Martinus Polorius ( citato Nicolao

s

lendo etemiimi poffümi effugere;Quo

ferifü ait de fei pfö Bernardus : Facilius

Lancirio, ' ex ejus confelfionibus at-

il

atomos muidi poffem dinumerare , quàm

tcf':antse) pef integfum annum mne

mfi

f

iot us Cordis mei. Velocitas aniimalium

unius quidem peecati venialis; etiami

vb

Volatilium meis tisotibus aquiparari non

minimi fe feum invernite potuit;

pote[t. Cogitationes meas ione[Lqui polJjt

tametfi füam conícientiam diligeri-

perii-

iifimé difcülferit. Et de Berüardie

fiotie

toniprahendeie. Fatendum eft itaque ;

quód etiam viri perfe&ti & (án&i non

to Kealinó P; Annibal Vitalis jutà-

ndus

je

poffirit di Viveteabfque peccatis Ve-

tus edifferuit , in ejus confeffioni. -

1

n

uird

ftialibus indeliberatis,quibus ineft vo-

büs pef quindecim àntios , neé

lüntarium imperfectum : minüs abí-

unüm quidem voluntariuim , pecca.

i 4

qué imperfectionibus ; quibus vo-

tum inveniffe. Inquies forte, h&

n

luntarium smorale nulium

ineft :

antuli

e(le extraotdinaria , & non nifirae

potlünt tamen cavefe venialia plene

fiffiüméà Deo concedi i Ità eftnon

y; nil

deliberata ; quibus ineft voluntarium

6«ines eapiunt. Yerbum hoc. ; fiee

Qu

petfeétum, & hoc nón tantum per di-

omnes recipiunt gratiam iftam. At

niste

ethti s(ed etiam per tempus lorigiuícus

nihilomnius

filentio pretereunda

f

lürm. Sic ( Lancirió áu&ore) Cardina-

hic non (ünt Yerbà (an&i Euchetii

o 0*

lis Bellatminus candide faffus eft, fe

dicentis : -Quantum. áppofuerimus. ad

ii

per feptuagintà novefn totius vite

diligeutiam , tantum — ile/ -addet. ad

gipie

fngannos nunquáni peecáffe delibe.

gratiam. Si nos ih noftrs a&tio-

ii

taté; Ludovicus de Ponte voto fe ob.

nibus extraordinatiam diligentiam

ii

ftrinxit, nunquám delibetaté offen«

& fetVorerii adhiberemiüs, fine du-

fnräf ;

dendi Deum, quod & perf:&e ferva-

bio benigniflimüs Deüs patatilimus

u

effet ; etiami extráotdinarias nobis

vit; id jutejtirando affirmante P. Petro

45 Cf

deSandoval, per viginti annos ejus

gratias largiri ; fi tametn- videret

rittlo

confeffiones excipiente. Quamobtem

ità

Hobis expedite; quia non-

venialia libere admitterites, & nun-

j qW

nutquàm homitii quidam defeétus

T

quàm. feétió cavere laborantes; malé

t

ad perfectum.

inultum pforup'

Undé

utlü-

hibi PAFFOCinamuxj illo textu : Sepe

3

usitie

;]

g

D

6

TRACTÁ

L

rUSs m

Undé bené nonnulli- citatum Pro-

lapfus ad graviotes nos permove-

verbiorum locum ità explicánt :

ant cafüs, & noftrum; promoveant

[

fepries ;' id eft, (epiüs in die cadit

exitium. Capillos fan&us Rüchatdus

hr j

compuniter juftus, qui evitandis

Abbas tempore decantande None fi

jb

peccatis non nifi ordinariam diligen-

bi preícindi curayerat , & hem!

AAb

tiam dat ; non veró eximié juftus&

vifibilis mox aflitit demon , fingu-

$16

fan&us; qui fpecialiter & extraor-

los refe&tos capillos fummà induftria

l.O.

dinario quafi modo ftudet. puritati

colligens, dinumerans , nec non pef

hj

cordis. Accedit, quód Corneliusà

ordinem conjungens, ut eos diflricta

reprafentarer Judici, purgatorii flam-

Lapide in prafato , & jam feepiüs

pepetito texrg TO ij die , delendum

mis faper caput. Abbatis comburen-

effe , judicet quianeque in Hebrao,

dos; neciganes fuiffent ming , nifi

vir fan&us , confeftim fa&ti poeni-

nec in Vulgata Romana , cgterisque

imprefkis habetur, nec ego aliquan-

tens, tum per fuas, tum per Fratrum

dó in Bibliis ità inyeni ; fed tantüm

preces fingulorum refe&orum capil-

lorum in priftinum fuum locum re-

ætä communiter. citcumferri audivi,

& in quibusdam Auctoribus i& ad-

ititutionem à Deo mikrgculosä,impe—

ditum teperi. Cave igitur, ne hoc

traffet.. Jam quid funt fingula noftre

Ecripture loco tuam tepiditatem &

minora peccata , quid noftra impere

venialia deliberata defendere prafu-

feGtiones & veniales quotidiani de-

as, minüs mortalia. O quot venia-

fe&us, nifi quedam paffionum ex-

lia peccata poffemus evitare, fi vel-

crementa, & noxii capilli ? quos,

lemus ftudiosé eorum turpitudinem,

nifi eos quantociüs refecemus, & ig-

effc&us & circumftantias confidera.

ne contritionis comburenus, demog

tes Si vellemus confiderare, quám

diligentiffim dinumerat, congregat,

fed

H

["

