
dico. Taceo demüm mnltas alias no-

vas inventioncs,quas avatiPaftoresin-

ex quo tenello pufioni pulmentum

dics excogitant, ut qualemcunqué ti-

coquam ne dicam, ex quo cteris libe-

tulum habeant , füorum fubditorum

tisfubindé jufculum parem , ad quam

maríüpia exugendi. — Ifthec dum

adhuc plorantem & rogantem mox

legis, Amice venerande , fortallis eru-

Parochus: Egocupio pro meoexhibi-

befcis ? nec immeritó ; nam & ego

to officio folvi, quare quamprimüm,

non parüm pudore fuffundor, dum

& quocunque pretio potes tuam vac-

cam vende, ut mihi debitam indé fo-

iflaexato przfcrrim veró doleo,quód

erubefcere neíciant, quia talia fermé

lutionem prafles , quomodó veró

quotidié practicant, nolui tamen ea

poftmodum tuo infanti pulmentum

omninó filentio praterire ; quia fa-

coquas,hoc nihil ad me,tu videris.Sic

tiüs effe arbitror, ut per mea fcripta

cine iftudne eft, attendere Legem Dei

ferem.22

y. g.

confufioni exponar, quàmut per ea

dicentem : Pupilum & viduam nolite

Matt.1j.

contriflart , nequé opprimatis imique ?

ïl; 3.

non compatiar Ecclefize, modó intam

infeliciconftitute ftata. Sed quo jure

TNonne hoc eft , affli&tioni- affli&io-

tanta numorum exactio ? Ture (ajuat)

nem addere , illorumq; Paftorum ve-

"-'7!:7,'.23

ftigia premete, qui(teftante Domino) Mariiz.

M

confuctudinis, quz habet vim legis.

ó praclaras confuetudines ? haud ab.

devorant domos viduartn i non quidem — - *^

Nl

)4,

fimilestraditionibus Judzeorum,pto-

Obtentu prolix& orationis,fed tub ob-

tentu communis confuetudinis. Sané

pter quas fervandas liberé: mandata

'IREO.Q

Dei transgrefli fünti fic pariter Íe res

ifti (ant, de quibus David in fpiritu ità

$^

habetcum modernis Clericorum ac

LT

Ptophetavit : Populum tuum Domint

Paftorum confüctudinibus neQue Le

bumiliaverunt: & bareditatem tuam ve-

Pfal.9;.

V. 6.

divina,neque naturalis curatar,uthu-

xavtrunt. Viduam e advenam interfee

jusmodi confüetudines (:u potiüs ab-

cerunt: & pupillos occiderunt. INam,fi

uíus firmentur , tacendo plurimasle-

pupillos occidit,qui non pafcit.quantó

gum transgreffioncs & graviffima

magis eft dicendus pupillorum occi-

malaindé emanantia ,tantümunicum

fortalis, qui cisdem fubtrahit : undé

«alumadduco : Moritur verbi gratiá

vivere potuiffent. Et tamen pró pus

pauper operarius,, fere nihil poft fe

dor! ac dolor ! hujusmodi cafus non

Df

relinquens, nifi pau perem viduam &

(ünt de raró contingenti, fed de fre-

1 :l'

hy

fex parvulos; hzc, juftis perfolutis,

quenter occurrentibus. — Jam fecum

|

Parochum multis lacrymis convenit,

perpendantEpifcopian tam crudelem

dicens: Domine Patoche mi , per Do-

avatitiam, & tamavatam crudclitae

minum togo , habeat mecum patien-

tem inter fuos Clericos impune per-

tiam usque ad tale veltaletempus, &

mittere queant? perpendant fecum,an

omnia diligentiffimé reddam, qua de-

hoc non fit prevaricari Deilegem

bco ; defa&ó autem nihil v'e'lï inmea

propter fittam confuctudincm

qui«

m

DN À

DE ANIMA PURGA&DA PA4RS 1. CA4P: Y. CONSID. 1.

219

fervitus & cultusdemonum. Hi funt

quidem tanto peccato,quod juftam de

Coelo vindictam clamat. Mirum non

tüina Ecclefiz,praecurfotes Antichri-

eft, tametfi Deus fuis fübindé flagellis

fti & interitus Mundi,nam,ficut(tefte

Jodoco Clichthoweo : ) Seribarum c»-

totas vifitet ptovincias, ubi hujusmo-

di cleticoram deli&a ab Epifcopisaut

Pharifeorum. avaritia devorantium do*

in vifitatione non emendatnr,aut ne-

mos viduarum , per hypocrifim c fimtts

Que vifitanturs quia Deus nunquám

latamlonga ovatiouis Studio fanctitatetm,

graviüs & juflius irafcitur , quàm

in cau[a fuit ruine ipfius Synagoga , qua

quandó viri. mifericordiarum fiunt

baud inultópofl fatta eff : ità baud aliter

miniftri crudelitatum , & paftores ra-

oiminari licet adinventiones novas ,qua à.

ptores. Minüs dixi, hujusmodi auti-

Sacerdotibus fiumt Ad. pecunia quaftum De vita

fugas Nabal fuum tondenti gregem

bac tempeftate , qai-(umit' feremias) &:e morib.

comparando , quia non folüm cornif-

minore usque ad. majorem omnes. AVAYi- Sacerdot.

