pellete. per medicinam femen jam

num fe humiliant. & per hujufmodi

corruptum. Ratio horum omnium

aétus fine dubio fibi adaugent meti-

eft, quia in iftis cafibus homo fc tan-

tum. Vel demüm permittuntut talia

tüm habet permiflivé, & nequaquàm

à Deo ad fpititualem hominis pro-

ponit caufam moraliter imputabilcm.

fe&um ; quia eft reperire homines

Et hec funt potiffima , circà pollu

bone voluntatis , paritatis anima -

fiones, quarum ipfemet homo potcít

fpiritualis profectüs , veré quidem

effe caufa. Copiofiorem de his in-

cüpidos ; intereà tamen jacent in qui-

ftru&ionem qui defiderst ,. confulat

baídam levioribus vitiis & defecti-

Theologos. morales.

Jam demon

bus, quos aut ipfimet non advertunt;

pollutionum eft caufa. vel per (zip-

aut tanquam impedimenta perícétio-

fum , vel pet fagas; & hoc vel im-

nis non penfant : cujufmodlihxit 1;-

inediaté movendo membra & exci-

viores exccffus in cibo & potu, ne-

gligentia incuftodiendis fenfibus,

iando fpiritïus—-'g:nital;s , vel fabti-

; aufï&ri-

.

W*"

DÉ ANIMA PURGANBA PARS$ I. CAP. IHil. CONSID. V.

7

aufteritatis , & conquifitio commodi

plerümque non folim turpes humo-

tatis ; INam , dum pufritatis amans

res copiofius cau(ant , fcd etiam eo-

!

experitur , fe fzepiüs in fomno hifce

rum egeftionem fuboccafione cujus-

impuritatibus faltem in corpore ma-

c.unciuc prurätüs ata'ïue-illufi.onis qua-

runt

culati , diligentiffimé harum foedita.

Talia igitur Sacerdos & omnis

J

tum caufam inquirit , quàm femel in-

puritatis amans diligentiflime cavere

ventam non cunctatur removere,cüm

debet, ficut & fummam induftriam

*

tamen aliàs illud vitium forté nun-

date , ut de noGe in le&o fingula

(s

memmbra fint honeftiffimé collocata 8c

uim advertiffet, aut nunquam cu-

"

ráffet. Et ficexperientia docetut,

decentiffimé obte£&ta,ne vel in mini-

quód ctiam minima Deo valde difpli-

mo det occafionem diabolo accedendi,

lül

ceant, utpoté, quia propter ea homi-

aut nature in tam turpia diffluendi.

Ve

nem damonum illufionibus exponit;

Memot fit , & imitetut facta Sanc&ko -

Jeus

fit pratereain fuisexercitiislonge fer-

rum , qui non fantüm fingula etiamg

Mi

ventiot, mortificstionis ftudioftor,&

minima puritati adverfantia ftudio-

o

in fuisactibuscautior. Ex natura hu-

fiffimé removerunt ac precaverunt,

do

jusmodi pollutiones proveniunt, vel

fcd in ipfo quoqué fomno conttà ta-

i d

propter exceflum & exuberantiam fe-

les turpitudines usqué ad füdorem,

Wi

minis, vel quia natura expurgatnis cot-

imó nonnunquim usqué ad fangui-

L

pusà femine corrupto;aur ab aliis no-

nem depugnárunt; nec non taliain-

n

'ü] s

xiis qualitatibus & gravaminibus,et-

terdum inviti paffi, ingentem inde

iam concomitantet fecum trahit. fe-

qUC

horrorem conceperunt.

Memota«

Qum

men naturale; vel propter defc&um

bile eftillud (an&s Clarz , qua ali-

yüetm

potentie retentiva ; nam ficot funt

quandó expergefacta advertens , ex-

lnfer

homines, qui difficulter retiaent uti-

trémitatem pedis non fuilfe decentet

ind

tf

nam, itá patiter inveniuntur homi-

tectam, hamc íuam incuriam velut

m

nes , quibus in fomno facilé etiam fine

crimen diutiüs deploravit. Diíce Sa-

[ u

culpanatutale femen efümpit; & in

cerdosin quiete non commoditatem

quibusdam quidem potentia retentiva

j Pw'

quatere , fed puritatem cuftodire. Uia-

ymine

fecundüm fe eft debilior; inaliis veró

dé puritatis amator deberet etiam dif-

je

debilitatur peripfam luxutiam ; & in

plicentiam habere de pollutione pror-

nonnullis ex defe&u folidi cibi;aut de-

u

süs involuntariá ; quamvis forte cx

bitee refeCtionis. INam ficut relique

€à fecutus fit bonus effeQctus, ver-

k

(

matufales yites & potentiz debilitan-

bi gratià cxoneratio nature , fe-

tur,nifi naturg conveniente cibo con-

renitas fanitatis, aut liberatio à ten-

ef[uml

m&m

folidentur , ità & ifta; prafertim, fi

tatione.

