exitium,quàm talis navis naufragium.

fott*

Furibus íponte tnentis the(3urum ex-

od ?

ponit, qui feníüs cuítodire non ftu-

p

'Tr:iä. l. Pari [^

r

det, & citó (aavitatem fpiritüs per-

"

o

it

Pl'l

li

p um

CpiaeTÀTUS-iL

106

quafi quidam vépits

üit; qui eosdem vagati permittit.

jrimendi fuit oculi ,

TNam ficut hofpitiüm , omribus pa-

res ad, culpani. — inde. fan&us Bafi-

tulum ; diü fine fotdibuseffe nequit,

lius ad fpiritualemm fuum filiim iri-

quit. Vide , itét& feducai corporis pulch«

ità nec mens ápettis fenfüuni pofti-

büs, Subtilis tes eft fpiritus devo-

vitudo & decorem anitna tua - dmittasi

tioriis , qui facilé quoVis extetioris Va-

pne ünprobo eculo , tuo intuearis [peciemn

fitatis afflatu extiüguitur. Quisquis

mulieris,ie intret inors per feneferas tuas.

|

ergó ad virtütum exercitiumi incám-

Similiter ionet fan&dus Ephtem:

bere properat, feníüs fuos ii arcta

Koii ve[picias in. inulieyis fpécieim. ; fed

At 3.5

cuftodia tetiere nion definat;: Prafet-

ayerte ab eà oculoi , C on. permateas

h

"n

tità Veró eft hoc neceffarium ád coi-

in locó ejuss - Quandoenim yideris init-

lierem foriofars atque illuftrem ,. jul-

uuuliias. " n o

fervandám ^ integritàtem — cáftitatis;

Natn ; übi femel pet (enfus àdmitti-

gehtibus oculis , praclara formá y geitis

—

nitentibus , afpéctu fuo exüniam quale

—

tür blanda fenfualitás, brevi fentie-

tür deteflanda carnalitas. Potró hoc

dain fpéciem prajeferentem yut exardif.

loco-ttes duntasat fenfüs tra&taridos

éat anünis , libido augeatur , eofild-

— t

terraim ejfe , quodimirariss vitereingubs —

I

alfümamfcilieet : Vifum , Auditum

7

dái

& Tactum teliquós duos conimodiüs

quid incendit , & comprimetur. infatia

l

adyerfus

inalium lecum differens. Qrare dico

iua cupiditas. Explica faciei pelleim có

imprabás

i

otió : oculos todefté ávertendos

gitatione , C cenes tumc-oiiütin. 6t

i

uliereé

I

& abftrahendos effe , non folüni ab

pulcbritudinis Vil

iratém ; iibilenim , iifi "

omni faemitid , fed etiam à formofio -

cjf , nervos , fatoreique repéries. .. Co*

tibus máfculis, imó ab omni fe,qiam

gita eriaim tandesa fenejcentem. , (0Me

nullà operationisneceffitate,aut cha-

mutatan y inorientém , torümque illuti

evauefcentem. pulchritudiuis florem , &t

ritatis ütilitate afpicere monemur,

prafcrtim veró ab iis rebus, qua aut

gira quid admiléris, & erubefee , C tt*

efipifee ,. & pámitentiatm ag

ob pulchritudinem, autob teüeritue

befcens $

l:ä

dinem fünt apt& vel cátnalem s vel

Hec & his fimil

ià cogita Ó Sacefs-

faltem animalem &-fenfüalem amo-

dos, duii forté. defundtae cüjusdam

gern in homíne elicere. . Uti e

ii«

füneralia petagis ; refpice tunc if

primis fpecies mulieriss mam propter

«adavet fepeliendg mox mulietis,

i peyirunt : & ex

Ecclil. 9.

fpeciem snulieris mult

& quid jam in cadavere cetnis pul-

bot concipicentia quafi ignis exarde[ait.

"

chrüm, autamoredignum ?. INofi«

Prog,

l 1

?c 96

ni hortot. óculos tuos. ferit , nontté

Quia (teftleRabano) femel fpecies for»

31' v- 56*

foetor te prohibet , ad illud etiam

! H

na cordi per oculos alligata, ViX magni

ludtaminis manu folvitur.

Intüeri non

appropinquate , ne dicam ofculari?

^g

Nonné fi de. no&e tuis oculis- fpee

debet, quod mem deber concupifci. — Ut

tetre-

mw;da meis dn äqgïmtia*ne farvetus , de-

&alldgm fifietetur, prahorro

pida-

"

RE

ANIMA PURGANDA. PÁARS L'CAR. It. COVSID Iï

105

i

pzdarc.» clamatcs, & forfitan omni-

commlüHEt. En! qu: gladxum mon«

Y

nó aufugeres ? Benc eft: ecce fxc etit

flrofi gigantis nori timuit, visà in-

!«

puella , cujus te forma rapit , & for-

ermi fæmma tuit.

O venerande

ii

taífis adhuc hac die ac nocde; fubxto

Sacerdos , fle fidas , ne dicas

ca-

If

deadet flos , evanefcet amoenitas Vul-

Ihs omnia. cafla ; cor. mundumat-

VU

tüs, haud fecüs ac femuna agri , quOd

qué .caftum gero , . & ideà à forma

FTU

had:e 8/* d eras in clibanum mittitur.

muherum non timeo.

Nec dzmns

Iaf

Qnd eff pulehimitudo ?