:

ló bibens caveat, ne minimam

ac annotat, ut ne vel unus effugiat,

fortituitó vino illapíam mufcam hau-

de'quo nos poft hujus vitz exitum

ria. Vah fam delicatus "eft. venter

apud füpremum Judicem truci imé

non accufet. Quid funt veniales no-

nofler, ut tam exiguum animalcu-

lum concoquere nequeat; & tam

ftri quotidiani defe&us, nifi foenum,

cruda ac cra(fa eft conícientia noftra,

ftipula & ligna, quz fuperadifica-

l ffi. li,

ut venialia, & utinam nof etiam

mus füper aurum & argencum, dum

fübindé mortalia, quafi cum rifu bi-

ea admittimus poft acceptam gratiam

lll

bat Mibigium pilum magno ftudio

& chatitatem ? Quid fant al,iuds

a. Keg.18.

offie extrahimus, & peccatorum for-

nifi pulveres tetreni, feu ipulveres

des cordi ftudio ingerimus. Scimus ,

nitrati , adeó , ut meritó dicamur, no$

quód Abfaloff capilli füerintin cap-

finum cordis noflri tot impleviffe

tionem in füfpendium , & interitum;

pulveribus nittatis , quot venialibus

& non advertimus ,' quod leviotes

peccatis ? Porró quid de nobis fiet,

i

-

PDE£ Á4NIMA PURGANDAÁ PÁKRS L €AP. IL €CONSID. I

&5

Ne

fi pulveribus nittatis , flipalis , &

piüs ; €o fürge ferventiüs ; Soli étes

peccatotum pilis ità fareinati, anté

niniimpii, && circà fuami emendas

t

. tribunal fuper(an&iflimi Judicis com-

tioriemi &quó minüs folliciti, cotuu«

7

f5

z

Tf)rm é

parituri futnus? Va nobis , quia peeca-

ent in malum fe 3utem im omniactu

a

p.16.

Vimus , vai nobis; quia ifthze opeta

acciraté cuftodiens, & foli Deo plds

np»

HApo6. 14«

noflra fequentur nos ; vae Robis !

€efe ftuderis. C?m cetiderit. mon eollis

$.16.

bhal. 26.

TU

quia smiuscuiu[que. opus , quale fit; ignis

detur : qia. Domisits fupponit enanutm

g

! CO-3- gyobalis, . Tonis probabit opera noftta;

[uam. . Cadit juflas. & refüsgit , &

trx&v

?i!;;u

nota hec , eolendiffime Lector , &

nonnufiquàmi etiatm gloriofiot eva-

um

eonfidefa, quantüm foleat oriti in-

dit fefürgendo, quàm fuit flando:

t

eendium , ubi pilos, ftipulam ,. aut

Angeli eff? noti poflumus, fed An-

fil

fosnum flamma vel modicé attingit

gelos ituitari debemus ; & liect eo«

(

quantutn foleat fequi eedium ürbium-

tum putritatem fiunquam affequaris,

aL

que excidium , ubi cumuluüs nit£ati

famdiü tathen nón detias , quam diü

caPh

pulvetis vel inodieá ignis fcintilla

eó$ ifhitari non defmasä

m

contitigitur, aft longé tamen ádhue

hottibiliorem in purgatorio fentient

imp:

CONSIDERATIO - TERTW

noüïz

exuftionem illa quotidianà. peccata

ïm?tlä

fioftra ; que matetiam levem voca-

j

De. Horrore onitnis [Zæ'n'd'dlik ó etcafit

fhnus, & id

4

w

o parum cnramus. Hae

fiis féccandis

"o

um

&onfideta, tuamque peflimam cori«

LÁNCEA TEÉRTIA

quOs ?

füetudinem epietida; que te ,. quo-

éunqué velit, perttahit ad. perpetran-

$i otulus tuus fcandalizat té , erü etim,

),&lg

&v proJiee abs te.

demot

da abíqué timore fninora peccata:

Mattb.rt

V. 9.

g

Confige timore carnes tuas , ut pet-

Udio fe gementem 4c diceti

fimiefcat animá tüa , velut ferfea

A

M

fem :. Quamquàm finguls

ag

exitu

transfixa lanecá , quotiefcutiqué au-

feptimanis — confeffionem depono ,

dit, ctiam tahtàm nominari quod-

inül.-

yclit

quamquam

meä

peec'ata

€unqüe veriale peccatum. Timce &

tis lacrymis deploto , quamquam

n

ofmlml

perhorrefce inodiea , wt eÓ tminüs

fheos Patronos multis ptecibus ac

liabeas, quó tfepides thagtia ; fiqui-

jejuriiis colo , eorumque interceffio-

rxdlüæ

Kii. 1$.

dem, ficut, qui fperuit modica, pau-

fiem inftantet iniploto: áttamen per

iil

ünt

n

?- ts'

latim decidet , fic. & divetfo ; qui&

tot jam annos in ifto vcl illo. vitio

fhodica cavet, in maágna rion cadet.

contitiuó Jáceo , in eademi fempef

ii

[A1

Sin vetó omni pofhbili adhibir

peceáta fuo; adeó, ut tiec Íciarm am-

yrde

cautelà, nihilominüs fapius etiam

i, fiee

no

pliüis emendationis remediun

mür)

ä& die cecidefis, rioli idcircó püfil-

toties itetáti lapfus tadicetm. In

prox'ie

]

p

lanimitate aut perturbationis tempe-

má peccandi occaftone conftitutü rfie

.

