ömnemc)]ue 'Ventr'is curani invehan-

quot hodié teperiuntur Sacerdotes,

tür ; omiffis multis aliis ; áudiantur

qui anté prandium vel propter nume

e

& mniente volvantur tantümi paáucá

inos , Vel ex atidà quadam confue-

Ll ll

tüdine bibunt Calicem Dotnini , &

fati&torum Patrurii àc Doctorumi te.

qm

fimonia, Ebrieras ( inquit Áugulftis

poft prandium calicern diaboli ? quot

elit

láü giad

j &

Serrn.

nüs) eff bandus demsn, dulce venenum,

fünt , qui ideó patticipant de menfà

Juave peéccatum $ quam , qui babet, fe-

Domini, ut ácquirant, quod experr

pl*

dant in metifar diemonierum ? quot

jne

ipfum ton balet $ quam qui facit , pece

tatuii ion facit , [ed ipfe totu &ff. pét-

fepetiuntut , qui, poftquàm per fuas

Inev

£atuii, Ebrietás à fan&to Bafilio VOs

ebtietates pfzcedente nocte egere

jf

Catüt demón voluttatius, malitia inatcf,

perfonam diaboli , non horrefcunt

eDie

THotril. iá

yirutu inimicd. — Fortem virum reddu

mané ápete petfonam Chrfü ? &

du

igiavuti, e teinperante facit lafcivum.

quidem adhuc vaporahte ac putef.

nl

ebriti4.

i

füflitiam ignorat $ prudentiam extin-

Ccfite eotum guttute, Quod optimé

g

advertit Pctrüs Blefenfis , dum ait:

d

gui. Quid quafo [unt elr ( petgit

Epifia2s.

4

idem fanétus Patet') aliud, quam gen-

Repofitum fuit. pretiofiffmum illud. Cor-

j o

titii idola? oculos babent & non videit..

pus in fyudone munda, & in monunenta

Ebrius à fánéto Josnie Chtyfoftomo

sovo : ifle auteim in ore , adbue potü

h

dicitut. demón voludtarius , mortuus

befleyno fatenie , & in fentina Y

entrits

Hómil.55

f le

[

] ^

Anihátui ; inérbui veniain won habens,

adluc prasedente crapula. aftuante de-

cfræ-

so pep

rHihia 6xtw[atione caren$ , commune

iergit cum , i

É

n quem Angeli pro[piseve

:

luini

t ámplius

.M

getteris tioftri opprobfium $. &bi ebrietas

Cóncupifcunt ,

iNon auditu

$

i

illic diabolus , ibi turpia verba $ uli [a»

hodié os auteurn dicetis :

Nibil eft ità $. Chryf.

a

brietas , & laf" fuper

X n

turitás , ilic damones choredó . agunt.

damoni amicum , fitut €

-

&yia, qua efl mater

enmii

i vitiorum $ Mattb,

e(llith

15 Regul, Omnes (ait Hieronymus) qui ebrieta-

Anió omniA auteth

yitetut. & Clericis ,

i Jl

Monacl, tetn feciantur, fili Belial vocantur y quia

quá

t

n

$

m

168

YT TATUS IVP,

quá oncnitti peccatorum . vadix. ac ntie

hzbeant, qui teje&o labore, negle&tá-

trix eff. Daemones, pró dolor ! hodié

que tei domeflice curá , totos dies

de Chriftianitate minimé pelluntut,

n tabernis intet. poculorum cetta-

fed potiüs introducuntur, foventur,

mina , nicotianz fumos, lufuümque

ac eis ubifiuc locorummagnifica teme

acrimoniam tranfigunt ; & à quibus

pla eriguntur ; ram fi juxtà fan&tos

fetáà. noécte domum tevertentibus ,

Patres ebrietas & ebrij funt demo-

reter fulmina &p verbera , nihil

nes, tot fine dubio erunt demonum

aliud exfpectandum. . Mifetum fané

E

zempla, quot hofpitia ; quia vix ul-

eflac milerandum profe&tó, fi prop-

lum invenies hofpitium , in quo non

cer matiti bibacitatem cogitur rancido

n

itatut ebrietati , quód idem eft , ac

pane carere. , aut cum íuis parvulis

M

factificate demoni.

JNumeta jam;,

.

ofliatim mendicare , que eidem ante

hi potes, hec demonum delubra, &

paucos annos amplum contuletat

bibonum receptacula vel in una ci-

dotem. Tabernz, taberng funt, qu&

vitatc, & tafnen de novo erigendo-

extinguunt. amorem . conjugalem,

:£um necdüm eft finis. INovas tabet-

fübvertunt- pudicitiam virginalem,

nas indies erigere acconflrüete etiag

frangunt difciplinam militarem , de-

ipft Superiores & terratum Principes

formant gnilitam) clericalem. — Ta-

non definunt , quia manus eorum

berna (unt, que mores cortumpuht,

aruetunt pre inopia. Inopiam pre-

tempus corrodunt , pietatem- impe-

tendunt, ex aliorum ebrictatibus &

diunt , caritatem inducunt, unionent

peccatis queftum quarunt , ut ipfi

confringunt, maríupia evacuant, Vi»

divites fiant ; fubditis illicia & rctia

res enervant. , conícientias onctabt,

ponunt, quibus ad incitas redigan-

talenta delumbant, mortem accelc-

"

