ferno refuícitatio ad Judicium uni-

1d ffio

damni,/ed ctiam poenas fensüs metuo;

Verfale , & poft hec fine fine dura-

qitf

cum divo Bernardo paveo gebennam !

tura eternitas, hunc ordinem & ego

Strm.16,

if

contremi(co a dentibus beflie. infernalis,

obfervo. Propoíni imprimis Keve-

&b

in cant.

A ventve inferi , à. vugtentibus prapa.

rendis. Dominis Presþy,teris angore

L

yatis ad. efcaim ; borreo vermem raden-

plegam mortem , & ad vite emen-

(of.

tem, C* ignem torrentem s fumum e

dationem, in fimplicitate cordis mei

110 u

Vaporeun , c» felphur, [piritum procella-

cofdem admonui quafi in fecreto.

j

TUm. Áttamen Ó dulce Numen, fi

Propofüi deindé particulare Judicium,

je Y

ità tibi acceptum fuerit, lubens jux.

& eos exhortatus fum quafi in prit-

vato. Dux: eofdem ad Inferos, mo-

eot

tà tuam fan&iffimam difpofitionem

nens

Tract. II. Pars I.

E

M

Ü

j

34

I'RAC'TATUS IL

nens quaft in abícondito ; jam veró

flagitatis ? an ergo timetis , ne forté

oft trinam admonitionem cortipia.

zterno veflro exilio deturbemini, &

Peren,i

* mur in pablico. Corripe me Domine,

ne confpicramini in abícondito tene-

y. Zfa

verumtamen in 2udicio , ut illud fru-

brarum , quó neQue Sol neque Luna

' Duit)?.

&uosé mediter'; && non in furore tuo,

fuos unquàm radios demittere va-

Halac.3.

i

quan

dó in fremitu cenculcabis terram :

lent ? Pertimemus , dicitis, quin &

v'

*

er in furore tuo obflupefacies. gentes

minimé ignoramus , quód adventus

Ames.ä.

Filii hominis (it ficut fulgur , exiens

H

Quandó implebuntur verba Iíaig ità

Jfaia 66.

vaticinantis : Eece Domimus in igné

ab Oriente & patens ufqué ad Occi-

Tunf,

I

vs 1)..

Venie , Q quaft turbo quadriga ejus,

dentem , penetrans intima cordis, &

u

P(al. »6.

reddere in. indignatione furorem, fuun ,

confringens vcétes & montces ferreos.

va 36

Eheu ! jam canit ultima tufba : Vox Danicl.4

Q increpationem fuam in flamma ignis

quia in igne Dominus diudicabit , Cv

de celo ruit : con[urgant C afcendant V. 28.

an gladio fuo ad omnem caruem.

Igm';

gentes in vallem Pofaphat : quia ibi (e- [ otl.3-

ante ipfum pracedet, & inflammabit in

debo, ut judicem omnes gentes.. Fxuftrà v. 12

circuitu inimicos ejus, critque tam tet-

jam fepelimur flammis tenebricoft

tibilis adventus ejus, ut mallent dam-

carceris, quia vox Dvmini intercidentis Pfal. z0.

Attas noftras flam- v. 7.

nati adhuc profundiüs flammis & te-

flamimam | ignis.

lf

mas terribilis Judex intercidit , non

m

L

nebris infernalibus fepeliri, quàm in

praíentia Judicis apparare ; coram-

ut caloris furorem mitigcet, fcd, ut,

1

i.

ül

que universa creatura confundi ; ma-

addito furore, ignominia noftra omni

J

h

gis horrentes tam ingentem (üi con-

oculo patefcat. .Flamma quidem in-

fufionem , terribilemque judicantis

terciditur , vectis Inferni confringi-

faciem , quàm mille Orcos, etfi ter-

tut , nion tamen nos inde eripimut,

ribiliffimos. Melius enim effet ( inquit

fed quocunque deflectimus , nobif-

cum Infernum portamus , quiaubi

Hicronymus ) damnatis , Inferni pa-

mas , quam.prefentiam. Domini ferre.

damnatus, ibi Infernus, & ubt pecca-

Ed

Tunc quifqué eorum ex Tobo ejula-

tum ignis materia , ibi graffantur in-

LTA

cendia. Flamma interciditut, ut con- 706l :

fob. 14. bit : Quis mibi tribuat , ut in Inferno

protegas me , r abfcondas me , donec

fufione concidamur. . Popul populi 1n V-13-

T.I3-

pertran[eat furor tuus. Jam facilé cre-

Valle conciftonts : quia juxtà eff dies Do- P(al. 28

m

do , diem illum effe diem irz & fu.

mini in Valle conciftonis.. Deus Majefla- - 3-

roris , diem calamitatis & miferie,

tis intonuit. Vox. Dei omnipotentis. Fru- Exed4t

utpoté , qui magis timetur, quam

ftrà acclamamus sontibus : operite n053V. 5*

*

atra , fqualida , horrida nox eterna

€» collibus : cadite [uper. nos.

wiä Of«e.1o

damnationis. Sed edicite tmiferi, cur

ecce ! montes ficut. cera fluxerunt. à fa-v.9-

tranfeünte futore Domini , non fo-

cie Domini, à facie Dotmini omni tevr a. P[al. 96.

lüm in Inferno permanere , fed in-:

Et quis flare poterit ? Dominum com-». 5

fupcr ibidem protegi & abícondi cf-

pellare compellimur , quem q

uon- 4pot. 6.

dam». 17-

E

v

D£ ANIMA PURGVAN*DAI äARs' L CAP. 1. CONSID. Y.

