hinc credendum eft, illutn pra ceteris

teoclá Doctoratüss non tamieti ex eo

10

myfteriorum Fidei habere clariorem,

qui fuüere idiote in

bené infertur :

J

G j

Mundo,

R3

-

7TRAGTATUS IL

f4

Mundo , etiam idiotas permanere in

propter eorum pu chmuämem &

Cælo omm fcxenua infusáà extorres,

ATT

pretiofitatem, prafertim veró, quia

fsm

minimé hoc fequitur : Sed quemad-

Beati virtutis pretium & decorem cla-

pE

modum in rcfurrc.&mne noviífima

riffimé cogrmfcunt, quód ramen in

jm

r»furgemus omnes in ftatura decenti

præfezm v1ra nonità contmgxt, Me-

Ri

& etate perfeQta, fic pariter in bca-

moria vetó dele&tabitur vivá recotdas

txtudmc omnes gaudemus fcientià

tione omnium geftorum in vita; - b&-

Perfe&a, five deindé in præfentx vita

bebunt enim Beati in jugi memoria

litteras fcivimus, fivé 1gnoravxmus.

omnia pericula, qua eyaferunt;adver-

[tem, quemadmodum non ille, qui

firates, quas pertulerunt; bona, qua

bil d

modóà formofius corpus circumfert,

peregerunt ; gratias & auxxha divina,

Pa

etiam in Judicio fpeciofior rcfutgets

que receperunt; miram circà fe Dei

Tl

fed ille ; qui corpore füo fanctiüs

difpofitionem & ordinationem ; & ex

utitur. Ità fimiliter non 1lle abfolutc

horum recordationei ingens re fultabx:

etit faplennor in Clo, qui madóe

gaudnum. Nam, fi Colonus letatur in

do&tior in terra, fed ille, qux fulsta-

taeffe, & milites,quandó dividunt fi po-

ientls melius utipur. LDIndé etiam pa-

lia :quá latitia afficietur Beatus,, cer-

tet rcfponfxo ad illam quæfhonem ,

nens, fe étot periculis ereptum; totfä

uanam hx&gm bcqt: fint locuturi :

victoriis locupletatum,tantifqué bonis

.a wiües Wi . d o "u

lmgu:c nempé loquentur. omniur.

ditatum ? Quanta erit illi letitia, tan-

&i ipfis placet græcc loqui poterunt

tam habere omnium rerum fcientiam,

& Ícient; filatin? æqu:: fihebralce,

ad quantam nullus humanus conatus

non minüs ; ; qum:mo lmgms loquen.

pertmgerc yalet? nonné memo talis

tur novis, que paucis' verbis & fylla-

ità Dominocanet in confeffione" : Be- Pfal.: 42

bis exprimunt plurima; quia iffa de-

nedictus Dominus Dews meus , qui pofuit. . t«

cena ftatum bcatitudmh

bxqu 1d(:n1

animammeam ad vitam: & anmam eþæ— P(al. 65

quo flatus cft altior, có fibi vendicat

rienten [atmmt bonit. Sed confidere- . 9.

erfc&xorcm n*odum operand: , &

mus etiam parüm. quomodo fatietur PfA. iet.

effet Valdc inconveniens, fi natura

corpus? mtelhgcndo itgqué per refe- v. 9.

efïet pprfe&mr in flatu corruptionis,

&ionem corpotis gloriofi non tantüm

uàmin flatu beatitudinis , quód ta-

dcm&atxonem guftus , fed cu;ushbet

men fieret, fi Peati linguarum peritia

fmsus Prtmum gaud;blt yifüs omni

& fcxentyarum Pc,rfcülone carerent.

eo, quicquid vifu eft deledtabile, Mi-

M!kq

4

ram dul cedinem & dele&ationem

Voluntas Besti erit equé. perornata

Wta4

c»mn 1bus ylrtutlbus & fibi: convcnien-

(;

hauriet ex afpedtutot glorioforum

t;bus abitibus, ex quibus capiet mag-

corporum, nec non & proprii.pre(er-

DT

fam deledationem ; tüm propter

tim veró ex af pc&tu gloriofiffimiCor-

aäus, quos velin exilio quöndam eli-

poris Chrifli; quia illud eft exemplar

cuit, vel in Patria elicit; tüm etiam

pulclwrxtuduus emnium corporum

Beatoruta

A.

DE ANIMA PURGANDA. PARS L. CAP. L CONSID. F :

£

t

Beatotüm, Undé afferit Augulílinus :

hem in- Coelo non (íunt fändalia

qui

DeSuh- . De Regeautem , qui horum (. intellige

unius mulieris, (ed tot coronatz R.c-

1 d&e

&is Serm. Beatorum ) medius refidet , dicere vox

ging in veflitu deaurato , quot in-

Wil

37 inFe. nulla fuffiit : effagit omnem farmonem ,

colz celeftis Paradifi ; tot Soles, quot

b

Jfloomnii stqué omnern fn[um bumana menris x*

Bcati , & quidem fepties noftro Sole

Q

Santtor iZ cedit Deus illud s illa pulebritudo, illa gle*

fplendidiores; quia ( tefte (an&to An-

; d

ria, ila magnificentia, illa maje[las : Ul-

feimo ( 1n illa vita. pulelritudo Puflo- Lib. fs -

t

trà enin omnem Sandorum eft. gloriam,

vum , Solis pulebritudimi , qui feptuplo, lit. cap, —

r

ipfis ineflimabileim a[picere confpettuin, cir

quam mode [plendidior erit, equabitur. ;o.

