admodum claré indicant illa verba

non parva fimulant poenitentie fig-

Jf h j

dicentis : Spem multam hab:ns. effagi-

na, ut credantur in fpe falutis ob-

Xpnj

ife

intetné veró demoni ad det-

endi infirmitatem. Proptet hanc tecu-

f stl

pérandam .aureos promifit montes ,

perationem provocantijam prebuere

)ö ;;;PJ/:,

confenfum. BHíli non tam anga&ntuts

dicens , fe Templum etiam. (an&um,

i

2.Mach;? quod pritis exfpoliaverat , optimis donis

ut Y damnatione eripiantur , quàm,

7300

.V:16.

srnat uvrum

-]

C [andia Vafa multi.

ne corum perditio mundo' patefcat.

n

plicaturum. ,^ C pertinentes ad. facri-

Ipfe autem diabolus fepulturz hono-

o2

tem

n

?n

—

292

TRAcCTATES

II.'

tem populiQue eftimationem liben-

collufori , qui anté triduum mote

ter admittit , dummodó animam

conttà innocentem à íuo- coguato

füg perditionis fibi locet. confortem.

querimonie memor , infontem vita

adhuc

Quamvis nullum moribundum $a.

privavit.

Alia pratereá

cerdotem cum — illo defperabundo

peccata plebanus peccatis addidit ,

donec & ipfum lethalis oppretlerit

plebano Adolpho clamare audicris ,

gullus tamen ambigas , quin plures

motbus. Jamque ultimum inftabat

id ipfum cum ipío experiantur in

Luc&amen , cüm una e coghatis

morte , quia idipfum cum ipío pec-

mzíla egroti le&o affidens , nulle

^ €aJarits

cátunt in vita, Lu(erat ille quadam

in eo contritionis figno notato , fic

lib : s.

die cum fuo cognato , cüm nonne-

eum per modum adhortantis affata.

6ap : 9.

mo (üorum parochianorum non fi-

Domine cognate , ut video , val-

ne voce

fletüs nunciaret : fuam

dé debiles eftis: praeparate vos prop-

Matrem in ultima ftare vite linca,

ter Deum , & invocate illum , ut

& id unum rogare , ut polfit fuam

peccata veftra vobis dimittat , — &

GLA

àti

purgare inentem , & -pane cib

adhuc fpatium fru&uofze poenitentis

concedat.

angelico ; cui Sacerdos , fe neuti-

&

Cui defperabundus , vi-

désne horreum illud magnum ex

quàm venturum , nifi lufu cxpleto.

$

E

lilo nihilominüs precibus inftante,

oppofito noftri. pofitum

in veti-

ac a(ferenté infirmam

diut

IG .

iüs pre-

tate tibi dico : non fünt in ejus te-

ftolati non poffe , Sacerdos ità ac-

&o tot calami , quot fuot circa ine

demones congregati.

Hxe dixit

cenfus, fuo collufori adgannit zen !

ini cognate ; bujus hominis rnpro-

& vivere defüt , poft mortem lu-

bitatem , meam quietem intertur-

fas demonum ipfe factas , cui vi-

vo lufus in amote fuit.

Poflem

bantis.

Videns homo fuo Parocho,

majorem ineffe amorem ludendi,

J

quidem adhuc plura hujuífmodi ex-

quäm animam lucrandi , ad, Ma-

empla adducere ; fed , qui hoc ad

ttem fuam infirmam remeavit , qu&

cauté ambulandum non movetur ,

non multo poft., abíque confeffio-

neQue mille adductis movcbitur.

ne & abíue viatico migravit é vi-

Püncipalis fiquidem mea. intentio

tà.

O lufum nefandum ; qui ne-

non eft tra&are hic de defperatioae,

fande huic anima abftulit Sacramen-

prout fpei Theologic& opponitur ,

ti thefaurum , & fortaffis omne fa-

& definitut

quód fit : Abjediio po-

futis antidotum ! Meritó fine dubio

fitiva. , voluntaria C deliberata. oimis

Parochus hunc fuum graviffimum

fpet confequendi beatitudinem , vel.me-

negle&um fummeé dolorofis debuif-

dia [ufficientia. d ilam.

Sed inten-

Sed hem a.

hic btevem fermo- -

fet deplorare fletibus,

tio [mea eft. ,

liud ícelus ! ebviaverat forté de.

ä

nem miícere de defperatione , pro-

I

funde Filius Adolphi cognato ^

ut eft pallio in homine , & dcefini-

tuf,

*

-

&L

du

DEANIMA PURGANDA. PÁRS Il. CAP. II. CO

AINM

D. V1H.

193

tur , quod fit : Abje&io fpei de paffionam homo fapienterac fortiter

fine fibi femel prafixo obtinendo ; domare & regere debet , arque in

füb qua confideratione opponitur bono ; ad quod À Dco moveti fe

1

-conftantie in profecutione finis. cu- - credit , non ftatim animum a

biice-

juslibet , pot*cfï

ü b

ona vel mala re, tametfi difficultstes & obftacula

Mente

tevolvendum

f

efle.