3;

J

dam noflris miquit:iïibuS fervite fe-

K

corpore contremifco 5 [ive enim eome-

'ud $

cimus. Terribilem illum vultum vi-

dam , five bibam , five aliquid. aliud fa-

d

Tbomam

dere cogimur , é quo fluvius igneus

&am , femper videtur illa tuba zervibi-

LU.

opufc.g3. —

Y

Danic^7. rapidufQue egreditur. —Millia mil-

lis infonare auribus mes : Surgite mor-

. lium miniftrant ei, & decies centeria

tui , venite ad 7udicium. — Cm nibi

&

In cap.25

millia affiftunt , tot noftri inimici ,

( inquit de feipfo fan&us Chryfofto-

Mattb.

efitus

Xl

RI

y. $.

4He53. quotejus Miniftri. — Zudicium fedit ,

mus ) dies fudicg.im mentem venit ,

c libri aperti funt. Sileat jam coelum,

borror me. invadit terribils ,. €» ama-

OM-

?04"-5- taceat terra, obmutefcat omnis crea-

riffime flens ex profundo corde ingemifco.

I &

V. 60.

tura, quia Leo rugiet. Quin potiüs,

Boni Superi ! San&i erumpunt in

TE

clamet , ululet , vociferetur ac tu-

fletus, & nos miferi peccatores fol-

Luce 6'.- |

i o

multuet omnis creatura, ne cogamur

vimur in cachinnos ! Fa volis , qui

y. 25.

ain

audire vocem ejus ; nam quis poteft

T

ridetie nunc : quia lugebitis c flebitis,

T12L

eum audire. Kecedeà nobis, aperíatur

Credite mihi , quia in illo die de

Eml

terta, deglutiat nos Infernus, abfor-

omnibus cogitationibus , verbis &

brictl 4

beat nos profundum , abícondat tar-

opetibus , ferió , juflé ac rigidé judi-

nl N

tatus, perpetuum nos involvat chaos.

cabimur , nihil ibi per rifum aut jo-

$ap. f.

ss du

Talia dicturi funt in Inferno , bi qui

cam traCtabitur, ne quidem ipfe rifus,

y. 14

i, MU

peccaverunt. Porró quid ego tunc di-

de quo Scriptura : Egoe quoque in in- Prov. t.

(4, ll

&urus fum, ubi ego tunc ero ; quan-

teritu veftrovidebo, & fubfannabo. INam y. 26.

j on

Zach. 14. dó veniet Dominus Deus meus , omne[-

ficut Dominus ferió judicabit , fic

». .

que Santli «um eo. Ubi tu venerande

etiam reos ferió damnabit,

uàm

m

»üffillgi'

Le&or, an forté ftabis fuper nubem

ftultum eft ergo, vel femel duntaxat

candidam in confilio San&torum ? an

ripir

per totam vitam in unico actu jocari,

, m

vetó jacebis fuper molem terrz ia

quem fcimus, in illo tremendo Judi-

T

colluvie Keproborum ? an à dextris,

cio tam ferió, flricte & acuté difcuti,

Eccle-9-. an X (iniftris ? Nefcit bomo finem fuum,

Ut vero quedam quo$ue in parti-

l pegca'

f.IZ.

& nemo certus eft de judicio fuo :

ytur n

U

J

culari tangamus , quatuor pra cxte-

]

hoc folüm fcimus , quód etiam viri

tis terribiliora hic confideranda fe of-

gt

|

u

TU

fan&titfimi expavetint illum diem tti-

ferunt. Expavefcent nempé injufti

Sephori-1- pulationis & anguftiz , diem calami-

H

pre omnibus juftiffimi Judicis Ma-

? j

tatis & miferiz , diem tenebrarum

j:ftatem, fuüi confufionem, fententie

t

J uB

j f' u,f

& caliginis , diem nebulg & turb:-

pronunciationem, & sternam fepa-

nis: diem tube & clangoris. Extrc-

tationem.

u

il

Videbunt. ymprimis Filium Matt.24.

Ol'/

mam Judicii diem timuit Agathon,

bhominis venientem in nubibus Celi cuim v. 3o.

I

timuit Arfenius , timuit Bernardus,

virtute multa e Majeflate , & pr& Pfal. 17.

j 4j ,

Á

timuit À uguftinus, contremuit Hie-

Ad rem . 29.

fl ul

tremore aec poterunt fLare.

ronymus, quemadmodum hifce fate-

htc facit , quod Macrobius narrat de Lib. z.

jl

tur: Quoties diem judicij confidero, toto

quodam milite, cui Publius nomen, cap. .

E.

hic

ii l

ss

36

IRAC.TATIU:

II.

hic cernens , fe de certo featu accu-

tü teftoré obruerls F confþe&a tota

fatum , cotividtum atcLue (gviori poc-

cóclefti hiliti cüm metü & ttemore

n adjudxcatum

&qui, bonique fe-

afliftente Domino Majeftatis ,

qua . :

ao

cum confüluit,rem agendam cfle pre-

élorificatur is confilio Saütiorum ; qui ***

cibus, u£, deficiente irinoceritiá, caus&

eft. Deis magnwc*g ferribifi fuper om.