Quæm nonne-

( inquit Auguftinus ).. vos balere. ani-

I

Matth. $. o Philofophorum, & refpondet fi-

1n0s pudzcas

fi habeatis. oculos. impt-

n

y. $0.

bxmet:pfi

Brevis .tyrannis , blandz

ditos , quia tmpud:cus ogulus zmpudm

j

deceptio , ehurneum detrimentum. ve-

cordis eff. muneus s d. eum . fe. invi-

X

;j

gnum þllzcztum flas facilé cadens , ami-

cem fibimet. ,

etiam lmgua tacente ,

( li

€a initnicitia , concors d;(cordm fplendor

confpetin. . muttio- corda. muntiant. im-

1 qm-

fug.zx, dulcis fen]imm laqueus.

Bre-

pudica, C kcurdum congupifcentiam. .

cArnis alterutro delechantur « amore , '

invegula.

T

visquidem tyrannis eít mulierum

forma quoad dommatum , eft ta-

etiam znt;zäzs ab mzmzmd;z vzolmona

coglu

mqw

men nimis longa quoad domina-

carpor:bm » fugit aflitas zpfæ de mo-

t

nbm.

ï me

tiofiis effe&um quiazternis poenis

Nec putare. debet , qui in fæ-

adjlcxt .quosquos attrahendo fibi (üb-

minam. figit oculum , r illius in- fe

"7

jl J"'

]lClt

Unde forté rem adhuc xlc

dzlzgzt fixum, ab alijs fe . non videris

jl il

melius temgxc, qui mulierem for-

csn. boc. fecerit videtur. emninb, & À

mofam ità defcnpflt

mulier. fpe-

quibus. fe videri gon arbitratur. - Sed

Á (

dii

cwf'a eft brevis Paradlfus ocuhs,

etfi lateat , € & nemine. bominum vi-

perpetuus infernus animabus,tenc-

deatur s. quid faciet. de: illo defupey

lue ul

bricofus Limbus cogitatxombu: tot-

WWJW

;n[peäare , quem--Jatere -mibil. poteft &

mem:um confmennæ purgatomum

anideb putandus eff mon vzziere quia

j

él

TL

crumeneg. -O quot pecunia dtlapx-

tantó videt þpzennus * quanta pa-

u

dantüramore fpeciofi vultüs! ó quot

tientius ?. Mi ergó. vir i anttus. timeat

animz enecanturamore dehcatæ cu-

dzþhcere , "me velit fæmzn.e male pla-

Muöüam

tis! 6 quot mala perpetrantur amo-

cere 5 illum cogztet omniA vzdere, ne

yic J

te yani nitoris , & fallacis. gratie,

muhc[li;

vel:t fæmznæ malé videri , illius. nam-

Fallax- fine dubio gratia, c vana eff

quà in bác cau[A comiendatus. eft. tie

nip

fl

Unde nennemo ad

Proverb. pulabwtudu

mor , tb feriptum eft. :

-abominatio

iM

21.. V-3e. Deum ità oravit: Averte oculos 1neos ,

e/l Domino defigens. eculum.

Ne-

2

P/al $. n£ videant . vanitatem.

Et utmam

que dicas tamen .fan&tus INonnus

ij au

y. 37-

1pf'emet füos.oculos velociüs à foe-

apexit Pelagiam, Pambus obvian-

J

dl

mina avemHet ; utinam uxorem

tem Venerem ,

& 'Thomas Aquinas

1]15 PE

Urie nunquam vidiffet ; & fané

mulierem venuüam ; nam tu non

UA

2

es

nec adulterium , nec homicidium

MP

ylääf'

-ab

AA

108

TRAC i*.A TUS 1Ik-

«

e$ Thofrás Áügelicís, qui metetri-

fancto Bernardo legitut : quoniam toi

cem titione fugavit; caítitatis do-

tus abforptus in fpiritum , videns

tum cdlitus accepit , cuiqué Regi:

non videbat , audiens mon audicbat :

,,,,,

naldus hujusmodi teftimonium de-

nibilfapicbat guflauti ; vix aliquid fen^-

Sü?nis m

dit: Ego fàncti Do&oris hujas & vi-

f& aliquo . corporis: fentiebat.

Quem-

Viia ejni

tat & confcientiam optime novij

admodüm facilé colligi poteft ex eo,

rb

,

quippé qui & ízpé ante hàc, &

quia totius diei itinete juxtà la-

jam etiam (üb vitz finem ejus cett-

cum Laufanenfem pergens, necta-.

felionem recepi

L]

L

teflorqué domi-

men lacum aut aquam advertit.

num JE(üm , me eam femper in

[term , quia equitando longum iter-

confecit ; minime tamen advertens

illo- puritatem comperiffe , quá fo-

lent effe quinqué annorum pueri;

doríuale aut phaleras jumenti , cui

nec 'enim unquam fenfit carnis

infidebat ; & rursüs , quia annum

fuüz corrüptelam , nec ullius mor-

integrum in cella. INovitiorum come«

tiferi peccati habuit. in. voluntate

morans , non advertit teftudinem ,,, 4

L

204

eonfenfum;

Sed visn& etiam fcite,

feü celaturám. - Forté (inquit Petrus

pnior jand

quantüm. fan&us "Thomas foeminas,

Pennequin ridebit hac .omnia prue

Portt.3.

hotruetit, ac fügerit ? Ità nempe

dentia feculis & tetrica , fcrupulor-'

£ap4j.

