quia fenfibiliter dele&tat ; fed quia

Plilip.4.

;

pv 4.

mas prorumpunt ; alijj cum Apo-

Dominum .honorat. Qiuaré gan-

x

Íítol

(

m

^

exciamant

]

dete in Domüno , ite

40H0. 7,

!

, quis sme liberabit

i dice gaudete.

de corpere smertà bajus. — Hos imita-

Omne veró gaudium , & delecta-

ïf

u

d.

1105

n

re , & defines effe animalis homo.

tionem , q

iice

non eít de. Domino,

i

Deindé purganda eft delectatio na-

aut . propter. Dominum , pehitüs

N]

-

"

turalis , tametft fpiritualis, & nun-

expurgate.

!N

N

"

li

quàm.per fe appetenda , nec ratio-

p

i|

ne füi admittenda

,

admitten

x

iunm

r Jl

nihilominüs obje&um dele&abile ,

-CONSIDERAT[O SEXTA(.

L

Ad faciendam

ratione . honefílatis.

AU

diferentiam

intef

0 AC

Do

eulus Oauintt

fíós

fl«

delectationem

pha

)AY A

V[,h

corporalem & fpiritualem ità. fatio-

j*

SCL

cinandum eft : ut appetätus/:per-

^l

fc&té ab omni dele&tatione. animali

Q

debet femper illud obje&tum eligt,

De Pá/fione Yriftitie.

ot

quod minüs deledat , ut purifice-

d

j

tur ; in dele&atrone fpirituali debet

"Riflitia definiri poteft , quód

4

atenu

illud eligi ,

qued eft obtinende

- fit : cotrofio animi , ob mali

g

honeftati aptiüs , five deindé magis

pizfentiam,

Et

fi efl proptet

Sic fine dubio

O.

fjl

aut tninüs; delectet,

malum verum , eft triftitia bona s

n*

magis eligenda eft veritatis notitia.,

fi eft propter malum apparens , ei

ttiftitia mala , & malum peffimum.

us CU'

quàm ejoídem ignorantia , quamvis

notiiia , magis dele&et , quàm ig-

Prima duntaxat, corrodit ac abfumit

D CAU'

norantia.

M

M

rubiginem animi, mentemque purifi-

cat. Poftetior omnem virtutis abtodit

jl

Tertió deleé&tationem . (upernatu-

Y

Tradi. II. Pars L.

iNmaR

florem,

jl

[

o'ld

hyb:ïi

N

TRACTATUS Il

282

florem , medullam abfumit fpiritüs,

tes in triflitia. Spiritus procellaru'n';

eft inordinata triflitia , quia anim

folam poít fe relinquens vitiorum

lab

tanquám navicule velut ventorum

putredinem. Difcimus hanc triftitiz

n

divifionem ex Doctore gentium,

impetus injicit copiofas iniquitatis

Pny?

dicente : Qua enüm fecundum Deuwm

aquas.

Homo triftis hinc inde illi-

)2

2.Cor2«. tyiflitia efl, penitentiam in (alutam fta-

detur. , quafi in procella navis , &

Y0Y.17.

?Q 10.

bilem operatur : feculi autem triftitia

fpivitus triflis exficcat offa. Per offa non

*

immeritó intelligimus Sacerdotes

*

mortem operatur : multos enim occidit

Eccli. 20.

triflitia.

Prior triftitia menti intclli-

nam ficut in homine offa füftentant

y.2j.

gentic inducit Solem , quia cor [a-

carnem, ità pariter Sacerdotes Chri-

pientium ubi triflitia efl. Secunda men-

ftianam fuftentant plebem. Ex offe

kcele. ?.

tem horridà obducit noc&e. Fada ef

Adami Deus edificavit muliereni,

y. j

& per Sacerdotes füuam fündavit Ec-

nox ( ait Propheta ) in ipía pertraufi-

Pfal. 103.

bunt ommes beflie fylva. — Triftitia cft

clefiam. . Sed Ó quàm mifere hodié

F. 20.

illa nox , ín qua beftie fylvz univer-

hge offa fpiritus triftitiee exficcavit ,

ene

ivaà

TYYF^cYXN

fa. (yIveftria vitia ac horrida peccata

ír , & vix non confumpfit.

clauftra pertranfeunt cordis -& totam

Iili, qui populum de ZEgypto educere

Ubi inordinata

deberent , jam íerviunt Pharaoni in

Occupant mentem.

triftitia , ibi tedium , fomnolentia,

Cophino , & difperguntur in tetra;

pigritia, impatientia, iracundia, bla

ut collifgant paleas. Quid.enim eít

[phemia, maledicentia, tyrannis, he-

aliud , pre triftitia voluptates terree

o

Dnas,

H

P

eníuales aut

Vil

C^*

refis, petfecutio, defperatio, homici-

nales quarere,

nifi Pharaoni fervire, & paleas con-

dia, adulteria, luxuria, omnifque ge-

netis peccata contra naturam locum

gerete ? O quot Sacerdotes per inor-

inveniunt.. Vbi triftitia inordinata ac

dinatam triftitiam diabolus incitat ad

mala , ibi lumen rationis obducitur

fpcculandum carnala , ut quarant

nebulis ,

& totus homo ihvolvitut

refocillationem ex peccato mollitiei,

confolationem ii comeffationibus ,

tenebris , fitque grando, nix, glacies,

fpititus procellarum , inquietudo &

levatien intet perverfam focietatem,

tempeftas valida. Haud fecüsac oltm

& occupationem in eperibus malis.