Dfüfï/ j

cadenti faltemi (üccüfrat rmifericot-

ries Deós;

Longe áliá cft Majeftas V: 2

dia. Quare audientian Liüperatoris

Afigelorum, quàm hüjus fiundi Im-

Augufti Octaviani implorat & ims

PC

idác

$2f

oruni, bie dicat, eofundern fa-

petrat, in con(pe&um Cafaris admit-

iolorum, tant& Majeflatis, tanti ful-

fitur. Sed liem ! vix cundem pom-

góris fürit Amreh, ut, fi( tefte (an&or

pofa itifidetitet folio, vix coronani

Anfelihó)

ot effem: Séles i Cóelo ;

iri ejus cápite, vix fceptrum inmanu,

qüot defa&o fuht ficlI&, eoràrü ófn-

üium Íucem füá clfitate vel anlüs

Vix ad pedes ufque defluentem pur-

"utam , vix famulaütis mobllitaus ;

Angclus intantürn obícüfaret , ut eo

íniliarifque cuffodie cucumquaque

ápparente in Céelo , tafhn parum Vie

coronan? conifpicit, jamjani pettime-

deretu£ dé £ot .Sshïauä quàfn parüfi?

Ícit, contremifcit, corruit, deficit, obit.

inódó Me?:dxe videtür de Stellis, jaii

Videfis peceator ! ifle füftinere fiori

es hiis it$ tecüt difeurte. ïuxta cóii-

valait foliur mortahstncxpls &que

ínütem Patrüfm ác Doétorüm fci

ientiam iti folo Choro infiió tot fün£

—

erroribus fubjecti,&quormodo tu fu(ti«

fiere poteris thronum divinat Majes

Angelr, üt finguhs hommlbus, quof-

eí

flatis, Fï.egis imniortalis, Pontificis

qüot fücfunt , & juxtà plæfelïs

decretüth füturx í(ünt ; faeilé decetii

m]poïlutr , ab liominibus Fegrcgam,

L.CMIOTI[&UC Calis ? ifle exhorruit

ii cuftadiam angnan qücait ; f his

fiominem, nox rift teniporalens vi«

jungarnus reliquos o&to Chofos ; i

éam eripere potentemi, & verifimi-

jungarus Archangelos , Principatus;

fs eandeni coridonate volentens ;

Virtutes , Poteftátes , Dommatxoncs,»

é qücamoao tu non ex:acrrebwDo-

Thronos Cherubxm,atque Setáphims

imununi vit£ & miortüis ,

, polleoteny

terietido ifuger tartquárti convenieri-

poteflate, te tradendi igni devoranti,

fiüs & vero*f,mahus quod quo Chos

fub;u.,lendxqur-* sortoribus & ardori«

rus eft altior. , eó fit in co nüfnerus

bus fempiternis? ubi jam nulla am-

Angelorum amiplior ; 6 quantus eri£

pliüs fperanda mifericordia, fed certó

tot fan&torum: Spirituum fplendor ;

3udienda damnationis fententia ; quia

falgor ,

glotia & nuajeftas ; óc quo*

quemcunque patticulare fudicium e

fiiodó hos fingulos in fua glofia &

siel jufté reprobavit ,. infallibilitet

anmiplitudine Majeftatis afpicere pó«

univerfale reprobatum confirmabit.

terit, vefpertilioy folifuga, peccator

$i ille u(que adniortem tremiefa&tus,

reprobarus ac damitiatus , qui tetie-

[

viloImperatoris famulstu , quoufque

bris perpetuis, tam extetiotibus quam

las

[

"m

"

DE ANIMA PURGANDA PARS L.CAP. L CONSID. L

37

K

interioribus ; involutus ; in tàntüm

quém transfüxérunt ; c? 6 i'iafætüï

D

fugit Beatorum lucem, ut magis ex-

Deminui juduid fdiieusi Wi operibus Pfal. $.

T

i

timefcat clatitatem unius Beatt, quam

n fuartim tosprelienfus eff. pec- T. g«

j qmþlsn

quivis mortahs homo botribitem de-

cátor. Sed quoimodo iri opetibus ma«

qy D

fomntatem inultorum dæ!TlOHUI'H $

- fmümi füarum compf* diienditü£ pec-

Zw

m

& tamen in tlagno illo i ite die hos

cafor? if lioc nempe, quod &icitut:

Proy. t 3«

ln«

BEETS AC

óines afþxcere, damriatis efit nece(-

Inpitis autém éoifundit & confundetur,

V.j

if

darium , quia ! Íc avertete erit lmpof ^

Cliriftüm Dominufit peccatot. con-

t

fi

fibile:; Et quàm terribile cfit iütueti

fündit dünti per peceata fua ejus

ao

feliquas Sanctos in fuis £loriofis cor-

paH' onem) vilipendit, pretiumique

*

.....

lj;

ejüs a

poribus & glorificatPnimabuss præ-

ánguimis$ tetfenis V*oluptatibus

1 0m

fettiit cós, quos miferi ahquando ifi

pofïpomn Sola enim peccata funt

hl

n

vita COntumelna & injütims áffece-

propria homiis ;

ádeó, ut nullo

[

£unt ! quqm tettibilé ei$ efit, videfe

iriodo debeatt ac queant aa(crmi

Yf Vi

Deo Ccetefa Veró otninià ; extm pec«

magnam Cotli Keginari, tef admis

aQl

fabileni Dei Gefitficem, qü& tef-

Cata , flon fum; tarmi propne Opeta

is H

h

i:xbzï is ut cafttótum ácies dicitüf: Et

hóinis; quàm Dei, quid lMaias di

äïmm tettibile dethüm eis érit, vide-

icon.