Bona eft ;

h

uandöxquis def- | occurrant.

ii

perat , fe poffe obtinere.finem ma- — eft , proprium effe atdui , fuas dif-

lum ; aut finem bonum per media ficultates habere ; & proprium vir-

M

illicita, Exemplum prionrs fit : In-- tutis , difficultates vincere ! cujus

AnrsXE

i

fligatur quis à demone ad :

IDv

am — victoria tantó eft gloriofior , quan-

h

harefin cadendam , laborat & fudat/ tó pugnua in fuperandis obflaculis

]

aliquamdiü , " magnamqQue. fpem permanfit conflantior. Eó praden-

concipit de comparando fibi nomine — tius creditur ceteris paribus rem efle

novi Evangclifle^; aíft videns , à Deo,, quo plura obítacula ponun-

;

quód [paría zizanià crefcere nolint, tur à Demone ! nifi. emm ipfe ,

&

l

abjicit omnem ípeim obtinendi , negotium ceptum gratum effe Dco

Y

quod daemon promiferat. Exem- perípic ret , ejus executioni íe non

plum fecundi fic: Laborat ac fperat / tanto fürore opponetet-

Nif fcirct

«

134

Presbyter per Simoniam- pinguem — folam Ecclefiam Roi

iid

nam efle Ar-

V&

13

í

Parochiam acquifete ; a

E

i quia in- cam , in qua fola à diluvio perditio-

À K

mouo:

otr?íl

fuo Epifcopo aiterum P

m inve- nis anime falvantur , conttà cam

iü'a

Al

71

nit , fíperare jam definit , quod munquam tantos periï:cuziomum flu-

i

d

priusintendit; lírerQue fané bené .&us concieret. Qua gens , quod

agit , quia ex oppofito tam bonum ' Regnum fuit aliquandó converíum,

1 Yi

elt , à malo cepto defiflere ; quàm — nifi füperatis plurimisdiaboli technis

([cm

Faffus

fuiffet malum.in malo ceptoperge- & infernalibus furoribus.

(

Ec.

Mala eft defperatio , quandó — eft boc malitiofiffimus Sycophanta

x à

fine fufficienti caufa deponiturípes circà annum millefimum fexcente-

tüt ;

de honeftó fine per media licitajob- — fimum quinquagefimum tertium in

putuf.

tinendo , & hinc differt à pufilla- Civitate Macao , ubi ex períona

tefil

entló

nimitate; Pufilanimis enim non encrgumena corfuetis Ecclefim. ex- Cornelius

o

$

abjicit totaliter fpem de acquirendo . orcifmis , undé & cur illuc fe con- Hazart :

JiC

Ul

fine , fed íolummodo timidé ac tulerit ? intertogatus , repofuit : biff.sinen,

p

trepidä applicat media. Sicmove. | fe migrae ex Anglia , ut contrá parte 8,

(l n

tur quis à Spiritu fan&to ad Reli-

novellos Chriftinos tum in China , cap. 1.,

7 ld

[

gionis ingreffüum ; fed quia pul- tum in Japonia pullulantes talem

ffl (ilg

fanti non protinüs aperitur , jam - perfecutionis ac perturbationis tem-

emo

ulteriüs fufceptionem íperandi , a« — peftatem excitet ,

qualem non ità

n

Anglia concitavit.

Quis

nimo non pollet. KHanc itgäuc pridem in

Ordo

feit

o j

Ws

Q

À de

*

194

TRAEIOUTU

o

1

&is fpcbus extolluntur , quicunque

Ordo aut qu& (aü&a'CQggreggt

Rre

*

[ M

te&ta ab!

5

cum Antiocho Ecclefiam perfequun.

fuit unquàm fundata

difficultate & multis obftaculis ?

i

tüt, quenmdmodmn penä innumetis

fan&is negotiis arduifque rcbus non

poffet remonflrari exemplis Diocle-

anus &

Ma

EM

2ianus

Herculius

protinüs dcfperandum eft , quam-

Ls

iriftianosextirpare

quäm intentus Ggl(;ä?ïiw Cäi"dïs'VCfïC.

defperaruntquia

Hadrianus fei pfiïm

!

4g]

lterandus eft idus , fi prima. vice

nequiucrunt.

Nun. 20.

Quia Moy-

peremit ; Aurelius fumpto veneno

non ceciderit quercus.

fes filicem iterató percuffir, aquam

fibi vitam ademit ; Nero fe gladio

eduxit.

Non immeritó itaícebatut

trajecit , Severus animi mioerore

*

A. Reg.13,

Elifeus Regi- Joas

?

eoquód tribus

contabuit. Maximinus fuit 1'::pcntinä

vicibus terrà jaculo percuffà quieve-

plagà cotreptus , Maxentius inftar

nt

nam fi quinquies aüt. feXies ,

Pharaonis fub aquis deletus , Tra-

five fepties pcrcuffiiffet , percuffif-

janus Paralyfi extinctus , Lllpianus

fet

Cuti

à

Pratorianis

militibus

n

ec

a

[

l

k.';! ii

aim usque.ad confumationem.

f

Standum;ac períeverandum cit in

jariter fuit Aurelianus peremp

t

us

/

/

bono contra defperationem , ícu

N

j

aximinus Armenütarius tfuncatus ,

foei abice&tionem ; haud fecüs ac

cius fuit qu&dam. voragine feu

Vs

fetére Machabei contra furorem

:

uftri gurgite abforptus , Julianus

Prafertim hoc notare

a

f

€

an

3ii

&o Mercurio confofius

'Efa,,

Antiochi.

habent lv

Á

Á

lens vivus conctetu

«t

^f

us , RBoles'aus

hh

if;ignarij & Viri Apolfto-

J;

ici , ut nón defiftant À labore fuo ,

M

à proprüs canibus devoratus , Lco

Armenus juxta Altare confixus ,

velüt fpem deponentes , quamquam

'n novo Mundo ,inveniant novos

Autelius

Valerianus

éXCOrflatUs ;

Ancochos. quia apud Deum non

Maximianus Galerius tam horridis

ï

2NRÀ

'ofl

eft novum , ptobare fervorum íuo.

morbis ac ditis do

bus opprefïïæ ;

[

iiMJ

110

rum

rum conflantiam per malig

ut ipfimet Ethnici medici agnoice-

nequitiam. plerumque quantó dif-

tent , plagam non effe humanam ,

ficilius vera Fides alicuà. Kegno im-

fcd. plané diviná ultione illatam.

planfatur , tantó firmiüs radicatur.

