humius Onuphrius & alij panem

&c 4nts m

T

fefta ctr-

wllsv

ttaduxerunt ; de (anctaGenovefajque

aquam juxtà meníaram & pafcä fa-

j

j

mebant, quodidem de íeipfo fatetur

cumcif.

K

per quadraginta Annos pro cibo taà-

Sertn. 4.

mt 71«

tüm bis in feptimana panem & fabas

fanctus Bernardus, dicens : Panem ip-

L

ii

Serm.66.

"

admittebat , de (án&&a Elifabetha Ke-

ftm um menfuma fl'udebo finnere,ne one-

vato ventre [Lare ad- orandum.| tadeat,

up. cgnt.

IU' 74.

gis Hungarie filia, que plerumqué

) L. Di

Solo pane & aqua (uam famem & fi-

d ne improperet. etiam amibi Propheta;

S.Aïhtl-

:

;!

fä-

tim pellebat; de (an&to Anronie, qui

quia panem eum comederim in (aturie:

nfius in

i

&

jis t

ejus vita-

2f

,

P é jejunus triduum füftinuit, -

tate.. Sed ne fimpliei quidem aqua ingur-

i (18]

miro pudote afficiebatur , dum cibum

gitare me affuefcam , ne. diftentio (ayé

M

am!

l

n

fumere neceffitate compellebarur,qui

ventris usque ad. titillationem pertingat

d- SQH

-

i£ron.

Arl) /Mu

tamen nuanuäm fuit alius, nift panis

libidinis. . Sic & Evagrius fratres a

in vit.PP.

(jk

lu)

cumaqua & modico fale; de Ifidoro

monebat, meim bibenda aqua largieri

aVi[,

YR

qui fzepé in lacrymas folvebatur; cüm

menfarautereneur : rationem dans:quia

novl

meníg accumberet , dicens : pudet me

fl aqua multa corpori infundatur ,majo-

veíci cibo à ratione alieno , cüm fim

res phantafías generat , C largiravecep-

"m

& ratione praditus , & futurus in Pa-

tacula. demonibus prabet.

Ipfe amtem

(it

* Palladifus

i

f

d

tadifo deliciarum , & ambrofiz nutri-

(Exagrius) mon folàm aquá parffimá

mento fatiandus sde fan&to Hilarione,

utebatür , (ed c bane penitus abflinebat.

fidt

qui , utlibidinis debellavit ardorem,

Lautius quidem reliqui monachi vi-

l ïfl

id

S,Hieron-

ità feipfum animavit ; Ege te Afelle fz-

vebant,aftquàm lauté declarat fan&us

n lh

Hieronymus, ità ibidem pergens:. 1llj

at

invit.P

p.riam , ut noncalcitres ; nec hordeoalam:

——

L 4

fed paleis, famequé conficiam ( fiti gva-

verà quin illis locis morahantur Fratres:

nündh

vique onerabo pondere, per e[Ius inducam

Solo pane & (ale contenti erant ,ut inilla

j

y

Q frigora , ut cibum potius quàm la(ci-

omnimultitudine,vix irvenires aliqueim,

)i e.

viam cogites. Herbarumergo (ucco( pet-

qui oleo (altim uteretur. — Plures autem

ii

o 0f

git deinde au&tor vita) & pattcis cari-

ex eis nec jacentes fomnum, fed (edentes ,

n

&v ut ità dicamin meditatione divinorum

cis poft triduum vel quatriduum deficiene

jcsat

tem animam fuflentabat , orans frequene

verborum pofiti capiebant. — Vix mitior

d«

- ter o pfallens, & raftrobumum fodiens:

vivendi confuetudo inveniebatur a-

dd

pud infirmiorem fexum fic in mona-

ut jejunierum laborem labor operis dupli-

ig»

carct. Hoc folüm dico : fan&ti Patres

flerio Eufrafiz , nemo guflabat vinum,

; 0m

& antiqui Ceenobitz ( tefle fan&o

nulla illarum pomum edere, aut uv4s au£

Hicronymo ) communiter perpetuó

aut aliquid hujismodi bonorum;que

Jimsa

n

jejunabant,folà aquá,pane,& legumi-

terrena. ma[cuntur

ubertate. gu[Labat,

j

nibus contenti , quinimö ; ficcitin pa-

Quadam autem . earum abrenuncians

Aa 2

feeu-

)ba, qlll

"

u^

188

TRACTATUS ik

[actilo , riequa oleum edere volebats que-

fan&o Augufílino ) purgat mentem ;

dam earum à ve[pera usquà ad aliam ve-

fublevat fenfum , carnem fpiritui fubjicit.

fperam jejunium protrabebant v alia verà

cor facit contritum c bumiliatum , cons Supti

-goft triduum. — Nulla earum pedes ablue*

eupifcentia. nebulas difpergit ; libidinum

bat s aliquanta verà audientes , de balnee

ardores extinguit. Quid ef iejunium(ex- Lib. de

loqui irvidentes , coufufionem magnam

clamat fanctus Ambrofius) sifi fubflan- Helia &

& abominationem (e audire judicabant:

tia C imago celeflis ? jejunimm vefedia jejunio

E

M.

que nequé auditum. füum. audire patie.

