter fuum ulti-

11ter

Credant tales g nullatenus

mum finem tn creatum , occidens ;

dubitent, quia peccatum mortale tam

privanfque animam charltate & vità

turpc & abommab:le monPcmm eft,

fupernaturali

peccatum V€f Ó Vema—

ut tlmoratam confaentxam VIX l'lt(ïfü

le eft dunraxat contra Legem fecun- i

ueat. D1x1 timoratom :

nam de in-

düm quid , nec per id fimpliciter &

tlanfatIS aliter feguetur infrà. Interea

cchaater conüxtuxtur ultimus finis

videamus,quale monftrum fit pécca-

in creatura, fed folum mc&icacxter &

tum veniale abfolute & fecundun;

fscundüm quid , fimpliciter animo

fc. "Tantum, am&äueath fiempe eft

»nverfa in Drum : tanquam in ul.-

minimum etiam veniale peccatum

mnum finem ; undi nec anima oc-

monftrum , ut beata Cathatina Gc—

;

ciditur, vel fpf*-lzaïur charitate & vitá

nuenüs aermare non dubitárit , fe

fuoematuralz fed tantüm debxlscatur,

malle per omnem eternitatem poe-

PJAL L

charxmus fervore dimmuto. Ulterms

fià

!

nas inferhi tolerare, quàm levi culpá

peccatum veniale ben? leve dicitut ,

Deum offendere, Smnhter & fan&a,

f

In Vitds

l

ratione «sf&c?cuum five per cffe&um

Magda ena dc Pazms 1Hirmabat . fc

mteïhgqs Poenam, ]uæ qucdvzs Peg

malle patl omnium carnifium crucia-

vel damnum :

catum confequitur ,

D

-

tum , quim minimum fui Ordinis

quod per quodlibet peccatum vel fi-

non fervare flatutum, &meritó, quia

fi

i

bi v-.i alterx caufatut. -

Poena emm

mmmmm mal nm culpæ, toto ordmc

peccatum mortale confequens , eft

füperat omne malum poene ; Adcó

poena iempltema ; veniale autem

üt bdmgmH;mus Deüs hominem ob

poena temporalis, que , quamvis fe-

UUICU!]] verbum otxof'um, æterms

cundüm fe fit acerbx[fima , nec non

poenis fensüs juftiffime adjudlcare

mterdum diutiffima , meritó tamen

pofïet $ non tamen ad poenam dam-

cen('etur leviflima refpe&tu perpetuo-

ni , quia có ipsó non amplius forct

fü!h Fl ucmtuum

Panter leve cenfc—

vcxmle fcd nece[ïïmo mortale ; ut-

ld

tur vefiialis peccati cïcmmum, fi com-

(potc, feparans à Dco, & occidens ani-

byy

ä

parctur damno , quod pcr mortale

mam. Unde & coeleílis Pater qrï fgn.

peccatum caufatür , quia smortale pec—

&am Cafharmam Senenfem dlmfïïä

i?!!fr;. fl

ttadi-

P o

—

DE ÁANIMA PURGANDA PARS L. CAP; I CONSID. 1l

79

1

taditur ; Onines penas ,-quas anima

modi illud. fit;, leve: audeat. appellare ?

W yd

Juftiet ; vel fuflinere poteft in prefenti

fané tieftio ( inquit Hieronymus ) an Epift. ad

p o

feculo, nüllo iodo condignas effe ad cul-

poffamus leve aliquod. peccatum dicere ,

celautia,

ka.nlü';'. [

j4m etiam miniimam puniendam s. quo-

quod in Dei contemptum | admittituri

ïmmwniai

niam offenfa qua nibi fi& , qui fum bo-

Omne quippé peccatum , quantüm-

um iufinitum ; procul dubio fatisfadiim-

vis leve ; cedit aliquo tiodo in con-

"

|vit

hein exigit infiitam. — Poteft quidem

temptum Dei ; melliffluo Do&ore

ia X

Y

i;n

iid

li illiciti

homo in ftatu gratie pro vet

li pec-

id teílante àc dicente : Singu

Epift. ad .

