natos tbalamos , balnea , e nollitiemn

CK?P'S

nis Ecclefiafficis vix non inílat Sa-

Eccle. 2

omnein atá, gloviam veftium a mulier-

culis mutuantur.

Cauté ymuino lorica

lomonis magni—ficant opera fua, &-

dificando fibi domos plantando vi-

pondus . Q infomnes in. caflvis noctes

ineertaá, difcrimina praliérum , amulie-

neas , faciendo hortos , extruendo

brem quoá, verecundiam & difciplinam,

piícinas , affumendo fervos & ancil-

las, multamque familiam;ut ctedcres,

aut jïqu;d' aliud. (exus ille laboris babere

cernitur , declinantes.

INon faceres,

Regnum eorum effe de hoc mundo,

fi ferió penfares , quet jam mifcré

non vejó in fpe futura tetributionis.

aternalitérque perierint in. vanitati-

In quorum hortis marmot repraíen-

tat omnes Poétatum nugas, ac Deo-

bus fuis , quibus magis intendebant,

rum fimulacra ; in quorum aulis lu-

quàm oti pauperum fufpirantium at-

$. Bern.

ue clamantium : Dicite Pontifices s

xuriant ac ad luxuriam provocant

Epifl.42. in freiio quid facit auvum ?. munquid

vix non omnia opcra, qu& arte pi-

&oria

ia

d

239

DE ANIMA PURGANDA. PARS L. CAP. V. CONSID. 1II-

&oria-fiunt ; in quorum cellatiis

ratio ; tot, & totaquilegi; Tot & tot

omnia Regna mundifua vina tepofi- . pi&ori ; tot & tot autifabto; tot ex-

ta habent; in quorum domibus & to- — pendimus pro comparandis equis &

uod de

catpentis ; tot pro canibus & ve-

piariis quotidié repetitur ,

!

Ítulto INaballegitur: Erecceerat con-

natotibus ; tantos fümptus in exco-

1

vivium in domo ejtts, quaft convivium Rt«

lendis viridariis atqué pomariis, in

h

gis. & cor Nabal jucundum, erat. enim

exftruendis muris & parietibus, in

J

ebrius nimis. Heu quim jufté, quàm

renovandis teétis & conclavibus ;

!

rigidé , quàm feveré , quàm horrende

preterea, qu& noftris cognatis libe-

4

ifli aliquandó accu(abuntur coràm

ralitet impendimus; tum eis emendo

Patre orphanorum & Judice vidua-

pofïelïïones ,munetra mittendo , filias

eorum nuptui. tradendo , variisque

(

rum; tunc ftabunt paupetes adversüs

]

eos in magna conftantia exprobrando

modis füccurrendo.

Dicetur enim

t

illis, quód pro unica fepé Veneris

vobisijuftiffimo Judice : quia ergó

Ils

aut Herculis flatüa , etiam. centum

bona Sponfäe'meæ;in equos & cafies

i

aut trecentos florenos expendere mi-

expendiílis,ite modó ad veftros equos

nimé dubitaverint, pro centum verà

& canes, itead veflras matmoreas fla-

u

Àl

pauperibus etiam unum nornnun-

tuas, ac attificiofas picturas , ut reci-

D

quàm florenum expendete renuerint;

piant vos ii (ua tabernacula; nam in

tl

tunc prodibunt ipfi Fundatores, illos

finu Abtahe non eft vobis diverfo-

acculatuti , ac dictuti : Siccine,ergóne

W

tium ; quia Lazaros de veflta fubftan-

nos ideó Ecclefiis tam ampla contu-

tia non feciftis vobis amicos.

Ite &

u

limus bona, ut vos ex eifdem in ve-

di(cite ,'quid fit: /udicium enim — fine 7ac0b.2,

d

l

firis. viridariis quafi Synagogas ina-

mifericordia illi, qui non facit mi/ericor- - v13.

lum

niumDeorum crigeretis? tunc clama-

diam, Dominus diligit mifericordiam, P(al.32.

bo

bunt patietes & lapides de parictibu;,

( non in fortitudine equi voluntatem — y, 5.

cóquod onerati fuerint omnis generis

balebit , nec in tibiis viri beneplacitum P(a].144.

53 Til

raritate, exfpoliatrice charitatis. Ite Ó

erit ej.. INec in pomatiis & palatiis y,o,

honorandi Sacerdotes , excufate vos

confolabitur Deus , fed in fervis fuis,

) 1

tunc,& dicite : Tremende Judex habe

4

qui faciunt mifericordiam& judicium

nos excufatos ; fi habuiffemus fuper-

in omni tem pore.

mCil'

flua, dedifTemus utique tibi , & jtuis

as

egeftate percuflis , fed multitudo ex-

CONSIDERATIO QUARTA.

ndOr

penfarum abforbuit fubflantiam pe-

cuniarum , adeó , ut propriis neceffi-

Tametfi Abgail babuerit. ftultutt mari-

i

tatibus nonnunquàm fufficientia de-

zum erat tamen illa mulier prudentif[jm^

Do

fuerit ; Tot & tot fiquidem pro fua

& placavit iram Davidis smunera tri-

r li

buendo, quam accendit Nabal 4*

opera, nobis locatá, dcbuimus quot-

yi

annjs ephippiario ; tot,& tot marmo-

dem negande,

Hoc

] Pi-

koriä

858

2146

TRACIATUS Ib

Hoc eft:

accipere non vetamuss peti vero aut exigi

Tenefi propter — poffefffonem. bonorum -

aliquid , omninó probibemus , me quod

semporalium plurimi Clerici damnentur;

valde irreligiofam eff , aut venalis for-

At

€[t tamen Ecclefie bonum Bonatem-

ta[st , quod avfit , dicatur Ecclefia , aut

i

vos de bumanis videamini mortibus gra-

peralia pojfidere.

