rentius Surins, Aurolitius , & alij, Hoc

nis habitu monachorum difcipline fe

folàm à Deo inflanti oratione peten-

fubmittere ; aliis intereà abeuntibus,

& loco cedentibus. Dignum fané

42101 cft , ut univerfe Epifcopales fe-

tan-

rE DC MUET

DEÉ ANIMA PURGANDA PARS L CAP. IH.. CONSID. V.

143 .

tanto Prafüle fa&tum , quo fuam Ec-

cedendo & (edendo in corona fratrum.

clefiam in mehorem redcgit formam.

& fuglendo conforta muherum

Verum

im veró, haud mihi per-

mxfcendæ verba fan&æ & rcf'ccando

Ser. 4d. (s (üm fabeo, cleucos noftri tempo-

1mpura. Dixit nonnemo.

clemm.

tis fore. mtantum incorrigibiles , ut

Perbené feemineus fexus prohibetur ab aris,

ll

malmt fepararl iDeo & ab Ecclefiis,

€ui addo ego:

)I

uàm à fuis concubmls & luxutiis;

Et bené Pentificum menf[a vepellit euim.

meliora de eisdem fuppono. Terret

Nefciat bunc fexum facrati Prafulis Aula,

]

me quxdem ex uná parte Bernardus

Ne[ctit ut damasultima Cena Dei.

Dixit Ronnein ;

um ait : Ad nullum Deminica cammmaa

sz/f.tj

tionis tonitruum expergifcuntur. 1tcn

Sit. procul ex Aula, qui cupit effe piuss

K

ad. Innoc.

i

Inveteratam vubiginem fi i tentgmbmde-

Sed, obfecto , deleatut ac penitüs eli-

PiPll

minetur hic ver(iculus ab Aulis Pon-

It

re ,nc fummis [altem digitis contiugi pa-

tientur: fed. ficut (criptumef! : incrafja-

tificum , & locó-ejus fingulis portis

d

[l

tus ef diledtus , & recalcitravit.. Infur-

m('crxbatur.

ii If

1l

vexerunt teftes iniqui , bomines , quos de-

Claufa fit Aula tibiequisquis carnalia fpiras

j )

le&at vitam femper alienamvadere , ne-

Non tifi,quam caftis,aulica porta patet.

à

tam

ii

glzgere fuam. Confolatur me nihil-

Sccundum medium eft , ut robo-

rent brachium füum, fortltcr atceti-

"

ominus-ex altera parte , quia g ladius

Proverb

Domini fuavis & fortis , pra(ertim

do ab mgreffu tum ad factos. otdi.

J

il

a, p17. Ífi debité applicatur ; quemadmodüm

nes , tum ad curam animarum,

afferit (crxptura

Uniuscujusque - enfis

omnes illos , de qulbus prudens fufpi-

i

Cant. 5.

faper femur fuum 5 feu. ut alia Scriptura

cio luxuriofz vita habetur,ut genero-

T.

sé cuf'codlantwam ad lc&ulwn Salo-

mo

dicit. Accinxit. fortitudine lumbos (uos,

£* roboravit brachium [uum. . Et. quid

moriis, & ad ferculum de hgms Liba-

;ulof

Henil, 15 eft, enfem fuper fuum femur habere?

ni , hoceft ; potcüatem in.Corpus

fidl

"m Evang.

de eft, fuos .lumbos fomtudmp

Chrifli verum, & in Corpus ejusdem

pfl

accmgcrd nifi proprium — vas íeu

myfticum ; baud fecüs ac ille Cheru.

GH6s. 3.

jr

F. 24.

proprium. corpus in caílitate poffi-

bim,collocatus antéParadifum volup.

jlo

dere? Lumbosenim ( tef'ce fan&o Gre-

tatis ut flaeo gladio cuftodiret viam

$ PIO

gorlo ) pmrmgtmus cim carnis luxu-

ligni vite Le&ulus feu thronus Salo-

;üe

monis eft (acta Euchariftia,ad hanc e-

riam per can:menmm coar&tamus. Pri-

i

mum itaque medium ad corrxgcndam

nim per fex gradus,feu perfex ordines

jem

clericorum incontinentiam , eft pro-

aícenditur , & in feptimo feu in Pres-

1cdc-

pria continentia Precfülum , intüs cu-

byteratu i invenitur R.ex pacxficus fG.

o

ftodita per. puram intentionem , &

quiefcens fuper reclinatorium aures

j

forxs oltenfa per veram chantatem i

um , füper gloriofum fuum corpus,

yigiO'

ità, ut nihilin eorum vita& conver-

med:a conflratum. charitate propter

Ya f

fatione , in a&xbus aut motibus inve-

filias ]crufalem ;

ut fcilicet gratià 8c

less

ho

niri queat, quod poflit anfa malae fuf-

charitate pingucfaciat animas fide

Ad

fit

picionis exiftere ; quod fiet femper in-

"

d

KC l

149

T*ACTATUS 1.

!

