ab e3dem quondam apud Deum accu-

aliquandó tamdiü protrah&batur, do-

íatam, eo quód in die Paraíceves

nec infelix in lethalem morbum in-

Chriíto patienti non fatis compaffa.

cideret,. Jamqué poft aliquot dies

Va mifre anime mez ! Siillxzà

decumbenti

extretna. immincbant,

Dcipara accufattur ,qui. Chrifto non

cüm ipíum Ptior prafati Monaflerii

fufficienter compatiuntur, quid deme

dande coníolationis causá vifitatet,

qui

»

4

DE ANIMA PURGANDA BAÁARS L CAP. L CONSID. L.

I$

1

qui tum à domeflicis, tum ab egro-

horula interfluxerat , & jam rursüs

lt

ll

tante ( inquantüm fieri potuit ) per-

mifer longé adhuc horribiliore, quàm

l,

humaniter exceptus, togatuíque, non

priüs, clamore Prioris opem precef-

ij

folàm adhuc reflans din;idium feré

Que ità inclamare

En ! en! ignis de

n

diei, fed ctiam totam fequentem no-

elo t torrens inundans defcendit ,. &

lil ;

&em illic permanere confenfit. — In-

fuper buué suéum lectum veniens , jum-

nili

clinabat fe dies , & no&is filentium

jam me in favillam ufqu comburet s fe-

dl

ad f(omnum omnes vocabat , prater

füina , adjuva , ora , fi forté e» ab bac

[, qu

unicum Priorem , qui infomnis mo

morte eripi Valeam.. Factum , ut defi-

2

)

ribindi lecto áffidebat i & hem ! ne«

i

h

deratum , benigne rursüs fufcipiente

Ício , ái nocturna fydera mediumi cur-

Deo votá precantis, quemadmodüm

W!n

lii

í

CA

füum abfolverint , cüm leéto affixus

à teritatione iterüm liberatus Presby-

lamentabiliter ad Priorem clamate: -

quen

ter hifce ptofe(lus : Quiefre : jam ab

oj

Suecurre , fuccurre , ecce duo füper feri-

igne tutus fum » nam dum fuper ime , ut

Dot:

tatei éxpave[cendi leones. in me tmpe-

dixi , cum impetu defcenderet , intevpo-

[$,c0

buim faciunt , biante ore ac ritbu feroci . fitus efb linteus , ufqué ad quem ignis

0j

per friufla difcerpturi me » totuia confa-

pervenit , fed eum tranfire non potuit s

I

uf

amieye volunt $ deprecare vitó Domimuiii,

jam & ab iffo periculo ereptus , oro ne

AUSt

il

ut ab b eripiay , antequam motibus

à me difceedas , quoufque , quis iflevum

N

W

eorum confemar.. Sicait, & fimul, de-

finis futurus fit, agnofcas,/ Secteta poft

fc&tum virium terrore füpplehte, au-

l

hazc alienatio fenfuum , & raptus ad

fugere tentavit. Territus quidem pri-

invifibilia, attenito Priore, avidequé

iquii

fiüfi«

müm ad rem tam inopinatam & ipfe

tei eventum exfpcQtante.. Exfpcéta-

cott

Priot , mox tamen refumpto fpiritu,

tum dià, & jam parüm amplius fu-

memor divi Petri admonentis : Sebr

borió

nPetri f.

peretat de nocte , cüm raptus poft

eftote C vigilate , quia adver[arius ve-

protractam moram ad íe revetlus ,

Eu

mict

fter. diabolus tanquam leo vugiens. cir-, alté ingemifcens , miferabili ejulatu

1m mO'

cut , quavens , quem devoret 1 cui reþjie*f*

in ifthec erüpit : Ha, ba ! ad judicitm.

fertes in fide.. "Totam (uam fiduciam

aternum vaptus fum, && beu mifer, ater-

"

i

[

in Deo ponebat , quem in genua pro-

"á morte damnatus fum s traditus bor-

m

o

1j

volutus, uti petitum ; adoravit, do-

réndis tortoribus, igne inextinguibili cum

nec eget. hilariori voce : Bene, bené,

ac CX-

diabolo & Angelis ejus perpetuà crucian-

vecefferuut crudeles beflia , C per ova-

du ; Eccé , ecee ! ignita fartago plena

emnf,

tiones tuas jam ultrà nu[quam apparent.

bullienti adipe, quam coram me tormen-

&*

lNota hec venerande Sacerdos , heu

(2

torum Miniffri detulerunt , eamque ad

, 1

quis tibi in ultimis illis anguítiis fuc-

me frigendum | undiqué. fuccenderunt.

jm

curtet ! quiforte fpatiosá tetrá ab au-

Acciti tam infeftis clamoribus tum

T

$

domeftici, tum extranei vicini, Priore

xilio Religioforum, aliorumque Sa.

Cbaflf,

«erdotum íejungeris, Sed hem ! vix

intereà , ut prioribus vicibus, in fa-

Cras

li

b5

[

4fely

qül

——

"-

F -

14.

