Qmnia, quecunque babes, vende, « da

O z6 quaüteftamento reliquit : Ex fubflan-

pauperibus,e& babebis tbefaurumin Celo.

feq.

tia tHA fac eleemo[yuam , ( holi aver-

Etiam non multó póft librum Evane Luc. :$.

t4

N

tere faciem tuam ab ullo- paupere : i

geliorum vendidit,& pretium in pau- v.. 22.

enin fiet , ut mec à te avertatur. facies

peres diftribuit quia veró neQ; fic ejus

Domini. Quomodo potueris , ità efto -

fitis, füccurrendi miferis explebebatur,

ftricors $. f multum. tibi fuerit ,. abun-

Íeipfumiterató gentilibus veni, dedir,

danter , iribue , fi exiguum . tibi. fuerit,

ut iterató acciperet , quoditerató ero*

etiam exiguum lioenter impertwi Stude i

garet.Similequidlegiturdean&oDo- suriu:

premium enim -bonum tibi the(aurizas

minico,qui Valentie fuis Studiis invi- tomo:4.

* B'*V- in die neceffitatis. Sanctus -T homas de

gilans, cüm ei pecunia dceffet, quá in-

Villanova , pauperibus füccurrendo

digentibus füubvenirct;proprioslibros

adeó feipfum depauperavit , ut in ul-

vendidit ; ftudiis littcrarum , itudium

tima. egritudine. le&ulum non ha-

pictatis preponens. Ecce hec eft via

- buiffet, cui fua feffa membra impo-

Sancorum 1 hanc viam ipíe Domi-

fuiffet, nifi quidam paupcr E pifcopo

nus praivit ac trivit: pet loca fiqui*

A

L

motituro commodato dediffat , à quo

dem ac Caflellapertranfit benefaciendo

pauló anté.cleemofyna loco accepe-

h

& [anandá emnes . oppre[fos. À. dáabolo. A. 16-

tat.. . Huic non multüm abfimilis fuit

Hane viam inceílcrunt Apoftoli, qui v. 38.

ibiss

NT

Alexander, Pontifex maximus ,. qui

fingulis dividebant , prout «uique opus

li

Iu Specti

j Pet jocum, veritati omninoó innixum,

erat, Hanc viamiverunt reliqui Dit- Ad-4.

W 4

dicere folebat : Dives olim eram E pit-

cipuli, qui prout quis babebat, propofut- v. 35*

r

DT

a,

copus , poíleà pauper Cardinalis,mo-

rant. [finguli in miniflerium mittere ba-

dó Pontifex mcadicus. Mirabilis fane

Hanc Adl.u.

F[hm

Palladius

litantibus in. ]udaa. fratribus.

miícricordim-in paupetes erat. Abbas

viam ambularunt Sancti Epifcopi & y. 29.

invit.Pa.

um

Serapion, qui, cum nihil prater pal.-

Pontifices, Wolffgangus, Edmundus,

lium & tunicam & codicem Evange.

Hugo, Otho, Thomas Cantuarienfis

liorum. haberet , duobus .pauperculis

& Sexcenti alij. Hanc viam tenue-

fibi obviantibus , uni dedit pallium,

runt fan&i Monachi, & quidem tam

& alieri tunicam,. Gumq,uä ità nudus

profuía liberalitatä , Ut de monachis

g

m v

DE ANIMA PU

AU

NDA PARS I CAP. V. GONSID. II

219

divertens, mitam eorum liberalitasem

JEgyptiis fanct. Hieronymüs teftetur,.

eos, ad.füblevandos inopes, in exteras

inegenos conípexiflet , querénfque,

quoque Provincias naves frumento

quodnam hoc hominum genus effet,

onuílas direxile, coquód in/Fgypto

adeó in mifericordie opeta cffufume

audiviflet, eos Chriftianos efle, oen-

non füfficientes haberent egentes,qui-

"

bus fuccurrerent ; Neque enim ( inquit

feflim ad Coelum fuas manus attol-

In vit. de

i

fan&us Pater) intrà e/Egyptum (uffici-

lens , Chriftianum R eligionem am-

^ $, StrA-

unt pauperes , qui po[fint mifericordiaeo-.

ple&i promifit , promiffümquenon

i

pioue.

vum frudus £ largitates abfumere.

multó poft reipsa implevit. En ? tanti

bone Deus! hi viri fanéti mercedem

fruétüs eft, egentibus largas portigere

laborum fuorum proprio ori fubtra-

manus. Fac ó honorande Presbyter &

-

Ht

xerunt , ut egentibus fuübvenirent;

tu fimiliter , & pauperi porrigemanum Eccli.7.

noftti econtri Clerici à labore homi-

h d

tuam,ut quafi vitis fru&tifices in domo . 36.

num alieni, Ecclefig bona pauperibus

Dei, pet Eleämofynam caducas femi-

fübtrahunt , ut proprie gula impen-

nando pecunias , ac per bonum libe. Fecli-z«.

dant. Va vobis ! certe non erit tam.

ralitatis exemplum metendo pretio V 23-

facilé in Judicio tremendo de amplis

fasanimarum gemmas. Et neignores

aliquandó redditibus rationem redde-

optimum — elargienlo fructificandi

.j |

re, quim facilé modó cft eoídem lu-

modum,fequens diflichum accipe :

T d E

xutiosé abfumete, aut in ciftis abícon-

dere.-In mifzricordiis denique & mi-

De; cità, des large. fit fursum intentio,

ferationibus ambulatunt primi Chri-

Vülfüg

fliani , & hinc fuas poffetfiones vendi-

Des placido , pariter voce jonante

E

derunt.|,- pretiáque earum ante pedes

patrem.

