Templarij di&ti, & attaren eisftri-

quia, qui emat perieulum , peribit: in Ecclii.j.

ille. Quicquid dixerint. non effe pe- . »27.

&é fuit prohibitum , ne. unquám

quis eorum quamcunqué foeminam

riculum , tamen experientia often-

præfumeret eículati ; uti clarum eft

dit contrarium ; adeö,u.tvhaüd diffïg

ex capiteultimo R.egulz, in his vet-

E

culter invenires homines , qui fa-

bis: Necviduam , nec virginem , nec

um genus & ftemma à magnis Pon-

siatrem ,nec [ovoresm ,nec amitam , nec

tificibus deductum- probare vale-

ullam aliam feminam aliquis frater o[-

rent , fi vellent. caufam unicam

culari. prafumat s fugiat. ergo foiminea

tam pradarg oriinis , dantibus

MT2

ofcula. Chrifli wmilitia , per qua. foleat

fimilibus . ofculis.

Si paucis ref-

bomines [epé. periclitari 5 wut pura. con-

cire poíds , quam fíufpe&a res

106131!

fint ejusmodi, lege Afcetasde difcre-

M

feientia , d fecura vita , in eon[pectu

Domini perenniter valetat conver[ari.

tione fpirituum , & communem ori«

Ecce Chrifli militibus propriam ct-

nium effe fententiam reperies,. f in

iam olfculari matrem interdicitur : ubi

apparitionibus, etiam fub fpecie Dei-

tamen nullum íubeffs periculum

pare aut. Chrifli Domini , cuidam

creditur, — INempé, etfi abfit peri-

petíonee talia fenfualia ofcula impri.

culüm propriam concupifcendi ma-

inantuf , revelationes illas. illufioni

g

trem, tamen norn abeft penculum

diabolice deputandas , aut faltem

concupifcendi fceminam.

Y cflari

imcritó deilla fufpe&as habendas effc.

|

nobis hoc poteft ille Keligiofusin vi-

Hem ! Ipía . effentialis . fan&itas. fe

tt

tis Pairüm, qui fuam matrem jam

füfpe&am rcdderet , fi. fponfis fuis

[

fenem , per quemdam translaturus

tale ofculum imprimeret ; & homi-

n

- je :

(

fluvium, prius eam ( ne contingere

ne5 ad malüm proclivi , idem facie

* - kCW.fi

D

illius forté in aliquá parte carnem co-

tes ; Sufpiciofos nos vocant , fi aliquid. .

ü

geretur) involvir pallio ; hujus rei

EX CUMEIIWUS.

Minimeé ergó hujus-

2 '-!i

caufam ab eà pofimodum rogatus,

modi ofcula funt, figna divine cha-

Í

edixit: mater hoc feci, griarus, quia

ritatis , fed carnalitatis , aut. diabo-

vorpus mulieris ignis efl » d ex éo ipfo,

lice illufionis & bonum eff bomini mu-

quo te contingebam , veniebat mibi in

lierem hon . tangere , neque fe tangi

mentem recordatio aliarum famimarum.

permittere , quod nos Auctor puri.

Fruflrà hic allegatur & pro excufa-

tatis füo exemplo edocuit , dumi

tione adducitur mos patriz aut lon-

poft fuam tgfurge&icnæm Íc à Mag-

*

ii

"E o

R

ANIMÁ PURGANDA. PARS L CAP.IIL CONSID. iii.

i1?

dalená tängi ton fivit , caufam po-

miffimurn feedus ,unio , atqué fübor«

hn

1 04H.

dinatio inter interiora ac exteriota ha«

U

2? nens ac dicenis: &ondum enui afcends

p.i?.

ad Patrem meum , ut nobis indicatet ;

iminis debet co*nfïitui. Ut poffit pu-

5 k

Matt.22.

titas mentis fecuritate muriris fecus

nullibi 4c aunquàm effe fidendum

511

,ogäö

enim tam facilé expugnatur callel-

CQ

foeminis , nifi demüm in gloria Pa-

tris, ubi funr ficut Angeli Dei: — Et haec

lum animz; quàm facilé civitas civi-

LMECH;

defenfibus vifu, auditu, & ta&u:

bus intet fe. diffidentibus.

Omnia

T

fine quorum diligenti cuftodia , ne-

debent concordare , ut omnia fint

n

qüg caftitas cuftodiri , nequä puritas

in pace ; omnia dobent cuftodiri,

if

obtineti, neque

ut omnia conferventut ; foris civi-

i

fi

profe&us promovga

ti valet.

tatis debethaberi: cuflodia, ne hoftis

l P()n

íe ingerat alienus, & intüs, ne exut-

Vi

CONSIDERATIO — TERTIA.

gant viti perverfi,

Licet fit. bona

fl

CA

abftractio interna, licet boná abílra-

!t

b

Tertitm imediumi. ad. conjervandam . cà-

&io externa, nequit tamen illa fine

T

fitatem eji ab/iraclio interna.

iftra pereveranter confiflere ; nequé

j

?0&. àt.

m

F. 1.

ifla fine illa competenter prodeffe ;

diae

Épigi fadus cutm oculie meis, ut n?

ubi veró utráque debird. conjunctio-

P

ne connectitur,non difficulter ad con«

fmon

vogitartin. quidem de virgine.. Mi-

)

T

tabitur forté nonüemo , quód iftum

templanda divina affürgitur.

