Fös 1

y.16.

aM

ilud Davidicum : Non falvatur. Rex

quód autesinflar Ullyffis non obflru.

frd

per multam virtutom ; & gigas non fal-

Xerit , & hincingenti popuh rifu ac

vabiturin multitudine virtutis fu.

plaufü füborto, curiofitate victus ocu-

paf«

Sed ponamus convivia optimá inten-

los aperit, animo contemnere , & pe-

(

g

tione inftitui, optimáque intentione

nitüs rejicere , quidquid videndum

f

?

occurrerit. Sedó quäm facilé mens

T

$

equentari. Ponamus ctiam, quod ac-

cedens quis convivium, fibi neícía,

humana ruit, ubi de fe infané prefu-

|pi

quales actus Mortificationis propo-

mit ? longé quippe ab Afipio fuit,ut

ol

nat

$

(emel teclufos oculos rutsüs claude-

jf

multis nihilominüs , pró

dolot inter convivia idem «on-

rets fed ubi voluptatem vel parüm

m

fingit , quod in fpe&aculo gladia-

vidit , mox afpectum tenacius infixit,

gfüi(i

torio Alipio contigiffe, Auguftinus

voluptatem bibit, fürias haufit, ani-

nphui

fcribit: Citiuscredidiffes, bovespofle

móque fuo exectabile inflixit vulnus

"

caudà lupi ad praefepé vocari , quàám

vel ( ut verbis fancti Auguftini utat)

iit

Lib.6.

Alipium fpectaculis capi, adeó quip-

[pectavit , clamavit , exarfit, «m non

g

, Confeff.

péaverfabatur ac deteftabatur quosvis

erat jam ille , qui venérat ,fed unus de

g

£ap. 6.

theatrales]udos.Sed hem quádam die,

turba adquam veneraz , €» verus eo-

imum

de prandio fort& redeuntibus obvius

rum [ocius à quibus adducius erats

imó tantá infanià infe&tus ad pro-

k

fit quibusdam fibi familiaribus con.

(l

difcipuliss invitant illi, rogant , in-

temeabat , ut deinceps ad hu-

prig

f"

ftant , ut in amphitheatrum ad fpe-

jusmo

di funefta fpcétacula non jam,

velut

i

E

V 3

ho

-

h u

TRACTATUS I-

t

Laodicenfe, ubi conftitutum tepeti-

velut invitus comes aliorum veftigia

tur , ut Clerici ultrà tertiam vicem

premetet, fcd velut dux , alios pru-

riente pede praitet. O Alipi, ó quàm

non bibant, «* maximé ultra tertiam Can.

meritó tibi occinere queo : manfiífes

vicen poculim non contingant. . Sed ubi quando

eft hodi harum Legum obfervantia, il feeun-

meliüs, mi ftudioíe domi.

Idipfum

ubi factorum Canonum revetentia? do 4.4.

hodis freq'ucnïer evenit in fcandalo-

fis conviviis, quz Romanorum fpe-

facilius ecaftor. invenies , qui poft if*

decimum tertium hauftum adhuc fi-

&aculis ( au&ore diabolo ) fucceffiffe

videntur ; ad hzec plurimi quidem,

tit, quàm qui ad tertium non addit.

velut mufcz , fuá fponte advolant;

Et fi non ampliüs fitiret , certé ubi-

ld

alij veró innocentiores fubindé quafi

que remedia quereret , quibus appe-

titum bibendi rursüs excitare Pefïtt.

Ml

inviti trahuntur , & velut oves ad

O abí(urditas abfürditarum ! in cibos

macellum ducuntut ; proponunt ftbi

falfiffimos & in efculenta fitim pro-

quidem tales , quód velint cavere

r2 cmterisinvolatur , Ut

ebrietatem refrenare gulam , & ob.

vocantia

acuatur viftus bibendi ; timendum

fervare omnem honeílatem ; aft, ubi

Wj

vix non eft , ne mortalium vefania

nares odore efcarum repletos adver-

hl

tunt, ubi vident ípumare vitta , fal-

& infania eó deveniat, ut inflituan-

ä

tate vina, madere ora, ubi audiunt

tur proceffiones & preces pro dono

€gncrepanterm armaturam Bacchi,

bibendi. Ex hoc cognofcetis , an

hujus fzcis homines ambulent viam

mox pares in arma ruunt , tam ctue-

deles in proprias animas, quàm effufi

juftorum. Jufti quippé & fan&i Dei

in epulas.. Ulndé bené divus Hicro-

homines donum abflinentiz à Deo

ä

Lib. 2.

nymus Lete inculcat , ut ejus filia

multis lacrymis & gemitibus popol-

ton ve[catur in publico , id eff , in pa-

cctunt, doluerunt & erubuerunt cor-

Epifl.15.