d

fiatc abíorberi, fed quó cecideris (a-

etiami non invenio , qui

a longe fum

j; I^

*

fcpa-

I

Jf

ïRACTArUs

IL

g*

feparatus à confortio pravorum hos

(candalum , & ad peccandum in-

minum, utpote aut monaíterium in-

citamentum , quia nequit effe pec-

catum abíque occafione peccandi;,

colens, aut in Patochia abíque fuf-

Pe&a fæmma degens Porró unicà

neque poteftfequi malum , mü prge

interrogatione ego tibi hujus mali

cefferitcaufa mali, Nunquàm profe-

radicem oftendo. Ediffere itaque mui-

&ó peccáffet Adam , nifi ab Eva

hx an & totis viribus (candalum fu-

fuiffet inductus ; ; nec unquàm ceci-

gxas ? Miraberis forté hanc interro-

diffet Eva, nifi à Serpente fuiffet fe-

ducta

^

ä

ganoncm ; eoquod non mernineris;

te legiffe , cffe fcandatum fugiendunm

Sic. caufa wenerearum cogitatia-

fed folüm, non efle fcandaium dan-

num , aut erit libertas oculorum,

[

[

dum. Scito propïerr..; faltem amodó,

aut inhoneftas colloquiorum, aut vi-

&qué effe . preceptum fcandalum fu-

rus le&ionis, aut ufus focietatis, aut

f

gere, quàm ptohibitum , fcandalum

defe&us occupationis, aut inglüvies -

K

dare. Adeó, ut non folüm fit vezum:

ventris, aut nitmis tractatio mollis ,

li

Va bomini illi , per quem fcandalum ve-

aut phantafia fpecies depingens, aut

fi

Mat

h.

19. . 7

nit. Scd etíam , v& homini , qui tol-

mnemotia viía revolvens , aut intel.

[

le&us naturg arcan& cufiose inda-

h

lere fcandalum negligit. Verüm enim

vero , nolo, ut hic mtelhgas Ícan-

gans; aut te inducet carnalis triftitia,

j

dalum in rigore (cholaftico, prout

petens refocillati ; aut turpis petu-

D

defærm.tur

quod fit di&tun vel fa-

lantia, petens fatiari ; au£ cutiofa

d

&um

mæbs.ns alteri

occafionem

ftultitia, petens expetiri s aut depra-

lh

ruina fpmtuaha, fed fümendum

vata affe&kio, petens gratlfigarl. Et

at

eft hic . fcandalum; ;prout eft inductio

quid in hifce remedii, nifi ut fumas

h

übi lanceam, & erpas oculum, qui

ad malum, quo feníu ;

quidqux& te

p

iaàd malum inducit, aut allicir,

aut

depradatur animam auricilas , qua

r

nifi

etiam X bono rctrahit , fcandalo tibi

aditum fubminiftrant furibus ;

üt,

eft. De hoc enim -fcandalo locutus

ut projicias abs te librum te (canda-

n

cf'c Chriftus , duim ajebat.. $; eculug

lizantem , familiaritatem tibi nocen-

Ht

us jlöünddli eat (e , erue eum

übi

tem , puoüzatcm diabolo faventem ;

pam

utique claré vides , Dominum non

nx(i, ut ventri abícindas pabulum

'llqr

lauturm , cuti pulvmar molle, phan-u

dixiffes fi ocalus tuus prebuerit al-

j

teri occafionermn cadendi, tunc eun-

tafize co&uraa , momotia ïefïr«xm-

At

dem effe eruendum;

íed fi oculus

neg , intellectut curiofitates mfht:æ

9

tuus fcandalizar te. Ejocigitut nota-

vites.!pe -talantig motus, flultitie in-

T

to, jam pcrluflra univerfà peccata

&m&us, aíf-&tioni accen(us.

Imo

Ts

füme tibi mortificationis lat nceatm,

tua, & fingulos lapfüus tuos; & ho-

;

rum indubitantef omnium;, inve-

& radicitüs erüe triflitiam , etue pe-

jl

niens , principium fuifle aliquod

ulantiam ,erue ftultitiam , etue ftu

!ïre

ti

—R

"

DF ANIMA PURGANDA PAÁRS L CAÁP. II. CONSI,-D.' ul.

g5

ti 4moris affe&um , tolle de regno

candum inducunt. Imó veró , et.ä

tuo omnia ícandala. Regnum Dei

Chriftus centies & centics pro te mo«

dicitut. Ecclefia prefentis tempotis;

fetetur, tamen non falvarct te , fine

2

Kegnum Dei dicitur & quivis homo,

te ; tamen non fores abfqué peccato,

prefertim veró juftus. "Tunc de hoc

nifi velles refecare nutrimenta pec-

E

regno omhia ícandala tolluntur ,

cati; quia hoc conforme cft eterna

c|

gquando abícinditur, eruitur, & pro-

fapieng , ut neminem in perpetua

jcitut. , quidquid animam fcandali-

dilectione ad falutem (ufcipiat , nifi

zare , aut ad lapfüm permoyere va-

quem in odio peccati invenerit ; at

o

let , five deindé fit intüs, five fotis

peccatum non odit, quifquis peccandi

fiveifint fenfus ,. five affectus. Haec

aníam admittit. Commune ac tritum

h

Vi

eft flultitia mortalium : .golunt pec-

eft : Charitas incipit À feipfo, fiergo

ay

care, & cauíam peccati volunt amas

tam. feyeré

tohiberis (candalizare

?

