Magiftri , & fuos habent difcipulos,

veró memoriam.

Docemur ctiam

quos hoc nefandum flagitium docenr.

experientiá, quód homincs cafti ple-

Hoc felus in pueris incipit , cum

rámque valentiotes &c rubuftiores

perüflant , & quód diutiüs yivant,

juyenibus crefcit, in fenibus non de-

ficit, fed demàm cum eorum obitu

imó quód tardiüs (enefcanr.. Neque

obit, & cum eorum interitu ad in-

dicas , ex nimia abundantia feminis

neceffarió oriri egrirudines , & Ya

fernum de(cendit. Hoc abominabile

monílrum meritó comparatur apro

rias moleftias : nam impr imis nego

de fylya , quia nulla fepe arc.ri po-

fuppofitum . quód per caftiratem &

téfl , imó fïlbiþdä quoque rigidiffi-

püritarem (emen caufetur vel augea-

mam conobiorum claufuram per.

tur, quia natura operatur juxrà cujufz

fringit , Ccllfïf'queifMonächetüni in-

ViS. neceffitatem, non VCF.ö -jl;?ätä ï?Qf-

vadit. De fylva forté ideó dicitur ,

fLram imaginationem ; in certa quip-

quia-eft virium adeó (ylweflte , adeó

p? meníüra natura cuivis providet

tj

contra nàtnram, ut i

llud inter bru'ta;

femen, hanc fi attigerit, omnia ape

& feroces beflias vix unquam repe-

plicat roborando & perficiendo pro-

rias. Idcircó meritó damnata eft, illa

prio fuppofito ; in hominibus veró

fcandalofa ac erronea. propofitio :

lafcivis debet proprio füppofitoquo-

Ab -Intoe .

Mollities jure natura probibita won eff.

tidié multum fübtrahere , ut quear

expulfum femen rursis refarcire , &

cent. XI,. Und? fi Deus eam mon interdixiffet, [ape

^. 49.

effet bona , & 'alliquahdö obügatbrig tb

débitam menfüram complere. Dein-

wiortali. . Vah ergo natura humana

dé nego , quód femen fecundüm fe

non horrebit, quod ipfa natura por-

&t in quiete pofitum caufet egritue

corum hottere videtur ! Quefo, ob

dines & moleftias , (ed hoc tantüm

quem finem effet bona , vel obliga-

fit per cjufdem commotionem & in-

tofia ? forté propter confervandam

flammationem; undé poteft quidem

: quis.

DE ANIMA PURGANDA PAÁRS L'CuP, Ill. CONSID. F.

5

l

quis fu& fahitati fiocete ; per impue

homities intetperantiam, luxutiat

l

& iracundiam imoderari fluderent

fas cogitatiories GC imaginatiories eX-

citando iri fe fpiritus genitales, por.

ádeó , ut fietet fanitate potiot, viris

i

tó lhoc hoón debet ádíctibi caftitati;

büs fortiot , &tate lórigevior, Eit

aM

etfgo fictio catris , & illufio deimos

fed ipfi luxuti& : ad eütri fecté ino«

u

dürh, quó fe(pondemus horbini rudi,

iiis; cogitare; quod iticorrüpté vivere;

Doinine

r

& flüpide fe excu(ánti

fit fánitati obeffe;: Et ttánfeat , quód

fieceffarió ego debui effunidefe incum

[übitidé Medici i QLlibü(&afïï tnoft-

ilCh

(

itàcunidis fürorem; aliàs propridtobe

bis expulfionem feminis füaferint ;

ii

fuiffer fanitáti i quid fupprimete

1101 támer indé probátur , quód fi-

iracuridiam ; eft faritati rnoYere tuis

iniliüm morborum cáu(à vita cáfla

rm*.ä

-'xöüf

fiam ; dicirtius enim tali, conceden-

extitetit 5 fed Vel potüs intempetas

tim

do quidem , quódilla violentia ii

tu$ , Vel vita nimis fedentaria , vel

tömpofnendis ifa rniotibus fubindäg

ália contingentià. — Verütm quid hae

n

p

fáriitati rióceat , fed conftanter nega-

adiem ? nunquid & Medicum agam ?

9[68

iius, qiód hoc fit ad(cribendum vir-

n x

ità eft : prudentia tnodetrii (eculi iü

tüti manfuetudinis. Ii lioc tibi; ini

tantüm me ääüpefre Ccogit ; üt etiár

&'23[!

homio tiocuifti, quiá pet itácuiidianmi

de fanitáte afini feii mortalis cofpos

r

fiatürám violéntet cominovifti ; &

fis difputem. Virtus etenim modó à

m

i

quidern pet motus fibi invicem con-

üeminé fufcipitut , nifi priüs in lite

(

np

tratios , fcilicet pet Violentás excitá-

teris figillatis jufaverit , quód velit

inhabitate abíqué moleftia. — Vixere

n

tiories & per violcüitas füppteffiones j

iinimé veió quià iracundiam teme

virgines, ii maluere totimenta fub-

T

lge

;u]dl

perate ftuduifli.. Noh quidem eft in

ifey quàm dettimentum Virginitatis

hoiminis poteftate; pro libitu bile ca«

patis vixere Gafimiri ,. qui maluee

i

fete, eft tamerni in ejüs pcteftäte,: bilis

fünt in juventute cum flore puritàe

quip-

fnotus & inflamationem temperare.