(tefle Surio in ejus vità) uf fo-

fa,& ab humore melancholico pro-

ä

ient - homines fibi à . ferpentibus

fecta exiftimabit : fed fallitur. Rx«

[

& Ícotpionibus cavere ; & interro-

perti funt- plurimi :- quantum uni--

l

gatus aliquandó à nobili matrona ,

cus interdum imcantus afpcctus no--

cur ità feeminas fügerer, cüm ta-

cderit, Expertuseft. Abbas Paftor,:

men fit.à. foemina natus ; refpon-

qui per quadaginta annos gravi

il

diffe perhibetur - vel ideó meritó

carnis tentatione pulfbatur , có-- Specul.

fugio feeminas, quiaà foemina na«

quod puellam ipicas collipentemi zigpy.

tus , non ignofans , quód quali-

cütiofius afpexerit./ Expertus eft id-

bet tes. facilé ad fuum inclinetut

faàn&usBenedi&us,cüm eunain eremo

|

principiums

Hoc ipíum in fimi-

fpecies foeminz , quam anté annos s.Greger.

li interrogatione refpondiffe fertur

Koms fortuitó conípexerat , tantà. .j g

l

fan&us Ludovicus Archiepifcopus

tentationis audaciá - aggrederetur , 'yir, ; s.a.

^

Tholoíanus. Accedit. quód fanctus

uteam , nonnifi inter veprces e£-:

1

TXhomas non tam-aípexerit foemi-

fufo cruore debellare. valerct. - Di-

nam , quàm in fcminá Deum.

dictt hoc frater quidam in eremo

INon fuit ille a(pe&tus, afpectus cu-

Scythiá , didicit , taléque medium-

tiofitatis , fed -exceffüs contemplae

tentationi oppofuit : cettiot factus , -

n vitá

tionis. . Ità nempé (andi utebantur

quód mulierà fe quondam in ZE« .

€Ap. 4-

fenfibus ut effent. quafi-extrà fenfus

gypto vifafibiqué in tentatione con-

in contemplatione Dcitatis. Si*; de

tinuó melefla, e vivis migraverit,de

noéte

UE

hd

-DE ANIMA PURGANDA PAR3 I.CAP. II CONSID. 1

ics

hocte ad ejusdem fcpulchrum fe re-

do judicio. Dei prafentari. afisuet : di-

t

cepit , pallium fuum putredine cada-

cens fibi in corde - femper illud , quod Pu-

ul

verisimpiavit, teveríüsque in fuam

blicanus Evangelitus , fixis in terramocu-

$. Regul.

M

cellam fimilibus feipfum — vexabat:

lus dixit : Domine , non. fum dignus ego P*

ml

peccator ,. levare ottlos 10605 in. colum.

Inunc, olcfac, guftaejus. fuavitatis

Speculum

odorem , cujus. quondam mirabatis

Pulchré hoc aliquaudo fuit edo&tus

cxemg.

faciei decorem.

Falletis , mi Sacet-

fanctas Ephrem ; . petüit ille à Deo,

i

dos; fi tibi blandiris, & dicis: mul-

ut fibi intranti.in. civitatem aliquid

zdificationis daretur : & hem ,. oc-

f

tas jam oculis transfixi puellas , nec

It

tamen indé accidit mihi tentationis

cutrit.famo(a meretrix , fixis in cnm.

lu&amen ; nam , quod non fenfifti

intuens oculis, que ob id inctepata

fïtm.

u

hodie , fenties cum tempore, & qui-

à viro fan&o, refpondit: , ille decet te

iB Vit&

Rüm

dem damno eo graviore, quó mi.ilis

intueri , te vero terram , quia Eva ex.

ejus.

animadvertis. Seepiüs jam in flammas

Adamo factaefl i. Adam veró- puta vir ,.

co

erupit fcintilla , qua , fub cincre fe.

ex adama , id efl , ex terra. Tuergo

40 j

u

&t

pulta , plené mortua cenfebatur,

m[pice imatrem. tuam.

INotent hoc

M

Didici ,ajebat ,'nonnemo , quantum

licentiofi Sacerdotes , qui fuos oculos

j P[u* f 1

mihi obfueriat in virili eetate , qua

etiam in Áltari vix queunt continere.

]PW' W

videram puer-o&ó annorum. . Fal-

In . terram- tanquàm | in. Matrem

p

leris, fi dixeriss non afpicio foemi

figendi (ant oculi ,. & non mittendi

f

1

nas periculo(as, fed folum caftas mi«

in comptas mulieres. In JEfum cru-

$100*

hïque confanguineas : quia per for-

cifixum dirigendi fünt oculi, & non

mam confanguinearum po-tc& tibi

in imagines lafcivas aut congreflus.

d

Qf

ingeri: fpecies alienarum 5 tranfzat,

animalium. JNotent illud, quód bea-

gran

quód germana nen trahat ad füi am-

tiffuma Virgo fratri:. Alphonfo R.o.

j0 SP[-

plexus,excitat tamen in mente va-

driquez pro monito dedit : quandà

fert. q

"

rios cogitatus, Tranfcat, quódnul-

incedis per viam, non attollas magis

lus tibi infit appcritus paerorum, ni-

oculos , quàm fit necefse ad viden-

fetro

mis tamen tibi periculofum eft fot-

dum , ubi pedes figas ; ad neutrum jj ,. yie-

40no 50f

latus convertas oculos

"

»

mof(os: alpuere pueros ; quia & ho-

nec caput

c;;,p.-m

t

tum fpecies. (tefte fan&o . Profpe-

attollas. Movere ad iftud nos . debet

3f€£ür n

1T6) potens efL , virtum continentis

evitatio periculi, augmentum meriti,

-cs f('

emollire.