Di-

3

textum noan potiü$ in prácedenti,

&um eft in antecedentibus , quàm

quàm in prafenti Confideratione ap-

u

peticulofuüm fit , fi [en(us extetni pet

lm [l.

plicaverim; ibi enim ex inflituto de

dele&ationem , cutriofitatemve, foe-

cuflodia oculorum fuit tra&tatum.

n

joiro

dus abftra&ionis infringunt ; jam di-

T

Sed, fi (ingula vetba rité penfantut,

cendum eft , quód adhuc periculofius

d.

facilé deprahenditur, i hocce textu

fenfus interni ; quemadmodüm beila

tam de oculo meniis , quàm de oculis

s

inteflina femper íunt periculofiora.

nüj fms

corpotis (erimonem inflitui , ac utrin-

Porró in interioribus hominis potitii-

.que': conftabilitam confaederationetn

1

Oml,

/]

mum caflitati periculum. imminet

oftendi. . Vult nempé beatus Job di-

aurà phantafia, aut À memoria , aut

Á

agl ia

LAET

cere: oculus cosis, & oculis capitis

ab intelle&tu. — In phantafíia quidetmn,

r

mei fimul conjurárunt , quód velint

-

huj*

quia ibi fepius cffinguntut ac for-

fe avertete ab ornni. fo&mina; non

mántur tutpes imagines, materiales

a U HC ER

:

tantüm à meretricibus, íed etiamá

dibe-

modi, varie fpecies mulierum , ac

caftiffimis quibusqué virginibus ; ifti

nuditates corporum s Et iftaforma-

y n

ut nullam unquäm admittant fpcciem

rum monflra originem fuam trabunt

tungl

externam , ille veró, ut nullam un-

vel idem ab incuftodia fenfuum ex.

Püf!-

quàm admittat imagifiem internam

tétiorum , némpe phantafia ple-

git

in phantafia excoctam. — Sic eft: fir-

níuüs

r&mque inte

| riüs cffitigit, quod fe

Mj

j

[2

a

3.

3

L

Á

AUR ACTAATUSVUL

eäscrior' ei immittit ;;quemadmodüm

mens , aut per contemplationem yel-

ä

mola illad molit., quod molitor af-

fidem immediaté ad ipfam Deum;

boaitatis fontem, aut ad contemplan-.

fundit. Vel caufantur hujufmodi fi-

H».

gure per immifliones demonis, y«cl

dam Chrifti Palfionem , aut ad me--

*

"

pet cotporis vapotes & intemperaa-

ditanduri coeleftia: gaudia , inferni.

cruciatus, morris anguftias, fepulchri .

tie reliquias ,^ vel excitantur à me-

moria per reflexiones , vel ab intel»

horrores , aut ad confiderandum.

le&u pet curiofitatem , vel.demüm

odcánque- aliud,modó honeftum ; .

quó fit citiüs eb melius; quó fpi- -

ab ipía prava voluntate deleétari cate

níque favere cupida. Circà bgc pie

ritualius, eó fecarius. Unde contem--

non raró etiam anime multifarié cru-

nendus quidem ille non eft , qui ad

cjantur , imó feipías excruciant, quia

expellendas venereas imagines ,. Vt-

neíciunt modum refiftendi, ]Nam

vaciter - fibi repraíenrat myfieria-

funt homines, qui voluntatem fuam,

Chrifti patientis , verbi gratià , fibi

intelle&um totámque hominem in-

formando Dominum flagellis fübdi.

teriorem ad hajufmodi imagines om-

tum, toto corpore ctuore perfufum,

*

E

niconatu convettunt, ef(queobviam

trabali cruce oppreffum , in cruce

procedunt , ac fi vellenc illas abigere,

fufpenfum,&c. Securiüs tamen atque.

|

ficuti mufcas flabello abigimus ; &

fatiüs ut plurimüm faciet , fi (àn&ta-

lj

hoc eft reverá tam ineptum , quàm

Myfteria per puram fidem abíque-

foret, fiquisignem nudis atcere mas

imagine intueatur , vel fan&is fe ra«

nibus contenderet. INam quemad-

tlocmatxombuscxäceat P quia f!'C-

f

ii

modüm irà incendio obviam appro-

quenter diabolus füas venereas ideas,

ians , fi non À flammis devoratur,

nudáque monftra opponit, dum ho-

D

[

ut plurimüm tamen à fumo füffoca-

mo fanétas Imagines effingerecupits -

tür. Sic etiam ifti homines ; quame

f

Imó ipfa phantafia & naturacortu- —

vis forté igne libidinis non uraptur,

ptione infedta, femper proclivior eit -

l

adeó tamen feipfos implicant , per-

ad efformanda lafciva, quàm fandta. :

j

tutbant, vires debilitant ac rationem

Prafettim autem fümme cavendum ^

fe;

obfüfcanr , ut feipfos vix capiant.

efl;ne phantafía coquere permittatufs *

Ti

Indé oriuntur dubia , tcedia , pufilla-

vel faltem , ne fortà etiam fürtivé

li

nimitates, variz reflexiones novarum

coquenti attendatür , dum velincott-

tentationum caufze. INon i&, non ità

feflionali craffas matetialitates audi- ^

g:

pugnandum eft in pralio cafliratis ,

re, vel ex libris, infttu&ionis ergo, *

Stult&'*ägif&t Loth, fi incendium So-

l

dome applicatione manuum füarum

dum adhibens , facilé depones itra-—

G

extinguere Jaboriflet,^ Fugiendum

tionabilia dubia, fcrupulofitates, cot- ^

eft à flammis ; fügiendum : eft à fi-

fcientizque anxietates. . INam fi fue-

*

.