-

-ïagorarvs r

catnalis vita. Pre hortore aufügere

cms pteces fe dante , (cd lohgä di-

$

vet

omnes , quotquot ad iftud terribile

(o modó tono, quàm anteà, pre-

ces Presbytero interrumpente. Cefaz,

fpc&aculum confuxerant 3 adeó, ut

cfa , (inquit) pre 1£e orare, nec pre

ne quidem quis aufus fucrit perno&ta-

illo ultrà fatigeris , pro quo nullatents

te in domo , in qua mortui cadavet

jacebat , poftcro die fepulture man-

exaudieris.. Dicente vcró Priore : Fra-

dandam ; volante intercà hac terti-

ter redi ad cor, C mifericordiam , dum

adbuc vivis,à Deo require , adjungit :

bili fama ad univerfos circà pofitos,

Putas,inetut injanum loqtá ? mon infanio,

ex quibus nonnulli , poft paucos te-

fed (ana mentg , qua dixi confirmo, G-

pulturz dics , rei veritatem propriis

intueri oculis cupidi , aperiri fibi tu-

mulqué apprcheüs Prioris cucullam,

N

A

ait : Noune qu

od tenes , cuculla eft ?

mulum fecetunt , quo fa&to, foflam

Quo refpondente : eft: pergit : 5i-

illam, quam prenuntia damnationis

hàc manui adhuc viveftis

eut bec ve[His cuculla eft , & ficut hoc,

gutta antc

f

L

, quafi vivam iR

quod suhi fubftratum , palea eff : fic em

Presbyteri inuffera

mortüi eadavere infpexerunt.

Mu Mu

hor , quod coram ceruo , ignita fextago

efl : Er en , adhuc co loquente, de

fpice & ta p

eramande Fratet, hono- ?.1.

.

fartagine illa, gutrà, Prioré cernente,

rande Presbyter ; inclina te , & pro»

in manum cjus decidit , que confe-

fpice in monumentum ; infode hanc

í

foífam mem

orim tum , üt petpetuo

ftim ( horribile dicta ) cutem catnem .

qué ad intima ufqué offa cöuiþmp[i;

tibi monime

nto fit, En! veriflumam

'Tum ille acri cum gemitu rursus a

tragoediam ha

bes, þaþes,' qlg,ogi mes

Priorem flupore ac tremore percul-

rio timcas , ne fimilem incurfas

s

*

non tnaturas emendare

fum : En ! indubia «; probatio » nam

mortem, qui

*

i

:

vitam. Promi

ttis quidem. te aliquan-

fieut ifla , quam vides de [ertagine pro-

!and gutta , carni partem cp;z]unfþj';;,

dó fcriz vacaturum poenitenti£ , fed

o gaudcbit

Jic confeflim totum me ignea vorago con-

quandó illud aliquando fu

lu

fumet. — Ecee. [artaginem iffam Miniffri

effectu ? infïp'ientc-r' fperatur emett-

^j,

i non deponitut

infernales propiis afferunt , ut me in il-

dationis effe&tus, ub

lum conticiant , iain namqué manus ad-

peccandi affc&tus 5 fi

ulté fomnias

aptant. . Et poft modicum filentium

motte juftorum moti , nifi :

mtu;ä:

P[azl.gg,

ait : Ecce lintewmn, in quo jaceo, umdi-

defiflas, vitam p'clccatörum vivete,

äüä concurrentes accipiunt , Qp me in

quia smors peceatorum peffima. . Hot ti-

Ep:,? 4d

meo, ( inquit Eufcbius ) boc ver

P

um pt-

]

ignitam . artaginem aterugm frixuram

d

Damaft.

progaunt.. His dictis, vocem fübtra-

toJbos multiphiciexperienti dilici s quio

z*

de sucrtt

xit, cervicem rcfl-xit , fpititumqué

ei non. bonus eft finis , cui mala femptt s.

perenniter puniendum condemnatis

fuit vita. . Pemitentia (inquit Augue g, ,

fpiritibus tradidit O hotrendam

ftinus) que à moriente tantüm editur, 4, o s.

timeo, ne Cv ip[a moriatur. INam , fi

mortem , quam fibi fppntä mercata

fervor

Cdpa-f-

,

DÉ ANIMA PÜURGANDA.. PÁRS L. CAP. L. CONSID. L.

ij

«t

fetvor ià fano languet. ; quomodö

Kia hic prenotari debent : INi-

yl

fervebit in languidó: ? jamqué pré

mirüm : Tempus , locus , &

V

dolore ác tertore tabefcente. ?. quo-

modus Judicii particularis. Quod ad

:

iodó ia articulo illo tuam rnalàm

tempus attinet , dicendunt eft, Judi.

t

protractam | confüetudinem. deplan-

cium particulare

eti i& momento

^

é

yu

ges

ubi interdüm etiam liomiries

poft fpe&tationem animz à corpore,

fl

bone vite parüm abíunt, ne ob do-

adeó , ut terminus vite , fit initium

r d

T

108

lórum vehemeritism blafpliemando;

Judicii ; & exitus à corpote, inttoi-

"d

in plangenää labantur. Interroga

tüs.in zternitatem. Patet hoc ex Ec-

Clefiaflico dicente : In fine bomini d£e

)pfiïs

ómfes., quotquot moribundos acce-

Eccht.11.

dis; & omnes fermé unàó ore refpon-

nudatio opersm ejus. Tuncquippe ho-

V. 29.

j tl«

Ya

debunt, effe aliquid, in illis anguftiis

munis denudantuf opefa , quanäö

?

jonis

t

7

antüm patienter períeverare , ne di.

appenduntur in difcuffionis flaterá.