[

rentum convivio , ne videat cibos, quos

porales neceffitates füas , clamave-

?048.19, fl

defideret. — Er licet quidam putent ma-

runt cum Propheta : De nece[fitatibus PÍil.2d.

h

ii

joris effe virtutis, prafentem contemuere

meis erue me. Ifti veró optant, eXop" y ,7,

i

voluptatem, tamen eqo. avbitror fecurio-

tant, peroptant, atque omhi modo

W

ris continentia effe, ne[cire quod. quaras.

curant , ut augceantur in eis cofpo-

H

Tutius abíque dubio atQue faciliüs

rales neceffitates , & induantur naturá

ranarum. Ex hoc cognofcetis ,an

eft,convivianunquám accedere quàm

in eifdem non excedere. Nulla falus

hujus fortis homines fint veti Chtie

convivils , etf1 centieg & centies in

füani. Chriftiani cum matre fua fa-

N

eis tepetatur hoc verbum : Salus.

ctofancta Ecclefía orant : Praffa gtl wfya

Non folüm tempore belli , fed &

$

[

fumus , omnipotens Deus : ut. digmtas poyd,

l

vel maximé tempore convivij leges

conditionis humana per iumoderantiam pf

Why,

filere jubentut. — Silere ibi jubentur

fauciata , unedicinalis parfimonia fIudio & s.

252

facti Canones , factum Concilium

reformetur. 1fti veró fomniant, quo

digni-

€

d

GE

-

19

DE ANIMA pURGANDA PARS I.ACAP. IV. cöNs*rD. L

dignitas per gula & crapula abun-

quod implere nolusmus , non potuiJe mos

t

dicimus s nolle in culpa-eft noftra , &&

8j

dantiam clatificctur.. Quód adeóque

juxtà amplitudinem dignitatis , de-

men pofe pratenditur : etiam[i ad

j

bac veniretur 5 aut bibas, aur. morierts:

bcat ampliari habitus bibacitatis ; ità,

LL

melius erat , ut caro tua fobria occide-

ut non crederent , íe effe ftrenuos,

i

!

retur , quam per ebrietatem anima mo-

lfm i

gloriofos aut potentes , nifi fcirent,

potenter ingentes calices evacuare.

veretur.. Praítaret fine dubio obedite

PGR j';'

O miferos potentes , quos poft pau-

Legi Canonum, quàm obedire Legi

lt

demonum. Lex Canonum eft : ultta

d.

xilüm potentes cruciatus compre-

hendent ! fatis patenter id minitante

tertiam vicem non bibere ; & Lex

Ui«

demonum eíft bibendo contendere :

Yfai2' j.

Prophetà , dum ait : V« qui potentes

ia

fancto Bafilio id teflante, ac dicente:

(f

:

l

7. 210

eflis ad bibendum vinum , & viri fortes

x

D

ad mi[cendam ebrietatem.

Va2 omni

De ebrietate per amlitionem contendunt, Homil.

V d

illi , qui epulari & potitare reputat

cujus audlorem. Legis diabolum babent , 1n ebrio-

n

vidloria vero premum peccatum. . Fru- Jos.

gloriofum quia derepenté citabitur

lf)m

ad rigidum tribunal , ut refpondeat

flrà erit in Judicio potatorum &

yetm

Pjal. j1.

ad iftud : Quid gleriaris in malitia, qui

mandonum excufatio , utpoté à la-

v

Vi' ;o

ufatorum.

potens es in iniquitate ?. Fruftrà tunc

pide etiam in pariete acc

J

erit excufatio excufantis fe , ac di-

Lapis de pariete clamabit : d lignam Habacte.,

2' 'c 1:&

YO d

centis : potentet bibere debui , quia

quod imter jun&uras edificiorum j ,

c[is ! ü

fuit bibendum pro falute Potentum ;

re[pondebit exhibens exaratas omnes

en[ Vilm

dicetur enim illi potiüs debuiffes ho-

infanias falfas. Infania falfa eft , pro

j Da

norate Omnipotentem abftinendo ,

aliorum falute bibere, & valdé turpe

g i

quàmgPotentes fzculi bibendo. Fru-

eft , velle Imperatorem aut Reges

ftrà erit excufatio dicentis : fui ad

iifdem ceremoniis honorare, quibus

us POP ,;

bibendum coattus : dictum eft mihi;

fage & venefici in. fuis conventi-

ao

bus damones colunt. Siccine ergóne

du

joan.19.

fi hauftum bunc dimittis , non es ami-

yo :29

bibuli fuos Reges & Superiorescom-

ndff""w l

£ Ce[ari. . In. Judicio enim dicetur

E

illi : potiàs debuitfes fobriüs permit-

parant demonibus ! ergóne eorum

u

duntaxat memoriam faciunt , dum

tere mortem , quàm cebrietati prebe-

re confenfum, & magis eligere mori

infniunt. Amabó, fi in aliorum fa-

as a

cum Chrifto, quam imitatorem fierí

lutem. potare , tam grandes in eis

Pilati. An ergo nunquäm IegiPci,quæ

producit effectus , cur igitur Reges

(

habentur in Auguftno afferente :

& Principes, fe non potiüs commen-

rett

y

Solent ebriofi ità [e excufare,ut. dicant:

dant poculis p

otatorum , quàm ab-

(

(u'

? multi le-

M

perfona potems me coégit , Wt amplids

füinentiis. Monachorum

pra l

li

bibam , €» in convivio Regis non petti

guntur à morte prefervati & fanitati

t Í n

L

Serm.

aliud faceve. — Ad excu|andas exeu[atio-

reflituti per preces abftinentium, nul-

j

y

J

Otio-

"m

232

WE5 in peccatis , ifla pratendumu ,

lum tamen lego , qui per dev

BcIR

T

manh q

ág

D

150

TRACTATUS II..