tuf , ingenti fuarum rerum ac.ani-

fant

3

3

qua tedium generant ad la-

narum damüo.. O preclarum met-

borem , appetitum ad otiofitatem,

cimonium ! confiderans cjus effe&us,

nauícam. ad divina , animum ad car-

nefcio, an dicam, ufürd€meliüs ; indé

nalia, horrorem ad poenitentiam, &

enim proficifcuntur potiffima damna

vigotern ad paenitenda, Horum oim-

rerum , potiflima peccata juvenum,

nium profe&ó malorum fidclis Mi-

potiffima mala conjugum s indé in-

nifter eft, quifquis ebrietati miniflrat,

fet conjuges oriuntur tot emulatio-

& popinarum eft auctor ; fentient

nes, tot fix& , tot diffenfiones , im-

tales in. noviffimis, quid fit ejufnfxodi

precationes, verberationes , detefta-

demonum templa fundare , fcele.

tiones, blafphemig, odia , adulteria,

rümque fcholas erigete. Fruftrà erit

uxoricidia. Taberne , tabetng funt,

tuüc eorum excufatio ; ad p'q,tandunï

qua tot Matrimonia mifera faciunt.

& helluandum neminem coégimus,

O quot uxores cum.füis parvulis

libertatem cuivis reliquimus , potuit

plorant, quafi vidug, eoquód maritos

quivis cauponas iggredi , yel non

:

ingrcdis

w

DE ANIMA VPURGAND*A PÁRS 1. CAP. If CONSID. if.

169

ingredi ; incbriari , vel nen inebriari ;

di dexteritas ventrisd; cura 1ubixïddg

hocenim ctiam de lupanariis poffu-

Xit ; actum eft de pagis & civitatibus,

imus dicere, & tamen abominabilis eft

quarun inquilini in ebrietates & co«

eorum permiffio, nedicam erectio,aut

imeffationes effundi permittuntur ;

promotio; quia non folüm eft ma-

fruftrà ibi fperatur pictas fruftrà difci-

lum , admalum cogete, fed etiam ma-

plina, fruftrà apientia, fruflrà bene-

lorum irritamenta prebere, — Scele-

;;

diétio divina,fruftrà conflans concor-

rum probatur eífe auctor , quisquis

dia, Scio equidem, oportere effe ho-

)

8.Greg.in

fcelerum gymnafia propagat ; & con-

[pitia,fed ifta pro peregrinis & Viato-

fentive videtur erranti , qui corrigenda,

d

Paft-Vigil

ribus; proeis , quiad manducandum

ut refecari. deleant , non corrigit. Qui

&bibendum proptiis carent domibus,

(

(4p41.

longas dicuntur habere manus non

non vero pro faltatricibus & lufori-

fantüm tenentut delinquentes corti-

Wïl*

bus ;non pro iis , qui proprias domos

gete ,fed ctiam occafiones deli&torum

& paratas menías habent ; non pro

abícindete, (candala tollere, R eipubli-

:

cleticis &Sacerdotibus,quibus (acrum

ex mala aufette, iater qug facild prin-

;

Tridentinum de novo injungit, ut

cipatum tenet, cultus gutturis, &z

Venationibus,eucupiis,choreis tabernis lu7 Sef-24.

u

compotationum inveterate cqnfue;,-

fibusque abflineant, KHofpitia debent — de re-

n

tüudines. NNamquamvis fciam,homi-

effe in peregrinantium tefocillatio- f""ï'-f,d?-

p^

-

)

cidia , adulteria, duella & ftupra cffe

nem, & non in compotantium furo-

iv

j

ebrietate peccata majora, at.amen hu-

rem; hofpitia tot debent admitti,quot

V'!

jusfemper permanebo mentis, nul«

fufficiunt fitientium neceffitati , non

d

lum crimen tam Keipublice pöliii-

quot profunt promovendz ebrietati.

[1:

c& quàm Chriftiane tanta inferre

Scio equidem, etiam Chriftianis con-

( i

malà, quanta ebrietates & herefes;

cedendas effe mentis relaxationes , &

i

qu& fgpe (uat confoederatz, & facilé

honeftas exhilarationes, fsd non futo-

LP

deprahendit, qui (cripturam non nef-

£es,non ebrietates,non faltationumtu-

n

cit , quód plerumque potiffimum

multus,aliis

que exceffüs.Non veto (in-

Homil.t.

T

propter gulam gutturisqué curam,à

G

4d POPMZ.

quit fan&usGregorius Nazianzenus)

)

Deo totis Civitatibus Provinciis &

animi relaxationem ,. fed petulantiam

l

lnl

Kegnisbella , fames & pefles immit-

coérceo, illam petulantiam, quam vo-

IU

[

tantur, Herefis & bibacitas funt duo

$ -R?gy |

catS.Chryfofl.opprobrium generis noftris

ol

mala, quorum uttumqué velut cancer

petulantia, procaciter bibendi feq; ine-

r

fetpit; utrumque intellectüm errate

briandi,petulanti&, quá (tefte S.Benedi-

etil

facit, utrumqué errois focios queetit,

&o Jnihil fic contrarifi eft omni Chri-

1dum

utrumqué infanit, utrumqué furit,

ftiano.Pctulantia coercenda eft, de quà

im

uttumque dülcia venena diffundit,

fanctus Bernardus afferit : Ubicunqué

J()[Uff

utrumque omnia corrumpit, ac vix

abundaverit , ibà luxuria. dominabitur,

Epift. 25

| o

ampliüs fanarifimit. A&um eft de

ventrem difientum. cibu , €5 vini po-

Diíciplina monaflica,ubi (emel biben-

j

li

tationibus. irrigattttn , Voluptas Inxuria

Tradl. Hl. Pars L.

ftqui-

TRkuccrTATUSs H

170

ita fau&us Cyrillus conquetitur : ïd-

Mu-itur- Ebrietas corpus debilitat , atis

mam illaqueat s ebrietas generat perture

st e[t ó Chrifliani celebrare diemfeftum , 1 Pfal.