Ad iftüd feclitiatorium. bené dicitut

li, & refpondeatur eisdem ex joannä

effeafcenfüs purpuretis ; quia Chti-

Climaco dicente: Vid; quosdam,cum de-

flus gloriam Corpotis per effufionem

licatius viverent non. flatim oppugnari i

foann. -

Sanguinis prometuit. Ferculum Sa-

vidi item alios cum mulieribus cibum unà

lomonis eft falus animarum ; hoc

futmeve ac degere continubnec unquam co-

uippé ferculum Chriftus. cfurivit ,

gitatione pul[ari , qui tamen bác fiducia

dum à difcipulis fibi oblatum cibum

decepti , ac negligentiores faéti,eumin cel-

reeufavit: perligna Libani bené in-

lula pavem atqué . fecuritatem effe puta-

telliges atimas fideles ;unde de taliin

viffent , continuo in interitum pracipitati

gratia morientedicitur : Veni de Libano

fint.- Cujurmodi: auteim iffe interitus fit,

Spon[a fmea , Veni de Libano. Vént coro-

qui fingulatim in iis [olis £ in corpore &

náberi id : eftalcende de Ecclefia mi-

in anima contingit,is qui expertus e[F , no-

litatte ad triumphantem. « INam de

vit cedere,qui vero experrusnon eft, fae Gs ia

animabus gentilium pfalmiftà ait:

non peteff. Eheu füunt nempé timotés

Pfal.5j

LT P

Tunc exultabunt emnia ligna [ylvavtm à

nocturni & ferus fingularis. Quare

fácie Dowitii , quia venit. Hoc cfom-

fugiamus ( imonet idem Climacus ) c4-

nes gcntes gaudebunt in Domino , &

veamusque eum. fructum vel videre vel

cónfluetit ad eum credendo & (ancté

audire , quem ultrà guflare non inflitui-

vivendo, videntes gloriam & mirabi-

q9ius.

Miror enim fi David. fublimi illi

lia ejas. Cuftodiatis ergó viasó Pre-

propheta nostpfos fortiores: arbitvemur ,

füles fortes, & ne detis poteftatem ac-

quod fieri neti potefl.. Haic non imme-

cedendi ad le&tulum vel ferculum iis,

ritó adjunges,ut clericis fepiüs prale-

qui declinaverunt à femitis puritatis.

gantur facri Canones,incontinentiam

Tertium medium eft, ut in fingulis

Clericorum graviffime prohibentes,&

Capitulis velalijs conventibus cxiga-

quidem non tantüm íecundüm ]Jus

turà Parochis exacta ratio, quales do-

novum, uti eftfactum Tridentinum ,

mi habeant foerninas, qualem cecono-

vel etiam Decretales Gregorij IX.Sed

mam inqua menía reficiat &c. INe

infuper etiam Canonesantiqui & pri-

latum (quafo) unquàm unguem circa

mitivz Ecclefiz,ut vel fic difcant hor-

ä-:dzn. g *

hocà Concilio INieeno recedant,uni-

rete abominabile carnis vitium ;fi vi-

verfalitet interdicente.

Epiícopis ,

derint , quantüm illud femper exfe-

Presbyteris & Diaconis, ne domiul.

ctata , ac abominata fuerit facrofancta

lam mülierem habeant, preter ma-

Ecclefia, Poterunt fimilia videri apud

trem, fororem amitam & nec quidem

Judocum Clichthoveum in fuo oput-

he (üntad menfam Parochi admitten-

culo de Vita & moribus Sacerdotum:

d , prefcrtim , fi juvenes. INon au-

Item Dionyfij Richelij , qui pofterior

datureorum proteflatio & accufatio,

eX Concilio Gangretifi recitat fequen-

nequé credatür dicentibus, fe per foe.

tia : Presbyter fi foruicationem commife-

minatum prafentiam nequé tentari

rit , quamquam fecundum Canones Apo-

folorum debeat deponi : tàmen. juxtà au-

ngqq& allici,(cd dctegatuïfraus fliabo-

sbe-

"

DE ANIMA PURGANDA PARS I. CAP. iIl. CONSID. V.

149

*X

tboritatem beati Sylveftri Papl;z Jiinvitio — aums.Deinde usque ad ]ïnemïdecz'mi Afl

tion permanferit, fed fuà [ponte adjecerit;

fextam feriam nullá interveniente vedem

üt vefurgat, decein annis in bunc imodum

ptione , ob[ervet in pane é» aqua.. Plura

de cohab.

punueat : Tribus menfibus à. cateris ve7

nolo citare, quia ( tefte Ludovico En-

cleric.

motus confratribuspane Caquá à ve[pera

gel ) nimis longum foret referre om-

Cum Thtf-

nes facrosCanones,qui clericorum in -

imvefperam utatur : diebus autem Domi-

Sed ais

Lierib.

tiicis & pracipuis Feffisimodico vino atqué

continentiam deteftati funt.

pifciculis leguminibusij, utatur, fine carne

fotté , hujusnodi poenas & poeniten-

tiashodié nonam plius efle in ufus itá

Q t anguime : ovis quoq,e cafeo s & [acco

;

itiducus bumoadbareat,die ac nocte jugi-

eft,& hocipfum vcl maximé deplorat

,

ter mifericordiam Dei umplorans.| Einitis

citátus Dionyfius Richelius. Qumztäm

j

tribus menfibus continuis exeat ,tamenin

deplorandus eff (inquit)wiftrabilus acde-

publicum mon procedar , ne Grex fidelisin

formatifumus Ecclefta bujus flatusim quo

I Qu

L

(j

eo [candalum patiatur. ( nec enim debet

Aur nulla , aut fola. pecuniaria. inflgiue

J(a

Sacerdos publicaci folenni penitentia [ub-

pana Presbyteris clericisque lafcivis , & in

Juis permittuntur. celevibus in graviffi-

T

jacere ut lauus) pofleaviribus aliquantis-

Artic.f.