Colligi hoc quoqué poteft ex Do-

ts

cam, pfimüm novum horninem in-

ducre, Falleris non minüs , fi mihi

&ote Gentium dicente : Statutum eff

ib

m

In. )

feponis

non differam meumnt áli-

lominibus feinel mori , po[ff boc autem

quandó afqué adarticulum mortis fed

fudicium. .. INam haec verba ütiquä

hono. M. |

duntaxat ufqué ád catios feriectutis ,

mihi magis indicant mortis ac Judi-

p

ibi enirh fortior erit, & facilior ope-

cii immediatam fucceffionem, quàm

hi

fatio pfetatis , ubialiquandó efferbuit

fucceffionis intermptionem ? Unde

g

lNam , non

fi legimus de Do&tore quodam Pari-

calof juvenilis atatis.

la

tied , fed fan&i

hryfoftomi funt

fienft, qui primüm aliquot poft mor-

x q

verba : Receffiflà à Dto £uo in oflio ju-

tém dies, ftupente univerfo prefen-

vt

ventutis, non confideraft miferiordiam.

te populo, exclamavit : Jufto Judi-

ieüdäfï

cio Dei accufatus fum, jufto Judicio

pei in janua adole/centie , aternas flam-

g

Wids- Won evades im porta fenedutis.

Dei judicatus füm, &c.. Kefponden-

[iæ,

»

Í

Luca 19.

Quiamobrem fürge velocitet de ceno

dum eft, fuiffe tantüm ad terrorem

;aud.-,bit

y.i.

iniquitatis , feffinans defcende de Sy-

viventium peraäi ]udicii revelatio-

[ g

Ccothoto vanitatis , curre celetitet

nem, nóa veró actualis Judicii pro-

viam perfectionis , fübitó enim tibi

ceffüm. Pariter , quandó aliquos le-

dicetut : Proficifcere in domum -

i?

gimus , adhuc viventes ad eternüm

pitfj

tribunal raptos , ibiqué ob fua pec-

ternitatis, ^

üiVCfe!gï )

cata ante obitam condemnatos , di-

yiteg

i

]

"CONSIDERATIO SECUNDA.

cendum eft, eos non fuiffe condem-

ritt ?? bt

fatos aut judicatos abfoluté & defi-

j dl ln

D udicio particulari.

nitivé , fed duntaxat , de tremeneo

TOU

LAPIS SECUNDUS.

futuro Judici

o commonitos, & hinc

I

oft raptus fimiles fe

u

»

Liber firiptus profer&ïur :

fi ftuduiffent p

fine du-

: 44*.'?"' i

dn 'qgo, totum continetur. -

fegiö convertere, potuiffent

bio

hm i

AL

14

T f^A £ TA

TUS It

bio adhitc . ultionem . fibi o&enfam

Vulnera, &c. Jam, ficut certum. eft,

evadere.

Qlemadmodum de non-

quód ifta formaliter , & fecundüm

nullis legxtur

qui taliter correpti,

matcrialem rudxum imaginationem

admxranda

rehquos vit& dlCS in

non contgnggnt, ita Pa*itef certum

prorsüs poenitentia. confümpfére. Sic

eft, quod absque fündamento in re

Prcsbytcr ille

, de quo in præcædcn-

mtmmc dicantur. Indubitanter ita-

ti, benéà præüntl Priore precibusad

qué huj ufmodi in pamculau)ud,mo

implorandam divinam clementiam

contmgunt, non quidem formaliter,

5

fait incitatus, necdüm enim defulfïet

i dixi, fed &quivalenter & emu-

gratxa Dei mzferezms üfuxütmxm-

nentigri quodam modo. .Sic judican-

1eto efficax Vokmras emendatloms.,

dus unjco illo momento fm'fu a to-

ldeo nemm Dcus mzccmPs tetret in

tius fug vit& opera .tam clc.rc ac di-

Dever4

yifu, ut pufïïi parcere emendatis in

flin& perfpiciet, ac (i eadem cxali-

ia

Virgitit:

aQu. Locus particulatis Judicii erit

quo libro.legeret. Nor confusé ( in-

5*

ille, qux eft mottis, & hinc, qu:mo-

quit fan&tus.. Bafilius ) fe4 fingula per

L

1

ritur in platca judicabitur in platea;

partess WZW in p*äuræ, pcw

für. öa-

qul mofitur In camera , ]vdicabztur

militer quamyis 1t ilio judmio non

1

detur formalis accufationum ac- ex-

in camera ; qum CCHVCH!LEI'OI' 10CUS

non poteft affi ignari, conveniens fi-

ceptionum | fücceffio , nihilominüs

quxdcn efl, ut ibi incipiat retributio

tamen omnes in eo undiqué accufa-

,opms, uba de,.ut cursus operahtis,

tiones, & quicquid in judiciali pro-

& ut ibi fp ritus vcl ab Angelis vel

ceffü obviare poteft, unico a&u cla-

à d mombus fufapxatur ubi trafdl-

riffimé reprafentabuntuf ac peragen-

i5 credendum . veró non eft quod

tur. INec debet hoc impoflibile vide-

horum quis prefumat vcl unam ani-

ri, nam fi polfumus unico vifionis

mam apprzhendere, nii priüs pcr

actu dlvcrfos colores contueri,

qum-

Judicis fententiam mtellexent, cluo

to magzs alverfos a&us unico intui-

debeat fer fe.