cit : Domtte dabis pácém : oinnia eniti

lfaid 26

fei ip(um ïFfum juftitiz: amátorem;

opem noftr4 opey df us es ii aolis. Omnia

j d

y.12

od

i

& ómnis injuflitie judicem ác viri-

ergó opefa prlmano adícribi debent

" qHOL-

dicetit ; v:derc eütm , quemi fe cón-

Deo; folüm veró peccatugai, q*uod

It5

z**'*'

mfpzærc vül

Deüs nulló tnodo opetatu£ , ncque

ECïïïpfifIE fecógita

ficià ; qu& (liis actibus riferünt ; fati-

operati Valet , ef: própri& ópus ma-

qoci

ho

$uümemi; qüetm pedibüs per peccata

nüuniliominis. Et hinc in openbus

roS;fï

&óticulcárünt ; Hagella quxbus per

tiiarinunr füaruni peccaror cotnpra-

fua deliéta füprà dorfüm : ejüs fabri-

lienditür, dum ipfin Judiciodicitus

^if

P2

éiverurit s fpitids, quas cápiti ejusto-

Écce borno &i

& opus eju.. Cogniefcetür «

0

tio06

tie$ de iiovo im áffedtu & &ftimatio-

4p. 2

Dommus juäxcxa fácieris , & (cietit

.17

ngllm i

die infixerünt, qüoties dehquerunt?

t

impii aoviffuna iliu; Ecce : diceüt

Iï:zd TAT

Quáim tetribile eiserit? áfpicerctre.

ititrà femetipfos : Hte eft, de quo dixe- ,

20«

p ür

Qv s d

inend Miajeftatis wultum ,

quefii

farus ahqumdo prwemm patientidm

Matt. 19.

n

feccandó confþvterunt, ocqus quos

dlüusi düorte turpifuma Cóndemmemus

y.39.

nms &l

óbvelárant;

genás, quas verberi-

éimi ecce jatii fedet 11 fede Máaje-

H]

j

e[]doï j

füné; dufes, qüas blosphemiis & ca-

flatis(üx, 7udex Pivorumi & inortuo-

d

& qu()'

fominis- ittipleverunt ; latus , quod

?um Hiceft lápis, qux reprobatus

d.

olio

j d

4pefuerunt ; manus & pedes quós

eft à tobis. Exi ! fiódo diffr pat éonfi-

eft V

tfansfoderürit ; Deüt

hommem

lia gentiuin : véprobat. autein cogitatio-

yectit

TE quemi erue:fixefunt ! Videbubt od

ss populorum C? veprobat | confilia

j (

ägfa

277

jq^

r N

L d

3$

ITRACTAÀATUS I

Prindpum. Ya operibus mauuum . fua-

ftrionem fignificat. llli ergó omnes

Pfal. 32.

ruus compreben(us eft. peecator , & com-

funt hypocrit feu biflriones , qui L. 4.

v. Ige

pzabenduntur omnes. impti n cenfiliis

aliam perfonam exhibent, quàm funti 64p. 7

P[al. 9.

quibus cogitaut. VIt impleatur Scrip-

illi, qui profitentur ftatum fan&um ,

y. 23.

tura, queg dicit: Confundantur cogitan-

cüm ducant vitam pravam ; illi,qui fe-

P[al. 34.

tes mibi mala.

dent in cathedris San&orum, & acent

y. 4-

INos cogi;avimus

de ipfo malum , Deus autem vertit

in ceeno vitiorum ; quijfe per. ceeliba-

Genef. $o-

Miud in bonum , ut exaltaret illum.

tum annumerant collegio caftorum ,

TE UMT )

v. 20.

càm fint de grege hircorum ; illi, qui

Ipfe econtrà cogitavit de nobis in

bonum , nos veró vertimus illud in

profitentur fe Epifcopos, V icarios,ant«

malum nobismetipfis, Undé modó

marum Paftores,cüm fecundàm fuam

vitam fint animarum . negle&tores,

s. äuggz)?-

fua gloriofa nobisqué terribilia mon-

ftrans Vulnera afferit : Ecce bominem,

gregss diffipatores pauperum oppref-

lib. de

quem erudfixiftis ! - videtis Vulneza ,

Ííotes, pecuniarum i1nhiatotes , nego-

Jymb. ad

tiatores, venatores,luforcs, & veré hi-

Cath.

qua inflxiflis ?. agno[citis Latus, quod

puptgiflis ? quandà per vos &r. propter

ftriones. Quiain prefentis vita thea-

;:ï

vos apertum efl, nec tamen intrare. vo-

tro agunt, ac teprxícntant perfonam

ä

Chrifti, cüm tamen nec vere (ciant

f

luiflis. lIÀ eft : cognofcetur divina Ma-

jeflas, quam peccator contemait at-

Chtiftum, nec veré quarant;qua funt

l

ué confundit; & confündetur. &

Chrifti; fed plus habeant in fuis a&ie

fmm.;o,D

! ^g

comprahendetur impius , dum ejus

busde Anti-Chrifto 'quäm de Chritto,

impietas detegitur. Ne tibi blandia-

V& hujufmodi hypocritis, vae hujus-

r

'

L

fis Ó honorande Presbyter, hujus-

inodi hifltrionibus ! quia mutabitur

q

modiconfufionem tantumvodó ma-

Ícena ; quia in Valle dif Ceptationis (ubi

ncre Judeos, quia ipfi Chrifli effo-

fiaitis cemporalis vite comoediis,ux-

derunt Latus & perforarunt manus,

tà cu.usvis merita perpetua diftribe-

Sdæ. 6,*0

nam, ficut Seriptura teflante. Zudirium

cntur poemia 'abeis auferetur per'ona

E

duriffimum in. bis qui py afunt , fiets Vtà

Chrifti,& cunc ftabunt coràm Chrifto

y.6.

fs

patiter continget fortiffima accuf(atio,

denudati diaboli. kcce ego &d te,dicit Do-

Aäl S.

|

h$

& i1naxima confuüfio omtüibus al

minus exercituum : e& vevelabo padenda

Nahums

prefidentibus, & malis Sacerdotibus.

ttuas r oflendasm Geatibusnuditatem fuA,

2

Amos t

Tria hecnota : Dominus de Sion vuciet.

