prolongare liceret, ctiam poft millé

papé o praclaram dilectionem

t not-

annos adhuc fraterno odio flagrarent ,

4e v Publicani boc facizmt ? nonné &

Ethnici fuos frattes ac amicos falu-

inftar demonum quafi inflexibiles,

tant. Vel hác refponfione manifefté

cum demonibus fiepé malunt seterná

Mattbh 5.

oflendis, te brutorum induiffe natu-

poená puniri , quàm füum proximüm

v-x460

petitä venià donare.

QCain dixerat

ram , que tamdiü non ringuntur ,

L

Sic cíl:

ad Deum defperabundo animo : Ma-

quàm diü non tanguntut.

y74

I

gor eff iniquitas mea, quam ut veniam

ubi huic paffioni fcmel locus conce-

ditur, ratio humana intantüm perver-

Jm

eencf.4.. mnerear. Mti vcró ajunt diabolica con-

y.13-

tumacià : major efl iniquitas fratris

titüt, ut homo jam non ampliüs

mei,quam à me veniam rmereatut :

attendat , fe effe, vivam Dei imagi:

malo ipfemet venià cafere , quam

nem , obl

;

igatam , füuum eternum

huic homini veniam tribuere ; im.

imitari Archetypum, quod Solem fum

Mattb. $.

po*mbiïc etenitn miht eft, tantam in-

oriri facit faper bonos & malos , uno et-

iam die millies peccanti , millies ve

y.4 j

juriam mihi injufé illatam oblivioni

eommittete. — Fili diaboli , hoc Cain

niam largiri paratum.

Quin imó

Deum

a

e

u d

!

261^

DE AXNIM['WRG!WDA PARS II. CAP. II. CONSID. H.

Deum in füa imagipe odio pmfe;qui— - Simonem & ]udam occidit ? Philip-

iif

tur , quem diligere jubetur ; nam. ficut

pum & Matthiam lapidavit ? Odium

9

Rex (aitS. Gregorius) $n imagine fita

hoc fecit : quia odqt vos mundts , ideó

In mora-

$

)

itur vel

interficit.

Quis Diofcoro ungues

bonoratur sftc Deus in bomine au

libus.-

odio. babetur ac de novo occiditür ;

effodit? Quüis llliricum ignitoferrco

undé cüm Petrus Romá aufugiens,

lecto im pgfuit? Gervafium & Prota-

Chriftruminvifibili forma fibiobviam

fium plumbatis cecidit? Bafilidem,

factum interrogallet, dicens: Domine,

Naborem , INNazarium & Cyrinum

ubvadis? Dominus repofüit : Vado

Scorpionibus laceravit ? Sabbam in

$t

Sed confi

fn vitfz

Romam , iterttiin erudifigi.

ferventis picis lebetem immuifit ? ze

fulä (

$. Pety;.

nonem detra&á pelle , pic&'qfle illi-

deremus tantisper , quomodó male-

Püj» D)

dictum odium, quomodó ifte regu-

tum inigne coxit ? Ulpianum cum

1

lus conttà Deum & Agnum pugnet ;

cane & Alpide culleo infütum in ma-

infpiciamus omnem fanguinem à fan-

re demetfit ? Barachifium, pice ori

,*

guine Abl jufti usQue ad hodiernum

infufo., fuffocavit ? Callipodium

n

d

in terram defixo / crucifi-

liem innocenter effufüm ; Perluftre-

capite

mus omnes Ecclefie períecutiones,

xit ? quis Anaftafie , & Baüilifize

inquirentes, quis tot, mmquä crude-

manusque pedesque abfcidit ? odium

les tyrannides , tamquam horrendas

hoc fecit: Eritis odio ormmibus próter

)

foa"n. I$*

a

erüdelitates ac. ceedes. excogitaverit,

nomen meum. - Quis INeflorem , Si-

y.19.

Hs

creaturis rattona

[ST9.

üs inferri füaferit,

meonem , Alexandrum cruciaffixit?

à

ac inferre non dubitaverit ? & inve-

Amphianum , rallittum , chatifium

in mare demerfit ? Tatianam Uncis

?

niemus quod Stygius regulug odium

h&c omnia pretumpferit quis ipfum

& pe&inibus laniavit ? odium hoe

-"Annocentiffümum Agnum, Primoge-

fccit ; Eritis odio emnibus propter no-

nitum mortüorum morte turPäü"i:hä

men meum. Quis Ananiam ,. Ti-

?

efy9

cond

--Li

navit ?

Odium hoc fecit;

iotheüm , Stephanum , Metranum Marei,s.,

ya n

Oderant (1nquit ) & me e& Patrem tne-

lapidavit , Maximam & Montà- y,;;.

?04!2.1 j

jAh

^wm. Quisfanctos Apoftolos vinctos

num in flumen projecit ? Marcia-

4

anté Reges & prefidesduxit, carceri-

nam , Alexandrum , Prifcum , Mal. Matt. 10*

us

f.17.

bus inclufit , morte affecit ? odium

chum , Aldefium, Ignatium befüis y.22.

(í

y.14.

hoc fecit.

INimirüm nundus eos odio

-

[

objecit ? odium hoc fecit : Erifis odie

babait.

Quis Petrum & Andream

omnibus propter nomen meum.

[j

cruci affixit ? quis Mattheum &

Quis Theophylum , Heladium ; Lyca: 21.