gf?'ful J

fas , fbi Chriftioves ad cutem. usque

tia Students. & 4 Propbeta usque Ad SA- cap. i6.

hi

attondent , & usque ad Sanguinem

cerdotem cunct jf aciuntilelum,coexattio-

*v

emulgent, fed penitus dilacerant ac

nes ,infuetas adreji

daun evumenaut

devorant , ade , ut eiídem Dominus

txcogitatas , pmþgnfïäpfüm C ruinam

non immeritó per os Jeremie ità mi-

Ecclefia Catbolica. Quialongé ampliüs

ferem.23

VL

nitati videatut: Va Pafloribus , .qui di-

abeffe nequit adventus tremendi Tudi-

; y:

)^

Pí4l.13.

fpergunt. . dilacerant . gregem. pajcua

cis, ubi jam apparere incipit abomina-

P- 4--

meée,Cr devorant plebem meam . fiut

tio defolationis, à Daniele Propheta rj gegsr;

efcam panis ? fixniles funt hujuscemodi

przdicta ; que tunc ( auctore Petto s j,-

J.Reg.zg

paftores filijs Heli , de quibus divina

Beffeo ) im loco fanéto con[picitur , cuttt gio [;), *

1'-: 120

ait (criptuta; . Filjj Heli, filj Belial , u-

avaritia in Ecclefta, Altaribus, e» in me- 4p.7.

p

féientes Dominum s nam ficut illi non

dio Sacerdotum. loctm. occupárit , atque

erubueruntab immolantibus carnem

t

boc. certiffemum adventás 2 Ef CbrifHi ad

ctudamvitollete, ità nec ifli perhor-

f udicium , ac defolationis Munditeflima"

teícunt, pupillorum fübftantiam vio-

niutm, Tunc enim iniquitas jam fupre-

lenter tollere , & viduis veftem dc-

ïo

mum malitie gradum attigit , cürmn

ttahere,quia non ceffant eastertoribus

avaritia jam ipíos quoqueSacerdotes

i

petcutere, donec omnia vendant,que

& Pralatos tanquam caput Ecclefize

habent pauperes, & dent divitibus

tetieat ; quia ( teflante (an&o Augufti-

L:

Epbef. s.

Sacerdotibus. Hi funt, quos cceleflis

no) de avaritiaemnia mala oriuntur , €' De libtra

v

y. )

Pater*aþud fanctam. Catharinam fz-

peccatorum omnium (pina producuntur »- aybityio,

pius incarnatos dzemones, demonisdy

& nibil cff iniquius , quam amarepect*. pccli, 10,

ä

infirumenta.compellat , quia eorum

fiain. Verüm quidem efl,quia dignus

" vuo.

Ll

nefandó exempló fculares avertun-

eft operarius mercede füa , fed quali

tur àcultu divino, & trahunturad fi-

metcede ? nonné fcriptum eft ? ha*

Ventes autem alimenta , Qy. quibus tega-

milem avaritifïm j que eft Ldglor:um

/

A

Bez

ä

É

us

210

IRf4cTATUS IL

mur, bis contenti fimus, " Nonné melli-

major,quó Beneficia pofident pmgu:.

fluus Bernardus ait ? quidquid prater

ora. Sunt quibus ex annuis proventi-

Xpiff. z.

necoffarium victum,ac fimplicem ve[flitum

bus bis terve mille florenorum obtin-

de Altario vetines , tuum non efl , vapina

gunt, nonné praclara (üftenratio pro

eft, Sacrilegium eft.. Nonne D. Hieto-

aliquo Parocho? & tàmen hi ipfiffimi

nymus aflerit ? Ecclefiam fraudare,sa-

fuis fübditis, tametfi parum habenti-

Epifl. d

erilegium. fl s accepife quod. pauperibus

bus, velullum Sacramentum gratis

erogandum fit , & efurientibus plurimis,

Nepotia-

miniftrare recufant, O crudelis auri

num de

vel cautum e[fe velle , vel timidum , aut,

fames ! ó Sacerdos , 6 Paroche ! haecci-

vita cle-

quod . apertiffani fcelevis eff , aliquid indé

ne eft charitas , quam Chriftus verbó

fubtrabere , omnium pradonsm crudeli-

Fié.

& exempló docuit, füisque miniftris

tatem. fuperat.- - Si ergó rapina eft, de

teflamento rcliquit? qua multitudi.

Altati aliquid fibi refervare, quid erit,

nem peccatorum opetit ,

'Regníque

viduas per hujusmodi injuftas exa-

Coclorüm pofles aperit ? Amice fru-

€tiones. fraudul

F

ali:cr exfpoliarc? Si

judicatur velut.

ftrà fperasà Deo coronam juftitiz;qui

num crudclitas;

per tuas facras functiones ità famularis

pauperibus dà

ivíammonz.

n dare, quid erit,

Potuiffes quidem tibi

Ad. $.

paupetibus oftiatim , colle&a , ejus-

magaum in Coelo thefaurum repo-

V.20.

modi importunitate & improbitate

nere, gratis difpenfando , quod tibi

eripere ?. Dignus eft. operarius mer-

gtatis conceffüm, tuis. ovibus gratis

cedefua-, fed ficut Dominus diciti

Matt. 18.

falrem impendendo laborem., cum

F. 10.

Dignus. eft cibo (uo.' Scriprum pro-

nor poflis Sanguinem ; aft modó,ven-

P

Ltuce. 10.

cul reperimus ; fm quamchgue - ci-

dendotuum fervitium, recepifti mer-

vitatem tntrAveritis , cv füfceperimt vos ,

.7.8. e 9.

edem tuam ; videlicet concupitam

manducare qua apponuntur vobis , C cu-

pecuniam,qus tecum erit in perditio-

vate infirmos ,quiin illa funt s aít nullibi

nem. Non immeritó , crede mihi,

legimus exigite pro curatione infir-

metuas, necum Sitnone pereas , quia

morum vel impofitione manuum are

gentum & aurum.