Q oculi ! ó fcopuli! quot

exempla Sanctorum , flatüfque de-

D

jamanimarum naves collififtis, ille

centia ; quia reverá non facerdotale,

efmo

Íed puerile cft, univetíà velle videre.

folus praceterisbene vos & fapien-

Qu

ter dirigir, qui Regulam fancti Bene-

Porró quarentibus, quid faciendum,

fä&w»

di&iattendit: Nempé, qui defixis in

fi (übinde foeminatum u 1tus invi- -

jj P

turram efpediibus rcum feomni borá de

tis, verbi gratiá, ftantibusin Cathe-

ec

geceatis fuis exiflimans, 14m fetremen-

dra objiciantur

Ità refpondet Au-

g(,dc

Q 3

gufü-

g

-

a

rÍ9

IRACTATUS L

in catne! Scilicet : vox mulietis, vox

guflinus : Oedli vefri , eif jaciantur

In $,R5 i 4liqaa?gh feminarum , figantur in

ferpentis. Dum garrit, capit; dum

nullam. Jam quoad Auditum ; Dico

ridet , rapit ; dum cantat , vulnerat;

dum plorat, enecat. Seg ( ut fanQtus

(ccundó avertendas & abftrahendas

effe aures ab omni eo, quod audienti

Cyprianus fcribit ) mulier nune detegit

nullam edificationem ingerit , uti

membra , ntic fatigata jadtatur aut i

fünt omnia tam vana, quàm prava

rifum aliquando diffolvitur , nime blan-

ditids exbibet , ( quod eff venenofius

colloquia , quia corrumpunt. mores bo-

nos collequia tmala 5 & facilé plerums

fiper cunita , pfallere deleatur aut 64-

De fing.

j. Cor. 15-

qué diligitur , quod libenter auditut.

Here s; cujus cantu tolerabilias eft audire

clenr.

F. 33*

Prefertim veró fugiendum eft omne

bafilifitum s contrà quam Salomon fic nos

cautos efficit : Cum faltatrice nola affiduus

mulierum colloquium non neceffa-

IE

tium ; quemadmodüm quidam dixit :

efft , nec audias eam, ne forté pereas in

j

omnes mulieres in Chrifto pariter

efficacia eju-. O quot jam per fdemi-

funt diligende , familiaritas autem

nas petierunt , quia earum. ploratus

ad nullam expedit, etiamfi videatur

audicrunt, eifqué periculosá vià fuc-

El

fan&tiffima ; quia , tametfi diabolus

cutrere prafümplerunt. O quot cum

variis modis fe transfiguret in Ange-

eis per vifüm operati funt fcelus, per

lum lucis , nullus tameti modus ei

familiaritatem perdiderunt. fanctita-

tam aptus acfrequens , quàm pro

tem , per frequens éolloquium diffi-

inftrumento adhibendi mulierem. Et

parunt fpiritum , perearum facun-

nonnunquam quó cteditur fan&tior,

diam in tantam tracti funt ruinam ,

eó auditur periculofiüs ; adeó, ut in

ut ex fpiritualibus fororibus facerent

aliquo fenfu poffit dici ; meliorem

carnales mattes. ' Lego quidem , qtii ,Cor.7.

effe mulierem malcfacientem, foemt-

fine wxore eft : follicitus cfl, qua Domint.v. 52.

nà faciente bené.

Mulierem fiqui-

funt quomodo placeat Deo.. Aft innon-

nullis Clericis, imó & in quibuídam

dem aperté màlam quivis prudens

Eceli.2;

fugit : omnes clamant à mala mu-

Religiofis prorsüs invenitur contra-

ä

V. 22.

liete, libera nos Domine ; Quia non

rium ; utpoté qui longé magis fünt

efl caput. nequius füper eaput. colubri:

folliciti pto fuis chariflimis , quàm

e» non eft ira füper itam mulieris. Com-

multi mariti profüisuxoribus. Suas

muorari leoni & draconi placebit , quàm

fpirituales fponfas ( ut vocant) cu«

babitare cum anuliere nequam. Econtrà

gitant, dum ambulant ; recogitant,

yeró , qu& apparet fan&ta & inno-

dum comedunt ; fomniant, dum dot-

cens , etiam íapientes eÓ dementat

miunt ; memorant , dum furgunts

faciliüs , quia cavetur minüs ; ac in-

jubilant, dum audiunt ; Dum Eccle-

nocentibus eó nocet uberiüs , quia

fiam intrant , primum eft, ut fuis

auditut, liberiüs. O quottes cum foe-

oculis querant dile&tum corculum ,

quod fi nen reperiunt , toti conflet-

minis incipitur in fpiritu, & finitur

nati

Ed

-

-

WT

-

Di ANIMA PURGARDA-PÁARS L -CAP. il COKSÍD. ii

Yix

VOX

nati gemunt ac füfpirant , timentes;

fe ci impendit , hominem hec atteti«

dit, dum, cum eo vivit. Sitibi mulief,

in

ne forté. dilecta langueaï í le&oäuä

Ti

" decümbat ; Orant £oti atidi ac deres

qQæcun&ïUe illa hit, tam flültas phane

às

lii , finie guftu, fiie fucco, & quafi

tafiás caufat, crede imihi, quià te jatri

delirate fecit. ; diabolus pofuit tibi

:tzggl

[ine cofde. Alii in ipfo etiani Miffse

"T

Sacrificio totos itidevotos fe fentiunit

laqueum ,quem igiorae:

À

li

iifi pet cliariffirna repetitos fcreatus

Fa dulke Camb , Woluvem dum

uf

cortinuó ad devotionein excitentur.