Thomam lancea transfodit ? quis

Peregrinum, Metellum, Eugenium;

y.17,

ll

Paulum & Jacobum decollavit quis

Mofeum, Amonium, Mardonium,

j

Mufonium, Pionium, Juhanum,Fau.

altetum. Jacobum é templo pracipi-

M

tavit? quis Bartholomazum excotia-

ftinum, Venuftum, ]ulianam,Theo..

doram , NNymphodoram & mille

0

vit? Joannem fetventi olco imifit ?

N

alios

K

j

l

*

mf w

'TR.ACirAï'US LL

261

alios. vofacibus flammis tradidit ?

clefiz infidiatur Calcaneo ; eft illud

|"

U

indomitum brutum , quod in Chri-

Quis Blafium , Al

anum, lIfidorum,

fliatos tam fetociter furit folurnodo

lrenzum, Cyprianuny Hádtianum,

ea ex caufa , quia Chriftiani funt.

Valentinum , Polycarptim, Apollo-

nium, Dionyfium, Anaftafium, Sa.

Odium in veteti Teftamento. Àmos

binianum , Are&um s Codratum,

Prophetam vcéte peremit, Micheam

*

d

Nicephorum, Cyriacum, Quirinum,

oladio occidit , Jeremiam faxis ene-

cuit, Iíaiam ferrà diffecuit.

Odium

Dorotheam, Catharinam, Sabinam

Jacob in fugam egit. ,

Jofeph Ma- &e sef.27.

cum aliis pcncï innumetis capite pïe.

^(1

Á

xit? Quis agmen undccim millium

dianitis vet

didit , & filios lfrael in Genef 37.

virginum tam crudeliter trucidavit?

JEgypto afflixit../ Odium interenit. Exodz.

uis Thebiorum Eegionem é medio

innocentem primum , ac interimet

innocentem ultimum.

Ecce vene-

fuftulit? Quis fub Hadriane in m;onte

Atarath. decem - millia. Martyrum

ande Presbyter habcs nonnihil depi-

Cruci affixit.. Quis fabfolo Tyranno

&am primi reguli truculentam fa-

Diocletiano vigefies centena nlha

biem, nolo equidem te Tyrannis Ec-

Q1

iS

1

1173

Veial

l

l

^

H

oc fecit.

clefiz annunerare;nec deite fufpicari,

Martyram intcremit o

quód debaccheris in Fidem , oppidö

Odium ptrimüm preteritis duobus

tamen ambigo , an nonitnpughcs

fxculis , in Europa Hareticos , in

Ámetica aïiifque'"Mundi partibus

virtutem«fünt , & minime defünt

Parbiros: novas excogitáte crudelie

Ecclefig liujufmodi Presbyteri, Caiti-

tates fecitj'ut Agnum cjufque fpon-

que'focij, quiideó odio inardefcunt;

. Cernelius

quia vident opera fratrisfüi effe bonz»

fam oppugnmarent. Odium circa an-

Hazatrt.

num 1661. in. Conchinchina contta

Ideó ícilicet Cain fratricidium incute

Chriftianos perfecutionis flamras

rit. Qtoniam epera ejtsmaligna erdtit :

éxcitavit.

Odium in Japonia enno

fratris autem ejus jufla. — 1deó. (cilicet

Domini 1623. Nicolaum Kean, Ema-

meliotüm a«mulatores. odiffe non

nuclemiBorges ; Ignatium Kindo,

ceflant , quia ipfi meliora charifimata

Renedictum l'ernandez Paulum Saito,

amulari / detrectant.

Noen defíunt ;, foatt. 3.

Antonium Souza, anno Domini 1637.

Presbyteti,'qui id fatis demonftrant, y,;2,

-

Guilielmum Courtet , Michaelem

quod ruftici di&is excufant : nempe

de Ozaraza jam aliàs fetmé inauditó

tamdid carent odio , quamdiü à ne-

Tange

fupplicio affecit. . INon nifi, veriffi-

mine tanguntur contratio.

mum eft illud à Veritate predi&um :

smeontes, & fumigabunt s adeó, ut me-

; Matg..ä.;

Eritis odio omuibus gentibus propter no.

ritó dici queat : Nen eff ira fuper iram.

Mdor

1.

y. 9.

men meum.

Odium eft illud mon.

muliérk ; Et non eft odiwm fuper

ijl."lg.

3

EC[[!,Q

ftrum , ille tegulus , qui divinum

edism paffionati Sacerdotis. lNon v.r.

) D

Agnum de feculo in fzculum op-

deeft etiam quibuídam Presbyteris illa Eccl. 25.

*

infulfa locutie

L

eum y. 22«

/

M a.

pugnat ; eff ille Bafili(cus , qui Ec-

pmx;*mum m

nec

) ]

r ERN

163

DE IANH&A PURGANDA. PARS II. CAD. II;, CONSID. II.

fec odio, nec amore profequot , fed

cor , adientes malum , adharentes bouo. Rom. f

.

uti eft, irà relinquo : quafi veró ini-

Excitate regulum, concipite odiutm,

-perfequimini peccatum. , vincite iwe

micos noftros duntaxat odiffe ptohi-

beamur , & non infüper jabeamur

bonomalum, ità utfit majus veftrum

coílem amate ? Eft & alia natio,

odium peccati , quàm fecit

Tyr:m —

norum. in Ecclefiam Dei.