34

Lationementis y. ebrietas auget furorem

indulgere ventri , & inconceffis volupta-

ribus habenas laxare ? Diebus ad exercene

eordiss ebrietas nutrit flammam fornica-

tionis s ebrietas ità Alienat mentem , ut

da epera fervilia conce[fis unusquisque fuo Lib in

—— I

bomo nefciat (emetipfum s homo ebrius eff

intentus efl operi, C abflinet À. crapula, joan.cu$

ludis &* vanitatibuss diebus autem ft-

itàà [emetipfo alienus, ut nefeiat nbi fit.

Plerisque laus ff multum bibere , & nott

fispaffin concurritur ad «auponas & lus

inebriari , quos Propbeta increpat dicens:

dos,ad (pect acula & choreas in irriftonem

divini Nominis Q diei pravaricationem.

Ve, qui potentes effis ad bibendum vinum;

& viri fortes ad mifcendam ebrietaterm.

Hujusmodi fcandalofi abufus tollane

Et iterm:Va , qui con(urgitis mane ad

tur: dequibus meritó erubefcimus;

elrietatem (ecdtandam usque ad ve[peram,

audientesac videntes quantà reverene

ut vino effuetis.

Etiam jo£l Propheta

tià dies feftos celebrent excaecati ha«

clamat dicens: Expergifciminiebri] & fe-

retici; ut taceam de Turcis & Judais;

te, & ululate omnes , qui bibitis vinum $8

infpiciatur exemplum Chrifti,flagele

dulcedine : non dicit : qui bibitis vinum t

las in manus artipientis, vendentes G&

neceffitate , ed qui bibitis vinumin dulce-

ementes ejicientis, ac dicentis : Scrie

dine , boc e. in delefatione. — Ebrietas

prumeft: Domus mea , domüs orationi

n

smortale eriten efl . ebrietas grave pes-

vocalà-ur. — Sic patitet dies fefti , dies Matr. 21

J l

orationis fant, & non diescomeffatios. P 77

catum efl s ebrietas inter bomicidia C

«dulteria €» fornicattones reputatar s €»

num, non dies faltationum , áut lufüs

brietas ejicit bominem & Regno Dets tbrit-

um; quia non minüs certa qu&dam

tas expellit bominem à Paradifo « ebrte-

tempora füntad cultum divinum de«

tas demergit bominem ininfernum. — lla

putata , ac certaquédam loca. Si ergó

petulantia damnatut , quam fanctus

Ícandalofum eft, choreas , comeffatio-

De Eli4

Ambrofius vocat: Fomentum libidinis,

nesaliasque levitates in facris locis

é jegu-

incentivum in[ania , Yeneumnm infipientta.

permittere ; fcandalo catete non po*

nio 601 6.

Petulantia de quà fan&us Auguftinus

terit , talià tolerate diebus feftis &&

ità diffetit: Ebriofüs , quam abjorbet vi-

facris temporibus. Hec quidem po«

Inlb. de

num abforbetur à vinoyabominatur À Dto,

tiff?num ponderare dcberent ipfi Su*

penit.

defpicitur ab Angelis , deridetur abbomi-

períores; quia, ipfis negligentibus,

nibuss. deflituitur à virtutibus » confun-

ac petulantes exceffus nullà prohibi*

Mlitur À damonibus. . Mli abufus tollendi

tione aut punitione confiringenti-

funt per quos facta tempora ac fcfla

bus , plerumque incaffum laborant

Predicatores ; detonando contra Bac-

magis dehoneftantur, quàm per ope-

ta manuum, de quibus Auguftinus :

chanaliorium diffolutienes, chorearü

Meliis utiqué tetá die foderent, qum to-

turpitudines, & combibonum provo*

Ug

nat In.

tá die faltarent. Conttà quos meritó

—5?4.eud!

cationes, Ffu&:ä c;llip pé dam

Éeriot,

p

D£ ALN'IM'A PURGANDA PARS I.— CAP. W CONSID. If..

173

ferior, quod Supetior fud conniven-

tem c* Apoflolus damnat, c vetus Lex

A

tiá approbare imó propter quaftum

probibet.

