PDE ANIMA PURGANDA PARS L-CAP.IV. CONSID. F.

197

(j«

oportetunutm fieri, & alrcrum non

Primó proptet famam & bonam afti-

j H

mationem , plerümque fiquidem Sa-

omitti, & ad id vel maximé incum-

h

rc

Á

cerdotis vilipenditur & contemnitur

bendum, ut abícindatur , quo profz-

i

i

vita, qug in deliciis nuttiri notatur.

&us animse ut plurimüm impeditur;

ni

Und? nonnemo fapienter monet : fi

ficuti eft reverà fenfualitas & petulan-

[L

vis effe acceptus, efto Deo devotus,

tia carnis ; propter immortificatios

P

tibi sufferus, & tuis benignus. Secun-

nem quippé carnis omnis propemo-

fe

dó ut fit aptior ad ftudia, & ad fapien-

düm caro corrumpit viam fuam , &

d

ambulat vias fingulares,quarum finis

fM

tiam inquirendam , quianon jacet in

m

molli veneranda fcientia le&o,necin-

interitus. INoli effe de numero illo-

I

"n

venitur ferenitas , mentis , ubi deeft

rum,qui vitas fanctorum aut naufeant

Vil v/m[

. repreffio carnis. Undé Salomon affe-

aut parüm confiderant. , pleràmque

m

J:f '31

Ecle : 2. rit : Cogitavi in cerdemeo, abftrabere à

hoc di&o inducti : A &a & fa&a San-

y.j.

yl

vinocarnem meam , ut animum meutm

&orum cffe magis admiranda , quàm

dhi

transferrem ad (ajientiam,devitaremque

imitanda. INam, tametfi non poffu*

Hügo | de

T

flulririeim, donec viderem , quid effet utile

mus omnia omnes perficere , poffu-

$.Vidt.lib.

1ith-

filiisbominum. "Tertió ut roboreturad

mus tamen, dante Deo,omnes omnia

2. de $4-

pognandum adverfus diabolum ; nam

velle; omnibus etiam maximis (an-

U'BERÉ,

2 fun-

u

quantum carni fubtrahitut tantum

&is poffumus effe voluntate pares. quifa.

€4p. 6.

4l

fpiritui additur , feu ut A poftolus lo-

cultate voluntate [umus imparess &hoc

4j

à.Con. 12

(0n

v. 10.

' quicur: Czm epum infiemor,tuinc potens

citrà omnes indifcretionis periculums

T

In vit4

ftm , quod expertus magnus Ánto-

prorsüsenim nullam indifcretionem

incurtis, etiamfi in effectu imitari Si-

r

eju

nius fuis diícipulis ità eft faffus ; Cre-

dite wibi experto : pertimefcit. Satanas

meonem flyllitam expofcis,aut Ponti

3 bré

rellé viventitim vigilias , orationes, je]t-

Monachos:de quibus fan&tus Grego-

Yid

Ad He-

Qor

nia , tnan[uerudinem , voluntariam. patu-

rius Nazianzenus ità fcribit: Ipfi par-

len.

tim antris , folitarisquà , Qv ad. terram

;f

pertatem, vane glorie contemptum bumi-

litatem,mi[evicordiamjra dominatum, Q

fívatis , vudibusqué cubilibus delectantur,

of Vi'

pracipue purum ergà Cbriflum amorem-

à domibus abborrent , urbium frequenti-

jf l

Noli induci 4 diabolica Logica ità

am fugiunt, cognatamqué celeflis fapien-

Philofophante:Hoc poenitentie opus

"

tia quietem amplectuntur. . Partim fer-

iftam abftinentiam , ifthanc affliétio-

réis compedibus fefe excruciant,ut-vitium

kmïl

nem potetis absque injuria intermit-

unà cum corpore confieiant.. Al vurfuim

yidie

g

teres quia in talibus non confiflit per-

ferarum vitu parvis anguflisque domi-

fc&io: fed conflanter' refponde , non

bus inclufi , nee wnortalis quidem cujtse

effimm

qusro , inquo perfe&io confiftat,(ed

quàm vultum in[piciunt , ac etiam [apé

Scito

an Deo opus prefixum complaceat.

totos viginté dies ,. totidemqué moctesa

.Hca

INoli decipi ab au&toribus folam vi-

cibo abflinent.

$unt in[uper , qui gar-

:Oncm'

tam internam celebrantibus,(ed dicito:

rulam linguam quaft vinculis quibusdans

j

&

j

d]ll !'ing

r

f

TO*TA4QUTATTU sx Tf

162

3245 d 554

lffis

Ftiam

Lro.-

cotporibus vix dabatut

aftringant labiaque felentio. $

Un:yæqf

requies , ut cum fancto Arfenio unà

munt , fummag, illà menti laudis [acri-

ficium fola, mente. offerant.. Eff enam ,

duntaxat horá fedendo. neceffarium

a^

qui 4tifios Ihtegros in tei

,f!