Etfái enim honcftum fit,

n

adhibetur potus nimium frigidusim .

de bono honeflo gaudere valdé

tzoderatum acetum aut fal, aut craffà

famen abhorret mens caíla me-

IurnC'

a

oleta , velherbz &c. fimilia figuidem

dium tam turpe , praícrtim minimé

»

IrAad. IL. Pars L

:mfk"'

iäme

18

TRAOCTATDS 1L

ighara , quód poflit Deusmultisalijs

curetur ; æquä qu'ippä foret péécás

inodis fánitátem concedere, aut à teni-

tum mortale , de habita pollutione

n

d

tatione liberate ; undé ne unquám in-

delectationem admittere, quàm eane

h

efficácitet. quideni ob qualecunque

dem intendete: modo diabolo ád rem

AL

tamabominabilem incitanti nunquám

motivum pollütiotniem

a 'petït, (Eï

?

h

füam fanitatem & viram

1

ivina dil-

confentiatur ; quoniatit, qui talia agtnt,

pofitioni glené committit. Porro , fi

Reghuim Dei non conjequenturs fed etunt . , ddalat,

adhibità omni induftria nihil ominüs

omnes immunditie feu inollitiei o-

50 V. 2[&

de riocke tali turpitüdiae vexatis no-

peram dántes , in eXempiu'nïg jïrlut

sádema &* Gomotrba , & finitima. civi«

li obid mente dejici , aut inordinate

ttiftati, aut Sacrificium Miffa (nifi

tates , fimili modo exfornicata , ". abe-

forté rariffimà) omittete, quia apud

untes pofl carnem altevam, fatte [unt ex-

fPuda.s.

Deüm manetimpollutum illud cot-

emplumjignis aterni pánam fuftinentes,

pus, quod homine nolente polluituf.

CONSIDERATIO QUINTA.

Quemadmodum ipfe Chriftus Do-

iinus fanétum Petrüm caeleftinum

Ad feptem . Stellas. jeu. Pralatos

i.

edocuit ; Vacillabat aliquando vit

fanétus; an fibitali no&turnà inquina-

kceleftó:

tione Vexato liceret de die ad. Altate

divina petagete? Con(uluit de hoc

/7X Mines tehentes. pladios , & ad eugr.j,

A 7 bella doctiffimi : uniuscujusque

gy.4

füos :Cönffätres

íced quia non erat

enfis füper femur füum, propter ti- g, g.

omnium eàdera opinio , tem ii ora-

:

tione Deo commendavit & nec fru«

n

inotes no&turnos.

Noehn Yeni páctin y,

d

n

$»

ftrà : dig

atüs eft enim benigniff-

m

mitteye , fed gladiums Veni euim feparare

mus Dominus füum famulüm in vi

[

bominem adyersispatrem juum,C filiam

( pef iflam parabolam infltucte :

advcrsis amatram fuaim,c» nurum adverz

Pette , fiafinus quidam pro innátà

sis focrim fuam. — i ità eft Domine?

(ua con(üetudine de nocte (uar facit

ütique etiam venifli fepatare Cleticos

ä

Sapis i

& Sacerdotes à metetticibus & concu-

Vità : 19.

imimünditiam, purasae, quód propte-

teà eques ab ejus afceníü abftineat?

binis fuis? utique non vehifti, ut eum

Maj..

ex quà parabola vit fan&us ptobe in.

eisdem in pace dormiant & requiese

ite-

tellexit, quód non fit omittendus af-

cant? quid enim prodeft homin

i.Cor.6.

[

cenfus ad contemplanda ac tractanda

linquere patrem & matrem, fi adha-

divina myftetia,etfi afinus(id eft cor-

tet metetticibus? Queniam, qui adha-

væl-gö

pusnofttüm ) contrà voluntatem no-

yet meretvici , unin corpus efficitur. Swe

P/hl- Su

ftàam noé&uraa illafrone obrüatur ;

dubio Domine : 202 Deus Yolens iniquii-

» j*

m Ep;þ

imodoó furimo ftudio caveatut, ne un-

tátem tues , neque babitabit juxtà te má-

aT

quam de habita pollutionc dele&a-

lignus 5 fine dubio tü es , quidixiftiad

tio capiatür, aüt quómodólibct pro-

Moyíem deSacerdote maximo : int-

j

V£

P n

R

—',-DE ANIMA PURGANDA PARS L CAP. HI co&vmz F.

ne-

I«

vttricem non accipiet. Sic enim (cimus

apud omnes certum cfl , quódomnes

M

Ltvit, 2i, in omni tempore , quo intravit Do-

Apofloli, ut à Chrifti ordinati Sa-

ni

cerdotes & Epifcopi , in coelibatu

»;4, minus JEfus, à tempore Apoftolo-

)

A&.;, tum, & ab initio Ecclefie usque in

vixetint; aliàs namqué Petrus nimis

lll

V.2

diem hanc , quod Sacerdotes Domini

protervé mentitus fuiffet, dum ad

Il

femperin coelibatu vixerint , & ad

Chriftum dixit ; Eeee nos reliquimus. *

, Al

fervandam continentiam perpetuo

omnia.

Quomodó enim potuiffet Mat?. 14

M

fefe voto obftrinxerint ; adeó,ut non

allerere, fe. omnia reliquiffe , i fibi Y-77-

(il

tantüm abftinuerint ab omni nefando

feryàffet uxoris confortium.

Bené

n

opere meretricio, fed infuper etiam à

ergó creditur Petrus, habuiffe uxo-

matrimoniali confortio, Semper dies

rem, malé autem fingitur, eandem

diei eru&tavit hoc verbum,de hocan-

poft fuam converfionem cognoviffc.