enima , cibus mentiss jejunium vitaeft — 6 &

bantur. Unaquaqué veró earum ftvatum

Angelorum s jeyunium culpa mors ; exci

in terra babebat,cilicium parvulum units

dium delicorum ,vemedium [alutisyradi

cubiti latitudinis & longitudinis trium;

gratie, fandamentum eft caflitatis.hoc ad

e paululum in eis requie(cebant. Erant

Deum gradu citius pervenitur.. Virutm $ejyn' j,

autem ve[flesearum de cilicio usquà deor-

Abftemium non immetitó fan&us Joe q; fejuti;

f ,obflringentes pedum. extremitates s

annesChryfoftemus An gelum vocati

quantumcinqué poterat unaquaque la-

quiajejumium (tefte Gin&to Athanafío) pe yiag.

borabat; & cum aliquam earum aliquan-

Angelorum cibus efl »ut. qui eo ve[citur

dà contingeret infirmari , non ei fomen-

meritó Angelici Ordimis cenfeatur.. Pet

tum aut adjutorium - conferebatur x fed

jejunium demonum femovetur ac-

Jiquam contingebat. egrotari. tanquam

ceffus , indicante id fan&to Maximo a

maximambenedictionem à Deo atcipiehat

dicente: Murus igitur quidam eff Chri-

& tolerabat languovem,donec eqim medi-

fliauo Tejunium. inexpugnabilis diabolo;

Hietl. — cima Dominica pravesiret.. Ecce , haec

inteansareffibils ánigicos quis enim um*

TM

Drexelits fyit vita communis Sar&orum ,ut

quam Chriflianorum yejyumavit & captus

Trait. 17. adeÓ , nonnemo vetiffimé - dixerit :

Komil 2f

eff » Huncmutum deflruit, quisquis

£4p.11.$-1 invenies;quód omnes Sancti , quot-

Nabuzardani fidit ,& certé pugnando

quotfücrunt, per jejunium & abíti-

contrà demonesaérem verberatquis-

nentiam advitam Deo gratam du&i

quis faum ion caftigat corpus. Quod .

fint :evolve & revolve omnes libros,

pulchré explanat fan&us Gregorius,

fcripturarum,& rcperies,quód optimi

allerens :« Muros 7eruf;

& íanctiflimi frequentiflime carnem

alem coquorim. j v "m

Princeps deffruit : quia virtutes. anima;

sioral.

Se"£. (uam jejuniis & abftinentiis macera.

duin mon ve[lingitur , venter perdit,binc

cap. 265

de féjll- - verint. « Haec fuit (emper doctrina

eft , quàd Paulus contrà Jerufalem menia

"i dec- (3n&orum Doótorum. — semper esim

decertanti , vires &oquortai principi (ub- —

eni menfis (inquit &n&us LeoPapa) virtuti cibus

trabebat , cim diceret : cafligo. corpus

jejunitum fuit.. Zejummm — (ai& San&tus

eeuin & fervituti fubjicio. Undé prami-

Hieronymus) virtutum fundamentum

fttrat i fic puguo , non quafi a£rem verbes

ejt .e fanctificatio , atque pudicitia frme

Epif. ad

tans, quia cim carnttn véflringimusipfis

.

u némo videbit Deum,gvadus praber ad

abfinentia noftraitlibus ,non acrem fed

Demetrt- (omma fcandentiuds,

fe?unium ( tefte

imumundos [piritus. verberaumms s c» cüm

"r

boé

—

as

DàE ANIMA PURGANDA. PARS L CAb.1P; CONSID. 1.

i8s.

gulares,ó fanctos mirabiles; & novos;

boc,quod effisitrk nos . fubjicimus, extra

pofitis adver[ariis pugnos damus. Per ab-

quibus meritó novum martyrolo:

flinentiam & corporis macetationetn

gium exárandum ( fitamen ullus co:

|

n

iGentilibus & Hereticis. tanquàm

rumaliquandó àálbes San&orum ad*

y llh l

veri Chriftiani fecernimur , quadfan-

fcribendus ) quia vita corum à come

"

&us Bafilius bifceaffitmat : Cbriffia-

muni vitaSan&torum eft protíusalie-

in ?egul.

T

num acateris fecernit macilentia corpo-

nà & fingularis ;fed timendum eft, &

gdP' 170

j 4

vis s pàllorque deflorefeens qui continentia

valdé timendum, ne vel ideó aliquan-

7

velut adjundius e[l comes, indicio eft eniun

dó audite cogantur Dominum dicen-

B/al.i?.

m

chrifti maándatorum veré pugilemeffe qui

tem t Filit alieni inentiti funt mibisfilii

y. 465

ul

in infirmitate corporis advév[arium [uum

Alieni inveterati fant , c claudicaverunt

RUr jpt

in lucta proflernit s quàm poteusfit in

À (emitis fuis.

Nonné enim hoc cft

tnentiti , delicate vivere, & Vitamau-

p

pittatis éertamiuibus , declarat conten-

entey verbis illis : cimnn infirmor , tunc po*

fteram profiteri ? & nonné vitam au-

ocdf

tens fu.