( Reenisignominiam tuam , & videbunt

zechiel

9. Zs

KcConterriti funt peccatorésspoffedit tre-

oinnem turpitudineim tuam. Tunc poffi-

160 Lv-' 57—

Jf4i4 33.. mov hypocritas : & filia Sion exultent in

debit tremor hypoctitas quiabíque ti-

y. d

Rege fito. J quzri poteftquinam per

more poffederunt plura Bene£cia;

Pfal.149. H ypoctias intelliguncür? & refpon.

abfque labore pingues pergeperunt

p 2

M,

detex mente faacti Augu&ini Bernat-

redditus, abíque fanctitate poraverunt

De difeipidinus Rofignolius, hypocritam etfe

habituar fanctam , & abíque metitis

Chrift.

illum.qui altaperfona cum fit;aliam agit;

occupaverunt Cathedtas

primas.

perfett. — Quia. verbum uraxoirz proprie hi-

Pro duplii füo honore & digni-

tate ,

$*

Á

PE Z4NIMA PURG&ANQA. P.äRS M CAP,.L CONSID.L : 39

I

tate, obruentur duplici confafione & — potentem vidifli ? Non es wnentitus bo-

qui m

rubore. Tunc Edie Siom exultent in

mittibus féd Deo. Vides,fingula tua facri-

i

Rege fuo ; quia anime fanctz vifistam

legia , fingulas negligenrias & irre-

l,

horrendis (üorum Paftorum fceleti-

verentias in Altari & Breviario com-

il

bus, quia Chriflo Regi fuo in jubi-

miffas? non fuifli negligens in fer-

«t

lo gratias agent, eoquód fuos Electos

vitio humano , fed in famulatu divi-

b

tam fapientct rexerit , per. tam pu«

nz Majellatis.. Cernis utiqué negle-

im,

ttida navigia, & pertam fomno'en-

&as tibi. commiffas animas? non ne-

tos nautas tam mirabiliter ad littus

glexifti canes feles, fcd pretiofas mar-

g

flutis reduxetit , eoquód per tam

garitas,& pretium Sanguinis mei. In-

ïam-.

excoecatos Duces vias rectas nihil-

um

tueris utique cortuum tot peccatis ifi-

Qtes,

ominus eis oftenderit, & pet tam per-

quinatum ? non contamipáfti av/am

veríos Paftores eisdem nihilominus

terreni. Regis, fed templum Spiritüs

rpref-

ij

tam falutatia paícua prabuerit. Gau-

fan&ti. Cur tentavit ([atanas cor tuum ,

debunt, quód in vita fua füorum Pa-

ut fraudares de pretioagri mei? utex-

d

hat«

Ítorum íceleta ignoraverint, quia for.

penderes bona Ecclefig in. u(us pro-

onam

té à fide defeciflent ; fi, füb habitutam

fanos, in ufüs malos, donationes tut-

Ácnt

- fancto, tam abominandas (übinde íce

pes,& teftamenta illicita ; Ubi cft pars

lerum latere larvas, fcivifent. Tunc

pauperibus aílignata, quam tibi 1pfi

W (un

ferem.5o, Dominus de Sion rugiet : Quis fufl

injufle attribuifti & refervàáfti? 154 ro-

j

V. 44

lt iüOo

nebit me? c» quis eft. ifte Paflor , qui

nabit voce magnitudinis [ua faper om.

refiflat vuleui smeo ? Si ad brevem in-

nes Hypocritas, qui non vivunt juxtà

m

4&*. »

crepationem . Petri protinüs Ananias

flatum , quem profitentur. Vox Do.

;(abiülïl

mini tertribilis. Vox Domini in virtute:

7o. 37.,,

& Sapphira pre timore exfpirárunts

TU

quo putas titnore, quà confufione ac

y.3.

jis V

vox Domini in magnificentia , Yex. Do-

horrore conterrendos effe peccatores

mini confringentis Cedros : £ confrin-

P[al. 28.

ilb

in Sion , malos Paftores ad increpa-

get, Domiuus Cedros Libani . INempé

51'1003

tionem Dei omnipotentis ad. rugi-

confundet & uíqué ad pulvercm

Cbl

40.5. tum Leonis de tribu Juda? Hypo-

humiliabit illos , qui in . Ecclefia

j

V. 3.

crita, forté dicetur mihi& tibi; Cur

Dei

fuerunt exaltati & elevati fi-

tentavit Satanas eor. tuum , mentiri te

pwï'"df Ü

cut Gedrus-Libani , fine tamen dig-

j

UM

j

Spiritui fan&lo , ut in ftatu fanctitatis

f

ne íue dignitatis fru&tu. Viderunt re Pf4l. 76.

j

"

';

M

& interra Sancterum iniqua gereres ,

4qua Deus , viderunt te aqua : Qv ti- P 77

"

CPOH;.' :

