odio habiti & defpe&i , vel à quibus

r

[ori

dicio exaltati funt , aecipiendo fin-

in paupertate & miferiis nullá ele&

;

guli à Deo promeritám laudem ; ini-

[

n

mofyna aüt auxilio adjuti. Vos eflis

micis fuis confufioni & debitz vin-

( inquient ) de quibus Propheta dixit -

m

dictae fubjeCtis. Gaudebunt & exulta-

j

Et non dixerunt, qui prateribant, bene- Pjal. 121.

bunt Santli in gloria , & latabuntur in

L]

E

gorid

diclio Domini fuper vos

benedixiuts v.8.

cubilibus füis 5 . Id eft : in unitis fibi

Wobis in nomine Dotmnimi , quia nequé

4000

per refurrc&tionem glotiofis corpo-

dipit*

commiferationis verbum, nequé füb-

ribus, vel etiam in gternis fibi pra-

am

paratis manfionibus. Exaltationes n

ventionis auxilium nobis przbuiflis.

F.é.

Vos eftis. ,' dequibus Dominus per

r di

gutturé fuo.; laudando victricem ma-

gl

Davidem irà conqueflus : supra dor- Y- $-

//

num Domini & decantando gloriam

fum. meum - fabricaverunt . peceatores :

& cxaltationem ejus

]

*

quemadmo-

prelongaverunt iniquitatem [uaim. — Sed

j

ecce ! Dominus jufius concidit «erviees

V. 4

fii;tm lfias prophetavit, dicens : Ex-

P

F

—

i

| peeea-

F as

-

TqRACTEITUS "UM

A

Etuto'rum: Humiliati funt füb ma-

mundi ubinam, qui mos genuit, Pater ?

ubi, qua nos peperit , mater ? uli filg ?

P/4.. 1?!-. nibus ejus , qui oderunt eum gratis.

'P.VZI.

Auditus eft gemitus compediterum,

ubi amici ?. ubi divitie ?. ubi fubflantia

indicatus per os Jeremia dicentis :

atque poffoffiones ? ubi turba ?. wbi con-

fere.17 du füper eos diem afflictionie, & du-

vivia ? ubi varj & intempe[livi cur[us ?

V- I o.

plici contritione contere eos.. Duplex

ubi Reges atquà Potentes ? quomodà à

nemp? contritio eft , feparati à glo-

nullo illorum f(alvari modo po[Jumus 5 nt-

tia, & cremari in poena. Soluti modà

que valent nobis opem- adferre. ? at pt-

Pfal.et.

funt filii interemptorumr , & pluet

nitus derelicti [umus , & à Deo , & à

y. 2l«

fuper peccatores laqueos. Mittamini in

Santtis ejs.. Deus mutatus eft nobis fob. s.

Pfal. 16.

abyffum , ubi ligatus eft Satanas, ibi

in crudelem

3

omnes amici noftri V. 21.

y.6.

erit fletus: & [lvidor dentium.

Quo.

fpreverunt nos, & fa&ti funt inimici Thren. r.

Apoc.20.

niam faciem noflram non amplius

nobis ; non eft, qui adjuvet ; & neY. z

Matth.8

eftis vifüri. — Hic jam cogita; quàm

quidem , qui occidat » ingens nobis

,. 12-

tertibilis damnatis fututa fit , illa ul-

obíequium przílaret , fiquis nobis

Ad. 20.

tima feparatio. Terribilis quidem fuit

otmne noftrum effe & vivere cripe-

y. 36.

tuba excitans eos ad COnuparelïdunl

tet 5 Íed fruftrà.

Defiderabunt mori, Apot. 9.

in Judicio , longé camen adhuc ter-

& mors fugiet ab ei. Hujufmodi ter- V. 6

tibiliàs , & omnium terribiliffimum

ribilem feparationem & vindicam

eritaudire : In eternàm non amplius

ità fieri , fuadet imprimis-ipíà ratio,

J

eftis vifuri, nec Deum, nec Angelos

tüm ; quia eft ad majorem latitiam

y' Ic

ejus, nec vefltos confanguineos, nec

Beatorum , quia ltabitar juflus m Fj4*57

notos, nec gloriam ullius Eeati5 &

vyiderit vindidam ,^ manus fuas lavabit V.

nec quidem lumen Luns aut ftella-

in [anguine peccatoris. Tum,quia dam-

rum ; fed ejicimini hodieà facie Coeli

natis major indé oritur poena , fiaf-

& univeríz terre ; in tenebras ex-

fligantur ab eis, quos habuerunt ali-

teriores , ubi nihil videte eft , nifi

quandó in derifum , & in fimilitudi-

3.

€haos & ignis, poena & flamma, ter-

nem improperi. Tum etiam , quia 54p. f.

u

ror & horror. His & fimilibus audi-

ità congruit honori divino ; nam fi . ?

tis, omnes filii perditionis amariffiue

pugnabir cum illoJorbis terrarum conttà

3.Ephrem

infenfatos, vel maxime erit conve-

Tradl. de

illa, erymantes, ejulante[quà. dicent : O

quo patlo in megligentia atqué tovpore

niens, ut pugnent contrà eosdem

abrentt.