Nulli

qua hujufcemodi utitur lingua : verü

odium non habeo, fed duntaxat paf-

peccato parcite, omnia commiffà de-

fionem in pe&ore circumfero , qu&

lete , recogitando eadem in amari.

Levif. 1.

DMe

od

me non finit, h

I22

illivé quicquam

tüdine anime veflre. Abominalile erit

vc 200

VE

paci cé loqui. Et hoc ipfum eft mon-

volá omne peccatum , qu:madmo-

bl

düm indicavit , qui dixit ; I» Mata-

firum , de-quo prafens contexitur

Pf; l, 100.

fermo , quod in Monafteriis progig-

tino interficiebam omnes peccatores ter-

y. $.

nit exacetbationes , in Matrimontis

t , t difperderem de civitate Domini

Civitas

diffenfiones , in Clericis averfiones,

0mnes operantes iniquitatem

in íecularibus feditiones, Paflio mul-

Domini eft anima veflra, quäm fibi

tos Sacerdotes impedit à fru&u , mul-

Dominus in habitationem . elegit,

tos Religiofos à profedtu , multos

dum pro ea fuum fanguinem dedit ;

F

Peccatores terte , funt motus cuja

i

fupetiores À difcretione , multos in-

vis paffionis , & operantes iniquita-

*l

feriores à Superiorum veneratione,

a

j

multos difcipulos

t

promoiione in

tem confenfus voluntatis ; In Matu-

n

Magiftros. Ut veró non tam adda-

tino intesficiendi funt peccatores ter-

rg , ideft, maturé füffocande funt

j

cam modos loquendi , quibus ofores

inotdinatze paffiones, ne, morà ad-

Ya

utuntuf, duàm modum, quo huic

patBioni obviarndum, volui veneran-

miísá, ipfz füffocent rationis fulgo-

W

fí

do Le&oti (equentia documenta com-

rem ; adeóque non tantüm odio ha*

mendare,

(t

benda ipfa peccata, fcd omnis quo-

Primum eft ,. ut fciat odiurn nihil

que via iniquitatis & lapsüs occafio;

p

aliud effe , quàm amarulentam ac

Ità fan&o odio atmemini , ut cüm

M

r

diuturnam | averfionem | ab aliquo.

Propheta interrogare valeatis s Nouné

ul :,;'J»*i

qui oderunt te Domine oderam : & fu-

AT

Similiter non igaorandum eft, odiam

e(fe duplex , videlicet : odium bo-

per inimicos tuos tabefcebam ?. perfedto

Ti

W

num & odium malum

.

Bonum

odio oderam illos : & inimici fatts funt

f"

nibi

duntaxat illud eft. odium, quo adim-

iNon tam quaras cum Legis-

ij

plemus divinam Scriptutam dicer-

petito, quifnam tuus fit proximus?

T

Píal.96.

tem

Qui diligitis Dominum , odite

fed potiüs quifnam tuus inimicus, &

n

P.10.

smalum. — INempe ficut Altiffimus edie

reponetur tibi : T4 esillevir , qui

Eccli.12.

IPCf l /Vd' '

babet peccatores , ità && nos omnem

ferviens tuis regulis, odifti Agnum,

ol $

v. 3.

viam iniquam odio habere debemus

& dilexifli malitiam füper benignitatetm.

jl

la& 46. Hic itaque Redite-pravarieatores ad'

nun quam IG.

j

Propterca de domo tua

cedet

)um 7'

V. $.

-

f

m

&

164.

IR4CTATUS It

caedes, excoecatio , obftinatio, defpe-

eedet gladxius mortificationis, & mer-

ratio, & finalis impoenitentia, & alia

tificatio paffionum.

Circà malum odium fecundó no-

. hujüftmodi atrocia facinora , quibus

tandum eft : odium fcu paflionem

pler&mque in Spiritum fan&tum pec-

L]

poffe variis ex caufis accendi.. lm

' catur. Effe&us,quibus glifeens odium

primis enim oritur odium ptoptet

feu patfio fe proditfunt : vindiétam

injuriam nobis in re ipía illatam , ut

fpirare , vindictam fumere , malum

fiquis de nobis magnum crimen fpar-

optate, de malo inimici gaudere, de

git cujus rei non fumus. Deindé

bono ejuídem difplicentiam aut trifti-

paffio odij non raró in flammas erum-

tiam capere , ipfi confucta chatitatis

N

pit , quaudo infertur nobis talum,

figna denegare , ejus præi"emiam &

lN

confortium abíque alia honefta cauía

quod nobis ut tale apparet , tametfi

in fe multó plusrationem boniquàm

vitate, difcuríus de ipfo abíque alte-

mali contineat. Sic quandöque inve-

ratione.non poffe audire; &c. Jam

nire eft homines , qui non perhor-

cognito odio , ejuíque effectibus,

£cícunt , in ipfum quoque fana&iffi-

quartó procedendum eít ad media ;

inüm Deum, (ummum bonum , in-

quorum duo generalia funt ; ícilicet

finito amore digniffimum exectabili

de abominatione odij frequenter fe-

4

odio ferri,

Demüm odium perfre-

tias meditationes inflituere, cís merr-

1

quenter fuboritur ex quadam diflimi-

tem roborare , & voluntatem pcet

litudine five morali ,. five naturali,

actus conttarios indefinenter occupa-

Nam ficut fimilis fimili gaudct, ita'

re. Confideremus ita(lu::,quiülam ille

€ diverfo diffimilis diflimili difplicet,

ti^

fit, quem in proxinzo odio habemus ?