v

per vefuinpris, annum cum dimidio inpane

mum [(candalum laitorum.: Quid? pro

"i

expleat c aquas Dominicis dicbus excep-

enormi Sacrilega fornicationis ctimi-

jili

tis Feflivitatibusg, praciptisiim quibusvi-

nepaena duntaxat pecuniatia inflige-

no C carnibus ,Sanguine & ovis C cafto

tür ? libenter hic idem dicerem , quod

Il y

-

juxtà Canonicam menf[uram poterit uti.

olim nonnemo ; audiens , effein con-

Iee

yle

Einito autem anno & dimidio,Corporis ó*

ceptu,, ut deinceps in quádam Aula

omnia & fingula officia venderentur.

(

Sangtinis Domini particeps fiatne imdu-

reftat, e& ad pacem veniat,id eft , Fratri-

Quid eft(ajebat)officia vendere aliud,

aV

bus reconcilietur , ac p[alinos éum eis. in

nifi &ultos emere ? mirabile prefe&ö

y

&boro ultivaus canat : nectamen ad cernu

D

mercimonium , illos plantare,quos c-

radicare, effet pecunià dignums ità pa-

(fed

actedat. Altarisfed juxtàbeati Clementis

vocem.minera geratofficia. Deindé us

ritet ego libenter alfererem. Fornica-

prl

qué ad éxpletionem feptimi anni ommi

tionem pra(crtim Sacrilegam dunta-

ote

tempore, exceptis diebus Pa[cbalibus tves

xat pecuniá pleere eft idem ac me-

Á*

legitimas ferias in. qualibet hebdomada

retrices vendere. Et utinam non füb-

eue

inpane dv aqua jejunet. Expleto circulo

indéforent,qui ita jocarentur:mea tan-

^i

feptimi anni, fi Yratres apud quos pynitue-

ti mihi conftitit ; mea plutis. Sed quis

ngd

rit, penitentiam ejus ut. condignam Lau-

folvit? paupetes pletümque operatij

DPU('

daverint: Epifcopus im prifHinum bonorem,

& ruftici. Ve tibi Agricola,fi tibi in-

ytufth

teteà uxor moritur, quia ducenti de-

juxtà beati. Calixti. autboritatem illum

ettol

narij certénon füfficienttibi,ut rütsüs

poterit revocare.. Sané [eiendum, quàd in

qücn'

feeunda . feria umum canendo p[alterium,

impleascrun

.

s

enam Parochi,quamVe-

nus evacuavi

t Porró, non ideó putan-

j

«ut unum dando pauperibus denarium.fi

epus eff fe redimere poterit finitis feptewi

dum eít, quód minor culpa infit pec-

cato

æM M'

T 3

ür

d

V.

;ifo

TRACTATUS II

&ato,quia pdena mitiot dcfa&ó infligi-

uom corrigunt eorum. mala , malofqué

tur peccanti, fed. potiüs. timendum

gravati portant, — Sint itaQue Pralati Cant. $

eft, ne forte Sponía imitetur Spon-

ad bella doctiffrmi , id eft., fcientià di-

ctetionis imbuti, ut nec vitia nuttiant

fum , dequo dicitur, quód nunquàm

uniat fevetiüs, quàm parcendo;

per indulgentiarh , nec animas pet:

Nihil aliud nemp? Ecclefia per fuam

dant percrudelitatem. Hac rudi ftylo

date volui de mediis ad confervan-

benignitatem intendit , quàm delin-

quentium poenitentiam , & quemli-

dam caflitatem per fugam, plura &

bet tacité admonet , ut eos fequatur

cultiora inveniet venerandus Lector

fpontaneam in füícipiendo paeniten.

paffim apud Audtores , praertim

tiam, quos fecutus eft, fpontaneam

apud illos , qui Ícribunt de tribus

admittendo culpam, Non putandum

votis fübftantialibus Religioforum ,

eft , quód modó Ec&leüa minori odio

ficuti nuper praclare fcripfit D. Ma.

prqfequatuf vitia , quàm olim , fed

rianus Schott in Fundamento Mo-

quód modo tot jam illuftrata exem-

naflice perfe&tionis ; item perbené

plis, magis ii[dem oftenfis velit tra-

tracat banc materiam Hieremias

here,quàm poeais impellere. Sapien-

Drexelius in füo INiceta. Scripfi au-

tis fine dubio eft, corre&ioni modum

tem potiüs hic de mediis per fugam,

imponere , ne fecüs per feveritatem

quàm dealiis , quia quotidianà ex-

perdantur , qui per lenitatem corrigi

perienti docemur , quód omnium

potuiffent. "Intereà tamen quiliber

lapfuum & peccatotum fermé unica

Pra(ül femper fit memor Divi Hie-

ratio &t radix fit defe&tus fuge &

averfionis. Bona eft quidem oratio

ronymi Theophylum Epifcopum ità

admonentis : Cavejyne dum paucorum

tanquàm medium per extinctionerm,

penitentiam preftolaris ,. mitrias auda-

bonum eft jejunium. tanquàm me-

ciam, perditorum. Hominibus quippé

dium per fübtra&ionem, fine aver-

In Paff.

cap.