J

Catoó per actus contritionis & chari-

ottt-

1

smotiis animi qmei , fineula funt qinedam,

Henrici

tenus

tati$ de cotidigrio fatisfacere s fed hod

in te Déus eonvitia. — Quia qui-con-

£H08tn-

etam

potids, quia placuit. divind bonitati ;

teinüit- legeni. ,. legislatoreim cofi-"

j

em Ar«

liujüsniodi actus peffüam — ordina-

teiitiefe cenfetur.. Quis eredat illüd

nd,

chiepiff.

tiónem ii digrari fatisfactionerti uf

peccatum 'effe leve, quod ipsá mor-

Jeet

Cipere; quatri quod cogatur eofdetii

te punitur, quemadmodüm à- Deo

et

admittefe ; quià honio aliás infini-

fuit punita itreverentia Oz&, cutios

20 Rego 6.

Inteïia

üis- titülis ; p'ræftin&ændo ab. omrii

fitás uxoris Lot ,mnéndácium - Ána--

o

Sene[. 19.

tetributiorie , terietur Detini ex toto

nig & Sapplir , vana populatis-

A. 3.

g

N

córde diligete, eiqué foli fetvife. E£

que.gloria Davidis mortéfeptuagin-

n

iarri plus accepit, quarti ünquam gta-

tà millium virortüm. . Sed levia ad.

etcatüm

z R-zg.

tias agciïdö j eique letViendo retti--

hué ifthac fünt..Nam , quis nefcit,

24'.

i *

büete poteft, - quetriadiiodum: Kex

aidotetri Pur'gatorii intantüni effe

[ .

bfai, ;;; David cogaovit, duii ait : Quid re-

ácerbiorem omni crüciatu prafentis

n

3.

tribiiam Dàmino , ia omnibus, que ré-

Vit&, inquantum ignis verus eXce-

yicilt

tribuit mibi ? Verümi eft etgo, non

dit igüem pictum. Inrolerabilior ( in-

52 (anfïi "

ïaiifülü n quäd pfæffef tnillies trlóri ;

quit fanctas Hilarius ) ignis erit pur-

gbat ) vö

quam Deum vel leviffimé offende-

gatorius , óumibus , qua in baé vita con

T

fes fed etiatii , quód praflet perpe.

[pici vel coucipi poffint , tormentiss Et

Ordii

tüis atdere ia flamimis ,"quàm ve

tàmen ex vatiis hiflotüs ícimus ,

j Q

uruni officiofüri miendacium com-

quód jufliffimus. Deus nonnullos

g otti

tiittetes Et fi optio daretur, ut vel

i

hiíce horrerdis crüciatibus per plu-

j M

totüm ifthoe univerfüm fine . culpá

te$ interdüm ineníes ob untüim etiam

yfem O,b

deftruatur , vel cüm levi culpa con-

veniale peccatum objecerit, Deus,

fervetüt, tune prius foret eligen.

ætcfnii

qui paratior femper efl ad benefaci- S.Bermar.

djfldicafc

dum , & alterüm rejiciendum , quia

endum , quäm ad puniendum , pius dequin-

at ")

prius fadtiffimus Deus abfoluté ap-

Pater in glorificaudos filios. Hinc unus- quenegot

ptobare poteft, alterum autem nun«

jj r

quisqué colligat ( monet re&e fan&tus S. Greg,

[div! .

lo ! M'

In Regtl.quàm probare valet. Hzec confide-

Gregorius) quid ili paffari, quos re- li. g

Brev.

j

tans, quiy eff ( verba funt Magni Ba-

probat ; fi fic cruciat, quos amat, Quid moral,

fict cum vafis ire ,. fi tam acerbé cap. 4«

u

inter 4. fihi:) qui peccatinm ullum , cujufeunque

pur

8o

J R.A

€ T

AX I^3: d5

yot itreverentias in otatione, quot

'piïrgantur vafa clementia ? & tamen

S.(:br)þ;?

ab ir& haud proculdiftar, quiíquis

exceffus in refe&tione , quor levitates

boinie $7.