re ; mgrderi nolunt , & cum ferpens

proximum , multó ampliüs prohie

vid

m

)h'l&

te cübare poffünt ; fe lapíos effe, hoc

beberis fcandalizare teipsü. Miferere

,a

folüm fciunt , quà veró ansá ccci-

animz tuz , & noli fcandalizare eam,

derint , hoc ut plurimüm nefciunt,

nequé per libertatem oculorum , ne-

jd

o

nequé Ícire cupiunt » fua peccata de-

qué per fcurrilitatem fermonum, ne-

plorant , non tamen eorum radicem

(iti

qué per admifflionem imaginazia-

19dagant ; (ed quomodo tales eradi-

num, nequé per curiofitatem fpecu-

p

ii

cabunt peccatorem flirpem, cüm ig-

lationum, nequé per quicquam aliud,

forent radicem, ad quam ponant fe-

füb quo for(an laqueus fcandali latete

-.

liiepra

|

Í

cutim. Bona eft quidemoratio, bona

poflet.

Vade poft sne Satana ( ajebat

jejunia, bona funt San&torum fuffta-

Chriflus. Petro mortem Crucis dif-

Matt. i.

fums

gia ; fed , quemadmodüm pro recu-

fuadenti ) Scandalum es snihi , volens ditan

,

peranda fanitate. corporali non fuffi-

te inftruere , quód debeas poft terga

! quä

cit, optima adhibere quaque medi-

mittere ompne illud, quód vel ad pec-

jifi

camenta, nifi egeretiam ftudeat cvi-

catum allicit ,. vel à bono retrahits

n

tare edulja fibi qugvis nociva ; fic

alioquin enim non diceris, veré ter-

ïoCun

b

paritet, haud fatis efk, orationü, jeju-

a dare peccatis, nec projiciet Deus

4

g

niori4: fe duntaxat armare remediis ;

pofltergum peccata tua. — Inftruere

Bulum

pifi quis infüper fortiter yitiorum

te voluit Salvator , quód debeas ve-

nutrimenta revellat. Fruftr forté dee

p

lut Satanam fugere , & à terepellere,

dogrlQ

yoras totam apothecam , nifi ab(li-

quidquid wel provocat ad malum,

ifit

j

nueris à certi generiscibis & potibus,

vel devocat à bono. Imó magis,quia

s n

ques Medici peritia neceífarió caven-

diabalus aliter homini nocere nequit,

j

dos pra(cribit. Et ab(que effe&u forté

nifi peranflrumenta , humang pet-

cat

inclamastotam coeleftem curiam, nifi

movenda naturg idonea. Pro inftru-

y r

flrenu? reícideris ea,, qua te ad pec-

mentis diabolo: ferviunt proprii cu-

l

Irail. M. Pars L.

jusli-

u

t

od

s

o

T £2 TTur ub

/ .

juslibet fen(us, riembras extrarie&qué

odiffe tiecdüni iticepetit ,. Quiíquis

creatürg ; & hinc toties demonem

poft terguni muridum riecdüni pro«

jecit 5 nam. & ipíze creaturé Déi in

devicifli; quoties ifthec inftrumenta

p« 14

projecifti. . INeceffitateni. autem. &

edium fdäæ fü.-nt' $20 inï tentation

n .

: ys l!.

preceptumi ed proiiciendi , profecte

animabus bostum ; c» in mü[cipulami

si

feícire nequis , nifi intelligere nolis

pedibus infipientium. | Fateót ; impóflis

[

Verba. Salvatoris dicentis ; $2 octiius

bile effe ; non offendere Creatorem

d

inharendo.creaturis . $. "fed. necef.

j

£uus fcandalizat te , evüe eum, C pros

[

jice abs te — Ecce tibi ! quid clariüs,

non eft ( uti tepidi fingurit laboretii

[/

quid chariüs homint ; oculo in cor-

in ptacepto ) exire eX hoc tiundo;

.

n

& fepatati à creaturis corporalitet ;

gote ?- & tamen effodieftidus eft ocua

n

iuspotiüs , quàm fultinendus lapis

fcd füfficit fpiritualiter; INám ficut

[

d Deüm fion acceditur pedibus; fed

éffenfionis ; & fi ad evitándum pece

cátüim: ità tiecefsé foret, non tantüm

affe&tibus, ità & à creatüris recederi^

motaliter, lioc eft, perfrosnum mor-

dum eft fpiritu, nori fetnper corpofes

A

tificationis, fed. etiam: phyfice,; & in

nifi tutic; ubi nec neceffifas itripefat;

&

ipío cffcétu, expeditet magis demere

tiec cliatitas adigat cteaturà ufi , au£

cutri ea verfari. Licitum eft creatura

Qu

grin profund'um fnaris, quàm anime

i

fag pratbere (candalum. .. Porzó ne-

üti, itá tatuen , ut utamüf, tanquárii

tiori utatuut

2

itüftar divi Betüardi, rj yjt4

cefsé fiaud efl ,. & ideo' licitum non

3

f

cgu,i,aliqtim&o Oleüm pef errofem Íi« oj capui,

efi., ut abícindas ranus vel pedes

ii

per feparationenr matüralemi s. fed

bi propiriatum loco aquz bibit ; tie&

y

pracipitur folüm , ut hoc fiat perfe«

ptiüs errotem cógnovit , donec à (üs

&

pervenietite, inünéta labid abfletges

parátioneri moralem. - INecefsé non

m

efb; u£ exeas ex Tioc tiunido cotpore,

fc fuerit admotiitus. — Similia lege$

fod (üfficit mente;