H

1

leflans, puras

caperent fomnum. — INon ampliüs

natura ii(dem pollet,viribus , nec

ad Deum manms expanderit v nec ( quod

ram longis ampliüs potitur vitee

vix cuiquam fidem fatturim eft ) vel

tantillam obdormierit

bine porro exi-

annis, quemadmodüm gaudebat tem-

ore fanctoram Patrum. Brevis eft

gui cli reliquias vicinus. Corvus mmpar-

iftis noviffimis temporibus humana

pebat , panemqué mteorum , fi forte

duo funul effent,offevcbar. . Quá aut

vita , & ideó potiüs per diícreta

ii Wi

difcretione & modo circàaufteriratem

falatia prolenganda , quàm per im-

(f

tnodetata jejunia abbrevianda. Hemer

BþaLgle

vite fit in effc&u utendum , doccbit

Regss judicitm diligit ; & fan&us Pau-

V.

tc fequens

lus rationabilem. noftrum jubet effe

famulatum. . Maulti ( inquit fpiritualis

C;ONSXDERATIO' QUINTA.

us Blofius.) fervo-

o

Magx&er Ludovic

De Convivio .Antanä e Pauis

vem , queim im imitio conver[atiónis

fie ]'pz(';t.c.;.

Epiji. 4d

Seu

fentiebant , fécuti, maturam tultrà mo-

dum in hac parte gravarunt , (v fe aà Lat dtti,

Baf!hxþ ;

Que difcrttio , & quis 1odus in abfi-

vacandwm — Deo ineptos veddiderumt,

n M:j

nentia adlibendis , ut virtus: abflinentie

Anté annos robufle atatis ( inquit Hie-

iikgfr:'

queat ueliori modo obtineri ,. &

ronymus )periculofa eft. teneri gravis

J !

Quj !

ufquä ad. finem vita con-

abflinentia. Uadé non immerito Pa-

tinuari ?

tres! Catlinenfes omnes Pralatos &

Í

Ommimiter quidem falfi Pro-

Patres füorum - Monafteriorum ad-

l

J4 phere incedunt 1n veftimentis

hortantut , ut- citcà adolefcentioreg

(

ovium , & vitia in veftimenus vir-

fratr s in. Jejuniis & 'Vigiliis Kegu-

laribus pium. & difcretum habeant

lj j

tutum s. nullum tamen frequentius

quàm vitium fenfualitatis fub fpecie

intuitum ; Quia. experientia. didicithim

hoj V

Mi *

difcretionis ; quotidiana fervet pugna

( ajunt) quojdamex bis incurabilis agri-

?

1

7 ob 7. naturam inter & gtatiam. Gratia

tudines incurriffe , ob nimias aufleritates.

L

y.19.

dicit

in camo & froeno maxillas

Und? & venerabilis Ludovic. Blofius

S L] 7620

Diony[iue ejis conftringe , ut non' apponat

quemlibet fpiritualis vite alumnum

ä

CartBi[,. egt magniftcare fe vetus homo fü

admonet ,ut inafftatam vita auflerita-

Dom. 19.

e

oer tertam

Natura veró dicit:

tem temere non amplexetur , licet plevos- , ; fit.

que [anctos vitam tmultum rigidam du-

poft Pent. Ufque quà vion parcis mibi , nec dimittis

fpirit.

!

me , ut paululum rcquiefcam ; non

xifle cognofcat s wam illi À (piritu [am.

UüPa 2-

f

enim fünt tempora noftra, ficut tem-

Go "plenins - illuftrati , [ciebant: Deo

pora Antonij & Pachomij , quibus

placere , ut ità viverent. — Artis qui

dem

b£ ANIMA PURGANDA-PAR$ l. CAP. IV. CONSID. .V

199

minime in

i

E

1cias iverim , quódhonor

n

dem non eft , fexccntis fimilibus cita-

Regisjudicium diliganquale vcró ju*

J

tionibus (uàm f.nfualitatem palliate ;

aít valdé peticulofüm elt, talia (ibini-

dicium , faz claté indicant £nox- eo ii

j

mis indulgenter applicare. Verum

loco fequentia verbà: Tw parafli dire-

-

J

Giwnts ;udicium c jupiitia

9

A

omninó eft :alia noftra funt tempora,

?14n fawb t

u

fedflis. fcu , quodidem cft , tu often-

[

quàm tempora Antonij, vcl Pacho-

mij; & hinc vel maxime iple fanctus

difti populo tuo pet fancte vitztus&

M

fi

Pachomius |. jam fuo tetmmpore inge-

figorem viam, pcr quam ambulent,

;d

ne declinentà femitis jufliize. — Tran-

muit; du in fpiritu pravidit, ac ig-

nart

Ícat , quód multi per nimium fetvo-

tellexit , qua. noviffinis effent eyentura

aai

in fvitda

tem füam natniram dcbilitaverint s ta-

d

g

temporibus ; quibus netmpe omnia peue,

quá [unt. Regulis [ubuixa,, divinis buma-

men iongä plutes hodiéinveniuntur,

du *

niscommutabuntur illecebris.. Vidit ce-

qui fua (enfualitate & falsà difcretio-

Pa !

citatem multoram,imul &dcfcctum

ne gratiam divinam impediunt,adeo,

t dl?

utboc ( veiba ant fan&e T herefix]

5

bonorum ; & quetens , quisnam tani-

À Yyit.

jtüal

tam etroris caliginem poffet evadere

potiffrmum n cau[a efe , exiflimem , cur ,

6Ap. 43«

f-"

àDomino audivit: De prefunda illa

qui primàm incipiunt , cititis ad magnam

ji J

caligine lerabuntur, bené nota) quot-

perfectionem non. pevveniant. — Fateot

TL

! ib

. quot vixerint ab[Lnenter , C curam pro-

quidems zque cum fantto Hierony-

Epiff. ad

s Je li

.äæft'?ygfa

mo : Difplicent sili, n teneris WAxitie

Letam.

yus Kuel-

prie falutis geffesint. Quodautem ad-

dtt

ul

ditüt ,.noflram atatem ton amplius

atatibus longa d immoderata yejunia in

linger:

j H

afcendere ad . annos fané&torum Pa-

qiábus Junguntur bcbdomades, c? oleum

Dom.