Qcm bibentium. UInde (tefte Lauren-

c aliter. fé exaudiri poffe non credut.

tio Beyerlinck ) hic ritus,. ad fanita-

O flultitiam hominum ! qui ebrietatem

Sacrificium putant. — Sed adhuc long

tem alterius bibendi , apud pruden-

tiores non invenitur. Vide jam ve-

abominabilius eft , quandó majora

nerande Lector, an fis inter pruden-

vitra aut pocula providentur, eà Le-

tiores vel an inter delirantes , qui

ge, ut juxtà ordincm à primo ufque

?My;.

ad noviífimum penitüs & funditüus

h,

fuos Superiores velut vacce amylti-

de honorant ; Vide & aliam inía-

à quovis evacuentur ; fiquis lhujuf-

niam , in convivijs valdé frequen-

modi vitrum unico fpiritu non ex-

tem,imitanrufr enim anferes ; de an-

hauferit , damnatur velut Sacrilegij

feribus compertum eft ; quód biben.

reus : dicit tempe quivis ad fibi pro-

te uno, bibat & alter, & quód gin-

ximé aflidentem

Meior effo jidici

Eccdi.3d.

griente uno , gingtiat & alter; fic

mei : fic emim erit crtuum s Sicut mibi

v- 244

& in convivijs ; uno pto fànitate

fuit folvendum ufque ad ultimum

cujuídam fcyphum de mensá levante,

quadrantem , & cbibendum ulfque ad

inox pocula ori imponunt omnes ;

ültimam guttam, ità nec tibi parce-

uto clamante : vivat ; idem tefonat

tur. Bené inquis : memot elto judi-

p

-

in ore omnium , five deindé fit ad

cij mei, quia ( teftefan&o Auguftino)

N

ä

fanitatem five ad fanitatis deftrutio-

4d bibendum pronus fuerit» gey. 252.

quicunqut

nem ; five efcee fint adhuc in ore ip-

vel in convivio (uo alios adjurare ,. V. dtemp.

forum, five, reliquis non expe&ran-

cogere voluerit , & pro fe C pro illisin

iibus ; citó fraftatim ac turmatim in

die 7udicy rets erit.. Memor fine du-

ventrem detrufi ; five fint adhuc je-

bio erit talis judicij tui, ut te accufet

ä:

juni, five jamiam ebrij, in convivijs

de barbarica tua urbanitate , barbari-

!

quippé fimilibus neQue fanitas , ne-

cum enim hune morem vocat Lau-

u

que abftinentia, nejue modeftia quic-

rentius Beyerlinck, mere infanig &

?

quàm curatur ; fed id unum attendi-

Ir

incondite fcurrilitatis argumentum.

De Eliá

tur, ne violentur Leges, quas Paga-

Quantó meliàs ( ait Ambrofius ) i

l

norum fuper?citio adinvenit. Ouid

terram tua vina fudiffes ?. quid 1« di-

64?-514"

!

b

referam. ( inquit divus Ambrofius )

lectant damna fine gratia ?. rogans 4

Sacramenta qua violare nefas arbitran-

Q-

Sap. &-

lü

pe Ea

jucunditatem , cogis ad mortem.

tur ; bibamus ,;'nquiimt , pro [4lute Im-

mores etunt in fudicio omnes cor- y. ze.

64p-17-

;vemtoruin , & qui non biberit, fit veus

viviorum patroni , quia venient in

$n devotione -

Lj

L

viderur enim non amare

cogitatione peccatorum. fuorum timidi,

dmperaterem.

P

qui pro (alute ejus non

traducent- illos ex advevío ! miquitatts

&E

liberit. O pia. devotionis obfequium ! bac

ipforum ; & dicents . Ergo erravimm À gap.

vota ad Deum pervenire fudicant, ficut

Yía veritatis , Qw Jufltie humenm mon v.

illi , qui calices ad fépulcbra Ma;tjru;;z

luxit nobis , & Sol intelligentia non €

J

f

u

geferunt , atqué allic in wþömm bibunt,

jauda. Danid

LWIM

äi

ortus nobis. Biþimus vinum, &

vimus

14,

És

E

DE ANIMA PURGANDA: PARS L. CAP. 1. CONSID. 1.

16)

f

vimus Deos noflrosaureos & argen- — ficare,non prids fédens,computat [umptus,

(

tcos, id- éft, Patronos noftros aureos,

qui neceffari funt? Sic utiQue etiam ante

,

qui nobis fimilia otia fecerunt ,. .non

conviviorum apparatum computandi

t

attendimus articulos.manus . fcriben-

& con(iderandi fünt fumptus , .. fine

l

tis, nec fcripturam intelleximus : fcie

fumptibus enim lauta convivia non

ER

R

Pþ li.

licet ficut fcriptum eft. : vVir infrpiens

fiunt. Bené priüs expendendum cfl,an

Jit

Y7.

fumptus non fumantur , ex bonis Ec-

80n €0gïäbf.€£t , C flultus non intelliget

'ujuf-

bac.. Non intelleximus, quód convi-

clefiz ! ó fine dubia hoc fspé fit, quód

yia inflituete, fit omnibus fceleribus

[

pattimonium Chrifti- debeat (ervire

occafionem .prebere, INon intellexi-

iniquitati, & bona pauperum gula &

lgl

?XO

mus, reddendam effe rationem om-

ebrictati divitum, Siccine,ergóne iftis

|

ulic &

nium excefluum , 'tam in qualitate

necíufficit , quotidié (plendidé epu-

quàm in quantitate , tam in modo,

lantem imitari ,. nifi infuper ftudcant

Emi )