*

nog curat modica. . INon enim falsé

irecreatione , quot otioía verba,

Wl Matt he

Ecclai.27.

aut temeré didtum eft ; Si-nen in. ti-

uot culpabiles a&tus , quot immo«

V..

deftos geftus, quot intentionum de-

nare Domini tenueris te in[lanter , cità

fulwestesur domus tua.. Antimore Do-

fc&us, quot fenfuum evagationes;,

mini sutem te certé nori tenes, nifi

íciendi curiofitatis , habendi. cupidi-

tates, 1nordinatas affeCtiones, inanes

totis viribus ad labores ,. ut culpas

cogitationes. Meritó profc&tó quis-

etiam minimas evites, quia qui timet

Deum , mbil negligit. Hominem inti-

qué eX nobis cum Propheta fe accu-

moratum te probas, fi modica non

fat ,ac clamat : Compreheuderunt. 1u£

P[dl' 3,?0

iniquitatts mea , & nou potuiy ut vide-

g

cutas ; Quid enim times? fi. non ti-

Z

Tnes peenas, quas venialia merentut ;

rem;multiplicata futt[üper capillos capitis

graviores lapfüs , ad quos venialia

mei & cor meum dereliquit me. In bhis

vetbis claré nobis indicatur,ex multi-

difponunt; Deum, cujus oculis ve-

plicatione peccatorum, etiam veniae

nialia difplicent. . Quid curas? fi ne-

que curas augmentum divine gta-

lium, vix non neceflarió hos duos

tie, neque augmentuni zterna glo-

peffimos effe&us proficifci, nempé

obnubilationem rationis, & debilita-

tiz , quod venialia impediunt. Quid

ä

erubeícis, fi non erubefcis illas tut-

tem voluntatis; Obnubilatio ratio-

piffimas maculas, quibus — veniales

nis infinuatur, düm dicitur : Et mohi

noxe animam dedecorant ; Venialia

potui ut. viderem.. Yà eft : myltipli-

cati ac condeníati pulviículi tene-

fiquidem (teftante fancto Anguftino)

noj rum decusexterminant , & animam

nebras caufant , & cumulatm le-

'Exod. 1?9

inguinant ,. eamque velut . quiusdam

cuftz , etfi alioquin parvee beftiolg,

Lm |

puft«lis , ö qz»:a'zjz* borrenda fcabie replen-

operuerunt univeríam füperficiem

Pzg

tia deformem faciunty ur eam ad cou-

tetra /Egypti Sic etiam tmultipli-

Dé 88.

plexus ilàus Sponfi. caleflis , aut vix,

cata venialia pauxillatim -adeà. ob-

fg;?mo 4

AHE C guandi confufione venire per-

fufcant lumen intellectüs & acumen

Decem

tüittant. $i non timeg grayitatem ye-

rationis , ut necamplins videamus

ä

cbordis

njalium, time (altem multitüdinem ,

divinas igfpirariones , ncc admoni-

gqemaqudüm rursüs.afferit Àugu-

tionum yeritates ,. nec demonum

MP' t

fünus. In guotidiamis peccatis timenda

fiaudes, nec tentationum pericula,

efl vuina maltitudiais, eifi nop magni-

ncc peccatorum damna. INam, qucm-

tudinig , quoniam gon levia [unt., quiq

admodum ( tefe fan&to Bonayentura)

ä

piura, INam minuta plura , fi negliga-

quanto quis fuevit mente purgatior, tAn-

S-Auguft.

:— 1. Paf

mus, occidunti adcó, utmaxima. fiant

tü /e fordidiorg videbit, c& majores catt-

epiji(; 108.

acgligentid nofira. V& nobis*.ó quot

fas busniligtionis inveniet. 1tà d divert-

[peculi ..

ad Seleue

"

ciAma

vel uno Qie committimus venialig !

fo , quó quis fgetit minüs Pu,rgacus.:

eo

*

DE ANIMA PURGANDA PARS T. .CAP. ]I. CONSID. Il.

L:

)

!

à

bL)

th

eó minus fuas fordes agnofcet, & eó

e(fe paucós & leves. Longé ,exg.ö

minusin humilitatem proficiet; inqué

aliter fentiendum eíft. de intimoratis

b?! j

i

Fl

tantam tandem per íuas negligentias

ac. tepidis, qui omnia negligunt ;

0

ignotantiam devetniet, ut inter mor-

quàm de timoratis & in cbaritate fere

ü

tale & veniale, inter- virtutem &

vidis, qui nihil negligunt. Ultimi

I

vitium, jam amplius debité difcer-

fané fepé quoque , dum £e peccáffe

il

nere nequeat.