Àn fortaíse Pa.

ego valdé metuo,ne fis ex illis,de qui-.

bus eternus Pater ad fanctam Catha--

rochi non.habent , quod manducent

rinam Senenfern ait: Ipfi rapitint;eliena. Traa. 3.

aut bibant,nifi congtuam fuam füftans

Simoniam exercendo , per inordinatum. Dialog.

tationemà viduis & egenis operariis

emungant? & fiforet, tunc deberet

pecunia defidevium: | vendendo Spiritfis C4p.I2.

Santti gratiam.. Aliquoties enim accidit ,

eis potiüs aliundé ab Epifcopis debità

qitód aliqui miniffri & infelices denegants

?heok

provideri, quàm. tam abominabiles

illud;quod eis valde gratiosé conce[f; , ut,

abufüs,violentas exactiones, extoríio-

W

vobis exbibeant, nifi manusmpleatur tise

nes, & füppreffiones fuflineri. Verüm.

Mut,

atque tuultis exeniis vifitentur ; e tan-

inanitet defe&us congrua füftentatio-

tim fubdites amant , quantim ab eis alt,

Mpx;

lj

nis oftenditur,cüm experientia docea-

quam utilitatem babent , c» non ultrà

mur, quódclericorum avaritia có fit

N

$cio equidem quód non am

pliüs au«

: deam

" :,i»f m pr'& "-

W/

XE

DE ANIMA PURGANDA PARS^LI CAP.9. CONSID. I.

22l

deam quempiam decrimine Simonie

Stipcnäium Miflie. certé debere effe

argucre, cüm nemo ampli'is dire&e

(ex bacior&m: Sicur plus exigi jufte non

intendat vendere divinam gratiam,fcd

poffit ,nec davi debeat.. En ! tanti venit

tantiimlucrari pecuniam , quomodo-

4 Cleticis unicus applicationis actus;

ità,utadhuc verum habeat illud. come

cunqué proindé id demüm fiat. Gra-

mune plebis proverbium : Non cft o-

tia quidem à Deo gratis datut, at ab

avaris miniflris pecunia rccipitur ; ct-

:

pificium ficut opificium clericorum,

12

iam pro eo; q

uod vel modicé labia

ipfl enim unico tepido a&u obtinent

tnotitent.

uinimó pro internoactu

À pauperibus , quod nos multis diebus

ac laboribus nequimus à divitibus.

applicationts , quemadmodümin ifto

cafü contingit: verbi gratià, Petrus

Potró parüm curatur,abavaris cleticis

Sacerdos peregrinatur Octtingam,ibi

diminutio fame modó cumuülentut

füa vota perfoluturus; venit ac intrat

pecunig ; & hinc aflerunt; non effe

curandos iadocte plebis fermoncs,fed

facram Capellam,fe ad facfificium ce-

lebrandum praparat,quo facto, roga-

potiüs infpiciendas plurium Doc&o-

tür àáquodam intereà adventante mer-

rüm fententias; juXtà quas non tart-

i 1?',..;1 -?

catote,utad ejusintentioncm, Miflam,

tum pro labore previo & extrinícco,

W

quam modó celebrare internidit,offerat

fed etiam pto labore facre actioni in-

porte&o idcirco medio floreno. Jam

trinfecus conjuncto,uti eft labor bäp-j

t hoc cafu & mille fimilibus cafibus,

azandi, contectandi, Sacrificium ap-

)

P

rafatus Sacerdos tam paruüm potcft

plicandi , licetaliquid accipere. Ethoc

nontantum licitum effe vid.tur cleti-

dicere , quód propter mzrcatorem fe

E

veftibusinducat,ad altare vada , labia

cis paupcribus fed. etiam divitibus,

moveat;auraliud quid agat; preter u-

quia divites non debent effe deterioris

)l

nicum internum applicationis actum,

conditionis , dummodó caveatu£t , ne

!

quàm parüm ego devotioniscasuá iti-

prorefpirituali & gratia divina quip-

nerans R.omam , & peraccidens me-

4

piam accipiatur ; equé enim pretio

cum pottans Pauli litteras, poffurn af-

zítimabilis eft labor divitum , qu

lu

äm

firmate , quód proprter Paulum R o-

labor pauperum.