—

ut portates habitum Sacerdotalem, &

muerunt , & turbata funt. abyfz. Qua- ?i

qi |

. ducetes vitam carnalem. INonné? fla-

ré timuerunt ? quia fagittatuetrans- .

tum fan&tumprofiteri, & Sacerdoti-

eunt : vox tonitrui tui in rota; Ubi de-

F. 4..

n

um füícipere im tua erat poteflate?

cidentut caufz totius Mundi, & fer-

Quaré ergó profiteri & promittete

mé omnces potiffimüm contrà Pra-

pralumpfiti,(i te, ad fervandum im-

füdentes, Sacerdotes & Paflores ,

omnes

yim

. dl gm-

)

b

d

£9

TRACTATUS

AL

omties ferme (aglttæ tmaximé tranfi-

li, refpe&:u humano , favote tette-

fi

bunt in Re&ores & 1nfigentur Pa-

no, & proprii amoris impulfu. Sur-

l

(

Roræbus j quta damnatorum numetus

gcnt Parochiani adversüs Parochum,

mgens eï'lf quorum ommum «tet-

quód fuas animas non debité pave-

(

nam perdmonem fanguis JEfu Chri-

rit, & farget Patochus adversüs Epif-

li

fli. principaliter & potiflimüm Pa-

copum, quod fibi md:gno has oves

l

4 f

LT

floribus & facerdotibus imputabit ;

pa(ccndas COn]lnthlf. Surget Pf()-

Pauci fiquidzm damnarentut ex ple-

motus adversüs promotorem, &

j

(i

b«. » f1 effet debltua ordo vitaaccu-

promovens adversüs promotum. Ex

hlj

"n

ra Clero; & vix unquqm herefüm

omni parte erit accufatlo & confu—

73!

f

Nl

zizania poffet feminare intmicus, fi

fio ; ab omni creatura 1mpugnatloo

14 i

dcbité . vigilarent Paüores Sutget

N nl eft tam occulium , quodnon

M

[

quidem tunc gens contrà gemtcxm

fcietur, & nihil tam fan&um, quod

füurgent filii adversüs parentes ; fur-

non repræhenduur Suflinere. tan-

iT

tam confufionem erit mtgl rabxle;

Ms

get fmrel in fraj:rem & mmccm

i

accufabunt ; at veró contrà Sacef-

À

& cam cffugere pro tunc jam eri&

[

dotes ac PaPores

de ffatul non fa-

impoflibile, Hþu quid erit de te in

ii

usfacxemgs

furgent ommes.

If'fx

die noviffrimo ( verba fant fan&ti Bc:—

DAR

l

iuxgpnt, qma faerunt f'candahzath

nardi) quandà contrà te de togmt:oma

L

illi, quia in errorem du&i ; ifti, quxa

bus loquitur. confcientia s quandà te dé

(

tuis. actionibus omnibus 4cmþmam" Ele-

non fuerunt inftrudti ; illi , quia. in

he

p&rxculo

egie&x j alu

quna non

mehta4 5

uando contrà te Crux Chrifig

m«

fuerunt admonit! , aut dcbltc corte-

portabitur in tngmamama quanda Vef»

]

&1 ; nonnulli, quia pcr indifcretio-

bera ipfuts contrá te clamabunt, Vulnera

mem fuerunt preecipitati

Surgknf

ejts alfcgabunta clavi laauænmr » 6icat-

:

fubdia «.dV(.foS Prælamm , ipfi ob-

mces mnquerfntur

Confidefa , n

trudentes pravum exemplum , ne-

Chrifto chariorum chariffimé ; quxd

l

glc&tam difciplinam , omiffam - cor-

tunc fis refponfurus , änreh&us ab

ommbus Patronis & Sanähs accufa-

rc&tionem , bonerum diffipationem,

|

11"1d1fcwam dominationem , officii

tus ab ommbus creaturis , confufus

incuriam, & quicquid wiparl poteft.

in ommbus openbus, convxäus inc

Surget & Pradlatus adversüs fuos fub-

omnibus a&ibus.

Coaxta, qu:d ref

lt

ditos, prefertim adversiim eos à qui-

ponfuras fis Omnipotenti , cujus

V.;H

bus ele&us : VO,» , vos ( mqum*)

cujus Vulnera , & omnia

fan gms

]

eftis in. causá , quód mudo fim de

paffionis inflrumenta vindi &am cla-

d

nuümeto dam*natorum quia fecxfhs

mant Hæc Bemardus conüdemvma

ditat.

(

ut effem de numero Prælatorum,

& ità ingemuit : Ve qihbi mifeyo ,ctm ^

wl!) 2

kgxfhs enim me, non 1mpnlf1 a Spi-

venerit dies illa fudii, - &v aperti fuc-

ritu fan&o, fed ducti affe&tu fenfua-

rint libri , in. quibus ommes. inei- adius,

e

)

-

DE ANIMA PURGANDA. PARS I. CAP. I- CONSID. I

41

i

? cogitationes Domino pra[entanda ve-

vi; qui tanta pro vobDis feci , tot pro

Jife

citabuntur s. Tunc dewiffo capite , pra

vobis pertuli , tam indigna pro vo-

m

confuftone male confcientia , in fudicio

bis fuftinuis qui tanta vobis in Coelo

W

coram. Domino ffabo trepidus & anxius,

præparav: , qm toties tamquc pater-

v

Wtpotó conmimemorans [celem commifjo-

né'vos vocavi , tam abundantia auxi-

QY

Pþzl 43. rum teeorim. David veró ait : Tota

lia & media vobis mmlffravx acpreg-

Pl' (

v. 16. C die verecundia imea. contra me e]i d

Putl. Difcedite 3 à me, à gloria mea,

,E

47*

confufto faciei mea. cooperuit me à voce-

À gratía mea, à paterno affe&u , ab

ER

Píal. 55. exprobrantzs ;€ oblaquentts, obmutui

omhni confolanone & ab auxilio dif-

fire

y. j

e bumzlmtus fum, c filui à bonis, f'u:

cedite Y me,. & à confortio omniuma

atlo,

Beatorum maledx&x. [9 durum Véfe ,

Píal.74. ens, quodxle(iz: qwm:hldmt cam

P(al.144.

dno)

3'3

aj

. Accepero Fpis , ego ]u]lmas ]udzmbw

bum ! maledici ab illo, qui implet.