Quod ipfum diíci-

putant , funt à peccato immunes;

Wsl

mus ex fanco Gregorio dicente ;

quia in eis etíàm umbra peccati (

*'w's,l-

S«pà ( quad bono fludiogerimus; dum

lutarem excitat timorem; primi econ-

«

difcernere caute negligimus , quo judi-

trà figpius ibi graviter 1mpingunt,

V['W

Pl

eetur fine nefcumuss. e» monnunquam

ubi fe innocentes credunt , quia cà-

ril

I

V"o

hec fit reatus crimuinis, quod putatur

melum utculicem deglutiunt. Etnifi

i

li

:

gau[a virtutis, INec tamen indefequi-

ità difcurramus, fequuntur certé ab-

n h

tUf , gnód tales non graviter. pec-

furdiffima , imprimis enim fequitur,

lt

cent, eoquód gravitatem peccati ig-

quód homines pii & fan&ti fint lon-

éflte

norent utpoté nec gravem in femet-

g? deterioris conditionis, quàm te«

duos

ipfis corruptionem fentientes , . nec

pidi & perverfi ; quia certé etiam

cuiquam gtave illatum daámnum ef-

nE

jufti & perfc&i quotidié in quofdam

ilit?

fce , advertentes; fine quibus ( tefte

defe&kus & leves culpas labuntur,

ratio.

Richardo füprà citato) reatus gra-

quas merjtó deplorant ; cum tamen

t nf

vis peccati nunquàm contrahitur.

tepidi eisdem fine fcrupulo & con-

pl*

Nam , quid mirum, fi non adver-

fcientie remorfu, velut gallina ovis

fel-

tat in fe. malum corruptionis , qui

incubent. Anergó, illud, quod di-

æl(?

«aret bono integtitaris? utique fcripe

ligenti in peccatum reputatur, me-

iïlol,æz

Prov. 10,

tumeft :'quafi per vifum fHilrus operatur

gligenti impun? abibit ? ( hoc quid

iif

y.23.

[ielut. Nonné communiter dicitur;

teflat , nifi ut dicamus, mcelius effe,

quiíqüis amat ranam , ranam putat

cum negligentibus in plenà libertate

uhp

",

£ffe Djanam; & : quifquis amat cet-

vivere, quàm cum diligentibus ar-

g

vam, cervam putat efle Minervam:

&am viam tenere.

Sed non eft ità

Addo: quifquis amat peccatum, pec-

chariffimi , nam talis ignorantia, ta-

j

deomf

catum purat effe beatum ; omne dam-

lis ftulta perfuafio & remeraria pra-

num credit effe exiguum, omnem-

o

fumptio, qu& per neglectum rninis

gque injuriam levem , quifquis femel

morum paulatim intellectum & ju-

Ti

depo(uit peccati horrorem. Scilicet,

uer

dicium intravit, potiusaugebir,quàm

quemadmodum homo pius & | fan-

diminuet culpam; ratio jam infinua-

d

étus, fuos lapfus leves & raros, pu-

ta eff, quia nempé negligens & vo-

i u

tit efle graves & multos; (ic édivere

luntatié ignorans, non debet melio-

!

Itj

Ío, homo nþglig'ens & malus, fuos

ris, fed potius deterioris conditionis

! dwc[ i

b

ftu--

lapfus . frequentes & graves credit

rggfusl

TrAdt. IL. Pars L.

effe, quàm diligcnf ,mmagnoque

E

dio

q

^

TRkAacTATUS iL

dio veritatem inquirens ; Ibi folüm

quó pugnans extitefit- negligentiot,

ignorantia recté obtenditur pro rc-

Neque dicas, Theologos communis

medio excufationis , ubi nequit ha«

tet docere , quód ignorantia confe«

beri notitia veritatis. -

quens , ficut & concupifcentia, nits

lr ff

Secandum peffimum effedtum,qui

nuant peccatum, ^ Dico enim , hoc

Af

ex negle&tu venialium fcaturire fo-

veturn effe, fi homo hatum minüs

Máti

let, indicat nobis Propheta per fuprà

eft caufa moralis, fecu's vero, quó

$thh7,

€itata verba , dum ait : Ef cor meum

fragis har&m fueritcauf ; ergom4-

dereliquit me s quod idem eft. , ac fi

gis quoqué erit cauía effc&tuum indé

lh (0.