tismoti , quàm abíqüe illo in licito

n

Sic páritet , tameti non fit in ho»

Matritnonio fenefcete ; vixcre , &

u

finis poteftáte , ofniti. Vacare igne

àdhuc vivunt in ceelis » terra autem

p

mnodó alios álit incolas, tales fcilicets

Concupifcenti& ; eft tamen.in ejüs

poteflate , vel excitate, " vel fopire

qui füb fpecie confervandee fanitatis,

aq

liuüé igüiem: Et hine, fiabigne cori-

son erubefcünt patráre nefanda ime

qui

Cüpifceritie Vel itácundis bile mole-

puritatis, INunquid fimilia Lex nà«

dictat talia natufa exe

"

ftiam petfetre copatis , tuz voluri-

türé dictat ?

Dof*

Cüécata , non veró natufa lümine &«

táti lüxurig impütà ; & itacundia,

jn'

fón Veró nàtur&. INaturà fiquidern,

tetng Legis fignata s qu& femper do»

gfiti

fion folüm quoad virtutüm decorem,

cet, illa duntaxat rnedia eífe ad tüeri^

&mi!m

dami anitatem àdhibenda, qua ad id

fed etiam quoàd naturalem conftitu.

i

tionem brevi perfe&tiot evadetet , fi

ab Auctore natur ordinama : nune

Qquam

um

d

ü'f

p

TRACEATUS H.

quàm autem ea , qu& aut diabolica

ipfo fa&o cottipitur. INon folüm

inventione , aut humaná nalitiá ex-

enim animalia ratione catentiamagis

notant, dum in actuali rapacitate vas

cogitata , ficut eft pollutio volunta-

rie procutata. .Jam quod ad media

pulant , fed etiam homines ; fcilicet

attinet ; hoc hotrendum ctrimen iif

Íaepiüs profuiffet emplaftrum vulneri

dem feré mediis curatur, quibus alia

recenti applicatum , quod non ame

peccata carnis , undé qua hic trado,

pliüs profuit diutiiis neglecto.

Secundum medium eft frequeng

poterunt ad alia quoQue extirpanda

carnalia vitia applicati..

confeffio , & quidem apud ordina-

Primum irique medium eft poft

rium. quemdam prudentem Confef.

lapfum immediata converfios quam

farium , cui fetalis poenitens omni

primüm igitur quis vi&us à diabolo,

humilitate & fimplicitate cordis ple-

hoc deteflando fe fcelere contamina-

né fübjiciet s nihil eundemcelans five

vetit , fine mora ante imaginem Cru-

de tempore con(uctudinis , five de

cifixi, vel prout occafio loci admi-

frequentia lapfuum , five de quanï

ferit , fc ad terram profternat, vel in

tate tentationum, five de applicatio-

genua procumbat , bené fecum pet-

ne mediorum 1 fed omnia fideliter &

pendeus horribilem foetorem fui pec-

humiliter aperiens , cunctáque fibi

cati , & grayiffimam injuriam Deo

confulta velut divina 1mperata exe-

illatam. Tali quipp? modo in fe con-

cutioni mandans. Et circà hoc put-

fervabit lorrorem peccati : cüm ali-

&um plurimi defe&us notantur : im-

us, in conyertendo fe moram factens,

primis enim aliqui confeflioncem no-

facilé habitum obdurationis contra-

tabiliter & culpabiliter differunt , ut

hat, ità ui tam parüm ampliüs cutet

valeant intereá liberius peccate , aut

lethale"peccatüm , quàm morfum

faltem in fuo torpore perdurare ; alii

pulicis ; & eft valdé magnum fignum

ex tedio vel falfa alicujus oecupatio-

:

cordis reprobi & obdurari , gugndg

nis necefTitate ; & nonnulli timent,

homo poft lapfürn , retra&are com-

ne forté ob füas frcquentes confef-

miffum peccatum. cundratur ; ficut

fiones à domefticis aut aliis notentur,

econtrà adeft aliquod fignum cordis

& idcircó tanquam mägpi peccato.

necdüm pené in profundum lapfi,

tes judicentur. . Sed quis non videt,

quando poft lapfiim mox rursüs com-

hos omnes in ingenti veríari errotc?

ï

pungitur. Ratio quóque hujus affet-

nam quid tam dammationi propin-

tionis eft, tum, quia vanitas dele&ta-

quuim , quim nutrire peccandi pro-

tionis & deformitas vivacius appre-

pofitum ? quid tam periculofam ani-

henditut ftatim poff laptum , quàm

m&, quàm cum tdio (uam operati

poft moram ianrerpofitam ; tum , quia

falutem , nec non quamlibet prepo-

vix unquam falubrius quis confup-

nere occupationem fummo falutis ne-

ditur, quàm quando deprehenfus in

gotio ? quid ram flultunj,quàm malle

eiic

2 . :

129 *

DEI Amm PURGANDA. PARS I. CAP. JIf. CONSID. lV.

effe peccatorem , ac eflimari ? quid

dum flat, ne cadat.. Deindé aliquos

;

enim noltrá refert ab humano die ju-

repeties , qui quidem fzpiüs confitca-

dicari, fi nonreprahenderit nos con-

tuted minimé apud conftantem con-

!