. 16

qi

Undé eum irà rogavi: Exaudi mein

onine ammal beaedzätane., Creatura fd«

tl

tua juflitia , ut mon intres in udicium

tionalis ob momentaneum. peccati

ij' 142:

dek&anonem eternüm maledicitut,

lec;

eun — fervo : qum non ]u/h]ïcabzmr "m

m «t

y. 2.

qui tamen potuiffet inter benedictos

canþ-*äu tuo omnis vivens. Job autem

m

omninó addit: Eriamfi babuero quip--

perpetuá à benedi&tione benedici. Dif-

?06 9.

uX

piam juftum , non vefpondelo s fed meum

cedite À me in xgnem, En! poenam

y.1j.

if

Ij

udwein deprecabor. . Et quid rcfpon-

fensüs, & quidem in ignem «ternum,

"

l

debit peceator cüm ipfe fuetit ge-

In Infernum , ubi erit. frigus intolerae

jt I

henná dignus? quid refþondebum

bile, ignis. inexringuibilis , verriis iti» s. Greg.

Qj

ammarum Paftotes, cüm fe fuumquc

mortalis , fotor- intolerabilis , tenebra "uberillud

,

J«

gregnm perdxd»rmtä cum in vita

palpabiles , flagella. cadentium , horrida

Atíb.

t

per feriam po*mtenmam Deminum

vifio demonum , confufio DUGAt0TIm y piicizegy

,l

deprecati non fuerint ? in die enim

deþemt;a o/nmum bonorum. — Erit enim

zntene-

a,lf

illa ire & vindictx haud ampliüs va-

miferis snovs. frge morte , defedius frne m

' lebit deprecatlo, fed poft telrlbllem

: qbl

defettu : quia. mors ibi femper . incipit ,

"

. Jüdicantis " afpedum. propmmquc

G defincve nejcit. . Difcediteinignem,

lCCï l

füi confufionem Jam (üpererit, ut

qui paratus cft dxabolo & angeliscjas,

fetiantur ultime fententig fülmine ,

& ifla vetba rursüs valdé cruciant.

viui

n

nuod non etit aliud , nifi illud nobls

Imprlmls qula nommatur diabolus

dU5

Matt. 25, pto cautelà prædx&um

Dz,cedzte 4

tanquàm perpetuus focius ; deindé

Ild ffr

a

». 4.2.

me maledicli in ignem — aternum , 'qui

quia indicatur, quód non homini-

paratus eft diabolo & angelis ejus. O

bus fed demonibus fit Infernus pra-

!

- £fm men ipfo terrore terribilius. Dif-

paratus, & quód homo minimé ater-

ff C]z*'

cedlte 4 me: ecce poenam damni 5

nà poená puniretur , nifi peccando

&

1mvl

?w

à me fonte omnis boni À me veftro

diabolus efficetetut. Addituf enam

g,Wn

: Creatote, Redemptore, à me, qci

caufa etetna damnationis : nempe ,

"

veftram falutem tam follicité quafi-

efurivi enim , && non dediflis mibi man-

,;&lilfl

- Tracl. I PAv5 I.

: d

ducare 5

(IJV

FTT

x

bl d

g

Ae

&b

TRACTATU:S-H«

Í

ducare. $. fuivi e» non dediflis amibi po»

quis ,' quifquis fimilia mifericordi x

tum s boffes evam & non. collegiffis me,

opera negligit , proptereà sternis

l

nudus C non eperuiflis me s. infirmms

flammis adjudicabitur ? hoc ego non

;

er in carcere , €» non vifitáflis me.

dico : quemadmodüm non eft cre-

Quis, quaío , ifta verba confiderat,

dendum, quódomnes falventur, qui-

t

& non totis attubus contremiícat ?

cunque alüs' hofpitium aut potum

ANam ecce , hic mera duntaxat po-

prabent , íed tantüm Chriftus pet

nuntur peccata omiffionis, & nec ul-

illa exempla. pofita nobis indicate

APE[I Sl l(

V.L.

l

lum quidem eormiffionis, . Si ergo

voluit, nullum bonum effe tam exi-

tam diflricié judicatur bonum, quod

guum , quod tunc non afficietur pra«

p

omittituf , qaomodo punietur ma-

inio, & nullum malum tam parvum,

hal

l

lum;, quod committitur.. Si reproba-

quod non fübdetur füpplicio. . Jam.

tuf , non fecordatus facere miferi-

Íequitur in citato loco Evangelii : 47,

Q

A

cotdiam ; . quid accidet facienti inju-

Et ibunt hi in fupplicium eternum : fufli

J

fi

tiam 2 $i miíericordiam minoribus

,lsl

autem in vitam aternam. Quue verba

|

& infimis fübtractam , reputat Do-

claré indicant -ultimam. & eternam

ii

minus fibi ipfi negatam, v illis, qui

fcpatationem ,. letam & gloriofam

M

!