difplicentià ,

ii

;3] uunquam omnem

Chariffime ? Deus cft, Creator tuus,

lu

charitatis faviLam cxtinguente. — Sic

Redemptor tuus, Áma:cr tuus, fu-

i

boni«

propter diffit;iiitudinem morum im-

prc-m'.:ss'Dominus .fotis otmnis

tatis & dile&ionis ; ille eft ,

qusm

pius odit pium, gulofus abftemiunm ,

indevotus devotum, incaítus caftum.

tu odio profequetis , quotie(cónque

Sic propter maturalem diffimilitudi-

érga proximum odio urctiss odium,

nem, fcu propter natutales humores

/quo homo afficitur , Deum períc-

diffimiles mclancholicus odit (angui-

quitur. Ito jam fralitiosé, & dicito ;

neum & viciflim. Tertium, quod

non poffüm hunc homiaem diligete,

hic obfervati oportet, eft, fludiosé

& quid eft hoc aliud dicere ? nifi

confiderare , qu&nam potiflimüm

nolo Deum fummum bonum amate.

eccata ex odio pullulent , ac ex

Injurtam ( ais ) mihi intulit.

Vah

b

hoino te hominem offen lit , & re-

quibufnam potiffimüm fignis feu ef-

fedtibus odium cognofci queat ? pro-

putas grande ; & ta Deum offendifti

ficifcuntur autem ex odio ; invidiz,

& reputas leve ! Homo te offendit

ll;

ifti,

difcordim , feditioges , tebelliones,

fibi æqualelm, & tu Deum offend

N

qui

P

s

DE ANIMA PURGANDA. PARS il. CAP. II.. CONSTD. If

26$

vinditlam &.minime veniam.

T4u

qui neíit fibi equalem — Homo

te offendit à quo exigua . bencfi.

ad Deum, dicis alloquens: Din,,rte subi:

$. Augufl

cia accepit, tu Deum offendifti ,

Deus dicit ad te : dimitte proxi

50 t10. .

in Pal

per quem tibi omnia - adíunt quaz-

aliquid c» contra teteneo , aliquid & tu

i4j$

non

. defunt.

Sané non-

éontraA alterum tenes.

cunqw

Dimitie €v di-

mitto.

dum perfe&é juflus efle coepifti,

Aliquid petis à me , aliquid peto

fi necdum didicifti , damnum tibi

Ate, da & do Relingue proximo tuo uo-

Eccl. 22.

v». 2.

illatumtransferre in. Iucrum.. INua-

centi te: C tunc deprecanti tibi peccata

quàm. intentio' hominis

mjuriam

*folventur. .. Mira res : bomobominivefer-

F. 3:

111f(.m]tls poreft effe tam mala,

vat iram ,cr a Deo quarit medelam. In

Matt. 20.

quin Dei pcrmlctenm infinit& fit

bomiaeim fimilem fibi non babet mi[evricor-

43

meliot.

INec

.1qu1zn damnum

diam c dé peccatis fmsdepremmr ? ipfe,

illatüm poæf& e(fe tam grave , quin

duim caro [it , velervat iram, & propitia-

lucrum patienter fuftinentis fit majus

tionem petit a Deo?parvipendens tot hi-

" Aimice ( ibl acclamat Deus ) Non facio

Pcoms indubitanter teflificantes,quód

tibi ir ,:, riam

Omnis

, fed gratiam

fruftrà à Dco venia fpererur , ubi fra-

illata ii 3urnt: bi gratia crit, fiut gra-

tri venia negatur. Experta eít iftud

Y

tiam rucnkmm ; &tunc folüm d'un-

illa muliet, que 1n ultimo morbo, 5a-

n-

nutm tibi erit damnum»

Si ut tale

cerdoti facrum viáticum prabere vo-

enti , avetsa facie , ajebat ; ficut per

d

a(pexeris ; quia. quidquid . récipitur

j

ad modum trecipientis recipitur

An

odium me ab h()fhïl].uü* in vita

ita

!

d

non licet smibi , quod. volo facere ? An

odó Deus àme fuse mi(ericordis (a-

In (pecti.

Jlv

exempl

non licet mihi te purgdrb per a

L€-

ciem avertitin morte, ficait, obut

)»

Ren.

rius nequmam aut b

'enefacere tibi

& pet fiit.

Hoc pariter expertus eft

Ü

y.23

pet alterius malitiam ? — 45 oculus tuus

ille, poftcujus obitum, cüm in cem-

defuné

anima coní(íuete

]«

neqiam eft , quia égo bonus fum? ego

plo pro

in-bonitate vifito , etism. dum pet

n

preces perfolverentur ,« Chriftus crue

. malos vifito.

An nefcis ,fcriptum?

cifixus vifus efle clavis füuas factas

L

^ -

Qinnes entm. peccaverunt i egent glo»

manus retrahere , ciídem aut

-

fl

qau-

[*

m Dé. Dies non prateritquo ve-

cludete, nec non diftinétà vo

ditus eíl

ati

[(Ü

nià non indiges ; & dies non prate-

Nof P£f)8ï61t 92€6 p4rY

Lttéa

teat quo veniam non tribuas

Mi-

A.