Aä'f' —

Apoftolorum pofuerunt, ut neccffita-

Imprimis citó dandum eft , quia bis

rE

y. j4

tibus- pauperum applicarentur. Pu-

tafles (ané, fi vidiffs, eos fuiffe enu-

dat , qui citó dat ; minüs dat , qui

] Aä' ^

tritos in Íchola divi Ambrofij , dicen-

tatdat.

Undeé fine dubio errant illi,

i 7' 3:»

Super

illud pst-

tis, :- Omnis [umma difaplina Chrifltiana

qui quandoQue ultrà horam paupe-

in mifericordia C pietate efl : Etalibi:

tem ante oftium praflolari permit-

J

tas 4d

Nibiltam commendat Cbriflianum,quam

tunt, dicendo illi : Si expectare piget,

.Wp, 5,!

onniaá

miferatio charitatis,

Mifericordia &

vias tuas tib! ite licet ; quo certé fa.

eft utilis.

Eleémofynarum clargitio ipfis etiam

tis demonftrant ; quàm tepide cre-

n

eos gentilibus adeó commendabiles

dant, Chriflum per pauperis vocem

j

reddidit, ut plutimi corum, abjuratis

mifericordiam — flagitare.

Nam fi

n

Idolis, Chtiflianisannumerari, fonte-

iftud veré vivaciter ctederent , tunc

que baptifmatis- lavari]popofcerint,

indubitantet tam abrupto fomno

Sic fanc&tus Pachomius , cüm adbuc

quàm abruptá coena furgerent , ur

ctent.

confeftim petita pulfantis impl

nfæi-lcs. , in Chriftianorum «ivitatem

F

Quin

E

e

230

?nacTAÓTrU

i

Th

Quin etiam non petita ultró offer-

fieti intentione fürsüm in Deum e-

ln

rent, aut nihil petentem, pru(placi'to

levatà , & non defiderio iterüm re-

f

cipiendi , aut hominibus placendi.

petere, rogarent : praefertim , fiquá

rte cüm indigere adverterent. Qnia

Cum ergo facis Elezmo[yaam ( «it Chti-

ftas Donminus nofter ) noli tuba ca-

ad virtutem largitaris pertinet , ad

pauperis refpicere aeccflitatem, ubi

nere ante te , ficut bypocrita facinnt in

forté verecundia prohibet vecem ; &

Synagogu C in viris , ut bonorificentur

ab bominibus

Anen dico vobis , tec6-

preventim tribuete , quod inops

poftulare trepiditat, — Sic fiquos Sa-

perunt imercedem fuam. — Te autem fa-

cerdos videt opetiarios , aut alios

ciente Eleämqjjmam, ne[ciat fimifvatua,

domeflicá egeftate laborantes, natu-

quid faciat dextera tua : ut fir. Eleémo- Matth.s,

rali pudore poftulanda Ele&mofyná

fjna tüa in abjcondito. . Qemadmo- *. 2 &

düm Spiritus fan&tus per os Sapiene f«.

rohiberi , debet eis juxtà eorum

neccffitatem & propriam poffibilita-

tis requirit, dicens : Conclude Elczimo*

tem , ctiam non rogarus, opem pr&e

(ymm

in. finu pauperis , c» bac prote

ftare, Sicut & interdüm , præcipuc':,

exorabit ab omni malo.

Quartó debet Eedi. 9.

ubi domusunum alterumvé egrotum

Eïciï'mofynæ fieri vultu . placido & Y«/j-

leto corde ; Non ex trifliria autem

habet, feduló percontari, quánam re

ejus incolas potiffimüm refocillate

neceffitate s. bilarem enim datorem dili-

ueat ; hoc enim eft acceptum corám

git Deu * Odit autem omnem, cujus 2.Cor.j.

Deo , ut & ipfe non invocatus ne-

facies cóncidit ad vocem paupetis, . 7.

cefle habentem exaudiat. Secundoó

ficut Cain meditantis occidere fra-

Klc&mofyna debet effe larga , quod

trem. . INeque. poteft efle. gratum

intellige, inquantàm cujuslibet con-

munus.,

uod offertur cum tadio,

Indicat nobis h&c divina Seriptura Geaef. 4.

n

ditio , alizque circumftantiee admit-

funt. Sic abíque dubio non exigitut

per Ecclefiafticum afferens ; Declina v. 6

/

4 quovis Parocho aut Epiícopo , ut

pauperi fine triflitia aurem tuam , C

redde debitum tuum. , ( vefponde il Eccli.ae -

imitando affequatur Gregorij decimi

tertij liberalitatem , de quo legitur,

pacifice in manfuetudine, Vindé quintó y,$..