,qui

fplendore Majeflatis ejus irvadiari. iade

Àn non etübefcis , quód plus potue-

Ivi,

Épift, ad

& Hieronymus : Univerfis pulchrior eff

Priacd-

rit apud Holofcrnem forma corrup-

f Da

Vivgo de Virginey qui non ex [angüini-

tibilis, quàmapud te Decus immor-

?ï&???c

;X

bus, fed ex Deo natus efl. Multüm au-

tale ? plus apud ipfüm amot impw-

ilb

gebit hocgaudium, quód Bcati fimul

rus , quàm apud te amor fanctus/

"uf

& íemel poffint complura contueti ;

plus apud eum ornamentum pedum

g

tàm, que funt füprà, quàm qua funt

vidue, quàm apud te vultus. virgi-

s t

infrà s tàm qua à dextris quàm queà

nalis Filit (peciofi pra filiis hominums

j t

finiflris; cámqua tergo, quàm queà

eujus fcabellum pedum iplumi . Ca-

ybont

vultu; abfqué eo, quód vultum ver-

lum, adnirante ejus pulchritudinem

fant, aut caput gytent ; & quidem ,. fi

Sole & Luni? Avertatur 1 te, obís-

tl t

ità ipfis placet, etiam claufis oculis,

cro, infania. mündana, avette ocü-

tna,

CoRtUs

INam fi hoc aliquid impeditet, vel im-

lostuos, ne videant vanitatem , üt

,Ped-.iret imbecillitas oculi, vel denfitas

(o dl

&ternüm percipefe queas , quàm ftt

cutis? non primum, quia, ft ip(a Bea-

jucundum afpicere Caclum. , quàm

ne? .. Bei P/(:t:m

forum corpora poífunt deníiffinios

deliciofum Sanctos, quàm gratiofum Lued ;

u

inontes PC'[EI" anfir e, gu—æntö mæg;is eos

Gratià plenam, quàm ineffabile R.e- *«27.

:um perípicaciffimi oculi ; non fecuria

getr glotie, omne dele&&amentum in

d "

dum, quia utique impedire nequit aci»

Íe habentetm. Auditus reficietur fua.

Ayar

em oculi fubtiliffima cutis cüm Beas

v M

viffimo alloquio; hymnis angelicis,

torum toto corpora fint perlucide vi-

& omnis generis fymphonis dulce-

p

tto purioraacíubtiliora. Hoc mente

dinc. Qua lingüa eloqui, quis ca-

jpslt

tcvolviffe creditur fan&ius Bonaven-

g of

lamus defcribere, quis capefe fufficit,

&ra, dum ait: Gaudmum erit intàs e»

quant& .dulcedini innature fint

k M-

soliloq.

ga, 3 R

extràs fubrüs & [aprà s circtm er éircà

Beatorum aufes in illo voluptatis

irionet

gaudebis . im. omnibus Ó anima.

Quid

fuditb.ió

Occano ? (übi mirificd chatitatis

ig!'omm

T«u.

cogitas Ó homo ! fi ifla non cogitas?

fuavitate omries Beati tanquám

fibi

cofnthunicabunt

lpræk?

quid te rapiet , fi te ifla non rapiunt,

chariffimi

m*

Confpexit Holofernes fandalia. Ju.

cofdis fecteta , celebrantes dona-

:

n

dithe, & rapti funt oculi ejus,

&

ts fbi gratias; ubi

melleá

u

[melo.

s

gef

TRACTAIUS

IL

mcíodil im sternüm canentur mag-

ait : Amima "ta l:qszef;&a eff , ut Io-

dnt,,s*,

nalia Dei, ubi fine fine refonat, quic-

cutus eft. dlle&a ! fr ad unicam dl—

F. 6.

quid auditu fuave.. INullus ambigo,

leGti loquelam anima tua pra: amens

p Spezulum .

quin non nefcias diam communem

dulcedine inflar cere diffluxit , quá

exemplo-

mi*erzam de quodam Frtre , qui per

etgo Voluptate mebr:abens , dum

YÍUn.

thLöHïOS annos lïl nemore fiiie Oon

dilc&tus tuus tibi non tantüm lquc-

ni CibO Potu ac fomuo voci utius

tut, (cd etiam prachorizabit Canti-

cocldha avicula attendcns , tantam

cum novum , quod nemo cantare ya-

P 16l

indé füavitatem haufit, ut pr guftu

lct, nift ad nuptias Agni affumpti.

1

trecentosannos vix putaret illud dici

Odoratus reüue;ur omnis generis

hà

fpatlum ; quod Matutinum & Ter-

odore fuaviffimo, ità, ut', qïucqmd

En unica

tiam intercedere folet.

odoriferum in lignis & herbis quic

avis hzc potuit, quà ergo fuavitatis

quid odoriferum in unguentis & bal-

dulcedlm inebriabuntur autes tug,

famis ; quicquid in floribus & dapi-

md:mræ etetna cymbala benefomn-—

bua ; qulcqmd in tnuubus & aroma-

tzbus ; hoc.omne & totum fimul &

flb cymb"la jubilationis , ducæfo-

femel percipiant Beati , fuaviflimo

numqué cantum omnium Coelicola-

rum , & (Jlïlidf*ïn tam diftin&é , ut

odorc abundabit ipíe locus, gratlfïi-

cujusliber vocem claré difcernere, &

mum odoxem dabunt g orificata cor-

quamimfst fyl mbu pmbc mtf*lhgere

pora ; optatiflimum odorem fpira-

bunt coeleftes fpiritus, & quidem tam

QUGQQ.