Quod de Fide Regnisac Provite

Cuivis Regno haud. incongrué ap-

ciis implantandá hic dico, hoc ipfum

| Aporal.o.

plicati poteft , quod divus Joannes

quilibet: prudenter intelliget de im-

aperto quinto SigWlo : cenfpexit ,

plantandis proprio cotdi virtutibus ;

animas neni;pe interfectotum prop-

nempé non eíle extemplé animum

ter Verbum Dei, effufi fanguinis fui

defpodendum , -.quamquáàm virtutes

vindicam clamantium ; ut adeó

aliquamdiu fefe extendere à vitiorum

tanto fit certior de Tyrannis fpe-

furore prohibeantur , fed effe con-

yandus Triumphus quantó copioftor

flanter contra eundum: , Deumque

n1o»

innocens fuit.fanguis effufus. — Va-

AU C AA QUE s RUL o r R

ia auxilium implorandum , ad

um

E

E

al

1

aT

TOrp

-

E*

GAN

DA PARS H. CAÁP. II. CO3

Noil/s

DX

18

DE .-A):Jüïf'! PUR

dum Judeorum, qui, ut in aére ar-

düm Kfundum ; priorem effe itii-

. Zum fÍapientie & fÍfontem omnis

matas cohortes, digeftos per ordines

)

equorum curfus

'boni s alterum principium ftaltitize

telorum ja&us ,

fcutorum motus , nec non bellicos

C& radicem mali . priorem dividi in

EY Qu

congreffüs videre , ad Deu

isii &

l'gï'nuï-

timotem fervilem & in filialem ;

e ä

j

(

bant , atfïu.e omnes rogabant in bonum

terum 1n timorem inanem , & re-

2.Math.$

t

aon[Iya converti. Monftris non mul-

fpe&tum humanum. -

Iu

tüm abfimilia fünt vitia & prava in-

Timor fervilis eft ille, quo vcre-

D

ir De

-

"

G

1*

*

«ï-P

IRM

Ófte

ftatem,

clinationes noíttz ; qua& toties nobis

[

.

;"*u

am h

per Det gratiam in

D

ä'.ïi; FLED

endi , aut remunerandi. De

)*[L:

^

oaumn LO']'V.'CF

D

It

?

tuntur,, quoties de eiíde

m-victoriat

hoc titnoxe ait Salvator : Timete edun,

Y31

.?vf;»!ff' ',9;

u

reportamus, ne igitur terream

xï

ii

ab

qui poteft. & auimam ( corpus perdere.

2$.

oftt

a

it-

a

eis , qu& quidem animas n

in gebennam. "Timor filialis eft, quo

1

l

g

bhorremusa

DO

ffen

fl

fl

Pt

.(ï ii

"Lare poffunt, fcd expugnare non

2ei, tanquam

maximo mal

?

iulciffimo Patri

n

poffuntnifi volentes.. INolite imita-

ä:.

.'ä

;1 1

m

tores Antiochi fieri, qui&cfperando — difplicente

ot inanis eft vana

& defperando erravit. Sperandoqui-

& fufpiciofa imaginatio eventuri

$,

"a

Ltl

dem,quia non defperans, in propria

tnalt.tem

i

UOIL

alis ;

uod fecundüm

mu

confidebat potentia , velut ignarus,

veram

ationem aut evenife non

yà

quoniam ,

qui. confidit im corde fuo,

poteft, aut non folet. Refpectus hu-

£L

Ir

&

C

^i

uia ofat

1S

q»

ProY- 28. fl

efl. Defperando ,

E

l

manus eft appetitus hominibus pla-

y, 26.

au

a

1

cendi , & íollicitudo in hominum

[«

non pmtinï&s ex

ditus, fpem falutis

favore ac &flimatione perdurandi.

Xu )

ac fanitatis depoíuit. His contrarium

egite , femiper defperantes de pro-

jam quod timorém filialem atti-

MUET

prüs viribus,

&

-

c nunquarri defperaa-

net,certum eft , illum non effe foras

(rio»

Ut

* tes de adjutorio Altiflimi ,.cui pro

mittendum, fed de momento in mo-

fl

01

d

mentum augendum, quia aucto hoc

prium eft, exaudire füos in tempore

qm !

beneplacito.

timote, augetur & charitas, minuun.

J

tur vitia , augentur omncs vitrtutes,

ctefcit ftudium malum cavendi , in

oU

[7

CONSIDERATIO NONA.

bono proficiendi , Deo placendi,

p^

fl

'Herodes- Regults Octavus,

pracepta fervandi , proximum lu-

d

Seu

crandi, peccata commiffa plangendi,

[;bllbl

D pajfione Timris. -

plangenda impediendi , feipfum hu-

mu

miliandi , Deum fumme eflimandi.

tU

E timore codem feré modo

Eft hic timor donum Spiritüs fancti,

r

N

difcurrendum eft , quo de tri.

femperQue ex charitate procedit.