fcientia noflra? Non exiftimo, quod

feflarium, quibus plcrümq; perquám

i

quis in Inferno. luat propter fcanda-

longé eft, ut (uum con/cientie flatum

lum , quod quis paenitendo , fiepius-

ultró candidé aperiant,aut dc emenda-

que fetió confitendo dedit ; nullus

tionis retnedio confulant ; f:d tota co-

i

autem ambigo , quin plurimi in flam -

rum confeffio in fimilibus confiftit:

[j«

mis ardent , propter ícandalum, quod

vigefies ant vigefies fexies citcitcr

d

procuravi mibi pollutionem ; inter-

dederünt peccando , peenitentiamqué

n

differendo. . Contingir quidem ab

rogati de confuetudine, vel admoniti

plc

initio nonnunquám quód rudes fre-

de emendatione, refpondent absque

uvt

quentes confeffiones, quas bené , de-

veflrá admonitone fcio , quód teneat

'e

berent , malé interpretentur ; aft. visà

deponere confüctudinem, & emenda-

n

conflantiá , vitique edificatorii , de-

re Vitam, & nifi hoc intendcrem,meg

atio

ponünt füum judicium , firmamque

peccata , non expofuiffem. Si ul.

gt

opinionem concipiunt;; frequentem

teriüs urgcantur , aur per fanguinem

Chrift ;ut confiderent fuum ftatum,

& (

eonfeffionem non tam fieri neceffita-

te expurgationis , quàm amore puri-

rogentur; teponunt : peto abfolutio-

o

tatis ; quemadmodum tam exemplis

nem,quia tempus mihi non vacat diu-

cpur

&dhuc viventium , quàm variis hifto-

tiüs auícultandi, 1tà eft : (ciunt infeli»

m

riis docemur, quód frequentior hujus

ces,& Ícienter pereunt. Siccine, iflane

m

(fta u

Sacramenti fit ufüs inter pios, quàm

confeflio meretur dici hümilis? verg

impios, Sic Cardinalis Cafar Baro-

humilis,fynceréqué poenitens,dcbere£

d

j

I

nius , vir innocentiflimus , quotidié

fuá (ponte peccati confuetudinem füb«

IG

£onfeffionem depofuit ; (ic & ]Joan-

mifsé patefacere, emendationisj; me-

uPäHO'

nes Trithemius fuos monachos. ad

dia depo(cete; quid dico,quód non de-

timal

quotidianam confeflionem hortaba-

beret eundem jufté interrogantern fü-

m

L

tur ; fic mihi. quoqué fuit narratum

perbé eludere ? quia quivis poenitens

ag

de quodam Priore Ordinis Benedi&i,

tenetur confeffarió intantum fuum

e[C?-w'

qui poft mortem jam plutibus mira-

conícientiz flatum aperire , iriquam-

«ulis claret, & non immeritó in fpe

tüm ad ferendum prudens judicium,

lfl d .fow

Ían&titatis habetur, quód fepties de die

eft neceffarium ; quemadmodüm eft

| Prpplf

fuetit confeffüs; voluit nempé toties

confüetudo peccati, prafertim dete-

:a!ïdl Pm.'

per-confeflionem refurgere, quoties

flabilis mollitiei, quód eft difficillime

um

dicitur juftus de dic cadere. Ex quibus

emendationis; ac.mibi ad memoriam

"u

revocat fpiritum mutum,quemDifci-

19*

jam patet , quód volens vitium mol-

:

,

iitiet evellere, non tantüm debeat ad

pulià fuo hofpitio ab infantia jam à f

Iu

j

frequentem confeffionem confugere,

inhabitato nequierunt propulfate. Be-

li

lt

eóquod frequenter cadat ,. fed ctiam

né comparatur hoc vitium fpititui

;imn

Tract. l1l Pars Io

K

fs

j

v

CEROPCT TOE

330

imuto, tufic quia de eó inter rudes vel

ualibis áutem dát gratiam. Et. noni tató

innocentes eft (ümmum filentium te-

anima tufpiter fubjicitur carni, qüa fe-

Proverb.

*

cufavit fübjiciDeo ficuti fermé quoti-

nenduni , quemádmodürr juxtà ger

LATE

inanicum idiorma univerfim peccata

dié videmus, quód pletum(Q; füpetbia 7

Sodormiticá vocantuf peccátà müta ;

fpiricüs hacilietur pef vitia carriis;

quia fcilicet eoruri tiatura plebi absq;

Tertiüm tücdiürti ad eradicandümi

MAYG: 9.

iftud horrenidum vitium eft caftigatio

gravium lapfüutmi periculo explicafi

*

3';21;

üia graviffimorü

&affli&io catrits,rie fecüis ex periamur,

nequit; turm ctiam,

L

Áuthoruri opinio e

À

$ effe Fpecæle &

quod dicit fcriptura $. Qui. delicatéà ii ,

pueritia nurrit. fervumi fuum poffea fen

pj

exttaordinarium opis Dei , fiquis a

P.2$.