(teftante (an&to Gregorio) execrabile

fione tamen & fuga minimé fuffi-

eft, & Deo odiofüm, fi per eum,à quo

ciunt. Hinc videmus multas animas,

pleäehdag funt crimina , nutriri vitia

que pro impetrando caftitatis dono

videantur. Vitia profeétó nutriuntur,

ad divam Virginem multa Rofaria

ubi corrigi negliguntur : Satis id di-

fundunt , Sacramenta magnà devo-

vo Bernardo hác fan&ta querela in-

Epiff.

tione frequentant , omnium San&to-

1j2.

dicante : mþlenti:;. Clericorum , cujus

rum interceflionem multis gemitibus

wmater eft negligentia Epifcoporum , ubi-

implorarit, intereà quotidié antiquos

que terrarum turbat ec moleftat. Eccle-

luxuri& actus committunt , prafer-

fiam. Dant Epifcopi fantkum canibus, c

tim fcelus mollitiei. Quare hoc ? ideó

margaritam porcis : & illi converfi con-

fcilicet ,. quia, dum turpia cernunt,

od AE

culcant eos merità , quales fovent , tales

dum luxuriofa audiunt , dum ipfis

foeda incidunt , fe avertere nefciunts

L-—--— a 2

df fuflinent ; qqas ditant Ec;leþæ bonis,

H

ícd

T

4

151

DE ANIMA PÜRGANDA. PARS I. CÁP. m.' CONSID. V.

f»äeävaut ex incutia & levitate , áut ex

vola eft excufatio obtendenttum , fe

qumxs

curiofitate & fcurrilitate , aut eX te-

effe cálidz natute , aut in calida re-

tneritate eifdem intendunt , & pofl-

gione natós, & ideó non polfe cafte

!

quàm fe pet fuam ftultam curiofita-

Vivete ; fed utíque omnis ille poteft

f

rcm & foedae tci confiderationem un.

caflé vivete , qui poteft iücafta fue

w À

àmarunt, demum ir me-

lo

gete ? quod abíque dubio facete poC-

il

dïo

igüis illefi confervati volunt.

fes, tametíi in monte ZEtna confifte-

Vifne fcite ó homo , quomodó pre-

fe$, aut totus igneus fores.

$i non

ces àd dornandaim luxuriam concur-

cotpote faltem mente. quod fufficit:

of

rant ? videlicet irhpetrando rcfiftendi

quià támdià es à combuftione fecu-

If

uamdiü es à flamma averfus.

ols

VifeS ; &. copiofam gtatiam ; aít

fus ,

Potuiffet quidem Deus fervum ífüum

,

quantumcünque homo fit gretiá di-

3

vinà inflrü&us , & auxilis füpernis

Loth in mediis flammis confervare,

Mt.

!

0

toboratus, minime támeii flammam

fed hoc noluit, ut nos docerctabigne

xl

libidixlïs abíque lafione evadet , nifi

effe fugiendum, Et idcircó, multi

fe ab cea averterit & fugerit. Opu-

nec per ofationes nec per Commu-

du

niones donum caílitatis obtinent ;

lentus fané gratid, & ab omni infir-

|au

af

iitàte remotus erat tefreftris Paradifi

unüm fiquidem maximé neceffarium

colonus , & tàrnen cecidit , quia à

deeft, quia non fügiunt, & fic nec

j Q

voce mulieris non avertit aüditum.

faciunt, quod Deus vult. Pari modo

T

fcimus , cecidiffe, & adhuc cadere

Giatiatüm divitias divinus nonne

If11CÀ

pollidebat Paulus ? & tamven ftimu-

non paucos, vitam fuam in fumma

2

aufteritate confümentes. Tacendo de

lum catnis fenfit , & quis dubitet,

t

nonnullis Anachoretis ;

Videmus

quin cecidiflet , nifi (e ab omni re

L()nem)

venetea conflanter avetrtiffet. Gratia

quafi quotidié, quód mendici fubin-

a

fiquidem ,. etfi exciter & adjuvet li-

dé etiam per plures dies pane caren-

»

b:rum arbitrium. , nunquàm ta-

tes ; item pariter operarii & ruflici,

Áf

men tollit. Intendit quider Deus

qui parce comedunt, puram aquam

mm $

pet füam gratiam ex igne maligno

potitant, toto die laborant, non rató

j doüo

& Sodomitico hominem extrahere ,

fint fermé omnium Luxuriofiffimi ;.

ha

f

nunquam tamen cogete. Quiíquis

quare hoc ? quia nefciunt fe avertere,

PU

ergo ab ifthac flamma vult fecurus

quia neíciunt fugere. Fugiendum eft

ndo-

1

efle, neceflarió debet cum Loth igni

à laqueis & fagittis lafcivig ; id ete-

terga date, gratiam vocantem & Àn-

nim fignificavit nobis Deus , Pro-

P/al.5 9. :

gelos pracedentes attendere , & ne-

phetá dicente : Dedifli metuentibus 1€ y.5.

i

quaquam refpicere , & hoc per gra-

fignificationem : sit fugiant À facie ar-

T.