Idcitcó ( tefle Agefippo )

fleram profitetur, quisquis in Ordine;

4it) v

primi Chriftiani Alexandtie vino &

dignitate , aut habitu Sanctorum glo-

[drur

n

carne conflanter abflinuerunt ; quod

riatuti aut igitur oportet;fe nofi profie

teri San&torum nepetem , aut more

pv

&qué credendum eft de primis Chri-

ftianis Jerofolymitanis.Quia non le-

eorum equé fovere aufleritatis amo-

mot

rem. Athilii alientinveterati funt, in*

(

gimus ; eos bibiffe vinum aut guftaffe

ii

li

carnem , fed tantüm fregiffe panem

vetetatum & ingtavatum jam eft ma«

lum,plaga amplius fanari nequit; Ho-

j u

citcà domos & fumpfiffe cibum , cum

exultatione & fimplicitate cordis.Cae

dié juveni & fano monacho vix am-

4

LP

h

pio jam, quód fit ftultum , & cum

plius períuadere poffamus ,utà vino

15qül$

ftultis füpet arenám adificare, pauco-

abflineat, cütm tamen antehàc decre-

nand?

pidis & infirmis Epiftopis. debuerit

füm Hodernorum infirmis potiüs

u

pracipi, ut ratione infirmitatis falcemn.

Quo

opinionibus adfti pulati,quàmSandto-

tum doéctrinam & vitam imitarí

modico vinouterentur, Hodieé cleri-

fU$

Nunquàm fiquidem Spiritus Sanctus

ci,monachi, & paupertatis profeflo-

d

tes fe felices autumant, fi unica refc-

Prophetas , Apoftolosaliosque innu-

4f o

meros San&tosad tàntam vite aufleri-

&ione fuo gutturi;plüres florenos im«

tatem inflammaffet , . nifi eadem ipfi

pendetiritatq;fuum ventrem varij ge»

,;;æm

laceret. Nuriquàm diabolus tam in-

neris volucribus & pifcibus infarferint

fidiose laboratet ; ubiqué laxitatis fa-

cüm tamen olimOthoEpifc.Bamberg.

j

qup

vorem invehere, nift aufteritatis ri-

fis,pifcem fibi appofitum confiderans,

pnemt'

gorenf fummeéodiífet; Minimé etgó

& intelligens, quód duobus folidis feu

declinandum eft ab . auftetitatis via,

(ex crucigeris fuerit emptus, mox fü-

ii FJ

fpitate ac dicere: -"Longä abfit àme, ut

quam Sanditriverunt ,ad viam,quam

ji j

esomiferOtto unicá refc&tionetantos

mgdemi incedunt. O homines fin-

fum«

" (

A233

ii

-

TX

l

158

ï'R'Ac.T4TUS g

fümptus meo ventti impeRdam, quo

faciunt , quia in eis non confïffit:

dido , preparatum pifcem rursus

jetfe&tio 5 raró- fe fignant. fanctà

Cruce, & adhuc rariüs-vel unicum

auferti & patiperi infirmo dari man.

davit. Claudicant moderni À femitis

verbum duntaxat facrum' ore profe-

füis., haud fecüs ac olim filij ifraéls

runt , quiain oratione vocali non

ad.quos Elias : Ufquequo claudicatis

confiflit perfectio 5 fi vero vident

4 g. $,

Alium in oratione frequentem , mox

F.2H.

i duas pavtes ?. .[i Domintis eff Deu ,

carpunt, quià in oratione non cofi-

fequimimi eum x fi autem Baal , féqui-

muni illum. Pariternon immeritó pof-

fiftit perfcétio 5 fi abftinentem , rur-

fet iftis hominibus dici : Si Deus eft

süs murmurant , quia in abftinentia

non confiflit profe&io ; fi folitudinis

fpiritus , & in fpiritu eum oportet

adorari, ad quid ergo prodelt, carnis

aut ftaciturnitatis amantem , æqu:':

curam facete ; Íi veró venter eft

muffitant, quia in taciturnitate & fo-

Deus, ad quid ergo hominibus per-

litudine non confiftit perfc&io ;«

fuadete conamini ,

uód Regnum

hoc peffimo argumento, multe etiam

Rom. 4 -

dv

Dei non fit c(ca & potus, fed juftitia

pix bong voluntatis anime à pro-

'r?

e4s/*

& pax & .gaudium in fpiritu fancto?

prüs Confeflariis, & Magiftris im-

ä

Populus quidem ab Eliía correptus

pediuntur & deftruuntur. — Scimus

nihil ei tefpondit ; ifli veró confe-

enim , quód Deus vatios varie vocet,

Í

ftim ex Logica diaboli rcfpondent;

unum fic, & alium alio miodo ; unum

in aufteritate vit non confiftit per-

per iftam viam, & alium per aliam;

ifium, utexcellat in hae virtute, &

l

fe&io. Logicam diaboli voco , quia

deftribi nequit , quantum diabolus

alium ut in alia. . Confülunt igitut

ü

damnum difciplinz Monaltice, ani-

tales animg füos Magiflros & Con-

li

mabus proficere cupientibus , &

feffarios , quà vià fit de virtute in

fi

univerfe Ecclefim hoc ftupidiffimo

virtutem eundem , à quibus tamen

EW

argumento infetat » nam indé emer-

nullam inftru&ionemacquirunt, pra-

l])

iij u

il

gunt non tantüm homines fenfuales,

tet infulfum fuum : in hocexercitio

dul h

fed etiam pertinaces , inobedientes,

non confiflit perfc&io ; neáue in

13 i

füperbi, ppefumptuofi, incorrigibiles,

illo , neQue in hac , neqQue in illa

It

fibiipfis placentes, devotionum com-

virtute , qucd eft (ané magis à vit-

n»

munium , Caremoniarum facrarum,

tute tettahere, quàm attrahere 5 fc-

!

imó & preceptorum contemptorcs;

fcQue inter illos conftituere ,-»quibus

W

& Hzteticis vix meliores ; vident

Chriftus Dominus minatur diceris:

D)

hi Confraternitates , & harum fim.