"

Uaftio hic non eft, an fit aSpi-

tulari, fi €x corum cadaveribus ftudeatis

C

4 titu San&o, quód clerici pafim

quarere quolibet inodo compendium. Au-

pto adminiftratione Sacramentorum ;

diviftine ó honorande Paroche, quód

proapplicatione Miffatum,pro fepul-

non ex proptio fed exore fan&iGre-

tura defun&orü , pro Benedi&ionibus

gorij illam confüetudinem pravam

atqué pro hujusmodi fun&ionibus pe-

nuncupem , quà pro fepultura pres

cunias exigant. Pro hoc;enim Spirti-

tium exigitur,, aut de aliorum mor-

tus San&us quotidi& inenarrabilibus

tibus quomodólibe compendium

gemitibus eft implorandus, quatenüs

quaritut; multó minüs fan&tum etit,

g

Ecclefis pradlatos mifericorditer illu-

proprias oves, nonnifi, datà certà

ftrare, dignetur, ut ejusmodi quafi

pecunià, vellefacro Viatico pafcere.

Simonicas cortuptelas & pravas con-

Necetiam quaftio híc eft , an Ec-

fuetudines € medio tollere non mo-

clefiaftici poffint licité boria tempora-

-

rentur; ut initentur fan&um Grego-

lia poffidere , quoniam hoc ipfts velle

rium Magnum, qui de feipfo ad Ja-

negate , effet cum Wicleffo hztefin

nuarium Epifcopum Caralitanum ità

docere. Sed quaftio duntaxat efts

habet: Hoc autem vitium €x mos. poft-

an non foret melius, fi Ecclefia divi-

lil

Paltor.

quam Deeaucdiore ad Epifcopatus bono-

tiis & bonis temporalibus catetet s

u

(4p. 4e.

vem acce(finus ,de Ecclefía nofi v aomnin

Quia bona. temporalia funt. veluti

venenum , indicante id Gloffa ex

vetuimus , & pravam denuo cen[uetudie

mem nequaquàm . w[urpari permifimuss

Henrico de Gandavo dicente: Quandà

aneimores , quia A dum . Abrakam à filys

Con[lantinus dedit Ecdlefia bona tempo*

Esmor boce[t , Ephronfilio Seor , fepulch-

zalia , vox fertur. audita. fuiffe: bodie

yumpretio ad bumandum cerpus conjugis

cecidit venenum.| in Ecclefia. Dei , Ve-

polularet , pretium accipere renuit » ue

nenum afpidum fub labiis Sacerdo-

1

eommodum videretur de cadavere confe-

tum ; ubi abundantia divitiarum ,

€uttus.

Siérgà tante confiderationispa"

quod facit eos linguis fuis dolose age-

MÉ

ganus vir fuit ,quantà magis nos. qui a«

rc, nempé adulati, ut acquitant ; &

eerdotes , dicimur , boc facere non debe-

metuere , ne perdant. Melius vide*

sus? Unde ne hoc avaratie vitium vel

tut eReagro dominico , abundare tti-

in alienis denu) tentari pra[umatur , ad-

tico, quàm fpinis & tribulis, quetme

puoneo. Sed fiquandà aliquem in Eccle-

admodüm funt temporales diviti& ,

hg.

fía veftra fepeliri conceditis,fiqu,dem pa7

quibus punguntur clerici, & fuffo-

Pfal.3t.

hh

ventes ipfius, proximi vel beredes, pro

cantur Pralati. Dicere olim Ecclefta

Vuminaribus [ponté quid'offerre voluerint,

poterat : In paupertate virtus mea ; nuic

Vil«

vetó

P

a

w

d

DE ANIMA PÜRGANDA. PARS$ L. CAP. V. CONSID. IV.

24I

vetó abundans divitiis,dicete cogitur:

Spirits Sanai re(ifti, quisquis Eccle-

defecit virtus miea, C anni meiin gemi-

fiarum bona impugnat, & Dco cripi*

5 Bon4*. yius, Quoniam Prelati & Clerici vix

turquidquid Ecclefiis quomodolibet

in Thrett- gogn ubiqué demunt pre magnitudine

fübtrahitur. Sic femper divinz dif-

g,fzp. l.

curarum, & inquietatione divitiarum ,

pofitioni complacuit, ut cjus miniflri

qua funt (pina pungentesc gemitum pro-

temporalibus fubfidiis munirentur ;

vocantes.. San&titas fiquidem defeciffe

fic citcà Sacerdotium Araonicum fuit

videtur,quàmprimüm paupertas exu-

conftitutum , in Melchifcdech prafi-

lare juffa , & exiviffe miraculorum

guratum , acin Sacetdotio nova Le-

d

glotia , ubi intravit divitiarum jactan-

gis femper obfetvatum.