(

tiam divinm equé eft in hominis

(üs. lNota hec venerande Le&or :

afmm[)

poteflate, ac claudere corporeos ocu-

quotieícánque nequitiofus cupidinis

1 IP 1

los velaperire. Undé irrita & fri.

parvulus , vel ante oculos tuos, vel

ante

(aunts

z

ii ao

12

T R A,C-TA'IUS' IL

anté aures , vel in phantafia & in

Erueve ( inquit Sapiens ) quafi damula

Yov.

LI

memoria ludere incipit , pro cetrto

de infidus , c quafi avis de manu au-

hia

P[al. 7.

V'I L

teneto, quia jam arcus fuum tetendit,

cupir. Auceps eft ille nequitiofus cu- ?«5

y. 14..

pidinis parvulus , fuo dulci cantu &

& paravit illum, && in eo paravit vaja

h;

morti ; abíque mora itaque fuge à

libidinis vifco etiam innocentes co-

M.

:

facie arcüs , avertendo te à quavis

lumbas feducens ; fuge etgo in foli-

etiam umbra luxurie , & imitando

tudinem cordis , & requiefce velut

P/al. $ 4

Davidem de feipfo dicentem : Ecct

columba in foraminibus petrz, tne-

y. $.

ditate vulnera Chrifti, no vulnetetis

elongavi fugiens c manfi in folitudine.

À concupifcentia carnis. O vos om-

Quo magis te clongaveris ab illiciis

1.Cor.6.

turpitudinis, có magis appropinques

nes, qui fertis facra vafa,& miniftta-

!

Yfaia.12.

auctori puritatis. . Ànima tua fit ve-

tis Filio Virgmis, fugäze fwnimtiwgem

P. t 4-.

Ofat. 4.

luti damula fugiens füper montes

quia formicatio , £ Yinum ev ebrietas

'og'o

aromatum, ut per contemplationem

auferunt cor.. Et ponunt illud in in-

|. g

cocleftium , obliviícatur catnalium.

ferioribus tert&.

"ti

|

CA LBIULT Q 04 R TOU M.

De Gente coufufa ,

Seu

Wil

De cultu

Gm'w'rz*s;æ "s

Ohfhjhs eji Libanu e ebforduit,

parüm adhuc poffet videri nif infüper |

Mij

Yfaie 33-

4 Ergóne flos Libani elanguit ? &

vetificatet Scriptura, dicens : Sacerdos

Yíaia 2f.

h4j

y.1j.

C

odor Ecclefig immutatus efl?

& Propheta néfcierunt. pra tbrietate,al- $.

L]

cüm tamen de ca fcriptum fit : Er

Jorpti funt À vine, erraverunt in cbrie-

Nabum.

erit quaft oliva gleria ejus. : oder

tate, nejaerunt videntem ,. C ignorde

?.V— 4'

ejus ut Libani, convertentur fedeutes in

verunt judigium. — Sic eft : in prece-

Ofac-14-

umbra ejus s vivent tritico , && germi-

denti Capite induxi Loth fugientem

?:7.

nabunt quafi vinea. Ya eft; jam con-

d« Pentapoli , jam veró invenitur

inebriatus vino.

fufo eft vinea , & ficus elanguit s con-

Porró quo ordine

fufus eft Libanus & obforduit. Cau-

de venticolis , feu ventri fervienti-

fam hujus irrepentis forditudinis fan-

bus, fcribere incipiam, plané ucfcio s

€tus Bernardus affignat iftam. quia

quia ifti funt homines abíque otdine ;

fedit. populus manducare & bibere , c

homines , de quibus meritó dicitur :

Epifl.1$2.

Ad Innoc.

fürrexerunt. ludere.. Mens quippe affue-

quia nedfem yerterunt in diem , climi- 25j .

P«pa.

t delicits, mec exeulta difcipline f[arculo,

nantes filentium noctis, & clamoti- vb

jeta 5

?muiw contrabit [ordes. Scdïhoc forte

bus percurþantes tempors 20

ggia

BÉ ANIMA PURGA&DA.* PÁAR$ L CAP. IV.. CONSID. g.

ET

n

Ouia luxurio(ares vinum, & tumultuofa

CONSIDERATIO PRIMA,

Prov.25.

j

.ll

ebrietas. Sed & diem ifti homines ver-

tunt innoctem,adeo, ut de illis Job

De Manu [eribentis.

Seu

f9. 5.

Prophetáffe videatur, dicens : per diem

VHf incurrent tencbrass Crquaft innodié, fic

De acquirendo borrore omnis eultá;

palpabuntin meridie. INefcio profeGó,

N

Guttuyis.

an iftius fzcis homines poffinr in ve-

ritateaffirmare; rursus poft tenebras

Uit quorundam opinio, hominem

Íperamus lucem : puto , quód me-

r

ramdiii effc ia bono flatu, quam-

u

lius,ex Ifaia fateantur: Ex[pectavimus

dià hortetmalitiam ipfius peccati,etfi

Y li

de räliquo in re peccaminofa dele&te-

n

lucem , & ecce tenebra , (plendorem , c

(

intetebris ambulamus.

Palpavimus fi-

tur ; & fi tem fagaciter infpicere vo-

)M$ /

Wi

€ut caci parietem , & quafi absque oculis

lumus , facile deprehendere poffu-

N

lfaia: 59.

mus, quód feré potiflima pars mor-

».9.Grfeq.

attreitayimus : umpegsmus Meridie, quafi

intenebris , jn caliginofis quafi mortuj.

talium noftrá etate juxtà hancopi-

Rugiemus quafí. urfi omnes.