( gNU

trüm,hoc videtur gtatis dici , & ab in-

in cibo , «c poma vetantur ,. quia expe-

40

hi

Quadr.

timento compertum eft, Afellum invia

'flgtïi quodänï Concionatore turh ex

»

4to? Ü

facris, tum ex ptofanis przclare refue

um lap[us fuerit , diverticula quarere s

um ^

tatüt ; & (ané , fi aullusalius hujus tei

non tamen ideó mihi difplicet cum Epiff ad

entioft

teílis adcffet, folus Seneca fufficere

codem quoqué fan&to Do&ore con-

Euffocb.

l,

flanteraffirmare, quód Vinum €r ado-

Lib. de

deberet , qui tempote Apoftolorum

a

vixit,& itàad Paulinum fcripfit : Qua

löïïfizftid duplex - incendium voluptatis

'mb

brevit.

tamen flulta mortalitatis oblivio, in quin-

Mita rcs, quód modó pené omnes

d

LT

quagefimum Jexagefunum anaum dif-

teneti (imus, quód pené omnes cum

[W u l

Timetheo $Stomacho laboremus,

ferre fana confilia., C indé velle vitam

quód pené omnces fimiles fimus illi ;

Z

ánchoare, quo pauci perduxerunt... Ecce,

quis fanz mentis ctedet, quód huma.

quem S. Berpardus ità queribundum .

39

g

na etasá tempote fanctorum Patrum

inducit : Legumtma vento[a Junt , cafeus

[up.Cant-

mulrüm d-fecerit , fi jam tempore

flomachum gravat , lae capitimocet s po-

, y

tum aque non fuftinet pectus ,caules nu-

T W n

Apoftolorum pauci hominum vitam

fuam usque in annum | quinquagefi-

triunt melancholiam ,cboleram pora ac-

"

mum aut fexagefimum protraxerint

vendunr pijes de. flagno at deluto[a

iil Df'n

442(»1

xf(ii qul'

,

h

Ll

€

2100

I*YACIA

rU-W H

aqua ied. peHitus coniplexioni non con-

Yfraelitain deferto : non accuratius para-

gruunt.. Quale eft hoc ( pergit ibidem

re , ut filij Eli in Silo: nen ad. fuperfluita-

idem fauctus Pater ) ut im totis fluviis,

tein, ut Sodomita : uon vile quedlibet ,

agris ,bortis cellarisve veperiri vix.poffit,

ut Eíau edülium im . fame concupit.

Patlin.

quud comedas.

Memento, quaío, di-

Quinqué- ergó modis poffunt leges

vi Hieronymi dicentis: Qni Chriftum

temperantiz violari, nempé prepro-

peté , lauté , nimis, ardenter ftudicfé.

defidevat , & illo pane ve(citur , non qua-

rat magnopere, de quam pretiofis cibis

Primó itaqué Sacerdoti ad perfe&tio-

Epift.ad

fleveus conficiat s. Et s alia Epiflola. In-

nem temperantiz anhclanti , - obfer-

numerabilia funt de. Scripturis divina ,

vandum venit, ut exttà ordinaria re«

Euffoch.

réfpon[A, qua gulam danmant ,c* fim

fc&tionis tempora prorsüs nihil de ci-

plices cibos probent s ex quo follicite, pro-

bis fumat, nequé de coctis, nequé de

fructibus ; fimiliter extra debita tem.

videndum eft , ut quos (aturitas de para-

difo expulit , veducat efuries.. Optimé

pora prorsüs nihil bibat , nifi forcatis

fine dubio caffinenfes monent , utfra-

propter füpervenientes hofpites cha-

ttibus adolefcentioribus circumfpecta

ritas fubindé potum primis labiis at-

impendatur difcretio, fed aliud eft,

tingete fuadeat, aut fumma fitis ne-

alios difcretá benignitate ad virtutes

ceffitas urgeats ubi tamen humiliato

prolicere, & aliud fibi ipfi nimiüm

priüs cotde coram Ctucifixo bibendi

indulgendo, propriam carnem ad vi-

licentia petatur, & inmemoriam re-

Super

tia prole&are.

Sufpetta eft nihi (1i8-

vocetur, quód dulciflimus Dominus

(&1":-

quit fanctus Bernardus ) fateor, fua

in ultima & vehementiffima fiti non

Serm. 30

ipfius in te difpen[atio , & vereor ,tibi il-

habuctit, qui vel de cloaca afferret, &

lud (b tegmine e& nomine difcretionis à

porrigeret aquam. - Porró quotiesde

carnis prudentia » quia nulle infidis

die liceat acdeceat corpus reficete fa-

Lib. 7.

fübtiliores ac animee. periculofiores ,

cilé fcitur, ubi non nefcitur illud.com-

mor éliit.

pofitisà propriácarne. S«pe(inquit

mune: Nunquam comedete Angelo-

fanétus Gregorius) edendi ratio fervit

rum eft femel tantüm de die homi.

num fanctorum, bis hominuminfir-

gula , c» fervire fe fimulat indigentia na-

1ur4.

iNon tamen propterea ample-

morum , fepiüs brutorum. Agnof.