Exod:9.

in ZEgypto tempote Pharaonis. Gran-

Pharao populum multüm afflixit ,

Iny,

J lj

do eft inordinata triftitia , qua pro-

preffit & impedivit , ne factificaret

fternit omnem virtutis fegetem. INix

Omnipotenti in deferto. Sic fane

e[t, à cujus frigoribus terra humani

ttiflitia inordinata multorum corda

cordis fuo fpoliatur fru&u. ^ Glacies

mitum in modum gtavat , aflligit,

eft, quia equé difficilé eft, in triftitia

& plurimos Sacerdotes impedit , ne

Deo f(acrificent Sacrificium laudis.

ftabilite virtutem , ac in glacie fla.

Multi ceciderunt in

Orate cos tedet , facrificare piget, ad

bilire pedem.

meditandum non funt difþoiiti , ad

glacie , fibique crura fregerunt, plu-

! iegene

s

DE ANIMA PURGANDA. PARS Il. CAP. II. CöNS!D. VI.

383

legendum non praparati, ad ftuden-

fert dolorem ; & quantölignis eft

dum prorsüs inepti. Quare autem?

amplior , tantó ampliorem extinctus

Eccli.2g.

poft fe fumum relinquit

Dum ad

Omn& plaga triflitia cords eft. — Sicut

v. 17.

tinea veflimento , & vermis ligno : ità

extetiora effundimur, igni materiam

Prov.25.

triflitia viri noctt cordi.. Et eó peticu-

miniftramus ; dum iterum ad nos ip-

y. 20.

fos. tedimus , triftitia velut fumo ac

lofius, quia pauc'i füunt, qui callent

huic malo- curando conveniens ad.-

[Wi.i,'-

vapore remeante fubíequitur ; qui

21

hibere remedium. . [Nam alius ttifti-

fine dubio eó crit amplior, quó

aài

il-

ï?. ih

tiam inordinatam difpellere difeupit

pliora appetitui conceffimus ; quia

confabulando , alius potando , alius

quó plus potantur, eo plus fitiuntur

vorando, alius faltando, alius vagan-

aqu& ; qua ubi auferuntur , triftitia

do, alius venando , alius piífcando,

affertur ; quia ficuc naturale eft, de

alius ludendo , & pen? omnes ad

bono adepto gaudere , ità etiam na-

extetiota fe effundendo , & volup-

turale de bono ablato ttiflari. Fruftrà

&

Sed hoc eft

tatibus operam dando.

eft : qui tempore triftitie folatium

fe curate more Medici , febricitanti

I

in exteriotibus quarit , morbum

omnia jnxtà füum app«titum conce-

nunquàm fanabit, fed malum tantüm

dere ; hoc eft imitar! fcabiofum, vo-

ad tempus abícondit , ut refumptis

lentem fuas fcabritias (cabendo/íanare.

vitibus.eó attrociüs graffetur. Fru-

ïfïx

Eít remedium ad interim , fatcot;

flrà eft : fi Monachus tempore me-

ü

minime veró ad falutem, fed ad am-

lancholie fuam cellam fugit , nun-

1!.

quàm fuam cellam abfque melancho-

pliorem luis protenfionem. Etenim,

durante quidem frictione , pruritus

lia inhabitabit, quia nunquàm affue-

0

paulifper fubfidet, " fcd ità , ut exul-

Ícit.' Si Parochus hodié pre mera

0

:

cetatione adauctà, dolor vehementiot

ttiflitia ad lufum f& confert, cras hoc

d

furvat.

Scilicet noti

f^1

( di

itüm de Ve-

2

ipfum malum redibit. Si ad pellen-

d

l

nere vcrum eít illud Poeticum : Lacta

dam triflitiam binà aut tertià vice

fis't;f

venire Venus, triftis abire folet, fed

faltat , certé fenfim erit quafi centi-

ll) )

patiter de quovis terreno folatio illud

nuó faltandum , aut pra triftitia ta«

d

divinum oraculum

Extreima gaudi

beícendum. Si Epifcopus femel con-

Prov.14.

,331?5.

luctus occupat.. Qo frequentiüs pueri

fuevit moaeftitiam füuam jucunda ve-

f

ftudiofi ex Academia ad fios paren-

natione excütere , tunc demüm ad

,. 13.

v

tes in villas recurrunt , eoó trifliores

eum ftatum deveniet , ut nequeat

fite

ad civitates redeunt.. Quuantó major

ampliüs vel ullum folatium fentire,

inter fe invicem amantes familiaritas

nifi in fola venatione , aut ergo erit

ordü

f

conttahitur , tantó gravior poft fe-

perpetuó venandum , aut omni fola-

;*'*g

Y

parationem triftitia fequitur; quantó

tie carendum. Alium triftitiam pel-

rei poffeffio majorem affert amorem,

lendi modum Robis fanctus Jacobus

d &d

tantó triftiorem cjufdem amifio in-

monftravit, dum in fua Canoniea ità

iNn2

fÍcribitt

3g€ü'

RH

24.

TRACTAÁATUS IL.

fcribit : Triflatur. aliquis veftrum ? ovct.

à demone excitari , vel à Deo iti-

mitti ,

el à natuta oriri.

Quandó

facoli.s.