,

T

mam Proficifcar : quia quod adaequae

Ad hoc tefpondeo ex Cornelio à

n

te fieret absque hoc, non fit propter

Lapide: Concionari, Sacramenta , alia"

hoc;& prounico interno applicatio-

qué fpiritualia miniflrare pro mercede,

l!;] l SP Amb

nis actu in. multis locis Germanie

id effpretio temperali , non licet ». e[fet

[;

Theolog.

jam patfim prafertim medium flore-

enim Simonia : Gratis ergo bec miniftrant

f

Sacr M

num exigunt, imó vix eo contenti

l

Paflores , & tantum fuflentationem exi-

patt..2.

funt, nullà habitá ampliüs ratione,

gunt,propriam mercedem in Celo à Da-

"

Cap. $.

quód Patritius Sporer in fua'Theolo-

mino expettantes s quemadmodum clae

Serm.de

v".

Secdl. 4.

gia morali afferat, (pe&tatá praxi mo-

tiflimis verbisid exprimitAuguftinus

Pafloril

J

$8.1.

derná Germanie , fummum juftum

afferens: Accipiant Paflores (ftentatio-

Cap« 2«

e 3

n

uo

KM&

m

£iT

x'.TRACTATUS- I.

neui nece(fitati fue à populo » mercedem

Mihifterio conquiti « quia Chirur-

orum , non Parochorum cít, pro

vero difpen[ationis à Domino : non enim

ef idoneus. populus: veddere. anercedem

qualibetegroti vifitatione mercedem

opufzul.

illa , qui fibt in charitate, Evangely fer-

exigere. Quod tertios concernit, ne.

:

gat Dionyfius Richelius., eos poffe de vita

viunt, Ad quod magis intelligendum,

diífnguendum eft inter. Cllericos ;

licité & tuté aliquid accipere, citans Sacerd. .

nam aliqui eorum funt. donati

pro fe Hieronymum , Bernardum, 7- 27:

fufficientibus

redditibus

ad con-

beatum Profperum , & Damaíum

gruam

(uftentationem

5

aliqui

Papam ; quorum primus ait : Clericus,

eifdem carent ; alij poffüntex proprio

qui, de bouss us poteft- fuffentari , fi

acceperit. quod. pauperum eft . [acrile-

patrimonio vivere , & alij coguntur

fe precise ex fbpendio manuali fu-

gium profecà committit s. atque per

ftentare,

zalem. abufum. | Judicium. fibi manducat

QQuod ad prinas attinet ;

fané ipfi injufté vexant fubditos, pro

c bibit. - Quod vel maxime verum

adminiflratione Sacramentotum pe-

habet jn iis, qui velut opcrarij divini

ET

tendo metcedem laboris , cum ex

nonnunquám uíque ad hor

diil

unde-

Eccle(ie redditibus recipiant portio-

cimam ftant otiofi in foro; expectan-

nem füfficientis füftentzationis ; INee

tes , ut à quopiam ad Miffam cele-

enim alia ex cauía eis à populo in

brandam conducantur ; quia hujuf-

remporalibus fufficienter & — ple-

modi. manualibus fideles ftipendium

rümque tam liberaliter per deci-

non aliter, nifi pet modum Elcémo-

íyne debent , ubi ergo non urget

as atQue alias oblationes fuccur»

fitur , nii , ut illi nec ulli defint

titulus neceffitatis, non obligat pra-

&

fpiritualia miniflrando. Imó non

ceptum charitatis. Et ficut pauperi-

tantüm. turpe eft pro fan&to Mini-

bus injuriam facerent divites , men-

J r

fterio aliquid protervé exigere : fed

dicando ; ità & tales Sacerdotes , ob-

Kr,

hij

etiam periculofum ,- fponté oblata

laram Eleémofynam fibi ufurpando..

recipere

»

£

quia quidquid Clericis

Sin veró certe funt Ecclefiz aderipti, —

femel offertur , ftatim in debitum

exiftimo contra eundem Dionyfium

vertitur.

Et ubi hodie fideles fe 1i-

Richelium , poffe eos à fua Ecclefia

berales oftendere volunt, ibi Clerici

congruam fuftentionem accipere,non

cfas jam de jure contendunt, ab aliis

quidem ex Sacramentis , fed ex de-

cimis alüfque proventibus ; quia

idem petendo ut ftipendium juftum,

quod ab urio donatum, De fecundis

nemo tenetur proptiis ftipendiis mi-

( in munere tamen Paftorali confti-

litare ; nec Apoftolus diflinctionem.

L ;]

facit inter divites & pauperes , fed.

tutis) lequendo, habent quidem illi

is ad congruam fuftentationem ;

indifcriminatim ait : Qui in facrario 1-Cor.s.

at hzc deberet eis potiüs alià vià

operantur : qua:de facrario [unt, edunt : Paj

«Altar?

conftitui, quàm ex Sacramentorum

d qui Altari de(erriunt , eum

perti-

Y*

r

* $33

DE ANIMA PURGANDA PARS L CAP. V. CONSID. 1

participant s ità C* Dominm ordinavit

expofcere , durfiodó irí uno alterové

Scholaflico reperirent , id non effe

js . qui Evangelium annuntiant , de

Et fic divites non

deli&um ; qui haud funt abfimiles

")

Evangelio vivere.

fünt deterioris con

ditionis , quàm

venditori , equut quidem donanti,

ac pau-

fed fronum centum ducatis ven-

pauperes ; quód veró equé

t

peres, poffint fibi oblaram Eleémo-

denti ; fic etiam mos quorundam

Clericorum invaluit , pro ipfis Sa-

j

fynam ufurpare , hoc non eft dicen-

cramentis quidem nihil petere , at

dum ; quia Eleämofyna non datut

propter conditionem , fed propter

pro motu labiorum ultrà modum

excedere. Patrum adhare fententiis,

neceffitatem. Hinc jam patet , iquid

& San&orum infifte exemplis, dif-

de quartis fentiendum , nempe eos

poífe ftipendium per modum Ele£.