En ! avis in rantàm potuit

dæmu LL!.C ?f&ïföln iü 116!1101'8 & in

mirabilem , ut unicus Beatus füo odo-

dcf&fto, quid ctgo potcrit concentus

re totum m undum PoHef: fuavitate

tota hàrmonia beatitatis

Angehcm

implere, omneíQue in eo habitantes

rccreate, O monites Dei , Óómontes

in patria, in Regno Patris, fiper men-

fam fummi Regis ? ubi perpetuus

aromatum, ubi amici habitant in hor- Cart. $.

P[al. 41.

in voce. exultationis C confefronis , [u-

tis, hauricntes odorem , quem dede- Caut. 2.

y. j

nus epulanti. — Ubi ( tefte.fancto Bo-

runt vinezg florentes , mandtagoræ

o

vloriz , & ora

naventura ) audies Angelos qubilantes ,

Puutans veítimenta

V'irgines charizantes , Apofloles pfallen-

chatitatis, quis me liberabit à foeterie

Soliloq

tes , Martyres tripudiantes ,

Cenfefforts

te carcere corporis hujus , ut liberé

N

volem in montem fanctum, ubi flu-

cap. 4

laudvmfes, Patriarchas c Prophetas ju-

cunlantes , ommes Sancdos « Eleilos

unt aromata , ut tran(inigrem in da-—

X

Dei unanimitez Patrem e. Filium , u**

mum Dei

quæ zmplem ejf ex 0dm

fodn. zz.

Spititum [an£tum collaudantes , & una

ungttenti dzvzm

j

voce dicentes :

Santctus, Sancius, Sancius

"Guftus in illo ftupendo coe!efh

Dominus Deus Sabbaotb.Dulcior tamen

convivio reficietur omnis faporis fua-

horüm omnium vocibus etit vox

vitate , quod non elt ità intelligen-

3 dilecti, Indicavit Sponfa, dum

dum, quaü Beati fructus & cibos ma-

flicent,

DE ANIMA PURGANDA PARE L CAP. L. CONSID. IF.

L !þ-

7

ind.

flicent, aut per guttur crajiciant, fed

qui apponitur hodié ; tunc certiffi.

Í

i

quod linguz , palato ac gutturi infit

mum eft , quód poft decem annos

miré deledtans queedam qualitas, om.

g

eundem faporem ,

eundemque gu.

nium fructuum, ciborum ac potuum

ftuin

€X capone capturus fis , quem

:

lg.

fuavitatem & faporem reprafentans,

indé capis hodi& ; & fi eadem effzt

acinfe cótinensquemadmodüm in illo

Can.

convenientia & difpofitio , quotidié,

ceelefti manna fuit prafiguratum, de

uotidié foret idem fapor, quia nulla

icn).

quo dicitur : Deferriens uniufcujufquà

;

[9)

?

fm

Ipt

Sap.16.

a mutatur, nifi mutatis difpofi-

voluntati : ad quod qui(que volebat, con-

II

y. gr.

tionibus ; adeó ut fi poft centuman-

vertebatur.. Et hinc poffet fortatlis hic

nos adhuc haberes eaídem difpofitio.

mcxlu'xd

tefponfio dari 'illi rudi imaginationi,

$ia

nes corporis , quas habes hodié , eo

tmenti , ne idem continuum gau-

&bl

1

modo adhuc vivetes , quo vivis ho-

dium forté faftidium pariat ; dicen-

dié. Quia ergo in Beatis eft femper

d

&o nempé, poffe Bcatum, (apore forte

AO

cadem optima difpofitio & ptoportio,

uno faftidium pariente , ad alium fe

fimil i

convettefe, & fimilitetunotono mu-

femper & inomnem &ternitatem tnae

nct eadem dele&atio , in eo gradu

wili

fico difplicente, alium auícultate, &

poft milliones annorum, quo fuit in

j g

fic de ceteris gaudiis ; fed tamen in-

primo momento. Utudé quandó dici-

G

conveniens eft ifla refponfio, quia in

tür, quód gaudia Beatorum inceffa.

af

illa famma felicitate tam nequit ori-

j

biliter innoventur , & quàd (empor

fi faftidium , quám fentiri defz&tus ;

ac femper in Coelo nova Videantur,

(lo 00*

ntrumque quippe involveretaliquam

k

iliud ità intelligendum eff , quód

avitatt

xmperfe&tionem, & mentis turbatio-

eadem

objecta fint tam nova,

tanto

5:m. Ratio autem, quód ibi nullum

tam £ara , ac tam admirabilia videnti

fnon

faftidium oriti queat, eft fumma ob-

per totam eternitatem, ficut fünt in

i

jc&ti & appetitüs convcnicntia ac pro-

n d

rimo inftanti beatitudinis , quia eft

portio. INam eo modo, & eo gradu,

eadem objecti femper prefentia &

ag

quo Deus largitur gaudium , difpo-

potentiz difpofitio. Non vero quód

4

Rit etiam appetitum ; kà , ut nulla

nova videnda & nova Prægu&andæ

i at

potentia poílit aliam formam , vcl

continuó exhibeantur , quia hoc fo»

ul

i alio gcadu appetere , quàm prout

tet abfürdum. "Nam vel illa novitas

ubl

appetibilis et , ipfi à Deo praordi-

preveniret ex parte obje&i, vclex

Rata ; quia omnis naufea & omne fa.

l if dOe

parte potentie ; non ex parte ob-

flidium: oritur precisé ex difconve.