Sacerdotibus quoque . templa

j

Domini miniflrantibus. interdictum eff

promovere videtur. O quàm longe

alius fpiritus füit in primis Chriftianis

vinuim bibere aut ficeram , ne corda illos

l I.lb ]

Principibus& (an&isEpifcopis,quàm

rum crapulá epprimantur £ pervertan-

" ?Wiiä

eft in modernis ! illi multis fumptibus

tur. Sic enim legitur Levit.1o. v.9.

i

fundarunt Afceteria,Nofocomia,alia-

Vinuu, ? omne,quod inebriare poteft ,nan

qué pia inflituta, ex modernis veró

biberis , tu. & fili] tui , quando intrabitis

l

in Tabernaculum te[Himoni], ng mariami-

non pauci inftituunt in variis Angulis

[

& locis diabolo commodiffimis cau-

ni. Siifta in Sacerdotio imperfecto,

M

ponas & tabernas, lupanarijs vix hilo

qua& non erunt exfpectanda à sacerdo-

IM

sneliores ; imó in hoc forte deteriores,

tio perfe&o; Si Joannes vinum &fia-

5n;,

quia in publica lupanaria faltem cleri-

ceram non bibit,qui Agnum Dei tan-

r

ci aliiqué honefliores pre pudore pe-

tüm monftravit digito , quantó magis

1

dem inferre non auderent frequen-

fibi cavere debebunr illi, qui eundem

de

tandi autem fimiles tabernas , equé

Agnum jamjam gloriofum quotidié

fuis manibus tractant , & ore fumunt.

;X

omni turpi occafione in occultobené

(

provifas, facilé invenitur titulus co-

Et fi perfuaderi nequeant , ut ab omni

Datiel.

lotatus, Sané non fine myfterio fcri-

liquote inebriante abítineant,obfecro,

9. f.

faltem in hoc confentiat , ut usqué ad

d M

pfit manus fcribentis contrà candela-

TU2

brum ; voluit nempé per. hoc nobis

ebrietatem velcrapulam fe nunquam

jf

indicate, quód ideó plerumqué facra

ingurgitent :quia ebrietas ( ita Conci-

DeTemus

lio Trevirenft teftante ) infignium fla-

iif

vafa polluantur, id cfl;anime & cor-

pora fidelium turpiter contaminen-

gitiorum incitatrix. er fcaturigo, Ecclefi-

lent. Cie-

|die

:l'g

tür , eoquod ii, qui fünt füper cande-

aflicum gradum [ummá cum turpitudine "**

pa[fim diffamavit. Undé & idem Con-

TU

labra pofiti, non profcribant occafio-

nes. Jamweró,ut ad Keverendos me

cilium precipiendo fubdit;ut, qui tur-

od

quoqué Presbyteros convertam ; tria

piter illa vitio indulgent , immorigeri ab

p

habent, quz ipftex hác Confideratio-

officiis & beneficiis Ecclefiaflica eenfurá ,

""

nediícant, Primum eft, ne aliquan-

C Synodi autboritate primim fufpendan-

p

"

u!

dó füas proprias edes parochiales fa-

titr, &"c. Sed & gulam femper pro

ciant templa demonum , & fpelun-

femper à fuis menfis & edibus proe

ii

€as latronum ; in iisdem inftituendo

fcribant, quia Gsla (tefte fan&to Gre-

Ybr

rcn"'

comeflationes, compotationes , cho-

gorio inmumera flagitiorum agmina 4d

Can. Spí.,

teas , lufüs prohibitos, aiiäsquä tuf-

anime conflictum producit, Memores

at

Blofij, ità

rit.(.30.

pes conventusine facrificent in iis dae-

fint venerabilis Ludovici

d

monibus, vacando ebrietatibus , ven-

quemvis pié monentis: Frufira4d fpi-

eii

Diflint. ttisqué curam gerendo. Memores fint

ritualem vitam afpiras, fitam vile quod-

o

3. €. €od, fancti Hieronymi Presbyteri , dicentis

dam impurarum voluptatum vnancipsum,

l!!þ

e[cis te ingurgitas. Memotes fintillius

roh

$c ità inïculcantifsä Vinelentum Sacerdo-

Y2

Gerri-

(

172

äRAö?ATüärf

terribilis hiftorie, quz de quedam Ca«

peccatoris reverà tenui pendet in filo

pucino legitur , Francifco nomine ; Is

& tam facilé perditur , quàm facil fi-

quemadmodürn erat catillandi griara

lum rumpitur ; abíciffà eft fpes mea,

indolis, ità & fpiüs notaverat,quód

pars mea , etitinflagno. "Tormento-

Superiores & ad Officia promoti,pro-

"

rum cum ignem & fulphur vorantis

ter préfentiam hofpitum , lautiori.

bus: nam gula & ámbitio re exclü*

3

us eícis gàudetetit , qued appetitum

ferunt Kegno Dei. Perterritiad mus

ejus adco ptürite fecit;ut non ceffave-

tationem tam infperatam circumftari-

tit,etiám firmulando pietàátem,oinnem

tes, confolari eum finguli, infinitam-

lapidem movete , donec Guardianus

Dei miícricordiam deptadicate , pros

ponetetut,quo officio potius,aliquam-

priabona opefa, áliquandó faca ad

diü fuo gutturi lautioribus efcis (edu-

memotriam revocare : Yulnera Chris

1ó blandicbatut ac famulabatur. |Sed

füin Ctucifixeoftendcfe, ejüs infini«

hein! quàm Veruim efTe monftratut,

tam cháritatem & metita celebrare;

id :Per quod quis peccat,pet id & luat.

pet fanguinem ejusdefm, ut fpem coíi«

Deccavit hic Fraticifcus peí gulam,de«

éipiatmoribundum rogate ; aít (urdà

Aicate famulando gutturi ; undé & i

ómaibüs iftis cànebatur fabula, llle

. morbum incidit , anginà laborate in-

enim, fperare fogantibus defpeíae

Matt. àj.