Ve vobis Legisperitis , quia tuliflis cla-

Lut& Ils

l

plicem ac fandtam devotionem , &

vem [cientie , ipfi mon introiflis. C €os,

ve;?'

ft

il

irrident , quia in iftis non confiflit

$

qui introibant, probibuiffi, Intettogati

perfe&tio

?

ufüm aque benedicte,

demüm hujufmodi duces , in quo»

h

& aliatum Sacramentalium — flocci

nam ergo-confiflat perfc&io ?- de

L1

cone-

ioí

DE ANIMA PURGANDA PARS *l... CAP: IV. boNolp. IF.

t

contemplationealiquidedicunt;quod Tranfeat , quod fan&itas ,äc'læq-uätä

A

non eonfiftat in vitz aufleritate , coit-

A

nec ipfi intelligunt. Chariffimi pror-

n

fiftit in juxta. fan&tum Thomam ift

süs fingularis eft. veftra contempla-

tio , & ideó tion immetitó füfpc&a;

C'ainadæquatä , uti clatum eftex hiíce

Yi

ram etiam Bernardi, Bencdicti, Fran-

Angelici Do&t.verbis : sauditas coffLit

in tribus : [cilicet i carui matceratione,

bt

cifci, aliiflue San&i füusrunt contem-

0A

plativi, non famen proptereà negle-

fpiritüs devotione , afjec fs pictate.

of

xcrunt opera pietatis aut de(ierunt

Tranfeat , quód perfe&io in vit

amate exetcitia virtütum.

Amabó

auftctitate non foleat confiflere , eít

füf«

14

vos, ipfimct confiderate , quàm infi-

tamen damonis illufio eandem .ne«

n

pida (it ifta atgumentatio : in abfti-

gligete, quod bené notavit Placidus

$s

Spies in fuis Meditationibus ita' affe«

d

tientia non confiflit perfe&io , ergo

abftinentia elt vilipendenda ; in fide

rens : Multi bodie Religiofi , duin dif- 5jo g.

1

' &

non confiftit perfe&tio , ergo poffi-

cünt ex libri wagis dandam optYam pyciub,:

ici

bile eft , &ine fide placere Deo ; in

Jolidis animi virtutibus , quàm corpordm i ao p

fpe non confiftit pcffïz&iö , etgo (iné

libus ; auflevitatibus. , infigniter jfci!ö]qs

Meilit.

.

PI'O

ipe vivendum eíft ; in caftitáte non.

detipiumt , quód eà de causa corporis

$m

cumu

confiftit perfectio , ergo caftitas eft

affüdiones parvi faciunt , € negliganr-

tcjicienda. Tranfeat, quód in aufte-

Lict enim verum (it. ,. bàs illis minis

Yos

fitate vite noh confiflat perfedtio,

effe praftantes s. equà tamen verum ejs

um

P

eft tamen juxtà communem Miagi-

nullum. folidé fanttum evafie , quin

jl

ftrorum fpiritualium maágnum indi-

fuerit in abflinentia , aljfqué corporis

j

ciümanimae pcrfe&æ. Pluribus omif-

affliétionibus exeellens

injpice Benedi-

1g tl

fis in. teftem hic adduco illuminatif-

ilos, Brunones, C quofcunque

Gos, Franc

l Col'

alis. Solent quidcm etiam nofiti

:

uire n

fimum Ludovicum Granatenfem, de

aniia amore diviho repleta , i

fingulares Sandti in defenfionem fua

j

H

mtn

h jïoïz'b.

intet alia differentem-:- Secundum fr-

(enfüalitatis quzedam Sanctorum fadta

ln Plæ

gnun eft , fiqiis vebementer optet affli-

& quaídam fingulares Hiftorias pro-

jt

porte $.

&

gere , & male trattare propraum vorpus

ferre, uti eft illud : de quodam Mos

d

f«dP» 204

je units, ciliciis, vigiliis, difciplimissalu[que

nacho , qui in Gonventu Fratrum

h f

113

jiMilzlms corporalibus a[peritaribus, illud - dixit miniftranubus.- : Nibil co£lum . Htieron.

"ll

"

aimore Dei domandi. Ef enim illud cer-« vomedo, [al mihi deferri pracipió 3. qU0 in vita

LI

.