"L gïf |

Rientia & iniproportione objecti &

jecti , quia ex hoc fequetetur, quód

vetbi gratià gloriofa corpora ab ini:

potentia. Pofito enim,te liabere poft

coeküiw

tio non haberent fibi debitam glo-

origlte

dccem anhos eandem guttutis difpo-

tiam , & quód continuó deberent

ftionem, quam habes hodié, & eun.

dl

fieri gloriofiora ; quod utrumqué eft

em affatum. caponem tibi apponi ,

ol*

Iradl. il, Pars L

abfürdum ; non ex patte potentie,

mcül'l';

quia

EU

—

—

$8

TRACTATUS J 1.

24 4 s

quia fäqucretur ; quód potenna ab

quia fcilicet ipfi non foret conveni-

iniiio non fuiffet perfecté expleta,

ens, Pariter minime appetunt Beati

co ipfo , quód matierct adhuc ulterius

fcire dietri ]udlcu ; fecreta cordium;

& perfccfhus explenda Cur veró ia

& fimilia que ignorant ; quia vide-.

prafenti vita non PC:&(.U! eteadcm po-

llC€ï hotutm fcienti& non fünt proxi-

tentisrum difpofitio, &

LO']äquLD*'Ll,

mé apti, nifi, quaudo eis talia fpe-

in naufeam vertatut idem continuó

cialitet £evelantuf ; aut commurtit«

objedtum propofitum , non autem

cantur ; tunc enimr eotum appetltus

il vita aterna , ratio ulterior eíl;

eadem cognofcendi ; ex eiíque vo-

tum , quia in ftatu cortuptionis po-

luptatem hauriendi, fimiliter quoqué

tentia ex fua nat

T

tht

funt w"ïupubl-

cufn proportione extenditut & ele-

Ee.,

& mutabiles ; tutmi etiam & mae

vatur.

Ex quibus ulteriüs colliges ;

xime, quia femper funt adhuc in. via

in confiderationemi gaudioram coele-

ad ulteriorem perfedtionem & exple-

flium , etiani omnes noftras poten-

tionerh s nihil fiquidem. in preícnti

tias ; itnó totum hominem effe (üb

'*itain tantüm fatiat , ut non plus

tatione liominis coeleftis, non veró

áppetatut , aut faltem fi offetretut ;

terteftris confiderandum ; fecüsenim;

acceptarctur. Quiai 1taque oculus nun-

quó cceleftia gaudia dicimus tmajora;

c;;uam in mottali vita tot videre va-

có afleritus ea efle minora ; quia

let , quitt ab aliis necdum vifis dele-

quó fürit majora, eó tninüs fünt no«

&attonem hautire qucat, non eft mi-

ftre infitmitati proportionata, & tami

rum , quód fzpiüs viía tandem re-

parum poflet homo in hoc ftatu abf

i'puat, & fic de cæterfs loquendo. In

que manifefto vite periculopte dul.

stetna vita econtrà nulla potentia

cedine & amore videte corpus glo-

ampliüs eft corruptibilis & inftabilis,

tiofum , quàtu parütm pre horroré

nec ampliüs in via ad ulterioretm pet-

damnatüm. LIndé & fponía ad füum Cant. $.

fectionem , fed qualibet jam actu

dile&um afferit :. Fuge dilecte mi, & v. 14.

poffidet fuam ultimam perfectionem

affimilare caprea , binnuloque cervorum

& terminum , adeó ut ad m*yorem

fuper montes. aromatum.

iNon jubet

voluptatem & ahud objcdtum , quàm

dile&um fugere, tanquàám cjüis pree«

a&u poffidet, tàm parüm habcat ap-

fentiam riauffeans , fed fanquam tans

petltum & inclinationem, quam pa-

tam pulchmudmem ferte non poe

IGDS

rüm auris ad videndum, Ex quo co-

; feu ( ut Dhilo Carpathius lo«

gnofcxs cur Beatus inferior non in-

quxtur ) Intcapax dulcedinis , ut fugiat, In Cant.

videat gloriam füperioti , quia ipfe

pett ; qui'fcriptum eft : Non enim boc loce.

fcilicet nec eft difpofitus, nec capax

vVidebit me lomo ; c» vivet. Si tamen Exed. 25

füperioris glorig ; quemadmodum

aliqui in hác mortali vita viderunt y. zo.

pufillus quidam Zachaus non invi-

arcata Dei , tunc cetté miraculofo

dét Chryüopl*orolongiorem togam,

modo interim fuetunt confervatis

quem-

DE ANIMA PURGANDA. PARS I. CAP. 1. CONSID. y.

fe

dl«

quemadmodum Deus, in citatoloco,

n

tà admitti.. Accedit, guod hujuímo-

Moyfi protinüs promifit, fubjungens

di ofculorum infixiones vix non pet-

1

Eff locts apud me, c flabis fitpra petram:

curbar«.nt ordinatam caftrorum acxcm.

j

eumque tranfibit gloria mea, ponamte in

cüm enim Beatos invicem fatis lon g:;