Ubi Chriftus coepit pavere & tadete

y. 12-

& moeítus effe,fe dedit in orationem,

ttiftitia à diabolo excitatur, tunc pto

nonautem in faltationem, in lufum,

remedio principaliter arripienda eft

Ji

MaATrGCAI4.

aut in exteriorem quandam ineptitu-

otatio humilis, vel cantica fpiritua-

y.

5'

hf

dinem. Ut Moyfes populum à jugo

lia , quemadmodüm in figura doce-

in defertum ac

Pharaonis lib:raret

mur per Citharam , quam- David ,. Reg.

folitudinem eundem duxit, non au-

manu percutiebat., cüm Saul vexa- (55, g,

*em ZEgypti pepones appofuit. Hic

retur à fpiritu nequam , dira phan- ,

723.

eft modus vincendi igordinatam tri-

taímata, triftitias, moerores, dolores

acanxietates in eo excitante. Contra

Ítitiam , & merendi confolationem

divinam. Populus ex ZEgypto edu-

hujufmodi triftitias à demone caufa-

cendus eft, & infantulus ablactandus;

tas, velle lufus, venenationes;aliafqué

hoc eft 5

omnes appetitus fünt in

recteationes inflituere, prorsüs inep-

plena pace per jugem mortificatio-

tum eft , hoc enim eft non tam dia-

nem ponendi , ut nihil defiderent,

bolo refiflere , quàm-ejus intentioni

ii ordinata atque divina. Qui femel

fatisfacete. Utpotä , qui idcitcó ho-

minem vatiis triftitiis , & moetori-

in paupertate fpiritüs eó afcendit; ut

jam nullius rei ampliüs aut confola-

bus exagitat, ut ipfum à devotione,

)

tic

J

nis optet prafentiam, necunquám

à fpiritualibus exercitiis & tecolle-

iftabitur-ob alicujus rei- abfentiam ;

*

2

&ione mentis fctrahat , fub fgccie

quo mt

QUs .quis confolationem in-

honefle recreationis tedium. fpiri-

z

juitit, eó minüs defolationem incut-

"

tualium ingerat, flammam devotio-

J

it Pereäzina tibi forté hzc doctrina

nis extínguat, arcum mottificationis

ï

videtur ? percolende Lec&or » eft

difrumpat, froenum libertati remittat,

tamen optima, eft fecuriffima, quia

fecuritatem promittat, donec fübitó,

tüuf

vcvtiLe

docet naturales infirtnitates fuperna-

ubi non putatur, juftitia perda

turali fortitudine vincere, malo non

Quando triftitiaà Deo immittitur,

]

cedete ; fed de . triftitia fibi laetitize

tunc optimum eít , feipfüm itá cum

apparare coronam. Ut vetró eó dif-

Propheta animare

Exfpeda Doti-

ctetius & fructuofiüs contra inordi-

num , viriliter age ,- & confortetur cor - -

natam ttiftitiam in arenam deícen-

tuum , c fu[line Dominim s. qui.ple-

das ? te latere non debet , triftitiam

rimque fuarum gratiarum imbri tri-

hàbitualiter confideratam , nihil effe

ftitig nebulas ac nubes pramittit.

aliud quàm difpofitionem vel inna-

INefo , an unquàm quifquam ad

tam vel iageneratam ; quà homo eft

magnam illuminationem pervenerit,

facilis mobilis ac excitabilis ad tri-

nifi priüs triftem purgationem fufti-

flandum, & a&us ttriftitiz eliciendos.

nuetit.

Priüs probandus eft homo

Poteft autem triftitia in homine vel

in no&te tempeflatis , antequam do-

nandus

m

-

l

DE ANIMA PURGANDA PARS Il CAP. I. CONSID. VI.

28;

nandus die ferenitatis.

Aurora an- per coníolatorias confiderationes. ac

nuntiat f(olem , &c cordis moerores

meditationes ; expendendo ac dicen-

confolationum

predicunt

dicm.

do cum job

Donmimis -dedit. . Do-

Experto hoc crede davidi dicenti :

minus abflulit ,. ficut- Don

,,,,,

2140

placuit , 7()&' l.

Pfal.. 93.

Séundüm multitudinem. dolorum . meo-

atà fadlum efl s fit, nomen Domini be-. V« 264

v- 9-

rum in corde wo , con[olatiomes tua

qnedictum s. Sibi vivaciter imprimen-

l.M

latificaverunt. animam wieam

do , quód juftis omnia cooperentur

'Triflitias à Deo immiflàs velle

(

Í

in bonum : quód Deus nullum

c

z

:

diffi-

yu

per terren:

S þc-;mibkzzäuzw ]

;

ialum aut cafüm permittat. ,. nifi

(1

oDus

[e]

b*

piritüs Íancti 4n-

C

P"*fC Q HCILS

ubi conftituit longe majus indé bo-

1

iun

1

pedire

clsui . ptrit

per. angotes

num proferre s & quód nullius rei

H

f

cit , ad. quod

amiffio fit triflitià digna , nifi amif-

intefhos o pus

Cþ.

hominis mortificatio & externa per-

(.ï

fio juflitie ,

&

i

offenfa Dei

hinc

Ícriptum eft : Non contriflabit jufLum

fccutio difpofuit. . Anima quippé,

qu& . priüs

in

mortificationibus

quidquid ei acciderit.

Prov. 21.