eipit,qu& guttüti non folüm omnem

bunde tepo(uit : Conclufüm eft ; ficut

y.ids

tefocillationem abícidit ; fed etiaim

fcriptuim eft : Va Vobis Scriba ét- Phari-

Francifcütn morti appfopinquántem

fei bypóerita,quia comedéris domos vidua*

facto viatico, privavit. Bonam nihil-

rumyOrationeslongas orantes. Phati(aeus

oininüs abeo, & felicem forte exípe-

& hypoctita ego etam;prolongans o*

&àáfles mortem , fi vidifles illum (uà

tationem &fimulans pietatem,ut natta

UM

LU

peccatá mote fetió poeriitentis expo-

Cilcefet occafiohiem, verittem delicaté

h

nentem,factam Abfíolutionem, & ex-

nuttiendi ; 9 delicate cüpedule , à

tteimam Linétionem devote tecipich-

Marian.

quàmh orrendé me gtavatis && üsqüä

*

tem : fan&tiffimum Sacramentum,fibi

ad taitata deptimitis! Taliafermä di-

Schott 18

oftenfüm , humilitet adorantem , nec

xit , & miferam animam efflavit, (ü&.

Funddf

ment.

non fepetitis, Vicibus, prout potuit,

infelici mnofte fatis oflendens, quàm.

EU o o APE r RPE RE

hæc Vverbà cum ïgemi*tu ;*cæit-anteïn :

fit peticulofum,proptet delicatum páe

Deüs propitius efto mihi. peccatori.

bulutm,adaliquem flatumvelofficium

perfeat.

Jv40l. 2*

Sedó quàm divver(a funt judicia Dei à

afpirare. Hunemiferum,nihonorane

judiciis hoimigum! nam poftinterval-

i Presbyteti imitari velint, & fimilie

taPc 83

lufn, in fumimo filentio transs&tuim,

tet petite;fibi cotdi habeantadmonie

Rem.Jg.

imoribuiidus toto Vocis imperu n haec

tionem À poftoli dicentis: Carnis eu-

Vetba protüpit:Fráttes 6 fratres,quam

1

vat nb feceritis mdefiderijs. Secundum

! Vlsf^

ädff?ä. v

fcriptum , &quàm veré dictuim

eft: ut diabolicatempla,id eft rabernas,

eft: Non emisqui dicit imibi: Domine,Da-

wo ïg'l $

cherearum,lufüumque palieftras, aut

qucn«

qnntyntralut in Regntm ;Cæfïla::ngggs

alia fu(pe&ta loca äyuncäuä—m Íre

pE r p d Q ACPIade 0 P RRP ,

tchity

m

f,&

*ept

ud

B

Dk ANIMA PURGANDA. PARS b CAP. IP. CONSID. 1I.

173

tatisornamenita; mitando Maximilia-

teht, tànquàm ripidiffimi cuftodes

rios, Catolos;liosqué zelofos Impera-

Can. Apoftolici: Concil. Carthag;La-

l

ódic: aliorumque Jurium , in quibus

tores , Keges acPriücipes, qui provos

Jà

ità conftituitur :Clerici edendi vel biben-

cationies ad &quales hauftus, & fimiles

]

exceffüs inComitiis ac Publicis edickis

di caufa tabernas mon ingredwntur , if

Tizipius

ul

peregrinationis neceffitate compulfi. Uti^

feveré prohibuerunt. Pra oculis ha-

uu

in Specul.

que multó minus licebit ingredi , lu-

bendo illurn làudabilemHifpaniemo-

dendi,(altandi, confabulandi, aut om-

Princtp.

rem,quo cautum erat,ut nemo, velfes

m

ninó luxuriandi causá.

In Ecclefiis

mel duntaxatebrius deproehenfus, de«

(

clerici agant dicslatitige,in eis fit ipfo-

inceps amplius in teftem admittere-

Ü

rum convivium menfa , in qua Chri-

tur. Jam an ifte mos in Hifpania ad

Ils

ftus hofpitio füfcipitur, & füfcipit ; in

hodiernum usque diem adhuc vigeat,

(j

quà mens impletur gratia , & futurz

me quidem latct. Summé tamen op-

tandumforct, ut hujusmodi fanctio-

It

glori pignus datur. Tertiü eft, quód

of

h1c Sacetdotes, ob(ervare. debent, üt

nes ubiqu& locorum ftatuerentur ; à

idà

nem pä intet eosdie àcnotte fit plan-

quantum bonum omni Keipublica

Vle

&usin planctum;ut effündentes preces

&cccderet,fi prater peregrinos à hofpi-

füàs coràm Domino, deplangant non

tio nemo impunitusrecederet,ó quàm

K g

fxcul M

Adonidem íed naturam. humanam,

acceptutn Alüiflimo foret , fi ebriofi

hut*

qu& perGarnis cüraqpró dolot?adeó

porci& afini publicá infamiá aut aliá

in multis individuis corrupta eft, ut

feverá poena aliisadterrorem cafliga-

idii

vix amplius fit capax perciptendi fpi-

rentür;acceptiüs fine dubioDeofotet,

fgus

50*

ritualia. intev ve[fibulum d altare , (in-

quäm illerum infania, quibus gratum

eft, cum hujusmodi porcis ac afinis

rf

?Gäz- ïä'a

quit Joel) plorabunt Sacerdotes minifiri

V.17.