O

quàm in appetitu , omnium rifuum,

eundem in malitia fuperare ? INam di-

[qtlc j

omnium levitatum , omnium yani-

ves Evangelicus. & modo ininferno

-

tatum, omnium ebrietatum, omnium

a d

parcg'

fepultus. probabilius epulabatur ex

fcurrilitatum , omnium vexationum,

PFOBfi-iS ; Lazato quidcm micasnega-

Q EM

(i 1lldl-x

Luca 1€.

omnium detra&cionum., omnium

bat , nihil tamen eidemeripiebat , ifti

;uümo,;

adulationum , omnium turpium ge-

f J[umh l

vero bonis Ecclefis , rebus pauperum

ftuum, omnium inhoneftarum pro-

onerant fuas menías,ad epulasconvoe

f "

yocationum, otnnium noxiarum nar-

cant moriones & parafitos. ,. ut eisex-

rationum , omnium fecretorum teve-

«

(ncd

bhibeant nugas ,. & decantent fabulas.

lationum, omnium malarum cogita:

g

Contrà hos non jam Judas:, ediple Marc.1,.

tionum, omnium mendaciorum, ver-

Dominus, aliquandó in. Judicio . itá

i

borumotioforum, fuperfluorum, im-

conqueretur; ut quid ifla perditio fuüme

$s

"I

pudicorum, pungitivorum, murmu-

ptuum fadla eft.? potuiffentenim vina

TM

tabundorum ,. omnium fuperbarum

fuperfluitati & ebrietati miniflrata,

amdti

jactantiarum,proximorum defpectuü,

multisflorenis vendi, & pretium dati

vf ! ü

injuriarum, contentionum, rixarum,

pauperibus, potuiffent efculenta canie

n

blafphemiarum, imprecationum, ma-

bus proje&ta miniftrari refocillationi

;'mgü

"1] :

lcdi&tionum, libidinum, beftialitatum

M

U

5

/

efurientium& egtotantiunt.Imó non

U. MT

jth

& omnis generis fcaridalorum ; que

tantüm potuiflent,fed debuiffent; quia

t o

uüivetía .& adhuc. long? plura ple-

ufüi pauperum relinquidebet , .quid-

r ümque inconviviis, etiam noninyi-

jjüid propria neceffitas non exigits &

j !

il

j

tata, comparent. Certé, (i ifla intelli-

hinc pauperibus rapaciter fuxripitur,

1

gerent Ecclefiaftici equé longo.tem-

quidquid in conviviorum luxiü expene susey 4

i

i

H

pore deliberarent anté inflituenda cone

ditur, Vese;tibi Glerice : (inquit Bern?) gcce go;

r

I

li

j

i

vivia., quàm R egesanté fufcipienda,

mors in.gllas qmors in ollis carniuts.tiórs. yo]; tli-

Lutà-14.

jj I !

bella;aut &dificanda Palatia. Quis enium.

jn bujufenodi deliciis eft . qiia vespauptri yny; 8ifi-

ho

y. 28..-

ex vobis (a1t Chriftus) yolens turrim sdi-

non pauperibus dare» par Saerilegy erimen . 1.

vt

)»

14 [2

wa

16

rRACTATUS iL

éffe dignofcitur. — Sane Patrinitoia pau-

ii confufine iporum.. Ab horum cori-

fufione füge Ó venerande Presbyter,

perum; facultateé Ecclefiavum e» Sátrie

lega eis. érudelitate furripitur ; quidquid

& ne áccedás d. abomindtam gentem ,

iti quá regnat ebrietas , quae flagirio- Tatt- 45

fibíi mzmjfr; T. À difpen[asgres , tion utíque

doinini vel. poffeffores ; ultra vittuta acci-

?um onium Mater éfl.. Filimi, f t&. 9- 7-

piunt c veftitum. — Neé euiin ordisiavit

latbaverit peecatayes , né acquiefcas eis. 9- 4Mg.

. Deus his qui Evdngelio [eyvitint; dé Eyatn-

Si átiici tui te invitaverint ad. vino« Serm. 25!

$elió quareye at haberé delicias vel o*-

ledtá convivia; tie confefitias , fed fe« Provers.

fiftendo dicas illis; égo fub nullius vés !« V.0

diatum i fed vivere , dit Paülus éx cos dt

sidelicei. fint contesiti alimiénta éorpóris ;

digár páteflaté. Efca ventri , & venter ! Cor.

éfcis : Deus aditeità lunié d- bas. deftruets — 13

dioii ivritdtéhta gula, aut incentiva libi-

dinis , * quibus tegantur ; noii quibus oi-

Longe mihi dieliusire ád domüm luctus, Ecdle.7

düam 4d donui convivij i in illa enim — V 5

deutur acciperes - V& vobis divitibus,

qui liábetis confolationeti. veftéam;

fs cndlovum adioyetur bominum, &

F

L 6.

Vivens cegitat, quid futürum fit.

I

" ?rov. àj

Va voli; qui [aturati éfli : quia efurie-

V. 2i- (*

"d e

fis.

Ecce! fervi snei comedént , « vos

cónviviis Veró nemid cogitàt j quo«

*

fiiam vinum ingreditur blande , [td in

m

&

j.

* éfurieti t eccé feyrvi mei bibent ; & vos fi-

lfd:

Z

*

95 tietis.

Faménii patiéntur t canés, qudi

Hiofiffinto Wiodebit ut coluber , C regulas

P-I-g.

