re&ione adhibere coguntur , ne forté

diffetens, difcipulofque, an intellexe-

vulnus proptiüstangendo, Clericum

rint , intettfogans , ftatim predicta

"

l

fentiait contumacem, velut equum

verba per cáüfalem fubjunxit,ut no-

EOL

indomitum. Sed interim fatis de his,

tarctnus, quód, quicunque velit fpe-

rare fibi faventem judicantis fenten-

ldi

jam ad.. te me converto honorande

Le&or, non fit tibi durum, per ali-

tiam , debeat bené operando (übmi-

z

It

quas líneas audiviffe calamum feria

niflrare fententie profercnda mate-

fine

Ad. GA4-

nattantem : cogita, quod Paulusolim

tiam. In omnibus operibus tuis me-

)

n

lat. 2.

Petro in faciem refliterit,quia propter

morate noviffinsa tua , teipfum intcr-

né ità inceflanter admonens; . Ecce!

T

y. 10.

levem fimulationem reprahen(bilis

erat. INon quidem füm ego Paulus,

hoc ipfüm verbum , hac ipíà cogi-

jil

;iCxäï

fed fort& tu nequé Petrus. INon pub-

tatio, operatio, dortm tio, comeflio,

vl

licé & in faciem tibi refifto, fed fab

deambulatio , meditatio, oratio, le.

ipe

te&o & in fecreto hifce te precot.

é&io, concio ; tam quoad omnes cir-

cumflantias, quàm quoad ipfam füb-

nj*

Cogita, quia in tremendo Judicio

ex ratiocinario tibi terribiliora ob-

ftantiam notabitur in Libro, in Ju-

$ t

"u

jicientur; ibi longé duriora leges &

dicium pro ferenda xterne maníio.

nis fententia adducendo. . Formidabi-

du

audies. :: Cogita femper & in omni

L

les libri (ait Hietonymus ) aperientur,

j

loco, quomodó- ibidem - refpondeas

Incap. 7.

fiquidem liber fcriptus — proferetur

in quibus. feripta funt opera noffra, c

mf D

- Daiel.

in quo totum continetur , absqué ul-

atlus d verba & quacunque egimus in

? r"f d

lo tefpe&u, an veritas pariat toedium

bac vita s mec folum actus , fed. C . co-

p

vcl gaudium. Porró liber fcriptus in

gitationes , Cv intentiones cordi. - Et

V n

judicio ideó profertur , utinde fen-

fortaffis in eodem loco , ubi ego ifta

mde

tentia formetur , qualiter enim in li-

fctibo, & tu ipfa legis,. quia quem-

o i

bro judicandi opera repetiuntur, ta-

admodüm nos latet hora & locus

yer

liter à judicante fententia fertur : Si

mortis, ità pariter Judicii

maäl'lt:

vis itaquecum juftis in libro viven-

Particularis.

ngO

tium fcribi, pié vivendo opera jufto-

ole-

tum coníctibe. Efto fctiba do&tus in

( fdflfs n

Matt. 1.

fimilis Patti-

Regno. Coclorum ,

«oc( 3)50

W fv p

familias, qui profert de thefauro no.

,un

lii

và & vetera. INova profers, quandó

j n

(ngulas in horas fcandis de virtute

: (

M

in "vdi'r*tutem ; Vvetcta verö..n de

i

CONf

1 PI'O'

PfIOS

14

TRACTATUS

vegio extineftenda , vegio fugienda ,

&O"NISIDERATIO TEKTIA.

terra. oblivionis , terra. affhchionis, terra

miferiarum ,im qua mullus ordo , fed

Serm. d;

De Inferno.

fempiternus borrer inbabitat! — docus le-

tbifer , in quo ignis ardeus , ubi frigus rgion.

LA4APIS TERTIUS

rigeni , vermis itunortalis , fetor into-

lerabilis, seallei pereutientes ,^ tenebra

Quis poterit babitare de vobis cum igne

Y/ai2 25

palpabiles , borribiles demouum facies !

y. 14

devorante ?. quis. babitabit ex volis

Totis tremo atque borreo ad meinoriam

ä

cum ardoribus fempiternis?

iflius vegionis, & comulfa funt. oimmia

offa mea. Heu! quis poterit habitate

23

Mnum ierribilium terribiliffrmtan

in hac terta?

quis habitabit ex vobDis

Em

yiftote-

les lib

- mors. eff.. 1tà Echnicus. fentit

cuim ardoribus fempiternis? has poe-

("hrlthnus veró ommum terribi-

nas quis fuftinebit? Eftautem poena

lium terribiliffiggum Infernus ; ut-

Inferni duplex :

alia damni,

& alia

pote altiori lumine illuftratus, quód

fensüs. Prior confiftit in pr;vanone

mors fit res indiffezens, imoefta ma-

vifionis beatifice , Pofterior in do-

lis & loeta bonis, Infernus veró om-

ïorum fenfibilium mfhälone ; qu

»

z

panen ropemee m Ü qpem —fepem — — u

nis letitige, omquue boni perenne

rutsüs duplex eft, nempé poena cot

oppofitum. . Nam ficut Ceeló nihil

poris & poeua animg. jam utàmi-

bcatius , nihil gratius nihil. jucundi-

notibus ad majora, & íio modoà

us, nihil dele&abx ius homini poteft

levioribus ad te mbd'om a(cendæ-

WUu m 9 *x.D

accideres ità & diverfo Inferno nilil

mus , primo loco paenas ærpom

L

mifetius, nihil in

o

crarius, nihil terri-

confïderemus.