Econtrà veto eíl certa ac

tf

vj

Po39e

Dnime quippe mereturà Deo veniam

fecura fententia :

Dunute (v dimtite

n

accapcre qmaquxs cunc&tatur (uo fra-

mini. Noneft po[fibile ( ait aureus Chr*»-

o

Serin. 19..tti offenfam remittere; — Improbus pe-

foftomus ) quód bomo qui dimiferit pnt

jih

fe

titer ff Cinquit Petrus Chryfologus)

ximo , mon accipiat plenam 7'6/7713]10"

qui quod. alius ntgat , [ibi pofiulat.

nem À Deo squia incomparabiliter magis

li

Eccl.2t

Ouzwndtcan vult , à Demino inveniet

Déeus müjericors efi

Dic toto corde ,

ndl[

Irad. H. Pars 1L

L ]

dic

LP D

j

qu

b

266

-T-RACTATUVS IT.

dic t&afzduciäa dic fecurus : dimitte no-

dere , quemadmodum — nes fanttus

Petrus hottatur, ut senfíimus red-

Homil26 V. dobira moffra ,fusut e» s dimittimus

dn A.

Omitto htc bre-

dentes malum pro malo , nec maledi-

debitoribus ne[tris.

vitatis causá multa, ac multifaria

éum pro maleditto , Tanquam temoti

À confortio eorum, quorum inful-

exempla , qu*ibus perfpicuum : reddi

poffst, quantüm Deo placeat inimi-

füm canticum ità fonat : non mifere-

Deutran:

-

corum dile&tio , & offen(z dimiffio.

bimur ejus, fed anmimam pro anima,

Hoc folum dico: non eft certior via

19. v a

oculum pro oculo , dentem pro dente,ma-

-

ad obtinendam noxatum veniam , &

num pro maut , pedem , pro pede. Lon-

impetfandam quamcunque gratiam ,

gé aliter cecinit Kegius Pfaltes, i

P[al.7.

ac eft injurie factx remiffio.

Hoc

reddidi'inquit) retribuentibus mibi mae

la: decidam meritó ab inimicis meis in-

folüm cam fan&to Chryfoftomo dico:

y. ;eya

Incap.33

Nibil facit hominem ità Deo fimilem , fi-

aniss per(equatur inimicus anumam me-

Genef.

eut. inimicis effe placabilem.

Et nihil

am , Cr comprebendat & conculcer in

ità fimilem diabolo , quàm rancorem

terra vitam meam ,cv eloriam meam m

fervare in corde. - I boc ( inquit Jo-

pulverem. deducat.

Quafi dicat : fi

anncs ) manifefh [unt Filiy Dei e» filj]

tante malitiz fucrim ur malum pro

malo teddere non. dubitarem , tunc

diaboli : Ommis , qui nm facit. juflitiam,

non e[ft quflus, non eff ex Deo , & qui non

irtuant in'meomnia mala, quibus pu-

1 fozm

diligit fratrem.

In boc ceguofcent ome

A

niat ac luam hujusmodi crimen.

y !0.

N

Rotm.12.

&es , quiia difcipuli mei eflis s. i dilectio-

k

P(*U

.

ndus actuseft, fe:xontraini-

y.1$..

[049.13

nem babueritis adimvicem.

Et in hoc

micos ac injuriantes non. defendere,

vl -?j.

cognofcent omnes , :quia Scholares

juxta documentum Apoftoli dicentis:

diaboli eflis,fi inimicitias adinvicem

Si fieri potefl ,. quod ex volis eff , cum

foveritis.

Hec & fimilia confider-

omnibits bominibus pscem babentes. NoR

Yj

anda funt cuivis Zelofo animarum

vosritipfos! defendentes cbariffmi s. fed

hd

Paflort , ut per pias exhortationum

date locum iva , feriptumefl enim : mibi

flammas proculá Chriftianorum fini-

vindi&a ego retribuam , dicit Dominus.

b5 omnem odii invidieque propel-

Tertiusacus eft , ipfos adverfarios

lat nequitiam , inque fuo corde fta-

noftros inquantüm poffümus defen-

biliat perpetuum dile&ionis ardorem,

dere,ipforim dicta vel fa&ta. aut ta*

Ut autem confiderationes fru&uofo

cendo , aut minuendo , aut excufan-

potiantureffz&u, adjungenda eft con«

do.& in meliorem partem interpre-

tinua voluntatis exercitio, & operis

tando , item nosmetipfos de data cau-

exhibito. Atfiduus igitur eíto , infe-

fa accufando. Imitationis excmplum

nobis in hoc reliquit venerabilis Li- $.Greg. ,

quentibus aut fimilibus actibus..

1.Petri. 3.

Primus a&tusad fedandam paffio-

bertinus; Vapulaverat ipfe quádam dialog.-

die À (üo irato Abbate intantüm ut [ib. ;. c. 2.