Vénéna . diffundet. — Oculi t videbilnt

?fal

lgtabantur , duai videbarit caneri vo-

fátiteri carties; & triftabantur, durii

extidiiéas 5 non enitn fruftrà (criptuim

V. ;

eft: Nolite inébriari yinó, in quoeft lu-

Ephef.5.

I/älæofoe

audicbarit pauperem petentemi paries.

vo 180

Motientur ii fiti ; qui adulatorümi la-

Xuria. — Ef toF fuüii loquetür perver[as

Prof. 23.

[4

vabántguttüra, & pauperuri fitieti:

quia quemiadmodüm aqua folvit cytne

s* Au L

$.a

$t rdii. i

tiüm fefpebatit preces, — Qia ebriofos

pánum , fie vitüm folvit linguári:

2 e luxuriofos ampliis. quatii óportet. o«

Ef erü fieut. dorineni iü inédia füarh

de

TP vipt libere'y e anté óffiim pauperibus

Quia tod fünt tot pericüla in fyrtie

petentibus vVel triumi calicéni diffimulant

büs , quot i conviviis , áde

ó üt ben

broverh.

P

t pelagüs,

darei tiéc attenduiit , quia illud ; od

dixefis.quód mültos abfürna

loc. &if

luxuriofis videntuy ingereve , Chriffus in

fed erapula pluress & qiafi fopitus

j

TNaàm bàu

jaiperibus deberet aecipére , qui dixif,

gubertator amiffo clavo;

quid ifeciflis. ümi ex mitiiis. fratribas

früftrá (criptum: Noli Regibusd S aimuely

P foyt 7ba

üoli Regibus dare Vinwnn i quia nullum

LIBE

tiféis ; iibi feciflis. — btcé Jevvi méi la-

$1. V. d

talultur ; C vàs éollfutidemiui, Con-

(ccfeturii eft , ubi fegnat ebfictas, fiec

poteft effe (apientia tegendi , ubi dos

fundetür gefis nion fanéta & potitate

prüclaré: affüetá ,^ && confundetitur

tnitatu£ ftultitià bibendt, — Sicut tiec

vigilantia füper gregem , ubi p

&ö-&;

oriies; qui gloriantür ia peculis füis,

iif mf

taüquim qui gloriantur^ ia fimüla-

tüm cordagravantur c&apula. Me-

€hris: füiss quia idololatee fünt oris

tiienta peraniande Sacefdos divi Hie*

Nepotiæ

E

ehilipp.a

..-

) *

-

Y49«

hies , quoruim Deus va"nf'grf ejt ; é g*lgf&

gpxïymjmonentisiöänviviu tibi Vitdh

h

DE ANIMA PURGANDA PARS L. CAP. IF. CONSID.

16;

f«

funt , quxa facilé comtemnitur. clerieus ,

conviviis, Ádmonendi funt umvcrfi

:

qui [ape vocatus ad prandium ; non re-

omni meliori modo utfugxant À co-

ala

Ms

cufat.. Vix eft,aliquid, quod clerum

....v

mefiauone tanauima fc

ii

rum cloaa

jj l

adeó contempnbllem teddir, quàm

ca, & non mduce'ïdx per malum 'ex

Placare debent Sacerdotcs

TEJ

frequentia conviviorum & lautitie

emplum.

TYL

mengfarum ; CLxs enim æ&xmabxcxl-

iram Dei per virtutem abílinentie,

j

lum mllxtcm qui r ncfc.ttcnarrarc alia

quam provocant fieculares per crimem

i fs t

belli perxcula, nifi, que dederunt de-

intemperantiz.Imitari debent[än&um

df

licata convivia,. Hinc rufticos , ope-

Jobum,qui, filiis fuis per domos con-

i i^

rarios & mechanicos laborare piget

vivia facientibus , quotidié con(ur-

fob. t

L

li h

quia clericos inter epulas quotldlana

gens d:luculo Deo oiferebac holocau«

fy, i

cclebrare fePca non ignorant. Hiuc

fla,utá convivantibus averteret pec-

vxdua à clenas confolatloncm teci-

ii "

catum. Orandum ac plorandum eft

id

pere recufat, quia odiofus eft confola-

pro gutturis fervis gulequé manci.

ln 'H

tor,qui proprium ventrem replet ca-

piis, quia epulandi compotand:quc

inveterata confuetudo alitet vix am-

uoi vll

pombus &ahorum mambus vcrbxs,

Hiac peculantcs Juvenes clericorum

pliüs toli' poterit , nifi Omnipotentis

a

ii

corrcptxoncm contcmnunt ;Cur emm

manu. Cur autem non, uberius dc-

j

j

ii

(inquiunt) nes menflrua crapula

clamblt fequens.

damnabit , càm apud clericos hane

CONSIDERATIO SECUNDA.

xpmm

jam quotxd:anus ufüs obtinuit. . Ane

De Manu mda,

if

h

Scu

itl

guüa haud poterit effe. coeli janua,

cüm ipfi dilatatis faucibus & ingur-

De Privilegio cameghtzanum C erue

g

gitato yentreilluc pervemre conten-

tatum impune gra(fandi.

E

dïnfo

Mcmento Ó Sacærdos manus

Arüm fortaífe adhuc fuiffet , in

Ifais.

i

fcnbcnus * qu:a nümerari nequeunt

antecedentzbus cum Ifäza dlxxfïe :

y.7.