37

*. 12.

fponté affun

i[

tis occulté feipfam

:

Si triflitia oritur ex iucïhþoïïtione

Cvl

a

(atque 1

rd

1

"

ne

AAv

L'l u

letat ,

k

1 perfecutiotfibus

tempera

nti , tunc cenforme cít

ext

E

-

rnis fortiter perlatis fibi forté

divino beneplacito , ex fan&o mo-

t

tivo etiam moderaté mediis natuta-

vj

placuerat ,. interiore marore

C

2

g

a

'5

a

n

P

icipian

e&

^

libus uti

z

incipit ,

uti eft per phlebotemiam

noicere

p

r

f;

4 icID-

!

aGik

411

1 feden-

Ia

fam defpicert

fanguinem purdgare , vit

fa. deficet

C

ad Deum

-onizugecte ,

;

J,JCi i10

[-

*

tariam fugere , fanguinem

"a

Déo comt

nit

[1

ere

& in

f

eum

i-

flam . ambulationem , laborem ,

p

tranfire.

Coopetari autem Spiritui

aut aliam

fecreationem | excitate ,

I

;'!ï

?^ o

fancto

:ll&

hoc o pe

ive C

ft, Primó hu-

quod tamen ipfum magná cum dif-

n

.

t

jufmod

tfi

À

tias patienter tolerare

3

L

cretione , cautela & humilitate eft

J

Sec

nna

1

;X

:

Uilud

o gä...C.Cf*ï*:ï &CCCP'ïäfö

'Tet-

admittendum. ' Ptojiciamus itaque à

-

eOen

E

ad

h

1

1

"

l

tio femp

uriora optare ,

nobis.jugum Pharaonis , exeamus

It

& in fuftinendo (

d

hi

fatiabilem pra-

de ZEgypto , non ferviamus malo

If

berc.

Quand

o

triflitia À natura o-

triflitiz.

Suflineamus Dominum

" pfj;.'.;;ï '

1

ritur , tunc iterüm diflinguendum.

z

in die tribulationis , atque in deíer-

j

eift,.an ab.e

3

t

tinfeco- eidem fuerit

to ariditatis , donec mittat manra

l

caufa vel-occa

iO

1

dat

a , velan illa

divinz. confolationis.^. Apprehen-

[*

precise ob indifpofitionem tempe-

damus virgam , qua rcddat nobis

"

rtamenti fuerit exorta ? cauía trifti-

aquam calcabilem , id eft , contem-

u

H

tie poteft effe ,. verbi gratid , o.

plemur fan&am crucem , qua red-

j

mifílio boni amici , /fortunze , fa-

det!nobis omne dutum potrtabile ,

Exed. Ij A

ii

70 2;-

mz , velalius cafus triflis ; quà

& veluti lignum Moy& oftenfum,

ii

in re ttiflitie malum vincendum eft

omnem. amaram aquam potabilem.

p

INn3

Intre-

J5

N^

n

II.

396

TRAÓOCIAXTU.S

j

Íntremus in tertam la&e & melle

P

is, venter ex «te , brachia de at-

manantem , id eft , excullà trifli-

gento pedus ex auro G caput ex

auto puriffimo.

Sed ecce , fubitó

tiá , que fecundüm Mundum efl,

percuffa ac. comminuta eft. ftatud ,

amplectamur eam , qua fccundüm

Deum eft.

O

uàm

bonum ,

& parier contrita íünt membra

baniel: 2

quamQue fructiferum — eft , triftari

cjus.

Viderat idem magnam &

fortem arborem , cujus procceritas

fecundüm D.um , dolere ac plan-

R

celum tangebat , & cujus afpe&us

uepe , quod illa incompræhenübilis

Majeflas à tam. paucis agnofcatur ,

ufqué ad terminos univerfe terra.

4 paucioribus adhuc ametur,, & ab

Et hem ! fübito intonuit vox di-

om

&i

ni

cens : Suceidite arborem , & pracidite

bus offendatur ; quod tot pre-

Daniel:4,

ramos éjus ; excutite folia ejus , &

tiole gemme , viventis Dei ima-

gines , tot mortales , ob tes cadu-

difpergite fru&tus ejus.. Elevatameft cor

Nabuchodonoforis & dixitintrà fe:

cas & vanas sternis adjiciantuf

ilammis.

Ità eít Domine , quam-

Nonne bec. eft Babylon wagna , quam

diü in Mundo hoc fuero , femper

adificavi im domum Regni in robere

uiftabor , in te Deo offenfo , ut

fortitudinis men , C in. gloria. decoris

—^

Apocif.

in aterna^ vita. gaudeam gaudcns

mei; & ecce (übitó cecidir , cecidit

2

in te. Deo placato.

Babyleg magna ; Et Rex ejus ab-

je&us eft ex hominibus

Unus hic

CON SIDER'ATIO' SEPTlMA.

fuit . INabuchodonofor , hodié au-

tem Nabuchodonofores multi füunt.

TNon dico hodié dari multos Reges,

Nabucbodenofor Regulus fextus,

Seu

ui feeum . diuque. no&tuque vané

cogitant , & adhuc vanius fperant ,

De P;t,jïone CSPei*

fnum imperium extendere uíque ad

i Inanes

mottalium !

fpes

fincs ZEthiopie , füuum Regnum

vetfabatut cogitatio INabucho-

amplificare ufqué ad extremum

donoforis in eo , ut omnem terram

maris , & omnem terram íuz füb-

fuo fübjugaret impcrio , jamque

dere ditioni ; fed hec potiüs dixe-

?Wütb: ?' quadrigis, equitibus , & fagittatiis

rim , hodié in omni flatu regnate

ftultitiam mortalium , fieri fperan-

cooperuerat faciem tcrree ficut locu-

ftis.