Sic Deus

Levit. 27

tia. Quod peracuté indicavit Sanétus

in veteri Lege Sacerdotibus decimas

fofue:2t.

fl

Thomas Aquinas , Innocentio 1V.

dari precepit, eis Urbesrefugij & fub-

fümmo Pontifici. Hic fané&us Ponti-

urbana in poffeflionem tradidit, nec

ll

fex Thome Romam forté venienti,,

non omnem medullam olei, & vini,

'ü

ii*

ingentem vim auri demonfttans, aje

& frumenti conceffit, fic Melchife-

IC.

bat: videsne Thoma? jam amplius

dech tem poralia bona poffcdit , & ab

Ecclefia nequit dicere : Avgeutum cv

Nwm. 14.

t

Abram decimas accepit. Sic tatm Pius

aurum. non babeo: cai modcíté Ange-

Primus, quàm Urbanus primusin fuis

Genef.14-.

J

. licas Do&or : Faren-sm boc eft . [ancte

teftantur Epiftolis , Chriftianorum

ít

J

Pater s (ed etiaim Ecclefia modà nonpote[!,

Ecclefiis jam anté Conflantini tem-

I Am, t primitiva,ad claudum dicere:Surge,

pora bonorum temporalium polffef-

u

aimbula , (ans effo. Undenonimme-

fiones fuiffe , quod inde colligere li-

u

Apo[I - 3.

rito afferit Cornelius à Lapide: Legi

cet : quia Conflantinus & Licinius

yi

vitas plurimorum Sancborum , & depra-

Eccleftis debité reftitui mandarunt,

Henris.

a

hendi, eos folos excellusffe. miraculorum

ug eis Diocletianus atqué Maximia-

Spondan.

rUlä

ad 4nn.

copi4 C pondere,qui excellu.runt in pau-

nus injufté abflulerunt,. Sic non raró

0.

47*

il

pertate & asflerizatevire.Hac & fimi-

jamin hac adhuc vita juftam Omni-

lia preclare fibi ad notam fumunt

Q

potentis fenfére vindi&tam , quiava-

avatri quidam & 1invidi ízculatesi

titi ac cupiditate dec pti;Ecclefiarum

i

92

unde dià no&üque, fecum tuminan-

poffeffiones & jura vexarunt, . Senfit

ymy

tür; quibus ticulis valeant Ecclefiarum

hanc Rex Joas, quià fais proptiis fer"

bona diminuere fibi attribuere, E.ccle-

vis fuit interemptus, jufto vindice

^

4. Reg.12

fiafticos vexare ,. depaperare atque

Deo, cóquod thefauros Templi Ha-

de

extirpare.

Indé varias excogitant

zaeli Regi Syrie mifit , ne Jcrufalem

2.Math.s

tti

leges , quibus fubdolé impedire co-

Senfit hanc He-

obfidione cingeret

2.Macls

d

nantut , ne Ecclefiis veniantlegata, &

liodorus,pecunias 4 Temy o auferens,

Prov. 21.. monalteriis hereditates.

Porró non

4

f

continuó ab Angelis flagcllatus. Sen-

1.M4

.cb.o*

fíó

y.30.

hd

u

eft fapientia , non eff prudentia, non eft

fit Lyfimachus, fenfit Antiochus ; fen-

il

confilitm contrà. Dominum , non e

fit Menelaus,fenfére INabuchodono-

li

lil

13.

u

potePcas adversüs Deum, Ordinationi

for& Balthafar,fenfit hanc Chh

bert?

Trad.l1L Parsll.

Hh

Fri

Rex

d

2

&ä

TRAChEATUS Iæ.

Rex Francotum , fenfit Aiftulphus

aut impediendum , ne juribus & fa-

cultatibus crefcant.

In Deum eft in-

Rex Longobardorum, fenfit, Carolus

Marcellus, fenfit Julianus, fenfit Leo

jurius , quia ejus cultum faecularibus

IV.ConPcantiniCopronymi'filius,fen—

negotiis poftponit, tanquàm ignarus,

fitDux Ragenarius, fenfit Arnulphus

quód fit fumma ratio habenda eorum,

2. Matb. Dux Bavarig, fenfit Ludovicus Land-

qua pro Religione aguntur, & quód

ch. 3'

gravius Thuringie. Er, uttaceam

miniftris Dei non debeat temporalia

multa alia fimilia exempla, quorum

negate aut in

videre bona , quisquis

defiderat. Quod vel Gentf. 47

(tefle Cornelioà Lapide) pleaz funt

etcrnis perfrui

y.22.

omnes hiftorie, notum eft , quód In.

ipfze /bgyptiace tenebre compr&-

nocentius tertius actiter fuerit cotre-

henderunt; quia omnibus ZEgypti

ptus, eóquod bona Ciftercienfium íze

incolis , tempore famis ad emenda

alimenta fuas poffeffiones vendere

culalibus Principibus tribuere cogita-

Balingb.

vetit.Mala eft itaque quorundam fz-

compulfis, folis Sacerdotibus : Sfa-

n calesnd-

cularium argumentatio, quà dicuntl,

tuta cibaria ex borreis publicis prabeban-

melius effe ab Eccleftis fuperflua bo-

tur , £m idcircó mon funt. eompulft ven-

dere poffeffrones . fuas.