penfando gratis, quod gratis accepifti,

quod Petto dictum , & tib: di&tum

mofyne recipere, non vetó per mo-

dum mercedis ; quia Dominus debet

putato. Petro ( inquit Bernardus ) ter-

In Decla-

tió diGum : Paíce oves meas ; nec

e([: merces eorum , & indignus eft,

matien.,

habere mercedem in Kegno Chrifü

mulge feu tonde vel femcel additum

£X

qui quarit mercedem de rebus mun-

eft. Pafcendus eft grex in innocentia

di. Sed quidnam difputo tecum , Ó

cordis & non;mordendus expreffione

vetierande Lector, de permiffu mer-

eris. Pafcendus eft grex exemplo

cedis ? cüm credam , te tanquàm

converíationis , verbo pradicationis,

ac fructu orationis ; nequaquàm vcrà

melíoris amantem potiüs quatete ,

INZ YT

ad petram fcandali allidendus labe

quidnam expediat , quàm quidnam

liceat ; cüm credam , te Strenuum

Simoniz, ftudio avaritie , aut obli-

Acl. 20.

vione mifericotdie ; & tunc labo£

D. Pauli effe imitatorem, qui argen-

y. 27-

tuni & eurum aut veftem nullius

impenfüs, non erit inanis.

1Cof 9« — concupivit, & nullo horum ufus eft,

CONSIDERATIO SECUNDA.

y.1j.

fed panem füum comedit de opere

Prov.i7.

^manuum fuarun.

]tà & tu facito,

Qui. defpicit pauperem , exprabrat

F j.

Fadlori €fus.

noli tibi per Sacramentorum admi-

Seu

niftrationem loculos colligere , fed

Chriflo negatur, quidquid negatur

potiüs, dum vifitas infitmos paupce

pauperibus.

fes , de tuis iildem Eleémofynam

Nter alia peccata Sodomae nume-

impertire ; quia incomparabiliter

]

majoris eft lucri, edificare populum

fat Ezechiel etiam immifericor- Ezecbue,

I!n y, 429.

fua diftribuendo , quàm fcandalizare

diam erga paupetes, dicens : Man

' temporale lucrum recipiendo. Noli

egeno & pauperi Won porrige

baut s &

ll CM',' -

imitari illos, quorum impudentia eó

hinc non eft mirum , quó

d füper P(a.155,

illam fecerit Dominus judicium inopis yp,13. —

L3

M

proceffit , ut neutiquàm dubitarent,

x uf-

pto quovis Mifla vocabulo ducatum

c vindidam pauptrum. Quia vi

piam

AR

2214

TAR 4 C.T.A4 E U.S

Lh

piam divina juftitia citiüs commu-

tinebunt, nifi ipfimet cuüctis indi-

nibus flagellat mifcriis , quàm ubi

gentibus mifericotdiam praftare di-

So AI

nulla miferorum curahabetur ; clatis

dicetint ; quia exaudiri non merctur

L

id vetbis teflante fan&o Hieronymo,

& Chrifto, qui dcdignatur Chrifum

y

Inp Ma-

ac dicente : 8; quandà fames & ptnu-

audir: clamantem in pauperc ; tametfi

ii

lach.

rA (v rerum omnium egeflas opprimit

fortaifis aliis virtutibus non careat ;

/*

$a

mundum »/— fcuamvs boc ex ira Dei de[f-

Serm.- de

quia (tefte (an&o Lcone Papa) Mife-

hi

cendere , qui i pauperibus , fi non (ufci-

ricordie virtus tanta eff. ,. ut fineila,

Appg.r:'t.

L

piant Eleémo[ynam , fraudari, & bare-

cetera , etff fint , prodeffe non porrnt.

h

ditate privari legitur.. Praefettim vetó

Qüamvs enm aliquis. fideli, fit o

id verum habet , ubi pauperes ne-

caflu , & fobrims , Go alin nmjo:??z'bzü

gliguntur À Presbyteris ; multis L.

ernatus infanibus , fi mifericors tamen

.

quidem de caufis ipfi ptr& ceteris ad-

von eft , wüfericordiam men meretur.

ftringuntur füccurrere miíeris ,. &

Undé non eft mirum , quód quan-

feem. &

chariratis nemini negare fubfidium.

dóque coelum videatur eencum , no-

V.;Ij'e

EE

Imprimis ut omnibus mifericordie

fireque preccs patiantur repulíam :

LU

& benignitatis preluceant exemplo.

4 minore quippe u[que ad aajorem

Deindé, quia ipforum non eft, divi-

omines avaritie fludent , & à Propheta

*

tias coacervare heredibus , fed fibi

u[que ad Sacerdotem cuntli faciunt. do-

vittutes & Chriflo animas ; adeó, ut

lum-, Avaritia enim in capite omnium s

in effe&u oftendant , fe non tempo-

Et ficut onus grave gravantur füa 4ggsg. —

ralium affe&u , fed coeleftium deft.

cupiditate pecupiarum ipfi Paftores y. .

A.