tu mentis, Si nonnulli ad uc in car-

Circi modum particularis ]uäxcu

ne pofïtl pet vifiones mtelle&aahs

yatia leguntur in variis hifloriis ac

geüa multorumannorum 1mó & (z-

libriss utpote, quód demones lon-

culorum unico momento fpedtátint s

gum camïogum accufätxonum pto-

quantó faciljus animee f-cpaLar:e Sic

ferant; quód ingentia voluminaex-

dc fin&a Brigitta Ieg:tur qued eidém

Phcmtur ; qmd umverta hominis

Chriftus Ordinis Ré sgul: lam unico mo-

opera in bilance ponantur, quod bea-

m nto dictavetit quoaþan&v.mutro*"

tilima ' Vir rgo pro reis intercedens

hac fimilitudine , non qu1den* hister-

fuo hho Vu*gma

:Xhibeat ubera,

mit 13 ità df*clarat

w;*nadmod»!tï f

quód : Ufc Chriftus. ^r)mmn1'zapdadd

enté oculos meos é vaíe mu] to gem-

rowfuüomm (üa Gvu?cz!uma aperiat

marum mllia effunc

uzdtm,"mco vi-

fionis

bt (AMMA PURG ANDÁ

PAMRS L €AP.I. CONSID. f

19

d

fïoms a&u easdeni confpicerem s fic

hibuifti gratitudinem ? jam tefponde

m

&qué unico. a&u fingul as F.egula-

anima. In hoc uüive erfatua. cofitinen-

(s

füm m'dmatæomes interné cogR&ovi.

tur PC—CC&ïä

à primo inftanti usüs

TU

Ethinc minime eft affentiendum il-

tationis, ufque ad depofitmnem car-

n

f

lis, qui dicant, Chriftum Dominum

nis; refponde pro hisomnibus & fin-

l

non per feipfum , fed per fues An-

gulis anima. Eheu quld tefpondebis

d)tlo

gelos exetcere particulare Judiciuts

pro tot ctiminibus ? cüm hono Dco

jitet

de Hïmhei tenegdum , euti per fe-

fuo nec tefpondere poflit pro uno.

i

ipfum circà omnem animam hunc

Quid füm mifer tünc di&urus, cüra

m

fupremi ]ud4c11 a&um complere:

vix juftus fit fecutus. In. hoc libto

4to

non tantüm qua Deum, íed etiam

continentur omnia beneficia cunctis

y d

nl

qua homigem , quia ad hoc nulla-

Chtiftianis fuo modo communia, uti

al

l

tenüs requiritur, ut totics replice-

fünt naíci ex parentibus Chriftianis,

v(m ?

tur, 'aut de ccelo defcendat ; fed po-

facto fonte Baptifmatis ablui, Chri-

l

lgt

£eft ( , ín. Coelo exiftens

, Qut per

ftianeé educati, &c. Kefponde prohls

in

virtutem transfufam oftendere , aut

anima.

In hoc libro continentut

nn

HUl

omnhia beneficia ac dona flatui facer-

)

in intelle&u judicandi füi m*eagmpm

x d

produce e. Hec ileó pramiá, nein

dotali propria

uti fünt üfüs Sacra-

ormins

ineditatione Hlius trtemendi judzcm

rhentorum, do&rinz librorum, item

s u

&ut ex una parte rudium phantafias

petceptio temporalium, &c. Kefpon-

'l

[ pto

iücurtas: aut e cx altera- paue £alia

de pro his anima. In hoc libro con-

ceu figmenta rcjicias , ficqué o

ii

113

nis

fude

tinentur omnes Ípeciales gratim ac

fymboï' adjumento deflitutus, in&ar

favores tibifoli conceffi , uti funt

:ragcn.

c vl

pumicis ficcefcas: (ed ut medio ve-

oranes inftinctus, omnes admonitia-

wüo'ïlf

roque modo conformiter tue nature

ties ad bonum , omnes protectiones

ii tolium — conífideratione fructuose

j qur

Y malo, bonatalenta, valetudo, dtfþo-

occupcns. In fenfü igitut expucato

ütmnos corporis & anime, commo-

91f ll

xerilimé liber fcriptus proferetus, in

ditas locorum & aptitudo habitatio"

cindr

in hoc libeo

ii

(3330 totum COHUHGïLf

fis; tcfponde pro his anima. In hoe

univetía " tua .opeta Vxüove intelle-

p t

libro continentur omnesabufüs crea-

&üs clariffimé pef(pxc;es & locutio-

turarum ac mediorum , omnes etxam

&Jflf[l

ne inen

TE

Eail

omnium

accufàtiones

minime culpe commiífie , omnia

I 5"

&zf in&iffime percipies. Iu hoclibro

bona tieglecta , omnia opera non iti

deldem

continenrzur o*nma benefäua toti hu-

cont*

d"b:mm Énem relata ,non debito fet-

auano gC:ioFi cnmm&ma

tam natu-

natfoi

vore peracta , non debito tempore

ralia , quam fupernaturalia ; uti fünt

aut modo tmpleta; refponde pro his

h]) (

bencficium creationis ,' cofifervatio-

anima. Ínhoc libro continentur om-

dop.