—— f—$

bilius , mhxlqae pænahus eidetm va-

Imptimis itáque corpori damn*ïte

let contingere. Et ficut beatitudo

funt quatuot preiïuræ, nempe pafíi-

seterna eft flatus omnium bonorum

bilitas, cratfitas , aiavms & obfcu-

aggregatione perfedtus :

vcl rerum

ritas. Qgemadmüdum € divctío cot-

omntium Optandm um cumülata ple-

poti glonfïc*:to infunt qmwm dotes,

nitudo; .ità econtrà sterna damna-

v id:licet impaflib: litas, fubtilitas, agj«

tio eft flatus ómnium malorum ag-

litas & claritas. Eft enim conveti-

gr^gatione confe&us; Ííeu rerum

ens, ut quemadmodüm corpus Beati

emntium horrendarum cumulata ple-

elevatur t*mquam inftramentum ho,

nitudo.

Hane ómivüm terribihum

mnis coele fhs ità & damnati depri-

plemmdmmm divas : Bertiardus.- ali-

matur mnquam lünïi'xïfïïf*ïhu m homie

quando aitentiüs confiderans, prz

m infernalis EKtc quamvis Deus re

horrore diutiüs f? continere non po-

muneretur ultrà condignum, & pu-

tüit, quin in ifthanc lamentationem

niat infrà demeritum, fervat eundem

erninperet :

O regio dura C gravis !

tamen feré modum, in vindicandis

de-

]

bE ANIMA-V-?URGQF'DA-: PARS E CAP. L CONSID.L.— 2j

"a

li&is ,. quem adhibet in pramiandis

ligaveris. Ve? Vs ! damnandis, quo-

T4

benefa&tis; ità ut, ficuti in Beato ni-

modó fuftinebunt ardores fempiter-

nos? qui modó ejulant ac blasphe-

l

hil eft fine gloria , fedomnia clevata,

1

in.i

omnia perfecta, omnia gloriofa : Sic

mant, cüm forté eorum ulcera tan-

U

pariter 1n damnato . nihil fit fine poe-

tumodó extremitate digitorum tan-

iti

iil«

na, fed omnia depreffa , omnia vitio-

gantrur: Gravitas in damnatis cor-

(à , omnia reprobata. Ratione paffi-

poribus erit tanta , ut nec manutm ,

n

u

(it

bilitatis corpora damnatorum , licet

nec pedem movere queant , nifi in-

J

fint craffiffima , vivaciffime tamen &

uantüm poffit augeri dolor; quanta

ifthec fit afflidtio , facilé credet ille,

Siotd

A

diftin&iffimé fenrient. fingulas. poe-

nas, & quosvis dolores; Nam ficut

qui experientid didicit; quam durum

TAf

vobi

in Beatis non obflat, fed. potiüs op-

fit, per aliquot annos continuo

morbo inflar trunci le&o affigi. O

fime éongruat fubtilitas dono im-

u

fi tam durum eft, vel unicá nodé

PCEM

paffibilitatis ; ità fimiliter nihil im-

pedit, fed potius promovet ipa ctaf-

contractis undiqué membrisin molli

& d

fitas in damnatis paffibilitatem. Ha-

le&to perdurare , quàm terribile non

Atiott

erit, membris in. modum globi con-

d

bet quidem in. pox(enti quogué vijta

homo fuam paffibilitatem , aft nulla

tractis, per totam sternitatem, ficut

',quæ

;eü hujus cum palílibilitate damaati

plumbum in. medio. fornacis Jacere !

fl ol

£on.paratio. Tum quia in prefenti

ubi fine numero corpora corporibus Eæed;.g:n

jf

faperimponuntut, ac fuperjaciuntur, P. /$. —

ol

nimig pafliones accclerant mortem,

& conciliant patiendi finem, in In-

quz fingula tante gravitatis erunt ,

(CLH

563

&

ferno autem fine fine datur pati ,

*

ut pondus univeríe telluris longé

rPOfb

excedere videantur. O ! pondus in-

nunquim mori. Tum, quia in pr&-

fenti nonnunquàm dolor minus fen-

tolerabile , & tamen ab eis neceffarió

uoto

titur, dum tractim in confuecudinem

petenniter portandum. His accedit,

T

^

vertitut, in Orco verà ficut. nun-

quód damnatorum corpora invicem

ob

tantá viac vio

lentià fefe penetrate &

quàmquiefcit furor doloris , ità etiam

ia

nunquám decrefcit feníus dolentis.

ad . medium pun&um íeu centrum

é

gt

T um & vcl maximé, quia corpora

inferni properare appetant, quantà

st

damnatorum , tam ob Numiais fin-

ne quidem ignis aícendere fursüm ,

)anïmj

gularem . difpofitionem , quàm ob

aut lapis cadere deorsum poftulat.