I.Rfä

detioteneri. Tertió, quia funt fpe-

animarum,

Ità ut nec fciant corda

h

ciali modó pauperum tutores & cu-

futsüm crigere , nec manus in ora-

l'.27

ratotes , utpoté quibus egentium

&;?;

tione attollere.. Manus quidem fuas

lii

patrimonium difpenfandum corfiitti-

hj

ftequenter extendunt ad. pauperem ,

$

z

x

tur. Sunt enim ( ut Bernardus ait )

at non ut tribuarit , ícd ut cripiant.

U De-

Patrimonia pauperum facultates Eccle-

*

Et multos , eró dolor ! hodié cít s,

clamat.

fiarum

[1

& facrilegà eis erudelitate

invenire Sacerdotes, qui, dwum propria in Paft. d

farripitur , quidquid flài Miniftri &

dare debuerant,aliena diripiunt: Hoc eft, cap. 12,

Difpenfateres , non utique Domini vel

de que Dominus per Prophetam lfai-

Pofefoves , Wltrà vitum. accipiunt &&

am ità conqueritur:solemnitates veflras

*

veflitum, Quartó demüm , quia funt

odivit anitna mea:facta funt mili molefla,

Mcdiatores inter Deum & populum,

laboravi fuffinens : && cum extenderitis

ut fiant in tempore iracundig tecon-

santus ve[Iyae, avertam oculos meos À vo-

ciliatio , & in tempore tribulationis

li

bis : & eüm multiplicaveritis orationtWy qciss. y;

fubventio ; deprecando pro populo,

N

non exaudiam. . manusenim veffra f«t- 14. Q .

ac mifericordiam implorando divi-

guine plena (unt. Manus veflra, ó avari

|

L

E

uód-

u

pam, quam ptofc&tó nunquàm ob-

Clerici, plengfünt (anguine, coq

Ca$

*e

DE ANIMA PURGANDA PARS L CAÁP. V. CONSID. il.

22f

eas'pauperi non porrigatis;quoniam boc

non dediflis manducare s fitivi & non de-

$. Ambro. ,f occidere howinem, vita [ua ei [ulfidia

di[lis smibi potums..bofpes eram e non

fuper

. deneg are.Et tot pené quotidià divites peri-

collegiflis we. O ! hortibilis commina- Matt.25.

pfat. eati. , : quot morsentium apud fe. (abfidia

tioà qua tamen tam parüm emolli. Y.43.c

immacul. ab[condunt. . Manus vefttz plene funt

untut avarorutm corda, quäm parüm

44.

$.Greg.in

Sanguine, quia de vobis verificatur

ab Abigail fuit emollita duritia Nabal.

m

Pafsr«^ ilud apud Jobum (criptum : Afinum

i

l

Abigail hec eft Ecclefia , que non

l

N g

0924« — pubilloruim -abegerunt ,. . abflulerunt

minus, ac illa INabal, totum cornonet

y. 5*

v pro pignore boveu viduas Vim fecerunt,

Clerum,fugete avaritiam, & facete

P9«77 depradantes pupillos ,. & vulgum paupe-

eleemo(fynam , racendo plurima Ca-

"reim fpeliaverunts extorquendo ab eo

nonum loca, patet hoc ex Tridentimo

Seszt.de

- facceflivé omnes loculos,füb fchema-

dicente : . 4b Eeclefiaflico Ordine omnis

refar. €.4s

te jufle | mercedis pro. fun&ionibus

avaritia (ufpicio ab effe debet, Ubi etiam

n

peractis. . Quid mirum ?. 1 fübinde

decerüitur utnon tantüm finguli Or-

(ï

!

Chriftus quafi diffimulet fuas oves

dines, fcd etiam Litterze demifforis

aognofcere , earumque vocem audire

aut teftimoniales gratis dentur atqué

ipfi enim Paftores nolunt agnoícere&

figillentur ; ità , ut ne quidem No-

audire Chriftum. füa petentem atqué

tariis profua opera liceat aliquid ac-

fogantemin paupere. Similes INabal

cipete ; nifi.ad füummum , -omni alio

i

vito duro & peffimo, qui diffimulans

folario deftitutis , decimam. partem

"

- LR«

fe agno(cere Davidem , ajcbat : Quis

unius aufeL ContrAvias LAXAS , AC ]id.s-

u

4

75* Mf David ? & quis e[t filius I(ai ? Secun-

,iï

v I LJ

tuta, € con[uetudines , etiatn imnenos

düm nomen fuum (lultus erat Nabal,

abiles , quorumcunque locorum , qua poe

a-

p.z,-

Bccl.

& talium modo ffultorum infinitus eft

tiis abufus , Cv corruptele Simoniaca pra«

v-l .

numerus. Quis eftifte mendicus ? (in-

vitati faventes nuncupari po[fent , penitàs

lj

quiunt) numquid & ejus cognatus.

cafando. & interdiendo :.. - qui feciis

I

fum ?. vadat , undé venit, nunquàm

fecerint , tam dantes, quàm accipientes,

J

e lt

novi hominem. . Imó non d«(unt,.