ó ! ftültitiàa. Àlii, dum füasconve-

gccipit aucipr ,

T.

| Utque virum capiat ; fainina llanda

"T

üiünt ; vix pr gáudio fe cápiünt;

refert.

[ig ;ws Ck.':;.

benedicuht dici; qui utriufque exop-

$

fatam prá(éntiam conjunxit, & má-

Bené dicitut

LI

Sepi aWrtS. DUÀS pyrls a,

j

m

ledicunt fingulis horis ; quibüs ab

fpinis 5 ut fcilicet arceantur blandi-

*

$

u

'demi-,

inVicefi feparati füerunt. lína pars

inentà Syrenum , & verba delicata

dicit

horg videbantur mihi ánni;

mulieftum. Fayw enim difrlans labia

r

& altetà t vivere intcreà. mihi mori

aneretricis , C intidius oleo guitur ejus, Prov. $,

i

fuit. Nönmïlli cïeniflueb qui non it

doviffina autem illius. dmara qiafi ab-

y.3.

an

$ PCI

polfunt Vocibus, idcm agünt littetis,

fjntbiu"m, ( acuta quafi gladius biceps.

quas implent (piritualibus falutatio-

Cor pungit vox iefetticis per aures

Cltte

fübus, gratülatronibus, apprecationi-

iüttando , nifi maturé arceatur autes

ó Ml

büs, fidelitàtis teftificationibus, tame

obturando. Quate, ut auditum avete

ficit

que Sánctis dictis àc verbis , ut cre-

tàs à difcürfibus mulietum , inclinà ; 5, ge

igänh

detes ; intef fan&tam Mariam & ]Jo-

aürem tuam ità hortanti Ambrofio : 4j, p g,

;ercn!

Ífephüm non fuiffe pütiorem àmo-

Noli inréndere fallaci mulitrà , neqé (s ,

" qui T

ferh — At decipiuhtur imiferi : latet

capiaris orulis ejus , mequé abripiaris

-

?

p

fraüs diabolicà. ; àmor fanétus ifla

pallebrü

& in ipfo auditu crimen eff,

100f

;.'

fonfacit ; amor fan&us non curat

fi felucat ineretiix , cr multo laili-

; dgm

fttophiola autmünüfcula s amor fatie

iento y £v laqueis labiorum [uorum te

at

&üs non utitut peticulofis pactis &

aliget. Fuge omhium foeminarum

L

»

amot

eonfortium:, & non neceffarium col-

;is fimï *

(candalofis füperftitionibus

^"

n

lanétus non diftrahit menterà 4 net

loquium, & prafertim notarum, cum sey, »yo,

; 3

cor inquietudine impler ; fed agit

'qu:

bus olim ut puet ludete confue-

N cfas,

quia ( tefte fan&to Auguftino). pe cobap.

f) (u

quieté, füfcipit indifferenter, petíe-

ipitl

Vetat fimplicitet. Simpliciter perfe-

quánto earum viciniof conditio , T4"T9 Cleyic. e

Es

Fuge non Iminus yy[;ryuga

iï hr

Vetat omnià ordináte amando in Deo,

facilior vuina eft

E

..

ctiamn foeminas

Religiofas (quiate

Andiffctentet omnia fuícipit à Deo ,

H

u religio-

&*

quieté omnia operatur per Deum.

citato. fanéto Doctote ) q&«

tántó citius a!llififun;t .

Q fub pre-

y li

Hominem non tefpicit, fiquid ab eo

.Iïi7ä'lï5a

Et f

textu pietatis latet Vi

ifcus libidinis.

u]gnï;

accipit, homincm non intendit, dum

quane

,gflef'.

fii

N

3

TRACT.A

TU $IH

f

lis reticulato ac todofo opete cö.na

quaüdoque curn feeminis aut ex o£-

ficio Páflorali , aut ex obedientiee

texto , fetreaQque catena catnem tma-

cerabat ; fanéto Odoni erat lectus flo-

charitatifve vittute loquendum , fis

btevis, ferius, ac fan&tus in loquendo,

rea humi flrata ; Jofephus Auchieta

1

& cautus in audiendo , ne ore qui-

jyro ?Lzl

vinari utebatur vepribus i

(ahu

fan&a Roía Limana le&ulum fibi €

d

E

$

em proferens verba

ACBA-.,.

tis , aute

haurias di&a mortis. Qu

1

-

od demum

truncis nodofis compofuit , horum-

ad tactumi attinet ; Dico tertió, tactui

qué vacuas commilfturas ftagminie

] fab J

hi

non tantüm effe neganda queque

bus teftàrum implevit ; Magdalena

de Pazzis corpus füuum cilicio , flas

mollia , fed etiam difcreté infligenda

dura & afpeta , uti funt portare cili-

gcllis, frigore, inedia, vigiliis, nudie

cia, veftes pilofas, cubare fuper aíle-

tate , atQue omni poénarum genere

crüciabat s beatus Peregrinus pet tri-

íes aut ligna , fe acuto frigori aut

eílui exponete , & his ftmilia ; Sci-

ginta annos aunquàm fedit ; Thomas

LP

endum etenim , quód ta&tus per to-

Sanchez ífub mení(à femper unum

ä

Mj

[

tum corpus diffundatur , & hinc,

pedem à terra elevatum & íu(pen-

f1 ben& attenditur, de ta&tu per mor-

fum tenebat. Et quid opus eft,mulra

tificationem valdé frequenter poteft

Sant&torum exetnpla adducete , cüm

reportari vitoria, & valdé frequen-

Íciamus , quoódomnes Ordinum Fun.