, al

nis, redemptionis, &c. Qualem pro

nes anim& , qua aut propter ^tuam

his tuo Creatori ac. Redemptori ex-

jico v

fcandalofam vitam, aut propter tuam

Trad. Ik Pars I.

nc-

fioni

,

18

T R 4C

TAb OUSP LÉ

negligentiam perierunt,omnia carum

mor eflo improperiorum tuorum, eortim

peccata, quorum tu quomodo libet

qua ab iufipiente funt tota die. INam& Pfal. p5

ifte unus eft ex illis, de quibus di- * 77

cau(à extitifti ; re(ponde pro his ani-

ma. In hoc libro continentur omnia

&tum eft ; Cagitaverunt. iniquitates in Pfal. 35.

opera miíetricotdie , tani cci'pcrglza

corde , totá die conflituebant pralia. Tu V« 3-

Ral.w!.

quàm fpiritualia , que' unquam cui-

veró Domine, conflitue füper. eumpec-

ä

cunquä demüm impencïcrä i*ï»gïexi-

catorem , & diabolus flet. à dextrisejus, V9

0412

cum judiatur , exeat condemnatts.

flis refponde pro.-his anima ; redde

xatiohnem.de cun&is malts ,

uz íc-

Mittatur in flagnum ignis ardentis , 4P^€. 15.

[ ) 2f

nanm

cifti , -& de cundtis bonis, quz omi-

Propter quid: irritavit. smpus V«20-

fili. Refpondcbit contrà te propria

Deum ? "Func tibi oftendetut maguis 74* 2

Cb

AR

( de.

tudo divini amoris, tam abundanter V:/7-

conícientia, quam contamin

fpondcbunt omnes infernale

OoxVveLiQws

s fiurige

tibi obleti , atqué miniflrati, ó quid

quaram maiitiam fuperáftis refpon-

fecilti, quid contempfifti, quid odiíti,

5

debunt omnes cfeaturg , quas in ab-

inquem transfixifti ? Tunc tibi mon-

ftrabitur enormitas cujufvis peccati,

ufüm convertifli ; quinimó omnes

ad cujus Rorribilem afpc&tum tu ip-

creature , quatum Creatorem offen-

difti ; refpondebunt Sanci, quosin.

femet exclamabis : ó monftrum ma-

honotáftis refpondebunt illi, in quo*

ledi&um , horrendum , nefandum,

]

l4

tum cathedra fcdifli 5 ex quoram

damnandum, ac nullà ampliüs eter-

undatione ac bonis vixiflis re(pon-

nitate expiandum I Tunc tibi exhi-

ï,".aii 4 |

debunt ac clamabunt omnes paupe-

bebitur vanitas omnis voluptatula ,

P'H,*l A

rcs & miftri , quibus non füccurrifli,

propter quam infinitum incompre-

& quamquàm ex iftis aliqui fint in

henfibilis boni fontem dereliqui&i,

XCoelo, alii in Purgatorio , alit in [In-

defpexifti, derififti. O immania, 6 in-

fcrno , & alii adhuc in. vita prefen-

fania, Ó humana vefania. Tunc in-

ti, nihilominüs omnes . & finguli

férnalis draco. Judicis ità feré incla-

LT

vivaciffimeé tanquàm preeíentés tibi

mabit aures : jam fi juftus es Judex,

i j d)

reprefentabuntur s. haud fecüs , acfi

oftende juflitiam 5 me propter uni-

S-Cïüäs,

eos coràm videres, atque audites ju-

cam füperbam cogitationem ufqué

ftam clamantes vindictam. Kefpon-

ad inferna detraxifti;ac detrufifti, ifte

debit demüm pretiofiffimus — JEfu

veró intantum accumulavit peccata,

fanguis , quem tuis pedibus concul-

ut ab una confcflione ufque ad aliam

cáfli, & füprema divinitatis Majeftas,

ca numcetratre vix po.iïet ;; diligentet

contri quam rebelláíti & quid ret-

notavit fingulos nummaos per diem

pondcebunt? dubio procul unanimi

in pauperes expenfos, at minimé no-

voce , quin & tacendo conclama-

tavit peccata per menfam in Dcum

! Petr;,

Pfal. 7.

bunt : Exurge, Dominé in ira tua. Ex-

commiffa, - - Judas triginta te vendi-

Yaj

dit argenteis , & ifte paucis poftha-

y.7.

urce Dtus, judica cau[am. 1uam : tne-

: .buir-

?

bE A4NIMA PURGANDA, DARS L: CAP. L. CO*'"SiD É

19

liil

buitte nummis, vix cenfens te obolo

nium pethibet , quàód non fit ei fimi-

m&h»-

fob. t

dignum. .O preclarum Paftorem

lis in terra, homo fimplex c veciusi, at

y. 4

j2

tünens Deum, c recedeus à malo? Ve-

1

Ghrifli , qu: Chrifti gregem d:fper—

l

lj

WTM

fit, & in Infcrao depoiuir, qui feme

tcbatur-omnia opera (ua: & peoca-

Q f

h

90. 9.

.Tu

per ia Deum rcbellis, & Orco lide-

tor non expavdwt ? Omd enim fa-

y. 28.

li

lis inventus 5 non tuus ó Cl m&c,

Vp*fc Pld

ciam ( inquit Vir ille ;uüus & rc&Js)

ejw pl 61

d

íed meus Minifler hic erat ; Ergó

Gun [urrexerzt ad judicandum | Deis?

b. gt

MM

; 04H. 1

P

tbi fum ego, illic & Minifler aineus evit.

& cun quafierit , quid vefpondebo illi ?