[iti

peccara; quorum conviviorum abu-

Sagerdosci Propheta ne[cierunt pra. ebrie-

ik

N

í(us caufa exiftit. Nam quid eftaliud,

tate , abforpti [unt à vino s nifi mfuper

jj*

l

delicata convivia accedete, nifi facra

bic dicerecogeremur: mamu habent,

[ap:t

ii

Pfal.15,

vaía ad ufum profanum : offerre ? Si

r non palpabunt.. Hocfiquidem com-

fl

Alnfï' mus facra illa va['a mortua &

mune cft omnibus cbriofis,nefcire Ju-

F. 7

M'!i ng

tantüm ad portandum bymiama, a-

dncum,& non v1dere v1dentem , aft *

ul

)

liosqué facros ufüs parata , adcó ahena

hoc valdé mirabile eft, nequé palpare

i

yoluit efïe à Regxs convivio ; quanto

palpanda Uthuc Superiores tam fge

TU

magisvosó Sacerdotes, qui eflis vaíà

culares, quàm clerici zmanibus palpare

i

vwa,ordmata acconfecrataad ferenda

poffent ac deberent , quod ex nimia

)

1

Sancta San&orum, & ad tra&andum

ventris cura, ex continuis epulxs,

MIJ,'H

Agnum San&iflimum, efferenda po-

ebnetatlbus & compotauombus ferà

p )

siuüs fünt facra vafa , quam inferenda

omne malum omnie peccatum , omne

P

mull

p

l

164.

TEKAGCGTAatTUw-us5s

flagellum 5 miferia & mfehcxtas

lius tertibilisfuperventure tnbulatio-

oflüat, quód . veriffimé dixerit

nis,que erit talis, qualis non fuit ab ini-

Ad [atras Auguftinus:. Elrietas eff. flagitiorum

tio Mimdi , usque-modo nequé fiet ? Cau-

Mátl. 24

virg.

omnium. mater , wlpammque mate*

fám tantae Ommpotenns irg palam fa.

V.2l

ria , radixcrininum, origo Vitiorum,tur-

cit ipfemet. veritatis Au&or, his Vet-

batio capitis , fubverfio fenfus, . tempe[Las

bis: Sicut fattum ef in diebus No£ i-ità Luca. 7A

I SIRESNONDRERRIS

lingua , procellacorporis, naufragium ca*

erit & in dicbus Filipbominis Edebant,d v. 26.

[litatis , amiffro temporis,in]ania volunta-

bibebautuxores ducebant cv dabantur ad

27.

Tia , ignominiefus languor,turpitudo mo-

nüptias usque in diem', qu& tntravit No£. Matt. 24

vuin , dedecus vita , boneflatis infamia

iB arcam ié» venit diluvimm ( perdidit

y.38

anime corruptela Pet gulam Protopa-

oimiesAdem habetur apud Mattheeum,

rentes nofiri perdiderunt . innocen»

ergó Clatum eft, quód Deus nullum

tiam,E(àu primogenituram, fi(ara vi-

péccarum, nullum flagitium tam fe-

tam; Ebrletas iNoé denudavit, Loth

véré puniat, -quàm peccatum ebrie-

proptiis filiabus commifcuit, Samfo-

tatis & faturitatis; quàm cultum gut-

ncm deccp:t Amnonem ocudrt,VaPc-

türis & fervitutem ventris

No098 be?-

Genej.6

hi zepudiavit, Holofernem detrunca-

manelit (inquit) fpiritus meus in boimine

y.3

w

vit, Convivium decollavit ]Oaa Yem,

in aternum , quiacaro efl. Hocefttin

ttucidavit Sitnoaem, vivos fepelivit

eternum nunquam guflabit meam

w7:.11'1upe:s Philiffitim: Bene fatufatus

coenam (pmtualcm quisquisconfola-

David committit adulterium,filijHcli

ttonem fuam ponit in efcis carnalibus

iuxuriam , populus idololatriarn. Te-

Et tamen interhomines. vix aliquid

mulentás Hippoclus | obtrüncatur ,

minus pumtur mmuius cotripitur,mie

Hipparinos jugulatur , Anacreon fuf-

nüs cutatut faturitate. cibi & abun-

focatut; Elpenot:exanimatur , PAilo-

dantia vini, Defecezunt manus Su-«

ftratusextinguitut. Temalenms A-

périorum in tetribuendo & corrigen-

]häü& $t

lexandet, magnus fuos petemit ami-

do.

Bene Jeremias de Ecclefia pro-

cos, Lucius Phidoleni iliam, Atislus

V

phetavit :Viderunt eam boffes , e dert

feipfum.Temulentus C»ynlu filius pa-

ferunt Sabbatha ejus

Et eft profectó

trem crudcliffimé occidit , matre prae-

ridiculum: diebus feftis paffim abfli-

gnantem nequitet oppreffit, unam fo-

netur ab opetibus manuum, ut fine

£* totem violate contendit ; duas alias

1mped1mento incumbatur ad opera

usgue admortem vulnetavit Tacendo

mala.InEcclefia hora confumiturcum

dealusinnumeris crudelitatibus con«

tedio tcliquus dies comeflationibus

f

d

tentionibus, vixis, blasphemiis, luxu-

& compotationibus impenditut cum

M

ris,& fcandalis. Quidtoti Orbi ter.

gaudio. Gazophyiaao nummus im-«

atüm ia vexit illud univerfale diluvi.