gifti, vicifli s fi teavertifti, non ce--

mtl:bus im:tgi»xïi.bfïs, f.conVeïtcþdale&,

cidifti ;

F

ss Pae d

fik ANIMA PURGANDA PÁRS I—^CAPO!I. CONSID. i.

d

w

&idifti ; Sed inquis, te hoc ipfüin ig-

flate dubiumi.-- Fottafse' qüis *d'icef-'?

fum ii poffeifione libertatis ; fed ve.

i,

horate, ái non propofitami i. pharie

n

tfi turperi imáginen cumi aliquá

ideó elt in. poffeflione infirmitatis;

n

inoíd füetis contemiplatus ? & re:

quia huiana libertás fempet efl

fet

Íporideo , lioc colligendümi effe ex

þföh*:þftiof ad labenduin "quäü*i ad

|ohi

di(pofitione dubitatitis ; nam ; fi du«

ftanduim ; nifi qüis experientia didi«

dun

bitáns eft teüef cóniftientis ; pf&-

&erit ; quód virtüs ini infirmitate Jatri

hïm i

ditus hoffore peccati ; folérque táles

àdcó fit petfecta , ul potiffimum tri-

fi

phaniafias , üt plurimürn incurictati-

,,,,,

üinplitiin de certamitie reportet. - 5l

ict fügefe ; tünüc fufficietis fign

ütn

ülteriüs Qu&ris,ar Sacerdos, proptes

um

liabetur ; quód gravi fe culpà noni

quótidiánas ferine! teritatioties citcà

W

, l

Conitathinaverit ; quia illud pruden-

listic matefiam. aliqüó dubio impli-

tef pr&fümitrué ; quod üt plufimotü

&atüs; poflit celebrale;tioni praemifsa-

j

£

efi comiperitur, nec facilé quis cree

confefflióne ? velan proptet tale

j, i

dendds eft háe Vice amáffe ; quod

dühtàxat dübiui deBeat confeffio-

ii

lolitus eft, femper oditle. Sin Yeró

heii piarmnittefe ? iefpondeo cumi

fofu

diftiiciorie i fitalis copiam confef-

Y u

dübitans ; in lioc vitio fe valdé labis

li experitür ; tünc potiüs deplo-

falii coiniode hábete poteft , nec

2 gqug

faridds eft lapfüs, quàm pfafumeinda

elt tiniendumi ícrüpulorum petici-

hia

Vi&oria ; qüia tamdiu quis praíü.

lu ; tuné confülendum cft puritati

ii

ttiendus eff, fuám ivi(fé viam, quatm

confcientia i fin Vero abfque notá-

is!äfï'

(eiiel teieíe cón(üevit ; quamdiü

bili gravaitirie cópià confeffarii hà-

fon probatür , pedem fixilfe áliot-

befi iequit ; Vel i, expetientia do-

gidttt

süm. Huie fiquidem favere neqüit

cente, ob nitiis freqüentes conhfeflió-

um

Coimmutieillud : tamdiü quis pra-

fies córifciehiti& perplexitates pruderi-

fümendys eft itinoeeris , donec pro«

ter timentur, tunc talis; elicità pritüs

m'cOfm'

betur £eus ; quià fatis procul dubio

conttitione, ciim ptopofito füüm pece

Vi i

jvit

probatuf Peüs , ftequenter ii lap(u

catum dubiüm proximeclavibus Ece

u

fepeitus, Quód auteim , jüxtà quo-

clefix fübjicienii ; fiducialitet ad AL-

ydi

m

tüadam iiáginatioiiem, tamdiu quis

iafe poteít accedete. Katio eft; quià

i)iffäïut,i

in patticalari cafu prafuriendus fit

i fümilia dubia aut faltem fortidi-

jf

iniioceris, doriec ii &o probetut feüss

ties , quivis etiam piüs vel ünicá die

j

lioe videtür plane abfürdumi ;. quià

yoteft fiepiüs labi ; & fic foret onus

ititoletabile,fi deberet toties confiteti;

dU »

fic üüüquàámi dabitur peccátum due

TE

lüi , nái vel talis p£obatu? pec-

quoties iücipit tifnete ; forétque tale

yn m

Cáffe , Vel fiori probatur ? $i ptobàá.

prácéptum ob cofifcientiatum ahxie-

tates. pluribus mágis damnofuth ,

yi t

tüf , tüne efl peccatunj moralite?