Sed en ! Una rmulier. Hebr&a

tium , quidquid effe cupiverint ,

jud:I fect confufionem im doma Regis -Na-

aut forté in fomno fomniaverint.

v. 16.

Proftravit Holofet-

Metcator vult fieri Baro , & talis

bucbodonofor.

fieri non diffidit , quia fperat in

nem, & omnem fugavit militem.

Grandem in fomno INabuchodono-

pecunia & thefautis ; Barones &

Íor videbat ftatuam , cujus pedum

Comites cupiunt fieri Principes , &

qu&dam pars fertea , quadam ficti-

tales ficti prefuümunt , quia impera-

tofi

n

Jg"'&

*b

DE ANIMA PURGANDA. PARS5 i[. CAP. II. CONSID. VII.

287

toti aut currus aut CqUOS dO!läl'UI]CI

fuccidit & aufert. O qiäot inani

nonné hi in curribus , & hi in e-

[pe delufi (unt , Ó quot inaniter fpe-

rando, & de futuris incertis difpo-

quis ? Et ut de Ecclefiafticis loquat,

vix alíquis fcit , qu& fit materia a-

neftido erraverunt , prctiofum tem-

colitatüs , jam fpirat ac fperat fieti

pus perdiderunt , & demüm ad

Mi

Parochus aut

dives

Canonicus ,

ftultitiam pervenerunt , adeó , ut

non modicé

hinc caput fnum jam

J

non ítuílrà germani in proverbio

den

V MA

do , ftd ftul-

- habeant : of unb barrcn mact

defatifgat , non ftu

anrpr

m

vitXg

e Qu enum SQarem O

té cogitando ; quomodö aïïqffzandö

ad talem dignitatem evectus. , &

quot diabolus per multos ctiam de-

ampliori fortuná beatus , fuam ve-

ludit annos inani fpe future emen-

Ditij

lit aeconotniam |inftituere , quales

dationis , futurz perfc&tionis , fu-

velit famulos & ancillas conducete,

turz fanctitatis.

Et hinc non erta-

veris , fi dixeris , aliám fpem effe

quales-&des erigete , quales equos

j

coémere , quales canes nutrire ,

lhologicam , & aliam diabolicam :

quamdiü dormire , quàm lauté

Prior eft argumentum rerum non-

Canonicus re-

1

prandefcere , Gc.

düm apparentium , fed in futurum

refetvatarum cüm apparuerit gloria

j

li&tis iis , quz funt. Canonici , jam

difponit ea , que íunt Epifcopi ;

magni Dei noftri ; Pofterior vcró

»

modó apud fe fwis notis ac chatis

eft umbra rerum quidem fempet

)

fic

diftribuit bene

ii

ia; modó in men-

apparentium ; nunquàm tamen ad-

venientium.

Multis futura emen.

f

te init amicitiam .cum Adagnatibus ;

datio , viteQue perfe&io apparet

O

modó in füà imaginatione íuam

E

Dioecefin cum magno (' ut putat )

tam certa , ac fi eandem-jam mani-

A

apparatu vi(itat ; modó in Phanta-

bus palparent , cüm 'tamen cidem

(l

m

fia venatione recreatur , fpectacu-

procurande nec minimam unquàm

utn

lis intereft , Palatia edificiat , hor-

difpofitionem fubfternant , femper

um

tos plantat , convivia appatat ,

in fpe fuüturis occupati, nunquam

fuam familiam exaltat. , Tubicines ,

in re ad preíens attenr; Dum

(b

& "Tympaniftras au(cultat.

Sed

Breviarium perfolvunt , cogitant ,

ie

unica nonnunquam mulier , fi non

quomodó eras adventuros peniten-

qute

tes abíolvant ; dum confeffiones

n-

turpiter , faltem inordinaté amata ,

e

"À

&

audiunt , mente pro craflino cele-

m

omnem fpem defalcat honoris

Il

progerminat fobolem confufionis ;

branda Fefto voces muficales diftri-

srm[n

unica(xpé febris aut alius morbus

buent ; dum celebrant , quomodó

ul

ramum fpei & filum vite fimul ab-

cras propriam confcientiam purgent;

j v

rumpit , unicus non raró inopina-

dum, propria peccata confitentur ,

T

tus caífus fomniatam honoris. ftatu-

M

quomodó fequenti dominicá con-

"

$1

cionentur

?

dum concienahtur ,

aim ac Præcclfam. dignitatis atborem

nPCl'ä'

Nna4

quca D

[on

[4]

258

IRACIATU

n

II.

quomodo aliquandó Epifcopi Sacet-

Déo , quidäuid fperatut- contra glo-

fu.

dotes confecraturi. fint.