Cff'r

tiffimium afgu*mefzfum , quàd amor Dei - verbo Minifler audito

cum clatrts parte .

uibi

in tali bowine eft potentior amore pro-

audientibus cateris , al impevavit , di- $. go.

dc

prio , ex quo defiderium illud. afflgendi

-ems : quomiam cotlum ille frater non

Illud autem

MuWU

l

corpus proprium najcitur.

comedit , parim illi fali afferto. Tuné

( n

defides m longé abe[e folet ab hu , . qui

beatu Tbeodorus dixit ei : oportuit 1€

[

fl y

feipfos amant t n emm indua pafjuut,

magis frate

v cArpes in cella tttà comes

Atribus

j u

ur ajigAut, quod.tai ardeuter amant,

deroquam kune. prafentibw f*

audire

f *

q

"

T d

m

T

153

TRACTATUS L

tcligiofam, non veró catnalem, ani«

auäiïe ferinonem. ;Ecce ; ajuat : iíle

propter fuam abflinentiam fuit à

malem , ac ipfis quoque fzcularibus.

beato Abbate reprehenfus $. crgo

Ícandalofam , quia.hoc non cft vie

vere , fcd in uimbra mottis federe. -

ineliüs eft," conformitct aliis, quid-

Alij non'etübe(cunt. in fui dcfenfios

quid apponitur, cufi gratiarum actio-

ie comedere, quàm velle aliis aufte-

nem afferze illam hiftoriam de quo-

Db z

tiorem & fandiorem videri. . Pottó

dam Monacho juvcni, qui Alexan-

)9

ex hac Hiftaria plus non probatut ,

driz cauponam ingreflus , & ob id

nifi, q

nód abflinentia fit abicondcnda,

à Seniore corrcptus, repofüit : P.7g€. Prattum

PM. Il

44

gnirimé veró quód omittcnda. Aliud

Senier , Deus non quarit , nifi cut tht exemp.]

h2

eft , in publico Conventu ex obc-

dum. Ecce (ajunt) potuit.ifte IMos. (2 294.

dientia, & noiabfque cordis gemitu;

nachaus in hofpitio cor mungum hia-

fimplicem., tametfi co&um cibum;

bere , cut non fimiliter & nos intcf

pro nceeflitate fumere ; & aliud (uo

convivia, inter epulas; inter lautas.

appetitui ftudio procurare, q,uidquid

menías ?. fi fimplex Monachus po-

delicatum in a&re volitat , quidquid

tuit abíque mundi cordis lafione cau-

in fari natat , quidquid terra gere

ponam frequentare , cur nos dod

muinat , qüädq

uid ignis ad guftum

Presbyteri non. potcrimus. in holpi-

]

Procu

l dubio «ft menía

Præparat.

tiis fübindé honeflis recreationibus,

communis , menía benedi&ionis, &

lufibus mentíique exhilarationibus

vita communis, vita falutis ; Aft ubi

operam dare ? Canones, qui Clericis £2

hodie invenies menfam communem,

tabernas &c luíus prohibent , íunt

eportet :

folumiodo lati ad corrigendos ex-

nii velis-dicere , Aquöd menía com-

. €. Cl

munis confiflat in fingulatibus con-

ceflus , & ad precavendum ícanda-

Y IG« 4

viviis : exquifitis ferculis & obíoniis

lum ; quia.ergo nos conyciimus, in

Dijt. 44»

multiplicatis ? ubi invenies hodic

hofpitium & locumquafifcparatum,

SH&uan.

vitam communem, nifi velis dicere;

^

IN

ubi prater domeftices, & alias quaf-

quód in feafüalitatem , carnalitatem,

dam períonas, filentij tenaces, nemo

l

& (atutitatem juxtà appetitum fefe

nos videt , ceffat periculum fcandali,

effundere , fit vitam communem

& ratio prohibitionis. Memini fne

ducere ; verüm, hoc eft potiüs mor-

legiffe aliqucm Concionatorem, qui

tem diligere , quàm vitam ducere,

prefatum Monachum aufus. eft lau-

Sané aut fand&ti Patres & primi Chri-

dare , & intcr Sanctos reputate ;

Ítiani vitam communcm nunquam

Sophronio veró nequaquam lauga-

habuerant, aut moderni à yita com-

tur, minüs canonizatur ; Ab Anfcl-

muni longe receflerunt. ;. Primum

mo Disling & aliis Paüïni geprchene

alfétete non audco , altetum edicere

düur tanquam prefumptuofus , YO«

pon timeo , iatelligendo vitam com-

lens confetvare cor mundum in locis

adcó. periculofis. ,- cüm alij vix po-

niunem fPir:izualcm ; cïcricglcïng ac

tuetint

DE ANIMA PURGANDA PARS I. CAP. IV. CONSID. IF.

103

tuerint in vaftiseremis: Unde fenex

eanimus * 7ejuna membra defertns, da-

admirabundus exclamavit : ó Domine

pes fupernas obtinet.. Et de vidua: ear-

nem. domans jejunis , dulciqué mentem

Deus , tibi laus & glorias. ecce quinqua-

"

pabulo.

Infpicienda fünt. tormenta

ginta annis in folirudine dego , & mun-

dum cor non habeo s bic veró juvenis in

martyrum,ut ftüdeamus nobis thefau-

locis diffolutis frequenter agens,cor purtm

rizare palmam martyrij difcretà mace-

l«

Prov. 20.

C mundum illibaté con[érvat. óHono-

ratione cotporis, quàm forté modó

i

v. 9;

randiffimi, aliud eft dicere : mundum

obtityere nequimus effufione Sangut -

nis. Sicinceffit fan&us Bernardus , de

rgi M

- Pfal. 110.

eff cor meum , purus fum A peccato s. &

y. 2.

jlind ambulate in in&ocentia cordis

quo Alexander tertius ità differuit ;

lr t

[

fui. Ó quàmlon ge fecurius effet, vitas

In afflickione verb corporis fuj usque adeà In Bulla

|lde

San&torum ab Ecclefia approbatas le-

fibimundum fequà mundo veddidit cruci- €anoni-

j«

fixum , ut confidamus martyrum quoqué

XAf.

gete, & eorum facta imitati , quàm

H

Ut

ej

usmodi rarasfingularitates,de nullo

eum merita obiinere [antlorum , quem

PO

firmo fundamento nixas, delongine

caufeffionis Ordine , & par[fimoniá vita,

"

tam longum conflat duxiffe martyrium,

quoexquirete, Quemadmodüm fan.