(5 g

certum , fi of probatuf , tütie eft

quàm

faluaifetüm 5

quod hatid dubie

inátet

Eccefiá nunquam intendit.

d

inoeens , & coníequehtef nequit

un

g

alili

us

:5

coY*4€CTATUS- IL

dum eclebrationi ptemittendam con-

dis ptopriis a&tibus citc

ä "at .æiaa;

luxurie commiffis : fi tamen corum

felfionem precepit , probé gnara,

memoriam in particulari , autratione

quód Dceo preplacet bona voluntas,

quàm fcrupulofa fecuritas.

confeffionis, aut annotationis, necef-

fitas exigit. Nam, fi nulla , eos iB

. Per memotiam nocet fibi homo,

dum fe refle£tit füper materias tur-

patticulari memorandi , inftat necel-

)

es, quas vel aliquandó vidit , vel

fitas, dolendum eft de eis in commu-

[

cgit, yel audivit, vel ipfcme; prai-

ni., & non füper fingulos reflexio

cavit. Quocitcà Sacerdos fummé ca-

inftituenda. Periculofa fiquidem ig

hac materia eft omnis rcflexio. Pe-

webit , nealiquandó in memoriam

texocet Ípecies feeminarum , quas

ticulose' refpexit uxor. Loth ad civi-

]u

antehàc quondam viderat aut nove-

tatem unde' femelexivit, & pericu-

zat. Quinimó fine intermiffione cum

lose' tefpicit homo ad períonas yel

Md

Ar(enio debet Deum orare , ut nullà

loca , cum quibus vel ubi aliquandà

lafciye deligui* ; adeó, ut in hac ma-

mulieris memoriá pulfetur ; & fi

quandóque in oratione mulierum

teria nihil fit meliüs , quàm . pol

Mm Mj,

hj

$memoria facienda, non fiat tanquam

femel ritá expistam conícientiam ,

de foeminis , fed tanquam de anima-

folüm recogitati ; fe peccáíle hor-

bus, Chrifli cruore redemptis ; quia

rendé nimis, cun£tis oblivioni tradi-

necdüm at cauté caftitati profpici-

tis, que quis ex peccato voluptuose

tut , ubi in memoria fexus foemineus

percepit. Ab iptellestu demum cli-

ïQbo 37,

Aj

volvitur. Unde' bene' nonaemo di-

tninanda cft omnis fpeculandi curio-

xit; puriratis amator , griam fcemi-

fitas , quia nemo adeó patet laqueis

narum nomina igneret ; quia quàm

deemonis, quàm cnriofus.. Per cutio-

fitatem homines ducuntur in pr:

facile quis , audito proprio fuo no-

mine, excitatur à fomno, tam facile,

fumptiones, divinorum fcrutationes,

h

audito nomine foeming , concupif-

Íuperflitiones, fufpiciones , temeraria

centia excitatur jn carne. Simtlitet,

44l

judicia , ebrietates , apoftafiam , pre

h?

fi nonnunquam , doctrine habitüs

fertim veró in luxariam ; adeó , uf

praxíque perficiende caus , fuper

ip utróque fexu yix unquam aliq

audita in confeffione fieri debet rc-

modo innocentia perdatur , nifi vel

Sop

d

flexio , cautiffime abflrahagir à ma-

per alterius folicitationem. ; vel pet

terialipatibus , & modis matetialiter

3 Pl?. 4

propriom curiofitatem. . Sjc nempe

propofitis ,. & eligatur ad tale ftu-

noftra natura curiofitate infcéta elt ;

)j

I

dium illud tgnpus, quo caro minis

ut femper pofcat fpeculari prohibita,

P» ïx.

tebellare confüevit. .. Felix profecto,

& experiri nefcienda , citó languere

qui fcit. , . rebus tribuere tempus &

incipit, fj funt contemplanda divina:

dnodum , modus prorsüs fpiritualis

& facile' etiam iediam no&em in-

Wg.

& fimplex sdhibendus eft in luftzan.

fomnem ducit, ut cutiose inpueatut

pu

DE ÁNIMA PURGANDA P,m I, CAP. II], CONSID, II

I

pudenda.- Lndé quisquis non vult fe

funt , Sacerdotes, qui fideliter ,redduiz,lt'

propriüisillaqueare cogitationibus, to-

Deo caftimoniz putitatem, quam vo«

h

tisut fefe viribus ab hujusmodi cu-

-verunt? Lbi (unt, qui mané vigilant

ct

tiofitate avertat , neceffe eft; cogi-

ad Altiffimum ? ubi fant, qui agunt

j

Deo diem folemnem confitendo illi

rando fecum, quód parüm referat nef-

d

civiffe turpia , cum ignoret tam mul-

in cogitationibus fuüis ? Qui me-

[]ie

ta falubria.Dicat licet mella, fua vene*

morià memores íünt mandatorum

2

na Venus, facilé tamen ea refpuit, qui

ipfius, ad faciendum es ? Quis co-

1]

fecum meminit, quód pluribys dulci-

rum interiora fua ità componit ? ut

fe

oribus catere cogatur. Sapienter Sa-

cum Propheta dicat : Benedie mimk Pfal. ra.

F. d

Qt

piens, labiis meretricis loquens pr -

mea Domino , & vimnia, qua intrà me

Til

Provérb.. mittit: Filsi mi,attende ad fapirtiam mt-

fimt, nomini fantto ejus; Ah repleta fünt

*

5 Y

;u roz-

ain,er prudentia mesnclina aurem tuam

interioria eorum iniquitate: obliti funt

a

d

ur cu[todias cogitationes, de corde enim ex

mandatorum Dei, Sabbatha ejus non

m

euut cogitationes mala , bomicidia , adul-

cuítodierunt , profanarunt (anctuari,

| PO&

Matt. 15« tepja , fornicationes. À cogitatione vez

um ejus; corruperunt omnes cogita-

»4p.

tionesfuas ; & omnescogitationes il-

yuall

nit principium peccati , quia quod i-

fe lt

relle&us cogitat, hoc memoria con-

lorum in malum, ut luxuriis ac facti-

J [l'ildl

tinuat , phantafia reprefenrat, volun-

legiis polluant templum Domini. In-

tas defiderat, fenfus vagatur, ut inve-

gredere ( inquit Deus ad Ezechielem

;P[UOSG

ïüb: 37*

umCþ

y. 9.

niat nempéutdicit Job. — 4b imterio-

Prophetam ) € vide abominatrones pe["

Ecegh, £.