datores in fais R.egulis difcretam cor-

nj

tet, fi negligitur. incurri ruina.. Ta-

&us mortificatur, dum moríus pu-

poris afflitationem ; ta&üfque mor-

(

licis patienter fuffertur , dum à frr-

tificationem preícripferint. T'acenda

de ciliciis , faccis, alüfve aíperis. ve-

cando abftinetur, dum diutiüs flecti-

]

tur, uno pede flatur, dum in fcden-

ftibus , invenitur in Regula fancti

do non commoditas , fed afflidio

Pachomii, quód univerfim Monachi

1

quzritut , & per mille fin iles mo-

ejufdem inflituti, jubeantur fedendo

aos , quos amor fanctus ad crucifi-

fuper fellam , & non decumbendo,

]

gendam carnem excogitat , amor

fomnum. neceffatium capere : Non

l

"veró . perveríus à íc procul ablegat.

dormiat quis prater veclivam (elulam ;

N

aria quoad hocexcogitarunt Santi,

Similiter in Ordine fan&iffime Tri-

l:

Deoqué chati fervi ; — Sic fanétus

nitatis de redemptione caprivorum

u

Maurus fomnum fílando capiebat ;

praícribitur fratribus , ut faceant. in

8

fanctus Cafimirus rcgii fpretá. lc&ti

laneis fine plumbeis fuicris vcl cul-

W

mollitie , durá cubabat humo ; fan-

citris, adcó ut eis, preter cervical ad

D

&us Patritius (üper nudum lapidem

fuftentationem- capitis, nihil permite

flratus tertiam. duntaxat noctis par-

tatur. Sic equé in Societare JESU. Hierem.

-em tenui dabat quieti ; Sanétus Coe-

( quamvis ob continua & intenfa flus Drexel.

Brevta-

Acftinus Papa humi cubans, faxo fub.

dia in Conflitutionibus hujufinodi Trad.7.

: YUs .

tcr. caput flrato, cilicio equorum pi-

auftere mortificationes non pratícrie ca3. 84

buntur)

—

"2

E

N

DE ANIMAÁ ?URGANDA PARS$ L CAÁAP. IHIi. CONSID. IL

nj

fl

bontur) eft tamen cuivis liberum

ubíque (atis demulíerunt , fuum car-

f

quotidié jejunare, flagellisfe excipe- — nalem appetitum fatis effuderunt,

l.

re, humi cubare, aut fuper duros

beftialique pruritui fatisfecerunt, fur-

It

afferes dormite,

Sed quorsüm ifta ?

gunt, fe amiciunt,ad Ecclefiam ya-

Inquis. .Eó nempé collimant, ut in-

dunt, facris induti veftibus Altare

"

bt

telligatur , quód continentia, mentís-

accedunt , & non verentur in ifto

X

que putitas non inveniatur in terra

deteflando ftatu tractate fan&tiffima,

il

E ?aä..zs.

fuaviter viventium : quód per dura

quibus digné tra&tandis Angelica pu-

j

F. 13.

& afpera tranfeatut ad Deum, per de

ritas non eflfuüfficiens, Hi (fünt, ah

ln

lictà veró & mollia deveniatur , ad

hi funt, qui (teftante fan&to Bernardo)

Vj

fpiritum fornicationis ; Eó nempe

puritatis Auitori ,inpuro carde & cor- de vestü

j

collimant , ut excitentur oculósque

pore miniftrantes , non verentur ,. flare Evangel,

tfi

T

fuos aperiant , circumfpicientes, quó

ante. Angelum Domini , qui fecet medios dixit. Si-

Oi

vadant, illi moles clerici, Quj du-

C difperdat , fed. omninó audent Agnjon Pe-

jnom

70&. 2t.

eunt inbouis dies (uos , & inpundload

immaculati [acras contingere carnes , e trus ad

V. 15

inferna defcendunt. Cyui feparati funt

x(pin-

intingere in [anguine Salvatoris manus

f

mulà

propter opera íua in diem malum,

nefartas quibus paulà ant?. carnes, prá

*

,ün

& appropinquant folio iniquitatis ;

dolor , meretricias: attre&karunt. . Poft

nFunä

qui dormiunt in ledtis eburneis, &

meníam; vel fub ipía etiam menfa,

ámes.6,

TU

lafciviunt in ftratis fuis , qui come-

rursis tam ta&tibus quàm oculis ple-

dunt agnum de grege, & vitulos de

pam libertatem concedunt , manus

efot

g

mcdio armenti; qui mellibus plumis

manibus jungunt, palpando fanguine

profundé ícpulti fuam — crapulam

jv

fanguinem, ubera, velut infantes, pro

n

edormiunt, ronchósque ducunt, us-

tactüs luxuria explicant ; adeó ut eis

quédum aut à Solis radiis vexentur,

Aomdli

per omnia optime congtuit illud di-

autà coqua excitentur; quàm tamen

vi Bernardi ; Quotidié latus tuum. ad 9 199-5.

o

nbïnsjü,!

pulantem audire nolunt, nifi etiam

Vatus puvencula eft in menfa, lediws tuuy — DP*f

intrantem & anté le&um fe repra(en-

44 lectum gus in. camera , oculi tui ad.— 54"t-

T NI

tattem videant; cujus mox ventta-

orulos illius in. colloquio , manus tua. ad.

d

le apprehendunt, ad fe attrahunt; de

manus ipfiusin opere.. Próh fcelus ( wet-

lib.deida-

mæ Ti*

tz&u adtadum,. imó ad a&tum pro-

ba (ant antiqui Do&oris Tertulliani) lat &ap-g.