Y.9. ^ rtem odiJ eft, vindi&am non fume-

tümotac livor totam cjus faciem ab-

tc , feu injuriam proinjuria non ted-

,

:

ÍcOr

L )

DE ANIMA PURGANDA PARS IHl. CAP. IT. —CONSID. Ti

267

Íconder.nt. — Egrefíus (cquenti die

gaudete , & de malo ejutdem triflari,

pro utilitate monaftcrij , tam à viris

omne bonum ipfi optare , atqué pre-

nobilibus , quàm ab aliis notis inter-

cart, uteufn omnipotentis clementia

rogabatur, undé nam tanta facici con-

confervet à malis.

tufio? quibus illes beflerme die feró,

Septimus a&us eft, inimicum fu-

peccatisineis exigentilus ,in. fcabcllo fup-

um ut maximum benefa&orem ag-

Dutln

pedaneo impegi j atqué. pertelis ficque

nofcere , atque ut talem honorare; de

n

ipfo ubique honotificé loquendo ,

vir (ancius ; inquit Gregorius) ferzans

in peclore bonorem veritatis & magiftri :

majora quàm ckteris chatitatis ac

ntc Patris prodcbat. vitinm, nec falfita-

gratitudinis figna cidem . exhibendo,

P'?'h

ts inurrt peccatum.

Scabello fup-

ac ftudiosé fccum ruminando , quo-

hj

l

pedaneo ab Abbate. verberatus fuerat.

modó tantus benefactor digná remu-

Sic & nos offenfi à noftris proximis

neratione. affici queat ?. Preclarum

dcbemus illatam nobis injuriam ftu.

hujus rei exemplum edidit quedam

(s

diosé tegere, & non more furibundi

vidua ,.cujus unicus isque chati

I221

114

vLá

n

^11

iU

per compita & platcas vociferari; ifte

mus filius per f

m nefas truci-

me offendit.

P

E

dabatur.

Caíum vix inaudiit bona

matet ,

hoX comnmnioveri fmaterna

uartus actus eft , pro fuis petfe-

cutoribus devotas ad Deum preces

vifcera, cor in gemitus , ora in fufpi-

fundcre, quemadmodüm confuevere

rià, oculi in lacrymas erumpere, &

M

fan&da Therefia , fancta Elifabetha,

tota in dolore ftare, ( dixiflem forte

Praefertttm üubi cada-

Hung a

egis filra , cum fnultis

melius) jacere.

alijs. Jubente id divino Legislato-

ver exanimati filij in. domüm dela-

tum propriis intuebatur oculis. Sed

re, dum dicit : Orate pro perfequen-

nbus c calumniantibus vos.

hem! inteteà Sicarius, fatellitumco-

f

Mattb. 5,

Quintus actus. éonfiflit in vehe-

horte jam fermé -pedes premente ,

l

44

mentibus ac fanctis defideriis multa

nulloqué alibi fugx loco feaperiente,

pro perfecutoribus pátiendi , pro eis.

ad «des viduze confugit , clamante

millies moriendi , pro eorum pecca-

indubitantet quolibet id ípectante;

tis fatisfaciendi, veniam omnium no -

hic incidit in Seyllam cüpiæus vi-

'l-

xarum cifdem impetrandi, & eorum

tate Charybdim, Nam quid inep-

al

bonum tam temporale quàm fpiri-

tiüs ? quid periculofiüs , quàm

u

"]

tuale indefinentur augendi. Exem-

ibi velle afylum quarete , ubi exani-

plo ín hoc nobis prxluxit divinus

me cadaver , indé emarians cruor,in-

[-

Paulus, utpoté , qui optabat ipfe

tüs ïebulllcns mnaternus amof vin-

)

anathema effcà Chrifto pro fratribus

dictam clamant, Atma fubminiftran-

[n

J

il

te commodiffimá occafione , nefandó

if,

fuis, à quibus tamen plurima gra

T

tis perpeffus cft

ficario per proprias adhuc fanguine

/ h !z'

i

[

Á

*-Ronl. 9.

Sextus a&tus eft de bono inimici

iiadentes manus. feipfum prodentc::.

L12

P. 3a

]a

u-

S

TRACTATUS IL

268

Ejamulief : eft avis in cavea, com-

cat animum humilem & feipfum

L.l

prehenfus eff peccator, in laqueum

vincete potentem. Dixi nihilomi-

nüs ceteris paribus , quod prefer-

incidit , qui tuum filium enecuit.

Loob. de

am claufa eft janua; nullibi patet

tim in moribus locum habet, nam

li

UE

fortit.

ficatio (e falvandi occafio ; jam da vin-

tametfi jubeamur falfosfratres fufti-

nete, debet tamen iftud ità diícre-

p.262.

di&x locum , atQuefanguinem pro

té fieri; ne cum falfis falfi , & cum

fanguine poftula; velfiaxinüs placet

vindi&e proprias confecrate manus,

perverfis perverfi reddamur; aut ne

faltem ulteriüs ne differas affentiri fa-

falem fame noflre turpem macu-

lam inuramus; fiquidem noscitur ex

tellitibus , qui jam ad fotes ad&tant ,

fibique tradi poftulant. hom

icidam

focio , qui mon coghofcitur ex fe.

Aít

uj

in tuámet domo . latitantem.

Denique ut fimus filii Patris noflri,

aliam intusfüfcipicbat vocem mulic-

ejus imitemur exemplum , de quo

ris fortis vitile pe&us , nempe effe

divina fcriptura affetit

Nibil odifl $ap. i.

emnium preclariffimum — vincendi

eorim, que fecifhi.

)tà & nos, nihil: y. 25.

genus, fcire parcere; dum vindican-

odio habeamus , nifi folum pecca-

di arridet occafio.