0Xl

fgmmme petre, c» protegam dextera

diftare, & quemhbþt eotum in füo

a

méA douec tranfeam. Supet 1uontes

ordine reverenter throno Dei affife-

Utl«

aromatum fugere,feu in Ceelum prae--

re credamus, fimilia, qua admirabi-

tf

cedere faum dile&tum fpon(à efflagi-

lem ordinis decoxem confundere pof-

Yo

tati quia cum ibi fecuré videre fperat,

fent, non admittimus ; prefertim

oquc

exa'tata ahquando adeffe czlefte , &

cüm 1ongé fit perfectiüs, fldxcamus,

"

clevata canquzm rova creatura ad Ca-

quod de lec?tat:onem Tadtüs : ubx ué

"s

pienda fuperna.

fecum circumferant , & abíqué ulla

(b

Ta&us demum inennarrabili dele-

motione vel etiam minimi dxgm pet-

OfPrn

cftatlone undxauc & ublquc teficietur,

cipiant, quàm quód primüm an-

: [ü)

quod fiet, tuth pet f'uperfufqm toto

dem per ofcula , pet tactus, & fimi-

Yel0

corpore d.l e&abxiem aliquam qua-

lés ceeremonias provocare debeant.

filftly

hratcnh tum per. aulf*uhmum affla-

Similicer puto non effe aífentien-

*ium 1mæm*ïmu aeris ; adcó, nt Bea-

Joras

dum illls qui autumant , ab Angehs

ti tota iter dele&atione perfundantur,

poü umver(alcm refurre&nonem effe

qma

(( f10«

plené dele&atione fanctá circumícri-

affümenda & formanda gloriofà cor-

C t

bantur, mere vol up*atl innatantes.

pora ex aére, qwa hec opinio nulli-

Sunt

T

qm hoc lnco etiam caíta quae-

bi fundatur in fcr;pïura Katio eo-

T

dam ofcula admittant; fed puto tamen,

rum etiam arhil probat, nam fi om-

ABon effe cisdem 1fï£nt1endum s im-

nia ea(ut ipfi puta'ït) vehmus Bea-

,gO'

ottotf

primis, quia ofcula magis adhiben-

tis adfcnbe re, que,

juxtà noflram

um

tuürt ad o&endenäum amorem & ami-

imaginationem poffent eisdem ali-

citiam, quám ad recreandum tattum;

yi, 67

quam voluptatem afferre; tunc de-

deindé, quamvis in Coelo non am-

fl jl

bemus etiam dicete & quod Deus

plius poiTt effe wenerca titillatio,

propter eos fit plures Angelos crea-

| !Ubüï

j Pïæ"

aut carnis provocatlo videntur ta-

-£ürus, quod tamen adhuc nuihb: 'egxp

men ccrpora ia ofcula effe fuomodo

n i

Sed tandem videamus quoque The-

contrà verecundiam 1pfi naturz infi-

nf

faufum domus; qui nihil eft aliud,

tams PlæfPïtm] vetó contrà tfeyc-

quàm ipfe Dcus, & «confequenter

EE

us lOt

xentióm & decentem

Dezls 7037- ,..!

5rav1tatcm.

np(x effentialis vifto beatifica ,

h

Quia ergó inter. Beatos non tantüm

V. .za.

,,g,;mw

enim eft Tf fawus dq,,ädembtlzs, inquem

eft füumma familiaritas & charitas;

ramff"E

defiderant Angeli profpicere. O bon

fed etiam fumma reverentia, & gta-

Deus

uis enim puta[Hït, ine de V. 12.

fer

vitas, imoó & Ma;efï;as, non videtuf,

gaudiis coeleftibus jam quafl ineffa-

folo

bilia dixi(fe , aut faltem lallàáffe; &

poffe talia abíqué imperfectionis no-

V

Z

tamen

ud

65

TRACTIATUS i

fámen ormnia, quæ&ünqriä dixi, qu&-

quantaque cotum loetitia ; quia irf»

xunqué fcripfi , necdum íünt initia

tendebam de hác ipsi materiá pat-

gaudiorum, qua ex ipfo boniratis

vum tractatum :eonícribere ; ut ve«

N

theauro, e& clarà Dci vifione hau-

ro magis alterius fententie ; quàm

fiuntut ; adbö, prater cl*amm Dei vis

propriz prudentie inniterer , volui

fionem, cun&a reliqua gaudia exigua

de hác re per bfeves litteras men-

fant, ut Beatum abíque vifione D«i

tem Hieronymi. cópfulere ; jamque

neq,uaquäm fa'tiare , 2ut v'crä beatum

papyrum paraveram , jam calamum

denominare poffent, etiam£ quis ca

prehenderam nec nohn litteris titu-

folus omnia poffideret ; econtrà veró;

lum prafixeram , cüm ecce ! ingens

tametfi quishis omnibus careret, fi

the lumen circumfulfit , aureis fa-

famen Deum claré videret, perfecté

diis, fuaviffimoque odore per cellam

beatus foret. Quinimó, quamvis quis

quaquàverfüs diffufo, voxque mihi

omnibus malis , ipfis quoqué infer.

dé luce audita eft, dicens : Auguflines

J/ML

*

nalibus poenis. citcamdatus. effet , f

quid quaris , putasne. brevà immittevé

ïuþ

Dcum tamen claré intueretut , nihil

( Yafculo mare totum ?. brevi. pugille. in-

ómninó de poena aut triflitia (enti-

eludere terrarum. Orbem ?. Intellexi

tct, fed eflet- veré beatus, & plene

ex hác voce ( quam Hieronymi , eà g. Aügu/i,-

:f

fatiatetür. 1. teftem. hujus aflertio-

horà iv Celum atfümpti , fuiffe cre-

de jjmba'-f

j

fiis adduco Seraphicum. Dodctorem

do ) quid facilius poffumus dicere ini ill4 lo. libs 3«

D.