Hoc

eft

riam Dei. - Sperandum eft fecundó

M h

[

rdinaté-, in humilitate & cum te-

opus diaboli ,. omnia opera . noftra

t

eft

Ve 4 ss

confündentis , & femper inani fpe

:

natione.. Ordinaté, hoc

juxtà

ll;

d

&

ordinem äDCO COïïïqliïUïäïïl'E r

à quo

vexantis.; huic fi fcemel auditum

LUA

4 u

PfO

aditam prabueris, femper deinceps

"

cul declinat ;; qui finem , vetbi

Ijuia 4

gtatid, beatitudinem fine mediis &

variis cogitationibus , & concepti-

14j

meritis (perat. In humilitate , id eft,

bus te occupabit ; prafertim tempo-

PJWI l !

re orationis , adcó , ut fit impofli-

'indigmm fe repütandæ tali dono aut

LA

í

ifftimo INu-

bile.àd. T.

heolog

$5

icatn & fpem vetam

bono, quale fibi Àclement

?ere»m

ertiagciec

[o,

f

:

fi

prius fpes falfía ac

mine gratie concedi confdit. Cum

n

ftu

ta

fa(:

;ï

O

exilio

damnetut.

ido

:

H

refignatione , hoc eft , rclinquet

li,

- divino beneplacito , ad qualem glo-

INunquim i

gitur intermittas , tcip»

,

fum .fidditer difcutere , — quid ,

ti* ftatum & gra

tig gradum me ve-

r

pOT

qu O

iiiU

110

dó , in quo , & à quo fperes?

lit eveh

CiCc »

ac per quenam media

d

V

(itus f

fal

utis perducere.

Speranfim

ii X

taqué cft imprimis illud

pïnccaï me a

As

incomprehenfibile bonum , promit-

-:Néutiquam illi ptafcribendo , tem-

Jl

f"

Aiill

fum o

ibus in bono uíqué ad £-

.pus juvandi & füccurrendi modum ;

fat*

fed. patienter femper expectando di-

netm vitze ch!&verantibüs : fpe

CX

&ri

-- *

da praterea fünt media , illi fini

vinum aux'lium,

n omnibus fefe

obtinehdo neceffaria , nec non jux-

fupreme Majf:i'ïatis ordimdcioni op-

tà divinam voluntatem. convenicn-

tando. Ideircó fpcs , quà quid cum

tia, five ex fe fint 'naturalia , five

inquietudine & perturbatione men-

ti$ (peratur, non à Spiritu faneto iü-

(üpcrnammliæ.9 Undé à Deo non

folüm poffamus fperare - pretiofa

fafa, fed ab inordinata paffione accene

dona grati , fed etiam dona ani-

fa præfafnitur.

Tertio fpes noflta

debet effe in Dco fund

ata , quia ipfe

m& ; utiíunt bona talenta : dona

ficare impium,

corporis : vt funt valetudo , bona4

[olus poteris eft , jufti

& fervare juftum , nec eft auxilium

cerporis difpofitio , bona extrin-

fecà : uti funt temporalia five pe-

nifi 3 Demino. Super arenam «di-

cuniarum five trerum emolumenta.

ficat ,. quifq

uis fuam fpem , pr&tet-

Nonífpetas,

Hac etenim omnia fervire queunt

uim in Dqmino fundat.

E

fqïiï

icGlu

tem. anitma-

ad gloriam Dei ac

fed erras^, quifquis fiduciam tuam in

thefauris & PecuniiS ,in propria Ícictte p g 2'.

rum procurandam ; cx alio vero

fine illa fperanda non fünt , ficuti

tia,aut virtute ponis. Quia Gigas 0f , ;5

nec petenda. Quia Íicut in no-

falvalitur, in multitudine. virtutis f44- prli, a,

mine Chrifli non . petitur , quid-

Ec: Qui aurum diligit , non juftifica- , .

quid contra rationem falutis depof

litur. Nen glerietur fapiens in fapietitia. 75, g, g,

lia

eitur , ità pariter non fpetatur à fa. Pevibit enim fkpimtigä[apierlzti M« , 22,

P

p

E

DE AVIMA PURGANDA "PAQRS IL CAP. 11l. CONSID. VH.þ

85

MNoli tibi magna. promittére ,. co-

faceretis coufibum , & non ex me : &

líaia.29.

v. 140

quód tibi faveant Principes & Mundi

erdivemimi telam ,. e non per [pritum

potentes , nam Deus ctiam reprobat

qetim s ut adderetis peccatum fuper pec-

eonfilia Principum , [iuentiam eorum

eatim , qui anbulatis , ut de[cendatis in

Píal.32.

Y-. 10.

fultam. faciens.

Bontum eft. fperare m

eoyptm , Qvoos meum mon intcirro-

Domino , quam [pevare in. Principibus.

géfts, fperantes auxili m in fortitudine

lfaia 44

y. 2j.

Quia bemedidus vir , qui confdit in

Pharaonis, & babentes fiduciam in u-

Domino. At maledicius bomo qui confi

bra egypti. — Et erit. vobis fortitudo

Pfal. 17

y. 9.

dit in bomine. Vana e[l fpes mortalumm,

Pharaonis in confuftonem. , & fiducia

& vane eontürbatur omni bomo. Yhbe.

:

umbra v gypti in ignominiam. Suam

1

ferenz.w-

y.7.Y -5-

fauvizat, & ignorat, cui congregabit ea.

fiduciam in umbra ZEgypti ponunt ,

Multa de futuris fccum difponit, &

qui in rebus terrenis ac in femetipfis

Eccdli. 24

futura continuó difponendo , pra-

confidunt. Et in Pharaonis fperant

Pf4l. 35.

2

7. 7.