Licitutn. eft &ibi

n

pluta iu vita hujus fánétiflimi viti,

W

in-lhiac peregrinatione folo: corpore

ádea , qu& exuperant omriem fens

y

eonftitur ; modo' cogitationie & avi-

füti , plené abíerpti ; qu& ütique

ditáte in illa aterna patria convet(ce

fion tuditáti , fed abundanti ejufdcfri

tis. . Üindé hic aliquid tepiditatis pa-

fan&kitati ad(eribes ? fi tamen rion

fronis coricedo ; INecefsé eft ( ajunt )

iggores, quód Bernatdus fié, quem

üteXeatexrhundo , quifquis vult

( tcfle Pecro Canifio ) ommes merità. ..

c» revéreantut 3 quoye dnó —

;;

vita adeo immaculata incedere ; quia

fil/äiþidnf P

in hoc mündo omnia lutofa, laqueif-

[/:

cino meliüs [cripfit Aut Vixit. 3

- Qui.

qu& tepleta- ; quod nec ego inficias

( tefte Dionyfio Cartlufiatio ) nori .

ïi

folitti faá fani&titate ác fapientia do»

eo, fed ultto' cpnütïedr',. duod nemó

poflit elfe extrà plurinia peccgra, nifi

&rinà totam illufttavis Ecclefiam ,^

elit effe extrà mundurm.

Libenter

fcd 1nurido quafi toti aured invexi£

ób fanétis

fateot, quod. peccata fügere aut veré

fethpora ; | cujus fiofrien

;z

. fnoniáffi

N

9x

DEANIMÁA PURGÁANDA. PARS 1. CAP. 1. CONSID. 1.

-

mobiam ac figgularem fapientiat

magis audifli vocem focis , qu*?*m

p

adeó in univetío Orbe celebre fuit,

preceptum Domini ? cur non dixie

n .

"h

ut Gofridus vite Scriptor clariorem

fli ei * Mulier fcandalo mihi es, quia

773

[ V; Iïl

fuiffe , credat famam Bernardi famá

non fapis , qu& Dei fünt. Similiter

Vi

excufavit fe mulier dicens : Serpens

Salonionis, Negue enim ( inquit ) fatá

p

eredibile ff , Salomonem illum in emni

decepit me, & comedi , & hoc verum

Yi

gleria [ua tam univer[alem Qrbis obtte

fuit. Aft ó mulier : cur non refpon-

«

nuiffe favorem , quam bunc in fua bu.

difti ferpenti

:

.

L

Vade retró . Satana ,

jfett

snilitate. Im) verà difficile omninó vide-

fcandalo enirh mihi es , fané non et-

j

CAp. $.

vttur , ex bifloriis aliquibus inyenire ho-

raffes, fi ità dixiffes : Ecee, ex pro-

üi(er j

minem unum , conver(antem adbuc eum

prio ore judicaris : Pracepit nobis Dette

fcit

Gemtf.s.

hominibus, in univer[a terva tam celebre

(inquis) ne comederemus , & ne tane

lj fC

e» amabile obtinsiffe nomen à Solis ortu

geremus illud ; Nam, fi fcivifti , effe

;edeti

€* octafu, ab Aquilone &* Mari. Hac

periculofüm lignum tangere , ctiam

^»otei

in Laudem fan&ti Bernardi, qui à Sa-

non debuiffes jgnoráffe , eff pericu-

tpcf'iäg;-

qu

cerdotibus multas calumnias , oblo-

lofum idem afpicere ; quia poft vi-

!

cutiones ac perfecuriones fuftinuit,

fum vehitur ad tactum , poft ta&um

at

eoquàd corum ulcera per fanam do-

ad guflum , poft guftum ad efum.

ii

&krinam fanate laboraverit. Tam veró

Portó labitur quis ex nobis , & ne-

Aiatd ii

redeamus ad nofmetipfos, & ex ani-

quaquàm accufabit füam fociam , id

T

j

a n

mo nobifcum expendamus , quàm

eft , fuam petulantem carnem , fed

lif,* næ

procul diftemus ab Evangelica dce

potiusaccufàbit Deum,aut Adamum,

jcalle

é&trina, utpoté, qui non raró malu-

aut faltem , velut Eva diabolums

Non dicet : cato mea, & fenfüs mei

yge

mus atime nofirg periculofiffimum

iil

mottis fcandalum dare, quàm oculis

furrexerunt contrà me, quia neglexi

yi ff

l

unam curiofitatem , auribus unicam

eos abfcindere cultro mortificationes ;

Im kn*

yanitatem, guftui unicum cibum, aut

fed dicet

[I

L]

Deus non dedit mihi re-

gtque

unicam dele&ationem denegare ; &

fiftendi g

tatia

^

-

m, non poffum refifte-

t

in hoc.fimiles fümus nofttis proto-

re propter fomitem peccati Origina-

parentibus ,

yi maluerunt fe invi-

yniil

lis, graviratem tentationis , & fragi-

;

i

cem fcandalizare, & morti fübjicere,

litatem humanam. — Et in hoc mea-

?