Diffimulat itaj;

tum, folum quippé peccatum Deus

(uis edibus ineffe latronem , & fic pio

non fecit, & 1deó. folum peccatum.

dolo fatellites eludens , dile&i filii

non diligit, fed odit.

fui occiforem ad fe vocat, ei burfám

auto gravem condonat , clamque

CONSIDERATIO . TERTIA.

equo impofitum dimittit../| Quidd

camüs de maüliere ifta ó veaerande

Nemrod feeundus Regulus

Le&or? nonné vi&ricem manum

fvfom,

Seu

V,

ejus laudabimus pariter, qua , dum

vindicare potuit , à vindi&à liberare

De Paffione Dqädärij. '

voluit? Nonné hoc eft ferpentis,

bafilici reguli feu odij generosé con-

Emrod rebellis. interpretatur ;

tetere caput? Nonné hoc eft; Chrifti

* undé non immeritó eidem con-

fe&tari. veftigia, qui ad mortem rap-

cupifcentia & paffio défiderij com-

tatus lattonem. & . ctucifixores. ad

paratur.

Nam undd omhis carnis Ad G4l.j.

vitam invitavit , qui centuriori ape-

tcbellio ? nifi ? quia caro coneupifiit — 947*

tienti fibi latus pe&toris aperuit ocu-

adversis fpiritum s. (piritus autem. ad-

los mentis..

verstis carnem :bac enum. fibiinvieem ad-

Octavus actus eft : humortes na-

ver(antur.. Hinc Sapiens fapienterad Ecd 27*

tutales amore Dei flrenué vincere,

Deum precabaturdicens : Omne defide- v. y« &V*

rium averte à me, Aufer à me ventriscon*

& fic cum illis, qui fünt conttarii

cupifcentias, & concubitus. concupt[cene

humoris, cetefis paribus, libentiüs

Hinc- &

tie ne appr«bendant me.

conyerfafi; hoc etenim mihi indi-

Pau-

——

DE ANIMA PURGANDA PARS II CAP. T. CONSID. IH

269

Paulus nos hortatut ,ut non frimus con-

Nemtod primus ldolorum funda-

ZEdifi-

F Cor-10- cubilcenres malorums ficut & illiconeu.

tor , 1nventor s & auctor.

LA

[

ierunt , de quibus Propheta ait: Con-

cavit lNemtod Babyloncm , fuit

Pfal. 106. cupierunt. concupifeentiam in. deferto:

primus Rex & valdé potens; hinc

vl 14'.

tentaverunt Deumn ninaquofo. Sed en :

in (aperb'am elatus , nuncupati vo-

concupifcentiam & defiderium Ifraé-

luit Belus , id eft dominus, vel do-

litaram confeftim fübíecuta eft te-

máínatot.

Voluit prætereä vocati

bellio , ac cumultus ; fequitur etenim:

Jupitert ac velut .Deus honorari,

proponens rudi populo fui effictam

y, 16.

ér irritaveruut Moyfen in caffris ,. Aa-

Hunc eto-

ron fanctum. Dumint.

Secundó defi

imaginem adorandam.

derium bené. compatatur INemrod,

rem pofteà turpiter. propagárune

Genef. 10.

ac auxerunt Ninusfilius ejus, &

quia ficut NNemrod erat. rebuflus. ve-

?. 9-

mator coràm Dominos ità paritet paf

Semiramis Nimi uxof.

llle fiqui-

fio defiderij: Cupiditate & defiderij

dem. fuum patrem , vitá fun&um,

i

T

paffione Reges venantur füorum

publicé divinis honoribus ut Deum

ifla veró Belo táp-

Kegnorum extenfiones , Sacetdo

coli precepit

quàm primo omnium gentiumDco

"

tes dignitatum promotiones, Guria-

les auri additiones.

Hic venatut

magnificentiiïimum templum - ex-

n

ftruxit

Et indé demüm fuit ido-

opes, alius bonores, alius volup-

tates, & alius vanitates. Et idcircó

lolatria in alias Regiones intet gen-

totus mundus repletus eff munda-

tes difperfa fueruntc']ue idola ex Belo

tione tumultüs , & rebellionis pro:

patfim Bel, Baal , Baalim appcilata.

Haüd multüm abíimiliter fe res ha-

cella , quomiam omme , quod e[F.in

L?aan. 2.

mundo , concupifcentia caruis eft , e

bet cum paífione defiderij fpiricua*

Y.i6.

litef loquendo. Imprimis enim azdi-

concupifcentia . oculorum , & [uperbia

Vit«.

Tumultuofà tes eft venatio ,

ficat Babylonem , id eft, amplifi-

utpoté , que nemora at(ylä deferta

cat philautiam feu amorem proprium.

l

Íclopetorum fragoribus , canumqué

Nam ficutper defideria fancta di-

latratibus implet.

Et mare exaítu-

vinus amor potiffimüm ferménutti-

oft

aus eít defideriorum libertas.

Et

tur atque augetur ; ità & diverío per

n

(

hinc forté Dominus non venatores

defideria inordinata proprius amor

Lmiä J

: :

*

fed pifcatores in difcipulos elegit ;

potiffimüm accenditar atque fovetur.

ut oflendat, quód non amet vena-

Secundó paffio dcfiderij eft equé val-

ggt y

tionis tumultum , & defideriorum

dé potens , expugnans ctiam fortiffi-

i

turbamentum.

Tettió convenien.