&enda eft temere. inufitata aufteritas,

cens igitut Sacetdos füam infirmita-

uti bené monet Venerabilis Ludovi-

tem , bis de die ( fi ita expediat ) ordi-

nariam refectionem admittat s itá

cus Blofius )fed gradatim juxtà difcre.

tas temperantis regulas fcandendum,

tamen , ut nunquam fit immemor au-

U SUMS . Em GE O —- D

Regulas autem abftinentig pulcher-

tei confilij Ludovici Blofij dicentis:

rimé tradit f(an&us Gregorius hiíce

Un. prandio quidemcorpuculum . alimen- 1fritt.

vetbis, Abflinemiaefl , qua edendi bc-

tis reficiat , quantüm natura neceffitas [pirit.é-2

ram non pr&Venit ut. fecit jonatbas in

expofcit , fed in cema won nifi parce man-

ducet:fobriam enim camam fobrius fomnus

fayf melli : non lautiora quarit edere,ut

(9n-

'z

DE ANIMA PURGAND'A PARS I. CAP. iV. CONSID. F.

20X

11

cagféqui folet.. Sic fentit etiam illumi- quàm de Breviário, de mixtura quam

natiffimus Thaulerus , fic & alij Pa- « de Miffa.

!j

tres fpirituales , quia nempé ad no-

Secundó debet Sacerdos obfervare

jl

&em parcé comedete , eft anim& &

ciborum qualitatem, ut exquifitas e»

g€5

corpori bené coníulere Per hoc fi-

ftaves eptdas vitiosé non vequirat : imà

f0

quidem mültum pracaventur noCti-

vero tales fibi oblatas pro Deiamore [epé

(*

um phantafmata , corporum illufio-

intactas relinquat s e2m Dominus 7 Efus Ltdovic.

u

nes , Sanguinis inflammationes, &

fille, c aceto polatus fuerit, fmplicia Ploftts

Jl

variotum - humorum gravedmes $

magis quam fumptuo[a accipere , fibiquo infit [pi-

iM

fomnus fit tranquillior , concoctio

in ufa effe. appetat ; quemadmodóm m*äge

u

faciliot , digeflio fanior , fenfus red-

concilium Hildeshemenfe ftatuit di-

ï

lh

(

!^

duntur fuis functionibus aptiores & '

cens : Canonicorum imnenf(a fit frugalis,

totushomo mané fürgitbené difpofi-

€$ de cibis fmplicibus,nen nimis delicatie

d

Fal

tus,

Undé non parüm hallucinaris

Etabhoc pun&ototum fetmé folidae

CAP' 14^

sni honorande Sacerdos , abundantius

du

abfítinentie fundamentum , omnis

coenans, quàm prandens , du&us eo

»

4

profectus, omnis fructus omne me»

$f

motivo , eoquód ad noctemnonam-

ritum & omne praemium dependet ;

yliato

plius habeas, . quódad litteras incum-

adeó, ut, non nifi exiguum ex abfti-

bas, nam tametíi liberalem coenam

nentia fru&tum . & meritum collectue

od

nonamplius fequantur liberales attes,

rus,& vixunquám ad veram abfli-

ml

gt

fequuntur tamen plerümque effe&us

nentig virtutem perventurus fis,nifa

naturz& atti & toti homini nocentes,

r nol

quotidié potiffimum & primarió cir-

Ubilargiüis ceenatur ibià menfà fom-

ca qualitatem mortificaveris; INam,

f j

nolenter & tardé fürgitur , le&us abs-

licet ordinaria refeCtionis tempota

yió ?5

que devotione petitur, deemoni acceí-

du

patienter exfpe&are , fit ad tempe-

fus fternitut;in Phantafia flultitiarum

tantig virtutem obtinendam | flabi-

m

caterva effingitur , corpus fudoribus, "

liendamqué neceffarium ae bonum,

j

Jott

pollutionibus, & humoribus obrui-

efttamen tam exiguum , ut illud

tur , anima quafi mortua creditur.

perquàm frequenter , & perquàm fa-

i

Cüm mané furgendum ítomachus

cilé reperias apud. plurimos excaca*

T d

ob indigeflum cibum conqueritut,

tos heteticos & obtetiebricatos pa-

lämlm'

cum culcittà contenditur , fomnus

ganos , fepiüsque hoc procedit ex

o

prettahitur , nobile tempus perditut ;

fuafione naturz , quàm ex motivo

r

In

vittutis. . Similiter difcurrendum eft

& dum demüm f(urgitur, . fentitur

mor dv

graveolentia in gutture, raucedo in

citcà quantitatem : nam, fi duntaxat

j

voce, amara falivain ore , plumbum

naturee negamus füperflua, plus non.