E&ecbm

mittitut cum triftitid , in popinis ex-

)o,v

120'

u quod ,Solis Atce itquiliais ex.

pmditur florenus fummna cum letitia.

P[y

Il4

ceptis

,del evxt otmnem catnem ab ho-

Anté Ecclefiamplorat paupet ,& re-

v-lll

mine usque C ad pecus,quiderit caufa il- ^fpondetur; nihil habeo, in hofpitio

U

dlsl

€antat

Wj

m

RW MT

.

DE ANIMA PURGANDA PARS L CAÁP. IP. CONSID. Il

16j

Cantat auletes & producuntur fefter-

tcs bibite & vomite ; fàltate & füdau

tij

Miffa parüm ultrà quadrantem

ludite, &decipite ;exultate, & cumule

Mil

tuate;furite & fremite; luxuriate GC

protéahitur, & nuncupatur petditio

Jal

€erz,à prandioultrà mediam no&em

prevocate; ofculemini & inebrictmi*

potatur , &reputaturopus perfe&um.

ni. Sex diebus laboribus mancipami- «

TT

Paucis: dies fefti potiflimümà pleris-

nidieautem feptimo liberi eftis , ut

AE

qué abfümuntut , vorando, potando,

operemini iniquitatem.Sed manda rc-

| :

jocando faltando , ludosque rifüsqué

tnanda tua fefta Deus, in feftis tamen

d

ducendo.Et hinc Ghtriftianorum fefta

tuisnunquim ab hominibus erit tibi

ry

rident heretici, rident Judai, rident

fan&a quies, quoniam genus humanit

l

pagani; rident demones , & glorian-

jamaffücfecimusoccupati magis in la-

tur majori lucto,quàm olim apud fan-

bore peffimo, quám in requie fanda.

-

t

étum Dominicum de loco tecreatio-

PapéC hri&e,viäe,quomodö tüiteho-

nis.Deprehenderat aliquandó fanctus

ftorent ? & diem fellum agant tibi ; in

Dominicus diabolum , fratribus in

il

Ecclefia ad tui honorem pet mediam

yt. 5

omhni loco eaenobii. infidias ftruen-

;

horam prænimialafiïtudine ftate ne-

tem, quem depraehenfum per fingula

queunt : in caupona veró ad noftrum

lii?e J

n

feré mohafterii loca velut canem de

beneplacitum per fex, feprcem & o&ó

horas falite

u

v

füa impudentia puniendum perduxe-

tatietcs poffunt , Antéte

?am

vix unum geau polluot fic&ere

in d9*

0i

tat; quatitàtis ex ipfo,in quonam le-

mo verófaltatoriamox omnia meimbratn- ,

€o potiïiiïnmm locum haberet ? Variä

p

cipiunt moseri.In templo dotiniunr,Pafto«

juxtà varietatem lecorum refponde-

re inftar äcmifraagibulä clamantezintabet«

þquid

t

bat nequam, in uno loco plus , in alio

na veró totas noóles infomres ducunt,

£horaulá vel parüm fibilante; In orando os

jl

minus fe poffe, faffuss deveniensau-

tem ad locum tecreationis , cum ja-

tam tenuiter aperiunt , ut vix pulxfpatiü -

j

itrependi inveniret;in potando veró ora fe-

€antis & farcafmo exclamavit ; Hic

"2

cundüm lonpti & latum didutünt,univcr-

IU

locus totuseft imeus.. O fi hodiedzmon

fzá; haud fecüs feftiva fua guttura exten»

1?!0-

w"

f g

vVeritatem fateri cogeteturquis dubi*

tant;acfi pro deflaente , Nilo meatum ex«

tat , quin de variistemporibus varié

cavareintenderent.Ita exprobrant tibi ini-

(

mici tui Domine,ità exprobrant commue

quidem refpondetet , de diebus vetó

al

taionem Chrifti tui, Ex ita eft, per totam

feftivis cum cachinnis & jacantia ef-

h|on raró feptismanam rufticana juventus.,,

jlit

futitet: Hi diestoti funtmei: ego &

sb tinet fe àb omniopere malo, & perma-

()PCI 1

college mei jam obtinuimus, quod

nctin innocentia fua, die autem Dominica

reum

in omnem effundi nequitiam minimécru-

PÍal. 73.

dià optavimus , ex invidia i vicem

y. $,

befcit. Ecfi cempore Paíchalicentum pcc-

conlattantes. Quicfcere faciamts omnes

càta mortàliain confcffione deponit, verie

UI

Exechiel.

novem d'ebus

ftis

dies feflos Dei à terra: ipfeDeusquidem

fimilivs nopaginta

i

20« Y.20s

impetat Sabbatba mea [anttificate-Vacae

comm ffa fuilfe depra

henditur. lià cft: vi&

Tbrena.

Sion ltgent

, eeguod uon fint » qui 'veniant

j

Pfal. 45.

te & videte , quoniam ego fum Deus. Die

& porta taberpa-

yü 4-9 T

atb

V. 115

ad folemnitatem ;

faptimo Sabbatbum e[l,requies (anctaDo-

rum plaudvurt » cóquod ad nugas &

r

Exod.71.

mino; nosautem dicimus: Deridete

choreas confluant vclut. cXamina, apume

&

)(Pi(io

V.I;o

Sabbatha Dei veftri: vacate , & voca-

E

æmai

164

TRACTATUS

rT.