; t

continuam cruciatuum ixïfli&ionexn

Nam ficut Beati ceattum eft. divina

nh"l

effentia, ut eandem claré contemple-

il

funt adeó exulcetata,, & tam vivà

l'l;

paffibilitate perfufa, ut. longé gra-

tur , ità & diver(o damnatus pro fuo

8l

10

J

vius fentiant, ut f1 vel leviter goffi.

centro tefpicit medium punctum in-

5

p

pio tangantur, quàm fi in prafenti

ferni , p

utans, fe pofle ibidem ab-

vulnere aut. ulcere laborantem igni.

fcondi; fe

d fruftrà , obftat enim de-

&p

datn-

qno

to ferto tanquàám emplaftto circum.

teftabilis craffitas tam corporum

nato-

j

Tradl. IL. Pars I.

i2

EE

26

TRACTATUS I

natotum, quim aliarum materiarum,

los etit tanta iriimicitia ac ahtipatlïiä,.

qua craffitas tanta eft, ut faciliüs pe-

quanta nunquàm fuit inter homines

netretur quilibet Caucafus , quàm

aut animantia, que uriquàm füb Sole

unicum membrum damnati corpo-

fuerunt aut erunt.. Super hac oculis

tis. INec minor eft horum corporum

damnatorum damones reprefenta-

obícuritas , fcu foeda ac purulenta

bunt horrenda monflra, larvas atto-

deformitas , quam ipfi daranati mox

ces, figuras hortribiles, & quicquid

íummé horrent , dum vel de ea co-

demüm vifui poteft terrificum exhi-

gitant, cüm tamen illam fine inter-

beri , infelix fane & flupidus omnis

miffione neceffarió afpiciamz — Ecce

ille oculus, qui fe committit periculo;

tales corporis dótes in alteta vita ma-

tam horrenda (ine fine cernendi. Au-

nent eos, qui in preefenti fua corpora

res totquebuntur horribili clamote,

delicaté nutriunt.

jJungamus nunc

ejulatu , ululatu, mugitu , rugitu,

his quinqué fenfuum poenas. Ocu-

grunnitu, flridore dentiutmn ; fibilo

lus itaque inceffanter cruciabitur, pro-

afpidam , atQue pfibitu ardentium

ximé ac neceffarió intuendo corpora

corporum ; implebuntur perpetuis

damnatorum , non folüm in vultu,

blafphemiis, maledictionibus, impre-

(ed in partibus quoque abominandis.

cationibus , omneíQue generis hor-

O quàm horribilis erit ifte afpectus!

ribilibus fletibus ac planctibus, cre:

- Nabum.

Facies emnium eorum ( inquit Prophe-

pitu ac ftrepitu. V& vobis, qui modó

$i adeó deni-

. V. I0.

ta ) ficut migredo. olla.

inter fcyphos & cyathos blanda car-

mina miícetis , quia vobis fübitó ad

grate & afpedtu terribiles omnium

damnatorum facies, quàm horribilia

divitem mandonem in Orco fepultis

erunt vifui illa nefanda memrbra ,

longeé diverfum epicedium decanta-

Ttf.

bitur : NNates crüciabuntur hortibili

quz tam nefandis in vita fiagitiis

h

defervierunt.

Nota hoc luxuriofe

foetore. De cadaveribus eorum ( inquit Ifgja 34

Presbyter, nota tu, ad lafcivos afpc-

l(aias ) afcendet fetor.. Ad confideran- y, $.

&tus vel tactus malitiosé curiofe,&cu-

dum horrendum Inferni foetorem ,

U.

rios? malitiofe, poft pauxillüm, crede

multàm preftant verba illa fan&ti

N

mihi , viíus tuus fatiabitur horrore.

Bonaventurae, dicentis : $; vel unius

lof,

lNota & tu ad igno(cendum tarde,

damnati cadaver in Orbe boe moffro fit,

qui modó íepé mugis ; inimicus

Orlis totus ab eo iuficeretur. — Jam co-

ineus eft mihi tam invifüs, ut vul-

gita , quantus debeat efle foetor in

tum ejus pre nimio odio, ne quidem

Inferno, ubi non unum, fcd millena,

À longé , afpicere queam , & ecce ibi

decies centena millia , & ultrà ; &

perpetuo infpicieseum in loco, quem

longé adhuc plura foediffima damna-

l

torum cadavera conglutinantur at-

[ )

ctiam nominati verecuncia prohibet,

fed non foclüm eum , fed & omnes

qué comprimuntur ; ubi nec ullus.

Md

ità infpicies , intet omnes & fingu-

pátet purificanti aéri ingreflus , nec

Ly.

evapo-

ERE

NEDE

DE"?ANIMQ PURGANDA. RARS . CAP; L CONSID. I.

2

p

evapofrationi egreffus ; (ed omnia ar-

bant dexterrimé , pra fiti vix Iabiæ

ij

&iffime perpetuó clauduntur aheno.