1

fentia negligit. — Dies & annos de-

suxilio , qui humanam potius po-

h

perdit cum illis ,^ quibus ità divina

tentiam adulationibus , quàm divi.

minitatur Scriptuta : V/e qui eogitatis

Michkæ.z

nam clementiatn precibus lucrati co- Pfal. 145

)

y

inutile , & operamini imalum in culili-

nantur , quafi eos divina non com- y, 5,

Z

4

cunt

ni

bus vefirs 5 in. luce :watutina

j

moneret Scriptura , dicens : Nelite pfa], ,

Ü

illud. In luce matutina, dum ampliüs

confidere in Principibus » in filijs bomi- y, g.

dormire non placet, & furgere piget.

|

num , in quibus non e[l (alus : fed (pe-. pyay, 2$,

0

Sacerdotes non. pauci hujufmodi fa-

rate in Domino » quia , qui [perat in. v, 25.

Uj

bricant conccptus ; quomodoó valeant

Doinino, falvabitur.

aliorum eflimationem minucre , &

lef

proptiam extendere ; quomodó fub-

CONSIDERATIO OCTAVA,

P

limiores occupare Cathedras, augere

Vih

f

titulos , multiplicare Beneficia ; &

Antiochus Regulus Septyinus,

Jd

,nla

demüm , five per fas aut nefas, illud

Seu

obtinere , - quod ftulta propria zfli»

m

De Paffiane Defperationis.

matio jubet fine fine fperate,. Quales

Quf

qüi

autem ejufmodi conceptus parturiant

Oc eft , quod divina tefert Scti«

yud

foetus, fatis edocent quotidiane lites,

À ptura: Eff via , qua videtur bo-

fimulationes, fraudes, doli, machina-

elá

"

mini re4 ,. e» noviffima ejus ducunt. Proy. M.

- tiones, fimoniz , invidiz, calumnis,

inmortem. Sic mundus & diabolus y. 25.

i

Cpl li

ire, vilipenfiones, defcriptiones, de-

vaná fpe hominem in vita la&tant;

(

fht

tractiones, cavillationes, criminatio«

!

& in morte defperatióne concludunt.

j "6 yu

&es, diffamationes, accuíationes, in-

"

fin

O quot Sacerdotibus lafciva caro ita

j

quietudines , ;continua ja&ura tem«

de die in diem blanditur , indulge

!;'äf l f ?:

Ü

*

potis, & perpetua obtenebratio men.

mihi & háe vice ; da mihi bibete de

ii

Ifmj& 30. tis. Va fili) defertores, dicit Dominus, tt

poculo voluptatis & iftà vice ; ubi

j v

Trad. II. ParsIl.

Qo

(cmel

J

p

190

T R^"ACTAÁATUS

Il

fimplex Monachus , qüämdüplids

ífemel cuth morte luctari coepero,

minime tibi ampliàs moleíla ero.

Ecclefiz Epifcopus ; tunc enim foi-

X

Meliota de Domino (peranda , qui

tafsé forem é numero falvandorum,

ny.

eandem mercedem tribuit. venienti-

qui modó annumeror confortio dam- .. -

ha

nandorum. Sic multi Patochi in hora

bus ultimá horà diei , quàm labo-

mortis ejalitabunt : ah etrorem qui-

Matt.z2o.rantibus a' primo mané. Nonqui

diutiüs vigilavit , (ed quem Domi-

dem meum modó expertus fentio,

nus vigilantem invenit , ille beatus

(éd pró. dolor ! nimis jam fcró pon-

2

pronunciatut. Ille benä certavit, qui

dero. O quantó meliüs mihi fuiffet,

f

L:

M^ r

-

)

é

Y

bené coní(üummavit , tametfi

i

f.tió ponderálle , & opere comple-

ville Afcetatum fidelem do&rinam,

ceciderit; & ille folus infaufté pug-

n4

navit , qui in fine corruit ; adeo, ut

quäm guítàffe & bibiffe voluptatum

Hjil

ipfi nec quicquam profit , etíi per

ofam murrhinam ! Promiferam

dqi

!

totam Ííteterit vitam.

Quamvis ex

tnt

hi

n

futurum beati Latronis

l

;

at

ï)

fe

ï

Cl

innata tibi fragilitate fzepiüs incurras

X

n, qui in fine vitz paucis

1

;2'

5

non

vetbis

b*d

unxit crimina multa ; fed

1

peccata , peragis nihilomit

V'Z,I

ÁàÀ

1f

iC

1i

VY

4 Detus

-

l

eu imitatorem me illius conftitui

VL

:

Deut. 4. pauca etiam bona, & h

4

f

V. 31.

smiléricors Dominus Deus tuus ef , mon

h

V.

I

onachi , qui ob (uj ftatüs negle-

dimittet te,nec omninà delebit. Haec cft

&um.fuoinagone it4 ululare cepit :

enerab.

cantilena fallax vane fpei, decipien .

Heuniero mibulocun a[picio eterna dam-

non eft. mili ,.

Yif

tis ex magtia patrte humanam vitam ;

nationa ejje praparatum

j*

modo tempus vitam mutandi , cum ipfe

aft cujus toni inftante morte-? . illius

cap. t ;

Va

Corutlit5 ncmpé , quem Xunchius Sinarum

H

viderim jariäcz'zm-z "eum , jam effe com -

Hazart,]mperator in fine vitz füz e

dit

pletum.