Cutio

ribus egredietur tempeflas. — Cuftodias

Á

fimas , quas ifHi faciunt bíe. Et ingveffus

lgqutïlï

ergócogitationes tuas , primam co-

vidi, & ecee ommis fimilitudo reptilium,

gitstionum nubeculam per averfio-

€ animalium abomnatto , C univer(a

LE

utio

nem diffipans, ne in magnam tenta-

jdola dgmís Ifrael depicta erant in parie-

jn *

tionis excreícat tempeflatem, te non

atolio

t£ incircuitu per totum , «5 feptuaginta

deferens , donec fübactus exclames:

viri de (enioribus domus Yfrael , & j exa-

quam

gfdl.fs.

Wf sz'

P.

Teinpeflas demerfit me. Convette co-

nias filius Saphan , [Labat in medio corum

gitatum tuum ad Deminum, qui re-

flantitum. anté pituras s && unusquisque

160 ) i

probat cogitationes populorum quia

habebat thuribulum in manu (ua :c&vapor

3

m j

1

nebula dezhure. confurgebat. jam ifts

j "

Sophonia

gdf'luculg furgentes corruperunt omnes co-

38

*

gitationes fuas. Et vix ampliüs verifi-

vetba Scripturz corruptis Clerico-

catur illud Davidis :

:

Queniam cogita-

rum motibus , praíertim veró eo-

p

tio bomini confitebitun tibi: & reliquia

rum luxuris applicando , notum

uCü!

Pfal. 75.

£ogitationis diem fe[lum. agent tibi. Vo-

9.

l

utique erit , quod per feptuaginta

mh!þlm

vete ? réddite DominoDeo ve[lro,omnes,

Seniores Ifrael convenienter intelli-

wu

e

qui in circuitu ejus affertis munera.Sed,

antur, ac prafigurati cognofcan-

P[al. 95.

TA

pró dolot !ubi modó (unt,quiafferunt

tur Sacerdotes novi Teftamenti , &

« lt

Domino gloriam & honorem ? Ubi

convenientius

'gu;d per templum

intel.

ii

gt

Tract. IL. Pari ! eà

d

122

^*d3é atf

infident mulietes , qüasroïinä tiovei

mteïhgxtur aceoruft corpora? àfi

fünt , atit cum quibüs anté dies corris

u^

in iftatempla ingtedi liceret , ó quales

üonnunquám abominatiofies occur-

1

inerciuir habuetunt ; imo ipfitriet

fünt muliefes ; homiries effoeminiáti;

f

ctent; Videfes profe&to non raro

x

B

xlangeates (üari Adonidem ; feu cár-

u T

univetfa idola depiéta iti pariete; Vi

WE aov

deres fcilicet iri pha»ataüq 'defpi&as Yva-

nalemi Vol

uptatem ;

"Triftitià enirü

rij génetis àc conditionis foéminas;

implentuf, eóquod ipfis non imptis

üé liceat ; otnili Cafnalitáte frui, &

hic folutàs, illic ligatas, hinc mere-

itices, illinc moriales: Videres Ibi

huüric jai füun fanctum deteftantü£

AX

'hf

ati;

quomedoó miferiillas pictas contetm-

flatum ; queim quándam tot p

büsexpeterünt. Utinam (inquiunt)

plentur imagines, quomiodó eis facrt-

ficent, propriás per dele&tationem

nutiquami- quicquaám áudiviflemus

«

......

odó confur-

de Saccidotio; & uütinam temetári

inadaüdo ánimas , quom

n [upn

fiffi«

jüvenes füar infirmitstem priüs cori-

gat vapor lüxuria; adcó ut den

dalà ii

S.Be"?äz:giä

inas tenebras inducat, atqué So

lei

fidefarent ; tum certe sot. fcan

*

.

i mmg&f&ä '

feu lumen rationes obfcuret: — Alij

Ecclefia nor forent ! Urinain (isiqui

Abbas Clarevállenfis ) dndgis. tur

vig Clerits

quider alia idola adorant: nam aliqui

s; p 2b

corüm contemplantür animálid repe

inchoaturi, fädän?äs toimputarent , ne f

tilia, aliqui fürias infetnales álij por*

ià [uinptus nonliabeant ad perficiendumi

DMIII-,".IJ*

üinát , qui contintre hon valent, pufe

&os & afinos , & norinulli Mamiios

cip.vyebee

M

fitlionem taiserasih profiteri , aüt ceeli-

üan, — Reptilia illi contemplahtut

qui fibi fepraentant fuos equos aut

latilt dave nomina vererentur. Sumptub

iulos ; ruminando fecum , quales

Jà fiquidti ves

ef , e vetun grandes

quod hon omiles eapere. pojfunt. xffet

cum eis Velint recteatiories inflituerei

autém finb dubio melus nubere , quài

;qüo,ifelmgeöä pabulo fagiriate ; quo

cphippio, & quibüs eos ia flratis or-

W. Cv falvanri n bumili gradu fidelg

populi. quàti in cleri fublimitate & de*

Pudé

ite ; qua& juübe intetnecteré &c.