-iyofum

cedunt,nec pudor nec verecundia,nec

apt

Jeuel ?udai Chriflo manus: intulerunt ,

conícientia ibi amplius habet focum;.

ifli quotidi? manibus eum laceffunt ; à

rf] (u

non etubeicunr carnem füam nudam

ricai ad

manus pracidenda ! Quia meliüs abs»

exponerc , nudati furgere,januam ob-

qué dubio foret, fine manu ad vi*

ferare , ne capta preda evadet. Poft.

TA

tam ingredi , quäm per hujusmodi

quàm veró. merctricem ofculis fatis

ncfarias manus fibi geternam fabricare

j

debafiarunt , carne

m ejus maniþus

mortem, Heu quanta cecitas ! pro

gfiUO

j

Traf. L Par; L.

dele&atione momentanea fuüam pre-

P

ti9-

'fæ.fdi-' u

ynut)

ro

st

ia

rYXdacfaTUS H

:

tiófam & unicati aniniam ir &ter-

ta&tu catniis muliebris, fed ab ófiil

nami pfacipitare füinámi]? Quarmt4

quoqué cohtaéhi cárnis aliena i iti-

dviquiras(exclamát niori immetitó fari«

füper & proptis; nifi inquántumrie

&us Augüftiius ) &* qiuin lugenda

ceífitas exegerit;quod & ipfum füms

iná cautelà mentéque iti Deum ere

bonib 256 yeryer[itas j ità wb ansnam, quam

de temp. ^ Chriflus fanguine juo vedenit ; luxurio-

fieti oportet; — Et idcitco tibi turpif-

fimé iniponis; fi illós imitari prafüs

jus quisqué propter. utüms momenti dé-

E

leéaiionem libidinis diabolo Veidat. Ve-

inis,qui fecuri lhaberites ác alentes ffae

pb enin nimiynm plangenda C miferà

ttüm velfororum párvulosaut par-

éohditio e[t , ubi cità praterit ; quod dele-

vulas ob terietitudineti , &tatisque

élat , é pey diabolum- in. Cruce inánet;

áiabilitatetii 6 4morosé ( dixefini

—— WEEUCEpORE — w MNULPNVES

potiüs fefifualiter ) deofculantur ; te«

Siné fiué ; quod cruciat Y fub. inoitientó

enki libidinis unpetii tranfit , & óppro-

ücíà eotuii cotpüfculà pe&tori àé

fio vultüiapptifmunt ; & vix non ifme

——

brissi Vafelicis anintá permaner. - Parce

Ti

anima tu , párce fanguitii Salvato-

primunt.Adhuc tutpilis eft, fl eos fe

H n

sxe

^V fis,párce eharitati Kederptoris; Ó

cüim ii eoderi le&o dormire permit*

i !

— lhiónoránde presbyter.

Pracide má-

tuat; Tüfpiffiaium vcro,fi ità fuarü

i

fius tuás

* x

2

et falitatem |imottificátio-

(enfualitátem , tá&tüsque libidincim i

!

t ( tiionieüite tárii patet-

éanes ; eficfosque-cátellos ; áüt hüs

^

iié (anco Bafilio) sulieris carzücin toii

justnodi ariiriialia effundunt ; fi éos

j

demuleent ac detrilgéht ; (ccumqué

velis tangeré tie per taium 6jus inflame

h

Viétür Cortüuin , Cv fpiritu tuo labaris

inle&osaffümünt. Sic eft: fifulis

le[

j dj PA Pérditionem. : Sicur enim fanum pros

fiaili gaüdet; brutatm bfuto affocias

di

5

&tinans igii comburitur: dà qui tengit

tut , & fen(ualitás fcifüalia appetits

&

hit. dd fi-

mhliesis caruein ,tion evadit fine daitó

fpititis ab hüjüsmodi homunibus

lu

liorun -

long? eft; totiqué fpirituáli cietui &

gpirit

animá [na . & licet corpore caftus cva-

h

M. *s

»

* ferit,inente tameni dc córde torruptus

clero faciunt injüriam , eidem fe(&.

i

annümerándo, Horürm, inquám irii-

— Alfedit. Dic mibi quefo fili , quid funt

grofettüs anima ! Amare. Cartis ptil-

fetà cónditio & (cándalo(a convet(as

tio tioti- eft tibi imitanda ; fed pet--

thbritudintn ? Nonüe ficut fnum , cm

!

4 äfe'rjïorä aftatis percu|fum fuerit , aref-

tirefcetda.