ï?n

Mi

(l

nus inftruxit annum , & fzculum il-

In hoc fenfü. etiam accipienda funt

i, 4d Ti-

luminavit feculum: quemadmodum

illa yerba Apoftoli: Oportet ergà Epiftos-

h

'A,

id manifeftum eft ex Concilio fecun-

pum irreprabenfibilem effe , umms uxoris '

oth. $

»4?

do Carthaginenfi, continentiam Cle-

virum. Vult nempé Apoftolus dicerei

quia intet folutos vix tot reperies,qui

ricorum his verbis confirmante : 4n-

tiflites & Sacerdotes, nec mon Levite,

poffuünt muneri Epiícopali aut facet-

vel qui Sacramentisdivinu. inferviunt,

dotali digné praeffe , licet tibi etiam

otdinate uxoratos aut viduos ; ità

X aä (l

gontinentes fint in- ommibus , fecundum

- quod Apoftoli docuerunt , c ipfa fervavit

tamen;ut ordinandus non fit bigamus,

squä jl

T

antiquitas.

Quod ipfum rursüs in

fed habuerit tantüm unicam uxorem 5

& fiilla adhuc yivit, ut eam nonam-

j

Concilio quinto his verbis fuitrobo-

M d

ratum : Platuit Epifcopos , C* Presbyte-

pliüsaccedat. Hanc mentem divi

j

ros C Diaconos, fecundum priera fLatuta

Pauli fuiffe, patet ex alio loco illius

1.4d Ti-s

etiqm 4b uxoribus coutinere,. ld ipífum

Epiftole: fcilicet ubi ait : Vidua eliga-

d*

mothr. $

yte

fuit flatutum acconfirmatum in aliis

tyr non mintis fexaginta annorum , qua

'yu ?!

Conciliis utiin Áncyrano, INeoceí(a-

fuerit. unius viri uxor.. INonné ftulté

xicgs

rienfi , Niceno, & noviffimé in Tri-

hec verba interpretarer , f1 dicerem ,

n

dentino , Nihil refert, quód Sacer-

Apoftolum hoc loco pracepiffe , ut

i

jj

dotes Graci utantut füis conjugibus,

vidua admittendain collegium Dia-

quas anté Sacerdotium duxerunt;nam

coniffarum, fit actujunctauni viro?

jie

ht il

hoc fit tantüm per abufüm : ab initio

nam quomodó a&tu maritatain. veri*

"

autem Ecclefiz non fuit fic ; quem-

tate poffet dici vidua ? atlongé ad-

admodüm oftendit Cornelius à La-

huc ftupidior certé forem Apoftoli

Cuit 2,»9!. "

In Epi[t.

ide,Henticus fpondanus & alij. No«

interpres, (1 dicerem, Apoftolum in

riqüf' h

T/À

1. &0: Ti- o hic pto certo affirmare, quód nul-

preecitatis veybis velle, ut in Epifco-

moth-cap. lus Apoftolorum prater folum Pe-

pum ordinandus actu habeat uxorem.

W

3*

trum habwerit uxorem; hoc tamen

Namfi Doctor gentium ad officium

j

S2

Dia-

ii

140

CDROOCT

ATUS If

Diacoriiffe non admittit,nifi viduan

jure divino,am veró tantütm jufe ec«

probate caftitatis; nunquid ad Epi(-

clefiaftico? Ubi notandum,non poffe

Ma!(. lj

1

fl

copatufn admittet virum, actu cum

pfudcnter dubitari, an clerici votum

uxerc in uíu matrimoniali viventeny?

caftitatis fcmel emiffüm , teneantur

Nunquid Epifcopatus eft deterioris

fetvare jure divino? hoc quippé cer-

conditionis quám officium Diaconit-

iumeft: quód, promiffio Deo facta -

fz ? nunquid Epifcopus erit deterio-

fit omni jure fervanda ; dicente fcri- ..

uter.

ris conditionis , quam rnulieres, aut

pturá : Cum votum vorveris Domino Deo

3

quivis fütor velfartor? effet fan£ , fi

tuo, non tardabisreddere : quiavequiret

Apoftolus uxorem de prafenti intel-

illud Do:ninus Deus tuus : e?. ft moratus

$;

ligeret, quia neceffarió deberet ha-

fuerit, te putabitur tibiin peccatum.

bere uxorem , uti verbum pracepti-

nolueris pollsceri absque peecato eris s quod

vum eportet ; fignificat : quod tamen

Autem femel egreffum eft de labis tuis,ob-

nec alicui futori, nec lictori , nec cat-

fervabi , C facies ficut promifrfli Domino

Md

io,CUï0 7

nifici ufpiam precipitur ; uti clarum

Deotuo. Queflio ergó tantüm elt, ,

frïrMcpb

eft ex eodem Apoftolo dicente: Qu

an clerici Ordines majores fufcipien-

y.3$-

y. 7-

matrimonio jungit virginem [uam , bené

tes, tencantur jure divino fe obligare,

facit:er qui non jungitmelius facit. Itern:

adíervandam perpetuam caflitatem?

volo autem . omnes bomines effe ficut me

& videtur probabilius , quód . itàs

ipfum.

Somniant quidem haretici,

quamvis clarus textus, id precipiens,

r

fan&um Paulum habuiffe uxorem ;

in 5criptura non extet. 1tà plutes 4,gp s.