moverte potentes , hunc perpetuó in

Huic intolerabili foetori & damnato-

k

modá: fufpirabunt : quis nobis dabit

us

rum corpotibus ebullienti primüm

bibcre vel ex foetidiffima cloaca ? quis

fl

.accedunt fülphurei fluvii , putrida

Lazarus nobis porriget vel unicam

If0«

- flagna, cloace omnis genetis foeten-

refocillationis guttulam ? vel faltem

te materià replete , foetida infeQaa,

nobis liceat exfugere turpiffima na-

quid

li«

ac.putrida animalia, fudantia, exha-

ture exctementa 5 Labia noftra pre

—]lantia ,. & exfpirantia undequaqué

n

fiti fatifcunt, ora arefcunt, lingug de-

cilo,

per omnes poros faetidum vaporem,

ficiunt, guttura urent. jecora fetvent ,

Àt:

ac vapidum foetorem s. hinc foetent

Quis nobis dabit panem ad mandu-

eorum excrementa, illinc putent eo-

candum ? quis dabit faltem micas,

nOfey

rum cadavera ; . & quis explicabit il-

quz cadunt de-menfis mendicorum,

;gitu,

lum feetorem , quem ignis vaporat,

fibilo

aut faltem qui(quilias potcorum ? quis

t

-$um torrendo tam abominanda cor-

dabit vel foenum agti , velligaum

gcfuis

pora, totqQue cadavera ; tum urendo

campi ? fed fruflrà íünt omnium

-hetbasodore malevolo impletas, om-

damnatorum fufpitia, nam ubi nulla

mPfe-

s bor

mifqué generis foeces! quis exprimee

eft redemptio, etiam nulla eft exau-

te poterit omnes poedores , (qualores,

ditio , nulla confolatio, nulla refocil-

f cre;

fpurcitias, ac fordes, qu& expurgato

latio. Ignis, [ulpbur, e ä)iïitzls Prpggl[a;

ia

mundo fimul in Infernum confluent ?

Píal. t9.

ij at-

rum pars Calicis eorum.

Nutrimenta y, g.

& quis capere poterit. deteflabilem

ejus ignu, Ignem votabit damna;usæ

li

Ifäg g0-

foecorem dzmonum ? fané quemad-

tum fua , tum 'aliorum quantumvis

qpilt

»Cor.2, modàüm Apoftolus bené dicit : Ovu-

: 332

a

borribiliter putrefcentia membra vo-

V. 9.

lus non vidit,nec auris audivit. , mec in

tate attentabit : fed ubi petit :minue-

orrbi

-£or. bominis a[cendit , . qua praparavit

te famem, auget,dolorem, cumulat

ii

— Deus ds, qui diligunt illun. ltà fimili-

derit h)

cruüciatum,acuit appetitum. Sed qüuis,

Libde tet bené infert Chryíoflomus : Nec

putas, fit ille fpiritus procellarum in

ofeffl s

l fälï&i

Reparat. 06ulus vidit, nmec auris audivit , nec in.

Calice damnatorum ?. profe&tó non

lapfi

gor borainis afcenderunt , qua prapara-

erit balami , fed fpiritus fülphuris

yd u

vir Deus offendentibus fe. C)uis ex vo-

foetentis, picis ardentis , plumbi dif-

W fifr

bis poterit habitare cum . foetoribus

fluentis, ignis utentis, carbonis ca-

4

— fempiternis, qui ctiam graveolentiam

vantis , flammse hauftus eft ifte fpi- Apot.2t.

ptof jl

veflratis ftabularii vix ferte valetis.

fitus , ex procellis fülphnreis , ex y.g,

jl

- Guítus' torquebitur fiti inextingui-

flague ardenti igne c fulphure, ex pro-

j

Yfaia 44. bili & fame in(atiabili. Egemi & pau-

cella , de qua Jeremias Prophcta : Zerem.5o

j

vc 170

. peves quarunt aquas , «* mon fuut 5 c

Turbo Domini furor egrediens, procella y, 22.

P(al. ;8, . famem patientur ut canes. Ibi, qui in

rHEhi s in capite impiorum conquie[cet.

v. 71

vita epulabantur fplendidé, & bibe-

Hic eft potus , quin & fimul cibus ;

D

2

(j [

de

ep

EE

38

TRACTATUS L

de quo Dominus per. eundemi Pto-

tádulis. Huic eeuintür ocult, illi aba

phetam ità loquitur : Écce ego cibabo

fcindutitut autes, ifti cffodiuntur utt«

jerein..

gues, & alii eveliuntur vifcera. [fte

».1js

populum iftum abfynthio, & potuin dabo

es aquam felli; — Hünc potuni potrie

excoriatu£ , ille dear&tuatut, exente«

fatur , dilaniatut INonnulli difrumi.

get diabolus omhnibus concaptivis

fuis , itnó nolentibus bibere, etiami

puntut à beftiis , alii petpanguntut

átroci violentid pef corum oft4 , pef

Ícalpris , & alii (üpef incudem cone

tunduntut tnàálleis.

Verbo : hic e

fiátes , perQue omities fenfus immit-

tetac inttudet. Illi ità conquerentur :

locus otnnium torturatüm , contiu.

xus tormentorum , mare pOenafutrü,

P[al.io:

- Potabunt omnes beflia agri

ex[pecia-

bunt ótaghi in fiti [u4.. INOS. VctÓ. in

abyffüs rnifetiarnm. Porró quid ad

F. Es

hzc imifera anima ? idem nempe fue

Ezecb.os

tetrA invia & fitienti tefiná, fülphure

.

petutimur ! Cut non beftig potiüs,

fünct , quod corpus patituf , cuimi

y.13.

quäm homirnes facti füumus ?. Male-

Corpote fimul vapulat , qu& curmi

cotpote fimul peccavetat , idem eft

di&a hora , in qua didlum eft : éon-

y. 2

«eptus ef liomo. — lpfe vetó teponet,

homo , qui deliquit, & idem qui luit.