Vetbó :

nionem operetur. Sic utíque nemo

ifti fantgens confuía, & erubefcere

oble&ratur: malitià luxurie , nemo

neícia.

Ordior nihileminüs de hàác

malitià avaritig , nemo malitiá gule

gente breviter fermocinati, &eim-

aut ebtietatis, qnin ne ipsá quidem

primisquidem audacter introibo ad

ebrietate , aut venttis gravedine, fed

Danicl. i.

convivium Baltaffaris prepter vafa

duntaxat vino , qued inebriat; &

facra ; pro modulo imitator Jofe-

fapore cibi , quo fe ingurgitat. Scili-

phis qui audacier introivit ad Pilatum,

cct: editur, bibirur , luditut , tide-

Marc.1f.

d

£ petüt Corpus ZESU. . Undé notan .

tur , cantatut, faltatur, luxutiatuts

1["&95 (

"43 dum me hic non tantüm locuturum,

otmia bonà intentione, & vix eft,

((l s

de cbrietate , fed de cultura venttis,

quiintendit malum, Prudentes equi-

T

vcl potiüs de cultu gutturis. univer-

demnon ignorant, quód malum pto-

hibitum ob folam bonam intentio-

TL

fim. Venter fiquidem per inglu-

m

viem G ebrietatem proprié non

nem nunquam licitum reddi queat ;

n

colitur, cüm pletumqué magis de-

quia bonum ex integra cauía, malum

«

ftruatur, fed folum guttur eft , quód

Vcró ex quovis defedtu.

In p'raxi

od

eX ciborum ac potionum tran.

nihilominüs ad füammum folummo-

fitu. dele&ationem confu.

dó ftudent animz inferere horrorema

gt

j

git. .. Quare fit

ipfius peccati; faró autem ipfius rei

r

peccaminofz ; & adhuc rarius ipfius

tei occafionem peccandi prebentis.

d

*

Raró fiquidem quis odit pecunias

a

lamg)fl' Ag,,'i

etiam malé partitas , & raró quis

ï"?d&- Il- Pdr; Ie

horret conyivium opiparé flru.

uifflr j

V

um

(

rRAacTATUS iL

E

tuf , ità cum Deo loquens :- Necefse

éküm: verüri enimi veró talimodo

quipp? eft , me comedere , dormire , cum

procedendo, nec uriqüàm veram ac

Jfis;

rádicatam virtuterr acquites; nec ád

bominibus Agere Cv trackare C hac omtia

Tuicausá aquifim4 mente perfero,quam-

)f

plenam unquàm páffionum mortifi-

in- Yitá;

lii

cationemi pervenies , licet. málitiati

quam nonignoras Domine ,id mibi maxi-

(4p.37. -

v

peccati quà talem fümmé oderis. Sic

müm 4c graviffünum. tormentum tfje.

Pra(crtim veró Sacerdos (ummé hor-

verbi gratiá,fi horres malitiam intem-

perantia , quia per eam Deüs füminé

iete debet compotationes , & convie

Via; quia horum vix unquàm occur*

diligendus offenditur , exetces qui-

PU

dem actum aforis benevolentie ; fi

tit neceffitas , rató honcítas, plerüm-

horres,quia privat te prario,aut dig"

queabíurditas. Jam ergo ingredia-

mur ad convivium cujusdamBalthaf-

num reddit fupplicio, exetces attum

ámoris concüpifcenti& ; fiideó hotrtes,

faris five f&ecularis , five Ecclefiafti-

quia internpetantia eft vitium valde

ci; ingrediamur non corpore , íed

indecefis , & econtrà temmpetantia vir-

mente; non utin cibos ac potationes

effundamur , fed, ut falutari hortore

tüs valdé honefta ac decens, exerces

percutiamur.

Afpiciamus manum

quidcm fursüs actum virtüofüm &

honeftuni fcilicet virtutis temperan

bominis (cribentis contrà candelabrum in

li

LA

tiz , mala tamen incliratio ad füavitae

fupérficie parietis Aula. &

Primó quidem, illa manus diligen-

M

tem ciborum,ac potuum fempet fet-

mé càdem manebit.Quia id nunquam

tilin:é annotat omnium intentiones ,

j

aufertur, in quod vitiosé fertur, gula

tum convivium inflituentis , FU payio], s.

Fruftra

eonvivium aceedentium.-

fiquidem duntaxat fertur in faporem

cibi, & non in turpitudinem intempe-

enim quaritur honeflas convivij, ubi

rantiz , ficuti necin malitiam peccati.

invenitur inftituentis mala intentio.

Si tibi itaque cordi eft, aliquam paffio-

Aliqui famptuofa convivia inftruunt,

utoftendant magnificentiam & di- gfrr ,

nem ferió refroenate, feualiquod vi-

tium funditus extirpare , pra omni«

vitiasfüas, ficuti fecit Rex Affuerus,

bus ftudiosé invei*:igä itritamenta &

fedquàm abfutdumfit hoc motivum

inter Chtiftianos, prefertim inter Ec-

pondera, quibus ad hu jusmodi a&us

vitiofos impellaris, ut eadem pet hor-

clefiafticos , facilé videt, quisquis li*

fotem contrarium refecare nón tar«

btum apientig infpexit , ubi infeníati

des. Sie anima noftra difponenda eft,

ita adinvicem loquentes inducuntur :

ut non absqué ingenti horrore ad fu-

Quid nebis profuit fuperbia , aut divitid" Sap.3. vÀ

rum jattantia quid contulit nobis * VirtW-. 1.

mendum cibüm accedat, quemadmo-

dum de fan&to Bernardo legitur, qu ód

tis quidem nullum fignum voluimus effen-

quoties Jumendis e[fet cibus.toties tormen-

dere, Siccine ergóne Chriftianorum

tum fubire videretur.