; 9]

ftitia, nempé : aliufn timorem effe

Ubique locorum facra Scriptura hunc

m

fecuhndüm Deüm , & alium fecun-

timerem fümmé commendat , va-

j 0*

fi0S«

i

gt

4TRACT1A4,TUS II.

/

196

omintam , Wihil

tiosque eidem effz&us tribuit Primo,

disente : Qui timet D

trepidabit ,

e^ non pavelit

quoniam

ex timore filiali oritur deteftatio ac

ipfe eft fpes ejus.

Ottavó , prabet in

odium peccati , qremadmodüm in

21

Provetbiis dicitur.:

Tunor , Don

iffv

tenitatione auxiltum, quem

admodüm Ed 2

frov. $.

Timenti Domintm g

odit malum. Secundó., promanat ex

afferit Scriptura

V12

tentatione

timote filiali, cordis converfio, uti

non occurrent shala 5 [ed m

berabit À

Deus illum confervab ( U

Eccli. 21*

dicitur in Ecclefiaflico

Qui tunet

malis. Nono , confert cordi letitiam : gcí g,

y. 7.«

Deuntconvertetur ad cor fuum. 'Tertió,

uti fcriptum eft : Timor Domini delt- , , ,.

difponit ad dile&ionety , & operatut

ad juftificationemn , quoniam Tintor

abit cor , €» dabit latitiam & gat-

xccli. 25-

v- 16'

Dei initinn. dileticnis eff. .. GC timer

ditm in longitudinem dierum,. EXt, qui

y. 12« :

eft decimus fructus ; Timenti Doii-

*

Eclt. i.

Domini expeliit peceatttim. 5 NNon qu.i-

um bené eritin extrenmis. , cv in die

y. 27«

dem ex fe immediaté , fca quia eft

€i

im

defunctionis fue benedicetur. O qu

Iíaia 32

femper cum charitate & perfecta

verum eft illud 1(aiz di&um : Timer

conttitioneconjundctus ; có ipfoenim,

LI 6

'Thefaurus

quia quis follicite curat , ne Deum

pomini ipfe eff the(aurus.

L

.

ifte nunquäm (atis

a.

À

*Püïl

, nunquam

dulciffimum Patrem offendat , eun-

nimis cumulari poteft ; quia amof

dem tenetrimé amat ; & quia adéó

& tifmor, quem Dco prabemus, (cm«

abhorret , ipfum vel in ullo offen-

dere , creditur etiam de offenfa ipfi

pe

r cft minor, quám ipfi debemus.

illara dolere.. Quartó , timor filialis

De timote fcrvjlx nihil i:peciahter

dicendum occurrit , ab ipío enim

rcdi. 2

dat fidei robur , dicente Scriptura :

velut

tranfitut ad timorem filialem ,

y.i$.

Oti tunent Dominum, non erunt incve-

Unde

ab impetfcctiori ad perfcetius.

dibiles vevbo illius. Qgintö , tribuit in

duo extrema cavenda funt , qugrum

adverfis patientiam , ac promovct

li abje&ti animi,

Legis obfervantiam, quemadmodüm

primum incurrunt il

Eccli. 2

Sapiens dicit : Qui riment Dominum,

qui perpetuó cum fervis dcfudant ,

$3

Vu 2[:

ad nibil manum moventes , nifi mi-

euftodiunt mandata illiis , — C patitne

nitatione aterni fupplicii percuffis

siam babebunt ufque «ad in[pectinem

ilius. — Sextó quöd timor filialis pa-

poficrius illi , qui timorem fcrvilem

tiat follicitudinem fan&am & defidc-

mox a' fe perpetuó abgregant cxilio,

tium placendi Altffimo , patefcit

tanquam ignari , quód fübinde ctiam

Eccle. 7-

filii in periculofum fccutitatis fome

y.19.

nobis Scriptura , dicente : Qui timet

num labantur, nifi minarum tefrote

Ecclt. 2.

Deum , nibil ncgligit , quia qsi timeut

Dominum, inquirent qua placita funt ei.

contacti excitentur. Timor inaílis eft

v- 19'

Septimó , timor filialis liberat à ti-

illad monftrum. propter quod corte

more inani ac pavore humano , nec

tra Chriftum ejufque fponfam Eccle-

fiam femper adhuc fremuerunt gen-

Ecli. 24

non confirmat in fge ;-quemadmo-

tes & populi meditati fünt. inania.

V. 160

dum docemur -ändivina Scriptura ,

iC

o m

u

d

N

-0

o

mp. 1X

293

DE ANIMA PURGANDA. PARS IL.CAP. II. CO?