emeteerntium.

diceret : Defectt virtus mea ,. & in-

ol

Undé fiquis liberé

wj s

affionem ire, aut

firmata eft voluntes mea. INam ficut

permittif ebullire

:

Pal

multe infirmitates, tametfi ptoxime

libidinis ; fi deind

€ €8

dit propter i«

JW.I:

non periculofe , multüm exedunt

petum patfionis, gravius peccat,quàm

corporis vires , fic etiam multa ve-

ille, qui etfi confentit , attamea vim

nialia, multüm devorant fpiritum;,

paflionis (altem fuo modo impedit,

tiy:

debilitant animam s prefertim veroó

& reprimit ; tum, quia quó paffioni

Buj

indulgetut liberius, eó fertar 1n ob

E

fanguidam reddunt voluntatem , ut

ad fpiritualia afpiret minüs , ad ter-

je&um intenfius , & confeqaentex

tena trahatür fortiüs , ad malum in-

delinquitur gravius , affirmante id

elinetur atmipliüs , & ad mortalia ac-

Angelico Do&tore, ac dicente: Qtam- , , « "

ccdat propiüs » praterquim , quód

tà quis majori libidime , vel conetpieene ,. g,

Deus fervis infidelibus & negligene

tid peccat, tautó gravits peccar, Tutn,

tibus in parvis foleat füa largiotis

qaia fíe committit perissulo gfaYios

gratie auxilia fenfim fubtrahere , &

rum ac plurium peccatorum , & fit,

démoni ampliorem tentandi accef-

faltem ex hoc capite, homo morti-

fum coticedere.

Et hec voluntarié

ficatus minüs peccat, quàm itimofe

caufata voluntatis debilitas ; cequé

tificatus, fi forté iracundi& nion pto«

negligentibus potius vefgit iri accu-

tiaus injicit feenum s. quia iracundia

fationcm , quàm in excufationem ;

mortificati & aliàs fatis cauti, minüs

quia, quemadmodürm, quó quis ma-

eff periculofa , quàm hominis paf-

fionibus adhuc fübjc&i , & alias i

gis per bona opera fe digne difpo-

fit ad gratiam, có gratià eft dignior,

fuis aCtionibus incuri. Ex his jam

& meretur ampliüs; fic econtrá, quó

facilé colliges ; ià quàm peticulofo

verfentur flatu omnes quidem Chri-

quis magis per mala opera fe difpo-

tit ad malum, eó culpa eft major,

ftani, fpecialitet tamen Sacerdotes,

& peccanspuniendusgravius. ltem

qui quotidiana venialia pro viribus

evitáre & emendare non conantuf.

quemadmodum có cenfetur vicloria

gloriofior, quópugna eft gcnerofiof,

Nam quomodó tales audent affimae

ic , quód ad perfcctionem & ad An-

itÀ econtià có eïüi: lapíus gravior,

». gelicsi

DE A4ANIMA PÜURGANDA. PARS$ £. CAP.. IT. CONSID. I L.

8j

a

;

JH

gcücam puritatem tendant, ad quam

nomaperis ; quamdiau filum feu ad

venialia voluntatis affc&unm non dif-

tn

tamen vi clericalis flatüs teuentur?

y

Audiant. tales Do&torem extaticum

fccas, tamdiü fruflrà clamitas : Qui

fs

dicentem : Venialium tfus ivrefranatus

dabit mibi penuas. ficttt. £olumba, c* vo- P(a.5 &.

In' feflo

hi

à mortali son excu(atur , càu indudat

labo. ."lamdiu enim ad alta volare *« 7«

Affumpt.

contemptum. Audiant Doctorem md-

non potetis, quamdiu' vel uni quane

ia

Maria

lidiuum, cujus verba hec funt : Ne-

tumvis exiguo vitio inheferis. Tame

qu

Serin.7.

j

so dicat. in corde fu. , levia funt ifla,

diu' igaeo perfe&tz charitatis curru

non curo corrigere : non eff magnum, fi

iaftar EJig fursün: non fapieris,quam-

b

Y

Ip C0H-

bt

in-his mangam venialibus , sminimi[que

diu' vitiorum catenas non difruperis.

werf. $.