E

Ui eft : in Ecclefta impletum eft,

norum , ut multiplicentur folemni-

quod-in Machabzis (criptum eft :

tates Paganorum , qu& jam pridem

L Matt.

fuiffent tollende. Fefla Paganorum

;S,',anäifigat;'o ejus. defolata ef ficut foli-

F. 41.

tude , dies fefli ejus converft [unt. in

funt Bacchanalia, & alig hujufmodi

luétum , Sabbatba ejus in opprobrium,

aborhinabiles debacchationes, ad quas

bonores ejus in nibilum. Dempto Sab-

celebrandas Chriftianis jam non am-

batho & Dominieo, voluit Sylvefter

pliüs füfficiunt tres dies, ficut tamen

Papa r&liqu,os hcbdomadæ-'dies Ferias

quondam fufficiebant Echnicis , fed

appellari , ut faltem fic ex Breviatio

impenduntur iftis nefandis fuperfli-

intelligerent .Clerici , fe quotidié,

tionibus fzpóé etiam tres feptinian

Is Feflo

abjestA caterayum verum eura, uno Deo

aut adhuc ultrà , & quidem tantà

prorsus vacare debere.

Sed ecce hoc

morum diffolutione , exceffuum crti-

$.5yl vejl.

ipfum à multis hodié vertitur in op-

minümque variorum perpetratione,

probrium , nam , quia nefciunt quid

ut ( tefle Laurentio Beyerlinck )

agant, querunt, cum quibus bibant

Chriftiani in hoc genere Ethnicos

ac lüdant. Quemadmodüm quotidié

facilé füperare videantur.

O nun-

ferantur , ità & quotidie celebrant

quàm faris deteftandum abufum, qui

conventus , in quibus tra&tatur de

tamen paffim in multis locis velut

| j?l W»l

propagando cultu gutturis , & dilae

probata confüctudo roleratur ! Si ex

iij

tando appetitu ventris , & promo-

hoc fundamente ab Harticis idolo-

yenda cufa carnis..- Cgp&diarum ibi

latrz & Anti-Chrifti diceremur, fané

non e& numerus, & potationum non

non adeó mjrater ; quia non imtmee

eft finis ; eft fervor magnus n lufu,

ritó dicitur , effe contrà Chriftum,

& exaltatio vocis in rifu ; incbriari

& Anti-Chriftus, quisquis advería-

nihil rarum eft , excedere quotidiz-

tur Ecclefiz Chrifti ; quemadmodüm

| Mij

num ; medii no&e ad confitendum

adverfantur omnes Pfeudo.Chriftiani

[ W

Domino fuürgere hodié à multis ju.

illi, qui non erubefcunt , tunc tem-

h

dicaretur magna indiícretio, ad me-

poris in fültam mundi latitiam fefe

diam veró ufque noctem evacuandis

effundere, quo Ecclefia fub velo poe-

i;

fcyphis invigilate , feputatur gran-

nitentig fe folet abícondere,

.

dis fanitatis promotio ; in Ecclefia

Illa poenitenti& ergo etiam ablüu-

Z vel parüm ultrà debitum peníum o-

net à Canticis fpiritualibus latitig i.

HMml 37t

rare cenferetur infamis nota fingula-

ifti veró etiam carnalibus laxant frec-

" ngu-

ritatis , in hofpitio veró totos dies

num. Si cffent veri filij fan&te Ma-

ll

perdere , intrantibus & exeuntibus

ttis, utique gemetent cum gemente,

fcandalum prabere, judicatur honefle

& gauderent cum gaudente & non

recreari. Ità eft : apud multos diabo.

vicilim. |Si effent veri filij fealati,

lus quieícere fecit & abrogavit Fe-

utique fentitent, quàm ftupidum fit,

i

pias Saeerdotum , & Fefta Chriftia.

v:lle per intemperantiam viam fter-

iMch

nere

o

bi ÁANÍMA PURGANDA, PARS L CAP. Il. CONSID. ii

165

fiefé ad abftinentiámi , & pet ebrie- venter tnero aftuans. facilé defpumat

tates ád jejunium. Portó quid ad hu

in libidineim.. Multà ( vexba funt fan&ti

Eþi/!*-?fe

jufmodi abíütditates, Ventrffque fet-

Betnatdi) per vinum à damonibus capti

vitutes ipfi Superiores , tarti , qui

Jüit; nec eft aliud. ébrietas, quam mani-

i

tenent gladium vindicationis; quàm;

féflifnus deimon. Ecce omnium fermé

qu'i V'irgïath ditectionis ? debeterit fine

Patruim coricots feütentia eft , quód

dubio pte ceteris in hoc vitium gra-

ebrietas & ebrij fint detnories ,. &

viffimis multis & poenis animadvet-

confequentet longe à Chtiftianorum

tefe , üt cateri incipetent mietüere;

finibus fepellendi, Quia àit Apofto-

lus

læ

quod proptet conniventiani alias nom

Non. pote[lis calicem Domini bi- , Coy.ic.

defiunt amiare. Utique debetent

bere, & calicem dainonioruim :- nón pó». y,» j

"

[

Cotdi liabete , quód fancti Patres liaud

teflis men[a. Doimini participes effe , C

inen[a. damoniorum. — Scd. pró dolor!

K

gratis àdeó 1n ebrietatem , gulámi,

3