Electi & Domeftici Dei. - Deindé

tempus noffrum tranfegimtis ! à quomodà

claré id- indicat ipfà Scriptura : Sta- -

"

illufi fumus , quomoda divinam Scriptu.

ram audientes irridentefque nos ipfos ir-

bunt qufli in magna. conflantia. adver-

rifimus 4 ibi Deus loquebatur per Serip-

sis eos, qui fe anguftiaverunt. Stabunt.

turas , C? non attendebamus s bíc ]am

quippé jufti adverfus nationes & po-

P/al. 149. |

nos clamamuts , & ipfe fuem à nobi fa-

pulos , d alligandos Reges eorum in : ?

cempedibus , & mbiles eorum in tnani-

" k-n'cm Aavertit. Quid nobis pradeïmm fines

[5]

DE ANIMA*PURGANDA?PAR—S L CAP. 1. C'O?ï*TSID. I

t

cis ferreis. & fe fepatabunt & vincu-

cogita Infernum poffe dupliciter con«

"

lis confuftonis alligabunt Keges, quia

fiderari. Primó per interim, veletiam

longas quidem habuére manus ad

prout defa&ó tamen füftineri debet.

(

Secundó prout eftaliquid perpetuums

opprimendos fübditos; aft valdébre-

!j

ves & vix non nullas, ad defenden-

Primo modo - íine dubio tertibilius

i

dos pupillos; INobiles, quin & Sa-

eft. damnatis in Judicio apperere ,

VN

cetdotes manicis gravabunt ferreis ,

quàm per interim in Inferno abícon-

t

quia pet opera manuum fuatum in

di, libemiusquä intereà - fufLinerent

e

habitu fan&o fe fecére fervos pecca-

omnia tormenta Inferni, quàm fub-

fiob

eant tantam íui confufionem. Simi-

Xsïlfl.

ti.' Vah, qui alios adminiftrando Sa-

nollriha

ctamenta , afferacrunt in libertatem

liter -quia non ignorant , quód per

ximic

filiorum Dei ! eis hec facient fancti,

Judicium, damnationis fententia non

fit mutanda, fed potiüs confitman-

&acv

ut faciant in. eis qudicium. con[eriptum s

| HObiS

ut omnia executioni mandentur,que.

da;fine dubio tolerabilius ipfisforet

fjb

cunqué à divino Judice fuerunt ex-

in catcete hortoris fine illà univer-

w

equenda ftatuta. Gloria bec eft omni-

fali confufione manere ; quàm cum

bus Sanclis ejus, & poena hec cftom-

P

efpetuo pudore redire, Secundo ve-

p

TE

oäi IU J

nibus inimicis ejus.. Hic eft Pfaimus

ró modo, longé terribilior eft Infer-

-

1di6t3m

Alleluja canticum novum Beatorum,

nus, quàm Judicium, & libenter

damnati millies: Judicium & illam

! fit

Apäc. ;?; de quo Joannes ait : Audivi quaft vo-

cem turbarum multarum in Calo dicen-

tertibilem confufionem füuflinerent,

lp

| LP

hlüf')am ,

tium: Alléluia : laus & gloria, €? vir-

fi poffént per hoc chaos: perpetuum

evadere , & fibi fpem liberationisfa«

T H

tus Deo noflro. Sed quis poterit pre

horrote audire ejulatum pereuntium,

cete. Undé in textu huic Confidera-

jadi

qui fimul in momento , - hiafcente

to pr&fixo , tou diciturs quis mihi

, li

det, ut in Inferno protegas abíolu-

t l-

tellure , detrudentur in ftagnum ar-

Apocal.21 dentis ignis & fulphuris, qued ef mors

té x fed : donec pertran[eat furor tuuss

1ilitudi-

/yu 80.

fecunda , omnium terribilium tervibili(-

ut intelligeremus , abfoluté quidem

"

gwïzfir*/

fimum. /.Si hanc i mottem | Atiftoteles

tem tertibiliffimam :effe eterznam fe-

j T0 (iv' !

intellexiffet , plané vetitatem dixiffet:

parationem ab.omni bono ; augeri

Tetribilius quippé nihil eft.. Miratis

tamen ádhuc magnoperé illam poe-

i cOIlW'

forté, legens modo,omnium terribi-

nam per univerfale Judicium. . Pau-

gosdöm

lium terribiliffimum effe chaos infer-

cis fem ità accipe : vultu Judicis

p

nales modó ruríüs : terribilius effe,

irati teftibilius nihil poteft videri,

ni

comp

fententid sternze feparationis & ma-

e in Judicio, quàm ardete

TA

in gehéffnz flamma : & iterüm; ter-

ledi&onis terribilius nihil auditi po-

Subit

p

tibilius effe projici à facie Judicis ,

tefl, eterná omnis boni privatione

s

quàm venite in afpe&um ejufdem ?

nihil terribilius fentiri poteft. Paucis

m

iie itaque ifthec confufionern patiant,

hac accipe , quia de multiplici jud

€M

ynt

—

EEE

[

46

T RA C TAE TU s5 TE

cii tertofe. pauca adhuc (3né & quafi

tie commendant; nempé: conviviam

nihil memoravi; nullam esim adhuc

bonitas, actis falubritas, edificii mag-

mentionem fecide fignis ]udlcmm

nificentia, vicküs provifio , thefau-

precedentibus, ex quibus tanquàm

rotum copia, & omnium ;ucundaac

ex praludiis aliquo modo triflis (üb-

focura pofleffio.

fccutura. tragoedia colligi valet. Si-

Dixit nonnemo: Melms eft hab;mra

Prav- 219

leatio praterivi hortorem , quem in-

in terra. deferta , quàm- cum anuliere -

9.