Sic quia Herodes Idumaeus inanitet

ab ipfis in. do&rina & fpe promo-

metuit, ne fibi À Chrifto Seeptrum

tionis füupetentur. Sic Ecclefiaftici

eripiatür, in parvulos fremuit, tot

ergà pauperes fe tam ferreos exhit-

bent , quia timent , ne hydtia fa-

um

millia innocentium crudeliffimé e-

ring deficiat , aut lecythus olei im-

Al

necuit , & nec quidem propriis filiis

Sic quia J!udæi inanitet

minuatur, aut quocidianum pecuni-

pepercit.

timuerunt, ne à Romanis tollan-

arum incrementum impediatur. 5ic

tut , contrà innocentem Jefum ,

Parochi nelunt vel uni gratis Sacra-

menta miniflrate ,'aut aliam fun-

Eni!ï»rv

Va

"Tolle , Tolle : clamaverunt. Sic Chi-

(-

&ionem parochialem impendere »

nenfes , Japonenfes , aliique ex-

l

ttanei popuïi Miffionatios ac vetita-

quia metuunt , ne À pluribus velut

112

i

tis Praedicatores fuis Reguis pcile-

debitum petatur , quod fuit uni( ut

li

bant , quia ftulté timebant , ne pet

ipfi afferunt ) ex mera mifericordia

conceffum. 'Sic dum Sacerdos 5a-

m

eos veluti- per explotatotes Euro-

[

Sic

cerdotem laudari audit, totis viribus

Vi

1'. 6

peorum pptc&ati / fubdantur

us

fere omnes Tyranni

Pl

gladios fuos in

fe opponit , quiatimet , ne alterius

m

Chriftianos exacuerunt , quia inep-

laude fng proprie eftimationi in

Sic Pralatus

Y

té timuerunt-, aut ne propter €os

aliquo . deregetur.

u

fuis Kegnis excidant, aut ne fifos

magno comiratu flipatus itinerat , in

hofpitis vix non motre Principis

»

Deos offendant. Sic plurimi hzte-

prandet , & coenat ; quia timet ,

j

ticorum , agnità etiam veritate ,

voluntatié in füo etrore perfiftunt ,

ne fecüs pto communi Conventuali

f

2ui

quiá timent ne temporalium jaétu-

refpiciatur. - Ídem efto judicium de

Sic aulici fuo-

n

tàm incurrant.

Sic omnes Píeudo-

tcípedu humano.

rum Principum etiam mala. facta

th]

paftores tam hareticorum , quàm

concelebrant , quia timent , ne fecüs

j

paganorum , in cunétos Catholicos

Sacerdotes füummo odio feruntut ,

facientes , in eorum difgratiam inci-

fs

quia.metuunt , ne per eorum pr&-

dant. Sic Confiliarius perverüs Con-

g

dicationem, hareticis aut paganis ad

filiariis perverse confentit , quia ti-

alli

veritatem converfis , ipfi fuis red-

met , ne fe (uis collegis odibilem red-

]«

dat, fibique fpem prdmotionis ab-

'Xmo)

ditibus exagogis & aftimatione pti-

ventut.

Sic inter. Chfiftianos Prin-

Ícindat.

Sic Concionatoft non au-

e[iäm

CiPeS unus adverü:s alterum arma

det edicere veritatem , quia timet ,

[ottv

Sic

capeffit , quia timet ne proximus ,

ne perdat quorumdam favorem.

frorf

favente fortung rotà , nimium e-

plurimi pietatis opera omittunt , quià

j

timent , ne vatiás hominum . gloffas

vehatut. — Sic inter Religiofbs nofti-

etrus timet,

| col

nanquam boni fratres fuos confra-

incurrant. Paucis,quia P

i e

tres ( quacunque via valent ) à ftu-

Chriftum negat

quia Pilatus timet,

d

orgmnes

diis impediunt , quia metuunt , ne

Chriftam | damnat. Qlod

Tradi. H. Pars 11.

f;iccli«

hznifï'

Pp

$i

TRACTATUS IL

298

declinavetint : quod omnes fimul in-

Spiritui fan&o acceffüs obftruitur ,

uoties timor humanus admittitur ,

utiles fa&i fint; quód non fit , qui fa-

—

ciat bonum ; quód non fit ufque ad

nec poteft fperari fpiritualis profc&us,

unutn , Propheta aliam haud caufate

quamdiü hictimor inanis cordis poffi-

afflignare videtur , nift quia illic trepi-

derit caftrum. O quamftultum eft , an-

Pal. 12*

daverunt timore , ubimen erat tumor.

gi de humano favore, & non tangi

N

Ah ubi hodié cft INathan , ubi Joan-

de gratiä Dei.

Hoflis Herodes impie ,

nes, qui audent Regibus fua fcelera

ob oculos ponere ? ubi hodié Stepha-

Chriflum venire quid times ?

nus, qui audet operatenebrarum ar-

Nen eripit mortalia ,

guere ? ubi hodié Thomas Morus,

Qui Regna dat celeffia?

qui audet peffimorum confilio ditlen-

Quid times Ó Sacerdos difcrimen mor-

tire. Meruspro cauíz juftitià folus

tis.propter quemvis actum mortifica-

& unicus à reliquorum Senatorum

tionis ? quid times interitum propria

opiniotee conftanter diffentire non

&ftimationis, propter quemvis actum

dubitavit , quamvis eum Cardinalis

hümilitatis ? quid imes periculum in-

Volíaus à fua fententia abílerrere Ia-

fanabilis paupertatis propter quemvis

boravetit, in hunc ipfum modum

actum - charitatis ? quiä times nugas:

itrifionis, propter quemlibet a&um

objurgans : 4n veró mon puder. te Mo-

^ic

ve , cum . fis oumnitin. ( loco « digtii-

vittu

ci2

? Dominum Deum timebis, e ilià Deut.6.,

Culd

^Mf2

tate infimus , fic (olum fapere , & &tot

J

foli fervies , paràüm

ndo, ànincpté y. 13.