:

quinimó, cut veftrá culpá fa&i eftis

Quetes fortá, an has poenas animae

fuut equus c» mulus , quibus non eff

etiam anté feünionem fentiant ? Ke»

!

Tob. 4

V. 17

intelletius. Quuivis afinus (cit tempus

fpotideo, quód s&quivalenter eaídem

l

biberdi, & tempus ceffandi, vos veró

fentiant , poffunt quippä pet reptae-

l

- tieuttüm intellexiflis. Agite : bibite

fentationetmi 4c cognitionem horum

4Afpoi

45

T

tormentorüm dqué torqueti » àc fi

cv

A

-- de vinaira Dei , quod mifIum eft mero

in Calice ira ipftitt.

actü cotpota habetent $. itr.Ó eft cre«

(Taéus demürn cruciabitur flam«

dibile, quód anime defactó in Infer

faátum Vofacitate , Vetmium perros

to exiftentes-fipé corporibus & tüt«

fiorie, verberum infli&ione , omnic

piffima matetia effictis affigantuf ,

quod eft conveniienis doctrina fandti

que getietis tortutà. Membts 'ami

*

comprimentut, jam collidentur, jam

'Thome, qui idem quoque cum aliis

extentabuntut , jam defalcabuntur,

citcà demones fentit. sunt ( inquit )

Lib.4.

iám rutsüs coaffabuntür , atque, mee

quadam (ua etiam damonibus corpora ,

ic enim 60/t7

diante fervefcente pice, coadunaburi-

ficut doctis bominil us vifum eff.S

tut. Hic cotpora atdent in flammis,

tam animd dammate , quám

dimo. 6ente

ä

4bi fervent in ahenis , hinc affantur

nes fiepiüs in. hujufmodi cotporibus €4P. 9?

in eraticulis , illinc toftentur in vee

apparuiffe leguntut 5 certe non tatl-

tüm ut à fiobis videantut , fed etiam

rubus. Hic urente premuntür ptelo,

ut diriüs torqueantur ; quia quemad-

ibi premente uruntur fetto , hinc

flammofam aguntut ii fotam, illinc

modüm Beatis omnia cooperantur in

gaudium , ià é diverfo damnatis

bulliente natant ii pice , hic confo-

diuntür rutabulis , ibi conteruntur

omnia cedunr in cruciatum, Quame

vis

d

DE ÁANiMA PURGANDA PARS L CAP. L CONSID. L

1$

*üïä Cfedendüm fit, hómities datnna-

principaliorem nobis omnem paénani

Ut

tos poft extfemum uüniverfale Judi-

indicate voluit. INotiffimius eft omni-

l:

ciüm adliuc fieviori circumdari fup-

bus ctuciatus ignis, cüm tamen norte

(

nullos tepetite (it, qui vix capiunt ,

plicio i corporibus proptiis, quàm

t

defactó in fabflitutis, aut tepr&ícn-

quod adeó hortibile fit , &ternis

IN

tatis. Sed vix nonadmiror meipfüm,

tenebris obrais latiffimus eft, quia

(yfe

ab igne plurima ali& poeng proma-

quód haétenüs eriumeratà , cruciati-

t

bus damratorum arnumeráfe ron

nant , uti fünt fumus, vapor, & foc-

mflu.

dubitáverim , hzxé enim vix fünt

tot; principaliffimus eft, quiá ad

It

initià dolorüm; nilil fünt, f1 com-

ignem proptié pertinet. exputgate

jid

párantur ignibus, vermibus, fceto-

& perputgare, Purgare intendit ig-

6 [(lo

is peccatotem, & Íane protinüs in

tibus, fletibus, tenebris, vinculis,

qui

i

frigoribus ac caloribus, quibus ani-

eum defavire ceffaret, quamprimum

cui

fà & quivis damnatus (piritus fe-

ipfe puüfgatus ac mundus compate-

aid

tCundüra fe & independentet tàm À

tet : fed frufirà, quia peccatum tam

hortenda labes eft, ut etiam mulle

i iU

cotpore formiato; quàm proprio eX-

Infetnis elui nequeat. Manet itaqué,

T

érüciatut. Certüm fiquidem eft tam

UK

dámones, quàm damnatas aniras ,

damnatos, pretet poenas in corpotá

graffantes, etiam fpecialiterin anima-

a

&i

támetfi fint entitates fpirituales miro

tarheri veroque modo . torqueti igne

bus difcruciati ignibus , vermibus ,

ge

borüft

inatetiali ; teftante id plutibus inlo-

tenebtis, &c. & quidem fimul & fe-

cis clatiffime diviná fcripturà 5 qui

tmel, ità, ut fimul & femel torque-

,ud

lde

éfüciàndi modüs eft tantó intolera-

antüf rnatetüs calidis & frigidis ,

s

biliot, quantó mirabilior, tantó f&-

nequé nobis hoe adcó imperceptibi-

viot, quantó eft anima corpore no-

le videbitur , fi fequamur veriorem

setil

Anttl

bilior, quantóque in peccando fuit

Th:ologotum fententiam, tenentem,

materialia non alitet. defzevite in fpi-

L

al

caufà principaliot. INam quemad-

modàüm eft conveniens , ut pet 1

ritüs, nifi eosdem fibi violento mo-

i

quis luat, pet quod quis peccat , ità

do fübdendo; poteft enim fpiritus

nqwt )