'Tamdiu' femea divini Verbi ac fan-

)

X

P auli

paecati. - Hae eff enim diledtiffgmi , im-

&arum infpirationum in te conve-

tf

Se71H. I

pahitentia » bac blafplemia in Spiritum

fanitum, blafphemia irremiffibilu. Nota

nientem ferre fru&um nequit, quam-

quzm

L vin

qui talis es, verba Do&oris INicolzi

diu fpinas fingulorum vitiorum non

Efchii non immeritó monentis : Ne

-

evulíeris. Ad perfe&kionem itaQue

i

53

In divini

intus aliquod. [Labile, C tnbarens vitium

non tendit , fed perfe&tioni umpedi-

jfini

Exercittis

1 0

Exercitio

licet miuimum , aut foris quisquam fu-

menrum .ponit. , quifquis [fua vitia,

cmetfi rinima,non generosé depo-

yentt

fs

perfiuum , aut curiofum tibi mneat :

nam illo flante, Spiritus fantus perfette

R1t.

Suum ftatum contemnere con-

MC !

in te óperari nunquam poterit.. INe cte-

vincitur , quifquis eum continuus

QNM' i 2

Sed 1n-

das., iflhec potiüs dici per exagge-

I'pomä- commaculat ngvis.

gt ii

ratiobcm , quàm juxtà vetitatis te-

quis

minima fugere , San&otum

Tutt;

Rorem; mirum quippe non eft, quóa

efls quinimó & San&ti fxpiüs in ve-

;a?'io-—

perexiguum non rago vitium opera

nialia labuntur.; fepties enim in die

& fïfr

Spiritüs fan&i impediat , ipfumque

cadit juftus. . Siccine ?. ergóne habi-

mott

non parüm contriflet ; utpoté , cui

tum fan&um portare, flatumque (àn-

6,

m

tam inimica efl omnis impuritas &

&um ptofiteri prefümis, cüm tamen "

jj

1

imperfe&tio , quàm amica eff ei fan-

(an&us & perfe&tus fieri non velis?

i

l

éitas atc'ïue þ,er'fgäic. Nonné vide-

IniQue certé de (an&tis Altaribus vi-

yinif

mus in naturalibus , quód parvus

vit , quifquis fan&us effe non cupit.

ppi |

fepé obex grandem claudat pottam,

Ut veró te non lateat , quà cautclà

jas

quód tenue filum avis impediat vo-

fandi minuta peccata fügiant , &

T

latum ; quod catena non magna to-

quomodó nihilominis fubindé coe-

guial'ü

uim fufflaminer currum, quód fpina

fpitent, placeat audire magnum Do-

(

modica fauciet leenem. Parvus qui-

é&korem Gregortum. Sandii viri ( 11-

dore

dem óbex veniale peccatum teputa-

quit.) it4 fe in eperibus fu , Deo a

ii

tur, attamen quamdiü hunc obicem,

&ore , cuflodiunt, ut omnigo undé accu-

gnfllf-

hoc peffulum ab oflio cotdis tui non

fenitur, exterids non inveniatur : interiüs

i

yerà in cogitationibus fuis tant&. fe can-

fel&

n

removeas , tamdiu. fponfo pjerf;&c':

-

L2

j

ATUS

$4

TwA4ACcT

tela circum[piciunt , dit , ff fievi valeat;

infinita

eniale áutett offenía inf£.

femper. irteprabenfililes interni. $udicis

fiita (ecundüm quid : at econtfà Ini«

perfe&mnes nullam involvunt offens

éculis affifLasit s (ed quantum agere pof-

Ltö L.

]zmt, nt exterihis labantur in opere, tan-

fam.

Und? &

Moral

éum mferzus ágere nequaqudm pofficnt ;

Tettió ib eo differürt , quód ve-

64p. 20.

ïmha,præter negle&tum augmentum

ür nusquàm labewtur im cogitatione.