9)

üàm vera fünt verba

-

parte 7.. dum Magiftto fuo Adamo $

ï

.ä

ia

l,

Eufebij Emiffeni fcribentis : Immittit. j i,

S-H&f*n

L FJJ

cdp' ]3.

ad veram fidem, Chrifli gratiam, &

diabolus fecuvitatem , ut inferat perdi- 4 p atyg,

biflor.

iil

nti

Wi

peccatorum veniam fan&é invita

P

tionem » nec dintmerani pof[unt , quan-

Ecclef.

üc refpondit ; Ah quantó mcliüs

tos bac inani fpei umbra deceperit.. Sic s.ehryfo-

mihi fuiffet.fi veflro confilio fideli,

eft: Semper bomo bona facere tunc vt- p us

uàm aliorum fallaci obfecundaffem ;

pit , quandà mors faciendi tempus adt- i, ,.

Erráfle me,fateor , fed pró dolor !

mit. Semper vane fibi blanlitur ex

nimis jam fÍeró errorem . pondero.

fancto Paulo : Spes autem .monm cofi- Rom. 5.

Talis erit toni qualem intonuit Phi-

fundit ; & nunquam recogifat ex y, ,

lippus tertius Hifpaniarum Rex ad

fan&o Bernardo , quód : Maledictus, seygi.2$.

Cornelius altima vitze deductus dicens : Urinam

qui peccat in fpe. Hoc eft , ob quod ;; Pf.i5.

à Lapid. nunquàm Rex fuiffem ! quàm fidentins,

divina monet Scriptuta , dicens: De

4

incep. 2..ad. (upremum tribunal ex eremo perge-

propitiato peccato noli effe fine sietus nt- Eccli. s.

rem.

Sic multi in ultimis conftituti

Ofta.

que adücias peccatum fuper. peccatum. y, g.

7:!4

Et ne dicas : smi[eratio Donuni magna

fufpirabunt. : utinam fuiffem potiüs

€

L

&*3

:

DE ANIMA PURGANDA PARS If. CAP. IL CONSID. VIII.

291

eft : multitudinis petcatorum utorum

ficia fumptus — de vedditibus. [uis. pra-

miferebitur. Mifericordia enim ,. & ira

flaturum. $uper hec c& Zudetm fe futu-

ab illa citó. proximant. , c» in peccatorts

rUM , C omuem locum terre perambula-

Prov. £. refpicit ira ilius. — Tune invocabunt ine,

turtin, e pradicaturtm . Dei poteflatem.

y:26.

t

2

2

xaudiaim.

0&

404

Orabat fceleftus

Ecce quis non putaílet

hec efle

Antiochus ad Dominun

^

^

b eo ta-

II

(

3

1

à 95 6

pgæchïa eméndati cor

figna ? &

tamen vix non omnium

Concotrs

men mifericordiam non cfl coníecu.

fententia eft , Antiochum infaufté

tus ; quia orabat nimis feró & idcó

2.Matl-9. msinüs [erió.Man ait ( David)exaudies

obiife , sternum periiffe

-

5

quia d-

13

vocetu. titati.. V& nobis ( exclamet Je-

liud eft. fperare longam vitam., &

Ej

alie

remias ) q«uia declinavit. dies, quia lon-

aliud . peccatotum : -veniam.

Prius

y:4

À

9

p

giores facta. unt Siii'i-b?'æ vefperi. Um-

fiepé cít hortamentum & argumen-

e

Vth:6- pra vange fpei declinavit in teericum

tum nature , alterum femper eft

LE

defperationis chaos. Alfletis fortaflis

E

donum divine gratie ; pofterius à

cum Antiocho :' Nen

defperans 9 £-

Deo (üam trahit originem , quiideó

z

2.MAC9. weriplum, fed [pem multam babens effu-

fpem venie immittit , ut. fperanti

V:22. giendi infinitatem , quà toties in anti-

fetribuat .falutis coronam.

Priüs

qua pc—ccata fuo.

Et non confidetas

plerumQue diabolum. füum habet

divinam Scripturam de eodcm Ty-

au&orem , quia ideó fpe longioris

iL

ranno ità affirmantem : Non ceffanti-

vite alle&at , ut emendationem im-

u

D

y:1$.

bus doloribus ( [apäïvenamt enim in eum

pediat.

Aliud. eft , poenitentem

)

juflum. Dei qudicium ) defperans : feripfit

d

aeeo

te cotam. hominibus , & a-

i

M

V:28.. 4d Judaos. Item infra: Mifera

bil

T

) cbitu

liud talem haberi coram Altiffimo.

vitá funtus eff.. Nempe : dum Deum

Poenitentem ac pium Antiochus fe

Ü

8 HitT?T. esyolis offewdere mon. pottit , ad Deum

externó fimulabat ad Judeos , ut

:n. Pal :

fiï j

£onverti voluit. 5

hinc nullam veniam

adulando

eofdem íuo lucrtaretue

m

100.

t

ut coniof

"

^

e

mertit,nec a Deo pet

ää

M5

filio : interné vetó. & coram Deo

bla

QTs

fietet diving gtatim.& bares eerernae

» i)'

hemus ac lupus rapax permana

( S'ci'ivijl'

fit, ut anté fuit.

vitz , (ed.(olüm, .nt doloribus pulfis

Sic paritet non

/ ,Ljäf()

prifting recupetaret fanitatis tempo.

pauci Presbyteri , quantumvis pef-

"g

- falis vigorem. Hanc fperabat, quem-

fimi, in füo agone externé quidem

&