Domini: togando & petendo ab co , ut

per modum recreationis ludete , &

li»catf

(anctomnes mánus aridas , ut confor-

eosdem fibi habere comenfales, lau-

g, ?

tet manus diffolutas , & robotet brá«

dando eorum bibendi dexteritatem,

jque

chia (ancta illuminando lucetnas, qua-

animando ad ejusdem ulteriorempro-

x d!

tenüscognofcant,& manibus palpent,

greffüm: dicendo vetbi gratia:Fac ho-

j;

dic ficut heri & nudiuftertius. Sapiens

quanto opptobrio & animarum ftrage

quam

grex Dominicus unà cüm Paiítoribus

deberet hujusmodi: beftialem homi-

jinp»

RO

petc

om

eflationes & ebrietatcs affici-

netm potiüs ad horam ejicere, quàm

^

4f

atut, Orandüm àc clamandum eft ad

ad füam meníam admittere , quia nec

o

Omnipotentem,ut R.e&ores & terra.

quidem confortio beftiarum talis e

mllll'

tum Principes ejus fpiritu inflammati

dignus, utpoté quàvisbefti deteriot:

o p

oftendant,feadhuc habere validasmae

nam ut bene notat fan&tus Jeannes

"T

p

nus, quibus fübditerum guttuta jufto

Chryfoftomus , & ipía experientia.

Honil. m

difcipling cultro co&rcere queant : tol-

docet, Omnes certe beflia, emmnbibunt aut

«t

lendo tutpes abü(us;abrogando excef-

comedunt ultrà quàm fatise[f,non fumunt | popti-

2l

as.,äüf

fuum ptivilegiaitroducendo fobrie-

etiamfi mille bmnescogerent.

19[36?

3

tdh

174

TRACTATUS I

CONSIDERATIO TERTIA.

quentia fum attendenda : Primó quid

i

dó ; ter-

fit dicendum ; fecundó quan

tlj

tió cur ; quartó quomodo ;

- quintó

UE eft domws Dei, ibi fit d porta. Cotli,

fit

.;-

( uon flerquiling s

cum quibus fit loquendum. Quid.

Seu

loquendum indicat nobis Scriptura,

?.Tim

dicens : Omnis enarratio tua in pra-

h4

f

!

De Regenda Lingua.

ceptis

Altiffimi. Quod ob

ervátle cen- Y«23. — '

ü

d

Donec [itpere[t

Uandó corda gravantur crapu-

fetar ille , qui dixit :

là, plerümque etjam ex abun-

babitus in me, e [piritus Dei in naribus

'?ab, 27.

Q

Y Ó M.

dantia cordis os loquitur , & eructat

meis , non loquentur labia mea iniqui-

ub Mi

quaque foeditfima , adeó , ut in co-

tatem, nec lingua mea meditabitur men-

meflationibus & compotationibus

dacium.. Tettimonium ei perlubente.

jl

7ob. 1.

impleatur illud Scripture dicentis :

Script

ura ac dicente ; I omnibus bis

V 'ä

Ifaia 2$.

Omnes enim men(e repleta fu. vemitu,

non peccavit

iab Labiss fuis : neque flulz . 22

[qrdibz?fi]ue v ità,ut mon effet ultrà locus.

tum quid contrà Deum locutus eff. 5ciee

y. &

Hic evomit fua fpurciffima libidinis

bat nempe Jab, quia, qui loquitur "-

Sap. 1

cantica ; ille evomit putredinem co-

qua , non poteft latere , nec praeriet

étam in tumore füpcrbiz ; alius con-

illum corriptens judicium. O quantum v.P-

trà proximum fnum effundit paffio-

difcrimen fuit inter Jobum & uxo-

ss

£

E

nem odij & invidig , eidem detra-

rem ejus ? Job nihil ftultum aut ju-

hendo , fpernendo , calumniando,

dicio dignum locutus perhibetur i

üfä(jm ,l

vitam ejus taxando

P

vitia manife-

uxor veró ejus quafi una ex ftultis

Pt

i j

ftando, exaggerando.&c. Alius velut

mulieribus locuta eft.. Jam ergo exe

draco alia fcandalofa venena effundit,

pende tecum à Sacerdos, en fis fimi-

ac undiQue diffundit ; ità utquorum-

lior ftultz mulieri , an veró viro fa-

dam lingua non immeritó compa-

pienti ? nam tefle Seneca, Imago

rati queat porte ftercoris feu fler-

i

animi férmo eff $ qualis vir tali oratu.

uilinij , fic di&e, quia per candem

Loquela tua manifeflum te facit, 51 lo-

D

!

4

etcora & fordes evehebantur. — Et

Matit

t

'W)'[sJ

queris, qua: non oportet, non imme-

73

hoc me movit, ut poft tractationem

ritó annumeraris ftultis mulieribus,-

£

w"dh : [

x

comeffationum & ebrietatum, ftatim

de quibus Apoftolus ait : Quód fint.

n f'

de Lingua tractarem : non quidem,

nen foltim otiof& , jäd & verbofa e* ;u- 1. Ad Tif

ut omnia vitia deícriberem , quibus

riofa , loquentes qua non oportet.

in

g.

i

linguz ebrioforum tam à fuis im-

veró duntaxat loqueris , qu& decent

E

mortificatis paffionibus , quam im-

fanam do&trinam , fapiens reputabe-

moderatis potibus plerümque abun-

tis. Expende tecum, an omnis ehat-

dant ; íed ut oflenderem modum

fatio tua fit in preceptis Altiffimi ?