feret reunio corporum, defcenfus Ju-

vixo[a & iracunda.. Dico & ego : Bea-

dicis, & mutatio omhnium creatuta-

torum gaudium in coelo plenum non

u

tum.: Jam refle&te te, an fimilia (x-

foret;, f1 ibidem iniquorum cohabita-

M

piüs tecum recogites , tecum. medi-

tio moleftaret.. [ngrata - eft. omnis

l Reg l

teris, tecum ruminefis ? Cayeto, ne

mufica, ubi nulla chordarüm concor-

"RW

fis ex illis, de quibus Scriptura affe-

dias & tattatea omnis cohabitatio,

A:Ris [

Prov. 2f. vit : Viri mali not cogitant. 2udicium,

ubi animotum - diffenfio, Econtrà

| Rtg

y. $.

Interroga te, & opera tua, anifthec

vero quid fuavius concentu mufico?

veté credas ?attendito, ne fls ex

1U1s$;

quid. dulcius animis puté / conjun-

Iul

aos . alvianus ità alloquitur :

E

05

€is, cordibus fynceris , mentibus

éveditis, non. cyeditis

candidis? motibus fimællbus, affecti-

hZng

&v licet credulita-

j

tn vellvan, verbis -velitis. a(feveracve ,

bus &qualibus ?. Jam ergó; fi gaudi-

nan creditis, Et. fj egomcetipfe meam

um cíftin domo , ubi vir & muliet

D

fibi invicem confentiunt 5 -fi letitia

vitam & mca opera infpicio , certé

25 Alg

me credentem non invenio, quid et-

in civitate, ubi vivitur in unitate; fi

g9 füpereft, nifi, ut totis viribus ad

paradifus eft coenobium, ubi fratres

Mari 9. Coelmn clamems Deus meus adjtva

cohabitant in unum; quis celcflis

y. 24-

incredulitatem meam , ne tradas beflia

Paradifi gaudia exphcabxt ? ubi intet

PÍ4.73- . animas confitentes tibi : c? ATA5 pau-

tot millenos. concives nulla iracun.

y.19

dia.nulla difcordia , nulla invidia,

porum. tuovum ae . oblivifcaris iu. fin r

nulla perfidia , nulla fraudulentia ,

CONSIDERATIO ngm

nulla ttiftitia, nulla moleftia; nulla.

be Regno Cælorum.

injuria. Ubi charitas perfecta, con-

«ordia fumma , fynceritas plena, pu«

lu

W

ritas admiranda, converíatio fgavis,

L APIS ,QUINTUS;

collocutio dulcis,, familiaritas- inef.

Pfal. 121. ïærdäas fum in bis, qua ditía fmt mzht, ]

fabilis, conyunctio inexplicabilis, quia

y.4.

$,

af-

Homuimn. Domini ipimus.

omnes funtafpectu. defzdela

fe&uamabiles, mente puri;

MA

piens

* Omum ahquam pot:frmum fex

tia pleni , moribus angelici , virtu»

?uahtatcs , feu fex c1rcun)fïan-

ubus divinii quxa loquuntur dulces

E

dinem,.

DE ANIMA PURGANDA PARS L CAP. L. CONSID. L

34-7

;dinem; flernutant (plendorem , di£ —.ó (ectator perfe&ionis , &Zeïäi'öt

fundunt fuavitatem, meditantut care

animarum, quando videris in vefti-

4

. dorem. Hocífiné dubio David ad

mentis candidis & ftolis albis pro-

u- — — U —

mentem revocavit, dum in fpiritu

deuntes obviami tibi omnes animas,

exultavit. Letatus fum in bis , qua

quibus aüt vitam gratie admini-

dicta (unt midi : in domum Dotiüni ibi-

D

ftráfli, aut quas in gratia perfecifti;

bt

lj

"s. Kex erat David potens exet-

quandó videris modó tamr divites,

l

citu, gfatus populo , ditatus ífub-

quos olim ut paupetes recreafti; tam

!

P[al. 9. ftantiis , glotiofus victoriig , & ta-

loetos, quos olim moeftos confola-

y. .

men füfpirat : Heu, mili, quia inco-

tione affeciítis tam gloriofos , quos

u

1. Regad, latus meus prolongatus eft ; Quia nem-

olim ut nudos contexifti ;

'nandó

t«

i Reg.25, p& cohabitatores hábuit , qui ode-

te fimilem in modum (alutantes au-

Q

zReg.16, türt pacem ; quia habuit Saulemin-

dieris : Salve parens. nofler , (alve

tfa

iRega7.. fidiantem, Nabal injuriantetu , Se--

pater pauperum, falve promotor £à-

mei maledicentem, fratrem expto-

lutis noftre , per te&ternüm vivi-

If«

LParad. brantem, uxorem defpicientem, fi-

mus, per te Deum collaudamus, pet

bus

1.2.Reg. lium tebellem. / Caeleftium. civium

te Deuri poffidemus. Eja jam hyems

1j.

focietatem fine dubio etiam confide-

tranfüit , imber abiit, receffit ten

ipus

;.&;.,

favit-fanctus Ludovicus. Galliarum

laboris, advenit aeternum metcedis;

H

u

j

Breviarii R.ex , qui orans illa verba : 1ntroibo

femináfli large, jam loetatein meffes

(iti

2f. A—'z«ig,v in domuUm tuum , fimulé tetteno

certifli fortitet , jam coronare per-

egno & é vivis exceffit. Dilige-

enniter ; Veni de Libano , corona-

l

(f

batut quidem etiam adhuc vivus à

beris; afferte citó ftolam fecundam,

diis

fuis Ptoceribus, fcicbat tamen nihil-

que eft indumentum glorix. Veni,

ominüs , majorem ac tutiorem cffe

n

nobiícam regnare , qui olim digna-

chariratern inter Proceres Regni cz-

tus es, nobis miniítrare.