L.

áb hamano d

io

-

dicetis.

(

aobiliffimis ac prudenii///is. viris. dif-

ie u

fentire ?. offendis te. plané ineptum &

CONSIDERATIO DECIMA.

flultum effe. Confiliarium ? 4d que. bu-

Saiul Regülm Notitts ,

militer , intrepide funul Qv ingemose

Seu

-*.Reg

Morus : Ewimvero snagna Deo gratia

De Paffone A4udacie.

Michael

agende (unt , quüd Regia Ma

j'ia 5 1

Ic tes eft cum noftris indomitis paf-

xqæ

Pexenfel.

boc (uo. fuprétho Senatu. unicum . tantum

S

fionibus : fpes in defperationem

ffultum babeat. - Sic, fic viriliter agen-

vertitut ,timor10 audaciam , & auda.

khiff. 1714.

dum eft, & à timore inepto fugicn-

cia in furorem. Cernens. Saul caftra-

dum, mente volvcndum eft, quia qui

Philiftiim rimit , & expavit cor etsni-

tiniet bominem , citó ccriuet

qui fperat

mis. Cüm veró ei Deus neQs pet fom-

li,

in Domine füblevabitur. Omnis dics di-

fiia , ned; per Prophetas, neq: perSa-

ZZZ'. j

ligenti examine cft difcütiendus , u-

cerdotes refponderet , có audaciz pro- 7* R(g.25

ttum nullus in eo actus ex vanoaut

greffüs eft , ut mulierem Pythoniffam ** 54

humano timore fuerit omiffüs, aut

confuleret ,'ac ejus 1ncantatione Sa-

nullus ex codem peractus, quia tam-

muclemá mortuis refuícitari percupe-

dià nunquam perveniemus ad putita-

tct, Hoc proprium audacie eft,exce-

tem intentionis, quamdiuü laberamus

dereinapplicandis mediis, u non ape —

vanitate timoris ; totics charitati &

plicare media convenienti

a pro malo

immincgg

&

NT

X.

299

DE ANIMA PURGANDA. PARS IIl. CAP, II. CONSI.

ïmt*hinenti tepellendo, aut pro bono

geles Deo voluit adaquare. fed boines pree

acquirendo. Pof

Iem quidem hic pluri-

fampfit. Deificare-- Porrà quos erexit , de-

[2

E5

ma audacie exempla

fferre , praer-

pre[[it s & quos exaltavit.bumiliavit. Hae

turrim evertit , linguam confudit, Goliam

tim ejus, que in bello familiaris ; (cd

n

uia Afcetz fimilia a

i

l

iternon prolunt,

pzoi

g*avir, Aman fufpendit. Sic eft : fic

nifi ut Y militibus hujis mundi diícat

fu.pcrba præfumptio non paucos in

armalucis tractare,, idcircó illis fuper-

tantam dementiam pracipitavit , ut

fedeo ; & queinlibet fibicavete moneo

proprie mortalitatis obliti, Diis annu-

(

merari & cum Diis honorari ftolidé

ab illo verfi

Á

ulo,quo dicitur : &udaces

iel

[; fC

fortuna juvat,im

1G6; '»iä

pellit. Nam

popofcetint. SicSimon Magus nefan-

doauífufe Deum jactavitqui in monte

quid juvat juvari à fortuna & derclin-

Sina tanquatm pater apparuit.

Sic

quià Deo? INon idcó quis ad Iitus falu-

CommodusImperator DeusMercules

"

tisappellit,quia fecundafortuna vehi.

1155

tur.. Volubilis eft fortu

ii

rota, modó

& Jovis filius nutrcupari voluit. Sic

addextram , modóad finiflram fein.,

Ceyx Trachynorum Rex feipfum Jo-

[

j

Cii

nans -Sepéunum aut alterum au

vem,& uxorem fuam Junonem appel-

z

dax facinus fccundat, ut proterviam

lavit, fic(ïa honorari ac coli affe&tavit.

N

SicSapor Kex P'erfarum inter ftellas fe

de fe præiïmcnilg , & ex preefumptio-

4$

necadet

tis tant:

:.

V

, letins rideat. Auda-

habcre patrem , effej; Lung & Solis

f

&et & proterve Sau

Á

Bu

4

V

thoniflam ac-

fratrem, di&itarenon dubitavit. Sic

Dui

il

cellit,fedab eá tucbatus & turbuleütus

Domitianus Imperator omnium pri-

1. g. 22.

mus & Deus & Dominus cenferi &

m

tecellit. Prorervé quidem Saul in Sa-

cetdotes Deiirruit,fed hanc fuat

nïpro

appellari mandavit. Sic INabuchodo-

terviamin monte Gelboé luit,dum fu-

nolor,fic Antiochus, fic Diocletianus,

ii

^

1. Reg.31.

per Propriue*

íüum gäaäium irtüit.

fic Julius Czefar,fic Julianus Apoftata,

c

fic Alcxander Magnus cum multis a«

? refumptuclé holocauftum ebtulit,&

liis aut. fibimetipfis divinos honores

1. Reg. 13.

ob hoc Kegnum perdidit. ^ INon exi-

waii

guu

m

iiíi

quid quidem AlbzrtusBranden-

ttibuerunt, aut tribuiadmiferunt. O

2

burgenfts Marchio praefumpfit ; dum

humanatemetitas quou(q; graffaberis!