m

xüeritiá huic vitio deditus , in ftia fe-

tiet eum contumacem. Huic medio ad-

fipi

ne&ute , aut in petfe&i aetate ab illo

jungerida eft. ofatió ferveris & fre-

defiftat , prcipué retriedio matrimo-

queris ; lisceteriint duo Cliriftuscori. , ?. ,

hialinon adjütus. Undé fon fine

jurixit, dum ait ! bot genus in tullo o

geüf 8

i

inyfletio Chriftis Dominus interro-

teft exire, nifi in of atione & j€jriiio. Pree-

B

gavit patrem ejus. ( quo demoniam

fettim Veró firie rütermiffione infifted-

ab iniücc.

düim eft otationi intetnze, & tricdita-

Xb sf

gäjecie ) quantumi témpórü eff ; ex quà

hoc ei dccidit ? voleris rios infteuere

tioni fetumi fpitituslium ; üti - eff:

Priró meditatio mortis - quia ( teffe

pius Magifter , fpiritualis Judicis &

x

Medici mültüni ititefeffe , üt (ciát , ár

fanéto Aupuftiio ) «ibil fic Botnries Fés

i'üd'ïä;

aliquod vitium fitab infantia pradti-

Vàcát Apétcaro,quemadmodiin imminei

müm à paucis diebüis

His thortis inéditatio ,& facilé titillatum

catüim, vel pfi

contra&utmi. Ufndé & metitó (ancta

cátriis dettectat; quem timor mortis

EP'K à -96

contütbat. Sqämïdö tieditatió ignis

ÉEcclefia illam reptobavit àc condetn-

favitffertioriem ? Nos fenémir cóir

lierifialis , ità füadente divo Bernate

n mordis

4

c ác dicerite : Crmi libidine pulfaris , co-

-—

fejfafiä ihterfag';mti fa'f"e?i peccati alieu-

e"' ' 35'

juscan[üetudznem. : Vices ülpplülï $ &

gita igném etérntin. Cogita , quia dta

lib

ïpecfc'äfi cotiftietudinetti ex Xudibus &

pritonerite fátéto Petro Damiano)

i"gxiorä.nt'ibüs cotifeffarius fcitari tene-

véniet profetto dies,inà nox. quandól.bido

tur doctis ; üti fapponuntur omties

ifla tua vertetur in plcém , quà fe perpe

Sacetdótes, ctiam fine interrogátione

tuusignisin 'üi/ærily*us* tüis inexringuitili-

jb d

ultró cam áperite obligatis. Memi-

ter nutriát. Cogità,quia (divo Grego-

y. 6.

tioti

'io rhoriente) ininfetno edax flaiminà

netint táles fuüperbi Presbyteti,

páucis ob füperbiani - jüftd

Deo

tómurit , quós nunc carnalis delechatio

emendátioriis cfficacer deiic gári grá-

pólluis. Sitmilitet cogitandum eft tree

tiam , & miultis eàridem coacedi ob

iietidum Judiciumi , & Coelefte gau-

diüm, ficüti tàdidi de quin

jue Lápi-

hümilerr corifeflioreti , quarà non

etrárünt pef vitX aufteritatem.

dibus Davidis. Judiciur quidem, quia

à

i lil

"i

É

É

ó, ut fempet Veriffimug. elfo

ià eo hüjüsinodi molles homines &

ftid 3'

probetu£, quia Deus [uperbi vefiffit , hu-

imtnundos fpiritus exípc&tat confu

:

n-

' UP. u

poisme i r

n

DZ ANIMA PURGANDA PÁARS L. CAP. II. CONSID. IV.

eo-—

1atolerabilis , fententia tetribilis, vitie

exca cati , non vident , uec inteligunt bu

dicta pcrennis. Coclefle gaudium au-

qusmodi miferiam putredinis n qua [unt,

. D

/

r

tem, quiautique carnalis pollutio non

eàquod offujcatum babeant oculum intele

l

'

Y

erit digna,ut obeam refpuatur zterna

Ieliuis , C attendere pon yidentur , quia

1

gloria ? Tertió f turpitudo & abo-

propter. abouinabilem. fetorem ,. quem

—

minatio hujus vitij, quia hoc vitium

indà percipio , jufto 2udicio meo folim ex

B

eft conttà omnem ordinem naturz, &c

Eu

iflo peccato , quinqué givitates [aliquandà

x

(j

ll

lüs quàm befliale : Subrerfar es ( in-

feci (übmergi: quia juflitia mea noluit

ia

]

lib. 4.

quit fan&usCyrillus ordinis mundiali,

ultra fuflinere rantam abominationem ;

Mi

Apolog.

ér naturali legis transgreffor. — Mumdi

quia non [olüm ego , qui. (umma [um e

la D

moral.

enim ordo C Lex natur« bac efl,ut t4nta

aterna puritas , abomimor enormita-

tem tantj criminis: verum C* ipfi de-

i

£4p.10.

natura deleikatio dirigatur in prolem:tu

autem peremptá e? neglect4 prole, auttor

mones Abborreut illud , arque detefLantur.