linguam regendi. Ut veró loqui di-

vel an non poüiüs fit é numero eo-

rum, de quibus Propheta ait : Narra-

;

camus, qu'emadmodïm? oportet, fef

verunt

-

s W

-

d

F*&ï*

DEJNIMA PURGANDÁ PAR$ l CAP. lU. CONSID. iil

9j

verunt mibi iniqui fabulationes : féd non

Lalia Sacerdotis , ait , cuflodiüint [c'iþn«

Pfdl ub

ut Lex ttià, O quam nimitüm , pró

tiam , Cv legém vequirunt de ore equs:

s. 3)'.

dolor! videmus hodie in effe&tu com-

non nugas profecto vel fabulas,. Verbum Lib. 2. de

leti , quod fuit quotidam in fpiritu

frurvile ,. quod faceti , urbénive nomine conjM.

à divo Paulo previfum : 4 veritaté

colerant, on fufficit pevégrinari ab ore, Cap. 13«

]

äiTI'm-4'o

quidem (inquit) auditum avertent, ad

precul & ab aure telegandum. Quem-

». 4

admodüm (íanc&us Paulüs ad Timo-

L

fafmldï Attem convertentus. Nuge &

doctz fabul hodié apud multos quo-

theum fcribens hortatur : Prophana - Timr.2.

'(ï

que Presbyteros adeoó invaluérünt, ut

autem c inaniloguia devita , multuim V«16.

uö 20!70 L

li: v,ja(,'!

jam quafi pro nihilo habeatur do&trina

enim proficiunt ad. impietatem s. licee $- Botav.

divi Bernardi dicentis : Inter feculares

enim in fimilibus gfande peccatutm non. detriplici

iib. à. de

Jis

uuge funt, in ore Sacerdotés blafpbesie

puterur effe , tamen con[uetudo grave f'at.relig.

GO?I/I.d'o

li ?9'9. ;.

DIP. 13;

- Qninimó , fertnones, quos faculari.

generat detrimentum [piritualium pro- p-^: 6.27.

bus tanquäm' fcurriles prohibemus ,

eüuum : Et non , nifi vetiffimum

»

i

Pacoli 1.

Ke

Picsbyteris & tepidis Keligiofts tan-

eft illud fan&ti Jacobi effatum : $i-

quis autem putat f& veligiofum cJfe, meu v« 26.

int

quàm licitos & praclaros Eutrapelié

fructus. concedere dcbemus. Omnes

refrahans linguam fuam , — fed [educens

n

In

hodié volunt effe jocofi, & vix am-

cor fuum , bujus vana eft veligio.

m )

Vanum áfpirat ad petfcctionem , qui

UX«

P]iüs aliquis attendit (anctum Ambro-

Lià.,, liümdicentem : Licet interdim bone[fta

rifüm necdüm pütat errorem , &

3

?l,

uficior, — 964 4€ füavia fint, taimen ab Eclefiaflica

necdüm nügatoria verba perhorret.

t i

Relinquat Sacerdos nugacia nügacie

Gdþ-gs

dihorrent vegula : quomodo probare pa-

TM

terimus, quod in Seriptura corpore ueie

bus, puerilia pueris, ridicula ftultis

& morionibus, vanà vanis, mune

) CX?

tiquam veperire eft ?. Per me licet fit

((

virtus Eutrapelia, in vitis tàmen Ec-

datià mundáanis. fabrilia fabris, atäue

n

clefiafticis virtutem. non jüdico, fed

omne forenfe forenfibus ; ipfe verà

p

vitiüm ; quia válde dedecet virum

loquatür, que füblimitati ftatüs con-

iil

veniunt , animum divina meditan-

Demoda Jocari, & ridete fapientem. — Qualis

glv u

benà vj& [rmà offenditur ( ait Bernardus ) talis

tem oftendun: , religiofam gravitae

tet commendant , Angclicà fancti-

mmc' Ji "

vendi.

animus comprobattv. — Vanus ferino de-

d

tate fragrant , fpiritum Chrifti redo-

Sergi,go, in?nfirat vénam confcientiam. . Et lin-

i li

gua levis, animum levem. Id quippe

lent , coelefti fapientià fcatent.. Coela

dicuntur Sacerdotes , juxtà id : Celi

P

*eft lingüa in homirie , quod index in

Pjal.i8.

hotologio , & non ficilé crediur,

ehavrant gloriam Dei. Kt hinc lingue

Sm )',V.:'i

corum debent effe porte Coeli, per

ecent

.quód mens meditetut divina , ubi

ingüa profert mundana. Uade ruf-

quas nonnifi cceleflia in tc

rrenamofe

ub

due

süs rhonet B-rnardus : Confecrafli os

talium corda defcendant ; adeo , ut

otem lequentem aue

mmi ]

quum. Evangelio : taGbus jam aperire

quifquis Sácerd

Jech

o

illiitum , 'aþe[?e.re Sacrilegum . eft.