Intra in

dul

leftis, quàm Aule terreng. Scicbat

gaudium Domini tui , qui tepertus

nempe & fecogitabat fecum , cüm

es difpenfator fideliss intra in cellam

ji,

valediceret Mundo , quomnodó ex-

vinariam , qui ftrenué laborafli in

m"ä

eipetetut à Coelo; iü mente. vol-

(

vinea Dei. O quarta voluptas tibi

Pf;d. 41«

vebat illud Pfalmographi : Me ex-

etit ? quandó te amiciffimé falutant

p

y. $.

pettant jufli , donec. vetribuas. mihí.

omnes Angeli, omnes Sanéti, tam,

lVgr

O quantum gaudiutm erit , in illa

/

quos nunquám vidifli, quàm quos

v

&terna patria in lgtitia exí

eétari à

bené nófti. Quandó tibi aggratu-

j

,

juftis, & in jubilo excipi.

à parene

lantut, tibi congaudent , & tibi

L

tibus, à frattibus, à filiis, à cognatis

applaudunt gloriofi milites, quorum

d

& omnibus charis? O quantá vo-

non eff numerus; & turba fancto-

(

otes;

Iuptatf: tunc afflues ó digne Sacerdos,

rum , quam dinumerare nemo p

|jts

Mi-

—

48

Tacuc O TOPTDUSOTPEVS

qua fperafti. Letare jam cum An-

Miraberis eorutm pul*&hritudinem, &

Majeflatis gloriam. Tanta quippé eft

gelis, gaude cum Sanéctis, & fruere

|

cujusvis Bcati gloria, ut eam intueri

Deo. Quàm dulcis demüm amotis

& pre gaudio vivere non poflit ho-

Zcphirus tuam perflabit animam ,

1 Bilit. ;

quandó appropiate licet ad fulgen-

)t,

nio; imó fïqüis" mille vitas haberet,

libenter mille daret, ut vel ad mo-

tiffimum 'caeleftis Sponfi thronum,

intueri Dile&tum tuum candidum

:

mentum intueri valeret unam glori-

f

ficatam ahimam. Quia minüs afficit

& rubicundum , plenum glorià &

e

!

majeftate , pulchriorem . omni pul-

omne corruptibile; quàm minimus

!

afpe&tus incorruptibilis glerie. Ob-

chritudine ; füaviorem fuavitate ,

lj

ftapeíces - fingulorum. charitatem ,

dulciorem dulcedine ; excellentio-

rem altitudine , fapereminentiorem

P

quam tibi certatim 1mpen

&

dept" quiï,

CR EE

&

hzc tantaerit, quantam nec unquam

bonitate , diviniorem ' Divinitate.

|

.

vidit Mundus inter parentes & filios,

Singulas ipfe tibi feu;fanguinis effufi

h

inter fratres & forores, inter defpon-

monílrabit guttas, gemmis pretio-

N

fatos vel conjugatos, inter Jonatham

fiores,& Vuln'erä*üpp(h;ifiä Pulchmo Luci t5.

[je

& Davidem , inter Piladem & Ore-

5 I;;ïn;*'("ihqüie't) hec pro te pertu- y, g, ^

*

F[I

ftem ,

inter Caftorem & Pöïlu'g:eziï.»

h, D.GC n]epefEUhHQ Pæn*ïet : qmd I

M

Qu

Quis tibi tunc animus erit, "quandó

inveni ovem meam , que perievat j

gaudete' & Congratulamini mihi.

k

Vldth te tam im pense, & tam in-

ET

tense amari à puriffimis Ángeli

-s

Pldra pro' te adhuc lubens pertulif-

&

Pattiarcharum cuneis, à Proppheta-

fem, fi pluta perfcrre , riecefsé fuit-

rum gloriofo conventu , " Apoftolo-

(ct. Sic fufcipitar in. Coelo, quil-

quis fe non fuübjicit Mundo; pro-

rum Collegio, Martyrum exetcitu ,

Confeflorum agmines Te tàm cafte

cul hinc faceffe Roma cum univet-

g

diligi à choris ',,ïän(ïa"ruäï thgihuhu ;

fis tuis ttiumphis , triumphi enim

i

atqué Sanctorum omüium. Qualis

non funt, 'fed pueriles nug& funt,

Pal

fi in comparationem veniant cuüm

tunc in te exurget mentis jubilus,

tor

quandó duceris anré thronum . glo-

illa gloria , quà etiam infans uhius

9

:

riofe Virginis, C«liqué Domine,

hore, in gratia decedens, triumphans

&

qu& te mox dulci fuo dignabitur al-

Calumin greditur.ïinpbr&p licet totus

Mundus fue pompz , impctet poten-

LW) 1

[ fin

loquios te filium gloriz appellons

u

UM

quam Matrem mifericordie invo.