quódannuatim feptuaginita auteorum

Eleémofyna. debet fieri fonante Pa-

inillia pauperibus diftribuerit ; quód

trem : id eft, cum refponfo affabili,

fücceffivé decies centena millia in

& verbis confolatoriis. Quemadmo-

diüm in eodem Scripture loco dici-

virgines matrimonio elocandas ; vi-

cies centena millia in pauperes ftu-

tur ; Congregationi pauperum afabilem

diofos expenderit , tacendo ereda

tt faüto. Paterná voce & paterno

feminatia aliafque. largitatis expen-

affedtu Eleémofyna: eft danda. Et

9. 7-

fas ; exigitur tamen ab eo, ut neti-

hinc nequaquám facienda perfona-

nem menfürà bonà , quàá poteít,

rum acceptio, Natura enim (inquit

Hieronymus) refpicienda eft , non per-.

defraudet, Tertio Eleémolyna debet

fene

—

i d

3

231

DE 4NIMA PU(R-GA,NDA PARS LOCAÁP; F. CONSID. L.

fena s qui enim dat indigenti , peccatori,

peribus; & tametfi ejusmodi excufa-

In Ecd.

tiones verbis noti exprimant, attamefi

non. quia peccator eft , féd quia bomo eft,

fimilibusex c»ufis excuf(atos fe autu*

C4D- 12« nois beccatorem ,fed jufium nutrit. C-

terum quisnam in eleemofyna danda

mant. Excufavit fe INabal , noluit-

fit ordo obfervandus, non fuppono

qué rogatus neceflaria alimenta mi-

ni(trare Davidi, eóquodinconveniens

teignorate. Eft nempe primo fuc-

currendum in exttemá, deindé in gra-

judicaret, mittere viris alienis , pro-

LRegi2f,

vi,& demumin communi neceffitate

pris przeparata tonforibus. Tollam ergo

LOTO

corflitutis: Ubi veró par eft neceffi-

(iniquiebat) panesmeos , * aquas ineas,

tas , ibipteponendi funt Sacerdotes &

€ carnes pecorum , qua occidi tonfori-

u

Keligioti fzcularibus, períonge com-

bus meis , && dabaviris , quos ne[cio,undé

inunitati utiles, autbené de eádem

fint?. Sic nonnullis quoqué Cletico-

t

metite iautilibus & nequé bené me-

rum quafi. quotidianum eft , inopes

"

ritis, cognati & amiei alienis , fubditi

aíperis abigere verbis, & rufticorum

emaciare marfüpia , eóquod multos

extraneis, pij ac fideles impijs & iti-

fidclibus, quete omnia diícretio, ma-

habeat tonfores, id eft; amplam fami"

Bl

Fl[

giftra virtutum docebit.

liam ,/ multos fratres & forores, cog-

natos & amicos , & utinam non fub-

indéliberos, ac eorum matres. His

CONSIDERATIO TER*HA.

magnificas epulas fttuunt , corporis

n

mapis ornamenta, quàm indumenta

Quidnam , &»quænztm mpotiva Clerices

,M :

parant, divitias convafant , nobilita-

pecuniarum tam tenaces reddant ?

tesemunt, des , hortes &cagros co&-

Qui audierunt , excu[averunt fe.. Hebra

1249

munt, atqué pingues componuat h.

rcditates,& hinc apud ipfos nec diver-

; óul

Ic eft : omnes peccamus, & omnes

forium,nec indumentum , fiec panis,

zV'ä'

À

À

peccata excufare querimus. Hoc

tiec potus, nec numus repeftitut pro

,

paupere Chriftlo. Hincoriuntur , pe»

eft vitium quod in Paradifo coepit ori-

Ti

inem , & in totam Adami profluxit

tüntur, acextorquentur beneficiorum

'ö Vn g'

propaginem. Ut Adam füum excu-

permutationes , difmembrationes, di-

faret errotcm, accufavit uxorem ; ut

vifiones, fupprcffiones , pluritates,

j

Evafuam palliaret curiofitatem, in-

lite$, & Ecclefiarum confufiones.

je

cufavitferpentem. Sic & non pauci

Hinc inflituuntur negotiationes, eri-

"

guntür eaupong, Zythopei , em-

Sacetdotes , ut fus avariti fpecio-

fum affingant éolorem , varios excu-

poria;aleatoria & ejusmodi mercimo

u

fationum confingunt pratextus. Fin-

nia. Frumentum pauperibus jufto

"22

gunt laborem in precepto , quo. ju-

pretio negatur, ut fervetut CUIm "u-

bentur mi'ericordiam piacítate egen-

cto & aucto pretio venurmdetut. Pe-

cünia comimodatur: penuriam fufti-

e

tibus ,&ägpäflua bona prabcre pau-

neri*

li

E

TEKJC

NTOTTU $UWb

331

pentibus,ut fructificet. Pecus ahorum

jer talem faæz;uetudmem non amgiw

pecoribus miícetur, ut paícatur alie-

damnaum inferr; Ecdefim , -quandà dece» Lib. $.

nis in paícuis , nee tamen facilé au-

dentibus Parochis omnia ad- hercdes de«. Tit. 26.

volvuntur, & interim Eccefia mx;ærm de Tefla-

det quis conradxcere quia in eis au-

thorttas prevalet jute. — Hinc contrà

teda, necdum debzm ornamenta, C no« ment.