In Ecclefiam

na abícindere, quàm Ecclefiaflicos

perfidus & ingratus cft, utpoté eidem

pet divitiarum copiam in occafione

füperbiendi acluxuriandi permittere ;

invidens temporalium rerum vilem

quia Ecclefia non debet luere quo-

fubflantiam , à qua toties tamque libe-

rumdam

minifttorum

malitiam ,

raliter. tecipit fpiritualium bonorum

quemadmodüm nec Abigail iuebat

preftantiam. | Perfidi Juda prodito-

fui mariti ftultitiam.

Deploro qui-

toris imitatorem fe prodit , quisquis

dem ego modernorum Ecclefiaftico-

in aure fzcularium Principum verba

rum intoletabilem avaritiam & hinc

ejusmodi ponit : Quid vulis anbi dave? yatto6. —

in preccdentibus eiídem fuum tur-

& ego oftlendam vobis aftum, quo

I)

F. l)'.-

pem confiderandum -proponebam

valetis Ecclefiatum divitias veflris

[4;

ertotem. — Verim per hoc nolo fz-

«rariis invehere , atque Ecclefiafti-

cularium manus reddere. audaces ad

corum infarta maríupia eviícerare.

Ecclefiaftica invadenda bona, ad le-

Quid vultis mihi date ? & cgo vobis

L

ges condendas Ecclefie damnofas ,

indicabo modum impediendi, ne pe-

cunie & Nobilium bona in monafle-

aut ad . danda confilia, quibus pie

ria & templa, velut aqua in cor Ma-

caufz , pia legata, alieque Ecclefia-

ca

tum utilitatcs & fancte animarum

ris congregentur. Omhi Reipubli

voluntates impediantur. Coníultor

tàm fieculari quàm Ecclefiafticee talis

fané peffimus, in Deum injurius, in

perniciofus eft ; quia füo adulatorio

confilio deftruit vinculum charitatis

Ecclefiam perfidus, omniqué Keipu-

blice perniciofus quisquis confulit

& fulcrum pacis, excitans lites, -

aut Ecclefiis, jure debita fübtrahenda,

ducens confufiones , accendens invi-

dias,

OE

DE AWNIMA PUKGAND;JQ PARS I. CAP. V. CONSID. IV.

243

velut filij degeneres ac malefactores

dias, &caufas perturbationum procel-

las Szeculares inter & clericos omne

exhareditari. Alij econtriquafi viad

commetcium tollitut , amicitia extin-

ftatum Religiofum pelluntur,ut co-

rum forores, auctà dote, clarioribus

guitur , de pati lege confulitur, quà

nempé jubentur clerici fzcularibus

matrimoniis locentur ; hisaccedit,

eandem menfüram tribuere , quàm ab

quód non pauci pt&ter peecunias ni*

ipfis receperant ; ità ut nulli fzecula-

hil habeant, quo Keligioni, predeffe

tium deinceps per donationes libeta-

queant; & hinc omnia eorum vota

t

litatem exhibeant, nequé per remu-

& petita in irritum cadunt , quia mo-

W

feratienesad pietatem alliciant Gau-

naítetia perpetuum onus perfone in

detad fimilia totus Infernus , rident

fe füfcipere nolunt,à qua nihil utili-

héretici , plorant Angeli, utpoté

tatis (perare poffunt. Imó vetó , fi

neceflarium eft, aut ftrolidum filium

E

probe gnari, quód neceffe fit ,anima-

rum perire profe&um , ubi Ecclefia-

pauperis ruftici aut divitis Comitis

flica & fzcularis poteftas diffentiunt,

ad Keligionem admittere, tunc con-

quód indé jam ponatur proxima dif-

venit, hujufcemodi datis legibus , ut

pofitio ad fchismata , primus gradus

filius ruftici, filio Comitis prahabec-

J

ad hatefes, aditus ad qualibet nefanda

tur; quia in priori , tamerfi füfceptio-

]

patranda.Sané periculosé ftatuitut;dbi

e

nem nulla íuadeat utilitas ,. fuadet

tamen füo- modo petentis neceffitas :

pietas patitur. Periculofx (ünt Leges,

quibus cavetur ne monafleria fuis

in pofleriori veró neque utilitas ne-

Religiofis; nifiin dimidio haredita-

qué neceffitas urget. Adhuc autem

tis fuccedant aut omninó juflà hare-

j

tales leges acriüs feriunt foeemineum

ditatis portione- cateant ; Hoc fiqui-

fexum , quia in foeminis plerumque

j

dem non eft adimplere preceptum

pecunia pro doctrina habetut ; prz-

T

hg

In Paftor.

Magni Gregorij jubentis : Ut ingre-

fertim in. illis Coenobiis , quibus aut

dientibus monaflerium convertends gra-

nulla, aut exigua ex fundatione fub-

]

(Apu4-

ti4, ulrerius nulla. fit teflandi licentia ,

flantia profixa ; ità , utomnis feté eo-

fed ves eorum . ejufdem mona[levij juris

tum neceffitas per folaintrantium pas

fiant. — Pet has fiquidem leges fran-

trimonia fublevari debeat.