H l;

perverfitatis im. delectationem umbrati-

Nam licet demones propter fuam

p g.*fïl-

malitiam ex una. parte hominem ad

s.

lem r tranfitivamyprolificum emen [un-

dis. Quid plura? Stultiffimus quippé eff,

hujusmodi peccata infligent , ex al-

&i

Y

qui delectabiliter fe deffruit , & tanté de-

tera tamen parte propter fuam natu-

mentius, quanto letbalids fe perdit.. Quid

ram Angelicam tam foedos a&us a-

d

( ait Ifidorus Clarius ) de bac. infania,

verfantur, nec non ab homine ad

elid

furoréque dicamus , quy tanto fcortatione

confenfüm permoto; aca&tu peccante

i y

deterior eflquantym ne dici quidem pot-

aufugiunt; quemadmodüm aliquan-

itiie

e[l nequé folom dicendum efl , quàd , qui

dó eidem fancte virgini idem eternus

d

VU

hec patitur, fit mulier ; (ed quàd perdit,

Pater in extafi oftendit; uti clarefcit

(t

etiam effe virum, €e* neque in. alteram

ia codem Capite ex fubjundtis hifce

ignis

mutatüs eft naturam , d. quam babet,

verbis : Videbas , ut ego tibi monfiravi,

f5 t

(l

non fervayit s fed. communis utritisque

demones inde fugere , ficut jam tibi. dixe

9rat. 35,

proditor effeckuseft , dignusque qui a viris

cr ipfa tunc babuifli tantam im mente tua

d

f9ii. 1.

r mulieribus expellatur , ut qui utrum-

panam ex illo fetore , quód quaft yideba-

fió)

vis tibi in mortis articulo laborave s neqte

D

que genus affecerit injurid.. Atquà ut. dif-

£as , quanttm boc fit : fiquis accedems pol-

videbas locum ,inquotu é. alij fervi mes

Jj

liceretur efficere , ut canis evaderes,non-

flare poffetis , ne à tali fetore contami-

ilii

né ut corruptorein illum caveres tu yero

maremisi; mon emum inveniebas locww

agoi

ipfe te ex. homine non canem fecifti, fed

aliquem in quà tutà fLare po[fess mec inter

vih

rem multà ignominiofiorem ; nam canis

parvos,nec inter snagnos s. mec inter 49

nb

res u(ui apta eff , bicverà nulli reiutilis.

tiquos, necinter juniores s tiec inter reli-

tie

Hos bomicidis ego deteriores judico. Hi

giofos , nec inter clericoss. mec inter pre-

l

latos, nec inter fubditoss nec imter domi-

enim fünt, de quibus caeleftis Pater ad

pl

fan&tam Catharinam Senen(em ità lo-

nos,nec inter (ervos s sdm omnes 9045

qma

in dialog. quitur ; Vacant 1lli Sodomitico peccato

yidäbantyr ifl4 maledichione contamita-

;ü

IT40.3-— comtyA naturams- r ipfi. veluti flulti z

ri mente. finul r corpore. Fleu Deus

p

fneus

)

"

€Ap. 124.

l

apr

it4AcTATUS IE

132

meus & omnia, En! Ecclefia tua cla-

gra'viora delicta af'ccndunf,— ín äöääæ

?)/dl. i1$.

mat ad te : quando cofi[olaberis me ?

miam completam corruunt , fpeciöa

. y.42.

Clamabat olim Ecclefía,primo adhue

fos pueros fibi adducunt , & eos,quos

gaviía fervote; capite nabis vulpes par-

debuiffent docere omnem pietatem ,

ij«

vulas, que demóliuntur vineas. aft, pró

edocent Sodomiticam impietatem.

Pfdlc 796

dolot ! hodié clamare cogitur : capite

Tacendo feliqua crimina , qua ple»

y.1j.

nobisaptos de fylva, & fingulares fe-

rümque ex mollitie in juventute

l

contra&ta proficifcuntut , uti funt fa-

ros, qui depafti fünt vineam. Scd quis

,ol!ö

capiet, cüm & ipfi vinez cuftodes;ipfi

crarüm virgindm deflorationes , ftu-

upetio-

Paftotes ipfi Sacetdotes ; ipfi $

ptaadulteria, praefertim illud detefta-

AE E

tes ac Pradlati fint tales? Quid eitó

1

bile, & nimiürn tamen jam commu-

Genif.st.

Domine ? ditum eft quondam : impo-

ne flagitium , quod Onan patravit

fuifli homines fuper capita noftra s hodié

in uxofe fratris füi, Vos, inquam,ó

vetó dici poteíl; impofuifti füper ca-

confeffarij , debetis ac. poteftis huic

Píal. 78.

vitio elirnitiando in occulto medica-

pita tioltra bruta & beflias, & quidem

*. $.

tales beftias, À quibus pre Ícelerum

menta adhibere, nam in publico de

eo nil licet ptoporiete, nifi ingene-

hortore & ipfi demones' fügiunt,

Usqueque Domine irafcéris in finem : Enl

fe tertendo. juvenes univerfim ab

p4

omhni vitio carnalis áddendo infüper,

Domine Deus ! venerunt in hatedi«

tatetm tuam, pollüerunt templum fan-

juód quis , alicui vitio catnali femel

é&um tuum , non jam gentcs, fedipfi

affüetus , noti poffit bonáà conícien-

tui fideles ; ipfi tui Sacerdotes& in

tid facros Ordines füfcipere , nifi priüs

rinifterium fàn&um deputati , qui

hajustnodi peffimam confüetudinem

V. 9

cteduntur , fervire ei, fünt ad fcelera

pet contrariam experientiatn fatis de-

primi. Adjuva nos Deus [alutaris nofler,

didicerit , fimiliter, quandó confeffa«

propter gloriam wennna tul Domine

rias pertotum probationis annum iri

libera iios.