tiis,divitiisiiugeniis & artibus;ut fuos

i

cáfti. Salve ( inquiet ) fili mi, en!

fummos Monarchas faltem femel de-

bito concelebret triumpho ; attamen

ly

faluto te in Patria , ad quam füfpi-

rabas in cxilio ; jam gaude abfque

talisinfansin Celo füfceptus irridebit

Qu

timore, quia jam claré cernis , quz

Mundi faftum,& dicet : Ecce ! interra

fi

ercdidifti ; & jam fecuré. poffides ,

deferta formic& comportant fcobes &

ftipu-

J

A

v

DE ANIMA PURGANDA/ PARS T-CAP. .CONSID.IM. — 48

t

fipularum fragmenta. Alios trium- — fi Reliquig San&orum in fegulcllrïïäf

d

phos, alios honores, aliam gloriam — habent virtutem fanandi , quz vit-

of

etiam füis minimis exhibet 'Tetra vi-

tus non erit ipfis Sanctis in vita -

n

ventium. Terra egim ( inquit Scrip-

terna ? Si languores propellebant 4&f- /9.

Detit.11.

tura) ad quam ingredieru pojrdendam,

fudaria & femicin&tia Pauli ambu- - /2:

j

y. 10.

m,

non efb fiut tevra e^Egypti , de qua

lantis in terris, quid non faciet vefüis

exüffi. Regnum Celorum , non eft

um

imtmortalitatis ejufdem regnantis in

it

ficut Imperium terrenum, nec ciyi-

codlis ? fi umbra Petri liberabat ab

tas fuperna , ficut urbes terrefires,

finfirmi*tatiþus-,jquid noft operabitur Ad. $.

:

ï&ïeiy

alii ibi incole & concives , & alius

claritas Dei ? Undé & Theologi do- ?- *

Abraér. In Mundo ob aéris intem-

Qtio«

cent, quód, fiquis in peccato exiftens, -

periem & aurz in(alubritatem fre-

v Deo ad beatam vifionem elevare-

o

jtt

quenter fplendida quoQue Palatia vi-

tur, neceffarió eo ipfo ab anima om-

lefcunt ; fic tempore p?:&is m.agï.s in

ne peccatum pelleretur. Habent pra-

f

habitatiopem eligitur ca(ula agreflis

tereà montes &terni pre montibus

t

.

non infc&a , quàm nobile Palatium

mundi, quód non folüm fint remoti

hm T

de infe&tione fufpectum. . [Nihil ho-

à morborum & dolorum periculis ,

Fïml 7, Í

rum titnendum eft Coelicolis , quia

fed etiam. à rempeftarum injutiiss

qui -

domus Dei', & civitas illa fuperna

quia ubi femel hyems prafentis vitee

t i

pofita eft. füper montes arornatum.

tranfüt , & yer eternze beatitudinis

li.

*-:5re

va'*'b—- -

Salubriori Pie,rumïiue gaudent

appropinquavit , fuper Beatos non

&des montibus füperpofite , quàm

cadct ampliüs nix, fed neque frigus,

cfil

paludibus adjacentes : aft nullibi ta-

nexï]ue ullus eftus. fam cogita & re- Q g

e

jqii

L

»

men tanta falus, tanta fatiitas, tanta-

cogita tecum , quantum anime fü- "

hk Pm'

qué falubritas invenitut. , ac in Ta-

turum fitgaudium, nullo mortis me-

n

bernaculo Dei, & Möntc fanGko ejus.

tu affici, nullo morbo vexari, nullc-

j

Mors ibi non habet acceffum , quia

qué dolore tangi .Mors ultràmon erit,

Apac,gie

rf

&terna vita tenct imperium, in Bea-

nequé luclus, neque clamor, neque dolor

y n

totum tribübus non tantüm nullus

y.o4

erit ultra $ quia prima abierunt. Abic-

sUl

rcperitur infirmus, fed neque in illo

runt prelia tentationum , peticula

u

sterna falutis loco infirmi effe pot-

lapfuym, infidiz demonis, pugne

Li.ji Íünt : In excelf's enim ( inquit divus

carnis , nociva retia mundi, pondera

Luccap,6 Afübrofius ) imfirmi effe mon poffunt.

p

laborum; moleftis tempeftatum, fa-

a

Sive intelligas infirmitatem corpotis,

tigatio membrorum , gravedo cor-

gt

five infirmitatem mentis , utrumque

porum & omni$ neceflitates ac tedia

quippé repugnat flatui beatitudinis,

r

humanz vite. Depofita eft farcina

frj(kbi

& in tantüm quidem , ut, fiibi in--

corpofis, & jam gaudct fpiritus ple- Pfal. 29.

i

firmi ponerentur , flarim fanarentur

nitudine libertatis. Concidiffi facetm . , , o

U &

àlanguoribusfüis. Necmirurm, nam,

meum , & cii'cüniäea?füi me latitia 3 ut .

Tr4d. II. Pars I.

€Antet

r

$9

TRACTATUS IL

tern agilitatis , quia corpus , quod

cantet tibi gloria mea, C* non compitie

ar : Domine Déüs meus in aternum

modo feminatur in infirmitate , [urget Hid.$.45

confittbor tibi. Tunc (accus conciditur,

im virtute. — Superans. in facilitate fe

tdandó per mortem anima feparatut

movendi , & in velocitate curtendi

à corpoere , quod aggravat animarm.

motum fyderum,, & volatum fulgu-

$4p. 9.