(actorixn. Canonum prohibitiones,

vus Parocbus vix inedia fé alendi lmbe:«

Patrum comminationes, Fundatorum

Tertio ( pergit tursus Cornclius à

intentiones, Jurifque naturalis eequi-

Lapide ) in populum é fideles , qui. 4b

tatem introducuntur turpes morum

biíce mzfell:s it4 emdm, cerrigi, formaris

corruptelg , quas ipft confuetudines

d dzrm in vita Chrifliana nequeunt

wocant ; ità ut nec Clerici ampitus

uli à doctzs c» cerdatis erudirentur ,.

vereantut ad profanas caufas teflari;

du*zgerenmr Qvtare miltorum falus pe-

nec baici in bonis Ecclefiz ab inte-

viclitatur, iun d Lfadlà multi pereunt. &

ftato füccedere ; haud fecüis, ac fiipfis

damnanitur Mzrzz/i*/amm Ecclcf f igno-

rAntiá , incxperientia, incuria s qui fal-

folis , & non Ecclefig jus fucmdend:

|

competeret. O impie fanguinis affe-

vati fuiffent , fi. Miniflros dignos, quales

&us, quis numcerabitmala, qua per te

pajcebant opes Ecclefta. - nadti fmj'ent.

mfhwmm Ecclefiz? zelofiffimis vet-

An non bajce azimas € briftus in die u-

bishorum aliqua enumeratCor.à Lap,

dicyj ïequzret » 4b bifce Inerionibus ?

Ingens [ane ( inquit)) hac eff iniquitas

Quartà 1n ipfos Fundatores , quorum

Primo in Deum c Chriflum : C

mjh

ultima voluntas, ip[aá, legata C daua-

enim Patrimoniun, Chrifi Ecclefta mini-

tioues evertuntur. Hæacme (aitin eudem

In Exech

firantibus deputatum. , ab (s avertitur,

loco fapenus fmt nin;. fzmdatorum

6a4p. 34

Qv dA extiaucos — non mzng'?mntes

Ecclefta, alere bomines in e nibil agen-

-

tmnsfertur.

te$ (f otiofos ?Nonne i ad mos redirent,

- Secundo in noifzf m qwsmqae garti-

proteftaventur, ii jat. in Calo. aut n

culartm , , qua. hifce þm proventious (po-

P»rgatorio degeutes. protgj?anz::r 5 [aa

, "

liatur 5

« proinde dodlos & infignes

Legam

& Teflamenta-everti . fe [na

be

egaffe. Ealef íe ad. alendos P:gf'ares

Paflores e Miniffros msnafa nequit i

fed pauperes me]&lla:, quin & ignorantes

€r Miniflres , qui veip[a per fe

fidele;

6n

e* inideneos. —

d iftud Ludovicum

gbn]h docerent, pa[cerent regeret

ut ijs ali, « qui uibil

us conferunt;

PSUM

Engcl , virum plane do&iffimum ac

*

lumen Univerfitatis Sahsburgenüs

fruerzm'ur e

efcerent

Nonne Det

intantum permovit , ut diceteac (cri-

bominiimque

em implorarent ,. quzbus

bere non dubitaverit , quéd fibi vel

veffituerentur, —

ipfi &a legar

ex hoc. .capite confüetudo tcftand: de

tthto

4n0nes 0nes t!jiti

boms Ecclefia?ncxs nog tantüm illi-

Sexto m

clefiam univer(alem

eita , fed etiam invalida videatu,.

ingeus datur

dalam : demtöz' ub-

goquod (i mqwt ) expm-entta con[tet, .

fannant H;mmf f iccubi vident. Iid[w

avaritia

:j

DE ANIMA PURGANDA VPARS ; CAP. V- CONSID. 1ll.

233

aYaritie nundinationes » gemunt fideles,

dixerim ) muptui tradat.

Memortes

"T

€lerici imitantur, ut Paftorum d Pra-

fint tales exempli ab Adriano VI. Plais de

ä:rl&'

latorum exempla fectentur.

dati , -qui ad fummum Pontificatum ignit.

17

tali

. Septimà in Epiftopos c Patres omnes

evectus , fibi affinitate conjunctos C4tdir.

Prifcos €» Sanctos , quorum' fanctiones

Germania adventantes , fingulos la- €4P- 27.

d

vVita &* exempla violantur.

neis fagis ac mediocti viatico dona-

Neque dicas, doatiffimum Corne-

tos itinere pedeftri fuam in patriam

lium'tantüm loqui de Penfionibus,

reverti juffit.. Ob oculos fibi ponant

Kefpondeo enim

Tametfi peníio-

exemplum Benedi&i XL qui pro»

num fpecialitertepetitis vicibus mene

priam matrem füam , non, nifi ha-

tionem faciat, clariffime tamen fe ex-

bitu vili & obíoleto-amictam admi-

plicat immediaté poft verfum ; Quod

fit. lmitatores fe faciant Clementis

Onuphr.

eraffum'evat , occidebatis. Quód nempé

IV. qui inter alia uni 6 fuis cognatis

intelligat omnes Paftores & Prelatos

etiam iíla bené notanda fcripferat :

;-

lucris inhiantes , qui avatüm opes

Illud etiam fcias, quàd mullum, nullam-

2

quarunt, qui quaftuarij petiüs füunt,

h

que de (anguine moftro , füb moflro fub-

quàm bencficiarij, & qui bona Eccle-

limationis obteutu inflari volumus : fed

ll«

fiz adexttancos mittunt; ficuti reverà

tam Mobiliam , quàm Caciliam illos

funt omnes cognati & amici tui ; ut«

vivos babere volumus , quos baberent , fi

1

Platiná;

poté quibus tam parüm juris compes

effemus in fimplici Clericatu.