Pericu-

guntur leges , quibus juxtà xquita-

lof funt Leges , quibus (eculares

tem natutalem conftituitur : ut accel-

prohibentur fua bona clericis & Ec-

clefiis vendete , aut quibus permit-

forium fuum principale fequatut; per

fimiles leges ad. ftatum Rcligiofum

tuntut femel vendita rursus repeteres

aut clericalem libertas minuitur ; quia

quia per hoc Ecclefiaftici apud f&cu-

lares 11 defpe&um trahuntur , com-

non defünt, quibus amplä fuà hzrc-

ditate ptivari tam grave videtur , ut

muniter enim absque dubio pro de-

;s

eligant potiüs eàdem in (zeculo frui ;

[pe&o habetur , quisquis; propriá fuà

]ituf.

quàm propter Kcligionis ingreffum,

pecuniá À jure emptionis repel

Hh 2

Pefi:

A

.

t

244.

TRACIATUS ÍL

Peticulofg funt leges,quibus flatuitur,

arcis caté & cauté tecondita temane-

ut teflamenta potius in favorem INo-

ant,donec requirat communis neceffi-

bilitatis , quàm Religionis condantur

tas,quód eorum , abíconderat parcitas.

Hoc bené advettit ille argutus & At-

quia impediuntur bong animarum

gus , qui dixit ; cüm deficiant. oves,

voluntates, piequé intentiones injufté

fuo effe&u privantur. Neque dicas

tuné primüm tondebo paftores. INec

hujusmodi leges eífe neceffarias ad

facilé (olent Ecclefiaftici in communi

nobilitatis confervationem , bonique

neceffitate negare fuafübfidia , modó

ea decenter atqué fübmiffo animo pe-

communis promotionem. . INam im-

primis certum eft , quód fit major ra-

tantur ; ficut id multis poffet exemplis

tio habenda ,ut fervetur honor Reli-

oftendi , teftimonium perhibentibus

gionis,quàm flatusNobilitatis; deinde

tam Ecclefiaftiorum propenfe libe-

tali modo poterit quidem nobilitas

talitati, quàm fecularium Principum

fubmiffa teverentiae & pietati. Con-

propagati fecundüm carnem , quod

&canibus natura foecundé. concedit:

fiderabant nempé tam ifli quàm illi ;

minimé veró Ííecundüm virtutem,

teciprocis fübfidiis ac. donationibus

uod verum eft nobilitatis infigne ;

optimé confervari vineulum charita-

experientià quippedocemur plerum-

tis , & utrumqueé acui gladium, tam

Verbi divini, quàm Potentatüs tet-

qué INobiles amplis facultatibus pre-

ditos, in füis villis & pradiis rubigine

reni. Gladius Verbi divini acuitur,

obduci , otioqué confumi : cüm econe

quæ.ndö Chrifti militibus pro fuo la-

trà bonorum defe&tus fiepc (epius gc-

bore per fzecularium liberalitatem fo-

latium daturs gladius Potentatus ter-

netofos producat animos , manus do-

cens ad przlia, & ingenium acuens

reni acutusefficitur , quandó facula-

ad fkudia , ut induítria & labore ftatui

rium generofüus animus ab Ecclcfie

Praefulibus convenienti remuneratio-

conveniens obflineatur promitio ,

nedonatur. Mala eft hac confequen-

quam pecuniarum fubfidio fperare

non licet.. Demum non femper ibi

tia: fi creatura non eílet , Creatoris

eft fclix communitas ubi ampla nobi-

offenfio non effet ; ergó mala eft

litas, fcd frequenter nimia propagatio

creaturg productio. Similiter & mala

nobilium eft ruina Regnorum. INon

eft ifta: fi Ecclefiaflici temporalibus

femper , imó vix unquam bené com-

bonis carerent, ea malé expendete de-

munibus neceffitatibus ibi confulitur,

finerent, ergó non expedit Ecclefiis

ubi Ecclefiaíticis, emendi pofbdendi-

temporalium bonorum poffcffio.Me-

vebona, via obcluditur ; hoc minimeé

liusargutnentaris, fi afleris,non expe-

ignorat ? quisquis confiderat , quomo-

dit propter quorumdam malitiam

dó à nobilibus faftui ac füperbig con-

bonorum impediri profe&um ; non

fecrentur, cüm econtrà apud Ecclefia-

expedit propter crcaturam defcctibi-

litatem divinas profcétiones abícondi

nl

flicos ut plurimum omnia in ciflis &

üon

DT

DB ANIMA PURGANDA. PAÁRS L CAä,Pï CONSID. IF.

245

non expedit xpropter quorumdam

Thbeologi uno ore profiteantur : adeo ut

Pralatorum avaritiam tot milleno-

b« doctrina non pertineat adillas f(enten-

rum Religigforam tam praclaros

tias,qua problematica funt, c& inutramq,

fru&tusimpediri ; qui tantó íanctius

parteia difputantur s (ed ad eas,que dog-

)

intrà clauflra divino

immortantur

Inatice pent,nullumg;, ambigendi locum

obíequio, quantó minüs corporalium

relinquut , Qw in quam omnes. Doctores

l

neceffitatum curà tanguntut, INon

nullo excepto conveniunt.. Ó vos infeli-

ebet propter quorumdam parocho-

ces,qui per Ecclefiarum proventus

tum avaritiam alijs abícindi liberali-

vobis the(aurizatis itam Dei,& carbo-

$

tatis occafio ; nec proptet ali

quoruimq

1

nes ignis eeternum ardentis, cüm eif-

b

abufum e medio tolli pietatis promo-

dem potuiffetis vobis facere amicos,

tio.