Hi!

ytil

j

in capite , pix in oculis, phlegma in

preftamus, quàm boves & oves,equi

hi

'Mw1

pnaribus, tremot in membris & ple-

&a(ini, quia & ipíi manducare defi-

"

rümque citiüs cogitatut de ele&tuario,

nunt,dum fatis habent.An non erube.

j

Imä'. Ily Pars la

Cc

Ícis,

7j

i

:(ä; ïh-:.,(

461

COPX 4CCTATUS 1'1./

fcis,dum in no&turno examine anim-

motbos incurtere, quàm eisdem cá-

advertis. Te pet diemcum equis &

tendo robuflà fanitate gaudere ; ut

tmalint füo appetitui fatisfaciendo,

afiiis equalem abftinentíam cuftodi-

vwille,(i vcró natür& fua neceffaria

in juventute praeda mortis fieri,quàm

eundem mortificando in feram fene-

fuübtraliis , notam indifcretionis nori

efFagis,quia otdinaté tioti diligit,quis-

&amfervari. Hinc,dum mané füur-

quis fubvenire in nieceffariis deficit.

gunt, primaeorum cuta eftmandare

coquis aüt coquinis,ut ad prandiü hu-

Paritet exigua virtutis eft, folunt

edcndi fervoremi«cohibete ,& appe«

jusmodi palato petaccepta efculenta

preparentur quocunq; demum pretio

titumlerité explete , ità ut Venter ntie

ttiatür eó abundantius, delicatius, ac

confliterin6 aut quccunfl. demum lo-

ftudiofius, quó tatdius Econtrà ve-

coinveniri potuerint,quia fic vult,fie

jubet dominus appetitus, — Videntur

tó , nunquàm admittere , quód naturá

maléappetit, fed tantum , quod fufi-

quidem hujusmodi gule fervi fatis

abftetiiij, 4deó , ut eredetes ; tmneníae

cit , hoc eft plane ii perpetua violen*

tià vivere, longum nihilominüs dif-

pudicas virgines affidere ; quamdiu

oleta & ejustnodi eibi comtunes ap-

cretürm mártyrium ducete, hoc eft

quotidianas de feipfo vi&orias répot.

ponuntur, dümaütem cüpedule infe-

táre absque effu(ione Sanguinis, ioó

tuntut , vix non mote pregnantiutri

absqüe ullà debilttàtione virium s

tnanibusqué,pedibusqué vorant. Alij

hoc eft , fimül (atisfacete corporis ne-

delicatuli contiuó - conquetuntut

quód nullum appetitutri edendi habe«

ceffitatibüs, & animam replete Vit-

tutibus; lioc eft, carnem etiam fiu-

ant; riam, càm ex quindecimferculis

trietido crucifigere , & ctuci&igendo

in notabili quafititate fümpfetint , de«

tuttire. .O quot tepetite eft haud

cimum fextum jam non amplius fa«

abfimiles Clianano , quiin periculo-

pit; minimé taren autumant, . quó

tiotabile quid cormedant , utpoté noft

ía &gritüdire coaftitutus ;à Medico»

tüm confilia prolongande vita re*

confidetantes , quód multiplicata ftu-

quifivit tetnedium : aüdiens vero,

ftula carnis valeant i quantitate ete

fion aliat diutiotis vite fupereffe

iatii füpetafe fraftam panis, quo fu*

tiiedelam , nift abftinentiam vini , fe«

fticüs contentds vivit; quermadmo»

düni id quotidam quidetnMgdicus lu-

foondit, (e malle jucunda viaolen-

tià intfà

átcos dies mori , quámi irt«

cületitet & audacter füuo monftravit

j

gratà ab

iientià per multos átnos

Priacipi. INolebat is ctedere, quód i

vivete. Siccotplures iri cettasquas-

cibo cxceffüs comtnitteret , cutri ex

*datm coctutás , ifi certoscibos, ifi cet«

fingulisferculisquantitatern rion adeó

tos pifces, i. quasdam volticres aut

iágriátn fibi attribueret , ut itagü

fructus tanto fetuntüt appetitu , ut

Medicus opete comprobatet, quoc

toties accufarat, affidens quádan die

malint eisdem potiurido peticulofos

— füéfi-

&

, A

DE ANIMA ,PUR(:?'AVNDA. | '?ARS L CAÁP. IF. CONSID. V,

20$-

meníz Principi$fingulariterque eun-

parum de Salmone , tantüm parum de

j

dem notans, tantam de quovis ferculo

tofto carpione, paucos duntaxat fun-

)

quantitatem in paratum quoddam vas

dulos paucas duntaxat lampetras,pau-

feparavit, quantam de quoelibet Prin-

cas duntaxat oftreas, paucas duntaxat

c-

cipem manducantem conípexit,quem

caftaneas, unicum duntaxat ovum

rl

gallinaceum , unicum duntaxat luci-

particularum cumulum deinde , pet*

iM

aéto convivio, ipfi Principi oftendit,

um, unicam duntaxat haleculam, uni.

u-

quarens ex ipfo , An non judicet tan-

cum duntaxat thymallum , unicum

i

tam devorare maffam,efíe magis pot-

duntaxat malum cydonum,in mellito

(

ci quàm hominis ? fic eft; multis im-

forbillo preparatum , duos duntaxat

0«

ponit appetitus , ità , ut putent, inci-

cancros duas duntaxat ficus , tria dun-

f

bis fe parcos, cüm tamen rullicis fint

taxat pyra, quatuor duntaxat nuces ,

i

edaciores.