Qui &

4

titin proventus Ecclefiaflicos , quàám

intercedentibus pro Pontificis nepote

j

parüm Alexandri Bucephalo; nifi aut

amicis conftanter refpondit: Bgo Deo

1]

fint paupetes , aut Ecclefieeutilefet-

"

non autem cavni €» [anguimi acquie[-

ar-

vitium preftiterint,

cam i Deus ità vult , ut fua in piat

!

h

"Confiderent ifta , & fibi attendant

cAU(A5 erogentur.. Dignus Petri fucceffor

w]

non folüm Parochi , fed etiam imoó

nsn €[v , qui plus cognationi , quàm pit-

"

multó magis ipfi Przlati & Epifcopi,

tati Ó Chriflo tribuit. Coepiftine Le-

,

quinon ceffant inflare precibus , pe-

G&or venerande : Deus ità vult , ut

cuniis-, promiffis , & policifmis,

Ecclefiarum füperflua bona in pias

!

donec eotum antei vulgatis familia

ad flatum Baronum aut Comitum e-

Ccaufas erogentur ; ergo non vult,

ut caufis profanis., teflamentis illi-

vehatur ; cui deindé ex Ecclefiarum

citis , amicis & cognatis augendis,

tedditibus jugcta , predia, Caftella

ditantis , nec non exaltandis impen-

atque Oppida co&munt, tanquam im-

ää

dantur. Fruftri igitur tibi blandiris

memores divi Bernardi ità unume.

de confuetudine longé latéque diffufa,

quémque Ecclefiaflicum monentis :

quà Clerici fuperfluaboria abíque om.

ip Bt-

Non extolat de facultatibus: Ecclefie

ni fcrupulo in vivis.ad caufas ufuf-

ue de eis

CC NESUIST UE

clamat, | confanguineos (uos,aut. g

g ( n ]il;'-u

nos

p

ER

Trail. 1. Pars1,

gïe frofa

$

,aPPl?Fa?t »'atq

. thotte

RTA

-*

k*

ÉD

m

-

—

à

U

T

n

as

ii

234

ITRACTÁ

morte pulfahte ,teftamenta pro libitu

perceptas tuis cognatis attribuas ? fot-

condunt ; quia non eft confilium ad-

fitan , eóquodegeftate premantur, &

versusDominum nec coníuctudo ad-

& hoc valdé bené, & pic? fortaffis hoc

GH

versusDcum; fed eft plané turpis cot-

facis in gratitudinis notam, eóquod &

)J

ruptela, quemadmodum áfacris. Ca-

tu multa bonaabeis receperis? fi ità,

nonibus & fan&is Patribus commu-

laudo gratitudinem; fed fcito, quod

niter appellatur. Ethinc fimilium

oporteat te effe gratum ex propriis ;

inventor fautor, & defenfor , noncft

non veró ex alienis ; fin veró propria,

verg confuetudinis au&or , fed diíci-

utpoté patrimonialia, parfimonialia ,

Lib. 1.

& induítrialia tibi defint, non poffum

plinz deflru&or, Fruflrà tibi blan.

Xpifl.25.

diris de multitudine talia teftamenta

te damnare culpe, fi ex fructibus Ec-

condentium etiam virorum piorum

clefiz gratitudinis exerces virtutem ;

ac doctiffimorum ; etenim ( fancto

quia pro congrua fuftentatione repu-

Hieronymo tefte) multitudo peccan-

tatur,quidquid pro utilitate perceptà

tium non minuit culpam. An vero

moderaté per. modum tecompenía-

tionisexpenditur. Forían, quia con-

ejusmodi teflatores in omnibus fint

fanguinei fünt & hocineptum | eft,

pij, ego non difcutio : hocfolüm dico,

quód nec de (an&o Auguftino;nec de

quafi veró fit (anguis pietati pracfe-

fan&to Gregorio , nec de fancto Am-

rendus ? quaü-verö non opertcat

magislegem implere, quàm caducum

brofio,nec de fanctoBafilio fimile quid

legatur ; & quód veré acper omnia

(anguinem refpicere? amabó , quis de

pius, vel maximé in. morti$ periculo

te credet quód munus fpiritualis ma-

giflri impleveris in vita : qui adhuc

de caufís piis recogitet, vànisque vana

relinquat , nihil jam folicititus pro di-

carnalia fapis in morte ? Forté timote

tanda familia fed pro purganda con-

percutetis, 1e tüi confanguinet,, tuo

ícientia. "Tranfeat , quód . ejusmodi

deinceps auxilio deftituti, paülatim €

teflatores de. reliquo fint pij, fed quid

(ào honorifico labantur ftatu , ità ütà

Aut

javat , ft fuam pietatem tali profano

penuriam patientibus vix differant:

j

Martha, Martba , (ollicita es , && turba- Luca: Yo.

teflamentoinfine cotrumpunt ? nón-

J

nétotam pietatis. mercedem -depet-

yis erga plurima. Chriftus Dominus v 47.

dunt ?- quid.juvat., . in. reliquis :effe

dicit : : ne folliciti fitis anim2 velira,quid. Matth.5.