lM

pátitet. efl conveniens , ut omnis

abíqué omni repugnantia fimul &

!j

u

cruciatus principaliter debaccheturin

femel divertiffimis etiam contrariis

^efill

ól

materiis fubjici , & quidem tantum

&t

amimam, quia anime omne pecca-

n

tum principaliter adícribitur, Unde

ex fingulis concipiendo hottorem &

j

afflitionem , ut in comparatione hu-

quamquàm Scriptüra ut plurimüm

t

tantüm de igne mentionem faciat ,

jus cuncti cruciatus corporis non

d

u

noneft tamen verifimilius, animas

tám poena quàm tefrigerium videan-

tür. Dübium de hoc non obviabit

& fpititus damnatos folo igne affligis

am ho-

j

Scriptuta enim per ignem, tanquàm

confideranti, teperiri quosd

yuti

deó ad-

l

mines, qui ex ipía natura a

hortent

n

Pär cruüciatum äotior'em,—lätiOrem, ac

?

9

W sl

raxobeUrA TU I

$o

horrent À quibusdam certis cibis ut

genete exortutn eft, ut etiam poft

eccati ablutionem | continuam | in

nec quidem eos afpicere, aut olface-

te queant ; aliis veró. ineft hujuímo-

nobis quafi lucam experiamur;

di antipathia refpe&u quorundam

quanta cheu erit lu&a, quantum

L

animalium , ità ut ipfis. non forct,

diffidium ac prelium in. damnatis!

Ü4am difficile profilire in ardentem

qui ab omni gratia auxilioqué elon-

(

rogum , quàm cohabitare invifo fi-

gati, nec non perpetuis peccatorum

bi annimalculo; nam, fi in. tantüm

vinculis irretiti , ac convuluti. His

nonnunquàm natura perhortet pra-

adjunge indefinentem — peccatorum

(cntiam invifz fibi forté felis, quan-

afpe&um ; tnam fi Catharina Genu-

tus horrot, quanta tortura, quantum-

enfis cernens unicum & quidem mi-

nimum actum contrà divinam vo-

ä

qué tormentum erit animabus ac

fpiritibus damnatis , res & materias

luntatem fa&tum , pr& horrore de-

dl

viliffimas, abjectiffimas & turpiffimas

feciffet, nifi quantociüs vifio ceffat-

i

lhl

non tantüm petpetuó fibi praefentes

fet s quantus horror, quantus. cttis

habere, fed etiam eisdem arctiffimé

Mut.»,

ciatus, quantum tormentum etit in

damnatis, dum d:formitatem acal«

[

fübjici? ità ,ut ne momento quidem

poflint fe ab illis avertere; cüm — ta-

ominationem tot peccatorum, deli-

f

inen cx fe utpoté fpiritus fumme ap-

&orüm & flagitiorum , tum füuorum

petant libertatem ;; cum & cogrxof—

tum aliorum fixé intueti compel-

i

cant

p9 of

fe

efle à Deo creatos,ut effent

luntur? Quis ex vob.- potetit habi-

fuper omnia opeta manuum cjus,

tate cum ardoribus fempiternis? quis

cam ptaztercà fint füperbiffimi, etiam

potcrit aïþicere tam tetricum,.tam tet-

f1731

H

ipfi fupremo INu

AX2

ni nolentes fub-

tiGcum, tam horrificum monftrum,

Cinia

5vlhia

io-

jici. Hoc nempé habet füp

uri eft. peccatum ? His adjungege«

;ï

lfaia. 14-

y. 1.

lens obedire Saperis, " derraia eff «d

um quicquid cruciatuum , quic-

infeross nolens fubjici omnium Crea-

quid cormentorum , quicquid tor-

tori , violenter. fubjicitur. omnibus

turarum excogitare PO&S ,nun quam

Kid,

creaturis. Ssubter ie ( inquit líaias )

enim tot ac tanta tibi imaginari po-

J?äïmtixr tiuea, Qv optyimentum ruum

teris, quin damnati femper plura ac

exunt vermes. Hiis horrendis poenis

majora fuftineant.

Crede iibi (1n EPijl- "

jam adjunge vermes & tenebras in-

quit divinus Kusbrochius ) quicquid

teriores, adjunge inexplicabilem re-

de penis Inferni dici queat , fi ad ip[am

bellionem omuium paflionum, per.

vei veritatem camparetur » minüs ef,

petuá diffidentiá ad fe invicem pug-

quXm gutta una ad univer[um inart.

nantium atquerepugnantium. Nam

Et tamen ( hec notentur ) eimnes

fi ex unico Adami 'peccato tanta in

pena tartarta modica , & quafi nul-

homine disordinatio , rebellioac paf-

le funt, fi ad. ateenam diviua vwiftonis

fionum Præliq;n in toto humano

privationem. C carentiam couferantur.

O bone

pOU

DEÉ ANIMA PURGANDA. PAÁRS L. €AP. E; CONSED. L.