. Bonaventuram , dicenter : Ejusvifío

Sefif $

vita eteruá, quid ibi mon fit ,quam quid. ..

llfl

tam jucunda efl, quüd. fiquis in Ynferno

ibi fit. in aliis Coeli gaudiis poffu-

W

de SS. 4

$ ex'ijfer'et ,€ Deum Pideret, nulliin om-

mus nobis faltem aliquid imperfe&to

poft. u

4$97M.

Aine dolorem — fentiret

quia doloreim/ modo imiaginari , at in vifione Dei

3

siagnun majer delecatia — ab[orberet.

inanis eft omnis imaginatio; namx

(ïl

Er utique videns Deum, norn poffet

ficut nemo capere valet, quis &

W

fentire dolores inferni ? quia ( tefle

quantus fit Deus , -ità pariter nemo

)

ferni.f. fan&do Auguflino) tanta efl. dulcedo

effari poteft, quid fit ejufdem fraitio:

næ

do t'4DY utare glorie, quod. fs una gutta in In-

Hoc folàm dicere poflumus , quod

inx T

ernum defueret , fotam damnatorim

Vifto beatificia fit perfecta. poffeifio

amaritudinem dukcoraret.. Sed iluftra

füpcreminentis eflentig oranis boni.

nos o lüumer Écclefig ! dicito nobis

Hoc folàim de hác füpcreminenti

ó Augufüne ! quile fit ergó gau-

effentia dicere poffümus , quód ini

dium , videre Deüm ? eádem die

eà ofnnia clarius videantur , omniá

:i

(inquit ) & horá , quà obiit. Hie-

duleius guftentur , quàm — extrà

tonymius, erám Hippone im eellüla

fingvi-.q,uïeanä. Plura de hoc the(au-

-füca qniefcehis , avide. cogitaris, qua-

ro , & venerando voluptatis, Ocea-

lis inefeé Beatotum animis gloria,

no non áddo ; utpote in(afficiens ,

eG

-

2

L

H

—

"'N.,

DÉ ,AN*IM'A Pä*RGäNM PARS l1. CAb. l. CONSID. V.

i

M

&o digriuni aliquid afferre ; (&d hic

gloriarum; quia ipfé haruiiorinium

"

d illam fuprà pofitam quaítionem

eít largitor, quemadmodüm omnis

LY

tefpondeo ; Cur nempé in domo

potentia Deiex vatietate creatururmi

n

s&ternitatis incolis tot diflinéta tam-

innotefeit ; quia ipfe omniüm eft

volii

qué varia gaudia affundantur, cüm

Greator. Similiter decoratur flatus

Tefte

tameri cunéta longé perfectiori mo-

beatitudinis per diverfitatem. vo-

do in Deo poffideantur ^ Dico ita-

i

luptatum; quemadmodüm flatus na-

m

qué verum omninó effe , ad fatian-

ture per diverfitatem ereatutarum.

tit).

dam rationalem creaturam ,

mini-

Udé etiam ! hic folvitur illa / obje-

imé eíle neceffariam fenfuum dele-

ägCHS

€io; quz dicit , in omnibus Beatis

gf

&ationem , corporum glorificatios

verifimilius non. dari. Philofophica:

ellam

fiem aut aliud gaudiumi extrà ip-

fam claram Dei: vifionem

L

"N

rum rerum íÍeientiam , aut linguas

il

quia

tum peritiam ; quia fimilium fcien

tamen Deus non íolum retribuet

g?inh'

tia cft exigui valoris, & Deustalium

ititrt

abundanter facientibus. fuperbiam s Sed

cognitionem tam parüm cufat, uf

V. 24.

, ifié

etiam , & vel maximé operantibus

etiam à . demonibus non auferat.

llesi

bonum , ideó voluit , preter flu-

Nam , dico : quamvis non curaé

pendam füi vifionem , fingula

in damnatis , cufat' tamen ih Bea.

n at

(ede lp

quoqué hominis membra , fingu-

tis; quamvis damnati ex fuis fci-

TET

lasqué potentias proprià & [pecia.

entiis, ex unitis corpofibus & inte«

7 qtlhï

litér conveniehti voluptate temu.

gris membris nullum gauüdium, fed

hefari ; undé nec ulla voluptas in

pofTu-

majorem poenam percipiunt ;ingeris

Coelo (üperflua proprié dici poteft,

tamett indé gaudium * hauri&nt. Bea-

:rfääü

e Dd

Qquia illud non eít füperfluum ;

t Quinimó hoc atgumentum ma:

, ff

quod eft debito fine affe&um, pro-

gis probat, omnes Beatos liujusmo-

üt funz omnia gaudia celeftia ; dan-

,uis k

di donis adimpletos , quia Deus

tut enim ad oftendendam Dei mag-

minimé denegabit vel uni ex cha:

neto

hificentiam — ac

fijio

liberalitatem ; ad

ris, quod non denegat füis inimi

perornanduni Uiniverfam füperius,

€1S

ádhue ultima do-

) quo.

Supeteft

tíec nón ad recreandam creaturanmi

müs conditio : fcilicet jücunda ,

uf

fationalem. . Dei maghificentia ae

fecuraqgue omnium pofféffio. For.

] bODL*i

mido (ané & & anxietas non imme«s

yinett

fapientia ex hoc cluccícit, eogüód

ipfe füis San&is faciat omnia, etiam

titó " Beatos invaderet ,

fi de füo

d 1

finita, codpetari in glotiam , &

thefauro poffidendo fecuri

nori

o

effent.