;ï

4

qi;, h

Y. 2035

Infpice Chrifte vulnera tua, en! quid

Si Tob, David, Ephrem Hieronymus,

M

[)WS

Wi

profuit tibi , pro glcba tua tantum

Bernardus , alii zque innumeri Sandki

Pl

äglï'

Sanguinis fudiile ! qmd profuit, ho-

cx fola Judicii recordatione adeó pa-

vl

muacionem hunc de plebe exaltáfle ,

a

vuc , & pr& pavore vix non defe-

& füpet oves paícuz tuse conitituit-

céré , quantus pavor ac hortor non

) qmö

Udhpu:

fe.? quid profuit , tanto t;mpoms

invadet peccatorem , dum a&u ante

fhote

fpatio. ejuídem poeuiteatiam exfpe-

]udxcem fiflitur ; dum videt fe ubi-

at

Galle.? vixege peccavi , & ficut

quc derelictum ; undique accufatum

fulgur de Coelo proje&tus fum , hic

Ànemine defen(üum ; -& vix non in

u

m né

Veró centies & centies tibi Pxpmba-

omnibus reum

Peceator videbit &&

Pjal. 111.

x

1

& tamen tàmdiu permitfus eft

irafcetur , — dentibus fuis fremet e& ta-

P- l*?-

in monte iancto tuo, 1n Ecclefia tua

u

befcet

defiderium pfm:toæ um peribit.

üter medios Cleros.

Ecce Cheifte,

T

j

Videbit peccatot fingulos preteritze

ijsia 42. hæc fecit hiece facrificulus tuus ;

£

MEC

vitz füus dies , quzbuæ in immenfün

0UR

y.14-

npr

tu vidifti, & *ac&&a, (iluifti, patiens

fibi potuiffét augere gratiam, & me«

futfh, etgo 3am ut parturiefis loque-

teti glomm & irafcetür déntibufque

quüb

&lv

e. Jam penía (liccatmihi ità loqui )

fuis in femetipfum fremet , quód

anci

peramandg Frater , quidtunc refpon-

tantam neglexerit falutem. - Defide-

(urus fjs accufatoti tuo. ? — Hac duim

fabit tunc occafiones , tempora &

. jde

Tom.1.de

C

T

"

ineciim cogiro (inquit fanQus Ephrem)

ftnomenta ne

*-o

le&ta: - defiderabit vel

Á pgm?t P

timorg corripiuntur anembra mea- , c

d

yll

$.Criis.

unicum faltem adhuc temporis qua-

diffolvor u;zzdzqffe : eculi pre timore la-

Vioue

drintem: , quo talem agat paenitea-

erymas faudunt.

vox mihi deficit, la:

tiam, qualem univerfis Orbis obftu-

f jl

bia mea quafi conglutinata barent , lin-

pecat, fed fruftrà : Defiderium pec-

CAf

Apoc.ra.

j

gna mea vontremifiit. . Quid Ephrem

catorum petibit , quia tempus mon erit

L

V.6.

xefiet

yir fan&us , jvdæcmm in memotiám

amlias. Prae horrote tabefcet pecca-

revocans , undique difolvitur ? heu

tor, infpiciens füorum peccatorum

Aj

' quid facxet peccator ? fi pavet San-

multitudinem ac gravitatem , qua&

yo

i. Petii 4 Gus , fi fuflus quidem vix falmbzmr,

tanta erit, ut etiam ipfi mfymah ac.

)eun

y.18.

inpins C peccaror ubi apparebnut ? Tle,

cufatoti fateri cogatur ac dicere : 7u- Gene[.58.

'enat

dg, qno dpfà prima Verms teftimo-

fior sme efl.. Feemet infuper bla;þne- Y. 26.

jie

i sf

Z

f ^mias

j

29

TRGEE Fai4

T 43 5

mias eructans. contrà ipfüm Altifii-

una'parte. glo&riam Beatorum ,quamr :

mum. Quid enim aliud. potetit, nifi

f* volutfict. modó seternüm potuiffes

L

f

ediffe eum , in. cujus odio (uz vitee

poffidere : & ex altera. parte poenas,

claufit dies ; fremet contrà Sanctos;

quas potuiffet evadere.

Qmnia per-

didimus amici, inquiebat in articulo

utpoté à quorum confortio. videt íe

seternaliter fcparandum ; £remet cot-

mortis Kex. Anglie Henricus VIIL

trà demones , quibus perpetuó fe

Omnia fine dabio perdit. ,. quifquis

videt aflociandutm 5 fremet, ac ip(àm

in illo Judicio fuà causá cadit ,. quia

damnationis fententianr proferri dc-

tunc nec appellationi , nec tetracta«

fiderabit, ne diutiüs Judicis faftinere

tioni, nec fugg, nec Patrocinio, nec

fp

OREX

E

cogatur afpe&tum. . "Tunc ipfe juftif.

ulli ufpiam ampliüs auxilio erit locus,

Exemp.

fimus .Judex hujuímodi in reum e-

Scriptura in seternüm nunquàm dele-

mittet fulmina: eft tempus mifereni-

bitut , & fententia femel lata nune

dieft tempus judicandi. , & tempus

quàm mutabitur , & ideó berrendum Hebr.1o,

vindicandi , tranfierunt dies miícra-

eff incidere in manus. Dei viventii s [ei-.V - 3«

C

tionis ,. & venit dies ultionis, quia

mus enim qui- dixit : mibi vindidla , & —

N

non. cognovifti tempus vifitationis ,

ego vetribuans . 1to: jam & lgtare in

Á

nec ego tibi parcam in die ultionis;

vita tua, ó cinis terrene, homo fen-

quia omhnes te condemnant, nee ego

faalis, cde, bibe, ride, lude; fed Jcita, Ecelt. t«

te liberabo ; amodó ergo aternam

quàd pro oninibus bis adducet te. Dew in V. 9.

fenties. vindickam, qui noluifli miíe

judicium.. Sine dubio nulla tibi poft

ticordiam. O ! fulminaterroris, quis

mortem erit voluptas, quià mox te

L

!

vos fuftinebit

. poffetne majus ex-

tremefacict Jadicantis Majeflas. Ito

jam ambitiosé-

?