Q

Ab uno eodemQue promanat

fautoresac receptores inetetna tabet-

fpiritu & primitiv Ecclefiz paupet-

nacula. Fugite,ah fugite deteftabilem

"

tas,& opes moderne. In, primitiva

mammonz fallaciam, mofum&þ COf-

lln

Spiritus Sandtus Ecclefiaflicos bonis

ruptelam , quam quidam con(uetudi-

U

temporalibus carere voluit , ne fuis

nem nuncupare COHFUCVGI'UDIT'. Sunt

d-

pofleffionibus affixi, Evangelij diffe-

nempé quidam Auctorum , qui cüm

if

minationem negligerent , Evangelio

nequeant jura legesqué negare , co-

nantur Clericis blanditi , fu(tinendo

d

modo per mundum diffeminato, vult

fuos jam opulenta tequie donare, ne

contrà jura ac omnes leges irrationa-

lfs

h

pro fuis neceffitatibus anxie folliciti,

bilis confuetudinis legem.Sed hifunt,

(

fine caufa vagari incipiant — Ifta hic

de quibus Cardinalis Sfondrati afferit,

d

idcó inferui , ne, turpiffimam Cleri-

quód eos aur pigeat Patres. Canontsq,

lh

corum avaritiam deplorans ; fzeculari-

evelvere , aut uon lubeat , eorum [enten-

bus offenfionis lapidem ponam;quia

lt

tias amplecti , quippé plerumq, eupidati

aliàás moderno fzculo vix non ut plu

adver[as & ad [everitatem. Evangelicam

J

1l

rimum pronioresfünt, Ecclefiis au-

cómpofitas , Timeo;ah timeo, ne fru-

J

ferte,quàm bona conferte. Jam veró

ftrà allegetis confuetudinem in illo

ad vos me converto , Ó venerandi

d

tremendo Judicio,ubi omnia Jura;Le-

Presbyteri,animarumqué Paftores,per

J

ges,Patresq;conftanter ftabunt adver-

Dominum vos obíecrans ; peníaté

fum vospro causá pauperum, quibus

Dii

impensé , in quem periculofum at(;

injufté fübtraxiflis , quidquid veftro

p

lu&uofum vos ftatum pracipitetis,

luxui impendiüis; ubi Doc&otres &

(dis

univería Ecclefia vefttam condem-

fupertluos Ecclcfiarum redditus ex-

la

pendendo in luxum, epulas,pom pas,

nabit proterviam , qua maluit pte«

?

vanitates, curiofitates , aliosþ—']ue- ufüs

tiofam perdere animam , quàám ii

m

profanos: cüm, eosdem in pauperes

pauperes füperfluaom — erogare pe-

n

fub gravi obligatione diftribuendos

cuniame

Notate , obfecro iterüm

ll

dico, notate , bona ex Ecclefia:

Cardinal. efTe,omnes Patres, omnes Canones,omnes

tum tedditibus füperflua cffc fubfidia

Sfondrati. Leges divina C humana ,ac déniq, omnes

J

Hh ;

pau—

$

æ»ï'

TROCT ATU TE

246

alios ufüs transferri ,. quam Ecclefiafi.

auperibus debita , ii teflantibus

cuné&tis Legibus , Patribus & uni-

«orum dw pauperum s (w contrarium

versá Ecclefià. Conffat (inquit Petrus

credimus e[fe errovem graviffmum , fal-

in Trad

Soto) ex decur[u totius. Ecclefia ab 4-

tem contra bonos mores ,. o Juflitiam,

de vit4

poflolis, & ipfo fure divino, omnia bona

quidnam etiam contrà Seripturam?

Sacerd.

Date ergo , que funt Dei, Deo, &

Ecdeftarum. pauperum effe , — uec ulla

Nl

ratione aut. poteflate bumané poffe in

que funt Paugeris Pauperi.

ll;

*

L

- &np

[

-æwl

$9-

d9

-N:.-g*,,

;.

9

49245 C -62 709

* p2

CR E

PARS SBCUNDA

Babylon magna Meretrix infatiabilis.

ÁÀm tractandum eft de Civitate

Dicendunm» modó eft , de origine

' AP059 100

omnis mali ,^ impcdimento omnis

illa magna , qu& habet Regnum

" füper omnes Reges tetre , de

boni, magillra omnis doli, genitrice

Babylone illa magna , cum qua for-

omüis peccati , nutrice omnis viti],

nicati (unt Gentes & Keges terre ;

fotore diaboli, Regina mundi, inimt-

de qug- deliciarum divitias fibi con-

ca Dei. Quamquàm veró de hoc hor-

gtegare non definunt omnes Merca-

ribili monftro plurima fcribenda fefe

|uly

Vthtyy

tores hujus prefentis feculi. Agen-

offerrent ; attamen per unicum dun-

dum modó eít de Meretrice illa ma-

hii

taxat caput ejus fpeciem ejufque fo-

[

gna , cujus vinum proftitutionis in-

bolem brevi pennicillo depingam ;

Og

ebriat ompnes inhabitantes Orbem,

adjunc&to fecundo Capite , de decem

de muliere illa. circumdata purpura

Cornibus ejus

,

feu de decem

[4p. [

Diln

& coccino , cujus manus poculum

Regulis ejufdem imperio fe fubjiv

fuftentat aureum , plenum abomi-

lil

cientibus. Quare fit-

natione, immunditia & fornicatione,

(J[h./

CAPUT PRIM M.