Undé communitet Tlieos

quidem tatm fapientef ac mitabili-

etttt

tet, ut Voluptasmajor non impe.

h-

logi cur Angelico Do&tore docent,

diat minorem ; nec cláritas májor

efle de tatione beatitudinis, ut fit ab

Q*

fninórem obícüret. Liberalitas Dei

intrinfeco inamiflibilis. Sed quidquid

qets

Theologorum;

[]

elucefcit ex varictate voluptatum ac

fit de difþutat?one

j

€cfa

]

öz

TRACTATUS 1.

certutm famen eft; quód Veritas men

tet. Eja faltem amodó pu/um £orda

Zoan.

habmmm 4Ad Dominum. Attollamus

/6. siri nequeat, qu& nos affecurat di-

V. 22.

cens : Gaudiun vdlmm neno tollet. À

mentem nofttam ad. Coelum, ubx eH:

vobis. Undé non immeritó exclamat

thefaurus abfcondxtus in agto, ema-

Soliloq.

Auguftinus :

O regnim lzmttmdmzs

mus agrum per opera noftra, ut pof-

Unp. 85 fempiterna : ubi Juventus nunquam fe-

fideamus thefaurum ; quia hoc eft

nefat : ubi dmr nunquam. pallefcit : ubi

beatum effe , poffi idere Deum , the-

amor nunguam repefcit : ubi (anitas nun-

faurum mdeficxentem , inzflimabi-

quam marce[cit : ubi gaudium mimquam

lem , æmomparabliem ineffabilem,

Í ng.;/

decrefcit :

uli vita temunum hefczt.

incomprehenfibilem. Hoc eft , bea-

S Gïfg Ul,'

erit Inx fine defetdu , gaudium fine

tum LHL. Vzdere Deum , vzvere eum

147

in Pfal 7!

S.Beri nar.

gem'm , defiderium fine pena , amor

Deo , vivere de Deo , ej]"e cun Deo,

Jb |

de pmn

)

f nt triflitia , [atietas fine faflidio , [of-

effe in Déo, qui erit omtia in omnibus.

PÍal.72

lllud eft xternum , Clll nulla tem-

parad

v. .

? ptes f fime vitio , vita. fine morte. .O

caleft.

qzmm tonus i[mcl Deus bis , qui vedto

porum díuturnitas compararl poteft. :

ä

Augu Jn

Quid appendis ( inquit Augufhnus )

2. Ttmot

h funt corde 5 idis , qui dtlzgunt aüven-

Píal. 56,

LT

4 Y.8

!ll 2f]v£5 qUIä wm VCHGFIt OH]I]IS

cum. infinito quantumcunque. finitum ?

60926- 2-

qui propter lpfum 1cliquetit patrem

decem millia annovum,

deciets: centena *

M

Matt. 19.

aut matn,m Írattes audororcs üuxo-

snillia s fi. dicendum eft, millia mzllzum,

Á

r»m domum aut agros, centuplum

qua finem babent , cum aternitate com-

TCCIPlüï

& vitam ætcruam poiïlde-

parari non pofunt. Vidifli. fortaflis

bit. O bonitas Salvatoris noflri, prop-

anté triginta ; annos Danubium Marf

1

ter dimiflionem rei citó tranfeuntis,

qpproperantem

P& quot Pu*as, pcr

vitam aternam DLOH]IUGIMIS ! cüm

eum intereà defluxiffe aque guttu-

tamen (teftante famïto Auguümo )

las ? Radebis abfque dubio ad ifthanc

Etiamfi non liceret in ea ( intellige in

quæ&*onem , quis enim metiri aut

Auguft.

*

lib. 5

, g Stetna vita ) manere , quam unius diei

mutmerare poterit guttas, qua decut-

lzLer Ar-

"morá , propter . boc folum , intmwmnerabi-

funt uro die? ne dicam per. mgmta

Jes anni hutjus vita pleni deliciis, c cir-

annos; & tamen hodié & ué tluit,

Lit. c. 2f

cumfluentm teinporalium bonorum , redté

ficut fluxit ante ttiginta, quadragm-

mem*oque contemnerentur ; NoB enum

ta; aut quadrmgentos annos ; ecce

ità fe habet aeternitas, eodem modo

falso aut- pravo affeciu. dzc"tum e[f : quo.

qiem - anelior eft dies uma in. atriis tuis

ficat hodié. durabit Po& tot elapfw

fuper millia.. Quid agrmus Frattes ?

annorum mxlhones, quoc ormnes

fane nunquàm veré in corde noftto

fluvii aquarum guttas À condito Ot-

pofulmus

qu1d fit effe beatum

be ufquc ad confumatlonem fieculi

quidquid &ternüm ? aliàs emm nobis

intulére, &dlaturl funt mari. Hem!

totus mundus : vi lefceret , terra for-

tamdiü & ultr fecuré Pomdebls ine

defcerct , & omnis voluptas defipe-

finitum voluptatxs thefaurum üe&ïm

Püt

DE ANIMA PURGANDA Pádnsid 64B. 1 -cowszb. * 6

:srd;

pet breves tug vitz diesdigno bonz

mendam &ternorum memotiain tibi

Is

opcrattonis Prciio' emifli : í$ , depo-

ifla forté aut non füfficiunt, aut non

idi

fito vetefe vitiofo homine , induetis

placent , lege Soliloquia fancti Bo-

m

fiovutm , euntem de virtute in vir-

naventure , Dion'yüum" Carthuüfias

tpolf-

tutem. Ejaergo velut vit fottis ác-

num de quatuor TNoviffiinis, de iif-

xd

cinge lumbos tuos ; infitue peram

dem Ludovicum Granatetifem , Gui-

tde.

tüam liisquinque Lapidibus, circum-

lielmum Stanihürftum , Dionyfiüni

mil

ducito eos in fronte; ruminando futu-

de Lutzenburg circá hatic materiam;

jlef,

ra, meditando tioviffima ; & provi-

(non Yeró de Anti- Chrifto;qui eft Li-

ba-

i.Reg. i7.

dendo aterna , & fic cadent àlattre tuo

17-4-7.

ber reprobatus ) hiflorias Wolffzan.