-

^

& totis viribus ad

cogitari malum, quäm à (ummo fe-

parati bono , & omini atexnüun ca-

füblimes dignitatum gradus enitere ;

tere bono ? Ah ! janua clauía cít, ul-

fcd (cito , quod.fulmen Judicantis

tima fententia lata eft. , omnis fpes

duriüs plerumque feriat (cdentes in

*

ab(ciffa.eft, quia in Inferno nulla re-

loco füblimi , quàm contentos forte

I^

demp:tio. Quis calamus vel à longe

communi ; Cgm enir augeutur dona, $.

exatate poterit , quantum fupremus

rationes etiam. ere(cunt donorum... Ex Homil. 9

Judex reo incuffurus fit horrorem ,

quó fublimior efl gradus dignitatis , in EvAng:

dum in eun ultimam fulmitiat fen-

eo requiritur altior gradus virtutis,

tentiam | qus& lingua exprimere po-

INullibi legitur: In tempore ctit re«

-

terit furorem, quo daimones aggret-

fpectus Epifcoporum aut Pralatos -

furi (int. adjudicatam fibi pradam ?

rum ; afl bené tamen legitur : Po- Sap. &

Sdlþ, 4

& quis demüm intellectus capere po-

tentes autein potenter torinenta patien- v. 7.

h,

terit. preffüras anime tormenta firie

tur..-. 1to & füperbito, per bona Ec-

fins duratura, corám fe intuentis, &

clefiaflica pompofaim tibi plantando

familiam; fed ícito, quia juiïu.-? ]U-«

Lamjam f.cm;ienüs, tccogitaütis , ex

ex.

—

)

L£d

DE ANIMA PURGANDA; PARS F. -C"A?:Pe I. CONSID. 1.

.

dex retribuet abundanter facientibus fa-

eft, à quibus (uut omnium anima requi-

a

P/al'i;gq

renda.

perbiam. . infülas invola , & ad cu-

Sed quis Sacerdotum credet

5

Y. 44«

rani animarum cutre, fed (cito, quód

calamo noftro ?. Erant ( Jacobo de

j

omnium animarum Deo . firictam

Paradifo au&tore ) duo fratres Reli-

3l

tedditurus fis rationem. — Quid pro-

giofi honefte converfationis , arcté

r

& calte fe invicem diligentes s avo-

fuit illi Epifcopo , multos habuifle

fqaþ

fübditos, qui in fuo Tudicio particu-

catur horum unus & tempotrali vita

qui

lati de duobus millibus animarum

ad sterna. Et hem, non multó poft

r

damnatatum fuit accuíatus ac dam-

füum obitum, confratri fuo, in ora-

I6

natus. Vahquanta hac perditio ! tot

tionem dato, in- vili habitu triftique

Spocul.

0s

árimas perdere , proprizque falutis

vultu fe fpe&tabilem fiftit, atque fuz

f

Exemp.

4

!

Silentio

tam vilis ac triflis apparitionis cau-

gternam jacturam facere

Qu

hic praterire. nequeo (anctum Tho-

farn rogatus , in ifthzc , tertió repe-

TL

tmant de Villa-INova ità exclaman-

tita verba crumpit : Nemo eredit , a«

"o credit , nemo credit. Vntertogatus

i

Cont. 1

tem ; Heu! beu ! quàm [eeuri , v it-

hst

Daom.1

trepidi, bez dicimus, & audimus : quae

ulteriüs, quidnam illud, quod nemo

turen

f os non tangeret bac fentontia » quaft

credit ; adjungit : Qum diftricté ju-

ädent.

dicat Deus, & quàm feveré punit.

u-

0 n .

ad mes nem pertineret bifloria s. quafi

alá , non uos , tribunali aflavent , va-

bus dictis, videri defiit, vivente fra-

jj

pua

tionémque veddituri effent.. 1à cft : é

tre timore conculfo. Jam,quamquàm

lp

Cathedra praclaré nonnulli d2 rigo-

ifla dici queunt de omnibus homini-

fofo Judicio dicunt, fed feipíos et.

bus, nemini tamen adeó conveniunt

pov

, Il

iar judicandos fore nec cogitant , nec

ac Sacerdotibus; vitaetenirn eorum

fatis oftendit, quód omnium minime

T

advertunt. — Bené abQ(ue dubio agit

Animarum Paflor , fi frequenter com-

ctedant , effe-ftrictiffimam rationem

n'ifov j

imiíIas fibi oves de reddenda ratiene

reddendá de omnibus di&tis, cogitatis

jani

adimoneat ; fed intercà etiam recot-

ac fadis. Multi fané fecularium , fi

n

detur , quód nec ipfe Judicis fenten-

ca aüdirent, qua Clerici tantüm ex-

ylorit

tiam evaferit. Quivis quidem teti.

plodunt ac rident,ad lacrymascópun-

n »

, l

to expavefcit illum terribilem Judi-

gerentur , nec non in cinere & cili-

,

cii atum, quia nefcit homo, an odio,

cio peenitentiam agerent. Quomodoó

miäHS ] i

velamore fit dignus , & quidnam

ergó credunt ad fe pertinere hifto-

j

ultima fit intimatura fententia, niagis

tiam , qui ludunt eam ut fabulam?

stj f*

tamen. habet Sacetdos & animarum

O fi Clerici veró crederent poft hanc

';äaw.l

$ap. 6.