O mors benum eft. Zudicium tuum. bo-

tis , imó adequans cogitatum homi-

F. r

mini indigenti glotia, & accipere pro-

nis , quia (tefte fan&o Auguftino) Lib. 23.

merito; quia bonum eft confiteri Do-

subi volet: [yivitus , ibi erit & corpus.

Ecc(&.4z.

Latitig erit ob dotem impaffibilita- -

de Civif.

-

y. 3.

mino in gloria , ubi nemo quid pa-

titur , & nec quidem compungitur,

tis ; quia corpus , quod in prafenti

IHCor.15.

ubi nulla perturbatio mentis , nulla

(eminatur in corruptione ,. farget in in-

y. 42*

cerruptiong , nec fentiens algorem ni-

obfufcatio rationis , nulla prolapfio

voluntatis, nullse anguftiæ conícien .

vis, nec calorem ignis, nec deficiens,

tiz, nullaque impugnatio paffionum,

nec veterafcens per omnes anrnos a-

fed omnia in luce clarefcunt , omaia

tetnos. Liberalis quippé remunera-

im pace quiefcunt , omnia in fubor-

tot eft Deus, tribuens cuivzs in cor-

dinatione concordant , omnia 1ncor-

pore imrüortali gloriam , ficut fufti«

nuitin mortali moleftiam s dans pro

ruptione gaudent. Soelve Domine

faccum corporis mei, quia inardefcit

exantlatis laboribus requiem , pro

toleratis motbis eteriam fanitatem ,

animus, & jam cupit illic affiftere,

ubi fe fperat , perpetuo incorruptio-

& pro inopia aburidantiam & mag-

?05. 19.

nis munete-Igtari. Scio quidem, quia

nificentiam. Pro inopia magnificen-

$ z6.

in noviffime die rurstm cireumdabor

tiam ter optimus Deus tribuit , quia

fuícitat à terta hominem inopem, &

pelle mea. Afltunc corpus nof am-

pliüs erit oneri, ed honoti ; non am-

de ftercore terta erigit vermem , &

collocet eum cum Principibus & Pote-

pfd. [*

plius moleftia , Ícd-latitize ; honori

etit propter dotem claritatis ,. quia

ftatibus coeleftibus cum Principibus poe

iC .1$.

corpus , quod modoó feminatur in ig-

puli fui in. Àu

la coclefti &,civitate fu«

.

Y.43-

nobilitate , furget in gloria, excedens

perna, in civitate illa Empytea , 1n

Cryflallum claritatej & füperans So-

cujus comparatione univería hujus

lem fplendore s feu ( ut fanctus Gre-

Orbis Regum refidentig funt velut

gorius loquitur ) Beatorum civium cor-

exigua tugurioía per manus pucro-

gora fibi d claritate fulgent ; && puris

rum ex luto coagulata. Magnificen-

1.Cor.1$.

rate translucent.. Loctitig erit, propter

tia & excellentia illius fuperne civi-

Y. 44

dotem fübtilitatis, quia: quod modó

tatis aliquo modo adverti valet ex

feminatur corpus animale, [urget corpus

fan&to: Joanne dicente : Platea &ivité- - s; .

fpirituale ; Potens tranfite per muros

tje aurum mitidum tanquam vitrum per» ,. 2

& montes, quemadmodüm radii per-

lucidum. Hem ! fi ipía civitatis pla-

P)"ä' igc

*

«ranícunt vittum. Honori etit ob do-

tea mundum aurum cft , quid etit

zdium

"

D£ ANIMA PURGANDX PARS 1. .CAT. 1. CONSJD. P.

ft

7

dium ftru&ura ? fan& optimé de hàc

beatitudinis , qua tot tantisque indi-

'g( r Feü»]y&l

canit Ecclefta : Lapides pretio(l omnes

catut fignis ac hederis; cogita , quse fit

3

muri tui, dv turres Jeru[alem. gemmis

claritas Dei viventis, cüm tanto fplen-

nl

edificabustur. INon . aflerit. Ecclefia,

dore glotientur lumina quafi picta

ac mortua; cogita, & confidera ftul-

quofdam ibi mutos pretiofis ftella-

n

tos effe gemmis, fed omnes prorsüs

ticiam noftram.Videmus totum Mus-

| IY

pretiofis lapidibus effe conftru&tos ,

dum nihil aliud effe, nift exiguum

ni.

ut indicet , huic peraugufte civitati

hofpitium viatorum & peregrinan-

d*t

l

d

son poffe inveniri fimilem, INonait

tium à Domino ; videmus & inhoc

(nti

T

Joannes, ibidem plateas effe inaura-

petexiguo hofpitie omtes. velleine-

tas, fed effe aurum mundum , infi-

briari; exiguum nonunnquàm vo-

]A

i

guans,in Coelo mundum aurum effe

luptatis liquorem , aut honoris va-

J

pro terta, & quidem aurum«tanquàm

porem in hoc multo laboere imó &

Ts

vitrum- perlucidum. Vah ! quis un-

fanguine emi. Hezc videmus, & non

eta

quàm fimile vidit? & quid dico,vidir?