&icrit , InoX Fuin Patriarcha

Præ

d

j

T

du*

ï'RkAïeï'A-rïïqs ff;

p

pre timore & reverentia exclamet:

uti, tam ad mifcenda fpurciffima col-

ï

Mon eff bít aliud mifi domus D& , €?

loquia, quàm ad fümenda fan&iffima

|

Gene[.2.

porta. Celi,

Coeleftis hic homo eft,

Sacramenta ?. Aa nefcis, quia lingua

y.1g.

quia coeleftia profert , & loquitut

tibi data ad laudandum Creatorem,

pmagnalia Dei ; nam fi terrenus effet,

& non ad ejiciendum foetorem ? ad

terrena profünderet , & cum yanis

&dificandum , non ad fcandalizan-

lib

ad vana difflueret ; quia qualisatbot,

dum. Qmmis fermo malus ( aflerit Pau-

Ephef. 4.

talis f£ru&us 4 & qüale vinum , talis

y. 29.

32),

lus ) ex ore veffro non proctdat » fed fi-

odot. ]Jam colligite , venerandi

quis bouus ad edificationem Fidei ; ut

1.Petri 4.

Presbyteri , fi adeó inhoneftent vc-

det. gratiam audientsbus. — Siquis logut-

v. 1.

ftram dignitatem ; fi adeó dedeceant

Pjal. 35.

t , loquagur tanquam (erinones Dti.

veftram gravitatem verba jocofa &

An nefcig , quia os jufli meditabitur

Y

rifum provocantia ?- Quanta detefta-

fapientiam , m lingua ejus loquetue jtt-

tionis fir, promere mendacia, pto-

dicium. . Si vis cum jJufüs in terra

£tudere turpiloquia, convitia, fcom-

Viventium (cribi, judicium loquendo

Matf.12.

mata, querimonias, perjuria, & ne-

cogita , & cogitando loquere ; EX

y. 37.

ício, qua fcandalofa di&eria. Quàm

verbis euim tuis juflificaberis. , r ex

nefandum fit , (uam Deo dicatam

verbis tuis condemnaberis. Co gita, quàm

linguam acnere in irtifioneg , vexá»

tertibilis fit illa fententia ; Omne ver-

tiones , detractiones, imprecationes,

bum otiofum , qud locuti fuerint bomi-

nes , Teddent vationem de eo in die u-

maledictiones , exprobrationes, exe-

crationes, fufurrationes, vituperatio-

dicj. Serme otiefus (. ait mellifluus

Dpe m?ciq

nes,fraudes , adulationes , in vanas

DoGor ) nen erit ab(quà judicio. Untif-

bené vi«

PU PETTSPBE TE

oftentationes, rixas, lafcivias, calum-

quifquis rationem redditurus eft fermo-

vendi.

nias , blafphemias & hypocryfes,

ntm [uorum. Anté uniufcuju(que faciem

&

.Sïgrm. E

Quàm sbominabile fit, fi eádem lin-

verba fua [Labunt in die 7udij. — Judi-

guà benedicimus Deum Patrem : e in

GN

|^

! acoïai st

cium fentient omnes illj , quorum 0s

Pfa

, ipfa maledicimus bomines , qui ad fimi-

..

lï ,'?*;3.'

ïj.

ä

y.9. dy' IO

locutum eft vanitatem. O f Judicium

4.

litudineim Dei factà (unt. $1 ex ipfo ore

in mente haberemus , auditis jocofis :

|

. procedit benediclio && malediciio. — Non

vetbis, potiüs in plotatus, quàm i

?portet fratres mei bec ità fieri,. Aliud

*

pe Pa[-

rifus folvetemur. Expertus eft Du-

Specul.

ut?

05 quere (anquit Bernardus ) quelequa-

S»

rannus Tholofanus Epifcopus, quàm

fiene De-

exeinpr.

u

rh impudica 5 aliam linguam , quàm

feveré vetba rifüm moventia in al-

spimt.

qam, que vuber Sanguine Cbrifli. Quis

tera vita puniantür ; expeitus cíl

eodem vafe utitur tam ad miniftran-

Antenius de Bononia ; experrus eft

E

14

da alimenta , quàm ad colligenda

alius , qui ob fuas facetias in ultimo

excrementa, nonne hoc tota natura

Schott. i

fuo Agone parüm abfuit à defp

Cfv £ondamn.

tua perhorrefcit? curergo non multó

tione ; hoc intellexit ille Patrum

qui'

Monaft.

-mgïg.is horreícis codem inflrumento

cernens quemdam fratrem r identem,

parfet

EEE

E

DE ANIMA PURGANDA PARS I. CAP. 1P, CONSID. IIl.

177

itá eum allocutus : Coráim Domino

in cachinnos folvuntur; quia nemie-

coeli & terrz reddituti fümus ratio-

ncm judicant fapientem, nifi qui flul-

s

nem .& tu rides? hoc cogttovit Abbas

tefcit cum ipfis ; & ubi duo vcl trcs ta-

Joannes, qui dum fratrem füb menía

lcs conveniunt,dubium non eft, quin

ridentem advertit,amate flere non de-

in medio eorum fit diabolus,infpirans

flitit : volvebat nempé fecum illa

illis , tanquàm fuis legatis, quomodó

Luca.6.

verba juftiffimi Judicis. Vs vobis , qui

pios per irrifiones dcbcant rctrahcrc à

i

yY.2j.

g, 1

ridetis nunc : quia. lugebitis & flebitis,

virtute, fervidis ingencrare tedivm,

& dcbiles acccndere ad. iram.. Quan-

"1

Qiuid ergo ? dicitis , ergóne arcus

femper intendcendeus? ergóne ? fem-