Paftorquod timeaf, quoniam judicium

vitam dari nofltorum operum tigi-

T

7

»

y.6.

duriffanum in bis, qui prafunt, fiet.. Si

dam difcuffionem, utiqué non vive-

j

ul

pro fe ( inquit Auguftinus ) umufquif-

rtent in tanto otio, in tanta avatitia,

nb

que vix poterit in die Judies veddere

in tanta luxuria, in tanta fü

perbia ,

n

e aburi-

eationtin, quid de Sacerdotibus futurum

tantaque potuumn dapiumqu

dantia?

2

iL

'TRäCTAxTUS-HQ

dautia / 'Utiqüä pet fues malos actus

eum, aut ex. Pharifeis? Similiteg non.

innocentiam non occiderent , Keli-

ettaveris , fi dixeris : nunquid ex:

gioni hon detraherent , (üum ftatum

Clericis hodié aliqui timent Judici-

ion confunderent , jura non defpi-

um? timent fabri , timentopifices,

cerent , difciplinam non türbarent,

timent cives , timet ruflicus, fed non.

Ecclefiam non contriftarent , Deuimn

timet Clericus. De Tudicio legit li-

108 inhonorarent, nec tot in. Orbe

1

bros fine compunctione, audit col-

fcanda

E

la da

A w

rToef

1it? Nempé pet quod

loquia abfque timore: praedicat plebi

quid cenficitur, per id & diffolvitor.

fine metu , de judicio garrit admeg-

Per Sacerdotes Chriftus dignatus cft

hm cum fifu. Confidcrans aliquan-

t

fuam edificare Ecclefiam, per Sacet-

dó Bernardus Clericorum fcelera fine

l G-

n

"

B

t

imero, & vitam fine otdine, ità

L

dotes molitur diabolus eandem de-

ftruere.. Sicut fuit primus adventus

l

quarit : Cum vefurgere: ceperint honi-

filit hominis, fic erit & fecundus. In

nes, gntsquifaue in.- fuo ordine , ubipu-

primo adventu Chrifli , pradicabat

tas, generatio ifla locabitur ?. Liccat-

Toaanes Baptifmuni poeaitentie , &

liuic quzeftioni etiam meam quacftio-

Luca 3.

ccce venicbant. Q imterrogabant eum

nem adjungere ac quereres Ubi pu«

turba, dicentes v quid. ergà. faciemus ?

tas, generatio ifla locabitur in Ju-

Venerumt autem c» Publicani ut bapti-

dicio particulari , qua defactó tam

xarentur , £v dixerunt ad illum ; Ma-

parüm timet judicitum quám cantha-

á

gifter , quid faciemus ?. Interrogabant

rum? fed hem ! ad utrumqu& pet-

acuté. refpondet ipfemet mellifinus

|

autetn. eum o milites dicentes : quid

fadituus e nos.. Portó nihil horum

Do&or, üihii—"*fc,fï;t;'e , nifi uteum þ;?.e In colio-

f]

Sacerdotes & Pharifi interrogabant,

tiantur locum, uli / nullus ordo , [td quio Si-

[

qiia nequé Jeanni , nequé Chrifto

fem

piternus borror inbabitat. t ibää monis (

h

j

etedebant. Quód. Joanni non credi-

dxmonibus difcant credeze. & con- 7u

dcrint, patet ex Cap. 20. Luce:

trerhifceres O miferum fimilium cle- (4). z.

ubi interrogati à Chrifto , an baptic

ticorum ftatum ! demones credunt C y. 19.

mus Joannus fuerit de Ceelo , anex

?ontre*nïz']ïunt, ipfi veró cofitremifcete

- hominibus : Ceritabant intrà fedicen-

neíciunt. Credere quidem fe jactant,

l

aliter tamen fuam fidem non pro-

p5 : quia fü. dixerimus de Cato , duet ,

b

E

ant, quim illi ; de quibus Apofto-

quaré crg. mon. credidiffis illi ? Claré

íc produnt, quód Joanni non credi-

lus : Confitentur fe noffe Deum : fadiis. AdTiti»

derint, quia metuunr, neà Chrifto

autem uegant , cim. Jint obominati & v.i6.

incredibiles . && ad omne — apus bonsim

de incredulitate culpentut:

Quód

veró Chtifto non ctedidetint, liber-

reprobi. Cüm nonnulli eorum fint. Marti It«

rime apud Joannem fatentut , ac ob

Sacerdotibus Judzorum longé dete- v. 77

foAaf. 7.

id quafi gloriantur , his verbis: Nus-

tiores s 1lli etenim faltem timebant pa-

r.4p quid ex Princpibus. aliquis credidit in

pulum ; ifli veró vix ampliüs pro-

prios

I

»E ANIMA Pï*fG;:fNM PARS L öffz-'*. L CONSID. 1

p

'pi*fios xSupcriores verentur ac teve-

thefauro profers , f1 gratiam femel

q

tentut. O quàm delicata. nonnun-.

acquifitam nunquám deperdis. Prop-

(s

quam verba Superiores in juíta cor-

tetea fortafsé Chriftus, de jJudicio

o