Ad vos jam hic fermo

aliquo INovitio hujus vitij autexigue

amautomhninó nullam emendationem

SI f(f,

meusÓ confeffatii : Capite niobis vulpes

par?ulas. Pert parvulas vulpes ego

advettit, candidé tali dicat, quód

4 (l

ihtelligo pueros in infetioribus fcho.

ftante tam abominabili confuetudine

lis, hos,, 1 ejusmodi ctiminis reos in-

nedüeat facra vota emittere. Ad quid

veneritis , capite, & in Spiritu Sancto

ciinr datur annus probationis? NI

infttuite, quàám nefandum atqué hor.

fi , ut experientiä difcamus, an va-

rendüm fit fcelus iftud, aliàs enim in

leamus teddere , quod intendimus

fuis diabolicis pollutionibus cum ti-

proniittere. Stulté ergó ibi votum

(u pergunt, in malitia crefcunt , fuos

cafticatis fuadetur, ubi prudenter cjus-

focios ad id ipfüm inftituunt , ad fa-

dem violatio timetur , & raró pro-

cros Ordines currünt, ad Pralaturas

fe&tó corrigit Profeffus, quod non

aícendunt , nec tamen unquàm ab

emendat Novitius, poteft nihilomi*

hoc nefando vitio defif)cuiïtt þ'nöad

hus hoc vitio laboïaptibus votum ca«

itàe

m

133

DE ANIMAPURGANDA PARS L CAP. IH. CONSID. IV.

ftitatis temporalis, forté per al quas

nardus: Imommuibus viis tuis , in q»uo'm's';

feptimanas interdüm fuaderi , nun-

diverforío in quovis angulo , Angelo tuo"! ,P/;'L !

quàm autem perpetue. Sed quid?

vEverentiam babe, Tune audeas illo pra. 19 "4 i-

(ais ) fianimatalis Novitij in fseculo

fente, quod vidente me non auderes?. V fAt-Seeme

pereat, Nonnéego fum in caüía , ut-

deamande Presbyter,ubi eft fidestua? — !9

potéurgens ejus difceffum? Refpon-

auderesne nefande mollitici operam

dare cotam viro honorato ; & fi non

deo: minime gentium ;tu enim fide.

literagisejus falutis negotium ;. fua-

audes corám homine , quomodó au-

desenim ci, ut potiüs curet, falvati in

dere potes coram coelefti Spiritu, imó

flatu infirmorum, quàm damnari in

coràm & in ipfo Deo ? Dentque om-

flata perfe&orum ; vel ut adhuc diu-

nibus reliquis preetermiflis (aluberni-

I; Gj

tiüs probet füam vocationem in [z-

mum medium eft viva & amoroía

culo pet experientiam , quäm ut vo-

tmeditatio paffionis Dominice pro cu-

K

veat pet temeritatem.

Obligare fi-

jus praxi accipe fequentem hiftorio-

quidem fe femper poterit, non autem

lam. Tempore fan&i Dominici .alu-

E

k

femelobligatus votis , unquàm folvi

efat , vel potiüs füflinuerat Roma

E

nec eft, quod metuat , ne occafionem

meretricem quandam , Catharinam

?

negligat : quia longä tutius eft, ífuam

nomine , fpeciofam quidem forma,

Xl

vocationem per meliorem vitam cer-

tam turpem veró vità , utillam haud

tam faccre, quàm fine vocationis at-

immeritó hamum demonis dixiffes,

v

and

gumento Keli

o

cionem promittete.

quo Juvenum animas , velut pifces

lu$

Accedit, quód nullus confeffarius id

capicbat, Adhanc aliquandó vefperi

fl

füo paenitenti confulere queat , quod

declinabat peregrinus Juvenis formee

j

eertius. nocitutum previdet bono

amoenitate longe fupcrans omnes,

'l

[j«

communi, ficuti eft profeffio Novie

quosquos Catharina vel unquàm de-

t!j vitio mollitiei laborantis; ex ad.

1

perierat, wel deperite fecerat. Ven-

miffione. quippé hominis carnalis,

tum eftad preparatam coenam , men-

gü-

$. reg.

d

€. 28.

aliud prefagiri nequit, nifi deftru&io

f& allidebat hofpes , cibos capiebat, at

d

militiz fpiritualis. Infidelis profe&ó

quidquid tangebat, füb manibus vivo

eftfug religioni, qui ovem morbi-

cruore confperg:bat.