N

étus Joannes ZEgyptius quosdgm Je-

Ex his jam innotefcit, quid dicendum

jQur

j

rofolymis ad (2 venientes id pulchré

ad vifüm ubi fanctus Paphnutius ab

edocuit. Interrogatiiilli, (ai adventüs

Angelo inftrucbatur , quod. fimilis effet

]lbUS)

T

caufam tepofuerunt ; ideó fe tantum

fymphoniaco cuidam, qui in vicoillo can-

ii

j

in fe tecepilfeiter, ut in ZEgypro &

tapdi arte vitlum quareret.. Hic jam

'Thebaide inter tnonachos oculis hau-

ruríus orjtur jubilus inter fenfuales &

[

p

rirent,qua imitatione completent.

animales. Ecce, (ajunt)idem meruit

T

D

a

Subrifit ad hzec Joannes , fe humilia-

'fymphon iacusin tabernis cantando,

ni

0 i Mi

S.Hieron.

vit, & demüm ifla appofuit ; tamen

quodPaphnutius in eremis jejunandos

etiamfi e[fet aliquid in mobis fecundum o-

quid ergó fruftrà affligimus corpora

raturt

i5 vit.

qui

j

pinionem veflram , non tale , quale legitis

noftra, cüm eque fanctitatis invenia-

PP

turinter jucundos Lyricines,quàm in*

n

in Prophetis Dei & Apoftoliss quid utiquà

ob hec inomnibus Dei Eccleftis recitantur:

tertigidos anachoretas, — Sed parcius

vl

j

st exempla vita bominibus non de longin-

ifla, ó Fratres ! fcire quippé debetis,

yin t

quis & peregrinis locis quarantur , (td

non cantando , lyráqué ludendo hunc

d fiu*

domi unusquisque c apud fe habeat,quod

fibi gratiam. inflexiffe divinam , ut

di

L

[

debeat imitari. Ita eft:illorum fancto-

nonnulli fomniant; minimé gentiums

pf

rum vefligia fecuré & fapientur pre-

fed per heroica mifericordiw opera,

"

muntur, quorum exemplaab Ecclefía

qua convivens latronibus exerctt,

Anl

ad imitationem ponuntur, non vetó

poenitentie locum obtinuit; quemad-

j

fingularia fa&a, qus communi San-

modum ipfemetPaphnutio hunc in

r

a

Di

&orum viz Ecclefizd; do&rinz non

modum nartavit ; Nibil mibi eonfcius

M p

fatis concordant. Mentis oculi ape-

um beni , boe tamen (dio , quàd. ctm

af

tiendis funt dum toties de confefTore

intey latrones effemm , capta eff 4li-

wdlm

Trad. II Pars I,

quan-

P

"

TrpcTPseTUs:T7E

Ío4.

quando anobis Virgo Deo confecrata : bu-

hé $ diverfo : Ve vobis, qui [aturats

Nen debemus L/c4. 6.

Jus ciim cateri eollega wei latrones eupt*-

eflis , quia efurietis.

ex hiftoriis, quacunqué apparentià ?«2

vent eripere pudorem : obieci me edim,

&* eripiti eam. de tontaminatione latro*

obviante , carnalitatis nutrimenta clee

um : C noélededucens eamusque ad vi-

pete , fed veritatem rei infpicere , ne

íccüs 4 Deo dicatut denobis ; Hem hi ferem.1

$.Hieron. éum , domu [ua. vflitui intattam.. Alio

»

n vit.

funt , qui furantur Verba inea unusquis* — -30.

'quoque tempore inveni iulierem beneffà

forina in eremo errantems haccim inter-

que à proxime fuo.. NNoh eft ii ore &orum P(al. 5.

rogaretur àne : cur , aut quomodo inbec

veritas : cor eorttmyann eft (epulebrum, W«té.

patens eff guttureorum s cupiens o

loca deveniffet , ve[pondit./ Nibil me in-

nis genetis cadavera tam quadrape-

terroges infelieifumam vaulievem ,. nec

caufam requiras: fed fí ancillau: placet

du , quàm volatilium. Eft prateteà

babere , abducito , quó viss anibi enimm in7

ho'cquoquä notandum in fimilibus

hiftoriis, quód hujusmodi perfone,

felicieft maritus, qui debiti fifealis gra*

ad quas fübindé fancti Anachotete d

Lá fepe fafpenfus C flagellatus , ac ponis

Mutl

omnibus éruciáatus f:rvamr in cavcere noe

Deo mittebantur, non fuetint fimpli-

citer & in omni virtute lemper perfe-

)u

aliamob cau[am producitur , nift ut tor*

z

lg-

étiores,fed tantüm in quibusdam, Sie

li.