faptentes; frin hocduriNabal imitan-

manducetis, & tu. jam exiturus | e y, 2j.

tut ftaltitidmz nonné (ummza ftülti

hoc Mundo non esfollicitus pro áni-

tieeft; fine'ulld'ratione, fine:nllo

m tua, fed pro corporibus peritü-

commodo','quiïï imo fine ullà volup-

ris inMundo.. Optimus. paftorum

paftor ait: Nolite ergà folliciti effe in

y.24

tate fe pcri*culo eterne damnationis

expoüerc ? Antabo, edicito mihi, qua-

craftimun , & tu. jam hodié follicitus

lis te fatio aut titulus.permovet, uf

es«pro tuá nepte, prenepte , abnepte;

boria & divitias ab Ecclefia liberaliter

um

atnepte, fzc trinepte, dequibus dubi

eL

$

DE ANIMA PURGANDAÁ. PARS L. CAÁP. F. bONSID. I1I.

33*

Non dicunt

eftan fint aliquandó futute. — Similis

cin&um confípiciunt,

cum Petto faciamnus hic . tria taberria-

Matt. 17.

mihi videris piftori Pharaonis,qui pu

tabat,fe in uno caniftto, quoderat ex.

cula ; fed : bonum: eft nos bíc effz: eedifi-

y. 4.

Gene[.4o.

celfius, portarc omnes cibos; qui fiunt

cemus palatia,comparemus nobis vil-

v.l?.

atte piftorià avesque comedere ex eo.

las, noftrum nobilitemus fanguinem,

Felix ille

Genef.40.

Sic & tupet tuas cogitationes , folli-

& ditemus pofteritatem.

Pralatus vel Patochus , qui non fome-

citudines & difpofitiones in tuo capite

ilio

!1(3?'

cibos , omnia veftimen-

niat cum piftore ,. fed cum Pharaonis

POffï&S Ol

ta,omnem fapelle&ilem;quá forté tua

pincerna. Videbam(inquiebat hie,füum

familia usque ad confumationem fz-

Íomniii narrans)coram me vitemyin qua

erant tres propagines,crejcere paulatim in

culi indigere poffet O quantamoles?

Ecceíot

AXiHiu

*13111

m tibinatravialitet entm

gemmas , c poft flores uvas mature[geve:

vix mea diécta accipis, quamdiü viviss

calicemque Pharaonis in manumea s tuli

aft cgo valdé metuo , ne poft depg-

ergo uvas: e exprelft in calicem , quem

fitionem mortalis vitz evigilans, in

tenebam., £ tradidi poculum Pbaraont.

Et hóc eftboni Pafloris, fepofità co-

veritate experiaris, quod tibi toties

& à tam multis fuit inculcatum *

gnatorum curà, tam Rrenuäst"mquä

Reggpe clericorum nimiam follicitu-

conftanter laborare in vineà Domini,

dinem pro cognatis , non minus effe

ut fuas oves in pietateChriftianà cref-

ar

cete videat , velut vitis propagines, ut

fignum reprobationis , quàm piftoti

fuere fignum füfpenfionis , onus ni-

fiant expoliti lapides, & preriofas vet-

misgrave füpercaput pofitum, & vo-

tanturin germnmas, ut explicent flo-

lucres ex caniftro vorantes. Minimé,

tes boni exempli , & tendant ad matue

K

ut atbittor, erraverim, fi tuos con-

titatem Chriftiang perfe&ionis. Hoc

t

eftboni Paftoris,füos fübditos non fo-

u

fanguineos voluctes dixetim , & te

arborem precelíam ; quippä, aícen-

lüm commohnete de bono ; fed infu-

dendo à ftatu. vili usqué ad culmen

per,tnm pradicationibus , tum incre-

ä

Matt.13.

'v032'

tante dignitatis , a(imilatus es grano

pationibus,tum obfecrationibusab eis

j

finapis , quüd, minimum quidem. eff ome

quafi exprimere fru&tus bonorum e-

"

sibus feminibus cum autem creverit ma-

perum, ut ità Omnipotenti offerat ca-

T M

jus ejf omnibus oleribus : v fit arbor, ità

licem diving complacentiz , fcilicet

falutem animarum. Felix ille Praela-

ut. volucres coeli veniant , & babitent in

vamis ejus.

Sic eft , te exaltató , tui

4ev. !]

tusaut Parochus, quiin articulo mot-

l.

confanguinei fimilitet exaltari & ele-

tis fratti , forori aliisvé propinguis,

l«

vati volunt,& hinc in copia advolant

pinguem hazreditatem requirentibus?

l

Eckle[z'n

ff

adaulam tuam , ut ponant in ea nidos

cum vetitate refpondere poteft :

Breviar.

jj N

Étatct aut fotor , Facultates Ecclefia quas

fuos , & eomedant de proventibus

U

Ecclefiz. Voluctes cceli fe autumant,

requiris , inceleffes the[a

turos , ?antus

Fruftrà tibi

0

quamprimüm fuum cognatum,infulá

pauperum. deportaverunt.