31

w

O bone Deus ! ergóne omnes enu-

gratie,glorisque poffidere auctorem?

| d

nierate poeng adhue modice & quafi

Ét quantum fit gaudium hzc omnia

Quti

nulle funt ?. ergóne adhuc nihil de

poflidere, tantum erit certé aqué tot-

Df

mentum eisdem omnibus carere. O

infermalibus paenis diffetui? ergóne

lt

nihil pfefïura cotporum ? nihil tof-

abyflüm | omnis abyffi poenarum.

ent.

tura fenfuum ? nihil. fübjectio. fpi-

Poffetne quid ftolidius , ftupidius ,

(

fituum ? nihil rebellio paffionum ?-

aut dementius excogitari Chriftiano

t H

nihil iracundia ,invidia, odium pet-

peccante? utpoté credente , per uni-

QU

petuum , eftuanfque amoris proprii

cum mortale tantorüm Íe fore ma«

Gafl-

tumultus ?. ità eft , nihil eft omnis

lorum perpetuó reum, & tamen illo

qmm

poena fensüs comparata poene dam-

fe contaminante, duntaxat; ut pau-

a o

ni Siwulle aliquis(, re&é ait.. Chry-

lulüm fentiat, quod momehtaneé

of

t

foftomus ) ponat gehbennas , nilil tale

delectat, Omnium tamen amentiffi-

Honmil.

y ol

dicturus eft , quale eft, à beata illius glo -

mus eft Sacerdos delinquens, utpoté,

24. i

cui nec defunt libri miniftrantes de

us q

ri& bonore vepelli , exofumque e[fe Chri-

y etitit

Matt.7.. H5 — ( audire ab illo : non novi vos.

Inferno materiam Iegendi,nec tem-

tn acäï'ï

Hoc cft, quod animam profundifl

pus deeo meditandi, nec talenta fru-

i, d

fimé penetrat ac fcindit : nempé per-

&um indé hauriendi fibiqué applican-

di. Meditare ergó die ac nocte, quan-

afüoru

petuó privari. donis corporis , oble-

Gatione fenfaum , amoenitate tam

ta fit fuperventura irain omnes pec-

cunpe

glotiofi loci , confortio Angelorum

catofes terre, Infernus le&tulus tuus

a

fit , hoceft: inle&o tuo cogita infet-

ij*

collegio Sanctorum ,abundantià de-

liciarum quibus omnes Beati abíqué

ni tormenta, & nunquam te delecta-

n

terminationis timore innatant, pfi-

bit lafcivire in ftratis cburneis. Salu-

! OBRFU m?

vati vifione divinitatis , poffeífione

tati Inferni timore confige carnes

agl

omnium divitiarum , ac fruitione

tuas, & brevi ejufdem luxuriofus

), 0

omnis boni. Quanta fit paena, tan-

ftimulus ceffàbit transfigere : quin»

! ugd iUR

imó atdens Inferni meditatio non

to ptivati bono, folus novitille, qui

g

.

pl p

non nefcit , quantum bonum fit ipfe

folüm ignem luxurime,fed cuncto-

Deus. In vifa quondam beatz Bri-

rüm quoqueé vitiorum extinguere

, W AQC

gittz oflendebatur anima in gratia ,

apta eft;. Clarum nobis hujus rei

ii !

& hem ad tantam pulchritudinem

teflimonium perhibente divo Prof-

j r

pre nimià dulcedine vix non inftar

i

J

pero, dum ait : Exundantis incenda

(1' il ip //

cere defluxit : Quanta ergó dulce-

terribiles crepitus. pati ,. barathri. fe-

j

—

l

do, quantum gaudium etit, animam

mantis amara caligine oculos. obceca-

j 1

videre in gloria, quantum gaudium

ri , profundo gebenna — fluitantis im-

erit , tot beatos fpiritus, fequé ipfum

mergi s edaciffrmis in. etern

wn dia.

j/

j*

intueri in tam excellenti — gloriá.

niari vermiWus , uc finiri : bec 6ft fi-

u

,'M.*s

mbl ef

ailia imulta cogitaré ,

Á

!

C&aqtnm gaudium , ipfum omnus

Aliud

|

ol

wföö

W h

32

T*b TU TUSscoft

loris , quem forté ipft pribs infiz*.

4l;uz£ïf quam vitis osunibus: repudium

L. g.

dare, Qr omnia blandimenta cartis.ve-

pedi feftuca caufaverat. Aft non ità

de vit4

"wnare. Deícende modo viyens in

in Inferno , ubilicet poena damni fit

contep.

füumma , non ramen obítat , quin

Infernum , eundem frequenter mee

Cap. 12

omnes poena fensüs diftin&iffimé

ditando , neé illuc pervenias mor-

tuus, hujus acerbitatem experiendo:

fentiantur. Jam veró & obtigefcit

T

Nemo enim eorum ( tefte (an&to Clï";'ïry.

calamus ad id , quod fequitur , hoe

Homil. 2.

fofteme ) qui gehennam ob oculos ba-

fané etiam omnium terribiliffimo-

incap. 2.

rum terribilius eft. Et quidnam iliud?

bent ,in gebeunam incidet. Proba prius,

ad Xbeff.

poftquàm defcripfit Evangelifta poe-

an pars fistolerando , antequàm pro-

i Pfal.

merearis peccando. Quia( tefte fan-

nas divitis in Inferno fepultt ; ità

4 9.