Lfï'i!.zg,!

fed iftud fomnium Theodoretus jam

apud Sanchez ; ratio eft: quia A poftoli

z

mon.lib.7

7'1)"6" ]

flultitiam vocavit, antéquam noflri

tev.rà rem tam difficilem :

lh

|

heterodoxi cum fuüis. Paralogismis

introduxiffent nifi precep

tut Do-

m'if. ,

In Epif?.

fuerint in. concave Lunze. — Verba

maini habuiffent ; & verofimilius Ec-

h,

cleíta inter tot contradi&tioncs, & cle-

d Philip.

beati Patris hzec fünt: Comparem au -

tem, feu conjyugem nonnulli flult& exifls-

sicorum prolapfiones,tamdiü pro coe-

MP. 3'.

marunt. effe uxorem ApofToli , non. atten.

libatu non fletifTet, nifi eundemà Deo

dentes eaqua. fcripta erantin Epiflola ad

cleticis preccptum . effe. credidiffet ;

Corintbios , quod. feilieet. fe vetulerit in

prafertim cum aliás Ecclefia, pia ma-

uumerum calibum : dicoenim isquima-

ter,non folet prcipere , resadcó diffi-

trimonio junéti non funt , €v viduis , bo-

ciles , & qu& corhunius humanas vi-

nunveft eis , ft maneant ficut ego. INe-

res eXcedunt. . Quemadmodüm re-

qué ergó haretici novumr predicant

verà cft res atdua , perpetuam cafti-

inventum ,nequé verumttradunt do-

tatem fervare , adeó, üt confidcratá

eumentum , Íed: antiquam faícitant

humaná conditione & infirmitate, in-

ftultitiam.

ter precepta Dccaloginon immeritó

Alia forfitanquzflio eft, an cleri-

omnium obfervatu difficillitnum cen-

catui votum caflitatis fit anncxum

fcatuxr, Unde Dominus de perpetua.

.

m m

M

DE ! ANIM Á PURGANDA PARS b CAP. Il. CONSID. F.

i4t

continentiàaif Nomomnes capiunt ver-

gis quoad continentiam rainor fancti-

Matt. :9.

bum iffd , [ed quibu: datum eft.. Quia

tas exigatur,quam à Sacerdotibus ve-

y. H

ergó clericorum coelibátus ab Eccle-

tetis ; quia nullibi innova Legc pet

fia (cinper füit propugnatus , & pro-

clatos Scriptura textus injungitur Sa -

pugnabitur, usqué ad finem mundi,

cerdotibus ; ut virginem uxorem du-

permagnum indicium cft, quód ità

cant , ficut tamen expreffum manda«

Duit

acceperità Domino JESU. Kationes,

tum habetur in veteri Lege. Tertia

/

J

eut clericis perpetua continentia pra-

ratio eft, quia Chriftus eft fummus

2

eipiatur, plures dantur, ab Au&oribus

Sacerdos, forma & idea omnium Sa-

j

& Dottoribus; quarum prima eft«

cerdomm,præf&rtim povileftamenti

Ó

Sacerdotium novz Legis inflitutum

Virgo, & virgineus Filius , omnis pu-

i

eft á Chrifto Domino juxtà ordinem

ritatisamatot & auctor ; ergó voluit

!

Melchifedech, qui ( tefte (ancto Igna-

fibi ftos Sacerdotes juxta capacitatem

!l

Epifl. ad tio)fineuxore virgo permanfit.Si ergó

humanam affimilari; & non ni(i à

j

Phiadeph heec in figura in Sacerdotio imperfe-

virgineis, aut faltem caftis manibus

tra&tari,non nifi à cafto ore coníecrari;

&o, nunquid in veritatis oftenfione,

Af

& in Saeerdotio perfe&to non florebit

qui noluit. nifi Virgine nafci , & la.

lilium caftitatis? Et hinc flatim in-

Gari. Katio quarta eft : Chriftus eter-

fertur. fecunda ratio

In Sacerdotio

lts

na fapientia, voluit fuos Sacerdotes

Araonico in üxorem duntaxat per-

y

effe fapientes , ergó voluit etiam me-

Levit. 21.

mittebarur virgo, dicente Scripturà

dium, fine quo veta fapientia rara

J J

loll a

y.13. Q

Virginem ducet uxorem » viduam aurem

cft avis , ficut eft fine caflbitate, Katio

a

A*)

P

Q repudiatam, & fordidaw atque me-

quinta eft, quia Chriftus voluit fuos

l

)o-

Levit. 21.

retriceti non Accipitt. Et ratio hujus

Sacerdotes perfe&tos effe (ine curis

y. 6.

m

ibi affignatur, quia Sacerdotes fanet

facularibus ; quemadmodüm divinus

erunt Deo fuo, && non pelluept nomenejus:

Paulus aflerit : Nemo militans Deo . im-

2. 4d Ti-

d

c-

moth. 2.

meen(um enim Dominy, C panes De fei

plicat fe negotiis fecularibus : us &i placeat,

Q

Doo

offerunt.. Si ergó Lex divina tantam

eu Jeprobavit.. Etipfe Deminusapud * 4-

t

fanctitatem à Sacetdotibus veteris Te-

Lucams Qui non rentntiat owanibus,qua 1948 14

flamentiexigit, majorem utíque ad-

ni

po['idet , non poteft meus effe. difcipulus.. $3-

huc requiret à Sacerdotibus.novi Te-

Atqui nequit effe fine curis , qui

Jf

non vult effe fine

ftamenti; utpote, qui Deo non fo-

uxote , dicit

1

1.Cor. 7,

lüm offerunt incenfum , fed Agnum

enim Apoftolus ; Qui autem «um

immaculatum ; atqui f folummodó

LTA

"

uxore fs. follicitus eff ; qua funt mun-

claros Scripture textus, & non po-

di , quomodà plactat uxori € divifus eff.