blan-

82

LOU

226

JRACTIATUS:1I

blandiris quód teflamenta ad. caufas

rum ac pauperutn Patres omnia acc-

profanas opinio multorumDoctorum

ratiffime eflentdifpenfaturis Jam ergó

adinittat fententia, nam viri prudentis

ipfimet fecum perpendant, quàm pe-

& timorati eff,pluris eflimare aucto-

ticulofam, imó quàm hortibilem rem

ritatem unius Patris quàm quinqua-

agant, ditando & amplificando fuam

ginta Auctorum modernorum , ejus-

familiam illi bonis, que verifimilius,

modi teftamenta quidem non dam-

pauperü neceffitatibus funt deputata.

nantium , nullam tamen íecuritatem

Kefpondeo Secundó : Clericos et-

64p. 23

promittentium. Securigs(inquit Dio-

jam aliorum bonorum fuperfluorum

nyfius Kichelius) quoqué ac falubrids

non habere dominium , nifi vincula-

ereditur : ae. paretur didiis Saudtorum ,

tur & reftrictum ;ut nempé ea non

jv 4 uos locutus eft. Spiritus Dei , quam

alitez, nifi in caufas pias queant. ex-

Sch o lafficorum quorundam , qui fuo ma-

pendere , & confequenter non eft ni-

eis quam expedit credunt , c innituntuy

mia cxaggeratio , fed jufta reprehen-

angenio . authoritates Sanctorum ad [uam

fio Cümille dicstur difpenfator,ini-

vetorquentes opiniontm. . INequé dicas;

quus, qui limites conceffa fibi po-

fanc&tos Patres acíacros Canones tan-

teflatis exeedit ; vel oftendatur illa

tüm loqui de portione paupctibus

conceffa poteftas teflandi in ufus pro-

fpecialiter affignatá, quam caufis pro-

fanos; Fundatoresnon tribuunt, Jura

fanis impendere,eft fine dubio furtum

interdicunt, ratio naturalis clamat,effe

écrapinam committere , aut loqui

pietati impendendum

Re|

À

uidquid femel

tantüm per piam quandam exaggeras

pietati donatum. INequé per hocab-

tionem ;aut certé de debito duntaxat

folutiDomini fuperfiuorum bonorum

charitatis, rinimé veró de debito ju-

efficiuntur , quód füummus Pontifex

ftitie ; ità, utcletici injuftitiam com-

tacere videatur. Imprimis fatis claré

mittcte videantur , cüm ex bonis fu-

fuit intetdi&um in Concilio Triden-

perfluis fug familig hereditatem con-

tino ,ubi facra Synodus Epifcopis &

ftituant.

Nam

teliquis Clericis omninó interdicit , ne

e uzj'

Refpondeo imprimis cum multis

ex redditibusEcclefia con[anguineos faui-

Theologis& Canoniftis, portionem

cap.!. dt

liariésve. fuos augeve fltudeant : cum

refor.

pauperum verifimilüs cum portione

Apo[folorum Canones probibeant , mevts

Epifcoporum & Clericorum effe per-

Ecclefiaflicas, qua Dei funt,conjanguineu

mixtam , atqué modo jam effe confu-

donent s fcd f pauperes ,üis ut pauperibus

Tj

fam, tum, quia non potcft affignari,

diffribuant : eas autem non diflvabant,nec

MP)

quorsüm aliás pauperum portio de-

diffipent illorum cau[a. 1mmó,quam ma-

venerit; tum quia commodiüs nemini

ximé poteft, eos [anéta Synodus monet , ut

daripotuiffet, nifi Epifcopis & Eccle-

ounembumanum bune. ergà fratres ,nt-

fiarum Re&oribus; utpoté de quibus

potes , propinquosque . carnis affettum ,

nemo dubitabat , quin veluti mifeto-

unde imultorum malorum in. Ecclefia fe-

filill4e

DE ANUIMA PURGANDA PARS. I. CAP.P. CONSID. III.

227

inar m extat,penitis deponant. Dein-

tuas.. T& deberes (petgit deindé admo-

dé : nonomniaque patienter toleran-

nendo) contentari , fi neceffitati [atisfa

tur,jufté patrantur; cám nonnunquám

éum effet s ifte fuperflue. concupifcentie

præüct paucorum interitum nonim

foleat effe [xeularium bomini vita prafeu-

tis: deleclationes vero tua. deberent €

ffz

€

pedire, quàm multis fcandalum pra-

E

[

)

bere excitando crabrones cummagno

circà pauperes , etiam infirmos vifitando,

al

damno communis pacis. Viderint ipfi:

fübveniendo , neceffitatibus eorum . [piri-

ztatem habent,Patres & Canenes ha.

tualiter. atque temporaliters — Ex boc t€

bentü hisnon obediunt, necfüummo

pracipue feci mim[lrum , atquà tantam

le

Pontificicbedient. Et hoceft pz:imüm

exhibui dignitatem : fed quiatu bruttum

)

precipitium,quod clericosab eleemo-

animal effe&tus es , ideó deleclaris in ani-

IXI

finarum elargitione rettahit , mundae-

aalibas ilis, Ta veró non vides veluti

"

nis curis fapprimit, nec non usqué ad

excacatus: quia ff videres C attente con-

i

Tartara deprimit..

fiderares etcyna fupplicia qua tibi parata

Secundüm eft nimiüs affectus ad

fant, nif t correxeris uttllo modo faceres:

"

vanitates,ac pompas nugaces. NMirum

INon facetes, ità eft , fi videres , & at-

p

ili

fiquidem non eft,quód redditusEccle-

tenté confiderares , quot jam cletici

votacibus flammis in inferno crucien-

)u

fie (übindé non fufficiant tam tegen-

tut , eóquod bona Ecclefig in lufus, in

hn

dis & alendis pauperibus, quàm pené

innumeris ornandis equis, coémendis

vanitates, in deleGationes , füperfluas

d

peregtinis avibus,nutriendis canibus,

recreationes,in malos focios, nec non

)mcl

T

mitis erigendis flatuis, & fimilibus

in carnis focias expenderint , eóquod

in vivis fuerintde numeto eorum de

ul

ineptiiss aft valdé mirum cft, quód

Chriftus in paupere , ipfe fapremus

quibus rursuscoeleftem Pattem,apud

j

Dominus,cedere debeat equis, avibus,

divam CatharinamSenenfem,ità con-

]

4f

felibus , canibus & catellis, & nefcio,

queftum legimus : Jpff malé con[umunt

Tr4Gl.5.

jf

l:&

quibüsnam brutis. Sed quantüm hoc

& alienant bona temporalia fuarum Ec-

Cap. 123*

Deodifpliceat , colligere licet ex Dia-

clefiarum , qua-veceperunt in virtute pre"

l]

logis fan&tee Catharing Senenfis , ubi

tiofi Sanguimis 2Efu Chrifli.. Undé patte

T;J

,fd/t. í

Pater eternuscumVirgine facrain fpi-

peres privati fuut omni fubfidio, quod ba-

m OWI

titu loquens ità quemdam de hactribu

bere tenentur : & Ecclefia mon babet ea ,

p

pet modum interrogantis, & fibimet-

qua neceffaria funt in opportunis divino

j

Tradl. 3. ipfi tefpondentis, affatur : Quos veflis

Offiio. Unde quia facti funt in fe tem-

r

€4p, 127- atque pinguefacis de fub[l antia Ecclefia ?

plum abominabile demonum , vilipen-

Mff

temetipfum, & alios diabolicos viros unà

dunt advertere neceffaria. templo. meo.

j

tecum , fimul & animalia tua : videlicet

Sed illud ornamentum, quod in tem-

i

Jl

pulchros equos , ornatos , quos iti (Labulo

plo seo facere deberent , ob reveren-

;l

fHo tenes , nonex nece[Jitate;fed ex curio.

tiuim. sangwimis Unigemiti Filj mei,

'(l

Af

fitate gropter inordinatas eoncupifcentias

faciunt in. domibus eorum. ,. in quibus

6g ;

babi-

'/»'/'

j

",

238

TRACTATäUS I

balitant. Et quod etiam deteritis eft ,

aurum à freno repellit frigus five efa-

unt veluti - fpon[us — ,

qui

riein ? nobis frigore Cv fame laboranti-

qui f«

H

fionfam propriam ornat :

tà faciunt iffi

bus , quid conferunt tot mutatoria vel

extena in perticis , vel plicata. in man-

damanes incarnati , qui de [ubjtantia

tiuis ? noflrum efl, quod effanditis, nobis

temperali fuarum. Eccleftarum . ornavt

obominabiles damones , atque demona-

crüdeliter. fubtrabitur , quod. inanteY

eas [uas concubinas , um quibus inique

expenditis. Et mos enim Dei pia "At10,

ac [celeratifun? vivunt.. Eoquód fuc-

C nos Sanguine Chriffi vedempti finaus.

Csf

Riv

o cofun;

Nos ergo fratres veftri , videte, quale fit

tint de nur

, de quibus

Bernardus àit : Im. L:bore bominum non

de fraterna-portione oculos ve[ivos : Vitd

In Decdla.

funt, & cum hominisus non fiagellabun-

nofiva cedit vobis im. fuperfuas copios s

Anation.

tur ; ideb tenuit eos fuperbia s. babent

nofiris neceffitatibus detrabitur , quice

a

quid accedit vanitacibus ve

[i

fif.

Duo

enim . fingula quaque - genera j bominum

denig, mala de ttna prodeunt radi£e ct-

laboris aliquid , aliquid voluptatis.. Sed

piditatis, dum c» vos vanitando peritiss

advertere eft prudentiam aliquorum, C

lu

Zzn

inenta

mir4ri qyenmdmafiäm novo inter b«

( nos fpeliando permittis.

gradiuntur onufla gemmis , & nofttà

artificio diftenentes , C abinvicem [e-

non curatis crura nuda caligulis.

An-

queflrantes ea. . totum. quod delediat,

nuli, catenula , tintinnabula, c elevata

eligunt d amplectuntur ; quod moleftum

qusdam corrigia , multaque talia tam

eflfugiunt C declinant. Cum militibus

quàm ponderibus pre-

gompe füperbie faftus , amplam fami-

fpeciofa coloribus ,

(a , multorum dependent cervicibus :

lia , Qe nobiles apparatus , equorum

tio

7

fratrum autem late[ibus nec femine

phaleras. , accipitres , & fimilia quad,

fi

mi[irantes appotriti. INon. facetes ,

frequentant. — Aliqui forte & dependen-

tes à Collo rubricatas murium pelles , or-

cotde recogitares, quàm hortendum

&et illos judicium , qui ex bo-