M U'j'

ultrà divinamultionem penas à Pure in«

TT

qui, vel parüm ad dignitatum um-

flihas ipfo faito incurratit.. Hoc ipfum

fft) WM. p

bras evecti ,. etiam proprios inopes

reperitur in fynodo Komaná íanci-

patentes jam non ampliüs volunt

i

tumà Gregorio Magno dicente : Pro

agnofccre, . Sed v&e vobis , 6 Socii

ordinatione vel pallio , feu. chartis, at-

TNabal, veniet enim tempus, quo cx-

que paftellis eum , qui ordinatur , oin-

w.»

(

perimento captuti eflis, quàm vetus:

minà aliquid dare probibeo. — Nam ficttt In Pafloy,

n

Luüóa.6.- fitevangelicus fermo dicens; EAdem.

Pontificem non decet manum , quam ime £ap. 10.

n d

v.34.

quippé men[urá , quà menfi fueritis , re-

ponit vendere , ità Notarius nen debet in

Matth, 7. !!ttietur Yobis, Tunc . etenim pariter.

A

,

(

'r:

erdinatione ejus calamum. venumdarts

j

UET

Chriftus inquiet ad illos : Nunquam.

Deelcemofyna veró faciendaait idem seff 2 4,

j

noYi Yos : difcedite A me Efurivi emim:

Tridentinum;omnes,quibus cura ani- reform.

Ü

Trad. ;I. Pars L.

maríi coriffa efl, mandato divino te-

fdP- ,l.

Ff

E

ncfi.

&g*a

at

3 EL al

426

o qeeuc T Ug RE

neti, þdup»er'u'm!, -aliorumä; miferabilium

lapidibus eliciet aquam poenitefities —

curaim pateruam gereye quod ipfum in

& ignem charitatis, ne impoenitentes:

pfæcedentibus ex Concilio INanne-

& immifericordes de(cendantin pro--

E

terifi jam indicatum fuit. Ecce quan-

fundum quafi lapis. — Sanéetiam po-

ps:

tà femper abominatione profequatur

tens eff Deus de lapidibus iflis Jufeitare fi-

M

Sacrofan&a Ecclefia non folüm ava-

lios Abralie ; & paratus implere Scti- -

dttiïg

L

tfitiam & Simoniam, fed omnem quo-

pturatum dicentem : Asferam cor la-

qqueavatitie acSimonia füfpicionem,

lapideum de carne veftra, & dabovobis

& quim fit follicira, nec Spon(us,

«or carneum e (piritum weum ponam i

] Genefss.

per Davidem prafiguratus in paupe-

medio veftri. Modó ipfi- vel - feme

generoséà fe abjiciant Deos alienos,

-nge 4 5(.

ribus negligatur. - Et, nihilomiuüs

tamen , pró dolor! omnibus fuis ad-

id eft, pecuniarum cupiditates, qui- i

monitionibus , fan&ionibus , & com-

bus ha&enüs, velut Kachel idolis pa-

minationibus apud plures, aliud nen

ttis, füperinfederunt. Modó depo-

E^

efficit, quàm Abigail apud fecum ma-

nant confüetudinem , juxtà quàm eis

titum,qui ad admonitionem fug uxo-

fepé accidit, ut non raró poft parcam

1 Reg.25,

ris factus eff qua[i lapis.Sic pariter avati

datam forté ex impatientiá eleemofy-

»37.

1on pauci clerici; quà plus legunt,

nam haud fecüs contriftentur, ae Mi-

,

quà plus audiünt, quó magis ersin-

chas poft ablata fibi idola. Modo fe-

T*

culcaturavaritize gravitas acnefas, eó

cum pen(àrent, quidnarmm magis ex-.

mazis lapidei redduntur ; adco , ut ad

pediat? an-cum Elifeo ultró oblatam

mif:ricordiam nec moveantut , pau-

pecüniam conílanter recufare ? an

perum fletibus;nec Chrifti promiffio-

cim Giezi offerendam expetere ? Fa-

nibus, nec Scripturarum commina-

cilé in hoc conclufionem | invenit,

" '

tionibus, nec hiftoriatum natrationi-

quisquis nen nefcit, quód Elifcus pro

bus, nec Patrum terrificis fententiis,

Íuá vittüte acceperit mercedem ater-

nec fan&e Ecclefia fancitis. O quis

nam , & Giezi profüa cupiditate hz

revolvet nobis hoslapides à San&tua-

reditaverit lepram. Hujusmodi Giezi

tio Dci? fortafbsKeverendiflfimi Do-

fant omnes illi Sacerdotes, qui neíci«

à ;

mini Epifcopi? utpoté quorum eft ,

unt bencficia gratis praftare , & no*

cleticorum exceffibus debità corre-

lunt Sacramenta absque temporali

&ione medeti ; at terret ménon pa-

mercede miniflrare ; qui pro eo, Ut

Serm.ad

rüm divus Bernardus, affcrens: Quem

oblata recufent,fibi offzrri praecipiunt

Paft.

dabis mjhi de- mumero Epifcoporum ,. qui

&fic alijs gratiam divinam tribuendo,

non plus wivigilet fubditorum evactandis

feipfos gratii fpoliant ; füam avati-

Marlupis , quam vitiü extirpandu. Ex

tiam fequendo , dum alios à. pecca*

Lucezg.

idcircó nion immerito timendum , ne

tis lavant, feipfos eisdem iuquinants

E

ä

à Clericis ipfis objiciatur . ac dicatur;

dum -aliosà culpisabfolvunt, fcipfos

w TU

eiídem illigant; dum alios i

n ljbä Te

þlxuvedice cum d»zpfum C&ls ex hlS

" 't?tfm)

E.