inenta patiattr,tres autem nobis il fs

yunt , qui pro ejusdem jamdebiti nevejjue

Symphoniaciis iflte fuit quidem Das

J. H

tate diftradi [unt : Ego quoque miferri-

phnutio perfc&iot in operibus mifes

ricordie , minimé veró in operibus

w4 , quia ad fomiles pouas inquirer, de

abftinentie; nàm fifuiffet eidem in

loco ad lotum fugitans ; inedia ymi eria*

que confeca , per hac munc latitansober -

omni virtute equalis, & fi potuillet

roloca tridugmibec fine cibo jam ducens.

equé fancte vivere citcumeundo ta-

Ego,ubibac audivi, miferatus adduei eam

bernas,quàm incolendo eremum, non

fuiffet opus,mox fiftulas abjicere,Pas

ad fpeluncam , d vejiciens animam equs ,

, , fame collap[am , dedi. etiam trecentos e&

phnutium in etemum fequi , artern

felidos , pro quibus fe ac maritum C filios

muficam in fpiritualem comutate;ate

Wtl

mon folim fervituti fedé fuppliciis affere-

&iffime fe abfüinentie ttadere , in

bat obnoxios ; C vevovatam eam ad civi

píalmis & orationibus fe die no&tuq

V.M

tatem,omnes eo$ , datá pecunia, liberavi.

exercete, quod tamen ipfe, Paphnu-

Sané dilectiffimi , hec funt alia opera,

tio dicente : No» negligas animam tü-

heli ludete , edere & bibere,

am Íine mora per integrum trienniim

quäfn C

$

M»l'ff/),]j

gulzque fervite; defacicntibus enim

*

flrenué fecit, & ità démum iter celeffe

Yi

Matth. . ifta (criptum eftzBeatimifericordes,quo-

animi virtutibus agens , inter Sanctorum

v $.

niam ipft wifericovdiaim. confequentur y

Angelicos choros reddidit [piritum digna-

tus eft. clementiffimas Deus fimilia

M:lfïb.q

nullibi autem fcriptum eft * beatus

ventet delicaté nuttitus , quoniam

fuis electis nonnunquám revclare,

tüm,ut cos confervaret in humilitate,

ad dag;s fupernas vocabitürs fed, be-

tum;

DE ANIMA PURGANDA PARS L. CAP. IV. CONSID. IF,

I9j

l

tum; ut per eos pias quasdam animas

obtrudis convivia,& non potius ej,us,-

as tl

A

ad confumatam duceret perfc&tionem

demextollis jejunia? quadraginta die-

n j

bus & no&tibus Dominus jejunifle, &

*

ficidem fan&us Paphnutius plures fe-

d

'cum traxitin eremum , & demum in

effuriiffe lcgitut, famem autem difpu-

M

fine vit& íuz ab angelo audire meruit,

lifíc non legitur; cxtrà civitatem Sa-

Ti

matig fitiviffelegitur, non tamen bi foanm 4,

Veni jam benedicte Domini, C ingredere,

b

;

ifle ; legitur efürientieidem ibidem

j

qua tibi .'(ebgntur, «terna tabernacula:

T P:II

ecce enim mecum ad(ant Propheta,qui te

panis oblatus, non tamen ab eo gu-

Marctiat,

jj "

in [uum recipiant. chorum , boc autem

flatus.; exiens À Bethania: efüriitle,

if

& in Cruce fiiviffe legitur; ne-

v.12.

tibiprids idcircà. non vevelavi s ne forte

elatus damnum aliquod. tui laborisincur-

qué tamen hinc bibiffe , neque il-

i 0AHn 19.

apez

VY. (4,

ld

reres, Porró necdum arma deponunt

linc. comediífe ; fic famem & fi-

[iis

noflri Singulares San&ti, querentes

timponté tolerate voluit , dans uvis

)

fuz fenfualitati etiam. ex facro Evan-

pinguedinem & efcisfaporem. Legi-

*ctxi

io teftimoniorum fubfidium. Do-

tur quàdam vice quatuor, & alià,quin-

Mattb., gel

" &rina Evanugelica

(inquiunt) noneft

que millia virorum in deferto fatu-

mgï;tu

LA

ràfíe, nec tamen ipíe, nec dif'cipuïli

elit-

L

tam auflera, dicente Chrifto : /ueum

enim meum [uave e[t s & onus meum leve.

ejis inveniuntur quicquàm de cibis

Y Sli

jlr

"3f Quin& ipíc Dominusedit; & bibit,

guftaffe. Potuiffet illic in vatietate ci-

g

& convivia adivit , dicente fcriptura:

borum (uam exhibere magnificentiá

& lautam parare meníam 1in deferto,

,rer;bW

Venit Filius bominis mandutans dv bi-

bens. Similiter cum fuo magiftto con-

ícd praplacuit , torum conyivium

g il

vivia frequentaffe leguntur di(cipuli,

paucis piíciculis & panibus includere,

)tu.lH'Ct

T

&certé fi íe adcó in jejuniis.& aufteri-

ut nobis ofténderet , : quód natura fit

in fimplicitate fuftentanda , non gula

10

tate exercuiffent , nunquam difcipuli

Josnnis Chriftum conveniffent, id

in cutiofitate fovenda. Venit Chriftus

u

quxítionem moventes : Osarenes &

manducans & bibens, & legitur Sab-

at

bathointraffe,domum cujusdam P ha-

yodte

Mattb. 9.