Rem primó

dme

jl

dam fponté admittit, dum fan&us Be..

mitari Catharina , dcindé rei myfte-

nedictus talem admiífàm, etiam au-

Qui hot-

N

tiüm ex ipfo percontari.

ferri pracipit. Sed longé tamen ad.

pes : fcias , velim, Chriflianis in

Vi

hucà fortiori laborandum eft con£ef.

more debere effe , ut, quidqui

nb

farió, ut mollitiei dedito clericatum

agunt, in nomine JESU . agant:

s

faculatem diffüadeat, quia hic flatus

& quidquid fümunt, fanguine con*

:]usl

eft periculofior , & in eo emendatio

fpergant, quia in nomine cjus fa-

jb

ratiot.

uartó eft indcfinens medita-

lus mundi, & per Sanguinem ejus

nol

tio prefentis Dei , & Angeli cuftodis,

benedictio creaturarum venit. Ta-

f

cet

K 3

jo

qugmgdmodüm hortatur fanctus Ber-

"

L

2

$

4

TRACTATUS Il

1

dum te demon tentat ,

dum mala

cet d hec Catharina, non tam in-

renta , ut difcat divina, quàm ut gu-

cogitatio pulfat , dum imaginatio

vexat, mulieris forma invitat , dum

ftet lafciva. Sumptá hinc coena, la-

cato titillat , aut concupilcentia in-

fcivientis in morem , in paratum in«

filit le&um ; atque juvenem ad opus

flammat, En ! tibi Chriftus JESUS

ubíque adflat prefenriffimus, malleng

metetficium invitat, tum labiis ftil-

lans favum , tum carne propinans

poo t

e crudelem fubire mortem ,

lufum, Sed hem ! aliam extempló

quàm te videre peccantem. — Is per

füas infpirationes te in fingulas fer-

fpeciem fimulatus prafefert Juvenis,

adeít ante Catharing le&tum Cruci-

mé horas iri affatur ; Afpice Ó fili

a in

fixus fpecie abíque fpecie , qui

in faciem Chrifti fui, infpice vulnera

aperta, Sanguinem effufum, carnem

foto corpore ejus , à Yettice capitis

ufque ad calcem pedis, nil erat vide-

dilaceratam , vitam in mortem.tradi-

tam, tantum mihi falrcm amoris ex-

re , nifi vulnus & livor , fanguis,

hibe in tantüm amanti , ut amore

fputa, & plaga tumens, In capite yi-

diffes vepretum ; in mgnibus ac pe-

mei tantillam tibi interdicas carfis

cupedulam, qui amore tui tanta fütm

dibus fanguineos fontes, in toto cor-

paffüs tormenta. Parce mihi fetye

pore mare rubrum , fpuma & faliva

miftum. Vocem audivifles hujufce-

Domino , ut tibi aliquando parcam

fervo. Ex his jam facilé colligitut,

modi ; afpice, Ó mifera filia, cruenta

vulneta Salvatoris tui , mente pet-

quomodo intelle&us, memoria, om-

t avertendae

pende cruciatus meos , & corde do-

néíque yires anima fin

ab impuris imaginibus, & malis co-

lores , quos magis mihi modó teno-

yat tua luxuria , quàm quondam in-

gitationibus ; nempé effe gonvet-

:

s

flixir Judeorum perfidia. Ceífa ó

tenda

: ad confideranda divina , me-

Catharina, ceffa, luxuriatum fatis eft,

moriam effe excolendam & inftru-

t

&

l

Ád poenitentiam volandum eft cum

endam cfficac

ibus hiftoriis , notitié

um in-

yolante tempore, ne fübitó compre-

Dominice Paffionis , poenat

hendaris ab eterno fülphure. — His

fernalium ; gaudiorum coel

püit;mj,

di&is, € fuo latere in cor Catharine

aliorümque motivorum ; adeum

ignitum evibrans radium, videri de-

feró modum , quo Apotheca vatiis

fit ; 1llà (alutari contritionis vulne-

inflruitur medicinis, ut tempore fue

re pené fauciatá reli&á, ac in tantum

cuivis egroto commodampoffit cotie

ferre medelam. - Ità & tu fis, omnia

lacrymis , poenirentizQue operibus

immerfa , ut deinceps potiüs admo-

meditandi , tibíque applicandi peri-

neri debuerit, ut fibi parceret, quàm

tus , ità, ut, fi tempore tentationis

ut fe mortificaret. Hac cogita o Sa»

te non moveat , nequeà malo ab-

cerdos, dum cibum fumis, dum le-

fttahat Maieftas Dei prafentis , ab-

&um afcendis , dum mané fürgis,

ftrahat faltem amor 'Clzfüïi patientis ;

E

iNIM'A* PURGANDA, PARS L CAP. il CONSID. Iik

135

f ncäue**: hicfaltem hotrot Inferni , - tandó folüm , el etiam aliquid pd-

áüt rigor Judicii ; aut gáudia Coe-

nendo; ut eà fequatur, Verbi gratiá:

lorüf , aut exeimpla Sanctoruim ;

ideó fe ingurgifate : ideó membra

inodó hóc attendas, ut nüriquàm iri-

inhoriefté conttahere ; ideó de fimilf

terné inveniatis otiofus ; fed fine certà

mátería aliquid legere , tit fequatut

noéturná pollütio, tunc fetpef pec-

Cógitandi materid Vagüs. Peticulo-

für eft enim , fi faxum molate nor

éat tnortalitet, quia talis pollutio no»