Sicüt & eofum, quibus

L

i, C paulatim priftimum decoréni amit-

folemre eft , aut ex infulfo mofe pá«

|

t

Siwilis efl etia fpecies bumaná

iti& , at ex utbanitate ; áut ex aliotis

l

tiaturi , fuccedente fibi fenedute ,-omnii

tulo - fiias corifanguineas aliasque no«

juellas Vel rizattoras exofculas

decor priffinus deperibt &v quotin amo-

biïes

vem [ni anteà contitabat , pofHmodim

r

j

Volunt quidemi tàles nónnune

odium eotuiti eflicietur Imó cohibends

quàm cafliores videri ; quim cde«

'mpn-is $

(ant manus , non tantüm ab omni

leftis fponfüs in camms Salo

Oobteti«

ïï

E

-

DE ANIMA PURGANDA PARS L. CAÁP, III. CONSID. II

nf.

T

obrendunt namqué fe prorsüs nul.

Yet; quia fän&us Chryfoftomus de:

&il

lamhabere malam cogitationem ; eHE: meretuce loquu:ur, & muliere lafcn-

Q

mf'uper pucllas honeftiflimas ; nul-

va, quas autem ifti ofculantur per-

n

lum omninó- fübefle penculum ob

hibenrur paellas pudice ac ca&æ at

i

propmqu:tatcm Iangumxs ; efle ità

tranfeat , fint cafle, finr pudice , quid

hoc ad rem fSam&:us Ambrofïus hon

uj

inter períonas illuftres in füa patria

pmu:

ab antiquis. confüetum ; ldeoque fe

tantüm prohibet ofcula 1mpuduco-

non

oflé omittere 1Pcud amicitize

ieifts

rüm aut impudicarum , fed ait uni-

] päf-

fignum 1 fine manifeffà notá rufticita-

verfahter

Farmolnmm ofcula cavere

cavcant;

^ Virg

atuqnc

tis. Sedtaveant fibi tales ,

aportet , mon[ecis ac. venenatorum ani-

üieftd

qula late; anguis in hetba. Cafïos Íe

malium mor[us s d:fundzmr enim virus

n

ja&tant , mirabile di&tu & difficile cre-

ex ofculo in omne. corpus. Et qu:s tam

tori &

ditu ! Adeo ohm mirabatur Cl rylo-

ab(ürda: fortis, ut non pouus affiaa-

ynitt

Pcomus cafhtarem Jof» phlPatnarchæ,

tur ad teneram virginem , quàm ad

Hom:i

asl

44.

u

ut dicere non dubgtavem

Mn tam

defrugatam meretricem ? Sed tran-

pcrml

Genef

mirabile , tres pueros in foman B.zlyjlnw

Ícat , quód 1&; fint quafi pueri Ange-

3 ia

nis manere illafos ,. ut 4amtmbzle cïr rA*

Ha, ab omni labendi periculo pror-

jicnid

rum y quad adm;rab;lts tlle mvems reti-

süs remoti, quis tamen ícit, an pef

neretur ve[Himenti à polluta illa (ä'l::lcz-

hujusmodi ofcula |fexus mfirmxo;

j hi

( di

ya ,ntx illi cedit. Et ecce hi plus, quàm

non accendatur & inducatür in gra-

um

ofe h Caüus quxdem manfit Jo-

ves tentationes ? iNunquid talia of

fiii

feph , fed non aliter aifi fugiendo &

cula contingere queunt absque pra-

ao

dimittendo pallium, & ifli caftos, fe

fentium fcandalo , &:fufpxcwnxs pe-

effe dicunt, etiam infigendo ofcu-

riculo ? Quia ergó tenemur non

g

gnbo

lum. Nunquim profeäto fatis mi-

folüm proprium periculum cavete,

fed etiam alteri nüllam cadendi cau-

qiis

rati pQH"cm hifi probé fcirem, quod

ghud fit dicere, & aliud effe.

Imó

fam , aut Ícandalum . prabere , te-

"I

jinm

crediderim, illos poft. infixum pucl-

nentur ctiam iflj fua urbana ofcula

læ ofcuium, non ftatim commovc.

inter mtttcrc

Et minimé debenc

Dnve!ü-

r: imó nullum hactenüs propterá

fommare , quód ofcula ïïm; indici-

[ p

eaftitatis per:culum animadyertiffe ;

nm nobilitatis, fed potiüs quód fint.

lqmu

fed quidindé? Vemenum (inquitcita- -

fignum rufticiratiss quia hzc rufli-

p

tus Chryfoftomus) habet illius ofmlum,

corum vulgo valdé communia , &

ahof'

ér toxicum os permczaþtm Si veró uon

pené quotidiana funt.

Nemo tihi

T

luc

flatim apparet , proptereà magis ipfam

perfüadebit , ut illud illuftris effc irt-

oué

fugere oportet . quonjam obtegit perni-

dolis, chxeum quod in quovis fta-

"]

j

cien , ce mortem babet celatam , nem

bulamo & rufftico confpici poteft , uti

fj (

QJ nobilitate:

primordiis. manifeflam. apparere. per-

cfï ofculam puellas

-

molHSx

m:mt. Hoc fortaffis fcrupulum mo-

L

digna

Üb

—

EforU

1168

TRACTATUS It

3

digna fa&ta vult edete ; talia in fe de-

geva confüetudo ; nam , quis igtió:

et exprimere, qualium raftica tur-

jat, inter gentiles ab antiquis non

M à

aignara Sint nobiles, fint illu-

folüm fuiffe confuetudinis , fed etiam

Hj

fires, quid indé ? INobiles ac illu-

pracepti immolare demonibus, &

Mahaz,

ftres fine dubio fucre cuftodes íacri

hh

tamen inexcufabiles erant gentes; ità

Sepulchri, alis Equites fcu milites

pariter. nec ifli erunt fine peccato,