&o Auguflino ) mon erit. iffe ignis fi-

demüm concludit : Er ip bis omnibus ;

4t64 16,

cut focus tuus.. Pone fimul in bilance

inter mos g vos cbaos magnum jrma- —

,

momentaneum quod deledat, &

tum ejft : utbi qui volusit binc tranfire^"

£

M

&ternum , quod cruciat. O eeternum,

Ad. vos, non pqg?ïzt, ntg

z

€

inde buc tranf-

a ternum, verbum tam terribile dam-

meare. — Omne tormentum, omne

nats, quam amabile Beatis. De Bea-

malum , & omne expavefcendum

tis docent Theologi , quód , nifi de

dixit, quisquis Infernum perpetuum

*

ura

chaos dixit. Hoc chaos aliter decla-

perennitate fuz beatitudinis certitu-

dinem haberent, perfecté beati non

rate neício , nifi mente paulifper at-

"as MA coshw " Wegedp Cop«g al ea h,

r

forent. Hoc ipfum non immertitó

cendendo in illam ordinatam civita-

£

de damnatis dixeris, fcilicet , quód

tem, ubi lapides funt ftrati per ordi-

jn univerfis fuis tormentis adhuc fe

nem. De featis itaqué dicitur : Ciim ij t4.

fclices crederent , fi faltem poftcen

apparuerit , fmiles ei erimus.. Sipmiles y, jj

tena millia myriadum annorum li-

Deo fünt Beati, & unus fpiritus cum ,. Joani

berationem — fperare. poffent. . Sed

eo, fiec non éi in omnibus tam cott- y, ,

formes, ut mallent etiam — &ternà

actum eft, defperatum eft. Ah quid

terribilius dici poffet , quam fine

beatitudine fþoliari , quàm 4 divino

ullà fpe confolationis in fempiternum

beneplacito in minimo vel ad mo-

5;

(

omni bono privari , & omni malo

mentum diffonare; neceffarió quippe

: ,

repleri ; & quidem adeó mirabiliter

fümma concinnatio & perfectiffimus

Árie

'

|

confenfus inter beatificantem & bea-

1

cruciati , ut cruciatus fummus, nec

L

tificatos reperitur. Sic econtrà dame-

mitiget, nec impediat infimum. In

ï

orefenti vita hoc fiepiüs contingit,

nati funt adeó diffimiles , adeó con-

ut, adveniente novo longé majore

trarii, adeó difformes omni bono, ut

dolore , non ampliüus fenciatur pri-

ne quidem in minimo vel ad mo-

mentum fe poffint conformate vo-

ftinus levior;fic verbi gratiá, arden-

luntati diving, fed quic uid Deo eft

ti rogo inje&tus pre nimio cáloris

contrarium & difplicens, hoc abfque

*fu'r.or'e facilà oblivifcitur exigui do-

ullà

EE N

DE ANIMA MGANM

PARS 4 CAP. E. CONSID. F.

5

n

wllà intermiffione volunt ac. appe-

hec omnia in (empiternum perfem*,

ii

tunt; quicquid veró eidem in mini-

fed perperuum chaos quis fuftinebit ?

i

mo poteft effe gratum. vel acceptum;

quis fine lacrymis cogitabit? quid

hoc deteflantur, & abominantut 5

eft hoc? adeó fümmo bono effe dif.

ïüm

]me

adeó, ut in fenfü compofito, id cft,

formem , adeó Deo effc diffimilem,

j

quà damnati , malint in zternis ctu-

adeó ab omni bono effe alienstum ,

hot

ciatibus períeverare quàm juxtà di-

ut necinter lucem & tenebras, nec

!

04

vinum beneplacitum zternaliter fal-

inter Deum & nihil poffit effe tan-

(

:

vari; & hoc eft, quód Beari non

ta diflimilitudo, tantaqué oppofitio?

|

poflint tranfire ad Inferos , nec dam-

Lpæ-

& hoctam habitu, quàm a&u ; &

38

j

nati tranfmeare ad Beatos ; INam, ad

hoc.in omnibgus; & hoc femper &

Hfä'i'! j

Atl

Deum. ( quemadmodüm in primo

in perpetuum , quamiia Deus, erit

Tracatu docui ) perfimilitudinem

L fl

i

)

Y

Deus. Deus meus & omnia potiüs iq

&& conformitatem itur, per diffimi-

h

nihilam, quàm inchaos perpctuum.

t

ll

litudipem. veró & difformitatem ab

co teceditur; adeÓ, utillefit. Dco

ome

CONSIDERATIO QUARTA.

proximior,qui eff eidem conformi-

n

or : ille autem remotior , qui eidem

um

difformior. Quia ergó Beati fünt

De fulica Unjvefali, —

d

Deo in omnibus in fcmpiternum

M r

LAPIS QUARTUS

neceffario fummée copnformes , dam-

giyiïü-

nati veró fummé difformes, mag-

rl

Quis mibi hoc tribuat n Inferns

num finé dubio inter illos chaos

- protegas sme, - abftondas me, do-

f:Cl)m

lu

j

firmatum eít. O dulcis & miícricots

nec pertranfeat furomum 2

;imikS T

Deus , Deus, quid cogitem, quid

d

ad te orem , iftad mecum perpe-

Ic eft ! fübitó ad mottem , poft

i COU'- m

tuum chaosconfiderans ? en! Domine

- mortem ad particulare Judicium,

æteruä

ii, (üm equidenn & ego mortalis ho-

poft Judicium ad Infernum ,. ab In-

d

mo, poenas Inferni, non folümpoenas