4

quàm ab unico duntaxat Paradifi fru-

dax es

ctenim gratia Dei tibi non

&u fe cohibere , fumus tamen illis

jj P

defuit, te preveniendo ; fedtu gratize

j Q

longé adhuc deteriores in noflris ex-

Dei defuifti eidem cooperando. Im-

culgtionibus. Excufavit fe Adam di-

;j

pellit quidem hominem ad malum

cens : Mulier , quam dedifli mibi 4d

fomes peccati Originalis magis ta-

j

(ie

eltit

fociam, dedit smibi de ligno, C comedis

men nocct fepetitio peccatorum a-

& hoc verum fuit. Sed 6 Adam cut

gieil

Cualium. Ex proprio aliquandó ore

Ron projecifti à tefociam tuam ? cur

judicaberis, eo ipfo enir, quia fcivifti

n

2

naturm

.

T

i

X

9i

faerá4rÜSs iL

siatüram fuám infirmiam , debuiffes

- fuá tari citó expedire ; opottef iti«

cavere fcandalum , juxtà illud : vi-

tefeà populiim fat dili exfpe&tate; fi«

dete ; ne& cóntemnátii; feü fcándalizetis

nità Mií3à ; cüini carie ftió fecitant

uüuth ex. bi pufillá. Fateor : magna

Brcviatiuni, cufm eo quippe in pfata

ä

exípatiantuf ; ámtiemi obaibulánt;

[

eft fagilitas humana , longe tameri

adhüc £iiajot eft mialitia & prefum-

;

inodó emutiunt ex Breviario ühufii

[

ptio noftra

»

P

Adeó , üt À vefo nori

áut altetuíin vetfümi ; £nodó rütsus

D

ettaverit, quifquisdixerit, Deurh mio-

in ámfiefii projiciünt bacaluim , fná«

l

derno faiculo longe facete tiiajora miz

gisattetiti ad carietii riatántei , quatri

j

tacula quàmi fecetat olimi in primi:

"'ad verba Pfalmorum; . Hác pfeclara

ji

i

tiva Ecclefia. Narm ir ptimitiva Ec-

ófatione fed potiüs fecreátiotie fini«

«lefià , homiries fugerunt ii vaftas

tá, ad pr&patatafn fe conferürit mefi-

[

folitadities ; iricoluerurit Ípelüncas &

(ári; abi v vel ipfis fcutülis, fi forté

Ü

cavernas petraruti , induerünt faccos,

€ibos fion ex ómfii parte ad güfturti

h

carnefr müaceratunt continuis vigi-

conditos prepotiunt. O quoties ptà

í

x x

i

lis; itiedia, frigore & nuditate; &

poenitetitia tetfatii ofcularic

ogu

Dtüf 5

ü

tatnefi cárni$ Certamifià inágna ba-

taitiet(1 füio Domitio fint centuplümi

li

buerunt ; quiftiimó tionnulli ex eif-

inocentiefes. ti tnefiía édituf pe£

UK

deni ceciderurit. Hodié vero dor-

teimpus & liofas ; voratür üíque ad

t

tniunt in le&is mollibus ; prárident

fatictateir, potatür u(que ad ebrietas

hi

L

n

^

in

2enfis ópipáris ; abominantu£ ci-

tetri,vel ( fi forte tantürii eft de coriis

H

licià, portantes itidufia delicátá; curri

inuni) ufque àd crapülan; — Pinità

G'maf:&

y.bh

ji

fnülieribus coriveríantur liberé ; &

filefisà ; fequitur coníücta fectcatio;

hi

cum eis vix noni iti eódcfn le&o dor-

ju& utitiatm nori effet talis ; qualetm

j

tiünf , his táfiieti nori obflantibus;

vidit Abimelecli ifitet Ifaacüimn & Ké«

"

Volunt videri caftiffiini ; viri per-

beccáms — Següitur fornnüs pometi:

ji

fc&ti, rnagneque columna Eeclefi& ;

X

$5

* £

"

diánus, liaüflus vefpettinus, deatnbu-

Hhóc cette eft tifa

d

1

le

155 Ocu

lis tios

latio anterneníalis, Coéná obdorini«

?ï

fifíis O fi vellem hic quorütndatti

tio ii crápula, & quidetri f&pilis áds

j

- fiic (cdendo àd mieiifam i ut adeóquE

Clericotuim vitàni ( iallemi dicere

petpetuam mortem ) defcribefequàm

à coquis & foéminis Veflibus exui;

frürabilia debetem adducefe ? pauca

& leéka itnportati debeant; Aimábo

untaxat tángatri, plurimis ob ftarüs

te ; Qüis non Yidet ; liofum vitatri

feverentiatn tedlis , hiec eft quorun-

'iücliori jufe diei Vitath: beftialem ;

dani diftributió temporis : Poftquám

quàm cleticaleim ? & tartieti ipfi (quod

&dituus fecüridur fignufn ad Miffatüi

inefitó tnitetis ) ià Vivendo fibi if-

dedetit , futguhf , vcftes induünt; (c

fepr&henfibiles elle Videntur. INafil;

ä

lavant, & fortaflis unutm Pfalfnutn

übi ( ait fioniüemo eX fimilibus ) de«

ptó accefTü recitant, & fi non poffunt

n in

berem me reum agnofcere? no

Bre:

DÉ ANIMA PURGANDÁ. PARS L CAP. II CONSID. IIL

33

t

[

cotiquetendo coritrá proptiatri fuam

-!