.Qaidndm pe Mevetricem inlatiabilem inæl]zgamm , 9

quinam ffot. Mercatores Babylona ?

CONSIDERATIO PRIMA,

De nemine Meretricis &f fpirituali explicatione Babylongs.

Libo 29

Pocalypfis Voannis ( inquit Hie- locum tenent illa , quz nobis pet

Epift. 1.

A

, JÀ ronymus) tot babet Sacramenta — mulierem — fornicariam Babylonem

«d Paulin. quot yerba inter que haud ultimum — magnam monflrantur, Si volumus

juxtá

s d

E

247

DE ANIMA PURGANDA PARS IL CAP. J. CONSID. I

Át iB

juxtà fentum hiftoricum difcurrere. civitatem in Palzftina fitam.

]

Sciendum efl,tres fuiffe olim Babylo-

fenfu allegorico per Babylonem in-

[l

nias,una Babylonia fita eftin ZEgypto

telligimus Ecelefiam malignantium ;

]

füper fluvium INilum , di&a quon-

ficut é diverfo per Jerufalem intelli-

j

dam etiam Memphis ; afthodié com-

gimus Ecclefiam San&orum , feu

Ecclefiam

Catholicam.

De hoc

:

Polit.

imuhiter dicitur Cayrus , aut etiam

Babylon aova De hac fcribic Arifto-

pofteriore dicit Propheta : Cen-

Pal. $£.

lib. ;.

V. 6.

teles, quód, càm hoftes eam expug-

fitebuntur. Celi mirabilia tua. Domine ;

chl 2.

eteuim veritatem. tuam in Ecclefta San-

náffent , & jam per trcs dies in ean-

dem ex una patte intrá(Tent, incolae,

üorum. Apoftoli quippé funt illi

m

in altera parte habitantes tertio die

Coeli, qui lumine veritatis Catholt-

cam fündarunt ac illuftrarunt Eccle-

adhuc neíciverint , effe urbem ab

fiam,& docuerunt nos Legem tuam

hofte captam. Alia Babylonia fuit

equé in ZEgypto fuper INilum fita,

Domine.

De Priore veró ait idem

r

Pfal.25.

f

civitas regia Rcgis Pharaonis, at hec

Propheta : Odivi Ecclefiam malignan-

v' ;u

K

jam eft deftru&ta. — Tertia Babylonia

rium, C cum impiis non (édebo. In ifta

fuit fita in. Chaldxa juxtà fluvium

Ecclefia continentur omnes, qui non

if

!

Cobar, qua habuit ir circuitu qua-

verfantur in Ecclefia Catholica, tam

(i

j

draginta quinque milliaria Italica.

Haretidi , quàm Judai ac Pagani.

Paulus

ündé libentet concedimus Hreticis

(

Undé minor fuit Quinzai urbe Tar-

EF

Venetus

tarim , que in gyro habet ccntena

in eollum ipforum , per Babylonem

jut

lib 2. de

milliaria ; minor quoc'luc fuit Baby-

intelligi Ecclefiam ; at non Romas

cf()

vebus

lon civitate Ninive , qua in prima

nam , ut ipfi infülsé caluminantur,

ADn,

Ortent.

C

fui edificatione Jam comprehendebat

fed Babylonicam , propriam fcilicet

cap. 64.

fexaginta milliaria , tacendo de ex-

eorum Sectam, qu& in divetfis locis

asll

Diodorus

tenfione pet fequentes Monarahas in

eft tam divería , fïbi(luc contraria, ut

ij

J

meritó dixeris eam confufionem Ba-

Sicul.li.g.

ea refidentes fa&tà. Hac qu&lue Ba-

bylon modó evería eft, & loco cjus

WZP- fs

bylonis. Ipfi enim funt , de quibus

fartexit Baldach feu Bagadat. Et hanc

Komana Ecclefía ità ex Propheta jufte

Babylonem divinus Joannes in pa-

conqueritur : Circumdederunt ime cants Pfal. 21.

rabolat affumpfit, ut nobis per cam

multi , confilium malignantium obfedit . 17.

oftenderet, que in noviffimis diebus

me. Ipfi enim fünt, de quibus fcrip-

eventura pravidit.

Quapropter in

tum eft : Qui malignantur , extermi- P[al.36,

fenfu hiftorico per Babylonem mag-

nalantur, nempé per fulmen excotme y, p,

nam inteligimus utbem quondam

municationis, & ferrum abfciffionis.

in Chaldea florentem , & 36. anno

Ipfi enim continuó perfequuntur Ec-

Heraclij Imperatoris ab Humar Sa-

clefiam , ficut olim Babylon perfe-

Ej

Ícrutantes

M

tacenorum Kege deftructam ; quem-

fequebatur — Jerufalem

ícrutinio:, quá vijfrau

déve nofltis

j

admodüm per Jerulalem iatelligimus

ab

lmüf

p

u

W.