DE ANIMA PURGANDA.: PARS L. CAP. V. CONSID. 1.

21

tatem, feipfos in-captivitatem affc-

fetere agro,quàm includete granario.

rant; dum alijs conferunt. falutem,

Quifibi cotdi habebant : illud divi

2.Cor.9.

fibi ipfis inferunt mortcm. . Quem-

Pauli di&um ; Qui pare? feminat,par-

ii

ceé metet : ep qui feminat in benedi-

y. 6.

admodüm in Speculo Exemplorum

j

dequodam narratur Presbytero , qui

ionibus , debenediclionibus & metet Ex

i

communem illum verficulum :

"n

adegrotum de fud falute trepidan-

h

tem: Amice noli tintere,ego peccata

Quifquis magna dedit , voluit fibimagna

Bul

tüain me fecurus füfcipiam , modo

recondt.

Qa abícon-

' 7.20,1

tuummihi tradideris equum. Placet

Undé optima quxqueé fi

Gul

&groto oblataconditio,pactum inicu£

derunt in finu paüpetis, lut am-

Guí)

Presbyter lztus accipit equum , &

lum thefaurum invenirent]in caelis,

hs

Tales fuére Auguftinus, Ambrofius,

pauló poft alter vitam claudi. — Sed

hem ! fequenti forté die eidem myfte,

Gregotius , Martinus, NNicolaus, Of

v valdus, Bonifacius , Ignatius, Bene-

to defun&o funerale Officium pera*

di&us,Paulinus,Gallus,Carolus, Boe-

genti, h ottibili fpecie fpectabiles ad-

Íuat demones , circumquáque terri-

romeus, Laurentius, Juftinianus, An-

bilemtumultum excitant, flammife«

dteas , Feftulanus, & demum horum

ram picem exfufflant , Presbyterum

omniurm in. mifeticordia facilé Prin-

yl

hii .

ambiunt,undiquà, fecüs ei ungues

ceps]oannes Eleemofynarius , San-

&us ob , adeà mifericordig opeti-

infigunt, fecümque furfum, fpectante

busaddi&us etat, ut dicere nullatenus

ac contremifcente populo, per teftu-

dubitaverit : Ab i»fantia mea crevit pob. gi.

4

dinem templi, ingenti reli&to fora-

mineabripiunt ; dubio procul illum

mecun miferatio: cr de utero matris — v.i8.

* d

n

in locum, qui velutavaritia infatiabi

niea egre[fa eft mecum. Cor vidue con- job. z».

lis. Ito nuncó ditaauti fames, tibiq;

folatus fums oculus fui caco, & pes clau- v.13-v.15*

[

inter diras flygis flammas coagmen-

dos pater. eram pauperum , & meren- 16. ( z.

js

tium con[olater : 'l'obiasadeó continuis

:-

tatum pabulum quaerito. Huc, huc

pler&mque equitat , quemcunqué

chatitatis ac miferationis opetibus o-

j

amot pecuniz portat ; Hic finis Pres-

peram dabat,utde illo divina Scriptu-

-ja

byterorum, qui non tam defideriolu-

ta ità teftetur :l Quoridie pergebat per Tob. 1.

p

crandi animas, quàm pecunias flag-

ownem cognatienem (uam , Cv confolaba- Y-19.720

jl

tur eos, dividebatque unicuique , prout

u

tant; & quos melius pifcatores nu-

morum , quàm hominum dixeris.

poterat , deifacultatibus fuis efürientes .

fl

Exemplum habes ó honorande Pres-

alebat , nudisque ve[Himenta prabebat,

"

byter , noli imitari , ni veliszeternum

mortuis atque occifis fepulruram [ollicitus

[

perires imitare autem vitos fanttos,

exbibebat. Notent hoc Domini Pres-

J

bytefi : 'Tobias mortuos & occifos

qui omnes opere oftenderunt; quód

nti

vivà fide teneant , meliüs effe dare

gtatis fe

pelivit, in ijfdem fepeliendiis

ulum fübiit's

magis, quàm accipere ; quemadmo-

fpe proprie vite peric

id

düm magis luctofum eft, fcmen in-

2

igl :

4

n

218

"

*

4 423 CUM S ALEX

ipfi veró etiam - minimum laborem

fedens ,à pretereuntibus inr&rag:au&v

gratis recufant, — Ipfe de fuis propriis

tut, à quonam fic fpoliatus , Evange-

facultatibus, prout potuit , diftribuit;

liorum codice protento, refpondit,

ipfi vero etiam facultates Ecclefiarum

hic s volens dicere; ifte libet! me fic

pauperibus (übtrahunt,ut in proprios

docuit,ut dando eieemofynam faciam

ufus & vanitates convertant. At To-

mihi theíauram in- Coelis , -quo fuit Luta. 12

I

biz (atis haud erat , mifericordiam fo-

uon appropriat , neque tinea corrumpit. V. 33»;

lum praílare in vita, nifi & eandem

1

N

Sed , ut plené impleret,quod Chriftus

continuaret fuam poft mortem in f-

h

E

| Tob. &^

à quodam apud Lucam exegit,dicens; —

lio. Undé illi hoc paternum monitum