etubefcimus , quód tam pigré labo-

1Qf

cüm hujusmodi aurum . Midas nec

remus, tam languidé certemus pro

fjl

ults

quidem fibi optate cogiravit. Colligi

eterna manfione, cujus vel minima

$ pro

quo ué beate habitationis amplitu-

hedera clatior ac amplior eft toto hu-

do, glotizqué celíitudo , nonnihil po-

jus Mundi hofpitio ; quin à cujus

; PIO

A

teft ex fignis ac foris füfpenfis lam-

hederisipíe Mundus Íucem per diena,

M

padibus, Nam numera ftellas, fi po-

& faculas per noctem , & influentia-

ifiott

tss, intuére claritatem, peragra men-

rum íuccum per sempora primüm

,qii

fe earum magnitudinem; qua tanta

emendicare cogitur. — H« recordatus p(a]. 45,

eft, ut( fi Aftronomis in fua arte cre-

em,

fim ( inquit David) & effudi in me y, s.

dendum ) inter minimas reputatz

animam meam , quoniam — tranfibo in

PL

&

fi3a magnitudine totum terrarum Or-

locum tabernaculi admirabilis , ufqué ad

em decies octies excedant ; centies

domum Dei. Vult dicere : fimilis fa-

i

& Íepties treputate inter maximas.

&us fum viatori fitienti , aut perno-

viutc

Er quid font ftelle , quid planctz ,

G&are. cupienti , qui anté fingulas

)ym, Jl

quid fidera? id nemp£, quod hedera

domos fuos attollit oculos, donec per

js il

anté hofpitium ; nam ficut. hedera

viride fertum aut aliud fignum ad

j

mihi fignificat, qualisintüs in domo

tefrigerationem & quietem íe voca-

fit potus vendibilis ; fic pariter Coeli

ri advertat. Siti vehementi ego pet- Pfal. 4:.

g

fidera, tanquam figna ad hoc inftitu-

urgebar, non fiti naturali, fed fiti v. 2

mæ ml'

ta, fuo modo mihi indicant, qualia

vit "

longé altiori, nempé Jfrivit amima Pfal. 122

& quanta gaudia intüs in cxlefti cel-

mea ad Deum fomtem vivum , undé v.1.

t (m.

J

lario infundantur & bibantur à San-

levavi oculos 105 n montes, in mon- Ifata 2.

Pjal. $.

&is, quia Celi enarrant gloriam. Dei,

tem Domini & ad domum Dei Ja. . ;.

ii

Fcla

Jam -cogita , quanra fit. illa dulcedo

cob. Oculos levavi, & confpexi

u,d g

G z

Lunaeus

)

$£2z

IX 4,C T*4

TOU S CTH

ad defideranda coeleftia accendit, au-

Lunam £ Stellas , qua tu fusidafli , ut

Pfal. 9. fint in figna & tempora s Hgc recor-

dias ctiam pauca de victüs provifio-

F. 4.

fie. Commune ínultorum eft dictum:

dátus& contemplatus fum, & idcircó

Gentj. 1« |getatus fum quidem propter fpeni &

quid juvat fplendidas inhabitate &des;

y.14.

promiffionem , quia (attabor cum ap-

cüm parietes & muri corufcantestie-

Pþlc 160'

paruerit gloria tua 5 :Nihilominüs ta-

queant fatiare ventrem ?-Sed quid di-

y.16,

fnen ex uná parte etiam turbatüs eft

eerent hujufmodi homiries, ( in mag-

É

L

P(al. u9

oculus meus , propter dilationem,

riificis Palatiis rieque efurirent nequé

9 7

quia incolatus saets prolongatus efl s &

fitirerit ? de(inerent abíqué dubio effe

P./älc 4I.i'

hinccoritinuó fufpiravi: quando vVe-

folliciti circà (atietatem venttis , fi fo-

$..

wium (v apparebo anté faciemi Dei?

fetit fecari à moleftiá fämi*s'.-'Sü'p'ef..i

Hac corfideranda fuis filiis , pro co-

fluam eftgó videtur iri dorno stetni

tonaà Martyrii ceriantibus , propo-

tabernaculi cogitare de cibo & potü ;

fuere illze dus getierofé foeminise, uria

ubi Beati ses efurient , nequà fitieng ^P^.5

* 7016

E

Hebrea , & altera Chrifliana, qua-

anipliis, Accedit, quód ibi cibusfi

E

tüm prirnia ità ad feptimurm fuumfi-

cilé poffit parere faftidium, ubi defi-

liüm : Pero te siate , ut afpicias ad ce-

nitfames alere appetitumi JNomn

—

p

"

lum. Alteta vetó ad (üum Symplio.

igtiofo ; bomiíties tàtn. tudes ihves

,tianumi: Nafé, nate , düesnehito aterná

nifi, qui lioc ipfurm fibi imagitiari

Breviariu

LURU

vite, calum füfpice. Sciebant. tiemp?,

tür de Beátotümi fefcQtione effei.

z.