Qæ fan&i Doctoris verba , ut clas

grati uï prafenti , '& glorlæ in alteta

notandum eft ;

fiüs mtelhgame

vma, etiam fnereantur poedam tempo-

talem, five in hoc faculo, five in pui-

uód áliá peccátá venialia fint delia

betatá, & alia itideliberata. Peccamm

gatorio fuftinendam ;

aft imperfe-

veniále deliberatam eft illud ;

quod

€tiones pr&ter illud fiegle&um augs

fit cám plena advertentia d actio-

mentum , fimiilem peenam non mes

ncfn miotalitet talem s üt ; fiquis rce

fcfiftufs

Án Yetó propter folas im?

flexé advertat, vetba otiofa profcne

perfæäwnes vifto beatificá ánitnabus

effe peccatüm , & tameni-ab iis pro-

diffcratur. , uíque düm plené perfi.

feretidis tori abílitiet. Vefiiale autem

ciantur, ijofi eft res eerta, His nota:

iudeliberatum eft illud. quod fit fine

tis.facilé animadvertitüt , cur fan&ius

Gresorius dicat; In fantis viris ex-

plená adveftentia cum voluntario

3

*

feriüs Vix reperifi ; de quo accuíari

folumtnodó mïpæ.rfe&o

uti fiquis

in refectione patüm excedit , nón

queunt ; interiüs Vero eós fe tam ac«

- fed ex

ex feflexione ad peccatunm: ,

curate cuftodire tion pofle, quin fub:

omitfione dlhgentxæ quatii ititer co-

indéin quofdam defectus fublabantur.

medendum juxtà regulás abitinen-

Qiuia (cilicet fe ad exteriora non nifi

ti€& adliibere debuiffet.

Lbi rarsüs

delibe£até convertufit, & confequetie

sotandunr venit ; omrie pecc füm

tet' folent opetatzombus extetnis fati-

veniale , tàm indeliberatum quam

&atii femper intetitionem pr&figere;

dcliberatuni, differre ab impetfcétio-

& non fiifi ex lionieftro motivo opee

fati ; ccoüittà Vcró fion eftin liominis

De pre-

nibus ; Primó, quia onine peceatum

eft aliquo tnodo contrà Legeth : tc-

poteftate, utfihigulis füis cogitatiofii-

LEPW C?"

flante id (atito Bernardo his verbis:

bus dehiberationem & piámn ihtefitió-

difpenf.

?

z

Detts probibet ómmne peccatum

1mpc fs

neim p*'æmmat.

Quia cogitationes

«ap 14

fe&iones vetó rion funt cóntrà Les

fæpg etlam ex fe & indepenidenter à

gem, fed duntaxat conttà confilium ; ;

Voluntatis iimperio exutgunts qua, f

uti fiquis actum hurnilitatis, minime

male, debent primum per bonas cór«

praceptum , negligit ; auf ififpira-

figi ; qüod ob contifiuum cogitatio-

tiotii intezna riori obfecündat.

nuni fluxurn f&piüis ncgligitür ; quiá

Secundó : quia omine peceatitm eft

ton plenc hotatu£.. Adhác clariüsiti

Mottaàle qui-

qüzdani offenfa Dei ;

exetnplo: Nam quis mie coget, bt los

dem, prout plurimi, iique gfaviflimi

quaf vel fctibam, antequàm iftüs frie-

Yheologi docerit , offenfa furipliciter

cuin cogitavi , quare velim hoc loqui

aut

DE ANIMA PURGANDA PÁRS i CAP. Il. CONSID. 1.

8y

tie$ in die cadit juflus i. quiá hi:

átit (ctibere ; Sin veró intüs eogitavi ;

ütiquéetiarn potuijudicare, àn iftud

textus folimmodó intelligitur de

(s

velillud fit ex tali motivo faciendum

Yenialibus indeliberatis ; & uf plu-

rimum; non vero, quod Sandti & pet«

áut omitteridum. Accedit, quód extet^

ii

rié poffim occafiories fugere , & fenfi

feóti ómninó fingulis diebus fepties

m

bus vagandi licentiám abícindere: in-

aut fzepius cadanit.

iNam legimus -

It

de quibusdam; quod etiati per fatis

terné econttà incidunt mihi- fiepils

Varid äogicatidnes,ante-:ïuäm cogitem

diuturnumi tempus pforfus nullius

p

puf'-

eut itä'c'o*git*em i & hoc neque : incd-

peécati fibi conícii fuerint. Sic D.