*

TE

249

EPRacCTAa41U5

ab Ecclefiis argentea autcáque aüfe- .

falcm intelligitur patría coeleftis Ipfe-

etenim 3ocus t

Otern

iiveaii

rj

alis eft veraac &«

tant vaía , ac noftra templa ponant

in pomorum cuftodiam.

terna captivitas Babylonica. Sic com-

Literiüs in ferifu morali , bene

muniter difcurrunt Auctores de Ba--

» poteft per Babylonem intelligi qua-

bylone & Merettice Joanni in fpititu

libet anima peccatrix, ficut ex oppo-

oftensá.Porró,quia nihil adhuc horum

fito per Jerafalem quelibet anima

intentum prafentie materig plené

jufta intelligitur.

[n ahima quippé

explicat, ideó adhuc alia intelligentia

peccatrice , velut in Babylone , Bel

inquirenda eft , quàtr divus Augufti-

& Belial Altare crigitur ; in anima

nus indicat , dumr aflerit.: Smut athor Lib. 15

econtrà jufti , velut in- Jerufalem ,

Dei adificat cyitaten celefiein ufque ad de Ciwit.

Pa-

templum fan&um conftruitur.

contem;tum (ui , ità amor fui edificat ei- Cap- 2$

vitatem. térYrenam zgjägzze ad-contemptum

titet. poteft per Babylonem intelligi

quazlibet civitas particularis crimini-

Det. Nen:pä duo amores &diticant

14

bus dedita, ficut & contratio per Je-

duas civitates. . Amzor jui ufque ad con- 1

Bbylonis, d* Civit.

rufalem intelligi qu&vis particularis

temptum Det «dificat avitatem

Et amor D«i ufqua; ad contenfptum C

dP- 280

Aigy

civitas morum- fíanc&itate & Reïigid:

I

fui zedificatcivitatem j;rufalem. phi-

nis putitate illuftris. Praí(ertini veto

x i

et Bäbylonem pcrbsnä intelligitur

lautia igitur feu amor proprius , eít

Pliy

14l,

quzlibet civitas aut metropolis, fan-

illa iniatiabilis Metctrix , qua fuo

&t Ecclefig nocete intenta. . Sic ali-

amorts phx-ltro omhnes incbriat gentes.

Philautia (cu amor proprius,eft illaBa-

qui per Babylonem intelligunt Con-

ftantinopolim , qu& eft metropolis

bylonmagna , qux habet regníi fuper

hoftium Ecclefie. . Sic aliqui intelli-

Regcs terra. Philautia fcu mordinatüs c r

gunt per Babylencm Romam infid.-

anur [ii,eft caufa omnis peccati,Gc ortgo

quaft 77

mpis mali, INeccecidiflet Luciferin

Wc

lem, qualis adhuc ut plurimum fuit

d. 4-4"

Caelo , nec Adam in Paradifo , nec

Qu

tempore fancti Joannis, copiose iti-

nocentcm effundens fanguinem , in

Balthafar in convivio, nec INabucho-

MG];

fuam exercens Tyrannidem, non fo-

donofor in palatio , necDavid info-

p

làm in San&os Rome hagitantes, fcd

lario , nec Caininagto, nec fenesin

Wa

horto, nec Amnon in le&o, ncc Pettus

etiam in alios per Romanum Impe-

in foro , nifi hi omnes feip[os'amäf-

li

rium diffufos. Alij demüm per Baby-

lonem intelligunt , Romam in fine

fent. Philautia feu proprius amor ido-

Vaf

mundi Anti- Chrifti tyrannide , faftu,

lolatriam invexit mundo , Tyranno-

h

tum accendit crudelitatem , Hareti-

doloQue rursüs in antiquam vitiorum

hj

& errorum confufionem, precipitan-

corum concitatfürorem , impiorum

dam. In fenfü denique anagogico per

procreat fcelera , pigrorum promo-

Babylonem tam bene intelligi poteft

movct vitia , juftorum impedit bona.

Jesus tartateus , quàm bené per Jetu-

Amot proprius deflruit clementiam

1

DE ANIMA PURGANDA PARS 1I, CAP.I. CONSID. 1.

249

"

in foliis , fidelitatem in aulis, juftitiam

feipfum — perdit , quisquis feipfum

t

in curiis , difciplinam in caftris,

diligit; quia tantó plus in amore

charitatem 1n coenobiis ,. zelum in

Dei deficit, quantó plüs in amore:

ä

clero, fidemin vulgo, equitatem in

proptio proficit. . INihil ità abamo-

t

mundo. Philautia eft illa meretrix te-

te Dei impedit,ac amor propriuss

1

nens in manufua poculum aureum,

nihiljue ità amori divino opponi-

Ludovic.

9:

v

ex quo velut aquam , iniquitatem bi-

tut ac amor proprius.

Amor eniim

bunt omnespeccatoresterre. Bibunt

Grahlat.

J

proprius omnia vult in cowmodum | fu-

i

ex co Tyranni cruorem , iracundi fu*

um , ommia quarit fibi . ommia. facit

loc.cit.

torem , lafcivi foetorem , neglipgentes

crordinat in finem fuum , & fe quafi

';xw

torporem, füpcerbi ftultitiam , avari

ultumum finem. omnium . con[lituit : fed

h

if

tenacitatem , gulofi forditudinem ,

econtrario amor Dei ommia ordinat

malitiofi interitum. — JO2N'oli quarere,

in. Deum,c» negat , C erucifigit femet-