Breviario, eoquód notabileni patteri

uf

faltem ftüdio norn orniferim i nec ir

iattem : Tu cauía es eterna darri-

"

fnenít pet láütitiai ; eoquód hanc

üátiohis mes, quià me ad ftudià ap-

MT

'pfaca

knihi hori fáciani infltui ex fütto vel

plicafti, atque ad füfcipiendum hune

ilitt

tapiria , fed ex propric ftipendio , &

infelicem flatum iüftigafti, O ütiriari

jf

€x bonis per fünctionies Paárochiales

egifferi potiüs agaforiemi aut exco-

"

áccedenitibus » nec milii ad. culpaim

fiatoferi ; quàm infeliceni Sacerdo-

itiputabitur ; quód cibos ád jánuám

temi. Ecce ifti fürit fru&us, quandó

qui

projecetimi ; quid décet me ttaCtari . ad factós Ordirics nion ex Spiritu fan-

d

jixtà decentem flatum mieum ; &

&o ; fed ex liümário fefpcétu auttet-

e lt

üon more fuftici ;; comederitis firie

ferio affc&ti ácceditur ; ifti fufit frü-

Ll

fale; fitie ttielle & abf&ïu'd orrini cori-

&us, qüandó in facerdotali flatü of

o

dirriento ; &; quis inihi cfapülam &

Citànter viVituf ; quandó pef con.

d

jócatignefn vitio Vel peccato dücet;

- femptuni cülparum iinorum Vià à

£ürri ütraque fit rieceílaria ad pellei-

peccatà graviorà ftefnitür ; quandó

icj pm

i;üntüf;

das rüielancliolicás cogitatiohes ; eX«

üor indefinentüf vivus portátur in

lilafandam Hatüram , óé ingeniüni

pectore peccati horror ; quandó ànie

züpïiiüä

T

tXcitaiddri; Nihil piofectó mife-

iné Ícandalumi & anía labendi pr&e

tiüs lhomine docto , viam perditio-

betür. O tili in Abfalom, 6 arniciflimé 5 pog j$,

'u[flue Ti

fíis ámbulante , quia ómtüi fud fcient-

Le&or quaft à fati volubri fuge peteas , 52

ao

".

tià nice «ó cellimat ; ut poffit dif-

t4 ; Fuge non tántüra rnágna , fed grj; 5,.

fiia d

püiare conttà Dominum: Tuüe mi-

etiarn mininia ; füge non tántüm pece y, .

«t "

feris ; li tales i gráviffumia & ápet-

cátà , fed etiái omne id, quidqui

tilimàá peccatà tadeie confpexetis?

áütád peccátuiti prole&tat, aut pee-

i st

nk M

t£ó cete neütiquami firór. Si enim

€ati fpecieri prefefert ; h:glü'd fecüs

püblice iioà conftiüderenrüf , num-

àc gállinarümi pulli , qui ieftivo Sole

l

jorici

jb

üámi füui éiroremi ágiofcetent;

depictam ii tefra àécipittis ümbram

ed ferüpet ià (ua beftiali vita; veluti

canlpicientes, protinüs clamitare, ad

jior

lürocéntés fperbitent $ fola publicà

fuam miattetm Cdnfügïeæ, *efeäue füb

us

í adcöqü'd

€onfüfio quoründam áperit eculos;

- ejüfdem alis abícondere. Fac tu fimi-

üt cognoícant , quód Deüs non füe

litet, & übi ümbram vel occafioneit

-----

us dU

ran

do,

ftieat claudicantes i düàs pártes.

peccándi advetteris , claina o

Ani

Quarnvis etiati faciléaliquem inve-

füge geimerido àd eüm , qüi (empet

n Viïam

fiies; qui pet ápertiffimà quoque cti-

patatüs eft , te congfegare & prote»

4fidetti

füinà nón tati humiliatür, quàim in.

Berté , qüemadmodüm gallina con-

pf (

flatüt , ádcó , üt cóntemnát Süperio-

. Bfegát püllos füos. Kurinare tecutr

jf

tütà cotteptiories; cerifeffafiorüm ád.

quid faciant homiites tempote peftis!

í N

tonitiones ; pafenturm plofatüs &

ceite titalütit dorinite ábíque infedtioe

)

freces , inllat deíperabundi forcé ità

.J oVe; quäm

iiis periculo fübgffi

fgidb

| p

j

petie

W

ia

p4

TRACTATUS IE.

periculosé fefe mollile&o commit- fugies.

In exemplum tibi flatues

tere, in quo jam plures pefte obdor-

Abfslonem, qui poftquàm fibi currus

fecit & equites, paularim captus ett

miiffe (cruptur ; malunt frigidà lym-

phi & rancido pane fine pericu

l.

[6,

ambitione , mendaciter dixit, fe reddis

contehti yivete, qn

amc

um peticulo

turum vota, cüm moliretur bella ; fed

vix mifer in rebellionem fürrexit,jam

fapidiffimas dapes fumere. Fugiunt

infectotum lueque laborantium col-

rurfüs in perditionem cecidit. — Sic

loquium,confortium,anhelitum,con-

non pauci Ke&ores Ecclefig ; ubi fe-

tactum afpe&tum , omnequé com-

mel procurrandis fibi curribus& equis

mercium , ne cum infe&tis infician-

fuum animum dicaverint; fenfim it

avaritiam , ambitionem , & cupidita-

tur: En ! ranta cura habetur , ne

rem miferé prolabuntur 5 & adhuc

putrido corpori przbeatur,caufamor-

tis! majorem procul dubio habcbis

miferiüs, dum minimé putant, velut

altera Drahomirs in füis curribus&

pro animátuá , fi tamen credis , cam

pluriseffe corpore. — Libentius pro-

equisad tartara devehuntur, — Sicfi-

cul dubio dormics faper duram hu-

militer multi; pró dolor ! Sacerdotes,

ote quidem promittunt vota, corde

mum finé periculo libidinis, quàm in

D*

mollile&o , periculum fübiens ma-

veró cogitant mala, & op

ere advet-

i.

culande puriatis ; libentius affide-

ss Denm machinantur bella. O fil

.