| 14j

legitimis Superioribus Chriflique Vi-

quidem Elcétis, terribilem veró dam-

14

!ni

catiis ac Miniftris debitam obedien-

natis.

n -Electis implebitut Allud,

"

tiam ac teverentiam negant ; qui Ec-

quod per Prophetam pradidum :

di

clefiam contemnunt ; qui Dominum

Audivit & latata efl. Sion. . Et exulta- P(al.pt.

fi

ipfum blafphemant. — V& Sacetdoti-

verunt filte jude propter judicia tua Doo y. $,

te

bus., qui ipfum fan&iffimum Judi-

smine. Proptcr judicia, 0 fancte Deus,

)

cem in Altari íacrilegé tractant !

gaudebunt omnes Sand , propter

d

Quale judicium. & füpplicium fubi.

tuam gloriam , quia in Judicio con-

N

bunt moechi , molles, maículotum

fundentur omnesínimici tui ; & quia

concubitores , votorum violatores,

omnes creaturz afferent tibi gloriam

& Ecclefiaftica difcipline deflruc&o.

& honorem, omnes cogentur palám

fcs. Cüm illa peccata terno fuppli.

fateri, quoniam tu juftus in judicii

cio addicantur , qu& ab hominibus

tuis , & fan&us in operibus tuis.

M

Vix attenduntur , vix ut peccata re.

Palàm fiet quippé omnibus, quoniam

j

putantur : uti funt : non inviere in-

À conftitutione Mundi ufque ad con-

f

carcetatos, nor vifitate tnfirmos, ho-

fumrnationetn fzculi , omnia fapieti-

fpitium non dare peregrino.

Quis

tef & fan&té gubernáíti. Hac ut vi-

Ts

ifta attendit ? quis curat ? vel arbi-

dit, & audivit letata eíft Sion, id cft,

Hf

tremur forté , eum à Chriflo acriüs

Ecclefia San&torum ; quemadmodüm

puniendum , q&i peregtinum non

dicitur : Captare Domino canticum no- Pjal149.

fufcipit hofpitio ; quàm , qui proxi«

VUm , laus ejus in. Ecelefia Sandiorum. y. i.

smum tollit € medio? abíit, Ergo in.

Laterur lfrasl in o , qui feit eum:

$

|

DE ANIMA PUR GA&DA.' PÁARS 1. CAP. I. CONSIb. Il

d

filie Sion exultent in Rege [uo.. Hoc eft:

altabitur Dominus exevcitutm in ?udi-

[j

i

latentut. Beati in. füo Creatote ,

[fzid

do , ( Deus fanttus [antiificabirur in

:

. 16,

$

!

gaudeant cam Kedemptore , quia

jufitia , e pafcentur. agni juxtà ordi-

y.1j.

Lf

modoó per Judieium Redemptor &

nem (uum 3/— r oculi fublimium depri-

i.

Rex eorum Chriftus accepit virtu-

aentur ; quia Chriftus feparabit eos ab Matt.

2j.

QR

tém , & divinitatem, & (apientiam,

invicem ,. ficut Paflor fegregat oves ab

F.325

* vpct

& fortitudinem , & honorem , &

badis. Exultabunt Sancli, d gladij an-

diats

Apst. 5«

i,. 120

gloriam ,. & benedictionem. Quód

cipites in ananibus eorum , ut feparent yeie

f;u

o

non ità efl-intelligendum , quafi

talos de medio Juftorum, & ifta fc-

F. 4'9'

( pr

priüs ante Judicium divinitatem non

paratio erit talis ,^ qualis non fuit ab

ATU

habuerit fed quia à multis non fuit

initio Mundi , n[que modà , neque fitt. w asg, s o

]am

ut Deus cognitus , & non ut Deus

Separabitur enim homo adversüs pa-

7- ,2.['

e(li

j

cultus; jam veró exultant filiee Jude,

ttem fuum, & filia adversüis matrem

'5

'

Pfal.o6.

quoniam 14 Dominus alti/[/imus (uper ome

L

y.8.

fuam . ; & nurus advetsüs fecr-um Matt, 1o;

| »Wba

nan terram , in. Judicio nimi exalta-

fuam ; & inimici hominis domeftici

V- 3;0

Eaf

fus 6s [uper omnes Deos.

Gaudebunt

ejus , 4d. faciendam viudiclam in na-

riom

San&ti , quia beneplacitum eft. Domino

P/41.14.9.

tionibus, increpationes ín populis, Ultio-

QUif

in populo fuo ,. & exaltavit man[uetos

nem de íe invicem. füment dome-

y. 4.

ftici , & vindictam faciet uxor ad-

h llhldl

in:falutem. Id eft : quia à Deofecun-

düm íüum fan&um beneplacitum

jQun:

versüs maritum ; filii adversüs pa-

j exul[þ fi.

fuerunt ad gloriam tam mifericordi-

rentes ; ferviadversüs patresfamilias.

tiue

tet ele&ti ; quia per ignem & aquam

Hec eft enim dies ultionis, quà uni-

tam mirabiliter. in refrigerium per-

ver(x illate injuriz jufto vindicatio-

; Döuss

ducti ; quia per fuam manfüetudi-

nis gladio multabuntur. Increpabunt

Pfop[ïf

üem vicerünt Regna mundi, & ad-

cio Q

Sandti reprobos, à quibus in vita vel

epti funt repromifliones ; quia in Ju«