Phari[eijejunamus frequenter : difeipuli

autem tuinon jejunant ? Siccine Philo-

tifei, ut manducaret panem , nullibi

Luca 14,

[e)m

y.

rA

y.t.

fopharis carnalis prudentia ? ergóne

autem , ut manducatet ficedulas , aut

4

x

autumas dulcedinem Chrifti confifte-.

lagopodes Quinimónon defunt, qui

j ]]HU*'

re in deliciis gutturis? talemne inter-

cum fían&o Bonaventura fentiuat,

jil [

pretationem fonant vetba Ecclefiä

Chtriftum Dominum , excepto Agao

ym

Matthat,.

y.12.

ntis, óquam fuavis eft domine SP'

Paíchali , nunquàm manducáffe car-

cælt]lï

vitus tuus ! Cur non pariter addui

nem. Adivit benignus JEfus aliquo*

du

ties convivia , non ut epularetur , fed

Matth.4

textum Scripture dicentis : ng;iühi

g

' €elorum vim patitur, && Yiolenti vapiunt

utanimas lucraretut ; qüemadmodiun

iil

illad : nequaquàmautem - vinolenti.

indicavit,dicens : Ego vibum babeo man- foann.4.

Ve]äfe!

dacare,quem ves nefcitis. INecnosmo* v, j2,

Quare. more Pharif&orum Domino

yvete

*

Bb2

u

V l

TRKAXCTATIUS 1E

196

veré debet opinio quotundam affe-

pretiofa Virgine : Quid ego exequar cis

rentium Chriftum Dominum ediffe

borum par[fimoniamyofficiorumredundan-

Lib. 2. &k

acbibiffe communiter more aliorum,

tiam,alterum fuper naturam [uperfuiffe,

Virg.

tie nimiá nos aufleritate deterreret,íed

alterum pené ipfi natura defuiffe ?. illie

potiüs mediocritate ad imitationem

nulla intermifja tempora,binc congemina-

provocaret; quippe , fi aliquid proba-

[

tos jeJtnio dies ? etfi quandoveficiendi fuc-

£cttunc nor minüs affirmandum fo-

ce[f.ffet voluntas , cibus plerumqué obvius,

tet, dulciffimum Deminum non (u-

quinortem arceret,non delicias miniffra-

ftinuiffe dolores acerbiffimos,nec ele-

vet.. His haud diffimilia revelate di g-

S- BO?MVG

gitle paupertatem exttemam , (ed po-

.

nata cít ipfa (an&kiffima Virgo cuidam

tiüs inter divitias & paupertatem me-

famule Dei, quàm ita affata: rilia tu "" meit.

dià inceffiffe vià,ut nos debiles, imita-

eredis,quód omnem gratiam,quam babui, vitaChri-

tu,facili animaret exemplo. Et quam-

habuerim fine dolore , (éd uonefl ità: imà ! p9

ld.

vis non negavcrimá divina Scripturá

h

dico tibi,quàd nullum denum,gratiam vcl

clarius exprimi Chrifti paupertatem,

virtutem babui À Deo fine maguo labore,

quàm aulteritatem ; nego tamen, indd

£OntihMá orationcyardenti de[ideria , pro*

evinci,quód San&usSan&orum com-

fundádevotionemültis laerymis,ct mul-

munem SanGorum viam íuo nen

t4 ajfiliones dicendo, cogitandeá, feim-

eoníecraverit ac pataverit exemplo.

per placita fibi s fieur feiebam £ poteram

iNam,tametfiScriptura non ex primat,

£

exeepta [anctificationis gt 4tiá, quid [ano

quod obedientitlimus JEfüs us

f;i;

ad

éificata fui in uterosatris. Pro certa

ia

annum trigefimum füum fanctum

[aas,quód vulla gratia de[cendit in ani-

W

Nutritiumiin arte fabrili adjuv. rit, at-

"a , nifi per orationem Q» cerporis af-

LT

fjm.

tamen hoc ipfum communis Sancto-

füclionem. INota hec honorande Pres,

tum tenet affertio. Cur ergó nou x-

byter, ingrcdere communem viam,

qué tenebimus, quód cum (ua fandtif.

quiipfe Rex & Kegina Sanétoruna

fima Matre in multis abflinentiis,jcju-

praceílcrunt, & noli effe cecus fecüs

niisac vigiliisaufterrimé vixerit,pra-

viam. Cacus meherclées, finon vi-

festim cüm variis in locis legamus,

des,quéd non fit alia ad aflra via , nifi

abítinentias jejunia ac vigilias etiam

vitaauftera, & jugis crucifixio carnis.

poftannum trigefimumChriíto fuiffe

Secüs viam erras, nifi more Sancto-

unufu, nullibi autem , quód. dolabra,

rüm in propriam carnem defevias.

Fortaffis prafümere. nitetur carnalis

Singularis es, volensabsqué trucida-

fingularitas ipfi equé fan&iffimaV ir-

tionle carnis perfe&ionem fpiritualem

gini fanctam quoqué comunem aufte-

acquirere, fine quá nulli conce(füm

ram vitam denegare ? fcd ex quo fun-

eft , fpiritualia dona guflare. Scito,

damento ? contradicentibus íanctis

omnibus quidem neceffáriam effe ab-

Patribus,ac fide dignis revelationibus,

fünentiam & corporis afflictionet,

dicente fando Ambrofio de eddem

nulli tamen magis quàm Sacerdoti ;

Primó