Sic pluresexiftimant , fe

quinque duntaxatamygdalai,& folüm

NU

elle tam ftrenuos jejuniorum cuftodes

patü de variisfru&tibusItalicis.ó pt-

jl

ut etiam fcandalizentur , cüm in Col-

clarum jejunij cuflodem, & infignem

jii

latione pro neceffaria. refocillatione

abftemium! Ó guttut,ó monftrum in-

ab alio fpiram unius duarij, nedicam,

fatiabile? eheu totus vix amplius fuffi-

p

o

crucigeri , abíumi conípexerint. Ego

citOrbis,ut tibi felumodó füfficientem

umf

(inquit nonnemo eorum ) tantam pa-

collatiuncul& apponat, Hungaria, Au-

nis quantitatem citrà violationem je-

firia , Stytia, Hifpania, aliaqué Regna

lj

tti

junis minimé fumere auderem,quia ad

coguntur yatia miniftrare vina ; Ba»

o

prandium quantumvis famelicus,tan-

varia, Bohemia, Suevia,varia Zyytha.

tum vix edere poffem , ex pluribus

Hollandia, Helvetia , Catinthia , ca-

li

Ü

quidem ego ferculis ad Collationem

fcos ; marialtaliz , lacus Batavie, flu-

jl

comedo, quia fuppono, jejunium non

vij Germanise omnis generis piícess

il

violari qualitate ciborum quadragefi-

tota Europa edulia varia; tota Afia

malium,fed tantumodo exceffü quan-

aromatarara; Tota Africa efculenta

fioll

fti

titatis) aft meum edere eft potius tan-

mita ; India, nova. Quid tandem de

d

tüm appetitum allicere, quàm ven-

ccena , de prandio, de convivio fene

trem replere :fiquidem quattam par-

tiendum? fi in collatione intantüm

"u

tem fumo defpira , parum tantüm de

appetitus luxuriare permittitur, Sic-

if

jl

fimilagineo , parum tantüm de arto-

cine ó Chriftiani, hocne eft in jeju-

lagano ovis permixto, parum tantüm

nio humiliareanimam fuam ? Omni-

ii

de acetarijs,patum tantüm dejufculo,

no, refpondent ipfi quoqué Sacerdo-

dl

parum tantüm de cafco, tantüm pa-

tes, quia jejunium non violatur mul«

j &

rum de paftillo: butyreo tantüm pa-

tiplicitate qualitatis,fedtantummodö

d

rum de libo mellofo , tantüm parum

exceffü quantitatis.

Portó eftne hoc

4

j

de panificio amygdalico , tantüm pa-

etiam fecundüm intentionem Eccle-

ii

tum de piperatis ovis pifcium,tantüm

merte,

|

li

- fig carnis petulantiam compti

Cca

& fibi

kv

b

205*

-TRJV(C TATUS-1Kk

& fibi abftinentie meritum patete ?

valle qui perlibenterï)ubïica-acc:eäe*ä

refpondent: indubitanter, quia longe

bat convivia, eoquód in eisdem infi-

majoris virtutiseft, appetitum irri-

gnem fortirctur occafionem,feipfum

tare ferculorum varietate,quàm fatia-

mortificandi , aliósque «dificandi.

re ciborum fimplicitate ; ubinon eft

Sciebat nempe, quód ibi exercitanda

lr

occafio pugnandi, ibi non eítanía

abflinentie virtuti fit perapta pala*

4

glä: 4

vincendi; & ubinon eft cupediarum

ftra, ubi copiofa ferculorum vatieta-

attifio, ibinon eft mortificationis oc-

m

te oculíque dentesQue illiciuntut.

«afio; parüm eft, ab(entia non appete-

Nihil igitur obeft virtuti temperan-

| at

te,valdé veró magaum efl;appetitum

tiz multifarios cibos admittere, dequé

à pra(entibus cohiberes quod nos fan*

fingulis eorum quid fumete ; quia hoc

&usPachomius pulchté edocuit. Vi-

metitum abftinentie non eft perdere,

fitaverat aliquandó vir fanctus me-

fed , vexando appetitum , fructu ma-

"

nalteria à (e exflructa , ut videtet , a

jori congerete.. Similiter virtuti nor

florerent , quas plantaverant, vinez ;

obeft ciborum lautitia , quia aequé

juffo intereà culinario, fratribus con-

facilé exceditur in. communi pane

fuetum difpenfare cibum in tempore

quotidiano, quam in lauté preparato

V,

fuosille veró experientià do&us,quód

Phafiano. Imó fan&us Gregorius non

Lzl;ga

inoral.