n

Sextá ratio eft

tius perpetuam Ecclefia traditionem

,quia Chriftus Do-

")

34

minus inftitui$ Sacerdotium noviTe-

volumus afpicere, tune mariifeftum

fit

siit,quod à Sacerdotibus nove Le-

flamenti fecundüm fortem feu divi-

»

Td

$

7

fiami

)[ugt

2

É

i ER

j

"

14*

TRACTAÁATUS Il.

na

f

n ele&ionem , & minime fccun-

norum. Quod rutsüs fine dubia

Chriftus in inflitutiene Sacerdotii in-

düm füccefionem — hateditatiam ;

quemadmodütn in Melchifedech

tendit, quia id ipfum vivo exemplo

fuit prafiguratum , qui hagtredem

docuit ; legitur enim habuiffe locu-

Hinc

los in ufum füuorum & egenorum ,

AE

fibi füccedentem non habuit.

—Jätc 10

in A&ibus Apoftolorum lcgitur :

nullibi autem legitur habuiffe in u-

quód — Apoftoli

dederint — fortes

füm uxorum. Ratio nona eft : Chri-

flus Dominus inflituit fuum Sacet-

däl 68

íeu ele&tionis fuffragia Barfabe &

dotium , ut effet fal terr , lumen

Mathie ; item quód conftituerint

föptem Diaconos ; & hinc Ecclefia

mundi , & exemplar omnis fandti-

Catholica fucceffiones hareditarias

tatis. Sed quafo , quis eos tanquàm

exemplum fan&itatis füfpiceret , fi

femper abhorruit,uti patefcit ex Tri-

Sef. 27*

dent. dicente ; CZm in benefietis Eccle-

eorum liberi paffim cum liberis ru-

de Refor.

fiaflicis ea ,. qua bareditaria fucce]ftonis

fticorum aut civium in plateis lude-

rent ? quis demum fetvaret caflita-

67.4!7, 7.

imaginem veferunt , facris conflitutioni-

hus fint odio[a, C* Patrum decretis con-

tem , fi ipfi non fervarent ? fortaffis

travia, nemini, &c.. Atqui nifi Sacet-

foli Monachi & Moniales ? fed in

hoc cafü non immeritó Monachi

dotes clibem vitam ducerent , non

pluris ftimarentur, quàm ipfi Epif-

poffet caveri hareditaria. fucceffio,

faltem quoad ipfa bona ; vel : fi et-

copi conjugati. Et fané monflrofa

iam caveretut, tunc forent filii Pres-

tes fotet corpus Chrifti myfticum

fi ftuderet codlibatui in parte infe-

byterorum deterioris conditionis fi-

liis futorum, quod iterüm efti abfut-

riori , fcilicet in fubditis: & vacaret

dum ; imó forent homines miferri-

conjugio in patte füperiori , fcilicet,

in Pralatis. Hac funt potiffima fun-

mi, utpoté hareditate paterna caren-

tes , laborare nefcientes, mendicare

:

damenta, que omninó fuadent , di-

erübefcentes. Quemadmodüm igi-

cendum efle , quód Cleticis conti-

tut Chriftus Dominus fuos Minifttos

nentia precepto divino injungatut.

voluit conftitui fine hareditatia füc-

Quod autem quidam Canonifta di-

ceifione , fic etiam voluit cos

cat, communiüs effe receptum,ftarum

wivere fine coníortio conjugali ,

matrimonialem nec ex jure naturali,

& confequenter continentia Cle-

neque ex divino effe incompatibilem

ricotum , eft ex precepto Domini.

cum flatu clericali, plus non videtur

O&ava tatio eft : ut bona Ecclefia-

probate , nifi quoad vinculum ; tmi-

lg 1

flica eó meliüs & honeftiüs expen-

nimé autem, quód non fit incompa-

Á g

dantur , ut non expendantur in fu-

tibilis quoad ufum conjugii ; uti fatis

i!ï'um'

þcrbiam uxorum ; fed in ufuüm pau-

indicant ejus rationes : Ait enim:

ncedi

Fdþl à

gerum,' & in hofpitaliatem peregti- aliàs non potuiffet Gracis Co

ufus

TMUE

VE

DbE ANIMÁ Pï]RGäNDA mäg I. €CAP. Hll. CONSID. V.

i4$

Hneitr . Chriftum BDominum vetó

üíus Matrimonii etiam priüs con-

tradi ; nec Apoftolus Epifcopum

üutpoté cujus jugum fuave eft ; tamy

uxoris unius virum toletaffet ; vel

intolerabile preceptum nunquam in-

tendiffe, fed univetfaliter dixiffe: Qui. Matt. 19.