$,

J

Vuriasinferaales iHli fpeculantur , qui

ieridr vivere c» diftriatins udicari. -

LAT

j

coquunt dolos, & fpirant vindietam,

inemiorià demüm ingredere ad ip-

N]

fümi intelle&ura & ecce ibi quaf

guorim invidia & ambitio fibi pre-

-

r

hn

ponunt, ac optant aliotürd infot-

viginti ginquà vii dorfa bab

£3 60

H

tunid , disgratias ; lápfüs , aut mór-

trà templum. Domini.

Sed qhzd eft?

Yf

Qgaód hie ponantür viginti quinque ;

tem, Porcos & afinos depittos ado-

L

iant omhia gule mancipia , & aeedie

cüm tamen áfibi dixerim Clerum be-

pulli, Maramonám contemplanturs

né repr&lentati per viginti quatuot

omnes avati && pccüniarunt proci.

feniores. ^ fungit fe nempe his diàs

bolicis viris & incarnatis daemonibtis

Iuj

À phantafia iigrederé ià inemos

Ham, - ecc , ibimulieres plangentei

ipía demonuüm cohors, &t minirne

7'2 0-

Éxéch, $:

inos

Adamidem. Scilieet msmqfiäfeofäm

fünt Seli ; dun*äoix fecum inm

fafis

i

DE ANYMA PURGANDA, PARS.T. CAP. I1]. CONSTD. IH.

-

H

H

tantur cogitationibus peflimis, .Er-

lis acrificareshoc efl, fibi facere imae

i

*«: goné (inquis)totus Clerus accufatur?

ginesabominationum , adorare im3e

l

ginembeflig, moemorare maledicta,

"

ficut totus pef viginti quatuor fenio-

j

res, reprfegtatur !. Refpondet. Ber-

cogitate vias P?fgmaäfubämïa;*g noe

fs

gard'u,s : Non aecufamus univerfitaten,

men Altiffimi. .O quàm longé (ant

fed . mec univerfitatemm. poffumus. exeu-

iftj À veris Sacerdotibus, in quibus vc-

:

fare..... Reliquit fibi dominus rmulta mil-

rificatur illud Davidicum : Vefper? ct

Pfal. $4.

:

lia. alioquim , 1ift.eorum excujaret. u-

mate r neidie narvabo, cr anpuntiabo.

vat.

i

flitia, d illud. mobis. (imen. emüum

Qui vefpere; dum neceffatio fe (om-

Dotinus Sabaoth. veliquiffet , olim jam

no committunt , cogitantdominicam

t

ficut sgdam fubvesfi. effemus ,. fi-

fepulturam,propriumvd fepulchrum;

u

put Gomorrba fimliter — perüffermus à

mané , dum fürgunt , dominicam re-

non quidem qunes, füd tamen aimul-

furre&ionem, venturíque. Judicis ri-

tj

Ub fupra

J

ts certymefh , mec latere queumt. pra

gorem, meridie dominicam . paffio-

€

||

f N

multitudine ,. nec pra impudentia qua

nem, & eftum divini amoris. Apud. pQ[ g,

:

i

rugt i qpulti utique libertatem in. qua

quos imple

LO

tur. illud

*

*

,

D

r

X

H

Pr

.

u

tl

ophetz: 4d , $.

-

n

Mu

K?

Vocati [ünt , in occafiouem. carti dediffe

vefperum demorabitur fletus: ér ad ma-

a

f,ltlll

videntur, abf inentes remedio uuptiali,ez

tutinum latitia. . Ad ve[pemiixquippä

boni Sacerdotesuberes fandunt fletus;

ii

Daniel.1

j

in orane: deinceps. flagitium defluentes.

* ggreffa eff iniquitas de Babyloue à fenio-

plorant, quia. pro fuftentatu capitis

pïïr

LE

V

i

ln

ritu, . Dorfum vertunt Deo ,. & fa-

indigent cervicali , memores , quód

ciem diabolo , dum mediantur carna-

Dominushmn'habüerig , ubi. caput

VP

lia, dumapplicant intelle&um füum

(uum reclinaret ; plorant , quód de»

1

ad cogitandos modos lafcivos,quemà

beant inimico fuo ,. videlicet carni

if

]

d

t

B

Deo teeeperunt ad inveniendos mo-

fue , quietem conce

ere., .quód non

;Miï

dos muficos, utdecenter ac ferventer

pofint , inflar quorundam San&os

I

Psg, decantent laudationes ejus in portis

rum , totà nocte hymnis Angelicis

i d*

Aï.

vl 5['

filig Sion, — Siccine hocne eft?. Lat-

& laudibus divinis invigilare ; plo*

ädbþ nomen Dei cum. Cantico , & ma-

tantacdeplorant fingulos fuos.nsvos.