&

mendaci

, etgóne ignoratis , quód

À

bis menfee fimplici finé periculo ex-

)

il

ccdendi, quàm meníz lautifime in-

"

meliüsfi

1

t,prom

iffa ;'iünguäm faccre,

f

fitu&a.

* À long? fugies & horte-

quàm femel faéta negligere ? INoli,

bis,nontantüm malorumconfortium,

obfecro venerande Lcétor, horum

j

fed ctiam reipfum , adcó ,ut nec au-

imitari yitam , ni velis Ábalonis imi-

j

ü

dcas teipfum afpicere vel tangere,

tari mortem. Tribus ille lanceis mortj

j

in pradam ceffitribus ru hiíce lancets

r

claudens perquàm feduló januas fea-

füuum,cuftodiensqué thefaurum,mox-

moertem zternam evadcre poteris.

] J'P!fm L

qu£fine morá avertens intelle&um,

PorrectasáChrifto aliquandó fibitres

ïe ;,

Lbi forfan phantafie domicilium ad-

peracutas lanceas Beata Margateta Sa-

yerteris infedum , facies tempore

baudie duciffa gratanter , ac humi-

tcntauonls ?- qUOd temPOre beul ?' Hem

litet , ac gaudentert fnfcepit, nihil pet-

horrens , etiamfi cerneret : Prime —

affolet , quo quamprimüm fama ap-

propiuquantem hoftem annunciat ,

aureis infcriptum charateribus: inju*-

ä

actutüm quivis inermis fuas reculas

riz multiplices; Secunde : morbi ma-

[

compohens fibi de fugà profpicit :fic

ximi; Tertiz crudeles hoftium pere

fimiliter, quotiescunqué animadver-

(ccutiones. Trestibi hoc Capitefpt- —

tis, quód hoflis feu tentatio jam im-

tituales lanceas porrexi; prima in--

pugnet feníus aut phantafiam , proti-

fcribo: omne mortale peccatum pet- .

;;4

nüs intüs recollig*esä, ad interiora cort-

horrefce conftanter; Secundz : omne.

veniá-

m

DE ANÍMA PURGANDA PARS L CAP. Ílf. CONSID. L

NS

Vetiiale-éave diligenter ; tertiz omrie

fotein iflhac tibi necdüii fufficiunts

Iu

periculum füge vcelociter. Hanc ita«

- Lege Ducefii peccatotui, Lüdovici

)d

que £ripliéem timofis Lanceam fenis

Gtatiatenfis ; Lerriam omniüim ma-

:ddl.

per tuo cordi pfofundeé infixatri tes

lorum , Francifci Árias ; ex PaulG

;l

ficto ; tanquatn gnarus , quod non

Segncfi totám fccütidam partem Ho-

ptocul abfit à porta Inferni, quifquis

ininis Chriftiani ; Coriciones Angeli

j

oit

€átet horrote pececati. Sin Yetó ad

Marie Marchefini ; v"ulfgö,*! Geiflo

iheutiendunr falütafe& peceati hors

licbe? JSerolo / & alios;

b

t

€qu

1 [

Ydit

QCAPUT TERTI'UM

T

Loth exiéns à $odomis.

vd

V

blb&

tlariquatii uf certiüs tfadatur, — lis', nieceffarió emóritür ; per fugarm

Sici

Pentapolitii effe igne confum.

Vetó oinnis &i tiocendi via abfcindis

doté

ptani , ptincipaliter proptef — tuf, & fic fernper à riobis füperatur s

cord

€ótcubitum fnariutm cum mafibus;

dv

ültinus tamen iodus c&teris prá&«

fühilominüs, nullatenüs dübitanduri

flare videtur, quia, quo quis eft ab

0fij

éft ; quin ille quinque civitates per — igtie refriotior, eó cft à combuftione:

(1110

ália quoque gfaviflirna fcelera fibi

fecürior. Sitniliter difcüirendum eft

facth

fhefaurizaverint juflam irám Dei;

de igne füofali, eü de igne lafeivis,

Noh,

quod ex eo patet, quia Sódom& (z-

lmprimis enifn extinguituf hie ifi-

horum

39

pius ta

m p

ópuli ; £uri1 civitates ob

ferrialis igfiis pet orationem qu& eft.

qis if

divetía crimina comiparántur. Pra-

velut aqua cóeleftis feecandans fpitis

!

fe*fzxim Veró dotninabaritur iti ill4 fe-

tüm, & fuffocáns carnales flaminas;

ngwïf i

£iotie Vitia eattialia ; quod indicavit

Secündó debilitatar & quafi emoti«

AUSI

; i

à; Peiri a, an&tus Petfus diceüs ; 7uflum Leth

tüf per jejutium & vit& auftetita-

l

6[;1([65

* 7.

eppreffum. à nefandotum injuria, ac lu«

fem; nám , qüefnádinedüin pet güe

u