T

mille , & decem millia à dextri tuis :

gi Eder de altero mundo ; Hierc-

Pfal. 9o.

miam Drexelium , & alios, Hoc fo-

i,*

$.7:

Omnes nempe tentationes & irfimi-

ci dffuctus , ad te autem non appro-

lum te togo ; noü definas hec me-

m

M

pinqualit peccátum.

Defícende confi-

ditati , donec tibi obviaii procedant

derando ad Infernum deorsüm ; &j

exercitüs San&torum, cantantes, cho«

ol

jnus )

vetributiotera peccatorum videbis. — AT.

tofde ducentes, in tympanis latitiae

; azz'p.M;

x

lt f

cende ad Coelum fursüm ufque ad

ludentes. atQue dicentes : Ecce Sacer:

domum Patris ; ubi emanfiones milta

ceiztenä

dos, Paftor bonus inflat Saulis per- 1. Rég.if

nlb

funt: Infpice tibi ibi preparatum ha-

cuffit mille, & inftar Davidis decem

bíracalum, & cogita, quiaillud ipfum

At

millia, donec tibi dicatur : Euge ferve Mattb.

ial

eft, de quo ditum eft : Nen accedet

bone é& fidelis , quia fuper pauca fesifli 25

] Mäfi

ad te malum , & flagellum non appto-

fidélis : füper multa te con[lituam : in-

tra in gaudimm. Detini tui.- Amen.

( 'PCZ

pinqualit tabernaculo. Et fi ad impti-

g

ia

'

a

CAPUT $ECUN D M

« !

æ d CM'

De. Rebelli Abfalone ,

uä Hük)

$cü :

fadrägm'

jj cCCö

1 moäo

De Lorrore oumis peccati , €9 occafromi peccandi.

dipi

Y^ Iädm eft i a'nfccecientiEus,

fhiomo pfoptef— pulchritudinem ; id

oms

ilO Q

D

quomodó quinque Davidis

eft, nobilitatem animz, quam folus

. * .Lapidibus profternendus fit

ille perfect? novit , qui pro ca redi-

| .(æCU[i

Ipufius vetus homo ; jam híc veró

menda, non folüm velut David cla-

qgan

tres Lancez Abfalonis cordi infigen-

mavit : Fiiui Abfolem . Ab[alon füá 2-Reg.it.

jis i^

m : quis mibitribuat , Wt ego moriar V 23-

: f gzm

de (unt. Abfalom bené comparatur,

pra

P d

W

^E

*

$..

JRACTATUS

ii.

nem concipit , quamprimbm ipfius

|:

gro f ? fed & a&u mortuus, & qui-

cwn morte acerbxiï'ma.

Abfalom

monflrofà imago five ab interno, five

f0

auoque benc compqratur homo, quià

ab externo proponitur ; ad eum feré

robeïïlonem

quam Abfalon fcmcl

modum, quo dives avarus f'ures aver.

aontra Davxdem fuum patrem exci-

fz;tur ac exectatur, quamprmmm €0e

D

rum memorm occurm ; vcl quo1 via-

fi

tavit , homo quotidié molitur in

D..um, fed ficut ille ptoprio : damno,

tor horrore pexcutlrur, cernens, fibi

q

ità & homo. Tribus lanceis Abfalom

obviam ferpentem ingentem draco-

X

fuit transhxus, ità & peccaïor T:es

nem. Eft autem alius hortor Peccam

p(

durz La ancez (um; 4 1mo tria morti-

mortahs, & allus vemalls ; quemad-

D

feta vulnera As rres mremeaones

modüm ahud peccatum eft mottale,

d

& aliud venigle ; qui habet Po&eno«-—

funt pnvauo vite naturahs , prl-

j

vatio vite B'atie , & priyatio yitse

mn, habet etiam neccfiano priorem ;

d

gïonæ. Ttres duræ Lancez funt, fe-

quia gu.quuts odit malum minus , ne-

l

ccffarto uoque odzx majus, non vetà

parari à oprpore , excludi à Caelo,

"u

adjudicari Inferno. T'res demum durs

econtra. Et rursüs alius eft horrog

lj

Lancez fünt , re&to Judicio Dei ac-

peccati Pamcularls öc ahus univer-

xhatus f'um, ]udlcatus fum, condem-

falis ; prior eft , qui concxpxtur ex

2

f

natus fum. Has tres diras Lanceas fi.

D"OUVO

amculan

v

verb1

ramä

L

uií-

bngü crudeliffimé infigit ,

hotret quis ebrietatem, quia eft ama-

quis degener filius in Dþum Patrem

tor fobrletatls

gof'cerxor c& qun

A

Pþccando tebellat. Ne itadue caídem