L

Píal. 118.

v.59.

gnificabo cumin laude, hocne eft? Cogis-

pet diem contractos , ut pro viribus

Pfal, &,

j j

v:.-:/-e

Pfal. 7o.

tayi viqs meas: Cv converti pedes "Ieos

datis imitentur R.cgem poenitentem;

l]

y.16,

inteffimonia tua. hocne eft ? -Domine

qui laboravit in. gemitu fuo, lavans

di

Pfal. 15, memorabor juflitia

tus folitis, hocne eft?

pét fingulas noctes le&um fuum , ac

u

portareimaginem hominis caeleftis,

rigans lacrymisftratum. Ad maruti-

k

aut portare Deum in. corpore fuo.

num vetó,implenturlatitia,quia rur-

yuot

Hoche eíL ? Tibi fa«ri jïg:gbb boftiam lau- .

süs advenit tempus laudandi Deutm,

d

Ezech. 7. 42-,.&näm;nnamini imvocabo,vota mea

& illi pet diem in fan&itate ferviendi,

p

vlza.

reddam. --Hoc eíft, votorum vincula

quia receffit tempus quietis, & acceffit.

i

dinimpete; hoc eft, demoniis & ido-

r

tempuslaboris. INon fic clerici laxu-

106

M

tiofi,

(

*

ass

d

124

TRACTATUS Il.

leftis Patet apudfan&am Catharitam

ü

tiofi , riam æfi fieque falutaretn ttifti-

x

t

iam, neque veram loetitiam intelle-

Senenfem ) ubi eff noclurna vigilia cum

In dialág,

j

Officio divitio devotà celebrato ? Ubi bu* tra&- 3.

M.

gunt i fed apud ipfos moratur. lati-

hi,

tià duntaxat tmortua , delectatio 1es-

wulis oratio Continua ?. In ipfo namqué cp- !25

hf

£oía, mernotia fenfualis , imaginatio

teimpore noclurno. difponere te debos ad

catnalis , phantafia beflialis: deintel-

facrum . myflerium ,. quod . babes mané

i.

514

le&u taceo, quia vivuntficut equus

perfiere, — Nunquid bec eft illa puritaé s

& mulus, quibus on eft intelleétus.

quáam à miniftris meis opto ,. & exigo?

lts

M,

Vefperé iollibus fe plumis invol-

Puritas ejusimedi videtur- bec effe. tali

vunt , riori propter neceffitatem , fed

ininiflro ? Quoniam mané fargit eum in-

propterdele&tationem ; & hinc , fom-

quinata & contaminata mente: & cor-

o natutali forté nonnihil tasdante ,

porepollutojacuit in peccato mortali fa*

ifiteteà rnerite revolvunt opeta Vene-

tentis umuunditia , deimde procedit ad ce«

ris; memoria recolunt a&a Cyptidis,

lebrantdisn. — Ingrediuntur (inquit fan« Sevtm. dé

pharitafíá effingunt membra & mon-

&us Bernatdus ) cum bac macula ta- converf.

fttacarnis; Dum de tiocte fübitó evi-

lbernaculum Dei viventis, tnbabitant cum cleric:

gilant, loco recolle&ionis fpiritualis,

iacula , templum (an&um Domini pol- €4p-25.

tedeunt ad idipfüm carnálitatis exet-

luentes , judicium multiplex accepturi ,

citium; prafertim ubi diabolus pef

quod e» tam graviffmas con[cientias ge*

abominabile fomnium libidinis fa-

rint , c nibilominus (efe ingerunzin [ane

Ei

Guarium Dei. Tales ehio non odo non Gtfi. 19»

«em fuppofüit. Dum rnané ampliüs

dotmire riequednt , etiatn jacentes ii

placant Detim , fed magis irritant. . No«.—. 7

lecto horas tfänfïgunf ; inherendo

lite , qusfo , fratres mei , molite malum $, Bern.

!

hujüsrhodi abomimatiónibus. Ecce

boc facere » parcite. anhmabus. veftris, 5erm.qu

l

tales abominatiories fiunt in templis

párcite fanguini , qui provolis effujus eft s l'tpracap.

Deo dicatis,in qu& majeftas Domini

borrendum. caett periculum , ignem.qti

toties defcendit corporaliter, quoties

paratus eft declumnate.

Inveniatur tan-

divinis Sactramtentis pá(cuntur. Ve*

dem mon irriforia. perfedtionis profeffio

fius fortáffis tales Sacerdotes dixeris

exbibeátur étiam virtus in. [petie pietás

g

Babylonem confufioriis, vel taberna-

tis , iioh fit inati; cielibis vita forima, e*

culut démonis, quàm templum

Vacta veritati. Nolie itritare mie

propitiationis, Egreffa eft ittiquitas

tiflitmim INunien, immundo cordé

P[d. 79!

de Babylone à Senioribus s quia(poft-

aut cotpote ad fanca San&torum ac*

v'.gl

quàin fuas internás imagines, vclut

cürfendo ; féd memotià rctinete ;

autcam flatuam in Babylene erettam;

quia ( tefte fan&e "Thoma de Vilià

fipiüs Yoluptuose confiderarunt , &

lNova) Owmhi4 iunda vult auctor pn-

Nü

adorárunt) plerümque ctiam àd ope-

ritate s mindaem c puriffimam elegit

ra externa procedunt; O tabermagt-

Matrem, virginem Difcpulum pra cáa«

luii damonis. (ait de tali quodam coe-

teris dilexit , jþundä €» noya Syn

dqnt

?

-T

m

hi

bE jm'm PURGANDA PARY L CAP. lL CONSID. iil

izy

involvi Voluit , rnido quoque tuimulo col-

hzc beflia , malum támen eft com«

L li Mj.

;'erem fi.

locari.