Á

"* quöä libetitee fuütii det :vfärgg;u*irïerrï ;

tiali, id eft: de ipsá vifiotie beatifi-

ád extirguendam fitim — Tyranni,

cà , rati , liomitierti clate vifo Deo

quifquis ex contemplatiore figno-

diütutnitatern demüni ità exfatiati;

rütm coelefliuri accenditur fiti rcfri-

ut tion atnpliüs in facicm ejüs proe

gerit perpetui. Utiriam lias foemirias

fpicere defidetet. Porró de tefeétiós

audirent omries viri , qui oculos. [uos

fie effentiali ii foc panéto ego tiec-

A

anl« 164'

y. IlO'

flatuerunt. declinare in tervam, qui adcó

duri ago , fed tantümi de refe&tione

tetrenis nugis & delecticiunculis füis

gloriofi corporis, & de fecundaria

immietít ut ia Meridie & in medio

beáté anitri& refe&tione ; qua pofte-

tiof nihil eft aliud , quàm quod ormi-

Cleri pr& c&citate rnion videant So-

lem, centies fexagies fexies terrá ma.

nes potchtiz anima otnrii converti-

jorer , nam fi Solem, Cali oculum

enti fibi obje&o perfe&té fraantut.

viderent , utiqué rnagis defiderarent

Sic intelle&tus beati, etiam fimpli-

Coeli faciem , quàm fpeciem mulie-

cis ruffici , erit per£-&té. inftractus

rís poff paululüm in putredinem &

virtutibus intelle&ualibus , & infans

vermes abeuntis?. Sed , quiate forté

unius diei longé erít perfe&tor ir

nec Sanctorum focietas , riec fanita-.

fcientia Philofophica, quàm unquám

tis integritas, nec ædificix græfïaimia

fuiti Arifloteles , aut divinus P

Iato,'gy

€oge.

N

DE ANIMÁ PURG.»?NDA PÁRS i, CAP. L. CONSID. Il

53

lj«

m

ääögnof.cetf ením occültiflima naturg ;

cogriit'io'xïena,qüi in via Fidei füftinuit

üri virtutes. herbárum , genera pif-

m

majorem impugnationem, & qui cre-

ciim; influentias fiderum , &c.in

diditfirmiüs & fortiis, non vcro il*

]s

quibus tameti ficüt & in multis aliis

lum, qui ob intellectás peripicacita-

jl

etiam fapientiffimi hujus mundi coe-

d

teni cognovit diftin&ius. Quia con-

Cutiebant. Rátio eft , quia fimilia na-

veriens eft, u£ coronià corte(pofideat

".

£&üralitet appetit fCite ; ergó,quia Deüs

pugne, & merces labori. Nequé di-

'un

Beatos iri nüllo cenfetur fuo velle de-

cas: qui alios erudtunt ád Ícieritiam

at

fraudare defiderio, c'O'xï'c'eäcn'dä efïip-"

habent fpecialemi aureolam ir coelo

! fO-

fis horum óminium perfecta fcientia.

propter füum laborem & difficulta-

pef-

Deindé, qui cóncedic in3jus, noneft

tcfn, ergó paritet, qui per diligens

&tf

cefenidus velle detiegare minus, quia

ftudiuni füurmi intelle&urm clatiicant

otd ;

efgó Beatis Detisclare videndumi fe-

circà mylteria Fidei aut circà, fcientias

fini

Á

hi

ipfim latgitur, fine dubio etiám da-

morales & naturales , clariüis eà cog-

UM

:

.

sf

bit eisderri omnetn (cieritiam, ex cüjüs

noicen

"

t ii ftatu beátitudinis, nám

kf

Ís

concefhorie fullüni fequitür abfür-

áliàs certé ftüfttà ftudetemuis fcientiis.

Mu

dumi queitiadmodüm ex fcieritia re-

Dico qïgiippä ad hoc, ahud effe gaudete

ve

futi nacdralium nihil horurm fequi-

áureolà feu proemio privilegíato , &

if

turiquin itó effer valdé abfardum ,

áliud gáudere rei cognitione, & hiric

Á

d

fi inftatü peïfc.ffïifïïmö ci;*cä objüö;'a

poteft fieri, quód carens aureolá, ma-

j

&ornveriréfitià ighoraritia admitteretüf.

jori gáudeat rerum fcientiá, quimati-

D

Neque dicas : tuftico ifi celo noneft

teolá preditus. Totus hic difcurfus de-

"

(tly

Coficedendurmi id; pro quo nunquàti

claratur 1fla paritate : Licet Virgifies

laboravit, quià ergó tion laboravit ;

PW

adulte experiantur fpecialem difficul-

(

pto fcientiis ficüti viri docti, fion et-

*

:

fatem id tnenda vitginitáte, & licet

V

f

iam

idetür, quod extrà Verbum

ptopter lianc , ceteris fequifitis pofi-

loX

!

idefti cum vitis do&tis fciat àc cog-

tis. obtineant aureolam virginitatis ,

d

fiofcat. Kefpondeo etim, quamvis

tàmen ex hoc non bene infertur , iti-

i

j

tuflicus non laboraverit, pro fcientiis

fantes poft ^ Baptifnum decedentes

if

explicité, labotavit tamen implicité ,

fion effe veré ac ptoptié virgines, vel

quia faboravit pro ftatu beatitudinis

Vitginibusadultis non poffe effe pu-

t

d

ftüf

omiem imperfcé&tionerti excludente,

totes, ütpoté, quia caerit certamine,

ficut eft carentia convenientis fcicf-

lpll-

& metito aurcolg.Sic patitet,quamvis

tiz.Similiter gaudebit beatus perfcétà

viti docti i Calo gaudeant füá fciert-

us

j

cogtitiofie fetum füpernaturalinm,

tid acquifii, vel ptopter laborem fan-

lm

ità ut intelle&us jatn. claré cognofcat,

&é impenfam, fpeciali proemio, vel

qu&nion finé difficultate credidit; &

ptopter aliorum inftrutionem , au-

jf

l