Ól (f

preter puetos, nemo fratrum de cibis

dubitat atfcrere : Lautiorescibos plerum-

coctis quicquam contingetet s (aüi pa-

que fine. culpa fuminus, C abjetliores

tris tnandatum neglexit, per duosfcré

non [me reatu. con[cientia deguflamus.

meníes necolera,nec püalmentum,nec

Nonné fan&us Severinus magis pla-

alium coctum cibum fratrum men(z

cuit Deo, lautas menías parando, &

ex argenteis poculis potando, quàm

apponens ; quod ut fan&tus Pacho-

mius redux refciit, protinüsillum a-

quidam Eremita , tum temporis vi«

criter reprhendere ,. pfyatos, fügi-

vens, ex ligneo fafculo frigidam

endi otijcausá , per bimeflre contex-

aquam forbendos quia fcilicet prior

tos igni tradereeum publice copfan-

appetitum multimodé inhibebat;alter

dete, ac dicere ; 4n igneratis quim

veró ; quod habebat , juxtà appetitum

gloriefum fitfemper ab[Hinere à prafenti-

fumebat.

lNolo imitari Enctatitas ,

bus: nam fiquis ab ea ve , quaim ejus eft

Marcionitas & Manichaos, aliosque

peteffate , divina confideratione fé conti-

heteticos qui fibi certis cavebant à

——

S. Hieron. net snagntum. confequitur àdomino pre-

cibis ; fed volo potiüs mihi cordi ha«

nyit. PP. wistim s ab a vero ve, cujus utendilicene

bete vetba divi Auguftini dicentis : De vera:

Petrus

tiaim non babet ; quadam nofcitur nece[fz-

Utere cilis electis, pretiofis quia. [ie con- dodtr.c.1.

Sanchez.. tate cobiberi , & ideo propter ab[linen-

feevifli , aliter non potes : quia fi confue-

iu Regno tiam coatbam atque inutilem fruftvà vi-

tudinem mutas,«grotas.. Confuetudo

DeiS$.j. — detur ex[pectare mercedem. . Hoc no-

jam ubíque firmo tenctur vigore , ut

c' 20

tàde videtur Bernardus de Quinta-

clericorum menfx ciborum*varieftuacc):"

CO.

Bd

p

DE ANIMA PURGANDA f*AJ-ZS II. CAP. IV. CONSID. V

10j

phus facit magnurn Pralatum , lautà

cohoneflentur ; quia ipfa : honeflas

exigit difcrimem inter menfam Paro-

imenfa laudabilem Epi(copum,fplen-

chi, & meníam mendici, Eccetam

dida convivia celebre monaflerium ,

.

fortiter ftant pro immunitate füi ap.

exquifita fercula Sacerdotem ac

petitüs delicatt milites Chrifti! 6 boni

Paftorem perfe&um. O hypoctitas,

el

In Apolo-

wilites! ( verba funt (an&tiBernardi )

volentes videri ac vocati fpiritua-

a-

gili : 4d

Sociis in Sanguime C eade. ver[anzibus ,

les , càm fint quibusvis (zculari-

Gulielm.

if

vos aut cibos diligitis delicatos , aut fom-

bus carnaliores ? $i tota temperan-

albatem.

tie fubítantia in. obfervantia folius

!

Wos capitis marutinos ?. aliis , inquam,

K

nocte Q die. curá pervigili feflinantibus

quantitatis confiflit , cur ergó id

(s

vedimere tempus , quoniam dies mal funt:

Spititus fuos Electos non docuit?

Vos econtrario & longas no&tes dormi-

cur ergó Henricus Sporidanus affe-

ïC,þ

n

tando confumitis , C* dies fabulando du-

tit : Deficeret verà dies , fü omnium San-

ÁAd Ans

of

citis otiofos, O ! milites, Ó fors Chrifti?

&orum , quorum vita é» mors ef

um $7.

óclerici confiderate , obfecro , an vel

egregus illuffrata : miraculis , vellemus

:quä

ullum genus hominum ità vivat?

bíc de deleitu. ciborum exempla con-

P&HC

J

coníiderate vitas Sanctorum, & edi-

texere , vel catalogum eorum , qui eun-

$. Bern.

cite mihi ; an fie Macarius vixit? fic Ba«

dem praclaris elogis aut etiam . com-

od Iiä.if»

mentariüs iluferarunt ,vecenfere. . Mlud

n n

loce: cit. filius dociit ? fic. Antomius infituit? fic

Patres in e/£gypto conver[ari funt?

tantim con[flanter a(ferimus neminem

at

Sicne Eufcbius? ficne Martinuscum

reperirà. (anclorum. Patrum. Catbolicá

n

fuis difcipulis? ficne Carolus Borro-

Fidei profejforem, qui cum de ea ve

pla

maus cum fuis cleticis ? ficne Primi

m

indderit: fermo, mon folim non fuerit

Canoniciatqué presbyteri ? Confide-

ejusmodi . Ecclefiaflieu. vitus firmus : [-

ïuäm

tate vitam militarem , & edicite, an

fertor , Jed &» fidels foclaton.

Ecce

i Y

in ílla reperiatur ciborum | prctiofa

nullus fan&orumPatrum reperiendus

idn

tiof

ratitas, & ferculorum copiofa va-

elt, qui non defendit ac fervavit cer-

tietas? ut taceam de ruflicis.