Dionyfium Ariopagitam , in Athe-

nienflüm Epi(copum éreaffet; Naimi,

potél capere , capiut.. Et hinc lapíus y. 12.

quandó dico

À pof]colus "pefmäfit

carnis , imultó ampliüs imputati iil«

difctetioni pr&cipientium , quàm itie

ordinari viduos, imó ordinavit actu

üxofatüm Dionyfium , utique non

fitmitati cadentium. — Potró cavete g£yod, 0.

bené infeto : ergo peímifit Epiíco-

Vobis petámandi, cavete : quià mur-

y. $.

inüf vefttüm non eft contra Pontifi-

pisa&um conjugii » fed folummodó :

etgo vincuülumi matrimoniale non

Ces,fed contta Dominum. ïpfe enim

impedit Epifcopatum , modo Epif-

inflituit Ecc'efiam inilitantem ; pto

f

conditione fuá , ad imitationem Ece

&opi feab üxoribus contineant. Quod

Veró ad Grácos attinet * notum eff,

clefie ttidfmphantis, ut in eà, qui Yo»

l

illam Synodum Trullanam ( in quá

cantuf Angeli, etiam imitentut An-

f

ufus Matrimonii Sacerdotibus fuit

gelos in puritate s ipfe efl, quide vo-

t

j

petiniffus ) fuiffe illegitimam, & mà-

bis ait : Eritis tüibi fantli, quia [antcius Leyit. 22.

j

£isin odium Latinorum , quàm ex

fum ego Dowinu, & feparavi vos à t« y. 2d.

l

Spititü fan&to congregatam ; & ab

teris populis, ut cjfetis mei. Ut fine fol-

"

Ecclefia Romana illam conftitutios

licitudine Mundi qu&reretis mea, &

ïrqfe

ner duntaxat toletati ob bonum pa-

non veftra ; quemadmodüm meus

jf

Ci5, & ad præcavenda inajorà ïääalä;,

afferit Apoftolus : Owi fine uxore eJh

I' CO?.,?v

nfe-

Vetüm enim Vero, tàcite mihi amie

follicitus efl , qua Dominà fuut, quoiodo

'v'n 32-.

atct

blacéat Dep. Et quatmvis continentia

ciffimus Le&ot interpellate videtut,

['iCCfa

quid ita ad rem prafcntem ? & dico

Gleticatui düntaxat ex pr&cepto Ec-

i

mültüm per omnia. Imprimis eniim

Clefise effet annexa 5 nihilominüs ta-

Ü

men vos eftis , qui ordinationi Dei

funt nonnülli , qui factos Canones

onti-

patüm cutant , fed canonizant fuamn

tefiftitis , & operà Spiritüs fan&ti coft-

, mf-

libidinem murmurando , ae procaci-

temnitis ; fimiles illis, de quibus fa.

)d

tet effutiendo , ufum conjugii Cle-

&us Petrus : Qui pojt carneva tónci- 2 perri 2.

P

£icis folüm inhibitum fuiffe ab indi

pifcentia immusditie ambulant , Dolm- y, 1o.

[Ufüli:

(ctetis Pontificibus, minime penían-

wationémque contemmunt , audaces, fibi

tibus infirmitatem humanam. —Aut

placenies :^ Settas won meruumt introdti-

bf

vetba divi Auguflini dicetis

cere, blafphemantes. Cavete, ne vobis

ii

ephani noni

;f

Debone- inter alia certamina Chriflianerum fola

accidat, quod tempote St

flat. u- dura funt pralia caflitatis 5 ubl quotie

cuidam Clerico Romz. Jufferat Ste-

ynp!

"du

erum, — diana eft pugna,&r vara vittoria. . Gra-

phanus Papa, velut zelofus Phinees,

ven namqué fortit4 e[f caffitas inimi-

omhes incontinentes Clericos Ec-

em

&4p. 2.

(um, cu quotidie vefiflitur , & femper

clefig choto exite, fcque à conventu

Onccdl

C21tQs

yi

OTRU

r44

T'RA&TA?&TS I

caftorum fepafäre ; cütm inter alios

ruina,quàm viétoria pullularet. INun-

effet Presbyter, hec Stephani flatuta

quam ego períüaderi potero, ut cre-

velut vana & frivola judicans , fed

dam, quád diabolus tot numeret vi-

1 (t.

hem Omnipotentis ultricem manum !

&orias intet fideles ( ne dicam Sacer-

7 H-

dotes ) precipitande , quot Chriftus

nam contemptor quádam die , vef.

peré incolumis, vegetus ac robuftus,

cofdem confervando. Hoc facilé ca-

fe in le&o componens, mane fequenti

pit, quifquis confiderare non nefcit,

'Baïanm

inventus eft exanime cadaver.. Cum-

in non paucis cenobiis multos repe-

riri Religiofos , qui per complures

ex Perro.

que Pontifex de loco fepulturg con-

fuleretur , mandavit quidem cadaver

annos, ne unum quidem nutnefant

Damign.

ad annu

penes Ecclefiam fepeliri , ab(que ta-

carnis lapfum , multas tamen myria-

des tentationum &c vi£toriatum, ne-

Chriffi

inen ullo Hymnoram ac Pfalmodie

officio, quatenüs ità incontinentibus

minem ergo Auguftini fententia ter-

1057.

incuteretur tettor , & Ecclefia cafti-

reat ad pufillanimitatem , fed omnes

Jj 4

tatis. glotià redderetur fplendidior.

ad cautelam. Scio equidem, quoniam

hA

p5

Dignus quippe erat, ut poft imortem

non polffum aliter. efle continens,

r.