d

íolus hoftium cuneos invafit , ed hoc

Porró mittamus ftultitiasiftas,& inda-

ipfo ad fua vit& terminum properavit.

gemusaudaciam,qua ipfos quoq;Cle-

]A

pabray. Magna de fe prefumpfit Uladislaus,

ricos vix non ubid invafit; libenter e-

nim concedimus , eos cum Nabucho-

ff

lib. 3.

fed non ità,ut poenam temeritatis effu-

donofote,cum Andronico Comneno ,

!1

U

getet. Utadeoq;à vero non aberret il-

.

lud commune : Optimi gladiatores de-

cum NNobunanga Imperatore Japonie

müm cadent gladio : peritifimi nandi

fuipforum non crigere flatuas, ut in

u

eifdem divino celebrentur honoteinee

$r

devorabuntur flu&ibus ; & preefümp-

tuoft animi mifero peribunt cafu. O fu-

gare nihilominüs non poffumus,Cle-

[e

rum & ftatum Ecclefiafticum per au-

(

perba prafumptio , prefumptuo[a (uperbia

daciam hortendü deformati in modü,

u

(exclamat Bernard.) qua non foliin An-

Pp 2

pi&-

j

j

)

Tqm4CT4TUS

II.

?'—.y

2

d

Piæcxpuc fi juxtacommunem accep

bere vectas ,

C ffc indigeutibus: porrigere

lii

tionem , audaciam procerwam , te:

manun. — Alia vicc 'xcqmüvxmus fle-

meritatem , & prefümptionem pro

tu, quod nequivimus argumento ;

alià vice auro , quod nequxvunus

eodem fümimus. Dicit job Ab in-

tefponfo ; alià V1ce 1mportumtate

fantia mea creyit inecum wifevatio : &

Job. :2t.

de utero matris mee. egreffa eft. mecum.

quod nequivimus plc.tate ; alià vice

y.14

4

Multt autem Prcsbytm & Ecclefia-

fallacia , quod neqummus do&ri-

ftici, fi vellent veritatem fateri , de-

na. O pró Dcum immortakem ! qu&

berent effari :

ab infantia nofha CÍC.

hec audacia , quæ hec protcwxa :

vit nobifcum prefumptio , & deu-

que hec prefumptio velle fanctis

tero mattis noflre egreffæ eft nobif-

Altaribus apphcan , & San&Gorum

cum; in primis jam claffibus expe.

confortio adjungi,nullo fan&ioris vi-

uod fimus tam

rientià didicimus ,

t& fpecimine premiffo » qua hec

audacia , quæ hec temeritas , dzgm-

ho

inepti ad ftudia, quàm afinus ad ly-

ram , mhLiommus tamm etiam con-

tate.alios velle p ecedere & vita itt-

tfa tOl'l'C;lEeln femper 113V1g3V1111L15 3

tegtitate vix velle fequi ; velle fün-

ut afcenderemus de fchola ad (cho- -

gi offidio Judicis abíque jud: uc.

Do&orisabf: que ede&trina, Medici abíá;

lam , ut tranfitemus de bencficio ad

beneficium , ut pxomovcnmut de

medicinz peritia;Pa Ho* *s 'ïbsq, pafcen-

di fx,hnm Rectoris a

1.

H

2

H

dino-

gradu ad gradum , ut provmrrv-

0

1

mut ded mgm* tte ad dignitatem ; jan

Eini'*

ïamam

lC

aïia fgïæh

n

P

[e!

nis

::

ricos f

v

ntur

in pueritia noflra malitia fuppkb..t

F'lOJLïl à "4 tLl

Piri

5 L ïfä lg, Ahd b&

A

«tateni , & creícendo nobiícum ,

æïumpï r

dát

at

his notam non cffucn

;

u

eugmento füo femper precurreb

ä

hl P

u [

juo iamiil

iter cum pe :ríot

aite

flaturam ; & inter priores vix non

4

fuimus peffimi ; & tíámen abíque

rius fexüs converfatur

aut

m eií

xe Jicï

mutatione vite audacter mutavimus

dem füb eodem tecto morat

ut ;

flatum, fufcepimus Ordines ,. facris

quymz er ftate pra(ümit , ubx fot-

Nunitin Lib. de

nos protetvé ingelfimus , ad alta vo-

tiores cecidifle co*afgzcxt

Cathedras docendi occu-

lavimus ,

preceps eff (inquit S. Auguftinus ) singul.

l

qui intrare contendit , abi alras ceci- €leric.

!

pawmus , neque telpectu , neque

memorxa hablta illius moniti , dati

az-!ïz viderit :

ce vebementer infranis ,

l

à fan&to G

regorio Nazianzeno, di-

cui non incutitur timor , alio pereunte,

fl

Eft q

cente ; Mundari p zusopartet & fic alios

juedam non rare prefümptio-

ü

R

e

mutidare j?tpzsn*em pritis fieri ce fie alios

nis Ipwxes res difficiles abfque fuf-

H

ficienti confideratione aggredi ; vel-

facere — (apientes. :

lumen fieri , e

fic alios illuminare ; ad Deum acce

vuü

/"l'

le tutrim eedificare , non prius com-

p

( alios ad .-Deum . adducgre : fmcyzy

putatis fümptibus ; aut manus con-

l

eari , C ita fantlificare. — Manui ha-

íerete , non prxus probaus viribus.