Con-

tum ciborum felectum ; Soli heretici

a

fidetate cives & mercatores,& nonné

noftri temporis ftupidé fomniant , fu-

jum

hi ut plurimüm ad prandium con-

perflitiofum effe fuum appetitum

(

tenti fünt uno & altero ferculo, &

cettis. colibere , & hos fideliffimé

US(IUE

ad collationem pane & cafeo ? quini-

fequuntut, fi non verbó faltem facto,

1nó multi nobilium pro ordinaria fua

delicati quidam Catholici presbyteri ,

jlte

refe&ione vix habent unum aut al-

ac Religiofi, qui füo appetitui fatisfa-

ii

i

"

j

tctum ferculum ; Soli autem fermé

ciunt omnis generis cibis absqué om-

TA

:

Eccle(iaflici , totam fuam dignitatem

ni regula, absque omai lege,& absque

m/ü!'

ac honeflatem in abumdantia & rati-

omhni modo ; ità, ut, nunquam qua-

etudo

tate ciborum conflituunt, ità ut vix

fant , quidnam expediat manducati,

l

non dicere cogamur: Magnus Scy-

fed quidnam poffit habetrisfive dein;

€ 3,

e

d

Q

V

$466

'-'I-'RXA-CTïATUS u

dä .fï,gvilc, vel carum ; five commune

incurratut? nempe varietatet cibo-

vel ratum, modo palato acceprum ;

rum quarendo, non veró ab eá ab-

ftinendo.

Vel ediffere mihi, ad quid

nequä attendentes votum paupertatis,

neque inftirutionem - Fundatorum.

tot, tamque vatij fru&us in unica.col-

Non memini me legiffe velde ullo

latione, nifi ad ineptitudinem & ftul-

titiam? Fortaffis, ais,ad confervan-

p

Ordiais Inflitutore,qui fuis Religiofis

neceflàrie refe&tionis quantitatem de-

dam fanitatem ? fed amabó , quis Ga-

negaret ; inveniestamen apud omnes

lenus unquàm fomniavit, hoc fanitati .

conducere , nedicam , neceffarium .

quód (uis cibos viles prafcripferint ,

& À certis, certis preefertim tempori-

efle? Fortaflis autumas, tuam opipa«

bus,abfiinere preceperinr. Sic fan-

ram collationem . congruere hone-

us Benedictus in fua Regula tanrum

ftati ? fed quis . credat , ibi habitate.

clericalem honeflatem ubi confpexes

panis cuique permittit , quantum (te»

In S. Reg.

ftibus Calfinenfibus) vix unus frater

rit tantam duntaxat nucum vatieta-

(ap» 35.

die una manducare poflit , prohibet

tem, haud fecüsac fi puetri omnes

autem omnem efüm carnis, . Sic et-

füas nuces facchara, aliaqué crepune

iat antiqui Patres& primi Monachi

diain fola tua. menía. expofuiffent,

potiffimüm ciborum qualitarem at*

Ad vexandum appetitum , fc hoc fa-

tendebant, nam quod ad quantitatem

cete, ais ? aft valdé timeo , neipfemet -

Lib g de

attinet, fatetur Joannes Caffianus,

ab appetitu. vexeris,

Multi, dum

fpirit.

uód quidam eorum etiam abfumptis

voluntappetitum acuere, appetitui

Ga[tri-

j

duabus libris panis faturitatem non

indulgent, &cà dele&atione füperan-

]avg-«6je

fenferint ; de qualitate veró ciborum

tur, Neneftin omnibus eadem ra--

Epifl.ad

ait Hieronymus, quód eriam languen-

tto in pugna fpirituali, qug in corpo-

Eufloch.

tes monacbi aquá frigidà utantur c co-

ralis in corporali namque ille gene-

&um aliquid accepiffe , Iuxuria fe. indé

tofus reputatur , qui adveríarium

idem Hieronymus graviter in

quos-

fuum audacter provocat, eique ob-

;

dam invehitur , eosqué füperflitio-

viate feftinat: infpirituali vero optie

nis arguit, quód reli&o pane, oleti-

us plerümquemodus efl, reportan- -

bus , aliisqué fructibus vefcerentur :

di victeriam fugere hoftem. — Appe-

Audio praterea (inquit)quoidam contrà

titüs irritamenta fugere debet, quis-

verum. bominumque naturam , aquam

quis appetitu dominari,contendit , &

nequaquàm fibi blandiri , quód ex

non bibere ,nec ve[ci pane, fed. forbitiun-

culas delicatas , & contrita olera, bac-

fingulis ferculis tantüm parum man-

Epiff.ad

carumque fuccum. mon calice forbere , fed

ducet , q uia parüm intereft, an quis

Nepotia-

concha. |Pró pudor? men erubefzimus

fiat mancipium gulz propter pauxil-

nun de

ifliistmodi intptiis , mec tedet [uperflitio-

lum an propter mazonomum. Et-

yita Cle-

nis? Audiflineó honorande Sacerdos,

iam Jonathas tantüm paululum mel- 1. Reg 14

lis guftavit , & tamen exclamat: Eee — V.^5

rior. — quomodó in comeflione fuilper&itio'

€g0

A

DE ANIMA PURGÁANDA. PARS L CAP. IV CONSID. F.

iö»ï

égo morior. Non fuctunt protopae

&ionie expendendo, quanto non pau-

rentes noftri Paradifo expulfi propter

COS egentes pef plutes dies potuiffes

quantitatis, fed qualitatis exceflum.

cbare. Efto, quód anachoreta. plus

INon legitur dives epulo damnatus,

deledlationis haufetit ex vaículo

:uia debet nimium ; fed quia epula-

igneo , quàni Sevefinus ex Scyphis

Lucáaé.

batuf fplendidä. Scilicet, fiex meró

ar

$

üotidiáriá tánieti dócemü£

cnteis,a

appetitu vel bucéellam manducafti,

experiefti ; quöd ffcqüe'fit'iüs vincás