ádhüc longé

&urtia eft hofnini vere volutitária irt

E

habet,, qüod terat s fed

peticulofius eft ,. fi ibte

ilc&ar nihil

datà caufa , & in pt&cedenti inten-

tione. Similitet, quando homo co-

i

deterinihetur , quod cogitet. 'S&pé

quidem dormitante & tintinnabuluin

gitans, vel legetis, vel gartiens, ve

À

audiens là/civa , pravidet indé fecu-

shón curante molitore ; confta&um

eft fàxum , & fübortum incendiutn;

turam pollütionem ; femper non fo-

l

làm ipía cozitatio aut lafciva 1ethio,

N

Sépiüs tamen , homifie ifitertio,otio

incübante , tutpis exoritut lamma

fed ipía 'poliütib impmatur.ipü in

oe

05

cupidinis. Adcó, ut nüllátenüs dubi

peccatum fmortale , etiamfi eam mie

3

tetti , quin ómines feté moroíz dele-

hité intendat. 1mó etfi protefletur,

gt

IY

Gationes , pollutiones & cárnalitá-

quód eándem nolit, quia inepté quis

ibere

tes fuàm originem trahánt ab óotió

dicit , fe nolle effe&um, cum 1

m

det cauiam $ cüm Veroó talis nullate-

interno, Intcllectus fiquidemn otios

tuf,

lüs , tàtdiü ex hoc in hoc dücitr,

his advettetet ad pollu

tioneim, tünc

m

donec inducatur , üt vel þc;*i'cü!ösä

quidem peccátct mnortaliter lafciva

ndt

cogitando vel legendo, & ipía pol-

; (

&ontempletür rendanà , vel t-vol.

Vat pr&tefita

Vvet indáget cüri0la,

lutio non imputárctut ei in pecca-

wl

tüm s quia talis cogitatio vel lectio,

Vel infpe&tet libiuinofa, O (1 homi-

L22

] mf.'

ites (citetit oecupare fe Sané&tis, nün-

licet in fe fit a&tus moralis, non eft

yt

uàm Oéccupátentur tam türpibus ;

tamen caufa moralis ipfius pollu-

wtxti*

i

femper fancta interne fibi determi-

tionis. Pariter quandó quis ex audi-

n

tione con£cffionum , ex ftüdio cafi-

fatent, qu& moletent , nànquàm à

ffiut

externa diffluerent, Porró de occu-

flico , at ex alia operatione honefla

id eu

patione mentisalibi , hocloco pro

pravidet in fomno. futuram pollu-

| vitl

coronide forté fcite petoptabis, quo-

toncm s non idcitcó tenetur omite

modó caífta mens fe habere debeat,

tere honeflam occupationem, & 1n-

ycim

j

M

uandó noécturnis pollutionibus &

di (ecuta pollutio non eft ei volutt-

tarta fin surem previdet, eam ^

o

illufionibus vexatur ? Et notandum,

caufám no&urnarüm pollutionum

cututam veleximmoderato cibo, aut

p

aut ex alia operatione non hOe

"L

poífe vel ipfum hominem , vel da-

potu,

monem , vel naturam effe. Quandà

nefla ( extrà t«

men matreriam Juxue

Jo ?

ucad

!5;2

homo eft caufay vel dire&tà cam op-

riz ) tantüm peccat Ve

nialite£, ql

1unc

j

j

y

X

-'irsä i

foaocruatUs- I5

hunc effe&um , licet forté exceffus

cando in phantafia turpes imapines;

potüs in genere fuo fit peccatum

vel infpirando pravas cogitationes i

mortale, modó pollutionem non in-

item etiam nonnunquàm moleftando

tendat;

Dixi extti materiam luxu-

in affumpto corpore. Etfimilia Do-

ri, quia quemadmodüm in materia

minus Deus petmittit vel in poenam

luxurig communiüs non admittitut

precedentium: peccatorum , ficuti

parvitas materig , ità etiam non ad-

plerümque fimilia debent. experiti

-

fittitut parvitas caufz.

Denique

Religiofi , qui aliquandó luxuriose

ion folum fempet eft illicitum pol-

in fzculo vixerunt, wel 1n corredtio-

lutionem intendere aut procurare ex

nem negligentiatum ; quia forté aliàs

motivo dclectationis aut libidinis,

homo abíque omni oratione & be-

fed infüper etiam ex motivo hone-

nedi&tione fe (omno daret ; aut qui

e

1

fto, & fic xiunquäm licet efficsciter

fe honeflé tegere negligeret. . V

optare , vel medicinam fumere , ut

ermittit fimilia.fapientiffimus Deus

indé (cquatur pollutio, vcl ex fine

ad majorem hominishumiliationem ;

recupcranda fanitatis , vel fedanda

tum. , ut alios tali3' fuftinentes riolt

tentationis ; ratio efl, quia a&tus in-

cortemnat ;:tum , ut de.propriis do*

trinlecé malus nunquàm poteft co-

nis non inflctur ; tum etiam, ut de

honeítari motivo bono , licitum ta-

fua caftitate non.prasfumat ,. aut n

men eft, adhibere medicinam , que

in €a fibi vane cómplaceat. Vel pet-

x

per íc ad expulfionem feminis non

mittit ad. majus liominis meritum ,.

otrdinatur , etíi pcr accidens fortatfis

quia pie anime fipilia non abíque

aliquid de femine fequatutr, aut fequi

ingenti. cruciatu fuftinent , & aum

pravideatur ; quemadmodüm ctiam

expergefiunt dolent , turpitudinem

ex motivo honefto licitum eft ex-

deteflantur, nec non ufque ad Infer-