In

3

DE ANIMA EURGANDA. PARS IL. CAP, II. CONSID. X.

303

In pracipiti ( verba fünt (ancti Gre-

creditur , affurgere. contta Altifl.-

1n Hwkz'l.

.mum ,-& rebellare. contca Omnt-

gorij) pedem porrigit , qui men[ura-

7

C

iculaté

rum (uarum lünitem non attendit ,

potentem ; prefertim , fi pet

4125

24

"

232 1142

amiitit quod poterat , qui

info

icjatur. rebellantis

-

pleru

ljl-(-v

6s

s

à "&lïii."iïï;iï'C-

audailer ea , d qua pertingere mon

j

eC

à conditio. O fi

£VEASM

valet , arripere fefhinat.

Hujufmodi mus, quam viles nos fimus, &

.

4

i

prefumptionem incurrit, qui alios

quam fublimis fit Dom

nus , quem

docere contendit mnodum contem-

peccando offendimus, fané nunquam

plandi , cum ipfe necdurü. &idiccfi

iniqué agere audcremus. .O ft nobis

"n

Qui

Ítequenter occineremus , quod C

[ d

modum . animam pi.l:fä;z-.zz&i.

rolomanni comes ifrato coquo OCs

vult explicare , quomodo excetlus

mentis G raptus contingant ; cum

centavit. Viderat is , fuum elim do-

'iffa-r

tamen necdum intelligat ; quomodo

minum Carolomannum Pipini

c&-

fit declinanda vitiorum femita ; &

trem À coquo indifcretis alapis

di,& ultra ferre non poterat,. quiü

amplc&t.nda via juflitig ; qui pre-

QU

2

tuüne in

fumit alios doccre füblimem . virtu-

cedentem ità objürgar

tantunm Pïil!CifGH] tanrum nefa

üs viam, qu?nn igfä: ignorat. Hinc

En honorande Presbyter , Prince

;

04'

non rarà tales ob füam prefumptio-

efl Chriflus, Prirceps pacis, Pater

n-

nem per demonum fraudes ac foe-

nmarum aftutias variis mcccptioni-

futuri fzculi , Deus ac Dominus :n-

0

bus, & confufionibus exponuntur,

comprg henfibilis Majeftaus. - 'Tóne

H

P

quia pia Conditeris di[penatione agitur,

ergó tetre gicba , lutum , pulvis &

Anft

d

ii

un-

ut de fe confidens. anita , difpen[atoria

cinisin tantum Principem , t

t

, Greg.

tentatione pulfetur , quarends infirina-

que Dominum tantum ncfas ? ut eum

li

.offendas , ac Creatorem

crcaturis

ta, quid [it isveniat , & prafumptionis

f

Non abfi-

po&ponash

el

proprie faftum . deponat.

Porró qu&ri forfan poffet, an de-

mili prafumptionis labe fe contami-

nat, qui Cathedram ab'que previa

tuf etiam Præfumptio feu audacia

jl

preparatione afcendit , qui confef-

quadam bona ? & refpondendum ;

jf

TT

fiogale & eju(modi negotia fine pr«-

Mit

omninóo. Bené fiquidem ille au-

s )j

via diviniauxilij invocatione accedit,

dax fecit , qui audader intvoivit

a G

ad Pilatum , Cr petiit Corpus fefW.

Mare. tf

qui moribundis, confcffionem in ul-

W 1

Dantur etiam fan&ta facinora , qu&

y. 4'5'

timam u(que horam differre permit-

tit, ncc non omnis, qui propriis vi-

tamen potiüs operatur

Spiritus fan-

ï'm

virtus humana ,

undé

p

ribus nimium confidit, & fua ordi-

&us , quàm

fortitudinis,

t

nate providé negligit. Quandam

ea melius dixeris opera

Generofum

d.

praefümptionem denique in fe conti-

quäm fadta audaciz.

ff

fan&umque mehercle

facinus Mun-

net omne peccatum , quia magna

Jl

meritó audacia & horribile facinus

do Judith oftendit , dum Holofere

neam

o

Pp 3

li

il.

jo4

IRACTATU:S

Sie pariter fdrtaf-

nem truncavit. EftitaQue ibi gene- faerunt anté eum.

1

-

fis non ettavero ,

fi paffionem ira

rosé agendum , ubi ob caufz juf

tiam , meritó Deum adjutorem fpe-

omnium paffionam pcflimam nomii-

ramus , nam fi Dcus . pro nobis ,

navero ; non quidem , quód ira fe-

^

cundüm ífe fit omnium criminum

quis contta nos ? !bi ec

ontra non cít

gtra

viffimum , fed quód fit frequen-

temere manus ap

i

plicanda , ubi non

Ó

i

í

i

t

& cauíe defcctum

tiffimum ,

communiffimum , atto-

inmcrito ob ju

cilfimum & foecun&;*?ïmum. Fte-

Deum nobís refiftentem. timemus.

Juia non cfl alius ,. qui pugnet pro

quentillimum eft ; quis enim dinu-

.

t iracundie motus, ifi

nobis

nifi Deus nofller.

In omni

taetaífe POCCH

fan&o negotio cum fiducia fentien-

-

quos homo immortificatus vel uno

dum cft de divina bonitate 110 nullo

die incidit ? qui toties excandeícit ,

(v

voluntati di(plicens

á

tamet: de pro

il.