!

mos & fíapientiffimos ; adeó, ut non

rad EH

ettaveris , f dixeris , plurimam parte

H

ter paffio defiderij INemred com-

ill T

paratur, eóquod ipfa equé fit caufa

tem hominum non tam trahi lumine

[

& au&rix: omnis Idolatrie ,. tam

fationis , quàm propriis defideriis ;

(

ué vo-

proprié quàm improptié talis, ac

propria quippé trahit| quemq

j

lüptas

?au.

IAOACTATUS

It

;

176

—

luptas, "Tertió pfocedunt etiam cx

que execrandis defideriis velut diis

devoti. Poffem quidem hic longum

il

Exod. 32. concupi(centia catnis - & dcfideriis

4l

Catalogum contexere idolorum, qua&

cotdis omnis generis idola. Projecit

Araon aurum in ignem & egref-

humatna m.ens füis excoecata defide-

2. Tifft. 3.

fus cft vitulus. Talis 1gnis eft paffio

rüis variis in Kegnis concepit , ela

y. 2.

defiderij ; quidquid ei appetendum

botavit atque pércoluit — Poflem in

theattum. adduccre- Baalpeor idolum

'conceditut , ab )pía in idolum excu-

Amorrhzorum, Thartak idolum tHe-

ditur. - Sic gentiles juxi füa divera

v&orum , JNergal idelum Eurheo-

& multiplicia defideria , diveríos ac

Baflcss

ferme innut

iiVi

Y

os fibi Deos effinxe-

rum, Baalzephon idolum /Egyptie-

I

fant , in quibus defideria.carnis &

tum , Aftharotidolum Sidoniotum,

Dagon idolum Phihfthinorum, Ur-

beili« ? concupifcentia quaft ignis exar(erat. lili

l

V. ,,oe

chaídim idolum Chaldzorum, A fima

in camino hujus ignis excudebant &

cffinsebant fibi Venerem in Deam.

idolum Fematheorum ;

Sucho:-

Al fenfualibus dcfideriis captivati

Benoth idolum Babyloniorum , Si»

Va

HET

Baccho divinitatem tr.lbuf:

ténon hot-

chüth idolum Ifrael

rum, Milchom

idolum Ammonitaram , Baalberith

tuerünt, Alj propriá füperbià ex-

idolum Sichimitarum. Poífem uite-

caecati," & nil nift furere & fulmi-

rius depingere Gentilium ftultitiam,

nare edo&i , tonantem fibi Jovemin

coquöd innumero Deorum non tari»

fapremum Deumelegerunt. Quartó

demüm per inordinata defideria longe

tüuta. collocavetint. mortales. fceleta-

latéque propagata eít idololattia;

tiffimos-; fed etiam bruta vilis(ima,

quia ex defideriorum libertate gm&

feras (ylvdïr&s , belluas maarinas,

innumerta profluxerant vitia, quibus

murcs , glires, ferpentes, vermes,

feré fingulis. ftulta. gentilitas fuam

mufcas , aláque volatilia, natatilia ac

"

propriam divinitatem adfcripäüïæQïin

iv f

ki

lia , nec non tes omni vità cae

]

il

fenes exarferupt in concupiícentiam

rentes , icmpé truncos, lapides, pul-

Al

vercs.; imo tales res , actalia mon-

4

Dani ,lil j

Sufanng , averterunt fenfam [uum , c

Ü h

declinaverunt oculos fuos , ut won vide-

íftra , qualia nec unquäm vel ipfa

F.

vent Colum.

Sicut paritet , quia in

natuta agnovit. Talia Deorum mon-

gentes cecidit ignis concupifcentia ,

fira fuerunt apud. ZEgyptios Canici-

non viderunt Solem intelligentis,

pites, Serpenticipites, Afinicipites &c.

Ideó hpdiä in fpirituali feníu etiam

Et hujufmodi Dcorum vefanias fibi

. Atlmn. !

centra

'inter Sacerdotes reperiuntur tot ido-

comparirunt intanta copia , ut im

vita fancti Sebafliani de unico Chro-

gentts.

lolatre , quia fünt homines cupidi ,

elati , [uperbi , juxtà defideria fua am-

matio Romanz urbis Prafecto lega-

L

bulantes , lucto temporali inhiantes,

tur, quód prater-militiam Coeli in

Jl,

fuifque vanis , peffimis , otiofis, am-

quodam cubiculo depiétam, fibi du-

bitiofis, fenfualibus, catnalibus, aliif-

centa idolaprefxerit , eaque fandto

Seba-

i

&

—

$

n

DE ANIMA PU

AX J

n

ANDA. PARS. 1. CAP. H. CONSID. II.

27I

Sebafliano . confringenda obtulerit

poteft, fibi nihil deeffe, quifquis de-

Surius :

O infolix genus humanum ! quid

fiderat fibi aliquid advenire. ; dicete

mentem tuam tam nobile Divinita-

20 ./sz.

non poteft, quod fit à Domino col.

locatus , quifquis ad Pralaturam , ad

tis fpeculum intantüm dementavit ,

! 4

1

li r

utte cuivis creaturg tam turpiter füb-

:/A

fcopotum , ad Canonicatum, ad

Ff

mi

iU

tes, Íoli Cteatori inobediens?

Parochiam. per. ptopria impetuofa

defideria eft evectus.

Darcite ó ve-

Propter voluptatem defideriorum

tuorum reliquit. te Dominusin igno-

nerandi Domini , patcite fponfe