I«

L

l[m l

fepeliretur ut afinus , qui viveas fe

nii Deus det. .Sed ncque ignore,

Pl 2'

noluit continere ut Clericus. Cavete,

quoniam non negabit gratiam, meum

ne vobis eontingat , ficut cuidam

votum exequendi , qui dedit volun-

tateni id emittendi.

Presbytero in Gallia , qui in hono-

Nunquam te

fem Ífüz pellicis convivium inftat

Deus ( Ó ventrande vir ) ad ftatum

A^ j

Petrus

nubentium inflituit. Sed ó infelices

Gleticalem advocáilet , nifi in omni

Damian.

naptias ! quas mox fecutus eft cha-

tentatione tibi adjutor fortis adeffe

Epifl. d

amus moinentaneus, & tartarus pet-

decreviffet. Deindé pofui ifta, depte-

petuus ; INam , dum finitis epulis,

cans Dominum meum, ut Sacerdc-

Doni-

M

carnem carni cormmifcuit, fimul ani-

tes fuos faciat ambulare in preceptis

lg.

£icum.

mam & (emen effudit. Rara quidcm

fuis ; ut gens fan&a aliquando defi-

Wi

£4p. 10

apud multos reperitur in pralio ca-

nat facete irritum paf&tum, quod per

(

flitatis vi&oria ; fed hoc non ideó,

Ordinum fufceptionem & votorum

b d

quia non poffüat per gratiam ; fed

emiffionem diftinxit labiis fuis ; ut

quia noluüt per induflriam. INaturz

audiat fponfam fuam afflittam Ec-

duntaxat proclivitatem verba Augu-

clefiam, fufpirantem, ac clamantem:

ftini indicant, non vero labendi ne-

Deus, protector meus , euande factes prp o

ceffitatem ; aliàs cnim , quefo, quis

de pee[equentibus sne judicium ?. tempus ,. ga,

Pid' 891 |

potlet fpem habere edendi aliquandó

faciendi Domine , difipaverunt Legem y j g.

*üyj,

de ligno vite , fi fzepiüs vinceretur

tuam , non folüm gentes, noa folum

quàm vinceret. Et non puto , quód

fideles , fed ipfi tui Sacerdotes, diffi-

Ecclefie votum caftitatis gloriofum

paverunt opera Spiritus fan&i , qui

aut utile foret , fi indé frequentior

deberenr effe organa Spiritüs San&t.

Ipfi

"r

DE ANIMA PURGANDA PARS l. CAP. III. CONSID. V.

1

Ipfi abeunt. Poft concupifcentias fuas,

ftellarum per no&em , ut in igneful-

fornicantur, & delectantur Canticis

gurantis haflz, & in gladio fancti zeli

meretticum , & ego ab irato Sponío

me liberent á timore nocturno , 3 ne-

CAht. 1.

audite cogor : 8i ignoras te Ó pulcher-

gocio perambulante in tencbris ; à ne-

y.

L

rima inter mulieres , egredere, c abipoft

gocio cleticorum, quo propter otium

ve[figia gregum, & pafce bedos tuos jux-

occupantur in tenebris, & in Deum

tà tabernacula paflorum. Haedos circa

malignantur in no&ibus. R efpicc fü-

tabernacula pattorum jam pafcere ju-

petíervos füper Prelatos tuos, ut fot-

J

beor, quia incontinentes paftores, &

tesflent pro gloriatua , velut fortes

X

luxutiofos clericos meis bonis & pa-

circa le&ulum Salomonis ;ur fint fot-

"

ttimonio Sponfi(uftentare cogor. O

tes ad avertendos timores noGtutnos,

Y

Sacetdotes, Ó Paftores! vos me fervite

ne de no&te me aggrediantur cuftodes

d

feciftis in. peccatis veflris, prebuiftis

civitatis; ne mihi mali Sacerdotes per

nj

mihilaborem in iniquitatibus veftris.

fuam luxuriam detrahant pallium ho-

Ifaia. 43

- Filios enutrivi , C exaltavi : ipfi autem

neflatis, & induant me corim omni-

lat

I

V.

4

fpreverunt me. . Enutrivi eos,dans eis

bus gentibus diploide confufionis. O

enà,

M

1143.2. l.

P

of

vo L

pinguia Beneficia, cüm adhuc effent

utinam Pralati cogitent, atque reco-

» in Minoribus, exaltavi illos, ad Or-

ZA(. 10

um

gitent corde fcriptum illud: Super pa-

3s

dines majores & gradus fublimes ad-

fforesiratus eff furor meuss & fuper hivcos

j

mittendo, jam vero fpernunt facros

vifitabo Quantüm itaícatur dulcis do-

n

Canones & flatuta mea. . Pellices in-

n

minus füper incontinentiam clericorü

troducunt , & cum eis agunt, qua ab-

facilé ex vita (an&tiDunftani cantuati-

n

ominatur virgineus Sponíus meus;

enfis quondamA rchiepifcopi animad, .

df

undé meintertogat, an non amplius

vertes.Inftabat (anctus Praful,clericos

pv

S, Bernar.

fciam, primum decorem & primeve

admonendo, increpando&obfervando

ccrdg-

dé Cisi- eallitatis decorem. . Heu genus electum,

&caftigando ; fed videns,quód oleü&

i

ver(. ad. " &£le [aceydotium gens fancta , populus

operam perderet ; ficut in congtegata

Ü d€11

cleric.