Àb bis , qui inundo funt corde

mune , communes plagas, commu-

T

y

ilem animatum ftragem , & commue

videtur s ab bis , quimundo [unt corpore

T

m poffidetur. Exite de Sodomis, fugite

ne toti Mundo invehens damnum.

Y.4.f.

de medio Babylonis , rectdite de medio

Singuláre eft hocvitium, quia in fin-

ferem.

bujus- mültitudini , operantiur ini-

gularitate absqué compare commit:

49. V.

!

'quitatem tam grahdem. Fugite &

titur; fingularis efthac bellua, quia

j

non omnibus nota , fingulari infüpct

Ifaie.51. te?ga vertite diabolo, & ornnibuscat-

y.6.

l

halibus defidefiis.|Qonvertimini ffcut

gaüdet privilegio, utin cathedris &

in profundum recefferatís , ità üt tam

concionibus intacta relinquatur. — Ia

glotiofa fit poenitentia , quàm pro-

omnia vitia invehitur , fed de hoc fer-

mé folo altum filentium fervatur ;

"]

broíà fuit malitia, Confringite idola,

1

quia non eft tantus fru&us; qui fpe-

àbjicite phantafmata ,expurgáte tema

p t

plum, pr&parate Deo habitaculum.

ratur de cortigendis nocentibus,quàm

Conveftimini ex toto corde veftro

72

p

periculum , quod timetur, ne peccare

j n

àd Au&orem totius impuritátis, &

doceanturinnocentes. Et ideóÓ etiam

j 4

avertimini ab omni periculo impuri-

fingulati nomine afficitur , ediffere

tàtis , Avettite corda & corpofa vc-

bellua ; quod nomen eft tibi ? forté

un

flraà coníortio mulierum , oculosáà

fornicatio vocaris, non ( inquit) plus

ju

Vanitate fpecierum , autes à cantu Sy-

ego: an ergó Sodomia? non : pauló

/ "T

fenun: , manus ab impudentia ta&u-

fninüs ego; fum vitium inter adul-

[

N j

utm, cohibete iü phantafia imagines,

teriuin & Sodomiam medium tenens,

;

in memoria teflexiones , in intel-

quemadmodüm me pofuit ille uni-

M

nna

le&tu curiofitates ^ Exite cum Lotl,

verfalis vitiorum perfecutor , qui ait:

i

fpv( d

& nolite fefpicere cum uxore ejus-

Neque adulteri, nequé wolles, neque maf-

5'

dem. Porró, quomodö homo potlit

euloruta. contubitores Regnum Dei po[j;-

; qm

ul

acquitete habitum , ab omni te peri-

debunt. Et hunc Scholae me commu-

1. COr.6,

culofa fe utiliter avertendi , adhuc

nitet mollitiem feu peccatum molli-

i/FW

y. 9

clariüs docebit fequens.

tieiappellant.Satis ó diabolicum mon-

ub

V

CONSIDERATIO QUARTA. -

ftrum! Tu nempé es illud plusquàm

"

De Pracavendo fingulari fero.

beftiale vitium,propter quod (ità non j ; (ggu

i

Pfal. 9.

U Domine vimeam de e£gypte

immeritó fentiente Card. Toleto ) ma- j5/,ug.

i

V.9

l1

tranflulifis & ejecfli gentes , «v

xima pars hominum dammatur.

U sacer.lib.

«

plantájfli eam.. Quiaícilicet redemifti

es illud abominabile vitium, proptef ; ( j5

i

Y 4.

populum tuum, & congregáfti gen-

quod (iti in fpiritu cetnente fanctà

Ti

tes in unam Ecclefiam : fed ecce ex-

Chriftiná mirabili) Deus olim toti

u

terminavit eam aper de. [ylva & fingula-

mundo graviffimas intentabat plagas.

jj

rüà ferus depaftus eff cam. — O ferafin-

Ve noftre miferz etati , quá noni mi-

nüs totus Mundus hoc plenus acjob-

L

gularis, Ó vitium diabolicum , ó bel-

lua tartarea ! fingularis quidem eft

ratus eft, quám tempore Chrifti

nas.

Ec

3

$

d

TRACTATUS I

n

Et ubi eft modó talis Chyi&ina, que

fanitatem , quemadmo

düm nonnulli

€ornelius

*

b

à Lap. in

fletibus , orationibus, mirííque

s

hodiedum 1e excufare praíumunt.

CAp. 28.

- poeenitentiis conatur juftam avertere

Sed , pollutiones, & univerfim luxue

riam non effe medium conferyandae

Genef

;ram Dei ? Ubi funt Sacerdotes, qui

ropter hoc inter Altare fanctis plo-

fanitatis , fed potiüs homini vitam

ratibus inftant ! Ah utinam non ef-

abbreviare , fanitatem deftruere, vi-

téfque ram anima ; quàm corporis

fent multi, imó plurimi, qui facrum

Cleticalem habitum hoc deteftabili

debilitare, fatentur peritiffimi Medici;

vitio commaculant. Rariffimé quip-

prob&tque . quotidisna expetientia:

ficut & mihi vir fenex ultro aperuit,

€ hoc vitium cortigitur, quod ta.

men frequentiffimé jam jn pueritia

quód per fuas frequentes pollutiones

contrahirur ; vix pueri im fcholis

fuam naturam (aliis optime valetie

fciunt : Qua maribus folum : Jam fünt

tem ) totaliter deftruxerit, prafertim