Quemadmo-

magnificentia offenditur per opum

dàm & (ancta Therefia de feipfa fate-

jadtantiam & terum prodigalitaten?

Brei::ri»

o Ec-

"

DbE ANIMA PURGANDA PARS$ I. CAP. IF- CONSID, 1.

Df

tcs; Veterum frugalitatem fümmis

6 Ecclefia, quarcergó fcriptum eft de

te? Divitia falutis [apientia & fcieutiai

extollimus laudibus : & nos erubefci-

lf214.32.

timor Domini ipfe the[aurus ejus. INon

mus etiam frugales nominari ne di-

v' 6.

cam , effe.

Hodié illi Pralati lau.

i

dicit Paulus, gloriamur in conviviis ,

R07,lo ) 9

fed. gloriamur in tribulationibus. . Pau-

dantut,apud quos viget lautior men.

"T

y. 3.

lus non dicit: exhibeamus nosmetip-

fà ; non illi, apud quod ftri&ior dif-

fosin oftentatione & jactantia convi-

ciplina. ó monftrum mon(trorum,

viotum, in compotationibus multis,

]n choro canitut ;

& in lautitie ciborum fuprà' modum:

2. CO?- 6,

Vobis olus cibaria

Sed in omnibus. exhibeamus nosmetipfos ,

lc

ficut Dei wini[lrós , in multapatientia,in

Fuere , vellegumina ,

tribulationibus , in ne ceffitatibus, in

Potumque lympha prabuit,

j

anguffüss im plagis , im carceribus,

Humusqué dura lecbulum,

d

Extra chorum ubiqué perfonat ; ,

in /,eglitiane , in laboribus, in. vigilis ,

(

infejumis , in caflitate , in fcientia,

Nobis aves cibaria

(t

in longanimitate, in (anclitate , in Spi-

Adefle vel farcimina,

Potumque vina prabeant ,

m

rit San&toe. — Ecce , gloria baceft omni-

Hl

P/al. 14.9.

bus Santlis ejuss. INon veró in often-

lenaqu& nolles lectulum.

V. 9.

fione divitiarum , & jucunditate con-

A&-ZOa

In choro ad Deum clamatut : qua*

el»

viviorum. . Quamvis Chriftus Do-

^

P.35.

minus nos docuetit, beatiüs effe ma-

ténus, quorum folemnia agimus , et-

iam actus imitemut : ia menía mut*

j b

M.

gis dare,quàm accipere;attamen nul.

muratur; fi ea aliquando non inve-

u h

lbi legitur inftituile convivia, ficuti

liegitur aliquoties vecatus in convi-

nitut infttucta ad modum divitis , qui

n

Luca 16,

t

viis compatuiffe ; volens nobis indi-

epulabatur quotidie fplendidé. Non am-

y.19.

yt

care, quod convivia inflituere , fit

pliàs auditur hodié Hieronymus ,

Epifl.25;

plerámque diabolo meffem apetire,

dumait: Providendumeft, ut folemnem

i«j

lu

J

& iniquitati miniftrare.

Non do-

diem nontam ciborum abundantia,quam

f05

euit nos Dominus in manibus cantha-

n

Spiritus exultatione celebremus 5 quia

ros & phialestenete, fedlucernas at-

valdé abfurdum eft , nimiA [aturitate

b

dentes , per bona opera proximis

velle. bonevare Martyrem, quem. (uas

Seff. g

jli

Nihilampliüs

j

4ll

oftendendo virtutum exempla, Chri-

Deo placui[fe 1e]unijs.

de inv.

ftianorum juge convivium fit bonae

valent vetbá facri Tridentini, dicen-

venerat.

n

conícientie teftimonium , & poten-

tis: Santlorum celebratione ac veliquia-

hi

r y

tia eotum in . oftlenfione virtutis. O

ret. relz'qg

!-

vum vifitatione , bomines ad commeJae

iti r

quàm turpeeft , Antecefforum fuo-

tiones , atquà ebrietates non abutantur i

J

in honerem Sanclorum per

rum abflinentiam & jejunia laudate,

quafi fefts dies,

gt

luxum ac lafviam agantur.

Si hodié

fibimetipfi verÓ per convivia velle

pum

Jaudem metcari. ó tempora , ó mo-

vis cite , cajus claffis fit Feftum, in-

(1])

Y i

.— pice

PC A DPUUSME

-

TRACTAIUUS Il

156

fpice rhenfam & non Ecclefiám ; in

ribus infervierunt; protinus ipfisco:

menía enim juxta Feftorum folemni-

rum fuperbia refpondet: ne hoc facias:

tatem prolon gantur tratus? in Eccle«

Quia teipfum digneras , honor tuus defpio

$. Greg:

Honmii

fia veró tali tempore fiepiüs abbrevi-

dtur s períona . vilefeit,

ubi tenía

antur verfus.