acquifitionis, inter quistua illa primordia

x

Synodo decrevit, ità & executioni

. 29.

tam divina, . C fpiritualibus affluentem

mandav it , pulfis fuis Ecclefiis omni*

)ïoïkïm

eharismatibus. Chriffiane . veligionis or-

bus luxuriofis clericis; in locumeos

j

tum , credere poffet , poffe talia in te ali-

rum fübrogando caftos & piosmona-

"b

quaudo reperiri ? Scd quorsüm. tantis

chos.Sed minimé ceffavére ejedti cle-

t

-depreffa, malis, me convertam , nifi

rici fuisimportunis precibus tum Epi-

V f h

P[al. g5 ad tedile&e yotorum meorum ? Con-

Ícopos,tum Eduardum Anglie regem

ïgmpw f l

v43,yj.. Vértere. Domine usquequós . pone iftud

moleftiffimé pulfare , donec propter

prefens faculum moflrum in. illumina-

: gt

eorundem importunitatem, &fortaffis

1(0

u

tione vultás tui.. llluflra faciem tuam

etiam apparentem fpem emendatio*

(il

füper fervos tuos, fuperEpifcopos &

nis,novum Concilium convovaretuf.

Ventum eftad Seffionem : contrà mo-

]1 qül

Pralatostuos,quos pofuifti regerc Ec-

i

clefiam tuam; füccurre mihi in luce

nachosinfurgunt clerici , eosad clau-

j

| Tract. 1. Pars I

ftro

^«

(^n"hRAacTATÜS Il

146

ftramonaftica relegandos effe ; acerri-

des zelofis ótnentür Dunflani$ , qui

mé contendunt; fed pro monachis

pari fanctitatis exemplo , & juftitie

femper ftat firma Concilij , fententia

zclo clericorüm incontinentiam com-

4

9t d

donec clericis aureos montes promit-

peícát. Háeé forté natfatio in quo-

(

tentibus,fefc':q; auteos homines,& vix

rundam capitibus imuícas excitabit ;

non celeftesAngelos fingentibus,ipíc

itá utquetánt, àn ergo cleticos eli-

Rex cum plerisá; Epifcopisà fua fen -

ininàndos, ac i. eorüm Jocüm mo*-

tentia recederementemque Dunftani

nàchos fubvehc:üdo's,confüiäm ? Qui-

per preces in favorem clericotum flc-

bus fefpondeo: fi ità opottet fieri,

:

&ere exorfus;& flexiffet uttqs,nifi ex-

fiat tàntàm 1n Domino , quemadmo-

bl

templó imagó Crucifixi (cun&tis au-

düm fccefatEtheiVVOldüs virEximis

Md lt

dientibus & obftupefcentibus ) clarit-

fan&titatis ; Wentang Ecclefiz Epif-

'P.'lpd.

fimá voce intonuiffet : Non fiert , non

copus; qui , cüfn nec Vetbis , nec mi-

fíet : judicáflis bonà , mutaretis non bené.

nis apud Clericosquidquam profice-

Et fic, confufis clericis, cum gratia-

tet,quadam die,quá abomnibusCleri-

Latirti-

rum actione finis dabatur Concilio.

cis & Canonicis cormünio* Servife do7

Hs Bey-

Nequé tamen per. hoc manifeftum

mino intimove: decantabatur,cum pàu- !

"

iniraculum fedata eft clericorum in-

cis chorum intravit, totum chotum *

rlinch.

folentia. Nam , defunéto vel potius

hifce alloquans:fciti'sne-, qu'æmodö

iícelerata noverca malitiosé occifo

cantaveritis, quibus refpondentibus :

huj

dT

Rege Eduardos tum apud Regem

fcimus. ait s Igifur. ff fervire Domino in

Ethelredum , in locum f£rattis fuffe-

timore , C ei vultisexultare cumtremore:

&um , adhuc puerumdecennems tum

apprebendite difciplinam , ne pereatis de

í

apud Epifcopos id tandem evicerunt

via juflas fimulque paratos plurimos

ac effecerunr. ut Calng rursüs novum

monachoram cucullos anté oculos

jï

, Goncilium colligeretur ; fcd majore

eorum projici cutavit. Obftupefa&ti

Wi

Ad Annü proprio (quàm priüs). damno ; Ete-

clerici ad rem tam inopinatam , pti-

i"fvang.

Chrifi. sim medià tei di(ceptationeflagrante

mó emendationem promittere, dein-

975.

4

ubitó totum folarium diflolutum eft

dé inducias petere & demüm , illo

979. die cunctis,vel extin&tis, vel penitus con-

conítantet refpondente : Fratres pro

79 M4J. tritisfolo Dunftano cam (uis illafo e-

cetto fcitote, quia haud amplius cre-

vadente. Ecce tibi talibus conditur tu-

dam veflra corvinz promilffioni , aut

c— Cyv» —— .02

mulis concupifcentia carnis, De hifto-

ergó mox in. prefenti monachalem

riz veritate non eft ambigendilocus,

diíciplinam apprahendite , aut Eccle-

flant quippé pro ea monumenta Ang-

fiis & loco cedite: INon pauci eo-

lorti , Osbertus,Henricus Spondanus,

rum prorinüs in prefenti clericalcm

- Matthzeus Weftmonafterienfis, Lau

habitum exuere, & affümpto religio-

— 0 — r p d-