Portó , fi edere, bibere,

28,

Religiofius quippé

gracxlefmt

nonnullis videtur potius , aliquid fub-

& ventris curam Betere tàm relxgxo—

trahere cantui , quàm potui. Scire ali-

fum eft , curergó nonnunquàm adeó

quandó cupxebam ; an fan&i Dei ho-

damnatur in plebe ? ecce tibi rufti«

mines ità jejunando,, actam parcé vi-

eus aut operariusprotinus tartaris ad«

vendo, egerint vel .nüplemer vel fa-

judicatur , fi forté intrà nienfem . de-

pienter ? Si priüs, amabó, ad quid

cem abliguriat cruciferos, quos tamen

laudamus eorum müpxenuam ? fi po-

in fudore vultus fui congefï' t: cleri-

fleriusjiterum amabó , cureorum eru-

cus ecoftttà laudatur , fi unico die ob-

befcimus fequi vefhoxa ? qüid quaío?

ligurit . plures florenos quos tamen

non nifi otiando obtinuit.

tam nionftrefum , quàm in meipfo

Nempc

illud erubefcere ; quod in aliis laudo.

alitet veftiuntur puelle in. pagis, &

Sed capio rem :

. fcili 1cet quxæ futrexe-

alitet in urbibus

aliter apud . rufti-

P&HU

runt alij I*omm"s , ità etiam intrave-

cos, & aliter apud Ecclefiafticos ;

Mf

runt alie virtütes. INoti qmdem ftie-

quamdiü aliqua moratür in caía u-

gamus, in noftris Antecefforibus faif-

ftici, tamdiu mccdlt in habitu panna-

fe virtutes, nutiquam tamen concedi-

ceo & vili, &a magnis dominis pail-

mus , fuiffe tales , quales in modernis,

fim defpicitur; quamprimum autem

qui velutgigantes gloriantur in mul-

ad Aulam regiarn vocatur, aut nobili

titudine virtutis füa. Anteceflorum

Sponfo defponfatus, mox utitur ot-

abftinentia, devotio, aufteritas, filen-

natu regio cultu faftuofo, & jam paf-

tium, humilitas, fecundum fe quidem

fimab omnlbus de tecto capite herio-

pradicantur tanquám virtutes lauda-

ratur , quæante paucos dies vilis re*

biles, defpiciuntur tamen tanquàm

putabatur ; itá quidem,ut fortaffis jam

fylveflres in comparatione hodié reg-

ipfamet vacillet,an adhucfit,que fuits

nantium virtutum s uti cenfetür mag-

ne dicam, quód vix à paucis amplíus

nificentia, hofpitalitas , liberalitas,af-

Eodem modo fe xes ha-

agnofcatut.

fabilitas , animofitas, fplendor men-

bet cum domina Gula ; quamdiü in-

falis, & «ftimatia civilis, — Vah gi-

tet plebetos moratut, tamdiu clericis

li.

'

gantes, qui primos San&tos quafi lo-

eft odiofa ,.& ab ciídem velut grande

rf

gufjcas defpiciuut. Si hodié tales intüs

faP í

vitium repræhendlcur, quamprimüm

à Spiritu Sancte admoncantur, ut imi-

veró i eorum propriasmet aedes in-

tentut INicolaos, Ambroftos, Marti-

troducitur, moxut praclara virtusde-

f)0s , W/olffgangos, Macarios , qui

predicatur.. Vocatur domina magni--

cuta proprij ventrisneg lc&tà, paupe-

ficentia , munificentia , liberalitas,

hofpi-

P AA d

1j7

DE. ANIMA PURGANDA PAR$ I. CAP. IV. CONSID.I

&tandos funeftos ludos fe . comiteti

hofpitalitas , 'vinculum neccílitua

dinis , & bonum charitatis. Pelli(-

jungat; renuit, fecufat , refiflitipfe,

66

fima imitatrix Seculo renunciantis ,

nec non eisdem familiatem vim in-

n

qui non folüm in fua Profeífione

ferentibus,tandem ait: Corpus meutm

1

alias weftes , íed etiam aliud no-

quidem illac vobifcum pertrahere

men affümit ; ità & domina Gula,

potctitis,animum veró non poteritiss

6

quamprimüm ab Ecclefiafticis (uíci.

focium me quidem habebitis, illuc voe

4

pitur, non folüm immunitate , fed et-

biscum euntem , ibi fedentem, & hui

revertentem, minime veró fpectan-

iam titulo virtutis mox gaudet ; adeó,

ut (nifi Paulus contradiceret ) dubita-

tem, quia mese poteftatis etit, oculos

J

te poffes, an non comeffationes fint

vel aperire , vel claudere ; quibus di-

fl

optimum temedium ad R egnum coe-

&is adamphitheatrum pergitur, in-

tratur , fedetur, ícena aperitur, vos

b

lorum obtinendum ; præfertim cüm

(

in iftis. potiffima ferme Veneratio

luptati ludorum ab omnibus avidif-

San&erum, & celebratio Feftorum

fimé intenditur & attenditur, práter

?

[/

conflituatur. Scdó quàrf metitó ti-

folüm Alipium , qui animo recolle-

mendum eft , ne in iftis magnificis &

&o, oculisque occlufis folo corpore

ii

Pfal. 32.

pompofis fpenditoribus . verificetur

praíens in hoc tamen uno incautus,

